О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 1212 "Об утверждении Правил конкурсного отбора территориальных кластеров"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2016 года № 873. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2017 года № 14857. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июня 2022 года № 367.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.06.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 1212 "Об утверждении Правил конкурсного отбора территориальных кластеров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12619, опубликованный 27 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила конкурсного отбора территориальных кластеров, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического планирования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан и направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

"Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 1212 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 23 желтоқсандағы № 873 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 01 наурызда № 14857 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 27 маусымдағы № 367 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 27.06.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 1212 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12619 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 27 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Стратегиялық жоспарлау департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді және оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_________________ А. Мырзахметов
29 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
__________________ Е. Сагадиев
26 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
__________________ Т. Дуйсенова
27 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
27 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Т. Сулейменов
30 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_________________ К. Бозумбаев
28 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
__________________ Т. Дуйсенова
8 февраля 2017 года
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 декабря 2016 года № 873
Правила конкурсного отбора территориальных кластеров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конкурсного отбора территориальных кластеров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, и определяют порядок конкурсного отбора территориальных кластеров.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) территориальный кластер – географически сконцентрированная группа взаимосвязанных и взаимодополняющих компаний и организаций, которая включает в себя производителей конечных или промежуточных товаров и услуг, поставщиков комплектующих, специализированных услуг, производителей производственного и иного оборудования, поставщиков специализированной инфраструктуры, научных и исследовательских организаций, организаций высшего образования, организаций технического и профессионального образования и других организаций, имеющих определенную отраслевую специализацию;
2) организатор конкурсного отбора территориальных кластеров (далее – организатор отбора) – уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
3) участники конкурсного отбора территориальных кластеров (далее – участники отбора) – группы субъектов предпринимательства, региональные палаты предпринимателей, социально-предпринимательские корпорации, управляющие компании специальных экономических зон, бизнес-ассоциации;

4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________ А. Мырзахметов
2016 жылғы 29 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_______________ Е. Сағадиев
2016 жылғы 26 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_______________ Т. Дүйсенова
2016 жылғы 28 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 27 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
2016 жылғы 30 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_______________ Қ. Бозымбаев
2016 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_______________ Т. Дүйсенова
2017 жылғы 8 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 873 бұйрығымен бекітілді
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) аумақтық кластер - түпкі немесе аралық тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндірушілерді, жиынтықтаушыларды, мамандандырылған көрсетілетін қызметтерді берушілерді, өндірістік және өзге де жабдықтарды өндірушілерді, мамандандырылған инфрақұрылымды жеткізушілерді, ғылыми және зерттеу ұйымдарын, жоғары білім беру ұйымдарын, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын және белгілі бір салалық мамандануы бар басқа ұйымдарды қамтитын өзара байланысқан және бірін-бірі өзара толықтыратын компаниялар мен ұйымдардың географиялық жағынан шоғырланған тобы;
2) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуді ұйымдастырушы (бұдан әрі - іріктеуді ұйымдастырушы) - индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган;
3) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысушылар (бұдан әрі - іріктеуге қатысушылар) - кәсіпкерлік субъектілерінің топтары, өңірлік кәсіпкерлер палаталары, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары, бизнес-қауымдастықтар;

4) Комиссия по промышленному развитию Республики Казахстан (далее – Комиссия) – консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан, образованный в целях выработки предложений в сфере промышленного развития Республики Казахстан;
5) национальный институт – национальный институт развития в области развития индустрии.
Глава 2. Порядок конкурсного отбора территориальных кластеров
3. Решение о проведении конкурсного отбора территориальных кластеров принимается организатором отбора.
4. Организатор отбора размещает объявление о проведении конкурсного отбора территориальных кластеров в периодических печатных изданиях, а также на своем интернет-ресурсе.
5. Объявление о проведении конкурсного отбора территориальных кластеров публикуется не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до окончания срока приема заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
6. Для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров, участники отбора представляют организатору отбора заявку на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. К заявке на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров прилагаются следующие документы:
1) согласие на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) сведения, представляемые для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При этом, участник отбора обеспечивает полноту и достоверность предоставляемой информации, указанной в заявке и прилагаемых документах на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
8. Заявка на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров представляется на бумажном носителе в двух экземплярах – оригинал в количестве одного экземпляра и копия в количестве одного экземпляра, и на электронном носителе.
9. Участник отбора может внести изменения в зарегистрированную заявку на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров или отозвать ее путем письменного уведомления организатора отбора до истечения срока, установленного для подачи заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
10. Заявка на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров должна быть сброшюрована в одну или несколько папок (томов) и пронумерована. Первыми должны быть подшиты заявление и перечень документов, входящих в состав заявки, с указанием страниц, на которых находятся соответствующие документы. При предоставлении в составе заявки нескольких папок (томов) указываются номера папок (томов) и количество страниц в каждой папке (томе) соответственно.

4) Қазақстан Республикасын Өнеркәсіптік дамыту жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) - Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту саласындағы ұсыныстарды әзірлеу мақсатында құрылған, Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
5) ұлттық институт - индустрияны дамыту саласындағы ұлттық институт.
2-бөлім. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу тәртібі
3. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуден өткізу туралы шешімді іріктеуді ұйымдастырушы қабылдайды.
4. Іріктеуді ұйымдастырушы мерзімді баспасөз басылымдарында, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өткізілетіні туралы хабарландыруды орналастырады.
5. Аумақтық кластерлерге конкурстық іріктеу өткізу туралы хабарландыру аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын жарияланады.
6. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін іріктеу қатысушылары іріктеуді ұйымдастырушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімді ұсынады.
7. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтініміне келесі құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған келісімді;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін ұсынылатын мәліметтерді қамтиды.
Бұл ретте іріктеуге қатысушы аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтінімінде және оған қоса берілетін құжаттарда көрсетілген, ұсынылатын ақпараттың толықтығын және анықтығын қамтамасыз етеді.
8. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінім қағаз тасығышта екі данада - саны бір данадағы түпнұсқасы мен саны бір данадағы көшірмесі және электрондық тасымалдағышта ұсынылады.
9. Іріктеуге қатысушы аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға тіркелген өтінімге өзгерістер енгізе алады немесе оны аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдер беру үшін белгіленген мерзім аяқталғанға дейін іріктеуді ұйымдастырушыны жазбаша хабардар ету арқылы кері қайтарып ала алады.
10. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім бір немесе бірнеше папкаға (томдарға) топтастырылып, нөмірленуі тиіс. Өтініш пен тиісті құжаттар орналасқан парақтарды көрсете отырып, өтінім құрамына кіретін құжаттар тізбесі бірінші тігіледі. Өтінім құрамында бірнеше папка (том) ұсынылған жағдайда, папкалардың (томдардың) нөмірлері және тиісінше әрбір папкадағы (томдағы) парақтар саны көрсетіледі.

11. Заявки на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров, представленные после истечения срока для приема заявок, не принимаются и не рассматриваются в рамках текущего конкурсного отбора территориальных кластеров.
12. Организатор отбора в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации заявки на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров проверяет представленные заявки на соответствие требованиям настоящих Правил и отклоняет заявки на участие в текущем конкурсном отборе территориальных кластеров, уведомив участника отбора письменно, если они не отвечают требованиям настоящих Правил.
13. Организатор отбора в течение 3 (трех) рабочих дней после окончания срока проверки представленных заявок направляет национальному институту заявки на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
14. Национальный институт проводит анализ представленных документов на предмет соответствия критериям конкурсного отбора территориальных кластеров, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам (далее – анализ), и выдает экспертное заключение.
15. Экспертное заключение национального института содержит выводы в части соответствия критериям конкурсного отбора территориальных кластеров, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам, и носит рекомендательный характер.
16. Анализ и выдача экспертного заключения национальным институтом осуществляется в срок не более 60 (шестьдесят) календарных дней после окончания срока для приема заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
17. Экспертное заключение национального института по каждой заявке на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров в срок не более 5 (пяти) рабочих дней после окончания срока для проведения анализа и выдачи экспертного заключения передается организатору отбора.
18. Материалы заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров и экспертное заключение национального института по каждой заявке на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров организатором отбора в срок не более 5 (пяти) рабочих дней вносятся в Комиссию.
19. Комиссия принимает решение по определению победителей конкурсного отбора территориальных кластеров.
20. Решение Комиссии, принятое по результатам конкурсного отбора территориальных кластеров, оформляется протоколом.
21. Организатор отбора в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения протокола Комиссии объявляет о результатах конкурсного отбора территориальных кластеров на своем интернет-ресурсе.
Приложение 1
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
__________________________________
Уполномоченный орган в области
государственной поддержки
индустриально-инновационной
деятельности
форма
Заявка на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров
____________________________________________________________________
(наименование компании, регион, отрасль)
направляет настоящую заявку с пакетом документов для участия в конкурсном отборе
территориальных кластеров.
Приложение:
1.____________________
2.____________________
3.____________________
________________________________      ________________________________
________________________________      ________________________________
(должность лица, подавшего заявку)      ________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его
наличии в удостоверении личности)
_______________________________
(подпись)
Принял:
_________________________________
(фамилия, имя и отчество лица,
принявшего заявку)
Подпись: _______________, № ______,
дата приема "_____"_______20__ года
Приложение 2
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
__________________________________
Наименование компании / организации
заявителя
форма
Согласие на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров
Настоящим__________________________________________________________
(наименование компании)
выражает согласие на включение в заявку на участие в конкурсном отборе территориальных
кластеров и заинтересованность к совместной работе в рамках предстоящего конкурсного
отбора, а также к участию в мероприятиях по дальнейшему развитию кластера.
________________________________      ________________________________
________________________________      ________________________________
(должность лица)                  ________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его
наличии в удостоверении личности)
_______________________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
Сведения, представляемые для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров
1. Краткое описание территориального кластера:

11. Өтінімдерді қабылдауға арналған мерзім өткен соң ұсынылған аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім қабылданбайды және аумақтық кластерлерді ағымдағы конкурстық іріктеу шеңберінде қаралмайды.
12. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімді тіркеу сәтінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде іріктеуді ұйымдастырушы берілген өтінімдерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді және егер осы Қағидалардың талаптарына жауап бермесе, іріктеуге қатысушыны жазбаша хабардар ете отырып, аумақтық кластерлерді ағымдағы конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімді қайтарады.
13. Іріктеуді ұйымдастырушы ұсынылған өтінімдерді тексеру мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдерді ұлттық институтқа жібереді.
14. Ұлттық институт ұсынылған құжаттарды осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігі мәніне талдау жүргізеді (бұдан әрі - талдау) және сарапшылық қорытындысын береді.
15. Ұлттық институттың сараптамалық қорытындысы осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өлшемшарттарына сәйкестік бөлігінде тұжырымдардан тұрады және ұсынымдық сипатында болады.
16. Ұлттық институттың талдауы мен сараптамалық қорытындысын беру аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
17. Ұлттық институттың аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған әрбір өтінім бойынша сараптамалық қорытындысы талдау мен сараптамалық қорытынды беруге арналған мерзім аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен артық емес мерзімде іріктеуді ұйымдастырушыға беріледі.
18. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдердің материалдары және ұлттық институттың аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған әрбір өтінім бойынша сараптамалық қорытындысы іріктеуді ұйымдастырушымен 5 (бес) жұмыс күнінен артық емес мерзімде Комиссияға енгізіледі.
19. Комиссия аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу жеңімпаздарын айқындау бойынша шешімді қабылдайды.
20. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша қабылданған Комиссия шешімі хаттамамен рәсімделеді.
21. Іріктеуді ұйымдастырушы Комиссия хаттамасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу нәтижелері туралы хабарлайды.
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
1-қосымша
__________________________________
Индустриялық-инновациялық қызметті
мемлекеттік қолдау саласындағы
уәкілетті орган
нысан
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған
өтінім
__________________________________________________________________________
(компания, өңір, сала атауы)
аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжаттар пакетімен қоса осы өтінімді жібереді.
Қосымша:
1. ________________
2. ________________
3. ________________
__________________________________            _________________________________
__________________________________            _________________________________
(өтінімді берген адамның                  ______________________________
лауазымы)                        (тегі, аты, әкісінің аты (жеке
куәлігінде көрсетілген жағдайда)
______________________________
(қолы)
Қабылдады:                                    Қолы: ________________, № _______,
______________________________            қабылдау күні 20 __ жылғы
(өтінімді қабылдаған адамның тегі,            "___" _________
аты, әкісінің аты)
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
2-қосымша
_________________________________
Өтінім беруші компаниясы/ұйымының
атауы
Нысан
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған
келісім
Осы арқылы _______________________________________________________________
(компания атауы)
аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтініміне қосуға келісімін береді және
алдағы конкурстық іріктеу шеңберінде бірлескен жұмысқа, сондай-ақ кластерді одан әрі
дамыту бойынша іс-шараларға қатысуға мүдделілік танытады.
__________________________________            _________________________________
__________________________________            _________________________________
(өтінімді берген адамның                  ______________________________
лауазымы)                        (тегі, аты, әкісінің аты (жеке
куәлігінде көрсетілген жағдайда)
______________________________
(қолы)
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
3-қосымша
Аумақтық кластарлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін ұсынылатын мәліметтер
1. Кластердің қысқаша сипаттамасы:

1) месторасположение территориального кластера;
2) отраслевая и межотраслевая принадлежность территориального кластера;
3) основные участники территориального кластера.
2. Цели и задачи создания территориального кластера.
3. Уровень развития сформированного территориального кластера:
1) наличие концентрированной группы взаимосвязанных и взаимодополняющих предприятий и организаций;
2) наличие проектов, направленных на удлинение технологической цепочки (технологическая цепочка – упорядоченная в процессе выполнения операций по совместному ведению бизнеса совокупность юридических лиц, осуществляющих производственную и иную деятельность по разработке, изготовлению и продвижению конечного продукта технологической цепочки в рамках полного технологического цикла);
3) наличие дополнительных источников финансирования деятельности территориального кластера (инвестиции, собственные и/или заемные средства).
4. Структура и специализация территориального кластера:
1) структура территориального кластера и партнҰрские связи вне территориального кластера, потенциал интернационализации территориального кластера;
2) видение развития кластера: цепочки создания стоимости продукции, товаров и услуг, в которых представлены участники территориального кластера.
5. Перспективность развития территориального кластера:
1) стратегические цели и перспективы развития территориального кластера (с указанием целевых индикаторов);
2) предложения по необходимой поддержке кластерных инициатив, с указанием мер поддержки (финансовые, нефинансовые меры), направления использования мер поддержек с обоснованием, информация об общих проблемах (технологических, рыночных, административных) для кластера.
Дополнительно возможно предоставление следующих данных:
1. Наличие условий для дальнейшего развития территориального кластера:
1) необходимое сырье и природные ресурсы (водные и земельные);
2) доступность человеческих ресурсов с требуемым уровнем квалификации;
3) производственные мощности (предприятий) для создания технологической цепочки и необходимых сопутствующих услуг;
4) развитость энергетической инфраструктуры;
5) развитость транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
6) развитость индустриально-инновационной инфраструктуры (индустриальные зоны, конструкторские бюро, технопарки, центры трансферта технологий);
7) наличие образовательной, научной и исследовательской инфраструктуры;
8) наличие международных связей, встраивание в международные цепочки поставок;
9) финансовые ресурсы;
2. Соответствие территориального кластера приоритетам региональной, национальной стратегии развития и кластерной политике Казахстана:

1) аумақтық кластердің орналасқан жері;
2) аумақтық кластердің салалық және салааралық тиесілігі;
3) аумақтық кластердің негізгі қатысушылары.
2. Аумақтық кластерді құру мақсаттары мен міндеттері.
3. Қалыптастырылған аумақтық кластердің даму деңгейі:
1) өзара байланысқан және бірін-бірі өзара толықтыратын кәсіпорындар мен ұйымдардың шоғырланған тобының болуы;
2) технологиялық тізбекті ұзартуға бағытталған жобалардың болуы (технологиялық тізбек - толық технологиялық цикл шеңберінде технологиялық тізбектің түпкілікті өнімін әзірлеу, жасау және ілгерілету жөніндегі өндірістік және өзге де қызметті жүзеге асыратын, бизнесті бірлесіп жүргізу бойынша операцияларды орындау процесіндегі ретке келтірілген заңды тұлғалардың жиынтығы);
3) аумақтық кластердің қызметін қосымша қаржыландыру көздерінің болуы (инвестициялар, жекеменшік және/немесе қарыз қаражат).
4. Аумақтық кластердің құрылымы және мамандануы:
1) аумақтық кластердің құрылымы және аумақтық кластерден тыс әріптестік байланыстар, аумақтық кластерді интернационалдандыру әлеуеті;
2) кластердің даму көрінісі: аумақтық кластер қатысушылары ұсынылған өнімдердің, тауарлар мен қызметтердің құнын жасау тізбектері.
5. Аумақтық кластерді дамытудың перспективалылығы:
1) аумақтық кластерді дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттері (нысаналы индикаторларын көрсете отырып);
2) қолдау шараларын көрсете отырып (қаржылай, қаржылай емес шаралар) кластерлік бастамаларды қажетті қолдау бойынша ұсыныстар, қолдау шараларын пайдаланудың негіздеумен қоса бағыттар, кластер үшін жалпы проблемалар туралы ақпарат (технологиялық, нарықтық, әкімшілік).
Мынадай деректерді қосымша ұсыну талап етілуі мүмкін:
1. Аумақтық кластерді одан әрі дамыту үшін жағдайлардың болуы
1) қажетті шикізат және табиғи ресурстар (су және жер ресурстары);
2) талап етілетін біліктілік деңгейі бар адами ресурстардың қолжетімділігі;
3) технологиялық тізбекті және қажетті ілеспелі қызметтерді жасауға арналған өндірістік қуаттар (кәсіпорындар);
4) энергетикалық инфрақұрылымның дамығандығы;
5) көліктік және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның дамығандығы;
6) индустриялық-инновациялық инфрақұрылымның дамығандығы (индустриялық аймақтар, конструкторлық бюролар, технопарктер, технологиялар трансферті орталықтары);
7) білім беру, ғылыми және зерттеу инфрақұрылымының болуы;
8) халықаралық байланыстардың болуы, халықаралық жеткізілімдер тізбектеріне кірістіру;
9) қаржы ресурстары.
2. Аумақтық кластердің өңірлік, ұлттық даму стратегияларының басымдықтарына және Қазақстанның кластерлік саясатына сәйкестігі:

1) национальные приоритеты – оценка соответствия территориального кластера набору приоритетных секторов согласно Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874, Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 1030, Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017-2021 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 420;
2) региональные приоритеты – оценка соответствия территориального кластера программам развития территорий;
3) значимость развития территориального кластера (на основе динамики предыдущих лет):
для региона, в котором он расположен, с точки зрения численности занятых, объемов производства на предприятиях территориального кластера и объемов экспорта всех предприятий территориального кластера;
для отрасли, к которой он относится, в целом с точки зрения численности занятых, объемов производства на предприятиях территориального кластера и объемов экспорта всех предприятий территориального кластера.
Приложение 4
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
Критерии конкурсного отбора территориальных кластеров
Для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров необходимо соответствие следующим критериям:
1. Уровень развития цепочки добавленной стоимости:
1) наличие критической массы взаимосвязанных и взаимодополняющих предприятий и организаций, а также определенный уровень специализации МСБ;
2) необходимое сырье и природные ресурсы;
3) доступность человеческих ресурсов;
4) производственные мощности (предприятий) для создания технологической цепочки и необходимых сопутствующих услуг;
5) развитость индустриально-инновационной инфраструктуры;
6) развитость образовательной инфраструктуры.
2. Благоприятная среда в регионе:
1) развитость энергетической инфраструктуры;
2) развитость транспортной инфраструктуры;
3) доступность финансовых ресурсов.
3. Предполагаемое социально-экономическое воздействие инициативы по развитию кластера на регион и на отрасль, в котором он функционирует (на основе динамики данных предыдущие 5 лет) и соответствие национальным и региональным стратегиям:
1) для региона, в котором он расположен, с точки зрения численности занятых, объемов производства продукции на предприятиях территориального кластера и объемов их экспорта;

1) ұлттық басымдықтар - Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015-2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 1030 Жарлығымен бекітілген "Нұрлы жол" инфрақұрылымдық дамудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 420 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес аумақтық кластердің басым секторлардың жиынтығына сәйкестігін бағалау;
2) өңірлік басымдықтар - аумақтық кластердің өңірлік даму бағдарламаларына сәйкестігін бағалау;
3) аумақтық кластерді дамытудың маңыздылығы (өткен жылдардың серпіні негізінде):
аумақтық кластер кәсіпорындарындағы өндіріс көлемі және аумақтық кластердің барлық кәсіпорындарының экспорт көлемі тұрғысынан өзі орналасқан өңір үшін жұмыспен қамтылғандардың саны.
тұтас алғанда, жұмыспен қамтылғандардың саны, аумақтық кластер кәсіпорындарындағы өндіріс көлемі және аумақтық кластердің барлық кәсіпорындарының экспорт көлемі тұрғысынан өзі жататын сала үшін.
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
4-қосымша
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өлшемшарттары
Аумақтық кластерлерді іріктеуге қатысу үшін мынадай өлшемшарттарға сәйкес болуы қажет:
1. Қосылған құн тізбегінің даму деңгейі:
1) өзара байланысты және өзара толықтыратын кәсіпорындар мен ұйымдардың сындарлы массасының болуы, сондай-ақ ШОБ белгілі бір мамандану деңгейі;
2) қажетті шикізат және табиғи ресурстар;
3) адами ресурстардың қолжетімділігі;
4) технологиялық тізбекті және қажетті ілеспелі көрсетілетін қызметтерді құруға арналған өндірістік қуаттар (кәсіпорындар);
5) индустриялық-инновациялық инфрақұрылымның дамуы;
6) білім беру инфрақұрылымының дамуы.
2. Өңірдегі жағымды орта:
1) энергетика инфрақұрылымының дамуы;
2) көлік инфрақұрылымының дамуы;
3) қаржы ресурстарының қолжетімділігі.
3. Ол қызмет ететін салаға және өңірге кластерді дамыту бойынша бастамалардың болжанған әлеуметтік-экономикалық ықпалы (алдыңғы 5 жыл деректерінің серпіні негізінде) және ұлттық әрі өңірлік стратегияларға сәйкестік:
1) аумақтық кластер кәсіпорындарындағы жұмыспен қамтылғандардың саны, өнім өндірісінің көлемі және олардың экспорты көлемі тұрғысынан өзі орналасқан өңір үшін;

2) для отрасли, к которой он относится, в целом с точки зрения численности занятых, объемов производства продукции на предприятиях территориального кластера и объемов их экспорта.
4. Перспективы развития кластера, предполагаемые показатели деятельности с учетом развития внутреннего, регионального и глобального рынков.
Примечание: оценка по определению победителей конкурсного отбора территориальных кластеров проводится комплексно, на основе данных представленных участниками отбора, а также на основе анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз по каждому критерию конкурсного отбора территориальных кластеров, а также анализа факторов влияющих на данные критерии. Приоритет будет отдан заявкам на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров, комплексный анализ которых показал наибольшую конкурентоспособность.

2) тұтас алғанда, кластер кәсіпорындарындағы жұмыспен қамтылғандардың саны, өнім өндірісінің көлемі және олардың экспортының көлемі тұрғысынан өзі жататын сала үшін маңызы (алдыңғы 5 жылдағы серпіннің дамуы негізінде).
4. Кластердің дамытудың перспективалылығы, ішкі, өңірлік және жаһандық нарықтардың дамуын ескеріп, болжанған қызмет көрсеткіштері
Ескертпе: аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу жеңімпаздарын айқындау бойынша бағалау кешенді түрде, іріктеу қатысушылары ұсынған деректердің негізінде, сондай-ақ аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеудің әрбір өлшемшарты бойынша күшті және әлсіз тұстарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерін талдау, сондай-ақ осы өлшемшарттарға ықпал ететін факторларды талдау негізінде жүргізіледі. Кешенді талдауы көбірек бәсекеге қабілеттілік көрсеткен аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтінімдеріне артықшылық берілетін болады.