Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Постановление акимата Кызылординской области от 08 апреля 2015 года № 911. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 06 мая 2015 года № 4973. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 27 августа 2019 года № 51
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 27.08.2019 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года "Экологический кодекс Республики Казахстан" акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области.
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Кызылординской области" в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области С.С. Кожаниязова.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области К. Кушербаев
Утверждены
постановлением акимата
Кызылординской области
от "8" апреля 2015 года №911
Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
1.Общие положения
1. Настоящие Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области (далее - Правила), разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года "Экологический кодекс Республики Казахстан" и приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 145 "Об утверждении Типовых правил расчета норм образования коммунальных отходов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 10030), и определяют порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата Кызылординской области от 07.04.2016 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
2. К коммунальным отходам относятся твердые бытовые отходы и отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов

Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 08 сәуірдегі № 911 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 06 мамырда № 4973 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 51 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 27.08.2019 № 51 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы кодексіне сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидалары бекітілсін.
2. "Қызылорда облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары С.С. Қожаниязовқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі К. Көшербаев
Қызылорда облысы әкімдігінің
2015 жылғы "8" сәуір №911
қаулысымен бекітілген
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы кодексіне және "Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 145 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 10030 нөмірімен тіркелген) сәйкес әзірленді және коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеудің тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қызылорда облысы әкімдігінің 07.04.2016 № 430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Коммуналдық қалдықтарға тұрмыстық қатты қалдықтар және елді мекендерде, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде түзілген тұтыну қалдықтары, сондай-ақ, құрамы мен түзілу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндіріс қалдықтары жатады.
2.Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу тәртібі

3. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.
4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех объектов жилищного фонда и по нежилым, помещениям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу.
6. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенные дома, имеющие водопровод, канализацию, газоснабжение, центральное отопление, мусоропровод;
2) неблагоустроенные дома с печным отоплением, не имеющие водопровода и канализации.
7. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов, образующихся от населения городов и районных центров области, выделяются участки со следующим количеством проживающего населения:
в городах с населением до 300 тысяч человек участки выбираются с охватом 2% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства;
в городах с населением от 300 до 500 тысяч человек участки выбираются с охватом 1% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства;
в городах с населением более 500 тысяч человек – 0,5% (из них не менее 500 человек по неблагоустроенному сектору).
8. На выбранные объекты перед проведением замеров представителями местных исполнительных органов совместно с организациями, осуществляющими сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта жилищного фонда и нежилых помещений по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.
10. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются и с помощью мерной линейки определяется объем отходов.
11. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешивания заполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера.
12. В случае, если общий объем образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка полностью заполняет кузов специальной техники (мусоровоза) и дальнейшая загрузка с других участков невозможна, допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
13. Данные по массе и объему образованных и накопленных коммунальных отходов вносятся в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

3. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері, тұрғын емес үй-жайлар үшін жеке-жеке белгіленеді.
4. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормалары осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес тұрғын үй қорының барлық объектілері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша анықталады.
5. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормалары кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін есептей отырып, заттай өлшеу жүргізу жолымен анықталады.
6. Заттай өлшеу жүргізу үшін жайлылық деңгейі әртүрлі екі үлгідегі тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) су құбыры, кәріз, газбен жабдықтау, орталықтан жылыту, қоқыс құбыры бар жайлы тұрғын үй;
2) пешпен жылытылатын, су құбыры мен кәрізі жоқ жайлы емес тұрғын үй.
7. Облыстың қала және аудан орталықтарының тұрғындары тарапынан түзілетін коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын анықтау үшін тұрғылықты халықтың мынадай саны бар учаскелері:
халқының саны 300 мың адамға дейінгі қалаларда учаскелер жайлылықтың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2%-ын;
халқының саны 300 - 500 мың адам болатын қалаларда учаскелер жайлылықтың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 1%-ын;
халқының саны 500 мың адамнан асатын қалаларда - 0,5%-ын (соның ішінде жайлы емес сектор бойынша кемінде 500 адам) қамти отырып таңдалады.
8. Таңдап алынған объектілерде өлшеу жүргізу алдында жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйымдармен бірлесіп, осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша тұрғын қоры мен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық паспортарын жасайды.
9. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың массасы мен көлемін анықтау үшін өлшеу сызғышы мен масса өлшеу жабдығы пайдаланылады.
10. Өлшеуді бастамас бұрын контейнердегі қалдықтар тегістеледі және өлшеу сызғышының көмегімен қалдықтың көлемі анықталады.
11. Жинақталған қалдықтардың массасы толған контейнерлерді өлшеу жолымен және кейін бос контейнердің массасын алып тастау арқылы анықталады.
12. Егер бір учаскеде түзілген және жинақталған қалдықтардың жалпы көлемі арнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағын толтырған және басқа учаскелерден қоқысты тиеу мүмкіндігі болмаған жағдайда, қалдықтардың массасын қоқыс тиелген және бос техниканы автомобиль таразысында өлшеу жолымен анықтауға рұқсат етіледі.
13. Түзілген және жинақталған қалдықтардың массасы мен көлемі жөніндегі деректер осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бастапқы жазба бланкісіне жазылады.

