О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 880 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2016 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2016 года № 13528. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 сентября 2020 года № 197-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 14.09.2020 № 197-НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 880 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12120, опубликованный 12 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) регламент государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) регламент государственных услуг "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) регламент государственных услуг "Выдача лицензии на осуществление деятельности по изготовлению Государственного флага Республики Казахстан и Государственного герба Республики Казахстан", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) регламент государственных услуг "Учет международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, стандартов организаций, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, применяемых на территории Республики Казахстан", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) регламент государственных услуг "Согласование нормативных документов по осуществлению деятельности метрологических служб органов государственного управления, физических и юридических лиц", согласно приложению 5 к настоящему приказу;

"Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 тамыздағы № 880 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 23 ақпандағы № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 наурызда № 13528 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 197-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 14.09.2020 № 197-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 тамыздағы № 880 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12120 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
2) көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
3) көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
4) көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы аумағында қолданылатын халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын, шет мемлекеттердің ұйымдарының стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерін стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын есепке алу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
5) көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Мемлекеттік басқару органдарының метрологиялық қызметтерінің, жеке және заңды тұлғалардың қызметті жүзеге асыру жөніндегі нормативтік құжаттарды келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;

6) регламент государственных услуг "Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара", согласно приложению 6 к настоящему приказу.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 6 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 февраля 2016 года
№ 212
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 августа 2015 года
№ 880
Регламент государственной услуги
"Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений"
1. Общее положение
1. Государственная услуга "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявления государственной услуги осуществляется через:

6) көрсетілген бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 6-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б. Қанешев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 23 ақпандағы
№ 212 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 тамыздағы
№ 880 бұйрығына
1-қосымша
"Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің өтінішін қабылдау:

1) канцелярию услугодателя;
2) Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) Государственную корпорацию;
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
2. Форма оказываемой государственной услуги – электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
3. Результат оказания государственной услуги – сертификат или дубликат сертификата об утверждении типа средств измерений.
Форма предоставления результата государственной услуги: электронная.
В случае обращения за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, распечатывается, заверяется печатью и подписью уполномоченного лица услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
2. Описание порядка действия структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания
государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) оказания государственной услуги является наличие заявление услугополучателя с прилагаемыми документами (далее – документ), согласно пункту 9 стандарта государственной услуги "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11764) (далее – Стандарт).
5. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность ее выполнения:
1) работник канцелярии услугодателя принимает заявление в течение тридцати минут;
2) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление на портале и передает его руководителю услугодателя либо его заместителю (в случае отсутствия руководителя), который определяет ответственное структурное подразделение услугодателя в течение четырех часов;
3) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя) направляет заявление в структурное подразделение услугодателя в течение четырех часов;

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам (бұдан әрi – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны – электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат немесе оның телнұсқасы.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының мөрімен және қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" сақталады.
2. Көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызметті көрсету процесінде
іс-қимыл тәртібін сипаттау
4. Мемлекеттік қызметті көрсету рәсімін (іс-қимылын) бастау үшін негіз көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 шілдедегі № 730 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11764 болып тіркелген) бекітілген "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағына сәйкес қоса берілген құжаттары (бұдан әрі – құжат) бар өтініштің болуы болып табылады.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оны орындау ұзақтығы:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері отыз минут ішінде өтінішті қабылдайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері төрт сағат ішінде өтінішті порталда тіркеп, оны көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесін анықтайтын, көрсетілетін қызметті берушінің басшысына не оның орынбасарына (басшы болмаған жағдайда) береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) төрт сағат ішінде өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесіне жібереді;

4) руководитель ответственного структурного подразделения услугодателя в течение трех часов тридцати минут передает заявление ответственному исполнителю;
5) ответственный исполнитель услугодателя проводит метрологическую экспертизу заявления:
в случае установления факта неполноты представленных документов, направляет услугополучателю письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней;
в случае соответствия представленных документов требованиям стандарта рассматривает полученные документы и оформляет на портале проект приказа о выдаче сертификата и направляет его на согласование с руководителем ответственного структурного подразделения в течение двенадцати календарных дней;
6) согласование с руководителем ответственного структурного подразделения результатов метрологической экспертизы и отправление его на портал в течение трех часов тридцати минут;
7) подписание руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) проекта сертификата, приказа о его выдаче услугополучателю и направление сертификата в личный кабинет услугополучателя и работнику канцелярии услугодателя в течение одного календарного дня;
8) работник канцелярии услугодателя выдает сертификат услугополучателю нарочно в течение тридцати минут.
При поступлении заявления на выдачу дубликата сертификата (если ранее выданный сертификат был оформлен в бумажной форме) ответственный исполнитель направляет в личный кабинет услугополучателя дубликат сертификата, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в течение двух рабочих дней.
6. Результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия):
1) прием, регистрация заявления на портале и передача его руководителю услугодателя либо его заместителю (в случае отсутствия руководителя);
2) резолюция руководителя услугодателя либо его заместителя (в случае отсутствия руководителя) заявления для рассмотрения ответственному структурному подразделению услугодателя;
3) резолюция руководителя структурного подразделения услугодателя заявления для рассмотрения ответственному исполнителю услугодателя;
4) метрологическая экспертиза заявления ответственным исполнителем услугодателя:
в случае установления факта неполноты представленных документов, направляет услугополучателю письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления;
в случае соответствия представленных документов требованиям стандарта рассматривает полученные документы и оформляет на портале проект приказа о выдаче сертификата и направляет его на согласование с руководителем ответственного структурного подразделения;

4) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы үш сағат отыз минут ішінде жауапты орындаушыға өтінішті береді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтінішке метрологиялық сараптама жүргізеді:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қараудан жазбаша түрде дәлелді бас тарту жібереді;
ұсынылған құжаттар стандарт талаптарына сәйкес болған жағдайда, он екі күнтізбелік күн ішінде алынған құжаттарды қарап, порталда сертификатты беру туралы бұйрық жобасын ресімдейді және жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысымен келісуге жібереді;
6) үш сағат отыз минут ішінде жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысымен метрологиялық сараптама нәтижесін келіседі және оны порталға жібереді;
7) бір күнтізбелік күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) сертификаттың жобасына, оны көрсетілетін қызметті алушыға беру туралы бұйрыққа қол қояды және сертификатты көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне және көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкеріне жібереді;
8) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері отыз минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыға сертификатты қолма-қол береді.
Сертификаттың телнұсқасын алуға арналған өтініш түскен кезде (егер бұрын берілген сертификат қағаз нысанда рәсімделген болса) жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған сертифкаттың телнұсқасын екі жұмыс күні ішінде жібереді.
6. Мына рәсімді (іс-қимылды) орындауды бастау үшін негіздеме болатын мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі:
1) өтінішті қабылдау, порталда тіркеу және оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына не оның орынбасарына (басшы болмаған жағдайда) беру;
2) өтінішке көрсетілетін қызметті берушінің басшысының не оның орынбасарының (басшы болмаған жағдайда) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты бөлімшесіне қарауға беру үшін қарары;
3) өтінішке көрсетілетін қызметті берушінің жауапты бөлімшесі басшысының көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына қарауға беруге қарары;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының өтінішке метрологиялық сараптама жүргізуі;
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қарауға жазбаша түрде дәлелді бас тарту жіберіледі;
ұсынылған құжаттар стандарт талаптарына сәйкес болған жағдайда, алынған құжаттарды қарап, порталда сертификатты беру туралы бұйрық жобасын рәсімдейді және жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысымен келісуге жібереді;

5) согласование с руководителем ответственного структурного подразделения результатов метрологической экспертизы и отправление его на портал;
6) подписание проекта сертификата или дубликата сертификата, а также приказа о его выдаче услугополучателю;
7) выдача сертификата услугополучателю нарочно или услугополучатель получает его у себя в личном кабинете.
При поступлении заявления на выдачу дубликата сертификата (если ранее выданный сертификат был оформлен в бумажной форме) ответственный исполнитель направляет в личный кабинет услугополучателя дубликат сертификата, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя).
3. Описание порядка взаимодействия структурных
подразделений (работников) услугодателя в процессе
оказания государственной услуги
7. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) работник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя);
3) структурное подразделение услугодателя;
4) руководитель структурного подразделения услугодателя;
5) ответственный исполнитель услугодателя.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя:
1) работник канцелярии услугодателя принимает заявление в течение тридцати минут;
2) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление на портале и передает его руководителю услугодателя либо его заместителю (в случае отсутствия руководителя), который определяет ответственное структурное подразделение услугодателя в течение четырех часов;
3) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя) направляет заявление в структурное подразделение услугодателя в течение четырех часов;
4) руководитель ответственного структурного подразделения услугодателя в течение трех часов тридцати минут передает заявление ответственному исполнителю;
5) ответственный исполнитель услугодателя проводит метрологическую экспертизу заявления:
в случае установления факта неполноты представленных документов, направляет услугополучателю письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней;
в случае соответствия представленных документов требованиям стандарта рассматривает полученные документы и оформляет на портале проект приказа о выдаче сертификата и направляет его на согласование с руководителем ответственного структурного подразделения в течение двенадцати календарных дней;

5) жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысымен метрологиялық сараптама нәтижесін келіседі және оны порталға жібереді;
6) сертификаттың жобасына қол қою, оны көрсетілетін қызметті алушыға беру туралы бұйрыққа қол қою;
7) көрсетілетін қызметті алушыға сертификатты қолма-қол беру немесе көрсетілетін қызметті алушы өзінің жеке кабинетінен алады.
Сертификаттың телнұсқасын алуға арналған өтініш түскен кезде (егер бұрын берілген сертификат қағаз нысанда рәсімделген болса) жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған сертифкаттың телнұсқасын екі жұмыс күні ішінде жібереді.
3. Көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызметті көрсету процесіндегі
өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда);
3) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі;
4) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) арасындағы рәсімдер (іс-қимыл) бірізділігін сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері отыз минут ішінде өтінішті қабылдайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері төрт сағат ішінде өтінішті порталда тіркеп, оны көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесін анықтайтын, көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның орынбасарына (басшы болмаған жағдайда) береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) төрт сағат ішінде өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесіне жібереді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы үш сағат отыз минут ішінде жауапты орындаушыға өтінішті береді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтінішке метрологиялық сараптама жүргізеді:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қарауға жазбаша түрде дәлелді бас тарту жібереді;
ұсынылған құжаттар стандарт талаптарына сәйкес болған жағдайда, он екі күнтізбелік күн ішінде алынған құжаттарды қарап, порталда сертификатты беру туралы бұйрық жобасын ресімдейді және жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысымен келісуге жібереді;

6) согласование с руководителем ответственного структурного подразделения результатов метрологической экспертизы и отправление его на портал в течение трех часов тридцати минут;
7) подписание руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) проекта сертификата, приказа о его выдаче услугополучателю и направление сертификата в личный кабинет услугополучателя и работнику канцелярии услугодателя в течение одного календарного дня;
8) работник канцелярии услугодателя выдает сертификат услугополучателю нарочно в течение тридцати минут.
При поступлении заявления на выдачу дубликата сертификата (если ранее выданный сертификат был оформлен в бумажной форме) ответственный исполнитель направляет в личный кабинет услугополучателя дубликат сертификата, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в течение двух рабочих дней.
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной
корпорацией, а также порядка использования информационных
систем в процессе оказания государственной услуги
9. Описание порядка обращения в Государственную корпорацию, длительность обработки запроса услугополучателя:
прием в Государственной корпорации осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания. При желании услугополучателя возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;
подтверждением принятия заявления является расписка, копия которой вручается услугополучателю с отметкой о дате приеме документов указанного Государственной корпорацией и датой планируемой выдачи результата оказания государственной услуги;
длительность обработки запроса услугополучателя в Государственной корпорации – не более 20 минут;
сроки отправки запроса услугополучателя из Государственной корпорации к услугодателю – в день приема запроса;
перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя приведен в пункте 9 Стандарта.
В случае неполноты пакета документов, представляемых услугополучателем согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта, оператор Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов, согласно приложению 3 к Стандарту.
10. Порядок обращения и последовательности процедур (действий) услугодателя и услугополучателя при оказании государственной услуги через портал указан в диаграммах 1, 2 функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
Пошаговые действия через услугополучателя осуществляются следующим образом:

6) үш сағат отыз минут ішінде жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысымен метрологиялық сараптама нәтижесін келіседі және оны порталға жібереді;
7) бір күнтізбелік күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) сертификаттың жобасына, оны көрсетілетін қызметті алушыға беру туралы бұйрыққа қол қояды және сертификатты көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне және көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкеріне жібереді;
8) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері отыз минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыға сертификатты қолма-қол береді.
Сертификаттың телнұсқасын алуға арналған өтініш түскен кезде (егер бұрын берілген сертификат қағаз нысанда рәсімделген болса) жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған сертифкаттың телнұсқасын екі жұмыс күні ішінде жібереді.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде Мемлекеттік
корпорациямен өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ ақпараттық
жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау
9. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібін, көрсетілетін қызметті алушының сұрауын өңдеу ұзақтығын сипаттау:
Мемлекеттік корпорацияда қабылдау жедел қызмет көрсетусіз "электрондық кезек" күту тәртібімен жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша портал арқылы электрондық кезекті "броньдауға" болады;
өтініштің қабылдануын растау осы Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды қабылдау күні туралы белгісі мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жоспарланатын беру күні бар көшірмесі көрсетілетін қызметті алушыға берілетін қолхат болып табылады;
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушының сұрауын өңдеу ұзақтығы – 20 минуттан астам емес;
көрсетілетін қызметті алушының сұрауын Мемлекеттік корпорациядан көрсетілетін қызметті берушіге жөнелту мерзімі – сұрау қыбалдау күні;
көрсетілетін қызметті алушы (немесе уәкілетті өкілдің өкілеттігін растайтын құжат бойынша заңды тұлғаның; нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша жеке тұлғаның) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі Стандарттың 9-тармағында көрсетілген.
10. Портал арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті берушінің және көрсетілетін қызметті алушының жүгіну тәртібі және рәсімдердің (іс-қимылдарының) бірізділігі осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге тартылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-қимылының 1, 2-диаграммаларда көрсетілген.
Көрсетілетін қызметті алушы арқылы қадамдық іс-қимылдар мынадай түрде жүзеге асырылады:

1) услугополучатель осуществляет регистрацию на портале с помощью своего регистрационного свидетельства электронно-цифровой подписи (далее – ЭЦП), которое хранится в интернет-браузере компьютера услугополучателя (осуществляется для незарегистрированных получателей на портале);
2) процесс 1 – прикрепление в интернет-браузере компьютера услугополучателя регистрационного свидетельства ЭЦП, процесс ввода услугополучателем пароля (процесс авторизации) на портале для получения государственной услуги;
3) условие 1 – проверка на портале подлинности данных о зарегистрированном услугополучателе через логин (индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер) (далее - ИИН/БИН) и пароль;
4) процесс 2 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных услугополучателя;
5) процесс 3 – выбор услугополучателем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикреплением к форме запроса необходимых документов в электронном виде;
6) процесс 4 – выбор услугополучателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
7) условие 2 – проверка на портале срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных между ИИН/БИН, указанным в запросе, и ИИН/БИН, указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП;
8) процесс 5 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в случае не подтверждения подлинности ЭЦП услугополучателя;
9) процесс 6 – удостоверение (подписание) посредством ЭЦП услугополучателя заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
10) процесс 7 – регистрация электронного документа (запроса услугополучателя) в информационную систему государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД "Е-лицензирование") и обработка запроса в ИС ГБД "Е-лицензирование";
11) условие 3 – проверка услугодателем соответствия документов услугополучателя действующему законодательству Республики Казахстан для выдачи разрешения;
12) процесс – 8 формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в случае имеющихся нарушений в данных услугополучателя в ИС ГБД "Е-лицензирование";
13) процесс 9 – получение услугополучателем результата услуги (разрешения), сформированной порталом. Электронный документ формируется с использованием ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

1) көрсетілетін қызметті алушы порталда тіркеуді компьютерінің интернет-браузерінде сақталған өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасының (бұдан әрі – ЭЦҚ) тіркеу куәлігінің көмегімен жүзеге асырады (поралда тіркелмеген қызметті алушылар үшін жүзеге асырылады);
2) 1-процесс – қызметті алушының ЭЦҚ тіркеу куәлігін компьютердің интернет-браузеріне бекітуі, мемлекеттік қызметті алу үшін қызметті алушының порталға парольді енгізу процесі (авторландыру процесі);
3) 1-шарт – логин (жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН/БСН) және пароль арқылы көрсетілетін қызметті алушының деректерінің дұрыстығын порталда тексеру;
4) 2-процесс – көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бұзушылықтар болған жағдайда, порталда авторландырудан бас тарту хабарламаны қалыптастыру;
5) 3-процесс – көрсетілетін қызметті алушының осы Регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызметті алу үшін сұрау нысанын экранға шығаруы (деректерді енгізу) көрсету және оның құрылымы мен форматтық талаптарын ескере отырып, сұрау нысанына қажетті құжаттарды электрондық түрде бекіте отырып, көрсетілетін қызметті алушының нысанды толтыруы;
6) 4-процесс – көрсетілетін қызметті алушының сұрауын куәландыру (қол қою) үшін ЭЦҚ тіркеу куәлігін таңдауы;
7) 2-шарт – порталда ЭЦҚ тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін және қайтарып алынған (күші жойылған) тіркеу куәліктерінің тізімінде болмауын, сондай-ақ сұрауда көрсетілген БСН және ЭЦҚ тіркеу куәлігінде көрсетілген БСН арасындағы сәйкестендіру деректерінің сәйкес келуін тексеру;
8) 5-процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ дұрыстығы расталмаған жағдайда, сұратылған қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
9) 6-процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы қызметті көрсетуге сұраудың толтырылған нысанын (енгізілген деректерді) куәландыруы (қол қоюы);
10) 7-процесс – "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқордың ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ) электрондық құжатты (көрсетілетін қызметті алушының сұрауын) тіркеу және "Е-лицензиялау" МҚД АЖ-да сұрауды өңдеу;
11) 3-шарт – көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін тексеруі;
12) 8-процесс – "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ-да көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бұзушылықтар болған жағдайда, сұратылған қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
13) 9-процесс – көрсетілетін қызметті алушының порталда қалыптастырған көрсетілетін қызмет нәтижесін (рұқсатты) алуы. Электрондық құжат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сын пайдалана отырып қалыптастырылады.

11. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией в процессе оказания государственной услуги отражено в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений", согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к регламенту государственной
услуги "Выдача сертификата
об утверждении типа
средств измерений"
Диаграмма № 1 функционального взаимодействия информационных
систем, задействованных в оказании государственной услуги через
услугодателя
Диаграмма № 2 функционального взаимодействия при оказании
электронной государственной услуги через портал
Приложение 2
к регламенту государственной
услуги "Выдача сертификата
об утверждении типа
средств измерений"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги
"Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений"
через Государственную корпорацию
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 февраля 2016 года
№ 212
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 августа 2015 года
№ 880
Регламент государственной услуги
"Выдача сертификата о метрологической аттестации
средств измерений"
1. Общее положение
1. Государственная услуга "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт метрологии (КазИнМетр)" (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
Сведения о выданных разрешениях услугодателем вносятся в информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – портал).
2. Форма оказываемой государственной услуги – электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
При обращении услугополучателя за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, распечатывается, заверяется печатью и подписью руководителя услугодателя либо его заместителя (в случае отсутствия руководителя).

11. "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарын, рәсімдерінің бірізділігін толық сипаттау, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету процесінде Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау осы Регламентке 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету бизнес-процесінің анықтамалығында келтірілген.
"Өлшем құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет регламентіне
1-қосымша
Мемлекеттік қызметті көрсетуге тартылған ақпараттық жүйелердің
функционалдық өзара іс-қимылының № 1 диаграммасы
Мемлекеттік корпорация арқылы электрондық мемлекеттік қызметті
көрсету кезіндегі функционалдық өзара іс-қимылдың
№ 2 диаграммасы
"Өлшем құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет регламентіне
2-қосымша
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде "Өлшем
құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік
қызметті көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығы
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 23 ақпандағы
№ 212 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 тамыздағы
№ 880 бұйрығына
2-қосымша
"Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат
беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет регламентi
1. Жалпы ережелер
1. "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Қазақстан метрология институты (ҚазМетрИн)" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау және нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам (бұдан әрi – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушімен берілген рұқсаттамалар туралы мәліметтерді "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" (бұдан әрі – портал) ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны – электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін қағаз тасымалдағышта алуға жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, басылып шығарылады, көрсетілетін қызметті берушінің немесе орынбасарының (басшы болмаған жағдайда) мөрімен және қолымен расталады.

3. Результат оказания государственной услуги – сертификат или дубликат сертификата о метрологической аттестации средств измерений.
Форма предоставления результата государственной услуги: бумажная.
2. Описание порядка действия структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания
государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является предоставление услугополучателем заявления, предусмотренного пунктом 9 стандарта государственной услуги "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11764).
5. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность ее выполнения:
1) работник канцелярии услугодателя принимает заявление в течение пятнадцати минут;
2) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и передает его руководителю услугодателя либо его заместителю (в случае отсутствия руководителя), который определяет ответственное структурное подразделение услугодателя в течение трех часов;
3) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя) направляет заявление в структурное подразделение услугодателя в течение одного часа;
4) руководитель структурного подразделения услугодателя определяет ответственного исполнителя услугодателя и передает ему заявление в течение трех часов тридцати минут;
5) ответственный исполнитель услугодателя проводит метрологическую экспертизу заявления:
в случае установления факта неполноты представленных документов направляет услугополучателю письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней;
в случае полноты представленных документов:
оформляет проект сертификата и проект приказа о его выдаче в течение десяти календарных дней;
оформляет проект дубликата сертификата и проект приказа о его выдаче в течение пяти часов;
6) ответственный исполнитель услугодателя согласовывает с руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) результаты метрологической экспертизы;
7) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя) подписывает проект сертификата или дубликата сертификата, подписывает приказ о его выдаче услугополучателю и направляет сертификат или дубликат сертификата ответственному исполнителю услугодателя для дальнейшего оформления в течение трех часов;

3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат немесе сертификаттың телнұсқасы.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
2. Көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызметті көрсету процесіндегі
іс-қимыл тәртібін сипаттау
4. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастау үшін көрсетілетін қызметті алушының "Метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 шілдедегі № 730 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11764 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген өтінішті ұсынуы негіздеме болып табылады.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оны орындау ұзақтығы:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті он бес минут ішінде қабылдайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері үш сағат ішінде өтінішті тіркеп, оны көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесін анықтайтын, көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның орынбасарына береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары бір сағат ішінде өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесіне жібереді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы үш сағат отыз минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысын анықтап, оған өтінішті береді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініштің метрологиялық сараптамасын мына жағдайларда жүргізеді:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қарауға жазбаша түрде дәлелді бас тарту жібереді;
ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда:
он күнтізбелік күн ішінде сертификат жобасын және оны бергені туралы бұйрық жобасын ресімдейді;
бес сағат ішінде сертификат телнұсқасының жобасын және оны бергені туралы бұйрық жобасын ресімдейді.
6) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен немесе оның орынбасарымен (басшы болмаған жағдайда) метрологиялық аттестаттау нәтижесін келіседі;
7) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) үш сағат ішінде сертификат жобасына немесе сертификаттың телнұсқасына қол қояды, оны көрсетілетін қызметті алушыға беру туралы бұйрыққа қол қояды және үш сағат ішінде сертификатты немесе сертификаттың телнұсқасын одан әрі ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жібереді;

