Об утверждении норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению, теплоснабжению, водоснабжению и водоотведению, газоснабжению по городу Астане для потребителей, не имеющих приборов учета
Постановление акимата города Астаны от 11 декабря 2015 года № 367-2307. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 19 января 2016 года № 995.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 143-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить нормы потребления коммунальных услуг по электроснабжению, теплоснабжению, водоснабжению и водоотведению, газоснабжению по городу Астане для потребителей, не имеющих приборов учета, согласно приложению.
2. Возложить на исполняющего обязанности руководителя Государственного учреждения "Управление коммунального хозяйства города Астаны" Солтанбекова Нурлана Кожахметовича опубликование настоящего постановления после государственной регистрации в органах юстиции в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата города.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Айтмухаметова К.К.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны
А. Джаксыбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны

Астана қаласы бойынша есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, газбен жабдықтау бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 367-2307 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2016 жылы 19 қаңтарда № 995 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 143-ө өкіміне сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Астана қаласы бойынша есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, газбен жабдықтау бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормалары бекітілсін.
2. "Астана қаласының Коммуналдық шаруашылық басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшы міндетін атқарушы Солтанбеков Нұрлан Қожахметұлына осы қаулыны, әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған интернет-ресурста және қала әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау жүктелсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Қ.Қ. Айтмұхаметовке жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ә. Жақсыбеков
Астана қаласы әкімдігінің

4. Нормы потребления коммунальных услуг по газоснабжению по городу Астане
В соответствии с Правилами расчета и утверждения норм потребления товарного и сжиженного нефтяного газа, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2012 года № 927, утверждается следующий расчет нормы потребления сжиженного нефтяного газа (далее – СНГ) при отсутствии приборов учета для города Астаны:
нормы потребления СНГ при наличии в жилых помещениях газовых плит и наличии централизованного горячего водоснабжения рассчитываются на основании годовых норм расхода теплоты Q;
расчет среднемесячной нормы потребления СНГ для одного человека-Н, кг/чел*месяц проводится по формуле:
Н=Q/Qнв*12
где:
Q – годовая норма расхода теплоты для одного
МДж/чел*год.=3850 МДж/чел*год
Qнв – низшая массовая теплота сгорания СНГ, МДж/кг
12 – количество месяцев в году
Расчет низшей массовой теплоты сгорания – Qнв
Поступающий газ по нормативам должен иметь состав в холодный-зимний период времени (с 1 октября по 1 мая) 80% пропана и 20% бутана, в летний-теплый период времени (с 1 мая по 1 октября) состав газа должен иметь 40% пропана и 60% бутана.
В связи с этим принимается величина низшей массовой теплоты сгорания для холодного и теплого периода времени в соответствии с вышеуказанными Правилами (таблица 3.2) – 46,3 МДж/кг в зимний период и 46,0 МДж/кг в летний период. Для расчета выводится среднемесячная величина низшей массовой теплоты сгорания:
Qнв = (46,3*7+46,0*5)/12=46,17 МДж/кг
Н – расчет среднемесячной нормы потребления СНГ
Н=3850 МДж/чел*год/ (46,17 МДж/кг*12)
Н=6,95 кг/чел.мес.

4. Астана қаласы бойынша газбен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерін тұтыну нормалары
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 шілдедегі № 927 қаулысымен бекітілген Тауарлық және сұйытылған мұнай газын тұтыну нормаларын есептеу мен бекіту қағидаларына сәйкес есептеу аспаптары болмаған жағдайда Астана қаласына арналған сұйытылған мұнай газын тұтыну нормалары (бұдан әрі – СМГ) төмендегі есеп бойынша бекітіледі:
СМГ тұтыну нормалары тұрғын үй орын-жайларында газ плиталары бар және орталық ыстық сумен жабдықталған жағдайда жылу шығыны жылдық нормаларының негізінде есептеледі Q;
Бір адамға орташа айлық СМГ тұтыну нормаларының есебі – Н, айына адам/кг төмендегі формула бойынша жүргізіледі:
Н=Q/Qнв*12
мұнда:
Q – бір адамға жылу шығынының жылдық нормасы
МДж/жыл*адам.=3850 МДж/жыл*адам
Qнв – СМГ жағудың төменгі массалық жылуы, МДж/кг
12 - жылдағы айлар саны
Жағудың төменгі массалық жылуының есебі – Qнв
Нормативтер бойынша келіп түсетін газ суық қысқы кезеңде (1 қазаннан бастап 1 мамырға дейін) 80% пропаннан және 20% бутаннан, жылы жазғы кезеңде (1 мамырдан бастап 1 қазанға дейін) газ 40% пропан мен 60% бутаннан құралуы тиіс.
Осыған байланысты жоғарыда көрсетілген Қағидаларға (3.2-кесте) сәйкес суық және жылы кезеңге арналған төменгі массалық жылудың ұлғаюы қабылданады – қысқы кезеңде 46,3 МДж/кг және жазғы кезеңде 46,0 МДж/кг. Есептеу үшін жағудың төменгі массалық жылуының орташа айлық ұлғаюы шығарылады.
Qнв = (46,3*7+46,0*5)/12=46,17 МДж/кг
Н – СМГ орташа айлық тұтыну нормасының есебі
Н=3850 МДж/ жылына * адам / (46,17 МДж/кг*12)
Н=6,95 кг/айына/ адам