Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2017 года № 14856. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2018 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Программой развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила кредитования/микрокредитования в городах, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары /екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 33 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 наурызда № 14856 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2018 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және бұқаралық кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қалаларда микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына осы бұйрықтың көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_________________ Т. Дуйсенова
2 февраля 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2017 года № 33
Правила
кредитования/микрокредитования в городах
Сноска. Правила в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила кредитования/микрокредитования в городах (далее – Правила) разработаны в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстана № 919 от 29 декабря 2016 года (далее – Программа) и определяют условия и порядок предоставления кредитов/микрокредитов в городах Республики Казахстан, кроме малых городов.
Кредитование/микрокредитование в рамках Правил используется в качестве мер по содействию занятости безработным, самозанятым с предпринимательским потенциалом.
Глава 2. Термины и определения
2. В Правилах используются следующие понятия и определения:
1) Участниками Программы являются безработные, независимо от регистрации в центрах занятости населения, самозанятые, начинающие предприниматели с предпринимательским потенциалом, сельскохозяйственные кооперативы и их члены, не достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", крестьянские и фермерские хозяйства;
2) договор бюджетного кредита – письменное соглашение о предоставлении бюджетного кредита, заключаемое в соответствии с гражданским законодательством между местным исполнительным органом и организацией микрокредитования;
3) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
4) исключен приказом Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі      Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2 ақпан 2017 года
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 31 қаңтардағы
№ 33 бұйрығына
1-қосымша
Қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде әзірленді және шағын қалалардан басқа, Қазақстан Республикасының қалаларында кредиттер/микрокредиттер беру шарттары мен тәртібін айқындайды.
Қағидалар шеңберінде кредит беру/микрокредит беру жұмыссыздарға, кәсіпкерлік әлеуеті бар өзін-өзі жұмыспен қамтығандарға жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бойынша шаралар ретінде пайдаланылады.
2-тарау. Терминдер және анықтамалар
2. Қағидаларда мынандай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетпеген, халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, кәсіпкерлік әлеуеті бар ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлер, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері, шаруа және фермер қожалықтары Бағдарламаға қатысушылар болып табылады;
2) бюджеттік кредит шарты жергілікті атқарушы орган мен микрокредит беру ұйымы арасында азаматтық заңнамаға сәйкес жасалатын бюджеттік кредит беру туралы жазбаша келісім;
3) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
4) алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) инвестиции – приобретение/строительство/модернизация/ реконструкция/капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических/нематериальных активов;
6) уполномоченный орган по вопросам предпринимательства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области предпринимательства;
7) кредитор – микрофинансовая организация/банки второго уровня (далее – БВУ);
8) кредитное соглашение - письменное соглашение о предоставлении займа, заключаемое в соответствии с гражданским законодательством между организацией микрокредитования и кредитором. Форма кредитного соглашения утверждается организацией микрокредитования;
9) договор о предоставлении кредита/микрокредита – письменное соглашение, заключаемое между кредитором и участником Программы, для предоставления последнему кредита/микрокредита за счет средств займа на цели, определенные настоящими Правилами;
10) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые БВУ/МФО участнику Программы по договору о предоставлении кредита/микрокредита в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
11) заем – сумма денег, предоставляемая организацией микрокредитования кредитору на основании кредитного соглашения для дальнейшего финансирования проектов участников Программы;
12) организация микрокредитования – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
13) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях";
14) стартовый бизнес (стартап проект) – бизнес-проекты участников Программы, срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года;
15) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения кредитору за кредитом/микрокредитом менее трех лет;
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) инвестициялар – негізгі құралдарды сатып алу/ салу/жаңғырту/реконструкциялау/күрделі жөндеу, биологиялық/материалдық емес активтерді сатып алу;
6) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – кәсіпкерлік саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
7) кредитор – микроқаржы ұйымы/ екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ);
8) кредиттік келісім –микрокредит беру ұйымы мен кредитор арасында азаматтық заңнамаға сәйкес жасалатын қарызға беру туралы жазбаша келісім. Кредиттік келісімнің нысанын микрокредит беру ұйымы бекітеді;
9) кредит/микрокредит беру туралы шарт – кредитор мен Бағдарламаға қатысушының арасында соңғысына осы Қағидаларда айқындалған мақсаттарға берілетін қарыз қаражаты есебінен кредит/микрокредит беру үшін жасалатын жазбаша келісім;
10) кредит/микрокредит – ЕДБ/МҚҰ Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатқа сай пайдалану шарттарымен кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша Бағдарламаға қатысушыға беретін қарыз қаражаты;
11) қарыз – Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын одан әрі қаржыландыру үшін кредиттік келісім негізінде кредиторға микрокредит беру ұйымы беретін ақша сомасы;
12) микрокредит беру ұйымы – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
13) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметтi, сондай-ақ 2012 жылғы 26 қарашадағы "Микроқаржы ұйымдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
14) бастапқы бизнес (стартап жобалар) – заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкер мәртебесін ресімдеу мерзімі кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген кезде бір жылдан кем уақытты құрайтын Бағдарламаға қатысушылардың бизнес-жобалары;
15) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте кемінде үш жылды құрайтын кәсіпкер.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Глава 3. Условия и механизмы обусловленного размещения средств в кредиторах
3. Кредиты/микрокредиты участникам Программы предоставляются кредиторами за счет бюджетных средств.
Уполномоченный орган выделяет МИО средства для кредитования/микрокредитования проектов участников Программы. МИО на условиях софинансирования выделяют дополнительные средства из местного бюджета. Между МИО и организацией микрокредитования заключается договор бюджетного кредита, в соответствии с которым общая сумма бюджетных средств в виде бюджетного кредита выделяется организации микрокредитования на следующих условиях:
1) сроком не более 7 (семь) лет на принципах возвратности, срочности, платности, обеспеченности и целевого использования с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
2) целевое назначение бюджетного кредита – размещение средств в кредиторах для дальнейшего финансирования участников Программы, реализующих или планирующих реализовать проекты в городах, моногородах Республики Казахстан;
3) срок освоения средств – 12 месяцев;
4) льготный период по погашению основного долга – не более одной трети продолжительности срока кредитования.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организация микрокредитования на основании заявок кредиторов определяет перечень кредиторов, соответствующих требованиям настоящих Правил, и суммы размещения по ним;
Организация микрокредитования заключает с кредиторами в соответствии с гражданским законодательством кредитные соглашения на следующих условиях:
1) заем предоставляется сроком не более 7 лет, под 1% годовых с целевым назначением финансирование проектов участников Программы, в том числе проектов начинающих предпринимателей, которые реализуются и (или) планируется реализовать в городах, моногородах Республики Казахстан;
2) валюта кредита – тенге;
3) срок освоения кредиторами размещенных средств 6 (шесть) месяцев с даты заключения кредитного соглашения;
4) льготный период по погашению основного долга – не более одной трети продолжительности срока кредитования;
5) займы для БВУ предоставляются без обеспечения. Займы для финансово устойчивых МФО с рейтингом "высоконадежный" и "надежный", рассчитанным в соответствие с внутренними документами организации микрокредитования, предоставляются без обеспечения. Займы МФО с более низким уровнем рейтинга предоставляются под обеспечение (гарантии банков второго уровня, деньги, банковские вклады, объекты недвижимости, земельные участки), отвечающему требованиям залоговой политики организации микрокредитования;

3-тарау. Кредиторларға қаражатты шартты түрде орналастырудың шарттары мен
тетіктері
3. Кредиттерді/микрокредиттерді Бағдарламаға қатысушыларға бюджет қаражаты есебінен кредиторлар береді.
Уәкілетті орган ЖАО-ларға Бағдарламаға қатысушылардың жобаларына кредит беру/микрокредит беру үшін қаражат бөледі. ЖАО-лар қоса қаржыландыру шарттарында жергілікті бюджеттен қосымша қаражат бөледі. ЖАО мен микрокредит беру ұйымы арасында бюджеттік кредит шарты жасалады, оған сәйкес бюджет қаражатының жалпы сомасы бюджеттік кредит түрінде микрокредит беру ұйымына мынадай шарттармен бөлінеді:
1) жылдық сыйақы мөлшерлемесі 0,01 %-бен қайтарымдылық, жеделділік, ақылылық, қамтамасыз етілу және мақсатқа сай пайдалану қағидаттарымен 7 (жеті) жылдан аспайтын мерзімге;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – Қазақстан Республикасының қалаларында, моноқалаларында жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын Бағдарламаға қатысушыларды одан әрі қаржыландыруға арналған қаражатты кредиторларға орналастыру;
3) қаражатты игеру мерзімі – 12 ай;
4) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңі – кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Микрокредит беру ұйымы кредиторлардың өтінімдері негізінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін кредиторлар тізбесін және олар бойынша орналастырылу сомасын айқындайды;
Микрокредит беру ұйымы азаматтық заңнамаға сәйкес кредиторлармен мынадай шарттармен кредиттік келісімдер жасасады:
1) қарыз Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын, оның ішінде Қазақстан Республикасының қалаларында, моноқалаларында іске асырылатын және (немесе) іске асыруға жоспарланатын ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің жобаларын нысаналы мақсатпен қаржыландырумен жылдық 1%-бен 7 жылдан астам мерзімге беріледі;
2) кредит валютасы – теңге;
3) кредиторлардың орналастырылған қаражатты игеру мерзімі кредиттік келісім жасалған күннен бастап 6 (алты) ай;
4) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңі – кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайды.
5) ЕДБ-ге арналған қарыздар қамтамасыз етусіз беріледі. Микрокредит беру ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес есептелген "сенімділігі жоғары" және "сенімді" рейтингімен қаржылық тұрақты МҚҰ үшін қарыздар қамтамасыз етусіз беріледі. Рейтинг деңгейі неғұрлым төмен МҚҰ қарыздары микрокредит беру ұйымының кепілзат саясатының талаптарына сай келетін қамтамасыз етумен беріледі (екінші деңгейдегі банктердің кепілдіктері, ақша, банк салымдары, жылжымайтын мүлік объектілері, жер учаскелері);

6) кредиторы отчитываются перед организацией микрокредитования по освоению и целевому использованию размещенных кредитных средств. Порядок, форма и периодичность предоставления отчетов кредиторами, а также иные условия предоставления займа устанавливаются кредитным соглашением;
7) в случаях нецелевого использования, полного или частичного неосвоения кредиторами размещаемых средств, и/или при наступлении иных случаев, предусмотренных кредитным соглашением, организация микрокредитования применяет в отношении кредиторов меры согласно условиям кредитного соглашения, в том числе вправе инициировать вопрос досрочного расторжения кредитного соглашения и (или) отзыва размещенных средств с дальнейшим их перераспределением среди других кредиторов. Перераспределение отозванных, а также досрочно погашенных кредиторами средств осуществляется среди кредиторов на основании решения организации микрокредитования при условии, что перераспределяемые средства будут использованы в регионах, на которые средства изначально выделялись;
8) кредиторами не направляются выделяемые средства на инвестирование в финансовые инструменты и/или операции с ними, а также на валютный рынок для покупки иностранной валюты;
9) средства займа по кредитному соглашению, возвращенные участниками Программы, путем погашения ранее полученных кредитов/микрокредитов, направляются кредиторами в течение трех месяцев на дальнейшее финансирование проектов участников Программы, на условиях, определенных кредитным соглашением, либо досрочно возвращаются в организацию микрокредитования.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Условия финансирования проектов участников Программы
5. Кредиты/микрокредиты предоставляются кредиторами участникам Программы, в том числе начинающим предпринимателям, реализующим или планирующим реализовать проекты в городах, моногородах Республики Казахстан, кроме малых городов, без учета места их регистрации в качестве субъекта малого предпринимательства.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Кредиты/микрокредиты для участников Программы выдаются после защиты бизнес проектов в рамках прохождения ими курсов обучения основам предпринимательства в рамках проекта "Бастау Бизнес" или основ предпринимательства в рамках первого направления Программы, либо при наличии сертификата о прохождении курсов обучения основам предпринимательства в рамках других программ в течение последних 24 месяцев с даты получения сертификата, предшествующих дате обращения участников Программы за кредитом/микрокредитом.
Приоритетное право на получение кредитов/микрокредитов имеют участники Программы, получившие сертификат о завершении обучения (для допущенных к этапу защиты бизнес-планов) в проекте "Бастау Бизнес".

6) кредиторлар микрокредит беру ұйымының алдында орналастырылған кредит қаражатының игерілуі мен мақсатты пайдаланылуы бойынша есеп береді. Кредиторлардың есеп беру тәртібі, нысаны және кезеңділігі, сондай-ақ қарыз берудің өзге де шарттары кредиттік келісімде белгіленеді;
7) кредиторлар орналастырылатын қаражатты мақсатты пайдаланбаған, толық немесе жартылай игермеген жағдайларда, және/немесе кредиттік келісімде көзделген өзге де жағдайлар орын алған кезде, микрокредит беру ұйымы кредиттік келісім шарттарына сәйкес кредиторларға қатысты шаралар қолданады, оның ішішде кредиттік келісімді мерзімінен бұрын бұзу және (немесе) оларды одан әрі басқа кредиторлар арасында қайта бөле отырып, орналастырылған қаражатты қайтарып алу мәселесіне бастамашылық жасауға құқылы. Қайтарылған, сондай-ақ кредиторлар мерзімінен бұрын өтеген қаражатты қайта бөлу қайта бөлінетін қаражат бастапқыда қаражат бөлінген өңірлерде пайдалануға тиіс болған жағдайда микрокредит беру ұйымының шешімі негізінде кредиторлар арасында жүзеге асырылады;
8) кредиторлар бөлінген қаражатты қаржы құралдарына инвестициялауға және/немесе олармен операция жасауға, сондай-ақ, шетелдік валюта сатып алу үшін валюта нарығына жібермейді;
9) Бағдарламаға қатысушылар қайтарған қарыз қаражатын кредиттік келісім бойынша кредиторлар бұрын алынған кредиттерді/микрокредиттерді өтеу арқылы кредиттік келісімде айқындалған шарттармен Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын одан әрі қаржыландыруға үш айдың ішінде жолдайды не мерзімінен бұрын микрокредит беру ұйымына қайтарылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-тарау. Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын қаржыландыру шарттары
5. Кредиттер/микрокредиттерді шағын қалалардан басқа, Қазақстан Республикасының қалаларында, моноқалаларында жобаларын іске асырып жатқан немесе іске асыруды жоспарлап отырған Бағдарламаға қатысушыларға, оның ішінде ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге олардың шағын кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген жерін есепке алмай, кредиторлар береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бағдарламаға қатысушыларға арналған кредиттер/микрокредиттер олардың "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өтуі шеңберінде бизнес-жобаларды қорғағаннан кейін не бағдарламаға қатысушылардың кредит/микрокредит алуға жүгінген күнінің алдында сертификат алған күннен бастап соңғы 24 ай ішінде басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаты болған кезде беріледі.
"Бастау Бизнес" жобасында оқуды аяқтағаны туралы сертификат алған (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер үшін) Бағдарламаға қатысушылар кредиттер/микрокредиттер алудың басым құқығына ие.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Кредиты/микрокредиты для расширения деятельности начинающим предпринимателям и (или) развития деятельности участников якорной кооперации и сельскохозяйственных кооперативов предоставляются при условии создания не менее двух новых постоянных рабочих мест с обеспечением трудоустройства по направлению центра занятости населения. Кредиторы в договоре о предоставлении кредита/микрокредита указывают условие по созданию не менее двух новых постоянных рабочих мест.
Для определения динамики роста среднегодовой численности работников финансовое агентство использует информацию, полученную от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете динамики роста среднегодовой численности работников является начало следующего финансового года.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кредиты/микрокредиты предоставляются участникам Программы с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования на следующих условиях:
1) максимальный лимит финансирования на одного участника Программы составляет:
в городах, моногородах (кроме городов Астана, Алматы, Актау, Атырау) – 6,5 тысяч месячных расчетных показателей, установленных законом Республики Казахстан о республиканском бюджете (далее – МРП);
в городах Астана, Алматы, Актау, Атырау – 8,0 тысяч МРП, установленных законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.
При этом максимальный лимит финансирования на одного участника Программы рассчитывается без учета задолженности по кредитам и (или) микрокредитам и (или) договорам финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний;
2) общая сумма остатка задолженности по основному долгу одного участника Программы перед кредиторами по кредиту/микрокредиту (-там) не должна превышать сумму в размере:
6,5 тысяч МРП в городах, моногородах (кроме городов Астана, Алматы, Актау, Атырау);
8,0 тысяч МРП в городах Астана, Алматы, Актау, Атырау.
С учетом данного условия не ограничивается количество кредитов/микрокредитов для одного участника Программы;
3) целевое назначение кредитов/микрокредитов – на инвестиции/пополнение оборотных средств.
4) срок кредитов/микрокредитов:
на инвестиции не более 5 (пяти) лет;
на пополнение оборотных средств не более 3 (трех) лет;

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Кредиттер/микрокредиттер ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің және (немесе) зәкірлік кооперациялар мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысушылардың қызметін дамыту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамасы бойынша жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ете отырып, кемінде екі жаңа тұрақты жұмыс орнын құру шартымен ұсынылады. Кредиттер/микрокредиттер ұсыну туралы келісімдерде кредитор кемінде екі жаңа тұрақты жұмыс орнын құру шарттарын белгілейді.
Кредиттер/микрокредиттер ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің қызметін кеңейту және (немесе) зәкірлік кооперациялар мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысушылардың қызметін дамыту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамасы бойынша жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ете отырып, кемінде екі жаңа тұрақты жұмыс орнын құру шартымен ұсынылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Кредиттер/микрокредиттер жеделділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатқа сай пайдалану қағидаттары сақтала отырып, Бағдарламаға қатысушыларға мынадай шарттармен ұсынылады:
1) Бағдарламаның бір қатысушысын қаржыландырудың ең жоғары лимиті:
қалаларда, моноқалаларда (Астана, Алматы, Ақтау, Атырау қалаларынан басқа) –республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген 6,5 мың айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
Астана, Алматы, Ақтау, Атырау қалаларында –республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген 8,0 мың АЕК.
Бұл ретте, Бағдарламаның бір қатысушысын қаржыландырудың ең жоғары лимиті кредиттер және (немесе) микрокредиттер және (немесе) онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың қаржы лизингінің шарттары бойынша берешекті есепке алмай есептеледі;
2) кредит/микрокредит (тер) бойынша кредиторлардың алдында Бағдарламаның бір қатысушысының негізгі борышы бойынша берешек қалдығының жалпы сомасы:
қалаларда,моноқалаларда (Астана, Алматы, Ақтау, Атырау қалаларынан басқа) 6,5 мың АЕК;
Астана, Алматы, Ақтау, Атырау қалаларында 8,0 мың АЕК.
Осы шартты ескере отырып, Бағдарламаның бір қатысушысы үшін кредиттер/микрокредиттер саны шектелмейді;
3) кредиттердің/микрокредиттердің нысаналы мақсаты – айналымдағы қаражатты инвестициялау/толықтыру.
4) кредиттердің/микрокредиттердің мерзімі:
инвестицияларға 5 (бес) жылдан көп емес;
айналымдағы қаражатты толықтыруға 3 (үш) жылдан көп емес;

5) номинальная ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту– не более 6% годовых;
6) валюта кредитов/микрокредитов – тенге;
7) льготный период по основному долгу и начисленному вознаграждению – не более одной трети продолжительности срока кредита/микрокредита по решению кредитора;
8) кредиторами не взимаются какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участника Программы, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником Программы обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывается с организацией микрокредитования;
Участники Программы оплачивают расходы по оценке и страхованию имущества.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Кредиторы не менее 20 % от суммы кредитного соглашения направляют на финансирование стартового бизнеса (стартап проекта).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае недостаточности залогового обеспечения участники Программы вправе получить гарантию организации микрокредитования в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту/микрокредиту. При этом проектам участников Программы необходимо соответствовать требованиям Правил гарантирования по микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах, утвержденными настоящим Приказом.
11. Участниками Программы не могут быть предприниматели:
1) учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), а также некоммерческие организации;
2) не соответствующие условиям главы "2. Термины и определения" и главы "4. Условия финансирования проектов участников Программы" Правил;

5) кредит/микрокредит бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі – жылына 6% аспайды;
6) кредиттердің/микрокредиттердің валютасы – теңге;
7) негізгі борыш және есептелген сыйақы бойынша жеңілдік кезеңі – кредитор шешімі бойынша кредит/микрокредит мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайды;
8) кредиторлар Бағдарламаға қатысушының кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, Бағдарламаға қатысушының кредитіне/микрокредитіне байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер өндіріп алмайды, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері микрокредит беру ұйымымен алдын ала жазбаша келісіледі;
Бағдарламаға қатысушылар мүлікті бағалау және сақтандыру бойынша шығыстарды төлейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Кредиторлар кредиттік келісім сомасының кемінде 20%-ын бастапқы бизнесті (стартап жобаны) қаржыландыруға жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Кепілзаттық қамтамасыз етуі жеткіліксіз болған жағдайда, Бағдарламаға қатысушылар кредит/микрокредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде микрокредит беру ұйымының кепілдігін алуға құқылы. Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушылардың жобалары осы бұйрықпен бекітілген қалалардағы микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін Микрокредиттер жөніндегі кепілдендіру қағидаларының талаптарына сәйкес келуі қажет.
11. Мына кәсіпкерлер Бағдарламаға қатысушылар бола алмайды:
1) құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын ұйымдар, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдар;
2) "2. Терминдер және анықтамалар" деген тараудың және "4. Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын қаржыландыру шарттары" деген тараудың талаптарына сәйкес келмейтін;

3) имеющие налоговую задолженность, задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям и (или) взносам.
Отсутствие задолженности подтверждается сведениями об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, согласно приложению 18 к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16601) выданной не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты подачи заявки участником Программы на финансирование;
4) реализующие проекты, предусматривающие производство или поставку оружия (в том числе составные для производства оружия), наркосодержащих веществ или другого имущества, изъятого из гражданского оборота;
5) реализующие проекты, предусматривающие организацию и (или) развитие игорного бизнеса;
6) реализующие проекты, предусматривающие деятельность, связанную с террористической и любой иной деятельностью, запрещенной законодательством Республики Казахстан;
7) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства;
8) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
9) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с пунктом 3 статьи 130 Налогового кодекса Республики Казахстан;
10) являющиеся субъектами среднего или крупного предпринимательства в соответствие с законодательством Республики Казахстан;
11) срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом более трех лет.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Кредиторами не предоставляются кредиты/микрокредиты участникам Программы на цели:
1) участия в уставных капиталах юридических лиц;
2) возмещения ранее понесенных затрат участниками Программы, погашения задолженности, возникшей в связи с получением участниками Программы финансовой помощи от физических и/или юридических лиц, в том числе участников, акционеров, должностных лиц и работников участников Программы;

3) салықтық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі барлар.
Берешегінің жоқ екендігі Бағдарламаға қатысушы қаржыландыруға өтінім берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей берілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) Дербес шоттарды жүргізу ережелерінің 18-қосымшасына сәйкес берешектің жоқ екендігі мемлекеттік кірістер органдары жүргізетін есептегі берешектің жоқ (бар) туралы мәліметтерімен расталады;
4) қару (оның ішінде қару шығаруға арналған құрамдас бөліктер), құрамында есірткі бар заттарды немесе азаматтық айналымнан алынған басқа да мүлікті шығаруды немесе жеткізуді көздейтін жобаларды іске асыратындар;
5) ойын бизнесін ұйымдастыруды және (немесе) дамытуды көздейтін жобаларды іске асыратындар;
6) террористік және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынған кез келген өзге де қызметпен байланысты қызметті көздейтін жобаларды іске асыратындар;
7) моторлы көлік құралдарын және өзі өсірген жүзімнен шарап өндіруді көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын;
8) қиыршықтас және құм карьерлерін игеру жобаларын қоспағанда, тау-кен өнеркәсібінде қызметін жүзеге асыратындар;
9) Қазақстан Республикасының Cалық Кодексінің 130-баптың 3-тармақшасына сәйкес бекітілген мониторингтеуге жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын кәсіпкерлер;
11) жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте кемінде үш жылды құрайтын кәсіпкер.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кредиторлар Бағдарламаға қатысушыларға мына мақсаттарға кредиттер/микрокредиттер бермейді:
1) заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу;
2) Бағдарламаға қатысушылардың бұрын жұмсалған шығындарын өтеуі, Бағдарламаға қатысушылардың жеке және/немесе заңды тұлғалардан, оның ішінде қатысушылардан, акционерлерден, лауазымды тұлғалардан және Бағдарламаға қатысушылардың жұмыскерлерінен қаржылай көмек алуына байланысты туындаған берешекті өтеуі;

3) потребительского кредитования;
4) рефинансирования действующих обязательств;
5) приобретения и строительство жилой недвижимости, земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будут изменены участником Программы на бизнес цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита/микрокредита;
6) покрытия убытков хозяйственной деятельности участников Программы (при этом разрешается предоставлять кредиты/микрокредиты участникам Программы, имеющим отрицательный финансовый результат);
7) оплаты услуг поверенным (агентам);
8) оплаты комиссий, сборов и/или иных платежей, связанных с кредитом/микрокредитом участников Программы;
9) приобретения ценных бумаг (портфельные инвестиции);
10) приобретения основных средств, активов у аффилиированных/связанных компаний/лиц;
11) оплаты мнимых или притворных сделок;
12) оплаты любых договоров/контрактов/соглашений, в которых имеется информация о юридическом адресе и/или реквизитах банковского счета контрагентов, зарегистрированном/открытого в оффшорных зонах, предусмотренных в Перечне оффшорных зон для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 52 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6058) и/или в Перечне оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности накопительных пенсионных фондов и акционерных инвестиционных фондов, утвержденном постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5371).
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При финансировании участников Программы кредиторы соблюдают следующие дополнительные условия:
1) не осуществлять финансирование нескольких аффилиированных участников Программы для реализации одного проекта на общую сумму, превышающую 8 000 (восемь тысяч) МРП. Одним проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих одновременно всем следующим критериям:
проект реализуется на территории одного объекта;
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД;
имеются финансовые потоки между участниками Программы, реализующими один проект;

3) тұтынушылық кредит беру;
4) қолданыстағы міндеттемелерді қайта қаржыландыру;
5) Бағдарламаға қатысушы жер учаскелерінің/жылжымайтын тұрғын үй мүлкінің нысаналы бағыты кредит/микрокредит беру туралы шарт жасасқан күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсаттарға өзгертетін жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын тұрғын үйді, жер учаскелерін (нысаналы бағыты кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес) сатып алуға және салуға.
6) Бағдарламаға қатысушылардың шаруашылық қызметтерінің шығындарын жабу (бұл ретте, қаржы нәтижесі теріс Бағдарламаға қатысушыларға кредит/микрокредит беруге рұқсат етіледі);
7) сенім білдірілгендердің (агенттердің) қызметтеріне ақы төлеу;
8) Бағдарламаға қатысушылардың кредитімен/микрокредитімен байланысты комиссияларды, алымдарды және / немесе өзге де төлемдерді төлеу;
9) құнды қағаздарды сатып алу (портфельдік инвестициялар);
10) үлестес/ байланысты компаниялардан/тұлғалардан негізгі құралдарды, активтерді сатып алу;
11) жалған немесе жасанды мәмілелерді төлеу;
12) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 10 ақпандағы № 52 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6058 болып тіркелген) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін Оффшорлық аймақтар тізбесінде және/немесе Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2008 жылғы 2 қазандағы № 145 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5371 болып тіркелген) бекітілген "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорлары мен акционерлік инвестициялық қорлар қызметінің мақсаттары үшін оффшорлық аймақтардың тізбесінде көзделген оффшорлы аумақтарда тіркелген/ашылған контрагенттердің заңды мекенжайлары және/немесе банк шотының деректемелері туралы ақпарат бар кез келген шарттарды/келісімшарттарды/келісімдерді төлеу.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бағдарламаға қатысушыларды қаржыландыру кезінде кредиторлар мынадай қосымша шарттарды сақтайды:
1) 8 000 (сегіз мың) АЕК-тен асатын жалпы сомаға бір жобаны іске асыру үшін Бағдарламаның бірнеше үлестес қатысушыларын қаржыландыруды жүзеге асырмау. Мына өлшемшарттардың барлығына бір уақытта сәйкес келетін екі немесе одан көп жоба жиынтығы бір жоба болып саналады:
жоба бір объектінің аумағында іске асырылады;
жоба ЭҚЖС бір кіші сыныбының шеңберінде іске асырылады;
бір жобаны іске асыратын Бағдарламаға қатысушылар арасында қаржы ағындары бар;

2) участниками Программы не оформляется приобретенное за счет средств кредита/микрокредита имущество/активы на третьих лиц, а также не осуществляется строительство объекта на земельном участке, принадлежащем третьим лицам, за исключением случаев строительства на земельном участке, находящемся в государственной собственности;
3) в случае расторжения участником Программы сделки купли-продажи долгосрочного актива либо отчуждения долгосрочного актива, приобретенного за счет средств кредита/микрокредита, участник Программы письменно уведомляет кредитора в течение 3 (трех) рабочих дней после такого расторжения/отчуждения. Данное условие закрепляется в соответствующем договоре о предоставлении кредита/микрокредита. Кредитор направляет соответствующее уведомление организации микрокредитования в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения такого уведомления от участника Программы. В случае направления письменного требования организацией микрокредитования, кредитор и/или участник Программы досрочно погашает кредит/микрокредит в порядке и сроки, указанные в требованиях организации микрокредитования;
4) участники Программы используют кредит/микрокредит или его части по целевому назначению в течение 6 (шести) месяцев с даты финансирования, если иной срок приобретения товаров и/или работ и/или услуг не предусмотрен соответствующим договором, заключенным участником Программы с контрагентом;
5) кредиты/микрокредиты не выдаются начинающим предпринимателям на реализацию проектов в секторах экономики ОКЭД, соответствующим деятельности действующих аффилиированных предпринимателей (на уровне класса ОКЭД).
14. Иные условия финансирования участников Программы определяются решением уполномоченного органа кредитора.
Глава 5. Порядок предоставления микрокредитов участникам Программы
15. Претенденты напрямую либо через районные филиалы региональной палаты предпринимателей "Атамекен"/акимов городов и районов в составе городов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций по мерам содействия предпринимательской деятельности и прохождения проверки на предмет соответствия участникам Программы;
16. Участники Программы направляются для участия в курсах обучения основам предпринимательства.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Обязательным условием для получения кредита/микрокредита участниками Программы является наличие направления центра занятости населения, за исключением проектов, целью финансирования которых является расширение деятельности начинающих предпринимателей. Участники Программы для получения направления предоставляют следующие документы: копии документа, удостоверяющего личность, копии документа об обучении основам предпринимательства (удостоверение, свидетельство, сертификат) при наличии.
При этом центры занятости по результатам проверок в автоматизированной информационной системе "Рынок труда" в течение двух рабочих дней выдают направление участникам Программы для участия в мерах поддержки предпринимательских инициатив.
Участники Программы разрабатывают бизнес-план проекта и обращаются с заявкой на получение кредита/микрокредита к кредитору, к которой прилагают направление центра занятости (за исключением проектов, целью финансирования которых является расширение деятельности начинающих предпринимателей) и сертификат обучения основам предпринимательства.

2) Бағдарламаға қатысушылар кредит/микрокредит қаражаты есебінен сатып алынған мүлікті/активтерді үшінші тұлғаларға ресімдемейді, сондай-ақ мемлекеттік меншіктегі жер учаскесіндегі құрылысты қоспағанда, үшінші тұлғаларға тиесілі жер учаскесінде объект салуды жүзеге асырмайды;
3) Бағдарламаға қатысушы ұзақ мерзімді активті сатып алу-сату мәмілесін бұзған не кредит/микрокредит қаражатының есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді активті иеліктен шығарған жағдайда, Бағдарламаға қатысушы осындай бұзудан/иеліктен шығарудан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде кредиторға жазбаша түрде хабарлайды. Аталған шарт кредит/микрокредит беру туралы тиісті шартта бекітіледі. Кредитор Бағдарламаға қатысушыдан осындай хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде микрокредит беру ұйымының тиісті хабарламасын жолдайды. Микрокредит беру ұйымы жазбаша талабын жіберген жағдайда, кредитор және/немесе Бағдарламаға қатысушы микрокредит беру ұйымының талаптарында көрсетілген тәртіппен және мерзімде микрокредитті мерзімінен бұрын өтейді;
4) Бағдарламаға қатысушының контрагентпен жасасқан тиісті шартында тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алудың өзге мерзімі көзделмесе, Бағдарламаға қатысушылар қаржыландырылған күннен бастап 6 (алты) айдың ішінде мақсатқа сай пайдалану бойынша кредитті/микрокредитті немесе оның бір бөлігін пайдаланады;
5) кредиттер/микрокредиттер ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге қазіргі үлестес кәсіпкерлердің қызметіне сәйкес келетін ЭҚЖС экономика секторларында жобаларды іске асыруға берілмейді (ЭҚЖС сыныбының деңгейінде);
14. Бағдарламаға қатысушыларды қаржыландырудың өзге де шарттары кредитордың уәкілетті органының шешімімен айқындалады.
5-тарау. Бағдарламаға қатысушыларға микрокредиттер беру тәртібі
15. Үміткерлер тікелей не "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасының аудандық филиалдары/ қалалар мен қалалар құрамындағы аудандардың әкімдері арқылы кәсіпкерлік қызметке жәрдемдесу шаралары бойынша консультациялар алу үшін және Бағдарламаға қатысушыларға сәйкес келуі тұрғысынан тексеруден өту үшін халыққа қызмет көрсету орталықтарына жүгінеді;
16. Бағдарламаға қатысушылар кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарына қатысуға жіберіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қаржыландыру мақсаты ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің қызметін кеңейту болып табылатын жобаларды қоспағанда, халықты жұмыспен қамту орталығының берген жолдамасының бар болуы Бағдарламаға қатысушының кредит/микрокредит алуы үшін міндетті шарт болып табылады. Бағдарламаға қатысушылар жолдама алу үшін мына құжаттарды ұсынады: жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі, болған жағдайда кәсіпкерлік негіздеріне оқығаны (куәлік, сертификат) туралы құжаттың көшірмесі.
Бұл ретте "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде тексерулердің нәтижелері бойынша халықты жұмыспен қамту орталықтары
екі жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушыларға кәсіпкерлік бастамаларды қолдау шараларына қатысу үшін жолдама береді.
Бағдарламаға қатысушылар жобаның бизнес-жоспарын әзірлейді және кредитті/микрокредитті алуға арналған өтініммен кредиторға жүгінеді, оған халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы (қаржыландыру мақсаты ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің қызметін кеңейту болып табылатын жобаларды қоспағанда) кәсіпкерлік негіздеріне оқыған сертификатты қоса береді.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Кредиторы проводят оценку потенциального бизнес-проекта, дают заключение и принимают решение о возможности или невозможности выдачи кредита/микрокредита. При этом самозанятые, безработные, сельскохозяйственные кооперативы и их члены, сокращаемый работник, не достигший пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", до подачи заявки на кредит/микрокредит получают статус субъекта малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Кредиторы после принятия положительного решения о предоставлении кредита/микрокредита заключают с участниками Программы договор о предоставлении кредита/микрокредита в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
20. Кредиторы ежемесячно в срок до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, представляют информацию в организацию микрокредитования по выданным кредитам/микрокредитам.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Организация микрокредитования ежемесячно в срок до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местные исполнительные органы и уполномоченный орган информацию по выданным кредитам/микрокредитам.
Уполномоченный орган ежемесячно к 5 (пятому) числу второго месяца, следующего за отчетным представляет информацию по выданным кредитам/микрокредитам уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Требования к кредиторам
23. Требования к БВУ:
1) исключен приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Кредиторлар әлеуетті бизнес-жобаға бағалау жүргізеді, қорытынды береді және кредитті/микрокредитті берудің мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды. Бұл ретте өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағымен белгіленген зейнеткерлік жасқа толмаған қысқартылған жұмыскер кредитті/микрокредитті алуға өтініш бергенге дейін шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісінің мәртебесіне ие болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Кредиторлар кредит/микрокредит беру туралы оң шешім қабылдағаннан кейін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Бағдарламаға қатысушылармен кредит/микрокредит беру туралы шарт жасасады.
20. Кредиторлар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырма) күніне дейін берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпаратты микрокредит беру ұйымына ұсынады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Микрокредит беру ұйымы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органдарға және уәкілетті органға берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді.
Уәкілетті орган халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпаратты ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5 (бес) күніне дейін береді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Кредиторларға қойылатын талаптар
23. ЕДБ-ге қойылатын талаптар:
1) aлып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) уровень кредитов, имеющих просроченную задолженность, свыше 90 дней по основному долгу и/или начисленному вознаграждению не более 10 % на дату заключения кредитного соглашения.
3) выполнение пруденциальных и иных нормативов Национального Банка Республики Казахстан.
4) соответствие внутренним документам организации микрокредитования.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Требования к МФО:
1) собственный капитал микрофинансовой организации не ниже минимального уровня, установленного Национальным Банком Республики Казахстан;
2) наличие учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) осуществление основной деятельности не менее 1 (одного) года, предшествующей подаче заявки на кредит;
4) выполнение пруденциальных и иных нормативов Национального Банка Республики Казахстан;
5) соответствие внутренним документам организации микрокредитования.
Глава 7. Мониторинг
25. Организация микрокредитования будет осуществлять:
1) мониторинг своевременного освоения средств кредиторами;
2) выборочный мониторинг целевого использования средств кредиторами, а также целевого использования участниками Программы полученных кредитов/микрокредитов. При этом проверка целевого использования участниками Программы кредитов/микрокредитов осуществляется на основании акта проверки целевого использования средств, подготовленного кредитором;
3) мониторинг своевременного финансирования кредиторами участников Программ за счет средств, высвобождаемых от погашения ранее выданных кредитов/микрокредитов.
26. Кредиторы ежемесячно в срок до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, направляют в организации микрокредитования отчеты об освоении средств. Форма и сроки представления отчета отражаются в соответствующем кредитном соглашении.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.04.2018 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Организация микрокредитования по требованию единственного акционера организации микрокредитования, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан и государственных органов представляют информацию, связанную с получением, освоением участниками Программы кредита/микрокредита, целевым использованием участниками Программы кредита/микрокредита.
28. Кредиторы проводят мониторинг профинансированных проектов участников Программы. При этом по каждому профинансированному проекту участника Программы ведется отдельное кредитное досье, в котором хранятся документы, подтверждающие целевое использование средств участниками Программы;

2) негізгі борыш және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі 90 күннен артық кешіктірілген берешегі бар кредиттер деңгейі кредиттік келісім жасалған күні 10%-дан аспайды;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пруденциялық және өзге де нормативтерін орындау;
4) микрокредит беру ұйымының ішкі құжаттарына сәйкестілігі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. МҚҰ-ға қойылатын талаптар:
1) микроқаржы ұйымының өз капиталы Қазақстан Республикасының Ұлтты Банкі белгілеген ең аз деңгейден төмен емес;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеудің болуы;
3) кредитке өтінім берудің алдында кемінде 1 (бір) жыл негізгі қызметпен айналысу;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің пруденциялық және өзге де нормативтерін орындау.
5) микрокредит беру ұйымының ішкі құжаттарына сәйкестілігі.
7-тарау. Мониторинг
25. Микрокредит беру ұйымы мыналарды жүзеге асырады:
1) кредиторлардың қаражатты уақтылы игеруіне мониторинг;
2) кредиторлардың қаражатты мақсатқа сай пайдалануына, сондай-ақ Бағдарламаға қатысушылардың алынған кредиттерді/микрокредиттерді мақсатқа сай пайдалануына ішінара мониторинг жүргізу. Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушылардың кредиттерді/микрокредиттерді мақсатқа сай пайдалануын тексеру кредиторлар дайындаған қаражатты мақсатқа сай пайдалануды тексеру актісінің негізінде жүзеге асырылады;
3) Бағдарламаға қатысушыларды бұрын берілген кредиттерді/микрокредиттерді өтеуден босатылатын қаражат есебінен кредиторлардың уақтылы қаржыландыруына мониторинг жүргізу.
26. Кредиторлар қаражаттың игерілуі туралы есептерді ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырма) күніне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымдарына жібереді. Есепті берудің нысаны мен мерзімдері тиісті кредиттік келісімде көрсетіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2018 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Микрокредит беру ұйымы өзінің жалғыз акционерінің, Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Парламенті және мемлекеттік органдардың талабы бойынша оларға Бағдарламаға қатысушылардың кредит/микрокредит алуына, игеруіне, Бағдарламаға қатысушылардың кредитті/микрокредитті мақсатқа сай пайдалануына байланысты ақпаратты береді;
28. Кредиторлар Бағдарламаға қатысушылардың қаржыландырылған жобаларына мониторинг жүргізеді. Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушының әрбір қаржыландырылған жобасы бойынша жеке кредиттік дерекнама жүргізіліп, онда Бағдарламаға қатысушылардың қаражатты мақсатқа сай пайдаланғанын растайтын құжаттар сақталады;

29. Организация микрокредитования ежеквартально в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом осуществляет анализ финансово-экономического состояния кредиторов, участвующих в финансировании участников Программы.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2017 года № 33
Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах
Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила гарантирования по микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах (далее – Правила гарантирования) разработаны в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919 (далее – Программа).
2. Гарантирование является инструментом финансовой поддержки субъектов частного предпринимательства и используется для расширения и обеспечения доступа предпринимателей к кредитным/микрокредитным ресурсам финансируемых в рамках Программы.
3. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисляются местными исполнительными органами гаранту на основе договора о гарантировании микрокредитов микрофинансовыми организациями и банками второго уровня заключаемого в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Термины и определения
4. В настоящих Правилах гарантирования используются следующие понятия и определения:
1) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю. К договору банковского займа также относится соглашение об открытии кредитной линии;
2) БВУ – банк второго уровня, участвующий в Программе;
3) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
4) инвестиционный проект – приобретение/строительство/модернизация/ реконструкция/капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических/нематериальных активов;

29. Микрокредит беру ұйымы тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін Бағдарламаға қатысушыларды қаржыландыруға қатысатын кредиторлардың қаржы-экономикалық жағдайын талдауды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 31 қаңтардағы
№ 33 бұйрығына
2-қосымша
Қалаларда микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қалаларда микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде әзірленді.
2. Кепілдік беру жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржылық қолдау құралы болып табылады және Бағдарлама шеңберінде қаржыландырылатын кредит/микрокредит ресурстарына кәсіпкерлердің қолжетімділігін кеңейту және қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
3. Кепілдік беру үшін көзделген қаражатты жергілікті атқарушы органдар Микроқаржы ұйымдары мен екінші деңгейдегі банктердің микрокредиттерге кепілдік беруі туралы шарттың негізінде кепілгерге аударады.
2-тарау Терминдер мен анықтамалар
4. Осы Кепілдік беру қағидаларында мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банктік қарыз шарты – банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Кредиттік желі ашу туралы келісім де банктік қарыз шартына жатады;
2) ЕДБ – Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
3) жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
4) инвестициялық жоба – негізгі құралдарды сатып алу/салу/жаңғырту/реконструкциялау/күрделі жөндеу, биологиялық/материалдық емес активтерді сатып алу;

5) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые микрофинансовыми организациями (МФО)/банками второго уровня (БВУ) заемщику по Договору о предоставлении микрокредита в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
6) гарантирование – форма государственной поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту/микрокредиту предпринимателя на условиях, определяемых настоящими Правилами гарантирования и договором гарантии;
7) гарантия – документ, подтверждающий субсидиарную ответственность гаранта перед МФО/БВУ по обязательствам предпринимателя;
8) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между гарантом, МФО/БВУ и предпринимателем о предоставлении гарантии по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии подпунктом 6) пункта 2.1. Программы;
9) предприниматель – начинающий предприниматель, реализующий и (или) планирующий реализовать собственные проекты во всех городах и моногородах, за исключением малых городов без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя;
10) гарант – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
11) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях";
12) договор о предоставлении микрокредита – письменное соглашение, заключенное между МФО и предпринимателем, по условиям которого МФО предоставляет микрокредит предпринимателю. К договору о предоставлении микрокредита также относится соглашение об открытии кредитной линии;
13) номинальная ставка вознаграждения – ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту, установленная договором о предоставлении микрокредита/договором банковского займа на момент его заключения;
14) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного Гарантом лимита для банка;
15) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области предпринимательства;
16) начинающий предприниматель – субъект малого предпринимательства, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в БВУ/МФО за кредитом/микрокредитом менее трех лет.

5) кредит/микрокредит – микроқаржы ұйымдары (МҚҰ)/екінші деңгейдегі банктер (ЕДБ) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу және мақсатқа сай пайдалану шарттарында микрокредит беру туралы шарт бойынша қарыз алушыға ұсынатын қарыз қаражаты;
6) кепілдік беру – кәсіпкердерді осы Кепілдік беру қағидаларында және кепілдік шартында айқындалатын шарттарда кәсіпкердің кредит/ микрокредит бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын мемлекеттік қолдау нысаны;
7) кепілдік – кәсіпкердің міндеттемелері бойынша МҚҰ/ЕДБ алдында кепілгердің субсидиарлық жауапкершілігін растайтын құжат;
8) кепілдік шарты – кепілгердің, МҚҰ/Банктің және кәсіпкердің арасында жасалған кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Бағдарламаның 2.1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
9) кәсіпкер – шағын қалаларды қоспағанда, салалық шектеулерсіз және кәсіпкердің тіркелген орнын есепке алусыз барлық қалаларда және моноқалаларда өзінің жобаларын іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын ісін жаңа бастаған кәсіпкер;
10) кепілгер – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
11) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметтi, сондай-ақ 2012 жылғы 26 қарашадағы "Микроқаржы ұйымдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) микрокредит беру туралы шарт – МҚҰ мен кәсіпкердің арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша МҚҰ кәсіпкерге микрокредит береді. Микрокредит беру туралы шартқа, кредиттік желі ашу туралы келісім де жатады;
13) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – микрокредит беру туралы шартты банктік қарыз шартын жасасқан кезде осындай шартпен белгіленген кредит/микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
14) портфельдік кепілдеме - банк үшін Кепілгер белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдіктер беру нысаны;
15) уәкілетті орган – кәсіпкерлік саласында басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
16) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға ретіндегі мемлекеттік тіркеу мерзімі ЕДБ-ге /МҚҰ-ға кредит/ микрокредит алу үшін өтініш білдірген кезде үш жылдан аз уақытты құрайтын шағын кәсіпкерлік субъектісі.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия предоставления гарантий
5. Участниками гарантирования в рамках Программы могут быть предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты во всех городах и моногородах, за исключением малых городов, без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. К участию в гарантировании допускаются предприниматели, получающие кредиты соответствующим требованиям Правил кредитования/микрокредитования в городах, утвержденными настоящим приказом.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Гарантия предоставляется только по кредитам/микрокредитам, выдаваемым МФО/БВУ с 1 января 2017 года на создание новых микропредприятий, расширение существующего бизнеса в городах и моногородах.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Гарант применяет метод портфельного гарантирования в соответствии с пунктами 5, 6, 13, 14, 15, 17 и 21 настоящих Правил гарантирования. Выбор БВУ/МФО Гарант осуществляет самостоятельно.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По решению гаранта имущество, предоставляемое в качестве обеспечения по кредиту/ микрокредиту (-ам), подлежит страхованию.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Кепілдіктер беру шарттары
5. Бағдарлама шеңберінде Кепілдік беру шағын қалаларды қоспағанда, қатысушылары салалық шектеулерсіз және кәсіпкердің тіркелген орнын есепке алмай, барлық қалаларда және моноқалаларда өзінің жобаларын іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлаған кәсіпкерлер бола алады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы бұйрықпен бекітілген Қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларының тиісті талаптарына сәйкес келетін кредиттер алатын кәсіпкерлерге кепілдік беруге қатысуға рұқсат етіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Кепілдіктер қалаларда және моноқалаларда жаңа микрокәсіпорындарды құруға, бар бизнесті кеңейтуге 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап МҚҰ/ЕДБ беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша ғана беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Кепілгер осы Кепілдік беру қағидаларының 5, 6, 13, 14, 15, 17 және 21-тармақтарына сәйкес портфельдік кепілдеме әдісін қолданады. МҚҰ/ЕДБ таңдауды Кепілгер дербес жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Кепілгердің шешімі бойынша кредит/микрокредит(тер) бойынша қамтамасыз ету ретінде берілетін мүлік сақтандырылуы тиіс.

12. Гарант вправе требовать от предпринимателя предоставления гарантий аффилиированных и связанных юридических и физических лиц.
13. Гарантирование осуществляется только по кредитам/микрокредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 6 % годовых.
14. Сумма кредита/микрокредита (-ов) МФО/БВУ на одного предпринимателя, по которому осуществляется гарантирование, не превышает:
в городах, моногородах (кроме городов Астана, Алматы, Актау, Атырау) – до 6,5 тысяч месячных расчетных показателей;
в городах Астана, Алматы, Актау, Атырау – до 8,0 тысяч месячных расчетных показателей.
При этом сумма кредита/микрокредита (-ов) рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту/микрокредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц. Кредит/микрокредит предоставляется в тенге.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для начинающего предпринимателя размер гарантии составляет до 85 % от суммы кредита/микрокредита, при этом начинающий предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту/микрокредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 15 % от суммы кредита/микрокредита. При расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале.
Допускается аффилиированность начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя (на уровне класса общего классификатора видов экономической деятельности)
16. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Гарантия предоставляется на срок, не более срока кредита/микрокредита.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Кредит/микрокредит, по которому заключается договор гарантии, оформляется в виде самостоятельного договора о предоставлении микрокредита/договора банковского займа.
19. Стоимость гарантии, которую оплачивает местные исполнительные органы гаранту, составляет 20% от суммы гарантии.
20. При превышении выплаченных гарантом требований МФО/БВУ порога свыше 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию гаранта, дальнейшая выдача гарантий по кредитам/микрокредитам данной МФО/БВУ приостанавливается.

