Об утверждении Правил хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, и Перечней документов, подлежащих обязательному хранению, и сроков их хранения профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 171. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2016 года № 14309.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка (страховые (перестраховочные) организации, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан), согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка (страховые брокеры, филиалы страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан), согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка (актуарии), согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2010 года № 182 "Об утверждении Правил хранения документов профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6932, опубликованное в 2011 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 8);

Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидаларын және Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбелерін және оларды сақтау мерзімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 171 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 7 қазанда № 14309 болып тіркелді.
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Сақтандыру нарығына кәсіби қатысушыларының (сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалдарының) міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Сақтандыру нарығына кәсіби қатысушыларының (актуарийлердің) міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мыналардың:
1) "Сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің құжаттарды сақтау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 182 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6932 тіркелген, 2011 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 8 жарияланған);

2) пункт 28 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликованным 6 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 115 (2490)).
3. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет - ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению защиты прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы _________
"___" ________ 2016 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 171
Правила хранения документов, подлежащих обязательному хранению
профессиональными участниками страхового рынка, страховыми
агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность

2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 тіркелген, 2013 жылғы 6 тамызда "Заң газеті" газетінде № 115 (2316) жарияланған) бекітілген өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 28-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Сақтандыруды қадағалау департаменті (Құрманов Ж.Б.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Министр ____________ А.Мұхамедиұлы
2016 жылғы 6 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 171 қаулысына
1-қосымша
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының
кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті
түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидалары

1. Настоящие Правила хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют порядок хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность (далее – организации).
2. Общие требования к порядку оперативного хранения документов и передачи дел в архив организации определены приказом и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 "Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15997 (далее – Типовые правила).
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организация и ведение системы по хранению документов, подлежащих обязательному хранению организацией, осуществляются структурным подразделением организации, на которое возложены функции по документационному обеспечению управления в соответствии с Типовыми правилами.
4. Требования к организации хранения и передачи документов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в архив определены постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 77 "Об утверждении Правил ликвидации страховой (перестраховочной) организации, принудительного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и требований к работе ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4257.

1. Осы Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидалары "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы, "Сақтандыру қызметi туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзiрлендi және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің (бұдан әрі – ұйымдар) міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау тәртібін айқындайды.
2. Құжаттарды жедел сақтау және істерді ұйымдардың мұрағатына беру тәртібіне қойылатын жалпы талаптар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) айқындалған.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ұйымның кәсіби қатысушыларының міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау жүйесін ұйымдастыру мен жүргізуді Үлгілік қағидаларға сәйкес басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету функциялары жүктелген ұйымның құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
4. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құжаттарын сақтауды және архивке берудi ұйымдастыруға қойылатын талаптар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4257 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату ережесін және мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы № 77 қаулысымен айқындалды.

Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.03.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Организации, не имеющие правопреемников, при их ликвидации принимают меры по сохранности документов, имеющих значение для истории и культуры Республики Казахстан, социально-правовой защиты граждан, и совместно с уполномоченным государственным органом по управлению архивами и документацией определяют порядок их дальнейшего хранения.
6. Сведения о сдаче дел и документов организации на временное и (или) постоянное хранение в уполномоченный государственный орган по управлению архивами и документацией указываются в отчете о ликвидации.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 171
Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка (страховые (перестраховочные) организации, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан)
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 14.03.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер пункта
Вид документа (в том числе электронные документы, удостоверенные электронной цифровой подписью)
Срок хранения документа
Примечание
в исполнительном органе страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – организация)
в филиалах и представительствах организации
1
2
3
4
5
1. Организация системы управления
1.1. Распорядительная деятельность
1
Протоколы, стенограммы (аудиовизуальные записи) заседаний, решения общих собраний акционеров организации и документы к ним (справки, заключения, доклады, информации, докладные записки, сводки, выписки, бюллетени голосования и другие документы)
Постоянно*
До минования надобности*
*Направленные для сведения - до минования надобности. Бюллетени голосования - до прекращения деятельности организации
2
Протоколы, стенограммы (аудиовизуальные записи) заседаний совета директоров организации, документы к ним (справки, заключения, доклады, информации, докладные записки, сводки, выписки, бюллетени голосования и другие документы)
Постоянно*
До минования надобности*
*Направленные для сведения - до минования надобности. Бюллетени голосования - до прекращения деятельности организации
3
Протоколы, стенограммы (аудиовизуальные записи) заседаний, постановления исполнительного органа организации, документы к ним (справки, заключения, доклады, информации, докладные записки, сводки, выписки, бюллетени голосования и другие документы)
Постоянно*
До минования надобности*
*Направленные для сведения - до минования надобности. Бюллетени голосования - до прекращения деятельности организации
4
Приказы, распоряжения руководителей организации и документы к ним (справки, сводки, информации, докладные записки и другие документы):

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.03.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Құқықтық мирасқорлары жоқ ұйымды тарату кезінде Қазақстан Республикасының тарихы және мәдениеті, азаматтардың әлеуметтік - құқықтық қорғалуы үшін мәні бар құжаттардың сақталуы бойынша және мұрағаттар мен құжаттаманы басқару бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп олардың бұдан әрі сақталуы тәртібін анықтау шараларын қабылдайды.
6. Мұрағаттар мен құжаттаманы басқару бойынша уәкілетті мемлекеттік органға ұйымның іс-қағаздары мен құжаттарын уақытша және (немесе) сақтауға тапсыруы туралы мәліметтер тарату туралы есепте көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 171 қаулысына
2-қосымша
Сақтандыру нарығына кәсіби қатысушыларының (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының) міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.03.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Тармақтың нөмірі
Құжаттың түрі (оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар)
Құжатты сақтау мерзімі
Ескерту
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының (бұдан әрі – ұйым) атқару органында
ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінде
1
2
3
4
5
1. Басқару жүйесін ұйымдастыру
1.1. Басқару қызметі
1
Ұйым акционерлерінің жалпы жиналыстары отырыстарының хаттамалары, стенограммалары (аудиовизуалды жазбалар), шешімдері және олардың құжаттары (анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпарат, баяндау жазбалары, мәліметтер, үзінді көшірмелер, дауыс беру бюллетендері мен басқа құжаттар)
Тұрақты*
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Назарда ұстау үшін жіберілгендері – қажеттілігі өткенге дейін. Дауыс беру бюллетендері – ұйымның қызметі тоқтатылғанға дейін
2
Ұйымның директорлар кеңесі отырыстарының хаттамалары, стенограммалары (аудиовизуалды жазбалар), олардың құжаттары (анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпарат, баяндау жазбалары, мәліметтер, үзінді көшірмелер, дауыс беру бюллетендері мен басқа құжаттар)
Тұрақты*
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Назарда ұстау үшін жіберілгендері – қажеттілігі өткенге дейін. Дауыс беру бюллетендері – ұйымның қызметі тоқтатылғанға дейін
3
Ұйымның атқарушы органы отырыстарының хаттамалары, стенограммалары, қаулылары (аудиовизуалды жазбалар), олардың құжаттары (анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпарат, баяндау жазбалары, мәліметтер, үзінді көшірмелер, дауыс беру бюллетендері мен басқа құжаттар)
Тұрақты*
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Назарда ұстау үшін жіберілгендері – қажеттілігі өткенге дейін. Дауыс беру бюллетендері – ұйымның қызметі тоқтатылғанға дейін
4
Ұйым басшыларының бұйрықтары, өкімдері және олардың құжаттары (анықтамалар, мәліметтер, ақпарат, баяндау жазбалары мен басқа құжаттар):

1) по основной деятельности (за исключением нормативных правовых приказов);
Постоянно
Постоянно*
*Направленные для сведения - до минования надобности
2) по личному составу (подтверждающие трудовую деятельность работников), по аттестации, повышению квалификации, присвоению званий (чинов), изменению фамилий, поощрению, награждению, оплате труда, премированию, выплатам, пособиям, отпускам работников с тяжелыми, вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда, ежегодным трудовым отпускам, социальным отпускам, длительным зарубежным командировкам, командировкам работников с тяжелыми, вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда;
75 лет ЭПК
75 лет ЭПК
3) по организационно- распорядительным и административно-хозяйственным вопросам;
5 лет
5 лет
4) по краткосрочным внутри республиканским и зарубежным командировкам
5 лет
ЭПК
5 лет
ЭПК
5
Проекты приказов, распоряжений руководителя организации, основания к приказам руководителя организации
1 год
1 год
6
Правила, положения, инструкции, методические указания, рекомендации, разработанные организацией
Постоянно
До замены
новыми
7
Инициативные предложения, внесенные в государственные органы, документы (докладные записки, заключения, справки и другие документы) по их разработке
Постоянно
-
8
Документы (справки, доклады, отчеты, переписка и другие документы) о выполнении приказов, распоряжений руководителя организации
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
9
Документы по оформлению консульских документов для работников организации и зарубежных консультантов (заявки, справки, распоряжения организации)
10 лет
10 лет
10
Доверенности на представление интересов организации во взаимоотношениях с третьими лицами и в судах
3 года*
3 года*
*После истечения срока доверенности
11
Переписка по применению правил, положений, инструкций, методических указаний, рекомендаций и стандартов менеджмента качества по основным (отраслевым, профильным) направлениям деятельности организации
5 лет ЭПК
-
12
Переписка с вышестоящими государственными органами, органами местного государственного управления по основным (отраслевым, профильным) направлениям деятельности организации
Постоянно
Постоянно
13
Переписка с другими организациями по основным (отраслевым, профильным) направлениям деятельности
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
1.2. Контроль
14
Документы ревизий и проверок деятельности организации, его структурных подразделений, проводимых уполномоченными государственными органами, аудиторскими организациями и внутренним аудитом (доклады, докладные записки, справки, акты, заключения, отчеты, возражения, переписка)
Постоянно
Постоянно
15
Документы о выполнении предложений по результатам проверок, ревизий (докладные записки, отчеты, справки, переписка)
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
16
Документы ревизий, проверок, проводимых организацией (акты, справки, переписка)
5 лет ЭК
5 лет ЭК
17
Документы по служебным расследованиям (акты, справки, переписка)
5 лет ЭК
5 лет ЭК
18
Документы (исковые заявления, доверенности, акты, ходатайства, жалобы (апелляционные и надзорные), протоколы и другие документы) по судебным разбирательствам, одной из сторон, которых является организация
5 лет*
5 лет*
*После вынесения решения
19
Документы (докладные записки, справки, сводки, сведения, обзоры, аналитические справки, переписка) о состоянии работы по рассмотрению обращений физических и юридических лиц
Постоянно
Постоянно
20
Обращения физических и юридических лиц, документы (справки, сведения, переписка и другие документы) по исполнению: 1) содержащие предложения творческого характера, сведения о серьезных недостатках, фактах коррупции и злоупотреблениях;
Постоянно
Постоянно

1) негізгі қызметі бойынша (нормативтік құқықтық бұйрықтарды қоспағанда);
Тұрақты
Тұрақты*
*Назарда ұстау үшін жіберілгендері – қажеттілігі өткенге дейін.
2) жеке құрам бойынша (қызметкерлердің еңбек қызметін растайтын), аттестациялау, біліктілікті жоғарылату, атақ (шен) беру, тегін өзгерту, көтермелеу, марапаттау, еңбекке ақы төлеу, сыйлықақы беру, еңбек жағдайлары ауыр, зиянды (ерекше зиянды) және қауіпті (ерекше қауіпті) қызметкерлерге төлемдер, жәрдемақылар, демалыстар, жыл сайынғы еңбек демалыстары, әлеуметтік демалыстар, ұзақ шетелдік іссапарлар, еңбек жағдайлары ауыр, зиянды (ерекше зиянды) және қауіпті (ерекше қауіпті) қызметкерлердің іссапарлары бойынша;
75 жыл
СТК
75 жыл*
СТК
3) ұйымдастыру-басқару және әкімшілік-шаруашылық мәселелері бойынша;
5 жыл
5 жыл
4) қысқа мерзімді республикаішілік және шетелдік іссапарлар бойынша
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
5
Ұйым басшысының бұйрықтарының, өкімдерінің жобалары, ұйым басшысының бұйрықтарына негіздемелер
1 жыл
1 жыл
6
Ұйымның әзірлеген қағидалары, ережелері, нұсқаулықтары, әдістемелік нұсқаулары, ұсынымдары
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейін
7
Мемлекеттік органдарға енгізілген бастамашылық ұсыныстар, оларды әзірлеу бойынша құжаттар (баяндау жазбалары, қорытындылар, анықтамалар мен басқа құжаттар)
Тұрақты
-
8
Ұйым басшысының бұйрықтарын, өкімдерін орындау туралы құжаттар (анықтамалар, баяндамалар, есептер, хат жазысулар мен басқа құжаттар)
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
9
Ұйымның қызметкерлері мен шетелдік консультанттар үшін консулдық құжаттарды ресімдеу бойынша құжаттар (өтінімдер, анықтамалар, ұйымның өкімдері)
10 жыл
10 жыл
10
Үшінші тұлғалармен өзара қарым-қатынастарда және соттарда ұйымның мүдделерін білдіруге сенімхаттар
3 жыл*
3 жыл*
*Сенімхаттың мерзімі өткеннен кейін
11
Ұйымның қызметі негізгі қызметі бойынша (салалық, бейінді) қағидаларды, ережелерді, нұсқаулықтарды, әдістемелік нұсқауларды, ұсынымдар мен сапа менеджменті стандарттарын қолдану бойынша хат жазысу
5 жыл
СТК
-
12
Жоғары тұрған мемлекеттік органдармен, жергілікті мемлекеттік басқару органдарымен ұйым қызметінің негізгі (салалық, бейінді) бағыттары бойынша хат жазысу
Тұрақты
Тұрақты
13
Басқа ұйымдармен қызметінің негізгі (салалық, бейіндік) бағыттары бойынша хат жазысу
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
1.2. Бақылау
14
Уәкілетті мемлекеттік органдар, аудиторлық ұйымдар мен ішкі аудит ұйымның, оның құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне жүргізетін ревизиялары мен тексерулерінің құжаттары (баяндамалар, баяндау жазбалары, анықтамалар, актілер, қорытындылар, есептер, наразылықтар, хат жазысу)
Тұрақты
Тұрақты
15
Тексерулердің, ревизиялардың нәтижелері бойынша ұсыныстардың орындалуы туралы құжаттар (баяндау жазбалары, есептер, анықтамалар, хат жазысу)
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
16
Ұйым жүргізетін ревизиялардың, тексерулердің құжаттары (актілер, анықтамалар, хат жазысу)
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
17
Қызметтік тергеулер бойынша құжаттар (актілер, анықтамалар, хат жазысу)
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
18
Тараптардың бірі ұйым болып табылатын сот талқылаулары бойынша құжаттар (шағым-талаптар, сенімхаттар, актілер, өтінішхаттар, шағымдар (апелляциялық және қадағалау), хаттамалар мен басқа құжаттар)
5 жыл*
5 жыл*
*Шешім шығарылғаннан кейін
19
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау жөніндегі жұмыстың жай-күйі туралы құжаттар (баяндау жазбалары, анықтамалар, қорытындылар, мәліметтер, шолулар, талдау анықтамалары, хат жазысу)
Тұрақты
Тұрақты
20
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, орындау бойынша құжаттар (анықтамалар, мәліметтер, хат жазысу мен басқа құжаттар):
1) шығармашылық сипаттағы ұсыныстар қамтылатын, күрделі кемшіліктер, сыбайлас жемқорлық және асыра пайдаланулар фактілері туралы мәліметтер;
Тұрақты
Тұрақты

2) личного характера;
5 лет ЭПК*
5 лет ЭПК*
*В случае неоднократного обращения - 5 лет после последнего рассмотрения
3) оперативного характера
5 лет*
5 лет*
*В случае неоднократного обращения - 5 лет после последнего рассмотрения
21
Графики приема физических лиц и представителей юридических лиц руководством организации
3 года*
3 года*
*После замены новыми
22
Книги, журналы, карточки (базы данных) учета приема физических лиц, представителей юридических лиц, регистрации и контроля исполнения обращений физических и юридических лиц
5 лет
5 лет
23
Журналы учета проведенных ревизий (проверок) и контроля за исполнением решений, принятых по результатам осуществленных ревизий (проверок)
5 лет
5 лет
1.3. Организационные основы управления
24
Учредительные документы организации (учредительный договор, устав, дополнения и изменения к ним)
Постоянно
Постоянно
25
Учредительные документы дочерних организаций организации (устав, учредительный договор, дополнения и изменения к ним)
Постоянно
Постоянно
26
Правоустанавливающие документы, финансовая отчетность и иные документы акционеров организации (учредительные договоры, уставы, договоры купли-продажи акций)
5 лет ЭК
5 лет ЭК
27
Лицензия, выданная организации
До лишения лицензии*
-
*При условии лишения передаются в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
28
Положения о коллегиальных, консультативно-совещательных (экспертных, научных, методических и иных) органах организации
Постоянно
Постоянно
29
Положения о постоянно действующих комитетах организации
Постоянно
До замены новыми
30
Положения о структурных подразделениях организации
Постоянно
Постоянно
31
Положения о структурных подразделениях исполнительного органа организации, ее филиалов и представительств
Постоянно
Постоянно
32
Номенклатура должностей
Постоянно
До минования надобности
33
Должностные инструкции
3 года*
3 года*
*После замены новыми
34
Проекты штатных расписаний, документы (справки, предложения, заключения, расчеты, переписка) по их разработке и изменениям в них
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
35
Штатные расписания организации, изменения к штатным расписаниям
Постоянно
Постоянно
36
Штатная расстановка (штатно-списочный состав работников)
75 лет
75 лет
37
Списки аффилиированных лиц
Постоянно
Постоянно
38
Списки лиц, имеющих право на дивиденды, списки лиц, имеющих право на участие в общем собрании акционеров
Постоянно
Постоянно
39
Согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на приобретение статуса крупного участника организации или страхового холдинга
Постоянно
-
40
Сведения об акционерах, реестр акционеров организации и изменения к нему, выписки регистратора из реестра акционеров
Постоянно
Постоянно
41
Юридические дела: 1) крупных участников, страховых холдингов организаций;
Постоянно
До замены новыми

2) жеке сипаттағы;
5 жыл
СТК *
5 жыл
СТК *
*Бірнеше рет өтініш жасаған жағдайда –соңғы қаралғаннан кейін 5 жыл
3) жедел сипаттағы
5 жыл*
5 жыл*
*Бірнеше рет өтініш жасаған жағдайда –соңғы қаралғаннан кейін 5 жыл
21
Ұйым басшылығының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдау кестелері
3 жыл*
3 жыл*
*Жаңасына ауыстырғаннан кейін
22
Жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды есепке алу, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін орындауды тіркеу мен бақылау кітаптары, журналдары, карточкалары (деректер базасы)
5 жыл
5 жыл
23
Жүргізілген ревизияларды (тексерулерді) есепке алу және жүзеге асырылған ревизиялардың (тексерулердің) нәтижелері бойынша қабылданған шешімдердің орындалуын бақылау журналдары
5 жыл
5 жыл
1.3. Басқарудың ұйымдық негіздері
24
Ұйымның құрылтай құжаттары (құрылтай шарты, жарғы, оларға толықтырулар мен өзгерістер)
Тұрақты
Тұрақты
25
Ұйымның еншілес ұйымдарының құрылтай құжаттары (жарғы, құрылтай шарты, оларға өзгерістер мен толықтырулар)
Тұрақты
Тұрақты
26
Ұйым акционерлерінің құқық белгілеу құжаттары, қаржылық есептілігі және өзге де құжаттары (құрылтай шарттары, жарғылар, акцияларды сатып алу-сату шарттары)
5 жыл
СК
5 жыл
СК
27
Ұйымға берілген лицензия
Лицензиядан айырылғанға дейін*
-
*Айрылған жағдайда қаржы нарығы және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау бойынша уәкілетті органға беріледі
28
Ұйымның алқалық, консультативтік-кеңесші (сараптамалық, ғылыми, әдістемелік және өзге) органдары туралы ережелер
Тұрақты
Тұрақты
29
Ұйымның тұрақты жұмыс істейтін комитеттері туралы ережелер
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейін
30
Ұйымның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелер
Тұрақты
Тұрақты
31
Ұйымның атқарушы органының, оның филиалдары мен өкілдіктерінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелер
Тұрақты
Тұрақты
32
Лауазымдар номенклатурасы
Тұрақты
Қажеттілігі өткенге дейін
33
Лауазымдық нұсқаулықтар
3 жыл*
3 жыл*
*Жаңасына ауыстырғаннан кейін
34
Штаттық кестелердің жобалары, оларды әзірлеу және оларға өзгерістер бойынша құжаттар (анықтамалар, ұсыныстар, қорытындылар, есептеулер, хат жазысу)
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
35
Ұйымның штаттық кестесі, штаттық кестелерге өзгерістер
Тұрақты
Тұрақты
36
Штаттық орналастыру (қызметкерлердің штаттық-тізімдік құрамы)
75 жыл
75 жыл
37
Үлестес тұлғалардың тізімдері
Тұрақты
Тұрақты
38
Дивидендтерге құқығы бар тұлғалардың тізімдері, акционерлердің жалпы жиналысына қатысуға құқығы бар тұлғалардың тізімдері
Тұрақты
Тұрақты
39
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ұйымның немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімдері
Тұрақты
-
40
Акционерлер туралы мәліметтер, ұйым акционерлерінің тізілімі және оған өзгерістер, тіркеушінің акционерлердің тізілімінен үзінді көшірмелері
Тұрақты
Тұрақты
41
Заңгерлік істер:
1) ірі қатысушылардың, сақтандыру холдингтерінің, ұйымның;
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейін

2) клиентов организации
5 лет ЭК*
5 лет ЭК*
*После окончания договора страхования
42
Оригиналы документов, подтверждающих собственность на акции, и сведения о формировании уставного капитала организации
5 лет*
5 лет*
*После перехода права собственности на акции при условии завершения ревизии налоговыми органами
43
Документы о реорганизации, переименовании, передислокации организации, (постановления, решения, отчеты, справки, докладные записки, акты, заключения, расчеты, переписка и другие документы)
Постоянно
Постоянно
44
Документы организации и их структурных подразделений по руководящим работникам (справки, акты, переписка)
10 лет ЭК
10 лет ЭК
45
Документы (сведения о задачах, функциях, структуре организации, переписка) по разработке и поддержке интернет-ресурса
5 лет ЭПК
-
46
Документы о командировках (программы, планы-задания, переписка, доклады, справки, отчеты):
1) внутригосударственных;
5 лет
5 лет
2) зарубежных
5 лет ЭК
5 лет
47
Документы по начислению дивидендов (расчеты, справки, заключения)
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
48
Документы по выкупу акций у акционеров организации (заключения, справки, переписка)
Постоянно
Постоянно
49
Документы о задолженности физических и юридических лиц (книги учета, расчеты и прочее)
5 лет*
5 лет*
*После погашения задолженности
50
Документы (исторические и тематические справки, обзоры, подборки публикаций в средствах массовой информации, фото-фоно-документы, видеодокументы) по истории организации и ее подразделений
Постоянно
Постоянно
51
Договоры на осуществление аудита организации
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора
52
Акты приема-передачи, приложения к ним, составленные при смене:
1) руководителя организации;
Постоянно
Постоянно
2) должностных, ответственных и материально ответственных лиц
5 лет*
5 лет*
*После смены должностного, ответственного материально-ответственного лица
53
Переписка с акционерами организации по вопросам проведения собраний акционеров
5 лет
5 лет
54
Переписка с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам выдачи (отказа в выдаче, отзыва) согласий на назначение (избрание) руководящих работников организации
Постоянно
-
55
Переписка с дочерними организациями и структурными подразделениями организации по вопросам их основной деятельности
5 лет
5 лет
56
Переписка с центральным депозитарием по вопросам ведения системы реестра держателей ценных бумаг
5 лет
5 лет
57
Книги, журналы учета:
1) экземпляров (копий) документов, содержащих сведения конфиденциального характера;
3 года*
3 года*
*После снятия грифа (пометки) ограничения доступа

2) ұйым клиенттерінің
5 жыл СК*
5 жыл СК*
*Сақтандыру шарты аяқталғаннан кейін
42
Акцияларға меншікті растайтын құжаттардың түпнұсқалары және ұйымның жарғылық капиталын қалыптастыру туралы мәліметтер
5 жыл*
5 жыл*
*Салық органдарының ревизияны аяқтау талабымен акцияларға меншік құқығы өткеннен кейін
43
Ұйымды қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту, көшіру құжаттары (қаулылар, шешімдер, есептер, анықтамалар, баяндау жазбалары, актілер, қорытындылар, есептеулер, хат жазысу мен басқа құжаттар)
Тұрақты
Тұрақты
44
Ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің басшы қызметкерлер бойынша құжаттары (анықтамалар, актілер, хат жазысу)
10 жыл
СТК
10 жыл
СТК
45
Интернет-ресурсты әзірлеу мен қолдау бойынша құжаттар (ұйымның міндеттері, функциялары, құрылымы туралы мәліметтер жазысқан хаттар)
5 жыл
СТК
-
46
Іссапарлар туралы құжаттар (бағдарламалар, тапсырма-жоспарлар, жазысқан хаттар, баяндамалар, анықтамалар, есептер):
1) мемлекетішілік;
5 жыл
5 жыл
2) шетелдік
5 жыл СК
5 жыл
47
Дивидендтер есептеу бойынша құжаттар (есептеулер, анықтамалар, қорытындылар)
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген жағдайда
48
Ұйымның акционерлерінен акцияларды сатып алу бойынша құжаттар (қорытындылар, анықтамалар, жазысқан хаттар)
Тұрақты
Тұрақты
49
Заңды және жеке тұлғалардың берешегі туралы құжаттар (есепке алу кітаптары, есептеулер және басқалар)
5 жыл*
5 жыл*
*Берешек өтелгеннен кейін
50
Ұйымның және оның бөлімшелерінің тарихы бойынша құжаттар (тарихи және тақырыптық анықтамалар, шолулар, бұқаралық ақпарат құралдарындағы іріктеп алынған жарияланымдар, фото-фоно-құжаттар, бейнеқұжаттар)
Тұрақты
Тұрақты
51
Ұйымның аудитін жүзеге асыруға арналған шарттар
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
52
Қабылдау-өткізу актілері, мыналар ауысқан кезде жасалған олардың қосымшалары:
1) ұйымның басшысы;
Тұрақты
Тұрақты
2) лауазымды, жауапты және материалдық жауапты тұлғалар
5 жыл*
5 жыл*
*Лауазымды, жауапты және материалдық жауапты тұлға ауысқаннан кейін
53
Ұйымның акционерлерімен акционерлердің жиналыстарын өткізу мәселелері бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
54
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен ұйымның басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру (беруден бас тарту, қайтарып алу) мәселелері бойынша хат жазысу
Тұрақты
-
55
Еншілес ұйымдармен және ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен олардың негізгі қызметінің мәселелері бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
56
Орталық депозитариймен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу мәселелері бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
57
Есепке алу кітаптары, журналдары:
1) конфиденциалды сипаттағы мәліметтер бар құжаттардың даналары (көшірмелері);
3 жыл*
3 жыл*
*Рұқсатты шектеу грифі (белгісі) алынғаннан кейін

2) электронных носителей, содержащих сведения конфиденциального характера
До минования
надобности
До минования
надобности
1.4. Правовое обеспечение деятельности организации
и производство по делам об административных правонарушениях
58
Свидетельства о праве собственности на землю, здания, имущество
Постоянно
Постоянно
59
Постановления, решения, определения, приговоры судов по вопросам деятельности организации
5 лет ЭК
5 лет ЭК
60
Договоры (соглашения и контракты) об оказании услуг организации организациями, оказывающими юридические услуги
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора, соглашения, контракта
61
Документы по вопросам применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций мер надзорного реагирования и санкций в отношении организации (докладные записки, справки, переписка)
5 лет
5 лет
62
Копии документов, подлинники которых изъяты правоохранительными органами по уголовным и гражданским делам
До минования надобности
До минования надобности
63
Документы по юридической экспертизе договоров (заключения, справки, переписка)
10 лет*
10 лет*
*После выполнения всех обязательств по договору и истечения срока его действия
64
Документы (протоколы, акты, предписания, переписка и другие документы) по делам об административных правонарушениях
5 лет
5 лет
65
Документы (обзоры, справки, докладные записки, сведения, переписка и другие документы) об организации и состоянии правовой работы
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
66
Акты уполномоченных государственных органов, подтверждающие изъятие документа (дела)
5 лет*
5 лет*
*После возврата документа, дела или закрытия счета
67
Переписка по правовым вопросам, в том числе о разъяснении норм законодательства
3 года
3 года
68
Журналы учета исков
5 лет*
5 лет*
*После вынесения судами последнего решения по искам
1.5. Документирование, управление документацией и организация
архивного хранения документов
69
Перечни документов с указанием сроков хранения
Постоянно
До замены новыми
70
Типовые и примерные номенклатуры дел:
1) организации;
Постоянно
Постоянно
2) структурных подразделений
До замены новыми
До замены новыми
71
Протоколы заседаний экспертной комиссии и документы к ним
Постоянно
Постоянно
72
Положение об экспертной комиссии организации
Постоянно
Постоянно
73
Положение о ведомственном (частном) архиве организации
Постоянно
Постоянно
74
Дело (исторические справки, листы архивных фондов, завершенных в делопроизводстве, акты приема-передачи дел на постоянное хранение в государственный архив, акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, акты проверок наличия и состояния дел и документов, акты о неисправимых повреждениях дел и другие документы, отражающие работу с архивным фондом) архивного фонда ведомственного (частного) архива организации
Постоянно*
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
75
Паспорт ведомственного (частного) архива организации
Постоянно*
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
76
Картотека по истории организации
Постоянно*
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
77
Картотека по личному составу
Постоянно*
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
78
Описи дел: 1) постоянного хранения (утвержденные);
Постоянно*
Постоянно*
*Структурных подразделений - 3 года после утверждения экспертно-проверочной комиссией местного исполнительного органа, республиканского государственного архива Республики Казахстан годового раздела сводной описи дел. Неутвержденные - до минования надобности

2) конфиденциалды сипаттағы мәліметтер бар электрондық тасымалдағыштар
Қажеттілігі өткенге дейін
Қажеттілігі өткенге дейін
1.4. Ұйымның қызметін құқықтық қамтамасыз ету және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу
58
Жерге, ғимараттарға, мүлікке меншік құқығы туралы куәліктер
Тұрақты
Тұрақты
59
Ұйым қызметінің мәселелері бойынша соттың қаулылары, шешімдері, ұйғарымдары, үкімдері
5 жыл
СК
5 жыл
СК
60
Заңгерлік қызметтерді көрсететін ұйымдардың ұйымға қызмет көрсетуі туралы шарттар (келісімдер мен келісімшарттар)
5 жыл*
5 жыл*
*Қолданылу мерзімі өткеннен кейін
61
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ұйымға қатысты қадағалап ден қою шаралары мен санкцияларды қолдану мәселелері бойынша құжаттар (баяндау жазбалары, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
62
Қылмыстық және азаматтық істер бойынша түпнұсқаларын құқық қорғау органдары алған құжаттардың көшірмелері
Қажеттілігі өткенге дейін
Қажеттілігі өткенге дейін
63
Шарттардың заңгерлік сараптамасы бойынша құжаттар (қорытындылар, анықтамалар, жазысқан хаттар)
10 жыл*
10 жыл*
*Шарт бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін және оның қолданылу мерзімі өткеннен кейін
64
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша құжаттар (хаттамалар, актілер, ұйғарымдар, жазысқан хаттар және басқа да құжаттар)
5 жыл
5 жыл
65
Ұйым және құқықтық жұмыстың жай-күйі туралы құжаттар (шолулар, анықтамалар, баяндау жазбалары, мәліметтер, жазысқан хаттар және басқа да құжаттар)
5 жыл СТК
5 жыл СТК
66
Уәкілетті мемлекеттік органдардың құжаттың (істің) алынғанын растайтын актілері
5 жыл*
5 жыл*
*Құжат, іс қайтарылғаннан кейін немесе шот жабылғаннан кейін
67
Құқықтық мәселелері бойынша, оның ішінде заңнаманың нормаларын түсіндіру туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
68
Талап-арыздарды есепке алу журналдары
5 жыл*
5 жыл*
*Талап-арыздар бойынша соттар соңғы шешім шығарғаннан кейін
1.5. Құжаттау, құжаттаманы басқару және құжаттардың мұрағаттық сақталуын ұйымдастыру
69
Сақтау мерзімі көрсетілген құжаттар тізбелері
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейін
70
Істердің типтік және үлгілік номенклатуралары:
1. ұйымның;
Тұрақты
Тұрақты
2) құрылымдық бөлімшелердің
Жаңасына ауыстырғанға дейін
Жаңасына ауыстырғанға дейін
71
Сараптама комиссиясы отырыстарының хаттамалары
Тұрақты
Тұрақты
72
Ұйымның сараптама комиссиясы жөніндегі ережесі
Тұрақты
Тұрақты
73
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағаты туралы ереже
Тұрақты
Тұрақты
74
Ұйым мұрағатының мұрағат қорының ісі (тарихи анықтамалар, іс қағаздарын жүргізуде аяқталған мұрағат қорларының парақтары, істерді мемлекеттік мұрағатқа тұрақты сақтауға қабылдау-тапсыру актілері, сақталуға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы актілер, істер мен құжаттардың болуын және жай-күйін тексерулер актілері, істердің қалпына келтірілмейтін бүлінулері туралы актілер және мұрағат қорымен жұмысты көрсететін басқа да құжаттар)
Тұрақты*
Тұрақты*
*Ұйымды құқықтық мирасқорсыз тарату кезінде тұрақты мемлекеттік сақтауға беріледі
75
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатының төлқұжаты
Тұрақты*
Тұрақты*
*Құқықтық мирасқорсыз ұйымды тарату кезінде тұрақты мемлекеттік сақталуға беріледі
76
Ұйымның тарихы бойынша картотека
Тұрақты*
Тұрақты*
*Құқықтық мирасқорсыз ұйымды тарату кезінде тұрақты мемлекеттік сақталуға беріледі
77
Жеке құрам бойынша картотека
Тұрақты*
Тұрақты*
*Құқықтық мирасқорсыз ұйымды тарату кезінде тұрақты мемлекеттік сақталуға беріледі
78
Істердің тізілімдемелері: 1) сақталу мерзімі тұрақты;
Тұрақты *
Тұрақты *
*Құрылымдық бөлімшелердің – жергілікті атқарушы органның, Қазақстан Республикасының республикалық мемлекеттік мұрағатының сараптамалық-тексеру комиссиясы жиынтық істер тізімдемесінің жылдық бөлімін бекіткеннен кейін 3 жыл. *Бекітілмегендері – қажеттілігі өткенге дейін

2) по личному составу;
Постоянно*
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передаются после ликвидации организации
3) временного срока хранения
3 года*
3 года*
*После уничтожения дел
79
Переписка по методическим и организационным вопросам ведения делопроизводства и архивного дела
3 года
3 года
80
Заявки (заказы) на выдачу документов из ведомственного (частного) архива организации
1 год
1 год
81
Архивные справки, копии архивных документов, выписки из архивных документов, выданные по запросам физических и юридических лиц, документы (заявления, запросы, справки, переписка) к ним
5 лет
5 лет
82
Акты выдачи документов во временное пользование из ведомственного (частного) архива организации
3 года*
3 года*
*После возвращения документов в ведомственный (частный) архив
83
Акты о выделении к уничтожению испорченных, неиспользованных экземпляров печатно-бланочной продукции с изображением логотипа организации
3 года
3 года
84
Акты о выделении к уничтожению печатей (при их наличии), штампов с изображением логотипа организации
3 года
3 года
85
Книги, карточки, журналы регистрации и контроля (электронные данные в автоматизированной информационной системе):
1) приказов, распоряжений руководителя организации по основной (профильной) деятельности;
Постоянно
Постоянно
2) приказов, распоряжений руководителя организации по личному составу;
75 лет
75 лет
3) приказов, распоряжений руководителя организации по организационно-распорядительным и административно- хозяйственным вопросам;
5 лет
5 лет
4) входящих, исходящих и внутренних документов, в том числе по электронной почте, отправлений почты фельдъегерской связью;
5 лет
5 лет
5) исполнения документов;
3 года
3 года
6) телеграмм, телефонограмм, факсов, заявок на переговоры;
3 года
3 года
7) аудиовизуальных документов
3 года
3 года
86
Книга учета поступления и выбытия документов ведомственного (частного) архива организации
Постоянно*
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
87
Журнал учета печатей (при их наличии) и штампов с изображением логотипа организации
5 лет
5 лет
88
Журналы (книги), ведомости учета служебных бланков строгой отчетности
5 лет
5 лет
89
Журнал регистрации показаний приборов измерения температуры и влажности
1 год
1 год
2. Прогнозирование и планирование
90
Перспективные планы развития организации, документы об их разработке
Постоянно
До минования надобности
91
Проекты годовых планов, бизнес-планов
5 лет
5 лет
92
Планы работы филиалов, представительств и структурных подразделений организации:
1) годовые;
5 лет
5 лет
2) полугодовые;
5 лет
5 лет

2) жеке құрам бойынша;
Тұрақты*
Тұрақты*
*Ұйым таратылғаннан кейін тұрақты мемлекеттік сақтауға беріледі
3) сақталу мерзімі уақытша
3 жыл*
3 жыл*
*Істер жойылғаннан кейін
79
Іс қағаздарын және мұрағат ісін жүргізудің әдістемелік және ұйымдастыру мәселелері бойынша жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
80
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатынан құжаттарды беруге өтінімдер (тапсырыстар)
1 жыл
1 жыл
81
Жеке және заңды тұлғалардың сұратулары бойынша берілген мұрағаттық анықтамалар, мұрағаттық құжаттардың көшірмелері, мұрағаттық құжаттардан үзінді көшірмелер, олардың құжаттары (өтініштер, сұратулар, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
82
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатынан құжаттарды уақытша пайдалануға беру актілері
3 жыл*
3 жыл*
*Құжаттар ведомстволық (жеке) мұрағатқа қайтарылғаннан кейін
83
Ұйым логотипінің бейнесі бар мөр-бланк өнімінің бүлінген, пайдаланылмаған даналарын жоюға беру туралы акт
3 жыл
3 жыл
84
Ұйым логотипінің бейнесі бар мөр, мөртабанды жоюға беру туралы акт
3 жыл
3 жыл
85
Тіркеу және бақылау кітаптары, карточкалары, журналдары (автоматтандырылған ақпараттық жүйедегі электрондық деректер):
1) негізгі (бейіндік) қызмет бойынша ұйым басшысының бұйрықтарын, өкімдерін;
Тұрақты
Тұрақты
2) жеке құрам бойынша ұйым басшысының бұйрықтарын, өкімдерін;
75 жыл
75 жыл
3) ұйымдастыру-басқару және әкімшілік-шаруашылық мәселелер бойынша ұйым басшысының бұйрықтарын, өкімдерін;
5 жыл
5 жыл
4) келіп түсетін, жіберілетін және ішкі құжаттарды, оның ішінде электрондық почта бойынша, фельдъегерлік байланыспен почта жөнелтілімдерін;
5 жыл
5 жыл
5) құжаттардың орындалуын;
3 жыл
3 жыл
6) жеделхаттарды, телефонхаттарды, факстерді, сөйлесулерге өтінімдерді;
3 жыл
3 жыл
7) аудиовизуалды құжаттарды
3 жыл
3 жыл
86
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатына құжаттардың келіп түсуі мен жіберілуін есепке алу журналдары
Тұрақты*
Тұрақты*
*Ұйым таратылғаннан кейін тұрақты мемлекеттік сақтауға беріледі
87
Ұйым логотипінің бейнесі бар мөр, мөртабанды есепке алу журналы
5 жыл
5 жыл
88
Қатаң есептіліктегі қызметтік бланкілерді есепке алу журналдары (кітаптары), ведомостері
5 жыл
5 жыл
89
Температура мен ылғалдылықты өлшеу құралдарының көрсеткіштерін тіркеу журналы
1 жыл
1 жыл
2. Болжау және жоспарлау
90
Ұйымды дамытудың перспективалық жоспарлары, оларды әзірлеу туралы құжаттар
Тұрақты
Қажеттілігі өткенге дейін
91
Жылдық жоспарлардың, бизнес-жоспарлардың жобалары
5 жыл
5 жыл
92
Ұйымның, оның филиалдарының, өкілдіктері мен құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс жоспарлары:
1) жылдық;
5 жыл
5 жыл
2) жартыжылдық;
5 жыл
5 жыл

3) квартальные;
3 года
3 года
4) месячные
1 год
1 год
93
Документы (графики, справки, сведения, анализы, таблицы, рабочие тетради) о разработке планов, бизнес-планов
5 лет
5 лет
94
Переписка по вопросам прогнозирования и планирования
5 лет
5 лет
3. Финансирование
95
Сметы по бюджету, специальным и прочим средствам исполнительного органа организации, ее филиалам и представительствам:
1) годовые;
Постоянно*
Постоянно*
*Постоянно - по месту составления, в других организациях - до минования надобности
2) квартальные
5 лет*
5 лет*
*При отсутствии годовых- постоянно
96
Анализ исполнения сметы затрат организации, ее филиалов и представительств
Постоянно
10 лет
97
Переписка по вопросам финансирования
5 лет ЭПК
5 лет
4. Учет и отчетность
4.1. Оперативный и статистический учет и отчетность
98
Отчеты статистические, статистические сведения и таблицы по всем основным (профильным) направлениям и видам деятельности организации, документы (информации, докладные записки и другие документы) к ним:
1) сводные годовые и с большей периодичностью;
Постоянно
Постоянно
2) годовые и с большей периодичностью;
Постоянно
Постоянно
3) полугодовые;
5 лет*
5 лет*
*При отсутствии годовых- постоянно
4) квартальные;
5 лет*
5 лет*
*При отсутствии годовых, полугодовых -
постоянно
5) месячные
1 год*
1 год*
*При отсутствии годовых, полугодовых, квартальных - постоянно
99
Отчеты филиалов, представительств, дочерних организаций:
1) сводные годовые;
Постоянно
Постоянно
2) годовые;
Постоянно
Постоянно
3) квартальные;
3 года
3 года
4) месячные
1 год
1 год
100
Заключения по отчетам:
1) годовым;
Постоянно
10 лет
2) квартальным
5 лет*
5 лет*
*При отсутствии годовых - постоянно.
*При отсутствии годовых - 10 лет
101
Переписка о предоставлении отчетов
5 лет
5 лет
4.2. Отчетность, статистический учет и статистическая отчетность
102
Годовые сметы расходов организации
Постоянно
Постоянно
103
Отчеты об исполнении годовых смет расходов организации: 1) по месту составления;
Постоянно
Постоянно
2) представленные филиалами, представительствами
5 лет
-
104
Консолидированные и отдельные финансовые отчетности, отчетность по данным бухгалтерского учета организации и документы к ним (пояснительные записки, приложения, специализированные формы, аудиторские заключения):
1) годовые;
Постоянно
Постоянно
2) квартальные;
5 лет
5 лет
3) месячные
3 года
3 года
105
Статистические отчеты и таблицы по всем вспомогательным направлениям и видам деятельности данной организации, документы (информации, докладные записки и другие документы) к ним, отчеты структурных подразделений:
1) сводные годовые и с большей периодичностью;
5 лет
-
2) годовые и с большей периодичностью;
5 лет
-

3) тоқсандық;
3 жыл
3 жыл
4) айлық
1 жыл
1 жыл
93
Жоспарларды, бизнес-жоспарларды әзірлеу туралы құжаттар (графиктер, анықтамалар, мәліметтер, талдаулар, кестелер, жұмыс дәптерлері)
5 жыл
5 жыл
94
Болжау және жоспарлау мәселелері бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
3. Қаржыландыру
95
Ұйымның атқарушы органының бюджеті, арнайы және басқа қаражаты, оның филиалдары мен өкілдіктері бойынша сметалары:
1) жылдық;
Тұрақты*
Тұрақты*
*Жасалу орны бойынша – тұрақты, басқа ұйымдарда - қажеттілігі өткенге дейін
2) тоқсандық
5 жыл*
5 жыл*
*Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты
96
Ұйымның, оның филиалдары мен өкілдіктерінің шығындар сметасының орындалуын талдау
Тұрақты
10 жыл
97
Қаржыландыру мәселелері бойынша жазысқан хаттар
5 жыл СТК
5 жыл
4. Есепке алу және есептілік
4.1. Жедел және статистикалық есеп және есептілік
98
Ұйым қызметінің барлық негізгі (бейіндік) бағыттары және түрлері бойынша статистикалық есептер, статистикалық мәліметтер мен кестелер, олардың құжаттары (ақпарат, баяндау жазбалары және басқа құжаттар):
1) жиынтық жылдық және кезеңділігі басым;
Тұрақты
Тұрақты
2) жылдық және кезеңділігі басым;
Тұрақты
Тұрақты
3) жартыжылдық;
5 жыл*
5 жыл*
* Жылдық болмағанда – тұрақты
4) тоқсандық;
5 жыл*
5 жыл*
* Жылдық, жартыжылдық болмағанда – тұрақты
5) айлық
1 жыл*
1 жыл*
* Жылдық, жартыжылдық, тоқсандық болмағанда – тұрақты
99
Филиалдардың, өкілдіктердің, еншілес ұйымдардың есептері:
1) жиынтық жылдық;
Тұрақты
Тұрақты
2) жылдық;
Тұрақты
Тұрақты
3) тоқсандық;
3 жыл
3 жыл
4) айлық
1 жыл
1 жыл
100
Есептер бойынша қорытындылар:
1) жылдық;
Тұрақты
10 жыл
2) тоқсандық
5 жыл*
5 жыл*
* Жылдық болмағанда – тұрақты.
* Жылдық болмағанда –
10 жыл
101
Есептерді беру туралы жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
4.2. Есептілік, статистикалық есеп және статистикалық есептілік
102
Ұйымның жылдық шығыстар сметасы
Тұрақты
Тұрақты
103
Ұйымның жылдық шығыстар сметаларының орындалуы туралы есептер:
1) жасалу орны бойынша;
Тұрақты
Тұрақты
2) филиалдар, өкілдіктер ұсынған
5 жыл
-
104
Ұйымның шоғырландырылған және жекелеген қаржылық есептіліктері, бухгалтерлік есебінің деректері бойынша есептілік және олардың құжаттары (түсіндірме жазбалар, қосымшалар, мамандандырылған нысандар, аудиторлық қорытындылар):
1) жылдық;
Тұрақты
Тұрақты
2) тоқсандық;
5 жыл
5 жыл
3) айлық
3 жыл
3 жыл
105
Осы ұйым қызметінің барлық қосалқы бағыттары мен түрлері бойынша статистикалық есептер және кестелер, олардың құжаттары (ақпараттар, баяндау жазбалары және оларға басқа құжаттар), құрылымдық бөлімшелердің есептері:
1) жиынтық жылдық және кезеңділігі басым;
5 жыл
-
2) жылдық және кезеңділігі басым;
5 жыл
-

3) полугодовые;
5 лет
-
4) квартальные;
3 года
-
5) месячные
1 год
-
106
Отчеты в уполномоченные государственные органы:
1) годовые;
Постоянно
Постоянно
2) квартальные;
5 лет
5 лет
3)месячные;
5 лет
5 лет
4) еженедельные;
5 лет
5 лет
5) ежедневные
5 лет
5 лет
107
Отчеты в налоговые органы:
1) годовые;
Постоянно
-
2) квартальные
5 лет
-
108
Аналитические таблицы по разработке и анализу годовых финансовых отчетностей, отчетностей по данным бухгалтерского учета и иных отчетностей
Постоянно
5 лет
109
Передаточные акты, разделительные, ликвидационные балансы, пояснительные записки, приложения к ним
Постоянно
Постоянно
110
Лицевые счета руководителей и работников организации (книги начисления заработной платы):
1) работников (в том числе штатных страховых агентов);
75 лет ЭПК
75 лет ЭПК
2) получателей пенсий, специальных государственных и иных пособий
5 лет*
5 лет*
*После прекращения выплаты пособий и пенсий
111
Лицевые счета страховых агентов, осуществляющих деятельность на договорных условиях
75 лет ЭПК
75 лет ЭПК
112
Расчетные (расчетно-платежные) ведомости
5 лет*
-
*При отсутствии лицевых счетов - 75 лет
113
Учетные регистры (книга "Журнал-главная", журналы-ордера, таблицы)
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
114
Доверенности на получение сумм денег и товарно-материальных ценностей (в том числе аннулированные)
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
115
Сведения об учете фондов, лимитов заработной платы и контроле за их распределением, о расчетах по перерасходу и задолженности по заработной плате, об удержании из заработной платы, из средств социального страхования, о выплате отпускных и выходных пособий
5 лет
5 лет
116
Списки физических лиц и платежные поручения по перечислению обязательных пенсионных взносов
75 лет
75 лет
117
Списки работников и платежные поручения по перечислению обязательных социальных отчислений
75 лет
75 лет
118
Первичные документы и приложения к ним, зафиксировавшие факт совершения хозяйственной операции и явившиеся основанием для бухгалтерских записей
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
119
Документы (справки, акты, обязательства, переписка) о недостачах, растратах, хищениях
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
120
Документы об инвентаризации (протоколы, описи, акты, инвентарные номера):
1) зданий, сооружений;
Постоянно
Постоянно
2) имущества и товарно- материальных ценностей
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
121
Документы (протоколы, акты, расчеты, ведомости, заключения) о переоценке основных фондов, определении амортизации основных средств, оценке стоимости имущества организации
5 лет
5 лет

3) жартыжылдық;
5 жыл
-
4) тоқсандық;
3 жыл
-
5) айлық
1 жыл
-
106
Уәкілетті мемлекеттік органдарға есептер:
1) жылдық;
Тұрақты
Тұрақты
2) тоқсандық;
5 жыл
5 жыл
3) айлық;
5 жыл
5 жыл
4) апта сайынғы;
5 жыл
5 жыл
5) күн сайынғы
5 жыл
5 жыл
107
Салық органдарына есептер:
1) жылдық;
Тұрақты
-
2) тоқсандық
5 жыл
-
108
Жылдық қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті және өзге есептіліктерді әзірлеу мен талдау бойынша талдау кестелері
Тұрақты
5 жыл
109
Тапсыру актілері, бөлу, тарату баланстары, түсіндірме жазбалар, оларға қосымшалар
Тұрақты
Тұрақты
110
Ұйымның басшылары мен қызметкерлерінің жеке шоттары (жалақы есептеу кітаптары):
1) қызметкерлердің (оның ішінде штаттық сақтандыру агенттерінің);
75 жыл СТК
75 жыл СТК
2) зейнетақыларды, арнайы мемлекеттік және басқа жәрдемақыларды алушылардың
5 жыл*
5 жыл*
*Жәрдемақылар мен зейнетақылар төлеу тоқтатылғаннан кейін
111
Қызметін шарттық талаптармен жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің жеке шоттары
75 жыл СТК
75 жыл СТК
112
Есеп айырысу (есеп айырысу-төлем) ведомостері
5 жыл*
-
*Жеке шоттар болмаған жағдайда - 75 жыл
113
Есепке алу тіркелімдері ("Бас журнал" кітабы, ордерлерді есепке алу журналдары, кестелер)
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
114
Ақша сомаларын және тауарлық-материалдық құндылықтарды алуға сенімхаттар (оның ішінде күші жойылғандар)
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
115
Қорлардың, жалақы лимиттерінің есебі және олардың бөлінуін бақылау туралы, жалақы бойынша артық шығыстар мен берешек жөніндегі есептеулер туралы, жалақыдан, әлеуметтік сақтандыру қаражатынан ұстап қалу туралы, еңбек демалысына төлемдер және шығу жәрдемақысын төлеу туралы мәліметтер
5 жыл
5 жыл
116
Жеке тұлғалардың тізімдері және міндетті зейнетақы жарналарын аудару жөніндегі төлем тапсырмалары
75 жыл
75 жыл
117
Қызметкерлердің тізімдері және міндетті әлеуметтік жарналарды аудару жөніндегі төлем тапсырмалары
75 жыл
75 жыл
118
Шаруашылық операцияның жасалу фактісін тіркеген және бухгалтерлік жазбалар үшін негіз болған бастапқы құжаттар мен оларға қосымшалар
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
119
Кем шығулар, артық шығыстар, жымқырулар туралы құжаттар (анықтамалар, актілер, міндеттемелер, жазысқан хаттар)
5 жыл СТК
5 жыл СТК
120
Түгендеу туралы құжаттар (хаттамалар, тізімдемелер, актілер, түгендеу нөмірлері):
1) үйлердің, ғимараттардың;
Тұрақты
Тұрақты
2) мүліктің және тауарлық-материалдық құндылықтардың
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
121
Негізгі қорларды қайта бағалау, негізгі құрал-жабдықтардың тозуын анықтау, ұйым мүлкінің құнын бағалау туралы құжаттар (хаттамалар, актілер, есептеулер, ведомостер, қорытындылар)
5 жыл
5 жыл

122
Документы (планы, отчеты, протоколы, акты, справки, докладные записки, переписка) о проведении документальных ревизий финансово-хозяйственной деятельности, контрольно-ревизионной работы, аудиторских проверок в том числе, проверке кассы, правильности взимания налогов и других проверок
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
123
Документы о выплате пенсий, пособий по листкам нетрудоспособности по социальному страхованию, исполнительные листы, переписка по различным удержаниям из заработной платы (решения судов, отчеты, заключения)
5 лет
5 лет
124
Исполнительные листы работников (исполнительные документы)
До минования надобности *
-
*Не менее 5 лет
125
Паспорта зданий, сооружений и оборудования
5 лет ЭПК*
5 лет ЭПК*
*Паспорта зданий и сооружений - памятников архитектуры, находящихся под охраной государства - постоянно. После ликвидации зданий, сооружений списания оборудования
126
Договоры, соглашения
5 лет*
5 лет*
*Не указанные в пунктах настоящего Перечня.
После истечения срока действия договора, соглашения
127
Договоры о полной материальной ответственности материально-ответственного лица
5 лет*
5 лет*
*После увольнения материально-
ответственного лица
128
Реестр договоров страхования (перестрахования), составленный в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 25 "Об утверждении Требований к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6164)
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия последнего договора страхования (перестрахования) в реестре договоров страхования (перестрахования)
129
Образцы подписей материально ответственных лиц
До минования надобности*
До минования надобности*
*Не менее 5 лет
130
Справки, представляемые в бухгалтерию на оплату учебных отпусков, получение льгот по налогам и другие
До минования надобности*
До минования надобности*
*Не менее 5 лет
131
Переписка с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении и уточнении финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета и иной отчетности
3 года
3 года

122
Қаржылық-шаруашылық қызметке құжаттамалық ревизиялар, бақылау-ревизия жұмысын, аудиторлық тексерулерді жүргізу, оның ішінде кассаны тексеру, салықтың дұрыс алынуы және басқа тексерулер туралы құжаттар (жоспарлар, есептер, хаттамалар, актілер, анықтамалар, баяндау жазбалары, жазысқан хаттар)
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
123
Әлеуметтік сақтандыру бойынша зейнетақыларды еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша жәрдемақыларды төлеу туралы құжаттар, орындау парақтары, жалақыдан әр түрлі ұстап қалулар бойынша жазысқан хаттар (сот шешімдері, есептер, қорытындылар)
5 жыл
5 жыл
124
Қызметкерлердің атқару парақтары (атқару құжаттары)
Қажеттілігі өткенге дейін*
-
*Кемінде 5 жыл
125
Үйлердің, ғимараттардың және жабдықтардың төлқұжаттары
5 жыл СТК*
5 жыл СТК*
*Мемлекеттің қорғауындағы архитектуралық ескерткіштер – үйлер мен ғимараттардың төлқұжаттары - тұрақты.
Үйлер мен ғимараттар жойылғаннан, жабдық есептен шығарылғаннан кейін
126
Шарттар, келісімдер
5 жыл*
5 жыл*
*Осы Тізбенің тармақтарында көрсетілмеген. Шарттың, келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
127
Материалдық жауапты адамның толық материалдық жауапкершілігі туралы шарттар
5 жыл*
5 жыл*
*Материалдық жауапты адам жұмыстан босатылғаннан кейін
128
"Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының сақтандыру қызметін жүзеге асыруына қойылатын талаптарды, оның ішінде сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агенті арасындағы жасалған тапсырма шартына сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастары жөніндегі талаптарды және сақтандыру агентінің делдалдық қызметті, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасын жүзеге асыруына өкілеттіктерін және оқыту жүргізу тәртібіне талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 25 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6164 тіркелген) сәйкес жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тiзiлiмi
5 жыл*
5 жыл*
* Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тізіліміндегі соңғы сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
129
Материалдық жауапты адамдардың қол қою үлгілері
Қажеттілігі өткенге дейін*
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Кемінде 5 жыл
130
Оқу демалысына ақы төлеуге, салық бойынша жеңілдіктер алуға бухгалтерияға ұсынылатын анықтамалар және басқалар
Қажеттілігі өткенге дейін*
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Кемінде 5 жыл
131
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті және өзге есептілікті бекіту мен нақтылау туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл

132
Переписка об утверждении и уточнении балансов, отчетов об активах и обязательств и отчетов
5 лет
5 лет
133
Книги, журналы, карточки учета:
1) основных средств (зданий, сооружений), иного имущества, обязательств;
5 лет ЭПК*
5 лет ЭПК*
*После ликвидации основных средств
2) договоров, актов о приеме-передаче имущества;
Постоянно
Постоянно
3) приходно-расходных кассовых документов (счетов, платежных поручений);
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
4) хозяйственного имущества (материальных ценностей);
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
5) исполнительных листов;
5 лет
5 лет
6) сумм доходов и подоходного налога работников;
5 лет
5 лет
7) депонированной заработной платы;
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
8) доверенностей
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
5. Трудовые отношения
134
Утвержденные годовые фонды заработной платы
Постоянно
10 лет
135
Годовые отчеты: по труду, численности работников, их перемещении
Постоянно
10 лет
136
Документы (справки, сводки, ведомости) по учету наличия, движения, комплектования, использования трудовых ресурсов
5 лет
ЭПК
5 лет
137
Документы (справки, списки, переписка) о премировании
5 лет
5 лет
138
Переписка об упорядочении и установлении размеров заработной платы, начислении премий
5 лет
5 лет
139
Переписка о применении различных форм оплаты труда, установлении должностных окладов, применении тарифных сеток, регулировании и расходовании фонда заработной платы
3 года
3 года
6. Кадровое обеспечение
140
Протоколы заседаний, постановления (решения) аттестационных, квалификационных, тарификационных комиссий, документы (протоколы счетных комиссий, бюллетени тайного голосования) к ним
15 лет ЭПК*
15 лет ЭПК*
*На предприятиях с тяжелыми, вредными и опасными условиями труда - 75 лет ЭПК
141
Перечни должностей руководящих работников исполнительного органа организации (филиалов и представительств)
Постоянно
-
142
Списки членов аттестационных, квалификационных, тарификационных комиссий
5 лет
5 лет
143
Список (штатно-списочный состав) работников
75 лет
75 лет
144
Списки лиц, получающих персональные ставки и оклады
10 лет*
10 лет*
*При отсутствии лицевых счетов -50 лет
145
Личные дела (заявления, автобиографии, копии и выписки из указов, постановлений, приказов, распоряжений, копии личных документов, копии договоров о пенсионном обеспечении, характеристики, резюме, листки по учету кадров, анкеты, послужные списки, аттестационные листы и другие документы)
75 лет ЭПК
75 лет ЭПК

132
Баланстарды, активтер мен міндеттемелер туралы есептерді және есептерді бекіту мен нақтылау туралы жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
133
Есепке алу кітаптары, журналдары, карточкалары:
1) негізгі құрал-жабдықтарды (үйлерді, ғимараттарды), өзге мүлікті, міндеттемелерді;
5 жыл СТК*
5 жыл СТК*
*Негізгі қаражатты таратқаннан кейін
2) шарттарды, мүлікті қабылдау-тапсыру туралы актілерді;
Тұрақты
Тұрақты
3) кіріс-шығыс кассалық құжаттарды (шоттарды, төлем тапсырмаларын);
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
4) шаруашылық мүлікті (материалдық құндылықтарды);
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
5) атқару парақтарын;
5 жыл
5 жыл
6) қызметкерлердің кірістері мен табыс салығының сомаларын;
5 жыл
5 жыл
7) депонирленген жалақыны;
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
8) сенімхаттарды
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
5. Еңбек қатынастары
134
Бекітілген жылдық жалақы қоры
Тұрақты
10 жыл
135
Жылдық есептер: еңбек, қызметкерлердің саны, олардың ауысуы бойынша
Тұрақты
10 жыл
136
Еңбек ресурстарының болуын, қозғалысын, жинақталуын, пайдаланылуын есепке алу бойынша құжаттар (анықтамалар, ақпарлар, ведомостер)
5 жыл СТК
5 жыл
137
Сыйлықақы беру туралы құжаттар (анықтамалар, тізімдер, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
138
Жалақының мөлшерлерін ретке келтіру және белгілеу, сыйлықақы есептеу туралы жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
139
Еңбекке ақы төлеудің әр түрлі нысандарын қолдану, лауазымдық еңбекақы белгілеу, тариф желісін қолдану, жалақы қорын реттеу және жұмсау туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
6. Кадрлық қамтамасыз ету
140
Аттестациялық, біліктілік, тарификациялық комиссиялар отырыстарының хаттамалары, қаулылары (шешімдері), оларға құжаттар (есеп комиссиясының хаттамалары, жасырын дауыс беру бюллетеньдері)
15 жыл СТК*
15 жыл СТК*
*Ауыр, зиян және қауіпті еңбек жағдайлары бар кәсіпорындарда – 75 жыл СТК
141
Ұйымның (филиалдар мен өкілдіктердің) атқарушы органының басшы қызметкерлері лауазымдарының тізбелері
Тұрақты
-
142
Аттестациялық, біліктілік, тарификациялық комиссиялар мүшелерінің тізімдері
5 жыл
5 жыл
143
Қызметкерлердің тізімі (штаттық-тізімдік құрам)
75 жыл
75 жыл
144
Дербес ставкалар мен еңбекақылар алатын адамдардың тізімдері
10 жыл*
10 жыл*
*Жеке шоттар болмаған кезде - 50 жыл
145
Жеке істер (өтініштер, өмірбаяндар, жарғылардан, қаулылардан, бұйрықтардан, өкімдерден көшірмелер мен үзінді көшірмелер, жеке құжаттардың көшірмелері, зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттардың көшірмелері, мінездемелер, түйіндемелер, қызметкерлерді есепке алу парақтары, сауалнамалар, қызмет тізімдері, аттестациялық парақтар және басқа құжаттар)
75 жыл СТК
75 жыл СТК

146
Личные дела (карточки учета, приема, перемещения и увольнения лиц), работающих по совместительству:
1) работников, для которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении совместительство влияет на размер пенсий;
75 лет ЭПК
75 лет ЭПК
2) работников, имеющих полный должностной оклад (ставку) по основному месту работы
5 лет
5 лет
147
Личные карточки работников (в том числе временных работников)
75 лет
ЭПК
75 лет ЭПК
148
Документы (справки, докладные записки, служебные записки, выписки из приказов, заявления и другие документы), не вошедшие в состав личных дел
5 лет
5 лет
149
Документы (анкеты, автобиографии, листки по учету кадров, заявления, резюме и другие документы) лиц, не принятых на работу
3 года*
3 года*
*После изъятия личных документов
150
Документы (представления, ходатайства, анкеты, акты) об установлении персональных ставок, окладов, надбавок
15 лет*
15 лет*
*При отсутствии приказов об установлении и изменении окладов - 50 лет ЭПК (50 лет)
151
Документы (доклады, сводки, справки, сведения) о состоянии и проверке работы с кадрами
Постоянно
Постоянно
152
Документы (заявления, решения, справки, переписка) об оплате учебных отпусков
До минования надобности*
До минования надобности*
*Не менее 5 лет
153
Переписка о приеме, проверке, распределении, перемещении, учете кадров
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
154
Переписка об установлении и выплате персональных ставок, окладов, надбавок
3 года
3 года
155
Подлинные личные документы (трудовые книжки, аттестаты, удостоверения, свидетельства, трудовые договоры)
До востребования*
До востребования*
*Невостребованные - не менее 50 лет (невостребованные трудовые книжки - 10 лет после достижения работником общеустановленного пенсионного возраста)
156
Книги, журналы, карточки учета:
1) личных дел, личных карточек, трудовых договоров (контрактов) трудовых соглашений;
75 лет
75 лет
2) выдачи (учета движения) трудовых книжек и вкладышей к ним;
75 лет
75 лет
3) выдачи справок о заработной плате, стаже, месте работы;
5 лет
5 лет
4) лиц, подлежащих воинскому учету;
3 года
3 года
5) отпусков;
5 лет
5 лет
6) работников, направленных в командировки;
5 лет
5 лет

146
Қоса қызмет атқаратындардың жеке істері (адамдарды есепке алу, қабылдау, ауыстыру және жұмыстан шығару карточкалары):
1) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес қоса қызмет атқару зейнетақының мөлшеріне әсерін тигізетін қызметкерлердің;
75 жыл СТК
75 жыл СТК
2) негізгі жұмыс орны бойынша толық лауазымды жалақысы (ставкасы) бар қызметкерлердің
5 жыл
5 жыл
147
Қызметкерлердің (оның ішінде уақытша қызметкерлердің) жеке карточкалары
75 жыл СТК
75 жыл СТК
148
Жеке істер құрамына кірмеген құжаттар (анықтамалар, баяндау жазбалары, қызметтік жазбалар, бұйрықтардан үзінді көшірмелер, өтініштер мен басқа да құжаттар)
5 жыл
5 жыл
149
Жұмысқа қабылданбаған адамдардың құжаттары (сауалнамалар, өмірбаяндар, кадрларды есепке алу парақтары, өтініштер, түйіндемелер мен басқа да құжаттар)
3 жыл*
3 жыл*
*Жеке құжаттар алынғаннан кейін
150
Дербес ставкаларды, еңбекақыларды, үстемеақыларды белгілеу туралы құжаттар (ұсынымдар, қолдау хаттар, сауалнамалар, актілер)
15 жыл*
15 жыл*
*Жалақыларды белгілеу мен өзгерту туралы бұйрықтар болмаған кезде - 50 жыл СТК (50 жыл)
151
Кадрлармен жұмыс жүргізу жай-күйі және тексеру туралы құжаттар (баяндамалар, ақпараттар, анықтамалар, мәліметтер)
Тұрақты
Тұрақты
152
Оқу демалыстарына ақы төлеу құжаттары (өтініштер, шешімдер, анықтамалар, жазысқан хаттар)
Қажеттілігі өткенге дейін*
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Кемінде 5 жыл
153
Кадрларды қабылдау, тексеру, бөлу, ауыстыру, есепке алу туралы жазысқан хаттар
5 жыл СТК
5 жыл СТК
154
Дербес ставкаларды, еңбекақыларды, үстемеақыларды белгілеу және төлеу туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
155
Түпнұсқалық жеке құжаттар (еңбек кітапшалары, аттестаттар, жеке басын куәландыратын куәліктер, куәліктер, еңбек шарттары)
Талап етілгенге дейін*
Талап етілгенге дейін*
*Талап етілмегендер – кемінде 50 жыл (талап етілмеген еңбек кітапшалары - қызметкер жалпы белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткеннен кейін 10 жыл
156
Есепке алу кітаптары, журналдары, карточкалары:
1) жеке істерді, жеке карточкаларды, еңбек шарттарын (келісімшарттарын) еңбек келісімдерін;
75 жыл
75 жыл
2) еңбек кітапшаларын және оларға жапсырмалар беруді (қозғалысын есепке алу);
75 жыл
75 жыл
3) жалақы, еңбек өтілі, жұмыс орны туралы анықтамалар беруді;
5 жыл
5 жыл
4) әскери есепке алынатын тұлғаларды;
3 жыл
3 жыл
5) еңбек демалыстарын;
5 жыл
5 жыл
6) іссапарға жіберілген қызметкерлерді;
5 жыл
5 жыл

168
Книги, журналы, табели регистрации прихода и ухода (местных командировок) работников
1 год
-
7.2. Строительство
169
Титульные списки вновь начинаемых строек
5 лет ЭК*
5 лет ЭК*
*После окончания строительства
170
Договоры подряда (контракты)
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора, после окончания строительства
171
Договоры по инженерно-техническим средствам защиты
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора
172
Договоры с подрядчиками
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора
173
Договоры, акты о приеме-передаче зданий, сооружений
Постоянно
Постоянно
174
Индивидуальные проекты на строительство зданий и сооружений и утвержденная проектно-сметная документация на строительство и реконструкцию
Постоянно
До окончания эксплуатации
175
Паспорта зданий, сооружений и оборудования
10 лет*
10 лет*
*После ликвидации здания, сооружения, списания оборудования, после списания с баланса
176
Акты приемки выполненных работ, справки и счета за выполненные работы, предоставленные услуги
5 лет*
5 лет*
*После окончания строительства
177
Акты об отводе земельных участков для строительства, планы, паспорта земельных участков и документы к ним
Постоянно
Постоянно
178
Документы о приеме в эксплуатацию построенных объектов (акты, решения, справки)
Постоянно
До окончания эксплуатации
179
Документы финансирования капитальных вложений (лимиты капитальных вложений, уточненные объемы капитальных вложений и строительно-монтажных работ по переходящим стройкам, копии сводных сметных расчетов строительства)
5 лет*
5 лет*
*После окончания строительства
180
Заключения государственной вневедомственной экспертизы по проектам (технико-экономическое обоснование)
5 лет*
5 лет*
*После окончания строительства
7.3. Материально-техническое обеспечение
181
Нормативы складских запасов
3 года*
3 года*
*После замены новыми
182
Сводки, сведения о поступлении, расходовании, остатков сырья, материалов и готовой продукции
3 года
3 года
183
Акты, заключения о качестве поступающих товаров и материалов
5 лет
5 лет
184
Акты приема поступивших на склад товаров и материалов
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
185
Документы о потребности в материалах и оборудовании (лицевые счета, сводные ведомости, таблицы, расчеты, заявки, переписка)
2 года
2 года
186
Документы маркетинговых исследований рынка на приобретение товаров (работ и услуг) (прайс-листы, газетные обзоры и прочее)
2 года
2 года
187
Документы о реализации сверхнормативных и неиспользуемых товарно-материальных ценностей и оборудования (ведомости, сведения, переписка, справки)
5 лет
5 лет

168
Қызметкерлердің келуін және кетуін (жергілікті іссапарларын) тіркеу кітаптары, журналдары, табельдері
1 жыл
-
7.2. Құрылыс
169
Жаңадан басталатын құрылыстың титул тізімдері
5 жыл СК*
5 жыл СК*
*Құрылыс аяқталғаннан кейін
170
Мердігерлік шарттары (келісімшарттары)
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін, құрылыс аяқталғаннан кейін
171
Инженерлік-техникалық қорғау құралдары бойынша шарттар
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
172
Мердігерлермен шарттар
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
173
Ғимараттарды, үйлерді қабылдау-өткізу туралы шарттар
Тұрақты
Тұрақты
174
Ғимараттар мен үйлердің құрылысына жеке жобалар және құрылыс пен қайта жаңартуға бекітілген жоба-сметалық құжаттама
Тұрақты
Пайдалану аяқталғанға дейін
175
Ғимараттардың, үйлердің және жабдықтың төлқұжаттары
10 жыл*
10 жыл*
*Ғимараттар, үйлер жойылғаннан, жабдық есептен шығарылғаннан кейін, баланстан шығарылғаннан кейін
176
Орындалған жұмыстарды қабылдау актілері, орындалған жұмыстар, ұсынылған қызметтер анықтамалары және олар үшін шоттар
5 жыл*
5 жыл*
*Құрылыс аяқталғаннан кейін
177
Құрылысқа арналған жер учаскелерін белгілеу туралы актілер, жер учаскелерінің жоспарлары, төлқұжаттары және оларға құжаттар
Тұрақты
Тұрақты
178
Салынған объектілерді пайдалануға қабылдау туралы құжаттар (актілер, шешімдер, анықтамалар)
Тұрақты
Пайдалану аяқталғанға дейін
179
Күрделі салымдарды қаржыландыру құжаттары (күрделі салымдардың лимиттері, өтпелі құрылыстар бойынша күрделі салымдардың және құрылыс-жинақтау жұмыстарының нақтыланған көлемдері, құрылыстың жиынтық сметалық есептердің көшірмелері)
5 жыл*
5 жыл*
*Құрылыс аяқталғаннан кейін
180
Жобалар бойынша мемлекеттік ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы (техникалық-экономикалық негіздеме)
5 жыл*
5 жыл
*Құрылыс аяқталғаннан кейін
7.3. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету
181
Қоймадағы қорлардың нормативтері
3 жыл
3 жыл
*Жаңасына ауыстырғаннан кейін
182
Шикізат, материалдар мен дайын өнімдердің келіп түсуі, жұмсалуы, қалдығы туралы мәлімдемелер, мәліметтер
3 жыл
3 жыл
183
Келіп түсетін тауарлар мен материалдардың сапасы туралы актілер, қорытындылар
5 жыл
5 жыл
184
Қоймаға келіп түскен тауарлар мен материалдарды қабылдау актілері
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
185
Материалдар мен жабдық қажеттілігі туралы құжаттар (жеке шоттар, жиынтық ведомостер, кестелер, есептер, өтінімдер, жазысқан хаттар)
2 жыл
2 жыл
186
Тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатып алу үшін нарықты маркетингілік зерттеулердің құжаттары (прайс-парақтары, газеттік шолулар және өзгелер)
2 жыл
2 жыл
187
Нормативтен тыс және пайдалануда болмаған тауар-материалдық құндылықтарды және жабдықты сату туралы құжаттар (ведомостер, мәліметтер, жазысқан хаттар, анықтамалар)
5 жыл
5 жыл

188
Документы по организации и оборудованию складских помещений (докладные записки, переписка)
3 года
3 года
189
Документы (уведомления, переписка и другие документы) о прибытии грузов
1 год
1 год
190
Документы (графики, переписка и другие документы) о завозе товаров на склады
1 год
1 год
191
Документы (сведения, акты, справки) о движении и остатках товаров и материалов на складе
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
192
Документы (сведения, акты, справки) об отпуске товаров со склада
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
193
Документы о недостаче и растратах товаров, материалов, оборудования (акты, сведения, справки, переписка)
5 лет
5 лет
194
Документы об изготовлении печатной продукции (заявки, книги учета, переписка)
3 года
3 года
195
Документы об изготовлении бланков строгой отчетности (заказы, переписка)
5 лет
5 лет
196
Переписка по вопросам материально-технического обеспечения
3 года
3 года
197
Пропуска на вывоз товаров и материалов со склада
3 года
3 года
7.4. Эксплуатация зданий и помещений
198
Акты приема-передачи зданий, помещений, земельных участков в пользование
Постоянно
Постоянно
199
Документы о приеме-сдаче зданий, помещений в аренду и расчеты по ним (договоры, соглашения, акты)
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора
200
Документы об эксплуатации зданий, помещений, занимаемых организациями (переписка, доклады, обзоры, справки)
3 года
3 года
201
Документы о страховании зданий, помещений (соглашения, переписка)
3 года
3 года
202
Документы о техническом, санитарном состоянии зданий, помещений, дворов и прилегающих территорий (акты, переписка)
3 года
3 года
203
Переписка о коммунальном обслуживании зданий и помещений
1 год
1 год

188
Қойма үй-жайларын ұйымдастыру және жабдықтау бойынша құжаттар (баянжазбалар, жазысқан хаттар)
3 жыл
3 жыл
189
Жүктерді әкелу туралы құжаттар (хабарламалар, жазысқан хаттар және басқа да құжаттар)
1 жыл
1 жыл
190
Тауарларды қоймаларға әкелу туралы құжаттар (графиктер, жазысқан хаттар және басқа да құжаттар)
1 жыл
1 жыл
191
Қоймадағы тауарлар мен материалдардың қозғалысы мен қалдықтары туралы құжаттар (мәліметтер, актілер, анықтамалар)
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
192
Қоймадан тауарларды жіберу туралы құжаттар (мәліметтер, актілер, анықтамалар)
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
193
Тауарлардың, материалдардың, жабдықтың жетіспеушілігі және жұмсап қою туралы құжаттар (актілер, мәліметтер, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
194
Баспа өнімдерін дайындау туралы құжаттар (өтінімдер, есепке алу кітаптары, жазысқан хаттар)
3 жыл
3 жыл
195
Қатаң есептіліктегі бланкілерді дайындау құжаттары (тапсырыстар, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
196
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
197
Қоймадан тауарлар мен материалдарды шығаруға рұқсаттамалар
3 жыл
3 жыл
7.4. Ғимараттар мен үй-жайларды пайдалану
198
Ғимараттарды, үй-жайларды, жер учаскелерін пайдалануға қабылдау-өткізу актілері
Тұрақты
Тұрақты
199
Ғимараттарды, үй-жайларды жалға қабылдау-өткізу құжаттары және олар бойынша есептеулер (шарттар, келісімдер, актілер)
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
200
Ұйымдар орналасқан ғимараттарды, үй-жайларды пайдалану туралы құжаттар (жазысқан хаттар, баянамалар, шолулар, анықтамалар)
3 жыл
3 жыл
201
Ғимараттарды, үй-жайларды сақтандыру туралы құжаттар (келісімдер, жазысқан хаттар)
3 жыл
3 жыл
202
Ғимараттардың, үй-жайлардың, аулалар мен іргелес аумақтардың техникалық, санитарлық жай-күйі туралы құжаттар (актілер, жазысқан хаттар)
3 жыл
3 жыл
203
Ғимараттарға, үй-жайларға коммуналдық қызмет көрсету туралы жазысқан хаттар
1 жыл
1 жыл

7.5. Транспортное обслуживание
204
Документы об организации перевозок и эксплуатации автотранспорта (обзоры, справки, докладные записки, сведения)
5 лет
5 лет
205
Документы (заявки, акты, сведения, переписка и другие документы) о наличии, ремонте, состоянии и эксплуатации автотранспорта, а также об определении потребности в автотранспорте
3 года*
3 года*
*После списания транспортных средств
206
Переписка о выделении и закреплении автотранспорта за организациями и должностными лицами
1 год
1 год

7.5. Көлік қызметі
204
Тасымалдау және автокөлікті пайдалануды ұйымдастыру туралы құжаттар (шолулар, анықтамалар, баянжазбалар, мәліметтер)
5 жыл
5 жыл
205
Автокөліктің болуы, жөндеуі, жай-күйі және пайдалануы туралы, сондай-ақ автокөлікке қажеттілікті айқындау туралы құжаттар (өтінімдер, актілер, мәліметтер, жазысқан құжаттар және басқа да құжаттар)
3 жыл*
3 жыл*
*Көлік құралдары есептен шығарылғаннан кейін
206
Ұйымдар мен лауазымды тұлғаларға автокөлікті бөлу және бекіту туралы жазысқан хаттар
1 жыл
1 жыл

207
Путевые листы
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
8. Страховой рынок
208
Структура портфеля инвестиций
10 лет
-
209
Сведения об актуарных расчетах
Постоянно
-
210
Авансовые отчеты
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
211
Выписки с банковских счетов
5 лет
5 лет
212
Выписки с личных страховых счетов, не полученные страхователями
3 года
3 года
213
Справки-подтверждения от страхователей по личным страховым счетам
5 лет
5 лет
214
Заявления на получение информации о состоянии личного страхового счета
5 лет
5 лет
215
База данных по личным страховым счетам
Постоянно
Постоянно
216
Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов, расчет пруденциальных нормативов
5 лет
5 лет
217
Договоры страхования (перестрахования), а также документы, влияющие на изменение данных договоров страхования (перестрахования)
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора

207
Жол парағы
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
8. Сақтандыру нарығы
208
Инвестициялар портфелінің құрылымы
10 жыл
-
209
Актуарлық есептеулер туралы мәліметтер
Тұрақты
-
210
Аванстық есептер
5 жыл*
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
211
Банк шоттарынан үзінді көшірмелер
5 жыл
5 жыл
212
Сақтанушылар алмаған жеке сақтандыру шоттарынан үзінді-көшірмелер
3 жыл
3 жыл
213
Жеке сақтандыру шоттары бойынша сақтанушылардың растау анықтамалары
5 жыл
5 жыл
214
Жеке сақтандыру шотының жай-күйі туралы ақпаратты алуға берілген өтініштер
5 жыл
5 жыл
215
Жеке сақтандыру шоттары бойынша дерекқоры
Тұрақты
Тұрақты
216
Пруденциялық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтер, пруденциялық нормативтердің есептеулері
5 жыл
5 жыл
217
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының деректерін өзгертуге ықпал ететін құжаттар
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін

218
Договоры о предоставлении организацией займов страхователям в пределах выкупной суммы
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора
219
Документы (приказы, решения, экономические обоснования, доверенности) на создание и упразднение филиалов и представительств организации
Постоянно
Постоянно
220
Документы (технические задания, акты, отчеты, описания) об автоматизированной системе электронного документооборота
Постоянно
Постоянно

218
Ұйымның сатып алу сомасы шегінде сақтанушыларға қарыздар беруі туралы шарттар
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
219
Ұйымның филиалдары мен өкілдіктерін құруға және таратуға құжаттар (бұйрықтар, шешімдер, экономикалық негіздемелер, сенімхаттар)
Тұрақты
Тұрақты
220
Автоматтандырылған электрондық құжат айналымы жүйесі туралы құжаттар (техникалық тапсырмалар, актілер, есептер, сипаттамалар)
Тұрақты
Тұрақты

221
Документы, подтверждающие наличие соответствующего рейтинга у перестраховочных организаций, филиалов перестраховочных организаций-нерезидентов и страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан, с которыми (через которых) заключены договоры перестрахования
5 лет
-
222
Первичные документы и приложения к ним, подтверждающие поступление страховых премий
5 лет*
5 лет
*При условии проведения проверки (ревизии)
223
Документы, представленные лицензиару, для получения лицензии на осуществление страховой и иной разрешенной деятельности (финансовые документы, правила страхования, положение о внутреннем аудите (контроле), учетная политика, экономическое обоснование)
Постоянно
-

221
Қайта сақтандыру ұйымдарымен, резидент емес қайта сақтандыру ұйымдарының филиалдарымен және қайта сақтандыру шарттары жасалған Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлерімен тиісті рейтингтің болуын растайтын құжаттар
5 жыл
222
Сақтандыру сыйлықақыларының түсуін растайтын бастапқы құжаттар және оларға қосымшалар
5 жыл*
5 жыл
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
223
Сақтандыру және басқа рұқсат етілген қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін лицензиарға берілген құжаттар (қаржылық құжаттар, сақтандыру қағидалары, ішкі аудит (бақылау) туралы ереже, есеп саясаты, экономикалық негіздеме)
Тұрақты
-

224
Документы (заявления, анкеты, копии личных документов, приказы, выписка из протокола) для согласования кандидатур на должности руководящих работников организации, представленные в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Постоянно
Постоянно
225
Документы (заявления, письма, справки) по возврату ошибочно зачисленных страховых премий
5 лет
5 лет
226
Документы (заявления) по переводу, возврату уплаченных страховых премий
5 лет*
5 лет*
*После осуществления перевода
227
Документы по страховой выплате (документы, подтверждающие наступление страхового случая, размер причиненного вреда и право на получение страховой выплаты, отказ в страховой выплате)
5 лет*
5 лет*
*После выплаты или вынесения решения об отказе
228
Копии документов, подтверждающие сдачу страховыми агентами экзаменов по минимальной программе обучения, утвержденной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
5 лет
5 лет
229
Документы (ходатайство, решения, прогноз, перечень мероприятий) на реорганизацию и ликвидацию организации (упразднение филиалов и представительств)
Постоянно
Постоянно
230
Документы, связанные с осуществлением финансового мониторинга, со дня прекращения отношений со страхователем, выгодоприобретателем:
1) данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5 лет
5 лет
2) данные учредительных документов, регистрационный номер налогоплательщика (при наличии), бизнес-идентификационный номер (за исключением случаев, когда страхователю, выгодоприобретателю не присвоены регистрационный номер налогоплательщика (при наличии), бизнес-идентификационный номер в соответствии с законодательством Республики Казахстан), а также адрес места нахождения
5 лет
5 лет
231
Переписка по основной деятельности организации, ее филиалов и представительств
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
232
Переписка со страхователями и получателями страховых выплат
5 лет
5 лет
233
Книга регистрации личных страховых счетов
Постоянно
Постоянно
234
Журнал регистрации доверенностей
5 лет
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
235
Журнал лицевых страховых счетов
5 лет
5 лет
236
Журнал регистрации страховых случаев
5 лет
5 лет
237
Журнал регистрации страховых полисов, выезжающих за рубеж
5 лет
5 лет
238
Журнал регистрации договоров по проведению добровольного личного страхования
5 лет
5 лет
239
Журнал регистрации накопительного (иного долгосрочного) страхования
5 лет
5 лет
240
Журнал регистрации добровольного имущественного страхования
5 лет
5 лет

224
Ұйымның басшы қызметкерлері лауазымдарына кандидатураларды келісу үшін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынылған құжаттар (өтініштер, сауалнамалар, жеке құжаттардың көшірмелері, бұйрықтар, хаттамадан үзінді көшірме)
Тұрақты
Тұрақты
225
Қате есептелген сақтандыру сыйлықақыларын қайтару жөніндегі құжаттар (өтініштер, хаттар, анықтамалар)
5 жыл
5 жыл
226
Төленген сақтандыру сыйлықақыларын аудару, қайтару жөніндегі құжаттар (өтініштер)
5 жыл*
5 жыл*
*Аудару жүзеге асырылғаннан кейін
227
Сақтандыру төлемдері жөніндегі құжаттар (сақтандыру жағдайының басталғанын, келтірілген зиян мөлшерін және сақтандыру төлемін алу құқығын, сақтандыру төлемінен бас тартуды растайтын құжаттар)
5 жыл*
5 жыл*
* Төлем жасалғаннан немесе бас тарту туралы шешім шығарылғаннан кейін
228
Сақтандыру агенттерінің қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен ең төменгі оқу бағдарламасы бойынша емтихандар тапсырғанын растайтын құжаттар көшірмелері
5 жыл
5 жыл
229
Ұйымды қайта ұйымдастыруға және таратуға (филиалдар мен өкілдіктерді таратуға) құжаттар (қолдау хаттар, шешімдер, болжамдар, іс-шаралар тізбесі)
Тұрақты
Тұрақты
230
Сақтанушымен, пайда алушымен қарым-қатынас тоқтатылған күннен бастап қаржы мониторингін жүзеге асыруға байланысты құжаттар:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке сәйкестендіру нөмірі
5 жыл
5 жыл
2) құрылтай құжаттарының деректері, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бар болса), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (сақтанушыға, пайда алушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ орналасқан жерінің мекенжайы
5 жыл
5 жыл
231
Ұйымның, оның филиалдары мен өкілдіктерінің негізгі қызметі бойынша жазысқан хаттар
5 жыл СТК
5 жыл СТК
232
Сақтанушылармен және сақтандыру төлемдерін алушылармен жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
233
Жеке сақтандыру шоттарын тіркеу кітабы
Тұрақты
Тұрақты
234
Сенімхаттарды тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл*
*Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
235
Жеке сақтандыру шоттарының журналы
5 жыл
5 жыл
236
Сақтандыру жағдайларын тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл
237
Шетелге шығатындардың сақтандыру полистерін тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл
238
Ерікті жеке сақтандыруды жүргізу бойынша шарттарды тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл
239
Жинақтаушы (өзге ұзақмерзімді) сақтандыруды тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл
240
Ерікті мүліктік сақтандыруды тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл

241
Журнал регистрации договоров перестрахования
5 лет
5 лет
242
Журнал регистрации договоров о совместной деятельности организаций
5 лет
5 лет
243
Журнал регистрации договоров со страховыми брокерами, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
5 лет
5 лет
244
Реестр страховых агентов и их отчетов
5 лет
5 лет
245
Реестры отправления уведомлений страхователям
3 года
3 года
Список сокращений:
Отметка "До минования надобности" означает, что документация имеет только практическое значение. Срок их хранения определяется самой организацией, но не может быть менее одного года. Отметка "ЭПК" - экспертно-проверочная комиссия означает, что часть таких документов имеет научно-историческое значение и передается в государственные архивы или хранится в организациях, не являющихся источниками комплектования. В последнем случае в номенклатурах дел вместо отметки "ЭПК" применяется отметка "ЭК" - экспертная комиссия.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 171
Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка (страховые брокеры, филиалы страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан)
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Номер пункта
Вид документа (в том числе электронные документы, удостоверенные электронной цифровой подписью)
Срок хранения документа в исполнительном органе страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Примечание
1
2
3
4
1. Организация системы управления
1.1 Распорядительная деятельность
1
Протоколы, стенограммы (аудиовизуальные записи) заседаний руководителя страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан документы к ним (справки, заключения, доклады, информации, докладные записки, сводки, выписки и другие документы)
Постоянно
2
Правила, положения, инструкции, методические указания, рекомендации, разработанные страховым брокером, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
3
Приказы, распоряжения руководителя страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и документы к ним (справки, сводки, информации, докладные записки и другие документы):
1) по основной деятельности (за исключением нормативных правовых приказов);
Постоянно*
*Направленные для сведения – до минования надобности

241
Қайта сақтандыру шарттарын тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл
242
Ұйымдардың бірлескен қызметі туралы шарттарды тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл
243
Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлерімен, Сақтандыру брокерлерінің филиалдарымен жасалған шарттарды тіркеу журналы
5 жыл
5 жыл
244
Сақтандыру агенттерінің және олардың есептерінің тізілімі
5 жыл
5 жыл
245
Сақтанушыларға хабарламалар жіберу тізілімі
3 жыл
3 жыл
Қысқартулар тізімі:
"Қажеттілігі өткенге дейін" белгісі құжаттаманың практикалық мәні ғана бар екендігін білдіреді. Олардың сақтау мерзімін ұйымның өзі анықтайды, бірақ бір жылдан кем болмауы қажет. "СТК" белгісі – сараптама-тексеру комиссиясы мұндай құжаттар бөлігінің ғылыми-тарихи маңызы бар болуын және мемлекеттік мұрағаттарға тапсырылуын немесе жинақтау көздері болып табылмайтын ұйымдарда сақталуын білдіреді. Соңғы жағдайда істер номенклатурасында "СТК" белгісінің орнына "СК" - сараптама комиссиясы деген белгі қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 171 қаулысына
3-қосымша
Сақтандыру нарығына кәсіби қатысушыларының (сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалдарының) міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тармақ-тың нөмірі
Құжаттың түрі (оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар)
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының атқарушы органында құжаттарды сақтау мерзімі
Ескерту
1
2
3
4
1. Басқару жүйесін ұйымдастыру
1.1 Басқару қызметі
1
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы отырыстарының хаттамалары, стенограммалары (аудиобейне жазбалары), оларға құжаттар (анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпараттар, баянжазбалар, ақпарлар, үзінді көшірмелер және басқа құжаттар)
Тұрақты
2
Сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы әзірлеген қағидалар, ережелер, нұсқаулықтар, әдістемелік нұсқаулар, ұсынымдар
Тұрақты
3
Сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысының бұйрықтары, өкімдері (анықтамалар, ақпарлар, ақпараттар, баянжазбалар және басқа құжаттар):
1) негізгі қызмет бойынша (нормативтік құқықтық бұйрықтарды қоспағанда);
Тұрақты *
*Назарда ұстау үшін жіберілгендері – қажеттілігі өткенге дейін.

2) по личному составу (подтверждающие трудовую деятельность работников), по аттестации, повышению квалификации, присвоению званий (чинов), изменению фамилий, поощрению, награждению, оплате труда, премированию, выплатам, пособиям, отпускам работников с тяжелыми, вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда, ежегодным трудовым отпускам, социальным отпускам, длительным зарубежным командировкам, командировкам работников с тяжелыми, вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда;
75 лет ЭПК
3) по организационно-распорядительным и административно-хозяйственным вопросам;
5 лет
4) по краткосрочным внутриреспубликанским и зарубежным командировкам
5 лет ЭПК
4
Переписка по применению правил, положений, инструкций, методических указаний, рекомендаций и стандартов менеджмента качества
5 лет ЭПК
5
Переписка с государственными органами, органами местного государственного управления по основным (отраслевым, профильным) направлениям деятельности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
6
Переписка с другими организациями по основным (отраслевым, профильным) направлениям деятельности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
5 лет ЭПК
1.2 Контроль
7
Документы ревизий и проверок деятельности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, проводимых уполномоченными государственными органами, аудиторскими организациями (доклады, докладные записки, справки, акты, заключения, отчеты, возражения, переписка)
Постоянно
8
Журналы учета проведенных ревизий (проверок) и контроля за исполнением решений, принятых по результатам осуществленных ревизий (проверок)
5 лет
9
Документы о выполнении предложений по результатам проверок, ревизий (докладные записки, отчеты, справки, переписка)
5 лет ЭПК
10
Обращения физических и юридических лиц, документы (справки, сведения, переписка и другие документы) по исполнению: 1) содержащие предложения творческого характера, сведения о серьезных недостатках, фактах коррупции и злоупотреблениях;
Постоянно
2) личного характера;
5 лет ЭПК*
*В случае неоднократного обращения – 5 лет после последнего рассмотрения
3) оперативного характера
5 лет
11
Документы (докладные записки, справки, сводки, сведения, обзоры, аналитические справки, переписка) о состоянии работы по рассмотрению обращений физических и юридических лиц
Постоянно
12
Книги, журналы, карточки (базы данных) учета приема физических лиц, представителей юридических лиц, регистрации и контроля исполнения обращений физических и юридических лиц
5 лет

2) жеке құрамы бойынша (қызметкерлердің еңбек қызметін растайтын), аттестациялау, біліктілікті арттыру, атақтар (шендер) беру, ауыр, зиян (аса зиян) және қауіпті (аса қауіпті) еңбек жағдайындағы қызметкерлердің тектерін өзгерту, көтермелеу, наградтау, еңбекке ақы төлеу, сыйлық беру, жәрдемақы, демалыстары, ауыр, зиян (аса зиян) және қауіпті (аса қауіпті) еңбек жағдайындағы қызметкерлердің жыл сайынғы еңбек демалыстары, әлеуметтік демалыстар, ұзақ шетел іссапарлары, іссапарлары бойынша;
75 жыл СТК
3) ұйымдық-өкімшілік және әкімшілік-шаруашылық мәселелер бойынша;
5 жыл
4) қысқамерзімді республика ішілік және шетел іссапарлар бойынша
5 жыл СТК
4
Қағидаларды, ережелерді, нұсқаулықтарды, әдістемелік нұсқауларды, ұсынымдарды және сапа менеджменті стандарттарын қолдану жөнінде жазысқан хаттар
5 жыл СТК
5
Мемлекеттік органдармен, жергілікті мемлекеттік басқару органдарымен сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы қызметінің негізгі бағыттары (салалық, профильдік) бойынша жазысқан хаттар
Тұрақты
6
Басқа ұйымдармен сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы қызметінің негізгі бағыттары (салалық, профильдік) бойынша жазысқан хаттар
5 жыл СТК
1.2 Бақылау
7
Уәкіжылті мемлекеттік органдар, аудиторлық ұйымдар сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметіне жүргізетін ревизиялар және тексерулер құжаттары (баяндамалар, баянжазбалар, анықтамалар, актілер, қорытындылар, есептер, қарсылықтар, жазысқан хаттар)
Тұрақты
8
Жүргізілген ревизияларды (тексерулерді) есепке алу және жүргізілген ревизиялардың (тексерулердің) нәтижелері бойынша қабылданған шешімдердің орындауын бақылау журналдары
5 жыл
9
Тексерулер, ревизиялар нәтижелері бойынша ұсыныстарды орындау туралы құжаттар (баянжазбалар, есептер, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл СТК
10
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, оларды орындау бойынша құжаттар (анықтамалар, мәліметтер, жазысқан хаттар және басқа құжаттар):
1) шығармашылық сипаттағы ұсыныстар, елеулі кемшіліктер, сыбайлас жемқорлық және теріс пайдалану фактілері туралы мәліметтер қамтылған;
Тұрақты
2) жеке сипаттағы;
5 жыл СТК *
* Бірнеше рет өтініш жасалған жағдайда – соңғы қаралғаннан кейін 5 жыл
3) шұғыл сипаттағы
5 жыл
11
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау бойынша жұмыстың жай-күйі туралы құжаттар (баянжазбалар, анықтамалар, ақпарлар, мәліметтер, шолулар, талдау анықтамалар, жазысқан хаттар)
Тұрақты
12
Жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды есепке алу, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін тіркеу және орындалуын бақылау кітаптары, журналдары, карточкалары (дерекқор)
5 жыл

1.3 Организационные основы управления
13
Учредительные документы страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, (учредительный договор, устав, дополнения и изменения к ним, положения, регистрационные свидетельства и другие документы)
Постоянно
14
Лицензия, выданная страховому брокеру, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
До лишения лицензии*
*При условии лишения передаются в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
15
Проекты положений, уставов, документы (справки, докладные записки, предложения) по их разработке
3 года*
*После утверждения
16
Штатные расписания страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, изменения к штатным расписаниям
Постоянно
17
Должностные инструкции
3 года*
*После замены новыми
18
Акты приема-передачи, приложения к ним, составленные при смене:
1) руководителя организации;
Постоянно
2) должностных, ответственных и материально-ответственных лиц
5 лет*
*После увольнения материально-ответственного лица
19
Книги, журналы учета:
1) экземпляров (копий) документов, содержащих сведения конфиденциального характера;
3 года*
*После снятия грифа (пометки) ограничения доступа
2) электронных носителей, содержащих сведения конфиденциального характера
До минования надобности

1.3 Басқарудың ұйымдастыру негіздері
13
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының құрылтай құжаттары (құрылтай шарты, жарғы, оларға толықтырулар мен өзгерістер, ережелер, тіркеу куәліктері және басқа құжаттар)
Тұрақты
14
Сақтандыру брокеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалына берілген лицензия
Лицензиядан айырылғанға дейін *
*Айырылған жағдайда қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға беріледі
15
Ережелердің, жарғылардың жобалары, оларды әзірлеу бойынша құжаттар (анықтамалар, баянжазбалар, ұсыныстар)
3 жыл*
*Бекітілгеннен кейін
16
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының штаттық кестелері, штаттық кестелерге өзгерістер
Тұрақты
17
Лауазымдық нұсқаулықтар
3 жыл*
* Жаңасына ауыстырғаннан кейін
18
Қабылдау-өткізу актілері, мыналар ауысқан кезде жасалатын оларға қосымшалар:
1) ұйымның басшысы;
Тұрақты
2) лауазымдық, жауапты және материалдық жауапты адамдар
5 жыл*
* Материалдық жауапты адам жұмыстан шығарылғаннан кейін
19
Есепке алу кітаптары, журналдары:
1) конфиденциалды сипаттағы мәліметтерді құрайтын құжаттардың даналарын (көшірмелерін);
3 жыл*
* Кіруге шектеу таңбасы (белгісі) алынғаннан кейін
2) конфиденциалды сипаттағы мәліметтерді құрайтын электрондық тасымалдағыштарды
Қажеттілігі өткенге дейін

1.4 Правовое обеспечение управления и производство по делам административных правонарушениях
20
Свидетельства о праве собственности на землю, здания, имущество
Постоянно
21
Постановления, решения, определения, приговоры судов по вопросам деятельности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
5 лет ЭК
22
Акты уполномоченных государственных органов, подтверждающие изъятие документа (дела)
5 лет*
*После возврата документа, дела или закрытия счета
23
Договоры (соглашения и контракты) об оказании услуг страховому брокеру, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организациями, оказывающими юридические услуги
5 лет*
*После истечения срока действия договора, соглашения, контракта
24
Документы по юридической экспертизе договоров (заключения, справки, переписка)
10 лет*
*После выполнения всех обязательств по договору и истечения срока его действия
25
Документы по вопросам применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, ограниченных мер воздействия и санкций в отношении страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (докладные записки, справки, переписка)
5 лет
26
Документы (протоколы, акты, предписания, переписка и другие документы) по делам об административных правонарушениях
5 лет
27
Копии документов, подлинники которых изъяты правоохранительными органами по уголовным и гражданским делам
До минования надобности
28
Журналы учета исков
5 лет*
*После вынесения судами последнего решения по искам

1.4 Басқаруды құқықтық қамтамасыз ету және әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу
20
Жерге, ғимаратқа, мүлікке меншік құқығы туралы куәліктер
Тұрақты
21
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметі мәселелері бойынша соттардың қаулылары, шешімдері, ұйғарымдары, үкімдері
5 жыл СК
22
Уәкілетті мемлекеттік органдардың құжаттың (істің) алынуын растайтын актілері
5 жыл*
* Құжатты, істі қайтарғаннан немесе шот жабылғаннан кейін
23
Заңды қызметтерді көрсететін ұйымдардың сақтандыру брокеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалына қызмет көрсету туралы шарттар (келісімдер және келісімшарттар)
5 жыл*
* Шарттың, келісімнің, келісімшарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
24
Шарттардың құқықтық сараптамасы бойынша құжатта (қорытындылар, анықтамалар, жазысқан хаттар)
10 жыл*
* Шарт бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан және оның қолданылу мерзімі өткеннен кейін
25
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның сақтандыру брокеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалына қатысты шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялар қолдану мәселелері бойынша құжаттар (баянжазбалар, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл
26
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша құжаттар (хаттамалар, актілер, ұйғарымдар, жазысқан хаттар және басқалары)
5 жыл
27
Қылмыстық және азаматтық істер бойынша құқық қорғау органдары түпнұсқаларын алған құжаттардың көшірмелері
Қажеттілігі өткенге дейін
28
Талап-арыздарды есепке алу журналдары
5 жыл*
* Талап-арыздар бойынша соттар соңғы шешім шығарғаннан кейін

1.5 Документирование, управление документацией и организация архивного хранения документов
29
Перечни документов с указанием сроков хранения
Постоянно
30
Типовые и примерные номенклатуры дел страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
31
Протоколы заседаний экспертной комиссии и документы к ним
Постоянно
32
Положение об экспертной комиссии страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
33
Положение о ведомственном (частном) архиве страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
34
Дело (исторические справки, листы архивных фондов, завершенных в делопроизводстве, акты приема-передачи дел на постоянное хранение в государственный архив, акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, акты проверок наличия и состояния дел и документов, акты о неисправимых повреждениях дел и другие документы, отражающие работу с архивным фондом) архивного фонда ведомственного (частного) архива страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
35
Паспорт ведомственного (частного) архива страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
36
Картотека по истории страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
37
Картотека по личному составу
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
38
Описи дел*: 1) постоянного хранения (утвержденные);
Постоянно*
*Неутвержденные – до минования надобности
2) по личному составу;
Постоянно
3) временного срока хранения
3 года*
*После уничтожения дел
39
Книги, карточки, журналы регистрации и контроля (электронные данные в автоматизированной информационной системе):
1) приказов, распоряжений руководителя страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по основной (профильной) деятельности;
Постоянно
2) приказов, распоряжений руководителя страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по личному составу;
75 лет
3) приказов, распоряжений руководителя страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по организационно-распорядительным и административно-хозяйственным вопросам;
5 лет

1.5 Құжаттау, құжаттаманы басқару және
құжаттардың мұрағаттық сақталуын ұйымдастыру
29
Сақтау мерзімі көрсетілген құжаттар тізбелері
Тұрақты
30
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының типті және үлгі істері номенклатуралары
Тұрақты
31
Сараптама комиссиясы отырыстарының хаттамалары және оның құжаттары
Тұрақты
32
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сараптама комиссиясы туралы ереже
Тұрақты
33
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ведомстволық (жеке) мұрағаты туралы ереже
Тұрақты
34
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ведомстволық (жеке) мұрағатының мұрағаттық қорының ісі (тарихи анықтамалар, іс жүргізуінде аяқталған мұрағаттық қор парақтары, мемлекеттік мұрағатқа істерді тұрақты сақталуға қабылдау-өткізу актілері, сақталуға жатпайтын құжаттарды жоюға шығару туралы актілер, істер мен құжаттардың болуы мен жай-күйі туралы актілер, істердің түзелмейтін бүлінуі туралы актілер және мұрағаттық қормен жұмысты көрсететін басқа құжаттар)
Тұрақты *
*Тұрақты мемлекеттік сақтауға ұйым құқықтық мирасқорсыз таратылған кезде беріледі
35
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ведомстволық (жеке) мұрағатының паспорты
Тұрақты *
* Тұрақты мемлекеттік сақтауға ұйым құқықтық мирасқорсыз таратылған кезде беріледі
36
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының тарихы бойынша картотека
Тұрақты *
* Тұрақты мемлекеттік сақтауға ұйым құқықтық мирасқорсыз таратылған кезде беріледі
37
Жеке құрам бойынша картотека
Тұрақты *
* Тұрақты мемлекеттік сақтауға ұйым құқықтық мирасқорсыз таратылған кезде беріледі
38
Істер тізімдемесі*: 1) тұрақты сақтаудағы (бекітілген);
Тұрақты *
* Бекітілмеген – қажеттілігі өткенге дейін
2) жеке құрам бойынша;
Тұрақты
3) уақытша сақтау мерзімдегі
3 жыл*
* Істер жойылғаннан кейін
39
Мыналарды тіркеу және бақылау кітаптары, карточкалары, журналдары (автоматтандырылған ақпараттық жүйедегі электрондық деректер):
1)сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы басшысының негізгі (профильдік) қызмет бойынша бұйрықтарын, өкімдерін;
Тұрақты
2) сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы басшысының жеке құрам бойынша бұйрықтарын, өкімдерін;
75 жыл
3) сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы басшысының ұйымдық-өкімдік және әкімшілік-шаруашылық мәселелері бойынша бұйрықтарын, өкімдерін;
5 жыл

4) входящих, исходящих и внутренних документов, в том числе по электронной почте, отправлений почты фельдъегерской связью;
5 лет
5) исполнения документов;
3 года
6) телеграмм, телефонограмм, факсов, заявок на переговоры;
3 года
7) аудиовизуальных документов
3 года
40
Переписка по методическим и организационным вопросам ведения делопроизводства и архивного дела
3 года
41
Заявки (заказы) на выдачу документов из ведомственного (частного) архива страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
1 год
42
Архивные справки, копии архивных документов, выписки из архивных документов, выданные по запросам физических и юридических лиц, документы (заявления, запросы, справки, переписка) к ним
5 лет
43
Акты выдачи документов во временное пользование из ведомственного (частного) архива страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
3 года*
*После возвращения документов в ведомственный (частный) архив
44
Книга учета поступления и выбытия документов из ведомственного (частного) архива страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации организации без правопреемника
45
Журнал регистрации показаний приборов измерения температуры и влажности
1 год
2. Прогнозирование и планирование
46
Перспективные планы развития страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан документы об их разработке
Постоянно
47
Оперативные планы страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан:
1) полугодовые;
5 лет
2) квартальные;
5 лет
3) месячные
6 месяцев
48
Бизнес-планы и их экономические обоснования
Постоянно
49
Переписка по вопросам прогнозирования и планирования
5 лет
ЭПК
3. Финансирование
50
Сметы по бюджету, специальным и прочим средствам страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан:
1) годовые;
Постоянно
2) квартальные
5 лет*
*При отсутствии годовых - постоянно
51
Переписка по вопросам финансирования
5 лет
ЭПК
52
Анализ исполнения сметы затрат страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
4. Учет и отчетность
4.1. Оперативный и статистический учет и отчетность
53
Отчеты статистические, статистические сведения и таблицы по всем основным (профильным) направлениям и видам деятельности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан документы (информации, докладные записки и другие документы) к ним:

4) кіріс, шығыс және ішкі құжаттарын, оның ішінде электрондық почта бойынша, фельдъегерлік байланыспен почта жөнелтімдері;
5 жыл
5) құжаттарды орындау;
3 жыл
6) жеделхаттарды, телефонограммаларды, факстерді, сөйлесуге өтінімдерді;
3 жыл
7) аудиобейне құжаттарды
3 жыл
40
Іс жүргізу мен мұрағаттық істі жүргізудің әдістемелік және ұйымдастыру мәселелері жазысқан хаттар
3 жыл
41
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ведомстволық (жеке) мұрағатынан құжаттарды беруге өтінімдер (тапсырыстар)
1 жыл
42
Жеке және заңды тұлғалардың сұратулары бойынша берілген мұрағаттық анықтамалар, мұрағаттық құжаттардың көшірмелері, мұрағаттық құжаттардың көшірмелері, құжаттар (өтініштер, сұратулар, анықтамалар, оларға жазысқан хаттар)
5 жыл
43
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ведомстволық (жеке) мұрағатынан уақытша пайдалануға құжаттарды беру актілері
3 жыл*
*Құжаттар ведомстволық (жеке) мұрағатқа қайтарылғаннан кейін
44
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ведомстволық (жеке) мұрағатынан құжаттардың келіп түсуін және шығаруын есепке алу кітабы
Тұрақты *
*Тұрақты мемлекеттік сақтауға ұйым құқықтық мирасқорсыз таратылған кезде беріледі
45
Температура мен ылғалдылықты өлшеу құралдарының көрсеткіштерін тіркеу журналы
1 жыл
2. Болжам жасау және жоспарлау
46
Сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы дамуының перспективалы жоспарлары, оларды әзірлеу бойынша құжаттар
Тұрақты
47
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының жедел жұмыс жоспарлары:
1) жартыжылдық;
5 жыл
2) тоқсандық;
5 жыл
3) айлық
6 ай
48
Бизнес-жоспарлар және олардың экономикалық негіздемелері
Тұрақты
49
Болжау және жоспарлау мәселелері бойынша жазысқан хаттар
5 жыл СТК
3. Қаржыландыру
50
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының атқарушы органының бюджеті, арнайы және басқа қаражаты бойынша сметалары:
1) жылдық;
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл*
*Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты
51
Қаржыландыру мәселелері бойынша жазысқан хаттар
5 жыл СТК
52
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының шығындар сметасының орындалуын талдау
Тұрақты
4. Есепке алу және есептілік
4.1. Жедел және статистикалық есепке алу мен есептілік
53
Статистистикалық есептер, статистикалық мәлімттер және негізгі (бейінді) барлық бағыттар және сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметін қызметтері бойынша кестелер (ақпараттар, баян жазбалар және басқа құжаттар) олардың:

1) сводные годовые и с большей периодичностью;
Постоянно
2) годовые и с большей периодичностью;
Постоянно
3) полугодовые;
5 лет*
*При отсутствии годовых - постоянно
4) квартальные;
5 лет*
*При отсутствии годовых, полугодовых - постоянно
5) месячные
1 год*
*При отсутствии годовых, полугодовых, квартальных - постоянно
54
Заключения по отчетам:
1) годовым;
Постоянно
2) квартальным
5 лет*
*При отсутствии годовых - постоянно
55
Переписка о предоставлении отчетов
5 лет
4.2 Бухгалтерский учет и отчетность
56
Годовые сметы расходов организации
Постоянно
57
Отчеты об исполнении годовых смет расходов организации:
1) по месту составления;
Постоянно
2) представленные филиалами, представительствами
5 лет
58
Финансовые отчетности страхового брокера, отчетность по данным бухгалтерского учета филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и документы к ним (пояснительные записки, приложения, специализированные формы, аудиторские заключения):
1) годовые;
Постоянно
2) квартальные
5 лет
59
Отчеты в уполномоченные государственные органы:
1) годовые;
Постоянно
2) квартальные
5 лет
60
Отчеты по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет: 1) годовые;
Постоянно
2) квартальные;
5 лет
3) месячные
3 года
61
Аналитические таблицы по разработке и анализу годовых финансовых отчетностей, отчетностей по данным бухгалтерского учета и иных отчетностей
Постоянно
62
Передаточные акты, разделительные, ликвидационные балансы, пояснительные записки, приложения к ним
Постоянно
63
Лицевые счета руководителей и работников страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (книги начисления заработной платы):
1) работников;
75 лет ЭПК
2) получателей пенсий, специальных государственных и иных пособий
5 лет*
*После прекращения выплаты пособий и пенсий
64
Расчетные (расчетно-платежные) ведомости
5 лет*
*При отсутствии лицевых счетов - 75 лет
65
Списки физических лиц и платежные поручения по перечислению обязательных пенсионных взносов
75 лет
66
Списки работников и платежные поручения по перечислению обязательных социальных отчислений
75 лет
67
Сведения об учете фондов, лимитов заработной платы и контроле за их распределением, о расчетах по перерасходу и задолженности по заработной плате, об удержании из заработной платы, из средств социального страхования, о выплате отпускных и выходных пособий
5 лет
68
Паспорта зданий, сооружений и оборудования
5 лет*
*Паспорта зданий и сооружений - памятников архитектуры, находящихся под охраной государства - постоянно.
*После ликвидации основных средств (активов)
69
Документы о выплате пенсий, пособий по листкам нетрудоспособности по социальному страхованию, исполнительные листы, переписка по различным удержаниям из заработной платы (решения судов, отчеты, заключения)
5 лет
70
Первичные документы и приложения к ним, зафиксировавшие факт совершения хозяйственной операции и явившиеся основанием для бухгалтерских записей
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
71
Документы об инвентаризации (протоколы, описи, акты, инвентарные номера):
1) зданий, сооружений;
10 лет

1) жиынтық жылдық және кезеңділігі басым;
Тұрақты
2) жылдық және кезеңділігі басым;
Тұрақты
3) жартыжылдық;
5 жыл*
* Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты
4) тоқсандық;
5 жыл*
* Жылдық болмаған жағдайда -
тұрақты
5) айлық
1 жыл*
* Жылдық, жартыжылдық, тоқсандық болмаған жағдайда, - тұрақты
54
Есептер бойынша қорытындылар:
1) жылдық;
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл*
*Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты
55
Есептерді беру туралы жазысқан хаттар
5 жыл
4.2 Бухгалтерлік есеп және есептілік
56
Ұйым шығындарының жылдық сметасы
Тұрақты
57
Ұйым шығындарының жылдық сметасының орындалуы туралы есеп:
1) жасау орны бойынша;
Тұрақты
2) филиалдар, өкілдіктер ұсынған
5 жыл
58
Сақтандыру брокерінің қаржылық есептілігі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілігі және оның құжаттары (түсіндірме жазба, қосымшалар, арнайы нысандар, аудиторлық қорытындылар):
1) жылдық;
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл
59
Уәкілетті мемлекеттік органдарға есептер:
1) жылдық;
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл
60
Салықтар және бюджетке басқа міндетті төлемдерді есептеу және төлеу бойынша есептер:
1) жылдық;
Тұрақты
2) тоқсандық;
5 жыл
3) айлық
3 жыл
61
Жылдық қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті әзірлеу және талдау бойынша талдау кестелері
Тұрақты
62
Беру актілері, бөлу, тарату баланстары, түсіндірме жазбалар, оларға қосымшалар
Тұрақты
63
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшылары мен қызметкерлерінің, жеке есепшоттары (еңбекақы есептеу кітабы):
1) қызметкерлер;
75 жыл СТК
2) зейнетақыларды, арнайы мемлекеттік және басқа жәрдемақыларды алушылар
5 жыл*
*Жәрдемақы және зейнетақы төлемдері тоқтағаннан кейін
64
Есеп айырысу (есеп айырысу-төлем) ведомостері
5 жыл*
*Жеке шоттар болмаған жағдайда - 75 жыл
65
Жеке тұлғалар тізімі және міндетті зейнетақы жарналарын аудару жөніндегі төлем тапсырмалары
75 жыл
66
Қызметкерлер тізімдері және міндетті әлеуметтік жарналарды аудару жөніндегі төлем тапсырмалары
75 жыл
67
Қорлардың есебі жөніндегі, еңбекақы және олардың бөлінуін бақылау лимиттері, қайта шығыстар бойынша есеп айырысу және еңбекақы бойынша берешектер туралы, еңбекақыдан, әлеуметтік сақтандыру қаражатынан ұсталымдар жөнінде, еңбек демалысы және демалыс жәрдемақысын төлеу туралы мәліметтер
5 жыл
68
Үйлердің, ғимараттардың және жабдықтардың төлқұжаттары
5 жыл*
*Мемлекет күзетіндегі үйдің және ғимараттың, сәулет ескерткіштерінің төлқұжаты - тұрақты.
*Негізгі құралдарды (активтер) таратқаннан кейін
69
Әлеуметтік сақтандыру бойынша еңбекке қабіжылсіздігі парағы бойынша, зейнетақы, жәрдемақы, орындау парақтары, жалақыдан түрлі ұстап қалулар бойынша жазысқан хаттар (сот шешімдері, есептер, қорытынды)
5 жыл
70
Шаруашылық операцияның жасалу фактісін белгілейтін және бухгалтерлік жазбалар үшін негіз болып табылатын бастапқы құжаттар мен оларға қосымшалар
5 жыл*
*Тексеру (ревизиялар) жүргізу талаптары кезінде
71
Түгендеу туралы құжаттар (хаттамалар, тізімдеме, актілер, түгендеу нөмірі):
1) үйлер, ғимараттар;
10 жыл

2) имущества и товарно-материальных ценностей
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
72
Документы (справки, акты, обязательства, переписка) о недостачах, растратах, хищениях
5 лет ЭПК
73
Документы (планы, отчеты, протоколы, акты, справки, докладные записки, переписка) о проведении документальных ревизий финансово-хозяйственной деятельности, контрольно-ревизионной работы, аудиторских проверок, в том числе проверки кассы, правильности взимания налогов и других проверок
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
74
Договоры, соглашения
5 лет*
*Не указанные в пунктах настоящего Перечня.
После истечения срока действия договора, соглашения
75
Договоры о полной материальной ответственности материально ответственного лица
5 лет*
*После увольнения материально-ответственного лица
76
Доверенности на получение денежных сумм и товарно-материальных ценностей (в том числе аннулированные доверенности)
5 лет
77
Доверенности на получение сумм денег и товарно-материальных ценностей (в том числе аннулированные)
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
78
Учетные регистры (книга "Журнал-главная", журналы учета ордеров, таблицы)
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
79
Переписка с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении и уточнении финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета и иной отчетности
3 года
80
Переписка об утверждении и уточнении балансов, отчетов об активах и обязательств и отчетов
5 лет
81
Образцы подписей материально-ответственных лиц
До минования надобности*
*Не менее 5 лет
82
Исполнительные листы работников (исполнительные документы)
До минования надобности*
*Не менее 5 лет
83
Справки, представляемые в бухгалтерию на оплату учебных отпусков, получение льгот по налогам и другие
До минования надобности*
*Не менее 5 лет
84
Книги, журналы, карточки учета:
1) основных средств (зданий, сооружений), иного имущества, обязательств;
5 лет ЭПК
2) договоров, актов о приеме-передаче имущества;
Постоянно
3) приходно-расходных кассовых документов (счетов, платежных поручений);
5 лет
4) хозяйственного имущества (материальных ценностей);
5 лет
5) исполнительных листов;
5 лет
6) сумм доходов и подоходного налога работников;
5 лет
7) депонированной заработной платы;
5 лет
8) доверенностей
5 лет
85
Книги, журналы, карточки учета:
1) основных средств (зданий, сооружений), иного имущества, обязательств;
5 лет ЭПК
2) договоров, актов о приеме-передаче имущества;
Постоянно

2) мүліктер және тауар- материалдық құндылықтар
5 жыл*
*Тексеру (ревизиялар) жүргізу талаптары кезінде
72
Кемшіліктер, жұмсап қоюлар, ұрлықтар жөніндегі құжаттар (анықтамалар, актілер, міндеттемелер, жазысқан хаттар)
5 жыл СТК
73
Қаржылық-шаруашылық қызметке құжаттамалық ревизиялар, бақылау-ревизия жұмысын, аудиторлық тексерулерді жүргізу, оның ішінде кассаны тексеру, салықтың дұрыс алынуы және басқа тексерулер туралы құжаттар (жоспарлар, есептер, хаттамалар, актілер, анықтамалар, баяндау жазбалары, жазысқан хаттар)
5 жыл*
*Тексеру (ревизиялар) жүргізу талаптары кезінде
74
Шарт, келісім
5 жыл*
*Осы Тізбенің тармақтарында көрсетілмеген.
Шарттың, келісімнің қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін
75
Материалдық жауапты тұлғаның толық материалдық жауапкершілік туралы шарттары
5 жыл*
*Материалды-жауапты адам жұмыстан шығарылғаннан кейін
76
Ақша сомасын және тауар-материалдық құндылықтарды алуға берілген сенімхаттар (оның ішінде күші жойылған сенімхаттар)
5 жыл
77
Ақша сомасын және тауар-материалдық құндылықтарды алуға берілген сенімхаттар (оның ішінде күші жойылғандар)
5 жыл*
*Тексеру (ревизиялар) жүргізу талаптары кезінде
78
Есептік тіркелімдер ("Басты журнал" кітаптары, ордерлерді есепке алу журналдары, кестелер)
5 жыл*
*Тексеру (ревизиялар) жүргізу талаптары кезінде
79
Қаржы нарығын және қаржы ұйымын реттеу, бақылау және қадағалау бойынша уәкілетті органмен қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті және өзге есептілікті бекіту және нақтылау туралы жазысқан хаттар
3 жыл
80
Баланстар, активтер туралы есептер мен міндеттемелерді және есептерді бекіту және нақтылау жазысқан хаттар
5 жыл
81
Материалдық жауапты адамдардың қол қою үлгілері
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Кемінде 5 жыл
82
Қызметкрелердің орындау парақтары
(орындау құжаттары)
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Кемінде 5 жыл
83
Оқу демалысына ақы төлеуге, салықтар бойынша жеңілдіктер алуға бухгалтерияға ұсынылатын анықтамалар және басқалары
Қажеттілігі өткенге дейін*
*Кемінде 5 жыл
84
Кітаптар, журналдар, есепке алу карточкалары:
1) негізгі қаражат (үйлер, ғимараттар), өзге мүлік, міндеттемелер;
5 жыл СТК
2) шарттар, мүлікті қабылдау-өткізу актілері;
Тұрақты
3) кіріс-шығыс касса құжаттары (шоттар, төлем тапсырмалары);
5 жыл
4) шаруашылық мүлік (материалды құндылықтар);
5 жыл
5) орындау парақтары;
5 жыл
6) қызметкерлерінің кіріс сомалары және табыс салығы;
5 жыл
7) депонирленген жалақы;
5 жыл
8) сенімхаттар
5 жыл
85
Кітаптар, журналдар, есепке алу карточкалары:
1) негізгі қаражат (үйлер, ғимараттар), өзге мүлік, міндеттемелер;
5 жыл СТК
2) шарттар, мүлікті қабылдау-өткізу актілері;
Тұрақты

6. Кадровое обеспечение
92
Протоколы заседаний, постановления (решения) аттестационных, квалификационных, тарификационных комиссий, документы (протоколы счетных комиссий, бюллетени тайного голосования) к ним
15 лет ЭПК*
*На предприятиях с тяжелыми, вредными и опасными условиями труда - 75 лет ЭПК
93
Перечни должностей страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
94
Список (штатно-списочный состав) работников
75 лет
95
Списки лиц, получающих персональные ставки и оклады
10 лет*
*При отсутствии лицевых счетов - 50 лет
96
Списки членов аттестационных, квалификационных, тарификационных комиссий
5 лет
97
Итоговые сводки, сведения, ведомости проведения аттестации, квалификационных экзаменов
5 лет
98
Подлинные личные документы (трудовые книжки, аттестаты, удостоверения, свидетельства, трудовые договоры)
До востребования*
*Невостребованные - не менее 50 лет (невостребованные трудовые книжки - 10 лет после достижения работником общеустановленного пенсионного возраста)
99
Документы (доклады, сводки, справки, сведения) о состоянии и проверке работы с кадрами
Постоянно
100
Документы (представления, ходатайства, анкеты, акты) об установлении персональных ставок, окладов, надбавок
15 лет*
*При отсутствии приказов об установлении и изменении окладов – 50 лет ЭПК

6. Кадрлық қамтамасыз ету
92
Аттестациялық, біліктілік, тарификациялық комиссиялар отырыстарының хаттамалары, қаулылары (шешімдері), оларға құжаттар (есеп комиссиясының хаттамалары, жасырын дауыс беру бюлжыленьдері)
15 жыл СТК*
* Ауыр, зиян және қауіпті еңбек жағдайлары бар кәсіпорындарда – 75 жыл СТК
93
Сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы лауазымдарының тізбелері
Тұрақты
94
Қызметкерлердің тізімі (штаттық-тізімдік құрам)
75 жыл
95
Дербес ставкалар мен еңбекақылар алатын адамдардың тізімдері
10 жыл*
*Жеке шоттар болмаған кезде - 50 жыл
96
Аттестациялық,біліктілік, тарификациялық комиссиялар мүшелерінің тізімі
5 жыл
97
Аттестация, біліктілік емтихандарын өткізудің жиынтық ақпараты, мәліметтері, ведомостері
5 жыл
98
Түпнұсқалық жеке құжаттар (еңбек кітапшалары, аттестаттар, жеке басын куәландыратын куәліктер, куәліктер, еңбек шарттары)
Талап етілгенге дейін*
*Талап етілмегендер – кемінде 50 жыл (талап етілмеген еңбек кітапшалары - қызметкер көпшілік мақұлдаған зейнеткерлік жасқа жеткеннен кейін 10 жыл
99
Кадрлармен жұмыс жүргізу жай-күйі және тексеру туралы құжаттар (баяндамалар, ақпараттар, анықтамалар, мәліметтер)
Тұрақты
100
Дербес ставкаларды, еңбекақыларды, үстемеақыларды белгілеу туралы құжаттар (ұсынымдар, қолдау хаттар, сауалнамалар, актілер)
15 жыл*
* Жалақыларды белгілеу мен өзгерту туралы бұйрықтар болмаған кезде - 50 жыл СТК

7) выдачи командировочных удостоверений
5 лет
7. Административно-хозяйственные вопросы
112
Правила внутреннего распорядка (служебного распорядка) страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
1 год*
*После замены новыми
113
Документы (акты, докладные и служебные записки, переписка) о нарушении правил внутреннего распорядка
1 год
114
Документы (акты, докладные и служебные записки, заявки, списки, переписка) о выдаче, утрате удостоверений, пропусков, идентификационных карт
1 год

7) іссапар куәліктерін беруді
5 жыл
7. Әкімшілік-шаруашылық мәселелері
112
Сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының Ішкі тәртіп (қызметтік тәртіп) қағидалары
1 жыл*
*Жаңасына ауыстырғаннан кейін
113
Ішкі тәртіп қағидаларын бұзу туралы құжаттар (актілер, баяндамалар, қызметтік жазбалар және жазысқан хаттар)
1 жыл
114
Куәліктер, рұқсаттамалар, сәйкестендіру карталарын беру, жоғалтып алу туралы құжаттар (актілер, баяндамалар және қызметтік жазбалар, өтінімдер, тізімдер жазысқан хаттар)
1 жыл

115
Документы (заявки, переписка) о допуске в служебные помещения в нерабочее время и выходные дни
1 год
116
Приемные акты на бланки удостоверений, пропусков, идентификационных карт, расходные акты уничтожения удостоверений, пропусков, корешков к ним
1 год
117
Разовые пропуска, корешки пропусков в служебные здания и на вынос материальных ценностей
1 год
118
Переписка о сроках и размере арендной платы
5 лет
119
Книги регистрации (учета выдачи) удостоверений, пропусков, идентификационных карт
3 года

115
Қызметтік үй-жайларға жұмыс істемейтін уақытта және демалыс күндері кіру туралы құжаттар (өтінімдер, жазысқан хаттар)
1 жыл
116
Куәліктер, рұқсаттамалар, сәйкестендіру карталары бланкілеріне қабылдау актілері, куәліктерді, рұқсаттамаларды, оларға түбіршектерді жоюға шығыс актілері
1 жыл
117
Қызметтік ғимаратқа және материалдық құндылықтарды шығаруға біржолғы рұқсаттамалар, рұқсаттамалардың түбіртектері
1 жыл
118
Жалдау ақысын төлеу мерзімі мен оның мөлшері туралы жазысқан хаттар
5 жыл
119
Куәліктер, рұқсаттамалар, сәйкестендіру карталарын тіркеу кітаптары (беруді есепке алу)
3 жыл

120
Книги, журналы, табели регистрации прихода и ухода (местных командировок) работников
1 год
8. Страховой рынок
121
Документы, представленные лицензиару для получения лицензии на право осуществления страховой и иной разрешенной деятельности (финансовые документы, правила страхования, положение о внутреннем аудите (контроле), учетная политика, экономическое обоснование)
Постоянно
122
Документы (заявления, анкеты, копии личных документов, приказ, выписка из протокола) для согласования кандидатур на должности руководящих работников страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан представленные в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Постоянно

120
Қызметкерлердің келуін және кетуін (жергілікті іссапарларын) тіркеу кітаптары, журналдары, табельдері
1 жыл
8. Сақтандыру нарығы
121
Сақтандыру және басқа рұқсат етілген қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін лицензиарға берілген құжаттар (қаржы құжаттары, сақтандыру ережелері, ішкі аудит (бақылау) туралы ереже, есеп саясаты, экономикалық негіздеме)
Тұрақты
122
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлері лауазымдарына кандидатураларды келісу үшін уәкіжылті органға ұсынылған құжаттар (өтініштер, сауалнамалар, жеке құжаттардың көшірмелері, бұйрықтар, хаттаманың үзінді көшірмесі)
Тұрақты

123
Договоры со страховыми (перестраховочными) организациями, филиалами страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на оказание посреднических услуг
5 лет*
*После истечения срока действия договора
124
База данных по договорам на оказание посреднических услуг
Постоянно
125
Книга регистрации договоров по оказанию посреднических услуг
5 лет*
*После истечения срока действия договора
126
Журналы регистрации договоров со страховыми (перестраховочными) организациями, филиалами страховых (перестраховочных) организации-нерезидентов Республики Казахстан
5 лет*
*После истечения срока действия договора
Список сокращений:
Отметка "До минования надобности" означает, что документация имеет только практическое значение. Срок их хранения определяется самой организацией, но не может быть менее одного года.
Отметка "ЭПК" – экспертно-проверочная комиссия означает, что часть таких документов имеет научно-историческое значение и передается в государственные архивы или хранится в организациях, не являющихся источниками комплектования. В последнем случае в номенклатурах дел вместо отметки "ЭПК" применяется отметка "ЭК" – экспертная комиссия.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 171
Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка (актуарии)
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Номер
пункта
Вид документа (в том числе электронные
документы, удостоверенные электронной
цифровой подписью)
Срок хранения
документа
Примечание
1
2
3
4
1
Лицензия на осуществление актуарной деятельности
До лишения*
*При условии лишения передаются в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
2
Сведения об актуарных расчетах
Постоянно
3
Документы актуария как частного предпринимателя (актуарные заключения, рекомендации по методам и источникам формирования страховых резервов, документы по оказанию консультационных услуг по вопросам актуарных расчетов и другие документы)
Постоянно
4
Отчеты по страховым резервам:
1) годовые;
Постоянно
2) полугодовые;
5 лет
3) ежеквартальные;
5 лет
4) ежемесячные
5 лет
5
Отчеты по крупным сделкам:
1) годовые;
5 лет
2) ежемесячные
5 лет
6
Отчеты по убыточности:
1) годовые;
5 лет
2) ежемесячные
5 лет
7
Договоры со страховыми (перестраховочными) организациями, филиалами страховых (перестраховочных) организации-нерезидента Республики Казахстан на проведение актуарных расчетов
5 лет*
*После истечения срока действия договора
8
Документы по начислению актуариям заработной платы и по перечислению обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений
75 лет
9
Журналы регистрации договоров со страховыми (перестраховочными) организациями, филиалами страховых (перестраховочных) организации-нерезидента Республики Казахстан
5 лет*
*После истечения срока действия договора
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 171
Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, и сроки их хранения страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность

123
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) филиалдарымен жасалған делдалдық қызмет көрсету шарттары
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
124
Делдалдық қызмет көрсету шарттары бойынша деректер базасы
Тұрақты
125
Делдалдық қызмет көрсету шарттарын тіркеу кітабы
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
126
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) филиалдарымен жасалған шарттарды тіркеу журналдары
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
Қысқартулардың тізімі:
"Қажеттілігі өткенге дейін" белгісі құжаттаманың практикалық мәні ғана бар екендігін білдіреді.
Олардың сақтау мерзімін ұйымның өзі анықтайды, бірақ бір жылдан кем болмауы қажет.
"СТК" белгісі– сараптамалық-тексеру комиссиясы, мұндай құжаттардың бір бөлігі ғылыми-тарихи мәні бар екенін білдіреді және мемлекеттік мұрағаттарға береді немесе жинақтау көзі болып табылатын ұйымдарда сақталады. Соңғы жағдайда іс қағаздар номенклатураларда "СТК" белгісінің орнына "СК" – сараптамалық комиссия белгісі қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Басқармасының
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 171 қаулысына
4-қосымша
Сақтандыру нарығына кәсіби қатысушыларының (актуарийлердің) міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тармақтың нөмірі
Құжаттар түрі (оның ішінде электрондық құжаттар, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған)
Құжаттарды сақтау мерзімі
Ескерту
1
2
3
4
1
Қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиялар
Айырылғанға дейін*
*Айырылған жағдайда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға беріледі
2
Актуарлық есептер туралы мәліметтер
Тұрақты
3
Жеке кәсіпкер ретіндегі актуарийдің құжаттары (актуарлық қорытындылар, сақтандыру резервтерін қалыптастыру әдістері және көздері бойынша ұсынымдар)
Тұрақты
4
Сақтандыру резервтерi бойынша есептер:
1) жылдық;
Тұрақты
2) жартыжылдық;
5 жыл
3) тоқсан сайынғы;
5 жыл
4) ай сайынғы
5 жыл
5
Iрi мәмiлелер бойынша есептер:
1) жылдық;
5 жыл
2) ай сайынғы
5 жыл
6
Шығындылық бойынша есептер:
1) жылдық;
5 жыл
2) ай сайынғы
5 жыл
7
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарымен жасалған актуарлық есеп айырысуларды жүргізу шарттары
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
8
Актуарийлерге жалақыны есептеу бойынша және міндетті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік есептеулерді аудару бойынша құжаттар
75 жыл
9
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарымен жасалған шарттарды тіркеу журналдары
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Басқармасының
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 171 қаулысына
5-қосымша
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімі

Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Номер
пункта
Вид документа
(в том числе электронные документы,
удостоверенные электронной цифровой подписью)
Срок хранения
документа
Примечание
1
2
3
4
1
Лицевые счета страховых агентов, осуществляющих деятельность на договорных условиях
75 лет
2
Документы страхового агента, осуществляющего предпринимательскую деятельность (договоры поручения, документы по оказанию консультационных услуг по страхованию и другие документы)
Постоянно
3
Первичные документы, подтверждающие поступление страховых премий
Постоянно
4
Копии документов, подтверждающие сдачу страховым агентом - физическим лицом либо работниками страховых агентов - юридических лиц экзаменов по минимальной программе обучения, утвержденной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
5 лет
5
Документы по перечислению обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений
75 лет
6
Договоры со страховыми (перестраховочными) организациями, филиалами страховых (перестраховочных) организации-нерезидента Республики Казахстан на оказание посреднических услуг
5 лет*
*После истечения срока действия договора
7
Договоры страхования, документы, влияющие на изменение данных договора страхования
5 лет*
*После истечения срока действия договора
8
База данных по договорам страхования
Постоянно
9
База данных по договорам на оказание посреднических услуг
Постоянно
10
Акты приема-передачи бланков строгой отчетности в страховую (перестраховочную) организацию, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
Постоянно
11
Книга регистрации договоров на оказание посреднических услуг
5 лет*
*После истечения срока действия договора
12
Журналы (книги), ведомости учета бланков строгой отчетности
5 лет
13
Журналы, книги регистрации счетов, кассовых ордеров, доверенностей, платежных поручений
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)

Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тармақтың нөмірі
Құжаттар түрі (оның ішінде электрондық құжаттар, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған)
Құжаттарды сақтау мерзімі
Ескерту
1
2
3
4
1
Қызметтi шарт талаптары бойынша жүзеге асыратын сақтандыру агенттерiнiң жеке шоттары
75 жыл
2
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агентінің құжаттары (тапсырма шарттары, сақтандыру бойынша кеңес беру қызметтерін көрсету құжаттары және басқа құжаттар)
Тұрақты
3
Сақтандыру сыйлықақыларының түскенiн растайтын бастапқы құжаттар
Тұрақты
4
Жеке тұлға-сақтандыру агентінің не заңды тұлғалар-сақтандыру агенттерi қызметкерлерінiң қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкіжылті орган бекіткен ең төменгі оқыту бағдарламасы бойынша емтихандар тапсырғанын растайтын құжаттар көшірмелері
5 жыл
5
Міндетті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік есептеулерді тізімдеу бойынша құжаттар
75 жыл
6
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарымен жасалған делдалдық қызмет көрсету шарттары
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
7
Сақтандыру шарттары, сақтандыру шартының деректерін өзгертуге ықпал ететін құжаттар
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
8
Сақтандыру шарттары бойынша деректер базасы
Тұрақты
9
Делдалдық қызмет көрсету шарттары бойынша деректер базасы
Тұрақты
10
Қатаң есептегі бланкілерді сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қабылдау-өткізу актілері
Тұрақты
11
Делдалдық қызмет көрсету шарттарын тіркеу кітабы
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
12
Қатаң есептегi бланкiлердi есепке алу журналдары (кiтаптары), ведомостерi
5 жыл
13
Есепшоттарды, кассалық ордерлердi, сенiмхаттарды, төлем тапсырмаларын тiркеу журналдары, кiтаптары
5 жыл*
*Тексеру (ревизиялар) жүргізу талаптары кезінде