Об утверждении Положения о Государственном учреждении "Управление культуры города Астаны"
Постановление акимата города Астаны от 18 марта 2015 года № 105-381. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 10 апреля 2015 года № 897. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 18 сентября 2015 года № 105-1643
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 18.09.2015 № 105-1643 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» и от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о Государственном учреждении «Управление культуры города Астаны» (далее - Управление) согласно приложению.
2. Руководителю Управления произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Аманшаева Е.А.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким                                       А. Джаксыбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 18 марта 2015 года
№ 105-381
Положение
о Государственном учреждении
«Управление культуры города Астаны»
1. Общие положения
1. Государственное учреждение «Управление культуры города Астаны» (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственную политику в сфере культуры и искусства на территории города Астаны.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

"Астана қаласының Мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 105-381 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2015 жылы 10 сәуірде № 897 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 18 қыркүйектегі № 105-1643 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 18.09.2015 № 105-1643 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы және «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңдарына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Астана қаласының Мәдениет басқармасы» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) туралы ереже қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Басқарма басшысы осы қаулыны, кейіннен ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген интернет-ресурста және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялаумен, әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді жүргізсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Е.Ә. Аманшаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Әкім                                             Ә. Жақсыбеков
Астана қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 18 наурыздағы
№ 105-381 қаулысына
қосымша
«Астана қаласының Мәдениет басқармасы»
мемлекеттік мекемесі туралы
ереже 1. Жалпы ережелер
1. «Астана қаласының Мәдениет басқармасы» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Астана қаласының аумағында мәдениет және өнер саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі және мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления
утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение Управления: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район «Сарыарка», улица Бейбітшілік, № 11.
10. Полное наименование государственного органа: Государственное учреждение «Управление культуры города Астаны».
11. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Управления
14. Миссия Управления: выработка и эффективная реализация государственной политики, направленной на обеспечение возрождения, сохранения, развития и распространения культуры и предоставление качественных и доступных услуг населению города Астаны.
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в области культуры города Астаны;
2) пропаганда лучших достижений культурно-духовного развития Казахстана;
3) расширение международных и региональных связей в сфере культурного сотрудничества;
4) поддержка и обеспечение деятельности учреждений культуры города Астаны по развитию театрального, музыкального, циркового и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела;
5) участие в разработке и реализации государственной политики в областях культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия города Астаны;
6) соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
7) реализация гендерной и семейно-демографической политики;
8) соблюдение норм гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников.
16. Функции:
1) внесение в акимат города Астаны (далее – акимат) предложений по созданию, реорганизации и ликвидации государственных организаций культуры столицы в сфере театрального, музыкального, циркового и киноискусства, культурно-досуговой деятельности, библиотечного и музейного дела, а также координация их деятельности;

6. Басқарма егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы және штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Басқарманың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, «Сарыарқа» ауданы, Бейбітшілік көшесі, № 11.
10. Мемлекеттік органның толық атауы: «Астана қаласының Мәдениет басқармасы» мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарманың қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер бюджетке аударылуға жатады.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Басқарма миссиясы: Астана қаласының мәдениет саласын дамыту мен сақтауға, сапалы әрі қолжетімді қызмет көрсетуге бағытталған мемлекеттік саясатты құрау және оны тиімді іске асыру болып табылады.
15. Міндеттері:
1) Астана қаласының мәдениет саласындағы мемлекет саясатын іске асыру;
2) Қазақстанның мәдени-рухани дамуының озық жетістіктерін насихаттау;
3) мәдени ынтымақтастық саласындағы өңірлік және халықаралық байланысты кеңейту;
4) театр, музыка, цирк және киноөнерді, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана мен мұражай ісін дамыту жөнінде Астана қаласы мәдениет және өнер мекемелерінің қызметін қолдау және қамтамасыз ету;
5) Астана қаласының тарихи-мәдени мұраларын пайдалану және қорғау саласында мемлекет саясатын әзірлеуге және жүзеге асыруға атсалысу;
6) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ережелерін сақтау;
7) гендерлік және отбасылық-демографиялық саясатты жүзеге асыру;
8) қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және жоғарылату кезінде гендерлік теңгерім нормаларын сақтау.
16. Функциялары:
1) Астана қаласының әкімдігіне (бұдан әрі – әкімдік) театр, музыка, цирк және киноөнер, мәдени-демалыс қызметі, кітапхана мен мұражай ісі саласындағы елорданың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, қайта құру және тарату жөнінде ұсыныстар енгізу, сондай-ақ олардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;