12. Кепілгер кәсіпкерден үлестес және байланысқан заңды және жеке тұлғалардың кепілдіктерін беруді талап етуге құқылы.
13. Кепілдік беру жылына 6 %-дан аспайтын номиналды сыйақы мөлшерлемесімен кредиттер/микрокредиттер бойынша ғана жүзеге асырылады.
14. Кепілдік беру жүзеге асырылатын бір кәсіпкерге МҚҰ/ЕДБ кредит/микрокредит сомасы:
қалаларда, моноқалаларда (Астана, Алматы, Ақтау, Атырау қалаларынан басқа) 6,5 мың айлық есептік көрсеткіш;
Астана, Алматы Ақтау, Атырау қалаларында – 8,0 мың айлық есептік көрсеткіштен аспауы тиіс.
Бұл ретте, кредит/микрокредит(-тер) сомасы онымен үлестес тұлғалардың кредиті/микрокредиті(-тері) бойынша берешекті есепке алусыз бір кәсіпкер үшін есептеледі. Кредит/микрокредит теңгемен беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін кепілдік мөлшері кредит/микрокредит сомасының 85 % дейін құрайды, бұл ретте ісін жаңа бастаған кәсіпкер кредит/микрокредит сомасының 15 % кем болмайтын мөлшердегі кредит/микрокредит бойынша (кепілдік) қамтамасыз етуді ұсынады. Қамтамасыз ету мөлшерінің есебі жеткілікті болғанда, талап ету құқығының кепілі және жарғылық капиталдағы қатысу үлесінің кепілі ескерілмейді.
Жұмыс істеп тұрған үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін қызметтің жаңа түрін құру жағдайында ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлермен үлестестігіне жол беріледі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеушісінің класының деңгейінде).
16. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Кепілдіктер кредит/микрокредит мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Кепілдік шарты жасалатын кредит/микрокредит микрокредит беру туралы дербес шарт/банктік қарыз шарты түрінде ресімделеді.
19. Кепілгерге жергілікті атқарушы органдар төлейтін кепілдіктің құны кепілдік сомасының 20 %-ын құрайды.
20. МҚҰ/ЕДБ-ге төлеген талаптар шегі кепілгердің кепілдігі бойынша құрылған кредиттік портфельдің көлемінен (берешек қалдығы) 10 %-дан артық асқан кезде, осы МҚҰ/ЕДБ берген кредит/микрокредиттер бойынша кепілдіктерді одан әрі беру тоқтатылады.

21. МФО/БВУ сообщает в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности МФО/БВУ, а также единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций/доли МФО/БВУ.
22. Гарант вправе проводить рекламную компанию реализуемой Программы и размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации Программы.
23. Гарант отказывает в предоставлении гарантии в случаях:
1) экономической нецелесообразности и неэффективности проекта по итогам проведенного прогнозного финансового анализа и потребности данного проекта в реализуемом городе;
2) несоответствия проекта условиям Программы;
3) наличия отрицательной кредитной истории потенциального участника Программы и аффилиированных с ним юридических и физических лиц.
Глава 4. Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления гарантии
24. Предприниматель обращается в МФО/БВУ с заявлением на получение кредита/микрокредита.
25. МФО/БВУ самостоятельно, в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами МФО/БВУ, рассматривает заявление предпринимателя, проводит комплексную экспертизу проекта, анализирует представленные предпринимателем документы, финансовое состояние предпринимателя, на основе представленного предпринимателем заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и, в случае недостаточности обеспечения, принимает решение о возможности/невозможности предоставления кредита/микрокредита под частичную гарантию гаранта.
25-1. В случае принятия положительного решения БВУ/МФО о предоставлении кредита с гарантией в рамках портфельного гарантирования, БВУ/МФО предоставляет финансовому агентству копии договора банковского займа, на основании которого Гарант оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку. БВУ/МФО подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии Гаранту.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае принятия положительного решения, МФО/БВУ в течение 2 (двух) рабочих дней с даты принятия решения, предоставляет гаранту:
письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии по форме согласно приложению 1 к Правилам;
перечень документов, предоставляемых гаранту микрофинансовой организацией/банком второго уровня для проведения экспертизы предпринимателя согласно приложению 2 к Правилам гарантирования для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.

21. МҚҰ/ЕДБ 3 (үш) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жазбаша түрде МҚҰ/ЕДБ қызметін жүзеге асыруға шектеулер немесе тыйым салулар қойылған МҚҰ/ЕДБ 10 %-нан астам акцияларына/үлестеріне қатысты меншік құқықтарының бір жолғы сатылуы немесе өзге бір жолғы ауысуы туралы және/немесе иелік ету жане пайдалану құқықтарының ауысуы туралы хабарлайды.
22. Кепілгер іске асырылатын Бағдарламаны жарнамалау науқанын жүргізуге және өзінің ресми веб-сайтында Бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпаратты орналастыруға құқылы.
23. Кепілгер мынадай жағдайларда кепілдіктер ұсынудан бас тартады:
1) жүргізілген болжамды қаржылық талдау және іске асырылып отырған қалада осы жобаның қажеттілігі нәтижелері бойынша жобаның экономикалық орынсыздығы және тиімсіздігі;
2) Жобаның Бағдарлама шарттарына сәйкессіздігі;
3) Бағдарлама әлеуетті қатысушысының және онымен үлестес заңды және жеке тұлғалардың кредит тарихының жағымсыз болуы.
4-тарау Кепілдіктер беру үшін Бағдарлама қатысушыларының өзара іс-қимыл тәртібі
24. Кәсіпкер кредит/микрокредит алу үшін өтінішпен МҚҰ/ЕДБ жүгінеді.
25. МҚҰ/ЕДБ өз бетінше МҚҰ/ЕДБ ішкі құжаттарында белгіленген рәсімдерге сәйкес кәсіпкердің өтінішін қарайды, жобаның кешенді сараптамасын жүргізеді, кәсіпкер ұсынған құжаттарды, кәсіпкердің қаржы жағдайын талдайды, кәсіпкер ұсынған кепіл мүлігін бағалау туралы қорытындының негізінде кәсіпкердің қамтамасыз етуінің кепілдік құнын бағалау жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда, кепілгердің ішінара кепілдігі мен кредит/микрокредит берудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
25-1. МҚҰ/ЕДБ портфельдік кепілдеме шеңберінде кепілдік берумен кредит беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, МҚҰ/ЕДБ қаржы агенттігіне банктік қарыз шартының көшірмелерін береді, оның негізінде Кепілгер банкке жіберілетін кепілдік шартын ресімдейді және қол қояды. МҚҰ/ЕДБ кепілдік шартына қол қояды, кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын Кепілгерге жібереді.
Ескерту. 4-тарау 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Оң шешім қабылданған жағдайда, МҚҰ/ЕДБ шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінің ішінде кепілгерге:
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кепілдік сомасының есебімен кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешіммен хат;
Кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін осы Кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес кәсіпкер сараптамасын өткізу үшін микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк кепілгерге беретін құжаттар тізбесін ұсынады.

27. Гарант после получения документов от МФО/БВУ в течение 5 (пять) рабочих дней рассматривает полученные документы для принятия решения о предоставлении/не предоставлении гарантии.
28. В случаях наличия замечаний к представленным документам, выявленные замечания направляются МФО/БВУ гарантом для их устранения в течение 3 (трех) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для гаранта, возобновляется.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае принятия гарантом положительного/отрицательного решения о предоставлении (не предоставлении) гарантии, в течение 2 (два) рабочих дней направляет в МФО/БВУ письмо с решением гаранта о возможности (невозможности) гарантирования.
В случае принятия отрицательного решения по проекту предпринимателя, письмо о таком решении отражает причину отрицательного решения.
30. При положительном решении гаранта о возможности гарантирования МФО/БВУ и предприниматель заключают договор о предоставлении микрокредита/договор банковского займа, договор (-ы) залога (-ов). Копия договора о предоставлении микрокредита/договора банковского займа направляется гаранту.
31. После получения письма с положительным решением гаранта на усмотрение МФО/БВУ допускается частичная выдача до 50 % от суммы кредита.
32. После получения от МФО/БВУ копии договора о предоставлении микрокредита/договора банковского займа гарант в течение 30 рабочих дней оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет в МФО/БВУ.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. МФО/БВУ подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии гаранту;
34. МФО/БВУ после получения от гаранта подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита/микрокредита предпринимателю.
35. В целях оплаты за выпущенные гарантии местные исполнительные органы в начале очередного года перечисляет гаранту 50 % суммы средств выделенных на гарантирование кредитов/микрокредитов. После заключения договора гарантии гарант направляет соответствующее уведомление местным исполнительным органам.
36. Остальная часть средств выделенных на гарантирование перечисляется гаранту после полного освоения первой половины средств, перечисленных гаранту в начале года, по мере заключения договоров гарантии, следующим образом:

27. Кепілгер МҚҰ/ЕДБ құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін алынған құжаттарды қарайды.
28.Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда, анықталған ескертулерді кепілгер МҚҰ/ЕДБ 3 (үш) жұмыс күні ішінде жою үшін жібереді.
Бұл ретте, кепілгер үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі жаңартылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Кепілгер кепілдік беру (бермеу) туралы оң/теріс шешім қабылдаған жағдайда кепілгер 2 (екі) жұмыс күнінің ішінде МҚҰ/ЕДБ кепілдік берудің мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы кепілгердің шешімі бар хатты жібереді.
Кәсіпкердің жобасы бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда, осындай шешім туралы хат теріс шешімнің себебін көрсетуі тиіс.
30. Кепілдік берудің мүмкіндігі туралы кепілгердің оң шешімі кезінде МҚҰ/ЕДБ және кәсіпкер микрокредит беру туралы шартын/банктік қарыз шартын, кепілзат(тардың) шарт(тар)ын жасасады. Микрокредит беру туралы шарттың /банктік қарыз шартының көшірмесі кепілгерге жіберіледі.
31. Кепілгердің оң шешімі бар хатты алғаннан кейін МҚҰ/ЕДБ-нің қалауы бойынша кредит сомасының 50 % дейін жартылай беруге рұқсат етіледі.
32. Микрокредит беру туралы шарттың/банктік қарыз шартының көшірмесін МҚҰ/ЕДБ-дан алғаннан кейін кепілгер 30 жұмыс күні ішінде кепілдік беру шартын ресімдейді және оған қол қояды, оны МҚҰ/ЕДБ жібереді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
33. МҚҰ/ЕДБ кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған шартты кепілгерге жібереді;
34. МҚҰ/ЕДБ кепілгерден қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін кәсіпкерге кредит/микрокредит беруді жүзеге асырады.
35. Шығарылған кепілдіктерді төлеу мақсатында жергілікті атқарушы органдар кезекті жылдың басында кредиттерді/микрокредиттерді кепілдендіруге бөлінген қаражат сомасының 50 %-ын кепілгерге аударады.
36. Кепілдік беруге бөлінген қаражаттың қалған бөлігі төмендегідей тәсілмен, кепілдік шарттарын жасауына қарай, жылдың басында кепілгерге аударылған қаражаттың бірінші жартысын толық игергеннен кейін кепілгерге аударылады:

1) после заключения договора гарантии гарант направляет соответствующее уведомление местным исполнительным органам;
2) местные исполнительные органы после получения письма от гаранта о заключении договора гарантии осуществляет перечисление средств, в размере 20 % от суммы гарантии на текущий счет гаранта.
Средства, выделенные на гарантирование в рамках настоящих Правил и не использованные гарантом в текущем финансовом году возвращаются местному исполнительному органу.
В случае образования недостатка бюджетных средств выделенных на гарантирование проектов, местные исполнительные органы уведомляет о приостановлении гарантирования проектов в текущем финансовом году.
Глава 5. Мониторинг Программы
37. Мониторинг реализации Программы осуществляется гарантом, к функциям которого относятся:
1) мониторинг предпринимателя, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, предоставляемых МФО/БВУ и/или предпринимателем;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных предоставляемых МФО/БВУ, или иных достоверных источников.
38. Для осуществления функций мониторинга гарант вправе запрашивать у предпринимателя и МФО/БВУ, а предприниматель и МФО/БВУ обязаны предоставлять необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место его реализации.
39. Гарант при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
В случае полного нецелевого использования кредита Гарант аннулирует гарантию.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.06.2018 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. МФО/БВУ осуществляет мониторинг проекта предпринимателя, который включает:
1) ежемесячно – текущий мониторинг хода реализации проекта (-ов) предпринимателя;
2) раз в год – расширенный мониторинг хода реализации проекта (-ов) предпринимателя в порядке, установленном внутренними документами МФО/БВУ, но содержащий в обязательном порядке информацию о ходе реализации проекта (согласно бизнес-плану).
41. Отчет МФО/БВУ о текущем мониторинге хода реализации проектов предпринимателя в рамках Программы согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования представляется МФО/БВУ гаранту не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным, в письменном и электронном виде.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) кепілдік шартын жасағаннан кейін кепілгер жергілікті атқарушы органдарға тиісті хабарламаны жібереді;
2) Жергілікті атқарушы органдар кепілгерден кепілдік шартын жасау туралы хатты алғаннан кейін кепілгердің ағымдағы шотына кепілдік сомасының 20 % мөлшерінде қаражат аударды жүзеге асырады.
Осы Қағидалар шеңберінде кепілдік беруге бөлінген және ағымдағы қаржы жылында кепілгер пайдаланбаған қаражат жергілікті атқарушы органдарға қайтарылады.
Жобаларға кепілдік беру үшін бюджет қаражатының жеткіліксіздігі пайда болған жағдайда жергілікті атқарушы органдар кезекті қаржы жылында жобаларға кепілдік берудің тоқтатылғаны туралы хабарлайды.
5-тарау. Бағдарлама мониторингі
37. Бағдарламаның іске асырылуына мониторингті кепілгер жүзеге асырады, оның қызметтеріне мыналар жатады:
1) МҚҰ/ЕДБ және/немесе кәсіпкер ұсынатын деректердің және құжаттардың негізінде кепілдік шарты жасалған кәсіпкердің мониторингі;
2) МҚҰ/ЕДБ ұсынатын немесе өзге де сенімді дереккөздер деректерінің негізінде кәсіпкердің төлем тәртібінің мониторингі.
38. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін кепілгер кәсіпкерден және МҚҰ/ЕДБ мониторинг нысанасына қатысты қажетті құжаттарды және ақпаратты сұратуға құқылы, ал кәсіпкер және МҚҰ/ЕДБ, оның іске асырылатын орнына шыға отырып, жобаны іске асырылуына мониторингті жүзеге асыруға міндетті.
39. Кепілгер кредитті мақсатсыз пайдалану фактілерін анықтаған кезде кепілдік сомасын мақсатсыз пайдаланылған кредит сомасына тең сомаға азайту туралы шешім қабылдайды.
Кредит толығымен мақсатсыз пайдаланылған жағдайда Кепілгер кепілдік күшін жояды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2018 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. МҚҰ/ЕДБ мыналарды қамтитың кәсіпкер жобасының мониторингін жүзеге асырады:
1) ай сайын – кәсіпкер жобасы(лары)ның іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі;
2) жылына бір рет – МҚҰ/ЕДБ ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен, бірақ міндетті түрде жобаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты қамтиды (бизнес-жоспарға) кәсіпкердің жобасы(лары)ның іске асырылу барысының кеңейтілген мониторингі.
41. МҚҰ/ЕДБ осы Кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес Бағдарлама шеңберіндегі кәсіпкер жобаларының іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы МҚҰ/ЕДБ есебін жазбаша және электрондық түрде есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей кепілгерге ұсынады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

42. Отчет о расширенном мониторинге хода реализации проекта (-ов) предпринимателя представляется МФО/БВУ гаранту не позднее 30 (тридцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, в письменном и электронном виде.
43. Гарант ежемесячно в срок до 6 (шестого) числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет в местный исполнительный орган и уполномоченный орган информацию по гарантиям, выданным по кредитам/микрокредитам.
Уполномоченный орган ежемесячно к 10 (десятому) числу месяца, следующего за отчетным предоставляет информацию по гарантиям, выданным по кредитам/микрокредитам уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2017 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам гарантирования
по микрокредитам, выдаваемым
микрофинансовыми
организациями/банками
второго уровня в городах
Форма
Директору регионального филиала
Акционерного общества "Фонда развития
предпринимательства "Даму"
________________________________________
от _______________________________________
Письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы
гарантии.
Микрофинансовая организация "_____"/Акционерное общество "______" сообщает о
том, что _____201_ года было принято положительное решение об открытии кредитной
линии/предоставлении кредита/микрокредита в рамках Программы ___________________ со
следующими условиями:
1
Полное наименование заемщика
2
Вид продукта (финансирования)
Не возобновляемая кредитная линия/возобновляемая кредитная линия/ микрокредит/кредит
3
Сумма и валюта кредита/микроредита
4
Цель кредитования
5
Срок кредита/микроредита
6
Ставка вознаграждения
7
Порядок и сроки погашения основного долга
8
Порядок и сроки погашения вознаграждения
9
Перечень обеспечения по микроредиту
Наименование объекта, местонахождение, залоговая стоимость не менее ____ тенге. Рыночная стоимость _____ тенге;
Наименование объекта, местонахождение, залоговая стоимость не менее ____ тенге. Рыночная стоимость _____ тенге;
Личная гарантия физических лиц: Фамилия Имя Отчество, Фамилия Имя Отчество.
Итого общая сумма залогового обеспечения ______ тенге.
На основании изложенного, просим Вас рассмотреть возможность предоставления
гарантии в размере _____________ тенге, сроком до ___ месяцев.
Микрофинансовая организация " "/ Акционерное общество "______"
________________ ____________________ __________________________
(должность)       (подпись) (место печати) (фамилия, имя, отчество)
(при наличии)       (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам гарантирования
по микрокредитам, выдаваемым
микрофинансовыми
организациями/банками
второго уровня в городах
Перечень документов, предоставляемых гаранту микрофинансовой организацией/банком второго уровня для проведения экспертизы предпринимателя

42. Кәсіпкердің жобасы(лары)ның іске асырылу барысының кеңейтілген мониторингі туралы есепті МҚҰ/ЕДБ жазбаша және электрондық түрде есепті кезеңнен кейінгі айдың 30 (отызыншы) күнінен кешіктірмей кепілгерге жібереді.
43. Кепілгер ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға және уәкілетті органға кредиттер/микрокредиттер бойынша берілген кепілдіктер жөніндегі ақпаратты ұсынады.
Уәкілетті орган кредиттер/микрокредиттер бойынша берілген кепілдіктер жөніндегі ақпаратты ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне қарай халықты жұмыспен қамтау мәселелері жөніндегі уәкілетті органға береді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2017 № 286 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қалаларда микроқаржы
ұйымдары/
екінші деңгейдегі банктер
беретін микрокредиттер
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры"
акционерлік қоғамы өңірлік филиалының директорына
_______________________________________________
_______________________________________________
Кепілдік сомасын есептей отырып, кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хат
" " микроқаржы ұйымы / "______" акционерлік қоғамы мынадай шарттармен ___________________ бағдарламасының шеңберінде кредит/микрокредит беру/кредит желісін ашу туралы оң шешімнің 201_ ж. _____қабылданғанын хабарлайды:
1
Қарыз алушының толық атауы
2
Өнім (қаржыландыру) түрі
Жаңартылмайтын кредит желісі/жаңартылатын кредит желісі/ микрокредит/ кредит
3
Кредиттің/микрокредиттің сомасы және валютасы
4
Кредит беру мақсаты
5
Кредиттің/микрокредиттің мерзімі
6
Сыйақы мөлшерлемесі
7
Негізгі борышты өтеу тәртібі және мерзімдері
8
Сыйақыны өтеу тәртібі және мерзімдері
9
Микрокредит бойынша қамтамасыз ету тізбесі
Объектінің атауы, орналасқан жері, кепілді құны ____ теңгеден кем емес. Нарықтық құны _____ теңге;
Объектінің атауы, орналасқан жері, кепілзді құны ____ теңгеден кем емес. Нарықтық құны _____ теңге;
Жеке тұлғалардың жеке кепілдігі: ТАӘ, ТАӘ .
Кепілді қамтамасыз етудің жалпы сомасының жиыны ______ теңге.
Баяндалғанның негізінде, Сізден _____________ теңге мөлшерінде ___айға дейінгі мерзіммен кепілдік беру мүмкіндігін қарауды сұраймыз.
" " микроқаржы ұйымы/"______" акционерлік қоғамы "_________"
мо
________________ ____________________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (мөр орны) (тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(бар болған жағдайда)
Қалаларда микроқаржы
ұйымдары/
екінші деңгейдегі банктер
беретін микрокредиттер
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
2-қосымша
Кәсіпкер сараптамасын өткізу үшін микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк кепілгерге беретін құжаттар тізбесі

1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов
оригинал
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником микрофинансовой организации/банка второго уровня и заверенный печатью/штампом микрофинансовой организации/банком второго уровня
3
Заявка на получение кредита/микрокредита в микрофинансовую организацию/банк второго уровня
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
4*
Финансовые документы субъектов частного предпринимательства по состоянию на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, товарно, отчет о доходах и расходах за последние 12 месяцев (для индивидуальных предпринимателей)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
5*
Финансовые документы предпринимателя по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, товарно-материальных запасы) заверенные печатью предпринимателя (при наличии)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
6*
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах – доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня, или оригинал
7
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов, включая банки)
Оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)
8
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
Оригинал (справка с egov.kz)
9
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
Оригинал письма предпринимателя
10
Лицензии, патенты, квоты (в случае, если вид деятельности заявителя лицензируется или лицензируется реализация отдельных видов товаров и услуг, на которые направляются заемные средства)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
11
Документы по реализации проекта (при наличии):

1. Жалпы құжаттар:
№ р/с
Құжаттың атауы
Нысаны
1
2
3
1
Құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа
2
Құжаттар топтамасында бар барлық құжаттардың ішкі тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі
Микроқаржы ұйымының/екінші деңгейдегі банктің уәкілетті жұмыскері қол қойған және Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банктің мөрімен/мөртабанымен расталған түпнұсқа
3
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк кредит/микрокредит алуға өтінім
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
4
Соңғы есепті күнге қарағандағы жағдай бойынша жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржы құжаттары (берешектің пайда болған күнін, өтеудің жоспарланған күнін және берешектің нысанасын көрсете отырып кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазып, негізгі қаражаттың толық жазылуы, соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (дара кәсіпкерлерге арналған)
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
5
Кәсіпкердің мөрімен расталған (бар болған жағдайда) жылдың басындағы және соңғы есеп беру күніндегі жағдай бойынша қаржы құжаттары (берешектің пайда болған күнін, өтеудің жоспарланған күнін және берешектің нысанасын көрсете отырып кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазып, негізгі қаражаттың толық жазылуы, соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (дара кәсіпкерлерге арналған) (заңды тұлғаларға арналған)
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
6
Кірістер мен шығыстар туралы есеп баптарының толық жазылуы – іске асырудан түскен кіріс, өзіндік құны, кезеңнің шығыстары, басқа да кірістер мен шығыстар, қаралып отырған кезеңдегі ақшалай және заттай мәнде өткізілген өнімнің көлемі
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме немесе түпнұсқа
7
Қаржы ұйымдарынан несиелік берешегінің, оның ішінде мерзімі өткен берешегінің болуы туралы анықтама (банктерді қосқанда, кредиттері болған жағдайда)
Түпнұсқа (30 күнтізбелік күнге дейін түпнұсқамен салыстырылған көшірмеге рұқсат беріледі)
8
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоғы (бары) туралы анықтама**
Түпнұсқа (egov.kz анықтама)
9
Екінші деңгейдегі банктердегі барлық қолданыстағы шоттар туралы мәліметтер
Кәсіпкер хатының түпнұсқасы
10
Лицензиялар**, патенттер, квоталар және т.с.с. (егер өтініш берушінің қызмет түрі лицензияланатын болса немесе қарыз қаражаты бағытталатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін іске асыру лицензияланатын болса)
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
11
Жобаны іске асыру жөніндегі құжаттар (бар болса):

1) контракты, договоры купли-продажи, договоры намерения, договоры на проведение работ (с приложением лицензии на осуществление подрядчиком строительно-монтажных работ или иных видов деятельности), оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции и тому подобное);

1) келісімшарттар, сатып алу-сату шарттары, ниет шарттары, жұмыстарды жүргізуге (мердігердің құрылыс-монтаждау жұмыстарын немесе қызметтің өзге де түрлерін жүзеге асыруға лицензияны қоса бере отырып), қызметтерді көрсетуге шарттар, орындалған жұмыстар актісі, төлем шоттары және т.с.с.;
2) жоспарланған жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат (егер кредит құрылыс, реконструкциялау саласында пайдалану үшін берілетін болса және т.с.с. жағдайда) және т.б.;

3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) любые другие документы, используемые микрофинансовой организацией/банком второго уровня в рамках рассмотрения проекта
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
12
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
13
Действующие и отработанные контракты за последний и текущий годы (при наличии)
копии
14
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии
15
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор о предоставлении кредита/микрокредита, залога и гарантии от имени микрофинансовой организации/банка второго уровня.
копии, заверенные печатью микрофинансовой организации/банка второго уровня (могут быть представлены микрофинансовой организацией/банком второго уровня к моменту заключения договора гарантии)
Примечание: срок давности финансовой отчетности не должен превышать 3-х месяцев на дату предоставления микрофинансовой организацией/банком второго уровня пакета документов.
*по стартовым проектам данные документ предоставляются при их наличии.

3) жобаға жеке қатысуын растайтын құжаттар;
4) жобаны қарау шеңберінде микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк пайдаланатын кез келген басқа да құжаттар
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
12
Бизнес-жоспар
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
13
Соңғы және ағымдағы жылдары қолданыстағы және пайдаға асырылған келісімшарттар (бар болса)
көшірмелер
14
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттері болған жағдайда)
көшірмелер
15
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банктің атынан кредит/микрокредит, кепілзат және кепілдік беру туралы шартты жасайтын тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттар.
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк мөрімен расталған көшірмелер (кепілдік шартын жасаған кезде Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банкке ұсынуы мүмкін)
Ескертпе: микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банктің құжаттар топтамасын берген күннен бастап қаржылық есептіліктің ескіру мерзімі 3 айдан аспауға тиіс.
* бастапқы жобалар бойынша осы құжаттар бар болған жағдайда беріледі.

2. Документы, определяющие правовой статус и полномочия субъектов частного предпринимательства
1. В случае, если предприниматель является индивидуальным предпринимателем:
№ п/п
Наименование документа
форма
1
2
3
1
Документ, удостоверяющий личность
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
2
Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, патент
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня (допускается справка с egov.kz)
3
Документ с образцами подписи и оттиска печати
оригинал, нотариально засвидетельствованный
4
Согласие предпринимателя на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал предоставляется на имя гаранта
5
Согласие предпринимателя на сбор и обработку персональных данных
оригинал предоставляется на имя гаранта
2. В случае, если предприниматель является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
нотариально засвидетельствованная копия
2
Свидетельство/справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица
нотариально засвидетельствованная копия (допускается справка с egov.kz)
3
Решение уполномоченного органа предпринимателя о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени предпринимателя в микрофинансовую организацию/банк второго уровня и гарата, а также документы, подтверждающие его полномочия
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом микрофинансовой организации/банка второго уровня
5
Решение уполномоченного органа предпринимателя, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной гарантом
6
Решение уполномоченного органа предпринимателя, принявшего решение о привлечении микрокредита
оригинал по форме, утвержденной микрофинансовой организации/банком второго уровня
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати предпринимателя
нотариально засвидетельствованный оригинал
8
Согласие предпринимателя на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя гаранта
Примечание:
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ должен быть прошит и пронумерован либо скреплен подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
Приложение 3
к Правилам гарантирования
по микрокредитам, выдаваемым
микрофинансовыми
организациями/банками
второго уровня в городах
Отчет
микрофинансовой организации "_____________" / Акционерного общество
"__________" о текущем мониторинге хода реализации проектов
предпринимателя в рамках Программы развития продуктивной занятости

2. Жеке кәсіпкерлік субъектілері құқықтық мәртебесі мен өкілеттіктерін айқындайтын құжаттар
1. Егер кәсіпкер дара кәсіпкер болған жағдайда:
№ р/с
Құжаттың атауы
Нысаны
1
2
3
1
Жеке басын куәландыратын құжат
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
2
Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда, - патент**
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлға түпнұсқамен салыстырған көшірме (egov.kz алынған анықтамаға рұқсат етіледі)
3
Қойылған қолдың үлгісі немесе мөрдің баспа таңбасы бар құжат
нотариат растаған түпнұсқа
4
Кредит бюросына ақпаратты ұсынуға және кредит есебін алуға кәсіпкердің келісімі
түпнұсқа кепілгер атына беріледі
5
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге кәсіпкердің келісім
түпнұсқа кепілгер атына беріледі
2. Егер кәсіпкер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болса:
№ р/с
Құжаттың атауы
Нысаны
1
2
3
1
Жарғы, оған өзгеріс пен толықтырулар
нотариат растаған көшірме
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама**
нотариат растаған көшірме (egov.kz алынған анықтамаға рұқсат етіледі)
3
Бірінші басшыны тағайындау туралы кәсіпкердің уәкілетті органының шешімі
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
4
Микроқаржы ұйымына/екінші деңгейдегі банкке және кепілгерге кәсіпкердің атынан құжаттарға қол қоюға уәкілетті тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат, сонымен қатар оның өкілеттерін растайтын құжаттар
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
5
Кепілдікті тарту туралы шешімді қабылдаған кәсіпкерлердің уәкілетті органының шешімі
кепілгер бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
6
Микрокредит тарту туралы шешімді қабылдаған жеке кәсіпкерлік субъектісі уәкілетті органының шешімі
Микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банк бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
7
Бірінші басшының, бас бухгалтердің қол қою және жеке кәсіпкерлік субъектісі мөрінің баспа – таңбасының үлгілері бар құжат
нотариат растаған түпнұсқа
8
Кредит бюросына ақпаратты ұсынуға және кредит есебін алуға жеке кәсіпкерлік субъектісі келісімі
түпнұсқа кепілгердің атына беріледі
Ескертпе:
Бірнеше беттен құралған құжатты ұсынған жағдайда мұндай құжаттың тігілуі және нөмірленуі немесе құжаттың әр беті уәкілетті тұлғалардың қолымен/мөрмен/мөртабанмен бекемделуі тиіс.
Қалаларда микроқаржы
ұйымдары/
екінші деңгейдегі банктер
беретін микрокредиттер
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
3-қосымша
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың