Об утверждении Методики оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 февраля 2017 года № 29, Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 45 и Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 4 о/д. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2017 года № 14795. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 3 марта 2020 года № 43, заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 3 марта 2020 года № 37 и Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 марта 2020 года № 86/НҚ.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 03.03.2020 № 43, заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 03.03.2020 № 37 и Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 05.03.2020 № 86/НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 05.03.2019 № 56, Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 06.03.2019 № 2/НҚ, и и.о. Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 06.03.2019 № 44 о/д (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 33 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами.
Сноска. Пункт 1 в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 05.03.2019 № 56, Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 06.03.2019 № 2/НҚ, и и.о. Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 06.03.2019 № 44 о/д (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 03 ақпандағы № 29, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 06 ақпандағы № 45, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2017 жылғы 07 ақпандағы № 4 н/қ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 ақпанда № 14795 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 3 наурыздағы № 43, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының орынбасарының 2020 жылғы 3 наурыздағы № 37 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 5 наурыздағы № 86/НҚ бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 03.03.2020 № 43, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының орынбасарының 03.03.2020 № 37 және ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 05.03.2020 № 86/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 05.03.2019 № 56, ҚР Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 06.03.2019 № 2/НҚ және ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының м.а. 06.03.2019 № 44 о/д (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 33-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын бағалау әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 05.03.2019 № 56, ҚР Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 06.03.2019 № 2/НҚ және ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының м.а. 06.03.2019 № 44 о/д (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

2. Департаменту государственных услуг Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________ Д. Абаев
Председатель Комитета
по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
______________ Б. Мусин
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы и
противодействию коррупции
______________ К. Кожамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Т. Сулейменов
"___" ___________ 2017 года
Утверждена
совместным приказом
Министра информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 6 февраля 2017 года № 45
Председателя Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 7 февраля 2017 года № 4 о/д
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 3 февраля 2017 года № 29
Методика оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами
Сноска. Методика в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 05.03.2019 № 56, Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 06.03.2019 № 2/НҚ, и и.о. Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 06.03.2019 № 44 о/д (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Мемлекеттік қызметтер көрсету департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ақпарат және коммуникациялар вице-министріне, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитеті төрағасының орынбасарына, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істер және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
_______________ Д. Абаев
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің
төрағасы
______________ Б. Мусин
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
______________ Қ. Қожамжаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 6 ақпандағы
№ 45
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті төрағасының
2017 жылғы 7 ақпандағы
№ 4 н/қ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
төрағасының
2017 жылғы 3 қарашадағы
№ 29 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын бағалау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 05.03.2019 № 56, ҚР Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 06.03.2019 № 2/НҚ және ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының м.а. 06.03.2019 № 44 о/д (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 95 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие основные определения:
1) заявление – ходатайство лица о содействии в реализации его прав и свобод или прав и свобод других лиц либо сообщение о нарушении законов и иных нормативных правовых актов, недостатках в работе субъектов, рассматривающих обращения, должностных лиц, либо критика их деятельности;
2) интернет-портал открытых бюджетов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение государственными органами бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год для публичного обсуждения, согласно Правилам размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12803);
3) интернет-портал открытых данных – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным, согласно Критериям отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, а также Правилам и формату их представления, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 86 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13231);
4) интернет-портал открытых нормативных правовых актов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение проектов концепций законопроектов и нормативных правовых актов, согласно Правилам размещения и публичного обсуждения проектов концепций законопроектов и проектов нормативных правовых актов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов, утвержденным приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13974);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) жүзеге асыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Әдістемеде келесі негізгі ұғымдарды пайдаланады:
1) арыз – адамның өз құқықтары мен бостандықтарын немесе басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын іске асыруда жәрдем көрсету туралы өтінішхаты не заңдардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің бұзылуы, өтініштерді қарайтын субъектілердің, лауазымды тұлғалардың жұмысындағы кемшіліктер туралы хабарлама не олардың қызметін сынау;
2) ашық бюджеттер интернет-порталы – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1271 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12803 тіркелген) Ашық бюджеттер интернет-порталында ақпарат орналастыру қағидаларына сәйкес мемлекеттік органдардың бюджеттік ақпаратты, шоғырландырылған қаржы есептілігін, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін, сондай-ақ өткен қаржылық жылдың бюджеттік бағдарламаларын іске асыру туралы есептерді бұқаралық талқылау үшін орналастыруды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы.
3) ашық деректердің интернет-порталы – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 86 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13231 тіркелген) Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттарына, сондай-ақ оларды беру мен форматын бекіту туралы қағидаларына сәйкес ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылып сақталуын қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
4) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы – Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникация министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 22 бұйрығымен бекітілген Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына заң жобалары тұжырымдамаларының жобалары мен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру және оларды көпшілік талқылауы қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13974 болып тіркелген) сәйкес заң жобалары тұжырымдамаларының және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыруды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;

5) интернет-портал "открытый диалог" – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение ответов на обращения, поступившие на блог-платформу первого руководителя государственного органа, а также проведение интернет-конференций и опросов;
6) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
7) стандарт государственной услуги – нормативный правовой акт, устанавливающий требования к оказанию государственной услуги, а также включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания государственной услуги;
8) регламент государственной услуги – нормативный правовой акт, устанавливающий требования по соблюдению стандарта государственной услуги и определяющий порядок деятельности услугодателей, в том числе порядок взаимодействия с иными услугодателями, НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), а также использования информационных систем в процессе оказания государственных услуг;
9) оптимизация процесса оказания государственной услуги – мероприятие, направленное на упрощение процесса оказания государственной услуги, сокращение срока оказания государственной услуги, перечня документов, представляемых услугополучателями, а также звеньев процесса ее оказания, в том числе путем автоматизации;
10) автоматизация процесса оказания государственной услуги – процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме;
11) реестр государственных услуг – классифицированный перечень государственных услуг;
12) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
13) необоснованный отказ в оказании государственной услуги – отказ в случаях и по основаниям, не установленным законодательством Республики Казахстан и стандартом государственной услуги;
14) жалоба – требование лица о восстановлении или защите нарушенных прав, свобод или законных интересов его или других лиц, об устранении неправомерных действий или бездействия государственных органов, органов местного самоуправления, юридических лиц со стопроцентным участием государства либо предоставляющих товары (работы, услуги) в соответствии с условиями государственного заказа и (или) государственного закупа, субъектов крупного предпринимательства по обращениям физических и юридических лиц, с которыми заключен договор на поставку (выполнение, оказание) им товаров (работ, услуг), их должностных лиц, а также отмене их незаконных решений;

5) "ашық диалог" интернет-порталы – мемлекеттік органның бірінші басшысының блог-алаңына келіп түскен өтініштерге жауаптарды орналастыруды, сондай-ақ интернет-конференциялар мен пікіртерімдердің өткізілуін қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
6) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
7) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды белгілейтін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінің, нысанының сипаттамаларын, мазмұнын және нәтижесін қамтитын нормативтік құқықтық акт;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті – мемлекетті көрсетілетін қызмет стандартын сақтау жөніндегі талаптарды белгілейтін және көрсетілетін қызметті берушілер қызметінің тәртібін, оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету процесінде өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ өзара іс-қимыл жасау (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация), сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық акт;
9) мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңтайландыру – мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңайлатуға, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, көрсетілетін қызметті алушылар ұсынатын құжаттардың тізбесін, сондай-ақ оны көрсету процесінің буындарын қысқартуға, оның ішінде автоматтандыру арқылы қысқартуға бағытталған іс-шара;
10) мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыру – электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік процестерін түрлендіру рәсімі;
11) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сыныпталған тізбесі;
12) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болатын ақпараттық жүйе;
13) мемлекеттік қызметті көрсетуден негізсіз бас тарту – Қазақстан Республикасының заңдарымен және мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартымен белгіленбеген жағдайларда және негіздемелер бойынша бас тарту;
14) шағым – адамның өзінің немесе басқа адамдардың бұзылған құқықтарын, бостандықтарын немесе заңды мүдделерін қалпына келтіру немесе қорғау туралы, мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекет жүз пайыз қатысатын не мемлекеттік тапсырыс және (немесе) мемлекеттік сатып алу шарттарына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын заңды тұлғалардың, өздеріне тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) жеткізуге (орындауға, көрсетуге) шарт жасасқан жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінің, олардың лауазымды адамдарының заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздігін жою, сондай-ақ олардың заңсыз шешімдерінің күшін жою туралы талабы;

15) повторное обращение - обращение, поступившее от одного и того же лица по одному и тому же вопросу не менее двух раз, в котором:
обжалуется решение, принятое по предыдущему обращению;
сообщается о несвоевременном рассмотрении ранее направленного обращения, если со времени его поступления истек установленный срок рассмотрения, но ответ заявителем не получен;
указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения.
3. Методика предназначена для определения эффективности принятых государственными органами мер в отчетном периоде мер по:
1) качественному оказанию государственных услуг;
2) обеспечению открытости государственного органа;
3) качественному рассмотрению жалоб и заявлений.
4. Оценка взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами осуществляется согласно Графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – График), по следующим направлениям:
1) качество оказания государственных услуг;
2) открытость государственного органа;
3) качество рассмотрения жалоб и заявлений.
5. Оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами осуществляется следующими уполномоченными на оценку органами (далее – уполномоченные на оценку органы):
Администрацией Президента Республики Казахстан – оценка эффективности деятельности Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Генеральная Прокуратура) по блоку "Взаимодействие государственного органа физическими и юридическими лицами", Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (далее – Агентство) по направлению "Качество оказания государственных услуг".
Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – оценка эффективности деятельности Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан по оказанию государственных услуг в электронном формате и по направлению "Открытость государственного органа";
Агентством – оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг";
Министерством цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство) – оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Открытость государственного органа";
Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее – Комитет) – оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".

15) қайта жасалған өтініш - бір тұлғадан бір мәселе бойынша кемінде екі рет келіп түскен:
осының алдындағы өтініш бойынша қабылданған шешімге шағым жасалған;
егер бұрын жіберілген өтініш келіп түскен уақыттан бастап белгіленген қарау мерзімі өтіп кетсе, алайда арыз беруші жауап алмаған болса, оның уақтылы қаралмағаны туралы хабарланған;
осының алдындағы өтінішті қарау және ол бойынша шешім қабылдау кезінде жіберілген басқа да кемшіліктер көрсетілген өтініш.
3. Әдістеме:
1) халыққа сапалы мемлекеттік қызметтерді көрсету;
2) мемлекеттік органның ашық болу деңгейін қамтамасыз ету;
3) шағымдар мен арыздарды сапалы қарау бойынша мемлекеттік органдармен есептік жылда қабылданған шаралардың тиімділігін айқындау үшін көзделген.
4. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын бағалау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен бекітілетін Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүргізу кестесіне сәйкес (бұдан әрі – Кесте) келесі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы;
2) мемлекеттік органның ашықтығы;
3) шағымдар мен арыздарды қарау сапасы.
5. Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын бағалау келесі бағалауға уәкілетті органдармен (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті органдар) жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының (бұдан әрі – Бас Прокуратура) "Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлықа қарсы іс-қимыл агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен – Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсету және "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау;
Агенттікпен – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау;
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігімен – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетімен (бұдан әрі – Комитет) – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау.

6. Сопровождение проведения оценки качества оказания государственных услуг в электронном формате осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата" (далее – сервисный интегратор).
7. По итогам оценки по соответствующим направлениям формируется общая оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами.
Глава 2. Источники информации, ее достоверность и перепроверка уполномоченными на оценку органами отчетной информации
8. Источниками информации для проведения оценки по направлению "Качество оказания государственных услуг" являются отчетная информация оцениваемых государственных органов, предоставляемая в Агентство в рамках государственного контроля за качеством оказания государственных услуг (далее – государственный контроль), результаты общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, проводимого по государственному социальному заказу Агентства (далее – общественный мониторинг качества оказания государственных услуг), сведения о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из информационной системы мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги (далее – ИС "Мониторинг"), информация уполномоченного органа в сфере оказания государственных услуг о выявленных "скрытых" услугах, а также результаты проверок, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 4 Системы оценки.
9. Источниками информации для проведения оценки работы по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" являются сведения Автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений лиц", полученные из информационных систем государственных органов, данные статистического отчета формы № 1-ОЛ "О рассмотрении обращений физических и юридических лиц", утвержденного приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 147 "Об утверждении Правил учета обращений физических и юридических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12893), автоматизированной информационной системы "Единая унифицированная статистическая система", вступившие в законную силу решения суда, сведения, предоставленные Администрацией Президента Республики Казахстан, Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан в части удовлетворенных жалоб и заявлений по которым было отказано другими государственными и местными исполнительными органами, а также результаты проверок, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 4 Системы оценки.

6. Электрондық форматта мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау жүргізуді сүйемелдеуді "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға (бұдан әрі – сервистік интегратор) жүзеге асырады.
7. Тиісті бағыттар бойынша бағалау қорытындыларына сәйкес мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тиімділігінің жалпы бағасы қалыптастырылады.
2-тарау. Мәліметтің көздері, оның нақтылығы және бағалауға уәкілетті органдармен есептік ақпаратты қайта тексеру
8. Агенттікке ұсынылатын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау) шеңберінде бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты, Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша жүргізілетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингінің нәтижелері (бұдан әрі – мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингі), "Мониторинг" ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – "Мониторинг" АЖ) мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерін бұзу саны туралы мәліметтер, мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органның анықталған "жасырын" көрсетілетін қызметтер туралы ақпараты, сондай-ақ Бағалау жүйесінің 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген тексеру нәтижелері "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағыты бойынша бағалау жүргізу үшін ақпарат көздері болып табылады.
9. Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша бағалауды жүргізу үшін ақпарат дереккөздері болып алынған "Өтініштерді бірыңғай есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 147 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу қағидалары" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12893 болып тіркелді) "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы" № 1-ОЛ нысанды статистикалық есептің деректері, "Біріңғай біріздендірілген статистикалық жүйе" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, заңды күшіне енген соттың шешімдері, мелекеттік және жергілікті атқарушы органдармен бас тартылған Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесімен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздар туралы ұсынылған мәліметтер, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі басқа мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қанағаттандырған шағымдар мен өтініштер бөлігінде берген мәліметтер, сонымен қатар Бағалау жүйесінің 4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілетін тексерулер нәтижелері табылады.

10. Администрация Президента Республики Казахстан, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан направляет сведения за оцениваемый год по удовлетворенным жалобам и заявлениям, по которым ранее было отказано центральными государственными и местными исполнительными органами в Комитет к 15 января.
11. Источником информации для проведения оценки по направлению "Открытость государственного органа" являются выгрузки информации с интернет-порталов "Открытого правительства" и отчетные данные оцениваемых государственных органов.
12. Достоверность информации, предоставленной оцениваемыми государственными органами в уполномоченные на оценку органы для проведения оценки, обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
Параграф §1. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации
13. Уполномоченные на оценку органы проводят перепроверку данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности (далее – перепроверка отчетной информации).
14. Перечень государственных органов, подлежащих перепроверке представленной отчетной информации, определяется согласно Методике определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 42 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10349).
15. Перепроверка отчетной информации осуществляется путем анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, протокола, письма, результаты проверок других государственных органов и другие), а также просмотра информационных систем.
16. Сроки проведения перепроверок отчетной информации устанавливаются согласно Графику.
17. В рамках проверки отчетной информации уполномоченные на оценку органы в случае необходимости запрашивают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Параграф §2. Достоверность отчетной информации
18. В случае представления оцениваемым государственным органом в уполномоченные на оценку органы недостоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по соответствующему направлению вычитаются штрафные баллы.
19. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
20. Указанные недостоверные факты фиксируются в акте сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике.

10. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі мелекеттік және жергілікті атқарушы органдармен бас тартылған арыздар мен шағымдардың қанағаттандырылуы туралы бағалану жылына арналған мәліметтерді Комитетке 15 қаңтарға дейін ұсынады.
11. Ашық үкіметтің" интернет-порталдарынан ақпаратты түсіру және бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік деректері "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша бағалау жүргізу үшін ақпарат көзі болып табылады.
12. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалау жүргізу үшін бағалауға уәкілетті органдарға берген ақпараттың дұрыстығын бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
§1-параграф. Есептік мәліметтерде орналасқан деректерді қайта тексеру
13. Бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараттарындағы мәліметтердің нақтылығына қайта тексеруді өткізеді (бұдан әрі – есептік ақпаратты қайта тексеру).
14. Ұсынылған есептік ақпаратты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдардың тізбесі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 42 бұйрығымен бекітілген Тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде есептік ақпарат қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесіне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10349 болып тіркелді) сәйкес айқындалады.
15. Қайта тексеру растайтын құжаттарға (ведомстволық есептер, хаттамалар, хаттар, басқа мемлекеттік органдардың тексеру нәтижелері және басқалар) талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарау арқылы жүзеге асырылады.
16. Есептік ақпаратқа қайта тексеру жүргізу мерзімдері Кестеге сәйкес белгіленеді.
17. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдарға құпиялық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген таңбасы бар құжаттарды қоспағанда, қажеттілік жағдайда растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін сұратады.
§2-параграф. Есептік ақпараттың нақтылығы
18. Бағаланатын мемлекеттік орган бағалауға уәкілетті органдарға дұрыс емес есептік ақпарат ұсынған жағдайда, осы бағыты бойынша мемлекеттік органның қорытынды бағасынан айыппұл балл шегеріледі.
19. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін деректер анықталған есептік ақпарат дұрыс емес деп танылады.
20. Аталған дұрыс емес деректер осы Әдістеменің 1-қосымшасындағы нысан бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы мәліметтерді қайта тексеру қорытындысы бойынша салыстырып тексеру актісінде тіркеледі.

21. За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание из итоговой оценки по направлению 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Сумма вычитаемых штрафных баллов из итоговой оценки государственного органа за представление недостоверной информации по каждому направлению оценки не превышает 5 баллов.
22. Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по направлениям оценки.
Глава 3. Оценка по направлению "Качество оказания государственных услуг"
Параграф § 1. Общие положения
23. Оценка качества оказания государственных услуг осуществляется по следующим критериям:
1) удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг;
2) соблюдение сроков оказания государственных услуг;
3) обеспечение качества оказания государственных услуг;
4) внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг;
5) расширение Реестра государственных услуг;
6) композитные государственные услуги;
7) оптимизация государственных услуг.
24. Критерии для оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, их ведомствами, территориальными подразделениями, территориальными подразделениями ведомств, подведомственными организациями и их филиалами (далее – центральные государственные органы), а также местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акиматов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов (далее – местные исполнительные органы) приведены в приложении 2 к настоящей Методике.
25. Оценка качества оказания государственных услуг по критериям "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг", "Соблюдение сроков оказания государственных услуг, "Обеспечение качества оказания государственных услуг, "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг, "Расширение Реестра государственных услуг" осуществляется Агентством, по критериям "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг" оценка качества оказания государственных услуг осуществляется Министерством.
26. Оценка качества оказания государственных услуг проводится по государственным услугам, указанным в Реестре государственных услуг, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 983 (далее – Реестр).

21. Мемлекеттік органның дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны үшін әрбір тіркелген дерекке бағыттың жалпы бағасынан 0,2 айыппұл баллын шегеру көзделген.
Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны үшін мемлекеттік органның қорытынды бағасынан шегерілетін айыппұл баллының сомасы 5 баллдан аспайды.
22. Анықталған деректер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындысының "Қорытындылар мен ұсыныстар" бөлімінде көрсетіледі.
3-тарау. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша бағалау
§1-параграф. Жалпы ережелер.
23. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау мынадай өлшемдер бойынша жүргізіледі:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы;
2) мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу;
3) мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту;
6) композитті мемлекеттік қызметтер;
7) мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру.
24. Орталық мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен, ведомстволардың аумақтық бөлімшелерімен, ведомстволық бағынышты ұйымдармен және олардың филиалдарымен (бұдан әрі – орталық мемлекеттік органдар), сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудан әкімдерінің, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтардың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын бағалау критерийлері осы Әдістеменің 2 қосымшаға сәйкес салмақтық мәнге ие.
25. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы", "Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу", "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету", "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемдер бойынша Агенттікпен жүргізіледі, "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" және "Композитті мемлекеттік қызметтер" өлшемдер бойынша Министрлікпен жүргізіледі.
26. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қыркүйектегі № 983 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қызметтердің тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім) көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша жүргізіледі.

27. Оценке качества оказания государственных услуг подлежат услуги, предоставляемые центральными государственными и местными исполнительными органами.
Заключения о результатах оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, формируются по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Заключения о результатах оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых местными исполнительными органами, формируются по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике.
Заключения о результатах оценки качества оказания государственных услуг по критериям "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг", предоставляются Министерством в Агентство по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике.
28. Информация для проведения оценки качества оказания государственных услуг Агентства, Генеральной прокуратуры и аппарата Верховного Суда предоставляется Агентством на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Информация для проведения оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых Министерством по критериям "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг", предоставляется Министерством на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
Параграф §2. Оценка по критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
29. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" оценивается уровень удовлетворенности населения качеством предоставляемых государственных услуг на основании результатов общественного мониторинга качества оказания государственных услуг и меры по повышению качества оказания государственных услуг с учетом заключения общественного мониторинга качества оказания государственных услуг.
30. Оценка по критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" проводится по показателям "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" и "Меры по повышению удовлетворенности услугополучателей".
31. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
K1 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M1 – оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
Р1 – значение показателя "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг";
Р2 – значение показателя "Меры по повышению удовлетворенности услугополучателей".

27. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен көрсетілетін қызметтер жатады.
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 4 қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру", сондай-ақ "Композитті мемлекеттік қызметтер" өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытындылар Министрлікпен Агенттікке осы Әдістеменің 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
28. Агенттіктің, Бас Прокуратураның және Жоғарғы Сот аппаратының мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Агенттікпен қағаз және электрондық тасығыштарда Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынылады.
Министрліктің "Композитті мемлекеттік қызметтер" және "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Министрлікпен қағаз және электрондық тасығыштарда Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ұсынылады.
§2-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша бағалау
29. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтердің көрсетуді сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторингілеу нәтижелері негізінде халықтың ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасына қанағаттандырылу деңгейі және көрсетілетін қызметті берушілер мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторинг қорытындысын ескере отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру жөнінде шаралар бағаланады.
30. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша бағалау "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі" және "Қызмет алушылардың қанағаттандырылуын арттыру шаралары" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
31. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
К1 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M1 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
Р1 – "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі" көрсеткіші;
Р2 – "Қызмет алушылардың қанағаттандырылуын арттыру шаралары" көрсеткіші.

32. Оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" проводится на основе информации, полученной по результатам общественного мониторинга качества оказания государственных услуг.
33. Оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" рассчитывается по центральным государственным и местным исполнительным органам по следующей формуле:
где:
P1 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
n – количество видов государственных услуг, подлежащих оценке по данному показателю;
Un – балл, присваиваемый государственной услуге в зависимости от уровня удовлетворенности услугополучателей качеством оказания государственной услуги согласно приложению 6 к настоящей Методике.
В случае отсутствия видов государственных услуг оцениваемого государственного органа в общественном мониторинге качества оказания государственных услуг, государственному органу по данному показателю выставляется среднее значение результатов государственных органов, услуги которых подверглись общественному мониторингу качества оказания государственных услуг.
34. По показателю "Меры по повышению удовлетворенности услугополучателей" оцениваются меры, принятые оцениваемым государственным органом, по повышению качества оказания государственных услуг с учетом заключения общественного мониторинга качества оказания государственных услуг.
В случае принятия оцениваемым государственным органом мер по повышению качества оказания государственных услуг с учетом заключения общественного мониторинга качества государственных услуг, государственному органу присваивается 5 баллов по показателю.
35. Оценка по показателю "Меры по повышению удовлетворенности услугополучателей" проводится на основе представляемой оцениваемыми государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля информации по проведению мониторинга качества оказания государственных услуг и принятых мер по повышению качества оказания государственных услуг с учетом заключения общественного мониторинга качества оказания государственных услуг.
Параграф §3. Оценка по критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг"
36. По критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг" оценивается эффективность мер государственного органа по обеспечению своевременности оказания государственных услуг.
37. Оценка по критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг" осуществляется на основе информации, представляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
38. Министерством в Агентство ежегодно до 15 февраля предоставляется информация о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из ИС "Мониторинг" в разрезе государственных услуг и государственных органов.

32. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша бағалау Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына жүргізілетін қоғамдық мониторингі қорытындылары бойынша алынған ақпараттың негізінде жүргізіледі.
33. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бағалауы мынадай формула бойынша есептеледі:
P1 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
n – осы өлшем бойынша бағалауға жататын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрлерінің саны;
Un – мемлекеттік қызметке қызмет алушылардың осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету сапасына қанағаттандырылу деңгейіне байланысты берілетін балл.
Бағаланатын мемлекеттік органның мемлекеттік қызметтер түрлері мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингінде болмаған жағдайда, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша қызметтері қоғамдық мониторингке ұшыраған мемлекеттік органдар нәтижелерінің орташа мәні қойылады.
34. "Қызмет алушылардың қанағаттандырылуын арттыру бойынша шаралар" көрсеткіші бойынша бағаланатын мемлекеттік органмен көрсетілетін қызметті берушілер мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторинг қорытындысын ескере отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру жөнінде шаралар бағаланады.
Бағаланатын мемлекеттік орган әкімшілік кедергілерді жою бойынша қабылдаған шаралар болған жағдайда мемлекеттік органға көрсеткіш бойынша 5 балл беріледі.
35. "Қызмет алушылардың қанағаттандырылуын арттыру шаралары" көрсеткіші бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдардың Агенттікке мемлекеттік бақылау шеңберінде ұсынатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын мониторинг бойынша ақпарат және мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына жасалған қоғамдық мониторинг қорытындысын ескере отырып, мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын арттыру бойынша қабылданған шаралар негізінде жүргізіледі.
§3-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша бағалау
36. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік қызметтердің көрсетілу уақтылығын қамтамасыз ету бойынша шаралар тиімділігі бағаланады.
37. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша бағалау мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын мемлекеттік бақылау шеңберінде мемлекеттік органдармен Агенттікке ұсынылатын ақпарат негізінде жүргізіледі.
38.Министрлік Агенттікке жыл сайын 15 ақпанға дейін "Мониторинг" Ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – "Мониторинг" АЖ-сі) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің мерзімдері бұзушылықтарының саны туралы мемлекеттік қызметтер және мемлекеттік органдардың кесінінде ақпарат ұсынады.

39. При оценке учитываются данные по государственным услугам, подключенным к ИС "Мониторинг" и данные, представленные государственными органами по государственным услугам, не подключенным к ИС "Мониторинг", а также результаты проверок по соблюдению законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг в оцениваемых государственных органах.
При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг по данному критерию между предоставленными данными оцениваемых государственных органов, полученной информации из ИС "Мониторинг" и результатов проверок источником информации о количестве нарушений сроков используется следующее:
в случае проведения в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг – результаты проверок;
в случае отсутствия проведенных контрольных мероприятий в оцениваемом государственном органе – сведения из ИС "Мониторинг" о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг.
В случае сбоя информационной системы по техническим причинам, подтвержденного соответствующим документом уполномоченного органа в сфере информатизации, государственные услуги, оказанные в этот период с нарушением установленных сроков, не учитываются при расчете по данному критерию.
40. При расчете оценки по критерию не учитываются статистические данные по видам государственных услуг, которые в соответствии с утвержденными стандартами государственных услуг оказываются в течение одного рабочего дня.
41. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
K2 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M2 – оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 20);
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 30);
a – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с нарушением установленных сроков (с учетом государственных услуг, оказываемых в электронном формате);
b – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) (с учетом государственных услуг, оказываемых в электронном формате);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 10 000 оказанных услуг.

39. "Мониторинг" АЖ-не қосылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мәліметтер және "Мониторинг" АЖ-не қосылмаған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік органдармен ұсынылған мәліметтер, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнаманың сақталуы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген тексеріс қорытындылары бағалау кезінде ескеріледі.
Аталған өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімінде болған бұзушылықтар туралы айқындалған қарама-қайшылықтар кезінде бағаланатын мемлекеттік органдармен ұсынылған деректер, "Мониторинг" АЖ-дан алынған ақпарат және тексеру нәтижелері ақпараттың дереккөзі келесі қолданылады:
бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнаманы сақтау бойынша бақылау шараларын өткізген жағдайда – тексеру нәтижелері;
бағаланатын мемлекеттік органда өткізілген бақылау шаралары болмаған жағдайда – "Мониторинг" АЖ-дан алынған мемлекеттік қызметтерді көрсетуде мерзімінің бұзылуы туралы мәліметтер.
Тиісті құжатпен расталған техникалық жағдайларға байланысты ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда осы кезеңде көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетулер осы өлшемді есептеу кезінде ескерілмейді.
40. Өлшем бойынша бағалауды есептеу кезінде бекітілген мемлекеттік қызметтердің стандарттарына сәйкес бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтерлер түрлері бойынша статистикалық ақпарат ескерілмейді.
41. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
К2 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M2 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 20-ға тең);
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті 30-қе тең);
a – мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) белгіленген мерзімдерді бұза отырып көрсеткен мемлекеттік қызмет көрсетулерінің саны (электрондық мемлекеттік қызметтерді есептегенде);
b – мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) көрсеткен мемлекеттік қызмет көрсетулерінің жалпы саны (электрондық мемлекеттік қызметтрді есептегенде);
d – белгіленген мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтердің санын кеміту пайызына сәйкес берілетін қосымша балл;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде мерзімдері бұзылуының орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.

42. За несвоевременное представление информации государственным органом в ИС "Мониторинг", за исключением случаев технических сбоев на шлюзе "электронного правительства" или ИС "Мониторинг", подтвержденных актом сверки по государственным услугам, оказанных с нарушением сроков, вычитается 0,02 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Сумма вычитаемых штрафных баллов из итоговой оценки государственного органа по данному критерию за представление недостоверной информации не превышает 5 баллов.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному критерию составляет 0 баллов.
Параграф §4. Оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг"
43. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" оценивается эффективность принимаемых государственным органом мер по соблюдению требований законодательства в сфере оказания государственных услуг.
44. Оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" проводится по показателям "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг", "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов", "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги", "Нарушение бизнес-процессов оказания государственных услуг", "Обжалование качества оказания государственных услуг", "Предоставление бесплатных услуг на платной основе", "Несоблюдение установленного стандартом графика работы" и "Нарушение сроков утверждения стандартов, регламентов".
45. Оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" осуществляется на основе информации, представляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
46. При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг по данному критерию между предоставленными данными оцениваемых государственных органов и результатами проверок, источником информации в первую очередь используются:
в случае проведения в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг – результаты проверок;
в случае отсутствия проведенных контрольных мероприятий в оцениваемом государственном органе – сведения оцениваемого государственного органа о нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг, выявленных по итогам внутреннего государственного контроля за качеством оказания государственных услуг.

42. "Электрондық үкімет" шлюзінде немесе "Мониторинг" АЖ-да мерзімі бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша салыстыру актісімен расталған техникалық ақаулар жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік орган "Мониторинг" АЖ-ға ақпаратты уақтылы ұсынбағаны үшін әр тіркелген факт бойынша 0,02 айыппұл баллы алып тасталады.
Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны үшін мемлекеттік органның қорытынды бағасынан шегерілетін айыппұл баллының сомасы 5 баллдан аспайды.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
§4-параграф. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша бағалау
43. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша мемлекеттік органмен мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнама талаптарын сақтау бойынша қабылданып жатқан шаралар тиімділігі бағаланады.
44. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша бағалау "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту", "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету", "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету", "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің бизнес-процестерінің бұзылуы", "Мемлекеттік қызметтерге шағымдану", "Ақылы негізде тегін қызметтерді ұсыну", "Стандартпен белгіленген жұмыс кестесінің сақталмауы" және "Стандарттарды, регламенттерді бекіту мерзімдерінің бұзылуы" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
45. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша бағалау мемлекеттік органдармен Агенттікке мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде жүзеге асырылады.
46. Аталған өлшем бойынша мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімінде болған бұзушылықтар туралы айқындалған қарама-қайшылықтар кезінде бағаланатын мемлекеттік органдармен ұсынылған деректер және тексеру нәтижелері арасында ең алдымен:
бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнаманы сақтау бойынша бақылау шараларын өткізген жағдайда – тексеру нәтижелері;
бағаланатын мемлекеттік органда өткізілген бақылау шаралары болмаған жағдайда – мемлекеттік көрсетілетін қызметтер саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы мемлекеттік органнын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі мемлекеттік бақылаудың қорытындылары бойынша аңықталған мәліметтері.

47. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
K3 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M3 – оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
T1 – значение показателя "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг";
T2 – значение показателя "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов";
T3 – значение показателя "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги";
T4 – значение показателя "Нарушение бизнес-процессов оказания государственных услуг";
T5 – значение показателя "Обжалование государственных услуг";
T6 – значение показателя "Предоставление бесплатных услуг на платной основе";
T7 – значение показателя "Несоблюдение установленного стандартом графика работы";
T8 – значение показателя "Нарушение сроков утверждения стандартов, регламентов".
48. Оценка по показателю "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T1 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 3, для местных исполнительных органов – 5);
a – количество государственных услуг, при оказании которых государственный орган (подведомственная организация) отказал в случаях и по основаниям, неустановленным законами Республики Казахстан и стандартом государственной услуги;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения необоснованных отказов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
49. Оценка по показателю "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов" рассчитывается по следующей формуле:
T2 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 3, для местных исполнительных органов – 5);
c – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) при неполном пакете документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);

47. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарышу органдар бойынша:
K3 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M3 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
T1 – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткіші;
T2 – "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткіші;
T3 – "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіші;
T4 – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің бизнес-процестерінің бұзылуы" көрсеткіші;
T5 – "Мемлекеттік қызметтерге шағымдану" көрсеткіші;
T6 – "Ақылы негізде тегін қызметтерді ұсыну" көрсеткіші;
T7 – "Стандартпен белгіленген жұмыс кестесінің сақталмауы" көрсеткіші;
T8 – "Стандарттарды, регламенттерді бекіту мерзімдерінің бұзылуы" көрсеткіші.
48. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T1 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 3-ке тең, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 5-ке);
а – мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) мемлекеттік қызметтерді Қазақстан Республикасының заңнында және мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандартында белгіленбеген жағдайлар және негіздер бойынша көрсетуден тартудың саны;
b1 – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде негізсіз бас тартудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
49. "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T2 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 3-ке тең, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 5-ке);
c – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен көзделген тізбесіне сәйкес құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсетудың саны;
b1 – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;

10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений при неполном пакете документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
50. Оценка по показателю "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги" рассчитывается по следующей формуле:
T3 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 3, для местных исполнительных органов – 5);
e – количество государственных услуг, при оказании которых истребовались документы, не предусмотренные перечнем утвержденного стандартом государственной услуги;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений с истребованием дополнительных документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
51. Оценка по показателю "Нарушение бизнес-процессов оказания государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T4 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 3, для местных исполнительных органов – 5);
g – количество государственных услуг, при оказании которых нарушен бизнес-процесс оказания в соответствии с утвержденным регламентом государственной услуги;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений бизнес-процессов оказания на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
52. Оценка по показателю "Обжалование государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T5 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 3, для местных исполнительных органов – 5);
i – количество обоснованных жалоб на государственные услуги, оказанные государственным органом (подведомственной организацией);
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);

10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсетудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент;
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
50. "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T3 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 3-ке тең, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 5-ке);
e – мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап етудың саны;
b1 – мемлекеттік органдармен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап етудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
51. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің бизнес-процестерінің бұзылуы" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T4 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 3-ке тең, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 5-ке);
g – мемлекеттік көрсетілген қызметтердің бизнес-процестері бекітілген регламенттермен сәйкес бұзылуының саны;
b1 – мемлекеттік органдармен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде бизнес-процестерін бұзудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
52. "Мемлекеттік қызметтерге шағымдану" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T5 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 3-ке тең, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 5-ке);;
і – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйымның) көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша негіздей шағымдардың саны;
b1 – мемлекеттік органнан (ведомстволық бағынысты ұйымнан) мемлекеттік қызмет алғанжеке және заңды тұлғалардың жалпы саны;

10 000 – коэффициент для определения среднего значения жалоб на 10 000 оказанных услуг.
При оценке учитываются жалобы на действия работников государственных органов, оказывающих государственные услуги, материально-техническое и иное обеспечение процессов предоставления государственных услуг, в том числе поступившие через Государственную корпорацию; посредством веб-портала "электронного правительства", а также сведения из автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений" по жалобам на качество оказания государственных услуг, представленные Комитетом.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
53. Оценка по показателю "Предоставление бесплатных услуг на платной основе" рассчитывается по следующей формуле:
T6 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 3, для местных исполнительных органов – 5);
l – количество фактов предоставления государственным органом (подведомственной организацией) государственной услуги на платной основе, бесплатное предоставление которой гарантировано законами Республики Казахстан;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
100 000 – коэффициент для определения среднего значения фактов предоставления бесплатных услуг на платной основе на 100 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
54. Оценка по показателю "Несоблюдение установленного стандартом графика работы" рассчитывается по следующей формуле:
T7 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 2, для местных исполнительных органов – 5);
n – количество фактов несоблюдения государственным органом (подведомственной организацией) графика работы, предусмотренного стандартами государственных услуг;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
100 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений установленного графика работы на 100 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.

10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде шағымдардың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
Бағалау кезінде жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызметтерді көрсететін мемлекеттік органдардың іс-қимылына, мемлекеттік қызметтерді ұсыну процестерінің материалдық-техникалық және өзге қамтылуына, оның ішінде келіп түскен шағымдары Мемлекеттік корпорация арқылы; "электрондық үкімет" порталы арқылы;сондай-ақ Комитеттен есептік кезеңде алынған мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына шағымдар бойынша "Бірыңғай шағымдарды есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері ескеріледі.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
53. "Ақылы негізде тегін қызметтерді ұсыну" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T6 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 3-ке тең, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 5-ке);
l – тегін берілуіне Қазақстан Республикасының заңдарымен кепілдік берілген, мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) ақылы негізде мемлекеттік қызметті ұсыну фактілерінің саны;
b1– мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы саны;
100 000 – көрсетілген 100 000 қызмет көрсетуде шағымдардың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
54. "Стандартпен белгіленген жұмыс кестесінің сақталмауы" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T7 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 2-ке тең, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 5-ке);
n – мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) мемлекеттік қызметтер стандарттарында көзделген жұмыс кестесін сақтамау фактілерінің саны;
b1 – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты мекемемен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
100 000 – көрсетілген 100 000 қызмет көрсетуде шағымдардың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.

55. Оценка по показателю "Нарушение сроков утверждения стандартов, регламентов" проводится только в центральных государственных органах и рассчитывается по следующей формуле:
T8 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (коэффициент равен 2);
p – количество стандартов государственных услуг, своевременно утвержденных центральным государственным органом;
q – общее количество видов государственных услуг, по которым необходимо утверждение стандартов в трехмесячный срок со дня внесения изменений в Реестр.
При этом, в случае установления правовых коллизий в стандартах, регламентах государственных услуг другим нормативным правовым актам, регулирующих порядок оказания государственных услуг, из итоговой оценки государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг" вычитается 0,02 штрафных балла за каждый зафиксированный факт, но не более 5 баллов.
Параграф §5. Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг"
56. По критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг" оценивается эффективность предпринимаемых государственным органом мер по выстраиванию системы внутреннего контроля за качеством государственных услуг.
57. При оценке государственного органа (подведомственной организации) по данному критерию учитывается:
наличие планов контрольных мероприятий за качеством оказания государственных услуг на оцениваемый период с охватом территориальных подразделений и подведомственных организаций, утвержденных руководством оцениваемого государственного органа;
качество исполнения утвержденных планов контрольных мероприятий оцениваемым государственным органом;
нарушения норм законодательства в сфере оказания государственных услуг, выявленные оцениваемым государственным органом в рамках внутреннего государственного контроля за качеством оказания государственных услуг.
58. Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг" осуществляется на основе информации, предоставляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
59. Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг" осуществляется согласно приложению 7 к настоящей Методике.
Параграф §6. Оценка по критерию "Расширение Реестра государственных услуг"
60. По критерию "Расширение Реестра государственных услуг" оценивается проведенная работа по включению новых видов государственных услуг в Реестр. Критерий направлен на мотивацию государственных органов по выявлению новых государственных услуг среди осуществляемых функций.

55. "Стандарттарды, регламенттерді бекіту мерзімдерінің бұзылуы" көрсеткіші көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T8 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (коэффициент 2-ке тең);
p – орталық мемлекеттік орган уақтылы бекіткен мемлекеттік қызметтер стандарттарының саны;
q – Тізілімге өзгерістер енгізілген күннен бастап үш ай мерзімде стандарттарды бекіту қажет мемлекеттік қызметтер түрлерінің жалпы саны.
Бұл ретте, мемлекеттік қызметтердің көрсетілу тәртібін реттейтін мемлекеттік қызметтердің стандарттарында, регламенттерінде, басқа нормативтік құқықтық актілерде құқықтық коллизиялар айқындалған жағдайда мемлекеттік органның "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша жалпы бағалауынан әр тіркелген факт үшін 0,02 айыппұл балы, алайда 5 балдан артық емес шегеріледі.
§5-параграф."Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау
56. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау жүргізу" өлшемі бойынша мемлекеттік органмен мемлекеттік қызметтердің сапасына ішкі бақылау жүргізу жүйесін құру бойынша бағаланатын мемлекеттік органның басшылығымен қабылданған бағаланатын кезенге шаралар тиімділігі бағаланады.
57. Мемлекеттік органды (ведомстволық бағынышты ұйымды) бағалау кезінде:
бағаланатын кезеңге бағаланатын мемлекеттік органның басшылығы бекіткен аумақтық бөлімшелерді және ведомстволық бағынысты ұйымдарды қамтитын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бақылау іс-шаралары жоспарларының болуы;
мемлекеттік бағаланатын органда бекітілге тексеру жоспарларының орындалу сапасы;
мемлекеттік бағаланатын органмен мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі мемлекеттік бақылау шеңберінде айқындалған заңнаманың бұзушылықтарды қабылдау.
58. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау мемлекеттік органдармен Агенттікке мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде жүзеге асырылады.
59. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес өткізіледі.
§6-параграф. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша бағалау
60. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша Тізілімге мемлекеттік қызметтердің жаңа түрлерін қосу бойынша жүргізілген жұмыс бағаланады. Өлшем мемлекеттік органдарды жүзеге асырылатын фугкциялар арасында жаңа мемлекеттік қызметтерді анықтауды ынталандыруға бағытталған.

61. Оценка по критерию "Расширение Реестра государственных услуг" проводится только в центральных государственных органах.
Оценка проводится на основе информации предоставляемой оцениваемыми государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля и итогов анализа деятельности оцениваемого государственного органа по выявлению и включению в отчетном периоде новых государственных услуг в Реестр.
62. Министерство ежегодно до 1 февраля предоставляет в Агентство информацию по выявлению функций государственных органов, подпадающих под определение "государственная услуга", в разрезе государственных органов.
63. Оценка по критерию присваивается в случае фактического наличия видов услуг, включенных в Реестр из перечня выявленных "скрытых" услуг, либо при предоставлении заключения уполномоченного органа в сфере оказания государственных услуг об отсутствии дополнительных видов государственных услуг, подлежащих включению в Реестр.
64. Оценка по критерию "Расширение Реестра государственных услуг" присваивается согласно приложению 8 к настоящей Методике.
Параграф §7. Оценка по критерию "Композитные государственные услуги"
65. По критерию "Композитные государственные услуги" оценивается проведенная работа по включению в отчетном периоде новых видов государственных услуг в Перечень государственных услуг, оказываемых в электронной форме на основании одного заявления, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 296 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11001) (далее – Перечень государственных услуг, оказываемых в электронной форме на основании одного заявления). Критерий направлен на стимулирование государственных органов к объединению государственных услуг, оказываемых на основе одного заявления.
66. Оценка по критерию "Композитные государственные услуги" проводится только в центральных государственных органах на основе анализа по композиции государственных услуг в отчетном периоде.
При включении новых видов государственных услуг в Перечень государственных услуг, оказываемых в электронной форме на основании одного заявления, к оценке эффективности деятельности центрального государственного органа по данному критерию присваивается 5 баллов.
В случае предоставления заключения Министерства об отсутствии видов услуг, подлежащих включению в Перечень, к оценке эффективности деятельности центрального государственного органа по данному критерию присваивается 5 баллов.
Параграф § 8. Оценка по критерию "Оптимизация государственных услуг"

61. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша бағалау орталық мемлекеттік органдарда ғана жүргізіледі.
Бағалау Агенттікке ұсынылатын ақпарат және есептік кезеңде мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде Тізілімге жаңа мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің қосылуын талдау негізінде жүргізіледі.
62. Министрлік жыл сайын 1 ақпанға дейін Агенттікке мемлекеттік органдар бөлінісінде "мемлекеттік көрсетілетін қызмет" анықтамасына жататын, мемлекеттік органдардың функцияларын анықтайтын ақпарат ұсынады.
63. Өлшем бойынша бағалау Тізілімге айқындалған "жасырын" қызметтер тізбесінен енгізілген қызметтер түрлерінің нақты болуы жағдайында немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы уәкілетті органның Тізілімге енгізілуі тиіс мемлекеттік қызметтердің қосымша түрлерінің болмауы туралы қорытынды ұсынған жағдайда беріледі.
64. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша бағалау осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес балдар беріледі.
§7-параграф. "Композитті мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" өлшемі бойынша бағалау
65. "Композиттік мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтердің жаңа түрлерін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 19 наурыздағы № 296 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11001 тіркелген) бекітілген бір өтініш негізінде электрондық нысанда көрсетілетін Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесіне (бұдан әрі - бір өтініш негізінде электрондық нысанда көрсетілетін Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесі) қосу бойынша жүргізілген жұмыс бағаланады. Өлшем мемлекеттік органдарды бір өтініш негізінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді біріктіруді ынталандыруға бағытталған.
66. "Композиттік мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" өлшем бойынша бағалау орталық мемлекеттік органдарда есептік кезеңде мемлекеттік қызметтердің композициясы бойынша жүргізілген талдау негізінде жүргізіледі.
Бір өтініш негізінде электрондық нысанда көрсетілетін Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін енгізу кезінде бұл өлшеміне 5 балл қосылады.
Министрлік Тізбеге енгізуге жататын қызмет түрлерінің болмауы туралы қорытынды ұсынған жағдайда орталық мемлекеттік органның қызмет тиімділігіне аталған өлшем бойынша 5 балл беріледі.
§8-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша бағалау

67. По критерию "Оптимизация государственных услуг" оценивается процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме и упрощения процесса оказания государственной услуги, сокращения срока оказания государственной услуги, перечня документов, представляемых услугополучателями, а также звеньев процесса ее оказания.
68. Оценка по критерию "Оптимизация государственных услуг" проводится только в центральных государственных органах, по показателям "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг" и "Степень автоматизации государственных услуг".
69. Оценка по критерию рассчитывается по следующей формуле:
где:
К7 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
T – значение показателя "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг";
V – значение показателя "Степень автоматизации государственных услуг".
70. Оценка по показателю "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг" проводится на основе анализа стандартов государственных услуг и исполнения рекомендаций Межведомственной Комиссии.
В случае отсутствия рекомендаций по итогам заседаний Межведомственной Комиссии, оцениваемым государственным органом предоставляется обоснование о невозможности оптимизации государственной услуги либо иное решение Межведомственной Комиссии. При принятии обоснования/решения Министерством присваивается государственному органу максимальный балл.
71. Оценка по показателю "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T – оценка государственного органа по данному показателю;
с – количество измененных стандартов государственных услуг, в том числе по стандартам государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами, в части оптимизации за отчетный период;
n – общее количество стандартов государственных услуг, подлежащих оптимизации;
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 10).
72. Оценка по показателю "Степень автоматизации государственных услуг" проводится путем анализа утвержденных стандартов государственных услуг, указанных в Реестре.
73. Оценка по показателю "Степень автоматизации государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
V – оценка государственного органа по данному показателю;
a – итоговый балл, присваиваемый государственной услуге;
z – общее количество утвержденных государственным органом стандартов государственных услуг.

67. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру" өлшемшарты бойынша мемлекеттік қызметтің электрондық нысанды көрсетілуін қамтамасыз ету және мемлекеттік қызметтің көрсетілу процесін оңайлату, мемлекеттік қызметтің көрсетілу мерзімін, қызмет алушылармен ұсынылатын құжаттар тізбесін, сондай-ақ қызметті көрсету процесінің кезеңдерін азайту үшін қызмет берушінің әкімшілік процестерін қайта қалыптастыру рәсімі бағаланады.
68. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша бағалау тек орталық мемлекеттік органдарда "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру стандарттарының үлесі" және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" көрсеткіштер бойынша жүргізіледі.
69. Өлшем бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
К7 – аталған өлшем бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
Т – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру стандарттарының үлесі" көрсеткіші;
V – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" көрсеткіші.
70. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің оңтайландырылған стандарттарының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау мемлекеттік көрсетілетін қызметтердін стандарттарын талдау және Ведомствоаралық комиссияның ұсынымдарын орындау негізінде жүргізіледі.
Ведомствоаралық комиссия мәжілісінің қортындылары бойынша ұсынымдар болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органмен мемлекеттік көрсетілетін қызметті оңтайландыра алмау мүмкіндігі туралы негіздемені немесе Ведомствоаралық комиссияның өзге шешімін ұсынады.
Негіздемені/шешімді қабылдау кезінде Министрлік мемлекеттік органға ең жоғары балл береді.
71. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру стандарттарының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептелінеді:
T – осы өлшем бойынша мемлекеттік органды бағалау;
с – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің өзгертілген стандарттарының саны, оның ішінде, жергілікті атқарушы органдармен есептік кезеңде оңтайландыру бөлігінде мемлекеттік көрсетілетін қызметер стандарттары;
n – оңтайландырылуы тиіс мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының жалпы саны.
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша коэффициенті 10-ке тең);
72. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" бойынша бағалау Тізілімде көрсетілген бекітілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарына талдау жасау арқылы бағаланады.
73. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептелінеді:
V – осы өлшем бойынша мемлекеттік органды бағалау;
a – мемлекеттік көрсетілетін қызметке берілетін қорытынды балл;
z – мемлекеттік органмен бекітілген мемлекеттік қызметтер стандарттардың жалпы саны.

74. Расчет итогового балла, присваиваемого государственной услуге, производится по следующей формуле:
где:
x – количество документов, запрашиваемых государственным органом для оказания государственной услуги, которые получены из межведомственных/ведомственных информационных систем;
y – количество документов, запрашиваемых государственным органом для оказания государственной услуги, которые могут быть получены из межведомственных/ведомственных информационных систем;
b – балл, присваиваемый государственной услуге в зависимости от способа оказания государственной услуги, согласно приложению 9 к настоящей Методике.
Параграф §9. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг"
75. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг" определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
U – итоговая оценка центрального государственного органа по качеству оказания государственных услуг;
T – итоговая оценка местного исполнительного органа по качеству оказанию государственных услуг;
К – критерии оценки центрального государственного органа;
М – критерии оценки местного исполнительного органа.
Глава 4. Оценка по направлению "Открытость государственного органа"
Параграф § 1. Общие положения
76. Оценка эффективности по направлению "Открытость государственного органа" осуществляется по следующим критериям:
1) "Открытые данные";
2) "Открытый бюджет";
3) "Открытые нормативные правовые акты";
4) "Открытый диалог".
77. Баллы выставляются по критериям для оценки эффективности деятельности государственного органа по направлению "Открытость государственного органа" по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике.
78. Заключения о результатах оценки эффективности деятельности Агентства, Генеральной прокуратуры, аппарата Верховного Суда по направлению "Открытость государственного органа" формируются Администрацией Президента Республики Казахстан по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике.
79. Заключение о результатах оценки эффективности деятельности Министерства по направлению "Открытость государственного органа", формируется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике.
80. Заключения о результатах оценки по направлению "Открытость государственного органа" в центральных государственных органах, за исключением вышеуказанных, и местных исполнительных органов, формируются по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике.
Параграф § 2. Оценка по критерию "Открытые данные"

74. Мемлекеттік көрсетілетін қызметке берілетін қорытынды баллдың есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
x – мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін мемлекеттік органның сұрататын, ведомствоаралық/ведомстволық ақпараттық жүйелерден алынған құжаттардың саны;
y – мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін мемлекеттік органның сұрататын, ведомствоаралық/ведомстволық ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттардың саны;
b – осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметке мемлекеттік қызметтің көрсетілу әдісіне байланысты берілетін балл.
§9-параграф.Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағыты бойынша қорытынды бағасы
75. Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағытының қорытынды бағасы барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
U – мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша орталық мемлекеттік органның қорытынды бағасы;
T – мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасы;
К – орталық мемлекеттік органның бағалау өлшемдері;
М – жергілікті атқарушы органның бағалау өлшемдері.
4-тарау. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша бағалау §1-параграф. Жалпы ережелер
76. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша бағалау келесі көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады:
1) "Ашық деректер";
2) "Ашық бюджет";
3) "Ашық нормативтік құқықтық актілер";
4) "Ашық диалог".
77. Балл осы Әдістеменің 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігіне баға беру үшін өлшемдері бойынша қойылады.
78. Агенттіктің, Бас прокуратураның, Жоғарғы Сот Аппаратының "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
79. Министрліктің "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
80. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органдардың, жоғарыда аталған және жергілікті атқарушы органдарды қоспағанда, қорытындылары осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
§2-параграф. "Ашық деректер" өлшемі бойынша бағалау

81. Оценка по данному критерию направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации наборов открытых данных в рамках утвержденных ими Перечней и по запросам пользователей информации, а также к анализу потребностей в открытых данных среди ИТ-сообщества, предпринимательских, академических и исследовательских организаций, а также представителей средств массовой информации и некоммерческих организаций.
82. Оценка осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов по критерию "Открытые данные" согласно таблице 1 приложения 13 к настоящей Методике.
83. Оценка центральных государственных органов и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 1 приложения 12 к настоящей Методике.
При этом в случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 75 процентов от весового значения параметра. Например, если государственным органом утверждено 10 наборов открытых данных, но размещено только 7, то будет вычтено 0,3 балла из весового значения параметра.
84. Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов в соответствии с приложением 10 к настоящей Методике.
Параграф § 3. Оценка по критерию "Открытый бюджет"
85. Оценка по данному критерию направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации бюджетной информации и эффективной работе с поступающими комментариями и предложениями.
86. Оценка центральных государственных органов по данному критерию осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных центральных государственных органов согласно таблице 2 приложения 13 к настоящей Методике.
87. Оценка местных исполнительных органов по данному критерию осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных местных исполнительных органов согласно таблице 3 приложения 13 к настоящей Методике.
88. Балльная оценка центральных государственных органов по данному критерию определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 2 приложения 12 к настоящей Методике.
89. Балльная оценка местных исполнительных органов по данному критерию определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 3 приложения 12 к настоящей Методике.
При этом в случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 75 процентов от весового значения параметра. Например, если государственным органом не предоставлены ответы на 2 из 5 поступивших комментариев к проектам бюджетных программ либо отчетам о реализации бюджетных программ, то будет вычтено 0,2 балла из весового значения параметра.

81. Аталған өлшем бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды бекітілген Тізбелер шеңберінде және ақпараттың пайдаланушылардың сұрау салулары бойынша ашық деректер жиынтықтарын жариялауға, сондай-ақ АТ-қоғамдастықтар, кәсіпкерлік, академиялық және зерттеу ұйымдары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары мен коммерциялық емес ұйымдар арасында ашық деректерде қажеттілікті талдауға ынталандыруға бағытталған.
82. Бағалау осы Әдістемеге 13-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
83. Орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың "Ашық деректер" өлшем бойынша бағалау осы Әдістемеге 12-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Бұл ретте кемшіліктер айқындалған жағдайда әр айқындалған кемшілік үшін параметрдің жиынтық мәнінен 0,1 айыппұл балы, алайда параметрдің жиынтық мәнінін 75 пайызынан аспайтын мөлшерде балл шегеріледі. Мысалы, мемлекеттік орган ашық деректердің 11 жиынтығын бекітіп, алайда 7-ін ғана орналастырса, параметрдің жиынтық үлесінен 0,3 балл шегеріледі.
84. Аталған өлшем бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§3-параграф. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша бағалау
85. Аталған өлшемі бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды бюджет ақпаратын жариялауға және келіп түсетін пікірлер мен ұсыныстармен тиімді жұмыс жасауға ынталандыруға бағытталған.
86. Орталық мемлекеттік органдарды бағалау осы Әдістемеге 13-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес орталық мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
87. Жергілікті атқарушы органдарды бағалау осы Әдістемеге 13-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес жергілікті мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
88. Орталық мемлекеттік органдарды аталған өлшем бойынша балдық бағалау осы Әдістемеге 12-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
89. Жергілікті атқарушы органдарды аталған өлшем бойынша балдық бағалау осы Әдістемеге 12-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Бұл ретте кемшіліктер айқындалған жағдайда әр айқындалған кемшілік үшін параметрдің жиынтық мәнінен 0,1 айыппұл балы, алайда параметрдің жиынтық мәнінін 75 пайызынан аспайтын мөлшерде балл шегеріледі. Мысалы, егер мемлекеттік орган бюджеттік бағдарламалар жобаларына не бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерге келіп түскен 5 түсіндірменің 2-іне жауап бермеген болса, онда параметрдің салмақты мәнінен 0,2 балл шегеріледі.

90. Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов в соответствии с приложением 10 к настоящей Методике.
Параграф §4. Оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты"
91. Оценка по данному критерию направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации проектов нормативно-правовых актов и концепций законопроектов, а также эффективной работе с поступающими комментариями и предложениями.
92. Оценка осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов "Открытые нормативно-правовые акты" согласно таблице 4 приложению 13 к настоящей Методике.
93. Балльная оценка центральных госорганов и местных исполнительных органов государственных органов по критерию "Открытые нормативно-правовые акты" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 4 приложения 12 к настоящей Методике.
При этом в случае выявления недостатков, в том числе фактов параллельной публикации оцениваемым государственным органом нескольких версий одного проекта нормативно-правового акта, производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 75 процентов от весового значения параметра. Например, если государственным органом размещено 7 из 11 законопроектов, то будет вычтено 0,4 балла.
В случае отсутствия по плану разработки законопроектов и/или нормативных правовых актов, а также отсутствия предложений и комментариев пользователей, государственному органу присваивается максимальный балл весового значения соответствующего параметра.
94. Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов в соответствии с приложением 10 к настоящей Методике.
Параграф §5. Оценка по критерию "Открытый диалог"
95. Оценка по данному критерию направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к эффективному взаимодействию с физическими и юридическими лицами посредством блог-платформы первых руководителей государственных органов и анализу общественного мнения касательно деятельности государственного органа в курируемых сферах.
96. Оценка осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов согласно таблице 5 приложению 13 к настоящей Методике.
97. Балльная оценка по данному критерию определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 5 приложения 12 к настоящей Методике.
При этом в случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 75 процентов от весового значения параметра. Например, если государственным органом не предоставлены либо несвоевременно предоставлены ответы на 5 из 10 обращений, поступивших на блог-платформу, то будет вычтено 0,5 балла из весового значения параметра.

90. Аталған өлшем бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§4-параграф. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша бағалау
91. Аталған өлшемі бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды нормативтік-құқықтық актілер жобаларын және заң жобаларының тұжырымдамаларын жариялауға, сондай-ақ келіп түсетіп пікірлермен және ұсыныстармен тиімді жұмыс жасауға ынталандыруға бағытталады.
92. Бағалау осы Әдістемеге 13-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың "Ашық нормативтік құқықтық актілер" талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
93. Орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың "Ашық нормативтік-құқықтық актілер" өлшемшарты бойынша балдық бағалауы осы Әдістемеге 12-қосымшаның 4-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Бұл ретте кемшіліктер, оның ішінде, бағаланатын мемлекеттік органның қосымша басылымда нормативтік-құқықтық актінің бір жобасының бірнеше нұсқаларын орналастыру фактілері айқындалған жағдайда әр айқындалған кемшілік үшін параметрдің жиынтық мәнінен 0,1 айыппұл балы, алайда параметрдің жиынтық мәнінін 75 пайызынан аспайтын мөлшерде балл шегеріледі. Мысалы, мемлекеттік орган заң жобаларының 11-нен 7-ін ғана орналастырса, параметрдің жиынтық үлесінен 0,4 балл шегеріледі.
Жоспар бойынша заң жобаларын және/немесе нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, сондай-ақ пайдаланушылардың пікірлері мен ұсыныстарының болмауы жағдайында мемлекеттік органға тиісті параметрдің жиынтық мәнінің ең жоғары балы беріледі.
94. Аталған өлшем бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§5-параграф. "Ашық диалог" өлшемі бойынша бағалау
95. Аталған өлшемі бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының блог-алаңы арқылы жеке және заңды тұлғалармен тиімді әрекет етуге және мемлекеттік органның қадағаланатын саладағы қызметіне қатысты қоғамдық пікірін талдауға ынталандыруға бағытталған.
96. Бағалау осы Әдістемеге 13-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
97. Аталған өлшем бойынша балдық бағалау осы Әдістемеге 12-қосымшаның 5-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Бұл ретте кемшіліктер айқындалған жағдайда әр айқындалған кемшілік үшін параметрдің жиынтық мәнінен 0,1 айыппұл балы, алайда параметрдің жиынтық мәнінін 75 пайызынан аспайтын мөлшерде балл шегеріледі.
Мысалы, егер мемлекеттік орган блог-платформаға келіп түскен 10 өтініштің 5-іне жауап бермеген немесе уақтылы берілмеген болса, онда параметрдің салмақты мәнінен 0,5 балл шегеріледі.

98. Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов в соответствии с приложением 10 к настоящей Методике.
Параграф §6. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Открытость государственного органа"
99. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Открытость государственного органа" определяется путем сложения полученных результатов по всем критериям:
где:
O – итоговая оценка оцениваемого государственного органа по направлению "Открытость государственного органа";
P1 – балльная оценка по критерию "Открытые данные";
P2 – балльная оценка по критерию "Открытый бюджет";
P3 – балльная оценка по критерию "Открытые нормативно-правовые акты";
P4 – балльная оценка по критерию "Открытый диалог".
Глава 5. Оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений"
Параграф § 1. Общие положения
100. Оценка эффективности деятельности государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" проводится по жалобам и заявлениям, поступившим в оцениваемый государственный орган и рассмотренным в отчетном периоде.
101. Оценка эффективности деятельности государственных органов по качеству рассмотрения жалоб и заявлений осуществляется по следующим критериям:
1) соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений;
2) доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящими органами;
3) рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений;
4) внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений.
102. Критерии оценки качества рассмотрения жалоб и заявлений, поступивших в центральные государственные и местные исполнительные органы, имеют значения согласно приложению 14 к настоящей Методике.
103. Заключение о результатах оценки по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" блока "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" формируется по форме согласно приложению 15 к настоящей Методике.
Параграф §2. Оценка по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений"
104. Оценка по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений" осуществляется для определения эффективности принимаемых мер по своевременному рассмотрению жалоб и заявлений.
105. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
3) по местным исполнительным органам:
где:
R1 – оценка центрального государственного по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
M1 – оценка местного исполнительного органа по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
f – количество жалоб и заявлений, рассмотренных оцениваемым государственным органом с нарушением установленных сроков;
p – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных оцениваемым государственным органом;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по центральным государственным органам коэффициент равен 40);
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по местным исполнительным органам коэффициент равен 40);

98. Аталған өлшем бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§6-параграф. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қорытынды бағалау
99. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағалауы барлық критерий бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
О – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы;
P1 – "Ашық деректер" өлшем бойынша балдық бағалау;
P2 – "Ашық бюджет" өлшем бойынша балдық бағалау;
P3 – "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшем бойынша балдық бағалау;
P4 – "Ашық диалог" өлшем бойынша балдық бағалау.
5-тарау. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша бағалау
§1-параграф. Жалпы ережелер
100. Мемлекеттік органдардың тиімділігін "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша бағалау есептік кезеңде бағаланушы мемлекеттік органға түскен және қаралған шағымдар мен арыздар бойынша жүргізіледі.
101. Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау келесі өлшемдер бойынша жүзеге асырылады:
1) шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау;
2) сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі;
3) қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау;
4) шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау.
102. Орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға және олардың аумақтық бөлімшелеріне келіп түскен, жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау бойынша бағалау өлшемдері, осы Әдістеменің 14-қосымшасына сәйкес салмақтық мағыналарға ие.
103. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогының "Өтініштер мен шағымдарды қарау сапасы" бағыты бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес жасалады.
§2-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша бағалау
104. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша бағалау жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын уақытылы қаралуы бойынша қабылданған іс-шаралардың тиімділігін жүзеге асырылады.
105. Бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
R1 – "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M1 – "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
f – бағаланатын мемлекеттік органмен мерзімдері бұзылып қаралған жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен арыздардың саны;
p – бағаланатын мемлекеттік органмен қаралған жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 40-ға тең);
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті 40-ға тең);

1000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 1000 рассмотренных жалоб и заявлений.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф §3. Оценка по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящими органами"
106. Оценка по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящими органами" осуществляется для определения эффективности мер государственных органов в части качественного рассмотрения поступивших жалоб и заявлений.
К вышестоящим органам относятся Администрация Президента Республики Казахстан, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан.
Оценка по жалобам и заявлениям, удовлетворенным вышестоящим органом, будет рассчитываться на основании данных, полученных с Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
107. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
R2 – оценка центрального государственного органа по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящими органами";
М2 – оценка местного исполнительного органа по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящими органами";
a – количество жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда;
с – количество жалоб и заявлений, удовлетворенных вышестоящими органами;
p – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных государственным органом;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по центральным государственным органам коэффициент равен 25);
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по местным исполнительным органам коэффициент равен 25);
10000 – коэффициент для определения среднего значения жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящими органами на 10000 рассмотренных жалоб и заявлений.
108. В случае отсутствия в государственном органе жалоб и заявлений, решения по которым пересмотрены и удовлетворены в судебном порядке и вышестоящими органами в отчетном периоде, государственному органу присваиваются 25 баллов.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф §4. Оценка по критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений"

1000 – қаралған 1000 шағымдар мен арыздардың мерзімін бұзудың орташа мәнін анықтау үшін коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
§3-параграф. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша бағалау
106. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша бағалау, келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін сапалы қарау бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігін анықтау үшін жүргізіледі.
Жоғары тұрған органдарға – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жатады.
Жоғары тұрған орган қанағаттандырған шағымдар мен арыздар бойынша бағалау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінен алынған деректер негізінде есептеледі.
107. Бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
R2 – "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік жергілікті атқарушы органдардың органның бағасы;
M2 – "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
a – соттың шешімімен негізделген жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарының саны;
с – жоғары тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдары мен арыздарының саны;
p – мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (өлшем бойынша орталық мемлекеттік органның коэффициенті 25-ға тең);
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша жергілікті атқару органның коэффициенті 25-ға тең);
10000 – 10000 қарастырылған шағым мен өтінішке шаққанда сот шешімі бойынша негізі бар деп танылған (сотпен қанағаттандырылған) және жоғары тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен өтініштердің орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
108. Мемлекеттік органда шешімдері есептік кезеңде қайта қарастырылған және сот тәртібінде және жоғары тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен өтініштер болмаған жағдайда мемлекеттік органға 25 балл беріледі.
Өлшем бойынша алынған нәтижелер минус белгісіне ие мәнді құраса, мемлекеттік органға аталған өлшем бойынша 0 балл беріледі.
§4-параграф. "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша бағалау

109. Оценка по критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений" проводится путем анализа удовлетворенных повторных жалоб и заявлений, рассмотренных государственными органами в отчетном периоде.
110. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
R3 – оценка центрального государственного органа по критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений";
M3 – оценка местного исполнительного органа по критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений";
n – общее количество повторных жалоб и заявлений, удовлетворенных по итогам рассмотрения в государственном органе в отчетном периоде;
m – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных государственным органом в отчетном периоде;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 25);
100 – коэффициент для определения среднего значения жалоб и заявлений, обоснованных при повторном рассмотрении, на 100 рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений в отчетном периоде.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф §5. Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений"
111. Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" направлена на определение эффективности принимаемых государственными органами мер по выстраиванию системы внутреннего контроля за качеством рассмотрения жалоб и заявлений.
112. При оценке государственного органа по данному критерию учитываются факты привлечения к дисциплинарной ответственности, за исключением невозможности привлечения к ответственности по объективным причинам (увольнение) по отношению к количеству обращений, рассмотренных с нарушением срока.
113. Баллы по оценке по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" присваиваются согласно приложению 16 к настоящей Методике.
Параграф §6. Итоговая оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений"
114. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" определяется путем суммирования полученных результатов по всем критериям:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
H – итоговая оценка центрального государственного органа по качеству рассмотрения жалоб и заявлений;
Y – итоговая оценка местного исполнительного органа по качеству рассмотрения жалоб и заявлений;
R – критерии оценки центрального государственного органа;
М – критерии оценки местного исполнительного органа.

109. "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша бағалау есептік кезеңде мемлекеттік органдарда қарастырылған қайта келіп түскен қанағаттандырылған шағымдар мен өтініштерді талдау арқылы жүргізіледі.
110. Бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
R3 – "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның бағасы;
M3 – "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша бағасы;
n – есептік кезеңде мемлекеттік органда қарастыру қорытындылары бойынша қанағаттандырылған қайта келіп түскен шағымдар мен өтініштердің жалпы саны;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (өлшем бойынша коэффициент 25-қа тең);
m – есептік кезеңде мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен өтініштердің жалпы саны.
100 – мемлекеттік органның есептік кезеңде қарастырылған 100 шағым мен өтінішке шаққандағы қайта қарастырылған кезде негізделген шағымдар мен өтініштердің орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Өлшем бойынша алынған нәтижелер минус белгісіне ие мәнді құраса, мемлекеттік органға аталған өлшем бойынша 0 балл беріледі.
§5-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау
111. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау шағымдар мен арыздарды қарауда мерзімінің бұзылуы бойынша мемлекеттік органмен қабылданған шаралардың тиімділігін анықтауға бағытталған.
112. Мемлекеттік органды осы критерий бойынша бағалау кезінде мерзімді бұза отырып қаралған өтініштердің фактісіне қатысты объективті себептер бойынша (жұмыстан босату) жауапкершілікке тартудың мүмкін еместігін қоспағанда, тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің саны ескеріледі.
113. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау осы Әдістемеге 16-қосымшаға сәйкес тиісті балдар беріледі.
§6-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша қорытынды бағалау
114. "Шағымдарды мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
H – шағымдар мен арыздардың қарау сапасы бойынша орталық мемлекеттік органның қорытынды бағасы;
Y – шағымдар мен арыздардың қарау сапасы бойынша жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасы;
R – орталық мемлекеттік органның бағалау өлшемдері;
М – жергілікті атқарушы органның бағалау өлшемдері.

Глава 6. Общая оценка эффективности по взаимодействию государственного органа с физическими и юридическими лицами
115. Общая оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами определяется путем сложения полученных результатов расчетов по направлениям оценки:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
О – общая оценка центрального государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами";
A – общая оценка местного исполнительного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами"";
U – оценка центрального государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
T – оценка местного исполнительного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
D – оценка центрального государственного органа по направлению "Открытость государственного органа";
F – оценка местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа";
H – оценка центрального государственного органа по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений";
Y – оценка местного исполнительного органа по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".
116. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа.
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Глава 7. Заключительные положения
117. В случае несогласия с результатами оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах оценки направляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор или Комитет возражения с подтверждающими документами.
118. Рабочий орган Комиссии вправе самостоятельно инициировать проведение проверки отдельных результатов оценки эффективности с привлечением представителей уполномоченных на оценку органов по жалобам государственных органов, внесенным не позднее пяти рабочих дней после процедур обжалования.
119. По истечении установленного срока направленные возражения оцениваемых государственных органов не рассматриваются.
120. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах оценки представляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор или Комитет соответствующее уведомление.

6-тарау. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тиімділігінің жалпы бағасы
115. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы тиімділінің жалпы бағасы бағалау бағыттары бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
О – "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша орталық мемлекеттік органның жалпы бағасы;
А – "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша жергілікті атқарушы органның жалпы бағасы;
U – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
T – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
D – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
F – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы.
H – "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
Y – "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
116. Мемлекеттік орган тиімділігінің жоғарғы дәрежесі 90-нан 100 баллға дейінгі, орташа дәрежесі – 70-тен 89,99 баллға дейінгі, төменгі дәрежесі – 50-ден 69,99 баллға дейінгі бағаның көрсеткішіне сәйкес келеді. Бағалау нәтижесі бойынша 50 баллдан аз жинаған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
7-тарау. Қорытынды ережелер
117. Бағалау нәтижелері туралы қорытындыны алған күннен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторге немесе Комитетке дәлелді құжаттармен бірге қарсылықтарын жолдайды.
118. Комиссияның жұмыс органы мемлекеттік органдардың шағымдану рәсімдерінен кейін бес жұмыс күннен кешіктірмей енгізілген шағымдары бойынша бағалауға уәкілетті органдардың өкілдерін тарта отырып, тиімділікті бағалаудың жеке нәтижелеріне тексеру өткізуді өз бетінше ұсынуға құқылы.
119. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
120. Бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган қорытындыны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторге немесе Комитетке тиісті хабарлама жолдайды.

121. Для рассмотрения возражений в Агентстве, Министерстве, сервисном интеграторе или Комитете формируются специальные комиссии, в составы которых входят сотрудники оцениваемых государственных органов, представивших возражения, сотрудники уполномоченных на оценку органов, не участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения, представители рабочего органа Комиссии, состоящих из не менее 5 членов.
122. Специальные комиссии в течение пятнадцати календарных дней принимают коллегиальное решение о принятии либо непринятии возражений от оцениваемых государственных органов.
123. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности Агентства по направлению "Качество оказания государственных услуг" Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в Агентство.
124. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности Агентства, Генеральной прокуратуры, аппарата Верховного Суда по направлению "Открытость государственного органа" Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в Агентство.
125. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности Министерства по направлению "Открытость государственного органа" Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в Агентство.
126. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности по направлению "Открытость государственного органа" Министерством заключение о результатах оценки эффективности оцениваемого государственного органа вносится в Агентство в срок не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.
127. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" Комитетом заключение о результатах оценки эффективности вносится в Агентство в срок не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.
128. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности оцениваемого государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг" Агентством заключения о результатах оценки эффективности по направлению "Качество оказания государственных услуг" используются для формирования заключения о результатах оценки оцениваемого государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами".

121. Агенттікте, Министрлікте, сервистік интеграторда немесе Комитетте қарсылықтарды қарау үшін арнайы комиссиялар құрылады, олардың құрамына қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметкерлері, бағалауға уәкілетті органдардың, қарсылықтарды ұсынған мемлекеттік органдарды бағалауға қатыспаған қызметкерлері, кемінде 5 мүшеден тұратын Комиссияның жұмыс органының өкілдері кіреді.
122. Арнайы комиссиялар он бес күнтізбелік күннің ішінде бағаланатын мемлекеттік органдардан шағымдарды қабылдау немесе қабылдамау туралы ұжымдық шешім қабылдайды.
123. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша Агенттіктің тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке жолданады.
124. Агенттіктің, Бас прокуратураның, Жоғарғы Сот аппаратының тиімділігін бағалау нәтижелеріне "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша шағымдану рәсімі жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке енгізеді.
125. Министрліктің тиімділігін бағалау нәтижелеріне "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша шағымдану рәсімі жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке енгізеді.
126. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Министрлікпен бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтарын қарау жөніндегі арнайы комиссия отырысы күнінен кейін бес жұмыс күндік мерзімнен кешіктірілмей жолданады.
127. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша тиімділікті бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін Комитет тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның шағымдарын қарау бойынша арнайы комиссия мәжілісінен кейін бес жұмыс күннен кешіктірмей енгізеді.
128. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Агенттікпен "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағытынын бағалау нәтижелері туралы қорытынды "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның бағалау нәтижелері туралы қорытындыны әзірлеу үшін қолданылады.

129. Заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" формируются Агентством согласно приложению 17 к настоящей Методике и представляются в уполномоченный орган по государственному планированию.
Приложение 1
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов
___________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/ местного исполнительного органа)
________________ (отчетный период)
Представление недостоверной информации
Вычитаемые баллы
1
2
3
ВСЕГО:
1. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1) ___________________________________________________________
2) ___________________________________________________________
3) ___________________________________________________________
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: ______балла.
Представитель уполномоченного органа, должность
_______________________________________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого государственного органа, должность
___________________________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 2
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Критерии для оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, их ведомствами, территориальными подразделениями, территориальными подразделениями ведомств, подведомственными организациями и их филиалами, а также местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акиматов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов
№ п\п
Наименование критерия
Значение
Центральные государственные органы:
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
15
2
Соблюдение сроков оказания государственных услуг
20
3
Обеспечение качества оказания государственных услуг
22
4
Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг
10
5
Расширение Реестра государственных услуг
3
6
Композитные государственные услуги
5
7
Оптимизация государственных услуг
25
Местные исполнительные органы:
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
25
2
Соблюдение сроков оказания государственных услуг
30
3
Обеспечение качества оказания государственных услуг
35
4
Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг
10
Приложение 3
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Форма
Заключение о результатах оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами
____________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Балл
Макс. балл
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
15
2
Соблюдение сроков оказания государственных услуг
20
3
Обеспечение качества оказания государственных услуг
22
4
Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг
10
5
Расширение Реестра государственных услуг
3
6
Композитные государственные услуги
5
7
Оптимизация государственных услуг
25
Общая оценка по критериям
100
Вычет штрафных баллов
5
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
100
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по критериям оценки:

129. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікпен осы Әдістеменің 17-қосымшасына сәйкес әзірленеді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жолданады.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Есептік ақпаратта мазмұндалған мәліметтерді қайта тексеру қорытындысы бойынша САЛЫСТЫРУ АКТІСІ
__________________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/ жергілікті атқарушы органның атауы)
_____________
(есептік кезең)
Сенімде емес ақпаратты ұсынуы
Алынып тасталатын балдар
1
2
3
...
БАРЛЫҒЫ:
1. Сенімсіз ақпарат ұсынылған. Қайта қарау барысында келесі деректердің шындығына сәйкессіздіктері анықталды:
1) _____________________________________________________________________
2) _____________________________________________________________________
3) _____________________________________________________________________
ҚОРЫТЫНДЫ АЛЫП ТАСТАУ: ______ баллды құрады.
Уәкілетті органның өкілі, лауызымы ________________________________________ (мерзімі) (қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Бағаланушы мемлекеттік органның өкілі, лауызымы __________________________ (мерзімі) (қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Орталық мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен, аумақтық бөлімшелермен, ведомстволардың аумақтық бөлімшелерімен, ведомстволық бағынышты ұйымдарымен және олардың филиалдарымен, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудандар әкімдіктерінің, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтардың жергілікті атқарушы органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын бағалау өлшемшарттары
№ п\п
Өлшемнің атауы
Үлесі
Орталық мемлекеттік органдар:
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
15
2
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу
20
3
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
22
4
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау
10
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту
3
6
Композитті мемлекеттік қызметтер
5
7
Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру
25
Жергілікті атқарушы органдар:
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
25
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерінің сақталу
30
3
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
35
4
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау
10
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_____________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның атауы)
___________
(есеп кезеңі)
Бағалау өлшемдері
Баға
Макс. балл
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
15
2
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу
20
3
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
22
4
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау
10
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту
3
6
Композитті мемлекетті қызметтер
5
7
Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру
25
Өлшемдер бойынша жалпы баға
100
Айыппұл баллдары
5
Шегерілген айыппұл баллдарын есептегендегі қорытынды баға
100
Орталық мемлекеттік органның қызметінің бағалау өлшемдері бойынша тиімділігін талдау:

1. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
2. По критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг"
3. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг"
4. По критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг"
5. По критерию "Расширение Реестра государственных услуг"
6. По критерию "Композитные государственные услуги"
7. По критерию "Оптимизация государственных услуг"
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, ответственного за оценку и контроль качества оказания государственных услуг
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 4
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Форма
Заключение о результатах оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых местными исполнительными органами
____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
________________ (отчетный период)
Критерии оценки
Балл
Макс. балл
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
25
2
Соблюдение сроков оказания государственных услуг
30
3
Обеспечение качества оказания государственных услуг
35
4
Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг
10
Общая оценка по критериям
100
Вычет штрафных баллов
5
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
100
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по критериям оценки:
1. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
2. По критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг"
3. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг"
4. По критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг"
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, ответственного за оценку и контроль качества оказания государственных услуг
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 5
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Форма
Заключение о результатах оценки качества оказания государственных услуг по критериям "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг"
________________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии
Балл
Макс. балл
1
Композитные государственные услуги
5
2
Оптимизация государственных услуг
25
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по критериям:
1. По критерию "Композитные государственные услуги";
2. По критерию "Оптимизация государственных услуг".
Выводы и рекомендации:
Руководитель государственного органа
______________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку органа
______________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"___ "_____________20___г.
Приложение 6
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственной услуги
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг, оказываемых центральными государственными органами
Значение
1.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,8 балла включительно до 5 баллов включительно
10
2.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,6 балла включительно до 4,79 балла включительно
8
3.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,4 балла включительно до 4,59 балла включительно
6
4.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,2 балла включительно до 4,39 балла включительно
4
5.
Уровень удовлетворенности качеством от 4 баллов включительно до 4,19 балла включительно
2
6.
Уровень удовлетворенности качеством ниже 4 баллов
0
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами
1.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,8 балла включительно до 5 баллов включительно
20
2.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,6 балла включительно до 4,79 балла включительно
16
3.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,4 балла включительно до 4,59 балла включительно
12
4.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,2 балла включительно до 4,39 балла включительно
8
5.
Уровень удовлетворенности качеством от 4 баллов включительно до 4,19 балла включительно
4
6.
Уровень удовлетворенности качеством ниже 4 баллов
0
Приложение 7
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг"
Итоговый балл по критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг" является общей суммой следующих параметров:

1. "Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша;
2. "Мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша;
3. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша;
4. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша;
5. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша;
6. "Композитті мемлекетті қызметтер" өлшемі бойынша;
7. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істеріжәне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға және бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"____" __________ 20__ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есеп кезеңі)
Бағалау өлшемдері
Балл
Макс. балл
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
25
2
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу
30
3
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
35
4
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау
10
Өлшемдер бойынша жалпы баға
100
Айыппұл баллдары
5
Шегерілген айыппұл баллдарын есептегендегі қорытынды баға
100
Жергілікті атқарушы органның қызметінің бағалау өлшемдері бойынша тиімділігін талдау:
8. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша;
9. "Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша;
10. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша;
11. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға және бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"____" _________ 20__ ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің оңтайландыру" және "Композитті мемлекеттік қызметтер" өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның атауы)
___________
(есеп кезеңі)
Өлшемдер
Балл
Макс. балл
1
Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру
5
2
Композитті мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
25
Орталық мемлекеттік органның қызметінің бағалау өлшемдері бойынша тиімділігін талдау:
12. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша;
13. "Композитті мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Мемлекеттік органның басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Бағалауға уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"___" _________20___ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
6-қосымша
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттандырылу деңгейі
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын қанағаттандырылу деңгейі
Үлесі
1.
Сапасына қанағаттандырылу 4,8 баллдан қоса 5 баллға қоса дейін
10
2.
Сапасына қанағаттандырылу 4,6 баллдан қоса 4,79 баллға қоса дейін
8
3.
Сапасына қанағаттандырылу 4,4 баллдан қоса 4,59 баллға қоса дейін
6
4.
Сапасына қанағаттандырылу 4,2 баллдан қоса 4,39 баллға қоса дейін
4
5.
Сапасына қанағаттандырылу 4 баллдан қоса 4,19 баллға қоса дейін
2
6.
Сапасына қанағаттандырылу 4 баллдан төмен
0
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын қанағаттандырылу деңгейі
1.
Сапасына қанағаттандырылу 4,8 баллдан қоса 5 баллға қоса дейін
20
2.
Сапасына қанағаттандырылу 4,6 баллдан қоса 4,79 баллға қоса дейін
16
3.
Сапасына қанағаттандырылу 4,4 баллдан қоса 4,59 баллға қоса дейін
12
4.
Сапасына қанағаттандырылу 4,2 баллдан қоса 4,39 баллға қоса дейін
8
5.
Сапасына қанағаттандырылу 4 баллданқоса 4,19 баллға қоса дейін
4
6.
Сапасына қанағаттандырылу 4 баллдан төмен
0
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
7-қосымша
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша қорытынды балл келесі параметрлердің жалпы сомасы болып табылады:

при наличии своевременно утвержденных планов контрольных мероприятий в государственном органе по качеству оказания государственных услуг, государственному органу присваивается 2,5 балла;
при исполнении 90 процентов и более контрольных мероприятий из утвержденных планов проверок, то государственному органу присваивается 2,5 балла;
при исполнении от 75 до 89,99 процентов контрольных мероприятий из утвержденных планов проверок, то государственному органу присваивается 1,5 балла;
при исполнении от 60 до 74,99 процентов контрольных мероприятий из утвержденных планов проверок, то государственному органу присваивается 0,5 балла;
если доля выявленных в рамках контрольных мероприятий нарушений требований законодательства в сфере оказания государственных услуг составляет 50 процентов и более от общего количества допущенных нарушений то государственному органу присваивается 5 баллов;
если доля выявленных в рамках контрольных мероприятий нарушений требований законодательства в сфере оказания государственных услуг составляет от 25 до 49,99 процентов от общего количества допущенных нарушений то государственному органу присваивается 3 балла;
если доля выявленных в рамках контрольных мероприятий нарушений требований законодательства в сфере оказания государственных услуг составляет менее 25 процентов от общего количества допущенных нарушений то государственному органу присваивается 1 балл.
Приложение 8
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Оценка по критерию "Расширение Реестра государственных услуг"

мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасының бекітілген тексеру жоспарларының болуы кезінде мемлекеттік органға 2,5 балл беріледі;
бекітілген тексеру жоспарларынан бақылау іс-шараларының 90%-дан астамын орындау кезінде мемлекеттік органға 2,5 балл беріледі;
бекітілген тексеру жоспарларынан бақылау іс-шараларының 75%-дан астамы, алайда 89,99%-дан кемі орындалған жағдайда мемлекеттік органға 1,5 балл беріледі;
бекітілген тексеру жоспарларынан бақылау іс-шараларының 60%-дан астамы, алайда 74,99%-дан кемі орындалған жағдайда мемлекеттік органға 0,5 балл беріледі;
Бақылау іс-шаралары шеңберінде айқындалған мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы заңнама талаптары бұзылуларының үлесі жасалған бұзылулардың жалпы санының 50 және одан артық пайызын құраса, мемлекеттік органға 5 балл беріледі;
Бақылау іс-шаралары шеңберінде айқындалған мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы заңнама талаптары бұзылуларының үлесі жасалған бұзылулардың жалпы санының 25-тен 49,99 пайызын құраса, мемлекеттік органға 3 балл беріледі;
Бақылау іс-шаралары шеңберінде айқындалған мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы заңнама талаптары бұзылуларының үлесі жасалған бұзылулардың жалпы санының 25 және одан аз пайызын құраса, мемлекеттік органға 1 балл беріледі.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша бағалау

1) список запросов на предоставление или публикацию наборов открытых данных, поступивших посредством специализированной формы для запросов и сервиса электронных обращений с указанием содержания запрошенных данных, принятого оцениваемым государственным органом решения и аргументация данного решения;
2) список реализованных мероприятий по изучению потребностей различных групп населения в открытых данных, результаты данной работы и подтверждающие документы.
Таблица 2. Отчетные данные центральных государственных органов "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение на Портале консолидированного бухгалтерского баланса
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ
2
Размещение на Портале консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ
3
Размещение на Портале консолидированного отчета о движении денег
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ
4
Размещение на Портале консолидированного отчет об изменениях чистых активов/капитала
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ
5
Размещение Пояснительной записки к консолидированной финансовой отчетности
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ
6
Размещение Отчета о реализации стратегического плана в течение 15 рабочих дней со дня формирования
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ
7
Размещение Отчета о реализации бюджетных программ до его представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии)
8
Размещение на Портале информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля
9
Корректность (точность, полнота) и своевременность (не позднее 15 мая текущего финансового года) размещения проектов бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ
10
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на документы, к которым поступали комментарии и предложения пользователей.
11
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ в официальных аккаунтах в социальных сетях
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылки на официальные аккаунты в социальных сетях
Таблица 3. Отчетные данные местных исполнительных органов "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение Отчета о реализации бюджетных программ до его представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии)
2
Размещение на Портале информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля
3
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на документы, к которым поступали комментарии и предложения пользователей
4
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ в официальных аккаунтах в социальных сетях
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылки на официальные аккаунты в социальных сетях
Таблица 4. Отчетные данные государственных органов "Открытые нормативно-правовые акты"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение концепций законопроектов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы
2
Размещение проектов нормативных правовых актов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы с указанием их номера в плане разработки законопроектов и/или нормативных правовых актов (при его наличии)
3
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на документы, к которым поступали комментарии и предложения пользователей.
Таблица 5. Отчетные данные государственных органов "Открытый диалог"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Доля вопросов, получивших ответы, на официальной блог-платформе руководителей государственных органов, в соответствии с Законами Республики Казахстан "О доступе к информации" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список поступивших посредством официальной блог-платформы руководителей государственных органов обращений (с указанием регистрационного номера на портале)
2
Обратная связь: опросы, интернет-конференции
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проведенные опросы и интернет-конференции с указанием количества участников
Приложение 14
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Критерии оценки качества рассмотрения жалоб и заявлений, поступивших в центральные государственные и местные исполнительные органы
Наименование критерия
Значение
1
Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений
40 баллов
2
Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и вышестоящими органами
25 баллов
3
Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений
25 баллов
4
Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений
10 баллов
Итого
100 баллов
Приложение 15
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Форма
Заключение о результатах оценки по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" блока "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами"
____________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/местного исполнительного органа)
_________________ (отчетный период)
Критерии оценки
Балл
Макс. балл
1
Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений
40
2
Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда и вышестоящим органом
25
3
Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений
25
4
Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений
10
Общая оценка по критериям
100
Вычет штрафных баллов
5
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
100
Анализ эффективности деятельности центрального государственного/ местного исполнительного органа по критериям оценки:

1) сұратылған деректердің мазмұнын, бағаланатын мемлекеттік орган қабылдаған шешімді және осы шешімді дәлелдей отырып, сұратылған электрондық өтініштердің сервисі мен сұрау салулары үшін мамандандырылған нысан арқылы келіп түскен ашық деректер жиынтығын ұсынуға немесе жариялауға сұрау салулар тізімі;
2) халықтың әртүрлі топтарының ашық деректерге қажеттілігін зерттеу бойынша іске асырылған іс-шаралар тізімі, осы жұмыстың нәтижелері және растайтын құжаттар.
2-кесте. "орталық мемлекеттік органдардың ашық бюджеті" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Порталда шоғырландырылған бухгалтерлік балансты орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді
2
Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есепті Порталда орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді
3
Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті Порталда орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді
4
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есепті Порталда орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді
5
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді
6
Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есепті қалыптастыру күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді
7
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысы шығарылған күнін ұсынады(бар болса)
8
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты порталда орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілетін құжатты ұсынады
9
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың дұрыстығы (дәлдігі, толықтығы) және уақтылығы (ағымдағы қаржы жылының 15 мамырынан кешіктірмей)
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді
10
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
11
Әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттарда бюджеттік бағдарламалар жобаларын жария талқылаудың басталуы туралы хабарландыруларды жариялау
Бұл бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттарға сілтемелер ұсынады.
3-кесте. "орталық мемлекеттік органдардың ашық бюджеті" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысы шығарылған күнін ұсынады(бар болса)
2
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты порталда орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілетін құжатты ұсынады
3
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
4
Әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттарда бюджеттік бағдарламалар жобаларын жария талқылаудың басталуы туралы хабарландыруларды жариялау
Бұл бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттарға сілтемелер ұсынады
4-кесте. "Ашық нормативтік-құқықтық актілер" өлшемі бойынша мемлекеттік органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Заң жобаларының тұжырымдамаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады
2
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган заң жобаларын және/немесе нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жоспарында олардың нөмірін көрсете отырып, орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады (бар болса)
3
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
5-кесте. "Ашық диалог" өлшемі бойынша мемлекеттік органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік органдар басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алған мәселелердің үлесі
Бұл бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган мемлекеттік органдар басшыларының ресми блог-платформасы арқылы келіп түскен өтініштердің (порталдағы тіркелген номерді көрсетіп) тізімін ұсынады
2
Кері байланыс: сауалнамалар, интернет-конференциялар
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган қатысушылар санын көрсете отырып, өткізілген сауалнамалар мен интернет-конференцияларға сілтемелердің тізімін ұсынады
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
14-қосымша
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға келіп түскен шағымдар мен өтініштерді қарау сапасын бағалау өлшемдері
Өлшемнің атауы
Үлесі
1
Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау
40 балл
2
Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органдармен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі
25 балл
3
Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар
мен өтініштерді қарау
25 балл
4
Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау
10 балл
Барлығы
100 балл
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғлардың
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
15-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша "Шағымдары мен арыздарды қарау сапасы" бағытының бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның атауы)
_________________
(есептік кезең)
№ т/т
Бағалау өлшемдері
Балл
Макс.балл
1
Шағымдары мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау
40
2
Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі)
25
3
Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау
25
4
Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау
10
Жалпы баға:
100
Айыппұл баллдары
5
Шегерілген айыппұл баллдарын есептегендегі қорытынды баға
100
Бағалау өлшемдері бойынша орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігінің талдауы:

1. По критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
2. По критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда и вышестоящим органом";
3. По критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений";
4. По критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений".
Выводы и рекомендации:
_________________________________________________________________________
Руководитель Уполномоченного органа ____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ г.
Приложение 16
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений"
Итоговый балл по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" физических и юридических лиц рассчитывается следующим образом:
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 90% до 100% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 10 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 80% до 89,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 8 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 70% до 79,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 6 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 60% до 69,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 4 балла;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 50% до 59,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 1балл;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет менее 49,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 0 баллов.
Приложение 17
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с физическими и
юридическими лицами
Форма
Заключение о результатах оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами"
___________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/местного исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Направления оценки
Оценка
1
Качество оказания государственных услуг
2
Открытость государственного органа
3
Качество рассмотрения жалоб и заявлений
Итоговая оценка
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по критериям оценки:

1. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша;
2. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша;
3. "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша;
4. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
________________________________________________________________________
Уәкілетті
органның басшысы                   ____________ ______________________________
(қолы)       (қолдың мағынасын ашу)
"____" ______________ 20 ___ ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
16-қосымша
"Шағымдар мен өтініштерді қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау
Жеке және заңды тұлғалардың "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша қорытынды балл мынадай үлгеде саналады:
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 90% - нан бастап 100% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 10 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 80% - нан бастап 89,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 8 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 70% - нан бастап 79,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 6 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 60% - нан бастап 69,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 4 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 50% - нан бастап 59,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 1 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 49,9% - нан кем болса, онда мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
17-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-әрекеті" блогы бойынша қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_____________________________________________________
(орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есептік кезең)
Бағалау бағыттары
Баға
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы
2
Мемлекеттік органның ашықтығы
3
Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы
Жалпы баға
Бағалау бағыттары бойынша орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігінің талдауы:

1. Оценка по направлению "Качество оказания государственных услуг";
2. Оценка по направлению "Открытость государственного органа";
3. Оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
________________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, ответственного за оценку и контроль качества оказания государственных услуг
_________________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.

1. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша;
2. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы";
3. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
ҚазақстанРеспубликасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға және бақылауға жауапты ұрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"____" __________ 20__ ж.