Об утверждении Правил государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 февраля 2015 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2015 года № 10432.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Начальнику Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации, приказ направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования в периодических печатных изданиях приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 10 февраля 2015 года № 72
Правила
государственной регистрации механических транспортных
средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) устанавливают единый порядок регистрации в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан механических транспортных средств и прицепов к ним воинских частей (учреждений) Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - транспортные средства).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 10 ақпандағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 наурызда № 10432 тіркелді.
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін жолдасын;
2) мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін бұйрықты мерзімді баспа басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) бұйрықты мерзімді баспа басылымдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағанбетов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 10 ақпандағы
№ 72 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік
құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери бөлімдерінің (мекемелерінің) механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін (бұдан әрі - көлік құралдары) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында тіркеудің бірыңғай тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) изменение в государственной регистрации транспортных средств - внесение изменений и дополнений в учетные данные и свидетельство о регистрации транспортного средства при наличии установленных законодательством правовых оснований;
2) снятие с учета транспортного средства - деятельность органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - ОВП), направленная на изменение места регистрации транспортного средства в связи с изменением адреса его владельца или прекращением права владения;
3) государственная регистрация транспортного средства - процедура допуска транспортного средства к участию в дорожном движении, осуществляемая ОВП после проверки соответствия документов законодательству Республики Казахстан, сверки идентификационных номеров транспортного средства с выдачей свидетельства о регистрации транспортного средства и присвоением государственного регистрационного номерного знака (далее - ГРНЗ);
4) свидетельство о регистрации транспортного средства (далее - СРТС) - документ, подтверждающий допуск транспортного средства к участию в дорожном движении;
5) владелец транспортного средства - воинская часть (учреждение) Вооруженных Сил Республики Казахстан, владеющая транспортным средством на правах собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления либо на любом другом законном основании;
6) идентификационный номер транспортного средства - индивидуальный серийный номер транспортного средства, выраженный в виде последовательных буквенно-цифровых символов, присвоенный производителем транспортного средства, позволяющий произвести идентификацию транспортного средства;
7) механическое транспортное средство – самоходное дорожное транспортное средство, приводимое в движение двигателем, за исключением мопедов, электрических самокатов, малых электрических транспортных средств и рельсовых транспортных средств. Понятие распространяется также на тракторы и самоходные машины;
8) ГРНЗ - изделие, являющееся собственностью государства и содержащее индивидуальное буквенно-цифровое обозначение, присваиваемое транспортному средству и изготовленное в соответствии с требованиями национального стандарта. Данное понятие распространяется на ГРНЗ "Транзит";
9) номерной агрегат - двигатель, кузов, шасси, рама, кабина транспортного средства;
10) регистрационные действия - действия ОВП в пределах своей компетенции по регистрации транспортных средств, снятию их с учета, внесению изменений в государственной регистрации транспортных средств, сверке номеров агрегатов с документами, подтверждающими приобретение, пользование, отчуждение или выбраковку транспортных средств.

1) көлік құралдары мемлекеттік тіркеудегі өзгеріс - заңнамада белгіленген құқықтық негіздер болған кезде есепке алу деректеріне және көлік құралын тіркеу туралы куәлікке өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) көлік құралын есептен шығару - көлік құралы иесінің мекенжайының өзгеруіне немесе иелік ету құқығының тоқтатылуына байланысты оны тіркеу орнын өзгертуге бағытталған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының (бұдан әрі - ӘПО) қызметі;
3) көлік құралын мемлекеттік тіркеу - құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін тексергеннен, көлік құралының сәйкестендіру нөмірлерін салыстырып тексергеннен кейін көлік құралын тіркеу туралы куәлікті бере отырып және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісін (бұдан әрі - МТНБ) бере отырып, ӘПО жүзеге асыратын көлік құралының жол жүрісіне қатысуына рұқсат беру рәсімі;
4) көлік құралын тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі - КҚТК) - көлік құралының жол жүрісіне қатысуына рұқсат беруді растайтын құжат;
5) көлік құралының иесі - көлік құралының меншік иесі құқығындағы, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында не кез келген басқа да заңдық негізде иелік ететін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімі (мекемесі);
6) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі - көлік құралын сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін көлік құралын шығарушы берген жүйелі әріптік-цифрлық белгілер түрінде сипатталған көлік құралының жеке сериялық нөмірі;
7) механикалық көлік құралы – мопедтерді, электр самокаттарды, шағын электр көлік құралдары мен рельсте жүретін көлік құралдарын қоспағанда, қозғалтқышпен қозғалысқа келтірілетін, өздігінен жүретін жол көлік құралы. Ұғым тракторлар мен өздігінен жүретін машиналарға да қолданылады;
8) МТНБ - мемлекет меншігі болып табылатын және көлік құралына берілетін жеке әріптік-цифрлық белгіден тұратын және ұлттық стандарт талаптарына сәйкес жасалған бұйым. Осы ұғым "Транзит" МТНБ-ға қолданылады;
9) нөмірлік агрегат - көлік құралының қозғалтқышы, шанағы, шассиі, рамасы, кабинасы;
10) тіркеу іс-қимылдары - өз құзыреті шегінде көлік құралдарын тіркеу, оларды есептен шығару, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуге өзгерістер енгізу, агрегаттардың нөмірлерін көлік құралдарын сатып алуды, пайдалануды, иеліктен шығаруды немесе бөлшектеуді растайтын құжаттармен салыстырып тексеру жөніндегі ӘПО іс-қимылдары.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Транспортные средства представляются в ОВП:
1) для регистрации - в течение срока действия ГРНЗ "Транзит" или в течение пяти календарных дней после получения транспортного средства;
2) для снятия с учета - в течение пяти календарных дней после отчуждения (передачи) транспортного средства;
3) для внесения изменений в СРТС - в течение пяти календарных дней после замены номерных агрегатов или возникновения иных обстоятельств, требующих внесения изменений в СРТС.
