О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 "Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 апреля 2016 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2016 года № 13747.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 "Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12517, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 15 января 2016 года) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

"Реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 27 сәуірдегі № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 мамырда № 13747 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз!
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12517 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 15 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 15 мая 2016 года.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 апреля 2016 года № 190
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 748
Правила проведения и использования анализа регуляторного
воздействия регуляторных инструментов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют порядок проведения анализа регуляторного воздействия и использования анализа регуляторного воздействия вводимых и действующих регуляторных инструментов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) орган-разработчик – местные исполнительные органы, разрабатывающие нормативные правовые акты в соответствии с их компетенцией;
2) общественные обсуждения – мероприятия, проводимые в целях обеспечения участия субъектов регулирования и иных заинтересованных лиц в процессе принятия решения по вопросам введения нового регулирования, ужесточения действующего, пересмотра действующих регуляторных инструментов, в процессе которого происходит обратная связь с субъектами регулирования, получаются их мнения и предложения;
3) заинтересованные лица – физические или юридические лица, чьи права и законные интересы затрагиваются в связи с проведением анализа регуляторного воздействия вводимых или действующих регуляторных инструментов;
4) региональная палата предпринимателей – палата предпринимателей области, города республиканского значения и столицы, входящая в систему Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, на территориальном уровне (далее – Региональная палата);
5) регуляторный инструмент – способ воздействия в отношении субъектов частного предпринимательства, в том числе разрешения и уведомления, определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сферы деятельности субъектов предпринимательства, в которых осуществляются государственный контроль и надзор в соответствии с главой 13 Предпринимательского кодекса, информационные инструменты, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии) в саморегулируемой организации в соответствии с законами Республики Казахстан;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 15 мамырдан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 27 сәуірдегі
№ 190 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 748 бұйрығымен бекітілген
Реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабының 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және реттеушілік әсерге талдау жүргізу және енгізілетін және қолданыстағы реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші-орган – құзыретіне сәйкес нормативтік құқықтық актілерді әзірлейтін жергілікті атқарушы органдар;
2) қоғамдық талқылаулар – реттеу субъектілерінің және өзге мүдделі тұлғалардың жаңа реттеуді енгізу, қолданыстағы реттеуді қатаңдату, қолданыстағы реттегіш құралдарды қайта қарау мәселелері бойынша шешім қабылдау процесіне қатысуын қамтамасыз ету мақсатында жүргізілетін, процесс барысында реттеу субъектілерімен кері байланыс болатын, олардың пікірлері мен ұсыныстары алынатын іс-шара;
3) мүдделі тұлғалар – енгізілетін немесе қолданыстағы реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізумен байланысты құқықтары мен заңды мүдделері қозғалатын жеке және заңды тұлғалар;
4) өңірлік кәсіпкерлер палатасы – Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының жүйесіне аумақтық деңгейде кіретін облыс, республикалық маңызы бар қала және астана кәсіпкерлерінің палатасы (бұдан әрі – өңірлік палата).
5) реттегіш құрал – жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты әсер ету тәсілдері, оның ішінде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын рұқсаттар мен хабарламалар, Кәсіпкерлік кодекстің 13-тарауына сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салалары, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ақпараттық құралдар, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзін-өзі реттейтін ұйымға міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу;

6) субъекты регулирования – субъекты, на которых распространяется действие нормативных правовых актов, предусматривающих регуляторные инструменты или ужесточающих регулирование, в том числе субъекты предпринимательства и иные лица.
3. Анализу регуляторного воздействия в обязательном порядке подлежат:
1) проекты документов Системы государственного планирования, предусматривающих введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
2) концепции проектов законов Республики Казахстан, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
3) проекты законов Республики Казахстан, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
4) проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, предусмотренных подпунктами 1-1), 2-1) и 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
5) проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, предусмотренных подпунктом 3) пункта 2 статьи 82 Предпринимательского кодекса, за исключением нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, предусматривающих введение информационных инструментов или ужесточение регулирования;
6) проекты технических регламентов, предусматривающих введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
7) проекты нормативных правовых решений маслихатов, разрабатываемые местными исполнительными органами, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования.
При этом, концепции проектов законов проходят анализ регуляторного воздействия до вынесения на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности.
4. Предложения и рекомендации по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего предпринимательскую деятельность, выносятся на рассмотрение консультативно-совещательного органа – Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности (далее – Межведомственная комиссия).
Введение нового регуляторного инструмента осуществляется только после рассмотрения на заседании Межведомственной комиссии.
Глава 2. Порядок проведения анализа регуляторного воздействия
Параграф 1. Общие условия проведения анализа регуляторного
воздействия
5. Анализ регуляторного воздействия проводится до и после введения регуляторных инструментов в целях повышения действенности и эффективности государственной политики в части использования конкретных регуляторных инструментов через оценку альтернативных подходов регулирования для достижения определенных целей или решения четко определенных проблем.

6) реттеу субъектілері – реттегіш құралдарды көздейтін немесе реттеуді қатаңдататын нормативтік құқықтық актілер әрекеті қолданылатын субъектілер, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілер мен өзге тұлғалар.
3. Реттеушілік әсерді талдауға, міндетті түрде:
1) реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату көзделетін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобалары;
2) реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату көзделетін Қазақстан Республикасы заңдары жобаларының тұжырымдамалары;
3) реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату көзделетін Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары;
4) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1), 2-1) және 4) тармақшаларында көзделген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің жобалары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық құралдарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату көзделетін нормативтік құқықтық актілерін қоспағанда, Кәсіпкерлік кодекстің 82-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің жобалары;
6) реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату көздейтін техникалық регламенттердің жобалары;
7) реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату көзделетін, жергілікті атқарушы органдар әзірлейтін, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдерінің жобалары жатады.
Бұл ретте, заң жобаларының тұжырымдамалары Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына шығарылғанға дейін реттеушілік әсерді талдаудан өтеді.
4. Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар консультативтік-кеңесші орган – Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) қарауына шығарылады.
Жаңа реттегіш құралдарды енгізу Ведомствоаралық комиссия отырысында қаралғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
2-тарау. Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу тәртібі
1-параграф. Реттеушілік әсерді талдауды жүргізудің жалпы шарттары
5. Реттеушілік әсерді талдау белгілі бір мақсаттарға қол жеткізу немесе анық айқындалған проблемаларды шешу үшін реттеудің баламалы тәсілдерін бағалау арқылы нақты реттегіш құралдарды пайдалану бөлігінде мемлекеттік саясаттың пәрменділігі мен тиімділігін арттыру мақсатында реттегіш құралдары енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін жүргізіледі.

6. Анализ регуляторного воздействия проводится регулирующими государственными органами, а также уполномоченным органом по предпринимательству (далее – уполномоченный орган), Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и другими заинтересованными лицами в соответствии с настоящими Правилами.
В случае, если в проектах документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, содержатся нормы, предусматривающие введение нового регуляторного инструмента или ужесточение регулирования в отрасли или сфере, руководство которыми относится к компетенции другого государственного органа, то регулирующим государственным органом по запросу государственного органа-разработчика проектов документов проводится анализ регуляторного воздействия по таким регуляторным инструментам.
7. Процедура анализа регуляторного воздействия включает следующие этапы:
1) заполнение аналитической формы по результатам анализа регуляторного воздействия вводимых новых регуляторных инструментов (далее – аналитическая форма) и ужесточения регулирования в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
2) проведение общественных обсуждений результатов анализа регуляторного воздействия;
3) заключение уполномоченного органа, за исключением проведения анализа регуляторного воздействия по документам, предусмотренным подпунктом 7) пункта 3 настоящих Правил;
4) проведение альтернативного анализа регуляторного воздействия уполномоченным органом, Национальной палатой предпринимателей или иными заинтересованными лицами при несогласии с выводами анализа регуляторного воздействия, проведенного регулирующими государственными органами;
5) рассмотрение результатов анализа регуляторного воздействия на:
Межведомственной комиссии по проектам документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил;
консультативно-совещательном органе по вопросам межведомственного характера с привлечением представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан по вопросам, затрагивающим интересы субъектов частного предпринимательства, образуемом местными исполнительными органами в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Комиссия) по проектам документов, предусмотренных подпунктом 7) пункта 3 настоящих Правил.
Параграф 2. Порядок проведения анализа регуляторного
воздействия вводимых новых регуляторных инструментов и
ужесточения регулирования
8. Анализ регуляторного воздействия вводимых новых регуляторных инструментов и ужесточения регулирования проводится регулирующим государственным органом посредством выполнения следующих последовательных действий:

6. Реттеушілік әсерді талдауды реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган), Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және осы Қағидаларға сәйкес басқа да мүдделі тұлғалар жүргізеді.
Егер Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттар жобаларында басқару басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын жаңа реттегіш құралды енгізуді немесе салада не қызмет аясында реттеуді қатаңдатуды көздейтін нормалар болған жағдайда, реттеуші мемлекеттік орган құжаттар жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органның сұранымы бойынша мұндай реттегіш құралдар бойынша реттеушілік әседі талдауды жүргізеді.
7. Реттеушілік әсерді талдау рәсімі мынадай кезеңдерді:
1) осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес енгізілетін жаңа реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдау және реттеуді қатаңдату нәтижелері бойынша талдамалық нысанды (бұдан әрі – талдамалық нысан) толтыру;
2) реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау жүргізуді;
3) осы Қағидалардың 3-тармағының 7) тармақшасында көзделген құжаттар бойынша реттеушілік әсерге талдауды жүргізуді қоспағанда уәкілетті органның қорытындысын;
4) реттеуші мемлекеттік органдар жүргізген реттеушілік әсерді талдаудың түйіндерімен келіспеген жағдайда уәкілетті органның, Ұлттық кәсіпкерлер палатасының немесе өзге мүдделі тұлғалардың реттеушілік әсерге баламалы талдау жүргізуін;
5) реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін:
осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-6)-тармақшаларында көзделген құжаттардың жобалары бойынша Ведомствоаралық комиссияда;
осы Қағидалардың 3-тармағының 7)-тармақшысынды көзделген құжаттардың жобалары бойынша "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қантардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті атқарушы органдар құратын, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерін тарта отырып ведомствоаралық сипаттағы мәселелер бойынша консультативтік-кеңестік органда (бұдан әрі – Комиссия) қарастыруды қамтиды.
2-параграф. Енгізілетін жаңа реттегіш құралдардың реттеушілік
әсеріне талдауды жүргізу және реттеуді қатаңдату тәртібі
8. Енгізілетін жаңа реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды және реттеуді қатаңдатуды реттеуші мемлекеттік орган:

1) разработка проектов документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил для введения новых регуляторных инструментов или ужесточения регулирования;
2) заполнения аналитической формы;
3) проведение общественных обсуждений результатов анализов регуляторного воздействия в соответствии с параграфом 7 главы 2 настоящих Правил;
4) доработка аналитической формы и (или) проектов документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил, по результатам общественных обсуждений, и направление их в уполномоченный орган, а также отчета общественных обсуждений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. При получении отрицательного заключения о соблюдении регулирующими государственными органами процедур анализа регуляторного воздействия регулирующий государственный орган дорабатывает аналитическую форму и (или) проекты документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил. Доработанные документы повторно представляются в уполномоченный орган.
Параграф 3. Порядок пересмотра действующих документов
10. Анализ регуляторного воздействия в отношении действующих регуляторных инструментов проводится регулирующими государственными органами в порядке пересмотра действующих документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
11. Пересмотр действующих регуляторных инструментов осуществляется регулирующими государственными органами в соответствии с планами. Планы составляются таким образом, чтобы в течение 5 лет со дня их утверждения были подвергнуты анализу регуляторного воздействия все те регуляторные инструменты, которые ранее его не проходили.
Действующие регуляторные инструменты в отношении, которых ранее проводился анализ регуляторного воздействия, также включаются в планы в соответствии со сроками, рекомендованными Межведомственной комиссией в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.
По введенному саморегулированию, основанному на обязательном членстве (участии) анализ регуляторного воздействия в порядке пересмотра регулирующим государственным органом проводится также в случаях и в сроки, предусмотренные Правилами ведения реестра саморегулируемых организаций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 32 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13309).
12. По результатам анализа регуляторного воздействия в зависимости от эффективности применения регуляторного инструмента регуляторный инструмент может быть отменен или иным образом пересмотрен.

1) жаңа реттегіш құралдарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату үшін осы Қағидалардың 3-тармағының 1) - 6) тармақшаларында көзделген құжаттар жобаларын әзірлеу;
2) талдамалық нысанды толтыру;
3) осы Қағидалардың 2-тарауының 7-параграфына сәйкес реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау жүргізу;
4) қоғамдық талқылау нәтижелері бойынша талдамалық нысанды және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген құжаттар жобаларын пысықтау және оларды, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық талқылау есебін уәкілетті органға жіберу іс-қимылдарын рет-ретімен орындау арқылы жүргізеді.
9. Реттеуші мемлекеттік органдардың реттеушілік әсерді талдау рәсімдерін сақтауы туралы теріс қорытынды алған кезде реттеуші мемлекеттік орган осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген талдамалық нысанды және (немесе) құжаттар жобаларын пысықтайды. Пысықталған құжаттар уәкілетті органға қайта ұсынылады.
3-параграф. Қолданыстағы құжаттарды қайта қарау тәртібі
10. Қолданыстағы реттегіш құралдарға қатысты реттеушілік әсерді талдауды реттеуші мемлекеттік органдар осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген қолданыстағы құжаттарды қайта қарау тәртібімен жүргізеді.
11. Қолданыстағы реттегіш құралдарды қайта қарауды реттеуші мемлекеттік органдар жоспарларына сәйкес жүзеге асырады. Жоспарлар бекітілген күнінен бастап 5 жыл ішінде бұрын реттеушілік әсеріне талдау жүргізілмеген барлық реттегіш құралдарға талдау жүргізуге болатындай етіп жасалуы тиіс.
Бұрын реттеушілік әсеріне талдау жүргізілген қолданыстағы реттегіш құралдар да осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес Ведомствоаралық комиссия ұсынған мерзімге сәйкес жоспарларға қосылады.
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген енгізілген өзін-өзі реттеу бойынша реттеушілік әсерді талдау реттеуші мемлекеттік органның қайта қарау тәртібімен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 32 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13309 болып тіркелген) Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу қағидаларында көзделген жағдайларда және мерзімде жүргізіледі.
12. Реттеушілік әсерді талдаудың нәтижелері бойынша реттегіш құралды қолдану тиімділігіне қарай реттегіш құралдың күші жойылуы немесе өзгеше түрде қайта қаралуы мүмкін.

13. Анализ регуляторного воздействия в порядке пересмотра действующих регуляторных инструментов проводится в соответствии с параграфом 2 главы 2 настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок формирования заключения о соблюдении
процедур анализа регуляторного воздействия
14. Уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней со дня поступления аналитической формы и проектов документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3, рассматривает их на предмет соблюдения процедур, в том числе общественного обсуждения, установленных настоящими Правилами, и правильности их заполнения.
По результатам рассмотрения уполномоченным органом формируется заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного воздействия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заключение).
15. В случае отрицательного заключения, одним из оснований которого является отсутствие данных (в цифровом измерении) доказывающих факт существования проблемы и указывающих ее масштаб, регулирующий государственный орган дорабатывает аналитическую форму и (или) проекты документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил. Доработанные документы повторно представляются в уполномоченный орган и рассматриваются в соответствии с параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
В случае положительного заключения, уполномоченный орган размещает его на официальном интернет-ресурсе, а также разработанные регулирующими государственными органами проекты документов и аналитическую форму регулирующего государственного органа, направляет их в Национальную палату предпринимателей.
Параграф 5. Порядок проведения альтернативного анализа
регуляторного воздействия
16. Уполномоченный орган, Национальная палата предпринимателей или иные заинтересованные лица при несогласии с выводами анализа регуляторного воздействия, проведенного регулирующими государственными органами, в течение 15 рабочих дней после представления положительного заключения уполномоченного органа проводят альтернативный анализ регуляторного воздействия.
В случае, если проекты документов, предусмотренные подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил, носят комплексный характер и являются технически сложными, срок проведения альтернативного анализа регуляторного воздействия продлевается до 30 рабочих дней. Решение о продлении срока проведения альтернативного анализа регуляторного воздействия принимается уполномоченным органом и указывается в его заключении.
Альтернативный анализ регуляторного воздействия включает следующие этапы:
1) заполнение аналитической формы по результатам альтернативного анализа регуляторного воздействия;

13. Қолданыстағы реттегіш құралдарды қайта қарау тәртібінде реттеушілік әсерді талдау осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфына сәйкес жүргізіледі.
4-параграф. Реттеушілік әсерді талдау рәсімдерін сақтау туралы
қорытынды қалыптастыру тәртібі
14. Уәкілетті орган 3-тармақтың 1)-6) тармақшаларында көзделген талдамалық нысан мен құжаттар жобалары түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде оларды осы Қағидаларда белгіленген рәсімдерді сақтауы, оның ішінде, қоғамдық талқылануы және оларды толтыру дұрыстығы тұрғысынан қарайды.
Қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы Қағидаларға
3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеушілік әсерді талдау рәсімдерін сақтауы туралы қорытынды (бұдан әрі - қорытынды) қалыптастырады;
15. Проблеманың болуы фактісін дәлелдейтін және оның ауқымын көрсететін деректердің (цифрлық өлшемде) болмауы негіз болып табылатын, теріс қорытынды болған жағдайда реттеуші мемлекеттік орган талдамалық нысанды және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағының 1)– 6) тармақшаларында көзделген құжаттар жобаларын пысықтайды. Пысықталған құжаттар уәкілетті органға қайта ұсынылады және осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфына сәйкес қаралады.
Оң қорытынды берілген жағдайда, уәкілетті орган оны және реттеуші мемлекеттік органдар әзірлеген құжаттардың жобаларын және реттеуші мемлекеттік органның талдамалық нысанын ресми интернет-ресурсқа орналастырады және оларды Ұлттық кәсіпкерлер палатасына жібереді;
5-параграф. Реттеушілік әсерге баламалы талдау жүргізу тәртібі
16. Уәкілетті орган, Ұлттық кәсіпкерлер палатасы немесе өзге мүдделі тұлғалар реттеуші мемлекеттік органдар жүргізген реттеушілік әсерді талдаудың тұжырымымен келіспеген жағдайда уәкілетті органның оң қорытындысын ұсынғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде талдамалық нысанды толтыру арқылы реттеушілік әсерге балама талдауды жүргізеді.
Егер осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген құжаттардың жобалары кешендік сипатта болса және техникалық күрделі болып табылса, реттеушілік әсерге баламалы талдауды жүргізу мерзімі 30 жұмыс күніне дейін ұзартылады. Реттеушілік әсерді баламалы түрде талдау мерзімін айқындау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және өз қорытындысында көрсетеді.
Реттеушілік әсерді баламалы талдау мынадай кезеңдерді:
1) реттеушілік әсерді баламалы талдау нәтижелері бойынша талдамалық нысанды толтыру;

2) проведение общественных обсуждений результатов анализов регуляторного воздействия в соответствии с параграфом 7 главы 2 настоящих Правил;
3) доработка аналитической формы по результатам общественных обсуждений,
4) направление в уполномоченный орган аналитической формы по результатам альтернативного анализа регуляторного воздействия, а также отчета общественных обсуждений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, за исключением случаев, когда альтернативный анализ проведен уполномоченным органом.
Аналитическая форма по результатам альтернативного анализа регуляторного воздействия и отчет общественных обсуждений уполномоченным органом размещаются на его официальном интернет-ресурсе и доводятся до сведения регулирующего государственного органа/заинтересованного лица.
17. Регулирующий государственный орган выражает согласие либо несогласие с результатами альтернативного анализа регуляторного воздействия.
В случае согласия с результатами альтернативного анализа регулирующий государственный орган дорабатывает аналитическую форму и (или) проекты документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, и повторно представляет их в уполномоченный орган, которые рассматриваются в соответствии с параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
В случае несогласия регулирующего государственного органа с результатами альтернативного анализа, аналитическая форма и (или) проекты документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил рассматриваются в соответствии с параграфом 6 главы 2 настоящих Правил.
Параграф 6. Порядок рассмотрения результатов анализа
регуляторного воздействия Межведомственной комиссией
18. Результаты рассмотрения анализа регуляторного воздействия выносятся уполномоченным органом на рассмотрение Межведомственной комиссии.
По результатам рассмотрения Межведомственная комиссия принимает решение об одобрении одного из результатов анализа регуляторного воздействия:
введения нового регуляторного инструмента и (или) ужесточения регулирования, а также об определении срока действия регуляторного инструмента до его пересмотра в случае согласия с его введением;
отмены действующего регуляторного инструмента, а также об определении срока дальнейшего действия регуляторного инструмента до его пересмотра в случае несогласия с его отменой;
перевода отдельных видов разрешений или уведомлений из одного вида в другой, в зависимости от эффективности применения разрешительного или уведомительного порядка, а также об определении срока дальнейшего действия существующего или нового вида разрешения или уведомления до его следующего пересмотра.

2) осы Қағидалардың 2-тарауының 7-параграфына сәйкес реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау жүргізу;
3) қоғамдық талқылау нәтижелері бойынша талдамалық нысанды пысықтау;
4) реттеушілік әсерді баламалы талдауды нәтижелері бойынша талдамалық нысанды, сондай-ақ баламалы талдау уәкілетті орган жургізген жағдайларды қоспағанда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық талқылау есебін уәкілетті органға жіберу кезеңдерін қамтиды.
Реттеушілік әсерді баламалы талдау нәтижелері бойынша талдамалық нысанды және қоғамдық талқылаулар есебін уәкілетті орган өз интернет-ресурсында орналастырады және реттеуші мемлекеттік органның/мүдделі тұлғаның назарына жеткізеді.
17. Реттеуші мемлекеттік орган реттеушілік әсердің баламалы талдау нәтижелерімен келісуін немесе келіспеуін білдіреді.
Баламалы талдау нәтижелерімен келіскен жағдайда, реттеуші мемлекеттік орган талдамалық нысанды және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың жобаларын пысықтайды және оларды уәкілетті органға қайта ұсынады және ол осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфына сәйкес қаралады.
Реттеуші мемлекеттік орган баламалы талдау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, талдамалық нысан және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген құжаттар жобалары осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфына сәйкес қаралады.
6-параграф. Ведомствоаралық комиссияның реттеушілік әсерді
талдау нәтижелерін қарау тәртібі
18. Реттеушілік әсерді талдауды қарау нәтижелерін уәкілетті орган Ведомствоаралық комиссияның қарауына шығарады.
Қарау нәтижелері бойынша Ведомствоаралық комиссия реттеушілік әсерді талдау нәтижелерінің бірін мақұлдау туралы шешім қабылдайды:
жаңа реттегіш құралды енгізу және (немесе) реттеуді қатаңдату, сондай-ақ реттегіш құралды енгізумен келіскен жағдайда, оны қайта қарауға дейін реттегіш құралдың қолданылу мерзімін айқындау туралы;
қолданыстағы реттегіш құралды алып тастау, сондай-ақ реттегіш құралды алып тастаумен келіспеген жағдайда, оны қайта қарауға дейін оның одан әрі қолданылу мерзімін айқындау туралы;
рұқсаттардың немесе хабарламалардың жекелеген түрлерін рұқсат немесе хабарлама жасау тәртібін қолдану тиімділігіне байланысты бір түрден екіншісіне ауыстыру, сондай-ақ рұқсаттың немесе хабарламаның қолданыстағы немесе жаңа түрін оны келесі қайта қарауға дейін оның одан әрі қолданылу мерзімін айқындау туралы шешім қабылдайды.

19. Решения Межведомственной комиссии оформляются протоколом, копия которого и заключение уполномоченного органа по предпринимательству о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур, а также результаты анализа регуляторного воздействия являются обязательным приложением к проектам документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 3 настоящих Правил до их утверждения.
Параграф 7. Порядок проведения общественных обсуждений
результатов анализа регуляторного воздействия
20. Общественные обсуждения результатов анализа регуляторного воздействия осуществляются одним из следующих способов:
онлайн обсуждение посредством сети интернет в режиме форума на интернет-ресурсе уполномоченного органа;
публичное обсуждение с представителями общественности и заинтересованными лицами посредством круглых столов, конференций, совещаний и прочего.
21. Для проведения общественных обсуждений, регулирующие государственные органы/заинтересованные лица не менее чем за 10 рабочих дней до даты их проведения в обязательном порядке извещают о месте, способе и времени их проведения:
заинтересованных лиц – посредством дачи объявления на своем официальном интернет-ресурсе;
письменно – уполномоченный орган, Национальную палату предпринимателей, членов экспертных советов при государственных органах;
посредством пресс-релизов – средства массовой информации.
При этом, уполномоченный орган не участвует в обсуждении результатов анализа регуляторного воздействия.
Общественные обсуждения способом публичного обсуждения проводятся в назначенное время и их результаты протоколируются должностным лицом регулирующего государственного органа.
По итогам общественных обсуждений посредством сети интернет регулирующим государственным органом/заинтересованным лицом составляется отчет об итогах онлайн обсуждений, который подлежит размещению на интернет-ресурсе регулирующего государственного органа и (или) заинтересованного лица.
22. По усмотрению регулирующих государственных органов /заинтересованных лиц могут проводиться иные мероприятия в целях обсуждения или разъяснения проектов документов.
Параграф 8. Порядок проведения анализа регуляторного
воздействия по проектам нормативных правовых решений
маслихатов
23. Анализ регуляторного воздействия по проектам нормативных правовых решений маслихатов проводится органом-разработчиком.
24. Органом-разработчиком заполняется аналитическая форма, а также проводятся общественные обсуждения результатов анализа регуляторного воздействия в соответствии с параграфом 7 главы 2 настоящих Правил.

19. Ведомствоаралық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, оның көшірмесі, сондай-ақ талдамалық нысандар мен уәкілетті органның қорытындысы олар бекітілгенге дейін осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген құжаттардың жобаларына міндетті қосымша болып табылады.
7-параграф. Реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық
талқылау жүргізу тәртібі
20. Реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау:
уәкілетті органның интернет-ресурсында форум режимінде интернет желісі арқылы онлайн талқылау;
дөңгелек үстелдер, конференциялар, кеңестер және өзгелер арқылы қоғам өкілдерімен және мүдделі тұлғалармен жалпы талқылау тәсілдерінің бірі арқылы жүзеге асырылады.
21. Қоғамдық талқылау жүргізу үшін реттеуші мемлекеттік органдар/мүдделі тұлғалар оларды өткізу күнінен кемінде 10 жұмыс күні бұрын оны жүргізу орны, тәсілі және уақыты туралы:
өзінің ресми интернет-ресурсында хабарландыру беру арқылы мүдделі тұлғаларға;
жазбаша нысанда – уәкілетті органға, Ұлттық кәсіпкерлер палатасына, мемлекеттік органдар жанындағы сараптамалық кеңес мүшелеріне;
баспасөз релиздері арқылы – бұқаралық ақпарат құралдарына міндетті түрде хабарлайды.
Бұл ретте уәкілетті орган реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін талқылауға қатыспайды.
Жария талқылау тәсілімен жүргізілетін қоғамдық талқылау белгіленген уақытта жүргізіледі және олардың нәтижелерін реттеуші мемлекеттік органның лауазымды тұлғасы хаттамаға тіркейді.
Интернет желісі арқылы қоғамдық талқылау нәтижелері бойынша реттеуші мемлекеттік орган/мүдделі тұлға онлайн талқылаудың қорытындысы туралы есеп жасайды, ол реттеуші мемлекеттік органның және (немесе) мүдделі тұлғаның интернет-ресурсында жариялануға тиіс.
22. Реттеуші мемлекеттік органдардың/мүдделі тұлғалардың қарауы бойынша құжаттар жобаларын талқылау немесе түсіндіру мақсатында өзге іс-шаралар өткізілуі мүмкін.
8-параграф. Мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдерінің
жобалары бойынша реттеушілік әсерді талдауды жүргізу тәртібі
23. Мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдерінің жобалары бойынша реттеушілік әсерді талдауды әзірлеуші орган жүргізеді.
24. Әзірлеуші орган талдамалық нысанды толтырады, сондай-ақ осы Қағидалардың 2-тарауының 7-параграфына сәйкес реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау жүргізеді.

Доработанные по итогам общественных обсуждений аналитическая форма и проект документа, предусмотренного в подпункте 7) пункта 3 настоящих Правил, органом-разработчиком вносится в местный исполнительный орган в области государственного регулирования предпринимательства (далее – управление предпринимательства).
25. Управление предпринимательства в течение 10 рабочих дней рассматривает правильность заполнения аналитической формы.
В случае наличия замечаний аналитическая форма возвращается органу-разработчику для доработки, а при отсутствии замечаний аналитическая форма размещается на интернет-ресурсе управления предпринимательства и направляется в Региональную национальную палату предпринимателей.
26. Региональная палата предпринимателей или иные заинтересованные лица при несогласии с выводами анализа регуляторного воздействия, проведенного разработчиком, в течение 15 рабочих дней после представления аналитической формы проводят альтернативный анализ регуляторного воздействия посредством заполнения аналитических форм.
27. Результаты рассмотрения анализа регуляторного воздействия по истечении срока проведения альтернативного анализа регуляторного воздействия управлением предпринимательства выносятся на рассмотрение Комиссии.
По результатам рассмотрения Комиссия принимает решение об одобрении или неодобрении результатов анализа регуляторного воздействия.
Решение Комиссии оформляется протоколом, при этом копия решения об одобрении результатов анализа регуляторного воздействия является обязательным приложением к проектам документов, предусмотренных подпунктом 7) пункта 3 настоящих Правил до их утверждения.
Глава 3. Порядок использования анализа регуляторного
воздействия
28. Результаты анализа регуляторного воздействия размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов и уполномоченного органа.
29. После введения в действие документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, они размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа с обязательным приложением всех имеющихся результатов анализа регуляторного воздействия.
Результаты анализа регуляторного воздействия в отношении действующих регуляторных инструментов, проведенного в порядке пересмотра действующих документов, указанных в подпунктах 1), 3), 4) пункта 3 настоящих Правил, размещаются на сайте уполномоченного органа.
При этом, обеспечивается доступ к просмотру результатов анализа регуляторного воздействия любым пользователем интернет-ресурса на весь срок действия указанных документов.
30. По результатам анализа регуляторного воздействия, в зависимости от эффективности применения регуляторного инструмента, отдельные виды регуляторных инструментов могут быть переведены из одного вида в другой либо отменены.

Қоғамдық талқылаулардың нәтижелері бойынша пысықталған осы Қағидалардың 3-тармағының 7) тармақшасында көзделген талдамалық нысан мен құжат жобасын әзірлеуші орган кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу саласындағы жергілікті атқарушы органға енгізеді (бұдан әрі - кәсіпкерлік басқармасы).
25. Кәсіпкерлік басқармасы 10 жұмыс күні ішінде талдамалық нысанның толтырылу дұрыстығын қарайды.
Ескертулер болған жағдайда талдамалық нысан әзірлеуші органға пысықтау үшін қайтарылады, ескертулер болмаған жағдайда талдамалық нысан кәсіпкерлік басқармасының интернет-ресурсында орналастырылады және Өңірлік ұлттық кәсіпкерлер палатасына жіберіледі.
26. Өңірлік кәсіпкерлер палатасы немесе өзге мүдделі тұлғалар әзірлеуші жүргізген реттеушілік әсерді талдау түйіндерімен келіспеген жағдайда талдамалық нысанды ұсынғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде талдамалық нысандарды толтыру арқылы реттеушілік әсерді баламалы талдауды жүргізеді.
27. Реттеушілік әсерді талдаудың қарастыру нәтижелерін баламалы реттеушілік әсерді талдау жүргізу мерзімі аяқталғаннан кейін кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Комиссияның қарауына шығарады.
Қарау нәтижелері бойынша Комиссия реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін мақұлдау немесе мақұлдамау туралы шешім қабылдайды.
Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, бұл ретте реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін мақұлдау туралы шешім көшірмесі, оларды бекіткенге дейін осы Қағидалардың 3-тармағының 7) тармақшасында көзделген құжаттар жобаларына міндетті қосымша болып табылады.
3-тарау. Реттеушілік әсерді талдауды пайдалану тәртібі
28. Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері реттеуші мемлекеттік органдардың және уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады.
29. Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттар колданысқа енгеннен кейін, олар барлық бар реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін міндетті түрде ұсына отырып уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген қолданыстағы құжаттарды қайта қарау тәртібінде жүргізілген қолданыстағы реттегіш құралдарға қатысты реттеушілік әсерді талдау нәтижелері уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
Бұл ретте реттеушілік әсерді талдау нәтижелері көрсетілген құжаттардың барлық әрекет ету мерзімі ішінде кез келген интернет - ресурсын пайдаланушыға қарауға қолжетімді болуы қамтамасыз етіледі.
30. Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері бойынша реттегіш құралды қолданудың тиімділігіне байланысты реттегіш құралдардың жекелеген түрлері бір түрден екінші түрге ауыстырылуы немесе күші жойылуы мүмкін.

Соответствующие рекомендации вырабатываются Межведомственной комиссией в соответствии с параграфом 6 главы 2 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам проведения и
использования анализа
регуляторного воздействия
регуляторных инструментов
Аналитическая форма по результатам анализа регуляторного
воздействия регуляторных инструментов
_____________________________________________________________________
(наименование регулирующего государственного органа или
заинтересованного лица)
В рамках проекта ______________________________________________
(наименование проекта документа)
Разработчик проекта документа _________________________________
ШАГ 1: Определение проблемы и цели регулирования
1
Определение проблемы и причины существования проблемы (текст в произвольной форме не превышающий 3 предложений, необходимо указать целевую группу и причинно-следственную связь)
Для существующих регулирований – как проблема была определена
2
Существуют ли данные (в цифровом измерении) доказывающие факт существования проблемы и показывающие ее масштаб
Для существующих регулирований – были ли указаны такие данные
Нет ___
Да ___ (опишите их и приведите их величины)
Нет ___
Да ___ (опишите их и приведите их величины)
3
Какая цель введения регулирования или саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии) в сфере предпринимательской или профессиональной деятельности (опишите в произвольной форме)
Для существующих регулирований – какая была указана цель регулирования
ШАГ 2: Альтернативы
1. Определение планируемых для рассмотрения альтернатив (отметьте те варианты, которые уже есть и те альтернативные подходы, которые Вы рассматриваете и анализируете – необходимо выбрать не меньше 3 альтернативных подхода, возможно комбинирование. Для определения альтернатив используйте список возможных вариантов представленный ниже.
1. Отсутствие регулирования (отмена для существующих регулирований)
2. Информационная кампания.
3. Саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии), с указанием перечня государственных функций, подлежащих передаче саморегулируемой организации. *
4. Изменение налогов, субсидий, государственные закупки, торговля квотами, другие рыночные механизмы.
5. Обязательное страхование ответственности.
6. Обязательные маркировки.
7. Обязательная отчетность.
8. Декларирование, уведомление.
9. Правила деятельности и проверки их исполнения (без разрешительных документов).
10. Разрешительные инструменты.
11. Запреты.
12. Государственный контроль и надзор.
13. Введение ответственности (административной, уголовной).
2
Описание планируемых альтернатив (описываются все выбранные альтернативы в произвольной форме с указанием регуляторной конкретики (по списку выше)
Для существующих регулирований – описание альтернатив существующему регулированию
Альтернатива 1
Альтернатива 2
Альтернатива 3
3*
При выборе варианта введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии) необходимо указать следующие критерии

Тиісінше ұсынымдарды Ведомствоаралық комиссия осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфына сәйкес әзірлейді.
Реттегіш құралдардың реттеушілік
әсерін талдауды жүргізу және
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне талдау нәтижелері
бойынша талдамалық нысан
_____________________________________________________________________
(Реттеуші мемлекеттік органның немесе мүдделі тұлғаның атауы)
___________________________________________________ жобасы шеңберінде
(құжат жобасының атауы)
Құжат жобасын әзірлеуші______________________________________________
1-ҚАДАМ: Реттеу проблемалары мен мақсаттарын айқындау
1
Проблеманы және проблеманың болу себептерін айқындау (3 сөйлемнен аспайтын, еркін нысанда жазылған мәтін, нысаналы тобы мен себеп-салдарлық байланысты көрсету қажет)
Қолданыстағы реттеу үшін – проблема қалай айқындалғандығы
2
Проблеманың болу фактісін растайтын және оның ауқымын көрсететін деректер бар ма (сандық өлшемде)
Қолданыстағы реттеу үшін – мұндай деректер көрсетілді ме
Жоқ ___
Бар ___ (оларды сипаттаңыз және шамасын көрсетіңіз)
Жоқ ___
Бар ___ (оларды сипаттаңыз және шамасын көрсетіңіз)
3
Кәсіпкерлік немесе кәсіби қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген реттеуді немесе өзін-өзі реттеуді енгізу мақсаты қандай (ерікті нысанда сипаттаңыз)
Қолданыстағы реттеу үшін– қандай реттеу мақсаты көрсетілді
2-ҚАДАМ: Баламалар
1. Қарауға жоспарланатын баламаларды айқындау (бар нұсқаларды және Сіз қарастырып, талдайтын баламалы тәсілдерді белгілеңіз – кемінде 3 баламалы тәсілді таңдау қажет, біріктіруге болады. Баламаларды айқындау үшін төменде ұсынылған ықтимал нұсқалар тізімін пайдаланыңыз.
1. Реттеудің болмауы (қолданыстағы реттеулер үшін алып тастау)
2. Ақпараттық науқан
3. Бөлінуі тиіс, алайда қазіргі уақытта реттеуші мемлекеттік органдармен жүзеге асырылатын функциялар тізбесін көрсете отырып міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу *
4. Салықтардың, субсидиялардың өзгеруі, мемлекеттік сатып алу, квоталармен сауда жасау, басқа нарықтық тетіктер
5. Жауапкершілікті міндетті сақтандыру
6. Міндетті белгілеу
7. Міндетті есептілік
8. Декларациялау, хабарландыру
9. Қызмет қағидалары және олардың орындалуын тексеру (рұқсат беру құжаттарынсыз)
10. Рұқсат беру құралдары
11. Тыйым салу
12. Мемлекеттік бақылау және қадағалау
13. Жауапкершілікті енгізу (әкімшілік, қылмыстық)
2
Жоспарланатын баламалардың сипаттамасы (реттеушілік нақтылықты көрсете отырып ерікті нысанда барлық таңдалған баламалар сипатталады (жоғарыдағы тізім бойынша)
Қолданыстағы реттеу үшін– қолданыстағы реттеуге баламаларды сипаттау
1-балама
2-балама
3-балама
3*
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу нұсқасын таңдаған кезде мынадай критерийлерді көрсету қажет

1. Количество существующих субъектов профессиональной или предпринимательской деятельности в сфере, где планируется введение саморегулирования с разбивкой по годам за последние 5 лет _____________________.
2. Перечень, место нахождения существующих некоммерческих организаций в форме ассоциации (союза) или иной организационно-правовой форме, установленной законами Республики Казахстан, в том числе саморегулируемых организаций, основанных на добровольном участии (членстве), в анализируемой сфере с разбивкой по годам за последние 5 лет ______________________.
3. По каждой действующей некоммерческой организации или саморегулируемой организации, основанной на добровольном участии (членстве) необходимо указать:
количество субъектов входящих в состав такой некоммерческой организации на момент проведения анализа: ____________;
объем произведенных товаров, работ и услуг членами такой некоммерческой организации, саморегулируемой организации, основанный на добровольном участии (членстве) от общего количества произведенных товаров (работ, услуг) на рынке в анализируемой сфере: __________.
4. Количество предполагаемых саморегулируемых организаций, основанных на обязательном членстве (участии), по итогам проведенного выбора оптимальной структуры саморегулирования по форме 1а __________.
ШАГ 3: Определение воздействия альтернатив
3.1. Воздействие на экономическую систему
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждой альтернативы при ее воздействии на экономическую систему в целом с учетом таких элементов экономической системы как:
1. Воздействие на свободное перемещение товаров, услуг, капитала и рабочей силы, а также международную торговлю и международные инвестиционные потоки.
2. Общие последствия для экономического роста.
3. Влияние на занятость, рабочие места.
Выгоды
Издержки
Альтернатива 1
Альтернатива 2
Альтернатива 3
3.2. Воздействие на бизнес
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждой альтернативы при ее воздействии на бизнес с обязательным учетом:
1. Влияния на производительность и конкурентоспособность предприятий, в том числе на инновации и развитие (при внедрении саморегулирования необходимо оценить возможные сложности входа в бизнес).
2. Влияния на прибыльность и устойчивость предприятий.
3. Относительное влияние издержек в зависимости от размера предприятия (является ли относительное влияние издержек для малых предприятий выше, чем для крупных).
Отдельно монетизируйте и посчитайте издержки для бизнеса согласно с формой 1б
Выгоды
Издержки
Альтернатива 1
Издержки для бизнеса по форме 1б
Альтернатива 2
Издержки для бизнеса по форме 1б
Альтернатива 3
Издержки для бизнеса по форме 1б

1. Соңғы 5 жылды жылдар бойынша бөле отырып өзін-өзі реттеуді енгізу жоспарланып отырған саладағы жұмыс істеп тұрған кәсіби немесе кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің саны.
_____________________
2. Қауымдастық (одақ) немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысандағы қолданыстағы коммерциялық емес ұйымдардың, оның ішінде, соңғы 5 жылды жылдар бойынша бөле отырып талданатын салада ерікті қатысуға (мүшелікке) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымдарының орналасқан орнының тізбесі.
______________________
3. Әр жұмыс істейтін коммерциялық емес ұйым немесе ерікті қатысуға (мүшелікке) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымы бойынша мыналарды көрсету қажет:
талдау жүргізу кезінде мұндай коммерциялық емес ұйым құрамына кіретін субъектілер санын: ____________;
талданатын салада нарықта шығарылған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жалпы санынан мұндай коммерциялық емес ұйым, ерікті қатысуға (мүшелікке) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымының мүшелері шығарған тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі: __________.
1а нысаны бойынша өзін-өзі реттеудің оңтайлы құрылымына жүргізілген таңдау нәтижелері бойынша міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген болжамдалатын өзін-өзі реттеу ұйымдарының саны
3-ҚАДАМ: Баламалардың әсерін айқындау
3.1. Экономикалық жүйеге әсер ету
Экономикалық жүйенің төмендегі элементтерін ескере отырып әр баламаның экономикалық жүйеге әсер етуі кезінде пайда мен шығысыларын ерікті нысанда сипаттаңыз:
1. Тауарлардың, қызметтердің, капитал мен жұмыс күшінің еркін қозғалуына, сондай-ақ халықаралық сауда мен халықаралық инвестициялық ағындарға әсері.
2. Экономикалық өсудің жалпы салдарлары.
3. Жұмыспен қамтуға, жұмыс орындарына әсері.
Пайда
Шығасылар
1-балама
2-балама
3-балама
3.2. Бизнеске әсер ету
Төмендегілерді міндетті түрде ескере отырып әр баламаның бизнеске әсер етуі кезінде пайдасы мен шығасыларының сипаттамасын ерікті нысанда келтіріңіз:
1. Кәсіпорындардың өнімділігі мен бәсекеге қабілеттілігіне, оның ішінде инновациялар мен дамуына әсері (өзін-өзі реттеуді енгізу кезінде бизнеске кіруде ықтимал қиындықтарды бағалау қажет).
2. Кәсіпорындардың табыстылығы мен тұрақтылығына әсері.
3. Кәсіпорын мөлшеріне байланысты шығасылардың салыстырмалы әсері (шығасылардың салыстырмалы әсері ірі кәсіпорындарға қарағанда шағын кәсіпорындар үшін жоғары бола ма).
1б-нысанына сәйкес бизнес үшін шығасыларды жеке монеталандырыңыз және есептеңіз
Пайда
Шығасылар
1-балама
1б-нысаны бойынша бизнес үшін шығасылар
2-балама
1б-нысаны бойынша әкімшілендіруге шығасылары
3-балама
1в-нысаны бойынша әкімшілендіруге шығасылар

3.3 Воздействие на органы государственной власти и общество в целом
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждой альтернативы при ее воздействии на органы государственной власти и общество в целом с обязательным учетом:
1. Влияния на риски для здоровья жизни и безопасности (включая экономическую) населения.
2. Влияния на преступность включая экономическую.
3. Возможные коррупционные риски.
4. Влияния на экологию.
5. Изменения потребительского выбора.
6. Изменения розничных цен.
7. Влияние на информированность потребителей и их защиту.
Отдельно монетизируйте и посчитайте издержки на администрирование регулирования согласно с формой 1в
Выгоды
Издержки
Альтернатива 1
Издержки на администрирование по форме 1в
Альтернатива 2
Издержки на администрирование по форме 1б
Альтернатива 3
Издержки на администрирование по форме 1в
ШАГ: 4 Выбор наиболее оптимальной регуляторной альтернативы
Определение баллов 5-ти бальной системы оценки результативности регулирования
5 – поставленная задача решается полностью (проблема больше существовать не будет);
4 – поставленная задача решается почти полностью (все важные части проблемы существовать не будут);
3 – поставленная задача решается частично (проблема значительно уменьшается, самые критичные аспекты проблемы существовать не будут);
2 – поставленная задача решается в некоторых аспектах (некоторые важные и критические аспекты проблемы продолжат существовать);
1 – поставленная задача не решается (проблема продолжит существовать)**.
Рейтинг по результативности (достигаемости задач в решении проблемы)
Бал результативности
(5-ти бальная система)
Объяснение присвоения соответствующего балла
Альтернатива 1
Альтернатива 2
Альтернатива 3
Рейтинг по эффективности
Выгоды (итог)
Издержки (итог)
Альтернатива 1
Альтернатива 2
Альтернатива 3
Выбор наилучшей альтернативы (производится на основании сопоставления данных двух предыдущих таблиц) с определением возможных рисков и механизма реализации
Рейтинг
Возможные риски и непредвиденные последствия
Механизм реализации предлагаемого регулирования
Альтернатива 1 рекомендуемая
1. Сроки и этапы внедрения _________.
2. Уполномоченный орган, ответственный за внедрение регулирования и осуществления оценки достижения поставленных индикаторов _________________________.
ШАГ 5: Индикатор оценки
1
Определите индикаторы и рекомендуемые изменения в системы сбора и анализа информации для более полного мониторинга (возможные индикаторы и что надо сделать чтоб они стали измеряемы) и указать источники информации, на основании которых будет осуществляться оценка достижения заявленного индикатора
2
Рекомендуемая периодичность измерения индикаторов
3

3.3 Мемлекеттік билік органдарына және жалпы қоғамға әсер ету
Төмендегілерді міндетті түрде ескере отырып әр баламаның мемлекеттік билік органдарына және жалпы қоғамға әсер етуі кезінде пайдасы мен шығасыларының сипаттамасын ерікті нысанда келтіріңіз
1. Денсаулық пен өмір қауіпсіздігі (оның ішінде, экономикалық) үшін тәуекелдерге әсері.
2. Экономикалық қылмысты қоса алғанда, қылмысқа әсері.
3. Ықтимал сыбайластық тәуекелдер.
4. Экологияға әсері.
5. Тұтынушылық таңдаудың өзгеруі.
6. Бөлшек бағалардың өзгеруі.
7. Тұтынушылардың хабардар болуына және оларды қорғауға әсері.
1в-нысанына сәйкес реттеуді әкімшілендіруге шығасыларды жеке монеталандырыңыз және есептеңіз
Пайда
Шығасылар
1-балама
1в-нысаны бойынша әкімшілендіруге шығасылар
2-балама
1б-нысаны бойынша әкімшілендіруге шығасылар
3-балама
1в-нысаны бойынша әкімшілендіруге шығасылар
4-ҚАДАМ: Ең оңтайлы реттеу баламасын таңдау
Реттеу нәтижелілігін бағалаудың 5-балдық жүйесінің балдарын айқындау
5 – қойылған міндет толық шешіледі (проблема бұдан әрі жойылады);
4 – қойылған міндет толықтай шешіледі (проблеманың барлық маңызды бөліктері болмайды);
3 – қойылған міндет ішінара шешіледі (проблема айтарлықтай азаяды, проблеманың ең өткір аспектілері шешіледі);
2 – қойылған міндет бірнеше аспектіде шешіледі (кейбір маңызды және өткір аспектілер қалады);
1 – қойылған міндет шешілмейді (проблема қалады)1
Нәтижелілігі бойынша рейтинг (проблеманы шешуде міндеттерге қол жеткізу)
Нәтижелілік балы (5-балдық жүйе)
Тиісті балдың берілуін түсіндіру
1-балама
2-балама
3-балама
Тиімділік бойынша рейтинг
Пайда (қорытынды)
Шығасылар (қорытынды)
1-балама
2-балама
3-балама
Ықтимал тәуекелдерді және іске асырылу тетігін айқындай отырып ең үздік баламаны таңдау (өткен екі кестенің деректерін салыстыру негізінде жүргізіледі)
Рейтинг
Ықтимал тәуекелдер және еңсерілмейтін салдарлар
Ұсынылатын реттеуді іске асыру тетігі
ұсынылатын 1-балама
1. Енгізу мерзімдері мен кезеңдері _________;
2. Реттеуді енгізуге және қойылған индикаторлардың қол жеткізілуіне бағалауды жүзеге асыруға жауапты уәкілетті орган
__________________
5-ҚАДАМ: Бағалау индикаторы
Барынша толық мониторинг жүргізу үшін ақпаратты жинау және талдау жүйесіндегі индикаторлар мен ұсынылатын өзгерістерді анықтаңыз (ықтимал индикаторлар және олардың өлшенуі үшін не істеу қажет) және берілген индикаторға қол жеткізуді бағалау жүзеге асырылатын ақпарат көздерін көрсетіңіз
2
Индикаторларды өлшеудің ұсынылатын кезеңділігі
3

