Об утверждении типовой формы договоров на рыболовство и ведение рыбного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 января 2015 года № 18-04/16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2015 года № 10229. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2018 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовые формы договоров:
1) на рыболовство согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) на ведение рыбного хозяйства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 января 2015 года № 18-04/16
Типовая форма
Договор на рыболовство
город ___________ "___" _________ 20 __ года
_____________________________________________________________________
(местный исполнительный орган)
в дальнейшем именуемый "Местный исполнительный орган (Акимат)", в
лице
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
действующий (ая) на основании Положения, с одной стороны, и _________
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
в лице ее руководителя ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) полностью)
или индивидуальный предприниматель __________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) полностью)
признанный решением конкурсной комиссии от "__" _______20 __ года
№____ победителем конкурса, именуемый в дальнейшем "Пользователь",
действующий на основании ____________________________________________
(положение, устав и др.)
с другой стороны, заключили договор о нижеследующем.

Балық аулау және балық шаруашылығын жүргізу шарттарының үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 18-04/16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 ақпанда № 10229 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.12.2018 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес балық аулау;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу шарттарының Үлгілік нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 15 қаңтардағы
№ 18-04/16 бұйрығына
1-қосымша
Үлгі нысан
Балық аулау шарты
____________қаласы 20___жылғы "__"__________
_____________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы орган)
бұдан әрі "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" деп аталатын, _______
_____________________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
атынан Ереже негізінде әрекет ететін, _______________________________
бір жағынан, және басшы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) толығымен)
атынан _________________________________________ немесе жеке кәсіпкер
(ұйымның аты)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) толығымен)
конкурстық комиссияның 20_____ жылғы "___" ____________ № __________
шешімімен конкурстың жеңімпазы танылған, бұдан әрі "Пайдаланушы" деп
аталатын ____________________________________________________________
(ереже, жарғы және т.б.)
негізінде әрекет етуші, екінші жағынан, төмендегілер туралы шарт
жасасты.

1. Предмет договора
1. "Местный исполнительный орган (Акимат)" предоставил, а
"Пользователь" приобрел право на пользование рыбными ресурсами и
другими водными животными на ________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование водоема, участка и района его расположения)
в целях _____________________________________________________________
(промыслового, научно-исследовательского, любительского
(спортивного), экспериментального, мелиоративного
и воспроизводственного лова)
2. Права сторон
2. "Пользователь" в установленном законодательством Республики
Казахстан порядке имеет право:
1) пользоваться объектами животного мира в соответствии с
условиями их предоставления;
2) осуществлять только те виды пользования животным миром,
которые им разрешены;
3) собственности на добытые объекты животного мира, в том числе
рыболовные трофеи, и полученную при этом продукцию, а также на их
перевозку и реализацию;
4) заключать договоры с физическими и юридическими лицами на
пользование животным миром.
3. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах
компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан,
имеет право расторгать в одностороннем порядке договор:
1) при невыполнении "Пользователем" договорных обязательств;
2) при обнаружении фактов представления недостоверной
информации.
3. Обязательства сторон
4. "Пользователь" в установленном законодательством Республики
Казахстан порядке обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в
области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) осваивать выделенную согласно поданной заявки квоту вылова
рыбы и других водных животных на закрепленном за пользователем
водоеме и (или) участке;
3) своевременно вносить плату за пользование животным миром в
порядке, установленном налоговым законодательством Республики
Казахстан;
4) вести на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке,
судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или
звене журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных
(промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года №
25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих
хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства
сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других
водных животных (промысловый журнал)" (зарегистрированный в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов № 7573) и
предъявлять его по требованию должностных лиц территориального
подразделения уполномоченного органа (далее – Инспекция);

1. Шарттың мәні
1. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" ұсынды, ал
"Пайдаланушы"
__________________________________________________________ мақсатында
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық), ғылыми-зерттемелік,
эксперименттік, мелиорациялық және өсімін молайту аулау)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(су айдынының, учаскесінің және орналасқан ауданының атауы)
балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалану құқығына ие
болды.
2. Тараптардың құқықтары
2. "Пайдаланушының" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жануарлар дүниесi объектiлерiн оларды беру шарттарына сәйкес пайдалануға;
2) жануарлар дүниесiнiң өздерiне рұқсат етiлген түрлерiн ғана пайдалануды жүзеге асыруға;
3) ауланған жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнiмдi меншiктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға;
4) жануарлар дүниесін пайдалану үшiн жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасуға құқығы бар.
3. "Жергілікті атқарушы органның (Әкімдіктің)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, өз құзыреті шегінде шартты біржақты тәртіпте бұзуға мынадай құқығы бар:
1) шарттық міндеттемелер "Пайдаланушымен" орындалмаған жағдайда;
2) жалған ақпаратты ұсыну фактілері анықталған жағдайда.
3. Тараптардың міндеттемелері
4. "Пайдаланушы" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын сақтауға;
2) пайдаланушыға бекітіліп берілген су айдынында және (немесе) учаскесінде балық және басқа да су жануарларын аулауға берілген өтінімге сәйкес бөлінген квотаны игеруге;
3) жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген тәртiппен уақтылы төлемдер жасауға;
4) әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемеде (балық аулайтын және көліктік), қабылдау пунктінде, бригадада немесе звенода балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 7573 тіркелген) "Аншлагтарының үлгілерін және аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуге және уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің (бұдан әрі – Инспекция) лауазымды адамдарының талабы бойынша оны ұсынуға;

5) представлять в Инспекцию сведения о вылове рыбных ресурсов и
других водных животных, промысловой обстановке на водоеме и выданных
путевках в порядке и в сроки, установленные Правилами предоставления
сведений в уполномоченный орган о вылове рыбных ресурсов и других
водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных
путевках, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 185 (зарегистрированный
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №
6196);
6) обеспечить наличие на каждом рыбопромысловом участке, судне,
бригаде или звене разрешения на рыболовство, ведение на каждом
рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне, приемном пункте,
бригаде или звене журнала учета вылова рыбных ресурсов и других
водных животных (промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012
года № 25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ
охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя,
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для
охоты и рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных
ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)"
(зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов № 7573) и предъявлять его по требованию
государственных инспекторов по охране животного мира;
7) обеспечивать охрану и воспроизводство объектов животного
мира, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, и не
допускать снижение их численности;
8) создать егерскую службу и организовать ее охранную
деятельность;
9) обеспечить егерей служебным оружием в соответствии с нормами
и правилами, установленными законодательством Республики Казахстан,
средствами транспорта, связи, специальной одеждой со знаками
различия, нагрудным знаком егеря, удостоверением егеря;
10) обеспечить содержание в надлежащем санитарном состоянии
береговых участков, мест лова на закрепленных за ним
рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
11) возмещать компенсацию вреда, наносимого и нанесенного
рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, в соответствии с
Методикой возмещения компенсации вреда, наносимого и нанесенного
рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, утвержденной приказом
Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2013
года № 154-Ө (зарегистрированный в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 8532);

5) (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6196 тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 185 бұйрығымен бекітілген Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолдамалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну ережесімен белгіленген тәртіппен және мерзімде, Инспекцияға балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолқұжаттар туралы мәліметтер беруге;
6) әрбір балық кәсіпшілік учаскесінде, кемесінде, бригадасында немесе буынында балық аулауға рұқсаттың болуын, әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемесінде, қабылдау пунктінде, бригадасында немесе буынында балық ресурстары мен басқа су жануарларын аулауды есепке алу (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 7573 тіркелген) "Аншлагтарының үлгілерін және аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуді және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың талап етуі бойынша оны көрсетуге;
7) жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қауіпі төнгендерiн қорғау мен олардың өсімін молайтуды қамтамасыз етуге және олардың санының азаюына жол бермеуге;
8) қорықшылық қызметiн құруға және оның күзет қызметін ұйымдастыруға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормаларға және қағидаларға сәйкес қорықшыларды қызметтік қару-жарақпен, көлік, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, қорықшының төс белгісімен, қорықшының куәлігімен қамтамасыз етуге;
10) өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жағалау учаскелерін, балық аулайтын жерлерді тиісті санитарлық жай-күйде ұстауды қамтамасыз етуге;
11) (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8532 тіркелген) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 31 мамырдағы № 154-Ө бұйрығымен бекітілген Балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеудің орнын толтыру әдістемесіне сәйкес, балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеудің орнын толтыруға;

12) обеспечивать беспрепятственный допуск государственных
инспекторов по охране животного мира (по предъявлении служебного
удостоверения) на места лова, суда и другие плавучие средства,
приемные пункты для проверки орудий лова, способов лова и осмотра
добытой рыбы, своевременное предоставление им учетных материалов по
добыче рыбы;
13) обеспечивать сохранность указателей, щитов, аншлагов и
других знаков, установленных на берегу водоемов и (или) участков;
14) выдавать путевки на проведение любительского (спортивного)
рыболовства физическим лицам по их устному и письменному заявлению.
5. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах
компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан,
обязан выдать "Пользователю" разрешение на пользование животным миром
на условиях соблюдения им требований, установленных Правилами выдачи
разрешений на пользование животным миром, утвержденными приказом и.о.
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014
года № 18-04/675 (зарегистрированный в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 10168).
4. Ответственность сторон
6. "Пользователь" ни полностью, ни частично не должен
передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
7. Финансирование мероприятий по охране, воспроизводству и
устойчивому использованию животного мира на закрепленных
рыбохозяйственных водоемах и (или) участках производится за счет
собственных средств "Пользователя".
8. В случае нарушения прав "Пользователя", "Местный
исполнительный орган (Акимат)" или Инспекция несут ответственность в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажор
9. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за
неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств
Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны
обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор).
10. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные
и непредвиденные при данных условиях обстоятельства, как например:
военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и
т.п.).
11. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы,
"Пользователь" незамедлительно уведомляет об этом "Местный
исполнительный орган (Акимат)" и Инспекцию путем вручения и (или)
отправки письменного уведомления по почте либо факсимильной связью,
уточняющего дату начала и описание форс-мажорных обстоятельств.
12. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Стороны
незамедлительно проводят совещание с участием представителей
Инспекции, для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и
используют все не противоречащие законодательству средства, для
сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.

12) аулау құралдарын, аулау тәсілдерін тексеру және ауланған балықты тексеріп қарау үшін жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторларды (қызметтік куәлігін көрсеткен кезде) балық аулайтын жерлерге, кемелер мен басқа да жүзу құралдарына, қабылдау пункттеріне кедергісіз жіберуді, оларға балық аулау жөніндегі есептік материалдарды уақтылы беруді қамтамасыз етіп тұруға;
13) су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауына орнатылған көрсеткіштердің, қорғандардың, аншлагтар мен басқа да белгілердің сақталуын қамтамасыз етуге;
14) жеке адамдарға олардың ауызша және жазбаша өтініштері бойынша әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдама беруге міндетті.
5. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10168 тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен бекітілген жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсат беру ережесiнің талаптарын сақтаған жағдайда, "Пайдаланушыға" жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беруге міндетті.
4. Тараптардың жауапкершілігі
6. "Пайдаланушы" осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін кімге де болмасын толығымен де, ішінара да бермеуге тиіс.
7. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі iс-шараларды қаржыландыру "Пайдаланушының" қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
8. "Пайдаланушының" құқықтары бұзылған жағдайда "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" немесе Инспекция Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
5. Форс-мажор
9. Егер Шарттың қандай да болсын міндеттемелері еңсерілмейтін күш жағдаяттарынан (форс-мажор) орындалмаса немесе тиісті дәрежеде орындалмаса, тараптардың бірде бірі осы орындалмау немесе тиісті дәрежеде орындалмау үшін жауаптылықта болмайды.
10. Еңсерілмейтін күш жағдаяттарына төтенше және осы жағдайлар кезінде күтпеген: мәселен, әскери қақтығыстар, табиғи апаттар, дүлей апаттар (өрт және т.б.) сияқты жағдаяттар жатады.
11. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары пайда болған жағдайда, "Пайдаланушы" "Жергілікті атқарушы органды (Әкімдікті)" және Инспекцияны осы жайында форс-мажорлық жағдаяттардың басталған күні мен сипаттамасын нақтыланған жазбаша хабарламаны тапсыру және (немесе) пошта не факсимильдік байланыс арқылы дереу хабардар етеді.
12. Форс-мажорлық жағдаяттар пайда болған кезде, Тараптар орын алған жағдайдан шығу жолын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізіп, осындай жағдаяттардың зардаптарын барынша азайту үшін заңнамаға қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.

13. Обстоятельства, указанные в настоящей главе признаются
правомочными, если они подтверждены компетентными государственными
органами и организациями.
6. Сроки действия договора
14. Настоящий договор вступает в силу с момента его подписания
обеими сторонами и действует до "___" ___________ 20 ___года.
15. Настоящий договор может быть расторгнут в случае:
1) прекращения деятельности "Пользователя" животным миром;
2) систематического нарушения "Пользователем" требований
законодательства Республики Казахстан в области охраны,
воспроизводства и использования животного мира, а также условий
договора на рыболовство;
3) изъятия земельных участков, на которых произведено
закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для
государственных нужд в порядке, установленном законодательством
Республики Казахстан.
7. Заключительные положения
16. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах на
государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую
силу
17. Все изменения и дополнения к настоящему Договору имеют
юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они
совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными
представителями обеих сторон.
18. Стороны стремятся к разрешению споров, возникающих из
настоящего Договора или в связи с ним, путем переговоров, а в случае
не достижения сторонами соглашения, разрешаются в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан.
19. Во всем, что не определено настоящим Договором, стороны
руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
"Местный исполнительный орган (Акимат)"
_______________________________
(наименование)
_______________________________
(почтовый, телеграфный адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность,
фамилия, имя, отчество
(при наличии))
_______________________________
(подпись, печать)
"Пользователь"
_______________________________
(наименование)
_______________________________
(почтовый, телеграфный адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность,
фамилия, имя, отчество
(при наличии))
_______________________________
(подпись, печать (при наличии))
Приложение 2
к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 января 2015 года
№ 18-04/16
Типовая форма
Договор на ведение рыбного хозяйства
__________________ "___" ___________ 20 ____ года
(населенный пункт)
На основании решения (постановления) акимата __________________
области (района) о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или)
участков в целях ____________________________________________________
(промыслового, любительского (спортивного)
рыболовства, ведения озерно-товарного рыбоводного
хозяйства (далее – ОТРХ) и (или) садкового
рыбоводного хозяйства)
от "____" _____________ 20 ___ года № _________ _____________________
_____________________________________________________________________
(структурное подразделение местного исполнительного органа)
действующего на основании Положения, в дальнейшем именуемый
"Местный исполнительный орган (Акимат)", с одной стороны и
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица, адрес)
в лице ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
представителя пользователя)
именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующий на
основании ___________________________________________________________
заключили настоящий договор о нижеследующем.

