Об утверждении Правил проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2016 года № 13760.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – Правила).
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 3) пункта 3 Правил, который вводится в действие с 17 июля 2016 года.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
______________________ Е. Досаев
29 апреля 2016 год
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2016 года № 401
Правила
проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других
изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней

Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 401 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 1 маусымда № 13760 болып тіркелді.
"Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 4-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б. Қанешев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін баспа және электрондық түрде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне кіргізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсына және мемлекеттік органдардың интранет-порталына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 17 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін, Қағидаларының 3-тармағы 3) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2016 жылғы "__" _________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 28 сәуірдегі
№ 401
бұйрығымен бекітілген
Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу қағидалар

1. Общие положения
1. Настоящее Правила проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Положениями о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза драгоценных камней, драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования" (далее – Положения к Решению Коллегии) и подпунктом 5) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" и определяют порядок проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) драгоценные камни – природные алмазы, изумруды, рубины, сапфиры и александриты, а также природный жемчуг в сыром (естественном) и обработанном виде. К драгоценным камням приравниваются уникальные янтарные образования;
2) экспертиза драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – экспертиза) - организация и проведение испытаний, осуществляемых уполномоченными организациями, включающие идентификацию драгоценных камней и опробование драгоценных металлов в ювелирных и других изделиях из драгоценных металлов и драгоценных камней, проверку подлинности оттисков пробирных клейм;
3) идентификация драгоценных камней – установление соответствия классификационных и стоимостных характеристик драгоценных камней требованиям нормативно-технической документации;
4) драгоценные металлы – золото, серебро, платина и металлы платиновой группы палладий, иридий, родий, рутений и осмий в любом состоянии и виде;
5) ювелирные и другие изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – ювелирные и другие изделия) – изделия, за исключением монет из драгоценных металлов, изготовленные из драгоценных камней, драгоценных металлов и их сплавов с использованием различных видов художественной обработки, со вставками из драгоценных камней и других материалов природного или искусственного происхождения либо без них, применяемые в качестве различных украшений, утилитарных предметов быта и (или) для культовых и декоративных целей;
6) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся с заявкой на проведение экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының "Бейтарифтік реттеу шаралары туралы" 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Алқа шешіміне ережелер) асыл тастарды, бағалы металдары бар бағалы металдарды және шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге және "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 4-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) асыл тастар - табиғи алмастар, зубәржаттар, лағылдар, жақұттар және александриттер, сондай-ақ шикі (табиғи) және өңделген түрдегі табиғи інжу. Асыл тастарға бірегей кәріптас түзілімдері теңестіріледі;
2) асыл тастардың, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардың сараптамасы (бұдан әрі - сараптама) - асыл тастарды сәйкестендіруді және бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардағы бағалы металдарды сынамалауды, сынамалау таңбалары бедерлерінің төлнұсқалығын тексеруді қамтитын, уәкілетті ұйымдар жүзеге асыратын сынақтарды ұйымдастыру және жүргізу;
3) асыл тастарды сәйкестендіру - асыл тастардың сыныптамалық және құндық сипаттамаларының нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін белгілеу;
4) бағалы металдар - кез келген күйдегі және түрдегі алтын, күміс, платина және платина тобындағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий);
5) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдар (бұдан әрі - зергерлік және басқа да бұйымдар) - бағалы металдардан жасалған монеталарды қоспағанда, асыл тастардан және табиғи немесе жасанды жолмен алынған басқа да материалдардан жасалған көздері бар не онсыз, әртүрлі көркемдік өңдеу түрлерін пайдалана отырып, асыл тастардан, бағалы металдардан және олардың қорытпаларынан жасалған, әртүрлі әшекейлер, тұрмыстық кәдеге жарататын заттар ретінде және (немесе) діни әрі декоративтік мақсаттарда қолданылатын бұйымдар;
6) өтініш беруші — асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізуге өтініммен жүгінген жеке немесе заңды тұлғалар;

6-1) заявка – электронный документ, который формируется, подается и подписывается электронной цифровой подписью посредством информационной системы технического регулирования;
7) проба – количество массовых частей чистого драгоценного металла в тысяче массовых частей сплава драгоценного металла;
8) опробование – определение или подтверждение пробы драгоценных металлов, ювелирных и других изделий установленными методами;
9) пробирное клеймо – знак установленного образца, наносимый на ювелирные и другие изделия, удостоверяющий пробу драгоценного металла в таких изделиях;
10) анализ – определение химического состава металла и его сплава, из которых изготовлено изделие, в том числе путем применения методов, предусматривающих разрушение этого изделия;
11) клеймение – нанесение оттиска пробирного клейма на ювелирные и другие изделия;
12) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий;
13) уполномоченная организация – юридическое лицо, аккредитованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия на проведение экспертизы.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
2. Порядок проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных
и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней
3. Заявители обращаются в уполномоченную организацию посредством информационной системы технического регулирования для проведения экспертизы в добровольном порядке.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
4. Не подлежат приему на проведение экспертизы ювелирные и другие изделия без оттисков именников, изготовленные на территории Республики Казахстан.
5. Для проведения экспертизы заявитель подает в уполномоченную организацию заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
6. В заявке указываются все дефекты, имеющиеся в драгоценных камнях, ювелирных и других изделиях, количество отсутствующих камней (вставок), в случае их отсутствия, без указания вида камней.

6-1) өтінім - техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырылатын, берілетін және электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылатын электрондық құжат;
7) сынама — бағалы металл қорытпасының мың массалық бөлігіндегі таза бағалы металдың массалық бөліктерінің саны;
8) сынамалау - бағалы металдардың, зергерлік және басқа да бұйымдардың сынамасын белгіленген әдістермен айқындау немесе растау;
9) сынамалық таңба - зергерлік және басқа да бұйымдарға салынатын, осындай бұйымдардағы бағалы металл сынамасын куәландыратын белгіленген үлгідегі белгі;
10) талдау — бұйым дайындалған метал мен оның қорытпасының химиялық құрамын, оның ішінде осы бұйымның бұзылуын қарастыратын әдістерді қолдану жолымен айқындау;
11) таңбалау - зергерлік және басқа да бұйымдарға сынамалық таңба бедерін салу;
12) уәкілетті орган - бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заннамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) уәкілетті ұйым — Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес сараптама жүргізуге аккредиттелген заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу тәртібі
3. Өтініш берушілер уәкілетті ұйымға сараптаманы ерікті түрде жүргізу үшін техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы жүгінеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасының аумағында дайындалған, атаулы таңба бедерінсіз зергерлік және басқа да бұйымдар сараптама жүргізуге қабылдауға жатпайды.
5. Сараптама жүргізу үшін өтінім беруші уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Өтінімде асыл тастар, зергерлік және басқа да бұйымдарда бар барлық ақаулар, олар жоқ болған жағдайда, тастардың түрін көрсетпей, жоқ тастардың (көздердің) саны көрсетіледі.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
7. Приемка драгоценных камней, ювелирных и других изделий для проведения экспертизы осуществляется в помещении уполномоченной организации в присутствии заявителя.
8. Взвешивание драгоценных камней, ювелирных и других изделий при приеме и выдаче производится на сертифицированных весах, зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений, обеспечивающих необходимую точность взвешивания:
1) для золотых, платиновых и металлов платиновых групп изделий - до 0,01 грамма, серебряных – до 0,1 грамма;
2) драгоценные камни взвешиваются с точностью до 0,01 карата.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
9. Экспертиза проводится комиссией в составе не менее трех работников уполномоченной организации. Комиссия создается уполномоченной организацией.
10. Экспертиза осуществляется следующим образом:
1) визуальный осмотр путем сверки партии драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, на соответствие данным, указанным в сопроводительной документации, в том числе нормативной технической и (или) технической документации;
2) взвешивание;
3) идентификация драгоценных камней;
4) опробование ювелирных и других изделий на пробирном камне с использованием пробирных игл и химических реактивов;
5) определение химического состава сплава рентгенофлуоресцентным (купелирования с контрольным чеком, потенциометрическим, химическим) методом.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
11. Проверка оттисков пробирных клейм в целях установления идентичности и соответствия оттиска на ювелирных и других изделиях, оттиску пробирного клейма производится путем сравнения, отличительных элементов пробирных клейм, рассматривания изображения оттисков на фотографии с использованием оптических приборов.
12. Проверка оттисков именников на ювелирных и других изделиях осуществляется в целях определения принадлежности именников и года производства изделий, путем рассматривания оттисков именников на изделиях и их сравнения с оттисками и/или изображениями именников.
13. Для изделий, из драгоценных металлов, подлежащих клеймению, устанавливаются следующие минимальные значения установленных проб:
850 - для сплавов платины;
375 - для сплавов золота;
500 - для сплавов палладия;
750 - для сплавов серебра.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Сараптама жүргізу үшін асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды қабылдау уәкілетті ұйымның үйжайында өтініш беру қатысуымен жүзеге асырылады.
8. Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды қабылдау және беру кезінде өлшеудің қажетті дәлдігін қамтамасыз ететін және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген сертификатталған таразыларда жүргізіледі:
1) алтын, платина және платиналық топтағы металдар бұйымдары үшін - 0,01 граммға дейін, күміс - 0,1 граммға дейін;
2) асыл тастар 0,01 каратқа дейінгі нақты өлшенеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Сараптаманы уәкілетті ұйымның құрамында кемінде үш жұмыскерін тұратын комиссия жүргізеді. Комиссияны уәкілетті орган құрады.
10. Сараптама мынадай жолмен жүзеге асырылады:
1) Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдар партиясының ілеспе құжаттарда, оның ішінде нормативтік техникалық және (немесе) техникалық құжаттамада көрсетілген деректерге сәйкестігін салыстыру жолымен көзбен шолып қарап-тексеру;
2) өлшеу;
3) асыл тастарды сәйкестендіру;
4) зергерлік және басқа да бұйымдарды сынамалық таста сынама инелерді және химиялық реактивтерді қолдана отырып сынамалау;
5) қорытпаның рентгенофлуоресценттік (бақылау чекпен купелирендіру, потенциометриялық, химиялық) әдіспен химиялық құрамын анықтау.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Зергерлік және басқа да бұйымдарда бедердің сынама таңбасына ұқсастығын және белдісіне сәйкестігін белгілеу мақсатында сынама таңбаларының белгілерін тексеру сынама таңбаларының ерекше элементтерін салыстыру, оптикалық аспаптарды пайдалана отырып фотосуреттегі бедер бейнесін қарау жолымен жүргізіледі.
12. Атаулы таңбаның тиістілігін және бұйымның өндірілу жылын анықтау мақсатында зергерлік және басқа да бұйымдардағы атаулы таңба белгілеріне тексеру бұйымдардағы атаулы таңбалардың белгілерін қарау және олардың атаулы таңба белгілерімен және/немесе бейнелерімен салыстыру жолымен жүргізіледі.
13. Таңбалауға жататын бағалы металдардан жасалған бұйымдар үшін бейнеленген сынамалардың мынадай ең кіші мәндері белгіленеді:
платина қорытпалары үшін - 850;
алтын қорытпалары үшін - 375;
палладий қорытпалары үшін - 500;
күміс қорытпалары үшін - 750.

14. Подлежат клеймению ювелирные и другие изделия, представляющие собой сочетание драгоценных металлов с разъемными и (или) отделимыми частями из недрагоценных металлов либо частями из недрагоценных металлов.
15. Парные изделия и (или) изделия состоящие из двух тождественных частей (серьги, запонки, портсигары) клеймятся на обеих частях основным клеймом соотвествующего металла и пробы.
16. Второстепенные и дополнительные части изделий, если они являются разъемными и легко отделимыми, не припаянными к основной части изделия, клеймятся дополнительным клеймом соотвествующей пробы. Изделия с припаянными и неотделимыми второстепенными и дополнительными частями одного сплава рассматриваются как единое целое изделие и клеймятся только на основной части изделия основным клеймом соответствующего металла и пробы.
17. Изделия, состоящие из частей одного драгоценного металла, но разных проб, клеймятся на основной части основным клеймом соотвествующего металла и пробы, а на второстепенных и дополнительных частях – дополнительным клеймом соотвествующего металла и пробы.
18. Изделия, отдельные части которых изготовлены из различных драгоценных металлов, клеймятся на основной части основным клеймом соотвествующего металла и пробы, а на второстепенных и дополнительных частях – дополнительным клеймом соотвествующего металла и пробы.
19. При невозможности нанесения дополнительного клейма на второстепенных и дополнительных частях, в случаях, указанных в пунктах 17 и 18 настоящих Правил, это клеймо ставится на основной части изделия рядом с основным клеймом.
20. В тех случаях, когда предъявленные для клеймения изделия или отдельные их части не соответствуют заявленной пробе, они клеймятся клеймом ближайшей низшей установленной пробы с согласия заявителя. При отсутствии согласия - изделия выдаются заявителю в неклейменном виде.
21. Ювелирные и другие изделия клеймятся единым пробирным клеймом Республики Казахстан с изображением символа "Головы барса", международной аббревиатуры Казахстан "KZ" с кодами уполномоченных организаций, которые присваивается при получении аттестации аккредитации согласно приложению 2 к настоящим Правилам, их оттиски предоставляются в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
22. Выбор метода клеймения осуществляется уполномоченной организацией и зависит от особенностей предъявляемых изделий.
23. В частях из недрагоценных металлов ставится оттиск знака "металл", либо аналогичного ("мет", "нерж", "steel", "мельх") или специальное обозначение металла, отчеканенное механически или выгравированное.

14. Бағалы емес металдардан ажырайтын және (немесе) бөлінетін бөліктері бағалы металдар немесе бағалы емесе металдардан тұратын бөліктері бағалы металдардың үйлесімдігін білдіретін зергерлік және басқа да бұйымдар таңбалауға жатады.
15. Жұп бұйымдар және (немесе) екі бірдей бөліктерден тұратын бұйымдар (сырғалар, ілмектер, темекі сауыттар) тиісті металдың немесе сынаманың негізгі таңбасымен екі бөлігінде де таңбаланады.
16. Бұйымның екінші кезекті немесе қосымша бөліктері, егер олар ажырайтын және оңай бөлінетін, бұйымның негізгі бөлігіне дәнекерленбеген болса, тиісті сынаманың қосымша таңбасымен таңбаланады. Дәнекерленген және бөлінбейтін екінші кезекті және бір қорытпаны қосымша белшектері бар бұйымдар біртұтас бұйым ретінде қарастырылады және бұйымның негізгі бөлігіне ғана тиісті металдың және сынаманың негізгі таңбасымен таңбаланады.
17. Бір бағалы металл бөлігінен тұратын, бірақ сынамасы әртүрлі бұйымдар негізгі бөлікке тиісті металдың және сынаманың негізгі таңбасымен, ал екінші кезекті және қосымша бөліктерге — тиісті металдың және сынаманың таңбасымен таңбаланады.
18. Жеке бөліктері әртүрлі бағалы металдардан жасалған бұйымдар, негізгі бөлігіне тиісті металдың және сынаманың негізгі таңбасымен, екінші кезекті және қосымша бөліктеріне - тиісті металл және сынаманың таңбасымен таңбаланады.
19. Екінші кезекті және қосымша бөліктерге қосымша таңбаны салу мүмкіндігі болмаған кезде осы Қағидалардың 17 және 18-тармақтарында көрсетілген жағдайларда, бұл таңба бұйымның негізгі бөлігіне негізгі таңбаның жанына қойылады.
20. Таңбалауға ұсынылған бұйымдар және олардың жеке бөліктері мәлімделген сынамаға сәйкес келмеген жағдайларда, олар иесінің келісімімен жақын төменгі белгіленген сынама таңбасымен таңбаланады. Келісім болмаған кезде — бұйымдар иесіне таңбаланбаған түрде беріледі.
21. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес зергерлік және басқа да бұйымдар аккредиттеу аттестациясын алу кезінде берілетін уәкілетті ұйымдардың кодтары бар "Барыс басының" нышанын, "КZ" Қазақстанның халықаралық аббревиатурасын бейнелеу отырып, Қазақстан Республикасының бірегей сынама таңбасымен таңбаланады, олардың бедерлері уәкілетті органдарға беріледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Таңбалау әдісін таңдауды уәкілетті ұйым жүзеге асырады және ол ұсынылған бұйымдардың тізбесіне байланысты болады.
23. Бағалы емес металдардан жасалған бөліктерде "металл" немесе ұқсас ("мет", "нерж", "stееl", "мельх") белгілері немесе механикалық соғып шығарылған немесе ойып жасалған металдың арнайы белгілері қойылады.

24. Экспертиза драгоценных камней, ювелирных и других изделий, проводится методами, не нарушающими целостность изделий и не допускающими их порчу.
25. В случае невозможности проведения экспертизы без нарушения целостности ювелирных и других изделий, необходимо получить согласие в информационной системе технического регулирование лица, представившего изделие на экспертизу на проведение анализа сплава.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
26. По итогам экспертизы формируется экспертное заключение по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписанное электронной цифровой подписью в информационной системе технического регулирования.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
27. Экспертиза проводится в течение пяти рабочих дней.
28. Экспертному заключению присваивается уникальный идентификационный номер в соответствии с Правилами формирования, ведения и сопровождения реестра технического регулирования, утверждаемыми согласно подпункту 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.06.2021 № 324 (вводится в действие с 01.07.2021).
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы драгоценных
камней, ювелирных и
других изделий из драгоценных
металлов и драгоценных камней
форма
Заявка

24. Асыл тастардың, зергерлік және басқа да бұйымдардың сараптамасы бұйымның тұтастығын бұзбайтын және олардың бүлінуіне жол бермейін әдістермен жүргізіледі.
25. Зергерлік және басқа да бұйымдардың тұтастығын бұзбай сараптама жүргізу мүмкін болмаған жағдайда қорытпа талдауын жүргізуге техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде бұйымды сараптамаға ұсынған адамның келісімін алу кажет.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Сараптама қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған нысан бойынша сараптама қорытындысы қалыптасады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Сараптама бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
28. Сараптамалық қорытындыға "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 11) тармақшасы бойынша бекітілетін Техникалық реттеу тізілімін қалыптастыру, жүргізу және сүйемелдеу қағидаларына сәйкес бірегей сәйкестендіру нөмірі беріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.06.2021 № 324 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыл тастарға, бағалы металдар
мен асыл тастардан жасалған
зергерлік және басқа да
бұйымдарға сараптама
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Өтінім