14. После обработки первичных материалов по замерам, полученные данные (масса, объем) каждого объекта суммируются по дням недели и заносятся в сводную сезонную ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
15. После проведения сезонных замеров, данные (масса, объем) вносятся в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
16. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
17. При определении накопления коммунальных отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. С целью более полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены.
19. Обработка первичных материалов по замерам производится не позднее, чем на следующий день после их проведения.
20. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
в Кызылординской области
Виды объектов жилищного фонда и нежилых помещений
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и тому подобное
1 место
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
Детские сады, ясли
1 место
Учреждения, организации, офисы, конторы, сбербанки, отделения связи
1 сотрудник
Поликлиники
1 посещение
Больницы, санатории, прочие лечебно-профилактические учреждения
1 койко-место
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
Рестораны, кафе, учреждения общественного питания
1 посадочное место
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых автоматов
1 посадочное место
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
Продовольственные магазины
1 м торговой площади
Торговля с машин
1 м2 торговое место
Промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой площади
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
Оптовые базы, склады продовольственных товаров
1 м2 общей площади
Оптовые базы, склады промышленных товаров
1 м2 общей площади
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей площади
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
Пляжи
1 м2 общей площади
Аптеки
1 м2 торговой площади
Автостоянки, автомойки, АЗС, гаражи
1 машино-место
Автомастерские
1 работник
Гаражные кооперативы
на 1 гараж
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и так далее)
1 рабочее место
Бани, сауны
1 м2 общей площади
Юридические организации, организующие массовые мероприятия на территории города
1000 участников
Садоводческие кооперативы
1 участок
Приложение 2
к Правилам расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
в Кызылординской области
Форма
Коммунальный паспорт объекта жилищного фонда
Город, районный центр, населенный пункт___________________________

14. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін әрбір объектінің алынған деректері (массасы, көлемі) аптаның күндері бойынша жалпы саны шығарылады және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтарды түзудің және жинақтаудың жиынтық маусымдық ведомосіне енгізіледі.
15. Маусымдық өлшеу жүргізілгеннен кейін деректер (масса, көлем) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосіне енгізіледі.
16. Белгілі бір объекті бойынша өлшеу болжанып отырған коммуналдық қалдықтарды жинағанда басқа объектілердің коммуналдық қалдықтары араласып кетпеуге тиіс.
17. Қалдықтардың жинақталуын анықтаған кезде бірдей сыйымдылықтағы стандартты контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтарды барынша толық есепке алу және біркелкі емес түзілу мен жинақталу коэффициентін анықтау мақсатында қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі мен олардың саны таңдап алынған учаскелерді тексерген кезде нақтыланады.
Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын барлық контейнерлер толық тазартылуға тиіс.
18. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдеу өлшеу жүргізген күнінен кейінгі келесі күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
19. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
Қызылорда облысында
коммуналдық қалдықтардың түзілуі
мен жинақталу нормаларын есептеу
қағидаларына 1-қосымша
Тұрғын қоры мен тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің түрлері
Коммуналдық қалдықтар жинақталатын объектілер
Есептік бірлік
Жайлы және жайлы емес үйлер
1 тұрғын
Жатақханалар, интернаттар, балалар үйлері, қарттар үйлері және сол сияқтылар
1 орын
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
Балабақшалар, бөбекжайлар
1 орын
Мекемелер, ұйымдар, офистер, кеңселер, жинақ банктері, байланыс бөлімшелері
1 қызметкер
Емханалар
1 қатынау
Ауруханалар, санаторийлер, өзге де емдеу-сауықтыру мекемелері
1 төсек-орын
Мектептер және өзге де оқу орындары
1 оқушы
Мейрамханалар, дәмханалар, қоғамдық тамақтану мекемелері
1 отырма орын
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, ойынханалар, ойын автоматтарының залы
1 отырма орын
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы алаңы 1 м2
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша 1 орын
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы алаңы 1 м2
Азық-түлік дүкендері
Сауда алаңы 1 м2
Машиналардан сату
Сауда орны 1 м2
Өнеркәсіптік дүкендер, супермаркеттер
Сауда алаңы 1 м2
Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, сөрелер
Сауда алаңы 1 м2
Азық-түлік тауарларының көтерме базалары, қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
Өнеркәсіптік тауарлардың көтерме базарлары, қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
Тұрмыстық қызмет көрсету үйлері: халыққа қызмет көрсету
Жалпы алаңы 1 м2
Вокзалдар, автовокзалдар, әуежайлар
Жалпы алаңы 1 м2
Жағажайлар
Жалпы алаңы 1 м2
Дәріханалар
Сауда алаңы 1 м2
Автотұрақтар, автомобиль жуу орындары, автожанармай құю станциясы, гараждар
1 машина-орын
Автомобиль шеберханалары
1 жұмысшы
Гараж кооперативтері
1 гаражға
Шаштараздар, косметикалық салондар
1 жұмыс орны
Кір жуатын орындар, химиялық тазалау орындары, тұрмыстық техниканы жөндеу орындары, тігін ательесі
Жалпы алаңы 1 м2
Зергерлік, аяқ киімді, сағаттарды жөндеу шеберханалары
Жалпы алаңы 1 м2
Ұсақ жөндеу және қызмет көрсету орындары (кілттер жасау және сол сияқтылар)
1 жұмыс орны
Моншалар, сауналар
Жалпы алаңы 1 м2
Қаланың аумағында жаппай іс-шаралар ұйымдастыратын заңды ұйымдар
1000 қатысушы
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске
Қызылорда облысында
коммуналдық қалдықтардың түзілуі
мен жинақталу нормаларын есептеу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Тұрғын үй қоры объектісінің коммуналдық паспорты
Қала, аудан орталығы, елді мекен___________________________________

1. Адрес ________________________________________________________
2. Этажность ____________________________________________________
3. Номер домовладения ___________________________________________
4. Количество проживающих, чел. __________________________________
5. Уровень благоустройства:
а) наличие водопровода, канализации, газа___________________________
б) вид отопления (центральное, печное, местное)______________________
в) вид топлива - уголь (каменный, бурый), дрова, газ__________________
г) наличие мусоропровода ________________________________________
д) площадь дворовой территории, м2 ________________________________
в том числе:
под зелеными насаждениями ______________________________________
под твердым покрытием __________________________________________
из них тротуары _________________________________________________
6. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________
7. Периодичность вывоза отходов __________________________________
8. Производится ли раздельный сбор вторичного сырья (каких и сколько)
_______________________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Форма
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Город, районный центр, населенный пункт ___________________________
1. Наименование объекта__________________________________________
2. Адрес ________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие (для последнего указать этажность)
_______________________________________________________________
4. Количество мест (работников и так далее)_________________________
5. Пропускная способность в сутки:
для зрелищных предприятий (число мест) ___________________________
для предприятий общественного питания (число блюд)________________
6. Количество обслуживающего персонала, чел. ______________________
7. Общая площадь помещений, м2__________________________________
В том числе:
торговая ________________________________________________________
складская и подсобная____________________________________________
8. Площадь дворовой территории, м2 _______________________________
В том числе:
под зелеными насаждениями ______________________________________
под твердым покрытием __________________________________________
9. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________
10. Периодичность вывоза отходов _________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья (каких и сколько) ________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Приложение 3
к Правилам расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
в Кызылординской области
Форма
Бланк первичных записей
_________________
(дата)
по объекту ______________________________________________________
(наименование, адрес)
№ п/п
контей
нера
Высота слоя собранных отходов,
h, м
Площадь основания контейнера,
S, м2
Объем отходов в контейнере, h·S, м3
Масса загруженного контейнера (мусоровоза) с отходами,
mз, кг
Масса порожнего контейнера (мусоровоза) mп, кг
Масса отходов контейнера,
mз - mп
1
2
...
Итого за сутки
Vсут
mcут
Приложение 4
к Правилам расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
в Кызылординской области
Форма
Сводная месячная (сезонная) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по группам объектов
Период с "____" по "____" ________________ месяца 20_____ года
Тип благоустройства ________________________________________
Дни недели
Наимено-вание объекта
Вид деятель-ности объекта
Количе-ство расчет-ных единиц
Объем/масса накопленных коммунальных отходов
Средняя плотность кг/м3
Всего отобрано втор. сырья (при раздель-ном сборе)
общее
на 1 расчетную единицу
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
Всего
Среднее за сутки
Подписи
Ф.И.О., должность
Приложение 5
к Правилам расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
в Кызылординской области
Форма
Сводная годовая ведомость образования и накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства _____________________________________________
Объект
Месяц
Количество измеряемых единиц
Накопление отходов
Коэффициент неравномер-ности
Раздельный сбор, кг
общее
на 1 измеряе-мую единицу
общее
на 1 измеряе-мую единицу
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего
Среднее за сутки
Подписи
Ф.И.О., должность
Приложение 6
к Правилам расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
в Кызылординской области
Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов

1. Мекенжайы ___________________________________________________
2. Қабаттылығы __________________________________________________
3. Үйдің нөмірі __________________________________________________
4. Тұрып жатқан адамдардың саны, адам ____________________________
5. Жайлылық деңгейі:
а) су құбырының, газдың, кәріздің болуы ____________________________
б) жылу беру түрі (орталықтан, пешпен, жергілікті) ___________________
в) отынның түрі - көмір (тас, қоңыр), ағаш отын, газ
________________________________________________________________
г) қоқыс құбырының болуы ________________________________________
д) аула аумағының алаңы, м2 _______________________________________
оның ішінде
жасыл екпелері бар _______________________________________________
жабыны қатты ___________________________________________________
оның ішінде жаяусоқпақтар _______________________________________
6. Контейнерлердің типі, олардың саны және сыйымдылығы
________________________________________________________________
7. Қоқысты шығару кезеңділігі _____________________________________
8. Қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша)
________________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
Нысан
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Қала, аудан орталығы, елді мекен _______________________________
1. Объектінің атауы ___________________________________________
2. Мекенжайы ________________________________________________
3. Жапсарлас салынған немесе жеке тұрған (соңғысының қабатын көрсету қажет)
_____________________________________________________________
4. Орын саны (қызметкерлер және тағы басқалар) ___________________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті:
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орын саны) _____________________
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары үшін (тағам түрі) ______________
6. Қызмет көрсететін персоналдың саны, адам ____________________
7. Үй-жайдың жалпы алаңы, м2 _________________________________
оның ішінде:
сауда алаңы ___________________________________________________
қоймалық және қосалқы алаң ____________________________________
8. Аула аумағының алаңы, м2 ___________________________________
оның ішінде:
жасыл екпелері бар______________________________________________
жабыны қатты __________________________________________________
9. Контейнерлердің типі, олардың саны және сыйымдылығы ________
10. Қалдықтарды шығару кезеңділігі ______________________________
11. Тамақ қалдықтарын және қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме? (қандай және қанша) _____________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
Қызылорда облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу нормаларын
есептеу қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Бастапқы жазба бланкісі
_________________
(күні)
_______________________________________________ объектісі бойынша
(атауы, мекенжайы)
Контейнер-дің
р/с №
Жинал-ған қалдықтар қабатының биіктігі, h, м
Контей-нер негізінің алаңы,
S, м2
Контей-нер
дегі қалдық-тардың көлемі, h*S, м3
Қалдықтар тиелген контейнер-дің массасы (қоқыс тасығыш), mз, кг
Бос контей-нер
дің массасы (қоқыс тасығыш), mп, кг
Контейнер-
дегі қалдықтар-дың массасы, mз - mп
1
2
...
Тәулік ішіндегі жиыны
Vтәу
Mтәу
Қызылорда облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу нормаларын
есептеу қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Объектілердің топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жиналуының жиынтық айлық (маусымдық) ведомосі
20__ жылғы " ___" _____________ бастап "___" ____________ дейін
Жайлылық типі _________________________________________
Аптаның күндері
Объектінің атауы
Объекті-нің қызмет түрі
Есептік бірліктің саны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі/массасы
Орташа тығыздығы, кг/м3
Барлығы қайталама шикізат іріктеп алынды (бөлек жинаған кезде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
Барлығы
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы
Қызылорда облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу нормаларын
есептеу қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосі
Жайлылық типі _________________________________________________
Объект
Ай
Өлшенетін бірліктің саны
Қалдықтардың жиналуы
Біртекті емес коэффициент
Бөлек жинау, кг
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы
Қызылорда облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу нормаларын
есептеу қағидаларына 6-қосымша
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу

1. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:
1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов в одном контейнере для сбора коммунальных отходов на объекте в сутки (Vконт., м3):
Vконт = h*S
где, h - высота от основания контейнера до верхней точки накопленных коммунальных отходов, м;
S - площадь основания контейнера, м2;
2) определение общего объема образования и накопления коммунальных отходов на контейнерной площадке (Vсут, м3) в случае, если количество контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут = Vконт1 + Vконт2 + Vконт3….
где, Vконт1, Vконт2, Vконт3 - суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов (mконт, кг) производят по формуле:
mконт = m3 - mп
где m3 - масса загруженного контейнера с отходами, кг;
mп - масса порожнего контейнера с отходами, кг;
4) определение суточной массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте (mсут, кг) производят по формуле:
mсут = mконт1 + mконт2 + mконт3….
где mконт1, mконт2, mконт3 - суточная масса коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
5) нормы накопления определяются по сезонам года. Замеры проводятся в течение семи дней (без перерыва) в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки согласно графику обслуживания.
Сроки проведения замеров: зима-декабрь/январь; весна-апрель/май; лето-июнь/июль; осень-сентябрь/октябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, м3) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез = Vсут1 + Vсут2 +…. + Vсут7
где Vсут1, Vсут2 - объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте в течение сезонного периода (mсез, кг) производят по формуле:
mсез = mсут1 + mсут2 +…. + mсут7
где mсут1, mсут2 - масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;
7) определение суточной среднесезонной нормы коммунальных отходов на количество источников образования коммунальных отходов на объекте (расчетная единица) производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vcc = Vсез / (n × a)
по массе (mсс, кг):
mсс = mсез / (n × a)
где n - количество суток наблюдений в течение сезонного периода; а - количество расчетных единиц;

1. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу былайша жүргізіледі:
1) бір тәулікте объектіде коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған бір контейнерде түзілген және жинақталған қалдықтардың көлемін анықтау (Vконт., М3):
V конт=h*S
мұндағы h - контейнердің түбінен бастап жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктік, м;
S - контейнер түбінің алаңы, м2;
2) контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жалпы көлемін анықтау (Vтәу, м3), егер контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерлердің саны бірден артық болса:
Vтәу=Vконт1+Vконт2+Vконт3….
мұндағы Vконт1, Vконт2, Vконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік көлемі. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнердің санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mконт., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mконт =m3- mп
мұндағы mз - қалдықтар тиелген контейнердің массасы, кг;
mп - қалдықтардан бос контейнердің массасы, кг;
4) объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mтәу., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mтәу = mконт1+mконт2+mконт3
мұндағы mконт1, mконт2, mконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасы. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
5) жинақталу нормалары жылдың маусымдары бойынша анықталады.
Өлшеу қызмет көрсету кестесіне сәйкес контейнерлік алаңнан қалдықтарды шығарғанға дейін тәуліктің бір мезгілінде жеті күн бойы (үзіліссіз) жүргізіледі.
Өлшеу жүргізу мерзімдері: қыста - желтоқсан/қаңтар; көктемде - сәуір/мамыр; жазда - маусым/шілде; күзде - қыркүйек/қазан.
Маусымдық кезең ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (Vмаус, м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Vмаус=Vтәу1+ Vтәу2+….+ Vтәу7
мұндағы Vтәу1, Vтәу2 - белгілі бір маусымда әр тәулік ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (mмаус, кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mмаус= mтәу1 + mтәу2 +…+ mтәу7
мұндағы mтәу1, mтәу2 - белгілі бір маусымда тәулік ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың массасы;
7) объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілу көздерінің санынан коммуналдық қалдықтардың орташа маусымдық нормасын анықтау (есептік бірлік) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтм, м3):
Vтм = Vмаус / (n × a)
массасы бойынша (mтм, кг):
mтм = mмаус / (n × a)
мұндағы n - маусымдық кезең ішінде бақылау тәулігінің саны;
a - есептік бірліктердің саны;

8) определение суточной среднегодовой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vссг = (Vзсс + Vвсс + Vлсс + Vосс)/n
по массе (mсс, кг):
mссг = (mзсс + mвсс + mлсс + mосс)/n,
где верхние индексы "з", "в", "л", "о" - обозначают суточный среднесезонный норматив образования отходов на расчетную единицу зимой - "з", весной - "в", летом - "л", осенью - "о" соответственно;
n - число сезонов образования отходов (n = 4);
9) определение годовой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, м3)
Vг = Vссг × nд,
по массе (mг, кг):
mг = mссг × nд,
где nд - число дней в году;
2. Дополнительно, с целью определения средней плотности коммунальных отходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) определение средней плотности коммунальных отходов (gср, кг/м3) производят по формуле:
gср = m/V,
где m и V - годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов (kн) производят по формуле:
по объему:
kн = Vсс/Vг
по массе:
kн = mсс/mг
3) определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
по объему:
kсн = Vmaxсут/Vсс,
где Vmaxсут - максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, м3:
по массе:
kсн = mmaxсут/mсс,
где mmaxсут - максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, кг.
3. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема, установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются на количество расчетных единиц.
Полученная таким образом разница расчетного годового объема образования коммунальных отходов не должна превышать объем фактического их накопления от того же объекта за год более чем на пять процентов.
В случае расхождения расчетных и фактических данных более чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата с требуемой погрешностью.
Расшифровка аббревиатур:
h – высота;
S – площадь;
кг – килограмм;
м – метр;
м2 – квадратный метр;
м3– кубический метр.

8) объектіде есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтом, м3):
Vтом= (Vқ тм + Vк тм + Vжтм +Vкү тм)/n
массасы бойынша (mтом, кг):
mтом= (mқ тм + mк тм + mж тм+ mкү тм)/n
мұндағы жоғарғы индекстер "қ", "к", "ж", "кү" - қыста - "қ", тиісінше көктемде - "к", жазда - "ж", күзде "кү" - есептік бірлікте қалдықтар пайда болуының тәуліктік орташа маусымдық нормативтерін білдіреді;
n - қалдықтар пайда болған маусымның саны (n=4).
9) объектіде есептік бірлікте коммуналдық қалдықтардың түзілу мен жинақталуының жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vж, м3)
Vж = Vтож х nк
массасы бойынша (mж, кг):
mж = mтож х nк
мұндағы nк - жылдағы күннің саны.
2. Коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау, коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық және тәуліктік біртекті емес коэффициентін анықтау мақсатында қосымша мынадай есеп жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (gор, кг/м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
gор =m/V,
мұндағы m және V - есептік бірлікте тиісінше массасы мен көлемі бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жылдық немесе орташа маусымдық нормативтері;
2) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық біртекті емес коэффициентін (kбе) анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kбе = Vом/Vж
массасы бойынша:
Kбе = mом/mж
3) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біртекті емес коэффициентін анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kмбе = Vmaxтәу./Vом
мұндағы Vmaxтәу. - маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік көлемі, м3.
массасы бойынша:
kсн = mmaxтәу./mом
мұндағы mmaxтәу. - маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік массасы, кг.
3. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыру үшін коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының есептік бірлікте белгіленген жылдық нормативтері есептік бірліктің санына көбейтіледі.
Осылайша алынған коммуналдық қалдықтардың түзілуінің есептік жылдық көлемінің айырмасы олардың дәл сол объектіде бір жыл ішінде нақты жинақталу көлемінің бес пайызынан аспауға тиіс.
Есепті және нақты деректерде бес пайыздан артық айырма болған жағдайда коммуналдық түзілуінің сараланған нормативтері олар түзілетін негізгі объектілер бойынша талап етілген қателіктермен нәтижеге шыққанға дейін түзетіледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
h – биіктік;
S – көлем;
кг – килограмм;
м – метр;
м2 – шаршы метр;
м3–текше метр