Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел земельных отношений акимата города Костаная"
Постановление акимата города Костаная Костанайской области от 19 июня 2015 года № 1626. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 30 июля 2015 года № 5774. Утратило силу постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 28 апреля 2017 года № 1266
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 28.04.2017 № 1266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" акимат города Костаная ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений акимата города Костаная".
2. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" обеспечить государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким А. Ахметжанов
Утверждено
постановлением акимата
города Костаная
от 19 июня 2015 года № 1626
Положение о государственном учреждении
"Отдел земельных отношений акимата
города Костаная"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений.
2. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

"Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 1626 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 30 шілдеде № 5774 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 1266 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 28.04.2017 № 1266 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығына сәйкес Қостанай қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі жоғарыда көрсетілген ережені Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім А. Ахметжанов
Қостанай қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 19 маусымдағы
№ 1626 қаулысымен бекітілген
"Қостанай қаласы әкімдігінің жер
қатынастары бөлімі" мемлекеттік
мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі жер қатынастары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, улица Пушкина, 98.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная".
Если государственному учреждению "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная": создание условий для эффективного использования земель, проведение единой государственной политики в области регулирования земельных отношений.
15. Задачи:
1) исполнение земельного законодательства, решений городских представительных и исполнительных органов;
2) обеспечение доступности и качества оказания государственных услуг;

5. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекеме басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: 110000, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98.
10. Мемлекеттiк органның толық атауы – "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесi.
11. Осы Ереже "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесiнің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесiнің қызметiн каржыландыру жергiлiктi бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесiне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттiк органның миссиясы,
негiзгi мiндеттерi, функциялары,
құқықтары мен мiндеттерi
14. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: жерлерді тиімді пайдалану үшін жағдайлар жасау, жер қатынастарын реттеу саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу.
15. Мiндеттерi:
1) жер заңнамасын, қалалық өкілді және атқарушы органдардың шешімдерін орындау;
2) мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын және қол жетімділігін қамтамасыз ету;

3) осуществление иных задач, в соответствии с действующим законодательством.
16. Функции:
1) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
2) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа города Костаная по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
4) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
5) определение делимости и неделимости земельных участков;
6) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
7) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
8) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель города Костаная;
9) организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенного пункта;
10) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
11) проведение экспертизы проектов и схем городского значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
12) составление баланса земель города Костаная;
13) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
14) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
15) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
16) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом города Костаная на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного Кодекса Республики Казахстан;
17) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
18) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
19) подготовка предложений по резервированию земель;
20) обеспечение координации деятельности и контроля по оказанию государственных услуг;
21) утверждение земельно-кадастрового плана;
22) в пределах своей компетенции осуществление иных функций в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов и других организаций необходимые сведения, материалы и документы;

3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
16. Функциялары:
1) иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) Қостанай қаласының жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерді мәжбүрлеп иеліктен шығару бойынша ұсыныстар дайындау;
5) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
6) мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
7) жерге орналастыруды жүргiзудi ұйымдастыру және жер учаскелерiн қалыптастыру жөнiндегi жерге орналастыру жобаларын бекiту;
8) Қостанай қаласының жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
9) елдi мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзiрлеудi ұйымдастыру;
10) жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргiзудi ұйымдастыру;
11) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, қалалық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
12) Қостанай қаласының жер балансын жасау;
13) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектiлерiнiң есебiн жүргiзу;
14) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiнiң паспорттарын беру;
15) жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
16) Жер Кодексінiң 71-бабына сәйкес Қостанай қаласының жергiлiктi атқарушы органының iздестiру жұмыстарын жүргiзу үшiн жер учаскелерiн пайдалануға рұқсат беруi жөнiнде ұсыныстар дайындау;
17) ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншiсiне ауыстыру жөнiнде ұсыныстар дайындау;
18) пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жердi анықтау;
19) жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
20) мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша қызметтерді үйлестіруді және бақылауды қамтамасыз ету;
21) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
22) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан белгіленген тәртіпте қажетті мәліметтер, материалдар мен құжаттар сұрату және алу;

2) вносить на рассмотрение исполнительных органов предложения о прекращении права собственности на земельные участки и права землепользования по основаниям, предусмотренным законодательными актами;
3) государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" имеет иные права и обязанности, предоставленные ему действующим законодательством.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" назначается на должность и освобождается от должности акимом города Костаная.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная":
1) действует от имени государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная";
2) представляет интересы государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" во всех организациях;
3) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом;
4) заключает договора;
5) выдает доверенности;
6) утверждает порядок и планы государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная";
8) принимает на работу и увольняет сотрудников государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная";
9) принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная";
10) осуществляет иные функции, в соответствии с действующим законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

2) атқарушы органдардың қарауына заңнамалық актілермен көзделген негіздер бойынша жер учаскелердің меншік құқығын және жер пайдалану құқығын тоқтату туралы ұсыныстар енгізу;
3) "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қолданыстағы заңнамамен берілген өзге де құқықтар мен міндеттері бар.
3. Мемлекеттiк
органның қызметiн ұйымдастыру
18. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшылықты "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қостанай қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
21. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкiлеттiгi:
1) "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің атынан әрекет етеді;
2) барлық ұйымдарда "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін білдіреді;
3) заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мүлікке билік етеді;
4) шарттар жасасады;
5) сенімхаттар береді;
6) "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің іссапарлары, тағлымдамалары, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың өзге де түрлері бойынша тәртіп пен жоспарларын бекітеді.
7) "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді.
8) "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне көтермелеу шараларын және тәртіптік жаза қолданады;
10) Қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
"Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

22. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
23. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений акимата города Костаная" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттігін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттiк органның мүлкi
23. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
"Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
24. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта
ұйымдастыру және тарату
26. "Қостанай қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.