Об утверждении Правил проведения экспертизы в сфере информатизации инвестиционных предложений, технико-экономических обоснований и финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13322. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июня 2019 года № 144/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 29.06.2019 № 144/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы в сфере информатизации инвестиционных предложений, технико-экономических обоснований и финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций.
2. Комитету по связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Е.) обеспечить:
1) и государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

Инвестициялық ұсыныстарға, бюджеттік инвестициялардың техникалық-экономикалық негіздемелеріне және қаржылық-экономикалық негіздемелеріне ақпараттандыру саласындағы сараптаманы жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13322 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 29 маусымдағы № 144/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 29.06.2019 № 144/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 19) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Инвестициялық ұсыныстарға, бюджеттік инвестициялардың техникалық-экономикалық негіздемелеріне және қаржылық-экономикалық негіздемелеріне ақпараттандыру саласындағы сараптаманы жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитетіне (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталдарында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 122
Правила
проведения экспертизы в сфере информатизации инвестиционных
предложений, технико-экономических обоснований и
финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы в сфере информатизации инвестиционных предложений, технико-экономических обоснований и финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) и устанавливают порядок проведения экспертизы в сфере информатизации (далее – экспертиза) инвестиционных предложений, технико-экономических обоснований (далее - ТЭО) и финансово-экономических обоснований (далее - ФЭО) бюджетных инвестиций.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) инвестиционное предложение в сфере информатизации (далее - инвестиционное предложение) – инвестиционное предложение на создание или развитие информационной системы государственного органа;
2) экспертиза в сфере информатизации инвестиционных предложений, технико-экономических обоснований и финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций – комплексная оценка уполномоченного органа в сфере информатизации представленных администраторами бюджетных программ инвестиционных предложений, технико-экономических обоснований и финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций на предмет целесообразности проекта, оптимальности используемых технических решений и обеспечения информационной безопасности, проводимая на основании заключений экспертиз сервисного интегратора в сфере информатизации, государственной технической службы и рекомендации сервисного интегратора.
3. Уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) для проведения оценки инвестиционных предложений запрашивет рекомендации сервисного интегратора касательно компонентов проекта на:
1) соответствие правилам реализации сервисной модели информатизации, утверждаемым в соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона;
2) соответствие документам системы государственного планирования;

4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 122 бұйрығымен бекітілген
Ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсыныстардың,
бюджеттік инвестициялардың техникалық-экономикалық
негіздемелерінің және қаржылық-экономикалық негіздемелерінің
сараптамасын жүргізу қағидалары
1. Жалпы ереже
1. Осы Ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсыныстардың, бюджеттік инвестициялардың техникалық-экономикалық негіздемелерінің және қаржылық-экономикалық негіздемелерінің сараптамасын жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы "Ақпараттандыру туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 19) тармақшасына сәйкес әзірленген және ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсыныстардың, бюджеттік инвестициялардың техникалық-экономикалық негіздемелерінің (бұдан әрі – ТЭН) және қаржылық-экономикалық негіздемелерінің (бұдан әрі – ҚЭН) сараптамасын (бұдан әрі - сараптама) жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі түсініктер пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсыныс (бұдан әрі – инвестициялық ұсыныс) – мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін құру, дамыту және сүйемелдеуге инвестициялық ұсыныс;
2) ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсыныстардың, бюджеттік инвестициялардың техникалық-экономикалық негіздемелерінің және қаржылық-экономикалық негіздемелерінің сараптамасы–инвестициялық ұсыныстардың бюджеттік бағдарламалары, бюджеттік инвестициялардың техникалық-экономикалық негіздемелерінің және қаржылық-экономикалық негіздемелерінің әкімшілерімен жобаның мақсаттылық мәні, пайдаланылатын техникалық шешімдердің оңтайлылығы және ақпараттық қауіпсіздік қамтамасыз ету ақпараттандыру ортасында ұсынылатын, ақпараттандыру, мемлекеттік техникалық қызмет ортасында сервистік интегратор сараптамасының қорытындысы және сервистік интегратор ұсыныстары негізінде жүргізілетін уәкілетті органның кешендік бағасы.
3) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) инвестициялық ұсыныстарды бағалауды жүргізу үшін жоба компонентіне қатысты сервистік интеграторлардың ұсыныстарын сұратады:
1) Заңның 7-бабы 4) тармақшасына сәйкес бекітілген ақпараттандырудың сервистік үлгісін әзірлеу ережесіне сәйкестігі;
2) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі;

3) соответствие методике расчета и нормативов затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем государственных органов (далее – Методика), утверждаемой в соответствии с подпунктом 23) статьи 7 Закона;
4) возможность автоматизации и (или) оптимизации деятельности (функций, услуг) государственного органа за счет создания и (или) развития и дальнейшего внедрения информационной системы государственного органа;
5) обоснованность расчетов мощности оборудования;
6) обоснованность выбора программного обеспечения.
4. Уполномоченный орган для проведения оценки ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций в сфере информатизации запрашивает рекомендации сервисного интегратора касательно компонентов проекта на:
1) соответствие единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утверждаемым в соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона;
2) соответствие правилам реализации сервисной модели информатизации, утверждаемым подпунктом 4) статьи 7 Закона;
3) соответствие документам системы государственного планирования;
4) возможность автоматизации и (или) оптимизации деятельности (функций и услуг) государственного органа за счет создания и (или) развития и дальнейшего внедрения информационной системы государственного органа;
5) соответствие Методике;
6) оптимальность технологических, технических решений, предложенных в проекте ТЭО бюджетных инвестиций;
7) график реализации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций;
8) критерий оценки ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций в сфере информатизации, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Экспертиза ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций проводится до их утверждения администратором.
6. Подача документов и проведение экспертизы инвестиционного предложения, ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций осуществляются посредством архитектурного портала "электронного правительства" (далее - архитектурный портал) в форме электронных документов.
7. Извещение администратора бюджетных программ (далее – администратор) о принятии документов, обмен документами с администратором, сервисным интегратором и государственной технической службой уполномоченный орган осуществляет посредством архитектурного портала.
2. Порядок проведения экспертизы в сфере информатизации
инвестиционных предложений
8. Инвестиционное предложение на создание или развитие информационной системы государственного органа вносится администратором в уполномоченный орган для получения заключения экспертизы в сфере информатизации на инвестиционное предложение ежегодно до 15 марта.

