О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 января 2016 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13190
В соответствии с подпунктом 9) статьи 11, с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения», в соответствии с подпунктами 9-1), 9-4), 9-8), 9-9), 9-10) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (Сарбасов А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан                       Е. Биртанов
СОГЛАСОВАНО
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________________К. Касымов
«_____» ______________2016 года
СОГЛАСОВАНО
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
________________________Е. Идрисов
«_____» ______________2016 года
СОГЛАСОВАНО
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________________А. Исекешев
«_____» ______________2016 года
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 8 января 2016 года № 8
Перечень приказов Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и
дополнения

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а 2016 жылғы 8 қаңтардағы № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13190 болып тіркелді
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 11-бабы 9) тармақшасына, 24-бабы 1-тармағына, «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 2-тармағының 9-1)9-4)9-8)9-9)9-10) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті (А.Ә. Сарбасов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны жөнінде мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
5) Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
6) Осы бұйрық оны алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушы                                   Е. Біртанов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________________Қ. Қасымов
2016 жылғы «____»_____________
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
___________________ Е. Ыдырысов
2016 жылғы «____» _____________
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________________ А. Исекешев
2016 жылғы «____» _____________
Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау және әлеуметтік даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 8 қаңтардағы
№ 8 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін бұйрықтарының тізбесі

1. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 328-Ө-М «Об утверждении Правил первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8599, опубликованный в «Казахстанская правда» от 24 августа 2013 года № 259), внести следующие изменения:
в Правилах первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения:
часть вторую пункта 1 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Для первичного расселения в Центре этнический казах подает заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган в области миграции населения.
Заявление рассматривается местным исполнительным органом в области миграции населения в день его подачи.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Этнический казах и члены его семьи проживают в Центре до получения статуса оралмана, не более 10 календарных дней.».
2. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М «Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8624, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 27 августа 2013 года № 260):
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
Правила присвоения статуса оралмана, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню.
3. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 14.06.2016 № 516 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 14.06.2016 № 516 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 07.06.2016 № 482 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 14.06.2016 № 516 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Перечню приказов Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан и Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М
Правила
присвоения статуса оралмана 1. Общие положения

1. «Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі 328-Ө-М бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8599 болып тіркелген, 2013 жылғы 24 тамыздағы № 259 «Казахстанская правда» газетінде жарияланған), мынадай өзгерістер енгізілсін:
Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидасында:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Орталыққа алғашқы қоныстандыру үшін этникалық қазақ осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органға өтініш береді.
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган өтінішті берген күні қарайды.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. «Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері Орталықта оралман мәртебесін алғанға дейін, күнтізбелік 10 күннен көп емес тұрады.».
2. «Оралмандар мәртебесін беру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 тамыздағы № 260 «Казахстанская правда» газетінде жарияланған):
тақырыбына мемлекеттік тілде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралман мәртебесін беру қағидалары осы тізбеге сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 14.06.2016 № 516 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 14.06.2016 № 516 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 07.06.2016 № 482 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 14.06.2016 № 516 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің және Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау
министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 329-Ө-М бұйрығымен бекітілген
Оралман мәртебесін беру қағидалары
1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила присвоения статуса оралмана (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения» (далее – Закон) и определяют порядок присвоения статуса оралмана.
2. Действие настоящих Правил распространяется на этнических казахов, постоянно проживавших на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, а также на их детей казахской национальности, родившихся и постоянно проживавших после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывшие в Республику Казахстан с целью постоянного проживания на исторической родине.
2. Порядок присвоения статуса
оралмана этническому казаху, претендующему на получение статуса
оралмана и членам его семьи, самостоятельно въехавшим на
территорию Республики Казахстан
3. Заявление на присвоение статуса оралмана (далее – заявление) подается этническим казахом, претендующим на получение статуса оралмана (далее – заявитель) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган либо через государственную корпорацию «Правительство для граждан», – созданную по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу «одного окна», а также для обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме (далее – Государственная корпорация).
4. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) по две фотографии размером 3х4 сантиметра на главу семьи, а также на каждого члена семьи;
3) копии документов, удостоверяющих личность претендента ходатайствующего и членов его семьи, переселившихся с ним (заграничного паспорта либо удостоверения лица без гражданства, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей) с переводом нотариально заверенные;
4) копии документов, устанавливающих соответствие претендента требованиям пункта 2 настоящих Правил;
5) копии справок о присвоении индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН) либо иные документы подтверждающие наличие ИИН на главу семьи, а также на каждого члена семьи (при наличии).
5. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, претендующих на присвоение статуса оралмана, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с выдачей претенденту письменного уведомления о его регистрации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Регистрация заявления осуществляется после внесения данных о претенденте и членах его семьи в автоматизированную информационную систему «Базы данных «Оралман» (далее – АИС БД «Оралман»).

1. Осы Оралман мәртебесін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және оралман мәртебесін беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақтарға, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін одан тыс жерде туылған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балаларына қолданылады.
2. Қазақстан Республикасының
аумағына өз бетінше келген оралман мәртебесін алуға үміткер
этникалық қазаққа және оның отбасы мүшелеріне оралман
мәртебесін беру
3. Оралман мәртебесін беруге өтінішті (бұдан әрі – өтініш) оралман мәртебесін алуға үміткер этникалық қазақ (бұдан әрі – өтініш беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, «бір терезе» қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыратын, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған Мемлекеттік корпорация (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы береді.
4. Өтінішке мынадай құжаттар:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) отбасы отағасының, сондай-ақ отбасының әрбір мүшесінің мөлшері 3х4 сантиметр 2 фотосуреті;
3) нотариат куәландырған аудармасымен өтініш білдіруші үміткердің және онымен бірге қоныс аударған оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың (шетелдік паспорттың не азаматтығы жоқ адам куәлігінің, кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәлігінің) көшірмелері;
4) үміткердің осы Қағидалардың 2-тармағының талаптарына сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
5) отбасы отағасына, сондай-ақ отбасының әрбір мүшесіне (бар болса) жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі-ЖСН) берілгені туралы анықтаманың көшірмелері не ЖСН бар екендігін растайтын өзге де құжаттар қоса беріледі.
5. Өтінішті тіркеу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман мәртебесін алуға үміткер адамдарды тіркеу журналында жүзеге асырылады және үміткерге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның тіркелгені туралы жазбаша хабарлама беріледі. Өтінішті тіркеу үміткер адам мен оның отбасы мүшелері туралы деректер «Оралман» дерекқоры» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – «Оралман» ДҚ ААЖ) енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.

6. В случае выявления регистрации претендента и членов его семьи в местном исполнительном органе другого региона, данный местный исполнительный орган, представляет по запросу местного исполнительного органа имеющиеся документы претендента и членов его семьи и вносит соответствующие поправки в запись АИС БД «Оралман».
До регистрации заявления, местный исполнительный орган либо Государственная корпорация проверяет данные ходатайствующего лица и членов его семьи через АИС БД «Оралман» на предмет его (их) регистрации в местном исполнительном органе другого региона.
7. На момент регистрации заявления в АИС БД «Оралман» местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи через государственную базу данных «Физические лица» (далее – ГБД «Физические лица») на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД «Физические лица», местный исполнительный орган вносит данные претендента в БД «Оралман» путем ручного ввода на основании документов представленных претендентом и направляет электронный запрос для генерации ИИН в систему документирования населения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – СДН МВД).
8. Регистрация заявления осуществляется исключительно в случае соответствия претендента и членов его семьи требованиям пункта 2, а также соблюдений требований указанных в пунктах 4 и 7 настоящих Правил.
В иных случаях в регистрации заявления отказывается и претенденту выдается соответствующее уведомление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. Решение о присвоении статуса оралмана принимается местным исполнительным органом и оформляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в срок не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
Местным исполнительным органом принимаются следующие решения:
1) при самостоятельном въезде претендующего и членов его семьи на территорию Республики Казахстан и обращении лично в местный исполнительный орган либо через Государственную корпорацию – присвоение ему (им) статуса оралмана;
2) при обращении претендента и членов его семьи в загранучреждения Республики Казахстан – положительное решение о присвоении ему (им) статуса оралмана в случае въезда на территорию Республики Казахстан (при этом, в заключении поясняются условия повторного обращения для получения удостоверения оралмана), либо мотивированный отказ.

6. Үміткердің және оның отбасы мүшелерінің басқа өңірдің жергілікті атқарушы органында тіркелгені анықталған жағдайда, аталған жергілікті атқарушы орган жергілікті атқарушы органның сұрау салуы бойынша үміткердің және оның отбасы мүшелерінің қолда бар құжаттарын тапсырады және «Оралман» ДҚ ААЖ жазбасына тиісті түзетулер енгізеді.
Өтініш тіркелгенге дейін жергілікті атқарушы орган не Мемлекеттік корпорация «Оралман» ДҚ ААЖ арқылы өтініш білдіруші адамның және оның отбасы мүшелерінің деректерін оның (олардың) басқа өңірдің жергілікті атқарушы органында тіркелу мәніне тексереді.
7. Өтінішті «Оралман» ДҚ ААЖ-ға тіркеген сәтте жергілікті атқарушы орган өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің деректерін «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі – «Жеке тұлғалар» МДҚ) арқылы онда (оларда) жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) болу мәніне тексереді.
ЖСН болған жағдайда жаңа ЖСН генерациялау жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеген кезде қолда бар ЖСН пайдаланады.
«Жеке тұлғалар» МДҚ-да ЖСН болмаған кезде, жергілікті атқарушы орган үміткер берген құжаттардың негізінде қолмен енгізу жолымен үміткердің деректерін «Оралман»ДҚ енгізеді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің халықты құжаттау жүйесіне (бұдан әрі – ІІМ ХҚЖ) ЖСН генерациялау үшін электрондық сұрау салу жібереді.
8. Өтінішті тіркеу үміткер мен оның отбасы мүшелері 2-тармақтың талаптарына сай болған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 4 және 7-тармақтарында көрсетілген талаптар сақталғанда ғана жүзеге асырылады.
Өзгеше жағдайларда өтінішті тіркеуден бас тартылады және үміткерге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті хабарлама беріледі.
9. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей оралман мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды және ресімдейді.
Жергілікті атқарушы орган мынадай шешімдер қабылдай алады:
1) үміткер мен оның отбасы мүшелері Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген және жергілікті атқарушы органға жеке немесе Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде оған (оларға) оралман мәртебесін беру;
2) үміткер мен оның отбасы мүшелері Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне жүгінген кезде – Қазақстан Республикасының аумағына келген жағдайда оған (оларға) оралман мәртебесін беру туралы оң шешім шығару (бұл ретте қорытындыда оралман куәлігін алу үшін қайтадан өтініш беру шарттары түсіндіріледі) немесе дәлелді бас тарту.

10. На основании полученных персональных данных из АИС БД «Оралман», СДН МВД осуществляет процедуру генерации ИИН в реальном времени и направляет его в АИС БД «Оралман».
После получения ИИН от СДН МВД местные исполнительные органы осуществляют формирование ИИНа в удостоверение оралмана.
В случае изменения данных (при внесении ошибочных данных в БД «Оралман», либо при аннулировании сведений) местный исполнительный орган направляет уведомление о проведенных изменениях персональных данных в СДН МВД.
3. Порядок присвоения статуса оралмана
через загранучреждения Республики Казахстан
11. Этнический казах, проживающий за пределами Республики Казахстан, подает заявление о получении согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса оралмана в загранучреждения Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) по две фотографии размером 3х4 сантиметра на главу семьи, а также на каждого члена семьи;
3) копии документов, удостоверяющих личность претендента и членов его семьи, (заграничного паспорта либо удостоверение лица без гражданства, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей) с переводом нотариально заверенные;
4) копии документов, устанавливающих соответствие претендента условиям, предусмотренным пункта 2 настоящих Правил.
13. Загранучреждения Республики Казахстан выдают заявителю письменное уведомление о регистрации его заявления о получении согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса оралмана в качестве входящей корреспонденции по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и направляет заявление и документы в уполномоченный орган по вопросам миграции населения для принятия решения в соответствии со статьей 20 Закона.
14. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения направляет решение местного исполнительного органа о согласии на присвоение статуса оралмана либо об отказе с мотивированным обоснованием его причин в загранучреждения Республики Казахстан для препровождения заявителю.
15. Загранучреждения Республики Казахстан после получения согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса этническому казаху в течение одного месяца направляют его заявителю либо извещают об отказе.
16. Этнический казах и его члены семьи, по прибытии на место проживания для получения статуса оралмана обращаются с заявлением в местный исполнительный орган либо Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

10. «Оралман» ДҚ ААЖ-дан алынған жеке деректердің негізінде ІІМ ХҚЖ ЖСН шынайы уақыт жағдайында генерациялау рәсімін жүзеге асырып, оны «Оралман» ДҚ ААЖ-ға жібереді.
ІІМ ХҚЖ-дан ЖСН алғаннан кейін жергілікті атқарушы органдар ЖСН оралман куәлігіне қалыптастыруды жүзеге асырады.
Деректер өзгерген жағдайда («Оралман» ДҚ қате деректер енгізген кезде немесе мәліметтер жойылған кезде) жергілікті атқарушы орган ІІМ ХҚЖ жүргізілген жеке деректерді өзгерту туралы хабарлама жібереді.
3. Қазақстан Республикасының шетелдегі
мекемелері арқылы оралман мәртебесін беру
11. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне оралман мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімін алу туралы өтініш береді.
12. Өтінішке мынадай құжаттар:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) отбасы отағасының, сондай-ақ отбасының әрбір мүшесінің мөлшері 3х4 сантиметр 2 фотосурет;
3) нотариат куәландырған аудармасымен үміткердің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың (шетелдік паспорттың не азаматтығы жоқ адам куәлігінің, кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәлігінің) көшірмелері;
4) үміткердің осы Қағидалардың 2-тармағының талаптарына сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмесі қоса беріледі.
13. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері өтініш берушіге осы Қағидаларға 6 қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның оралман мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімін алу туралы өтінішінің кіріс хат-хабары ретінде тіркелгендігі туралы жазбаша хабарлама береді және өтініш пен құжаттарды Заңның 20-бабына сәйкес шешім қабылдау үшін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
14. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне өтініш берушіге жеткізу үшін жергілікті атқарушы органның оралман мәртебесін беруге келісетіні не бас тарту себептерін уәжді түрде негіздей отырып, одан бас тартуы туралы шешімін жібереді.
15. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері жергілікті атқарушы органның этникалық қазаққа мәртебе беру келісімін алғаннан кейін бір ай ішінде оны өтініш берушіге жібереді немесе бас тартылғаны жөнінде хабарлайды.
16. Этникалық қазақ және оның отбасы мүшелері тұрғылықты жеріне келгеннен кейін оралман мәртебесін алу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органға немесе Мемлекеттік корпорацияға өтінішпен жүгінеді.

17. К заявлению прилагаются:
1) копия ранее вынесенного решения о согласии на присвоение статуса оралмана;
2) копии миграционных карточек с отметкой органов внутренних дел о временной регистрации.
18. При регистрации заявления местный исполнительный орган проверяет первичные сведения (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя через СДН МВД, с добавлением расширенных персональных данных путем ручного ввода на основании документов, представленных заявителем.
19. На момент регистрации заявления в АИС БД «Оралман» местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи через ГБД «Физические лица» на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД «Физические лица», местный исполнительный орган вносит данные претендента в БД «Оралман» путем ручного ввода на основании документов представленных претендентом и направляет запрос для генерации ИИН в СДН МВД.
20. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, претендующих на присвоение статуса оралмана, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с выдачей претенденту письменного уведомления о его регистрации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
21. Решение о присвоении статуса оралмана принимается местным исполнительным органом с учетом ранее принятого решения и оформляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в срок не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
22. На основании полученных персональных данных из АИС БД «Оралман», СДН МВД осуществляет процедуру генерации ИИН и в реальном времени направляет его в АИС БД «Оралман».
После получения ИИН от СДН МВД местные исполнительные органы осуществляют формирование ИИНа в удостоверение оралмана.
В случае изменения данных (при внесении ошибочных данных в БД «Оралман», либо при аннулировании сведений) местный исполнительный орган направляет уведомление о проведенных изменениях персональных данных в СДН МВД. Данная процедура возможна только до выдачи удостоверения оралмана.
23. Заявителю и совершеннолетним членам его семей признанными оралманами, выдается удостоверение оралмана по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, зарегистрированное в журнале учета выдачи удостоверения оралмана по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Несовершеннолетние члены семьи оралмана вписываются в удостоверение заявителя или его (ее) супруги(а), соответствующей (его) требованиям пункта 2 настоящих Правил.

17. Өтінішке:
1) оралман мәртебесін беруге келісім берілгені туралы бұрын шығарылған шешімнің көшірмесі;
2) ішкі істер органдарының уақытша тіркелгені туралы белгісі бар көші-қон карточкаларының көшірмелері қоса беріледі.
18. Өтінішті тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш беруші тапсырған құжаттардың негізінде қолмен енгізу арқылы кеңейтілген жеке деректерді қоса отырып, ІІМ ҚХЖ арқылы өтініш берушінің бастапқы мәліметтерін (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) тексереді.
19. Өтінішті «Оралман» ДҚ ААЖ-ға тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің деректерін «Жеке тұлғалар» МДҚ арқылы онда (оларда) ЖСН болу мәніне тексереді.
ЖСН болған жағдайда жаңа ЖСН генерациялау жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеген кезде қолда бар ЖСН пайдаланады.
«Жеке тұлғалар» МДҚ-да ЖСН болмаған кезде жергілікті атқарушы орган үміткер ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу арқылы үміткердің деректерін «Оралман» ДҚ енгізеді және ЖСН генерациялау үшін ІІМ ҚХЖға өтінім жібереді.
20. Өтінішті тіркеу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман мәртебесін алуға үміткерлерді тіркеу журналында жүзеге асырылады және үміткерге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның тіркелгені туралы жазбаша хабарлама беріледі.
21. Жергілікті атқарушы орган бұрын қабылданған шешімді ескере отырып, оралман мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды және ол жергілікті атқарушы орган өтінішті тіркеген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
22. «Оралман» ДҚ ААЖ-дан алынған жеке мәліметтердің негізінде ІІМ ХҚЖ ЖСН шынайы уақыт жағдайында генерациялау рәсімін жүзеге асырып, оны «Оралман» ДҚ ААЖ-ға жібереді.
ІІМ ХҚЖ-дан ЖСН алғаннан кейін жергілікті атқарушы орган ЖСН оралман куәлігіне қалыптастырады.
Деректер өзгерген жағдайда («Оралман» ДҚ қате деректер енгізген кезде немесе мәліметтер жойылған кезде) жергілікті атқарушы орган ІІМ ХҚЖ жүргізілген жеке деректерді өзгерту туралы хабарлама жібереді. Аталған рәсім тек оралман куәлігін бергенге дейін орындалуы мүмкін.
23. Оралман болып танылған өтініш берушіге және оның кәмелетке толған отбасы мүшелеріне осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Оралман куәлігінің берілуін есепке алу журналында тіркелген осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман куәлігі беріледі.
Оралманның кәмелет жасына толмаған отбасы мүшелері өтініш берушінің немесе оның жұбайының (зайыбының) куәлігіне осы Қағидалардың 2-тармағының талаптарына сәйкес жазылады.

24. Удостоверение оралмана является документом строгой отчетности и служит основанием для подтверждения его статуса.
25. В случае утери удостоверения, оралман обращается в местный исполнительный орган с заявлением в произвольной форме об утере и предоставлении его дубликата. Местный исполнительный орган не позднее пяти рабочих дней со дня подачи заявления выдает дубликат удостоверения оралмана с ранее выданным номером, в котором ставится штамп «дубликат».
Приложение 1
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 1
______________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от ___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) заявителя)
______________________________________________
(проживающего по адресу)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о присвоении статуса оралмана
Прошу присвоить мне и членам моей семьи статус оралмана в связи
с прибытием / планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях
постоянного проживания на исторической родине в _____________________
области (городе республиканского значения, столице)
Члены семьи, не являющиеся гражданами Республики Казахстан:
1) супруг (супруга)___________________________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) ____________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей __________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в
браке
_______________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
В случае обнаружения регистрации меня и/или членов моей семьи
местным исполнительным органом в автоматизированной информационной
системе «База данных «Оралман» в другом местном исполнительном органе
области, городов Астана, Алматы, прошу перевести мои имеющиеся
документы, в ___________________________________ (наименование
местного исполнительного органа, в который вносится данное
заявление), а также обеспечить обновление соответствующей записи в
информационной системе «База данных «Оралман» по месту подачи данного
заявления.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных
данных, необходимых для оказания услуги по присвоению статуса
оралмана.
«__» _________ 201__ года
_________________________
(подпись заявителя)
Документы принял:____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
лица принявшего документы)
«__» _________ 201__ года _____________________________________
(подпись лица принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 2
Журнал регистрации лиц,
претендующих на присвоение статуса оралмана
_______________________________
(местный исполнительный орган)
Дата регистрации заявления
Ф.И.О (при его наличии) претендента
Члены семьи претендента
Дата рождения
Адрес регистрации претендента
Дата выдачи уведомления о регистрации
Приложение 3
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 3
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления на присвоения статуса оралмана
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха
________________________ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) о
присвоении ему и членам его семьи зарегистрировано
________________________ (наименование местного исполнительного
органа) в Журнале регистрации лиц, претендующих на присвоение статуса
оралмана _______ (дата регистрации) за №______________ и будет
рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
Документы принял ______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного
сотрудника местного исполнительного органа, принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 4
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 4
Уведомление
об отказе в приеме заявления на присвоение
статуса оралмана
____________________________
от «___» _________ 201___ года
Претенденту ___________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) отказано в приеме заявления
на присвоение статуса оралмана о причине
_____________________________________ (указать причину).
____________________________________________ (Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и должность ответственного сотрудника местного
исполнительного органа).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 5
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 5
РЕШЕНИЕ
местного исполнительного органа о присвоении
статуса оралмана
«___» _________ 201___ года № ________
___________________ (наименование местного исполнительного
органа), рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан «О
миграции населения» заявление о присвоении статуса оралмана
___________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителей)
Принял решение ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель _____________ ____________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Приложение 6
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 6
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления на присвоение статуса оралмана в
качестве входящей корреспонденции
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха
________________________________ (Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) о присвоении ему и членам его семьи, планирующим въехать на
территорию Республики Казахстан для постоянного проживания в
___________ (область, города республиканского значения и столица)
статуса оралмана зарегистрировано
___________________________________(наименование загранучреждения
Республики Казахстан) в качестве входящей корреспонденции за №
______________ от ________ (дата) и будет рассмотрено в
установленными законом порядке и сроки.
Документы принял ______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность
ответственного сотрудника загранучреждения Республики
Казахстан, принявшего документы).
Приложение 7
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 7
страница 1
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы
органның атауы
ОРАЛМАН КУӘЛІГІ
КУӘЛІК № _________
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Туған күні___айы____жылы__ Жынысы ___
(Дата рождения месяц год) (Пол)
Туған жері (елі) ________________________
(Место рождения)
Азаматтығы ______________________________
(Гражданство)
Оралман мәртебесі берілген күні 20____ жылдың «__» ________
Дата присвоения статуса оралмана
Жергілікті атқарушы орган басшысының      (міндетін атқарушы адамның)
қолы
_______________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
страница 2
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи оралмана
____________________________________________________________________
Т.А.Ә (бар болса) Туған жылы, айы, күні Туыстық қатынасы
Ф.И.О (при его наличии) Дата рождения Родственное отношение
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
____________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
страница 3
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелерінің ЖСН
ИИН несовершеннолетних членов семьи оралмана
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған жылы, айы, күні_____________________________________
Дата рождения
Туыстық қатынасы__________________________________________
Родственное отношение
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
страница 4
Оралман куәлігінің қолданылу мерзімі
20__ жылдың «__» ______ дейін
Срок действия удостоверения оралмана до
«__» ______ 20__ года
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылданғанға немесе
қабылдамаса бір жылға дейін жарамды.
Удостоверение имеет силу до даты принятия, или в течение одного года
при непринятия гражданства Республики Казахстан.
_________________________ облысының (қаласының)
жергілікті атқарушы органының басшысы (міндетін атқарушы адам) __М.О.
Руководитель местного исполнительного органа (лицо исполняющий
обязанность) _________________________ области (города) ___ М.П.
бланк нөмірі ___________
номер бланка
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
Приложение 8
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 8
Журнал учета выдачи удостоверения оралмана
______________________________________________
(местный исполнительный орган)
Номер удостоверения оралмана
Номер дубликата удостоверения оралмана*
Дата выдачи
Основания выдачи
Ф.И.О (при его наличии) владельца удостоверения оралмана
Члены семьи, вписанные в удостоверение оралмана
Дата рождения
Адрес проживания заявителя

24. Оралман куәлігі қатаң есептегі құжат болып табылады және оның мәртебесін растау үшін негіз болады.
25. Куәлікті жоғалтқан жағдайда, оралман жоғалтқаны және оның телнұсқасын беру жөнінде еркін нысандағы өтінішпен жергілікті атқарушы органға жүгінеді. Жергілікті атқарушы орган өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бұдан бұрын берілген нөмірімен куәліктің телнұсқасын береді, оған «телнұсқа» деген мөртаңба қойылады.
Оралман мәртебесін беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан 1
_________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
кімнен
_________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________
(мекенжайында тұратын)
Оралман мәртебесін беру туралы
ӨТІНІШ
_________________________________ облысында (республикалық маңызы бар
қалада, астанада) тарихи отанымда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан
Республикасына келуіме/келуді жоспарлауыма байланысты маған және
менің отбасы мүшелеріме оралман мәртебесін беруіңізді сұраймын.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы
мүшелері:
1) жұбайы (зайыбы)____________________________________________;
2) өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының)
ата-аналары___________________;
3) балалары (оның ішінде асырап алған балалары) және олардың
отбасы мүшелері ____________________________________________________;
4) некеде тұрмайтын, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек
аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары) __________ көрсетіледі;
Өтінішке мынадай құжаттарды:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_________________________________________________ қоса беремін.
Жергілікті атқарушы орган менің және/немесе менің отбасым
мүшелерінің «Оралман» дерекқоры» автоматтандырылған ақпараттық
жүйесіне басқа облыс, Астана, Алматы қалаларының жергілікті атқарушы
органдарында тіркелуі байқалған жағдайда, менің қолда бар
құжаттарымды ________________________(аталған өтініш енгізілетін
жергілікті атқарушы органның атауы) жіберуді, сондай-ақ, «Оралман» ДҚ
ААЖ тиісті жазбаны осы өтінішті беретін орын бойынша жаңартуды
қамтамасыз етуді сұраймын.
Осы арқылы оралман мәртебесін беру бойынша қызмет көрсетуге
қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім
беремін.
2016 жылғы «__» ______________
________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды қабылдаған
_____________________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
лауазымы)
2016 жылғы «__» _________ _____________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан 2
Оралман мәртебесін беруге үміткер адамдарды
тіркеу журналы
_____________________________
(жергілікті атқарушы орган)
Р/с №
Өтінішті тіркеген күн
Үміткердің Т.А.Ә (бар болса)
Үміткер отбасының мүшелері
Туылған күні
Үміткердің тіркелген мекенжайы
Тіркеу туралы хабарлама берілген күн
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан 3
Оралман мәртебесін беруге өтінішті тіркеу туралы
ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың __________________________ (тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) оған және оның отбасы мүшелеріне
оралман мәртебесін беру туралы өтініші ______________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы) Оралман мәртебесін беруге
үміткер адамдарды тіркеу журналында _________________ (тіркеген күні)
№_____________ тіркелгенін және заңмен белгіленген тәртіппен және
мерзімде қаралатынын хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған: ________________________________________
(жергілікті атқарушы органның құжаттарды қабылдаған жауапты
қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан 4
Оралман мәртебесін беруге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы
хабарлама
________________________________________________
20 ___жылғы «___»_______
Үміткерге_____________________________________________ (тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________(себебін көрсету)
себебі бойынша оралман мәртебесін беруге өтінішін қабылдаудан бас
тартылды.
________________________________________________ (жергілікті атқарушы
органның жауапты қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан 5
Жергілікті атқарушы органның оралман мәртебесін беру туралы
20 __ жылғы «__» ________№_____
ШЕШІМІ
_________________________________ (жергілікті атқарушы органның
атауы) «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес оралман мәртебесін беру туралы
_____________________________________________________________________
(өтініш берушілердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________ өтінішін қарап,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________ туралы шешім қабылдады.
Басшысы __________________________ __________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан 6
Оралман мәртебесін беруге өтінішті кіріс хат-хабары
ретінде тіркеу туралы
ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың _________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) тұрақты тұру үшін Қазақстан
Республикасының аумағына _________________________________ (облысына,
республикалық маңызы бар қалаға және астанаға) келуді жоспарлаған
оған және оның отбасы мүшелеріне оралман мәртебесін беру туралы
өтініші _______ (тіркеген күні) № ______________ кіріс хат-хабары ретінде_____________________ (Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы) тіркелгенін және заңмен белгіленген тәртіппен және мерзімде қаралатынын хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған:_________________________________________ (Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің құжаттарды қабылдаған жауапты қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы).
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан 7
1-бет
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы
органның атауы ОРАЛМАН КУӘЛІГІ КУӘЛІК № _________
УДОСТОВЕРЕНИЕ
ФОТО
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Туған күні___айы____жылы__ Жынысы ___
(Дата рождения месяц год) (Пол)
Туған жері (елі) ________________________
(Место рождения)
Азаматтығы ______________________________
(Гражданство)
Оралман мәртебесі берілген күні 20____ жылғы «__» ________
Дата присвоения статуса оралмана
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
ИИН
2-бет
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи оралмана
____________________________________________________________________
Т.А.Ә (бар болса) Туған жылы, айы, күні Туыстық қатынасы
Ф.И.О (при его наличии) Дата рождения Родственное отношение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
3-бет
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелерінің ЖСН
ИИН несовершеннолетних членов семьи оралмана
ФОТО
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған жылы, айы,
күні ______________________________________________
Дата рождения
Туыстық қатынасы __________________________________
Родственное отношение
ИИН
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
4-бет
Оралман куәлігінің қолданылу мерзімі 20__ жылдың «__» ______ дейін
Срок действия удостоверения оралмана до «__» ______ 20__ года
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағанға немесе
қабылдамаса бір жылға дейін жарамды.
Удостоверение имеет силу до даты принятия, или в течение одного года
при непринятия гражданства Республики Казахстан.
_______________________________________________ облысының (қаласының)
Жергілікті атқарушы органның басшысы (міндетін атқарушы адам) __ М.О.
Руководитель местного исполнительного органа (лицо исполняющий
обязанность) ______________________________ области (города) ___ М.П.
бланк нөмірі ___________
номер бланка
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан 8
Оралман куәлігінің берілуін есепке алу журналы
_______________________________________________
(жергілікті атқарушы орган)
Р/с №
Оралман куәлігінің нөмірі
Оралман куәлігі телнұсқасының нөмірі
Берілген күні
Беруге негіздеме
Оралман куәлігі иесінің Т.А.Ә. (бар болса)
Оралман куәлігіне жазылған отбасы мүшелері
Туылған күні
Өтініш берушінің мекенжайы