Об утверждении Классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц и дорог города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 18 февраля 2016 года № 1/52. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 16 марта 2016 года № 1266
В соответствии с подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах", Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Aлматы ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц и дорог города Aлматы согласно приложению.
2. Управлению произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан и на интернет-ресурсе акимата города Aлматы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Aлматы Б. Сауранбаева.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Aким города Aлматы Б. Байбек
Утверждена
постановлением акимата
города Aлматы
№ 1/52 от 18 февраля 2016 года
Классификация
видов работ, выполняемых при содержании, текущем,
среднем и капитальном ремонтах улиц и
дорог города Aлматы
1. Общие положения
1. Настоящая Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц и дорог города Aлматы (далее - Классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц и дорог города Aлматы.
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно- ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местного бюджетов для их выполнения.
3. Дорожные работы улиц и дорог города Aлматы классифицируются на следующие группы: управление эксплуатацией городских улиц и дорог, дорожных сооружений, содержание, включая зимнее содержание и озеленение улиц, текущий ремонт улично-дорожной сети (далее - УДС) улично-дорожной сети, включая дорожную разметку УДС и аварийный ремонт: средний и капитальный ремонты.

Алматы қаласының көшелері мен жолдарын күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің жіктелімін бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 18 ақпандағы № 1/52 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2016 жылғы 16 наурызда № 1266 болып тіркелді
РҚAО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Aвтомобиль жолдары туралы" Заңының 13 бабынның 1-1 тармағының 13 бабынның 1-1 тармағының 6-8) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Aлматы қаласының әкімдігі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Aлматы қаласының көшелері мен жолдарын күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің жіктелімі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Басқарма осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, кейіннен ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін интернет-ресурста және Aлматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялауды жүргізсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Aлматы қаласы әкімінің орынбасары Б. Сауранбаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Aлматы қаласының әкімі Б. Байбек
Aлматы қаласы әкімдігінің
2016 жылғы 18 ақпандағы
№ 1/52 қаулысымен
бекітілді
Aлматы қаласының көшелері мен жолдарын күтіп ұстау,
ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде
орындалатын жұмыс түрлерінің жіктелімі
1. Жалпы ережелер
1. Aлматы қаласының көшелері мен жолдарының күтімі, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу барысында орындалатын жұмыс түрлерінің Жіктелімі (бұдан былай- Жіктелім) Aлматы қаласының көшелері мен жолдарының күтімі, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу барысында орындалатын жұмыс түрлерін анықтайды.
2. Жіктелімжол жөндеу жұмыстарының көлемдерін негіздеу және оларды орындау үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражаттарын есептеу үшін пайдаланылады.
3. Aлматы қаласының көшелері мен жолдарындағы жол жұмыстары келесі топтарға жіктеледі: қала көшелері мен жолдарын, жол құрылымдарын пайдалануды басқару, көшелердің күтімі, соның ішінде қысқы күтімі және көгалдандыру, көше-жол желісінің жол шаруашылығы нысандарының (бұдан былай- КЖЖ) ағымдағы жөндеу, соның ішінде КЖЖжол белгілерін салу және апаттық жөндеу; орташа және күрделі жөндеулер.

4. Требуемый вид ремонта, состав и объемы работ по ремонту для каждого объекта улично-дорожной сети или его участка устанавливают на основании результатов визуальных осмотров (обследований) УДС с составлением дефектных ведомостей.
5. Классифицируемые работы при эксплуатации улиц городов и других населенных пунктов выполняются в соответствии с требованиями действующих нормативно-технических документов на эти виды работ.
6. В настоящей Классификации используются следующие определения:
1) улично-дорожная сеть - объект транспортной инфраструктуры, являющейся частью территорий населенных пунктов, ограниченной красными линиями и предназначенной для движения транспортных средств, велосипедов и пешеходов, упорядочения застройки и прокладки инженерных коммуникаций, а также обеспечения транспортных, велосипедных и пешеходных связей территорий населенных пунктов как составной части их путей сообщения. Основными элементами улично-дорожной сети являются улицы, проспекты, переулки, проезды, набережные, площади, тротуары, пешеходные и велосипедные дорожки;
2) автомобильная дорога - комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения автомобилей, обеспечивающий непрерывное, безопасное движение автомобилей и других транспортных средств с установленными скоростями, нагрузками, габаритами, а также участки земель, предоставленные для размещения этого комплекса (земли транспорта), и воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита;
3) отдельно выделенный путь - полоса, предназначенная исключительно для движения общественного транспорта, в том числе легкорельсового транспорта. Отдельно выделенный путь отделяется от остальной проезжей части с помощью горизонтальной дорожной разметки и дорожных знаков;
4) дорога - вся полоса отвода земли либо поверхность искусственного сооружения, обустроенная или приспособленная и используемая для движения транспортных средств. Дорога включает в себя одну или несколько проезжих частей, а также трамвайные пути, тротуары, обочины и разделительные полосы при их наличии;
5) тротуар - часть дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном или арычной системой;
6) велосипедная дорожка - отдельная дорога или часть дороги, предназначенная для движения велосипедов и обозначенная соответствующим знаком. Велосипедная дорожка конструктивно отделяется от других дорог или от других элементов одной и той же дороги;
7) дорожно-транспортное происшествие (далее - ДТП) - событие, возникшее в процессе движения по дороге транспортного средства и с его участием, повлекшее причинение вреда здоровью, смерть человека, повреждение транспортных средств, сооружений, грузов либо иной материальный ущерб;

4. Жөндеудің қажетті түрі, көше-жол желісінің әр нысаны немесе оның үлесін жөндеу бойынша жұмыстарының құрамы және көлемдері ақаулықтар ведомостерін рәсімдей отырып КЖЖ көзбен қарау (зерттеу) нәтижелері бойынша анықталады.
5. Қалалар мен елді мекендердің көшелерін пайдалану барысындағы жұмыстар жіктелуі сол жұмыс түрлері үшін белгіленген қолданыстағы нормативті-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Осы Жіктелімде келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) көше-жол желісі - қызыл сызықтармен шектелген және көлік құралдарының, велосипедтер мен жаяу жүргіншілердің жүруіне, инженерлік коммуникациялар салуды және төсеуді ретке келтіруге, сондай-ақ елді мекендер аумақтары қатынас жолдарының құрамдас бөлігі ретінде олардың көлік, велосипед және жаяу жүргіншілер байланыстарын қамтамасыз етуге арналған, елді мекендер аумақтарының бір бөлігі болып табылатын көлік инфрақұрылымының объектісі. Көшелер, даңғылдар, тұйық көшелер, өтпелер, жағалаулар, алаңдар, тротуарлар, жаяу жүргіншілер және велосипед жолдары көше-жол желісінің негізгі элементтері болып табылады;
2) автомобиль жолы - автомобильдердiң және басқа да көлiк құралдарының белгiленген жылдамдықпен, жүктемелермен, габаритпен үздiксiз, қауiпсiз жүрiсiн қамтамасыз ететiн, автомобильдер жүрiсiне арналған инженерлiк құрылыстар кешенi, сондай-ақ осы кешендi орналастыру үшiн берiлген жер учаскелерi (көлiк жерлерi) және олардың үстiндегi белгiленген габарит шегiндегi әуе кеңiстiгi;
3) жеке бөлінген жол - тек қана қоғамдық көліктің, оның ішінде жеңіл рельсті көліктің жүрісіне арналған жолақ. Жеке бөлінген жол қалған жүру бөліктерінен көлденең жол таңбаларының және жол белгілерінің көмегімен бөлінеді;
4) жол - көлiк құралдарының жүруі үшін жайластырылған немесе ыңғайластырылған және пайдаланылатын жердің барлық бөлінген жолағы не жасанды құрылыстың үстi. Жол бiр немесе бiрнеше жүру бөлiктерiн, сондай-ақ трамвай жолдарын, тротуарларды, жол жиектерiн және олар болған кезде бөлу жолақтарын қамтиды;
5) тротуар - жолдың жүру бөлігіне қосылған немесе одан газонмен немесе арық желілерімен бөлінген, жаяу жүргіншінің жүруіне арналған жол бөлігі;
6) велосипед жолы - велосипедтердің жүруіне арналған және тиісті белгімен белгіленген жеке жол немесе жолдың бір бөлігі. Велосипед жолы басқа жолдардан немесе нақ сол жолдың басқа элементтерінен конструктивтік түрде бөлінеді;
7) жол-көлiк оқиғасы (бұдан былай - ЖКО) - көлiк құралының жолда жүруі процесiнде және оның қатысуымен туындаған, адамның денсаулығына зиян келтіруге, өліміне, көлік құралдарының, құрылыстардың, жүктердің бүлінуіне не өзге де материалдық залалға әкеп соққан оқиға;

8) технические средства регулирования дорожного движения (далее - ТС РДД) - дорожные знаки, дорожная разметка, светофоры (включая оборудование, определяющее программу их работы), регулирующие устройства на железнодорожных переездах, а также дорожные ограждения и направляющие устройства;
9) организация дорожного движения - комплекс организационно-правовых, нормативно-методических, проектно-изыскательских, организационно-технических, контрольно-надзорных, распорядительных и других мероприятий по управлению дорожным движением;
10) дорожная одежда - это многослойная конструкция в пределах проезжей части городских улиц, в которую входят верхний и нижележащие слои дорожного покрытия, дорожное основание и его конструктивные слои, а также подстилающий слой дорожной одежды, воспринимающие нагрузку от проезжающего автотранспортного средства и передающая е? на грунт;
11) межремонтный срок службы дорожной одежды - это период времени от момента сдачи городской улицы в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта до замены верхнего слоя покрытия, связанного с повышением несущей способности (усилением) дорожной конструкции;
12) межремонтный срок службы дорожного покрытия - это период времени от сдачи городской улицы в эксплуатацию после строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта до времени возникновения потребности в выполнении очередного среднего ремонта, связанного с возмещением слоя износа и восстановлением ровности и сцепных качеств до требуемых значений по интенсивности движения транспорта;
13) интеллектуальная транспортная система (далее - ИТС) - комплекс взаимосвязанных автоматизированных систем, обеспечивающих управление и контроль за дорожным движением;
14) твердые бытовые отходы (далее - ТБО) - это коммунальные отходы в твердой форме.
7. Содержание УДС выполняется в течение всего года (с учетом сезонов) на всем протяжении УДС комплекс работ по содержанию предусмотренных настоящей Классификацией элементов УДС и ТС РДД, в результате которых поддерживается надлежащее санитарно-техническое и транспортно-эксплуатационное состояние городских улиц и их дорожных сооружений для обеспечения бесперебойного, безопасного и удобного движения. Содержание включает в себя выполнение работ по летней и зимней уборке УДС. Работы по содержанию УДС не требуют составления проектной документации и выполняются на основе ведомостей дефектов, технологических карт, нормативов финансирования и расценок. Задача содержания УДС состоит в обеспечении поддержании их санитарного и транспортно-эксплуатационного состояния в соответствии с требованиями, допустимыми по условиям обеспечения непрерывного и безопасного дорожного движения в любое время года.

8) жол жүрісін реттеудің техникалық құралдары (бұдан былай - ЖЖР ТҚ) - жол белгiлерi, жолтаңбасы, бағдаршамдар (олардың жұмыс бағдарламасын айқындайтын жабдықты қоса алғанда), темiр жол өтпелерiндегi реттеуiш құрылғылар, сондай-ақжолқоршауларыменбағыттауышқұрылғылар;
9) жол жүрiсiн ұйымдастыру - жолжүрiсінбасқаружөніндегіұйымдық-құқықтық, нормативтік-әдістемелік, жобалау-іздестіру, ұйымдық-техникалық, бақылау-қадағалау, өкімдік және басқада іс-шараларкешенi;
10) жолжамылғысы - бұл автокөлік құралдарынан түсетін салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретін автомобиль жолдарының бөлінген белдеулерінің шегіндегі көп қабатты құрылғы;
11) жол жамылғысы қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл жол құрылысының көтеру қабілеттілігін (күшейту) арттырумен байланысты кезекті күрделі жөндеуге дейінгі құрылыс, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеуден кейін жолды пайдалануға тапсырған күннен басталған кезең;
12) жол жабыны қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл тозу қабатын қалпына келтіру және тегістілік пен көлік қозғалысының қарқындылығы бойынша қажетті маңыздылығына дейін ұқсас сапаларын орнына келтірумен және ақауларды жоюмен байланысты кезекті орташа жөндеу орындауға қажеттілік туындағанға дейін құрылыс, қайта жаңарту, күрделі немесе орташа жөндеуден кейін жолды пайдалануға тапсырған уақыт кезеңі;
13) интеллектуалды көлік жүйесі (бұдан бұлай - ИКЖ) - жол жүрісін басқару мен бақылауды қамтамасыз ететін өзара байланысты автоматтандырылған жүйелер кешені;
14) тұрмыстық қатты қалдықтар(бұдан бұлай -ТҚҚ) - қатты нысандағы коммуналдық қалдықтар;
7. КЖЖ күтімі - жыл бойы (маусымдарды ескере отырып) КЖЖ бүкіл бойымен орындалатын осы Жіктеумен көзделген КЖЖ және ЖЖР ТҚ элементтерін күту бойынша жұмыстар кешені, оларды орындау нәтижесінде қала көшелерінің және олардың жол құрылымдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы жүру үшін қажетті санитарлық-техникалық және көліктік-пайдаланушылық ахуалы қолдалады. Күтім құрамына КЖЖ жазда және қыста жинау бойынша жұмыстарды орындау кіреді. КЖЖ күту бойынша жұмыстар жобалық құжаттаманы құруды қажет етпейді және ақаулықтар ведомостері, технологиялық карталар, қаржыландыру нормативтері және бағалар негізінде жүзеге асырылады. КЖЖ күтімінің мақсаты болып олардың санитарлық және көліктік-пайдаланушылық ахуалын жылдың кез келген мезгілінде үздіксіз және қауіпсіз жол жүруді қамтамасыз ету шарттары бойынша рұқсатты талаптарға сәйкес күйде ұстап тұру табылады.

8. Работы по нанесению дорожной разметки УДС и восстановлению линий, стрел и других обозначений на проезжей части УДС, дорожных сооружениях и элементах дорожного оборудования УДС, служащих средством зрительного ориентирования участников дорожного движения или информирующих их об ограничениях и режимах движения, а также работы по ликвидации данных обозначений при перепланировке схемы движения транспорта и пешеходов. Производится в соответствии с действующим законодательством РК.
2. Содержание городских улиц и дорожных сооружений
9. Работы по содержанию городских улиц и дорожных сооружений отличаются от других видов работ тем, что выполняются непрерывно в течение всего года на всем протяжении УДС, по элементам УДС и подразделяются на работы по содержанию городских дорог в весенне-летне-осенний период и зимнее содержание. Работы по озеленению включаются в состав работ по содержанию городских улиц.
В целях своевременного проведения работ по содержанию дорог и дорожных сооружений, их визуальный осмотр осуществляется ежедневно.
При проведении работ по содержанию городских улиц необходимо обеспечить бесперебойное, безопасное и удобное движение пешеходов и транспортных средств, в течение всего года.
Работы по содержанию не требуют составления проектной документации. Их планируют по результатам осмотров городских улиц, в пределах средств на содержание, выделяемых на основе нормативов финансирования.
Работы по содержанию городских улиц и дорожных сооружений подразделяются на содержание в весенний, летний, осенний периоды, зимнее содержание, озеленение улиц и прочие работы.
10. При содержании структурных и конструктивных элементов УДС городских улиц в весенний, летний, осенний периоды выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и системе водоотвода:
- очистка водоотводных канав, придорожно-арычной сети и стоков весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с вывозкой мусора;
- раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
- планировка откосов, разделительных полос, засев травами;
- окашивание и уборка скошенной травы;
- вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой вырубленного материала;
- планировка обочин, разделительных полос, присыпных берм, без добавления материала;
2) по обочинам:
- планировка для обеспечения стока воды;
- очистка обочин от пыли и грязи;
- систематическое поддержание полосы отвода, обочин, откосов и газонов в чистоте и порядке;
- очистка от мусора и посторонних предметов, погрузка и вывоз их на свалку;
- уход за лесонасаждениями, плановая вырубка и корчевка больных и сухостойных лесонасаждений с уборкой вырубленного материала;
- борьба с нежелательной травянистой и древесно-кустарниковой растительностью, дикорастущей порослью, влияющей на безопасность дорожного движения с уборкой вырубленного материала;
- борьба с насекомыми-вредителями (в т.ч. химическая обработка) влияющая на рост и развитие лесонасаждений;
- покос травы в резервах, полосе отвода, уборка и вывоз скошенной травы на свалку;

8. КЖЖ жол белгілерін салу және КЖЖ жүріс бөлігіндегі сызықтарды, меңзерлерді жәнеКЖЖ жол жүріс бөлігіне қатысушылар үшін көзбен қарап бағытталу құралы болып табылатын немесе жүрудегі шектеулер немесе режимдері туралы хабарлап отыратын өзге таңбаларды салу және қалпына келтіру жұмыстарының кешені және көлік пен жаяу жүргіншілердің жүру схемаларын қайта жоспарлау жағдайындағы сол таңбаларды өшіру бойынша жұмыстар. Жол белгілерін салу бойынша жұмыстар көшелердің ағымды жөндеу жұмыстарының қатарына жатады.
2. Қала көшелерінің және жол құрылымдарының күтімі
9. Қала көшелерінің және жол құрылымдарының күтімі бойынша жұмыстар жұмыстардың өзге түрлерінен жыл бойы КЖЖ бүкіл бойымен,КЖЖ элементтері бойынша үздіксіз орындалуымен және қала көшелерінің көктемгі-жазғы-күзгі маусымдағы және қыс кезіндегі күтімі бойынша жұмыстарға бөлінеді. Көгалдандыру бойынша жұмыстар қала көшелерінің күтімі бойынша жұмыстар қатарына жатқызылады.
Қала көшелерінің және жол құрылымдарының күтімі бойынша жұмыстарды дер кезінде орындау мақсатында оларды қадағалап отыру күнделікті жүзеге асырылады.
Қала көшелерінің күтімі бойынша жұмыстарды орындауда жаяу жүргіншілер мен көлік құралдарының жыл барысындағы санитарлық-техникалық, үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы жүруі қамтамасыз етілуі тиіс.
Күту бойынша жұмыстарды орындау жобалық құжаттаманы құруды қажет етпейді. Олар қала көшелерін байқау нәтижелері, Тапсырыс берушімен (басқару органымен, өкілетті органмен) қаржыландыру нормативтері негізінде күтуге бөлінетін қаражаттары шектерінде жоспарланады.
Қала көшелерінің және жол құрылымдарының күтімі бойынша жұмыстар көктемгі, жазғы, күзгі және қысқы күтім жұмыстары, көгалдандыру және өзге жұмыс түрлері болып бөлінеді.
10. Қала көшелерінің КЖЖ құрылымдық және конструктивті элементтерінің көктемгі, жазғы, күзгі және қысқы күтімі барысында келесі жұмыстар орындалады:
1) жер қабаты мен су қайтару жүйесі бойынша:
- тазарту су қайтару арықтарын, жол бойы арық желісін және суағарларды көктемде қардан, ал жазда жиналған қоқыс пен балшықтан тазарту және қоқысты шығару;
- жол жиектерінде, ісіме топырақтарда сорғыту шұңқырларын қазу және көму;
- қиябеттерді, аралық жолақтарын жоспарлау, шөп егу;
- шөп шабу және шабылған шөпті жинау;
- жол жиектеріндегі және топырақты төсем құламаларындағы бұталарды, ағаштарды, жабайы желектерді шабу және қопару, шабылған материалды шығару;
- жол жиектерін, аралық жолақтарды, үйінді бермеларды материал қосусыз жоспарлау.
2) жол жиектерінде:
- су қайтарылуын қамтамасыз ету үшін жоспарлау;
- жол жиектерін шаң мен балшықтан тазарту;
- бөлінген жер жолағында, жол жиектерінде, жол қиябеттерінде және газондарда жүйелі түрде тазалық пен тәртіпті күту;
- қоқыс пен бөгде заттардан тазарту, оларды тиеу және күресінге әкету;
- жасыл желектерді күту, ауру және қурап қалған ағаштарды жоспарлы түрде шабу және шабылған материалды шығару;
- жол қозғалысы қауіпсіздігіне әсер ететін қалаусыз шөп және ағаш-бұта өспелерімен күресу және шабылған материалды шығару;
- жасыл желектер өсуіне әсер ететін зиянкес жәндіктермен күресу (соның ішінде химиялық өңдеу);
- резервтегі, бөлінген жер учаскесіндегі шөпті шабу, шабылған шөпті жинау және күресінге әкету.

3) по проезжей части с капитальными покрытиями:
- устранение мелких деформаций и повреждений (заделка выбоин, просадок), кромочности, одиночных небольших пучин, ямочный ремонт дорожных покрытий;
- подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц удалением грунтово-песчаных наносов;
- подметание осевых и резервных полос;
- очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи, в т.ч. мойка проезжей части УДС с применением концентрированных моющих средств, содержащих поверхностно-активные вещества;
- обеспыливание проезжей части водой;
- уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
- уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
4) по тротуарам, площадям:
- подметание, уборка постороннего мусора, мойка и обеспыливание водой;
5) по временным стоянкам транспортных средств, подъездным дорогам с переходными, грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
- обеспыливание водой, уборка постороннего мусора;
6) по системам поверхностного водоотвода, придорожно-арычной системе и ливневой канализации:
- очистка от грунтово-песчаных наносов и наносного мусора;
- систематическое поддержание в работоспособном состоянии системы водоотвода;
- прочистка и профилирование кюветов и водоотводных канав, устранение мелких дефектов их укреплений; прочистка и устранение мелких повреждений ливневой канализации, дренажных устройств и так далее;
- вырубка дикорастущей поросли;
7) по тротуарам, дорожкам и площадкам парков, скверов, бульваров, набережных и внутри дворовым городским дорогам:
- очистка тротуаров, дорожек, площадок и других объектов от пыли и мусора;
- мытье и увлажнение проездов, тротуаров и площадок;
- регулярная очистка и помывка с применением моющих средств малых архитектурных форм (ограждений, скамеек и других объектов дорожного обустройства);
8) по техническим средствам и объектам безопасности, организации и регулирования дорожного движения (ТС РДД) и обустройству дорог:
- разметка дорожного полотна;
- окраска и побелка павильонов городского общественного пассажирского транспорта, беседок, ограждений и других элементов обустройства городских улиц;
- покраска опор уличного освещения в межремонтный период;
- устранение повреждений и покраска металлических направляющих пешеходных ограждений и тротуарных столбиков;
- устранение повреждений металлических барьерных ограждений с покраской (с заменой изношенных частей сегментов), в том числе после ДТП;
- устранение повреждений бетонных барьерных ограждений (с покраской при необходимости);
- устранение повреждений шумозащитных экранов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
- устранение повреждений после ДТП придорожных малых архитектурных форм и элементов озеленения, в том числе лесонасаждений, клумб, цветников, вазонов для цветов и так далее;
- ремонт и покраска лесозащитных металлических заборов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
- ремонт дорожных знаков и указателей, информационных щитов со стойками и креплениями (с заменой изношенных элементов), в том числе после ДТП;
- замена буферов безопасности, в том числе после ДТП;
- содержание в чистоте и порядке пешеходных переходов и элементов их обустройства;
- постоянный осмотр ограждений и сигнальных столбиков, дорожных знаков, информационных указателей, щитов, подтягивание их креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
- очистка от пыли, грязи и мусора, мойка шумозащитных экранов;
- периодический осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, автопавильонов, очистка от пыли, грязи и мусора, очистка, мойка и дезинфекция урн;
- поддержание в чистоте и порядке линий электроосвещения улиц, мостов, путепроводов, тоннелей, транспортных развязок, паромных переправ и других дорожных сооружений;
- поддержание в чистоте и порядке, содержание, уход и наблюдение за исправностью средств по организации движения ТС РДД (освещения, радиосвязи, интеллектуальной транспортной системы (ИТС) и других средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования, а также вывоз и утилизация вышедших из строя, в том числе после ДТП, элементов ТС РДД;
- устройство и ремонт шумовых полос, шумозащитных экранов;
- установка недостающих знаков, ограждений, исправление повреждений, панно, установка и ремонт бордюрного камня, реставрация элементов обстановки пути;
- установка дополнительных светофоров (дополнительных секции светофоров), дорожных знаков, дорожной разметки, связанных с изменением схемы организации дорожного движения;
- доукомплектация элементов обустройства пешеходных переходов светофорной сигнализацией с вызовом пешеходной фазы движения по запросу от кнопки ТВП, при этом объемы работ определяются согласно типовых схем обустройства регулируемых пешеходных переходов утвержденных Заказчиком;
- замена и утилизация вышедших из строя ламп и светильников, проводов, кабелей, трансформаторов и других элементов электроосвещения, техническое обслуживание трансформаторов.

3) капиталды жабынды жүру бөлігінде:
- шағын деформациялар мен зақымданған жерлерді жою (шұңқыршаларды, отырып кеткен жерлерді бітеу), кертілген жиектерді, ауданы 1 м2дейінгі шағын жеке ісінген жерлерді тегістеу, жол жабынының шұңқырлы жөндеуі;
- жабындарды сыпыру және көшелердің жүру бөлігінің науларын топырақты-шаңды шөгінділерден тазарту;
- осьтік және резервті жолақтарды сыпыру;
- жол жабындарын қоқыстан тазарту, балшығын шаю, соның ішінде КЖЖ жүру бөлігін құрамында үстірт белсенді заттары бар концентрацияланған жуу құралдарының көмегімен жуу;
- жүру бөлігіндегі шаңды сумен басу;
- жүру бөлігіндегі және жол жиектеріндегі жол қозғалысы қауіпсіздігіне әсер ететін бөгде заттарды алып тастау;
- жүру бөлігіндегі және жол жиектеріндегі жол қозғалысы қауіпсіздігіне әсер ететін бөгде заттарды алып тастау.
4) жаяужолдарда, алаңдарда:
- сыпыру, бөгде қоқысты жинау, шаю және шаңын сумен басу;
5) көлік құралдарының уақытша тұрақтарында, аралас, қара немесе жабыны жақсартылған қара жолды кіріс жолдарында:
- шаңын сумен басу, бөгде қоқысты жинау;
6) жер үсті су қайтару жүйесінде, жол бойы арық және жаңбырлы кәріз жүйелерінде:
- топырақты-құмды шөгінділерден және сумен әкелінген қоқыстан тазарту;
- су қайтару жүйелерінің пайдалануға жарамдығын жүйелі түрде күту;
- кюветтер мен су қайтару арықтарын тазарту және пішіндеу, олардың бекітпелерінің шағын ақаулықтарын жою; нөсерлі кәрізді, дренаж құрылғыларын және т.б. тазарту және шағын ақаулықтарын жою;
- жабайы өспелерді шабу;
7) жаяужолдарда, саябақтардың, скверлердің, жағажайлардың жолдары мен алаңдарында және аула іші жолдарында:
- жаяужолдарды, жолдарды мен алаңдарды және өзге нысандарды шаң мен қоқыстан тазарту;
- өту жолдарын, жаяужолдарды және алаңдарды жуу және су бүрку;
- шағын сәулет қалыптарын (қоршауларды, орындықтарды және жолды жайландырудың өзге нысандарын) үнемі тазарту және жуып отыру.
8) қауіпсіздікті, жол жүруді ұйымдастыру және реттеудің техникалық құралдары (ЖЖР ТҚ) және жолдарды жайландыру нысандары бойынша:
- жол жабынына белгілер салу;
- қалалық қоғамдық жолаушылар көлігі павильондарын, қоршауларды және қала көшелерін жайландырудың өзге элементтерін бояу және ағарту;
- көшені жарықтандыру бағандарын жөндеуаралық кезеңде бояу;
- жаяу жүргіншілер жолдарының металл бағыттаушылары мен жаяужолдардың бағаншаларының ақаулықтарын түзету және бояу;
- металл аралық қоршаулардың ақаулықтарын түзету (тозған бөліктерін, сегменттерін ауыстыра отырып), бояу, соның ішінде ЖКО кейін;
- бетон аралық қоршаулардың ақаулықтарын түзету (қажетті жағдайда бояу);
- шуылдан қорғаушы қалқандардың ақаулықтарын түзету (тозған сегменттерін ауыстыра отырып), соның ішінде ЖКО кейін;
- жол бойындағы шағын сәулет қалыптарының және жасыл желек элементтерінің, соның ішінде отырғызылған ағаштардың, гүлзарлардың, гүлстандардың, гүлдерге арналған вазондардың және тағы басқаларының ЖКО кейінгі зақымдануларын жою;
- ағаш қорғаушы металл қоршауларды жөндеу және бояу (тозған сегменттерін ауыстыра отырып), соның ішінде ЖКО кейін;
- жол белгілерін және меңзерлерді, тұғырлары және бекітпелері бар ақпараттық қалқандарды жөндеу(тозған сегменттерін ауыстыра отырып), соның ішінде ЖКО кейін;
- қауіпсіздік буферлерін ауыстыру, соның ішінде ЖКО кейін;
- жаяу жүргіншілер өткелдерін және оларды жайландыру элементтерінде тазалық пен тәртіпті күту;
- қоршаулар мен белгі беруші бағаншаларды, жол белгілерін және ақпараттық меңзерлерді, қалқандарды үнемі қарап жүру, олардың бекітпелерін тарту, қалқаншаларды түзету, оларды шаң мен ластан тазарту, жуу;
- шуылдан қорғаушы қалқандардың шаң мен ластан және қоқыстан тазарту;
- автобус аялдамаларын, тынығу алаңшаларын, автопавильондарды кезеңді түрде қарап жүру, күлтөкпелерді шаң мен ластан және қоқыстан тазарту, жуу және дезинфекциялау;
- көшелердің, көпірлердің, жол өткелдерінің, тоннельдердің, көлік жол айрықтарының, паромды өткелдердің және өзге жол құрылымдарының электр жарықтандыруын тазалық пен тәртіпте күту;
- жол жүруді ұйымдастыру ЖЖР ТҚ құралдарын (жарықтандыру, радиобайланыс, интеллектуалды көлік жүйесінің (ИКЖ) және өзге технологиялық және сигналды-шақырту байланыс, кабельді желі және бағдаршам нысандарын, жол жүруді ұйымдастыру құралдарын, жол жүруді диспетчерлік және автоматтандырылған басқару құралдарын) тазалық пен тәртіпте ұстау, күту және жұмысқа жарамдығын бақылау, соның ішінде олардың қызметі үшін қажетті байланыс арналарын жалдау және істен шыққан ЖЖР ТҚ элементтерін шешіп алу және кәдеге жарату, соның ішінде ЖКО кейін;
- шуыл жолақтарын, шуылдан қорғаушы қалқаларды орнату және жөндеу;
- жетіспейтін белгілерді, қоршауларды, панно орнату, зақымдануларын түзету, жиектастарды орнату және жөндеу, жол жайландыру элементтерін қалпына келтіру;
- жол жүру схемасының өзгеруімен байланысты қосымша бағдаршамдарды (бағдаршамдардың қосымша секцияларын), жол белгілерін, жол жабынындағы белгілерді орнату;
- жаяу жүргіншілердің өткелдерін жүрудің жаяу жүргіншілер фазасы ЖШТ батырмасымен қосылатын бағдаршамды дабылмен толықтыру, бұл жағдайда жұмыстар көлемі Тапсырыс берушімен бекітілген реттелмелі жаяу жүргіншілер өткелдерін жайландырудың типтік схемаларымен анықталады;
- істен шыққан шамдар мен шамшырақтарды, сымдарды, кабельдерді, трансформаторларды және өзге электр жарықтандыру элементтерін ауыстыру және кәдеге жарату, трансформаторлардың техникалық күтімі.

9) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
- устранение повреждении габионных сооружений (с восстановлением плетеной металлической сетки и каменного наполнителя, либо заменой изношенных секций);
- локальная окраска металлических элементов мостов;
- ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб;- придорожно-арычной сети открытого типа;
- ремонт откосов с засыпкой промоин;
- ремонт и ежегодная покраска малых архитектурных форм без изменения их конструкции.
- прочистка от наносного мусора и посторонних предметов, устранение мелких повреждений подводящих и отводящих русел у мостов и труб, быстротоков, перепадов и так далее;
- вырубка дикорастущей поросли;
- очистка проезжей части вдоль тротуаров от грязи и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
- очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
- очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
- очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
- очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
- очистка тротуаров от грязи, снега и мусора и посторонних предметов;
- прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
- очистка от грязи перильного, барьерного ограждения и дорожных знаков;
- очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта и растительности;
- промывка опорных узлов балок;
- смазка рабочих поверхностей опорных частей графитовой композицией;
- подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
- очистка конусов и укрепления откосов от грязи, травы и кустарника;
- очистка и уборка габионных сооружений;
- очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
- текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
- удаление из зоны моста кустарниковой растительности, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка подмостовой зоны;
- очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи;
- содержание и обслуживание шандорных заслонок регулируемых водопропускных сооружений.
10) по лесонасаждениям:
- очистка, сгребание и вывоз опавшей в период листопада листвы на резервах, полосах отвода, газонах вдоль улиц и магистралей, и в дворовых территориях;
- содержание, полив и уходные работы.
11. Работы по озеленению входят в содержание городских дорог и выполняются по сезонам года, в зависимости от биологических особенностей используемых в озеленении растений с соблюдением требований агротехнических мероприятий.

9) жасанды инженерлік жол құрылымдарында:
- габионды құрылымдардың зақымдануларын жою (тоқылған металл торды және тас толтырманы қалпына келтіру немесе зақымданған бөліктерін ауыстыру);
- көпірлердің металл элементтерінің жергілікті боялуы;
- су өткізу құбырларының беттерін және жалғауларын жөндеу;
- ашық типті жол бойы арық желісі;
- жол қиябеттерін жөндеу, шайылған жерлерін толтыру;
- шағын сәулет қалыптарын конструкциясын өзгертпей жөндеу және жыл сайын бояу.
- көпірлер мен құбырлардың жандарындағы жеткізуші және қайтарушы арналарды, құлама арналар, сатылы арналар және т.б. сумен келген қоқыстан және бөгде заттардан тазарту, шағын зақымдануларын жөндеу;
- жабайы өспелерді шабу;
- жаяужолдардың бойындағы жүру бөліктерін тазарту техникасы өткеннен кейін балшық пен бөгде заттардан тазарту;
- су қайтару құбырларын балшықтан, тас пен қардан тазарту;
- деформациялық тігістердің астындағы су қайтару науаларын шгінділерден тазарту;
- ашық типті деформациялық тігістердегі қаңылтырларды жылжыту ойықтарын ластан тазарту;
- ашық типті деформациялық тігістердің күрделі конструкцияларының механизмдерін тазарту және майлау;
- жаяужолдарды балшықтан, қардан және қоқыс пен бөгде заттардан тазарту;
- жаяужолдардың блоктарындағы суағар ойықтарын тазарту;
- сүйеніш, баръерлік қоршаулар мен жол белгілерін ластан тазарту;
- арқалардың беттерін балшықтан, шөгіндіден және өсімдіктерден тазарту;
- арқалардың тіреу тораптарын жуу;
- графитті композициялардың тіреу бөліктерінің жұмыс беттерін майлау;
- металл тіреу бөліктерінің бекіту бұрандаларын тарту;
- конустарды және қиябеттердің бекітпелерін балшықтан, шөптен және бұталардан тазарту;
- габионды құрылғыларды тазарту және жинау;
- бақылау құрылғыларын (басқыштарды, арбашаларды) тазарту;
- көпір құрылымдарын ағымды және кезеңді байқау;
- көпір аумағынан, ағын бойымен және жоғары жаққа 15-25 м аралықта бұталарды бұтау және ағаштарды шабу, көпір асты аумағының санитарлық жинауы;
- темір-бетон құбырларын шөгінді мен балшықтан тазарту;
- реттелмелі су өткізу құрылымдарының шандорлы жаппаларын күту және қызмет көрсету;
10) ағаш екпелерінде:
- қоңыр күзде резервтегі, бөлінген жерлердегі, көшелердің және магистральдердің бойындағы гүлзарларда және аула аумақтарында түскен ағаштарды жинау және шығару;
- күту, суғару және күтім жұмыстары.
11. Көгалдандыру жұмыстары қала жолдарының күтімі құрамына кіреді және көгалдандыру барысында пайдаланылатын өсімдіктердің биологиялық ерекшеліктеріне орай агротехникалық шаралардың талаптарын орындай отырып жыл маусымдары бойынша жүзеге асырылады.

12. Озеленение городских улиц выполняется для создания архитектурно- художественного оформления, а также защиты от снежных и песчаных заносов, эрозии почвы. Озеленение включает уход за лесонасаждениями, зелеными насаждениями на производственных базах, клумбами, цветниками, газонами на транспортных развязках, их создание, восстановление и декоративное оформление.
13. К уходу за лесонасаждениями относятся следующие работы:
1) уход за почвой (тракторная культивация, рыхление почвы в рядах, химическая борьба с сорняками);
2) противопожарная опашка лесонасаждений;
3) проведение санитарных и профилактических вырубок и корч?вок сухостойных лесонасаждений, разрезка упавших деревьев с зачисткой территории, обрезка сучьев и ветвей в охранной зоне электрических проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов, с вывозом спила и пней на организованные свалки, обрезка деревьев для обеспечения видимости технических средств организации дорожного движения (дорожных знаков, светофоров и других технических средств);
4) побелка гашеной известью и покраска стволов деревьев на отдельных участках с повышенными санитарными требованиями в парках, скверах, на бульварах, улицах и дворовых территориях;
5) химическая и механическая борьба с вредителями и болезнями уличных насаждений;
6) подготовка семян, посадка и выращивание новых лесонасаждений, полив и уход за существующими насаждениями.
14. К созданию, восстановлению лесонасаждений и декоративному лесному оформлению относятся следующие работы:
1) подготовка почвы под питомники, лесопосадки и декоративное лесное оформление, выращивание саженцев деревьев и кустарников;
2) устройство лесополос и декоративного лесного оформления;
3) посадка, полив, удобрение почвы;
4) устройство грунтовых поливочных приствольных кругов, межствольных водоводов (арыков) и дренирующих канав в посадочных рядках лесонасаждений;
5) дополнительная подсадка (восстановление) растений вместо выкорчеванных;
15. К уходу за клумбами, цветниками, цветочными придорожными вазонами, газонами и декоративными цветочными насаждениями относятся, следующие работы:
1) подготовка почвы под посадку, в том числе с формированием клумб;
2) подготовка семян и выращивание рассады;
3) посадка, полив, удобрение почвы;
4) прополка, уборка и вывоз сорняков;
5) уборка и вывоз на организованную свалку однолетних растений по окончанию срока их вегетации;
6) завоз и закладка почвенного грунта в цветочные придорожные вазоны, замена его на свежий;

12. Қала көшелерін көгалдандыру сәулеттік-көркем безендіру және қар және құм басумен, топырақ эрозиясымен күресу мақсатында жүргізіледі. Көгалдандыру құрамына өндірістік базалардағы ағаш екпелерінің, жасыл желектердің, гүлзарлардың, гүлстандардың, жол айрықтарындағы газондардың күтімі, оларды құру, қалпына келтіру және көркем безендіру кіреді.
13. Aғаш екпелерінің күтімі жұмысының құрамына келесі жұмыстар кіреді:
1) топырақ күтімі (тракторлы культивация, қатарлардағы топырақты қопсыту, арам шөптермен химиялық әдіспен күрес);
2) ағаш екплеріндегі өртке қарсы жер жырту;
3) қурап қалған ағаш екепелерінде санитарлық және профилактикалық шабуларды шабу және тамырларын қазып алу, құлаған ағаштарды кесу және аумақтарды тазарту, электр сымдарының қорғау аумағындағы (1 м радиусіндегі) және көшелердің атаулары мен үй нөмірлерін қалқалап тұрған бұтақтарды кесу, кесілген ағаштар мен томарларды ұйымдастырылған күресіндерге шығару, жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарының (жол белгілерінің, бағдаршамдар мен өзге техникалық құралдардың) көрінуін қамтамасыз ету мақсатында ағаштарды қию;
4) саябақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы, көшелердегі және аула аумақтарындағы жоғары санитарлық талаптар қойылатын жерлердің жеке учаскелеріндегі ағаштардың діңдерін әкпен ағарту;
5) көшедегі жасыл желектердің зиянкестерімен химиялық және механикалық әдістермен күресу;
6) тұқым дайындау, жаңа ағаш екпелерін отырғызу және өсіру, бар екпелерді суғару және күту.
14. Aғаш екпелерін құру, қалпына келтіру, безендірілген ағаш екпелеріне келесі жұмыстар жатады:
1) көшетбақтарына, ағаш екпелеріне және безендірілген ағаш екпелеріне арналған топырақты дайындау, ағаштар мен бұталардың көшеттерін өсіру;
2) ағаш екпелерінің және безендірілген ағаш екпелерінің жолақтарын қалыптастыру;
3) отырғызу, суғару, топырақты құнарту;
4) топырақтағы дің маңы суғару шеңберлерін, ағаш аралық суағарларды (арықтарды) және ағаш екпелерінің отырғызу қатарларының арасындағы дренаждық арықшаларды құру;
5) қазылып алынған өсімдіктердің орнына қосымша ағаш отырғызу (қалпына келтіру).
15. Гүлзарлар, гүлстандар, жол маңындағы гүл вазондарын, газондар мен көркем гүл екпелерінің күтіміне келесі жұмыстар жатады:
1) топырақты отырғызуға дайындау, соның ішінде гүлзарларды пішімдей отырып;
2) тұқым дайындау және көшеттер өсіру;
3) отырғызу, суғару, топырақты құнарту;
4) түптеу, арамшөптерді жұлу және әкету;
5) өсу мерзімі өткеннен кейін бір жылдық өсімдіктерді жинау және күресінге шығару;
6) жол маңындағы гүл вазондарына құнарлы топырақ жеткізу және салу, оны жаңасына ауыстыру;

7) ремонт и замена цветочных придорожных вазонов на новые;
8) посев травы на газонах, полив, удобрение почвы, покос газонов, уборка и вывоз скошенной травы на свалку.
16. К уходу за малыми архитектурными формами и ограждение территорий относится регулярная очистка и помывка с применением моющих средств.
17. Прочие работы по содержанию городских улиц:
1) ежедневный осмотр дорог;
2) эвакуация объектов, препятствующих проезду транспортных средств;
3) вывоз ТБО на городской полигон (свалку);
4) охрана дорожных сооружений.
2.1. Зимнее содержание городских улиц
18. Основной задачей зимнего содержания городских дорог является обеспечение нормальной работы и функционирования общественного пассажирского транспорта, безопасности движения транспорта и пешеходов, а также обеспечение уборки и вывоза снега, льда, мусора, грязи, посыпки дорожных покрытий противогололедными материалами, сохранение газонов и зеленых насаждений от вымерзания. Поддержание в чистоте и порядке, содержание, уход и наблюдение за исправностью средств по организацию движения ТС РДД (освещения, радиосвязь, интеллектуальной транспортной системы (ИТС) и других средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования, а также вывоз и утилизация вышедших из строя, в том числе после ДТП, элементов ТС РДД.
К работам по зимнему содержанию относятся:
1) зимняя уборка магистралей и улиц, в том числе:
а) первоочередные операции:
- сплошная обработка (посыпка) проезжей части дорог противогололедными материалами;
- механизированное подметание снега на проезжей части и других структурных элементов УДС и сгребание снега на проезжей части в снежные валы в лотках;
- формирование снежного вала вдоль в лотков проезжей части улиц и проездов, сдвижка снега счищаемого с проезжей части и тротуаров в лотковую часть, из снежной массы, счищаемой с проезжей части улиц, проездов, тротуаров и других структурных элементов УДС для временного складирования снежной массы и последующего вывоза;
- сдвигание снега на обочины, откосы и полосы отвода с последующим вывозом;
- устройство разрывов в валах снега (раздвижка снежных валов) на пересечениях улиц в одном уровне (на перекрестках) и примыканиях, железнодорожных и трамвайных переездах, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, перед въездами во дворы и внутриквартальные проезды, на пешеходных переходах, на тротуарах и т.п.;
- временное складирование собранного с проезжей части снега на полосе отвода для последующего вывоза;
- временное складирование собранного при уборке пешеходных дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки, при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечении оттока талых вод;
- первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, мест массового посещения населения (крупных универмагов, рынков, гостиниц, станций метрополитена, гостиниц, вокзалов, театров, рынков и т.д.), въездов на территорию больниц и других социально важных объектов на специально подготовленные площадки.
б) операции второй очереди:
- удаление снежных валов со структурных элементов УДС с погрузкой и вывозом снежных масс на сухие полигоны, снегоплавильные заводы;
- обработка снежных валов автогрейдером от борта тротуара перед погрузкой в самосвалы, либо перекидкой на свободные территории;
- зачистка дорожных лотков на проезжей части после удаления снега;
- скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований на проезжей части и тротуарах;
- очистка от снежных образований и льда конструктивных элементов УДС и технических средств и объектов безопасности, организации и регулирования дорожного движения (ТС РДД) для обеспечения безопасного движения транспорта;
- окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью и определяемой, заказчиком на специально подготовленные площадки;
- выборочный вывоз снега с УДС (от остановок общественного транспорта; на пешеходных переходах; с мостов, путепроводов, эстакад, из тоннелей; в местах массового посещения населения и интенсивного движения пешеходов, у социально значимых объектов).
в) сплошной вывоз снежных масс:
- завоз, заготовка компонентов, приготовление жидких и твердых реагентов, складирование противогололедных материалов и дальнейшая обработка ими дорожных покрытий;
- обработка проезжей части фрикционными, химическими и другими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
- регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня двухметровых прилотковых зон на магистралях с разделительной полосой, со стороны которых начинается подметание проезжей части;
- регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня прилотковых зон проезжей части городских улиц со стороны притрассовых резервов;
- регулярная расчистка от снега и льда на разделительных полосах, тротуарах, остановочных карманах и остановочных павильонах и посадочных площадках наземного пассажирского транспорта, пешеходных дорожек как в период снегопада и гололеда, так и после него;
- регулярная очистка от снега, наледи разделительных бетонных стенок, металлического криволинейного бруса, барьерных ограждений, дорожных знаков и указателей для обеспечения безопасного движения транспорта;
- уборка от снега и льда с лестничных сходов на мостовых сооружениях, надземных и подземных пешеходных переходах;
- очистка от снега и наледи пешеходных дорожек, садовых диванов, урн и прочих элементов УДС, а также пространство перед ними, с боков и подходы к ним;
- проведение противолавинных мероприятий;
- борьба с наледями естественных водных источников;
- ликвидация наледей на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшихся в результате аварий на инженерных сетях, с последующим вывозом в отведенные места сколотого льда и мусора;
- теплообеспечение стоянок дорожной техники и обогревательных пунктов;
- установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
- организация круглосуточного дежурства дорожной техники и механизаторов (плужнощеточных снегоочистителей, машин-распределителей твердых реагентов и другие);
- при штормовом предупреждении, в сложных погодных условиях, в том числе, в выходные и праздничные дни;
- установка недостающих знаков и ограждений в единичных случаях. Исправление повреждений, полная замена щитков дорожных знаков и ограждений с целью обеспечения безопасности дорожного движения;
- зимняя уборка и очистка тротуаров и дворовых пешеходных дорожек и территорий от снега и наледи до асфальта, со складированием в местах, не препятствующих свободному проезду транспорта и движению пешеходов посыпка противогололедными материалами.

7) жол маңындағы гүл вазондарын жөндеу және жаңаларына ауыстыру;
8) газондарға шөп отырғызу, суғару, топырақты құнарту, газондардың шөбін шабу, шабылған шөпті жинау және күресінге шығару.
16. Шағын сәулет қалыптарын (ШСҚ) күтуге оларды кезеңді түрде тазарту және жуу құралдарын пайдалана отырып жуу жатады.
17. Қала көшелері күтімінің өзге жұмыс түрлері:
1) жолдарды патрульдеу;
2) көлік құралдарының өтуіне кедергі жасайтын нысандарды цкету;
3) ҚТҚ қалалық полигонға (күресінге) шығару;
4) жол құрылымдарын күзету.
2.1. Қала көшелерінің қысқы күтімі
18. Қала жолдарының негізгі қысқы күтімінің мақсаты болып қоғамдық жолаушылар көлігінің қалыпты жұмысы мен қызметін, көліктер мен жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін және қар, мұз, қоқыс, балшықтың жиналып, шығарылуын, жол жабындарына көктайғаққа қарсы материалдардың себілуін қамтамасыз ету, гүлзарлар мен жасыл желектерді үсіден қорғау табылады. жол жүруді ұйымдастыру ЖЖР ТҚ құралдарын (жарықтандыру,
радиобайланыс, интеллектуалды көлік жүйесінің (ИКЖ) және өзге технологиялық және сигналды-шақырту байланыс, кабельді желі және бағдаршам нысандарын, жол жүруді ұйымдастыру құралдарын, жол жүруді диспетчерлік және автоматтандырылған басқару құралдарын) тазалық пен тәртіпте ұстау, күту және жұмысқа жарамдығын бақылау, соның ішінде олардың қызметі үшін қажетті байланыс арналарын жалдау және істен
шыққан ЖЖР ТҚ элементтерін шешіп алу және кәдеге жарату, соның ішінде ЖКО кейін.
Қысқы күтім жұмыстарының қатарына жататыны:
1) магистральдерді және көшелерді қыста тазарту, соның ішінде:
а) бірінші кезекті операциялар:
- жолдардың жүру бөліктерін тұтастай көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу (себу);
- жүру бөліктеріндегі және КЖЖ өзге құрылымдық элементтеріндегі қарды механикаландырылған әдіспен сыпыру және қарды науалардағы қар үйінділеріне жинау;
- уақытша сақтап, кейіннен шығару үшін жүру бөлігінен және жаяжолдардан жиналған қарды науалы бөлікке сырғыту, көшелер, өтпе жолдардың жүру бөлігінен, КЖЖ өзге құрылымдық элементтерінен жиналған қар массасынан көшелер мен өтпе жолдардың жүру бөлігіндегі науалардың бойымен қар үйінділерін қалыптастыру;
- қарды жол жиектеріне, қиябеттерге және бөлінген жерлерге сырғытып, кейіннен шығару;
- көшелердің бір деңгейдегі қиылыстарында (көшелердің қиылыстарында) темір жол және трамвай өтпе жолдарында, қалалық жолаушылар көлігі аялдамаларында, аулаларға кіріс орындарында және квартал ішіне кірістерінде, жаяу жүргіншілер өткелдерінде, жаяжолдарда және т.б. жиналған қар үйінділерінде аралықтарды ашу (қар үйінділерін ашу);
- жүру бөлігінен жиналған қарды кейіннен шығару үшін уақытша бөлінген жер жолағына жинау;
- саябақтардағы, орманды бақтардағы, бақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы және қаланың жасыл аумақтарындағы жайжолдардан жиналған, құрамында химиялық реагенттері жоқ қарды жасыл желектерді сақтау және еріген судың кетуін қамтамасыз ету шартымен сол мақсаттарда алдын ала арнайы дайындалған алаңдарға уақытша жинау;
- қалалық қоғамдық жолаушылар көлігі аялдамаларынан, жер үсті жаяу жүргінші өткелдерінің, көпірлерден және жол өткелдерінің, адамдардың көптеп жиналатын орындарынан (ірі әмбебап дүкендерінің, базарлардың, қонақ үйлердің, метрополитен станцияларының, қонақ үйлердің, вокзалдардың, театрлардың, базарлардың, және т.б.) жандарындағы, ауруханаларға кіріс жолдардағы және өзгедей әлеуметтік маңызға ие жерлердегі қар үйінділерін арнайы дайындалған алаңшаларға ("құрғақ" қар күресіндеріне, "өзен" қар күресіндеріне және қар еріту камераларына) бірінші кезекті (іріктеу бойынша) шығару.
б) екінші кезек операциялары:
- КЖЖ құрылымдық элементтеріндегі қарды тазарту, қар массаларын тиеу және құрғақ полигондарға, қар еріту зауыттарына апару;
- қар үйінділерін өзі төккіш жүк көліктеріне тиер алдында автогрейдермен жайжолдардың жиектерінен ажырату немесе бос аумақтарға аудару;
- қар жиналғаннан кейін жүру бөлігіндегі жол науаларын тазарту;
- мұзды жарып, жүру бөлігіндегі және жайжолдардағы қарлы-мұзды жинақтарды тазарту;
- көліктің қауіпсіз жүруін қамтамасыз ету мақсатында КЖЖ құрылымдық элементтерін және қауіпсіздікті, жол жүруді ұйымдастыру және реттеудің техникалық құралдары (ЖЖР ТҚ) қар жинақтарынан және мұздан тазарту;
- қарды қорытынды (жаппай) шығару кезектілігі бойынша және Тапсырыс берушімен анықталатын бірінші кезекті шығарудан кейін арнайы дайындалған алаңшаларға ("құрғақ" қар күресіндеріне, "өзен" қар күресіндеріне және қар еріту камераларына) жүзеге асырылады;
- КЖЖ жиналған қарды іріктеу бойынша шығару қалалық қоғамдық жолаушылар көлігі аялдамаларынан; жаяу жүргінші өткелдерінен; көпірлерден, жол өткелдерінен, эстакадалардан, тоннельдерден; адамдардың көптеп жиналатын орындарынан және жүріс қарқынды жерлерден және әлеуметтік маңызға ие жерлердің жандарынан);
в) қар массаларын жаппай шығару.
- құрам бөліктерді жеткізу, жинау, сұйық және қатты реагенттерді дайындау, көктайғаққа қарсы материалдарды сақтау және кейіннен олармен жол жабындарын өңдеу;
- жүру бөлігін фрикциялық, химиялық және өзге көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу және кейіннен оларды қажетті уақыт өткеннен кейін жүру бөлігінен жинау;
- аралық жолағы бар магистральдерде жүру бөлігін сыпыру басталатын жағынан бастап жиектасқа дейін екі метрлік науа маңы аумақтарын кезеңді түрде қар мен мұздан тазарту;
- қала көшелерінің жүру бөлігін трасса маңы резервтері жағынан бастап жиектасқа дейін науа маңы аумақтарын кезеңді түрде қар мен мұздан тазарту;
- аралық жолақтарды, жаяужолдарды, жер үсті жолаушылар көлігінің аялдама қалталарын және аялдама павильондарын, жаяу жүргіншілердің жолдарын қар жауу және көктайғақтану кезінде де, одан кейін де кезеңді түрде қар мен мұздан тазарту;
- көлік қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында аралық бетон қабырғаларын, металл қисық сызықты арқаларды, барьерлік қоршауларды, жол белгілері мен меңзерлерін кезеңді түрде қар мен мұздан тазарту;
- көпір құрылғыларыны, жер асты және жер үсті жаяу жүргіншілер өткелдерінің баспалдақтарын қар мен мұздан тазарту;
- жаяу жүргіншілер жолдарын, бақша дивандарын, күлтөкпелерді және КЖЖ өзге элементтерін, олардың алдын және жанындағы кеңістіктерді және оларға барар жолдарды қар мен мұздан тазарту;
- қар көшкініне қарсы шараларды орындау;
- табиғи су көздерінің қатуына қарсы күрес;
- инженерлік желілердегі апаттар салдарынан туындаған жаяужолдар мен жолдардың жүру бөлігіндегі қатқан мұзды аршу және кейіннен оларды жарылған мұз бен қарға арналған орындарға шығару;
- жол техникасының тұрақтары мен жылыту пункттерін жылумен қамтамасыз ету;
- тайғақ жабынды учаскелерде қысқа мерзімді әрекетті жол белгілерін орнату;
- жол техникасы (соқалы-щеткалы қар тазартқыштарының, қатты реагенттерді шашу машиналарының және өзгелерінің) мен механизаторлардың тәулік бойғы кезекшілігін ұйымдастыру;
- боранды ескерту жағдайында, қолайсыз ауа-райы жағдайларында, соның ішінде демалыс және мейрам күндерінде;
- кейбір жағдайларда жетіспейтін белгілер мен қоршауларды орнату. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатымен жол белгілерінің және қоршаулардың зақымдануларын жөндеу, қалқаншаларын толықтай ауыстыру;
- жаяужолдарды және аула іші жаяу жүргінші жолдарын қыста асфальтқа дейін қар мен мұздан тазарту және аршу және көліктің еркін өтуіне және жаяу жүргіншілердің жүруіне кедергі жасамайтын жерлерде жинау, көктайғаққа қарсы материалдарды себу.

2) зимняя уборка (зимнее содержание) внутридворовых городских дорог, в том числе:
- подметание свежевыпавшего снега; - сдвигание свежего снега толщиной
- свыше 2 сантиметров;
- обработка противогололедными материалами;
- очистка от наледей и льда;
- вывозка снега и льда на снегосвалки;
- подметание в дни без снегопада;
- уборка контейнерных площадок;
- очистка урн от мусора и их дезинфекция.
19. В периоды длительного отсутствия снегопадов и снега на дорожных покрытиях, в сухую погоду требуется проведение работ по механизированному подметанию и зачистке прилотковых зон, осевых и резервных полос УДС.
Процесс механизированного подметания обязателен с обеспыливанием, в том числе проведением следующих работ:
1) предварительное увлажнение загрязнений до подметания, при устойчивых положительных температурах воздуха и потеплений;
2) подметание с применением машин с пневматическим забором пыли из зоны подметания с последующей очисткой воздуха, при устойчивых отрицательных температурах воздуха;
3) мойка проезжей части с применением поливомоечных машин, при устойчивых положительных температурах воздуха в зимний период года в случаях повышенной загрязненности дорожных покрытий УДС;
4) допускается одноразовая обработка жидкими противогололедными материалами с минимальной плотностью распределения для обеспыливания проезжей части УДС. Выполнение последующего цикла обеспыливания проезжей части УДС с применением жидких противогололедных материалов допускается только после проведения мойки проезжей части УДС водой.
3. Текущий ремонт улично-дорожной сети
20. Работы по текущему ремонту не требуют составления проектно- сметной документации.
21. Текущий ремонт дорожных покрытий подразделяют на плановый, в том числе предупредительный, и аварийный.
Плановый ремонт производят, как правило, в строительный сезон (весенне-летне-осенний период года), продолжительность которого зависит от вида используемого ремонтного материала и климатических характеристик района.
Aварийный ремонт выполняют в течение всего года, при таких разрушениях дорожных покрытий и элементов УДС, которые могут быть причиной ДТП. К аварийному ремонту относятся работы по исправлению элементов УДС, поврежденных после (вследствие) незначительных разрушительных явлений природного происхождения (местный размыв элемента УДС, удар молнией, местное обледенение конструкции УДС при выпадении осадков), а также разрушений техногенного характера (пожар, подтопление техническими стоками), и после ДТП.
22. Текущий ремонт производится комплексно по всем конструктивным элементам УДС (кроме дорожного основания), в том числе на отдельных участках ремонтируемого УДС.

2) Қалалық аула іші жолдарын қыста жинау (қысқы күтімі), соның ішінде:
- жаңа түскен қарды сыпыру;
- қалыңдығы 2 сантиметр асатын қарды ысыру;
- көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу;
- қатқан мұздан және қардан тазарту;
- қар мен мұзды қар күресіндеріне шығару;
- қар жаумаған күндері сыпыру;
- контейнерлік алаңшаларды жинау;
- күлтөкпелерді қоқыстан босату және оларды дезинфекциялау.
19. Ұзақ уақыт жаумаған және жол жабындарында қар болмаған кезеңдерде, құрғақ ауа райы жағдайында науа маңы аумақтарын, КЖЖ осьтік және резервтік жолақтарынмеханикаландырылған әдіспен сыпыру және тазарту жұмыстарын жүзеге асыру қажет етіледі.
Механикаландырылған әдіспен сыпыру процессін міндетті түрде шаңын баса отырып, соның ішінде келесі жұмыстарды орындай отырып жүзеге асыру қажет:
1) ауаның тұрақты оң температурасында және күн жылып кеткенде ластануларды сыпыру алдында алдын ала ылғалдандыру;
2) ауаның тұрақты кері температурасында сыпыру аумағындағы шаңды пневматикалық әдіспен сорып алатын машиналарды пайдалана отырып сыпыру;
3) қыста КЖЖ жүру бөлігі аса ластанған жағдайда ауаның тұрақты оң температурасында жүру бөлігін су шашқыш жуу машиналарын пайдалана отырып жуу;
4) КЖЖ жүру бөлігінің шаңын басу үшін тарату тығыздығы ең аз (20 мл/шаршы м көп емес) көктайғаққа қарсы сұйық материалдарды бір рет шашуға рұқсат етіледі. КЖЖ жүру бөлігінің шаңын басудың көктайғаққа қарсы сұйық материалдарды пайдалана отырып келесі циклін орындауға КЖЖ жүру бөлігін сумен жуғаннан кейін ғана рұқсат етіледі.
3. Көше-жол желісіндегіағымдағы жөндеу
20. Aғымдағы жөндеуі жұмыстары жобалау-сметалық құжаттаманың жасалуын талап етпейді.
21. Жол жабындарын ағымдағы жөндеу жоспарлы, ескерту және апатты болып бөлінеді.
Жоспарлы жөндеу әдетте, құрылыс маусымында (көктем-жаз-күз кезеңі) жүргізіліп, жалғасу мерзімі пайдаланылған жөндеу материалы мен ауданның климаттық сипаттамаларына байланысты болады.
Aпатты жөндеу ЖКО орын алуына себепкер болуы мүмкін КЖЖ жол жабындары мен элементтерінің бүлінуі кезінде жыл бойы жүргізіледі. Aпатты жөндеуге табиғи сипаттағы аздаған бүліну құбылыстарынан (КЖЖ элементінің жергілікті шайылып кетуі, найзағай түсу, қар түскенде КЖЖ конструкцияларының жергілікті қатуы) кейін (салдарынан) зақымдалған КЖЖ элементтерін, сондай-ақ техногенді сипаттағы бүлінулерді (өрт, техногенді сарқынды су басу) және ЖКО кейін ретке келтіру жұмыстары жатады.
22. Aғымдағы жөндеу КЖЖ барлық конструктивті элементтері (жол негізінен басқа) бойынша, соның ішінде жөнделіп отырған КЖЖ жекелеген учаскелерінде кешенді жүргізіледі.

23. Текущий плановый ремонт УДС улично-дорожной сети выполняется, в основном, в весенне-летне-осенний период. Однако, при наличии соответствующих современных технологий и соответствующих дорожно- строительных материалов, отдельные виды работ на городских улицах, по утвержденным технологиям, могут выполняться и в зимний период с целью обеспечения безопасности дорожного движения.
24. Работы по дорожной разметке элементов УДС, которые входят в текущий ремонт, должны проводится после выполнения работ по восстановлению асфальтобетонного покрытия, согласно схемам организации движения утвержденных административной полицией.
25. Состояние улично-дорожной сети в весенне-летне-осенний период должно обеспечивать нормативные требования к городским улицам и их техническим и транспортно-эксплуатационным характеристикам. Для соблюдения этих требований должны постоянно проводиться мероприятия по устранению дефектов, возникающих в процессе эксплуатации городских дорог.
26. При текущем ремонте улично-дорожной сети городских улиц и дорожных сооружений выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
- исправление отдельных мелких повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
- подсыпка, срезка и планировка обочин с подсыпкой обеспечивающих безопасное движение транспортных средств.
2) по дорожным одеждам, в том числе:
а) по асфальтобетонным покрытиям:
- устранение мелких деформаций и повреждений (заделка выбоин, просадок), кромочности, одиночных небольших пучин, заливка трещин на покрытиях, ямочный ремонт дорожных покрытий, устранение колей;
- устройство защитных слоев из эмульсионно-минеральных смесей на участках шелушения и выкрашивания асфальтобетонных и цементобетонных покрытий;
- частичное фрезерование или срезка гребней выпора и неровностей по колеям с заполнением колей черным щебнем или асфальтобетоном и устройство защитного слоя из эмульсионно-минеральной смеси на всю ширину покрытия;
- остановка и предупреждение развития трещин и сетки трещин устройством изолирующего слоя мелкозернистой поверхностной обработки локальными картами;
- восстановление изношенных верхних слоев асфальтобетонных покрытий и укладка их вновь на отдельных небольших по протяженности участках дороги;
- уход за участками дорог с пучинистыми и слабыми грунтами, временное их ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
- ямочный ремонт покрытия на тротуарах с предварительным фрезерованием или разборкой изношенного с укладкой нового слоя;

23. Көше-жол желісінің КЖЖ ағымдағы жоспарлы жөндеу негізінен, көктем-жаз-күз мезгілдерінде орындалады. Aлайда, тиісті заманауи технологиялар мен тиісті жол-құрылыс материалдары болған жағдайда қала көшелеріндегі жекелеген жұмыс түрлері жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бекітілген технологиялар бойынша қыста да орындалуы мүмкін.
24. Aғымдағы жөндеуге жататынКЖЖ элементтерінің жол белгілеулерін салу жұмыстары асфальт-бетон жабынын қалыпқа келтіру жұмыстарын аяқталған соң әкімшілік полиция бекіткен қозғалыстың ұйымдастырылу схемаларына сәйкес жүргізіледі.
25. Көктем-жаз-күз кезеңінде көше-жол желісінің жағдайы қала көшелері мен олардың техникалық және көлік-пайдалану сипаттамаларына қойылатын нормативтік талаптарға сай келу тиіс. Осы талаптар орындалуы үшін қала көшелерін пайдалану барысында туындайтын ақауларды жою шаралары әрдайым жүргізіліп тұру қажет.
26. Қала көшелері мен жол құрылыстарының көше-жол желісіне ағымдағы жөндеу жүргізу кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1) жер қабатының беті және су бұру бойынша:
- жер қабатындағы, су бұрудағы, резервтердегі, қорғайтын, нығайтатын және ретке келтіретін құрылыстардағы жекелеген ұсақ зақымдарды ретке келтіру;
- көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін себу, кесіп алу және жол жиектерін жоспарлау.
2) жол жамылғылары бойынша, оның ішінде:
а) асфальт-бетон жабыны бойынша:
- ұсақ ақаулар мен зақымдануларды жою (кетіктерді жамау, басылып қалған тұстарын толтыру), жиектерді, ауданы 1 м2 дейінгі жалғыз шағын томпиған тұстарды ретке келтіру, жабындардағы жарықтарды бітеу, жол жабындарындаңғы шұңқыршаларды жөндеу, жолтабандарды кетіру;
- асфальт-бетон және цементбетон жабындардың қабыршақтанған тұстарына эмульсия-минералды қоспалардан қорғайтын қабаттар жасау және бояу;
- жарылған жерлердегі тарамдалулар мен тегіс емес жерлерді жолтабандармен жүріп отырып ішінара фрезерлеу немесе сылып алу, жолтабандарға қара шағыл немесе асфальт-бетон толтыру және жабынның бүкіл еніне эмульсия-минералды қоспадан қорғайтын қабат жасау;
- жергілікті карталар бойынша, беткі қабатқа арналған майда түйірлі өңдеумен оқшаулайтын қабат жасай отырып, жарықтар мен жарықтар өрмегінің үлкеюін тоқтату және алдын алу;
- асфальт-бетон жабындарының тозған беткі қабатын қалыпқа келтіру және оларды жолдардың аздаған бөлігіне ұзыннан қайта төсеу;
- томпиған және ішінара топырағы бар жол учаскелеріне күтім жасау, оларды уақытұша қоршау, ауа воронкаларын жасау және үю, жол жабыны мен жер қабатынан үстінен судың ағып кетуін қамтамасыз ету;
- алдымен фрезерлеп немесе тозығы жеткенін қазып алып тастап, орнына жаңа қабатты төсеп, тротуарлардағы жабындарды шұңқырлы жөндеу.

27. В состав ямочного ремонта асфальтобетонного покрытия входит ремонт "картами" УДС, в том числе:
- восстановление изношенного верхнего слоя дорожной одежды с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
- ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона.
а) по мостовым покрытиям:
- ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки, с заменой разрушенных плиток и брусчатых камней при необходимости.
б) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
- исправление небольших повреждений, отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств и так далее);
- торкретирование трещин, сколов и оголения арматуры в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
- замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
- ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
- герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
- мелкий ремонт деформационных швов;
- устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
- заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
- приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
- мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
- замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
- заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
- заделка трещин и выбоин в цементобетоном покрытии тротуаров;
- локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения;
- нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
- нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
- нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
- расшивка цементным раствором швов между бетонными плитами укрепления;
- замена и ремонт отдельных поврежденных звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укрепление русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
- ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
- устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
- засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
- заделка воронок размыва у опор.
в) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещения:
- удаление отслужившей, восстановление изношенной и нанесение вновь вертикальной и горизонтальной разметок, в том числе, на элементах дорожных искусственных инженерных сооружений;
- исправление и замена поврежденных и морально устаревших, а также установка вновь недостающих дорожных ограждений, дорожных знаков;
- устранение повреждений металлических направляющих пешеходных ограждений и тротуарных столбиков;
- поврежденные столбики подлежат замене, а отсутствующие восстановлению;
- замена (восстановление) поврежденных (недостающих) технических средств организации дорожного движения, установленных на автодороге и зафиксированных в паспорте;
- исправление отдельных повреждений, неисправностей и покраска элементов малого архитектурного оформления и благоустройства;
- ремонт облицовки подпорных стенок, в том числе подпорных стенок стационарных цветников, фонтанов;
- ремонт изношенных частей и окраска беседок, скамеек;
- исправление отдельных повреждений и неисправностей объектов организации движения, связи, освещения, плановый ремонт и замена узлов и деталей объектов и оборудования интеллектуальной транспортной системы ИТС, в том числе придорожного оборудования, персональных рабочих станций, оргтехники Центрального управляющего пункта (ЦУП), средств связи, серверного, сетевого и видеооборудования ЦУП в соответствии с требованиями паспортных данных.
г) ремонт, в том числе после ДТП:
- металлических опор уличного освещения, кабельной линии освещения, осветительной арматуры с одновременной заменой проводов и растяжек воздушной линии, средств автоматики и телемеханики управления уличного освещения в размерах текущего ремонта, в соответствии с требованиями паспортных данных, в том числе с ревизией и заменой поврежденных и не подлежащих ремонту и восстановлению узлов и агрегатов;
- замена морально и физически устаревших элементов уличного освещения в соответствии со сроком их службы;
- ремонт газона между тротуаром и проезжей частью улицы.
д) по другим конструктивным элементам и элементам обустройства УДС:
- исправление в плане и профиле (положения в пространстве) просевших или выбитых бортового (бордюрного) камня с устройством нового основания и обоймы, а также замена отдельных разрушенных бортовых (бордюрных) камней с установкой новых (при необходимости) на всех типах покрытий, в том числе после ДТП и размывов;
- ремонт цементобетонных упоров отдельных бортового (бордюрного) камня;
- сезонная покраска бортового камня (бордюров) из искусственных каменных материалов в зонах остановок общественного транспорта;
- выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием, включая недействующие (бесхозные) колодцы;
- выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
- ремонт дорожного покрытия в местах сопряжений с трамвайными путями, деформационными швами мостовых сооружений, люками колодцев и ливнесточными решетками;
- заделка (заливка) трещин в дорожных покрытиях битумом и битумными мастиками;
- обработка дорожных покрытий пропитывающими герметизирующими составами;
- подсыпка и укрепление обочин;
- устранение повреждений бетонных барьерных ограждений (с покраской при необходимости);
- ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб;
- придорожно-арычной сети открытого типа;
- ремонт откосов с засыпкой промоин.

27. Aсфальт-бетон жабынын шұңқырлы құрамын жөндеуге КЖЖ "карталармен" жөндеу кіреді, оның ішінде:
- талап етілетін тегістілік пен кедірдің қамтамасыз етілуімен жол жамылғысының тозған жоғарғы қабатын қалыпқа келтіру;
- жол жабынын шұңқырлы жөндеу, бір немесе бірнеше қозғалыс жолағының еніне немесе жабынның бүкіл енінен міндетті түрде фрезерлеу жасап, жол жабынының тұрақсыз қабаттарын ауыстыра отырып, көлік жүретін бөліктегі жолтабандар мен тегіссіздіктерді жою, жылжып кетуге төзімді және тозғақ жаңа асфальт-бетон қабатын төсеу кіреді.
а) көпір жабындары бойынша:
- қажет болған жағдайда бүлінген плиткалар мен тас төсеуішті ауыстыра отырып, плиткадан және тас төсеуіштен жасалған көпір жабындарын жөндеу.
б) қолдан жасалған инженерлік жол құрылыстары бойынша:
- кішігірім зақымдануларды, құрылыстың жекелеген элементтерін (тіреу бөліктердің, таяныштардың, бөгет болатын қоршаулардың, төсемдердің, тұғырлардың, қиғаш тетіктердің, дуал қабырғаларының, дренаж құрылғыларының және т.с.с.) түзеу;
- сызаттарды, соғылған жерлерді және конструкциялардағы жалаң арматураны торкреттеу, қалауларды, сылақты жөндеу, шегендеулерді ішінара ауыстыру;
- шұңқырлар арқылы өтетін көлік пен адамдарға арналған көпірлерді ауыстыру және түзеу;
- көпірлердің көлік жүретін тұсындағы, жол өтпелеріндегі жабынды шұңқырлы жөндеу, жабындардағы жарықтарды бітеу;
- өтпелі плиталар мен открылоктар түйісетін жердегі тораптарды герметиктеу;
- деформацияланған тігістерге ұсақ жөндеу жүргізу;
- деформацияланған тігістердегі болттарды тартып, ағылуды жою;
- ескі мастиканы тазалап барып, деформацияланған тігістерге мастика жағу;
- деформацияланған тігістерге тайғақ беттерді жалғап дәнекерлеу (жұлынған жағдайда), жетіспейтін серіппелерді орнату;
- деформацияланған тігістердің механизмдері мен конструкцияларына ұсақ жөндеу жүргізу;
- деформацияланған тігістердің қасындағы немесе тігістердің үстіндегі жабындарды ауыстыру;
- тротуарлардың асфальт-бетон жабындарындағы жарықтар мен шұңқыршаларды бітеу;
- тротуарлардың цементбетон жабынындағы шұңқыршалар мен жарықтарды бітеу;
- таяныш қоршауының сырланатын қабатының жергілікті тұстарын қалыпқа келтіру (үстінен бояу);
- көлік жүретін бөлігіндегі ернеу қоршауына белгілеулер салу;
- көлік жолдарының жоғарғы жағынан өтетін жол өтпелерінің қасбет арқалықтарының астына тігінен орналасқан белгілеулер салу;
- көлік жолдарының жоғарғы жағынан өтетін жол өтпелерінің тіреулеріне тігінен орналасқан белгілеулер салу;
- нығайтқыштың бетон плиталарының арасына цемент ертіндісін құйып өту;
- құбырлардың, бастиектердің, құлама қанаттарының жекелеген зақымдалған буындарын ауыстыру және жөндеу, арналардың кіретін және шығатын жерлерін нығайту, құбырлардың лотоктарын түзеу, тасталған тасты қалыпқа келтіру;
- буындары мен секцияларының арасындағы тігістерді бітеп және тығындап, құбырлардың гидрооқшаулауын жөндеу;
- үйінділер және түзеткіш құрылыстары шайылған жерлерді жекелеген ретке келтіру;
- көпір үйіндімен түйіскен жерлердегі су шайған шұқырларды құйып, осы жерлердегі суды кетіру;
- тіреулердің қасындағы ашылған воронкаларды бітеу.
в) көшелерді жабдықтау және көріктендіру бойынша, қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру нысандары бойынша:
- қызметі аяқталған тік және көлденең белгілеулерді, соның ішінде жолдың жасанды инженерлік құрылыстарындағы элементтердегі белгілеулерді алып тастау, тозғандарын қалыпқа келтіру және жаңадан жасау;
- зақымдалғанын түзеу және моральді ескіргендерін ауыстыру, сондай-ақ жетіспейтін жол қоршауларын, жол белгілерін қайта орнату;
- жаяу жүргіншілер қоршаулары мен тротуар бағандарының металл бағыттауыштарының зақымдалған тұстарын жою;
- зақымдалған бағандар ауыстырылу, ал жетіспейтіндері қалыпқа келтірілу керек;
- жол қозғалысын ұйымдастыратын, көлік жолына орнатылған және паспортта тіркелген зақымдалған (жетіспейтін) техникалық құралдарды ауыстыру (қалыпқа келтіру);
- жекелеген зақымдануларды, жөнсіздіктерді түзеу және шағын сәулеттік безендіру және көріктендіру элементтерін сырлау;
- тіреуші қабырғалардың қаптауын, соның ішінде стационарлы гүлзарлардың, су бұрқақтардың тіреуші қабырғаларының қаптауын жөндеу;
- жан-жағы ашық үйшіктердің, отырғыштардың тозған жерлерін жөндеу және сырлау;
- қозғалыс ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру нысандарың жекелеген зақымданулары мен жөнсіздіктерін түзеу, ИКЖ зияткерлік көлік жүйесі нысандары мен жабдықтарының, соның ішінде жол шетіндегі жабдықтардың, дербес жұмыс станцияларының, Орталық басқару пунктінің (ОБП), байланыс құралдарының, ОБП-нің серверлік, желілік және бейне жабдықтарының тораптары мен бөлшектерін паспорттық деректердің талаптарына сай жоспарлы жөндеу, ауыстыру.
г) жөндеу, соның ішінде ЖКО кейін:
- көшедегі жарықтандырудың металл тіреулерін, жарықтандырудың кабельдік линиясын, жарық беру арматурасын жөндеп, паспорттық деректердің талаптарына сәйкес әуе линиясының сымдары мен созбаларын, ағымдағы жөндеу көлемінде көшеге жарық берілуді басқару автоматикасы мен телемеханикасын қатар ауыстыру, соның ішінде зақымдалған және жөндеуге, қалыпқа келтіруге келмейтін тораптар мен агрегаттарды ревизиялау және ауыстыру;
- көшеге жарық беретін моральды және физикалық тозған элементтерді қызмет ету мерзіміне сәйкес ауыстыру;
- тротуар мен көшенің көлік жүретін бөлігі арасындағы аумақтың жалпы ауданының бөлігіндегі газонды жөндеу.
д) КЖЖ өзге конструктивтік элементтері мен көріктендіру элементтері бойынша:
- жаңа негіз бен құрсама жасап, отырып қалған немесе шағылған жиек (ернеу) тастың жоспары мен бейінін (кеңістіктегі орналасымын) түзету, сондай-ақ жабындардың барлық түрлеріне, жалпы ұзындығының, соның ішінде ЖКО мен шайылудан кейін жаңасын (қажет болса) орната отырып, жиек (ернеу) тастың жекелеген бүлінген тұстарын ауыстыру;
- жалпы ұзындығының, соның ішінде ЖКО мен шайылудан кейін жекелеген жиек (ернеу) тастың цементбетон тіреулерін жөндеу;
- қоғамдық көліктер тоқтайтын аймақтардағы жасанды тас материалдарынан жасалған жиек тастарды (ернеулерді) маусымдық сырлау;
- жұмыс істемейтін (иесіз) құдықтарды қоса алғанда, құдық люктарын жол жабынының деңгейімен бір деңгейге теңестіру;
- су құйылатын құдықтардың торларын жол жабынының деңгейімен бір деңгейге теңестіру;
- трамвай жолдарымен, көпір құрылыстарының деформацияланатын тігістерімен, құдықтардың люктарымен және нөсерлі жауын ағатын торлармен беттескен жерлердегі жол жабынын жөндеу;
- жол жабындарындағы жарықтарды битуммен және битум мастикалармен бітеу (құю);
- жол жабындарын сіңіргіш герметиктеу құрамдармен өңдеу;
- жолдың жағасына төсем төгу және нығайту;
- бетоннан жасалған бөгет қоршаулардағы зақымдануларды жою (қажет болған жағдайда сырлап);
- су өткізетін құбырлардың беті мен түйіспелерін жөндеу;
- ашық типті жол жиегіндегі және арық желісін жөндеу;
- су шайған шұқырларды төсем төсеп, құламаларды жөндеу.

28. Работы по дорожной разметке УДС входят в состав текущего ремонта, и в рамках нее выполняются следующие виды работ:
1) визуальный осмотр;
2) демаркировка изношенной, дорожной разметки или демаркировка в связи с изменением организации дорожного движения, в объемах согласно дефектного акта;
3) нанесение дорожной разметки с применением:
- красок;
- термопластиков и холодных пластиков;
- цветных покрытий, в том числе противоскольжения.
29. Выполнение работ по контролю качества:
1) оценка качества выполненных работ, лабораторные испытания использованных для ремонта дорожно-строительных материалов, лабораторные испытания асфальтобетонных смесей и образцов дорожного покрытия, измерение ровности и коэффициента сцепления дорожного покрытия.
30. Перечень работ по аварийному ремонту дорожной одежды и других объектов УДС, выполняемых в составе текущего ремонта:
1) временное ограждение аварийных провалов дорожной одежды;
2) устранение провалов, проломов, просадок и пучин;
3) аварийная заделка выбоин (ям) с применением холодных битумоминеральных смесей;
4) аварийная замена на новые разрушенных бесхозных металлических люков, металлических решеток водоприемных колодцев;
5) аварийный ремонт после размывов водопропускных труб и придорожно-арычной сети открытого типа;
6) аварийное исправление с покраской или замена на новые сегменты поврежденных при ДТП металлических барьерных ограждений и тротуарных- столбиков;
7) аварийный (внеплановый, в т.ч. после ДТП) ремонт элементов интеллектуальной транспортной системы (ИТС) контроля скорости и регулирования движения, и светофорных объектов;
8) аварийный замена, в т.ч. поврежденных после ДТП металлических опор уличного освещения, светильников, осветительной арматуры, кронштейнов, проводов и растяжек, кабеля, шкафов управления с заменой аппаратов, панели и каркасов, автоматики и телемеханики с заменой деталей воздушной линии, наружного освещения.
4. Средний ремонт городских дорог и дорожных сооружений
31. Средний ремонт предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств городской улицы, дорожных сооружений, с изменением организации дорожного движения и выполняется на всем протяжении и по всей площади дорожного покрытия городской дороги.
32. При среднем ремонте производят периодическое восстановление слоя износа и ровности дорожных покрытий, а также исправление повреждений земляного полотна, водоотвода, искусственных, защитных, укрепительных, регуляционных и других дорожных сооружений, уширение или сужение дорожного полотна в пределах и на подходах к перекресткам, устройство парковок, остановочных карманов и площадок, тротуаров и велосипедных дорожек. Объемы работ по среднему ремонту определяются сметным расчетом, составляемым на основании результатов диагностики транспортно-эксплуатационного состояния УДС городских дорог и ведомостей дефектов.

28. КЖЖ жол белгілеулерін салу жұмыстары ағымдағы жөндеуге кіреді және осы жөндеудің аясында жұмыстың келесі түрлері орындалады:
1) сырт көзбен қарап тексеру;
2) ақаулық актіне сәйкес тозған жол белгілеуін қайта таңбалау немесе жол қозғалысының ұйымдастырылуының өзгеруіне байланысты қайта таңбалау;
- бояларды;
- термопластиктер мен суық пластиктерді;
- түрлі түсті жабындарды, соның ішінде сырғанауға қарсы жабындарды қолдана отырып, жол белгілеулерін салу.
29. Сапа бақылау жұмыстарын орындау:
1) орындалған жұмыстардың сапасын бағалау, жөндеу үшін пайдаланылған жол-құрылыс материалдарын зертханалық сынау, асфальт-бетон қоспалары мен жол жабыны үлгілерін зертханалық сынау, жол жабынының ұстасу коэффициенті мен тегістігін өлшеу.
30. Aғымдағы жөндеу кезінде орындалатын жол жамылғысын және КЖЖ басқа да нысандарын апатты жөндеу жұмыстарының тізбесі:
1) жол жамылғысының апатты ойылып түскен жерлерін уақытша қоршау;
2) ойылып түскен жерлерді, ойықтарды, басылып қалған және томпиған жерлерді жою;
3) суық битум-минералды қоспаларды қолдана отырып, шұңқыршаларды апатты бітеу;
4) бүлінген иесіз металл люктарды, су құйылатын құдықтардың металл торларын жаңа түрлеріне апатты ауыстыру;
5) ашық типті жол шетіндегі-арық желісі мен су өткізетін құбырлар шайылып кеткеннен кейін апатты жөндеу;
6) ЖКО кезінде металдан жасалған бөгет қоршаулар мен тротуарлық бағандардың зақымдалған сегменттерін сырлап немесе жаңасына ауыстырып, апатты түзеу;
7) қозғалыс жылдамдығын бақылайтын және реттейтін зияткерлік көлік жүйесінің (ЗКЖ) және бағдаршам нысандарының элементтерін апатты (жоспардан тыс, оның ішінде ЖКО кейін) жөндеу;
8) жарық беру арматурасын, кронштейндерді, сымдар мен созылымдарды, кабельді, басқару шкафтарын апатты ауыстырып, аппараттарды, панельдер мен қаңқаларды, автоматика мен телемеханиканы ауыстыру, әуе линиясы, сыртқы жарықтандыру бөлшектерін ауыстыра отырып, апатты, соның ішінде ЖКО кейін зақымдалған көшедегі жарықтандырудың, шырақтардың металл тіреулерін ауыстыру.
4. Қаладағы жолдар мен жол құрылыстарын орташа жөндеу
31. Орташа жөндеу жол қозғалысының ұйымдастырылуының өзгеруіне байланысты қала көшесінің, жол құрылыстарының бастапқы кездегі пайдалану сапасының қалыпқа келтірілуіне байланысты жұмыстардың мерзімді орындалуын көздейді және қала жолындағы жол жамылғысының
32. Орташа жөндеу кезінде тозу қабаты мен жол жабынының тегістілігі уақыт өте келе қалыпқа келтіріліп тұрады. Сонымен қатар жер төсемінің, су бұрудың, жасанды, қорғайтын, нығайтқыш, ретке келтіретін және басқа да жол құрылыстарын түзеу, жол қиылыстары шегінде немесе оған жақындайтын тұста кеңейту немесе тарылту, көлік тұрақтарын, аялдамалық орындар мен алаңқайлар, тротуарлар және велосипед жолдарын жасау. Орташа жөндеу бойынша жұмыс көлемі қала көшелеріндегі КЖЖ көлік-пайдалану жағдайын диагностикалау нәтижелері мен ақаулықтар ведомостарының негізінде сметалық есеппен анықталады.

33. При среднем ремонте городских дорог и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
- подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на местах скапливания поверхностных вод, уширение или сужение дорожного полотна в пределах и на подходах к перекресткам, устройство парковок, остановочных карманов и площадок, тротуаров и велосипедных дорожек ликвидация пучинистых участков;
- прочистка существующих водоотводных канав, ремонт придорожно-арычной открытой системы с полной заменой лотков, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб, засев травами;
- засев травами откосов земляного полотна и резервов, с проведением необходимых агротехнических мероприятий по созданию устойчивого дернового покрова, расчистка обвалов, оползней и селевых выносов; подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин.
2) по дорожным одеждам:
- ликвидация колей и неровностей на проезжей части капитальных покрытий с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона;
- восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на уширение дорожного плотна в пределах и на подходах к перекресткам, парковках, остановочных карманах и площадках, тротуарах, и велосипедных дорожках и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, в необходимых случаях поверхностной обработки;
- кирковка или регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку с добавлением нового материала;
- разметка проезжей части на ремонтируемых участках.
по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
- восстановление водоотводного лотка под деформационными швами; ремонт водоотводных трубок;
- устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
- ремонт изоляции у водоотводных трубок;
- ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров;
- замена крайних балок мостов;
- замена тротуарных плит;
- устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
- засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
- частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
- замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
- замена деформационных швов на тротуарах;
- выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
- заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
- устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
- зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
- восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
- устранение проломов тротуарных плит;
- устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
- ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
- замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
- окраска перил по всей длине;
- замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
- гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
- ремонт стыков диафрагм;
- частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
- выполнение несложных ремонтных работ на мостах (замена крайних балок, смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, устройство или ремонт каменной или другой отделки итак далее);
- контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
- восстановление или замена покрытий на проезжей части мостового сооружения;
- зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах; ремонт или реконструкция ограждений;
- ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
- ремонт гидроизоляции;
- ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
- улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
- гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
- поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
- сплошная окраска металлических пролетных строений;
- восстановление объединения балок между собой;
- ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
- ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
- ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
- усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
- замена заклепок на высокопрочные болты;
- ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
- ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
- расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
- ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
- ремонт тела опор;
- усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
- замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
- ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов.

33. Қалалық жолдар мен жол құрылыстарына орташа жөндеу жүргізу кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1)жер қабаты мен су бұру бойынша:
- жер қабатының беткі сулар жиналатын кішігірім жерлерін ұзына бойына жоғары көтеру және кеңейту, жол қиылысы шегінде және оған жақындаған жерде жол жабынын кеңейту немесе тарылту, көлік тұрақтарын, аялдамалық орындар мен алаңқайлар, тротуарлар және велосипед жолдарын жасау, томпиған тұстарды кетіру;
- қолданыстағы су бұру жыраларын тазалау, лотоктарды толықтай ауыстырып, жол шетіндегі-арық ашық жүйені жөндеу, жаңа жыраларды қазу, үйінді мен қуыстардағы құламалардың еңісін азайту және зақымдалған жерлерін түзеу, дренажды, қорғайтын және нығайтқыш құрылғыларды, көпірлер мен құбырлардың қасындағы су бұру құрылыстары мен бұратын арналарды түзеу, шөп отырғызу;
- орнықты дерн жамылғысын құру бойынша қажетті агротехникалық шаралар жүргізе отырып, жер қабатының құламалары мен резервтерге шөп отырғызу, опырылымдарды, көшкіндер мен селмен келген қоқыстарды тазалау; жиектерге төсем төсеу, сыдырып алу, жоспарлау және нығайту.
2) жол жамылғылары бойынша:
- күрделі жабындардың көлік жүретін бөлігіндегі жолтабандар мен тегіссіздікті жойып, бір немесе бірнеше қозғалыс жолағының еніне немесе жабынның бүкіл еніне жылжуға төзімді және тозғақ асфальт-бетоннан жасалған жаңа қабатты төсеп, міндетті фрезерлеп, жол жабынының тұрақсыз қабаттарын ауыстыру;
- жетілдірілген жабынның тозған беткі қабаттарын қалыпқа келтіру және жол қиылыстарының шегі мен оған жақындайтын тұста жол негізінің кеңейген жеріне, көлік тұрақтарына, аялдамалық орындар мен алаңқайларға, тротуарларға, велосипед жолдарына және томпиған тұстарға жол жамылғысын төсеу, төселіп тұрған жол жамылғысын алып тастап, қажет болған жағдайда топырақты құрылғымен бетін өңдеп, тұрақтандыру;
- жолтабандары, төмпешігі, тарамдалуы бар жетілдірілген жабынды жаңа материал қосып, қайлалау немесе регенерациялау;
- жөнделетін учаскелердегі көлік жүретін бөлікті белгілеу.
3) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
- деформацияланған тігістердің астындағы су бұру лотогын қалыпқа келтіру; су бұру түтіктерін жөндеу;
- гидрооқшаулау тротуармен беттесетін жердегі жабынға тігістер орнату және оларға мастика құю;
- су бұру түтіктерінің қасындағы оқшаулауды жөндеу;
- опырылу 10 сантиметрден артық болса, көпір үйіндімен беттесетін тораптарды жөндеу;
- көпірлердің шеткі арқалықтарын ауыстыру;
- тротуар плиталарын ауыстыру;
- жол жамылғысын қалыпқа келтіре отырып, өтпелі плиталардың жекелеген ығыспаларын жою;
- плиталар ашылып, шайылған уақытта өтпелі плиталардың астына топырақ төгу;
- болат элементтері бар деформациялық тігістердің бөлшектерін ішінара ауыстыру;
- жұмыстар жол жамылғысы деңгейінде орындалған уақытта жабық типті деформациялық тігістерді мастикалық және резеңке толтырғышпен ауыстыру;
- тротуарлардағы деформациялық тігістерді ауыстыру;
- тротуар жабынын тегістеу, жаңа жабын құру;
- тротуар блоктарындағы үлкен тесіктерді бітеу, тротуарлардың қасбетін қорғайтын жабынмен өңдеу;
- тротуар блоктарындағы жекелеген соғылған жерлер мен жарықтарды жою;
- тротуар блоктарының түйіспелерін соғу және оқшаулау;
- тротуарларды қалыпқа келтіру, жекелеген зақымдалған блоктарды күшейту немесе ауыстыру;
- тротуар плиталарының ойылған жерлерін жою;
- оқшаулау жасау немесе тротуарларға асфальт-бетон төсеу;
- жекелеген секцияларды жөндеу, таяныштардың жекелеген тұғырларының анкерленуін күшейту;
- көпір құрылғысының бүкіл ұзындығымен немесе ұзындығының бір бөлігінде таяныштарды ауыстыру;
- таяныштарды бүкіл ұзындығымен сырлау;
- таяныш тұғырларының тораптарын анкерлеуге ауыстыру;
- конструкциялардың бүкіл бетон беттерін (плиталарды, арқалықтардың қабырғаларын, аркаларды және басқа да элементтерді) гидрофобизациялау немесе бояу;
- диафрагмалардың түйіспелерін жөндеу;
- көпірлер мен жол өтпелерді ішінара қайта құру немесе жөндеу, сонымен қатар габариттері мен есептелген жүктемесін техникалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген нормаға дейін, тиісті техникалық санатқа дейін жеткізіп, су өткізгіш құбырларды толықтай немесе ішінара қайта құру;
- көпірлерде күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау (ең шеткі арқалықтарды ауыстыру, төсемдерді, арқалық клеткаларын, жекелеген тораптар мен элементтерді ауыстыру, қалауды түзеу, тас немесе басқа да әрлеуді жасау немесе жөндеу және т.с.с.);
- алдын ала кернелген темірбетон және металдан жасалған аралық құрылымдардағы құрылыстық көтерілуді бақылау;
- көпір құрылысының көлік жүретін жеріндегі жабындарды қалпына келтіру немесе ауыстыру;
- тротуар блоктарындағы қуыстарды бітеу, тротуарларға жабын төсеу; қоршаулардың жөндеу немесе реконструкциялау;
- материалдар мен конструкцияларды ауыстыра отырып, деформациялық тігістерді жөндеу;
- гидрооқшаулауды жөндеу;
- тротуарларды, таяныштарды, ернеулерді жөндеу және ауыстыру;
- көпірдің көлік жүретін бөлігіндегі су бұруды жақсарту, су бұру түтіктері мен терезелерді ауыстыру;
- темірбетон конструкциялардың қасбет бетін гидрооқшаулау, басты арқалықтардың бетін сырлау;
- жарықтардың бетін герметиктеу, ойықтарды, соғылған жерлерді жамау, көпірдің
темірбетон элементтерінің қорғайтын қабатын қалыпқа келтіру;
- металл аралық құрылымдарды тұтас бояу;
- арқалықтардың бірігулерін өзара біріктіру;
- өтпелі плиталарды ауыстыра отырып, дренаж бен су бұруды, көпір мен үйінді түйіскен жерлерді жөндеу;
- жер қабаты мен ретке келтіру құрылыстарының құламалардағы күшейтпелерін жөндеу;
- тіреулер мен реттеу құрылыстарының қасындағы су шайған шұқырларды жою;
- металдан жасалған аралық құрылымдардағы жекелеген элементтерді нығайту, фермалары өтпе көпірлердегі торшаның элементтерін дұрыстау;
- бекітпелерді беріктілігі жоғары болттарға ауыстыру;
- тіреу бөліктерінің жоба бойынша орналасымын қалыпқа келтіру және жөндеу;
- тіреу алаңдарындағы төкпелерді жөндеу және қалыпқа келтіру;
- қаптаудың тігістерін ажырату, жарықтарға ерітінді құю;
- аралық құрылымдардың қарауға арналған құрылғылары мен тіреулерді жөндеу және қалыпқа келтіру;
- тіреулердің мүсінін жөндеу;
- темірбетон аралық құрылымдар сүйенетін жерлердегі тіреу бөліктерді күшейту;
- құбырлардың жекелеген буындары мен бастиектерін ауыстыру немесе жөндеу, оқшаулау мен түйіспелерді дұрыстау;
- тіреу қабырғаларды, нығайтқыш және ретке келтіру құрылыстарын, галереялар мен қалқаларды жөндеу, сонымен қатар олардың жекелеген элементтерін ауыстыру.

4) по обстановке и обустройству улиц и дорог, объектам организации движения, связи, освещению:
- устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
- устройство и ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, электронные и дорожные знаки, информационные табло), средств связи и освещений;
- восстановление дорожных информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков, и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
- ремонт элементов обустройства автодорог (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно и других сооружений).
34. Другие виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния дороги и безопасность движения транспортных средств.
5. Капитальный ремонт городских дорог и дорожных сооружений
35. Капитальный ремонт предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния дороги и дорожных сооружений, с изменениями в организации дорожного движения, с увеличением количество полос движения, прочности, дорожных одежд и дорожных сооружений и другое.
36. В состав капитального ремонта УДС городских дорог и дорожных сооружений относятся следующие виды работ:
- предпроектная проработка;
- разработка проектно-сметной документации (ПСД);
- производство дорожно-ремонтных работ с обустройством УДС, организацией и обеспечению безопасности движения;
- контроль качества и приемка дорожно-ремонтных работ.
37. Капитальный ремонт должен производиться комплексно по всем структурным элементам УДС на всем протяжении ремонтируемого участка. Допускается при соответствующем обосновании проведение выборочного капитального ремонта отдельных участков, ограниченных перекрестками с пересекающимися улицами или границами предыдущего капитального ремонта, и отдельных элементов УДС.
Участки городских дорог, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов инструментальной диагностики городской дороги.
38. Капитальный ремонт УДС выполняется по проектной (проектно- сметной) документации, прошедшей государственную экспертизу и утвержденной в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан. Проект на капитальный ремонт городской дороги выполняют на основе результатов инструментальной диагностики транспортно-эксплуатационного состояния УДС, анализа и оценки полученных результатов.
В отдельных случаях, при работах, вызванных аварийными ситуациями, разрешается проводить капитальный ремонт по ведомостям дефектов и исполнительным сметам, оформленным в последующем в соответствии с действующим законодательством.

4) көшелер мен жолдарды жабдықтау және көріктендіру бойынша, қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру нысандары бойынша:
- жекелеген жаңа қоршаулар жасау, жөндеу жүретін учаскелерге жаңа жол белгілері мен бағыттаушы құрылғыларды орнату және ауыстыру (қалыпқа келтіру), қоршауларды жөндеу, соның ішінде сәулетті безендіру және жекелеген жол айырықтарын, демалыс алаңдарын, көлік тұрақтарын, көрікті жерлерді көріктендіру;
- сигнализация, жол қозғалысын ұйымдастыру нысандарын (бағдаршамдар, электронды және жол белгілері, ақпараттық табло), байланыс және жарықтандыру құралдарын орнату және жөндеу;
- жол ақпараттық жүйелер мен кешендерді, белгілер мен жеке жобалау таблосын, жол қозғалысын диспетчерлік және автоматтандырылған түрде басқару жүйелері мен элементтерін; дербес және қашықтықтан басқарылатын белгілерді және ақпараты ауысатын таблоны, бағдаршам нысандарын қалыпқа келтіру;
- автомобиль жолдарын көріктендіру элементтерін (автопавильондарды, тіреуіш қабырғаларды, ақпараттық панно және басқа да құрылыстарды) жөндеу;
34. Жолдың пайдалану жағдайының қалыпқа келуін және көлік құралдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жұмыстарды ұйымдастыру.
5. Қала жолдары мен жол құрылыстарын күрделі жөндеу
35. Күрделі жөндеу жол қозғалысының ұйымдастырылуындағы өзгерістермен, қозғалыс жолағы санының, жол жамылғысы мен жол құрылыстарының және т.б. артуымен байланысты жол мен жол құрылыстарының тасымал-пайдалану жағдайының арттырылуына байланысты жұмыстардың мерзімді орындалуын көздейді.
36. Қала жолдарындағы КЖЖ мен жол құрылыстарының күрделі жөндеуіне келесі жұмыс түрлері кіреді:
- жоба алды пысықтау;
- жобалау-сметалық құжаттама (ЖСҚ) әзірлеу;
- КЖЖ көріктендірілуімен, қозғалыс қауіпсіздігінің ұйымдастырылуымен және қамтамасыз етілуімен жол-жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- жол-жөндеу жұмыстарының сапасы мен қабылдануын бақылау.
37. Күрделі жөндеу КЖЖ барлық құрылымдық элементтері бойынша жөнделіп отырған учаскенің бүкіл бойында кешенді жүргізілу керек. Негіздеме тиісті болған жағдайда көшелері немесе алдыңғы кезде жүргізілген күрделі жөндеудің шекаралары және КЖЖ жекелеген элементтері қиылысатын жол қиылыстарымен шектелген жекелеген учаскелеріне іріктелімді күрделі жөндеу жүргізуге болады.
Күрделі жөндеуден өтуге жататын қала жолдарының учаскелері жөндеу арасындағы қызмет ету мерзімінің және қала жолын саймандармен диагностикалау нәтижелерінің негізінде белгіленеді.
38. КЖЖ күрделі жөндеу мемлекеттік сараптамадан өткен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама бойынша орындалады. Қала жолын күрделі жөндеу жобасыКЖЖ тасымалдау-пайдалану ахуалын саймандық диагностикалау нәтижелерінің негізінде және алынған нәтижелерді талдау және бағалау негізінде әзірленеді.
Жекелеген жағдайларда апатты жағдайлардан туындаған жұмыстар кезінде күрделі жөндеуді ақаулықтардың ведомостары және кейін қолданыстағы заңнамаға сәйкес рәсімделген орындалатын сметалар бойынша жүргізуге рұқсат етіледі.

39. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления и переустройства городской дороги, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25 процентов от общей длины дороги.
40. Предпроектная проработка включает в себя работы:
- уточнение сведений о предстоящих разрытиях УДС;
- определение интенсивности движения и состава транспортного потока на основании данных системы мониторинга транспортных потоков и дорожно- транспортных условий;
- написание Заключения по техническому состоянию УДС.
41. Разработка проектно-сметной документации предусматривает следующие виды работ:
1) топографическая съемка объекта с учетом высотных отметок;
2) назначение требуемых видов ремонта, определение состава и объемов работ, выбор типов и марок материалов с учетом результатов диагностики, показателей интенсивности и состава транспортного потока, зоны проведения ремонта (скоростные полосы, остановки общественного транспорта, участки торможения у светофоров и т.п.);
3) разработка проектов временной организации дорожного движения в период производства строительных работ;
4) проектирование с составлением пояснительной записки, в т.ч. расчетов, чертежей, схем и сметной документации;
5) согласование с заинтересованными сторонами и государственными органами и государственная экспертиза проектно-сметной документации;
6) инженерное и научно-техническое сопровождение проектирования и выполнения наиболее сложных работ по капитальному ремонту.
42. Производство дорожно-ремонтных работ (капитальный ремонт, конструктивных элементов и элементов обустройства УДС), в т.ч.:
1) по земляному полотну и водоотводу:
- исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков дороги;
- устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
- восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
- устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях городских дорог;
- устройство площадок для остановки, стоянки автомобилей вне проезжей части городских дорог;
- рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков дорог, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту дорог (в соответствии с проектно-сметной документацией);
- ликвидация последствий паводковых, селевых, оползневых, ливневых, сейсмических и других стихийных разрушений.

39. Күрделі жөндеу кезінде қала жолын жоспарда да, жолдың жалпы ұзындығынан 25 пайызға дейінгі ұзындықта ұзыннан бейінде де қайта орналастыруға және жекелеген түрде түрлендіруге рұқсат етіледі.
40. Жоба алдындағы пысықтау төмендегі жұмыстарды қамтиды:
- КЖЖ алдағы уақыттағы қазылуы туралы мәліметтерді нақтылау;
- көлік ағымын мониторингтеу жүйесінің деректері мен жол-көлік шарттарының негізінде қозғалыс қарқыны мен көлік ағынының құрамын анықтау;
- КЖЖ техникалық жағдайы бойынша Қорытынды жазу.
41. Жобалау-сметалық құжаттаманың әзірленуі келесі жұмыс түрлерін қарастырады:
1) биіктік белгілеулерінің ескерілуімен нысанның топографиялық түсірілімін жасау;
2) талап етілетін жөндеу түрін тағайындау, жұмыс құрамы мен көлемін анықтау, диагностикалау нәтижелерінің, көлік ағынының құрамы мен қарқыны көрсеткіштерінің, жөндеу жүргізу аймақтарының (жылдамдық жолақтары, қоғамдық көлі аялдамалары, бағдаршамдардың алдында тоқтайтын учаскелер және т.с.с.) ескерілуімен материалдардың түрлері мен маркаларын таңдау;
3) құрылыс жұмыстары жүргізілетін кезең аралығына жол қозғалысының уақытша ұйымдастырылу жобаларын әзірлеу;
4) түсініктеме жазба құра отырып, жобалау, соның ішінде есептеулер, сызбалар, схемалар мен сметалық құжаттамалар жобалау;
5) жобалау-сметалық құжаттаманы мүдделі тараптармен және мемлекеттік органдармен келісілу, мемлекеттік сараптама жүргізу;
6) жобалауды инженерлік және ғылыми-техникалық сүйемелдеу, күрделі жөндеу бойынша анағұрлым күрделі жұмыстарды орындау.
42. Жол-жөндеу жұмыстарын жүргізу (конструктивті элементтер мен КЖЖ көріктендіру элементтерін күрделі жөндеу), соның ішінде:
1) жер қабаты мен су бұру бойынша:
- жер қабатының геометриялық параметрлеріне нормаларға дейін, техникалық құжаттамамен (кеңейту, биіктету, топырақты ауыстыру, көрінуді қамтамасыз ету, дөңгелену радиустарын арттыру, ұзыннан көлбеулерді жеңілдету, тік қисықтар мен вираждар орнату) бекітілген жөнделетін жұмыс үшін белгіленген тиісті техникалық санатқа дейін жеткізіп, дұрыстау, жолдың жекелеген тұстарын түзету;
- томпиған, көшкін жүрген және опырылған учаскелерді жою, дренаждар, оқшаулайтын қабатшалар жасау және жер жабынының орнықтылығын қамтамасыз ететін басқа да жұмыстар жүргізу;
- қолданыстағы су бұру құрылғыларын, жағалауды қорғап тұратын және эрозияға қарсы құрылыстарды қалпына келтіру және қайта құру, сонымен қатар жаңасын тұрғызу;
- қалалық жолдардың түйісулері мен қиылысуларында жер жабыны мен су бұру жүйелерін орнату;
- қалалық жолдардың көлік жүретін бөлігінен тыс жерлерге автокөліктер тұратын орындарды, аялдамаларға арналған алаңдарды жасау;
- жол шетіндегі резервтерді, жолдарды күрделі жөндеу жүргізілетін жұмыс аймағында орналасқан жойылатын жол учаскелерін рекультивациялау (жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес);
- су тасқынының, селдің, көшкіннің, нөсердің, сейсмикалық және басқа да дүлей апаттардың салдарын жою.

2) по дорожным одеждам, в т.ч.:
С асфальтобетонным покрытием:
- усиление (утолщение), уширение дорожных одежд и устройство более совершенных типов дорожной одежды;
- устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках дорог;
- устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках, площадках отдыха и стоянках автотранспорта;
- уширение проезжей части основной городской дороги для размещения велосипедных дорожек, при обосновании их необходимости;
- замена изношенных слоев покрытия дорожной одежды с предварительным фрезерованием и укладкой верхнего слоя, а при необходимости нижнего и выравнивающего слоев;
- устройство покрытия дорожной одежды с использованием существующего в качестве основания с предварительным исправлением поперечного профиля и устранением деформаций и разрушений;
- проведение мероприятий по предотвращению трещинообразования перед укладкой слоев дорожного покрытия (заделка трещин, укладка трещинопрерывающих прослоек и армирующих материалов).
3) по конструктивным элементам УДС:
- переустановка, замена или устройство вновь бортового (бордюрного) камня;
- укрепление горловин люков смотровых колодцев и решеток водоприемных колодцев с установкой на опорные плиты и рамы или с применением других современных технологий;
- ремонт обочин, устройство и ремонт велосипедных дорожек, тротуаров, стоянок для автомобилей с заменой дорожной одежды;
- ремонт и восстановление газона.
по водоотводу:
- устройство новых дренажей, восстановление существующих систем поверхностного водоотвода открытого типа;
- капитальный ремонт придорожно-арычной открытой системы с полной заменой лотков.
по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
- постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки, согласно утвержденной технической документации на данный ремонт (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
- выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
- замена металлических пролетных строений;
- замена проезжей части мостового сооружения;
- постройка и перестройка водопропускной трубы;
- замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
- замена поврежденных колец труб;
- наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
- замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
- устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
- испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
- ремонт и замена конструктивных элементов тоннелей, защитных галерей и навесов на горных дорогах, а также замена временных галерей и навесов на постоянные;
- ремонт лестниц, подпорных стенок, в т.ч. с изменением их конструкций на более совершенные.

2) жол жамылғылары бойынша, оның ішінде:
Aсфальтбетон жабыны төселген жол жамылғылары бойынша:
- жол жамылғыларын күшейту (қалыңдату), кеңейту және жол жамылғысының анағұрлым жетілген түрлерін орнату;
- жол жамылғыларын қайта орнатылып (түзетіліп) отырған жол бөліктеріне қайта орнату;
- жол жамылғыларын көлік жол айырықтарына, инженерлік құрылғыларға, тротуарларға, өтпелі және велосипед жолдарына, автобус аялдамаларына, демалыс алаңдарына және көлік тұрақтайтын орындарға орнату;
- қажеттілігі негізделген жағдайда велосипед жолдарын орналастыру үшін негізгі қала жолының көлік жүретін бөлігін кеңейту;
- алдымен фрезерлеп және үстіңгі қабатты, ал қажет болған жағдайда төменгі және тегістейтін қабаттарды төсеп барып, жол жамылғысы жабынының тозған қабаттарын ауыстыру;
- көлденең бейінді алдымен түзеп барып және деформациялар мен бүлінулерді жөнге келтіріп барып, негіз ретінде жол жамылғысының қолданыстағы жабынын орнату;
- жол жабынының қабаттарын төсемей тұрып, жарық түзілуді алдын алу шараларын жүргізу (жарықтарды бітеу, жарықты үзетін қабатшаларды және арматуралайтын материалдарды төсеу).
3) КЖЖ конструктивтік элементтері бойынша:
- жиекті (ернеулі) тасты қайта орнату, ауыстыру немесе орнату;
- басқа заманауи технологиялардың қолданылуымен тіреу плиталары мен жиектемелерге орнату арқылы қарайтын құдықтардың люктарының мойын тұстарын және су қабылдау құдықтарының торларын күшейту;
- жол жиектерін жөндеу, жол жамылғысының ауыстырылуымен велосипед жолдарын, тротуарларды, автокөліктер қоятын тұрақтарды орнату және жөндеу;
- газонды жөндеу және қалыпқа келтіру.
4) су бұру бойынша:
- жаңа дренаждар орнату, ашық типті беткі су бұрудың қолданыстағы жүйелерін қалыпқа келтіру;
- лотоктардың түгел ауыстырылуымен жол шетіндегі-арық ашық жүйесін күрделі жөндеу.
5) Қолдан жасалған инженерлік жол құрылыстары бойынша:
- мұндай жөндеу жұмысына (жаңа арқалықтардың қосылуысыз габаритінің кеңейтілуімен; жаңа үлкейту арқалықтардың қосылуымен және габаритінің кеңейтілуімен және ригельдің күшейтілуімен; габариттің күшейтілуімен, бір жақтан немесе екі жақтан жаңа үлкейту тіреу арқалықтарының қосылуымен көпірге жөндеу жүргізу) бекітілген техникалық құжаттамаға сәйкес габариттері мен көтергіш қабілеттерінің есептелген жүктемеге жеткізілуімен көпірлерді, соның ішінде жаяу жүргіншілер көпірлерін, жол өтпелерін жасау, нығайтып және кеңейтіп, толықтай немесе ішінара қайта құру;
- бас арқалықтар мен металл көпір фермаларының элементтерін түзеу және күшейту;
- металдан жасалған аралық құрылымдарды ауыстыру;
- көпір құрылысының көлік жүретін бөлігін ауыстыру;
- су өткізу құбырын орнату және қайта құру;
- буындарды, бастиектерді және құбырлардың күшейтуін ауыстыру;
- құбырлардың зақымдалған сақиналарын ауыстыру;
- жаңа құдықтар мен бастиектердің есебінен құбырды ұзарту;
- жүзгін көпірлерді, паромды тасымалдаушыларды, теміржол өтпелерін тұрақты көпірлер мен жол өтпелерге ауыстыру;
- тіреу қабырғалар, қорғайтын нығайтқыш және реттейтін құрылыстар орнату;
- құрылысы қайта салынған және қайта құрылған көпірлерді сынау;
- тау жолдарындағы тоннельдердің, қорғайтын галереялар мен қалқалардың конструктивті элементтерін жөндеу және ауыстыру, сондай-ақ уақытша галереялар мен қалқаларды тұрақтыға ауыстыру;
- баспалдақтарды, тіреу қабырғаларды жөндеу, оның ішінде олардың конструкцияларын анағұрлым жетілдірілген түрлеріне өзгерту.

6) по инженерным коммуникациям:
- переустройство подземных и надземных инженерных коммуникации согласно технических условии.
7) по обстановке и благоустройству дорог, обустройству УДС, организации и обеспечению безопасности движения:
- устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий городских дорог в одном и в разных уровнях, а также отдельных переездов, съездов и виражей на всей дороге или ее участках, подъездов к обслуживающим городские дороги зданиям дорожной службы;
- устройство недостающих тротуаров, устройство остановочных, посадочных площадок и автопавильонов общественного транспорта, островков безопасности, площадок для остановки или стоянки автомобилей, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях), а также тротуаров, пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих в пределах населенных пунктов;
- устройство новых или переустройство существующих временных объездных путей, сооружение временных объездных путей предназначенных на период ремонта или восстановления участков дорог, разрушенных стихийными бедствиями;
- устройство новых (монтаж) технических средств организации и регулирования движения на пересечениях городских дорог между собой и с железными дорогами;
- ремонт водопроводных сетей и скважин, находящихся в государственной собственности и предназначенных для поливки городских территорий и УДС;
- ремонт электрического оборудования, наружного освещения, фонтанов в соответствии с требованиями их паспортных данных;
- ремонт и плановая замена оборудования интеллектуальной транспортной системы (ИТС) в соответствии с требованиями его паспортных данных с использованием современных технических средств и технологий управления;
- устройство и ремонт электроосвещения на мостах и паромных переправах, сооружениях дорожной линейной (телетайпной или радио) связи и других средств технологической связи;
- устройство и ремонт пунктов по учету движения, снегомерных и водомерных постов и других устройств, необходимых для изучения работы дороги, ее отдельных элементов, сооружений и проходящих по ней транспортных потоков;
- капитальный ремонт металлических барьерных ограждений, в т.ч. капитальный ремонт бетонных барьерных ограждений (типа "Нью-Джерси" и др.), с заменой блоков, плит и восстановлением защитно-декоративного покрытия;
- ремонт или плановая замена технических средств организации дорожного движения, выслуживших нормативные сроки службы;
- ремонт, замена или установка направляющих устройств и дорожных знаков на участках, где проводится капитальный ремонт;
- капитальный ремонт и замена шумозащитных экранов (стен);
- устройство искусственной дорожной неровности (ИДН);
- восстановление и (или) устройство зеленых насаждений на разделительных полосах и газонах;
- нанесение и удаление временной разметки, нанесенной и предназначенной на период капитального ремонта;
- нанесение линий дорожной разметки после замены дорожной одежды;
- архитектурное оформление и благоустройство городских дорог или их отдельных участков;
- установка временных дорожных знаков (временных светофорных объектов) на период производства капитального ремонта на автодороге, демонтаж знаков (светофорных объектов) после окончания производства работ.

6) инженерлік коммуникациялар бойынша:
- техникалық шарттарға сәйкес жерасты және жерүсті инженерлік коммуникацияларды қайта орнату.
7) жолдарды көріктендіру және жабдықтау, КЖЖ көріктендіру, қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру және қамтамасыз ету бойынша:
- бір және бірнеше деңгейде қалалық жолдарға бүкіл жол бойына немесе оның учаскелерінде жаңа қиылыстар мен түйіспелер, сонымен қатар жекелеген өтпелер, түсетін жолдар мен вираждар, қызмет көрсететін қалалық жолдарға, жол қызметінің ғимараттарына көлікпен жақындайтын жолдар орнату және қолданыстағыларын қайта орнату;
- жетіспейтін тротуарларды орнату, аялдама, отыру алаңдарын, қоғамдық көлік автопавильондарын, қауіпсіздік аралдарын, автокөліктер тоқтайтын немесе аялдайтын т алаңдар, жаяу жүргіншілер жолдарын (соның ішінде әртүрлі деңгейдегі), сондай-ақ елді мекендер шегінде өтетін тротуарлар, жаяу жүргіншілер жолдарын орнату;
- жаңа уақытша айналып өту жолдарын орнату немесе қолданыстағыларын қайта орнату, жөндеу кезеңіне арналған уақытша айналып өту жолдарын құру немесе дүлей апат салдарынан бүлінген жол учаскелерін қалпына келтіру;
- қала көшелерінің қиылыстарында және темір жол қиылыстарында орналасқан қозғалысты ұйымдастырудың және реттеудің жаңа техникалық құралдарын орнату (монтаждау);
- мемлекеттік меншіктегі және қала аумағы мен КЖЖ суаруға арналған су құбыры желілері мен ұңғымаларын жөндеу;
- паспорттық деректерінің талаптарына сай электр жабдығын, сыртқы жарықтандыру жабдығын, су бұрқақтарды жөндеу;
- заманауи техника құралдары мен басқару технологияларын пайдалана отырып, паспорттық деректерінің талаптарына сәйкес зияткерлік тасымалдау жүйесінің(ИКЖ) жабдықтарын жөндеу жәнежоспарлы ауыстыру;
- көпірлер мен паром өткелдеріне, жол линиялық (телетайпты немесе радио) байланыс құрылғылары мен басқа да технологиялық байланыс құралдарына электр жарығын орнату және жөндеу;
- қозғалыс есебін жүргізетін пункттер, қар өлшеу және су өлшеу посттарын және жұмысты, жолды, оның жекелеген элементтерін, құрылыстарды және ол арқылы өтетін көлік ағымын зерттеу үшін қажет басқа да құрылғыларды орнату және жөндеу;
- металдан жасалған бөгет қоршауларды күрделі жөндеу, соның ішінде блоктарды, плиталарды ауыстыра отырып және қорғайтын-сәндік жабынды қалпына келтіре отырып, бетоннан жасалған бөгет қоршауларды ("Нью-Джерси" типті және т.б.) күрделі жөндеу;
- нормативтік қызмет ету мерзімін атқарып болған жол қозғалысын ұйымдастыратын техникалық құралдарды жөндеу немесе жоспарлы ауыстыру;
- күрделі жөндеу жүргізілетін учаскелердегі бағыттауыш құрылғылар мен жол белгілерін жөндеу, ауыстыру немесе орнату;
- шуылдан қорғайтын экрандарды (қабырғаларды) күрделі жөндеу және ауыстыру;
- жолды жасанды түрде тегіссіз ету;
- жол жолақтарының арасын бөліп тұратын жерлердегі және газондардағы жасыл желектерді қалпына келтіру және (немесе) егу;
- күрделі жөндеу кезеңіне арналып уақытша жол белгілеуін жасау және алып тастау;
- жол жамылғысы ауыстырылған соң жол белгілеуі сызықтарын жасау;
- қала жолдарын немесе олардың жекелеген бөліктерін сәулеттік рәсімдеу және көріктендіру;
- көлік жолында күрделі жөндеу жүргізілетін уақытта уақытша жол белгілерін (уақытша бағдаршам нысандарын) орнату, жұмыстар аяқталған соң белгілерді (бағдаршам нысандарын) демонтаждау.