4. В сроки, указанные в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил, разрешается эксплуатировать транспортное средство только для следования в ОВП с целью предоставления его к осмотру перед производством регистрации транспортного средства, а также при следовании для устранения неисправностей, выявленных в ходе осмотра транспортного средства при наличии акта осмотра транспортного средства, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - акт осмотра).
2. Порядок государственной регистрации
механических транспортных средств и прицепов к ним
Вооруженных Сил Республики Казахстан
5. При регистрации транспортное средство представляется в ОВП для осмотра с целью сверки соответствия номерных агрегатов учетным документам.
6. В процессе визуального осмотра транспортного средства ОВП осуществляется проверка:
1) безопасности конструкции регистрируемого транспортного средства;
2) подлинности номеров агрегатов и ГРНЗ (выявление скрытых, подложных или измененных какими-либо иными способами номерных агрегатов, а также ГРНЗ) и их соответствия данным, указанным в документах на транспортное средство;
3) транспортных средств оперативных и специальных служб, соответствующих требованиям нанесения цветографических схем, опознавательных знаков, надписей, специальных световых и звуковых сигналов.
7. Результаты осмотра транспортного средства отражаются в акте осмотра и заверяются подписью должностного лица, проводившего осмотр с указанием его фамилии и даты. Срок действия акта осмотра составляет двадцать календарных дней.
8. При наличии обстоятельств, препятствующих представлению транспортного средства на осмотр в ОВП для регистрации, допускается представление акта осмотра, составленного по месту фактического нахождения транспортного средства, заверенного подписью и печатью военнослужащего ОВП. Срок действия акта осмотра составляет двадцать календарных дней.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Көлік құралдары ӘПО-ға:
1) тіркеу үшін - "Транзит" МТНБ-ның қолданылу мерзімі ішінде немесе көлік құралын алғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде;
2) есептен шығару үшін - көлік құралын иеліктен айырудан (беруден) кейін күнтізбелік бес күн ішінде;
3) КҚТК-ға өзгерістер енгізу үшін - нөмірлік агрегаттарды ауыстырғаннан кейін немесе КҚТК-ға өзгерістер енгізу талап етілетін өзге де жағдайлар туындаған кезде күнтізбелік бес күн ішінде беріледі.
4. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мерзімдерде тек көлік құралына тіркеу жүргізу алдында оны қарап-тексеру үшін ӘПО-ға ұсыну мақсатында, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын қарап-тексеру актісі (бұдан әрі - қарап-тексеру актісі) бар болған кезде көлік құралын қарап-тексеру барысында анықталған ақаулықтарды жою үшін ӘПО-ға дейін жол жүру үшін көлік құралын пайдалануға рұқсат етіледі.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік
құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу тәртібі
5. Тіркеу кезінде көлік құралы ӘПО-ға нөмірлік агрегаттардың есепке алу құжаттарына сәйкестігін салыстырып-тексеру мақсатында қарап-тексеру үшін беріледі.
6. ӘПО көлік құралын сырттай қарап-тексеру үдерісінде:
1) тіркелетін көлік құралы құрылымының қауіпсіздігін;
2) нөмірлік агрегаттар мен МТНБ түпнұсқалығын (жасырын, жалған немесе қандай да бір өзге тәсілдермен өзгертілген нөмірлік агрегаттарды, сондай-ақ МТНБ анықтау) және олардың көлік құралының құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкестігін;
3) түсті-графикалық сызбаларды, таным белгілерін, жазуларды, арнайы жарық және дыбыс белгі берулерін салу талаптарына сәйкес келетін жедел және арнайы қызметтердің көлік құралдарын.
7. Көлік құралын қарап-тексеру нәтижелері қарап-тексеру актісінде көрсетіледі және қарап-тексеруді жүргізген лауазымды адамның тегін және күнін көрсете отырып, оның қолымен расталады. Қарап-тексеру актісінің қолданылу мерзімі күнтізбелік жиырма күнді құрайды.
8. Көлік құралын тіркеу үшін ӘПО-ға қарап-тексеруге беруге кедергі келтіретін мән-жайлар бар болған кезде көлік құралының нақты болу орны бойынша жасалған, ӘПО әскери қызметшісінің қолы қойылып, мөрмен расталған қарап-тексеру актісін ұсынуға жол беріледі. Қарап-тексеру актісінің жарамдылық мерзімі күнтізбелік жиырма күнді құрайды.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для совершения регистрационных действий владельцами транспортных средств представляются в ОВП следующие документы:
1) заявка, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документы на транспортное средство или номерной агрегат, подтверждающие право собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления (наряд, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам);
3) выписка из приказа командира воинской части (начальника учреждения) о вводе транспортного средства в строй, определении группы эксплуатации, закреплении ГРНЗ и водителя, заверенная печатью;
4) акт осмотра;
5) документы, подтверждающие списание, разбраковку и утилизацию транспортного средства;
6) документы, подтверждающие отчуждение (передачу) транспортного средства;
7) документы, подтверждающие переоборудование транспортного средства;
8) паспорт (формуляр) либо иной документ, подтверждающий постановку транспортного средства на учет в воинских частях (учреждениях) Министерства обороны Республики Казахстан ответственных за эксплуатацию и обеспечение вооружением и военной техникой (после регистрации - возвращается владельцу);
9) сертификат завода-изготовителя или предприятия, установившего специальное (или специализированное) оборудование на транспортное средство в пределах Республики Казахстан, или соответствующие таможенные документы на ввезенное оборудование, сертификат соответствия;
10) оригинал СРТС (при внесении изменений в СРТС или снятии транспортного средства с учета).
10. Для регистрации транспортного средства владельцы предоставляют в ОВП документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 8) пункта 9 настоящих Правил.
11. При регистрации опытного образца транспортного средства, проходящего испытание, выдается СРТС, в котором проставляется отметка "Испытание". Основанием для регистрации опытного образца транспортного средства является экспертное заключение предприятия-изготовителя о соответствии транспортного средства требованиям безопасности и допуске к испытанию.
СРТС на опытный образец транспортного средства выдается на срок не более одного года и по окончании испытания сдается в ОВП, зарегистрировавший его.
12. При обнаружении признаков подделки представленных документов, ГРНЗ, изменения заводской маркировки, несоответствия номерных агрегатов представленным документам или регистрационным данным, а также при наличии сведений о нахождении транспортного средства (номерных агрегатов) или представленных документов в розыске, военнослужащим ОВП транспортные средства задерживаются, а документы передаются в соответствующие органы уголовного преследования.
Производство регистрационных действий в этих случаях откладывается до принятия процессуального решения.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Тіркеу іс-қимылдарын жасау үшін көлік құралдарының иелері ӘПО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көлік құралын тіркеуге, КҚТК-ға өзгерістер енгізуге, көлік құралын есептен алуға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
2) көлік құралына немесе нөмірлік агрегатқа меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттарды (осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша наряд);
3) мөрмен расталған көлік құралын іске қосу, пайдалану тобын айқындау, МТНБ-ны және жүргізушіні бекіту туралы әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығын;
4) қарап-тексеру актісін;
5) көлік құралын есептен шығаруды, ақауға шығаруды және кәдеге жаратуды растайтын құжаттарды;
6) көлік құралын иеліктен шығаруды (беруді) растайтын құжаттарды;
7) көлік құралын қайта жабдықтауды растайтын құжаттарды;
8) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалануға және қамтамасыз етуге жауапты әскери бөлімдерінде (мекемелерінде) көлік құралын есепке қоюды растайтын паспортты (формулярды) немесе өзге де құжатты (тіркелгеннен кейін - иесіне қайтарылады);
9) шығарушы зауыттың немесе Қазақстан Республикасының шегінде көлік құралына арнайы (немесе мамандандырылған) жабдықты орнатқан кәсіпорынның сертификатын немесе әкелінген жабдыққа тиісті кеден құжаттарын, сәйкестік сертификатын;
10) КҚТК-ның түпнұсқасын (КҚТК-ға өзгерістер енгізілген немесе көлік құралын есептен шығарған кезде) ұсынады.
10. Көлік құралын тіркеу үшін иелері осы Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3), 4), 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ӘПО-ға ұсынады.
11. Сынақтан өткізілетін көлік құралының тәжірибелік үлгісін тіркеу кезінде "Сынақ" деген белгі қойылған КҚТК беріледі. Көлік құралының тәжірибелік үлгісін тіркеу үшін негіздеме көлік құралының қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі және сынаққа жіберу туралы шығарушы кәсіпорынның сараптамалық қорытындысы болып табылады.
Көлік құралының тәжірибелік үлгісіне КҚТК бір жылдан артық емес мерзімге беріледі және сынақ аяқталғаннан кейін оны тіркеген ӘПО-ға беріледі.
12. Ұсынылған құжаттарды, МТНБ-ны қолдан жасау белгілері, зауыттық таңбалауды өзгерту, нөмірлік агрегаттардың ұсынылған құжаттарға немесе тiркеу деректерiне сәйкес келмеуі анықталған кезде, сондай-ақ көлiк құралының (нөмірлiк агрегаттардың) немесе ұсынылған құжаттардың iздеуде екенi туралы мәліметтер бар болған кезде ӘПО әскери қызметшісі көлік құралдарын ұстайды, ал құжаттар тиісті қылмыстық қудалау органдарына беріледі.
Осындай жағдайда тіркеу әрекетін жүргізу процестік шешім қабылданғанға дейін кейінге қалдырылады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Агрегаты со спиленными, перебитыми и заваренными номерами регистрации не подлежат.
14. Не принимается к регистрации транспортное средство, собранное из запасных частей и агрегатов выбракованных транспортных средств или переоборудованных с нарушением технических регламентов.
15. На зарегистрированные транспортные средства выдаются СРТС, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и присваиваются ГРНЗ соответствующих типов.
На автомобили и автобусы выдается по два, а на мототранспортные средства, тракторы и прицепы - по одному ГРНЗ.
16. На транспортные средства, доставляемые своим ходом к новому месту регистрации, ОВП выдаются для разового использования ГРНЗ "Транзит".
При выдаче ГРНЗ "Транзит" в документах, подтверждающих принадлежность транспортного средства, делаются отметки с указанием серии, номера, даты выдачи и срока действия ГРНЗ "Транзит".
Срок действия ГРНЗ "Транзит" десять календарных дней со дня выдачи, они действительны только при перегоне транспортных средств к месту регистрации.
При регистрации транспортных средств ГРНЗ "Транзит" изымаются и уничтожаются ОВП по истечении одного года с составлением акта об уничтожении (произвольной формы).
17. Взамен утраченного или пришедшего в негодность СРТС и ГРНЗ ОВП выдается дубликат. Основанием на выдачу дубликата является заявка на выдачу дубликата СРТС и/или ГРНЗ, направленная владельцем в ОВП, с приложением копий материалов служебного расследования и выписки из приказа командира воинской части (начальника учреждения) по факту утраты или приведения в негодность СРТС и ГРНЗ.
18. При утрате или приведении в негодность СРТС, снятого с учета, ОВП направляются запросы по месту прежней регистрации данного транспортного средства. Срок исполнения запросов ОВП не должен превышать пять рабочих дней со дня их поступления.
19. Утвержденные или приведенные в негодность СРТС и ГРНЗ, взамен которых были выданы дубликаты, считаются недействительными и при их обнаружении уничтожаются ОВП с составлением акта об уничтожении (произвольной формы).
20. Не производится регистрация и изменение в регистрации транспортных средств:
1) не состоящих на учете в воинских частях (учреждениях) Министерства обороны Республики Казахстан, ответственных за эксплуатацию и обеспечение вооружением и военной техникой;
2) самостоятельно изготовленных или переоборудованных;

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Егелген, соғылған және дәнекерленген нөмірлері бар агрегаттар тіркелуге жатпайды.
14. Ақауға шығарылған көлік құралдарының қосалқы бөлшектері мен агрегаттарынан құрастырылған немесе техникалық регламенттерді бұза отырып, қайта жабдықталған көлік құралы тіркеуге қабылданбайды.
15. Тіркелген көлік құралдарына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша КҚТК беріледі және тиісті типтердегі МТНБ беріледі.
МТНБ автомобильдерге және автобустарға екеуден, ал мотокөлік құралдарына, тракторларға және тіркемелерге біреуден беріледі.
16. Жаңа тіркеу орнына өз жүрісімен жеткізілген көлік құралдарына ӘПО бір рет пайдалану үшін "Транзит" МТНБ береді.
"Транзит" МТНБ беру кезінде көлік құралының тиесілігін растайтын құжаттарда "Транзит" МТНБ сериясын, нөмірін, берілген күні мен қолданылу мерзімін көрсете отырып белгілер жасалады.
"Транзит" МТНБ қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап күнтізбелік он күн, олар көлік құралдарын тіркеу орнына жүргізіп әкелу кезінде ғана жарамды.