8) ответственный исполнитель услугодателя оформляет дело реестра государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан (далее – реестр ГСИ РК):
присваивает сертификату в течение трех календарных дней регистрационный номер;
присваивает дубликату сертификата в течение одного часа регистрационный номер;
9) ответственный исполнитель услугодателя передает сертификат или дубликат сертификата работнику канцелярии услугодателя;
10) ответственный исполнитель услугодателя вносит в портал информацию о выданном результате государственной услуги;
11) работник канцелярии услугодателя выдает сертификат или дубликат сертификата услугополучателю нарочно.
6. Результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия):
1) прием, регистрация заявления и передача его руководителю услугодателя либо его заместителю (в случае отсутствия руководителя);
2) резолюция руководителя услугодателя либо его заместителя (в случае отсутствия руководителя) заявления для рассмотрения ответственному структурному подразделению услугодателя;
3) резолюция руководителя структурного подразделения услугодателя заявления для рассмотрения ответственному исполнителю услугодателя;
4) метрологическая экспертиза заявления ответственным исполнителем услугодателя:
в случае установления факта неполноты представленных документов направление услугополучателю письменного мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении заявления;
в случае полноты представленных документов, оформление проекта сертификата или дубликата сертификата и проекта приказа о его выдаче;
5) согласование с руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) результата метрологической экспертизы:
4) подписание руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) проекта сертификата или дубликата сертификата, подписание приказа о его выдаче услугополучателю;
5) оформление дела реестра ГСИ РК, присвоение сертификату или дубликату сертификата регистрационного номера;
6) внесение в портал информации о выданном результате государственной услуги;
7) выдача сертификата или дубликата сертификата услугополучателю нарочно.
3. Описание порядка взаимодействия структурных
подразделений (работников) услугодателя в процессе
оказания государственной услуги

8) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі тізілімінің (бұдан әрі – ҚР МӨЖ тізілімі) ісін ресімдейді:
үш күнтізбелік күн ішінде сертификатқа тіркеу нөмірін береді;
бір сағат ішінде сертификаттың телнұсқасына тіркеу нөмірін береді;
9) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы сертификатты немесе сертификаттың телнұсқасын көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкеріне береді;
10) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің берілген нәтижесі туралы ақпаратты порталға енгізеді;
11) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға сертификатты немесе сертификаттың телнұсқасын қолма-қол береді.
6. Келесі рәсімді (іс-қимылды) орындауды бастау үшін негіздеме болатын мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі:
1) өтінішті қабылдау, тіркеу және оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның орынбасарына (басшы болмаған жағдайда) беру;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесіне өтінішті қарау үшін көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының (басшы болмаған жағдайда) қарары;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына өтінішті қарау үшін көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі басшысының қарары;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының өтінішке метрологиялық сараптама жүргізуі:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қарауға жазбаша түрде дәлелді бас тарту жіберіледі;
ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, сертификат жобасын немесе сертификат телнұсқасын және оны беру туралы бұйрықтың жобасын ресімдеу;
5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен немесе оның орынбасарымен (басшы болмаған жағдайда) метрологиялық сараптама нәтижесін келісу:
4) сертификат жобасына немесе сертификат телнұсқасына көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен немесе оның орынбасарымен (басшы болмаған жағдайда) қол қою, оны көрсетілетін қызметті алушыға беру туралы бұйрықтың жобасына қол қою;
5) ҚР МӨЖ тізілімінің ісін ресімдеу, сертификатқа немесе сертификаттың телнұсқасына тіркеу нөмірін беру;
6) берілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы ақпаратты порталға енгізу;
7) көрсетілетін қызметті алушыға сертификатты немесе сертификаттың телнұсқасын қолма-қол беру.
3. Көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызметті көрсету процесіндегі
өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау

7. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) работник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя);
3) структурное подразделение услугодателя;
4) руководитель структурного подразделения услугодателя;
5) ответственный исполнитель услугодателя.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя при обращении через канцелярию услугодателя:
1) работник канцелярии услугодателя принимает заявление в течение пятнадцати минут;
2) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и передает его руководителю услугодателя либо его заместителю (в случае отсутствия руководителя), который определяет ответственное структурное подразделение услугодателя в течение трех часов;
3) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя) направляет заявление в структурное подразделение услугодателя в течение одного часа;
4) руководитель структурного подразделения услугодателя определяет ответственного исполнителя услугодателя за рассмотрение заявления и передает ему заявление в течение трех часов тридцати минут;
5) ответственный исполнитель услугодателя проводит метрологическую экспертизу заявления:
в случае установления факта неполноты представленных документов, направляет услугополучателю письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней;
в случае полноты представленных документов:
оформляет проект сертификата и проект приказа о его выдаче в течение десяти календарных дней;
оформляет проект дубликата сертификата и проект приказа о его выдаче в течение пяти часов;
6) ответственный исполнитель услугодателя согласовывает с руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) результаты метрологической экспертизы;
7) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя) подписывает проект сертификата или дубликата сертификата, подписывает приказ о его выдаче услугополучателю и направляет сертификат или дубликат сертификата ответственному исполнителю услугодателя для дальнейшего оформления в течение трех часов;
8) ответственный исполнитель услугодателя оформляет дело реестра ГСИ РК:
присваивает сертификату в течение трех календарных дней и передает его работнику канцелярии услугодателя;
присваивает дубликату сертификата в течение одного часа регистрационный номер и передает его работнику канцелярии услугодателя;