13. Егер осы тарауда көрсетілген жағдаяттарды құзырлы мемлекеттік органдар мен ұйымдар растаған болса, онда олар заңды болып танылады.
6. Шарттың қолданылу мерзімі
14. Осы шарт оған екі жақ қол қойған сәттен бастап күшіне еніп, 20 __ жылғы "___" _______________ дейін қолданылады.
15. Осы шарт:
1) жануарлар дүниесiн "Пайдаланушының" қызметі тоқтатылған;
2) "Пайдаланушымен" Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, олардың өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңдарының талаптарын, сондай-ақ балық шаруашылығын жүргiзу шарттарының талаптарын жүйелi түрде бұзған;
3) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекiтiлiп берiлген жер учаскелерiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн алынған жағдайда бұзылуы мүмкін.
7. Қорытынды ережелер
16. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңдық күші бар екі данада жасалды.
17. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтыруларды екі жақтың уәкілетті өкілдері жазбаша түрде жасап, қол қойған болса, олардың заңды күші бар және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
18. Тараптар осы Шарттан немесе оған байланысты туындайтын дауларды келіссөздер арқылы шешуге тырысады, ал тараптар келісімге қол жеткізе алмаған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
19. Осы Шартта айқындалмаған барлық мәселеде тараптар қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
"Жергілікті атқарушы орган
(Әкімдік)" "Пайдаланушы"
____________________________ ____________________________
(атауы) (атауы)
____________________________ ____________________________
(пошта, телеграфтың мекенжайы) (пошта, телеграфтың мекенжайы)
____________________________ ____________________________
(банктік деректемелер) (банктік деректемелер)
____________________________ ____________________________
(қызметі, тегі, аты, әкесінің (қызметі, тегі, аты, әкесінің аты аты (болған кезде)) (болған кезде))
____________________________ ____________________________
(қолы, мөр) (қолы, мөр, (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 15 қаңтардағы
№ 18-04/16 бұйрығына
2-қосымша
Үлгі нысан
Балық шаруашылығын жүргізу шарты
______________ 20__ жылғы "__" ___________
(елді мекен)
__________________________________________________________ мақсатында
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулау,
көлде тауарлы балық өсiру шаруашылығын (бұдан әрi – КТБШ)
және (немесе) шарбақтық балық өсіру шаруашылығын жүргізу)
_______________________ облысы (аудан) әкімдігінің балық шаруашылығы
су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы 20_ жылғы
"____"_________ № ____ шешіміне (қаулысына) сәйкес ереженің негізінде
әрекет ететін, бұдан әрі "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" деп аталатын,
______________________________________________________________ атынан
(жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі)
басшы __________________________________________________ бір жағынан
және ________________________________________________________________ негізінде әрекет ететін бұдан әрі "Пайдаланушы" деп аталатын_________
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (болған кезде) мекенжайы)
атынан ______________________________________________________________
(пайдаланушы өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) лауазымы)
____________________________________________________________________
екінші жағынан төмендегілер туралы осы шартты жасасты.

1. Предмет договора
1. "Местный исполнительный орган (Акимат)" предоставляет право
ведения рыбного хозяйства на закрепленный (х) за "Пользователем"
рыбохозяйственном (ых) водоеме (ах) и (или) участках в
целях _______________________________________________________________
(промыслового, любительского (спортивного) рыболовства,
ведения ОТРХ и (или) садкового рыбоводного хозяйства)
расположенного (ых) в __________________ области ____________________
_____________________________________________________________________
районе, площадь, размеры и другие параметры, которых указаны в
прилагаемом к договору паспорте.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или
их номера ___________________________________________________________
2. Права сторон
3. "Пользователь" в установленном законодательством Республики
Казахстан порядке имеет право:
1) осуществлять только те виды пользования животным миром,
которые им разрешены;
2) собственности на добытые объекты животного мира, в том числе
рыболовные трофеи, и полученную при этом продукцию, а также на их
перевозку и реализацию;
3) заключать договоры с физическими и юридическими лицами на
пользование животным миром.
4. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах
компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан,
имеет право расторгать в одностороннем порядке договор:
1) при невыполнении "Пользователем" договорных обязательств;
2) при обнаружении фактов представления недостоверной
информации;
3) в случае невыполнения или неполного выполнения обязательств
в соответствии с Планом развития рыбного хозяйства.
3. Обязанности сторон
5. "Пользователь" в установленном законодательством Республики
Казахстан порядке обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в
области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование животным миром в
порядке, установленном налоговым законодательством Республики
Казахстан;
3) не допускать ухудшения среды обитания животных;
4) пользоваться животным миром способами, безопасными для
населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности
естественных сообществ и жестокого обращения с животными;
5) предоставить сервитут для осуществления:
контрольного лова – территориальным подразделениям
уполномоченного органа (далее – Инспекция);
научно-исследовательского лова – физическим и юридическим
лицам;
любительского (спортивного) рыболовства – физическим лицам;
6) по согласованию с Инспекцией на основании биологического
обоснования производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном
рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, ежегодную корректировку
данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;

