О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 151 "Об утверждении Правил ведения государственного реестра участков загрязнения"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2017 года № 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2017 года № 15163. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 135.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.04.2023 № 135.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 151 "Об утверждении Правил ведения государственного реестра участков загрязнения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10042, опубликованный 16 января 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменения:
В Правилах ведения государственного реестра участков загрязнения, утвержденных указанным приказом:
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

"Ластану учаскелерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 151 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 18 сәуірдегі № 141 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 мамырда № 15163 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 135 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 27.04.2023 № 135 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
1. "Ластану учаскелерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 151 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10042 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 16 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ластану учаскелерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
1 және 2 қосымшаларын осы бұйрықтың қосымшаларына сәйкес, жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтар басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімдік баспа басылымдарына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне беруді қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Н. Айдапкелов
от 18 апреля 2017 года
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 апреля 2017 года № 141
Приложение 1
к Правилам ведения
государственного реестра
участков загрязнения
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Реестровый паспорт участков загрязнения
Отчетный период за "___"____________20___ года.
Индекс формы: РПУЗ
Периодичность сбора информации: ежегодно.
Круг лиц представляющих информацию: природопользователи, на территории, которых расположены участки загрязнения.
Куда представляется форма: территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Срок представления формы: ежегодно, до 10 мая после отчетного периода;
в течение трех месяцев в случае выявления участка загрязнения.
1) регистрационный номер_______________________________________
2) схематическая карта месторасположения участка загрязнения:
Область
Район
Город, поселок
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО), заполняемая специалистами территориальных подразделений
Географические координаты
1
2
3
4
5
3) вид хозяйственной и иной деятельности, согласно коду общего классификатора видов
экономической деятельности (ОКЭД) или природное явление, в результате которого
образовался участок загрязнения
________________________________________________________________________________

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_______________ Н. Айдапкелов
2017 жылғы 18 сәуір
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 18 сәуірдегі
№ 141 бұйрығына қосымша
Ластану учаскелерінің
мемлекеттік тізілімін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ластану учаскелерінің тізілімдік паспорты
"___"____________20___ жылғы есептік кезең
Нысандар индексі: ЛУМТЖ
Ақпарат жинау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат ұсынатын тұлғалар шеңбері: Аумақтарында ластану учаскелері орналасқан
табиғат пайдаланушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның
аумақтық бөлімшелері
Нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік кезеңнен кейінгі 10 мамырға дейін;
Ластану учаскелері белгілі болған жағдайдан кейін, 3 ай ішінде
1) тіркеу нөмірі _________________________________________
2) ластану учаскесі орналасқан жердің схемалық картасы
Облыс
Аудан
Қала, кент
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды (аумақтық бөлімше мамандары толтырады)
Географиялық координаттары
1
2
3
4
5
3) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) кодына сәйкес
нәтижесінде ластану учаскесі пайда болған шаруашылық және өзге қызметтің немесе табиғи
құбылыстың түрі ________________________

10) степень изученности участка загрязнения
Кем и когда изучен
Название отчетного материала
Изученные параметры объекта
1
2
3
11) климатические характеристики территории расположения участка загрязнения
характеристика климатических условий
Роза ветров
Частота ветров со скоростью более 5 м/сек
Частота выпадения осадков
1
2
3
12) реализованные мероприятия по локализации и рекультивации участка загрязнения
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Достоверность и полноту информации подтверждаю.
Составитель (природопользователь): ________________________________________________
Ф.И.О.
________________________________________________________________________________
должность
подпись _________________ дата ______________
Зарегистрировал: ________________________________________________________________
Ф.И.О.
________________________________________________________________________________
должность
подпись _________________дата ______________
Приложение
к Реестровому паспорту
участков загрязнения
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных.
"Реестровый паспорт участков загрязнения"
1. Общая часть
1) Форма, предназначенная для сбора административных данных "Реестровый паспорт участков загрязнения" (далее - Форма) разработана в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2) Форма представляется природопользователями, на территории, которых расположены участки загрязнения.
2. Пояснение по заполнению формы
В разделе 1, территориальным подразделением, присваивается регистрационный номер участка загрязнения;
в разделе 2, природопользователем, предоставляется схематическая карта месторасположения участка загрязнения. В графах "Область", "Район", "Город, поселок", "Географические координаты" заполняются природопользователем соответствующие данные; "Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)" заполняется специалистами территориальных подразделений.
В разделе 3 указывается вид хозяйственной и иной деятельности, согласно коду общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД) или природное явление, в результате которого образовался участок загрязнения;
В разделе 4 указывается природопользователь, в чьей собственности или владении находится территория размещения участка загрязнения:
указывается БИН/ИИН природопользователя;
указывается наименование природопользователя.
В разделе 5 указывается категория земель согласно Земельного кодекса;
В разделе 6 указываются параметры участка загрязнения: длина (в метрах); ширина (в метрах); глубина (в метрах); площадь (в квадратных метрах); вид загрязняющих веществ; уровень опасности; агрегатное состояние (жидкое, твердое).
В разделе 7 указываются технические условия размещения, указываются характеристика почв или вмещающих пород на поверхности которого определено загрязнение. Характеристика включает в себя такие показатели как: описание почвы или породы; водопроницаемость; физико-механические свойства.
В разделе 8 указываются химический состав загрязнения:
в графе "Название" заполняется наименование загрязняющих веществ;
в графе "мин" заполняется минимальная концентрация загрязняющего вещества (выраженное в процентах);
в графе "макс" заполняется максимальная концентрация загрязняющего вещества (выраженное в процентах);
в графе "среднее" заполняется средняя концентрация загрязняющего вещества (выраженное в процентах);
в графе "Объемы" заполняется объем для каждого загрязняющего вещества (выраженное в метрах кубических);
в графе "в воде" заполняется предельная допустимая концентрация (оценка безопасности уровня воздействия) в воде для каждого загрязняющего вещества;
в графе "в воздухе" заполняется предельная допустимая концентрация (оценка безопасности уровня воздействия) в атмосферном воздухе для каждого загрязняющего вещества;
в графе "в почве" заполняется предельная допустимая концентрация (оценка безопасности уровня воздействия) в почве для каждого загрязняющего вещества.
В разделе 9 указываются возможные пути миграции загрязняющих веществ:
в графе "по воде" заполняются пути миграции: поверхностные и/или подземные воды;
в графе "по воздуху" заполняются пути миграции: испарение и/или ветровой унос;
в графе "иные" заполняются пути миграции: указывается иные способы переноса загрязняющих веществ (в том числе перенос за счет растений и животных).
В разделе 10 указывается степень изученности участка загрязнения:
в графе "Кем и когда изучен" указываются полное наименование организации выполнившего изучение участка загрязнения, а также период изучения;
в графе "Название отчетного материала" указываются полное наименование отчетного материала;
в графе "Изученные параметры объекта" указываются изученные параметры участка загрязнения (данные привести из отчетного материала).
В разделе 11 указывается климатические характеристики территории расположения участка загрязнения:
в графе "Роза ветров" указываются данные по румбам и направлению ветров из отчетного материала/справка Республиканское государственное предприятие "Казгидромет" (далее - РГП "Казгидромет");
в графе "Частота ветров со скоростью более 5 м/сек" указываются данные из отчетного материала/справка РГП "Казгидромет";
в графе "Частота выпадения осадков" указываются данные из отчетного материала/справка РГП "Казгидромет".
В разделе 12 указываются реализованные мероприятия по локализации и рекультивации участка загрязнения.
За достоверность и полноту информации предусматривается подтверждение данных представляемых природопользователем (подпись и дата) с указанием фамилии, имени и отчества (при наличии) составителя, а также занимаемой должности.
Со стороны территориального подразделения предусматривается подтверждение о регистрации паспорта участка загрязнения (подпись и дата) с указанием фамилии, имени и отчества составителя, а также занимаемой должности.
Приложение 2
к Правилам ведения
государственного реестра
участков загрязнения
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Государственный реестр участков загрязнения
Отчетный период за "___"___________20___ года
Индекс формы: ГРУЗ
Периодичность сбора информации: ежегодно.
Круг лиц представляющих информацию: Территориальные органы по охране
окружающей среды (Департаменты экологии).
Куда представляется форма: Министерство энергетики Республики Казахстан.
Срок представления формы: ежегодно, не позднее 10 мая после отчетного периода;
в случае выявления новых участков загрязнения информация предоставляется не
позднее десяти календарных дней после внесения изменений и дополнений в
территориальный реестр.
Регистрационный номер, присвоенный участку загрязнения
Месторасположение участка загрязнения
Природопользователь - разработчик реестрового паспорта участка загрязнения
Дата и основание исключения из реестра
1
2
3
4
Приложение
к Государственному реестру
участков загрязнения
Пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных.