Көлік құралдарын тіркеу кезінде ӘПО "Транзит" МТНБ-ны алады және бір жыл мерзімі өткеннен кейін жою актісін толтырып жояды (еркін түрдегі).
17. Жоғалтылған немесе жарамсыз болып қалған КҚТК-ға және МТНБ-ға ӘПО телнұсқа береді. Телнұсқаны беруге негіз көлік құралының иесі ӘПО-ға КҚТК-ны және/немесе МТНБ-ны жоғалту немесе оның жарамсыз болып калу фактісі бойынша қызметтік тексеру материалдарының көшірмелерін және бөлім командирі (мекеме бастығы) бұйрығының көшірмесін қоса бере отырып жолдаған КҚТК және МТНБ телнұсқасын беруге өтінім болып табылады.
18. Есептен алынған КҚТК жоғалтылған немесе жарамсыз болып қалған кезде ӘПО осы көлік құралының бұрынғы тіркеу орны бойынша сұрау салулар жолдайды. ӘПО сұрау салуларын орындау мерзімі олар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
19. Орнына телнұсқалары берілген жоғалтылған немесе жарамсыз болып қалған КҚТК мен МТНБ жарамсыз деп саналады және олар табылған кезде ӘПО оларды жою актісін толтырып жояды (еркін түрдегі).
20. Мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалануға және қамтамасыз етуге жауапты әскери бөлімдерінде (мекемелерінде) есепте жоқ;
2) дербес жасалған немесе қайта жабдықталған;

3) в случаях, предусмотренных пунктами 12-14 настоящих Правил.
21. Отказ в производстве регистрационных действий оформляется ОВП в срок до трех рабочих дней, в письменной форме, с указанием причин отказа.
22. При регистрации ОВП совершают в срок до трех рабочих дней следующие действия:
1) проводят осмотр регистрируемых транспортных средств;
2) регистрируют транспортные средства и выдают СРТС;
3) производят изменение в регистрации транспортных средств;
4) снимают с учета транспортные средства;
5) выдают ГРНЗ "Транзит";
6) выдают дубликат СРТС;
7) выдают акт осмотра;
8) согласовывают акты технического состояния и иные документы на высвободившиеся агрегаты транспортных средств, зарегистрированных в ОВП, и подлежащих списанию или замене.
23. При регистрации транспортных средств, внесении изменений в СРТС, снятии с учета транспортных средств все необходимые данные о них заносятся в книгу и/или в электронную базу учета транспортных средств, зарегистрированных в ОВП.
24. Сведения о совершенных регистрационных действиях, владельцах транспортных средств, а также документы (копии документов), послужившие основанием для совершения регистрационных действий, на основании письменного запроса выдаются судам, органам прокуратуры, следствия, дознания, в связи с находящимися в их производстве уголовными, гражданскими делами, делами об административных правонарушениях, судебным исполнителям, в связи с осуществлением ими функций по исполнению судебных актов или актов других органов, а также налоговым, таможенным и другим органам и лицам в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Внесение изменений в свидетельство
о регистрации транспортных средств
25. Внесение изменений в СРТС, выдача дубликатов СРТС взамен утраченных или пришедших в негодность, производится по месту регистрации транспортных средств.
26. Внесение изменений в СРТС производится ОВП в случаях:
1) замены номерных агрегатов;
2) замены ГРНЗ;
3) изменения цвета кузова;
4) переоборудования или установки специального оборудования и иных подобных изменений.
27. Для внесения изменений в СРТС владельцы транспортных средств представляют в ОВП документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 7), 8), 9), 10) пункта 9 настоящих Правил.
28. При внесении изменений в СРТС производится его замена.
29. В случае замены кузова легкового автомобиля или автобуса, шасси грузового автомобиля, в том числе на другую модель (модификацию), в СРТС ставятся прежние год выпуска, марка, модель транспортного средства. В графе СРТС "Особые отметки" производится запись "Замена кузова" с указанием даты соответствующего изменения.

3) осы Қағидалардың 12 - 14-тармақтарында көзделген жағдайларда көлік құралдарын тіркеу және тіркеуге өзгеріс енгізу жүргізілмейді.
21. ӘПО бас тарту себептерін көрсете отырып, тіркеу іс-қимылдарын жүргізуден бас тартуды үш жұмыс күніне дейінгі мерзімде жазбаша түрде ресімдейді.
22. Тіркеу кезінде ӘПО үш жұмыс күніне дейінгі мерзімде мынадай іс-қимылдарды жасайды:
1) тіркелетін көлік құралдарына қарап-тексеруді жүргізеді;
2) көлік құралдарын тіркейді және КҚТК береді;
3) көлік құралдарын тіркеуге өзгеріс енгізеді;
4) көлік құралдарын есептен алады;
5) "Транзит" МТНБ береді;
6) КҚТК телнұсқасын береді;
7) көлік құралын қарап-тексеру актісін береді;
8) ӘПО-да тіркелген және есептен шығарылуға немесе ауыстырылуға жататын көлік құралдарының алынған агрегаттарына техникалық жай-күй актілерін және өзге де құжаттарды келіседі.