1. Шарттың мәні
1. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" шартқа қоса беріліп отырған төлқұжатта ауданы, көлемі және басқа көрсеткіштері көрсетілген,
___________________________________облысы____________________________
ауданында орналасқан "Пайдаланушыға"_________________________________
__________________________________________________________ мақсатында
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулау,
КТБШ және (немесе) шарбақтық балық өсіру шаруашылығын жүргізу)
бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе)
учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын береді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімі және/немесе олардың нөмірлері __________________
2. Тараптардың құқықтары
3. "Пайдаланушының" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жануарлар дүниесiнiң өздерiне рұқсат етiлген түрлерiн ғана пайдалануды жүзеге асыруға;
2) ауланған жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнiмдi меншiктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға;
3) жануарлар дүниесін пайдалану үшiн жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасуға.
4. "Жергілікті атқарушы органның (Әкімдіктің)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, өз құзыреті шегінде шартты біржақты тәртіпте бұзуға мынадай құқығы бар:
1) шарттық міндеттемелер "Пайдаланушымен" орындалмаған жағдайда;
2) жалған ақпаратты ұсыну фактілері анықталған жағдайда;
3) балық шаруашылығын дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелерді орындамау немесе толық орындамау жағдайларында.
3. Тараптардың міндеттемелері
5. "Пайдаланушы" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын сақтауға;
2) жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген тәртiппен уақтылы төлемдер жасауға;
3) жануарлар мекендейтiн ортаның нашарлауына жол бермеуге;
4) жануарлар дүниесiн халық пен қоршаған ортаға қауiпсiз, табиғи үйiрлер тұтастығының бұзылуына және жануарларға қатысты қатыгездiкке жол берiлмейтiн тәсiлдермен пайдалануға;
5) мыналарды жүзеге асыру үшін:
бақылау үшін аулауды – уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – Инспекция);
ғылыми-зерттеу үшін аулауды – жеке және заңды тұлғаларға;
әуесқойлық (спорттық) балық аулауды – жеке адамдарға беруге;
6) Инспекциямен келісім бойынша биологиялық негіздеменің негізінде бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде балық шаруашылық мелиорациясын, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіпшілік қорының деректерін жыл сайын түзетуді жүргізуге;

7) вести на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке,
судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или
звене журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных
(промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года №
25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих
хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства
сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других
водных животных (промысловый журнал)" (зарегистрированный в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов № 7573) и
предъявлять его по требованию должностных лиц Инспекций;
8) регистрировать в Инспекции все заключенные договоры с
физическими и юридическими лицами на пользование животным миром,
предоставлять информацию об их расторжении в порядке и в сроки,
установленные Правилами регистрации в уполномоченном органе
заключенных пользователем животного мира договоров с физическими и
юридическими лицами на пользование животным миром и предоставлении
информации об их расторжении, утвержденными приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 апреля 2010 года № 250
(зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов № 6225);
9) представлять в Инспекцию сведения о вылове рыбных ресурсов и
других водных животных, промысловой обстановке на водоеме и выданных
путевках в порядке и в сроки, установленные Правилами предоставления
сведений в уполномоченный орган о вылове рыбных ресурсов и других
водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных
путевках, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 185 (зарегистрированный
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №
6196);
10) обеспечивать охрану и воспроизводство объектов животного
мира, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, и не
допускать снижение их численности;
11) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие
воспроизводство объектов животного мира в соответствии с
рыбохозяйственным устройством;
12) устанавливать аншлаги, плакаты, информирующие о режиме
охраны рыбных ресурсов и других водных животных, объектов животного
мира и об ответственности за нарушение режима охраны и
законодательства в области охраны, воспроизводства и использования
животного мира;

7) әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемеде (балық аулайтын және көліктік), қабылдау пунктінде, бригадада немесе звенода балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 7573 тіркелген) "Аншлагтарының үлгілерін және аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуге және Инспекция адамдарының талабы бойынша оны ұсынуға;
8) (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6225 тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 12 сәуірдегі № 250 бұйрығымен бекітілген Жануарлар дүниесін пайдаланушы жеке және заңды тұлғалармен жануарлар дүниесін пайдалануға жасасқан шарттарын уәкілетті органда тіркеу және оларды бұзу туралы ақпарат беру ережесімен белгіленген тәртіппен және мерзімде, жеке және заңды тұлғалардың жануарлар дүниесін пайдалануға жасасқан барлық шарттарын Инспекцияда тіркеуге, оларды бұзу туралы ақпаратты табыс етуге;
9) (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6196 тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 185 бұйрығымен бекітілген Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолдамалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну ережесімен белгіленген тәртіппен және мерзімде, Инспекцияға балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолқұжаттар туралы мәліметтер беруге;
10) жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қауіпі төнгендерiн қорғау мен олардың өсімін молайтуды қамтамасыз етуге және олардың санының азаюына жол бермеуге;
11) балық шаруашылығын ұйымдастыруға сәйкес жануарлар дүниесi объектiлерiнiң өсiмiн молайтуды қамтамасыз ететiн қажеттi iс-шараларды жүргiзуге;
12) балық ресурстары және басқа да су жануарларын, жануарлар дүниесі объектiлерiн қорғау режимi туралы және қорғау режимi мен жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзғаны үшiн жауаптылық туралы ақпарат беретiн аншлагтар, плакаттар орнатуға;

13) создать егерскую службу и организовать ее охранную
деятельность;
14) обеспечить егерей служебным оружием в соответствии с
нормами и правилами, установленными законодательством Республики
Казахстан, средствами транспорта, связи, специальной одеждой со
знаками различия, нагрудным знаком егеря, удостоверением егеря;
15) обеспечивать проведение санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий;
16) проводить рыбохозяйственное устройство;
17) представлять в Инспекцию сведения по формам и в порядке,
утвержденных приказом и.о. Министра окружающей среды и водных
ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө "Об
утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных"
(зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов № 9203);
18) возмещать компенсацию вреда, наносимого и нанесенного
рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, в соответствии с
Методикой возмещения компенсации вреда, наносимого и нанесенного
рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, утвержденной приказом
Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2013
года № 154-Ө (зарегистрированный в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 8532);
19) сохранять продуктивность водоема, обеспечивать оптимальные
условия размножения, путей миграции рыб и других водных животных и
мест их концентрации;
20) обеспечивать пропаганду среди местного населения идей
бережного отношения к животному миру;
21) осуществлять по согласованию с Инспекцией движение всех
видов водного транспорта с включенными двигателями в запретный для
рыболовства период на рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, а
также в местах, запретных для рыболовства, за исключением
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, используемых для ведения
ОТРХ и (или) садкового рыбоводного хозяйства;
22) выдавать путевки на проведение любительского (спортивного)
рыболовства физическим лицам по их устному и письменному заявлению.
6. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах
компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан
обязан:
1) выдать "Пользователю" разрешение на пользование животным
миром на условиях соблюдения им требований, установленных Правилами
выдачи разрешений на пользование животным миром, утвержденными
приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19
декабря 2014 года № 18-04/675 (зарегистрированный в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов № 10168);
2) обеспечить оформление "Пользователю" паспорта
рыбохозяйственного водоема (участка) закрепляемого водоема и (или)
участка по установленной форме согласно приложению к настоящему
договору.

13) қорықшылық қызметiн құруға және оның күзет қызметін ұйымдастыруға;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормаларға және қағидаларға сәйкес қорықшыларды қызметтік қару-жарақпен, көлік, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, қорықшының төс белгісімен, қорықшының куәлігімен қамтамасыз етуге;
15) санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу) шараларын жүргізуді қамтамасыз етуге;
16) балық шаруашылығын ұйымдастыруды жүргiзуге;
17) (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 9203 тіркелген) 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө "Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің м.а. бұйрығымен бекітілген нысандарға және тәртіпке сәйкес Инспекцияға мәліметтер беруге;
18) (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8532 тіркелген) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 31 мамырдағы № 154-Ө бұйрығымен бекітілген Балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеудің орнын толтыру әдістемесіне сәйкес, балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеудің орнын толтыруға;
19) суаттардың өнiмдiлiгін сақтауға, балықтарды және басқа да су жануарларын көбейтудiң, өрiс аудару жолдары мен олар шоғырланған жерлерiнiң оңтайлы жағдайларын қамтамасыз етуге;
20) жергiлiктi тұрғындардың арасында жануарлар дүниесiне ұқыпты қарау идеясын насихаттауға;
21) КТБШ және (немесе) шарбақтық балық өсіру шаруашылығын жүргізу үшін қолданылатын балық шаруашылығы су айдындарынан және (немесе) учаскелерінен басқа, балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық аулауға тыйым салынған кезеңде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған жерлерде Инспекцияның келісуімен двигательдері қосылған су көлігінің барлық түрлерінің жүруін жүзеге асыруға міндетті;
22) жеке адамдарға олардың ауызша және жазбаша өтініштері бойынша әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдама беруге құқығы бар.
6. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде:
1) (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10168 тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен бекітілген жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсат беру ережесiнің талаптарын сақтаған жағдайда, "Пайдаланушыға" жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беруге;
2) осы шарттың қосымшасымен белгіленген нысанға сәйкес бекітіліп берілген су айдынының және (немесе) учаскесінің балық шаруашылығы су айдынының (учаскесінің) төлқұжатын "Пайдаланушыға" ресімдеуді қамтамасыз етуге міндетті.

4. Ответственность сторон
7. "Пользователь" ни полностью, ни частично не должен
передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
8. Финансирование мероприятий по охране, воспроизводству и
устойчивому использованию животного мира на закрепленных
рыбохозяйственных водоемах и (или) участках производится за счет
собственных средств "Пользователя".
9. В случае нарушения прав "Пользователя", "Местный
исполнительный орган (Акимат)" или Инспекция несут ответственность в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-Мажор
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за
неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств
Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны
обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор).
11. Форс-мажорным обстоятельством признается событие,
препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю
Сторон и Инспекции, не связанное с их просчетом или небрежностью и
имеющее непредвиденный характер.
12. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы,
"Пользователь" незамедлительно уведомляет об этом "Местный
исполнительный орган (Акимат)" и Инспекцию путем вручения и (или)
отправки письменного уведомления по почте либо факсимильной связью,
уточняющего дату начала и описание форс-мажорных обстоятельств.
13. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Стороны
незамедлительно проводят совещание с участием представителей
Инспекции, для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и
используют все не противоречащие законодательству средства, для
сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
14. Обстоятельства, указанные в настоящей главе признаются
правомочными, если они подтверждены компетентными государственными
органами и организациями.
6. Сроки действия договора
15. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания и
заключен сроком на ____ лет.
16. Действие договора на ведение рыбного хозяйства прекращается
в случаях:
1) добровольного отказа от пользования животным миром;
2) истечения срока пользования животным миром;
3) прекращения деятельности "Пользователя" животным миром;
4) систематического нарушения требований законодательства
Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и
использования животного мира, а также условий договора на ведение
рыбного хозяйства;
5) изъятия земельных участков, на которых произведено
закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для
государственных нужд в порядке, установленном законодательством
Республики Казахстан;
6) лишения разрешений на специальное пользование животным
миром.

4. Тараптардың жауапкершілігі
7. "Пайдаланушы" осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін кімге де болмасын толығымен де, ішінара да бермеуге тиіс.
8. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі iс-шараларды қаржыландыру "Пайдаланушының" қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
9. "Пайдаланушының" құқықтары бұзылған жағдайда "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" немесе Инспекция Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
5. Форс-Мажор
10. Егер Шарттың қандай да болсын міндеттемелері еңсерілмейтін күш жағдаяттарынан (форс-мажор) орындалмаса немесе тиісті дәрежеде орындалмаса, тараптардың бірде бірі осы орындалмау немесе тиісті дәрежеде орындалмау үшін жауаптылықта болмайды.
11. Осы баптың мақсаттары үшін осы шарттың орындалуына кедергі болатын, тараптар бақылауына бағынбайтын, олардың жаңылуына не салақтығына байланысты емес және күтпеген сипат алған оқиға форс-мажорлық жағдаят болып танылады.
12. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары пайда болған жағдайда, "Пайдаланушы" "Жергілікті атқарушы органды (Әкімдікті)" және Инспекцияны осы жайында форс-мажорлық жағдаяттардың басталған күні мен сипаттамасын нақтыланған жазбаша хабарламаны тапсыру және (немесе) пошта не факсимильдік байланыс арқылы дереу хабардар етеді.
13. Форс-мажорлық жағдаяттар пайда болған кезде Тараптар орын алған жағдайдан шығу жолын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізіп, осындай жағдаяттардың зардаптарын барынша азайту үшін заңнамаға қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.
14. Егер осы тарауда көрсетілген жағдаяттарды құзырлы мемлекеттік органдар мен ұйымдар растаған болса, онда олар заңды болып танылады.
6. Шарттың қолдану мерзімі
15. Осы шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енгізіледі және ____ жыл мерзімге жасалды.
16. Балық шаруашылығын жүргізу шартының қолданылуы:
1) балық ресурстарын пайдаланудың өз еркімен бас тартқан;
2) жануарлар дүниесiн пайдалану мерзiмi өтiп кеткен;
3) жануарлар дүниесiн "Пайдаланушының" қызметі тоқтатылған;
4) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, олардың өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңдарының талаптарын, сондай-ақ балық шаруашылығын жүргiзу шарттарының талаптарын жүйелi түрде бұзған;
5) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекiтiлiп берiлген жер учаскелерiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн алу;
6) жануарлар дүниесiн арнайы пайдалануға берiлген рұқсаттар жойылған жағдайларда тоқтатылады.

7. Заключительные положения
17. При разрешении споров по ведению рыбного хозяйства стороны
руководствуются условиями настоящего договора и законодательством
Республики Казахстан.
18. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах на
государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую
силу.
19. Паспорт установленной формы согласно приложению к
настоящему договору рыбохозяйственного (рыбопромыслового) водоема и
(или) участка, закрепленного за "Пользователем" является неотъемлемой
частью договора.
20. Все изменения и дополнения к настоящему Договору имеют
юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они
совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными
представителями обеих сторон.
21. Стороны стремятся к разрешению споров, возникающих из
настоящего Договора, путем переговоров, а в случае не достижения
сторонами соглашения, разрешаются в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан.
8. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
"Местный исполнительный орган (Акимат)"
_______________________________
(наименование)
_______________________________
(почтовый, телеграфный адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность,
фамилия, имя, отчество
(при наличии))
_______________________________
(подпись, печать)
"Пользователь"
_______________________________
(наименование)
_______________________________
(почтовый, телеграфный адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность,
фамилия, имя, отчество
(при наличии))
_______________________________
(подпись, печать (при наличии))
Приложение
к договору на ведение
рыбного хозяйства
Форма
Паспорт
рыбохозяйственного водоема (участка)
______________________________________________________________
(наименование водоема (участка))
1. Географическое расположение
Административная область ____________________________________________
Административный район ______________________________________________
Месторасположение водоема ___________________________________________
(наименование ближайшего населенного пункта,
_____________________________________________________________________
направление расположения водоема, удаленность в км)
Границы участка _____________________________________________________
(описание границ, координаты)
_____________________________________________________________________
2. Физическая характеристика
Длина, км ___________________________________________________________
Ширина, км __________________________________________________________
Площадь, га _________________________________________________________
Глубина максимальная, м _____________________________________________
Глубина средняя, м __________________________________________________

7. Қорытынды ережелер
17. Балық шаруашылығын жүргізу бойынша дауларды шешу кезінде тараптар осы шарттың талаптарын, балық шаруашылығын жайғастыру және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
18. Осы шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңдық күші бар екі данада жасалды.
19. Осы шарттың қосымшасымен белгіленген нысанға сәйкес "Пайдаланушыға" бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынының (учаскесінің) төлқұжаты шарттың ажыратылмас бөлігі болып табылады.
20. Осы шартқа келтірілетін барлық өзгертулер мен толықтырулардың заңды күші болады және оның ажыратылмас бөлігі болып табылады, олар егер жазбаша түрде жасалып және екі жақтың өкілетті өкілімен қол қойылған болса.
21. Осы шарттан туындаған немесе осыған байланысты, келіссөз арқылы, Тараптар дауды шешуге тырысады, ал егерде тараптар келісе алмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
"Жергілікті атқарушы орган
(Әкімдік)" "Пайдаланушы"
____________________________ _____________________________
(атауы) (атауы)
____________________________ _____________________________
(пошта, телеграфтың мекенжайы) (пошта, телеграфтың мекенжайы)
____________________________ _____________________________
(банктік деректемелер) (банктік деректемелер)
____________________________ _____________________________
(қызметі, тегі, аты, әкесінің аты (қызметі, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) (болған кезде))
____________________________ _____________________________
(қолы, мөр) (қолы, мөр,
Балық шаруашылығын
жүргiзу шартына
қосымша
Нысан
Балық шаруашылығы су айдынының (учаскесінің) төлқұжаты _______________________________________________________________
(су айдынының (учаскесінің) атауы)
1. Географиялық орналасуы
Әкімшілік облысы ____________________________________________________
Әкімшілік ауданы ____________________________________________________
Су айдыны орналасқан жер ____________________________________________
(жақын маңдағы елді мекеннің атауы,
_____________________________________________________________________
су айдыны орналасқан жердің бағыты, қашықтығы шақырымда)
Учаскенің шекарасы___________________________________________________
(шекараның сипаттамасы, координаталары)
2. Физикалық сипаттамасы
Ұзындығы, шақырым ___________________________________________________
Ені, шақырым ________________________________________________________
Ауданы, га __________________________________________________________
Барынша тереңдігі, м ________________________________________________
Орташа тереңдігі, м _________________________________________________

3. Биологическая характеристика
Степень зарастания водоема:
надводной растительностью ___________________________________________
(сильно, средне, слабо)
подводной растительностью ___________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Степень развития фитопланктона (цветение воды) ______________________
_____________________________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Видовой состав фауны водоема:
ихтиофауны __________________________________________________________
млекопитающих _______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ______________________________________
Видовой состав промысловой фауны водоема:
ихтиофауны __________________________________________________________
млекопитающих _______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ______________________________________
Рыбопродуктивность водоема, кг/га:
ихтиофауны __________________________________________________________
млекопитающих _______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ______________________________________
4. Хозяйственная характеристика
Загрязнение водоема (участка) _______________________________________
(стоками промышленных предприятий,
_____________________________________________________________________
другими отходами производства)
водозаборы __________________________________________________________
(типы водозаборных сооружений, мощность, ведомственная
_____________________________________________________________________
принадлежность)
Количество тоней, плавов, станов, других постоянных мест
использования рыбных ресурсов водоема (участка) _____________________
_____________________________________________________________________
Другие сведения________________________________________________
_____________________________________________________________________
Настоящий паспорт составлен в двух экземплярах и является
неотъемлемой частью договора на ведение рыбного хозяйства.
Наименование местного исполнительного органа, оформившего
настоящий паспорт ___________________________________________________
место печати:
фамилия, имя, отчество
(при наличии)
"___" ___________ 20 ___ года.
Руководитель ____________________
(подпись)

3. Биологиялық сипаттамасы
Су айдынының:______________________________________су үсті өсімдігіме
(қатты, орташа, әлсіз)
_____________________________________ су асты өсімдігімен қаптап кету
деңгейі (қатты, орташа, әлсіз)
Фитопланктонның даму деңгейі (судың гүлденуі)________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Су айдынының фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна: _________________________________________________________
суқоректілер: _______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары:____________________________________________
Су айдынының кәсіпшілік фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна: _________________________________________________________
суқоректілер: _______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары:____________________________________________
Су айдынының балық өнімділігі, кг/га:
ихтиофауна: _________________________________________________________
суқоректілер: _______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары:____________________________________________
4. Шаруашылық сипаттамасы
_____________________________________________________________________
(өнеркәсіптік кәсіпорынның лас сумен,
___________________________________________________________ ластануы
өндірістің басқа да қалдықтарымен)
Су тартқыш __________________________________________________________
(су тарту құрылғыларының түрі, қуаттылығы,
_____________________________________________________________________
ведомстволық тиістілігі)
Тартымдардың, жүзетін, тұрақтайтын, су айдынының (учаскесінің) балық
ресурстарын пайдаланудың басқа да тұрақты орындарының саны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басқа мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Осы төлқұжат екі данада жасалды және балық шаруашылығын
жүргізуге арналған шарттың ажыратылмас бөлігі болып табылады.
Осы төлқұжатты рәсімдеген арнайы жергілікті атқарушы органның атауы _______________________________________________________________
Мөрдің орны Басшы ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) (қолы)
20 ___ жылғы "____" ______________