"Государственный реестр участков загрязнения"

10) ластану учаскесінің зерделену дәрежесі:
Кім және қашан зерделеді
Есептілік материалдың атауы
Объектінің зерделенген параметрлері
1
2
3
11) ластану учаскесі орналасу аумағының климаттық сипаттамалары
Климаттық жағдайлардың сипаттамасы
Жел өрнегі
5 м/сек астам жылдамдығымен желдер жиілігі
Жауын-шашындар түсімінің жиілігі
1
2
3
12) ластану учаскесін оқшаулау және қалпына келтіру жөнінде іске асырылған
іс-шаралар ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ақпараттың дұрыстығы мен толықтығын растаймын.
Жасаушы (табиғат пайдаланушы): ____________________________________________
Т.А.Ә.А.
________________________________________________________________________________
лауазымы
__________ қолы                        __________ күні
Тіркеген:__________________________________________________________________
Т.А.Ә.А.
________________________________________________________________________________
лауазымы
__________ қолы                        __________ күні
Ластану учаскелерінің тізілімдік
паспортына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
"Ластану учаскелерінің тізілімдік паспорты"
1. Жалпы бөлім
1) "Ластану учаскелерінің тізілімдік паспорты" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі – Нысан) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексінің 17 бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2) Нысанды аумағында ластану учаскелері орналасқан табиғат пайдаланушылар ұсынады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1-ші бөлімде аумақтық бөлімшелер ластану учаскесіне тіркеу нөмірін береді;
2-ші бөлімде табиғат пайдаланушылар ластану учаскесі орналасқан жердің схемалық картасын ұсынады. "Облыс", "Аудан", Қала, кент", "географиялық координаттары" бағандарында табиғат пайдаланушылар сәйкес деректерді толтырады; "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды" аумақтық бөлімшелердің мамандарымен толтырылады.
3-ші бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес, нәтижесінде ластану учаскесі пайда болған шаруашылық және өзге қызметтің немесе табиғи құбылыстың түрі көрсетіледі;
4-ші бөлімде меншігінде/иелігінде ластану учаскесі орналасқан аумақ бар табиғат пайдаланушы көрсетіледі;
табиғат пайдаланушының ЖСҚ/БСҚ көрсетіледі;
табиғат пайдаланушының атауы көрсетіледі;
5-ші бөлімде Жер кодексіне сәйкес жер санаты көрсетіледі;
6-шы бөлімде ластану учаскесінің параметрлері: ұзындығы (метрмен), ені (метрмен), тереңдігі (метрмен), алаңы (метр3-мен), ластаушы заттардың түрі, қауіптілік деңгейі, агрегаттық жай-күйі көрсетіледі;
7-ші бөлімде орналастырудың техникалық шарттары көрсетіледі, яғни, топырақ немесе араласушы тау жыныстарының сипаттамасы көрсетіледі.
Сипаттамада топырақ немесе тау жынысы, су өткізбеушілік және физикалық-механикалық қасиеттері көрсетіледі.
8-ші бөлімде ластанудың химиялық құрамы көрсетіледі:
"Атауы" бағанында ластаушы заттардың атауы толтырылады;
"Ең төмен" бағанында ластаушы заттардың ең төмен шоғырлануы (пайызбен) көрсетіледі;
"Ең жоғары" бағанында ластаушы заттардың ең жоғары шоғырлануы (пайызбен) көрсетіледі;
"Орташа" бағанында ластаушы заттардың орташа шоғырлануы (пайызбен) көрсетіледі;
"Көлемі" бағанында әрбір ластаушы заттар үшін көлемі (шаршы метрмен көрсетілген) көрсетіледі;
"Суда" бағанында әрбір ластаушы заттар үшін суда рұқсат етілген шекті мөлшер (әсер ету деңгейі қауіпсіздігін бағалау) көрсетіледі;
"Ауада" бағанында әрбір ластаушы заттар үшін атмосфера ауасында рұқсат етілген шекті мөлшер (әсер ету деңгейі қауіпсіздігін бағалау) көрсетіледі;
"Топырақта" бағанында әрбір ластаушы заттар үшін топырақтағы рұқсат етілген шекті мөлшер (әсер ету деңгейі қауіпсіздігін бағалау) көрсетіледі.
9-шы бөлімде ластаушы заттар таралуы ықтимал жолдары көрсетіледі:
"Су бойынша" бағанында жер үстіне/немесе жер асты суларының таралуының ықтимал жолдары көрсетіледі;
"Ауа бойынша" бағанында булану үстіне/немесе желмен таралуының ықтимал жолдары көрсетіледі;
"Басқалар" бағанында ластаушы заттар таралуы басқа да ықтимал жолдары (оның ішінде, өсімдік және жануар тарапынан да болатын ықтимал таралулар) көрсетіледі;
10-шы бөлімде ластану учаскесінің зерделену дәрежесі көрсетіледі:
"Кім және қашан зерделеді" бағанында ластанған учаскенің зерделеген ұйымның толық атауы, сондай-ақ, зерттеу кезеңі көрсетіледі;
"Есептілік материалдың атауы" бағанында есептілік материалдың толық атауы көрсетіледі;
"Объектінің зерделенген параметрлері" бағанында ластанған учаскенің зерделенген параметрлері (есептік материалдан алынған деректер) көрсетіледі.
11-ші бөлімде ластану учаскесі орналасқан аумақтың климаттық сипаттамалары көрсетіледі:
"Жел өрнегі" бағанында румба бойынша деректер және "Қазгидромет" Республикалық мемлекеттік кәсіпорынының (бұдан әрі – "Қазгидромет" РМК) есептік материалы/анықтамасынан жел бағдары көрсетіледі;
"5 м/сек астам жылдамдығымен желдер жиілігі" бағанында "Қазгидромет" РМК есептік материалы/анықтамасынан деректер көрсетіледі;
"Жауын-шашындар түсімінің жиілігі" бағанында "Қазгидромет" РМК есептік материалы/анықтамасынан деректер көрсетіледі.
12-ші бөлімде ластану учаскесін оқшаулау және қалпына келтіру жөнінде іске асырылған іс-шаралар көрсетіледі.
Ақпараттың дұрыстығы мен толықтығы табиғат пайдаланушы ұсынатын деректерді табиғат пайдаланушының тегін, атын және әкесінің атын (бар жағдайда), сондай-ақ атқаратын лауазымын көрсете отырып, растаумен қарастырылады.
Аумақтық бөлімше тарапынан жасаған адамның тегін, атын және әкесінің атын, сондай-ақ атқаратын лауазымын көрсете отырып, ластану учаскесінің паспортын тіркеу туралы растау көзделеді.
Ластану учаскелерінің
мемлекеттік
тізілімін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ластану учаскелерінің мемлекеттік тізілімі
"___"____________20___ жылғы есептік кезең
Нысан индексі: ЛУМТ
Ақпарат жинау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат ұсынатын тұлғалар шеңбері: Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі аумақтық органдар (Экология департаменттері)
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Энергетика миинстрлігі
Нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есептік кезеңнен кейінгі 10 мамырдан кешіктірмей;
Жаңа ластану учаскелері белгілі болған жағдайда, ақпарат аумақтық тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін он күнтізбелік күннен кешіктірмей ұсынылады.
Ластану учаскесіне берілген тіркеу нөмірі
Ластану учаскесінің орналасқан жері
Ластану учаскесінің тізілімдік паспортын әзірлейтін табиғат пайдаланушы
Тізілімнен алып тастаудың күні мен негіздемесі
1
2
3
4
Ластану учаскелерінің
мемлекеттік
тізіліміне қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыруға арналған түсініктеме
Ластану учаскелерінің мемлекеттік тізілімі

1. Общая часть
1) Форма, предназначенная для сбора административных данных "Государственный реестр участков загрязнения" (далее - Форма) разработана в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2) Форма представляется территориальными органами в области охраны окружающей среды (Департаменты экологии).
2. Пояснение по заполнению формы
В графе 1 указывается регистрационный номер, присвоенный участку загрязнения;
в графе 2 указывается месторасположение участка загрязнения;
в графе 3 указывается полное наименование природопользователя – разработчика реестрового паспорта участка загрязнения;
в графе 4 указывается дата и основание исключения из реестра (заполняется в случае выполнения условий, указанных в пункте 14 настоящих Правил).

1. Жалпы бөлім
1) "Ластану учаскелерінің мемлекеттік тізілімі" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысан (бұдан әрі – нысан) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабы 29) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) Нысанды Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі аумақтық органдар (Экология департаменттері) ұсынады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1-ші бағанда ластанған учаскеге берілген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2-ші бағанда ластану учаскесінің орналасқан жері көрсетіледі;
3-ші бағанда ластану учаскесінің тізілімдік паспортын әзірлейтін - табиғат пайдаланушының толық атауы көрсетіледі;
4-ші бағанда тізілімнен алып тастаудың күні мен негіздемесі көрсетіледі (осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген шарттарды орындаған жағдайда толтырылады).