2) осуществление полномочий по отношению к государственным организациям культуры столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) осуществление организационных мероприятий по подготовке и проведению зрелищных, культурно-массовых мероприятий международного, республиканского и городского уровня, а также наружное оформление города в рамках проводимых мероприятий;
4) осуществление комплекса мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
5) осуществление организационных мероприятий по подготовке и проведению социально-значимых мероприятий в области культуры;
6) организация работы по сохранению историко-культурного наследия, содействие развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
7) организация работы городской комиссии по охране памятников истории и культуры города Астаны;
8) создание экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей и утверждение положения о ней;
9) оказание государственной услуги «Выдача свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей»;
10) оказание государственной услуги «Согласование проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения»;
11) осуществление государственного контроля за использованием и порядком содержания, а также за исполнением археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения на соответствующих территориях;
12) организация работы по выявлению, учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию памятников истории и культуры и объектов историко-культурного наследия, материальной и духовной культуры столицы, а также увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
13) обеспечение проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры столицы, находящихся на балансе Управления;
14) оформление охранных обязательств на памятники истории и культуры и контроль их выполнения собственниками и пользователями;
15) ходатайствует о привлечении к ответственности физических и юридических лиц, нарушающих законодательство Республики Казахстан об охране и использовании памятников истории и культуры;
16) подготовка документов по лишению памятника истории и культуры местного значения его статуса и исключению из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы и требований законодательства Республики Казахстан;
17) подготовка в установленном порядке предложений о присвоении деятелям культуры, искусства и кинематографии почетных званий и представление к награждению государственными наградами Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес елорданың мемлекеттік мәдени ұйымдарына қатысты өкілеттіктерді жүзеге асыру;
3) халықаралық, республикалық және қалалық деңгейдегі мәдени-бұқаралық, ойын-сауық іс-шараларын дайындау және өткізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады;
4) дарынды жастар мен өнер ұжымдарын іздеу мен оларды қолдауға бағытталған мәдени іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
5) мәдениет саласындағы қоғамдық маңызы бар іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуге ұйымдастырушылық іс-шараларды жүзеге асыру;
6) тарихи-мәдени мұраларды сақтау жұмыстарын ұйымдастыру, тарихи, ұлттық және мәдени салт-дәстүрлердің дамуына ат салысу;
7) Астана қаласының мәдени құндылықтарын қорғау жөніндегі қалалық комиссия жұмысын ұйымдастыру;
8) мәдени құндылықтарды уақытша әкету бойынша сараптамалық комиссия құру және оның ережесін бекіту;
9) «Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру» бойынша мемлекеттік қызмет көрсету;
10) «Жергілікті маңыздағы мәдениет және тарихи ескерткіштерге ғылыми қалпына келтіру жұмысын жүргізуге келісу» мемлекеттік қызмет көрсету;
11) тиісті аумақтарда жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің пайдаланылу және күтіп-ұстау тәртібін, сондай-ақ оларда археологиялық және ғылыми-қалпына келтіру жұмыстарының орындалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
12) елорданың материалдық және рухани мәдениетін, сондай-ақ танымал мәдениет қайраткерлеріне арналған ескерткіштерін тіркеу, қорғау, пайдалану, консервациялау мен қайта жаңғырту жұмыстарын ұйымдастыру;
13) Басқарма теңгерімінде тұратын елорданың тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-қалпына келтіру жұмыстарын өткізуді қамтамасыз ету, ғылыми жаңғырту жұмыстарының жүргізілгендігін табуды қамтамасыз ету;
14) тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланушылар мен иелік етушілер тарапынан орындалуын қадағалау мен күзет міндеттемелерін рәсімдеу;
15) Қазақстан Республикасының тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау мен пайдалану заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғаларды жауапкершілікке тарту жөнінде өтініш жазу;
16) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және тарихи-мәдени сараптаманың нәтижесі негізінде жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мәртебесінен айыру туралы құжаттарды дайындау және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштер мемлекеттік тізімінен шығару;
17) белгіленген тәртіпте мәдениет, өнер және кинематография қайраткерлеріне Қазақстан Республикасының құрметті атақтарын, мемлекеттік наградаларын беру туралы ұсыныстар дайындау;