7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда);
3) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі;
4) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) арасындағы рәсімдерінің (іс-қимыл) бірізділігін сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті он бес минут ішінде қабылдайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті тіркейді, оны үш сағат ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесін анықтайтын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның орынбасарына (басшы болмаған жағдайда) береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) бір сағат ішінде өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесіне жібереді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы үш сағат отыз минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті қарайтын жауапты орындаушысын анықтайды және оған өтінішті береді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтінішке метрологиялық сараптама жүргізеді:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қарауға жазбаша түрде дәлелді бас тарту жібереді;
ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда:
он күнтізбелік күн ішінде сертификат жобасын және оны бергені туралы бұйрықтың жобасын ресімдейді;
бес сағат ішінде сертификат телнұсқасының жобасын және оны бергені туралы бұйрықтың жобасын ресімдейді;
6) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен немесе оның орынбасарымен (басшы болмаған жағдайда) метрологиялық сараптама нәтижесін келіседі;
7) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары орынбасарымен (басшы болмаған жағдайда) үш сағат ішінде сертификат жобасына немесе сертификаттың телнұсқасына қол қояды, оны көрсетілетін қызметті алушыға беру туралы бұйрыққа қол қояды және сертификатты немесе сертификаттың телнұсқасын одан әрі ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жібереді;
8) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ҚР МӨЖ тізілімінің ісін ресімдейді;
үш күнтізбелік күн ішінде сертификатқа тіркеу нөмірін береді және көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкеріне береді;
бір сағат ішінде сертификаттың телнұсқасына тіркеу нөмірін береді және көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкеріне береді;

9) ответственный исполнитель услугодателя вносит в портал информацию о выданном результате государственной услуги;
10) работник канцелярии услугодателя выдает сертификат или дубликат сертификата услугополучателю нарочно в течение пятнадцати минут.
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной
корпорацией, а также порядка использования информационных
систем в процессе оказания государственной услуги
9. Описание порядка обращения в Государственную корпорацию, длительность обработки запроса услугополучателя:
1) прием заявления осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания. При желании услугополучателя возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;
2) подтверждением принятия заявления является расписка, копия которой вручается услугополучателю с отметкой о дате приема документов Государственной корпорацией и датой планируемой выдачи результата оказания государственной услуги;
3) длительность обработки запроса услугополучателя в Государственной корпорации – не более двадцати минут;
4) сроки отправки заявления услугополучателя из Государственной корпорации к услугодателю – в день приема запроса;
5) перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо уполномоченного представителя: юридического лица по документу, подтверждающему полномочия; физического лица по нотариально засвидетельственной доверенности) приведен в пункте 9 Стандарта государственной услуги.
В случае неполноты пакета документов, представляемых услугополучателем согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта государственной услуги, работник Государственной корпорации отказывает в приеме документов, согласно приложению 3 к стандарту государственной услуги.
Порядок внесения сведений о выданных разрешениях услугодателем в портал:
процесс 1 – ввод ответственным исполнителем услугодателя логина и пароля (процесс авторизации) на портале для оказания государственной услуги;
условие 1 – проверка на портале подлинности данных о зарегистрированном ответственном исполнителе услугодателя через логин и пароль;
процесс 2 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных ответственного исполнителя услугодателя;
процесс 3 – выбор ответственным исполнителем услугодателя государственной услуги, указанной в настоящем регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания государственной услуги и ввод данных услугополучателя;
процесс 4 – направление запроса через шлюз "электронного правительства" (далее - ШЭП) в государственной базе данных "физических лиц" (далее - ГБД ФЛ)/государственной базе данных "юридических лиц" (далее - ГБД ЮЛ) данных о услугополучателе;
условие 2 – проверка наличия данных о услугополучателе в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ;
процесс 5 – формирование порталом сообщения о невозможности получения данных о услугополучателе в связи с их отсутствием в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ;
процесс 6 – регистрация заявления и его обработка на портале.
Диаграмма функционального взаимодействия при оказании государственной услуги приведен в приложении 1 к настоящему регламенту.

9) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы берілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы ақпаратты порталға енгізеді;
10) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға сертификатты немесе сертификаттың телнұсқасын он бес минут ішінде қолма-қол береді.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде Мемлекеттік
корпорациямен өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ ақпараттық
жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау
9. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібін, көрсетілетін қызметті алушының сұрауын өңдеу ұзақтығын сипаттау:
1) өтінішті қабылдау жедел қызмет көрсетусіз "электрондық кезек" күту тәртібімен жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша портал арқылы электрондық кезекті "броньдауға" болады;
2) өтініштің қабылдануын растау осы Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды қабылдау күні туралы белгісі мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жоспарланатын беру күні бар көшірмесі көрсетілетін қызметті алушыға берілетін қолхат болып табылады;
3) мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушының сұрауын өңдеу ұзақтығы – жиырма минуттан астам емес;
4) көрсетілетін қызметті алушының өтінішін Мемлекеттік корпорациядан көрсетілетін қызметті берушіге жөнелту мерзімі – сұрауды қыбалдау күні;
5) көрсетілетін қызметті алушы (немесе уәкілетті өкілдің өкілеттігін растайтын құжат бойынша заңды тұлғаның; нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша жеке тұлғаның) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының 9-тармағында көрсетілген.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған, мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының 9-тармағында көзделген, құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету стандартының 3-қосымшасына сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тартады;
Көрсетілетін қызметті берушінің берілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы ақпаратты порталға енгізу тәртібі:
1 процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының; мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін, порталға логин мен құпиясөзін енгізуі;
1-шарт – логин және құпиясөз арқылы тіркелген көрсетілетін қызметті берушінің жауапты тұлғасының деректерінің дұрыстығын порталда тексеру;
2-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының деректерінде бұзушылықтар болған жағдайда, порталдың авторланудан бас тарту жайлы хабарламаны қалыптастыруы;
3-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты тұлғасының осы регламентте көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызметті таңдауы, сұрау формасының экранға шығуы және көрсетілетін қызметті алушының деректерін енгізу;
4-процесс - электронды үкіметтің шлюзі арқылы "заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер қорына (бұдан әрі – ЗТ МДҚ)/"жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорына (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) көрсетілетін қызметті алушының деректеріне сұрауды жіберу
2-шарт - көрсетілетін қызметті алушы жайлы деректердің ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ бар болуын тексеру;
5-процесс – порталдың ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ көрсетілетін қызметті алушы жайлы деректерінің жоқ болуына байланысты деректерді алудың мүмкін емес екендігі туралы хабарламаны қалыптастыруы;
6-процесс – өтінішті тіркеу және оны порталда өңдеу.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету барысындағы функционалды өзара іс-қимылдар диаграммасы осы регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.

10. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описание порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) Государственной корпорацией и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги, согласно приложениям 2 и 3 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к регламенту государственной
услуги "Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Диаграмма функционального взаимодействия при оказании
государственной услуги
"Выдача сертификата о метрологической аттестации
средств измерений" через портал
Приложение 2
к регламенту государственной
услуги "Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги
"Выдача сертификата о метрологической аттестации средств
измерений" через канцелярию услугодателя
Приложение 3
к регламенту государственной
услуги "Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги
"Выдача сертификата о метрологической аттестации средств
измерений" через Государственную корпорацию
Приложение 3
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 февраля 2016 года
№ 212
Приложение 6
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 августа 2015 года
№ 880
Регламент государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению
соответствия, аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара Таможенного
союза или иностранного товара"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата государственной услуги осуществляются через:
1) канцелярию услугодателя;
2) Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).

10. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарын, рәсімдерінің бірізділігін толық сипаттау, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету процесінде Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау осы Регламентке 2 және 3-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығында келтірілген.
"Өлшем құралдарын метрологиялық
аттестаттау туралы сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне 1-қосымша
Портал арқылы "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау
туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті
көрсету барысындағы функционалды өзара іс-қимылдар диаграммасы
"Өлшем құралдарын метрологиялық
аттестаттау туралы сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне 2-қосымша
Қызмет көрсетушінің кеңсесі арқылы "Өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік
қызметті көрсету бизнес-процесінің анықтамалығы
"Өлшем құралдарын метрологиялық
аттестаттау туралы сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне 3-қосымша
Мемлекеттік корпорация арқылы "Өлшем құралдарын метрологиялық
аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметті
көрсету бизнес-процесінің анықтамалығы
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 23 ақпандағы
№ 212 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 тамыздағы
№ 880 бұйрығына
6-қосымша
"Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауардың шығарылған елін,
Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін
айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. "Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам (бұдан әрi – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
3) www.elicense.kz, www.egov.kz "электрондық үкіметінің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.

2. Форма оказания государственной услуги – электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
3. Результат оказания государственной услуги – аттестат эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – аттестат), дубликат аттестата, либо мотивированный отказ в аттестации в качестве эксперта-аудитора.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
В случае обращения за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе аттестат, дубликат аттестата оформляется в электронном формате, распечатывается, заверяется печатью и подписью руководителя услугодателя.
При обращении через портал результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
2. Описание порядка действия структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания
государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) оказания государственной услуги является предоставление заявления услугополучателя с прилагаемыми документами или электронного запроса услугополучателя (далее – заявка), согласно пункту 9 стандарта государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11764) (далее – Стандарт).
5. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
1) прием работником канцелярии услугодателя заявления с присвоением регистрационного номера и даты в течение тридцати минут;
2) определение руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) структурного подразделения, ответственного за рассмотрение и передача заявления руководителю ответственного структурного подразделения услугодателя на портале в течение четырех часов;
3) направление руководителем ответственного структурного подразделения услугодателя заявления ответственному исполнителю в течение трех часов тридцати мнут;
4) проверка ответственным исполнителем документов на полноту:
в случае установления факта неполноты представленных документов направляет в личный кабинет услугополучателя мотивированный отказ, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней;
в случае соответствия представленных документов требованиям стандарта рассматривает полученные документы и направляет их членам Комиссии по аттестации экспертов–аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации и определения страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – Комиссия) для рассмотрения в течение двух рабочих дней;

2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны – электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – сәйкестікті растау, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың аттестаты (бұдан әрі – аттестат), аттестаттың телнұсқасы не сарапшы-аудитор ретінде аттестаттаудан дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының мөрімен және қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" сақталады.
2. Көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызметті көрсету процесінде
іс-қимыл тәртібін сипаттау
4. Мемлекеттік қызметті көрсету рәсімін (іс-қимылын) бастау үшін негіз көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 шілдедегі № 730 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11764 болып тіркелген) бекітілген "Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 9-тармағына сәйкес қоса берілген құжаттарды көрсетілетін қызметті алушының өтінішті ұсынуы немесе электрондық сұрауы (бұдан әрі – өтінім) болып табылады.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оны орындау ұзақтығы:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері отыз минут ішінде тіркеу нөмірін бере отырып, өтінішті қабылдау;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) төрт сағат ішінде өтінішті қарауға жауапты құрылымдық бөлімшені анықтап, жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына өтінішті береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы өтінішті жауапты орындаушыға үш сағат отыз минут ішінде жібереді;
4) жауапты орындаушы құжаттардың толықтығын тексерді:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді;
ұсынылған құжаттар стандарт талаптарына сәйкес келген жағдайда алынған құжаттарды қарап, екі жұмыс күні ішінде Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) мүшелеріне қарау үшін жібереді;

5) члены Комиссии рассматривают документы в течение десяти рабочих дней;
6) обработка и отправление решения Комиссии на портал ответственным исполнителем структурного подразделения услугодателя в течение четырех часов;
7) согласование с руководителем ответственного структурного подразделения и подписание руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) результата оказания государственной услуги и направление его в личный кабинет услугополучателя в течение четырех часов.
В случае наличия одного из оснований для отказа, предусмотренного пунктом 21 приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1173 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12884), ответственный исполнитель обеспечивает подготовку мотивированного отказа в оказании государственной услуги в течение двух рабочих дней с момента поступления заявления.
При поступлении заявления на выдачу дубликата аттестата (если ранее выданный аттестат был оформлен в бумажной форме) ответственный исполнитель направляет в личный кабинет услугополучателя дубликат аттестата, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в течение двух рабочих дней.
6. Результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия):
прием и регистрация заявления на портале;
резолюция руководителя услугодателя либо его заместителя (в случае отсутствия руководителя) на портале;
резолюция руководителя ответственного структурного подразделения услугодателя на портале;
проверка ответственным исполнителем документов на полноту:
в случае установления факта неполноты представленных документов направляет в личный кабинет услугополучателя мотивированный отказ, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в дальнейшем рассмотрении заявления;
в случае соответствия представленных документов требованиям стандарта рассматривает полученные документы и направляет их членам Комиссии по аттестации экспертов–аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации и определения страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – Комиссия) для рассмотрения;
оформление результата оказания государственной услуги на портале ответственным исполнителем;
согласование с руководителем ответственного структурного подразделения услугодателя;
подписание руководителем либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) услугодателя результата оказания государственной услуги на портале.
В случае наличия одного из оснований для отказа ответственный исполнитель обеспечивает подготовку мотивированного отказа в оказании государственной услуги с момента поступления заявления.
При поступлении заявления на выдачу дубликата аттестата (если ранее выданный аттестат был оформлен в бумажной форме) ответственный исполнитель направляет в личный кабинет услугополучателя дубликат аттестата, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в течение двух рабочих дней.

5) Комиссия мүшелері құжаттарды он жұмыс күні ішінде қарайды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жауапты орындаушысы төрт сағат ішінде Комиссия шешімін өңдеп, порталға жібереді;
7) төрт сағат ішінде жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен келісу және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қояды және оны көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
"Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1173 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қаңтарда № 12884 болып тіркелген) 21-тармағымен көзделген бас тарту үшін негіздердің бірі болған жағдайда жауапты орындаушы өтініш келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсетуге дәлелді бас тартуды дайындайды.
Аттестаттың телнұсқасын алуға арналған өтініш түскен кезде (егер бұрын берілген аттестат қағаз нысанда рәсімделген болса) жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған аттестаттың телнұсқасын екі жұмыс күні ішінде жібереді.
6. Мына рәсімді (іс-қимылды) орындауды бастау үшін негіздеме болатын мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі:
порталда өтінішті қабылдау және тіркеу;
порталда көрсетілетін қызметті беруші басшысының қарары;
порталда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысының қарары;
жауапты орындаушы құжаттардың толықтығын тексереді:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді;
ұсынылған құжаттар стандарт талаптарына сәйкес келген жағдайда алынған құжаттарды қарап, екі жұмыс күні ішінде Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) мүшелеріне қарау үшін жібереді;
жауапты орындаушы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін порталда ресімдейді;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысымен келісу;
порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне көрсетілетін қызметті берушінің басшысының не оның орынбасарының (басшы болмаған жағдайда) қол қоюы.
Бас тарту үшін негіздің бірі болған жағдайда, жауапты орындаушы өтініш түскен сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды дайындайды.
Аттестаттың телнұсқасын алуға арналған өтініш түскен кезде (егер бұрын берілген аттестат қағаз нысанда рәсімделген болса) жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған аттестаттың телнұсқасын екі жұмыс күні ішінде жібереді.

3. Описание порядка взаимодействия структурных
подразделений (работников) услугодателя в процессе
оказания государственной услуги
7. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственные услуги:
1) работник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя либо его заместитель (в случае отсутствия руководителя);
3) руководитель ответственного структурного подразделения услугодателя;
4) ответственный исполнитель услугодателя.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками):
прием работником канцелярии услугодателя заявления с присвоением регистрационного номера и даты в течение тридцати минут;
определение руководителем либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) услугодателя структурного подразделения, ответственного за рассмотрение и передача заявления руководителю ответственного структурного подразделения услугодателя на портале в течение четырех часов;
руководитель ответственного структурного подразделения услугодателя передает заявление ответственному исполнителю в течение трех часов тридцати минут;
проверка ответственным исполнителем документов на полноту:
в случае установления факта неполноты представленных документов направляет в личный кабинет услугополучателя мотивированный отказ, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней;
в случае соответствия представленных документов требованиям стандарта рассматривает полученные документы и направляет их членам Комиссии по аттестации экспертов–аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации и определения страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – Комиссия) для рассмотрения в течение двух рабочих дней;
члены Комиссии рассматривают документы течение десяти рабочих дней;
обработка и отправление решения Комиссии на портал ответственным исполнителем структурного подразделения услугодателя в течение четырех часов;
согласование с руководителем ответственного структурного подразделения и подписание руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) результата оказания государственной услуги и направление его в личный кабинет услугополучателя в течение четырех часов.
В случае наличия одного из оснований для отказа, предусмотренного пунктом 21 приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1173 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12884), ответственный исполнитель обеспечивает подготовку мотивированного отказа в оказании государственной услуги в течение двух рабочих дней с момента поступления заявления.
При поступлении заявления на выдачу дубликата аттестата (если ранее выданный аттестат был оформлен в бумажной форме) ответственный исполнитель направляет в личный кабинет услугополучателя дубликат аттестата, подписанный руководителем услугодателя либо его заместителем (в случае отсутствия руководителя) в течение двух рабочих дней.

3. Көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызметті көрсету процесіндегі
өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда);
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) арасындағы рәсімдер (іс-қимыл) бірізділігін сипаттау:
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері отыз минут ішінде өтінішке тіркеу нөмірін және күнін бере отырып қабылдайды;
көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) төрт сағат ішінде өтінішті қарауға жауапты құрылымдық бөлімшені анықтап, жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына өтінішті береді;
көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы өтінішті жауапты орындаушыға үш сағат отыз минут ішінде жібереді;
жауапты орындаушы құжаттардың толықтығын тексерді:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді;
ұсынылған құжаттар стандарт талаптарына сәйкес келген жағдайда алынған құжаттарды қарап, екі жұмыс күні ішінде Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) мүшелеріне қарау үшін жібереді;
Комиссия мүшелері құжаттарды он жұмыс күні ішінде қарайды;
көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жауапты орындаушысы төрт сағат ішінде Комиссия шешімін өңдеп, порталға жібереді;
төрт сағат ішінде жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен келісу және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қояды және оны көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
"Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1173 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қаңтарда № 12884 болып тіркелген) 21-тармағымен көзделген бас тарту үшін негіздердің бірі болған жағдайда жауапты орындаушы өтініш келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсетуге дәлелді бас тартуды дайындайды.
Аттестаттың телнұсқасын алуға арналған өтініш түскен кезде (егер бұрын берілген аттестат қағаз нысанда рәсімделген болса) жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның орынбасары (басшы болмаған жағдайда) қол қойған аттестаттың телнұсқасын екі жұмыс күні ішінде жібереді.