Об утверждении Правил организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13201.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правил организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года
№ 52
Правила
организации и осуществления учебного процесса,
учебно-методической и научно-методической деятельности в
военных, специальных учебных заведениях
Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13201 болып тіркелді.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділем министрлігінің Республикалық құқтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ.Демеуовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 52 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары

Глава 1. Основные положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании") и определяют порядок организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – организации образования МВД).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) академический календарь – календарь проведения учебных и контрольных мероприятий, практик в течение учебного года с указанием дней отдыха (каникул и праздников), который утверждается начальником организации образования МВД на основании решения Ученого совета Учебный год состоит из академических периодов, периодов промежуточной аттестации, каникул и практик. На выпускном курсе в учебный год включается период итоговой аттестации. Академический период (семестр, триместр, квартал) и его продолжительность организации образования МВД устанавливают самостоятельно;
2) научно-методическая работа – многоуровневая, многофункциональная система совместной деятельности руководителей, профессорско-преподавательского состава и структурных подразделений организаций образования МВД, способствующая обеспечению качества образования посредством повышения профессиональной компетентности профессорско-преподавательского состава и решения инновационных проблем образовательного процесса;
3) лекция – вид учебного занятия составляющий основу теоретической подготовки обучающихся. Лекции представляют систематизированные основы научных знаний по дисциплине, раскрывающие состояние и перспективы развития соответствующей области научного знания, концентрирующие внимание обучающихся на наиболее сложных вопросах, стимулирующие их активную познавательную деятельность и способствующие к формированию творческого мышления;
4) рабочий учебный план (далее - РУПл) – учебный документ, разрабатываемый организацией образования МВД самостоятельно на основе типового учебного плана специальности и индивидуальных учебных планов обучающихся;

1-тарау. Негізгі ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылдың 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 4) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – "Білім туралы" Заң) әзірленген және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында (бұдан әрі – ІІМ білім беру ұйымдары) оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) академиялық күнтізбе – демалыс (каникулдар мен мерекелер) күндерін көрсете отырып, оқу жылы ішінде оқу және бақылау іc-шараларын, практикаларды өткізу күнтізбесі, оны Ғылыми кеңес шешімінің негізінде ІІМ білім беру ұйымының бастығы бекітеді. Оқу жылы академиялық кезеңдерден, аралық аттестаттау кезеңдерінен, каникулдардан және практикалардан тұрады. Бітіруші курста оқу жылына қорытынды аттестаттау кезеңі қосылады. Академиялық кезеңді (семестр, триместр, тоқсан) және оның ұзақтығын ІІМ білім беру ұйымдары дербес анықтайды.
2) ғылыми-әдістемелік жұмыс – профессорлық-оқытушы құрамның кәсіптік құзыретін арттыру және білім беру процесінің инновациялық проблемаларын шешу арқылы білім сапасын қамтамасыз етуге ықпал ететін ІІМ білім беру ұйымдары басшыларының, профессорлық-оқытушы құрамының және құрылымдық бөліністердің бірлескен қызметінің көп деңгейлі, көп функциялы жүйесі;
3) дәріс - білім алушылардың теориялық даярлығының негізін құрайтын оқу сабағының түрі. Олар ғылыми білімнің жай-күйі және тиісті саласын дамыту перспективаларын ашатын, білім алушылардың назарын анағұрлым күрделі мәселелерге аударатын, олардың белсенді танымдық қызмет пен шығармашылық ойлау қабілетін қалыптастыратын пән бойынша ғылыми білімдердің жүйелі негіздерін қамтиды;
4) жұмыс оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) – мамандық бойынша әзірленетін үлгілік оқу жоспары мен білім алушылардың жеке оқу жоспарлары негізінде ІІМ білім беру ұйымы дербес әзірлейтін оқу құжаты;

5) рабочая учебная программа (силлабус) – документ, разрабатываемый организацией образования МВД для конкретной дисциплины рабочего учебного плана на основе типовой учебной программы, утверждаемый начальником организации образования МВД;
6) лабораторная работа – вид учебного занятия связующего теорию и практику, проводимый в целях практического освоения обучающимися научно-теоретических положений изучаемой дисциплины, овладения ими техникой экспериментальных исследований и анализа полученных результатов, привития навыков работы с лабораторными установками, контрольно-измерительными приборами и вычислительной техникой;
7) профессиональная практика – вид учебной деятельности, направленной на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ, связанных с будущей профессиональной деятельностью в органах внутренних дел (далее – ОВД);
8) учебно-методический комплекс специальности (далее – УМКС) – совокупность документов, содержащих методические указания по прохождению профессиональных практик, по выполнению дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций, и по итоговой государственной аттестации обучающихся;
9) учебно-методическая работа - это деятельность организации образования МВД по обеспечению образовательного процесса психолого-педагогическими, дидактико-методическими и учебно-материальными объектами для достижения его обучающих, воспитательных и развивающих целей;
10) учения – форма практического обучения, способствующего проверке, уточнению и закреплению теоретических знаний и привитию обучающимся навыков в выполнении оперативно-служебных задач. Учения проводятся по специально разработанному плану (сценарию), в котором определяются тема, учебные цели, участники, район (место) и время проведения, даются краткие организационно-методические указания. При проведении учений с привлечением практических работников план согласовывается с руководством практических ОВД;
11) учебный процесс – система организационных и дидактических мероприятий, направленных на реализацию содержания образования в организациях образования МВД;
12) расписание учебных занятий – документ, связывающий в единую систему звенья и элементы учебного процесса и регламентирующий учебную работу обучающихся, профессорско-преподавательского состава и учебно-вспомогательного персонала. Расписание учебных занятий утверждается заместителем начальника организации образования МВД и доводится до сведения обучающихся и преподавателей не позднее, чем за две недели до начала учебного процесса;

5) жұмыс оқу бағдарламасы (силлабус) – нақты бір пән бойынша әзірленетін үлгілік оқу бағдарламалары негізінде ІІМ білім беру ұйымы дербес әзірлейтін оқу құжаты;
6) зертханалық жұмыс - зертханалық жұмыстар теория мен практиканы бір-бірімен байланыстырушы буын болып табылады және оқытылатын пәннің ғылыми-теориялық ережесін білім алушыларға практикалық нысанда үйретуге, олардың тәжірибелі зерттеулер өткізудің тәсілдерін игеріп, алынған нәтижелерді сараптай білуін, зертханалық қондырғылар, бақылау-өлшеу аспаптары мен анықтау техникалары арқылы жұмыс жүргізу қабілеттерін жетілдіру мақсатында өткізілетін оқу сабағының түрі;
7) кәсіптік практика - ішкі істер органдарында (бұдан әрі – ІІО) болашақ кәсіптік қызметпен байланысты белгілі бір жұмыс түрін орындау процесінде теориялық білімді, дағдыларды бекітуге, практикалық машықтар мен құзыреттерді қалыптастыруға және дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі;
8) мамандық бойынша оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – МОӘК) - кәсіптік практикалардан өту, дипломдық жұмыстарды (жобаларды), магистрлік диссертацияларды қорғау және білім алушының мемлекеттік аттестаттау қорытындысы бойынша әдістемелік нұсқауларды қамтитын құжаттардың жиынтығы;
9) оқу-әдістемелік жұмыс - білім беру процесін оқытушылық, тәрбиелік және дамытушылық мақсаттарға жеткізу үшін психологиялық-педагогикалық, дидактикалық-әдістемелік және оқу-материалдық объектілермен қамтамасыз ету бойынша ІІМ білім беру ұйымының қызметі.
10) оқу-жаттығу - теориялық білімді тексеруге, нақтылауға және бекітуге, жедел-қызметтік міндеттерді шешуде білім алушыларға машықтарды дарытуға ықпал ететін практикалық оқыту нысаны. Оқу-жаттығу арнайы әзірленген жоспар (сценарий) бойынша өткізіледі, онда тақырып, оқу мақсатттары, қатысушылар, өткізу ауданы (орны) және уақыты, қысқа ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар беріледі. Практикалық қызметкерлерді тарта отырып, оқу-жаттығу өткізілген кезде жоспар практикалық ІІО басшылығымен келісіледі;
11) оқу процесі - ІІМ білім беру ұйымдарында білім беру мазмұнын іске асыруға бағытталған ұйымдастырушылық және дидактикалық іс-шаралардың жүйесі;
12) оқу сабақтарының кестесі – оқу процесінің буындары мен элементтерін бірыңғай жүйеге байланыстыратын және білім алушылардың, профессорлық-оқытушылық құрам мен қосалқы оқу персоналының оқыту жұмысын реттейтін құжат. Сабақтардың оқу кестесін ІІМ білім беру ұйымы бастығының орынбасары бекітеді, білім алушылар мен оқытушыларға оқу процесі басталардан екі апта бұрын кешіктірілмей хабарланады.

13) учебно-методический комплекс дисциплины (далее – УМКД) – совокупность единичных учебных и методических материалов, направленных на обеспечение освоения обучающимися содержания учебных дисциплин, который разрабатывается на основе рабочей учебной программы (силлабуса);
14) практическое занятие – вид учебного занятия проводимого для углубления, расширения и конкретизации теоретических знаний, полученных на лекционных и семинарских занятиях до уровня их практического использования;
15) семинар – вид учебного занятия, проводимого по наиболее сложным вопросам (темам, разделам) учебной дисциплины и имеющий целью углубленного изучения содержания учебной дисциплины, привитие обучающимся навыков самостоятельного поиска и анализа учебной информации;
16) транскрипт – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин за соответствующий период обучения с указанием кредитов (часов) и оценок в буквенном и цифровом выражении;
17) типовой учебный план – учебный документ, разрабатываемый на основе Государственного общеобязательного стандарта высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669), регламентирующий структуру и объем образовательной программы по циклам дисциплин, с указанием перечня и минимального объема кредитов дисциплин обязательного компонента и всех видов практик, итоговой аттестации;
18) типовая учебная программа (далее – ТУПр) – учебный документ, который определяет содержание, объем и порядок изучения дисциплины обязательного компонента типового учебного плана, отражает круг основных знаний, умений, навыков и компетенций, необходимых для освоения, рекомендуемую литературу.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации учебного процесса
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организации образования МВД осуществляют подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием в соответствии с:
1) перечнем специальностей и квалификаций по образовательным программам, реализуемым в организациях образования МВД;

13) пәннің оқу-әдістемелік кешені (бұдан әрі – ПОӘК) – жұмыс оқу бағдарламасының (силлабус) негізінде дайындалатын, білім алушылардың оқу пәндері мазмұнын меңгеруін қамтамасыз етуге бағытталған оқу және әдістемелік материалдардың жиынтығы;
14) практикалық сабақ – дәріс және семинар сабақтарында алынған теориялық білімді тереңдету, кеңейту, нақтылау және оны практикалық қолдана білу денгейіне дейін арттыру мақсатында өткізілетін сабақ түрі;
15) семинар - оқу пәнінің анағұрлым күрделі сұрақтары (тақырыптары, тараулары) бойынша және оқу пәнінің мазмұнын тереңірек зерделеу, білім алушылардың өзіндік іздену және оқу ақпаратын сараптау қабілетін жетілдіру мақсатында өткізілетін оқу сабағының түрі;
16) транскрипт – кредиттерді (сағаттар) және сандық әрі әріптік мәндегі бағасын көрсете отырып, оқытудың тиісті кезеңінде меңгерілген пәндердің тізбесін қамтитын құжат;
17) үлгілік оқу жоспары – "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13202 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына (бұдан әрі – МЖБС) негізінде әзірленетін, міндетті компонент пәндерінің тізбесі мен кредиттердің ең аз көлемін және практиканың, қорытынды аттестаттаудың барлық түрлерін көрсете отырып, пәндер циклі бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы мен көлемін регламенттейтін оқу құжаты.
18) үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - ҮОБ) – оқу мазмұнын, көлемін, пәнді зерделеу тәртібін, үлгілік оқу жоспарының міндетті компонентін айқындайтын, ұсынылатын әдебиетті меңгеру үшін қажетті негізгі білімнің, машықтың, дағдының және құзыреттіліктің көлемін көрсетеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ІІМ білім беру ұйымдары жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды дайындауды:
1) ІІМ білім беру ұйымдары іске асыратын оқу бағдарламалары бойынша мамандықтар мен біліктіліктер тізбесіне;

2) ГОСО;
3) академическим календарем;
4) типовыми и рабочими учебными планами специальностей;
5) типовыми и рабочими учебными программами по дисциплинам.
4. Учебный процесс в организациях образования МВД осуществляется посредством избрания содержания образования, планирования учебного процесса, выбора форм и методов проведения учебных занятий, самостоятельной работы обучающихся, форм текущего, промежуточного и итогового контроля учебных достижений обучающихся.
5. Структура содержания образования определяется в соответствии с требованиями ГОСО, рабочим учебным планам и программам, объему учебной нагрузки, продолжительности академических периодов, видам академических занятий, объему учебного материала.
Структура образовательных программ формируется из различных видов учебной работы, определяющих содержание образования, и отражает их соотношение, измерение и учет.
6. Планирование и организация учебного процесса осуществляются в соответствии с ТУП и РУП, академическим календарем, расписанием учебных занятий.
ТУП регламентирует структуру и объем образовательной программы по циклам дисциплин, с указанием перечня и минимального объема кредитов дисциплин обязательного компонента и всех видов профессиональных практик, итоговой аттестации.
В РУПл определяется перечень и трудоемкость каждой учебной дисциплины обязательного компонента и вузовского компонента в кредитах, порядок их изучения, виды учебных занятий и формы контроля.
РУПл разрабатывается на учебный год обучения и утверждается начальником организации образования МВД на основании решения Ученого совета и согласовывается с профильной службой Министерства внутренних дел (далее – МВД). РУПл служит основой для расчета трудоемкости учебной работы преподавателя.
Форма, структура и РУПл разрабатывается организацией образования МВД самостоятельно.
7. Во всех формах учебных планов используется единая система кодировки дисциплин, предусматривающая присвоение каждой учебной дисциплине учебного плана соответствующего кода в символах буквенного и цифрового выражения.
8. Допускается освоение учебной дисциплины в течение нескольких академических периодов. По завершению изучения дисциплины обучающиеся сдают итоговой контроль в форме экзамена. Если дисциплина имеет продолжительность два и более академических периодов, по завершению каждого академического периода проводится промежуточный контроль в форме экзамена. Все виды профессиональных практик, курсовых работ (проектов) курсантов и научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы магистрантов, докторантов оцениваются посредством защиты.

2) МЖМБС;
3) академиялық күнтізбеге;
4) мамандықтардың үлгілік және ЖОЖ-ға;
5) пән бойынша үлгілік және жұмыс оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырады.
4. ІІМ білім беру ұйымдарындағы оқу процесі білім берудің мазмұнын таңдау, оқу процесін жоспарлау, оқу сабақтарын өткізудің әдістері мен түрлерін таңдау, білім алушылардың өзіндік жұмыстары, білім алушылардың оқу жетістіктерін ағымдағы, аралық және қорытынды бақылау нысандары арқылы жүзеге асырылады.
5. Білім беру мазмұнының құрылымы МЖМБС талаптарына, оқу жоспарлары мен бағдарламаларына, оқу жүктемесінің көлеміне, академиялық кезендердің ұзақтығына, академиялық сабақтардың түрлеріне, оқу материалының көлеміне қойылған талаптарға сәйкес анықталады.
Білім беру бағдарламаларының құрылымы білім берудің мазмұнын анықтайтын, олардың қатысын, өлшемін және есебін көрсететін әртүрлі оқу жұмыстарынан қалыптасады.
6. Оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру үлгілік және жұмыс оқу жоспарларына, академиялық күнтізбеге, оқу сабақтарының кестелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
ҮОЖ міндетті компонент пәндерінің тізбесі мен кредиттердің ең аз көлемін және практиканың, қорытынды аттестаттаудың барлық түрлерін көрсете отырып, пәндер циклі бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы мен көлемін регламенттейді.
ЖОЖ-да міндетті компонент пен жоғары оқу орнының компоненттегі әрбір оқу пәнінің тізбесі мен еңбек сыйымдылығы кредиттермен, оларды оқыту тәртібі, оқу сабақтарының түрі және бақылау нысандары анықталады.
ЖОЖ оқу жылына әзірленеді және ғылыми кеңестің шешімі негізінде ІІМ білім беру ұйымының бастығы бекітеді және Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) бейінді қызметімен келіседі. ЖОЖ оқытушысының оқу жұмысының еңбек сыйымдылығын есептеу үшін негіз болып табылады.
ЖОЖ-ның нысанын, құрылымын және әзірлеу тәртібін ІІМ білім беру ұйымы дербес айқындайды.
7. Оқу жоспарларының барлық нысандарында пәндерді бірыңғай кодтау жүйесі қолданылады, ол оқу жоспарының әр пәніне тиісінше әріптік және сандық белгісімен код береді.
8. Оқу пәнін бірнеше академиялық кезенде меңгеруге жол беріледі. Пәнді зерделеу аяқталған соң, білім алушылар емтихан нысанында қорытынды бақылау тапсырады. Егер пән ұзақтығы екі және одан көп академиялық кезеңнен тұрса, әр академиялық кезеңнің соңында емтихан нысанында аралық бақылау өткізіледі. Кәсіптік практикалардың барлық түрлері, курстық жұмыстар (жобалар) және магистранттардың ғылыми-зерттеу жұмыстары (тәжірибелік-зерттеу) қорғау арқылы бағаланады.

9. Допускается введение летнего семестра (за исключением выпускного курса) продолжительностью не менее 4 недель для удовлетворения потребностей в дополнительном обучении, ликвидации академической задолженности или разницы в учебных планах при переводе из других вузов, изучения учебных дисциплин и освоения кредитов обучающихся в других вузах с обязательным их перезачетом в своем вузе, повышения среднего балла успеваемости (GPA).
10. В расписании учебных занятий содержится полная информация о времени, месте и виде занятий для каждого курса, отдельных его потоков и учебных групп, с указанием лиц, проводящих занятия и изучаемых тем.
Расписание учебных занятий должно соответствовать учебному плану и программам, отвечать основным педагогическим требованиям и составляться с учетом разрабатываемых структурно-логических схем изучения дисциплин.
Изменения в расписании учебных занятий допускаются только в исключительных случаях на основании мотивированного рапорта (в произвольной форме) и с разрешения заместителя начальника организации образования ОВД, курирующего учебную работу.
11. Реализация образовательных программ осуществляется на основе УМКС и УМКД, рабочих учебных программ (силлабусов) дисциплин.
Форма, структура УМКС и УМКД, рабочих учебных программ (силлабусов) дисциплин разрабатывается организацией образования МВД самостоятельно.
УМКС включает типовой учебный план, РУПл, методические указания по прохождению всех видов профессиональных практик, по выполнению дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций, магистерских проектов, по итоговой государственной аттестации обучающихся.
Разработчик УМКС несет ответственность за качественную подготовку учебно-методических материалов, включенных в комплекс и их соответствие установленным требованиям.
12. УМКД включает лист внесения изменений и дополнений в УМКД, типовую учебную программу дисциплины (для дисциплин обязательного компонента), рабочую программу дисциплины (силлабус), карту учебно-методической обеспеченности дисциплины, тезисы лекций, методические рекомендации по изучению дисциплины, методические указания по выполнению контрольных, курсовых работ (проектов) и лабораторных практикумов (при предусмотрении в РУПл), материалы по контролю и оценке учебных достижений обучающихся, программное и мультимедийное сопровождение учебных занятий, перечень специализированных аудиторий, кабинетов, лабораторий (при их наличии) с описанием целей их использования.
УМКД рассматривается и утверждается на заседании кафедры. Разработка, внесение изменений и дополнений в УМКД устанавливается организацией образования МВД самостоятельно. Разработка УМКД предусматривается для вновь вводимых дисциплин. Изменения и дополнения вносятся в существующие УМКД.
УМКД хранится на соответствующей кафедре. В распечатанном виде представляются протокол (выписка) заседания кафедры о утверждении УМКД, лист внесения изменений и дополнений в УМКД, рабочая программа дисциплины (силлабус). Остальные элементы УМКД хранятся в электронном виде. Исключение составляют УМКД, разрабатываемые по дисциплинам с ограничительным грифом распространения, хранение которых осуществляется в соответствии с требованиями законодательства по защите государственных секретов.
Кафедра разрабатывает УМКД и учебно-методические материалы, включенные в комплекс на основе рабочей учебной программы (силлабуса).

9. Қосымша оқыту қажеттіліктерін қанағаттандыру, академиялық қарызды немесе оқу жоспарларындағы айырмашылықты жою, оқу пәндерін зерделеу және студенттердің өз жоғары оқу орнында міндетті түрде қайта сынақ тапсырумен басқа жоғары оқу орындарында кредиттерді игеру, үлгерімнің орта балын (GPA) көтеру үшін ұзақтығы кемінде 4 аптаны құрайтын жазғы семестрді (бітірушілер курсын қоспағанда) енгізуге жол беріледі.
10. Оқу сабақтарының кестесінде әрбір курс, оның жекеленген ағындары мен оқу топтары үшін сабақ өтетін орындары, уақыты мен түрлері, сабақты өткізетін адамдар көрсетіледі.
Оқу сабақтарының кестесі оқу жоспары мен бағдарламаларға сәйкес келуі, негізгі педагогикалық талаптарға жауап беруі тиіс, пәнді зерделеудің әзірленетін құрылымдық-логикалық сызбаларын ескере отырып, дайындалады.
Оқу сабақтарының кестесіне өзгерістер оқу жұмысын бақылайтын ІІО білім беру ұйымы бастығы орынбасарының рұқсатымен және дәйекті жазылған баянат (еркін нысандағы) негізінде енгізуге жол беріледі.
11. Білім беру бағдарламалары мамандық бойынша МОӘК және ПОЖБ, пәндердің жұмыс оқу бағдарламаларына (силлабустарға) негізінде жүзеге асырылады.
МОӘК және ПОЖБ, пәндердің жұмыс оқу бағдарламаларының дайындаудың нысаны, құрылымын ІІМ білім беру ұйымы дербес анықтайды.
МОӘК үлгілік оқу жоспарды, ЖОЖ, практиканың барлық түрлерін өту көзделген білім алушылардың мемлекеттік аттестаттау қорытындысын, дипломдық жұмыстарды (жобаларды), магистрлік диссертацияларды орындау бойынша әдістемелік нұсқауларды қамтиды.
МОӘК әзірлеуші кешенге енгізілген оқу-әдістемелік материалдардың сапалы дайындалуына және олардың бекітілген талаптарға сәйкес келуі үшін жауап береді.
12. ПОӘК-ті өзгерістер мен толықтырулар енгізу парағы, пәннің үлгілік оқу бағдарламасы (міндетті компонент пәні үшін), пәннің жұмыс бағдарламасы (силлабус), пәнді оқу-әдістемелік қамтамасыз ету картасы, дәрістердің тезистері, пәнді оқыту бойынша әдістемелік нұсқаулар, бақылау, курстық жұмыстарды (жобаларды) және зертханалық практикумдарды (егер ол ЖОЖ көзделген болса), білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау және бақылау бойынша материалдарды, оқу сабақтарын бағдарламалық және мультимедиялық сүйемелдеуді, қолданылу мақсатын көрсете отырып мамандандырылған аудиториялардың, кабинеттердің, зертханалардың (егер олар болса) тізімін қамтиды.
ПОӘК кафедра отырысында қаралады және бекітіледі. ПОӘК әзірлеу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін ІІМ білім беру ұйымдары дербес анықтайды. ПОӘК әзірлеу жаңадан енгізілген пәндер үшін көзделген. Өзгерістер мен толықтырулар қолданыстағы ПОӘК-ге енгізіледі.
ПОӘК тиісті кафедрада сақталады. Мыналар: ПОӘК бекіту туралы кафедраның отырысының хаттамасы (үзінді-көшірме); ПОӘК-ге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы парақ; Пәннің жұмыс бағдарламасы (силлабус) басып шығарылған күйінде ұсынылады. ПОӘК-нің қалған элементтері электронды нұсқада сақталады. Сақталу тәртібі мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарына сәйкес дайындалатын, жариялануы шектеулі пәндер бойынша ПОӘК-ге бұл ереже қолданылмайды.
Кафедра жұмыс оқу бағдарламалары (силлабус) негізінде кешенге енгізілген ПОӘК және оқу-әдістемелік материалдарды әзірлейді.

13. Содержание всех учебных дисциплин определяется типовыми и рабочими учебными программами.
14. Рабочая учебная программа (силлабус) входит в структуру УМКД, рассматривается на заседании кафедры и на заседании учебно-методического совета организации образования МВД.
Структура учебной программы включают в себя титульный лист, предисловие, описание изучаемой дисциплины, ее цели и задачи, пререквизиты и постреквизиты, тематический план, содержание дисциплины (краткое описание каждой темы согласно тематическому плану), список рекомендуемой литературы, планы занятий с указанием темы, вида занятия, рассматриваемых вопросов, вида и содержания заданий, рекомендуемой литературы, планы самостоятельной работы обучающихся (с указанием темы, вида и содержания заданий), график выполнения и сдачи заданий по дисциплине, политика и процедура курса, вопросы и задания к рубежному контролю, вопросы и задания (при наличии) к итоговому контролю;
15. Специальное учебное заведение МВД разрабатывает и утверждает учебную программу курсов повышения квалификации и переподготовки сотрудников ОВД, которая определяет продолжительность, содержание обучения и согласовывается с заинтересованными службами ОВД и кадровым подразделением МВД.
Комплектование контингента обучающихся курсов повышения квалификации и переподготовки осуществляется в соответствии с Планом-графиком, который формируется на основе заявок служб ОВД и утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В организациях образования МВД устанавливаются следующие основные виды учебных занятий: лекции, семинары, практические занятия, лабораторные работы, учения, все виды профессиональных практик. Проводятся и другие виды учебных занятий, вводимые по решению организации образования МВД.
17. В организации образования МВД ведется следующая основная учетная документация:
1) журнал учета учебных занятий, успеваемости и посещаемости учебной группы, с указанием наименование предмета, дата проведения занятия, тема, вид занятия и подпись преподавателя;
2) ведомость итогового контроля;
3) зачетная книжка обучающегося;
4) сводная итоговая ведомость;
5) журнал учета взаимных посещений учебных занятий кафедры, в котором указывается должность, звание и фамилия как посетившего, так и проводившего занятие, кроме этого указывается дата и цель посещения, дисциплина и тема с указанием продолжительности занятия, места проведения и краткое описание занятия. В журнале учета взаимных посещений учебных занятий кафедры отражаются результаты по посещениям занятий, положительный опыт и мнения посетившего занятие.

13. Барлық оқу пәндерінің мазмұны үлгілік және жұмыс оқу бағдарламаларымен анықталады.
14. Оқу жұмыс бағдарламасы (силлабус) МОӘК құрылымына кіреді, кафедра және ІІМ білім беру ұйымының оқу-әдістемелік кеңесінің отырысында қаралады.
Оқу бағдарламасының (силлабус) құрылымы титулдық парақты, алғысөзді, зерделенетін пәннің сипатын, оның мақсаты мен міндетін; пререквизиттер мен постреквизиттерді, тақырыптық жоспарларды; пәннің мазмұнын (тақырыптық жоспарға сәйкес әрбір тақырыптың қысқаша сипатын); ұсынылған әдебиеттердің тізімін; сабақтардың тақырыптары көрсетілген жоспарларды, сабақ түрлерін, қаралатын сұрақтарды, міндеттердің түрлері мен мазмұнын (міндеттердің мазмұны, түрлері және тақырыптары көрсетіледі), пән бойынша тапсырмаларды беру және орындау кестесін, курстың саясаты мен процедурасын, аралық бақылаудың сұрақтары мен тапсырмаларын, қорытынды бақылауға сұрақтар мен тапсырмаларды (болған жағдайда) қамтиды.
15. ІІМ-нің арнайы оқу орны ІІО қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарының оқу бағдарламасын әзірлейді және бекітеді, ол оқудың ұзақтығын, мазмұнын айқындайды және ІІО мүдделі қызметтерімен және ІІМ-нің кадр бөлімшесімен келісіледі.
Біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарында білім алушылардың контингентін жасақтау ІІО қызметтерінің өтінімдері негізінде құрастырылатын Жоспар-кестеге сәйкес жүзеге асырылады және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. ІІМ білім беру ұйымдарында оқу сабақтарының мынадай негізгі түрлері белгіленеді: дәрістер, семинарлар, практикалық сабақтар, зертханалық жұмыстар, оқу-жаттығулар, кәсіптік практиканың барлық түрлері. ІІО білім беру ұйымдарының шешімі бойынша оқу сабақтарының басқа да түрлері өткізіледі.
17. ІІМ білім беру ұйымында мынадай негізгі есепке алу құжаттамасы жүргізіледі:
1) оқу сабақтарын, оқу үлгерімін, оқу топтарының сабаққа қатысуын есепке алу журналдары, онда пәннің атауы, сабақты өткізу, сабақтың түрі мен оқытушының қолы қойылады;
2) қорытынды бақылау ведомосі;
3) білім алушының сынақ кітапшасы;
4) жиынтық қорытынды ведомость;
5) кафедраның оқу сабақтарына өзара қатысуын есепке алу журналы, мұнда сабаққа қатысушы мен сабақты өткізушінің аты-жөні мен лауазымы, сабаққа қатысудың мақсаты мен мерзімі, пән атауы және тақырыбы, сабақты өткізу ұзақтығы, өткізу орны, сабақтың қысқаша сипаты көрсетіледі. Журналда сабаққа қатысу бойынша нәтижелер, сабаққа қатысушының алған оң тәжірибесі мен ерекше көзқарасы жазылады;

6) журнал учета бланков дипломов;
7) транскрипт;
8) иная документация, по решению МВД или организаций образования МВД.
18. Организации образования МВД устанавливают нормативы трудоемкости различных видов работ, исходя из их сложности, которые включают в себя учебную, учебно-методическую, научно-исследовательскую, воспитательную работы, повышение квалификации, связь с практикой, несение службы и иные виды работ. Общий объем работ не превышает 1840 часов в течение учебного года.
Глава 3. Порядок осуществления учебного процесса в специальных учебных заведениях МВД
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В организациях образования МВД учебный процесс осуществляется по кредитной технологии обучения в соответствии с настоящими Правилами и дистанционной технологии обучения в соответствии с Законом "Об образовании".
20. Кредитная технология обучения в организациях образования МВД осуществляется на основе планирования последовательности изучения дисциплин с использованием кредита как унифицированной единицы измерения объема учебной работы преподавателя и обучающегося.
21. При кредитной технологии обучения учет трудоемкости учебной работы осуществляется по объему преподаваемого материала, измеряемого в кредитах.
22. Трудоемкость одного кредита теоретического обучения с учетом аудиторных занятий и самостоятельной работы обучающегося составляет 45 часов.
23. Кредитная технология обучения является накопительной, что означает нарастающий учет ранее освоенных кредитов по всем уровням образования.
24. Содержание образовательных программ устанавливается соответствующими ГОСО и реализуется через учебные планы и программы.
25. Организация образования МВД обеспечивает учебный процесс в полном объеме информационными источниками: учебниками, учебными пособиями, методическими пособиями и разработками по учебным дисциплинам, активными раздаточными материалами и указаниями по самостоятельной работе, электронными учебниками, доступом к сетевым образовательным ресурсам.
26. Основными задачами организации учебного процесса с использованием кредитной технологии в организациях образования МВД являются:
1) унификация объема знаний;
2) создание условий для максимального освоения теоретических знаний и практических навык обучающихся;
3) усиление роли и эффективности самостоятельной работы обучающихся;
4) выявление реальных учебных достижений обучающихся на основе эффективной процедуры их контроля.

6) диплом бланкілерін есепке алу журналы;
7) транскрипт;
8) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі немесе ІІО білім беру ұйымдарының шешімі бойынша басқа да құжаттама.
18. ІІМ білім беру ұйымдары оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми-зерттеу, тәрбие жұмыстары, біліктілікті арттыру, практикамен байланыс, қызмет өткеру және басқа да жұмыс түрлері қамтылған әртүрлі жұмыстардың еңбек сыйымдылығына олардың күрделілігін ескере отырып, нормативтерді дербес белгілейді. Жұмыстардың жалпы көлемі оқу жылы бойы 1840 сағаттан аспауы тиіс.
3-тарау. ІІМ-нің арнаулы оқу орындарында оқу процесін жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. ІІМ білім беру ұйымдарында осы Қағидағаларға сәйкес оқу процесі оқытудың кредиттік технологиясы және "Білім беру туралы" Заңға сәйкес қашықтықтан оқыту технологиясы бойынша жүзеге асырылады.
20. Кредиттік оқыту технологиясы білім алушы мен оқытушының оқу жұмысы көлемінің біріздендірілген өлшем бірлігі ретінде кредитті қолдану арқылы, білім алушының пәндерді реттілікпен оқуын өз бетінше жоспарлауы негізінде жүзеге асырылады.
21. ІІМ білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік технологиясы кезінде оқу жұмысының еңбек сыйымдылығын есепке алу кредитпен өлшенетін оқытылатын материалдың көлемі бойынша жүзеге асырылады.
22. Теориялық оқудың бір кредитінің еңбек сыйымдылығы аудиторлық сабақтар мен оқушылардың дербес жұмыстарын есепке алғанда 45 сағат құрайды.
23. Оқытудың кредиттік технологиясы білім берудің барлық деңгейлері бойынша бұрын меңгерілген кредиттердің өспелі есебін білдіретін жинақтаушы болып табылады.
24. Білім беру бағдарламаларының мазмұны тиісті МЖМБС-да белгіленеді және оқу жоспарлары мен бағдарламалары арқылы іске асырылады.
25. ІІМ білім беру ұйымы оқу процесін ақпараттық көздермен: оқулықтармен, оқу құралдарымен, оқу пәндері бойынша әдістемелік құралдармен және әзірлемелермен, белсенді тарату материалдарымен және дербес жұмыстар жөніндегі нұсқаулармен, электронды оқулықтармен, желілік білім ресурстарына қолжетімдікпен толық көлемде қамтамасыз етіледі.
26. Оқытудың кредиттік технологиясын пайдалану арқылы оқу процесін ұйымдастырудың негізгі міндеттері:
1) білім көлемін біріздендіру;
2) білім алушылардың теориялық білімі мен практикалық машықтарын игеру үшін барынша жағдай жасау;
3) білім алушылардың өзіндік жұмыстарының рөлі мен тиімділігін күшейту;
4) білім алушының оқудағы шынайы жетістіктерін оларды тиімді бақылау рәсімдері негізінде анықтау болып табылады.

27. Кредитная технология обучения включает:
1) введение системы кредитов для оценки трудозатрат обучающихся и преподавателей по каждой дисциплине;
2) использование интерактивных методов обучения;
3) активизацию самостоятельной работы обучающихся в освоении образовательной программы;
4) академическую свободу факультета (отделения) и кафедр в организации учебного процесса, формировании образовательных программ;
5) обеспечение учебного процесса всеми необходимыми учебными и методическими материалами на бумажных и электронных носителях;
6) эффективные методы контроля учебных достижений обучающихся;
7) использование балльно-рейтинговой системы оценки учебных достижений обучающихся по каждой учебной дисциплине.
28. Планирование педагогической нагрузки профессорско-преподавательского состава осуществляется в академических часах или кредитах. При этом педагогическая нагрузка на аудиторных занятиях рассчитывается по контактному времени работы преподавателя с потоком, группой, подгруппой. Затраты времени на индивидуальные виды работ с каждым обучающимся (прием заданий на самостоятельной работе обучающихся (далее – СРО), курсовых работ (проектов), прием экзаменов, в том числе в составе государственной аттестационной комиссии (далее – ГАК), руководство выпускными работами) рассчитываются на основе норм времени, установленных организациями образования МВД самостоятельно.
29. Один академический час аудиторной работы составляет не менее 40 минут. Исключение составляют лабораторные занятия, а также занятия по физической культуре, в которых время контактной работы преподавателя с обучающимся составляет не менее 80 минутам (два академических часа).
Один академический час всех видов профессиональных практик, научно-исследовательской работы обучающихся, итоговой государственной аттестации обучающихся составляет не менее 40 минут. Виды, сроки и содержание профессиональной практики определяются рабочими, рабочими учебными планами и учебными программами
30. При планировании объема учебной работы исходят из того, что один кредит равен 15 академическим часам следующих видов учебной работы:
1) аудиторной работы обучающегося на протяжении академического периода в виде семестра, равномерно распределенной по 1 часу в неделю;
2) работы обучающегося с преподавателем в период профессиональных практик;
3) работы обучающегося с преподавателем в период научно-исследовательской работы;
4) работы обучающегося по написанию и защите дипломной работы (проекта), магистерской или докторской диссертации;
5) работы обучающегося по подготовке и сдаче комплексного государственного экзамена по специальности.

27. Оқытудың кредиттік технологиясы:
1) білім алушылар мен оқытушылардың әрбір пән бойынша еңбек шығынын бағалау үшін кредиттер жүйесін енгізуді;
2) оқытудың интерактивті әдістерін пайдалануды;
3) білім беру бағдарламаларын меңгеруде білім алушылардың өзіндік жұмыстарын жандандыруды;
4) факультеттің (бөлім) және кафедралардың оқу процесін ұйымдастырудағы академиялық еркіндігін, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруды;
5) оқу процесін қағаз және электронды тасымалдағыштардағы барлық қажетті оқу және әдістемелік материалдармен қамтамасыз етуді;
6) білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бақылаудың тиімді әдістерін;
7) әрбір оқу пәні бойынша білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесін пайдалануды қамтиды.
28. Профессорлық-оқытушылық құрамның педагогикалық жүктемесін жоспарлау академиялық сағатпен немесе кредитпен жүзеге асырылады. Бұл ретте аудиториялық сабақтардағы педагогикалық жүктеме оқытушының ағыммен, топпен, кіші топпен байланыстық жұмыс уақыты бойынша есептеледі. Әрбір білім алушымен жеке жұмыс түрлеріне жұмсалатын уақыт шығыны (білім алушының өзіндік жұмысының (бұдан әрі – БӨЖ) тапсырмаларын, курстық жұмыстарды (жобаларды), емтихан қабылдау, оның ішінде мемлекеттік атестаттау комиссияның (бұдан әрі – МАК) құрамында, бітіруші курс жұмыстарына жетекшілік ету) ІІМ білім беру ұйымдары дербес бекіткен уақыт нормасы негізінде есептеледі. 29. Аудиториялық жұмыстың бір академиялық сағаты кемінде 40 минутты құрайды. Ерекшелік ретінде зертханалық сабақтар, сонымен бірге дене тәрбиесі сабақтары құрайды, онда оқытушының білім алушымен байланыстық жұмыс уақыты кемінде 80 минутқа тең (екі академиялық сағат).
Білім алушылардың практикасының барлық түрлерінің, ғылыми-зерттеу жұмыстарының бір академиялық сағаты, қорытынды мемлекеттік аттестаттау кемінде 40 минутқа тең.
30. Оқу жұмысының көлемін жоспарлау кезінде бір кредит төмендегідей оқу жұмыстарының 15 академиялық сағатына тең:
1) білім алушының аптасына 1 сағат бойынша тең бөлінген семестр түріндегі академиялық кезең ішіндегі аудиториялық жұмысы;
2) білім алушылардың кәсiби және зерттеу практикасы кезеңдеріндегі оқытушымен жұмысы;
3) білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстары кезеңдеріндегі оқытушымен жұмысы;
4) білім алушылардың дипломдық (жобалар), магистрлік немесе докторлық диссертация жұмыстарын жазу және қорғау жұмыстары;
5) білім алушылардың мамандық бойынша мемлекеттік емтихандарына (кешендік емтихан) дайындалу және тапсыру жұмыстары.

31. Учебная нагрузка обучающихся определяется продолжительностью академического часа и объемом учебных часов (не менее 40 минут), сопровождающих академические часы для разных видов учебной работы.
Поскольку один академический час аудиторной работы равен не менее 40 и 80 минутам, то академические часы аудиторной работы обучающегося дополняются соответствующим числом часов СРО таким образом, что на один кредит суммарная учебная нагрузка обучающегося в неделю на протяжении академического периода в виде семестра равна 3 часам.
Занятия по физической культуре не сопровождаются дополнительными часами СРО.
Каждый академический час практики (кроме учебной) сопровождается соответствующим числом учебных часов дополнительной работы обучающегося: 1 часом – для педагогической практики, 4 часами – для производственной практики и 7 часами – для исследовательской практики.
Каждый академический час научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы обучающегося (магистранта, докторанта), включая выполнение магистерской или докторской диссертации, сопровождается 7 часами СРО.
Каждый академический час итоговой аттестации обучающегося представляет собой учебный час контактной работы обучающегося с преподавателем по выполнению и защите дипломной работы (проекта), магистерской или докторской диссертации или работы обучающегося с преподавателем по подготовке и сдаче государственного комплексного экзамена. Каждый академический час итоговой аттестации обучающегося сопровождается 6 часами СРО.
32. Продолжительность практик определяется в неделях исходя из нормативного времени работы обучающегося на практике в течение недели, равного 30 часам (6 часов в день при 5-дневной рабочей неделе). Для вычисления количества недель объем практики в кредитах умножается на трудоемкость соответствующего вида практики в учебных часах и делится на продолжительность работы обучающегося на практике в течение недели, то есть на 30 часов.
Поскольку трудоемкость 1 кредита практики составляет 15 часов (по не менее 40 минутам) для учебной практики, 30 часов (по не менее 40 минутам) для педагогической практики, 75 часов (по не менее 40 минутам) для производственной практики и 120 часов (по не менее 40 минутам) для исследовательской практики, то соответственно продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет 0.5 недели для учебной практики, 1 неделя – для педагогической практики, 2.5 недели – для производственной практики и 4 недели – для исследовательской практики.
33. Планирование итоговой аттестации обучающихся и научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы магистрантов и докторантов в неделях определяется исходя из нормативного времени работы обучающихся в течение недели, равного 54 часам (9 часов в день, включая СРО, при 6-дневной рабочей неделе).

31. Білім алушылардың оқу жүктемесі академиялық сағаттардың ұзақтығымен және оқу жұмыстарының әр түрлері үшін академиялық сағатпен жүретін оқу сағаттарының көлемімен (кемінде 40 минуттан) анықталады.
Аудиториялық жұмыстың бір сағаты кемінде 40 және 80 минутқа тең болғандықтан, білім алушылардың аудиториялық жұмысының академиялық сағаттары тиіс БӨЖ сағаттарының тиісті санымен толығады, осылайша семестр түріндегі академиялық кезеңінің бір аптасындағы бір кредитке арналған білім алушының жиынтық оқу жүктемесі 3 сағатқа тең болады.
Дене тәрбиесі сабақтарына БӨЖ-дің қосымша сағаты берілмейді.
Әрбір практиканың академиялық сағаты (оқудан басқа) білім алушылардың қосымша жұмыстарының оқу сағаттарына сәйкес жүргізіледі: педагогикалық практикаға – 1 сағат, өндірістік практикаға – 4 сағат және зерттеу практикасы үшін – 7 сағат.
Әрбір академиялық сағат білім алушылардың (магистранттың, доктаранттың) ғылыми-зерттеу (зерттеу-тәжірибе) жұмыстарының, магистрлік және докторлық диссертациялардың орындалуын қоса алғанда, БӨЖ-дің 7 сағатымен жүргізіледі.
Қорытынды аттестаттаудың әр академиялық сағаты білім алушының диплом жұмысы (жобасы), магистрлік немесе докторлық диссертация кезіндегі оқытушымен байланысу жұмыстарының немесе білім алушы мен оқытушының мемлекеттік емтихан тапсыруға дайындығы не тапсыру кезіндегі оқытушымен жұмысының оқу сағаттарын білдіреді. Білім алушы қорытынды аттестаттаудың әрбір академиялық сағаты БӨЖ-дің 6 сағатымен жүргізіледі.
32. Практиканың ұзақтықтығы білім алушының апта ішіндегі практикадағы нормативтік жұмыс уақытына қарай 30 сағатқа (жұмыс аптасының 5 күнінде 6 сағаттан) тең аптамен анықталады. Апта санын есептеу үшін кредитпен есептелетін практика көлемі оқу сағаттарындағы пратиканың тиiстi түрiнiң еңбек сыйымдылығына көбейтіледі және білім алушының апта iшiндегі практикадағы жұмыс ұзақтығына, яғни 30 сағатқа бөлінеді.
Практиканың 1 кредитінің ұзақтығы 15 сағатты құрайтын болғандықтан (кемінде 40 минуттан), оқу практикасына 30 сағат (кемінде 40 минуттан) педагогикалық практикаға 75 сағат (кемінде 40 минуттан) өндірістік практикаға және зерттеу практикасына 120 сағат (кемінде 40 минуттан), онда практика ұзақтығына сәйкес аптасына 1 кредитті: 0,5 апта оқу практикасына, педагогикалық практикаға – 1 апта, 2,5 апта өндірістік практикаға және зерттеу практикасына 4 апта.
33. Білім алушыларды қорытынды аттестаттауды және магистранттар мен докторанттардың аптадағы ғылыми-зерттеу (зерттеу–тәжірибе) жұмысын жоспарлау білім алушылардың 54 сағатқа (күніне 9 сағат, БӨЖ-ді қосқанда жұмыс аптасының 6 күні) тең апта ішіндегі нормативтік жұмыс уақытына байланысты анықталады.

34. Одному кредиту научно-исследовательской работы магистранта
(далее – НИРМ), экспериментально-исследовательской работы магистранта (далее – ЭИРМ), научно-исследовательской работы докторанта (далее – НИРД) соответствует 120 (15 х 8) часов работы обучающегося, то есть 2,2 недели.
Одному кредиту итоговой аттестации соответствует 105 (15 х 7) часов, то есть 2 недели. Из них 15 контактных часов работы обучающегося с преподавателем и 90 часов СРО.
На подготовку и сдачу государственного комплексного экзамена по специальности отводится 2 недели (1 кредит).
На подготовку и сдачу государственного комплексного экзамена по двум базовым и/или профилирующим дисциплинам отводится 4 недели (2 кредита).
На написание и защиту дипломной работы (проекта), магистерской или докторской диссертации отводится соответственно 2, 3 и 4 кредита, то есть соответственно 4, 6 и 8 недель.
35. Учебные занятия проводятся преимущественно в активных творческих формах (кейс-стади, деловые игры, тренинги, диспуты, круглые столы, семинары и так далее).
Наполняемость академического потока и группы определяется организацией образования МВД самостоятельно.
36. При кредитной технологии обучения самостоятельная работа обучающихся подразделяется на две части: на самостоятельную работу, которая выполняется под руководством преподавателя (далее – СРОП), и на ту часть, которая выполняется полностью самостоятельно (СРОС – собственно СРО).
Весь объем СРО подтверждается заданиями, требующими от обучающегося ежедневной самостоятельной работы.
37. Доля СРОП (СРОП, самостоятельную работу магистранта под руководством преподавателя (далее – СРМП) и самостоятельную работу докторанта под руководством преподавателя (далее – СРДП)) в общем объеме СРО определяется организацией образования самостоятельно.
СРОП является аудиторным видом работы обучающихся, которая выполняется им в контакте с преподавателем.
В СРОП входят консультации по наиболее сложным вопросам учебной программы, выполнению домашних заданий, курсовых проектов (работ), контроль семестровых работ, отчетов и других видов заданий СРО.
38. В целях повышения качества реализации образовательной программы и обеспечения объективности оценки учебных достижений обучающихся процессы обучения и итогового контроля разделяются.
39. Учебные достижения (знания, умения, навыки и компетенции) обучающихся оцениваются в баллах по 100-бальной шкале, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе (положительные оценки, по мере убывания, от "А" до "D", "неудовлетворительно" – "F") с соответствующим цифровым эквивалентом по 4-х балльной шкале.

34. Магистранттың ғылыми зерттеу жұмысы (бұдан әрі – МҒЗЖ), магистранттың эксперименттік зерттеу жұмысы (бұдан әрі – МЭЗЖ), докторанттың ғылыми зерттеу жұмысының (бұдан әрі – ДҒЗЖ) бір кредиті білім алушылардың 120 (15x8) сағатына, яғни 2,2 аптаға сәйкес келеді.
Қорытынды аттестаттаудың 1 кредиті 105 (15х7) сағатқа, яғни 2 аптаға сәйкес келеді. Олардың ішінде білім алушылардың оқытушымен жұмысы 15 байланыстық сағаты және БӨЖ-дің 90 сағаты.
Мамандық бойынша мемлекеттік емтиханға (кешендік емтиханға) дайындалуға және тапсыруға 2 апта (1 кредит) беріледі.
Дипломдық жұмысты (жобаны), магистрлік немесе докторлық диссертацияны қорғауға және жазуға 2, 3 және 4 кредит, тиісінше 4, 6 және 8 апта беріледі.
35. Оқу сабақтары негізінен белсенді шығармашылық нысандарда (кейс-стади, іскерлік ойындар, тренингтер, диспуттар, дөңгелек үстелдер, семинарлар) жүргізіледі.
Академиялық ағымдар мен топтардың толығуын ІІМ білім беру ұйымдары дербес анықтайды.
36. Дербес оқытудың кредиттік технологиясы кезінде білім алушылардың өзіндік жұмысы екі бөлімге бөлінеді: оқытушының жетекшілігімен орындалатын өзіндік жұмыс (БОӨЖ) және бірыңғай өзі орындайтын жұмыс (ӨБӨЖ – БӨЖ).
БӨЖ-дің барлық көлемі білім алушылардан күнделікті өзіндік жұмысты талап ететін тапсырмалармен расталады.
37. БӨЖ-дің жалпы көлеміндегі БОӨЖ (БОӨЖ, магистратнттың оқытушының жетекшілігімен орындалатын өзіндік жұмысы (бұдан әрі – МОӨЖ), докторанттың оқытушының жетекшілігімен орындалатын өзіндік жұмысы (бұдан әрі – ДОӨЖ) үлесін білім беру ұйымы дербес анықтайды.
БОӨЖ білім алушылардың оқытушымен байланыстылығы аудиториялық жұмыс түрі болып табылады.
Оқу бағдарламаларына анағұрлым қиын сұрақтары, үй тапсырмаларын орындау, (жұмыс) курстық жобаларды, семестрлік жұмысты бақылау, есептер және БӨЖ-дің басқа да тапсырмалары БОӨЖ консультациясына кіреді.
38. Білім беру бағдарламаларын іске асырудың сапасын арттыру және білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауды қамтамасыз ету мақсатында оқу процесіне және қорытынды бақылауға бөлінеді.
39. Білім алушылардың оқу жетістіктері (білімі, іскерлігі, дағдылары мен құзыреті) халықаралық практикада қабылданған 100 балдық шкала бойынша, төрт балдық жүйе бойынша сандық эквивалентке сәйкес келетін әріптік жүйемен бағаланады (оң бағалар А-дан D-ға дейін азаю арқылы, "қанағаттанарлықсыз" - F).

40. Организация системы контроля учебных достижений обучающихся осуществляется подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
41. Подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования ведет историю учебных достижений обучающихся в течение всего периода обучения, которая отражается в транскрипте по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
42. Транскрипт выдается по запросу обучающегося за любой период его обучения.
43. Обучающий преподаватель проводит все виды текущего и рубежного контроля и выводит соответствующую оценку текущей успеваемости обучающихся (среднее арифметическое оценок текущего и рубежных контролей). При этом учебные достижения обучающихся оцениваются по 100-балльной шкале за каждое выполненное задание.
44. Итоговая оценка по дисциплине включает оценки текущей успеваемости и итогового контроля (экзаменационной оценки). Доля оценки текущей успеваемости составляет 60% в итоговой оценке степени освоения обучающимся программы учебной дисциплины. Оценка итогового контроля составляет 40% итоговой оценки знаний по данной учебной дисциплине.
45. Положительная итоговая оценка служит основанием для дополнения освоенных кредитов установленным количеством кредитов по соответствующей дисциплине и заносится в транскрипт обучающегося.
При получении обучающимся по итоговому контролю (экзамену) оценки "неудовлетворительно", итоговая оценка по дисциплине не подсчитывается.
46. Обучающийся, имеющий академическую задолженность по дисциплине, в следующем академическом периоде или в летнем семестре самостоятельно вновь проходит эту дисциплину, выполняет все требования текущего контроля, получает допуск и сдает итоговый контроль.
47. По итогам учебного года с учетом результатов летнего семестра подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования рассчитывает средний балл успеваемости (GPA) как средневзвешенную оценку уровня учебных достижений обучающегося.
48. Для перевода с курса на курс организация образования МВД самостоятельно в разрезе курсов устанавливается переводной балл – величина минимального среднего балла успеваемости, допускающего перевод обучающегося на следующий курс.
49. Обучающемуся, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости (GPA), предоставляется возможность самостоятельного изучения дисциплины и сдачи повторно экзамена по индивидуальному графику (за исключением дисциплины "Современная история Казахстана", по которой сдается государственный экзамен).

40. Білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бақылау жүйесін ұйымдастыруды білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөліністері жүзеге асырады.
41. Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау бөліністері білім алушылардың оқу жетістіктерінің тарихын оқу кезеңі бойы жүргізеді, ол осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша транскрипте айқындалады.
42. Транскрипт білім алушының кез-келген оқу кезеңінде сұрауы бойынша беріледі.
43. Оқытушы ағымдағы және аралық бақылаудың барлық түрлерін жүргізеді және білім алушының ағымдағы үлгеріміне сәйкес келетін (ағымдағы орташа арифметикалық бағасы және аралық бақылау) баға шығарады. Бұл ретте білім алушының оқу жетістіктері әрбір орындаған тапсырмасы үшін 100 балдық шкала бойынша бағаланады.
44. Пән бойынша қорытынды бағаға ағымдағы үлгерім және қорытынды бақылау бағасы (емтихан бағасы) кіреді. Ағымдағы үлгерім бағасының үлесі білім алушының оқу пәні бағдарламасын меңгеру деңгейінің қорытынды бағасында 60 пайызды құрайды. Қорытынды бақылау бағасы аталған оқу пәні бойынша білімді қорытынды бағалаудың 40 пайызын құрайды.
45. Оң қорытынды баға тиісті пән бойынша белгіленген кредит санымен игерілген кредиттерді толықтыруға негіз болады және білім алушының транскриптіне жазылады.
Білім алушылар қорытынды бақылаудан (емтиханнан) "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда пән бойынша қорытынды баға есептелмейді.
46. Пән бойынша академиялық берешегі бар білім алушы, келесі академиялық кезеңде немесе жазғы семестрде қайтадан осы пәнді дербес өзі өтеді, ағымдағы бақылаудың барлық талаптарын орындайды, рұқсат алады және қорытынды бақылау тапсырады.
47. Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі оқу жылының қорытындысы бойынша жаздық семестр нәтижелерін есепке ала отырып, білім алушылардың оқу жетістіктері деңгейінің орташа үлгерім балын (GPA) есептейді.
48. Курстан курсқа көшіру үшін көшіру балын – білім алушыны келесі курсқа көшіруге рұқсат беретін үлгерімнің ең төменгі орта балы мәнін курстар бойынша ІІМ білім беру ұйымдары дербес белгілейді.
49. Толық көлемде курс бағдарламасын орындаған, көшіру балын жинай алмаған білім алушыларға өзінің орташа үлгерім балын (GPA) жоғарылатуы үшін, пәнді өздігінен оқуына және жеке кесте бойынша қайта емтихан (мемлекеттік емтихан тапсырылатын "Қазіргі Қазақстан тарихы" пәнінен басқа) тапсыруына мүмкіндік беріледі.

50. При переводе и восстановлении обучающихся, выходе их из академического отпуска курс обучения определяется с учетом пререквизитов.
51. Основным критерием завершенности образовательного процесса по подготовке бакалавра является освоение обучающимся не менее 129 кредитов теоретического обучения, а также не менее 6 кредитов практик, 2 кредита на подготовку, написание и защиту дипломной работы (проекта) или на подготовку и сдачу государственного экзамена по двум базовым и/или профилирующим дисциплинам, и 1 кредит на подготовку и сдачу государственного комплексного экзамена по специальности.
52. Основным критерием завершенности образовательного процесса по подготовке магистров является освоение магистрантом:
1) при научной и педагогической подготовке – не менее 59 кредитов, из них не менее 42 кредитов теоретического обучения, не менее 6 кредитов практики, не менее 7 кредитов научно-исследовательской работы;
2) при профильной подготовке – не менее 28 кредитов (со сроком обучения 1 год) и не менее 48 кредитов (со сроком обучения 1,5 года), из них соответственно не менее 18 и 36 кредитов теоретического обучения, не менее 2 и 4 кредитов практики, не менее 4 и 4 кредитов экспериментально-исследовательской работы.
53. Основным критерием завершенности образовательного процесса по подготовке докторов философии (PhD) или доктора по профилю является освоение докторантом не менее 75 кредитов, из них не менее 15 кредитов теоретического обучения, а также не менее 5 кредитов практики и не менее 20 кредитов научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы докторанта (НИРД/ЭИРД).
54. Обучающимся, освоившим профессиональную образовательную программу высшего и послевузовского образования и прошедшим итоговую аттестацию, присуждается соответствующая академическая степень "бакалавр", "магистр" и ученая степень доктор философии (PhD) или доктора по профилю и выдается диплом государственного образца с транскриптом.
55. Обучающемуся по программе бакалавриата, сдавшему экзамены с оценками "А", "А-", "В+", "В", "В-" и имеющему средний балл успеваемости (GPA) за весь период обучения не ниже 3,5, а также сдавшему все государственные экзамены и защитившему дипломную работу (проект) с оценками "А", "А-", выдается диплом с отличием при отсутствия повторных сдач экзаменов в течение всего периода обучения.
Глава 4. Порядок организации и осуществления учебно-методической и научно-методической деятельности в специальных учебных заведениях МВД МВД
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

50. Білім алушыны көшіру, оқуға қайта қабылдау және академиялық демалыстан шығу кезінде оқыту курсы пререквизиттер ескеріле отырып, анықталады.
51. Бакалаврларды даярлау бойынша білім беру процесін аяқтаудың негізгі өлшемшарты білім алушының теориялық оқытудың кемінде 129 кредитін игеруі, сондай-ақ практиканың кемінде 6 кредитін, диплом жұмысын дайындауға, жазуға және қорғауға кемінде 2 кредитті (жоба) және мамандық бойынша кешенді мемлекеттік емтиханға дайындалуға және тапсыруға 1 кредитті игеруі болып табылады.
52. Магистрлерді даярлау бойынша білім беру процесінің аяқталғандығының негізгі өлшемшарты магистранттың:
1) ғылыми және педагогикалық дайындық кезінде кемінде 59 кредитті, оның ішінде теориялық оқудың кемінде 42 кредитін, практиканың кемінде 6 кредитін, ғылыми-зерттеу жұмыстарының кемінде 7 кредитін;
2) бейіндік дайындық кезінде – кемінде 28 кредитті (1 жылдық оқу мерзімімен) және кемінде 48 кредитті (1,5 жылдық оқу мерзімімен), оның ішінде теориялық оқуға сәйкес кемінде 18 және 36 кредитті, практика бойынша кемінде 2 және 4 кредитті, эксперименттік-зерттеу жұмыстарының кемінде 4 және 4 кредитін меңгеруі болып табылады.
53. (PhD) философия докторын немесе бейіні бойынша доктор даярлаудың білім беру процесінің аяқталғандығының негізгі өлшемшарты докторанттың кемінде 75 кредиттті, оның ішінде теориялық оқудың кемінде 15 кредитін, сондай-ақ практиканың кемінде 5 кредитін және докторанттың ғылыми-зерттеу (эксперименталды-зерттеу) жұмысының (ДҒЗЖ/ДЭЗЖ) кемінде 20 кредитін меңгеруі болып табылады.
54. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру бағдарламасын меңгерген және қорытынды аттестаттаудан өткен білім алушыға тиісті "бакалавр", "магистр" академиялық дәрежесі және (PhD) философия докторы ғылыми дәрежесі немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі мемлекеттік үлгідегі диплом қосымшасымен (транскрипт) бірге беріледі.
55. Емтихандар мен сараланған сынақтарды "А", "А-", "В-", "В", "В+" деген бағаға тапсырған және оқытудың барлық кезеңінде (GPA) үлгерімінің орташа балы 3,5-ке тең, сондай-ақ барлық мемлекеттік емтихан мен диплом жұмысын (жобасын) "А", "А-" деген бағаға тапсырған, бакалавриат бойынша оқыған білім алушыға, барлық оқу кезенде қайта тапсырылған емтихандар болмаған кезде үздік диплом беріледі.
4-тарау. ІІМ-нің арнаулы оқу орындарының оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

56. Учебно-методическая и научно-методическая работа в организациях образования МВД организуется в соответствии с Законом "Об образовании" и осуществляется в целях интеграции науки и образования, обеспечения повышение квалификации профессорско-преподавательского состава в организациях образования МВД и соответствующей инфраструктуре.
57. Учебно-методическая и научно-методическая работа в организациях образования МВД, реализующих образовательные программы высшего, послевузовского и дополнительного образования, а также специального первоначального обучения кандидатов на службу в ОВД включает следующие направления:
1) проведение мероприятий по обобщению и распространению передового педагогического опыта и информатизации образования;
2) анализ влияния организации учебно-методической и научно-методической работы на текущую успеваемость обучающихся;
3) разработка методического обеспечения самостоятельной работы обучающихся;
4) организация перспективного планирования образовательного процесса с учетом научных и практических нужд ведомств МВД;
5) разработка и внедрение учебно-методической и научно-методической документации по новым технологиям обучения;
6) разработка и участие в конкурсах научных проектов, научно-методических разработок и внедрение их результатов в практическую деятельность ОВД, нормотворческий и учебный процесс;
7) разработка и внедрение дидактико-методических, учебно-материальных средств обучения;
8) экспертиза учебников, учебных, учебно-методических пособий, диссертаций, монографий, научных статей, научно-методических разработок, проектов;
9) осуществление мониторинга обеспеченности образовательного процесса учебной литературой и научно-методическими разработками;
10) внесение предложений по унификации учебных программ по родственным специальностям;
11) внесение предложений по совершенствованию нормативных правовых актов, классификатора специальностей высшего и послевузовского образования, ГОСО;
12) внедрение в учебный процесс современных учебно-методических и научно-методических, дидактических материалов и программного обеспечения автоматизированных систем обучения, систем информационного обеспечения, информационно-библиотечных систем;
13) разработка учебных программ, участие в подготовке проектов типовых учебных программ;
14) экспертиза РУПл и силлабусов по дисциплине с учетом требований ГОСО;
15) разработка учебников, учебно-методических и научно-методических комплексов, учебных пособий и другой учебно-методической литературы, в том числе на электронных носителях и дидактических материалов;

56. ІІМ білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс "Білім туралы" Заңға сәйкес ұйымдастырылады және білім мен ғылымды интеграциялау, профессорлық-оқытушы құрамның білім беру ұйымдарында және тиісті инфрақұрылымдарында біліктілік арттыруды қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
57. Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру, сонымен қатар ІІО-ға қызметке кандидаттарды арнайы бастапқы оқытудың білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарындағы оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс мынадай бағыттардан тұрады:
1) білім беруді ақпараттандыру мен озық педагогикалық тәжірибені тарату және қорыту бойынша іс-шаралар өткізу;
2) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың білім алушылардың ағымдық үлгеріміне тигізетін әсерін талдау;
3) білім алушылардың өзіндік жұмысын әдістемелік қамтамасыз етуді дайындау;
4) білім беру процесін ІІМ ведомстволарының ғылыми және практикалық қажеттіліктерін есепке ала отырып, перспективті жоспарлауды ұйымдастыру;
5) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс құжаттарын оқытудың қазіргі замаңғы технологиялары бойынша дайындау және енгізу;
6) ғылыми жобаларды, ғылыми-әдістемелік әзірлемелерді дайындап, конкурстарға қатыстыру және олардың нәтижелерін ІІО-ның практикалық қызметіне, норма шығару, сонымен қатар оқу процесіне енгізу;
7) білім берудің оқу-материалдық, дидактикалық-әдістемелік құралдарын дайындау және енгізу;
8) оқулықтарды, оқу құралдарын, оқу-әдістемелік құралдарды, диссертацияларды, монографияларды, ғылыми мақалаларды, ғылыми-әдістемелік әзірлемелерді, жобаларды сараптау;
9) білім беру процесін оқу әдебиетімен және ғылыми-әдістемелік әзірлемелермен қамтамасыз ету мониторингін жүзеге асыру;
10) ұқсас мамандықтар бойынша оқу бағдарламаларын біріздендіру бойынша ұсыным енгізу;
11) нормативтік-құқықтық актілерді, жоғарғы және жоғарғы оқу орыннан кейінгі білім беру мамандықтарын жіктеуіштерді, МЖМБС жетілдіру бойынша ұсынымдар енгізу;
12) оқу процесіне қазіргі заманғы оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік, дидактикалық материалдарды, оқытудың автоматтандырылған жүйесін бағдарламалық қамтамасыз етуді, ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерін, ақпараттық-кітапханалық жүйені енгізу;
13) оқу бағдарламаларын дайындау, үлгілік оқу бағдарламаларының жобаларын дайындауға қатысу;
14) пән бойынша жұмыс оқу жоспарлары мен силлабустарға мемлекеттік білім берудің жалпы міндетті стандарт талаптарын есепке ала отырып, сараптама жасау;
15) оқулықтарды, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік кешендерді, оқу құралдарын, басқа да оқу-әдістемелік әдебиеттерді, оның ішінде электронды тасымалдағыштардағы және дидактикалық материалдарды дайындау;

16) анализ качества преподавания, уровня учебных достижений обучающихся;
17) организация и проведение тематических научных, научно-методических семинаров, конференций, вебинаров, совещаний по совершенствованию учебно-методической и научно-методической работы;
18) организация, координация, анализ содержания и формы научно-исследовательской, научно-методической работы магистрантов, докторантов;
19) организация и осуществление подготовки магистрантов, докторантов.
58. Непосредственное руководство учебно-методической и научно-методической работой организации образования МВД осуществляет заместитель начальника организации образования МВД по учебной работе.
Общее руководство учебно-методической работой структурных подразделений организации образования МВД осуществляют выборные представительные органы – методические советы.
Создание, деятельность, состав и полномочия методических советов определяются организацией образования МВД.
59. Учебно-методическая и научно-методическая работа осуществляются во всех структурных подразделениях организаций образования МВД, реализующих, координирующих учебный процесс, образовательные программы высшего, послевузовского и дополнительного образования, специального первоначального обучения кандидатов на службу в ОВД (методических объединениях, методических комиссиях, отделениях, отделах, кафедрах, факультетах, институтах и так далее), в структурных подразделениях по учебно-методической работе (учебно-методические отделы (управления), центры, кабинеты и так далее).
60. Структурные подразделения организации образования МВД осуществляют следующую учебно-методическую и научно-методическую работу:
1) руководство учебно-методической и научно-методической работой отделений, отделов, кафедр, факультетов, институтов;
2) экспертиза нормативных правовых документов по учебно-методической и научно-методической работе и рекомендация их для рассмотрения методическими советами;
3) анализ состояния учебно-воспитательного процесса, методической работы и выработка рекомендаций по их совершенствованию;
4) анализ и рекомендация к публикации и распространению учебно-методической и научно-методической продукции.
61. Формами коллективной методической работы являются методические комиссии кафедр, семинары и конференции.
Деятельность методической предметной комиссии осуществляется на основании плана работы кафедры. Протокол заседания методической предметной комиссии является приложением к соответствующему протоколу заседания цикла, кафедры.
62. Руководство методическими комиссиями в организациях образования МВД осуществляют председатели, избранные из числа наиболее опытных преподавателей. К работе методических предметных комиссий кафедр могут привлекаться сотрудники других подразделений.

16) оқытудың сапасын, білім алушының оқу жетістіктері деңгейін талдау;
17) ғылыми-әдістемелік жұмыстарды жетілдіру жөніндегі тақырыптық ғылыми семинарларды, конференцияларды, вебинарларды, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік кеңестерді ұйымдастыру және өткізу;
18) магистранттардың, докторанттардың ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік жұмыстарының нысандары мен мазмұнына талдау жасау, бағыт-бағдар беру, ұйымдастыру;
19) магистранттарды, докторанттарды дайындауды жүзеге асыру және ұйымдастыру.
58. ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыстарына ІІМ білім беру ұйымы бастығының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары тікелей жетекшілік етуді жүзеге асырады.
ІІМ білім беру ұйымдарының құрылымдық бөліністерінің оқу-әдістемелік жұмыстарына жалпы жетекшілікті сайланбалы өкілдік органдар - әдістемелік кеңестер жүзеге асырады.
Әдістемелік кеңестерді құру тәртібі мен қызметін, құрамы мен уәкілеттігін ІІМ білім беру ұйымы дербес анықтайды.
59. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс оқу процесін үйлестіретін, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру, ІІО-ға қызметке кандидаттарды арнайы бастапқы оқыту бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарының барлық құрылымдық бөліністерінде (әдістемелік бірлестіктерде, әдістемелік комиссияларда, бөлімшелерде, бөлімдерде, кафедраларда, факультеттерде, институтттарда және т.б.), оқу-әдістемелік жұмыс жөніндегі құрылымдық бөліністерде (оқу-әдістемелік бөлім (басқарма), орталық, кабинет және т.б.) жүзеге асырылады.
60. ІІМ білім беру ұйымдарының құрылымдық бөліністері мынадай оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыстарды жүзеге асырады:
1) институттардың, факультеттердің, кафедралардың, бөлімдердің, бөлімшелердің оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыстарына жетекшілік ету;
2) оқу-әдістемелік және оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарға сараптама жасап, оларды әдістемелік кеңестерде қарау үшін ұсыну;
3) оқу-тәрбие процесінің, әдістемелік жұмыстың жай-күйін талдау және оларды жетілдіру бойынша ұсынымдарды дайындау;
4) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік өнімдерді талдау және басылымға ұсыну.
61. Ұжымдық әдістемелік жұмыстардың нысандары кафедралардың әдістемелік комиссиялары, семинарлар мен конференциялар болып табылады.
Әдістемелік пәндік комиссияның қызметі кафедраның жұмыс жоспары негізінде жүзеге асырылады. Әдістемелік пәндік комиссия отырысының хаттамасы кафедра, цикл отырысы хаттамасына қосымша болып табылады.
62. ІІМ білім беру ұйымдарында әдістемелік комиссияға жетекшілік етуді анағұрлым тәжірибелі оқытушылар арасынан тағайындалған төрағалар жүзеге асырады. Кафедралардың әдістемелік пәндік комиссиясының жұмысына басқа бөлімшелердің қызметкерлері тартылуы мүмкін.

63. Учебно-методическая документация разрабатывается соответствующими структурными подразделениями организаций образования МВД, проходит обсуждение в методических комиссиях, кафедрах, методических советах организации образования.
Приложение
к Правилам организации
и осуществления учебного
процесса, учебно-методической
и научно-методической
деятельности в военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________________
(жоғары оку орнының атауы/ the name of High Educational Estabishment/
_____________________________________________________________________
наименование высшего учебного заведения)
_____________________________________________________________________
Транскрипт /The transcript/ Транскрипт
Серия №
Т.А.Ә(бар болған жағдайда)./Name/Ф.И.О(при его наличии).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Факультеті/Faculty/Факультет
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мамандығы/Specialty/Специальность____________________________________
Түскен жылы/Year/Год поступления_____________________________________
Оқу тілі/Language/Язык_______________________________________________
Пәндердің аталуы/Courses/Наименование дисциплины
Кредит саны/
Credit hours/
Количество кредитов
Бaғa/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах/
Әріптік/
Аlphabetіс/
Буквенная
Балмен/
In points/
В баллах
Дәстүрлі жүйемен/
Traditional/
Традиционная
1
2
3
4
5
6
7
Кәсіптік практикадан өтті/Has passed professional
practice/Прошел профессиональные практики
Кәсіптік практикалардың түрлері/
The form of professional practice/
Виды профессиональных практик
Практикадан өту кезеңі/
The period of passage of practice/
Период прохождения практики
Кредит саны/
Credit hours/
Количество кредитов
Баға/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах
Әріптік/
Alphabetic/
Буквенная
Балмен/
In points/
В баллах
Дәстүрлі жүйемен/
Traditional/
Традиционная
Білім алушылардың қорытынды аттестаттау/Final state
attestation/ Итоговая аттестация обучающихся
Мемлекеттік емтиханды
тапсырды/
Has passed the state examinations/
Сдал государственные экзамены
МАК-тың хаттамасының күні және нөмірі/
Date and number of the report of SAC/
Дата и номер протокола ГАК
Баға/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах
Әріптік/
Alphabetic/
Буквенная
Балмен/
In points/
В баллах
Дәстүрлі жүйемен/
Traditional/
Традиционная
Мамандық бойынша/
On a speciality/
По специальности
Пәндер бойынша/
On disciplines/
По дисциплинам
Қорытынды жұмысты орындады және қорғады/Has executed and has
defended degree work/Выполнил(а) и защитил(а) выпускную работу
Қорытынды жұмыстың тақырыбы/
Theme of degree work/
Тема выпускной работы
МАК күні және нөмірі/
Date and number of the report of SAC/
Дата и номер протокола ГАК
Кредит саны/
Credit hours/
Количество кредитов
Баға/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах
Әріптік/
Alphabetic/
Буквенная
Балмен/
In points/
в баллах
Дәстурлі жүйемен/
Traditional/
Традиционная
Жалпы кредит саны/ Total Hours Passed/Общее число кредитов __________
GPA__________________________________________________________________
ЖОО бастығы /RECTOR/ Начальник ВУЗа (қолы/signature/подпись)
Факультет бастығы /the DEAN/
Начальник факультета (қолы/signature/подпись)
Хатшы /SECRETARY/Секретарь (қолы/signature/подпись)
М.О М.П. тipкeу №/registration №/регистрационный №______
20____жылғы/year/год "___" ____________

63. Оқу-әдістемелік құжаттарды ІІМ білім беру ұйымдарының тиісті құрылымдық бөлімшелері дайындайды, білім беру ұйымдарының әдістемелік кеңестерінде, әдістемелік комиссияларында, кафедраларда талқылаудан өтеді.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің әскери, арнаулы оқу
орындарында оқу процесін, оқу-
әдістемелік және ғылыми-әдістемелік
қызметті ұйымдастыру және жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(жоғары оку орнының атауы/ the name of High Educational Estabishment/
_____________________________________________________________________
наименование высшего учебного заведения)
_____________________________________________________________________
Транскрипт /The transcript/ Транскрипт
Серия №
Т.А.Ә./Name/Ф.И.О.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Факультеті/Faculty/Факультет
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мамандығы/Specialty/Специальность____________________________________
Түскен жылы/Year/Год поступления_____________________________________
Оқу тілі/Language/Язык ______________________________________________
Пәндердің аталуы/
Courses/
Наименование дисциплины
Кредит саны/
Credit hours/
Количество кредитов
Бaғa/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах/
Әріптік/
Аlphabetіс/
Буквенная
Балмен/
In points/
В баллах
Дәстүрлі жүйемен/
Traditional/
Традиционная
1
2
3
4
5
6
7
Кәсіптік практикадан өтті/Has passed professional practice/Прошел профессиональные практики
Кәсіптік практикалардың түрлері/
The form of professional practice/
Виды профес-сиональных практик
Практикадан өту кезеңі/
The period of passage of practice/
Период прохождения практики
Кредит саны/
Credit hours/
Количество кредитов
Баға/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах
Әріптік/Alphabetic/
Буквенная
Балмен/
In points/
В баллах
Дәстүрлі жүйемен/
Traditional/
Традиционная
Білім алушыларды қорытынды аттестаттау/Final state attestation/ Итоговая аттестация обучающихся
Мемлекеттік емтиханды
тапсырды/
Has passed the state examinations/
Сдал государственные экзамены
МАК-тың хаттамасының күні және нөмірі/
Date and number of the report of SAC/
Дата и номер протокола ГАК
Баға/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах
Әріптік/
Alphabetic/
Буквенная
Балмен/
In points/
В баллах
Дәстүрлі жүйемен/Traditional/Традиционная
Мамандық бойынша/
On a speciality/
По специальности
Пәндер бойынша/
On disciplines/
По дисциплинам
Қорытынды жұмысты орындады және қорғады/Has executed and has defended degree work/Выполнил(а) и защитил(а) выпускную работу
Қорытынды жұмыстың тақырыбы/
Theme of degree work/
Тема выпускной работы
МАК күні және нөмірі/
Date and number of the report of SAC/
Дата и номер протокола ГАК
Кредит саны/
Credit hours/
Количество кредитов
Баға/Grade/Оценка
Пайызбен/
In persent/
В процентах
Әріптік/
Alphabetic/
Буквенная
Балмен/
In points/
в баллах
Дәстурлі жүйемен/
Traditional/
Традиционная
Жалпы кредит саны/ Total Hours Passed/Общее число кредитов __________
GPA__________________________________________________________________
ЖОО бастығы /RECTOR/ Начальник ВУЗа (қолы/signature/подпись)
Факультет бастығы /the DEAN/
Начальник факультета (қолы/signature/подпись)
Хатшы /SECRETARY/Секретарь (қолы/signature/подпись)
М.О М.П. тipкeу №/registration №/регистрационный №______
20___жылғы/year/год "___" ____________