Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2016 года № 13911.
В соответствии с пунктом 5 Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, удостоверения беженца и проездного документа, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 852, приказываю:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
1. Утвердить:
1) форму формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 649 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12054, опубликованный 19 ноября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
3. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;

Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 12 шілдеде № 13911 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларының 5-тармағына сәйкес бұйырамын:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 649 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12054 болып тіркелген, 2015 жылғы 19 қарашада "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаменті:
1) осы бұйрықты заңнамамен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастыруды;

4) в течение пяти рабочих дней со дня получения, направить копию настоящего приказа, прошедшего государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан, в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Департамент миграционной полиции (Саинов С.С.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 мая 2016 года № 583
Форма
Формуляр
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 мая 2016 года № 583
Правила оформления, заполнения, учета, хранения, передачи,
расходования, уничтожения формуляра для изготовления
документов, удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, удостоверения беженца и проездного документа, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 852 (далее - Постановление) и определяют порядок оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).

4) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен осы бұйрықтың көшірмесін алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне (С.С. Сайынов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ 583 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Формуляр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ 583 бұйрығына
2-қосымша
Жеке басты куәландыратын (босқын куәлігінен басқа) құжаттарды дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларының (бұдан әрі – Қаулы) 5-тармағына сәйкес әзірленді және жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) формуляр – типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, являющийся носителем информации, которая вносится в централизованную информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан (далее – база данных) и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами.
2) электронный формуляр – бланк с номером и штриховым кодом для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), оформляется и заполняется посредством информационных систем "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация населения" (далее – РП ДРН) и "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация иностранцев" (далее - РП ДРИ);
3) беженец - иностранец, который в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям находится вне страны своей гражданской принадлежности и не может пользоваться защитой своей страны или не желает пользоваться такой защитой вследствие таких опасений, или лицо без гражданства, находящиеся вне страны своего постоянного места жительства или гражданской принадлежности, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
Глава 2. Порядок оформления, заполнения, учета, расходования
бланков формуляров для изготовления документов, удостоверяющих
личность (кроме удостоверения беженца)
Параграф 1. Оформление, заполнение, учет, расходование
бланков формуляров для изготовления документов, удостоверяющих
личность (кроме удостоверения беженца)
3. Оформление и заполнение формуляра осуществляется уполномоченным сотрудником подразделения миграционной службы (далее – уполномоченный сотрудник) при личном обращении документируемого лица для идентификации его личности и проставления личной подписи.
При оформлении, документы, удостоверяющие личность, предоставляются документируемым лицом в оригинале либо посредством сервиса цифровых документов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2022 № 770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Формуляр на получение паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан заполняется уполномоченным сотрудником по месту постоянной регистрации документируемого лица, а также фактического пребывания в случае замены паспорта и (или) удостоверения личности в связи с утратой, истечением срока действия, переменой фамилии по заключению, расторжению брака, непригодностью к дальнейшему использованию, видоизменением документов, получением паспорта гражданина Республики Казахстан впервые на основании удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, получения паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан впервые несовершеннолетними детьми на основании свидетельства о рождении.
При отсутствии постоянного места жительства документируемого лица (за исключением иностранцев и лиц без гражданства), формуляр заполняется уполномоченным сотрудником по месту его фактического пребывания, подтверждаемому органами внутренних дел (центр адаптации и реабилитации для лиц, не имеющих определенного места жительства, учреждение уголовно-исполнительной системы, следственные изоляторы, изоляторы временного содержания, приемники-распределители для лиц без определенного места жительства).
Формуляр на получение вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и удостоверения лица без гражданства заполняется уполномоченным сотрудником строго по месту постоянной регистрации документируемого лица.
На бланке формуляр заполняется в следующих случаях:

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) формуляр – нөмірі мен штрихты коды бар қатаң есептегі баспаханалық бланк, ол Қазақстан Республикасының құжаттандырылған халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасына (бұдан әрі – деректер базасы) енгізілетін ақпаратты тасымалдағыш болып табылады және одан әрі берілген құжаттармен жеке тұлғаны сәйкестендіру мақсатында пайдаланылады.
2) электрондық формуляр – жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқынның куәлігінен басқа) әзірлеу үшін нөмірі мен штрихты коды бар бланк, "Халықты құжаттандыру және тіркеу" тіркеу пункті" (бұдан әрі – ХҚТ ТП) және "Шетелдіктерді құжаттандыру және тіркеу" тіркеу пункті" (бұдан әрі – ШҚТ ТП) ақпараттық жүйелері арқылы ресімделеді және толтырылады.
3) босқын - нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне орай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмейтін шетелдік немесе осындай қауіп салдарынан еліне қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін, өзі тұрақты тұратын немесе өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген азаматтығы жоқ адам.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау
үшін формулярлар бланкісін ресімдеу, толтыру, есепке алу, жұмсау тәртібі
1-параграф. Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа)
дайындау үшін формулярлар бланкісін ресімдеу, толтыру, есепке алу, жұмсау
3. Формулярды ресімдеуді және толтыруды құжатталушы адам жеке басын сәйкестендіру және жеке қолын қою үшін жеке жүгінген кезде көші-қон қызметі бөлінісінің уәкілетті қызметкері (бұдан әрі – уәкілетті қызметкер) жүзеге асырады.
Ресімделген кезде жеке басты куәландыратын құжаттарды құжаттандырылатын адам түпнұсқада не цифрлық құжаттар сервисі арқылы ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2022 № 770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін алуға формулярды жоғалтуына, жарамдық мерзімінің аяқталуына, некеге тұру, бұзу бойынша тегін ауыстыруына, одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалуына, құжаттарының түрлерінің өзгеруіне, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі негізінде алғаш рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуына байланысты паспортын және (немесе) жеке куәлігін ауыстырған, туу туралы куәліктің негізінде кәмелетке толмаған балалар бірінші рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлігін алған жағдайда құжатталушы адамның тұрақты тіркелу орны, сондай-ақ оның нақты болған орны бойынша уәкілетті қызметкер толтырады.
Құжатталушы адамның тұрақты тұрғылықты орны болмаған жағдайда (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда), уәкілетті қызметкер формулярды ішкі істер органдары растаған оның нақты болу орны бойынша (белгілі тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған оңалту және бейімдеу орталығы, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері, тергеу изоляторлары, уақытша ұстау изоляторлары, белгілі тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындары) толтырады.
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат және азаматтығы жоқ адамның куәлігін алуға формулярды қатаң түрде құжатталушы адамның тұрақты тіркелген орны бойынша уәкілетті қызметкер толтырады.
Бланкіде формуляр мынадай жағдайларда:

1) следственно-арестованным и лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы;
2) лицам, имеющим полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414;
3) гражданам Республики Казахстан, лицам, обратившимся в связи с обменом паспортов бывшего СССР образца 1974 года и их утратой, а также обратившимся несвоевременно за получением впервые документов, удостоверяющих личность, на основании свидетельств о рождении;
4) при отсутствии регистрационных пунктов РП ДРН и РП ДРИ;
5) в случае сбоев каналов связи с РП ДРН, РП ДРИ или поломкой их оборудования;
6) гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за ее пределами и временно находящимся на ее территории, а также при обращении граждан Республики Казахстан в Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - КМС МВД) по вопросам документирования (заполнение формуляров и выдача готовых документов, производится КМС МВД).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2017 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2022 № 770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Бланки формуляров учитываются и расходуются по порядковым номерам в книгах формы № 2 учета формуляров на изготовление документов удостоверяющих личность, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - книга формы - 2).
6. Формуляр заполняется шариковой ручкой черной, темно-синей или фиолетовой пастой. Об исправлении данных в формуляре производится запись на свободном месте оборотной стороны формуляра "исправленному в поле №... верить (с указанием верных данных)", заверяемая подписью уполномоченного сотрудника и гербовой печатью.
7. При заполнении бумажных формуляров от документируемых лиц требуется предъявление двух цветных фотографий размером 3,5х4,5 сантиметров, соответствующих их возрасту на момент оформления документа.
Фотографии выполняются методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге, строго в анфас на светлом фоне, с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, в которых лицо занимает около 75 % общей площади фотографии. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования.
Фотографии наклеиваются на:
лицевой стороне формуляра в специально отведенном месте;
на оборотной стороне формуляра рядом с полем 18, фотография заверяется гербовой печатью, с четким оттиском печати, при этом номер печати располагается на бланке (не на фотографии).

1) тергеу қамауындағыларға және бас бостандығынан айыру орындарда жазасын өтеп жатқан адамдарға;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету, өздігінен қозғалу, бағдарлау қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан адамдарға 1414 бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне шыға отырып;
3) Қазақстан Республикасының азаматтарына, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын ауыстыруына және оларды жоғалтуы бойынша өтініш білдірген адамдарға, сондай-ақ туу туралы куәліктің негізінде жеке басын куәландыратын құжаттарды алғаш рет алуға уақтылы өтініш бергендерге;
4) ХҚТ ТП және ШҚТ ТП тіркеу пункттері болмаған кезде;
5) ХҚТ ТП-мен, ШҚТ ТП-мен байланыс арналары істен шыққан немесе олардың құрал- жабдықтары істен шыққан жағдайда;
6) республикадан тыс жерлерде тұрақты тұрып жатқан және оның аумағында уақытша жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (бұдан әрі – ІІМ КҚҚК) құжаттандыру мәселелері бойынша өтініш білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарына толтырылады (формулярларды толтыруды және дайын құжаттарды беруді ІІМ КҚҚК жүргізеді).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2017 № 814 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2022 № 770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
5. Формулярлардың бланкілері № 2 нысанды жеке куәліктерді, паспорттарды дайындауға арналған формулярларды есепке алу кітаптарындағы реттік нөмірлері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 2-нысандағы кітап) есепке алынады және жұмсалады.
6. Формуляр қара, қара-көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен толтырылады. Формулярдағы деректерді түзету туралы жазба формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға "№..... жолдағы түзету дұрыс (дұрыс деректерді көрсете отырып)" деп жүргізіледі, уәкілетті қызметкердің қолымен және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
7. Қағаз формулярларды толтырған кезде құжатталушы адамнан өлшемі 3,5х4,5 сантиметр болатын түрлі-түсті екi фотосурет талап етіледі, фотосурет азаматтың құжат ресiмдеу кезiндегi жасына сәйкес болуы тиіс.
Фотосуреттер бір негативтен тығыз фотоқағазға басып шығару әдісімен, қатаң жарық жерде алдынан түсірілген, адамның бейтарап және аузын жауып түскен, беті фотосуреттің жалпы ауданының 75 % жуығын алатындай етіп орындалады. Компьютерлiк сканерлеу, модельдеу немесе ксерокөшiрме әдiсiмен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
Фотосурет:
формулярдың алдыңғы бетiнде арнайы бөлiнген орынға;
формулярдың сыртқы бетiнде 18-жолдың қасына жапсырылып, паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Мөр бедерi анық, еркiн оқылатын болуы тиіс, бұл ретте мөрдің нөмiрi бланкiге (фотосуретке емес) қойылуы тиіс;

8. Подпись документируемого лица в формуляре выполняется им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек.
При заполнении формуляров подпись документируемого лица может не учиняться:
лицами, не достигшими 16-летнего возраста;
недееспособными, по инвалидности, безграмотности;
в исключительных случаях, когда документируемое лицо отказывается от проставления личной подписи (следственно-арестованные, подследственные лица).
В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (документ по инвалидности, протокол правоохранительного органа, документ органа здравоохранения), выданного в соответствии с формами учетной документации в области здравоохранения, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579). На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается причина отсутствия подписи, заверяемая подписью уполномоченного сотрудника и гербовой печатью.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
9. При заполнении формуляра, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О. (при его наличии) и другие данные, наименование местностей, орган выдачи документов записываются в соответствии с записями в документах, являющихся основанием для заполнения формуляра, при этом наименования местностей, расположенных на территории Республики Казахстан, записываются в соответствии с действующим административно-территориальным делением.
10. При оформлении документов, удостоверяющих личность, фамилия и имя документируемого лица печатаются в необходимом ему английском написании по представленным документам (национальный паспорт иностранца, приглашение-вызов, свидетельство о браке, научные труды, монограммы). Письменное заявление в орган внутренних дел подается документируемым лицом в произвольной форме с указанием в нем написания фамилии и имени на английском языке, в соответствии с вышеперечисленными документами. Заявление с визой руководителя территориального органа внутренних дел – "транскрипция", приклеивается с оборотной стороны формуляра и направляется в КМС МВД для изготовления документов.
Фамилия и имя в необходимой транскрипции указываются в формуляре под полями 2, 3. Регистрационный номер и дата заявления документируемого лица указываются на оборотной стороне формуляра и заверяется гербовой печатью.

8. Формулярда құжатталушы адамның қолы өз қолымен қара, көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен қойылады. Сия және капилляр (гельді) қаламдарды пайдалануға жол берілмейді.
Формулярларды толтыру кезінде:
16 жасқа толмаған балаларға;
сауатсыздығы, мүгедектігі бойынша әрекетке қабілетсіз адамдарға;
ерекше жағдайларда, құжатталушы адам (тергеу-қамауға алынғандар, тергеудегі адамдар) жеке қолын қоюдан бас тартқан жағдайларда қол қоймауларына болады.
Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалдырылады, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарына сәйкес берілген растайтын құжаттың көшірмесі (мүгедектігі бойынша зейнеткерлік куәлігі, құқық қорғау органының хаттамасы, денсаулық сақтау органының құжаты) қабылданады. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында қолтаңбаның жоқтығының себебі көрсетіледі, ол уәкілетті қызметкердің қолтаңбасымен және елтаңбалық мөрмен расталады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Формулярды толтыру кезінде тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә. (ол болған кезде) және басқа да деректер, жергілікті жердің атауы, құжаттарды берген орган формулярды толтыру үшін негіз болып табылатын құжаттардағы жазбаларға сәйкес жазылады, бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендердің атауы қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес жазылады.
10. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде құжатталатын адамның тегі мен аты ұсынылған құжаттар (шетелдіктің ұлттық паспорты, шақыру-шақырту, неке туралы куәлік, ғылыми еңбектер, монограммалар және т.б.) бойынша оған қажетті ағылшынша жазумен басылады. Ішкі істер органдарына құжатталушы адам жоғарыда санамаланған құжаттарға сәйкес тегі мен атының ағылшын тілінде жазылуын көрсете отырып, еркін нысанда жазбаша өтініш береді. Аумақтық ішкі істер органы басшысының бұрыштамасы бар өтініш - "транскрипция" формулярдың сыртқы жағына жапсырылды және ІІМ КҚҚК-ге құжаттар дайындау үшін жолданады.
Азаматтың тегі мен аты қажетті транскрипцияда формулярдағы 2, 3-жолдардың астында көрсетіледі. Құжатталушы адамның өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні формулярдың сыртқы бетінде көрсетіледі және елтаңбалы мөрмен расталады.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2017 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Все коды, а также адреса регистрации и принятые в них сокращения указываются в соответствии со справочником сокращений и кодов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – справочник).
Даты в полях 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 проставляются цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число.
При заполнении формуляра:
Поле без номера "ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ" заполняется в соответствии с видом заказываемого документа путем проставления заглавной латинской буквы для удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан – "N", для удостоверения лица без гражданства – "А", для вида на жительство иностранца в Республике Казахстан – "I". В случае, если гражданин Республики Казахстан получает только удостоверение личности или только паспорт, во втором поле проставляется прочерк.
В поле 1 "ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ" указывается код одной или нескольких причин (до 7 кодов) заполнения формуляра, например, перемена фамилии – "04", утрата документа, удостоверяющего личность – "09", смена юридического адреса – "10" либо другие коды.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
12. Коды в информационном поле 1 указываются в следующем порядке:
1) при документировании граждан Республики Казахстан:
"код "00" указывается при заполнении формуляра на выдачу паспорта гражданина Республики Казахстан, детям не достигшим 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении, индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН), по которому производилась проверка на наличие регистрации ребенка по месту жительства, указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра.
Для проведения идентификации личности детей требуется их личное присутствие.
Детям, не достигшим 16-летнего возраста, не имеющим документов, удостоверяющих личность, и в свидетельствах о рождении, которых не указан ИИН, его генерация производится посредством информационных систем РП ДРН.
Для генерации ИИН детям, одним из родителей (законным представителем) предъявляется свидетельство о рождении ребенка, документ, удостоверяющий личность одного из родителей (законного представителя). Для подтверждения гражданства ребенка, уполномоченный сотрудник осуществляет проверку по документам, удостоверяющим личность обоих родителей (законных представителей) в базе данных документированного населения, а также по сведениям о рождении ребенка в РП ДРН посредством интеграционного взаимодействия с информационной системой "Регистрационный пункт ЗАГС" (далее - ИС ЗАГС) для подтверждения факта его рождения на территории Республики Казахстан. В случае отсутствия сведений о рождении в РП ДРН проверка осуществляется по предъявленному оригиналу свидетельства о рождении, при этом в течении двух рабочих дней в регистрирующий орган, осуществляющий государственную регистрацию актов гражданского состояния (далее – орган РАГС), направляется запрос для получения копии актовой записи о рождении.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежит переводу на государственный либо русский язык. Подлинность подписи переводчика нотариально удостоверяется.
Установочные данные детей записываются в соответствии со свидетельством о рождении, указывается дата, номер и орган его выдачи.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2017 № 814 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Барлық кодтар, сондай-ақ тіркелген мекенжайлары және олар бойынша қабылданған қысқартулар кодтар мен қысқартулардың анықтамалықтарына (бұдан әрі - анысәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-жолдардағы мерзімдер сандармен мынадай ретпен қойылады: жылы, айы, күні.
Формулярды толтыру кезінде:
"ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІК" деген нөмірі жоқ жол тапсырыс берілген құжаттың түріне сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен паспорты үшін – "N", азаматтығы жоқ адамның куәлігі үшін – "А", Қазақстан Республикасында тұратын шетелдіктің ықтиярхаты үшін – "І" латынша бас әріптерін қою арқылы толтырылады. Егер Қазақстан Республикасының азаматы тек жеке куәлік немесе тек паспорт алатын болса, екінші жолда сызықша қойылады.
"ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІ БЕРІЛЕДІ" деген 1-жолда формулярды толтырудың бір немесе бірнеше себептерінің коды (7 кодқа дейін) көрсетіледі, мысалы, тегін өзгерту – "04", жеке куәліктің жоғалуы – "09", заңды мекенжайын ауыстыру – "10" не басқа кодтар көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ақпараттық 1-жолда кодтар мынадай тәртiпте көрсетiледi:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру кезінде:
"00" коды формулярды Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін 16 жасқа дейінгі балаларға беруге толтыру кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәліктің деректері жазылады, баланың тұрғылықты жері бойынша тіркеуде болуына тексеру жүргізілген жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) формулярдың сыртқы жағындағы бос орынға көрсетіледі.
Балалардың жеке басын сәйкестендіру үшін олардың жеке қатысуы талап етіледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттары жоқ және туу туралы куәліктерінде ЖСН-ы көрсетілмеген 16 жасқа толмаған балаларға оны генерациялау ХҚТ ТП ақпараттық жүйелері арқылы жүргізіледі.
Балаларға ЖСН генерациялау үшін ата-аналарының (заңды өкілдерінің) біреуі баланың туу туралы куәлігін, ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің жеке куәлігін ұсынады. Баланың азаматтығын растау үшін уәкілетті қызметкер ата-анасының (заңды өкілдерінің) екеуінің де жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша құжатталған халықтың деректер базасында, сондай-ақ оның Қазақстан Республикасы аумағында туу фактісін растау үшін баланың туу туралы мәліметі бойынша "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі - АХАЖ АЖ) өзара ақпараттық іс-қимыл арқылы тексеруді жүзеге асырады. ХҚТ ТП-да туу туралы мәліметтер болмаған жағдайда тексеру туу туралы куәліктің ұсынылған түпнұсқасы бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын тіркеуші органға (бұдан әрі - АХАТ органы) екі жұмыс күні ішінде туу туралы акт жазбасының көшірмесін алу үшін сұрау салу жіберіледі.
Шет тілінде жазылған құжаттар мемлекеттік не орыс тіліне аударылуы тиіс. Аудармашы қолтаңбасының түпнұсқалығы нотариалды куәландырылады.
Балалардың айқындамалық деректері туу туралы куәлігіне сәйкес жазылады, күні, нөмірі және оны берген органның атауы көрсетіледі.

Для генерации ИИН лицам, родившимся за пределами республики, предоставляется свидетельство о рождении, оформленное согласно Закону Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов" (далее – Конвенция), за исключением свидетельств о рождении, выданных загранучреждениями Республики Казахстан.
Генерация ИИН производится Республиканским государственным предприятием "Информационно-производственный центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – РГП "ИПЦ") в срок два рабочих дня со дня подачи заявки в РП ДРН.
В целях предотвращения дублирования ИИН, РГП "ИПЦ" проводит сверку в базе данных, в случае отсутствия сведений, сгенерированный ИИН направляется в РП ДРН.
Номер сгенерированного ИИН указывается во вкладыше к свидетельству о рождении с присвоенным ИИН по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписывается уполномоченным сотрудником и заверяется гербовой печатью. Корректировки в ИИН в связи с переменой установочных данных детей, в случае отсутствия документов, удостоверяющих личность, производятся РГП "ИПЦ" при поступлении сведений об изменении установочных данных из ИС ЗАГС;
код "01" при оформлении формуляра указывается для лиц, достигших 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении, при оформлении удостоверения личности и паспорта Республики Казахстан.
В случае, если документируемое лицо до достижения им 16-летнего возраста получало документ, удостоверяющий личность, в полях 9, 10, 11 записываются данные ранее выданного документа.
При оформлении формуляра по коду "00" либо "01":
для подтверждения гражданства ребенка, уполномоченный сотрудник осуществляет проверку по документам, удостоверяющим личность обоих родителей (законных представителей) в базе данных документированного населения, а также по сведениям о рождении ребенка в РП ДРН посредством интеграционного взаимодействия с ИС ЗАГС для подтверждения факта его рождения на территории Республики Казахстан. В случае отсутствия сведений о рождении в РП ДРН проверка осуществляется по предъявленному оригиналу свидетельства о рождении, при этом в течении двух рабочих дней в орган РАГС направляется запрос для получения копии актовой записи о рождении. Номер, дата и орган выдачи удостоверения личности одного из родителей (требуется личное присутствие законного представителя) указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра;
при различном гражданстве родителей представляется нотариально заверенное заявление-согласие от родителя иностранца на получение ребенком документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан (в случае рождения ребенка за пределами Республики Казахстан и различном гражданстве родителей, один из которых к моменту рождения ребенка состоял в гражданстве Республики Казахстан и оба родителя в это время имели постоянное место жительства вне пределов Республики Казахстан);
заполнение формуляров лицам, родившимся за пределами республики, производится на основании свидетельств о рождении, оформленных согласно Конвенции, за исключением свидетельств о рождении, выданных загранучреждениями Республики Казахстан;

Республикадан тыс жерде туылған адамдарға ЖСН-ды генерациялау үшін Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері берген туу туралы куәліктерді қоспағанда, "Қазақстан Республикасының шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын конвенцияға қосылуы туралы" 1999 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Конвенция) сәйкес ресімделген туу туралы куәлік ұсынылады.
ЖСН-ды генерациялауды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – "АӨО" РМК) ХҚТ ТП-ға өтінім берілген күннен бастап екі жұмыс күні мерзімде жүргізеді.
ЖСН-ның қайталануына жол бермеу мақсатында, "АӨО" РМК деректер базасында салыстыра тексеру жүргізеді, мәліметтер болмаған жағдайда, генерацияланған ЖСН ХҚТ ТП-ға жолданады.
Генерацияланған ЖСН нөмірі туу туралы куәлікке қосымша парақта осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген ЖСН-мен бірге көрсетіледі, уәкілетті қызметкер қол қояды және елтаңбалы мөрмен расталады. Жеке басты куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда балалардың айқындау деректерінің өзгеруіне байланысты ЖСН-ге түзетулер, АХАЖ АЖ-дан айқындау деректерінің өзгергені туралы мәліметтер келіп түскен кезде "АӨО" РМК жүргізеді.
"01" коды 16 жасқа толған адамдар үшін формуляр ресімдеу кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда Қазақстан Республикасының жеке куәлігіне және паспортына ресімдеу кезінде туу туралы куәліктің деректері жазылады.
Егер құжатталушы адам 16 жасқа толғанға дейін жеке басын куәландыратын құжат алған жағдайда, 9, 10, 11-жолдарда бұрын берілген деректері жазылады.
"00" немесе "01" коды бойынша формулярды ресімдеу кезінде:
Баланың азаматтығын растау үшін уәкілетті қызметкер құжатталған халықтың деректер базасында ата-анасының (заңды өкілдерінің) екеуінің де жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша, сондай-ақ оның Қазақстан Республикасы аумағында туу фактісін АХАЖ АЖ-да баланың туу туралы мәліметтері бойынша тексеруді жүзеге асырады. АХАЖ АЖ-да туу туралы мәліметтер болмаған жағдайда тексеру туу туралы куәліктің ұсынылған түпнұсқасы бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте АХАТ органынан екі жұмыс күні ішінде туу туралы акт жазбасының көшірмесін алу үшін сұрау салу жіберіледі. Ата-анасының біреуінің жеке куәлігінің нөмірі, күні және берген органы (заңды өкілдерінің жеке қатысуы талап етіледі) формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі;
ата-аналарының азаматтығы әртүрлі болған кезде шетелдік ата-анасынан баласының Қазақстан Республикасының азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын алуы үшін нотариалды расталған өтініш-келісім ұсынылады (бала Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде және ата-аналарының азаматтығы әртүрлі болғанда, бірі бала туылған кезде Қазақстан Республикасының азаматтығында болған және ата-аналарының екеуі де сол уақытта Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұрып жатқан жағдайда);
республикадан тыс жерлерде туылған адамдарға формулярларды толтыру Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері берген туу туралы куәліктерді қоспағанда, Конвенцияға сәйкес ресімделген туу туралы куәліктердің негізінде жүргізіледі;

код "04" при заполнении формуляра указывается при перемене Ф.И.О. (при его наличии), при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего документа, в поле 5 - прежняя фамилия, а под полями 3 и 4 - прежние имя, отчество.
Фамилия, выбранная при заключении либо расторжении брака, указывается в соответствии с записью в свидетельстве о заключении (расторжении) брака, решении суда, вступившего в законную силу, данные которого записываются на свободном месте оборотной стороны формуляра;
код "05" указывается при перемене даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего документа удостоверяющего личность. На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются данные свидетельства о рождении.
Сведения об изменении установочных данных, места рождения уполномоченный сотрудник получает посредством интеграционного взаимодействия из ИС ЗАГС. В случае их отсутствия в РП ДРН, заполнение формуляра на выдачу паспорта, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан по изменению установочных данных, места рождения производится на основании свидетельства о рождении после вынесения заключения о перемене установочных данных по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - заключение о перемене установочных данных), за исключением случаев перемены фамилии по заключению (расторжению) брака (супружества), фамилий и отчеств лицам казахской национальности согласно национальным традициям.
Для установления достоверности перемены установочных данных, уполномоченным сотрудником формируется проверочный материал:
заявление гражданина в произвольной форме о перемене установочных данных;
копия свидетельства о перемене установочных данных (при его наличии);
копия повторного свидетельства о рождении (при его наличии);
копия актовой записи о рождении (при предъявлении гражданином повторного свидетельства о рождении).
При подтверждении обоснованности заявления о перемене установочных данных, уполномоченным сотрудником в срок два рабочих дня выносится заключение о перемене установочных данных, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел или его заместителем. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений о перемене установочных данных, национальности, места рождения, по проверке личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, об утрате паспорта образца 1974 года по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - журнал регистрации заключений). Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело;

Формулярды толтыру кезінде "04" коды Т.А.Ә. (ол болған кезде) өзгерген кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы құжаттың деректерi, ал 5-жолда – бұрынғы тегi, ал 3 және 4-жолдардың астында – бұрынғы аты, әкесiнiң аты жазылады.
Некеге тұру немесе бұзу кезінде таңдалған тегі некеге тұру (бұзу) туралы куәліктегі жазбаға, заңды күшіне енген сот шешіміне сәйкес көрсетіледі, олардағы деректер формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға жазылады;
"05" коды туған күнiн өзгерткен кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi жазылады. Формулярдың сыртқы бетiндегi бос орында туу туралы куәліктің деректерi көрсетiледi.
Айқындау деректерінің, туған жерінің өзгеруі туралы мәліметтерді уәкілетті қызметкер өзара іс-қимыл біріктіру арқылы АХАЖ АЖ-дан алады. Олар АХАЖ АЖ-да болмаған жағдайда, ұлттық дәстүрлерге сәйкес ұлты қазақ адамдарға неке (ерлі-зайыптылық) қию (бұзу) бойынша тегін және әкесінің атын өзгерту жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасы азаматының айқындау деректерін, туған жерін өзгерту бойынша паспортты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін беруге формулярды толтыру осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындау деректерін ауыстыру туралы қорытынды (бұдан әрі - анықтамалық деректерді ауыстыру туралы қорытынды) шығарылғаннан кейін туу туралы куәліктің негізінде жүргізіледі.
Айқындамалық деректерді ауыстырудың шынайылығын анықтау үшін уәкілетті қызметкер тексеру материалдарын қалыптастырады:
азаматтың айқындамалық деректерін өзгерту туралы еркін нысандағы өтініші;
айқындамалық деректерін өзгерту туралы куәліктің көшірмесі (ол болған кезде);
қайта берілген туу туралы куәліктің көшірмесі (ол болған кезде);
туу туралы акт жазбасының көшірмесі (азамат қайтадан алған туу туралы куәлік ұсынған кезде).
Айқындамалық деректерді ауыстыру туралы өтініштің негізділігін растау кезінде уәкілетті қызметкер екі жұмыс күні мерзімде айқындамалық деректерді өзгерту бойынша қорытынды шығарады, оны Ішкі істер басқармасының (бөлімнің) бастығы немесе оның орынбасары бекітеді. Қорытындыны тіркеу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындамалық деректерін, ұлтын, туған жерін ауыстыру, жеке басын тексеру бойынша және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру, 1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалту туралы қорытындыларды тіркеу журналында (бұдан әрі – қорытындыларды тіркеу журналы) жүргізіледі. Тексеру материалы жеке номенклатуралық іске қалыптастырылады.

код "06" указывается в случае обнаружения неточностей в записях в выпущенных документах, удостоверяющих личность. В полях 9, 10, 11 записываются данные документа, в котором обнаружена неточность.
Если в изготовленных документах, удостоверяющих личность, допущен производственный брак, то с вновь оформленным формуляром в КМС МВД отдельным реестром без включения в общие списки направляется прежний формуляр и документ с допущенной ошибкой, а изготовление повторных документов, удостоверяющих личность, производится за счет РГП "ИПЦ". После изготовления нового документа прежний (с ошибкой) уничтожается в РГП "ИПЦ" как производственный брак, а оба формуляра с изготовленным документом возвращаются по месту их заполнения. Если неточности в записях допущены по вине уполномоченных сотрудников при заполнении формуляра, в КМС МВД направляется вновь оформленный формуляр с приложением копии документа, подтверждающего правильность внесенных сведений. На оборотной стороне формуляра производится запись с указанием поля, в котором была обнаружена ошибка, заверяемая гербовой печатью, документ с допущенной ошибкой уничтожается в соответствии с пунктами 47, 48 Постановления.
При выявлении несоответствия фотографии документируемого лица в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником заполняется формуляр по коду "06" после проведения проверки личности документируемого и причин несоответствия в документах.
Для подтверждения личности составляется протокол опознания личности гражданина по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее - протокол опознания личности). Протокол опознания личности составляется по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет.
В течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в КМС МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении недействительных документов, удостоверяющих личность, паспортов образца 1974 года, удостоверений жителя погранзоны, бланков формуляров, испорченных при заполнении по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - акт об уничтожении), с указанием причин недействительности документа в соответствии с перечнем причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих личность согласно приложению 8 к настоящим Правилам, регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений;
код "07" указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта, отсутствие ИИН в документе, удостоверяющем личность и т.д.).
Непригодный к использованию документ в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра.
Также, код "07" указывается при оформлении формуляра на основании документа, введенного в разряд недействительных в базе данных по причине "невостребованный;";
код "08" указывается при изменении гражданином Республики Казахстан своей национальности.
При оформлении формуляра по коду "08" в связи с изменением национальности следует руководствоваться следующим:
изменение записи о национальности, в паспортах и удостоверениях личности граждан, производится по их письменному заявлению на основании свидетельства о рождении и других документов, подтверждающих обоснованность ходатайства;
запись о национальности в паспорте и удостоверении личности производится в соответствии с национальностью родителей. При различных национальностях родителей гражданин Республики Казахстан добровольно выбирает национальность по отцу или матери;
в дальнейшем по заявлению, национальность изменяется только на национальность другого родителя.

"06" коды шығарылған жеке басын куәландыратын құжаттардағы жазуларда сәйкес келмеулер анықталған жағдайда көрсетiледi. 9, 10, 11-жолдарда сәйкес келмеулер анықталған құжаттың деректерi жазылады.
Егер дайындалған жеке басты куәландыратын құжаттарда өндiрiстiк ақауға жол берiлсе, жаңадан ресiмделген формулярмен бiрге бұрынғы формулярды және жiберiлген қатесi бар құжатты жалпы тiзiмге енгiзбей, жеке тiзiлiммен ІІМ КҚҚК-ге жолданады, ал жеке басты куәландыратын құжаттарды қайта дайындау "АӨО" РМК-ның есебінен жүргізіледі. Жаңа құжат дайындалғаннан кейiн бұрынғы (қатесi бар) құжат өндiрiстiк ақау ретiнде "АӨО" РМК-да жойылады, ал формулярдың екеуі де дайындалған құжатпен бiрге оларды толтыру орны бойынша қайтарылады. Егер жазудағы сәйкес келмеулер формулярды толтыру кезінде уәкілетті қызметкерлердің кiнәсiнен жол берiлген болса, ІІМ КҚҚК-ге жаңадан толтырылған формуляр енгізілген мәліметтердің дұрыстығын растайтын құжаттың көшірмесімен бірге жолданады. Формулярдың сыртқы бетiне қате табылған жол көрсетiле отырып, елтаңбалы мөрмен расталған жазба жүргізіледі, қате жіберілген құжат Қаулының 47,48-тармақтарына сәйкес жойылады.
Құжатталатын адамның фотосуретінің деректер базасындағы жеке басты куәландыратын құжаттағы фотобейнемен сәйкес келмейтіні анықталған кезде уәкілетті қызметкер құжатталатын адамның жеке басын және құжаттардағы сәйкессіздіктердің себептерін тексергеннен кейін формулярды "06" коды бойынша толтырады.
Жеке басты растау үшін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтың жеке басын тану хаттамасы (бұдан әрі – жеке басты тану хаттамасы) толтырылады. Жеке басты тану хаттамасы оның фотокарточкасы мен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша басқа адамдардың фотокарточкаларымен бірге жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, толтырылады.
Екі жұмыс күн ішінде қорытынды шығарылып, формулярмен және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарамсыз жеке басты куәландыратын құжаттарды, 1974 жылғы үлгідегі паспорттарды, шекара аймағы тұрғынының куәлігін, толтыру кезінде бүлінген формулярлардың бланкілерін жою туралы актімен (бұдан әрі – жою туралы акті) бірге осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жарамсыз жеке басты куәландыратын құжаттарды жою себептерінің тізбесіне сәйкес құжаттың жарамсыздық себептерін көрсете отырып, ІІМ КҚҚК-ге жолданады, қорытындыны тіркеу қорытындыларды тіркеу журналында жүргізіледі;
"07" коды құжат пайдалануға жарамсыз болған жағдайларда (бүліну, ескіру, техникалық ақаулар, паспорттың барлық беттерін пайдалану, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСН болмауы және т.б.) көрсетіледі.
Бүлінуіне, ескіруіне, жеке басын сәйкестендірудің мүмкін болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезінде алынады.
Сонымен, "07" коды формулярды деректер базасында "талап етілмеген құжаттар" ретінде жарамсыздар разрядына енгізілген құжаттың негізінде ресімдеу кезінде көрсетіледі.
"08" коды Қазақстан Республикасының азаматы өз ұлтын өзгерткен кезде көрсетіледі.
Формулярды "08" код бойынша толтыру кезінде ұлтының өзгеруіне байланысты мыналарды басшылыққа алу қажет:
азаматтардың паспорттарында және жеке куәліктерінде ұлты туралы жазбаны өзгерту олардың жазбаша өтініштері бойынша туу туралы куәліктерінің және қолдаухаттың негізділігін растайтын өзге де құжаттардың негізінде жүргізіледі;
паспортта және жеке куәлікте ұлты туралы жазба ата-аналарының ұлтына сәйкес жүргізіледі. Ата-аналарының ұлты әртүрлі болған кезде Қазақстан Республикасының азаматы ұлтын әкесінің немесе анасының ұлты бойынша еркін таңдайды;
одан әрі өтініш бойынша ұлты тек басқа ата-анасының ұлтына өзгереді.

В виде исключения разрешается изменение записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан Республики Казахстан, насильственно переселенных в период репрессий на территорию Республики Казахстан. Изменение национальности производится на основании справок о реабилитации, выдаваемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
Споры об изменении записи о национальности в паспортах и удостоверениях личности граждан разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в судебном порядке.
Формуляр заполняется после подтверждения обоснованности заявления об изменении национальности и вынесенного в срок два рабочих дня заключения по изменению национальности, утвержденного начальником Управления (отдела) полиции или его заместителем и зарегистрированного в журнале регистрации заключений. Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные прежнего удостоверения личности (или паспорта - для проживающих за границей), а на свободном месте оборотной стороны формуляра записываются номер и дата заключения по изменению национальности, которые заверяются паспортной гербовой печатью. В поле 8 записывается новая национальность гражданина, а под полем 8 - прежняя национальность.
Одновременно при оформлении формуляра по коду "08" уполномоченным сотрудником гражданину выдается справка об изменении записи о национальности, которая предъявляется в орган РАГС по месту постоянного жительства для внесения изменений в сведения о национальности в соответствующих записях актов гражданского состояния.
Этот же код "08" указывается при заполнении формуляра, когда гражданин меняет документы, удостоверяющие личность, в связи с желанием не указывать в них национальность. Поле 8 не заполняется, в нем проставляется код "999";
код "09" указывается при заполнении формуляра по причине утраты документа, удостоверяющего личность (кроме паспорта гражданина Республики Казахстан).
Лица, утратившие документы, удостоверяющие личность, подают в органы внутренних дел письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачен документ по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном документе, удостоверяющем личность, производится уполномоченным сотрудником в базе данных.
При отсутствии формуляра в картотеке, составляется акт об утрате (отсутствии) формуляра по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Для подтверждения личности и сведений об утраченном документе, удостоверяющем личность, из КМС МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная гербовой печатью КМС МВД.

Ерекше жағдайларда қуғын-сүргін кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағына күштеп көшірілген Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарында, жеке куәліктерінде ұлты туралы жазбаны өзгертуге рұқсат етіледі. Ұлтын өзгерту "Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілетін ақталғаны туралы анықтаманың негізінде жүргізіледі.
Азаматтардың паспортындағы және жеке куәлiгiндегі ұлты туралы жазбаны өзгерту жөнiндегi даулар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот тәртiбiмен шешiледi.
Формуляр ұлтын өзгерту туралы өтініштің негізділігі расталғаннан және Полиция басқармасының (бөлімнің) бастығы немесе оның орынбасары бекіткен екі жұмыс күні мерзімде шығарылған және қорытындыларды тіркеу журналында тіркелген ұлтын өзгерту бойынша қорытындыдан кейін толтырылады және тіркеледі. Тексеру материалдары жеке номенклатуралық істе қалыптастырылады.
Формулярдың 9, 10, 11-жолдарында бұрынғы жеке куәліктің (немесе паспорттың – шетелде тұратындар үшiн) деректерi жазылады, ал формулярдың сыртқы бетiндегі бос орында паспорттық елтаңбалы мөрмен расталатын ұлтын өзгерту туралы қорытындының нөмiрi мен күнi жазылады. 8-жолда азаматтың жаңа ұлты, ал 8-жолдың астына бұрынғы ұлты жазылады.
Біруақытта "08" коды бойынша формуляр ресімдеу кезінде уәкілетті қызметкер азаматқа ұлты туралы жазбаның өзгертілгені туралы анықтама береді, ол азаматтық хал актілеріндегі тиісті жазбаларда ұлты туралы мәліметтерге өзгерістер енгізу үшін тұрғылықты жері бойынша АХАТ органына ұсынылады.
Осы "08" код азамат жеке басын куәландыратын құжаттарын оларда ұлтын көрсеткiсi келмеуiне байланысты ауыстырған кезде формулярды толтыру кезiнде көрсетiледi. 8-жол толтырылмайды, онда "999" коды қойылады.
"09" коды жеке басты куәландыратын құжаттарды (Қазақстан Республикасы азаматының паспортынан басқа) жоғалтуына байланысты формулярды толтыру кезінде көрсетiледi.
Жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқан адамдар ішкі істер органдарына осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттың қайда, қашан және қандай жағдайда жоғалғанын көрсете отырып, жазбаша өтініш береді.
Жеке басын растауды тексеру және жоғалған жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер беруді уәкілетті қызметкер деректер базасында жүргізеді.
Картотекада формуляр болмаған кезде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша формулярдың жоғалғаны (болмауы) туралы акт жасалады.
Жеке басын және жоғалған жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді растау үшін ІІМ КҚҚК деректер базасынан ІІМ КҚҚК-нің елтаңбалық мөрімен куәландырылған фотосуреті бар ақпарат сұратылады.

В случае обращения лиц, утраченные документы, удостоверяющие личность, которых получены в других регионах, подразделения миграционной службы, в которых отсутствуют РП ДРН, направляют запрос о предоставлении копии формуляра (формы -1) по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам с фотографией для подтверждения ее тождественности владельцу документа и выдачи сведений об утраченном документе.
Запросы, связанные с утратой документов, удостоверяющих личность, паспортов бывшего СССР образца 1974 года направляются не позднее следующего рабочего дня после поступления заявлений, а ответ на запрос о предоставлении копии формуляра (формы -1) по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам высылаются инициаторам запросов не позднее 48 часов после их поступления.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного либо имеющегося в наличии, документа, удостоверяющего личность. На оборотной стороне формуляра записывается номер и дата заявления документируемого лица по восстановлению утраченного документа;
код "10" указывается при перемене документируемыми лицами адреса регистрации, когда в документе, удостоверяющем личность, указан полный адрес регистрации (область, город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации.
В полях 9, 10, 11 записываются данные документа, удостоверяющего личность, и заполняется поле 14 (прежнее место жительства).
Оформление формуляра по коду "11" осуществляется уполномоченным сотрудником в следующем порядке:
по паспортам бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность, подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы, паспорт бывшего СССР образца 1974 года.
Копия паспорта бывшего СССР образца 1974 года, заверенная уполномоченным сотрудником, в порядке, установленном пунктом 14 настоящих Правил, приобщается к проверочному материалу.
При возникновении сомнений в подлинности штампов регистрации в паспортах, либо их отсутствии, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства. Сведения о регистрации проверяются по адресно-справочному архиву территориальных органов внутренних дел, по хозяйственным книгам сельских, аульных округов. Для выяснения факта регистрации производятся запросы по прежним местам проживания.
Для подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, а также осуществления проверки на предмет наличия особых отметок (о гражданстве иностранного государства, обмене, утрате паспорта, запросах компетентных органов) в орган, выдавший данный паспорт, уполномоченным сотрудником, направляется запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1) по форме, согласно приложению 11 настоящих Правил с фотографией и записи из книги формы-2 учета паспортов образца 1974 года (далее – книга ф-2), подтверждающей его выдачу. Ответ на запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1) направляется по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.

Жоғалған жеке басын куәландыратын құжаттар басқа өңірлерде алынған адамдар өтініш білдірген жағдайда, ХТҚ ТП жоқ көші-қон қызметі бөліністері құжат иесінің сәйкестігін растау және жоғалған құжат туралы мәліметтер беру үшін осы Қағидаларғы 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреттері бар формулярдың (1-нысан) көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салу жолдайды.
Жеке басын куәландыратын құжаттардың, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттардың жоғалуына байланысты сұрау салулар азаматтардың өтініштері келіп түскеннен кейінгі келесі жұмыс күннен кешіктірілмей жолданады, ал формулярдың көшірмесін беру туралы сұрау салуға жауаптар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрау салу бастамашыларына олар келіп түскеннен кейін 48 сағаттан кешіктірмей жолданады.
Формулярдың 9, 10, 11-жолдарында жоғалған не қолда бар жеке басты куәландыратын құжаттың деректерi жазылады. Формулярдың сыртқы бетіне жоғалған құжатты қалпына келтiру туралы құжатталушы адамның өтінішінің нөмiрi және күнi жазылады.
"10" коды құжатталушы адам тіркелген мекенжайын ауыстырған кезде, егер жеке басты куәландыратын құжатта толық тіркелген мекенжайы көрсетілген жағдайда және ол жаңа тіркелген мекенжайына сәйкес келмейтін (облыс, қала, аудан, көше, үй, пәтер) болған кезде көрсетiледi.
9, 10, 11-жолдарда жеке басты куәландыратын құжаттың деректерi жазылады және 14-жол (бұрынғы тіркелген мекенжайы) толтырылады.
"11" коды бойынша формулярды ресімдеуді мынадай тәртіпте уәкілетті қызметкер жүзеге асырады:
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорттар бойынша азаматтардан жеке басты куәландыратын құжаттарды уақтылы алмау себептерiн көрсете отырып, еркін нысандағы өтініш, барлық тұрған, оқу, жұмыс орындары көрсетілген толық өмірбаяны, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттары бойынша қабылданады.
Осы Қағидалардың 14-тармағында белгіленген тәртіпте уәкілетті қызметкер куәландырған 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының көшірмесі тексеру материалына тігіледі.
Паспорттардағы тіркеу мөртабанының түпнұсқалылығы күмән тудырған не олар болмаған кезде уәкілетті қызметкер азаматтың азаматтығын растау үшін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелу заңдылығына тексеру жүргізеді. Тіркеу туралы мәліметтер аумақтық ішкі істер органдарының мекенжай-анықтамалық мұрағаты, селолық, ауылдық округтердің шаруашылық кiтаптары бойынша тексеріледі. Тіркелу фактісін анықтау үшін бұрынғы тұрған орны бойынша сұрау салулар жүргізіледі.
Осы адамға паспорттың берiлгенін және фотосуреттердiң ұқсастығын растау, сондай-ақ ерекше белгiлерiнiң (шет мемлекеттің азаматтығы, паспортты ауыстыру, жоғалту, құзыреттi органдардың сұрау салулары туралы) болуын тексеруді жүзеге асыру үшiн уәкілетті қызметкер осы паспортты берген органға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша суреті бар (1-нысан) формулярдың көшірмесін және оның берілгенін растайтын 1974 жылғы үлгідегі паспорттарды есепке алатын 2-нысанды кітаптан (бұдан әрі - 2-нысанды кітап) жазбаларды ұсыну туралы сұрау салу жолдайды. Формулярдың көшірмесін ұсыну туралы (1-нысан) сұрау салуға жауап осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолданады.

Копия формы-1 и сведения с записью из книги ф-2, заверенные паспортной гербовой печатью, приобщаются к проверочному материалу.
Уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина по учетам выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительство за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Для установления личности уполномоченным сотрудником составляется протокол опознания личности гражданина по форме, согласно приложению 6 настоящих Правил по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет.
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником выносится заключение по установлению личности и выдаче документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 13 настоящих Правил (далее - заключение по установлению личности), которое регистрируется в журнале регистрации заключений, а номер и дата указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на определение его гражданства.
По завершению проверки гражданам выдается справка (далее - справка формы-13), подтверждающая принадлежность к гражданству Республики Казахстан по форме, согласно приложению 13 Правилах приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13391) (далее – приказ МВД № 85).

Паспорттық елтаңбалы мөрмен расталған 1-нысан көшiрмесi және 2-н кітабынан алынған жазбалары бар мәліметтер тексеру материалына тiгiледi.
Уәкілетті қызметкер азаматты Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы не оны жоғалтуы, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуі, республика аумағына шетелдік ретінде тіркелуі жөніндегі есептер бойынша тексеруді жүргізеді. Тексеру бойынша мәліметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Жеке басын анықтау үшін уәкілетті қызметкер азаматтың фотосуреті мен онымен бірге ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Азаматтың жеке басын анықтау және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін растау кезінде уәкілетті қызметкер осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке басын анықтау және Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын растайтын құжаттарды беру бойынша қорытынды (бұдан әрі – жеке басын анықтау бойынша қорытынды) шығарып, қорытындыларды тіркеу журналына тіркейді, оның нөмірі мен күні формулярдың сыртқы бетінде бос жерге көрсетіліп, паспорттық елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының аумағында, оның ішінде 1992 жылғы 1 наурызға тұрақты тіркелгенін растайтын құжаттар болмаған кезде, егер азаматтар Қазақстан Республикасында тіркеу есебінен шығарылған және тоғыз ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тіркелмеген болса, уәкілетті қызметкер азаматтың азаматтығын анықтауға тексеру жүргізеді.
Тексеру аяқталғаннан кейін азаматтарға Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығымен (бұдан әрі – ІІМ-нің № 85 бұйрығы) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13391 болып тіркелген) Ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту, азаматтықтан айырылу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау Қағидаларына 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін растайтын анықтама (бұдан әрі – 13 нысанды анықтама) беріледі.

Справка формы-13 является основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан, при наличии справки формы-13 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе со справкой формы-13.
При оформлении формуляра номер, дата и орган выдачи справки формы-13 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
Для оформления формуляра по коду "11", в связи с утратой паспорта бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин утраты и несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы.
Уполномоченным сотрудником производится проверка подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства Республики Казахстан, а также на предмет выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет.
На основании заявлений граждан об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года заводится дело об утрате паспорта образца 1974 года по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Данному делу присваивается регистрационный номер: числитель - регистрационный номер заявлений, знаменатель - порядковый номер дела в текущем году. Дела об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года регистрируются в журнале регистрации дел об утрате паспортов образца 1974 года по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником в течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) полиции либо его заместителем и регистрируется в журнале регистрации заключений.

13-нысанды анықтама Қазақстан Республикасының азаматын паспортпен және жеке куәлікпен құжаттандыру туралы шешім қабылдауға негіз болып табылады, 13-нысанды анықтама және 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының берілгенін растайтын 1-нысан көшірмесі болған кезде тексеру материалдарын қалыптастыру жүргізілмейді, бұл ретте 1-нысан көшірмесін азаматтық және иммиграция бөлімі 13-нысанды анықтамамен бірге ұсынады.
Формулярды ресімдеу кезінде 13-нысанды анықтаманың нөмірі мен күні және анықтаманы берген орган формулярдың бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорттың жоғалуына байланысты "11" код бойынша формуляр ресімдеу үшін азаматтардан:
жеке басын куәландыратын құжаттарды жоғалту және уақтылы алмау себептерiн көрсете отырып, еркін нысандағы өтініш;
барлық тұрған, оқыған, жұмыс істеген жерлері көрсетілген толық өмірбаян қабылданады.
Уәкілетті қызметкер осы адамға паспорттың берілгенін және фотосуреттердің ұқсастығын растауға, Қазақстан Республикасының азаматтығын растау үшін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелу заңдылығына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу не одан айырылу, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға шығу, республика аумағында шетел азаматы ретінде тіркелу мәніне азаматты тексеру жүргізеді. Тексеру бойынша мәліметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Азаматтың фотосуреті мен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасы толтырылады.
Азаматтардың 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттарын жоғалту туралы өтініштерінің негізінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалтқаны туралы іс басталады. Осы іске тіркеу нөмірі беріледі: алымы – өтініштердің тіркеу нөмірі, бөлімі – ағымдағы жылдағы істердің реттік нөмірі. 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттарын жоғалту туралы істер осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгідегі паспорттарды жоғалту туралы істерді тіркеу журналында тіркеледі.
Азаматтың жеке басы анықталған және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі расталған кезде, уәкілетті қызметкер екі жұмыс күні ішінде жеке басын тексеру нәтижелері және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны Ішкі істер басқармасының (бөлімінің) бастығы не оның орынбасары бекітеді және қорытындыларды тіркеу журналында тіркеледі.

В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного паспорта бывшего СССР образца 1974 года, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата дела об утрате, которые заверяются паспортной гербовой печатью.
При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, производится проверка гражданина на определение его гражданства, по завершению которой ему выдается справка формы-13, являющаяся основанием для принятия решения об оформлении формуляра для изготовления удостоверения личности (и паспорта) гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы-13 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе со справкой формы-13.
При оформлении формуляра номер, дата и орган выдачи справки формы-13 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
Оформление формуляра лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, осуществляется после проверки их личности и подтверждения принадлежности к гражданству Республики Казахстан.
Для оформления формуляра по коду "11" указанной категории лиц от гражданина принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документа, удостоверяющего личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы;
свидетельство о рождении (после сверки возвращается);
документ, удостоверяющий личность одного из родителей (после сверки возвращается).
Копии свидетельства о рождении, документа, удостоверяющего личность одного из родителей, заверенные уполномоченным сотрудником, в порядке, установленном пунктом 14 настоящих Правил, приобщаются к проверочному материалу.
В случае отсутствия сведений о рождении в РП ДРН в подтверждение предъявленному свидетельству о рождении, в течении двух рабочих дней в орган РАГС направляется запрос для получения копии актовой записи о рождении.
Уполномоченным сотрудником составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников, в случае их отсутствия - лицами, знающего гражданина не менее 10 лет.
В течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности, которое утверждается начальником Управления (отдела) полиции либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений.

Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда жоғалған 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының деректері, ал формулярдың бос орынға паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған жоғалту туралы істің нөмірі мен күні жазылады.
Қазақстан Республикасының аумағында, оның ішінде 1992 жылғы 1 наурызға тұрақты тіркелгенін растайтын құжаттар болмаған кезде, егер азаматтар Қазақстан Республикасында тіркеу есебінен шығарылған және тоғыз ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тіркелмеген болса, азаматқа оның азаматтығын анықтау үшін тексеру жүргізіледі, аяқталғаннан кейін оған Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (және паспортын) әзірлеу үшін формуляр ресімдеу туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылатын 13-нысанды анықтама беріледі.
13-нысанды анықтама және 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының берілгендігін растайтын 1-нысанның көшірмесі болған кезде тексеру материалдарын қалыптастыру жүргізілмейді, бұл ретте 1-нысанның көшірмесін азаматтық және иммиграция бөлімі 13-нысанды анықтамамен бірге береді.
Формулярды ресімдеген кезде 13-нысанды анықтаманың нөмірі мен күні және анықтаманы берген орган формулярдың бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар беруге алғаш рет өтініш білдірген және туу туралы куәлігін ұсынған 18 жастан асқан адамдарға формулярды ресімдеу олардың жеке басын тексеріп, Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі анықтағаннан кейін жүзеге асырылады.
"11" коды бойынша көрсетілген санаттағы адамдарға формуляр ресімдеу үшін азаматтан:
жеке басты куәландыратын құжатты уақтылы алмау себебi көрсетілген еркін нысандағы өтініш;
барлық тұрған жері, оқу, жұмыс орындары көрсетілген толық өмiрбаяны;
туу туралы куәлiгi (салыстырып тексергеннен кейін қайтарылады);
ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжаты (салыстырып тексергеннен кейін қайтарылады) қабылданады.
Осы Қағидалардың 14-тармағында белгіленген тәртіппен уәкілетті қызметкер куәландырған туу туралы куәліктің, ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері тексеру материалына тігіледі.
ХҚТ ТП-да туу туралы мәліметтер болмаған жағдайда ұсынылған туу туралы куәлікті растау үшін АХАТ органына туу туралы акті жазбасының көшірмесі алу үшін екі жұмыс күні ішінде сұрау салу жіберіледі.
Уәкілетті қызметкер азаматтың фотосуретімен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Екі жұмыс күні ішінде жеке басын тексеру нәтижелері бойынша қорытынды шығарылады, оны Полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы не оның орынбасары бекітеді, содан кейін ол қорытындыларды тіркеу журналында тіркеледі.

В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные свидетельства о рождении, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата заключения по результатам проверки личности, заверяемые паспортной гербовой печатью.
На лиц, старше 18 лет, не имеющих документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, и постоянной регистрации до достижения ими совершеннолетнего возраста в Республике Казахстан, производится проверка на определение их гражданства, по завершению которой им выдается справка формы-13, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы-13 формирование проверочного материала не производится.
При оформлении формуляра номер, дата и орган выдачи справки формы-13 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
При предоставлении гражданами справок формы-13 о принадлежности к гражданству Республики Казахстан по истечению более года со дня их выдачи, граждане направляются за получением повторной справки формы-13.
Справки формы-13 (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях;
код "12" указывается при заполнении формуляра лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные справки о приеме в гражданство Республики Казахстан, восстановлении в гражданстве Республики Казахстан (далее - справка формы-7) по форме, согласно приложению 7 к Правилам, утвержденным приказом МВД № 85. В поле 15 – указываются бывшее гражданство, а также дата принятия гражданства Республики Казахстан (для лиц без гражданства - ЛБГ код "990").
Номер Указа Президента Республики Казахстан о приеме в гражданство Республики Казахстан (далее - Указ) либо заключения органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Оформление формуляров на удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан детям, ранее принятым в гражданство Республики Казахстан вместе с родителями, осуществляется на основании справок формы-7 их родителей или дубликатов справок. На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается номер, дата и орган выдачи свидетельства о рождении, а также номер Указа либо заключения органов внутренних дел о приеме в гражданство Республики Казахстан.
В случаях, когда свидетельства о рождении не могут служить основанием для оформления формуляра ввиду отсутствия их легализации либо апостилирования, оформление детей осуществляется по представленным дубликатам справок формы-7, выдаваемых органами внутренних дел на их родителей с указанием установочных данных детей.
На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются номер и дата выдачи удостоверения личности родителя, на чье имя выдан дубликат справки формы-7, а также номер Указа, которым он принят в гражданство Республики Казахстан.

Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәліктің деректері формулярдың бос орынға паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған жеке басын тексеру қорытындысының нөмірі мен күні жазылады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары және Қазақстан Республикасында кәмелеттік жасқа толғанға дейін тұрақты тiркеуі жоқ 18 жастан асқан адамдарға олардың азаматтығын анықтауға тексеріс жүргізіледі, аяқталғаннан кейін оларға Қазақстан Республикасының азаматын паспортпен және жеке куәлікпен құжаттандыру туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылатын 13-нысанды анықтама беріледі.
13-нысандағы анықтама болған кезде тексеру материалдары жүргізілмейді.
Формулярды ресімдеу кезінде 13-нысанды анықтаманың нөмірі, күні және анықтаманы берген орган формулярдың бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
Азаматтар Қазақстан Республикасының азаматтылығына тиесілігі туралы 13-нысанды анықтамаларды ұсыну кезінде оларды берген күннен бастап бір жыл өткеннен кейін азаматтар 13-нысанды анықтаманы қайта алуға жіберіледі.
13-нысанды анықтамалар (не оның телнұсқалары) аумақтық бөліністерде ұдайы сақталуға жатады.
"12" коды Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға формуляр толтыру кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда ІІМ-нің № 85 бұйрығымен бекітілген Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, Қазақстан Республикасының азамттығын қалпына келтіру туралы анықтаманың (бұдан әрі - 7-нысанды анықтама) деректері жазылады. 15-жолда – бұрынғы азаматтығы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күні (азаматтығы жоқ адамдар үшін – АЖА "990" коды) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының (бұдан әрі – Жарлық) нөмірі не Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен қабылдау туралы ішкі істер органдарының қорытындылары формулярдың бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
Бұрын ата-аналарымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған балаларға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен паспортына формулярлар ресімдеу олардың ата-аналарының 7-нысанды анықтамасының немесе анықтамалардың телнұсқалары негізінде жүзеге асырылады. Формулярдың сыртқы жағындағы бос орынға туу туралы куәліктің нөмірі, күні, оны берген орган көрсетіледі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы Жарлықтың не ішкі істер органдарының қорытындысы көрсетіледі.
Туу туралы куәлік олардың заңдастыруы не апостиль қоюы болмауы себепті формулярды ресімдеу үшін негіз бола алмаған жағдайларда, балаларды ресімдеу ішкі істер органдары олардың ата-анасына балаларының айқындамалық деректерін көрсете отырып, беретін 7-нысанды анықтамалардың ұсынылған телнұсқалары бойынша жүзеге асырылады.
Формулярдың бос орынға 7-нысанды анықтаманың телнұсқасы атына берілген ата-анасының жеке куәлігінің нөмірі және берілген күні, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған Жарлықтың нөмірі көрсетіледі.

Оформление лиц старше 18 лет, принятых ранее вместе с родителями в гражданство Республики Казахстан, но своевременно не получивших документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан, осуществляется на основании повторно выданных органами внутренних дел указанным лицам справок формы-7.
Справки о приеме в гражданство (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях;
код "13" указывается при заполнении формуляра гражданам Республики Казахстан, утратившим только паспорт. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, а на свободном месте оборотной стороны формуляра указываются номер и дата регистрации заявления гражданина о восстановлении паспорта, заверяемые паспортной гербовой печатью.
При утрате паспорта, изготовленного ребенку до 16 лет, заявление о восстановлении документа представляется одним из его родителей или законным представителем;
код "14" указывается при заполнении формуляра по причине переименования местностей. Поле 14 не заполняется, а в полях 9, 10, 11 записываются данные существующего документа;
код "15" указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности гражданам Республики Казахстан, возвратившимся из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан. При этом заполняется поле 14 (прежнее местожительства), а в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося у гражданина паспорта гражданина Республики Казахстан.
Гражданам Республики Казахстан, прибывшим из-за пределов Республики Казахстан в целях временного пребывания на территории Республики Казахстан, на основании паспорта Республики Казахстан оформляется временная регистрация по месту пребывания.
Граждане Республики Казахстан, прибывшие из-за пределов республики на постоянное жительство, представляют паспорт, документ, подтверждающий снятие с учета из страны прежнего проживания, либо справку об отсутствии гражданства, выданную компетентным органом страны прежнего проживания.
При отсутствии документа, подтверждающего снятие с учета из страны прежнего проживания, справки об отсутствии гражданства, гражданин регистрируется по месту временного пребывания (проживания) на период истребования (получения) одного из указанных документов из страны прежнего проживания.
При предоставлении оригинала адресного листка убытия со штампом о снятии с регистрационного учета, в связи с выездом на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, выданного уполномоченными органами Республики Казахстан, сроком более трех месяцев со дня выдачи его гражданину, уполномоченным органом внутренних дел производится проверка на предмет наличия регистрации и гражданства страны прежнего проживания.
Регистрация граждан Республики Казахстан, въехавших в Республику Казахстан по свидетельствам на возвращение, выданным загранучреждениями Республики Казахстан, производится по данному документу с последующим восстановлением утраченных документов, предоставление адресного листка убытия при этом не требуется;
код "16" указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности и паспорт по желанию владельца, в связи с видоизменением документов;

Бұрын ата-анасымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған, бірақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды уақтылы алмаған 18 жастан асқан адамдарды ресімдеу көрсетілген адамдарға ішкі істер органдары қайта берген 7-нысанды анықтамалардың негізінде жүзеге асырылады.
Азаматтыққа қабылдау туралы анықтамалар (не олардың телнұсқалары) аумақтық бөліністерде тұрақты сақталуға жатады;
"13" коды тек паспортын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарына формуляр толтыру кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда жеке куәліктің деректері жазылады, ал формулярдың бос орынға паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған азаматтың паспортын қалпына келтіру туралы өтінішінің нөмірі мен тіркелген күні көрсетіледі.
16 жасқа дейінгі балаға дайындалған паспорт жоғалған кезде, құжатын қалпына келтіру туралы өтінішті оның ата-анасының біреуі немесе заңды өкілі ұсынады.
"14" код формулярды елдi мекен атауының өзгеруіне байланысты толтырған кезде көрсетiледi. 14-жол толтырылмайды, ал 9, 10, 11-жолдарда бар құжаттың деректері жазылады.
"15" коды формулярды Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшiн шетелден қайтып оралған Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлiкке толтыру кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тұрғылықты жерi) толтырылады, ал 9, 10, 11-жолдарда Қазақстан Республикасы азаматының қолында бар паспортының деректерi көрсетіледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден Қазақстан Республикасының аумағына уақытша болу мақсатында келген Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының паспорты негізінде болу орны бойынша уақытша тіркеу ресімделеді.
Республикадан тыс жерлерден тұрғылықты тұруға келген Қазақстан Республикасының азаматтары паспортын, бұрын тұрған елінен есептен шыққанын растайтын құжатты не бұрын тұрған елінің құзыретті органы берген азаматтығының жоқтығы туралы анықтаманы ұсынады.
Бұрын тұрған елінен есептен шыққанын растайтын құжаты, азаматтығы жоқтығы туралы анықтама болмаған кезде, азамат бұрын тұрған елінен көрсетілген құжаттардың бірі сұратылған (алынған) кезеңге уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеледі.
Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары азаматқа берген Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуіне байланысты тіркеу есебінен шығу туралы мөртабан басылған мекенжайдан кету парағының түпнұсқасы оны берген күнінен бастап үш айдан астам мерзімге ұсынылған кезде уәкілетті ішкі істер органы тіркеудің және бұрын тұрған елдің азаматтығында болу мәніне тексеріс жүргізеді.
Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері берген қайтып оралуға арналған куәлік бойынша Қазақстан Республикасына келген Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу одан әрі жоғалған құжатты қалпына келтіре отырып, осы құжат бойынша жүргізіледі, бұл ретте мекенжайдан кету парағын ұсыну талап етілмейді.
"16" коды құжаттардың түрлерiнiң өзгеруiне байланысты иесiнiң қалауы бойынша жеке куәлiкке және паспортқа формуляр толтыру кезінде көрсетіледі.

код "17" указывается при заполнении формуляра на получение паспорта либо удостоверения личности Республики Казахстан впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности или паспорта;
код "18" указывается при заполнении формуляра в связи с истечением срока действия документов, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося документа, удостоверяющего личность.
2) При документировании иностранцев и лиц без гражданства:
код "00" указывается при заполнении формуляра на выдачу удостоверения лица без гражданства, детям не достигшим 16-летнего возраста, постоянно проживающих в Республике Казахстан лиц без гражданства, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении, индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН), по которому производилась проверка на наличие регистрации ребенка по месту жительства, указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра.
Для проведения идентификации личности детей требуется их личное присутствие.
При отсутствии ИИН его генерация осуществляется территориальными подразделениями на общих основаниях с гражданами республики;
код "03" указывается при заполнении формуляра, в связи с изменением постоянно проживающим иностранцем, страны гражданства. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего вида на жительство иностранца. На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается номер, дата выдачи и орган выдачи национального паспорта;
код "04" при заполнении формуляра указывается при перемене Ф.И.О. (при его наличии), при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего документа, в поле 5 - прежняя фамилия, а под полями 3 и 4 - прежние имя, отчество.
Документирование лиц без гражданства по указанному коду осуществляется при изменении фамилии, выбранной в связи с заключением либо расторжением брака в соответствии с записью в свидетельстве о заключении (расторжении) брака, данные которого записываются на свободном месте оборотной стороны формуляра;
код "05" указывается при перемене даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего документа удостоверяющего личность.
Идентификация личности иностранцев, при заполнении формуляра по кодам "04", "05" производится в соответствии с национальным паспортом иностранца;
код "06" указывается в случае обнаружения неточностей в записях в выпущенных документах, удостоверяющих личность. В полях 9, 10, 11 записываются данные документа, в котором обнаружена неточность.
Оформление формуляра осуществляется на общих основаниях с гражданами республики, кроме выявлении несоответствия фотографии при документировании иностранцев.
Подтверждение личности иностранца, производится на основании национального паспорта;
код "07" указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц удостоверения лица без гражданства).
Также, код "07" указывается при оформлении формуляра на основании документа, введенного в разряд недействительных в базе данных по причине "невостребованный";

"17" коды қолындағы жеке куәлігі немесе паспорты негізінде алғаш рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын не жеке куәлігін алу үшін формуляр толтыру кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлігінің немесе паспортының деректерi жазылады.
"18" коды жеке басын куәландыратын құжаттардың жарамдылық мерзімінің өтуіне байланысты формуляр толтыру кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бар жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi жазылады.
2) шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды құжаттандыру кезінде:
"00" коды Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдардың 16-жасқа толмаған балаларына азаматтығы жоқ адамның куәлігіне формуляр толтыру кезінде көсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда тұрғылықты жері бойынша баланың тіркеуде болуына тексеру жүргізілген туу туралы куәліктің деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) жазылады, формулярдың сыртқы жағындағы бос орында көрсетіледі.
Балалардың жеке басын сәйкестендіруді жүргізу үшін олардың жеке қатысуы қажет. ЖСН болмаған кезде оны генерациялауды республика азаматтарымен бірге жалпы негіздерде аумақтық бөліністер жүзеге асырады;
"03" коды тұрақты тұратын шетелдіктің шыққан елінің азаматтығын өзгертуіне байланысты формулярды толтыру кезінде көрсетіледі. Бұл ретте, 9, 10, 11 жолдарда шетелдіктің бұрынғы тұруға ықтиярхатының деректері жазылады. Формулардың сыртқы жағындағы бос орынға ұлттық паспорттың нөмірі, берілген күні және берген орган көрсетіледі;
"04" коды Т.А.Ә (ол болған кезде) ауыстыру кезінде формулярды толтыру кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы құжаттың деректері жазылады, 5-жолда бұрынғы тегі, ал 3 және 4-жолдардың астында бұрынғы аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Осы көрсетілген код бойынша азаматтығы жоқ адамдарды құжаттандыру некеге тұру не бұзына байланысты таңдаған тегін ауыстыру кезінде некеге тұру (бұзу) туралы куәліктегі жазбаға сәйкес жүзеге асырылады, олардың деректері формулярдың сыртқы жағындағы бос орынға жазылады;
"05" коды туған күнін өзгерткен кезде көрсетіледі, бұл ретте, 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке басты куәландыратын құжаттың деректері жазылады;
"04, 05" кодтары бойынша формулярды толтыру кезінде шетелдіктің жеке басын сәйкестендіру шетелдіктің ұлттық паспортына сәйкес жүргізіледі;
"06" коды жеке басты куәландыратынқұжаттарда жіберілген жазбаларда сәйкессіздіктер анықталған жағдайда көрсетіледі. 9, 10, 11-жолдарда сәйкессіздіктер анықталған құжаттың деректері жазылады.
Формулярды ресімдеу шетелдіктерді құжаттандыру кезінде фотосуреттердің сәйкес келмеуі анықталғаннан басқа республика азаматтарымен бірге жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
Шетелдіктің жеке басын растау ұлттық паспорттың негізінде жүргізіледі;
Сонымен, "07" коды құжаттың пайдалануға жарамсыздығы (бүлінуі, ескіруі, техникалық ақаулар, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің барлық беттері пайдаланылған) жағдайларда көрсетіледі.
Сонымен бірге, "07" коды формулярды "талап етілмеген" себебі бойынша деректер базасына жарамсыздар разрядына енгізілген құжаттың негізінде ресімдеген кезде көрсетіледі;

код "09" указывается при заполнении формуляра по причине утраты документа, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные документа, удостоверяющего личность.
Лица, утратившие документы, удостоверяющие личность, подают в органы внутренних дел письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачен документ по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном документе, удостоверяющем личность, производится уполномоченным сотрудником в базе данных;
код "10" указывается при перемене документируемыми лицами адреса регистрации, когда в документе, удостоверяющем личность, указан полный адрес регистрации (область, город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации.
В полях 9, 10, 11 записываются данные документа, удостоверяющего личность, и заполняется поле 14 (прежнее место жительства);
код "11" указывается при первичном документировании иностранцев, либо лиц без гражданства.
Оформление формуляра по коду "11" иностранцам и лицам без гражданства осуществляется уполномоченным сотрудником в следующем порядке:
иностранцам:
при принятии решения о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и регистрации по постоянному месту жительства, в полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные национального паспорта иностранца;
лицам без гражданства:
принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан, либо к гражданству какого-либо государства не установлена органами внутренних дел, при этом в полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные паспорта образца 1974 года либо свидетельства о рождении;
прибывшим в Республику Казахстан в статусе лица без гражданства какого-либо государства, при этом в полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные удостоверения лица без гражданства страны прибытия;
при выходе из гражданства Республики Казахстан по Указу Президента, в полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные справки о выходе из гражданства по форме, согласно приложению 10 к Правилам, утвержденным приказом МВД № 85;
при выходе из гражданства страны прибытия, в полях 9, 10, 11 формуляра указывается номер, дата выдачи и орган выдачи справка о прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства (копия справки направляется КМС МВД РК совместно с оформленным формуляром);
код "14" указывается при заполнении формуляра по причине переименования местностей. Поле 14 не заполняется, а в полях 9, 10, 11 записываются данные существующего документа.

"09" коды құжатты жоғалту себебі бойынша формулярды толтыру кезінде көрсетіледі, бұл ретте, 9, 10, 11-жодарда жеке басты куәландыратын құжаттың деректері жазылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды жоғалтқан адамдар ішкі істер органдарына осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжатын қайда, қашан және қандай жағдайларда жоғалтқанын көрсетумен жазбаша өтініш береді.
Жеке басты растауға және жоғалтқан құжат туралы мәліметті беруге тексерісті деректер базасында уәкілетті қызметер жүргізеді;
"10" коды құжаттандырылатын адамдар тіркелген мекенжайларын өзгерту кезінде көрсетіледі, егер жеке басты куәландыратын құжатта тіркелген мекенжай (облысы, қала, аудан, көше, үй, пәтер) жаңа тіркелген мекенжайға сәйкес келмеген болса.
9, 10, 11-жолдарда жеке басты куәландыратын құжаттың деректері жазылады және 14-жол (бұрынғы тұрған жері) толтырылады;
"11" жол шетелдіктерді, азаматтығы жоқ адамдарды алғаш рет құжаттандыру кезінде көрсетіледі.
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға формулярды "11" код бойынша ресімдеуді уәкілетті қызметкер мынадай тәртіпте жүзеге асырады:
шетелдіктерге:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы шешім қабылданған кезде және тұрғылықты жеріне тіркелген кезде формулярдың 9, 10, 11-жолдарында шетелдіктің ұлттық паспортының деректері жазылады;
азаматтығы жоқ адамдарға:
ішкі істер органдарымен Қазақстан Республикасының азаматтығына, қандай да бір мемлекеттің азаматтығына тиесілігі анықталмаған кезде, бұл ретте, формулярдың 9, 10, 11-жолдарында 1974 жылғы үлгідегі паспорттың немесе туу туралы куәліктің деректері жазылады;
қандай да бір мемлекеттің азаматтығы жоқ адамдар мәртебесінде Қазақстан Республикасына келгендер, бұл ретте, формулярдың 9, 10, 11-жолдарында келген елдің азаматтығы жоқ адамның куәлігінің деректері жазылады;
Президенттің Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан кезде, формулярдың 9, 10, 11-жолдарында ІІМ-нің № 85 бұйрығымен бекітілген Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтықтан шығу туралы анықтаманың деректері жазылады;
Келген елдің азаматтығынан шығу кезінде, формулярдың 9, 10, 11-жолдарында тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа елдің азаматтығы тоқтатылғаны туралы анықтаманың нөмірі, берілген күні және берген орган көрсетіледі (анықтаманың көшірмесі ресімделген формулярмен бірге Қазақстан Республикасы ІІМ КҚҚК-ге жолданады);
"14" коды формулярды елдімекеннің атауы өзгеруі себебі бойынша толтыру кезінде көрсетіледі. 14-жол толтырылмайды, ал 9, 10, 11-жолдарда қолда бар құжаттың деректері жазылады.

код "18" указывается при заполнении формуляра в связи с истечением срока действия вида на жительство иностранца либо лица без гражданства, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося документа.
По кодам "01", "02", "08", "12", "13", "15", "16", "17" документирование иностранцев и лиц без гражданства не производится.
Заполнение формуляра допускается за один месяц до истечения срока действия документов, удостоверяющих личность.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2017 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Ежедекадно сведения об утраченных, украденных, аннулированных документах, удостоверяющих личность, а также не изъятых - при имеющейся информации о смерти, выходе либо утрате владельцами гражданства Республики Казахстан, о необоснованности выдачи документов, удостоверяющих личность, обобщаются в подразделениях миграционной службы Департаментов полиции (далее – ДП) и направляются в дальнейшем в Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан для изъятия при пересечении государственной границы и КМС МВД для внесения корректировок в базу данных. Сведения об утраченных, украденных, а также необоснованно выданных и не изъятых документах, удостоверяющих личность, ежедекадно направляются ДП в Национальное центральное бюро Интерпола в Республике Казахстан Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
При заполнении формуляра в связи с переменой Ф.И.О. (при его наличии), национальности, места, даты и места рождения в территориальное управление КПСиСУ к 15 и 30 числу каждого месяца направляются сведения о гражданах Республики Казахстан, обратившихся в районные и городские органы внутренних дел, по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, в связи с переменой вышеуказанных установочных данных.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Все копии документов и справок, приобщаемых к проверочным материалам, уполномоченным сотрудником, принявшим документы, сверяются с оригиналами, после чего на копиях документов проставляется надпись "Копия верна", которая заверяется гербовой печатью и подписью сотрудника, производившего сверку с указанием Ф.И.О. (при его наличии), должности.

"18" коды формулярды шетелдіктің тұруға ықтиярхатының не азаматтығы жоқ адамның куәлігінің қолданылу мерзімі өтуіне байланысты толтыру кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қолда бар құжаттың деректері жазылады.
"01", "02", "08", "12", "13", "15", "16", "17" кодтары бойынша шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды құжаттандыру жүргізілмейді.
Формулярды толтыруға жеке басты куәландыратын құжаттың жарамдылық мерзімінің өтуіне бір ай қалған кезде рұқсат етіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2017 № 814 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13. Он күн сайын жоғалған, ұрланған, күші жойылған жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, сондай-ақ қайтыс болғаны, Қазақстан Республикасының азаматтығынан иелерінің шығуы не одан айырылғаны туралы ақпарат бар кезде алынбағаны, жеке басты куәландыратын құжаттарды берудің негізсіздігі туралы мәліметтер Полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД) көші-қон қызметі бөліністерінде жинақталады және одан әрі Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне мемлекеттік шекараны кесіп өту кезінде алып қою және ІІМ КҚҚК-нің деректер базасына түзетулер енгізу үшін жолданады. Жоғалған, ұрланған, сондай-ақ негізсіз берілген және алынбаған жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер он күн сайын ПД Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің Қазақстан Республикасындағы "Интерпол" Ұлттық орталық бюросына жолдайды.
ТАӘ (олар болған жағдайда), ұлтын, туған жерін, күнін ауыстыруға байланысты формулярларды толтыру кезінде ҚСжАЕАЖК-ның аумақтық басқармасына әр айдың 15 және 30-ы күніне жоғарыда көрсетілген айқындамалық деректерді ауыстыруға байланысты жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыру мәселесі бойынша аудандық және қалалық ішкі істер органдарына жүгінген Қазақстан Республикасының азаматтары туралы мәліметтер жолданады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
14. Құжаттарды қабылдаған уәкілетті қызметкер тексеру материалдарына тігілген барлық анықтамалар мен құжаттардың көшірмелерін құжаттың түпнұсқасымен салыстыра отырып тексереді, содан кейін құжаттың көшірмелеріне "Көшірмесі дұрыс" деген жазба қойып, паспорттық елтаңбалы мөрмен растайды, салыстыра тексеруді жүргізген қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы көрсетіліп, қолы қойылады.

15. Заявления лиц, обратившихся по вопросам документирования, регистрируются в канцелярии органа внутренних дел, заключения по перемене установочных данных, установлению личности в журнале регистрации заключений.
16. При обращении по вопросам документирования, когда подлинность представленных документов, тождественность фотоизображений или принадлежность к гражданству Республики Казахстан вызывают сомнения, а также при выявлении необоснованного заполнения формуляра, уполномоченным сотрудником в срок до трех рабочих дней проводится дополнительная проверка личности документируемого.
После завершения проверки вышеуказанной категории лиц, уполномоченным сотрудником, в течение двух рабочих дней выносится заключение по установлению их личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) полиции либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений. При заполнении формуляра на выдачу документов, удостоверяющих личность, номер и дата заключения, протокола опознания, составленного в порядке, предусмотренном для заполнения кода "06" настоящих Правил указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются гербовой печатью.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Поля 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения. Записи Ф.И.О. (при его наличии) в формуляре и в квитанции на получение документов, удостоверяющих личность, должны быть идентичными. В поле 7 мужчинам проставляется цифра - 1, женщинам - 2.
Поля 9, 10, 11 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения с одновременным проставлением кодов:
"01" свидетельство о рождении;
"02" паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
"03" удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
"08" справка о приеме в гражданство Республики Казахстан либо справка о прекращении гражданства (при оформлении удостоверения лица без гражданства);
"12" паспорт гражданина Республики Казахстан;
"13" национальный паспорт иностранца, удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами иностранного государства;
"14" вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
"15" удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами Республики Казахстан.
Поле 11 заполняется без сокращений, полностью указывается наименование городского, районного органа, выдавшего документ, а также наименование области, городов республиканского значения и столицы.

15. Құжаттандыру мәселелері бойынша өтініш білдірген адамдардың өтініштері ішкі істер органының кеңсесінде тіркеледі, жеке басын анықтау, айқындамалық деректерін ауыстыру бойынша қорытынды қорытындыларды тіркеу журналына тіркеледі.
16. Құжаттандыру мәселелері бойынша азаматтар ұсынған құжаттардың түпнұсқалығы, фотосуреттерінің ұқсастығы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі күмән тудырса, сондай-ақ формулярды негізсіз ресімдегені анықталған кезде, уәкілетті қызметкер мерзімі үш жұмыс күніне дейін құжаттандырылатын адамның жеке басына қосымша тексеру жүргізеді.
Жоғарыда көрсетілген санаттағы адамдарды тексеру аяқтағаннан кейін уәкілетті қызметкер екі жұмыс күні ішінде олардың жеке басын анықтау және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны Полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы немесе оның орынбасары бекітеді, содан кейін қорытындыларды тіркеу журналына тіркейді. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беруге формулярды толтыру кезінде осы Қағидалардың "06" кодын толтыру үшін көзделген тәртіппен жасалған қорытындының, азаматтың жеке басын тану хаттамасының нөмірі мен жасалған күні формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Формулярдағы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12-жолдар оны толтыру үшін негiз болған құжатқа сәйкес толтырылады. Формулярдағы және жеке басты куәландыратын құжаттар алуға түбiртектегі Т.А.Ә. (ол болған кезде) жазба бiрдей болуы тиіс. 7-жолда ерлерге - 1, әйелдерге - 2 саны қойылады.
Формулярдағы 9, 10, 11-жолдар кодтарды бiрге қоя отырып, оны ресiмдеу үшiн негiз болған құжатқа сәйкес толтырылады:
"01" туу туралы куәлiк;
"02" 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты;
"03" Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi;
"08" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы анықтама, азаматтығы жоқ немесе азаматтығы тоқтағаны туралы анықтама (азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеген кезде);
"12" Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
"13" шет мемлекетте уәкілетті органдар берген шетелдіктің паспорты, азаматтығы жоқ адамның куәлiгi;
"14" шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты;
"15" Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары берген азаматтығы жоқ адамның куәлiгi.
11-жол қысқартусыз толтырылады, құжатты берген қалалық, аудандық органның атауы, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың атауы толық көрсетiледі.

В поле 12 формуляра для лиц, родившихся на территории Республики Казахстан, в соответствии с предъявленным документом записываются в соответствующих строках - область, город республиканского значения, район и соответствующие им коды, населенный пункт. Лицам, родившимся за границей, в соответствующих строках записывается наименование только страны, код которой указывается в соответствии со справочником стран мира согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Поля 13, 14 формуляра заполняются с указанием в соответствующих строках адреса регистрации настоящего и прежнего места жительства документируемого лица. При этом, в поле 13 в обязательном порядке заполняется дата прибытия. При отсутствии в базе данных указанного реквизита, уполномоченным сотрудником производится адресная корректировка для восстановления первоначальной даты регистрации физического лица по сведениям адресно-справочного архива, архивным картотекам формуляров, по представленным гражданами книгам регистрации граждан. При оформлении формуляра на получение паспортов граждан Республики Казахстан, временно пребывающих за границей, в поле 13 – "место жительства" указывается актуальный адрес их регистрации по месту жительства в Республике Казахстан, который передается в Государственную базу данных "Физические лица". На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается адрес временного пребывания за границей.
Поле 14 заполняется только при перемене адреса регистрации, а также при возвращении на постоянное жительство в Республику Казахстан граждан Республики Казахстан.
Поле 15 формуляра заполняется в следующих случаях:
если, документируемое лицо принято в гражданство Республики Казахстан, при этом, в соответствующих строках указывается страна бывшего гражданства, дата принятия гражданства и код страны гражданства по справочнику, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
при заполнения формуляра лицам без гражданства, в соответствующих строках указывается код "990".
Поле 16 формуляра заполняется путем проставления кодов один, два, три, четыре в соответствии с семейным положением документируемого лица. При проставлении кода "два" записываются Ф.И.О. (при его наличии) супругов, дата регистрации и орган, зарегистрировавший брак, девичья, прежняя фамилия супругов.
В поле 17 формуляра в соответствующие строки записываются Ф.И.О. (при его наличии) и дата рождения детей до 16 лет. Если у документируемого лица более трех детей до 16-ти лет, то сведения о них записываются на отдельном листе с указанием "дополнение к полю "17", который приклеивается к формуляру.

Формулярдың 12-жолында Қазақстан Республикасының аумағында туған адамдар үшiн көрсетілген құжатқа сәйкес тиiстi жолдарда – облыс, республикалық маңызы бар қалалар, аудан және оларға тиiстi кодтар, елдi мекен жазылады. Шетелде туған адамдарға тиiстi жолдарда тек елдің атауы жазылады, коды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес елдердің анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
Формулярдың 13, 14-жолдары тиісті жолдарда құжаттандырылатын адамның қазіргі және бұрынғы тіркелген тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіле отырып, толтырылады. Бұл ретте, 13-жолда міндетті түрде келген күні толтырылады. Деректер базасында көрсетілген деректеме болмаған жағдайда, уәкілетті қызметкер деректер базасында көрсетілген мекенжай бойынша жеке тұлғаның бастапқы тіркелген күнін қалпына келтіру үшін мекенжай-анықтамалық архивтің мәліметтері, формулярлардың мұрағаттық картотекалары, азаматтар ұсынған азаматтарды тіркеу кітаптары бойынша мекенжайлық түзету жүргізеді. Шетелде уақытша болатын Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарын алуға формулярды ресімдеу кезінде "тұрғылықты жері" деген 13-жолда олардың Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты жері бойынша тіркелуінің өзекті мекенжайы көрсетіледі, ол "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасына жіберіледі. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында шетелде уақытша болу мекенжайы көрсетіледі.
14-жол тек тіркелген мекенжайын ауыстырған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшiн қайтып оралған кезде толтырылады.
Формулярдың 15-жолы мынадай жағдайларда толтырылады:
егер құжатталатын адам Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданса, бұл ретте, тиiстi жолдарда бұрын азаматтығында тұрған елдің және азаматтыққа қабылданған күнi және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес анықтамалық бойынша азаматтығы бар елдің коды көрсетіледі;
формуляр азаматтығы жоқ адамдарға толтырылған кезде, тиісті жолдарда "990" коды қойылады.
Формулярдың 16-жолы құжаттанушы адамның отбасылық жағдайына сәйкес бір, екі, үш, төрт кодтарын қою арқылы толтырылады. "Екі" кодын қою кезiнде жұбайының Т.А.Ә. (ол болған кезде), некенiң тiркелген күнi және некені тiркеген орган, жұбайлардың некеге тұрғанға дейiнгi бұрынғы тегi жазылады.
Формулярдағы 17-жолда тиiстi жолдарда 16 жасқа толмаған балалардың Т.А.Ә. (ол болған кезде) және туған күні жазылады. Егер құжаттанушы адамның 16 жасқа толмаған үштен көп балалары болса, олар туралы мәлiмет формулярға жапсырылатын "17-жолға қосымша" деген жазба енгiзiлген жеке парақта жазылады.

В полях 18, 19 формуляра записываются Ф.И.О. (при его наличии) родителей и дата их рождения. При отсутствии у документируемого лица каких-либо сведений о родителях в полях 18, 19 производится запись – "Сведениями не располагает".
В поле 20 формуляра указываются номера документов, удостоверяющих личность, и дата их изготовления, дата получения документов владельцем, его подпись, а также фамилия и подпись сотрудника, выдавшего документ.
В случае утраты документов, удостоверяющих личность, подлежащих сдаче в органы внутренних дел, от лица отбирается заявление в произвольной форме с указанием обстоятельств утраты документов, регистрационный номер, которого указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Квитанция на получение документа, удостоверяющего личность, отделяется от бланка формуляра после его заполнения и передается документируемому лицу.
19. Обоснованность и правильность заполнения формуляра заверяются подписью уполномоченного сотрудника, заполнившего формуляр с указанием присвоенного ему лично персонального кода. Персональные коды хранятся в базе данных, уполномоченные сотрудники, допущенные к оформлению формуляров, несут персональную ответственность за их оформление. Передача персональных кодов уполномоченных сотрудников для использования другим лицам не допускается.
Персональные коды уполномоченных сотрудников, допущенных к оформлению формуляров на граждан Республики Казахстан, состоят из пятизначных буквенно-цифровых индексов, в которых 1-й знак (латинская буква) - код области, 2-й знак (буква русского алфавита) - код района, 3-й, 4-й и 5-й знаки - арабские цифры, соответствующие порядковому номеру регистрации уполномоченного сотрудника внутри региона от 00 до 999.
Персональные коды уполномоченных сотрудников, допущенных к оформлению формуляров на иностранцев и лиц без гражданства, состоят из трехзначных цифровых индексов, в которых 1-й знак-код области, 2-й знак-код района, 3-й знак – порядковый номер регистрации уполномоченного сотрудника.
При замене уполномоченных сотрудников, имевших доступ к оформлению формуляров, их персональные коды считаются недействительными, а вновь назначенным присваиваются новые персональные коды с указанием следующего знака кода из числа неиспользованных, свободных порядковых номеров в данном подразделении. Буквенные индексы персональных кодов присваиваются КМС МВД, цифровые индексы обновляются ДП и утверждаются приказами начальников ДП.

Формулярдың 18, 19-жолдарында ата-анасының Т.А.Ә. (ол болған кезде) және олардың туған күнi жазылады. Құжаттанушы адамның ата-анасы туралы қандай да бiр мәлiмет болмаған жағдайда 18, 19-жолдарда "Мәлiметтер жоқ" деген жазба жазылады.
Формулярдың 20-жолында жеке басты куәландыратын құжаттардың нөмiрлерi және олардың әзірленген күнi, иесiнiң құжаттарды алған күнi, оның қолы, сондай-ақ құжатты берген қызметкердiң тегi мен қолы көрсетіледi.
Азамат Ішкі істер органдарына қайтарылуға жататын жеке басты куәландыратын құжаттарды жоғалтқан жағдайда адамнан еркін нысанда жазылған, құжатты жоғалтудың мән-жайын көрсетілген өтініш алынады, оның тіркеу нөмірі формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. Жеке басты куәландыратын құжаттарды алуға түбіртек толтырылғаннан кейін формуляр бланкісінен бөліп алынады және құжаттанушы адмға беріледі.
19. Формулярды толтырудың негізділігі мен дұрыстығы формулярды толтырған уәкілетті қызметкердің қолымен, оған берілген дербес коды көрсетіле отырып, расталады. Дербес кодтар деректер базасында сақталады, формулярларды ресімдейтін уәкілетті қызметкерлерге оларды ресімдегені үшін дербес жауапкершілік жүктеледі. Уәкілетті қызметкерлердің дербес кодтары басқа адамдарға қолдану үшін беруге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы азаматтарына формулярларды ресімдеуге рұқсат берілген уәкілетті қызметкерлердің дербес кодтары бес таңбалы әріпті-санды индекстерден тұрады, ондағы 1-ші белгі (латын әрпі)- облыстың коды, 2-ші белгі (орыс тілі алфавитінің әрпі) - ауданның коды, 3-ші, 4-ші және 5-ші белгілер – өңір ішінде уәкілетті қызметкерлердің реттік тіркеу нөміріне сәйкес келетін 00 ден - 999 дейінгі араб сандары.
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға формулярлар ресімдеуге жіберілген уәкілетті қызметкерлердің дербес кодтары үш таңбалы цифрлік индекстерден тұрады, 1-белгі – облыстың коды, 2-белгі – аудан коды, 3-белгі – уәкілетті қызметкердің тіркеу реттік нөмірі.
Формулярларды ресімдеуге рұқсаты бар уәкілетті қызметкерлер ауысқан кезде олардың дербес кодтары жарамсыз деп есептеледі, ал жаңадан тағайындалғандарға жаңа дербес кодтар осы бөліністе пайдаланылмаған, бос реттік нөмірлердің қатарынан келесі код белгісін көрсете отырып беріледі. Дербес кодтардың әріптік индекстерін ІІМ КҚҚК береді, цифрлық индекстерді ПД жаңартады және ПД бастықтарының бұйрықтарымен бекітіледі.

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 05.12.2017 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На квитанциях об оплате государственной пошлины за выдачу документов, удостоверяющих личность, записываются номера формуляров. Квитанции с одним экземпляром реестра отправки формуляров на изготовление документов, подлежат хранению в органах внутренних дел по месту заполнения формуляров до проведения ревизии налоговым органом. Через год после проведения ревизии, квитанции уничтожаются внутрипроверочной комиссией территориального органа внутренних дел с указанием общей суммы за документы в актах ревизии бланков строгой отчетности.
Параграф 2. Оформление, заполнение электронных формуляров для
изготовления документов, удостоверяющих личность, посредством
информационных систем РП ДРН и РП ДРИ
21. Электронный формуляр для изготовления документов, удостоверяющих личность, оформляется и заполняется посредством информационных систем РП ДРН и РП ДРИ. Номер электронного формуляра формируется единой информационной системой в автоматизированном режиме.
22. Обоснованность и правильность заполнения электронного формуляра заверяются электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного сотрудника.
ЭЦП представляет собой набор электронных цифровых символов, созданных средствами электронной цифровой подписи и подтверждающей достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания и применяется на этапе передачи электронной заявки на документирование и регистрацию (снятие с регистрации) в центральный узел.
ЭЦП равнозначна собственноручной подписи подписывающего лица и возлагает одинаковую юридическую ответственность за подписание электронного формуляра.
ЭЦП является собственностью лиц, владеющими ею на законных основаниях и не передается для использования другим лицам.
23. Для получения ЭЦП, ДП назначают уполномоченных сотрудников, ответственных за подачу заявки, проведение процесса идентификации уполномоченных сотрудников территориальных подразделений и получения регистрационных свидетельств.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. На получение повторной ЭЦП необходимо за десять рабочих дней до истечения срока подать новую заявку. При замене уполномоченных сотрудников, осуществляющих работу в РП ДРН и РП ДРИ, ЭЦП вместе со съемным носителем сдается в ДП. Уполномоченный сотрудник ДП подает заявку на отзыв регистрационного свидетельства.

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2017 № 814 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
20. Жеке басын куәландыратын құжаттарды бергені үшін мемлекеттік баждың төлегені туралы түбiртектерде формулярлардың нөмiрлерi жазылады. Түбiртектер құжаттарды дайындауға жіберілетін формуляр тізілімдемесінің бір данасымен салық органы ревизия жүргізгенге дейiн формулярдың толтырылған жерi бойынша ішкі істер органдарында сақталуы тиiс. Ревизия жүргізілгеннен кейін бір жылдан соң түбіртектерді қатаң есептегi бланкiлердiң тексеріс актiлерінде құжаттар үшін төленген жалпы соманы көрсете отырып, ішкі істер органының ішкі тексеру комиссиясы жояды.
2-параграф. ХҚТ ТП және ШҚТ ТП ақпараттық жүйелері арқылы жеке
басын куәландыратын құжаттарды әзірлеу үшін электрондық
формулярларды ресімдеу, толтыру
21. Жеке басын куәландыратын құжаттарды әзірлеу үшін электрондық формуляр ХҚТ ТП ақпараттық жүйесі арқылы ресімделеді және толтырылады. Электрондық формулярдың нөмірі мен штрих-коды автоматтандырылған режимдегі бірыңғай ақпараттық жүйемен қалыптастырылады.
22. Электрондық формулярдың негізділігі мен дұрыс толтырылуы уәкілетті қызметкердің электрондық-цифрлық қолымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) расталады.
ЭЦҚ электрондық цифрлық қол құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиыны болып табылады және электрондық өтінімді құжаттандыруға және орталық торапқа тіркеуге (тіркеу есебінен шығаруға) жіберу кезеңінде қолданылады.
ЭЦҚ тұлғаның өз қолымен қойылған қолына теңестрілген және электрондық формулярға қол қою үшін бірдей заңды жауапкершілікті жүктейді.
ЭЦҚ оған заңды негізде ие болған адамдардың меншігі болып табылады және басқа адамдарға оны қолдану үшін берілмейді.
23. ЭЦҚ алу үшін ПД уәкілетті қызметкерлерді тағайындайды, олар өтінім беру, аумақтық бөліністердің уәкілетті қызметкерлерін сәйкестендіру процесін өткізу және тіркеу куәліктерін алу үшін жауапты болады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
24. ЭЦҚ қайта алу үшін мерзімі өтерден он күн бұрын жаңа өтінім беру қажет. ХҚТ ТП және ШҚТ ТП-да жұмысты жүзеге асыратын уәкілетті қызметкерлер ауысқан кезде, ЭЦҚ алынбалы тасымалдағышпен бірге ПД-ге тапсырылады. ПД-ның уәкілетті қызметкері тіркеу куәлігін кері шақыртып алуға өтінім береді.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Уполномоченные сотрудники работают в информационных системах РП ДРН и РП ДРИ под зарегистрированным именем, которое хранится в базе данных, и ответственны за свои действия в системе РП ДРН и РП ДРИ.
26. Для заполнения электронного формуляра необходимо предъявление квитанции об оплате государственной пошлины за документы и один из ниже перечисленных документов в зависимости от причины оформления документов, удостоверяющих личность:
1) При оформлении электронного формуляра на получение паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан:
свидетельство о рождении;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
паспорт гражданина Республики Казахстан;
справку формы – 7;
2) при оформлении электронного формуляра на получение вида на жительство иностранца в Республике Казахстан:
действительный национальный паспорт;
вид на жительство иностранца.
3) при оформлении электронного формуляра на получение удостоверения лица без гражданства:
заграничный паспорт с истекшим сроком действия;
удостоверение лица без гражданства;
паспорт образца 1974 года (бывшего Союза Советских Социалистических Республик);
военный билет;
справка об освобождении из мест лишения свободы;
справка о прекращении гражданства страны исхода выданная компетентным органом страны исхода;
свидетельство о рождении (при оформлении лицам до шестнадцати лет);
свидетельство на возвращение, выдаваемое загранучреждениями Республики Казахстан (при утрате удостоверения лица без гражданства временно находившимся за рубежом).
4) при оформлении электронного формуляра на получение проездного документа:
беженцами:
свидетельство о рождении (при получении проездного документа беженцами, не достигшими 16 лет);
удостоверение лица без гражданства;
заграничный паспорт;
удостоверение беженца со сроком действия статуса беженца не менее 3 месяцев на день подачи заявки;
выдворяемыми лицами:
удостоверение лица без гражданства;
заграничный паспорт;
реадмиссируемыми лицами:
актовая запись о рождении;
свидетельство о рождении;
удостоверение лица без гражданства;
заграничный паспорт.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 29.09.2022 № 770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
25. Уәкілетті қызметкерлер ХҚТ ТП және ШҚТ ТП-нің ақпараттық жүйесінде тіркелген атпен жұмыс істейді, ол деректер базасында сақталады және ХҚТ ТП және ШҚТ ТП жүйесіндегі өзінің әрекеттеріне дербес жауапкершілікте болады.
26. Электрондық формулярды толтыру үшін құжаттар үшін мемлекеттік баждың төленгені туралы түбіртекті және жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеу себебіне байланысты төменде санамаланған құжаттардың бірін ұсыну қажет:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлігін алуға электрондық формулярды ресімдеу кезінде:
туу туралы куәлік;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
7-нысанды анықтама;
2) Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат алу үшін электрондық формуляр ресімдеу кезінде:
жарамды ұлттық паспорты;
шетелдіктің тұруына ықтиярхат.
3) азаматтығы жоқ адамның куәлігін алу үшін электрондық формулярды ресімдеу кезінде:
қолданылу мерзімі өткен шетелдік паспорт;
азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
1974 жылғы үлгідегі паспорт (бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы);
әскери билет;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтама;
шыққан елінің құзыретті органы берген шыққан елінің азаматтығын тоқтатқандығы туралы анықтама;
туу туралы куәлік (он алты жасқа дейінгі адамдарға ресімдеген кезде);
Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері беретін қайта оралуға арналған куәлік (шетелде уақытша жүрген азаматтығы жоқ адамның куәлігі жоғалған кезде).
4) жол жүру құжатын алу үшін электрондық формулярды ресімдеу кезінде:
босқындар:
туу туралы куәлігін (16 жасқа толмаған босқындардың жол жүру құжатын алу кезінде);
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
шетелдік паспортын;
өтінім берген күнге босқын мәртебесінің қолданылу мерзімі кемінде 3 ай босқын куәлігін;
шығарылып жіберілетін адамдар:
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
шетелдік паспортын;
реадмиссияланатын адамдар:
туу туралы акт жазбасын;
туу туралы куәлігін;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
шетелдік паспортын.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2022 № 770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.

27. По предъявленным документам, удостоверяющим личность, имеющим ИИН, либо свидетельству о рождении с вкладышем к нему с присвоенным ИИН производится идентификация личности в базе данных. Уполномоченным сотрудником производится сверка данных документируемого лица в базе данных с предоставленными им документами. При выявлении неточностей в сведениях о нем в базе данных, в электронный формуляр вводятся удостоверенные лицом данные. Произведенные изменения подтверждаются записью уполномоченного сотрудника в поле "дополнительная информация".
28. После принятия решения о документировании в РП ДРН, РП ДРИ регистрируется заявка. В заявке указывается:
вид заказываемого документа;
причина получения документа;
язык заполнения документа;
отметка о проставлении национальности в паспорте гражданина Республики Казахстан;
документ, являющийся основанием для заполнения электронного формуляра.
28-1. При оформлении электронного формуляра на выдачу проездного документа в поле "вид заказываемого документа" автоматически проставляется заглавная латинская буква "В".
При документировании беженцев в поле "гражданство" указывается код "991 беженец" в соответствии со справочником.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
29. После регистрации заявки уполномоченным сотрудником распечатывается талон регистрации заявки, который передается гражданину для заполнения электронного формуляра, а также фотографирования, проставления подписи и получения изготовленных документов.
30. Фотоизображение гражданина вводится в электронный формуляр путем фотографирования, подпись гражданина - через сканер подписи.
Фотографирование гражданина в РП ДРН и РП ДРИ производится без оплаты.
Фотография выполняется контрастной и четкой. Не допускается наклон или поворот головы (например, фото в полупрофиль), фотографируемый смотрит прямо в камеру с нейтральным выражением лица, рот закрыт. Глаза открыты и четко видны. Оправа очков не закрывает глаза, не допускаются светоотражающие и солнечные очки. При фотографировании не допускаютсяголовные уборы, за исключением покрытия головы по религиозным либо медицинским причинам, в этом случае лицо остается открытым от нижней границы подбородка до лба, тени от головного убора на лице не допускаются. Не допускаются фотографии документируемого лица в униформе.
При фотографировании грудных детей и детей дошкольного возраста на документы, удостоверяющие личность, допускается поддержка ребенка без изображения лица и частей тела, поддерживающего лица.

27. Азаматтар ұсынған ЖСН бар жеке куәлік, паспорт, туу туралы куәлік немесе берілген жапсырмасы бар ЖСН, қосымша туу туралы куәлік бойынша деректер базасында жеке басын сәйкестендіру жүргізіледі. Уәкілетті қызметкер азаматтардың деректерін олар ұсынған құжаттар бойынша деректер базасында тексеруді жүргізеді. Деректер базасында азаматтар туралы мәліметтерде сәйкес келмеулер анықталған жағдайда, электрондық формулярға азамат куәландырған деректер енгізіледі. Жүргізілген өзгерістер уәкілетті қызметкердің "қосымша ақпарат" жолындағы жазбасымен расталады.
28. Құжаттандыру туралы шешім қабылдағаннан кейін өтінім ХҚТ ТП, ШҚТ ТП-ға тіркеледі. Өтінімде:
тапсырыс берген құжаттың түрі;
құжатты алу себебі;
құжатты толтыру тілі;
паспорттағы азаматтың ұлтын жазу туралы белгі;
электрондық формулярды толтыру үшін негіз болып табылатын құжат көрсетіледі.
28-1. Жол жүру құжатын беруге электрондық формулярды ресімдеу кезінде "тапсырыс берілетін құжаттың түрі" жолында "В" латынша бас әрпі автоматты түрде қойылады.
Босқындарды құжаттандыру кезінде "азаматтық" деген жолда анықтамалыққа сәйкес "991 босқын" коды көрсетіледі.
Ескерту. Қағида 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Өтінім тіркелгеннен кейін уәкілетті қызметкер өтінімді тіркеу талонын, электронды формулярды толтыру, сондай-ақ суретке түсіру, қол қою, дайын құжаттарды алу үшін азаматтарға берілетін өтінімді тіркеу талонын басып шығарады.
30. Азаматтың фотобейнесі суретке түсіру арқылы, азаматтың қолы сканерлеу арқылы электронды формулярға енгізіледі.
ХҚТ ТП және ШҚТ ТП-да азаматты суретке түсіру тегін жүргізіледі.
Фотосурет ашық және таза орындалуы тиіс. Басты еңкейтуге немесе бұруға болмайды (мысалы, жанынан түсірілген фото), фотосуретке түсуші камераға тіке қарауы және оның беті бейтарап, аузы жабық, көздері ашық және анық көрінуі, көзілдірік көзді жауып қалмауы тиіс, шағылыстыратын және күн сәулесінен қорғайтын көзілдіріктерді киіп түсуге жол берілмейді. Фотосуретке бас киіммен түсуге болмайды, тек діни тұрғыда және медициналық себептерге байланысты рұқсат беріледі, бұндай жағдайда бет иектің төменгі жағынан бастап маңдайға дейін көрініп тұруы керек. Құжаттандырылатын адамның нысанды киімде түскен фотосуреті қабылданбайды.
Омыраудағы балаларды және мектепке дейінгі балаларды жеке басты куәландыратын құжаттарға фотосуретке түсіру барысында бетін және дене мүшелерін көрсетпей, артынан біреудің ұстауына жол беріледі.

31. Заполнение электронного формуляра в РП ДРН, РП ДРИ производится по следующим кодам:
"00" выдача документов, удостоверяющих личность, детям до 16 лет;
"01" достижение 16-летнего возраста;
"03" перемена постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцем, страны гражданства;
"04" перемена фамилии, имени, отчества (при его наличии);
"05" перемена даты рождения;
"06" неточность записи;
"07" непригодность документа для дальнейшего использования;
"08" изменение гражданином Республики Казахстан своей национальности;
"09" утрата документов, удостоверяющих личность (кроме паспорта гражданина Республики Казахстан);
"10" смена адреса регистрации;
"11" при первичном документировании иностранцев, либо лиц без гражданства, а также при документировании граждан Республики Казахстан предъявивших паспорт бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате либо свидетельства о рождении лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность.
выдача паспорта, удостоверения личности на основании удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченными органами Республики Казахстан либо иностранного государства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан), а также при первичном документировании видом на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверением лица без гражданства или проездным документом;
"12" принятие гражданства Республики Казахстан;
"13" утрата паспорта гражданином Республики Казахстан;
"14" переименование местностей в связи с действующим административно-территориальным делением;
"15" получение удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, в связи с возвращением на постоянное местожительство в Республику Казахстан;
"16" по желанию владельца, в связи с видоизменением документов;
"17" получение документов, удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
"18" истечение срока действия документов, удостоверяющих личность.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
32. При заполнении электронного формуляра указывается код одной или нескольких причин получения документов (до семи кодов), при этом необходимо руководствоваться пунктом 11 настоящих Правил в соответствии с кодом заполнения электронного формуляра.
33. При заполнении электронного формуляра следует руководствоваться следующим:
коды "00", "01" - по предъявленному свидетельству о рождении, имеющему ИИН, либо свидетельству о рождении с вкладышем к нему с присвоенным ИИН, производится идентификация личности по ИИН в базе данных.

31. ХҚТ ТП-да, ШҚТ ТП-да электрондық формулярларды толтыру мынадай кодтар бойынша жүргізіледі:
"00" 16 жасқа толмаған балаларға жеке басты куәландыратын құжат беру;
"01" 16 жасқа толу;
"03" Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің азаматтық елін өзгерту;
"04" тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) өзгерту;
"05" туған күнін өзгерту;
"06" жазбаның дұрыс еместігі;
"07" құжаттың одан әрі қолдануға жарамсыздығы;
"08" Қазақстан Республикасы азаматының өзінің ұлтын өзгертуі;
"09" жеке басын куәландыратын құжаттардың жоғалуы (Қазақстан Республикасы азаматының паспортынан басқа);
"10" заңды мекенжайын ауыстыру;
"11" шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды алғаш рет құжаттандыру кезінде, сондай-ақ 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО-ның паспортын немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтіру үшін ұсынған Қазақстан Республикасы азаматтарын құжаттандыру кезінде, не алғаш рет жеке басты куәландыратын құжаттар алуға қолдаухатпен жүгінген 18 жастан асқан адамдар туу туралы куәліктер ұсынған кезде;
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің уәкілетті органдары берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайда) негізінде паспорт, жеке куәлік беру, сондай-ақ шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұру ықтиярхаты не азаматтығы жоқ адамның куәлігімен алғаш рет құжаттандыру;
"12" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау;
"13" Қазақстан Республикасы азаматының паспортты жоғалтуы;
"14" қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске байланысты елді мекендер атауының өзгеруі;
"15" Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін қайта оралуына байланысты Қазақстан Респбликасы азаматының жеке куәлігін алуы;
"16" иесінің қалауы бойынша құжат түрлерінің өзгеруіне байланысты;
"17" қолда бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің немесе паспортының негізінде алғаш рет жеке басын куәландыратын құжаттар алу;
"18" жеке басын куәландыратын құжаттардың жарамдылық мерзімінің аяқталуы.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Электрондық формулярды толтыру кезінде құжатты алу себептерінің бір немесе бірнеше коды (жеті кодқа дейін) көрсетіледі, бұл ретте электрондық формулярларды толтыру кодына сәйкес осы Қағидалардың 11-тармағын басшылыққа алу қажет.
33. Электрондық формулярды толтыру кезінде:
"00", "01" кодтары - ұсынылған ЖСН бар туу туралы куәлік не оған ЖСН берілген жапсырмасы бар туу туралы куәлік бойынша деректер базасында ЖСН бойынша сәйкестендіру жүргізіледі.

В случае, если документируемое лицо до достижения им 16-летнего возраста получало документ, удостоверяющий личность, то при заполнении электронного формуляра по достижению 16-летнего возраста в основании указываются данные ранее выданного документа.
При заполнении электронного формуляра на основании свидетельства о рождении номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, одного из родителей вносятся в поле "дополнительное основание";
код "03" - при перемене постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцем, страны гражданства. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего вида на жительство иностранца, в поле "дополнительное основание" указывается номер, дата выдачи и орган выдачи национального паспорта;
код "04" - указывается при перемене Ф.И.О. (при его наличии). Номер, дата и орган выдачи свидетельства о заключении, расторжении брака, перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, решения суда, вступившего в законную силу (при их наличии), номер и дата выдачи национального паспорта иностранца вводятся уполномоченным сотрудником в поле "дополнительное основание" электронного формуляра;
код "05" - указывается при перемене даты рождения. Номер, дата и орган выдачи свидетельства о перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении (при их наличии), номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене даты рождения вводятся уполномоченным сотрудником в поле "дополнительное основание".
Оформление заявки для документирования иностранцев по кодам "04" и "05" осуществляется в соответствии с национальным паспортом иностранца, номер, дата и орган выдачи национального паспорта иностранца вводятся уполномоченным сотрудником в поле "дополнительное основание" электронного формуляра, при этом проводится проверка личности по учетам органов внутренних дел и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);
код "06" - указывается в случае выявления расхождений сведений в установочных данных, месте рождения. По завершению проверки, в поле "дополнительное основание" вводятся данные документа, подтверждающего вносимые в электронный формуляр изменения.
При выявлении несоответствия фотографии документируемого, в информационной базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником производится проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах.
По результатам проверки составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, после чего в течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в КМС МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений. В поле "дополнительное основание" указывается номер и дата заключения по установлению личности, а в поле "дополнительная информация" указывается причина несоответствия фотографий.
В случае подтверждения тождественности фотографий документируемого лица в поле "дополнительная информация" указывается "тождественность фотографий Ф.И.О. (при его наличии) в документе № и в электронной заявке № подтверждается протоколом опознания личности Управления (отдела) внутренних дел от (дата составления протокола)", а в поле "дополнительное основание" указывается номер и дата заключения по установлению личности;
код "07" - указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта гражданина Республики Казахстан, отсутствие ИИН в документе, удостоверяющем личность и т.д.). Основанием оформления электронного формуляра записываются данные непригодного документа, а в поле "дополнительная информация" указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра;
код "08" - указывается при изменении гражданином Республики Казахстан своей национальности. Номер и дата заключения об изменении национальности вводятся в поле "дополнительное основание" электронного формуляра;
код "09" - указывается при утрате документов, удостоверяющих личность, регистрационный номер и дата заявления документируемого лица вводятся в поле "дополнительное основание";
код "10" - указывается при перемене адреса регистрации, если в документе, удостоверяющем личность, указан полный юридический адрес (область, город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется его замена.
До оформления электронного формуляра производится регистрация посредством информационной системы РП ДРН и РП ДРИ;

Егер құжатталушы адам 16 жасқа толғанға дейін жеке басын куәландыратын құжат алған жағдайда, онда ол 16 жасқа толуы бойынша электрондық формулярды толтыру кезінде бұрын берілген құжаттың деректері көрсетіледі.
Электрондық формуляр туу туралы куәліктің негізінде толтырылған кезде ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі, күні және оны берген орган туралы мәліметтер "қосымша негіз" жолына енгізіледі.
"03" коды – Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер азаматтығы бар елін өзгерткен кезде. Бұл ретте, 9, 10, 11-жолдарда шетелдіктің бұрынғы тұруға ықтиярхатының деректері жазылады, "қосымша негіз" жолында ұлттық паспортының нөмірі, берілген күні және берген орган көрсетіледі;
"04" коды - Т.А.Ә (ол болған кезде) өзгерткен кезде көрсетіледі. Неке қию, бұзу, айқындамалық деректерді өзгерту туралы куәліктің, қайта берілген туу туралы куәліктің, заңды күшіне енген сот шешімінің (олар болған кезде) нөмірін, күнін және оны берген органды, шетелдіктің ұлттық паспортының нөмірін және берген күнін уәкілетті қызметкер электрондық формулярдың "қосымша негіз" жолына енгізеді;
"05" коды - туған күнін өзгерткен кезде көрсетіледі. Айқындамалық деректерін өзгерту, туу туралы куәлікті қайтадан алу туралы куәліктің (олар болған кезде) нөмірін, күнін және берген органды, туған күнін өзгерту туралы ішкі істер органы қорытындысының нөмірі мен күнін уәкілетті қызметкер "қосымша негіз" жолына енгізеді;
Шетелдіктерді "04" және "05" кодтары бойынша құжаттандыру шетелдіктің ұлттық паспортына сәйкес жүргізіледі, шетелдіктің ұлттық паспортының нөмірін, күнін және берген органды уәкілетті қызметкер электрондық формулярдың "қосымша негіз" жолына енгізеді, бұл ретте жеке басын тексеру ішкі істер органдары мен Қазақстан Республикасы Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕАК) есептері бойынша жүргізіледі.
"06" коды - айқындамалық деректерде, туған жері туралы мәліметтерде айырмашылықтар анықталған жағдайда көрсетіледі. Тексеріс аяқталғаннан кейін "қосымша негіз" жолында электрондық формулярға енгізілген өзгерістерді растайтын құжаттың деректері енгізіледі.
Деректердің ақпараттық базасындағы құжатталушы адамның фотосуретінің жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнесімен сәйкес келмейтіні анықталған кезде уәкілетті қызметкер құжатталушы адамның жеке басын және құжаттардағы сәйкес келмеушіліктің себептерін тексеруді жүргізеді.
Тексеріс нәтижелері бойынша жеке басты тану хаттамасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның фотокарточкасы мен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша басқа адамдардың фотокарточкаларымен бірге жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып толтырылады, содан кейін екі жұмыс күні ішінде қорытынды шығарылады және формулярмен және жою туралы актімен бірге ІІМ КҚҚК-ге жолданады. Қорытындыны тіркеу қорытындыларды тіркеу журналында жүргізіледі. "Қосымша негіз" жолында жеке басын анықтау бойынша қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі, ал "қосымша ақпарат" жолында фотосуреттердің сәйкес келмеу себептері көрсетіледі.
Азаматтың фотосуреттерінің сәйкестігі расталған жағдайда "қосымша ақпарат" жолында "№ құжаттағы және № электрондық өтінімдегі Т.А.Ә. (ол болған кезде) фотосуреттерінің сәйкестігі Полиция басқармасының (бөлімінің) (хаттаманың жасалған күні) жеке басын тану хаттамасымен расталады" деп көрсетіледі, ал "қосымша негіз" жолында жеке басын анықтау жөніндегі қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі;
"07" коды - құжат пайдалануға жарамсыз болған (Қазақстан Республикасының азаматы паспортының бүлінуі, ескіруі, техникалық ақаулар, барлық беттерінің пайдаланылуы, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСН-ның болмауы және т.б.) жағдайларда көрсетіледі. Электрондық формулярды ресімдеудің негізі болып жарамсыз құжаттың деректері жазылады, ал "қосымша ақпарат" жолында құжаттың жарамсыз болуының нақты себебі көрсетіледі. Бүлінуіне, жеке басын сәйкестендірудің мүмкін болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезінде алынады;
"08" коды - Қазақстан Республикасының азаматы өз ұлтын өзгерткен кезде көрсетіледі. Ұлтын өзгерту туралы қорытындының нөмірі мен күні электронды формулярдың "қосымша негіз" жолына енгізіледі;
"09" коды - жеке басты куәландыратын құжатты жоғалтқан кезде көрсетіледі, құжатталушы адамның өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні "қосымша негіз" жолына енгізіледі;
"10" коды - тіркелген мекенжайы өзгерген кезде көрсетіледі, егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген толық заңды мекенжайы (қала, аудан, көше, үй, пәтер) жаңа тіркелген мекенжайымен сәйкес келмеген жағдайда, жеке куәлікті ауыстыру қажет болады.
Электрондық формулярды ресімдегенге дейін ХҚТ ТП және ШҚТ ТП ақпараттық жүйелері арқылы тіркеу жүргізіледі;

"11" - указывается при первичном документировании иностранцев, либо лиц без гражданства, а также при документировании граждан Республики Казахстан предъявивших паспорт бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате либо свидетельства о рождении лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность;
код "12" - указывается при приеме в гражданство Республики Казахстан, основанием для заполнения электронного формуляра является справка о приеме гражданства Республики Казахстан. Номер Указа либо заключения органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается в поле "дополнительное основание";
код "13" - указывается при утрате паспорта гражданина Республики Казахстан, регистрационный номер и дата заявления гражданина о восстановлении утраченного паспорта, вводятся в поле "дополнительное основание".
Не осуществляется документирование проездным документом по кодам:
беженцев - "00-03", "08", "10", "12-17";
лиц, подлежащих реадмиссии и выдворению за пределы Республики Казахстан - "00-10", "12-18".
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
34. Заполнение электронного формуляра на получение гражданами паспорта Республики Казахстан по новому месту жительства при предъявлении удостоверения личности, содержащего электронные носители информации, производится после процедуры перезаписи адресной информации в микросхему (чип).
35. Транскрибирование установочных данных гражданина на английский язык в РП ДРН и РП ДРИ производится автоматически. В случае необходимости транскрипция производится в порядке, установленном в пункте 10 настоящих Правил и изменяется в РП ДРН, РП ДРИ уполномоченным сотрудником. В поле "дополнительная информация" вводится регистрационный номер и дата заявления об изменении транскрипции.
36. После заполнения электронного формуляра распечатывается информационный лист, который предоставляется документируемому лицу для проверки правильности внесенных в него сведений и подтверждения его личной подписью.
Информационный лист хранится в подразделении миграционной службы органов внутренних дел до получения гражданином изготовленных документов и уничтожается без составления акта.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

"11" коды - шетелдіктерді не азаматтығы жоқ адамдарды бастапқы құжаттандыру кезінде, сондай-ақ 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын немесе және жоғалту бойынша оны қалпына келтіру не 18 жастан асқан адамдарға жеке басты куәландыратын құжаттар беру туралы бірінші рет өтініш білдіргендерге туу туралы куәлік көрсеткен Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру кезінде көрсетіледі;
"12" коды – Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау кезінде көрсетіледі, электрондық формулярды толтыру үшін негіз Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтама болып табылады. Жарлық нөмірі не Қазақстан Республикасы азаматтығына жеңілдетілген тәртіппен қабылдау туралы ішкі істер органының қорытындысы "қосымша негіз" жолында көрсетіледі;
"13" коды - Қазақстан Республикасының азаматының паспорты жоғалған кезде көрсетіледі, жоғалған паспортты қалпына келтіру туралы азамат өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні "қосымша негіз" жолына енгізіледі".
Мынадай:
"Босқындарды - "00-03", "08", "10", "12-17";
Қазақстан Республикасының тыс жеріне реадмиссиялауға және шығарып жіберуге жататын адамдарды - "00-10", "12-18" кодтары бойынша жол жүру құжаттарымен құжаттандыру жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Электрондық ақпарат тасымалдағышы бар жеке куәлікті ұсынған кезде азаматтардың жаңа тұрғылықты орны бойынша Қазақстан Республикасының паспортын алуы үшін электрондық формулярды толтыру микросхемаға (чип) мекенжай ақпаратын қайта жазу рәсімінен кейін жүргізіледі.
35. Азаматтың анықтамалық деректерін ағылшын тіліне транскрипциялау ХҚТ ТП және ШҚТ ТП-да автоматты түрде жүргізіледі. Қажет болған жағдайда транскрипция осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі және оны ХҚТ ТП және ШҚТ ТП-да уәкілетті қызметкер өзгертеді. "Қосымша ақпарат" жолында азаматтың өтінішінің тіркеу нөмірі және күні енгізіледі.
36. Электрондық формулярды толтырғаннан кейін азаматтарға енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру және жеке қолын растау үшін ақпараттық парақ басылып шығарылады.
Ақпараттық парақ ішкі істер органдарының көші-қон қызметінің бөліністерінде азаматтар дайын құжатты алғанға дейін сақталады және акті толтырусыз жойылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ақпараттық парақ ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөліністерінде азаматтар дайын құжатты алғанға дейін сақталады және акті толтырусыз жойылады.

37. На квитанции об оплате государственной пошлины за выдачу документов, удостоверяющих личность, записывается номер талона регистрации заявки.
38. По окончании заполнения, электронные формуляры сохраняются в локальной базе данных для проведения проверки уполномоченным сотрудником.
В случае обнаружения ошибок или расхождений, уполномоченным сотрудником вносятся исправления, и повторно распечатывается информационный лист, в котором он расписывается. Срок проверки для электронных формуляров, заполненных на получение удостоверения личности и (или) паспорта гражданина Республики Казахстан по ускоренному изготовлению, составляет один рабочий день, для электронных формуляров, заполненных в общем порядке - два рабочих дня со дня их заполнения.
39. Обоснованность и правильность заполнения электронного формуляра после проверки заверяется ЭЦП уполномоченного сотрудника, после чего электронный формуляр отправляется на центральный узел РП ДРН, РП ДРИ без составления реестра.
40. При выявлении несоответствия фотоизображения, а также сведений, содержащихся в электронном формуляре, имеющимся в базе данных, несоответствия кодов оформления, некачественной графической информации (фото, подпись), электронные формуляры возвращаются из РГП "ИПЦ" через КМС МВД в РП ДРН, РП ДРИ без изготовления документов с указанием причины возврата.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Возвращенные на дооформление из-за допущенных ошибок или несоответствий, электронные формуляры обрабатываются в срок не более двух рабочих дней со дня их поступления в территориальные подразделения органов внутренних дел, после чего они повторно направляются на изготовление документов.
42. Порядок производства корректировок, отправки изготовленных удостоверений личности и паспортов из РГП "ИПЦ" в КМС МВД и ДП, а также выдачи гражданам Республики Казахстан изготовленных паспортов и (или) удостоверений личности производится в порядке, установленном в пунктах 51, 53, 54, 55, 56, 57 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Оформление, заполнение формуляров для изготовления
документов, удостоверяющих личность, лицам, отбывающим
наказание в местах лишения свободы
43. Лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы, формуляр на получение документов, удостоверяющих личность, оформляется органом внутренних дел по месту дислокации учреждения уголовно-исполнительной системы.

37. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды бергені үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртекте өтінімді тіркеу талонының нөмірі жазылады.
38. Толтыру аяқталғаннан кейін электрондық формулярлар уәкілетті қызметкерлердің тексеру жүргізуі үшін жергілікті деректер базасында сақталады.
Қателер немесе айырмашылықтар анықталған жағдайда уәкілетті қызметкер түзету енгізеді және ол қол қоятын ақпараттық парақ қайта басып шығарылады. Бірінші және екінші санаттағы жеделдік бойынша толтырылған электрондық формулярлар үшін тексеру мерзімі бір жұмыс күнін, үшінші санатты жеделдік бойынша екі жұмыс күнін, жалпы тәртіппен толтырылған электронды формулярлар үшін оларды толтыру күнінен бастап бес жұмыс күнін құрайды.
39. Электрондық формулярдың негізділігі мен толтыру дұрыстығы тексеруден кейін уәкілетті қызметкердің ЭЦҚ-мен расталады, содан кейін электронды формуляр ХҚТ ТП-ның орталық торабына тізілімдеме толтырусыз жөнелтіледі.
40. Фотосуреттің сәйкессіздігі анықталған кезде, сондай-ақ деректер базасындағы электрондық формулярлардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі анықталған ресімдеу кодтары сәйкес келмеген, графикалық ақпарат сапасыз жасалған (суреті, қолтаңбасы) кезде электрондық формулярлар "АӨО" РМК-дан қайтару себебін көрсете отырып құжаттарды дайындамай ІІМ КҚҚК арқылы ХҚТ ТП, ШҚТ ТП-ға қайтарылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Жол берілген қателер үшін немесе сәйкес келмеуіне байланысты қайта ресімдеуге жіберілген электронды формулярлар олардың аумақтық ішкі істер органдарына келіп түскен күннен бастап кемінде үш жұмыс күні мерзімінде өңделеді, содан кейін олар құжаттарды дайындау үшін қайта жолданады.
42. Түзетулерді жасау, дайындалған жеке куәліктер мен паспорттарды "АӨО" РМК-дан ІІМ КҚҚК-ға және ПД-ға жолдау тәртібі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына дайындалған паспорттарды және (немесе) жеке куәліктерді беру осы Қағидалардың 51, 53, 54, 55, 56, 57-тармақтарында бекітілген тәртіпте жүргізіледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-параграф. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдарға
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын әзірлеу
үшін формулярларды ресімдеу, толтыру
43. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдарға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін беру үшін формулярды ішкі істер органдары қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан жері бойынша ресімдейді.

В случаях, если удостоверение личности оформляется впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или заявления о его утрате, а также лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, формирование проверочного материала для определения их гражданства, установления личности, подтверждения выдачи документов и тождественности фотографий осуществляется учреждением уголовно-исполнительной системы.
При утрате документов, удостоверяющих личность, у лица, отбывающего наказание, учреждением уголовно-исполнительной системы принимается письменное заявление на имя руководителя территориального органа внутренних дел с указанием обстоятельств утраты документа.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном документе производится уполномоченным сотрудником по картотеке, в срок до двух рабочих дней, либо в информационных системах РП ДРН, РП ДРИ.
Если проверку на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном документе не представляется возможным провести в информационных системах РП ДРН, РП ДРИ, учреждением уголовно-исполнительной системы из органа внутренних дел, где ранее был оформлен утраченный документ, запрашивается копия формуляра, заверенная гербовой печатью и подписью должностного лица.
Указанные документы вместе с ходатайством учреждения уголовно-исполнительной системы о документировании лица, отбывающего наказание, квитанцией об оплате государственной пошлины представляются в соответствующее подразделение миграционной службы уполномоченному сотруднику.
Формуляр на выдачу документа, удостоверяющего личность, вышеуказанной категории лиц заполняется уполномоченным сотрудником непосредственно по месту их нахождения.
При этом в поле 13 – "место жительства" указывается актуальный адрес регистрации по месту жительства осужденного, который передается в Государственную базу данных "Физические лица". Место нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы, где осужденный отбывает наказание (область, город, район, населенный пункт, наименование учреждения уголовно-исполнительной системы) указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется гербовой печатью.
Формуляр направляется на изготовление документа, удостоверяющего личность, на следующий день после его заполнения.
Срок изготовления документов лицам, отбывающим наказание, в РГП "ИПЦ" составляет до двух рабочих дней со дня поступления в производство.
После изготовления документов формуляры помещаются в картотеку органа внутренних дел, их оформившего.
Изготовленный документ, удостоверяющий личность, хранится в личном деле осужденного и выдается при его освобождении из мест лишения свободы.
Документ, удостоверяющий личность, не содержащий электронный носитель информации (чип), подлежит обмену по прибытию гражданина к месту постоянного жительства.

Жеке куәлік 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын көрсету немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтіру кезінде бірінші рет ресімделген жағдайда, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттарды алу үшін алғаш рет өтініш жасаған және туу туралы куәлігін ұсынған 18 жасқа толған адамдарға олардың азаматтығын, жеке басын анықтау, құжаттардың берілгенін растау және фотосуретінің сәйкестігін анықтау үшін тексеру материалын қалыптастыруды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары жоғалған кезде, жазасын өтеуші адамнан қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі аумақтық ішкі істер органының басшысының атына жеке куәлігінің жоғалу жағдайлары көрсетілген жазбаша өтінішін қабылдайды.
Жеке басын растау және жеке басын куәландыратын жоғалған құжат туралы мәліметтерді беру үшін тексеруді уәкілетті қызметкер картотека бойынша екі жұмыс күні ішінде немесе деректер базасы арқылы жүргізеді.
Жеке басын растау және жоғалған жеке басын куәландыратын құжаттың туралы мәліметтерді беру үшін тексеруді деректер базасында жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі жоғалған жеке куәлікті бұрын ресімдеген ішкі істер органынан паспорттық елтаңбалы мөрмен және лауазымды тұлғаның қолымен расталған формулярдың көшірмесін сұратады.
Көрсетілген құжаттар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің жазасын өтеуші адамды құжаттандыру туралы қолдаухатымен, мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртекпен бірге тиісті көші-қон қызметі бөлінісінің уәкілетті қызметкеріне ұсынылады.
Жоғарыда көрсетілген адамдарға жеке басты куәландыратын құжаттарды беру үшін формулярды уәкілетті қызметкер олардың орналасу орындары бойынша толтырады.
Бұл ретте 13 – "тұрғылықты жері" жолында сотталған адамның тұрғылықты жері бойынша тіркеудің өзекті мекенжайы көрсетіледі, ол "Жеке тұлғалар" Мемлекеттік деректер базасына беріледі. Сотталған жазасын өтеп жүрген қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан жері (облыс, қала, аудан, елді мекен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің атауы) формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және елтаңбалы мөрмен расталады.
Формуляр жеке басты куәландыратын құжатты әзірлеу үшін толтырылған күннен кейінгі келесі күні жолданады.
Жазасын өтеуші адамдарға құжаттарды "АӨО" РМК-да әзірлеу мерзімі өндіріске келіп түскен күннен бастап 2 жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар әзірленгеннен кейін формулярлар оларды ресімдеген ішкі істер органдарының картотекаларына орналастырылады.
Әзірленген жеке куәлік сотталған адамның жеке ісінде сақталады және ол бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде беріледі.
Электрондық ақпарат тасымалдағышы (чип) жоқ жеке басты куәландыратын құжат азамат тұрғылықты жеріне келгеннен кейін ауыстыруға жатады.

Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 05.12.2017 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Передача бланков формуляров в Республиканское
государственное предприятие "Информационно-производственный
центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан для
изготовления документов, удостоверяющих личность
44. После заполнения формуляров районными (городскими) отделами миграционной службы осуществляется проверка по базе данных либо по картотеке формуляров на наличие ранее выданных гражданам документов, удостоверяющих личность, а также служебных отметок. Сличаются все данные и тождественность фотографий.
Срок проверки для формуляров, оформленных на получение документов вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и удостоверения лица без гражданства составляет - два рабочих дня, оформленных на получение удостоверения личности и (или) паспорта гражданина Республики Казахстан – один рабочий день, при этом день заполнения формуляра не учитывается.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. После осуществления проверки, районные (городские) подразделения миграционной службы составляют реестр на отправку формуляров, оформленных в районных (городских) органах внутренних дел в четырех экземплярах по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам, в котором указываются номера формуляров, Ф.И.О. (при его наличии) гражданина, дата, причина заполнения, количество формуляров, внесенных в реестр. При этом реестры формируются отдельно по видам документов и кодам причин заполнения:
"01";
"00", "07", "09", "10", "13", "14", "15", "16", "17", "18";
"03","04", "05", "08";
"06";
"11";
"12";
"доработка";
"следственно-арестованные";
"осужденные";
"ВНЖ";
"ЛБГ".
Три экземпляра реестров вместе с формулярами направляются в ДП.
Формуляры, оформленные в связи с обменом паспортов бывшего СССР образца 1974 года, их утратой, на основании свидетельств о рождении лицам старше 18 лет направляются в ДП отдельными реестрами с приложением проверочных материалов без приема оплаты за ускоренное изготовление документов.

Ескерту. 43-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2017 № 814 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-параграф. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
"Ақпараттық-өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына
формуляр бланкілерін беру
44. Формулярлар толтырылғаннан кейін аудандық (қалалық) көші-қон қызметі бөлімдері деректер базасы не формулярлар картотекасы бойынша азаматтарға бұрын берілген жеке басты куәландыратын құжаттардың, сондай-ақ қызметтік белгілердің бар болуына тексерісті жүзеге асырады. Барлық деректер мен фотосуреттердің ұқсастығы салыстырылады.
Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұру ықтиярхаты және азаматтығы жоқ адамның куәлігін алуға ресімделген формулярлар үшін тексеру мерзімі – 2 жұмыс күнін құрайды, Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлігін алуға ресімделгендер – бір жұмыс күні, бұл ретте формулярды толтыру күні есептелмейді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
45. Тексеру жүзеге асырылғаннан кейін, аудандық (қалалық) көші-қон қызметі бөліністері осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төрт данада формулярларды жөнелту үшін аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында тізілім толтырады, онда тізілімге енгізілген формулярлардың нөмірлері, азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде), толтыру күні, себебі, формулярлар саны көрсетіледі. Бұл ретте тізілімдер құжаттардың түрлері және толтыру себептерінің кодтары бойынша жеке қалыптастырылады:
"01";
"00", "07", "09", "10", "13", "14", "15", "16", "17", "18";
"03","04", "05", "08";
"06";
"11";
"12";
"пысықтау";
"тергеу-қамауындағылар";
"сотталғандар";
"ШЫХ";
"АЖА".
Тiзiлiмнiң үш данасы формулярлармен бiрге ПД-ға жолданады.
1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының ауыстырылуына, олардың жоғалуына байланысты, 18 жастан асқан адамдарға туу туралы куәлігінің негізінде ресімделген формулярлар ПД-ға жеке тізілімдермен тексеру материалдарын қоса бере отырып, құжаттарды жедел дайындағаны үшін төлем қабылдаусыз жолданады.

После проверки, в материалах по паспортам бывшего СССР образца 1974 года, по свидетельствам о рождении лиц старше 18 лет, делам по утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года, при их наличии, проставляются: дата проверки, фамилия, должность и подпись сотрудника отдела документирования населения и контроля за внутренней миграцией ДП, проверившего обоснованность и правильность их оформления, после чего материалы возвращаются в районные (городские) подразделения миграционной службы.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. После проверки формуляров на правильность и обоснованность заполнения, а также сверки лиц, оформленных в связи с принятием гражданства Республики Казахстан, с Указами и списками по лицам, принятым в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке, ДП на основании полученных от районных, городских подразделений реестров и формуляров составляется сводный реестр на отправку формуляров в КМС МВД из ДП в трех экземплярах по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам, с указанием наименования районного (городского) подразделения миграционной службы, исходящего номера и даты составления районных (городских) реестров, количества внесенных в них формуляров.
Срок проверки в ДП формуляров, оформленных на получение вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и удостоверения лица без гражданства составляет - два рабочих дней со дня поступления, оформленных на получение удостоверения личности и (или) паспорта гражданина Республики Казахстан – один рабочий день со дня поступления. Сводный реестр подписывается начальником отдела документирования населения и контроля за внутренней миграцией ДП и с приложением двух экземпляров реестров районного (городского) подразделений направляется в КМС МВД, один экземпляр сводного реестра и один экземпляр реестра районного (городского) подразделения остается в отдельном номенклатурном деле ДП.
Выявленные при проверке в ДП формуляры, подлежащие возврату на доработку, исключаются из реестров районных, городских подразделений с указанием причины изъятия, и при составлении сводных реестров не учитываются.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тексерістен кейін 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттар бойынша, 18 жастан асқан адамдарға туу туралы куәліктері бойынша, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттарының жоғалуы бойынша, олар болған кезде материалдарда: тексерген күні, ПД халықты құжаттандыру және ішкі көші-қонды бақылау бөлімінің оларды ресімдеудің негізділігі мен дұрыстығын тексерген қызметкердің тегі, лауазымы және қолы қойылады, одан кейін материалдар аудандық (қалалық) көші-қон қызметі бөліністеріне қайтарылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
46. Формулярлардың толтыру дұрыстығы мен негізділігіне тексергеннен кейін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға байланысты ресімделген адамдарды Жарлықпен және жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдаған адамдар бойынша тізімдермен салыстыра тексергеннен кейін ПД аудандық (қалалық) бөлiністерден алған тiзiлiмдер мен формулярлардың негізінде формулярларды ПД-дан ІІМ КҚҚК-ға жөнелту үшін аудандық, қалалық көші-қон қызметі бөлiнісінің атауын, аудандық, қалалық тiзiлiмдердiң шығыс нөмiрлерiн және толтырылған күнiн, оларға енгізілген формулярлардың санын көрсете отырып, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жиынтық тiзiлiм толтырады.
Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұру ықтиярхаты және азаматтығы жоқ адамның куәлігін алуға ресімделген формулярларды ПД-да тексеру – келіп түскен күнінен бастап екі жұмыс күніне дейінгі мерзімді құрайды, Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлігін алуға ресімделгендер – келіп түскен күнінен бастап бір жұмыс күніне дейінгі мерзімді құрайды. Жиынтық тiзiлiмге ПД халықты құжаттандыру және ішкі көші-қонды бакылау бөлiмiнiң бастығы қол қояды және аудандық (қалалық) бөлiністер тiзiлiмдерiнiң екi данасын қоса бере отырып, ІІМ КҚҚК-ға жолданады, жиынтық тізілімнің бір данасы және аудандық (қалалық) бөліністің жиынтық тізілімінің бір данасы ПД-ның жеке номенклатуралық iсiнде қалады.
ПД-да тексеру кезінде анықталған пысықтау үшін кері қайтаруға жататын формулярлар алу себебін көрсете отырып, аудандық, қалалық бөлiністер тiзiлiмдерiнен алып тасталады және жиынтық тiзiлiмдерді құрастырған кезде есепке алынбайды.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

47. КМС МВД проводит работу по выявлению фактов необоснованного документирования при возвращении формуляров из РГП "ИПЦ", в связи с несоответствиями сведений о лице имеющимся в базе данных.
После проверки формуляров на правильность и обоснованность заполнения, а также по автоматизированной базе разыскиваемых лиц (заполненных на бумажном носителе), формуляры районных, городских подразделений и сводным реестром отдела ДП передаются из КМС МВД в производство РГП "ИПЦ" для изготовления документов, после чего возвращаются с формулярами и изготовленными документами для их дальнейшего направления в ДП.
Срок проверки формуляров, оформленных на получение вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и удостоверения лица без гражданства в КМС МВД составляет - два рабочих дней со дня поступления, оформленных на получение удостоверения личности и (или) паспорта гражданина Республики Казахстан (на бумажном носителе) – один рабочий день со дня поступления.
При поступлении из РГП "ИПЦ" изготовленных документов с признаком "Розыск", КМС МВД направляет их отдельным реестром в управление миграционной службы ДП по месту оформления разыскиваемого лица.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Срок изготовления удостоверений личности и паспортов в РГП "ИПЦ" составляет: для формуляров, заполненных на ускоренное изготовление документов - один рабочий день, заполненных в общем порядке - два рабочих дня со дня поступления формуляров в производство.
Срок изготовления вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и удостоверения лица без гражданства составляет: для формуляров, заполненных на ускоренное изготовление документов - один рабочий день, заполненных в общем порядке - три рабочих дня со дня поступления формуляров в производство.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Возвращенные КМС МВД, РГП "ИПЦ" и ДП формуляры на доработку в территориальные органы внутренних дел из-за допущенных ошибок или несоответствий, некачественной графической информации дорабатываются в срок не более двух рабочих дней со дня их поступления в районные, городские подразделения миграционной службы, после чего они повторно направляются на изготовление документов отдельными реестрами. При этом в сопроводительном письме указываются прежние исходящие номера реестров, по которым данные формуляры возвращались на доработку (исходящий номер необходимо указывать отдельно по каждому формуляру). Возвращенные из ДП, КМС МВД и РГП "ИПЦ" на доработку формуляры учитываются в журналах регистрации формуляров, возвращенных на доработку по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.

47. ІІМ КҚҚК деректер базасындағы бар адам туралы мәліметтердің сәйкес келмеуіне байланысты "АӨО" РМК-дан формулярларды кері қайтару кезінде негізсіз құжаттандыру фактілерін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді.
Формулярларды дұрыстығына және толтыру негізділігіне, сондай-ақ (қағаз тасымалдағышта толтырылған) іздестірудегі адамдарды автоматтандырылған база бойынша тексерілгеннен кейін аудандық, қалалық бөліністердің формулярлары және ПД бөлімінің жиынтық тізілімімен құжаттар дайындау үшін ІІМ КҚҚК-дан "АӨО" РМК-ға өндіріске беріледі, бұдан кейін формулярлармен және дайын болған құжаттармен бірге оларды одан әрі ПД-ға жолдау үшін қайтарылады.
Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұруға ықтиярхаты және азаматтығы жоқ адамның куәлігін алуға ресімделген формулярларды ІІМ КҚҚК-ға тексеру – келіп түскен күнінен бастап екі жұмыс күнін, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және (немесе) паспортын алуға ресімделгендер (қағаз тасымалдағышта) – келіп түскен күнінен бастап бір жұмыс күнді құрайды.
"АӨО" РМК-дан дайындалған құжаттар "Іздестіру" белгісімен келіп түскен кезде ІІМ КҚҚК оларды іздестірудегі адамды ресімдеген орны бойынша ПД Көші-қон қызметі басқармасына оларды жеке тізіліммен жолдайды.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
48. "АӨО" РМК-да жеке куәліктер мен паспорттарды әзірлеу мерзімі: құжаттарды жеделдетіп әзілеуге толтырылған формулярлар үшін – бір жұмыс күнді, жалпы тәртіпте толтырылғандарға – формулярлардың өндіріске келіп түскен күнінен бастап екі жұмыс күнді құрайды.
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты және азаматтығы жоқ адамның куәлігін дайындау мерзімі: құжаттарды жеделдетілген түрде дайындауға толтырылған формулярлар үшін – бір жұмыс күнді, жалпы тәртіпте толтырылғандарға – формулярлардың өндіріске келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күнді құрайды.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
49. ІІМ КҚҚК, "АӨО" РМК және ПД жiберiлген қателерi немесе сәйкес келмеулері, сапасыз графикалық ақпарат үшiн аумақтық ішкі істер органдарына пысықтауға қайтарылған формулярлар аудандық, қалалық көші-қон қызметінің бөліністеріне келіп түскен күнінен бастап кемiнде екі жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде пысықталады, содан кейін олар жеке тiзiлiмдермен құжаттарды дайындауға қайта жолданады. Бұл ретте iлеспе хатта пысықтауға қайтарылған осы формулярлар бойынша тiзiлiмдерiнiң бұрынғы шығыс нөмiрлерi көрсетiледi (әрбiр формуляр бойынша шығыс нөмірін жеке көрсету қажет). ПД, ІІМ КҚҚК, "АӨО" РМК-дан пысықтауға қайтарылған формулярлар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пысықтауға қайтарылған формулярларды тiркеу журналында есепке алынады.

Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. В случае выявления расхождений сведений в установочных данных и месте рождения по завершению проверки в поле "дополнительное основание" либо на свободном месте оборотной стороны формуляра указываются данные документа, подтверждающего вносимые в формуляр изменения. При необходимости дополнительно проставляется код "06" - неточность записи в документе, удостоверяющем личность.
51. Если ранее изготовленные документы введены в разряд недействительных документов по причинам: "незаконная выдача", "в связи со смертью", "выход из гражданства", "выезд на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан", "утраченные", а данные о недействительности документов проверкой не подтверждаются, необходимо внесение корректировки.
Городской, районный орган внутренних дел в течение двух рабочих дней по завершению проверки направляет письменное сообщение о необходимости корректировки с приложением проверочных материалов в ДП. В срок два рабочих дня с момента поступления из территориального органа внутренних дел, ДП направляет письменное обоснование о необходимости корректировки с приложением копий проверочных материалов в КМС МВД.
После внесения корректировки в базе данных, формуляр отправляется на изготовление документа.
Срок внесения корректировок в базу данных для РГП "ИПЦ" составляет один рабочий день с момента поступления письменного обоснования о необходимости корректировки из КМС МВД.
Если изготовленные документы введены в разряд недействительных по причине "невостребованные", оформление формуляра производится на основании предыдущего документа (в том числе недействительного) с указанием причины оформления невостребованного документа. Если единственный документ введен в разряд недействительных по причине "невостребованный", оформление формуляра производится на основании данного документа с указанием причины оформления "07".
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2017 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Документы по формулярам после доработки и по неточности в записи подлежат изготовлению в РГП "ИПЦ - за один рабочий день со дня поступления в производство.

Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
50. Айқындамалық деректеріндегі және туған жеріндегі мәліметтердің сәйкес келмеуі анықталған жағдайда тексеру аяқталғаннан кейін "қосымша негіз" жолында не формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға формулярға енгізілген өзгерістерді растайтын құжаттардың деректері көрсетіледі. Қажеттігіне қарай жеке басты куәландыратын құжаттағы деректер дұрыс емес болған жағдайда қосымша "06" коды қойылады.
51. Егер бұрын дайындалған құжаттар "заңсыз берілген", "қайтыс болуына байланысты", "азаматтықтан шығу", "Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрғылықты тұруға шығу", "жоғалғандар" себептер бойынша жарамсыз құжаттар разрядына енгізілсе, ал құжаттардың жарамсыздығы туралы деректер тексеріс барысында расталмаған жағдайда, түзетулер енгізу қажет.
Қалалық, аудандық ішкі істер органдары тексеріс аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ПД-ға тексеріс материалдарын қоса бере отырып, түзету қажеттілігі туралы жазбаша хабарлама жолдайды. Аумақтық ішкі істер органдарынан келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күніне дейінгі мерзімде ІІМ КҚҚК-ге тексеріс материалдарының көшірмелерін қоса бере отырып, түзету қажеттілігі туралы ПД жазбаша негіз жолдайды.
Деректер базасына түзетулер енгізгеннен кейін формуляр құжат дайындауға жолданады.
"АӨО" РМК үшін деректер базасына түзетулер енгізу мерзімі ІІМ КҚҚК-ден түзетулер енгізудің қажеттілігі туралы жазбаша негіз келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күнін құрайды.
Егер дайындалған құжаттар "талап етілмеген құжаттар" себебі бойынша жарамсыздар разрядына енгізілсе, формулярды ресімдеу алдыңғы құжаттың (оның ішінде жарамсыз) негізінде, талап етілмеген құжатты ресімдеу себебін көрсете отырып жүргізіледі. Егер жалғыз құжат "талап етілмеген құжаттар" себебі бойынша жарамсыздар құжаттар разрядына енгізілсе, формулярды ресімдеу осы құжаттың негізінде "07" ресімдеу себебін көрсете отырып жүргізіледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2017 № 814 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
52. Құжаттар пысықталғаннан кейінгі формулярлар және жазудың нақты болмауы бойынша "АӨО" РМК-да: өндіріске келіп түскен күннен бастап – бір жұмыс күні ішінде дайындалуға жатады.

53. При отправке в ДП изготовленных документов, удостоверяющих личность, КМС МВД составляет реестр на отправку изготовленных документов, формуляров из КМС МВД в ДП, из ДП в ГОРАЙОВД в двух экземплярах по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам. Один экземпляр остается в КМС МВД, а другой экземпляр реестра с сопроводительным листом РГП "ИПЦ" на отправку формуляров и изготовленных документов, включенных в реестр, с формулярами и изготовленными документами направляется в ДП.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Поступившие в ДП реестры с формулярами и изготовленными документами регистрируются в общем порядке органом внутренних дел, распределяются по районным, городским подразделениям и передаются им по реестрам на отправку изготовленных документов.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Реестры на отправку формуляров на изготовление документов, по доработке, на отправку изготовленных документов вместе с сопроводительным листом РГП "ИПЦ" хранятся в районных, городских подразделениях, ДП, КМС МВД в отдельном номенклатурном деле.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Выдача изготовленных документов производится по месту заполнения формуляра при личном обращении гражданина или его законного представителя либо поверенному лицу по нотариально заверенной доверенности с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство.
Для получения изготовленных документов, удостоверяющих личность необходимо предъявление квитанции на получение документа либо талона регистрации заявки и документов, подлежащих изъятию. При условном исключении ИИН, документы, удостоверяющие личность, на прежние установочные данные подлежат сдаче при оформлении на получение новых.
При утрате гражданином документов, подлежащих сдаче в органы внутренних дел, от гражданина отбирается заявление в произвольной форме с указанием обстоятельств утраты документов, регистрационный номер, которого указывается в поле "недействительные документы" электронного формуляра либо на свободном месте оборотной стороны формуляра.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

53. Дайындалған жеке басты куәландыратын құжаттарды ПД-ға жолдау кезінде ІІМ КҚҚК осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада дайындалған құжаттарды, формулярларды ІІД КҚҚК-ден ПД-ға, ПД-дан ҚАІІБ-ге жолдау үшін тiзiлiм құрастырады. Бiр данасы ІІМ КҚҚК-де қалады, ал тiзiлiмнiң екiншi данасы тiзiлiмге енгiзiлген формулярларды және дайын құжаттарды жолдауға "АӨО" РМК-ның ілеспе хатымен формулярлармен және дайын құжаттармен ПД-ға жолданады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
54. ПД-ға келiп түскен дайындалған құжаттары мен формулярлары бар тiзiлiмдерді ішкі істер органдары жалпы тәртіппен тiркейдi, аудандық (қалалық) бөлiністер бойынша бөледi және дайындалған құжаттарды жөнелтуге арналған тізілімдер бойынша береді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
55. Пысықтау бойынша құжаттарды дайындауға формулярларды жолдауға, дайындалған құжаттарды жолдауға арналған тізілімдер "АӨО" РМК-ның ілеспе хатымен бірге аудандық, қалалық бөліністерде, ПД, ІІМ КҚҚК-де жеке номенклатуралық iсте сақталады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
56. Дайын құжаттарды беру азаматтың жеке өзі немесе оның заңды өкіліне не өкілдікке өкілеттігін растайтын құжаттары наториалды расталған сенімхаты бойынша сенім білдірген адам өтініш білдірген кезде формулярды толтыру орны бойынша жүзеге асырылады.
Дайындалған жеке басты куәландыратын құжаттарды алу үшін құжатты алу түбіртегін немесе өтінімді тіркеу талонын және алып қоюға жататын құжаттарды көрсету қажет. ЖСН шартты түрде алып тастағанда, жеке басын куәландыратын құжаттар бұрынғы айқындау деректеріне жаңа ЖСН алуға ресімдеу кезінде тапсыруға жатады.
Азамат ішкі істер органдарына өткізуге жататын құжаттарды жоғалтқан жағдайда, азаматтан құжаттарды жоғалту жағдайы көрсетілген еркін нысанда жазылған өтініш алынады, оның тіркеу нөмірі электрондық формулярдың "жарамсыз құжаттар" жолында немесе формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға жазылады.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

57. Для регистрации факта выдачи документов, удостоверяющих личность, в информационных системах РП ДРН, РП ДРИ используется электронное устройство для считывания машиносчитываемой зоны.
Уполномоченным сотрудником в систему РП ДРН, РП ДРИ вводится номер талона регистрации заявки для получения информации о лице и наличии готовых документов. При утрате талона регистрации заявки ее номер считывается с информационного листа.
Одновременно с фиксацией даты выдачи готовых документов, предыдущие документы автоматически переводятся в разряд недействительных в связи с выпуском новых документов, а также при условном исключении ИИН. При снятии с регистрации по месту жительства в связи с выездом на ПМЖ за пределы республики, удостоверения личности граждан Республики Казахстан и виды на жительство иностранцев в Республике Казахстан автоматически переводятся в разряд недействительных с указанием причины "выезд на ПМЖ за пределы Республики Казахстан".
На принтере распечатывается электронный формуляр, в котором проставляется роспись гражданина и сотрудника, выдавшего документы, после чего информационный лист уничтожается без составления акта.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.08.2021 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. После выдачи изготовленных документов, формуляры вливаются в картотеку в порядке, предусмотренном пунктом 59 настоящих Правил.
По истечении одного года от даты изготовления, невостребованные документы, удостоверяющие личность, уничтожаются уполномоченным органом по причине их невостребованности.
Параграф 5. Хранение формуляров на документы,
удостоверяющие личность
59. Формуляры на выданные документы, удостоверяющие личность, хранятся в органах внутренних дел в специальной картотеке. При этом формуляры, оформленные по различным причинам, на установочные данные одного лица скрепляются и хранятся вместе. Формуляр, оформленный по перемене фамилии документированного лица, раскладывается в картотеке отдельно от остальных по алфавиту, в последнем формуляре проставляется отметка об изменении установочных данных с указанием номера формуляра и новых установочных данных.
Картотека располагается в отдельном, изолированном помещении органов внутренних дел по месту их заполнения, оборудованном пожарно-охранной сигнализацией, решетками на окнах, обитой металлом дверью.
Во избежание утраты формуляров на изготовленные документы для работы с картотекой выделяются сотрудники, за которыми функциональными обязанностями возлагается ответственность за ее сохранность. Не допускается доступ к картотеке сотрудников, в функциональные обязанности которых данная работа не входит.
Раскладка формуляров в картотеку производится после проверки внутрипроверочной комиссией факта обоснованной выдачи документов владельцам и сверки с книгой формы-2.
Раскладка в картотеку формуляров производится строго по алфавиту.
Формуляры на лиц, фамилии которых начинаются на одну и ту же букву, подбираются и раскладываются по алфавиту на вторую букву фамилии, затем на третью и т.д.
Например: Абдыкалыков, Авдеев, Агыбергенов;
Базаров, Баитов, Бактурсынов и т.п.
Формуляры на лиц с одинаковыми фамилиями раскладываются в картотеку в последовательном порядке с соблюдением алфавита по именам и отчествам.
Например: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич.
При совпадении фамилий, имен, отчеств формуляры раскладываются по годам рождения по возрастающей, а затем в алфавитном порядке по городам, районам и населенным пунктам места рождения.
Например: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Алматы;
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Балхаш;
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 г.р., ур. г.Усть-Каменогорск.
Формуляры, заполненные на государственном языке, раскладываются аналогично по алфавиту в следующем порядке:
буква Ә раскладывается к букве А, далее соответственно: Ғ - Г; I - И; Қ - К; Ң - Н; Ө - О; Y, Ұ - У; Һ - X.
Изъятие формуляров из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для наведения справок, снятия копий, проставления служебных отметок, за исключением запросов КМС МВД для восстановления фотографий в базе данных, а также ДП для проведения служебных проверок по фактам незаконного документирования. В конце рабочего дня временно изъятый формуляр возвращается в картотеку. При временном изъятии формуляра из картотеки взамен изъятого формуляра в картотеку вкладывается копия формуляра, заверенная подписью сотрудника, на которой записывается причина и дата изъятия формуляра, Ф.И.О. (при его наличии) и должность лица, у которого временно находится формуляр. Передача формуляров работникам других государственных органов и иным лицам не допускается.
Копии формуляров, на основании которых формируется база данных документированного населения Республики Казахстан, инициаторам запросов выдаются (высылаются) в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров".
Гражданам копии формуляров не выдаются.
При отсутствии подлинника формуляра в картотеке, составляется акт об утрате подлинника формуляра.
Из КМС МВД запрашиваются сведения из базы данных с фотографией, заверенные гербовой печатью КМС МВД, для внесения в картотеку.

57. Жеке басты куәландыратын құжатты беру фактісін тіркеу үшін ХҚТ ТП, ХҚТ ТП ақпараттық жүйелерде машина оқитын аймақты оқыту үшін электрондық құрылғы қолданылады.
Уәкілетті қызметкер азамат және дайын құжаттардың бар-жоғы туралы ақпаратты алу үшін өтінімді тіркеу талонының нөмірін ХҚТ ТП, ШҚТ ТП жүйелеріне енгізеді. Азамат өтінімді тіркеу талонын жоғалтқан жағдайда оның нөмірі ақпараттық парақтан оқылады.
Біруақытта дайын құжаттарды беру күнін тіркей отырып, бұрынғы құжаттар жаңа құжаттың шығуына байланысты автоматты түрде жарамсыздар қатарына көшіріледі, сондай-ақ ЖСН шартты түрде алып тастағанда автоматты түрде жарамсыздар разрядына ауыстырылады. Республикадан тыс жерлерге шығуға байланысты тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шығару кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәліктері мен шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттар "Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кету" себебін көрсете отырып, автоматты түрде жарамсыздар қатарына ауыстырылады.
Принтерде электрондық формуляр басылып шығарылады, оған азаматтың және құжаттарды берген қызметкердің қолтаңбасы қойылады, одан кейін ақпараттық парақ акті жасаусыз жойылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.08.2021 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Азаматқа дайындалған құжаттарды бергеннен кейін формулярлар осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген тәртіпте картотекаға енгізіледі.
Талап етілмеген жеке басты куәландыратын құжаттар дайындалған күнінен бір жыл өткеннен кейін уәкілетті орган оларды талап етілмеуіне байланысты жояды.
5-параграф. Жеке басты куәландыратын құжаттарға арналған формулярларды сақтау
59. Берiлген жеке басты куәландыратын құжаттарға арналған формулярлар ішкі істер органдарында арнайы картотекаларда сақталады. Бұл ретте бір адамның айқындамалық деректеріне түрлі себептер бойынша ресімделген формулярлар бекітіледі және бірге сақталады. Құжатталушы адамның тегін өзгертуі бойынша ресімделген формуляр картотекада әліпби бойынша басқалардан бөлек қойылады, соңғы формулярда формулярдың нөмірі мен жаңа айқындамалық деректерін көрсете отырып, айқындамалық деректердің өзгергені туралы белгі қойылады.
Картотека оларды толтыру орны бойынша ішкі істер органдарының өрт-күзет сигнализациямен, терезелерi торлармен жабдықталған, есiктері металмен қапталған жеке оқшауланған үй-жайларында орналасады.
Дайындалған құжаттарға арналған формулярларды жоғалтпау, картотекамен жұмыс iстеу үшiн оның сақталуына жауап беретiн функциялық мiндеттер жүктелетiн қызметкерлер бөлiнедi. Функционалдық мiндеттерiне осы жұмыстар жатпайтын қызметкерлердiң картотекаға рұқсат етілмейді.
Формулярды картотекаға орналастыру құжаттарды иелерiне негізді беру фактiсiн ішкі тексеру комиссиясы тексергеннен кейiн және 2- нысанды кітаппен салыстыра тексергеннен кейiн жүргiзiледi.
Формулярларды картотекаға орналастыру қатаң түрде әлiпби бойынша жүргiзiледi.
Тегi бiрдей әрiптен басталатын адамдарға арналған формулярлар терiлiп алынады және тегiнiң екiншi әрпi бойынша, одан кейiн үшiншi т.с.с. әліпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Абдыхалықов, Авдеев, Ағыбергенов;
Базаров, Байытов, Бақтұрсынов және т.б.
Тегi бiрдей адамдарға арналған формулярлар картотекаға аты мен әкесiнiң аты бойынша әлiпби ретiн сақтай отырып, орналастырылады.
Мысалы: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич және т.б.
Формулярда тегi, аты, әкесiнiң аты бiрдей болған жағдайда туған жылы бойынша өсу ретiмен, одан кейiн туған жерiнiң қала, аудан, елдi мекендерi бойынша әлiпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж. т., туған жерi Алматы,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж.т., туған жерi Балқаш,
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 ж. т., туған жері Өскемен.
Мемлекеттiк тiлде толтырылған формулярлар мынадай тәртiппен әліпби бойынша орналастырылады:
Ә әрпi А әрпiне орналастырылады, бұдан әрi сәйкесiнше: Ғ-Г; I-И; Қ-К; Ң-Н; Ө-О; Ү-Ұ-У; Һ-Х.
ІІМ КҚҚК-ның деректер базасындағы фотосуреттерді қалпына келтіру үшін, сондай-ақ ПД-ның заңсыз құжаттандыру фактілері бойынша қызметтік тексеріс жүргізуі үшін сұрау салуларын қоспағанда, формулярларды анықтама алу, көшiрмесiн түсiру, қызметтiк белгiлер қою үшiн картотекадан бір жұмыс күннен артық мерзiмге алуға жол берiлмейдi. Уақытша алынған формуляр жұмыс күнiнiң соңында картотекаға қайтарылуы тиіс. Формулярды картотекадан уақытша алған кезде алынған формулярдың орнына формулярдың алу себебi және күнi, формуляр уақытша қолында болатын адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде) мен лауазымы жазылған қызметкердiң қолымен куәландырылған формулярдың көшiрмесi салынады. Формулярды басқа мемлекеттiк органдардың қызметкерлеріне және өзге де адамдарға беруге рұқсат етілмейді.
Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының деректер базасы қалыптастырылатын формулярлардың көшірмелері сұрау салулар бастамашыларына "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес беріледі (жіберіледі).
Азаматтарға формулярдың көшірмесі берілмейді.
Формулярдың түпнұсқасы картотекада болмаған кезде, формулярдың түпнұсқасының жоғалғандығы туралы акт жасалады.
Картотекаға енгізу үшін ІІМ КҚҚК-ның деректер базасынан ІІМ КҚҚК-ның елтаңбалы мөрімен расталған фотосуреті бар мәліметтер сұратылады.

Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оформления,
заполнения, учета,
хранения, передачи,
расходования, уничтожения
формуляра для
изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
КНИГА ФОРМЫ № 2
учета формуляров на изготовление документов,
удостоверяющих личность
№ формуляров (приход)
Дата заполнения формуляра
Ф.И.О. (при его наличии) гражданина (расход)
Число,месяц, год рождения
Причина заполнения формуляра(обозначается кодом)
Тип получаемого документа
Сумма оплаты(документ–основание на льготы)
№ и дата изготовления документов
ИТОГО: формуляров _____________________________________________
в том числе на удостоверения личности _________________________
на паспорта ___________________________________________________
на удостоверения личности и паспорта __________________________
на вид на жительство __________________________________________
на удостоверение лица без гражданства
льготно _______________________________________________________
Примечание: при вскрытии упаковки Банкнотной фабрики, в книгу
формы-2 вносятся номера всех формуляров из упаковки.
Приложение 2
к Правилам оформления,
заполнения, учета, хранения,
передачи, расходования,
уничтожения формуляра
для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца)
СПРАВОЧНИК сокращений и кодов
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
1. Сокращение названий административно-территориальных объектов;
2. Справочник кодов стран мира и гражданства;
3. Справочник кодов национальностей;
4. Справочник кодов областей, районов Республики Казахстан.
СПРАВОЧНИК СОКРАЩЕНИЙ АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРРИТОРИАЛЬНЫХ ОБЪЕКТОВ
Все адреса заполняются в соответствии с существующим административно-территориальным делением.
Объекты, которые имеют временное значение или служебное назначение (полевые станы, зимовки, отгоны, егерские кордоны, которые также могут иметь свои назначения, дома лесников, бакенщиков, дорожных мастеров, метеостанции и т.п.) и не являющиеся самостоятельными населенными пунктами, записываются по наименованию населенных пунктов, с которыми они связаны в административном и территориальном отношении.
Для населенных пунктов применяются следующие сокращения:
с. - село;
пос. - поселок;
пгт. - поселок городского типа;
рп. - рабочий поселок;
ж.д.ст. - железнодорожная станция;
разъезд - без сокращений;
аул - без сокращений.
В наименовании городов слово "город" и сокращения типа "г", "гор." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
В наименовании улиц слово "улица" и сокращение типа "ул." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
Для проспектов, переулков, площадей и т.п. применяются (или нет) следующие сокращения:
пр. - проспект;
пер. - переулок;
мкр. - микрорайон;
проезд - без сокращений;
шоссе - без сокращений;
бул. - бульвар;
городок - без сокращения;
пл. - площадь;
пос. - поселок (включенный в состав городского деления);
разъезд - без сокращений;
ст. - станция;
дор. - дорога;
тракт - без сокращений;
ж.м. - жилой массив;
парк - без сокращений;
сквер - без сокращений;
в/ч -военная часть.
Не вошедшие в данный перечень наименования записываются без сокращений.
СПРАВОЧНИК КОДОВ СТРАН МИРА И ГРАЖДАНСТВА
Код
Наименование (каз)
Наименование (рус)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ ОСТРОВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
1- қосымша
Нысан
Жеке басты куәландыратын құжаттарды дайындауға арналған
формулярларды есепке алудың
№ 2 НЫСАНДЫ КІТАБЫ
Формулярлар № (кіріс)
Формулярларды толтыру күні
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде) (шығыс)
Туған жылы, айы, күні
Формулярды толтырудың себебі (кодпен белгіленеді)
Алынатын құжаттың түрі
Төлем сомасы (жеңілдікке негіз болатын құжат)
Құжаттың нөмірі және дайындалған күні
ЖИЫНЫ: формулярлар ____________________________
оның ішінде жеке куәлікке________________
паспортқа________________________________
жеке куәлік пен паспортқа________________
ықтиярхатқа______________________________
азаматтығы жоқ адамның куәлігіне________________
жеңілдікпен_______________________
Ескертпе: банкноттық фабриканың орауын ашу кезінде, 2-нысанды кітапқа ораудың ішіндегі барлық формулярлардың нөмірлері енгізіледі.
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
2-қосымша
Қысқартулар мен кодтар
АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2022 № 770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
1. Әкімшілік-аумақтық объектілер атауларының қысқартуы;
2. Әлем елдері және азаматтық кодтарының анықтамалығы;
3. Ұлттар кодтарының анықтамалығы;
4. Қазақстан Республикасының облыстары, аудандары кодтарының анықтамалығы.
ӘКІМШІЛІК-АУМАҚТЫҚ ОБЪЕКТІЛЕР АТАУЛАРЫНЫҢ ҚЫСҚАРТУЫ
Барлық мекенжайлар қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес толтырылады.
Уақытша мәнге ие немесе қызметтік мақсаттағы (дала қосы, қыстау, жайылым, қорықшы кордоны, орманшы, жол шеберлерінің, бакенщиктердің үйлері, метеостанция) және дербес елді мекен болып табылмайтын объектілер, олармен әкімшілік және аумақтық тұрғыда байланысатын елді мекендердің атаулары бойынша жазылады.
Елді мекендер үшін мынадай қысқартулар қолданылады:
- с. - село;
- к. - кент;
- қтк - қала типтес кент;
- жк - жұмыс кенті;
- т.ж.ст. - теміржол стансасы;
- разъезд - қыстартусыз жазылады;
- ауыл - қысқартусыз жазылады.
Қалалар атауында "қала" деген сөз қысқартылып "қ." немесе "қал." болып жазылмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Көше атауындағы "көше" деген "к." деп жазылмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Даңғылдар, орамдар, алаңдар т.б. үшін мынадай қысқартулар (немесе жоқ) қолданылады:
- д – даңғыл;
- ор. – орамдар;
- ш.а - шағын аудан;
- проезд - қысқартусыз;
- шоссе - қысқартусыз;
- буль. - бульвар;
- қалашық - қысқартусыз;
- алаң - алаң
- к. - кент (қала құрамына енгізілген);
- разъезд - қысқартусыз;
- ст. – станция;
- жол - жол;
- тракт - қысқартусыз;
- саябақ - қысқартусыз;
- түа - тұрғын үй алабы;
- сквер - қысқартусыз;
- ә/б – әскери бөлім.
Осы тізбеге енбеген атаулар қысқартусыз жазылады.
ӘЛЕМ ЕЛДЕРІ МЕН АЗАМАТТЫҒЫ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ ОСТРОВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
991
БОСҚЫН
БЕЖЕНЕЦ
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
СПРАВОЧНИК КОДОВ НАЦИОНАЛЬНОСТЕЙ
Код
Пол
(F - женский, M - мужской)
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕШЕНКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҰЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҰЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
қАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҰНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҰНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
164
F
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
999
ұлтын көрсетусіз
без указания национальности
СПРАВОЧНИК КОДОВ РАЙОНОВ, ОБЛАСТЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Сноска. Справочник - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2022 № 770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Область
Код области
Код р-на
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ

876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
991
БОСҚЫН
БЕЖЕНЕЦ
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
ҰЛТТАР КОДЫ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Жынысы
(F - әйел, M - ер)
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕШЕНКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҰЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҰЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
қАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҰНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҰНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
164
F
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
999
ұлтын көрсетусіз
без указания национальности
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОБЛЫСТАРЫ, АУДАНДАРЫ КОДТАРЫНЫҢ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Облыс
Облыстың коды
Ауданның коды
Атауы
(қазақша)
Атауы
(орысша)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ

600
ҚР СІМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Приложение 3
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца)
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2017 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Жеке сәйкестендіру нөмірін тіркеутуралыкуәлік 0000001
Жеке сәйкестендірунөмірі (ЖСН):
Свидетельство о регистрации
индивидуального идентификационного номера
0000001
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
123456789
123456789012
123456789
123456789012
Тегі ххххххххххххххххх
Фамилия хххххххххххххххххххх
Аты ххххххххххххххххх
Имя хххххххххххххххххххх
Әкесінің аты      ххххххххххх
Отчество хххххххххххххххххххх
Туған кезі 00.00.0000
Дата рождения 00.00.0000
Туған жері ххххххххххх
Место рождения хххххххххххххх
Берген Қазақстан Республикасы ІІМ мекеме
Орган выдачи МВД Республики Казахстан
Берілген кезі 00.00.0000
Дата выдачи 00.00.0000
Уәкілетті қызметкері М.О
Уполномоченный сотрудник М.П.
Туу туралы куәлікті немесе жеке басты
куәландыратын құжатты ұсынған кезде
Жарамды
Действительно при предъявлении
свидетельства о рождении или документа
удостоверяющего личность
Приложение 4
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца)
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальнику __________________________
_____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) и подпись)
_____________________________________
"___" _____________ 20 __ г.
М.П
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № ______
о перемене установочных данных
"___" ___________ 20__ г.
Я, ____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) уполномоченного сотрудника)
рассмотрев заявление ________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) гражданина)
"___" _______________________ (число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки) ________________________ (место рождения),
проживающего (-ей) __________________________________________________
(адрес регистрации)
об изменении - Ф.И.О.(при его наличии), года рождения, места рождения
(нужное подчеркнуть)
установил, что гр-ну (ке) ___________________________________________
органом РАГС _________________ района _____________ области, (города)
выданы:
свидетельство о перемене N _____________________ от _________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения, место рождения - нужное
подчеркнуть)
с _____________________ на __________________________________________
свидетельство о рождении N _______________________________________ от
____________________________________________________________________
(дата и орган РАГСа)
на
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения, место рождения)
Обоснованность заявления подтверждается копией актовой записи
______________________________________ N ___________ от _____________
На основании изложенного полагал (-а) бы:
Выдать гр.
____________________________________________________________________
(измененные установочные данные - Ф.И.О. (при его наличии), год
рождения, место рождения) удостоверение личности, паспорт.
Формуляр N _________________________ от _____________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ _________
(Ф.И.О.(при его наличии), должность уполномоченного сотрудника) (подпись)
Приложение 5
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи,
расходования, уничтожения
формуляра для
изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации заключений о перемене установочных данных,
национальности, места рождения, по проверке личности и выдаче
документов, удостоверяющих личность, об утрате паспорта
образца 1974 года
п/п
Дата вынесения заключения
Ф.И.О.
(при его наличии) гражданина
Причина вынесения заключения
Данные документов, послуживших основанием для вынесения заключения
№ и дата запол нения формуляра
Примечание
2
3
4
5
6
7
Приложение 6
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
ПРОТОКОЛ
опознания личности гражданина
"___" ___________ 20___ г.
ФОТО ФОТО ФОТО ФОТО
(все фотографии заверяются гербовой печатью, оттиск печати
проставляется четким, свободно читаемым, номер печати располагается
на бланке протокола (не на фотографии).
1. Гражданин (ка)____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
N и тип документа, удостоверяющего личность _________________________
от "___" ____________ г.орган выдачи ________________________________
2. Гражданин (ка)____________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии)
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
N и тип документа, удостоверяющего личность _________________________
от "___" _____________ г.орган выдачи _______________________________
опознаем, что на фотографии № --- представлен (-а)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
Подписи лиц, опознающих личность:
1.___________________________________________ ______________
(Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
2.___________________________________________ ______________
(Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Справку составил (а):
___________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), должность уполномоченного сотрудника)
(подпись)
______________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Приложение 7 к Правилам
оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи,
расходования, уничтожения
формуляра для изготовления
документов, удостоверяющих
личность (кроме удостоверения беженца)
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальнику
__________________________
____________________________
(наименование органа
внутренних дел)
____________________________
(Ф.И.О (при его наличии)
и подпись)
____________________________
"___" _____________ 20__ г.
А К Т № ____________
об уничтожении недействительных документов, удостоверяющих личность,
паспортов образца 1974 года, удостоверений жителя погранзоны,
бланков формуляров, испорченных при заполнении.
___" _______ 20_____ г.

600
ҚР СІМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және
оны ресімдеу, толтыру, есепке
алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2017 № 814 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке сәйкестендіру нөмірін                        Свидетельство о регистрации
тіркеу туралы куәлік                   индивидуального идентификационного номера
0000001                                                0000001
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):      Индивидуальный идентификационный номер
(ИИН):
Тегі      ххххххххххххххххх                        Фамилия      хххххххххххххххххххх
Аты      ххххххххххххххххх                        Имя            хххххххххххххххххххх
Әкесінің аты      ххххххххххх                        Отчество      хххххххххххххххххххх
Туған күні      00.00.0000                        Дата рождения      00.00.0000
Туған жері      ххххххххххх                        Место рождения      хххххххххххххх
Берген орган Қазақстан Республикасы ІІМ            Орган выдачи МВД Республики Казахстан
Берілген күні            00.00.0000                  Дата выдачи            00.00.0000
Уәкілетті қызметкер                  М.О.            Уполномоченный сотрудник      М.П.
Туу туралы куәлікті немесе жеке басты             Действительно при предъявлении куәландыратын құжатты ұсынған кезде            свидетельства о рождении или документа,
жарамды                                    удостоверяющего личность
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_____________________________
(ішкі істер органының атауы)
_____________________ бастығы
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
және қолы)
_____________________________
20__ж. "___" ___________
М.О.
Анықтамалық деректерін өзгерту туралы
№____ҚОРЫТЫНДЫ
20__ж. "___" __________ _
Мен, __________________________________________________________
(уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы)
_____________________________________________________________________
(азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде))
"___" ______________________________________(туған күні, айы, жылы),
(туған жері) _________________________________________________тумасы,
______________________________________________________________тұратын
(тіркелген мекенжайы)
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), туған жылын, туған жерін (керегінің
астын сызу қажет)- өзгерту туралы
Азамат (ша)
_____________________________________________________________________
арызын қарап анықтадым
(қаласы)
______________________облысы_________________________ауданының
АХАТ органы:
________________жылғы_________________________________ өзгерту туралы
№ куәлік (Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған жылы, туған жері (керегінің
астын сызу қажет)
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"____"__________жылғы_________________________ № туу туралы куәлік
__________________
__________________________________ (күні, айы, жылы және АХАТ органы)
_____________________________________________________________ берген.
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған жылы, туған жері)
Арыздың негізділігі актілік жазба көшірмесімен расталады
_____________________________№ _______________________________ жылдан
Баяндалғанның негізінде:
Аз.__________________________________________________________________
(өзгертілген анықтамалық деректері – Т.А.Ә. (ол болған кезде),
туған жылы, туған жері)
______________ жылғы __________________________ жеке куәлік, паспорт.
1-н арыз № ___________________________________берілсін деп ұйғарамыз.
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ _______
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы) (қолы)
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Айқындамалық деректерін, ұлтын, туған жерін өзгерту туралы,
жеке басын тексеру және жеке басты куәландыратын құжаттарды
беру, 1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалту бойынша
қорытындыларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
№ р/с
Қорытынды шығарылған күн
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қорытындыны шығару себебі
Қорытындыны шығаруға негіз болған құжаттардың деректері
Формулярдың № және толтырған күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Азаматтың жеке басын тану
ХАТТАМАСЫ
20_ ж. "___"_________
ФОТО ФОТО ФОТО ФОТО
(барлық фото паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылады, мөрдің
таңбасы анық, еркін оқылатындай қойылады, мөрдің нөмірі хаттаманың
бланкісіне (фотосуретке емес) орналастырылады.
1.Азамат(ша)_________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде))
_____________________________________________________________________
(тіркеу мекенжайы)
Жеке басты куәландыратын құжаттың
№ және түрі ______________________________ __________ ж. "___"_______
Берген орган ________________________________________________________
2.Азамат (ша) _______________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
(тіркеу мекенжайы)
Жеке басты куәландыратын құжаттың
№ және түрі _______________________________ __________ж. "___"_______
Берген орган ________________________________________________________
Ұсынылған № ____ фотода:
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған жылы, айы, күні)
азамат(ша)ны танимыз.
Тұлғаны таныған адамдардың қолы:
1.________________________________ _______________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)) (қолы)
2.._______________________________ _______________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)) (қолы)
Анықтаманы жасаған:
___________________________________________________________ ______
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы) (қолы)
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және
оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау,
тапсыру, жұмсау, жою
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"БЕКIТЕМIН
___________________________
(ішкі істер органының атауы)
___________________ бастығы
____________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
20_____ж. "____"_________
Жарамсыз жеке басты куәландыратын құжаттарды, 1974 жылғы үлгідегі паспорттарды, шекара аймағы тұрғынының куәлiктерiн, толтыру кезiнде бүлiнген формулярлар бланкiлерiн жоюдың №_______ АКТІСІ

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мы, нижеподписавшиеся
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указываются должности и Ф.И.О. (при его наличии)
членов комиссии)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
составили настоящий акт на уничтожение недействительных документов, удостоверяющих
личность, удостоверений жителей погранзоны, бланков формуляров за период
с "____" _________________ 20__г. по "____"______________________ 20___г.
п/п
Тип уничтожаемого документа
Вырезанный из уничтожаемого документа номер (вклеивается в акт)
Ф.И.О. (при его наличии)
Причина уничтожения
Примечание
Итого проверено и подготовлено к уничтожению ____________ документов.
Документы уничтожены путем сожжения (измельчения и т.п.) в нашем присутствии.
подписи членов комиссии: ____________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Примечание: акт на уничтожение составляется отдельно на каждый тип уничтожаемых документов.
Приложение 8
к Правилам оформления,
заполнения, учета, хранения,
передачи, расходования,
уничтожения формуляра
для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
ПЕРЕЧЕНЬ
причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих личность
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.03.2021 № 135 (вводится в действие с 01.01.2022).
НАИМЕНОВАНИЕ ПРИЧИН:
перемена Ф.И.О. (при его наличии)
перемена даты рождения
изменение национальности
неточность записей в документе, удостоверяющем личность,
изменение места жительства (для удостоверения личности)
непригодность для дальнейшего использования (документ не сдан)
утрата документа, удостоверяющего личность,
выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан
в связи со смертью гражданина (документ не сдан)
в связи с выходом из гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
в связи с утратой гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
в связи с приобретением гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
невостребованные документы
незаконная выдача документов (документ не сдан)
найденные, но невостребованные документы,
просроченные
неверное фото
выпуск нового документа (ранее выданный документ не сдан)

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
20__ ж. "___"___________
Бiз, төменде қол қойғандар __________________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерiнiң лауазымы және Т.А.Ә. (ол болған кезде) көрсетiледi)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20__ж. "_____"_________________бастап
20__ж. "_____"______________________
20__ж. "_____"________ 20__ж. "____"______________ дейiнгi мерзiмдегi
жарамсыз жеке басты куәландыратын құжаттарды, шекара аймағы тұрғынының
куәліктерін, формулярлар бланкiлерiн жою үшiн осы актіні құрдық. оның iшiнде:
р/с №
Жойылатын құжаттың түрлері
Жойылған құжаттан қиып алынған нөмір (актіге жапсырылады)
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Жою себебі
Ескерту
Тексерiлген және жоюға әзiрленген барлығы _________ құжат
Құжаттар бiздiң көзiмiзше өртеу жолымен (ұсақтау және т.б.) жойылды.
Комиссия мүшелерiнiң қолы:
_________ ______________________________
(қолы)       (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Ескерту: жою актісі жойылатын құжаттың әрбір түріне жеке жасалады.
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
8-қосымша
Жеке басты куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою себептерінің
ТІЗБЕСІ
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2021 № 135 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
СЕБЕПТЕРДІҢ АТАУЫ:
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) өзгертуі
туған күнін өзгертуі
ұлтын өзгертуі
жеке басты куәландыратын құжаттағы жазулардың нақты еместігі
тұрғылықты жерін өзгертуі (жеке куәлік үшін)
одан әрі қолдануға жарамсыздығы (құжат тапсырылмаған)
жеке басты куәландыратын құжаттың жоғалуы
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кету
азаматтың қайтыс болуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауына байланысты (құжат тапсырылмаған)
талап етілмеген құжаттар
құжаттарды заңсыз беру (құжат тапсырылмаған)
табылған, бірақ талап етілмеген құжаттар
мерзімі өткен құжаттар
дұрыс емес фото
жаңа құжатты шығару (бұрын берілген құжат тапсырылмаған)

аннулирование вида на жительство иностранца в Республики Казахстан, удостоверения лица без гражданства (в соответствии со статьей 49 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения")
прекращение/лишение статуса беженца (документ не сдан)
выезд за пределы Республики Казахстан" для лиц, подлежащих реадмиссии или выдворению с территории Республики Казахстан (документ не сдан)
Приложение 9
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
Начальнику
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
от ____________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), адрес регистрации)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я, __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
прошу Вашего разрешения на оформление _______________________________
(указать тип утраченного документа)
взамен утраченных (-ого) при следующих обстоятельствах:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При обнаружении утраченного документа ______________________________
(указать тип утраченного документа)
обязуюсь сдать в орган внутренних дел по месту регистрации.
"____" __________ 20__г. ___________________ _______________________
(подпись гражданина) (Ф.И.О.(при его наличии)
Приложение 10
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
Начальнику __________________________
_____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) и подпись)
_____________________________________
"___" _____________ 20___ г.
М.П
А К Т № _____
об утрате (отсутствии) формуляра
"__" _______ 20____ г.
Мы, нижеподписавшиеся
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. (при его наличии) членов комиссии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
составили настоящий акт об утрате формуляра в картотеке.
Выявлен факт отсутствия в картотеке формуляра №________________
на имя ______________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) лица на чье имя оформлен формуляр)
Формуляр утрачен ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причины отсутствия формуляра)
Подписи членов комиссии:
____________________ ______________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
____________________ ______________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 11
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
Запрос
о предоставлении копии формуляра (формы-1)
Штамп органа внутренних дел
Исх. № _____________
"____" ________ 20__ г.
Кому
____________________________
____________________________
От ___________________________________________ ______________________
(Ф.И.О. (при его наличии), года рождения, уроженца (ки) _______
_____________________________________________________________________
поступило заявление об утрате паспорта образца 1974 года ________ №
_____________________ от "__" ______________;
документа, удостоверяющего личность № ____________________________ от
"____" _______________________________
Прошу подтвердить выдачу паспорта образца 1974 года, документа,
удостоверяющего личность, (указать тип документа)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
копией формы-1, заверенной в установленном порядке, и записью из
книги формы-2 учета форм-1 на паспорта образца 1974 года.
____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись должностного лица органа
внутренних дел)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 12
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
Ответ на запрос
о предоставлении копии формуляра (формы-1)
Штамп органа внутренних дел
Исх. № ______________
"____" ________ 20__г.
Кому _______________________
________________________
________________________
На Ваш исх. № ____________________от "_____" __________ 20___г.
выдачу гр.___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
паспорта образца 1974 года ________ № ______________ от _____________
документа, удостоверящего личность, № _________________ от __________
подтверждаем.
Приложение: копия формы-1 на паспорт образца 1974 года и копия записи из книги формы-2 учета паспортов образца 1974 года, копия формуляра.
____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии), подпись должностного лица органа
внутренних дел)
"____" __________ 20 _____ г.
Приложение 13
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
Начальнику __________________________
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) и подпись)
"___" _____________ 20__ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по установлению личности и выдаче документов,
удостоверяющих личность
"___" _________ 20____ г.
Я,_____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) уполномоченного сотрудника)
рассмотрев материалы по проверке личности
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
"___" _________________________________ (число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки) ______________________________________________________
(место рождения),
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
несвоевременно обратившегося (-ейся) по вопросу
получения документа, удостоверяющего личность, установил (-ла), что
материалы проверки подтверждают личность гр.________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
и его (ее) принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
На основании изложенного, полагал (-а) бы:
Выдать гр. ___________________ документ, удостоверяющий личность,
Формуляр N ____________________ оформлен от "____" ___________20__ г.
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), должность уполномоченного сотрудника)
(подпись)
Примечание: в случае отсутствия оснований к выдаче документов,
удостоверяющих личность гражданина РК, выносится мотивированное
заключение.
Приложение 14
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
_________________________________________________ область
_________________________________________________ город, район
____________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
ДЕЛО № ____________
об утрате паспорта образца 1974
года. _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения гражданина)
НАЧАТО: "___" _____20 ____г.
ОКОНЧЕНО: "____" ________ 20____ г.
на ____ листах
Приложение 15
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
Форма
Журнал
регистрации дел об утрате паспортов образца 1974 года
№ п\п (присваивается номеру дела, как знаменатель)
Дата регистрации заявления об утрате в общем порядке по органу внутренних дел
Ф.И.О (при его наличи)
Дата рождения
№, дата и орган выдачи утраченного паспорта образца 1974 г.
№ и дата заполнения формуляра
Приложение 16 к Правилам
оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи,
расходования, уничтожения
формуляра для изготовления
документов, удостоверяющих
личность (кроме удостоверения беженца)
Форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ______________________
"______" ______________ 20___ г.
РЕЕСТР
на отправку формуляров, оформленных в районных (городских)
органах внутренних дел

Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұру ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің күшін жою ("Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 49-бабына сәйкес)
босқын мәртебесін тоқтату/айыру (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының аумағынан реадмиссиялауға немесе шығарып жіберуге жататын адамдар үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерге кету (құжат тапсырылмаған).
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
9-қосымша
Нысан
______________________________________________
_____________________________________бастығына
(ішкі істер органының атауы)
______________________________________________
азаматтан
______________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), тіркеу орны)
АРЫЗ
Мен,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған күні, айы, жылы)
Сізден, мынадай жағдайларда жоғалған құжаттардың орнына құжат
(жоғалған құжаттың түрі) рәсімдеуге рұқсат беруіңізді сұраймын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоғалған құжатты (жоғалған құжаттың түрі) тауып алған жағдайда тіркеу
орны бойынша ішкі істер органына тапсыруға міндеттенемін.
20__ж. "___"_________________ _______________________________________
(азаматтың қолы) (азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
10-қосымша
Нысан
______________________________________________
_____________________________________бастығына
(ішкі істер органының атауы)
______________________________________________
______________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде) және қолы)
20__ ж. " "___________
М.О.
Формулярды жоғалту (жоқтығы) туралы
№ _____ А К Т
20___ ж. " "___________
Біз, төменде қол қойғандар
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің лауазымы және Т.А.Ә. (ол болған кезде)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
картотекада формулярдың жоғалғаны туралы осы актіні жасадық.
Картотекада _________________________________________________________
(формуляр атына толтырылған адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде)
№_____________ формулярдың болмау фактісі анықталды.
Формуляр __________________________________________________
_________________________________________________________________
___________________________________________________________ жоғалған.
(формулярдың болмауы себептерін көрсету)
Комиссия мүшелерінің қолдары:
_____________ ____________________________
(қолы) Т.А.Ә. (ол болған кезде)
_____________ ____________________________
(қолы) Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Формулярдың (1-нысан) көшірмесін ұсыну туралы
сұрау салу
Ішкі істер органының мөртабаны
20__ж. "____"_______________
шығыс №__________________
Кімге
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
_________________________жылы
туған__________________________________________________________тумасы
_____________________________________________________________________
"___"___________________________берілген 1974 жылғы үлгідегі
№________________________паспортты жоғалтқаны туралы арыз келіп түсті
Сізден, азамат(ша) __________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
1974 жылғы үлгідегі паспорттың, жеке куәліктің берілгендігін,
белгіленген тәртіпте куәландырылған 1-н көшірмесімен және 1974 жылғы
үлгідегі паспортқа рәсімделген 1-н есепке алудың 2-н кітабындағы
жазбамен растауыңызды сұраймын.
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
20___ж. "___"________________
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Формулярдың (1-нысаны) көшірмесін ұсыну туралы
сұрау салуға жауап
Ішкі істер органының мөртабаны
20__ж. "____"_______________
шығыс №_________________
Кімге
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Сіздің, "_____"_____________201__жылғы шығыс №______________хатыңызға
Азамат(ша) __________________________________________________________
1974 жылғы үлгідегі "___"_______________жылғы, №_____________________
паспорттың, 20__ж. "___" _______ № жеке куәліктің, паспорттың берілгенін растаймыз.
Қосымша: 1974 жылғы үлгідегі паспортқа 1-н көшірмесі және 1974
жылғы үлгідегі паспорттарды есепке алудың 2-н кітабынан жазбаның
көшірмесі, формулярдың көшірмесі.
_______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
________________________________________________________________
(ішкі істер органының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә.
(ол болған кезде), қолы)
20___ж. "___"________________.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
13-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_____________________________
_____________________________
(ішкі істер органының атауы)
__________________________ бастығы
(Т.А.Ә. (ол болған кезде) және қолы)
_____________________________
20__ж. "___" _________________
Жеке басты анықтау және жеке басты куәландыратын құжаттар беру бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
20__ж. "___" ___________
Мен,_________________________________________________________________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы) Азамат(ша)___________________________________________________________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде)
"___" _______________________________________(туған күні, айы, жылы),
(туған жері) _________________________________________________тумасы,
_____________________________________________________________ тұратын
(тіркеу мекенжайы)
жеке басын анықтау бойынша материалдарын қарап, тексеріс
материалдары, мезгілінен кейін Қазақстан Республикасы азаматының жеке
куәлігін, паспортын алу мәселесі бойынша кеш жүгінген азамат(ша)
_____________________________________________________________________
жеке басын және оның Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін
растайды.
Баяндалғанның негізінде:
Аз.__________________________________________________Қазақстан
Республикасы азаматының жеке куәлігін, паспортын беруге болады деп
ұйғарамын.
Формулярлар №_____________________________________
20___жылғы "_____"_______________
________________________________________________________ ресімделген.
(ішкі істер органының атауы)
__________________________________________________________ _________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә.(ол болған кезде), лауазымы) (қолы)
Ескертпе: жеке басты куәдандыратын құжаттарды беруге негіз болмаған
жағдайда, дәлелді қорытынды шығарылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
14- қосымша
Нысан
_____________________________облысы
_____________________________ қала, аудан____________________
___________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалту туралы
№_______ІС
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
азаматтың Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), туған күні, айы, жылы
БАСТАЛДЫ: 20___ж. "____"____________
АЯҚТАЛДЫ: 20___ж. "____"____________
_____парақта
Жеке басты куәландыратын құжаттарды
(босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
15-қосымша
Нысан
1974 жылғы үлгідегі паспорттарды жоғалту бойынша істерді тіркеу журналы
р/с №
(істің нөміріне бөлімі ретінде беріледі)
ішкі істер органы бойынша азаматтың құжатын жоғалтқаны туралы арызын жалпы тәртіпте тіркеу күні
Азаматтың Т.А.Ә.(ол болған кезде)
Туған жылы, айы, күні
1974 жылғы үлгідегі жоғалған паспорттың №, күні және оны берген органның атауы
Формулярдың № және толтырылған күні
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және
оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау,
тапсыру, жұмсау, жою
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының мөртабаны
20___жылғы "___"__________
шығыс №
Аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген формулярларды жөнелтуге арналған
ТІЗІЛІМ

Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________________________________________________
наименование районного, городского органа внутренних дел
___________________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
___________________________________________________________________
(указывается порядок изготовления: ускоренный либо общий)
N п/п
Номер формуляра
Ф.И.О. (при его наличии) гражданина
Причина заполнения
Дата заполнения
1
2
3
4
5
Всего в реестр внесено ________ формуляров, в том числе:
на изготовление __________________________________________________________
________________________________________________________________________
(указывается тип документа, удостоверяющего личность)
Руководитель органа внутренних дел
_______________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.(при его наличии)
Примечание:
Перечисленные в реестре формуляры получил:
________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) должность, подпись уполномоченного
сотрудника Департамента полиции, городов республиканского значения и столицы).
Приложение 17 к Правилам
оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи,
расходования, уничтожения
формуляра для изготовления
документов, удостоверяющих
личность (кроме удостоверения беженца)
Форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ____
"___"______20___г.
СВОДНЫЙ РЕЕСТР
на отправку формуляров в КМС МВД из ДП
Сноска. Приложение 17 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
наименование Департамента полиции
____________________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
____________________________________________________________________
(указывается порядок изготовления: ускоренный либо общий)
п/п
Наименование районных, городских подразделений миграционной службы
Исх. № и дата реестра районного, городского подразделения
Количество формуляров
1.
2
3
4
Всего в сводный реестр внесено _____ реестров,_____ формуляров.
Начальник отдела УМС ДП ____________ ____________________________
(подпись)             (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 18 к Правилам
оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи,
расходования, уничтожения
формуляра для изготовления
документов, удостоверяющих
личность (кроме удостоверения беженца)
ЖУРНАЛ
регистрации формуляров, возвращенных на доработку

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
__________________________________________________________________
аудандық, қалалық ішкі істер органының атауы
___________________________________________________________________
формулярды толтыру себебінің атауы
__________________________________________________________________
(дайындаудың тәртібі көрсетіледі: жедел немесе жалпы)
р/с №
Формулярдың нөмірі
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Толтыру себебі
Толтыру күні
1
2
3
4
5
Барлығы тізілімге __________формуляр енгізілді, оның ішінде:
дайындауға_______________________________________________
(жеке басты куәландыратын құжаттың түрі көрсетіледі)
Ішкі істер органының басшысы _________ ______________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Ескертпе:
тізілімде көрсетілген формулярларды қабылдадым:
_____________________________________________________________________
(облыстар, республикалық маңызы бар қалалары Полиция департаменттерінің уәкілетті
қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және
оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау,
тапсыру, жұмсау, жою
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының мөртабаны
20___жылғы "___"__________
шығыс №
Формулярларды ПД-дан ІІМ КҚҚК-ге жолдауға арналған ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
Полиция департаментінің атауы
_____________________________________________________________________
формулярды толтыру себебінің атауы
_____________________________________________________________________
(дайындаудың тәртібі көрсетіледі: жедел не жалпы)
р/с
Аудандық, қалалық көші-қон қызметі бөліністерінің атауы
Аудандық, қалалық бөліністері тізілімінің шығыс № мен күні
Формулярлар саны
1
2
3
4
Барлығы жиынтық тізілімге__________тізілім, ____________формуляр енгізілді.
ПД КҚҚБ бөлімінің бастығы _____________________ _________________________
(қолы)                   (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және
оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау,
тапсыру, жұмсау, жою
қағидаларына
18-қосымша
Пысықтауға қайтарылған формулярларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ

Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
№ Формуляра
Ф.И.О. (при его наличии) гражданина
Причина возврата
Исх.№ и дата КМС МВД РК
Вх.№ и дата, исх. № и дата ДП
Вх.№ и дата, исх.№ и дата отправки из ОМС
Дата изготовления документа
Приложение 19 к Правилам
оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи,
расходования, уничтожения
формуляра для изготовления
документов, удостоверяющих
личность (кроме удостоверения беженца)
Форма
Исх. №_____________
"___"_______20__ г.
РЕЕСТР на отправку изготовленных документов, формуляров из КМС МВД в ДП, из ДП в ГОРРАЙОВД
Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Номера журналов
Количество документов
Количество формуляров
Примечание
1
ИТОГО:
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись уполномоченного сотрудника
Управления КМС МВД
Перечисленные в реестре документы передал:
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись уполномоченного сотрудника
Департамента полиции города, области
Перечисленные в реестре документы получил:
____________________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии), подпись уполномоченного сотрудника
Управления (отдела) полиции города, района

Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
№ р/с
Формулярдың нөмірі
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қайтару себебі
ҚР ІІМ КҚҚК шығыс № және күні
ПД кіріс №, күні және шығыс №, күні
КҚҚб-дан кіріс №, күні және шығыс № күні
Құжаттың дайындалған күні
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын және
оны ресімдеу,
толтыру, есепке алу, сақтау,
тапсыру, жұмсау, жою
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының мөртабаны
20___жылғы "___"__________
шығыс №
Дайындалған құжаттарды, формулярларды ІІМ КҚҚК-ден ПД-ға, ПД-дан ҚАІІб-ге жолдауға арналған
ТІЗІЛІМ
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
р/с №
Журналдардың нөмірі
Құжаттар саны
Формулярлар саны
Ескертпе
1
ЖИЫНЫ:
_________________________________________________________________________
ҚР ІІМ КҚҚК Басқармасының уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған кезде) қолы
Тізілімде санамаланған құжаттарды тапсырдым:
__________________________________________________________________________
Қалалық, облыстық Полиция департаментінің уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә.
(ол болған кезде) қолы
Тізілімде санамаланған құжаттарды қабылдадым:
__________________________________________________________________________
Қаланың, ауданның Полиция басқармасының (бөлімінің) уәкілетті қызметкерінің
Т.А.Ә. (ол болған кезде) қолы