Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия Каргалинского района Актюбинской области
Решение маслихата Актюбинской области от 12 декабря 2016 года № 80. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 20 января 2017 года № 5238. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10 августа 2020 года № 556.
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10.08.2020 № 556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктами 3, 9 Правил определения и режима использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10171, Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить следующие, границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия расположенных в Каргалинском районе Актюбинской области:
могильника Алимбет I, расположенного в 4 километрах к юго-западу от села Алимбет, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению;
кургана Анастасьевка I, расположенного в 8 километрах к юго-востоку от села Алимбет и в 5,3 километрах к северо-северо-востоку от села Бозтобе, согласно приложениям 5, 6, 7, 8 к настоящему решению;
кургана Анастасьевка ІІ, расположенного в 2,6 километрах к северо-западу от села Бозтобе, согласно приложениям 9, 10, 11, 12 к настоящему решению;
кургана Бадамша І, расположенного в 2 километрах к востоку-юго-востоку от села Бадамша, согласно приложениям 13, 14, 15, 16 к настоящему решению;
кургана Григорьевка І, расположенного в 1 километре к северо-северо-западу от села Ащелисай, согласно приложениям 17, 18, 19, 20 к настоящему решению;
кургана Григорьевка ІІ, расположенного в 1 километре к северу от села Ащелисай, согласно приложениям 21, 22, 23, 24 к настоящему решению;

Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2016 жылғы 12 желтоқсандағы № 80 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 20 қаңтарда № 5238 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 2020 жылғы 10 тамыздағы № 556 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 10.08.2020 № 556 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 127-бабының 2-тармағына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 36-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10171 тіркелген, Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарын айқындау және пайдалану режимі қағидаларының 3, 9-тармақтарына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақтөбе облысы Қарғалы ауданында орналасқан келесі тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары бекітілсін:
осы шешімнің 1, 2, 3, 4-қосымшаларына сәйкес, Әлімбет ауылынан 4 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Әлімбет І бейіті;
осы шешімнің 5, 6, 7, 8-қосымшаларына сәйкес, Әлімбет ауылынан 8 километр оңтүстік-шығыста және Бозтөбе ауылынан 5,3 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан, Анастасьевка I қорғаны;
осы шешімнің 9, 10, 11, 12-қосымшаларына сәйкес, Бозтөбе ауылынан 2,6 километр солтүстік-батыста орналасқан, Анастасьевка IІ қорғаны;
осы шешімнің 13, 14, 15, 16-қосымшаларына сәйкес, Бадамша ауылынан 2 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан, Бадамша І қорғаны;
осы шешімнің 17, 18, 19, 20-қосымшаларына сәйкес, Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан, Григорьевка I қорғаны;
осы шешімнің 21, 22, 23, 24-қосымшаларына сәйкес, Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстікте орналасқан, Григорьевка IІ қорғаны;

могильника Жанды І, расположенного в 12,9 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова, согласно приложениям 25, 26, 27, 28 к настоящему решению;
могильника Жанды ІІ, расположенного в 11 километрах востоку-юго-востоку от села Шамши Калдаякова, согласно приложениям 29, 30, 31, 32 к настоящему решению;
кургана Кабантау, расположенного в 6 километрах к юго-юго-востоку от села Шамши Калдаякова и в 7,5 километрах к востоку-юго-востоку от села Петропавловка, согласно приложениям 33, 34, 35, 36 к настоящему решению;
кургана Казынюковский ІV, расположенного в 11,2 километрах к северо-западу от села Тассай, согласно приложениям 37, 38, 39, 40 к настоящему решению;
кургана Казынюковский V, расположенного в 10,5 километрах к северо-западу от села Тассай, согласно приложениям 41, 42, 43, 44 к настоящему решению;
могильника Карабутак І, расположенного в 3 километрах к юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 45, 46, 47, 48 к настоящему решению;
могильника Карабутак ІІ, расположенного в 4 километрах к юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 49, 50, 51, 52 к настоящему решению;
могильника Карабутак ІІІ, расположенного в 5,4 километрах к юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 53, 54, 55, 56 к настоящему решению;
могильника Карабутак ІV, расположенного в 5,4 километрах к юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 57, 58, 59, 60 к настоящему решению;
могильника Карабутак V, расположенного в 6 километрах к юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 61, 62, 63, 64 к настоящему решению;
могильника Карабутак VІ, расположенного в 6,4 километрах к юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 65, 66, 67, 68 к настоящему решению;
могильника Карабутак VІІ, расположенного в 11 километрах к западу-юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 69, 70, 71, 72 к настоящему решению;
могильника Карабутак VІІІ, расположенного в 8 километрах к юго-западу от села Карабутак, согласно приложениям 73, 74, 75, 76 к настоящему решению;
могильника Карабутак IX, расположенного в 7,5 километрах к югу от села Косестек и в 7,5 километрах к северо-западу от села Карабутак, согласно приложениям 77, 78, 79, 80 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима области Шериязданова А.Т.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
Секретарь областного маслихата
А. ТУЛЕГЕНОВА С. КАЛДЫГУЛОВА
Приложение 1 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Алимбет I
(эпоха раннего железа)

осы шешімнің 25, 26, 27, 28-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12,9 километр оңтүстік-шығыста орналасқан, Жанды І бейіті;
осы шешімнің 29, 30, 31, 32-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 11 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан, Жанды ІІ бейіті;
осы шешімнің 33, 34, 35, 36-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 6 километр оңтүстік-оңтүстік-шығыста және Петропавловка ауылынан 7,5 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан, Қабантау қорғаны;
осы шешімнің 37, 38, 39, 40-қосымшаларына сәйкес, Тассай ауылынан 11,2 километр солтүстік-батыста орналасқан, Казынюковский ІV қорғаны;
осы шешімнің 41, 42, 42, 44-қосымшаларына сәйкес, Тассай ауылынан 10,5 километр солтүстік-батыста орналасқан, Казынюковский V қорғаны;
осы шешімнің 45, 46, 47, 48-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 3 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ І бейіті;
осы шешімнің 49, 50, 51, 52-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 4 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ ІІ бейіті;
осы шешімнің 53, 54, 55, 56-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 5,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ ІІІ бейіті;
осы шешімнің 57, 58, 59, 60-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 5,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ ІV бейіті;
осы шешімнің 61, 62, 63, 64-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 6 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ V бейіті;
осы шешімнің 65, 66, 67, 68-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 6,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ VІ бейіті;
осы шешімнің 69, 70, 71, 72-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 11 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ VІІ бейіті;
осы шешімнің 73, 74, 75, 76-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 8 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарабұтақ VІІІ бейіті;
осы шешімнің 77, 78, 79, 80-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 7,5 километр солтүстік-батыста және Қосестек ауылынан 7,5 километр оңтүстікте орналасқан, Қарабұтақ ІХ бейіті.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А.Т.Шерияздановқа жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
Облыстық мәслихаттың хатшысы
А. ТУЛЕГЕНОВА С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 1-қосымша
Әлімбет І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Алимбет I, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-западу от села Алимбет, в 20 метрах к западу от проселочной дороги, ведущей с развалин села Эбеты в вышеназванный населенный пункт.
Состоит из двух с камней в насыпи курганов, вытянутых по линии северо-восток - юго-запад, расстояние между которыми составляет 60 метров. Курган 1 имеет диаметр 29 метров, высоту 0,8 метра. У западной подошвы кургана 1 прослеживается полукольцевой ров. Курган 2 диаметром 15 метров, высотой 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,2 гектара;
площадь охранной зоны – 2,1 гектара, в которую вошли два кургана могильника и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 10,3 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 18,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 2 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 3 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 4 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 5 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курган Анастасьевка I
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Анастасьевка I, расположенного в Каргалинском районе, в 8 километрах к юго-востоку от села Алимбет и в 5,3 километрах к северо-северо-востоку от села Бозтобе.
Памятник представлен одиночным курганом диаметром 16 метров, высотой 0,5 метра. В 13 метрах южнее курган огибает грунтовая дорога, идущая с северо-запада (от железной дороги) к грейдерной дороге Шандыаша-Бозтобе. На вершине кургана установлен геодезический знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 27,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
площадь охранной зоны – 1,38 гектара. В нее вошли курган и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 8,81 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет ауылынан 4 километр оңтүстік-батыста және бұрынғы Ебейті атты ауылға баратын жер жолдан 20 метр батыста орналасқан Әлімбет І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-шығыстан оңтүстік-батыс тізбегі бойынша созылып жатқан ара қашықтығы 60 метр болатын екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның диаметрі 29 метр, биіктігі 0,8 метр. 1-қорғанның батыс жақ етегінде жартылай сақиналы шұңқыр байқалады. 2-қорғанның диаметрі 15 метр, биіктігі 0,5 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 30,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,2 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 2,1 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,3 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 18,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 2-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 3-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 4-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 5-қосымша
Анастасьевка I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет ауылынан 8 километр оңтүстік-шығыста және Бозтөбе ауылынан 5,3 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Анастасьевка І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіштің диаметрі 16 метр, биіктігі 0,5 метр болатын жалғыз жер қорған. Қорғанның оңтүстік жағында 13 метр жерде жер жол, солтүстік-батыстан келетін темір жол және Шандыаша-Бозтөбеге баратын көтерме жол өтіп жатыр. Қорғанның үстінде геодезиялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 27,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорған және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,38 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,81 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,87 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 6 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 7 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 8 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 9 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Анастасьевка ІІ
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Анастасьевка ІІ, расположенного в Каргалинском районе, в 2,6 километрах к северо-западу от села Бозтобе и в 4,3 километрах восточнее железнодорожного пути "Кандыагаш-Орск".
Диаметр кургана 14 метров, высота 0,5 метра. В северо-восточной части кургана имеется грабительская воронка диаметром 4 метров. В насыпи прослеживаются камни разных размеров. На вершине кургана установлен геодезический знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 27,06 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
площадь охранной зоны – 1,42 гектара. В нее вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,73 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,87 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 10 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 11 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 12 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 13 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Бадамша І
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Бадамша І, расположенного в Каргалинском районе, в 2 километрах к востоку-юго-восток от села Бадамша.

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,87 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 6-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 7-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 8-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 9-қосымша
Анастасьевка IІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бозтөбе ауылынан 2,6 километр солтүстік-батыста және "Қандыағаш-Орск" темір жолынан 4,3 километр шығыста орналасқан Анастасьевка ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғанның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,5 метр. Қорғанның солтүстік-шығыс бөлігінде диаметрі 4 метр болатын тонау шұңқыры бар. Үйіндісінде әртүрлі көлемдегі тастар байқалады. Қорғанның үстіне геодезиялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 27,06 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,42 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,73 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,87 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 10-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 11-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 12-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 13-қосымша
Бадамша I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бадамша ауылынан 2 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Бадамша І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Памятник представлен одиночным курганом диаметром 14 метров, высотой 0,2 метра. На вершине кургана установлен геодезический знак, вокруг него прослеживается кольцевой ров, вырытый при его установке.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 27,21 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
площадь охранной зоны – 1,39 гектара. В нее вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,78 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,99 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 14 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 15 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 16 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 17 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Григорьевка І
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Григорьевка І, расположенного в Каргалинском районе, в 1 километре к северо-северо-западу от села Ащелисай и в 360 метрах к северу от места поворота к северо-востоку трассы "Актобе-Орск".
Памятник представляет собой одиночный земляной курган высотой 1,5 метра, диаметром 38 метров. На кургане ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 29,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,19 гектара;
площадь охранной зоны – 1,86 гектара. В нее вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 9,76 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 17,79 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 18 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 19 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 20 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 21 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Григорьевка ІІ
(эпоха раннего железа)

Жалғыз қорғанды ескерткіш диаметрі 14 метр, биіктігі 0,2 метр. Қорғанның үстіне геодезиялық белгі орнатылған, айналасында белгіні орнату кезінде қазылған сақиналы ор байқалады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 27,21 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,39 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,78 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,99 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 14-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 15-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 16-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 17-қосымша
Григорьевка I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстік-солтүстік-батыста, "Ақтөбе-Орск" трассасының солтүстік-шығысындағы бұрылыстан 360 метр солтүстікте орналасқан Григорьевка І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш биіктігі 1,5 метр, диаметрі 38 метр жалғыз жер қорған болып табылады. Қорғанның үстінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 29,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,19 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,86 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,76 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 17,79 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 18-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 19-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 20-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 21-қосымша
Григорьевка ІI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Григорьевка ІІ, расположенного в Каргалинском районе, в 1 километре к северу от села Ащелисай и в 189 метрах к югу от трассы "Актобе-Орск".
Памятник представляет собой земляную насыпь, сооруженную на ровной площадке в 1 километре к северу от села Ащелисай. Высота кургана – 1,2 метра, диаметр – 28 метров. Насыпь кургана повреждена. Имеется грабительская воронка длиной 10 метров и шириной в среднем – 9 метров, которая начинается в центре кургана и заканчивается у северо-северо-восточной подошвы кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 28,38 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,1 гектара;
площадь охранной зоны – 1,73 гектара. В нее вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 9,34 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 17,21 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества. В зону охраняемого природного ландшафта вошли трасса "Актобе - Орск" и грунтовая дорога.
Приложение 22 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 23 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 24 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 25 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жанды І
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жанды І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,9 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Состоит из трех земляных курганов, вытянувшихся по линии север-юг на 120 метров, расположены на краю небольшой пологой возвышенности. С запада курганная линия ограничена линией электропередач. Могильник по центру рассекает полевая дорога, пролегающая южнее центрального кургана. Размеры: курган 1 (1,2х25 метров), с не смыкающимся в северной части кольцевым рвом, шириной 0,4 метра и расширением до 1,2 метра в южной его части, курган 2 (1,0х16 метров), курган 3 (0,5х18 метров) с камнем в насыпи.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 36,45 гектара. Из них:

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстікте "Ақтөбе-Орск" трассасынан 189 метр оңтүстікте орналасқан Григорьевка ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстіктегі тегістік жерде орналасқан, жер қорған болып табылады. Қорғанның биіктігі – 1,2 метр, диаметрі – 28 метр. Қорғанның үйіндісі бұзылған. Қорғанның үйіндісінде оның ортасынан басталып, қорғанның солтүстік-солтүстік-шығыс жиегінен бітетін ұзындығы 10 метр, ені 9 метр тонау шұңқыры бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,1 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,73 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,34 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 17,21 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағына "Ақтөбе-Орск" трассасы және жер жолдар енгізілген.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 22-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 23-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 24-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 25-қосымша
Жанды I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12,9 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Жанды І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік пен оңтүстік тізбегі бойымен 120 метр жерге созылып жатқан үш жер қорған кішкене жайпақ қыраттың шетінде орналасқан. Қорғандар тізбегі батыста электр желісімен шектелген. Бейіт ортасын орталық қорғаннан оңтүстікке қарай дала жолы кесіп өтіп жатыр. Солтүстік бөлігіндегі қорғандардың көлемі 0,4 метр болатын, ал оңтүстік бөлігіне қарай 1,2 метрге дейін ұлғаятын қабыспайтын айналмалы шұңқыры бар 1 қорған (1,2х25 метр), 2 қорған (1,0х16 метр), 3 қорғанның (0,5х18 метр) үйіндісінде тас кездеседі.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 36,45 гектарды құрайды. Оның ішінде:

площадь памятника – 0,51 гектара;
площадь охранной зоны – 3,2 гектара, в которую вошли три кургана и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 12,34 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 26 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 27 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 28 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 29 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жанды ІІ
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жанды ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах востоку-юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Курганная группа из трех земляных курганов расположенных на краю небольшой пологой возвышенности. С севера курганная линия ограничена линией электропередач. Центральный курган (2х30 метров) земляной, с выходом камня на вершине и двумя рвами с южной и северо-западной сторон. В насыпях курганов 2 (0,4х20 метров) и 3 (0,4х12 метров) прослеживаются камни.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,53 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,79 гектара;
площадь охранной зоны – 2,72 гектара, в которую вошли три кургана и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 9,65 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 15,37 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 30 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 31 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 32 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 33 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кабантау
(эпоха раннего железа)

ескерткіштің ауданы – 0,51 гектар;
үш қорған және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 3,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 12,34 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 26-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 27-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 28-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 29-қосымша
Жанды ІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 11 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Жанды ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорғаннан тұратын қорғандар тобы кішкене жайпақ төбеде орналасқан. Қорғандар тізбегі солтүстікте электрберіліс желісімен шектелген. Үйіндісінде тас кездесетін орталық жер қорғанның (2х30 метр) оңтүстік және солтүстік-батыс жағында екі шұңқыр, 2 (0,4х20 метр) және 3 (0,4х12 метр) қорғандарда тас кездеседі.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,53 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,79 гектар;
үш қорған және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 2,72 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,65 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 15,37 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 30-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 31-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 32-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 33-қосымша
Қабантау қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Кабантау, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6 километрах к юго-юго-востоку от села Шамши Калдаякова и в 7,5 километрах к востоку-юго-востоку от села Петропавловка.
Земляной курган размерами 0,8х12 метров, расположен на вершине одноименной горы, на левом берегу реки Жаксы-Каргалы. В 68 метрах к юго-западу от него – каменная кладка прямоугольной формы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,93 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара, в которую вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,63 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,91 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 34 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 35 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 36 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 37 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Казынюковский ІV
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Казынюковский ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11,2 километрах к северо-западу от села Тассай.
Земляной курган полусферической формы, высота 1 метр, диаметр 12 метров. На вершине насыпи скопление каменных плит. Находится на вершине плато левобережья реки Жаксы-Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,75 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
площадь охранной зоны – 1,39 гектара, в которую вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,68 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,65 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 38 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 39 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 40 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 41 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Казынюковский V
(эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 6 километр оңтүстік-оңтүстік-шығыста және Петропавловка ауылынан 7,5 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Қабантау қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемі 0,8х12 метр болатын жалғыз жер қорған биік таудың үстінде, Жақсы - Қарғалы өзенінің сол жағасында орналасқан. Қорғаннан 68 метр оңтүстік батыста тікбұрыш тәрізді тас қоршау бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 26,93 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,63 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,91 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 34-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 35-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 36-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 37-қосымша
Казынюковский ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Тассай ауылынан 11,2 километр солтүстік-батыста орналасқан Казынюковский ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 12 метр, биіктігі 1 метр, пішіні жартылай сфералы жер қорған. Қорғанның үстіне плита тастар жиналған. Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жағасындағы биіктікте орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 26,75 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,39 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,68 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,65 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 38-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 39-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 40-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 41-қосымша
Казынюковский V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Казынюковский V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,5 километрах к северо-западу от села Тассай.
Земляной курган полусферической формы. Высота 0,35 метра, диаметр 8 метров. На вершине плато, к югу от русла реки Жаксы-Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,38 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
площадь охранной зоны – 1,28 гектара, в которую вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,62 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,46 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 42 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 43 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 44 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 45 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак І
(эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Шесть каменных оградок расположены кучно на первой надпойменной террасе правого берега реки Карабутак. Две каменные оградки размерами 0,1х10 метров и 0,1х12 метров состоят из трех маленьких, соединенных между собой конструкций. Оградка 2 сооружена из двух, остальные три оградки 4 (0,1х6 метров), 5 (0,1х4 метра) и 6 (0,1х3 метра) сконструированы лишь из одной.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,92 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;
площадь охранной зоны – 1,46 гектара, в которую вошли шесть каменные ограды;
площадь зоны регулирования застройки – 8,36 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,97 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 46 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 47 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 48 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 49 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак ІІ
(эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-западу от села Карабутак.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Тассай ауылынан 10,5 километр солтүстік-батыста орналасқан Казынюковский V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жартылай сфера пішінді жер қорған. Диаметрі 8 метр, биіктігі 0,35 метр. Жақсы-Қарғалы өзенінің оңтүстігіндегі биік қыраттың үстінде.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 26,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,28 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,62 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,46 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 42-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 43-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 44-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 45-қосымша
Қарабұтақ І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 3 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Алты тас қоршау Қарабұтақ өзенінің оң жағалауындағы бірінші террассада шоғырлана орналасқан. Өлшемдері 0,1х10 метр және 0,1х12 метр болатын екі тас қоршау бір-бірімен байланысқан кішкене үш қоршаудан тұрады. 2 қоршау екі қоршаудан салынған, қалған үш қоршау 4 (0,1х6 метр), 5 (0,1х4 метр) және 6 (0,1х3 метр) бір қоршаумен тұрғызылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 30,92 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;
алты тас қоршау енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,46 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,36 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,97 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 46-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 47-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 48-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 49-қосымша
Қарабұтақ ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник состоит из трех земляных, с камнем в насыпи курганов и четырех каменных оградок, расположенных на краю невысокой пологой возвышенности, пересеченной проселочной дорогой. Парная группа, состоящая из кургана 5 (0,2х4 метра) и каменной оградки 4 (0,1х6 метра), расположена отдельно в 70 метрах к северо-востоку от основной группы. Основная группа вытянулась по линии северо-запад – юго-восток на 80 метров. Каменная оградка 2 (0,1х4 метра) сооружена из двух соединенных между собой оградок, а конструкция оградок 7 (0,4х7 метров) и 3 (0,1х5 метра) простая, состоящая из одной оградки. Размеры курганов: 1 – 0,1х14 метров, 2 – 0,2х8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,57 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,45 гектара;
площадь охранной зоны – 1,99 гектара, в которую вошли три кургана, четыре каменные ограды, грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 8,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 13,93 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 50 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 51 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 52 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 53 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак ІІІ
(эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5,4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Три каменные оградки, вытянутые по линии северо-запад – юго-восток на 50 метров, расположены в 150 метрах юго-восточнее русла реки Карабутак. Полевая дорога рассекает могильник на две части, парная группа, состоящая из каменной оградки 2 (0,1х4 метра) и земляного кургана с выходом камня на вершине 1 (0,2х14 метров) расположены к северо-западу от отдельно лежащего за дорогой земляного кургана 3 (0,2х8 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 29,1 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;

Бейіт сүрлеу жол қиып жатқан және шетінде екпе ағаштары бар кішкене жайпақ қыратта орналасқан үйіндісінде тас кездесетін үш жер қорғаннан және төрт тас қоршаудан тұрады. 5 қорған (0,2х4 метр) және 4 (0,1х6 метр) тас қоршаудан тұратын жұпты топ негізгі топтан солтүстік-шығыста 70 метр жерде орналасқан. Негізгі топ солтүстік-батыстан оңтүстік-шығыс тізбегі бойымен 80 метр аралығында созылып жатыр. 2 тас қоршау (0,1х4 метр) өзара байланысқан екі қоршаудан тұрғызылған, ал 7 (0,4х7 метр) және 3 (0,1х5 метр) қоршаулардың құрылысы қарапайым, бір қоршаудан тұрады. Қорғандар көлемі: 1 – 0,1х14 метр, 2 – 0,2х8 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 24,57 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,45 гектар;
үш қорған, төрт тас қоршау, жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,99 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 13,93 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 50-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 51-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 52-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 53-қосымша
Қарабұтақ ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 5,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-батыстан оңтүстік-шығыс тізбегімен 50 метр аралығындағы үш тас қоршау Қарабұтақ өзенінің оңтүстік-шығысында 150 метр жерде орналасқан. Дала жолы бейітті екі бөлікке қиып жатыр, төбесіне тас шығып жатқан жер қорған 1 (0,2х14 метр) және тас қоршаудан 2 (0,1х4 метр) тұратын жұпты топ жолдың арғы бетінде бөлек жатқан 3 (0,2х8 метр) жер қорған солтүстік-батыста орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 29,1 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;

площадь охранной зоны – 1,22 гектара, в которую вошли три каменные ограды и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 7,83 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 19,99 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 54 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 55 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 56 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 57 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак ІV
(эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5,4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Могильник, состоящий из каменно-земляного кургана 1 (0,2х8 метров) и двух каменных оградок 3 (0,1х8 метров) и 2 (0,1х6 метров), расположен у левого берега небольшого сая, в 460 метрах к юго-востоку от места его впадения в реку Карабутак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,99 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,42 гектара;
площадь охранной зоны – 1,14 гектара, в которую вошли один курган и две каменные ограды;
площадь зоны регулирования застройки – 7,63 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 19,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 58 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 59 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 60 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 61 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак V
(эпоха бронзы и раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6 километрах к юго-западу от села Карабутак.

тас қоршаулар және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,22 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 7,83 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 19,99 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 54-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 55-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 56-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 57-қосымша
Қарабұтақ ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 5,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісінде тас кездесетін 1 қорған (0,2х8 метр) және 3 (0,1х8 метр), 2 (0,1х6 метр) екі тас қоршаудан тұратын бейіт Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы суайрық қыраттың басында, өзен арнасынан оңтүстік-шығыста 460 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,99 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,42 гектар;
бір қорған және екі тас қоршау енеді. қорғау аймағының ауданы – 1,14 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 7,63 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 19,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 58-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 59-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 60-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 61-қосымша
Қарабұтақ V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(қола және ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 6 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник находится на всхолмлении надпойменной террасы левого берега реки Карабутак, в 80 метрах от ее русла. Между рекой и могильником пролегает полевая дорога. Курган 1 (0,5х16 метров) каменный, расположен между двумя каменными оградками 2 (0,2х6 метров) и 3 (0,2х6 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 22,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,2 гектара;
площадь охранной зоны – 1,7 гектара, в которую вошли один курган, две каменные ограды и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 7,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 13,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 62 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 63 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 64 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 65 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак VІ
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак VІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6,4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Два каменных кургана размерами 0,2х10 метров и 0,3х12 метров расположены на склоне возвышенности левого берега реки Карабутак, в 120 метрах от ее русла. Параллельно реке, в 10 метрах от нее тянется полевая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 19,5 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
площадь охранной зоны – 1,06 гектара, в которую вошли два кургана и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 6,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 12,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 66 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 67 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 68 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 69 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак VІІ
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак VІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к западу-юго-западу от села Карабутак.
Курганная группа из четырех курганов находится на всхолмлении надпойменной террасы правого берега реки Карабутак, в 80 метрах от ее русла. Между рекой и могильником пролегает полевая дорога. Могильник разделен на 2 группы оврагом. Основная группа, состоящая из 3 земляных с камнем в насыпи курганов диаметром от 9 до 11 метров и высотой от 0,2 до 0,3 метра, расположена в 75 метрах от центрального одиночного кургана.

Бейіт Қарабұтақ өзенінің сол жағысындағы жайылма үсті террасасының адырында, өзен сағасынан 80 метр қашықтықта орналасқан. Өзен мен бейіт арасынан дала жолы өтіп жатыр. 1 қорған (0,5х16 метр) 2 (0,2х6 метр) және 3 (0,2х6 метр) екі тас қоршаудың ортасында жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 22,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,2 гектар;
бір қорған, екі тас қоршау және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,7 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 7,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 13,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 62-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 63-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 64-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 65-қосымша
Қарабұтақ VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 6,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемдері 0,2х10 метр және 0,3х12 метр болатын екі жер қорған Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы қыратта, өзен арнасынан 120 метр қашықтықта орналасқан. Өзенге паралель 10 метр қашықта дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 19,5 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
екі қорған және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,06 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 6,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 12,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 66-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 67-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 68-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 69-қосымша
Қарабұтақ VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 11 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ VІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт қорғаннан тұратын қорғандар тобы Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы жайылмаүсті террасасының адырында, өзен сағасынан 80 метр қашықтықта орналасқан. Өзен мен бейіт арасынан дала жолы өтіп жатыр. Бейіт аңғармен екі топқа бөлінген. Көлемдері 0,3х10 метр, 0,2х11 метр, 0,3х9 метр болатын үйінділерінде тас кездесетін үш жер қорғаннан тұратын негізгі топ орталық жалғыз қорған 75 метр жерде орналасқан.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,8 гектара;
площадь охранной зоны – 2,8 гектара, в которую вошли четыре кургана;
площадь зоны регулирования застройки – 9,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 15,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 70 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 71 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 72 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 73 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак VІІІ
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак VІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Могильник из восьми земляных курганов расположен на водоразделе междуречья рек Косестек и Карабутак. Основная группа курганов (диаметр от 8 до 11 метров, высота от 0,2 до 0,5 метра) занимают южную половину могильника. Самый крупный курган 1 размерами 1,5х30 метров сооружен к северу. Еще один курган 8 (0,5х10 метров) находится к северо-западу и отделен от основной массы курганов грунтовой дорогой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 43,7 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,1 гектара;
площадь охранной зоны – 5,3 гектара, в которую вошли восемь курганов и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 15,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 74 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 75 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 76 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 77 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак IX
(эпоха бронзы)

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,8 гектар;
төрт қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 2,8 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 15,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 70-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 71-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 72-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 73-қосымша
Қарабұтақ VІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 8,0 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ VІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Сегіз жер қорғаннан тұратын бейіт Қосестек және Қарабұтақ өзендерінің аралығындағы суайырықта орналасқан. Қорғандардың негізгі тобы (диаметрлері 8 метрден 11 метрге дейін, биіктігі 0,2 метрден 0,5 метрге дейін) бейіттің оңтүстік жарты бөлігін алып жатыр. Солтүстікте орналасқан ең ірі 1-қорғанның көлемі 1,5х30 метр. Тағы да бір 8-қорған (0,5х10 метр) негізгі топтан солтүстік-батыста жер жолдың жанында орналасқан
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 43,7 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,1 гектар;
сегіз қорған және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 5,3 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 15,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 74-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 75-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 76-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 77-қосымша
Қарабұтақ ІХ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
(қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак IX, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 7,5 километрах к югу от села Косестек и в 7,5 километрах к северо-западу от села Карабутак.
Могильник состоит из 27 объектов, сооруженных на склоне межгорной долины, вдоль оврага Умиссай, впадающего в реку Косестек. Объекты условно разделены на две группы. Первая группа состоит из 11 объектов, занимает участок к югу от оврага. Сюда входят 3 кургана и 8 каменных оградок. Ко второй группе, расположенной к северу от оврага, относятся 16 объектов, представленных как курганными насыпями, так и каменными оградками.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 32,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,0 гектара;
площадь охранной зоны – 3,4 гектара, в которую вошли 27 курганов, каменных оградок и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 10,9 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 78 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 79 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80
Приложение 80 к решению
областного маслихата
от 12 декабря 2016 года № 80

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 7,5 километр солтүстік-батыста және Қосестек ауылынан 7,5 километр оңтүстікте орналасқан Қарабұтақ ІХ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, Қосестек өзеніне құйятын, Умиссай жырасының бойындағы, тауаралық алқаптың бөктерінде салынған 27 нысаннан тұрады. Нысандар шартты түрде екі топқа бөлінген. Бірінші топ 11 ескерткіштен тұрады, сайдың оңтүстік бөлігіндегі жерді алып жатыр. Мұнда 3-қорған және 8 тас қоршау бар. Екінші топ 16 ескерткіштен тұрады, сайдың солтүстігінде орналасқан, онда қорғандар және тас қоршаулар бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 32,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,0 гектар;
27 қорған, тас қоршаулар және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 3,4 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,9 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 78-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 79-қосымша
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 80 облыстық мәслихаттың
шешіміне 80-қосымша