Об утверждении типовых правил внутреннего распорядка организации
Постановление акимата Мангистауской области от 15 апреля 2015 года № 105. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 14 мая 2015 года № 2718. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 30 июля 2024 года № 131.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 30.07.2024 № 131 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые типовые правила внутреннего распорядка организации образования Мангистауской области.
2. Государственному учреждению "Управление образования Мангистауской области" (Тастемирова З.Ж.) обеспечить официальное опубликование данного постановления в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации, размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Нургазиеву Б.Г.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области
А. Айдарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
исполняющий обязанности руководителя
государственного учреждения
"Управление образования
Мангистауской области"
Тастемирова З.Ж.
15 апреля 2015 год.
Утверждены
постановлением акимата
Мангистауской области
15 апереля 2015 года № 105
Типовые правила внутреннего распорядка организации образования Мангистауской области
1. Общие положения
1. Настоящие типовые правила внутреннего распорядка организации Мангистауской области образования разработаны в соответствии с подпунктом 24-7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и являются основанием для разработки и утверждения Правил внутреннего распорядка организации образования.
2. Типовые Правила внутреннего распорядка организации образования Мангистауской области разработаны в целях обеспечения единых подходов при разработке и утверждении правил внутреннего распорядка организации образования всех форм собственности.
3. С учетом режима деятельности организации образования (круглосуточное пребывание обучающихся и воспитанников, пребывание их в течение определенного времени, сменности учебных занятий и других особенностей работы организации образования) администрацией организации образования устанавливается режим рабочего времени и времени отдыха педагогических и других сотрудников организации образования.

Маңғыстау облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 105 қаулысы. Маңғыстау облысы әділет департаментінде 2015 жылғы 14 мамырда № 2718 болып тіркелді. Күші жойылды – Маңғыстау облысы әкімдігінің 30 шілдедегі 2024 жылғы № 131 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – Маңғыстау облысы әкімдігінің 30.07.2024 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Маңғыстау облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі (З.Ж. Тастемірова) осы қаулының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Б.Ғ. Нұрғазиеваға жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
А. Айдарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының
білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі
басшысының міндетін атқарушы
З.Ж. Тастемірова
15 сәуір 2015 жыл.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2015 жылғы 15 сәуір
№ 105 қаулысымен бекітілген
Маңғыстау облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Маңғыстау облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 24-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің қағидасын әзірлеу және бекіту үшін негіз болып табылады.
2. Маңғыстау облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары меншіктің барлық нысандарындағы білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптеме қағидасын әзірлеу мен бекіту кезінде бірыңғай тәсілді қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.
3. Білім беру ұйымдарының қызмет режимін ескере отырып (білім алушылар мен тәрбиеленушілердің тәулік бойы болуы, олардың белгілі бір уақытта ғана болуы, оқу сабақтарының ауысымдылығы және білім беру ұйымының өзге де жұмыс ерекшелігіне қарай) білім беру ұйымының әкімшілігі білім беру ұйымының педагогы мен өзге де қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақытының режимін белгілейді.

4. В целях обеспечения внутреннего распорядка администрация организации образования обеспечивает соблюдение сотрудниками, а также обучающимися и воспитанниками организации образования, обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан в области образования и Правилами внутреннего распорядка организации образования.
2. Внутренний распорядок организации образования
5. В Правилах внутреннего распорядка организации образования должны предусматриваться:
взаимодействие администрации организации образования и педагогов с обучающимися и воспитанниками и их родителями;
поведение участников учебно-воспитательного процесса;
условия для получения знаний, сохранения жизни и здоровья обучающихся и воспитанников, охраны прав детей;
условия охраны труда и техники безопасности сотрудников организаций образования;
организация повышения профессиональной квалификации сотрудников организации;
время начала и окончания работы организации образования, перерывы между занятиями;
продолжительность учебных занятий обучающихся и воспитанников.
6. Администрация организации образования обеспечивает доступность и ознакомление сотрудников, обучающихся и воспитанников, а также их родителей или других законных представителей с Правилами внутреннего распорядка организации образования.

4. Ішкі тәртіптемені қамтамасыз ету мақсатында білім беру ұйымының әкімшілігі білім беру ұйымы қызметкерлерінің, сонымен қатар білім алушылар мен тәрбиеленушілердің білім беру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен және білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларымен ережесімен жүктелген міндеттерді сақтауын қамтамасыз етеді.
2. Білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесі
5. Білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидасында:
білім беру ұйымының әкімшілігі мен педагогтерінің білім алушылармен және тәрбиеленушілермен және олардың ата-аналарымен өзара қарым-қатынасы;
оқу-тәрбие процесіне қатысушылардың тәртібі;
білім алушылар мен тәрбиеленушілердің білім алуы және өмірі мен денсаулығын сақтау, балалардың құқықтарын қорғау үшін жағдайлар;
білім беру ұйымдарының еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы жағдайлары;
ұйым қызметкерлерінің кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
білім беру ұйымы жұмысының басталу және аяқталу уақыты, сабақтардың арасындағы үзілістер;
білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу сабақтарының ұзақтығы көзделуі тиіс.
6. Білім беру ұйымының әкімшілігі қызметкерлердің, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің, сонымен қатар олардың ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидасына қолжетімділігін және таныстырылуын қамтамасыз етеді.