Об утверждении некоторых типовых документов
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 482. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2016 года № 13867. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 322.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.07.2023 № 322 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 16) и 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Типовой устав государственного учреждения "Центр занятости населения района (города), области (столицы, города республиканского значения)" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовое положение о районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовое положение о региональной комиссии по вопросам занятости населения согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы;
6) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Кейбір үлгілік құжаттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 7 маусымдағы № 482 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 шілдеде № 13867 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 322 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.07.2023 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 16) және 18) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Ауданның (қаланың), облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) халықты жұмыспен қамту орталығы" мемлекеттік мекемесінің үлгілік жарғысы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия туралы үлгілік ереже;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесінің қазақ және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізуді;
6) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан от 4 марта 2014 года № 67-ө "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9293, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 12 июня 2014 года, № 114 (27735);
2) пункт 5 Перечня приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 января 2016 года № 8 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13190, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 12 марта 2016 года № 47 (28173).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
6 июня 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
7 июня 2016 года № 482
Типовой устав
государственного учреждения "Центра занятости населения района
(города), области (столицы, города республиканского значения)"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Центр занятости населения акимата ______________ района (города) ______________ области (столицы, города республиканского значения)" (далее – Центр) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме учреждения, для осуществления функций по реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы, оказания адресной социальной помощи и иных мер содействия занятости, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон) на территории ______________ района (города) ______________ области (столицы, города республиканского значения).

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Мыналардың:
1) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 4 наурыздағы № 67-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9293 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2014 жылы 12 маусымда № 113-114 (28338) жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 8 қаңтардағы № 8 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13190 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2016 жылы 12 наурызда № 47 (28775) жарияланған) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 5-тармағының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 6 маусым
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 7 маусымдағы
№ 482 бұйрығына
1-қосымша
"Ауданның (қаланың), облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) халықты жұмыспен қамту орталығы" мемлекеттік мекемесінің үлгілік жарғысы
1. Жалпы ережелер
1. "________________ облысы (астана, республикалық маңызы бар қала) ____________ ауданы (қаласы) әкімдігінің Халықты жұмыспен қамту орталығы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Орталық) ________________ облысының (астананың, республикалық маңызы бар қала) _________ ауданы (қаласы) аумағында жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды ұйымдастыру, атаулы әлеуметтік көмек көрсету және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын іске асыру бойынша функцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдық-құқықтық мекеме нысанында құрылған заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес ұйым болып табылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.11.2017 № 402 (вводится в действие с 01.01.2018).
2. Вид государственного учреждения: коммунальное.
3. Государственное учреждение создано постановлением акимата ______________ _______________ района (города) ______________ области (столицы, города республиканского значения) № ___ от "___" _______ _____ года.
4. Учредителем Центра является ____________________________________________________________________________________________ Юридический адрес учредителя: ________________________________
5. Уполномоченным органом по отношению к Центру является местный орган по вопросам занятости населения района, города областного значения, области, города республиканского значения и столицы (далее – уполномоченный орган)
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.02.2017 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Полное наименование Центра:
на казахском языке: "______________ облысы (астананың, республикалық маңызы бар қаласы) ______________ ауданы (қаласы) әкімдігінің халықты жұмыспен қамту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: коммунальное государственное учреждение "Центр занятости населения акимата ______________ района (города) ______________ области (столицы, города республиканского значения)".
7. Место нахождения Центра: ________________________________.
2. Юридический статус Центра
8. Центр считается созданным и приобретает права юридического лица с момента его государственной регистрации.
9. Центр имеет самостоятельный баланс, счета в казначействе в соответствии с законодательством о банковской деятельности Республики Казахстан, бланки, печати и штампы с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием на казахском и русском языках, выступает истцом и ответчиком в суде.
10. Центру допускается иметь свои структурные подразделения (штатные единицы или специалистов) в поселках, селах, сельских округах.
11. Центр по всем своим обязательствам отвечает находящимися в его распоряжении финансовыми средствами. При недостаточности финансовых средств у Центра, субсидиарную ответственность по его обязательствам несет учредитель.
12. Гражданско-правовые сделки Центра вступают в силу после их регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.11.2017 № 402 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі бұйрығымен.
2. Мемлекеттік мекеменің түрі: коммуналдық.
3. Мемлекеттік мекеме _________________________ облысы (астана, республикалық маңызы бар қала) _____________ ауданы (қаласы) әкімінің ______ жылғы " ___ " ____________ №___ қаулысымен құрылды.
4. ____________________________________________________________________ Орталықтың құрылтайшысы болып табылады.
Құрылтайшының заңды мекенжайы:_________________________________
5. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Орталыққа қатысты уәкілетті орган болып табылады (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.02.2017 № 8 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Орталықтың толық атауы:
Қазақ тілінде: "______________ облысы (астананың, республикалық маңызы бар қаласы) ______________ ауданы (қаласы) әкімдігінің халықты жұмыспен қамту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
Орыс тілінде: коммунальное государственное учереждение "Центр занятости населения акимата______________ района (города) ______________ области (столицы, города республиканского значения)".
7. Орталықтың орналасқан жері: _______________________________.
2. Орталықтың заңды мәртебесі
8. Орталық құрылды деп есептеледі және ол мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап заңды тұлға құқығына ие болады.
9. Орталықтың дербес балансы, Қазақстан Республикасының банк ісі туралы заңнамасына сәйкес қазынашылықта шоттары, бланкілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және қазақ және орыс тілдеріндегі атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары болады, сотта талапкер және жауап беруші болып шығады.
10. Орталықтың кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде өз құрылымдық бөлімшелері (штаттық бірліктері немесе мамандары) болуына рұқсат етіледі.
11. Орталық өзінің барлық міндеттемелері бойынша өз иелігіндегі қаржылық қаражаттармен жауап береді. Орталықтың қаржылық қаражаты жеткіліксіз болған кезде, құрылтайшы оның міндеттемелері бойынша субсидиарлық жауаптылықта болады.
12. Орталықтың азаматтық-құқықтық мәмілелері олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі қазынашылығының аумақтық бөлімшелерінде тіркелгеннен кейін күшіне енеді.

3. Предмет и цель деятельности Центра
13. Предметом деятельности Центра является оказание мер содействия занятости населения.
14. Целью деятельности Центра является реализация активных мер содействия занятости, организация социальной защиты от безработицы и оказание адресной социальной помощи.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.11.2017 № 402 (вводится в действие с 01.01.2018).
15. Для достижения цели Центр осуществляет следующие виды деятельности:
1) осуществляет оценку состояния и прогноз развития занятости населения, информирование населения о состоянии рынка труда;
2) осуществляет реализацию активных мер содействия занятости, предусмотренных Законом, а также дополнительных мер содействия занятости, финансируемых за счет средств бюджета;
3) регистрирует обратившихся лиц в качестве ищущих работу и безработных;
4) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.03.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) осуществляет прием документов, перечень которых предусмотрен пунктом 3 Правил исчисления (определения) размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 217 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20838), необходимых для назначения социальной выплаты на случай потери работы за счет средств Государственного фонда социального страхования и направляет их в Государственную корпорацию;
6) осуществляет прием документов для назначения адресной социальной помощи, координацию деятельности заинтересованных органов и организаций, направляет их на рассмотрение участковой комиссии, а также районной (городской) и (или) региональной комиссии, заключает социальный контракт, по форме утвержденной Правилами назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11426), передает документы заявителей обратившихся на назначение адресной социальной помощи в уполномоченный орган по вопросам социальной защиты, оказывает содействие получателям адресной социальной помощи в реализации индивидуального плана, осуществляет мониторинг выполнения обязательств социального контракта;

3. Орталық қызметінің мәні мен мақсаттары
13. Орталық қызметінің мәні халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын көрсету болып табылады.
14. Орталық қызметінің мақсаты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды ұйымдастыру және атаулы әлеуметтік көмек көрсету болып табылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.11.2017 № 402 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі бұйрығымен.
15. Орталық мақсатқа жету үшін мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) халықты жұмыспен қамтудың жай-күйін бағалауды және дамуын болжауды, халықты еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар етуді жүзеге асырады;
2) Заңда көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, сондай-ақ бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің қосымша шараларын іске асыруды жүзеге асырады;
3) өтініш білдірген адамдарды жұмыс іздеуші және жұмыссыздар ретінде тіркейді;
4) алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.03.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) жұмысынан айырылған жағдайда тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 217 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20838 болып тіркелген) бекітілген Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидаларының 3-тармағымен көзделген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қаражаты есебінен әлеуметтік төлем тағайындау үшін тізбесін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген қажетті құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және оларды Мемлекеттік корпорацияға жібереді;
6) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін құжаттарды қабылдауды, атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау кезінде мүдделі органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады оларды учаскелік комиссияның қарауына жолдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11426 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу қағидаларымен бекітілген нысан бойынша аудандық (қалалық) және (немесе) өңірлік комиссия әлеуметтік келісімшарт жасайды, атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген өтініш берушілердің құжаттарын әлеуметтік қорғау мәселелері жөнінде уәкілетті органға береді, атаулы әлеуметтік көмек алушыларға жеке жоспарды іске асыруға көмек көрсетеді, әлеуметтік келісімшарт міндеттемелерінің орындалуына мониторинг жүргізеді;

7) оказывает услуги по социальной профессиональной ориентации;
8) оказывает содействие лицам, ищущим работу, и безработным в подборе подходящей работы, выдает направление для трудоустройства;
9) осуществляет взаимодействие с Государственным фондом социального страхования и акимами поселков, села, сельского округа по вопросам реализации мер содействия занятости населения;
10) ведет индивидуальную карту трудоустройства безработного;
11) подписывает социальный контракт с участниками добровольного переселения и профессионального обучения, осуществляют мониторинг его исполнения и применение санкций при невыполнении его условий в соответствии с Законом.
12) оказывает трудовое посредничество, а также меры содействия занятости населения, предусмотренные законодательством о занятости населения Республики Казахстан, в том числе через мобильные центры занятости населения;
13) информирует и предоставляет консультационные услуги гражданам по вопросам участия в Программе, оказывает помощь в подготовке документов, проводит консультации с претендентами с целью изучения их потребностей, проводит оценку нуждаемости претендентов в социальной поддержке, прием их документов;
14) осуществляет отбор и распределение потенциальных участников в мерах содействия занятости;
15) ведет мониторинг и определяет потребность в рабочей силе на местном рынке труда;
16) выдает направления на участие в мерах содействия занятости;
17) ведет учет о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) у работодателей, а также о выполняемости квот для трудоустройства лиц с инвалидностью, лиц, состоящих на учете службы пробации, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования;
18) ведет информационно-разъяснительную работу среди населения по вопросам участия в мерах содействия занятости;
19) осуществляет мониторинг участников активных мер содействия занятости на предмет трудоустройства и наличия обязательных пенсионных взносов через информационную систему "Рынок труда".
20) привлекает частные агентства занятости для оказания услуг по трудовому посредничеству.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.11.2017 № 402 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.08.2019 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.09.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7) әлеуметтік кәсіптік бағдарлау бойынша қызметтер көрсетеді;
8) жұмыс іздеп жүрген адамдарға және жұмыссыздарға лайықты жұмыс таңдауда жәрдемдеседі, жұмысқа орналасу үшін жолдама береді;
9) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорымен және кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерімен халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру мәселелері бойынша өзара iс-қимылды жүзеге асырады;
10) жұмыссызды жұмысқа орналастырудың жеке картасын жүргізеді;
11) ерікті қоныс аударуға және кәсіптік оқуға қатысушылармен әлеуметтік келісімшартқа қол қояды, оның орындалуына мониторингті жүзеге асырады және Заңға сәйкес оның шарттары орындалмаған кезде санкциялар қолданады.
12) еңбек делдалдығын, сондай-ақ проактивті форматта Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамаларында көзделген халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын, оның ішінде мобильді халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы көрсетеді.
13) азаматтарды Бағдарламаға қатысу мәселелері бойынша хабардар етеді және оларға консультациялық қызметтер көрсетеді, құжаттарды дайындауға көмектеседі, үміткерлердің мұқтаждығын зерделеу мақсатында оларға консультация береді, үміткерлердің әлеуметтік қолдауға мұқтаждығын бағалауды, олардың құжаттарын қабылдауды жүргізеді;
14) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына әлеуеттi қатысушыларды iрiктеуді және бөлуді жүзеге асырады;
15) жергілікті еңбек нарығындағы жұмыс күшіне қажеттілікті айқындайды және мониторинг жүргізеді;
16) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысуға жолдама береді;
17) жұмыс берушілерде бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) болуы туралы, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды, ата-анасынан кәмелет жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру квоталарының орындалуы туралы есепке алуды жүргізеді;
18) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысу мәселелері бойынша халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді;
19) "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесі арқылы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылардың жұмысқа орналасу және міндетті зейнетақы жарналарының болуы тұрғысынан мониторингті жүзеге асырады.
20) еңбек делдалдығы бойынша қызметтер көрсету үшін жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерін тартады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.11.2017 № 402 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.08.2019 № 461 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.09.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4. Управление Центром
16. Руководителем Центра является директор.
17. Директор назначается на должность и освобождается от должности Учредителем по согласованию с уполномоченным органом в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.02.2017 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Директор организует и руководит работой Центра, подчиняется уполномоченному органу и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Центр задач и осуществление им своих функций.
19. Директор действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности Центра в соответствии с его компетенцией.
20. Директор без доверенности действует от имени Центра, представляет его интересы в государственных органах и иных организациях, распоряжается в установленном законодательством о государственном имуществе порядке имуществом и средствами Центра, заключает договоры, выдает доверенности, в том числе с правом передоверия, открывает в банках счета Центра.
21. Директор издает акты, касающиеся деятельности Центра, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан принимает на работу и увольняет работников, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Центра, в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан.
22. Определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя (заместителей) и иных руководящих сотрудников Центра.
23. Направляет на подготовку и повышение квалификации работников Центра.
24. Осуществляет иные функции, возложенные на него гражданским законодательством Республики Казахстан, настоящим уставом и учредителем.
25. Действия директора Центра, направленные на осуществление Центром неуставной деятельности, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применения мер дисциплинарной и материальной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. Учредитель в установленном законодательством Республики Казахстан порядке утверждает устав Центра.
27. Уполномоченный орган в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) координирует работу Центра;
2) осуществляет методическое и организационное руководство Центром;
3) утверждает индивидуальный план финансирования Центра;
4) осуществляет внутренний контроль за использованием по назначению и сохранностью принадлежащего Центру имущества;

4. Орталықты басқару
16. Директор Орталықтың басшысы болып табылады.
17. Директорды Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес Құрылтайшы уәкілетті органның келісімі бойынша лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.02.2017 № 8 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Директор Орталықтың жұмысын ұйымдастырады және басшылық жасайды, уәкілетті органға бағынады және Орталыққа жүктелген міндеттердің орындалуы мен өз функцияларының жүзеге асырылуы үшін дербес жауаптылықта болады.
19. Директор жеке басқару қағидатымен әрекет етеді және Орталықтың қызмет мәселелерін өз құзыретіне сәйкес дербес шешеді.
20. Директор Орталықтың атынан сенімхатсыз әрекет етеді, мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда оның мүддесін білдіреді, Орталықтың мүлкі мен қаражатына мемлекеттік меншік туралы заңнамада белгіленген тәртіппен иелік етеді, келісімшарттар жасайды, сенімхаттар, оның ішінде қайталап сенім білдіру құқығымен сенімхаттар береді, банктерде Орталықтың шоттарын ашады.
21. Директор Орталықтың қызметіне қатысты актілерді шығарады, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкерлерді жұмысқа қабылдайды және босатады, ынталандыру шараларын қабылдайды, Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен Орталық қызметкерлеріне тәртіптік жазалар қолданады.
22. Өзінің орынбасарының (орынбасарларының) және Орталықтың өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттігі аясын айқындайды.
23. Орталықтың қызметкерлерін даярлауға және біліктілік арттыруға жібереді.
24. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы, осы жарғы және құрылтайшы жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
25. Орталық директорының жарғылық емес қызметті жүзеге асыруға бағытталған әрекеттері өзінің еңбек міндеттерін бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәртіптік және материалдық жауапкершілік шараларын қолдануға әкеп соқтырады.
26. Құрылтайшы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Оталықтың жарғысын бекітеді.
27. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Орталық жұмысын үйлестіреді;
2) Орталыққа әдістемелік және ұйымдастырушылық басшылықты жүзеге асырады;
3) Орталықтың жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
4) Орталыққа тиесілі мүліктің нысаналы пайдаланылуы мен сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

5) определяет права, обязанности и ответственность Директора Центра, основания освобождения его от занимаемой должности;
6) утверждает структуру и предельную штатную численность Центра;
7) утверждает годовую финансовую отчетность;
8) дает согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного Центру;
9) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок образования имущества Центра
28. Центр имеет на праве оперативного управления обособленное имущество, которое относится к коммунальной собственности ______________ района (города) ______________ области (столицы, города республиканского значения).
29. Имущество Центра состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается на балансе Центра.
30. Имущество Центра формируется за счет:
1) имущества, переданного ему учредителем;
2) иных источников, не запрещенных законодательством о государственном имуществе Республики Казахстан.
31. Центр не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
32. Деятельность Центра финансируется из бюджета ______________ района (города) ______________ области (столицы, города республиканского значения), если дополнительный источник финансирования не установлен законами Республики Казахстан.
33. Центр ведет бухгалтерский учет и представляет финансовую отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
34. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности Центра осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Режим работы Центра
35. Режим работы Центра не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений
в учредительные документы
36. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы государственного учреждения производится уполномоченным органом по решению учредителя.
37. Внесенные изменения и дополнения в учредительные документы Центра регистрируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Условия реорганизации и ликвидации Центра
38. Реорганизация и ликвидация Центра осуществляется учредителем в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Руководитель ___________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 2 к Приказу
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 7 июня 2016 года № 482
Типовое положение о районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения

5) Орталық директорының құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, оны лауазымнан босату негіздемесін айқындайды;
6) Орталықтың құрылымы мен шекті штат санын бекітеді;
7) жылдық қаржылық есептемесін бекітеді;
8) Орталыққа берілген мүлікті алуға немесе қайта таратып бөлуге мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға келісім береді;
9) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
5. Орталықтың мүлкін қалыптастырудың тәртібі
28. Орталықтың шұғыл басқару құқығындағы жеке дара мүлкі болады, ол ______________ облысы (астана, республикалық маңызы бар қала) ______________ ауданының коммуналдық меншігіне жатады.
29. Орталықтың мүлкі негізгі қорлардан және айналымдағы қаражаттан, сондай-ақ құны Орталықтың балансында көрсетілетін өзге де мүліктерден тұрады.
30. Орталықтың мүлкі мыналар:
1) оған құрылтайшы берген мүлік;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік меншік туралы заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптасады.
31. Орталықтың өзіне бекітілген және смета бойынша бөлінген қаражаттың есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен шеттетуге немесе өзге де тәсілмен иелік етуіне құқығы жоқ.
32. Орталықтың қызметі Қазақстан Республикасының заңдарымен қаржыландырудың қосымша көздері белгіленбеген болса, ______________ облысы (астана, республикалық маңызы бар қала) ______________ ауданы бюджетінен қаржыландырылады.
33. Орталық бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы есептемесін ұсынады.
34. Орталықтың қаржы-шаруашылық қызметін тексеру мен ревизия жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
6. Орталықтағы жұмыс тәртібі
35. Орталықтың жұмыс тәртібі Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуге тиіс.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар
енгізудің тәртібі
36. Уәкілетті орган Орталықтың құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді құрылтайшының шешімі бойынша жүргізеді.
37. Орталықтың құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тіркеледі.
8. Орталықты қайта құру және тарату шарттары
38. Орталықты қайта құруды және таратуды құрылтайшы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Басшы ____________________________________________       ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                              қолы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 7 маусымдағы
№ 482 бұйрығына
2-қосымша
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия туралы үлгілік ереже

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.03.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Районная (городская) комиссия по вопросам занятости населения (далее – Районная (городская) комиссия) создается местным исполнительным органом на территории района (города областного значения).
2. Целью деятельности Районной (городской) комиссии является обеспечение эффективной реализации мер содействия занятости населения и выработка предложений по их совершенствованию на территории района (городов областного значения).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.09.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Районная (городская) комиссия создается постановлением акимата района (города областного значения).
Глава 2. Основные задачи и функции Районной (городской) комиссии
4. Основной задачей Районной (городской) комиссии является координация деятельности государственных органов и других организаций, расположенных на территории района (города областного значения), акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи.
5. В функции Районной (городской) комиссии входит:
1) принятие решения о включении либо отказе во включении заявителей в состав участников мер содействия занятости, с уведомлением об этом центров занятости населения;
2) создание мобильных групп по формированию списка молодежи категории NEET для участия в мерах содействия занятости;
3) выработка рекомендаций о единовременной выплате суммы материальной помощи с согласия участника добровольного переселения для приобретения им жилья в собственность;
4) выработка рекомендаций по улучшению механизмов реализации мер содействия занятости населения, а также предупреждению и устранению выявленных нарушений по результатам проверок реализации мер содействия занятости населения;
5) выработка предложений по координации мероприятий по обеспечению занятости населения с мерами, принимаемыми местными исполнительными органами;
6) рассмотрение вопросов о предоставлении единовременной выплаты обусловленной денежной помощи;

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.03.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияны (бұдан әрі – Аудандық (қалалық) комиссия) халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында жергілікті атқаруша органдар құрады.
2. Аудандық (қалалық) комиссия қызметінің мақсаты халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын тиімді іске асыруды қамтамасыз ету және оларды аудан (облыстық маңызы бар қалалар) аумағында жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.09.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Аудандық (қалалық) комиссия аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің қаулысымен құрылады.
2-тарау. Аудандық (қалалық) комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары
4. Аудандық (қалалық) комиссияның негізгі міндеті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында орналасқан мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша қызметін үйлестіру болып табылады.
5. Аудандық (қалалық) комиссияның функцияларына мыналар кіреді:
1) халықты жұмыспен қамту орталықтарын бұл туралы хабардар ете отырып, өтініш берушілерді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысушылардың құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
2) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысу үшін NEET санатындағы жастар тізімін қалыптастыру бойынша мобильді топтар құру;
3) ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының меншігіне тұрғын үй сатып алу үшін оның келісімімен материалдық көмек сомасын біржолғы төлеу туралы ұсынымдар әзірлеу;
4) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру тетіктерін жақсарту, сондай-ақ халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыруды тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың алдын алу және жою жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
5) халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жергілікті атқарушы органдар қабылдайтын шаралармен үйлестіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
6) шартты ақшалай көмектің біржолғы төлемін беру туралы мәселелерді қарау;

7) утверждение перечня работодателей по заявкам которых будет организовано профессиональное обучение на очередной финансовый год.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.09.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Права Районной (городской) комиссии
6. Районная (городская) комиссия:
1) взаимодействует с государственными органами и другими организациями, расположенными на территории района (города областного значения), акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи;
2) проводит заседания с участием представителей местных представительных и исполнительных органов района (города областного значения), территориального объединения профсоюзов на уровне района, города и филиалов региональных палат предпринимателей в районах соответствующих областей, городов областного, республиканского значения, столицы, иных заинтересованных государственных органов и других организаций по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи;
3) привлекает специалистов и консультантов государственных органов и других организаций для дачи заключений в рамках компетенции Районной (городской) комиссии;
4) запрашивает и получает от государственных органов и других организаций материалы и сведения, необходимые для реализации своих функций.
Глава 4. Организация деятельности Районной (городской) комиссии
7. Состав Районной (городской) комиссии формируется из представителей местных представительных и исполнительных органов района (города областного значения), территориального объединения профсоюзов на уровне района, города и филиалов региональных палат предпринимателей в районах соответствующих областей, городов областного, республиканского значения, столицы, иных заинтересованных государственных органов и других организаций.
8. В состав Районной (городской) комиссии входит не менее пяти человек.
Из общего числа членов Районной (городской) комиссии избирается председатель, который председательствует на ее заседаниях.
9. Подготовку материалов и документов на заседания осуществляет секретарь, который не является членом Районной (городской) комиссии.
10. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются председателем Районной (городской) комиссии.
11. Материалы и документы заседаний Районной (городской) комиссии после согласования с председателем доводятся до каждого члена Районной (городской) комиссии не позднее, чем за три рабочих дня до заседания.

7) өтінімдері бойынша кезекті қаржы жылына кәсіптік оқыту ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесін бекіту.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.09.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3- тарау. Аудандық (қалалық) комиссияның құқықтары
6. Аудандық (қалалық) комиссия:
1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында орналасқан мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерімен халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша өзара әрекет етеді;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары, аудан, қала деңгейіндегі кәсіподақтардың аумақтық бірлестігі және тиісті облыстардың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аудандарындағы өңірлік кәсіпкерлер палаталары филиалдары, өзге де мүдделі мемлекеттік органдар және басқа да ұйымдар өкілдерінің қатысуымен халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша отырыстар өткізеді;
3) Аудандық (қалалық) комиссияның құзыреті шеңберінде қорытынды беру үшін мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдардың мамандарымен консультанттарын тартады;
4) мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан өзінің функцияларын іске асыру үшін қажетті материалдар мен мәліметтерді сұратады және алады.
4-тарау. Аудандық (қалалық) комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Аудандық (қалалық) комиссияның құрамы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілі мен атқарушы органдарының, аудан, қала қала деңгейіндегі кәсіподақтардың аумақтық бірлестігінің және тиісті облыстардың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аудандарындағы өңірлік кәсіпкерлер палаталары филиалдарының, өзге де мүдделі мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың өкілдерінен қалыптастырылады.
8. Аудандық (қалалық) комиссияның құрамына кемінде бес адам кіреді.
Аудандық (қалалық) комиссия мүшелерінің жалпы санынан төраға сайланады, ол оның отырыстарына төрағалық етеді.
9. Отырыстардың материалдары мен құжаттарын дайындауды хатшы жүзеге асырады, ол Аудандық (қалалық) комиссияның мүшесі болып табылмайды.
10. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ өтетін орны мен уақытын Аудандық (қалалық) комиссияның төрағасы айқындайды.
11. Аудандық (қалалық) комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары мен құжаттары төраға келіскеннен кейін отырысқа дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей комиссияның әрбір мүшесіне жеткізіледі.

12. Заседания Районной (городской) комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Районной (городской) комиссии.
13. Решения Районной (городской) комиссии принимаются открытым голосованием в течение одного рабочего дня и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Районной (городской) комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель. Члены Районной (городской) комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения излагается в письменном (произвольном) виде и прилагается к протоколу.
Решения Районной (городской) комиссии оформляются протоколом, который подписываются председателем и секретарем, и в течение трех рабочих дней со дня их принятия направляются в центр занятости населения региона.
Приложение 3
к приказу Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
7 июня 2016 года № 482
Типовое положение о региональной комиссии по вопросам занятости населения
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.03.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Региональная комиссия по вопросам занятости населения, создается местным исполнительным органом на территории области (городов республиканского значения, столицы) (далее – Региональная комиссия).
2. Целью деятельности Региональной комиссии является обеспечение эффективной реализации мер содействия занятости населения и выработка предложений по их совершенствованию на территории области (городов республиканского значения, столицы).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.09.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Региональная комиссия создается постановлением акимата области (городов республиканского значения, столицы).
Глава 2. Основные задачи и функции Региональной комиссии
4. Основными задачей Региональной комиссии является координация деятельности государственных органов и других организаций, расположенных на территории области (городов республиканского значения, столицы) по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи.
5. В функции Региональной комиссии входят:

12. Аудандық (қалалық) комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі және Аудандық (қалалық) комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан болса, заңды деп есептеледі.
13. Аудандық (қалалық) комиссияның шешімдері ашық дауыспен бір жұмыс күні ішінде кешіктірмей қабылданады және егер ол үшін Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген болса, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Аудандық (қалалық) комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда, жазбаша (ерікті) түрде баяндалуға және хаттамаға қосылуға тиіс.
Аудандық (қалалық) комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған Комиссия төрағасы мен хатшысы қолдарын қояды және оларды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өңірдің халықты жұмыспен қамту орталығына жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 7 маусымдағы
№ 482 бұйрығына
3-қосымша
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.03.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияны (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында жергілікті атқаруша органдар құрады.
2. Өңірлік комиссия қызметінің мақсаты облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағында халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын тиімді іске асыруды қамтамасыз ету және оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.09.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Өңірлік комиссия облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімдігінің қаулысымен құрылады.
2-тарау. Өңірлік комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары
4. Өңірлік комиссияның негізгі міндеті облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағында орналасқан мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша қызметін үйлестіру болып табылады.
5. Өңірлік комиссияның функцияларына мыналар кіреді:

1) выработка предложения по установлению лимитов финансирования и распределению средств;
2) установление стоимости профессионального обучения в организациях образования по представлению местных исполнительных органов в области образования и занятости областного уровня ежегодно, исходя из расходов на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ;
3) выработка предложений по улучшению механизмов реализации мер содействия занятости населения, а также по устранению выявленных нарушений по результатам проверок реализации мер содействия занятости населения;
4) выработка предложений по эффективному использованию бюджетных средств, выделенных на реализацию мер содействия занятости населения;
5) рассмотрение вопросов о предоставлении единовременной выплаты обусловленной денежной помощи;
6) ежегодно, к 15 января утверждает перечень сел и городов областного (районного) значения в пределах области для организаций добровольного переселения граждан и направляет его в центры занятости населения/акимам сельских округов;
7) рассмотрение списков претендентов в рамках государственной поддержки добровольного межрегионального переселения для принятия решения о приеме в региональную квоту местным органом по вопросам занятости населения;
8) утверждение перечня профессий, по которым будут привлекаться дополнительные трудовые ресурсы из регионов выбытия;
9) установление размера субсидирования заработной платы социальных рабочих мест, создаваемых неправительственными организациями для лиц с инвалидностью.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.09.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Права Региональной комиссии
6. Региональная комиссия:
1) взаимодействует с заинтересованными государственными органами и другими организациями, расположенными на территории области (городов республиканского значения, столицы) по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи;
2) приглашает на заседания и заслушивает представителей заинтересованных государственных органов и других организаций, расположенных на территории области (городов республиканского значения, столицы) по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи, входящим в ее компетенцию;
3) привлекает специалистов заинтересованных государственных органов и других организаций, расположенных на территории области (городов республиканского значения, столицы), для дачи заключения в качестве консультантов (экспертов) в решении вопросов, входящих в компетенцию Комиссии;

1) қаржыландыру лимиттерін белгілеу және қаражатты бөлу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2) білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесіне арналған шығыстарды негізге ала отырып, жыл сайын облыстық деңгейдегі білім беру және жұмыспен қамту саласындағы жергілікті атқарушы органдардың ұсынуы бойынша білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудың құнын белгілеу;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру тетіктерін жақсарту бойынша, сондай-ақ халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыруды тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыруға бөлінген бюджет қаражатын тиімді пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу;
5) шартты ақшалай көмектің біржолғы төлемін беру туралы мәселелерді қарау;
6) жыл сайын, 15 қаңтарға қарай облыс шегінде азаматтардың ерікті түрде қоныс аудару ұйымдары үшін облыстық (аудандық) маңызы бар ауылдар мен қалалардың тізбесін бекітеді және оны халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтердің әкімдеріне жібереді;
7) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның өңірлік квотаға қабылдауы туралы шешім қабылдау үшін ерікті өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шеңберінде үміткерлердің тізімдерін қарау;
8) шығу өңірлерінен қосымша еңбек ресурстары тартылатын кәсіптер тізбесін бекіту;
9) мүгедектігі бар адамдар үшін үкіметтік емес ұйымдар құратын әлеуметтік жұмыс орындарының жалақысын субсидиялау мөлшерін белгілеу.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.09.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Өңірлік комиссияның құқықтары
6. Өңірлік комиссия:
1) облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағында орналасқан мүдделі мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша өзара әрекет етеді;
2) облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мүдделі мемлекеттік органдарының және басқа да ұйымдардың өкілдері өз құзыреті шегінде халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша отырыстарға шақырады және тыңдайды;
3) Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелерді шешуде облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағында орналасқан мүдделі мемлекеттік органдардың мамандары мен консультанттарды (сарапшыларын) қорытынды беру үшін тартады;

4) запрашивает и получает от государственных органов и других организаций, расположенных на территории области (городов республиканского значения, столицы) и участников активных мер содействия занятости материалы и сведения, необходимые для реализации ее функций.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.09.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Организация деятельности Региональной комиссии
7. Состав Региональной комиссии формируется из представителей местных представительных и исполнительных органов области (городов республиканского значения, столицы), территориального объединения профсоюзов на уровне области, городов республиканского значения, столицы и региональных палат предпринимателей области, городов республиканского значения, столицы, иных заинтересованных государственных органов и других организаций.
8. В состав Региональной комиссии входит не менее пяти человек.
Из общего числа членов Региональной комиссии избирается председатель, который председательствует на ее заседаниях.
9. Подготовку материалов и документов на заседания осуществляет секретарь, который не является членом Региональной комиссии.
10. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются председателем Региональной комиссии.
11. Материалы и документы заседаний Региональной комиссии после согласования с председателем доводятся до каждого члена Региональной комиссии не позднее, чем за три рабочих дня до заседания.
12. Заседания Региональной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
13. Решения Региональной комиссии принимаются открытым голосованием в течение одного рабочего дня и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Региональной комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель. Члены Региональной комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения излагается в письменном (произвольном) виде и прилагается к протоколу.
Решения Региональной комиссии оформляются протоколом, который подписываются председателем и секретарем, и в течение трех рабочих дней со дня их принятия направляются в центр занятости населения региона.

4) облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағында орналасқан мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылардан оның функцияларын іске асыру үшін қажетті материалдар мен мәліметтерді сұратады және алады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.09.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4- тарау. Өңірлік комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Өңірлік комиссияның құрамы облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті өкілді және атқарушы органдарының, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейіндегі кәсіподақтардың аумақтық бірлестігінің және облыс, республикалық маңызы бар қала, астана өңірлік кәсіпкерлер палаталарының, өзге де мүдделі мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың өкілдерінен қалыптастырылады.
8. Өңірлік комиссияның құрамына кемінде бес адам енеді.
Өңірлік комиссия мүшелерінің жалпы санынан төраға сайланады, ол оның отырыстарына төрағалық етеді.
9. Отырыстардың материалдары мен құжаттарын дайындауды хатшы жүзеге асырады, ол Өңірлік комиссияның мүшесі болып табылмайды.
10. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ өтетін орны мен уақытын Өңірлік комиссияның төрағасы айқындайды.
11. Өңірлік комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары мен құжаттары төраға келіскеннен кейін отырысқа дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей комиссияның әрбір мүшесіне жеткізіледі.
12. Өңірлік комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі және Өңірлік комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан болса, заңды деп есептеледі.
13. Өңірлік комиссияның шешімдері ашық дауыспен бір жұмыс күні ішінде кешіктірмей қабылданады және егер ол үшін Өңірлік комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген болса, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Өңірлік комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда, жазбаша (ерікті) түрде баяндалуға және хаттамаға қосылуға тиіс.
Өңірлік комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған төраға мен хатшысы қол қояды және оларды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өңірдің халықты жұмыспен қамту орталығына жіберіледі.