Об утверждении Положения о Комиссии по этике уполномоченного органа по делам государственной службы
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 26 апреля 2016 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2016 года № 13748. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 19
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21.10.2016 № 19 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 24 Правил наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии по этике уполномоченного органа по делам государственной службы Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 31 декабря 2014 года № 89 «Об утверждении Положения о Дисциплинарной комиссии уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10180, опубликован в информационно-правовой системе «Әділет» от 5 марта 2015 года).
3. Управлению контроля в сфере государственной службы Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения
о государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра по делам государственной службы Республики Казахстан Шаимову А.А.

Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның Әдеп жөніндегі комиссиясы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2016 жылғы 26 сәуірдегі № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 мамырда № 13748 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық агенттігінің төрағасы 2016 жылғы 21 қазандағы № 19 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық агенттігінің төрағасы 21.10.2016 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидаларының 24-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның Әдеп жөніндегі комиссиясы туралы ереже бекітілсін.
2. «Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның Тәртіптік комиссиясы туралы Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 89 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10180 тіркелді, 2015 жылғы 5 наурызда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Мемлекеттік қызмет саласындағы бақылау басқармасымен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімдік баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдануы;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу туралы қорытындыны алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануы;
4) осы бұйрықтың Министрліктің ресми интернет-ресурсына орналастырылуы қамтамасыз етілсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері вице-министрі А.А. Шайымоваға жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Донаков
Утверждено
приказом Министра
по делам государственной
службы Республики Казахстан
от 26 апреля 2016 года № 87
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по этике уполномоченного органа по делам
государственной службы
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Комиссии по этике уполномоченного органа по делам государственной службы (далее - Положение) принято в соответствии с пунктом 24 Правил наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 (далее - Правила).
2. Комиссия по этике уполномоченного органа по делам государственной службы (далее - Комиссия) – постоянно действующий коллегиальный орган, создаваемый Министерством по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Министерство), для рассмотрения дисциплинарных дел в отношении административных государственных служащих категорий В-1, С-1, С-2, допустивших нарушение норм служебной этики, в том числе дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан», от 18 ноября 2015 года «О противодействии коррупции», Правилами, настоящим Положением.
2. Основные функции Комиссии
4. Основными функциями Комиссии являются:
1) рассмотрение дисциплинарных дел и выработка предложений в адрес руководителей центральных государственных органов по привлечению к дисциплинарной ответственности административных государственных служащих, указанных в пункте 2 (далее - служащие) настоящего Положения;
2) выработка мер, направленных на предупреждение коррупции и профилактику нарушений норм служебной этики, в том числе дисциплинарных проступков, дискредитирующих государственную службу.
5. Комиссия в целях осуществления функций:
1) заслушивает на своих заседаниях руководителей и иных должностных лиц центральных государственных органов, их ведомств;
2) запрашивает у правоохранительных и иных государственных органов, организаций документы, материалы и информацию;
3) вносит предложения в центральные государственные органы (кроме специальных государственных органов и Министерства обороны Республики Казахстан) о проведении служебных расследований по фактам нарушения служащими норм служебной этики, в том числе совершения дисциплинарных проступков, дискредитирующих государственную службу.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Т. Донақов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет
істері министрінің
2016 жылғы 26 сәуірдегі
№ 87 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның
әдеп жөніндегі комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органның әдеп жөніндегі комиссиясы туралы Ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану қағидаларының 24-тармағына сәйкес әзірленді (бұдан әрі - Қағидалар).
2. Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның әдеп жөніндегі комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) – Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қызмет iстерi министрлігінде (бұдан әрi - Министрлік) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған, сондай-ақ әдеп нормаларын бұзуға жол берген В-1, С-1, С-2 санаттарындағы қызметшiлерге қатысты тәртiптiк iстерді қарау үшiн құрылатын тұрақты қолданыстағы алқалы орган.
3. Комиссия өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызметі туралы», 2015 жылғы 18 қарашадағы «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» заңдарын, Қағидаларды, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның негізгі функциялары
4. Комиссияның негізгі функцияларымен:
1) осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызметшілерді (бұдан әрі - қызметші) тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөніндегі мемлекеттiк орталық органдарының басшылары атына ұсыныстар әзiрлеу және тәртіптік істерді қарастыру;
2) сыбайлас жемқорлық пен қызметтік әдеп нормаларының талаптарын бұзу бойынша, сондай-ақ мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды алдын алу жөнiнде шараларды әзiрлеу;
5. Комиссия функцияларын жүзеге асыру мақсатында:
1) өзiнің мәжiлiстерiнде мемлекеттiк орталық органдардың, олардың ведомстволарының басшыларын тыңдайды;
2) құқық қорғау және басқа мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан құжаттарды және ақпаратты сұратады;
3) орталық мемлекеттік органдарына (арнаулы мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнен басқа) қызметшілерімен әдеп нормаларының талаптарын бұзу фактілері бойынша, сондай-ақ мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасағаны бойынша Қағидалардың талаптарына сәйкес қызметтiк тексерiстер жүргiзу туралы ұсыныстар енгiзеді.

3. Организация деятельности Комиссии
6. Персональный состав Комиссии определяется Министром по делам государственной службы Республики Казахстан.
В состав Комиссии входят руководители (заместители) центральных государственных органов, в том числе правоохранительных органов, депутаты Парламента Республики Казахстан, представители неправительственных организаций и средств массовой информации, аккредитованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Число членов Комиссии должно быть нечетным и составлять не менее 7 человек, включая председателя.
7. Председателем Комиссии является Вице-министр по делам государственной службы Республики Казахстан, который:
1) возглавляет Комиссию, организует и осуществляет руководство ее работой;
2) определяет повестку дня заседаний Комиссии;
3) созывает заседания Комиссии и председательствует на них;
4) определяет докладчика по конкретному вопросу, рассматриваемому на заседании Комиссии;
5) принимает решение о проведении закрытого заседания Комиссии;
6) направляет решение Комиссии в соответствующий государственный орган;
7) по итогам проведения заседания Комиссии отчитывается перед Министром по делам государственной службы Республики Казахстан.
8. Служащие, указанные в пункте 2 настоящего Положения, не согласные с принятым Комиссией решением, обжалуют его в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Рабочим органом Комиссии является Управление контроля в сфере государственной службы Министерства (далее - Управление).
10. Секретарем Комиссии является сотрудник Управления, который:
1) ведет протокол заседания Комиссии;
2) обеспечивает делопроизводство Комиссии.
11. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается Председателем Комиссии и рассылается соответствующим государственным органам и организациям в течение трех рабочих дней со дня его принятия.
12. Рабочий орган Комиссии уведомляет членов Комиссии о дне, месте проведения заседания, его повестке и ознакамливает с соответствующими материалами за три рабочих дня до заседания Комиссии.
13. Заседания Комиссии:
1) считаются правомочными, если на них присутствует не менее трех четвертей от общего числа членов Комиссии;
2) проводятся по мере необходимости;
3) при необходимости, если рассмотрение вопросов затрагивает государственные секреты, то по решению председателя Комиссии проводятся закрытые заседания.
14. Комиссия принимает решения двумя третями голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.

3. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
6. Комиссияның жеке құрамы Мемлекеттік қызмет істері министрімен анықталады.
Комиссияның құрамына орталық мемлекеттік органдарының басшылары (орынбасарлары), соның ішінде, құқық қорғау органдарының мүшелері, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттары, үкіметтік емес ұйымдарының өкілдері және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте аккредиттелген бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді. Комиссияның дербес құрамы тақ саннан және Төрағамен қоса 7-ден кем емес мүшеден тұрады.
7. Комиссияның Төрағасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері Вице-министрі болып табылады, ол:
1) Комиссияны басқарады, оның жұмысын басшылыққа алуын іске асырады және ұйымдастырады;
2) Комиссия мәжілісінің күн тәртібін анықтайды;
3) Комиссия мәжілісін шақыртады және онда төрағалық етеді;
4) Комиссия мәжілісінде қаралатын нақты мәселе бойынша баяндаушыны анықтайды;
5) Комиссияның жабық мәжілісін өткізу туралы шешім бекітеді;
6) Комиссияның шешімін мемлекеттік органға жолдайды;
7) Комиссия отырысының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министріне баяндайды.
8. Осы Ереженiң 2-тармағында көрсетiлген қызметшiлер Комиссиямен қабылдаған шешiммен келiспеген жағдайда оған Қазақстан  Республикасының заңнамасына сәйкес шағым бере алады.
9. Комиссияның жұмыс органы Министрліктің Мемлекеттік қызмет саласындағы бақылау басқармасы (бұдан әрі - Басқарма) болып табылады.
10. Комиссияның хатшысы Министрлік Басқармасының қызметкері болып табылады, ол:
1) Комиссияның отырыс хаттамасын жүргiзедi;
2) Комиссияның іс жүргізуін қамтамасыз етеді.
11. Комиссияның шешімі Комиссия Төрағасының қолы қойылатын хаттамамен рәсімделеді және оны қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күн мерзімде тиісті мемлекеттік органдарға және ұйымдарға таратылады.
12. Комиссияның мүшелерін Комиссияның жұмыс органы мәжіліске үш жұмыс күн мерзіміне дейін мәжілістің жүргізу орны, күні, оның күн тәртібі туралы хабарланады және таныстырылады.
13. Комиссияның мәжілісі:
1) Комиссия мүшелерінің жалпы санының төрттен үші қатысып отырса заңды деп саналады;
2) қажеттiлiгiне қарай өткiзiледi;
3) қажет болған жағдайда, егер мәселелерді қарастыру мемлекеттік құпияны қозғайтын болса, онда Комиссия төрағасының шешімімен жабық отырыстар өткізіледі.
14. Комиссияның шешiмдерi мәжiлiске қатысушы Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының үштен екісімен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешушi дауыс болып табылады.

15. Сведениями о совершении дисциплинарного проступка служащими являются: обращения физических и юридических лиц, материалы правоохранительных и иных государственных органов, публикации
в средствах массовой информации, служебные записки либо представления руководителей структурных подразделений, в котором работает лицо, совершившее дисциплинарный проступок, и иные материалы.
16. До рассмотрения дисциплинарного дела на заседании Комиссии его Рабочим органом проводится служебное расследование, в ходе которого изучаются обстоятельства и сведения, имеющие отношение к делу, истребуются письменные объяснения лиц, привлекаемых к дисциплинарной ответственности.
17. Служебные расследования по фактам дисциплинарных проступков служащих, указанных в пункте 2 настоящего Положения, назначаются приказом Министра по делам государственной службы Республики Казахстан и проводятся в порядке, установленном Правилами.
При необходимости Министерство поручает проведение служебного расследования службе управления персоналом (кадровой службе) самого государственного органа.
18. Рабочим органом принимаются меры по оповещению лиц, привлекаемых к дисциплинарной ответственности, о месте и времени проведения заседания Комиссии.
Рассмотрение дисциплинарного дела на заседании Комиссии может происходить без участия лиц, привлекаемых к дисциплинарной ответственности, если они были надлежащим образом оповещены не менее чем за три рабочих дня до проведения заседания.
Надлежащим оповещением в Положении признается оповещение лица письмом по месту работы либо заказным письмом или телеграммой, при отсутствия его на работе, которые вручаются ему лично или кому-то из совместно проживающих с ним совершеннолетних членов семьи под расписку, либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова.
19. Рассмотрение дисциплинарного дела на заседании Комиссии приостанавливаются на период:
1) временной нетрудоспособности служащего;
2) нахождения служащего в отпуске или командировке;
3) освобождения служащего от исполнения своих должностных обязанностей на время выполнения им государственных или общественных обязанностей;
4) нахождения служащего на подготовке, переподготовке, курсах повышения квалификации и стажировке;
5) обжалования служащим в судебном порядке актов государственных органов о совершении им дисциплинарного проступка.
20. По результатам рассмотрения дисциплинарного дела, Комиссия выносит одно из следующих решений:
1) о направлении рекомендации руководителю соответствующего государственного органа о наложении дисциплинарного взыскания и его виде;

15. Мемлекеттік әкімшілік қызметшiнiң терiс қылық жасауы туралы мәлiметтер: жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, құқық қорғау және өзге мемлекеттiк органдардың материалдары, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар, қызметтiк жазбахаттар не тәртіптік теріс қылық жасаған адам жұмыс істейтін мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері басшыларының ұсынымдары және өзге де материалдар болып табылады.
16. Тәртіптік іс Комиссияның отырысында қаралғанға дейін оның хатшылығы қызметтік тексеру жүргізеді, оның барысында iске қатысы бар мән-жайлар мен мәлiметтер зерделенедi, тәртiптiк жауаптылыққа тартылатын адамдардан жазбаша түсiнiктемелер талап етiледi.
17. Осы Қағиданың 2-тармағында көрсетілген қызметшiлердiң тәртiптiк терiс қылықтары фактілері бойынша қызметтiк тексерулер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қызмет iстерi министрінің бұйрығымен тағайындалады және осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен жүргiзіледi.
Министрлік қажет болған жағдайда қызметтік тексеруді сол мемлекеттік органның персоналды басқару қызметіне (кадр қызметі) тапсыруы мүмкін.
18. Хатшылық тәртiптiк жауапкершiлiкке тартылатын адамдарды Комиссия отырысының орны мен өткiзiлетiн уақыты туралы хабарландыру жөнiнде шаралар қабылдайды.
Тәртiптiк Кеңестің отырысында тәртiптiк iс, егер тәртiптiк жауапкершiлiкке тартылатын адамдар отырыс өткiзілгенге дейiн үш жұмыс күн бұрын тиісінше хабарландырылса, олардың қатысуынсыз қаралуы мүмкiн.
Осы Ережеде тиісінше хабарлау деп мемлекеттік әкімшілік қызметшіні тікелей өзіне жұмыс орны бойынша хатпен немесе онымен бірге тұрып жатқан кәмелетке толған отбасы мүшелерінің біріне қолын қойғызып, не хабарлаудың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, тапсырыс хатпен немесе жеделхатпен табыс етілетін хабарлау танылады.
19. Комиссия мәжілісінде тәртіптік істер келесідей себептерде тоқтатылады:
1) қызметшінің уақытша еңбекке жарамсыздығында;
2) қызметшінің демалыста немесе iссапарда болу кезеңiнде;
3) қызметшінің мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындау уақытында өзінің лауазымдық міндеттерін орындаудан босатылғанда;
4) қызметшінің даярлауда, қайта даярлауда, біліктілігін арттыру курстарында және тағылымдамада болғанында;
5) қызметшінің тәртіптік теріс қылық жасағаны туралы мемлекеттік органдардың актілеріне оның сот тәртібімен шағым жасауы кезеңінде.
20. Тәртiптiк iстi қарау қорытындылары бойынша Комиссия мынадай шешiмдердің бiрiн шығарады:
1) тәртіптік жазаны қолданудың және оның түрi туралы ұсынысты тиісті мемлекеттiк органның басшысына жолдау туралы;

2) о прекращении дисциплинарного дела, в случаях предусмотренных пунктом 21 настоящего Положения;
3) о направлении документов и материалов в соответствующий правоохранительный или иной уполномоченный орган при наличии в действиях государственного служащего признаков уголовного либо административного правонарушения.
21. Дисциплинарное дело прекращается в случаях:
1) истечения сроков наложения дисциплинарного взыскания, предусмотренных законодательством о государственной службе;
2) отсутствия в действиях служащего признаков дисциплинарного проступка.
22. Руководителями государственных органов решение о наложении взыскания принимается в соответствии с пунктом 39 Правил.

2) осы Ереженің 21-тармағында көрсетілген жағдайларда тәртiптiк iстi тоқтату туралы;
3) мемлекеттiк қызметшiнің iс-әрекеттерiнде қылмыс белгiлерi немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар болған жағдайда құжаттар мен материалдарды тиісті құқық қорғау органдарына немесе басқа уәкiлеттi органына жолдау туралы.
21. Келесі жағдайларда тәртiптiк iс тоқтатылады:
1) мемлекеттік қызмет туралы заңнамамен қарастырылған тәртiптiк жаза қолданудың мерзiмдерi өткенде;
2) тәртiптiк терiс қылық құрамы болмағанда.
22. Мемлекеттік органдардың басшыларымен Комиссияның ұсынымы бойынша жаза қолдану туралы шешім Ереженің 39-тармағына байланысты қарастырылады.