Об утверждении Правил организации и проведения профессиональной практики и правил определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2016 года № 13395.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.09.2018 № 521 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 101) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 08.08.2023 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения профессиональной практики и правила определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.09.2018 № 521 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (С.Омирбаев) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан (Балыкбаева Т.О.).

Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 наурызда № 13395 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 29.09.2018 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 101) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 08.08.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидалары және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) айқындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 29.09.2018 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім, халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.М. Өмірбаев) заңнамада белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 29 января 2016 года № 107
Правила организации и проведения профессиональной практики и правила определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования
Сноска. Правила в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.09.2018 № 521 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения профессиональной практики и правила определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 101) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее - Закон), Трудовым кодексом Республики Казахстан и определяют порядок организации и проведения профессиональной практики и определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 08.08.2023 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организация технического и профессионального, послесреднего образования (далее – организации образования) по согласованию с предприятиями (организациями) разрабатывает документы о профессиональной практике.
Глава 2. Порядок организации и проведения профессиональной практики
3. Виды, сроки и содержание профессиональной практики определяются рабочими учебными программами и планами, утвержденными организациями образования в соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона.
4. Организация образования для прохождения обучающимися профессиональной практики направляет обучающихся в предприятия (организации) определенными в качестве баз практики для организаций образования.
5. Для проведения профессиональной практики организация образования по согласованию с предприятиями (организациями) утверждают программы и календарные графики о прохождении практики.
6. Направление обучающихся на профессиональную практику оформляется приказом руководителя организации образования с указанием сроков прохождения, базы и руководителя практики.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 29 қаңтардағы
№ 107 бұйрығымен
бекітілген
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидалары және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) айқындау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 29.09.2018 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидалары және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 101) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес әзірленген және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) белгілеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 08.08.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) кәсіпорындармен (ұйымдармен) келісім бойынша кәсіптік практика туралы құжаттар әзірлейді.
2-тарау. Кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу тәртібі
3. Кәсіптік практиканың түрлері, мерзімдері мен мазмұны Заңның 38-бабының 2-тармағына сәйкес білім беру ұйымдары бекітетін оқу жұмыс бағдарламалары мен жоспарларында айқындалады.
4. Білім беру ұйымдары білім алушылардың кәсіптік практикадан өтуі үшін білім беру ұйымдары үшін практика базалары ретінде айқындалған кәсіпорындарға (ұйымдарға) білім алушыларды жібереді.
5. Кәсіптік практикадан өту үшін білім беру ұйымдары кәсіпорындармен (ұйымдармен) келісіп, практикадан өтудің бағдарламасын және күнтізбелік кестесін бекітеді.
6. Кәсіптік практикаға білім алушыларды жіберу практиканың өту мерзімі, базасы және жетекшісі көрсетілген білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен ресімделеді.

7. Обучающемуся выдаются бланк направления и дневник-отчет о прохождении профессиональной практики по формам согласно приложениям 1, 2 к Правилам.
8. При прохождении профессиональной практики обучающимся назначаются руководители от организации образования и от предприятия (организации). При необходимости назначаются консультанты.
9. Основными видами профессиональной практики являются учебная, производственная и преддипломная.
10. Учебная практика проводится для обучающихся на всех специальностях в зависимости от специфики конкретной предметной области и профессиональной компетенции будущего специалиста.
11. Учебная практика закрепляется за кафедрой, отделением, заместителем руководителя по производственной работе, который осуществляет подготовку специалистов по данной специальности.
12. Программа учебной практики разрабатывается на основе рабочего учебного плана и рабочей учебной программы.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 27.08.2022 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Перечень учебных практических занятий, являющихся продолжением изучения учебных дисциплин (модулей), рассматривается цикловыми комиссиями в соответствии с Правилами организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 ноября 2007 года № 583 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5036) и утверждается руководителем организации образования.
14. Методическая и материальная подготовка учебных практических занятий осуществляется мастером производственного обучения или преподавателем, ведущим данное практическое занятие.
15. В зависимости от специальности учебная практика проводится в учебных и учебно-производственных мастерских, учебных хозяйствах, на учебных полигонах, учебно-вспомогательных объектах организации образования, а также на предприятиях (организациях).
16. Продолжительность рабочего дня обучающихся на учебной практике, а также на предприятиях (организациях) определяется в соответствии с действующим законодательством о труде, для соответствующих категорий работников в зависимости от возраста и условий производства.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 20.05.2024 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. По окончании учебной практики обучающимся выставляется оценка на основании экзаменационных работ в соответствии с Типовыми правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191) (далее - приказ № 125).

