О Порядке предоставления права льготного проезда отдельным категориям обучающихся города Астаны на городском пассажирском транспорте
Решение маслихата города Астаны от 23 сентября 2015 года № 410/57-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 26 октября 2015 года № 959. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 28 декабря 2022 года № 296/37-VII
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 28.12.2022 № 296/37-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить Порядок предоставления права льготного проезда отдельным категориям обучающихся города Астаны на городском пассажирском транспорте согласно приложению 1.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению 2.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2016 года.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Т. Егинбаев
Секретарь маслихата
города Астаны
С. Есилов
Приложение 1
к решению маслихата
города Астаны
от 23 сентября 2015 года
№ 410/57-V
Порядок
предоставления права льготного проезда
отдельным категориям обучающихся города Астаны
на городском пассажирском транспорте
Настоящий Порядок предоставления права льготного проезда отдельным категориям обучающихся города Астаны на городском пассажирском транспорте (далее – Порядок) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 8, подпунктом 1) пункта 4 статьи 47 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
1. Общие положения
1. Социальная помощь отдельным категориям обучающихся города Астаны в виде льготного проезда на маршрутах городского пассажирского транспорта (далее – социальная помощь) в учебный период (за исключением летних каникул) оказывается обучающимся и воспитанникам всех организаций образования очной формы обучения, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.
2. Источником финансирования социальной помощи является бюджет города Астаны.
3. Социальная помощь предоставляется согласно бюджетной программе "Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения", администратором которой является Государственное учреждение "Управление образования города Астаны" (далее – Администратор), и в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на данные цели.
4. Для оказания социальной помощи список со сведениями об обучающихся, относящихся к категориям, указанным в пункте 8 Порядка, утвержденный первым руководителем организации образования (далее – список) представляют:

Астана қаласы білім алушыларының жекелеген санаттарына қалалық жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну Тәртібі туралы
Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 қыркүйектегі № 410/57-V шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2015 жылы 26 қазанда № 959 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 296/37-VII шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 28.12.2022 № 296/37-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 1-қосымшаға сәйкес Астана қаласы білім алушыларының жекелеген санаттарына қалалық жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну Тәртібі бекітілсін.
2. 2-қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім 2016 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Т. Егінбаев
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
С. Есілов
Астана қаласы мәслихатының
2015 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 410/57-V шешіміне
1-қосымша
Астана қаласы білім алушыларының жекелеген санаттарына қалалық
жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну тәртібі
Осы Астана қаласы білім алушыларының жекелеген санаттарына қалалық жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы 8-бабының 4-тармағына, 47-бабының 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
1. Жалпы ережелер
1. Астана қаласы білім алушыларының жекелеген санаттарына оқу кезеңінде (жазғы демалысты қоспағанда) қалалық жолаушылар көлігінің бағдарларында жеңілдікпен жүру түріндегі әлеуметтік көмек (бұдан әрі – әлеуметтік көмек) меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне көрсетіледі.
2. Астана қаласының бюджеті әлеуметтік көмекті қаржыландыру көзі болып табылады.
3. Әлеуметтік көмек "Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі әкімшісі (бұдан әрі – Әкімші) болып табылатын "Білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылары мен тәрбиеленушілерін әлеуметтік қолдау" бюджеттік бағдарламасына сәйкес және қала бюджетінде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегінде ұсынылады.
4. Әлеуметтік көмек көрсету үшін Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген санаттарға жататын білім алушылар туралы мәліметтер бар білім беру ұйымының бірінші басшысы бекіткен тізімді:

1) организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы, – Администратору;
2) организации образования, реализующие учебные программы технического и профессионального образования и учебные программы высшего образования, – в Государственное учреждение "Управление по делам общественного развития города Астаны" (далее – Управление).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 359/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Список с обновленными сведениями о вновь прибывших и убывших обучающихся организациями образования представляется в соответствующий государственный орган до 10 числа марта, сентября и декабря текущего года.
6. Управление:
1) осуществляет контроль за качеством и сроками предоставления списков организациями образования, указанными в подпункте 2) пункта 4 Порядка;
2) до 15 числа соответствующего месяца текущего года представляет список с обновленными сведениями Администратору.
7. Администратор:
1) осуществляет контроль за качеством и срокам предоставления списков организациями образования, указанными в подпункте 1) пункта 4 Порядка;
2) оказывает социальную помощь путем реализации пунктов 12 и 13 Порядка.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 359/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок оказания социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям обучающихся и воспитанников всех организаций образования очной формы обучения, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности:
1) детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
2) детям из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи, а также детям из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума.
9. Социальная помощь в период получения образования осуществляется при представлении в организации образования следующих подтверждающих документов:
1) письменного заявления в произвольной форме родителей или лиц, их заменяющих;
2) копии справки об утверждении опеки (попечительства), патронатного воспитания – для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся в семьях;
3) справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям государственной адресной социальной помощи, предоставляемой местными исполнительными органами, – для детей из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи;

1) жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары Әкімшіге;
2) техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламаларын және жоғары білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары "Астана қаласының Қоғамдық даму істері басқармасы" мемлекеттік мекемесі" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – Басқарма) ұсынады.
Ескерту. 4 тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 06.03 2019 № 359/45-IV (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Білім беру ұйымдары жаңадан келген және кеткен білім алушылар туралы жаңартылған мәліметтермен тізімді тиісті мемлекеттік органға ағымдағы жылдың наурыз, қыркүйек және желтоқсан айларының 10-на дейін ұсынады.
6. Басқарма:
1) білім беру ұйымдарының Тәртіптің 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тізімдердің сапасы мен ұсынылу мерзімдерін бақылауды жүзеге асырады;
2) ағымдағы жылдың тиісті айының 15-іне дейін Әкімшіге жаңартылған мәліметтермен тізімді ұсынады.
7. Әкімші:
1) білім беру ұйымдарының Тәртіптің 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тізімдердің сапасы мен ұсынылу мерзімдерін бақылауды жүзеге асырады;
2) Тәртіптің 12 және 13-тармақтарын іске асыру арқылы әлеуметтік көмек көрсетеді.
Ескерту. 7 тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 06.03 2019 № 359/45-IV (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
8. Әлеуметтік көмек меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің мынадай санаттарына:
1) жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
2) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балаларға, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан балаларға көрсетіледі.
9. Білім алу кезеңінде әлеуметтік көмек білім беру ұйымына мынадай растайтын құжаттарды:
1) ата-анасының немесе оларды алмастыратын тұлғалардың еркін түрдегі жазбаша өтінішін;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасыларда тәрбиеленетін балалар үшін - қорғаншылықты (қамқоршылықты), патронаттық тәрбиелеуді бекіту туралы анықтама көшірмесін;
3) атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балалар үшін - өтініш берушінің (отбасының) жергілікті атқарушы органдар беретін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушысына жататындығын растайтын анықтаманы;

4) сведений о полученных доходах (заработная плата работающих родителей или лиц, их заменяющих, доходы от предпринимательской деятельности и других видов деятельности, доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев) – для детей из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже прожиточного минимума.
Среднедушевой доход семьи, не получающей государственную адресную социальную помощь, определяется путем деления суммы доходов на количество месяцев с начала года до момента обращения (включая месяц обращения) за назначением средств на оказание социальной помощи, и на число членов семьи.
При исчислении среднедушевого дохода в составе семьи учитываются родители (усыновители) и находящиеся на их иждивении дети, не достигшие 18 лет.
3. Виды и размеры социальной помощи
10. Льготный проезд определяется в следующем виде и размере:
1) для обучающихся и воспитанников в возрасте до 15 лет всех категорий, перечисленных в пункте 8 Порядка, – приобретение ежемесячно детских проездных билетов путем пополнения транспортных карт;
2) для обучающихся и воспитанников старше 15 лет из категории, указанной в подпункте 1) пункта 8 Порядка, – пополнение транспортных карт:
в январе – стоимость трех месячных проездных билетов за январь – март;
в апреле – стоимость двух месячных проездных билетов за апрель – май;
в октябре – стоимость четырех месячных проездных билетов за сентябрь – декабрь;
3) для обучающихся и воспитанников старше 15 лет из категории, указанной в подпункте 2) пункта 8 Порядка, – пополнение транспортных карт:
в январе – 50% от стоимости трех месячных проездных билетов за январь – март;
в апреле – 50% от стоимости двух месячных проездных билетов за апрель – май;
в октябре – 50% от стоимости четырех месячных проездных билетов за сентябрь – декабрь.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 359/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен решением маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 359/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Социальная помощь в виде обеспечения лиц, указанных в пункте 8 Порядка, производится путем организации и проведения государственных закупок на приобретение проездных билетов для пополнения транспортных карт.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 359/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан балалар үшін - алған табысы туралы мәліметтерді (жұмыс істейтін ата-анасының немесе оларды алмастыратын тұлғалардың еңбекақысы, кәсіпкерлік қызметтен және басқа қызмет түрлерінен түскен кірістер, балалар мен басқа да асыраудағы жандарға алимент түрінде алынатын кірістер) ұсынумен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы жыл басынан бастап әлеуметтік көмек көрсетуге қаражат бөлуге өтініш беруге дейін (өтініш берілген айды қосумен) ай санына және отбасы мүшелері санына кірістер сомасын бөлу арқылы белгіленеді.
Жан басына шаққандағы орташа табысты есептеу кезінде отбасы құрамында ата-ана (асырап алушылар) және олардың асырауындағы 18 жасқа толмаған балалар есепке алынады.
3. Әлеуметтік көмектің түрі және мөлшері
10. Жеңілдікпен жол жүру мынадай түрде және мөлшерде белгіленеді:
1) Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген барлық санаттағы 15 жасқа дейінгі оқушылар мен тәрбиеленушілер үшін – балалардың ай сайынғы жол жүру билетін көлік картасын толықтыру жолымен сатып алу
2) Тәртіптің 8-тармағының 1) тармақшасында аталған санаттағы жасы 15-тен жоғары білім алушылар мен тәрбиеленушілер үшін - көлік картасын толықтыру:
қаңтарда - үш айлық жол жүру билетінің құны (қаңтар - наурыз);
сәуірде - екі айлық жол жүру билетінің құны (сәуір - мамыр);
қазанда - төрт айлық жол жүру билетінің құны (қыркүйек - желтоқсан);
3) Тәртіптің 8-тармағының 2) тармақшасында аталған санаттағы жасы 15-тен жоғары білім алушылар мен тәрбиеленушілер үшін - көлік картасын толықтыру:
қаңтарда - үш айлық жол жүру билеті құнының 50% (қаңтар - наурыз);
сәуірде - екі айлық жол жүру билеті құнының 50% (сәуір - мамыр);
қазанда - төрт айлық жол жүру билеті құнының 50% (қыркүйек - желтоқсан).
Ескерту. 10 тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 06.03 2019 № 359/45-IV (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 06.03 2019 № 359/45-IV (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген тұлғаларды қамтамасыз ету түріндегі әлеуметтік көмек көлік картасын толықтыру үшін жол жүру билетін сатып алуға мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу жолымен жүргізіледі.
Ескерту. 12 тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 06.03 2019 № 359/45-IV (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

