Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2016 года № 13504.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 наурызда № 13504 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2021 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидалары бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2021 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
И.о. Председателя Иманалиев Б.З. _________
16 февраля 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 41
Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями
Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления финансовой отчетности финансовыми организациями (далее – организации), включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Финансовая отчетность представляется в электронном формате.
3. Финансовая отчетность организаций (за исключением единого накопительного пенсионного фонда) на бумажном носителе подписывается первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, главным бухгалтером, исполнителем и хранится у организации. По требованию Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и (или) территориального филиала Национального Банка организация (за исключением единого накопительного пенсионного фонда) не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения запроса представляет финансовую отчетность на бумажном носителе, которая не содержит исправлений и подчисток.

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төраға м.а. Иманәлиев Б.З.
2016 жылғы 16 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 41 қаулысымен бекітілді
Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2021 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес сәйкес әзірленді және қаржылық есептілік нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және ұсыну мерзімін қоса алғанда, қаржы ұйымдарының (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептiлiктi ұсыну тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қаржылық есептілік электрондық форматта ұсынылады.
3. Ұйымдардың (бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда) қағаз тасымалдағыштағы қаржылық есептілігіне бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер, орындаушы қол қояды және ол ұйымда сақталады. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) және (немесе) Ұлттық Банктің аумақтық филиалының талап етуі бойынша ұйым (бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда) сұратуды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей түзетулері және өшірілген жерлері болмауға тиіс қағаз тасымалдағыштағы қаржылық есептілікті ұсынады.

4. Финансовая отчетность организаций (за исключением единого накопительного пенсионного фонда), представленная в электронном формате, соответствует финансовой отчетности на бумажном носителе. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем организации или лицом, исполняющим его обязанности.
В годовой финансовой отчетности на бумажном носителе допускается наличие 2 (двух) или более сравнительных периодов.
5. Финансовая отчетность единого накопительного пенсионного фонда в электронном формате, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности, и главного бухгалтера, хранится в автоматизированной информационной системе единого накопительного пенсионного фонда. По требованию Национального Банка и (или) территориального филиала Национального Банка единый накопительный пенсионный фонд не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения запроса представляет финансовую отчетность в электронном формате, выгруженную из автоматизированной информационной системы единого накопительного пенсионного фонда.
6. Полнота и достоверность данных финансовой отчетности, хранящейся в автоматизированной информационной системе единого накопительного пенсионного фонда, обеспечивается первым руководителем единого накопительного пенсионного фонда или лицом, исполняющим его обязанности.
7. В случае выявления ошибок в ранее представленной в Национальный Банк и (или) территориальный филиал Национального Банка финансовой отчетности организация обеспечивает исправление ошибок путем осуществления следующих мероприятий в указанной последовательности:
1) исправляет обнаруженную ошибку путем осуществления бухгалтерской записи и ретроспективной корректировки в финансовой отчетности того отчетного периода, в котором была осуществлена исправительная бухгалтерская запись;
2) направляет в Национальный Банк и (или) территориальный филиал Национального Банка письменное уведомление на бумажном носителе с указанием описания выявленной ошибки в ранее представленной финансовой отчетности.
8. Организации представляют в Национальный Банк, в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения совместно с ежемесячной, ежеквартальной и ежегодной финансовой отчетностью пояснительную записку в электронном формате, в которой осуществляют детализацию по статьям бухгалтерского баланса "прочие активы" и "прочие обязательства", а также по статьям отчета о прибылях и убытках/отчета о совокупном доходе "прочие доходы" и "прочие расходы".
Банки второго уровня в пояснительной записке осуществляют дополнительно детализацию по статьям "процентные доходы" и "процентные расходы" отчета о прибылях и убытках/отчета о совокупном доходе и отчета о движении денежных средств.

4. Ұйымдардың (бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда) электрондық форматта ұсынылған қаржылық есептілігі қағаз тасымалдағыштағы қаржылық есептілікке сәйкес келеді. Электрондық форматта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін ұйымның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам қамтамасыз етеді.
Қағаз тасымалдағыштағы жылдық қаржылық есептілікте 2 (екі) немесе одан көп салыстырмалы кезеңдердің болуына жол беріледі.
5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның және бас бухгалтердің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған электрондық форматтағы қаржылық есептілігі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде сақталады. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Ұлттық Банктің және (немесе) Ұлттық Банктің аумақтық филиалының талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен алынған электрондық форматтағы қаржылық есептілікті ұсынады.
6. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде сақталатын қаржылық есептілік деректерінің толықтығы мен дәйектілігін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам қамтамасыз етеді.
7. Ұлттық Банкке және (немесе) Ұлттық Банктің аумақтық филиалына бұрын ұсынылған қаржылық есептілікте қателер анықталған жағдайда, ұйым мынадай іс-шараларды көрсетілген ретпен жүзеге асыру арқылы қателердің түзетілуін қамтамасыз етеді:
1) анықталған қатені бухгалтерлік жазбаны жүзеге асыру және түзетуші бухгалтерлік жазба жүргізілген есепті кезеңнің қаржылық есептілігін ретроспективті түзету жолымен түзетеді;
2) бұрын ұсынылған қаржылық есептіліктен анықталған қатенің сипаттамасын көрсете отырып, Ұлттық Банкке және (немесе) Ұлттық Банктің аумақтық филиалына қағаз жеткізгіште жазбаша хабарлама жібереді.
8. Ұйымдар Ұлттық Банкке, өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ай сайынғы, тоқсан сайынғы және жыл сайынғы қаржылық есептілікпен бірге электрондық форматта түсіндірме жазбаны ұсынады, онда "басқа да активтер" және "басқа да міндеттемелер" баптары бойынша, сондай-ақ пайда мен зиян туралы есептің/жиынтық кіріс туралы есептің "басқа да кірістер" және "басқа да шығыстар" баптары бойынша нақтылауды жүзеге асырады.
Екінші деңгейдегі банктер түсіндірме жазбада пайда мен зиян туралы есептің/жиынтық кіріс туралы есептің және ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есептің "пайыздық кірістер" және "пайыздық шығыстар" баптары бойынша қосымша нақтылауды жүзеге асырады.

Глава 2. Порядок представления годовой финансовой отчетности
9. В Национальный Банк ежегодно в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, представляют годовую финансовую отчетность, а в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – отдельную и консолидированную годовую финансовую отчетность в электронном формате, составленные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, и в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, подтвержденные аудиторской организацией, которые включают бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к Правилам, отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе по форме согласно приложению 2 к Правилам, отчет о движении денежных средств по форме согласно приложению 3 к Правилам и отчет об изменениях в капитале по форме согласно приложению 4 к Правилам, следующие организации:
1) банки второго уровня;
2) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры;
3) единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам;
4) добровольные накопительные пенсионные фонды по собственным активам;
5) организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг;
6) управляющие инвестиционным портфелем;
7) организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг;
8) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей);
9) общества взаимного страхования;
10) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;
11) организатор торгов и клиринговая организация.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом, представляют в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения годовую финансовую отчетность в электронном формате, составленную в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности или международными стандартами финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса, которая включает бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к Правилам, отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе по форме согласно приложению 2 к Правилам, отчет о движении денежных средств по форме согласно приложению 3 к Правилам и отчет об изменениях в капитале по форме согласно приложению 4 к Правилам.

2-тарау. Жылдық қаржылық есептілікті ұсыну тәртібі
9. Ұлттық Банкке жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 31 мамырға (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жылдық қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда аудиторлық ұйым растаған, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есепті қамтитын жекелеген және шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта мынадай ұйымдар:
1) екінші деңгейдегі банктер;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері;
3) меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры;
4) меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары;
5) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
6) инвестициялық портфельді басқарушылар;
7) бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда);
9) өзара сақтандыру қоғамдары;
10) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым ұсынады;
11) сауда-саттықты ұйымдастырушы және клирингтік ұйым.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
10. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есепті қамтитын, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына немесе шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта ұсынады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
11. Единый накопительный пенсионный фонд представляют годовую финансовую отчетность по пенсионным активам в Национальный Банк ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом в электронном формате, подтвержденную аудиторской организацией в соответствии с пунктом 3 статьи 60 Социального кодекса Республики Казахстан, которая включает отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 5 к Правилам, отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя по форме согласно приложению 5-1 к Правилам, отчет о целевых активах, сформированных за счет целевых накоплений по форме согласно приложению 5-2 к Правилам, отчет об изменениях в чистых пенсионных активах сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 6 к Правилам и отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя по форме согласно приложению 6-1 к Правилам.
Добровольные накопительные пенсионные фонды представляют годовую финансовую отчетность по пенсионным активам в Национальный Банк ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом в электронном формате, подтвержденную аудиторской организацией в соответствии с пунктом 3 статьи 60 Социального кодекса Республики Казахстан, которая включает отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 5 к Правилам и отчет об изменениях в чистых пенсионных активах сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 6 к Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие с 01.01.2024).
12. Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств, представляют в Национальный Банк годовую финансовую отчетность, а в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – отдельную и консолидированную годовую финансовую отчетность в электронном формате, составленные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и подтвержденные аудиторской организацией, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств, в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, которая включает бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к Правилам, отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе по форме согласно приложению 2 к Правилам, отчет о движении денежных средств по форме согласно приложению 3 к Правилам и отчет об изменениях в капитале по форме согласно приложению 4 к Правилам.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті жылдан кейінгі жылғы 30 (отызыншы) сәуірге (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, жыл сайын Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 60-бабының 3-тармағына сәйкес аудиторлық ұйым растаған, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті, Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті, Қағидаларға 5-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нысаналы жинақтар есебінен қалыптастырылған нысаналы активтер туралы есепті, Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті және Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті қамтитын зейнетақы активтері бойынша жылдық қаржылық есептілікті Ұлттық Банкке электрондық форматта ұсынады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті жылдан кейінгі жылғы 30 (отызыншы) сәуірге (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, жыл сайын Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 60-бабының 3-тармағына сәйкес аудиторлық ұйым растаған, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті және Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті қамтитын зейнетақы активтері бойынша жылдық қаржылық есептілікті Ұлттық Банкке электрондық форматта ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар Ұлттық Банкке есепті жылғы 31 (отыз бірінші) мамырға (қоса алғанда) дейінгі мерзімде активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жылдық қаржылық есептілікті ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған және аудиторлық ұйым растаған, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есепті қамтитын жекелеген және шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта ұсынады.

13. Отчеты о движении денег банков второго уровня составляются в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности по прямому методу.
Глава 3. Порядок представления ежеквартальной и ежемесячной финансовой отчетности
14. В Национальный Банк ежеквартальную финансовую отчетность:
1) банки второго уровня представляют не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе по форме согласно приложению 2 к Правилам;
отчет о движении денежных средств по форме согласно приложению 3 к Правилам;
отчет об изменениях в капитале по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Банки второго уровня в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельную ежеквартальную финансовую отчетность и консолидированную ежеквартальную финансовую отчетность, составленные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, заверенные аудиторской организацией (при наличии), в срок, установленный частью первой настоящего подпункта, и по формам, указанным в части первой настоящего подпункта;
2) страховые брокеры представляют не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам;
3) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, клиринговой организации, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган)), представляют не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Екінші деңгейдегі банктердің ақша қозғалысы туралы есептері халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес тікелей әдіс бойынша жасалады.
3-тарау. Тоқсан сайынғы және ай сайынғы қаржылық есептілікті ұсыну тәртібі
14. Ұлттық Банкке тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті:
1) екінші деңгейдегі банктер тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті;
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті;
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есепті ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктер еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, осы тармақшаның бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде және осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген нысандар бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған және аудиторлық ұйым растаған (бар болса) жеке тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті және шоғырландырылған тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті ұсынады;
2) сақтандыру брокерлері есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша;
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
3) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, клирингтік ұйымды, Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

15. В территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения представляют ежеквартальную финансовую отчетность:
1) по формам согласно приложениям 7 и 8 к Правилам:
микрофинансовые организации, кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) по формам согласно приложениям 8-1 и 8-2 к Правилам:
микрофинансовые организации, кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В Национальный Банк ежемесячную финансовую отчетность:
1) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации представляют не позднее 8 (восьмого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 9 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 10 к Правилам;
2) единый накопительный пенсионный фонд представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 11 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 12 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, по форме согласно приложению 13 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, по форме согласно приложению 13-1 к Правилам;
отчет о целевых активах, сформированных за счет целевых накоплений по форме согласно приложению 13-2 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, по форме согласно приложению 14 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, по форме согласно приложению 14-1 к Правилам;
3) добровольные накопительные пенсионные фонды представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 11 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 12 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 13 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 14 к Правилам;

15. Өзі орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті:
1) Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша:
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей;
2) Қағидаларға 8-1 және 8-2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша:
шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Ұлттық Банкке ай сайынғы қаржылық есептілікті:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары есепті айдан кейінгі айдың 8 (сегізінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 13-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нысаналы жинақтар есебінен қалыптастырылған нысаналы активтер туралы есепті;
Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті;
Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады.
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;

4) организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 15 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 16 к Правилам;
5) управляющие инвестиционным портфелем представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 15 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 16 к Правилам;
бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 19 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 20 к Правилам;
6) страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, представляют не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
7) Национальный оператор почты представляет не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 21 к Правилам;
8) центральный депозитарий представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам;
9) организатор торгов, клиринговая организация представляют не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам;
10) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, представляет не позднее 5 (пятого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 22 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 23 к Правилам.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (порядок введения в действие см. п.5); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023); от 27.11.2023 № 87 (порядок введения в действие см. п.4).
Приложение 1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями

4) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
5) инвестициялық портфельді басқарушылар есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;
6) "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
7) Ұлттық пошта операторы есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
8) орталық депозитарий есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
9) сауда-саттықты ұйымдастырушы және клирингтік ұйымы есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
10) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулыларымен.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс
Индекс формы административных данных: Ф1.
Периодичность: ежегодная/ежеквартальная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
Срок представления:
1) банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций – ежегодно в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н.
Кезеңділігі: жыл сайын/тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым.
Ұсыну мерзімі:
1) екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;

2) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность – ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
3) банки второго уровня – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств – в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
(в тысячах тенге)
Наименование статей
На конец отчетного периода
На конец предыдущего года
1
2
3
Итого активы
….
Итого обязательства
Итого капитал
Итого обязательства и капитал
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" согласно Приложению к Приложению 1 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 1 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс"
(индекс – Ф1, периодичность: ежегодная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования представляют отдельный бухгалтерский баланс и консолидированный бухгалтерский баланс.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный бухгалтерский баланс и консолидированный бухгалтерский баланс, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.