18) организация работы аттестационной комиссии государственных организаций культуры столицы;
19) выполнение функций администратора бюджетных программ;
20) проведение государственных закупок для обеспечения деятельности Управления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
21) осуществление мониторинга деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории;
22) взаимодействие с другими государственными органами и учреждениями по вопросам осуществления деятельности Управления;
23) организация и проведение мероприятий по правовому всеобучу;
24) осуществление в интересах Управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, должностных лиц, организаций и их руководителей, граждан информацию, необходимую для выполнения поставленных задач;
2) развивать многосторонние международные культурные связи;
3) проводить фестивали международного, республиканского и местного значения и участвовать в фестивалях, проводимых за рубежом, организовывать дни профессионального и самодеятельного творчества, конкурсы художественных коллективов и исполнителей, смотры и другие мероприятия, связанные с показом достижений культуры и искусства города Астаны;
4) организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности;
5) определять предмет и цели деятельности подведомственных предприятий;
6) осуществлять реализацию государственной политики по управлению государственным имуществом в подведомственных предприятиях;
7) участвовать в разработке нормативных правовых актов в сфере культуры;
8) рассматривать, согласовывать и утверждать в установленные сроки планы развития деятельности подведомственных предприятий и отчеты по их исполнению;
9) контроль за эффективным использованием, сохранностью имущества подведомственных предприятий;
10) осуществлять контроль и анализ выполнения планов развития подведомственных предприятий, которые находятся в коммунальной собственности города Астаны;
11) участвовать в разработке устава (положения) подведомственных предприятий, внесений в него изменений и дополнений;
12) предъявлять претензии, иски, выступать в судах в качестве истца и ответчика.
3. Организация деятельности Управления
18. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.

18) елорданың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының аттестациялық комиссиясының жұмысын ұйымдастыру;
19) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі функцияларын орындау;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Басқарма жұмысын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік сатып алуларды жүргізу;
21) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдары қызметін бақылауды жүзеге асыру;
22) Басқарма қызметін жүзеге асыруы бойынша басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп әрекет жасау;
23) жалпыға міндетті құқықтық оқыту бойынша іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізу;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелген Басқарма мүддесіндегі басқа да уәкілеттіктерді жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, ұйымдардан және олардың басшыларынан, азаматтардан белгіленген тәртіппен қойылған мақсаттарды орындау үшін қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
2) жан-жақты халықаралық мәдени байланыстарды дамытуға;
3) Астана қаласында фестивальдар өткізуге және шетелде өткізілетін фестивальдарға қатысуға, кәсіби және әуесқой шығармашылық күндерін, көркем өнер ұжымдары мен орындаушылар сайыстарын, байқаулар және Астана қаласының мәдениеті мен өнер жетістіктерін көрсетуге байланысты басқа да іс-шараларды ұйымдастыруға;
4) әртүрлі шығармашылық қызметтерде фестивальдар мен конкурстардың өткізілуін ұйымдастыруға;
5) ведомстволық бағынысты кәсіпорындар қызметінің мәні мен мақсатын белгілеуге;
6) ведомстволық бағынысты кәсіпорындарда мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыруға;
7) мәдениет саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысуға;
8) ведомстволық бағынысты кәсіпорындардың белгіленген мерзімде қаржылық-шаруашылық қызметінің жоспарларын және оларды орындау жөніндегі есептерін қарауға, келісуге және бекітуге;
9) ведомстволық бағынысты кәсіпорындар мүлкінің сақталуына бақылау жасауға;
10) Астана қаласының коммуналдық меншігіндегі ведомстволық бағынысты кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылау мен талдауды жүзеге асыруға;
11) ведомстволық бағынысты кәсіпорындардың жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды әзірлеуге қатысуға;
12) шағым жасауға, талап-арыз жазу, соттарда талапкер және жауапкер ретінде әрекет ету.
3. Басқарманың қызметін ұйымдастыру
18. Басқарма басшылығын Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.

19. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города Астаны, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия руководителя Управления:
1) определяет обязанности и устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей отделов Управления;
2) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления и руководителей, заместителей руководителя и главных бухгалтеров подведомственных предприятий;
3) налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления и руководителей, заместителей руководителя и главных бухгалтеров подведомственных предприятий;
4) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для исполнения работниками Управления;
6) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
7) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество Управления
23. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
25. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Управления
26. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных предприятий и учреждений, находящихся в ведении Управления:

