О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 412 "Об утверждении модельных контрактов по видам недропользования"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2016 года № 13759. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 412 "Об утверждении модельных контрактов по видам недропользования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11167, опубликованный 12 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в модельном контракте на разведку, утвержденном указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. При проведении операций по разведке недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Количество казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий состав
специалисты с
ВО и СПО
квалифицированные рабочие
1 год
2 год
...
(при оценочных работах)
Требования настоящего пункта не распространяются на руководителей, менеджеров и специалистов, являющихся иностранными гражданами, привлеченных в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с пунктом 23 настоящего модельного контракта.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"Жер қойнауын пайдалану түрлері бойынша модельдік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 412 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 1 маусымда № 13759 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдалану түрлері бойынша модельдік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар мен даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 412 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11167 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген барлауға арналған модельдік келісімшартта:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қазақстан Республикасының көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегеріле отырып, жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде қолданатын, бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
23-1. Қазақстандық кадрлардың саны жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санынан пайыздық қатынаста мердігерлік және субмердігерлік жұмыстарға тартылған персоналды қоса алғанда, басшылық құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__% құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
жыл
Басшылық құрам
ЖБ және ОКБ бар мамандар
білікті жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
Осы тармақтың талаптары осы модельдік келісімшарттың23-тармағына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған, шетел азаматтары болып табылатын басшыларға, менеджерлер мен мамандарға қатысты таралмайды.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Закуп товаров и работ (услуг) при проведении разведки должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении работ (услуг) недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту при проведении операций по разведке должен составлять ____ процентов по отношению к работам (услугам), в том числе по годам:
Год
Работы (услуги)
1 год
2 год
(при оценочных работах)
";
часть четвертую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ является фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 52 изложить в следующей редакции:
"1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в работах (услугах) в размере одного % от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Расходы по приобретению работ (услуг), используемых при проведении операций по разведке, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:

"26. Барлау жүргізу кезінде тауарларды және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Жер қойнауын пайдаланушы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезінде, егер осы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, теміржол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезеңде келісімшарт бойынша жергілікті қамту мөлшері жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) қатынасы бойынша ______ пайызды құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
Жұмыстар (көрсетілетін қызметтер)
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
";
28-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемені орындау жер қойнауын пайдаланушының, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты емес, қосылған құны жоғары өнімді (қайта жасалуы жоғары) алуға бағытталған жұмыстарға, экология, еңбекті қорғау, жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, өндірістік қызмет шеңберінде (технологиялық цикл) энергия үнемдеу саласындағы зерттеулерге жұмсаған нақты шығыстар және "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстар болып табылады";
52-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұмыстарда (көрсетілетін қызметтерде) жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасынан 1 % мөлшерінде;";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иеленудің тәртібі бұзыла отырып сатып алынған жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иелену жөніндегі шығыстар құзыретті орган келісімшарттық міндеттемелерді жер қойнауын пайдаланушының орындауы ретінде есепке алатын шығыстарынан алып тасталады.
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"54. Для целей пункта 53 настоящей главы учитывается стоимость работ (услуг), приобретение которых осуществлено недропользователем с нарушением установленных настоящим контрактом и Законом требований к порядку закупка таких работ (услуг), в которых доля местного содержания не соответствует требованиям пункта 26 главы 7 контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных работ (услуг) местного содержания.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части местного содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок работ (услуг), а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не является конфиденциальной.";
приложение 1 к модельному контракту на разведку дополнить строкой следующего содержания:
"
16.
Инвестиции, всего
тыс. тенге
";
в модельном контракте на добычу, утвержденном указанным приказом:
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Рабочая программа на добычу является обязательной частью контракта согласно приложению к настоящему модельному контракту и содержит обязательства недропользователя, необходимые для достижения инвестиционных проектных показателей.
Рабочая программа также должна включать мероприятия, необходимые для достижения основных проектных показателей, с распределением по годам и указанием необходимых затрат.
Рабочая программа к контракту на добычу подземных вод, лечебных грязей, общераспространенных полезных ископаемых, твердых полезных ископаемых составляется на основании проектных документов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. По твердым полезным ископаемым, общераспространенным полезным ископаемым, подземным водам и лечебным грязям проекты изменений и (или) дополнений к утвержденным проектам не составляются в случае, если объемы добычи, определенные утвержденными проектами, изменяются менее чем на двадцать процентов в физическом выражении от утвержденных проектных показателей.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. При проведении операций по добыче недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.";

"54. Осы тараудың 53-тармағының мақсаттары үшін жергілікті қамту үлесі келісімшарттың 7-тарауы 26-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу тәртібіне осы келісімшартта және Заңда белгіленген талаптарды бұза отырып, жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды жүзеге асырған жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны ескеріледі. Бұл ретте көрсетілген көлемнен жергілікті қамтудың сатып алынған нақты жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) құны шегеріледі.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Жергілікті қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына қатысты, жер қойнауын пайдаланушының жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуды жоспарлауы және өткізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға шығындар және өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығындары туралы ақпарат құпия болып табылмайды.
барлауға арналған моделдік келісімшартқа 1-қосымша мынадай тармақпен толықтырылсын:
"
16.
Инвестициялар, барлығы
мың теңге
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген өндіруге арналған модельдік келісімшартта:
14-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Өндіруге арналған жұмыс бағдарламасы осы модельдік келісімшартқа қосымшаға сәйкес келісімшарттың міндетті бөлігі болып табылады және инвестициялық жобалық көрсеткіштерге қол жеткізу үшін қажетті жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы негізгі жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті іс-шараларды жылдар бойынша бөліп және қажетті шығындарды көрсете отырып қамтуға тиіс.
Жер асты суларын, емдік балшықты, кең таралған пайдалы қазбаларды, қатты пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы жобалық құжаттар негізінде жасалады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Егер бекітілген жобаларда айқындалған өндіру көлемдері бекітілген жобалау көрсеткіштерінен нақты мәнде жиырма пайыздан аз өзгерсе, қатты пайдалы қазбалар, кең таралған пайдалы қазбалар, жер асты сулары мен емдік балшық бойынша бекiтiлген жобаларға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар жобалары жасалмайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.";

дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. Количество казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий
состав
специалисты с
ВО и СПО
квалифицированные рабочие
1 год
2 год
...
(при оценочных работах)
Требования настоящего пункта не распространяются в отношении руководителей, менеджеров и специалистов, являющихся иностранными гражданами, привлеченных в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с пунктом 24 настоящего модельного контракта.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Закуп товаров и работ (услуг) при осуществлении добычи должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении работ (услуг) недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту при проведении операций по добыче должен составлять ____ процентов по отношению к работам (услугам), в том числе по годам:
Год
Работы (услуги)
1 год
2 год
(при оценочных работах)
";
часть четвертую пункта 29 изложить в следующей редакции:
"Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ является фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";

мынадай мазмұндағы 24-1-тармақпен толықтырылсын:
"24-1. Қазақстандық кадрлардың саны жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санынан пайыздық қатынаста мердігерлік және субмердігерлік жұмыстарға тартылған персоналдарды қоса алғанда, басшылық құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__% құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
жыл
Басшылық құрам
ЖБ және ОКБ бар мамандар
білікті жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
Осы тармақтың талаптары осы модельдік келісімшарттың 24-тармағына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған, шетел азаматтары болып табылатын басшыларға, менеджерлер мен мамандарға қатысты таралмайды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Өндіруді жүзеге асыру кезінде тауарларды және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Жер қойнауын пайдаланушы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезінде, егер осы жұмыстар (көрсетілген қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, теміржол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте, өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезеңде келісімшарт бойынша жергілікті қамту мөлшері жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) қатынасы бойынша ______ пайызды құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
Жұмыстар (көрсетілетін қызметтер)
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
";
29-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемені орындау жер қойнауын пайдаланушының, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты емес, қосылған құны жоғары өнімді (қайта жасалуы жоғары) алуға бағытталған жұмыстарға, экология, еңбекті қорғау, жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, өндірістік қызмет шеңберінде (технологиялық цикл) энергия үнемдеу саласындағы зерттеулерге жұмсаған нақты шығыстар және "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстар болып табылады";

подпункт 1) пункта 50 изложить в следующей редакции:
"1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в работах (услугах) в размере одного процента от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Расходы по приобретению работ (услуг), используемых при проведении операций по добыче, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Для целей пункта 51 настоящей главы учитывается стоимость работ (услуг), приобретение которых осуществлено недропользователем с нарушением установленных настоящим контрактом и Законом требований к порядку закупка таких работ (услуг), в которых доля местного содержания не соответствует требованиям пункта 27 главы 7 контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных работ (услуг) местного содержания.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части местного содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок работ (услуг), а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не является конфиденциальной.";
в модельном контракте на совмещенную разведку и добычу, утвержденном указанным приказом:
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При проведении операций по разведке и (или) добычи недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.";

50-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұмыстарда (көрсетілетін қызметтерде) жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасынан 1 % мөлшерінде;";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иеленудің тәртібі бұзыла отырып сатып алынған жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иелену жөніндегі шығыстар құзыретті орган келісімшарттық міндеттемелерді жер қойнауын пайдаланушының орындауы ретінде есепке алатын шығыстарынан алып тасталады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Осы тараудың 51-тармағының мақсаттары үшін жергілікті қамту үлесі келісімшарттың 7-тарауы 27-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу тәртібіне осы келісімшартта және Заңда белгіленген талаптарды бұза отырып, жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды жүзеге асырған жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны ескеріледі. Бұл ретте, көрсетілген көлемнен жергілікті қамтудың сатып алынған нақты жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) құны шегеріледі.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Жергілікті қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына қатысты, жер қойнауын пайдаланушының жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуды жоспарлауы және өткізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға шығындар және өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығындары туралы ақпарат құпия болып табылмайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген бірлесіп барлауға және өндіруге арналған модельдік келісімшартта:
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.";

дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Количество казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий
состав
специалисты с
ВО и СПО
квалифицированные рабочие
1 год
2 год
...
(при оценочных работах)
Требования настоящего пункта не распространяются в отношении руководителей, менеджеров и специалистов, являющихся иностранными гражданами, привлеченных в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с пунктом 28 настоящего модельного контракта.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Закуп товаров и работ (услуг) при проведении разведки и добычи должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении работ (услуг) недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту в период разведки должен составлять ____ процентов по отношению к работам (услугам), в том числе по годам:
Год
Работы (Услуги)
1 год
2 год
(при оценочных работах)
часть четвертую пункта 33 изложить в следующей редакции:
"Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ является фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";

мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Қазақстандық кадрлардың саны жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санынан пайыздық қатынаста мердігерлік және субмердігерлік жұмыстарға тартылған персоналдарды қоса алғанда, басшылық құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімі, бар мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__% құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
жыл
Басшылық құрам
ЖБ және ОКБ бар мамандар
білікті жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
Осы тармақтың талаптары модельдік келісімшартың 28-тармағына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған, шетел азаматтары болып табылатын басшыларға, менеджерлер мен мамандарға қатысты таралмайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Барлау және өндіруді жүзеге асыру кезінде тауарларды және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Жер қойнауын пайдаланушы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезінде, егер осы жұмыстар (көрсетілген қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, теміржол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте, барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезеңде келісімшарт бойынша жергілікті қамту мөлшері жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) қатынасы бойынша ______ пайызды құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
Жұмыстар (көрсетілетін қызметтер)
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
33-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемені орындау жер қойнауын пайдаланушының, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты емес, қосылған құны жоғары өнімді (қайта жасалуы жоғары) алуға бағытталған жұмыстарға, экология, еңбекті қорғау, жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, өндірістік қызмет шеңберінде (технологиялық цикл) энергия үнемдеу саласындағы зерттеулерге жұмсаған нақты шығыстар және "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстар болып табылады";

подпункт 1) пункта 57 изложить в следующей редакции:
1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в работах (услугах) в размере одного процента от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Расходы по приобретению работ (услуг), используемых при проведении операций по разведке и добычи, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Для целей пункта 58 настоящей главы учитывается стоимость работ (услуг), приобретение которых осуществлено недропользователем с нарушением установленных настоящим контрактом и Законом требований к порядку закупка таких работ (услуг), в которых доля местного содержания не соответствует требованиям пункта 31 главы 7 контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных работ (услуг) местного содержания.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части местного содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок работ (услуг), а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не является конфиденциальной.";
в модельном контракте на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, утвержденном указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При проведении операций по эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

57-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұмыстарда (көрсетілетін қызметтерде) жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасынан 1 % мөлшерінде;";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иеленудің тәртібі бұзыла отырып сатып алынған жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иелену жөніндегі шығыстар құзыретті орган келісімшарттық міндеттемелерді жер қойнауын пайдаланушының орындауы ретінде есепке алатын шығыстарынан алып тасталады.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Осы тараудың 58-тармағының мақсаттары үшін жергілікті қамту үлесі келісімшарттың 7-тарауы 31-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу тәртібіне осы келісімшартта және Заңда белгіленген талаптарды бұза отырып жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды жүзеге асырған жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны ескеріледі. Бұл ретте, көрсетілген көлемнен жергілікті қамтудың сатып алынған нақты жұмыстардың (көрсетілетін қызметтерге) құны шегеріледі.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Жергілікті қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына қатысты, жер қойнауын пайдаланушының жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуды жоспарлауы және өткізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға шығындар және өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығындары туралы ақпарат құпия болып табылмайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшартта:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Закуп товаров и работ (услуг) при проведении строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении работ (услуг) недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Расходы по приобретению работ (услуг), используемых при проведении операций по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части местного содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок работ (услуг), а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не является конфиденциальной.".
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Токтабаев Т.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;

"17. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалануды жүргізу кезінде тауарларды және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Жер қойнауын пайдаланушы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезінде, егер осы жұмыстар (көрсетілген қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, теміржол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операцияларды жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді иеленудің белгілеген тәртібі бұзыла отырып, сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді иелену жөніндегі шығыстар құзыретті орган келісімшарттық міндеттемелерді жер қойнауын пайдаланушының орындауы ретінде есепке алатын шығыстарынан алып тасталады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жергілікті қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына қатысты, жер қойнауын пайдаланушының тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жоспарлауы және өткізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға шығындар және өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығындары туралы ақпарат құпия болып табылмайды.".
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті (Т.С. Тоқтабаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электронды түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ Е. Сагадиев
"___" _________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
"___" _________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
"___" _________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
28 апреля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ К. Бозумбаев
"___" _________ 2016 года

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_________ Е. Сағадиев
2016 жылғы "___"_________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_________ Т. Дүйсенова
2016 жылғы "___"_________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы "___"_________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2016 жылғы 28 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
__________ Қ. Бозымбаев
2016 жылғы "___"_________