2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар – есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
3) екінші деңгейдегі банктер – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
4) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар – активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
Активтер жиынтығы
Міндеттемелер жиынтығы
Капитал жиынтығы
Міндеттемелер мен капитал жиынтығы
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 1-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымшаға қосымша
"Бухгалтерлік баланс" (индексі - 1Н, кезеңділігі: жыл сайын/тоқсан сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын және тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда – екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары жеке бухгалтерлік балансты және шоғырландырылған бухгалтерлік балансты ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жеке бухгалтерлік балансты және шоғырландырылған бухгалтерлік балансты ұсынады.

1) банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций – ежегодно в срок до 31 (тридцать первого ) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
2) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность – ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
3) банки второго уровня – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств – в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За период с начала текущего года
(с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года
(с нарастающим итогом)
1
2
3
Чистая прибыль/чистый убыток до налогообложения
Расходы по подоходному налогу
Чистая прибыль/чистый убыток
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе" согласно Приложению к Приложению 2 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 2 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе"
(индекс – Ф2, периодичность: ежегодная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения

1) екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар – есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
3) екінші деңгейдегі банктер – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
4) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар – активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Өткен жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
Салық салынғанға дейінгі таза пайда/таза зиян
Табыс салығы бойынша шығыс
...
Таза пайда/таза зиян
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Пайда мен зиян туралы есеп/жиынтық кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 2-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымшаға қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп/жиынтық кіріс туралы есеп" (индексі - 2Н, кезеңділігі: жыл сайын/тоқсан сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования представляют отдельный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе и консолидированный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе и консолидированный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций организации.

1. Осы түсіндірмеде "Пайда мен зиян туралы есеп/жиынтық кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын және тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда – екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары жеке пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті және шоғырландырылған пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жеке пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті және шоғырландырылған пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары ұйымның операцияларына сүйене отырып, еркін толтырылады.

2) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность – ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
3) банки второго уровня – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств – в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За отчетный период
За аналогичный период предыдущего года
1
2
3
Чистые потоки денежных средств от операционной деятельности до уплаты подоходного налога
Итого денежных средств от операционной деятельности
Чистые потоки денежных средств от инвестиционной деятельности
Потоки денежных средств от финансовой деятельности
Денежные средства и их эквиваленты по состоянию на конец года
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении денежных средств" согласно Приложению к Приложению 3 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 3 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении денежных средств"
(индекс – Ф3, периодичность: ежегодная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении денежных средств" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования представляют отдельный отчет о движении денежных средств и консолидированный отчет о движении денежных средств.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный отчет о движении денежных средств и консолидированный отчет о движении денежных средств, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.

2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар – есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
3) екінші деңгейдегі банктер – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
4) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар – активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Есепті кезең үшін
Өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін
1
2
3
Табыс салығын төлегенге дейінгі операциялық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың таза ағыны
Операциялық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың жиынтығы
Инвестициялық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың таза ағыны
Қаржылық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың ағыны
Жыл соңындағы жағдай бойынша ақшалай қаражат және оның баламалары
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 3-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымшаға қосымша
"Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп" (индексі - 3Н, кезеңділігі: жыл сайын/тоқсан сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын және тоқсан сайын ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы жеке есепті және ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы жеке есепті және ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті ұсынады.

4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций организации.
7. В графе 2 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
8. В графе 3 указываются данные на конец аналогичного периода предыдущего года.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная и консолидированная.
Приложение 4
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 4 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в капитале
Индекс формы административных данных: Ф4.
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
Срок представления:

4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары ұйымның операциялары негізге алына отырып, еркін толтырылады.
7. 2-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезең үшін деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда өткен жылғы ұқсас кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке және шоғырландырылған.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Капиталдағы өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 4Н.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым.
Ұсыну мерзімі:

1) банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций – ежегодно в срок до 31 (тридцать первого ) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
2) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность – ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
3) банки второго уровня – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств – в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Уставный капитал
Наименование компонента собственного капитала
Итого капитал
1
2
n
На конец предыдущего отчетного года
Прочий совокупный доход
Общий совокупный доход/убыток за период
Остаток на отчетную дату
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об изменениях в капитале" согласно Приложению к Приложению 4 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 4 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об изменениях в капитале"
(индекс – Ф4, периодичность: ежегодная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения

1) екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым – есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырға (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар – есепті жылдан кейінгі жылғы 30 (отызыншы) сәуірге (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
3) екінші деңгейдегі банктер – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
4) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар – активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырға (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Жарғылық капитал
Меншікті капитал құрауышының атауы
Капитал жиынтығы
1
2
n
Алдыңғы есепті жылдың соңында
Басқа да жиынтық кіріс
Кезең ішіндегі жалпы жиынтық кіріс/зиян
Есепті кезеңдегі қалдықтар
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 4-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымшаға қосымша
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" (индексі - 4Н, кезеңділігі: жыл сайын/тоқсан сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об изменениях в капитале" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций), банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаторы торгов, клиринговые организации, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования отдельно представляют отдельный отчет об изменениях в капитале и консолидированный отчет об изменениях в капитале.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный отчет об изменениях в капитале и консолидированный отчет об изменениях в капитале, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. Наименования статей графы 1 заполняются произвольно, исходя из операций организации.
7. Количество граф "Наименование компонента собственного капитала" в форме определяется организацией самостоятельно исходя из операций организации. Наименование граф "Наименование компонента собственного капитала", включенных в форму, указывается организацией исходя из специфики деятельности и операций организации и заполняются произвольно с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.

1. Осы түсіндірмеде "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын және тоқсан сайын ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепті және капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепті ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепті және капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепті ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағандағы баптардың атаулары ұйымның операциялары негізге алына отырып, еркін толтырылады.
7. Ұйым нысандағы "Меншікті капитал құрауышының атауы" бағандарының санын ұйымның операцияларын негізге ала отырып, дербес айқындайды. Ұйым нысанға енгізілген "Меншікті капитал құрауышының атауы" бағандарының атауын ұйым қызметінің ерекшелігін және операцияларын негізге ала отырып көрсетеді және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып, еркін нысанда толтырады.

8. Вид финансовой отчетности: отдельная и консолидированная.
Приложение 5
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов
Индекс формы административных данных: Ф1ПА1-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
На конец отчетного года
На конец предыдущего года
1
2
3
Итого активы
….
Итого обязательства
Чистые пенсионные активы
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон _________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных
активах, сформированных
за счет обязательных
пенсионных взносов,
обязательных профессиональных
пенсионных взносов,
добровольных
пенсионных взносов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов"
(индекс – Ф1ПА1-ЕиДНПФ, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов" (далее – форма).