3) Заңның 7-бабы 23) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру, дамыту және сүйемелдеуге нормативтік шығындарына және есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкестігі;
4) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін құру және (немесе) дамыту және кейінгі енгізу есебінен мемлекеттік органның әрекетін (функциясын, қызметін) автоматтандыру және (немесе) оңтайландыру мүмкіндігі;
5) жабдықтың қуаттылығын есептеу негіздемесі;
6) бағдарламалық қамсыздандыруды таңдау негіздемесі.
4. Ақпараттандыру саласында бюджеттік инвестициялардың ТЭН және ҚЭН бағалауын жүргізу үшін уәкілетті орган жоба компонентіне қатысты сервистік интегратор ұсыныстарын сұратады:
1) Заңның 6-бабы 3) тармақшасына сәйкес бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар облысында бірегей талаптарға сәйкестігі және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
2) Заңның 7-бабы 4) тармақшасына сәйкес бекітілген ақпараттандырудың сервистік үлгісін әзірлеу ережесіне сәйкестігі;
3) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі;
4) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін құру және (немесе) дамыту және кейінгі енгізу есебінен мемлекеттік органның әрекетін (функциясын, қызметін) автоматтандыру және (немесе) оңтайландыру мүмкіндігі;
5) Әдістемеге сәйкестігі;
6) бюджеттік инвестицияның ТЭН жобасында ұсынылған технологиялық, техникалық шешімдердің оңтайлылығы;
7) бюджеттік инвестицияның ТЭН және ҚЭН жүзеге асыру кестесі;
8) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес, ақпараттандыру саласында бюджеттік инвестицияның ТЭН және ҚЭН бағалау критерийлері.
5. Бюджеттік инвестициялар ТЭН және ҚЭН сараптамасы оларды әкімшімен бекіткенге дейін жүргізіледі;
6. Инвестициялық ұсыныстың құжаттарын өткізу және сараптамасын жүргізу, бюджеттік инвестицияның ТЭН және ҚЭН электрондық құжаттар түрінде "электрондық үкіметтің" сәулет порталы (бұдан әрі – сәулет порталы) көмегімен жүзеге асырылады.
7. Уәкілетті орган сәулет порталы көмегімен құжаттардың қабылдануы, әкімшімен, сервистік интегратормен және мемлекеттік техникалық қызметпен құжаттар алмасу туралы бюджеттік бағдарламаның әкімшісін хабарландыруды жүзеге асырады.
2. Ақпараттандыру саласында инвестициялық ұсынысқа сараптама жүргізу тәртібі
8. Әкімшімен уәкілетті органға сараптаманың қорытындысын алу үшін ақпараттандыру саласында инвестициялық ұсынысты жыл сайын 15 наурызына дейін мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін құру немесе дамытуға инвестициялық ұсыныс енгізіледі.

9. Уполномоченный орган в момент принятия инвестиционного предложения для проведения экспертизы направляет администратору извещение о принятии документов.
10. Инвестиционное предложение включает в себя следующий пакет документов:
1) информационный лист инвестиционного предложения по форме, утвержденной Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9938) (далее – Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций);
2) расчеты по возможным видам и способам финансирования инвестиционного предложения по формам, утвержденным Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций;
3) расчеты и обоснования стоимости инвестиционного предложения, разработанные согласно Методике;
4) если инвестиционное предложение предполагает корректировку ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций, дополнительно представляется:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменений технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций;
ранее утвержденное ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций;
расчет-обоснование стоимости корректировки ТЭО и ФЭО в разрезе компонентов и сроков их разработки в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций;
6) при планировании приобретения активов у юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах согласно Правилам разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций;

9. Уәкілетті орган сараптама жүргізу үшін әкімшіге инвестициялық ұсыныс кезінде құжаттарды қабылдау туралы хабарландыру бағыттайды.
10. Инвестициялық ұсынысқа келесі құжаттар пакетін қамтиды:
1) мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсыныстарының қажетті сараптамаларын әзірлеу немесе түзету, жүргізу Қағидаларымен бекітілген, сонымен қатар 2014 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің № 129 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 тіркелген) бекітілген бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау (бұдан әрі - мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсыныстарының қажетті сараптамаларын әзірлеу немесе түзету, жүргізу, сонымен қатар бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау);
2) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларындағы нысандарға сәйкес инвестициялық жобаларды қаржыландырудың ықтимал түрлері және тәсілдері бойынша есептемелер;
3) Әдістемеге сәйкес әзірленген инвестициялық ұсыныстың есептелері және құнының негіздемесі;
4) егер инвестициялық жоба инвестициялық ұсыныстардың ТЭН және ҚЭН түзетуді көздейтін болса, қосымша ұсынылады:
бюджеттік инвестициялардың ТЭН-і және ҚЭН-і бойынша көзделетін техникалық шешімдер және (немесе) қосымша шығыстарды көрсетілген салыстырма кесте;
бұған дейін бекітілген бюджеттік инвестициялар ТЭН-і және ҚЭН-і;
Мемлекеттік инвестициялық жобаны әзірлеу немесе түзету, инвестициялық ұсыныстың қажетті сараптамасын жүргізу, сонымен қатар бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына сәйкес компоненттер және оларды әзірлеу мерзімі қимасында ТЭН және ҚЭН түзетуі құнының есептеу-негіздемесі;
6) заңды тұлғалардан активтер сатып алу жоспарланған кезде осы активтердің құнын бағалау қорытындысы беріледі:
активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары дайындаған;
активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары Мемлекеттік инвестициялық жобаны әзірлеу немесе түзету, инвестициялық ұсыныстың қажетті сараптамасын жүргізу, сонымен қатар бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына сәйкес дайындаған;

7) если администратором предполагается реализовать инвестиционное предложение путем увеличения уставного капитала юридического лица, дополнительно представляется:
инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам на пятилетний период согласно Правилам разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций.
11. Экспертиза инвестиционного предложения проводится уполномоченным органом в срок не более двадцати рабочих дней с даты поступления.
12. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней проверяет представленные документы на полноту согласно пункту 10 настоящих Правил и направляет инвестиционное предложение сервисному интегратору и государственной технической службе для проведения экспертизы.
В случае представления неполного пакета документов уполномоченный орган возвращает их администратору с указанием причин возврата в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта.
13. Сервисный интегратор и государственная техническая служба в течение десяти рабочих дней с даты получения инвестиционного предложения проводят экспертизу и направляют заключения экспертизы инвестиционного предложения в уполномоченный орган.
14. Сервисный интегратор проводит экспертизу инвестиционного предложения на соответствие:
1) требованиям по развитию архитектуры "электронного правительства", утверждаемым в соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона;
2) При наличии утвержденной архитектуре государственного органа согласно правилам разработки, сопровождения реализации и развития архитектуры государственных органов, утверждаемым в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона или типовой архитектуре "электронного акимата", утверждаемой в соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона;
3) возможности использования информационных систем государственных органов, указанных в перечне информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов, утверждаемом в соответствии с подпунктом 54) статьи 7 Закона.
15. Государственная техническая служба проводит экспертизу инвестиционного предложения, направленной на создание или развитие информационных систем государственных органов, на соответствие единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утверждаемым в соответствии с подпунтком 3) статьи 6 Закона.

7) егер әкімші заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайту жолымен инвестициялық ұсынысты жүзеге асыруды көздесе, қосымша ұсынылады:
Мемлекеттік инвестициялық жобаны әзірлеу немесе түзету, инвестициялық ұсыныстың қажетті сараптамасын жүргізу, сонымен қатар бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына сәйкес бесжылдық кезеңге инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға қатысты жүзеге асырылған, жүзеге асырылатын және жоспарланатын бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық картасын қосымша ұсынады.
11. Инвестициялық ұсыныс сараптамасы келіп түскен күннен кейін жиырма жұмыс күніне артық емес мерзімде уәкілетті органмен өткізіледі.
12. Уәкілетті орган үш күн ішінде ұсынылған құжаттардың талап етілетін нысан мен құрылымға сәйкестігін осы Қағиданың 10-тармағына сәйкес тексереді және инвестициялық ұсынысты сараптама жүргізу үшін сервистік интегратор мен мемлекеттік техникалық қызметке бағыттайды.
Толық емес құжаттар ұсынылған жағдайда, уәкілетті орган осы тараудың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім аралығында қайтару себебін көрсетумен оларды әкімшіге қайтарады.
13. Сервистік интегратор және мемлекеттік техникалық қызмет инвестициялық ұсынысты алған күннен бастап он күн ішінде сараптама жүргізеді және сараптама қорытындысын инвестициялық ұсыныс жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
14. Сервистік интегратор инвестициялық ұсыныстың сараптамасын төмендегілерге сәйкестігін жүргізеді:
1) Заңның 7-бабы 10) тармақшасына сәйкес бекітілген "электрондық үкімет" сәулетін дамыту бойынша талаптарға сәйкестігін;
2) Заңның 7-бабы 17) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік органдардың сәулетін әзірлеу, сүйемелдеу және дамыту қағидаларына сәйкес мемлекеттік органның бекітілген сәулеті болған жағдайда немесе Заңның 7-бабы 18) тармақшасына сәйкес бекітілген "электрондық әкімшіліктің" типтік сәулетіне сәйкестігі;
3) Заңның 7-бабы 54) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру немесе дамыту кезінде қалыпты шешімдер ретінде көп реттік пайдалануға тиесілі ақпараттық жүйелер тізімінде (немесе олардың бөлігінде) көрсетілген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін пайдалану мүмкіндігі.
15. Мемлекеттік техникалық қызметі Заңның 6-бабы 3) тармақшасына сәйкес бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында бірегей талаптарға сәйкестігіне мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру немесе дамытуға бағытталған инвестициялық ұсыныстың сараптамасын жүргізеді.

16. Уполномоченный орган в течение семи рабочих дней с даты получения заключений экспертиз от сервисного интегратора и государственной технической службы готовит заключение в сфере информатизации на инвестиционное предложение по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет его администратору.
3. Порядок проведения экспертизы в сфере информатизации ТЭО и
ФЭО бюджетных инвестиций
17. Для проведения экспертизы в сфере информатизации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций администратор представляет ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций через архитектурный портал в форме электронного документа и прилагает следующие документы:
1) отраслевое заключение администратора;
2) положительное экономическое заключение на инвестиционное предложение, выданное уполномоченным органом по государственному планированию.
18. Уполномоченный орган в момент принятия ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций для проведения экспертизы направляет администратору извещение о принятии документов.
19. Заключение экспертизы в сфере информатизации на ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций выдается не позднее тридцати рабочих дней со дня поступления полного пакета документов.
Срок выдачи заключения экспертизы в сфере информатизации на ТЭО бюджетных инвестиций продлевается до пятидесяти рабочих дней в случае, если информационная система государственного органа является стандартным программным решением либо включает межведомственные или региональные компоненты.
20. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций осуществляет проверку представленных документов на полноту согласно пункту 17 настоящих Правил и направляет их сервисному интегратору и государственной технической службе для проведения экспертизы.
В случае непредставления полного пакета документов уполномоченный орган возвращает их администратору с указанием причин возврата в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта.
21. Сервисный интегратор и государственная техническая служба в течение пятнадцати рабочих дней с даты получения проектов ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций проводят экспертизу и направляют заключения экспертизы уполномоченному органу.
22. Сервисный интегратор проводит экспертизу ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций на соответствие:
1) требованиям по развитию архитектуры "электронного правительства", утверждаемым в соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона;
2) При наличии утвержденной архитектуре государственного органа согласно правилам разработки, сопровождения реализации и развития архитектуры государственных органов, утверждаемым в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона или типовой архитектуре "электронного акимата", утверждаемой в соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона;

16. Уәкілетті орган сервистік интегратор және мемлекеттік техникалық қызметтен сараптама қорытындысын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2 қосымшадағы нысанға сәйкес ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсынысқа қорытынды әзірлейді, және оны әкімшіге бағыттайды.
3. Бюджеттік инвестициялар ТЭН және ҚЭН-іне сараптама жүргізу тәртібі
17. Ақпараттандыру саласында бюджеттік инвестициялар ТЭН-іне және ҚЭН-іне сараптамасын жүргізу үшін әкімші электрондық құжат ретінде сәулет порталы арқылы бюджеттік инвестициялар ТЭН және ҚЭН ұсынады және келесі құжаттарды тіркейді:
1) әкімшінің салалық қорытындысын;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган берген инвестициялық ұсынысқа оң экономикалық қорытындыны.
18. Бюджеттік инвестициялар ТЭН және ҚЭН қабылдау кезінде уәкілетті орган сараптама жүргізу үшін құжаттарды қабылдау туралы әкімшіге хабарландыру бағыттайды.
19. Бюджеттік инвестициялар ТЭН-і және ҚЭН-і сараптама қорытындысы толық құжаттар пакеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Бюджеттік инвестициялар ТЭН-і және ҚЭН-і сараптамасы қорытындысын беру мерзімі егер мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі стандартты бағдарламалық шешім болып табылса немесе ведомствоаралық немесе өңірлік құрамдауыштар енетін болған жағдайда елу жұмыс күніне дейін ұзартылады.
20. Уәкілетті орган бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін алған күннен бес жұмыс күні аралығында ұсынылған құжаттардың талап етілетін нысан және құрылымдарға сәйкестігіне осы қағиданың 17-тарауына сәйкес тексеру жүргізеді және сараптама жүргізу үшін оларды сервистік интегратор мен мемлекеттік техникалық қызметке бағыттайды.
Толық емес құжаттар пакеті ұсынылған жағдайда, уәкілетті орган осы тараудың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім аралығында қайтару себебін көрсетумен оларды әкімшіге қайтарады.
21. Сервистік интегратор және мемлекеттік техникалық қызмет инвестициялық ұсынысты алған күннен бастап он күн ішінде сараптама жүргізеді және сараптама қорытындысын инвестициялық ұсыныс жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
22. Сервистік интегратор инвестициялық ұсыныстың сараптамасын төмендегілерге сәйкестігін жүргізеді:
1) Заңның 7-бабы 10) тармақшасына сәйкес бекітілген "электрондық үкімет" сәулетін дамыту бойынша талаптарға сәйкестігін;
2) Заңның 7-бабы 17) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік органдардың сәулетін әзірлеу, сүйемелдеу және дамыту қағидаларына сәйкес мемлекеттік органның бекітілген сәулеті болған жағдайда немесе Заңның 7-бабы 18) тармақшасына сәйкес бекітілген "электрондық әкімшіліктің" типтік сәулетіне сәйкестігі;

3) возможности использования информационных систем государственных органов, указанных в перечне информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов, утверждаемом в соответствии с подпунктом 54) статьи 7 Закона.
23. Государственная техническая служба проводит экспертизу проектов ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций, направленных на создание или развитие информационных систем государственных органов, на соответствие единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утверждаемым в соответствии с подпунтком 3) статьи 6 Закона.
24. Уполномоченный орган не позднее десяти рабочих дней с даты получения заключений экспертиз от сервисного интегратора и государственной технической службы подготавливает заключение в сфере информатизации на ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и направляет его администратору.
25. При формировании заключения экспертизы в сфере информатизации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций уполномоченный орган проводит оценку:
1) соответствия проектов ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций техническому заданию на разработку ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций;
2) проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
3) существующих политических, социально-экономических, правовых и других условий, в которых предполагается реализация бюджетного инвестиционного проекта;
4) показателей существующего и прогнозируемого (на период жизненного цикла проекта) спроса на продукцию (услуги) или социально-экономической необходимости с учетом имеющейся конкуренции в данном регионе;
5) распределения выгод и затрат от реализации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций;
6) технологических, технических решений, принятых в проектах ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций, в том числе график реализации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций: оценку соответствия технических характеристик оборудования, закупаемого в рамках проекта, цели, задачам и мощности ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций, оценку предлагаемых вариантов реализации архитектуры проекта, а также оценку выбора оборудования на его соответствие национальным и международным стандартам, технологическую совместимость с используемым оборудованием;
7) соответствия ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций техническим требованиям и стандартам для интеграции решения с информационно-коммуникационной инфраструктурой "электронного правительства" или информационными системами государственных органов согласно правилам интеграции шлюза "электронного правительства", платежного шлюза "электронного правительства" с информационными системами, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 13) статьи 7 Закона. В данном разделе также описываются рекомендации по интеграции планируемой к разработке информационной системы с информационными системами государственных органов согласно Правилам разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций;

3) Заңның 7-бабы 54) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру немесе дамыту кезінде қалыпты шешімдер ретінде көп реттік пайдалануға тиесілі ақпараттық жүйелер тізімінде (немесе олардың бөлігінде) көрсетілген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін пайдалану мүмкіндігі.
23. Мемлекеттік техникалық қызметі Заңның 6-бабы 3) тармақшасына сәйкес бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында бірегей талаптарға сәйкестігіне мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру немесе дамытуға бағытталған инвестициялық ұсыныстың сараптамасын жүргізеді.
24. Уәкілетті орган сервистік интегратор мен мемлекеттік техникалық қызметтен сараптама қорытындысын алғаннан күннен бастап он жұмыс күнінен кем емес ақпараттандыру саласында бюджеттік инвестициялардың ТЭН және ҚЭН осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес форма бойынша қорытындыны дайындайды және оны әкімшіге бағыттайды.
25. Ақпараттандыру саласында бюджеттік инвестициялардың ТЭН және ҚЭН қорытындысын қалыптастыру кезінде уәкілетті орган бағалау жүргізеді:
1) бюджеттік инвестициялардың ТЭН және ҚЭН жобаларының бюджеттік инвестициялардың ТЭН және ҚЭН әзірлеудің техникалық тапсырмасына сәйкестігіне;
2) оның кейінге дамуына әсер ететін саланың ағымдық мәселелерінің күйі;
3) қолданыстағы саясаттық, әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және бюджеттік инвестициялық жобаларды жүзеге асыру болжалданатын басқа да шарттар;
4) өнімге қолданыстағы және жоспардағы сұраным көрсеткіштері (жобаның өмірлік циклі кезеңінде) немесе осы аумақта бар бәсекелестікті ескерумен әлеуметтік-экономикалық қажеттілік;
5) бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін іске асырудағы кіріс және шығысты бөлу;
6) бюджеттік инвестициялар ТЭН-інің және ҚЭН-інің жобаларында қабылданған технологиялық және техникалық шешімдер, оған қоса бюджеттік инвестициялар ТЭН және ҚЭН іске асыру кестесін:жоба шеңберінде сатып алынатын жабдықтардың техникалық сипаттамаларының бюджеттік инвестициялар ТЭН-інің және ҚЭН-інің мақсаттарына, міндеттері мен қуаттарына сәйкестігін бағалауды, жоба архитектурасын іске асырудың ұсынылатын нұсқаларын бағалауды, сондай-ақ жабдықтың мемлекеттік және әлемдік стандарттарға сәйкес келуі тұрғысынан таңдалуын, пайдаланылып жүрген жабдықтармен технологиялық үйлесімділігін бағалауды;
7) бюджеттік инвестициялар ТЭН-і және ҚЭН-і Заңның 7-бабы 13) тармақшасына сәйкес бекітілген "электрондық үкімет" шлюзі, "электрондық үкіметтің" төлем шлюзін ақпараттық жүйелермен біріктіру қағидасына сәйкес "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымдар немесе мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері шешімдерін ықпалдастыру үшін техникалық талаптарға және стандарттарға сәйкестігі. Осы тарауда сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен ақпараттық жүйелердің жоспарланған әзірлемесіне интеграциясы бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысының қажетті сараптамасын жүргізу, әзірлеу және түзету, бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және жүзеге асыруын бағалау қағидасына сәйкес ұсыным сипатталады;

8) эффективности и целесообразности автоматизации процессов оказания государственных услуг посредством бюджетных инвестиций, в части влияния ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций на деятельность организации заявителя, направленную на предоставление государственных услуг, входящих в его компетенцию, а также на государственные услуги, предоставляемые другими государственными органами и учреждениями;
9) последовательности, целесообразности и результативности реализации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций, разработанного администратором в рамках существующих информационных систем;
10) создаваемых информационных систем и компонентов бюджетных инвестиции на соответствие требованиям информационной безопасности;
11) ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и эксплуатационных затрат, приведенных в ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций, сравнение планируемых цен на товары, работы и услуги с соответствующими рыночными ценами согласно Правилам разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций;
12) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций в качестве оптимального пути ее решения;

8) бюджеттік инвестициялар арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету үдерістерін автоматтандырудың тиімділігі және мақсатқа сәйкестігі. Бұл тарауда бюджеттік инвестициялар ТЭН-і және ҚЭН-і оның құзыретіне кіретін мемлекеттік қызмет ұсынуға бағытталған, сондай-ақ өзге мемлекеттік органдар және мекемелермен мемлекеттік қызметтер ұсынылатын мәлімдеуші ұйымның бағытталған қызметіне әсері бағаланады;
9) бар ақпараттық жүйелер шеңберінде әкімшімен әзірленген бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін іске асыру бірізділігі, мақсатқа сәйкестігі және нәтижелілігі;
10) бюджеттік инвестициялардың жасалған ақпараттық жүйелері және құрауыштарының ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі;
11) баға шешімдері, соның ішінде бюджеттік инвестициялар ТЭН-і және ҚЭН-і келтірілген барлық инвестициялық және пайдаланушылық шығыстарының құрауыштары бойынша баға-сапаның оңтайлы ара қатынасын бағалау, жоспарланған тауарлар бағасын, жұмыстарын және қызметтерін сәйкесінше нарықтық бағалармен мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысының қажетті сараптамасын жүргізу, әзірлеу және түзету, бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және жүзеге асыруын бағалау қағидасына сәйкес салыстыру;
12) бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін таңдау негіздемесін оны лайықты шешімдер жолы ретінде мәселелер шешімінің нұсқасын таңдауда қарастырылған балама нұсқалар;

13) возможных вариантов ситуации в отрасли (сфере) экономики, в случае реализации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций;
14) о рисках в случае реализации ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций и мероприятия по их минимизации.
Приложение 1
к Правилам проведения экспертизы
в сфере информатизации
инвестиционных предложений и
технико-экономических обоснований и
финансово-экономических обоснований
бюджетных инвестиций
Критерии оценки ТЭО и ФЭО
бюджетных инвестиций в сфере информатизации
Критерии оценки ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций
в сфере информатизации
1
Наличие установленных целевых индикаторов и (или) показателей в отношении мероприятий по информатизации
1-1
Мероприятие по информатизации должно содержать индикаторы и (или) показатели
1-2
Мероприятие по информатизации должно быть направлено на создание, либо развитие, либо модернизацию, либо эксплуатацию информационной системы или сервисного программного продукта
1-3
Плановые и текущие значения показателей должны быть определены для каждой государственной услуги (государственной функции), на автоматизацию которой направлено мероприятие по информатизации
1-4
Индикаторы и (или) показатели должны быть сформулированы однозначно и количественно характеризовать достижение результатов мероприятия по информатизации
1-5
Значения показателей должны измеряться в натуральной единице измерения и допускать возможность проверки
1-6
Должно быть указано значение показателя на начало планового периода проведения мероприятия по информатизации
2
Соответствие мероприятий по информатизации приоритетам и целям, определенным в государственных программах, стратегиях и поручениях Президента Республики Казахстан
2-1
Мероприятия по информатизации должны быть направлены на достижение хотя бы одной цели или приоритета, сформулированного в государственных программах, стратегиях или поручениях Президента Республики Казахстан
2-2
Цели, индикаторы (показатели) и иные характеристики мероприятий по информатизации не должны противоречить поставленным приоритетам
3
Соответствие мероприятий по информатизации приоритетным направлениям в сфере "электронного правительства", сервисной модели информатизации и информационно-коммуникационных технологий
3-1
Мероприятия по информатизации должны соответствовать приоритетным направлениям в сфере архитектуры "электронного правительства", сервисной модели информатизации и информационно-коммуникационных технологий
3-2
Результаты мероприятий по информатизации не должны противоречить приоритетным направлениям требований по развитию архитектуры "электронного правительства", сервисной модели информатизации и информационно-коммуникационных технологий
4
Использование результатов, полученных в ходе реализации мероприятий по информатизации в предыдущие годы
4-1
Должна соблюдаться преемственность мероприятий по информатизации с мероприятиями по информатизации, реализованными в предыдущие годы
4-2
Мероприятия по информатизации не должны дублировать результаты, полученные в ходе реализации мероприятий по информатизации в предыдущие годы
4-3
Предусмотренные в мероприятиях по информатизации к закупке товары, работы, услуги взаимосвязаны с ранее приобретенными в рамках реализации предыдущих мероприятий по информатизации товарами, работами, услугами и не дублируют их
5
Соответствие мероприятий по информатизации функциям и задачам государственного органа
5-1
Мероприятия по информатизации должны быть направлены на реализацию (автоматизацию и оптимизацию) государственных услуг (государственных функций)
6
Обоснованность привлечения бюджетных средств для реализации мероприятий по информатизации
6-1
В случае необходимости должен быть предоставлен (-ны) документ (-ты) (протокольное поручение, нормативный правовой акт), предусматривающий (-щие) автоматизацию, оптимизацию государственной услуги (государственной функции)
6-2
Должны быть предоставлены заключения соответствующих экспертиз от государственных органов
6-3
Мероприятия по информатизации должны предусматривать интеграцию разрабатываемой информационной системы с информационно-коммуникационной инфраструктурой "электронного правительства" и информационными системами государственных органов
6-4
Результаты мероприятий по информатизации не должны дублировать информационные системы, компоненты информационно-коммуникационной инфраструктуры других государственных органов
7
Обоснованность привлечения средств бюджетов в запрашиваемых размерах
7-1
Стоимость всех мероприятий по информатизации должна быть расчитана в соответствии с методикой расчета и нормативами затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем государственных органов согласно Методике расчета и нормативов затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем государственных органов, утверждаемой подпунктом 23) статьи 7 Закона;
7-2
Стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат должна быть обоснована соответствующими коммерческими предложениями
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
в сфере информатизации
инвестиционных предложений и
технико-экономических обоснований и
финансово-экономических обоснований
бюджетных инвестиций
Форма
Заключение
в сфере информатизации на инвестиционное предложение

13) бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін іске асыру және мұндай емес жағдайында экономика саласы (ортасы) жағдайларының ықтимал нұсқалары;
14) бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін іске асыру барысындағы ықтимал қатерлер және оларды барынша азайту жөніндегі іс-шаралар.
Ақпараттандыру саласындағы инвестициялық
ұсыныстардың, бюджеттік инвестициялардың
техникалық-экономикалық негіздемелерінің және
қаржылық-экономикалық негіздемелерінің
сараптамасын жүргізу қағидаларына 1 қосымша
Ақпараттандыру саласында бюджеттік инвестициялардың
ТЭН және ҚЭН бағалау критерийлері
Ақпараттандыру саласындағы бюджет инвестициялары ТЭН және ҚЭН бағалау критерийлері
1
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларға белгіленген мақсаттық индикаторлар және (немесе) қарым-қатынастар көрсеткіштерінің бар болуы
1.1
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар индикаторлар және (немесе) көрсеткіштерді құрауы тиіс
1.2
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар ақпараттық жүйелер немесе сервистік бағдарламалық өнімді құруға, немесе дамытуға, немесе жаңғыртуға, немесе пайдалануға бағытталған болуы тиіс
1.3
Жоспарлы және ағымдағы көрсеткіштер мәні ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларды автоматтандыруға бағытталған әрбір мемлекеттік қызмет (мемлекеттік функциялар) үшін анықталуы тиіс
1.4
Индикаторлар және (немесе) көрсеткіштер бір мағыналы тұжырымдалуы және ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар нәтижелерінің жетістіктерін көрсеткіштік сипаттауы тиіс
1.5
Көрсеткіштер мәні табиғи өлшемі бірлігімен өлшенуі және тексеру мүмкіндігін қарастыруы тиіс
1.6
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар өткізудің жоспарлы кезеңінің басталуында көрсеткіштің мәні көрсетілуі тиіс
2
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралардың мемлекеттік бағдарламалар, Қазақстан Республикасы Президентінің стратегияларында және тапсырмаларында айқындалған басымдықтармен мақсаттарға сәйкестігі
2.1
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шара ең болмаса мемлекеттік бағдарламалар, Қазақстан Республикасы Президентінің стратегияларында және тапсырмаларындатұжырымдалған бір мақсатқа немесе басымдыққа жетуге бағытталған болуы тиіс
2.2
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралардың мақсаттары мен индикаторлары (көрсеткіштер) және өзге де мінездемелері алға қойылған басымдықтарға қайшы келмеуі тиіс
3
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралардың "электрондық үкімет" саласындағы басым бағыттарына, ақпараттандыру және ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың сервистік моделіне сәйкестігі
3.1
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шара "электрондық үкімет" сәулеті саласындағы басым бағыттарына, ақпараттандыру және ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың сервистік моделіне сәйкес келуі тиіс
3.2
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар нәтижелері "электрондық үкімет" сәулетін дамыту жөніндегі басым бағыттар талаптарына, ақпараттандыру және ақпараттық-коммуникациялықтехнологиялардың сервистік моделіне қайшы келмеуі тиіс
4
Алдағы өткен жылдардағы ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру барысында алынған нәтижелерді қолдану
4.1
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар алдыңғы өткен жылдары іске асырылған ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралармен сабақтастығы сақталуы тиіс
4.2
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шара алдыңғы өткен жылдардағы ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру барысында алынған нәтижелерді қайталамауы тиіс
4.3
Ақпараттандыру бойынша тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алуға іс-шараларда қарастырылған бұрын ақпараттандыру бойынша тауарлар, жұмыстар, қызметтер алынғандармен өзара байланысты және оларды қайталамайды.
5
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралардың мемлекеттік органның функцияларымен және міндеттеріне сәйкестігі
5.1
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шара мемлекеттік қызметтерді (мемлекеттік функцияларды) іске асыруға (автоматтандыруға және оңтайландыруға) бағытталған болуы тиіс
6
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру үшін бюджет қаржысын тартудың негізділігі
6.1
Қажеттілік жағдайында мемлекеттік қызметтерді (мемлекеттік функцияны) автоматтандыруды, оңтайландыруды қарастыратын (ыратын) құжат (тар) (хаттамалық тапсырма, нормативтік құқықтық акті) ұсынылуы (ған) тиіс
6.2
Мемлекеттік органдардан ілеспе сараптамалар қорытындысы ұсынылуы тиіс
6.3
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар әзірленетін ақпараттық жүйенің "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымдары және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен ықпалдастығын қарастыруы тиіс
6.4
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар нәтижелері ақпараттық жүйелердің, басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымдарының құрауыштарымен қосарланбауы тиіс
7
Сұрастырылған көлемдегі бюджет қаржыларын тарту негізділігі
7.1
Ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралардың барлығының құны уәкілетті органмен бекітілген, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру, дамыту және сүйемелдеуін есептеу әдістемесі және шығындар нормативтеріне сәйкес есептелінуі тиіс
7.2
Инвестициялық және пайдаланушылық шығыстар құны сәйкесінше коммерциялық ұсыныстарға негізделуі тиіс
Ақпараттандыру саласындағы инвестициялық
ұсыныстардың, бюджеттік инвестициялардың
техникалық-экономикалық негіздемелерінің және
қаржылық-экономикалық негіздемелерінің
сараптамасын жүргізу қағидаларына 2 қосымша
Нысан
Инвестициялық ұсынысқа ақпараттандыру саласында қорытындысы

1. Документы, представленные на рассмотрение: _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Документы, принятые во внимание при рассмотрении
инвестиционного предложения: ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Қарауға ұсынылған құжаттар: ________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Инвестициялық ұсынысты қарастыру кезінде назарға алынған
құжаттар: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Используемые сокращения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Краткая характеристика проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
п/п
Наименование показателя
Описание
1
2
3
1
Наименование проекта
2
Наименование администратора бюджетных программ
3
Наименование заявителя проекта (указывается в случае рассмотрения проекта, предполагаемого реализации посредством финансирования за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета)
4
Место реализации проекта
5
Цель и задачи проекта
6
Показатели результата (прямого и конечного)
7
Компоненты проекта
8
Масштаб проекта и мощность проекта
9
Целевые группы, в том числе основные выгодополучатели
10
Нормативные правовые акты, в том числе документы системы государственного планирования, в соответствии с которыми предполагается реализация проекта
11
Дата и номер заключения экономической оценки инвестиционного предложения по проекту
12
Общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам
Источник финансирования
Форма финансирования
год
Форма финансирования
год
Всего
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Иные источники
Итого:
13
Источник и сумма финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Источник финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Стоимость разработки и экспертизы ТЭО
Наименование разработчика ТЭО
Реквизиты договора по разработке ТЭО
14
Период реализации проекта
15
Качественные и количественные требования для обеспечения нормального режима функционирования проекта
16
Объем планируемого казахстанского содержания в работах, товарах и услугах проекта

3. Пайдаланылған қысқартулар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Жобаның қысқаша мінездемесі: _______________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
р/с
Көрсеткіштің атауы
Сипаттамасы
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
3.
Жобаны мәлімдеушінің атауы (республикалық бюджеттен дамытуға мақсаттық трансферттер есебінен іске асыру көзделген жобаны қараған жағдайда көрсетіледі)
4.
Жобаның іске асырылу орны
5.
Жобаның мақсаты мен міндеті
6.
Нәтиже көрсеткіші (тікелей және соңғы)
7.
Жобаның құрамдауыштары
8.
Жобаның ауқымы және жобаның қуаты
9.
Мақсаттық топтар, соның ішінде негізгі пайда алушылар
10.
Нормативтік құқықтық актілер, соның ішінде жобаны сәйкес іске асыру көзделген мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
11
Жоба бойынша инвестициялық ұсыныстың экономикалық құнының қорытындысының күні мен нөмірі
12.
Жобаның жалпы құны, қаржыландыруды жылдар бойынша бөлу
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру нысаны
жылы
Қаржыландыру көзі
жылы
Барлығы
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Өзге де көздер
Барлығы:
13.
ТЭН әзірлеу мен сараптамасының дереккөзі және қаржыландыру сомасы
ТЭН әзірлеудің және сараптамасын қаржыландыру көзі
ТЭН әзірлеу және сараптама құны
ТЭН әзірлеушінің атауы
ТЭН әзірлеу жөніндегі шарттың деректемелері
14.
Жобаны іске асыру кезеңі
15.
Жоба жұмыс істеуінің қалыпты режимін қамтамасыз ету үшін сапалық және көрсеткіштік талаптары
16.
Жобаның жұмыстарында, тауарларында және қызметтеріндегі қазақстандық құрам көлемі

3. Используемые сокращения: ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Краткая характеристика проекта:_____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
п/п
Наименование показателя
Описание
1
Наименование проекта
2
Наименование администратора бюджетных программ
3
Наименование заявителя проекта (указывается в случае рассмотрения проекта, предполагаемого реализации посредством финансирования за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета)
4
Место реализации проекта
5
Цель и задачи проекта
6
Показатели результата (прямого и конечного)
7
Компоненты проекта
8
Масштаб проекта и мощность проекта
9
Целевые группы, в том числе основные выгодополучатели
10
Нормативные правовые акты, в том числе документы системы государственного планирования, в соответствии с которыми предполагается реализация проекта
11
Дата и номер заключения экономической оценки инвестиционного предложения по проекту
12
Общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам
Источник финансирования
Форма финансирования
Сумма (тысяч тенге)
Всего (тысяч тенге)
201_
201_
201_
итого
Республиканский бюджет
Инвестиционные затраты
Местный бюджет
Иные источники
Итого:
13
Источник и сумма финансирования разработки и экспертизы ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций
Источник финансирования разработки и экспертизы ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций
Стоимость разработки и экспертизы ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций
Наименование разработчика ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций
Реквизиты договора по разработке ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций
14
Период реализации проекта
15
Качественные и количественные требования для обеспечения нормального режима функционирования проекта
16
Объем планируемого казахстанского содержания в работах, товарах и услугах проекта
5. Проверка ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций на соответствие
настоящим Правилам.
6. По структуре и содержанию ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций
провести доработку ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций по следующим
замечаниям:
Разделы и подразделы, требуемые по бюджетному законодательству
Наличие/отсутствие пункта/раздела
1

3. Пайдаланылған қысқартулар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Жобаның қысқаша мінездемесі: _______________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
р/с
Көрсеткіштің атауы
Сипаттамасы
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
3.
Жобаны мәлімдеушінің атауы (республикалық бюджеттен дамытуға мақсаттық трансферттер есебінен іске асыру көзделген жобаны қараған жағдайда көрсетіледі)
4.
Жобаның іске асырылу орны
5.
Жобаның мақсаты мен міндеті
6.
Нәтиже көрсеткіші (тікелей және соңғы)
7.
Жобаның құрамдауыштары
8.
Жобаның ауқымы және жобаның қуаты
9.
Мақсаттық топтар, соның ішінде негізгі пайда алушылар
10.
Нормативтік құқықтық актілер, соның ішінде жобаны сәйкес іске асыру көзделген мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
11
Жоба бойынша инвестициялық ұсыныстың экономикалық құнының қорытындысының күні мен нөмірі
12.
Жобаның жалпы құны, қаржыландыруды жылдар бойынша бөлу
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру нысаны
Сомасы (мың теңге)
Барлығы (мың теңге)
201_
201_
201_
барлығы
Республикалық бюджет
Инвестициялық шығындар
Жергілікті бюджет
Өзге де көздер
Барлығы:
13.
Бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін әзірлеуді және сараптаманы қаржыландыру көзі және соммасы
Бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін әзірлеудің және сараптамасын қаржыландыру көзі
Бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін әзірлеу және сараптама құны
Бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін әзірлеушінің атауы
Бюджеттік инвестициялар ТЭН-ін және ҚЭН-ін әзірлеу жөніндегі шарттың деректемелері
14.
Жобаны іске асыру кезеңі
15.
Жоба жұмыс істеуінің қалыпты режимін қамтамасыз ету үшін сапалық және көрсеткіштік талаптары
16.
Жобаның жұмыстарында, тауарларында және қызметтеріндегі қазақстандық құрам көлемі
5. Бюджет инвестициялар ТЭН-інің және ҚЭН-інің Қағидаларға сәйкестігін тексеру.
6. Бюджет инвестициялар ТЭН-інің және ҚЭН-інің құрылымы және құрамдары бойынша бюджет инвестициялар ТЭН-і және ҚЭН-і келесі ескертулер бойынша түзетулер жүргізу:
Бюджеттік заңнама бойынша талап етілетін тараулар және тарау бөліктері
Тармақтың/тараудың болуы/болмауы
1.