О внесении изменения и дополнения в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 декабря 2016 года № 20-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2017 года № 14762
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647, опубликованное 11 мая 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменение и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) 100. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению;
2) 200. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита соответствия согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению;
3) 600. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по привлечению аудиторских организаций и экспертов к проведению государственного аудита согласно приложению 3 к настоящему нормативному постановлению;
4) 700. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита согласно приложению 4 к настоящему нормативному постановлению;
5) 750. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению контроля качества органами внешнего государственного аудита и финансового контроля согласно приложению 5 к настоящему нормативному постановлению;
6) 900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского бюджета согласно приложению 6 к настоящему нормативному постановлению;
7) 901. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета согласно приложению 7 к настоящему нормативному постановлению;

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 20-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 3 ақпанда № 14762 болып тіркелді
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 тіркелген, 2016 жылы 11 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес 100. Тиімділік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;
2) осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 200. Сәйкестік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;
3) осы нормативтік қаулыға 3-қосымшаға сәйкес 600. Мемлекеттік аудитті жүргізуге аудиторлық ұйымдар мен сарапшыларды тарту бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;
4) осы нормативтік қаулыға 4-қосымшаға сәйкес 700. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;
5) осы нормативтік қаулыға 5-қосымшаға сәйкес 750. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сапа бақылауын жүзеге асыруы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;
6) осы нормативтік қаулыға 6-қосымшаға сәйкес 900. Республикалық бюджеттің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;
7) осы нормативтік қаулыға 7-қосымшаға сәйкес 901. Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;

8) 902. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы отчета об исполнении местного бюджета маслихатам согласно приложению 8 к настоящему нормативному постановлению;
9) 1000. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информации о своей работе согласно приложению 9 к настоящему нормативному постановлению;
10) 1001. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля согласно приложению 10 к настоящему нормативному постановлению.";
дополнить приложением 10 согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего нормативного постановления его направление в Республиканский центр правовой информации для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
К. Джанбурчин
Приложение к нормативному
постановлению Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 31 декабря 2016 года № 20-НҚ
Приложение 10 к нормативному
постановлению Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ
1001. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля (далее – Стандарт) определяет цель, задачи, направления и критерии, процедурные требования к проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля (далее – органы государственного аудита).

8) осы нормативтік қаулыға 8-қосымшаға сәйкес 902. Мәслихаттарға облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есеп ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;
9) осы нормативтік қаулыға 9-қосымшаға сәйкес 1000. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты бекітілсін;
10) осы нормативтік қаулыға 10-қосымшаға сәйкес 1001. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты бекітілсін.";
осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес 10-қосымшамен толықтырылсын.
2. Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитеті Төрағасы
Қ. Жаңбыршин
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің 2016 жылғы
31 желтоқсандағы
№ 20-НҚ нормативтік
қаулысына қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
10-қосымша
1001. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік аудит органдары) қызметіне бағалау жүргізудің мақсатын, міндеттерін, бағыттары мен өлшемшарттарын, оған қойылатын рәсімдік талаптарды айқындайды.

2. Стандарт разработан в соответствии с подпунктом 24) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).
3. Целью Стандарта является измерение уровня достигнутых результатов, повышение качества и результативности работы органов государственного аудита.
4. Задачей Стандарта является установление единого подхода к процедурным требованиям к осуществлению и оформлению результатов проведенной оценки деятельности органов государственного аудита (далее – Оценка).
5. Оценка осуществляется по итогам полугодия и года в отношении всех органов государственного аудита, за исключением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет), на основании информации ревизионных комиссий областей, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии) и информации уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту с учетом проведенного им анализа отчетной информации и оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита, предоставляемой в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577).
Полнота и достоверность информации обеспечивается руководителями органов государственного аудита.
6. По результатам деятельности ревизионных комиссий осуществляется рейтинговая оценка их деятельности.
7. Оценка деятельности служб внутреннего аудита осуществляется на основании анализа отчетной информации служб внутреннего аудита по проведенному государственному аудиту и финансовому контролю, оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита, проводимых уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту в соответствии со статьей 14 Закона.
Глава 2. Направления и критерии оценки деятельности органов государственного аудита
8. Оценка уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту осуществляется по следующим направлениям:
1) формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год;
2) проведение государственного аудита и финансового контроля;
3) проведение камерального контроля;
4) соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля;

2. Стандарт "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 4-тармағының 24) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Стандарттың мақсаты мемлекеттік аудит органдары қол жеткізген нәтижелердің деңгейін өлшеу, олардың жұмыс сапасы мен нәтижелілігін арттыру болып табылады.
4. Стандарттың міндеті мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалауды жүзеге асыруға және жүргізілген бағалаудың (бұдан әрі – Бағалау) нәтижелерін ресімдеуге қойылатын рәсімдік талаптарға бірыңғай тәсілді белгілеу болып табылады.
5. Бағалау облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметтерінің Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ бірлескен нормативтік қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына сәйкес ұсынатын есептік ақпаратына жүргізген талдауды және олардың жұмыс тиімділігін бағалауды ескере отырып, олардың ақпараты негізінде Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетін (бұдан әрі – Есеп комитеті) қоспағанда, барлық мемлекеттік аудит органдарына қатысты жартыжылдық және жыл қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
Ақпараттың толықтығы мен анықтығын мемлекеттік аудит органдарының басшылары қамтамасыз етеді.
6. Тексеру комиссиялары қызметінің нәтижелері бойынша олардың қызметіне рейтингілік бағалау жүзеге асырылады.
7. Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган Заңның 14-бабына сәйкес жүргізетін ішкі аудит қызметтерінің жүргізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі есептік ақпаратын талдау, ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау негізінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
8. Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бағалауы мынадай бағыттар:
1) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және оның орындалуы;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу;
3) камералдық бақылау жүргізу;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы;

5) ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля;
6) иные направления.
9. Критериями направления "Формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год" являются:
1) формирование проекта Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год;
2) внеплановый аудит;
3) внесение изменений в Перечень объектов государственного аудита на соответствующий год;
4) исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год.
10. Критериями направления "Проведение государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) выявление нарушений процедур государственных закупок при проведении внутреннего аудита (за исключением камерального контроля);
2) возмещение сумм нарушений в бюджет (за исключением камерального контроля);
3) восстановление и отражение по учету нарушений (за исключением камерального контроля);
4) взыскание в доход бюджета сумм административных штрафов, за исключением вынесенных постановлений по материалам, поступившим из других государственных органов (за исключением камерального контроля);
5) удовлетворение судами исков по материалам Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальных подразделений;
6) внесение и принятие предложений по внесению изменений в нормативные правовые акты и в акты субъектов квазигосударственного сектора, для повышения эффективности управления и использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора;
7) доля исполненных рекомендаций и поручений в общем количестве рекомендаций и поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий (с наступившими сроками исполнения).
11. Критериями направления "Проведение камерального контроля" являются:
1) исполнение уведомлений по камеральному контролю;
2) результаты рассмотрения возражений на уведомления камерального контроля.
12. Критерием направления "Соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля" являются несоответствия материалов аудита Стандартам государственного аудита и финансового контроля, предусмотренным статьей 8 Закона, выявленные центральным аппаратом Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан и Счетным комитетом.
13. Критериями направления "Ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) привлечение работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности;

5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы;
6) өзге де бағыттар бойынша жүзеге асырылады.
9. "Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және оның орындалуы" бағытының өлшемшарттары:
1) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің жобасын қалыптастыру;
2) жоспардан тыс аудит;
3) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне өзгерістер енгізу;
4) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің орындалуы болып табылады.
10. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу" бағытының өлшемшарттары:
1) ішкі аудит жүргізу кезінде (камералдық бақылауды қоспағанда) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің бұзушылықтарын анықтау;
2) бұзушылықтар сомасын бюджетке өтеу (камералдық бақылауды қоспағанда);
3) бұзушылықтарды қалпына келтіру және есеп бойынша көрсету (камералдық бақылауды қоспағанда);
4) басқа мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдар бойынша шығарылған қаулыларды қоспағанда, әкімшілік айыппұлдардың сомаларын бюджет кірісіне өндіріп алу (камералдық бақылауды қоспағанда);
5) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің және оның аумақтық бөлімшелерінің материалдары бойынша талап қоюларды соттардың қанағаттандыруы;
6) бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқарудың және пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін нормативтік құқықтық актілерге, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріне өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстарды енгізу және қабылдау;
7) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен тапсырмалардың (орындау мерзімі келгендерінің) жалпы санына шаққанда орындалған ұсынымдар мен тапсырмалардың үлесі болып табылады.
11. "Камералдық бақылау жүргізу" бағытының өлшемшарттары:
1) камералдық бақылау бойынша хабарламалардың орындалуы;
2) камералдық бақылау хабарламаларына қарсылықтарды қарау нәтижелері болып табылады.
12. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы" бағытының өлшемшарты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің және Есеп комитетінің орталық аппараты анықтаған аудит материалдарының Заңның 8-бабында көзделген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмеуі болып табылады.
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы" бағытының өлшемшарттары:
1) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту;

2) подтверждение случаев обращения на противоправные действия работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений.
14. Критериями направления "Иные направления" являются:
1) проведение оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита;
2) неисполнение, некачественное или несвоевременное исполнение заданий и поручений Правительства Республики Казахстан, обращений физических и юридических лиц.
15. Оценка ревизионных комиссий осуществляется по следующим направлениям:
1) исполнение Перечня объектов государственного аудита;
2) проведение государственного аудита и финансового контроля;
3) соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля;
4) ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля;
5) иные направления.
16. Критерием направления "Исполнение Перечня объектов государственного аудита" является исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год.
17. Критериями направления "Проведение государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) объем средств, охваченных государственным аудитом;
2) доля исполненных рекомендаций и поручений в общем количестве рекомендаций и поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий (с наступившими сроками исполнения);
3) рекомендации, направленные на устранение пробелов и противоречий в законодательстве, в актах субъектов квазигосударственного сектора, от общего количества рекомендаций;
4) привлечение лиц к административной ответственности по итогам государственного аудита.
18. Критерием направления "Соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля" является наличие документов, признанных не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля, предусмотренным статьей 18 Закона.
19. Критерием направления "Ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля" является привлечение работников ревизионных комиссий к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности.
20. Критериями направления "Иные направления" являются:
1) соответствие требованиям представляемой ревизионными комиссиями информации о своей работе Счетному комитету;
2) передача информации в Единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю (Интегрированную информационную систему Счетного комитета).
Глава 3. Порядок проведения оценки деятельности органов государственного аудита
21. Оценка деятельности органов государственного аудита осуществляется в соответствии с направлениями и критериями оценки деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно приложению 1 к настоящему Стандарту, ревизионных комиссий согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.

2) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына өтініш жасау жағдайларын растау болып табылады.
14. "Өзге де бағыттар" бағытының өлшемшарттары:
1) ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігіне бағалау жүргізу;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, тапсырмаларын, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін орындамау, сапасыз орындау немесе уақтылы орындамау болып табылады.
15. Тексеру комиссияларын бағалау мынадай бағыттар:
1) Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің орындалуы;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу;
3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы;
5) өзге да бағыттар бойынша жүзеге асырылады.
16. "Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің орындалуы" бағытының өлшемшарты Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің орындалуы болып табылады.
17. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу" бағытының өлшемшарттары:
1) мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
2) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен тапсырмалардың (орындау мерзімі келгендерінің) жалпы санына шаққанда орындалған ұсынымдар мен тапсырмалардың үлесі;
3) ұсынымдардың жалпы санына шаққанда заңнамадағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріндегі олқылықтар мен қайшылықтарды жоюға бағытталған ұсынымдар;
4) мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тарту болып табылады.
18. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы" бағытының өлшемшарты Заңның 8-бабында көзделген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылған құжаттардың бар болуы болып табылады.
19. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы" бағытының өлшемшарты тексеру комиссияларының қызметкерлерін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту болып табылады.
20. "Өзге да бағыттар" бағытының өлшемшарттары:
1) тексеру комиссияларының өзінің жұмысы туралы Есеп комитетіне ұсынатын ақпараттың қойылатын талаптарға сәйкестігі;
2) ақпараттың Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға (Есеп комитетінің интеграцияланған ақпараттық жүйесіне) берілуі болып табылады.
3-тарау. Мемлекеттік аудит органдарының қызметіне бағалау жүргізу тәртібі
21. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалау ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның қызметін осы Стандартқа 1-қосымшаға сай, тексеру комиссияларының қызметін осы Стандартқа 2-қосымшаға сай бағалау бағыттарына және өлшемшарттарына сәйкес жүзеге асырылады.

22. Оценка по критериям производится в соответствии с установленными положительными и отрицательными показателями деятельности. Базовым уровнем оценки, к которому прибавляются поощряемые баллы и от которого отнимаются понижающие баллы, является 60 баллов.
23. Структурное подразделение, ответственное за проведение оценки, выводит соответствующую оценку:
80 баллов и выше – эффективно;
от 70 баллов до 80 баллов – удовлетворительно;
менее 70 баллов – неэффективно.
24. Оценка включает:
1) сравнительную таблицу оценки по направлениям и критериям оценки деятельности органов государственного аудита, заполняемую по форме согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
2) обобщенную информацию по всем направлениям оценки в разрезе органов государственного аудита.
25. В целях определения оценки по направлениям, критериям и показателям органами государственного аудита и финансового контроля информация с подтверждающими документами направляется в Счетный комитет по итогам первого полугодия не позднее 20 июля, по итогам второго полугодия не позднее 20 января. Структурными подразделениями Счетного комитета, ответственными за оценку по закрепленным направлениям, критериям и показателям, на основании полученной информации и имеющихся сведений направляются результаты оценки для свода в структурное подразделение, ответственное за проведение оценки по итогам первого полугодия не позднее 5 августа, по итогам второго полугодия не позднее 5 февраля.
26. Результаты оценки деятельности органов государственного аудита направляются органам государственного аудита для ознакомления по итогам первого полугодия не позднее 25 августа, по итогам второго полугодия не позднее 25 февраля.
27. Возражения к оценке деятельности органа государственного аудита, при их наличии, направляются органом государственного аудита в Счетный комитет с подтверждающими документами в течение 5 рабочих дней со дня их получения. Возражения рассматриваются в течение 10 рабочих дней со дня их получения при наличии подтверждающих документов.
28. В случае принятия возражений к оценке деятельности органа государственного аудита Счетным комитетом вносятся соответствующие корректировки и направляются органу государственного аудита в течение 10 рабочих дней со дня получения возражений.
29. Окончательные итоги оценки деятельности органов государственного аудита представляются Председателю Счетного комитета по итогам первого полугодия не позднее 20 сентября, по итогам второго полугодия не позднее 20 марта.
30. Годовая оценка деятельности органов государственного аудита является средним значением оценок за два полугодия отчетного года и представляются Председателю Счетного комитета не позднее 20 марта.

22. Өлшемшарттар бойынша бағалау қызметтің белгіленген оң және теріс көрсеткіштеріне сәйкес жүргізіледі. Көтермеленетін балдар қосылатын және төмендететін балдар алынатын бағалаудың базалық деңгейі 60 балл болып табылады.
23. Бағалау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше мынадай тиісті баға шығарады:
80 балл және одан жоғары – тиімді;
70 балдан 80 балға дейін – қанағаттанарлық;
70 балдан кем – тиімсіз.
24. Бағалау мыналарды:
1) осы Стандартқа 3-қосымшаға сай нысан бойынша толтырылатын мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалау бағыттары мен өлшемшарттары бойынша бағалаудың салыстырмалы кестесін;
2) мемлекеттік аудит органдары бөлінісінде бағалаудың барлық бағыттары бойынша жинақталған ақпаратты қамтиды.
25. Бағыттар, өлшемшарттар және көрсеткіштер бойынша бағалауды айқындау мақсатында мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары ақпаратты растайтын құжаттарымен бірге Есеп комитетіне бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 20 шілдеден кешіктірмей, екінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 20 қаңтардан кешіктірмей жібереді. Есеп комитетінің бекітілген бағыттар, өлшемшарттар және көрсеткіштер бойынша бағалауға жауапты құрылымдық бөлімшелері алынған ақпарат және қолда бар мәліметтер негізінде бағалау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жинақтау үшін бағалау нәтижелерін бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 5 тамыздан кешіктірмей, екінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 5 ақпаннан кешіктірмей жібереді.
26. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалау нәтижелері мемлекеттік аудит органдарына танысу үшін бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 25 тамыздан кешіктірмей, екінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 25 ақпаннан кешіктірмей жіберіледі.
27. Мемлекеттік аудит органының қызметін бағалауға қарсылықтар болған кезде мемлекеттік аудит органы оларды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде растайтын құжаттарымен бірге Есеп комитетіне жібереді. Қарсылықтар растайтын құжаттары болған кезде оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қаралады.
28. Мемлекеттік аудит органының қызметін бағалауға қарсылықтар қабылданған жағдайда, Есеп комитеті тиісті түзетулер енгізіп, мемлекеттік аудит органына қарсылықтарды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде жібереді.
29. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалаудың түпкілікті қорытындылары Есеп комитетінің Төрағасына бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 20 қыркүйектен кешіктірмей, екінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 20 наурыздан кешіктірмей ұсынылады.
30. Мемлекетік аудит органдырының қызметін жылдық бағалау есепті жылдың екі жартыжылдығы үшін бағалаудың орташа мәні болып табылады және Есеп комитетінің Төрағасына 20 наурыздан кешіктірмей ұсынылады.

31. Итоги оценки деятельности органов государственного аудита могут выноситься на заседание Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля.
Приложение 1
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита и
финансового контроля
Направления и критерии оценки деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту
Критерии оценки по направлениям
Показатели
Баллы
Направление 1: формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
1.1.
Формирование проекта Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
Наличие фактов дублирования в проекте Перечня объектов государственного аудита уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту после обмена проектами перечней объектов государственного аудита со Счетным комитетом:

31. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалаудың қорытындылары Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үйлестіру кеңесінің отырысына шығарылуы мүмкін.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
1-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
Бағыттар бойынша бағалаудың өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Балдар
1-бағыт: Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және оның орындалуы
1.1.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің жобасын қалыптастыру
Есеп комитетімен мемлекеттік аудит объектілері тізбелерінің жобаларымен алмасқаннан кейін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі жобасында қайталану фактілерінің болуы:

1-2 факта;
-1
3-5 фактов;
-3
более 5 фактов
-5
1.2.
Внеплановый аудит
Удельный вес количества объектов внепланового аудита к общему количеству объектов государственного аудита:
от 10 до 20 процентов;
-1
от 20 до 30 процентов;
-3
от 30 процентов и более
-5
1.3.
Внесение изменений в Перечень объектов государственного аудита на соответствующий год
Количество внесенных изменений в Перечень объектов государственного аудита (наименование объектов государственного аудита, тип аудита, вид проверки, период охвата государственным аудитом объектов государственного аудита, уровень бюджета, сумма охвата государственным аудитом бюджетных средств, активов государства):
от 1 до 5;
-1
от 5 до 10;
-3
от 10 и более
-5
1.4.
Исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
Отсутствие фактов дублирования при проведении государственного аудита в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита
10
Наличие фактов дублирования проведения государственного аудита в результате нарушения Правил взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577):
наличие 1 факта дублирования проведения государственного аудита;
-1
наличие от 2-х до 3-х фактов дублирования проведения государственного аудита;
-3
наличие более 3-х фактов дублирования проведения государственного аудита
-5
Направление 2: проведение государственного аудита и финансового контроля
2.1.
Выявление нарушений процедур государственных закупок при проведении внутреннего аудита (за исключением камерального контроля)
Удельный вес выявленных сумм нарушений процедур государственных закупок в общей сумме государственных закупок, охваченных внутренним аудитом:
от 0% до 50%;
1
от 50% до 60%;
2
от 60% до 70%;
3
от 70% до 80%;
4
свыше 80%
5
2.2.
Возмещение сумм нарушений в бюджет (за исключением камерального контроля)
Удельный вес возмещенных в бюджет сумм нарушений в отчетном периоде в общей сумме нарушений, подлежащих возмещению в бюджет:
от 0% до 10%;
1
от 10% до 20%;
2
от 20% до 30%;
3
от 30% до 40%;
4
от 40% до 50%;
5
от 50% до 60%;
6
от 60% до 70%;
7
от 70% до 80%;
8
от 80% до 90%;
9
от 90% до 100%
10
2.3.
Восстановление и отражение по учету нарушений (за исключением камерального контроля)
Удельный вес восстановленных и отраженных по учету сумм нарушений в отчетном периоде в общей сумме нарушений, подлежащих восстановлению:

1-2 факті;
-1
3-5 факті;
-3
5 фактіден астам
-5
1.2.
Жоспардан тыс аудит
Мемлекеттік аудит объектілерінің жалпы санына шаққанда жоспардан тыс аудит объектілері санының үлес салмағы:
10-нан бастап 20 пайызға дейін;
-1
20-дан бастап 30 пайызға дейін;
-3
30 пайыздан бастап және одан астам
-5
1.3.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне өзгерістер енгізу
Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енгізілген өзгерістер саны (мемлекеттік аудит объектілерінің атауы; аудиттің типі, тексерудің түрі, мемлекеттік аудит объектілерін мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі, бюджеттің деңгейі, бюджет қаражатын, мемлекет активтерін мемлекеттік аудитпен қамту сомасы):
1-ден 5-ке дейін;
-1
5-тен 10-ға дейін;
-3
10-нан бастап және одан астам
-5
1.4.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің орындалуы
Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қайталану фактілерінің болмауы
10
Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзара іс-қимыл қағидаларын бұзу нәтижесінде мемлекеттік аудит жүргізудің қайталану фактілерінің болуы
мемлекеттік аудит жүргізудің қайталануының 1 фактісінің болуы;
-1
мемлекеттік аудит жүргізудің қайталануының 2-ден 3-ке дейінгі фактілерінің болуы;
-3
мемлекеттік аудит жүргізудің қайталануының 3-тен астам фактілерінің болуы;
-5
2-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу
2.1.
Ішкі аудит жүргізу кезінде (камералдық бақылауды қоспағанда) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің бұзушылықтарын анықтау
Ішкі аудитпен қамтылған мемлекеттік сатып алудың жалпы сомасына шаққанда мемлекеттік сатып алу рәсімдерін бұзушылықтың анықталған сомасының үлес салмағы:
0%-дан бастап 50%-ға дейін;
1
50%-дан бастап 60%-ға дейін;
2
60%-дан бастап 70%-ға дейін;
3
70% -дан бастап 80%-ға дейін;
4
80%-дан жоғары
5
2.2.
Бұзушылықтар сомасын бюджетке өтеу (камералдық бақылауды қоспағанда)
Бюджетке өтеуге жататын бұзушылықтардың жалпы сомасына шаққанда есепті кезеңде бюджетке өтелген бұзушылықтар сомаларының үлес салмағы:
0%-дан бастап 10%-ға дейін;
1
10%-дан бастап 20%-ға дейін;
2
20%-дан бастап 30%-ға дейін;
3
30%-дан бастап 40%-ға дейін;
4
40%-дан бастап 50%-ға дейін;
5
50%-дан бастап 60%-ға дейін;
6
60%-дан бастап 70%-ға дейін;
7
70%-дан бастап 80%-ға дейін;
8
80%-дан бастап 90%-ға дейін;
9
90%-дан бастап 100%-ға дейін
10
2.3.
Бұзушылықтарды қалпына келтіру және есеп бойынша көрсету (камералдық бақылауды қоспағанда)
Қалпына келтіруге жататын бұзушылықтардың жалпы сомасына шаққанда есепті кезеңде қалпына келтірілген және есеп бойынша көрсетілген бұзушылықтар сомасының үлес салмағы:

от 0% до 50%;
0
от 50% до 60%;
1
от 60% до 70%;
2
от 70% до 80%;
3
от 80% до 90%;
4
от 90% до 100%
5
2.4.
Взыскание в доход бюджета сумм административных штрафов, за исключением вынесенных постановлений по материалам, поступившим из других государственных органов (за исключением камерального контроля)
Удельный вес взысканных в доход бюджета сумм административных штрафов в общей сумме штрафов, наложенных в отчетном периоде, за исключением вынесенных постановлений по материалам, поступившим из других государственных органов (Правоохранительных органов, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Ревизионных комиссий, Служб внутреннего аудита):
до 50%;
0
от 50% до 60%;
1
от 60% до 70%;
2
от 70% до 80%;
3
от 80% до 90%;
4
от 90% до 100%
5
2.5.
Удовлетворение судами исков по материалам уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений
Удельный вес удовлетворенных судами исков по материалам уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений:
от 0% до 20%;
1
от 20% до 40%;
2
от 40% до 60%;
3
от 60% до 80%;
4
от 80% до 100%
5
2.6.
Внесение и принятие предложений по внесению изменений в нормативные правовые акты и в акты субъектов квазигосударственного сектора, для повышения эффективности управления и использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора
Количество внесенных и принятых предложений по внесению изменений в нормативные правовые акты и в акты субъектов квазигосударственного сектора, для повышения эффективности управления и использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора: за каждое предложение плюс 1 балл
за каждое предложение 1 балл
2.7.
Доля исполненных рекомендаций и поручений в общем количестве рекомендаций и поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий (с наступившими сроками исполнения)
Доля исполненных пунктов рекомендаций и поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий:
от 70 до 80 процентов;
3
от 80 до 90 процентов;
5
от 90 процентов и более;
10
менее 70 процентов
-5
Направление 3: проведение камерального контроля
3.1.
Исполнение уведомлений по камеральному контролю
Удельный вес исполненных уведомлений по камеральному контролю:
до 60%;
1

0%-дан бастап 50%-ға дейін;
0
50%-дан бастап 60%-ға дейін;
1
60%-дан бастап 70%-ға дейін;
2
70%-дан бастап 80%-ға дейін;
3
80%-дан бастап 90%-ға дейін;
4
90%-дан 100%-ға дейін
5
2.4.
Басқа мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдар бойынша шығарылған қаулыларды қоспағанда, әкімшілік айыппұлдардың сомаларын бюджет кірісіне өндіріп алу (камералдық бақылауды қоспағанда)
Басқа мемлекеттік органдардан (Құқық қорғау органдарынан, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінен, Тексеру комиссияларынан, Ішкі аудит қызметтерінен) келіп түскен материалдар бойынша шығарылған қаулыларды қоспағанда, есепті кезеңде салынған айыппұлдардың жалпы сомасына шаққанда бюджет кірісіне өндіріп алынған әкімшілік айыппұлдар сомасының үлес салмағы:
50%-ға дейін
0
50%-дан бастап 60%-ға дейін
1
60%-дан бастап 70%-ға дейін
2
70%-дан бастап 80%-ға дейін
3
80%-дан бастап 90%-ға дейін
4
90%-дан бастап 100%-ға дейін
5
2.5.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің материалдары бойынша талап қоюларды соттардың қанағаттандыруы
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің материалдары бойынша соттар қанағаттандырған талап қоюлардың үлес салмағы:
0%-дан бастап 20%-ға дейін;
1
20%-дан бастап 40%-ға дейін;
2
40%-дан бастап 60%-ға дейін;
3
60%-дан бастап 80%-ға дейін;
4
80%-дан бастап 100%-ға дейін
5
2.6.
Бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқарудың және пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін нормативтік құқықтық актілерге, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріне өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстарды енгізу және қабылдау
Бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқарудың және пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін нормативтік құқықтық актілерге, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріне өзгерістер енгізу бойынша енгізілген және қабылданған ұсыныстардың саны:
әрбір ұсыныс үшін 1 балл қосылады
әрбір ұсыныс үшін
1 балл
2.7.
Мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен тапсырмалардың (орындау мерзімі келгендерінің) жалпы санына шаққанда орындалған ұсынымдар мен тапсырмалардың үлесі
Мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен тапсырмалардың орындалған тармақтарының үлесі:
70-тен бастап 80 пайызға дейін;
3
80-нен бастап 90 пайызға дейін;
5
90 пайыздан бастап және одан астам;
10
70 пайыздан кем
-5
3-бағыт: камералдық бақылау жүргізу
3.1.
Камералдық бақылау бойынша хабарламалардың орындалуы
Камералдық бақылау бойынша орындалған хабарламалардың үлес салмағы:
60%-ға дейін
1

от 60% до 70%;
2
от 70% от 80%;
3
от 80% от 90%;
4
от 90% от 100%
5
3.2.
Результаты рассмотрения возражений на уведомления камерального контроля
Удельный вес заключений по результатам рассмотрения возражений на уведомления в пользу объектов камерального контроля:
до 10%;
5
от 10% до 30%;
4
от 30% до 50%;
3
от 50% до 70%;
2
от 70% и выше
1
Направление 4: соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля
4.1.
Несоответствия материалов аудита Стандартам государственного аудита и финансового контроля, выявленные центральным аппаратом уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета
Количество материалов аудита, не соответствующих Стандартам государственного аудита и финансового контроля, выявленных центральным аппаратом уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, к общему количеству проведенных уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений аудиторских мероприятий:
1 материал;
-3
от 2 до 3 материалов;
-4
от 4 материалов и более
-5
Направление 5: ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля
5.1.
Привлечение работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности
Количество случаев привлечения работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к дисциплинарной, административной, и уголовной ответственности, по вступившим в отчетном периоде в законную силу приговорам суда за совершение коррупционных правонарушений и дискредитирующих государственную службу проступков, выявленных уполномоченными органами и самим уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и его территориальными подразделениями в отчетном периоде:
- за каждый случай - 10 баллов.
за каждый случай - 10 баллов
5.2.
Подтверждение случаев обращения на противоправные действия работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений
Количество подтвержденных случаев обращения на противоправные действия работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений:
- за каждый случай - 5 баллов.
за каждый случай - 5 баллов
Направление 6: Иные направления
6.1.
Проведение оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита
Своевременное проведение оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита
5
Наличие фактов несоответствия проведения оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита утвержденным нормативным правовым и правовым актам:

60%-дан бастап 70%-ға дейін;
2
70%-дан бастап 80%-ға дейін;
3
80%-дан бастап 90%-ға дейін;
4
90%-дан бастап 100%-ға дейін
5
3.2.
Камералдық бақылау хабарламаларына қарсылықтарды қарау нәтижелері
Камералдық бақылау объектілерінің пайдасына шешілген хабарламаларға қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша қорытындылардың үлес салмағы:
10%-ға дейін;
5
10%-дан бастап 30%-ға дейін;
4
30%-дан бастап 50%-ға дейін;
3
50%-дан бастап 70%-ға дейін;
2
70%-дан бастап және одан жоғары
1
4-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы
4.1.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің орталық аппараты анықтаған аудит материалдарының Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылуы
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері жүргізген аудиторлық іс-шаралардың жалпы санына шаққанда ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің орталық аппараты анықтаған аудит материалдарының Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылғандарының саны:
1 материал;
-3
2-ден 3-ке дейінгі материал;
-4
4 материалдан бастап және одан астам
-5
5-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы
5.1.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту
Есепті кезеңде уәкілетті органдар және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өзі және оның аумақтық бөлімшелері анықтаған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды және мемлекеттік қызметке кір келтіретін теріс қылықтарды жасағаны үшін сот үкімдерінің есепті кезеңде заңды күшіне енгендері бойынша ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту жағдайларының саны:
- әрбір жағдай үшін 10 балды шегеріп тастау.
әрбір жағдай үшін - 10 балл
5.2.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына өтініш жасау жағдайларын растау
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына өтініш жасаудың расталған жағдайларының саны:
- әрбір жағдай үшін 5 балды шегеріп тастау.
әрбір жағдай үшін - 5 балл
6-бағыт: Өзге де бағыттар
6.1.
Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігіне бағалау жүргізу
Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігіне бағалауды уақтылы жүргізу
5
Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігіне бағалау жүргізудің бекітілген нормативтік құқықтық және құқықтық актілерге сәйкес келмеу фактілерінің болуы:

1-2 факта;
-1
3-4 факта;
-3
5 и более фактов
-5
6.2.
Неисполнение, некачественное или несвоевременное исполнение заданий и поручений Правительства Республики Казахстан, обращений физических и юридических лиц
Количество неисполненных, некачественно или несвоевременно исполненных заданий и поручений Правительства Республики Казахстан, обращений физических и юридических лиц:
- за каждый случай минус 3 балла.
за каждый случай - 3 балла
Приложение 2
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита и
финансового контроля
Направления и критерии оценки деятельности ревизионных комиссий
Критерии оценки по направлениям
Показатели
Баллы
1.
Направление 1: Исполнение Перечня объектов государственного аудита
1.1.
Исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
Отсутствие фактов дублирования проведения государственного аудита
10

1-2 факті;
-1
3-4 факті;
-3
5 және одан астам факті
-5
6.2.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, тапсырмаларын, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін орындамау, сапасыз орындау немесе уақтылы орындамау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жеке және заңды тұлғалардың орындалмаған, сапасыз орындалған немесе уақтылы орындалмаған тапсырмаларының, өтініштерінің саны:
- әрбір жағдай үшін 3 балды шегеріп тастау.
әрбір жағдай үшін - 3 балл
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
2-қосымша
Тексеру комиссияларының қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
Бағыттар бойынша бағалаудың өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Балдар
1.
1-бағыт: Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің орындалуы
1.1.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің орындалуы
Мемлекеттік аудит жүргізудің қайталану фактілерінің болмауы
10

Наличие фактов дублирования проведения государственного аудита в результате нарушения Правил взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577):
наличие 1 факта дублирования проведения государственного аудита;
-1
наличие от 2-х до 3-х фактов дублирования проведения государственного аудита;
-3
наличие более 3-х фактов дублирования проведения государственного аудита
-5
2.
Направление 2: проведение государственного аудита и финансового контроля
2.1.
Объем средств, охваченных государственным аудитом
Увеличение объема средств, охваченных государственным аудитом в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года
10
Уменьшение объема средств, охваченных государственным аудитом в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года
-5
2.2.
Доля исполненных рекомендаций и поручений в общем количестве рекомендаций и поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий (с наступившими сроками исполнения)
Доля исполненных пунктов рекомендаций и поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий:
от 70 до 80 процентов;
3
от 80 до 90 процентов;
5
от 90 процентов и более;
10
менее 70 процентов
-5
2.3.
Рекомендации, направленные на устранение пробелов и противоречий в законодательстве, в актах субъектов квазигосударственного сектора, от общего количества рекомендаций
Доля рекомендаций, направленных на устранение пробелов и противоречий в законодательстве, в актах субъектов квазигосударственного сектора, от общего количества рекомендаций
от 20 до 30 процентов;
2
от 30 до 40 процентов;
3
от 40 процентов и более
5
2.4.
Привлечение лиц к административной ответственности по итогам государственного аудита
Привлечение лиц к административной ответственности по итогам передачи материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, а также по итогам составления протокола об административном правонарушении органом государственного аудита
от 70 до 80 процентов;
3
от 80 до 90 процентов;
5
от 90 процентов и более
10
3.
Направление 3: соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля
3.1.
Наличие документов, признанных не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля
Наличие документов по итогам государственного аудита, признанных не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля:
1 документ;
-3

Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзара іс-қимыл қағидаларын бұзу нәтижесінде мемлекеттік аудит жүргізудің қайталану фактілерінің болуы
мемлекеттік аудит жүргізудің қайталануының 1 фактісінің болуы;
-1
мемлекеттік аудит жүргізудің қайталануының 2-ден 3-ке дейінгі фактілерінің болуы;
-3
мемлекеттік аудит жүргізудің қайталануының 3-тен астам фактілерінің болуы;
-5
2.
2-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу
2.1.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
Алдыңғы жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемінің ұлғаюы
10
Алдыңғы жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемінің азаюы
-5
2.2.
Мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен тапсырмалардың (орындау мерзімі келгендерінің) жалпы санына шаққанда орындалған ұсынымдар мен тапсырмалардың үлесі
Мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен тапсырмалардың орындалған тармақтарының үлесі:
70-тен 80 пайызға дейін;
3
80-нен 90 пайызға дейін;
5
90 пайыздан бастап және одан астам;
10
70 пайыздан кем
-5
2.3
Ұсынымдардың жалпы санына шаққанда заңнамадағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріндегі олқылықтар мен қайшылықтарды жоюға бағытталған ұсынымдар
Ұсынымдардың жалпы санына шаққанда заңнамадағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріндегі олқылықтар мен қайшылықтарды жоюға бағытталған ұсынымдардың үлесі
20-дан 30 пайызға дейін;
2
30-дан 40 пайызға дейін;
3
40 пайыздан бастап және одан астам
5
2.4.
Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тарту
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен материалдарды жіберу қорытындылары бойынша, сондай-ақ мемлекеттік аудит органының әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасау қорытындылары бойынша адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тарту
70-тен 80 пайызға дейін;
3
80-нен 90 пайызға дейін;
5
90 пайыздан бастап және одан астам;
10
3.
3-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы
3.1.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылған құжаттардың бар болуы
Мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылған құжаттардың бар болуы:
1 құжат;
-3

от 2 до 3 документов;
-4
от 4 документов и более
-5
4.
Направление 4: ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля
4.1.
Привлечение работников органов государственного аудита к ответственности
Привлечение работников органов государственного аудита к дисциплинарной ответственности:
1-2 работников;
-1
3-4 работников;
-2
5 и более работников
-5
Привлечение работников органов государственного аудита к административной ответственности:
1-2 работников;
-1
3-4 работников;
-2
5 и более работников
-5
Привлечение работников органов государственного аудита к уголовной ответственности
-10
5.
Направление 5: Иные направления
5.1.
Соответствие требованиям представляемой ревизионными комиссиями информации о своей работе Счетному комитету
Соответствие представляемой ревизионными комиссиями информации Процедурному стандарту внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информации о своей работе
5
Несоответствие представляемой ревизионными комиссиями информации Процедурному стандарту внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информации о своей работе
-5
5.2.
Передача информации в Единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю (Интегрированную информационную систему Счетного комитета)
Несвоевременная и (или) неполная передача информации в Единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю (Интегрированную информационную систему Счетного комитета):
более 25 фактов;
-1
более 50 фактов;
-3
более 100 фактов
-5
Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита и
финансового контроля
Сравнительная таблица оценки по направлениям и критериям оценки деятельности органов государственного аудита
Направления и критерии оценки
Результаты оценки в разрезе органов государственного аудита
ИТОГО

2-ден 3 құжатқа дейін;
-4
4 құжаттан бастап және одан астам
-5
4.
4-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы
4.1.
Мемлекеттік аудит органдары қызметкерлерін жауаптылыққа тарту
Мемлекеттік аудит органдары қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту:
1-2 қызметкер;
-1
3-4 қызметкер;
-2
5 және одан астам қызметкер
-5
Мемлекеттік аудит органдары қызметкерлерін әкімшілік жауаптылыққа тарту:
1-2 қызметкер;
-1
3-4 қызметкер;
-2
5 және одан астам қызметкер
-5
Мемлекеттік аудит органдары қызметкерлерін қылмыстық жауаптылыққа тарту
-10
5.
5-бағыт: Өзге де бағыттар
5.1.
Тексеру комиссияларының өзінің жұмысы туралы Есеп комитетіне ұсынатын ақпараттың қойылатын талаптарға сәйкестігі
Тексеру комиссиялары ұсынатын ақпараттың Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне өзінің жұмысы туралы ақпаратты ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкестігі
5
Тексеру комиссиялары ұсынатын ақпараттың Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне өзінің жұмысы туралы ақпаратты ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкессіздігі
-5
5.2.
Ақпараттың Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға (Есеп комитетінің интеграцияланған ақпараттық жүйесіне) берілуі
Ақпараттың Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға (Есеп комитетінің интеграцияланған ақпараттық жүйесіне) уақтылы берілмеуі және (немесе) толық берілмеуі:
25 фактіден астам;
-1
50 фактіден астам;
-3
100 фактіден астам
-5
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
3-қосымша
Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары бойынша бағалаудың салыстырмалы кестесі
Бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
Мемлекеттік аудит органдары бөлінісіндегі бағалау нәтижелері
ЖИЫНЫ