7. Білім алушыға осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша кәсіптік практиканы өту туралы жолдама бланкі және күнделік-есеп беріледі.
8. Білім алушылардың кәсіптік практикадан өтуі кезінде білім беру ұйымынан және кәсіпорыннан (ұйымнан) жетекшілер тағайындалады. Қажет болған жағдайда консультанттар тағайындалады.
9. Кәсіптік практиканың негізгі түрлері оқу, өндірістік және диплом алдындағы болып табылады.
10. Білім алушыларға арналған оқу практикасы нақты пән саласының ерекшелігіне және болашақ мамандықтың кәсіби құзыреттілігіне байланысты барлық мамандықтарда өткізіледі.
11. Оқу практикасы аталған мамандық бойынша мамандар даярлауды жүзеге асыратын кафедра, бөлім жетекшісінің өндірістік жұмыс жөніндегі орынбасарына бектіледі.
12. Оқу практикасының бағдарламасы оқу жұмыс жоспары мен оқу жұмыс бағдарламасы негізінде әзірленеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.08.2022 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Оқу пәндерін (модульдерін) оқуды жалғастыру болып табылатын оқу практикалық сабақтардың тізбесін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 29 қарашадағы № 583 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5036 тіркелген) бекітілген Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес циклдық комиссиялар қарастырады және білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
14. Оқу-практикалық сабақтарды әдістемелік және материалдық- дайындауды өндірістік оқыту шебері немесе аталған практикалық сабақты жүргізетін оқытушы жүзеге асырады.
15. Мамандыққа байланысты оқу практикасы оқу және оқу-өндірістік шеберханаларда, өндірістік шаруашылықтарда, оқу полигондарында, білім беру ұйымдарының оқу-көмекші объектілерінде, сондай-ақ кәсіпорындарда (ұйымдарда) өткізіледі.
16. Білім алушылардың оқу практикасындағы, сондай-ақ, кәсіпорындардағы (ұйымдардағы) жұмыс күнінің ұзақтығы жасына және өндіріс жағдайларына байланысты жұмыскерлердің тиісті санаттары үшін қолданыстағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 20.05.2024 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Оқу практикасы аяқталғаннан кейін білім алушыларға ҚР Білім және ғылым министрінің № 125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 тіркелген) (бұдан әрі - № 125 бұйрық) бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгілік қағидаларына сәйкес емтихан жұмыстарының негізінде баға қойылады.

18. Учет выполнения обучающимися программ учебной практики фиксируется в журнале учета производственного обучения, в соответствии с формами документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991).
19. Перед началом прохождения производственной и преддипломной практики на базе предприятия (организации) для обучающихся проводится инструктаж о целях, задачах, правилах, программе профессиональной практики и о безопасных условиях труда.
20. Производственная практика (по соответствующей специальности) проводится на предприятиях (в организациях).
21. Производственная практика в зависимости от ее содержания закрепляется за специальной кафедрой, отделением, предметно-цикловой комиссией.
22. По итогам производственной практики обучающийся сдает письменный отчет в произвольной форме о выполнении программы профессиональной практики и дневник-отчет о прохождении профессиональной практики по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
23. Письменный отчет производственной практики в организации образования оцениваются организацией образования с учетом предложений руководителя практики от предприятия (организации).
24. Для присвоения рабочей квалификации по окончании учебной и (или) производственной практики организацией образования создается квалификационная комиссия.
Место проведения заседания квалификационной комиссии определяется по согласованию с предприятием (организацией).
25. Комиссия состоит из нечетного количества членов, в состав которой входят представители предприятий (организаций) и организаций образования.
26. Председателем комиссии является представитель предприятия (организации), который возглавляет деятельность комиссии, а случае его отсутствия заместитель председателя, являющийся руководителем организации образования.
Функции секретаря комиссии выполняет представитель организации образования, не являющийся членом комиссии.
27. Решение комиссии принимается большинством голосов от общего числа участвующих в заседании и оформляется протоколом в произвольной форме.
28. Преддипломная практика для обучающихся для которых в соответствии с образовательными программами предусмотрена дипломная работа (проект) и отчет проводится на выпускном курсе по специальностям (квалификациям).
29. Руководство преддипломной практикой осуществляет научный руководитель дипломной работы (проекта) либо преподаватели, мастера производственного обучения, владеющие теоретическими и практическими знаниями и навыками по данной специальности (квалификации).

18. Білім алушылардың оқу практикаларын орындау есебі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркеу № 4991 тіркелген) бекітілген Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанына сәйкес өндірістік оқыту есебінің журналында тіркеледі.
19. Білім алушының кәсіпорынның (ұйымның) базасында өндірістік және диплом алдындағы практикадан өтуді бастамас бұрын, кәсіптік практиканың мақсаттары, қағидалары, кәсіптік практика бағдарламасы және қауіпсіз еңбек жағдайлары туралы нұсқау өткізіледі.
20. Өндірістік практика (тиісті мамандық бойынша) кәсіпорындарда өткізіледі.
21. Өндірістік практика, оның мазмұнына қарай, арнайы кафедраға, бөлімге, пәндік цикл комиссиясына бекітіледі.
22. Өндірістік практика қорытындылары бойынша білім алушы кәсіптік практиканың бағдарламасын орындағаны туралы еркін нысанда жазбаша есепті және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік практиканы өту туралы күнделік-есепті тапсырады.
23. Білім беру ұйымдарында өндірістік практиканың жазбаша есебі кәсіпорыннан (ұйымнан) жетекшінің ұсыныстарын ескере отырып, білім беру ұйымы бағалайды.
24. Оқу және (немесе) өндірістік практика аяқталғаннан кейін жұмысшы біліктілігін беру үшін білім беру ұйымы біліктілік комиссиясын құрады.
Біліктілік комиссиясының отырысын өткізу орны кәсіпорынның (ұйымның) келісімімен анықталады.
25. Комиссия құрамына кәсіпорындардың (ұйымдардың) және білім беру ұйымдарының өкілдері кіретін мүшелердің тақ санынан тұрады.
26. Комиссия төрағасы комиссияның қызметін басқаратын кәсiпорынның (ұйымның) өкiлi болып табылады, ал ол болмаған кезде – бiлiм беру ұйымының басшысы болып табылатын төраға орынбасары.
Комиссия хатшысының функцияларын комиссия мүшесі емес білім беру ұйымының өкілі орындайды.
27. Комиссия шешімі отырысқа қатысушылардың жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады және еркін нысандағы хаттамамен ресімделеді.
28. Білім беру бағдарламаларында диплом жұмысы (жоба) және есеп көзделген білім алушыларға арналған диплом алдындағы практика мамандықтар (біліктіліктер) бойынша бітіру курсында өткізіледі.
29. Диплом алдындағы практикаға жетекшілікті диплом жұмысының (жобасы) жетекшісі немесе осы мамандық (біліктілік) бойынша теориялық және практикалық білімдер мен дағдыларды меңгерген оқытушылар, өндірістік оқыту шеберлері жүзеге асырады.

30. Содержание преддипломной практики определяется темой дипломной работы (проекта).
31. Продолжительность преддипломной практики определяется в зависимости от сложности специальности в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования, утвержденным в соответствии с подпунктом 5-2) статьи 5 Закона.
32. Итоги преддипломной практики подводятся на предварительной защите дипломной работы (проекта) и отчета, организуемой кафедрой или отделением либо заместителем руководителя по учебно-производственной работе и оформляются протоколом.
Глава 3. Порядок определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования
33. Перечень предприятий (организаций) определяется из списка аккредитованных ассоциаций, отраслевых ассоциаций, находящихся в реестре центров сертификации специалистов Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и (или) представленных обучающимся перечня предприятий (организаций).
34. Предприятия (организации) уставная деятельность которых соответствует профилю подготовки специалистов и требованиям образовательной программы, обеспеченные квалифицированными кадрами для осуществления руководства профессиональной практикой и имеющие хорошее материально-техническое оснащение определяются базами практики.
35. С предприятием (организацией), определенной в качестве базы практики, заключается договор о проведении профессиональной практики в соответствии с типовым договором на проведение профессиональной практики, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 13227) "Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования".
Страхование обучающегося от несчастных случаев в период прохождения производственного обучения и профессиональной практики на предприятиях (организациях) осуществляется на добровольной основе за счет доходов, полученных от платных услуг.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 20.05.2024 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

30. Диплом алдындағы практиканың мазмұны диплом жұмысының (жоба) тақырыбымен анықталады.
31. Диплом алдындағы практиканың ұзақтығы Заңның 5-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкес мамандықтың күрделілігіне байланысты айқындалады.
32. Диплом алдындағы практиканың қорытындылары кафедра немесе бөлім не жетекшінің өндірістік-оқыту жұмысы жөніндегі орынбасары ұйымдастыратын диплом жұмысын (жоба) және есебін алдын-ала қорғауда шығарылады және хаттамамен ресімделеді.
3-тарау. Кәсіпорындарды (ұйымдарды) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін практика базалары ретінде анықтау тәртібі
33. Кәсіпорындардың (ұйымдардың) тізбесі "Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасы аккредиттеген қауымдастықтар, мамандарының сертификаттау орталығының тізіліміндегі салалық қауымдастықтар және (немесе) білім алушылар ұсынған кәсіпорындар (ұйымдар) тізбесінің тізімінен анықталады.
34. Жарғылық қызметі мамандарды даярлау бейініне, білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес келетін, кәсіптік практикаға жетекшлікті жүзеге асыру үшін білікті мамандармен қамтамасыз етілген және жақсы материалдық-техникалық жарақталған кәсіпорындар (ұйымдар) практикалық база ретінде айқындалады.
35. Кәсіптік практиканың базасы ретінде анықталған кәсіпорынмен (ұйыммен) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13227 тіркелген) "Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген кәсіптік практикадан өткізуге арналған үлгілік шартқа сәйкес кәсіптік практикадан өту туралы шарт жасалады.
Кәсіпорындарда (ұйымдарда) өндірістік оқытудан және кәсіптік практикадан өту кезеңінде ақылы қызметтерден алынған кірістер есебінен білім алушыларды жазатайым оқиғалардан ерікті негізде сақтандыру жүзеге асырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 20.05.2024 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

36. Договор с базами профессиональной практики обучающихся организаций образования заключается не позднее, чем за один месяц до начала профессиональной практики.
Приложение 1
к Правилам организации и
проведения профессиональной
практики и правилам
определения предприятий
(организаций) в качестве баз
практики для организаций
технического и профессионального,
послесреднего образования
Направление на профессиональную практику
Остается на предприятии (организации) ____________________________________________
__________________________________________________________________ (основание) от
"_______" ___________________20___г. обучающийся
______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
направляется для прохождения профессиональной практики ___________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование предприятия (организации))
Срок начала профессиональной практики ___ ___________ 20____г.
Срок завершения профессиональной практики ___ __________20____г.
Руководитель организации образования__________________________
Место печати _______________________
(подпись)
_______________________________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -
Возвращается в учебное заведение
Отметка о прибытии и выбытии
Обучающийся ___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
для прохождения профессиональной практики _______________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование профессиональной практики)
Прибыл из Выбыл в ____________________________ _________________________________
"___"_______________20____г. "___"_______________ 20 ____г.
Печать, подпись Печать, подпись (при наличии) (при наличии)
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения профессиональной
практики и правилам
определения предприятий
(организаций) в качестве баз
практики для организаций
технического и профессионального,
послесреднего образования
Дневник-отчет о прохождении профессиональной практики
Обучающийся ___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ п/п
Наименование выполненных (изученных) работ в соответствии с программой профессиональной практики за каждый день
Сроки выполнения (изучения) работ в соответствии с программой профессиональной практики
Подпись руководителя профессиональной практики с производства
начало
завершение
1.
2.
3.

36. Білім беру ұйымдарының білім алушылардың кәсіптік практикасының базаларымен шарттары кәсіптік практика басталуынан кемінде бір ай бұрын жасалады.
"Техникалық және кәсіптік, орта
білімнен кейінгі білім беру
ұйымдары үшін кәсіптік
практиканы ұйымдастыру мен
өткізу қағидаларын және
практика базалары ретінде
кәсіпорындарды (ұйымдарды)
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Кәсіптік практикаға жолдама
Кәсіпорында (ұйымда) қалады
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(негіздеме)
20___ж. "___" ___________________
Білім алушы _____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(кәсіпорынның (ұйымның) атауы)
_____________________________________________ кәсіптік практикадан өту үшін жіберіледі
Практиканың басталу мерзімі 20____ж. "____" __________________
Практиканың аяқталу мерзімі 20____ж. "____" __________________
білім беру ұйымының басшысы _______________________________
М.О. _______________ (қолы)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Оқу орнына қайтарылады
Келуі мен кетуі туралы белгі
Білім алушы _____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
кәсіптік практикадан өту үшін ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(кәсіптік практиканың атауы)
Келді _________________________                  Кетті ___________________________
20____ж. "____" _______________                        20____ж. "____"__________________
Мөр қолы _____________________                  Мөр қолы _______________________
болған кезде                                          болған кезде
"Техникалық және кәсіптік, орта
білімнен кейінгі білім беру
ұйымдары үшін кәсіптік
практиканы ұйымдастыру мен
өткізу қағидаларын және
практика базалары ретінде
кәсіпорындарды (ұйымдарды)
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Кәсіптік практикадан өтуі туралы күнделік-есеп
Білім алушы _____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
Р/c №
Кәсіптік практиканың бағдарламасына сәйкес әр күн үшін орындалған (оқып болған) жұмыстардың атауы
Кәсіптік практиканың бағдарламасына сәйкес, жұмыстарды орындау(оқыту) мерзімдері
Өндірістен кәсіптік практика жетекшісінің қолы
басталуы
аяқталуы
1.
2.
3.

1. Описание изученных конструкций, оборудование, технологических процессов,
механизации, автоматизации производства и передовых методов труда
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Подпись обучающегося _______________ "____" _______________________20 ___г.
_______________________________________________________________________________
(руководитель профессиональной практики)
"___" ________________________20 ___г.
2. Поощрения и замечания обучающегося
_______________________________________________________________________________
3. Заключения руководителя профессиональной практики (от предприятия (организации).
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Подпись руководителя профессиональной практики (от предприятия (организации).
_____________________________________ "___"_______________________20____г.

1. Оқып болған конструкциялардың, жабдықтардың, технологиялық процестердің, өндірістің механикаландыру мен автоматтандырудың және еңбектің озық әдістерінің т.б. сипаттамасы ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Білім алушының қолы ________________
20 ___ ж. "_____" ____________________
________________________________________________________________________________
(кәсіптік практиканың тікелей жетекшісі)
20 ___ ж. "_____" ___________________
2. Білім алушы мадақтамалары мен жазалары
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Кәсіпорыннан (ұйымнан) кәсіптік практика жетекшісінің қорытындылары
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Кәсіпорыннан (ұйымнан) кәсіптік практика жетекшісінің қолы
____________________________________
20____ж. "_____"_____________________