Об утверждении Правил организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2015 года № 10280.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра образования и науки РК от 17.11.2016 № 663 (вводится в действие с 01.01.2017).
В соответствии с пунктом 6 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 17.11.2016 № 663 (вводится в действие с 01.01.2017).
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оразалиева З.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
Утвержден
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 16
Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них
Сноска. Правила в редакции приказа Министра образования и науки РК от 17.11.2016 № 663 (вводится в действие с 01.01.2017).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них с целью передачи их на воспитание в семью.

Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 ақпанда № 10280 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 17.11.2016 № 663 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 117-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 17.11.2016 № 663 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (3. Оразалиева):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А.Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 16 бұйрығымен
бекітілген
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 17.11.2016 № 663 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 117-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және оларды отбасына тәрбиелеуге беру мақсатында жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібін белгілейді.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах использованы следующие определения:
1) ребенок (дети), оставшийся без попечения родителей (родителя), - ребенок (дети), лишившийся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, объявлением умершими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе с отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения и нуждающийся в обеспечении необходимой защиты его прав и интересов, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) ребенок-сирота (дети-сироты) - ребенок (дети), у которого умерли оба или единственный родитель;
3) Республиканский банк данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее - Республиканский банк данных) - база данных, содержащая сведения о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, а также о лицах, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свои семьи;
4) первичный учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей Республиканского банка данных – это учет детей–сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, с момента их выявления и обеспечение его устройство в течение месяца по месту их нахождения;
5) региональный учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей Республиканского банка данных – это учет детей–сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных в течение месяца с момента постановки их на первичный учет Республиканского банка данных в области, городе республиканского значения и столице;
6) централизованный учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей Республиканского банка данных – это учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных в течение двух месяцев с момента постановки их на региональный учет Республиканского банка данных для обеспечения их устройства на территории Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтаулар пайдаланылады:
1) ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған бала (балалар) – ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айырылуына, хабарсыз кеткен деп танылуына, қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өз құқықтары мен мүдделерінің қажетті қорғалуын қамтамасыз етуге мұқтаж болған өзге де жағдайларда жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айырылған бала (балалар);
2) Республикалық деректер банкіндегі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың бастапқы есебі – бұл жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтаған сәттен бастап есепке алу және оларды анықталған жері бойынша бір ай ішінде орналастыруды қамтамасыз ету;
3) жетім бала (балалар) – ата-анасының екеуі де немесе жалғыз анасы (әкесі) қайтыс болған бала (балалар);
4) Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкі (бұдан әрі – Республикалық деректер банкі) – жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы, сондай-ақ жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтерді қамтитын деректер базасы;
5) Республикалық деректер банкіндегі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есебі – бұл Қазақстан Республикасының аумағында орналастыруды қамтамасыз ету үшін Республикалық деректер банкіне өңірлік есепке қойған сәттен бастап екі ай ішінде орналыстырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың есебі;
6) Республикалық деректер банкіндегі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың өңірлік есебі – бұл облыста, республикалық маңызы бар қалада және астанада Республикалық деректер банкіне бастапқы есепке қойған сәттен бастап бір ай мерзімде орналастырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың есебі.

3. Для полного и всестороннего учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, ведутся первичный, региональный и централизованный учеты Республиканского банка данных.
Глава 2. Порядок организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
4. Выявление детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, осуществляется всеми физическими и юридическими лицами, которым стало известно об отсутствии родительского попечения.
5. При выявлении или получении информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, орган района, города областного значения, города республиканского значения и столицы в течение одного рабочего дня со дня их выявления ставит их на первичный учет Республиканского банка данных путем внесения сведений о них в анкету ребенка (в электронной форме) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5-1. Руководитель, социальный педагог (социальный работник) организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – социальный педагог), в течение 1 (одного) рабочего дня со дня определения ребенка в организацию формирует "График посещений" с учетом рабочих, выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству для знакомства и общения с лицами, желающими принять детей на воспитание в свои семьи.
В случае корректировки руководителем, социальным педагогом "Графика посещений" анкета ребенка направляется на согласование в орган, где в течение 1 (одного) рабочего дня орган утверждает "График посещений".
Лица, желающие принять детей на воспитание в свои семьи на основании утвержденного "Графика посещений" записываются к ребенку и получают направление на посещение ребенка с целью знакомства согласно приложению 1-1.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.02.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 16.02.2024 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В соответствии с пунктом 5 статьи 117 Кодекса орган района, города областного значения, города республиканского значения и столицы по месту нахождения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в течение месяца со дня поступления сведений о них обеспечивает устройство ребенка путем передачи на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат, приемная семья).

3. Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды толық және жан-жақты есепке алу үшiн Республикалық деректер банкінің бастапқы, өңірлік және орталықтандырылған есебіне алу жүргiзiледi.
2 - тарау. Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру тәртібі
4. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтауды ата-ананың қамқорлығының болмауы туралы өздеріне белгілі болған барлық жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
5. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтаған немесе олар туралы ақпарат түскен кезде олар анықталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың органы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың сауалнамасына (электронды нысанда) олар туралы мәліметтерді енгізу арқылы Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қояды.
5-1. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымның басшысы, әлеуметтік педагогі (әлеуметтік қызметкері) (бұдан әрі – әлеуметтік педагог) баланы ұйымға орналастырылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде танысу үшін еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндерін ескере отырып, балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдармен танысу және қарым-қатынас жасау үшін "Бару кестесін" қалыптастырады.
Басшы, әлеуметтік педагог "Бару кестесін" түзеткен жағдайда, баланың сауалнамасы 1 (бір) жұмыс күні ішінде "Бару кестесін" бекітетін органға келісуге жіберіледі.
Бекітілген "Бару кестесі" негізінде балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдағысы келетін адамдар балаға жазылады және 1-1-қосымшаға сәйкес танысу мақсатында балаға баруға жолдама алады.
Ескерту. 2-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.02.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 16.02.2024 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Кодекстің 117-бабының 5-тармағына сәйкес жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұратын жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың органы олар туралы мәліметтер түскен күннен бастап бір ай ішінде баланы отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа, баланы қабылдайтын отбасына) беру арқылы орналастыруды қамтамасыз етеді .

7. Орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы прикрепляет к анкете ребенка следующие документы при их наличии:
1) документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении в электронной форме или его копия на бумажном носителе, удостоверение личности);
2) копию заключения комиссии о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей на усыновление в соответствии с Правилами деятельности и определения состава комиссии, выдающей заключение о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 13 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10288);
3) копию свидетельства или уведомление о смерти родителя (родителей) для ребенка, родитель (родители), которого умер (-ли);
4) акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка, на заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) заявление об отказе от родительских прав и согласии на усыновление ребенка на ребенка, от которого отказались родители по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) акт об оставлении ребенка в организации здравоохранения, на оставленного ребенка по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) ходатайство о предоставлении сведений о регистрации и документировании граждан Республики Казахстан при отсутствии у ребенка документов, удостоверяющих личность по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) ходатайство об установлении места жительства на заблудившегося (подкинутого) или оставленного ребенка по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
9) акт о проведении выезда по адресу, указанному в акте о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка на заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
10) справка о наличии либо отсутствии родственников у ребенка по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
11) согласие руководителя организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на усыновление для воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
12) расписка от родственников, граждан Республики Казахстан, проживающих на территории Республики Казахстан и за ее пределами, подтверждающих отказ от предложенных детей для усыновления по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;

7. Ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың органы баланың сауалнамасына мынадай құжаттарды бар болғанда тіркейді:
1) баланың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік электрондық нысанда немесе оның қағаз түріндегі көшірмесі, жеке куәлік);
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 13 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10288 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды беретін комиссияның қызметі мен құрамын айқындаудың қағидаларына сәйкес балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы комиссия қорытындысының көшірмесі;
3) ата-анасы (ата-аналары) қайтыс болған бала үшін ата-анасының (ата-аналарының) қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама;
4) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акт;
5) ата-аналық құқықтардан бас тартқан балаға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ата-аналық құқықтардан бас тарту және бала асырап алуға келісім беру туралы өтініш;
6) тастап кеткен балаға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы денсаулық сақтау ұйымында тастап кету туралы акт;
7) баланың жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу және құжаттандыру туралы қолдаухат;
8) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғылықты мекенжайын анықтау туралы қолдаухат;
9) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы актіде көрсетілген мекенжайға бару актісі;
10) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың туыс-туғандарының бар-жоғы туралы анықтама;
11) жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйым басшысының асырап алуға келісімі;
12) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерде тұратын туыстарынан, Қазақстан Республикасының азаматтарынан асырап алуға ұсынылған балалардан бас тартуларын растайтын қолхат;

13) заключение врача о состоянии здоровья ребенка, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
14) отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
15) отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 16.08.2022 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При установлении наличия одного из документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, анкета ребенка подлежит корректировке.
9. Датой постановки детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на первичный учет Республиканского банка данных считается дата регистрации оформленной анкеты ребенка органом района, города областного значения, города республиканского значения и столицы в Республиканском банке данных.
10. Дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, не устроенные на воспитание в семью по месту фактического нахождения по истечении одного месяца со дня постановки на первичный учет Республиканского банка данных автоматически переводятся на региональный учет Республиканского банка данных.
11. Учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся на региональном учете Республиканского банка данных, ведется органом области, города республиканского значения и столицы.
12. Датой постановки ребенка-сироты, ребенка, оставшегося без попечения родителей, на региональный учет Республиканского банка данных считается дата присвоения его анкете номера регионального учета Республиканского банка данных.
13. Анкеты детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат, приемная семья) в течение двух месяцев со дня постановки на региональный учет Республиканского банка данных автоматически переводятся на централизованный учет Республиканского банка данных при наличии документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
14. Датой постановки ребенка-сироты, ребенка, оставшегося без попечения родителей, на централизованный учет Республиканского банка данных считается дата присвоения его анкете номера централизованного учета Республиканского банка данных.
15. На централизованный учет Республиканского банка данных не ставятся дети единственный или оба родителя, которых:

13) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың денсаулық жағдайы туралы дәрігердің қорытындысы.
14) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп;
15) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 374 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттардың бірі бар болған жағдайда, баланың сауалнамасы түзетілуге тиіс.
9. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қою күні ретінде ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың органы баланың ресімделген сауалнамасын Республикалық деректер банкінде тіркеген күні саналады.
10. Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қойылған күннен бастап бір ай өткен соң нақты тұрғылықты жері бойынша отбасына тәрбиелеуге орналастырылмаған жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар Республикалық деректер банкінің өңірлік есебіне автоматты түрде ауыстырылады.
11. Республикалық деректер банкінің өңірлік есебінде тұрған ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың есебін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың органы жүргізеді.
12. Жетім баланы, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың сауалнамасына Республикалық деректер банкінің өңірлік есебі нөмірі берілген күн оны Республикалық деректер банкінің өңірлік есебіне қою күні болып саналады.
13. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттары бар болған жағдайда отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылық немесе қамқоршылыққа, патронатқа, баланы қабылдайтын отбасына) орналастырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамалары Республикалық деректер банкінің өңірлік есебіне қойылған күннен бастап екі ай ішінде Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне автоматты түрде ауыстырылады.
14. Жетім баланы, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың сауалнамасына Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебі нөмірі берілген күн ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне қою күні болып саналады.
15. Жалғыз ата-анасы немесе екеуі де:

1) находятся в местах лишения свободы;
2) находятся в розыске;
3) ограничены в родительских правах;
4) находятся на длительном лечении.
16. Анкеты детей родители, которых лишены родительских прав, переводятся на региональный учет или на централизованный учет Республиканского банка данных по истечении шести месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о лишении родительских прав.
17. При изменении сведений о ребенке, содержащихся в его анкете в Республиканском банке данных, орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы по месту нахождения ребенка в течение семи рабочих дней со дня поступления сведений вносит следующие изменения в анкету ребенка:
об изменении обстоятельств утраты (отсутствия) попечения родителей (единственного родителя) детей, оставшихся без попечения родителей детей, оставшихся без попечения родителей;
о состоянии здоровья детей, психологических и социальных особенностях развития детей;
о переводе их из одной организации для детей, оставшихся без попечения родителей, в другую;
о поступлении на обучение в профессиональное учебное заведение.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы по месту нахождения ребенка обновляют фотографии детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте до трех лет – один раз в год, в возрасте от трех лет до восемнадцати лет – один раз в три года.
19. Анкеты детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, при устройстве их в семью (опека или попечительство, патронатное воспитание, усыновление, приемная семья), приобретении ими полной дееспособности до достижения совершеннолетия, достижении ими совершеннолетия, возвращении их родителям (родителю), смерти или признание их в судебном порядке безвестно отсутствующими или объявления их умершими автоматически снимаются с первичного, регионального и централизованного учета Республиканского банка данных.
Глава 3. Порядок доступа к информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей
20. Органы и уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан обеспечивают защиту конфиденциальной информации о детях-сиротах, детях оставшихся без попечения родителей, находящейся в Республиканском банке данных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".

1) бас бостандығынан айыру орындарында;
2) іздестірілуде;
3) ата-ана құқықтарынан шектелген;
4) ұзақ мерзімді емделуде болған жағдайда балалар Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне қойылмайды.
16. Ата-анасы ата-ана құқықтарынан айырылған балалардың сауалнамалары ата-ана құқықтарынан айыру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап алты ай өткен соң Республикалық деректер банкінің өңірлік немесе орталықтандырылған есебіне ауыстырылады.
17. Бала туралы мәліметтер өзгерген кезде немесе жаңартылған кезде оның сауалнамасында республикалық деректер банкінде қамтылған, орналасқан жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, Республикалық маңызы бар қаланың, астананың органы бала мәліметтер келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде баланың сауалнамасына мынадай өзгерістер енгізеді:
ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың ата-аналарының қамқорлығынсыз балалардың ата-аналардың (жалғыз ата-анасының) қамқорлығынсыз қалудың (болмауының) жайдайы өзгеруі туралы;
балалардың денсаулық жағдайы, балалардың дамуының психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктері туралы;
ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған бір ұйымнан басқа ұйымға ауыстыру туралы;
кәсіптік оқу орнына оқуға түсу туралы.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Баланың табылған жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың органы үш жасқа дейінгі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың фотосуреттерін жылына бір рет, үш жастан он сегіз жасқа дейінгілердікін – үш жылда бір рет жаңартады.
19. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамалары олар отбасына орналасқан жағдайда (қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронаттық тәрбие, бала асырап алу, баланы қабылдайтын отбасы) кәмелет жасқа толғанға дейін толық әрекетке қабілеттілікке ие болған, ата-аналарына (ата-анасына) қайтарылған, сот оларды қайтыс болған немесе хабар-ошарсыз кеткен деп таныған кезде Республикалық деректер банкінің бастапқы, өңірлік және орталықтандырылған есебінен автоматты түрде алынады.
3-тарау. Жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібі
20. Органдар мен Қазақстан Республикасының балалар құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Республикалық деректер банкіне енгізілген ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы құпиялы ақпаратты қорғауды қамтамасыз етеді.

11 (12) класса
Решение:
продолжает обучение
другие причины
не трудоустроен
Куда поступил учиться, работать
Приложение 1-1
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
_________________________
(наименование организации)
от " " 20 ___ года
Направление
на посещение ребенка с целью знакомства
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 16.02.2024 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдано кандидатам в усыновители (опекуны (попечители), патронатные воспитатели,
приемные родители), зарегистрированным в качестве кандидатов заключением
№ от " " 20___ года _______________________________________________
(фамилия,
_______________________________________________________________________________
имя, отчество (при наличии))
на знакомство с ребенком _________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
анкета № _______________.
Дата и время посещения ребенка: " " 20 ____ года в 00.00 часов.
Контакты учреждения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в
котором находится ребенок: _________________________________.
Примечание:
Если знакомство с ребенком состоялось, то социальный педагог (социальный работник) учреждения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, должен подтвердить факт знакомства до 18:30 часов текущего дня.
В интересах прав детей кандидат должен принять решение в отношении ребенка до 24:00 часов текущего дня:
- о продлении общения при усыновлении;
- об оформлении устройства в семью согласно выбранной форме устройства (опека (попечительство), патронат и приемная семья);
- либо об отказе от ребенка.
При отсутствии решения принятого кандидатом, в сроки, указанные в настоящем приложении, органы опеки и попечительства рассматривают это как отказ от ребенка.
Если социальный педагог (социальный работник) не подтвердил факт знакомства просим информировать уполномоченный орган по защите прав детей по телефонам 8 (7172) 74-23-41, 74-21-54 (с 9.00 до 18.00 часов по времени города Астаны).
Приложение 2
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей, и
доступа к информации о них
форма
Акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____"_________20__года
город, район _________
Я, ___________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Составил настоящий акт о том, что в ____ час. ____ мин.
в ____________________________________________________________________
(наименование подразделения органа внутренних дел)
гражданином, сотрудником органа внутренних дел
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место работы, должность,
местожительства, телефон)
доставлен ребенок, обнаруженный _______________________________________
(место, время и обстоятельства обнаружения ребенка)
_____________________________________________________________________
Приметы ребенка _____________________________________________________
(пол, примерный возраст, умеет ли говорить, национальность, особые приметы)
_____________________________________________________________________
При ребенке имеется __________________________________________________
Удалось установить ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) возраст ребенка,
____________________________________________________________________
его родителей, лиц, их заменяющих, место жительства, работы,
____________________________________________________________________
должность родителей, другие данные, имеющие значение для дела)
____________________________________________________________________
(ребенок внешне здоров, болен, имеет телесные повреждения)
____________________________________________________________________
Подпись ____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), составившего акт)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), доставившего ребенка)
Ребенок вручен "___" ___ 20 __ года в ___ час. __ мин.
____________________________________________________________________
(родителям, лицам, их заменяющим)
____________________________________________________________________
(подпись)
Ребенок направлен ___________________________________________________
(наименование организации здравоохранения, организации для детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей)
Ребенка принял _______________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Сдал ________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _________ 20 __ года _____ час. ____ мин
Приложение 3
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
Главному врачу
_________________________
(наименование
медицинской организации)
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя организации)
от _______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), дата
рождения, отношение
к ребенку (мать, отец)
ЗАЯВЛЕНИЕ
об отказе от родительских прав и согласии на усыновление ребенка

11 (12)-сынып
Шешім: оқуын жалғастыруда
басқа себептер
жұмысқа орналастырылмаған
Қайда оқуға түсті, жұмыс істейді;
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларында
1-1 қосымша
________________________
(ұйымның атауы)
20 ___ жылғы " "
Танысу мақсатында балаға бару жолдама
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 16.02.2024 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______№ __ сауалнама (баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
баламен танысу үшін _20 жылғы " " № __ _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
қорытындымен кандидат ретінде тіркелген бала асырап алушыларға (қорғаншыларға (қамқоршыларға), патронат тәрбиешілерге, асырап алушы ата-аналарға) берілген.
Балаға барған күні мен уақыты: 20 _жылғы " " сағат 00.00-де.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекеменің байланыс деректері: _________________________.
Ескертпе:
Баламен танысу жағдай болғанда, онда жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекеменің әлеуметтік педагогы (әлеуметтік қызметкер) танысу фактісін ағымдағы күннің сағат 18:30-ға дейін растауы тиіс.
Балалардың құқықтары үшін үміткер балаға қатысты ағымдағы күнгі сағат 24:00-ге дейін шешім қабылдауы керек:
- бала асырап алған жағдайда қарым-қатынасты ұзарту туралы;
- орналастыру таңдалған нысанына сәйкес отбасына орналастыруды ресімдеу туралы (қорғаншылық (қамқоршылық), патронат және асырап алушы отбасы);
- немесе баладан бас тарту туралы.
Кандидат қабылдаған шешім болмаған кезде осы қосымшада көрсетілген мерзімдерде қорғаншылық және қамқоршылық органдары мұны баладан бас тарту ретінде қарайды.
Егер әлеуметтік педагог (әлеуметтік қызметкер) танысу фактісін растамаған жағдайда балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті органды 8 (7172) 74-23-41, 74-21-54 (Астана қаласы уақыты бойынша сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін) телефондары арқылы хабардар етуді сұраймыз.
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акт
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 __ жылғы "___" ______
______қаласы, ауданы
Мен, ________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда),
____ сағ ____ мин _____________________________________________________
(Ішкі істер орган бөлінісінің атауы)
азамат(-ша), ішкі істер органының қызметкері _____________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы,
мекен-жайы, телефоны)
_____________________________________________________________________
(баланы тапқан орны, уақыты және мән-жайлары)
табылған баланы жеткізгені туралы осы актіні жасадым.
Баланың белгілері _____________________________________________________
(жынысы, жас шамасы, сөйлей ала ма, ұлты, ерекше белгілері)
_____________________________________________________________________
Баланың үстіндегі киімдері _____________________________________________
Мыналарды анықтау мүмкін болды ______________________________________
(баланың, оның ата-анасының, оларды алмастырытын адамдардың)
_____________________________________________________________________
тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда), баланың жасы, ата-анасының
тұрғылықты жері, жұмыс орны, лауазымы,
_____________________________________________________________________
іс үшін маңызды басқа да деректер)
_____________________________________________________________________
(сырт қарағанда баланың дені сау, ауру, дене жарақаттары бар)
Қолы ________________________________________________________________
(акт жасаған адамның лауазымы, атағы, тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда),
_____________________________________________________________________
баланы жеткізген адамның тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бала 20___ жылғы "____" _____ ______ сағ. _____ минутта, _______
_________________________________________________________ тапсырылды.
Қолы ________________________________________________________________
(ата-анасына, оларды алмастыратын адамдарға)
Бала _______________________________________________________ жіберіледі
(денсаулық сақтау ұйымының атауы, жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларға арналған ұйымдар)
Баланы қабылдадым ___________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Тапсырдым ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда))
20___ жылғы "___" ______ сағат _____ минут ___
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
_____________________
бас дәрігері
(медициналық және басқа да
ұйымның атауы)
____________________________
(мекеме басшысының Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
туған күні, балаға
қатысы (шешесі, әкесі)
Ата-аналық құқықтардан бас тарту және бала асырап алуға келісім беру туралы ӨТІНІШ

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я, ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Семейное положение __________________________________________________
Фактическое место жительства __________________________________________
Регистрация __________________________________________________________
отказываюсь от своего ребенка, родившегося (йся)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
20__года в родильном доме (иной организации здравоохранения)
_____________________________________________________________________
(наименование населенного пункта)
_____________________________________________________________________
(указать причины отказа от ребенка)
_____________________________________________________________________
прошу передать его на государственное обеспечение и заявляю следующее:
понимаю, что мой ребенок может быть усыновлен гражданами Республики Казахстан
или иностранными гражданами;
даю добровольное согласие, без применения угроз или принуждения, на усыновление
данного ребенка;
понимаю, что усыновление этого ребенка установит постоянные отношения ребенок
– родитель с его приемными родителями;
даю свое согласие в целях усыновления, которое прекращает предыдущие законные
отношения;
родитель – ребенок между ребенком и его или ее матерью и отцом.
Настоящим я заявляю, что я полностью понимаю вышеуказанные утверждения.
Выбор усыновителей доверяю органам, осуществляющим функции по опеке
и попечительству, претензий к усыновителям и органам, осуществляющим функции
по опеке и попечительству, по подбору усыновителей иметь не буду. Правовые
последствия передачи ребенка на усыновление мне разъяснены.
на учете в (не нужное зачеркнуть)
кожно-венерологическом состою (не состою, неизвестно)
психоневрологическом состою (не состою, неизвестно)
наркологическом диспансерах состою (не состою, неизвестно)
Данные о другом родителе ребенка (указывается с согласия заявителя):
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место нахождение)
Настоящее заявление написано мною добровольно.
Дата написания заявления ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью
______ Подпись _________
Данные документа, удостоверяющего личность (№, кем и когда выдано)
_____________________________________________________________________
Дата заполнения заявления _____________________________________________
Заявление свидетеля (если требуется обстоятельствами, например, в случае
неграмотности или инвалидности людей)
_____________________________________________________________________
Свидетельство уполномоченного лица, назначенного для удостоверения согласия.
фамилия, имя, отчество (при его наличии): ________________________________
Должность: ___________________________________________________________
Настоящим заверяю, что названное или установленное выше лицо (и свидетель (и))
явилось ко мне в эту дату и подписало данный документ в моем присутствии.
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) место печати
Юрист (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Психолог (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Лечащий врач (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: в случае отказа матери от ребенка не в родильном доме необходимо
нотариально заверенное заявление в произвольной форме
Приложение 4
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
_________________________
(наименование организации
здравоохранения))
Акт об оставлении ребенка в организации здравоохранения

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Нақты тұрғылықты мекенжайы __________________________________________
Тіркелуі ______________________________________________________________
20___ жылғы "__" _________________ перзентханасын
(басқа денсаулық сақтау ұйымында)
___________________________________________________________
(елді мекеннің атауы) туылған баламнан
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) бас тартамын (баладан бас тарту себебін көрсету)
оны мемлекеттің толық қамтамасыз етуіне беруді сұраймын және төмендегіні мәлімдеймін:
менің баламды Қазақстан Республикасының азаматтары немесе шетелдік азаматтар асырап алатынын түсінемін;
аталған баланы асырап алуға қандай да бір күш қолданусыз және ешкімнің мәжбүрлеп көндіруінсіз ерікті түрде келісім беремін;
осы баланы асырап алғаннан кейін бала мен қабылдаушы ата-аналар арасында бала-ата-ана ретінде үнемі қарым-қатынас орнайтынын түсінемін;
бала асырап алу мақсатында бала және оның немесе оның анасы және әкесі арасында бұрынғы қарым-қатынастарды тоқтататын келісім беремін;
Осы өтініш арқылы жоғарыда аталған мақұлдауларды толық түсінетінімді мәлімдеймін.
Бала асырап алушылардың таңдауын қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға сенемін, асырап алушыларға және асырап алушыларды таңдау бойынша қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға наразылық білдірмеймін. Баланы асырап алуға берудің құқықтық салдары түсіндірілді.
тері-венерологиялық есепте тұрмын (тұрған жоқпын, белгісіз);
психоневрологиялық есепте тұрмын (тұрған жоқпын, белгісіз);
наркологиялық диспансерде есепте тұрмын (тұрған жоқпын, белгісіз) есепте (қажет еместі сызып тастау)
Баланың басқа ата-анасы туралы деректер (өтініш берушінің келісімімен беріледі):
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тұратын жері)
Осы өтінішті өз еркіммен жаздым.
Өтінішті жазу күні __________________________________________________
Толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ______________________
Қолы _________
Жеке басты куәләндыратын құжаттың деректері мәліметі _________________
(№, кім және қашан берілді)
Өтінішті толтыру күні _______________________________________________
Куәгердің өтініші (заңмен немесе жағдайға байланысты талап етілсе, мысалы,
сауатсыздық немесе адамның мүгедектігі болған жағдайда)
__________________________________________________________________
Келісімді куәландыру үшін тағайындалған уәкілетті адамның куәлігі тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда): ___________________________________
Лауазымы: _________________________________________________________
Жоғарыда аталған немесе белгіленген адам (және куәгер (лер) осы күні келіп, аталған
құжатқа менің қатысуымен қол қойғанын растаймын.
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) мөрдің орны
Заңгер (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Психолог (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Емдеуші дәрігер: (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Ескерту: анасы баласынан перзентханада бас тарпаған жағдайда еркін нысанда нотариуспен куәландырылған өтініш қажет.
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 4-қосымша
нысан
Баланы денсаулық сақтау ұйымында тастап кету туралы акт

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"_____" ______________ 20___ года
Гражданка
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя. отчество (при его наличии) состояла в браке или нет)
"_____" ______________ года рождения, проживающая по адресу:
_____________________________________________________________________
Прописана по адресу __________________________________________________
(указать с чьих слов записаны адрес, другие данные, на основании предъявленного
документа, удостоверяющего личность ____________ серия _________________,
выдан _______________________________________________________________)
родила мальчика/девочку ___________ "__" ________ 20 ____ года
и покинула учреждение, не оформив согласия на усыновление или заявление
о временном помещении ребенка на полное государственное обеспечение
(указать, на основании какого документа записаны фамилия, имя. Отчество
(при его наличии) ребенка, также есть ли сведения об отце или других родственниках).
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя. отчество (при его наличии), и другие имеющиеся данные)
Лечащий врач:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя. отчество (при его наличии), дата, подпись)
Юрист:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя. отчество (при его наличии, дата, подпись)
Руководитель организации здравоохранения:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя. отчество (при его наличии), дата, подпись)
Место печати
Приложение 5
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
__________________________
(наименование органа
внутренних дел)
ХОДАТАЙСТВО
о предоставлении сведений о регистрации и документировании граждан Республики Казахстан
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(наименование организации, в которой содержится ребенок)
_____________________________________________________________________
просит Вас дать сведения о регистрации и документировании фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________________
гражданки Республики Казахстан (указать имеющиеся данные о ней),
которая оставила ребенка
_____________________________________________________________________
Сведения необходимы для определения статуса ребенка и его дальнейшего
жизнеустройства.
Дополнительными данными не располагаем.
Руководитель организации фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
________________________
(наименование органа
внутренних дел)
ХОДАТАЙСТВО
об установлении места жительства
_____________________________________________
(наименование органа, делающего запрос)

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" __________
"_____" _________ жылы туған, _________________________________________
________________________________________________________ мекенжайында
тұратын, _______________________________________ мекенжайында тіркелген
(мекенжайы, басқа да мәліметтер кімнің сөзінен жазылған, төлқұжатының
сериясы __________________, _________________ берілгенін көрсету) азаматша
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), некеде немесе некеде жоқ)
ұл (қыз) баланы туып 20__ жылғы "___" __________ баланы асырап алуға келісімді немесе баланы мекемеге толық мемлекеттік қамтамасыз етілуіне уақытша орналастыру туралы өтінішті ресімдеген жоқ (баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қандай құжаттың негізінде жазылғанын, әкесі және басқа туыстары туралы мәлімет бар жоқтығын көрсету).
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және басқа мәліметтер)
Емдеуші дәрігер:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), күні, қолы)
Заңгер:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), күні, қолы)
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) күні, қолы)
Мөрдің орны
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 5-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
_____________________________
(ішкі істер органының атауы)
Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу және құжаттандыру туралы ҚОЛДАУХАТ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
(баланың тәрбиеленіп жатқан ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
Сізден Қазақстан Республикасының азаматшасы
_____________________________________________________________________
(азаматшаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)), бар мәліметті көрсету)
_____________________________________________________________________
тіркеу және құжаттандыру туралы мәліметті беруді сұрайды.
Мәлімет баланың мәртебесін анықтау және оны одан әрі орналастыру үшін қажет.
Қосымша мәліметтер жоқ.
Ұйым басшысы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 6-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
_____________________________
(ішкі істер органының атауы)
Тұрғылықты мекенжайын анықтау туралы ҚОЛДАУХАТ

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Органы, осуществляющие функции по опеке и попечительству, просят ориентировать
личный состав на установление места жительства гражданки
_____________________________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при его наличии),
другие имеющиеся данные о женщине, оставившей или бросившей своих детей)
на территории Республики Казахстан.
В случае установления места жительства матери или родственников просим узнать
о намерениях в отношении ребенка (взять письменное нотариально заверенное
заявление в произвольной форме о согласии или об отказе забрать ребенка).
Данные сведения необходимы для подтверждения статуса ребенка и его дальнейшего
жизнеустройства.
Руководитель фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Акт
о проведении выезда по адресу, указанному в акте о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата выезда __________________________________________________________
Адрес, по которому совершен выезд _____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) работников, занимаемая должность
(специалист органов образования, организации, в которой содержится ребенок,
социальный педагог), производивших обследование
_____________________________________________________________________
Данные о гражданах, проживающих по данному адресу, что им известно о матери
ребенка ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), другие имеющиеся ведения,
с какого времени они проживают по данному адресу)
Примечание: Акт обследования заверяется тремя подписями
(указать фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность),
круглой гербовой печатью органов образования.
Приложение 8
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
Справка о наличии либо отсутствии родственников у ребенка

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________ (сұраныс жасаған органның атауы)
Қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган
Қазақстан Республикасында тұратын азаматшаның
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), өз балаларын қалдырып немесе тастап
кеткен әйел туралы басқа да бар мәліметтерді көрсету) мекенжайы туралы мәліметтерді
белгілеу үшін жеке құрамына бағдарлауларыңызды сұрайды.
Анасының немесе туыс-туғандарының тұратын жері анықталған жағдайда олардың балаға қатысты мүддесін (баланы алып кету келісімі немесе одан бас тарту туралы жазбаша нотариус куәландырған өтінішін алу) білулеріңізді сұраймыз.
Аталған мәліметтер баланың мәртебесін растау және оны одан әрі орналастыру үшін қажет.
Басшы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 7-қосымша
нысан
Адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы актіде көрсетілген мекенжайға бару актісі
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бару күні _____________________________________________________________
Барған орынның мекенжайы ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеру жүргізген қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы (білім беру органының, бала тәрбиеленетін ұйымның маманы, әлеуметтік педагог)
_____________________________________________________________________
Аталған мекенжайда тұратынын азаматтар туралы мәліметтер, баланың анасы туралы қандай мәліметтер бар ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), басқа мәліметтер, олар аталған мекенжайда қай уақыттан бастап тұрады)
Ескерту: Акт үш адамның қолымен (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымын көрсету), білім беру органының дөңгелек елтаңбалы мөрімен куәландыру.
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 8-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
Баланың туыс-туғандарының бар-жоғы туралы анықтама

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) воспитанника, дата рождения,
наименование организации, в которой содержится)
_____________________________________________________________________
Родственники
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), местонахождение, адрес проживания)
Данные сведения взяты (личное дело воспитанника, со слов соседей, по сведениям
органов внутренних дел, других лиц)
_____________________________________________________________________
Справка дана для представления в компетентные органы.
Руководитель фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Согласие
руководителя организации для детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей, на усыновление
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Угловой штамп
В компетентные органы
_____________________________________________________________________
(наименование образовательной, медицинской и другой организации,
в которой содержится ребенок)
Дает согласие на усыновление фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка
_____________________________________________________________________
гражданами (гражданство (указывается по желанию), место проживания)
_____________________________________________________________________
Ребенок ________________ находился в __________________________________
(наименование организации)
с __________ по ______________________________________________________
За время пребывания никто из родителей, родственников им не интересовался.
Предлагался гражданам Республики Казахстан:
_____________________________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при его наличии), домашний адрес, № и дату
направления органа, осуществляющего функции по опеке и попечительству,
на выбор ребенка)
Руководитель организации
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 10
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Расписка
от граждан Республики Казахстан, проживающих на территории
Республики Казахстан и за ее пределами, подтверждающих отказ от предложенных детей для усыновления

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(Тәрбиеленушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні, тәрбиеленіп жатқан ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
Туыстары ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тұратын жері, мекен-жайы)
Аталған мәліметтер (тәрбиеленушінің жеке ісінен, көршілерінің, ішкі істер органдарының мәліметтері бойынша, басқа тұлғалардың сөзінен)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ алынды.
Анықтама құзыретті органға ұсыну үшін берілді.
Басшы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 9-қосымша
нысан
Жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйым басшысының асырап алуға келісімі
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұрыштама мөртабан
Құзыретті органдарға
_____________________________________________________________________
(бала күтіп-бағылатын білім беру, медициналық және басқа да ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
(баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
_________________________ азаматтарға (азаматтығы (өз еркімен көрсетіледі),
тұрғылықты мекен-жайы) асырап алуға келісімін береді.
Бала __________________________________ бастап дейін ___________ болды.
(ұйымның атауы)
Болу кезінде балаға ата-анасы, туыс-туғандары келген жоқ.
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекен-жайын, қорғаншылық және
қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыратын органның бала таңдап алуға
берген жолдаманың № және күнін көрсету) Қазақстан Республикасының азаматтарына
ұсынылды.
Ұйымның басшысы
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Мөрдің орны
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 10-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарынан асырап алуға ұсынылған балалардан бас тартуларын растайтын қолхат

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководителю
_____________________________________________________________________
(наименование организации, в которой содержится ребенок)
_____________________________________________________________________
от граждан фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес проживания,
паспортные данные телефоны с кодом региона
_____________________________________________________________________
Мы зарегистрированы в органах образования как желающие усыновить ребенка
(№ очереди и дата)
_____________________________________________________________________
Нам были предложены дети:
1. ___________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
3. ___________________________________________________________________
4. ___________________________________________________________________
5. ___________________________________________________________________
Настоящим подтверждаем, что мы не изъявили желания усыновить данных детей
в связи с тем
_____________________________________________________________________
(указать причины отказа: по состоянию здоровья, значительно отличается от нас,
имеется брат или сестра с тяжелым заболеванием, другое)
Число, подпись,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 11
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
Заключение врача о состоянии здоровья ребенка
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка
Дата рождения ребенка
Пол
Место рождения
Национальность (указывается по желанию)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) матери
Дата и год рождения матери
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) отца
Дата и год рождения отца
Наименование детского учреждения
Вес при рождении
Вес при поступлении
Рост при рождении Рост при поступлении
Течение беременности:
Анамнез жизни ребенка
Сведения о перенесенных заболеваниях
Сведения о перенесенных детских инфекционных болезнях
Сведения о вакцинации ребенка
Дата вакцинации, вид вакцины, серия, срок годности, поствакцинальная реакция
Туберкулез
Столбняк
Коклюш
Полиомиелит
Гепатит А
Гепатит В
Дифтерия
Корь
Краснуха
Эпидемический паротит
Результаты проведенных проб на наличие туберкулезной инфицированности
Другие виды вакцинации
Медицинское обследование ребенка
Вес кг дата Рост см дата Окружность головы: см дата
Цвет волос цвет глаз цвет кожи
Описание объективного статуса ребенка:
Описание психомоторного развития, поведения и навыков ребенка
Костно-мышечная система
Описание периферических лимфатических узлов
Ротовая полость
Органы сердечно-сосудистой системы
Органы дыхания
Органы брюшной полости
Наружные половые органы
Физиологические отправления
Результаты клинико-лабораторных исследований:
Общий анализ крови
Общий анализ мочи
Результаты проведенных биохимических анализов крови на билирубин, АлТ, АсТ и тимоловую пробу с указанием даты проведения обследования
Результаты анализов на маркеры гепатита
Результаты проведенных анализов на Вирус иммунодефицита человека
Общий анализ мочи
Обследование на гельминты, Кал на яйца глист Соскоб на яйца остриц
Заключения специалистов:
Клинический диагноз
Заключение о состоянии здоровья:
Группа здоровья:
Оценка физического развития:
Оценка нервно-психического развития:
Подпись, указание фамилия, имя, отчество при его наличии) и личная печать врача, проводившего обследование, на каждой странице.
Дата заполнения
Приложение 12
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________________________ басшысына
(бала тәрбиеленетін ұйымның атауы) азаматтардан, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), тұратын мекенжайы, телефоны
_____________________________________________________________________
Біз бала асырап алуға үміткер ретінде білім беру органдарында тіркелдік
(кезектің № және күні) _______________________________________________
Бізге төмендегі балалар ұсынылды:
1. ___________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
3. ___________________________________________________________________
4. ___________________________________________________________________
5. ___________________________________________________________________
Осымен _____________________________________________________________
(бас тарту себептерін көрсету: денсаулығына байланысты, бізге ұқсамайды,
ауыр науқасты, аға-інілері немесе апа-сіңлілері бар байланысты аталған балаларды
асырап алудан бас тартатымызды растаймыз)
Күні, асырап алушының
(асырап алушылардың) қолы
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 11-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
Баланың денсаулық жағдайы туралы дәрігердің қорытындысы
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Баланың туған күні
Жынысы
Туған жері
Ұлты (өз еркімен көрсетіледі)
Анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Анасының туған күні мен жылы
Әкесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Әкесінің туған күні мен жылы
Балалар мекемесінің атауы
- туылғандағы салмағы - аталған мекемеге түскендегі салмағы
- туылғандағы бойы - аталған мекемеге түскендегі бойы
Жүктіліктің өту жағдайы:
Бала өмірінің анамнезі
Болған аурулары туралы мәлімет
Балада болған жұқпалы аурулары туралы мәлімет
Баланы вакцинациялау туралы мәлімет
Вакцинациялау күні, вакцина түрі, сериясы, жарамдылық мерзімі, вакцинациялаудан кейінгі реакциясы
Туберкулез
Сіреспе
Көкжөтел
Полиомиелит
А гепатиті
В гепатиті
Дифтерия
Қызылша
Қызамық
Эпидемиялық паротит
Туберкулез індетінің бар-жоғына жасалған сынама қорытындысы
Вакцинациялаудың басқа түрлері
Баланың медициналық тексерісі
Салмағы кг күні Бойы см күні Бас шеңбері: см күні
Шашының түсі Көзінің түсі Терісінің түсі
Баланың объективті мәртебесін сипаттау:
Баланың психикалық қозғаушы дамуын, мінез-құлқын және әдетін сипаттау
Сүйек-бұлшық ет жүйесі
Перифериялық лимфалық түйіндер жүйесі
Ауыз қуысы
Жүрек-тамыр жүйесі
Тыныс органдары
Көкірек қуысының органдары
Сыртқы жыныс мүшелері
Физиологиялық қызмет атқаруы
Клиникалық-лабораториялық зерттеулердің қорытындылары:
Қанның жалпы талдауы
Несептің жалпы талдауы
Билирубинге, АлТ, АсТ және тимологиялық сына-маға алынған қанның биохимиялық талдауының қорытындысы, тексеріс өткізу күні
Гепатит маркеріне алынған талдау қорытындылары
Иммун тапшылығы вирусына жасалған талдау қорытындылары
Несептің жалпы талдауы
Гельминттерге тексеру Ішек құртының жұмыртқаларын зерттеуге алынатын үлкен дәрет Тоқ ішектің аузын зерттеуге алынатын талдау
Мамандардың қорытындысы:
Клиникалық диагноз
Денсаулық жағдайы туралы қорытынды:
Денсаулық тобы:
Баланың нығайып өсуін бағалау:
Жүйке-психикалық дамуын бағалау:
Әр бетте тексеру жүргізген дәрігердің қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және жеке мөрі көрсетіледі.
Толтыру күні
Жетім балаларды және
ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 12-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан

Отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дети от 0 до 2 месяцев
Действия с игрушками:
Глаза ребенка следят за погремушкой/ игрушкой, которые движутся перед его глазами
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 2 до 6 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок держит погремушку
Ребенок играет с погремушкой: кладет ее в рот, трясет ею, перекладывает из одной руки в другую
Развитие речи:
Ребенок издает звуки при контакте с воспитателем
Развитие моторики:
Ребенок переворачивается со спины на живот с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 6 месяцев до 9 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок складывает кубики друг на друга
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.)
Развитие моторики:
Ребенок сидит без опоры с возраста:
Ребенок ползает/двигается вперед с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 9 месяцев до 1 года
Действия с игрушками:
Ребенок осознанно играет с игрушками: толкает машинки, укладывает куклу в кровать, кормит куклу
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.) и кроме того умеет произносить несколько отдельных слов
Развитие моторики:
Ребенок ходит, не опираясь о предметы мебели, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 1 года до 3 лет
Действия с игрушками:
Ребенок играет с другими детьми в ролевые игры с игрушками
Ребенок корчит гримасы, изображает людей или животных с определенными чертами
Ребенок объединяется с другими детьми во время командных игр (игры с мячом, карточные игры и т.д.)
Развитие речи:
Ребенок говорит предложениями
Ребенок понимает предлоги: "на, под, за"
Ребенок использует предлоги: "на, под, за"
Развитие моторики:
Ребенок ходит самостоятельно с возраста:
Ребенок поднимается и спускается с лестницы с помощью, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он/ она расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Контакт с другими детьми:
Ребенок проявляет интерес к другим детям, глядя или улыбаясь при виде их действий
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный

0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жасы 0-ден 2 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекеттесуі:
Бала көз алдында қозғалатын сылдырмақты/ойыншықты байқайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күлімдейді
Жасы 2-ден 6 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала сылдырмақты ұстайды
Бала сылдырмақпен ойнайды: оны аузына салады, сылдырлатады, бір қолынан екінші қолына ауыстырады
Тілінің дамуы:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала бір дыбыстарды айтады
Моторикасының дамуы:
Бала арқасынан етбетінен аунайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күлімдейді
Жасы 6-дан 9 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала кубиктерді қалайды
Тілінің дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма)
Моторикасының дамуы:
Бала сүйеусіз отырады:
Бала алдыға қарай еңбектейді (жылжиды):
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиешіні көтергенде тез тынышталады
Жасы 9 айдан 1 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала ойыншықпен саналы түрде ойнайды: машинаны итереді, қуыршақты керуетке салады, құыршақты тамақтандырады және т.б.
Тілінің дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма), сонымен қатар бірнеше бөлек сөздерді айта алады
Моторикасының дамуы:
Бала сүйеінбей, өздігінен жүреді:
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиешіні көтергенде тез тынышталады
1-ден 3 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасау:
Бала басқа балалармен рөлдік ойындар ойнайды
Бала бет-аузын қисайтады, адамдарды немесе жануарларды бейнелейді
Топтық ойындарда бала басқа балалармен бірігеді (доппен ойын, карта ойыны)
Тілінің дамуы:
Бала сөйлемдер ауқылы сөйлейді
Моторикасының дамуы:
Бала өздігінен жүреді:
Бала басқалардың көмегімен баспалдақтан түсіп, шығады
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палатаға кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала басқа балаларға қарайды немесе күлімдейді
Іс-әрекеттерінің жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы

Дети от 3 до 5лет
Развитие речи:
Ребенок говорит в прошедшем времени
Ребенок пишет свое имя
Ребенок читает простые слова
Развитие моторики
Ребенок самостоятельно ходит, поднимается и спускается с лестницы с возраста:
Ребенок катается на велосипеде без помощи с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он/она расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Ребенок выражает воспитателю свои эмоции словами
Контакт с другими детьми:
Ребенок активно участвует в играх детей
Ребенку нравится играть с детьми
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и печать специалиста, заполнявшего отчет, на каждой странице.
Дата заполнения
Приложение 13
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
Отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Описание умственного и физического развития
Физическое:
Моторика
координация движений
органы восприятия
Мимика
жестикуляция
Устная речь
Эмоциональное:
Выражение чувств
Развитие привязанностей
Умственное:
понимание + применение новых знаний
школьное развитие
социальное, в группах – со взрослыми – с детьми/доверие
доверие к чужим
особенности ребенка
способности
неразвитые стороны
возрастное развитие (соответствует ли своему возрасту)
Контакт с другими детьми:
Проявляет интерес к другим детям
Нравится играть с детьми
Активно участвует в играх детей
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и печать специалиста, заполнявшего отчет, на каждой странице.
Дата заполнения

3-тен 5 жасқа дейінгі балалар
Тілінің дамуы:
Бала өткен шақта сөйлейді
Бала өз атын жазады
Бала жай сөздерді оқиды
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала баспалдақтан өздігінен түсіп, шығады
Қай жастан бастап бала көмексіз велосипед тебеді
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды, (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палатаға кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Бала тәрбиешіге өз эмоциясын сөздермен жеткізеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала балалармен ойнауға белсенді қатысады
Балаға басқа балалармен ойнағанды ұнатады
Іс-әрекеттерінің жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні
Жетім балаларды, ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған және
асырап алуға жататын
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 13-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ақыл-ой және дене дамуын сипаттау
Дене:
Моторика
Қимылды үйлестіру
Түйсік органдары
Мимика
Ымдау
Ауызша тіл
Эмоционалды:
Сезім білдіру
Үйірлік дамуы
Ақыл-ой:
түсіну + жаңа білімді пайдалану
мектептік даму
әлеуметтік, топтарда – ересектермен – балалармен (сенім)
бейтаныс адамдарға сенім
баланың ерекшеліктері
ерекшеліктер
дамымаған жақтары
жастық дамуы (өз жасына сәйкес келеді ме)
Басқа балалармен байланыс:
Басқа балаларға қызығушылық танытады
Балалармен ойнағанды ұнатады
Балалардың ойнына белсенді қатысады
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні