Об определении Правил субсидирования пассажирских перевозок метрополитеном и легкорельсовым транспортом города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 01 апреля 2016 года № 2/118. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 03 мая 2016 года № 1283. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 20 октября 2017 года N 4/423
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 20.10.2017 N 4/423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ. В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить прилагаемые Правила субсидирования пассажирских перевозок метрополитеном и легкорельсовым транспортом города Алматы.
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Алматы от 31 октября 2014 года № 4/908 "Об утверждении Правил субсидирования пассажирских перевозок метрополитеном города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1111, опубликовано 6 декабря 2014 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы").
3. Управлению пассажирского транспорта города Алматы обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции и его размещение на интернет-ресурсе.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Р. Тауфикова.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Б. Байбек
Приложение
к постановлению акимата
города Алматы
от 1 апреля 2016 года № 2/118
Правила субсидирования пассажирских перевозок
метрополитеном и легкорельсовым транспортом
города Алматы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок субсидирования пассажирских перевозок метрополитеном и легкорельсовым транспортом города Алматы (далее-Правила).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
2) легкорельсовый транспорт – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по отдельно выделенным путям и характеризующегося меньшими, чем у метрополитена и железной дороги, габаритами, грузоподъемностью и скоростью сообщения;

Алматы қаласының метрополитенімен және жеңіл рельсті көлігімен жолаушылар тасымалын субсидиялау қағидаларын айқындау туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 1 сәуірдегі № 2/118 қаулысы. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2016 жылғы 3 мамырда № 1283 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 20 қазандағы № 4/423 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 20.10.2017 № 4/423 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Заңының 9 бабына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласының метрополитенімен және жеңіл рельсті көлігімен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау қағидалары айқындалсын.
2. Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласының метрополитенімен жолаушылар тасымалын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 31 қазандағы № 4/908 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1111 болып тіркелген, 2014 жылғы 6 желтоқсанда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған) қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Алматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы осы қаулыныәділет органдарында мемлекеттік тіркеуді және интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары Р. Тауфиковке жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Б. Байбек
Алматы қаласы әкімдігінің
2016 жылғы 1 сәуірдегі
№ 2/118 қаулысына қосымша
Алматы қаласының метрополитенімен және жеңілрельсті
көлігімен жолаушылар тасымалын субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Алматы қаласының метрополитенімен және жеңіл рельсті көлігімен жолаушылар тасымалын субсидиялау тәртібін айқындайды (бұданәрі - Қағидалар).
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) метрополитен – жолаушыларды және жүкті көліктің басқа түрлерінің желілерінен және олардан жаяу жүргіншілердің өтуін оқшаулайтын (бөлінген, бір деңгейлі қиылысы жоқ) жолдар бойынша ұдайы әлеуметтік мәні бар тасымалдауды жүзеге асыратын, қалалық көлік рельсінің түрі;
2) жеңіл рельсті көлік – жеке бөлінген жолдар бойынша жолаушыларды және багажды тұрақты әлеуметтік маңызы бар тасымалдауды жүзеге асыратын және метрополитен мен темір жолға қарағанда габариттерінің, жүк көтергіштігінің және қатынас жылдамдығының аздығымен сипатталатын қалалық рельсті көлік түрі;

3) маршрут – путь следования транспортного средства между начальным и конечным пунктами;
4) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений за плату или по найму и имеющее на это соответствующее разрешение, выданное в установленном порядке;
5) пассажир – физическое лицо, имеющее проездной документ (билет) и совершающее поездку на метрополитене или легкорельсовом транспорте;
6) расчетный тариф перевозчика – себестоимость перевозки одного пассажира;
7) местный уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере пассажирского транспорта города Алматы.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, определены в законодательных актах Республики Казахстан.
3. Субсидированию подлежат убытки перевозчика, связанные с осуществлением пассажирских перевозок метрополитеном и легкорельсовым транспортом.
4. Субсидирование пассажирских перевозок метрополитеном и легкорельсовым транспортом производится из местного бюджета.
2. Порядок субсидирования пассажирских
перевозок метрополитеном и
легкорельсовым транспортом
5. Для субсидирования убытков между местным уполномоченным органом и перевозчиком, осуществляющего перевозку пассажиров, заключается Договор на перевозку пассажиров метрополитеном и легкорельсовым транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Местный уполномоченный орган проверяет достоверность представленных документов, определяет сумму субсидирования убытка перевозчика.
7. Для перечисления на текущий счет перевозчика причитающейся суммы, местный уполномоченный орган в соответствии с планом финансирования по платежам и бюджетной программой представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в двух экземплярах.
8. Перевозчик ведет раздельный учет доходов и расходов, учитываемых при формировании его расчетного тарифа. Определение величины сумм, направленных на субсидирование перевозчика, производится на основании следующих показателей:
1) доходов за выполнение пассажирских перевозок;
2) расходов на выполнение пассажирских перевозок.
9. В расходы на пассажирские перевозки входят:
1) фонд заработной платы работников;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет;
3) затраты на электроэнергию;
4) затраты на смазочные материалы;
5) эксплуатационные расходы на запасные части электроподвижного состава;
6) затраты на проведение технического обслуживания и ремонта подвижного состава;

3) бағдар – көлік құралының бастапқы және соңғы пункті арасындағы жүру жолы;
4) тасымалдаушы – ақыға немесе жалданып жолаушыларды, багажды, жүктердi және пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөнiнде қызметтер көрсететiн және осыған белгiленген тәртiппен берiлген тиісті рұқсаты бар, меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде көлiк құралы ниеленушi жеке немесе заңды тұлға;
5) жолаушы – жол жүру құжаты (билеті) бар және метрополитенмен немесе жеңіл рельсті көлікте жүретін жеке тұлға;
6) тасымалдаушының есептік тарифі – бір жолаушыны тасымалдаудың өзіндік құны;
7) жергілікті уәкілетті орган – Алматы қаласының жолаушылар көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органы.
Өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген.
3. Субсидиялауға тасымалдаушының метрополитенде және жеңіл рельсті көлікте жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты залалдары жатады.
4. Метрополитенмен және жеңіл рельсті көлікпен жолаушылар тасымалын субсидиялау жергілікті бюджеттен жүргізіледі.
2. Метрополитенмен және жеңіл рельсті көлікпен жолаушылар
тасымалдауды субсидиялау тәртібі
5. Жергілікті уәкілетті орган мен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушы арасындағы шығыстарды субсидиялау үшін Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес метрополитенмен және жеңіл рельсті көлікпен жолаушыларды тасымалдауға шарт жасалады.
6. Жергілікті уәкiлетті орган ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексереді,тасымалдаушының залалдарын субсидиялау сомасын анықтайды.
7. Жергіліктіу әкiлетті орган тасымалдаушының ағымдағы шотына тиесілі соманы аудару үшін төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына және көрсетілген бюджеттік бағдарламаға сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлеуге екі данада шоттар тізімін ұсынады.
8. Тасымалдаушы тасымалдаушының есептік тарифін қалыптастыру кезінде ескерілетін кірістер мен шығыстардың бөлек есебін жүргізеді. Тасымалдаушының шығындарын субсидиялауға жіберілетін соманың көлемін айқындау мынадай көрсеткіштер негізінде жүргізіледі:
1) жолаушылар тасымалын орындауға кірістер;
2) жолаушылар тасымалын орындауға кететін шығыстар.
9. Жолаушылар тасымалының шығыстарына мыналар кіреді:
1) жұмыскерлердің еңбекақы қоры;
2) салықтар және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер;
3) электр қуатына жұмсалатын шығындар;
4) майлау материалдарына жұмсалатын шығындар;
5) электр жылжымалы құрамның қосалқы бөлшектеріне жұмсалатын пайдалану шығындары;
6) жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге жұмсалатын шығындар;

7) почтово-телеграфные расходы, расходы на содержание и эксплуатацию телефонных станций, установок диспетчерской, радио, видео и других видов связи;
8) расходы на содержание и эксплуатацию вычислительной техники;
9) расходы на типографские работы;
10) расходы на содержание, эксплуатацию зданий, сооружений и помещений метрополитена и легкорельсового транспорта, а также расходы, связанные с платой за землю;
11) оплата аудиторских услуг;
12) оплата услуг банка;
13) расходы по содержанию военизированной аварийно-спасательной службы;
14) платежи по обязательному страхованию;
15) подготовка кадров;
16) расходы на охрану труда;
17) амортизационные начисления основных фондов.
10. Выплата бюджетных субсидий за последний календарный месяц года осуществляется на основе представленного не позднее 20-го декабря отчета по перевозкам, составленного по прогнозным данным, с последующим представлением отчета, составленного по фактическим данным в срок не позднее 20-го числа следующего месяца. В случае превышения заявленных прогнозных данных над фактическими, разница подлежит возврату в соответствующий бюджет.

7) пошта-телеграф шығыстары, телефон станцияларын, диспетчерлік, радио, бейне және байланыстың басқа түрлерінің қондырғыларын күтіп-ұстау және пайдалану шығыстары;
8) есептеу техникасын күтіп-ұстау және пайдалану шығыстары;
9) баспахана жұмыстарына шығыстар;
10) метрополитен және жеңіл рельсті көлік ғимараттарын, құрылыстары мен үй-жайларын күтіп-ұстау шығыстары, сондай-ақ жерге ақы төлеуге байланысты шығыстар;
11) аудиторлық қызметтер төлемі;
12) банк қызметі төлемі;
13) әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметін ұстау бойынша шығыстар;
14) міндетті сақтандыру бойынша төлемдер;
15) кадрларды даярлау;
16) еңбекті қорғау шығыстары;
17) негізгі қорлардың амортизациялық аударымдары.
10. Жылдың соңғы күнтізбелік айына бюджеттік субсидиялар төлеу 20 желтоқсаннан кешіктірілмей нақты деректер бойынша жасалған есепті кейіннен беру арқылы болжамды деректер бойынша келесі айдың 20 дейін кешіктірілмей жасалып, ұсынылған тасымалдау жөніндегі есеп негізінде жүзеге асырылады. Мәлімделген болжамды деректер нақты деректерден асқан жағдайда айырмасы тиісті бюджетке қайтарылу тиіс.