Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 марта 2016 года № 13418.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 27.08.2022 № 381 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 43) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.04.2020 № 136 (вводится в действие по истечении десяти дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 27.08.2022 № 381 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту высшего и послевузовского образования, международного сотрудничества (Омирбаев С.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящих правил на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.

Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 наурызда № 13418 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.08.2022 № 381 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 43) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.04.2020 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.08.2022 № 381 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылсын.
3. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім, халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.М. Өмірбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т.О.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан А. Саринжипов
Утверждены приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 29 января 2016 года № 122
Правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 09.12.2022 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 43) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров c высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) оператор уполномоченного органа в области образования – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое уполномоченным органом в области образования, осуществляющее размещение государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, государственного образовательного заказа на среднее образование в частных организациях образования, государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием и выплату государственных стипендий, за исключением государственных именных стипендий, а также осуществляющее координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и обеспечивающее мониторинг и контроль за соблюдением лицами, указанными в пункте 17 статьи 47 настоящего Закона, своих обязанностей по отработке или возмещению расходов бюджетных средств в случае неотработки;
2) организация высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) – высшее учебное заведение, реализующее образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования и осуществляющее научно-исследовательскую деятельность.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А.Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 29 қаңтардағы
№ 122 бұйрығымен бекітілген
Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 09.12.2022 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 43) тармақшасына сәйкес әзірленді және еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне орналастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты, жекеменшік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды және мемлекеттік атаулы стипендияларды қоспағанда, мемлекеттік стипендиялар төлеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және осы Заңның 47-бабының 17-тармағында аталған адамдардың бюджет қаражаты шығыстарын жұмыспен өтеу немесе жұмыспен өтемеген жағдайда орнын толтыру жөніндегі өз міндеттерін сақтауын мониторингтеу мен бақылауды қамтамасыз ететін заңды тұлға;
2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орны.

3. Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием, сформированный и распределенный по группам образовательных программ с учетом прогнозной потребности экономики в кадрах, в том числе отраслевой и региональной потребности, приоритетов индустриально-инновационного развития страны, потребностей ОВПО и научных организаций в научно-педагогических кадрах, размещается среди ОВПО на конкурсной основе.
4. Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим образованием размещается в ОВПО независимо от формы собственности в виде образовательных грантов по результатам конкурса, проводимого уполномоченным органом в области образования.
Государственный образовательный заказ на подготовку магистров и докторов философии (PhD)/докторов по профилю, в том числе на целевую подготовку для региональных ОВПО и научных организаций, размещается на конкурсной основе независимо от формы собственности в ОВПО.
5. Государственный образовательный заказ для обучения слушателей на подготовительных отделениях размещается в ОВПО по результатам конкурса, проводимого уполномоченным органом в области образования.
6. Размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием осуществляется оператором уполномоченного органа в области образования в пределах средств, предусмотренных в соответствующих бюджетных программах, администратором которых выступает уполномоченный орган в области образования.
Глава 2. Порядок размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения ОВПО
7. Размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг осуществляется по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
8. Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием размещается в рамках подушевого нормативного финансирования в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 596 "Об утверждении Правил подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16138) и приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16137).

3. Экономиканың кадрларға болжамды қажеттілігін, оның ішінде салалық және өңірлік қажеттілігін, елдің индустриялық-инновациялық даму басымдықтарын, ЖЖОКБҰ және ғылыми ұйымдардың ғылыми-педагогикалық кадрларға қажеттілігін ескере отырып, қалыптастырылған және білім беру бағдарламаларының топтары бойынша бөлінген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы ЖЖОКБҰ арасында конкурстық негізде орналастырылады.
4. Жоғары білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы меншік нысанына қарамастан ЖЖОКБҰ білім беру саласындағы уәкілетті орган өткізетін конкурс нәтижелері бойынша білім беру гранты түрінде орналастырылады.
Магистрлер мен философия докторларын (PhD)/бейіні бойынша докторларды, оның ішінде өңірлік ЖЖОКБҰ мен ғылыми ұйымдарға мақсатты даярлау үшін мемлекеттік білім беру тапсырысы меншік нысанына қарамастан ЖЖОКБҰ-да орналастырылады.
5. Дайындық бөлімдерінің тыңдаушылары үшін мемлекеттік білім беру тапсырысы білім беру саласындағы уәкілетті орган өткізетін конкурс нәтижесі бойынша ЖЖОКБҰ орналастырылады.
6. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын әкімшісі білім беру саласындағы уәкілетті орган болып табылатын тиісті бюджеттік бағдарламаларда көзделген қаражат шегінде білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы орналастырады.
2-тарау. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, ЖЖОКБҰ-лардың дайындық бөлімшелеріне мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру тәртібі
7. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырылады.
8. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 596 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16138 болып тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелген) сәйкес жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру шеңберінде орналастырылады.

Параграф 1. Порядок формирования перечня потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим и послевузовским образованием
9. Для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием уполномоченный орган в области образования и (или) уполномоченный орган соответствующей отрасли (далее – УОСО) формируют перечни потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим и послевузовским образованием путем объявления конкурса среди ОВПО.
Решение о проведении конкурса оформляется приказом Министра или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием сроков его проведения.
10. Объявление о проведении конкурса публикуется на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа в области образования и (или) УОСО.
Прием конкурсных заявок ОВПО по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – конкурсная заявка) осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня публикации объявления.
11. Для проведения конкурса создается комиссия по формированию перечней потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим и послевузовским образованием (далее – Комиссия по формированию перечней), состав которой утверждается приказом Министра или лицом, исполняющим его обязанности, в количестве не менее 5 еҰ членов и председателя.
Комиссия по формированию перечней формируется из числа сотрудников уполномоченного органа в области образования и (или) УОСО, заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, отраслевых ассоциаций, Ассоциации высших учебных заведений Республики Казахстан и (или) Совета ректоров высших учебных заведений Республики Казахстан. Большинством голосов из числа членов Комиссии по формированию перечней избирается председатель. Количество состава Комиссии по формированию перечней является нечетным, включая ее председателя.
12. Заседания Комиссии по формированию перечней проводятся по плану, утвержденному еҰ председателем, и считаются действительными, если на них присутствуют более 2/3 (двух третей) от общего числа еҰ членов.
13. Решения Комиссии по формированию перечней принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии по формированию перечней и оформляются протоколом заседания, который подписывается председателем. При равенстве голосов, голос председателя является решающим.

1-параграф. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбесін қалыптастыру тәртібі
9. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган және (немесе) тиісті саланың уәкілетті органы (бұдан әрі – ТСУО) ЖЖОКБҰ арасында конкурс жариялау арқылы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастырады.
Конкурс өткізу туралы шешім оның өткізілу мерзімдері көрсетіле отырып, Министрдің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен ресімделеді.
10. Конкурс өткізу туралы хабарландыру білім беру саласындағы уәкілетті органның және (немесе) ТСУО-ның ресми интернет-ресурстарында жарияланады.
ЖЖОКБҰ-ның конкурстық өтінімдерін Қағидалардағы 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау (бұдан әрі-конкурстық өтінім) хабарландыру жарияланған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
11. Конкурс өткізу үшін құрамы Министрдің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітілетін, кемінде 5 мүшеден және төрағадан тұратын жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия) құрылады.
Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия білім беру саласындағы уәкілетті органның және (немесе) ТСУО-ның, мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволардың қызметкерлері, азаматтық қоғам институтының, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлік палатасының, салалық қауымдастықтың, Қазақстан Республикасы Жоғары оқу орындары қауымдастығының және (немесе) Қазақстан Республикасы Жоғары оқу орындары ректорлары кеңесінің өкілдерінен құрылады. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия мүшелері арасынан көпшілік дауыспен комиссия төрағасы сайланады. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия құрамының саны оның төрағасын қоса алғанда тақ болады.
12. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссияның отырысы оның төрағасы бекiткен жоспар бойынша өткiзiледi және егер оның мүшелерінің жалпы санының 2/3 (үштен екісі) астамы қатысса, заңды деп есептеледi.
13. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімдері отырысқа қатысушы Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілігінің ашық дауыс беруі арқылы қабылданады және ол төраға қол қоятын хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең түскен жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

14. Для участия в конкурсе по формированию перечней потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим и послевузовским образованием ОВПО подает в электронном формате в уполномоченный орган в области образования и (или) УОСО конкурсную заявку, включающую следующие документы:
1) конкурсную заявку;
2) анкету ОВПО по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) информационную карту ОВПО по форме согласно приложению 3 к Правилам;
4) предложения на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на соответствующий учебный год по форме согласно приложению 4 к Правилам.
При возникновении вопросов по показателям информационной карты, представленными ОВПО, в соответствии с подпунктом 3) настоящего пункта Правил Комиссия по формированию перечней запрашивает подтверждающие документы.
15. Документы, входящие в конкурсную заявку, подписываются первым руководителем ОВПО, заверяются печатью и представляются в электронном формате и (или) онлайн через информационную систему в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса.
При этом представленные ОВПО сведения сверяются на предмет соответствия данных информационной системы "Национальная образовательная база данных".
16. Конкурсная заявка направляется в уполномоченный орган в области образования и (или) в УОСО в электронном формате не позднее часа и даты, указанных в объявлении о проведении конкурса. Конкурсная заявка, поступившая по истечению срока подачи конкурсных заявок, независимо от причин опоздания, не рассматривается. Внесение каких-либо изменений в конкурсные заявки после истечения срока их подачи не допускается.
17. Комиссия по формированию перечней рассматривает конкурсные заявки и определяет степень их соответствия конкурсной документации и проводит их ранжирование согласно приложению 5 к Правилам.
18. В конкурсе по формированию перечней потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим и послевузовским образованием по группам образовательных программ участвуют ОВПО, прошедшие институциональную и (или) специализированную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, за исключением военных, специальных учебных заведений.
Пороговое значение показателя трудоустройства выпускников ОВПО определяется Комиссией по формированию перечней.
Исключение составляют новые направления подготовки кадров, впервые получившие лицензию, а также вновь созданные ОВПО для подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием по приоритетным отраслям экономики. При этом, перечень ОВПО определяется Комиссией по формированию перечней.

14. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастыру жөніндегі конкурсқа қатысу үшін ЖЖОКБҰ білім беру саласындағы уәкілетті органға және (немесе) ТСУО-ға электрондық форматта мынадай құжаттарды қамтитын конкурстық өтінімді ұсынады:
1) конкурстық өтінімді;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖОКБҰ-ның сауалнамасын;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖОКБҰ-ның ақпараттық картасын;
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті оқу жылына жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға ұсынысты;
ЖЖОКБҰ ұсынған ақпараттық карталардың көрсеткіштері бойынша мәселелер туындаған жағдайда Қағидалардың осы тармағының 3) тармақшасына сәйкес Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия растау құжаттарын сұратады.
15. Конкурстық өтінімге кіретін құжаттарға ЖЖОКБҰ-ның бірінші басшысының қолы қойылады, олар мөрмен расталады және электрондық форматта және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы онлайн конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен ұсынылады.
Бұл ретте ЖЖОКБҰ ұсынған мәліметтер "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесінің деректерімен сәйкестігі тұрғысынан салыстырылады.
16. Конкурстық өтінім білім беру саласындағы уәкілетті органға және (немесе) ТСУО-ға электрондық форматта конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген сағат пен күннен кешіктірілмей жіберіледі. Конкурстық өтінімдерді беру мерзімі аяқталғаннан кейін келіп түскен конкурстық өтінім кешігу себептеріне қарамастан қаралмайды. Конкурстық өтінімдерге оларды беру мерзімі өткеннен кейін қандай да бір өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
17. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия конкурстық өтінімдерді қарайды, олардың конкурстық құжаттамаларға сәйкестік деңгейін анықтайды және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес оларды саралауды жүргізеді.
18. Білім беру бағдарламаларының топтары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастыру жөніндегі конкурсқа әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеуден өткен жоғары оқу орындары қатысады.
ЖЖОКБҰ бітірушілердің жұмысқа орналасу көрсеткішінің шекті мәнін Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия айқындайды.
Лицензияны алғаш алған кадрларды даярлаудың жаңа бағыттары, сондай-ақ экономиканың басым салалары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау үшін жаңадан құрылған ЖЖОКБҰ ерекшелік болып саналады. Бұл ретте ЖЖОКБҰ-дың тізбесін Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия айқындайды.

19. При формировании перечня потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим образованием Комиссией по формированию перечней учитываются:
1) наличие контингента обучающихся по соответствующей группе образовательных программ, за исключением направлений, внесенных впервые в Классификатор направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием Республики Казахстан;
2) кадровое обеспечение ОВПО и материально-техническое обеспечение научно-образовательного процесса;
3) обеспеченность учебной, учебно-методической литературой и иными информационными ресурсами;
4) научный потенциал и уровень проводимых в ОВПО научных исследований (для ОВПО);
5) наличие мест для проживания иногородних обучающихся в общежитии, пунктов общественного питания и медицинского обслуживания;
6) наличие аккредитованных образовательных программ;
7) сведения о трудоустройстве и занятости выпускников в первый год после окончания ОВПО по заявленным специальностям;
8) участие в международном и/или национальном рейтингах ОВПО;
9) позиция ОВПО в рейтинге, проводимого Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
20. При формировании перечня потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с послевузовским образованием Комиссией по формированию перечней учитываются:
1) участие в международном и/или национальном рейтингах ОВПО;
2) наличие договоров с аккредитованными научными организациями-партнерами, в том числе зарубежных, о выполнении совместных научных проектов и предоставлении исследовательской базы;
3) наличие научных руководителей из числа профессорско-преподавательского состава ОВПО с учеными степенями доктора наук/кандидата наук, и степенями доктора философии (PhD)/доктора по профилю;
4) выполнение с зарубежными ОВПО-партнерами (научными организациями) совместных научно-образовательных проектов;
5) кадровое обеспечение научно-образовательного процесса и соответствующее требованиям на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам послевузовского образования (для группы специальностей "Искусство", в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан);
6) доступ к мировым научным и образовательным ресурсам; материально-техническое обеспечение научно-образовательного процесса соответствующее требованиям на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам послевузовского образования;
7) наличие аккредитованных образовательных программ;

19. Жоғары білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастыру кезінде Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия мыналарды ескереді:
1) Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына алғашқы рет енгізілген бағыттарды қоспағанда, тиісті бағыт бойынша білім алушылар контингентінің болуы;
2) ЖЖОКБҰ-ның кадрлық қамтамасыз етуі және ғылыми-білім беру процесін материалдық - техникалық қамтамасыз етуі;
3) оқу, оқу-әдістемелік әдебиеттермен және өзге де ақпараттық ресурстармен қамтамасыз етілуі;
4) ЖЖОКБҰ-да жүргізілген ғылыми зерттеулердің ғылыми әлеуеті мен деңгейі (ЖЖОКБҰ үшін);
5) басқа қалалардан келген білім алушылардың тұруы үшін жатақхана орындарының, қоғамдық тамақтану және медициналық қызмет көрсету пунктерінің болуы;
6) аккредиттелген білім беру бағдарламаларының болуы;
7) өтінім берілген мамандықтар бойынша бітірушілердің ЖЖОКБҰ-ны бітіргеннен кейінгі бірінші жылы жұмысқа орналасуы және жұмыспен қамтылуы туралы мәліметтер;
8) ЖЖОКБҰ-лардың халықаралық және/немесе ұлттық рейтингілерге қатысуы;
9) ЖЖОКБҰ-ның Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлік палатасы өткізетін рейтингтегі орны.
20. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастыру кезінде Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия мыналарды ескереді:
1) ЖЖОКБҰ-ның халықаралық және/немесе ұлттық рейтингілерге қатысуы;
2) бірлескен ғылыми жобаларды орындау және зерттеу базасын ұсыну туралы аккредиттелген әріптес ғылыми ұйымдармен, оның ішінде шетелдік жасалған шарттардың болуы;
3) ЖЖОКБҰ-ның профессорлық-оқытушылық құрамы қатарынан ғылым докторы/ғылым кандидаты ғылыми дәрежелері және философия докторы (Phd)/бейіні бойынша доктор дәрежесі бар ғылыми жетекшілердің болуы;
4) шетелдік әріптес ЖЖОКБҰ-лармен (ғылыми ұйымдармен) бірлескен ғылыми-білім беру жобаларын орындау;
5) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметін жүргізу талаптарына сәйкес ғылыми-білім беру процесін кадрлық қамтамасыз ету ("Өнер" мамандықтарының тобы үшін, оның ішінде құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары бар оқытушылар);
6) әлемдік ғылыми және білім беру ресурстарына қолжетімділік; жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметін жүргізу талаптарына сәйкес ғылыми-білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
7) аккредиттелген білім беру бағдарламаларының болуы;

8) выполнение научных и научно-технических программ и проектов на основе грантового, программно-целевого финансирования и внешних источников финансирования;
9) наличие в ОВПО мест для проживания обучающихся в общежитии, пунктов общественного питания и медицинского обслуживания;
10) сведения о трудоустройстве и занятости выпускников в первый год после окончания ОВПО по заявленным специальностям.
Допуск ОВПО к конкурсу, в которых выпускники докторантуры завершили обучение и не получили утверждение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю в течение 4 (четырех) лет после окончания по соответствующей группе образовательных программ, осуществляется по решению Комиссии по формированию перечней.
21. Для участия в конкурсе по формированию перечня потенциальных поставщиков услуг по обучению слушателей на подготовительном отделении ОВПО подают в электронном формате в уполномоченный орган в области образования и (или) в УОСО конкурсную заявку, включающую следующие документы:
1) конкурсную заявку по форме согласно приложению 6 к Правилам;
2) анкету ОВПО по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) предложения на размещение государственного образовательного заказа на обучение слушателей на подготовительном отделении на соответствующий учебный год согласно приложению 7 к Правилам.
22. При формировании перечня потенциальных поставщиков услуг по обучению слушателей на подготовительном отделении Комиссией по формированию перечней учитываются:
1) кадровое и материально-техническое обеспечение образовательного процесса и уровень квалификации педагогов, наличие преподавателей по всем предметам Комплексного тестирования абитуриентов;
2) обеспеченность учебной, учебно-методической литературой и иными информационными ресурсами;
3) наличие в ОВПО мест для проживания обучающихся в общежитии, пунктов общественного питания и медицинского обслуживания.
23. Комиссия по формированию перечней с учетом оценки принимает решение о формировании перечней потенциальных поставщиков услуг (далее – Перечни потенциальных поставщиков) по:
1) подготовке кадров с высшим образованием;
2) подготовке кадров в магистратуре;
3) подготовке кадров в докторантуре;
4) обучению слушателей на подготовительных отделениях ОВПО, в том числе для повышения уровня языковой подготовки.
По результатам работы Комиссии по формированию перечней приказом Министра или лицом, исполняющим его обязанности, не позднее 1 июля соответствующего года, утверждаются Перечни потенциальных поставщиков, которые публикуются на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа в области образования и (или) в УОСО, с одновременным уведомлением уполномоченным органом в области образования оператора уполномоченного органа в области образования.