19. Басқарманың басшысын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Астана қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындайтын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. Басқарма басшысының өкілеттігі:
1) өз орынбасарлары мен Басқарма бөлімдері басшыларының міндеттерін анықтайды және жауапкершілік деңгейін белгілейді;
2) Басқарма қызметкерлерін, ведомстволық бағынысты кәсіпорындардың басшыларын, басшылардың орынбасарларын және бас есепшілерін лауазымына тағайындайды және лауазымынан босатады;
3) Басқарма қызметкерлеріне, ведомстволық бағынысты кәсіпорындардың басшыларына, басшылардың орынбасарларына және бас есепшілеріне тәртіптік жаза қолданады;
4) Басқармадағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар бойынша жеке жауап береді;
5) өз құзыреті шегінде Басқарма қызметкерлері үшін орындауға міндетті бұйрықтар шығарады;
6) Басқарманың құрылымдық бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Басқарма мүддесін білдіреді;
8) оның құзыретіне қатысты басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Басқарма басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгілейді.
4. Басқарманың мүлкі
23. Басқарманың Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Басқармаға бекітілген мүлік қаланың коммуналдық меншігіне жатады.
25. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындар
және мекемелер тізбесі:

1) Государственное коммунальное казенное предприятие «Астана қаласының көңілді тапқырлар театры» акимата города Астаны;
2) Государственное коммунальное казенное предприятие «Астаналық концерт компаниясы» акимата города Астаны;
3) Государственное коммунальное казенное предприятие «Столичный цирк» акимата города Астаны;
4) Государственное коммунальное казенное предприятие «Этно-мемориальный комплекс «Карта Казахстана «Атамекен» акимата города Астаны;
5) Государственное коммунальное казенное предприятие «Дворец Мира и Согласия» акимата города Астаны;
6) Государственное коммунальное казенное предприятие «Дворец «Жастар» акимата города Астаны;
7) Государственное коммунальное казенное предприятие «Жастар театры» акимата города Астаны;
8) Государственное коммунальное казенное предприятие «Государственный академический казахский музыкально-драматический театр им. К. Куанышбаева» акимата города Астаны;
9) Государственное коммунальное казенное предприятие «Театр кукол» акимата города Астаны;
10) Государственное коммунальное казенное предприятие «Центральный концертный зал «Қазақстан» акимата города Астаны»;
11) Государственное коммунальное казенное предприятие «Дирекция по обеспечению сохранности памятников и объектов историко-культурного наследия» акимата города Астаны;
12) Государственное коммунальное казенное предприятие «Государственная академическая филармония» акимата города Астаны;
13) Государственное коммунальное казенное предприятие «Государственный академический русский театр драмы им. М. Горького» акимата города Астаны;
14) Государственное коммунальное казенное предприятие «Государственный театр танца «Наз» акимата города Астаны;
15) Государственное коммунальное казенное предприятие «Музейно-мемориальный комплекс жертв политических репрессий и тоталитаризма «АЛЖИР» акимата города Астаны;
16) Государственное коммунальное казенное предприятие «Музей Сакена Сейфуллина» акимата города Астаны;
17) Государственное коммунальное казенное предприятие «Тәуелсіздік сарайы» акимата города Астаны;
18) Коммунальное государственное учреждение «Централизованная библиотечная система города Астаны» акимата города Астаны.

1) Астана қаласы әкімдігінің «Астана қаласының көңілді тапқырлар театры» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Астана қаласы әкімдігінің «Астаналық концерт компаниясы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) Астана қаласы әкімдігінің «Астаналық цирк» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
4) Астана қаласы әкімдігінің «Атамекен» Қазақстан картасы» этно-мемориалдық кешені» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
5) Астана қаласы әкімдігінің «Бейбітшілік және Келісім сарайы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
6) Астана қаласы әкімдігінің «Жастар» сарайы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7) Астана қаласы әкімдігінің «Жастар театры» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
8) Астана қаласы әкімдігінің «Қ. Қуанышбаев атындағы Мемлекеттік академиялық қазақ музыкалық драма театры» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
9) Астана қаласы әкімдігінің «Қуыршақ театры» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
10) Астана қаласы әкімдігінің «Қазақстан» орталық концерт залы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
11) Астана қаласы әкімдігінің «Тарихи-мәдени мұра объектілерін және ескерткіштерді сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі дирекция» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
12) Астана қаласы әкімдігінің «Мемлекеттік филармония» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
13) Астана қаласы әкімдігінің «М. Горький атындағы Мемлекеттік академиялық орыс драма театры» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
14) Астана қаласы әкімдігінің «Наз» мемлекеттік би театры» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
15) Астана қаласы әкімдігінің «Саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарының «АЛЖИР» мемориалды-мұражай кешені» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
16) Астана қаласы әкімдігінің «Сәкен Сейфуллин мұражайы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
17) Астана қаласы әкімдігінің «Тәуелсіздік сарайы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
18) Астана қаласы әкімдігінің «Астана қаласының Орталықтандырылған кітапханалар жүйесі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі.