Об утверждении Правил списания суммы пеней, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 февраля 2015 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2015 года № 10416. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 944.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.10.2020 № 944 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 32-2 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила списания суммы пеней, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
5 февраля 2015 года № 68
Правила списания суммы пеней, числящейся в лицевых счетах
налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не
уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года
1. Настоящие Правила списания суммы пеней, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 32-2 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" и определяют порядок списания суммы пени, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года.
Положения Правил не распространяются на налогоплательщиков:

2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес есеп шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 5 ақпандағы № 68 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 наурызда № 10416 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 944 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 01.10.2020 № 944 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 32-2-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес есеп шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" құқықтық-ақпараттық жүйесіне жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 5 ақпандағы
№ 68 бұйрығымен
бекітілген
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің
дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай
бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару қағидалары
1. Осы 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-2-бабына сәйкес әзірленген және 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару тәртібін айқындайды.
Қағидалардың ережелері:

1) соответствующих условиям статьи 623 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) участвующих в разбирательствах в международном арбитраже по вопросам исполнения их налоговых обязательств;
3) осуществляющих один или несколько из следующих видов деятельности:
недропользование;
игорный бизнес;
производство подакцизной продукции.
2. В течение двух рабочих дней со дня введения в действие Правил органами государственных доходов создается комиссия по списанию с лицевого счета суммы пеней, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года (далее - комиссия).
В состав комиссии включаются должностные лица:
1) юридической службы;
2) ответственные за ведение учета и лицевых счетов налогоплательщиков;
3) ответственные за регистрацию налогоплательщиков;
4) ответственные за работу с задолженностью.
Комиссию возглавляет председатель, который является руководителем органа государственных доходов.
3. Со дня создания комиссии органы государственных доходов приступают к инвентаризации лицевых счетов налогоплательщиков с целью отбора сумм пеней, числящихся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченных по состоянию на 1 октября 2014 года, а также сумм пеней, уплаченных по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, в период с 1 января 2014 года до 1 октября 2014 года.
4. По итогам проведенной инвентаризации, указанной в пункте 3 Правил, выносится решение о списании суммы пеней, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года, по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее - решение).
Решение органа государственных доходов подписывается председателем и членами комиссии.
5. Не позднее трех рабочих дней со дня вынесения решения должностными лицами, ответственными за ведение учета и лицевых счетов налогоплательщиков, производится списание суммы пеней, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года.
В случае полного погашения до 1 октября 2014 года суммы пени, числящейся в лицевых счетах налогоплательщика по состоянию на 1 января 2014 года, списание такой пени не производится.

1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 623-бабының талаптарына сәйкес келетін;
2) өздерінің салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша халықаралық төреліктегі талқылауларға қатысатын;
3) мынадай қызмет түрлерінің біреуін немесе бірнешеуін:
жер қойнауын пайдалану;
ойын бизнесі;
акцизделетін өнім өндіру қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге қолданылмайды.
2. Қағидалар қолданысқа енгізген күннен бастап екi жұмыс күнi ішінде мемлекеттік кіріс органдары 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару жөнінде комиссия (бұдан әрі - комиссия) құрады.
Комиссия құрамына:
1) заң қызметiнің;
2) салық төлеушiлердiң есебін және дербес шоттарын жүргiзуге жауапты;
3) салық төлеушілерді тiркеуге жауапты;
4) берешекпен жұмыс үшін жауапты лауазымды тұлғалар кіреді.
Комиссияны мемлекеттік кірістер органының басшысы болып табылатын төраға басқарады.
3. Комиссияны құрған күннен бастап мемлекеттік кіріс органдары
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасына, сондай-ақ 2014 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2014 жылдың 1 қазанына дейiнгі кезеңде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша төленген өсімпұлдар сомасын іріктеу мақсатында салық төлеушілердің дербес шоттарына түгендеу жүргiзуге кіріседі.
4. Қағидалар 3-тармағында көрсетілген түгендеуді жүргiзу қорытындысы бойынша Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару туралы шешім (бұдан әрі - шешім) шығарылады.
Мемлекеттік кірістер органының шешіміне комиссияның төрағасы және комиссия мүшелері қол қояды.
5. Салық төлеушiлердiң есебін және дербес шоттарын жүргiзуге жауапты лауазымды тұлғалар шешім шығарған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешіктірмей 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару жүргізіледі.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің дербес шоттарында есептелген өсімпұлдар сомалары 2014 жылғы 1 қазанға дейін толық өтелген жағдайда, мұндай өсімпұлдарды есептен шығару жүргізілмейді.

В случае частичной уплаты до 1 октября 2014 года суммы пени, числящейся в лицевых счетах налогоплательщика по состоянию на 1 января 2014 года, списанию подлежит разница между суммой пени, числящейся на 1 января 2014 года и уплаченной до 1 октября 2014 года.
Списание производится путем отражения в графах лицевого счета налогоплательщика "Расчеты по пени" - "Начислено (уменьшено)" суммы пеней, подлежащей списанию, со знаком минус с указанием в графе лицевого счета "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)" записи:
"Решение № ______о списании суммы пеней с лицевого счета налогоплательщика от "___" _____________ 2015 года".
6. Департаменты государственных доходов по областям, городам Астане и Алматы в срок не позднее 10 июля 2015 года представляют в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан отчет о списании суммы пеней, числящейся в лицевых счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года, по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам списания суммы пеней,
числящейся в лицевых счетах
налогоплательщиков
по состоянию на 1 января 2014 года
и не уплаченной по состоянию
на 1 октября 2014 года
Форма
Решение № ____ о списании суммы пеней, числящейся в лицевых
счетах налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и
не уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года
____________________________________ "___" ___________ 20__ г.
(наименование органа государственных доходов)
В соответствии со статьей 32-2 Закона Республики Казахстан от
10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики
Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс)" списать сумму пеней, числящуюся в лицевых счетах
по состоянию на 1 января 2014 года и не уплаченную по состоянию на 1
октября 2014 года:
тенге
№ п/п
ИИН/БИН налогоплательщика
РНН налогоплательщика (при отсутствии ИИН/БИН)
Наименование налогоплательщика
КБК
Сумма пеней, числящаяся по состоянию на 1 января 2014 года
Сумма пеней, уплаченных в период с 1 января 2014 года до 1 октября 2014 года
Сумма пеней, подлежащих списанию
(графа 6 - графа 7)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
Х
Х
Х
Руководитель
органа государственных
доходов _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, печать)
Члены
комиссии ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 2
к Правилам списания суммы пеней,
числящейся в лицевых счетах
налогоплательщиков
по состоянию на 1 января 2014 года
и не уплаченной по состоянию
на 1 октября 2014 года
Форма
Отчет о списании суммы пеней, числящейся в лицевых счетах
налогоплательщиков по состоянию на 1 января 2014 года и не
уплаченной по состоянию на 1 октября 2014 года
"__" _________ 20__ г.
_______________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
№ п/п
Код органа государственных доходов
ИИН/БИН
налогоплательщика
РНН налогоплательщика (при отсутствии ИИН/БИН)
Наименование налогоплательщика
КБК
Решение о списании (№ и дата)
В лицевом счете списана сумма пеней (тенге)
Ф.И.О. исполнителя по списанию
Должность исполнителя по списанию
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
X
X
X
X
X
X
X
Руководитель (заместитель)
органа государственных доходов ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, печать)

2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген өсімпұлдар сомалары 2014 жылғы 1 қазанға дейін ішінара төленген жағдайда, 2014 жылдың 1 қаңтарына есептелген және 2014 жылғы 1 қазанға дейін төленген өсімпұл сомасы арасындағы айырма есептен шығаруға жатады.
Есептен шығару салық төлеушінің дербес шотының "Өсімпұлдар бойынша есептер" - "Есептелді (кемітілді)" бағандарында көрсету жолымен есептен шығаруға жататын өсімпұлдар сомасын, дербес шоттың "Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат" бағанында алу белгісін көрсете отырып жүргізіледі:
"Салық төлеушінің дербес шотынан өсімпұлдар сомасын есептен шығару туралы 2015 жылғы "__"________№ ___ шешім".
6. Облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша мемлекеттік кірістер департаменттері 2015 жылдың 10 шілдесінен кешіктірмейтін мерзімде Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару туралы есеп тапсырады.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша
салық төлеушілердің дербес шоттарында
есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы
жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар
сомасын есептен шығару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің
дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай
бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару туралы
№ ___ шешім
______________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы) 20__ ж. "___" ___________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-2-бабына сәйкес 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша дербес шоттарда есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасы есептен шығарылсын:
теңге
р/с №
Салық төлеушінің ЖСН/БСН
Салық төлеушінің СТН-і (ЖСН/БСН болмаған жағдайда)
Салық төлеушінің атауы
БСК
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептелген өсімпұлдар сомасы
2014 жылғы 1 қаңтардан 2014 жылғы 1 қазанға дейінгі кезеңде төленген өсімпұлдар сомасы
Есептен шығаруға жататын өсімпұлдар сомасы
(6-баған - 7-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
Х
Х
Х
Мемлекеттік кірістер органының басшысы_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (ол
болған жағдайда), қолы, мөр)
Комиссия мүшелері____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған жағдайда), қолы)
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша
салық төлеушілердің дербес шоттарында
есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы
жағдай бойынша төленбеген өсімпұлдар
сомасын есептен шығару қағидаларына
2-қосымша
Нысан
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушілердің
дербес шоттарында есептелген және 2014 жылғы 1 қазандағы жағдай
бойынша төленбеген өсімпұлдар сомасын есептен шығару туралы
есеп
20__ ж. "__"_________
____________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
р/с №
Мемлекеттік кірістер органының коды
Салық төлеушінің ЖСН/БСН
Салық төлеушінің СТН-і (ЖСН/БСН болмаған жағдайда)
Салық төлеушінің атауы
БСК
Есептен шығару туралы шешім (№ мен күні)
Дербес шотта өсімпұлдар сомасы есептен шығарылды (теңге)
Есептен шығаруды орындаушының аты-жөні
Есептен шығаруды орындаушының лауазымы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлығы
Х
X
Х
X
Х
Х
Х
Мемлекеттік кірістер органының
басшысы (орынбасары)_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған жағдайда), қолы, мөр)