8) гранттық және бағдарламалық-мақсатты қаржыландыру және сыртқы қаржыландыру көздерінің негізінде ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды орындауы;
9) ЖЖОКБҰ-да білім алушылар тұруға арналған жатақхана орындарының, қоғамдық тамақтану және медициналық қызмет көрсету пунктерінің болуы;
10) өтінім берілген мамандықтар бойынша бітірушілердің ЖЖОКБҰ-ны бітіргеннен кейінгі бірінші жылы жұмысқа орналасуы және жұмыспен қамтылуы туралы мәліметтер.
Тиісті білім беру бағдарламаларының тобы бойынша бітіргеннен кейін 4 (төрт) жыл ішінде докторантура түлектері оқуын аяқтаған және философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін бекітпеген ЖЖОКБҰ-ны конкурсқа жіберу Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
21. Дайындық бөлімдерінде тыңдаушыларды оқыту қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастыру жөніндегі конкурсқа қатысу үшін ЖЖОКБҰ білім беру саласындағы уәкілетті органға және (немесе) ТСУО-ға электрондық форматта мынадай құжаттарды қамтитын конкурстық өтінімді ұсынады:
1) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖОКБҰ-ның конкурстық өтінімі;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖОКБҰ-ның сауалнамасы;
3) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес тиісті оқу жылына дайындық бөлімдеріне тыңдаушыларды оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға ұсыныс.
22. Дайындық бөлімдерінде тыңдаушыларды оқыту қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін қалыптастыру кезінде Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия мыналарды ескереді:
1) білім беру процесінің кадрлық және материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі және педагогтердің біліктілік деңгейі; талапкерлерді кешенді тестілеудің барлық пәндері бойынша оқытушылардың болуы;
2) оқу, оқу-әдістемелік әдебиеттермен және өзге де ақпараттық ресурстармен қамтамасыз етілуі;
3) ЖЖОКБҰ-да білім алушылар тұру үшін жатақхана орындарының, қоғамдық тамақтану және медициналық қызмет көрсету пунктерінің болуы;
23. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия бағалауды ескере отырып, төмендегілер бойынша қызметтер көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбелерін (бұдан әрі – Әлеуетті өнім берушілердің тізбелері) қалыптастыру туралы шешім қабылдайды:
1) жоғары білім бар кадрларды даярлау;
2) магистратурада кадрларды даярлау;
3) докторантурада кадрларды даярлау;
4) ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінде тыңдаушыларды оқыту, оның ішінде тілдік дайындық деңгейін арттыру үшін.
Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия жұмысының нәтижелері бойынша тиісті жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей Министрдің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен Әлеуетті өнім берушілердің тізбелері бекітіледі және білім беру саласындағы уәкілетті орган білім беру саласындағы уәкілетті органның операторын бір мезгілде хабардар ете отырып, білім беру саласындағы уәкілетті органның және (немесе) ТСУО-ның ресми интернет-ресурстарында жарияланады.

Параграф 2. Порядок размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на конкурсной основе
24. Для участия в конкурсном отборе на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на конкурсной основе не требуется подача ОВПО конкурсных заявок.
Определение ОВПО производится Комиссией по формированию перечней из числа ОВПО, включенных в Перечни потенциальных поставщиков, опубликованных на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа в области образования и (или) УОСО.
25. При определении ОВПО для размещения государственного образовательного заказа на:
подготовку кадров с высшим образованием Комиссия по формированию перечней руководствуется пунктом 19 настоящих Правил для потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим образованием;
подготовку кадров с послевузовским образованием, в том числе целевых мест в докторантуре, Комиссия по формированию перечней руководствуется пунктом 20 настоящих Правил для потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с послевузовским образованием;
на обучение слушателей на подготовительном отделении ОВПО Комиссия по формированию перечней руководствуется пунктом 22 настоящих Правил для потенциальных поставщиков услуг по обучению слушателей на подготовительном отделении.
26. Определение ОВПО проводится раздельно по группам образовательных программ высшего и послевузовского образования.
27. Комиссия по формированию перечней с учетом оценки принимает решение о размещении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с указанием:
1) перечня ОВПО, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим образованием;
2) перечня ОВПО, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров в магистратуре, в том числе с указанием объема квоты для отдельных ОВПО;
3) перечень базовых ОВПО, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров в докторантуре с указанием объема по группам образовательных программ, в том числе для целевой подготовки докторов философии (PhD)/докторов по профилю;

2-параграф. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын конкурстық негізде орналастыру тәртібі
24. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын конкурстық негізде орналастыруға конкурстық іріктеуге қатысу үшін ЖЖОКБҰ-ның конкурстық өтінімдер беруі талап етілмейді.
ЖЖОКБҰ-ны айқындауды Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия білім беру саласындағы уәкілетті органның және (немесе) ТСУО-ның ресми интернет-ресурстарында жарияланған Әлеуетті өнім берушілердің тізбесіне енгізілген ЖЖОКБҰ-лар қатарынан жүргізеді.
25. Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін ЖЖОКБҰ-ны айқындау кезінде:
жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру кезінде Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия жоғары білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілер үшін осы Қағидалардың 19-тармағын басшылыққа алады;
жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды, оның ішінде докторантурадағы мақсатты орындарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру кезінде Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілер үшін осы Қағидалардың 20-тармағын басшылыққа алады;
ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімінде тыңдаушыларды оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру кезінде Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия дайындық бөлімінде тыңдаушыларды оқыту қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілер үшін осы Қағидалардың 22-тармағын басшылыққа алады.
26. ЖЖОКБҰ-ны айқындау жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының топтары бойынша жеке-жеке жүргізіледі.
27. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия бағалауды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы шешім қабылдап, мыналарды көрсетеді:
1) конкурс шарттары бойынша жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ-лар тізбесі;
2) конкурс шарттары бойынша магистратурада кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын, оның ішінде жекелеген ЖЖОКБҰ-лар үшін көлемі көрсетілген ЖЖОКБҰ-лар тізбесі;
3) конкурс шарттары бойынша білім беру бағдарламаларының топтары бөлінісінде, оның ішінде философия докторларын (PhD)/бейіні бойынша докторларды мақсатты түрде даярлау үшін көлемін көрсете отырып, докторантурада кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын базалық ЖЖОКБҰ-лар тізбесі;

4) ОВПО, в которых размещается государственный образовательный заказ для обучения слушателей на подготовительных отделениях ОВПО, в том числе для повышения уровня языковой подготовки с указанием объема;
5) ОВПО, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку педагогов с высшим образованием с указанием объема по группам образовательных программ.
28. По результатам работы Комиссии по формированию перечней приказом Министра или лицом, исполняющим его обязанности, утверждается размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием и публикуется на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа в области образования и (или) УОСО, с одновременным уведомлением уполномоченным органом в области образования оператора уполномоченного органа в области образования.
Параграф 3. Порядок размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг
29. Обучающиеся, являющиеся получателями образовательных услуг в рамках государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием, определяют ОВПО для размещения в них государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг.
При этом ОВПО определяется обучающимися из числа ОВПО, входящих в Перечни потенциальных поставщиков опубликованные на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа в области образования и (или) УОСО.
После определения ОВПО для размещения в ней государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг между ОВПО и обучающимся заключается договор оказания образовательных услуг.
Информация о договоре оказания образовательных услуг подлежит отражению ОВПО в информационной системе, определенной оператором уполномоченного органа в области образования.
30. Размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг осуществляется путем следующих последовательных действий:
1) присоединение ОВПО, включенных в Перечни потенциальных поставщиков, обучающихся и банков второго уровня к договору присоединения, предусматривающего стандартные условия взаимодействия сторон, форма которого утверждается оператором уполномоченного органа в области образования и размещается на его официальном интернет-ресурсе;
Условия договора присоединения определяются оператором уполномоченного органа в области образования и принимаются его сторонами не иначе как путем присоединения к нему в целом. При этом, договор присоединения должен содержать условия об ответственности его сторон по целевому использованию бюджетных средств в рамках размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг, в том числе в виде возврата виновной стороной в бюджет неосновательно полученных бюджетных средств либо их использования не по целевому назначению;

4) ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінде тыңдаушыларды оқыту үшін, оның ішінде тілдік дайындық деңгейін арттыру үшін көлемі көрсетілген мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ;
5) конкурс шарттары бойынша білім беру бағдарламаларының топтары бойынша көлемі көрсетіле отырып, жоғары білімі бар педагогтерді даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ.
28. Тізбелерді қалыптастыру жөніндегі комиссия жұмысының нәтижелері бойынша Министрдің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бекітіледі және білім беру саласындағы уәкілетті орган білім беру саласындағы уәкілетті органның операторын бір мезгілде хабардар ете отырып, білім беру саласындағы уәкілетті органның және (немесе) ТСУО-ның ресми интернет-ресурстарында жарияланады.
3-параграф. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру тәртібі
29. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін ЖЖОКБҰ-ны жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде білім беру қызметтерін алушылар болып табылатын білім алушылар айқындайды.
Бұл ретте білім алушылар ЖЖОКБҰ-ны білім беру саласындағы уәкілетті органның және (немесе) ТСУО-ның ресми интернет-ресурстарында жарияланған Әлеуетті өнім берушілердің тізбесіне кіретін ЖЖОКБҰ-лар қатарынан айқындайды.
Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін ЖЖОКБҰ айқындалғаннан кейін ЖЖОКБҰ мен білім алушылар арасында білім беру қызметтерін көрсету шарты жасалады.
Білім беру қызметтерін көрсету шарты туралы ақпаратты ЖЖОКБҰ білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы айқындаған ақпараттық жүйеде көрсетуі тиіс.
30. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру мынадай жүйелі әрекеттер арқылы жүзеге асырылады:
1) Әлеуетті өнім берушілер тізбесіне енгізілген ЖЖОКБҰ-лардың, білім алушылардың және екінші деңгейдегі банктердің тараптардың өзара әрекеттесуінің стандартты шарттарын көздейтін, нысанын білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы бекітетін және оның ресми интернет-ресурсында орналастырылатын қосылу шартына қосылуы;
Қосылу шартының талаптарын білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы айқындайды және олар Тараптардың оған тұтастай қосылу жолымен ғана қабылданады. Бұл ретте қосылу шартында оның тараптарының білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде бюджет қаражатын мақсатты пайдалануы жөнінде, оның ішінде кінәлі тараптың негізсіз алынған бюджет қаражатын бюджетке қайтаруы түрінде не оларды нысаналы мақсатқа сай пайдаланбағаны үшін жауапкершілігі туралы талаптар қамтылуы тиіс;

2) открытие обучающимися на своҰ имя банковских счетов по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе" (далее – Закон о ГОНС), для целей размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг.
Открытие банковских счетов, указанных в настоящем подпункте, осуществляется в банке второго уровня, являющимся банком-участником в рамках Закона о ГОНС и присоединившимся к договору присоединения, указанному в подпункте 1) настоящего пункта Правил, в рамках которого банком второго уровня гарантируется соблюдение целевого назначения бюджетных средств, перечисляемых на банковские счета обучающихся, и предназначенных для последующего безналичного перечисления в ОВПО, включенные в Перечень потенциальных поставщиков, за оказанные ими образовательные услуги соответствующим обучающимся в рамках размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг;
3) безналичное (2 раза в течение финансового года) перечисление бюджетных средств на банковские счета, указанные в подпункте 2) настоящего пункта Правил, при отсутствии академической задолженности по результатам экзаменационной сессии, за исключением первого года обучения перечисление средств в котором производится не позднее 1 октября;
4) безналичное перечисление с банковских счетов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта Правил, на счета соответствующих ОВПО, включенных в Перечень потенциальных поставщиков, бюджетных средств, в рамках государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг. Перечисление бюджетных средств с банковского счета, указанного в подпункте 2) настоящего пункта Правил, открытого на имя одного обучающегося, на счет ОВПО в целях оплаты образовательных услуг за другого обучающегося не допускается.
Выдача наличных денег с банковских счетов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта Правил, не допускается.
Бюджетные средства, оставшиеся неиспользованными по состоянию на 1 января финансового года на банковских счетах, указанных в подпункте 2) настоящего пункта Правил, используются обучающимися по целевому назначению в следующем финансовом году, за исключением случая отчисления обучающегося, при котором вышеуказанные бюджетные средства подлежат безакцептному возврату в бюджет. При наличии остатков бюджетных средств на банковских счетах, указанных в подпункте 2) настоящего пункта Правил, после завершения обучения на основе государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием, обучающийся использует такие остатки путем оплаты образовательных услуг в целях получения новых уровней образования.
Целевым использованием бюджетных средств в рамках размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг признается получение обучающимся образовательных услуг в полном объеме в соответствующей ОВПО по соответствующему уровню, коду и классификации области образования.

2) білім алушылардың білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру мақсатында "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – МБЖЖ туралы заң) сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша өз атына банктік шоттарды ашуы.
Осы тармақшада көрсетілген банктік шоттарды ашу МБЖЖ туралы заңның шеңберінде қатысушы банк болып табылатын және Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылу шартына қосылған екінші деңгейдегі банкте жүзеге асырылады, оның аясында екінші деңгейдегі банк білім алушылардың банктік шоттарына аударылатын және Әлеуетті өнім берушілер тізбесіне енгізілген ЖЖОКБҰ-ға білім алушылардың білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде тиісті білім алушыларға білім беру қызметтерін көрсеткені үшін кейіннен қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатын сақтауға кепілдік береді;
3) қаражатты аудару 1 қазаннан кешіктірілмей жүргізілетін оқудың бірінші жылын қоспағанда, емтихан сессиясының нәтижелері бойынша академиялық қарызы болмаған кезде Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасында көрсетілген банк шоттарына бюджет қаражатын қолма-қол ақшасыз аудару (қаржы жылы ішінде 2 рет);
4) Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасында көрсетілген банктік шоттардан білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде Әлеуетті өнім берушілер тізбесіне енгізілген тиісті ЖЖОКБҰ-лардың шоттарына қолма-қол ақшасыз аудару. Бір білім алушының атына ашылған Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасында көрсетілген банк шотынан бюджет қаражатын басқа білім алушы үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеу мақсатында ЖЖОКБҰ шотына аударуға жол берілмейді.
Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасында көрсетілген банк шоттарынан қолма-қол ақша беруге жол берілмейді.
Қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасында көрсетілген банктік шоттардағы пайдаланылмаған бюджет қаражатын білім алушылар жоғарыда көрсетілген бюджет қаражаты бюджетке акцептсіз қайтарылуға тиісті болатын білім алушыны оқудан шығару жағдайын қоспағанда, келесі қаржы жылында нысаналы мақсаты бойынша пайдаланады. Бұл ретте Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасында көрсетілген банктік шоттарда бюджет қаражатының қалдықтары болғанда білім алушы осындай қалдықтарды жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқуды бітіргеннен кейін білімнің жаңа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтеріне ақы төлеу арқылы пайдаланады.
Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде бюджет қаражатын мақсатты пайдалану білім алушылардың тиісті ЖЖОКБҰ-да білім беру саласындағы тиісті деңгей, код және сыныптама бойынша білім беру қызметтерін толық көлемде алуы болып танылады.

31. Мониторинг за качеством и (или) объемом оказываемых образовательных услуг в рамках размещенного государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг ведется ОВПО и обучающимися самостоятельно в рамках законодательства Республики Казахстан.
32. Перечисление бюджетных средств в рамках размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг приостанавливается на период нахождения обучающегося в академическом отпуске.
33. Перечисление бюджетных средств в рамках размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг прекращается после отчисления обучающегося из ОВПО, за исключением случая его перевода из одной ОВПО в другую ОВПО, включенную в Перечень потенциальных поставщиков.
Глава 3. Порядок размещения местными исполнительными органами государственного образовательного заказа на подготовку кадров в организациях высшего и (или) послевузовского образования с учетом потребностей рынка труда
34. Для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы (далее – МИО) ежегодно объявляют конкурс среди ОВПО не позднее 5 (пяти) дней до начала приема документов для участия в конкурсе на обучение по государственному образовательному заказу за счет средств МИО.
Решение о проведении конкурса оформляется распоряжением акима соответствующей области, город республиканского значения, столицы или лицом, исполняющим его обязанности.
Объявление о проведении конкурса публикуется на официальных интернет-ресурсах МИО.
Для проведения конкурса создается Комиссия МИО по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием (далее – Комиссия МИО), состав которой утверждается распоряжением акима соответствующей области, города республиканского значения, столицы или лицом, исполняющим его обязанности. Состав Комиссии МИО включает председателя, членов комиссии и секретаря.
Председателем Комиссии МИО является аким соответствующей области, города республиканского значения, столицы или лицо, исполняющее его обязанности. Комиссия МИО формируется из числа сотрудников МИО, представителей институтов гражданского общества, расположенных на данной территориальной единице. Количество членов Комиссии МИО является нечетным, не менее 5 человек, включая председателя.
Заседания Комиссии МИО считаются действительными, если на них присутствуют более двух третей от общего числа ее членов.
Решения Комиссии МИО принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом заседания, который подписывается всеми членами Комиссии, участвовавшими на заседании.
Для участия в конкурсе по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием ОВПО подают в МИО в электронном формате конкурсную заявку, включающую следующие документы:

31. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға орналастырылған мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде көрсетілетін білім беру қызметтерінің сапасына және (немесе) көлеміне мониторингті ЖЖОКБҰ және білім алушылар Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде дербес жүргізеді.
32. Білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде бюджет қаражатын аудару білім алушы академиялық демалыста болған кезеңде уақытша тоқтатылады.
33. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде бюджет қаражатын аудару білім алушы Әлеуетті өнім берушілер тізбесіне енгізілген бір ЖЖОКБҰ-дан басқа ЖЖОКБҰ-ға ауысқан жағдайды қоспағанда, ЖЖОКБҰ-дан шығарылғаннан кейін тоқтатылады.
3-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кадрлады даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру тәртібі
34. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) жыл сайын ЖАО қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқыту конкурсына қатысу үшін құжаттарды қабылдау басталғанға дейін 5 (бес) күннен кешіктірмей ЖЖОКБҰ арасында конкурс жариялайды.
Конкурс өткізу туралы шешім тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің және оның міндеттерін атқарушы адамның өкімімен ресімделеді.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру ЖАО-ның ресми интернет-ресурстарында жарияланады.
Конкурс өткізу үшін құрамы тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің немесе оның міндеттерін атқарушы адамның өкімімен бекітілетін ЖАО-ның Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – ЖАО комиссиясы) құрылады. ЖАО комиссиясының құрамына комиссияның төрағасы, мүшелері және хатшы кіреді.
ЖАО комиссиясының төрағасы тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі немесе және оның міндеттерін атқарушы адам болып табылады. ЖАО комиссиясы ЖАО-ның қызметкерлері, аталған аумақ бірлігінде орналасқан азаматтық қоғам институттарының өкілдері қатарынан құрылады. ЖАО комиссиясы оның төрағасын қоса алғанда, кемінде 5 адамнан тұратын мүшелерінің тақ санынан тұрады.
Егер онда оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, ЖАО комиссиясының отырысы заңды деп есептеледі.
ЖАО комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы отырысқа қатысушы Комиссия мүшелері санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады және отырысқа қатысқан Комиссияның барлық мүшелері қол қоятын отырыс хаттамасымен ресімделеді.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру конкурсына қатысу үшін ЖЖОКБҰ ЖАО-ларға электрондық форматта мынадай құжаттарды:

1) конкурсную заявку по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) анкету ОВПО по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) предложения на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на соответствующий учебный год по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Документы, входящие в конкурсную заявку, пронумеровываются, подписываются первым руководителем ОВПО и заверяются печатью и представляются в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса в электронном формате.
Конкурсная заявка направляется в МИО не позднее часа и даты, указанных в объявлении о проведении конкурса. Конкурсная заявка, поступившая по истечении срока подачи конкурсных заявок не рассматривается. Внесение каких-либо изменений в конкурсные заявки после истечения срока их подачи не допускается.
Комиссия МИО рассматривает конкурсные заявки в течение 5 (пяти) календарных дней со дня подачи заявки, определяет степень их соответствия требованиям конкурсной документации.
При определении ОВПО и размещении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием в разрезе специальностей, Комиссия МИО руководствуется пунктами 19 и 20 настоящих Правил. Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием МИО размещается в ОВПО независимо от административно-территориальной единицы. При этом государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием размещается в ОВПО с учетом установленных квот, в соответствии с пунктом 8 статьи 26 Закона, а также выделения целевых мест для отдельных категорий поступающих.
По результатам работы Комиссии МИО формируется перечень ОВПО, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием.
Перечень ОВПО, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием, в соответствии с подпунктом 8-1) пункта 2 и подпунктом 28) пункта 3 статьи 6, пунктом 5 статьи 62 Закона, утверждается постановлением акимата соответствующей области, города республиканского значения, столицы и публикуется на их официальных интернет-ресурсах.
С гражданами Республики Казахстан, поступающими на основе государственного образовательного заказа за счет средств МИО, заключают договор об отработке не менее 3 (трех) лет в соответствующей области или в городах республиканского значения, столице.
Приложение 1
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
ФОРМА
Конкурсная заявка организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО)
Изучив требования к участникам конкурса и условия проведения конкурса,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование ОВПО)
примет участие в конкурсе по следующим группам образовательных программ:
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(код, наименование группы образовательных программ)
в соответствии с документами, входящими в заявку, а также условиями и требованиями конкурса. Приложение: документы для участия в конкурсе на ______ листах. Руководитель организации ________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения, место печати
Приложение 2
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
ФОРМА
Анкета организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО)
Полное наименование ОВПО
Год основания ОВПО
Учредитель ОВПО
Юридический адрес ОВПО
Фактический адрес, телефон, факс, электронная почта ОВПО
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ректора ОВПО
Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, ответственного за участие в конкурсе, должность, контактные данные
Руководитель организации _____________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения, место печати
Приложение 3
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
ФОРМА
Информационная карта организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО)
__________________________________________________________________________
(наименование ОВПО)
________________________________________________________________________________
(код, наименование групп образовательных программ)
№ п/п
Общие сведения об ОВПО
Тип значений
1.
Институциональная и (или) специализированная аккредитация
есть/нет
2.
Наличие образовательного портала
есть/нет
3.
Международный рейтинг:
- Times higher education (Таймз хайэр едьюкейшн)
- QS World University Rankings (КьюЭс Уорлд ЮнивҰсити Рэнкинз)
Позиция:

1) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖОКБҰ-ның конкурстық өтінімін;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖОКБҰ сауалнамасын;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті оқу жылына арналған жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға ұсыныстарды қамтитын конкурстық өтінім береді.
Конкурстық өтінімге кіретін құжаттар нөмірленеді, ЖЖОКБҰ-ның бірінші басшысы қол қояды және мөрмен куәландырылады және конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен электрондық форматта ұсынылады.
Конкурстық өтінім конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген сағаттан және күннен кешіктірілмей ЖАО-ға жіберіледі. Конкурстық өтінімді беру мерзімі өткен соң қаралмайды. Оларды беру мерзімі өткеннен кейін конкурстық өтінімге қандай да бір өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
ЖАО комиссиясы конкурстық өтінімді өтінім берілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде қарайды, олардың конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келу дәрежесін айқындайды.
ЖЖОКБҰ айқындау және мамандықтар бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру кезінде ЖАО комиссиясы осы Қағидаларға 19 және 20-тармақтарын басшылыққа алады. ЖАО-ның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы әкімшілік-аумақтық бірлігіне қарамастан ЖЖОКБҰ-да орналастырылады. Бұл ретте жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы Заңның 26-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген квоталарды, сондай-ақ оқуға түсушілердің жекелеген санаттары үшін нысаналы орындарды бөлуді ескере отырып, ЖЖОКБҰ-да орналастырылады.
ЖАО комиссиясы жұмысының нәтижелері бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ тізбесі қалыптастырылады.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ тізбесі Заңның 6-бабының 2-тармағының 8-1) тармақшасына және 3-тармағының 28) тармақшасына, 62-бабының 5-тармағына сәйкес тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің қаулысымен бекітіледі және оның ресми интернет-ресурстарда жарияланады.
ЖАО қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқуға түсетін Қазақстан Республикасының азаматтарымен тиісті облыста немесе республикалық маңызы бар қалаларда, астанада кемінде 3 (үш) жыл жұмыс істеу туралы шарт жасалады.
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
1-қосымша
НЫСАН
Жоғары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) конкурстық өтінімі
Конкурс қатысушыларына қойылатын талаптарды және конкурсты өткізу шарттарын
зерделей отырып,
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ЖЖОКБҰ-ның атауы)
өтінімге кіретін құжаттарға, сондай-ақ конкурстың шарттары мен талаптарына сәйкес
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(білім беру бағдарламалары тобының коды, атауы)
білім беру бағдарламасының тобы бойынша конкурсқа қатысады.
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар ___ бетте.
Ұйымның басшысы __________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні, мөр орны
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
2-қосымша
НЫСАН
Жоғары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) сауалнамасы
ЖЖОКБҰ-ның толық атауы
ЖЖОКБҰ-ның құрылған жылы
ЖЖОКБҰ-ның құрылтайшысы
ЖЖОКБҰ-ның заңды мекенжайы
ЖЖОКБҰ-ның нақты мекенжайы, телефоны, факс, электронды мекенжайы
ЖЖОКБҰ ректорының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Конкурсқа қатысу үшін жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, байланыс мәліметтері
Ұйымның басшысы __________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні, мөр орны
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
3-қосымша
НЫСАН
Жоғары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақпараттық картасы
__________________________________________________________________________
(ЖЖОКБҰ-ның атауы)
__________________________________________________________________________
(білім беру бағдарламасы тобының коды, атауы)
№ р/р
ЖЖОКБҰ туралы жалпы мәліметтер
Мән түрі
1.
Институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеу
бар/жоқ
2.
Білім беру порталының болуы
бар/жоқ
3.
Халықаралық рейтинг:
-Times higher education (Таймз хайэр едьюкейшн)
- QS World University Rankings (КьюЭс Уорлд ЮнивҰсити Рэнкинз)
Позициясы:

(100+) =15 баллов;
(200+) =13 баллов; (300+) =11 баллов; (400+) =9 баллов; (500+) =7 балла; (700+) =5 балла.
4.
Доля средств от бюджета ОВПО выделяемых на обновление учебно-лабораторной базы, используемой для учебного процесса
За каждый 1% - +1 балл от бюджета ОВПО.
5.
Наличие собственного или арендованного общежития, хостела, гостиницы, соответствующего требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия, предъявляемым к объектам образования, в том числе для лиц, с особыми образовательными потребностями
За каждые 500 мест – 1 балл;
1000 мест – 2 балла.
6.
Отсутствие ОВПО в реестре недобросовестных участников государственных закупок веб-портала государственных закупок на момент подачи документов на участие в конкурсе
есть/нет
7.
Наличие в ОВПО условий для лиц, с особыми образовательными потребностями (входных путей, средств информационно-навигационной поддержки, дублирование лестниц пандусами или подъемными устройствами, оборудование лестниц и пандусов поручнями, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц, выделение мест для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью).
есть/нет
8.
Наличие информационной системы ОВПО с актуальными базами данных о контингенте студентов и профессорско-преподавательском составе (далее – ППС) в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области образования, и соответствие фактических данных с национальной образовательной базой данных
есть/нет
I.
Общие сведения по группам образовательных программ высшего и послевузовского образования
1.
Приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам высшего и (или) послевузовского образования
по направлениям подготовки кадров с высшим и (или) послевузовским образованием
допуск/ не допуск
2.
Институциональная и (или) специализированная аккредитация
Наличие институциональной и (или) специализированной аккредитации +2 баллов
3.
Позиция образовательной программы ОВПО в рейтинге Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан
Выше среднего – 50 баллов;
Среднее – 30 баллов;
Ниже среднего – 10 баллов.
4.
Трудоустройство выпускников, % трудоустроенных выпускников по группам образовательных программ
Более 80 % – 3 балла;
70% – 2 балла;
более 60 % – 1 балл;
менее 50% – 0 балл.
5.
Наличие образовательных программ зарегистрированных в реестре образовательных программ по соответствующим группам образовательных программ
есть/нет
6.
Наличие образовательных программ на английском языке, зарегистрированном в реестре образовательных программ
есть/нет
ІІ.
Кадровое обеспечение и уровень квалификации педагогов
1.1.
Общее количество штатных преподавателей:
число, целое
докторов наук
число, целое
докторов PhD
число, целое
кандидатов наук
число, целое
1.2.
/в том числе по группам образовательных программ (количество)
число, целое
докторов наук
число, целое
докторов PhD
число, целое
кандидатов наук
число, целое
1.3.

(100+)=15 балл;
(200+)=13 балл; (300+) = 11 балл; (400+) = 9 балл; (500+)=7 балл; (700+)=5 балл.
4.
Оқу процесі үшін пайдаланылатын оқу-зертханалық базаны жаңартуға бөлінетін ЖЖОКБҰ-лардың бюджетінен бөлінетін қаражаттың үлесі
Әрбір 1% үшін - ЖЖОКБҰ бюджетінен +1 балл.
5.
Білім беру объектілерінің, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келетін меншікті немесе жалға алынған жатақхананың, хостелдің, қонақ үйдің болуы
Әрбір 500 орын үшін - 1 балл;
1000 орын-2 балл.
6.
Конкурсқа қатысуға құжаттар беру сәтінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу веб-порталының мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізілімінде ЖЖОКБҰ-ның болмауы
бар/жоқ
7.
ЖЖОКБҰ-да ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдайлардың жасалуы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды қарама-қарсы бояумен бояу, мүгедектігі бар адамдардың автокөлік құралдарын қою үшін орындар бөлу).
бар/жоқ
8.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес студенттер мен оқытушы-профессорлар құрамының (бұдан әрі – ОПҚ) контингенті туралы өзекті деректер базасымен ЖЖОКБҰ-лардың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің ұлттық білім беру деректер базасымен сәйкестігі
бар/жоқ
I.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының топтары бойынша жалпы мәліметтер
1.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысу үшін лицензияға қосымша
жіберу/жібермеу
2.
Институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеу
Институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеудің болуы +2 балл
3.
ЖЖОКБҰ-лардың білім беру бағдарламасының Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының рейтингісіндегі орны
Ортадан жоғары-50 балл;
Орташа – 30 балл;
Ортадан төмен-10 балл.
4.
Түлектерді жұмысқа орналастыру, білім беру бағдарламаларының топтары бойынша жұмысқа орналастырылған бітірушілердің %
80 % - дан астам-3 балл;
70% - 2 балл;
60 % - дан артық-1 балл;
50% - дан кем- 0 балл.
5.
Білім беру бағдарламаларының тізілімінде тіркелген Білім беру бағдарламаларының тиісті топтары бойынша Білім беру бағдарламаларының болуы
бар/жоқ
6.
Білім беру бағдарламаларының тізілімінде тіркелген ағылшын тіліндегі білім беру бағдарламаларының болуы
бар/жоқ
ІІ.
Кадрлық қамтамасыз етілуі және педагогтердің біліктілік деңгейі
1.1.
Штаттық оқытушылардың жалпы саны:
саны, бүтін
ғылым докторлары
саны, бүтін
PhD докторлары
саны, бүтін
ғылым кандидаттары
саны, бүтін
1.2.
/оның ішінде білім беру бағдарламаларының топтары бойынша (саны)
саны, бүтін
ғылым докторлары
саны, бүтін
PhD докторлары
саны, бүтін
ғылым кандидаттары
саны, бүтін
1.3.

Количество ППС по профильным дисциплинам, владеющих английским языком с уровнем: IELTS (АЙЛТС) – не менее 4,5; TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПиБиТи) – не менее 493; TOEFL ITP (ТОЙФЛ АйТиПи) – не менее 150 баллов; TOEFL CBT (ТОЙФЛ СиБиТи) – не менее 166 баллов; TOEFL IBT (ТОЙФЛ АйБиТи) – не менее 58); CEFR (СЕФР) – В1; APTIS (ЭПТИС) – не менее 38.
5 ППС – 1 балл.
2.
Количество иностранных преподавателей, работающих в ОВПО по контракту на срок не менее одного академического периода
1 ппс – 0,3 балла.
3.
% остепененности ППС по ОВПО в целом
10 % – 1 балл.
4.
% остепененности ППС по образовательной программе
10 % – 1 балл.
III.
Научно-исследовательская деятельность ППС
1.
Количество выполняемых научных и научно-технических программ/проектов по фундаментальным исследованиям/ прикладным исследованиям на основе грантового и программно-целевого финансирования
За каждую программу (проект) – 1 балл.
2.
Общий объем научно-исследовательских работ, выполненных ППС (в тенге)
Менее 50 миллионов тенге – 0,5 баллов;
более 50 миллионов тенге – 1 балл;
более 100 миллионов тенге – 2 балла;
более 300 миллионов тенге – 3 балла;
более 500 миллионов тенге – 4 балла;
более 1000 миллионов тенге – 5 баллов;
более 50 000 миллионов тенге – 10 баллов.
3.
Общий объем международных научно-исследовательских работ, выполненных ППС (в тенге)
Менее 50 миллионов тенге – 0,5 баллов;
более 50 миллионов тенге – 1 балл;
более 100 миллионов тенге – 3 балла;
более 150 миллионов тенге – 3,5 баллов;
более 300 миллионов тенге – 5 баллов;
3.1
/в том числе на 1 штатного преподавателя (в тенге)
Число
4.
Количество научных публикаций ППС:
в зарубежных рейтинговых журналах, включенных в определенные квартили (Q1-Q4) в базы данных Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе данных Scopus (Скопус)
10 статей в журналах Q1-Q2 и/или процентилем по CiteScore (СайтСкор) выше 90 – 5 баллов;
10 статей в журналах Q3-Q4 и/или процентилем по CiteScore (СайтСкор) выше 50 – 2 балла;
10 статей в журналах с процентилем по CiteScore (СайтСкор) выше 35 – 1 балл.
5.
Количество собственного научного издания
Входящего в список журналов, рекомендованных ведомством уполномоченного органа в области образования - 5 баллов 1 журнал;
входящего в международную базу данных Web of Science (Вэб ов Сайэнс), Scopus (Скопус) – 15 баллов 1 журнал.
IV.
Корпоративное партнерство и международная деятельность
1.
Количество совместных (двудипломных) образовательных программ с ОВПО входящих в рейтинге QS ТОП 700+
1 программа – 1 балл.
2.
Количество совместных финансируемых исследовательских проектов с зарубежными организациями образования
1 программа – 1 балл.
3.
Количество совместных международных образовательных проектов
1 программа-1 балл.
Примечания:

Ағылшын тілін меңгерген бейіндік пәндер бойынша ОПҚ саны: IELTS (АЙЛТС) – 4,5 – тен кем емес; TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПиБиТи) – 493 – тен кем емес; TOEFL ITP (ТОЙФЛ АйТиПи) – 150 – ден кем емес; TOEFL CBT (ТОЙФЛ СиБиТи) – 166-ден кем емес; TOEFL IBT (ТОЙФЛ АйБиТи) -58-ден кем емес); CEFR (СЕФР) – В1; APTIS (ЭПТИС) – 38-ден кем емес.
5 ОПҚ – 1 балл.
2.
Бір академиялық кезеңнен кем емес мерзімге келісімшарт бойынша ЖЖОКБҰ-да жұмыс істейтін шетелдік оқытушылардың саны
1 ОПҚ – 0,3 балл.
3.
жалпы ЖЖОКБҰ бойынша ОПҚ-ның дәрежелілік %-і
10 % -1 балл.
4.
білім беру бағдарламасы бойынша ОПҚ-ның дәрежелілік %-і
10 % -1 балл.
III.
ОПҚ ғылыми-зерттеу қызметі
1.
Гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру негізінде іргелі зерттеулер/қолданбалы зерттеулер бойынша орындалатын ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар/ жобалар саны
Әрбір бағдарлама (жоба) үшін -1 балл.
2.
ОПҚ орындаған ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы көлемі (теңгемен)
50 миллион теңгеден кем - 0,5 балл;
50 миллион теңгеден астам – 1 балл;
100 миллион теңгеден астам - 2 балл;
300 миллион теңгеден астам - 3 балл;
500 миллион теңгеден астам - 4 балл;
1000 миллион теңгеден астам – 5 балл;
50 000 миллион теңгеден астам - 10 балл.
3.
ОПҚ орындаған халықаралық ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы көлемі (теңгемен)
50 миллион теңгеден кем - 0,5 балл;
50 миллион теңгеден астам – 1 балл;
100 миллион теңгеден астам - 3 балл;
150 миллион теңгеден астам - 3,5 балл;
300 миллион теңгеден астам – 5 балл;
3.1
/оның ішінде 1 штаттық оқытушыға (теңгемен)
Саны
4.
ОПҚ ғылыми жарияланымдарының саны:
- Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) деректер базасына белгілі бір тоқсандарға (Q1-Q4) енгізілген шетелдік рейтингтік журналдарда немесе Scopus (Скопус) деректер базасындағы CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші
Q1-Q2 журналдарында 10 мақала және / немесе CiteScore (СайтСкор) бойынша процентильден 90-5 баллдан жоғары;
Q3-Q4 журналдарында 10 мақала және / немесе CiteScore (СайтСкор) бойынша пайыз 50-2 баллдан жоғары;
Citescore (СайтСкор) бойынша пайыздық журналдарда 10 мақала 35 – 1 баллдан жоғары.
5.
Меншікті ғылыми басылымдардың саны
Білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы ұсынған журналдар тізіміне кіретін ғылыми басылымдарының болуы – 5 балл 1 журнал;
Халықаралық деректер базасына кіретін Web of Science (Вэб ов Сайэнс), Scopus (Скопус), – 15 балл 1 журнал
IV.
Корпоративтік серіктестік және халықаралық қызмет
1.
QS ТОП 700+рейтингіне кіретін ЖЖОКБҰ-мен бірлескен (қос дипломды) білім беру бағдарламаларының саны
1 бағдарлама – 1 балл.
2.
Шетелдік білім беру ұйымдарымен бірлескен қаржыландырылатын зерттеу жобаларының саны
1 бағдарлама – 1 балл.
3.
Бірлескен халықаралық білім беру жобаларының саны
1 бағдарлама – 1 балл.
Ескертпе:

1) к конкурсу не допускается заявленная группа образовательной программы высшего образования, по которой в течении двух лет не осуществлялась подготовка кадров;
2) по решению комиссии к конкурсу не допускаются ОВПО предоставившие не соответствующие действительности недостоверные данные;
3) информационная карта подписывается первым руководителем ОВПО.
Приложение 4
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
ФОРМА
Предложения на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на _____________ учебный год ________________________________________________________________________
(наименование организации высшего и (или) послевузовского образования)
По высшему образованию
Код
Наименование групп образовательных программ
общее количество грантов
очное обучение
1
2
3
4
По послевузовскому образованию
Код
Наименование групп образовательных программ
количество мест
1
2
3
По целевой подготовке докторов философии PhD
Код
Наименование групп образовательных программ
Наименование организации высшего и (или) послевузовского образования, где планируется подготовка
Количество мест
1
2
3
4
Руководитель организации _________________________________________ (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)Дата заполнения, место печати
Приложение 5
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
Ранжирование организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) по информационным картам
№ п/п
Общие сведения об ОВПО
Условное обозначение
тип значений
1
Институциональная и (или) специализированная аккредитация
А1
есть/нет
2
Наличие образовательного портала
А2
есть/нет
3
Международный рейтинг ОВПО (место, наименование рейтинга)
А3
число, целое, 0-1 000
4
Доля средств от бюджета ОВПО выделяемых на обновление учебно-лабораторной базы, используемой для учебного процесса
А4
число
5
Наличие собственного или арендованного общежития, хостела, гостиницы, соответствующего требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия, предъявляемым к объектам образования, в том числе для лиц, с особыми образовательными потребностями
А5
число, целое
6
Отсутствие ОВПО в реестре недобросовестных участников государственных закупок веб-портала государственных закупок на момент подачи документов на участие в конкурсе
А6
есть/нет
7
Наличие в ОВПО условий для лиц, с особыми образовательными потребностями (входных путей, средств информационно-навигационной поддержки, дублирование лестниц пандусами или подъемными устройствами, оборудование лестниц и пандусов поручнями, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц, выделение мест для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью)
А7
есть/нет
8
Наличие информационной системы ОВПО с актуальными базами данных о контингенте студентов и профессорско-преподавательском составе (далее – ППС) в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области образования, и соответствие фактических данных с национальной образовательной базой данных
А8
есть/нет
I
Общие сведения по группам образовательных программ
1
Приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам высшего и (или) послевузовского образования
по направлениям подготовки кадров с высшим и (или) послевузовским образованием
B1
допуск/ не допуск
2
Институциональная и (или) специализированная аккредитация
В2
есть/нет
3
Позиция образовательной программы организаций высшего и (или) послевузовского образования в рейтинге Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан
В3
число, целое
4
Трудоустройство выпускников, % трудоустроенных выпускников по группам образовательной программы
В4
число
5
Наличие образовательных программ зарегистрированных в реестре образовательных программ по соответствующим группам образовательных программ
В5
есть/нет
6
Наличие образовательных программ на английском языке, зарегистрированном в реестре образовательных программ
В6
есть/нет
ІІ.
Кадровое обеспечение и уровень квалификации педагогов
1.1.
Общее количество штатных преподавателей:

1) екі жыл ішінде ол бойынша кадрларды даярлау жүзеге асырылмаған, жоғары білімнің білім беру бағдарламасының өтінім берілген тобы конкурсқа жіберілмейді;
2) шындыққа сәйкес келмейтін дұрыс емес деректерді ұсынылған ЖЖОКБҰ комиссия шешімі бойынша конкурсқа жіберілмейді;
3) ақпараттық картада ЖЖОКБҰ-ның бірінші басшысының қолы қойылады.
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
4-қосымша
НЫСАН
___________ оқу жылына жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру ұсынысы
______________________________________________________________________________
(жоғары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы)
Жоғары білім бойынша
Коды
Топтың атауы
гранттардың жалпы саны
күндізгі оқу нысаны
1
2
3
4
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім бойынша
Коды
Білім беру бағдарламаларының атауы
орындар саны
1
2
3
PhD философия докторларын мақсатты даярлау бойынша
Коды
Білім беру бағдарламалары тобының атауы
Даярлау жоспарланған жоғары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы
орындар саны
1
2
3
4
Ұйымның басшысы __________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні, мөр орны
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
5-қосымша
Ақпараттық карталар бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) саралау
ЖЖОКБҰ туралы жалпы мәліметтер
Шартты белгілер
Мәннің түрі
1
Институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеу (бар/жоқ)
А1
бар/жоқ
2
Білім беру порталының болуы
А2
бар/жоқ
3
ЖЖОКБҰ-ның халықаралық рейтингі (орны, рейтинг атауы)
А3
сан, бүтін, 0-1000
4
Оқу процесі үшін пайдаланылатын оқу-зертханалық базаны жаңартуға бөлінетін ЖЖОКБҰ бюджетінен қаражаттың үлесі
А4
сан
5
Білім беру объектілерінің, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келетін меншікті немесе жалға алынған жатақхананың, хостелдің, қонақ үйдің болуы
А5
сан, бүтін
6
Конкурсқа қатысуға құжаттар беру сәтінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу веб-порталының мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізілімінде ЖЖОКБҰ-ның болмауы
А6
бар/жоқ
7
ЖЖОКБҰ-да ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдайлардың жасалуы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды қарама-қарсы бояумен бояу, мүгедектігі бар адамдардың автокөлік құралдарын қою үшін орындар бөлу).
А7
бар/жоқ
8
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес студенттер мен оқытушы-профессорлар құрамының (бұдан әрі – ОПҚ) контингенті туралы өзекті деректер базасымен ЖЖОКБҰ-ның ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің ұлттық білім беру деректер базасымен сәйкестігі
А8
бар/жоқ
І
Білім беру бағдарламаларының тобы бойынша жалпы мәліметтер
1
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысу үшін лицензияға қосымша
B1
жіберу/ жібермеу
2
Институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеу
В2
бар/жоқ
3
ЖЖОКБҰ-лардың білім беру бағдарламасының Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының рейтингісіндегі орны
В3
сан, бүтін
4
Түлектерді жұмысқа орналастыру, білім беру бағдарламасының топтары бойынша жұмысқа орналастырылған бітірушілердің %
В4
сан
5
Білім беру бағдарламаларының тізілімінде тіркелген Білім беру бағдарламаларының тиісті топтары бойынша Білім беру бағдарламаларының болуы
В5
бар/жоқ
6
Білім беру бағдарламаларының тізілімінде тіркелген ағылшын тіліндегі білім беру бағдарламаларының болуы
В6
бар/жоқ
II
Кадрлық қамтылуы және педагогтердің біліктілік деңгейі
1.1.
Штаттық оқытушылардың жалпы саны:

C1.1
число, целое
докторов наук
C1.1.1
число, целое
докторов PhD
C1.1.2
число, целое
кандидатов наук
C1.1.3
число, целое
1.2.
/в том числе по группам образовательных программ (количество)
C1.2
число, целое
докторов наук
C1.2.1
число, целое
докторов PhD
C1.2.2
число, целое
кандидатов наук
C1.2.3
число, целое
магистров
C1.2.4
число, целое
1.3
Количество ППС по профильным дисциплинам, владеющих английским языком с уровнем: IELTS (АЙЛТС) – не менее 4,5; TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПиБиТи) – не менее 493; TOEFL ITP (ТОЙФЛ АйТиПи) – не менее 150 баллов; TOEFL CBT (ТОЙФЛ СиБиТи) – не менее 166 баллов; TOEFL IBT (ТОЙФЛ АйБиТи) – не менее 58); CEFR (СЕФР) – В1; APTIS (ЭПТИС) – не менее 38.
C1.3
число, целое
2
Количество иностранных преподавателей, работающих в ОВПО по контракту на срок не менее академического периода
C2
число, целое
3
% остепененности ППС по ОВПО в целом***
C3
число
4
% остепененности ППС профильных дисциплин по группам образовательных программ***
C4
число
III
Научно-исследовательская деятельность ППС
1
Количество выполняемых научных и научно-технических программ/проектов по фундаментальным исследованиям/ прикладным исследованиям на основе грантового и программно-целевого финансирования
D1
число, целое
2
Общий объем научно-исследовательских работ, выполненных ППС (в тенге)
D2
число
3
Общий объем международных научно-исследовательских работ, выполненных ППС (в тенге)
D3
число
3.1
/в том числе на 1 штатного преподавателя (в тенге)
D3.1
число
4
Количество научных публикаций ППС:
- в зарубежных рейтинговых журналах, включенных в определенные квартили (Q1-Q4) в базы данных Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе данных Scopus (Скопус)
D4
число, целое
5
Количество собственного научного издания
D5
число, целое
IV
Корпоративное партнерство и международная деятельность
1
Количество совместных (двудипломных) образовательных программ с ОВПО входящих в рейтинге QS ТОП 700+
E1
число, целое
2
Количество совместных финансируемых исследовательских проектов с зарубежными организациями образования
E2
число, целое
3
Количество совместных международных образовательных проектов
E3
число, целое
** – пороговое значение показателя трудоустройства выпускников ОВПО определяется Комиссией;
*** – высчитываются из предоставленных данных.
Приложение 6
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
ФОРМА
Конкурсная заявка организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО)
Изучив требования к участникам конкурса и условия проведения конкурса,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование ОВПО)
примет участие в конкурсе по размещению государственного образовательного заказа на обучение слушателей на подготовительном отделении в соответствии с документами, входящими в заявку, а также условиями и требованиями конкурса. Приложение: документы для участия в конкурсе на ___ листах.
Руководитель организации __________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения, место печати
Приложение 7
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
Предложения на размещение государственного образовательного заказа на обучение слушателей на подготовительном отделении на ___________ учебный год ______________________________________________________________________
(наименование организации высшего и (или) послевузовского образования)
Наименование организации высшего и (или) послевузовского образования
Количество мест
1
2
Руководитель организации __________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения, место печати
Приложение 8
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров с
высшим и послевузовским
образованием с учетом
потребностей рынка труда, на
подготовительные отделения
организаций высшего и (или)
послевузовского образования
ФОРМА
Конкурсная заявка организации высшего и (или) послевузовского образования
(далее – ОВПО)
Изучив требования к участникам конкурса и условия проведения конкурса,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование ОВПО)
примет участие в конкурсе, проводимом акиматом соответствующей области по следующим группам образовательных программ
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(код, наименование группы образовательных программ)
в соответствии с документами, входящими в заявку, а также условиями и требованиями конкурса. Приложение: документы для участия в конкурсе на ___ листах.
Руководитель организации _____________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения, место печати
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 29 января 2016 года № 122
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра образования и науки Республики Казахстан

C1.1
сан, бүтін
ғылым докторлары
C1.1.1
сан, бүтін
PhD докторлар
C1.1.2
сан, бүтін
ғылым кандидаттары
C1.1.3
сан, бүтін
1.2.
/оның ішінде мамандығы бойынша (саны)
C1.2
сан, бүтін
ғылым докторлары
C1.2.1
сан, бүтін
PhD докторлар
C1.2.2
сан, бүтін
ғылым кандидаттары
C1.2.3
сан, бүтін
магистрлер
C1.2.4
сан, бүтін
1.3
Ағылшын тілін меңгерген бейіндік пәндер бойынша ОПҚ саны: IELTS (АЙЛТС) – 4,5 – тен кем емес; TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПиБиТи) – 493 – тен кем емес; TOEFL ITP (ТОЙФЛ АйТиПи) – 150 – ден кем емес; TOEFL CBT (ТОЙФЛ СиБиТи) – 166-ден кем емес; TOEFL IBT (ТОЙФЛ АйБиТи) –58-ден кем емес); CEFR(СЕФР) – В1; APTIS (ЭПТИС) –38-ден кем емес.
C1.3
сан, бүтін
2
Бір академиялық кезеңнен кем емес мерзімге келісімшарт бойынша ЖЖОКБҰ-да жұмыс істейтін шетелдік оқытушылардың саны
C2
сан, бүтін
3
жалпы ЖЖОКБҰ бойынша ОПҚ-ның дәрежелілік %-і***
C3
сан
4
білім беру бағдарламасы бойынша ОПҚ-ның дәрежелілік %-і***
C4
сан
ІІІ
ОПҚ ғылыми-зерттеу қызметі
1
Гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру негізінде іргелі зерттеулер/қолданбалы зерттеулер бойынша орындалатын ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар/ жобалар саны
D1
сан, бүтін
2
ОПҚ орындаған ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы көлемі (теңгемен)
D2
сан
3
ОПҚ орындаған халықаралық ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы көлемі (теңгемен)
D3
сан
3.1
/оның ішінде 1 штаттық оқытушыға (теңгемен)
D3.1
сан
4
ОПҚ ғылыми жарияланымдарының саны:
- Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) деректер базасына белгілі бір тоқсандарға (Q1-Q4) енгізілген шетелдік рейтингтік журналдарда немесе Scopus (Скопус) деректер базасындағы СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші
D4
сан, бүтін
5
Меншікті ғылыми басылымдардың саны
D5
сан, бүтін
ІV
Корпоративтік әріптестік және халықаралық қызмет
1
QS ТОП 700+рейтингіне кіретін ЖЖОКБҰ-мен бірлескен (қос дипломды) білім беру бағдарламаларының саны
E1
сан, бүтін
2
Шетелдік білім беру ұйымдарымен бірлескен қаржыландырылатын зерттеу жобаларының саны
E2
сан, бүтін
3
Бірлескен халықаралық білім беру жобаларының саны
E3
сан, бүтін
** – ЖЖОКБҰ бітірушілердің жұмысқа орналасу көрсеткішінің шекті мәнін Комиссия айқындайды;
*** – ұсынылған мәліметтерден есептеледі.
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
6-қосымша
НЫСАН
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) конкурстық өтінімі
Конкурс қатысушыларына қойылатын талаптарды және конкурсты өткізу шарттарын
зерделей отырып,
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ЖЖОКБҰ-ның аталуы)
өтінімге енетін құжаттарға, сондай-ақ конкурстың шарттары мен талаптарына сәйкес дайындық бөлімдеріне тыңдаушыларды оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бойынша конкурсқа қатысады.
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар ___ бетте.
Ұйымның басшысы_________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні, мөр орны
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
7-қосымша
___________ оқу жылына дайындық бөлімдеріне тыңдаушыларды оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру ұсынысы
__________________________________________________________________________
(ЖЖОКБҰ-ның атауы)
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) атауы
Орындар саны
1
2
Ұйымның басшысы ___________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні, мөр орны
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білімі бар
кадрларды даярлауға жоғары
және (немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының дайындық
бөлімшелеріне мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру қағидаларына
8-қосымша
НЫСАН
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) конкурстық өтінімі
Конкурс қатысушыларына қойылатын талаптарды және конкурсты өткізу шарттарын
зерделей отырып,
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ЖЖОКБҰ-ның атауы)
өтінімге кіретін құжаттарға, сондай-ақ конкурстың шарттары мен талаптарына сәйкес
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(білім беру бағдарламалары тобының коды, атауы)
білім беру бағдарламаларының тобы бойынша тиісті облыс әкімдігі өткізетін конкурсқа
қатысады.
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар ___ бетте.
Ұйымның басшысы _________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні, мөр орны
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 29 қаңтардағы
№ 122 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің күшін жойған кейбір бұйрықтарының тізімі:

1. Приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2012 года № 198 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием, а также на подготовительные отделения высших учебных заведений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7690, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 13 июня 2012 года № 183-184 (27002-27003));
2. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 марта 2013 года № 77 "О внесении изменений в приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2012 года № 198 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием, а также на подготовительные отделения высших учебных заведений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8387, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 7 августа 2013 года № 246 (27520));
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 августа 2013 года № 353 "О внесении изменения и дополнения в приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2012 года № 198 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием, а также на подготовительные отделения высших учебных заведений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8733, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 31 октября 2013 года № 305 (27579));
4. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 июля 2014 года № 295 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2012 года № 198 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием, а также на подготовительные отделения высших учебных заведений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9701, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" от 22 сентября 2014 года).

1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушысының 2012 жылғы 4 мамырдағы № 198 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7690 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 13 маусымдағы № 318-319 (27393) санында жарияланған);
2. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2012 жылғы 4 мамырдағы № 198 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 6 наурыздағы № 77 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8387 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 7 тамыздағы № 184 (28123) санында жарияланған);
3. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 4 мамырдағы 198 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 23 тамыздағы № 353 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8733 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 31 қазандағы № 243 (28182) санында жарияланған);
4. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 4 мамырдағы № 198 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 22 шілдедегі № 295 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9701 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 22 қыркүйекте жарияланған).