Планируемое изменение данных, указанных в пункте 2 шага 1 "данные доказывающие факт существования проблемы и показывающие ее масштаб", в цифровом измерении, показывающих возможные изменения масштаба проблемы после введения регулирования (в описании укажите временные рамки планируемых изменений)
Для существующих регулирований – есть ли данные показывающие масштаб изменения проблемы после ввода в действие этого регулирования
Нет ____
Да ____
Если
Да – приведите их
* – заполняется при введении саморегулирования
** – присвоение балла 1 означает, что вариант выбран неправильно и его не следует рассматривать вообще
Подпись ____________ дата "___" ________ 201 __ г.
форма 1а Выбор оптимальной структуры саморегулирования*
Перечень государственных функций, передаваемых в саморегулирование:
__________________________________________________________________.
Перечень нормативных правовых актов, в том числе в области технического регулирования, подлежащих передаче в саморегулирование:
__________________________________________________________________.
Определение баллов 5-ти бальной системы оценки результативности регулирования
5 – обеспечивается охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; наблюдается доверие со стороны общества к способности саморегулируемой организации самостоятельно обеспечить регулирование отрасли/сферы и контроль за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; существует цепочка связи в регионах.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие ассоциации (союзы) предпринимателей с обязательным членством.
4 – обеспечивается охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; наблюдается доверие со стороны общества к способности саморегулируемой организации самостоятельно обеспечить регулирование отрасли/сферы и контроль за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах частичная.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие ассоциации (союзы) предпринимателей с обязательным членством.
3 – обеспечивается охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; в стадии становления вопросы самостоятельного обеспечения саморегулируемой организацией регулирования отрасли/сферы и контроля за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах отсутствует.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие ассоциации (союзы) предпринимателей.
2 – частичный охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; в стадии становления вопросы самостоятельного обеспечения саморегулируемой организацией регулирования отрасли/сферы и контроля за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах отсутствует.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие ассоциации (союзы) предпринимателей.
1 – частичный охват деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере, в стадии становления вопросы самостоятельного обеспечения саморегулируемой организацией регулирования отрасли/сферы и контроля за соблюдением установленных стандартов и правил, нет механизмов рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах отсутствует.
В рассматриваемой отрасли/сфере отсутствуют действующие ассоциации (союзы) предпринимателей.**
Рейтинг по результативности
Бал результативности (5-ти бальная система)
Объяснение присвоения соответствующего балла
Альтернатива 1
Одна саморегулируемая организация (на базе действующей)
Альтернатива 2
Две и более, указывается конкретное количество _____ (на базе действующих)
Альтернатива 3
Иная саморегулируемая организация (например, создание одной путем консолидации нескольких действующих саморегулируемых организаций и другое).
* – заполняется при введении саморегулирования
** – присвоение балла 1 означает, что вариант выбран неправильно и его не следует рассматривать вообще
форма 1б Расчет издержек для бизнеса (монетизация)
Какие регуляторные действия предполагает использование альтернативы?
Да
Нет
Инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки
Необходимость использования третьих лиц для независимых экспертиз, оценок, заключений
Периодическая отчетность государству (или увеличение отчетности)
Становление субъектом специализированных государственных проверок (или ужесточение существующего режима проверок или санкций)
Получение справок и разрешений от государственных органов
Издержки, связанные с введением саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии)
Иное (определить)
Расчет издержек на одно среднестатистическое предприятие
субъект регулирования
Таблица 1
Разовые инвестиции
Расходы на тех обслуживание, поддержание (в год)
Итого
Инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала
Расходы за 5 лет
Х
Таблица 2
Расходы на экспертизы и заключения
Периодическое обслуживание третьими лицами (в год)
Итого
Необходимость использования третьих лиц для независимых экспертиз, оценок, заключений
Х
Расходы за 5 лет
Таблица 3
Государственные пошлины
Цена затраты рабочего времени (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Итого
Периодическая отчетность государству
Х
Расходы за 5 лет
Таблица 4
Цена затраты рабочего времени на работу с проверяющими (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Вероятностные штрафные санкции (цена штрафа умножается на вероятность его наложения) в год
Итого
Государственные проверки (специализированные по альтернативе)
Х
Расходы за 5 лет
Таблица 5
Государственные пошлины, другие прямые выплаты за документы
Цена затраты рабочего времени на их получение (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Итого
Получение разрешений, иных государственных документов
Х
Расходы за 5 лет
Таблица 6
Затраты, связанные с созданием саморегулируемой организации
Цена затраты рабочего времени работников саморегулируемой организации (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Обеспечение имущественной ответственности
Итого
Издержки, связанные с введением саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии)
Х
Расходы за 5 лет

"Проблеманың болу фактісін растайтын және оның ауқымын көрсететін деректер" 1-қадамның 2-тармағында көрсетілген, реттеуді енгізгеннен кейін проблема ауқымының ықтимал өзгерістерін көрсететін, цифрлық өлшемдегі деректердің жоспарланатын өзгеруі (сипаттамада жоспарланатын өзгерістердің уақыт шеңберлерін көрсетіңіз)
Қолданыстағы реттеу үшін–осы реттеуді енгізгеннен кейін проблеманың өзгеру ауқымын көрсететін деректер бар ма
Жоқ____
Иә ____
Иә болса – оларды көрсетіңіз
11 балды беру балама дұрыс таңдалмаған және оны мүлдем қарастырмау қажет екенін білдіреді
* - өзін-өзі реттеуді енгізу кезінде толтырылады
** - 1 балды беру нұсқа дұрыс таңдалмағанын және оны мүлдем қарастыру қажеттілігінің жоқ екенін білдіреді
Қолы _________ күні "___" ________201__ж.
1а нысаны Өзін-өзі реттеудің оңтайлы құрылымын таңдау*
Өзін-өзі реттеуге берілетін мемлекеттік функциялар тізбесі:
__________________________________________________________________.
НҚА тізбесі, оның ішінде, өзін-өзі реттеуге берілуі тиіс техникалық реттеу саласындағы НҚА тізбесі:
__________________________________________________________________.
Реттеу нәтижелілігін бағалаудың 5-балдық жүйесінің балдарын айқындау
5 – қаралатын салада/аяда қызметтің барлық спектрінің қамтылуы қамтамасыз етіледі; қоғам тарапынан өзін-өзі реттеу ұйымының саланың/аяның реттелуін дербес қамтамасыз ету қабілетіне сенімі және бекітілген стандарттар мен қағидалардың сақталуына бақылау байқалады; наразылықтар мен дауларды қарастыру тетіктері бар; өңірлерде байланыс тізбесі байқалады.
Қаралатын салада/аяда міндетті мүшелікпен кәсіпкерлердің жұмыс істеп тұрған қауымдастықтары (одақтары) бар.
4 – қаралатын салада/аяда қызметтің барлық спектрінің қамтылуы қамтамасыз етіледі; қоғам тарапынан өзін-өзі реттеу ұйымының саласының/аясының реттелуін дербес қамтамасыз ету қабілетіне сенімі және белгіленген стандарттар мен қағидалардың сақталуына бақылау байқалады; наразылықтар мен дауларды қарастыру тетіктері бар; өңірлердегі байланыс ішінара болып отыр.
Қаралатын салада/аяда міндетті мүшелікпен кәсіпкерлердің жұмыс істеп тұрған қауымдастықтары (одақтары) бар.
3 – қаралатын салада/ аяда қызметтің барлық спектрінің қамтылуы қамтамасыз етіледі; өзін-өзі реттеу ұйымының саланың/ аяның реттелуін дербес қамтамасыз ету және белгіленген стандарттар мен қағидалардың сақталуына бақылау қалпына келу сатысында; өңірлерде байланыс жоқ.
Қаралатын салада/аяда кәсіпкерлердің жұмыс істеп тұрған қауымдастықтары (одақтары) бар.
2 – қаралатын салада/ аяда қызметтің барлық спектрінің ішінара қамтылуы; өзін-өзі реттеу ұйымының саланың/аяның реттелуін дербес қамтамасыз ету және белгіленген стандарттар мен қағидалардың сақталуына бақылау мәселелері қалпына келу сатысында, наразылықтар мен дауларды қарау тетіктері бар; өңірлерде байланыс жоқ.
Қаралатын салада/аяда кәсіпкерлердің жұмыс істеп тұрған қауымдастықтары (одақтары) бар.
1 – қаралатын салада/ аяда қызметтің барлық спектрінің ішінара қамтылуы; өзін-өзі реттеу ұйымының саланың/аяның реттелуін дербес қамтамасыз ету және белгіленген стандарттар мен қағидалардың сақталуына бақылау мәселелері қалпына келу сатысында, наразылықтар мен дауларды қарау тетіктері жоқ; өңірлерде байланыс жоқ.
Қаралатын салада/аяда кәсіпкерлердің жұмыс істеп тұрған қауымдастықтары (одақтары) жоқ.**
Нәтижелілік бойынша рейтинг
Нәтижелілік балы (5-балдық жүйе)
Тиісті балдың берілуін түсіндіру
1-балама
Бір өзін-өзі реттеу ұйымы (жұмыс істеп тұрған ұйым базасында)
2-балама
Екі және одан көп, нақты саны көрсетіледі _____ (жұмыс істеп тұрған ұйым базасында)
3-балама
Өзге өзін-өзі реттеу ұйымы (мысалы, бірнеше жұмыс істеп тұрған өзін-өзі реттеу ұйымдарын шоғырландыру арқылы бір ұйымды құру және басқа).
* - өзін-өзі реттеуді енгізу кезінде толтырылады
** - 1 балды беру нұсқа дұрыс таңдалмағанын және оны мүлдем қарастыру қажеттілігінің жоқ екенін білдіреді
1б-нысаны Бизнес үшін шығасыларды есептеу (монеталандыру
Баламаны пайдалану қандай реттегіш іс-қимылды болжайды?
Иә
Жоқ
Өндіріс құралдарына инвестициялар, үй-жайлардың, зертханалардың өзгеруі, персоналды оқыту, өзге қажетті әкімшілік емес шығасылар
Тәуелсіз сараптамадар, бағалаулар, қорытындылар үшін үшінші тұлғаларды пайдалану қажеттілігі
Мемлекетке мерзімді түрде есеп беру (немесе есептілікті ұлғайту)
Арнайы мемлекеттік тексерулер субъектісі болу (немесе тексерулер мен санкциялардың қолданыстағы режимін қатаңдату)
Мемлекеттік органдардан анықтамалар мен рұқсаттар алу
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізумен байланысты шығасылар
Өзге (айқындау)
Реттеу субъектісінің бір орта статистикалық кәсіпорнына шығасыларды есептеу
1-кесте
Бір реттік инвестициялар
Техникалық қызмет көрсету, қолдау шығыстары (жыл ішінде)
Жиыны
Өндіріс құралдарына инвестициялар, үй-жайлардың, зертханалардың өзгеруі, персоналды оқыту
5 жылдағы шығыстар
Х
2-кесте
Сараптама мен қорытынды шығыстарға
Үшінші тұлғалармен мерзімді қызмет көрсету (жыл ішінде)
Жиыны
Тәуелсіз сараптамалар, бағалаулар, қорытындылар үшін үшінші тұлғаларды пайдалану қажеттілігі
Х
5 жылғы шығыстар
3-кесте
Мемлекеттік баждар
Жыл ішінде жұмыс уақыты шығындарының бағасы (адам күндерді біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жиыны
Мемлекетке мерзімді түрде есеп беру
Х
5 жылдағы шығыстар
4-кесте
Жыл ішінде тексерушілермен жұмыс жасауға жұмыс уақыты шығынының бағасы (адам күндерді біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жыл ішінде ықтимал айыппұл санкциялары (айып бағасы оның салыну ықтималдылығына көбейтіледі)
Жиыны
Мемлекеттік тексерулер (баламасы бойынша мамандандырылған)
Х
5 жылдағы шығыстар
5-кесте
Құжаттар үшін мемлекеттік баждар, басқа тікелей төлемдер
Жыл ішінде оларды алуға жұмыс уақыты шығынының бағасы (адам күндерді біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жиыны
Рұқсаттарды, өзге мемлекеттік құжаттарды алу
Х
5 жылдағы шығыстар
6-кесте
Өзін-өзі реттеу ұйымын құрумен байланысты шығындар
Жыл ішінде өзін-өзі реттеу ұйымы жұмысшыларының жұмыс уақыты шығынының бағасы (адам күндерді біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету
Жиыны
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізумен байланысты шығыстар
Х
5 жылдағы шығыстар

Данные Таблиц 1-6 (расходы за 5 лет в колонках "Итого") суммируются ___ тенге
Данная величина умножается на количество предприятий (субъектов предпринимательства), которые являются субъектами этой альтернативы _________ тенге
форма 1в Расчет издержек на администрирование регулирования
для государственных органов (монетизация)
Какие действия предполагает использование альтернативы?
Если альтернатива предполагает работу нескольких государственных органов, Таблица 1 заполняется по каждому из них отдельно с указанием государственного органа
Таблица 1
Цена затраты рабочего времени (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Итого
Получение и анализ отчетности
Проведение проверок
Выдача разрешений
Иные формы контроля (определить)
Итого за 5 лет
Предполагает ли альтернатива создание нового государственного органа, либо нового структурного подразделения существующего органа Да ____ Нет ___
Если да – определите полный планируемый годовой бюджет нового органа или структурного подразделения ____ х5 = _____
Пояснение по заполнению аналитической формы анализа
регуляторного воздействия регуляторных инструментов
При проведении анализа регуляторного воздействия (далее - АРВ) аналитическая форма заполняется по следующим шагам:
Шаг 1: Определение проблемы и задач регулирования.
1.1. Описывается проблема, которую предполагается решить, а также причины ее существования (для существующих регулирований – указать существующую проблему).
Определение проблемы необходимо изложить ясно и точно с описанием, стимулирующим поиск решения.
При описании характера и масштаба проблемы, необходимо определить целевую группу населения для запланированного государственного вмешательства. Целевой группой является та часть населения (потребителей, предпринимателей и другие), которая получит выгоды от такого вмешательства. Также необходимо учитывать, что даже при четко сформулированной проблеме, если выбранная группа населения окажется слишком малочисленной, то государственное вмешательство может оказаться необоснованным с учетом соотношения издержек и ожидаемых выгод.
При определении проблемы необходимо объяснить причинно-следственную связь, разграничивая причины от конкретных симптомов.
1.2. Факт существования проблемы необходимо доказать с помощью качественного статистического анализа для более четкого понимания проблемы, а также расчета реального воздействия государственного вмешательства. При этом, указывается динамика масштаба проблемы в разрезе среднесрочного или долгосрочного периода времени.
В этих целях, рекомендуется на стадии определения проблемы произвести сбор доступных количественных и качественных данных:
данные статистических и налоговых органов;
статистические данные государственных органов по результатам обобщения отчетов, данных по происшествиям;
статистические данные правоохранительных органов;
данные социологических и других исследований от авторитетных организаций.
Если национальные данные не доступны или недостаточны, рекомендуется использовать сравнительные международные данные. Важность использования международного опыта сводится к более эффективному поиску и анализу данных.
Определяется, какой ущерб наносится или может быть нанесен в ближайшем будущем общественным интересам.

1-6-кестелердегі деректер ("Жиыны" деген бағандағы 5 жылдағы шығыстар) қосылады___теңге
Осы шама бұл баламаның субъектілері болып табылатын кәсіпорындар санына (кәсіпкерлік субъектілеріне) көбейтіледі _________теңге
1в-нысаны Мемлекеттік органдар үшін әкімшілік реттеу
шығасыларын есептеу (монеталандыру)
Баламаны пайдалану қандай іс-қимылды болжайды?
Егер балама бірнеше мемлекеттік органның жұмысын болжаса, 1-кесте олардың әрқайсысы мемлекеттік органды көрсете отырып жеке толтырылады
1-кесте
Жыл ішінде жұмыс уақыты шығынының бағасы (адам күндерді біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жиыны
Есептілікті алу және талдау
Тексеру жүргізу
Рұқсаттар беру
Өзге бақылау нысандары (айқындау)
5 жыл бойынша жиыны
Балама жаңа мемлекеттік органды құруды немесе жұмыс істеп тұрған органның жаңа құрылымдық бөлімшесін болжай ма Иә ____ Жоқ ___
Ия болса – жаңа органның немесе құрылымдық бөлімшенің толық жоспарланатын жылдық бюджетін айқындаңыз ____ х5 = _____
Реттегіш құралдардың реттеушілік әсерді талдаудың талдамалық
нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу кезінде талдамалық нысан мынадай қадамдар бойынша толтырылады:
1-қадам: Проблеманы және реттеу міндеттерін айқындау.
1.1. Шешілуі болжанатын проблема, сондай-ақ оның болу себептері сипатталады (қолданыстағы реттеулер үшін – бар проблеманы көрсету).
Проблемаларды айқындау шешім іздеуге ынталандыратын сипаттамасы бар анық және нақты жазылуы тиіс.
Проблеманың сипаты мен ауқымын сипаттау кезінде жоспарланған мемлекеттік араласу үшін халықтың нысаналы тобын айқындау қажет. Мұндай араласудан пайда алатын халықтың бөлігі (тұтынушылар, кәсіпкерлер және басқа) нынасалы топ болып табылады. Сондай-ақ нақты тұжырымдалған проблема кезінде де, таңдалған халық тобы өте аз болса, мемлекеттік араласу шығасылар мен күтілетін пайданың қатынасын ескере отырып негізсіз болуы мүмкін.
Проблеманы айқындау кезінде себептерді нақты белгілерден бөле отырып себеп-салдарлық байланысты түсіндіру қажет.
1.2. Проблеманың болу фактісін проблеманы сипаттамасын барынша нақты түсіну үшін сапалы статистикалық талдау, сондай-ақ мемлекеттік араласудың нақты әсерінің есебі арқылы дәлелдеу қажет. Бұл ретте, орта мерзімді және ұзақ мерзімді уақыт кезеңі бөлінісінде проблема ауқымының серпіні көрсетіледі.
Осы мақсатта, проблеманы айқындау сатысында қолжетімді сандық және сапалық деректерді:
статистика және салық органдарының деректерін;
мемлекеттік органдардың оқиғалар жөнінде есептерді, деректерді жинақтау нәтижелері бойынша статистикалық деректерін;
құқық қорғау органдарының статистикалық деректерін;
беделді ұйымдардың әлеуметтік және басқа зерттеулер деректерін жинау ұсынылады.
Егер ұлттық деректерге қол жеткізу мүмкін болмаса немесе жеткіліксіз болса, салыстырмалы халықаралық деректерді пайдалану ұсынылады. Халықаралық тәжірибені пайдаланудың маңыздылығы деректерді анағұрлым тиімді іздеуге және талдауға алып келеді.
Жақын уақытта қоғамдық мүдделерге келтірілетін немесе келтірілуі мүмкін зиян айқындалады.

1.3. Определение цели регулирования служит связующим звеном между определением проблемы и формулировкой нескольких альтернатив государственной политики и их последующим сравнением. Цели государственного вмешательства определяются как ожидаемые результаты регулирования. В целях обеспечения и защиты интересов населения каждое государственное вмешательство по возможности максимально отвечает следующим критериям:
специфичность – задачи излагаются достаточно четко, чтобы исключить вероятность их широкой интерпретации;
измеримость – задачи определяют будущее состояние на основании измеряемых критериев, для возможности определения успеха или провала задачи в будущем;
доступность и реалистичность – задачи учитывают количество доступных человеческих и материальных ресурсов и других факторов для достижения поставленных целей;
зависимость от времени – задачи устанавливают определенные временные рамки для обеспечения соблюдения требований регулирования.
Шаг 2: Альтернативы
Выбираются не менее 3-х альтернатив, посредством которых возможно решение возникшей проблемы. Они учитываются в процессе анализа регуляторного воздействия для обоснования выбора регуляторного инструмента, являющегося наилучшей альтернативой для разрешения проблемы.
Альтернативы не обязательно могут включать только регуляторные инструменты, но также предполагать и другие меры, стимулирующие решение определенной проблемы и выполнение поставленных задач через рыночные механизмы. В таблице приведены основные варианты, возможно их комбинирование.
Шаг 3: Определение воздействия альтернатив
Анализ воздействия регуляторных альтернатив играет существенную роль для их сравнения и выбора наиболее оптимального варианта с максимальными выгодами и наименьшими издержками. Разработчикам анализа регуляторного воздействия необходимо определить выгоды и издержки от применения альтернативы, учитывая как прямые, так и косвенные возможно непреднамеренные эффекты воздействия. Также важно учитывать, на что влияет генерируемое воздействие.
Воздействие может влиять на предпринимателей, потребителей, работников, другие социальные группы, экономику в целом, общество в целом и государство.
Чтобы определить издержки альтернативного варианта, необходимо учитывать соответствующие издержки на предпринимателей.
Для правильного определения этих издержек необходимо:
1) оценить издержки, разбив их на составляющие части регуляторных действий. Важно отметить, что одна регуляторная альтернатива может включать использование нескольких регуляторных действий.

1.3. Реттеу мақсатын айқындау проблеманы айқындау мен мемлекеттік саясаттың, кейін оларды салыстыра отырып, бірнеше баламасын тұжырымдаудың арасында байланыстырушы буын қызметін атқарады. Мемлекеттік араласудың мақсаттары реттеудің күтілетін нәтижесі ретінде айқындалады. Әрбір мемлекеттік араласу халықтың мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мақсатында мүмкіндігінше барынша мынадай өлшемшарттарға жауап беруі тиіс:
ерекшелік – міндеттердің кеңінен теріс түсіндірілу ықтималдығын болдырмау үшін, олар барынша нақты жазылады;
өлшемділік – міндеттер болашақта міндеттердің жетістігін немесе сәтсіздігін айқындау мүмкіндігі үшін, өлшенетін өлшемшарттар негізінде болашақ жағдайды айқындайды;
қол жетімділік мен шынайылық – міндеттер қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін қол жетімді адами және материалдық ресурстар санын және басқа да факторларды ескереді;
уақытқа тәуелділік – міндеттер реттеу талаптарының сақталуын қамтамасыз ету үшін белгілі бір уақыт шегін белгілейді.
2-қадам: Баламалар
Туындаған проблеманы шешу мүмкін болатын кемінде 3 балама таңдалады. Олар реттеушілік әсерді талдау процесінде проблемаларды шешу үшін ең озық балама болып табылатын реттегіш құралды таңдау негізі үшін ескеріледі.
Баламалар тек реттегіш құралдарымен шектеліп қана коймай, белгілі бір проблеманы шешуге және қойылған міндеттерге нарықтық тетіктер арқылы орындауға ынталандыратын басқа шараларды болжай алады. Кестеде негізгі нұсқалар ұсынылған, оларды жиынтықта да пайдалануға болады.
3-қадам: Баламалар әсерін айқындау
Реттеушілік баламалардың әсерін талдау оларды салыстыру және барынша пайдалы және ең аз шығасылармен ең оңтайлы нұсқаны таңдау үшін елеулі рөл атқарады. Реттеушілік әсерді талдау әзірлеушілері баламаны қолданудан пайданы және шығасыларды айқындауы қажет, әсер етудің тікелей, сондай-ақ жанама күтілмеген әсер ету ықпалын ескеру керек. Сондай-ақ, генерацияланатын әсер неге әсер ететінін ескеру маңызды.
Әсер кәсіпкерлерге, тұтынушыларға, жұмыскерлерге, басқа әлеуметтік топтарға, жалпы экономикаға, қоғамға және мемлекетке ықпал етуі мүмкін.
Баламалы нұсқаның шығасыларын айқындау үшін, кәсіпкерлерге тиісті шығасыларды ескеруі қажет.
Бұл шығасыларды дұрыс айқындау үшін:
1) Реттеуші іс-қимылдардың құрамдас бөліктеріне бөле отырып, шығасыларды бағалау қажет. Бір реттеушілік балама бірнеше реттеушілік іс-қимылды қамти алатындығын атап өткен жөн.

2) определить частоты финансового воздействия по каждому регуляторному действию. Ежегодные или повторные издержки могут оказаться более значимыми, нежели единовременные издержки.
3) рассчитать полные издержки на соблюдение предлагаемой альтернативной меры, используя вышеприведенные данные.
4) оценить масштаб издержек или другими словами, ответить на вопрос, какому количеству субъектов частного предпринимательства необходимо соблюдать данную регуляторную альтернативу и какие издержки они при этом понесут.
Также необходимо рассмотреть относительное влияние издержек в зависимости от размера предприятия. Относительное финансовое воздействие на крупный бизнес может значительно отличаться от воздействия такой же финансовой нагрузки на малый бизнес.
Также важно рассмотреть ограничивает ли предлагаемая альтернатива коммерческую деятельность субъекта частного предпринимательства через запреты или такие меры как определение цен на отдельные товары и услуги, установление рабочих часов, размера помещения и прочее, то вероятнее всего общее воздействие подобной меры более значимо, нежели простые прямые издержки по соблюдению меры.
Выгоды определяются в виде улучшения благосостояния населения в результате применения альтернативы. Кроме того, издержки, которых удалось избежать в результате реализации государственной политики, также будут считаться выгодами.
Шаг 4: Выбор наиболее оптимальной регуляторной альтернативы.
Оптимальной регуляторной альтернативой будет та альтернатива, которая решит проблему лучше других.
Сравнение между вариантами проводится на основании базового сценария. Критерии для принятия решения по выбору наиболее оптимальной альтернативы используются такие категории:
результативность – насколько выбранные варианты достигают поставленных задач;
эффективность – насколько поставленные задачи могут быть решены при заданном уровне ресурсов или при наименьших издержках.
Основным критерием является критерий эффективности, то есть – наилучшая альтернатива генерирует наибольшие блага при наименьших издержках. Существует ряд методов для сравнения альтернатив по критерию эффективности:
анализ затрат-выгод, который используется в случае возможной конвертации в денежное измерение издержек и выгод, генерируемых каждой альтернативой. Для этой цели разработчику необходимо учитывать как экономические, так и социальные эффекты воздействия. В этом случае, критерий принятия решения – это чистые выгоды (или разница между общими выгодами и общими издержками), так, чтобы все альтернативы были классифицированы в соответствии с этим критерием;
анализ экономической эффективности, который наиболее полезен при невозможности четкого расчета или конвертации в денежное измерение выгод от использования всех альтернатив. Тем не менее, предполагается, что выгоды, генерируемые различными альтернативами, имеют аналогичную единицу измерения, хоть и не выраженную в денежном измерении. В этом случае, правило принятия решения будет сводиться к определению государственной политики, которая генерирует наименьшие издержки на единицу планируемой выгоды;
многокритериальный анализ является наилучшим вариантом, когда издержки и выгоды одинаково измеримы и неизмеримы. В данном методе аналитик одновременно определяет различные критерии для принятия решения, в отличие от только одного критерия как в случае первых двух методов. Расчет нагрузки, присваиваемый каждому критерию, определяется субъективно. Разработчикам анализа регуляторного воздействия настоятельно рекомендуется всегда ранжировать альтернативы на основании оценочных критериев. Это позволит лицам, ответственным за принятие решений, исследовать все возможные варианты. Ранжирование также позволит усовершенствовать структуру любой предлагаемой меры в целях снижения возможного негативного воздействия, определить сопутствующие меры для смягчения любых негативных эффектов и повысить вероятность наилучшего результата.
Чтобы ранжировать альтернативы, аналитику необходимо проанализировать следующее:
результативность различных альтернатив в достижении определенной задачи и представить результаты в формате четкой сравнительной таблицы;
баланс положительных и негативных воздействий, ассоциируемых с предпочтительной альтернативой и другими возможными альтернативами.
Следует начинать с ранжирования альтернатив на основании критерия результативности и таким образом определить ту альтернативу, которая наберет наивысший балл по результативности, то есть наилучшим образом отвечает требованиям поставленной задачи.
Следующим действием будет определение эффективности различных альтернатив в целях анализа издержек, ассоциируемых с реализацией государственных мер. Во многих случаях такой анализ может привести к нескольким вариантам, подходящим для реализации меры. Например, может быть обнаружено, что наиболее результативные варианты также сопряжены с более высокими издержками или, что менее результативный вариант в состоянии генерировать многие положительные побочные эффекты. Таким образом, эти аспекты результативности сопоставляются с аспектами эффективности и определяют общее ранжирование вариантов. В целях обеспечения полной прозрачности процесса необходимо четко отобразить достигнутые результаты в своем отчете, включая информацию о присуждении определенных баллов планируемым воздействиям и использованным расчетам нагрузки.
В некоторых случаях также рекомендуется учесть возможность переформулирования задач или альтернатив, или же разработать альтернативы второго порядка, чтобы более эффективно выявить основные плюсы и минусы.
В процессе выбора, необходимо подробно перечислить положительные и негативные воздействия предлагаемой меры, включая непреднамеренные побочные эффекты. Эта описание базируется на максимальном использовании количественных данных по всем переменным, по мере возможности, выраженным в отклонениях от базового сценария. Часто представляется полезным проиллюстрировать выводы в виде таблицы или графика. Важно отметить, что можно использовать неисчисляемые воздействия, чтобы дополнить общую картину.
Наиболее эффективная и результативная мера, как правило, также будет производить наивысшие чистые выгоды, и любая альтернатива, которая убедительно будет проходить этот двойной тест, будет достойна рассмотрения. Тем не менее, также важно обсудить, каким образом неисчисляемые элементы могут оказать влияние на чистую выгоду.
Шаг 5: Индикатор оценки
Описываются индикаторы и механизмы оценки выбранных и внедренных регуляторных инструментов, что дает возможность оценить их предполагаемую результативность после реализации. Такая оценка обычно называется экс-пост оценкой, и она проводится для определения результативности регулирования, и, при необходимости, нахождения альтернативных реформ, которые могли бы улучшить результаты. Экс-пост оценка полезна для обратной связи и позволяет улучшать существующие регулирования, обеспечивая результативность и эффективность регуляторных инструментов.
Индикатор является измеряемой величиной. Индикаторы обычно базируются на данных, которые измеряют проблемы, задачи или издержки исполнения регулирования. Очень важно отбирать небольшое число индикаторов по задачам и издержкам по каждому предлагаемому регуляторному инструменту, сопровождающемуся анализ регуляторного воздействия. Данным индикаторам необходимо отражать ключевую сущность регуляторного инструмента и его наиболее заметные воздействия, быть доступными и периодически измеримыми. При введении саморегулирования периодичность введения индикатора должна быть не более трех лет.
Общие виды индикаторов оценки:
количественные индикаторы: они отображаются посредством прямых измерений в фиксированных цифровых значениях (например, количество летальных исходов в результате хронических респираторных заболеваний за год);
качественные индикаторы: они отображаются через косвенно измеримые аспекты, такие как точки зрения, предположения о чем-либо (например, данные социологических опросов);
прямые индикаторы: они напрямую измеряют переменные, относящиеся к задачам или издержкам;
косвенные индикаторы: они измеряют заменитель прямой переменной, когда слишком сложно измерить прямую переменную, если такое измерение требует значительных затрат, времени или сложных расчетов.
Уполномоченным органом дается отрицательное заключение в случае неполной или некачественной подготовки анализа регуляторного воздействия и наличия логических ошибок при оценке.
Приложение 2
к Правилам проведения и использования
анализа регуляторного воздействия
регуляторных инструментов
Форма
Отчет о проведении общественных обсуждений
В рамках проекта ____________________________________________________
(наименование проекта документа)
Разработчик проекта _________________________________________________
1
Общественное обсуждение:
укажите дату информирования об их проведении, дату начала общественных обсуждений
2
Способ проведения общественного обсуждения (онлайн обсуждение, посредством форумов, совещания, опрос и так далее).
При проведении мероприятий в виде совещаний, круглых столов, форумов, опроса и других необходимо указать даты проведения и количество участвовавших.
3
С кем проводились обсуждения (перечислить все организации, в том числе государственные органы, ассоциации, предпринимателей, общественные объединения и так далее)
4
Полученные комментарии, замечания и предложения
Необходимо приложить таблицу полученных комментарий, замечаний и предложений с соответствующим решением регулирующего государственного органа /органа-разработчика по каждой позиции, протокол или итоги общественного обсуждений на интернет-ресурсе
Приложение 3
к Правилам проведения и использования
анализа регуляторного воздействия
регуляторных инструментов
Форма
Заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного
воздействия
В рамках проекта ____________________________________________________
(наименование проекта документа)
Разработчик проекта _________________________________________________
Требование/регулирование ____________________________________________
(вводимое или пересматриваемое требование/регулирование)
Заполняется уполномоченным органом
Общие параметры оценки
1
Общественное обсуждение анализа регуляторного воздействия проведено
Нет ___
Да ___, "___" _________ 201 __ г.
2
Отсутствуют один или несколько стандартных шагов в разработке анализа регуляторного воздействия
Нет ___
Да ___
(указываются шаги)
3
Отсутствие рационального смысла в одном или нескольких исполненных шагах
Нет ___
Да ___
Комментарии
4
Отсутствуют первичные данные или соответствующих ссылок на их источники
Нет ___
Да ___
(указываются шаги и части АРВ)
Оценка частей анализа регуляторного воздействия
5
Определена ли проблема и причины существования проблемы
Нет ___
Да ___
Комментарии
6
Представлены ли данные доказывающие факт существования проблемы и показывающие ее масштаб
Нет ___
Да ___
Комментарии
7
Адекватно ли сформулирована цель регулирования? Соотносится ли она с определением проблемы?
Нет ___
Да ___
Комментарии
8
Представлено ли планируемое изменение данных и временные рамки этих изменений
Нет ___
Да ___
Комментарии
9
Определены ли альтернативы
Нет ___
Да ___
10
Проведена ли презентация альтернатив и анализ их воздействия
Нет ___
Да ___
Комментарии качества
11
Анализ рейтинга предложенных альтернатив
Нет ___
Да ___
Комментарии качества
12
Определены ли индикаторы оценки заявленного регуляторного инструмента
Нет ___
Да ___
Комментарии
13
Рекомендуемая периодичность измерения индикаторов
Нет ___
Да ___
Комментарии
14
Срок проведения альтернативного анализа регуляторного воздействия

2) Әр реттеушілік іс-қимыл бойынша қаржылық әсер жиілігін айқындау қажет.
Жыл сайынғы немесе қайта шығасылар біржолғы шығасыларға қарағанда, маңыздырақ болуы мүмкін.
3) Жоғарыда келтірілген деректерді қолдана отырып, ұсынылып отырған баламалы шараны сақтауға толық шығасыларды есептеу;
4) Шығасылар ауқымын бағалау немесе басқа сөзбен айтқанда, қанша жеке кәсіпкерлік субъектісі осы реттегіш баламаны сақтауы керек және бұл ретте олар қандай шығынға ұшырайды деген сұраққа жауап беру қажет.
Сондай-ақ кәсіпорынның көлеміне байланысты шығасылардың салыстырмалы әсерін қарау қажет. Ірі бизнеске салыстырмалы қаржылық әсер мұндай қаржылық жүктеменің шағын бизнеске әсерінен елеулі өзгеше болуы мүмкін.
Сондай-ақ, ұсынылып отырған балама жеке кәсіпкерлік субъектісінің тыйымдар немесе жеке тауарлар мен қызметтерге бағаларды айқындау, жұмыс сағаттарын, ғимарат көлемін белгілеу және тағы басқа шаралар арқылы шектей ме деген мәселені қарау маңызды, мұндай шараның әсері шараны сақтау бойынша қарапайым тікелей шығасылардан неғұрлым маңызды.
Пайда баламаны қолдану нәтижесінде халықтың әл-ауқатын жақсарту түрінде айқындалады. Бұдан басқа, мемлекеттік саясатты іске асыру нәтижесінде жол берілмеген шығасылар да пайда деп саналатын болады.
4-қадам: Неғұрлым оңтайлы реттеуші баламаны таңдау.
Проблемаларды басқалардан жақсы шешетін балама оңтайлы реттегіш балама болып табылады.
Нұсқалардың арасындағы салыстыру базалық сценарий негізінде жүргізіледі. Неғұрлым оңтайлы баламаны таңдау жөнінде шешім қабылдау үшін мынадай өлшемшарттар пайданалынады:
нәтижелілік – таңдалған нұсқалар қойылған міндеттерге қаншалықты жетеді;
тиімділік – қойылған міндеттер берілген ресурстар деңгейінде немесе ең аз шығасыларда қаншалықты шешілуі мүмкін.
Тиімділік өлшемшарты негізгі өлшемшарт болып табылады, яғни – ең жақсы балама ең аз шығасылар кезінде ең үлкен игілікті жинақтайды. Баламаларды тиімділік өлшемшарты бойынша салыстырудың бірқатар әдістері бар:
шығын-пайданы талдау, ол әрбір балама бойынша жинақталатын шығасылар мен пайданы ақшалай өлшемге айырбастау мүмкін болған жағдайда қолданылады. Бұл үшін, әзірлеуші әсер етудің экономикалық және әлеуметтік жақтарын ескеру қажет. Бұл жағдайда, шешім қабылдау өлшемшарты - барлық баламалар осы өлшемшартқа сәйкес жіктелетіндей таза пайда (немесе жалпы пайда мен жалпы шығасылар арасындағы айырма);
экономикалық тиімділікті талдау, ол барлық баламаларды пайдаланғаннан түскен пайданы ақшалай өлшемге айырбастау немесе оларды нақты есептеу мүмкін емес болғанда аса пайдалы. Дегенмен, түрлі баламалардан жинақталатын пайдалардың өлшем бірлігі, ақшалай өлшемі болмаса да, ұқсас өлшем бірлігі болады. Бұл жағдайда, шешім қабылдау қағидасы жоспарланған пайданың бірлігіне ең кем шығасылар жинақталатын мемлекеттіксаясатты айқындауға әкеледі;
көп өлшемшартты талдау шығасылар мен пайда бірдей өлшенетін және өлшенбейтін кезде ең жақсы нұсқа болып табылады. Осындай әдіспен талдаушы, бірінші екі әдістер жағдайында тек бір өлшемшартқа қарағанда, шешім қабылдау үшін әртүрлі өлшемшартты бір уақытта анықтайды. Әрбір өлшемшартқа берілетін жүктемені есептеу субъективті тұрғыдан айқындалады. Реттеушілік әсерді талдаудың әзірлеушілеріне баламаларды бағалау өлшемшарты негізінде үнемі іріктеу ұсынылады. Бұл шешім қабылдауға жауапты тұлғаларға барлық ықтимал нұсқаларды зерттеуге мүмкіндік береді. Іріктеу, ықтимал теріс әсерді төмендету мақсатында кез келген ұсынылатын шараның құрылымын жетілдіруге, кез келген теріс әсерлерді жеңілдету үшін ілеспелі шараларды айқындауға және ең жақсы нәтиженің ықтималдығын арттыруға мүмкіндік береді.
Баламаларды іріктеу үшін, талдаушы:
белгілі бір міндетке қол жеткізу үшін әртүрлі баламалардың нәтижелілігі және нәтижелерді нақты салыстыру кестесі форматында көрсетуге;
ең қолайлы балама және басқа мүмкін болатын баламалармен байланыстырылатын оң және теріс әсерлер балансына талдау жасауы тиіс.
Баламаларды іріктеуді нәтижелілік өлшемшарты негізінде бастау және осылайша нәтижелілігі бойынша ең жоғары балл жинайтын, яғни қойылған тапсырманың талаптарына ең жақсы жауап беретін баламаны айқындау қажет.
Мемлекеттік шараларды іске асыра отырып байланыстырылатын шығасыларды талдау мақсатында әртүрлі баламалардың тиімділігін айқындау келесі қадам болады. Көп жағдайларда мұндай талдау шараны іске асыру үшін сәйкес келетін бірнеше нұсқаларға әкелуі мүмкін. Мысалы, ең нәтижелі нұсқалар аса жоғары шығасылармен байланысты болуы немесе ең төмен нәтиже беретін нұсқа көптеген оң жанама әсер тудыра алатыны айқындалуы мүмкін. Осылайша, нәтижеліліктің осы аспектілері тиімділік аспектілерімен салыстырылады және нұсқаларды жалпы іріктеуді анықтайды. Процестің толық ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында есепте қол жеткізілген нәтижелерді нақты көрсету керек, оған жоспарланған әсерлерге белігі бір балдарды беру туралы ақпарат пен жүктемелердің қолданылған есептеулерін қосу қажет.
Кейбір жағдайларда міндеттерді немесе баламаларды қайта тұжырымдау мүмкіндігін есепке алу немесе негізгі жақсы және жаман жақтарын тиімдірек айқындау үшін екінші реттік баламаны әзірлеу керек.
Таңдау процесінде ұсынылатын шараның оң және теріс әсерлерін абайсызда жасалған жанама әсерлерді қоса алғанда, толық санау керек. Бұл сипаттама барлық ауыспалылар, мүмкіндігі бойынша базалық сценарийден ауытқуларда көрсетілген сандық деректерді қолдануға негізделуі керек. Қорытындыны кесте немесе график түрінде көрсету жиірек пайдалы болып келеді. Жалпы көріністі толықтыру үшін саналмайтын әсерлерді де қолдануға болатынын атап өтуге болады.
Әдетте, ең тиімді және нәтижелі шара ең жоғары таза пайда әкеледі, ал осы екі есе тестіден өтетін кез келген балама қарастырудан өтуге лайықты. Дегенмен, саналмайтын элементтер таза пайдаға қалай әсер ететіндігі туралы талқылау да маңызды.
5-қадам: Бағалау индикаторы
Таңдалған және енгізілген реттегіш құралдардың болжанатын тиімділігін бағалау мүмкіндігі болу үшін іске асырғаннан кейін оларды бағалау индикаторлары мен тетіктері сипатталады. Мұндай бағалау экс-пост бағалау деп аталады және реттеу нәтижелілігін айқындау және қажет болған жағдайда нәтижелерді жақсарта алатын баламалы реформаларды табу үшін жүргізіледі. Экс-пост бағалау кері байланыс үшін пайдалы және реттегіш құралдардың нәтижелілігі мен тиімділігін қамтамасыз ете отырып, бар реттеуіштерді жақсартуға мүмкіндік береді.
Индикатор өлшенетін шама болып табылады. Индикаторлар әдетте, олар реттеуді орындау проблемаларын, міндеттерін немесе шығасыларын өлшейтін деректерге негізделеді. Реттеушілік әсерді талдауды сүйемелдейтін ұсынылатын әрбір реттегіш құрал бойынша міндеттер мен шығасылар бойынша индикаторлардың шағын санын іріктеу өте маңызды. Осы индикаторлар реттегіш құралдың басты мәні мен оның ең көрнекті әсерлерін көрсетуі және қол жетімді, кезең-кезеңімен өлшенетін болуы тиіс. Өзін-өзі реттеуді енгізу кезінде индикаторды енгізу кезеңділігі үш жылдан аспауы тиіс.
Бағалау индикаторларының жалпы түрі:
Сандық индикаторлар: олар тіркелген сандық мәндермен тікелей өлшеу арқылы көрсетіледі (мысалы, бір жылда созылмалы тыныс алу органдарының аурулары нәтижесінде қазалы жағдайлар саны);
Сапалық индикаторлар: олар, көзқарас, қандай да бір нәрсе туралы болжамдар сияқты жанама өлшенетін аспектілер арқылы көрсетіледі (мысалы, әлеуметтік сұрастыру деректері);
Тікелей индикаторлар: олар міндеттерге немесе шығасыларға қатысты ауыспалыларды тікелей өлшейді;
Жанама индикаторлар: олар, тікелей ауыспалыны өлшеу өте күрделі болған кезде, егер осындай өлшеу елеулі шығын, уақыт немесе күрделі есептеуді талап ететін болса, тікелей ауыспалыны ауыстырушыны өлшейді.
Уәкілетті орган реттеушілік әсерді талдауды толық емес немесе сапасыз дайындаған және бағалау кезінде логикалық қателер болған жағдайда теріс қорытынды береді.
Реттегіш құралдардың реттеушілік
әсерін талдауды жүргізу және
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қоғамдық талқылау жүргізу туралы есеп
___________________________________________________ жобасы шеңберінде
(құжат жобасының атауы)
Жобаның әзірлеушісі__________________________________________________
1
Қоғамдық талқылау:
– оларды өткізу туралы хабардар ету күнін, қоғамдық талқылауды бастау күнін көрсетіңіз
2
Қоғамдық талқылауды өткізу тәсілі (форумдар, кеңестер, сауалнама және т.б. арқылы онлайн талқылау).
Кеңестер, дөңгелек үстелдер, форумдар, сауалнама және басқа түрінде іс-шаралар өткізу кезінде өткізу күнін және қатысушылар санын көрсету қажет.
3
Талқылауды кім жүргізді (барлық ұйымдарды, оның ішінде, мемлекеттік органдарды, қауымдастықтарды, кәсіпкерлерді, қоғамдық бірлестіктерді және т.б. көрсету қажет)
4
Алынған түсіндірмелер, ескертулер мен ұсыныстар
Әрбір ұстанымы бойынша реттеуші мемлекеттік органның/әзірлеуші органның тиісті шешімі бар түсіндірмелер, ескертулер және ұсыныстар түрінде алынған кестені қоғамдық талқылау хаттамасын немесе интернет-ресурстағы қорытындыны қоса беру қажет.
Реттегіш құралдардың реттеушілік
әсерін талдауды өткізу және
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Реттеушілік әсерді талдау рәсімдерін сақтау туралы қорытынды
____________________________________________________жобасы шеңберінде
(құжат жобасының атауы)
Жобаны әзірлеуші ____________________________________________________
Талап/реттеу_________________________________________________________
(енгізілетін немесе қайта қарастырылатын талап/реттеу)
Уәкілетті орган толтырады
Жалпы бағалау параметрлері
1
РӘТ қоғамдық талқылау жүргізілді
Жоқ ___
Иә ___, "___"_________201__ж.
2
РӘТ әзірлеуде бір немесе бірнеше стандартты қадамның болмауы
Жоқ___
Иә ___
(қадамдар көрсетіледі)
3
Бір немесе бірнеше орындалған қадамдарда тиімді мәннің болмауы
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
4
Бастапқы дереккөздері немесе олардың мәлімет көздеріне сілтемелер жоқ
Жоқ ___
Иә ___
(РӘТ қадамдары мен бөлімдері көрсетіледі)
РӘТ бөлімдерін бағалау
5
Проблема және оның болу себептері анықталған ба
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
6
Проблеманың болу фактісін растайтын және оның ауқымын көрсететін деректер ұсынылған ба
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
7
Реттеу мақсаты сәйкесінше тұжырымдалған ба? Ол проблема анықтамасымен сәйкес келеді ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
8
Деректердің жоспарлы өзгеруі және аталған өзгерістердің уақыт шеңберлері көрсетілген бе
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
9
Баламалар анықталған ба
Жоқ ___
Иә ___
10
Баламаларға тұсаукесер және олардың әсеріне талдау жүргізілген бе
Жоқ ___
Иә ___
Сапа пікірлері
11
Ұсынылған баламалар рейтингісін талдау
Жоқ ___
Иә ___
Сапа пікірлері
12
Анықталған реттегіш құралды бағалау индикаторлары анықталған ба
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
13
Индикаторларды өлшеудің ұсынылатын кезеңділігі
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
14
Балама РӘТ жүргізу мерзімі

15 или 30 рабочих дней (нужное подчеркнуть)
15
Наличие проекта документа, предусмотренного пунктом 2 настоящих Правил
Нет ___
Да ___
Комментарии
16
Другие комментарии
Заключение:
Подпись _____________ дата "__" __________ 201 __ г.

15 және 30 жұмыс күні
(қажеттінің астын сызыңыз)
15
Осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген құжат жобасының болуы
Жоқ ___
Иә ___
Пікірлер
16
Басқа пікірлер
Қорытынды:
Қолы_____________ күні "__"__________201__ж.