23. Көлік құралдарын тіркеу, КҚТК-ға өзгерістер енгізу, есептен шығару кезінде олар туралы барлық қажетті деректер ӘПО-да тіркелген көлік құралдарын есепке алу кітабына және/немесе электрондық базасына енгізіледі.
24. Жасалған тіркеу іс-қимылдары, көлік құралдарының иелері туралы мәліметтер, сондай-ақ тіркеу іс-қимылдарын жасау үшін негіз болған құжаттар (құжаттардың көшірмелері) жазбаша сұрау салу негізінде олардың өндірісінде қылмыстық, азаматтық істердің, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істердің болуына байланысты соттарға, прокуратура, тергеу, анықтау органдарына, олардың сот актілерін немесе басқа да органдардың актілерін орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыруына байланысты сот орындаушыларына, сондай-ақ салық, кеден және басқа да органдар мен адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлар мен тәртіппен беріледі.
3. Көлік құралдарын тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу
25. КҚТК-ға өзгерістер енгізу, жоғалтылғандардың немесе жарамсыз болып қалғандардың орнына КҚТК-ның телнұсқаларын беру көлік құралдарын тіркеу орны бойынша жүргізіледі.
26. ӘПО:
1) нөмірлік агрегаттары ауыстырылған;
2) МТНБ ауыстырылған;
3) шанақтың түсі өзгертілген;
4) арнайы жабдық қайта жабдықталған немесе орнатылған және өзге де осындай өзгерістер болған жағдайларда КҚТК-ға өзгерістер енгізуді жүргізеді.
27. КҚТК-ға өзгерістер енгізу үшін көлік құралдарының иелері осы Қағидаларға 9-тармақтың 1), 2), 3), 4), 7), 8), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ӘПО-ға ұсынады.
28. КҚТК-ға өзгерістер енгізу кезінде оны ауыстыру жүргізіледі.
29. Жеңіл автомобильдің немесе автобустың шанағын, жүк автомобилінің шассиін, оның ішінде басқа модельге (модификацияға) ауыстырған жағдайда, КҚТК-ға көлік құралының бұрынғы шығарылған жылы, маркасы, моделі жазылады. КҚТК-ның "Ерекше белгілер" деген бағанына тиісті өзгерістің күні көрсетіліп, "Шанақ ауыстырылды" деп жазылады.

30. При внесении изменений в СРТС в графе СРТС "Особые отметки" указываются серия и номер прежнего СРТС, а также основание произведенного изменения.
4. Снятие с учета транспортных средств
31. Транспортные средства снимаются с учета в ОВП в случаях:
1) передачи транспортного средства в другие воинские части (учреждения);
2) ликвидации или передислокации воинской части (учреждения);
3) утилизации (выбраковки, списания) транспортных средств;
4) возникновения иных оснований для изменения места регистрации.
32. Для снятия с учета транспортного средства их владельцы представляют в ОВП документы, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 6), 8), 10) пункта 9 настоящих Правил.
33. Снятие с учета транспортных средств осуществляется ОВП в срок не более трех рабочих дней.
34. В СРТС производятся записи, соответствующие обстоятельствам снятия с учета транспортного средства.
35. При снятии с учета транспортных средств, ГРНЗ остаются в воинских частях, за исключением случаев ликвидации воинских частей (учреждений).
36. В случаях ликвидации воинских частей (учреждений) ГРНЗ сдаются в ОВП при снятии транспортного средства с учета.
37. Допускается снятие транспортных средств с учета без их представления на осмотр по месту регистрации при условии представления владельцем акта осмотра, выданного ОВП по месту фактического нахождения транспортного средства.
38. При отсутствии СРТС владельцем представляются материалы служебного расследования с указанием обстоятельств их утраты. Транспортные средства снимаются с учета без выдачи дубликата СРТС.
39. Снятие с учета транспортного средства, угнанного и/или похищенного и не возвращенного владельцу, производится на основании его заявки и документа, выданного соответствующим органом уголовного преследования, о том, что транспортное средство находится в розыске. В случае возвращения разыскиваемого транспортного средства владельцу, регистрация производится на основании заявки и акта осмотра.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации механических
транспортных средств и
прицепов к ним Вооруженных
Сил Республики Казахстан
Форма
Акт № ____ осмотра транспортного средства "___"___________ 20__ г.
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный регистрационный номерной знак _______________________
Идентификационный номер (VIN) ______________________________________
Марка, модель _______________________________________________________
Тип ТС _____________________________________________________________
Вид ТС ______________________ Категория ТС __________________________
Год выпуска ________________ номер шасси (рамы) ______________________
Номер кузова ________________________________________________________
Номер двигателя _____________________________________________________
Цвет ________________________________________________________________
Серия ________ № ____________________________________________________
(регистрационный документ)
Серия _______ № _________
(паспорт (формуляр)
Принадлежит ________________________________________________________
(войсковая часть, учреждение)
Должностное лицо, представляющее транспортное средство на проверку _____
____________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Осмотр проведен уполномоченным военнослужащим военной полиции_______
____________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) военнослужащего,
проводившего осмотр)
Обнаружены технические неисправности_________________________________
____________________________________________________________________
В конструкцию автомобиля внесены изменения:___________________________
____________________________________________________________________
Заключение о техническом состоянии транспортного средства:______________
____________________________________________________________________
(подпись военнослужащего, проводившего осмотр)
М.П.
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации механических транспортных
средств и прицепов к ним Вооруженных
Сил Республики Казахстан
Форма
Начальнику Отдела военной
полиции _________ гарнизона
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
Заявка
В соответствии с требованиями приказа Министра обороны
Республики Казахстан от "__"_________ 2015 года "Об утверждении
Правил государственной регистрации механических транспортных средств
и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан" прошу Вас
_____________________________________________________________________
(провести государственную регистрацию механических транспортных средств, внести
изменения в свидетельство о регистрации транспортных средств, снять с учета
транспортные средства - выбрать необходимые действия)
принадлежащих ______________________________________________________.
(владелец транспортного средства)
____________________________________
____________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) лица, уполномоченного на подачу заявки)
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации механических транспортных
средств и прицепов к ним Вооруженных
Сил Республики Казахстан
Форма
Действителен по "__"_________ 20__ года
НАРЯД
Регистрационный
документа
Дата
документа
Основание (цель)
операции
Орган
управления
Грузоотправитель
Грузополучатель
Вид
транспорта
транспорта
№ транспортного
документа
п\п
Наименование материальных средств
Код номенклатуры
Единица измерения
Категория
Выдать
Выдано
№ шасси
№ двигателя
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
___________________________ ______________________________
___________________________ ______________________________
(должность, воинское звание, (должность, воинское звание,
фамилия, имя, отчество (при фамилия, имя, отчество (при
его наличии) лица, его наличии) лица,
уполномоченного на подписание) уполномоченного на подписание)
м.п.
Выдал (сдал) _______________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Получил (принял) ___________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации механических транспортных
средств и прицепов к ним Вооруженных
Сил Республики Казахстан
Форма
Свидетельство о регистрации транспортного средства
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
_________________________________
Қозғалтқыш қуаты/
Мощность двигателя .............
Паспорт (формуляр) сериясы/
Паспорт (формуляр) серия... №...
Айрықша белгілер/Особые отметки
................................
Кім берген/Кем выдан ...........
(әскери полиция органы/органом
военной полиции)
_________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы,
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар
болса)/(должность, воинское
звание, подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
МО/МП ________________________
берілген күні/дата выдачи
ӘСКЕРИ ПОЛИЦИЯ
ВОЕННАЯ ПОЛИЦИЯ
_________________________________
КӨЛІК ҚҰРАЛЫН ТІРКЕУ КУӘЛІГІ
СВИДЕТЕЛЬСТВО О РЕГИСТРАЦИИ ТРАНСПОРТНОГО СРЕДСТВА
Әскери бөлім/Войсковая часть.....
КҚ маркасы/Марка ТС..............
МТНБ/ГРНЗ........................
Шығарылған жылы/Год выпуска ТС...
КҚ санаты/Категория ТС ..........
КҚ типі/Тип ТС ..................
КҚ түpi/Вид ТС ..................
Қозғалтқыш/Двигатель № ..........
Шасси № .........................
Шанақ/Кузов (VIN) № .............
Tүci/Цвет .......................
Қозғалтқыш көлемі, см3/
Объем двигателя, см3 ............
Жүксіз салмағы, кг/
Масса без нагрузки, кг...........
Рұқсат етілген ең ауыр салмағы, кг
Разрешенная максимальная масса, кг
сериясы/серия ____ № ____

30. КҚТК-ға өзгерістер енгізу кезінде КҚТК-ның "Ерекше белгілер" деген бағанында бұрынғы КҚТК-ның сериясы мен нөмірі, сондай-ақ жүргізілген өзгеріс негіздемесі көрсетіледі.
4. Көлік құралдарын есептен шығару
31. Көлік құралдары:
1) көлік құралын басқа әскери бөлімдерге (мекемелерге) берген;
2) әскери бөлімді (мекемені) таратқан немесе орнын ауыстырған;
3) көлік құралдарын кәдеге жаратқан (ақауға шығарған, есептен шығарған);
4) тіркеу орнын өзгерту үшін өзге де негіздер туындаған жағдайларда ӘПО есебінен алынады.
32. Көлік құралын есептен шығару үшін олардың иелері ӘПО-ға осы Қағидаларға 9-тармақтың 1), 4), 5), 6) 8), 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
33. Көлік құралдарын есептен шығаруды ӘПО үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
34. КҚТК-да көлік құралын есептен шығару жағдайларына сәйкес келетін жазбалар жасалады.
35. Әскери бөлімдерді (мекемелерді) таратқан жағдайларды қоспағанда, көлік құралдарын есептен шығару кезінде МТНБ әскери бөлімдерде қалады.
36. Әскери бөлімдер (мекемелер) таратылған жағдайларда көлік құралын есептен шығарған кезде МТНБ ӘПО-ға беріледі.
37. Меншік иесі көлік құралының нақты болу орны бойынша ӘПО берген көлік құралын қарап-тексеру актісін ұсынған жағдайда, тіркеу орны бойынша оларды ұсынбай, көлік құралдарын есептен шығаруға рұқсат етіледі.
38. КҚТК болмаған кезде меншік иесі оларды жоғалту жағдайларын көрсете отырып, қызметтік тексеру материалдарын ұсынады. Көлік құралдары есептен КҚТК телнұсқасы берілмей шығарылады.
39. Меншік иесінен айдап әкетілген және/немесе ұрланған және қайтарылмаған көлік құралын есептен шығару оның өтінімі және көлік құралының іздеуде екені туралы тиісті қылмыстық қудалау органы берген құжат негізінде жүргізіледі. Іздеудегі көлік құралы иесіне қайтарылған жағдайда тіркеу өтінім және көлік құралын қарап-тексеру актісі негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің механикалық
көлік құралдары мен олардың
тіркемелерін мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ____көлік құралын қарап-тексеру актісі
20__ ж. "___"___________
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі __________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (VIN) _________________________________________
Маркасы, моделі __________________________________________________
КҚ типі __________________________________________________________
КҚ түрі ______________________ КҚ санаты___________________________
Шығарылған жылы ________________ Шасси (рама) нөмірі ______________
Шанақ нөмірі _____________________________________________________
Қозғалтқыш нөмірі ________________________________________________
Түсі _____________________________________________________________
Сериясы ________ № _______________________________________________
(тіркеу құжаты)
Сериясы _______ № ________________________________________________
(паспорт (формуляр)
Тиесілігі _________________________________________________________
(әскери бөлім, мекеме)
Көлік құралын қарап-тексеруге берген лауазымды адам _________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Қарап-тексеруді жүргізген әскери полицияның уәкілетті әскери қызметшісі
_________________________________________________________________
(қарап-тексеруді жүргізген әскери қызметшінің лауазымы, әскери атағы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Техникалық ақаулық анықталды _____________________________________
_________________________________________________________________
Автомобиль конструкциясына өзгерістер енгізілді: ______________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Көлік құралының техникалық жай-күйі туралы қорытынды:_____________
_________________________________________________________________
(қарап-тексеруді жүргізген әскери қызметшінің қолы)
М.О.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің,
басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының
механикалық көлік құралдары мен олардың
тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
________________________ гарнизоны
Әскери полиция бөлімінің бастығына
Әскери бөлімнің
(мекеменің)
бұрыштама мөртаңбасы
Өтінім
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
2015 жылғы "__" ___ №__ бұйрығының талаптарына сәйкес Сізден ________
(көлік құралының иесі)
механикалық көлік құралдарының мемлекеттік тіркеуін (тіркеу туралы куәлігіне өзгерістер енгізуді, тіркеуден алуды) жүргізуді сұраймын.
___________________________________________
___________________________________________
(өтінімді беруге құзырлы адамның лауазымы,
әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің,
басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының
механикалық көлік құралдары мен олардың
тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20___ ж. "__"___________ дейін жарамды
НАРЯД
Тіркеу
Құжат
Құжаттың күні
Іс-шараның негізі (мақсаты)
Басқару органы
Жүк жіберуші
Жүкті қабылдап алушы
Көлік түрі
Көлік №
Көлік құжатының №
Р/с
Материалдық құралдар аталуы
Номенклатура коды
Өлшем бірл.
Санаты
Берілсін
Берілді
Шасси №
Қозғалтқыш №
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
______________________________ _____________________________
______________________________ _____________________________
(қол қоюға құзырлы адамның лауазымы, (қол қоюға құзырлы адамның
әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты лауазымы, әскери атағы,
(ол бар болған кезде) тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
М.О.
Берген (тапсырған) __________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Алған (қабылдаған) __________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің,
басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының
механикалық көлік құралдары мен олардың
тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік