Об утверждении Правил формирования и использования Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 ноября 2016 года № 661.Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2017 года № 14666.
В соответствии с пунктом 1 статьи 118-2 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Абдыкарим М.С.) в установленном порядке обеспечить:
1. государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копий в периодические печатные издания и республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________Д. Абаев
12 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
_____________Е. Идрисов
"_____"_______ 2016 года
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2016 года № 661
Правила формирования и использования Республиканского банка
данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей,
и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи

Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 16 қарашадағы № 661 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 қаңтарда № 14666 болып тіркелді.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 118-2 бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (М.С. Әбдікәрім) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберсін.
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі Е. Сағадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
Министрі
______________Д. Абаев
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
_______________ Е. Ыдырысов
2016 жылғы "____"_________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 16 қарашадағы
№ 661 бұйрығымен
бекітілген
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее – Правила) определяют порядок формирования и использования Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее – Республиканский банк данных).
2. В настоящих Правилах использованы следующие определения:
1) агентства по усыновлению (удочерению) - некоммерческие, иностранные организации, осуществляющие деятельность по усыновлению (удочерению) детей на территории своего государства и аккредитованные для осуществления подобной деятельности на территории Республики Казахстан в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс);
2) Республиканский банк данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи – база данных, содержащая сведения о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, а также о лицах, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свои семьи;
3) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан (далее – загранучреждения);
4) организация по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан – некоммерческая организация, осуществляющая на безвозмездной основе на территории Республики Казахстан содействие в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в семьи в соответствии с их компетенцией, установленной Кодексом, гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, желающим принять и принявшим детей на воспитание, и аккредитованная для осуществления подобной деятельности в порядке, установленном Кодексом.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 02.04.2020 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Сведения, содержащиеся в Республиканском банке данных, являются государственными электронными информационными ресурсами.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың республикалық деректер банкін (бұдан әрі - Республикалық деректер банкі) қалыптастыру және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бала асырап алу жөніндегі агенттіктер - өз мемлекетінің аумағында балаларды асырап алу бойынша қызметті жүзеге асыратын және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында осындай қызметті жүзеге асыру үшін аккредиттелген коммерциялық емес, шетелдік ұйымдар;
2) Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкі – жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы, сондай-ақ жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтерді қамтитын деректер базасы;
3) Қазақстан Республикасының шет елдердегi мекемелері - Қазақстан Республикасының шет елдерде орналасқан дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкілдiктерi, сондай-ақ консулдық мекемелерi (бұдан әрі – шет елдегі мекемелер);
4) жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына орналастыруға жәрдем көрсету жөніндегі ұйым – Кодексте белгіленген құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасыға тәрбиелеуге орналастыруға, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, балаларды тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген және қабылдаған Қазақстан Республикасының азаматтарына жәрдемдесуді өтеусіз негізде жүзеге асыратын және осындай қызметті жүзеге асыру үшін Кодексте белгіленген тәртіппен аккредиттелген коммерциялық емес ұйым.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.04.2020 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Республикалық деректер банкіне орналастырылған мәліметтер мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар болып табылады.

4. Республиканский банк данных формируется:
1) органами, осуществляющими функции по опеке или попечительству местных исполнительных органов районов, городов областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы (далее – органы);
2) Комитетом по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет);
3) агентствами по усыновлению (удочерению) (далее – агентства);
4) загранучреждениями;
5) Департаментом консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Департамент).
Глава 2. Порядок формирования и использования
Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи
Параграф 1. Порядок формирования данных детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей
5. Республиканский банк данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, формируется на основе анкет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, заполненных органами, Комитетом и Департаментом.
6. Республиканский банк данных детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, состоит из следующих разделов:
1) банк детей;
2) архив детей;
3) устроенные дети.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.03.2025 № 54 (вводится в действие с 01.07.2025).
7. Раздел "Банк детей" содержит следующую информацию о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей:
1) наименование области (области, города республиканского значения и столицы) регистрации анкеты ребенка;
2) наименование района регистрации анкеты ребенка;
3) номер анкеты ребенка;
4) анкетные данные ребенка (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, возраст, национальность, пол, индивидуальный идентификационный номер);
5) вид учета (первичный, региональный, централизованный);
6) формы устройства (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья);
7) диагноз;
8) сведения о местонахождении ребенка (наименование, адрес организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей);
9) сведения о родственниках;
10) социальный статус ребенка;
11) фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекунов, попечителей, патронатных воспитателей, приемных родителей;
12) дата устройства в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья).
Примечание ИЗПИ!

4. Республикалық деректер банкін:
1) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдары (бұдан әрі – органдар);
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (бұдан әрі – Комитет);
3) бала асырап алу жөніндегі агенттіктері (бұдан әрі – агенттік);
4) шетелдегі мекемелер;
5) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Консулдық қызмет департаменті (бұдан әрі – Департамент) қалыптастырады.
2-тарау. Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану тәртібі
1-параграф. Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың деректерін қалыптастыру тәртібі
5. Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың республикалық деректер банкі органдар, Комитет және Департамент толтырған жетім балалардың және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамалары негізінде қалыптастырылады.
6. Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың республикалық деректер банкі келесі бөлімдерден тұрады:
1) балалар банкі;
2) балалар мұрағаты;
3) орналастырылған балалар.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.03.2025 № 54 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Балалар банкі" бөлімі жетім балалардың және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы келесі мәліметтерді қамтиды:
1) баланың сауалнамасы тіркелетін облыстардың (облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) атауы;
2) баланың сауалнамасын тіркеу ауданы;
3) бала сауалнамасының нөмірі;
4) баланың сауалнамалық мәліметтері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), туған күні, жасы, ұлты, жынысы, жеке сәйкестендiру нөмiрі);
5) есепке алу түрі (бастапқы, өңірлік, орталықтандырылған);
6) орналастыру нысаны (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронат, баланы қабылдайтын отбасы);
7) диагноз;
8) баланың орналысқан жері туралы мәліметтер (жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекеменің атауы, мекенжайы);
9) туысқандары туралы мәліметтер;
10) баланың әлеуметтік мәртебесі;
11) қамқоршылар және патронаттық тәрбишілердің, баланы қабылдайтын ата-аналарының тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда);
12) отбасыға орналастыру мерзімі (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронат, баланы қабылдайтын отбасы).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.03.2025 № 54 (вводится в действие с 01.07.2025).
8. Раздел "Архив детей" содержит информацию о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, снятых с учета (первичный, региональный, централизованный) по причине достижения ими совершеннолетия, полной дееспособности, возврата их родителям или по причине смерти.
9. При внесении сведений о смерти детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, достижения ими совершеннолетия, полной дееспособности, возврата их родителям анкета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, автоматически переводится из раздела "Банк детей" в раздел "Архив детей".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.03.2025 № 54 (вводится в действие с 01.07.2025).
10. Раздел "Устроенные дети" содержит информацию о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, снятых с учета (первичный, региональный, централизованный) по причине их устройства в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья).
11. При усыновлении ребенка-сироты или ребенка, оставшегося без попечения родителей, иностранцами Департамент ставит усыновленного ребенка на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан в соответствии с Правилами постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранцам, утвержденными Приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 11-1-2/130 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11240) путем внесения даты постановки на учет в анкете ребенка-сироты или ребенка, оставшегося без попечения родителей.
12. При изменении сведений о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, орган в течение семи рабочих дней со дня поступления сведений вносит соответствующие изменения в анкету ребенка.
13. При внесении сведений об устройстве детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья) анкета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, автоматически переводится из раздела "Банк данных" в раздел "Устроенные дети".

8-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.03.2025 № 54 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. "Балалар мұрағаты" бөлімі кәмелеттік жасқа толған, толық әрекетке қабілеттілікке ие болған, қайтыс болған себептері бойынша есептен (бастапқы, өңірлік, орталықтандырылған) шығарылған жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратты қамтиды.
9. Жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар қайтыс болған жағдайда, олар кәмелеттік жасқа толғанда, кәмелеттік жасқа толғанға дейін толық әрекетке қабілеттілікке ие болған, ата-аналарына қайтарылған жағдайда жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамасы "Балалар банкі" бөлімінен "Балалар мұрағаты" бөліміне көшіріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.03.2025 № 54 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. "Орналастырылған балалар" бөлімі отбасыларға орналастырылған (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронаттық тәрбие, баланы қабылдайтын отбасы) себебінен есептен (бастапқы, өңірлік, орталықтандырылған) шығарылған жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратты қамтиды.
11. Шетелдік азаматтар жетім баланы немесе ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алған жағдайда Департамент асырап алуға берілген баланы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 11-1-2/130 бұйрығымен бекітілген Шетелдіктер асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11240 болып тіркелген) сәйкес Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде жетім баланы немесе ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың сауалнамада тіркеу мерзімін енгізу арқылы есепке қояды.
12. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды деректері өзгерген жағдайда органдар мәліметтер түскен жеті күн ішінде тиісті өзгерістерді енгізеді.
13. Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасыға орналастыру (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронаттық тәрбие, баланы қабылдайтын отбасы) туралы мәліметтерді енгізген кезде баланың жетім балалардың және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамасы автоматты түрде "Балалар банкі" бөлімінен "Орналастырылған балалар" бөліміне көшіріледі.

14. Основаниями прекращения учета сведений в Республиканском банке данных о ребенке, оставшемся без попечения родителей, являются:
1) устройство ребенка, оставшегося без попечения родителей, на воспитание в семью;
2) возвращение ребенка, оставшегося без попечения родителей, его родителям или родителю;
3) достижение ребенком, оставшимся без попечения родителей, совершеннолетия или приобретение таким ребенком полной дееспособности до достижения им совершеннолетия;
4) смерть ребенка, оставшегося без попечения родителей;
5) признание ребенка в судебном порядке безвестно отсутствующим, объявление его умершим.
Параграф 2. Порядок формирования данных лиц, желающих принять
детей на воспитание в свои семьи
15. Республиканский банк данных лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи, формируется на основе анкет лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи, заполненных лицами, желающими принять детей на воспитание в свои семьи, органами, представительствами агентств по усыновлению и загранучреждениями.
16. Республиканский банк данных лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи, состоит из следующих разделов:
1) кандидаты в усыновители;
2) усыновители и агентства по усыновлению;
3) анкеты и лица, требующие проверки;
4) черный список усыновителей;
5) отклоненные и закрытые заявления.
17. Раздел "Кандидаты в усыновители" содержит информацию:
1) форма устройства (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья);
2) дата заключения комиссии о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей на усыновление в соответствии с Правилами деятельности и определения состава комиссии, выдающей заключение о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 13 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10288);
3) область прописки кандидата в усыновители (наименование области, города республиканского значения и столицы);
4) номер анкеты кандидата в усыновители;
5) анкетные данные кандидата в усыновители (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, возраст, гражданство, семейное положение, индивидуальный идентификационный номер, адрес проживания);
6) анкетные данные супруга (-и) кандидата в усыновители (фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданство);

14. Ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған бала туралы мәліметтерді Республикалық деректер банкінде есепке алуды тоқтатуға:
1) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы тәрбиелеуге отбасыға орналастыру;
2) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы оның ата-аналарына немесе ата-анасына қайтару;
3) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың кәмелетке толуы немесе мұндай баланың өзі кәмелетке толғанға дейін толық әрекетке қабілеттілікке ие болуы;
4) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың қайтыс болуы;
5) баланың сот тәртібімен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуы, қайтыс болған деп жариялануы негіз болып табылады.
2-параграф. Балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың деректерін қалыптастыру тәртібі
15. Балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың Республикалық деректер банкін органдар, балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалар, агенттіктердің өкілдері балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың сауалнамалары негізінде қалыптастырады.
16. Балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың Республикалық деректер банкі келесі бөлімдерден тұрады:
1) асырап алуға үміткерлер;
2) бала асырап алушылар және бала асырап алу жөніндегі агенттіктер;
3) тексеруге жататын тұлғалар және сауалнамалар;
4) бала асырап алушлардың қара тізімі;
5) қабылданбаған және жабылған өтініштер.
17. "Асырап алуға үміткерлер" бөлімі келесі ақпараттарды қамтиды:
1) орналастыру нысаны (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронаттық тәрбие, баланы қабылдайтын отбасы);
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 13 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды беретін комиссияның қызметі мен құрамын айқындаудың қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10288 болып тіркелген) балаларды асырап алуға рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы комиссия қорытындысының мерзімі;
3) асырап алуға үміткер тұлғаның тіркелген облысы (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың атауы);
4) асырап алуға үміткер тұлғаның сауалнамасының нөмірі;
5) асырап алуға үміткер тұлғаның сауалнамалық мәліметтері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), туған күні, жасы, азаматтығы, отбасылық жағдайы, жеке сәйкестендiру нөмiрі, тұрғылықты мекенжайы);
6) асырап алуға үміткер тұлғаның күйеуі (жұбайы) туралы сауалнамалық мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), азаматтығы, отбасылық жағдайы, жеке сәйкестендiру нөмiрі);

7) наименование агентства по усыновлению.
18. Раздел "Усыновители и агентства по усыновлению" содержит сведения об усыновителях и усыновленных детях.
19. Раздел "Анкеты и лица, требующие проверки" содержит сведения об анкетах лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи, направленных в орган на соответствие требованиям статьи 91 Кодекса, а также полноту предоставленных документов на соответствие статье 85 Кодекса.
20. Раздел "Черный список усыновителей" содержит сведения о:
1) лицах, лишенных судом родительских прав, или ограниченных судом в родительских правах;
2) лицах, отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее выполнение возложенных на него законами Республики Казахстан обязанностей;
3) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине.
21. Раздел "Отклоненные и закрытые заявления" формирует список лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи, которые по собственному желанию отказались от дальнейшего учета в Республиканском банке данных либо которым было отказано в приеме документов органами.
22. Сведения об иностранцах, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, формируются представительствами агентств по усыновлению на основании документов, предоставляемых иностранцами в выбранное ими агентство по усыновлению.
23. Загранучреждения ставит иностранцев на учет в Республиканском банке данных в качестве желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан в соответствии с Правилами учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 11-1-2/262 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13958) путем внесения даты постановки на учет.
24. Основаниями прекращения учета сведений о лице, желающем принять детей на воспитание в свои семьи, в Республиканском банке данных являются:
1) принятие лицом ребенка на воспитание в свою семью;
2) заявление в произвольной форме лица о прекращении учета сведений о нем в Республиканском банке данных;
3) изменение обстоятельств, которые предоставляли лицу возможность принять ребенка на воспитание в свою семью;

7) бала асырап алу жөніндегі агенттіктің атауы.
18. "Бала асырап алушылар және бала асырап алу жөніндегі агенттіктер" бөлімі асырап алушылар және асырап алынған балалар туралы ақпаратты қамтиды.
19. "Тексеруге жататын тұлғалар және сауалнамалар" бөлімі Кодекстің 91-бабының талаптарына балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтерді және Кодекстің 85-бабының талаптарына сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығы туралы мәліметтерді қамтиды.
20. "Бала асырап алушылардың қара тізімі" бөлімі:
1) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдар;
2) Қазақстан Республикасының заңдары жүктеген мiндеттердi тиiсiнше орындамағаны үшiн қорғаншы немесе қамқоршы мiндеттерінен шеттетiлген адамдар;
3) сот олардың кінәсінен бала асырап алудың күшiн жойған, бұрынғы бала асырап алушылар туралы мәліметтерді қамтиды.
21. "Қабылданбаған және жабылған өтініштер" бөлімінде балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың өз тілегі бойынша Республикалық деректер банкіндегі кейінгі есептен бас тартқан немесе органдар құжаттарын қабылдаудан бас тартқан тұлғалардың тізімі қалыптастырылады.
22. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктер туралы мәліметтерді бала асырап алу жөніндегі агенттіктердің өкілдері бала асырап алу жөніндегі агенттіктерге ұсынылған құжаттардың негізінде қалыптастырады.
23. Шет елдегі мекемелер Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2016 жылғы 14 маусымдағы № 11-1-2/262 бұйрығымен бекітілген Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетелдiктердi есепке алу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13958 болып тіркелген) есепке тіркеу мерзімін енгізу арқылы шетелдік азаматтарды Республикалық деректер банкінде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын балаларды асырап алуға үміткер ретінде есепке қояды.
24. Балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлға туралы мәліметтерді Республикалық деректер банкінде есепке алуды тоқтатуға:
1) тұлғаның баланы өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауы;
2) тұлғаның ол туралы мәліметтерді Республикалық деректер банкінде есепке алуды тоқтату туралы жазбаша нысандағы еркін түрде жазылған өтініші;
3) тұлғаға баланы өз отбасына тәрбиелеуге қабылдау мүмкіндігін берген мән-жайлардың өзгеруі;

4) смерть лица.
Параграф 3. Порядок использования данных детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять
детей на воспитание в свои семьи
25. Использование данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи, осуществляется посредством присвоения логина и пароля путем введения данных на веб-портале: www. rbd-kopd.kz.
26. При положительном заключении о возможности (невозможности) быть кандидатами в усыновители в соответствии с Правилами учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 407 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14067) и принятии обязательств о неразглашении сведений Республиканского банка данных лица, желающие принять детей на воспитание в свои семьи, используют информацию о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей.
27. Данные о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, используются органами и Комитетом для создания производной информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей.
28. Использование производной информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, осуществляется в соответствии с пунктом 2 статья 118-3 Кодекса.
28-1. Органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, местных исполнительных органов районов, городов областного значения, городов республиканского значения, столицы, при наличии письменного запроса организации по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан предоставляют информацию о воспитанниках в виде производной информации в соответствии с пунктом 2 статьи 118-3 Кодекса организации по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.04.2020 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Размещение производной информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, достигших десятилетнего возраста, в соответствии со статьей 62 Кодекса осуществляется на основании их письменного заявления о согласии либо отказе на размещение производной информации о них на интернет - ресурсе Комитета по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам формирования
и использования
Республиканского банка данных
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей, и лиц,
желающих принять детей
на воспитание в свои семьи
форма
____________________________________
____________________________________
наименование органа, осуществляющего
функции по опеке или попечительству
района, города областного и
республиканского значения, столицы
от воспитанника ____________________
____________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Заявление
Я, __________________________________________________________,
Ф.И.О. (при его наличии)
даю (не даю) свое согласие на размещение моих данных, а именно
фотографии, имени, сведений о поле, возрасте, состоянии здоровья,
особенностях характера, причинах отсутствия родительского попечения,
наличии братьев (сестер), совершеннолетних родственников в качестве
производной информации на сайте Комитета по охране прав детей
Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Заявление написано собственноручно в присутствии социального
педагога ___________________________________________________________,
Ф.И.О. (при его наличии)
который пояснил все последствия размещения моих данных на сайте
Комитета по охране прав детей Министерства образования и науки
Республики Казахстан.
" "___________20____года
______________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) воспитанника
______________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) социального
педагога

4) тұлғаның қайтыс болуы негіз болып табылады.
3-параграф. Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың деректерін пайдалану тәртібі.
25. Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың деректерін пайдалану www. rbd-kopd.kz веб-порталыныда логин және пароль арқылы жүзеге асырылады.
26. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 407 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14067 болып тіркелген) тұлғалардың бала асырап алуға болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы комиссияның оң қорытындысы бар және Республикалық деректер банкінің мәліметтерін жария етпеу туралы міндеттемелерді қабылдаған жағдайда бала асырап алуға тілек білдіргендер жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратты қолданады.
27. Органдар мен Комитет жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтерді жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы туынды ақпарат жасау үшін пайдаланады.
28. Жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы туынды ақпарат Кодекстің 118-3-бабының 2-тармағына сәйкес пайдалынады.
28-1. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдары жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орналастыруға жәрдем көрсету жөніндегі ұйымның жазбаша сұрау салуы болған кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орналастыруға жәрдем көрсету жөніндегі ұйым Кодекстің 118-3-бабының 2-тармағына сәйкес туынды ақпарат түрінде тәрбиеленушілер туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.04.2020 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Кодекстің 62-бабына сәйкес он жасқа келген жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы туынды ақпаратты Комитеттің интернет-ресурсына орналастыру осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда олардың туынды ақпаратты орналастыруға келісімі не бас тартуы туралы жазбаша өтініштері негізінде жүзеге асырылады.
Жетім балалар, ата-аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балалардың және балаларды өз
отбасына тәрбиелеуге
қабылдауға тілек
білдірген тұлғалардың
Республикалық
деректер банкін қалыптастыру
және пайдалану тәртібінің
қағидаларына
1-қосымша
нысан
____________________________
____________________________
аудандардың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың
қорғаншылық немесе
қамқоршылық жөніндегі
функцияларды жүзеге асыратын
органның атауы
тәрбиеленуші
___________________
Т.А.Ә. (бар болғанда)
Өтініш
Мен,__________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болғанда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің сайтында мен туралы мәліметтер, сондай-ақ фотосуреттерді, атым, жынысым жөніндегі ақпаратты, жасым туралы, денсаулығымның жағдайы, мінезімнің ерекшеліктері, аға-інілерімнің (апа-сіңлілерім) бар-жоғы туралы мәліметтерді туынды ақпарат ретінде орналастыруға келісім беремін (бермеймін).
Өтініш _________________________________________________________,
Т.А.Ә. (бар болғанда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің сайтында мен туралы мәліметтерді орналастырудың барлық салдары бойынша түсіндірген, әлеуметтік педагогтың қатысуымен өз қолыммен жазылған.
20____жылғы " "_______                   _______________________________________
тәрбиеленушінің Т.А.Ә. (бар болғанда)
_______________________________________
әлеуметтік педагогтың Т.А.Ә. (бар болғанда)