8. Қаржылық есептілік түрі: жеке және шоғырландырылған.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА1-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
Активтер жиынтығы
….
Міндеттемелер жиынтығы
Таза зейнетақы активтері
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы______________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналары, ерікті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1НЗА1-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионном фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного года.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные на конец отчетного года, включая последний день отчетного года.
8. В графе 3 указываются данные на конец предыдущего года.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 5-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Правила дополнены приложением 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Индекс формы административных данных: Ф1ПА1-ЕНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
На конец отчетного года
На конец предыдущего года
1
2
3
Итого активы
….
Итого обязательства
Чистые пенсионные активы
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель
__________________________
_______________
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности
__________________________
_______________
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
подпись
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о чистых
пенсионных активах,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя"
(индекс – Ф1ПА1-ЕНПФ, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін түрде толтырылады.
7. 2-бағанда есепті жылдың соңғы күнін қоса алғанда, есепті жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
5-1-қосымша
Ескерту. Қағидалар 5-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА1-БЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
Активтер жиынтығы
….
Міндеттемелер жиынтығы
Таза зейнетақы активтері
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы______________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1НЗА1-БЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионном фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного года.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные на конец отчетного года, включая последний день отчетного года.
8. В графе 3 указываются данные на конец предыдущего года.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 5-2
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о целевых активах
Сноска. Правила дополнены приложением 5-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие с 01.01.2024).
Индекс формы административных данных: Ф1-1ЦА-ЕНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного года
На конец предыдущего года
1
2
3
4
….
….
Итого активы
….
….
Итого обязательства
Итого чистые активы
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес ___________________
_________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель __________________________
_________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
_________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о целевых активах" согласно Приложению к Приложению 5-2 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 5-2 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевых активах"
(индекс – Ф1-1ЦА-ЕНПФ, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін түрде толтырылады.
7. 2-бағанда есепті жылдың соңғы күнін қоса алғанда, есепті жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
5-2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Нысаналы активтер туралы есеп
Ескерту. 5-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-1МА-БЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылғы 30 (отызыншы) сәуірге (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
4
….
….
Активтердің жиынтығы
….
….
Міндеттемелер жиынтығы
Таза активтердің жиынтығы
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Нысаналы активтер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 5-2-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
5-2-қосымшаға қосымша
"Нысаналы активтер туралы есеп" (индексі - 1Н-1МА-БЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевых активах" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежегодно единым накопительным пенсионным фондом по целевым активам по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные на конец отчетного года, включая последний день отчетного года.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 6
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов
Индекс формы административных данных: Ф2ПА1-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
Итого доходов
Итого расходов
Чистая прибыль за год
Изменения в чистых пенсионных активах
Чистые пенсионные активы на начало периода
Чистые активы на конец периода
Наименование _____________________
__________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых
пенсионных активах,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов, добровольных
пенсионных взносов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов"
(индекс – Ф2ПА1-ЕиДНПФ, периодичность: ежегодная)

1. Осы түсіндірмеде "Нысаналы активтер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры қоры есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша нысаналы активтер бойынша жыл сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті жылдың соңғы күнін қоса алғанда, есепті жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2НЗА1-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
Кіріс жиынтығы
Шығыс жиынтығы
Жыл ішіндегі таза пайда
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
Кезең соңындағы таза активтер
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналары, ерікті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтеріндегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2НЗА1-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в 1000 (тысячах) тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 3 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 6-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Индекс формы административных данных: Ф2ПА1-ЕНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
Итого доходов
Итого расходов
Чистая прибыль за год
Изменения в чистых пенсионных активах
Чистые пенсионные активы на начало периода
Чистые активы на конец периода
Наименование _____________________
__________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности
__________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет об изменениях в чистых
пенсионных активах,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя"
(индекс – Ф2ПА1-ЕНПФ, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі 1000 (бір мың) теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін түрде толтырылады.
7. 2-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
6-1-қосымша
Ескерту. Қағидалар 6-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2НЗА1-БЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
Кіріс жиынтығы
Шығыс жиынтығы
Жыл ішіндегі таза пайда
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
Кезең соңындағы таза активтер
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтеріндегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2НЗА1-БЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионным фондом по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в 1000 (тысячах) тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 3 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 7
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 7 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс
Индекс формы административных данных: Ф1- МФОиСБ.
Периодичность: ежеквартальная/ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: Национальный оператор почты, центральный депозитарий, организатор торгов, клиринговая организация, страховые брокеры, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, клиринговой организации, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность.
Сроки представления:

1. Осы түсіндірмеде "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі 1000 (бір мың) теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін түрде толтырылады.
7. 2-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-МҚҰжСБ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы, орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, сақтандыру брокерлері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, клирингтік ұйымды, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі:

1) страховые брокеры – ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, клиринговой организации, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа) – ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

1) сақтандыру брокерлері – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей тоқсан сайын;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, клирингтік ұйымды, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда) – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, тоқсан сайын;

54.1
отчетного периода
54.2
Итого капитал
55
Итого капитал и обязательства
56
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" согласно Приложению к Приложению 7 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 7 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс"
(индекс – Ф1-МФОиСБ, периодичность: ежеквартальная/ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, клиринговой организации, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), страховым брокером и организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность и ежемесячно Национальным оператором почты, центральным депозитарием, организатором торгов, клиринговой организацией по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в 1000 (тысячах) тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.

54.1
есепті кезеңнің
54.2
Капитал жиынтығы
55
Капитал мен міндеттемелердің жиынтығы
56
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 7-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-қосымшаға қосымша
"Бухгалтерлік баланс" (индексі - 1Н-МҚҰжСБ, кезеңділігі: тоқсан сайын, ай сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, клирингтік ұйымды, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), сақтандыру брокері және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым тоқсан сайын және Ұлттық пошта операторы, орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 56 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Строки 28, 35, 45.1 и 45.2 заполняются только акционерными обществами при осуществлении соответствующей деятельности.
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 8
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 8 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: Ф2-МФОиСБ.
Периодичность: ежеквартальная/ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: центральный депозитарий, организатор торгов, клиринговая организация, страховые брокеры, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, клиринговой организации, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность.
Сроки представления:

5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1-ден 56-ға дейінгі аралықтағы жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпараттың негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып, топтастырылған деректер көрсетіледі.
9. 28, 35, 45.1 және 45.2-жолдарды тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде акционерлік қоғамдар ғана толтырады.
10. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н-МҚҰжСБ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/ай сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ___________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым, сақтандыру брокерлері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, клирингтік ұйымды, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі:

1) страховые брокеры – ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, клиринговой организации, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа) – ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

1) сақтандыру брокерлері – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, клирингтік ұйымды, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда) – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, тоқсан сайын;

14.1
расходы от осуществления клиринговых операций
14.2
расходы от осуществления кассовых операций
14.3
расходы от осуществления сейфовых операций
14.4
расходы от осуществления инкассации
14.5
Расходы по созданию резервов на возможные потери по финансовым активам
15
Операционные расходы
16
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные
16.1
амортизационные отчисления
16.2
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
16.3
Расходы по операционной аренде
16.4
Расходы от реализации или безвозмездной передачи активов
17
Прочие расходы
18
Итого расходов
19
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
20
Корпоративный подоходный налог
21
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
22
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
23
Итого чистая прибыль (убыток) за период
24
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" согласно Приложению к Приложению 8 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 8 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках"
(индекс – Ф2-МФОиСБ, периодичность: ежемесячная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, клиринговой организации, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), страховым брокером и организацией, осуществляющей микрофинансовой деятельности и ежемесячно центральным депозитарием, организатором торгов, клиринговой организацией по состоянию на конец отчетного периода.

14.1
клирингтік операцияларды жүзеге асырудан болған шығыс
14.2
кассалық операцияларды жүзеге асырудан болған шығыс
14.3
сейфтік операцияларды жүзеге асырудан болған шығыс
14.4
инкассациялаудан болған шығыс
14.5
Қаржы активтері бойынша ықтимал залалдарға резервтер құру бойынша шығыс
15
Операциялық шығыс
16
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығысы
16.1
амортизациялық аударымдар
16.2
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс
16.3
Операциялық жалдау бойынша шығыс
16.4
Активтерді сатудан немесе өтеусіз беруден болған шығыс
17
Басқа да шығыс
18
Шығыс жиынтығы
19
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
20
Корпоративтік табыс салығы
21
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
22
Тоқтатылған қызметтен болған пайда (зиян)
23
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
24
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 8-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
8-қосымшаға қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" (индексі –2Н-МҚҰжСБ, кезеңділігі: ай сайын/тоқсан сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, клирингтік ұйымды, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), сақтандыру брокері және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым тоқсан сайын және орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы, клирингтік ұйым ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.

4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 24 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Строки 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 14.3, 14.4 и 14.5 заполняются при осуществлении соответствующей деятельности.
12. Строки 12.1 и 12.4 заполняются только акционерными обществами при осуществлении соответствующей деятельности.
13. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 8-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 8-1 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс
Индекс формы административных данных: Ф1-МФО.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовые организации, кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса.
Срок представления:
микрофинансовые организации, кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса - не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На конец предыдущего года
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
в том числе:
наличные деньги в кассе
1.1
деньги на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1.2
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка
2
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
(за вычетом резервов на обесценение)
3
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
(за вычетом резервов на обесценение)
4
Дебиторская задолженность
5
Комиссионные вознаграждения
6
Вклады размещенные (за вычетом резервов на обесценение)
7
Финансовая аренда предоставленная (за вычетом резервов на обесценение)
8
Займы (микрокредиты) предоставленные (за вычетом резервов на обесценение)
9
Инвестиционное имущество
10
Инвестиции в капитал других юридических лиц и субординированный долг
11
Запасы
12
Нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
13
Основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
14
Расходы будущих периодов
15
Текущий налоговый актив
16
Отложенный налоговый актив
17
Прочие активы
18
Итого активы
19
Обязательства
Займы полученные
20
Кредиторская задолженность
21
Резервы
22
Субординированный долг
23
Обязательство перед бюджетом по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
24
Отложенное налоговое обязательство
25
Обязательства по финансовой аренде
26
Прочие обязательства
27
Итого обязательства
28
Собственный капитал
Уставный капитал (взносы учредителей)
29
Расходы будущих периодов
30
Изъятый капитал (взносы учредителей)
31
Резервный капитал
32
Прочие резервы
33
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
34
в том числе:
предыдущих лет

4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда алдыңғы жылдың ұқсас кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бастап осыған ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1-ден 24-ке дейінгі жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
11. 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 14.3, 14.4 және 14.5-жолдар тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде толтырылады.
12. 12.1 және 12.4-жолдарды тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде тек акционерлік қоғамдар толтырады.
13. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсыну
қағидаларына
8-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. Нұсқаулық 8-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-МҚҰ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: шағын және орта бизнеске арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар.
Ұсыну мерзімі:
шағын және орта бизнеске арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңына
Алдыңғы жылдың соңына
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақшалай қаражат баламалары
1
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол ақша
1.1
банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарындағы ақша
1.2
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
2
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
3
Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
4
Дебиторлық берешек
5
Комиссиялық сыйақылар
6
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
7
Берілген қаржылық жалдау (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
8
Берілген қарыздар (микрокредиттер) (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
9
Инвестициялық мүлік
10
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар және реттелген борыш
11
Қорлар
12
Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
13
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
14
Болашақ кезеңдердің шығындары
15
Ағымдағы салық талабы
16
Кейінге қалдырылған салық талабы
17
Басқа да активтер
18
Активтердің жиынтығы
19
Міндеттемелер
Тартылған салымдар
20
Кредиторлық берешек
21
Резервтер
22
Реттелген борыш
23
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бюджет алдындағы міндеттеме
24
Кейінге қалдырылған салық міндеттемесі
25
Қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
26
Басқа да міндеттемелер
27
Міндеттемелердің жиынтығы
28
Меншікті капитал
Жарғылық капитал (құрылтайшылардың жарналары)
29
Қосымша төленген капитал
30
Алынған капитал (құрылтайшылардың жарналары)
31
Резервтік капитал
32
Басқа да резервтер
33
Бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян):
34
оның ішінде:
алдыңғы жылдардың

34.1
отчетного периода
34.2
Итого капитал
35
Итого капитал и обязательства
36
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" согласно Приложению к Приложению 8-1 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 8-1 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс"
(индекс – Ф1-МФО, периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально микрофинансовой организацией, кредитным товариществом и ломбардом, применяющими международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 36 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.

34.1
есепті кезеңнің
34.2
Капиталдың жиынтығы
35
Капиталдың және міндеттемелердің жиынтығы
36
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 8-1-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
8-1- қосымшаға қосымша
"Бухгалтерлік баланс" (индексі - 1Н-МҚҰ, кезеңділігі: тоқсан сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды шағын және орта бизнеске арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік және ломбард есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1-ден 36-ға дейінгі жолдарда бас кітаптан алынған немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi
ұсыну қағидаларына

Приложение 8-2
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 8-2 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: Ф2-МФО.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовые организации, кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса.
Срок представления:
микрофинансовые организации, кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса – не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы, связанные с получением вознаграждения
1
в том числе:
по текущим счетам
1.1
по размещенным вкладам
1.2
по предоставленным займам (микрокредитам)
1.3
по предоставленной финансовой аренде
1.4
по приобретенным ценным бумагам
1.5
прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
1.6
Комиссионные вознаграждения
2
Доходы (расходы) по финансовым активам (нетто)
3
в том числе:
доходы (расходы) от купли-продажи финансовых активов (нетто)
3.1
доходы (расходы) от изменения стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка (нетто)
3.2
Доходы (расходы) от переоценки иностранной валюты (нетто)
4
Прочие доходы
5
Итого доходов
6
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7
в том числе:
по полученным займам
7.1
по полученной финансовой аренде
7.2
прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7.3
Комиссионные расходы
8
Расходы по созданию резервов на возможные потери по финансовым активам
9
Операционные расходы
10
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные
10.1
амортизационные отчисления и износ
10.2
расходы по операционной аренде
10.3
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога

8-2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. Нұсқаулық 8-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н-МҚҰ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"__________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: шағын және орта бизнеске арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар.
Ұсыну мерзімі:
шағын және орта бизнеске арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңде
Ағымдағы жылдың басынан басталған кезеңде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың ұқсас кезеңінде
Алдыңғы жылдың басынан бастап осыған ұқсас кезеңде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Сыйақы алуға байланысты кіріс
1
оның ішінде:
ағымдағы шоттар бойынша
1.1
орналастырылған салымдар бойынша
1.2
берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша
1.3
берілген қаржылық жалдау бойынша
1.4
сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
1.5
сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс
1.6
Комиссиялық сыйақылар
2
Қаржы активтері бойынша кіріс (шығыс) (нетто)
3
оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу-сатудан кіріс (шығыс) (нетто)
3.1
өзгерістері пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері құнының өзгеруінен кіріс (шығыс) (нетто)
3.2
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс (шығыс) (нетто)
4
Басқа да кіріс
5
Кіріс жиынтығы
6
Сыйақы төлеуге байланысты шығыс
7
оның ішінде:
алынған қарыздар бойынша
7.1
алынған қаржылық жалдау бойынша
7.2
сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыс
7.3
Комиссиялық шығыс
8
Қаржылық активтер бойынша ықтимал шығындарға арналған резервтерді құру бойынша шығыс
9
Операциялық шығыс
10
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығысы
10.1
амортизациялық аударымдар және тозу
10.2
операциялық жалдау бойынша шығыс
10.3
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс

54.1
отчетного периода
54.2
Итого капитал
55
Итого капитал и обязательства
56
Наименование
______________________________________
Адрес
__________________________
Телефон ______________________________
Адрес электронной почты ___________________________
Исполнитель ______________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
_________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-СО, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 56 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 10
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Сноска. Приложение 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (порядок введения в действие см. п.5).
Индекс формы административных данных: Ф2-СО.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации.
Срок представления: не позднее 8 (восьмого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы
Доходы от страховой деятельности
1
Страховая выручка
2
Доход от рисковой поправки на нефинансовый риск
3
Доходы по формированию актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
4
Доход от амортизации маржи за предусмотренные договором услуги
5
Доходы в виде комиссионного вознаграждения по страховой деятельности
6
Финансовые доходы по страхованию
7
Прочие доходы от страховой деятельности
8
Доходы от инвестиционной деятельности / Инвестиционный доход
9
Доходы, связанные с получением вознаграждения
10
в том числе:
доходы в виде вознаграждения по ценным бумагам

54.1
есепті кезеңнің
54.2
Капиталдың жиынтығы
55
Капиталдың және міндеттемелердің жиынтығы
56
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________ ___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 1Н-СҰ, кезеңділігі: ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 56 аралығындағы жолдарда бас кітаптан алынған немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н -СҰ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 8 (сегізінші ) жұмыс күнінен кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңде
Ағымдағы жылдың басынан басталған кезеңде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың ұқсас кезеңінде
Алдыңғы жылдың басынан бастап осыған ұқсас кезеңде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Кіріс
Сақтандыру қызметінен кіріс
1
Сақтандыру түсімі
2
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзетуден кіріс
3
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастыру бойынша кіріс
4
Шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясынан кіріс
5
Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы түріндегі кіріс
6
Сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
7
Сақтандыру қызметінен басқа да кіріс
8
Инвестициялық қызметтен кіріс / Инвестициялық кіріс
9
Сыйақы алуға байланысты кіріс
10
оның ішінде:
бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі кіріс

15.1
от инвестиционного дохода (убытка)
15.2
Кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу с пенсионных выплат
16
Производные финансовые инструменты
17
Обязательства по операциям РЕПО
18
Прочие обязательства
19
Итого обязательства
20
Итого чистые активы
21
Наименование _____________________ _________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных
активах, сформированных
за счет обязательных
пенсионных взносов,
обязательных профессиональных
пенсионных взносов,
добровольных пенсионных взносов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов"
(индекс – Ф1ПА-ЕиДНПФ, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами по пенсионным активам по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.

15.1
инвестициялық кірістен (зияннан)
15.2
Зейнетақы төлемдерінен алынатын жеке табыс салығы бойынша кредиторлық берешек
16
Туынды қаржы құралдары
17
РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер
18
Басқа да міндеттемелер
19
Міндеттемелер жиынтығы
20
Таза активтер жиынтығы
21
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналары, ерікті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1НЗА-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтері бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.

7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 21 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 13-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Правила дополнены приложением 13-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Индекс формы административных данных: Ф1-1ПА-ЕНПФ.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За предыдущий отчетный период
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
Аффинированные драгоценные металлы
2
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и банках второго уровня
3
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости
4
Требования по операциям "обратное РЕПО"
5
Производные финансовые инструменты
6
Активы, находящиеся во внешнем управлении
7
Дебиторская задолженность
8
Ценные бумаги, оцениваемые по амортизированной стоимости
9
Прочие активы
10
Итого активы
11
Обязательства
Обязательства по пенсионным выплатам за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
12
Кредиторская задолженность по комиссионному вознаграждению от инвестиционного дохода (убытка)
13
Кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу с пенсионных выплат
14
Производные финансовые инструменты
15
Обязательства по операциям РЕПО
16
Прочие обязательства
17
Итого обязательства
18
Итого чистые активы
19
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных
активах, сформированных
за счет обязательных
пенсионных взносов
работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя"
(индекс – Ф1-1ПА-ЕНПФ, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1-21 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған, бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
13-1-қосымша
Ескерту. Қағидалар 13-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-1ЗА-БЖЗҚ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақшалай қаражаттың баламалары
1
Аффинирленген бағалы металдар
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
3
Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
4
"Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптар
5
Туынды қаржы құралдары
6
Сыртқы басқарудағы активтер
7
Дебиторлық берешек
8
Амортизациялық құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
9
Басқа да активтер
10
Активтер жиынтығы
11
Міндеттемелер
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері бойынша міндеттемелер
12
Инвестициялық кірістен (зияннан) комиссиялық сыйақы бойынша кредиторлық берешек
13
Зейнетақы төлемдерінен алынатын жеке табыс салығы бойынша кредиторлық берешек
14
Туынды қаржы құралдары
15
РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер
16
Басқа да міндеттемелер
17
Міндеттемелер жиынтығы
18
Таза активтер жиынтығы
19
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1Н-1ЗА-БЖЗҚ, кезеңділігі: ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом по пенсионным активам, сформированным за счет обязательных пенсионных взносов работодателя по состоянию на конец отчетного периода
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные, за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
7. В графе 4 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
8. В строках с 1 по 23 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных и сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 15
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс
Индекс формы административных данных: Ф1-БДиУИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем.
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
в том числе:
наличные деньги в кассе
1.1
деньги на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1.2
эквиваленты денежных средств
1.3
Аффинированные драгоценные металлы
2
Вклады размещенные
3
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
3.1
Операция "обратное REPO"
4
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
4.1
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка
5
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
5.1
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
6
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
6.1
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
7
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
7.1
Инвестиционное имущество
8
Инвестиции в капитал других юридических лиц и субординированный долг
9
Запасы
10
Долгосрочные активы (выбывающие группы), предназначенные для продажи
11
Основные средства
12
Нематериальные активы
13
Активы в форме права пользования
14
Дебиторская задолженность
15
Начисленные комиссионные вознаграждения к получению
16
в том числе:
от консалтинговых услуг, в том числе:

1. Осы түсіндірмеде "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтері бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 1-23 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған, бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
10. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
15-қосымша
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-БДжИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын, инвестициялық портфельді басқаратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңында
Есепті кезеңнің басында
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақшалай қаражат баламалары
1
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол ақша
1.1
Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарындағы ақша
1.2
ақшалай қаражат баламалары
1.3
Аффинирленген бағалы металдар
2
Орналастырылған салымдар
3
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кіріс
3.1
"Кері REPO" операциясы
4
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кіріс
4.1
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
5
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кіріс
5.1
Басқа да жиынтық кіріс арқылы бойынша әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
6
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кіріс
6.1
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
7
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кіріс
7.1
Инвестициялық мүлік
8
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар және реттелген борыш
9
Қорлар
10
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер (шығатын топтар)
11
Негізгі құрал-жабдықтар
12
Материалдық емес активтер
13
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер
14
Дебиторлық берешек
15
Алуға есептелген комиссиялық сыйақылар
16
оның ішінде:
консалтингтік қызметтерден, оның ішінде:

1.2.1
в том числе:
доходы в виде дивидендов по акциям, находящимся в портфеле ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1.​2.​1.​1
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1.​2.​1.​2
по ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка

1.2.1
оның ішінде:
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар портфеліндегі акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кіріс
1. 2. 1. 1
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
1. 2. 1. 2
өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша

1.2.2
в том числе:
доходы в виде дивидендов по акциям, находящимся в портфеле ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка
1.​2.​2.​1
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости
1.​2.​2.​2
по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1.2.3
в том числе:
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1.​2.​3.​1
по операциям "обратное РЕПО"
1.3
прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
1.4
Комиссионные вознаграждения
2
в том числе:
от консалтинговых услуг
2.1
в том числе:
аффилированным лицам

1.2.2
оның ішінде:
өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар портфеліндегі акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кіріс
1. 2. 2. 1
әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
1. 2. 2. 2
амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша
1.2.3
оның ішінде:
амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
1. 2. 3. 1
"кері РЕПО" операциялары бойынша
1.3
сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс
1.4
Комиссиялық сыйақылар
2
оның ішінде:
консалтингтік қызметтерден
2.1
оның ішінде:
үлестес тұлғаларға

26.4
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
26.5
неустойка (штраф, пеня)
26.6
Прочие расходы
27
Итого расходов
28
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
29
Корпоративный подоходный налог
30
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
31
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
32
Итого чистая прибыль (убыток) за период
33
Наименование
______________________________________
Адрес _________________________
Телефон __________________________________
Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель _______________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________
_______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Отчет о прибылях и убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (индекс – Ф2-БДиУИП, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно организацией, осуществляющей брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющей инвестиционным портфелем по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).

26.4
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс
26.5
тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
26.6
Басқа да шығыс
27
Шығыс жиынтығы
28
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
29
Корпоративтік табыс салығы
30
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
31
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)
32
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
33
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Пайда мен зиян туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2Н-БДжИПБ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын, инвестициялық портфельді басқаратын ұйым ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлік мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда алдыңғы жылдың осындай кезеңдегі деректері көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бері осындай кезеңдегі деректері (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.

10. В строках с 1 по 33 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Строки 2.8 и 2.9 заполняются только управляющими инвестиционным портфелем.
12. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 17
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 17 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)
Индекс формы административных данных: Ф1-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.
Сроки представления:

10. 1 – 33 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
11. 2.8 және 2.9-жолдарды инвестициялық портфельді басқарушылар ғана толтырады.
12. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
17-қосымша
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары.
Ұсыну мерзімі:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и страховыми организациями, имеющими лицензию в отрасли "страхование жизни", и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика в разрезе каждого клиента по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на начало отчетного периода.
8. В строках с 1 по 23 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 18
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 18 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)
Индекс формы административных данных: Ф2-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.
Сроки представления:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша әрбір клиент бөлігінде сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлік мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің басындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 23 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
18-қосымша
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары.
Ұсыну мерзімі:

23.3
прочим лицам
23.4
Прочие расходы
24
Итого расходов
25
Невыясненные (ошибочно зачисленные) суммы
26
Возврат невыясненных (ошибочно) зачисленных сумм
27
Чистые активы на конец периода
28
Изменения в чистых активах
29
Наименование
______________________________________
Адрес
__________________________
Телефон ______________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер _____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Отчет о прибылях и убытках
по активам инвестиционного
фонда (прочих клиентов)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (индекс – Ф2-УИП, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и страховыми организациями, имеющими лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика в разрезе каждого клиента, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные за период с начала года по отчетную дату, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
8. В строках с 1 по 29 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.

23.3
басқа да адамдарға
23.4
Басқа да шығыс
24
Шығыс жиынтығы
25
Анықталмаған (қате есептелген) сомалар
26
Анықталмаған (қате) есептелген сомаларды қайтару
27
Кезең соңындағы таза активтер
28
Таза активтердегі өзгерістер
29
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _____________________________
_____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Инвестициялық қордың
(басқа клиенттердің)
активтері бойынша пайда мен
зиян туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2Н-ИПБ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша әрбір клиент бөлігінде сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлік мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, жыл басынан есепті күнге дейінгі кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
8. 1 – 29 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.

9. По строке 1 в графе 3 указываются данные по состоянию на 1 января соответствующего года, в графе 4 указываются данные по состоянию на первое число каждого отчетного месяца.
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 19
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 19 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); изложено в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах
Индекс формы административных данных: Ф1ПА-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем, осуществляющие доверительное управление пенсионными активами.
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
Аффинированные драгоценные металлы
2
Вклады в банках
3
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости
4
Требования по операциям "обратное РЕПО"
5
Дебиторская задолженность
6
Производные финансовые инструменты
7
Требования по получению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
8
Ценные бумаги, оцениваемые по амортизированной стоимости
9
Прочие активы
10
Итого активы
11
Обязательства
Производные финансовые инструменты
12
Кредиторская задолженность
13
Обязательства по операциям "РЕПО"
14
Прочие обязательства
15
Итого обязательства
16
Итого чистые активы
17
Наименование ____________________________________________
Адрес ____________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _____________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ________________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или
лицо, исполняющее его обязанности _________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах"
(индекс – Ф1ПА-УИП, периодичность: ежемесячная)

9. 3-бағандағы 1-жол бойынша тиісті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша деректер көрсетіледі, 4-бағанда әрбір есепті айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша деректер көрсетіледі.
10. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
19-қосымша
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: зейнетақы активтерін сенімді басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушылар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңында
Есепті кезеңнің басында
1
2
3
4
Активтер
Ақша қаражаты және ақша қаражатының баламалары
1
Аффинирленген бағалы металдар
2
Банктердегі салымдар
3
Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
4
"Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптар
5
Дебиторлық берешек
6
Туынды қаржы құралдары
7
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы алу бойынша талаптар
8
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
9
Басқа да активтер
10
Активтер жиынтығы
11
Міндеттемелер
Туынды қаржы құралдары
12
Кредиторлық берешек
13
"РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер
14
Басқа да міндеттемелер
15
Міндеттемелер жиынтығы
16
Таза активтер жиынтығы
17
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _____________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Таза зейнетақы активтері
туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1НЗА-ИПБ, кезеңділігі: ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем, осуществляющим доверительное управление пенсионными активами по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на начало отчетного периода.
8. В строках с 1 по 18 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 20
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Приложение 20 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); изложено в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах
Индекс формы административных данных: Ф2ПА-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем, осуществляющие доверительное управление пенсионными активами.
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За период с начала года по отчетную дату
За отчетный период
1
2
3
4
Чистые пенсионные активы на начало периода
1
Пенсионные взносы
2
в том числе:
обязательные
2.1
обязательные профессиональные
2.2
добровольные
2.3
Доходы в виде вознаграждения по размещенным вкладам
3
Доходы в виде вознаграждения (купона и (или) дисконта) по пенсионным активам
4
Доходы по операциям "обратное РЕПО"
5
Доходы в виде дивидендов по акциям
6
Доход (расход) от купли-продажи ценных бумаг (нетто)
7
Доходы (расходы) от переоценки (нетто)
8
в том числе:
от изменения справедливой стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости
8.1
от переоценки иностранной валюты
8.2
прочие доходы от переоценки
8.3
Доходы в виде вознаграждения по прочим финансовым активам
9
Прочие доходы
10
Итого доходов
11
Расходы по выплаченным дивидендам пенсионным активам
12
Расходы от купли-продажи ценных бумаг
13
Расходы от переоценки
14
в том числе:
от изменения справедливой стоимости пенсионных активов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерін сенімді басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлік мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің басындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 18 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
20-қосымша
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2НЗА-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: зейнетақы активтерін сенімді басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушылар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Жыл басынан бастап есепті күн аралығындағы кезең үшін
Есепті кезең үшін
1
2
3
4
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
1
Зейнетақы жарналары
2
оның ішінде:
міндетті
2.1
міндетті кәсіптік
2.2
ерікті
2.3
Орналастырылған салымдар бойынша сыйақы түріндегі кіріс
3
Зейнетақы активтері бойынша сыйақы (купон және (немесе) дисконт) түріндегі кіріс
4
"Кері РЕПО" операциялары бойынша кіріс
5
Акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кіріс
6
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс (шығыс) (нетто)
7
Қайта бағалаудан кіріс (шығыс) (нетто)
8
оның ішінде:
әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың әділ құнының өзгеруінен
8.1
шетел валютасын қайта бағалаудан
8.2
қайта бағалаудан түскен басқа да кіріс
8.3
Басқа қаржы активтері бойынша сыйақы түріндегі кіріс
9
Басқа да кіріс
10
Кіріс жиынтығы
11
Төленген дивидендтер және зейнетақы активтері бойынша шығыс
12
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
13
Қайта бағалаудан шығыс
14
оның ішінде:
зейнетақы активтерінің әділ құнының өзгеруінен

19.5
Прочие расходы
20
Итого расходов
21
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
22
Корпоративный подоходный налог
23
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
24
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
25
Итого чистая прибыль (убыток) за период
26
Наименование ______________________________
Адрес __________________________
Телефон ______________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель _____________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ______________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Отчет о прибылях и убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (индекс – Ф2-Нацпочта, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно Национальным оператором почты по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 26 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных и сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.

19.5
Басқа да шығыс
20
Шығыс жиынтығы
21
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
22
Корпоративтік табыс салығы
23
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
24
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)
25
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
26
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Пайда мен зиян туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – Ф2-Ұлттық пошта, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Ұлттық пошта операторы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда өткен жылдың осындай кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда өткен жылдың басынан бергі осындай кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1-26 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.

65.1
отчетного периода
65.2
Итого капитал
66
Итого капитал и обязательства
67
Наименование
______________________________________
Адрес __________________________
Телефон __________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
__________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – ФГСВ-01, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 67 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 23
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Сноска. Правила дополнены приложением 23 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: ФГСВ-02
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
Срок представления: в срок до 5 (пятого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы и расходы по активам организации
Доходы, связанные с получением вознаграждения
1
в том числе:
по размещенным вкладам
1.1
по приобретенным ценным бумагам
1.2
по операциям "обратное РЕПО"
1.3
прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
1.4
Доходы (расходы) по финансовым активам (нетто)
2
в том числе:
доходы (расходы) от купли-продажи финансовых активов (нетто)
2.1
доходы (расходы) от изменения стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка (нетто)
2.2
Доходы (расходы) от переоценки иностранной валюты (нетто)
3
Доходы от восстановления резервов на возможные потери по финансовым активам
4
Доходы от реализации активов
5
Прочие доходы
6
Итого доходов
7
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
8
в том числе:
по полученным займам
8.1
по обязательствам по аренде
8.2
по операциям "РЕПО"
8.3
прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
8.4
Комиссионные расходы
9
в том числе:
вознаграждение брокеру
9.1
вознаграждение за кастодиальное обслуживание
9.2
Операционные расходы
10
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные

65.1
есепті кезеңнің
65.2
Капитал жиынтығы
66
Капитал мен міндеттемелердің жиынтығы
67
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – СТКҚ -01, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтанушыларға (сақтандырылған адамдарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда өткен жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 - 67 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
23-қосымша
Ескерту. Нұсқаулық 23-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: СТКҚ -02
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылған адамдарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңде
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңде (өспелі жиынтығымен)
Өткен жылдың осындай кезеңінде
Өткен жылдың басынан бергі осындай кезеңде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Ұйым активтерінің кірісі мен шығысы
Сыйақы алуға байланысты кіріс
1
оның ішінде:
орналастырылған салымдар бойынша
1.1
сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
1.2
"кері РЕПО" операциялары бойынша
1.3
сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс
1.4
Қаржы активтері бойынша кіріс (шығыс) (нетто)
2
оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу-сатудан түскен кіріс (шығыс) (нетто)
2.1
өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері құнының өзгеруінен болған кіріс (шығыс) (нетто)
2.2
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кіріс (шығыс) (нетто)
3
Қаржы активтері бойынша ықтимал залалдарға резервтерді қалпына келтіруден болған кіріс
4
Активтерді өткізуден болған кіріс
5
Басқа да кіріс
6
Кіріс жиынтығы
7
Сыйақы төлеуге байланысты шығыс
8
оның ішінде:
алынған қарыздар бойынша
8.1
жалдау міндеттемелері бойынша
8.2
"РЕПО" операциялары бойынша
8.3
сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыс
8.4
Комиссиялық шығыс
9
оның ішінде:
брокерге сыйақы
9.1
кастодиандық қызмет көрсету үшін сыйақы
9.2
Операциялық шығыс
10
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығысы

11. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 41
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 130 "Об утверждении форм финансовой отчетности финансовых организаций, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, микрофинансовых организаций, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и инвестиционных фондов, а также Правил их представления" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8571, опубликованное 12 сентября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 137 (2512).
2. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 250 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8883, опубликованного 26 декабря 2013 года в газете "Юридическая газета" № 192 (2567)).
3. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам деятельности на рынке ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного в виде приложения 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 7 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9410, опубликованному 29 мая 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").

11. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 41 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылады деп танылатын нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың қаржылық есептілігінің нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 130 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8571 тіркелген, 2013 жылғы 12 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 137 (2338) жарияланған).
2. "Кейбір нормативтік құқықтық актілерге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 250 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8883 тіркелген, 2013 жылғы 26 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде № 192 (2393) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.
3. "Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті белгілеу, Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті есептеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 7 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9410 тіркелген, 2014 жылғы 29 мамырда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) 2-қосымша түрінде бекітілген Қазақcтан Республикасының бағалы қағаздар нарығындағы қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5-тармағы.