О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 260. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2016 года № 13175. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 203 (вводится в действие с 01.01.2017).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В соответствии с законами Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» в целях оптимизации перечня кодов назначения платежей Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 «Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1011), следующие изменения и дополнение:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними, утвержденных указанным постановлением:
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
«11. Сектор экономики указывается в соответствии с кодом сектора экономики, согласно приложению 1 к Правилам.
12. Код назначения платежа указывается в соответствии с Детализированной таблицей кодов назначения платежей, указанных в приложении 2 к Правилам.»;
часть первую пункта 18-2 изложить в следующей редакции:
«18-2. Сведения представляются в Национальный Банк Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения «Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан» (далее – Центр), банками второго уровня и акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» (далее – банки), акционерным обществом «Казпочта», юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, осуществляющим без лицензии Национального Банка переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком) и формируются Национальным Банком в соответствии с формой, предназначенной для сбора административных данных, установленной приложением 3 к Правилам.»;
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 260 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 ақпанда № 13175 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 203 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз!
«Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы және «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төлемдер белгілеу кодтарының тізбесін оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларында:
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Экономика секторы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес экономика секторының кодына сәйкес қойылады.
12. Төлемді белгілеу коды Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген Төлем белгілеу кодтарының жан-жақты кестесіне сәйкес қойылады.»;
18-2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«18-2. Мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық), екінші деңгейдегі банктер және «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер), «Қазпочта» акционерлік қоғамы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып депозиторлардың бас банкке «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген банк шоттары бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (бұдан әрі – бұрын еншілес банк болған заңды тұлға) ұсынады және Ұлттық Банк Қағидаларға 3-қосымшада белгіленген, әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға сәйкес қалыптастырады.»;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«20. Сведения представляются ежемесячно:
1) Центром – не позднее седьмого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) банками, акционерным обществом «Казпочта», юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, и формируются Национальным Банком – не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 3) настоящего пункта;
3) родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – Закон о банках), присоединяемым банком, а также банком, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом о банках – не позднее двадцать первого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Если срок представления Сведений приходится на нерабочий день, датой представления Сведений считается следующий за ним рабочий день.»;
дополнить пунктом 21 следующего содержания:
«21. Организации, указанные в пункте 20 Правил:
1) при отсутствии за отчетный месяц платежей и переводов денег, подлежащих отражению в Сведениях, в письменном виде уведомляют об этом Национальный Банк не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) при обнаружении ошибок в ранее представленных Сведениях исправляют ошибки и представляют в Национальный Банк достоверные Сведения в течение пяти рабочих дней после истечения сроков, установленных пунктом 20 Правил для представления Сведений.»;
приложения 2 и 3 изложить в редакциях согласно приложениям 1 и  2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту развития и управления платежными системами (Мусаев Р.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения
(Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.

«20. Мәліметтерді:
1) Орталық – есепті айдан кейінгі айдың жетінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей;
2) осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, банктер, «Қазпочта» акционерлік қоғамы, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға – есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей ұсынады және Ұлттық Банк қалыптастырады;
3) бас банк және «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк, қосылатын банк, сондай-ақ Банктер туралы заңға сәйкес қосылу жүзеге асырылатын банк – есепті айдан кейінгі айдың жиырма бірінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей ұсынады.
Егер Мәліметтерді ұсыну мерзімі жұмыс емес күніне сәйкес келсе, одан кейінгі жұмыс күні Мәліметтерді ұсыну күні болып саналады.»;
мынадай мазмұндағы 21-тармақпен толықтырылсын:
«21. Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген ұйымдар:
1) есепті айда Мәліметтерде көрсетілетін төлемдер және ақша аударымдар болмаған кезде бұл туралы Ұлттық Банкке есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей хабарлайды;
2) бұрын ұсынылған Мәліметтерден қателер анықталған жағдайда қателерді түзетеді және дәйекті Мәліметтерді Ұлттық Банкке Мәліметтерді ұсыну үшін Қағидалардың 20-тармғында белгіленген мерзімдер аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
2 және 3-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жазылсын.
2. Төлем жүйелерiн дамыту және басқару департаменті (Мұсаев Р.Н.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2016 года, за исключением изменений наименований операций кодов назначения платежей 014, 031, 089, 090, 093, 098 и 099 Детализированной таблицы кодов назначения платежей приложения 1 к настоящему постановлению, изложенных в новой редакции, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Председатель
Национального Банка                        Д. Акишев
«СОГЛАСОВАНО»
И.о. Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Б. Иманалиев
25 января 2016 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 260
Приложение 2
к Правилам применения кодов
секторов экономики и назначения
платежей и представления сведений
по платежам в соответствии с ними
Детализированная таблица кодов назначения платежей
Коды назначения платежей
Наименование операций

3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы, осы қаулыға 1-қосымшаның Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесінің жаңа редакцияда жазылған, 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 014, 031, 089, 090, 093, 098 және 099 төлемдер белгілеу кодтары операциялары атауларының өзгерістерін қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Д. Ақышев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті Төрағасының м.a.
______________ Б. Иманәлиев
2016 жылғы 25 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 260 қаулысына 1-қосымша
Экономика секторларының кодтарын
қолдану мен төлемдер тағайындау
және соларға сәйкес төлемдер бойынша
мәліметтер ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Төлем белгілеу кодтарының жан-жақты кестесі
Төлем белгілеу кодтары
Операциялардың атауы

Раздел 0 «Пенсионные платежи и пособия»
002
Комиссионное вознаграждение акционерного общества «Единый накопительный пенсионный фонд», добровольного накопительного пенсионного фонда от суммы пенсионных активов, акционерного общества «Государственный фонд социального страхования» от суммы его активов
003
Перевод на инвестиционный счет
004
Перевод на счет пенсионных выплат
005
Возврат акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд» ошибочно зачисленных сумм пени по обязательным профессиональным пенсионным взносам
006
Комиссионное вознаграждение доверительного управляющего пенсионными активами акционерного общества «Единый накопительный пенсионный фонд»
007
Комиссионное вознаграждение акционерного общества «Единый накопительный пенсионный фонд», добровольного накопительного пенсионного фонда от инвестиционного дохода
008
Возврат акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд» ошибочно зачисленных сумм по обязательным профессиональным пенсионным взносам
009
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов
010
Обязательные пенсионные взносы
011
Пенсионные выплаты из акционерного общества «Единый накопительный пенсионный фонд» или добровольного накопительного пенсионного фонда, за исключением пенсионных выплат по коду назначения платежа 014
012
Обязательные социальные отчисления
013
Добровольные пенсионные взносы
014
Пенсионные выплаты из акционерного общества «Единый накопительный пенсионный фонд» за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
015
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
016
Возврат банком профинансированных средств пенсий и базовых пенсионных выплат
017
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных социальных отчислений
018
Инвестиционный доход,
в том числе:
инвестиционный доход, полученный от инвестиционной деятельности акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
019
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
020
Удержание сумм из пенсий и пособий, возврат сумм удержаний из пенсий и пособий
021
Возврат Республиканским государственным казенным предприятием «Государственный центр по выплате пенсий» ошибочно зачисленных платежей
022
Единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка
023
Возврат единовременных государственных пособий в связи с рождением ребенка
024
Перевод пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, между акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд» и/или добровольными накопительными пенсионными фондами

0-бөлім «Зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар»
002
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің сомасынан, «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының оның активтері сомасынан түскен комиссиялық сыйақы
003
Инвестициялық шотқа аударым
004
Зейнетақы төлемдері шотына аударым
005
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған өсімпұл сомаларын қайтаруы
006
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының зейнетақы активтерін сенімгерлікпен басқарушының комиссиялық сыйақысы
007
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақысы
008
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
009
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл
010
Міндетті зейнетақы жарналары
011
014 төлем белгілеу коды бойынша зейнетақы төлемдерін қоспағанда, «Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері
012
Міндетті әлеуметтік аударымдар
013
Ерікті зейнетақы жарналары
014
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері
015
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
016
Банктің қаржыландырылған зейнетақы қаражатын және базалық зейнетақы төлемдерін қайтаруы
017
Міндетті әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
018
Инвестициялық кіріс,
оның ішінде:
«Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының инвестициялық қызметінен алынған инвестициялық кіріс
019
Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
020
Зейнетақылардан және жәрдемақылардан сомаларды ұстау, зейнетақылардан және жәрдемақылардан ұстап қалу сомаларын қайтару
021
«Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының қате есептелген төлемдерді қайтаруы
022
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар
023
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару
024
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын «Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамы және/немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары арасында аудару

025
Возврат пятидесяти процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года
026
Возврат акционерным обществом «Государственный фонд социального страхования» ошибочно зачисленных или излишне уплаченных сумм по обязательным социальным отчислениям
027
Социальная выплата на случай утраты трудоспособности из средств акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
028
Возврат сумм социальных выплат на случай утраты трудоспособности
029
Трансферты из местных бюджетов
030
Трансферты из республиканского бюджета,
в том числе:
выплата сумм гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в акционерном обществе «Единый накопительный пенсионный фонд» в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
субсидирование обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
субсидирование обязательных пенсионных взносов работодателя получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
031
Возврат банком ошибочных платежей и прочих платежей
к прочим платежам относятся:
возврат единовременной государственной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном полигоне
возврат единовременных выплат оралманам
возврат ежемесячных выплат бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
возврат государственной адресной социальной помощи
возврат жилищной помощи

025
2016 жылғы 1 қаңтарға дейін әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдар, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ әскери, арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған тұлғалардың пайдасына бюджет қаражат есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасынан елу пайызды қайтару
026
«Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының міндетті әлеуметтік ақша аудару бойынша қате есептелген немесе артық төленген сомаларды қайтаруы
027
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлем
028
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
029
Жергілікті бюджеттерден трансферттер
030
Республикалық бюджеттен трансферттер,
оның ішінде:
Зейнетақы төлемдерін алушыларға мемлекет кепілдіктерінің сомаларын міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының «Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамында нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша инфляция деңгейін ескере отырып төлеу
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамынан субсидиялау
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамынан субсидиялау
031
Банктің қате төлемдерді, басқа да төлемдерді қайтаруы
басқа да төлемдерге мыналар жатады:
Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақыны қайтару
оралмандарға бір жолғы төлемдерді қайтару
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдерді қайтару
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті қайтару
тұрғын үй көмегін қайтару

032
Возврат акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд», добровольным накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам
033
Пенсии
034
Государственные базовые социальные пособия по инвалидности
035
Возврат государственных базовых социальных пособий по инвалидности
036
Государственные базовые социальные пособия по случаю потери кормильца
037
Возврат государственных базовых социальных пособий по случаю потери кормильца
038
Государственные базовые социальные пособия по возрасту
039
Возврат государственных базовых социальных пособий по возрасту
040
Пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, получателей выплат из единого накопительного пенсионного фонда, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, а также иных лиц, имеющих пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде, сформированные за счет обязательных пенсионных взносов
041
Возврат пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, получателей выплат из единого накопительного пенсионного фонда, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, а также иных лиц, имеющих пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде, сформированные за счет обязательных пенсионных взносов
042
Пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
043
Возврат пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
044
Выплата государственных специальных пособий
045
Возврат государственных специальных пособий
046
Социальная выплата на случай потери кормильца из средств акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
047
Возврат сумм социальных выплат на случай потери кормильца
048
Социальная выплата на случай потери работы из средств акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
049
Возврат сумм социальных выплат на случай потери работы
Группа 050 «Специальные государственные пособия»
051
Участникам Великой Отечественной войны
052
Инвалидам Великой Отечественной войны
053
Лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны

032
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
033
Зейнетақылар
034
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
035
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
036
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
037
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
038
Жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
039
Жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
040
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған төлемдерді алушыларды, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерді бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған жәрдемақылар
041
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған төлемдерді алушыларды, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерді бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған жәрдемақыларды қайтару
042
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақылар
043
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақыларды қайтару
044
Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар төлеу
045
Мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды қайтару
046
Асыраушысынан айрылған жағдайда «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
047
Асыраушысынан айрылған жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
048
Жұмысын жоғалтқан жағдайда «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
049
Жұмысын жоғалтқан жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
050-топ «Арнайы мемлекеттік жәрдемақылар»
051
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына
052
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне
053
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға

054
Лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
055
Вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
056
Семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
057
Женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
058
Лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
059
Пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 060 «Возврат специальных государственных пособий»
061
По участникам Великой Отечественной войны
062
По инвалидам Великой Отечественной войны
063
По лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны
064
По лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
065
По вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
066
По семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
067
По женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
068
По лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
069
Возврат пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 070 «Специальные государственные пособия другим категориям граждан»
071
Инвалидам 1 и 2 группы
072
Инвалидам 3 группы
073
Детям инвалидам до 16 лет
074
Многодетным матерям
075
Реабилитированным гражданам
076
Лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
077
Прочие
078
Возврат акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд», добровольными накопительными пенсионными фондами сумм переводов пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов
Группа 080 «Возврат специальных государственных пособий другим категориям граждан»
081
По инвалидам 1 и 2 группы
082
По инвалидам 3 группы
083
По детям инвалидам до 16 лет
084
По многодетным матерям
085
По реабилитированным гражданам
086
По лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
087
По прочим
088
Погашение кредиторской задолженности единого накопительного пенсионного фонда по пенсионным накоплениям
089
Обязательные пенсионные взносы работодателя
090
Возврат акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд» ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам работодателя
091
Государственные пособия по уходу за ребенком до одного года, социальные выплаты на случай ухода за ребенком по достижении им одного года из средств акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»

054
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға
055
Ұлы Отан соғысында қайтыс болған әскерлердің жесірлеріне
056
Қайтыс болған әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасыларына
057
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдеріне (ерлеріне)
058
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғаларға
059
Анасына немесе әкесіне, асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақылар
060-топ «Арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару»
061
Ұлы Отан соғысының қатысушылары бойынша
062
Ұлы Отан соғысының мүгедектері бойынша
063
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалар бойынша
064
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар бойынша
065
Ұлы Отан соғысында қайтыс болғандардың жесірлері бойынша
066
Қайтыс болған әскери қызметшілердің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары бойынша
067
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдері (ерлері) бойынша
068
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғалар бойынша
069
Анасына немесе әкесіне, баланы (қызды) асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақыны қайтару
070-топ «Азаматтардың басқа санаттарына төленетін арнайы мемлекеттік жәрдемақылар»
071
1 және 2-топтағы мүгедектерге
072
3- топтағы мүгедектерге
073
16 жасқа дейінгі мүгедек балаларға
074
Көп балалы аналарға
075
Ақталған азаматтарға
076
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға
077
Басқалары
078
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының аударым сомаларын қайтаруы
080-топ «Азаматтардың басқа санаттарына арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару»
081
1 және 2-топтағы мүгедектер бойынша
082
3-топтағы мүгедектер бойынша
083
16 жасқа дейінгі мүгедек балалар бойынша
084
Көп балалы аналар бойынша
085
Ақталған азаматтар бойынша
086
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар бойынша
087
Басқалар бойынша
088
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтары бойынша кредиторлық берешегін өтеу
089
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
090
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қате есептелген сомаларын қайтаруы
091
«Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақы, баланың бір жасқа толғанға дейінгі күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдер

092
Возврат государственных пособий по уходу за ребенком до одного года, социальных выплат на случай ухода за ребенком по достижении им одного года из средств акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
093
Возврат акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд» сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя
094
Возврат акционерным обществом «Государственный фонд социального страхования» ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных социальных отчислений

092
«Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақыны, баланың бір жасқа толғанға дейінгі күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдерді қайтару
093
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл сомасын қайтаруы
094
«Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының міндетті әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы

095
Возврат акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд» ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
096
Социальная выплата по беременности и родам из средств акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»
097
Возврат банками социальной выплаты по беременности и родам из средств акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»

095
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
096
«Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамы қаражатынан жүктілігі және босануы бойынша әлеуметтік төлем
097
Банктердің «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамы қаражатынан жүктілігі және босануы бойынша әлеуметтік төлемді қайтаруы

098
Пеня за несвоевременное перечисление в акционерное общество «Единый накопительный пенсионный фонд» обязательных пенсионных взносов работодателя
099
Прочие платежи по разделу 0,
в том числе:
единовременная государственная денежная компенсация гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном полигоне
единовременные выплаты оралманам
ежемесячные выплаты бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
назначения государственной адресной социальной помощи
назначения жилищной помощи
прочие платежи (пособия), неучтенные в настоящем разделе
Раздел 1 «Специфические переводы»
Группа 110 «Безвозмездные переводы»
111
Переводы на лечение,
в том числе:
безвозвратная финансовая/материальная/спонсорская помощь для оплаты лечения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату лечения в случае, когда бенефициар не является поставщиком медицинских услуг
112
Переводы на образование,
в том числе:
безвозвратная финансовая/материальная/спонсорская помощь для оплаты обучения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату обучения в случае, когда бенефициар не является поставщиком образовательных услуг
119
Прочие безвозмездные переводы,
в том числе:
безвозвратная финансовая/материальная/спонсорская помощь для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования денег бенефициаром для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
возмещение ущерба, в том числе по решению суда
гранты (в том числе выигранные по тендеру)
неустойка/штрафы/пени за невыполнение обязательств по аккредитиву, договору гарантии, займа, прочему договору или контракту (кроме штрафов и пени в бюджет)
безвозмездные переводы разного характера: благотворительность, дары, алименты, проданные лотерейные билеты и выигрыши по ним
120
Членские взносы,
в том числе:
членский взнос, необеспечивающий участие в капитале организации, но обеспечивающий предоставление организацией каких-либо услуг
взнос в акционерное общество «Казахстанский фонд гарантирования депозитов»
взнос за участие в торгах по иностранным валютам, по ценным бумагам на бирже
профсоюзные взносы, удержанные с заработной платы работников
Группа 130 «Финансирование филиалов и представительств и возврат средств филиалами и представительствами»

098
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
099
0-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақы
оралмандарға төленетін бір жолғы төлемдер
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдер
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің мақсаты
тұрғын үй көмегінің мақсаты
осы бөлімде ескерілмеген басқа да төлемдер (жәрдемақылар)
1-бөлім «Арнайы аударымдар»
110-топ «Өтеусіз аударымдар»
111
Емделуге арналған аударымдар,
оның ішінде:
емделуге ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық/ материалдық/ демеушілік көмек
бенефициар медициналық қызметтерді жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың емдеуге ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
112
Білім беруге арналған аударымдар,
оның ішінде:
оқытуға ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық/ материалдық/ демеушілік көмек
бенефициар білім беру қызметтерін жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың оқытуға ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
119
Басқа да өтеусіз аударымдар,
оның ішінде:
басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін қайтарымсыз қаржылық/ материалдық/ демеушілік көмек
бенефициардың басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
зиянды өтеу, оның ішінде сот шешімі бойынша
гранттар (оның ішінде тендер бойынша жеңіп алынғандар)
аккредитив, кепілдік шарты, қарыз, басқа да шарт немесе келісімшарт бойынша (бюджетке төленетін айыппұлдар мен өсімпұлдан басқа) міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы/айыппұл/өсімпұл
әр түрлі сипаттағы өтеусіз аударымдар: қайырымдылық, сыйға тарту, алименттер, сатылған лотерея билеттері және олар бойынша ұтыстар
120
Мүшелік жарналар,
оның ішінде:
ұйымның капиталына қатысуды қамтамасыз етпейтін, бірақ ұйымның қандай да бір қызметті көрсетуін қамтамасыз ететін мүшелік жарна
«Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына төленетін жарна
биржадағы шетел валюталары, бағалы қағаздар бойынша сауда-саттыққа қатысуға арналған жарна
қызметкерлердің жалақысынан ұсталған кәсіподақ жарналары
130-топ «Филиалдар мен өкілдіктерді қаржыландыру және филиалдар мен өкілдіктердің қаражатты қайтаруы»

131
Финансирование головной организацией своих филиалов и представительств, в том числе на все виды приобретений
132
Переводы/возврат денег филиалами и представительствами головной организации
140
Операции по дорожным чекам,
в том числе:
реализация банком - резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях консигнации (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях консигнации)
перевод банком - резидентом эмитенту дорожных чеков суммы денег по реализованным дорожным чекам
оплата банком - резидентом эмитенту дорожных чеков суммы дорожных чеков, приобретенных банком для последующей реализации клиентам
реализация банком - резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях предоплаты (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях предоплаты)
оплата банком - резидентом суммы денег по дорожному чеку клиенту в кассе банка
перевод эмитентом дорожных чеков банку - резиденту суммы возмещения по реализованным дорожным чекам
операции с субагентами по дорожным чекам по договору предоплаты
операции с субагентами по дорожным чекам по договору консигнации
150
Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков,
в том числе:
переводы денег банком-посредником от одного банка в другой банк по корреспондентским счетам
160
Расчеты по нетто-позициям,
в том числе:
перевод денег по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек, в расчетную организацию
переводы денег между банками по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек
перечисление суммы чистых позиций по результатам клиринга встречных платежей между банками
Группа 170 «Участие в конференции, аукционе, тендере»
171
Гарантийный взнос,
в том числе:
взнос для участия в конференции, аукционе, тендере
перечисление организатору конкурса потенциальными поставщиками - участниками конкурса денег в обеспечение конкурсных заявок и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
172
Возврат гарантийного взноса,
в том числе:
возврат взноса за участие в конференции, аукционе, тендере
возврат суммы обеспечения конкурсной заявки и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
Группа 180 «Документарные операции»
181
Операция по аккредитиву,
в том числе:
перевод денег (суммы покрытия) со счета клиента-импортера на счет покрытия осуществления расчетов по аккредитиву
погашение клиентом счета «Дебиторы по документарным операциям» с банковского счета (возмещение оплаты по аккредитиву)
зачисление денег банком-резидентом на счет клиента-экспортера

131
Бас ұйымның өзінің филиалдарын және өкілдіктерін, оның ішінде сатып алулардың барлық түрлері бойынша қаржыландыруы
132
Бас ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінің ақша аударымдары/ақша қайтаруы
140
Жол чектері бойынша операциялар,
оның ішінде:
резидент банктің өз клиенттеріне банкке консигнация талаптарымен (клиенттің банкке консигнация талаптарымен келіп түскен жол чегін сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент банктің жол чектерінің эмитентіне сатылған жол чектері бойынша ақша сомасын аударуы
резидент банктің жол чектерінің эмитентіне банк кейіннен клиенттерге сату үшін сатып алған жол чектері сомасын төлеуі
резидент банктің өз клиенттеріне банкке алдын ала төлеу талаптарымен (клиенттің банкке алдын ала төлеу талаптарымен келіп түскен жол чегін сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент банктің банк кассасында клиентке жол чегі бойынша ақша сомасын төлеуі
жол чектері эмитентінің резидент банкке сатылған жол чектері бойынша өтеу сомасын аударуы
қосалқы агенттермен алдын ала шарт бойынша жол чектері бойынша операциялар
қосалқы агенттермен консигнация шарты бойынша жол чектері бойынша операциялар
150
Банктердің корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар,
оның ішінде:
делдал банктің корреспонденттік шоттар бойынша бір банктен екінші банкке ақша аударуы
160
Нетто-позициялар бойынша есеп айырысу,
оның ішінде:
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша есеп айырысу ұйымына ақша аудару
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша банктер арасында ақша аудару
банктер арасындағы қарсы төлемдер клирингінің нәтижелері бойынша таза позициялар сомасын аудару
170-топ «Конференцияға, аукционға, тендерге қатысу»
171
Кепілдік жарнасы
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарна
конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдерді және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін конкурсқа қатысушы - әлеуетті жеткізушілердің ақша аударуы
172
Кепілдік жарнасын қайтару,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарнаны қайтару
конкурстық өтінімді қамтамасыз ету және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету сомаларын қайтару
180-топ «Құжаттандырылған операциялар»
181
Аккредитив бойынша операция,
оның ішінде:
импортер-клиенттің шотынан аккредитив бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға орнын жабу шотына ақша аудару (жабу сомасы)
Клиенттің банк шотынан (аккредитив бойынша ақы төлеуді өтеу)
«Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар» шотын өтеуі
резидент банктің экспортер-клиенттің шотына ақша аударуы

182
Операции по гарантии,
в том числе:
перечисление банком должника/должником денег банку-гаранту при исполнении последним гарантийных обязательств перед клиентом
списание суммы покрытия со счета клиента-должника на счет покрытия по гарантии
погашение клиентом счета «Дебиторы по документарным операциям» с банковского счета (возмещение оплаты по гарантии)
190
Прочие переводы по разделу 1,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат денег по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 1
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 1
обратный возврат сумм со счета до выяснения в случае, когда назначение платежа не идентифицировано
Раздел 2 «Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами»
Группа 210 «Покупка»,
в том числе:
включая предоплату
211
Покупка иностранной валюты за тенге на бирже,
в том числе:
операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты на бирже
212
Покупка монетарного золота
213
Покупка иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличных тенге за безналичную иностранную валюту
зачисление банком тенге на банковский счет клиента в оплату за безналичную иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты вне биржи
219
Покупка прочих драгоценных металлов,
в том числе:
покупка аффинированного золота и других драгоценных металлов
операции по неттингу драгоценных металлов
Группа 220 «Продажа»
221
Продажа иностранной валюты за тенге на бирже
222
Продажа монетарного золота
223
Продажа иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличной иностранной валюты за безналичные тенге
продажа клиентом со своего банковского счета безналичной иностранной валюты банку за тенге
229
Продажа прочих драгоценных металлов,
в том числе:
продажа аффинированного золота и других драгоценных металлов

182
Кепілдіктер бойынша операциялар,
оның ішінде:
кепіл-банктің клиент алдындағы кепілдік міндеттемелерін орындауы кезінде кепіл-банкке борышкер банкінің/ борышкердің ақша аударуы
кепілдік бойынша орнын жабу шотына борышкер клиенттің шотынан орнын жабу сомасын есептен шығару
клиенттің банк шотынан (кепілдік бойынша ақы төлеуді өтеу)
«Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар» шотын өтеуі
190
1-бөлім бойынша басқа да аударымдар,
оның ішінде:
1-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
1-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
төлем мақсаты сәйкестендірілмеген жағдайда, анықтағанға дейін шоттан сомаларды кері қайтару
2-бөлім «Шетел валютасымен және бағалы металдармен операциялар»
210-топ «Сатып алу»,
оның ішінде:
алдын ала ақыны қоса алғанда
211
Биржада теңгеге шетел валютасын сатып алу,
оның ішінде:
биржада шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
212
Монетарлық алтынды сатып алу
213
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сатып алу,
оның ішінде:
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол теңгені алу
банктің қолма-қол емес шетел валютасымен ақы төлеу үшін клиенттің банк шотына теңгені есептеуі
биржадан тыс шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
219
Басқа да бағалы металдарды сатып алу,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сатып алу
бағалы металдардың неттингі бойынша операциялар
220-топ «Сату»
221
Биржада теңгеге шетел валютасын сату
222
Монетарлық алтынды сатып алу
223
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сату,
оның ішінде:
қолма- қол емес теңгеге қолма-қол шетел валютасын алу
клиенттің өзінің банк шотынан теңгемен банкке қолма-қол емес шетел валютасын сатуы
229
Басқа да бағалы металдарды сату,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сату

230
Конвертация иностранных валют,
в том числе:
покупка/продажа одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
290
Прочие платежи по разделу 2,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 2
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 2
операции, связанные с размещением, погашением и начислением вознаграждения по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах.

230
Шетел валюталарын айырбастау,
оның ішінде:
басқа шетел валютасына екінші шетел валютасын сатып алу/сату
басқа шетел валютасына бір шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
290
2-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
2-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
2-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
тазартылған бағалы металдардағы металл шоттар бойынша сыйақыны орналастыруға, өтеуге және есептеуге байланысты операциялар.

Раздел 3 «Вклады (депозиты)»
Группа 310 «Размещение вкладов (депозитов)»,
в том числе:
межбанковских депозитов
путем взноса наличных денег или перевода денег с иных банковских счетов клиента - владельца вклада
311
Размещение вкладов до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
312
Размещение краткосрочных вкладов (не более 1 года)
314
Размещение долгосрочных вкладов (более 1 года)
315
Зачисление банком на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по вкладу до востребования
316
Зачисление банком начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по краткосрочному вкладу
317
Зачисление банком начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по долгосрочному вкладу
318
Зачисление банком начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по условному вкладу
319
Размещение условных вкладов
Группа 320 «Снятие со вклада (депозита)»,
в том числе:
межбанковских депозитов
основной суммы и начисленного вознаграждения путем снятия наличных денег или с последующим переводом денег на иные банковские счета клиента - владельца вклада
321
Снятие с вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
322
Снятие с краткосрочного вклада (не более 1 года),
в том числе:
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по краткосрочному вкладу
324
Снятие с долгосрочного вклада (более 1 года)
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по долгосрочному вкладу
329
Снятие денег с условного вклада
Группа 330 «Размещение денег на текущие счета клиентов»
331
Взнос наличных денег на текущие счета
332
Перечисление юридическим лицом в банк заработной платы, оплаты трудового отпуска для последующего зачисления на банковские счета работников данного юридического лица
333
Зачисление банком на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по текущему счету
334
Зачисление банком на банковский счет клиента безналичных денег в оплату за наличную валюту,
в том числе:
безналичной иностранной валюты (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличную иностранную валюту
безналичных тенге (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличные тенге
Группа 340 «Снятие денег с текущих счетов клиентов»
341
Снятие наличных денег с текущих счетов,
в том числе:
в филиале банка с текущего счета, открытого в головном банке
342
Переводы клиентом денег с одного своего текущего счета, открытого в банке, на другой свой текущий счет, открытый в данном банке
343
Переводы клиентом денег со своего текущего счета в одном банке на свой текущий счет в другом банке

3-бөлім «Салымдар (депозиттер)»
310-топ «Салымдарды (депозиттерді) орналастыру»,
оның ішінде:
банкаралық депозиттер
қолма-қол ақша салу немесе клиент-салым иесінің өзге банк шоттарынан ақша аудару
311
Талап ету бойынша салымдарды (банктік салым шарты негізінде ашылған) орналастыру
312
Қысқамерзімді салымдарды (1 жылдан аспайтын) орналастыру
314
Ұзақмерзімді салымдарды (1 жылдан асатын) орналастыру
315
Банктің талап ету бойынша салым бойынша есептелген сыйақыны клиенттің банк шотына есептеуі
316
Банктің қысқамерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
317
Банктің ұзақмерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
318
Банктің клиенттің шартты салым бойынша банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
319
Шартты салымдарды орналастыру
320-топ «Салымнан (депозиттен) алу»,
оның ішінде:
банкаралық депозиттерді
қолма-қол ақшаны алу немесе кейіннен клиент-салым иесінің өзге банк шотына ақша аудару жолымен негізгі соманы және есептелген сыйақыны
321
Талап ету бойынша салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу
322
Қысқамерзімді салымнан (1 жылдан аспайтын) алу,
оның ішінде:
толық соманы төлеу және ішінара алу
қысқамерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
324
Ұзақмерзімді салымнан (1 жылдан асатын) алу
толық соманы төлеу және ішінара алу
ұзақмерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
329
Шартты салымнан ақша алу
330-топ «Клиенттердің ағымдағы шотына ақша орналастыру»
331
Ағымдағы шотқа қолма-қол ақша салу
332
Заңды тұлғаның банкке осы заңды тұлға қызметкерлерінің банк шоттарына кейіннен есептеу үшін жалақыны, еңбек демалысының ақысын аударуы
333
Банктің клиенттің банк шотына ағымдағы шот бойынша есептелген сыйақыны есептеуі
334
Банктің клиенттің банк шотына қолма-қол валютамен ақы төлеу үшін қолма-қол емес ақшаны есептеуі,
оның ішінде:
қолма-қол шетел валютасымен ақы төлеу үшін қолма-қол емес шетел валютасын (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
қолма-қол теңгемен ақы төлеу үшін қолма-қол емес теңгені (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
340-топ «Клиенттердің ағымдағы шотынан ақша алу»
341
Ағымдағы шоттардан қолма-қол ақша алу,
оның ішінде:
бас банкте ашылған ағымдағы шоттан банк филиалында
342
Клиенттің банкте ашылған өзінің бір ағымдағы шотынан осы банкте ашылған өзінің басқа ағымдағы шотына ақша аудару
343
Клиенттің бір банктегі өзінің ағымдағы шотынан басқа банктегі өзінің ағымдағы шотына ақша аудару

344
Выдача (продажа) наличных денег за безналичную валюту,
в том числе:
наличных тенге за безналичные тенге
наличной иностранной валюты за безналичную иностранную валюту
345
Снятие клиентом наличными с текущего счета суммы выданного займа
346
Выплата банком денег по чеку
350
Переводы банком собственных средств со своего корреспондентского счета в одном банке на свой корреспондентский счет в другом банке
Группа 360 «Деньги в доверительном управлении»

344
Қолма-қол емес валютаға қолма-қол ақша беру (сату),
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол теңгені
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол шетел валютасын
345
Клиенттің берілген қарыз сомасын ағымдағы шоттан қолма-қол алуы
346
Банктің чек бойынша ақша төлеуі
350
Банктің бір банктегі өзінің корреспонденттік шотынан жеке қаражатын басқа банктегі өзінің корреспонденттік шотына аударуы
360-топ «Сенімгерлікпен басқарудағы ақша»

361
Передача денег в доверительное управление
362
Возврат денег, переданных в доверительное управление
390
Прочие платежи по разделу 3,
в том числе:
платежи по вкладам (депозитам), неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 3
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 3
Раздел 4 «Займы»
Группа 410 «Выдача займов»,
в том числе:
зачисление банком суммы выдаваемого займа на банковский счет
предоставление возвратной финансовой помощи
сопутствующие платежи по займу, комиссионные вознаграждения обслуживающему банку, в случае, когда они не оформляются отдельным платежным документом

361
Сенімгерлікпен басқаруға ақша беру
362
Сенімгерлікпен басқаруға берілген ақшаны қайтару
390
3-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
3-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған салымдар (депозиттер) бойынша төлемдер
3-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
4-бөлім «Қарыздар»
410-топ «Қарыздар беру»,
оның ішінде:
банктің берілетін қарыз сомасын банк шотына есептеуі
қайтарымды қаржылық көмек беру
жеке төлем құжатымен ресімделмеген жағдайда, қарыз бойынша ілеспе төлемдер, қызмет көрсетуші банкке комиссиялық сыйақылар

411
Выдача краткосрочных займов (не более 1 года),
в том числе:
предоставление овердрафта, овернайта
413
Выдача долгосрочных займов (более 1 года)
413
Предоставление возвратной финансовой помощи на срок более 1 года
419
Выдача прочих займов (бессрочных займов и других займов),
в том числе:
предоставление бессрочных займов/бессрочной возвратной финансовой помощи
Группа 420 «Погашение займов»,
в том числе:
погашение (в том числе, досрочное) основного долга и начисленного вознаграждения
погашение просроченной задолженности: основного долга и вознаграждения
возврат временной финансовой помощи
421
Погашение краткосрочных займов (не более 1 года),
в том числе:
погашение овердрафта, овернайта
423
Погашение долгосрочных займов (более 1 года)
424
Финансовый лизинг
429
Прочие займы,
в том числе:
погашение бессрочного займа/возврат бессрочной временной финансовой помощи

411
Қысқамерзімді қарыздар беру (1 жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафт, овернайт беру
413
Ұзақмерзімді қарыздар беру (1 жылдан астам)
413
1 жылдан астам мерзімге қайтарылатын қаржылай көмек беру
419
Басқа да қарыздар беру (мерзімсіз қарыздар және басқа қарыздар),
оның ішінде:
мерзімсіз қарыздар/мерзімсіз қайтарылатын қаржылай көмек беру
420-топ «Қарыздарды өтеу»,
оның ішінде:
негізгі борышты және есептелген сыйақыны өтеу (оның ішінде, жедел)
мерзімі өткен берешекті өтеу: негізгі борыш және сыйақы
уақытша қаржылай көмекті қайтару
421
Қысқамерзімді қарыздарды өтеу (1 жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафтты, овернайтты өтеу
423
Ұзақмерзімді қарыздарды өтеу (1 жылдан астам)
424
Қаржы лизингі
429
Басқа да қарыздар,
оның ішінде:
мерзімсіз қарызды өтеу/уақытша мерзімсіз қаржылай көмекті қайтару

430
Возмещение расходов, ранее оплаченных юридическим или физическим лицом, погашение его дебиторской задолженности
490
Прочие платежи по разделу 4,
в том числе:
платежи по займам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 4
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 4
возврат денег, излишне перечисленных на погашение займа

430
Заңды немесе жеке тұлғаларға бұрын төленген шығыстарды өтеу, оның дебиторлық берешегін өтеу
490
4-төлем бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
4-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген құжаттар бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, қарыздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
4-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
қарызды өтеуге артық есептелген ақшаны қайтару

Раздел 5 «Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан и инвестиции в иностранный капитал»
510
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных нерезидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных нерезидентами
взнос в уставной капитал юридического лица - нерезидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-нерезидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-нерезидента
Группа 520 «Покупка государственных ценных бумаг»

5-бөлім «Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар»
510
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
Капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
Бейрезиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
Акционерлік қоғам болып табылмайтын бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
Капиталдың мөлшері азайған кезде акционерлік қоғам болып табылмайтын бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
Акционерлік қоғам болып табылмайтын бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
520-топ «Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу»

563
Вознаграждение по негосударственным ценным бумагам, векселям и депозитным сертификатам
570
Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами
580
Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами
590
Прочие платежи,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 5
590
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 5

563
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар бойынша сыйақы
570
Бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын ашу
580
Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операцияларын жабу
590
Басқа төлемдер,
оның ішінде:
5-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
590
5-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

Раздел 6 «Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан»
610
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных нерезидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных резидентами
взнос в уставной капитал юридического лица-резидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-резидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-резидента
Группа 620 «Покупка государственных ценных бумаг»
621
Со сроками погашения не более 1 года,
в том числе:
покупка краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более 1 года
покупка краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
623
Со сроками погашения более 1 года
покупка среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше 1 года до 5 лет
покупка среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше 1 года до 5 лет
покупка долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше 5 лет
покупка долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше 5 лет
покупка долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше 5 лет
покупка специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года
платежи за евроноты Министерства финансов Республики Казахстан
платежи за купон по евронотам Министерства финансов Республики Казахстан
629
Покупка прочих государственных бумаг
Группа 630 «Погашение государственных ценных бумаг»

6-бөлім «Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу»
610
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
Капиталдың мөлшері азайған кезде резиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
Резиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
Акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
Капиталдың мөлшері азайған кезде акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
Акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
620-топ «Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу»
621
1 жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің айналыс мерзімі бар 1 жылдан аспайтын қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерін сатып алу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарын сатып алу
623
1 жылдан астам өтеу мерзімі бар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1 жылдан астам 5 жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1 жылдан астам 5 жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
5 жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
5 жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
5 жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еуроноттары үшін төлемдер
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еуроноттары бойынша купон үшін төлемдер
629
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
630-топ «Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу»

631
Со сроками погашения не более 1 года,
в том числе:
погашение краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более 1 года
погашение долгосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
633
Со сроками погашения более 1 года,
в том числе:
погашение среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше 1 года до 5 лет
погашение среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше 1 года до 5 лет
погашение долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше 5 лет
погашение долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше 5 лет
погашение долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше 5 лет
погашение специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения 2 и 3 года

631
1 жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1 жылдан аспайтын айналыс мерзімі бар қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұзақмерзімді ноттарын өтеу
633
1 жылдан астам өтеу мерзімі бар,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің айналыс мерзімі 1 жылдан астам 5 жылға дейін ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1 жылдан астам 5 жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерін өтеу
5 жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу
5 жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді өтеу
5 жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді өтеу
Екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу

639
Погашение прочих государственных бумаг
Группа 640 «Покупка негосударственных ценных бумаг и векселей»,
в том числе:
прием учетными конторами векселей по индоссаменту до наступления срока платежа с выплатой вексельной суммы предъявителю векселя (учет векселей)
641
Векселя со сроками погашения не более 1 года
642
Векселя со сроками погашения более 1 года
645
Облигации
647
Прочие долговые негосударственные ценные бумаги со сроками погашения не более 1 года
648
Прочие долговые негосударственные ценные бумаги со сроками погашения более 1 года
649
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 650 «Погашение негосударственных ценных бумаг и векселей»,
в том числе:
оплата по векселю, в том числе предъявленному на инкассо
погашение клиентом учтенного банком векселя
651
Векселя со сроками погашения не более 1 года
652
Векселя со сроками погашения более 1 года
655
Облигации
657
Прочие долговые негосударственные ценные бумаги со сроками погашения не более 1 года
658
Прочие долговые негосударственные ценные бумаги со сроками погашения более 1 года
Группа 660 «Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам»
661
Распределенный чистый доход и дивиденды
661
Выплата дивидендов по акциям, выпущенным резидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица - резидента, не являющегося акционерным обществом
662
Вознаграждения по государственным ценным бумагам (процентным)
663
Вознаграждения по негосударственным ценным бумагам и векселям
Группа 670 «Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами»
671
С государственными ценными бумагами
672
С негосударственными ценными бумагами и векселями
Группа 680 «Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами»

639
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
640-топ «Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді сатып алу»,
оның ішінде:
Есепке алу кеңселерінің индоссамент бойынша вексельдерді төлем мерзімі басталғанға дейін вексельді ұсынушыға вексель сомасын төлей отырып қабылдауы (вексельдерді есепке алу)
641
1 жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдер
642
1 жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдер
645
Облигациялар
647
1 жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздар
648
1 жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздар
649
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
650-топ «Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді өтеу»,
оның ішінде:
вексель бойынша ақы төлеу, оның ішінде инкассоға ұсынылған
Клиенттің банк есепке алған вексельдерді өтеуі
651
1 жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдер
652
1 жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдер
655
Облигациялар
657
1 жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздар
658
1 жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздар
660-топ «Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар»
661
Бөлінбеген таза кіріс және дивидендтер
661
Резиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
662
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша (пайыздық)
663
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар және вексельдер бойынша сыйақы
670-топ «Бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын ашу»
671
Мемлекеттік бағалы қағаздармен
672
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен
680-топ «Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операцияларын жабу»

710
Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежа 711, 712 и 713,
в том числе:
платежи за продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйств
платежи за продукцию обрабатывающей промышленности (продукты пищевые, напитки, изделия табачные, текстиль, одежда, кожа и изделия из кожи, древесина и изделия из древесины и пробки, изделия из соломки и материалов для плетения, бумага и изделия бумажные, вещества химические и продукты химические, продукты фармацевтические и препараты фармацевтические основные, изделия резиновые и пластмассовые, изделия минеральные неметаллические прочие, металлы основные, изделия металлические готовые, компьютеры, продукция электронная и оптическая, оборудование электрическое, машины и оборудование, автомобили, прицепы и полуприцепы, оборудование транспортное прочее, мебель, прочие готовые изделия)
перечисление юридическим лицом подотчетных сумм на покупку сотрудниками товаров со своего текущего счета на банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
платежи за холодную, горячую воду, электроэнергию, отопление (газовое, горячей водой), приобретаемые юридическими лицами
вознаграждение поставщику товаров за рассрочку платежа по товару
711
Приобретение и продажа товаров за рубежом без ввоза товаров на территорию Казахстана
712
Продажа за рубеж ранее ввезенных на территорию Казахстана иностранных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
713
Приобретение из-за рубежа ранее вывезенных с территории Казахстана отечественных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
Группа 720 «Платежи за недвижимость»
721
Платежи за недвижимость, находящуюся на территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся на территории Республики Казахстан
платежи за долевое участие в строительстве жилых домов, перечисляемых физическими лицами на счета строительных организаций (поэтапная оплата за приобретение жилья на территории Республики Казахстан)
переводы, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
722
Платежи за недвижимость, находящуюся вне территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся вне территории Республики Казахстан
переводы, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности

710
Жылжымайтын мүлікті және төлем белгілеу коды 711, 712 және 713 тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер,
оның ішінде:
Ауыл, орман және балық шаруашылықтарының өнімі үшін төлемдер
өңдеу өнеркәсібінің өнімі үшін төлемдер (азық-түлік өнімдері, сусындар, темекі өнімдері, тоқыма, киім, тері және теріден жасалған бұйымдар, ағаш және ағаштан жасалған бұйымдар және тығындар, сабаннан және өру материалдарынан жасалған бұйымдар, қағаз және қағаз бұйымдары, химиялық заттар және химия өнімдері, фармацевттік өнімдер және фармацевттік негізгі дәрі-дәрмектер, резеңке және пластмасса бұйымдары, минералдық металл емес басқа да бұйымдар, негізгі металдар, дайын металл бұйымдар, компьютерлер, электрондық және оптикалық өнімдер, электр жабдығы, машиналар және жабдық, автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер, басқа да көлік жабдығы, жиһаз, басқа да дайын өнімдер)
қызметкерлердің тауарлар сатып алуы үшін есебіне берілген соманы заңды тұлғаның өз шотынан корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялары есепке алуға арналған банк шотына аударуы
заңды тұлға сатып алатын суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен)
тауар жеткізушіге тауар бойынша төлемді мәулетпен жасағаны үшін сыйақы
711
Тауарларды Қазақстанның аумағына әкелмей шетелден тауарлар сатып алу және сату
712
Қазақстанның аумағына бұрын әкелінген шетелдік тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелге сату
713
Қазақстанның аумағынан бұрын әкетілген отандық тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелден сатып алу
720-топ «Жылжымайтын мүлік үшін төлемдер»
721
Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік үшін төлемдер
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағындағы үйлер мен ғимараттар
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу үшін құрылыс ұйымдарының шотына жеке тұлғалар аударатын төлемдер (Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй сатып алғаны үшін кезең-кезеңмен ақы төлеу)
Бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін аударымдар
Бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу
722
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлік үшін төлемдер,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі үйлер мен ғимараттар
Бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін аударымдар
Бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу

730
Покупка непроизведенных нефинансовых активов,
в том числе платежи за:
землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования
программное обеспечение
патенты
гудвилл
торговые марки
товарные знаки
780
Возврат средств за не предоставленные товары,
в том числе:
возврат средств за непредоставленные товары, нематериальные активы и не оказанные услуги по ремонту товаров
790
Прочие платежи по разделу 7,
в том числе:
платежи по товарам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 7
Раздел 8 «Услуги»
Группа 810 «Услуги транспорта, складского хозяйства»
811
Платежи за услуги воздушного транспорта,
в том числе:
аренда воздушного транспорта с экипажем
услуги воздушного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги воздушного транспорта по перевозкам грузов и услуги космического транспорта
812
Платежи за услуги водного транспорта,
в том числе:
аренда морского транспорта с экипажем
услуги морского пассажирского транспорта
услуги морского грузового транспорта
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам грузов
813
Платежи за услуги железнодорожного транспорта,
в том числе:
аренда железнодорожного транспорта с экипажем
услуги железнодорожного транспорта пассажирского междугороднего
услуги железнодорожного транспорта грузового
814
Платежи за услуги иного сухопутного транспорта,
в том числе:
аренда иного сухопутного транспорта с экипажем
услуги сухопутного транспорта пассажирского прочие
услуги автомобильного транспорта по грузовым перевозкам и услуги по перевозкам
815
Платежи за услуги по транспортированию по трубопроводам
816
Платежи за услуги по хранению и складированию
817
Платежи за услуги вспомогательные транспортные
818
Платежи за почтовые и курьерские услуги,
в том числе:
услуги национальной почты (услуги почтовые, услуги, связанные с газетами и другими периодическими изданиями, письмами, посылками и бандеролями, услуги почтовых отделений, прочие почтовые услуги)
курьерские услуги, кроме услуг национальной почты (услуги курьерские по доставке писем, еды, прочих товаров)
819
Прочие платежи по транспортным услугам
821
Платежи за строительные услуги,
в том числе:
работы по возведению зданий и сооружений, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по сооружению мостов, дорог и железных дорог, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по строительству прочих инженерных сооружений, стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы по разборке и сносу зданий и по подготовке участка строительного
ремонт зданий, сооружений
работы электромонтажные
работы по установке систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
прочие работы по монтажу (установке)
работы строительные и отделочные завершающего цикла
работы по установке стропил (кровельных перекрытий)
работы строительные специализированные прочие, не включенные в другие группировки
работы по прокладке трубопроводов, линий связи и линий электропередач (силовых кабелей)
работы по возведению электростанций, сооружений для горнодобывающей и обрабатывающей промышленности
прочие строительно-монтажные работы (в том числе работы по установке: заборов и оград; ставней и навесов; систем освещения и сигнализации для дорог, аэропортов и портов)
работы по завершению строительства (штукатурные работы, столярные установочные работы, работы по покрытию полов и стен, малярные и стекольные работы)
услуги по аренде оборудования с оператором для строительства или сноса здания или сооружения

730
Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу,
оның ішінде мынадай төлемдер үшін:
Жер және оның қойнауы, оның ішінде жерді тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер
бағдарламалық қамтамасыз ету
патенттер
гудвилл
сауда маркалары
тауарлық белгілер
780
Ұсынылмаған тауарлар үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
Ұсынылмаған тауарлар, материалдық емес активтер және тауарларды жөндеу бойынша көрсетілмеген қызмет үшін қаражатты қайтару
790
7-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
7-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған тауарлар бойынша төлемдер
8-бөлім «Қызметтер»
810-топ «Көлік, қойма шаруашылығының қызметі»
811
Әуе көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге әуе көлігін жалдау
әуе көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
әуе көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі және ғарыштық көлік қызметі
812
Су көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теңіз көлігін жалдау
теңіз жолаушылар көлігінің қызметі
теңіз жүк көлігінің қызметі
Ішкі су көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
Ішкі су көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі
813
Теміржол көлігінің қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теміржол көлігін жалдау
Жолаушылардың қалааралық теміржол көлігінің қызметі
Теміржол жүк көлігінің қызметі
814
Құрлықтағы өзге көлік қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен өзге құрлық көлігін жалдау
Жолаушылардың басқа да құрлық көлігінің қызметтері
жүк тасымалдаулары бойынша автомобиль көлігінің қызметтері және тасымалдаулар бойынша қызметтер
815
Құбыр жолы арқылы тасымалдау қызметі үшін төлемдер
816
Сақтау және қоймаға алу қызметі үшін төлемдер
817
Қосалқы көлік қызметі үшін төлемдер
818
Почта және курьерлік қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
ұлттық пошта қызметтері (пошта қызметтері, газеттер және басқа да мерзімді басылымдармен, хаттармен, посылкалар және бандерольдермен байланысты қызметтер, почта бөлімшелерінің қызметтері, өзге де пошта қызметтері)
ұлттық пошта қызметтерін қоспағанда, курьерлік қызметтер (хатты, тамақты, басқа да тауарларды жеткізу бойынша курьерлік қызметтер)
819
Көлік қызметтері бойынша басқа да төлемдер
821
Құрылыс қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу бойынша жұмыстар, оның ішінде объектілер құрылысы кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
көпірлерді, жолдарды және теміржолдарды тұрғызу бойынша құрылыс жұмыстары, оның ішінде объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
өзге де инженерлік құрылыстарды салу бойынша құрылыс жұмыстары, объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
ғимараттарды бөлшектеу және бұзу жөніндегі және құрылыс учаскесін дайындау бойынша жұмыстар
ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу
электрмонтаж жұмыстары
сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін орнату бойынша жұмыстар
монтаждау (орнату) бойынша басқа да жұмыстар
құрылыс және аяқтау цикліндегі әрлеу жұмыстары
шатыр тіреуіш орнату бойынша жұмыстар (шатыр аражабыны)
басқа да топтамаларға енгізілмеген, өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
құбырларды, байланыс желілерін және электр тарату желілерін (күш кабельдерін) төсеу бойынша жұмыстар
электр станцияларын, тау-кен және өндеу өнеркәсібі үшін құрылыстарды салу бойынша жұмыстар
өзге де құрылыстық-монтаждау жұмыстары (оның ішінде дауалдар мен қоршауларды; терезе қақпағын және қалқандарды; жолдар, әуежай мен портар үшін жарық беру және сигнализация жүйелерін орнату бойынша жұмыстар)
құрылысты аяқтау бойынша жұмыстар (сылақ жұмыстары, орнату балташылық жұмыстар, едендерді жабу және қабырғаларды қаптау бойынша жұмыстар, сырлау және шыны жасау жұмыстары)
ғимаратты және құрылысты салу үшін операторы бар жабдықты жалдау бойынша қызметтер

822
Платежи за услуги по ремонту товаров и техническому обслуживанию,
в том числе:
услуги по ремонту и техническому обслуживанию любых товаров, в том числе морских и воздушных судов и других транспортных средств, за исключением строительного ремонта (включаются в строительные услуги), ремонта компьютеров (включаются в компьютерные услуги) и ремонта нефтяных и газовых скважин (включаются в профессиональные, научные и технические услуги)
Группа 830 «Платежи за страховые услуги»

822
Тауарларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
құрылыс жөндеуді (құрылыс қызметтеріне қосылады), компьютерлерді жөндеуді (компьютер қызметтеріне қосылады) және мұнай мен газ ұңғымаларын (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтерге кіреді) қоспағанда, кез келген тауарларды, оның ішінде су және әуе кемелерін және басқа көлік құралдарын жөндеу және оларға қызмет көрсету бойынша қызметтер
«Сақтандыру қызметтері үшін төлемдер» 830-топ

831
Страховая премия (взнос) по страхованию жизни,
в том числе:
перевод пенсионных накоплений акционерным обществом «Единый накопительный пенсионный фонд» либо добровольным пенсионным фондом в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета
832
Страховое возмещение по страхованию жизни,
в том числе:
перечисление страховой организацией страховых выплат по страхованию жизни и аннуитетному страхованию
периодические/пожизненные страховые выплаты страховой организацией по аннуитетному страхованию
833
Прочие страховые премии,
в том числе:
страховая премия (взнос) по прочим видам страхования (за исключением страхования жизни)
834
Прочие страховые возмещения,
в том числе:
перечисление страховой организацией прочих страховых выплат (за исключением выплат по страхованию жизни) в банк для последующего зачисления на счета физических лиц
перечисление акционерным обществом «Фонд гарантирования страховых выплат» гарантийных страховых выплат
835
Передача в перестрахование
836
Возмещение перестрахователю
837
Комиссионные вознаграждения по страхованию и перестрахованию,
в том числе:
комиссионные платежи страховым агентам
838
Возврат выкупной суммы по договору накопительного страхования
839
Прочие страховые услуги,
в том числе:
актуарные услуги
вспомогательные страховые услуги (консультационные услуги, услуги по оценке в области страхования и пенсионного обеспечения)
841
Платежи за финансовые услуги, за исключением платежей с кодами назначения платежа 842 и 843,
в том числе:
комиссионное вознаграждение банку или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций за осуществление банковских и иных операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан»
посреднические и вспомогательные услуги финансовых организаций (за исключением услуг страховых организаций и единого накопительного пенсионного фонда)
комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг за осуществляемые операции
комиссионное вознаграждение за обналичивание денег
оплата вознаграждения согласно андеррайтинговому договору
комиссионное вознаграждения за обмен ветхой валюты в банке - нерезиденте Республики Казахстан
комиссионное вознаграждение в связи с предоставлением займов (включая финансовый лизинг)
финансовые консультационные услуги
842
Комиссионное вознаграждение за услуги Интернет-банкинга
843
Комиссионное вознаграждение за услуги мобильного банкинга
844
Платежи за услуги посредников по торговым сделкам,
в том числе:
комиссионное вознаграждение торгово-посредническим фирмам, брокерам, дилерам, торговым агентам от торговых сделок с товарами и услугами, включая торговые сделки на морских и воздушных судах, аукционные сделки
услуги агентств, связанные с недвижимостью, предоставляемые за вознаграждение или на договорной основе
Группа 850 «Прочие деловые услуги»

831
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысы (жарна),
оның ішінде:
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамының не ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуы
832
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін аударуы
сақтандыру ұйымының аннуитеттік сақтандыру бойынша мерзімдік/өмір бойы сақтандыру төлемдері
833
Басқа да сақтандыру сыйлықақылары,
оның ішінде:
сақтандырудың басқа түрлері бойынша (өмірді сақтандыруды қоспағанда) сақтандыру сыйлықақысы (жарна)
834
Басқа да сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының сақтандыру төлемдерін (өмірді сақтандыру жөніндегі төлемдерді қоспағанда) кейіннен жеке тұлғалардың шотына есеп алу үшін банкке аударуы
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін аударуы
835
Қайта сақтандыруға беру
836
Қайта сақтандырушыға өтеу
837
Сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі комиссиялық сыйақы,
оның ішінде:
сақтандыру агенттеріне комиссиялық төлемдер
838
Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын қайтару
839
Басқа да сақтандыру қызметтері,
оның ішінде:
актуарлық қызметтер
қосалқы сақтандыру қызметтері (консультациялық қызметтер, сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы бағалау жөніндегі қызметтер)
841
842 және 843 төлем мақсаты кодтары бар төлемдерді қоспағанда, қаржылық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген банктік және өзге де операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
қаржы ұйымдарының (сақтандыру ұйымдары және бірыңғай зейнетақы қоры көрсететін қызметті қоспағанда) делдалдық және қосалқы қызметтері
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына операцияны жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
ақшаны қолма-қол ақшаға айналдырғаны үшін комиссиялық сыйақы
андеррайтинг шартына сәйкес сыйақы төлеу
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тозған валютаны айырбастағаны үшін комиссиялық сыйақы
қарыздарды (қаржы лизингін қоса алғанда) беруге байланысты комиссиялық сыйақы
қаржылық консультациялық қызметтер
842
Интернет-банкингтің қызметі үшін комиссиялық сыйақы
843
Ұялы банкинг қызметі үшін комиссиялық сыйақы
844
Делдалдардың сауда мәмілелер бойынша қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
сауда-делдал фирмаларға, брокерлерге, дилерлерге, сауда агенттеріне теңіз және әуе кемелеріндегі сауда мәмілелерін, аукциондық мәмілелерді қоса алғанда, тауарлармен және қызметтермен жасалған сауда мәмілелерінен комиссиялық сыйақы
агенттіктердің сыйақы үшін немесе келісу негізінде ұсынылатын жылжымайтын мүлікпен байланысты қызметтері
«Басқа да іскерлік қызмет көрсету» 850-топ

851
Платежи за компьютерные услуги,
в том числе:
услуги по компьютерному программированию
услуги по изданию программного обеспечения
услуги консультационные в области компьютерных технологий
услуги по управлению компьютерным оборудованием
услуги по сборке, установке, техническому обслуживанию и ремонту компьютеров и периферийных устройств
услуги в области информационных технологий и компьютерных систем
услуги по обработке данных, сайтов и услуги аналогичные
процессинговые услуги (сбор, обработка и передача информации, формируемой при осуществлении платежей и других операций с использованием платежных карточек)
создание, хранение и работа с массивами данных в режиме реального времени; обработка данных, включая табулирование данных, обработку данных в режиме коллективного использования компьютерного времени или на основе почасового графика, управление вычислительными комплексами внешних пользователей на постоянной основе
содержание веб порталов
852
Платежи за услуги связи,
в том числе:
проводные телекоммуникационные услуги (по передаче данных и сообщений, телефонные фиксированные, частных сетей по предоставлению проводных телекоммуникационных линий, по передаче данных по сетям телекоммуникационным проводным, межсетевой связи Интернета проводные, по распространению программ по инфраструктуре кабельной)
беспроводные телекоммуникационные услуги (мобильной связи и частных сетей по предоставлению беспроводных телекоммуникационных линий, по предоставлению беспроводных телекоммуникаций, по передаче данных по беспроводным телекоммуникационным сетям, беспроводные услуги межсетевой связи Интернета, по распространению программ по сетям беспроводным)
услуги спутниковой связи
прочие телекоммуникационные услуги
853
Плата за использование интеллектуальной собственности,
в том числе:
платежи за пользование правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые марки, технологические процессы, дизайн)
платежи за лицензии на воспроизводство и (или) распространение произведенных оригиналов и прототипов (таких как книги и рукописи, компьютерное программное обеспечение, кинематографические работы, звукозаписи)
854
Юридические услуги,
в том числе:
юридические советы и консультации; предоставление услуг в юридических, судебных и законодательных процессах; подготовка юридической документации; услуги арбитража
855
Лизинг (текущая аренда),
в том числе:
операционный лизинг (текущая аренда) помещений, складов временного хранения, тупиков
услуги по сдаче в наем собственного имущества
услуги по аренде машин и оборудования без оператора
услуги по прокату и аренде предметов личного потребления и бытовых товаров
услуги по аренде машин, оборудования и прочих материальных средств
оплата арендодателю арендатором расходов по арендному помещению согласно договору аренды (в том числе оплата коммунальных расходов, расходов за услуги связи, по охране здания и другие)
платеж юридического лица в пользу физического лица за аренду личного имущества данного физического лица

851
Компьютерлік қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
компьютерлік бағдарламалау бойынша қызметтер
бағдарламалық қамтамасыз етуді шығарғаны үшін қызметтер
компьютерлік технологиялар саласындағы кеңес беру қызметтері
компьютерлік жабдықты басқару бойынша қызметтер
компьютерлерді және перифериялық құрылғыларды жинақтау, орнату, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтер
ақпараттық технологиялар және компьютерлік жүйелер саласындағы қызметтер
деректерді, сайттарды өңдеу бойынша қызметтер және осыған ұқсас қызметтер
процессингтік қызметтер (төлемдерді және төлем карточкаларын пайдаланумен басқа операцияларды жүзеге асыру кезінде қалыптастырылатын ақпаратты жинау, өңдеу және беру)
нақты уақыт режимінде деректер массивін құру, сақтау және олармен жұмыс істеу; деректерді табуляциялауды, компьютерлік уақытты ұжымдық пайдалану режимінде немесе сағат бойынша белгіленген кесте негізінде деректерді өңдеуді, тұрақты негізде сыртқы пайдаланушылардың есептеу кешендерін басқаруды қоса алғанда деректерді өңдеу
веб порталдарды ұстап тұру
852
Байланыс қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
сымды телекоммуникациялық (деректер мен хабарламаларды беру бойынша, бекітілген телефон, телекоммуникациялық сым желілерін ұсыну бойынша, телекоммуникациялық сым желілері бойынша деректерді беру бойынша жеке желілердің, Интернеттің сым арқылы өткізілетін желіаралық байланыс, кабельдік инфрақұрылым бойынша бағдарламаларды тарату бойынша)қызметтер
сымсыз телекоммуникациялық қызметтер (мобильдік байланыс және телекоммуникациялық сымсыз желілерді ұсыну бойынша, сымсыз телекоммуникацияларды ұсыну бойынша, телекоммуникациялық сымсыз желілер бойынша деректерді беру бойынша, Интернеттің сымсыз желіаралық байланыс қызметтері, сымсыз желілер бойынша бағдарламаларды тарату бойынша жеке желілер)
спутник байланыс қызметтері
өзге де телекоммуникациялық қызметтер
853
Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем,
оның ішінде:
меншік (патенттер, авторлық құқық, сауда маркалары, технологиялық процестер, дизайн сияқты) құқығын пайдаланғаны үшін төлемдер
тұпнұсқаларды және прототиптерді (кітаптар және қолжазбалар, компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету, кинематография жұмыстары, дыбысжазбалары сияқты) қайта жасағаны және (немесе) жасалғандарды тартқаны үшін төлемдер
854
Заң қызметтері,
оның ішінде:
заң кеңестері мен консультациялары; заң, сот және заңнамалық процестерде қызметтерді ұсыну; заң құжаттамасын дайындау; арбитраж қызметтері
855
Лизинг (ағымдағы жалдау),
оның ішінде:
үй-жайлардың, уақытша сақтау қоймаларының, тұйық жерлердің операциялық лизингі (ағымдағы жалдау)
меншікті мүлікті жалға беру бойынша қызметтер
машиналар мен жабдықтарды операторсыз жалға беру бойынша қызметтер
жеке қолданатын заттар мен тұрмыстық тауарларды жалға алу және жалға беру бойынша қызметтер
машиналарды, жабдықтарды және өзге де материалдық құралдарды жалға беру бойынша қызметтер
жалға алушының жалдау шартына сәйкес жалға берілетін үй-жай бойынша жалға берушіге төлемі (оның ішінде коммуналдық шығыстарды, байланыс қызметтері үшін, ғимаратты күзеткені үшін шығыстарды және басқаларды төлеу)
заңды тұлғаның жеке тұлғаның пайдасына осы жеке тұлғаның жеке мүлігін жалға алғаны үшін төлемі

856
Платежи за коммунальные услуги,
в том числе:
приобретение физическими лицами коммунальных услуг: холодная, горячая вода, электроэнергия, отопление (газовое, горячей водой), канализация, газ, лифт, содержание жилища, вывоз мусора, коллективная антенна, техническое обслуживание счетчиков, техническое обслуживание газовой системы, оплата за радиовещание
857
Платежи за информационные услуги,
в том числе:
услуги информационных агентств, включая снабжение средств массовой информации сводками новостей, фотографическим материалом и тематическими статьями
создание, хранение и распространение баз данных
прямая индивидуальная подписка на периодические издания с доставкой по почте и иными способами; услуги библиотек и архивов
услуги телефонных справочных центров
858
Услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка,
в том числе:
проектирование, создание и маркетинг рекламы посредством рекламных агентств
размещение рекламы в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени
организация выставок и торговых ярмарок, рекламирование товаров за рубежом
маркетинговые исследования, проведение опросов общественного мнения по различным проблемам
859
Платежи за профессиональные, научные и технические услуги,
в том числе:
бухгалтерские услуги
консультационные услуги в области налогообложения
консультационные услуги по вопросам управления, услуги головных компаний
услуги в области архитектуры, инженерных изысканий и по предоставлению технических консультаций в этих областях
услуги по техническим испытаниям и анализу
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области естественных и технических наук
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области общественных и гуманитарных наук
услуги по проектированию (дизайну)
услуги в области фотографии
услуги по устному и письменному переводу
секретарские услуги
ветеринарные услуги
офисные административные комплексные услуги
фотокопировальные услуги, услуги по подготовке документов и услуги офисные специализированные вспомогательные прочие
услуги по организации конференций
упаковочные услуги
услуги в области сельского хозяйства (кроме услуг ветеринарных)
услуги в области лесного хозяйства (лесоводства и лесозаготовок)
вспомогательные услуги в области горнодобывающей промышленности (услуги по бурению скважин для добычи нефти и природного газа, по установке, ремонту и демонтажу буровых вышек и услуги вспомогательные прочие в области добычи нефти и природного газа, по сжижению и регазификация газа природного для транспортирования, осуществляемые на разрабатываемой площадке)
профессиональные, научные и технические прочие услуги, не включенные в другие группировки, в том числе коммерческие вспомогательные
услуги по печатанию газет и прочие печатные услуги, к подготовке к печати и тиражированию, переплетные, отделочные и связанные с ними услуги
услуги по изданию книг, изданий периодических и прочих изданий
оформление визовой поддержки
радиационное обследование
услуги по оценке, кроме оценки, производимой посредниками по торговым сделкам и страховым агентами в связи с операциями с недвижимым имуществом или страхованием
услуги по проведению расследований и обеспечению безопасности
услуги по проектированию оборудования для контроля технологических процессов и автоматизированных производственных установок
услуги по распределению и передаче электроэнергии
услуги по распределению воды
услуги по распределению газообразного топлива по трубопроводам
услуги юридическим лицам по стирке и сухой чистке
услуги по сборке, установке и техническому обслуживанию оборудования (кроме компьютерного оборудования, а также монтажа и возведения объектов из сборных конструкций)
услуги по уборке зданий (в том числе услуги по дезинфекции, дератизации и дезинсекции, по мытью окон, по традиционной уборке, по специализированной уборке, по чистке печей и труб)
услуги по сбору, обработке и удалению отходов, получению вторичного сырья, рекультивации
Группа 860 «Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха»

856
Коммуналдық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғалардың коммуналдық қызметтерді сатып алуы: суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен), кәріз, газ, лифт, үй-жайларды ұстау, қоқыс шығару, ұжымдық антенна, есептегіштерге техникалық қызмет көрсету, газ жүйесіне техникалық қызмет көрсету, радиохабар үшін ақы төлеу)
857
Ақпараттық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бұқаралық ақпарат құралдарын жаңалық мәліметтерімен, фотография материалдарымен және тақырыпты мақалалармен жабдықтауды қоса алғанда, ақпараттық агенттіктердің қызметтері
дерекқорларды жасау, сақтау және тарату
мерзімді баспа басылымдарына поштамен және өзге де тәсілдер арқылы жеткізумен тікелей жеке жазылу; кітапханалармен және мұрағаттардың қызметтері
телефон анықтама орталықтарының қызметтері
858
Жарнама және нарық конъюнктурасын зерттеу саласындағы қызметтер,
оның ішінде:
жарнама агенттіктері арқылы жарнаманы жобалау, жасау және маркетингі
жарнама уақытын сатып алуды және сатуды қоса алғанда, жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру
көрмелерді және сауда жәрмеңкелерін ұйымдастыру, тауарларды шетелде жарнамалау
маркетингтік зерттеулер, түрлі проблемалар бойынша қоғам пікіріне пікіртерім жүргізу
859
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бухгалтерлік қызметтер
салық салу саласындағы кеңес беру қызметтері
басқару мәселелері бойынша кеңес беру қызметтері, бас компаниялардың қызметтері
сәулет, инженерлік ізденістер саласындағы және осы салаларда техникалық консультацияларды ұсыну бойынша қызметтер
техникалық сынақтар мен талдау бойынша қызметтер
жаратылыстану және техникалық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
жобалау (дизайн) бойынша қызметтер
суретке түсіру саласындағы қызмет
ауызша және жазбаша аударма бойынша қызметтер
хатшы қызметтері
ветеринарлық қызметтер
кешенді кеңселік әкімшілік қызметтер
фотокөшірме қызметтері, құжаттарды дайындау бойынша қызметтер және өзге де мамандандырылған кеңселік қосалқы қызметтер
конференцияларды ұйымдастыру бойынша қызметтер
орау қызметтері
ауыл шаруашылығы саласындағы қызметтер (ветеринарлық қызметтерді қоспағанда)
орман шаруашылығы саласындағы қызметтер (орманды баптау және ағаш дайындау)
тау-кен өнеркәсібі саласындағы қосалқы қызметтер (мұнай және табиғи газ ұңғымаларын бұрғылау бойынша қызметтер, бұрғылау мұнараларын орнату, жөндеу және бөлшектеу бойынша қызметтер және мұнай мен газ өндіру саласындағы өзге де қосалқы қызметтер, өңделетін алаңда жүзеге асырылатын тасымалдау үшін табиғи газды сұйылту және қайта газдандыру бойынша қызметтер)
басқа топтамаларға енгізілмеген, кәсіби, ғылыми және өзге де техникалық қызметтер, оның ішінде коммерциялық қосалқы қызметтер
газеттерді басу бойынша қызметтер және басқа да баспа, баспаға және таралымға дайындау, түптеу, өндеу және онымен байланысты қызметтер
кітаптарды, мерзімді және басқа басылымдарды басып шығару бойынша қызметтер
визалық қолдауды ресімдеу
радиациялық зерттеу
делдалдар сауда мәмілелері және сақтандыру агенттері жылжымайтын мүлікпен операцияларға және сақтандыруға байланысты жүргізетін бағалауды қоспағанда, бағалау бойынша қызметтер
тергеу жүргізу және қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметтер
технологиялық процестерді және автоматтандырылған өндіріс құрылғыларын бақылау үшін жабдықты жобалау бойынша қызметтер
электр энергиясын өндіру және бөлу бойынша қызметтер
суды құбырлар бойынша бөлу бойынша қызметтер
құбырлар бойынша газды отынды бөлу бойынша қызметтер
заңды тұлғаларға жуу және құрғақ тазалау бойынша қызметтер
жабдықты жинау, орнату және техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер (компьютерлік жабдықты, сондай-ақ жиналатын құрылғылардан объектілерді монтаждауды және тұрғызуды қоспағанда)
ғимараттарды тазалау бойынша қызметтер (дезинфекция, дератизациия және дезинсекция, терезелерді жуу бойынша, дәстүрлі тазалау бойынша, арнайы тазалау бойынша, пештерді және мұржаларды тазалау бойынша қызметтер)
қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, қайталама шикізатты алу, рекультивация бойынша қызметтер
«Жеке тұлғаларға арналған қызметтер және мәдениет және демалыс саласындағы қызметтер» 860-топ

861
Платежи за образовательные услуги,
в том числе:
оплата за образовательные услуги, оказанные физическим лицам и юридическим лицам по обучению их работников (в области дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, высшего образования, прочего образования, курсы, тренинги, семинары, прохождение практики)
862
Платежи за медицинские услуги,
в том числе:
услуги больниц, услуги в области врачебной и стоматологической практики, по охране здоровья человека, по уходу за больными
869
Платежи за услуги в сфере культуры и отдыха,
в том числе:
услуги в области творчества, искусства и развлечений (артистов-исполнителей, авторов, композиторов, скульпторов, живописцев, графических художников, в области производства и представления зрелищных мероприятий, по эксплуатации театрального оборудования)
услуги библиотек, архивов, музеев и прочих культурных учреждений
услуги по организации азартных игр и заключению пари
спортивные услуги и услуги по организации отдыха (по эксплуатации спортивных сооружений, услуги спортивных клубов, фитнесс клубов, парков развлечений и тематических парков, парков отдыха и пляжей, по показу фейерверков и представлений «свет и звук», игровых автоматов)
услуги парикмахерских и салонов красоты
услуги по производству кино-, видеофильмов и радио-, телевизионных программ
услуги по изданию фонограмм и звукозаписей
услуги по копированию звуко- и видеозаписей
услуги в области радиовещания
услуги по созданию и трансляции телепрограмм, оригиналы телевещания
871
Поездки,
в том числе:
стоимость приобретенных туристических путевок, за исключением стоимости проезда (билетов) (при непосредственной оплате за билеты указываются коды назначения платежей 811, 812, 813, 814 в зависимости от вида транспорта)
стоимость туристических путевок с учетом стоимости билетов (в случае их оплаты одним платежным документом)
услуги бюро путешествий и туристических агентов
представительские и командировочные расходы
перечисление юридическим лицом в банк суммы представительских и командировочных расходов для последующего зачисления на банковский счет своего сотрудника либо банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
872
Платежи за услуги по проживанию и питанию,
в том числе:
услуги гостиниц
услуги по предоставлению помещений на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания
услуги кемпингов, стоянок для передвижных дач и жилых автоприцепов
услуги ресторанов и услуги по доставке продуктов питания
услуги по доставке готовой пищи на заказ и услуги по доставке готовой пищи
услуги по обеспечению напитками
возмещение юридическим лицом в пользу физического лица расходов за услуги по проживанию в гостинице

861
Білім беру қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғаларға білім беру бойынша қызметтер үшін және заңды тұлғаларға олардың қызметкерлерін оқытқаны үшін төлемдер (мектеп жасына дейінгі тәрбие және оқыту, орта білім, жоғары білім, басқа білім, курстар, тренингтер, семинарлар, іс-тәжірибеден өту саласында)
862
Медициналық қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
емханалардың қызметтері, дәрігерлік және стоматология практикасы саласындағы, адам денсаулығын қорғау бойынша өзге де қызметтер, ауыруға қарау бойынша қызметтер
869
Мәдениет және демалу салаларындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызметтер (әртіс-орындаушылардың, авторлардың, композиторлардың, мүсіншілердің, кескіндемешілердің, графикалық суретшілердің қызметтері, көріністік іс-шараларды өндіру және ұсыну саласындағы, театр жабдықтарын пайдалану бойынша қызметтер)
кітапханалардың, мұрағаттардың, мұражайлардың және басқа да мәдени мекемелердің қызметі
құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру бойынша қызметтер
спорт қызметтері және демалысты ұйымдастыру бойынша қызметтер (спорт құрылыстарын пайдалану бойынша, спорт клубтарының, фитнесс клубтарының, ойын-сауық парктарының және тақырыпты парктардың, демалыс парктарының және пляждардың, фейерверктерді және «жарық пен дыбыс» көрсетілімдерін көрсету бойынша қызметтер, ойын автоматтарының қызметтері)
шаштараздар мен сән салондарының қызметтері
кино-, бейнефильмдерді және радио-, теледидар бағдарламаларын шығару бойынша қызметтер
фонограммаларды және дыбысжазбаларын шығару бойынша қызметтер
дыбыс- және бейнежазбаларды көшіру бойынша қызметтер
радиохабар саласындағы қызметтер
телебағдарламаларды жасау және тарату бойынша қызметтер, телехабарлар түпнұсқалары
871
Сапарлар,
оның ішінде:
жол жүру (билеттер) құнын қоспағанда, сатып алынған туристік жолдамалардың құны (билеттер үшін тікелей ақы төленген кезде көлік түріне қарай 811, 812, 813, 814 төлемдер мақсаттарының кодтары көрсетіледі)
билеттер құнын қоса есептегенде, туристік жолдамалардың құны (олардың ақысы бір төлем құжатымен төленген жағдайда)
саяхат бюроларының және туристік агенттердің қызметтері
өкілдік және іссапар шығыстары
заңды тұлғаның өз қызметкерінің банк шотына не корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды есепке алуға арналған банк шотына кейіннен аудару үшін өкілдік және іссапар шығыстарының сомасын банкке аударуы
872
Тұру және тамақтану қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
қонақүйлердің қызметтері
демалыс күндеріне және басқа да қысқамерзімді тұру кезеңдеріне үй-жайларды беру бойынша қызметтер
жылжымалы саяжайлар мен тұрғын автотіркемелерге арналған кемпингтердің, тұрақтардың қызметтері
мейрамханалар қызметі мен тамақ өнімдерін жеткізу бойынша қызметтер
тапсырыс бойынша дайын тағамды жеткізу қызметтері және дайын тағамды жеткізу бойынша қызметтер
сусындармен қамтамасыз ету қызметтері
заңды тұлғаның қонақүйде тұру қызметтері үшін жеке тұлғаның пайдасына өтем жасауы

880
Возврат средств за непредоставленные услуги,
в том числе:
покупка филиалами банков у клиентов остатков неиспользованных дорожных чеков
890
Прочие платежи по разделу 8,
в том числе:
платежи по услугам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 8
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 8
возврат денег, излишне перечисленных за услуги, а также в случае уменьшения стоимости услуг
возврат денег поставщиком услуг за ненадлежащее исполнение условий договора

880
Көрсетілмеген қызметтер үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
банктер филиалдарының клиенттерден пайдаланылмаған жол чектерінің қалдықтарын сатып алуы
890
8-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
8-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған қызметтер бойынша төлемдер
8-бөлімнің төлемдері бойынша қателесіп есептен шығарылған соманың қайтарылуы
көрсетілген қызметтер үшін, сондай-ақ қызмет құны азайған жағдайда артық аударылған ақшаның қайтарылуы
жеткізушінің шарт талаптарын тиісінше орындамағаны үшін қызметтердің ақшасын қайтаруы

Раздел 9 «Платежи в бюджет и выплаты из бюджета»
Группа 910 «Общеустановленный порядок»
911
Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет
912
Пеня по обязательствам в бюджет
913
Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан
914
Поступления по обязательствам в бюджет по результатам проверок органами государственных доходов
915
Пеня по результатам проверок органами государственных доходов
916
Штрафы по результатам проверок органами государственных доходов
917
Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов
918
Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов
919
Штрафы до продления сроков уплаты налогов
921
Поступления по обязательствам в бюджет по результатам камерального контроля
922
Пеня по результатам камерального контроля
923
Перечисление пени по не представленному Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
924
Пеня, начисленная на возвращенную сумму превышения налога на добавленную стоимость
Группа 960 «Возвраты (зачеты) из бюджета»
961
Зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в счет погашения налоговой задолженности
962
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта
963
Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан
964
Зачет излишне (ошибочно) уплаченной суммы в счет погашения задолженности по начисленным суммам по результатам проверки органами государственных доходов
965
Пеня в пользу налогоплательщика за нарушение органом государственных доходов срока возврата превышения налога на добавленную стоимость
966
Пеня в пользу налогоплательщика за нарушение органом государственных доходов срока возврата налога, платы
967
Пеня в пользу налогоплательщика за нарушение органом государственных доходов срока зачета налога, платы
968
Возврат пени налогоплательщиком
969
Зачет излишне (ошибочно) уплаченной суммы в счет погашения задолженности по начисленным суммам по результатам камерального контроля
Группа 970 «Возвраты (зачеты) из бюджета превышения налога на добавленную стоимость, иные возвраты (зачеты) уплаченных сумм»
971
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет
972
Возврат налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, образовавшегося до 1 января 2009 года

9-бөлім «Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер»
910-топ «Жалпыға белгіленген тәртіп»
911
Есептелген (есептеп шығарылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер
912
Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұлдар
913
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар
914
Мемлекеттік кіріс органдарының тексеру нәтижелері бойынша бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша түсімдер
915
Мемлекеттік кіріс органдарының тексеру нәтижелері бойынша өсімпұлдар
916
Мемлекеттік кіріс органдарының тексеру нәтижелері бойынша айыппұлдар
917
Салық төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер
918
Салық төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұлдар
919
Салық төлеу мерзімдерін ұзартқанға дейінгі айыппұлдар
921
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша бюджетке міндеттемелер бойынша түсімдер
922
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша өсімпұлдар
923
Ұсынылмаған Тауарлар әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініш бойынша өсімпұл аудару
924
Қосылған құн салығының асып кетуіне байланысты қайтарылған сомаға есептелген өсімпұл
960-топ «Бюджеттен қайтару (есепке алу)»
961
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын салық берешегін өтеу есебіне есепке алу
962
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару
963
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтару
964
Мемлекеттік кіріс органдарының тексеру нәтижелері бойынша есептелген сомалар бойынша берешекті өтеу есебіне артық (қателесіп) төленген сомаларды есепке алу
965
Мемлекеттік кіріс органының артық қосылған құн салығын қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына жасалатын өсімпұлдар
966
Мемлекеттік кіріс органының салықты, төлемді қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына жасалатын өсімпұлдар
967
Мемлекеттік кіріс органының салықты, төлемді есепке алу мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына жасалатын өсімпұлдар
968
Салық төлеушінің өсімпұлды қайтаруы
969
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген сомалар бойынша берешекті өтеу есебіне артық (қателесіп) төленген сомаларды есепке алу
970-топ «Бюджеттен артық қосылған құн салығын қайтару (есепке алу), төленген сомаларды өзге қайтарулар (есепке алулар)»
971
Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару
972
Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар бойынша 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін пайда болған қосылған құн салығын қайтару

973
Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося после 1 января 2009 года
974
Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося после 1 января 2009 года
975
Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации
976
Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов
977
Зачет налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, образовавшегося до 1 января 2009 года
978
Возврат уплаченной суммы штрафа
979
Прочие

973
Есепке алынған қосылған құн салығының 2009 жылғы 1 қаңтардан кейін пайда болған, есептелген салық сомасынан асқан соманы есепке алу
974
Есепке алынған қосылған құн салығының 2009 жылғы 1 қаңтардан кейін пайда болған, есептелген салық сомасынан асқан соманы қайтару
975
Бір бюджеттік жіктеу кодынан басқа бюджеттік жіктеу кодына есепке алу
976
Бір мемлекеттік кіріс органынан басқа мемлекеттік кіріс органына есепке алу
977
Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар бойынша 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін пайда болған қосылған құн салығын есепке алу
978
Төленген айыппұл сомасын қайтару
979
Басқалары

991
Поступления по обязательствам в бюджет от физических лиц-граждан
992
Пени по обязательствам в бюджет от физических лиц-граждан
993
Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан от физических лиц-граждан
994
Погашение недоимки прошлых лет от физических лиц-граждан
995
Административные штрафы, налагаемые органами государственных доходов
996
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного при импорте товаров

991
Жеке тұлға-азаматтардан бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша түсімдер
992
Жеке тұлға-азаматтардан бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұлдар
993
Жеке тұлға-азаматтардан Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін алынатын айыппұлдар
994
Жеке тұлға-азаматтардан өткен жылдардың бересісін өтеттіру
995
Мемлекеттік кіріс органдары салған әкімшілік айыппұлдар
996
Тауарлар импорты кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару

997
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного при приобретении работ, услуг от нерезидента
998
Возврат налога на добавленную стоимость по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам
Примечание:
1. Операции с производными финансовыми инструментами кодируются в зависимости от вида базового актива, с которым осуществляется финансовая сделка, с указанием кода назначения платежа (далее – код) соответствующего раздела.

997
Бейрезиденттен жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару
998
Пайдалануға енгізілетін негізгі құрал-жабдықтар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, сатып алынған биологиялық активтер бойынша қосылған құн салығын қайтару
Ескерту:
1. Туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар қаржы мәмілесі жасалатын базалық активтің түріне қарай тиісті бөлімнің төлем мақсатының коды (бұдан әрі – код) көрсетіле отырып коды белгіленеді.

2. По разделу 1 «Специфические переводы».
Код 150 «Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков» указывается банком-посредником. При получении транзитного платежа банк бенефициара указывает коды секторов экономики и назначения платежей, соответствующие сделкам, для дальнейшего представления Сведений. Необходимые реквизиты данного платежа банком бенефициара указываются на основании договора между клиентами, в соответствии с которым производится оплата за реализованные товары или оказанные услуги.
Код 181 «Операция по аккредитиву» указывается при перечислении банком-эмитентом суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по аккредитиву со счета клиента-приказодателя на счет данного банка (за исключением перечисления суммы вознаграждения за исполнение аккредитива), возврате денег при отзыве аккредитива. При осуществлении операций по аккредитивам перечисление денег банком-эмитентом на счет бенефициара кодируется в зависимости от назначения платежа, в том числе:
1) оплата по аккредитиву банком-эмитентом деньгами на сумму аккредитива, предоставленными в его распоряжение на срок действия аккредитива с условием возможного использования этих денег для выплат по аккредитиву (при покрытых аккредитивах);
2) оплата по аккредитиву в пользу резидента или нерезидента с текущего счета клиента (при непокрытых аккредитивах);
3) оплата по аккредитиву из собственных средств банка со счета «Дебиторы по документарным операциям» (в случае отсутствия денег на счете клиента к моменту оплаты при непокрытых аккредитивах);
4) зачисление денег банком-нерезидентом на корреспондентский счет банка-резидента.
Код 182 «Операции по гарантии» указывается банком-эмитентом при перечислении суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по гарантии со счета клиента-приказодателя на счет данного банка (за исключением перечисления суммы вознаграждения по гарантии), возврате денег при аннулировании гарантии. При наступлении гарантийного случая перечисление банком-гарантом денег клиенту кодируется в зависимости от назначения платежа.
3. По разделу 3 «Вклады (депозиты)».
Раздел 3 «Вклады (депозиты)» не включает платежи иным лицам за товары, услуги, специфические переводы, платежи и (или) переводы, отнесенные к другим разделам Детализированной таблицы кодов назначения платежей.
При наличии у инициатора платежа информации об источниках и целях зачисления на банковский счет и изъятия с банковского счета наличных денег указывается код, соответствующий назначению платежа. Коды 311 «Размещение вкладов до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)», 331 «Взнос наличных денег на текущие счета», 321 «Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)», 341 «Снятие наличных денег с текущих счетов» указываются в случае отсутствия данной информации.

2. «Арнайы аударымдар» 1-бөлімі бойынша.
«Банктердің корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар» 150 кодын делдал банк көрсетеді. Транзиттік төлемді алған кезде бенефициар банкі Мәліметтерді одан әрі ұсыну үшін мәмілелерге сәйкес келетін экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын көрсетеді. Бенефициар банкі осы төлемнің қажетті деректемелерін клиенттер арасындағы сатылған тауарлар немесе көрсетілген қызметтер үшін ақы төленетін шарт негізінде көрсетеді.
«Аккредитив бойынша операция» 181 коды эмитент банк аккредитив бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге бұйрық беруші клиенттің шотынан аталған банктің шотына ақша сомасын (өтемін) аударған (аккредитивті орындаудың сыйақы сомасын аударуды қоспағанда) кезде, аккредитивті қайтарып алу кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Кепілдік берілген жағдай басталған кезде гарант банктің клиентке ақша аударуының төлем мақсатына байланысты коды белгіленеді, оның ішінде:
1) эмитент банктің аккредитивтің қолданылу мерзіміне оның басқаруына берілген аккредитивтің сомасына осы ақшаны аккредитив бойынша төлеу үшін пайдалану ықтималдығы шартымен аккредитив бойынша ақшамен ақы төлеуі (орны жабылған аккредитивтерде);
2) клиенттің ағымдағы шотынан резиденттің немесе бейрезиденттің пайдасына аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде);
3) банктің «Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар» шотынан меншікті қаражаты есебінен аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде ақы төлеу кезінде клиенттің шотында ақшасы болмаған жағдайда);
4) резидент банктің корреспонденттік шотына бейрезидент банктің ақша аударуы.
«Кепілдік бойынша операциялар» 182 коды эмитент банк бұйрық беруші клиенттің шотынан осы банктің шотына кепілдік бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге ақша сомасын (өтемін) аударған (кепілдік бойынша сыйақы сомасын аударуды қоспағанда), кепілдікті жою кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Кепілдік жағдайы басталған кезде кепіл-банктің клиентке ақша аударуының төлем мақсатына байланысты коды белгіленеді.
3. «Салымдар (депозиттер)» 3-бөлімі бойынша.
«Салымдар (депозиттер)» 3-бөліміне Төлем мақсаты кодтарының толық кестесінің басқа бөлімдеріне жатқызылған тауарлар, қызметтер, арнайы аударымдар, төлемдер және (немесе) аударымдар үшін өзге адамдарға төлеген төлемдер кірмейді.
Төлем бастамашысында қолма-қол ақшаны банк шотына есепке алу және банк шотынан алу көздері мен мақсаттары туралы ақпарат болған кезде төлем мақсатына сәйкес келетін код көрсетіледі. Аталған ақпарат болмаған жағдайда 311 «Талап еткенге дейінгі салымдарды (банктік салым шарты негізінде ашылған) орналастыру», 331 «Ағымдағы шотқа қолма-қол ақша салу», 321 «Талап еткенге дейінгі салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу», 341 «Ағымдағы шоттардан қолма-қол ақшаны алу» кодтары көрсетіледі.

4. По разделам 5 «Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан и инвестиции в иностранный капитал» и 6 «Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан» продажа ценных бумаг нерезиденту кодируется участником сделки-резидентом как покупка этих ценных бумаг нерезидентом.
5. По разделам 7 «Товары и нематериальные активы» и 8 «Услуги».
В разделах 7 «Товары и нематериальные активы» и 8 «Услуги» виды товаров и услуг изложены с учетом национального классификатора Республики Казахстан ГК РК 04-2008 «Классификатор продукции по видам экономической деятельности (КПВЭД)» и международной методологией РПБ6 (Руководство по платежному балансу и международной инвестиционной позиции, шестое издание) Международного валютного фонда.
Платежи за товары и нематериальные активы, услуги включают предоплату (авансовые платежи).
В раздел 7 «Товары и нематериальные активы» не включены платежи за драгоценные металлы, отнесенные к разделу 2 «Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами».
Код 730 «Покупка непроизведенных нефинансовых активов» указывается при платежах за:
1) землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования;
2) материальные активы, которые используются для производства товаров и услуг, однако, сами не являются результатом производства;
3) нематериальные активы, приобретенные в собственность (в том числе программное обеспечение, патенты, гудвилл, торговые марки, товарные знаки). Приобретение права пользования нематериальными активами отражается по коду 853 «Плата за использование интеллектуальной собственности».
При оплате юридическими лицами за приобретенные электрическую энергию, газ и воду (коммунальные услуги) указывается код 710 «Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежа 711, 712 и 713».
6. По разделу 9 «Платежи в бюджет и выплаты из бюджета».
Данный раздел включает в себя коды по платежам в государственный бюджет и возврату платежей из государственного бюджета (кроме пенсий и пособий).
Код 911 указывается при перечислении начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Исключением являются суммы к уплате: по обязательствам в бюджет по результатам проверок органами государственных доходов; при изменении (продлении) сроков уплаты налогов, по обязательствам в бюджет по результатам камерального контроля.
Код 912 указывается при уплате начисленных сумм пени по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет. Исключением являются суммы пени: начисленные по результатам проверок органами государственных доходов; начисленные при изменении (продлении) сроков уплаты налогов; начисленные по результатам камерального контроля.

4. 5 «Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер мен депозиттік сертификаттар және шетел капиталына инвестициялар» және 6 «Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу» бөлімдері бойынша бейрезидентке бағалы қағаздарды сатуды мәмілеге қатысушы резидент осы бағалы қағаздарды бейрезиденттің сатып алуы ретінде код белгілейді.
5. 7 «Тауарлар және материалдық емес активтер» және 8 «Қызметтер» бөлімдері бойынша.
7 «Тауарлар және материалдық емес активтер» және 8 «Қызметтер» бөлімдерінде тауарлар мен қызметтердің түрлері «Экономикалық қызметтің түрлері бойынша өнімнің жіктеушісі (ЭҚТӨЖ)» ҚР МЖ 04-2008 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісін және Халықаралық валюта қорының ТБН6 (Төлем балансы мен халықаралық инвестициялық позиция жөніндегі нұсқау, алтыншы басылым) халықаралық әдіснамасын ескере отырып жасалды.
Тауарлар және материалдық емес активтер, қызметтер үшін төлемдерге алдын ала төлем (аванстық төлемдер) кіреді.
7 «Тауарлар және материалдық емес активтер» бөліміне 2 «Шетел валютасымен және бағалы металдармен операциялар» бөліміне жатқызылған бағалы металдар кірмейді.
«Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу» 730 коды мына:
1) жер және оның қойнауы, оның ішінде жер қойнауын тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер;
2) тауарлар өндіру және қызмет көрсету үшін пайдаланылатын материалдық активтер, алайда, олар өндіріс нәтижесі болып табылмайды;
3) меншікке сатып алынған материалдық емес активтер (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету, патенттер, гудвилл, сауда маркалары, тауар белгілері) үшін төлемдер кезінде көрсетіледі. Материалдық емес активтерді пайдалану құқығын алу «Зияткерлік меншік құқығын пайдалану үшін төлем» 853 коды бойынша көрсетіледі.
Заңды тұлғалар электр энергиясын, газды және суды (коммуналдық қызметтер) пайдаланғаны үшін ақы төлеген кезде «Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлем мақсатының кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер» 710 коды қойылады.
6. «Бюджетке төлемдер және бюджеттен төлеу».
Бұл бөлімге мемлекеттік бюджетке төлемдер және мемлекеттік бюджеттен төлемдерді қайтару (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда) бойынша кодтар кіреді.
911 коды 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген есептелген (есептеп шығарылған) және өзге де бюджетке міндеттемелерді (өсімпұлдар мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде қойылады. Оған мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша бюджетке міндеттемелер бойынша; салық төлеу мерзімдері өзгергенде (ұзартылғанда), камералдық бақылау нәтижелері бойынша бюджетке міндеттемелер бойынша төленетін сомалар жатпайды.
912 коды салықтарды, бюджетке төленетін міндетті және өзге де төлемдерді төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдың есептелген сомасын төлеген кезде қойылады. Оған мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген; салық төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген, камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.

Код 913 указывается при уплате сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее – Кодекс об административных правонарушениях). Исключением являются суммы штрафов: налагаемые по результатам проверок органами государственных доходов; наложенные до продления сроков уплаты налогов.
Код 914 указывается при перечислении сумм налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет (за исключением пени и штрафов), предъявленных к уплате на основании уведомления о начисленных суммах по результатам проверок органами государственных доходов.
Код 915 указывается при уплате сумм пени, начисленных по результатам проверок органами государственных доходов. Исключением являются суммы пени: начисленные по обязательствам в бюджет, начисленные при изменении (продлении) сроков уплаты налогов, начисленные по результатам камерального контроля.
Код 916 указывается при уплате сумм штрафов, налагаемых по результатам проверок органами государственных доходов. Исключением являются суммы штрафов: налагаемые за нарушение законодательства Республики Казахстан (кроме налагаемых по результатам проверок органами государственных доходов); наложенные до продления сроков уплаты налогов.
Код 917 указывается при уплате в бюджет сумм налогов с измененным (продленным) сроком уплаты.
Код 918 указывается при уплате сумм пени, начисленных при изменении (продлении) сроков уплаты налогов. Исключением являются суммы пени: начисленные по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов; начисленные по результатам проверок органами государственных доходов; начисленные по результатам камерального контроля.
Код 919 указывается при уплате сумм штрафов, наложенных до продления сроков уплаты налогов. Исключением являются суммы штрафов: налагаемые за административные правонарушения в области налогообложения, исчисленные в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях, налагаемые по результатам проверок органами государственных доходов.
Код 921 указывается при перечислении сумм налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет (за исключением пени), предъявленных к уплате на основании уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля.
Код 922 указывается при уплате сумм пени, начисленных по результатам камерального контроля. Исключением являются суммы пени: начисленные по обязательствам в бюджет; начисленные при изменении (продлении) сроков уплаты налогов; начисленные по результатам проверок органами государственных доходов.
Код 924 указывается при перечислении пени, начисленной на возвращенную сумму превышения налога на добавленную стоимость, не подтвержденную при проведении проверки органами государственных доходов.
Код 968 указывается при возвратах налогоплательщикам излишней или ошибочно уплаченной суммы пени по обязательствам в бюджет.
Код 971 указывается при возвратах на банковский счет налогоплательщика из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, других обязательных и иных платежей.
Код 975 указывается при излишней или ошибочной уплате сумм в бюджет, переводе сумм налогов и иных обязательств в бюджет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации.
Код 976 указывается при ошибочном зачислении налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет в другие органы государственных доходов, при переводе излишне или ошибочно уплаченного налога и платежа в другие органы государственных доходов.
Код 978 указывается при возвратах налогоплательщикам уплаченной суммы штрафа по обязательствам в бюджет.
Код 979 указывается для прочих платежей, в том числе официальных трансфертов (субвенции, бюджетные изъятия и другие) и возврата займов.
Код 991 указывается при перечислении физическими лицами-резидентами сумм налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет (за исключением сумм пени и штрафов).
Код 992 указывается при уплате физическими лицами - гражданами сумм пени, начисленных за несвоевременное погашение обязательств в бюджет.
Код 993 указывается при уплате физическими лицами-гражданами, сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях.
Код 995 указывается при уплате сумм штрафов, налагаемых органами государственных доходов за административные правонарушения, исчисленные в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 260
Приложение 3 к Правилам применения кодов
секторов экономики и назначения
платежей и представления сведений
по платежам в соответствии с ними
Форма, предназначенная для сбора административных данных
«Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов
экономики и назначения платежей»
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 1-KNP
Периодичность: ежемесячная

913 коды 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне (Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодекс) сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылық үшін салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша салынатын; салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін салынған айыппұл сомалары жатпайды.
914 коды мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген сомалар туралы хабарлама негізінде төлеуге ұсынылған салықтардың, бюджетке басқа міндетті және өзге төлемдердің сомаларын (өсімпұлдар мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде қойылады.
915 коды мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген, салықтарды төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген, камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
916 коды мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін салынатын (мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша салынатын салықтарды қоспағанда), салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін салынған айыппұл сомалары жатпайды.
917 коды төлеу мерзімі өзгертілген (ұзартылған) салықтар сомасын бюджетке төлеген кезде қойылады.
918 коды салықтарды төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған салықтарды төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген; мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген; камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
919 коды салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін салынған айыппұлдардың сомалары төленген кезде қойылады. Оған салық салу саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салынатын, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодекске сәйкес есептелген, мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша салынатын айыппұл сомалары жатпайды.
921 коды камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама негізінде төлеуге ұсынылған салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті және өзге төлемдердің (өсімпұлды қоспағанда) сомаларын аударған кезде қойылады.
922 коды камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген; салықтарды төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген; мемлекеттік кіріс органдары тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
924 коды қосылған құн салығының асып кетуінің қайтарылған, мемлекеттік кіріс органдары тексеру жүргізу кезінде расталмаған сомаға есептелген өсімпұлды аудару кезінде қойылады.
968 коды салық төлеушілерге бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдардың артық немесе қателесіп төленген сомасын қайтару кезінде қойылады.
971 коды бюджеттен артық (қателесіп) төленген салық сомаларын, басқа да міндетті және өзге төлемдерді салық төлеушінің банк шотына қайтару кезінде қойылады.
975 коды бюджетке төленетін соманы артық немесе қателесіп төлеген, салық сомалары мен бюджетке өзге міндеттемелерді бюджеттік жіктеуіштің бір кодынан бюджеттік жіктеуіштің басқа кодына аударған кезде қойылады.
976 коды салықтар, бюджетке басқа да міндетті және өзге төлемдерді басқа мемлекеттік кіріс органдарына қате есептеген кезде, басқа мемлекеттік кіріс органдарына артық немесе қате төленген салықты және төлемді аударған кезде қойылады.
978 коды салық төлеушілерге бюджетке міндеттемелер бойынша төленген айыппұл сомасын қайтарған кезде қойылады.
979 коды басқа да төлемдер, оның ішінде ресми трансферттер (субвенциялар, бюджеттен алу және басқалары) және қарыздарды қайтару үшін қойылады.
991 коды резидент жеке тұлғалар салық сомаларын, бюджетке басқа да міндетті және өзге төлемдерді (өсімпұлдар мен айыппұлдар сомаларын қоспағанда) аудару кезінде қойылады.
992 коды азамат жеке тұлғалар бюджетке міндеттемелерді уақтылы өтемегені үшін есептелген өсімпұл сомаларын төлеу кезінде қойылады.
993 коды азамат жеке тұлғалар Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодекске сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылық үшін салынатын айыппұлдар сомаларын төлеу кезінде қойылады.
995 коды әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін мемлекеттік кіріс органдары салған, Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодекске сәйкес есептелген айыппұлдар сомаларын төлеу кезінде қойылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 260 қаулысына 2-қосымша
Экономика секторларының кодтарын
қолдану мен төлемдер тағайындау
және соларға сәйкес төлемдер бойынша
мәліметтер ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
«Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына
сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер»
Есепті кезең: 20__ жылғы _______________
Индекс: 1-KNP
Кезеңділігі: ай сайынғы

Представляет: Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан» (далее – Центр), банки второго уровня и акционерное общество «Банк Развития Казахстана» (далее – банки), акционерное общество «Казпочта», юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком, осуществляющее без лицензии Национального Банка переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком) (далее – представитель)
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до десятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование представителя)
Среда проведения платежа
Наименование системы переводов денег
Признак платежа
БИК банка-получателя, ИИК клиента банка-получателя
БИК банка бенефициара, ИИК клиента банка бенефициара
Отправитель денег
Бенефициар
Детализация сведений по платежам
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Код назначения платежа
Количество платежей и/или переводов денег за отчетный период
Сумма платежей и/или переводов денег в тенге
Код валюты платежа
Способ осуществления платежей и переводов денег
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
___________________________________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)          подпись
Главный бухгалтер _________________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)  подпись
Исполнитель _________ __________________________ _________ __________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись номер
телефона
Дата подписания отчета «____» _____________ 20 __ года
Место для печати (при наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных «Сведения по платежам
в соответствии с кодами секторов
экономики и назначения платежей»
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных «Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов
экономики и назначения платежей» 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет требования по заполнению формы «Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов экономики и назначения платежей» (далее – Форма).

Ұсынатындар: «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық), екінші деңгейдегі банктер және «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер), «Қазпочта» акционерлік қоғамы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып депозиторлардың бас банкке «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген банк шоттары бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (бұдан әрі – бұрын еншілес банк болған заңды тұлға) (бұдан әрі – өкіл)
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімдері: есепті айдан кейінгі айдың онына дейін (қоса алғанда) ай сайын
Нысан
_________________________________________________________________
(өкілдің атауы)
Төлем жүргізу ортасы
Ақша аудару жүйесінің атауы
Төлем белгісі
Алушы банктің БСК, алушы банк клиентінің ЖСК
Бенефициар банктің БСК, бенефициар банк клиентінің ЖСК
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Төлемдер бойынша мәліметтерді нақтылау
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Төлем белгілеу коды
Есепті кезеңдегі теңгемен төлемдердің және/немесе ақша аударымҒдарының саны
Теңгемен төлемдердің және/немесе ақша аударымдарының сомасы
Төлем валютасының коды
Төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
___________________________________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Бас бухгалтер _____________________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы
Орындаушы________ _______________________________ ____ ______________
лауазымы  тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)  қолы   телефон нөмірі
Есепке қол қойылған күн: 20 __ жылғы «____» _____________
Мөр орны (бар болса)
Ескертпе: нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
«Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарына сәйкес
төлемдер бойынша мәліметтер»
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
«Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына сәйкес
төлемдер бойынша мәліметтер»
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) «Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер» нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 26) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан».
3. Форма составляется Центром по платежам, проведенным через межбанковскую систему переводов денег (далее – межбанковская система) и систему межбанковского клиринга.
4. Форма, представляемая банками, акционерным обществом «Казпочта», юридическим лицом, ранее являвшееся дочерним банком, (далее – организации) заполняется с учетом филиалов и представительств и включает в себя информацию по платежам и переводам денег, в том числе без открытия банковского счета:
1) проведенным через корреспондентские счета, открытые в Национальном Банке;
2) проведенным через платежные системы, за исключением межбанковской системы и системы межбанковского клиринга, (далее – системы переводов денег) и по корреспондентским счетам ностро и лоро банков-резидентов и банков-нерезидентов, в том числе по почтовым переводам денег, осуществляемым акционерным обществом «Казпочта»;
3) осуществленным между организацией и ее клиентом или между двумя клиентами организации, в том числе по почтовым переводам денег, осуществляемым акционерным обществом «Казпочта» (далее – внутрибанковские переводы).
5. Форма заполняется в тенге. В случае, если платеж или перевод денег совершен в иностранной валюте, сведения по нему представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на момент совершения платежа.
2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма, представляемая Центром, содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и/или переводе денег:
1) в графе 1 указывается признак, соответствующий среде проведения платежа (далее – признак среды проведения платежа):
01 – межбанковская система;
02 – система межбанковского клиринга;
2) графы 2 и 3 не заполняются;
3) в графе 4 указывается банковский идентификационный код банка-получателя, индивидуальный идентификационный код клиента банка-получателя не заполняется;
4) в графе 5 указывается банковский идентификационный код банка бенефициара, индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара не заполняется;
5) в графе 6 указывается признак резидентства отправителя денег;
6) в графе 7 указывается код сектора экономики отправителя денег;
7) в графах 8 и 11 указывается «KZ»;
8) в графе 9 указывается признак резидентства бенефициара;
9) в графе 10 указывается код сектора экономики бенефициара;
10) в графе 12 указывается код назначения платежа;
11) в графе 13 указывается количество платежей и/или переводов денег за отчетный период. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа с уже имеющимися в графах 1, с 4 по 12, 15 и 16, значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа;

2. Нысан «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 26) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Орталық банкаралық ақша аудару жүйесі (бұдан әрі – банкаралық жүйе) және банкаралық клиринг жүйесі арқылы жүргізілген төлемдер бойынша жасайды.
4. Банктер, «Қазпочта» ақционерлік қоғамы, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (бұдан әрі – ұйымдар) ұсынатын нысан филиалдарды, және өкілдіктерді ескере отырып толтырылады және төлемдер мен ақша аударымдары жөніндегі ақпараттан тұрады, оның ішінде банк шоттарын ашпастан:
1) Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттар арқылы жүргізілген;
2) банкаралық жүйені және банкаралық клиринг жүйесін (бұдан әрі – ақша аудару жүйелері) қоспағанда, төлем жүйелері арқылы және резидент банктердің және бейрезидент банктердің ностро және лоро корреспонденттік шоттары бойынша, оның ішінде «Қазпочта» акционерлік қоғамы жүзеге асыратын пошталық ақша аударымдары бойынша жүргізілген;
3) ұйым мен оның клиенті арасында немесе ұйымның екі клиенті арасында жүзеге асырылған, оның ішінде «Казпочта» акционерлік қоғамы жүзеге асыратын пошталық ақша аударымы (бұдан әрі – банк ішілік аударымдар) бойынша.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және ақша аударымы шетел валютасымен жасалған жағдайда, ол бойынша мәліметтер төлемді жүргізу сәтіндегі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгеге қайта есептеліп ұсынылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Орталық беретін нысан төлем және/немесе ақша аударымы туралы мынадай ақпарат кіретін 16 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда төлем жүргізу ортасына сәйкес келетін белгі (бұдан әрі – төлем жүргізу ортасының белгісі) көрсетіледі:
01 – банкаралық жүйе;
02 – банкаралық клиринг жүйесі;
2) 2 және 3-бағандар толтырылмайды;
3) 4-бағанда алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі, алушы банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды;
4) 5-бағанда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі, бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды;
5) 6-бағанда ақша жіберушінің резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) 7-бағанда ақша жіберуші экономикасы секторының коды көрсетіледі;
7) 8 және 11-бағандарда «KZ» көрсетіледі;
8) 9-бағанда бенефициар резиденттігінің белгісі көрсетіледі;
9) 10-бағанда бенефициар экономикасы секторының коды көрсетіледі;
10) 12-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі;
11) 13-бағанда есепті кезеңдегі төлемдер және/немесе ақша аударымдары саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде баған 1 мәнді қабылдайды. Жаңа төлемнің өлшемдері 1, 4 - 12, 15 және 16-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;

12) в графе 14 указывается сумма платежей и/или переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;
13) в графе 15 указывается «KZT»;
14) в графе 16 указывается один из признаков способов осуществления платежей и переводов денег, предусмотренных пунктом 8 Пояснения: 01; 02; 03; 04; 05; 06; 07; 08; 09; 10; 11; 17; 18; 19.
7. Форма, представляемая организациями, содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и/или переводе денег:
1) в графе 1 указывается признак среды проведения платежа:
03 – корреспондентский счет в Национальном Банке;
04 – система переводов денег на территории Республики Казахстан;
05 – система переводов денег за рубеж/из-за рубежа;
06 – корреспондентские счета ностро и лоро, за исключением корреспондентского счета в Национальном Банке, в пределах Республики Казахстан;
07 – корреспондентские счета ностро и лоро, за исключением корреспондентского счета в Национальном Банке, за рубеж/из-за рубежа;
08 – внутрибанковские переводы;
2) в графе 2 указывается наименование системы переводов денег, посредством которой проведен платеж или перевод денег;
3) в графе 3 указывается признак, соответствующий видам платежа или перевода денег (далее – признак платежа):
01 – платеж или перевод денег, отправленный организацией, представляющей Форму, через системы переводов денег, корреспондентские счета;
02 – платеж или перевод денег, полученный организацией, представляющей Форму, через системы переводов денег и корреспондентские счета;
03 – платеж или перевод денег, отправленный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет ностро;
04 – платеж или перевод денег, полученный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет ностро;
05 – платеж или перевод денег, отправленный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет лоро;
06 – платеж или перевод денег, полученный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет лоро;
07 – прочие списания денег организацией, представляющей Форму, с корреспондентского счета ностро;
08 – прочие зачисления денег-организацией, представляющей Форму, на корреспондентский счет ностро;
09 – прочие списания денег организацией, представляющей Форму, с корреспондентского счета лоро;
10 – прочие зачисления денег-организацией, представляющей Форму, на корреспондентский счет лоро;
11 – внутрибанковский перевод. Организация, представляющая Форму, является одновременно и банком-получателем, и банком бенефициара.
Признаки платежа «01» и «02» заполняются по признакам среды проведения платежа «04», «05». Признаки платежа с «03» по «10» заполняются по признакам среды проведения платежа «03», «06», «07». Признак платежа «11» заполняется по признаку среды проведения платежа «08»;

12) 14-бағанда төлемдердің және/немесе ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;
13) 15-бағанда «KZT» көрсетіледі;
14) 16-бағанда 8-тармақта көзделген төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілдері белгілерінің бірі көрсетіледі: 01; 02; 03; 04; 05; 06; 07; 08; 09; 10; 11; 17; 18; 19.
7. Ұйымдар ұсынатын нысан төлем және/немесе ақша аударымы туралы мынадай ақпаратты қамтитын 16 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда төлем жүргізу ортасының белгісі көрсетіледі:
03 - Ұлттық Банктегі корреспонденттік шот;
04 - Қазақстан Республикасы аумағындағы ақша аудару жүйесі;
05 - шет елге/шет елден ақша аударулар жүйесі;
06 - Ұлттық Банктегі корреспонденттік шотты қоспағанда, Қазақстан Республикасы шегіндегі ностро және лоро корреспонденттік шоттары;
07 - Ұлттық Банктегі корреспонденттік шотты есептемегенде шет елге/шет елден ностро және лоро корреспонденттік шоттары;
08 - банкішілік аударымдар.
2) 2-бағанда төлем немесе ақша аударымы жүргізілетін ақша аудару жүйесінің атауы көрсетіледі;
3) 3-бағанда төлем немесе ақша аударымы түрлеріне сәйкес келетін белгі (бұдан әрі – төлем белгісі) көрсетіледі:
01 - Нысанды беретін ұйым ақша аудару жүйелері, корреспонденттік шоттар арқылы жіберген төлем немесе ақша аударымы;
02 - Нысанды беретін ұйым ақша аудару жүйелері мен корреспонденттік шоттар арқылы алған төлем немесе ақша аударымы;
03 - Нысанды беретін ұйым ностро корреспонденттік шоты арқылы жіберген төлем немесе ақша аударымы;
04 – Нысанды беретін ұйым ностро корреспонденттік шоты арқылы алған төлем немесе ақша аударымы;
05 - Нысанды беретін ұйым лоро корреспонденттік шоты арқылы жіберген төлем немесе ақша аударымы;
06 - Нысанды беретін ұйым лоро корреспонденттік шоты арқылы алған төлем немесе ақша аударымы;
07 - Нысанды беретін ұйымының ностро корреспонденттік шотынан ақшаны басқа да есептен шығаруы;
08 - Нысанды беретін ұйымының ностро корреспонденттік шотына ақшаны басқа да есептеуі;
09 - Нысанды беретін ұйымының лоро корреспонденттік шотынан ақшаны басқа да есептен шығаруы;
10 - Нысанды беретін ұйымының лоро корреспонденттік шотына ақшаны басқа да есептеуі;
11 - банкішілік аударым. Нысанды беретін ұйым әрі алушы банк, әрі бенефициар банк болып табылады.
Төлемнің «01» және «02» белгілері төлем жүргізу ортасының «04», «05» белгілері бойынша толтырылады. Төлемнің «03» - «10» белгілері төлем жүргізу ортасының «03», «06», «07» белгілері бойынша толтырылады. Төлемнің «11» белгісі төлем жүргізу ортасының «08» белгісі бойынша толтырылады;

4) в графе 4 банками, акционерным обществом «Казпочта» и юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, указывается банковский идентификационный код банка-получателя. Индивидуальный идентификационный код клиента банка-получателя не заполняется.
При формировании Формы Национальным Банком указывается банковский идентификационный код банка-получателя и индивидуальный идентификационный код клиента банка-получателя в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и/или переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка-получателя.
По платежу или переводу денег, полученному из-за рубежа, финансовой организацией, представляющей Форму, указывается банковский идентификационный код банка-получателя, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.
По признакам среды проведения платежа «04» и «05» при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж или перевод денег, банковского идентификационного кода банка-получателя, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, графа 4 не заполняется;
5) в графе 5 банками, акционерным обществом «Казпочта», юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, указывается банковский идентификационный код банка бенефициара. Индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара не заполняется.
При формировании Формы Национальным Банком указывается банковский идентификационный код банка бенефициара и индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и/или переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка бенефициара.
По платежу или переводу денег, отправленному за рубеж, организацией, представляющей Форму, указывается банковский идентификационный код банка бенефициара, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.
По признакам среды проведения платежа «04» и «05» при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж или перевод денег, банковского идентификационного кода банка бенефициара, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, графа 5 не заполняется;
6) в графе 6 указывается признак резидентства отправителя денег.
По признакам среды проведения платежа «04» и «05» по платежу или переводу денег, полученному организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж или перевод денег, информации о резидентстве отправителя денег графа 6 не заполняется;
7) в графе 7 указывается код сектора экономики отправителя денег.
По признакам среды проведения платежа «04» и «05» по платежу или переводу денег, полученному организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж или перевод денег, информации о секторе экономики отправителя денег графа 7 не заполняется;

4) 4-бағанда банктер, «Қазпочта» акционерлік қоғамы және бұрын еншілес банк болған заңды тұлға алушы банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді. Алушы банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Ұлттық Банк Нысанды қалыптастыру кезінде банкішілік аударым жүргізген жағдайда алушы банктің банктік сәйкестендіру кодын және алушы банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және/немесе ақша аударымдары бойынша алушы банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Нысанды беретін қаржы ұйымы шет елден алған төлем немесе ақша аударымы бойынша Қазақстан Республикасының резидент емесі болып табылатын алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
Төлем жүргізу ортасының «04» және «05» белгілері бойынша соның негізінде төлем немесе ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда Қазақстан Республикасының резидент емесі болып табылатын алушы банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде Нысанның 4-бағаны толтырылмайды.
5) 5-бағанда банктер, «Қазпочта» акционерлік қоғамы және бұрын еншілес банк болған заңды тұлға бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді. Бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Ұлттық Банк Нысанды қалыптастыру кезінде банкішілік аударым жүргізген жағдайда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын және бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және/немесе ақша аударымдары бойынша бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі;
Нысанды беретін ұйым шет елге жіберген төлем немесе ақша аударымы бойынша Қазақстан Республикасының бей резиденті болып табылатын бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
Төлем жүргізу ортасының «04» және «05» белгілері бойынша соның негізінде төлем немесе ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда Қазақстан Республикасының резидент емесі болып табылатын бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған жағдайда Нысанның 5-бағаны толтырылмайды;
6) 6-бағанда ақша жіберушінің резиденттік белгісі көрсетіледі.
Ұйым алған төлем немесе ақша аударымы бойынша төлем жүргізу ортасының «04» және «05» белгілері бойынша соның негізінде төлем немесе ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жіберушінің резиденттігі туралы ақпарат болмаған жағдайда Нысанның 6-бағаны толтырылмайды;
7) 7-бағанда ақша жіберуші экономикасы секторының коды көрсетіледі.
Ұйым алған төлем немесе ақша аударымы бойынша төлем жүргізу ортасының «04» және «05» белгілері бойынша соның негізінде төлем немесе ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жіберушінің экономикасының секторы туралы ақпарат болмаған жағдайда Нысанның 7-бағаны толтырылмайды;

8) в графе 8 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж или перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж или перевод денег, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета страна, в которой инициирован перевод денег отправителем денег);
В графе 11 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж или перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета страна, в которой бенефициар получил деньги).
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ИСО 3166.1-2013 «Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран».
При отражении платежа или перевода денег по международным финансовым организациям указывается код «Международные финансовые организации» ZZ.
По признакам среды проведения платежа 04, 06 и 08 в графах 8 и 11 указывается KZ (платежи или переводы денег проводятся на территории Республики Казахстан).
По признаку среды проведения платежа 05 (система переводов денег за рубеж/из-за рубежа):
по отправленным организацией платежам или переводам денег и прочим списаниям денег организации (признаки платежа 01, 03, 05, 07 и 09) в графе 8 указывается KZ;
по полученным организацией платежам или переводам денег и прочим зачислениям денег организации (признаки платежа 02, 04, 06, 08 и 10) в графе 11 указывается KZ.
9) в графе 9 указывается признак резидентства бенефициара.
По признакам среды проведения платежа «04» и «05» по платежам, отправленным организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж или перевод денег, информации о резидентстве бенефициара графа 9 не заполняется;
10) в графе 10 указывается код сектора экономики бенефициара.
По признакам среды проведения платежа «04» и «05» по платежу или переводу денег, отправленному организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж или перевод денег, информации о секторе экономике бенефициара графа 10 не заполняется;
11) в графе 12 указывается код назначения платежа. При отражении входящего платежа или перевода денег из-за рубежа по корреспондентскому счету ностро или лоро, графы 6, 7 и 12 заполняются организацией, представляющей Форму, на основании платежных документов банка-корреспондента и иных документов, служащих основанием для платежа или перевода денег;

8) 8-бағанда төлем немесе ақша аударымы жүргізілген елдің (төлем немесе ақша аударымы жіберілген, бастапқы ақша жөнелтушінің банк шоты ашылған ел не ақша аударымын банк шотын ашпай жүргізген жағдайда ақша жөнелтуші ақша аударған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
11-бағанда төлем немесе ақша аударымы жіберілген елдің (ақша аударылған, соңғы бенефициардың банк шоты ашылған ел не ақша аударымын банк шотын ашпай жүргізген жағдайда бенефициар ақша алған ел) екі мәнді коды көрсетіледі
Елдің коды ҚР ҰЖ 06 ИСО 3166.1-2013 «Елдердің аттары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлік. Елдердің кодтары» деген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
Халықаралық қаржы ұйымдары бойынша төлемді немесе ақша аударымын көрсеткен кезде «Халықаралық қаржы ұйымдары» ZZ коды көрсетіледі.
04, 06 және 08 төлем жүргізу ортасының белгілері бойынша 8 және 11 бағандарда KZ (төлемдер немесе ақша аударымдары Қазақстан Республикасының аумағында жүргізіледі) көрсетіледі.
05 төлем жүргізу ортасының белгісі бойынша (шетелге/шетелден ақша аударымдар жүйесі):
Ұйым жіберген төлемдер немесе ақша аударымдары және басқа да ұйымның ақшасын есептен шығарулар (01, 03, 05, 07 және 09 төлем белгілері) бойынша 8-бағанда KZ көрсетіледі;
Ұйым қабылдаған төлемдер немесе ақша аударымдары және басқа да ұйым ақшасының есептеулері (02, 04, 06, 08 және 10 төлем белгілері) бойынша 11-бағанда KZ көрсетіледі.
9) 9-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі.
Ұйым жіберген төлемдер бойынша төлем жүргізу ортасының «04» және «05» белгілері бойынша соның негізінде төлем немесе ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициардың резиденттігі туралы ақпарат болмаған жағдайда 9-баған толтырылмайды;
10) 10-бағанда бенефициар экономикасы секторының коды көрсетіледі.
Ұйым жіберген төлем немесе ақша аударымы бойынша төлем жүргізу ортасының «04» және «05» белгілері бойынша соның негізінде төлем немесе ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар экономикасының секторы туралы ақпарат болмаған жағдайда 10-баған толтырылмайды;
11) 12-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі. Ностро немесе лоро корреспонденттік шоты бойынша шет елден келіп түскен төлемді немесе ақша аударымын көрсеткен кезде 6, 7 және 12-бағандарды Нысанды беретін ұйым корреспондент банктің төлем құжаттарының және төлем немесе ақша аударымы үшін негіздеме болып табылатын өзге құжаттардың негізінде толтырады;

12) в графе 13 указывается количество платежей и/или переводов денег за отчетный период. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа с уже имеющимися в графах с 1 по 12, 15 и 16 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа;
13) в графе 14 указывается сумма платежей и/или переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;
14) в графе 15 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 «Коды для обозначения валют и фондов»;
15) в графе 16 по отправленному платежу или переводу денег указывается один из признаков способов осуществления платежей и переводов денег, предусмотренных пунктом 8 Пояснения: 01; 02; 03; 04; 05; 06; 07; 08; 09; 10; 11; 12; 17; 18; 19.
По полученному платежу или переводу денег указывается признак «20».
8. Признак способа осуществления платежей и переводов денег определяется в зависимости от следующих примененных способов осуществления платежей и переводов денег:
01 – предъявление платежного поручения (указывается в случае исполнения платежных поручений клиентов и финансовой организации, а также платежных поручений, инициированных центральным депозитарием при осуществлении расчетов за ценные бумаги);
02 – предъявление платежного требования-поручения;
03, 04, 05, 07 и 09 – применяются в соответствии с условиями указания кодов видов операций, установленных в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 179 «Об утверждении Инструкции по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1155;
06 – выдача чеков за товары или услуги, дорожных чеков (указывается в случае оплаты чекодержателю чеков за товары или услуги, а также в случае принятия к оплате дорожных чеков, за исключением чеков для получения наличных денег);
08 – предъявление платежного извещения;
10 – предъявление инкассового распоряжения на основании исполнительных листов;
11 – прямое дебетование банковского счета (указывается в случае исполнения платежей, осуществленных в соответствии с договором прямого дебетования банковского счета, договором банковского займа, договором банковского счета и других документов, при условии предварительного согласия отправителя денег на изъятие денег в пользу бенефициара путем прямого дебетования банковского счета);
12 – предъявление платежного ордера;
17 – почтовый перевод денег;
18 – уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет посредством банкоматов;
19 – иные способы осуществления платежей или переводов денег.

12) 13-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің және/немесе ақша аударымдарының саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде баған 1 мәнін қабылдайды. Жаңа төлемнің өлшемдері 1 - 12, 15 және 16-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
13) 14-бағанда төлемдердің және/немесе ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;
14) 15-бағанда төлем валютасының үш мәнді коды ҚР ҰЖ 07 ИСО 4217 2012 «Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар» Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
15) 16-бағанда жіберілген төлем немесе ақша аударымы бойынша осы 8-тармақта көзделген төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілдерінің мынадай белгілерінің бірі көрсетіледі: 01; 02; 03; 04; 05; 06; 07; 08; 09; 10; 11; 12; 17; 18; 19.
Алынған төлем немесе ақша аударымы бойынша «20» белгісі көрсетіледі.
8. Ақша төлемі және аударымдарын жүзеге асыру тәсілінің белгісі ақша төлемін және аударымдарын жүзеге асырудың мынадай қолданылған тәсілдеріне байланысты айқындалады:
01 - төлем тапсырмасын ұсыну (клиенттердің және қаржы ұйымының төлем тапсырмалары, сондай-ақ бағалы қағаздар үшін есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде бастама жасаған төлем тапсырмалары орындалған жағдайда көрсетіледі);
02 - төлемдік талап-тапсырманы ұсыну;
03, 04, 05, 07, және 09 – операциялар түрлердің кодтарды көрсету «Төлем тапсырмаларды, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 сәуірдегі № 179 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1155 тіркелген) белгіленген талаптарына сәйкес қолданылады;
06 - тауарлар немесе қызмет көрсетулер үшін чектерді, жол чектерін беру (чек ұстаушыға тауарлар немесе қызмет көрсетулер үшін чектер төленген жағдайда, сондай-ақ, қолма-қол ақша алуға арналған чектерді қоспағанда, жол чектері төленуге қабылданған жағдайда көрсетіледі);
08 - төлем хабарламасын ұсыну;
10 - атқару парақтарының негізінде инкассалық өкімді ұсыну;
11 - банк шотын тікелей дебеттеу (банк шотын тікелей дебеттеу арқылы бенефициардың пайдасына ақша алуға ақша жіберушінің алдын ала келісімі болған жағдайда банк шотын тікелей дебеттеу шартына, банк заемы шартына, банк шоты шартына және басқа құжаттарға сәйкес жүзеге асырылған төлемдер орындалған жағдайда көрсетіледі);
12 - төлем ордерін ұсыну;
17 - пошталық ақша аударымдары;
18 - банкоматтар арқылы салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу;
19 - ақша төлемі немесе аударымдарын жүзеге асырудың өзге де тәсілдері.