13. Администратор направляет список для пополнения транспортных карт детских месячных проездных билетов согласно представленным заявкам каждой организацией образования.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 359/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к решению маслихата
города Астаны
от 23 сентября 2015 года
№ 410/57-V
Перечень
некоторых решений маслихата города Астаны,
утративших силу
1. Решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 253/32-III "О льготном проезде обучающихся на общественном транспорте" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 23 июня 2006 года за № 442, опубликовано 15 июля 2006 года в газетах "Астана хабары" № 112-114, "Вечерняя Астана" № 105 от 13 июля 2006 года).
2. Решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2007 года № 39/6-IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 253/32-III "О льготном проезде обучающихся на общественном транспорте" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 17 января 2008 года за № 480, опубликовано 26 января 2008 года в газетах "Астана хабары" № 9, "Вечерняя Астана" № 7 от 24 января 2008 года).
3. Решение маслихата города Астаны от 17 июня 2010 года № 374/49-IV "О внесении изменения в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 253/32-III "О льготном проезде обучающихся на общественном транспорте" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 июля 2010 года за № 640, опубликовано 20 июля 2010 года в газетах "Астана хабары" № 77, "Вечерняя Астана" № 82 от 20 июля 2010 года)".

13. Әкімші сатып алынған айлық балалар жол жүру билеттерін ұсынылған тізімге сәйкес әр білім беру ұйымына береді.
Ескерту. 13 тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 06.03 2019 № 359/45-IV (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Астана қаласы мәслихатының
2015 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 410/57-V шешіміне
2-қосымша
Күші жойылды деп танылған Астана қаласы
мәслихатының кейбір шешімдерінің тізімі
1. "Оқушылардың қоғамдық көлікте жеңілдікті түрде жол жүруі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 253/32-III шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 13 маусымда 442 нөмірмен тіркелген, 2006 жылғы 15 шілдедегі "Астана хабары" газетінің № 112-114 нөмірлерінде және 2006 жылғы 13 шілдедегі "Вечерняя Астана" газетінің № 105 нөмірінде жарияланған);
2. "Оқушылардың қоғамдық көлікте жеңілдікті түрде жол жүруі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 253/32-III шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы № 39/6-ІV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 17 қаңтардағы 480 нөмірмен тіркелген, 2008 жылғы 26 қаңтардағы "Астана хабары" газетінің № 9 нөмірінде, 2008 жылғы 24 қаңтардағы "Вечерняя Астана" газетінің № 7 нөмірінде жарияланған);
3. "Оқушылардың қоғамдық көлікте жеңілдікті түрде жол жүруі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 253/32-III шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 17 маусымдағы № 374/49-ІV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 15 шілдедегі 640 нөмірмен тіркелген, 2010 жылғы 20 шілдедегі "Астана хабары" газетінің № 77 нөмірінде, 2010 жылғы 20 шілдедегі "Вечерняя Астана" газетінің № 82 нөмірінде жарияланған).