Об утверждении Правил конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 ноября 2016 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2016 года № 14487.
В соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 23 "Об утверждении Правил конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12988, опубликованный 15 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Национальному бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (далее – Национальное бюро) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции и Национального бюро;
5) доведение настоящего приказа до сведения структурных подразделений и территориальных органов Национального бюро.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Төрағасының 2016 жылғы 3 қарашадағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 7 желтоқсанда № 14487 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидалары бекітілсін.
2. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүрудің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 23 бұйрығының күші жойылған деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12988 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылы 15 ақпанда жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (бұдан әрі – Ұлттық бюро) заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің және Ұлттық бюроның интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрықтың Ұлттық бюроның құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізілуін қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя Национального бюро Татубаева Т.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
К. Кожамжаров
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 3 ноября 2016 года № 41
Правила
конвоирования задержанных и лиц,
заключенных под стражу, антикоррупционной службой
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок конвоирования антикоррупционной службой задержанных и лиц, заключенных под стражу, подозреваемых в совершении уголовных правонарушений, задержанных на основании и в порядке статей 128, 131 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК), а также обвиняемых в совершении преступлений, в отношении которых судом санкционирован арест на основании статьи 147 УПК РК (далее – задержанные и лица, заключенные под стражу).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для выполнения задач по конвоированию задержанных и лиц, заключенных под стражу, в департаментах Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по областям и городу Шымкенту (далее – территориальный орган антикоррупционной службы) приказом руководителя (лица, его замещающего) создаются группы, а в территориальных органах антикоррупционной службы по городам Астане и Алматы – создаются штатные конвойные подразделения.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, осуществляется по определенным маршрутам (основным, запасным), которые утверждаются руководителем территориального органа антикоррупционной службы (лицом его замещающим).

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ұлттық бюро басшысы Т.М. Татубаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2016 жылғы 3 қарашадағы
№ 41 бұйрығымен бекітілген
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 128, 131-баптары негізінде және тәртібінде ұсталған, қылмыстың жасалуына сезікті, сондай-ақ ҚР ҚПК-нің 147-бабы негізінде сот қамауға алуға санкция берген, қылмыстың жасалуына айыпты ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды (бұдан әрі – ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар) айдауылмен алып жүру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру бойынша міндеттерді орындау үшін, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) облыстар және Шымкент қаласы бойынша департаменттерінде (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы) басшының (оны алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен топтар, ал Астана және Алматы қалалары бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органдарында штаттық айдауылмен алып жүру бөлімшелері құрылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру белгілі бір бағыттар бойынша (негізгі, қосалқы) жүзеге асырылады, оларды сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) бекітеді.

4. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, в пределах населенного пункта осуществляется на специальном транспортном средстве.
В исключительных случаях, при отсутствии специального транспортного средства, конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, осуществляется на легковом служебном транспортном средстве с письменного разрешения руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лица его замещающего).
5. Перевозка задержанных и лиц, заключенных под стражу, в вагонах пассажирских поездов, самолетах (вертолетах) осуществляется с письменного разрешения руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лица его замещающего).
Перевозка задержанных и лиц, заключенных под стражу, в пригородных поездах, междугородних и городских автобусах, троллейбусах и трамваях не допускается.
6. При конвоировании задержанных и лиц, заключенных под стражу, женского пола в состав конвоя включаются сотрудники женского пола.
7. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, пешим порядком производится только:
1) от специальных транспортных средств, либо легковых служебных транспортных средств – к камерам для содержания в зданиях судов, в режимную зону изолятора временного содержания (далее – ИВС), следственного изолятора (далее – СИ), к месту производства следственных действий, в лечебные учреждения;
2) от места задержания совершивших побег – до ближайшего ИВС или СИ, если не представляется возможным использовать транспортные средства.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В целях обеспечения безопасности движения и надежной охраны задержанных и лиц, заключенных под стражу, специальные транспортные средства оборудуются проблесковыми маячками, радиостанциями с выводом сигнала на пульт дежурной части территориального органа антикоррупционной службы, переговорными устройствами между кабиной и кузовом.
9. Контроль за передвижением конвоя осуществляется непрерывно дежурной частью территориального органа антикоррупционной службы по установленным каналам радио и телефонной связи.
Глава 2. Назначение, обеспечение, вооружение конвоя
10. Для конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, назначается конвой в составе старшего конвоя и конвоиров.
Устанавливается три уровня безопасности конвоирования – обыкновенный, усиленный, особый.
Состав, вид, численность и вооружение конвоя определяется руководителем территориального органа антикоррупционной службы (лицом его замещающим):

4. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру елді мекен шегінде арнайы көлік құралында жүзеге асырылады.
Ерекше жағдайларда, арнайы көлік құралы болмаған кезде, ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) жазбаша рұқсатымен жеңіл қызметтік көлікте жүзеге асырылады.
5. Айдауылмен жүрушілерді жолаушылар пойыздарының вагондарында, ұшақтарда (тікұшақтарда) тасымалдау сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Айдауылмен жүрушілерді қала маңы пойыздарында, қалааралық және қалааралық және қалалық автобустарда, троллейбустар мен трамвайларда тасымалдауға жол берілмейді.
6. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған әйел адамдарды айдауылмен алып жүру кезінде айдауылдың құрамына әйел қызметкерлер қосылады.
7. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды жаяу айдауылмен алып жүру тек:
1) арнайы көлік құралдарынан не қызметтік жеңіл көлік құралдарынан соттардың ғимараттарындағы ұстауға арналған камераларға, уақытша ұстау изоляторының (бұдан әрі – УҰИ), тергеу изоляторының (бұдан әрі – ТИ) режимдік аймағына, тергеу әрекеттерін жүргізу орындарына, емдеу мекемелеріне дейін;
2) қашқындарды ұсталған жерден бастап, егер көлік құралдарын пайдалану мүмкін болмаса, жақын маңдағы УҰИ немесе ТИ дейін жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.03.2023 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың қозғалыс қауіпсіздігін және сенімді күзетілуін қамтамасыз ету мақсатында, арнайы көлік құралдары жарқылдағыш маяктармен, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының кезекші бөлімінің пультіне белгі беретін радиостанциялармен, кабина мен шанақ арасындағы сөйлесу құрылғыларымен жабдықталады.
9. Айдауыл қозғалысын бақылауды сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының кезекші бөлімі орнатылған радио және телефон байланысының арналары бойынша жүзеге асырады.
2-тарау. Айдауылды тағайындау, қамтамасыз ету, қаруландыру
10. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру үшін құрамында айдауыл жетекшісі және айдауылшылар бар айдауыл тағайындалады.
Айдауылмен алып жүру қауіпсіздігінің үш деңгейі белгіленеді – қарапайым, күшейтілген, ерекше.
Айдауылдың құрамын, түрін, саны мен қарулануын сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) айқындайды:

1) обыкновенный конвой назначается из расчета: на одного-двух задержанных и лиц, заключенных под стражу – два конвоира, на три-шесть – три конвоира, на семь-десять – семь конвоиров. Если в составе конвоя пять и более конвоиров, назначается помощник старшего конвоя;
2) усиленный конвой назначается при наличии информации о намерении кого-либо из задержанных и лиц, заключенных под стражу совершить побег, нападение на конвой, причинения вреда себе или окружающим, в связи с большой протяженностью маршрута конвоирования, для конвоирования воздушным и железнодорожным транспортом.
Усиленный конвой назначается из расчета: на одного задержанного и лица, заключенного под стражу – три конвоира, на два-четыре – шесть конвоиров, на пять и более – восемь конвоиров;
3) особый конвой назначается при конвоировании задержанных и лиц, заключенных под стражу:
совершивших тяжкие, особо тяжкие преступления, склонных к побегу, нападению на конвоиров и персонал мест содержания под стражей;
привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, вызвавшие большой общественный резонанс.
Старшим особого конвоя назначается сотрудник территориального органа антикоррупционной службы из числа старшего офицерского состава.
Состав всех видов конвоя экипируется в бронежилеты, вооружается огнестрельным оружием, имеет при себе специальные средства – наручники, а также средства связи (радиостанции), сигнальный пистолет, металлоискатель.
При выполнении возложенных на конвой обязанностей, конвоиры имеют право применять оружие, физическую силу и специальные средства, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Руководитель территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее) при назначении конвоя в предписании старшему конвоя на право приема (сдачу) задержанных и лиц, заключенных под стражу (далее – предписание) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, определяет:
1) состав и назначает старшего конвоя;
2) задачи, способы и сроки их выполнения;
3) порядок связи, вооружения, особые обязанности конвоиров.
При этом определяется маршрутное расписание, отдаются руководителям подразделения финансово-хозяйственной работы (далее – ПФХР) и дежурной части распоряжения о подготовке для конвоя специального транспортного средства, горюче-смазочных материалов, средств связи, сигнализации, вооружения, организуется контроль за несением их службы и выполнением поставленных задач.

1) қарапайым айдауыл мынадай есеппен тағайындалады: бірден-екіге дейінгі ұсталғандарға және күзетпен қамауға алынған адамдарға - екі айдауылшы; үштен-алтыға дейін - үш айдауылшы; жетіден-онға дейін - жеті айдауылшы. Егер айдауыл құрамында бес және одан көп айдауылшы бар болса, айдауыл жетекшісінің көмекшісі тағайындалады;
2) күшейтілген айдауыл ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың қандай да біреуінің қашуға әрекет жасайтыны, күзетке шабуыл жасауы, өзіне және айналасындағыларға зиян тигізу ниеті бар екендігі туралы мәліметтер бар болғанда, айдауылмен алып жүру бағытының ұзақ болуына байланысты, әуе немесе теміржол көлігімен айдауылмен алып жүру үшін тағайындалады.
Күшейтілген айдауыл мынадай есеппен тағайындалады: ұсталған және күзетпен қамауға алынған бір адамға - үш айдауылшы, екі-төрт адамға – алты айдауылшы, бес немесе одан көп адамға – сегіз айдауылшы;
3) ерекше айдауыл:
ауыр, аса ауыр қылмыстар жасаған, қашуға, айдауылшылар мен қамауда ұстау орындарының персоналына шабуыл жасауға бейім сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылмен алып жүру кезінде;
үлкен қоғамдық резонанс тудырған қылмыстар үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру кезінде тағайындалады.
Ерекше айдауыл жетекшісі болып аға офицер құрамы қатарынан сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының қызметкері тағайындалады.
Айдауылдың барлық түрлерінің құрамы міндетті түрде қорғаныш кеудешемен жабдықталады; атыс қаруымен қаруланады; өзімен бірге арнайы құралдар: газды қару, қол-кісендер, резеңке таяқтар, сондай-ақ байланыс құралдары (радиостанция); белгі беру тапаншасы, металліздегіш болуға тиіс.
Айдауылға жүктелген міндеттемелерді орындау кезінде айдауылшылардың "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қару-жарақты, күш қолдану және арнайы құралдарды қолдануға құқығы бар.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) айдауылды тағайындау кезінде айдауыл жетекшісіне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдау (тапсыру) құқығына берілетін ұйғарымда (бұдан әрі - ұйғарым):
1) құрамын белгілейді және айдауыл жетекшісін тағайындайды;
2) тапсырмалар, тәсілдер және олардың орындалу мерзімдерін айқындайды;
3) байланыс, қаруландыру тәртібін, айдауылшылардың ерекше міндеттемелерін белгілейді.
Бұл ретте бағыттық кесте белгіленеді, қаржы-шаруашылық жұмысы бөлімшесінің (бұдан әрі – ҚШЖБ) және кезекші бөлімнің басшыларына айдауыл үшін тиісті құжаттарды, көлікті, жанар-жағар май материалдарын, қажетті күзет құралдарын, байланыстар мен дабыл беру құралдарын, қаруландыруды және жабдықтауды әзірлеуге өкім береді, олардың қызмет өткеру және қойылған міндеттерді орындауын бақылау ұйымдастырылады.

11. Не допускается возлагать на конвой обязанности, не связанные с конвоированием и охраной задержанных и лиц, заключенных под стражу.
Весь личный состав конвоя вооружается табельным оружием.
Вид вооружения конвоя определяет руководитель территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее), в зависимости от условий, порядка и вида выполнения поставленной задачи.
При осмотре камер специального транспортного средства и других помещений, где содержатся задержанные и лица, заключенные под стражу, оружие сдается старшему конвоя.
12. У каждого конвоира при себе имеется свисток полицейского типа, индивидуальный перевязочный пакет, а у старшего конвоя, кроме того, – сумка для документов, наручники по количеству задержанных и лиц, заключенных под стражу.
13. Конвой обеспечивается командировочными документами и денежным авансом по оплате за проживание, расходы на питание, найм жилого помещения, суточными на проезд к месту назначения, в том числе на задержанных и лиц, заключенных под стражу, при конвоировании из другого населенного пункта.
14. Дежурный офицер территориального органа антикоррупционной службы обеспечивает оперативное руководство конвоем и:
1) организует несение службы конвоя, обеспечивает своевременную подготовку, инструктаж, правильное использование и бесперебойную работу транспорта, связи и других технических средств;
2) контролирует выезд специальных транспортных средств и их возвращение;
3) обеспечивает сохранность оружия, боеприпасов и другого имущества, следит за своевременной и полной сдачей нарядами, по окончании несения службы оружия, боеприпасов и других выдаваемых им специальных и технических средств.
15. Старший конвоя обеспечивает точное и своевременное выполнение поставленной задачи по конвоированию задержанных и лиц, заключенных под стражу, и соблюдение законности подчиненными, сохранность служебных документов на задержанных и лиц, заключенных под стражу, вооружения, специальных, технических и других материальных средств, находящихся в пользовании конвоя.
Старший конвоя:
1) изучает маршрут конвоирования и его особенности, основные сведения о задержанных и лицах, заключенных под стражу;
2) получает необходимые служебные документы, указанные в перечне служебных документов, выдаваемых старшему конвоя, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, вооружение, специальные технические средства и другие материальные средства, выдаваемые конвою, организовывает их правильное использование;

11. Айдауылға ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүруге және оларды күзетуге байланысты емес міндеттемелерді жүктеуге жол берілмейді.
Айдауылдың барлық жеке құрамы табельді қарумен қаруланған болуға тиіс.
Айдауылды қаруландыру түрін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) алға қойылған міндеттерді орындау тәртібі мен түріне, жағдайға қарай белгілейді.
Арнайы көлік құралдарының камераларын және ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды ұстайтын немесе оларды орналастыру жүргізілетін басқа да үй-жайларды тексеру кезінде қару айдауыл жетекшісіне өткізіледі.
12. Әрбір айдауылшыда өзімен бірге полицейлік типтегі ысқырық, жеке таңу пакеті, ал айдауыл жетекшісінде осылармен қоса құжаттарға арналған сөмке, айдауылмен жүрушілердің санына қарай қол кісендері болуға тиіс.
13. Басқа елді мекеннен айдауылмен алып жүру жүргізгенде айдауыл және ұсталғандар мен күзетпен қамауға алынған адамдар іссапар құжаттарымен және ақшалай аванспен, жүріп-тұруына, тамақтануына, тұрғын үйді жалдауына, белгіленген жерге жетуіне тәуліктік жолақымен қамтамасыз етіледі.
14. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел кезекшісі айдауылды жедел басқаруды қамтамасыз етеді және:
1) айдауылдың қызметті өткеруін ұйымдастырады, уақтылы дайындықты, нұсқаманы, көлікті, байланысты және басқа да техникалық құралдарды дұрыс пайдалануды және олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
2) арнайы көлік құралдарының шығуы мен қайта келуін бақылайды;
3) қарулардың, оқ-дәрілердің және де басқа мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді, қызмет өткеру аяқталған соң нарядтардың қаруларды, оқ-дәрілерді және басқа да оларға берілген арнаулы және техникалық құралдарды уақтылы және толық тапсыруын қадағалайды.
15. Айдауыл жетекшісі ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру бойынша берілген тапсырмалардың дәл және уақытылы орындалуын және қарамағындағылардың заңдылықты сақтауын, қызметтік құжаттардың, айдауылданушылардың қару-жарақтардың, арнаулы, техникалық және басқа да айдауылдың пайдалануындағы материалдық құралдардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Айдауыл жетекшісі:
1) айдауылмен алып жүрудің бағытын және оның ерекшеліктерін, ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар туралы негізгі мәліметтерді зерделейді;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айдауыл жетекшісіне берілетін қызметтік құжаттардың тізбесінде көрсетілген қажетті қызметтік құжаттарды, қару-жарақтарды, айдауылға берілетін арнаулы техникалық құралдарды және басқа да материалдық заттарды алады, олардың дұрыс пайдаланылуын ұйымдастырады;

3) ведет путевой журнал конвоя (далее – Путевой журнал) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) управляет действиями конвоя по своевременной доставке задержанных и лиц, заключенных под стражу, к месту назначения, обеспечивает охрану во время производства следственных действий;
5) определяет способы действий конвоя на случай происшествий, при осложнении обстановки на основном маршруте конвоирования, перехода на запасной маршрут, при побеге организует немедленное преследование и задержание бежавших.
16. Старшему конвоя не допускается:
1) изменять порядок конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу;
2) оставлять на время конвой, если того не требует обстановка.
17. Конвоир подчиняется старшему конвоя.
Конвоир:
1) точно выполняет свои обязанности;
2) находится в определяемом старшим конвоя месте и не отлучается без его разрешения;
3) имеет исправное и в постоянной готовности к действию оружие;
4) требователен и вежлив в обращении с задержанными и лицами, заключенными под стражу, и ведет за ними постоянное наблюдение;
5) производит по указанию старшего конвоя обыск задержанных и лиц, заключенных под стражу, изымает у них и передает старшему конвоя запрещенные к хранению предметы и вещи.
18. Конвоиру не допускается:
1) отвлекаться от несения службы;
2) вступать с задержанными и лицами, заключенными под стражу, в разговоры, кроме случаев, когда необходимо дать указания о порядке движения и соблюдении требований поведения при конвоировании;
3) принимать от них или передавать им от посторонних какие-либо предметы, записки, продукты питания;
4) разглашать маршрут движения конвоя и конечный его пункт.
19. Водитель специального транспортного средства входит в состав конвоя, подчиняется старшему конвоя.
Водитель специального транспортного средства:
1) изучает маршрут конвоирования и его особенности;
2) обеспечивает постоянную готовность специального транспортного средства к эксплуатации, строго соблюдает Правила дорожного движения, утвержденные приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33003) (далее – Правила дорожного движения);

3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айдауылдың жол журналын (бұдан әрі – Жол журналы) жүргізеді;
4) белгіленген жерге айдауылдың жүрушілерді уақтылы жеткізуі бойынша айдауылдың іс-әрекетін білікті және сауатты басқарады, тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде оларды күзетуді қамтамасыз етеді;
5) оқиға болған жағдайда айдауылдың әрекет ету тәсілдерін айқындайды, айдауылмен алып жүрудің негізгі бағытындағы жағдай асқынғанда, қосалқы бағытқа ауысқанда, қашқан кезде қашып кеткен адамдарды дереу қудалау және ұстауды ұйымдастырады.
16. Айдауыл жетекшісіне:
1) ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру тәртібін өзгертуге;
2) талап етілмейтін жағдайда айдауылды уақытша қалдыруға тыйым салынады.
17. Айдауылшы айдауыл жетекшісіне бағынады.
Айдауылшы:
1) өз міндеттемелерін нақты біледі және оларды дәл орындайды;
2) айдауыл жетекшісі белгілеген жерде болады және оның рұқсатынсыз кетіп қалмайды;
3) қаруын ақаусыз және іс-әрекетке үнемі дайын етіп ұстайды;
4) ұсталғандармен және күзетпен қамауға алынған адамдармен сөйлесу барысында талапты және сыпайы болады және оларды ұдайы қадағалайды;
5) айдауыл жетекшісінің нұсқауы бойынша ұсталғандарға және күзетпен қамауға алынған адамдарға тінту жүргізеді, олардан сақтауға тыйым салынған нәрселер мен заттарды алып қояды және айдауыл жетекшісіне береді.
18. Айдауылшыға:
1) қызметін өткеру кезінде басқа жағдайларға алаңдауға;
2) айдауылмен алып жүру кезінде мінез-құлық талаптарын сақтау және қозғалыс тәртібі туралы нұсқау беру қажет болған жағдайларды қоспағанда, ұсталғандармен және күзетпен қамауға алынған адамдармен сөйлесуге;
3) олардан немесе оларға бөтен адамдардан қандай да бір заттарды, хаттарды, тамақ өнімдерін қабылдауға және беруге;
4) айдалу қозғалысының бағытын және оның соңғы пунктін жариялауға жол берілмейді.
19. Арнайы көлік құралының жүргізушісі айдауыл құрамына кіреді, айдауыл жетекшісіне бағынады.
Арнаулы автомобиль жүргізушісі:
1) айдауылмен алып жүру бағытын және оның ерекшеліктерін зерделейді;
2) арнайы көлік құралының пайдалануға үнемі дайындығын ұдайы қамтамасыз етеді, "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) (бұдан әрі – Жол жүрісі қағидалары) қатаң сақтайды;

3) точно выполняет указания старшего конвоя о скорости движения на маршруте, немедленно останавливает специальное транспортное средство по его команде или при получении такого сигнала от конвоиров в кузове;
4) не оставляет специальное транспортное средство без присмотра, при выходе из кабины выключает зажигание, ключ от замка зажигания хранит у себя;
5) имеет при себе документы в соответствии с Правилами дорожного движения.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Водителю специального транспортного средства не допускается:
1) оставлять закрепленное за ним специальное транспортное средство без присмотра;
2) передавать управление специальным транспортным средством другому лицу.
21. На случай побега задержанных и лиц, заключенных под стражу, конвойное подразделение принимает первоочередные немедленные меры по их преследованию и задержанию, проверки вероятных направлений движения и возможные места их укрытия. Старший конвоя незамедлительно сообщает о побеге на пульт дежурной части территориального органа антикоррупционной службы, назначает из числа конвоя специальную группу и инструктирует их по поимке бежавших.
Глава 3. Основания для конвоирования
задержанных и лиц, заключенных под стражу
22. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, осуществляется на основании:
1) постановления суда о конвоировании;
2) постановления прокурора, следователя о производстве отдельных следственных действий.
23. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, для производства следственных действий осуществляется на основании представленной должностным лицом, осуществляющим функции уголовного преследования, письменной заявки на конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу (далее – заявка) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в 2-х экземплярах (1-й экземпляр – в ИВС или СИ, 2-й экземпляр – для конвоя).
24. Заявка подписывается руководителем территориального органа антикоррупционной службы (лицом его замещающим) и скрепляется гербовой печатью.
25. Первый экземпляр заявки на конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу направляется по месту их содержания (в ИВС, СИ) за сутки до начала производства следственных действий, второй в конвойное подразделение.

3) бағыт бойындағы қозғалыс жылдамдығы туралы айдауыл жетекшісінің нұсқауларын дәл орындайды, оның командасы бойынша немесе мұндай белгіні шанақтағы айдауылшылардан алған кезде дереу арнайы көлік құралын тоқтатады;
4) арнайы көлік құралын қараусыз қалдырмайды, кабинадан түскен кезде оталдыруды өшіреді, оталдыру құлпының кілтін өзінде сақтайды;
5) өзімен бірге Жол жүрісі қағидаларына сәйкес құжаттары болуға тиіс.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Арнайы көлік құралының жүргізушісіне:
1) өзінің атына бекітілген арнайы көлік құралын қараусыз қалдыруға;
2) арнайы көлік құралын басқа адамға басқаруға беруге жол берілмейді.
21. Ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар қашқан жағдайда айдауылдау бөлімшесі оларды қудалау және ұстау, қозғалыстардың ықтимал бағыттары мен олардың жасырынуы ықтимал жерлерді тексеру бойынша тез арада бірінші кезектегі шараларды қабылдайды. Айдауыл жетекшісі тез арада сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының кезекші бөліміне ұсталғандардыңн және күзетпен қамауға алынған адамдардың қашқаны туралы хабарлайды және айдауыл арасынан арнайы топ тағайындайды және ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды ұстау жөнінде нұсқама береді.
3-тарау. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүруге арналған негіздері
22. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру сондай-ақ:
1) айдауылмен алып жүру туралы сот қаулысының;
2) прокурордың, тергеушінің жекелеген тергеу әрекеттерін жүргізу туралы қаулысының негізінде жүзеге асырылады.
23. Тергеу әрекеттерін жүргізу үшін ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды алып жүру осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қылмыстық қудалау функцияларын жүзеге асыратын лауазымды тұлға ұсынатын ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүруге берілетін жазбаша өтінімнің (бұдан әрі – Өтінім) негізінде 2 данада (1-сі УҰИ немесе ТИ, 2-сі айдауылға) жүзеге асырылады.
24. Өтінімге сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
25. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүруге берілетін өтінімнің бір данасы тергеу әрекеттерінің басталуына 1 тәулік қалғанда оларды ұстау орындарына (УҰИ,ТИ), екінші данасы айдауылдау бөлімшесіне жіберіледі.

Глава 4. Прием задержанных и лиц,
заключенных под стражу, для конвоирования
26. Конвой, получив задание на конвоирование, следует в пункт приема задержанных и лиц, заключенных под стражу, где старший конвоя:
1) предъявляет дежурному по ИВС, СИ заявку и предписание;
2) получает подготовленные документы и проверяет правильность их оформления, определяет порядок размещения задержанных и лиц, заключенных под стражу, по камерам специального транспортного средства, информирует конвоиров о лицах, подозреваемых и обвиняемых, за которыми требуется усиленный надзор;
3) производит расчет и расстановку состава конвоя для личного обыска и охраны задержанных и лиц, заключенных под стражу, на время приема их для конвоирования, принимает на временное хранение оружие конвоиров, выделенных для производства обыска и размещения задержанных и лиц, заключенных под стражу, по камерам специального транспортного средства;
4) осматривает помещение, где будет производиться прием задержанных и лиц, заключенных под стражу, а также производство следственных действий, убирает предметы, которые могут быть использованы для побега или нападения.
Документы на задержанных и лиц, заключенных под стражу, передаются старшему конвоя.
В случаях, если подлежащий конвоированию задержанный или лицо, заключенное под стражу, склонен к совершению побега или нападению на конвой, в документах производится надпись "склонен к побегу".
27. В помещении, где производится прием задержанных и лиц, заключенных под стражу, находятся только лица, сдающие и принимающие их для конвоирования.
При сомнении в личности задержанного и лица, заключенного под стражу, старший конвоя обращается за соответствующими разъяснениями к дежурному ИВС, СИ и в дальнейшем действует согласно полученным разъяснениям.
Подлежащие конвоированию задержанные и лица, заключенные под стражу, заявившие о болезни, осматриваются врачом (фельдшером), который производит запись в справке о состоянии здоровья, по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28669).
Во всех случаях конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, больных туберкулезом, конвоирам и задержанным и лицам, заключенным под стражу, выдаются марлевые повязки на лицо либо медицинские маски.

4-тарау. Айдауылмен алып жүру үшін ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдау
26. Айдауылдауға тапсырма алған айдауыл ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынғандарды қабылдайтын пунктке барады, онда айдауыл жетекшісі:
1) УҰИ, ТИ кезекшісіне өтінімді және ұйғарымды көрсетеді;
2) дайындалған құжаттарды алады және олардың дұрыс ресімделуін тексереді, ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды арнайы көлік құралының камераларына орналастыру тәртібін айқындайды, күшейтілген қадағалауды талап ететін сезіктілер мен айыпталушылар туралы айдауылшыларға хабарлайды;
3) ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды оларды айдауылмен алып жүру үшін қабылдау кезінде жеке тінту мен күзету үшін айдауыл құрамының есебін белгілейді, орналастыруға тінтуді жүргізуге және ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды арнайы көлік құралының камераларына орналастыру үшін бөлінген айдауылшылардың қаруын уақытша сақтауға қабылдайды;
4) ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынғандарды қабылдау, сондай-ақ тергеу амалдары жүргізілетін үй-жайды қарайды, сондай-ақ қашуға немесе шабуыл жасауға пайдаланылуы мүмкін құралдарды алып тастайды.
Ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың құжаттары айдауыл жетекшісіне тапсырылады.
Егер айдауылмен алып жүрілуге тиіс ұсталған және күзетпен қамауға алынған адам қашуға немесе айдауылға шабуыл жасауға бейім болса, құжаттарында "қашуға бейім" деген жазба жасалуы керек.
27. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдау жүргізілетін үй-жайларда айдауылмен алып жүру үшін, оларды тапсырушы және қабылдаушы тұлғалар ғана болады.
Ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың жеке басына күмән болатын жағдайларда, айдауыл жетекшісі тиісті түсіндірмелер алу үшін УҰИ, ТИ кезекшісіне өтініш жасайды және одан әрі алынған түсіндірмелерге сәйкес әрекет етеді.
Айдауылмен жүруге тиіс, науқасы туралы мәлімдеген ұсталушыны және күзетпен қамауға алынған адамды дәрігер (фельдшер) қарайды, "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығымен бекетілген Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28669 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтамаға жазба жасайды.
Туберкулез ауруымен ауыратын және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүрудің барлық жағдайында айдауылшылар мен айдауылмен жүрушілердің беттеріне тағатын дәке таңғыштар немесе медициналық маскалар беріледі.

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Принимаемые для конвоирования задержанные и лица, заключенные под стражу, регистрируются согласно имеющимся на них документам в Путевом журнале.
29. Приему для конвоирования не подлежат:
1) задержанные и лица, заключенные под стражу, с неправильно оформленными на них документами и без документов;
2) больные, не подлежащие, по заключению врача (фельдшера), конвоированию.
30. Конвой обеспечивается медицинской аптечкой.
При необходимости, в случае внезапного заболевания, ранения или несчастного случая, с разрешения дежурного офицера территориального органа антикоррупционной службы, конвоируемый задержанный или лицо, заключенное под стражу, доставляется конвоем в медицинское учреждение для оказания медицинской помощи.
31. В случае смерти конвоируемого задержанного или лица, заключенного под стражу, в пути следования, старший конвоя сообщает о данном факте дежурному офицеру территориального органа антикоррупционной службы, который вызывает оперативную группу ближайшего органа внутренних дел для проведения необходимых следственных действий.
После проведения следственных действий, конвой доставляет труп умершего в ближайший морг для проведения судебно-медицинской экспертизы по постановлению следователя.
Глава 5. Конвоирование задержанных и лиц,
заключенных под стражу, специальным транспортным средством
32. Перед выездом для производства конвоя старший конвоя проверяет состояние кузова специального транспортного средства, исправность освещения, переговорного устройства, средств связи, вентиляции, дверей и замков камер, прочность крепления скамеек и оборудования, принимает меры к устранению выявленных недостатков.
Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, мужчин и женщин без изоляции друг от друга не допускается. Отдельно от других и изолированно между собой, конвоируются больные открытой формой туберкулеза, другими инфекционными заболеваниями.
33. На период конвоирования лица, содержащиеся под стражей, размещаются по категориям:
женщины – отдельно от мужчин;
задержанные и лица, заключенные под стражу, проходящие, по групповому делу, при наличии указаний судебных и следственных органов – отдельно друг от друга;
несовершеннолетние – отдельно от взрослых;
иностранные граждане и лица без гражданства – отдельно от всех других категорий;
больные активной формой туберкулеза с бацилловыделением вместе;
страдающие психическими расстройствами – отдельно от всех других категорий;
бывшие сотрудники правоохранительных и специальных органов, а также судьи – отдельно от всех других категорий.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Айдауылмен алып жүруге қабылданатын ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар олардың қолда бар құжаттарына сәйкес Жол журналына тіркеледі.
29. Айдауылмен алып жүруге қабылдауға жатпайтындар:
1) құжаттары дұрыс ресімделмеген және құжаттары жоқ ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар;
2) дәрігердің (фельдшердің) қорытындысы бойынша айдауылмен алып жүруге жатпайтын аурулар;
3) мас күйіндегі адамдар.
30. Айдауыл медициналық қобдишамен қамтамасыз етіледі.
Қажет болған кезде кенеттен науқастанғанда, жарақаттанғанда немесе бақытсыз жағдай болғанда сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел кезекшісінің рұқсатымен айдауыл ұсталушыны және күзетпен қамауға алынған адамды медициналық мекемеге медициналық көмек көрсету үшін жеткізеді.
31. Ұсталушы және күзетпен қамауға алынған адам жол үстінде қайтыс болған жағдайда, айдауыл жетекшісі аталған факті туралы сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел кезекшісіне хабарлайды, ол арнайы тергеу амалдарын жүргізу үшін жақын маңдағы ішкі істер органының жедел тобын шақырады.
Тергеу әрекеттері аяқталғаннан кейін айдауыл қайтыс болған адамның мәйітін тергеушінің қаулысымен сот-медициналық сараптама жүргізу үшін жақын арадағы мәйітханаға жеткізеді.
5-тарау. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды арнайы көлік құралымен айдауылдау
32. Айдауыл жетекшісі айдауылға шығу алдында арнайы көлік құралы шанағының жай-күйін, жарықтың дұрыстығын, сөйлесу құрылғыларын, байланыс құралдарын, желдеткішті, камера мен есіктердің құлыптарын, орындықтар мен басқа да жабдықтар бекіткіштерінің беріктігін тексереді; қашу немесе шабуыл жасау үшін пайдаланылуы мүмкін заттарды алып тастауға және анықталған кемшіліктерді жою шараларын қабылдайды.
Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды, ер адамдар мен әйел адамдарды бір-бірінен оқшауламай айдауылмен алып жүруге жол берілмейді. Туберкулездің ашық түрімен, басқа да жұқпалы аурулармен ауыратындар өзара оқшауланып, басқа ұсталғандардан және күзетпен қамауға алынған адамдардан бөлек айдауылданады.
33. Айдауылмен алып жүру кезінде ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар санаттары бойынша орналастырылады:
әйел адамдар – ер адамдардан бөлек;
топтық іс бойынша өтетін ұсталғандар және қамауға алынған адамдар сот және тергеу органдарының нұсқаулары бар болған жағдайда – бір-бірінен бөлек;
кәмелетке толмағандар – ересектерден бөлек;
шетелдің азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар – бірге, бірақ барлық басқа санаттардан бөлек;
бацилла бөлетін туберкулездің белсенді түрімен ауыратындар бірге;
психикалық бұзушылықтардан зардап шегетіндер – барлық басқа санаттардан бөлек;
құқық қорғау органдары мен арнаулы органдардың бұрынғы қызметкерлері, сондай-ақ судьялар – басқа санаттағылардың барлығынан бөлек.

34. Конвоир у камер специального транспортного средства ведет постоянное наблюдение за поведением задержанных и лиц, заключенных под стражу. В специальном транспортном средстве не допускается заслонять изнутри смотровые решетки, шуметь, курить, портить оборудование кузова, а также переговариваться или перестукиваться с лицами, содержащими в других камерах. При несоблюдении этих требований конвоир со старшим конвоя подает в кабину сигнал об остановке и принимает меры к пресечению нарушений, к открыванию дверей камер допускается только старший конвоя.
35. При высадке задержанных и лиц, заключенных под стражу в конечном пункте назначения, водитель специального транспортного средства, по указанию старшего конвоя, останавливает специальное транспортное средство в заранее определенном месте, по возможности, исключающем доступ посторонних лиц.
Конвоируемые задержанные и лица, заключенные под стражу, выстраиваются в колонну по одному и по команде старшего конвоя следуют в помещение.
36. На легковом служебном транспортном средстве перевозится только один задержанный или лицо, заключенное под стражу, который помещается на заднем сиденье между двумя конвоирами.
В пути следования на него надеваются наручники в положении спереди или за руку одного (двух) конвоиров по схеме конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу (далее – схема), согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Двери легкового служебного транспортного средства фиксируются в закрытом положении, окна не открываются.
37. Перевозка задержанных и лиц, заключенных под стражу в необорудованных или груженых транспортных средствах, а также в транспортных средствах с опрокидывающим кузовом и на мотоциклах не допускается.
38. Старший конвоя поддерживает связь с дежурным офицером территориального органа антикоррупционной службы в пути следования до пункта назначения.
Глава 6. Конвоирование задержанных и лиц,
заключенных под стражу, воздушным транспортом
39. Перевозка задержанных и лиц, заключенных под стражу на воздушных судах допускается в случаях протяженности маршрута конвоирования более 500 км, либо когда воздушный транспорт является единственным средством сообщения.
Перевозка на борту воздушного судна задержанного или лица, заключенного под стражу, осуществляется усиленным или особым конвоем.
40. Авиакомпания о предполагаемой дате перевозки задержанных и лиц, заключенных под стражу, номере рейса, на котором планируется перевозка, не менее чем за сутки уведомляется за подписью руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лица его замещающего).

34. Арнайы көлік құралының камераларындағы айдауылшы ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың тәртібіне үнемі қадағалау жүргізеді. Арнайы көлік құралдарында бақылау торларын іштен көлегейлеуге, шулауға, темекі шегуге, шанақтың жабдықтарын бүлдіруге, сондай-ақ басқа камераларда отырғандармен сөйлесуге немесе тықылмен белгі білдіруге жол берілмейді. Бұл талаптарды орындамаған жағдайда, айдауылшы айдауыл жетекшісімен бірге тоқтау туралы дабыл береді және тәртіп бұзушылықтың жолын кесу шараларын қабылдайды, тек айдауыл жетекшісіне камералар есіктерін ашуға рұқсат етіледі.
35. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды белгіленген түпкілікті орынға түсіру кезінде арнайы көлік құралының жүргізушісі айдауыл жетекшісінің нұсқауы бойынша арнайы көлік құралын алдын ала белгіленген орынға, мүмкіндігінше, бөтен адамдар жіберілмейтін орынға тоқтатады.
Ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар бір-бірден қатарға тұрғызылады және айдауыл жетекшісінің бұйрығы бойынша үй-жайға қарай жүреді.
36. Жеңіл қызметтік көлік құралында тек бір ұсталушы және күзетпен қамауға алынған адам артқы орындыққа екі айдауылшының ортасына отырғызылып тасымалданады.
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру схемасы (бұдан әрі - схема) жолда оның қолдарын алдына қаратып немесе айдауылшының (екі) қолдарына біріктіріліп кісен салынады. Арнайы көлік құралының есіктері жабық күйінде бекітіледі, терезелер ашылмайды.
37. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды жабдықталмаған немесе жүк тиелген көлік құралдарында, сондай-ақ төңкерілетін шанақтары бар көлік құралдары мен мотоцикльдерде тасымалдауға жол беріледі.
38. Айдауыл жетекшісі жол үстінде белгіленген орынға жеткенге дейін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел қызметшісімен байланыста болады.
6-тарау. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды әуе жол көлігімен айдауылмен алып жүру
39. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды әуе кемелерінде тасымалдау айдауылмен алып жүру бағытының қашықтығы 500 км артық болған жағдайда не әуе көлігі жалғыз қатынас құралы болып табылатын кезде рұқсат етіледі.
Ұсталушыны және күзетпен қамауға алынған адамды әуе кемесінің бортында тасымалдауды күшейтілген немесе ерекше айдауыл жүзеге асырылады
40. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды тасымалдау болжанған күнді, тасымалдау жоспарланған рейстің нөмірін әуежай компаниясы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) қолы қойыла отырып, бір тәулік бұрын хабардар етіледі.

41. Конвоиры извещаются представителем авиакомпании о потенциальной опасности для полета воздушных судов, в случае принятия ими без указания командира воздушного судна (либо согласования) каких-либо действий.
42. Конвоиры обеспечивают, чтобы у задержанных и лиц, заключенных под стражу, не было с собой веществ и предметов, запрещенных для перевозки на воздушных судах, указанных в Перечне опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам в перевозке на гражданских воздушных судах, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении Перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33197).
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Конвоиры располагают средствами (наручники) ограничения свободы действий задержанных и лиц, заключенных под стражу.
44. Конвоирам не допускается проносить на борт воздушного судна контейнеры со слезоточивым газом или аналогичные, выводящие из строя газогенерирующие устройства.
45. Конвоиры представляют служебные и другие необходимые документы персоналу службы авиационной безопасности, представителям органов внутренних дел на транспорте и бортпроводникам.
46. О перевозке задержанных и лиц, заключенных под стражу, и конвоиров уведомляются другие пассажиры, имеющие право на провоз на борту воздушного судна огнестрельного оружия.
47. Посадка задержанных и лиц, заключенных под стражу на борт производится в первую очередь, а их высадка, после того как все пассажиры покинут воздушное судно.
48. Места, которые занимают конвоируемые задержанные и лица, заключенные под стражу, располагаются в хвостовой части пассажирского салона.
49. Задержанные и лица, заключенные под стражу, размещаются только в ряду с двумя или более креслами, один конвоир находится между задержанным или лицом, заключенным под стражу и любым проходом.
50. Задержанные и лица, заключенные под стражу, постоянно сопровождаются конвоиром и находятся под их наблюдением, в том числе и во время посещения туалета.

41. Әуе компанияларының өкілі әуе кемесі командирінің нұсқауынсыз қандай да бір әрекеттер қабылданған жағдайда, айдауылшыларға әуе кемелерінің ұшуы үшін ықтимал қатерлер туралы хабарлайды.
42. Айдауылшылар ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың өздерімен бірге "Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 548 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33197 болып тіркелген) бекітілген Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен бұйымдардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесінде көрсетілген әуе кемесінде тасымалдауға тыйым салынған заттардың болмауын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Айдауылшыларда ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың іс-әрекеттеріне шектеу қоятын құралдар (қолкісендер) болады.
44. Айдауылшыларға әуе кемесінің бортына жас ағызғыш газ контейнерлерін немесе ол тектес қатардан шығаратын газ түрлендіретін құрылғыларды алып кіруге болмайды.
45. Айдауылшылар авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналына, көліктегі ішкі істер органдарының өкілдеріне және борт жолсеріктеріне қызметтік немесе басқа да қажетті құжаттарды ұсынады.
46. Әуе кемесінің бортында атыс қаруын алып жүруге құқылы басқа да жолаушыларға айдауылдар мен ұсталғандардың немесе күзетпен қамауға алынғандардың тасымалдануы туралы хабарлайды.
47. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды әуе кемесінің бортына отырғызу, бірінші кезекте, ал түсіру барлық жолаушылар түсіп болғаннан кейін жүргізіледі.
48. Ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар отырғызылатын орындар жолаушылар салонының артқы жағындағы орындарға орналастырылады.
49. Ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар тек екі немесе одан да көп орындықтары бар қатарда орналастырылады, бір айдауылшы ұсталушының және күзетпен қамауға алынған адамның ортасында және кез келген өту орнында болады.
50. Айдауылшылар ұсталғандарға және күзетпен қамауға алынған адамдарға үнемі ілесіп жүреді, оның ішінде дәретханаға барған уақытта да олардың бақылауында болады.

51. Конвоирам и задержанным и лицам, заключенным под стражу, находящимся на борту воздушного судна, не подаются алкогольные напитки.
52. По усмотрению конвоиров, задержанным и лицам, заключенным под стражу, подается еда, без металлических принадлежностей и ножа.
53. При перевозке задержанного и лица, заключенного под стражу, склонного к совершению побега или нападению на конвой, допускается перевозка не более одного конвоируемого задержанного или лица, заключенного под стражу.
54. Во всех случаях перевозка задержанных и лиц, заключенных под стражу, на воздушных судах осуществляется в наручниках (кроме женщин и несовершеннолетних). При этом их руки в наручниках находятся в положении, согласно схемы.
55. Конвоир в салоне воздушного судна ведет наблюдение за задержанным и лицом, заключенным под стражу, не разрешает ему подниматься со своего места, разговаривать с пассажирами, принимать или передавать какие-либо предметы.
Старший конвоя находится в задней части салона (за местами, выделенными для задержанных и лиц, заключенных под стражу) откуда обеспечивается постоянное наблюдение за поведением задержанных и лиц, заключенных под стражу, и выполнением обязанностей конвоирами на борту воздушного судна.
56. При длительной (на 1,5 часа и более) задержке вылета воздушного судна задержанные и лица, заключенные под стражу, переводятся конвоем с борта воздушного судна в выделенное администрацией аэропорта помещение, изолированное от пассажиров. При задержке воздушного судна на ночь, в промежуточном аэропорту, задержанные и лица, заключенные под стражу, сдаются под охрану в ИВС.
Глава 7. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных
под стражу, в вагонах пассажирских поездов
57. Конвоирование железнодорожным транспортом осуществляется в купейных вагонах пассажирских поездов.
Конвоирование осуществляется только усиленным или особым конвоем.
Конвой и задержанные и лица, заключенные под стражу, размещаются отдельно в последнем купе вагона.
Маршрут конвоирования согласовывается с линейными отделами полиции на транспорте.
Перевозка задержанных и лиц, заключенных под стражу, в плацкартных вагонах не допускается.
Перевозка осуществляется только в наручниках в положении "спереди", согласно схеме, при этом окно в купе фиксируется в закрытом положении.
Вывод задержанных и лиц, заключенных под стражу, в туалет производится по одному старшим конвоя и конвоиром, следующими впереди и позади задержанного и лица, заключенного под стражу.
Дверь туалета, при нахождении в нем задержанного или лица, заключенного под стражу, остается приоткрытой, наручники снимаются, окно фиксируется в закрытом положении.

51. Әуе кемесінің бортындағы айдауылшылар мен ұсталғандарға және күзетпен қамауға алынған адамдарға алгоколь сусындары берілмейді.
52. Айдауылшылардың қалауы бойынша ұсталғандарға және күзетпен қамауға алынған адамдарға металл емес бұйымдармен және пышақсыз тамақ беріледі.
53. Қашуға немесе айдауылға шабуыл жасауға бейім ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды тасымалдау кезінде әрбір ұсталушыға және күзетпен қамауға алынған адамға, кемінде, екі айдауылшы бөлінеді.
54. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды әуе кемесінде тасымалдау барлық жағдайда қолдарын кісендеумен (әйелдер мен кәмелетке толмағандардан басқа) жүзеге асырылады. Бұл ретте олардың қолдары схемада көрсетілген жағдайда кісенделуге тиіс.
55. Айдауылшы әуе кемесінің бортында ұсталушыға және күзетпен қамауға алынған адамға тиісті бақылау жасайды, өз орындарынан тұруға, жолаушылармен сөйлесуге немесе қандай да бір заттарды қабылдауға немесе беруге рұқсат бермейді.
Айдауыл жетекшісі ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың тәртібін және айдауылдардың әуе кемесінің бортында өз міндеттемелерін орындауларына тұрақты түрде бақылау қамтамасыз етілетін салонның артқы бөлігінде (айдауылмен жүрушілерге бөлінген орындарда) орналасады.
56. Әуе кемесінің ұшу кідірісі ұзаққа созылған жағдайда (1,5 сағатқа және одан көп уақытқа) ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар әуежай әкімшілігі бөлетін жолаушылардан оқшауланған үй-жайға ауыстырылады. Әуе кемесі аралық әуежайда түнгі уақытта кідірген жағдайда, ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар УҰИ күзетіне тапсырылады.
7-тарау. Жолаушылар пойыздарының вагондарында ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру
57. Теміржол көлігімен айдауылмен алып жүру жолаушылар пойыздарының купелік вагондарында жүзеге асырылады.
Айдауылмен алып жүруді тек күшейтілген немесе ерекше айдауыл жүзеге асырады.
Ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар мен айдауыл вагонның соңғы купесіне бөлек орналастырылады.
Айдауылмен алып жүру бағыты полицияның көліктегі желілік бөлімдерімен келісіледі.
Ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдарды плацкарт вагондарда тасымалдауға жол берілмейді.
Тасымалдау қолдарына "алдынан" кісендер тағу жағдайында ғана жүзеге асырылады, осы орайда купедегі терезе берік жабылған жағдайда болады.
Айдауылмен жүрушіні әжетханаға шығаруды олардың алдында және соңында жүріп отыратын айдауыл жетекшісі мен айдауылшы бір-бірден жүргізеді.
Әжетхана есігі ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар онда болған кезде сәл ашық қалады, кісендері шешіледі, терезе жабық жағдайда болады.

58. Перед посадкой задержанных и лиц, заключенных под стражу, в купейный вагон пассажирского поезда, старший конвоя производит осмотр вагона и последнего купе, где они будут размещены.
59. Посадка задержанных и лиц, заключенных под стражу, в купейный вагон производится до общей посадки пассажиров, а высадка - только после всех пассажиров.
60. При доставлении задержанных и лиц, заключенных под стражу, к поезду, специальное транспортное средство подается к тамбуру вагона, а при окончании посадки, отводится на стоянку, где находится до отправки поезда. Место стоянки специального транспортного средства, заранее оговаривается с администрацией железнодорожной станции.
Глава 8. Действия конвоя при происшествиях
61. При происшествиях (нападение, побег, неповиновение конвоируемых задержанных и лиц, заключенных под стражу, захват ими заложников, пожар, стихийное бедствие, крушение, авария и другое) старший конвоя немедленно докладывает руководителю территориального органа антикоррупционной службы (лицу, его замещающему) и действует согласно боевому расчету конвоя при происшествиях.
62. При нападении на конвой, старший конвоя организует отражение нападения силами конвоя, при вооруженном нападении применяют табельное оружие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
63. Конвоир при явном нападении на него, состав конвоя или задержанных и лиц, заключенных под стражу, подает сигнал "Нападение" и принимает меры к отражению нападения.
При необходимости вступает в рукопашную схватку для защиты себя, конвоя или других лиц.
При вооруженном нападении применяет табельное оружие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" для защиты себя, других лиц или конвоя, отражения нападения.
64. При побеге конвоируемых задержанных и лиц, заключенных под стражу:
из специального транспортного средства – останавливается специальное транспортное средство, производится перевод задержанных и лиц, заключенных под стражу, из поврежденной камеры в исправные или в другое специальное транспортное средство, а при отсутствии таких возможностей из подразделения вызывается исправное специальное транспортное средство;
из судебного учреждения или помещений антикоррупционной службы – конвоир немедленно переходит на преследование бежавших, старший конвоя оповещает руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее), если бежавшие не вышли из здания судебного учреждения или антикоррупционной службы, силами конвоя организуется тщательный поиск бежавших внутри здания.

58. Айдауыл жетекшісі ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды купелік жолаушылар вагонына отырғызудың алдында айдауылмен жүруші отырғызылатын соңғы купеге және вагонға тексеріс жүргізеді.
59. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды купелік вагондарға отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызуға дейін, ал түсіру - барлық жолаушылардан кейін жүргізіледі.
60. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды пойызға жеткізу кезінде арнайы автокөлік вагонның тамбурына тақалып қойылады, ал отырғызу аяқталғаннан кейін автокөлік поезд жүріп кеткенге дейін тұраққа қойылады. Арнайы автокөлікті қою орны алдын ала теміржол станциясының әкімшілігімен келісіледі.
8-тарау. Айдауылдың төтенше оқиғалар кезіндегі әрекеттері
61. Оқиғалар болған кезде (шабуыл жасау, қашу, ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың бағынбауы, кепілге адам алу, өрт, табиғи апаттар, авариялар) айдауыл жетекшісі дереу сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысына (оны алмастыратын тұлғаға) баяндайды және оқиғалар кезінде айдауылдың әскери іс-қимылына сәйкес әрекет етеді.
62. Айдауылға, айдауылшыларға шабуыл жасалған жағдайда айдауыл жетекшісі айдауыл күшімен тойтаруды ұйымдастырады, қарулы шабуыл жасағанда "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес табельді қаруды қолданады.
63. Айдауылға, айдауыл құрамына немесе ұсталғандарға және күзетпен қамауға алынған адамдарға анық шабуыл жасалғанда, айдауыл "Шабуыл" деген белгі беріп, шабуылды тойтару үшін шаралар қабылдайды.
Қажет болған жағдайда өзін, айдауылды немесе басқа адамдарды қорғау үшін қоян-қолтық айқасқа шығады.
Қарулы шабуыл жасағанда өзін, басқа адамдарды немесе айдауылды қорғау үшін "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табельді қаруды қолданады.
Ол батыл және табанды әрекет етуге тиіс, қажеттілік туындаған жағдайда қаруды, арнайы құралдар мен өз күшін қолданады. Сондай-ақ қашуға немесе айдауылмен жүрушілерді күштеп босатуға жол бермеу шараларын қабылдайды.
64. Айдауылмен жүретін ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар:
арнайы көліктен қашқан кезде – арнайы көлік тоқтатылып, ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар бұзылған камерадан дұрыс камераға немесе басқа арнайы көлікке ауыстырылады, ондай мүмкіндіктер болмаған жағдайда бөлімшеден дұрыс арнайы көлік құралы шақыртылады.
сот мекемесінен немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің үй-жайларынан қашқан жағдайда – айдауылшы дереу қашушылардың ізіне түседі, айдауыл жетекшісі сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысын (оны алмастыратын тұлғаны) хабардар етеді, егер қашушылар сот мекемесінің немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ғимаратынан шықпаса, айдауылдардың күшімен ғимарат ішінде қашушыларды мұқият іздеу ұйымдастырылады.

Сноска. Пункт 64 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12.10.2023 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. При возникновении чрезвычайных ситуациях природного характера, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", старший конвоя организует, при необходимости, оказание помощи пострадавшим, спасение оружия и имущества перемещает в более безопасные места конвоируемых задержанных и лиц, заключенных под стражу, находящихся под охраной. По указанию руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лица его замещающего) осуществляет их эвакуацию, принимает меры к охране имущества и поддержанию установленного режима.
66. При аварии специального транспортного средства, если он не может следовать своим ходом, старший конвоя выставляет знаки аварийной остановки, вызывает из подразделения другое специальное транспортное средство, организует пересадку в него задержанных и лиц, заключенных под стражу, и дальнейшее конвоирование к месту назначения.
В случае невозможности пересадки задержанных и лиц, заключенных под стражу (активное движение транспорта, скопление граждан и другое) старший конвоя организует буксировку неисправного специального транспортного средства до ближайшего СИ, ИВС ближайшего органа внутренних дел. Если авария произошла вне населенного пункта и специальное транспортное средство имеет большие повреждения, старший конвоя выводит задержанных и лиц, заключенных под стражу, из него в удобное для организации охраны место до прибытия исправного специального транспортного средства.
Глава 9. Охрана задержанных и лиц, заключенных под стражу,
во время санкционирования меры пресечения, производства
следственных действий, проведения экспертиз, медицинского обслуживания
67. После помещения задержанного или лица, заключенного под стражу, в комнату временного содержания в зданиях суда конвоир ведет постоянное наблюдение за ним, не разрешает ему разговаривать с другими лицами, принимать или передавать какие – либо предметы.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.03.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. При санкционировании меры пресечения судом, конвой обеспечивает охрану задержанного или лица, заключенного под стражу.

Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 12.10.2023 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айдауыл жетекшісі қажет болатын кезде зардап шеккендерге көмек көрсетуді, қарулар мен мүліктерді сақтауды ұйымдастырады, күзеттегі ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды барынша қауіпсіз жерге орналастырады. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) нұсқауы бойынша оларды эвакуациялауды жүзеге асырады, мүліктерді күзетуге және белгіленген режимді сақтауға шаралар қабылдайды.
66. Арнайы көлік құралы аварияға ұшыраған жағдайда, егер ол өздігінен жүре алмаса, айдауыл жетекшісі авариялвқ жағдай белгілерін қояды, бөлімшеден басқа арнайы көлік құралын шақыртады, оған ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды отырғызуды және одан әрі белгіленген орынға айдауылмен алып жүруді ұйымдастырады.
Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды ауыстырып отырғызу мүмкін болмаған жағдайда (көліктің қатты қозғалысы, азаматтардың жиналып қалуы және басқасы), айдауыл жетекшісі сынған көлікті жақын тұрған уақытша ұстау изоляторына, немесе ішкі істер органына сүйретіп апаруды ұйымдастырады. Егер апат елді мекеннің сыртында болса және арнайы көлік құралының ақауы елеулі болса, айдауыл жетекшісі ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды басқа ақаусыз арнайы көлік құралы келгенге дейін күзетуді ұйымдастыру үшін неғұрлым қауіпсіз орынға шығарады.
9-тарау. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды тергеу әрекеттерін жүргізу, сараптамалар жасау, медициналық қызмет көрсету кезінде күзету
67. Ұсталған адамды және күзетпен қамауға алынған адамды соттың ғимараттарында уақытша ұстау бөлмесіне орналастырғаннан кейін айдауылшы оны үнемі қағалайды, оның басқа тұлғалармен (туыстары, қорғаушылары) сөйлесуіне, қандай да бір заттарды қабылдауына немесе беруіне рұқсат етпейді.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.03.2023 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Айдауыл сот бұлтартпау шараларын санкциялау кезінде ұсталған адамды және күзетпен қамауға алынған адамды күзетуді қамтамасыз етеді.

69. При доставлении в административное здание органа антикоррупционной службы, старший конвоя производит в дежурной части регистрацию доставленных конвоируемых задержанных и лиц, заключенных под стражу, при убытии отметку о выходе.
Для проведения следственных действий конвой выдает следователю, направившему заявку, с регистрацией в журнале приема-сдачи задержанных и лиц, заключенных под стражу, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с препровождением в специальные помещения – кабинеты для производства следственных действий.
Кабинеты для проведения следственных действий располагаются на первых этажах зданий (расположение в цокольных, подвальных этажах категорически не допускается), оборудуются системами безопасности (металлические решетки на окнах, видеонаблюдение с выводом на мониторы дежурной части, тревожная кнопка вызова наряда), а также рабочими местами следователя, защитника (общественного представителя), отдельным местом для подозреваемого, обвиняемого, других участников следственного действия, конвоя.
Старший конвоя производит осмотр кабинета для производства следственных действий, принимает меры к устранению выявленных недостатков.
По требованию следователя обеспечивает личное присутствие конвоя, при этом конвоиры располагаются у окон, старший конвоя – у дверей.
Во время производства следственных действий на местности, старший конвоя осматривает местность (помещение), где намечено проведение следственного действия, и определяет по согласованию с лицом его производящим, охрану задержанных и лиц, заключенных под стражу, конвоиры неотлучно находятся рядом с ними, применяют наручники, сопровождают при всех их перемещениях, обусловленных характером следственного действия, производит личный обыск перед посадкой в специальное транспортное средство.
Об окончании следственного действия следователь (лицо, производящее дознание) производит отметку в заявке на конвоирование и скрепляет ее своей подписью.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.03.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. После окончания следственных действий в здании органа антикоррупционной службы старший конвоя принимает задержанного или лицо, заключенное под стражу, от следователя для конвоирования обратно в специальные учреждения (СИ, ИВС).
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.03.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

69. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының әкімшілік ғимаратына тұлғаны алып келгеннен кейін, айдауыл басшысы алып келген ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды кезекші бөлімде тіркейді, кететін кезінде шыққаны туралы белгі қояды.
Тергеу әрекеттерін жүргізу үшін айдауыл тек ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес форма бойынша қабылдау-тапсыру журналына тіркеп, арнайы үй-жайлар – тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмеге жеткізу талабын жіберген тергеушіге береді.
Тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмелер ғимараттың бірінші қабатында (шатырасты, жертөле қабаттарында орналасуына үзілді-кесілді жол берілмейді) орналастырылады, қауіпсіздік жүйелерімен (терезелерінде металл торлары, кезекші бөлімнің мониторына шығарылған бейне-бақылау, нарядты шақыратын дабыл тетігі), сондай-ақ тергеушінің, қорғаушының (қоғамдық өкілдің) жұмыс орнымен, сезікті, айыпталушыға арналған жеке орындармен, тергеу әрекетінің екі қатысушысының, айдауылдың жеке орындарымен жабдықталған болуға тиіс.
Айдауыл басшысы тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмені тексереді, анықталған кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды.
Тергеушінің талабы бойынша айдауылшы өзінің қатысуын қамтамасыз етеді, бұл ретте, айдауылшылар терезелердің, айдауыл басшысы есіктің жанында тұрады.
Жергілікті жерде тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде айдауыл басшысы тергеу әрекеттерін жүргізу белгіленген жергілікті жерді (үй-жайды) қарап шығады және оны жүргізетін адамның келісуі бойынша ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қорғау тәртібін белгілейді, айдауылшылар ешқайда кетпестен айдауылмен жүрушілердің қасында болады, қолкісендерді қолданады, әрбір ұсталған адамды және күзетпен қамауға алынған адамды тергеу әрекеттеріне байланысты олардың барлық орын ауыстыруларында еріп жүреді, арнайы көлік құралына отырғызу алдында жеке басын тінтуді жүргізеді.
Тергеу әрекеттерінің аяқталғаны туралы тергеуші (анықтау жүргізетін тұлға) айдауылмен алып жүруге берілген өтінімге белгі қояды және оған өзі қол қойып бекітеді.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.03.2023 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органының ғимаратында тергеу әрекеттері аяқталғаннан кейін айдауыл басшысы ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды, арнаулы мекемелерге (УҰИ, ТИ) қайта айдауылдау үшін тергеушіден қабылдап алады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.03.2023 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

71. Исключен приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.03.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Вывод задержанных и лиц, заключенных под стражу, в туалет производится по одному старшим конвоя и конвоиром, следующими впереди и позади задержанных и лиц, заключенных под стражу.
Дверь туалета, при нахождении в нем задержанного или лица, заключенного под стражу, остается приоткрытой, наручники снимаются, окно фиксируется в закрытом положении.
73. При проведении медицинского освидетельствования, различных экспертиз в медицинских учреждениях общего назначения – конвоирование осуществляется по одному старшим конвоя и конвоиром, а также обеспечивается личное присутствие конвоя, с расположением при необходимости у входной двери и окна.
74. Помещение задержанных и лиц, заключенных под стражу, на стационарное лечение в медицинские учреждения общего назначения производится только в экстренных случаях, при невозможности оказания квалифицированной медицинской помощи в СИ.
Охрана задержанных и лиц, заключенных под стражу, помещенных на стационарное лечение в медицинские учреждения, силами территориального органа антикоррупционной службы не допускается.
Приложение 1
к Правилам конвоирования
задержанных и лиц, заключенных
под стражу, антикоррупционной службой
Форма
Штамп
Кому__________________________
______________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
Предписание
старшему конвоя на право приема (сдачу) задержанных и лиц,
заключенных под стражу
(со списком личного состава конвоя)
Предъявитель настоящего предписания назначен старшим конвоя
_____________________________________________________________________
для конвоирования и приема (сдачи) задержанных и лиц, заключенных под
стражу, в (на) ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование суда, органа антикоррупционной службы)
Предписание действительно
по "___" _____________ 20__года
М.П.
Руководитель органа антикоррупционной службы
____________________________________________
____________________________________________
(фамилия, подпись)
Оборотная сторона
Состав конвоя
п/п
Фамилия, имя,
отчество
(при его наличии).
Должность
Вид, номер оружия
Приложение 2
к Правилам конвоирования
задержанных и лиц, заключенных
под стражу, антикоррупционной службой
Перечень
служебных документов, выдаваемых старшему конвоя
При конвоировании в пределах города:

71. Алып тасталды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.03.2023 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды әжетханаға шығаруды ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың алдында және соңында жүріп отыратын айдауыл жетекшісі мен айдауылшы бір-бірден жүргізеді.
Әжетхана есігі ұсталған адам және күзетпен қамауға алынған адам онда болған кезде сәл ашық қалады, қолкісендері шешіледі, терезе жабық жағдайда болады.
73. Жалпы мақсаттағы медициналық мекемелерде медициналық куәландыру, түрлі сараптамалар жүргізу кезінде айдауылмен алып жүруді бір-бірден айдауылдың жетекшісі және айдауылшы жүзеге асырады, сондай-ақ айдауылдың жеке өзінің қатысуы қамтамасыз етіледі, қажет болған жағдайда кіреберіс есікте және терезенің алдында тұрады.
74. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды медициналық мекемелерде стационарлық емдеу үшін орналастыру ТИ білікті медициналық көмек көрсетуге мүмкіндік болмайтын шұғыл жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
Медициналық мекемеге стационарлық емдеу үшін орналастырылған ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының күшімен күзетуге жол берілмейді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметтің ұсталғандарды және
күзетпен қамауға алынған
адамдарды айдауылмен алып
жүру қағидаларына 1-қосымша
Форма
Мөртабан
Кімге___________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған кезде))
________________________
Айдауыл жетекшісіне ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдауға (тапсыруға) құқық беретiн ұйғарым (айдауылдың жеке құрамының тiзiмiмен бiрге)
Осы ұйғарымды ұсынатын адам айдауыл жетекшісі болып тағайындалды
________________________________________________________________________________
ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылдау және қабылдау (тапсыру) үшін
________________________________________________________________________________
(соттың, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органының атауы)
Ұйғарым
20__жылғы "___" _____________ дейін жарамды.
М.О.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органының басшысы
__________________________________
__________________________________
(тегі, қолы)
Келесі беті
Айдауылдың құрамы
р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Лауазымы
Қарудың түрі, нөмірі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметтің ұсталғандарды және
күзетпен қамауға алынған
адамдарды айдауылмен алып
жүру қағидаларына 2-қосымша
Айдауыл жетекшісіне берілетін қызметтiк құжаттар тізбесі
1. Қала шегінде айдауылдаумен алып жүру кезiнде:

1) предписание старшему конвоя на право приема (сдачу) задержанных и лиц, заключенных под стражу, (со списком личного состава конвоя);
2) опечатанные пакеты с документами на каждого задержанного и лица, заключенного под стражу;
3) путевой журнал конвоя;
4) журнал приема-сдачи задержанных и лиц, заключенных под стражу;
5) заявку на конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу.
Приложение 3
к Правилам конвоирования
задержанных и лиц, заключенных
под стражу, антикоррупционной службой
Форма
Титульный лист
Путевой журнал конвоя
__________________________________________________
__________________________________________________
(наименование органа антикоррупционной службы)
__________________________________________________
(конвойного подразделения)
__________________________________________________
__________________________________________________
Начат: " " ___________ 20___ г.
Окончен: " " __________ 20 ___ г.
Оборотная сторона
п/п
Место, дата и время отбытия
Маршрут движения
Место, дата и время прибытия
Отметка старшего конвоя
Приложение 4
к Правилам конвоирования
задержанных и лиц, заключенных
под стражу, антикоррупционной службой
Форма
Заявка
на конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу.
Штамп
Руководителю ___________________
________________________________
(наименование органа)
Прошу выслать конвой _________________________________________
(дата, время)
для конвоирования поименованных на обороте лиц в
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование судебного учреждения, место проведения следственного
действия)
по адресу __________________________________________________________
Подлежащие конвоированию лица поступают в распоряжение
____________________________________________________________________
(указать должность, фамилию)
Начало судебного процесса (производство следственного действия) в
___________________________,
(время)
Ориентировочная продолжительность __________________________________
(время)
__________________________________
(фамилия, подпись)
Оборотная сторона
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии).
Год
рождения
Статья
Уголовного
кодекса РК,
по которой
подозревается,
обвиняется
Место
содержания,
наименование
Следственного
изолятора,
изолятора
временного
содержания
Продолжение таблицы
Требование по внутренней изоляции (указать раздельное содержание от соучастников)
Указать вид конвоя (обыкновенный, усиленный, особый)
Другие предписания по порядку конвоирования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), производившего обыск задержанных и лиц, заключенных под стражу,
Расписка дежурного помощника начальника Следственного изолятора, дежурного изолятора временного содержания о приеме задержанных и лиц, заключенных под стражу, с приложением печати
Руководитель органа антикоррупционной службы
____________________________________________
____________________________________________
(фамилия, подпись)
Приложение 5
к Правилам конвоирования
задержанных и лиц, заключенных
под стражу, антикоррупционной службой
Схема конвоирования задержанных и лиц,
заключенных под стражу
Наручники одеты в положении "сзади"
Наручники одеты в положении "спереди"
Наручники одеты на руку задержанного или лица, заключенного под стражу, и руку конвоира
Наручники одеты на обе руки задержанного или лица, заключенного под стражу, на правую и левую руки конвоиров
Звенья наручников, соединенных гибким металлическим тросом, надеты на правую руку – левую руку конвоир и задержанного или лица, заключенного под стражу, стоящего в колонне между ними
Наручники надеты на правую – левую руку задержанных и лиц, заключенных под стражу,
Звенья наручников, соединенных гибким металлическим тросом, надеты на правую – левую руку задержанных и лиц, заключенных под стражу, и конвоиров, стоящих в колонну
Условные обозначения
– старшии конвоя
– помощник
– задержанный и лицо, заключенное под стражу
– конвоир
– трос со звеньями
– наручники
Приложение 6
к Правилам конвоирования
задержанных и лиц, заключенных
под стражу, антикоррупционной службой
Форма
Титульный лист
ЖУРНАЛ
приема-сдачи задержанных и лиц, заключенных под стражу
____________________________________________
(наименование органа)
Начат: " " ___________ 20___ г.
Окончен: " " __________ 20 ___ г.
Оборотная сторона
п/п
Фамилия, имя,
отчество (при
его наличии)
задержанного
или лица,
заключенного
под стражу
Фамилия, имя,
отчество (при
его наличии)
принимающего
сотрудника
Время
приема
Роспись
при
приеме
Время
сдачи
Роспись
при сдаче

1) айдауыл жетекшісіне ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдауға (тапсыруға) құқық беретiн ұйғарым (айдауылдың жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
2) әрбiр ұсталған адамға және қамауға алынған адамға арналған құжаттар салынып, мөрленген пакеттер;
3) айдауылдың жол жүру журналы;
4) ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдау-тапсыру журналы;
5) ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылдаумен алып жүруге берілетін өтініш.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметтің ұсталғандарды және
күзетпен қамауға алынған
адамдарды айдауылмен алып
жүру қағидаларына 3-қосымша
Форма
Титул парағы
Айдауылдың жол жүру журналы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органының атауы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(айдауыл бөлімшесі)
Басталды: 20 __ жылғы " " _________
Аяқталды: 20 __ жылғы " " ________
Келесі беті
р/с №
Кету орны, күні және уақыты
Қозғалыс бағыты
Келу орны, күні және уақыты
Айдауыл жетекшісінің белгісі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметтің ұсталғандарды және
күзетпен қамауға алынған
адамдарды айдауылмен алып
жүру қағидаларына 4-қосымша
Форма
Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылдаумен алып жүруге берілетін өтініш
Мөртабан
____________________________
__________________басшысына
(органның атауы)
_____________________________________________________ келесі бетте аталған адамдарды
(күні, уақыты)
_________________________________________________________мекенжайында орналасқан
________________________________________________________________________________
(сот мекемесінің, тергеу әрекеттері жүргізілетін орынның атауы)
айдауылдаумен алып жүру үшін айдауыл жiберуiңiздi сұраймын.
Айдауылдаумен алып жүруге тиіс адамдар ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымын, тегiн көрсету)
_________________________________________________ қарамағында болады.
Сот процесiнiң (тергеу әрекетін жүргізудің) басталуы
______________________________________,
(уақыты)
Болжамды ұзақтығы ____________________
(уақыты)
_________________________________
(тегі, қолы)
Келесі беті
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Туған жылы
ҚК-нің қандай бабы бойынша сезікті болып табылады, айыпталады
Ұстау орны, Тергеу изоляторының, уақытша ұстау изоляторының атауы
Кестенің жалғасы
Ішкі оқшаулау жөніндегі талап (бірге қатысушылардан бөлек көрсету)
Айдауылдың түрін көрсету (кәдімгі, күшейтілген,ерекше)
Айдауыл-дау тәртібі бойынша басқа да ұйғарымдар
Айдауылмен жүрушілерге тінту жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Тергеу изоляторы бастығының, уақытша ұстау изоляторы кезекшісінің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдау туралы мөр басылған қолхаты,
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет
органының басшысы
________________________________
________________________________
(тегі, қолы)
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметтің ұсталғандарды және
күзетпен қамауға алынған
адамдарды айдауылмен алып
жүру қағидаларына 5-қосымша
Ұсталғандар мен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру схемасы
"Артқы жағынан" тағылатын қолкісендер
"Алдыңғы жағынан" тағылатын қолкісендер
Қолкісендер ұсталған адамның және күзетпен қамауға алынған адамның екі қолына және айдауылшының қолына тағылған
Қолкісендер ұсталған адамның және күзетпен қамауға алынған адамның екі қолына, айдауылшылардың оң және сол қолына тағылған
Иілгіш металл арқанмен жалғанған қолкісендер айдауылшылардың ортасында колоннада тұрған ұсталған адамның және күзетпен қамауға алынған адамның және айдауылшылардың оң қолына - сол қолына тағылған
Қолкісендер ұсталған адамның және күзетпен қамауға алынған адамның оң - сол қолдарына тағылған
Иілгіш металл арқанмен жалғанған қолкісендер колоннада тұрған ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың және айдауылшылардың оң - сол қолдарына тағылған
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметтің ұсталғандарды және
күзетпен қамауға алынған
адамдарды айдауылмен алып
жүру қағидаларына 6-қосымша
Форма
Титул парағы
Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды
қабылдау-тапсыру журналы
__________________________________________________
(органның атауы)
Басталды: 20 __ жылғы " " _________
Аяқталды: 20 __ жылғы " " ________
Келесі беті
р/с №
Ұсталған адамның және күзетпен қамауға алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты
Қабылдаушы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болатын кезде)
Қабылдау уақыты
Қабылдау кезінде қойылатын қолы
Тапсыру уақыты
Тапсыру кезінде қойылатын қолы