Об утверждении Положения об участковых комиссиях по проведению обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью
Постановление акимата Алматинской области от 16 февраля 2015 года № 81. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 19 марта 2015 года № 3103. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 15 апреля 2020 года № 169
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 15.04.2020 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2001 года № 1685 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и пунктом 8 приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п " Об утверждении Типового положения об участковых комиссиях", акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об участковых комиссиях по проведению обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью.
2. Возложить на руководителя государственного учреждения "Управления координации занятости и социальных программ Алматинской области" опубликование настоящего постановления после государственной регистрации в органах юстиции в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан и на интернет-ресурсе акимата области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Бигельдиева Махаббата Садвакасовича.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской области А. Баталов
"СОГЛАСОВАНО"
Секретарь областного маслихата Е.Келемсеит

Атаулы әлеуметтiк көмекті алуға өтiнiш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу жөнiндегi учаскелiк комиссиялар туралы Ережені бекіту туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 81 қаулысы. Алматы облысы Әділет департаментінде 2015 жылы 19 наурызда № 3103 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 169 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 15.04.2020 № 169 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқасының пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағына, "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 желтоқсандағы № 1685 қаулысына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 504 қаулысына және "Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережені бекіту туралы" 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-ө бұйрығының 8-тармағына сәйкес, Алматы облысының әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған атаулы әлеуметтiк көмекке өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу жөнiндегi учаскелiк комиссиялар туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген интернет-ресурста және облыс әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау "Алматы облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысына жүктелсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң бірінші орынбасары Махаббат Садуақасұлы Бигелдиевке жүктелсiн.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының әкімі А. Баталов
"КЕЛІСІЛДІ"
Облыстық мәслихаттың хатшысы Е. Келемсеиіт

Утвержден постановлением акимата Алматинской области от 16 февраля 2015 года № 81
Положение об участковых комиссиях по проведению обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью
1. Общие положения
1. Настоящее Положение об участковых комиссиях по проведению обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью и оказанием социальной помощи разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п "Об утверждении Типового положения об участковых комиссиях" и определяет статус и полномочия участковых комиссий.
2. Основные понятия, используемые в настоящем Положении:
1) уполномоченный орган - местный исполнительный орган района, города областного значения, осуществляющий назначение адресной социальной помощи.
2) участковая комиссия - специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью.
3. Участковые комиссии (далее–Комиссии) являются постоянно действующим коллегиальным органом на территории соответствующих административно-территориальных единиц. Комиссии организовывают свою работу на принципах открытости, гласности, коллегиальности и беспристрастности.
4. Комиссии в своей деятельности руководствуются Конституцией, Законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи и функции Комиссии
5. Основной задачей Комиссии является содействие уполномоченному органу, а в сельской местности - акиму поселка, села, сельского округа в деятельности по оказанию государственной адресной социальной помощи населению (далее-адресная социальная помощь) или социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила), утверждаемыми местными представительными органами, повышению их адресности.
6. К основным функциям Комиссии относятся:

Алматы облысы әкімдігінің 2015 жылғы 16 ақпан № 81 қаулысымен бекітілген
Атаулы әлеуметтiк көмекті алуға өтiнiш берген адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу жөнiндегi учаскелiк комиссиялар туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы учаскелік комиссиялар туралы Ереже (бұдан әрі - Ереже) "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңының 5-бабының 3-тармағына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына және "Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-ө бұйрығына сәйкес, әзірленді және учаскелiк комиссиялардың мәртебесi мен өкiлеттiгiн айқындайды.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) уәкiлеттi орган – ауданның, облыстық маңызы бар қаланың атаулы әлеуметтiк көмек (бұдан әрi – атаулы әлеуметтiк көмек) көрсетуді жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы органы.
2) учаскелiк комиссия – атаулы әлеуметтiк көмек алуға өтінш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу үшiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер әкiмдерiнiң шешiмiмен құрылатын арнайы комиссия.
3. Учаскелік комиссиялар (бұдан әрі – Комиссиялар) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады. Комиссиялар өз жұмысын ашықтық, жариялық, алқалық және әділдік қағидаттарымен ұйымдастырады.
4. Комиссиялар өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Комиссиялардың міндеттері мен функциялары
5. Комиссиялардың негiзгi мiндетi уәкілетті органға, ал ауылдық жерлерде – кент, ауыл, ауылдық округ әкiмдерiне халыққа мемлекеттік атаулы әлеуметтiк көмек (бұдан әрі-атаулы әлеуметтік көмек) немесе жергілікті өкілетті органдар бекітетін әлеуметтiк көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларына (бұдан әрі-Қағидалар) сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмек көрсету, олардың атаулылығын арттыру жөнiндегi қызметiне жәрдемдесу болып табылады.
6. Комиссияның негiзгi функцияларына:

1) проведение обследования материального положения лица (семьи), обратившегося за назначением адресной социальной помощи или оказанием социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами (далее - обследование);
2) при необходимости направление запроса в соответствующие органы для получения недостающих сведений, необходимых для проведения обследования материального положения лица (семьи), обратившегося за назначением адресной социальной помощи;
3) составление акта обследования материального положения лица (далее - заявитель), обратившегося за назначением адресной социальной помощи или оказанием социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами;
4) на основании представленных документов и/или результатов обследования подготовка заключения о необходимости предоставления адресной социальной помощи или социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами или их отсутствии.
3. Организация деятельности комиссии
7. Комиссия осуществляет свою деятельность на безвозмездной основе.
8. Уполномоченный орган, а в сельской местности - аким поселка, села, сельского округа создает необходимые условия для нормальной деятельности участковой комиссии (предоставляет отдельную комнату на время заседания, обеспечивает нормативными правовыми актами, техническими средствами).
9. В состав Комиссии могут входить представители органов местного государственного управления, общественных объединений, кооперативов собственников помещений (квартир), населения, организаций и уполномоченных органов образования, здравоохранения, социальной защиты, работников правоохранительных органов. Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссии. Общий состав Комиссии не менее пяти человек.
10. Председатель организует работу Комиссии и обеспечивает своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на Комиссию настоящим Положением.
11. Оповещение заявителя о дате и месте проведения заседания, подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола заседания Комиссии после его проведения осуществляет секретарь комиссии. Заявитель может присутствовать на заседании комиссии.
12. Комиссия:
в течение пяти рабочих дней со дня получения документов от уполномоченного органа или акима поселка, села, сельского округа готовит заключение на основании представленных документов и (или) результатов обследования материального положения заявителя, обратившегося за назначением адресной социальной помощи и передает его в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа;
в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), обратившегося за оказанием социальной помощи, подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи в соответствии с Правилами, и направляет их в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа.

1) атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға немесе Қағидаларға сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмекті алуға өтініш білдірген адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу (бұдан әрі – тексеру);
2) қажетіне қарай атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш білдірген адамның (отбасының) материалдық жағдайына зерттеу жүргізу үшін қажетті жетіспейтін мәліметтерді алу үшін тиісті органдарға сұрату жіберу;
3) атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға немесе Қағидаларға сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмекті алуға өтініш білдірген адамның (бұдан әрі - өтініш беруші) материалдық жағдайын тексеру актісін жасау;
4) ұсынылған құжаттардың және/немесе тексеру нәтижелерінің негізінде атаулы әлеуметтік көмек немесе Қағидаларға сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмекті берудің қажеттілігі немесе қажеттіліктің жоқтығы туралы қорытындыны дайындау жатады.
3. Комиссияныңқызметінұйымдастыру
7. Комиссия өзқызметiнөтеусiзнегiздежүзегеасырады.
8. Уәкілетті орган, ал ауылды жерлерде – кент, ауыл, ауылдық округтің әкімі учаскелік комиссияның қалыпты жұмыс істеуі үшін қажетті жағдайлар (отырыс өткізуге арналған жеке бөлме беру, нормативтік құқықтық актілермен, техникалық құралдармен қамтамасыз ету) жасайды.
9. Комиссияның құрамына жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының, қоғамдық бiрлестiктердiң, кооперативтердiң, үй-жайлардың (пәтерлердiң) меншiк иелерi, халықтың, ұйымдардың және бiлiм беру, денсаулық сақтау, әлеуметтiк қорғау уәкiлеттi органдарының өкiлдерiнен, құқық қорғау органдарының қызметкерлерi кіреді. Комиссия төрағадан, хатшыдан және комиссия мүшелерiнен тұрады. Комиссияның жалпы саны бес адамнан кем болмауы тиiс.
10. Төраға Комиссияның жұмысын ұйымдастырады және Комиссияға осы Ережеде жүктелген мiндеттер мен функциялардың уақтылы және сапалы орындалуы үшін дербес жауаптылықта болады.
11. Комиссия отырысының өткізілетін күні мен орны туралы өтініш берушіні хабардар етуді, отырыстың күн тәртібі бойынша ұсыныстар даярлауды, Комиссия отырысына қажетті құжаттар, материалдар мен оны өткізгеннен кейін хаттаманы рәсімдеуді комиссияның хатшысы жүзеге асырады. Өтініш беруші Комиссияның отырысына қатыса алады.
12. Комиссия:
уәкiлеттi органнан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкiмiнен құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде ұсынылған құжаттар және (немесе) атаулы әлеуметтiк көмек алуға үміткер өтiнiш берушiнiң материалдық жағдайын тексерудiң нәтижелерi негiзiнде қорытынды дайындап, оны уәкiлеттi органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкiмiне бередi;
құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш білдірген адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, Қағидаларға сәйкес адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды әзірлейді және оларды уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округтың әкіміне жібереді.

13. Решения Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа ее состава.
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии считается решающим.
15. Принятое решение Комиссии оформляется в форме заключения, с которым заявитель ознакамливается под роспись.
16. Заключение Комиссии может быть обжаловано заявителем в уполномоченном органе, а также в судебном порядке.

13. Комиссияның шешiмдерi оның құрамы жалпы санының үштен екiсi болған кезде заңды болады.
14. Комиссияның шешiмi ашық дауыс беру арқылы қабылданады және комиссия мүшелерiнiң жалпы санының басым көпшiлiгi дауыс берсе, қабылданды деп есептеледi. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының даусы шешушi болып саналады.
15. Комиссияның қабылдаған шешімі қорытынды түрінде ресімделеді, өтініш беруші онымен танысып, қол қояды.
16. Өтiнiш берушi Комиссияның қорытындысына уәкiлеттi органға, сондай-ақ сот тәртiбiмен шағымдануына болады.