Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2017 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2017 года № 15168. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.10.2017 № 553 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1 и 2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу по специальности "Слесарное дело";
2) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 4 и 5 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 6 к настоящему приказу по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика";
3) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 7 и 8 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 9 к настоящему приказу по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)";
4) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 10 и 11 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 12 к настоящему приказу по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых";
5) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 13 и 14 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 15 к настоящему приказу по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых";
6) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 16 и 17 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 18 к настоящему приказу по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых";

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 сәуірдегі № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 мамырда № 15168 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығымен
?      Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 31.10.2017 № 553 алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) "Слесарлық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 3-қосымшаға сәйкес;
2) "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 6-қосымшаға  сәйкес;
3) "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 7 және 8-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 9-қосымшаға сәйкес;
4) "Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 10 және 11-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 12-қосымшаға сәйкес;
5) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 13 және 14-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 15-қосымшаға сәйкес;
6) "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 16 және 17-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 18-қосымшаға сәйкес;

7) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 19 и 20 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 21 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования";
8) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 22 и 23 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 24 к настоящему приказу по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)";
9) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 25 и 26 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 27 к настоящему приказу по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)";
10) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 28 и 29 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 30 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования";
11) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 31 и 32 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 33 к настоящему приказу по специальности "Строительство подземных сооружений";
12) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 34 и 35 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 36 к настоящему приказу по специальности "Транспортировка и хранение нефти и газа";
13) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 37 и 38 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 39 к настоящему приказу по специальности "Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций";
14) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 40 и 41 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 42 к настоящему приказу по специальности "Производство химических волокон";
15) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 43 и 44 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 45 к настоящему приказу по специальности "Технология полимерного производства";

7) "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 19 және 20-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 21-қосымшаға сәйкес;
8) "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 22 және 23-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 24-қосымшаға сәйкес;
9) "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 25 және 26-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 27-қосымшаға сәйкес;
10) "Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 28 және 29-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 30-қосымшаға сәйкес;
11) "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 31 және 32 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 33-қосымшаға сәйкес;
12) "Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 34 және 35-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 36-қосымшаға сәйкес;
13) "Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанар май құю станцияларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 37 және 38-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 39-қосымшаға сәйкес;
14) "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 40 және 41-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 42-қосымшаға сәйкес;
15) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 43 және 44-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 45-қосымшаға сәйкес;

16) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 46 и 47 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 48 к настоящему приказу по специальности "Технология переработки нефти и газа";
17) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 49 и 50 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 51 к настоящему приказу по специальности "Электроснабжение (по отраслям)";
18) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 52 и 53 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 54 к настоящему приказу по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог";
19) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 55 и 56 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 57 к настоящему приказу по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций";
20) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 58 и 59 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 60 к настоящему приказу по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)";
21) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 61 и 62 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 63 к настоящему приказу по специальности "Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)";
22) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 64 и 65 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 66 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)";
23) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 67 и 68 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 69 к настоящему приказу по специальности "Металлургия черных металлов (по видам)";
24) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 70 и 71 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 72 к настоящему приказу по специальности "Металлургия цветных металлов";

16) "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 46 және 47-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 48-қосымшаға сәйкес;
17) "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 49 және 50-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 51-қосымшаға сәйкес;
18) "Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 52 және 53-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 54-қосымшаға сәйкес;
19) "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 55 және 56-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 57-қосымшаға сәйкес;
20) "Жылу-техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 58 және 59-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 60-қосымшаға сәйкес;
21) "Электр және электр механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 61 және 62-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 63-қосымшаға сәйкес;
22) "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 64 және 65-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 66-қосымшаға сәйкес;
23) "Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 67 және 68-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 69-қосымшаға сәйкес;
24) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 70 және 71-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 72-қосымшаға сәйкес;

25) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 73 и 74 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 75 к настоящему приказу по специальности "Металлообработка (по видам)";
26) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 76 и 77 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 78 к настоящему приказу по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов";
27) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 79 и 80 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 81 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и оборудования (по отраслям)";
28) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 82 и 83 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 84 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)";
29) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 85 и 86 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 87 к настоящему приказу по специальности "Токарное дело и металлообработка (по видам)";
30) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 88 и 89 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 90 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация машин и оборудования промышленности";
31) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 91 и 92 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 93 к настоящему приказу по специальности "Машины и оборудование в металлургии";
32) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 94 и 95 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 96 к настоящему приказу по специальности "Сварочное дело (по видам)";
33) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 97 и 98 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 99 к настоящему приказу по специальности "Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)";

25) "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 73 және 74-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 75-қосымшаға сәйкес;
26) "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 76 және 77-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 78-қосымшаға сәйкес;
27) "Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 79 және 80-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 81-қосымшаға сәйкес;
28) "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 82 және 83-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 84-қосымшаға сәйкес;
29) "Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 85 және 86-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 87-қосымшаға сәйкес;
30) "Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 88 және 89-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 90-қосымшаға сәйкес;
31) "Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 91 және 92-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 93-қосымшаға сәйкес;
32) "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 94 және 95-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 96-қосымшаға сәйкес;
33) "Өндірістегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 97 және 98-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 99-қосымшаға сәйкес;

34) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 100 и 101 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 102 к настоящему приказу по специальности "Оборудование предприятий питания, торговли и мясной промышленности";
35) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 103 и 104 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 105 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)";
36) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 106 и 107 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 108 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта";
37) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 109 и 110 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 111 к настоящему приказу по специальности "Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)";
38) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 112 и 113 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 114 к настоящему приказу по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте";
39) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 115 и 116 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 117 к настоящему приказу по специальности "Швейное производство и моделирование одежды";
40) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 118 и 119 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 120 к настоящему приказу по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство";
41) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 121 и 122 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 123 к настоящему приказу по специальности "Производство молочной продукции";
42) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 124 и 125 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 126 к настоящему приказу по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте";

34)"Тамақ, сауда және ет өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 100 және 101-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 102-қосымшаға сәйкес;
35) "Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 103 және 104-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 105-қосымшаға сәйкес;
36) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 106 және 107-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 108-қосымшаға сәйкес;
37) "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 109 және 110-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 111-қосымшаға сәйкес;
38) "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 112 және 113 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 114-қосымшаға сәйкес;
39) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 115 және 116-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 117-қосымшаға сәйкес;
40) "Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 118 және 119-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 120-қосымшаға сәйкес;
41) "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 121 және 122-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 123-қосымшаға сәйкес;
42) "Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 124 және 125-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 126-қосымшаға сәйкес;

43) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 127 и 128 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 129 к настоящему приказу по специальности "Информационные системы (по областям применения)";
44) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 130 и 131 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 132 к настоящему приказу по специальности "Радиоэлектроника и связь (по видам)";
45) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 133 и 134 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 135 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания";
46) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 136 и 137 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 138 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта";
47) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 139 и 140 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 141 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)";
48) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 142 и 143 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 144 к настоящему приказу по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения";
49) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 145 и 146 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 147 к настоящему приказу по специальности "Гидротехническое строительство";
50) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 148 и 149 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 150 к настоящему приказу по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство";
51) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 151 и 152 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 153 к настоящему приказу по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов";

43) "Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 127 және 128-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 129-қосымшаға сәйкес;
44) "Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 130 және 131-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 132-қосымшаға сәйкес;
45) "Электр байланысы және желімен хабарлаудың желілік құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 133 және 134-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 135-қосымшаға сәйкес;
46) "Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 136 және 137-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 138-қосымшаға сәйкес;
47) "Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 139 және 140-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 141-қосымшаға сәйкес;
48) "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 142 және 143-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 144-қосымшаға сәйкес;
49) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 145 және 146-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 147-қосымшаға сәйкес;
50) "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 148 және 149-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 150-қосымшаға сәйкес;
51) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 151 және 152-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 153-қосымшаға сәйкес;

52) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 154 и 155 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 156 к настоящему приказу по специальности "Производство строительных изделий и конструкций";
53) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 157 и 158 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 159 к настоящему приказу по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)";
54) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 160 и 161 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 162 к настоящему приказу по специальности "Дизайн интерьера, реставрация, реконструкция гражданских зданий";
55) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 163 и 164 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 165 к настоящему приказу по специальности "Архитектура";
56) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 166 и 167 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 168 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники";
57) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 169 и 170 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 171 к настоящему приказу по специальности "Растениеводство";
58) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 172 и 173 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 174 к настоящему приказу по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)";
59) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 175 и 176 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 177 к настоящему приказу по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)";
60) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 178 и 179 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 180 к настоящему приказу по специальности "Механизация сельского хозяйства";

52) "Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 154 және 155-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 156-қосымшаға сәйкес;
53) "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 157 және 158-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 159-қосымшаға сәйкес;
54) "Азаматтық ғимараттар ішкі көрінісінің дизайны, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 160 және 161-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 162-қосымшаға сәйкес;
55) "Сәулетөнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 163 және 164-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 165-қосымшаға сәйкес;
56) "Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 166 және 167-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 168-қосымшаға сәйкес;
57) "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 169 және 170-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 171-қосымшаға сәйкес;
58) "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 172 және 173-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 174-қосымшаға сәйкес;
59) "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 175 және 176-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 177-қосымшаға сәйкес;
60) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 178 және 179-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 180-қосымшаға сәйкес;

61) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 181 и 182 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 183 к настоящему приказу по специальности "Землеустройство";
62) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 184 и 185 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 186 к настоящему приказу по специальности "Зоотехния";
63) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 187 и 188 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 189 к настоящему приказу по специальности "Ветеринария";
64) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 190 и 191 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 192 к настоящему приказу по специальности "Экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)";
65) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 193 и 194 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 195 к настоящему приказу по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)".
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оспанова Н.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направить его копии в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

61) "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 181 және 182-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 183-қосымшаға сәйкес;
62) "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 184 және 185-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 186-қосымшаға сәйкес;
63) "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 187 және 188-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 189-қосымшаға сәйкес;
64) "Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 190 және 191-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 192-қосымшаға сәйкес;
65) "Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 193 және 194-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 195-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Н.Ж. Оспанова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1)2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0503000 - Слесарное дело
Квалификации:
0503012 - Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
0503022 - Электрик автослесарь
Форма обучения: очная

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э. А. Суханбердиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 1-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0503000 - Слесарлық іс
Біліктіліктер:
0503012 - Электр құрал жабдықтарын жөндеуші слесарь-электрик
0503022 - Электрик автослесарь
Оқыту формасы: күндізгі

1224
ПА
Промежуточная аттестация
144
ИА
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Аттестация в организациях образования
12
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
24
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПП - профессиональная практика;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К -консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0503000 - Слесарное дело
Квалификация:
0503012 - Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
0503022 - Электрик автослесарь
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Индекс
Наименование циклов, дисциплин/модулей, практик
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по семестрам
Экзамен
Зачет
Контрольная работа
ВСЕГО
Из них:
Теоретическое обучение
Практическое обучение
Производственное обучение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ОГМ
Общегуманитарные модули (профессиональный казахский (русский) язык, профессиональный иностранный язык, физическая культура, история Казахстана)

1224
АА
Аралық аттестаттау
144
ҚА
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Білім беру ұйымдарындағы аттестаттау
12
ҚА 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
24
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
оқу жылы үшін 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультатив сабақтар
теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
ЖБП - жалпы білім беретін пәндер;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
КП - кәсіптік практика;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 2-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0503000 - Слесарлық іс
Біліктіліктер:
050301 2 - Электр құрал жабдықтарын жөндеуші слесарь-электрик
050302 2 - Электрик автослесарь
Оқыту нысаны: : күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім беру базасында
Индекс
Циклдер, пәндер/модульдер, практикалар атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі
(сағаттар)
Семестрлер бойынша бөлу
Емтихан
Сынақ
Бақылау
жұмысы
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
Теориялық
оқыту
Практикалық оқыту
Өндірістік
оқыту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖГМ
Жалпы гуманитарлық модульдер
(кәсіптік қазақ (орыс) тілі, кәсіби шетел тілі, дене шынықтыру, Қазақстан тарихы)

482
ПА
Промежуточная аттестация
72
ИА
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация
12
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
24
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
1656
Примечание:
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПП - профессиональная практика;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К -консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВАЯ УЧЕБНАЯ ПРОГРАММА технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0503000 - Слесарное дело
Квалификация:
0503012 - Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
0503022 - Электрик автослесарь
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Общегуманитарные модули
БК 1. Использовать навыки устного и письменного общения на казахском/русском/иностранном языке для коммуникаций в сфере профессиональной деятельности
ОГМ 01. Профессиональный казахский/русский язык
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском/русском языке и применения их в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы делового казахского/русского языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом казахского\русского языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского/русского языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
2. Знает терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Умеет читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести монологическую и диалогическую речь.
Критерии оценки:

482
АА
Аралық аттестаттау
72
ҚА
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Білім беру ұйымдарындағы аттестаттау
12
ҚА 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
24
Міндетті оқыту жиыны
1440
К
Консультациялар
оқу жылы үшін 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
1656
Ескерту:
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
КП - кәсіптік практика;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 3-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫ
Білім беру коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0503000 - Слесарлық іс
Біліктіліктер:
0503012 - Электр құрал жабдықтарын жөндеуші слесарь-электрик;
0503022 - Электрик автослесарь
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқытудың нәтижелері және бағалау өлшемдері
Жалпы гуманитарлық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында қатынасу үшін қазақ/орыс/шетел тілдерінде ауызша және жазбаша қарым-қатынасқа түсу дағдыларын қолдану
ЖГМ 01. Кәсіптік қазақ/орыс тілі
Осы модуль қазақ/орыс тілінде ауызша және жазбаша қатынасуға және кәсіптік қызмет аясында қолдануға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: іскери қазақ/орыс тілінің және кәсіптік лексика негіздері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті қазақ/орыс тілінің лексикалық (1200 -1400 лексикалық бірлі10) және грамматикалық минимумына ие болу;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен);
кәсіптік тілдесу үдерісінде монолог және диалог жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызмет аясында қатынасу үшін қазақ/орыс тілінің терминологиясын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мамандық бойынша кәсіптік тілдесуге қажетті лексикалық-грамматикалық материалды біледі.
2. Мамандық бойынша терминологияны біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқи алады және аудара алады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі 3) Монолог және диалог жүргізе алу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
2. Умеет вести диалог в процессе профессионального общения.
ОГМ 02. Профессиональный иностранный язык
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения на иностранном языке в сфере своей профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы делового иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
вести монологическую и диалогическую речь в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
2. Знает терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Умеет читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести монологическую и диалогическую речь.
Критерии оценки:
1. Умеет логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
2. Умеет вести диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Обладать умениями и навыками физического совершенствования, соблюдения принципов здорового образа жизни и сохранения работоспособности
ОГМ 03. Физическая культура
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков;
развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности;
владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья и соблюдения принципов здорового образа жизни.
Критерии оценки:
1. Знает основы и правила здорового образа жизни, об укреплении и сохранении здоровья, развитии и совершенствовании физических способностей.

1. Жағдайға байланысты қисынды әрі ретімен сөйлей алады.
2. Кәсіптік тілдесу барысында диалог жүргізе алады.
ЖГМ 02. Кәсіптік шетел тілі
Осы модуль өзінің кәсіптік қызметі саласында шетел тілінде тілдесуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: іскери шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен);
кәсіптік тілдесу үдерісінде монолог және диалог жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өз кәсіптік қызметі аясында тілдесу үшін шет тілі терминологиясын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мамандық бойынша кәсіптік тілдесуге қажетті лексикалық-грамматикалық материалды біледі.
2. Мамандық бойынша терминологияны біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқи алады және аудара алады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Монолог және диалог жүргізе алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жағдайға байланысты қисынды әрі ретімен сөйлей алады.
2. Кәсіптік тілдесу үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Физикалық жетілу, салауатты өмір салты қағидаттарын және жұмысқа қабілеттілікті сақтау ептілігі мен дағдыларына ие болу
ЖГМ 03. Дене тәрбиесі
Осы модуль дене мүмкіндіктерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері; физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; салауатты өмір салты негіздері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын үнемі жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайту;
кәсіптік маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамыту;
өзін өзі бақылау және организмнің функционалды жағдайына бағалау қабілеттеріне ие болу.
Оқыту нәтижесі: 1) Дене шынықтыру-спорт ісін денсаулықты нығайту үшін және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау үшін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін, денсаулықты нығайту мен сақтау, дене бітімін дамыту мен жетілдіру туралы біледі.

2. Знает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Умеет выполнять комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Использовать средства физической культуры для развития и совершенствования физических качеств и психофизических способностей.
Критерии оценки:
1. Знает правила командных спортивных игр.
2. Знает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Владеть теорией физического воспитания, системой умений и навыков двигательной активности.
Критерии оценки:
1. Знает основные принципы физического воспитания.
2. Знает физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями.
3. Умеет контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Результат обучения: 4) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Умеет оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 3. Понимать историю казахского народа, роль и место Казахстана в мировом сообществе
ОГМ 04. История Казахстана
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: хронологические границы основных исторических периодов истории Казахстана и этапы формирования казахской нации; роль, значение и вклад кочевой цивилизации в историю мировой цивилизации; причины и последствия процессов присоединения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей; этнодемографическая ситуация в первые годы Советской власти, образование казахской диаспоры за рубежом; история национально-освободительных восстаний и движений казахского народа за независимость: причины, ход, последствия крупных национально-освободительных восстаний 18-19 веков; сущность политических партий Казахстана в начале 20-го века и в последующее время; причины, ход и последствия декабрьского востания 1986 года в
Алматы и городах Казахстана; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости; достижения независимого Казахстана.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие качества и умения:
проявлять уважение к истории и культуре казахского народа и других народов, проживающих в Казахстане;
определять причинно-следственные связи исторических событий.
Результат обучения: 1) Знать основные этапы становления казахского народа.
Критерии оценки:

2. Бұлшық етке күш салу барысында тыныс алу жүйелері, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету негіздерін біледі.
3. Жалпы дене даярлығы бойынша жаттығулар кешенін орындай алады.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене бітімі мен психофизикалық мүмкіндіктерді дамыту және жетілдіру үшін дене тәрбиесі құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Командалық спорттық ойындардың ережелерін біледі.
2. Дене жүктемесі мен оны реттеу тәсілдері негіздерін біледі.
3. Жаттығу орындау техникасын біледі.
4. Оқу ойынында оқыған ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада ескерілген бақылау нормативтері мен тесттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дене тәрбиесі, қозғалыс белсенділігі икемдері мен дағдылары жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дене тәрбиесінің негізгі қағидаттарын біледі.
2. Дене жаттығуларын орындау кезінде организмнің физиологиялық ерекшеліктерін біледі.
3. Дене жаттығуларын орындағанда организмнің функционалдық жағдайын бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақат алғанда және қайғылы оқиғалар орын алғанда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
1. Жаттығу жасау барысындағы жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақат алмау тәсілдерін біледі.
2. Жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
3.Жаттығу жасау барысындағы жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақат алмау тәсілдерін біледі.
4.Жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
БҚ 3. Қазақ халқының тарихын, әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның рөлі мен орнын түсіну
ЖГМ 04. Қазақстан тарихы
Осы модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: Қазақстан тарихының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары және қазақ халқының қалыптасу кезеңдері; көшпелі өркениеттің рөлі мен маңызы, әлемдік өркениетке қосқан үлесі; Қазақстанның Ресей империясына қосылу, Ресей империясының Қазақстанды басып алу және отарлау себептері мен салдарлары; Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этно-демографиялық жағдай, шет елдерде қазақ диаспорасының құрылуы; ұлт-азаттық көтерілістердің және қазақ халқының тәуелсіздік үшін күресінің тарихы: себебі, барысы, 18-19 ғасырдағы ірі ұлт-азаттық көтерілістердің салдарлары; 20-ғасырдың басы мен кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның саяси партияларының мәні; 1986 жылы Алматы және Қазақстанның қалаларында болған желтоқсан қозғалысының себебі, барысы және салдарлары; тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Рреспубликасадағы саяси және қоғамдық өзгерістер; тәуелсіз Қазақстанның жетістіктері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қазақ халқы мен Қазақстанда тұрып жатқан басқа да ұлттардың тарихы мен мәдениетіне құрмет көрсету;
тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные этапы истории и становления независимости Казахстана.
2. Умеет раскрыть роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Знает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Способствовать формированию казахстанского патриотизма.
Критерии оценки:
1. Осознает сущность и содержание духовных ценностей, основывающихся на идеалах моральных и духовных качеств человека.
2. Знает культурные традиции казахского народа, а также других народов, проживающих в Казахстане.
Результат обучения: 3) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Знает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Умеет работать с историческими источниками.
Общепрофессиональные модули
БК 4. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: общие сведения о сборочных чертежах, назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах, правила оформления и чтения рабочих чертежей; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации; геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей, способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем; требование стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем.
Результат обучения: 1) Знать правила технического черчения, правила оформления чертежей, правила разработки и оформления конструкторской документации.
Критерии оценки:

1. Қазақстан тарихының және тәуелсіздігі қалыптасуының негізгі кезеңдерін біледі.
2. Қазақ халқының жалпытүрік қоғамдағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын аша біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстандық отансүйгіштікті қалыптастыруға тырысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Адамның моральдық және рухани қасиеттеріне негізделетін рухани құндылықтардың мәні мен мазмұнын түсінеді.
2. Қазақ халқының, сонымен қатар Қазақстанда тұрып жатқан басқа да ұлттардың мәдени дәстүрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Тарихи оқиғалардың себеп-салдар байланысын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан тарихының толыққандылығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи дереккөздермен жұмыс жасай алады.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 4. Сызбалар мен схемаларды орындау, техникалық құжаттарды оқу, өлшеу құралдары мен құрылғыларын пайдаланудың практикалық іскерліктері мен дағдыларын игеру
ЖКМ 01. Сызу
Аталмыш модуль сызбалар мен схемаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу үшін қажетті дағдылар мен іскерліктерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді игеру керек: құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтер, сызбаларда қолданылатын шартты белгілер мен қысқартулар, жұмыс сызбаларын рәсімдеу мен оқу ережелері; құрастыру, технологиялық және басқа нормативті құжаттаманың ережелері; техникалық тетіктердің геометриялық құрылымы және салу ережелері, техникалық құрылғыларды графикалық беру әдістері және технологиялық сызбаларды орындау; сызбалар мен схемаларды рәсімдеу мен құрудың Құрастыру құжатының бірыңғай жүйесі және Технологиялық Құжаттардың бірыңғай жүйесі талаптары.
Білім алушылардың келесі дағдыларды игеруі маңызды:
нобайларды, тетіктердің жұмыс және құрастыру сызбаларын, технологиялық схема мен аппараттарды оқу мен орындау;
графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін қолдану;
инженерлік графика құралдарын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) техникалық сызу ережелерін, сызбаларды рәсімдеу ережелерін, құрастыру құжаттамаларын жасау мен рәсімдеу ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Талаптарына сәйкес желі типтерін білу мен пайдалану.
2.Талаптарына сәйкес сызба шрифтерін пайдалану.
3.Талаптарына сәйкес сызбаларды рәсімдеу ережелерін білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызбаларды орындау және оқу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает и применяет типы линий.
2. Применяет чертежные шрифты.
3. Знает правила оформления чертежей.
Результат обучения: 2) Выполнять и читать чертежи.
Критерии оценки:
1.Владеет навыками геометрических построений.
2. Владеет навыками построения сопряжений.
3. Выполняет чертежи плоских деталей с применением геометрических построений.
4. Наносит размеры.
5. Читает чертежи.
6. Выполняет структурные электрические и кинематические схемы.
БК 5. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники
ОПМ 02. Электротехника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для
применения законов электротехники и электроники.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: расчет числа витков трансформаторов, дросселей; расчет электрических цепей постоянного и переменного тока; расчет магнитной и трехфазной цепи.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями:
использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
производить расчет сечения проводов.
Результат обучения: 1) Знать основы цепей постоянного тока, цепей однофазного и трехфазного переменного тока, трансформаторов,
измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия электричества, электрического поля, электромагнетизма.
2. Знает работу цепей постоянного тока, цепей однофазного и трехфазного переменного тока.
3. Знает принцип работы трансформаторов и измерительных приборов.
4. Владеет навыками использования проводниковых изделий и электроизоляционных материалов.
5. Применяет электрические измерения.
Результат обучения: 2) Знать основные виды и принципы работы электрических машин постоянного и переменного тока.
Критерии оценки:
1. Знает работу электрических машин постоянного тока.
2. Знает работу электрических машин переменного тока.
3. Владеет навыками эксплуатации электрических машин переменного тока.
4. Владеет навыками эксплуатации электрических машин постоянного тока.
Результат обучения: 3) Знать основы электроники.
Критерии оценки:
1. Знает характеристики и использует электровакуумные, газоразрядные полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
2. Владеет навыками использования, газоразрядные, полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
3. Знает принцип работы и использует электронные. выпрямители, усилители, генераторы и измерительные приборы
4. Знает основные характеристики, условия использования и принцип работы интегральных схемы микроэлектроники.
БК 6. Понимать сущность основных экономических понятий и показателей в отрасли, иметь ясное представление о природе взаимосвязей этих показателей, их зависимости от уровня техники, технологии и организации производства и внешних условий
ОПМ 03. Основы рыночной экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчҰта производственных затрат, составления сметы работ, потребности в материальных ресурсах и проведения анализа экономической эффективности деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: экономические показатели развития отрасли; формы организации предприятий; виды оплаты труда; факторы, влияющие на качество и конкурентоспособность продукции; схему анализа данных по произведенным расчетам.
Результат обучения: 1) Обладать базовыми знаниями о системе экономики Казахстана.
Критерии оценки:
1. Понимает рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования.
2. Знает виды рынков.

1. Геометриялық салулар дағдыларын игеру.
2. Түйіндесу іскерліктерін игеру.
3. Геометриялық салуларды қолданып жазық тетіктердің сызбаларын орындау.
4. Өлшемдерді жазу.
5. Сызбаларды оқу.
6. Құрылымдық электрлік және кинематикалық схемаларды орындау.
БҚ 5. Электротехника заңы мен күрделі құбылысты түсіну үшін қажетті базалық білімді игеру
ЖКМ 02. Электротехника
Аталмыш модуль электр техника заңдарын түсінуге қажетті білім, білік пен дағдыны игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:
трансформатор, дроссель орамдарының санын есептеу;
тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектерін есептеу;
үш фазалық және магниттік тізбекті есептеу.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
тармақталған және тармақталмаған жүйе параметрлерін есептеу үшін мәлім формулалар мен әдістерді қолдану;
электр энергиясын қабылдағышқа тоқ көзінің керекті режимін таңдау;
сым қимасын есептеуді жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және магнит тізбектерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр, электр өрісі, электромагнетизм түсініктерінің негізін біледі.
2. Тұрақты тоқ өрісінің, айнымалы токтың бір фазалы және үш фазалы өрістерінің жұмысын біледі.
3. Трансформаторлардың және өлшеу құралдарының жұмыс принциптерін біледі.
4. Өткізгіш бұйымдар мен электроқшаулағыш материалдарды қолдану дағдыларын меңгереді.
5. Электрлік өлшеуіштерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұрақты және ауыспалы тоқты электр машинасын негізгі түрі мен жұмыс қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты ток электр машинасының жұмысын біледі.
2. Айнымалы ток электр машинасының жұмысын біледі.
3. Айнымалы ток электр машинасын пайдалану дағдыларын меңгеру.
4. Тұрақты ток электр машинасын пайдалану дағдыларын меңгеру.
Оқу нәтижесі: 3) Электроника негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрваккум, газразрядты, жартылай өткізгіш, фотоэлектронды аспаптардың сипаттамасын және қолданысын біледі.
2. Газразрядты, жартылай өткізгіш, фотоэлектронды аспаптардың қолдану дағдыларын меңгереді.
3. Электронды түзеткіш, күшейткіш, генератор және өлшеуіш аспаптардың жұмыс жасау қағидаттарын біледі.
4. Микроэлектрониканың интегралды жүйесінің сипаттамасын, қолдану шартын және жұмыс жасау қағидаттарын біледі.
БК 6. Салада негізгі экономикалық түсініктер мен көрсеткіштердің мәнін түсіну, осы көрсеткіштердің өзара байланысты табиғаты, олардың техника, технология және өндірісті ұйымдастыру мен сыртқы жағдайлардың деңгейінен тәуелділігі туралы түсініктің болуы
ЖКМ 03. Нарықтық экономика негіздері
Аталмыш модуль өндірістік шығындарды есептеуге, жұмыс сметасын құруға, материалдық ресурстар қажеттілігі мен қызметтің экономикалық тиімділігіне талдауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде келесі білімдерді игеруі керек: саланың дамуының экономикалық көрсеткіштерін; кәсіпорынды ұйымдастыру формаларын; еңбекті төлеу түрлері; өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігіне әсер етуші факторлар; жасалған есептер бойынша талдау сызбасы.
Білім алушылардың келесі іскерліктерді игеруі маңызды:
экономикалық көрсеткіштердің өзіндік есебін жүргізу;
кәсіби қызметте экономикалық ақпаратты пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақстан экономикасы жүйесі туралы базалық білімдерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаруашылық жүргізудің нарықтық механизмін және оның қызмет ету қағидаларын түсінеді.
2. Нарық түрлерін біледі.

3. Характеризует финансовую и экономическую деятельность предприятия.
4. Владеет знаниями о производственной структуре предприятия.
Результат обучения: 2) Знать сущность предприятия в системе рыночной экономики.
Критерии оценки:
1. Знает принцип организации основного и вспомогательного производства.
2. Знает методику планирование производства.
3. Знает основы, принципы и методы управления.
БК 7. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 04. Основы информатики и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования прикладных программ, предназначенных для автоматизации деятельности на предприятии, использования текстовых и графических редакторов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: текстовые и графические редакторы, прикладные программы, системы автоматизированного проектирования.
Важно, чтобы обучающиеся владели следующими умениями: разрабатывать творческие проекты;
автоматически регулировать: понятия, определения, регулируемый параметр, объект регулирование, его свойства, схемы;
переводить процесс с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Результат обучения: 1) Применять программные средства.
Критерии оценки:
1. Использует стандартный пакет прикладных программ для составления и оформления документов.
2. Владеет навыками пользования текстовых редакторов.
3. Владеет навыками проведения расчетов в табличном процессоре.
Результат обучения: 2) Использовать в профессиональной деятельности прикладные программы, направленные на выполнения отдельных производственных задач.
Критерии оценки:
1. Применяет прикладные программы организации в деятельности предприятии.
2. Применяет систему автоматизированного проектирования при проектной работе на производстве.
БК 8. Знать основные положения государственной системы стандартизации Республики Казахстан, виды контроля качества продукции, методы оценки уровня качества, категории качества, виды стандартов
ОПМ 05. Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения принципов стандартизации, основ метрологии на машиностроительных предприятиях.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов; строение и виды сплавов; классификация проводников и ферромагнетиков; основные физические процессы, происходящие в материалах.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями:
определять основные физические процессы, происходящих в металле
определять виды сплавов;
определять особенности физико-химических, механических материалов;
классифицировать проводники.
Результат обучения: 1) Знать методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, Единого стандарта конструкторской документации.
Критерии оценки:
1.Знает основные положения основных положений государственной системы стандартизации, Единого стандарта конструкторской документации.
2.Знает порядок пользования нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов.

3. Кәсіпорын мен жарғысы туралы түсінік береді.
4. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы туралы білімдерді игереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын мәнін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі және қосалқы өндірісті ұйымдастыру қағидаларын біледі.
2. Өндірісті жоспарлау әдістемесін біледі.
3. Басқарудың негіздерін, қағидалары мен әдістерін біледі.
БК 7. Кәсіптік қызметтегі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 04. Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері
Аталмыш модуль кәсіпорындағы қызметті автоматтандыру үшін тағайындалған қолданбалы бағдарламалар, текстік және графикалық редакторларды пайдалану, ғаламторға шығу үшін қажетті дағдылар мен іскерліктерді, жұмыс нәтижесін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді алуы керек: текстік және графикалық редакторлар, қолданбалы бағдарламалар, автоматтандырылған жоба жүйесі.
Білім алушылар келесі іскерліктердің игеруі маңызды:
шығармашылық жобаларды жасау;
автоматты реттеу: түсініктерді, анықтамаларды, реттелетін параметр, реттеу нысаны, оның қасиеттері, сызбалар;
автоматты басқарудан үдерісті қолмен ауыстыру және керісінше.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық құралдарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды құрастыру мен рәсімдеу үшін қолданбалы бағдарламалардың стандартты пакетін пайдаланады.
2. Текстік редакторды пайдалану дағдыларын игереді.
3. Кестелік процессорда есептеулерді жүргізу дағдыларын игереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке өндірістік тапсырмаларды орындауға бағытталған кәсіби қызметтегі қолданбалы бағдарламаларды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорын қызметін ұйымдастыруға қолданбалы бағдарламаларды пайдалану.
2. Өндірістегі жобалық жұмыс кезінде автоматтандырылған жоба жүйесі пайдаланылады.
БК 8. Қазақстан Республикасы стандарттаудың мемлекеттік жүйесінің негізгі ережелерін, өнімнің сапасын бақылау түрлерін, сапа деңгейін бағалау әдістерін, сапа категориясын, стандарттар түрлерін білу
ЖКМ 05. Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Аталмыш модуль машина жасау кәсіпорындарындағы метрология негіздерін, стандарттау қағидаларын пайдалану үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
материалдардың негізгі физика-химиялық, механикалық және технологиялық қасиеттерін;
қорытпаның құрамы мен түрлерін;
өткізгіштер мен ферромагнетиктердің жіктемесін;
материалдан туындайтын негізгі физикалық үдерістер.
Білім алушылар келесі іскерліктерді игеруі маңызды:
материалда болатын негізгі физикалық үдерістерді анықтау;
қорытпаның түрлерін анықтау;
материалдардың физикалық-химиялық, механикалық ерекшеліктерін анықтау;
өткізгіштерді жіктеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттаудың әдістерін, қағидаларын, қолданыстағы стандарттарды, Құрастыру құжаттамасының бірыңғай стандарты білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрастыру құжаттамасының бірыңғай стандартының, стандарттаудың мемлекеттік жүйесінің негізгі ережелерін біледі.
2. Нормативті-техникалық құжаттар мен мемлекеттік стандарт көрсеткіштерін біледі.

3. Знает основные положения системы управления качеством при электротехнических работах.
Результат обучения: 2) Знать допуски и посадки.
Критерии оценки:
1. Знает допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах.
2. Знает допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений.
3. Владеет навыками расчета допусков и посадок.
4. Использует методы и средства измерения различных изделий.
Результат обучения: 3) Знать физико-химические свойства материалов.
Критерии оценки:
1. Знает строение и виды сплавов.
2. Знает классификацию проводников и ферромагнетиков.
Специальные модули
Квалификация "050301 2 – Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования"
ПК 1. Выполнять слесарную обработку деталей в процессе сборки электрооборудования
СМ 01. Слесарная обработка узлов и деталей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения слесарных и слесарно-сборочных работ при монтаже электрооборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: слесарные, слесарно-сборочные операции, их назначение; технологические процессы сборки, монтажа, регулировки и ремонта.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет выполнять слесарную и механическую обработку в пределах различных классов точности и чистоты.
Результат обучения: 1) Знать общие слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и сущность разметки.
2. Знает назначение и применение правки, рихтовки и гибки металла.
3. Знает назначение и применение рубки металлов.
4. Знает назначение и применение резки материалов.
Результат обучения: 2) Знать технологию выполнения слесарных работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технологию опиливания и распиливания металла.
2. Соблюдает технологию сверления, зенкерования, развертывания отверстий.
3. Соблюдает технологию клепки и заклепочные материалы.
4. Соблюдает технологию пайки и лужения проводов.
5. Соблюдает технологию нарезания внутренней и наружной резьбы.
ПК 2. Настраивать и регулировать контрольно-измерительные приборы и инструменты
СМ 02. Оборудование и контрольно-измерительные приборы
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы с измерительными электрическими приборами, электромонтажным инструментом и приспособлениями.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: классификация измерительных приборов; рабочий (слесарно-сборочный инструмент и приспособления), их устройство,
назначение и приемы пользования.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет проводить электрические измерения, снимать показания приборов; производить работы с измерительными электрическими приборами, электромонтажным инструментом и приспособлениями.
Результат обучения: 1) Знать назначение и приемы пользования контрольно-измерительными приборами.
Критерии оценки:

3. Электрлік техникалық жұмыстар кезінде сапаны басқару жүйесінің негізгі ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Рұқсаттар мен отырыстарды біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Типті жалғау өлшемдеріне рұқсаттар мен отырғызуларды, олардың сызбалардағы белгілеулерін біледі.
2. Форма рұқсаттарын, типті байланыстардың кедір-бұдыр беттерінің орналасуын біледі.
3. Рұқсаттар мен отырғызуды есептеу дағдыларын меңгерді.
4. Түрлі бұйымдарды өлшеу әдістері мен құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдың физикалық-химиялық қасиетін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Қорытпа құрылысы мен түрлерін біледі.
2. Өткізгіштер мен ферромагнетиктер жіктелімін біледі.
Арнайы модульдері
"050301 2 – Электр құрал жабдықтарын жөндеуші слесарь-электрик" біліктілігі
КҚ 1. Электрқұрылғыларын құрастыру процессінде тетіктерді слесарлық өңдеу
АМ 01. Тораптар мен тетіктерді слесарлық өңдеу
Аталмыш модуль электр құрылғысын жөндеу кезіндегі слесарлық және слесарлық-жинау жұмыстарын орындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижесін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс: слесарлық, слесарлық-жинау операциялары, олардың тағайындалуы жинаудың, жөндеудің реттеу мен құрастырудың технологиялық үдерістері.
Білім алушылар дәлдік пен тазалықтың түрлі кластары шегінде слесарлық және механикалық өңдеулерді орындауға мүмкіндік беретін жұмыстарды орындай алуы маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы слесарлық жұмыстарды біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Белгілеудің тағайындалуы мен мәнін біледі.
2. Металды түзеу, тегістеу мен иілісін тағайындау мен пайдалануды біледі.
3. Металды шабудың тағайындалуы мен мәнін біледі.
4. Металды кесудің тағайындалуы мен мәнін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Слесарлық жұмыстарды орындау технологиясын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Металды арамен кесу және егеу технологияларын біледі.
2. Бұрғылау, үңгілеу, саңылауларды жазу технологияларын біледі.
3. Шегелеу технологиясын және шегелеу материалдарын біледі.
4. Дәнекерлеу мен сымдарды қалайылау технологиясын біледі.
5. Сыртқы және ішкі бұранданы кесу технологиясын біледі.
КҚ 2. Бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларын баптау және реттеу
АМ 02. Құрылғылар және бақылау-өлшеу құралдары
Аталмыш модуль электрлік өлшеу құралдарымен, электрлік жөндеу құрылғылары мен жабдықтарымен жұмыс үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижесін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс: өлшеу құралдарының жіктемесі; жұмыс (слесарлық-жинау құралы мен құрылғылары), олардың тағайындалуы мен пайдалану амалдары.
Білім алушылар электрлік өлшеуді, құрал көрсеткішін алуға мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы; электрлік өлшеу құралдарымен, электрлік жөндеу құрылғыларымен және жабдықтарымен жұмыстар жүргізуі маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау-өлшеу құралдарын тағайындалуы мен пайдалану әдістерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает классификацию электроизмерительных приборов.
2. Определяет погрешности измерений и их расчет.
3. Понимает значения условных обозначений на шкалах.
Результат обучения: 2) Знать инструмент, приспособления и механизмы, используемые электромонтажниками.
Критерии оценки:
1. Определяет крепления для различных электромонтажных изделий.
2. Осуществляет выбор необходимого инструмента и приспособлений для различных видов электромонтажных работ.
3. Выполняет работы по подготовке к проведению электромонтажных работ.
ПК 3. Выполнять диагностику, ремонт, монтаж, техническое обслуживание типового электрооборудования и приборов
СМ 03.Техническое обслуживание приборов электрооборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по монтажу, техническому обслуживанию и ремонту силовых и осветительных электропроводок, кабельных и воздушных линий электропередач.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: схемы включения приборов в электрическую цепь; документация на техническое обслуживание приборов; системы эксплуатации и поверки приборов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
выполнять монтаж, техническое обслуживание и ремонт силовых и осветительных электропроводок;
выполнять прокладку кабеля, монтаж воздушных линий, проводов и тросов;
выполнять сборку и регулировку электрооборудования промышленных предприятий.
Результат обучения: 1) Знать виды электропроводок и электрических схем.
Критерии оценки:
1. Знает виды электропроводок.
2. Знает классификацию и назначение электрических схем
3. Знает условные обозначения, порядок чтения электрических принципиальных схем.
Результат обучения: 2) Знать технологию монтажа, технического обслуживания и ремонта силовых и осветительных электропроводок.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технологию монтажа и ремонта открытых электропроводок.
2. Соблюдает технологию монтажа скрытых электропроводок.
3. Соблюдает технологию монтажа и ремонта электропроводок в трубах.
4. Соблюдает технологию монтажа защитного заземления.
Результат обучения: 3) Знать технологический процесс прокладки кабеля, монтажа воздушных линий, проводов и тросов.
1. Знает классификацию кабелей и кабельных сетей по конструктивным признакам.
2. Соблюдает технологию монтажа кабельных линий.
3. Соблюдает технологию ремонта и обслуживания воздушных линий электропередач.
ПК 4. Выполнять прием, ремонт и наладку электрооборудования с последующим контролем качества произведенного ремонта
СМ 04. Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и наладка производственного электрооборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для производства работ по техническому обслуживанию, ремонту и наладке электрооборудования в процессе эксплуатации.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: задачи службы технического обслуживания; виды и причины износа электрооборудования; организацию технической эксплуатации электроустановок; обязанности электромонтера по техническому обслуживанию электрооборудования и обязанности дежурного электромонтера.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
ремонтировать электрооборудование промышленных предприятий в соответствии с технологическим процессом;
применять безопасные приемы ремонта;
выполнять испытания и наладку осветительных электроустановок.
Результат обучения: 1) Знать технологический процесс ремонта и наладки электрооборудования в процессе эксплуатации.
Критерии оценки:

1. Электрлік өлшеу құралдарының жіктелуін біледі.
2. Өлшеу қателіктерін анықтайды және оларды есептейді.
3. Шәкілдердегі шартты белгілердің мағынасын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр жөндеушілер пайдаланатын құралдарды, құрылғылар мен механизмдерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі электрлік құрастыру үшін бекіткішті анықтайды.
2. Электрлік жөндеудің түрлі жұмыстары үшін қажетті жабдық пен құралдарды таңдауды жүзеге асырады.
3. Электрлік жөндеу жұмыстарын жүргізуге дайындық бойынша жұмыстарды орындайды.
КҚ 3. Типтік электрлік құрылғылар мен құралдарды диагностикалауын, жөндеуді, құрастыруды, техникалық қызмет көрсетуді орындау
АМ 03. Электр құрылғылары құралдарына техникалық қызмет көрсету
Аталмыш модуль күш және жарықтандыратын электр сымдарын, шоғырсымдар мен электр берудің ауа желілерін құрастыру, техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижесін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс: құралдардың электр тізбегіне қосылу сызбасы; құралдың техникалық қызмет көрсету құжаты; құралдарды пайдалану мен тексеру жүйесі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік пен өрт қауіпсіздігі техникасы.
Білім алушылар келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындай алуы маңызды:
күш пен жарықтандыру электр сымдарын құрастыруды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау;
шоғырсымды төсеуді, ауа желілерін, сымдар мен тростарды құрастыру;
өнеркәсіптік кәсіпорындарда электр құрылғыларын құрастыру мен реттеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр сымдары мен электр жүйелері түрлерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр сымдарының түрлерін біледі.
2. Электрлік сызбалардың тағайындалуы мен жіктелуін біледі.
3. Электрлік сызбалардың шартты белгілерін, оқу тәртібін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Күш пен жарықтандыру электр сымдарын құрастыру технологиясын, техникалық қызмет көрсетуін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Ашық электр сымдарын құрастыру мен жөндеу технологиясын біледі.
2. Жасырын электр сымдарын құрастыру технологиясын біледі.
3. Құбырлардағы электр сымдарын құрастыру мен жөндеу технологиясын біледі.
4. Қорғаныстық жерге тұйықтауды құрастыру технологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Шоғырсымды төсеу, ауа желілерін, сымдар мен тростарды құрастырудың технологиялық үдерісін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструктивтік белгілері бойынша шоғырсымдар мен шоғырсым желілерінің жіктелуін біледі.
2. Шоғырсымдық желілерді құрастыру технологиясын біледі.
3. Электр берудің ауа желілерін жөндеу мен қызмет көрсету технологиясын біледі.
КҚ 4. Жасалған жөндеуд сапасын кейін бақылаумен қабылдауды, жөндеуді және құрастыруды орындау
АМ 04. Өндірістік электр құрылғыларын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Аталмыш модуль пайдалану үдерісіндегі электр құрылғыларын техникалық қызмет көрсету, жөндеу бойынша жұмыстарды жасау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижесін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушы келесі білімдерді меңгеруі тиіс: техникалық қызмет көрсету қызметі; электр құрылғысының тозуының түрлері мен себептері; электр қондырғыларын техникалық пайдалануды ұйымдастыру; электр құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша электромонтердің міндеттері және кезекші электромонтер міндеттері.
Білім алушы келесіге қол жеткізуге болатындай жұмыстарды атқаруы маңызды:
технологиялық үдеріске сәйкес өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр құрылғыларын жөндеу;
жөндеудің қауіпсіз амалдарын қолдану;
жарықтандыру электр қондырғыларының сынау мен жөндеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалану үдерісіндегі электр құрылғыларын жөндеу мен жамаудың технологиялық үдерісін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Владеет знаниями об электрических источниках света.
2. Выполняет монтаж и ремонт светильников общего применения.
3. Выполняет монтаж и ремонт взрывозащищенных светильников.
4. Выполняет монтаж и ремонт электроустановочных устройств и схемы питания освещения.
5. Выполняет монтаж и ремонт люминесцентных светильников.
Результат обучения: 2) Знать и выполнять испытания и наладку осветительных электроустановок.
Критерии оценки:
1. Выполняет техническое обслуживание пускорегулирующей и защитной аппаратуры.
2. Выполняет наладку пускорегулирующей и защитной аппаратуры.
ПК 5. Выполнять сервисное обслуживание и
ремонт бытовых приборов и машина
СМ 05. Техническое обслуживание и ремонт бытовых
машин и приборов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для
выполнения технического обслуживания и ремонта бытовых электроприборов и электрических машина.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды и причины износа электрооборудования бытовых приборов и машин.
Важно, чтобы обучающиеся практически выполнили работы по сервисному обслуживанию и ремонту бытовых приборов и машин.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание бытовых электроприборов и электрических машин.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию бытовых машин и приборов.
2. Знает порядок проведения технического обслуживания бытовых машин и приборов.
Результат обучения: 2) Производить ремонт бытовых электроприборов и электрических машин.
Критерии оценки:
1. Находит причины неисправностей.
2. Проводит ремонт бытовых машин и приборов.
Квалификация "050302 2 – Электрик автослесарь"
ПК 6. Знать устройство, назначение, принцип действия электрического и электронного оборудования автомобилей
СМ 06. Электрическое и электронное оборудование автомобилей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для технического обслуживания электрического и электронного оборудования автомобилей.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить знания о назначении и принципах действия систем электрического и электронного оборудования автомобиля.
Важно, чтобы обучающиеся практически выполнили работы по определению, разборке, сборке
элементов электрического и электронного оборудования автомобилей.
Результат обучения: 1) Знать общее устройство и работу электрического и электронного оборудования автомобиля.
Критерии оценки:

1. Жарықтың электрлік көздері туралы білімдерді игеру.
2. Жалпы қолданыстағы шамдарды құрастыр мен жөндеу технологиясын біледі.
3. Жарылыс қауіпсіз шамдарды құрастыру мен жөндеу технологиясын біледі.
4. Жарықтандырудың электр қондырғы құрылғылары мен қуат көзі сызбасын құрастыру мен жөндеу технологиясын біледі.
5. Люминесцентті шамдарды құрастыру мен жөндеу технологиясын біледі.
6. Шамдарды құрастыру мен жөндеу технологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жарықтандыратын электр қондырғыларын сынау мен жөндеуді білу және орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Іске қосуды реттеуші және қорғаныс аппаратурасын құрастыру тәртібін, техникалық қызмет көрсетуін біледі.
2. Іске қосуды реттеуші және қорғаныс аппаратурасын құрастыру тәртібін, техникалық қызмет көрсетуін біледі.
КҚ 5. Тұрмыстық құралдар мен машиналардың сервистік қызмет көрсетуі мен жөндеуін жүргізу
АМ 05. Тұрмыстық құралдар мен машиналардың сервистік қызмет көрсетуі мен жөндеуін жүргізу
Аталмыш модуль тұрмыстық электр құралдары мен электрлік машиналардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеуін орындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс: тұрмыстық құралдар мен машиналардың электр құрылғыларының тозуының түрі мен себептері.
Білім алушылар тұрмыстық құралдар мен машиналардың қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарын практикалық түрде орындай алуы маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрмыстық электр құралдары мен электр машиналардың техникалық қызмет көрсетуін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрмыстық құралдар мен машиналардың жіктелуін біледі.
2. Тұрмыстық машиналардың және құралдардың техникалық қызмет көрсетуін өткізу тәртібін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұрмыстық электр құралдары мен электр машиналарға жөндеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақаулық себептерін табады.
2. Тұрмыстық машиналар мен құралдарға жөндеу жүргізеді.
"050302 2 – Электрик автослесарь" біліктілігі
КҚ 6. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының құрылысын, тағайындалуын, әрекет ету қағидасын білу
АМ 06. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғылары
Аталмыш модуль автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының техникалық қызмет көрсетуі үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижесін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының жүйесінің әрекет ету қағидасы мен тағайындалуы туралы білімдерді меңгеруі керек.
Білім алушылар автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғылары элементтерін анықтау, бөлшектеу, жинау бойынша жұмыстарды практикалық түрде орындай білуі маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының жалпы құрылысы мен жұмысын білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство электрического и электронного оборудования.
2. Знает назначение систем электрического и электронного оборудования.
3. Знает принцип работы систем электрического и электронного оборудования.
Результат обучения: 2) Знать требования к дополнительному электрооборудованию автомобиля.
Критерии оценки:
1. Знает требования к установке дополнительного электрооборудования автомобиля.
2. Знает особенности применения дополнительного электрооборудования.
ПК 7. Выполнять диагностику, техническое обслуживание электрического и электронного оборудования автомобилей
СМ 07. Диагностика электрического и электронного оборудования автомобилей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для диагностирования электрического и электронного оборудования автомобиля.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить знания о технологическом оборудовании для проведения диагностических работ, приемы и способы диагностирования электрических и электронных систем автомобиля.
Важно, чтобы обучающиеся практически выполнили работы по техническому обслуживанию и ремонту узлов и агрегатов электрического и электронного оборудования автомобилей.
Результат обучения: 1) Знать технологию проведения диагностики различных систем электроснабжения, проводить диагностику, определять неисправности.
Критерии оценки:
1. Знает технологию, проводит диагностику системы электроснабжения, определяет неисправности.
2. Знает технологию, проводит диагностику системы пуска двигателя, определяет неисправности.
3. Знает технологию, проводит диагностику системы зажигания, определяет неисправности.
4. Знает технологию, проводит диагностику системы управления, определяет неисправности.
5. Знает технологию, проводит диагностику системы освещения, световой и звуковой сигнализации, определяет неисправности.
6. Знает технологию, проводит диагностику информационно-измерительной системы, определяет неисправности.
7. Знает технологию, проводит диагностику вспомогательного оборудования, определяет неисправности.
8. Знает технологию, проводит диагностику противоугонных систем, определяет неисправности.
Результат обучения: 2) Выполнять требования техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает требования охраны труда при выполнении диагностики электрооборудования.
2. Знает требования, предъявляемые для постановки автомобиля на диагностику.
ПК 8. Знать технологический процесс ремонта электрического и электронного оборудования автомобилей
СМ 08. Техническое обслуживание и ремонт электрического и электронного оборудования автомобилей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения ремонта электрического и электронного оборудования автомобиля.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: электрические и электронные системы автомобиля, их устройство, особенности и основные неисправности данных систем, а также технику безопасности при их техническом обслуживании и ремонте.
Важно, чтобы обучающиеся практически выполнили работы по техническому обслуживанию и ремонту узлов и агрегатов. электрооборудования автомобилей.
Результат обучения: 1) Определять необходимый инструмент, степень сложности ремонта системы.
Критерии оценки:

1. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының құрысын біледі.
2. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғылары жүйесінің тағайындалуын біледі.
3. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының жұмыс істеу қағидасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобильдің қосымша электр құрылғысына қойылатын талаптарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Автомобильдің қосымша электр құрылғысына қойылатын талаптарды біледі.
2. Автомобильдің қосымша электр құрылғысының қолдану ерекшеліктерін біледі.
КҚ 7. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының диагностикасын, техникалық қызмет көрсетуін орындау
АМ 07. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының диагностикасы
Аталмыш модуль автомобильдің электрлік және электрондық құрылғыларын диагностикалау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар автомобильдің электрлік және электрондық жүйелерін диагностикалау әдістері мен тәсілдерін, диагностикалық жұмыстарды жүргізуге арналған технологиялық құрылғы туралы білімдерді меңгеруі керек.
Білім алушылар автомобильдің электрлік және электрондық құрылғыларының тораптары мен агрегаттарын техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды практикалық түрде орындауы маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрмен жабдықтаудың түрлі жүйелерін диагностикалау жүргізу технологиясын білу, ақаулықтарды анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі, электрмен жабдықтау жүйесін диагностикалауды жүргізеді, ақаулықтарды анықтайды.
2. Қозғалтқышты іске қосу жүйесін диагностикалауды жүргізетін технологияны біледі, ақаулықтарды анықтайды.
3. Оталдыруды іске қосу жүйесін диагностикалауды жүргізетін технологияны біледі, ақаулықтарды анықтайды.
4. Басқару жүйесін диагностикалауды жүргізетін технологияны біледі, ақаулықтарды анықтайды.
5. Жарықтандыру, жарықтық пен дыбыстық сигнал жүйесіне диагностикалауды жүргізетін технологияны біледі, ақаулықтарды анықтайды.
6. Ақпараттық-өлшеу жүйесін диагностикалауды жүргізетін технологияны біледі, ақаулықтарды анықтайды.
7. Қосалқы құрылғыны диагностикалауды жүргізетін технологияны біледі, ақаулықтарды анықтайды.
8. Айдап кетуге қарсы жүйесін диагностикалауды жүргізетін технологияны біледі, ақаулықтарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техника талаптарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр құрылғыларын диагностикалауды орындау кезінде еңбекті қорғау талаптарын біледі.
2. Автомобильді диагностикаға қою үшін ұсынылатын талаптарды біледі.
КҚ 8. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларын жөндеудің технологиялық үдерісін білу
АМ 08. Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларының теникалық қызмет көрсетуі және жөндеу
Аталмыш модуль автомобильдің электрлік және электрондық құрылғыларына жөндеу жүргізу үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі керек: автомобильдің электрлік және электрондық жүйелері, олардың құрылғылары, аталмыш жүйелердің ерекшеліктері мен негізгі ақаулары, сонымен қатар, олардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білім алушылар автомобильдің электрлік және электрондық құрылғыларының тораптары мен агрегаттарын техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды практикалық түрде орындауы маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қажетті құралды, жүйені жөндеудің қиындық дәрежесін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Выбирает необходимый инструмент для проведения ремонта.
2. Определяет степень сложности ремонта: восстановление, замена элементов.
3. Определяет сроки проведения ремонта.
Результат обучения: 2) Знать, проводить технологический процесс ремонта электрического и электронного оборудования автомобилей.
Критерии оценки:
1. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт системы электроснабжения.
2. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт системы пуска двигателя.
3. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт системы зажигания.
4. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт системы управления.
5. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт системы освещения, световой и звуковой сигнализации.
6. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт информационно-измерительной системы.
7. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт вспомогательного оборудования.
8. Знает технологию, проводит техническое обслуживание и ремонт противоугонных систем.
Результат обучения: 3) Знать способы проверки качества выполнения технического обслуживания и ремонта электрического и электронного оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает и применяет способы и методы проверки качества выполнения технического обслуживания и ремонта.
2. Выдает рекомендации по эффективной эксплуатации электрооборудования.
Результат обучения: 4) Выполнять требования техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает требования охраны труда при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования.
2. Знает требования, предъявляемые для постановки автомобиля на техническое обслуживание и ремонт.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, необходимые для определения организационной структуры и технической оснащенности предприятия; изучения современных материалов, технологических процессов.
Результат обучения: 1) Знать организационную структуру и техническую оснащенность предприятия.
Критерии оценки:
1. Знать организационную структуру и техническую оснащенность предприятия.
Результат обучения: 2) Ознакомиться с видами технологических процессов, осуществляемых на предприятии.
Критерии оценки:
1. Владеет базовыми знаниями о деятельности основных и вспомогательных цехов.
2. Имеет представление об общей технологии процессов, осуществляемых на предприятии.
Результат обучения: 3) Знать квалификационные обязанности слесаря-электрика по ремонту электрооборудования, электрика-автослесаря.
Критерии оценки:

1. Жөндеуді жүргізу үшін қажетті жабдықты таңдайды.
2. Жөндеудің қиындық дәрежесін анықтайды: қалпына келтіру, элементтерін ауыстыру.
3. Жөндеуді жүргізу мерзімін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобильдердің электрлік және электрондық құрылғыларын жөндеудің технологиялық үдерісін білу, жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиясын біледі, электрмен жабдықтау жүйесіне қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
2. Технологиясын біледі, қозғалтқышты іске қосу жүйесіне қызмет көрсетуді жүргізеді.
3. Технологиясын біледі, от алдыру жүйесіне қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
4. Технологиясын біледі, басқару жүйесіне қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
5. Технологиясын біледі, жарықтандыру, жарық пен дыбыстық сигнал беру жүйесіне қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
6. Технологиясын біледі, ақпараттық-өлшеу жүйесіне қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
7. Технологиясын біледі, қосалқы құрылғыға қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
8. Технологиясын біледі, айдап әкетуге қарсы жүйесіне қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Электрлік және электрондық құрылғыларға техникалық қызмет пен жөндеуді жүргізу сапасын тексеру әдістерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет пен жөндеуді жүргізу сапасын тексеру әдістері мен тәсілдерін біледі және қолданады.
2. Электр құрылғыларын тиімді пайдалану бойынша ұсыныстар береді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр құрылғысына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде еңбекті қорғау талаптарын біледі.
2. Автомобильді техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге қою үшін ұсынылатын талаптарды біледі.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Аталмыш модуль кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы мен техникалық жарықтандыруды анықтау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижесін; жаңа материалдар мен технологиялық үдерістерді оқуды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы мен техникалық жабдықталуын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорын қызметінің ұйымдастыру құрылымын, электрмен жабдықтау құрылғыларын жөндеудің технологиялық үдерісінде бөлімшелердің өзара байланысы мен рөлін біледі; Ішкі тәртіп ережелерін біледі.
2. Кәсіпорынның техникалық жабдықталуын біледі.
3. Өндірісте қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша дағдыларды меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорында жүзеге асырылатын технологиялық үдерістердің түрлерімен танысады.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі және қосалқы цехтердің қызметі туралы базалық білімдерді игерген.
2. Кәсіпорында жүзеге асатын жалпы технологиялық үдерістер туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр құрал жабдықтарын жөндеуші слесарь-электриктің, Электрик-автослесарьдің біліктілік міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает перечень работ, выполняемых слесарем-электриком по ремонту электрооборудования.
2.Знает перечень работ, выполняемых электриком- автослесарем.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по монтажу, техническому обслуживанию и ремонту силовых и осветительных электропроводок, кабельных и воздушных линий электропередач; производства работ по техническому обслуживанию, ремонту и наладке электрооборудования; выполнения технического обслуживания и ремонта бытовых электроприборов и электрических машин; диагностики, ремонта и технического обслуживания электрического и электронного оборудования автомобиля.
Результат обучения: 1) Производить монтаж и ремонт открытых электропроводок.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и проводит монтаж и ремонт открытых электропроводок.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 2) Производить монтаж скрытых электропроводок.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и проводит монтаж скрытых электропроводок.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 3) Производить монтаж и ремонт электропроводок в трубах.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и производит монтаж и ремонт электропроводок в трубах.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 4) Производить монтаж защитного заземления.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и производит монтаж и ремонт электропроводок в трубах.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 5) Производить монтаж кабельных линий.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и производит монтаж кабельных линий.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 6) Производить монтаж и ремонт воздушных линий электропередачи
Критерии оценки:
1. Знает технологию и производит монтаж и ремонт воздушных линий электропередачи.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 7) Производить монтаж и ремонт осветительных электроустановок.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и производит монтаж и ремонт осветительных электроустановок.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 8) Производить монтаж, техническое обслуживание, ремонт и наладку пускорегулирующей и защитной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и производит монтаж, техническое обслуживание, ремонт и наладку пускорегулирующей и защитной аппаратуры.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 9) Производить монтаж, техническое обслуживание, ремонт и наладку электрических машин и аппаратов.
Критерии оценки:

1. Электр құрал жабдықтарын жөндеуші слесарь-электрик орындайтын жұмыстар тізімін біледі.
2. Электрик автослесарь орындайтын жұмыстар тізімін біледі.
КП 02.
Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Аталмыш модуль күш пен жарықтандыру электр сымдарын, электр берудің шоғырсым мен ауа желілерін жөндеу, техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижесін; электр құрылғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды жасауды; тұрмыстық электрлік құралдар мен машиналардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөнделуі; автомобильдің электрлік және электрондық құрылғыларына қызмет көрсету мен жөнеу, диагностикалауды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Ашық электр сымдарын монтаждау және жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және ашық электр сымдарына құрастыру мен жөндеу жүргізеді.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жасырын электр сымдарын құрастыруды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және жасырын электр сымдарына жөндеу жүргізеді.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құбырлардағы электр сымдарына құрастыру мен жөндеуді жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және құбырлардағы электр сымдарына құрастыру мен жөндеуді жүргізеді.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қорғаныс жерге тұйықталуға жөндеу жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және қорғаныс жерге тұйықталуға жөндеу жүргізеді.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Шоғырсым желілеріне жөндеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және шоғырсым желілеріне жөндеу жүргізеді.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Электр берудің ауа желілеріне құрастыру мен жөндеу жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және электр берудің ауа желілеріне құрастыру мен жөндеу жүргізеді.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жарықтандыратын электр қондырғыларына құрастыру мен жөндеу жүргізіледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және жарықтандыратын электр қондырғыларына құрастыру мен жөндеу жүргізіледі.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Іске қосуды реттейтін және қорғаныс аппаратурасына техникалық қызмет көрсету, құрастыру мен жөндеу жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және іске қосуды реттейтін және қорғаныс аппаратурасына техникалық қызмет көрсету, құрастыру мен жөндеу жүргізеді.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Электрлік машина мен аппараттарға құрастыру, техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізіледі.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает технологию и производит монтаж, техническое обслуживание, ремонт и наладку электрических машин и аппаратов.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения:10) Производить техническое обслуживание и ремонт бытовых машин и приборов.
Критерии оценки:
1. Знает технологию и техническое обслуживание, и ремонт бытовых машин и приборов.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 4
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0506000 - Парикмахерское искусство и декоративная косметика
Квалификация:
0506081 - Мастер-парикмахер
0506012 - Парикмахер-модельер
0506063 - Художник-модельер
Форма обучения: очная

1. Технологияны біледі және электрлік машина мен аппараттарға құрастыру, техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізіледі.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Тұрмыстық машиналар және құралдардың техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізіледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологияны біледі және тұрмыстық машиналар және құралдардың техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізіледі.
2. Жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 4-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0506000 - Шаштараз өнері және сәндік косметика
Біліктіліктер:
0506081 - Шаштараз шебері
0506012 - Шаштараз-модельер
0506063 - Суретші-модельер
Оқыту нысаны: күндізгі

1. Знает основы и правила здорового образа жизни, об укреплении и сохранении здоровья, развитии и совершенствовании физических способностей.
2. Знает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Умеет выполнять комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Использовать средства физической культуры для развития и совершенствования физических качеств и психофизических способностей.
Критерии оценки:
1. Знает правила командных спортивных игр.
2. Знает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Владеть теорией физического воспитания, системой умений и навыков двигательной активности.
Критерии оценки:
1. Знает основные принципы физического воспитания.
2. Знает физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями.
3. Умеет контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Результат обучения: 4) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2.Умеет оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 3. Понимать историю казахского народа, роль и место Казахстана в мировом сообществе
ОГМ 04. История Казахстана
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: хронологические границы основных исторических периодов истории Казахстана и этапы формирования казахской нации; роль, значение и вклад кочевой цивилизации в историю мировой цивилизации; причины и последствия процессов присоединения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей; этнодемографическая ситуация в первые годы Советской власти, образование казахской диаспоры за рубежом; история национально-освободительных восстаний и движений казахского народа за независимость: причины, ход, последствия крупных национально-освободительных восстаний 18-19 веков; сущность политических партий Казахстана в начале 20-го века и в последующее время; причины, ход и последствия декабрьского востания 1986 года в Алматы и городах Казахстана; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости; достижения независимого Казахстана.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие качества и умения:
проявлять уважение к истории и культуре казахского народа и других народов, проживающих в Казахстане;
определять причинно-следственные связи исторических событий.
Результат обучения: 1) Знать основные этапы становления казахского народа.
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін, денсаулықты нығайту мен сақтау, дене бітімін дамыту мен жетілдіру туралы біледі.
2. Бұлшық етке күш салу барысында тыныс алу жүйелері, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету негіздерін біледі.
3. Жалпы дене даярлығы бойынша жаттығулар кешенін орындай алады.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене бітімі мен психофизикалық мүмкіндіктерді дамыту және жетілдіру үшін дене тәрбиесі құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Командалық спорттық ойындардың ережелерін біледі.
2. Дене жүктемесі мен оны реттеу тәсілдері негіздерін біледі.
3. Жаттығу орындау техникасын біледі.
4. Оқу ойынында оқыған ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада ескерілген бақылау нормативтері мен тесттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дене тәрбиесі, қозғалыс белсенділігі икемдері мен дағдылары жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дене тәрбиесінің негізгі қағидаттарын біледі.
2. Дене жаттығуларын орындау кезінде организмнің физиологиялық ерекшеліктерін біледі.
3. Дене жаттығуларын орындағанда организмнің функционалдық жағдайын бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақат алғанда және қайғылы оқиғалар орын алғанда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
1. Жаттығу жасау барысындағы жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақат алмау тәсілдерін біледі.
2. Жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
БҚ 3. Қазақ халқының тарихын, әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның рөлі мен орнын түсіну
ЖГМ 04. Қазақстан тарихы
Осы модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: Қазақстан тарихының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары және қазақ халқының қалыптасу кезеңдері; көшпелі өркениеттің рөлі мен маңызы, әлемдік өркениетке қосқан үлесі; Қазақстанның Ресей империясына қосылу, Ресей империясының Қазақстанды басып алу және отарлау себептері мен салдарлары; Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этно-демографиялық жағдай, шет елдерде қазақ диаспорасының құрылуы; ұлт-азаттық көтерілістердің және қазақ халқының тәуелсіздік үшін күресінің тарихы: себебі, барысы, 18-19 ғасырдағы ірі ұлт-азаттық көтерілістердің салдарлары; 20-ғасырдың басы мен кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның саяси партияларының мәні; 1986 жылы Алматы және Қазақстанның басқа да қалаларында болған желтоқсан қозғалысының себебі, барысы және салдарлары; тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасындағы саяси және қоғамдық өзгерістер; тәуелсіз Қазақстанның жетістіктері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қазақ халқы мен Қазақстанда тұрып жатқан басқа да ұлттардың тарихы мен мәдениетіне құрмет көрсету;
тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные этапы истории и становления независимости Казахстана.
2. Умеет раскрыть роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Знает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Способствовать формированию казахстанского патриотизма.
Критерии оценки:
1. Осознает сущность и содержание духовных ценностей, основывающихся на идеалах моральных и духовных качеств человека.
2. Знает культурные традиции казахского народа, а также других народов, проживающих в Казахстане.
Результат обучения: 3) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Знает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Умеет работать с историческими источниками.
Социально-экономические модули
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
СЭМ 01. Основы философии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: структура и роль философии в жизни человека и общества; понятия и закономерности философского развития; источники и этапы развития философского знания; роль науки и техники в развитии цивилизации и связанные с ними социальные и этические проблемы; сущность и смысл взаимоотношения духовного, биологического и социального начал в человеке.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики;
понимать законы функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Знает сущность понятий "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять значение философии для соблюдения норм и ценностей, регулирующих взаимоотношения между людьми в обществе.
Критерии оценки:

1. Қазақстан тарихының және тәуелсіздігі қалыптасуының негізгі кезеңдерін біледі.
2. Қазақ халқының жалпытүрік қоғамдағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын аша біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4.      Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстандық отансүйгіштікті қалыптастыруға тырысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Адамның моральдық және рухани қасиеттеріне негізделетін рухани құндылықтардың мәні мен мазмұнын түсінеді.
2. Қазақ халқының, сонымен қатар Қазақстанда тұрып жатқан басқа да ұлттардың мәдени дәстүрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Тарихи оқиғалардың себеп-салдар байланысын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан тарихының толыққандылығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи дереккөздермен жұмыс жасай алады.
Әлеуметтік-экономикалық модульдер
БК 4. Құқық негіздерін түсіну, өзін, қоғамдағы өз орнын тани және сезіне білу, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессионалдық және мәдени ерекшеліктерге толеранттылық таныту
ӘЭМ 01. Философия негіздері
Осы модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: адам мен қоғам өміріндегі философияның құрылымы мен рөлі; философиялық дамудың түсініктері мен заңдылықтары; философиялық білімнің дереккөздері мен даму сатылары; өркениет дамуындағы ғылым мен техниканың рөлі және олармен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелер; адам бойындағы рухани, биологиялық және әлеуметтік бастамалардың өзара қатынасының мәні мен мағынасы.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білу;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсіну;
қоғамның жұмыс істеу және даму заңдарын, адамзаттың ортақ және маңызды мәселелерін түсіну;
шынайылықтық түрлі құбылыстарының арасындағы өзара байланысты ашу, қоршаған шынайылықтың қайшылықтарын талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерге бағытталу.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі философиялық түсініктерді біледі.
2. Философия тарихындағы танымдық үдерістің мәні мен танымдық үдеріске деген түрлі көзқарастарды түсінеді.
3. "Болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін біледі.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын айқындайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық, діни көрінісінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастарды реттейтін нормалар мен құндылықтарды сақтау үшін философия мәнін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает закономерности и движущие силы процесса исторического развития.
2. Знает нравственные нормы, регулирующие взаимоотношения между людьми в обществе.
3. Понимает основные проблемы общества, механизм функционирования и развития социальных процессов.
Результат обучения: 3) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий как: свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Знает и осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Умеет формулировать собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностях в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни и формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
СЭМ 02. Культурология
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания сущности и предназначения культуры, направлений культуры, значения культурных явлений, событий, процессов в обществе.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные вопросы культурологии; мировые культуры и цивилизации; отечественная культура; роль мировых религий в развитии культуры.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
осознанно проявлять свою гражданскую позицию в социокультурном контексте;
анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения.
отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии.
Результат обучения: 1) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Знает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Результат обучения: 2) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Знает формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Умеет отличать экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Умеет толерантно воспринимать социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
СЭМ 03. Основы права
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения гражданских прав и обязанностей, практического использования законодательства Республики Казахстан в профессиональной деятельности непосредственно в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные понятия о государстве, праве, системе государственно-правовых отношениях и явлениях; основные отрасли права; права и обязанности гражданина; административные коррупционные правонарушения; трудовое право и правовые нормы, регулирующие вопросы социального обеспечения; правоохранительные органы и суд.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
анализировать ценности и нормы, формирующие правовую культуру;
осознанно пользоваться гражданскими правами и свободами;
проявлять и отстаивать собственную позицию;
различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя;
использовать нормативно-правовые акты в повседневной и профессиональной деятельности;
соблюдать нормы права;
анализировать факты правонарушений.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:

1. Тарихи даму үдерісінің заңдылықтары мен қозғаушы күштерін біледі.
2. Қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастарды реттейтін адамгершілік нормаларды біледі.
3. Қоғамның, әлеуметтік үдерістердің жұмыс істеуі мен дамуының негізгі мәселелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтауға деген тұлғаның жауапкершілігі дәрежесін біледі және түсінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялар жетістіктерінің дамыумен және оларды қолданумен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелердің мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы жеке көзқарасты қалыптастыра біледі.
4. Шындық категориясы мен өмірдің мәніне деген түрлі көзқарастарды талдайды және осы түсініктер бойынша жеке көзқарасын қалыптастырады.
ӘЭМ 02. Мәдениеттану
Осы модуль мәдениеттің, мәдениет бағыттарының мәні мен бағытын, қоғамдағы мәдени құбылыстардың, оқиғалардың және үдерістердің маңызын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: мәдениеттанудың негізгі мәселелері; әлем мәдениеттері мен өркениеттері; отандық мәдениет; мәдениет дамуындағы әлемдік діндердің рөлі.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
әлеуметтік контекстіде өз азаматтық ұстанымын білдіре алу;
әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын сараптау;
жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білу;
адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамау.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Ел мәдениетінің тарихын, қазақ дәстүрлі мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Толеранттылық пен белсенді тұлғалық позициясын қалыптастыратын құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі мәдениеттер мен өркениеттер формасын, типі мен тарихын біледі.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндер тарихы мен қазіргі жайынан хабардар.
3. Экстремистік, радикал және террористік идеологияның ара-жігін ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессионалдық және мәдени ерекшеліктерге толеранттылық таныта біледі.
ӘЭМ 03. Құқық негіздері
Осы модуль азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтауға, заңнаманы өмірлік іс-әрекеттің түрлі салаларында және тікелей кәсіптік қызметте тәжірибе жүзінде қолдануға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: мемлекет, құқық, мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесі туралы негізгі түсініктер; құқықтың негізгі салалары; азаматтың құқықтары мен міндеттері; әкімшілік-жемқорлық құқықбұзушылық; әлеуметтік қамсыздандыру мәселелерін реттейтін еңбек құқығы мен құқықтық нормалар; құқық қорғау органдары мен сот.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
құқықтық мәдениетті қалыптастырушы құндылықтар мен нормаларды сараптау;
азаматтық құқық пен еркіндікті саналы түрде қолдану;
қолданыстағы құқық нормалары негізінде өз көзқарасын таныту және ұстану;
қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін айыра білу;
нормативтік-құқықтық актілерді күнделікті өмірде және кәсіптік қызметте қолдану;
құқық нормаларын сақтау;
құқықбұзушылық фактілерін сараптау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құқық пен мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Знает понятие и принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 2) Знать основные отрасли права.
Критерии оценки:
1. Понимать правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Знает методы административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Знает положения гражданского и семейного права.
5. Знает о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии
1. Знает права и обязанности работника.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе трудового законодательства Республики Казахстан.
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: различные сферы социальной жизни общества; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основные политологические понятия власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
разбираться в специфике социальных и политических процессов в Республике Казахстан.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 2) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:

1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқық тәртібі ұғымы мен қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі құқық салаларын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес тұлғаның құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін біледі.
3. Әкімшілік және жемқорлықтар құқықбұзушылықтарға байланысты жауапкершілікті түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін біледі.
5. Салық түрлері туралы біледі.
6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: қоғамның әлеуметтік өмірінің түрлі салалары, азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуі; биліктің негізгі саясаттанушылық ұғымдары, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алу;
күнделікті өмірде және кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдану;
Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік және саяси үдерістердің ерекшелігін түсіне білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын ажыратып түсінеді.
2. Теориялық материалды қазіргі заман мәселелерімен байланыстара алады.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықаралық саяси үдерістерді, геополитикалық жағдаятты түсіну.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
3. Применяет политологические и социологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 5. Иметь комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы
СЭМ 05. Основы экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы экономической теории; общие основы экономических систем; производство и обращение новой стоимости; система первичного распределения доходов; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающие должны:
понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Владеть навыками ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с установленными требованиями к составлению и оформлению документов
ОПМ 01. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:

1. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы біледі.
3. Саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді күнделікті өмірде және кәсіптік қызметте қолданады.
БҚ 5. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы кешенді түсінікке ие болу
ӘЭМ 05. Экономика негіздері
Осы модуль заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді көріністі қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: экономикалық теория негіздері; экономикалық жүйелердің жалпы негіздері; жаңа құнның өндірісі мен қолданысқа енуі; табыстарды бастапқы бөлу жүйесі; макроэкономика негіздері; экономиканың өзекті мәселелері; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсіну;
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтау;
экономикалық үдерістерді сараптау амалдары мен әдістеріне ие болу.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Іс жүргізуді ұйымдастыру бойынша нақты әрекетке, ұйымдастыру-реттеу, қалыптық-құқықтық, анықтама құжаттарын даярлау
ЖКМ 01. Мемлекеттік тілде ісмжүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде құжат құрастырғанда кәсіби қызмет саласында кез келген маманға қажетті жеке құрам бойынша құжаттармен жұмыс жасау дағдысын алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: іс жүргізу және хат алмасу негізгі түсініктері;
құжаттарды құрастыру тәсілдері; құжатты топтастыру, жұмсалуы, құрамдас бөлігі, ресімдеу ережелері; ісжүргізуді компьютердендіру мәні, міндеті, болашағы, құрамдас бөлігі, негізгі қағидаттары.
Осы дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды: ережеге сай құжаттарды дұрыс құрастыру әрі толтыру;
мемлекеттік тілде құжаттарды құрастыру;
қалыптық актілердің талабын сақтау.
құжаттарды сауатты ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 7. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 02. Основы черчения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для
выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
элементы строительного чертежа; виды строительных чертежей;
правила проецирования геометрических тел на три плоскости.
Результат обучения: 1) Выполнять схемы чертежей.
Критерии оценки:
1. Знает основные правила оформления чертежей.
2. Проецирует точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две и три плоскости.
3. Выполняет разрезы и сечения на чертежах.
Результат обучения: 2) Владеть чтением технической документации.
Критерии оценки:
1.Составляет и выполняет различного вида схемы, диаграммы и графики.
2. Владеет чтением технической документации.
БК 8. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 03. Прикладная информатика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
современные компьютерные программы для оформления отчетов, научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок;
значение и место персонального компьютера в организационной работе предприятия.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: практически использовать компьютеры для обработки текстовой документации; использовать системы управления базами
данных; выполнять обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных;
работать с пакетами прикладных программ.
Результат обучения: 1) Знать принцип работы персонального компьютера.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия, определения, назначение и типы операционных систем.
2. Знает принцип работы персонального компьютера.
Результат обучения: 2) Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Использует компьютеры для обработки текстовой документации.
2. Использует системы управления базами данных.
3. Выполняет обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных.
4. Работает с пакетами прикладных программ.
5. Использует текстовые, табличные и графические редакторы при выполнении курсовых и дипломных проектов.
БК 9. Владеть практическими навыками специального рисунка и художественной графики
ОПМ 04. Специальный рисунок и художественная графика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые овладения практическими навыками специального рисунка и художественной графики.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные средства графического выражения: линия, штрих, пятно, точка;
основы цвета, свойства цветов, взаимодействие цветов, плотность и прозрачность цветов;
закономерности изменения локального цвета в объемной форме; строение черепа головы, расположение костей, мышечного покрова;
пропорцию членения головы человека.
Результат обучения: 1) Знать свойства цвета и использовать средства графического выражения.
Критерии оценки:
1. Применяет средства графического выражения: линия, штрих, пятно, точка.
2. Применяет свойства цветов, взаимодействие цветов, плотность и прозрачность цветов.
3. Использует закономерности изменения локального цвета в объемной форме.
Результат обучения: 2) Уметь передавать формы и силуэты причесок и стрижек.
Критерии оценки:
1. Рисует голову в разных ракурсах.
2. Изображает пластичность волос.
3. Выполняет эскизы причесок и стрижек.
Результат обучения: 3) Выполнять эскизы и технологические схемы причесок, стрижек и макияжа.
Критерии оценки:
1. Знает строение черепа головы, расположение костей, мышечного покрова.
2. Понимает пропорцию членения головы человека.
3. Использует в работе современную периодически издаваемую литературу для выполнения эскизов причесок, стрижек, макияжа.
БК 10. Владеть основными знаниями по строению костей человека и мышц
ОПМ 05. Основы пластической анатомии и физиологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения основными знаниями по строению костей человека и мышц.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
костную основу тела человека, головы человека;
механизм, функции мышц, а
также формы, которые образуют мышцы в состоянии покоя и как они видоизменяются при работе мышц; строение кожи, функции кожи и пластическое значение кожи; пропорции головы человека.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
изображать схематично скелет человека и череп человека в разных ракурсах; схематично изображать голову человека в разных ракурсах с учетом анатомического строения.
Результат обучения: 1) Изображать скелет человека и череп человека в разных ракурсах.
Критерии оценки:

1. Құжаттарды біледі, жұмсалу әрі құжаттануын біледі.
2. Құжаттарды ресімдеу құрылымы мен ережесін біледі.
3. Қызметтік хатты құрастыру дағдысын игереді.
4. Құжаттарды топтастыру әрі құжат айналым ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бекітілген тәртіпке сай мемлекеттік тілде құжаттарды құрастыру әрі ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. .Мемлекеттік тілде түрлі құжатты ресімдеу реквизиттер ережесін біледі.
2. Іскери хат дағдысын игереді.
3. Мемлекеттік тілде арнайы терминологияны игереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бекітілген тәртіпке сай мемлекеттік және орыс тілдерінде іс жүргізу дағдыларын игерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Іс жүргізу әрі хат алмасу түсінігін біледі.
2. Құжаттарды құрастыру түрлі тәсілін орындайды.
3. Құжаттарды топтастыру, жұмсалуы, құрамдас бөлігі, ресімдеу ережелерін біледі.
Оқу нәтижесі: 4) Компьютерлік іс жүргізку негізгі қағидатын игереді.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттар, құжат айналымы, құжат ағынымен жұмысты ұйымдастырады.
2. Құжатты тіркейді, ескепке алады, сақтайды әрі бақылайды.
БҚ 7. Өлшеуіш сайман мен аспаптьарды қолданып техникалық құжаттарды оқу, сызба әрі сызуды орындау дағдысы мен білімін игеру
ЖКМ 02. Сызу негіздері
Осы модуль сызықтар мен сызбаларды орындауда практикалық біліктері мен дағдылары, техникалық құжаттаманы оқу, өлшеу құралдары мен аспаптарды игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
құрылыс сызбасының элементтері;
құрылыс сызбасының түрлері;
геометриялық денелерді үш жазықтыққа проекциялау ережесі;
Білім алушы келесілерге қол жеткізу дағдыларын игергені маңызды:
сызбаны ресімдеудің негізгі ережелерін қолдану;
нүкте, тура және жазық фигуралар кесіндісін екі және үш жазықтыққа проекциялау;
сызбада кесіктер мен бөлулерді орындау;
сызба, диаграммалар және кестерлердің түрлі түрлерін жасау және орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызу сызбасын орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбаны ресімдеудің негізгі ережелерін біледі.
2. Нүкте, тура және жазық фигуралар кесіндісін екі және үш жазықтыққа проекциялайды.
3. Сызбада кесіктер мен бөлулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық құжаттаманы оқуды игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызба, диаграммалар және кестерлердің түрлі түрлерін жасау және орындау.
2. Техникалық құжаттаманы оқуды игереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдары мен аспапатарын пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеу құралдарын пайдалану ережесін біледі.
2. Аспаптарды тағайындауы бойынша пайдаланады.
БҚ 8. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдану
ЖКМ 03. Қолданбалы информатика
Осы модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану үшін қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
есептер, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді ресімдеу үшін заманауи компьютерлік программаларды;
кәсіпорынның ұйымдастырушылық жұмысында дербес компьютердің орны мен маңызы.
Білім алушылар мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
мәтіндік құжаттаманы өңдеуге компьютерлерді практикалық пайдалану;
мәліметтер базасын басқару жүйесін қолдану;
кестелік мәліметтер негізінде сандық және мәтіндік ақпараттың өңделуін орындау;
қолданбалы программалар топтамасымен жұмыс істеу..
Оқыту нәтижесі: 1) Копьютер жұмысы қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Операциялық жүйелер негізгі түсінігі, анықтамасы, тағайындалуы және типтерін біледі.
2. Компьютер жұмысы қағидатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1.Мәтіндік құжаттаманы өңдеуге компьютерлерді пайдаланады.
2. Мәліметтер базасын басқару жүйесін қолданады.
3. Кестелік мәліметтер негізінде сандық және мәтіндік ақпараттың өңделуін орындайды.
4.Қолданбалы программалар топтамасымен жұмыс істейді.
5.Курс және диплом жобаларын орындаған кездемәтіндік, кестелік және графикалық реакторлапды пайдаланады.
БҚ 9. Арнайы сурет пен көркем графика нақты дағдысын игеру
ЖКМ 04. Арнайы сурет және көркем графика
Осы модуль арнайы сурет және көркем графика практикалық дағдыларын игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
графикалық белгілердің негізгі құралдары: сызық, штрих, дақ, нүктелер;
түс негіздері, түстің қасиеттері, түстің өзара әрекеті, түстердің тығыздығы мен ашықтығы;
көлемді түрде локалды түсті өзгерту заңдылығы;
бас сүйегі, сүйектердің орналасуы, бұлшық ет жабындысының құрылымы;
адам басының мүшелену пропорциясы.
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
тоналды арақатынастар, заттардың материалының көмегімен заттардың түрлі түстеріңн беру;
графикалық белгі құралдарын пайдалану;
бояуды араластыру және түрлі түстер алу;
түстік бірлік, натура (колорит) түстерінің үйлесімиділігі;
шаш үлгісі мен қию түрлері мен силуэтін, моделдің идеялық-көркем маңызын анықтау;
басты түрлі ракурста салу, шаштың пластикалығын бейнелеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Графикалық белгі құралдарын пайдалану және түстің қасиетін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает костную основу тела человека, головы человека.
2. Знает пропорции головы человека.
3. Умеет рисовать голову человека, череп и скелет человека.
Результат обучения: 2) Знать основные виды мышц.
Критерии оценки:
1.Знает механизм и функции мышц.
2. Знает строение и функции кожи.
3. Знает пластическое значение кожи.
БК 11. Понимать основные виды и жанры изобразительного искусства
ОПМ 06. История изобразительного искусства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения основными видами и жанрами изобразительного искусства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные виды и жанры изобразительного искусства; народное прикладное искусство; особенности творчества казахстанских художников.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: характеризовать произведение изобразительного искусства в рамках стиля; зарисовывать произведение изобразительного искусства.
Результат обучения: 1) Уметь охарактеризовать произведение изобразительного искусства.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной культуры.
2.Различает основные виды и жанры изобразительного искусства.
3.Умеет оценивать особенности творчества казахстанских художников.
Результат обучения: 2) Выполнять зарисовки произведений изобразительного искусства.
Критерии оценки:
1. Знает основы специального рисунка и художественной графики.
2. Зарисовывает средневековый замок, храмы и монастыри, раннего средневековья, декор романского храма, готического храма, витражи, фрески, мозаики.
3. Знает народное прикладное искусство.
БК 12. Владеть навыками выполнения причесок исторических эпох
ОПМ 07. История прически
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые выполнения причесок исторических эпох.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: прически, головные уборы, украшения, костюм различных исторических эпох; особенности различных стилей в костюмах и прическах.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
выполнять прически Древнего мира; создавать образ средневекового человека; выполнять прически с использование каркасов, украшений, головных уборов; создавать исторический образ всех эпох.
Результат обучения: 1) Выполнять прически различных исторических эпох.
Критерии оценки:
1. Знает основные виды и формы причесок различных исторических эпох.
2. Выполняет технологические схемы выполнения прически.
3. Использует украшения, дополнения и аксессуары, подходящие для отражения исторической эпохи.
Результат обучения: 2) Создавать образ различных исторических эпох

1. Графикалық белгілердің құралдары: сызық, штрих, дақ, нүктелерді қолданады.
2. Түстің қасиеттері, түстің өзара әрекеті, түстердің тығыздығы мен ашықтығын қолданады.
3. Көлемді түрде локалды түсті өзгерту заңдылығын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шаш үлгісі мен қию түрлері мен силуэтін бере біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Басты түрлі ракурста салады.
2. Шаштың пластикалығын бейнелейді.
3.Шаш үлгісі мен қию эскиздерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шаш үлгісі, қию және макияждың эскиздері мен технологиялық сызбаларын орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1.Бас сүйегі, сүйектердің орналасуы, бұлшық ет жабындысының құрылымын біледі.
2.Адам басының мүшелену пропорциясын біледі.
3.Шаш үлгісі, қию және макияждың эскиздерін орындау үшін заианауи басылымда шығарылатын әдебиетті жұмысында пайдаланады.
БҚ 10. Адам сүйегі мен буындарының құрылыс негізгі білімдерін игеру
ЖКМ 05. Пластикалық анатомия және физиология негіздері
Осы модуль адам сүйегі мен бұлшық еттері жөнінде негізгі білімді игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
адам денесі, адам басының сүйек негіздері;
бұлшық ет қызметі, тетігі және бұлшық еттің тыныш күйі мен бұлшық ет жұмыс істегенде түрі өзгеруі;
тері құрылымы, терінің қызметі және пластикалық маңызы;
адам басының пропорциясы.
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
адам қаңқасы және адам бас сүйегін сызбалы бейнелеу;
адамның басын салу;
адам басын анатомиялық құрылымын ескеріп түрлі ракурста сызбалы бейнелеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Адам қаңқасы және адам бас сүйегін түрлі.
Бағалау өлшемдері:
1. Адам денесі, адам басының сүйек негіздері біледі.
2. Адам басының пропорциясын біледі.
3. Адам қаңқасы және адам басы, бас сүйегін сала біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұлшық еттің негізгі түрлерін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұлшық ет қызметі, тетігін біледі.
2. Тері құрылымы және терінің қызметін біледі.
3. Терінің пластикалық маңызын біледі.
БҚ 11. Бейнелеу өнері жанры мен негізгі түрлерін игеру
ЖКМ 06. Бейнелеу өнері тарихы
Осы модуль бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары;
халықтық қолданбалы өнер;
қазақстан суретшілері шығармашылық ерекшеліктері.
Білім алушылар мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
стиль шеңберінде бейнелеу өнері шығармаларын сипаттау;
бейнелеу өнері шығармаларын салады.
Оқыту нәтижесі: 1) Бейнелеу өнері шығармаларын сипаттай біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Отандық мәдениет тарихы, салт мәдениеті құндылықтарын біледі.
2. Бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары ажырата біледі.
3.Қазақстан суретшілері шығармашылық ерекшеліктерін бағалай біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бейнелеу өнері шығармаларын салуды орындайды.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает все исторические прически эпох и их особенности.
2. Знает головные уборы и наряды исторических эпох.
3. Выполняет воспроизведения макияжа различных исторических эпох.
БК 13. Соблюдать правила санитарии и гигиены, профилактику профессиональных заболеваний
ОПМ 08. Санитария и гигиена
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил санитарии и гигиены, профилактики профессиональных заболеваний.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды инфекций и болезнетворных микробов;
основные причины болезней кожи, ногтей и волос; виды кровоостанавливающих средств; виды дезинфицирующих средств.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: проводить мероприятия по борьбе с инфекциями; соблюдать гигиенические требования к работе обслуживающего персонала; соблюдать санитарные правила при эксплуатации оборудования, парикмахерского белья; оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
Результат обучения: 1) Проводить мероприятия по борьбе с инфекциями.
Критерии оценки:
1. Знает виды инфекций и болезнетворных бактерий.
2. Знает основные причины болезней кожи, ногтей и волос.
3. Применяет мероприятия по борьбе с инфекциями.
Результат обучения: 2) Соблюдать гигиенические требования к работе обслуживающего персонала.
Критерии оценки:
1. Соблюдает гигиену рук.
2. Соблюдает санитарные правила при эксплуатации оборудования, парикмахерского белья.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при несчастных случаях
Критерии оценки:
1. Знает и применяет в работе кровоостанавливающие средства.
2. Применяет в своей работе дезинфицирующие средства.
3. Умеет оказывать доврачебную медицинскую помощь.
БК 14. Соблюдать требования правил техники безопасности при выполнении практических работ
ОПМ 09. Охрана труда и основы промышленной экологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения требований правил техники безопасности при выполнении практических работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: статьи трудового законодательства; виды государственного и общественного надзора в области охраны труда; виды инструктажа по безопасным методам работы; основные средства защиты от поражений и несчастных случаев; влияние условий труда на организм человека;
документы, регламентирующие охрану окружающей среды в Республике Казахстан.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: оказывать первую медицинскую помощь; проводить профилактические мероприятия по предупреждению пожаров, взрывов и несчастных случаев.
Результат обучения: 1) Знать правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Критерии оценки:

1. Арнайы сурет және көркем графика негіздерін біледі.
2. Ортағасырдағы қорған, харм және монастырлар, ерете орта ғасып, декор роман храмы, готикалық храм декоры, витраждар, фреска, мозаикаларды суреттеп салады.
3. Халық қолданбалы өнерін біледі.
БҚ 12. Тарихи дәуір шаш қою үлгісін орындау дағдыларын игеру
ЖКМ 07. Шаш қию тарихы
Осы модуль тарихи дәуір шаш үлгісі орындау дағдыларын игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
түрлі тарихи дәуірлердің шаш үлгісі, бас киімдері, әшекейері, костюмдері;
костюм және шаш үлгісінің түрлі стильдерінің ерекшеліктері.
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
ежелгі әлем шаш үлгілерін практикалық орындау;
орта ғасыр адамының бейнесін жасау;
каркастар,әшекейлер, бас киімдерін пайлаланып шаш үлгілерін орындау ;
барлық дәстүрлердің тарихи бейнесін жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі тарихи дәуірлердің шаш үлгісін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі тарихи дәуірлердің шаш үлгісі негізгі түрлерін біледі.
2. Шаш үлгісінің технологиялық сызбаларын орындайды.
3. Тарихи дәуірді көрсетуге келетін әшекейлер, қосымшалар мен аксессуарларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Түрлі тарихи дәуір бейнесін жасау.
Бағалау критериі:
1.Дәуірлердің тарихи шаш үлгісі және оның ерекшеліктерін біледі.
2. Тарихи дәуірлердің бас киімдері мен киімдерін біледі.
3. Түрлі тарихи дәуір макияжын жасауды орындайды.
БҚ 13. Кәсіби аурудың алдын алу, санитария мен гигиена негіздерін сақтау
ЖКМ 08. Санитария және гигиена
Осы модуль кәсіптік аурулардың алдын алу,санитариясы және гигиенасын сақтауға қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
инфекция және ауру тудыратын микроб түрлері;
тері, тырнақ және шаш ауруларының негізгі себептері;
қан тоқтататын құралдардың түрлері;
зарарсыздандыратын құрал түрлері.
Білім алушылар мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
инфекциямен күрес бойынша іс-шараларды жүргізу;
қызмет көрсетуші персоналдың жұмысына гигиеналық талаптарды сақтау;
жабдық, шаштараз жабдығын пайдаланғанда санитарлық ережелерді сақтау;
қайғылы оқиғалар болған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Инфекциямен күрес бойынша іс-шараларды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Инфекция және ауру тудыратын микроб түрлерін біледі.
2. Тері, тырнақ және шаш ауруларының негізгі себептерін біледі.
3. Инфекциямен күрес бойынша іс-шараларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетуші персоналдың жұмысына гигиеналық талаптарды сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыста қан тоқтататын құралдарын біледі және қолданады.
2. Өз жұмысында зарарсыздандыратын құралдарды пайдаланады.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсете біледі.
БҚ 14. Практикалық жұмысты орындағанда техникалық қауіпсіздік талаптарын орындау
ЖКМ 9. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Осы модуль практикалық жұмысты орындаған кезде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауға қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
еңбек заңының негізгі баптары;
еңбекті қорғау саласында мемлекеттік және қоғамдық қадағалау түрлері;
жұмыстың қауіпсіз әдістері бойынша нұсқаулық түрлері;
қайғылы оқиғалар мен зақымданудан қорғанудың негізгі құралдары;
еңбек жағдайының адам ағзасына әсері;
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
алғашқы медициналық көмек көрсету;
өрт, жарылыс және қайғылы оқиғаларды ескерту жөніндегі алдын алу іс-шараларын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает общие сведения о трудовом законодательстве.
2. Обладает знаниями о электробезопасности на производстве, безопасности технологических процессов.
3. Знает основные требования пожарной безопасности, технические средства.
Результат обучения: 2) Обеспечить безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает особенности обеспечения безопасных условий труда.
2. Знает организацию контроля охраны труда на предприятии.
3. Разрабатывает мероприятия по предупреждению профессиональных заболеваний и травматизма.
Специальные модули
Квалификация "050608 1 - Мастер-парикмахер"
ПК 1. Использовать инструменты, приборы и аппаратуру
СМ 01. Парикмахерские инструменты, приборы и аппаратура
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения необходимого оборудования и инструментов мастера-парикмахера, их характеристик и классификаций; выполнения техники безопасности и соблюдения противопожарных мероприятий в помещении (салон красоты).
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: устройство и принцип действия измерительных приборов; назначение, принцип действия и область применения полупроводниковых приборов; устройство и принцип действия парикмахерского электроинструмента, аппаратуры и их новейшие модели; правила технической эксплуатации приборов и оборудования, соблюдение электро и пожарной безопасности.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
пользоваться измерительными приборами и электрооборудованием;
правильно организовать рабочее место;
определять степень неисправности парикмахерского электроинструмента и аппаратуры.
Результат обучения: 1) Знать требования к организации рабочих мест.
Критерии оценки:
1. Определяет площадь на одно рабочее место.
2.Знает правила технической эксплуатации, электро - и пожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Использовать инструменты и электрооборудование.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, назначение и принцип работы различных электрических машинок, приборов, аппаратуры и их новейшие модели.
2. Знает приемы использования инструментов и оборудования.
Результат обучения: 3) Определять степень неисправности электроинструментов и аппаратуры
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности электромашинок, фенов и электрощипцов.
2. Знает требования техники безопасности.
ПК 2. Соблюдать нормы расхода материалов
СМ 02. Материалы для парикмахерских работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для соблюдения норм расхода материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: современные виды материалов, применяемые в парфюмерно-косметической промышленности, их состав и классификацию; требования, предъявляемые к консервантам, красителям; роль перекиси водорода в парикмахерской практике; состав и свойства лаков для волос, ногтей.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
определять растворимость, температуру плавления, совместимость различных компонентов;
дегустировать образцы душистых растворов синтетического, растительного и животного происхождения;
определять свойства окислителя для красителей волос;
рассчитывать нормы расходов препаратов;
применять все группы красителей для волос на производстве;
использовать средства для декоративной косметики;
приготовить дезинфицирующие средства различной концентрации.
Результат обучения: 1) Использовать средства для окрашивания волос.
Критерии оценки:
1. Знает нормы расхода красителей и окислителей.
2. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Использовать средства для укладки волос.
Критерии оценки:
1. Знает состав и применение средств для укладки волос.
2. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Использовать средства по уходу за волосяным покровом головы.
Критерии оценки:
1. Знает типы волос и их характеристику, современные моющие средства.
2. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Знать требования по использованию средств по уходу за кожей лица и декоративной косметика.
Критерии оценки:
1. Знает требования, предъявляемые к использованию и хранению декоративных средств.
2. Определяет типы кожи, особенности ухода за кожей.
ПК 3. Выполнять базовые виды парикмахерских услуг
СМ 03. Технология выполнения базовых приемов парикмахерских работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления документации проб.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: сечения проб в зависимости от свойств руд и пород; условные обозначения маркировки проб.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
рассчитывать количество и объем отобранных проб;
выполнять маркировку проб.
Результат обучения: 1) Выполнять базовые стрижки.
Критерии оценки:
1. Выполняет базовые мужские стрижки.
2. Выполняет базовые женские стрижки.

1. Еңбек заңдылығы туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Өндірісте электр қауіпсіздігі, технологиялық үрдістер қауіпсіздігі туралы білімді игереді.
3. Өрт қауіпсіздігі, өрт сөндіру техникалық құралдары негізгі талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін біледі.
2. Кәсіпорында еңбекті қорғауды үнемі бақылау, жұмыс және ұйымдастыруды біледі.
3. Кәсіптік аурулар және жарақатты ескерту бойынша іс-шараларды әзірлейді.
Арнайы модульдер
"050608 1 - Шаштараз-шебер" біліктілігі
КҚ 1. Сайман, аспап пен аппаратураны қолдану
АМ 01. Шаштараз аспаптары, сайман мен аппаратура
Осы модуль шаштараз шеберіне қажетті жабдықтар мен құралдар, олардың сипаттамасы мен жіктелуі, жайда (сән салоны) өрткке қарсы іс-шараларды сақтау және қауіпсіздік техникасын анықтауға қажетті білім мен дағдылар, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: өлшеу құралдарының құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты; жартылай өткізгіш кәсіптік аспаптарды қолдану саласын және жұмысы қағидатын; шаштараз электр құралдарының құрылымы мен әрекет қағидаты, аппаратуралар және олардың ең жаңа моделдері; аспаптар мен жабдықты техникалық пайдалану ережесі, электр – және өрт қауіпсіздігін сақтау.
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
электр жабдығы мен өлшеу құралдарын пайдалануды;
жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
шаштараз электр құралы мен аппаратурасының дұрыс істемеу деңгейін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Бір жұмыс орнына алаңды анықтайды.
2. Электр және өрт қауіпсіздігін техникалық пайдалану ережесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр жабдығы мен құралдарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі электр машинкалары, аспаптар, аппаратура және олардың ең жаңа моделдерінің құрылымы, тағайындалуы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Электр құралы мен жабдықтарды пайдалану тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр құралы мен аппаратурасының дұрыс істемеу деңгейін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр машинкалары, фендер және электр қысқыштардың дұрыс істемегенін анықтайды.
2. Қауіпсіздік техникасы талаптарын біледі.
КҚ 2. Материалды шығындау қалып технологиясын сақтау
АМ 02. Шаштараз жұмысы үшін материалдар
Осы модуль материал шығыны нормасының технологиясын сақтауға қажетті білімді сипаттайды
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: парфюмерлік-косметикалық өндірісте пайдаланылатын материалдардың заманауи түрлері, олардың құрамы мен тізбесі; рН тағайындауы; консерванттар, бояғыштарға ұсынылатын талаптар; шаштараз практикасында сутегі қышқылының рөлі; шаш, тырнаққа арналған лактардың құрамы мен қасиеттері.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды:
түрлі компонент сәйкестігі, балқыту температурасы, ерігіштігін анықтау;
синтетикалық, өсімдік және малдан жасалған қош иісті ерітінділер үлгілерін дегустациялау;
шашқа бояу, түссіздендіретін ұнтақ қышқылдандырғыштары қасиетін анықтау;
препараттар шығыны нормасын есептеу;
өндірісте шашқа арналған бояғыштардың барлық тобын қолдану;
декоративті косметика құралдарын пайдалану;
түрлі концентрациялы зарарсыздандыратын құралдарын дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаш бояуға арналған құралдарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1.Бояғыш заттар мен тотықтандырғыш нормаларын біледі.
2. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шашты сәндеуге құралдарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты сәндеуге құралдарының құрамы және пайдалануын біледі.
2. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бастың шаш жабындысын күту бойынша құралды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаштың типтері және олардың сипаттамасы, заманауи жуу құралдарын біледі.
2. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бет терісін күту және декоративті косметиканы пайдалану бойынша талаптарды біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Декоративті пайдалану және сақтауға ұсынылатын талаптарды біледі.
2. Тері типін, теріні күту ерекшеліктерін анықтайды.
КҚ 3. Шаштараз қызметі базалық түрлерін орындау
АМ 03. Шаштараз жұмысы базалық тәсілдерін орындау технологиясы
Осы модуль шаштараз қызметінің базалық түрлерін орындауға қажетті дағды мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: бас жуу ережесі; қию операциялары; шаш үлгісінің негізгі элементтері; шаш үлгісіне реттелетін
құралдар, олардың түрлері; шашты сәндеудің негізгі түрлері; шашты бояғыш заттардың негізгі топтары, олардың сипаттамасы мен тағайындалуы; химиялық бұйралау кезінде шашты бұрау ерекшеліктері; инфекция және ауру тудыратын микроб түрлері; тері және шаш ауруларының негізгі себептері.
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды: шаштың құрылымына жуу құралдарын таңдау; басты алға және артқа еңкейтіп жуу; бас шашы бар жеріне массаж орындау ; қиюдың түрлі операцияларын қоланпы ерлер, әйелдер шашын қию; электр фені және электр қысқыштарды пайдаланып шашты сәндеуді орындау; шашты бояуды орындау; химиялық бұйралауды орындау; шаш үлгілерін орындау; инфекциямен күрес жөнінде іс-шаралар жүргізу; қызмет көрсетуші персоналдың жұмысына гигиеналық талаптарды сақтау; жабдық, шаштараз жабдығын пайдаланғанда соблюдать санитарлық ережені сақтау; жабдық, құралдар және қосымша заттарды зарарсыздандыру және стерилизациялау жүргізу; қайғылы оқиғалар болған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі қиюды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі ерлер шашын қиюды орындайды.
2. Негізгі әйелдер шашын қиюды орындайды.

3. Выполняет базовые детские стрижки.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять укладку волос.
Критерии оценки:
1. Выполняет укладку волос электрофеном методом брашинг и бомбаж.
2. Выполняет горячую укладку волос с помощью электрошипцов.
3. Выполняет комбинированную укладку волос.
4. Выполняет несложные прически.
5. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять окрашивание волос.
1.Выполняет окраску волос красителями 1 группы.
2. Выполняет окраску волос красителями 2 группы.
3. Выполняет окраску волос красителями 3 и 4 группы.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Выполнять химическую завивку.
1. Выполняет классическую химическую завивку волос.
2. Выполняет химическую завивку на длинные волосы.
3. Выполняет прикорневую химическую завивку.
4. Соблюдает технику безопасности.
ПК 4. Соблюдать правила профессиональной этики и обслуживания посетителей
СМ 04. Профессиональная этика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для соблюдения правил профессиональной этики и обслуживания посетителей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: общие сведения о психологии; способы разрешения конфликтов; этику взаимоотношений в трудовом коллективе; эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: соблюдать культуру общения работника с клиентом;
соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны; внедрять новые виды услуг.
Результат обучения: 1) Соблюдать культуру труда работников сферы обслуживания.
Критерии оценки:
1. Соблюдает профессиональную этику работников сферы обслуживания.
2. Учитывает характер, темперамент личности.
3. Знает психологию процесса обслуживания при совершении заказа.
Результат обучения: 2) Соблюдать этическую культуру сервиса.
Критерии оценки:
1. Знает профессиональную этику, профессиональное поведение.
2. Знает культуру общения работников с клиентами, умеет разрешать конфликтные ситуации с клиентами.
3. Знает этику взаимоотношений в трудовом коллективе.
Результат обучения: 3) Соблюдать эстетическую культуру сервиса.
Критерии оценки:
1. Владеет технической эстетикой и дизайном.
2. Применяет эстетику внешнего оформления, интерьера предприятий сервиса и рабочих мест обслуживающего персонала.
3. Знает и применяет эстетику внешнего облика работника.
4. Применяет этикет работника контактной зоны.
Квалификация "050607 2 - Парикмахер-модельер"
ПК 5. Выполнять модельные стрижки и прически различного назначения с применением постижерных украшений и дополнений
СМ 05. Моделирование и художественное оформление прически
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения модельных стрижек и причесок различного назначения с применением постижерных украшений, и дополнений.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: классификация и основные элементы причесок; типы лица, рекомендации по коррекции типов лица; дефекты лица, возможности их коррекции; формы головы, структуру волос, виды фигуры; основные этапы моделирования; способы облегчения волос; особенности краевой линии роста волос; виды плетения волос; украшения и дополнения в прическе; прически с применением постижерных украшений.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: разрабатывать эскиз и выполнять различные элементы причесок; выполнять модельные стрижки различными способами; использовать декоративные украшения, постижерные украшения и дополнения при выполнении причесок; ухаживать за изделиями из натуральных и искусственных волос; выполнять мелкий ремонт постижерных изделий; соблюдать технику безопасности и противопожарную безопасность; оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы причесок.
Критерии оценки:

3. Негізгі балалар шашын қиюды орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шашты сәндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты брашинг және бомбаж әдісімен электр фенмен сәндеуді орындайды.
2. Электр қысқыштардың көмегімен шашты ыстық сәндеуді орындайды.
3. Шашты күрделендіріп сәндеуді орындайды.
4. Күрделі емес шаш үлгілерін жасайды.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шашты бояуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты 1 топ бояғыш заттарымен бояйды.
2. Шашты 2 топ бояғыш заттарымен бояйды.
3. Шашты 3 және 4 топ бояғыш заттарымен бояйды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Химиялық бұйрауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Классикалық химиялық бұйралауды орындайды.
2. Ұзын шашқа химиялық бұйралауды орындайды.
3. Тамыр жанынан химиялық бұйралауды орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 4. Кәсіби этика және келушілерге қызмет көрсету ережесін сақтау
АМ 04. Кәсіби этика
Бұл модуль кәсіптік этика және келушілерге қызмет көрсету ережесін сақтауға қажетті дағды мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: психология туралы жалпы мәліметтер; дау-жанжалды шешу тәсілдері; еңбек ұжымында өзара қарым-қатынас этикасы; кәсіпорындар және жұмыс орындары интерьерін сыртқы ресімдеу эстетикасы.
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
қызметкердің клиентпен сөйлесу мәдениетін сақтау;
байланыс аумағы қызметкерінің этикасы және сыртқы түріне эстетикалық талаптар;
қызметтің жаңа түрлерін енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің еңбек мәдениетін сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің кәсіптік этикасын сақтайды.
2. Тұлғаның мінезі, темпераментін ескереді.
3. Тапсырыс жасағанда қызмет көрсету үрдісінің психологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сервистің этикалық мәдениетін сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіптік этика, кәсіптік тәртіпті біледі.
2. Қызметкердің клиентпен сөйлесу мәдениетін біледі, клиенттермен дау жағдайын шеше алады.
3 Еңбек ұжымында өзара қарым-қатынас этикасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Сервистің эстетикалық мәдениетін сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық эстетика және дизайнді игереді.
2. Сервис кәсіпорны интерьері және қызмет көрсетуші персонал жұмыс орны, сыртқы ресімдеу эстетикасын қолданады.
3. Қызметкердің сыртқы түрі эстетикасын біледі және қолданады.
4. Байланыс аумағы қызметкерінің этикетін қолданады.
"050607 2 - Шаштараз-модельер" біліктілігі
КҚ 5. Қию бұйымдары мен қосымшаларын қолданып модельдік қию әрі түрлі бағыттағы шаш үлгілерін орындау
АМ 05. Шашты модельдеу әрі көркемдеп әрлеу
Осы модуль қиюды безендіру және қосымшаларды қолданып түрлі моделді шаш қию және шаш сәнднуді орындауға қажетті білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: шаш үлгісінің негізгі элементері мен жіктелуі; бет типін түзету бойынша ұсыныстар, бет типтері; бет ақаулары, оларды түзету мүмкіндіктері; бастың формасы, шаш құрылымы, фигура түрлері; моделдеудің негізгі кезеңдері; шашты жеңілдету тәсілдері; шаш өсуінің шеті ерекшеліктері; шашты өру түрлері; шашты сәндеу әшекейлері мен қосымшалары; қию әшекейлерді пайдадаланып сәндеу.
Білім алушылардың мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды: шаш үлгілерінің түрлі элементтерін орындау және эскиз әзірлеу; түрлі тәсілдермен моделді қиюды орындау; шашты сәндегенде декоративтік әшекейлер, қию әшекейлер және қосымшаларды пайдалану; табиғи және жасанды шаш бұйымдарын күту; қию бұйымдардың шағын жөндеуін орындау; қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігін сақтау; қайғылы оқиғалар болған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаш сәндеу эскиздерін орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Выполняет основные элементы причесок.
2. Создает эскизы и технологические схемы причесок и стрижек.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять модельные стрижки.
Критерии оценки:
1. Знает основные способы облегчения волос.
2. Определяет краевые линии роста волос, знает структуру волос.
3. Выполняет современные технологии выполнения стрижек.
4. Соблюдает требования техники безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять прически.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию причесок;
2. Составляет рекомендации по коррекции типов лица.
3. Определяет дефекты лица, возможности их коррекции.
5. Основные этапы моделирования;
6. Производит различные виды плетения волос.
7. Определяет украшения и дополнения к прическам.
8. Соблюдает требования техники безопасности.
ПК 6. Соблюдать правила профессиональной этики и обслуживания посетителей
СМ 06. Основы менеджмента
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения методов управления в конкретных производственных ситуациях.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
организационную структуру управления;
методы оценки деловых качеств работника;
способы управления конфликтными ситуациями.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
применять методы управления в конкретных производственных ситуациях;
подготовить управленческое решение;
управлять неформальной группой;
предупреждать и разрешать конфликтные ситуации в группах, организациях.
Результат обучения: 1) Знать особенности профессиональной деятельности менеджера.
Критерии оценки:
1. Знает стиль менеджмента.
2. Понимает имидж менеджера.
3. Применяет деловое общение.
4. Осуществляет предупреждение конфликтных ситуаций и способы их разрешения.
Результат обучения: 2) Управлять персоналом
Критерии оценки:
1. Осуществляет кадровое планирование.
2. Осуществляет систему служебно-профессионального продвижения по службе.
3. Управляет деловой карьерой.
ПК 7. Выполнять основные постижерные работы
СМ 07. Основы постижерных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения основных видов постижерных украшений. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные требования к производственным помещениям; характеристику и назначение оборудования; основное сырье и материалы; строение и классификацию волос.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: соблюдать производственную эстетику; обрабатывать натуральные волосы, а также другие используемые материалы; тресовать и тамбуровать волосы;
изготавливать основные постижерные украшения;
соблюдать технику безопасности и противопожарную безопасность.
Результат обучения: 1) Знать оборудование и инструменты.
Критерии оценки:

1. Шаш сәндеудің негізгі элементтерін орындайды.
2. Шаш сәндеу және қию үлгілері мен технологиялық сызбаларын жасайды.
3.Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Моделді қиюды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты жеңілдету негізгі тәсілдерін біледі.
2. Шаш өсуінің шеткі сызықтарын анықтайды, шаш құрылысын біледі.
3. Қиюдың заманауи технологияларын орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шаш сәндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаш сәндеу тізбесін біледі.
2. Бет типін түзету жөнінде ұсыныстар жасайды.
3. Бет кемшілігі, оларды түзету мүмкіндіктерін анықтайды.
4. Моделдеудің негізгі кезеңдерін біледі.
5. Шашты өрудің түрлерін жүргізеді.
6.Шашты сәндеуге әшекейлер мен қосымшаларды анықтайды.
7.Қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
КҚ 6. Кәсіби этика және келушілерге қызмет көрсету ережесін сақтау
АМ 06. Менеджмент негіздері
Осы модуль нақты өндірістік жағдайларда басқару әдістерін қолдануға қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы;
қызметкердің іскери қаситені бағалау әдістері;
дау-жанжал жағдайларын басқару тәсілдері.
Білім алушылар мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
нақты өндірістік жағдайларда басқару әдістерін қолдану;
басқарушылық шешім дайындау;
формалды емес топты басқару;
топтар, тұйымдарда дау-жанжал жағдайларын ескерту және шешу.
Оқыту нәтижесі: 1) Менеджер кәсіптік қызметінгің ерекшеліктерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Менеджмент стилін біледі.
2. Менеджер имиджін түсінеді.
3. Іскери сөйлесуді қолданады.
4. Дау-жанжал жағдайларын ескерту және оларды шешу тәсілдерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Персоналды басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Кадрлық жоспарлауды жүргізеді.
2.Қызмет бойынша қызметтік-кәсіптік қозғалыс жүйесін жүзеге асырады.
3. Іскери карьераны басқарады.
КҚ 7. Негізгі қию жұмыстарын орындау
АМ 07. Қиылған жұмыс негіздері
Осы модуль шәш әшекейлердің негізгі түрлерін орындауға қажетті дағды мен білімді, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: өндірістік жайларға негізгі талаптар; жабдықтың сипаттамасы және тағайындалуы; негізгі шикізат және материалдар; шаштың құрылысы мен тізбесі.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды:
өндірістік эстетиканы сақтау;
табиғи шашты және басқа да пайдаланылатын материалдарды өңдеу;
шашты трестеу және тамбурлеу;
негізгі қию әшекейлерін дайындау;
қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдық және құралдарды білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Использует по назначению оборудование.
2. Применяет профессионально инструменты.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Знать основное сырье и материалы.
Критерии оценки:
1. Знает строение натуральных волос, их особенности.
2. Знает классификацию искусственного волокна.
3. Применяет по назначению натуральный и искусственный волос.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять постижерные украшения
Критерии оценки:
1. Выполняет тресование и тамбурование волос.
2. Выполняет клеевые, тресованные и в смешанной технике украшения.
3. Соблюдает технику безопасности.
Квалификация "050606 3 - Художник-модельер"
ПК 8. Выполнять все виды актуальных парикмахерских услуг
СМ 08. Технология выполнения актуальных парикмахерских услуг
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения современных видов всех парикмахерских услуг.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: современные виды стрижек; фиксирующие (моделирующие) средства, их виды; выполнения бритья с учетом направления моды; современные виды укладки волос; современные группы красителей для волос, их характеристику и назначение; особенности накрутки волос при химической завивке; современные направления в парикмахерском искусстве на текущий сезон.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: выполнять современные мужские, женские и детские стрижки с применением различных операций стрижек;
выполнять современные виды укладки волос с применением новых инструментов; применять актуальные и различные техники окраски волос;
выполнять современные виды химической завивки;
соблюдать технику безопасности и противопожарную безопасность.
Результат обучения: 1) Выполнять современные стрижки.
Критерии оценки:
1. Выполняет современные мужские стрижки, бритье волос, стрижку бороды, усов и бакенбардов.
2. Выполняет женские стрижки.
3. Выполняет современные детские стрижки.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять современные виды укладки волос.
Критерии оценки:
1. Выполняет укладку волос электофеном.
2. Выполняет горячую укладку волос с помощью электрошипцов и утюжка.
3. Выполняет современные виды комбинированной укладки волос.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять современные способы окраски волос.
Критерии оценки:
1. Выполняет мелирование, осветление и блондирование волос.
2. Выполняет современные техники окрашивания волос.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Выполнять современные виды химической завивки.
Критерии оценки:

1. Жабдықты тағайындауы бойынша пайдаланады.
2. Құралдарды кәсіпті қолданады.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі шикізат және материалдарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғи шаштың құрылымы, оның ерекшеліктерін біледі.
2. Жасанды талшық тізбесін біледі.
3. Тағайындалуы бойынша табиғи және жасанды шашты қолданады.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қию әшекейлерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты трестеу және тамбурлеуді орындайды.
2. Әшекейлеуді желіммен, трестелген және техникада орындайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
"050606 3 - Әрлеуші-модельер" біліктілігі
КҚ 8. Өзекті шаштараз қызметі түрлерін орындау
АМ 08. Шаштараз өзекті қызметін орындау технологиясы
Осы модуль барлық шаштараз қызметінің заманауи түрлерін орындауға қажетті білім мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: қиюдің қазіргі заманғы түрлері; қалыптаушы (моделдеуші) құралдар, олардың түрлері; сән бағытын ескеріп қырынуды орындау; шашты сәндеудің заманауи түрлері; шашқа арналған бояулардың заманауи түрлері, олардың сипаттамасы мен тағайындалуы; химиялық бұйралағанда шашты бұрау ерекшеліктері; ағымдағы науқанға шаштараз өнеріне заманауи бағыттар. Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды:
қиюдың операцияларын қолданып қазіргі заманғы ерлер, әйелдер және балалардың шаштарын қиюды орындау;
жаңа құралдарды қолданып шашты сәндеудің заманауи түрлерін орындау;
шаш бояудың өзекті және түрлі техникасын қолдану;
химиялық бұйралаудың қазіргі заманғы түрлерін орындау;
қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи қиюды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазіргі заманғы ерлер шашын қию, шашты алу, сақал, мұрт және бакенбардты қиюды орындайды.
2. Әйелдер шашын қиюды орындайды.
3. Қазіргі заманғы балалар шашын қиюды орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шашты сәндеудің заманауи түрлерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты электр фенмен сәндеуді орындайды.
2. Электр қысқыштар және үтікшелеу көмегімен шашты ыстық сәндеуді орындайды.
3. Шашты күрделендіріп сәндеудің қазіргі заманғы түрлерін орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шаш бояудың қазіргі заманғы тәсілдерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты мелирлеу, түссіздендіру және сары шаш қылуды орындайды.
2. Шашты бояудың қазіргі заманғы техникасын орындайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 9. Шаш үлгілерінің өзекті моделін орындау
АМ 09. Ағымдағы кезеңге арнап шаш үлгісін модельдеу
Осы модуль шаш үлгісінің заманауи түрлерін орындауға қажетті білім мен дағдылары, еңбек нәтижелілігін сипаттайды
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: шаш сәндеудегі өзекті әшекейлер және қосымшалар; арнайы тағайындалған шаш үлгісі; конкурстық және фантазиялық шаш үлгілері.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды:
фотография, суреттері бойынша шаш сәндеу элементтерін орындау;
арнайы тағайындалған шаш үлгілерін моделдеу және орындау;
әр түрлі жастағы балаларға шаш сәндеуді моделдеу;
жасы және жеке ерекшеліктерін ескеріп шашты сәндеуді орындау;
конкурстық және фантазиялық сәнді шаш орындау;
қауіпсіздік техникасын және өрт қауіпсіздігін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Эскиздер орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Выполняет биозавивку волос.
2. Выполняет кислотную химическую завивку.
3. Соблюдает технику безопасности.
ПК 9. Выполнять актуальные модели причесок
СМ 09. Моделирование причесок
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения современных видов причесок.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: актуальные украшения и дополнения в прическе; прически специального назначения; конкурсные и фантазийные прически.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: выполнять элементы причесок по фотографиям, рисункам;
моделировать и выполнять прически специального назначения; моделировать прически для детей различной возрастной группы; выполнять прически с учетом возраста и индивидуальных особенностей; выполнение конкурсных и фантазийных причесок; соблюдать технику безопасности и противопожарную безопасность
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы.
Критерии оценки:
1. Выполняет современные элементы причесок.
2. Создает эскизы и технологические схемы причесок и стрижек.
Результат обучения: 2) Выполнять современные виды стрижек.
Критерии оценки:
1. Владеет современными способами облегчения волос.
2. Соблюдает современные технологии выполнения стрижек.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять современные виды причесок.
Критерии оценки:
1. Выполняет прически с учетом возраста и индивидуальных особенностей клиента.
2. Выполняет прически специального назначения.
3. Выполняет фантазийные и конкурсные прически.
ПК 10. Выполнять основные виды постижерных украшений и изделий
СМ 10. Технология постижерных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения основных видов постижерных украшений и изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: особенности обработки натуральных и искусственных волос; основные требования к конструкции монтюра парика; методику снятия мерок; основные требования к приему изделий.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: соблюдать производственную эстетику; обрабатывать натуральные волосы, а также другие используемые материалы; тресовать и тамбуровать волосы;
изготавливать основные постижерные украшения, шиньоны и накладки, ресницы и крепе, косы, парики различной модификации;
ухаживать за изделиями из натуральных и искусственных волос;
выполнять ремонт постижерных изделий; соблюдать технику безопасности и противопожарную безопасность.
Результат обучения: 1) Выполнять постижерные украшения и изделия.
Критерии оценки:
1. Выполняет тресование и тамбурование волос.
2. Выполняет украшения и изделия: шиньоны и накладки, ресницы и крепе, косы, парики различной модификации.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Знать уход за постижерными изделиями.
Критерии оценки:
1. Выполняет мытье и чистку постижерных изделий.
2. Выполняет окрашивание и химическую завивку изделий.
3. Выполняет сушку и укладку изделий.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонт постижерных украшений и изделий.
Критерии оценки:
1. Выполняет мелкий ремонт изделий.
2. Выполняет средний ремонт изделий.
3. Выполняет крупный ремонт изделий.
4. Соблюдает технику безопасности.
ПК 11. Выполнять различные виды макияжа, уход за кожей лица
СМ 11. Технология выполнения грима и сложного макияжа
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения различных видов макияжа, ухода за кожей лица.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы сценического грима; гигиенический и профилактический уход за кожей; техника макияжа; технология макияжа. историю развития грима; технологию применения гуммозных налепок и мягких толщин; разнообразие форм гримов; изобразительные и технические средства макияжа; гармонию цвета; пропорции, формы и детали лица; коррекция формы лица; виды макияжа, их назначение; современное направление моды в макияже и гриме.
Результат обучения: 1) Выполнять грим.
Критерии оценки:
1. Применяет гуммозные налепки.
2. Выполняет разнообразие форм гримов (анатомический, старческого лица, молодого лица, худого и полного лица, национальный и характерный грим).
3. Выполняет грим отдельных деталей лица.

1. Шашты сәндеудің қазіргі заманғы элементтерін орындайды.
2. Сәнді шаш пен қиюдың эскиздері мен технологиялық сызбаларын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қиюдың қазіргі заманғы түрлерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Шашты жеңілдетудің қазіргі тәсілдерін игерді.
2.Қиюдың қазіргі заманғы технологияларын сақтайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шашты сәндеудің қазіргі заманғы түрлерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Клиенттің жасы және жеке ерекшеліктерін ескеріп шашты сәндеуді орындайды.
2. Арнайы тағайындау шаш сәндеуін орындайды.
3. Конкурстық және фантазиялық сәнді шаш орындайды.
КҚ 10. Қию бұйымы мен әрлеуіштердің негізгі түрлерін орындау
АМ 10. Қиылған жұмыстардың технологиясы
Осы модуль қию әшекейлері мен бұйымдарының негізгі түрлерін орындауға қажетті білім мен дағдылар, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: табиғи және жасанды шашты өңдеу ерекшеліктері; парик монтюрі конструкциясына тнегізгі талаптар; өлшеу алу әдістемесі; бұйымды қабылдауға негізгі талаптар.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды:
өндірістік эстетиканы сақтау; табиғи шаш және басқа да пайдаланылатын материалдарды өңдеу;
шашты трестеу және тамбурлеу;
негізгі қию әшекейлері, шиньондар және жасанды шаш, кірпіктер және крепе, бұрымдар, түрлі модификация париктерін дайындау;
табиғи және жасанды шаштан жасалған бұйымдарды күту;
қию бұйымдарын жөндеуді орындау;
қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қию әшекейлері мен бұйымдарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шашты трестеу және тамбурлеуді орындайды.
2. Қию әшекейлері, шиньондар және жасанды шаш, кірпіктер және крепе, бұрымдар, түрлі модификация париктерін орындайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қию бұйымдарын күтуді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қию бұйымдарын жуу және тазалауды орындайды.
2. Бұйымды бояу және химиялық бұйралауды орындайды.
3.Бұйымды кептіру және шашты сәндеуді орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қию бұйымдары мен әшекейлерін жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұйымның шағын жөндеуін орындайды.
2. Бұйымның орташа жөндеуін орындайды.
3. Бұйымның ірі жөндеуін орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 11. Макияж, бет терісін күту түр-түрін орындау
АМ 11. Гримді орындау және күрделі макияж технологиясы
Осы модуль макияждың түрлері, бет терісін күтуді орындауға қажетті білімен дағдыларды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: сахна гримі негіздері; теріні гигиеналық және алдын ала күту; макияж техникасы; макияж технологиясы, гримді дамыту тарихы; гуммозды жабыстыру және жұмсақ қалыңдықты қолдану технологиясы; грим түрлерінің әртүрлілігі; макияждың бейнелеу және техникалық құралдары; түстің үйлесімділігі; беттің пропорциясы, түрлері мен деталдары; бет формасын түзету; макияж түрлері, олардың тағайындалуы; макияж және гримде сәннің заманауи бағыты.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды: кескіндеме және мүсін-көлемді тәсілмен гримдеу; түрлі техникада гримге арналған бұйымджар дайындау; декоративті косметика құралдарына қарамай тазалаушы құралдарды таңдау; бет және мойын массажын орындау;
тағайындалуына қарамай косметикалық маскалардың түрлерін қолдану; қас және кірпікті бояу; "бетті оқу" техникасын қолдану; жай және күрделі макияжды орындау технологиясын қолдану;
декоративті косметиканың көмегімен бетті түрлі формаларын түзетуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Гримді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Гуммоздық жапсыруды қолданады.
2. Гримнің түрлілігін ( анатомиялық, қарт адамның беті, жас адамның бету, арық және толық бет, ұлттық және сипатты грим) орындайды.
3.Беттің жеке деталдарының гримін орындайды.

4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять уход за кожей лица
Критерии оценки:
1. Знает типы кожи и их характеристику.
2. Выполняет массаж лица и шеи.
3. Выполняет различные виды косметических масок в зависимости от назначения.
4. Выполняет окрашивание бровей и ресниц.
5. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять макияж.
1. Применяет технику "чтения лица".
2. Знает технологию выполнения простого и сложного макияжа.
3. Выполняет коррекцию разных форм лица с помощью декоративной косметики.
4. Соблюдает технику безопасности.
ПК 12. Осуществлять учет затрат и калькулирование себестоимости услуг
СМ 12. Основы экономики предприятия
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления учета затрат и калькулирования себестоимости услуг.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: предприятие в условиях рыночной системы: основные направления экономического развития сферы услуг в Республике Казахстан, предприятие - основное звено экономики, оборотные средства; организация производства и обслуживания населения, формы организации производства, производительность труда, организация труда, нормирование труда, кадры предприятия;
планирование и прогнозирование деятельности предприятия: основные разделы и показатели годового плана; ценообразование; налоги и другие обязательные платежи.
Результат обучения: 1) Знать предприятия в условиях рыночной системы.
Критерии оценки:
1. Знает основные фонды предприятия, оборотные средства.
2. Знает организацию производства и обслуживания населения.
3. Знает производительность, организацию и нормирование труда.
Результат обучения: 2) Знать планирование и прогнозирование деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные разделы и показатели годового плана.
2. Знает ценообразование.
3. Знает налоги и другие обязательные платежи.
Результат обучения: 3) Выполнять калькулирование выполненной услуги.
Критерии оценки:
1. Умеет считать затраты на сырье и материалы.
2. Умеет проводить оценку выполненной работы.
3. Рассчитывает прибыль, рентабельность.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, необходимые для ознакомления со структурой предприятия (салон красоты), режимом и графиком работы предприятия, изучение ценовой политики оказываемых услуг, знакомство с инструментами и оборудованием, современными материалами для выполнения различных видов стрижек, всех видов укладки волос, причесок повседневного и вечернего направления.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: требования к инструктажу по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте; знание требований к выполнению мужских, женских и детских стрижек;
знание требований к выполнению всех видов укладки волос;
знание требований к выполнению причесок повседневного и вечернего направления.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволит приобрести необходимые навыки выполнения стрижек, укладки волос и причесок различного направления с учетом индивидуальности клиентов.
Результат обучения:
1) Знать структуру предприятия.
Критерии оценки:
1.Знает график работы предприятия (салона красоты).
2. Знает прейскурант цен на оказываемые услуги.
3. Знает обязанности каждого рабочего на предприятии по выполнению всех видов работ.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения процессов обработки волос с учетом направления моды, окраски волос и завивки, стрижки, укладки, выполнения причесок различного направления, грима и макияжа лица.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: организовывать индивидуальную и коллективную работу на производственном участке в соответствии с трудовым законодательством, а также
объективно оценивать результаты своей работы и команды в целом.
Обучающиеся выполняют работу, которая позволяет достичь следующего: использовать технологические процессы обработки волос с учетом направления моды, технологии окраски волос и завивки, стрижки, укладки, выполнения причесок различного направления.
Проявлять индивидуальность и творческую фантазию в выполнении парикмахерских работ и декоративной косметики.
Результат обучения: 1) Владеть современными инструментами и материалами для выполнения различных видов парикмахерских услуг.
Критерии оценки:
1.Знает различные виды инструментов и приспособлений мастера парикмахера.
2. Владеет навыками использования современного оборудования и аппаратуры в салоне красоты.
3. Знает современные средства для мытья головы, массажа и укладки волос.
Результат обучения: 2) Выполнять современные мужские, женские и детские стрижек, различные виды укладки волос, причесок, окраски и химической завивки волос.
Критерии оценки:

4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бет терісін күтуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Терінің типі және оның сипаттамасын біледі.
2. Бет және мойын массажын орындайды.
3. Тағайындалуына қарамай косметикалық маскалардың түрлерін орындайды.
4. Қас және кірпікті бояуды орындайды.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Макияж орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. "Бетті оқу" техникасын қолданады.
2. Жай және күрделі макияжды орындау технологиясын біледі.
3. Декоративті косметиканың көмегімен беттің түрлі формаларын түзетуді орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 12. Қызметтің өзіндік құнын және шығынын есептеу
АМ 12. Кәсіпорын экономикасының негіздері
Осы модуль қызметтің өзіндік құнын калькуляциялау және шығын есебін жүргізуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: Нарықтық жүйе жағдайындағы кәсіпорын: ҚР-да қызмет саласын экономикалық дамытудың негізгі бағыттары, кәсіпорын - экономиканың негізгі буыны, кәсіпорынның негізгі қорлары, айналым құралдары; халыққа қызмет көрсету және өндірісті ұйымдастыру, өндірісті ұйымдастыру түрлері, еңбек өнімділігі, еңбекті ұйымдастыру, еңбекті қалыпқа келтіру, кәсіпорын кадрлары; кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжау: жылдық жоспардың негізгі бөлімдері мен көрсеткіштері; баға құрылуы; салық және басқа міндетті төлемдер.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды: еңбек өнімділігі көрсеткіштерін есептеу;
еңбекке ақы төлеудің түрлерінде еңбекақыны есептеу; шығын сметасын жасау; кәсіпорын жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
маркетингтік зерттеу жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Нарықтық жүйе жағдайындағы кәсіпорынды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның негізгі қорлары, айналым құралдарын біледі.
2. Халыққа қызмет көрсету және өндірісті ұйымдастыруды біледі.
3. Еңбек өнімділігі, ұйымдастыру, еңбекті қалыпқа келтіруді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжауды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылдық жоспардың негізгі бөлімдері мен көрсеткіштерін біледі.
2. Баға құрылуын біледі.
3. Салық және басқа міндетті төлемдерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Атқарған қызметті калькуляциялауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат және материалдарға шығынды есептей біледі.
2. Орындаған жұмысқа бағалау жүргізуді біледі.
3. Пайда, рентабельдікті есептейді.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль кәсіпорын құрылымы (сән салоны), кәсіпорын жұмысының тәртібі мен кестесі, көрсетілетін қызметтің баға саясатын зерделеу, құралдар және жабдықпен, қиюдың түрлерін орындауға қазіргі заманғы материалдармен танысу, шашты сәндеудің барлық түрлері, күнделікті және кешкі сәнді шашпен танысуға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулыққа талаптар; ерлер, әйелдер және балалар шашын қиюды орындауға талаптар білуі;
шашты сәндеудің барлық түрлерін орындауға талаптарды білу; күнделікті және кешкі бағытта шаш сәндеуді орындауға талаптарды білуі.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды: жеке клиенттерді ескере отырып қию, шашты сәндеу және түрлі бағыттағы сәнді шаш орындауға қажетті білікті алу
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын құрылымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның (сән салоны) жұмыс кестесін біледі.
2. Көрсетілетін қызметтергбаға прейскурантын біледі.
3. Кәсіпорында жұмыстың барлық түрлерін орындауға әр жұмысшының міндеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Шаштараз қызметінің түрлерін орындау үшін қазіргі заманғы құралдар және материалдарды игеру.
1. Шаштараз шеберінің құралдары мен тетіктерін біледі.
2. Сән салонында заманауи жабдық және аппаратураны пайдалану дағдыларын игерді.
3. Бас жуу, массаж және шашты сәндеу үшін қазіргі заманғы құралдарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ерлер, әйелдер және балалар шашын қию, шашты сәндеу, бояу және химиялық бұйралаудың барлық түрлерін орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает требования к выполнению мужских, женских и детских стрижек.
2. Знает требования к выполнению различных виды укладки волос.
3. Владеет навыками по индивидуальной работе с клиентами.
4. Соблюдает технику безопасности.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для выполнения функций художника модельера с соблюдением процессов обработки волос с учетом направления моды, окраски волос и завивки, стрижки, укладки, выполнения причесок различного направления, оформлять техническую документацию по выполнении дипломного проектирования и освоения новых технологии парикмахерского искусства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: разрабатывать мероприятия по совершенствованию качества своей работы; использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Обучающиеся выполняют работу, которая позволяет достичь следующего: выполнять элементы причесок по фотографиям, рисункам;
моделировать и выполнять прически специального назначения; моделировать прически для детей различной возрастной группы; выполнять прически с учетом возраста и индивидуальных особенностей; выполнение конкурсных и фантазийных причесок; соблюдать технику безопасности и противопожарную безопасность;
оформлять техническую документацию по выполнении дипломного проектирования и освоения новых технологии парикмахерского искусства.
Результат обучения: 1) Выполнять технологические процессы парикмахерских услуг на производстве.
Критерии оценки:
1. Выполняет все современные виды стрижки.
2. Выполняет все современные виды укладки волос.
3. Выполняет все современные виды окрашивания волос.
4. Выполняет все современные виды химической завивки.
5. Соблюдает правила и нормы распорядка на производстве, технику безопасности.
6. Выполняет грим и макияж.
7. Выполняет прически различного назначения.
Результат обучения: 2) Выполнять подготовку материалов для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1.Осуществляет организацию женского, мужского и детского зала парикмахерской.
2.Осуществляет организацию работы маникюрного и педикюрного кабинета.
3.Осуществляет организацию работы косметологического кабинета.
4.Осуществляет планирование и размещение рабочих мест, площадь парикмахерской.
5.Выполняет расчетно-экономические показатели.
6.Выполняет калькуляцию выполняемой работы.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 7
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0701000 – Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация:

1. Ерлер, әйелдер және балалар шашын қиюды орындауға талаптарды біледі.
2. Шашты сәндеудің барлық түрлерін орындауға талаптарды біледі.
3. Клиенттермен жеке жұмыс бойынша дағдылады игерді.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Осы модуль шашты сән бағытын ескеріп өңдеу, шашты бояу және бұйралау, шаш қию, шашты сәндеу, түрлі бағыттағы сәнді шашты орындау,беттің гримі және макияжы үрдістерін орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
Еңбек заңдылығына сәйкес өндірістік учаскеде жеке және ұжымдық жұмысты ұйымдастыру және де өз жұмысы мен тұтас алғанда команда жұмысы нәтижелерін объективті бағалау.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды:
сән бағытын ескеріп өңдеу, шашты бояу және бұйралау, шаш қию, шашты сәндеу, түрлі бағыттағы сәнді шашты орындау технологиялық үрдістерін пайдалану;
декоративті косметика және шаштараз жұмысын орындауда жекелік және шығармашылық фантазия көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте шаштараз қызметі технологиялық үрдістерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаш қиюдың барлық қазіргі түрлерін орындайды.
2. Шашты сәндеудің барлық қазіргі түрлерін орындайды.
3. Шашты бояудың барлық қазіргі түрлерін орындайды.
4. Химиялық бұйралаудың барлық қазіргі түрлерін орындайды.
5. Өндірісте тәртіп нормалары және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
6. Грим және макияж орындайды.
7. Түрлі тағайындаудағы сәнді шаш жасауды орындайды.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Осы модуль сән бағытын ескеріп өңдеу, шашты бояу және бұйралау, шаш қию, шашты сәндеу, түрлі бағыттағы сәнді шашты орындау арқылы үрдістерді сақтап суретші модельер қызметін орындау, диплом жобалауды орындауға техникалық құжатты ресімдеу және шаштараз өнерінде жаңа технологияларды игеруге қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
жұмысының сапасын жетілдіру жөнінде іс-шараларды әзірлеу; кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияны пайдалану.
Білім алушылар мына білімді игеріп жұмысты орындайды:
фотография, суреттер бойынша шаш сәндеу элементтерін орындау; арнайы тағайындалған сәнді шашты моделдеу және орындау;
түрлі жастағы балаларға шаш сәндеуді моделдеу; жас және жеке ерекшеліктерді ескеріп, шашты сәндеуді орындау;
конкурстық және фантазиялық шаш сәндеуді орындау;
қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігін сақтау;
диплом жобалануын орындау және шаштараз өнерінде жаңа технологияларды игеру бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Диплом жобалануына материалдар дайындауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаштараздың әйелдер, ерлер және балалар залын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
2. Маникюр және педикюр кабинетінің жұмысын ұйымдастыруды жүргізеді.
3. Косметологиялық кабинет жұмысын ұйымдастыруды жүргізеді.
4. Жұмыс орындары, шаштараз алаңын жоспарлау және орналастыруды жүргізеді.
5.Есептеу-экономикалық көрсеткіштерді орындайды.
6.Атқарған жұмыстың калькуляциясын орындайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 7-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0701000 – Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)
Біліктіліктер:

1. Умеет логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
2. Умеет вести диалог в процессе профессионального общения.
ОГМ 02. Профессиональный иностранный язык
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения на иностранном языке в сфере своей профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делового иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся должны:читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;вести монологическую и диалогическую речь в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
2. Знает терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Умеет читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3)Вести монологическую и диалогическую речь.
Критерии оценки:
1. Умеет логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
2. Умеет вести диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Обладать умениями и навыками физического совершенствования, соблюдения принципов здорового образа жизни и сохранения работоспособности
ОГМ 03. Физическая культура
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья и соблюдения принципов здорового образа жизни.
Критерии оценки:
1. Знает основы и культуру здорового образа жизни, об укреплении и сохранении здоровья, развитии и совершенствовании физических способностей.
2. Знает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.

1. Жағдайға байланысты қисынды әрі ретімен сөйлей алады.
2. Кәсіптік тілдесу барысында диалог жүргізе алады.
ЖГМ 02. Кәсіптік шетел тілі
Осы модуль өзінің кәсіптік қызметі саласында шетел тілінде тілдесуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскери шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуы және аударуы (сөздікпен); кәсіптік тілдесу үдерісінде монолог және диалог жүргізуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өз кәсіптік қызметі аясында тілдесу үшін шет тілі терминологиясын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мамандық бойынша кәсіптік тілдесуге қажетті лексикалық-грамматикалық материалды біледі.
2. Мамандық бойынша терминологияны біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқи алады және аудара алады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Монолог және диалог жүргізе алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жағдайға байланысты қисынды әрі ретімен сөйлей алады.
2. Кәсіптік тілдесу үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Физикалық жетілу,салауатты өмір салты қағидаттарын және жұмысқа қабілеттілікті сақтау ептілігі мен дағдыларына ие болу
ЖГМ 03. Дене тәрбиесі
Осы модуль дене мүмкіндіктерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін; салауатты өмір салты негіздерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын үнемі жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайту; кәсіптік маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамыту; өзін өзі бақылау және организмнің функционалды жағдайына бағалау дағдыларына ие болуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Дене шынықтыру-спорт ісін денсаулықты нығайту үшін және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау үшін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін, денсаулықты нығайту мен сақтау, дене бітімін дамыту мен жетілдіру туралы біледі.
2. Бұлшық етке күш салу барысында тыныс алу жүйелері, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету негіздерін біледі.

3. Умеет выполнять комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдаеткультуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Использовать средства физической культуры для развития и совершенствования физических качеств и психофизиологических способностей.
Критерии оценки:
1. Знает правила командных спортивных игр.
2. Знает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Владеть теорией физического воспитания, системой умений и навыков двигательной активности.
Критерии оценки:
1. Знает основные принципы физического воспитания.
2. Знает физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями.
3. Умеет контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Результат обучения: 4) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Умеет оказывать первую медицинскую помощь при травмах.
БК 3. Понимать историю казахского народа, роль и место Казахстана в мировом сообществе
ОГМ 04. История Казахстана
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы основных исторических периодов истории Казахстана и этапы формирования казахской нации; роль, значение и вклад кочевой цивилизации в историю мировой цивилизации; причины и последствия процессов присоединения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей; этнодемографическую ситуацию в первые годы Советской власти, образование казахской диаспоры за рубежом; историю национально-освободительных восстаний и движений казахского народа за независимость: причины, ход, последствия крупныхнационально-освободительных восстаний 18-19 веков; сущность политических партий Казахстана в начале 20-го века и в последующее время; причины, ход и последствия декабрьского востания 1986 года в Алматы и городах Казахстана;политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости; достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 1) Знать основные этапы становления казахского народа.
Критерии оценки:

3. Жалпы дене даярлығы бойынша жаттығулар кешенін орындай алады.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене бітімі мен психофизикалық мүмкіндіктерді дамыту және жетілдіру үшін дене тәрбиесі құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Командалық спорттық ойындардың ережелерін біледі.
2. Дене жүктемесі мен оны реттеу тәсілдері негіздерін біледі.
3. Жаттығу орындау техникасын біледі.
4. Оқу ойынында оқыған ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада ескерілген бақылау нормативтері мен тесттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дене тәрбиесі, қозғалыс белсенділігі икемдері мен дағдылары жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дене тәрбиесінің негізгі қағидаттарын біледі.
2. Дене жаттығуларын орындау кезінде организмнің физиологиялық ерекшеліктерін біледі.
3. Дене жаттығуларын орындағанда организмнің функционалдық жағдайын бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақат алғанда және қайғылы оқиғалар орын алғанда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
1. Жаттығу жасау барысындағы жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақат алмау тәсілдерін біледі.
2. Жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
БҚ 3. Қазақ халқының тарихын, әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның рөлі мен орнын түсіну
ЖГМ 04. Қазақстан тарихы
Осы модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан тарихының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары және қазақ халқының қалыптасу кезеңдерін; көшпелі өркениеттің рөлі мен маңызы, әлемдік өркениетке қосқан үлесін; Қазақстанның Ресей империясына қосылу, Ресей империясының Қазақстанды басып алу және отарлау себептері мен салдарларын; Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этно-демографиялық жағдай, шет елдерде қазақ диаспорасының құрылуын; ұлт-азаттық көтерілістердің және қазақ халқының тәуелсіздік үшін күресінің тарихы: себебі, барысы, 18-19 ғасырдағы ірі ұлт-азаттық көтерілістердің салдарларын; 20-ғасырдың басы мен кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның саяси партияларының мәнін; 1986 жылы Алматы және Қазақстанның қалаларында болған желтоқсан қозғалысының себебі, барысы және салдарларын; тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасындағы саяси және қоғамдық өзгерістерін; тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает закономерности и движущие силы процесса исторического развития.
2. Знает нравственные нормы, регулирующие взаимоотношения между людьми в обществе.
3. Понимает основные проблемы общества, механизм функционирования и развития социальных процессов.
Результат обучения: 3) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий как: свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Знает и осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Умеет формулировать собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностях в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни и формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
СЭМ 02. Культурология
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания сущности и предназначения культуры, значения культурных явлений, событий, процессов в обществе.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные вопросы культурологии; мировые культуры и цивилизации; отечественную культуру; роль мировых религий в развитии культуры.
При изучении модуля обучающиеся должны: осознанно проявлять свою гражданскую позицию в социокультурном контексте;
анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии.
Результат обучения: 1) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Знает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Результат обучения: 2) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Знает формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Умеет отличать экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Умеет толерантно воспринимать социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
СЭМ 03. Основы права
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения гражданских прав и обязанностей, практического использования законодательства Республики Казахстан в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия о государстве, праве, системе государственно-правовых отношениях и явлениях; права и обязанности гражданина.
При изучении модуля обучающиеся должны: анализировать ценности и нормы, формирующие правовую культуру; осознанно пользоваться гражданскими правами и свободами; проявлять и отстаивать собственную позицию;
различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя; использовать нормативно-правовые акты в профессиональной деятельности; соблюдать нормы права; анализировать факты правонарушений.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:

1. Тарихи даму үдерісінің заңдылықтары мен қозғаушы күштерін біледі.
2. Қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастарды реттейтін адамгершілік нормаларды біледі.
3. Қоғамның, әлеуметтік үдерістердің жұмыс істеуі мен дамуының негізгі мәселелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтауға деген тұлғаның жауапкершілігі дәрежесін біледі және түсінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялар жетістіктерінің дамыумен және оларды қолданумен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелердің мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы жеке көзқарасты қалыптастыра біледі.
4. Шындық категориясы мен өмірдің мәніне деген түрлі көзқарастарды талдайды және осы түсініктер бойынша жеке көзқарасын қалыптастырады.
ӘЭМ 02. Мәдениеттану
Осы модуль мәдениеттің мәні мен бағытын, қоғамдағы мәдени құбылыстардың, оқиғалардың және үдерістердің маңызын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мәдениеттанудың негізгі мәселелерін; әлем мәдениеттері мен өркениеттерін; отандық мәдениетті; мәдениет дамуындағы әлемдік діндердің рөлін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік контекстіде өз азаматтық ұстанымын білдіре алуы;
әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын сараптауы; жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуі;
адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Ел мәдениетінің тарихын, қазақ дәстүрлі мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Толеранттылық пен белсенді тұлғалық позициясын қалыптастыратын құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі мәдениеттер мен өркениеттер формасын, типі мен тарихын біледі.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндер тарихы мен қазіргі жайынан хабардар.
3. Экстремистік, радикал және террористік идеологияның ара-жігін ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессионалдық және мәдени ерекшеліктерге толеранттылық таныта біледі.
ӘЭМ 03. Құқық негіздері
Осы модуль азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтауға, заңнаманы өмірлік іс-әрекеттің түрлі салаларында және тікелей кәсіптік қызметте тәжірибе жүзінде қолдануға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мемлекет, құқық, мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесі туралы негізгі түсініктерін; құқықтың негізгі салаларын; азаматтың құқықтары мен міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: құқықтық мәдениетті қалыптастырушы құндылықтар мен нормаларды сараптауы; азаматтық құқық пен еркіндікті саналы түрде қолдануы; қолданыстағы құқық нормалары негізінде өз көзқарасын танытуы және ұстануы; қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін айыра білуі; нормативтік-құқықтық актілерді кәсіптік қызметте қолдануы; құқық нормаларын сақтауы; құқықбұзушылық фактілерін сараптауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Құқық пен мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Знает понятие и принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 2) Знать основные отрасли права.
Критерии оценки:
1. Понимать правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Знает методы административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Знает положения гражданского и семейного права.
5. Знает о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе трудового законодательства Республики Казахстан.
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия социологии и политологии; функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 2) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 5. Иметь комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы
СЭМ 05. Основы экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:

1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқық тәртібі ұғымы мен қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі құқық салаларын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес тұлғаның құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін біледі.
3. Әкімшілік және жемқорлықтар құқықбұзушылықтарға байланысты жауапкершілікті түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін біледі.
5. Салық түрлері туралы біледі.
6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын;
азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алуы; кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Саясаттанудың негізгі уғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі уғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықаралық саяси үдерістерді, геополитикалық жағдаятты түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы біледі.
БҚ 5. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы кешенді түсінікке ие болу
ӘЭМ 05. Экономика негіздері
Осы модуль заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді көріністі қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі;
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4)Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Выполнять различные виды съемок и оценивать точность результатов измерения
ОПМ 01. Основы геодезии и маркшейдерского дела
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения различных видов съемок и оценивания точности результатов измерения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: форму и размеры планеты Земля; планы, карты, разрезы, профили; методы изображения на топографических картах и планах ситуации и рельефа; ориентирование линий на местности; система координат и высот, применяемых при создании карт и планов; масштабы и их точность; номенклатура топографических карт; назначение и виды нивелирования; зависимость названия нивелирования; назначение тахеометрической съемки; последовательность выполнения топографической съемки; сущность тахеометрической съемки.
При изучении модуля обучающиеся должны: различать плановые и высотные координаты точек;
решать прямую и обратную геодезические задачи;
определять углы ориентирования по топографическим картам;
объяснять сущность геометрического нивелирования;
объяснять различие между методами геометрического нивелирования; вычислять превышения с использованием формул геометрического нивелирования; объяснять назначение величины горизонта инструмента и приводить примеры его использования;
вычислять превышения на станции и выполнять постраничный контроль;
выполнять уравнивание превышений и вычислять абсолютные отметки точек технического нивелирования;
вычислять абсолютные отметки промежуточных точек;
различать виды планово-высотного обоснования, применяемые при тахеометрической съемке;
объяснять порядок выполнения съемки ситуации и рельефа.
Результат обучения: 1) Работать с топографическими планами и картами.
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Түсірудің сан алуан түрлерін орындау және өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалау
ЖКМ 01. Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері
Осы модуль өлшеу нәтижелерінің дәлдігін, түсіру түрлерін белгілеудің маңызын бағалау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: Жердің нысаны мен мөлшерлері; жоспарлар, карталар кесінділер, пішіндер; топографиялық карталарда және жоспарларда жағдай мен жер бедерін суреттеу әдістері; жергілікті жерде желілерді бағдарлау; карталар мен жоспарларды құрастырған кезде координаттар мен биіктіктер жүйесі; ауқымдар және олардың дәлдігі; топографиялық карталардың номенклатурасы; нивелирлеу мақсаты мен түрлері; тахеометриялық түсірілімнің мақсаты; топографиялық түсірілімді орындаудың реттілігі; тахеометриялық түсірілімнің мәні.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
жоспарлы және биіктікті координаттар нүктелерін ажырату;
тікелей және кері геодезиялық міндеттерді шешу;
топографиялық карталар бойынша бағдарлау бұрыштарын анықтау;
геометриялық нивелирлеу мәнін түсіндіру;
геометриялық нивелирлеу әдістері арасында айырмашылықты түсіндіру;
геометриялық нивелирлеу формулаларын пайдаланып жоғарылымдарын есептеу;
құрал деңгейінің шамасының мақсатын түсіндіру және оны пайдалану мысалдарын келтіру;
станцияда жоғарылымдарын есептеу және беттік бақылауды орындау;
жоғарылымдардың теңдеуін орындау және техникалық нивелирлеу нүктелерінің абсолютті белгілерін есептеу;
аралық нүктелердің абсолютті белгілерін есептеу;
тахеометриялық түсіру кезінде қолданылатын жоспарлы-биіктікті негіздемелердің түрлерін ажырату;
жағдайды және жер бедерін түсіруді орындау тәртібін түсіндіру.
Оқыту нәтижесі: 1) Топографиялық жоспарлармен және карталармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает понятие планов и карт.
2. Знает системы координат и высот используемых в геодезии.
3. Знает масштабы, виды масштабов, точность масштабов.
4. Знает номенклатуру топографических карт.
5. Знает условные знаки топографических карт.
6. Знает основные направления и углы ориентирования линий.
7. Умеет отличать план от карты.
8. Умеет работать с масштабами при определении длины линий и нанесении их на карты, планы.
9. Умеет читать карту с помощью условных знаков.
10. Умеет решать задачи на топографических планах и картах.
11. Умеет отличать основные направления ориентирования линий.
12. Умеет работать с планами и картами.
Результат обучения: 2) Выполнять вертикальную съемку.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и виды нивелирования.
2. Знает устройство нивелира.
3. Умеет вычислять превышения с использованием формул геометрического нивелирования.
4. Умеет выполнять уравнивание превышений и вычислять абсолютные отметки точек технического нивелирования.
5. Умеет вычислять абсолютные отметки промежуточных точек.
Результат обучения: 3) Выполнять тахеометрическую съемку.
Критерии оценки:
1. Знает приборы, применяемые для выполнения тахеометрической съемки.
2. Знает последовательность выполнения топографической съемки.
3. Знает порядок привязки обнажений, геологоразведочных выработок, разведочных профилей с использованием современных навигационных систем.
4. Знает сущность тахеометрической съемки.
5. Умеет выполнять тахеометрическую съемку.
БК 7. Оформлять геологические карты различного назначения
ОПМ 02. Топографическое черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления геологических карт различного назначения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: способы построения изображений на плоскости; основные правила и нормы оформления и выполнения чертежей; условности, применяемые на чертежах; требования, предъявляемые к съемочному оригиналу топографической карты.
При изучении модуля обучающиеся должны:
использовать чертежные инструменты, приборы, различные принадлежности и материалы, применяемые в процессе оформления оригиналов;
использовать таблицы условных знаков масштабов 1:2000 и 1:10000;
выбирать картографические шрифты, по толщинам основного элемента;
рассчитывать ширину буквы;
готовить бумагу для окрашивания;
вычерчивать условные знаки;
вычерчивать линии требуемой толщины; вычерчивать буквы;
применять технологию вычерчивания шрифта при оформлении результатов геологических работ.
Результат обучения: 1) Оформлять карты и планы картографическим шрифтом.
Критерии оценки:

1. Жоспарлар мен карталардың ұғымын біледі.
2. Геодезияда пайдаланылатын координаталар мен биіктіктердің жүйелерін біледі.
3. Ауқымдарын, ауқым түрлерін, ауқым дәлдігін біледі.
4. Топографиялық карталардың номенклатурасын біледі.
5. Топографиялық карталардың шартты белгілерін біледі.
6. Сызықтарды бағдарлау бұрыштарын және негізгі бағыттарды біледі.
7. Жоспарды картадан ажырата біледі.
8. Сызықтардың ұзындықтарын анықтау кезінде және оларды карталарға, жоспарларға салған кезде ауқымдармен жұмыс істей алады.
9. Шартты белгілердің көмегімен картаны оқи алады.
10. Топографиялық карталар мен жоспарларда тапсырмаларды шеше алады.
11. Сызықтарды бағдарлаудың негізгі бағыттарын ажырата алады.
12. Жоспарлармен және карталармен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тік түсіруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Нивелирлеудің мақсатын және түрлерін біледі.
2. Нивелирдің құрылысын біледі.
3. Геометриялық формулаларды пайдаланып жоғарылымдарын есептеу біледі.
4. Жоғарылымдардың теңдеуін орындай алады және техникалық нивелирлеу нүктелерінің абсолютті белгілерін есептей алады.
5. Аралық нүктелердің абсолютті белгілерін есептеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Тахеометриялық түсіруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тахеометриялық түсіруді орындауға қолданылатын аспаптарды біледі.
2. Топографиялық түсіруді орындау реттілігін біледі.
3. Ашылымдарды, геологиялық барлау қазындыларды, барлау профильдерін заманауи навигациялық жүйелерді қолдану арқылы бекітуді (байлау) біледі.
4. Тахеометриялық түсірудің мәнін біледі.
5. Тахеометриялық түсіруді орындау біледі.
БҚ 7. Түрлі мақсаттағы геологиялық карталарды ресімдеу
ЖКМ 02. Топографиялық сызу
Осы модуль түрлі мақсаттағы геологиялық карталарды ресімдеуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жазықтықта суреттерді салу амалдары; сызбаларды ресімдеу мен орындаудың негізгі ережелері мен нормалары; сызбаларда қолданылатын шарттылықтар; топографиялық картаның түсіру түпнұсқасына қойылатын талаптар.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
түпнұсқаларды ресімдеу үстінде қолданылатын сызба құралдарын, аспаптарын, түрлі керек-жабдықтар мен материалдарды пайдалану;
1:2000 және 1:10000 ауқымдағы шартты белгілердің кестелерін пайдалану;
негізгі элементтің қалыңдықтары бойынша картографиялық шрифтерді таңдау;
әріп енін есептеу;
бояуға арналған қағазды дайындау;
шартты белгілерді сызу;
талап етілген қалыңдықтың сызығын сызу;
стандарт талаптарына сәйкес әріптерді сызу;
геологиялық жұмыстардың нәтижелерін ресімдеу кезінде шрифті сызу технологиясын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Картографиялық шрифтпен карталар мен жоспарларды ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает технологию вычерчивания шрифтов.
2. Знает современное состояние и перспективы автоматизации чертежно-оформительских работ.
3. Умеет выбирать картографические шрифты, по толщинам основного элемента.
4. Умеет рассчитывать ширину буквы.
Результат обучения: 2) Вычерчивать условные знаки геологических и топографических карт.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию условных знаков.
2. Знает требования, предъявляемые к вычерчиванию условных знаков при создании карт различного содержания.
3. Знает методику и особенности вычерчивания условных знаков.
4. Знает инструменты, используемые для вычерчивания условных знаков.
5. Знает методы цветового оформления карт.
6. Умеет использовать чертежные инструменты.
7. Умеет вычерчивать линии требуемой толщины.
8. Умеет вычерчивать условные знаки различных горных пород.
9. Умеет окрашивать площади цветными карандашами и акварельными красками.
БК 8. Понимать сущность геологических процессов и строения земной коры
ОПМ 03. Общая геология
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания сущности геологических процессов и строения земной коры.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: геохронологические и стратиграфические шкалы; основные особенности, закономерности развития земной коры; виды и методы геологических исследований.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы;
работать с горным компасом;
строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии инструктивными требованиями.
Результат обучения: 1) Владеть общими сведениями о планете Земля.
Критерии оценки:
1. Знает геодезическую характеристику планеты Земля.
2. Умеет определять на физико-географических и геоморфологических картах формы и элементы форм рельефа земной поверхности.
3. Умеет описывать и объяснять физические свойства (плотность, давление, температура) и геофизические поля планеты Земля (гравитационное, магнитное, электрическое и радиационное).
4. Знает строение планеты Земля.
5. Умеет характеризовать внутренние оболочки планеты Земля.
6. Умеет давать характеристику внешним оболочкам планеты Земля.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами о развитии планеты Земля.
Критерии оценки:
1. Знает строение земной коры.
2. Знает общие сведения о вещественном составе земной коры.
3. Знает возраст земной коры и методы его определения.
4. Умеет вычерчивать геохронологическую шкалу.
5. Знает эндогенные и экзогенные процессы.

1. Шрифтер мен олардың стандарттарын сызу технологиясын білу.
2. Сызба-ресімдеу жұмыстарының қазіргі заманғы жағдайын және автоматтандыру келешегін біледі.
3. Негізгі элементтің қалыңдығы бойынша картографиялық шрифтерді таңдай алады.
4. Әріп енін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Геологиялық және топографиялық карталардың шартты белгілерін сызу .
Бағалау өлшемдері:
1. Шартты белгілердің жіктелуін біледі.
2. Түрлі мазмұндағы карталарды жасаған кезде шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды біледі.
3. Шартты белгілерді сызу әдістемесін және ерекшеліктерін біледі.
4. Шартты белгілерді сызуға пайдаланылатын құралдарды біледі.
5. Карталарды гүлді ресімдеу әдістерін біледі.
6. Сызба құралдарын пайдалана алады.
7. Талап етілген қалыңдық сызығын сыза алады.
8. Стандартқа сәйкес түрлі тау жыныстарының шартты белгілерін сыза алады.
9. Алаңды түрлі-түсті қарындаштармен және акварель бояулармен бояу біледі.
БҚ 8. Жер қыртысының геологиялық үрдістерін және құрылысын түсіну
ЖКМ 03. Жалпы геология
Осы модуль геологиялық үрдістердің мәнін және жер қыртысының құрылысын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: геохронологиялық және стратиграфикалық шкалалар; Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктері, даму заңдылықтары; геологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныс құрайтын минералдарды және тау жыныстарын анықтау;
тау-кен компасымен жұмыс істеу;
нұсқаулық талаптарға сәйкес разрездерді құру және графикалық қосымшаларды ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жер туралы жалпы мәліметтерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жердің геодезиялық сипаттамасын біледі.
2. Физика-географиялық және геоморфологиялық карталарда жер беті бедерінің түрлерін және түрлерінің элементтерін анықтай алады.
3. Жердің (гравитациялық, магниттік, электрлік және радиациялық) физикалық қасиеттерін (тығыздығы, қысымы, температура) және геофизикалық ендерін сипаттай және түсіндіре алады.
4. Жер құрылысын біледі.
5. Жердің ішкі қабығын сипаттай алады.
6. Жердің сыртқы қабықтарына сипаттама бере алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жердің дамуы туралы мәселелерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жер қабығының құрылысын біледі.
2. Жер қабығының заттай құрамы туралы жалпы мәліметтерді біледі.
3. Жер қабығының жасын және оны анықтау әдістерін біледі.
4. Геохронологиялық шкаланы сыза алады.
5. Эндогендік және экзогендік үрдістерді біледі.

6. Знает геологическую деятельность агентов выветривания.
Результат обучения: 3) Работать с горным компасом.
Критерии оценки:
1. Знает характеристику наклонного залегания слоев.
2. Знает элементы залегания наклонного слоя.
3. Знает устройство горного компаса.
4. Знает плоскости напластования.
5. Умеет определять направление падения слоя.
6. Умеет соблюдать правила работы с горным компасом.
7. Умеет выполнять замеры азимутов падения, простирания и угла падения наклонного слоя.
8. Умеет определять азимутальное направление горным компасом с целью привязки точек.
БК 9. Обладать знаниями о вещественном составе Земли
ОПМ 04. Кристаллография, минералогия и петрография
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения минералов и горных пород.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: разновидности минералов: физические свойства, морфология, процессы минералообразования; классы минералов; условия образования горных пород.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять минералы;
определять горные породы в образцах и естественных условиях.
Результат обучения: 1) Понимать свойства кристаллического вещества и образование кристаллов.
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства аморфных и кристаллических веществ, их структурные и энергетическое отличие.
2. Знает распространение кристаллических веществ в природе и применение их в технике.
3. Знает условия зарождения и роста кристаллов, зональность кристаллов.
4. Умеет отличать аморфные вещества от кристаллических.
5. Умеет искусственно выращивать кристаллы простейшим способом.
Результат обучения: 2) Определять минералы.
Критерии оценки:
1. Знает химический состав минералов.
2. Знает свойства минералов.
3. Знает морфологию минералов и минеральных агрегатов.
4. Знает генезис и классификацию минералов.
5. Знает общую характеристику классов: самородные элементы, сульфиды, галогениды, оксиды, силикаты, сульфаты, бораты, карбонаты, нитраты, фосфаты, арсенаты, ванадаты, вольфраматы, молибдаты.
6. Умеет применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород, проводить диагностику минералов в полевых условиях.
7. Умеет использовать методы полевого макроскопического определения минералов, руд и горных пород.
Результат обучения: 3) Определять горные породы.
Критерии оценки:
1. Знает основные характеристики горных пород – состав (химический и минеральный), структура, текстура, номенклатура.
2. Знает методы исследования горных пород.

6. Желдету агенттерінің геологиялық қызметін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен компасымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қабаттардың еңісті орындарының сипаттамасын біледі.
2. Еңісті қабат жатқан орынның элементтерін біледі.
3. Тау компасының құрылысын біледі.
4. Қабатталу жазықтығын біледі.
5. Қабаттың құлау бағытын анықтай алады.
6. Тау компасымен жұмыс ережелерін сақтай алады.
7. Еңісті қабаттың құлау, төселу азимуттарын және құлау бұрыштарын өлшеуді орындай алады.
8. Нүктелерді байланыстыру мақсатында тау компасымен азимуттық бағытты анықтай алады.
БҚ 9. Жердің заттай құрамы туралы білімдерге ие болу
ЖКМ 04. Кристаллография, минералогия және петрография
Осы модуль минералдар мен тау жыныстарын анықтауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: минералдардың түр ерекшеліктері: физикалық қасиеттер, морфология, минералдың түзілу үрдістері; минералдар сыныптары; тау жыныстарының түзілу шарттары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
минералдарды анықтау;
үлгілерде және табиғи жағдайларда тау жыныстарын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кристалдық заттың қасиеттерін және кристалдардың пайда болуын түсінеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Аморфты және кристалдық заттардың негізгі қасиеттерін, олардың құрылымдық және энергетикалық ерекшелігін біледі.
2. Табиғатта кристалдық заттардың таралуын және олардың техникада қолданылуын біледі.
3. Кристалдардың пайда болу және өсу шарттарын, кристалдардың аймақтылығын біледі.
4. Аморфты заттарды кристалдық заттардан ажырата алады.
5. Қарапайым тәсілмен кристалдарды жасанды өсіре алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Минералдарды анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Минералдардың химиялық құрамын біледі.
2. Минералдардың қасиеттерін біледі.
3. Минералдар мен минералды агрегаттардың морфологиясын біледі.
4. Минералдардың генезисі мен жіктелуін біледі.
5. Сыныптардың жалпы сипаттамасын біледі: табиғи элементтер, сульфидтер, галогенидтер, оксидтер, силикаттар, сульфаттар, бораттар, карбонаттар, нитраттар, фосфаттар, арсенаттар, ванадаттар, вольфраматтар, молибдаттар.
6. Қол асты заттары мен арнайы жинақтардың көмегімен минералдардың физикалық қасиеттерін анықтай алады.
7. Кең таралған минералдарды анықтау үшін диагностикалық белгілерді қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау жыныстарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау жыныстарының негізгі сипаттамаларын біледі - құрамы (химиялық және минералды), құрылымы, текстурасы, номенклатурасы.
2. Тау жыныстарын зерттеу әдістерін біледі.

3. Знает характеристику магматических, метаморфических, осадочных и вулканогенно-осадочных пород.
4. Умеет определять магматические породы (интрузивные или эффузивные), их структуру, текстуру, минеральный состав.
5. Умеет определять название и описывать осадочные породы.
6. Умеет определять виды метаморфических пород.
7. Умеет относить горные породы по их диагностике к определенному генетическому типу и к определенной группе по содержанию и соотношению в их составе кварца и темноцветных минералов.
8. Умеет описывать горные породы и давать им полевое определение.
9. Умеет определять и описывать литологические признаки фаций осадочных горных пород; определять и описывать характерных представителей различных фаций магматических, вулканических и метаморфических горных пород.
БК 10. Обладать знаниями о геологической истории развития Земли и земной коры для определения относительного возраста и условий образования пород
ОПМ 05. Историческая геология с основами палеонтологии и геологии Казахстана
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения ископаемой флоры и фауны с целью установления относительного возраста и условий образования горных пород.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: значение учебной дисциплины; отличия животного и растительного миров; стратиграфическое значение органических остатков; этапы геологической истории Земли; принципы тектонического районирования и основные типы тектонических областей.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять на геологических картах относительный возраст осадочных, магматических пород;
определять наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры;
определять относительный возраст пород по наличию ископаемых остатков организмов;
определять по указанным особенностям условия образования пород.
Результат обучения: 1) Определять наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры.
Критерии оценки:
1. Знает основы систематики организмов.
2. Знает морфологические особенности и диагностические признаки ископаемых организмов.
3. Знает правила препарации ископаемых остатков.
4. Умеет определять наличие ископаемых остатков организмов в горных породах.
5. Умеет определять ископаемые организмы на основе знаний морфологических особенностей и диагностических признаков ископаемых организмов.
Результат обучения: 2) Проводить фациальный анализ и палеогеографические реконструкции.
Критерии оценки:

3. Магматикалық, метаморфтық, шөгінді және вулканды-гендік-шөгінді жыныстардың сипаттамасын біледі.
4. Магматикалық жыныстарды (интрузивті немесе эффузивті), олардың құрылымын, текстурасын, минералды құрамын анықтай алады.
5. Атауын анықтай алады және шөгінді жыныстарын сипаттай алады.
6. Метаморфтық жыныстардың түрлерін анықтай алады.
7. Тау-кен жыныстарын олардың диагностикасы бойынша белгілі генетикалық түрге және олардың құрамында кварц пен қара түсті минералдардың ара қатынасы мен құрамы бойынша белгілі топқа жатқыза алады.
8. Тау-кен жыныстарын сипаттай алады және оларға далалық анықтама бере алады.
9. Шөгінді тау жыныстарының фациясының литологиялық белгілерін анықтай және сипаттай алады; магматикалық, вулкандық және метаморфтық тау жыныстарының түрлі фацияларының сипатты өкілдерін сипаттай алады.
БҚ 10. Жыныстардың салыстырмалы жасын және пайда болу жағдайларын анықтау үшін Жердің және жер қыртысының дамуының геологиялық тарихы туралы білімдерге ие болу
ЖКМ 05. Палеонтология мен Қазақстан геологиясы негіздерімен тарихи геология
Осы модуль тау жыныстарының салыстырмалы жасын және пайда болу шарттарын белгілеу мақсатында қазба флорасы мен фаунасын анықтауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: оқу пәнінің мәні; жануар және өсімдік әлемінің ерекшеліктері; органикалық қалдықтардың стратиграфикалық мәні; Жердің геологиялық тарихының кезеңдері; тектоникалық аудандастыру қағидаттары мен тектоникалық салалардың негізгі түрлері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
геологиялық карталарда шөгінді, магматикалық жыныстардың салыстырмалы жасын анықтау;
тау жыныстарында қазба фаунасы мен флорасының болуын анықтау;
ағзалардың пайдалы қазбалардың болуы бойынша жыныстардың салыстырмалы жасын анықтау;
жыныстардың пайда болу жағдайларын көрсетілген ерекшеліктері бойынша анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау жыныстарындағы фауна мен флора қазба қалдықтарының бар жоқтығын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ағзалардың жүйесінің негіздерін біледі.
2. Қазба ағзаларының морфологиялық ерекшеліктері мен диагностикалық белгілерін біледі.
3. Қазба қалдықтарының препарация ережесін біледі.
4. Тау жыныстарында ағзалардың қазба қалдықтарының болуын анықтай алады.
5. Қазба ағзаларының морфологиялық ерекшеліктері мен диагностикалық белгілерін білу негізінде қазба ағзаларын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Фациальдік талдау мен палеогеографиялық қайта құруларды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает литологические и палеонтологические особенности горных пород.
2. Знает руководящие организмы по временным отрезкам.
3. Знает среду обитания ископаемых организмов.
4. Знает палеогеографические обстановки в развитии планеты Земля.
5. Знает причины изменения размеров и внешнего вида организмов.
6. Умеет делать выводы по имеющимся данным.
Результат обучения: 3) Проводить геотектоническое районирование материков.
Критерии оценки:
1. Знает эпохи складчатости и геотектонические этапы.
2. Знает принципы геотектонического районирования, составления и раскраска тектонических карт.
3. Знает геологическую историю докембрия, палеозоя, мезозоя, кайнозоя.
Результат обучения: 4) Проводить геотектоническое районирование Казахстана.
Критерии оценки:
1. Знает аэро- и космические методы, географические исследования и глубокое бурение, их значение для выявления особенностей геологического строения и полезных ископаемых.
2. Знает тектоническое и геологическое строение Казахстана.
3. Умеет работать с геологической и тектонической картами Казахстана.
БК 11. Составлять геологическую графику
ОПМ 06. Структурная геология и геокартографирование
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для построения геологической графики, чтения геологических карт, анализа геологического строения района по карте.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные структурные элементы земной коры; виды геологического картографирования; методы геологической съемки в регионах с различными ландшафтно-геологическими условиями и генетическими особенностями пород и структур, основы космических методов картографирования; организация геологосъемочных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны:
читать геологические карты,
изображать различные формы залегания пород на картах,
устанавливать по геологической карте историю геологического развития, формы магматической деятельности.
Результат обучения: 1) Составлять и читать геологическую графику.
Критерии оценки:
1. Знает способы изображения рельефа на карте.
2. Знает содержание, масштабы и типы геологических карт.
3. Знает условные знаки и индексы на геологических картах и разрезах.
4. Знает классификацию структурных форм геологических тел.
5. Знает слоистую структуру в земной коре.
6. Знает структуры согласного и несогласного залегания горных пород.
7. Знает горизонтальное залегание слоев.

1. Тау жыныстарының литологиялық және палеонтологиялық ерекшеліктерін біледі.
2. Уақыт бөліктері бойынша басқарушы ағзаларды біледі.
3. Қазба ағзаларының мекендеу ортасын біледі.
4. Жерді дамытуда палеогеографиялық жағдайды біледі.
5. Ағзалардың өлшемдерінің және сыртқы түрінің өзгеру себептерін біледі.
6. Қолда бар деректер бойынша тұжырымдар жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материктерді геотектоникалық аудандастыруды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қатпарлық дәуірін және геотектоникалық кезеңдерін біледі.
2. Геотектоникалық аудандастыру, тектоникалық карталарды жасау мен бояу қағидаттарын біледі.
3. Докембрийдің, палеозойдың, мезозойдың, кайнозойдың геологиялық тарихын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазақстанды геотектоникалық аудандастыруды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Геологиялық құрылыстың және пайдалы қазбалардың ерекшеліктерін анықтау үшін аэро- және ғарыштық әдістерді, географиялық зерттеулер мен терең бұрғылауды, олардың мәнін біледі.
2. Қазақстанның тектоникалық және геологиялық құрылысын біледі.
3. Қазақстанның геологиялық және тектоникалық карталарымен жұмыс істей алады.
БҚ 11. Геологиялық графиканы құрастыру
ЖКМ 06. Құрылымдық геология және геологиялық картаға түсіру
Осы модуль геологиялық графиканы салуға, геологиялық карталарды оқуға, карта бойынша ауданның геологиялық құрылысын талдауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жер қабығының негізгі құрылымдық элементтері; геологиялық картаға түсіру түрлері; жыныстар мен құрылымдардың түрлі ландшафты-геологиялық жағдайлары және генетикалық ерекшеліктері бар өңірлерде геологиялық түсіру әдістері, картаға түсірудің ғарыштық әдістерінің негіздері; геологиялық-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
геологиялық карталарды оқу,
карталарда жыныстардың жатуының түрлі нысандарын суреттеу,
геологиялық карта бойынша геологиялық даму тарихын, магматикалық қызмет нысанын белгілеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық графиканы құрастыру мен оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Картада жер бедерін бейнелеу тәсілдерін біледі.
2. Геологиялық карталардың мазмұнын, ауқымдары мен түрлерін біледі.
3. Геологиялық карталарда және бөліктерде шартты белгілер мен индекстерді біледі.
4. Геологиялық денелердің құрылымдық нысандарының жіктелуін біледі.
5. Жер қабығында қабатты құрылымын біледі.
6. Тау жыныстарының келісімді және келісімді емес жатқан орнының құрылымын біледі.
7. Қабаттардың көлденең жатқан орнын біледі.

8. Знает наклонное залегание слоев.
9. Знает складчатые нарушения слоев горных пород.
10. Знает разрывные нарушения слоев горных пород.
11. Знает трещины в горных породах.
12. Знает нетектонические дислокации.
13. Знает формы залегания интрузивных, эффузивных, метаморфических пород.
14. Умеет строить стратиграфические колонки по описанию точек.
15. Умеет строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии со стандартами и инструктивными требованиями по оформлению геологической графики.
16. Умеет отличать наклонное залегание от горизонтального на "немых" картах.
17. Умеет определять элементы залегания наклонного слоя косвенными методами.
18. Умеет строить розы-диаграммы трещиноватости.
Результат обучения: 2) Проводить анализ геологического строения района по карте.
Критерии оценки:
1. Знает содержание работы по анализу геологического строения.
2. Знает особенности залегания горных пород различного генезиса.
3. Знает причины образования различных структурных форм.
4. Знает полезные ископаемые, связанные с различными структурными формами.
5. Знает характерные особенности нетектонических дислокаций.
6. Знает основные структурные элементы земной коры.
7. Умеет описывать элементы слоя.
8. Умеет выделять признаки структурных этажей.
9. Умеет измерять мощность горизонтально залегающих слоев.
10. Умеет определять на геологических картах возраст, формы залегания пород и виды разрывных нарушений.
11. Умеет выделять структурные этажи на картах.
12. Умеет прогнозировать возможные зоны минерализации и участки оруденения.
Результат обучения: 3) Понимать суть геологической съемки.
Критерии оценки:
1. Знает задачи и виды геологического картирования.
2. Знает условия применения аэрофотосъҰмки.
3. Знает значение методов исследования Земли с космоса.
4. Знает периоды геологической съемки и их содержание.
5. Знает современные проблемы региональных геологических исследований.
6. Умеет выполнять дешифрирование аэро-, космоснимков.
БК 12. Обладать знаниями о подземных водах и водоносных грунтах
ОПМ 07. Основы гидрогеологии и инженерной геологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения гидрогеологических и инженерно-геологических данных при поиске и разведке месторождений полезных ископаемых.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды подземных вод, их состав, методы изучения; основные элементы грунтовых и напорных вод; виды грунтов, их физико-механические свойства.
При изучении модуля обучающиеся должны:
строить карты гидроизогипс;
определять физико-механические свойства грунтов.
Результат обучения: 1) Применять гидрогеологические и инженерно-геологические данные при поисках и разведке месторождений полезных ископаемых.
Критерии оценки:

8. Қабаттардың еңісті жатқан орнын біледі.
9. Тау жыныстарының қабатты бұзылуларын біледі.
10 Тау жыныстарының бөлікті бұзылуларын біледі.
11. Тау жыныстарында сызаттарды біледі.
12. Тектоникалық емес жер-жерге орналасуын біледі.
13. Интрузивтік, эффузивтік және метаморфтық жыныстардың орналасу нысандарын біледі.
14. Нүктелердің сипатталуы бойынша стратиграфикалық бағаналарды құрастыра алады.
15. Тау жыныстарының орындарының түрлі жағдайларымен картада берілген сызықтар бойынша геологиялық бөліктерді құрастыра алады.
16. "Үнсіз" карталарда көлденеңнен еңісті жатқан орнын ажырата алады.
17. Жанама әдістермен еңісті қабаттың жатқан орны элементтерін анықтай алады.
18.Жарықшақтықтың роза-диаграммасын құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Карта бойынша ауданның геологиялық құрылысына талдау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Геологиялық құрылысын талдау бойынша жұмыс мазмұнын біледі.
2. Түрлі генезистегі тау жыныстарының жатқан орындарының ерекшеліктерін біледі.
3. Түрлі құрылымдық нысандардың пайда болу себептерін біледі.
4. Түрлі құрылымдық нысандарға байланысты пайдалы қазбаларды біледі.
5. Тектоникалық емес орналасудың сипатты ерекшеліктерін біледі.
6. Жер қабығының негізгі құрылымдық элементтерін біледі.
7. Қабат элементтерін сипаттай алады.
8. Құрылымдық қабаттардың белгілерін бөле алады.
9. Көлденең жатқан қабаттардың қуатын өлшей алады.
10. Карталарда бөлікті және қатпарлы бұзылыстарын анықтай алады.
11. Карталарда құрылымдық қабаттарды бөле алады.
12. Минералданудың ықтимал аймақтарын және кендену учаскелерін болжай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Геологиялық түсірудің мәнін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Геологиялық карталау міндеттері мен түрлерін біледі.
2. Аэрофототүсірілімді қолдану жағдайларын біледі.
3. Жерді ғарыштан зерттеу әдістерінің мәнін біледі.
4. Геологиялық түсіру кезеңдері мен олардың мазмұнын біледі.
5. Өңірлік геологиялық зерттеулердің заманауи проблемаларын біледі.
6. Аэро-, ғарыш түсірілімдерін шифрсіздендіруді орындай алады.
БҚ 12. Жерасты сулары мен сулы топырақтар туралы білімдерге ие болу
ЖКМ 07. Гидрогеология және инженерлік геология негіздері
Осы модуль пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлау кезінде гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық деректерді қолдануға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жерасты суларының түрлері, олардың құрамы, зерделеу әдістері; қысымды және топырақ суларының элементтері; топырақ түрлері, олардың физикалық-механикалық қасиеттері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
гидроизогипс карталарын құрастыру;
топырақтың физикалық-механикалық қасиеттерін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлау кезінде гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық деректерді қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает физические свойства и состав подземных вод.
2. Знает воды зоны аэрации; грунтовые воды; подземные воды; артезианские воды; трещинные и карстовые воды; минеральные, промышленные и термальные воды.
3. Знает основы динамики подземных вод.
4. Знает основы инженерной геологии.
5. Знает особенности гидрогеологических и инженерно-геологических исследований для различных целей.
6. Умеет строить карты гидроизогипс.
7. Умеет определять физико-механические свойства грунтов.
БК 13. Обладать знаниями о способах и оборудовании для бурения скважин и проходки горных выработок
ОПМ 08. Основы бурения и горного дела
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выбора способа бурения и проходки горных выработок в конкретных условиях.
В результате изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин; основные технологические процессы бурения; вспомогательные работы, сопутствующие бурению; основные виды бурения: колонковое бурение, ударно-канатное бурение; основы горного дела: проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ, вентиляция, водоотлив и освещение.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять по геологическим материалам и справочной литературе физико-механические свойства горных пород и горнотехнические условия изучаемого объекта;
вести геолого-техническую документацию скважин;
составлять конструкции скважин при разведке россыпей;
отбирать пробы;
вести геолого-техническую документацию скважин;
составлять конструкцию скважин и геолого-технические наряды;
определять места заложения скважин;
отбирать, укладывать и документировать керн и шлам с отбором проб и образцов;
пользоваться приборами для замера зенитного и азимутального углов скважин;
вести полевую документацию выработок;
организовать ликвидацию горных выработок и рекультивацию земель;
определять место заложения горной выработки и организовывать горнопроходческие работы.
Результат обучения: 1) Понимать процесс бурения скважин.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о бурении скважин.
2. Знает переносные и самоходные станки и установки для поискового бурения.
3. Знает виды бурения скважин.
4. Знает понятия "авария" и "осложнение".
5. Знает организационные, горно-геологические и технические причины аварий и осложнений при бурении скважин.
6. Знает основные причины естественного искривления скважин.
7. Знает правила проведения технической документации.
8. Знает меры, предупреждающие искривление скважин.

1. Жерасты суларының физикалық қасиеттері мен құрамын біледі.
2. Аэрация аймақтары суларын; топырақ суларын; жерасты суларын; артезиан суларын; сызатты және карсты суларды; минералды және өнеркәсіптік және термальдік суларды біледі.
3. Жер асты сулары динамикасының негіздерін біледі.
4. Инженерлік геология негіздерін біледі.
5. Түрлі мақсаттар үшін гидрогеологиялық және геологиялық зерттеулердің ерекшеліктерін біледі.
6. Гидроизогипс карталарын құрастыра біледі.
7. Топырақтың физикалық-механикалық қасиеттерін анықтау біледі.
БҚ 13. Ұңғымаларды бұрғылау және тау-кен қазбаларын жүргізу үшін құрал-жабдық пен тәсілдер туралы білімдерге ие болу
ЖКМ 08. Бұрғылау және тау-кен ісінің негіздері
Осы модуль нақты жағдайларда тау қазбаларын бұрғылау мен қазу тәсілін таңдау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттерін және зерделенген объектінің тау-кен техникалық жағдайдарын геологиялық материалдар мен анықтамалық әдебиет бойынша анықтау;
пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу кезінде қойылған міндеттерді шешу үшін қажетті бұрғылау жабдығын таңдау;
ұңғымалардың геологиялық-техникалық құжаттаманы жүргізу;
ұсақ тау жыныстарын барлау кезінде ұңғымалардың құрылымдарын жасау;
сынамаларды іріктеп алу;
ұңғымалардың геологиялық-техникалық құжаттаманы жүргізу;
нақты міндеттерді шешу үшін түрлі тау-геологиялық жағдайларда бағаналы бұрғылауды қолдану;
ұңғымалар жатқан орындарды анықтау; сынамалар мен үлгілерді іріктеумен, кернді және қожды іріктеу, салу және құжаттап белгілеу; зенитті және азимутты ұңғыма бұрыштарын өлшеу үшін аспаптарды пайдалану;
қазбалардың далалық құжаттамасын жүргізу; тау қазбаларын жоюды және жердің құнарлылығын қалпына келтіруді ұйымдастыру;
тау қазбасы жатқан орынды анықтау және тау қазбалы жұмысты ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымаларды бұрғылау үрдісін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғымаларды бұрғылау туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Іздеу бұрғылауы үшін жылжымалы және өздігінен жүретін станоктарды және қондырғыларды біледі.
3. Ұңғымаларды бұрғылау түрлерін біледі.
4. "Апат" және "асқыну" ұғымдарын біледі.
5. Ұңғымаларды бұрғылау кезінде апаттар мен асқынулардың ұйымдық, тау-кен геологиялық және техникалық себептерін біледі.
6. Ұңғымалардың табиғи майысуының негізгі себептерін біледі.
7. Техникалық құжаттаманы жүргізу қағидаларын біледі.
8. Ұңғымалардың майысуын ескертететін шараларды біледі.

9. Знает приборы для замера искривления скважин.
10. Знает условия и средства тампонирования скважин.
11. Умеет производить выбор способа бурения в конкретных условиях.
12. Умеет оформлять техническую документацию.
Результат обучения: 2) Понимать процесс проходки и крепления горных выработок.
Критерии оценки:
1. Знает основы горного дела: проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ, вентиляция, водоотлив и освещение; погрузка и транспортировка породы; крепление выработок.
2. Знает основы вскрытия и разработки месторождений полезных ископаемых, взрывные работы.
3. Умеет выбирать необходимое оборудование для проведения горно-буровых работ в конкретных условиях.
БК 14. Рассчитывать сметную стоимость геологоразведочных работ
ОПМ 09. Основы экономики и организации геологоразведочных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета сметной стоимости и эффективности капитальных вложений в геологоразведочные работы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: современная рыночная экономика; современное состояние экономики страны; законы рынка; экономические и правовые основы недропользования; предприятие и предпринимательство в условиях рыночной экономики; управление геологическим предприятием; планирование и проектирование – функции управления; финансы предприятий и кредит; экономический рост и эффективность геологоразведочных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны:
расчет показателей использования оборотных средств.
расчет себестоимости единицы продукции в основном и вспомогательном производстве;
расчет прибыли и рентабельности горного предприятия;
расчет затрат времени и труда;
расчет сметной стоимости работ, не нормируемых справочниками;
составление сводной сметы затрат на производство геологоразведочных работ;
расчет эффективности капитальных вложений на геологоразведочных работах.
Результат обучения: 1) Производить расчет эффективности капитальных вложений на геологоразведочных работах
Критерии оценки:
1. Умеет производить расчет показателей использования оборотных средств.
2. Умеет производить расчет себестоимости единицы продукции в основном и вспомогательном производстве.
3. Умеет производить расчет затрат времени и труда.
4. Умеет производить расчет сметной стоимости работ, не нормируемых справочниками.
5. Умеет составлять сводную смету затрат на производство геологоразведочных работ.
БК 15. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 10. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:

9. Ұңғымалардың майысуын өлшеу үшін аспаптарды біледі.
10. Ұңғымаларды тампондаудың жағдайлары мен құралдарын біледі.
11. Нақты жағдайларда бұрғылау тәсілін таңдауды жүргізе алады.
12. Техникалық құжаттаманы ресімдей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау қазбаларын жүргізу мен бекіту үрдісін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау ісінің негіздерін біледі: бұрғылау-жару жұмыстарын қолданып, жерасты барлау тау қазбаларын жүргізу, ауа баптау, су ағызу мен жарықтандыру; жынысты тиеу мен тасымалдау; қазбаларды бекіту.
2. Пайдалы қазбалар кен орындарын ашу мен әзірлеу негіздерін, жарылыс жұмыстарын біледі.
3. Нақты жағдайларда тау-бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықты таңдай алады.
БҚ 14. Геологиялық барлау жұмыстарының сметалық құнын есептеу
ЖКМ 09. Экономика және геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру негіздері
Осы модуль геологиялық-барлау жұмыстарында күрделі салымдардың сметалық құны мен тиімділігін есептеуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: қазіргі заманғы нарықтық экономика; ел экономикасының қазіргі заманғы жағдайы; нарық заңдары; жер қойнауын пайдаланудың экономикалық және құқықтық негіздері; нарықтық экономика жағдайларында кәсіпорын мен кәсіпкерлік; геологиялық кәсіпорынды басқару; жобалау мен жоспарлау - басқару функциялары; кәсіпорындардың қаржысы мен несиесі; геологиялық-барлау жұмыстарының тиімділігі мен экономикалық өсу.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
айналым құралдарын пайдалану көрсеткіштерін есептеу.
негізгі және қосалқы өндірісте өнім бірлігінің өзіндік құнын есептеу;
тау-кен кәсіпорнының пайдасы мен ұтымдылығын есептеу;
уақыт пен еңбек шығындарын есептеу;
анықтамалықтармен нормаланбайтын жұмыстардың сметалық құнын есептеу;
геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізуге шығындардың жиынтық сметасын құрастыру;
геологиялық-барлау жұмыстарында күрделі салымдардың тиімділігін есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық-барлау жұмыстарында күрделі салымдардың тиімділігін есептеуді жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Айналым құралдарын пайдалану көрсеткіштерін есептеуді жүргізе алады.
2. Негізгі және қосалқы өндірісте өнім бірлігінің өзіндік құнын есептеуді жүргізе алады.
3. Уақыт пен еңбек шығындарын есептеуді жүргізе алады.
4. Анықтамалықтармен нормаланбайтын жұмыстардың сметалық құнын есептеуді жүргізе алады.
5. Геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізуге шығындардың жиынтық сметасын құрастыра алады.
БҚ 15. Мемлекеттік тілде іскери қағаздарды құрастыру мен ресімдеу
ЖКМ 10. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиісті: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері; құжаттардың қызметі және құру тәсілдері; құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, ресімдеу ережелері.
Модульді игеру кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "070103 2 - Пробоотборщик"
ПК 1. Отбирать пробы различного материала
СМ 01. Отбор проб
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения мероприятий по отбору проб.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: физические свойства горных пород; основы микротектоники; виды опробования; способы отбора проб из горных выработок и обнажений; правила отбора проб со дна морей и водоемов; порядок действий по отбору проб из выработок; сечения борозд для различных пород и руд.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять структуры и текстуры руд и пород;
применять направления линий раскола в работе;
производить выбор способа отбора проб в зависимости от свойств горных пород;
рассчитывать количество проб по видам;
наносить контур будущей пробы;
отбирать пробу при помощи инструмента (зубило, молоток, кайло);
бурить мелкие скважины вручную и с помощью мотобуров;
проводить операции по отбору проб со дна морей и глубоких водоемов.
Результат обучения: 1) Определять свойства руд и пород.
Критерии оценки:
1. Знает физические свойства горных пород.
2. Знает основы микротектоники.
3. Знает методы использования линий раскола.
4. Умеет определять структуры и текстуры руд и пород.
5. Умеет применять направления линий раскола в работе.
Результат обучения: 2) Проводить обоснование опробования.
Критерии оценки:
1. Знает виды опробования.
2. Знает способы отбора проб из горных выработок и обнажений.
3. Умеет производить выбор способа отбора проб в зависимости от свойств горных пород.

1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
"070103 2 - Сынаманы іріктеуші" біліктілігі
КҚ 1. Түрлі материалдың сынамасын іріктеу
АМ 01. Сынамаларды іріктеу
Осы модуль сынамаларды іріктеу бойынша іс-шараларды орындауға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау жыныстарының физикалық қасиеттері; микротектониа негіздері; сынау түрлері; тау қазбаларынан және ашылуларынан сынамаларды іріктеу амалдары; теңіздердің түбінен және басқа су айдындарынан сынамаларды іріктеу қағидалары; қазбалардан сынамаларды іріктеу бойынша іс-қимылдар тәртібі; әр түрлі жыныстар мен кендер үшін атыздардың қималары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
жыныстар мен кендердің құрылымы мен текстурасын анықтау;
жұмыста жарылу желілерінің бағыттарын қолдану;
тау жыныстарының қасиеттеріне байланысты сынамаларды іріктеу әдісін таңдауды жүргізу;
түрлер бойынша сынамалар санын есептеу;
қолданыстағы талаптарға сәйкес болашақ сынама контурын салу;
құралдың (кескіш, балға, қайла) көмегімен сынаманы іріктеу;
қолмен және мотобұрғылардың көмегімен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау;
теңіздердің түбінен және басқа терең су айдындарынан сынамаларды іріктеу бойынша операцияларды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кендер мен жыныстардың қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау жыныстарының физикалық қасиеттерін біледі.
2. Микротектоника негіздерін біледі.
3. Жару желілерін пайдалану әдістерін біледі.
4. Жыныстар мен кендердің құрылымы мен текстурасын анықтай алады.
5. Жұмыста жарылу желілерінің бағыттарын қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынамалау негіздемесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынамалау түрлерін біледі.
2. Тау қазбалары мен ашылуларынан сынамаларды іріктеу тәсілдерін біледі.
3. Тау жыныстарының қасиеттеріне байланысты сынамаларды іріктеу әдісін таңдауды жүргізе алады.

4. Умеет рассчитывать количество проб по видам.
5. Умеет определять количество контрольных проб.
Результат обучения: 3) Проводить отбор проб.
Критерии оценки:
1. Знает порядок действий по отбору проб из выработок.
2. Знает сечения борозд для различных пород и руд.
3. Умеет наносить контур будущей пробы.
4. Умеет отбирать пробу при помощи инструмента (зубило, молоток, кайло).
5. Умеет отбирать пробы с применением отбойных молотков, перфораторов, пневматических и электрических пробоотборников.
6. Умеет бурить мелкие скважины вручную и с помощью мотобуров.
7. Умеет соблюдать технические условия и стандарты на отбор геологических проб и разработку породы ручным и механизированным способами.
8. Умеет помещать отбитый материал пробы в специальный мешок.
Результат обучения: 4) Проводить работы при донном проботборе.
Критерии оценки:
1. Знает правила отбора проб со дна морей и водоемов.
2. Знает приборы донного пробоотбора.
3. Умеет проводить операции по отбору проб со дна морей и глубоких водоемов.
ПК 2. Подготовить оборудование к работе, поддерживать его в рабочем состоянии
СМ 02. Подготовка и обслуживание оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для подготовки оборудования к работе, поддержания его в рабочем состоянии.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство пробоотборников, отбойных молотков и перфораторов; порядок и правила подготовки пробоотборников, отбойных молотков, мотобуров и перфораторов к работе; правила обслуживания оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны:
подключать пробоотборники, отбойные молотки и перфораторы к электро- и воздухопроводной сети;
выполнять техническое обслуживание оборудования;
применять инструменты, необходимые при мелком ремонте оборудования;
выявлять и устранять мелкие неисправности в работе используемого оборудования.
Результат обучения: 1) Подготовить оборудование к работе.
Критерии оценки:
1. Знает устройство пробоотборников, отбойных молотков и перфораторов.
2. Знает порядок и правила подготовки пробоотборников, отбойных молотков, мотобуров и перфораторов к работе.
3. Умеет подключать пробоотборники, отбойные молотки и перфораторы к электро- и воздухопроводной сети.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает правила обслуживания оборудования.

4. Түрлер бойынша сынамалар санын есептей алады.
5. Бақылау сынамаларының санын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынамаларды іріктеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазбалардан сынамаларды іріктеу бойынша іс-қимылдар тәртібін біледі.
2. Түрлі жыныстар мен кендер үшін атыздардың қималарын біледі.
3. Қолданыстағы талаптарға сәйкес болашақ сынама контурын сала алады.
4. Құралдың (кескіш, балға, қайла) көмегімен сынаманы іріктеу біледі.
5. Кен балғаларын, перфораторларды, пневматикалық және электрлік сынама іріктегіштерді қолданып сынамаларды іріктеу біледі.
6. Қолмен және мотобұрғылардың көмегімен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау біледі.
7. 1500 метрден астам тереңдіктегі теңізде және басқа су айдындарында су түбіндегі сынамаларды іріктеу (анағұрлым жоғары разрядтағы сынама іріктегіш үшін) біледі.
8. Арнайы қапқа сынаманың шыңдаулы материалын орналастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Су түбіндегі сынама іріктеу кезінде жұмысты жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Теңіздердің түбінен және басқа су айдындарынан сынамаларды іріктеу қағидаларын біледі.
2. Су түбіндегі сынама іріктеу аспаптарын біледі.
3. Теңіздердің түбінен және басқа терең су айдындарынан сынамаларды іріктеу бойынша операцияларды жүргізе алады.
КҚ 2. Құралды жұмысқа дайындау, оны жұмыс қалпында сақтау
АМ 02. Құрал-жабдықты дайындау және қызмет көрсету
Осы модуль жабдықты жұмысқа дайындау, оны жұмыс жағдайында ұстау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: сынама іріктегіштердің, кен балғаларының және перфораторлардың құрылысы; сынама іріктегіштерді, кен балғаларын, мотобұрғыларды және перфораторларды жұмысқа дайындау тәртібі мен қағидалары; жабдыққа қызмет көрсету қағидалары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
Электр-ауа өткізу желісіне сынама іріктегіштерді, кен балғалары мен перфораторларды қосу;
жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау;
жабдықты ұсақ жөндеу кезінде қажетті құралдарды қолдану;
пайдаланылатын жабдықтың жұмысында ұсақ ақауларды анықтау және жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты жұмысқа дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Сынама іріктегіштердің, кен балғалары мен перфораторлардың құрылысын біледі.
2. Сынама іріктегіштерді, кен балғаларын, мотобұрғылар мен перфораторларды жұмысқа дайындау тәртібі мен қағидаларын біледі.
3. Электр-ауа өткізу желісіне сынама іріктегіштерді, кен балғалары мен перфораторларды қоса алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдыққа қызмет көрсету қағидаларын біледі.

2. Знает узлы и детали, нуждающиеся в частом обслуживании (смазке, чистке, продувке).
3. Знает инструменты и материалы, применяемые при техническом обслуживании оборудования.
4. Умеет обращаться с приборами, оборудованием, полевым снаряжением, материалом, инструментами и следить за их рабочим состоянием.
Результат обучения: 3) Производить мелкий ремонт оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает признаки поломки и/или выхода из строя оборудования.
2. Знает предельно допустимые нормы (нагрузки) работы оборудования.
3. Умеет применять инструменты, необходимые при мелком ремонте оборудования.
4. Умеет выявлять и устранять мелкие неисправности в работе используемого оборудования.
ПК 3. Оформлять документацию по отбору, регистрации и маркировке проб
СМ 03. Оформление документации по отбору, регистрации и маркировке проб
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления документации проб.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: сечения проб в зависимости от свойств руд и пород; условные обозначения маркировки проб.
При изучении модуля обучающиеся должны:
рассчитывать количество и объем отобранных проб;
выполнять маркировку проб.
Результат обучения: 1) Определять количество и объем отобранных проб.
Критерии оценки:
1. Знает сечения проб в зависимости от свойств руд и пород.
2. Умеет рассчитывать количество и объем отобранных проб.
3. Умеет составлять сводную таблицу опробования.
Результат обучения: 2) Производить маркировку проб.
Критерии оценки:
1. Знает условные обозначения маркировки проб.
2. Умеет выполнять маркировку проб.
3. Умеет упаковывать, этикетировать и готовить к транспортировке образцы пород и проб; сортировать пробы и готовить их к лабораторному анализу.
Квалификация "070101 2 - Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах"
ПК 4. Выполнять подготовку, организацию и ликвидацию полевых геологических исследований
СМ 04. Подготовка, организация и ликвидация полевых геологических исследований
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации и ликвидации полевых работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования, различных видов проб; основные правила по обустройству полевого лагеря; устройство полевых палаток; требования санитарно-гигиенических норм по местоположению объектов на территории полевого лагеря.
При изучении модуля обучающиеся должны:
упаковывать полевое снаряжение, приборы и инструменты;
выполнять такелажные и стропальные работы;
выполнять погрузку и разгрузку полевого снаряжения, приборов, инструментов и оборудования;
выполнять транспортировку полевого снаряжения, приборов, оборудования, различных видов проб;
устанавливать и снимать (в составе бригады) полевые палатки;
проводить земляные работы.
Результат обучения: 1) Участвовать в транспортировке снаряжения и оборудования при подготовке и ликвидации полевых работ.
Критерии оценки:

2. Жиі қызмет көрсетуге (майлау, тазарту, үрлеу және т.б.) мұқтаж тораптар мен бөлшектерді біледі.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын құралдар мен материалдарды біледі.
4. Аспаптармен, құралмен, дала сайманымен, материалмен, жабдықтармен айналыса алады және оларды жұмыс күйінде сақтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдыққа ұсақ жөндеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың сыну және/немесе істен шығу белгілерін біледі.
2. Жабдықтың жұмысының шекті рұқсат берілген нормаларын (жүктемелерін) біледі.
3. Жабдықты ұсақ жөндеу кезінде қажетті құралдарды қолдана алады.
4. Пайдаланылатын жабдықтың жұмысында ұсақ ақауларды анықтай және жоя біледі.
КҚ 3. Сынамаларды іріктеу, тіркеу және таңбалау бойынша құжаттаманы ресімдеу
АМ 03. Сынамаларды іріктеу, тіркеу және таңбалау бойынша құжаттаманы ресімдеу
Осы модуль сынамалар құжаттамасын ресімдеуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жыныстар мен кендердің қасиеттеріне байланысты сынамалардың қималары; сынамаларды заттаңбалаудың шартты белгілері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
іріктеп алынған сынамалардың саны мен көлемін есептеу;
сынамаларды таңбалауды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Іріктеп алынған сынамалардың саны мен көлемін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жыныстар мен кендердің қасиеттеріне байланысты сынамалардың қималарын біледі.
2. Іріктеп алынған сынамалардың саны мен көлемін есептей алады.
3. Сынамалаудың жиынтық кестесін жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынамаларды заттаңбалауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынамаларды заттаңбалаудың шартты белгілерін біледі.
2. Сынамаларды заттаңбалауды орындай алады.
3. Жыныстар мен сынамалардың үлгілерін буып-түйе, заттаңбалай және тасымалдауға дайындай алады; сынамаларды сұрыптай алады және зертханалық талдауға дайындауды біледі.
"070101 2 – Геологиялық суретке түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 4. Далалық геологиялық зерттеулерді дайындауды, ұйымдастыру мен жоюды орындау
АМ 01. Далалық геологиялық зерттеулерді дайындау, ұйымдастыру мен жою
Осы модуль дала жұмыстарын ұйымдастыру мен жоюға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: дала құрал-сайманын, аспаптарды, құралдарды, жабдықты, сынамалардың әр түрлерін сақтау, буып-түю және тасымалдау қағидалары; дала лагерін орналастыру бойынша негізгі қағидалар; дала палаткаларын құру; дала лагерінің аумағында объектілердің орналасу жері бойынша санитариялық-гигиеналық нормалардың талаптары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
дала құрал-сайманын, аспаптар мен құралдарды буып-түю;
такелажды және жүк ілдіру жұмыстарын орындау;
дала құрал-сайманын, аспаптарды, құралдар мен жабдықты тиеу мен түсіруді орындау;
дала құрал-сайманын, аспаптарын, жабдықты, сынамалардың әр түрлерін тасымалдауды орындау.
дала палаткаларын орнату және шешу (бригада құрамында);
жер қазу жұмыстарын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Дала жұмыстарын дайындау мен жою кезінде құрал-сайман мен жабдықты тасымалдауға қатысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования, различных видов проб.
2. Умеет упаковывать полевое снаряжение, приборы и инструменты.
3. Умеет выполнять такелажные и стропальные работы.
4. Умеет выполнять погрузку и разгрузку полевого снаряжения, приборов, инструментов и оборудования.
5. Умеет выполнять транспортировку полевого снаряжения, приборов, оборудования, различных видов проб.
Результат обучения: 2) Участвовать в организации и ликвидации полевого лагеря.
Критерии оценки:
1. Знает основные правила по обустройству полевого лагеря.
2. Знает устройство полевых палаток.
3. Знает требования санитарно-гигиенических норм по местоположению объектов на территории полевого лагеря.
4. Умеет устанавливать и снимать (в составе бригады) полевые палатки.
5. Умеет подобрать необходимый инструмент для уборки и обеспечения нормальных санитарно-гигиенических условий на территории стоянки.
6. Умеет проводить земляные работы.
ПК 5. Выполнять сбор фактического геологического материала при проведении полевых геологических исследований
СМ 05. Сбор фактического геологического материала
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения мероприятий по сбору фактического материала, а также проходки и ликвидации неглубоких горных выработок.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды и назначение геохимических методов поисков; инструменты и оборудование, применяемое при геохимическом опробовании; правила отбора литогеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа; меры безопасности при выполнении геохимического опробования; назначение шлихового опробования; правила отбора шлиховых проб;
При изучении модуля обучающиеся должны:
изготавливать капсулы (конверты) для литогеохимических проб;
разбивать сеть геохимического опробования в зависимости от масштаба работ и заданных параметров;выполнять отбор литогеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа; выполнять расситовку рыхлых проб, озоление биогеохимических проб;заполнять документацию капсулы;выполнять отбор шлиховых проб; выполнять все стадии (отмучивание, промывка, доводка, просушивание) шлихового опробования; выполнять проходку неглубоких горных выработок вручную по заданным параметрам;
проводить ликвидацию неглубоких горных выработок.
Результат обучения: 1) Выполнять геохимическое опробование.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение геохимических методов поисков.
2. Знает инструменты и оборудование, применяемое при геохимическом опробовании.

1. Дала құрал-сайманын, аспаптарды, құралдарды, жабдықты, түрлі сынама түрлерін сақтау, буып-түю мен тасымалдау қағидаларын біледі.
2. Дала құрал-сайманын, аспаптар мен құралдарды буып-түю біледі.
3. Такелажды және жүк ілдіру жұмыстарын орындай алады.
4. Дала құрал-сайманын, аспаптарды, құралдар мен жабдықты тиеу мен түсіруді орындай алады.
5. Дала құрал-сайманын, аспаптарын, жабдықты, сынамалардың әр түрлерін тасымалдауды орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дала лагерін үйымдастыру мен жоюға қатысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дала лагерін құру бойынша негізгі қағидаларды біледі.
2. Дала палаткаларын құруды біледі.
3. Дала лагерінің аумағында объектілердің орналасу жері бойынша санитариялық-гигиеналық нормалардың талаптарын біледі.
4. Дала палаткаларын орната және шеше алады(бригада құрамында).
5. Тұрақ аумағында қалыпты санитариялық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету мен жинауға қажетті құралды іріктеп алуды біледі.
6. Жер қазу жұмыстарын жүргізе алады.
КҚ 5. Далалық геологиялық зерттеулерді жүргізген кезде нақты геологиялық материалды жинауды орындау
АМ 02. Нақты геологиялық материалды жинау
Осы модуль нақты материалды жинау, сондай-ақ терең емес тау қазбаларын қазу мен жою бойынша шараларды орындауға қажетті іскерліктер мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: геохимиялық іздеу әдістерінің түрлері мен мақсаты; геохимиялық сынау кезінде қолданылатын құралдар мен жабдықтар; литогеохимиялық, геоботаникалық сынамаларды, су мен газ сынамаларын іріктеу қағидалары; геохимиялық сынауды орындау кезінде қауіпсіздік шаралары; шлихті сынау мақсаты; шлихті сынамаларды іріктеу қағидалары;
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
литогеохимиялық сынамалар үшін капсулаларды (конверттер) әзірлеу;
жұмыстар мен берілген параметрлердің ауқымына байланысты геохимиялық сынау желісін бөлу;
литогеохимиялық, геоботаникалық сынамаларды, су мен газ сынамаларын іріктеуді орындау;
борпылдақ сынамаларды себуді, биогеохимиялық сынамаларды көгалдандыруды орындау;
капсула құжаттамасын толтыру;
шлихті сынамаларды іріктеуді орындау;
шлихті сынаудың барлық сатыларын (тұндыру, шаю, жетілдіру, кептіру) орындау.
берілген параметрлер бойынша қолмен терең емес тау өнімдерін қазып өткізуді орындау;
терең емес тау қазбаларын жоюды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геохимиялық сынауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздеудің геохимиялық әдістерінің түрлері мен мақсатын біледі.
2. Геохимиялық сынауда қолданылатын құралдар мен жабдықты біледі.

3. Знает правила отбора литогеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа.
4. Знает меры безопасности при выполнении геохимического опробования.
5. Умеет изготавливать капсулы (конверты) для литогеохимических проб.
6. Умеет разбивать сеть геохимического опробования в зависимости от масштаба работ и заданных параметров.
7. Умеет выполнять отбор литогеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа.
8. Умеет выполнять расситовку рыхлых проб, озоление биогеохимических проб.
9. Умеет заполнять документацию капсулы.
Результат обучения: 2) Проводить шлиховое опробование.
Критерии оценки:
1. Знает назначение шлихового опробования.
2. Знает инструменты и оборудование, применяемое при шлиховом опробовании.
3. Знает правила отбора шлиховых проб.
4. Знает меры безопасности при шлиховом опробовании.
5. Умеет изготавливать капсулы (конверты) для шлиховых проб.
6. Умеет выполнять отбор шлиховых проб.
7. Умеет выполнять все стадии (отмучивание, промывка, доводка, просушивание) шлихового опробования.
8. Умеет упаковывать шлиховые пробы.
Результат обучения: 3) Выполнять проходку и ликвидацию неглубоких горных выработок.
Критерии оценки:
1. Знает меры безопасности при проходке и ликвидации горных выработок.
2. Умеет выполнять проходку неглубоких горных выработок вручную по заданным параметрам.
3. Умеет проводить ликвидацию неглубоких горных выработок.
ПК 6. Выполнять лабораторное исследование минерального сырья
СМ 06. Исследование минерального сырья
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения минералов, руд и горных пород лабораторными методами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификация лабораторных методов анализа минералов, горных пород и руд; методы выделения мономинеральных фракций; полевые химические методы диагностики минералов, руд и горных пород; основы ядерно-физических методов исследования минерального сырья.
При изучении модуля обучающиеся должны: подготавливать пробы для анализа, определять минералы шлиха;определять физические свойства минералов и горных пород;исследовать минералы, руд и горных пород в шлифах, аншлифах и иммерсионных препаратах под микроскопом.
Результат обучения: 1) Определять (диагностировать) минералы, руды, горные породы полевыми химическими методами.
Критерии оценки:
1. Знает основные операции подготовки проб на химические и физико-химические анализы.

3. Литогеохимиялық, геоботаникалық сынамаларды, су мен газ сынамаларын іріктеу қағидаларын біледі.
4. Геохимиялық сынауды орындау кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
5. Литогеохимиялық сынамалар үшін капсулаларды (конверттер) әзірлей алады.
6. Жұмыстар мен берілген параметрлердің ауқымына байланысты геохимиялық сынау желісін бөле алады.
7. Литогеохимиялық, геоботаникалық сынамаларды, су мен газ сынамаларын іріктеуді орындау біледі.
8. Борпылдақ сынамаларды себуді, биогеохимиялық сынамаларды көгалдандыруды орындау біледі.
9. Капсула құжаттамасын толтыра біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Шлихті сынауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шлихті сынаудың мақсатын біледі.
2. Шлихті сынауда қолданылатын құралдар мен жабдықты біледі.
3. Шлихті сынамаларды іріктеу қағидаларын біледі.
4. Шлихті сынау кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
5. Шлихті сынамалар үшін капсулаларды (конверттер) әзірлей алады.
6. Шлихті сынамаларды іріктеуді орындай алады.
7. Шлихті сынаудың барлық сатыларын (тұндыру, шаю, жетілдіру, кептіру) орындай алады.
8. Шлихті сынамаларды буып-түюді біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Терең емес тау қазбаларын қазу мен жоюды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау қазбаларын қазу мен жою кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
2. Берілген параметрлер бойынша қолмен терең емес тау өнімдерін қазып өткізуді орындау біледі.
3. Терең емес тау қазбаларын жоюды жүргізу біледі.
КҚ 6. Минералды шикізаттың зертханалық зерттеуін орындау
АМ 03. Минералды шикізатты зерттеу
Осы модуль минералдарды, кендер мен тау жыныстарын зертханалық әдістермен анықтауға қажетті дағдыларды және білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: минералдарды, тау жыныстары мен кендерді талдаудың зертханалық әдістерін жіктеу; мономинералды фракцияларды бөлу әдістері; минералдарды, кендер мен тау жыныстарын диагностикалаудың далалық химиялық әдістері; минералды шикізатты зерттеудің ядролық-физикалық әдістерінің негіздері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
шлих минералдарын талдау, анықтау үшін сынамаларды дайындау;
минералдар мен тау жыныстарының физикалық қасиеттерін анықтау;
шлифтерде, аншлифтерде және иммерсиондық препараттарда микроскоппен минералдарды, кендер мен тау жыныстарын зерттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) далалық химиялық әдістермен минералдарды, кендерді, тау жыныстарын анықтау (диагностикалау).
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық және физикалық-химиялық талдауларға сынамаларды дайындаудың негізгі операцияларын біледі.

2. Знает оборудование, применяемое при подготовке проб к анализам.
3. Знает полевые методы химического качественного анализа минералов.
4. Знает методику определения минералов, руд и горных пород.
5. Умеет подбирать необходимое оборудование и реактивы, работать с ними, соблюдая технику безопасности.
6. Умеет делать выводы по результатам проведенных анализов.
Результат обучения: 2) Производить минералого-петрографические исследования.
Критерии оценки:
1. Знает организацию и состав работы при минералогических, петрографических и минераграфических исследованиях.
2. Знает устройство приборов и оборудования, используемого при минералого-петрографических исследованиях.
3. Знает схемы и методику изучения минералов шлиха.
4. Знает методику и технику изучения основных диагностических признаков минералов в шлифах и аншлифах.
5. Умеет выполнять финишную полировку аншлифов пастой государственного оптического института до зеркального блеска.
6. Умеет работать с оборудованием и приборами, соблюдая необходимую технику безопасности.
7. Умеет определять минералы (в искусственном шлихе) иммерсионным методом.
Результат обучения: 3) Определять физико-механические свойства руд и горных пород лабораторными методами.
Критерии оценки:
1. Знает основные методы, используемые при лабораторных исследованиях нерудных полезных ископаемых.
2. Знает объем и виды работ по физико-механическим и технологическим испытаниям полезных ископаемых на различных стадиях геологоразведочных работ.
3. Знает знать правила применения лабораторного оборудования, посуды.
4. Умеет оформлять лабораторные журналы.
5. Умеет определять объемную массу руды и горных пород.
6. Умеет определять плотность руды и горных пород.
7. Умеет выполнять подготовку проб для физико- механических испытаний.
8. Умеет оформлять лабораторные журналы.
ПК 7. Участвовать в поиске и разведке месторождений полезных ископаемых
СМ 07. Участие в поиске и разведке месторождений полезных ископаемых
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия в работах при выполнении поиска и разведки месторождений полезных ископаемых.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия методики поиска и разведки месторождений полезных ископаемых; стадийность геологоразведочных работ; технические средства разведки; опробование месторождений полезных ископаемых; геологическую документацию при поисковых и разведочных работах.
При изучении модуля обучающиеся должны: решать задачи на каждой стадии поисковых и разведочных работ.
Результат обучения: 1) Участвовать в проведении поиска полезных ископаемых.
Критерии оценки:

2. Талдауларға сынамаларды дайындау кезінде қолданылатын жабдықты біледі.
3. Минералдарды сапалы химиялық талдаудың далалық әдістерін біледі.
4. Минералдарды, кендер мен тау жыныстарын анықтау әдістемесін біледі.
5. Қажетті жабдық пен реактивтерді іріктеу, олармен қауіпсіздік техникасын сақтай отыра жұмыс істеу біледі.
6. Жүргізілген талдау қорытындылары бойынша тұжырымдар жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Минералогиялық-петрографикалық зерттеулер жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Минералогиялық, петрографикалық және минераграфикалық зерттеулер кезінде жұмысты ұйымдастыру мен құрамын біледі.
2. Минералогиялық-петрографикалық зерттеулер кезінде пайдаланылатын аспаптар мен жабдықтардың құрылысын біледі.
3. Шлих минералдарын зерделеу сызбасы мен әдістемесін біледі.
4. Шлифтер мен аншлифтерде минералдардың диагностикалық негізгі белгілерін зерделеу әдістемесі мен техникасын біледі.
5. Аншлифтерді мемлекеттік оптикалық институт пастасымен айнадай жылтырағанша дейін ақырғы өңдеуді орындау біледі.
6. Қажетті қауіпсіздік техникасын сақтай отыра, жабдықпен және аспаптармен жұмыс істей алады.
7. Иммерсиондық әдіспен минералдарды (жасанды шлихда) анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Зертханалық әдістермен кендер мен тау жыныстарының физикалық-химиялық қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кенді емес пайдалы қазбаларды зертханалық зерттеу кезінде пайдаланылатын негізгі әдістерді біледі.
2. Геологиялық барлау жұмыстарының түрлі сатыларында пайдалы қазбалардың физика-механикалық және технологиялық сынақтары бойынша жұмыстар көлемі мен түрлерін біледі.
3. Зертханалық құралды, ыдысты қолдану қағидаларын біледі.
4. Зертханалық журналдарды ресімдей алады.
5. Кен мен тау жыныстарының көлемді массасын анықтай алады.
6. Кен мен тау жыныстарының тығыздығын анықтай алады.
7. Физикалық-механикалық сынақтар үшін сынамаларды дайындауды орындай алады.
8. Зертханалық журналдарды ресімдей алады.
КҚ 7. Пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеуге және барлауға қатысу
АМ 04. Пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеуге және барлауға қатысу
Осы модуль пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеу мен барлауды орындау кезінде жұмыстарға қатысу үшін қажетті дағдылар мен іскерліктерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлау әдістемесінің негізгі ұғымдары; геологиялық барлау жұмыстарының сатылығы; барлаудың техникалық құралдары; пайдалы қазбалар кен орындарын сынау; іздеу мен барлау жұмыстары кезінде геологиялық құжаттама.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
іздеу мен барлау жұмыстарының әрбір сатысында тапсырмаларды шешу.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалы қазбаларды іздеуді жүргізуге қатысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает методы общего поиска месторождений.
2. Знает принципы ведения поисковых работ.
3. Умеет выполнять все виды геологоразведочных работ.
4. Умеет вести первичную документацию на различных видах геологоразведочных работ.
Результат обучения: 2) Участвовать при разведке месторождений полезных ископаемых.
Критерии оценки:
1. Знает задачи и методы разведки месторождений полезных ископаемых.
2. Умеет составлять схему обработки проб.
3. Умеет определять объемы буровых и горнопроходческих работ.
4. Умеет пользоваться методическими рекомендациями по выполнению работ.
5. Умеет выполнять виды работ при поисках и разведке, соблюдая меры безопасности и требования по охране окружающей среды.
6. Знает и понимает о необходимости рационального использования недр.
Квалификация "070107 3 - Техник-геолог"
ПК 8. Обрабатывать геологическую информацию
СМ 08. Обработка геологической информации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обработки геологической информации с использованием компьютерных технологий.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: современное состояние информационных технологий; состав и назначение устройств базовой конфигурации персональных компьютеров; возможности прикладных программ для обработки текстовой, графической и табличной информации; форматы хранения оцифрованной информации; картографические проекции; этапы векторизации данных; возможности программных продуктов для обработки геологических данных
При изучении модуля обучающиеся должны: создавать и форматировать комплексные текстовые документы;
создавать и редактировать графические документы;
создавать и форматировать электронные таблицы;
производить вычисления в электронных таблицах;
строить диаграммы и графики функций; работать с базами данных.
Результат обучения: 1) Выполнять ввод данных в геоинформационные программы.
Критерии оценки:
1. Знает порядок запуска программ.
2. Знает интерфейс основных специальных программ, применяемых в данной отрасли.
3. Знает устройства ввода данных и оцифровки материала.
4. Знает алгоритм оцифровки картографического материала.
5. Умеет выполнять ввод данных в специальные компьютерные программы.
6. Умеет выполнять оцифровку картографического материала.
7. Умеет сохранять введенные данные в необходимом формате.
Результат обучения: 2) Составлять геологическую графику и трехмерные модели месторождений в геоинформационных программах.
Критерии оценки:

1. Кен орындарын жалпы іздеу әдістерін біледі.
2. Іздеу жұмыстарын жүргізу қағидаттарын біледі.
3. Геологиялық-барлау жұмыстарының барлық түрлерін орындай алады.
4. Геологиялық-барлау жұмыстарының әр түрлерінде бастапқы құжаттаманы жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдалы қазбалар кен орындарын барлауға қатысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау міндеттері мен әдістерін біледі.
2. Сынамаларды өңдеу сызбаларын жасай алады.
3. Бұрғылау және тау-қазба жұмыстарының көлемдерін анықтай алады.
4. Жұмыстарды орындау бойынша әдістемелік ұсынымдарды пайдалана алады.
5. Қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптар мен қауіпсіздік шараларын сақтай тыра, іздеу мен барлау кезінде жұмыс түрлерін орындай алады.
6. Жер қойнауын ұтымды пайдалану қажеттілігі туралы біледі және түсінеді.
"070107 3 - Техник-геолог" біліктілігі
КҚ 8. Геологиялық ақпаратты өңдеу
АМ 01. Геологиялық ақпаратты өңдеу
Осы модуль компьютерлік технологияны пайдаланып геологиялық ақпаратты өңдеуге қажетті дағдылары мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: ақпараттық технологиялардың қазіргі заманғы жағдайы; дербес компьютерлердің базалық конфигурациясы құрылғысының құрамы мен мақсаты; мәтіндік, графикалық және кестелік ақпаратты өңдеу үшін қолданбалы бағдарламалардың мүмкіндіктері; цифрланған ақпаратты сақтау форматтары; картографикалық проекциялар; деректерді векторлау кезеңдері; геологиялық деректерді өңдеу үшін бағдарламалық өнімдердің мүмкіндіктері
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
кешенді мәтіндік құжаттарды қүру мен форматтау;
графикалық құжаттарды құру мен редакциялау;
электрондық кестелерді құру мен форматтау;
электрондық кестелерде есептеулерді жүргізу;
диаграммалар мен функция графикаларын құру;
деректер базасымен жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геоақпараттық бағдарламаларға деректер енгізуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бағдарламаларды іске қосу тәртібін біледі.
2. Аталған салада қолданылатын негізгі арнайы бағдарламалардың интерфейсін біледі.
3. Деректерді енгізу мен материалды цифрлендіру құрылысын біледі.
4. Картографикалық материалды цифрлендіру алгоритмін біледі.
5. Арнайы компьютерлік бағдарламаларға деректер енгізуді орындай алады.
6. Картографикалық материалды цифрлендіруді орындай алады.
7. Қажетті форматта енгізілген деректерді сақтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Геоақпараттық бағдарламаларда кен орындарының геологиялық графика мен үш өлшемді модельді құрастыру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает алгоритм составления геологической графики и трехмерных моделей месторождений.
2. Знает стандарты по оформлению геологической графики.
3. Умеет составлять геологическую графику в геоинформационных программах.
4. Умеет выявлять и исправлять ошибки в построенных моделях.
Результат обучения: 3) Определять (рассчитывать) параметры геологических тел в геоинформационных программах.
Критерии оценки:
1. Знает модули программ, отвечающие за расчет параметров.
2. Знает алгоритм действий для выполнения данных расчетов.
3. Знает и понимает причины возникновения вероятных ошибок при расчетах.
4. Умеет исправлять выявленные программой ошибки в базе данных.
5. Умеет определять параметры геологических тел в геоинформационных программах.
ПК 9. Выполнять поиск и разведку месторождений полезных ископаемых
СМ 09. Поиск и разведка месторождений полезных ископаемых
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения поиска и разведки месторождений полезных ископаемых, подсчета прогнозных ресурсов и геологических запасов полезных ископаемых.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: условия образования месторождений полезных ископаемых; морфологию рудных тел; генетическую классификацию месторождений полезных ископаемых; промышленную классификацию; понятие поисковых критериев и признаков; разведку месторождений и ее основные задачи; технические средства разведки; разведочные системы; подсчет разведанных запасов; понятие о промышленной геолого-экономической оценке месторождений; геологическая служба на горных предприятиях.
При изучении модуля обучающиеся должны: использовать знания о парагенезисе минералов при поиске месторождений полезных ископаемых.определять объемы всех видов геологоразведочных работ, указанных в проекте, на изучение какого-либо объекта;
производить измерения и вычисления площадей и объемов, выделенных для подсчета контуров рудных тел;решать задачи на каждой стадии поисковых и разведочных работ;
использовать поисковые предпосылки и признаки, в основных методах изучения месторождений.
Результат обучения: 1) Проводить поиск полезных ископаемых.
Критерии оценки:
1. Знает промышленные типы месторождений полезных ископаемых.
2. Знает поисковые предпосылки и признаки.
3. Знает принципы ведения поисковых работ.
4. Умеет определять по поисковым признакам и предпосылкам возможные полезные ископаемые.

1. Геологиялық графика мен кен орындарының үш өлшемді модельдерін құрастыру алгоритмін біледі.
2. Геологиялық графиканы ресімдеу бойынша стандарттарды біледі.
3. Геоақпараттық бағдарламаларда геологиялық графиканы жасай алады.
4. Құрастырылған модельдерде қателерді анықтай және түзете алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Геоақпараттық бағдарламаларда геологиялық денелердің параметрлерін анықтау (есептеу).
Бағалау өлшемдері:
1. Параметрлерді есептеуге жауап беретін бағдарламалар модульдерін біледі.
2. Берілген есептеулерді орындау үшін іс-қимылдар алгоритмін біледі.
3. Есептеу кезінде ықтималды қателердің пайда болу себептерін біледі және түсінеді.
4. Деректер базасында бағдарламамен анықталған қателерді түзете алады.
5. Геоақпараттық бағдарламаларда геологиялық денелердің параметрлерін анықтай алады.
КҚ 9. Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлауды орындау
АМ 02. Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлау
Осы модуль пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлауды орындауға, болжамды ресурстарды және пайдалы қазбалардың геологиялық қорларын есептеуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: пайдалы қазбалардың пайда болу шарттары; кен денелерінің морфологиясы; пайдалы қазбалар кен орындарының генетикалық жіктелуі; өнеркәсіптік жіктеу; іздеу өлшемшарттары мен белгілерінің ұғымы; кен орындары мен оның негізгі міндеттерін барлау; барлаудың техникалық құралдары; барлау жүйелері; барланған қорларды есептеу; кен орындарын өнеркәсіптік геологиялық-экономикалық бағалау туралы ұғым; тау -кен кәсіпорындарында геологиялық қызмет.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу кезінде минералдардың парагенезисі туралы білімдерді пайдалану.
қандай да бір объектіні зерделеуге жобада көрсетілген геологиялық-барлау жұмыстарының барлық түрлерінің көлемдерін анықтау;
кен денелерінің контурларын есептеуге бөлінген алаңдар мен көлемдерді есептеулер және өлшемдерді жүргізу;
іздеу мен барлау жұмыстарының әрбір сатысында тапсырмаларды шешу;
кен орындарын зерделеудің негізгі әдістерінде іздеу алғышарттары мен белгілерін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалы қазбаларды іздеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалы қазбалар кен орындарының өнеркәсіптік үлгілерін біледі.
2. Іздеу алғышарттары мен белгілерін біледі.
3. Іздеу жұмыстарын жүргізу қағидаттарын біледі.
4. Іздеу белгілері мен алғышарттары бойынша мүмкін пайдалы қазбаларды анықтай алады.

5. Умеет организовывать и выполнять все виды геологоразведочных работ.
6. Умеет вести первичную документацию на различных видах геологоразведочных работ.
7. Умеет определять основные элементы, характеризующие форму и размеры рудных тел, устанавливать условия их образования.
8. Умеет выбирать наиболее рациональные поисковые методы в конкретных природных и геологических условиях.
9. Умеет выбирать технические средства ведения поисковых и поисково-оценочных работ.
10. Умеет составлять проекты поисковых и поисково-оценочных работ.
11. Умеет составлять акты готовности к выезду на полевые работы, готовности объектов к их вводу в эксплуатацию.
Результат обучения: 2) Выполнять подсчет прогнозных ресурсов и оценку месторождений по результатам поиска.
Критерии оценки:
1. Знает характеристики прогнозных ресурсов.
2. Знает объекты оценки прогнозных ресурсов.
3. Знает источники получения оценочных параметров.
4. Знает основные методы оценки прогнозных ресурсов.
5. Умеет проводить оконтуривание тел полезных ископаемых по данным поисковых и поисково-оценочных работ.
6. Умеет составлять план подсчета ресурсов.
7. Умеет выполнять подсчет прогнозных ресурсов по специальным формулам.
Результат обучения: 3) Производить разведку месторождений полезных ископаемых.
Критерии оценки:
1. Знает плотности сети разведки.
2. Знает геофизические методы при разведке и их назначение.
3. Умеет читать геофизическую графику.
4. Умеет применять геофизические данные при разведке месторождений полезных ископаемых.
5. Умеет выбирать технические средства и системы разведки в зависимости от формы рудного тела и геологических условий залегания рудных тел.
6. Умеет проводить контуры рудных тел экстраполяцией, интерполяцией и непрерывным прослеживанием контактов.
7. Знает характеристику категорий запасов.
8. Умеет пользоваться методическими рекомендациями по применению классификации запасов к месторождениям твердых полезных ископаемых государственной комиссии по запасам Республики Казахстан при проектировании разведочных работ.
9. Умеет строить схему блокировки и категоризации запасов полезных ископаемых в соответствии с условиями залегания рудных тел.
10. Умеет выполнять виды работ при поисках и разведке, соблюдая меры безопасности и требования по охране окружающей среды.
11. Умеет выполнять подсчет запасов полезных ископаемых в соответствии с действующими требованиями.
ПК 10. Определять вещественный состав руды
СМ 10. Определение вещественного состава руды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения вещественного состава руд, чтения геологического строения месторождений полезных ископаемых по геологической графике.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные формы рудных тел; классификация месторождений полезных ископаемых по генетическому признаку и промышленному назначению; основные предпосылки рудообразования, геологические условия формирования различных групп месторождений; местонахождение крупных месторождений полезных ископаемых Казахстана, СодружестваНезависимых Государств и мира на карте; рудные провинции Казахстана; гипотезы образования нефти и газа; типы залежей нефти и газа; осадочные бассейны Казахстана
При изучении модуля обучающиеся должны: определять вещественный состав руд и основные промышленные минералы в руде;
читать геологические карты месторождений полезных ископаемых.
Результат обучения: 1) Определять вещественный состав руд.
Критерии оценки:

5. Геологиялық-барлау жұмыстарының барлық түрлерін ұйымдастыра және орындай алады.
6. Геологиялық-барлау жұмыстарының әр түрлерінде бастапқы құжаттаманы жүргізе алады.
7. Кен денелерінің нысаны мен өлшемдерін сипаттайтын негізгі элементтерін анықтай, олардың пайда болу жағдайларын белгілей алады.
8. Нақты табиғи және геологиялық жағдайларда анағұрлым ұтымды іздеу әдістерін таңдай алады.
9. Іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарын жүргізудің техникалық құралдарын таңдай алады.
10. Іздеу мен іздеу-бағалау жұмыстарының жобаларын жасай алады.
11. Дала жұмыстарына шығуға дайындық, объектілердің оларды пайдалануға енгізуге дайындығы актілерін жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Іздеу қорытындылары бойынша кен орындарын бағалау мен болжамды ресурстарды есептеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ресурстардың сипаттамасын біледі.
2. Болжамды ресурстарды бағалау объектілерін біледі.
3. Бағалау параметрлерін алу көздерін біледі.
4. Болжамды ресурстарды бағалаудың негізгі әдістерін біледі.
5. Іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарының деректері бойынша пайдалы қазбалар денелерін контурлауды жүргізе алу.
6. Ресурстарды есептеу жоспарын жасай алады.
7. Арнайы формулалар бойынша болжамды ресурстарды есептеуді орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдалы қазбалар кен орындарын барлауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Барлау желісінің тығыздығын біледі.
2. Барлау барысында геофизикалық әдістерді және олардың мақсатын біледі.
3. Геофизикалық графиканы оқи біледі.
4. Пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау кезінде геофизикалық деректерді қолдана біледі.
5. Кен денесінің нысанына және кен денелерінің жатқан орындарының геологиялық жағдайларына байланысты техникалық құралдар мен барлау жүйесін таңдау біледі.
6. Экстраполяциямен, интерполяциямен және қатынастарды үздіксіз қадағалаумен кен денелерінің сұлбаларын жүргізе біледі.
7. Қорлардың санаттар сипаттамасын біледі.
8. Барлау жұмыстарын жобалау кезінде Қазақстан Республикасының қорлары бойынша мемлекеттік комиссияның қатты пайдалы қаблалар кен орындарына қорларды жіктеуді қолдану бойынша әдістемелік ұсынымдарды пайдалана алады.
9. Кен денелерінің жатқан орындарының жағдайларына сәйкес пайдалы қазбалар қорларын оқшаулау мен санаттандыру сызбасын құрастыра алады.
10. Қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптар мен қауіпсіздік шараларын сақтай тыра, іздеу мен барлау кезінде жұмыс түрлерін орындай алады.
11. Қолданыстағы талаптарға сәйкес пайдалы қазбалардың қорларын есептеуді орындай алады.
КҚ 10. Кеннің заттай құрамын анықтау
АМ 03. Кеннің заттай құрамын анықтау
Осы модуль кеннің заттай құрамын анықтауға, геологиялық графика бойынша пайдалы қазбалардың кен орындарының геологиялық құрылысын оқуға қажетті жұмыстың нәтижелілігін, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: кен денелерінің негізгі нысандары; генетикалық белгісі мен өнеркәсіптік мақсаты бойынша пайдалы қазбалардың кен орындаарын жіктеу; кеннің пайда болуының негізгі алғышарттары, кен орындарының түрлі топтарын қалыптастырудың геологиялық шарттары; картада Қазақстанның, ТМД мен Әлемнің пайдалы қазбаларының ірі кен орындары орналасу жері; Қазақстанның кен провинциялары; мұнай мен газдың пайда болу гипотезалары; мұнай мен газ шоғырдарының үлгілері; Қазақстанның шөгінді бассейндері
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
кеннің заттай құрамын және кендегі негізгі өнеркәсіптік минералдарды анықтау;
пайдалы қазбалардың кен орындарының геологиялық карталарын оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кендердің заттай құрамын анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает геологические и геохимические условия образования месторождений полезных ископаемых.
2. Знает основные геологические предпосылки рудообразования.
3. Знает особенности рудообразования геосинклиналей, платформ, океанов.
4. Промышленные минералы металлических и неметаллических полезных ископаемых.
5. Умеет определять и опознавать образцы руд и горных пород, характеризующих разные условия их образования.
6. Умеет использовать данные парагенетической связи полезных ископаемых с различными типами горных пород.
7. Умеет отличать структурные и текстурные особенности руд месторождений руд разных по происхождению.
8. Умеет описывать образцы руд.
Результат обучения: 2) Описывать геологическое строение месторождений полезных ископаемых.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия, площади распространения, морфология, состав и строение и условия залегания месторождений полезных ископаемых.
2. Знает подразделение месторождений полезных ископаемых.
3. Знает местоположение месторождений полезных ископаемых на географических картах.
4. Знает особенности образования эндогенных, экзогенных, метаморфогенных месторождений полезных ископаемых.
5. Знает элементы залегания рудных тел.
6. Знает схемы механической и химической дифференциации осадков.
7. Знает строение эталонных и/или крупнейших месторождений различных полезных ископаемых.
8. Умеет составлять схемы рудообразования различных групп месторождений.
9. Умеет графически изображать пространственное положение рудных тел в различных проекциях.
10. Умеет определять основные элементы, характеризующие форму и размеры рудных тел, устанавливать условия их образования.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, необходимые для ознакомления с техникой и технологией поисковых и разведочных работ, технологической документацией и спецификой работы пробоотборщика, рабочего на геолого-съемочных и поисковых работах, техник-геолога.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: содержание первичного инструктажа по технике безопасности; правила поведения рабочего на производственном участке; специфика работы геологоразведочной отрасли; условия работы на производственном участке; правила расположения горного оборудования и сооружений на производственном участке.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает устройство базы поисково-съемочной партии, территории месторождения, участка проведения геологоразведочных работ.

1. Пайдалы қазбалар кен орындарының пайда болуының геологиялық және геохимиялық жағдайларын біледі.
2. Кеннің пайда болуының негізгі геологиялық алғышарттарын біледі.
3. Геосинклиналей, платформа, мұхиттардың кен түзілу ерекшеліктерін біледі.
4. Металдық және металдық емес пайдалы қазбалардың өнеркәсіптік минералдары.
5. Олардың пайда болуының түрлі жағдайларын сипаттайтын, кен мен тау жыныстарының үлгілерін анықтай және тани алады.
6. Тау жыныстарының түрлі үлгілерімен пайдалы қазбалардың парагенетикалық байланысы деректерін пайдалана алады.
7. Шығу тегі бойынша түрлі кендердің кен орындарының құрылымдық және текстуралық ерекшеліктерін ажырата алады.
8. Кен үлгілерін сипаттай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалы қазбалардың кен орындарының геологиялық құрылысын сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалы қазбалар кен орындарының негізгі ұғымдарын, таралу алаңын, морфологиясын, құрамы мен құрылсын және жатқан орындарының жағдайларын біледі.
2. Пайдалы қазбалар кен орындарының бөлімдерін біледі.
3. Географиялық карталарда пайдалы қазбалар кен орындарының орналасу жерін біледі.
4. Пайдалы қазбалардың эндогендік, экзогендік, метаморфогендік кен орындарының ерекшеліктерін біледі.
5. Кен денелері жатқан орындарының элементтерін біледі.
6. Шөгінділердің механикалық және химиялық саралау сызбаларын біледі.
7. Түрлі пайдалы қазбалардың эталондық және/немесе ірі кен орындарының құрылысын біледі.
8. Кен орындарының түрлі топтарының кен пайда болу сызбаларын жасай алады.
9. Түрлі проекцияларда кен денелерінің кеңістікті орнын графикалық бейнелей алады.
10. Кен денелерінің нысаны мен өлшемдерін сипаттайтын негізгі элементтерді анықтай, олардың пайда болу жағдайларын белгілей алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль іздеу және барлау жұмыстарының техникасымен және технологиясымен, технологиялық құжаттамамен және сынама іріктеушінің, геологиялық-түсіру және іздеу жұмыстары жұмысшысының, техник-геологтың жұмыс ерекшелігімен танысуға қажетті білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаулықтың мазмұны; өндірістік учаскеде жұмысшының мінез-құлық ережесі; геологиялық-барлау саласының жұмыс ерекшелігі; өндірістік учаскеде жұмыс шарттары; тау-кен жабдығының және өндірістік учаскеде басқа құрылыстардың орналасу ережесі.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу
Бағалау өлшемдері:
1. Іздеу-түсіру партиясы базасының, кен орны аумағының, геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізу учаскесінің құрылысын біледі.

2. Знает распорядок дня на предприятии.
3. Знает горные выработки на посещенных предприятиях.
4. Знает средства индивидуальной защиты, необходимые при проведении геологоразведочных работ.
5. Знает условия труда рабочих, техников, инженерно-технических рабочих.
6. Знает основы технологии извлечения и переработки минерального сырья на посещенном предприятии.
7. Знает мероприятия по охране окружающей среды на предприятии.
8. Знает социальную значимость предприятия для местного населения.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения операций по отбору проб различного материала вручную и с применением технических средств, участия в подготовке, организации и ликвидации полевых исследований; выполнения геохимического, шлихового опробования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: физические свойства горных пород; основы микротектоники; методы использования линий раскола; виды опробования; способы отбора проб из горных выработок и обнажений; порядок действий по отбору проб из выработок; сечения борозд для различных пород и руд; правила отбора проб со дна морей и водоемов; приборы донного пробоотбора; устройство пробоотборников, отбойных молотков и перфораторов; порядок и правила подготовки пробоотборников; правила обслуживания оборудования; правила маркировки проб; правила хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования, различных видов проб; основные правила по обустройству полевого лагеря; виды и назначение геохимических методов поисков; назначение шлихового опробования.
При изучении модуля обучающиеся должны: отбирать пробу при помощи инструмента (зубило, молоток, кайло); отбирать пробы с применением отбойных молотков, перфораторов, пневматических и электрических пробоотборников;
бурить мелкие скважины вручную и с помощью мотобуров;
отбирать донные пробы на море и в водоемах на глубине свыше 1500 метров (для пробоотборщика более высокого разряда);
выполнять отбор литогеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа; выполнять отбор шлиховых проб; выполнять все стадии (отмучивание, промывка, доводка, просушивание) шлихового опробования; выполнять проходку неглубоких горных выработок вручную по заданным параметрам.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Пробоотборщик".
Критерии оценки:

2. Кәсіпорында күн тәртібін біледі.
3. Барған кәсіпорындарда тау өнімдерін біледі.
4. Геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізген кезде қажетті, жеке қорғаныс құралдарын біледі.
5. Жұмысшылардың, техниктердің, инженерлік-техникалық жұмысшылардың еңбек жағдайларын біледі.
6. Барған кәсіпорында минералды шикізатты алу мен қайта өңдеу технологиясының негіздерін біледі.
7. Кәсіпорында қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды біледі.
8. Жергілікті халық үшін кәсіпорынның әлеуметтік маңызын біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Осы модуль қолмен және техникалық құралдарды пайдаланып түрлі материалдың сынамасын іріктеу бойынша операцияларды орындау, дала зерттеулерін дайындауға, ұйымдастыру мен жоюға қатысу; геохимиялық, шлихті сынауды орындау үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау жыныстарының физикалық қасиеттері; микротектоника негіздерін; жарылу желілерін пайдалану әдістері; сынамалау түрлері; тау өнімдері мен ашылуларынан сынамаларды іріктеу амалдары; қазбалардан сынамаларды іріктеу бойынша іс-қимылдар тәртібі; түрлі жыныстар үшін атыздардың қималары; теңіз түбінен және басқа су айдындарынан сынамаларды іріктеу ережесі; түптік сынама іріктеу аспаптары; сынама іріктегіштердің, кен балғаларының және перфораторлардың құрылғысы; сынама іріктегіштерге қызмет көрсету ережесі;жабдыққа қызмет көрсету ережесі; сынамаларды таңбалау ережесі; дала жарақтарын, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды, сынамалардың сан алуан түрлерін сақтау, буып-түю және тасымалдау ережесі; дала лагерін салу бойынша негізгі ережелер; іздеулердің геохимиялық әдістерінің түрлері мен мақсаты; шлихті сынамалаудың мақсаты.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
құралдың (кескіш, балға, қайла) көмегімен сынаманы іріктеу;
кен балғаларын, перфораторларды, пневматикалық және электрлік сынама іріктегіштерді қолданып сынамаларды іріктеу;
қолмен және мотобұрғылардың көмегімен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау;
1500 метрден астам тереңдіктегі теңізде және басқа су айдындарында су түбіндегі сынамаларды іріктеу (анағұрлым жоғары разрядтағы сынама іріктегіш үшін);
литогеохимиялық, геоботаникалық сынамаларды, су мен газ сынамаларын іріктеуді орындау;
шлихті сынамаларды іріктеуді орындау;
шлихті сынаудың барлық сатыларын (тұндыру, шаю, жетілдіру, кептіру) орындау.
берілген параметрлер бойынша қолмен терең емес тау қазбаларын қазып өткізуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) "Сынаманы іріктеуші" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет подбирать инструменты и приспособления для расчистки стенок выработки.
2. Умеет соблюдать правила безопасности при работе с применением отбойных молотков, мотобуров, перфораторов, пневматических и электрических пробоотборников.
3. Умеет расчищать стенку выработки.
4. Умеет подбирать необходимое оборудование для отбора проб.
5. Умеет соблюдать порядок действий по отбору проб из выработок.
6. Умеет соблюдать сечения борозд для различных пород и руд при отборе проб.
7. Умеет правильно наносить контур будущей пробы.
8. Умеет отбирать пробу при помощи инструмента (зубило, молоток, кайло).
9. Умеет отбирать пробы с применением отбойных молотков, перфораторов, пневматических и электрических пробоотборников.
10. Умеет бурить мелкие скважины вручную и с помощью мотобуров.
11. Умеет отбирать донные пробы на море и в водоемах на глубине свыше 1500 метров (для пробоотборщика более высокого разряда).
12. Умеет помещать отбитый материал пробы в специальный мешок (тару).
13. Умеет пояснить устройство пробоотборников, отбойных молотков и перфораторов.
14. Умеет соблюдать порядок и правила подготовки пробоотборников, отбойных молотков, мотобуров и перфораторов к работе.
15. Умеет подключать пробоотборники, отбойные молотки и перфораторы к электро- и воздухопроводной сети.
16. Умеет проводить техническое обслуживание используемого оборудования.
17. Умеет выявлять и устранять мелкие неисправности в работе используемого оборудования.
Результат обучения: 3) Получить квалификацию "Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах".
Критерии оценки:
1. Умеет подбирать инструменты и оборудование, применяемое при геохимическом опробовании.
2. Умеет соблюдать правила отбора литогеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа.
3. Умеет соблюдать меры безопасности при выполнении геохимического опробования.
4. Умеет изготавливать капсулы (конверты) для литогеохимических проб.
5. Умеет разбивать сеть геохимического опробования в зависимости от масштаба работ и заданных параметров.
6. Умеет выполнять отбор литогеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа.
7. Умеет выполнять расситовку рыхлых проб, озоление биогеохимических проб.
8. Умеет заполнять документацию капсулы.
9. Знает назначение шлихового опробования.
10. Умеет подбирать инструменты и оборудование, применяемое при шлиховом опробовании.
11. Умеет соблюдать правила отбора шлиховых проб.
12. Умеет соблюдать меры безопасности при шлиховом опробовании.
13. Умеет изготавливать капсулы (конверты) для шлиховых проб.

1. Қазба қабырғаларын тазарту үшін құралдар мен керек-жарақты таңдай алады.
2. Кен балғаларын, мотобұрғыларды, перфораторларды, пневматикалық және электрлік сынама іріктегіштерді қолданып жұмыс істеген кезде қауіпсіздік ережесін сақтай алады.
3. Қазба қабырғасын тазарта алады.
4. Сынаманы іріктеуге қажетті жабдықты таңдай алады.
5. Қазбалардан сынамаларды іріктеу бойынша іс-қимылдар тәртібін сақтай алады.
6. Сынамаларды іріктеу кезінде түрлі жыныстар мен кендер үшін атыздардың қималарын сақтау біледі.
7. Болашақ сынаманың контурын дұрыс сала алады.
8. Құралдың (кескіш, балға, қайла) көмегімен сынаманы іріктеу біледі.
9. Кен балғаларын, перфораторларды, пневматикалық және электрлік сынама іріктегіштерді қолданып сынамаларды іріктеу біледі.
10. Қолмен және мотобұрғылардың көмегімен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау біледі.
11. 1500 метрден астам тереңдіктегі теңізде және басқа су айдындарында су түбіндегі сынамаларды іріктеу (анағұрлым жоғары разрядтағы сынама іріктегіш үшін) біледі.
12. Арнайы қапқа (ыдысқа) сынаманың шыңдаулы материалын орналастыра алады.
13. Сынама іріктегіштердің, кен балғалары мен перфораторлардың құрылысын түсіндіре алады.
14. Сынама іріктегіштерді, кен балғаларын, мотобұрғылар мен перфораторларды жұмысқа дайындау тәртібі мен қағидаларын сақтау біледі.
15. Электр-ауа өткізу желісіне сынама іріктегіштерді, кен балғалары мен перфораторларды қоса алады.
16. Пайдаланылатын жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізе алады.
17. Пайдаланылатын жабдықтың жұмысында ұсақ ақауларды анықтай және жоя біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) "Геологиялық суретке түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшысы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Геохимиялық сынауда қолданылатын құралдар мен жабдықты іріктей алады.
2. Литогеохимиялық, геоботаникалық сынамаларды, су мен газ сынамаларын іріктеу қағидаларын сақтау біледі.
3. Геохимиялық сынау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтай алады.
4. Литогеохимиялық сынамалар үшін капсулаларды (конверттер) әзірлей алады.
5. Жұмыстар мен берілген параметрлердің ауқымына байланысты геохимиялық сынау желісін бөле алады.
6. Литогеохимиялық, геоботаникалық сынамаларды, су мен газ сынамаларын іріктеуді орындау біледі.
7. Борпылдақ сынамаларды себуді, биогеохимиялық сынамаларды көгалдандыруды орындау біледі.
8. Капсула құжаттамасын толтыра біледі.
9. Шлихті сынаудың мақсатын біледі.
10. Шлихті сынауда қолданылатын құралдар мен жабдықты іріктей алады.
11. Шлихті сынамалардыіріктеу ережесін сақтай алады.
12. Шлихті сынау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтай алады.
13. Шлихті сынамалар үшін капсулаларды (конверттер) әзірлей алады.

14. Умеет выполнять отбор шлиховых проб.
15. Умеет выполнять все стадии (отмучивание, промывка, доводка, просушивание) шлихового опробования.
16. Умеет упаковывать шлиховые пробы.
17. Знает назначение шлихового опробования.
18. Умеет подбирать инструменты и оборудование, применяемое при шлиховом опробовании.
19. Умеет соблюдать правила отбора шлиховых проб.
20. Умеет соблюдать меры безопасности при шлиховом опробовании.
21. Умеет изготавливать капсулы (конверты) для шлиховых проб.
22. Умеет выполнять отбор шлиховых проб.
23. Умеет выполнять все стадии (отмучивание, промывка, доводка, просушивание) шлихового опробования.
24. Умеет упаковывать шлиховые пробы.
25. Умеет использовать знания о парагенезисе минералов при поисках месторождений полезных ископаемых.
26. Умеет давать общее обоснование постановки той или иной стадии геологоразведочных работ.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве техника-геолога и получения квалификации специалиста среднего звена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: оборудование, технология и организация геологической съемки, поиска и разведки месторождений полезных ископаемых; обработка геологической информации, проведение исследования минерального сырья; проектно-сметная документация на производство; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны:аорганизовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка;
составлять рабочую проектно-сметную документацию для ведения геологоразведочных работ;
применять действующие нормативные документы при ведении учета объемов выполнения работ и оформления сопроводительной документации.
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Техник-геолог".
Критерии оценки:
1. Умеет организовать процесс съемки, поиска и разведки месторождений полезных ископаемых.
2. Умеет оформлять результаты полевых работ.
3. Умеет составлять отчет.
4. Умеет составлять планы работы подразделений.
5. Умеет работать с фондовыми материалами геологоразведочной организации.
6. Умеет работать с проектными документами по проведению геологических работ.
7. Умеет непосредственно работать на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах геологических работ, где требуется специалист профессионального уровня.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 10
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0702000 – Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

14. Шлихті сынамаларды іріктеуді орындай алады.
15. Шлихті сынаудың барлық сатыларын (тұндыру, шаю, жетілдіру, кептіру) орындай алады.
16. Шлих сынамаларын буып-түюді біледі.
17. Шлихті сынаудың мақсатын біледі.
18. Шлихті сынауда қолданылатын құралдар мен жабдықты іріктей алады.
19. Шлихті сынамаларды іріктеу ережесін сақтай алады.
20. Шлихті сынау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтай алады.
21. Шлихті сынамалар үшін капсулаларды (конверттер) әзірлей алады.
22. Шлихті сынамаларды іріктеуді орындай алады.
23. Шлихті сынаудың барлық сатыларын (тұндыру, шаю, жетілдіру, кептіру) орындай алады.
24. Шлихті сынамаларды буып-түюді біледі.
25. Пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеу кезінде минералдардың парагенезисі туралы білімдерді пайдалана алады.
26. Геологиялық-барлау жұмыстарының қандай да бір сатысын қоюдың жалпы негіздемесін бере алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Осы модуль техник-геолог ретінде жұмыс істеуге қажетті дағдылар мен білімдердің, жұмыстың және орта буын маманы біліктілігін алудың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: құрал, технология жәнепайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіруді, іздеу мен барлауды ұйымдастыру; геологиялық ақпаратты өңдеу, минералды шикізаттың зерттеуін жүргізу; өндіріске арналған жобалау-сметалық құжаттама; сапаны бақылау және орындалған жұмыстардың көлемдерін есепке алу.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
технологиялық үрдісті ұйымдастыру және өндірістік учаскенің жұмыстарын басқару;
геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс жобалау-сметалық құжаттаманы жасау;
жұмыстарды орындаудың және ілеспе құжаттаманы ресімдеудің көлемдерін есепке алуды жүргізген кезде қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-геолог" біліктілігін алу
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалы қазбалардың кен орындарын түсіру, іздеу және барлау үрдісін ұйымдастыра алады.
2. Дала жұмыстарының нәтижелерін ресімдей алады.
3. Есеп жасай алады.
4. Бөлімшелердің жұмыс жоспарларын құрастыра алады.
5. Геологиялық барлау ұйымының қор материалдарымен жұмыс істей алады.
6. Геологиялық жұмыстарды жүргізу бойынша жобалау құжаттарымен жұмыс істей алады.
7. Нақты жұмыс орнында тікелей жұмыс істей немесе кәсіптік деңгейдегі маман талап етілетін геологиялық жұмыстардың барлық түрлерінде жағдайларға байланыты дублер болып істей алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына бұйрығына
10-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0702000 – Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы
Біліктіліктер:

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Выполнять эскизы, схем оборудования, читать технические чертежи
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов; графических изображений технологического оборудования и технологических схем.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законы, методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации; правила выполнения эскизов, схем, оборудования, чтения технических чертежей; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем, требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации.
При изучении модуля обучающиеся должны: выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем; выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности; выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов;
оформлять технологическую и конструкторскую документацию; читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Результат обучения: 1) Выполнять графическое оформление чертежей.
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Эскиздерді, жабдықтардың схемаларын орындау, техникалық сызбаларды оқу
ЖКМ 01. Сызу
Осы модуль эскиздерді, бөлшектер мен тораптардың сызбаларын; технологиялық жабдықтар мен технологиялық схемалардың графикалық кескінін орындауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: проекциялық сызу заңдары, әдістері мен тәсілдері; конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және оқу ережелері; эскиздерді, схемаларды, жабдықтарды орындау, техникалық сызбаларды оқу ережелері; технологиялық жабдықтардың графикалық ұсыну және технологиялық схемаларды, Конструкторлық құжаттамалардың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ) мемлекеттік стандарттарының талаптарын орындау тәсілдері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
технологиялық жабдықтың және технологиялық схемалардың графикалық кескіндерін орындау;
геометриялық денелерді және олардң бетінде жатқан нүктелердің кешенді сызбаларын орындау;
эскиздерді, техникалық суреттерді және бөлшектердің, олардың элементтерінің, тораптарынң сызбаларын орындау;
қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес, технологиялық және құрылымдық құжаттаманы рәсімдеу;
мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаларды графикалық рәсімдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет выполнять основные надписи.
2. Умеет наносить размеры, вычерчивать контуры деталей в масштабе.
3. Знает построение сопряжений и лекальных кривых.
4. Умеет выполнять основные виды сопряжений, строить и обводить лекальные кривые (эллипс, эвольвента).
5. Знает уклон и конусность на технических деталях.
6. Умеет вычерчивать контуры детали с уклоном.
Результат обучения: 2) Выполнять проекционное черчение.
Критерии оценки:
1. Умеет строить комплексные чертежи точек и прямых, проекций прямых и плоских фигур.
2. Умеет определять действительные величины отрезков прямых, плоских фигур способами вращения и перемены плоскостей проекций.
3. Умеет изображать плоские фигуры и объемные тела в аксонометрических проекциях.
4. Умеет строить проекции геометрических тел с проекциями точек, принадлежащих поверхности данного тела.
5. Знает сечение геометрических тел плоскостью.
6. Умеет строить комплексные чертежи усеченных тел, разверток.
7. Знает взаимное пересечение поверхностей геометрических тел.
8. Умеет строить комплексные чертежи пересекающихся геометрических тел.
9. Знает элементы технического рисования.
Результат обучения: 3) Владеть инженерной графикой.
Критерии оценки:
1. Знает общие правила выполнения чертежей.
2. Знает изображение и обозначение резьбы.
3. Умеет вычерчивать крепежные детали по действительным размерам.
4. Умеет выполнять эскизы и рабочие чертежи деталей.
5. Знает соединения и передачи.
6. Умеет вычерчивать болтовые, шпилечные, винтовые соединения деталей по условным соотношениям; эскизы деталей зубчатой передачи.
7. Знает сборочный чертеж и конструкторскую документацию.
8. Знает деталировку сборочных чертежей.
9. Умеет выполнять чертежи нескольких простых деталей по сборочному чертежу с построением аксонометрической проекции одной детали.
10. Умеет вычерчивать условные графические обозначения, применяемые в отрасли.
Результат обучения: 4) Владеть компьютерной графикой.
Критерии оценки:
1. Знает программные средства компьютерной графики 2D и 3D моделирования.
2. Умеет выполнять эскизы, чертежи, схемы с использованием компьютерных программ.
БК 7. Применять знания по физколлоидной химии и технологии получения высокомолекулярных соединений для приготовления промывочных жидкостей при бурении
ОПМ 02. Основы физколлоидной химии и технологии получения высокомолекулярных соединений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приготовления
промывочных жидкостей при бурении.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия химической термодинамики; общая характеристика растворов; основные положения теории электролитической диссоциации; понятия о дисперсных системах.
При изучении модуля обучающиеся должны: решать задачи с использованием закона термодинамики;
определять скорость химических реакций; работать с приборами.
производить расчҰты и готовить растворы различной концентрации;
получать коллоидные растворы и составлять мицеллярные формулы
получать растворы высокомолекулярных соединений (полимеров).
Результат обучения: 1) Владеть знаниями физической химии.
Критерии оценки:
1. Знает теоретические аспекты определения агрегатного состояния вещества, расчетные формулы, оборудование, используемое при анализе.

1. Мемлекеттік стандарттар бойынша негізгі жазбаларды орындай алады.
2. Өлшемдерді салуды, бөлшектердің контурын масштабта сызуды біледі.
3. Түйіндесу құрылымын және лекалалық қисық сызықтарды біледі.
4. Түйіндесудің негізгі түрлерін орындай алады, лекалалық қисық сызықтарды (эллипс, эвольвента) құруды және қоршауды біледі.
5. Техникалық бөлшектердегі еңісті және конусты біледі.
6. Еңісі бар бөлшектердің контурын сызуды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Проекциялық сызуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Нүктелер мен түзу сызықтардың, тік және тегіс фигуралардың проекциясының кешенді сызбаларын құрастыруды біледі.
2. Тік, тегіс фигуралар кесінділерінің шынайы шамасын айналдыру және проекциялардың жазықтықтарын ауыстыру тәсілдерімен анықтауды біледі.
3. Тегіс фигураларды және көлемді денелерді аксонометриялық проекцияларда кескіндей біледі.
4. Осы дененің бетіне тиесілі нүктелердің проекцияларымен геометриялық денелердің проекцияларын құрастыруды біледі.
5. Геометриялық денелердің жазықтықпен қимасын біледі.
6. Қиық денелердің, жайманың кешенді сызбаларын құрастыруды біледі.
7. Геометриялық денелер беттерінің өзара қимасын біледі.
8. Қиылысатын геометриялық денелердің кешенді сызбаларын құрастыруды біледі.
9. Техникалық сурет салу элементтерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Инженерлік графиканы меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелерін біледі.
2. Бейнелеуді және бұранданың белгілеуді біледі.
3. Стандартқа сәйкес келетін шынайы өлшемдер бойынша бекіту бөлшектерін сыза алады.
4. Эскиздерді және бөлшектердің жұмыс сызбаларын орындай алады.
5. Қосылыстар мен берілістерді біледі.
6. Бөлшектердің бұрандамалы, шпильді, бұрандалы қосылыстарын шартты қатынастары бойынша; тісті беріліс бөлшектерінің нобайларын сызуды біледі.
7. Құрастыру сызбасын және конструкторлық құжаттаманы біледі.
8. Құрастыру сызбаларының бөлшектенуін біледі.
9. Құрастыру сызбасы бойынша бір бөлшектің аксонометриялық проекциясын құрумен бірнеше қарапайым бөлшектердің сызбасын орындай алады.
10. Салада қолданылатын шартты графикалық белгілерін сызуды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Компьютерлік графиканы игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік графиканың 2D және 3D модельдеу бағдарламалық құралдарын біледі.
2. Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, эскиздер, сызбалар, схемалар орындауды біледі.
БҚ 7. Бұрғылау кезінде шаю сұйықтықтарын дайындау үшін физколлоидтық химия және жоғары молекулярлық қосылыстарды алу технологиясы бойынша білімін қолдану
ЖКМ 02. Физколлоидты химия және жоғары молекулярлық қосылыстарды алу технологиясы негіздері
Осы модуль бұрғылау кезінде шаю сұйықтықтарын дайындауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: химиялық термодинамиканың негізгі ұғымдары; ерітінділердің жалпы сипаттамасы; электролиздік диссоциация теориясының негізгі ережелері; дисперстік жүйелер туралы ұғымдар.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
термодинамика заңдарын пайдалана отырып, есептер шығару;
химиялық реакциялардың жылдамдығын анықтау;
аспаптармен жұмыс істеу.
есептеулер жүргізу және түрлі концентрациядағы ерітінділер дайындау;
коллоидты ерітінділер алу және мицеллярлық формулалар құрастыру
жоғары молекулярлық қосылыстардың (полимерлердің) ерітінділерін алу.
Оқыту нәтижесі: 1) Физикалық химия білімін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Заттың агрегаттық күйін анықтаудың теориялық аспектілерін, есептеу формулаларын, талдау кезінде пайдаланылатын жабдықты біледі.

2. Знает теоретические основы химической термодинамики и термохимии.
3. Знает общую характеристику растворов, законы Рауля, Генри, основные положения теории электролитической диссоциации Аррениуса.
4. Знает классификации систем по степени дисперсности, агрегатному состоянию дисперсной фазы и среды, отношению частиц к дисперсионной среде.
5. Знает особенности буровых растворов и промывочных жидкостей.
6. Умеет определять тепловые эффекты химических реакций.
7. Умеет определять молекулярную массу газообразного вещества, решать задачи по определению объема, давления, температуры идеальных газов.
8. Умеет прогнозировать химические свойства веществ на основании знаний о строении вещества и его агрегатном состоянии.
9. Умеет взвешивать на технохимических весах.
10. Умеет пользоваться оборудованием и мерной посудой.
11. Умеет проводить эксперимент.
12. Умеет проводить анализ, расчеты и делать выводы.
13. Умеет готовить коллоидные растворы (буровые растворы) в полевых условиях.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями коллоидной химии.
Критерии оценки:
1. Знает диффузию, седиментацию, мембранное равновесие и броуновское движение, опалесценцию коллоидных частиц.
2. Знает методы агрегирования и конденсации коллоидных растворов.
3. Знает особенности буровых растворов и промывочных жидкостей.
4. Знает основные методы синтеза высокомоллекулярных соединений.
5. Знает понятие структурированных одно- и двухфазных систем.
6. Знает явление тиксотропии и синерезиса студней.
7. Умеет объяснять причины образования коллоидных систем.
8. Умеет определять порог коагуляции.
9. Умеет решать задачи на составление формул мицелл.
10. Умеет опытным путем доказывать и делать выводы о составе и свойствах волокон.
11. Умеет определять факторы, влияющие на процесс гелеобразования.
12. Умеет расчетным путем определять коэффициент набухания.
БК 8. Понимать сущность геологических процессов, строения земной коры для определения минералов и горных пород
ОПМ 03. Общая геология с основами кристаллографии, минералогии и петрографии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания геологических процессов и строение земной коры, определения минералов и горных пород.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: геохронологическая и стратиграфическая шкала, основные особенности, закономерности развития Земной коры; виды и методы геологических исследований; основы строения, симметрия кристаллов; физические свойства минералов; морфология, процессы минералообразования; классы минералов; условия образования горных пород; диагностика минералов; описание горных пород.
При изучении модуля обучающиеся должны: определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы; работать с горным компасом; строить разрезы и оформлять графические приложения;
определять минералы; определять горные породы в образцах и естественных условиях.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами общей геологии.
Критерии оценки:
1. Знает геосферы Земли, внутренние оболочки Земли

2. Химиялық термодинамика және термохимияның теориялық негіздерін біледі.
3. Ерітінділердің жалпы сипаттамасын, Рауль, Генри заңдарын, Аррениус электролиздік диссоциация теориясының негізгі ережелерін біледі.
4. Жүйелердің дисперстігі деңгейі, дисперсті фаза мен ортаның агрегаттық жай-күйі, бөлшектердің дисперсиялық ортаға қатынасы бойынша жіктелуін біледі.
5. Бұрғылау ерітінділері мен шаю сұйықтықтарының ерекшеліктерін біледі.
6. Химиялық реакциялардың жылу әсерін анықтай алады.
7. Газ тәрізді заттың молекулярлық массасын анықтай алады, идеал газдардың көлемін, қысымын, температурасын анықтау бойынша есептерді шығара алады.
8. Заттың құрылысы және оның агрегаттық күйі туралы білімі негізінде заттардың химиялық қасиеттерін болжай алады.
9. Технохимиялық таразыларда өлшей алады.
10. Жабдықты және өлшегіш ыдысты пайдалана алады.
11. Нормалар мен стандарттарға сәйкес эксперимент жүргізе алады.
12. Талдаулар, есептеулер жүргізе алады және қорытынды жасай алады.
13. Дала жағдайында коллоидты ерітінділер (бұрғылау ерітінділері) дайындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Коллоидты химия білімін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Коллоидты бөлшектердің диффузиясын, седиментациясын, мембраналық тепе-теңдігін және броун қозғалысын, опалесценциясын біледі.
2. Коллоидты ерітінділерді агрегаттау және конденсациялау әдістерін біледі.
3. Бұрғылау ерітінділері мен шаю сұйықтықтарының ерекшеліктерін біледі.
4. Жоғары молекулярлық қосылыстары синтезінің негізгі әдістерін біледі.
5. Құрылымданған бір және екі фазалы жүйелер ұғымын біледі.
6. Тиксотропия және ұйыма синерезисі құбылысын біледі.
7. Коллоидты жүйелердің түзілу себептерін түсіндіре алады.
8. Коагуляция шегін анықтай алады.
9. Мицелла формулаларын құру есептерін шығара алады.
10. Талшықтардың құрамы мен қасиеттері туралы тәжірибелік жолмен дәлелдеуді және қорытындылар жасауды біледі.
11. Гель түзілу процесіне ықпал ететін факторларды анықтай алады.
12. Есептеу жолымен ісіну коэффициентін анықтай алады.
БҚ 8. Геологиялық процестердің мәнісін, минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін жер қыртысының құрылысын түсіну
ЖКМ 03. Кристаллография, минералогия және петрография негіздерімен жалпы геология
Осы модуль геологиялық процестерді және жер қыртысының құрылысын түсінуге, минералдар мен тау жыныстарын анықтауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: геохронологиялық және стратиграфикалық шкала, жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктері, заңдылықтары; геологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері; кристалдардың симметриясы; минералдардың физикалық қасиеттері; морфология, минерал түзілу процестері; минералдардың кластары; тау жыныстарының түзілу жағдайлары; минералдардың диагностикасы; тау жыныстарының сипаттамасы.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныс құрайтын минералдарды және тау жыныстарын анықтау;
тау-кен компасымен жұмыс істеу;
қиманы құру және нұсқаулық талаптарға сәйкес графикалық қосымшаларды рәсімдеу;
минералдарды анықтау;
үлгілерде және табиғи жағдайларда тау жыныстарын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы геологияның жалпы мәселелерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Жердің геосферасын, Жердің ішкі қабықтарын біледі

2. Знает строение внешних оболочек Земли, их химический состав.
3. Знает строение земной коры, особенности строения земной коры под океанами и континентами.
4. Знает кларки основных химических элементов.
5. Знает формы нахождения минералов в природе.
6. Знает геохронологию земной коры.
7. Знает стратиграфию земной коры.
8. Знает эрозию и еҰ виды.
9. Знает виды разрушений.
10. Знает образование пород.
11. Умеет определять на физико-географических и геоморфологических картах формы и элементы форм рельефа земной поверхности.
12. Умеет определять на геологических картах возраст горных пород.
13. Умеет определять и описывать литологические признаки фаций осадочных горных пород.
Результат обучения: 2) Владеть общими вопросами минералогии.
Критерии оценки:
1. Знает определения минералов, разновидности минералов, химический состав и формулы минералов, изоморфизм и полиморфизм, физические свойства минералов, морфологию минералов.
2. Знает определение "горная порода", деление горных пород по генезису.
3. Знает методы исследования горных пород.
4. Знает условия образования осадочных горных пород, классификацию осадочных пород, их минеральный и химический состав, структуру и текстуру залегания, отличительные особенности.
5. Знает метаморфизм, факторы, типы, метаморфические горные породы и их минеральный и химический состав, формы залегания, структуру, текстуру, классификацию, отличительные особенности.
6. Умеет определять метаморфические горные породы, их структуру, текстуру, минеральный состав.
7. Умеет определять осадочные породы.
8. Умеет определять магматические породы – интрузивные или эффузивные, их структуру, текстуру, минеральный состав.
9. Умеет определять самородные элементы, сернистые соединения, галогениды, оксиды, силикаты, бораты, карбонаты, нитраты, фосфаты, сульфаты. Давать их характеристику, различать морфологические особенности и физические свойства.
10. Умеет определять физические свойства и морфологию минералов. Отличать минералы от горных пород.
БК 9. Применять знания о формах залегания геологических тел, о системах разведки и подсчетах запасов месторождений полезных ископаемых
ОПМ 04. Геология, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых с основами структурной геологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания форм залегания геологических тел, систем разведки и подсчетов запасов месторождений полезных ископаемых.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: условия образования месторождений полезных ископаемых; морфология рудных тел; генетическая классификация месторождений полезных ископаемых; основные понятия методики поисков и разведки месторождений полезных ископаемых; стадийность геологоразведочных работ; понятие поисковых критериев и признаков; разведка месторождений и ее основные задачи; технические средства разведки; разведочные системы; опробование месторождений полезных ископаемых; геологическая документация при поисковых и разведочных работах; подсчет разведанных запасов; основные структурные элементы земной коры; виды геологического картографирования; методы геологической съемки в регионах с различными ландшафтно-геологическими условиями и генетическими особенностями пород и структур, основы космических методов картографирования; организация геологосъемочных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с геологическими картами; классифицировать структурные формы;
определять складчатые нарушения горных пород; определять разрывные нарушения горных пород; определять формы залегания интрузивных, эффузивных и метаморфических пород.
Результат обучения: 1) Работать со структурными картами.
Критерии оценки:
1. Знает виды согласного и несогласного залегания слоҰв.

2. Жердің сыртқы қабықтарының құрылысын, олардың химиялық құрамын біледі.
3. Жер қыртысының құрылысын, мұхиттар мен құрлықтардың астындағы жер қыртысы құрылысының ерекшеліктерін біледі.
4. Негізгі химиялық элементтердің кларктарын біледі.
5. Табиғатта минералдардың табылу түрлерін біледі.
6. Жер қыртысының геохронологиясын біледі.
7. Жер қыртысының стратиграфиясын біледі.
8. Эрозияның және оның түрлерін біледі.
9. Бүлінудің түрлерін біледі.
10. Жыныстардың түзілуін біледі.
11. Физика-географиялық және геоморфологиялық карталарда жер беті бедерінің түрлерін және түрлерінің элементтерін анықтай алады.
12. Геологиялық карталарда тау жыныстарының жасын анықтай алады.
13. Шөгінді тау жыныстары шөгінділерінің литологиялық белгілерін анықтай және сипаттай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Минерологияның жалпы мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Минералдардың анықтамасын, минералдардың түрлерін, минералдардың химиялық құрамын және формуласын, изоморфизм мен полиморфизмді, минералдардың физикалық қасиеттерін, минералдардың морфологиясын біледі.
2. "Тау жынысы" анықтамасын, тау жыныстарының генезис бойынша бөлінуін біледі.
3. Тау жыныстарын зерттеу әдістерін біледі.
4. Шөгінді тау жыныстарының түзілу жағдайларын, шөгінді жыныстардың жіктелуін, олардың минералды және химиялық құрамын, орналасу құрылымы мен текструрасын, айрықша ерекшеліктерін біледі.
5. Метаморфизмді, факторларды, түрлерін, метаморфизмдік тау жыныстары мен олардың минералдық және химиялық құрамын, орналасу түрін, құрылымын, текстурасын, жіктелуін, айрықша ерекшеліктерін біледі.
6. Метаморфтық тау жыныстарын, олардың құрылымын, текстурасын, минералды құрамын анықтауды біледі.
7. Шөгінді жыныстарды анықтай алады.
8. Магмалық жыныстарды - интрузивтік немесе эффузиялық жыныстарды, олардың құрылымын, текстурасын, минералды құрамын анықтай алады.
9. Таза элементтерді, күкіртті қосылыстарды, галогенидтері, оксидтерді, силикаттарды, бораттарды, карбонаттарды, нитраттарды, фосфаттарды, сульфаттарды анықтай алады. Олардың сипаттамасын беру, морфологиялық ерекшеліктерін және физикалық қасиеттерін ажырату.
10. Минералдардың физикалық қасиеттерін және морфологиясын анықтай алады. Минералдарды тау жыныстарынан ажырату.
БК 9. Геологиялық денелердің орналасу түрлері, барлау жүйелері және пайдалы қазбалар кен орындарының қорын есептеу туралы білімін қолдану
ЖКМ 04. Геология, құрылымдық геология негіздерімен пайдалы қазбалар кен орындарын іздестіру және барлау
Осы модуль геологиялық денелердің орналасу түрлерін, пайдалы қазбалардың кен орындары қорын барлау және есептеу жүйелерін түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: пайдалы қазбалар кен орындарының түзілу жағдайлары; руда денелерінің морфологиясы; пайдалы қазбалардың кен орындарының генетикалық жіктелуі; пайдалы қазбалардың кен орындарын іздестіру және барлау әдістемесінің негізгі ұғымдары; геологиялық барлау жұмыстарының сатылығы; іздестіру критерийлері мен белгілері ұғымы; кен орындарын барлау және оның негізгі міндеттері; барлаудың техникалық құралдары, барлау жүйелері; пайдалы қазбалардың кен орындарын сынамалау; іздестіру және барлау жұмыстары кезіндегі геологиялық құжаттама; барланған қорларды есептеу; жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтері; геологиялық картографиялау түрлері; ландшафтық-геологиялық жағдайлары және жыныстардың генетикалық ерекшеліктері мен құрылымы әртүрлі өңірлерде геологиялық түсіру әдістері, картографиялаудың ғарыштық әдстерінің негіздері; геологиялық түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
геологиялық карталармен жұмыс істеу;
құрылымдық түрлерін жіктеу;
тау жыныстарының қатпарлы бұзылыстарын анықтау;
тау жыныстарының жарылғыш бұзылыстарын анықтау.
интрузивтік, эффузивтік және метаморфтық жыныстардың орналасу түрлерін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылымдық карталармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қабаттардың үйлесімді және үйлесімсіз орналасу түрлерін біледі.

2. Знает масштабы и типы геологических карт.
3. Знает способы изображения горизонтально залегающих слоҰв на геологических картах.
4. Знает характеристики наклонного залегания слоҰв.
5. Знает изображение разрывных нарушений на геологических картах.
6. Знает классификацию и характеристику основных структурных элементов земной коры.
7. Знает методику анализа геологических карт.
8. Умеет составлять стратиграфическую колонку.
9. Умеет строить геологические разрезы горизонтальным залеганием слоев.
10. Умеет измерять мощность горизонтальных слоҰв на геологических картах и в поле.
11. Умеет строить геологические разрезы с наклонным залеганием слоҰв.
12. Умеет строить геологические разрезы со складчатым залеганием.
13. Умеет строить геологические разрезы через тектоническое нарушение.
Результат обучения: 2) Владеть базовыми знаниями по геологии поисков месторождений полезных ископаемых.
Критерии оценки:
1. Знает характеристики поисковых признаков и критерий месторождений полезных ископаемых.
2. Знает современные методы поисков месторождений полезных ископаемых и комплексирование поисковых методов.
3. Знает стадийность разведочных работ.
4. Знает технические средства разведки, разведочные системы, выбор метода разведки.
5. Знает принципы классификации запасов, характеристика категорий запасов.
6. Знает кондиции, их основные показатели, выделение типов и сортов руд.
7. Знает оконтуривание и подсчет запасов, основные способы подсчета запасов.
8. Знает понятия о промышленной оценке и эффективности разведки месторождений.
9. Умеет определять среднюю мощность, среднее содержание и объемную массу руды;
10. Умеет приводить формулы и формуляры для подсчета запасов, использовать исходные данные для подсчета запасов.
11. Умеет осуществлять геологическую документацию горных выработок и буровых скважин.
12. Умеет использовать принципы классификации запасов при выделении категоризации запасов полезных ископаемых, выделять балансовые и забалансовые запасы.
13. Умеет выбирать разведочную сеть.
БК 10. Применять знания о видах и технологиях исследований скважин при разведке месторождений полезных ископаемых
ОПМ 05. Основы геофизических методов разведки месторождений полезных ископаемых
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения геофизических исследований и подготовки скважины каротажу.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы геофизических методов поисков и разведки месторождений полезных ископаемых; правила безопасности проведения полевых работ; физико-геологические условия применимости геофизических методов; принципы комплексирования геофизических методов при решении геологических задач; правила и способы проведения геофизических работ; задачи решаемые геофизическими методами.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить измерения и вести полевую документацию;
подготавливать геофизические приборы к работе; проводить первичную обработку полевых материалов; проводить технические операции в скважинах; выбирать рациональный комплекс геофизических методов.
Результат обучения: 1) Производить исследования действующих скважин.
Критерии оценки:
1. Знает электрические методы исследования скважин.

2. Геологиялық карталардың масштабтары мен түрлерін біледі.
3. Геологиялық карталарда көлденең орналасқан қабаттарды кескіндеу тәсілдерін біледі.
4. Қабаттардың еңіс орналасу сипаттамаларын біледі.
5. Геологиялық карталарда жарылғыш бұзылыстардың кескінін біледі.
6. Жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтерінің жіктелуін және сипаттамасын біледі.
7. Геологиялық карталарды талдау әдістемесін біледі.
8. Стратиграфиялық бағанды құрастыруды біледі.
9. Қабаттардың көлденең орналасуымен геологиялық тіліктерді құруды біледі.
10. Геологиялық карталарды және өрісте көлденең қабаттардың қуаттылығын өлшеуді біледі.
11. Көлбеу орналасқан қабаттармен геологиялық тіліктерді құрастыруды біледі.
12. Қатпалы орналасқан геологиялық тіліктерді құрастыруды біледі.
13. Тектоникалық бұзылыс арқылы геологиялық тіліктерді құрастыруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалы қазбалар кен орындарын іздестіру геологиясы бойынша базалық білімді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздестіру белгілерінің сипаттамаларын және пайдалы қазбалар кен орындарының критерийлерін біледі.
2. Пайдалы қазбалар кен орындарын іздестірудің заманауи әдістерін және іздестіру әдістерін жиынтықтауды біледі.
3. Барлау жұмыстарының сатылығын біледі.
4. Барлаудың техникалық құралдарын, барлау жүйелерін, барлау әдісін таңдауды біледі.
5. Қорларды жіктеу қағидаттарын, категорияларының сипаттамасын біледі.
6. Кондицияларды, олардың негізгі көрсеткіштерін, руданың түрлері мен сұрыптарға бөлінуін біледі.
7. Контурлауды және қорларды есептеуді, қорлардың есептеудің негізгі тәсілдерін біледі.
8. Өнеркәсіптік бағалау және кен орындарын барлау тиімділігі туралы ұғымдарды біледі.
9. Руданың орташа қуатын, орташа мөлшерін және көлемдік массасын анықтауды біледі.
10. Қорларды есептеуге арналған формулалар мен формулярлар келтіруді, бастапқы деректерді қорларды есептеу үшін пайдалануды біледі.
11. Тау-кен қазбаларының және бұрғылау ұңғымаларының геологиялық құжаттамасын жүзеге асыруды біледі.
12. Пайдалы қазбалардың қорын санаттарға бөлу кезінде қорларды жіктеу қағидаттарын қолдануды, теңгерімді және теңгерімді емес қорларды өнеркәсіптік және геологиялық деп бөлуді біледі.
13. Барлау желісін таңдай алады.
БҚ 10. Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау кезінде ұңғымаларды зерттеу түрлері мен технологиялары туралы білімді қолдану
ЖКМ 05. Пайдалы қазбалар кен орындарын барлаудың геофизикалық әдістері негіздері
Осы модуль геофизикалық зерттеулер жүргізуге және ұңғымаларды каротажға дайындауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау геофизикалық әдістерінің негіздері; дала жұмыстарын жүргізудің қауіпсіздік ережелері; геофизикалық әдістерді қолданудың физикалық-геологиялық жағдайлары; геологиялық есептерді шығару кезінде геофизикалық әдістерді кешендеу қағидаттары; геофизикаылқ жұмыстарды жүргізу ережелері мен тәсілдері; геофизикалық әдістермен шығарылатын есептер.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
өлшеулер жүргізу және далалық құжаттаманы жүргізу;
геофизикалық аспаптарды жұмысқа дайындау;
дала материалдарын бастапқы өңдеу;
ұңғымаларда техникалық операциялар жүргізу;
геофизикалық әдістердің өңірлік кешенін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қолданыстағы ұңғымаларға зерттеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғымаларды зерттеудің электрлік әдістерін біледі.

2. Знает каротаж сопротивления обычными зондами.
3. Знает боковое каротажное зондирование.
4. Знает электрические методы исследования скважин.
5. Знает радиоактивные методы исследования скважин.
6. Знает метод гамма-каротаж.
7. Знает методы гамма-гамма каротажа.
8. Знает нейтронные методы каротажа.
9. Знает акустический, магнитный, ядерно-магнитный каротаж и скважинная магниторазведка.
10. Умеет выбирать тип исследования скважин.
11. Умеет проводить подготовку скважины к проведению геофизических исследований скважины.
Результат обучения: 2) Производить контроль состояния скважин.
Критерии оценки:
1. Знает измерение искривления ствола скважины
2. Знает измерения диаметра скважины
3. Знает методы проверки качества цементирования затрубного пространства скважины
4. Умеет производить измерению искривления скважин
5. Умеет производить измерение диаметра скважины
6.Умеет определять фактическую глубину скважин
7. Умеет производить проверку качества цементирования
БК 11. Применять знания о подземных водах и свойствах водоносных горизонтов при бурении скважин и проведении откачных работ
ОПМ 06. Основы гидрогеологии и инженерной геологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о подземных водах и свойствах водоносных горизонтов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: происхождение подземных вод, условия их распространения и движения, физические свойства и химический состав, методы изучения подземных вод при разведке месторождений полезных ископаемых, способы борьбы с подземными водами при ведении горных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны: ориентироваться в гидрогеологических картах;
выделять гидрогеологические системы; прогнозировать инженерно-геологические процессы и явления по физико-механическим свойствам горных пород;
строить и читать карты гидроизогипс и гидроизопьез;
читать гидрогеологические разрезы;
определять приток вод (грунтовых или артезианских) до водозаборных сооружений.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами гидрогеологии и инженерной геологии.
Критерии оценки:
1. Знает условия обводненности месторождений полезных ископаемых.
2. Знает основы динамики подземных вод.
3. Знает минеральные, промышленные и термальные воды.
4. Знает подземные воды в области развития многолетнемерзлых пород.
5. Знает подземные воды в трещиноватых и закарстованных породах.
6. Знает артезианские воды.
7. Знает грунтовые воды и воды зоны аэрации.

2. Қарапайым зондтармен кедергі каротажын біледі.
3. Бүйірлік каротажды зондтауды біледі.
4. Ұңғымаларды зерттеудің басқа да электрлік әдістерін біледі.
5. Ұңғымаларды зерттеудің радиоактивтік әдістерін біледі.
6. Гамма-каротаж әдісін біледі.
7. Гамма-гамма-каротаж әдістерін біледі.
8. Каротаждың нейтрондық әдістерін біледі.
9. Акустикалық, магниттік, ядролық-магниттік каротажды және ұңғымалық магнитпен барлауды біледі.
10. Ұңғымаларды реттеу түрін таңдай алады.
11. Ұңғымаларды геофизикалық зерттеу жүргізуге дайындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғымалардың жай-күйіне бақылау жасайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғыма оқпанының қисықтығын өлшеуді біледі.
2. Ұңғыманың диаметрін өлшеуді біледі.
3. Ұңғыманың құбыр кеңістігін цементтеу сапасын тексеру әдістерін біледі.
4. Ұңғымалардың қисықтық өлшей алады.
5. Ұңғымалардың диаметрін өлшей алады.
6. Ұңғымалардың нақты тереңдігін анықтай алады.
7. Цементтеу сапасын тексере алады.
БК 11. Ұңғымаларды бұрғылау және сору жұмыстарын жүргізу кезінде жер асты сулары және сулы деңгейжиектің қасиеттері туралы білімді қолдану
ЖКМ 06. Гидрогеология және инженерлік геология негіздері
Осы модуль жер асты сулары және сулы деңгейжиектердің қасиеттері туралы кешенді түсінік қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жер асты суларының шығуы, олардың таралу және қозғалу жағдайлары, физикалық қасиеттері және химиялық құрамы, пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау кезінде жер асты суларын зерттеу әдістері, тау-кен жұмыстарын жүргізу кезінде жер асты суларымен күресу тәсілдері
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
гидрогеологиялық карталарды жақсы білу;
гидрогеологилық жүйелерді бөлу;
тау жыныстарының механикалық қасиеттері бойынша инженерлік-геологиялық процестерді және құбылыстарды болжау;
гидроизогипс және гидроизопьез карталарды құрастыру және оқу;
гидрогеологиялық тіліктерді оқып-тану;
су жинау құрылыстарына дейін су ағынын (жер асты және артезиан) анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидрогеологияның және инженерлік геологияның жалпы мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалы қазбалар кен орындарын сулдандыру жағдайларын біледі.
2. Жер асты сулары динамикасының негіздерін біледі.
3. Минералды, өнеркәсіптік және термалды суларды біледі.
4. Көпжылдық мұздаған жыныстардың дамуы саласындағы жер асты суларын біледі.
5. Жарық және карсталған жыныстардағы жер асты суларын біледі.
6. Артезиан суларын біледі.
7. Жер асты суларын және аэрация аймағының суларын біледі.

8. Знает горные породы как грунты и их физико-механические свойства.
9. Умеет проводить анализ карты пьезоизогипс.
10. Умеет определять направление движения подземных вод, уклон напорного потока, расположение областей питания и разгрузки, величины напора и самоизлива.
11. Умеет выбирать места заложения опытных выработок.
12. Умеет обосновывать виды и объемы опытных гидрогеологических работ.
БК 12. Рассчитывать сметную стоимость геологоразведочных работ
ОПМ 07. Основы экономики и организации геологоразведочных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчетов сметной стоимости геологоразведочных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные принципы рыночной экономики; положения Закона о недрах и недропользовании, порядок лицензирования пользования недрами, основные налоги и платежи недропользователей; значение геологоразведочных работ в системе общественного производства и состояния минерально-сырьевой базы Республики Казахстан; специфические особенности геологического предприятия; состав и структура основных и оборотных средств геологического предприятия; основы менеджмента и маркетинга; назначение и порядок составления сметы затрат на выполнение геологического задания.
При изучении модуля обучающиеся должны: определять основные технико-экономические показатели проектируемых геологоразведочных работ;
рассчитывать показатели использования основных и оборотных средств геологического предприятия; рассчитывать прибыль и рентабельность горно-геологических работ; определять экономическую эффективность от внедрения организационно-технических мероприятий.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами современной рыночной экономики.
Критерии оценки:
1. Знает социально-экономическое состояние Республики Казахстан на современном этапе.
2. Знает экономические группировки минерального сырья.
3. Знает сущность и состав основных фондов геологического предприятия.
4. Знает сущность экономической категории "себестоимость".
5. Знает экономическую сущность категории "цена" в рыночной экономике.
6. Умеет экономически грамотно использовать методики расчета прибыль и рентабельность.
7. Умеет классифицировать затраты, входящие в себестоимость.
8. Умеет определять основные показатели использования оборотных средств.
9. Умеет определять структуру и основные показатели использования основных фондов.

8. Грунт сияқты тау жыныстарын және олардың физика-механикалық қасиеттерін біледі.
9. Пьезоизогипс картасына талдау жүргізе алады.
10. Жерасты сулары қозғалысының бағытын, арынды ағын еңісін, қоректену және босату аймақтарының орналасуын, арынның және өздігінен құйылу шамасын анықтауды біледі.
11. Тәжірибелік қазбаның орналасу жерін таңдай алады.
12. Тәжірибелік гидрогеологиялық жұмыстардың түрлері мен көлемін дәлелдей біледі.
БК 12. Геологиялық барлау жұмыстарының сметалық құнын есептеу
ЖКМ 07. Экономика және геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру негіздері
Осы модуль геологиялық барлау жұмыстарының сметалық құнын есептеуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: нарықтық экономиканың негізгі қағидаттары, Жер қойнау және жер қойнауын пайдалану туралы заңның негізгі ережелері, жер қойнауын пайдалануды лицензиялау тәртібі, жер қойнауын пайдаланушылардың негізгі салықатыр және төлемдері; Қазақстан Республикасының қоғамдық өндіріс және минералды-шикізат базасының жай-күйі жүйесінде геологиялық барлау жұмыстарының мәні; геологиялық кәсіпорынның өзіне тән ерекшеліктері, геологиялық кәсіпорынның негізгі және айналымдағы қаражатының құрамы және құрылымы; менеджмент және маркетинг негіздері; геологиялық тапсырманы орындау шығыстарының сметасын тағайындау және оны жасау тәртібі.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
жобаланған геологиялық барлау жұмыстарының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
геологиялық кәсіпорынның негізгі және айналымдағы қаражатын пайдалану көрсеткіштерін есептеу;
тау-кен-геологиялық жұмыстардың кірісі мен пайдалылығын есептеу; ұйымдық-техникалық іс-шараларды енгізудің экономикалық тиімділігін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі нарықтық экономиканың жалпы мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасының қазіргі кезеңдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайын біледі.
2. Минералды шикізаттың экономикалық топтастыруды біледі.
3. Геологиялық кәсіпорындардың негізгі қорларының мәнісін және құрамын біледі.
4. "Өзіндік құн" экономикалық санатының мәнісін біледі.
5. Нарықтық экономикадағы "баға" санатының экономикалық мәнісін біледі.
6. Кіріс пен рентабельділікті есептеу әдістемесін экономикалық сауатты қолдана алады.
7. Өзіндік құнға кіретін шығындарды жіктей алады.
8. Айналымдағы қаражатты пайдаланудың негізгі көрсеткіштерін анықтай алады.
9. Негізгі қорларды пайдалану құрылымын және негізгі көрсеткіштерін анықтай алады.

10. Умеет классифицировать предприятия по различным признакам.
11. Умеет разбираться в формах и видах предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями управления геологическими предприятиями в условиях рыночной экономики.
Критерии оценки:
1. Знает происхождение и формирование менеджмента как науки и практической деятельности по управлению людьми.
2. Знает экономическую сущность трудовых ресурсов и кадров.
3. Знает значение заработной платы как важнейшего мотиватора трудовой деятельности.
4. Знает сущность организации полевых и камеральных геологоразведочных работ.
5. Умеет разрабатывать производственно-техническую и сметную части проекта.
6. Умеет классифицировать планы по различным признакам.
7. Умеет структурировать трудовой процесс по различным операциям.
8. Умеет давать обоснованные рекомендации по повышению эффективности организации основного и вспомогательного производства.
9. Умеет рассчитывать заработную плату в различных производственных условиях.
10. Умеет определять показатели производительности труда.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами финансов предприятий и кредитов.
Критерии оценки:
1. Знает назначение финансов в экономике государства и предприятия.
2. Знает назначение учета хозяйственной деятельности на предприятии.
3. Знает значение научно-технического прогресса в экономике Республики Казахстан.
4. Умеет выделять основные направления научно-технического прогресса.
5. Умеет разбираться в различных методах аналитической деятельности.
6. Умеет выделять главное в различных видах учета.
7. Умеет структурировать виды финансовых отношений предприятия.
БК 13. Соблюдать правила безопасного ведения геологоразведочных работ и требования охраны труда и окружающей среды
ОПМ 08. Охрана труда и окружающей среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения горных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении горных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1. Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Знает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3. Знает условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.

10. Кәсіпорындарды түрлі белгілері бойынша жіктей алады.
11. Кәсіпкерлік қызметтің нысандары мен түрлерін талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Нарықтық экономика жағдайында геологиялық кәсіпорындарды басқару білімін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Менеджменттің ғылым және адамдарды басқару жөніндегі практикалық қызмет ретінде шығуын және қалыптасуын біледі.
2. Еңбек ресурстары мен кадрлардың экономикалық мәнісін біледі.
3. Еңбекақының еңбек қызметін маңызды ынталандырушы ретінде мәнін біледі.
4. Даладағы және камералық геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру мәнісін біледі.
5. Жобаның өндірістік-техникалық және сметалық бөлігін әзірлей біледі.
6. Жоспарларды түрлі белгілері бойынша жіктей алады.
7. Еңбек процесін түрлі операциялар бойынша құрылымдауды біледі.
8. Негізгі және қосалқы кәсіпорынды ұйымдастыру тиімділігін арттыру бойынша дәлелді ұсынымдар бере алады.
9. Түрлі өндірістік жағдайларда еңбекақыны есептей алады.
10. Еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның қаржысы және кредиттер мәселесін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қаржының мемлекеттің және кәсіпорынның экономикасындағы мақсатын біледі.
2. Кәсіпорында шаруашылық қызметін есепке алудың мақсатын біледі.
3. Қазақстан Республикасының экономикасында ғылыми-техникалық прогрестің маңызын біледі.
4. Ғылыми-техникалық прогрестің негізгі бағыттарын ажырата алады.
5. Аналитикалық қызеттің түрлі әдістерін талдай алады.
6. Түрлі есепке алу түрлерінде бастысын ажырата алады.
7. Кәсіпорынның қаржылық қатынастар түрін құрылымдай алады.
БК 13. Геологиялық барлау жұмыстарын қауіпсіз жүргізу ережелерін және еңбек пен қоршаға ортаны қорғау талаптарын сақтау
ЖКМ 08. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын сақтау және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін қажетті дағдыларды, машықтар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: еңбек саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты сақтау бойынша нормативтік құжаттар; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптары; тау-кен жұмыстарын жүргізу кезіндегі жалпы қауіпсіздік қағидалары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.ҚР еңбек заңнамасының негіздерін біледі.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді біледі.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шарт жасау және бұзу талаптары мен тәртібін біледі.

4. Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Знает классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Знает профессиональные заболевания, характерные для открытых горных работ.
4. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности на открытых горных работах.
Критерии оценки:
1. Знает общие вопросы безопасной эксплуатации оборудования
2. Знает общие вопросы безопасности при работе с электрооборудованием
3. Знает общие вопросы безопасности при транспортировочных работах.
Результат обучения: 4) Соблюдать законодательство в области охраны окружающей среды.
1. Знает определения экологии, биосферы, экосистемы, биоценоза.
2. Знает взаимодействие человека с окружающей средой.
особенности техногенных воздействий на окружающую среду.
3. Знает законы Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.
4. Знает понятия и классификацию природных ресурсов.
5. Знает технологию малоотходного и безотходного типа производства
6. Знает специфику производства и еҰ влияние на природный комплекс.
7. Знает основные типы воздействия горного производства на окружающую среду.
8. Умеет проводить работы при соблюдении норм техники безопасности и охраны окружающей среды;
9. Умеет вести учет и проводить анализ выполнения производственных заданий.
10. Умеет различать типы загрязнения от добывающей промышленности;
11. Умеет определять влияние на среду различных видов работ.
БК 14. Понимать процессы, протекающие в электрических цепях, аппаратах и машинах при обслуживании и эксплуатации бурового оборудования
ОПМ 09. Основы электротехники, электроснабжения и электро-оборудования геологоразведочных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об устройстве, принципе работы и назначении обслуживаемого электрического оборудования и электронных устройств.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные параметры электрической цепи; электро-движущую силу источника электроэнергии; закона электромагнитной индукции, самоиндукции и взаимной индукции; погрешность электроизмерительных приборов; схем соединения трҰхфазных потребителей, расчҰта трҰхфазной цепи, правила построения векторных диаграмм; состав и виды электроприводов, режимы работы электродвигателей; назначение, устройство и принцип работы полупроводниковых приборов; схемы выпрямления, принцип их работы,
При изучении модуля обучающиеся должны:
рассчитывать сопротивление проводника, силу тока, работу и мощность электрического тока;
определять индуктивность прямой и кольцевой катушки, применять правила правой и левой руки;
читать схемы релейно-контакторного управления;
соединять электрические сети.
Результат обучения: 1) Владеть основами электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает электрические цепи постоянного тока.

4. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес, жұмыс уақыты мен демалыс уақытының бөлінуін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі.
2. Жазатайым оқиғалардың жіктелуін және жарақаттану коэффициенттерін біледі.
3. Ашық тау-кен жұмыстарына тән кәсіптік ауруларды біледі.
4. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексерудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлығына қарай комиссия құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ашық тау-кен жұмыстарындағы қауіпсіздік ережелері мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты қауіпсіз пайдаланудың жалпы мәселелерін біледі.
2. Электр жабдығымен жұмыс істеу кезіндегі жалпы қауіпсіздік мәселелерін біледі.
3. Көлік жұмыстары кезіндегі жалпы қауіпсіздік мәселелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоршаған ортаны қорғау.
1. Экологияның, биосфераның, экожүйенің, биоценоздың анықтамаларын біледі.
2. Адамның қоршаған ортамен өзара қарым-қатынасын біледі.
техногендік ықпалдың қоршаған ортаға ерекшеліктері.
3. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңдарын біледі.
4. Қазақстан Республикасындағы қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құжаттарды біледі.
5. Табиғи ресурстар ұғымын және жіктелуін біледі.
6. Өндірістің қалдығы аз және қалдықсыз түрлерінің технологиясын біледі.
7. Өндірістің ерекшелігін және оның табиғат кешеніне әсерін біледі.
8. Тау-кен өндірісінің қоршаған ортаға ықпалының негізгі түрлерін біледі.
9. Қауіпсіздік техникасы және қоршаған ортаны қорғау нормаларының сақталуы кезінде жұмыс жүргізе алады.
10. Өндірістік тапсырмаларды орындау есебін жүргізе алады және талдау жасай алады.
11. Өндіру өнеркәсібінен ластану түрлерін ажырата алады.
12. Әртүрлі жұмыстардың ортаға ықпалын анықтай алады.
БК 14. Бұрғылау жабдықтарына қызмет көрсету және пайдалану кезінде электр тізбектерінде, аппараттарда және машиналарда өтетін процестерді түсіну
ЖКМ 09. Геологиялық барлау жұмыстарының электротехни-касы, электрмен жабдықтау және электр жабдықтар негіздері
Осы модуль қызмет көрсететін электр жабдығының және электрондық құрылғылардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы кешенді түсінікті қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: электр тізбегінің негізгі параметрлері; электромагниттік индекцуия, өзіндік индукция және өзара индукция заңы; электрлік өлшеу аспаптарының қателігі; үш фазалы тұтынушыларды жалғау схемалры, үш фазалы тізбекті есептеу, вектор диаграммаларын құру ережелері; электр жетектердің құрамы және түрлері, электр қозғалтқыштардың жұмыс режимдері; жартылай өткізгіш аспаптардың мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу қағидаты; түзету схемалары, оларды жұмыс істеу қағидаты,
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
өткізгіштің қарсылығын, тоқ күшін, электр тоғының жұмысы мен қуаттылығын есептеу;
тік және айналма шарғының индуктивтілігін анықтау; оң және сол қол ережелерін қолдану;
реле-түйістіргіш басқару схемасын оқу; электр желілерді жалғау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқтың электр тізбектерін біледі.

2. Знает явление электромагнетизма.
3. Умеет рассчитывать электрические цепи.
4. Умеет проверять резисторы и законы Ома и Кирхгофа.
5. Знает электрические измерения.
6. Умеет работать с измерительными приборами.
7. Знает однофазные цепи переменного тока.
8. Умеет рассчитывать последовательные и параллельные цепи переменного тока.
9. Умеет определять сопротивление неразветвленной и разветвленной цепей переменного тока.
10. Знает трҰхфазные цепи переменного тока.
11. Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные нагрузки, соединҰнной звездой.
12. Умеет исследовать трҰхфазные цепи при соединении потребителей треугольником.
13. Знает электрические машины постоянного и переменного тока.
14. Умеет подключать к сети источники питания и потребления
14. Умеет снимать рабочие характеристики трҰхфазного асинхронного двигателя с короткозамкнутым ротором.
15. Знает трансформаторы.
16. Знает электропривод на современном производстве.
17. Умеет управлять трехфазным двигателем.
18. Знает способы передачи и распределения электрической энергии.
БК 15. Иметь представление о свойствах и составах материалов, применяемых в бурении и горном деле
ОПМ 10. Металловедение и конструкционные материалы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания свойств и состава материалов, применяемых в бурении и горном деле.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: закономерности процессов кристаллизации и структурообразования металлов и сплавов, основы их термообработки; способы защиты металлов от коррозии; классификация и способы получения композиционных материалов; принципы выбора конструкционных материалов для применения в производстве; строение и свойства металлов, методы их исследования; классификация материалов, металлов и сплавов, их области применения; методика расчета и назначения режимов резания для различных видов работ
При изучении модуля обучающиеся должны: распознавать и классифицировать конструкционные и сырьевые материалы по внешнему виду, происхождению, свойствам;
определять виды конструкционных материалов; выбирать материалы для конструкций по их назначению и условиям эксплуатации;
проводить исследования и испытания материалов;
рассчитывать и назначать оптимальные режимы резания.
Результат обучения: 1) Владеет знаниями о свойствах металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает методы изучения структуры металла.

2. Электромагнетизм құбылысын біледі.
3. Электр тізбектерін есептей алады.
4. Ом және Кирхгоф заңдары мен резисторларын тексере алады.
5. Электр өлшемдерін біледі.
6. Өлшем құралдарымен жұмыс істей алады.
7. Ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбектерін біледі.
8. Ауыспалы тоқтың жүйелі және параллельді тізбектерін есептей алады.
9. Ауыспалы тоқтың тармақталған және тармақталмаған тізбектерінің қарсылығын анықтай алады.
10. Ауыспалы тоқтың үш фазалы тізбектерін біледі.
11. Жұлдызшамен біріктірілген симметриялы және симметриялы емес жүктемелерін есептей алады.
12.Тұтынушыларды үшбұрышпен біріктіру кезінде үш фазалы тізбектерді зерттей алады.
13. Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр машиналарын біледі.
14. Қоректендіру көздерін және тұтынушыларды желіге қоса алады
15. Қысқа тұйықталған роторы бар үш фазалы асинхронды қозғалтқыштың жұмыс сипаттамаларын ала алады.
16. Трансформаторларды біледі.
17. Заманауи өндірістегі электр жетегін біледі.
18. Үш фазалы қозғалтқышты басқара алады.
19. Электр энергиясын беру және үлестіру тәсілдерін біледі.
БК 15. Бұрғылауда және тау-кен ісінде қолданылатын материалдардың қасиеттері мен құрамдары туралы түсінігінің болуы
ЖКМ 10. Металтану және конструкциялық материалдар
Осы модуль бұрғылауда және тау-кен ісінде қолданылатын материалдардың қасиеттері мен құрамын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: металдар мен қорытпалардың кристалдану және құрылым түзілу процестерінің заңдылықтары, оларды жылумен өңдеу негідері; металдарды коррозиядан қорғау тәсілдері; композициялық материалдарды жіктеу және алу тәсілдері; өндірісте қолдануға арналған конструкциялық материалдарды таңдау қағидаттары; металдардың құрылысы және қасиеттері, оларды зерттеу әдістері; материалдардың металдардың және қорытпалардың жіктелуі және оларды қолданылу салалары;
әртүрлі жұмыс түрлері үшін кесу режимдерін есептеу және тағайындау әдістемесі
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
конструкциялық және шикізат материалдарын сыртқы түрі, шығуы, қасиеттері бойынша тану және жіктеу;
конструкциялық материалдардың түрлерін анықтау;
тағайындалуы және пайдалану жағдайлары бойынша конструкцияға арналған материалдаррды таңдау;
материалдарға зерттеу және сынақтар жүргізу;
оңтайлы кесу режимдерін есептеу және тағайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Металдар мен қорытпалардың қасиеттері туралы білімді меңгерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Металдың құрылымын зерттеу әдістерін біледі.

2. Знает физические свойства металлов и сплавов.
3. Знает методы защиты металлов от коррозии.
4. Знает механические свойства металлов и сплавов.
5. Умеет применять технологические свойства металлов и сплавов в бурении и горном деле.
6. Умеет определять твердость металлов.
7. Умеет выбирать материалы для конструкций по их назначению и условиям эксплуатации.
Результат обучения: 2) Владеет понятиями об общей классификации сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает характеристики и виды сплавов.
2. Умеет составлять диаграммы состояния двухкомпонентных сплавов.
3. Знает свойства железоуглеродистых сплавов.
4. Умеет составлять диаграмму состояния железоуглеродистых сплавов.
БК 16. Обладать информацией о законах механического движения, основах сопротивления материалов и применение их при эксплуатации горного и бурового оборудования
ОПМ 11. Техническая механика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки о законах механического движения, основах сопротивления материалов и применения их при эксплуатации горного и бурового оборудования,
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и аксиомы теоретической механики; законы равновесия и перемещения тел; методика выполнения основных расчетов по теоретической механике; сопротивлению материалов и деталям машин; основы проектирования деталей и сборочных единиц; классификация нагрузок и элементов конструкции, основы конструирования.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить расчет на растяжение и сжатие, срез, смятие, кручение, изгиб; выбирать детали и узлы на основе анализа их свойств для конкретного применения.
Результат обучения: 1) Владеть основами статики.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и аксиомы статики.
2. Знает плоскую систему сходящихся сил, произвольно расположенных сил, момент сил, центр тяжести.
3. Умеет решать задачи на равновесие плоской системы сил и на определение центра тяжести плоских сечений.
Результат обучения: 2) Владеть основами сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Знает деформации и напряжения, виды нагружений.
2. Знает растяжение – сжатие.
3. Умеет решать задачи на прочность при растяжении и сжатии.
4. Умеет решать задачи на срез и смятие
5. Знает кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
Результат обучения: 3) Владеть понятиями о деталях машин и механизмов.
Критерии оценки:

2. Металдар мен қорытпалардың физикалық қасиеттерін біледі.
3. Металдарды коррозиядан қорғау әдістерін біледі.
4. Металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін біледі.
5. Металдар мен қорытпалардың технологиялық қасиеттерін бұрғылауда және тау-кен ісінде қолдана алады.
6. Металдардың қаттылығын анықтай алады.
7. Тағайындалуы және пайдалану жағдайлары бойынша конструкцияға арналған материалдарды таңдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қорытпалардың жалпы жіктелуі туралы ұғымдарды меңгерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Қорытпалардың сипаттамалары мен түрлерін біледі.
2. Екі компонентті қорытпалар жай-күйінің диаграммасын құрастыруды біледі.
3. Темір-көмірсутекті қорытпалардың қасиеттерін біледі.
4. Темір-көмірсутекті қорытпалар жай-күйінің диаграммасын құрастыруды біледі.
БҚ 16. Механикалық қозғалыс заңдары, материалдардың кедергісі туралы ақпаратты білу және оларды тау-кен және бұрғылау жабдықтарын пайдалану кезінде қолдану
ЖКМ 11. Техникалық механика
Осы модуль механикалық қозғалыс заңдары, материалдардың кедергісі және оларды кен және бұрғылау жабдықтары пайдалану кезінде қолдану негіздері туралы машықтарды, дағдыларды және білімді сипаттайды,
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: теориялық механиканың негізгі ұғымдары мен аксиомалары; денелердің тепе-теңдік және қозғалыс заңдары; теориялық механика бойынша негізгі есептеулерді орындау әдістемесі; материалдардың кедергісі және машиналардың бөлшектері; бөлшектерді және құрастыру бірліктерін жобалау негіздері; жүктемелер мен конструкция элементтерінің жіктелуі, конструкциялау негіздері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
созуға және қысуға, кесуге, майыстыруға, бұрауға, июге есептеулер жүргізу;
нақты қолдану үшін олардың қасиеттерін талдау негізінде бөлшектер мен тораптарды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Статика негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі ұғымдарын және аксиомасын біледі.
2. Жинақталатын күштердің, еркін орналасқан күштердің тегіс жүйесін, күштер сәтін, ауырлық ортасын біледі.
3. Күштердің тегіс жүйесінің тепе-теңдігі мен тегіс қималардың ауырлық ортасын анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдардың кедергілері негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Деформациялар мен кернеулерді, жүктелу түрлерін біледі.
2. Созылу - сығылуды біледі.
3.Созылу және сығылу кезінде беріктік міндеттерін шеше алады.
4. Кесу және жапыру міндеттерін шеше алады.
5. Бұрау, бүгу, бұрап бүгу, тығыздалға өзектердің төзімділігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Машиналар мен механизмдердің бөлшектері туралы түсініктерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные понятия и определения.
2. Знает соединение деталей.
3. Знает механизмы передачи и направляющие вращательного движения.
Результат обучения: 4) Рассчитывать прочность материалов.
Критерии оценки:
1. Знает виды деформаций
2. Знает условия прочности при различных видах деформации
3. Знает принципы построения эпюр крутящих моментов, поперечных и изгибающих сил.
4. Знает классификацию нагрузок и элементов конструкции.
5. Умеет решать задачи на прочность при растяжении и сжатии.
6. Умеет решать задачи на срез и смятие
7. Знает кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
БК 17. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 12. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 3) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "070204 2 - Помощник машиниста буровой установки"
ПК 1. Участвовать в монтаже, демонтаже бурового, горного и силового оборудования
СМ 01. Участие в монтаже, демонтаже бурового, горного и силового оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия в монтаже, демонтаже бурового, горного и силового оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила монтажа демонтажа буровых вышек; правила установки и крепления буровых насосов; методы для монтажа и демонтажа буровых станков; проверка надежности крепления конструкций; инструменты для облегчения погрузки и выгрузки оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны: демонтировать оборудование;
расчищать и выравнивать площадку; выбирать необходимый инструмент для демонтажа и монтажа бурового и горного оборудования; проверять надежность крепления оборудования; соблюдать последовательность и методику правила транспортировки оборудования для помощника машиниста буровой установки;
организовать рабочее место.
Результат обучения: 1) Участвовать в монтаже, демонтаже оборудования.
Критерии оценки:

1. Негізгі ұғымдар мен анықтамаларды біледі.
2. Бөлшектерді біріктіруді біледі.
3. Беріліс механизмдерін және айналмалы қозғалыс бағыттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Материалдардың беріктігін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Деформация түрлерін біледі.
2. Деформацияның алуан түрлері кезінде беріктік жағдайларын біледі.
3. Айналдыру моменттерінің, көлденең және иілдіру күштер эпюрлері құрылысының қағидаттарын біледі.
4. Жкүтемелерді және конструкция элементтерінің жіктелуін біледі.
5. Созылу және сығылу кезінде беріктік міндеттерін шеше алады.
6. Кесу және жапыру міндеттерін шеше алады.
7. Бұрау, бүгу, бұрап бүгу, тығыздалған өзектердің төзімділігін біледі.
БҚ 17. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
ЖКМ 12. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жасауға және рәсімдеуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; құжаттарды жасау тәсілдері мен функциялары; құжаттардың жіктелуі, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
ұйымдық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу; кәсіби қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функциясын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды біледі.
6. Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы ұғымы бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын біледі.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде жасай алады.
Арнайы модульдер
"070204 2 - Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі" біліктілігі
КҚ 1. Бұрғылау, кен және күш жабдықтарын монтаждау, демонтаждауға қатысу
АМ 01. Бұрғылау, кен және күш жабдықтарын монтаждауға, демонтаждауға қатысу
Осы модуль жұмыс нәтижелігін, бұрғылау, тау-кен және күш жабдығын монтаждауға, демонтаждауға қатысуға қажетті машықтар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: бұрғылау мұнараларын монтаждау, демонтаждау қағидалары; бұрғылау сорғыларын орнату және бекіту қағидалары; бұрғылау станоктарын монтаждау және демонтаждау әдістері; конструкцияны бекіту сенімділігін тексеру; жабдықты тиеуді және түсіруді жеңілдетуге арналған құрал-саймандар.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
жабдықты демонтаждау;
алаңды тазарту және тегістеу;
бұрғылау және кен жабдығын демонтаждауға және монтаждауға арналған қажетті құрал-сайманды таңдау; жабдықтың бекітілу сенімділігін тексеру;
бұрғылау қондырғысы машинисінің көмекшісіне арналған жабдықтарды тасымалдау ережелерінің реттілігін және әдістемесін сақтау;
жұмыс орнын ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты монтаждауға, демонтаждауға қатысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила и методы монтажа и демонтажа буровых вышек.
2. Знает правила охраны окружающей среды и промышленной безопасности при монтаже и демонтаже оборудования.
3. Знает правила установки и крепления буровых насосов.
4. Знает методы для монтажа и демонтажа буровых станков.
5. Знает виды геофизических исследований скважин
6. Умеет выбирать и применять инструмент для монтажа и демонтажа.
7. Умеет расчищать и выравнивать площадку.
8. Умеет производить центровку буровой вышки и бурового станка.
9. Умеет производить подготовку буровой установки к проведению каротажа.
Результат обучения: 2) Участвовать в транспортировке оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает, как проверить надежность крепления конструкций.
2. Знает правила транспортировки буровой установки.
3. Знает инструменты для облегчения погрузки выгрузки оборудования.
4. Умеет проверять надежность крепления оборудования.
5. Умеет проводить осмотр и выявлять дефекты страховочных тросов и тяговых механизмов;
6. Соблюдает последовательность и методику, правила транспортировки оборудования для помощника машиниста буровой установки.
7. Умеет правильно организовать рабочее место.
Результат обучения: 3) Выполнять слесарные работы.
1. Знает основные инструменты и приспособления, применяемые при выполнении слесарных работ
2. Знает приҰмы пользования основным измерительным инструментом и точность измерений.
3. Знает приемы правки и рубки листовой, полосовой и круглой стали.
4. Умеет выбирать слесарный инструмент для решения конкретной задачи.
5. Умеет выполнять неподвижное соединение при помощи болтового соединения.
6. Умеет пользоваться измерительными инструментами
7. Умеет резать металл механическими и отрезными ножницами.
8. Умеет выполнять правку и гибку металла вручную и с помощью приспособлений.
9. Умеет производить опиливание деталей.
10. Умеет производить контроль состояния резьбы.
11. Умеет применять ударный инструмент.
12. Умеет производить развинчивание и свинчивание болтов, гаек и резьбовых деталей.
ПК 2. Участвовать в технологическом процессе бурения
СМ 02. Участие в технологическом процессе бурения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия в технологическом процессе бурения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды инструмента для свинчивания развинчивания труб; техника безопасности при наращивании инструмента; типоразмеры резьбовых соединений; виды соединений бурильных и обсадных труб; состав снаряда для колонкового бурения; виды породоразрушающих инструментов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выбирать необходимый инструмент;
работать с элеватором и труборазворотом;
производить выбраковку вспомогательного технологического инструмента;
организовать рабочее место;
выбирать необходимый инструмент для сборки разборки снаряда;
собирать аварийный инструмент.
Результат обучения: 1) Производить наращивание и подъем инструмента.
Критерии оценки:

1. Бұрғылау мұнараларын монтаждау, демонтаждау ережелері мен тәсілдерін біледі.
2. Жабдықтаы монтаждау және демонтаждау кезіндегі қоршаған ортаны қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік ережлерін біледі.
3. Бұрғылау сорғыларын орнату және бекіту ережелерін біледі.
4. Бұрғылау станоктарын монтаждау және демонтаждау әдістерін біледі.
5. Ұңғымаларды геофизикалық зерттеу түрлерін біледі.
6. Монтаждауға, демонтаждауға арналған құрал-сайманды таңдай және қолдана алады.
7. Алаңды тазарта және тегістей алады.
8. Бұрғылау мұнарасының және бұрғылау станогының орталығын келтіруді біледі.
9. Бұрғылау қондырғысын каротаж жүргізуге дайындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты тасымалдауға қатысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкцияларды бекіту сенімділігін қалай тексеруді біледі.
2. Бұрғылау қондырғысын тасымалдау кезінде оның ішінде не болуы мүмкін екендігін біледі.
3. Жабдықты тиеуді, түсіруді жеңілдетуге арналған құрал-саймандарды біледі.
4. Жабдықтың бекітілу сенімділігін тексере алады.
5. Сақтандыру арқандарын және тартқыш механизмдерді тексереді және ақауларын анықтай алады.
6. Бұрғылау қондырғысы машинисінің көмекшісіне арналған жабдықтарды тасымалдау ережелерінің реттілігін және әдістемесін сақтау.
7. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Слесарлық жұмыстарды орындау.
1. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қолданылатын негізгі құрал-саймандарды, тетіктерді біледі.
2. Негізгі өлшеу құралын пайдалану амалдарын және өлшеу нақтылығын біледі.
3. Табақты, жолақты және дөңгелек болатты түзету және кесу амалдарын біледі.
4. Нақты міндетті шешу үшін слесарлық құрал-сайманды таңдай алады.
5. Бұрандалы жалғау көмегімен қозғалыссыз жалғауды орындай алады.
6. Өлшеу құралдарын пайдалана алады.
7. Металды механикалық және кесу қайшыларымен кесе алады.
8. Металды қолмен және аспаптардың көмегімен түзетуді және майыстыруды орындай алады.
9. Бөлшектерді аралауды орындай алады.
10. Бұранда жағдайын бақылай алады.
11. Соғатын құралдарды қолдана алады.
12. Бұрандамаларды, сомындарды және басқа да бұранда бөлшектерді бұрауды және бұрап алуды орындай алады.
КҚ 2. Бұрғылаудың технологиялық процесіне қатысу
АМ 02. Бұрғылаудың технологиялық процесіне қатысу
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, бұрғылаудың технологиялық процесіне қатысуға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: құбырларды бұрауға, бұрап алуға арналған құралдардың түрлері; құралды ұлғайту кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бұрандалы қосылыстардың түрлері, өлшемдері; бұрғылау және қаптама құбырларды жалғау түрлері; колонкалы бұрғылауға арналған құралдың құрамы; жыныстарды бұзатын құралдардың түрлері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
қажетті құралды таңдау;
элеватормен және құбыр бұрғышпен жұмыс істеу;
қосалқы технологиялық құралдың жарамсызын шығару;
жұмыс орнын ұйымдастыру;
құралды құрастыруға, бөлшектеуге қажетті құрал-сайманды таңдау;
апаттық құрал-сайманды жинау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрал-сайманды ұлғайту және көтеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды инструмента для свинчивания развинчивания труб.
2. Знает технику безопасности при наращивании инструмента.
3. Знает типоразмеры резьбовых и замковых соединений.
4. Знает виды соединений бурильных и обсадных труб.
5. Знает виды вспомогательных инструментов.
6. Умеет выбирать необходимый инструмент.
7. Умеет работать с элеватором и труборазворотом.
8. Умеет производить выбраковку вспомогательного технологического инструмента.
9. Умеет применять бурильные ключи и ключи для обсадных труб.
10. Умеет производить чистку и смазку резьбовых соединений.
11. Умеет правильно организовать рабочее место.
12. Умеет соблюдать правила техники безопасности.
13. Умеет выполнять указания машиниста буровой установки и техника
Результат обучения: 2) Производить сборку снаряда.
Критерии оценки:
1. Знает состав снаряда для колонкового бурения.
2. Знает состав снаряда для бескернового бурения.
3. Знает состав снаряда для бурения снарядами со съемным керноприемником.
4. Знает виды породоразрушающих инструментов.
5. Знает состав снаряда при ликвидации аварий.
6. Умеет выбирать необходимый инструмент для сборки разборки снаряда.
7. Умеет собирать и работать с аварийным инструментом.
8. Умеет организовать рабочее место.
9. Умеет производить шаблонирование бурильных труб, замков и вспомогательного инструмента.
10. Умеет соблюдать правила техники безопасности.
ПК 3. Проводить техническое обслуживание и ремонт бурового насоса
СМ 03. Техническое обслуживание и ремонт бурового насоса
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения технического обслуживания и ремонта бурового насоса.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство и принцип работы насосов; признаки неисправностей буровых насосов; причины неисправностей буровых насосов; порядок сборки и разборку насосов и компрессоров.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выявлять основные неисправности насоса и компрессоров;
производить сборку и разборку оборудования;
устранять неисправности буровых насосов и компрессоров;
производить подготовку к запуску буровых насосов и компрессорного оборудования;
производить консервацию буровых насосов и компрессорного оборудования;
производить смазку буровых насосов и компрессорного оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять мелкий ремонт буровых насосов.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы плунжерных и поршневых насосов.

1. Құбырларды бұрауға, бұрап алуға арналған құрал-сайманның түрлерін біледі.
2. Құрал-сайманды ұлғайту кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
3. Бұранда және құлыпты қосылыстарды түрлерін, өлшемдерін біледі.
4. Бұрғылау және қаптама құбырларды жалғау түрлерін біледі.
5. Қосалқы құрал-саймандардың түрлерін біледі.
6. Қажетті құралды таңдай алады.
7. Элеватормен және құбыр бұрғышпен жұмыс істей алады.
8. Қосалқы технологиялық құралдың жарамсызын шығаруды біледі.
9. Бұрғылау кілттерін және қаптама құбырларға арналған кілттерді қолдана алады.
10. Бұрандалы қосылыстарды тазартуды және майлауды біледі.
11. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
12. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды біледі.
13. Бұрғылау қондырғысы машинисінің және техниктің нұсқауларын орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құралды құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Колонкалы бұрғылауға арналған құралдың құрамын біледі.
2. Кернсіз бұрғылауға арналған құралдың құрамын біледі.
3. Алмалы керн қабылдағышы бар құралмен бұрғылауға арналған құралдың құрамын біледі.
4. Жынысты бұзатын құрал-саймандардың түрлерін біледі.
5. Апатты жою кезіндегі құралдың құрамын біледі.
6. Құралды құрастыруға, бөлшектеуге қажетті құрал-сайманды таңдай алады.
7. Апаттық құрал-сайманды жинай алады да жұмыс істей алады.
8. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
9. Бұрғылау құбырларын, құлыптарды және қосалқы құрал-саймандарды шаблондай алады.
10. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды біледі.
КҚ 3. Бұрғылау сорғысына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
АМ 03. Бұрғылау сорғысына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Осы модуль бұрғылау сорғысына техникалық қызмет көрсетуге арналған жұмыс нәтижелілігін, білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: сорғылардың құрылымы және жұмыс істеу қағидаты; бұрғылау сорғылары ақаулықтарының белгілері; бұрғылау сорғылары ақаулықтарының себептері; сорғылар мен компрессорларды құрастыру және бөлшектеу тәртібі.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
сорғының және компрессорлардың негізгі ақаулықтарын анықтау;
жабдықты құрастыру және бөлшектеу;
бұрғылау сорғылары мен компрессорлардың ақаулықтарын жою; бұрғылау сорғыларын және компрессорлық жабдықтарды іске қосуға дайындық жүргізу;
бұрғылау сорғыларын және компрессорлық жабдықты консервациялауды жүргізу;
бұрғылау сорғыларын және компрессорлық жабдықты майлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау сорғыларына шағын жөндеу жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Плунжерлік және поршенді сорғылардың құрылысын және жұмыс істеу қағидаттарын біледі.

2. Знает устройство и принцип работы компрессоров.
3. Знает признаки и причины неисправностей буровых насосов.
4. Знает методы устранения неисправностей буровых насосов и компрессоров.
5. Знает порядок сборки и разборку насосов и компрессоров.
6. Знает периодичность проведения всех видов ремонта.
7. Умеет читать схемы и чертежи.
8. Умеет выявлять основные неисправности насоса и компрессоров.
9. Умеет выбирать необходимый инструмент
10. Умеет работать с инструментом для мелкого ремонта
11. Умеет производить сборку и разборку оборудования.
12. Умеет устранять неисправности буровых насосов и компрессоров.
13. Умеет правильно организовать рабочее место.
14. Умеет соблюдать правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание буровых насосов.
Критерии оценки:
1. Знает правила эксплуатации буровых насосов.
2. Знает правила запуска и консервации буровых насосов.
3. Знает периодичность проведения всех видов технического обслуживания.
4. Знает виды смазок.
5. Умеет производить подготовку к запуску буровых насосов и компрессорного оборудования.
6. Умеет производить консервацию буровых насосов и компрессорного оборудования.
7. Умеет выбирать вид смазывающих материалов.
8. Умеет производить смазку буровых насосов и компрессорного оборудования.
9. Умеет выбирать необходимый инструмент
10. Умеет работать с инструментом для технического обслуживания
11. Умеет правильно организовать рабочее место.
12. Умеет соблюдать правила техники безопасности.
Квалификация "070205 2 - Машинист буровой установки"
ПК 4. Управлять технологическим процессом бурения
СМ 04. Управление технологическим процессом бурения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления технологическим процессом бурения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные классы буровых установок; правила эксплуатации буровых установок; приборы и инструменты для управления буровыми установками; правила и порядок проведения спускоподъемных операций; технологические режимы бурения; назначение и состав геолого-технического наряда; состав снаряда для различных видов бурения; физико-механические свойства горных пород.
При изучении модуля обучающиеся должны:
считывать показания с контрольно-измерительных приборов;
регулировать давление при помощи дросселя;
создавать необходимые режимы бурения;
производить спускоподъемные операции;
выбирать необходимые режимы бурения исходя из условий;
выбирать необходимый тип снаряда для решения конкретных задач;
собирать снаряд для конкретных геологических условий.
бурить скважины с заданным направлением
применяет технические средства для бурения наклонно направленных скважин
Результат обучения: 1) Управлять буровыми установками.
Критерии оценки:

2. Компрессорлардың құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
3. Бұрғылау сорғыларының ақаулық белгілері мен себептерін біледі.
4. Бұрғылау сорғылары мен компрессорлардың ақаулықтары жою әдістерін біледі.
5. Сорғылар мен компрессорларды құрастыру және бөлшектеу тәртібін біледі.
6. Барлық жөндеу түрлерін жүргізудің мерзімділігін біледі.
7. Схемалар мен сызбаларды оқи алады.
8. Сорғының және компрессорлардың негізгі ақаулықтарын анықтай алады.
9. Қажетті құралды таңдай алады.
10. Шағын жөндеуге арналған құралмен жұмыс істей алады.
11. Жабдықты құрастыруды және бөлшектеуді біледі.
12. Бұрғылау сорғылары мен компрессорлардың ақаулықтарын жоя алады.
13. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
14. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау сорғыларына техникалық қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрғылау сорғыларын пайдалану ережелерін біледі.
2. Бұрғылау сорғыларын іске қосу және консервациялау ережелерін біледі.
3. Барлық техникалық қызмет көрсету түрлерін жүргізудің мерзімділігін біледі.
4. Жағар майлардың түрлерін біледі.
5. Бұрғылау сорғыларын және компрессорлық жабдықтарды іске қосуға дайындық жүргізуді біледі.
6. Бұрғылау сорғыларын және компрессорлық жабдықты консервациялауды біледі.
7. Жағар материалдардың түрін таңдауды біледі.
8. Бұрғылау сорғыларын және компрессорлық жабдықты майлауды біледі.
9. Қажетті құралды таңдай алады.
10. Техникалық қызмет көрсетуге арналған құралмен жұмыс істей алады.
11. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
12. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды біледі.
"070205 2 - Бұрғылау қондырғыларының машинисі" біліктілігі
КҚ 4. Бұрғылаудың технологиялық процесін басқару
АМ 04. Бұрғылаудың технологиялық процесін басқару
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, бұрғылаудың технологиялық процесін басқаруға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: бұрғылау қондырғыларының негізгі санаттары; бұрғылау қондырғыларын пайдалану ережелері; бұрғылау қондырғыларын басқаруға арналған аспаптар мен құралдар; түсіру-көтеру операцияларын жүргізу ережелері мен тәртібі; бұрғылаудың технологиялық режимдері; геологиялық-техникалық снарядтың мақсаты және құрамы; бұрғылау түрлеріне арналған снарядтың құрамы; тау жыныстарының физика-механикалық қасиеттері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін есептеу;
дроссельдің көмегімен қысымды реттеу;
бұрғылаудың қажетті режимдерін жасау;
түсіру-көтеру операцияларын жүргізу;
жағдайларға қарай бұрғылаудың қажетті режимдерін таңдау;
нақты міндеттерді шешу үшін снарядтың қажетті түрін таңдау;
нақты геологиялық жағдайлар үшін снарядты жинау.
ұңғыманы берілген бағытта бұрғылау
көлбеу бағытталған ұңғымаларды бұрғылауға арналған техникалық құралдарды қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау қондырғыларын басқару.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные классы буровых установок.
2. Знает правила эксплуатации буровых установок различного типа.
3. Знает приборы и инструменты для управления буровых установок.
4. Знает правила и порядок проведения спускоподъемных операций.
5. Умеет считывать показания с контрольно-измерительных приборов.
6. Умеет регулировать давление при помощи дросселя.
7. Умеет переключать прибор управления и распределители подачи.
8. Умеет создавать необходимые режимы бурения.
9. Умеет производить спускоподъемные операции.
10. Умеет правильно организовать рабочее место.
11. Умеет соблюдать правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Выбирать режимы бурения.
Критерии оценки:
1. Знает технологические режимы бурения.
2. Знает влияние технологических режимов бурения.
3. Знает признаки изменения условий бурения.
4. Знает назначение и состав геолого-технического наряда.
5. Знает свойства промывочных жидкостей.
6. Умеет выбирать необходимые режимы бурения исходя из условий.
7. Умеет принимать решения в различных ситуациях.
8. Умеет читать геолого-технический наряд.
9. Умеет обеспечивать бурение скважин в заданном направлении.
Результат обучения: 3) Выбирать технологический инструмент для бурения.
Критерии оценки:
1. Знает состав снаряда для различных видов бурения.
2. Знает типы соединений бурильных, обсадных, колонковых труб и породоразрушающих инструментов.
3. Знает виды породоразрушающих инструмента.
4. Знает область применения породоразрушающих инструментов.
5. Знает типоразмеры породоразрушающих инструментов.
6. Знает физико-механические свойства горных пород.
7. Знает инструмент для бурения наклонно направленных скважин.
8. Умеет выбирать необходимый тип снаряда для решения конкретных задач.
9. Умеет собирать снаряд для конкретных геологических условий.
10. Умеет выбирать необходимый породоразрушающий инструмент для конкретных геологических условий.
11. Умеет применять необходимый технологический инструмент для бурения наклонных направленных скважин
ПК 5. Производить монтаж демонтаж бурового и горного оборудования
СМ 05. Монтаж, демонтаж бурового, горного и силового оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для монтажа, демонтажа бурового, горного и силового оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила монтажа демонтажа буровых вышек; правила установки и крепления буровых насосов; правила установки магнитно-пусковой станции; правила установки силовых приводов; методы для монтажа и демонтажа буровых станков; проверка надежности крепления конструкций; инструменты для облегчения погрузки и выгрузки оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выбирать площадку для монтажа буровой установки;
демонтировать оборудование;
проверять надежность крепления оборудования;
соблюдать последовательность и методику правила транспортировки оборудования;
организовать рабочее место.
Результат обучения: 1) Производить монтаж, демонтаж оборудования.
Критерии оценки:

1. Бұрғылау қондырғыларының негізгі санаттарын біледі.
2. Алуан түрлі бұрғылау қондырғыларын пайдалану ережелерін біледі.
3. Бұрғылау қондырғыларын басқаруға арналған аспаптар мен құралдарды біледі.
4. Түсіру-көтеру операцияларын жүргізу ережелері мен тәртібін біледі.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін есептей алады.
6. Дроссельдің көмегімен қысымды реттей алады.
7. Басқару аспабын және беріліс таратқыштарын ауыстырып-қосуды біледі.
8. Бұрғылаудың қажетті режимдерін жасай алады.
9. Түсіру-көтеру операцияларын жүргізе алады.
10. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
11. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау режимдерін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрғылаудың технологиялық режимдерін біледі.
2. Бұрғылаудың технологиялық режимдерінің ықпалын біледі.
3. Бұрғылау жағдайларының өзгеру белгілерін біледі.
4. Геологиялық-техникалық нарядтың мақсатын және құрамын біледі.
5. Шаю сұйықтықтарының қасиеттерін біледі.
6. Жағдайларға қарай бұрғылаудың қажетті режимдерін таңдай алады.
7. Түрлі жағдайларды шешім қабылдай алады.
8. Геологиялық-техникалық нарядты оқи алады.
9. Ұңғымаларды берілген бағытта бұрғылауды қамтамасыз ете алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бұрғылауға арналған технологиялық құрал-сайманды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі бұрғылау түрлеріне арналған құралдың құрамын біледі.
2. Бұрғылау, қаптама, колонкалы құбырлардың және жыныстарды бұзатын құрал-саймандардың қосылыс түрлерін біледі.
3. Жынысты бұзатын құрал-саймандардың түрлерін біледі.
4. Жынысты бұзатын құралдардың қолданылу аясын біледі.
5. Жынысты бұзатын құрал-саймандардың түрлерін, өлшемдерін біледі.
6. Тау жыныстарының физика-механикалық қасиеттерін біледі.
7. Көлбеу бағытталған ұңғымаларды бұрғылауға арналан құрал-сайманды біледі.
8. Нақты міндеттерді шешу үшін снарядтың қажетті түрін таңдай алады.
9. Нақты геологиялық жағдайлар үшін снарядты жинауды біледі.
10. Нақты геологиялық жағдайларға арналған қажетті жынысты бұзатын құрал-сайманды таңдауды біледі.
11. Көлбеу бағытталған ұңғымаларды бұрғылауға арналған қажетті технологиялық құрал-сайманды қолдана алады.
КҚ 5. Бұрғылау және кен жабдықтарына монтаждау, демонтаждау жүргізу
АМ 05. Бұрғылау, кен және күш жабдықтарын монтаждау, демонтаждау
Осы модуль жұмыс нәтижелігін, бұрғылау, тау-кен және күш жабдығын монтаждауға, демонтаждауға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: бұрғылау мұнараларын монтаждау, демонтаждау қағидалары; бұрғылау сорғыларын орнату және бекіту қағидалары; магнитті-іске қосу станцияларын орнату қағидалары; күш жетектерін қондыру ережелері; бұрғылау станоктарын монтаждау және демонтаждау әдістері; конструкцияны бекіту сенімділігін тексеру; жабдықты тиеуді және түсіруді жеңілдетуге арналған құрал-саймандар.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
бұрғылау қондырғыларын монтаждауға арналған аладың таңдау;
жабдықты демонтаждау;
жабдықтың бекітілу сенімділігін тексеру;
жабдықты тасымалдау ережелерінің реттілігін және әдістемесін сақтау;
жұмыс орнын ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдыққа монтаждау, демонтаждау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила монтажа демонтажа буровых вышек.
2. Знает методы демонтажа буровых вышек.
3. Знает схему размещения сооружения около буровой.
4. Знает, как возводить фундамент для буровых вышек.
5. Знает правила установки и крепления буровых насосов.
6. Знает правила установки магнитно-пусковой станции.
7. Знает правила установки силовых приводов.
8. Знает методы рекультивации земель;
9. Знает основы охраны окружающей среды и промышленной безопасности
10. Знает методы для монтажа и демонтажа буровых станков.
11. Умеет выбирать, расчищать и выравнивать площадку для монтажа буровой установки.
12. Умеет выбирать и применять инструмент для монтажа демонтажа.
13. Умеет производить центровку буровой вышки и бурового станка.
14. Умеет подключать силовой привод.
Результат обучения: 2) Выполнять транспортировку оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает, как проверить надежность крепления конструкций.
2. Знает, как передвинуть буровую вышку.
3. Знает правила транспортировки буровой установки.
4. Знает инструменты для облегчения погрузки выгрузки оборудования.
5. Знает, на каких расстояниях должны находиться тяговые механизмы и люди во время транспортировки.
6. Умеет проверять надежность крепления оборудования.
7. Умеет проводить осмотр и выявлять дефекты страховочных тросов и тяговых механизмов;
8. Соблюдает последовательность и методику, правила транспортировки оборудования.
9. Умеет читать схемы и чертежи.
10. Соблюдает правила техники безопасности при производстве технических осмотров электрооборудования.
11. Умеет правильно организовать рабочее место.
ПК 6. Ремонтировать буровую и горную технику, автотранспортные средства
СМ 06. Ремонт буровой и горной техники, автотранспортных средств
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ремонта буровой и горной техники, автотранспортных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство и принцип работы буровых станков; конструкция основных узлов буровых установок; устройство и принцип работы горного оборудования; методы устранения неисправностей буровых установок; порядок сборки и разборку основных узлов буровых установок; правила эксплуатации буровых станков и горного оборудования; периодичность проведения всех видов технического обслуживания; устройство и принцип работы двигателей внутреннего сгорания; методы устранения основных неисправностей автотранспортных средств.
При изучении модуля обучающиеся должны: выявлять основные неисправности буровых установок и горного оборудования;
производить сборку и разборку основных узлов буровых установок;
устранять неисправности буровых станков и горного оборудования;
производить подготовку к запуску буровых станков; производить консервацию станков;
производить смазку станков и горного оборудования;
выявлять основные неисправности автотранспортных средств;
производить техническое обслуживание автотранспортных средств; выбирать смазки для автотранспортных средств.
Результат обучения: 1) Выполнять ремонт горной и буровой техники.
Критерии оценки:

1. Бұрғылау мұнараларын монтаждау, демонтаждау ережелерін біледі.
2. Бұрғылау мұнараларын демонтаждау әдістерін біледі.
3. Бұрғылаудың маңайындағы құрылыстарды орналастыру схемасын біледі.
4. Бұрғылау мұнараларына арналған іргетасты қалай жүргізу керектігін біледі.
5. Бұрғылау сорғыларын орнату және бекіту ережелерін біледі.
6. Магнитті-іске қосу станциясын орнату ережелерін біледі.
7. Күш жетектерін орнату ережелерін біледі.
8. Жерді қалпына келтіру әдістерін біледі.
9. Қоршаған ортаны қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздерін біледі.
10. Бұрғылау станоктарын монтаждау және демонтаждау әдістерін біледі.
11. Бұрғылау қондырғыларын монтаждауға арналған алаңды тазарта, тегістей және таңдай алады.
12. Монтаждауға, демонтаждауға арналған құрал-сайманды таңдай және қолдана алады.
13. Бұрғылау мұнарасының және бұрғылау станогының орталығын келтіруді біледі.
14. Күш жетегін қоса алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты тасымалдауды орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкцияларды бекіту сенімділігін қалай тексеруді біледі.
2. Бұрғылау мұнарасын қалай жылжытуды біледі.
3. Бұрғылау қондырғысын тасымалдау кезінде оның ішінде не болуы мүмкін екендігін біледі.
4. Жабдықты тиеуді, түсіруді жеңілдетуге арналған құрал-саймандарды біледі.
5. Тасымалдау кезінде тартқыш механизмдер және адамдар қандай қашықтықта орналасуы керектігін біледі.
6. Жабдықтың бекітілу сенімділігін тексере алады.
7. Сақтандыру арқандарын және тартқыш механизмдерді тексереді және ақауларын анықтай алады.
8. Жабдықты тасымалдау ережелерінің реттілігін және әдістемесін сақтайды.
9. Схемалар мен сызбаларды оқи алады.
10. Электр жабдықтарына техникалық тексеру жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
11. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
КҚ 6. Бұрғылау және кен техникасын, автоклік құралдарын жөндеу
АМ 06. Бұрғылау және тау-кен техникасын, автокөлік құралдарын жөндеу
Осы модуль жұмыс нәтижелігін, бұрғылау және кен техникасын, автокөлік құралдарын жөндеуге қажетті дағдыларды және білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: бұрғылау станоктарының құрылысы және жұмыс істеу қағидаты; бұрғылау қондырғыларының негізгі тораптарының конструкциясы; тау-кен жабдығының құрылысы және жұмыс істеу қағидаты; бұрғылау қондырғыларының ақаулықтарын жою әдістері; бұрғылау қондырғыларының негізгі тораптарын құрастыру және бөлшектеу тәртібі; бұрғылау станоктарын және тау-кен жабдығын пайдалану ережелері; барлық техникалық қызмет көрсету түрлерін жүргізудің мерзімділігі; іштен тұтанатын қозғалтқыштардың құрылысы және жұмыс істеу қағидаты; автокөлік құралдарының негізгі ақаулықтарын жою әдістері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
бұрғылау қондырғыларының және тау-кен жабдығының негізгі ақаулықтарын анықтау;
бұрғылау қондырғыларының негізгі тораптарын құрастыруды және бөлшектеуді жүргізу;
бұрғылау қондырғыларының және тау-кен жабдығының ақаулықтарын жою;
бұрғылау станоктарын іске қосуға дайындау;
станоктардың консервациясын жүргізу;
станоктарды және тау-кен жабдығын майлау;
автокөлік құралдарының негізгі ақаулықтарын анықтау;
автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету жүргізу;
автокөлік құралдарына арналған жағармайды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен және бұрғылау техникасына жөндеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство и принцип работы буровых станков шпиндельного типа.
2. Знает устройство и принцип работы буровых станков роторного типа.
3. Знает устройство и принцип работы буровых станков с подвижными взрывателями.
4. Знает конструкцию основных узлов буровых установок.
5. Знает устройство и принцип работы горного оборудования.
6. Знает признаки неисправностей буровых основных узлов буровых установок.
7. Знает причины неисправностей основных узлов буровых установок.
8. Знает методы устранения неисправностей буровых установок.
9. Знает порядок сборки и разборку основных узлов буровых установок.
10. Знает периодичность проведения всех видов ремонта.
11. Умеет читать схемы и чертежи.
12. Умеет выявлять основные неисправности буровых установок и горного оборудования.
13. Умеет производить сборку и разборку основных узлов буровых установок.
14. Умеет выбирать и работать с инструментом для ремонта
15. Умеет устранять неисправности буровых станков и горного оборудования.
16. Умеет правильно организовать рабочее место.
17. Соблюдает правила техники безопасности при проведении ремонта буровой и горной техники.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание бурового и горного оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает правила эксплуатации буровых станков и горного оборудования.
2. Знает правила запуска и консервации буровых станков и горного оборудования.
3. Знает периодичность проведения всех видов технического обслуживания.
4. Знает виды смазок для буровой и горной техник.
5. Умеет производить подготовку к запуску буровых станков.
6. Умеет производить консервацию станков.
7. Умеет выбирать вид смазывающих материалов.
8. Умеет производить смазку станков и горного оборудования.
9. Умеет выбирать и работать с инструментом для технического обслуживания.
10. Умеет правильно организовать рабочее место.
11. Соблюдает правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Производить техническое обслуживание и мелкий ремонт автотранспортных средств.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы двигателей внутреннего сгорания.
2. Знает конструкцию двигателей внутреннего сгорания.
3. Знает признаки и причины возникновения основных неисправностей автотранспортных средств.
4. Знает методы устранения основных неисправностей автотранспортных средств.
5. Знает периодичность проведения всех видов технического обслуживания.

1. Шпиндельді түрдегі бұрғылау қондырғыларының құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Роторлық түрдегі бұрғылау станоктарының құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
3. Жылжымалы жарылғыштары бар бұрғылау станоктарының құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
4. Бұрғылау қондырғыларының негізгі тораптарының конструкциясын біледі.
5. Тау-кен жабдығының құрылысын және жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
6. Бұрғылау қондырғыларының негізгі бұрғылау тораптары ақаулықтарының белгілерін біледі.
7. Бұрғылау қондырғыларының негізгі тораптары ақаулықтарының себептерін біледі.
8. Бұрғылау қондырғыларының ақаулықтарын жоюы әдістерін біледі.
9. Бұрғылау қондырғыларының негізгі тораптарын құрастыру және бөлшектеу тәртібін біледі.
10. Барлық жөндеу түрлерін жүргізудің мерзімділігін біледі.
11. Схемалар мен сызбаларды оқи алады.
12. Бұрғылау қондырғыларының және тау-кен жабдығының негізгі ақаулықтарын анықтай алады.
13. Бұрғылау қондырғыларының негізгі тораптарын құрастыруды және бөлшектеуді біледі.
14. Жөндеуге арналған құралды таңдай және жұмыс істей алады.
15. Бұрғылау қондырғыларының және тау-кен жабдығының ақаулықтарын жоюды біледі.
16. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
17. Бұрғылау және тау-кен техникасына жөндеу жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау және тау-кен жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрғылау қондырғыларын және тау-кен жабдығын пайдалану ережелерін біледі.
2. Бұрғылау станоктарын және тау-кен жабдығын іске қоу және консервациялау ережелерін біледі.
3. Барлық техникалық қызмет көрсету түрлерін жүргізудің мерзімділігін біледі.
4. Бұрғылау және тау-кен техникаларына арналған жағармай түрлерін біледі.
5. Бұрғылау станоктарын іске қосуға дайындай алады.
6. Станоктардың консервациясын жүргізе алады.
7. Жағар материалдардың түрін таңдауды біледі.
8. Станоктарды және тау-кен жабдығын майлай алады.
9. Техникалық қызмет көрсетуге арналған құралды таңдай және жұмыс істей алады.
10. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
11. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және шағын жөндеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Іштен жану қозғалтқыштарының құрылысы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Іштен жану қозғалтқыштарының конструкциясын біледі.
3. Автокөлік құралдарының негізгі ақаулықтарының пайда болу белгілері мен себептерін біледі.
4. Автокөлік құралдарының негізгі ақаулықтарын жою әдістерін біледі.
5. Барлық техникалық қызмет көрсету түрлерін жүргізудің мерзімділігін біледі.

6. Знает виды смазок для автотранспорта.
7. Умеет читать схемы и чертежи.
8. Умеет выявлять основные неисправности автотранспортных средств.
9. Умеет производить сборку и разборку основных узлов автотранспортных средств.
10. Умеет устранять мелкие неисправности автотранспортных средств.
11. Умеет выбирать необходимый инструмент для ремонта и технического обслуживания.
12. Умеет работать с инструментом для мелкого ремонта.
13. Умеет организовать рабочее место.
14. Умеет соблюдать правила техники безопасности при проведении ремонта буровой и горной техники.
15. Умеет производить техническое обслуживание автотранспортных средств.
16. Умеет выбирать смазки для автотранспортных средств.
ПК 7. Вести первичную документацию, отбирать, укладывать и хранить пробы
СМ 07. Ведение первичной документации, отбор, укладка и хранение проб
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения первичной документации, отбора, укладки и хранения проб.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: назначение бурового журнала; содержание бурого журнала; правила оформления документации; правила отбора керна и шлама; правила документации керна и шлама.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить замеры снаряда; оформлять документацию;
отбирать и укладывать керн;
отбирать шлам; определять линейный выход керна.
Результат обучения: 1) Заполнять буровой журнал.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и содержание бурового журнала.
2. Знает соответствующую терминологию.
3. Умеет производить замеры снаряда.
4. Умеет оформлять документацию.
Результат обучения: 2) Производить укладку и документацию керна.
Критерии оценки:
1. Знает правила отбора керна и шлама.
2. Знает правила документации керна и шлама.
3. Знает технику безопасности при отборе проб.
4. Знает условия залегания горных пород.
5. Умеет отбирать и укладывать керн.
6. Умеет документировать отобранные пробы.
7. Умеет определять линейный выход керна.
8. Умеет отбирать шлам.
9. Умеет отбирать пробы с желонки.
ПК 8. Ликвидировать аварии
СМ 08. Ликвидация аварий
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ликвидации аварии.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды аварий; причины возникновения аварий; признаки аварий; технологию выявления видов аварий; инструмент для выявления видов аварий; виды аварийных инструментов для соответствующих видов аварий; состав снаряда для ликвидации конкретной аварии; правила сборки аварийного снаряда; условия применения аварийного снаряда; способы ликвидации аварий; технологию ликвидации аварий; правила техники безопасности при ликвидации аварии; режимы бурового станка для ликвидации аварий; признаки подъема аварийного снаряда.
При изучении модуля обучающиеся должны: выбирать аварийный инструмент; собирать снаряд для конкретных видов аварий;
соблюдать технику безопасности при ликвидации аварий;
определять вид аварий по характерным признакам;
анализировать причины возникновения аварий по конкретным условиям;
управлять буровым станком во время ликвидации аварий;
снимать показания с контрольно-измерительных приборов;
ликвидировать аварию наиболее рациональным способом.
Результат обучения: 1) Определить тип аварий и причину аварий.
Критерии оценки:

6. Автокөлікке арналған жағармайдың түрлерін біледі.
7. Схемалар мен сызбаларды оқи алады.
8. Автокөлік құралдарының негізгі ақаулықтарын анықтай алады.
9. Автокөлік құралдарының негізгі тораптарын құрастыруды және бөлшектеуді біледі.
10. Автокөлік құралдарының шағын ақаулықтарын жоюды біледі.
11. Жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге қажетті құрал-сайманды таңдай алады.
12. Шағын жөндеуге арналған құрал-саймен жұмыс істей алады.
13. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
14. Бұрғылау және тау-кен техникасына жөндеу жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай алады.
15. Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсете алады.
16. Автокөлік құралдарына арналған жағармайды таңдай алады.
КҚ 7. Бастапқы құжаттаманы жүргізу, сынамаларды іріктеу, орналастыру және сақтау
АМ 07. Бастапқы құжаттаманы жүргізу, сынамаларды іріктеу, орналастыру және сақтау
Осы модуль жұмыстың нәтижелігін, бастапқы құжаттаманы жүргізуге, сынамаларды іріктеуге, орналастыруға және сақтауға қажетті дағдыларды мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: бұрғылау журналын тағайындау; бұрғылау журналының мазмұны; құжаттаманы рәсімдеу ережелері; кернді және шламды іріктеу ережелері; кернді және шламды құжаттау ережелері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
снарядты өлшеу;
құжаттаманы рәсімдеу;
кернді іріктеу және орналастыру;
шламды іріктеу;
керннің желілік шығуын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау журналын толтыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрғылау журналының мақсаты мен мазмұнын біледі.
2. Тиісті терминологияны біледі.
3. Снарядқа өлшеу жүргізе алады.
4. Құжаттаманы рәсімдей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кернді орналастыруды және құжаттауды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Керні және шламды іріктеу ережелерін біледі.
2. Кернді және шламды құжаттау ережелерін біледі.
3. Сынамаларды іріктеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
4. Тау жыныстарының орналасу жағдайларын біледі.
5. Кернді іріктеу және орналастыра алады.
6. Іріктелген сынамаларды құжаттандыра алады.
7. Керннің желілік шығуын анықтай алады.
8. Шламды іріктей алады.
9. Желоннан сынамаларды іріктей алады.
КҚ 8. Апаттарды жою
АМ 08. Апаттарды жою
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, апатты жоюға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: апаттың түрлері; апаттың туындау себептері; апаттың белгілері; апат түрлерін анықтау технологиясы; апат түрлерін анықтауға арналған құрал-сайман; апаттың сәйкес түрлеріне арналған апаттық құрал-саймандардың түрлері; нақты апатты жоюға арналған снарядтың құрамы; апаттық снарядты құрастыру ережелері; апаттық снарядты қолдану жағдайлары; апатты жою тәсілдері; апатты жою технологиясы; апатты жою кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері; апатты жоюға арналған бұрғылау станогының режимдері; апаттық снарядты көтеру белгілері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
апаттық құралды таңдау;
нақты апат түрлері үшін снарядты жинау.
апатты жою кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау;
өзіндік белгілері бойынша апаттың түрін анықтау;
нақты жағдайлар бойынша апаттың туындау себептерін талдау;
апатты жою кезінде бұрғылау станогын басқару;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алу;
апатты ең оңтайлы тәсілмен жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Апаттың түрін және апаттың себебін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды, причины и признаки возникновения аварий.
2. Знает технологию и инструмент выявления видов аварий.
3. Умеет определять вид аварий по характерным признакам.
4. Умеет анализировать причины возникновения аварий по конкретным условиям.
5. Умеет работать с соблюдением техники безопасности.
Результат обучения: 2) Выбирать инструмент для ликвидации аварий.
Критерии оценки:
1. Знает виды аварийных инструментов для соответствующих видов аварий.
2. Знает состав снаряда для ликвидации конкретной аварии.
3. Знает правила сборки аварийного снаряда.
4. Знает условия применения аварийного снаряда.
5. Умеет выбирать аварийный инструмент.
6. Умеет собирать снаряд для конкретных видов аварий.
7. Умеет соблюдать технику безопасности при ликвидации аварий.
Результат обучения: 3) Ликвидировать аварию.
Критерии оценки:
1. Знает способы и технологию ликвидации аварий.
2. Знает правила техники безопасности при ликвидации аварии.
3. Знает режимы бурового станка для ликвидации аварий.
4. Знает признаки подъема аварийного снаряда.
5. Знает правила сборки аварийного снаряда.
6. Знает условия применения аварийного снаряда.
7. Знает методы по предотвращению осложнений.
8. Знает методы по предотвращению искривления скважин
9. Умеет управлять буровым станком во время ликвидации аварий.
10. Умеет снимать показания с контрольно-измерительных приборов.
11. Умеет ликвидировать аварию наиболее рациональным способом.
12. Умеет организовать буровую бригаду и рабочее место во время ликвидации аварий.
13. Умеет ликвидировать осложнения
14. Умеет предотвращать и ликвидировать искривления скважин.
Квалификация "070207 3 - Техник"
ПК 9. Осуществлять расчет и выбор основных параметров разведочных горных выработок
СМ 09. Расчет и выбор основных параметров разведочных горных выработок
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проходки горных выработок их крепления, расчета основных параметров горных выработок.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: способы разрушения горных пород; механизированные горные работы; классификация горных выработок, определение горных выработок, формы сечения выработок, название плоскостей; виды взрывчатых веществ и их свойства; способы крепления горных выработок, материалы крепления; водоотлив и погрузка горной породы в горных выработках.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить расчет основных параметров горных выработок; производить выбор необходимого оборудования для проходки горных выработок;
инструмент и методы крепления горных выработок; выбирать способы водоотлива, освещения и вентиляции горных выработок.
Результат обучения: 1) Производить расчеты параметров буровзрывных работ.
Критерии оценки:

1. Апаттың түрлерін, туындау себептері мен белгілерін біледі.
2. Апат түрлерін анықтау технологиясы мен құрал-сайманды біледі.
3. Өзіндік белгілері бойынша апаттың түрін анықтай алады.
4. Нақты жағдайлар бойынша апаттың туындау себептерін талдай алады.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Апатты жоюға арналған құралды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Апаттың сәйкес түрлеріне арналған апттық құралдардың түрлерін біледі.
2. Нақты апатты жоюға арналған снарядтың құрамын біледі.
3. Апаттық снарядты құрастыру ережелерін біледі.
4. Апаттық снарядты қолдану жағдайларын біледі.
5. Апаттық құрал-сайманды таңдай алады.
6. Нақты апат түрлері үшін снарядты жинай алады.
7. Апатты жою кезінде қауіпсіздік техникасын сақтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Апатты жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Апатты жою тәсілдері мен технологиясын біледі.
2. Апатты жою кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі.
3. Апатты жоюға арналған бұрғылау станогының режимдерін біледі.
4. Апаттық снарядты көтеру белгілерін біледі.
5. Апаттық снарядты құрастыру ережелерін біледі.
6. Апаттық снарядты қолдану жағдайларын біледі.
7. Өршуін болдырмау әдістерін біледі.
8. Ұңғымалардың қисаюын болдырмау әдістерін біледі.
9. Апатты жою кезінде бұрғылау станогын басқаруды біледі.
10. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіруді біледі.
11. Апатты ең оңтайлы тәсілмен жоюды біледі.
12. Бұрғылау бригадасын және апатты жою кезінде жұмыс орнын ұйымдастыруды біледі.
13. Асқынуды жоюды біледі.
14. Ұңғымаларды қисаюын болдырмауды және жоюды біледі.
"070207 3 - Техник" біліктілігі
КҚ 9. Барланатын тау-кен қазбаларының негізгі параметрлерін есептеу және таңдау
АМ 09. Барланатын тау-кен қазбаларының негізгі параметрлерін есептеу және таңдау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, кен қазбаларын қазу үшін, оларды бекіту, кен қазбаларының негізгі параметрлерін есептеу үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау жыныстарын бұзу тәсілдері; механикаландырылған тау-кен жұмыстары; кен қазбаларының жіктелуі, кен қазбаларын анықтау, кен қазбалары қимасының пішіндері, жазықтықтың атауы; жарылғыш заттардың түрлері және олардың қасиеттері; кен қазбаларын бекіту тәсілдері, бекіту материалдары; кен қазбаларындағы тау жыныстарына су төгу және тиеу.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
кен қазбаларының негізгі параметрлерін есептеу;
кен қазбаларын қазуға қажетті жабдықтарды таңдау;
кен қазбаларын бекіту құралы және әдістері;
тау жыныстарына су төгу, жарық беру және желдету тәсілдерін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау-жару жұмыстарының параметрлерін есептеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает горные работы и горные выработки.
2. Знает горные породы, их характеристику и классификацию.
3. Знает элементы теории взрыва и взрывчатые вещества.
4. Знает промышленные взрывчатые вещества.
5. Знает средства и способы взрывания.
6. Знает требования к хранению взрывчатых материалов.
7. Знает расположение шпуров в забое.
8. Знает технологию и технику бурения шпуров, скважин.
9. Знает методы взрывных работ.
10. Умеет производить расчеты параметров буровзрывных работ и безопасных расстояний при проходке поверхностных и подземных горных выработок.
Результат обучения: 2) Организовывать о вентиляцию, освещение и водоотлив при проходке горных выработок.
Критерии оценки:
1. Знает способы вентиляции горных выработок.
2. Знает правила и требования к освещению горных выработок.
3. Знает способы водоотлива при проходке горных выработок.
4. Умеет осуществлять водоотлив из горных выработок.
5. Умеет обеспечивать освещение в горных выработках.
6. Умеет осуществлять проветривания горных выработок.
Результат обучения: 3) Производить крепление горноразведочных выработок.
1. Знает горное давление.
2. Знает виды и область применения материалов горной крепи.
3. Умеет осуществлять расчет крепи горноразведочных выработок.
4. Умеет производить выбор горной крепи.
5. Умеет осуществлять крепление горных выработок.
ПК 10. Осуществлять расширение, тампонаж, цементацию скважины и крепление скважины обсадными трубами
СМ 10. Расширение, тампонаж и цементация скважин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления расширения, тампонажа, цементации скважины и крепления скважины обсадными трубами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: область применения различных способов цементирования скважин; порядок проведения различных способов цементирования скважин; технические средства для проведения цементирования; назначение расширения ствола скважины; виды расширителей; виды и свойства тампонажных материалов; область применения различных видов тампонажей.
При изучении модуля обучающиеся должны: выбирать способ цементирования для конкретных геологических условий;
готовить цементный раствор для различных условий;
производить цементацию скважин;
применять технические средства для цементации скважин;
выбирать снаряд для проведения расширения ствола скважины;
выбирать способ расширения для конкретных условий;
контролировать параметры режимов бурения для расширения ствола; выбирать вид тампонажа для конкретных условий;
выбирать вид тампонажного материала для конкретных условий;
производить тампонаж скважины.
Результат обучения: 1) Производить цементацию скважин.
Критерии оценки:

1. Тау-кен жұмыстарын және кен қазбаларын біледі.
2. Тау жыныстарын, олардың сипаттамасын және жіктелуін біледі.
3. Жару теориясының элементтерін және жарылғыш заттарды біледі.
4. Өнеркәсіптік жарылғыш заттарды біледі.
5. Жару құралдары мен тәсілдерін біледі.
6. Жарылғыш заттарды сақтауға қойылатын талаптарды біледі.
7. Забойдағы теспелердің орналасуын біледі.
8. Теспелерді, ұңғымаларды бұрғылау технологиясын және техникасын біледі.
9. Жару жұмыстарының әдістерін біледі.
10. Бұрғылау-жару жұмыстарының негізгі параметрлерін және беткі және жер асты кен қазбаларын қазу кезіндегі қауіпсіз арақашықтықты есептеуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кен қазбаларын қазу кезінде желдетуді, жарық беруді және су төгуді ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен қазбаларын желдету тәсілдерін біледі.
2. Кен қазбаларына жарық жүргізу ережелері мен талаптарын біледі.
3. Кен қазбаларын қазу кезінде су төгу тәсілдерін біледі.
4. Кен қазбаларынан су төгуді жүзеге асыра алады.
5. Кен қазбаларын жарықпен қамтамасыз ете алады.
6. Кен қазбаларынан желдетуді жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кен-барлау қазбаларын бекіту.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен қысымын біледі.
2. Кенді бекіту материалдарының түрлері мен қолданылу аясын біледі.
3. Кен-барлау қазбаларын бекітуді есептей алады.
4. Кен бекітпесін таңдай алады.
5. Кен қазбаларын бекітуді жүзеге асыра алады.
КҚ 10. Ұңғыманы кеңейтуді, тығындауды, цементтеуді және ұңғыманы қаптама құбырлармен бекітуді жүзеге асыру
АМ 10. Ұңғымаларды кеңейту, тығындау және цементтеу
Осы модуль жұмыс нәтижелігін, ұңғыманы кеңейту, тығындау, цементтеу және ұңғыманы қаптама құбырлармен бекіту үшін қажеті дағдыларды және білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: ұңғымаларды цементтеудің түрлі тәсілдерін қолдану аясы; ұңғымаларды цеметтеудің түрлі әдістерін жүргізу тәртібі; цементтеу жүргізуге арналған техникалық құралдар; ұңғыманың оқпанын кеңейтудің мақсаты; кеңейткіштердің түрлері; тығындау материалдарының түрлері мен қасиеттері; алуан түрлі тығындағыштардың қолданылу аясы.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
нақты геологиялық жағдайлар үшін цементтеу тәсілін таңдау;
түрлі жағдайлар үшін цемент ерітіндісін дайындау;
ұңғымаларды цементтеу;
ұңғымаларды цементтеу үшін техникалық құралдарды қолдану;
ұңғыманың оқпанын кеңейтуге арналған снарядты таңдау;
нақты жағдайлар үшін кеңейту тәсілін таңдау;
оқпанды кеңейту үшін бұрғылау режимдерінің параметрлерін бақылау;
нақты жағдайлар үшін тығындау түрін таңдау;
нақты жағдайлар үшін тығындау материалының түрін таңдау;
ұңғыманы тығындауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымаларға цементтеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает область применения различных способов цементирования скважин.
2. Знает порядок проведения различных способов цементирования скважин.
3. Знает материалы для приготовления цементных растворов.
4. Знает технические средства для проведения цементирования.
5. Умеет выбирать способ цементирования для конкретных геологических условий.
6. Умеет готовить цементный раствор для различных условий.
7. Умеет производить цементацию скважин.
8. Умеет применять технические средства для цементации скважин.
9. Умеет выбирать необходимый инструмент и оборудование для проведения цементации.
10. Умеет работать с инструментом и оборудованием для цементации скважин.
11. Умеет организовать работу в бригаде.
Результат обучения: 2) Производить расширение и проработку ствола скважины.
Критерии оценки:
1. Знает назначения расширения ствола скважины.
2. Знает технические средства для проведения расширения ствола скважины.
3. Знает виды расширителей.
4. Знает режимы бурения для проведения расширения ствола скважины.
5. Умеет выбирать снаряд для проведения расширения ствола скважины.
6. Умеет выбирать способ расширения для конкретных условий.
7. Умеет контролировать параметры режимов бурения для расширения ствола.
8. Умеет организовать работу в бригаде.
Результат обучения: 3) Производить тампонаж скважины.
Критерии оценки:
1. Знает виды и свойства тампонажных материалов.
2. Знает область применения различных видов тампонажей.
3. Знает правила проведения тампонажа скважины в различных условиях.
4. Умеет выбирать способ тампонажа для конкретных условий.
5. Умеет выбирать вид тампонажного материала для конкретных условий.
6. Умеет производить тампонаж скважины.
7. Умеет организовать работу в бригаде.
Результат обучения: 3) Производить крепление скважины обсадными трубами.
Критерии оценки:
1. Знает виды соединений обсадных труб.
2. Знает типоразмеры обсадных труб.
3. Знает вспомогательный инструмент для спуска обсадных труб.
4. Знает типы фильтров и область их применения.
5. Знает способы спуска обсадных труб в скважину.
6. Знает способы спуска фильтров в скважину.
7. Умеет выбирать тип обсадных труб и тип их соединения.
8. Умеет производить спуск обсадных труб скважину.
9. Умеет выбирать тип фильтра.
10. Умеет производить спуск фильтра в скважину.
11. Умеет руководить буровой бригадой.
ПК 11. Выбирать технологические режимы бурения
СМ 11. Выбор технологических режимов бурения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения контроля технологических режимов бурения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: назначение и состав геолого-технического наряда; параметры режимов бурения; приборы для контроля над параметрами режимов бурения; влияние режимов на показатели процесса бурения; виды, признаки и последствия искривления скважин; устройство приборов для замера искривления скважин.
При изучении модуля обучающиеся должны: составлять проекты на проходку любых типов скважин в конкретных геологических условиях и геолого-технический наряд; определять режимы бурения по показаниям контрольно-измерительных приборов;
определять состав снаряда, диаметр и тип используемого породоразрушающего инструмента, диаметр и глубину спуска обсадных колонн; вести техническую документацию; осуществлять руководство над буровой бригадой;
определять угол скважины;
производить расчет трассы наклонно направленной скважины.
Результат обучения: 1) Контролировать осевую нагрузку.
Критерии оценки:

1. Ұңғыманы цементтеудің түрлі тәсілдерінің қолданылу саласын біледі.
2. Ұңғымаларды цементтедің түрлі тәсілдерін жүргізу тәртібін біледі.
3. Цемент ерітінділерін дайындауға арналған материалдарды біледі.
4. Цементтеу жүргізуге арналған техникалық құралдарды біледі.
5. Нақты геологиялық жағдайлар үшін цементтеу тәсілін таңдай алады.
6. Түрлі жағдайлар үшін цемент ерітіндісін дайындай алады.
7. Ұңғымаларға цементтеу жүргізе алады.
8. Ұңғымаларды цементтеу үшін техникалық құралдарды қолдана алады.
9. Цементтеу жүргізуге қажетті құралды және жабдықты таңдай алады.
10. Ұңғымаларды цементтеуге арнғлан құралмен және жабдықпен жұмыс істей алады.
11. Бригададағы жұмысты ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғыма оқпанын кеңейту және анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғыманы оқпанын кеңейту мақсатын біледі.
2. Ұңғыманың оқпанына кеңейту жүргізуге арналған техникалық құралдарды біледі.
3. Кеңейткіштердің түрлерін біледі.
4. Ұңғыманың оқпанына кеңейту жүргізуге арналған бұрғылау режимдерін біледі.
5. Ұңғыманың оқпанын кеңейтуге арналған снарядты таңдай алады.
6. Нақты жағдайлар үшін кеңейту тәсілін таңдай алады.
7. Оқпанды кеңейту үшін бұрғылау режимдерінің параметрлерін бақылай алады.
8. Бригададағы жұмысты ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұңғымаға тығындау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тығындау материалдарының түрлері мен қасиеттерін біледі.
2. Алуан түрлі тығындау түрлерінің қолданылу аясын біледі.
3. Түрлі жағдайларда ұңғымаға тығындау жүргізу ережелерін біледі.
4. Нақты жағдайлар үшін тығындау тәсілін таңдай алады.
5. Нақты жағдайлар үшін тығындау материалының түрін таңдай алады.
6. Ұңғыманы тығындауды жүргізе алады.
7. Бригададағы жұмысты ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұңғыманы қаптама құбырлармен бекітуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қаптама құбырларды жалғау түрлерін біледі.
2. Қаптама құбырлардың түрлерін, өлшемдерін біледі.
3. Қаптама құбырларды түсіруге арналған қосалқы құрал-сайманды біледі.
4. Фильтрлердің түрлерін және олардың қолданылуы аясын біледі.
5. Қаптама құбырларды ұңғымаға түсіру тәсілдерін біледі.
6. Фильтрлерді ұңғымаға түсіру тәсілдерін біледі.
7. Қаптама құбырлардың түрін және оларды жалғау түрлерін таңдай алады.
8. Қаптама құбырларды ұңғымаға түсіруді біледі.
9. Фильтрдің түрін таңдай алады.
10. Фильтрді ұңғымаға түсіре алады.
11. Бұрғылау бригадасына басшылық ете алады.
КҚ 11. Бұрғылаудың технологиялық режимдерін таңдау
АМ 11. Бұрғылаудың технологиялық режимдерін таңдау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, бұрғылаудың технологиялық режимдерін бақылауға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: геологиялық-техникалық нарядтың тағайындалуы және құрамы; бұрғылау режимдерінің параметрлері; бұрғылау режимдерінің параметрлерін бақылауға арналған аспаптар; режимдердің бұрғылау процесінің көрсеткіштеріне ықпалы; ұңғыма қисаюының түрлері, белгілері және салдары; ұңғымалардың қисықтығын өлшеуге арналған аспаптардың құрылысы.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
нақты геологиялық жағдайларда ұңғымалардың кез келген түрін қазу және геологиялық-техникалық наряд жобаларын жасау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бұрғылау режимдерін анықтау;
снардятың құрамын, жынысты бұзуға қолданылатын құрал-сайманның диаметрі және түрі, қаптама бағаналардың диаметрі және түсіру тереңдігі;
техникалық құжаттаманы жүргізу;
бұрғылау бригадасына басшылықты жүзеге асыру;
ұңғыманың бұрышын анықтау;
көлбеу бағытталған ұңғыманың трассасын есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Осьтік жүктемені бақылау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает назначение и состав геолого-технического наряда.
2. Знает правила определения осевой нагрузки на породоразрушающий инструмент.
3. Знает приборы для контроля над осевой нагрузкой.
4. Знает влияние осевой нагрузки на показатели процесса бурения.
5. Знает технику безопасности при проведении буровых работ.
6. Умеет определять осевую нагрузку по показаниям контрольно-измерительных приборов.
7. Умеет рассчитывать оптимальную осевую нагрузку.
8. Умеет читать схемы и чертежи, геолого-технический наряд.
Результат обучения: 2) Контролировать расход промывочной жидкости.
Критерии оценки:
1. Знает правила определения расхода промывочной жидкости на породоразрушающий инструмент.
2. Знает приборы и оборудование для контроля расхода промывочной жидкости.
3. Знает влияние расхода промывочной жидкости на показатели процесса бурения.
4. Умеет определять расход промывочной жидкости.
5. Умеет рассчитывать оптимальный расход промывочной жидкости.
6. Умеет вести техническую документацию.
7. Умеет осуществлять руководство буровой бригадой.
Результат обучения: 3) Контролировать частоту вращения промывочной жидкости.
Критерии оценки:
1. Знает правила определения частоты вращения разрушающего инструмента.
2. Знает, как определить частоту вращения породоразрушающего инструмента.
3. Знает влияние частоты вращения на показатели процесса бурения.
4. Знает технику безопасности при проведении буровых работ.
5. Умеет определять частоту вращения по показаниям контрольно-измерительных приборов.
6. Умеет рассчитывать частоту вращения.
7. Умеет читать схемы и чертежи, геолого-технический наряд.
Результат обучения: 4) Контролировать соблюдение последовательности технологических операций (регламент).
Критерии оценки:
1. Знает последовательность операций при колонковом бурении.
2. Знает последовательность операций при бурении сплошным забоем.
3. Знает последовательность операций при бурении ударно-канатным способом.
4. Знает общую картину производственного процесса.
5. Знает содержание проекта при проектировании разведочных, эксплуатационных скважин.
6. Знает правила проектирования скважин.
7. Знает методы проходки горных выработок.
8. Знает последовательность проходки горных выработок.
9. Знает средства для проходки горных выработок.
10. Умеет определять требуемые виды работ для конкретного вида бурения.
11. Умеет выявить нарушение процесса бурения по характерным признакам процесса бурения.
12. Умеет производить расчет при проектировании скважин.
13. Умеет оформлять проекты.
14. Умеет определять состав снаряда, диаметр и тип используемого породоразрушающего инструмента.

1. Геологиялық-техникалық нарядтың мақсатын және құрамын біледі.
2. Жынысты бұзатын құрал-сайманға осьтік жүктемені анықтау ережелерін біледі.
3. Осьтік жүктемені бақылауға арналған аспаптарды біледі.
4. Осьтік жүктеменің бұрғылау процесінің көрсеткіштеріне ықпалын біледі.
5. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша осьтік жүктемені анықтай алады.
7. Оңтайлы осьтік жүктемені есептей алады.
8. Схемалар мен сызбаларды, геологиялық-техникалық нарядты оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шаю сұйықтығының жұмсалуын бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаю сұйықтығының жынысты бұзатын құрал-сайманға жұмсалатын шығынын анықтау ережелерін біледі.
2. Шаю сұйықтығының жұмсалуын бақылауға арналған аспаптар мен жабдықты біледі.
3. Шаю сұйықтығы жұмсалуының бұрғылау процесінің көрсеткіштеріне ықпалын біледі.
4. Шаю сұйықтығын шығынын анықтай алады.
5. Шаю сұйықтығының оңтайлы шығынын есептей алады.
6. Техникалық құжаттаманы жүргізе алады.
7. Бұрғылау бригадасына басшылықты жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шаю сұйықтығының айналу жиілігін бақылайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұзатын құрал-сайманның айналу жиілігін анықтау ережелерін біледі.
2. Жынысты бұзатын құрал-сайманның айналу жиілігін қалай анықтауды біледі.
3. Айналу жиілігінің бұрғылау процесінің көрсеткіштеріне ықпалын біледі.
4. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарынң көрсеткіштері бойынша және басқа да тәсілдермен айналу жиілігін анықтай алады.
6. Айналу жиілігін есептей алады.
7. Схемалар мен сызбаларды, геологиялық-техникалық нарядты оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық операциялардың реттілігінің сақталуын бақылау (регламент).
Бағалау өлшемдері:
1. Колонкалы бұрғылау кезіндегі операциялардың реттілігін біледі.
2. Тұтас забоймен бұрғылау кезіндегі операциялардың реттілігін біледі.
3. Соққы-арқан тәсілімен бұрғылау кезіндегі операциялардың реттілігін біледі.
4. Өндірістік процестің жалпы сипатын біледі.
5. Барлау, пайдалану ұңғымаларын жобалау кезінде жобаның мазмұнын біледі.
6. Ұңғымаларды жобалау ережелерін біледі.
7. Кен қазбаларын ұңғылау әдістерін біледі.
8. Кен қазбаларын ұңғылау реттілігін біледі.
9. Кен қазбаларын ұңғылауға арналған құралдарды біледі.
10. Нақты бұрғылу түрі үшін талап етілетін жұмыс түрлерін анықтай алады.
11. Бұрғылау процесіне тән белгілері бойынша бұрғылау процесінің бұзылуын анықтай алады.
12. Ұңғымаларды жобалау кезінде есептеу жүргізе алады.
13. Жобаларды рәсімдей алады.
14. Снарядтың құрамын, пайдаланылатын жынысты бұзатын құрал-сайманның диаметрін және түрін анықтай алады.

15. Диаметр и глубину спуска обсадных колонн.
16. Умеет осуществлять руководство над буровой бригадой.
17. Умеет вести техническую документацию.
Результат обучения: 5) Бурить наклонно направленные скважины.
Критерии оценки:
1. Знает понятие "искривление" скважины.
2. Знает виды искривлений.
3. Знает признаки и последствия искривления скважин.
4. Причины естественного искривления скважин.
5. Знает меры, предупреждающие искривления скважин.
6. Знает устройство приборов для замера искривления скважин.
7. Знает области применения и основные методы направленного бурения скважин, его экономическую эффективность.
8. Знает технические средства для направленного бурения.
9. Знает методику и технологию бурения направленных и многоствольных скважин при использовании различных технических средств.
10. Знает технические средства многократного применения.
11. Знает устройство и применение бесклиновых снарядов непрерывного действия.
12. Умеет выбирать технические средства для искривления скважин.
13. Умеет применять технические средства.
14. Умеет определять угол скважины.
15. Умеет производить расчет трассы наклонно направленной скважины.
ПК 12. Контролировать состояние промывочных жидкостей
СМ 12. Приготовление промывочных жидкостей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения контроля состояния промывочных жидкостей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: параметры промывочных жидкостей; материалы для приготовления промывочных жидкостей; реагенты для регулирования свойств промывочных жидкостей; виды промывочных жидкостей применяемых при различных способах бурения; состав различных видов промывочных жидкостей; влияние различных промывочных жидкостей на показатели процесса бурения; поведение горных пород при различных воздействиях на них.
При изучении модуля обучающиеся должны: выбирать реагенты для регулирования свойств промывочных жидкостей;
применять приборы для измерения параметров промывочных жидкостей; выбирать материалы для приготовления различных видов промывочных жидкостей;
замерять параметры промывочных жидкостей и сопоставлять их с утвержденными параметрами в проекте;
выбирать вид промывочных жидкостей для различных способов бурения;
выбирать способ очистки забоя от шлама.
Результат обучения: 1) Приготовить промывочную жидкость с заданными параметрами.
Критерии оценки:
1. Знает параметры промывочных жидкостей.
2. Знает материалы для приготовления промывочных жидкостей.

15. Қаптама бағаналардың диаметрі және түсіру тереңдігі.
16. Бұрғылау бригадасына басшылықты жүзеге асыра алады.
17. Техникалық құжаттаманы жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Көлбеу бағытталған ұңғыманы бұрғылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғыманың "қисықтығы" ұғымын біледі.
2. Қисаю түрлерін біледі.
3. Ұңғыманың қисаю белгілері мен салдарын біледі.
4. Ұңғымалардың табиғи қисаю себептері.
5. Ұңғымалардың қисаюын болдырмайтын шараларды біледі.
6. Ұңғымалардың қисаюын өлшеуге арналған аспаптарды біледі.
7. Ұңғымаларды бағытталған бұрғылаудың қолданылу аясын және негізгі әдістерін, оның экономикалық тиімділігін біледі.
8. Бағытталған бұрғылауға арналған техникалық құралдарды біледі.
9. Түрлі техникалық құралдарды пайдалану кезінде бағытталған және көп оқпанды ұңғымаларды бұрғылау әдістемесін және технологиясын біледі.
10. Көп реттік қолданылатын техникалық құралдарды біледі.
11. Үздіксіз әрекет ететін сынасыз снарядтардың құрылысын және қолданылуын біледі.
12. Ұңғымаларды қисаюына арналған техникалық құралдарды таңдай алады.
13. Техникалық құралдарды қолдана алады.
14. Ұңғыманың бұрышын анықтай алады.
15. Көлбеу бағытталған ұңғыманың трассасын есептей алады.
КҚ 12. Шаю сұйықтықтарының жай-күйін бақылау
АМ 12. Шаю сұйықтықтарын дайындау
Осы модуль жұмыстың нәтижелігін, шаю сұйықтықтарының жай-күйін бақылауға қажетті дағдыларды және білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: шаю сұйықтықтарының параметрлері; шаю сұйықтықтарын дайындауға арналған материалдар; шаю сұйықтықтарының қасиеттерін реттеуге арналған реагенттер; бұрғылауды түрлі тәсілдері кезінде қолданылатын шаю сұйықтықтарының түрлері; алуан түрлі шаю сұйықтықтарының құрамы; алуан түрлі шаю сұйықтықтарының бұрғылау процесінің көрсеткіштеріне ықпалы; тау жыныстарына түрлі ықпал ету кезіндегі олардың жағдайы.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
Шаю сұйықтықтарының қасиеттерін реттеуге арналған реагенттерді таңдау;
шаю сұйықтықтарының параметрлерін өлшеуге арналған аспаптарды қолдану;
алуан түрлі шаю сұйықтықтарын дайындауға арналған материалдарды таңдау;
шаю сұйықтытарының параметрлерін өлшеу және оларды жобада бекітілген параметрлермен салыстыру;
бұрғылаудың түрлі тәсілдеріне арналған шаю сұйықтықтарының түрін таңдау;
забойды шламнан тазарту тәсілдерін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаю сұйықтығын берілген параметрлермен дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаю сұйықтықтарының параметрлерін біледі.
2. Шаю сұйықтықтарын дайындауға арналған материалдарды біледі.

3. Знает реагенты для регулирования свойств промывочных жидкостей.
4. Знает приборы для измерения параметров промывочных жидкостей и правила работы с ними.
5. Знает технику безопасности при приготовлении промывочных жидкостей.
6. Знает основы физколлоидной химии.
7. Умеет выбирать реагенты для регулирования свойств промывочных жидкостей.
8. Умеет применять приборы для измерения параметров промывочных жидкостей.
9. Умеет выбирать материалы для приготовления различных видов промывочных жидкостей.
10. Умеет замерять параметры промывочных жидкостей и сопоставлять их с утвержденными параметрами в проекте.
11. Умеет организовать буровую бригаду и рабочее место во время приготовления промывочной жидкости.
Результат обучения: 2) Выбирать вид и свойства промывочных жидкостей для конкретных условий.
Критерии оценки:
1. Знает виды промывочных жидкостей применяемых при различных способах бурения.
2. Знает состав различных видов промывочных жидкостей.
3. Знает влияние различных промывочных жидкостей на показатели процесса бурения.
4. Знает поведение горных пород при различных воздействиях на них.
5. Знает влияние промывочных жидкостей на свойства горных пород и буровой инструмент.
6. Умеет выбирать вид промывочных жидкостей для различных способов бурения.
7. Умеет выбирать способ очистки забоя от шлама.
8. Умеет выбирать состав промывочной жидкости.
9. Умеет изменять состав промывочной жидкости.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, необходимые для ознакомления с техникой и технологией поисковых и разведочных работ, технологической документацией и спецификой работы помощника машиниста буровой установки, машиниста буровой установки, техника.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: содержание первичного инструктажа по технике безопасности; правила поведения рабочего на производственном участке; специфика работы геологоразведочной отрасли; условия работы на производственном участке; правила расположения бурового горного оборудования и сооружений на производственном участке.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает содержания первичного инструктажа по технике безопасности.
2. Знает правила пожаро- и электробезопасности.
3. Знает правила поведения рабочего на производственном участке.
4. Знает специфику работы геологоразведочных партий.
5. Знает условия работы на производственном участке
6. Знает правила расположения бурового и горного оборудования и сооружений на производственном участке.

3. Шаю сұйықтықтарының қасиеттерін реттеуге арналған реагенттерді біледі.
4. Шаю сұйықтықтарының параметрлерін өлшеуге арналған аспаптарды және олармен жұмыс істеу ережелерін біледі.
5. Шаю сұйықтықтарын дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
6. Физколлоидты химия негіздерін біледі.
7. Шаю сұйықтықтарының қасиеттерін реттеуге арналған реагенттерді таңдай алады.
8. Шаю сұйықтықтарының параметрлерін өлшеуге арналған аспаптарды қолдана алады.
9. Алуан түрлі шаю сұйықтықтарын дайындауға арналған материалдарды таңдай алады.
10. Шаю сұйықтытарының параметрлерін өлшеуді және оларды жобада бекітілген параметрлермен салыстыруды біледі.
11. Бұрғылау бригадасын және шаю сұйықтығын дайындау кезінде жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Нақты жағдайлар үшін шаю сұйықтықтарының түрін және қасиеттерін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түлі бұрғылау тәсілдері кезінде қолданылатын шаю сұйықтықтарының түрлерін біледі.
2. Алуан түрлі шаю сұйықтықтарының құрамын біледі.
3. Түрлі шаю сұйықтығының бұрғылау процесінің көрсеткіштеріне ықпалын біледі.
4. Тау жыныстарына ықпал ету кезіндегі олардың жай-күйін біледі.
5. Шаю сұйықтығының тау жыныстарының және бұрғылау құрал-сайманына ықпалын біледі.
6. Бұрғылаудың түрлі тәсілдеріне арналған шаю сұйықтықтарының түрін таңдай алады.
7. Забойды шламнан тазарту тәсілдерін таңдай алады.
8. Шаю сұйықтығының құрамын таңдай алады.
9. Шаю сұйықтығының құрамын өзгерте алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Берілген модуль іздестіру және барлау жұмыстарының техникасымен және технологиясымен, технологиялық құжаттамамен және бұрғылау қондырғысы машинисі көмекшісінің, техниктың жұмыс ерекшелігімен танысуға қажетті білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаулықтың мазмұны; өндірістік учаскеде жұмысшының мінез-құлық ережесі; геологиялық-барлау саласының жұмыс ерекшелігі; өндірістік учаскеде жұмыс шарттары; тау-кен жабдығының және өндірістік учаскеде басқа құрылыстардың орналасу ережесі.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қауіпсіздік жөніндегі алғашқы нұсқаулықтың мазмұнын біледі.
2. Өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін біледі.
3. Жұмысшының өндірістік учаскедегі мінез-құлық ережелерін біледі.
4. Геологиялық барлау партиялардың жұмыс ерекшелігін біледі.
5. Өндірістік учаскедегі жұмыс жағдайларын біледі.
6. Өндірістік учаскедегі тау-кен және бұрғылау жабдығын және басқа да құрылыстарды орналастыру ережелерін біледі.

7. Знает трудовой распорядок.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификаций помощника машиниста буровой установки, машиниста буровой установки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
назначение, устройство, правила монтажа, демонтажа и эксплуатации бурового и силового оборудования, их характеристики;
конструкции буровых вышек и мачт, правила их сборки и разборки;
технологические режимы, правила и способы бурения и расширения скважин с отбором и без отбора керна в нормальных и осложненных условиях; геолого-технический наряд на скважину; содержание и порядок заполнения паспорта буровзрывных работ;
цель и сущность цементации, битумизации, силикатизации, тампонажа и замораживания скважин; назначение, состав, способы приготовления и обработки промывочных жидкостей, понизителей крепости горных пород и сложных инъекционных растворов;
назначение, характеристику, виды применяемых инструмента, приспособлений и материалов;
требования, предъявляемые к качеству заправки бурового инструмента в зависимости от крепости буримых горных пород;
способы управления процессом бурения с учетом геологических условий, возникновения осложнений в зависимости от состояния бурового оборудования и инструмента; причины возникновения технических неисправностей и аварий, меры по их предупреждению и ликвидации;
инструкцию по отбору и хранению керна; название и расположение горных выработок; классификацию и свойства горных пород;
методы рекультивации земель;
правила ведения первичной технической документации, ее формы; устройство и схему энергетической сети и методы ликвидации утечек тока;
способы и правила производства стропальных работ;
устройство трактора и самоходной установки, правила их эксплуатации и ремонта;
план ликвидации аварий, правила безопасного ведения взрывных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны: управление буровыми станками и установками различных типов, включая самоходные на базе трактора, при бурении и расширении скважин;
монтаж, демонтаж, перемещение, подготовка к работе, установка и регулирование бурового оборудования, планировка и расчистка площадки для его установки; цементация, тампонаж, крепление скважин обсадными трубами, выполнение работ, предусмотренных технологическим регламентом и режимно-технологической документацией;
спускоподъемные работы, наращивание штанг, извлечение труб; выбор осевого усилия, частоты вращения инструмента, количества подаваемой промывочной жидкости, воздуха для обеспечения оптимальных режимов бурения;
регулирование параметров процесса бурения для получения оптимальных скоростей проходки;
выполнение работ по предупреждению и ликвидации кривизны, аварий и осложнении в скважинах;
приготовление промывочных жидкостей и тампонажных смесей;
контроль параметров промывочных жидкостей; восстановление водоотдачи пород в скважинах, установка фильтров и водоподъемных средств;
подбор буров, долот и буровых коронок, смена их в процессе бурения; выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и трактора, участие в их ремонте;
замена двигателей, автоматов, пускателей; участие в подготовке приборов и устьевых устройств для проведения специальных геофизических, гидрогеологических;
отбор керна, бурового шлама, образцов горных пород и определение категории крепости пород по буримости;
рекультивация земель по окончании буровых работ; стропальные и погрузочно-разгрузочные работы на буровой; ведение первичной технической документации.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Помощник машиниста буровой установки".
Критерии оценки:

7. Еңбек тәртібін біледі.
КП 02. Жұмысшы біліктігін алуға арналған өндірістік
практика
Осы модуль жұмыс нәтижелігін, бұрғылау қондырғысы машинисі көмекшісінің, бұрғылау қондырғысы машинисінің біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет:
бұрғылау және күш жабдықтарының мақсаты, құрылысы, монтаждау, демонтаждау және пайдалану ережелері, олардың сипаттамалары;
бұрғылау мұнаралары мен діңгектерінің конструкциялары, олардың құрастыру және бөлшектеу ережелері;
қалыпты және асқынған жағдайларды кернді іріктеумен және іріктеусіз бұрғылау және ұңғымаларды кеңейтудің технологиялық режимдері, ережелері және тәсілдері;
ұңғымаға геологиялық-техникалық наряд;
бұрғылау-жару жұмыстары паспортының мазмұны және толтыру тәртібі;
ұңғымаларды цементтеу, битумдау, сликаттау, тығындау және тоқтату мақсаты және мәнісі;
шаю сұйықтықтарының, тау жыныстарының және күрделі инъекциялық ерітінділердің беріктігін төмендеткіштердің мақсаты, құрамы, дайындау және өңдеу тәсілдері;
қолданылатын құрал-сайманның, аспаптардың және материалдардың мақсаты, сипаттамасы, түрлері;
бұрғыланатын тау жыныстарының беріктігіне байланысты бұрғылау құрал-сайманын толтыру сапасына қойылатын талаптар;
геологиялық жағдайларды, бұрғылау жабдығының және құрал-сайманының жай-күйіне байланысты асқынулардың туындауын ескере отырып, бұрғылау процесін басқару тәсілдері;
техникалық ақаулықтардың және апаттардың туындау себептері, олардың алдын алу және жою шаралары;
кернді іріктеу және сақтау жөніндегі нұсқаулық;
кен қазбаларының атауы және орналасуы; тау жыныстарының жіктелуі және қасиеттері;
жерді қалпына келтіру әдістері;
бастапқы техникалық құжаттаманы жүргізу ережелері, олардың нысандары;
энергетикалық желінің құрылысы және схемасы, тоқтың жылыстауын жою әдістері;
Жүкті матау жұмыстарын жүргізу тәсілдері мен ережелері;
трактордың және өздігінен жүретін қондырғының құрылысы, оларды пайдалану және жөндеу ережелері;
апаттарды жою жоспары, жарылыс жұмыстарын қауіпсіз жүргізу ережелері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
ұңғымаларды бұрғылау және кеңейту кезінде, трактордың базасындағы өздігінен жүргіш техниканы қоса алғанда, әртүрлі бұрғылау станоктарын және қондырғыларды басқару;
бұрғылау жабдығын монтаждау, демонтаждау, жылжыту, жұмысқа дайындау, орнату және реттеу, оны қондыруға арналған алаңды жоспарлуа және тазарту;
ұңғымаларды цементтеу, тығындау, қаптама құбырлармен бекіту, технологиялық регламентте және режимдік-технологиялық құжаттамада көзделге басқа да жұмыстарды орындау;
түсіру-көтеру жұмыстары, штангаларды ұлғайту, құбырларды алу;
осьтік күшті, құралдың айналу жиілігін, берілетін шаю сұйықтығының, оңтайлы бұрғылау режимдерін қамтамасыз етуге арналған ауаның мөлшерін таңдау;
оңтайлы ұңғылау жылдамдығын алу үшін бұрғылау процесінің параметрлерін реттеу;
ұңғыманың қисаюын, апаттардың және асқынулардың алдын алу және жою жұмыстарын орындау;
шаю сұйықтықтары және тығындау қоспаларын дайындау;
шаю сұйықтықтарының параметрлерін бақылау;
ұңғымалардағы жыныстарға су берілуін қалпына келтіру, фильтрлерді және су көтеру құралдарын орнату;
бұрғыларды, қашауларды және бұрғылау қаптамаларын іріктеу, олардың бұрғылау процесінде алмастыру;
қызмет көрсетілетін жабдықтың және трактордың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою, оларды жөндеуге қатысу;
қозғалтқыштарды, автоматтарды, іске қосқыштарды алмастыру;
арнайы геофизикалық, гидрогеологиялық және басқа да зерттеулер жүргізуге арналған аспаптарды және ернеу құрылғыларын дайындауға қатысу;
кернді, бұрғылау шламын, тау жыныстарының үлгілерін іріктеу және бұрғылануы бойынша жыныстар беріктігінің санатын анықтау;
бұрғылау жұмыстары аяқталғаннан кейін жерлерді қалпына келтіру;
бұрғылаудағы жүкті матау және тиеу-түсіру жұмыстары;
бастапқы техникалық құжаттаманы жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) "Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет выбирать необходимый инструмент.
2. Умеет работать с элеватором и труборазворотом.
3. Умеет производить выбраковку вспомогательного технологического инструмента.
4. Умеет применять бурильные ключи и ключи для обсадных труб.
5. Умеет производить чистку и смазку резьбовых соединений.
6. Умеет организовать рабочее место во время спускоподъемных операций.
7. Умеет соблюдать правила техники безопасности.
8. Умеет выбирать необходимый инструмент для сборки, разборки снаряда.
9. Умеет собирать аварийный инструмент.
10. Умеет производить шаблонирование бурильных труб, замков и вспомогательного инструмента.
11. Умеет соблюдать правила техники безопасности.
12. Умеет производить монтаж, демонтаж, перемещение, подготовка к работе, установка и регулирование бурового оборудования, планировка и расчистка площадки для его установки.
13. Умеет выполнять спускоподъемные работы, наращивание штанг, извлечение труб.
14. Умеет производить выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования участие в их ремонте.
15. Умеет производить рекультивацию земель по окончании буровых работ.
16. Умеет производить стропальные и погрузочно-разгрузочные работы на буровой.
17. Участвует в подготовке приборов и устьевых устройств для проведения специальных геофизических, гидрогеологических.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Машинист буровой установки".
Критерии оценки:
1. Умеет выбирать необходимые режимы бурения исходя из условий.
2. Умеет принимать правильные решения в различных ситуациях.
3. Умеет читать геолого-технический наряд.
4. Умеет выбирать, необходимый технологический инструмент для бурения.
5. Умеет управлять буровыми станками и установками различных типов, включая самоходные на базе трактора, при бурении и расширении скважин.
6. Умеет производить монтаж, демонтаж, перемещение, подготовка к работе, установка и регулирование бурового оборудования, планировка и расчистка площадки для его установки.
7. Умеет производить цементацию, тампонаж, крепление скважин обсадными трубами, выполнение работ, предусмотренных технологическим регламентом и режимно-технологической документацией.
8. Умеет производить выбор осевого усилия, частоты вращения инструмента, количества подаваемой промывочной жидкости, воздуха для обеспечения оптимальных режимов бурения.
9. Умеет производить регулирование параметров процесса бурения для получения оптимальных скоростей проходки.
10. Умеет выполнять работы по предупреждению и ликвидации кривизны, аварий и осложнении в скважинах.
11. Умеет производить приготовление промывочных жидкостей и тампонажных смесей и контроль параметров промывочных жидкостей.

1. Қажетті құралды таңдай алады.
2. Элеватормен және құбыр бұрғышпен жұмыс істей алады.
3. Қосалқы технологиялық құралдың жарамсызын шығаруды біледі.
4. Бұрғылау кілттерін және қаптама құбырларға арналған кілттерді қолдана алады.
5. Бұрандалы қосылыстарды тазартуды және майлауды біледі.
6. Түсіру-көтеру операциялары кезінде жұмыс орнын ұйымдастыра біледі.
7. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды біледі.
8. Құралды құрастыруға, бөлшектеуге қажетті құрал-сайманды таңдай алады.
9. Апаттық құрал-сайманды жинай алады.
10. Бұрғылау құбырларын, құлыптарды және қосалқы құрал-саймандарды шаблондай алады.
11. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды біледі.
12. Бұрғылау жабдығын монтаждау, демонтаждау, жылжыту, жұмысқа дайындау, орнату және реттеу, оны қондыруға арналған алаңды жоспарлау және тазарту жүргізе алады.
13. Түсіру-көтеру жұмыстарын, штангаларды ұлғайту, құбырларды алуды жүргізе алады.
14. Қызмет көрсетілетін жабдықтың және трактордың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жоюды, оларды жөндеуге қатысуды біледі.
15. Бұрғылау жұмыстары аяқталғаннан кейін жерлерді қалпына келтіруді біледі.
16. Бұрғылаудағы жүкті матау және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізе алады.
17. Арнайы геофизикалық, гидрогеологиялық және басқа да зерттеулер жүргізуге арналған аспаптарды және ернеу құрылғыларын дайындауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 1) "Бұрғылау қондырғыларының машинисі" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жағдайларға қарай бұрғылаудың қажетті режимдерін таңдай алады.
2. Түрлі жағдайларда дұрыс шешімдер қабылдай алады.
3. Геологиялық-техникалық нарядты оқи алады.
4. Бұрғылауға арналған қажетті технологиялық құрал-сайманды таңдай алады.
5. Ұңғымаларды бұрғылау және кеңейту кезінде, трактордың базасындағы өздігінен жүргіш техниканы қоса алғанда, әртүрлі бұрғылау станоктарын және қондырғыларды басқара алады.
6. Бұрғылау жабдығын монтаждау, демонтаждау, жылжыту, жұмысқа дайындау, орнату және реттеу, оны қондыруға арналған алаңды жоспарлау және тазарту жүргізе алады.
7. Ұңғымаларды цементтеу, тығындау, қаптама құбырлармен бекіту, технологиялық регламентте және режимдік-технологиялық құжаттамада көзделге басқа да жұмыстарды орындай алады.
8. Осьтік күшті, құралдың айналу жиілігін, берілетін шаю сұйықтығының, оңтайлы бұрғылау режимдерін қамтамасыз етуге арналған ауаның мөлшерін таңдай алады.
9. Оңтайлы ұңғылау жылдамдығын алу үшін бұрғылау процесінің параметрлерін реттей алады.
10. Ұңғыманың қисаюын, апаттардың және асқынулардың алдын алу және жою жұмыстарын орындай алады.
11. Шаю сұйықтықтарын және тығындау қоспаларын дайындауды және шаю сұйықтықтарының параметрлерін бақылауды біледі.

12. Умеет производить восстановление водоотдачи пород в скважинах, установка фильтров и водоподъемных средств.
13. Умеет производить подбор буров, долот и буровых коронок, смена их в процессе бурения.
14. Умеет производить выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и трактора, участие в их ремонте.
15. Умеет производить замену двигателей, автоматов, пускателей.
16. Умеет производить отбор керна, бурового шлама, образцов горных пород и определение категории крепости пород по буримости.
17. Умеет производить рекультивацию земель по окончании буровых работ.
18. Умеет вести первичную техническую документацию.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве техника и получения квалификации специалиста среднего звена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: техника, технология и организация разведки месторождений полезных ископаемых; проектно-сметная документация на производство разведочных работ; ликвидация аварий; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны: организовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка;
составлять рабочую проектно-сметную документацию для ведения буровых работ;
вести учет объемов выполнения буровых работ и оформления сопроводительной документации.
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Техник".
Критерии оценки:
1. Умеет производить основные расчеты для составления проекта скважины.
2. Умеет строить и обосновывать конструкцию.
3. Умеет выбирать технологию бурения для решения поставленной задачи.
4. Умеет выбирать оборудование для организации производственного процесса.
5. Умеет подбирать инструмент при проектировании скважин.
6. Умеет обосновывать проектные решения.
7. Умеет осуществлять контроль и руководить буровыми работами.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 13
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0705000 – Подземная разработка месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

12. Ұңғымалардағы жыныстарға су берілуін қалпына келтіру, фильтрлерді және су көтеру құралдарын орнатуды біледі.
13. Бұрғыларды, қашауларды және бұрғылау қаптамаларын іріктеуді, олардың бұрғылау процесінде алмастыруды біледі.
14. Қызмет көрсетілетін жабдықтың және трактордың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жоюды, оларды жөндеуге қатысуды біледі.
15. Қозғалтқыштарды, автоматтарды, іске қосқыштарды алмастыра алады.
16. Кернді, бұрғылау шламын, тау жыныстарының үлгілерін іріктеуді және бұрғылануы бойынша жыныстар беріктігінің санатын анықтауды біледі.
17. Бұрғылау жұмыстары аяқталғаннан кейін жерлерді қалпына келтіруді біледі.
18. Бастапқы техникалық құжаттаманы жүргізе алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практика
Берілген модуль техник-геолог ретінде жұмыс істеуге қажетті дағдылар мен білімдердің, жұмыстың және орта буын маманы біліктілігін алудың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: пайдалы қазбалардың кен орындары барлау техникасы, технологиясы және ұйымдастыру; барлау жұмыстарын жүргізуге арналған жобалық-сметалық құжаттама; апаттарды жою; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемін есепке алу.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс
технологиялық үрдісті ұйымдастыру және өндірістік учаскенің жұмыстарын басқару;
бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс жобалау-сметалық құжаттаманы жасау;
жұмыстарды орындаудың және ілеспе құжаттаманы ресімдеудің көлемдерін есепке алуды жүргізген кезде қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғыманың жобасын жасау үшін негізгі есептеулерді жасай алады.
2. Конструкцияны құруды және дәлелдеуді біледі.
3. Алға қойылған міндетті шешу үшін бұрғылау технологиясын таңдауды біледі.
4. Өндірістік процесті ұйымдастыруға арналған жабдықты таңдай алады.
5. Ұңғымаларды жобалау кезінде құралды таңдай алады.
6. Жобалық шешімдерді дәлелдей алады.
7. Бақылауды және бұрғылау жұмыстарына басшылық етуді біледі.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 13-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0705000 – Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Біліктіліктер:

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения эскизов, схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов; схем по специальности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законы, методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации; правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем, геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов;
оформлять технологическую и конструкторскую документацию;
читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования и чертежи по профилю специальности;
выполнять чертежи, используя графические редакторы.
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы, схемы и рабочие чертежи.
Критерии оценки:
1.Знает общие правила выполнения чертежей.
2. Знает требования стандартов Единой системы конструкторской документации к оформлению и составлению чертежей и схем.
3. Умеет выполнять чертежи в масштабе и наносить необходимые размеры.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Сызбалар мен сұлбаларды, нобайларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың тәжірибелік шеберліктері мен дағдыларын иелену
ЖКМ 01. Сызу
Осы модуль нобайларды, бөлшектер мен тораптардың сызбаларын; технологиялық жабдықтар мен технологиялық схемалардың графикалық кескінін орындауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: проекциялық сызу заңдылықтары мен әдіс - тәсілдерін; конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және оқу ережелерін; сызбаларды, техникалық суреттерді, нобайлар мен сызбаларды орындау, техникалық бөлшектерді құру және салу ережелері; технологиялық жабдықтардың графикалық ұсыну және технологиялық
схемаларды орындау тәсілдері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
нобайларды, бөлшектердің техникалық суреттері мен сызбаларын, олардың элементтері мен түйіндерін орындай білу;
қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және құрылымдық құжаттаманы рәсімдей білу;
бейінді мамандықтар бойынша жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарын орындаудың қарапайым сызбаларды оқи білу;
графикалық редакторларын қолдана отырып, сызбаларды орындай білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Нобайлар мен сұлбалар және жұмыс сызбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелерін біледі.
2. Сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу мен жасауға қойылатын талаптарды біледі.
3. Масштабтағы сызбаларды және қажетті мөлшерлерді түсіруді орындай біледі.

4. Умеет выполнять чертежи, применяя правила проекционного черчения.
5.Умеет выполнять технические рисунки деталей по правилам аксонометрических проекции.
6. Умеет выполнять чертежи, используя графические редакторы.
Результат обучения: 2) Читать чертежи деталей и схем и чертежи по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Знает виды условных обозначений на чертежах.
2. Читает рабочие чертежи деталей, эскизы и схемы.
3. Знает виды условных графических обозначений на чертежах.
4. Умеет применять условные графические обозначения при выполнении чертежей по профилю специальности.
5. Читает техническую документацию по профилю специальности.
БК 7. Обладать информацией о законах механического движения и применения их в эксплуатации горно-механического оборудования
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета и выбора деталей горношахтных машин и механизмов; определения видов износа и деформаций деталей и узлов; видов передач, их устройства, назначения и условных обозначений на схемах; определения кинематики механизмов, соединения деталей машин, механических передач.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификация машин и механизмов, применяемых в подземных работах; виды соединений деталей и узлов горношахтного оборудования; виды передач вращательного движения; виды деформаций; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.
При изучении модуля обучающие должны: различать детали и сборочные единицы подземного оборудования и транспорта;
определять передаточное число;
различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
Результат обучения: 1) Владеть основами статики.
Критерии оценки:
1.Знает основные понятия и аксиомы статики.
2. Знает плоскую систему сходящихся сил, произвольно расположенных сил, момент сил, центр тяжести.
3. Умеет решать задачи на равновесие плоской системы сил и на определение центра тяжести плоских сечений.
Результат обучения: 2) Владеть основами сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Знает деформации и напряжения, виды нагружений.
2. Знает растяжение – сжатие.
3.Умеет решать задачи на прочность при растяжении и сжатии.
4. Умеет решать задачи на срез и смятие.
5. Знает кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
Результат обучения: 3) Владеть элементами кинематики и динамики.
Критерии оценки:
1. Знает кинематику и динамику.
2. Знает виды передач вращательного движения.
3. Умеет решать задачи на определение скоростей и ускорений при поступательном и вращательном движении тела.
Результат обучения: 4) Владеть понятиями о деталях машин и механизмов.
Критерии оценки:
1.Знает основные детали машин и механизмов.
2.Знает виды износа и деформации. деталей и узлов подземного транспорта.
3. Знает виды соединений деталей и узлов горношахтного оборудования.
БК 8. Обладать знаниями об устройстве, принципе работы и назначении электрического оборудования и электронных устройств, применяемых в горном производстве
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об устройстве, принципе работы и назначении электрического оборудования и электронных устройств, применяемых в горном производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; производство, распределение и использование электроэнергии; электропривод и электроавтоматика.
При изучении модуля обучающие должны: читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики;
пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования и средств автоматики.
Результат обучения: 1) Владеть основами электротехники.
Критерии оценки:
1.Знает электрические и магнитные цепи постоянного и переменного тока.
2.Умеет рассчитывать электрические цепи.
3. Знает параметры электрических измерении.

4. Проекциялық сызу ережелерін қолдана отырып, сызбаларды орындай біледі.
5. Аксонометриялық проекциялар ережесіне сәйкес тегіс фигураларды және көлемді денелерді кескіндей біледі.
6. Графикалық редакторларын қолдана отырып, сызбаларды орындай біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандығы бойынша сұлбалар мен сызбаларды оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбалардығы шартты белгілердің түрлерін біледі.
2. Бөлшектердің жұмыс сызбаларын, нобайларын және
сұлбаларын оқи біледі.
3. Сызбалардағы шартты графикалық белгілерінің
түрлерін біледі.
4. Мамандығы бойынша сызбаларды орындау кезінде шартты белгілерді қолдана біледі.
5. Мамандығы бойынша техникалық құжаттамаларды
оқи біледі.
БҚ 7. Тау-кен-механикалық жабдықтарды пайдалану барысында механикалық қозғалыс заңдылықтары бойынша білімді қолдану
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль кен-шахта машиналары мен механизмдерінің бөлшектерін есептеу және таңдау; бөлшектер мен тораптардың тозуы мен деформациялануының түрлерін; беріліс түрлерін, олардың құрылымын, мақсатын және схемадағы шартты белгілерін; механизмдер кинематикасын, машиналар бөлшектерінің қосылуын, механикалық берілістерді анықтау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жерасты жұмыстарында қолданылатын машиналар мен механизмдердің жіктелуі; кен-шахта жабдықтарының бөлшектері мен тораптарының қосылыс түрлері; айналып қозғалу берілістерінің түрлері; деформацияның негізгі түрлері; шынайы, шекті қауіпті және шекті рұқсат етілетін кернеу.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
жерасты жабдығының және көлігінің бөлшектері мен құрастыру бірліктерін ажырату;
беру санын анықтау;
серпімділік пен кернеудің сыртқы және ішкі күштерін ажырату.
Оқыту нәтижесі: 1) Статика негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері
1. Статиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын
біледі.
2. Жинақталатын күштердің, еркін орналасқан
күштердің тегіс жүйесін, күштер сәтін, ауырлық ортасын біледі.
3. Күштердің тегіс жүйесінің тепе-теңдігі мен тегіс қималардың ауырлық ортасын анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдардың кедергілері негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Деформациялар мен кернеулерді, жіктелу түрлерін біледі.
2. Созылу – сығылу туралы біледі.
3. Созылу және сығылу процесі кезінде беріктік міндеттерін шеше алады.
4. Кесу және жапыру міндеттерін шеше алады.
5. Бұрау, бүгу, бұрап бүгу, тығыздалға өзектердің төзімділігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кинематика және динамика элементтерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканы біледі.
2. Айналымдағы қозғалыс берілістерінің түрлерін біледі.
3. Дененің ілгерілмелі және айналмалы қозғалысы кезінде жылдамдық пен үдетуді анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Машиналар мен механизмдердің бөлшектері туралы түсініктерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналар мен механизмдердің негізгі бөлшектерін біледі.
2.Жерасты көлігінің бөлшектері мен тораптарының тозу және деформация түрлерін біледі.
3. Кен-шахта жабдығының бөлшектері мен тораптарының қосылыс түрлерін біледі.
БҚ 8. Тау-кен өндірісінде қолданылатын электр жабдығының және электрондық құрылғылардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы білімінің болуы
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздерімен
Осы модуль кен өндірісінде қолданылатын электр жабдығының және электрондық құрылғылардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы кешенді түсінікті қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: электр және магниттік тізбектері; айнымалы токтың электр тізбектері; электр құрылғылары; электр энергия өндірісі, оны тарату және қолдану; электржетек және электроавтоматика.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
элекр жабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеуге арналған сызбаларды оқу;
элекр жабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеу және қызмет көрсетуде электр өлшеу құралдарын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы токтың электрлі және магнитті тізбектерін біледі.
2. Электрлі тізбектерге есеп жүргізе біледі.
3. Электрлі өлшеу параметрлерін біледі.

4. Умеет пользоваться электроизмерительными приборами.
5. Умеет рассчитывать последовательные и параллельные цепи переменного тока.
6. Знает виды электрических машин постоянного и переменного тока.
7. Знает виды трансформаторов.
8. Знает применение электропривода на современном производстве.
9. Знает способы передачи и распределения электрической энергии.
10.Умеет читать электросхемы для ремонта электрооборудования.
Результат обучения: 2) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:
1. Знает полупроводниковые приборы.
2.Умеет определять параметры полупроводниковых приборов.
3. Знает виды фотоэлектронных приборов.
4. Умеет определять характеристики фотоэлементов.
5. Знает электронные выпрямители и усилители.
6. Знает электронные генераторы и измерительные механизмы.
БК 9. Использовать информационно-коммуникационные технологии в подготовке информации для автоматизированного управления производством
ОПМ 04. Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; формальная, математическая логика; язык программирования; программа, ее структуризация; приемы и способы и методы применения вычислительной техники принципы автоматизированной обработки, передачи информации и управления.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ;
использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией;
использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах для автоматического управления.
Результат обучения: 1) Владеть основными возможностями информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию видов информационных технологий.
2. Умеет пользоваться персональным компьютером.
3. Умеет работать в текстовых редакторах.
4. Умеет пользоваться поисковыми программами.
5. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
6. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
Результат обучения: 2) Осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Критерии оценки:
1. Знает современные информационные технологии в горнодобывающей промышленности.
2. Знает основы автоматического регулирования.

4. Электрлі өлшеу құралдарын қолдана біледі.
5. Айнымалы токтың тізбектелген және параллельді тізбектерін есептей біледі.
6. Тұрақты және айнымалы ток электрлі машиналарының түрлерін біледі.
7. Трансформаторлар түрлерін біледі.
8. Қазіргі заман өндіріс саласында электр жетектің қолданылуын біледі.
9. Электр энергияны тарату және қолдану тәсілдерін біледі.
10. Электрлі жабдықтарын жөндеуге арналған электр сызбаларды оқи біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жартылай өткізгіш құралдар түрлерін біледі.
2. Жартылай өткізгішті аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
3. Фотоэлектрондық құралдар түрлерін біледі.
4. Фотоэлементтердің сипаттамаларын анықтай алады.
5. Электрондық түзеткіштер мен күшейткіш терді біледі.
6. Электрондық генераторлар мен өлшеу тетіктерін біледі.
БҚ 9. Өндірісті автоматты басқару үшін ақпаратты дайындауда ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану
ЖКМ 04. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Осы модуль ақпарат іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарату процестері, әдістері және өндірістік процестерді автоматтандырылған басқару тәсілдері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: ақпаратты кодтау; есептеу жүйесі; бір жүйеден басқасына ауыстыру; формалды, математикалық логика; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оның құрылымдануы; есептеу техникасын қолдану амалдары және тәсілдері мен әдістері автоматтандырылған өңдеу, ақпарат беру және басқару қағидаттары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, есептерді орындай білу;
жедел ақпарат алмасуды ұйымдастыру үшін Ғаламтор желісі мен оның мүмкіндіктерін пайдалану;
автоматты басқару үшін кәсіби бейімделген ақпараттық жүйесінде мәліметтерді жинақтау, орналастыру, сақтау, жинақтау, қайта жасау және тарату технологиясын қолдана білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялар түрлерінің жіктемесін біледі.
2. Дербес компьютерді пайдалана алады.
3. Негізгі мәтіндік редакторларында жұмыс істей білу.
4. Іздеу бағдарламаларын пайдалана біледі.
5. Деректерді тапсыру, өңдеу, жинақтау ақпараттық процестерінің модельдерін біледі.
6. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматты жүйелерді қолмен басқаруға және кері автоматты басқаруға ауыстыруды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Тау-кен өнеркәсібіндегі заманауи ақпараттық технологиялар туралы біледі.
2. Автоматты реттеу негіздерін біледі.

3. Знает принципы действия, функциональных и структурных схем автоматических регуляторов.
4. Знает порядок перевода прямого и обратного управления.
5. Умеет осуществлять прямой и обратный перевод автоматических систем с ручного в автоматическое.
6. Знает виды автоматизированного оборудования и технологических процессов подземных горных работ.
БК 10. Обладать знаниями для оценки точности результатов измерений и сущности назначения различных видов съемки
ОПМ 05. Основы геодезии и маркшейдерского дела
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оценки точности результатов измерений и сущности назначения различных видов съемки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: система координат; порядок измерения углов, расстояний и превышений; угловые и линейные измерения; погрешности измерений; геодезические сети и съемка; теодолитная съемка; геометрическое нивелирование; топографическая съемка; топографические задачи, решаемые по топографическому плану; виды маркшейдерских съемок; маркшейдерская графическая документация; геометрия недр; маркшейдерское обеспечение рационального использования недр.
При изучении модуля обучающие должны: читать маркшейдерские схемы и планы горных работ;
составлять и оформлять маркшейдерские планы горных выработок; оформлять маркшейдерскую документацию с применением новейших технологий
Результат обучения: 1) Выполнять виды маркшейдерских съемок.
Критерии оценки:
1. Знает виды маркшейдерских приборов и их назначение.
2. Знает виды маркшейдерских съемок.
3. Умеет выполнять простейшие виды съемок с применением маркшейдерских приборов.
4. Умеет определять положение точки в выработках, ориентировать линии, проводить подземные теодолитные ходы.
Результат обучения: 2) Выполнять камеральную обработку маркшейдерских и геодезических измерений.
Критерии оценки:
1. Знает маркшейдерские формулы по вычислению горизонтальных и вертикальных углов, погрешностей.
2. Умеет оформлять журналы тахеометрической съемки, угловых и линейных измерений, технического нивелирования.
3. Умеет оформлять журналы измерений с использованием компьютерных программ.
Результат обучения: 3) Работать с геодезической и маркшейдерской документацией.
Критерии оценки:
1. Умеет составлять и оформлять маркшейдерские планы горных выработок.
2. Умеет выполнять проекции, профили, разрезы по ведению горных работ.

3. Автоматты реттеуіштердің әрекет ету қағидаттарын, функционалдық және құрылымдық схемаларын біледі.
4. Процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және кері ауыстыру тәртібін біледі.
5. Автоматты жүйелерді қолмен басқаруға және кері автоматты басқаруға ауыстыруды жүзеге асыруды біледі.
6. Автоматтандырылған жабдықтың және жерасты жұмыстарының технологиялық процестерінің түрлерін біледі.
БК 10. Өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалау және түрлі түсірме түрлерін белгілеу үшін білімге ие болу
ЖКМ 05. Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері
Осы модуль өлшеу нәтижелерінің дәлдігін, түсіру түрлерін белгілеудің маңызын бағалау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: координаттар жүйесі; бұрыштарды, арақашықтықты және артығын өлшеу тәртібі; бұрыштық және сызықтық өлшеулер; өлшеу қателіктері; геодезиялық желілер және түсіру; теодолитті түсіру; геометриялық тегістеу; топографиялық түсіру; топографиялық жоспар бойынша шешілетін топографиялық міндеттер; маркшейдерлік түсіру түрлері; маркшейдерлік графикалық құжаттама; жер қойнауының геометриясы; жер қойнауын оңтайлы пайдалануды маркшейдерлік қамтамасыз ету.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
маркшейдерлік сызбаларды және кен жұмыстарының жоспарларын оқу;
кен қазбаларының маркшейдерлік жоспарларын құру және рәсімдеу;
жаңа технологияларды қолдана отырып, маркшейдерлік құжаттаманы рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геодезиялық және маркшейдерлік құжаттамамен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Маркшейдерлік және кен графикалық құжаттамасының түрлерін және қолданылуын біледі.
2. Маркшейдерлік түсірмелер түрлерін біледі.
3. Маркшейдерлік құралдарды пайдалана отырып түсірмелердің қарапайым түрлерін орындай алады.
4. Қазбалар орнының нүктесін анықтауды, линияларды бағыттау, жер асты теодолиттік жүрістерін жүргізе біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Маркшейдерлік және геодезиялық өлшеуді камералық өңдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Көлденең және тік бұрыштарды, қателіктерді есептеу бойынша маркшейдерлік формулаларды біледі.
2. Тахеометриялық түсіру, бұрыштық және сызықты өлшеу, техникалық тегістеу журналдарын рәсімдей алады.
3. Компьютерлік бағдарламалрды пайдалану арқылы өлшеу журналдарын рәсімдей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Геодезиялық және маркшейдерлік құжаттамалармен жұмыс істеу
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен қазбаларының маркшейдерлік жоспарын құруды және рәсімдеуді біледі.
2. Тау-кен жұмыстарын жүргізуге байланысты проекциялар, профильдер мен разрездарын орындай біледі.

3. Умеет читать планы, карты, проекции, профили.
4. Умеет оформлять маркшейдерскую документацию с применением новейших технологий.
БК 11. Обладать знаниями безопасного ведения работ в условиях горного производства
ОПМ 06. Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения горных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении горных работ.
При изучении модуля обучающие должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1. Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Знает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3. Знает условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.
4. Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Знает классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Знает профессиональные заболевания, характерные для открытых горных работ.
4. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности при ведении подземных горных работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасной организации труда на горных предприятиях.
2. Знает общие вопросы безопасной эксплуатации шахты.
3. Знает правила безопасной организации труда при работе с электрооборудованием.
4. Знает правила безопасной организации труда при добычных, очистных и подготовительных работах.
БК 12. Обладать знаниями о процессах образования полезных ископаемых и условиях их размещения в слоях Земли.
ОПМ 07. Основы геологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о строении Земли и ее развитии, процессах образования полезных ископаемых и условиях их размещения в слоях Земли.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: о минералах, горных породах и месторождениях полезных ископаемых; о геологических явлениях и процессах, способов геологоразведочных работ.
При изучении модуля обучающие должны: работать с геологическими картами; работать с образцами минералов и горных пород.
отличать полезные ископаемые от пустых горных пород.
Результат обучения: 1) Владеть понятиями об общей геологии.
Критерии оценки:
1. Знает строение Земли и особенности ее развития.
2. Знает экзогенные геологические процессы (геологическая деятельность ветра, ледников, подземных и надземных вод).

3. Жоспарлар, карталар, проекциялар мен профильдерді оқи біледі.
4. Жаңа технологияларды қолдану арқылы маркшейдерлік құжаттамаларды рәсімдеуді орындай біледі.
БҚ 11. Кен өндірісі жағдайларында жұмысты қауіпсіз жүргізу біліміне ие болу
ЖКМ 06. Еңбекті қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын сақтау және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: еңбек саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты сақтау бойынша нормативтік құжаттар; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптары; тау-кен жұмыстарын жүргізу кезіндегі жалпы қауіпсіздік қағидалары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. ҚР еңбек заңнамасының негіздерін біледі.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді біледі.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шарт жасау және бұзу талаптары мен тәртібін біледі.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес, жұмыс уақыты мен демалыс уақытының бөлінуін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіби сырқат мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіби сырқаттың туындау себептерін, өмірге қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі.
2. Жазатайым оқиғалардың жіктелуін және жарақаттану коэффициенттерін біледі.
3. Ашық тау-кен жұмыстарына тән кәсіби сырқаттарды біледі.
4. Жазатайым оқиғалар мен кәсіби сырқаттарды тексерудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлығына қарай комиссия құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жер асты тау-кен жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережелері мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен кәсіпорындарындағы еңбекті ауіпсіз ұйымдастыру ережелерін біледі.
2. Шахтаны қауіпсіз пайдаланудың жалпы мәселелерін біледі.
3. Электр жабдықпен жұмыс істеу кезінде еңбекті қауіпсіз ұйымдастыру ережелерін біледі.
4. Өндіру, тазарту және дайындау жұмыстары барысында еңбекті қауіпсіз ұйымдастыру ережелерін біледі.
БҚ 12. Пайдалы қазбалар кенінің пайда болу үрдісі, заңдылықтары мен олардың жер қабығы қабатында орналасу жағдайы туралы білімге ие болу
ЖКМ 07. Геология негіздері
Осы модуль Жер құрылысы, оның дамуы, пайдалы қазбалардың пайда болу үрдісі туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: минералдар, тау жынысы мен кен шығаратын жерлер, геологиялық құбылыстар мен үрдістер, геологиялық барлау жұмыстарын туралы.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
геологиялық карталармен жұмыс істей білу;
минералдар мен тау жынысы үлгілерімен жұмыс істей білу;
пайдалы қазбаларды бос тау жыныстарынан айыра білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы геология туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жер құрылысы мен оған тән даму ерекшеліктері туралы біледі.
2. Экзогендік геологиялық үрдістерді (желдің, мұздықтардың, жер асты және жер бетіндегі сулардың) геологиялық қызметі туралы біледі.

3. Знает эндогенные геологические процессы (магматизм, вулканизм).
Результат обучения: 2) Владеть понятиями минералогии, петрографии и кристаллографии.
Критерии оценки:
1. Знает геологические процессы образования минералов в природе.
2. Знает основные понятия кристаллографии.
3. Знает физические свойства минералов, физико-механические свойства руд и горных пород.
4. Знает формы и элементы залегания рудных масс.
5. Знает морфологию минералов и минеральных агрегатов.
6. Знает о процессах образования полезных ископаемых и условиях их размещения в слоях Земли.
7. Умеет отличать полезные ископаемые от пустых горных пород.
Результат обучения: 3) Уметь работать с геологической документацией.
Критерии оценки:
1. Знает виды геологической документации.
2.Умеет выполнять геологические профили, разрезы.
3. Знает условные обозначения на геологических картах и планах.
4. Умеет читать геологическую документацию.
БК 13. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 08. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 3) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "070502 2 - Горнорабочий подземный"
ПК 1. Доставлять материалы по горизонтальным, наклонным и вертикальным выработкам
СМ 01. Доставка материалов по горизонтальным, наклонным и вертикальным выработкам
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по доставке материалов и оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила техники безопасности при доставке и транспортировке материалов, виды погрузочно-доставочных машин; правила и способы доставки материалов и оборудования в зоне забоя; виды неисправностей в работе обслуживаемых машин и оборудования и способы их устранения.
При изучении модуля обучающие должны: управлять погрузочно-доставочными машинами с электрическим и пневматическим приводом и дизельным двигателем;
доставлять материалы и оборудование по горизонтальным, вертикальным и наклонным выработкам.
Результат обучения: 1) Доставлять горную массу.
Критерии оценки:

3. Экзогендік геологиялық үрдістері (магматизм, вулканизм) туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Минералогия, петрография және кристаллография туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғаттағы минералдардың геологиялық пайда болу үрдістері туралы біледі.
2. Кристаллография туралы негізгі ұғымдарды біледі.
3. Минералдардың физикалық қасиеттері, кен және тау жыныстарының физикалық қасиеттерін туралы біледі.
4. Кен массаларының орнының формалары және элементтері туралы біледі.
5. Минералдар мен минералды агрегаттардың морфологиясын біледі.
6. Жер қабатында орналасу жағдайындағы пайдалы қазбалардың пайда болу үрдістері туралы біледі.
7. Пайдалы қазбаларды бос тау жыныстарынан айыра біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Геологиялық құжаттамалармен жұмыс істей білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Геологиялық құжаттамалардың түрлерін біледі.
2. Геологиялық профильдер, раздездер орындай біледі.
3. Геологиялық карталар мен жоспарларда шартты белгілерді біледі.
4. Геологиялық құжаттамаларды оқи біледі.
БҚ 13. Мемлекеттік тілде искерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 08. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиісті: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері; құжаттардың қызметі және құру тәсілдері; құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, ресімдеу ережелері.
Модульді игеру кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларды алуға тиіс:
ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
"070502 2 - Жер асты тау-кен жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 1. Көлденең, қиғаш, тік қазбаларға қарай материалдарды жеткізу
АМ 01. Көлденең, қиғаш, тік қазбаларға қарай материалдардың жеткізілуі
Осы модуль материалдар мен жабдықтарды жеткізу жұмыстарын орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: материалдарды жеткізу және тасымалдау кезінде сақталатын қауіпсіздік ережелері; жүк тиейтін-жеткізу машиналарының түрлері; кенжар аумағында материалдар мен жабдықтарды жеткізу ережелері мен тәсілдері; қызмет көрсететін машиналар мен жабдықтардың ақаулар түрлері мен оларды жою тәсілдері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
электрлі, пневматикалық жетекті және дизельді қозғалтқышы бар жүк тиййтін-жеткізуші машиналарын басқару;
көлденең, тігінен, қиғаш қазбаларға қарай материалдар мен жабдықтарды жеткізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен массасын жеткізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила техники безопасности труда при доставке и транспортировке материалов.
2. Знает принципы дистанционного управления машинами, механизмами.
3. Знает правила и способы доставки материалов и оборудования в зоне забоя.
4. Умеет управлять погрузочно-оставочной машиной.
5. Умеет откатывать груженные и подкатывать порожние вагонетки в зоне забоя с помощью электровозов и лебедок.
6. Умеет откатывать груженные и подкатывать порожние вагонетки в зоне забоя вручную.
7. Умеет доставлять породу вагонетками к месту сухой закладки выработанного пространства.
8. Умеет доставлять горную породу по рудоскатам, воронкам восстающих.
9. Умеет доставлять горную массу в вертикальных и наклонных выработках с разгрузкой их в рудоспуск, бункер или на конвейер через опрокидыватель.
Результат обучения: 2) Доставлять материалы и оборудование.
Критерии оценки:
1. Умеет принимать у ствола, шурфа или скважины крепежные, строительные, смазочные материалы, запасные части и оборудование с погрузкой их вручную или с помощью такелажных механизмов и приспособлений в вагонетки, на площадки, в бадьи, клеть.
2. Знает правила транспортировки бурового инструмента.
3. Умеет доставлять буровые машины и установки к месту работы.
4. Умеет доставлять крепежные, строительные, смазочные материалы, запасные части и оборудование по горным выработкам к месту назначения, с участка на участок, к стволу (шурфу).
5. Умеет выдавать материалы и оборудование с шахты на поверхность с погрузкой их в бадьи, клеть.
ПК 2. Выполнять вспомогательные работы при проходке и очистной выемке полезного ископаемого
СМ 02. Выполнение вспомогательных работ при проходке и очистной выемке полезного ископаемого
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по установке и монтажу подземных устройств.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила техники безопасности при ведении подземных горных работ, предъявляемые требования и порядок ведения вспомогательных работ по обслуживанию, установке, монтажу и демонтажу подземных устройств и оборудований.
При изучении модуля обучающие должны: сцеплять и расцеплять вагоны и площадки;
сопровождать составы и отдельные вагоны; поднимать сошедшие с рельсов вагонетки, вагоны;
выполнять очистку вагонеток от налипшей и спрессованной массы с применением пневмоинструмента;
выполнять чистку конвейерных ставов скребковых и ленточных конвейеров; устанавливать дверные коробки; навешивать двери;
устанавливать стеллажи;
изготавливать, устанавливать, разбирать и ремонтировать трапы, люки, лестницы, полки, ограждения, перила, бункеры в горных выработках.
Результат обучения: 1) Выполнять вспомогательные и подготовительные работы по обслуживанию транспорта.
Критерии оценки:

1. Материалдарды жеткізу және тасымалдау кезінде еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелері туралы біледі.
2. Машиналар мен механиздерді қашықтықтан басқару ұстанымдарын біледі.
3. Кенжар аумағында материалдар мен жабдықтарды жеткізудің ережелері мен тәсілдерін біледі.
4. Тиеу-жеткізуші машиналарымен басқаруды біледі.
5. Кенжар аймағында электровоз және жүктиегіштер жүк тиелген вагоншаларды домалатып, бос вагоншаларды домалатын акеле алады.
6. Кенжар аймағында қол арқылы жүк тиелген вагоншаларды домалатып, бос вагоншаларды домалатын акеле алады.
7. Қазылған кеңістіктің құрғақ қалау орнына жынысты вагонша арқылы жеткізе біледі.
8. Кен дөңгелектері арқылы тау жыныстарын жеткізе біледі.
9. Тау-кен массасын жазық және қиғаш қазбаларға қарай бункер немесе конвейерге жеткізе біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдар мен жабдықтарды жеткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғы, шурф немесе төтел алдында бекіткіш, құрылыстық, майлау материалдарын, қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды, құрылғыларды қабылдай алады.
2. Бұрғылау құрал-сайманын тасымалдау ережелері туралы біледі.
3. Бұрғылау машиналарын жеткізу және жұмыс орнына қарай біледі.
4. Тау-кен қазбаларынан белгілеген жерге, учаскеден учаскеге, ұңғыға (шурфқа) қарай бекіткіш, құрылыстық, майлау материалдарын, қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды, құрылғыларды жеткізе алады.
5. Шахтадан материалдар мен жабдықтарды жер бетіне шығаруды біледі.
КҚ 2. Пайдалы қазбаларды ұңғылау және тазалап қазып алу барысында
қосалқы жұмыстарын орындау
АМ 02. Пайдалы қазбаларды ұңғылау және тазалап қазып алу барысында
қосалқы жұмыстарының орындалуы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жерасты құрылғыларын орнату және монтаждау жбойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жерасты тау–кен жұмыстарын жүргізу барысында қауіпсіздік техникасының ережелері, жерасты құрылғыларына және жабдықтарына қызмет көрсету, орнату, монтаждау және демонтаждау бойынша қосалқы жұмыстарға қойылатын талаптар мен жүргізу тәртібі.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
вагондар мен алаңдарды тіркеу және ажырату;
құрамдар мен жекелеген вагондарды сүйемелдеу;
рельстен шығып кеткен вагонеткаларды, вагондарды көтеру;
вагонетшаларды жабысқан және нығыздалған массадан пневмоқұралды қолдана отырып тазарту;
конвейерлік жақтауларды қырғыш және таспалы конвейерлермен тазарту.
есік қораптарын орнату;
есіктерді ілу;
стеллаждар орнату;
кен қазбаларында траптарды, люктарды, сатыларды, сөрелерді, қоршауларды, шарбақтарын, бункерлерді дайындау, орнату, бөлшектеу және жөндеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Көлікке қызмет көрсету бойынша қосалқы және
дайындық жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила техники безопасности при ведении подземных горных работ.
2. Знает виды и назначение применяемого подземного транспорта.
3. Умеет принимать и направлять вагонетки через заезды и плиты.
4. Умеет сцеплять и расцеплять вагоны и площадки.
5. Умеет сопровождать составы и отдельные вагоны.
6. Умеет поднимать сошедшие с рельсов вагонетки, вагоны.
7. Умеет выполнять осмотр и смазку подшипников вагонеток.
8. Умеет выполнять очистку вагонеток от налипшей и спрессованной массы с применением пневмоинструмента.
9. Умеет выполнять чистку конвейерных ставов скребковых и ленточных конвейеров.
Результат обучения: 2) Устанавливать подземные устройства.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы (назначения) всех видов применяемого оборудования.
2. Умеет устанавливать металлические штанги для крепления перемычек и опалубки.
3. Умеет устанавливать кроссинги, трапы, загрузочные люки, лестницы, полки, перила, ляды, ограждения, бункера в горных выработках с углом наклона более 450.
4. Умеет устанавливать дверные коробки, стеллажи.
5. Знает способы проверки защитных устройств.
Результат обучения 3): Выполнять вспомогательные и подготовительные работы по поддержанию состояния горных выработок.
Критерии оценки:
1. Знает правила прокладки электрических кабелей по горным выработкам.
2. Знает параметры освещения горных выработок.
3. Умеет выполнять осмотр состояния горных выработок.
4. Умеет выполнять оборку боков и кровли с помощью перфоратора, отбойного молотка или вручную.
5. Умеет выполнять затяжку боков и кровли выработок.
6. Умеет выполнять осланцевание мест скопления пыли.
7. Умеет выполнять побелку горных выработок.
8. Умеет выполнять очистку обделок подземных сооружений вручную.
9. Умеет устанавливать ограждения и предупредительные знаки.
10. Умеет выполнять обшивку вентиляционных стволов шахт.
11. Умеет прокладывать кабельные линии по горным выработкам.
ПК 3. Принимать участие в ремонте и обслуживании машин, механизмов, приспособлений
СМ 03. Выполнение ремонтных работ обслуживаемого оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия в ремонте и обслуживании машин, механизмов, приспособлений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила техники безопасности при ведении ремонтных работ, сроки износа отдельных деталей и узлов; виды и причины неисправностей машин и механизмов.
При изучении модуля обучающие должны: выявлять неисправности обслуживаемых машин и механизмов; выполнять ремонт машин и механизмов;
выполнять монтаж и демонтаж подземных устройств.
Результат обучения: 1) Выявлять неисправности машин и механизмов.
Критерии оценки:

1. Жерасты тау-кен жұмыстарын жүргізу барысында қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі.
2. Қолданылатын жерасты көлігінің түрлері мен белгіленуін біледі.
3. Вагоншаларды кіреберіс жол және плиталар арқылы қабылдауды және бағыттауды біледі.
4. Вагондар мен алаңшаларды тіркеп, ажырата алады.
5. Құрамдар мен жекелеген вагондарды алып жүре алады.
6. Рельстен шығып кеткен вагоншаларды, вагондарды көтере алады.
7. Вагоншалардың мойынтіректерін тексеруді және майлауды орындай алады.
8. Вагонетшаларды жабысқан және нығыздалған массадан пневмоқұралды қолдана отырып тазартуды орындай алады.
9. Конвейерлік жақтауларды, қырғыш және таспалы конвейерлерді тазартуды орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жерасты құрылғыларын орнату.
Бағалау өлшемдері:
1. Барлық қолданылатын жабдық түрлерінің құрылысын және жұмыс істеу қағидатын (мақсатын) біледі.
2. Тосқауылдарды және қалыпты бекіту үшін металл штангілерді орната алады.
3. Кен қазбаларына 450 артық көлбеу бұрышпен кроссингтер, траптар, тиеу люктары, сатылар, сөрелер, шарбақтар, жыралар, қоршаулар және бункерлерді орнату.
4. Есік қораптарын, стеллаждарды орната алады.
5. Қорғаныш құраларын тексеру тәсілдерін біледі.
Оқу нәтижесі 3) Кен қазбаларының жай-күйін сақтау бойынша қосалқы және дайындық жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен қазбаларының бойымен электр кабельдерін төсеу ережелерін біледі.
2. Кен қазбаларына жарық беру параметрлерін біледі.
3. Кен қазбаларының жағдайын тексеруді орындай алады.
4. Перфоратордың, шойбалғаның көмегімен немесе қолмен бүйірін және шатырын құрастыруды орындай алады.
5. Қазбалардың бүйірін және шатырын тарта алады.
6. Шаң жинақталған жерге сланецтеу орындай алады.
7. Кен қазбаларын ақтауды орындай алады.
8. Жерасты құрылыстарының қаптамасын тазартуды орындай алады.
9. Қоршауларды және алдын алу белгілерін орнатуды біледі.
10. Шахталардың желдеткіш оқпандарын қаптауды орындай алады.
11. Кен қазбалары бойынша кабель желілерін төсей алады.
КҚ 3. Машиналарды, механизмдерді, аспаптарды жөндеуге және қызмет көрсету жұмыстарына қатысу
АМ 03. Қызмет көрсетілетін жабдыққа жөндеу жұмыстарының жүргізуі
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, машиналарды, механизмдерді, құрылғыларды жөндеуге және қызмет көрсетуге қатысуға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульмен оқу-танысу барысында мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында қауіпсіздік техникасының ережелері; жекелеген бөлшектер мен тораптардың тозу мерзімдері; машиналар мен механизмдер ақаулықтарының түрлері мен себептері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қызмет көрсететін машиналар мен механизмдердің ақаулықтарын анықтау;
машиналар мен механизмдерге жөндеу жұмыстарын жүргізе білу;
жер асты құрылғыларын монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналар мен механизмдердің ақаулықтарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство транспортных средств, приспособлений, применяемых при подземных работах.
2. Знает сроки износа отдельных деталей и узлов конвейера, вагонеток, лебедок, электровозов, погрузочных и погрузочно-доставочных машин .
3. Умеет выполнять осмотр состояния машин и механизмов.
4. Знает виды и причины неисправностей машин и механизмов.
5. Умеет выявлять неисправности в работе машин и оборудования.
6. Знает устройство электрической аппаратуры управления и защиты.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонт машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает правила техники безопасности при ведении ремонтных работ.
2. Знает виды ремонта машин и механизмов.
3. Умеет выполнять мелкий ремонт отдельных узлов погрузочных и погрузочно-доставочных машин.
4. Умеет заменять рештаки и цепи на конвейерах.
5. Умеет заменять барабаны на конвейерах.
6. Умеет выполнять мелкий ремонт перфораторов и отбойных молотков.
7. Участвует в ремонте вагонеток и электровозов.
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж и демонтаж подземных устройств.
Критерии оценки:
1. Знает предъявляемые требования и порядок ведения работ по монтажу, демонтажу устройств.
2. Умеет выполнять монтаж и демонтаж бремсберговой установки.
3. Умеет выполнять монтаж тормозного шкива и сигнальных устройств.
4. Умеет управлять гидроэлеватором, обслуживать и устранять мелкие неисправности в его работе.
5. Умеет наращивать и укорачивать трубопроводы.
6. Умеет выполнять расштыбовку конвейеров.
ПК 4. Участвовать под руководством взрывника в заряжании скважин, шпуров, минных камер с доставкой взрывчатых веществ к месту производства взрывных работ
СМ 04. Участие в заряжании скважин, шпуров, минных камер и доставка взрывчатых веществ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия под руководством взрывника в заряжании скважин, шпуров, минных камер с доставкой взрывчатых веществ к месту производства взрывных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: единые правила безопасности при взрывных работах, правила заряжания шпуров, скважин, минных камер; свойства взрывчатых материалов; установленную сигнализацию при ведении взрывных работ; правила хранения, транспортировки, переноски взрывчатых материалов по горным выработкам.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять прием и подачу звуковых и видимых сигналов;
выполнять вспомогательные работы при заряжании скважин, шпуров, минных камер; доставлять взрывчатые вещества под наблюдением взрывника к местам производства взрывных работ.
Результат обучения: 1) Подготовить шпуры, скважины и минные камеры для заряжания.
Критерии оценки:

1. Жерасты жұмыстары кезінде қолданылатын көлік құралдардың, аспаптардың құрылғысын біледі.
2. Вагоншалардың, жүк тасушылардың, электровоздардың, тиеу және тиеу-жеткізуші машиналардың жекелеген бөлшектері мен конвейер түйіндерінің тозу мерзімі туралы біледі.
3. Машиналар мен механизмдерді тексеруді орындай алады.
4. Машиналар мен механизмдер ақаулықтарының түрлерін және себептерін біледі.
5. Машиналар мен жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтай алады.
6. Электрлік басқару және қорғау аппаратурасының құрылысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналар мен механизмдерге жөндеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында қауіпсіздік техникасының ережелері туралы біледі.
2. Машиналар мен механизмдерді жөндеу түрлерін біледі.
3. Тиеу және тиеу-жеткізу машиналарының жекелеген тораптарына шағын жөндеу жүргізе алады.
4. Рештактарды және конвейерлердегі тізбектерді ауыстыра алады.
5. Конвейерлердегі барабандарды ауыстыра алады.
6. Перфораторларға және шойбалғаларға шағын жөндеу жүргізе алады.
7. Вагоншаларды және электровоздарды жөндеу жұмыстарына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жер асты құрылғыларын монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылғыларды монтаждау, демонтаждау жұмыстарына қойылатын талаптарды және жүргізу тәртібін біледі.
2. Бремсберг қондырғысын монтаждау және демонтаждауды біледі.
3. Тежегіш шкивінің және дабыл құрылғыларының монтажын орындауды біледі.
4. Гидроэлеваторды басқаруды, қызмет көрсетуді және оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жоюды біледі.
5. Құбырларды ұзарта алады және қысқарта алады.
6. Конвейерлерге ұнталым орындай алады.
КҚ 4. Жарушының басшылығымен ұңғымаларды, теспелерді, миналы камераларды жарылыс жұмыстарын жүргізу орнына жарылғыш заттарды жеткізумен оқтау жұмысына қатысу
АМ 04. Ұңғымаларды, теспелерді, миналы камераларды оқтау және жарылғыш заттарды жеткізу жұмыстарына қатысуы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жарушының басшылығымен ұңғымаларды, шпурларды, миналы камераларды жарылғыш заттарды жару жұмыстарын жүргізу орнына жеткізумен оқтаттыруға қатысу үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жарылғыш жұмыстары барысында бірыңғай қауіпсіздік ережелері; шпурларды, ұңғымаларды, миналы камераларды оқтаттыруға ережелері; жарылғыш заттардың қасиеттері; жару жұмыстарын жүргізу кезінде орнатылған сигнализация; жарылғыш заттарды кен қазбалары бойымен сақтау, тасымалдау, алып жүру ережелері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
дыбыс және көрінетін сигналдарды қабыдау және беру;
ұңғымаларды, шпурларды, миналы камераларды оқтаттыру кезінде қосалқы жұмыстарды орындау;
жарушының бақылауымен жарылғыш заттарды жару жұмыстарын жүргізу орындарына жеткізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымаларды, шпурларды, миналы камераларды оқтаттыруға дайындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает свойства горных пород и их классификацию по крепости.
2. Умеет подбирать буры и коронки.
3. Умеет бурить шпуры и подбурки вручную.
4. Умеет заготавливать и забивать пробки в пробуренные шпуры.
5. Умеет выполнять герметизацию устьев шпуров и скважин.
6. Умеет устанавливать ограждения и предупредительные знаки.
Результат обучения: 2) Доставить взрывчатые материалы.
Критерии оценки:
1. Знает правила хранения, транспортировки, переноски взрывчатых материалов по горным выработкам.
2. Знает свойства взрывчатых материалов.
3. Доставляет взрывчатые вещества под наблюдением взрывника к местам производства взрывных работ.
4. Охраняет взрывчатые материалы на месте производства взрывных работ, взрываемых блоков.
Результат обучения: 3) Заряжать шпуры и скважины.
Критерии оценки:
1. Знает единые правила безопасности при взрывных работах.
2. Знает и различает сигнализацию при ведении взрывных работ.
3. Знает правила промышленной безопасности при ведении взрывных работ.
4. Знает виды зарядчиков и принципы их работы.
5. Умеет пользоваться зарядчиками для взрывчатого вещества.
6. Знает правила заряжания шпуров, скважин, минных камер.
7. Умеет заряжать шпуры патронированными, гранулированными. видами взрывчатых веществ под наблюдением взрывника.
Квалификация "070514 1 - Проходчик"
ПК 5. Бурить шпуры и скважины
СМ 05. Бурение шпуров и скважин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для бурения шпуров и скважин самоходными буровыми установками, ручными перфораторами, электро- и пневмосверлами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: меры безопасности при бурении шпуров и скважин, требования, предъявляемые к качеству заточки и заправки буров, коронок, их формы и размеры; устройство обслуживаемых бурильных механизмов и буровых установок, область применения их и правила эксплуатации, виды, назначение и параметры шпуров и скважин.
При изучении модуля обучающие должны: подготавливать буровой инструмент к работе;
собирать, разбирать буровую установку; выявлять неполадки в работе буровой установки;
бурить шпуры и скважины самоходными буровыми установками, кроме дизельных, перфораторами массой до 35 кг (вместе с пневмоподдержкой), электросверлами и пневмосверлами.
Результат обучения: 1) Подготавливать буровой инструмент к работе.
Критерии оценки:

1. Тау жыныстарының қасиеттерін және олардың беріктігі бойынша жіктелуін біледі.
2. Бұрғыларды және қаптамаларды таңдай алады.
3. Шпурларды және подбуркаларды қолмен бұрғылай алады.
4. Бұрғыланған шпураларды дайындауды және тығындарын бітеуді біледі.
5. Шпурлар мен ұңғымалардың ернеулерін герметизациялауды орындай алады.
6. Қоршауларды және алдын алу белгілерін орнатуды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жарылғыш материалдарды жеткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен қазбалары бойынша жарылғыш материалдарды сақтау, тасымалдау, тасу ережелерін біледі.
2. Жарылғыш материалдардың қасиеттерін біледі.
3.Жарушының бақылауымен жарылғыш заттарды жару жұмыстарын жүргізу орындарына жеткізеді.
4. Жару жұмыстарын жүргізу орнындағы жарылғыш материалдарды, жарылатын блоктарды және басқа да объектілері күзетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Шпурлар және ұңғымаларды оқтандырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Жару жұмыстарын жүргізугі бірыңғай қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Жару жұмыстарын жүргізу кезіндегі сигнализацияны біледі және ажыратады.
3. Жару жұмыстары жүргізу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерін біледі.
4. Оқтаттырудың түрлерін және олардың жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
5. Жарылғыш заттарға арналған оқтаттыруды қолдануды біледі.
6. Шпурлар, ұңғымаларды, миналы камераларды оқтаттыру ережелерін біледі.
7. Шпурларды жарушының бақылауымен патронды, түйіршікті және жарылғыш заттардың т.б. түрлерімен оқтаттыра алады.
"070514 1 - Үңгілеуші" біліктілігі
КҚ 5. Теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау
АМ 05. Теспелер мен ұңғымалардың бұрғылануы
Осы модуль жұмыс нәтижелігін, шпурлардың және ұңғымаларды өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен, қол перфораторларымен, электр және пневмо бұрғылармен бұрғылауға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: бұрама шегелер мен ұңғымаларды бұрғылау кезінде қауіпсіздік шаралары; бұрғыларды, қаптамаларды қайрау және толтыру сапасына қойылатын талаптар, олардың түрлері мен өлшемдері; қызмет көрсетуші бұрғылау механизмдері мен бұрғылау құрылғыларының құрылысы, қолданылуы мен пайдалану ережелері, бұрама шегелер мен ұңғымалардың бұрғылау түрлері, белгіленуі мен пареметрлері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
бұрғылау құрал-сайманын жұмысқа дайындау;
бұрғылау құрылғысын жинастыру және бөлшектеу;
бұрғылау құрылғысымен жұмыс істеу барысында ақаулықтарды анықтау;
шпурлар мен ұңғымаларды салмағы 35 кг дейінгі және одан да артық (пневмотірегімен) дизельді, қол перфораторларынан, электр бұрғыларынан және пневмобұрғылардан басқа өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен бұрғылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау құрал-сайманын жұмысқа дайындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды и назначение бурильных механизмов и буровых установок, применяемых при подземной разработке месторождений полезных ископаемых.
2. Умеет проводить осмотр и проверку состояния бурового инструмента.
3. Знает правила транспортировки буровых установок по горным выработкам.
4. Умеет устанавливать буровой станок на самоходной платформе или передвижной раме и готовить его к работе.
5. Знает сведения об эксплуатационных свойствах электрооборудования.
Результат обучения: 2) Собирать, разбирать буровую установку.
Критерии оценки:
1. Знает устройство обслуживаемых бурильных механизмов и буровых установок.
2. Знает принцип работы гидравлической системы приводов, коробок передач, пневмодвигателя и узлов обслуживаемых буровых установок.
3. Умеет собирать, разбирать буровую установку.
4. Умеет выявлять неполадки в работе буровой установки.
Результат обучения: 3) Бурить шпуры и скважины.
Критерии оценки:
1. Знает меры безопасности при бурении шпуров и скважин.
2. Знает физические и механические свойства горных пород.
3. Знает виды и назначение шпуров и скважин.
4. Знает схемы рационального расположения шпуров и их глубину.
5. Умеет подбирать буры, долота, коронки.
6. Знает порядок и приемы работы по заточке коронок.
7. Умеет бурить шпуры и скважины самоходными буровыми установками кроме дизельных.
8. Умеет бурить шпуры и скважины перфораторами массой до 35 кг (вместе с пневмоподдержкой), в пологих выработках.
9. Умеет бурить шпуры и скважины электросверлами и пневмосверлами.
ПК 6. Выполнять работы по проходке горных выработок
СМ 06. Выполнение проходческих работ в выработках
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по проходке горных выработок.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: меры безопасности при выполнении операции проходческого цикла, меры безопасности при работе с машинами и механизмами, единые правила безопасности при ведении буровзрывных работ, правила и способы разработки горной породы механизированным инструментом, вручную и буровзрывным способом; способы проведения горизонтальных, наклонных и вертикальных выработок; свойства горных пород и их классификация по крепости.
При изучении модуля обучающие должны: проходить горные выработки с применением шанцевого инструмента в рыхлых, мягких и трещиноватых горных породах; проходить горные выработки механизированным способом; проходить горные выработки буровзрывным способом.
Результат обучения: 1) Проходить горные выработки вручную.
Критерии оценки:

1. Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер асты игеру кезінде қолданылатын бұрғылау механизмдері мен бұрғылау қондырғыларының түрлері мен белгіленуін біледі.
2. Бұрғылау құрал-сайманының күйі мен жағдайын тексеруді біледі.
3. Тау-кен қазбалары бойынша бұрғылау құрылғыларының тасымалдау ережелерін біледі.
4. Бұрғылау станогын өздігінен жүретін платформаға немесе жылжымалы рамаға орнатуды және оны жұмысқа дайындауды біледі.
5. Электр жабдығының пайдалану қасиеттері туралы мәліметтерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау қондырғысын жинақтау, бөлшектеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін бұрғылау механизмдері мен бұрғылау қондырғыларының құрылысын біледі.
2. Жетектердің гидравликалық жүйесінің, беріліс қораптарының, пневматикалық қозғалтқыштардың және басқа да қызмет көрсетілетін бұрғылау қондырғыларының тораптарының жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
3. Бұрғылау қондырғысын жинақтауды, бөлшектеуді біледі.
4. Бұрғылау қондырғысының жұмысындағы ақаулықтарды анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шпурлар мен ұңғымаларды бұрғылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шпурлар мен ұңғымаларды бұрғылау кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
2. Тау жыныстарының физикалық және механикалық қасиеттерін біледі.
3. Шпурлар мен ұңғымалардың түрлері мен мақсатын біледі.
4. Шпурлардың оңтайлы орналасу схемасын және олардың тереңдігін біледі.
5. Бұрғыларды, қашауларды, қаптамаларды таңдай алады.
6. Қаптамаларды қайрау жұмыстарының тәрітібін және амалдарын біледі.
7. Шпурларды және ұңғымаларды өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен бұрғылауды біледі.
8. Жайпауыт қазбаларда шпурларды және ұңғымаларды перфораторлармен бұрғылай алады.
9. Шпурларды және ұңғымаларды электр бұрғылармен және пневмобұрғыларымен бұрғылауды біледі.
КҚ 6. Кен қазбаларын үңгілеу жұмыстарын орындау
АМ 06. Қазбалардағы үңгілеу жұмыстарының орындалуы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, қазбалардағы қазба жүргізгіш жұмыстарын орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: қазба жүргізгіш циклі операциялары кезіндегі қауіпсіздік шаралары, машиналар және механизмдермен жұмыс істей барысында қауіпсіздік шараларын сақтау, бұрғылау-жару жұмыстарын орындау барысында бірыңғай қауіпсіздік ережелерін сақтау,тау жыныстарын арнайы құралдармен қолмен және бұрғылау-жару тәсілдері арқылы өңдеу тәсілдері, көлденең, еңіс және қиғаш қазбаларға қазбаларды жүргізу тәсілдері, тау жыныстарының бекіткіштігіне қарай қасиеттері және олардың жіктелу.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
бекіністік құрал-саймандарын қолдану арқылы күпсек, жұмсақ, жарақшақталған тау жыныстарында тау-кен қазба жұмыстарын жүргізу;
механикаландырылған тәсіл арқылы тау –кен қазбаларын жүргізу;
бұрғылау-жару тәсілі арқылы тау-кен қазбаларын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен қазбаларын қолмен жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает меры безопасности при выполнении операции проходческого цикла.
2. Знает правила и способы разработки горной породы вручную.
3. Знает свойства горных пород и их классификацию по крепости.
4. Умеет проходить горные выработки с применением шанцевого инструмента в рыхлых, мягких и трещиноватых горных породах.
5. Знает и применяет технологию отбойки горной массы отбойными молотками, пневмомолотками.
Результат обучения: 2) Проходить горные выработки механизированным способом.
Критерии оценки:
1. Знает меры безопасности при работе с машинами и механизмами.
2. Знает правила и способы разработки горной породы механизированным инструментом.
3. Знает способы проведения горизонтальных, наклонных и вертикальных выработок.
4. Знает конструктивные особенности всех типов проходческих агрегатов и комплексов.
5. Знает виды неисправностей в работе обслуживаемых машин и оборудования и способы их устранения.
6. Умеет выявлять неисправности в работе проходческих комплексов и агрегатов.
7. Участвует в ремонте мелких неисправностей проходческих комплексов и агрегатов.
8. Управляет механизированными комплексами по проходке горных выработок.
9. Умеет выполнять монтаж и демонтаж проходческих комплексов.
Результат обучения: 3) Проходить горные выработки буровзрывным способом.
Критерии оценки:
1. Знает единые правила безопасности при ведении буровзрывных работ.
2. Знает параметры шпуров и скважин.
3. Знает понятие подвигания забоя (сменное, суточное и месячное).
4. Умеет подбирать вид буровой машины.
5. Знает понятие взрыва и взрывчатых веществ.
6. Знает содержание паспорта буровзрывных работ.
7. Участвует под наблюдением взрывника в заряжании и взрывании шпуров и скважин.
8. Умеет орошать горную массу после взрывных работ.
ПК 7. Возводить все виды крепи
СМ 07. Возведение крепи в выработках
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для возведения всех видов крепи в выработках.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: меры безопасности при креплении горных выработок, формы сечения горных выработок; виды постоянных и временных крепей, способы их возведения.

1. Қазба жүргізгіш циклі операциялары кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы біледі.
2. Тау жыныстарын қолмен өңдеу жұмысының ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Бекіткіштігіне қарай тау жыныстарының қасиеттері мен топтастырылуы туралы біледі.
4. Бекіністік құрал-саймандарын қолдану арқылы күпсек, жұмсақ, жарақшақталған тау жыныстарында тау-кен қазба жұмыстарын жүргізе біледі.
5. Тау-кен массасын қопарғыш балғалары мен пневмобалғамен қопарудың технологиясын біледі және қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Механикаландырылған тәсіл арқылы тау-кен қазба жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналар және механизмдермен жұмыс істей барысында қауіпсіздік шараларын сақтауды біледі.
2. Механикаландырылған құрал-саймандар арқылы тау жыныстарын өңдеудің ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Көлденең, еңіс және қиғаш қазбаларын жүргізу тәсілдерін біледі.
4. Қазба жүргізгіш агрегаттар мен кешендердің барлық түрлерінің құрылымдық ерекшеліктерін біледі.
5. Қызмет көрсету барысында машиналар мен жабдықтардың ақаулықтар түрлері мен оларды жою тәсілдерін біледі.
6. Қазба жүргізгіш агрегаттар мен кешендер жұмысы барысында ақаулықтарды анықтауды біледі.
7. Қазба жүргізгіш агрегаттар мен кешендердің ұсақ ақаулықтарын жөндеу жұмысына қатысады.
8. Тау-кен қазбаларын өңдеу бойынша механикаландырылған кешендерді бақарады.
9. Қазба жүргізгіш кешендерге монтаж және бөлшектеу жұмыстарын орындай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Бұрғылау-жару тәсілі арқылы тау-кен қазба-жүргізгіш жұмыстарын жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу барысында бірыңғай қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Шпурлар мен ұңғымалардың параметрлерін біледі.
3. Кенжардың жылжуы (ауысымдық, тәуліктік және айлық) ұғымы туралы біледі.
4. Бұрғылау машинасының түрін таңдай біледі.
5. Жарылыс және жарылғыш заттар ұғымы туралы біледі.
6. Бұрғылау-жару жұмыстары төлқұжатының мазмұны туралы біледі.
7. Жарушы бақылауымен оқтау және шпурлар мен ұңғымаларды жару жұмыстарына қатысады.
8. Жару жұмыстарынан кейін тау-кен массасын суаруға қатысты жұмыстарын жүргізе біледі.
КҚ 7. Бекіткіштің барлық түрлерін тұрғызу
АМ 07. Қазбалардағы бекіткіштерді тұрғызуы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, қазбалардағы бекіткіштің барлық түрлерін тұрғызуға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: қазбалардағы бекіткіштерді тұрғызу кезінде сақталатын қауіпсіздік ережелері, тау-кен қахбаларының кесік формалары; тұрақты және уақытша бекіткіштер түрлері, оларды тұрғызу тәсілдері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:

При изучении модуля обучающие должны: возводить сборочно-тюбинговую, блочную и бетонную крепь в выработках криволинейного очертания площадью сечения до 20 квадратных метров (далее - м2);
устанавливать все виды крепи в горизонтальных и наклонных выработках; разбирать и ремонтировать временную крепь.
Результат обучения: 1) Подбирать материал для возведения крепи.
Критерии оценки:
1. Знает сортамент и характеристики применяемых материалов.
3. Умеет подбирать материал и устройства для крепления выработки.
4. Умеет заготавливать элементы крепи.
5. Доставляет материалы и элементы крепи к месту работы.
Результат обучения: 2) Возводить временную и постоянную крепи.
Критерии оценки:
1. Знает меры безопасности при креплении горных выработок.
2. Знает формы сечения горных выработок.
3. Знает виды и назначение постоянных и временных крепей.
4. Умеет устанавливать все виды крепи в горизонтальных и наклонных выработках.
5. Умеет возводить сборную тюбинговую и блочную крепи в выработках криволинейного очертания площадью сечения до 20 м2.
6. Умеет выполнять крепежные работы в камерах и выработках околоствольного двора.
7. Умеет производить монтаж и демонтаж временной и постоянной крепи.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонт крепи.
Критерии оценки:
1. Знает порядок и правила сборки и разборки крепей.
2. Знает правила и рациональные приемы замены отдельных рам и элементов рам крепи, лесов и опалубки.
3. Знает условия проведения крепежных и ремонтных работ в горных выработках.
4. Умеет выполнять ремонт элементов временной крепи.
ПК 8. Укладывать рельсовые пути
СМ 08. Укладка и снятие постоянных и временных рельсовых путей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для укладки рельсовых путей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: единые правила безопасности при ведении подземных горных работ, устройство откаточных путей; способы разбивки и укладки стрелочных переводов, проверки профиля пути.
При изучении модуля обучающие должны: укладывать постоянные и временные рельсовые пути;
снимать временные рельсовые пути после эксплуатации.
Результат обучения: 1) Подбирать необходимый материал для укладки.
Критерии оценки:
1. Знает параметры рельсовых путей виды материалов для их укладки.
2. Умеет подбирать материал для балластного слоя.

қимасының ауданы 20 шаршы метрге (бұдан әрі м2) дейін және одан да көп қисық сызықты қазбаларда құрастырмалы-тюбингті, блокты және бетонды бекіткіш тұрғызу;
көлденең және еңіс қазбаларға қарай бекіткіштердің барлық түрлерін орнату;
уақытша бекіткішті бөлшектеу және жөндеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бекіткішті тұрғызуға арналған материалды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау жыныстарының физикалық және механикалық қасиеттерін біледі.
2. Қолданылатын материалдардың сұрыптарын және сипаттамаларын біледі.
3. Қазбаны бекітуге арналған материалды және құрылғыларды таңдай алады.
4. Бекіткіш элементтерін дайындай алады.
5. Материалдарды және бекіткіш элементтерін жұмыс орнына жеткізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Уақытша және тұрақты бекіткіш тұрғызады.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазбалардағы бекіткіштерді тұрғызу кезінде сақталатын қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Кен қазбалары қимасының түрлерін біледі.
3. Тұрақты және уақытша бекіткіштердің түрлері мен мақсатын біледі.
4. Көлденең және еңіс қазбалардағы бекітудің барлық түрлерін орната алады.
5. Қимасының ауданы 20 м2 дейінгі қисық сызықты қазбаларда құрастырмалы-тюбингті және блокты бекіткіштерді тұрғыза алады.
6. Камераларда және оқпан маңындағы қазбаларда бекіту жұмыстарын орындай алады.
7. Уақытша бекіткіштердің элементтеріне жөндеу жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бекіткішті жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бекіткіштерді құрастыру және бөлшектеу тәртібі мен ережелерін біледі.
2. Бекіткіштердің, ағаштардың және қалыптың рамаларын және рамаларының элементтерін оңтайлы алмастыру ережелері мен амалдарын біледі.
3. Кен қазбаларындағы бекіту және жөндеу жұмыстарын жүргізу жағдайларын біледі.
4. Уақытша бекіткіш элементтерін жөндеуді біледі.
КҚ 8. Рельс жолдарын төсеу
АМ 08. Тұрақты және уақытша рельс жолдарын төсеу және алып тастауы
Осы модуль рельс жолдарын төсеуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жерасты тау-кен жұмыстарын жүргізу барысында сақталатын бірыңғай қауіпсіздік ережелері, тасып шығару жолдарының құрылысы; жолға бұру тетігін бөлу және төсеу, жол бағдарын тексеру.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
тұрақты және уақытша рельс жолдарын төсеу;
пайдаланыстан кейін тұрақты және уақытша рельс жолдарын шешу.
Оқыту нәтижесі: 1) Төсеу үшін қажетті материалды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Рельс жолдарының параметрлерін, оларды төсеуге арналған материалдардың түрлерін біледі.
2. Балластық қабатқа арналған материалды таңдай алады.

3. Умеет подбирать материал шпал.
4. Знает типы рельсов.
5. Знает правила укладки временных рельсовых путей в горных выработках.
6. Умеет укладывать временные рельсовые пути без балластного слоя на прямолинейных и криволинейных участках.
7. Снимает временные рельсовые пути после эксплуатации.
Результат обучения: 2) Выполнять подготовительные работы.
Критерии оценки:
1. Знает правила укладки рельсовых путей в горных выработках.
2. Знает расположение и назначение капитальных и подготовительных горных выработок.
3. Умеет подготавливать почву выработок для укладки рельсов.
4. Умеет стелить балластный слой.
5. Умеет укладывать шпалы и брусья.
Результат обучения: 3) Укладывать и снимать рельсовые пути в капитальных выработках.
Критерии оценки:
1. Знает единые правила безопасности при ведении подземных горных работ.
2. Знает правила укладки рельсовых путей в горных выработках.
3. Знает устройство откаточных путей.
4. Знает способы укладки стрелочных переводов.
5. Умеет укладывать стрелочные переводы.
6.Умеет соединять секции рельсового пути с помощью планок и болтовых соединений.
7. Умеет подтягивать рельсовые пути в забое.
8. Умеет стелить постоянные и временные рельсовые пути в горных выработках по установленному профилю с применением шаблонов и ватерпасов.
9. Умеет укладывать и снимать временные и постоянные пути на прямолинейных и криволинейных участках.
ПК 9. Осуществлять погрузку горной массы скреперными лебедками, погрузочными машинами и виброустановками
СМ 09. Погрузка горной массы
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления погрузки материалов и оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: меры безопасности при выемке и погрузке горной массы в транспортные средства, виды погрузочных машин и виброустановок; правила и способы погрузки, выгрузки материалов и оборудования в зоне забоя; виды неисправностей в работе обслуживаемых машин и оборудования и способы их устранения.
При изучении модуля обучающие должны: управлять погрузочными машинами производительностью до 60 м3 с электрическим и пневматическим приводом и дизельным двигателем, перегружателями, гидромониторами, скреперными лебедками; скреперовать горную массу в рудоспуск или вагонетки;
выполнять погрузку горной массы погрузочными, погрузочно-доставочными машинами, виброустановками и вручную в зоне забоя на транспортные средства.
Результат обучения: 1) Выполнять погрузку, разгрузку материалов и оборудования.
Критерии оценки:

3. Шпалдардың материалын таңдай алады.
4. Рельстің түрлерін біледі.
5. Кен қазбаларына уақытша рельс жолдарын төсеу ережелерін біледі.
6. Тік сызықты және қисық сызықты учаскелерде балласты қабатсыз уақытша рельс жолдарын төсей алады.
7. Уақытша рельс жолдарын пайдаланылғаннан кейін алып тастайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындық жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен қазбаларына рельс жолдарын төсеу ережелерін біледі.
2. Күрделі және дайындық кен қазбаларының орналасуын және мақсатын біледі.
3. Рельстерді төсеу үшін қазба топырағын дайындауды біледі.
4. Балласт қабатын төсеуді біледі.
5. Шпалдар мен діңгектерді төсей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Күрделі қазбаларда рельс жолдарын төсеу және алып тастау
Бағалау өлшемдері:
1. Жасты тау-кен жұмыстарын жүргізу барысында сақталатын бірыңғай қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Кен қазбаларына рельс жолдарын төсеу ережелерін біледі.
3. Тасып шығару жолдарының құрылысын біледі.
4. Жолды бұру тетіктерін төсеу тәсілдерін біледі.
5. Жолды бұру тетіктерін төсей алады.
6. Рельстік жолдың секцияларын жұқа тақтайшалар мен бұрандама қосқыштардың көмегімен біріктіре алады.
7. Кенжардағы рельс жолдарын тарта алады.
8. Кен қазбаларында тұрақты және уақытша рельс жолдарын шаблондар мен ватерпастарды қолдана отырып, белгіленген бағдар бойынша төсей алады.
9. Тік сызықты және қиғаш сызықты учаскелерде уақытша және тұрақты жолдарды төсеуді және алып тастауды біледі.
КҚ 9. Тау-кен массасын скреперлік шығыр, тиегіш машиналар және дірілді құрылғылар арқылы тиеуді жүзеге асыру
АМ 09. Тау-кен массасын тиелуі
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, материалдар мен жабдықтарды тиеуді жүзеге асыру үшін жұмыстарын орындауға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: көлік түрлеріне қарай тау-кен массасын қазып алу және тиеу барысында қауіпсіздік шаралары, жүк тиейтін машиналар мен діріл құрылғыларының түрлері, кенжар аймағында материалдар мен жабдықтарды тиеу және түсіру ережелері мен тәсілдері, қызмет көрсететін машиналар мен жабдықтардың жұмысы барысында ақаулықтардың түрлері мен оларды жою тәсілдері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
электр және пневматикалық жетекті және дизель қозғалтқышы бар, қайтатиегіштер, гидроманиторлар, скреперлік шығырлар арқылы өнімділігі 60 м3 дейін тиегіш машиналарды басқару;
тау-кен массасын кенқұдық және вагоншаларға скреперлеу;
кенжар аймағында тау-кен массасын көлік құралдарына жүк тиейтін, тиеп-жеткізу машиналары, дірілді құрылғылар және қолмен тиеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Материалдар мен жабдықтарды тиеу және түсіруді орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает меры безопасности при выемке и погрузке горной массы в транспортные средства.
2. Знает виды погрузочных, погрузочно-доставочных машин.
3. Знает устройство и принцип работы погрузочных машин, правил и инструкций управления ими.
4. Знает правила и способы погрузки, выгрузки материалов и оборудования.
5. Знает схемы подключения горной техники.
6. Умеет управлять погрузочной машиной.
7. Умеет выбирать место установки вагона под погрузку горной массы погрузочными машинами и скреперными лебедками.
8. Умеет грузить горную массу в вагоны погрузочной машиной производительностью до 60 м3 (пневмо, электро или дизельном ходу).
9. Умеет грузить горную массу вручную в зоне забоя на транспортные средства.
10. Умеет грузить горную массу скреперами в рудоспуск.
11. Умеет грузить горную массу виброустановками.
Результат обучения: 2) Выявлять и устранять мелкие неисправности погрузочных машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы погрузочных машин и механизмов.
2. Знает правила и инструкции по эксплуатации, управлению и обслуживанию, узлов и механизмов погрузочных машин.
3. Знает виды неисправностей в работе обслуживаемых машин и оборудования и способы их устранения.
4. Умеет выявлять неисправности в работе погрузочных машин и механизмов.
5. Участвует в ремонте мелких неисправностей погрузочных машин и механизмов.
ПК 10. Укреплять горные породы в зоне забоя полимерными материалами
СМ 10. Укрепление горных пород полимерными материалами
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по укреплению горных пород в зоне забоя полимерными материалами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: единые правила безопасности при ведении подземных горных работ, типы и свойства полимерных материалов, правила обращения с ними, способы их применения.
При изучении модуля обучающие должны: укреплять горные породы в зоне забоя полимерными материалами; тампонировать трещины и пустоты специальными составами.
Результат обучения: 1) Подбирать тип полимерного материала.
Критерии оценки:
1. Знает типы и свойства полимерных материалов.
2. Знает способы применения полимерных материалов и правила обращения с ними.

1. Көлік түрлеріне қарай тау-кен массасын қазып алу және тиеу барысында қауіпсіздік шаралары туралы біледі.
2. Жүк тиейтін және тиеп-жеткізу машиналары түрлерін біледі.
3. Жүк тиейтін машиналардың құрылғысы мен жұмыс істеу принциптері мен оны басқарудың ережелері мен нұсқаулықтарын біледі.
4. Материалдар мен жабдықтарды тиеу және түсірудің ережелері мен тәсілдерін біледі.
5. Тау-кен техникасын қосу сызбаларын біледі.
6. Жүк тиейтін машиналарды басқаруды біледі.
7. Жүк тиейтін машиналар және скреперлік жүкарбалар арқылы тау-кен массасын тиеуде вагонды таңдау орны мен орналастыруды біледі.
8. Өнімділігі 60 м3 дейін (пневмо, электр немесе дизель жүрісі) жүк тиейтін машиналардың вагондарына тау-кен массасын тиеуді біледі.
9. Забой аймағында тау-кен массасын көлік құралдарына қолмен тиеуді орындай біледі.
10. Тау-кен массасын кенқұдық және скреперлер арқылы тией біледі.
11. Дірілді құрылғылар арқылы тау-кен массасын тиеуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүк тиейтін машиналар мен механизмдердің ұсақ ақауларын анықтау және жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүк тиейтін машиналар мен механизмдердің құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін біледі.
2. Жүк тиейтін машинаралды пайдалану, басқару мен қызмет көрсету, негізгі түйіндері мен механизмдерінің ережелері мен нұсқаулықтарын біледі.
3. Қызмет көрсету машиналары мен жабдықтардың жұмысы барысында ақаулықтардың түрлері мен оларды жою тәсілдерін біледі.
4. Жүк тиейтін машиналар мен механизмдердің жұмысы барысында ақаулықтарды анықтауды біледі.
5. Жүк тиейтін машиналар мен механизмдердің жұмысы барысында ұсақ ақаулықтарды жөндеу жұмыстарына қатысады.
КҚ 10. Кенжар аймағында тау жынысын полимерлік материалдармен бекіту
АМ 10. Тау жынысын полимерлік материалдармен бекітуі
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, кенжар аймағындағы тау жыныстарын полимерлік материалдармен бекіту жұмыстарын орындауға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жерасты тау-кен жұмыстарын жүргізу барысында сақталатын бірыңғай қауіпсіздік ережелері, полимерлік материалдардың түрлері мен қасиеттері, олармен жұмыс істеу ережелері, оларды қолдану тәсілдері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
кенжар аймағындағы тау жыныстарын полимерлік материалдармен бекіту;
жарықшақтарды және бос қуыстарды арнайы құраммен тығындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Полимерлік материалдың түрін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Полимерлік материалдардың түрлері мен қасиеттерін біледі.
2. Полимерлік материалдарды қолдану тәсілдерін және олармен жұмыс істеу қағидаларын біледі.

3. Знает физические и механические свойства горных пород.
4. Умеет подбирать тип полимерного материала в зависимости от физико-механических свойств горных пород.
Результат обучения: 2) Укреплять горный массив полимерными материалами.
Критерии оценки:
1. Знает единые правила безопасности при ведении подземных горных работ.
2. Знает технологию укрепления пород и массивов полимерными смолами.
3. Умеет тампонировать пустоты и трещины вспенивающимися составами.
4. Умеет обрызгивать горный массив специальным латексно-цементным составом для защиты от выветривания, окисления, разрушения, самовозгорания.
5. Умеет выполнять тампонаж горных выработок за счет возведения вентиляционных и взрывоустойчивых перемычек специальными химическими и пенными цементными составами.
6. Умеет крепить горные выработки анкерной крепью с применением современных полимерных технологий.
Квалификация "070511 3 - Техник-технолог"
ПК 11. Организовать и осуществлять работы на производственном участке горного предприятия
СМ 11. Организация и осуществление работ на производственном участке горного предприятия
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации подготовки рабочих мест, горных машин и оборудования к выполнению задания, для анализа процесса и результатов деятельности персонала участка.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила рациональной организации рабочего места; инструктажи по охране труда и промышленной безопасности; организация учҰта рабочего времени, труда; анализ деятельности предприятия; вопросы нормирования, планирования и организации труда.
При изучении модуля обучающие должны: организовать работу персонала; анализировать производственно-хозяйственную деятельность и управлять производством; рассчитывать экономические показатели деятельности предприятия;
организовать подготовку (планировку) рабочего места (забоя).
Результат обучения: 1) Организовать работу персонала.
Критерии оценки:
1. Знает правила рациональной организации рабочего места.
2. Знает и проводит инструктажи по охране труда и промышленной безопасности.
3. Знает организацию учҰта рабочего времени, труда.
4. Умеет визуально определять неисправность (по безопасности) горношахтного оборудования на смене.
5. Контролирует обеспеченность персонала участка средствами индивидуальной защиты.
6. Умеет организовать деятельность персонала производственного подразделения согласно наряду.

3. Тау жыныстарының физикалық және механикалық қасиеттерін біледі.
4. Тау жыныстарының физикалық-химиялық қасиеттеріне байланысты полимерлік материалдың түрін таңдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен массивін полимерлік материалдармен бекіту.
Бағалау өлшемдері:
1. Жасты тау-кен жұмыстарын жүргізу барысында сақталатын бірыңғай қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Жыныстарды және массивтерді полимерлік шайырмен бекіту технологиясын біледі.
3. Бос қуыстарды және жарықшақтарды көбіктенетін құраммен тығындауды біледі.
4. Тау-кен массивін желден, тотығудан, бүлінуден, өздігінен тұтануынан қорғау үшін арнайы латексті-цементті құрамын шашырату.
5. Арнайы химиялық және көбікті цемент құрамдарымен желдеткіш және жарылысқа төзімді тосқауылдарды тұрғызу есебінен кен қазбаларын тығындауды орындай алады.
6. Кен қазбаларын заманауи полимерлік технологияларды қолдана отырып, анкерлік бекіткішпен бекіте алады.
"070511 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 11. Кен кәсіпорынының өндірістік учаскесінде жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру
АМ 11. Кен кәсіпорнының өндірістік учаскесінде жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыруы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жұмыс орындарын, кен машиналары мен жабдықтарын тапсырмаларды орындауға дайындауға, процестерді және учаске персоналы қызметінің нәтижелерін талдауға қажетті дағдыларды және білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жұмыс орнын рационалды түрде ұйымдастыру ережелері; еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқаулықтар; жұмыс, еңбек уақытының есебін ұйымдастыру; кәсіпорынның қызмет етуінің талдауы; еңбекті нормалау, жоспарлау және ұйымдастыру сұрақтары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
персонал жұмысын ұйымдастыра білу;
өндірістік-шаруашылық және өндірісті басқару жұмыстарына талдау жүргізу;
кәсіпорынның қызмет етуінің экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
жұмыс орнының (кенжардың) даярлығын (жоспарлау) ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнын рационалды түрде ұйымдастыру ережелерін біледі.
2. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқаулықтарды біледі және өткізеді.
3. Жұмыс, еңбек уақытының есебін ұйымдастыруды біледі.
4. Ауысым кезінде тау-кен жабдықтарының ақаулықтарын (қауіпсіздік бойынша) көзбен шолып байқау арқылы анықтайды.
5. Жеке қорғаныс құралдары арқылы учаске персоналының қамтамасыздығын бақылайды.
6. Жасаққа сәйкес персонал, өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыра алады.

7. Умеет оценивать состояние трудовой дисциплины по участку.
Результат обучения: 2) Анализировать производственно-хозяйственную деятельность и управлять производством.
Критерии оценки:
1. Знает применяемое технологическое оборудование, технологию разработки.
2. Умеет анализировать эффективность существующей технологии разработки месторождения полезных ископаемых, применяемого горного оборудования.
3. Умеет анализировать производительность труда при существующей системе разработки.
4. Предлагает варианты модернизации схем по внедрению в технологический процесс современного оборудования.
5. Умеет оценивать и анализировать состояние производства от внедрения новых технологий и модернизированного оборудования.
6. Умеет определять уровень знаний и умений подчиненных работников, мотивировать повышение их профессионализма.
7. Умеет принимать управленческие решения.
Результат обучения: 3) Рассчитывать экономические показатели деятельности предприятия.
1. Знает вопросы нормирования, планирования и организации труда.
2. Умеет рассчитывать фонд заработной платы в зависимости от формы и системы оплаты труда.
3. Умеет рассчитывать затраты по участку.
4. Умеет оценивать технико-экономические показатели по участку.
5. Умеет определять нормы выработки для персонала участка.
6. Умеет определять факторы, влияющие на производительность труда, затраты и себестоимость по участку.
7. Умеет рассчитывать
виды прибыли и рентабельности горного предприятия.
ПК 12. Контролировать ведение технологических процессов горных и взрывных работ
СМ 12. Контроль ведения технологических процессов горных и взрывных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для контроля ведения технологических процессов горных и взрывных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: единые правила безопасности при ведении взрывных работ; единые правила безопасности при подземной разработке месторождений полезных ископаемых, технология ведения подземных горных работ.
При изучении модуля обучающие должны: контролировать соблюдение всех правил безопасности и охраны труда при ведении подземных горных и взрывных работ; организовать и контролировать технологию ведения горных и буровзрывных работ.
Результат обучения: 1) Контролировать безопасность ведения горных и взрывных работ.
Критерии оценки:
1. Знает "Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов".
2. Знает Единые правила безопасности при подземной разработке месторождений полезных ископаемых.

7. Учаске бойынша еңбек тәртібі жағдаайын бағалай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік-шаруашылық қызмет пен өндірісті басқаруға талдау жүргізу.
1. Қолданыстағы технологиялық жабдықтар мен әрекет ететін өңдеу технологиясын біледі.
2. Қолданылатын тау-кен жабдықтарының кен шығаратын жерді өңдеу технологиясының нәтижелігіне талдау жүргізе біледі.
3. Өңдеу жүйесі барысында еңбек өнімділігіне талдау жүргізе біледі.
4. Қазіргі заманға сай жабдықтарды технологиялық үрдіске енгізу бойынша сызбаларды жаңартудың нұсқаларын ұсынады.
5. Жаңа технологиялар мен жағартылған жабдықтарды енгізуде өндіріс жағдайын бағалап, талдау жүргізе біледі.
6. Бағынышты қызметкерлердің білімі мен біліктерінің деңгейін анықтап, кәсіби шеберліктерін арттыруды ынталандыра алады.
7. Басқарушылық шешімдер қабылдай біледі.
Бағалау өлшемдері: 3) Кәсіпорын қызметінің экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
1. Мөлшерлеу, жоспарлау және еңбекті ұйымдастыру мәселелері туралы біледі.
2. Еңбекақы төлеу нысаны мен жүйесіне байланысты еңбекақы қорын есептей біледі.
3. Учаске бойынша шығындарды есептей біледі.
4. Учаске бойынша техникалық-экономикалық көрсеткіштерді зерттей біледі.
5. Учаске персоналына арналған өнімділік нормаларын анықтай біледі.
6. Еңбек өнімділігі, учаске бойынша шығындар мен өзіндік құнға әсер ететін факторларды анықтай біледі.
7. Пайда келтірудің негізгі түрлері мен тау-кен кәсіпорнының табыстылығын есептей біледі.
КҚ 12. Кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық процестерінің жүргізілуін бақылау
АМ 12. Кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізуді бақылауы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, кен және жару жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізуді бақылауға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: жару жұмыстарын жүргізу кезіндегі бірыңғай қауіпсіздік ережелері; пайдалы қазбалардың кен орындарын жерасты игеру кезіндегі бірыңғай қауіпсіздік ережелері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
жер асты тау-кен және жару жұмыстарын жүргізу кезінде барлық қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын бақылау;
тау-кен және бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу технологиясын ұйымдастыру және бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен және жару жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігін бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. "Қауіп тудыратын өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету Ережелерін" біледі.
2. Кен шығаратын жерді жер асты өңдеу барысында Бірыңғай қауіпсіздік ережелерін біледі.

3. Контролирует выполнение требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении горных и взрывных работ.
4. Контролирует выполнение требований пожарной безопасности.
5. Контролирует состояние рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда.
6. Умеет организовывать и осуществлять производственный контроль соблюдения требований промышленной безопасности и охраны труда на участке.
7. Умеет принимать грамотные решения в условиях чрезвычайных ситуаций и в их ликвидации.
Результат обучения: 2) Ведение технологических процессов горных и взрывных работ.
Критерии оценки:
1. Знает технологию ведения подземных горных работ.
2. Знает требования к разработкам проектов и технической документации технологических процессов.
3. Умеет организовывать и контролировать ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией.
4. Контролирует ведение работ по обслуживанию горнотранспортного оборудования на участке.
5. Контролирует ведение работ по обслуживанию вспомогательных технологических процессов.
6. Обеспечивает выполнение плановых показателей участка.
ПК 13. Выполнять проектирование технологических процессов горного производства
СМ 13. Выполнение проектирования технологических процессов горного производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проектирования и разработки схем технологических процессов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила охраны труда при ведении подземных горных работ, требования к разработкам технологических процессов, содержание проектов горных работ, планово-экономические показатели горного предприятия.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять проектирование технологических процессов;
выполнять плановые расчеты показателей производственно-хозяйственной деятельности определенного участка горного предприятия; разрабатывать и оформлять схемы технологических процессов.
Результат обучения: 1) Выполнять проектирование технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Знает правила охраны труда при ведении подземных горных работ.
2. Умеет рассчитывать размеры поперечного сечения горизонтальных выработок с рельсовым транспортом и самоходным оборудованием.
3. Умеет составлять и оформлять паспорта крепления горной выработки.
4. Умеет составлять и оформлять паспорта буровзрывных работ на проведение горизонтальной и наклонной горных выработок.

3. Тау-кен және жарылғыш жұмыстарын жүргізу барысында салалық нормалардың құсқаулықтардың және қауіпсіздік ережелерінің талаптарын орындалуын бақылайды.
4. Өртке қарсы талаптардың орындалуын бақылайды,
5. Еңбекті қорғау талаптарына сәйкес учаскеде жұмыс орны мен жабдықтардың жағдайын бақылайды.
6. Учаскеде өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтауда өндірістік баөылауды ұйымдастырып, жүзеге асыра алады.
7. Төтенше жағдайлар мен оны жою жағдайында сауатты шешім қабылдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен және жару жұмыстарының технологиялық үрдістерін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жер асты тау-кен жұмыстарын жүргізудің технологиясын біледі.
2. Жобаларды әзірлеуге және технологиялық процестердің техникалық құжаттамаларын қойылатын талаптарын біледі.
3. Техникалық және нормативтік құжаттарға сәйкес учаскеде технологиялық үрдістердің жүргізілуін ұйымдастырып, бақылау жүргізе біледі.
4. Учаскеде тай-кен көліктік жабдықтардың қызмет етуі бойынша жұмыстардың жүргізілуін бақылайды.
5. Қосалды технологиялық үрдістерге қызмет көрсету бойынша жұмыстардың жүргізілуін бақылайды.
6. Учаскенің жоспарлы көрсеткіштерді орындауды қамтамасыз етеді.
КҚ 13. Кен өндірісінің технологгиялық процестерін жобалауды орындау
АМ 13. Кен өндірісінің технологиялық процестерін жобалауды орындауы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, технологиялық процестердің схемасын әзірлеуге қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: технологиялық процестерді игеруге қойылатын талаптар, техникалық регламенттерге сәйкес кеншар сапасының негізгі көрсеткіштері.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау-кен жерасты жұмыстарын жүргізу барысында еңбекті қорғау ережелерін, технологиялық үрдістердің әзірлеуіне қойылатын талаптар; тау-кен жұмыстары жобасының мазмұны; тау-кен кәсіпорындарының жоспарлы-экономикалық көрсеткіштері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
технологиялық үрдістерді жобалауды орындау;
тау-кен кәсіпорнына қарасты белгілі учаскесінің өндірістік-шаруашылық қызмет жүргізудің жоспарлы есеп жүргізуін орындау;
технологиялық үрдістердің сызбаларын өндеп рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процестердің схемасын әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен жер асты жұмыстарын жүргізу барысында еңбекті қорғау ережелерін біледі.
2. Рельстік көліктік және өздігінен жүретін жабдықты жазықтық қазбалардың көлденең кесінді мөлшерін есептей біледі.
3. Тау-кен қазбаларының бекіту төлқұжатын құрастыруды және рәсімдеуді біледі.
4. Жазықтық және қиғаш тау-кен қазбаларын жүргізуге арналған қазбалық- жарылғыш жұмыстарының төлқұжаттарын құрастырып рәсімдей біледі.

5. Умеет рассчитывать и составлять график организации работ.
6. Умеет составлять и оформлять паспорта буровзрывных работ на проведение восстающих выработок.
7. Умеет выполнять проектирование вентиляции шахты.
8. Умеет разрабатывать проектно-сметную документацию на ведение подготовительных и очистных работ.
Результат обучения: 2) Выполнять плановые расчеты показателей производственно-хозяйственной деятельности определенного участка горного предприятия.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять проектирование участковой (цеховой) себестоимости продукции (работ, услуг).
2. Умеет рассчитывать и строить графики организации работ при проведении горных выработок.
3. Умеет рассчитывать численность рабочих, задействованных на определенном участке работ.
4. Умеет рассчитывать смету на проходку горной выработки.
5. Умеет рассчитывать текущие затраты на амортизационные отчисления, материалы и электроэнергию.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и оформлять схемы технологических процессов.
1. Знает виды горной графической документации.
2. Знает требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единая Система Технологической Документации к оформлению и составлению технической и технологической документации по ведению горных работ.
3. Умеет выполнять планы горных работ, выработок в масштабе.
4.Умеет выполнять профили, разрезы и проекции.
5. Умеет выполнять условные обозначения в графических документах по ведению горных работ.
6. Умеет оформлять технологическую документацию с применением аппаратно-программных средств.
7. Понимает содержание проектов и планов на ведение горных работ.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает базовые знания и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о будущей профессии.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования безопасности и охраны труда в условиях горного производства, структуру горного предприятия, виды современного горного оборудования, структуру шахты, требования по организации рабочего места.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой специальности.
Критерии оценки:
1. Знает требования безопасности по организации рабочего места.
2. Знает требования безопасности и охраны труда в условиях горного производства.
3. Знает особенности подземной разработки месторождений полезных ископаемых.
4. Знает виды современного горношахтного оборудования.
5. Знает специфические особенности своей будущей профессии.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификаций "Проходчик", "Горнорабочий подземный".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: свойства горных пород и их классификацию по крепости; правила и способы разработки горной породы; способы проходки горизонтальных, наклонных и вертикальных выработок; формы сечения горных выработок; виды постоянных и временных крепей, способы их возведения; типы и свойства полимерных материалов, правила обращения с ними, способы их применения; устройство и правила эксплуатации оборудования, машин и механизмов, применяемых при проходке горных выработок; требования, предъявляемые к качеству заточки и заправки буров, коронок, их формы и размеры; правила ведения взрывных работ; правила и способы погрузки, выгрузки и доставки материалов и оборудования; виды неисправностей в работе обслуживаемых машин и оборудования и способы их устранения; конструктивные особенности всех типов проходческих агрегатов, комплексов, стволопроходческих машин, комбайнов, агрегатов; правила регулирования движения поездов, погрузки, разгрузки и откатки вагонеток; схему вентиляции и направление исходящей струи по шахте; правила хранения, транспортировки, переноски взрывчатых материалов по горным выработкам; свойства взрывчатых материалов; устройство ограждений и правила расстановки постов; установленную сигнализацию при ведении взрывных работ.
При изучении модуля обучающие должны: бурить шпуры и скважины; устанавливать временную и постоянную крепь;
настилать постоянные и временные рельсовые пути; управлять одноковшовыми погрузочными машинами; грузить и доставлять горную массу; проходить горные выработки всеми способами проходки; проводить, крепить, восстанавливать и чистить водоотливные, дренажные канавы и колодцы вручную от породы и шлама; выполнять осмотр состояния горных выработок, оборка боков и кровли с помощью перфоратора, отбойного молотка или вручную, мелкий ремонт перфораторов и отбойных молотков; подкатывать и откатывать груженые и порожние вагонетки при помощи лебедок, толкателей и вручную;
выполнять ремонт обслуживаемых машин, механизмов, приспособлений.
Результат обучения: 1) Получить рабочую квалификацию "Горнорабочий подземный".
Критерии оценки:

5. Жұмысты ұйымдастыру кестесін құрастырып, есеп жүргізе біледі.
6. Көтерілу қазбаларын жүргізуге арналған қазбалық- жарылғыш жұмыстарының төлқұжаттарын құрастырып рәсімдей біледі.
7. Шахтаның вентиляциясын жобалауды орындай біледі.
8. Дайындау және тазалық жұмыстарын жүргізу үшін жобалау-сметалық құжаттарды әзірлей біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен кәсіпорнының белгілі учаскесінің өндірістік-шаруашылық қызметі көрсеткіштерінің жоспарлық есептемелерін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Учаскелік (цехтік) өнім (жұмыс, қызмет) бағасын жобалауды орындай біледі.
2. Тау-кен қазбаларын жүргізу кезінде жұмысты ұйымдастыру кестесін құрастырып есеп жүргізе біледі.
3. Белгілі жұмыс учаскесінде жұмысқа тартылған жұмысшылардың санын есептей біледі.
4. Тау-кен қазбаларын ұңғылауға сметаны есептей біледі.
5. Амортизациялық есептеу, материалдар және электр энергиясына жұмсалатын ағымдағы шығындарды есептей біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық үрдістердің сызбаларын әзірлеу және рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен графикалық құжаттамалардың түрлерін біледі.
2. Тау-кен жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық және технологиялық құжаттамаларды рәсімдеу және құрастыру бойынша стандарттарының талаптарын біледі.
3. Тау-кен жұмыстарының жоспарларын, масштабтағы қазба жұмыстарын орындай біледі.
4. Профильдер, разрездар мен проекцияларды орындай біледі.
5. Тау-кен жұмыстарын жүргізуге байланысты графикалық құжаттамалардағы шартты белгілерді орындай біледі.
6. Аппараттық-бағдарламалық құралдарды қолдану арқылы технологиялық құжаттамаларды рәсімдей біледі.
7. Тау-кен жұмыстарын жүргізуге байланысты жобалар мен жоспарлардың мазмұнын түсінеді.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль болашақ кәсібі туралы кешенді түсінік қалыптастыруға қажетті базалық білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: кен өндірісі жағдайындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары, тау-кен кәсіпорнының құрылымы, заманауи кен жабдығының түрлері, шахтаның құрылымы, жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша талаптар.
Оқыту нәтижесі: 1) Мамандықтың қыр-сырымен танысу
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша қауіпсіздік талаптарын біледі.
2. Кен өндірісі жағдайындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын біледі.
3. Кен шығатын жердің жер астын өндеу ерекшеліктерін біледі.
4. Заманауи кен жабдығының түрлерін біледі.
5. Өзінің болашақ кәсібінің өзіндік ерекшеліктерін біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Берілген модуль "Үңгілеуші", "Жерасты тау-кен жұмысшысы" біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау жыныстарының қасиеттері және олардың беріктігі бойынша жіктелуі; тау жынысын игеру ережелері мен тәсілдері; көлденең, көлбеу және тік қазбаларды ұңғылау тәсілдері; кен қазбалары қимасының түрлері; тұрақты және уақытша бекіткіштердің түрлері, оларды тұрғызу тәсілдері; полимерлік материалдардың түрлері мен қасиеттері, олармен жұмыс істеу ережелері, оларды қолдану тәсілдері; кен қазбаларын ұңғылау кезінде қолданылатын жабдықтардың, машиналардың және механизмдердің құрылысы және пайдалану ережелері; бұрғыларды, қаптамаларды қайрау және толтыру сапасына қойылатын талаптар, олардың түрлері мен көлемдері; жару жұмыстарын жүргізу ережелері; материалдар мен жабдықтарды тиеу, түсіру және жеткізу ережелері мен тәсілдері; қызмет көрсетілетін машиналар мен жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтардың түрлері және оларды жою тәсілдері; қазу агрегаттарының, кешендерінің, оқпанмен жүретін машиналардың, комбайндардың, агрегаттардың барлық түрлернің конструктивтік ерекшеліктері; пойыздардың қозғалысын, вагонеткаларды тиеу, түсіру және тасып шығаруды реттеу ережелері; желдету схемасы және шахта бойынша шығатын ағынның бағыты; кен қазбалары бойынша жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау, тасу ережелері; жарылғыш материалдардың қасиеттері; қоршаулардың құрылыс және бекеттерді орналастыру ережелері; жару жұмыстарын жүргізу кезінде орнатылған сигнализация.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
шпурлар мен ұңғымаларды бұрғылау;
уақытша және тұрақты бекіткіштерді орнату;
тұрақты және уақытша рельс жолдарын төсеу;
бір ожаулы тиеу машиналарын басқару;
кен массасын тиеу және жеткізу;
кен қазбаларын барлық қазу тәсілдерімен ұңғылау;
су ағызатын, дренажды орлар мен құдықтарды өткізеді, бекітеді, қалпына келтіреді және таужыныстары мен қалдықтардан қолмен тазартады;
кен қазбаларының ай күйін тексеру, перфоратордың, шойбалғаның көмегімен немесе қолмен бүйірін және шатырын құрастыру, перфораторлар мен шойбалғаларды шағын жөндеу;
шығырлардың, итергіштердің көмегімен және қолмен жүк артылған және бос вагоншаларды әкеледі және әкетеді;
Оқыту нәтижесі: 1) "Жерасты тау-кен жұмысшысы" жұмысшы біліктілігін иемдену
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет подкатывать и откатывать груженые и порожние вагонетки при помощи лебедок, толкателей и вручную.
2. Умеет сцеплять и расцеплять вагоны и площадки.
3. Умеет сопровождать составы и отдельные вагоны.
4. Умеет поднимать сошедшие с рельсов вагонетки, вагоны.
5. Очищает вагонетки, машины, механизмы, откаточные выработки и пути, плиты, площадки, водосточные канавки от угля, руды, породы и посторонних предметов с погрузкой в вагоны.
6. Охраняет временно взрывчатые материалы на месте производства взрывных работ, взрываемых блоков.
7. Доставляет буровой инструмент.
8. Доставляет взрывчатые вещества под наблюдением взрывника к местам производства взрывных работ.
9. Участвует в ремонте обслуживаемых машин, механизмов, приспособлений.
10. Умеет выполнять разбивку, монтаж, демонтаж стрелочных переводов, крепление их к шпалам.
11. Умеет проводить, крепить, восстанавливать и чистить водоотливные, дренажные канавы и колодцы вручную от породы и шлама.
12. Умеет выполнять осмотр состояния горных выработок, оборка боков и кровли с помощью перфоратора, отбойного молотка или вручную, мелкий ремонт перфораторов и отбойных молотков.
13. Умеет бурить шпуры и подбурки вручную.
14. Умеет заготавливать и забивать пробки в пробуренные шпуры.
15. Умеет подбирать буры и коронки.
16. Участвует под руководством взрывника в заряжании скважин, шпуров, минных камер с доставкой взрывчатых веществ к месту производства взрывных работ.
Результат обучения: 2) Получить рабочую квалификацию "Проходчик".
Критерии оценки:
1. Умеет бурить шпуры и скважины самоходными буровыми установками, кроме дизельных, ручными перфораторами массой до 35 кг (вместе с пневмоподдержкой), электросверлами и пневмосверлами.
2. Умеет разбирать и ремонтировать временную крепь.
3. Умеет устанавливать временную и постоянную крепь.
4. Умеет выполнять демонтаж временной и постоянной крепи.
5. Умеет укладывать шпалы, брусья, соединять секций рельсового пути с помощью планок и болтовых соединений.
6. Умеет разбивать и укладывать стрелочные переводы.
7. Умеет настилать постоянные и временные рельсовые пути в горных выработках по установленному профилю с применением шаблонов и ватерпасов.
8. Умеет управлять одноковшовыми погрузочными машинами.
9. Умеет выбирать место установки вагона под погрузку горной массы погрузочными машинами и скреперными лебедками.
10. Умеет грузить горную массу в вагоны погрузочной машиной (на пневмо, электро или дизельном ходу).

1. Шығырлардың, итергіштердің көмегімен және қолмен жүк артылған және бос вагоншаларды әкеледі және әкетеді.
2. Вагондар мен алаңдарды тіркеп, босата алады.
3. Құрамдар мен жекелеген вагондарды сүйемелдей алады.
4. Рельстен шығып кеткен вагоншаларды, вагондарды көтере алады.
5. Вагоншаларды, машиналарды, механизмдерді, әкету қазбалары мен жолдарын, плиталарды, алаңдарды, су ағызу орларын көмірден, кеннен, таужыныстарынан және басқа бөгде заттардан тазартып, вагондарға жүктейді.
6. Жару жұмыстарын жүргізу орнындағы жарылғыш материалдарды, жарылатын блоктарды және басқа да объектілері күзетеді.
7. Бұрғылау құралын жеткізеді.
8. Жарушының бақылауымен жарылғыш заттарды жару жұмыстарын жүргізу орындарына жеткізеді.
9. Қызмет көрсетілетін машиналарды, механизмдерді, аспаптады жөндеуге қатысады.
10. Жолды бұру тетіктерін бөлуді, монтаждауды, демонтаждауды, оларды шпалдарға бекітуді орындай алады.
11. Су ағызатын, дренажды орлар мен құдықтарды өткізеді, бекітеді, қалпына келтіреді және таужыныстары мен қалдықтардан қолмен тазартады.
12. Кен қазбаларының жай күйін тексеру, перфоратордың, шойбалғаның көмегімен немесе қолмен бүйірін және шатырын құрастыру, перфораторлар мен шойбалғаларды шағын жөндеу.
13. Шпурларды және подбуркаларды қолмен бұрғылай алады.
14. Бұрғыланған шпурларды дайындауды және тығындарын бітеуді біледі.
15. Бұрғылар мен қаптамаларды таңдай алады.
16. Жарушының басшылығымен ұңғымаларды, шпурларды, миналы камераларды жарылыс жұмыстарын жүргізу орнына жарылғыш заттарды жеткізумен оқтау жұмыстарына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 1) "Үңгілеуші" жұмысшы біліктілігін иемдену
Бағалау өлшемдері:
1. Шпурларды және ұңғымаларды салмағы 35 кг дейінгі және одан да артық (пневмотірегімен) дизельді, қол перфораторларынан, электр бұрғыларынан және пневмобұрғылардан басқа өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен бұрғылай алады.
2. Уақытша бекіткішті бөлшектеп, жөндей алады.
3. Уақытша және тұрақты бекіткіштерді орнатуды біледі.
4. Уақытша және тұрақты бекіткішке бөлшектеу жұмысын жүргізе алады.
5. Шпалдарды, діңгектерді төсей алады, рельстік жолдың секцияларын жұқа тақтайшалар мен бұрандама қосқыштардың көмегімен біріктіре алады.
6. Жолды бұру тетіктерін бөлуді және төсеуді біледі.
7. Кен қазбаларында тұрақты және уақытша рельс жолдарын шаблондар мен ватерпастарды қолдана отырып, белгіленген бағдар бойынша төсей алады.
8. Бір ожаулы тиеу машиналарын басқара алады.
9. Тау-кен массасын тиеу машиналарымен және скреперлік шығырлармен тиейтін вагонды орнату орнын таңдай біледі.
10. Тау-кен массасын вагонға тиеу машинасымен (пневмо, электр немесе дизельмен жүретін) тиеуді біледі.

11. Умеет грузить горную массу в вагоны скреперными лебедками.
12. Доставляет материалы и оборудование погрузочно-доставочными машинами и вручную в зоне забоя на транспортные средства.
13. Проходит горные выработки взрывным и гидравлическим способами.
14. Умеет выполнять работы по укреплению горных пород в зоне забоя полимерными материалами.
15. Умеет обшивать стены и ремонтировать обшивку бадьевого и лестничного отделений ствола, восстающих выработок.
16. Умеет оказать помощь в управлении самоходным оборудованием, погрузочными машинами, погрузочно-доставочными машинами и установками при добыче полезного ископаемого и проходке горных выработок
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Техник-технолог".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования отраслевых норм, инструкции и правила безопасности при ведении горных и взрывных работ, виды инструктажей, требования по составлению и оформлению документации на ведение горных и взрывных работ, правила рациональной организации рабочих мест, вопросы нормирования труда; планирования и организации труда и заработной платы, организация учҰта рабочего времени, труда.
При изучении модуля обучающие должны: составлять и оформлять техническую документацию на ведение горных и взрывных работ;
организовывать и контролировать ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией;
организовывать и осуществлять производственный контроль соблюдения требований промышленной безопасности и охраны труда на участке;
анализировать процесс и результаты деятельности персонала участка; организовывать и планировать производственные процессы; выполнять работы по одной или нескольким профессиям рабочих, должностям служащих.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Техник-технолог".
Критерии оценки:
1. Умеет оформлять техническую документацию на ведение горных и взрывных работ.
2. Умеет организовывать и контролировать ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией.
3. Контролирует ведение работ по обслуживанию горнотранспортного оборудования на участке.
4. Контролирует ведение работ по обслуживанию вспомогательных технологических процессов.
5. Контролирует выполнение требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении горных и взрывных работ.
6. Умеет организовывать и планировать производственные процессы.
7. Контролирует состояние рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда.

11. Кен массасын вагондарға скреперлік шығырлармен тиеуді біледі.
12. Материалдар мен жабдықты кеншар аумағындағы тиеу-жеткізу машиналарымен және қолмен көлік құралдарына жеткізеді.
13. Кен қазбаларын жару және гидравликалық тәсілдермен ұңғылайды.
14. Кенжар аймағындағы тау жыныстарын полимерлік материалдармен бекіту жұмыстарын орындай алады.
15. Оқпанның қауға және сатылы бөлімшелерінің, көтерілген қазбалардың қабырғасын қаптауды және жөндеуді біледі.
16. Пайдалы қазбаларды өндіру және кен қазбаларын ұңғылау кезінде өздігінен жүретін жабдықты, жүк тиеу машиналарын, тиеу-жеткізу және басқа да машиналар мен қондырғыларды басқаруға көмек көрсете алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Берілген модуль "Техник-технолог" біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: салалық нормалардың талаптары, тау-кен және жару жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік нұсқаулықтары мен ережелері; нұсқама түрлері, кен және жару жұмыстарын жүргізу құжаттамасын жасау және рәсімдеу талаптары; жұмыс орындарын оңтайлы ұйымдастыру ережелері.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
тау-кен және жару жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы жасау және рәсімдеу;
техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес учаскедегі технологиялық үрдісті жүргізуді ұйымдастыру және бақылау;
өнеркәсіп қауіпсіздігін және учаскедегі еңбекті қорғау талаптарының сақталуын өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
үрдісті және учаскедегі персонал қызметінің нәтижелерін талдау;
өндірістік үрдістерді ұйымдастырып жоспарлау;
бір немесе бірнеше жұмысшы кәсіптері, қызметкерлердің лауазымдары бойынша жұмыстарды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-технолог" біліктілігін иемдену.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен және жару жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы рәсімдеуді біледі.
2. Техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес учаскедегі технологиялық процестерді жүргізуді ұйымдастыру және бақылау.
3. Учаскеде кен көлік жабдығына қызмет көрсету жұмыстарының жүргізілуін бақылайды.
4. Қосалқы технологиялық үрдістерге қызмет көрсету жұмыстарының жүргізілуін бақылайды.
5. Салалық нормалардың талаптарының, кен және жару жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік нұсқаулықтары мен ережелерінің орындалуын бақылайды.
6. Өндірістік үрдістерді ұйымдастырып жоспарлай алады.
7. Еңбекті қорғау талаптарына сәйкес учаскедегі жұмыс орындары мен жабдықтардың жағдайын бақылайды.

8. Умеет организовывать и осуществлять производственный контроль соблюдения требований промышленной, пожарной безопасности и охраны труда на участке.
9. Умеет проводить инструктажи по охране труда и промышленной безопасности.
10. Умеет анализировать процесс и результаты деятельности персонала участка.
11. Обеспечивает выполнение плановых показателей участка.
12. Умеет выполнять работы по одной или нескольким профессиям рабочих, должностям служащих.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 16
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0706000 – Открытая разработка месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

8. Учаскеде өнеркәсіптік, өртке қарсы және еңбекті қорғау қауіпсіздігінің талаптарын сақтауды бақылау жұмысын ұйымдастыра отырып, жүзеге асыра біледі.
9. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқаулық жүргізуді біледі.
10. Үрдісті және учаскедегі персонал қызметінің нәтижелерін талдауды біледі.
11. Учаскенің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз етеді.
12. Бір немесе бірнеше жұмысшы кәсіптерді, қызметкерлердің лауазымдары бойынша жұмыстарды орындай алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 16-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0706000 – Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу
Біліктіліктер:

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов, графических изображений технологического оборудования и технологических схем
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов; графических изображений технологического оборудования и технологических схем.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законы, методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации; правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем, геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем, требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем;
выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности;
выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов;
оформлять технологическую и конструкторскую документацию;
читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Результат обучения: 1) Выполнять графическое оформление чертежей.
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Технологиялық жабдықтың нобайларын, бөлшектер мен тораптар сызбаларын, графикалық бейнелерін және технологиялық сызбаларды орындаудың практикалық іскерліктері мен дағдыларына ие болу
ЖКМ 01. Сызу
Осы модуль нобайларды, бөлшектер мен тораптардың сызбаларын; технологиялық жабдықтар мен технологиялық схемалардың графикалық кескінін орындауға қажетті іскерліктерді, дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: проекциялық сызу заңдары, әдістері мен тәсілдері; конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және оқу ережелері; сызбаларды, техникалық суреттерді, нобайлар мен схемаларды, орындау, техникалық бөлшектерді құру және салу ережелері; технологиялық жабдықтардың графикалық және технологиялық схемаларды орындайды.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
технологиялық жабдықтың және технологиялық схемалардың графикалық кескіндерін орындау;
геометриялық денелерді және олардң бетінде жатқан нүктелердің кешенді сызбаларын орындау;
нобайларды, техникалық суреттерді және бөлшектердің, олардың элементтерінің, тораптарынң сызбаларын орындау;
қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес, технологиялық және құрылымдық құжаттаманы рәсімдеу;
мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаларды графикалық ресімдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:

2. Умеет вычерчивать условные графические обозначения, применяемые в горнодобывающей отрасли.
3. Знает чертежи и схемы по специальности.
Результат обучения: 5) Владеть компьютерной графикой.
Критерии оценки:
1. Знает программные средства компьютерной графики 2D и 3D моделирования.
2. Умеет выполнять эскизы, чертежи, схемы с использованием компьютерных программ.
БК 7. Обладать информацией о законах механического движения и применения их в эксплуатации горно-механического оборудования
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета и выбора деталей машин и механизмов; определения видов износа и деформаций деталей и узлов; видов передач, их устройства, назначения и условных обозначений на схемах; кинематику механизмов, соединения деталей машин, механических передач.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные определения, положения, понятия и аксиомы технической механики; выбора деталей машин и механизмов; виды движений и преобразующие движения механизмы; виды износа и деформаций деталей и узлов; виды передач, их устройство, назначение и условные обозначения на схемах; кинематику механизмов, соединения деталей машин, механические передачи, виды и устройства передач, расчета конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформаций.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить расчет и выбор деталей машин и механизмов; определять передаточное отношение; проводить сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц; производить расчеты элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость.
Результат обучения: 1) Владеть основами статики.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и аксиомы статики.
2. Знает плоскую систему сходящихся сил, произвольно расположенных сил, момент сил, центр тяжести.
3. Умеет решать задачи на равновесие плоской системы сил и на определение центра тяжести плоских сечений.
Результат обучения: 2) Владеть основами сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Знает деформации и напряжения, виды нагружений.
2. Знает растяжение-сжатие.
3. Умеет решать задачи на прочность при растяжении и сжатии.
4. Умеет решать задачи на срез и смятие
5. Знает кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
Результат обучения: 3) Владеть элементами кинематики и динамики.
Критерии оценки:
1. Знает кинематику и динамику.

2. Кен өндіру саласында қолданылатын шартты графикалық белгілерді сыза алады.
3. Мамандық бойынша сызбалар мен схемаларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Компьютерлік графиканы игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік графиканың 2D және 3D модельдеу бағдарламалық құралдарын біледі.
2. Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып нобайлар, сызбалар, схемалар орындауды біледі.
БҚ 7. Механикалық қозғалыс заңдары және оларды тау-кен-механикалық жабдығын пайдалануда қолдану туралы ақпаратты меңгеру
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеу және таңдау үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды; бөлшектер мен тораптардың тозуы мен деформациялануының түрлерін; беріліс түрлерін, олардың құрылымын, мақсатын және схемадағы шартты белгілерін анықтауды; механизмдер кинематикасын, машиналар бөлшектерінің қосылуын, механикалық берілістерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: техникалық механиканың негізгі анықтамаларын, ережелерін, түсініктері мен аксиомаларын; машиналар мен механизмдердің бөлшектерін таңдау; механизмдердің қозғалыс түрлерін және өзгеретін қозғалыстарын; бөлшектер мен тораптардың тозу және деформациялану түрлерін; беріліс түрлерін, олардың құрылысын, мақсатын және схемалардағы шартты белгіленуін; механизмдердің кинематикасын, машина бөлшектерінің қосылыстарын, механикалық берілістерді, беріліс түрлері мен құрылыстарын, әртүрлі деформациялар кезінде құрылымдардың беріктілік, қаттылық және төзімділік есебін.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
машиналар мен механизмдердің есебі мен таңдауын жүргізу;
беру қатынасын анықтау;
бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің бірігу сипатына сәйкес, құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу;
құрылым элементтерінің беріктік, қаттылық және төзімділік есептерін жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Статика негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын біледі.
2. Жинақталатын күштердің, еркін орналасқан күштердің тегіс жүйесін, күштер сәтін, ауырлық ортасын біледі.
3. Күштердің тегіс жүйесінің тепе-теңдігі мен тегіс қималардың ауырлық ортасын анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдардың қарсылығы негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Деформациялар мен кернеулерді, жүктелу түрлерін біледі.
2. Созылу - сығылуды біледі.
3.Созылу және сығылу кезінде беріктік міндеттерін шеше алады.
4. Кесу және жапыру міндеттерін шеше алады.
5. Бұрау, бүгу, бұрап бүгу, тығыздалға өзектердің төзімділігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кинематика және динамика элементтерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканы біледі.

2. Умеет решать задачи на определение скоростей и ускорений при поступательном и вращательном движении тела.
Результат обучения: 4) Владеть понятиями о деталях машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и определения.
2. Знает соединение деталей.
3. Знает механизмы передачи и направляющие вращательного движения.
БК 8. Обладать знаниями об устройстве, принципе работы и назначении обслуживаемого электрического оборудования и электронных устройств
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об устройстве, принципе работы и назначении обслуживаемого электрического оборудования и электронных устройств.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные параметры электрической цепи; электродвижущая сила источника электроэнергии; закона электромагнитной индукции, самоиндукции и взаимной индукции; погрешность электроизмерительных приборов; схем соединения трҰхфазных потребителей, расчҰта трҰхфазной цепи, правила построения векторных диаграмм; состав и виды электроприводов, режимы работы электродвигателей; назначение, устройство и принцип работы полупроводниковых приборов; схемы выпрямления, принцип их работы, назначение и работу сглаживающих фильтров; классификацию усилителей, назначение и работу схемы; назначение мультивибратора и триггера, устройство, структурную схему и принцип работы осциллографа.
При изучении модуля обучающиеся должны: рассчитывать сопротивление проводника, силу тока, работу и мощность электрического тока;
определять индуктивность прямой и кольцевой катушки, применять правила правой и левой руки;
читать схемы релейно-контакторного управления;
читать маркировку полупроводниковых приборов;
пользоваться электронным осциллографом для снятия характеристик.
Результат обучения: 1) Владеть основами электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает электрические цепи постоянного тока.
2. Знает явление электромагнетизма.
3. Умеет рассчитывать электрические цепи.
4. Умеет проверять резисторы и законы Ома и Кирхгофа.
5. Знает электрические измерения.
6. Умеет работать с измерительными приборами.
7. Знает однофазные цепи переменного тока.
8. Умеет рассчитывать последовательные и параллельные цепи переменного тока.
9. Умеет определять сопротивление неразветвленной и разветвленной цепей переменного тока.
10. Знает трҰхфазные цепи переменного тока.

2. Дененің ілгерілмелі және айналмалы қозғалысы кезінде жылдамдық пен үдетуді анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Машиналар мен механизмдердің бөлшектері туралы түсініктерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Негізгі түсініктер мен анықтамаларды біледі.
2. Бөлшектерді біріктіруді біледі.
3. Беріліс механизмдерін және айналмалы қозғалыс бағыттарын біледі.
БҚ 8. Қызмет көрсетілетін электр жабдығының және электронды құрылғылардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы білімінің болуы
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздерімен
Осы модуль қызмет көрсететін электр жабдығының және электрондық құрылғылардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы кешенді түсінікті қалыптастыруға қажетті іскерліктерді, дағдыларды және білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: электр тізбегінің негізгі параметрлері; электр энергиясы көзінің электр қозғалыс күші; электромагниттік индукция, өзіндік индукция және өзара индукция заңы; электр өлшеу аспаптарының кемшілігі; үш фазалы тұтынушылардың бірігу схемалары, үш фазалы тізбек есептері, векторлық диаграммалар салу қағидалары; электр жетектерінің құрамы мен түрлері, электр қозғалтқыштары жұмысының режимдері; жартылай сымды аспаптардың мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу қағидаты; тегістеуші сүзгілердің түзеу схемалары, жұмыс істеу қағидаты, мақсаты және жұмыс істеуі; күшейткіштер сыныптауышы, схеманың мақсаты мен жұмысы; мультивибратор мен триггердің мақсаты; осциллографтың құрылысы, құрылымдық схемасы және жұмыс істеу қағидаты.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
өткізгіштің қарсылығын, тоқ күшін, электр тоғының жұмысы мен қуаттылығын есептеу;
тік және айналма шарғының индуктивтілігін анықтау; оң және сол қол ережелерін қолдану;
реле-түйістіргіш басқару схемасын оқу;
жартылай өткізгіш аспаптардың маркалануын оқу;
сипаттамаларды алу үшін электронды осциллографты пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқтың электр тізбектерін біледі.
2. Электромагнетизм құбылысын біледі.
3. Электр тізбектерін есептей алады.
4. Ом және Кирхгоф заңдары мен резисторларын тексере алады.
5. Электр өлшемдерін біледі.
6. Өлшем құралдарымен жұмыс істей алады.
7. Ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбектерін біледі.
8. Ауыспалы тоқтың жүйелі және параллельді тізбектерін есептей алады.
9. Ауыспалы тоқтың тармақталған және тармақталмаған тізбектерінің қарсылығын анықтай алады.
10. Ауыспалы тоқтың үш фазалы тізбектерін біледі.

11. Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные нагрузки, соединҰнной звездой.
12. Умеет исследовать трҰхфазные цепи при соединении потребителей треугольником.
13. Знает электрические машины постоянного и переменного тока.
14. Умеет снимать рабочие характеристики трҰхфазного асинхронного двигателя с короткозамкнутым ротором.
15. Знает трансформаторы.
16. Знает электропривод на современном производстве.
17. Умеет управлять трехфазным двигателем.
18. Знает способы передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:
1. Знает полупроводниковые приборы.
2. Умеет снимать входные и выходные характеристики транзистора.
3. Умеет определять параметры полупроводниковых приборов.
4. Знает фотоэлектронные приборы.
5. Умеет определять характеристики фотоэлементов.
6. Знает электронные выпрямители.
7. Умеет исследовать полупроводниковый стабилизатор напряжения.
8. Знает электронные усилители.
9. Умеет исследовать характеристики электронного усилителя.
10. Знает электронные генераторы и измерительные механизмы.
11. Знает интегральные схемы микроэлектроники.
БК 9. Использовать информационно-коммуникационные технологии в подготовке информации для автоматизированного управления производством
ОПМ 04. Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: ккодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; формальная, математическая логика; язык программирования; программа, ее структуризация; приемы и способы и методы применения вычислительной техники принципы автоматизированной обработки, передачи информации и управления.
При изучении модуля обучающиеся должны: выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ;
использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах для автоматического управления.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации.
Критерии оценки:
1. Знает поисковые программы.
2. Умеет пользоваться поисковыми программами.
Результат обучения: 2) Владеть основными возможностями информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию видов информационных технологий.

11. Жұлдызшамен біріктірілген симметриялы және симметриялы емес жүктемелерін есептей алады.
12. Тұтынушыларды үшбұрышпен біріктіру кезінде үш фазалы тізбектерді зерттей алады.
13. Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр машиналарын біледі.
14. Қысқа тұйықталған роторы бар үш фазалы асинхронды қозғалтқыштың жұмыс сипаттамаларын ала алады.
15. Трансформаторларды біледі.
16. Заманауи өндірістегі электр жетегін біледі.
17. Үш фазалы қозғалтқышты басқара алады.
18. Электр энергиясын беру және үлестіру тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жартылай өткізгішті аспаптарды біледі.
2. Транзистордың кіріс және шығыс сипаттамаларын ала алады.
3. Жартылай өткізгішті аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
4. Фотоэлектрондық аспаптарды біледі.
5. Фотоэлементтердің сипаттамаларын анықтай алады.
6. Электронды түзеткіштерді біледі.
7. Кернеудің жартылай өткізгішті тұрақтандырғышын зерттей алады.
8. Электронды күшейткіштерді біледі.
9. Электронды күшейткіш сипаттамаларын зерттей алады.
10. Электронды генераторлар мен өлшеу тетіктерін біледі.
11. Микроэлектрониканың интегралды схемаларын біледі.
БҚ 9. Өндірісті автоматтандырылған басқару үшін ақпарат дайындауда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 04. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Осы модуль ақпарат іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарату процестері, әдістері және өндірістік процестерді автоматтандырылған басқару тәсілдері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті дағдыларды, білім мен машықтарды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: ақпаратты кодтау; есептеу жүйесі; бір жүйеден басқасына ауыстыру; формалды, математикалық логика; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оның құрылымдануы; есептеу техникасын қолдану амалдары және тәсілдері мен әдістері автоматтандырылған өңдеу, ақпарат беру және басқару қағидаттары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып есептерді орындау;
өндірісті басқарудың автоматты жүйесін және технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйесін автоматты басқару үшін кәсіптік бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, өзгерту жәнеберу технологиясын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпарат іздеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздеу бағдарламаларын біледі.
2. Іздеу бағдарламаларын пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялар түрлерінің жіктемесін біледі.

2. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
3. Знает базовые и прикладные информационные технологии.
4. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
Результат обучения: 3) Использовать информационные технологии.
Критерии оценки:
1. Знает современные информационные технологии в горнодобывающей промышленности.
2. Знает профессионально ориентированные информационные системы: автоматическая система управления производством и автоматическая система управления технологическими процессами.
3. Знает перспективы развития информационных технологий.
БК 10. Обладать знаниями законодательства в области охраны труда и промышленной безопасности; общих правил безопасности при ведении горных работ
ОПМ 05. Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения горных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении горных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1. Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Знает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3. Знает условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.
4. Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Знает классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Знает профессиональные заболевания, характерные для открытых горных работ.
4. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности на открытых горных работах.
Критерии оценки:
1. Знает общие вопросы безопасной эксплуатации разрезов (карьеров).
2. Знает общие вопросы безопасности при работе с электрооборудованием .
3. Знает общие вопросы безопасности при выемочно-погрузочно-транспортирующих работах.
БК 11. Владеть вопросами теории турбомашин
ОПМ 06. Горная механика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания вентиляторов, подъҰмных установок, стационарных компрессоров, насосных станций оборотного водоснабжения, дренажных насосов и насосов высокого давления.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные законы гидравлики; типы и устройства вентиляторов, насосов, компрессоров; назначение и принцип работы подъҰмных установок.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить расчет и выбор стационарных машин и механизмов для открытых работ;
обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры;
испытывать отремонтированные электрические машины, аппараты и приборы.
Результат обучения: 1) Владеть основами гидравлики.
Критерии оценки:
1. Знает физические свойства жидкостей.

2. Деректерді беру, өңдеу, жинақтау ақпараттық процестерін біледі.
3. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды біледі.
4. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпараттық технологияларды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен өнеркәсібіндегі заманауи ақпараттық технологияларды біледі.
2. Өндірісті басқарудың автоматты жүйесі және технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйелерін біледі.
3. Ақпараттық технологиялардың даму болашағын біледі.
БК 10. Еңбек заңнамасы және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізу саласында білімдерге ие болу
ЖКМ 05. Еңбекті қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын сақтау және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін қажетті дағдыларды, машықтар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: еңбек саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты сақтау бойынша нормативтік құжаттар; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптары; тау-кен жұмыстарын жүргізу кезіндегі жалпы қауіпсіздік қағидалары.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздерін біледі.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді біледі.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шарт жасау және бұзу талаптары мен тәртібін біледі.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес, жұмыс уақыты мен демалыс уақытының бөлінуін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі.
2. Жазатайым оқиғалардың жіктелуін және жарақаттану коэффициенттерін біледі.
3. Ашық тау-кен жұмыстарына тән кәсіптік ауруларды біледі.
4. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексерудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлығына қарай комиссия құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ашық тау-кен жұмыстарындағы қауіпсіздік ережелері мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Разрездерді (кеніштерді) қауіпсіз пайдаланудың жалпы сұрақтарын біледі.
2. Электр жабдығымен жұмыс істеу кезіндегі жалпы қауіпсіздік мәселелерін біледі.
3. Қазу, жүк тиеу, көлік жұмыстары кезіндегі жалпы қауіпсіздік мәселелерін біледі.
БҚ 11. Ауа баптағыштарға, көтергіш құралдарға, стационарлық компрессорларға, сорғы станцияларына қызмет көрсетуге қажетті білімдерге ие болу
ЖКМ 06. Тау-кен механикасы
Берілген модуль желдеткіштерге, көтергіш қондырғыларға,стационарлық компрессорларға, айналымды сумен жабдықтаудың сорғы станциларына, дренаж сорғылары мен жоғары қысымды сорғыларға қызмет көрсетуге қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: гидравликаның негізгі заңдары; желдеткіштердің, сорғылардың, компрессорлардың түрлері мен құрылысы; көтергіш қондырғылардың жұмыс мақсаты мен қағидаты.
Модульді игеру барысында білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
ашық жұмыстар үшін стационарлық машиналар мен тетіктерді есептеу мен таңдауды жүргізу;
стационарлық компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету;
жөнделген электр машиналарын, аппараттар мен аспаптарды сынау.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидравлика негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйықтықтардың физикалық қасиеттерін біледі.

2. Знает о гидростатическом давлении и его свойствах.
3. Умеет решать задачи по гидростатике.
4. Знает основы гидродинамики.
5. Умеет решать задачи по гидродинамике.
6. Умеет рассчитывать потери напора в трубопроводах при заданном диаметре, длине, схеме трубопровода и расходе жидкости.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами теории водоотливных и гидротранспортных установок.
Критерии оценки:
1. Знает схемы и составные элементы водоотливных установок.
2. Умеет использовать скважинные и иглофильтровые установки.
3. Знает классификацию насосов.
4. Умеет производить разборку и сборку насосов.
5. Знает устройство насосных станций и водоотливных установок
6. Умеет различать насосные станции водоотливных установок, вспомогательное оборудование, арматуру.
7. Знает эксплуатацию водоотливных установок.
8. Умеет рассчитывать насосные установки.
9. Знает гидротранспортные установки.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами теории турбомашин
Критерии оценки:
1. Знает основы теории турбомашин.
2. Знает схемы и составные элементы вентиляторных установок.
3. Умеет определять режимы работы турбомашины, знает способы регулирования режима работы на внешнюю сеть.
4. Знает вопросы проветривания разрезов (карьеров) и дренажных шахт.
5. Умеет рассчитывать схемы и способы проветривания.
6. Знает конструкцию вентиляторов.
7. Знает оборудование и эксплуатацию вентиляторных установок.
8. Умеет рассчитывать вентиляторы.
9. Умеет производить частичную сборку и разборку вентилятора.
10. Умеет производить пуск и остановку вентилятора.
11. Умеет пользоваться измерительными приборами.
12. Умеет регулировать режим работы шибером, определять производительность вентилятора при помощи анемометра.
Результат обучения: 4) Владеть вопросами теории компрессорных установок.
Критерии оценки:
1. Знает основы теории поршневых компрессоров.
2. Знает конструкцию поршневых компрессоров.
3. Знает винтовые и пластинчатые компрессоры, турбокомпрессоры.
4. Умеет разбирать и собирать компрессоры.
5. Умеет производить пуск и остановку компрессоров.
6. Знает оборудование и эксплуатацию компрессорных установок.
7. Умеет проектировать компрессорные установки для проходческих участков.
Результат обучения: 5) Владеть вопросами использования канатных подъҰмных установок.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и особенности подъҰмных установок.
2. Знает механическое оборудование подъҰмных установок.
3. Знает стационарное оборудование подъҰмных установок.
4. Знает основы теории канатного подъҰма.
5. Умеет различать конструкции основных элементов и узлов механической подъҰмной установки.

2. Гидростатикалық қысым мен оның қасиеттері туралы біледі.
3. Гидростатика бойынша тапсырмаларды шеше алады.
4. Гидродинамика негіздерін біледі.
5. Гидродинамика бойынша тапсырмаларды шеше алады.
6. Берілген диаметрі, ұзындығы, құбыр жолының схемасы және сұйықтық шығысы кезінде құбыр жолдарындағы қысым шығынын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сутөкпе және гидрокөліктік қондырғылары теориясының мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сутөкпе қондырғыларының жіктелуі мен құрылысын біледі.
2. Ұңғымалы және ине-сүзгілеу қондрғыларын пайдалана алады.
3. Сорғыларды жіктеуді біледі.
4. Сорғыларды бөлшектеу мен жинауды жүргізе алады.
5. Сорғы станциялары мен сутөкпе қондырғыларының құрылысын біледі.
6. Сутөкпе қондырғыларының сорғы станцияларын, қосалқы жабдықты, арматураны ажырата алады.
7. Сутөкпе қондырғыларының пайдаланылуын біледі.
8. Сорғы қондырғыларын есептей алады.
9. Гидрокөліктік қондырғыларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Желдеткіш қондырғылары теориясының мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Разрездерді (карьерлерді) және дренаж шахталарын желдету мәселелерін біледі.
2. Желдету схемалары мен тәсілдерін есептей алады.
3. Желдеткіштердің құрылымын біледі.
4. Желдеткіш қондырғылардың жабдығы мен пайдаланылуын біледі.
5. Желдеткіштерді есептей алады.
6. Желдеткішті ішінара жинау мен бөлшектеуді жүргізе алады.
7. Желдеткішті іске қосу мен тоқтатуды жүргізе алады.
8. Өлшеу аспаптарын пайдалана алады.
9. Шибермен жұмыс істеу режимін реттей алады. Анемометр көмегімен желдеткіштің өнімділігін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 4) Компрессорлық қондырғылары теориясының мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Поршеньді компрессорлар теориясының негіздерін біледі.
2. Поршеньді компрессорлар құрылымын біледі.
3. Бұрандалы және қабатты компрессорларды, турбокомпрессорларды біледі.
4. Компрессорларды бөлшектей және жинай алады.
5. Компрессорларды іске қосу мен тоқтатуды жүргізе алады.
6. Компрессорлық қондырғылардың жабдығы мен пайдаланылуын біледі.
7. Өткізу учаскелері үшін компрессорлық қондырғыларды жобалай алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Арқанды көтергіш қондырғыларды пайдалану мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Көтергіш қондырғылардың мақсаты мен ерекшеліктерін біледі.
2. Көтергіш қондырғылардың механикалық жабдығын біледі.
3. Көтергіш қондырғылардың стационарлық жабдығын біледі.
4. Арқанды көтеру теориясы негіздерін біледі.
5. Механикалық көтергіш қондырғының негізгі элементтерінің және тораптарының құрылымын ажырата алады.

6. Умеет рассчитывать и выполнять построение рабочих диаграмм подъҰмной системы.
7. Знает эксплуатацию подъҰмных установок.
БК 12. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 07. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 3) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "070622 1 - Горнорабочий разреза"
ПК 1. Подготавливать дороги для передвижки горных машин в карьерах (разрезах)
СМ 01. Прокладка трассы пути
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для подготовки дороги для передвижки горных машин в карьерах (разрезах).
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы ведения горных работ; наименование и основные свойства горных пород; назначение и правила пользования геофизическими, геологическими приборами; геологическое строение месторождения; порядок и способы подготовки дорог для передвижки горного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны: пользоваться горным компасом и применяемыми приспособлениями и инструментом;
производить отбор образцов горных пород и проб из горных выработок; производить измерения элементов залегания пород и трещин; выполнять прокладку трассы пути.
Результат обучения: 1) Выбирать место проведения трассы.
Критерии оценки:

6. Көтергіш жүйенің жұмыс диаграммалары құрылысын есептей және орындай алады.
7. Көтергіш қондырғыларының пайдаланылуын біледі.
БҚ 12. Мемлекеттік тілде іскери қағаздарды құрастыру мен ресімдеу
ЖКМ 07. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде ресми қағаздарды құрастыру мен ресімдеуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар мынадай білімдерді игеру қажет: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; құжаттарды құру тәсілдері мен функциялары; жіктелуі, тасығыштар, құрамдас бөліктер, құжаттарды ресімдеу қағидалары.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай іскерліктер мен дағлыларға ие болуы тиіс:
ұйымдық-бөлу, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу; кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдық-бөлу және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарды біледі.
6. Ұйымдық –бөлу және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мемлекеттік тілде еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінікке ие болады.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, шағым, сенімхат, қолхат жасай алады.
Арнайы модульдер
"070622 1 – Қимадағы тау-кен жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 1. Карьерлерде (қималарда) тау-кен машиналарының қозғалуы үшін жолдарды дайындау
АМ 01. Жол трассасын төсеу
Берілген модуль карьерлерде (қималар) тау-кен машиналарының қозғалысы үшін жолдарды дайындауға қажет дағдыларды және білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау-кен жұмыстарын жүргізу негіздері; тау жыныстарының атауы мен негізгі қасиеттері; геофизикалық, геологиялық аспаптарды пайдалану қағидалары; кен орнының геологиялық құрылысы; тау-кен жабдығының қозғалысы үшін жолдарды дайындау тәртібі мен тәсілдері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Тау-кен компасын және басқа қолданылатын құрылғыларды және аспапты пайдалану;
кен жыныстары үлгілерін және кен қазбаларынан сынамаларды іріктеуді жүргізу;
жыныстар мен сызаттарды жатқан орындары элементтерін өлшеуді жүргізу;
жол трассасын төсеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Трассаны жүргізу орнын таңдау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основы ведения горных работ.
2. Знает наименование и основные свойства горных пород.
3. Знает назначение и правила пользования геофизическими, геологическими приборами.
4. Знает геологическое строение месторождения.
5. Умеет вычерчивать в плане и разрезе элементы разреза (карьера) и уступа.
6. Умеет пользоваться горным компасом.
7. Составляет геологические разрезы, стратиграфические колонки.
Результат обучения: 2) Отбирать образцы горных пород и проб из горных выработок.
Критерии оценки:
1. Знает порядок отбора образцов горных пород и проб из горных выработок.
2. Производит измерения элементов залегания пород и трещин.
3. Выполняет отбор образцов горных пород и проб из горных выработок.
Результат обучения: 3) Производить прокладку трассы пути.
Критерии оценки:
1. Знает порядок и способы подготовки дорог для передвижки горного оборудования.
2. Вычисляет координаты точек теодолитного хода.
3. Составляет план участка теодолитной съемки.
4. Умеет работать с нивелиром.
5. Обрабатывает журнал нивелирования трассы.
6. Знает последовательность прокладки трассы пути.
7. Составляет продольный и поперечный профили.
8. Производит подсчет объема горной массы.
9. Выполняет прокладку трассы пути.
ПК 2. Зачищать откосы верхней бровки уступов. Производить оборку линии забоя после экскавации или взрывных работ
СМ 02. Зачистка откосов верхней бровки уступов и оборка линии забоя
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по зачистке откосов верхней бровки уступов, оборке линии забоя после экскавации или взрывных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификация деформаций открытых горных выработок и бортов карьера (разреза); мероприятия по предотвращению деформаций; приемы работ при зачистке откосов уступа; приемы работ при оборке забоя.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить зачищение откосов, верхней бровки уступов;
выполнять оборку линии забоя после экскавации или взрывных работ.
Результат обучения: 1) Соблюдать мероприятия по предотвращению деформаций.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию деформаций открытых горных выработок и бортов карьера (разреза).
2. Знает факторы, влияющие на устойчивость уступов.
3. Умеет оценить устойчивость откосов уступов, бортов.

1. Тау-кен жұмыстарын жүргізу негіздерін біледі.
2. Кен жыныстарының атауы мен негізгі қасиеттерін біледі.
3. Геофизикалық, геологиялық аспаптарды пайдалану мақсаты мен қағидаларын біледі.
4. Кен орнының геологиялық құрылысын біледі.
5. Бөлік (карьер) және кертпеш элементтерін бөлікте және жоспарда сыза алады.
6. Тау-кен компасын пайдалана алады.
7. Геологиялық қималарді, стратиграфикалық бағаналарды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кен жыныстары үлгілерін және кен қазбаларынан сынамаларды іріктеу;
Бағалау өлшемдері:
1. Кен жыныстары үлгілерін және кен қазбаларынан сынамаларды іріктеу тәртібін біледі.
2. Жыныстар мен сызаттарды жатқан орындары элементтерін өлшеуді жүргізеді.
3. Кен жыныстары үлгілерін және кен қазбаларынан сынамаларды іріктеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жол трассасын төсеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен жабдығын қозғалту үшін жолдарды дайындау тәртібі мен тәсілдерін біледі.
2. Теодолитті жүру нүктелерінің координаттарын есептейді.
3. Теодолитті түсіру учаскесінің жоспарын жасайды.
4. Нивелирмен жұмыс істей алады.
5. Трассаны нивелирлеу журналын өңдейді.
6. Жол трассасын төсеу жүйелілігін біледі.
7. Бойлық және ендік пішіндерді жасайды.
8. Тау массасы көлемін есептеуді жүргізеді.
9. Жол трассасын төсеуді орындайды.
КҚ 2. Кертпештердің жоғарғы қабатының құлама жарларын тазарту. Экскавация немесе жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызықтарын бүруді жүргізу.
АМ 02. Кертпештің жоғарғы қабатының жақтауын тазарту және кенжар сызығын бүру
Берілген модуль кертпештердің жоғарғы қабатының құламаларын тазарту, экскавация немесе жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызығын бүру бойынша жұмыстарды орындауға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: ашық тау қазбалары мен карьер (бөлік) борттарын өзгеруін жіктеу, өзгеруін болдырмау бойынша шаралар, кертпеш құламаларын тазарту кезінде жұмыстарды қабылдау, кенжарды бүру кезінде жұмыстарды қабылдау..
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
кертпештердің, борттардың құламалары тұрақтылығын бағалауды жүргізу;
кертпештердің жоғары қабатының құламаларын тазартуды жүргізу;
Экскавация немесе жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызықтарын бүруді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзгеруін болдырмау бойынша шараларды сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ашық тау қазбалары мен карьер (бөлік) борттары өзгерістерін жіктеуді біледі.
2. Кертпештердің тұрақтылығына әсерін тигізетін факторларды біледі.
3. Кертпештердің, борттардың құламалары тұрақтылығын бағалай алады.

4. Умеет проводить анализ гранулометрического состава грунта.
5. Умеет оценивать грунт по нормативным и расчетным значениям.
6. Знает мероприятия по предотвращению деформаций.
7. Умеет производить расчет бермы безопасности из условий устойчивости уступов.
Результат обучения: 2) Проводить работы по зачистке откосов уступа.
Критерии оценки:
1. Перечисляет мероприятия по обеспечению устойчивости бортов карьера (разреза) и уступов.
2. Знает приемы работ при зачистке откосов уступа.
3. Умеет зачищать откосы уступа.
Результат обучения: 3) Проводить работы по оборке забоя.
Критерии оценки:
1. Перечисляет мероприятия по уменьшению развала и обеспечению устойчивости уступов после взрыва.
2. Знает схемы уборки навала на уступе после взрыва.
3. Умеет производить оборку линии забоя после взрыва.
Квалификация "070601 2 - Машинист экскаватора"
ПК 3. Разрабатывать уступы и грузить горную массу экскаваторами
в железнодорожные составы, автомашины и на конвейерные линии
СМ 03. Разработка уступов и погрузка горной массы
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по разработке уступов и погрузке горной массы экскаваторами в железнодорожные составы, автомашины и на конвейерные линии.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: экскаваторные работы в карьере; способы разработки горной массы и грунта; валовая и селективная разработка забоя; сигналы при погрузке горной массы в транспортные средства; правила разгрузки материалов в приемные агрегаты.
При изучении модуля обучающиеся должны: определять последовательность выполнения технологических операций экскаваторами на уступе;
планировать отработку забоя с учетом горно-геологической характеристики участка (разреза).
Результат обучения: 1) Разрабатывать уступ.
Критерии оценки:
1. Знает способы разработки забоев и схемы отработки с учетом горно-геологической характеристики участка карьера (разреза).
2. Умеет определять последовательность выполнения технологических операций экскаваторами на уступе.
3. Объясняет зависимость между размерами забоя и параметрами экскаваторов: с погрузкой на уровне стояния и на вышележащий горизонт.
4. Умеет вычерчивать схему забоя прямой механической лопаты в мягких породах.
5. Умеет вычерчивать схему забоя прямой механической лопаты в скальных породах.
6. Умеет вычерчивать схему забоя прямой механической лопаты с погрузкой на вышележащий горизонт.
7. Умеет вычерчивать схемы забоев при валовой и селективной разработке.

4. Топырақтың грануламетриялық құрамын талдауды жүргізе алады.
5. Нормативтік және есептік мәндер бойынша топырақты бағалай алады.
6. Өзгеруін болдырмау бойынша шараларды біледі.
7. Кертпештер тұрақтылығы жағдайларынан қауіпсіздік бермасын есептеуді жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кертпеш құламаларын тазарту бойынша жұмыстарды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кеніш (қима) борттары мен кертпештердің тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды көрсетеді.
2. Кертпеш құламаларын тазарту бойынша жұмыстарды қабылдауды біледі.
3. Кертпеш құламаларын тазарта алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кенжарды бүру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жарылыстан кейін кертпеш тұрақтылығын қамтамасыз ету және үйіндіні азайту бойынша іс-шараларды көрсетеді.
2. Жарылыстан кейін кертпеште үйіндіні жинау схемасын біледі.
3. Жарылыстан кейін кенжар сызығын бүруді жүргізе алады.
"070601 2 - Экскаватор машинисі" біліктілігі
КҚ 3. Теміржол құрамдарына, автомашиналарға және конвейер сызықтарына
кертпештерді өңдеу және кен массасын экскаваторлармен жүктеу
АМ 03. Кертпештерді өңдеу және кен массасын тиеу
Берілген модуль теміржол құрамдарына, автомашиналарға және конвейер желілеріне тау массасын жүктеу мен кертпештерді әзірлеу бойынша жұмыстарды орындауға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: карьерде экскаватор жұмыстары; кен массасы мен топырағын әзірлеу тәсілдері; кенжарды жалпы және селективті әзірлеу; көлік құралдарына тау массасын жүктеу кезінде сигналдар; қабылдау агрегаттарына материалдарды тиеу қағидалары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
кертпеште экскаваторлармен технологиялық операцияларды орындау реттілігін анықтау;
учаскенің (қиманың) тау-геологиялық сипаттамасын ескеріп, кенжарды өңдеуді жоспарлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кертпешті әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Учаскенің (қиманың) тау-геологиялық сипаттамасын ескеріп өңдеу схемасын және кенжарды әзірлеу тәсілдері.
2. Кертпеште экскаваторлармен технологиялық операцияларды орындау реттілігін анықтай алады.
3. Кенжар өлшемдері мен экскаватор параметрлері арасында тәуелділікті түсіндіреді: тұру деңгейінде және жоғары жатқан деңгейге жүктеумен.
4. Жұмсақ жыныстарда тік механикалық күрекпен кенжар схемасын сыза алады.
5. Тасты жыныстарда тік механикалық күрекпен кенжар схемасын сыза алады.
6. Жоғары жатқан деңгейге жүктеумен тік механикалық күрекпен кенжар сызбасын сыза алады.
7. Жалпы және селективті әзірлеу кезінде кенжар схемаларын сыза алады.

8. Умеет отрабатывать уступ.
9. Умеет анализировать пути повышения производительности экскаваторов.
10. Знает меры безопасности при ведении выемочно-погрузочных работах.
11. Знает последовательность подачи сигналов экскаватором.
Результат обучения: 2) Грузить горную массу.
Критерии оценки:
1. Знает назначение подвижного состава для транспортирования горной массы.
2. Знает устройство думпкара и вагона.
3. Знает устройство тягового подвижного состава.
4. Знает устройство автосамосвалов.
5. Знает устройство конвейера.
6. Знает меры безопасности при эксплуатации железнодорожного транспорта.
7. Знает меры безопасности при эксплуатации автомобильного транспорта.
8. Знает меры безопасности при эксплуатации конвейерного транспорта.
9. Производит погрузку горной массы.
ПК 4. Управлять механизмами экскаватора
СМ 04. Управление одноковшовым экскаватором
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления механизмами экскаватора.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство и технические характеристики экскаваторов; принципы работы механического, гидравлического и электрического оборудования экскаватора; аппаратура и схемы управления приводами экскаваторов.
При изучении модуля обучающиеся должны: различать механическое, гидравлическое и электрическое оборудование экскаватора;
пользоваться схемами управления: ходовым, напорным и подъемным механизмами;
управлять экскаваторами различных типов.
Результат обучения: 1) Производить осмотр экскаватора с записью в журнале.
Критерии оценки:
1. Знает основные технологические параметры и определяет размеры экскаватора.
2. Знает безопасную эксплуатацию экскаваторов.
3. Знает порядок осмотра экскаватора перед сменой и в процессе работы при неработающих механизмах.
4. Умеет проводить опробование вхолостую всех механизмов, проверять исправность их действия, проверять электрооборудование, электроаппаратуру, тормоза и сигнальные устройства.
5. Умеет производить запись в журнале приема-сдачи смены.
Результат обучения: 2) Управлять экскаватором.
Критерии оценки:
1. Знает устройство пульта управления экскаватора, оборудования и аппаратуры.
2. Знает конструкцию напорных узлов.
3. Знает схемы запасовки канатов и конструкцию тормозов.
4. Знает работу приводов главных механизмов, рассчитывает мощность и производит выбор типа двигателя.
5. Знает устройство, принципа действия рабочего оборудования экскаватора.
6. Знает конструкцию опорно-поворотного устройства, умеет производить выбор двигателей, смазку, уход за ним.

8. Кертпешті өңдей алады.
9. Экскаватор өнімділігін арттыру жолдарын талдай алады.
10. Алу-жүктеуді жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
11. Экскаватормен сигналды беру реттілігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау массасын жүктеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау массасын тасымалдау үшін жылжымалы құрамның мақсатын біледі.
2. Думпкар мен вагон құрылысын біледі.
3. Жылжымалы күш құрамының құрылысын біледі.
4. Автосамосвалдардың құрылысын біледі.
5. Конвейер құрылысын біледі.
6. Темір жол көлігін пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
7. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
8. Конвейер көлігін пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.
9. Тау массасын жүктеуді жүргізеді.
КҚ 4. Экскаватор тетіктерін басқару
АМ 04. Бір шөмішті экскаваторды басқару
Осы модуль экскаватор тетіктерін басқаруға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: экскаваторлардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары; механикалық, гидравликалық және электрлік экскаватор жабдықтарының жұмыс істеу қағидаттары; экскаватор жетектерін басқару сызбасы және аппаратура.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
экскаватордың механикалық, гидравликалық және электр жабдығын ажырату;
басқару схемаларын пайдалану: жүрісті, қысымды және көтергіш тетіктері;
түрлі типтегі экскаваторларды басқару.
Оқыту нәтижесі: 1) Журналдағы жазбамен экскаваторды тексеруді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Экскаватордың негізгі технологиялық параметрлерін біледі және өлшемдерін анықтайды.
2. Экскаваторларды қауіпсіз пайдалануды біледі.
3. Ауысым алдында және жұмыс істемейтін тетіктермен жұмыс процесінде экскаваторды тексеру тәртібін біледі.
4. Барлық тетіктерді бос сынауды жүргізе, олардың қолданылу жарамдылығын тексере, электр жабдығын, электр аппаратурасын, тежегіш пен сигнал құралдарын тексере алады.
5. Ауысымды қабылдау-тапсыру журналында жазба жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Экскаваторды басқару
Бағалау өлшемдері:
1. Экскаваторды, жабдық пен аппаратураны басқару пультінің құрылысын біледі.
2. Қысымды тораптар құрылымын біледі.
3. Арқандардың қор сызбасы мен тежегіш құрылымын біледі.
4. Бас тетіктер жетегінің жұмысын біледі, қуатын есептейді және қозғалтқыштың түрін таңдауды жүргізеді.
5. Экскаватордың жұмыс жабдығының құрылысын, әрекет ету қағидатын біледі.
6. Тіректі-бұру құрылысының құрылымын біледі, қозғалтқыштарды таңдауды, майлауды, оларды күтуді біледі.

7. Читает кинематические схемы поворотных механизмов.
8. Знает работу привода ходового механизма, производит расчет мощности и выбор двигателей.
9. Знает работу исполнительного механизма шагания.
10. Знает состав силового оборудования экскаваторов.
11. Знает механическое, гидравлическое, пневматическое и электрическое оборудование экскаватора.
12. Производит расчет и выбор аппаратуры защиты.
13. Знает устройство электрического оборудования подстанций.
14. Знает автоматизированные системы и схемы управления экскаватором.
15. Умеет читать схемы управления электроприводами экскаваторов.
16. Умеет управлять экскаватором.
Результат обучения: 3) Сдавать смену.
Критерии оценки:
1.Умеет производить осмотр экскаватора после смены:
внешний осмотр экскаватора,
проверка электрооборудования,
проверка электроаппаратуры,
проверка тормозов и сигнальных устройств.
2. Знает порядок записи в журнале сдачи смены.
ПК 5. Выявлять и устранять причины возникновения неисправностей в работе экскаватора
СМ 05. Устранение неисправностей в работе экскаваторов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выявления и устранения причины возникновения неисправностей в работе экскаватора.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды износа и деформаций деталей и узлов; причины возникновения неисправностей и способы их устранения.
При изучении модуля обучающиеся должны: определять и устранять неисправности в работе экскаватора.
Результат обучения: 2) Выявлять неисправности.
Критерии оценки:
1. Знает методы и способы технического обслуживания.
2. Знает порядок технического обслуживания экскаватора.
3. Производит технический осмотр.
4. Умеет пользоваться измерительным инструментом и приборами.
5. Знает устройства и приспособления для сборки и разборки.
6. Умеет производить регулировку механизмов экскаватора.
7. Знает свойства смазочных материалов и составляет карту смазки узлов экскаватора.
8. Знает виды износа.
9. Производит смазку механических узлов экскаватора.
Результат обучения: 3) Устранять неисправности.
Критерии оценки:
1. Знает технические требования на дефектацию деталей.
2. Знает технические требования на дефектацию аппаратов и электрооборудования.
3. Знает способы восстановления деталей.
4. Умеет устранять неисправности узлов и аппаратов.
ПК 6. Выполнять ремонт, монтаж и демонтаж экскаватора
СМ 06. Ремонт, монтаж и демонтаж экскаватора
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения ремонта, монтажа и демонтажа экскаватора.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды ремонта, монтажа и демонтажа экскаватора.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить демонтаж, ремонт механической части машин, узлов и механизмов.
Результат обучения: 1) Составить план проведения ремонта, монтажа и демонтажа экскаватора.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность ремонта, монтажа и демонтажа экскаватора.

7. Бұрылысты тетіктердің кинематикалық схемаларын оқиды.
8. Жүрісті тетік жетігінң жұмысын біледі, қуатын есептеуді және қозғалтқыштарды таңдауды жүргізеді.
9. Атқарушы қадам тетігінің жұмысын біледі.
10. Экскаваторлардың күш жабдығының құрамын біледі.
11. Экскаватордың гидравликалық, пневматикалық және электрлік жабдығын біледі.
12. Қорғау аппаратурасын есептеу мен таңдауды жүргізеді.
13. Қосалқы станциялардың электр жабдығының құрылысын біледі.
14. Экскаватордың автоматтандырылған жүйелерін және басқару схемаларын біледі.
15. Экскаваторлардың электр жетектерін басқару схемасын оқи алады.
16. Экскаваторды басқара алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ауысымды тапсыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауысымнан кейін экскаваторды тексеруді жүргізе алады:
экскаваторды сыртқы тексеру,
электр жабдығын тексеру,
электр аппаратурасын тексеру,
тежегіштер мен сигналды құрылғыларды тексеру.
2. Ауысымды тапсыру журналында жазба тәртібін біледі.
КҚ 5. Экскаватор жұмысында ақаулардың пайда болу себептерін анықтау мен жою
АМ 05. Экскаваторлардың жұмысында ақауларды жою
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, экскаватор жұмысында ақаулардың пайдал болу себептерін айқындауға және жоюға қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: бөлшектер мен тораптардың тозу және өзгеру түрлері; ақаулардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
экскаватор жұмысында ақауларды анықтау мен жою.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақауларды анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет көрсету әдістері мен тәсілдері.
2. Экскаваторға техникалық қызмет көрсету тәртібін біледі.
3. Техникалық тексеруді жүргізеді.
4. Өлшеу аспабын және құралдарды пайдалана алады.
5. Бөлшектеу мен жинау үшін құрылғылар мен құралдарын біледі.
6. Экскаватор тетіктерін реттеуді жүргізе алады.
7. Жағармай материалдарының қасиеттерін біледі және экскаватор тораптарын майлау картасын жасайды.
8. Тозу түрлерін біледі.
9. Экскаватордың механикалық тораптарын майлауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақауларды жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлшектердің дефектілігіне техникалық талаптарды біледі.
2. Аппараттар мен электр жабдығының дефектілігіне техникалық талаптарды біледі.
3. Бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін біледі.
4. Тораптар мен аппараттардың ақауларын жоя алады.
КҚ 6. Экскаваторды жөндеуді, монтаждау мен бөлшектеуді орындау
АМ 06. Экскаваторды жөндеу, монтаждау және бөлшектеу
Берілген модуль экскаваторды жөндеу, монтаждау мен бөлшектеуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: экскаваторды жөндеу, монтаждау мен бөлшектеу түрлері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
машиналарды, тораптар мен тетіктердің механикалық бөлігін бөлшектеуді, жөндеуді жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Экскаваторды жөндеу, монтаждау мен бөлшектеуді жүргізу жоспарын құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Экскаваторды жөндеу, монтаждау мен бөлшектеу реттілігін біледі.

2. Умеет выбирать грузоподъемные машины и стропы.
3. Знает требования к ремонтной площадке и к документации на ремонт, монтаж и демонтаж.
4. Знает и выполняет условия безопасного выполнения ремонтных работ.
5. Умеет составлять план проведения ремонта, монтажа и демонтажа экскаватора.
Результат обучения: 2) Участвовать в демонтаже и монтаже экскаватора.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность подготовки экскаватора к демонтажу и монтажу.
2. Знает правила демонтажа и монтажа передвижного и стационарного оборудования.
3. Знает правила демонтажа и монтажа электрооборудования.
4. Умеет выполнять демонтаж и монтаж механической части экскаватора.
5. Умеет выполнять демонтаж и монтаж электрической части экскаватора.
Результат обучения: 3) Участвовать в ремонте экскаватора.
Критерии оценки:
1. Знает порядок подготовки экскаватора к ремонту.
2. Умеет составлять карты технологического процесса ремонта.
3.Соблюдает технические требования на ремонт экскаватора.
4. Знает правила ремонта передвижного и стационарного оборудования.
5. Знает правила ремонта электрооборудования.
6. Знает ремонт механической части экскаватора.
7. Знает ремонт электрической части экскаватора.
8. Знает наладку и регулировку механизмов и систем управления после ремонта.
9. Знает порядок испытания и обкатку экскаватора.
Квалификация "070620 3 - Техник-технолог"
ПК 7. Разрабатывать технологические процессы и оптимальные режимы производства
СМ 07. Разработка технологических процессов и оптимальных режимов производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для разработки технологических процессов и оптимальных режимов производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: особенности разработки технологических процессов, условия применения различных систем разработки.
При изучении модуля обучающиеся должны: разрабатывать технологические комплексы;
выбирать оптимальные режимы производства.
Результат обучения: 1) Определять режим и календарный план горных работ.
Критерии оценки:
1. Знает понятия коэффициентов вскрыши и контуров карьера (разреза).
2. Знает последовательность определения глубины карьера (разреза) аналитическим и графическим способами.
3. Умеет определять запасы полезного ископаемого и коэффициенты вскрыши.
4. Умеет определять производственную мощность и срок службы разреза (карьера).
Результат обучения: 2) Вскрывать месторождение.
Критерии оценки:
1. Знает способы проходки траншей с применением железнодорожного и авто транспорта.

2. Жүк көтергіш машиналарды таңдай алады және ілмекті таңдауды жүргізе алады.
3. Жөндеу алаңына және жөдеуге, монтаждау мен бөлшектеуге арналған құжаттамаға қойылатын талаптарды біледі.
4. Жөндеу жұмыстарын қауіпсіз орындау шарттарын біледі және орындайды.
5. Экскаваторды жөндеу, монтаждау мен бөлшектеуді жүргізу жоспарын құра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Экскаваторды бөлшектеу мен монтаждауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Экскаваторды бөлшектеу мен монтаждауға дайындау реттілігін біледі.
2. Жылжымалы және стационарлы жабдықты бөлшектеу мен монтаждау қағидаларын біледі.
3. Электр жабдығын бөлшектеу мен монтаждау қағидаларын біледі.
4. Экскаватордың механикалық бөлігін бөлшектеу мен монтаждауды орындай алады.
5. Экскаватордың электрлік бөлігін бөлшектеу мен монтаждауды орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Экскаваторды жөндеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Экскаваторды жөндеуге дайындау тәртібін біледі.
2. Жөндеудің технологиялық процесінің карталарын жасай алады.
3. Экскаваторды жөндеуге техникалық талаптарды сақтайды.
4. Жылжымалы және стационарлы жабдықты жөндеу қағидаларын біледі.
5. Электр жабдығын жөндеу қағидаларын біледі.
6. Экскаватордың механикалық бөлігінжөндеуді жүргізе алады.
7. Экскаватордың электрлік бөлігін жөндеуді жүргізе алады.
8. Жөндеуден кейін тетіктер мен басқару жүйелерін ретке келтіру мен реттеуді жүргізе алады.
9.Экскаваторды сынау мен төселтуді орындай алады.
"070620 3 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 7. Өндірістің технологиялық үрдістерін және оңтайлы режимдерін әзірлеу
АМ 07. Өндірістің технологиялық үрдістері мен оңтайлы режимдерін әзірлеу
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, технологиялық процестердің және өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеуге қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: технологиялық процестерді әзірлеу ерекшеліктері, түрлі әзірлеу жүйелерін қолдану шарттары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
технологиялық кешендерді әзірлеу;
өндірістің оңтайлы режимдерін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау жұмыстарының режимі мен күнтізбелік жоспарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Карьерді (бөлікті) аршу мен контурларының коэффициенттер ұғымын біледі.
2. Аналитикалық және графикалық тәсілдермен карьердің (бөлік) тереңдігін анықтау реттілігін біледі.
3. Пайдалы қазба қорларын және аршу коэффициенттерін анықтай алады.
4. Карьер (бөлік) қызметінің өндірістік қуаты мен мерзімін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кен орнын аршу.
Бағалау өлшемдері:
1. Темір жол және автокөліктерді қолданып траншеяны өткізу тәсілдерін біледі.

2. Умеет определять размеры поперечного сечения траншей и объемы горно-капитальных работ.
3. Знает задачи вскрытия и факторы, влияющие на выбор способов вскрытия.
4. Знает примыкание капитальных траншей к рабочим горизонтам.
5. Знает классификацию способов вскрытия.
6. Умеет производить вскрытие траншеями внешнего заложения.
7. Умеет производить вскрытие траншеями внутреннего заложения.
Результат обучения: 3) Складировать вскрышные породы.
Критерии оценки:
1. Знает параметры отвалов.
2. Знает способы возведения первоначальных насыпей.
3. Умеет рассчитывать плужные отвалы.
4. Умеет рассчитывать экскаваторные отвалы.
5. Умеет рассчитывать бульдозерные отвалы.
6. Знает способы рекультивации отвалов.
7. Умеет формировать отвал.
Результат обучения: 4) Разрабатывать элементы технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Знает элементы системы разработки.
2. Знает порядок формирования рабочей зоны.
3. Умеет рассчитывать рабочие и нерабочие площадки карьера (разреза).
4. Умеет рассчитывать элементы системы разработки.
5. Знает понятие о фронте горных работ и направлении перемещения.
6. Знает организацию работ в блоке и количество блоков на уступе.
7. Знает интенсивность горных работ и годовое подвигание фронта работ.
8. Умеет выстроить технологический процесс на уступе.
Результат обучения: 5) Разрабатывать технологические процессы буровых работ и способов взрывания.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию способов бурения, буровых машин и методах ведения взрывных работ.
2. Знает оборудование и буровой инструмент для дробления негабарита.
3. Знает способы бурения скважин и режимы бурения.
4. Умеет рассчитывать производительность буровых станков.
5. Знает классификацию промышленных взрывчатых веществ.
6. Умеет рассчитывать взрывные сети.
7. Знает способы хранения, перевозки, испытания и уничтожения взрывчатых материалов.
8. Умеет разрабатывать процесс бурения, очистки и замера скважин.
9. Умеет разрабатывать процесс подготовки взрывчатых веществ и средств взрывания.
ПК 8. Составлять технологическую документацию
СМ 08. Планирование технологических процессов и организация работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для составления технологической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные принципы выбора технологических процессов разработки месторождения; организацию работ на уступе и особенности составления технологической документации отработки.
При изучении модуля обучающиеся должны: разрабатывать документацию на ведение вскрышных, добычных, буровзрывных и отвальных работ.
Результат обучения: 1) Планировать технологические процессы.
Критерии оценки:

2. Траншеялардың көлденең қимасының өлшемдерін және тау-кен-күрделі жұмыстардың көлемдерін анықтай алады.
3. Аршу тәсілдерін таңдауға әсерін тигізетін факторлар мен аршу міндеттерін біледі.
4. Жұмыс деңгейлеріне күрделі траншеялардың түйісуін біледі.
5. Аршу тәсілдерін жіктеуді біледі.
6. Сыртқы орындағы траншеямен аршуды жүргізе алады.
7. Ішкі орындағы траншеямен аршуды жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Аршылған жыныстарды орналастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Үйінді параметрлерін біледі.
2. Батапқы үйінділерді тұрғызу тәсілдерін біледі.
3. Соқалы үйінділерді есептей алады.
4. Экскаваторлы үйінділерді есептей алады.
5. Бульдозер үйінділерін есептей алады.
6. Үйінділерді қалпына келтіру тәсілдерін біледі.
7. Үйіндіні қалыптастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процестердің элементтерін әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әзірлеу жүйелерінің жіктелуін біледі.
2. Жұмыс аймағын қалыптастыру тәртібін біледі.
3. Карьердің (қиманың) жұмыс және жұмыс емес алаңдарын есептей алады.
4. Әзірлеу жүйесінің элементтерін есептей алады.
5. Тау-кен жұмыстарының фронты мен ауысу бағыты туралы ұғымды біледі.
6. Блокта жұмыстарды ұйымдастыруды және кертпеште блоктар санын біледі.
7. Тау-кен жұмыстарының қарқындылығын және жұмыстар фронтының жылдық қозғалысын біледі.
8. Кертпеште технологиялық процесті сала алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Бұрғылау жұмыстарының технологиялық процестерін және жару тәсілдерін әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрғылау тәсілдерінің, бұрғылау машиналарының және жарылыс жұмыстарын жүргізу әдістерінің жіктелуін біледі.
2. Габаритті еместы ұсақтау үшін жабдық пен бұрғылау құралын біледі.
3. Ұңғымаларды бұрғылау тәсілдерін және бұрғылау режимдерін біледі.
4. Бұрғылау станоктарының өнімділігін есептей алады.
5. Өнеркәсіптік жарылғыш заттардың жіктелуін біледі.
6. Жарылғыш желілерді есептей алады.
7. Жарылғыш материалдарды сақтау, тасу, сынау мен жою тәсілдерін біледі.
8. Ұңғымаларды бұрғылау, тазарту мен өлшеу процесін әзірлей алады.
9. Жарылғыш заттар мен жарылғыш құралдарды дайындау процесін әзірлей алады.
КҚ 8. Технологиялық үрдіс картасын және басқа технологиялық құжаттаманы құрастыру
АМ 08. Технологиялық үрдістері мен жұмыстардың ұйымдастырылуын жоспарлау
Берілген модуль технологиялық процестің картасын және басқа технологиялық құжаттаманы жасауға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: технологиялық процестерді таңдаудың негізгі қағидаттары; технологиялық құжаттаманы жасау ерекшеліктері мен жұмыстарды ұйымдастыру.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
аршу, өндіру, бұрғылау-жару және үйінді жұмыстарын жүргізуге құжаттаманы әзірлеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процестерді жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает классификации систем разработки.
2. Знает особенности и характеристики бестранспортных систем разработки.
3. Знает особенности и характеристики транспортных систем разработки.
4. Умеет рассчитывать транспортную и бестранспортную системы разработки.
5. Знает особенности и характеристики транспортно-отвальных систем разработки.
6. Знает особенности и характеристики комбинированных систем разработки.
7. Знает основные принципы выбора технологических схем.
8. Умеет вычерчивать технологические схемы разработки уступов без предварительного рыхления.
9. Умеет вычерчивать технологические схемы разработки уступов с верхней погрузкой.
10. Умеет составлять графики выполнения работ.
Результат обучения: 2) Разрабатывать технологию и механизацию взрывных работ.
Критерии оценки:
1. Знает основы теории разрушения горных пород взрывом.
2. Знает методы регулирования степени дробления.
3. Знает технологию метода скважинных зарядов.
4. Умеет рассчитывать параметры зарядов и количество взрывчатых веществ и средства взрывания на одну скважину и на массовый взрыв.
5. Знает технологию метода шпуровых зарядов.
6. Знает технологию метода камерных и котловых зарядов.
7. Знает технологию дробления негабаритов.
8. Знает принцип работы зарядных и забоечных машин.
9. Умеет рассчитывать производительность зарядных и забоечных машин.
Результат обучения: 3) Разрабатывать способы осушения месторождений.
Критерии оценки:
1. Знает способы осушения месторождений.
2. Знает основы динамики подземных вод и коэффициент фильтрации.
3. Умеет определять приток воды к понижающим скважинам.
4. Знает режим водопритоков.
5. Умеет рассчитывать водопонижающие установки для осушения месторождений.
Результат обучения: 4) Организовывать работу транспорта.
Критерии оценки:
1. Знает схемы грузовых потоков в карьерах (разрезах).
2. Знает последовательность составления графиков движения поездов.
3. Знает провозную и пропускную способность железнодорожного транспорта.
4. Умеет производить эксплуатационные расчеты железнодорожного транспорта.
5. Знает схемы движения автотранспорта и схемы подъезда и установки у экскаватора.
6. Знает провозную и пропускную способность автодорог.
7. Умеет производить эксплуатационные расчеты автомобильного транспорта.
8. Знает правила технической эксплуатации конвейеров.
9. Умеет производить эксплуатационные расчеты конвейерного транспорта.
ПК 9. Обеспечивать выполнение норм выработки и равномерную (ритмичную) работу участка, выполнение правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии
СМ 09. Обеспечение выполнения норм выработки и равномерной работы участка, правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения выполнения норм выработки и равномерной (ритмичной) работы участка, проведения мероприятий по выполнению правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: особенности экономики, организации и планирования горного предприятия по обеспечению эффективности технологического процесса; правила промышленной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся должны: рассчитывать основные показатели деятельности предприятия; различать формы организации производственного процесса; рассчитывать нормирование работ;
соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Результат обучения: 1) Организовывать и планировать горное производство.
Критерии оценки:

1. Әзірлеу жүйелерінің жіктелуін біледі.
2. Көліксіз әзірлеу жүйелерінің ерекшеліктері мен сипаттамаларын біледі.
3. Көлікті әзірлеу жүйелерінің ерекшеліктері мен сипаттамаларын біледі.
4. Көлікті және көліксіз әзірлеу жүйесін есептеуді біледі.
5. Әзірлеудің көлікті-үйінді жүйелерінің ерекшеліктері мен сипаттамаларын біледі.
6. Құрамдас әзірлеу жүйелерінің ерекшеліктері мен сипаттамаларын біледі.
7. Технологиялық сызбаларды таңдаудың негізгі қағидаттарын біледі.
8. Алдын ала қопсытусыз кертпешті әзірлеудің технологиялық сызбаларын сыза алады.
9. Жоғарғы түсірумен кертпешті әзірлеудің технологиялық сызбасын сыза алады.
10. Жұмыстарды орындау графиктерін жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жарылғыш жұмыстарының технологиясы мен механикаландырылуын әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау жыныстарын жарумен бұзудың теория негіздерін біледі.
2. Ұсақтау дәрежесін реттеу әдістерін біледі.
3. Ұңғымалы зарядтар әдісінің технологиясын біледі.
4. Бір ұңғымаға және массалық жарылысқа зарядтар параметрлерін және жарылғыш заттардың санын және жару құралдарын біледі.
5. Теспе зарядтары әдісінің технологиясын біледі.
6. Камералық және қазандық зарядтары әдісінің технологиясын біледі.
7. Габаритті емес ұсақтау технологиясын біледі.
8. Зарядты және кенжарлы машиналар жұмысының қағидатын біледі.
9. Зарядты және кенжарлы машиналардың өнімділігін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кен орындарын кептіру тәсілдерін әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен орындарын кептіру тәсілдерін біледі.
2. Жерасты суларының динамикасы негіздерін және сүзгілеу коэффициентін біледі.
3. Төмендейтін ұңғымаларға су ағымын анықтай алады.
4. Су ағымдарының режимін біледі.
5. Кен орындарын кептіру үшін су төмендету қондырғыларын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Көлік жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Каръерлерде (қималарда) жүк ағымдарының сызбасын біледі.
2. Пойыздардың қозғалыс графиктерін жасау реттілігін біледі.
3. Теміржол көлігінің тасығыш және өткізгіш қабілеттігін біледі.
4. Теміржол көлігінің пайдалану есептеулерін жүргізе алады.
5. Автокөліктің қозғалыс сызбаларын және экскаваторда кіреберіс пен қондырғы сызбаларын біледі.
6. Автожолдардың тасығыш және өткізгіш қабілеттігін біледі.
7. Автомобиль көлігінің пайдалану есептеулерін жүргізе алады.
8. Конвейерлерді техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
9. Конвейер көлігінің пайдаланушылық есептеулерін жүргізе алады.
КҚ 9. Учаскенің қазба нормаларын және тең өлшемді (ырғақты) жұмысын орындауды, еңбекті қорғау қағидаларының орындалуын, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитарияның орындалуын қамтамасыз ету
АМ 09. Учаскенің қазба нормаларын және тең өлшемді жұмысын орындауды, еңбекті қорғау қағидаларының, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитарияның орындалуын қамтамасыз ету
Берілген модуль қазба нормаларын орындауды, учаскенің біркелкі (ырғақты) жұмысын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидаларын орындау бойынша іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз етуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: технологиялық процестің тиімділігін қамтамасыз ету бойынша тау-кен кәсіпорнын жоспарлау ерекшеліктері; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидалары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
кәсіпорын қызметінің негізгі көрсеткіштерін есептеу;
өндірістік процесті ұйымдастыру нысандарын ажырату;
жұмыстарды нормалауды есептеу;
еңбекті қорғауды, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария қағидаларын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен өндірісін ұйымдастыру мен жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает организацию буровзрывных работ на карьерах (разрезах).
2. Умеет рассчитывать безопасные расстояния при взрывных работах.
3. Знает структуру типового проекта буровзрывных работ.
4. Знает функции и состав производственных подразделений.
5. Умеет рассчитывать основные и оборотные средства.
6. Знает производственный процесс и его структуру.
7. Умеет рассчитывать и строить график движения и планограмму работ.
8. Умеет рассчитывать нормы выработки и заработную плату.
9. Знает порядок разработки плана экономического и социального развития предприятия.
10. Знает планирование производительности труда и численности работников.
11. Знает калькуляционные статьи и элементы затрат горной промышленности.
12. Умеет рассчитывать производительность труда.
13. Умеет рассчитывать себестоимость, прибыль и уровень рентабельности.
14. Знает формы и методы оперативно-производственного планирования.
15. Знает задачи автоматизации оперативного управления и классификацию автоматизированных систем.
Результат обучения: 2) Проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию нормативных документов по охране труда.
2. Знает ответственность за нарушение требований охраны труда.
3. Умеет оформлять акт о несчастном случае.
4. Знает виды инструктажей и средства индивидуальной защиты.
5. Знает устройства пожарной сигнализации и первичных средств пожаротушения.
6. Знает обязанности, структуру и оснащение военизированных аварийно-спасательных служб.
7. Знает приборы для измерения концентрации вредных газов и пыли.
8. Умеет рассчитывать освещенность рабочего места и выбирать источник света.
9. Умеет измерять шум и вибрации на рабочем месте.
10. Знает мероприятия по охране окружающей среды.
Профессиональная практика
ПП 01.1 Учебно-ознакомительная практика по изучению горных выработок
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для формирования представлений о специфике зачистки откосов верхней бровки уступов и производстве оборки линии забоя после экскавации или взрывных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификация деформаций открытых горных выработок и бортов карьера (разреза), мероприятия по предотвращению деформаций, приемы работ при зачистке откосов уступа, приемы работ при оборке забоя.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с зачисткой откосов верхней бровки уступов и производством оборки линии забоя траншей.
Критерии оценки:

1. Карьерлерде (қималарда) бұрғылау-жару жұмыстарының ұйымдастырылуын біледі.
2. Жарылыс жұмыстары кезінде қауіпсіз қашықтықты есептей алады.
3. Бұрғылау-жарылыс жұмыстарының үлгі жобасының құрылымын біледі.
4. Өндірістік бөлімшелердің функциясы мен құрамын біледі.
5. Негізгі қорлар мен айналым құралдарын есептей алады.
6. Өндірістік процесті және оның құрылымын біледі.
7. Қозғалыс графикасы мен жұмыстардың жоспарын есептей және құрастыра алады.
8. Қазба және жалақы нормаларын есептей алады.
9. Кәсіпорынды экономикалық және әлеуметтік дамыту жоспарын әзірлеу тәртібін біледі.
10. Еңбек өнімділігін және қызметкерлердің санын жоспарлауды біледі.
11. Тау-кен өнеркәсібінің калькуляциялық баптары мен шығындар элементтерін біледі.
12. Еңбек өнімділігін есептей алады.
13. Өзіндік құнын, пайдасын және тиімділік деңгейін есептей алады.
14. Жедел-өндірістік жоспарлау нысаны мен әдістерін біледі.
15. Автоматтандырылған жүйелерді жедел басқару мен жіктеуді автоматтандыру міндеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидаларының орындалуы бойынша іс-шараларды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау бойынша нормативтік құжаттардың жіктелуін біледі.
2. Еңбекті қорғау талаптарының бұзылуы үшін жауапкершілікті біледі.
3. Жазатайым жағдай туралы актіні ресімдей алады.
4. Нұсқаулықтар мен жеке қорғаныс құралдарының түрлерін біледі.
5. Өрт сигналдандыру және өрт сөндірудің алғашқы құралдары туралы біледі.
6. Әскерилендірілген апатты-құтқару қызметтерінің міндеттері, құрылымы мен жарақтандырылуы туралы біледі.
7. Зиянды газдар мен шаңның шоғырлануын өлшеу үшін аспаптарды біледі.
8. Жұмыс орнының жарықтандырылуын есептей және жарық көзін таңдай алады.
9. Жұмыс орнында шуыл мен тербелісті өлшей алады.
10. Қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды біледі.
Кәсіптік практика
КП 01.1 Тау-кен қазбаларын зерделеу бойынша оқу-таныстыру практикасы
Берілген модуль кертпештердің жоғарғы қабатының құламаларын тазарту ерекшелігі және экскавация немесе жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызығын бұруді жүргізу туралы ұғымдарды қалыптастыруға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: ашық тау қазбалары мен карьер (бөлік) борттарын өзгеруін жіктеу, өзгеруін болдырмау бойынша шаралар, кертпеш құламаларын тазарту кезінде жұмыстарды қабылдау, кенжарды бүру кезінде жұмыстарды қабылдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кертпештердің жоғары қабатының құламаларын тазартумен және траншеяның кенжар сызығын бүру өндірісімен танысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила передвижения по горным выработкам.
2. Знает этапы строительства разрезов (карьеров).
3. Знает способы проходки траншей.
4. Знает мероприятия по обеспечению устойчивости бортов траншей.
Результат обучения: 2) Ознакомиться с зачисткой откосов верхней бровки уступов и производством оборки линии забоя уступа.
Критерии оценки:
1. Знает элементы разреза (карьера) и уступа.
2. Знает мероприятия по обеспечению устойчивости уступов.
3. Знает мероприятия по обеспечению устойчивости бортов карьера (разреза).
Результат обучения: 3) Ознакомиться с зачисткой откосов верхней бровки уступов и производством оборки линии забоя на транспортных и предохранительных площадках.
Критерии оценки:
1. Знает разработку месторождения с применением железнодорожного, автомобильного и конвейерного транспорта.
2. Знает мероприятия по обеспечению устойчивости транспортных площадок.
3. Знает мероприятия по обеспечению устойчивости предохранительных площадок.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с зачисткой откосов верхней бровки уступов и производством оборки линии забоя после экскавации или взрывных работ.
Критерии оценки:
1. Знает способы бурения скважин.
2. Знает способы заряжания и забойки скважин промышленными взрывными веществами.
3. Знает мероприятия по уменьшению развала и обеспечению устойчивости уступов после взрыва.
ПП 01.2 Учебно-ознакомительная практика по изучению горного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для формирования представлений о специфике работы горного оборудования на карьере (разрезе).
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство и технические характеристики экскаваторов; принципы работы механического, гидравлического и электрического оборудования экскаватора; аппаратура и схемы управления приводами экскаваторов.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с правила техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасности при работе экскаватора.
Результат обучения: 2) Ознакомиться с механическим оборудованием экскаватора.
Критерии оценки:
1. Знает устройство ковша.
2. Знает устройство рукояти и стрелы.
3. Знает ходовое оборудование экскаватора.
4. Знает поворотное оборудование экскаватора.
Результат обучения: 3) Ознакомиться с рабочим электрическим оборудованием экскаватора.
Критерии оценки:
1. Знает высоковольтное оборудование.
2. Знает низковольтное оборудование.
3. Знает низковольтные комплектные устройства.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с гидравлическим и пневматическим оборудованием экскаватора.
Критерии оценки:

1. Тау қазбасы бойынша қозғалыс қағидаларын біледі.
2. Қималарді (карьер) салу кезеңдерін біледі.
3. Траншеяны қазу тәсілдерін біледі.
4. Траншея борттарының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша шараларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кертпештердің жоғары қабатының құламаларын тазартумен және траншеяның кенжар сызығын бүру өндірісімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлік (карьер) мен кенжар элементтерін біледі.
2. Кертпештердің тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды біледі.
3. Карьер (бөлік) және кенжар борттарының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша шараларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кертпештердің жоғары қабатының құламаларын тазартумен және көліктік пен сақтандыру алаңдарында кенжар сызығын бүру өндірісімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Теміржол, автомобиль және конвейер көлігін қолданып кен орнын өңдеуді біледі.
2. Көліктік алаңдарының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды біледі.
3. Сақтандыру алаңдарының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кертпештердің жоғары қабатының құламаларын тазартумен және экскавация мен жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызығын бүру өндірісімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғымаларды бүру тәсілдерін біледі.
2. Ұңғымаларды өнеркәсіптік жарылғыш заттармен зарядтау және тығындау тәсілдерін біледі.
3. Үйіндіні азайту және жарылыстан кейін кертпештердің тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша шараларды біледі.
КП 01.2 Тау-кен жабдығын зерделеу бойынша оқу-таныстыру практикасы
Берілген модуль карьерде (бөлікте) тау жабдығының жұмыс ерекшелігі туралы ұғымды қалыптастыруға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: экскаваторлардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары; механикалық, гидравликалық және электрлік экскаватор жабдықтарының жұмыс істеу қағидаттары; экскаватор жетектерін басқару сызбасы және аппаратура.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы қағидаларымен танысу .
Бағалау өлшемдері:
1. Экскаватор жұмысы кезінде қауіпсіздік қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Экскаватордың механикалық жабдығымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шөміштің құрылысын біледі.
2. Тұтқа мен садақтың құрылысын біледі.
3. Экскаватордың жүрісті жабдығын біледі.
4. Экскаватордың бұрылатын жабдығын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Экскаватордың жұмыс электрлік жабдығымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоғары вольтті жабдықты біледі.
2. Төмен вольтті жабдықты біледі.
3. Төмен вольтті жиынтық құралдарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Экскаватордың гидравликалық және пневматикалық жабдығымен танысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает гидравлическое оборудование экскаватора.
2. Знает пневматическое оборудование экскаватора.
ПП 01.3 Учебно-ознакомительная практика по осушению месторождений
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для формирования представлений о специфике осушения месторождения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: открытый и подземный способы осушения месторождения; характеристика обводненности месторождений; схемы осушения и оборудование.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с правилами техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасности при открытом и подземном способах осушения месторождения.
2. Знает правила передвижения по горным выработкам.
Результат обучения: 2) Ознакомиться с характеристикой обводненности месторождений.
Критерии оценки:
1.Знает режим водопритоков.
2.Знает условия обводненности горного предприятия.
Результат обучения: 3) Ознакомиться с подземным способом.
Критерии оценки:
1. Знает схемы осушения месторождения.
2. Знает оборудование подземного водоотлива.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с поверхностным способом осушения месторождения.
Критерии оценки:
1. Знает схемы осушения карьера (разреза).
2. Знает оборудование открытого водоотлива.
3. Знает водопритоки в разрезную траншею и разрез (карьер).
4. Знает осушение внутренних и внешних отвалов.
ПП 01.4 Учебно-ознакомительная практика по автоматизи-рованному управлению производством
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для формирования представлений о специфике автоматизированного управления производством.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: процесс управлением производством; службы диспетчерской связи между подразделениями.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с правила техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасности при автоматизации оперативного управления на разрезах (карьерах).
Результат обучения: 2) Ознакомиться с задачами автоматизированных систем оперативного управления.
Критерии оценки:
1. Знает функции линейного руководства.
2. Знает порядок выполнения сменного задания.
3. Знает формы контроля и организацию работ.
Результат обучения: 3) Ознакомиться с автоматизированной системой управления горнотранспортным комплексом.
Критерии оценки:
1. Знает порядок сбора данных в автоматизированную систему управления горнотранспортным комплексом.
2. Знает порядок передачи данных в автоматизированную систему управления горнотранспортным комплексом.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с диспетчерским управлением.
Критерии оценки:

1. Экскаватордың гидравликалық жабдығын біледі.
2. Экскаватордың пневматикалық жабдығын біледі.
КП 01.3 Кен орындарын кептіру бойынша оқу-таныстыру практикасы
Берілген модуль кен орнын кептіру ерекшелігі туралы ұғымдарды қалыптастыруға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: кен орындарын кептірудің ашық және жерасты тәсілдері; кен орнын су басу сипаттамасы; кептіру сызбалары мен жабдық.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы қағидаларымен танысу .
Бағалау өлшемдері:
1. Кен орнын кептірудің ашық және жерасты тәсілдері кезінде қауіпсіздік қағидаларын біледі.
2. Тау қазбалары бойынша қозғалу қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кен орнын су басу сипаттамасымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Су ағымдарының режимін біледі.
2. Тау-кен кәсіпорнын су басу жағдайларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жерасты тәсілімен танысу
Бағалау өлшемдері:
1. Кен орындарын кептіру сызбаларын біледі.
2. Жерасты сутөкпе жабдығын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кен орнын кептірудің жоғарғы тәсілімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Карьерді (бөлікті) кептіру сызбаларын біледі.
2. Ашық сутөкпе жабдығын біледі.
3. Разрез траншеясына және разрезге (карьерге) су ағымдарын біледі.
4. Ішкі және сыртқы үйінділерді кептіруді біледі.
КП 01.4 Өндірісті автоматтандырылған басқару бойынша оқу-таныстыру практикасы
Берілген модуль өндірісті автоматтандырылған басқару ерекшелігі туралы ұғымды қалыптастыруға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: өндірісті басқару процесі; бөлімдер арасында диспетчерлік байланыс қызметтері.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы қағидаларымен танысу .
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлікте (карьерде) жедел басқаруды автоматтандыру кезінде қауіпсіздік қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жедел басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің тапсырмаларымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Желілік басқару функцияларын біледі.
2. Ауысымды тапсырманыорындау тәртібін біледі.
3. Жұмыстарды бақылау мен ұйымдастыру нысандарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-көліктік кешенмен автоматты басқару жүйесімен танысу .
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-көлік кешенін автоматтандырылған басқару жүйесіне деректерді жинау тәртібін біледі.
2. Тау-көлік кешенін автоматтандырылған басқару жүйесіне деректерді беру тәртібін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Диспетчерлік басқарументанысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает диспетчерское управление по формированию качества угля от забоя до склада.
2. Знает диспетчерское управление по распределению подвижного состава за экскаваторами.
3. Знает диспетчерское управление системой сигнализации, централизации и безопасностью движения поездов.
ПП 02.1 Производственная практика на получение рабочей квалификации "Горнорабочий разреза"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Горнорабочий разреза".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы ведения горных работ; наименование и основные свойства горных пород; назначение и правила пользования геофизическими, геологическими приборами; геологическое строение месторождения; порядок и способы подготовки дорог для передвижки горного оборудования; классификация деформаций открытых горных выработок и бортов карьера (разреза), мероприятия по предотвращению деформаций, приемы работ при зачистке откосов уступа и приемы работ при оборке забоя.
При изучении модуля обучающиеся должны: подготавливать дороги для передвижки горных машин в карьерах (разрезах) и производить зачистку откосов верхней бровки уступов; производить оборку линии забоя после экскавации или взрывных работ.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила безопасности горнорабочего на разрезе.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасности горнорабочего на разрезе.
Результат обучения: 2) Производить отбор пластовых проб.
Критерии оценки:
1. Использует Государственные общеобязательные стандарты 10742-71, 9815-75, 10742-71, 147-95 (1928-76), 11022-95 (1171-81), 6382-91 (562-81).
2. Отбирает пластовые пробы и производит разделку проб.
Результат обучения: 3) Составлять горную техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Составляет горно-технологические карты.
2. Ведет сменную техническую документацию.
Результат обучения: 4) Выполнять геодезические и маркшейдерские работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет вертикальные съемки горных выработок.
2. Выполняет маркшейдерскую съемку разреза.
3. Определяет объемы взорванной массы и положение выработанного пространства после экскавации пород.
4. Выполняет разбивку трассы забойных железнодорожных путей.
5. Выполняет профилирование железнодорожных путей.
6. Выполняет разбивку трассы для автомобильного транспорта.
7. Выполняет маркшейдерские работы по проведению траншей.
8. Подготавливает дороги для передвижки горных машин в карьерах (разрезах).
Результат обучения: 5) Зачищать откосы верхней бровки уступов. Производить оборку линии забоя после экскавации или взрывных работ.
Критерии оценки:

1. Кертпештен қоймаға дейін көмір сапасын қалыптастыру бойынша диспетчерлік басқаруды біледі.
2. Экскаваторлардың жылжымалы құрамын бөлу бойынша диспетчерлік басқаруды біледі.
3. Сигналдандыру, пойыздар қозғалысын орталықтандыру мен қауіпсіздігі жүйесін диспетчерлік басқаруды біледі.
КП 02.1 "Қимадағы тау-кен жұмысшысы" жұмыс мамандығын алуға технологиялық практика
Берілген модуль "Қимадағы тау-кен жұмысшысы" біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: тау-кен жұмыстарын жүргізу негіздері; тау жыныстарының атауы мен негізгі қасиеттері; геофизикалық, геологиялық аспаптарды пайдалану мақсаты мен қағидалары; кен орнының геологиялық құрылысы; тау-кен жабдығын жылжыту үшін жолдарды дайындау тәртібі мен тәсілдері; ашық тау қазбаларының және карьер (бөлік) борттарының өзгеруін жіктеу, өзгеруін болдрмау бойынша шаралар, кертпеш құламаларын тазарту бойынша жұмыстарды қабылдау және кенжарды бүру кезінде жұмыстарды қабылдау.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
карьерлерде (қималар) тау-кен машиналарының қозғалуына жолдарды дайындау және кертпештердің жоғары қабатының құламаларын тазартуды жүргізу;
экскавация немесе жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызықтарын бүруді жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлікте тау-кен жұмысшысының қауіпсіздік қағидалары.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлікте тау-кен жұмысшысының қауіпсіздік қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қабатты сынамаларды іріктеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. 10742-71, 9815-75, 10742-71, 147-95 (ИСО 1928-76), 11022-95 (1171-81), 6382-91 (562-81) стандарттарын пайдаланады.
2. Қабатты сынамаларды іріктейді және сынамаларды бөлуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен техникалық құжаттаманы жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен-технологиялық карталарды жасайды.
2. Ауысымды техникалық құжаттаманы жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Геодезиялық және маркшейдер жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау қазбаларының тік түсірілімдерін орындайды.
2. Бөлікті маркшейдерлік түсіруді орындайды.
3. Жарылған масса көлемдерін және жыныстардың экскавациясынан кейін өңделген кеңістіктің орнын анықтайды.
4. Кенжарлы теміржолдардың трассасын бөлуді орындайды.
5. Темір жолдарды бейіндеуді орындайды.
6. Автомобиль көлігі үшін трассаны бөлуді орындайды.
7. Траншеяны жүргізу бойынша маркшейдер жұмысын орындайды.
8.Карьерлерде (қималарда) тау-кен машиналарының қозғалуы үшін жолдарды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кертпештердің жоғарғы қабатының құлама жарларын тазарту. Экскавация немесе жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызықтарын бүруді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Ведет маркшейдерское наблюдение за деформациями.
2. Зачищает откосы верхней бровки уступов.
3. Производит оборку линии забоя после экскавации или взрывных работ.
ПП 02.2 Производственная практика на получение рабочей квалификации "Машинист экскаватора"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Машинист экскаватора".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: экскаваторные работы в карьере, способы разработки горной массы и грунта, валовая и селективная разработка забоя; сигналы при погрузке горной массы в транспортные средства; правила разгрузки материалов в приемные агрегаты; устройство и технические характеристики экскаваторов; принципы работы механического, гидравлического и электрического оборудования экскаватора; аппаратура и схемы управления приводами экскаваторов; виды износа и деформаций деталей и узлов; причины возникновения неисправностей и способы их устранения; виды ремонта, монтажа и демонтажа экскаватора.
При изучении модуля обучающиеся должны:
разрабатывать уступы и грузить горную массу экскаваторами;
в железнодорожные составы, автомашины и на конвейерные линии; управлять механизмами экскаватора; выявлять и устранять причины возникновения неисправностей в работе экскаватора; выполнять ремонт, монтаж и демонтаж экскаватора.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила безопасности машиниста экскаватора.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасной эксплуатации экскаватора.
2. Знает организационно-технические мероприятия обслуживания экскаватора.
3. Умеет оказать первую медицинскую помощь.
Результат обучения: 2) Принимать смену.
Критерии оценки:
1.Умеет осматривать состояние забоя.
2. Умеет проверять состояние железнодорожных путей.
3. Умеет проверять состояние освещения, осматривает заземление, производит осмотр блокировок ячейки коммутационной наружного обслуживания и переключательного пункта, проверяет исправность всех механизмов экскаватора и тормозов.
4.Умеет работать с паспортом и профилем ведения горных работ.
5. Умеет заполнять журнал приема и сдачи смены.
Результат обучения: 3) Выполнять экскаваторные работы.
Критерии оценки:
1. Проверяет вхолостую все механизмы и их исправность.
2. Управляет экскаватором при производстве добычных, вскрышных, отвальных и погрузочно-разгрузочных работах.
3. Выполняет профилактический осмотр и участвует в ремонтах.
4. Обслуживает оборудование, работающее в комплекте с экскаватором.

1. Өзгерулерге маркшейдерлік қадағалауды жүргізеді.
2. Кертпештердің жоғарғы қабатының құлама жарларын тазартады.
3. Экскавация немесе жарылыс жұмыстарынан кейін кенжар сызықтарын бүруді жүргізеді.
КП 02.2 "Экскаватор машинисі" жұмыс мамандығын алуға технологиялық практика
Берілген модуль "Экскаватор машинисі" біліктілігін алуға қажетті дағдыларды және білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: карьерде экскаватор жұмыстары, кен массасы мен топырағын әзірлеу тәсілдері, кенжарды жалпы және селективті өңдеу; көлік құралдарына кен массасын тиеу кезінде сигналдар; қабылдау агрегаттарына материалдарын түсіру қағидалары; экскаваторлардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары; экскаватордың механикалық, гидравликалық және электр жабдығының жұмыс қағидаттары; экскаватор жетектерін басқару сызбасы мен аппаратурасы; бөлшектер мен тораптардың тозу және өзгеру түрлері; ақаулардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері; экскаваторды жөндеу, монтаждау және бөлшектеу түрлері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
кертпештерді өңдеу және кен массасын экскаваторлармен жүктеу;
теміржол құрамдарына, автомашиналарға және конвейер желілеріне; экскаватор тетіктерін басқару; экскаватор жұмысында ақаулардың пайда болу себептері; экскаваторды жөндеуді, монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Экскаватор машинисінің қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Экскаваторды қауіпсіз пайдалану қағидаларын біледі.
2. Экскаваторға қызмет көрсетудің ұйымдық-техникалық шараларын біледі.
3. Алғашқы медициналық көмекті көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ауысымды қабылдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Кенжар жағдайын көре алады.
2. Темір жолдардың жағдайын тексере алады.
Жарықтандыру жағдайын тексере алады, жерге орналастыруды байқайды, коммутациялық сыртқы қызмет көрсету ұяшығының және түйістіру бекетінің оқшаулануын тексеруді жүргізеді, экскаватор мен тежегіштердің барлық тетіктерінің жарамдылығын тексереді.
4. Тау-кен жұмыстарын жүргізу төлқұжатымен және бейінімен жұмыс істей алады.
5. Ауысымды қабылдау мен тапсыру журналын толтыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Экскаваторлық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Барлық тетіктерді және олардың жарамдылығын босқа тексереді.
2. Өндіру, аршу, үю және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізген кезде экскаваторды басқарады.
3. Профилактикалық тексеруді орындайды және жөндеуге қатысады.
4. Экскаватормен жиынтықта жұмыс істейтін жабдыққа қызмет көрсетеді.

5. Выполняет стропальные и такелажные работы при ремонте экскаватора.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Техник-технолог".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: особенности разработки технологических процессов, условия применения различных систем разработки; основные принципы выбора технологических процессов, организацию работ и особенности составления технологической документации; особенности планирования горного предприятия по обеспечению эффективности технологического процесса; правила охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
При изучении модуля обучающиеся должны: разрабатывать прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства; составлять технологическую документацию;
обеспечивать выполнение норм выработки и равномерную (ритмичную) работу участка;
проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила безопасности на открытых горных работах.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасной эксплуатации экскаватора.
2. Знает организационно-технические мероприятия обслуживания экскаватора.
3. Умеет оказать первую медицинскую помощь.
Результат обучения: 2) Работать на одном из горных участков дублером горного мастера.
Критерии оценки:
1. Расставляет рабочих в соответствии с технологическим процессом и квалификацией.
2. Проводит инструктаж рабочих по безопасному ведению работ.
3. Выдает наряд. Доводит производственные задания бригадам, отдельным рабочим.
4. Контролирует качественное выполнение работы в руководимой смене.
5. Контролирует экономное использование материалов.
6. Контролирует соблюдение правил технической эксплуатации оборудования и инструментов.
7. Контролирует соблюдение охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
8. Контролирует подготовку и состояние трассы под укладку железнодорожных путей.
9. Контролирует состояние бортов, автодорог, автосъездов, очистку горизонтов от посторонних предметов и металла.
10. Контролирует правильное размещение горного и вспомогательного оборудования.
11. Контролирует очистку бригадой экскаватора габарита ж/д пути и стыков железнодорожного пути.
12. Заполняет отчҰтную документацию по оплате труда рабочих.
13. Подготавливает рабочее место к следующей смене.
Результат обучения: 3) Ознакомиться с производственными службами предприятия.
Критерии оценки:

5. Экскаваторды жөндеу кезінде жүк ілдіру мен такелаж жұмыстарын орындайды.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Берілген модуль "Техник-технолог" біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі қажет: технологиялық процестерді өңдеу ерекшеліктері, өңдеудің түрлі жүйелерін қолдану жағдайлары; технологиялық процестерді таңдаудың, жұмыстарды ұйымдастырудың негізгі қағидаттары және технологиялық құжаттаманы жасау ерекшеліктері; технологиялық процестің тиімділігінқамтамасыз ету бойынша тау-кен кәсіпорнын жоспарлау ерекшеліктері; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитарияқағидалары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Өндірістің прогрессивті технологиялық үрдістерін және оңтайлы режимдерін әзірлеу;
Технологиялық үрдіс картасын және басқа технологиялық құжаттаманы құрастыру;
қазба нормаларының орындалуын және учаскенің тең өлшемді (ырғақты) жұмысын қамтамасыз ету; еңбекті қорғау қағидаларын, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидаларының орындалуы бойынша іс-шараларды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ашық тау-кен жұмыстарындағы қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Экскаваторды қауіпсіз пайдалану қағидаларын біледі.
2. Экскаваторға қызмет көрсетудің ұйымдық-техникалық шараларын біледі.
3. Алғашқы медициналық көмекті көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен учаскелерінің бірінде тау-кен шеберінің дублері болып істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмысшыларды технологиялық үрдіске және біліктілігіне сәйкес орналастырады.
2. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу бойынша жұмысшыларға нұсқаулық өткізеді.
3. Наряд береді, бригадаларға, жеке жұмысшыларға өндірістік тапсырмаларды жеткізеді.
4. Басқаратын ауысымда жұмыстың сапалы орындалуын бақылайды.
5. Материалдың үнемді пайдаланылуын бақылайды.
6. Жабдықтар мен құралдарды техникалық пайдалану қағидаларының сақталуын бақылайды.
7. Еңбекті қорғауды, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитарияны сақтауды бақылайды.
8. Темір жол төсеуге трасса жағдайын және дайындығын бақылайды.
9. Борттардың, автожолдардың, автосъездердің жағдайын, бөтен заттар мен металдан деңгейлерді тазартуды бақылайды.
10. Тау-кен және қосалқы жабдықтың дұрыс орналасуын бақылайды.
11. Темір жол габаритінің экскаваторын және темір жолдың жапсарын тазартуды бақылайды.
12. Жұмысшылардың еңбек ақысы бойынша есептік құжаттаманы толтырады.
13. Келесі ауысымға жұмыс орнын дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның өндірістік қызметтерімен танысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает назначение и роль службы главного инженера в деятельности предприятия.
2. Знает назначение и роль службы главного механика и главного энергетика в деятельности предприятия.
3. Знает назначение и роль технологической службы в деятельности предприятия.
4. Знает назначение и роль экономической службы предприятия, отдела труда и заработной платы.
5. Знает назначение и роль службы охраны труда и охраны окружающей среды.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 19
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0707000 – Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования
Квалификация:

1. Кәсіпорын қызметінде бас инженер қызметінің мақсаты мен рөлін біледі.
2. Кәсіпорын қызметінде бас механик пен бас энергетик қызметінің мақсатын және қызмет рөлін біледі.
3. Кәсіпорын қызметінде технологиялық қызметтің мақсаты мен рөлін біледі.
4. Кәсіпорынның экономикалық қызметінің, еңбек пен жалақы бөлімінің мақсаты мен рөлін біледі.
5. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау қызметінің мақсаты мен рөлін біледі.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 19-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0707000 – Тау-кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктіліктер:

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Читать и выполнять эскизы и рабочие чертежи несложных деталей, сборочных единиц, технологических оборудования и схем
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для чтения и выполнения эскизов, рабочих чертежей несложных деталей, сборочных единиц, технологического оборудования и схем.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные способы графического изображения объектов на плоскости; основные сведения по выполнению чертежей и их графическому оформлению в соответствии со стандартами; основы технического, машиностроительного черчения; общие правила чтения чертежей и схем.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять эскизы, рабочие чертежи несложных деталей, сборочных единиц, технологических схем и оборудования;
читать рабочие чертежи деталей, сборочных единиц, технологических схем и оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы, рабочие чертежи несложных деталей, сборочных единиц, технологических схем и оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает способы геометрических построений и правила вычерчивания технических деталей; способов графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем; об основных положениях конструкторской, технологической нормативной документации; требований стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации по оформлению и составлению чертежей и схем.
2. Владеет основными сведениями о рабочих чертежах, эскизах и правилах их оформления; назначении условностей и упрощений, применяемых на чертежах.
3. Владеет основными сведениями о сборочных чертежах; правилах оформления сборочных чертежей.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Схемалар мен сызбаларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың тәжірибелік шеберліктері мен дағдыларын иелену
ЖКМ 01. Сызу
Бұл модуль күрделі емес бөлшектердің жиын бірліктерінің, технологиялық жабдық пен схемалардың нобайларын, жұмыс сызбаларын оқу мен орындауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: жазықтықта объектілерді графикалық бейнелеудің негізгі тәсілдері; стандарттарға сәйкес сызбаларды графикалық ресімдеу мен суреттеу бойынша негізгі мәліметтер; заттарды графикалық бейнелеудің негізгі тәсілдері; техникалық, машина жасау сызуының негіздері; сызбалар мен схемаларды оқудың жалпы қағидалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі дағдылар мен іскерліктерге ие болуы тиіс:
күрделі емес бөлшектердің жиын бірліктерінің, технологиялық жабдық пен схемалардың нобайларын, жұмыс сызбаларын орындау;
бөлшектердің жиын бірліктерінің, технологиялық жабдық пен схемалардың нобайларын, жұмыс сызбаларын оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Күрделі емес бөлшектердің жиын бірліктерінің, технологиялық жабдық пен схемалардың нобайларын, жұмыс сызбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Геометриялық құрылыстардың тәсілдерін және техникалық бөлшектерді сызу қағидаларын біледі; технологиялық жабдықты ұсыну және технологиялық схемаларды орындау тәсілдерін; құрылымдық, технологиялық және басқа нормативтік құжаттаманың негізгі қағидалары туралы; схемалар мен сызбаларды ресімдеу және құрастыру бойынша құрылымдық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің және Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің стандарттары талаптарын біледі.
2. Жұмыс сызбалары, оларды ресімдеу нобайлары мен қағидалары туралы; сызбаларда қолданылатын шарттылықтар мен жеңілдіктердің тағайындалуы туралы негізгі мәліметтерді меңгереді.
3. Жиынтық сызбалар туралы; жиынтық сызбаларды ресімдеу қағидалары туралы негізгі мәліметтерді меңгереді.

4. Выполняет эскизы и рабочие чертежи деталей и сборочных единиц.
5. Умеет выполнять чертежи деталей, сборочных единиц в ручной и/или машинной графике.
6. Оформляет технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической документацией.
Результат обучения: 2) Читать рабочие чертежи несложных деталей сборочные единиц и технологических схем.
Критерии оценки:
1. Знает правила чтения рабочих чертежей.
2. Читает рабочие чертежи деталей при ее изготовлении.
3. Выполняет сборку изделия по сборочным чертежам.
4. Собирает схему по чертежу.
БК 7. Применять законы механического движения, кинематики механизмов, видов передач вращательного движения при выполнении работ с горношахтным и горным электромеханическим оборудованием
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения законов механического движения, кинематики механизмов, видов передач вращательного движения при выполнении работ с горношахтным и горным электромеханическим оборудованием.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия статики, элементы кинематики и динамики; основы деталей машин; основные понятия о механизмах и машинах, виды передач; их устройство, назначение, преимущества и недостатки, условные обозначения на схемах, виды и характеры деформаций тел.
При изучении модуля обучающие должны:
читать кинематические схемы;
выполнять расчеты прочности механических систем.
Результат обучения: 1) Выбирать необходимый вид механизма.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных понятий и определений технической механики.
2. Определяет взаимодействие кинематических пар, цепей, основных требований к машинам и деталям машин.
3. Анализирует конструктивные особенности механических передач, сборочных единиц механизмов.
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты механических передач.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и назначение механических передач, и характеру соединений основных сборочных единиц и деталей.
2. Читает кинематические схемы.
3. Выполняет расчеты кинематических и силовых соотношений в передаточных механизмах.
Результат обучения: 3) Выполнять расчҰт прочности механических систем средней сложности.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями о видах и характере деформаций, действительных, предельно-опасных и допускаемых напряжениях, методах определения внутренних сил и сечений.
2. Определяет кинематические и силовые соотношения в передаточных механизмах.
3. Знает методику расчета элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.

4. Бөлшектер мен жиын бірліктерінің нобайларын және жұмыс сызбаларын орындайды.
5. Қолмен және/немесе машиналық графикада бөлшектердің, жиын бірліктердің және басқа бұйымдардың сызбаларын орындай алады.
Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Күрделі емес бөлшектердің, жиын бірліктері мен технологиялық схемалардың жұмыс сызбаларын оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс сызбаларын оқу қағидаларын біледі.
2. Соларды әзірлеу кезінде бөлшектердің жұмыс сызбаларын оқиды.
3. Жиын сызбалар бойынша бұйымды жинауды орындайды.
4. Сызба бойынша схеманы жинайды.
БҚ 7. Механикалық қозғалыстың жалпы заңдары, тетіктер кинематикасы айналымды қозғалысты беру түрлері және оларды тау-кен шахталы және кен электр механикалық жабдығының жұмысында қолдану туралы ақпаратқа ие болу
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Берілген модуль тау-кен шахталы және тау-кен электр-механикалық жабдықтың жұмысында механикалық қозғалыс заңдарын, кинематика тетіктерін, айналымды қозғалысты беру түрлерін қолдануға қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: статиканың негізгі ұғымдары; күштің жазық жүйесі; күш сәттері; кинематика мен динамика элементтері; материалдардың қарсылық негіздері; машина бөлшектерінің негіздері; тетіктер мен машиналар туралы негізгі ұғымдар; дене деформациясының түрлері мен сипаты.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі дағдылар мен іскерліктерге ие болуы тиіс:
кинематикалық схемаларды оқу;
механикалық жүйелердің тығыздығын есептеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тетіктің қажетті түрін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық механиканың негізгі ұғымдары мен анықтамаларын білуді көрсетеді.
2. Кинематикалық жұптардың, тізбектердің өзара әрекетін, машиналарға және машина бөлшектеріне негізгі талаптарды айқындайды.
3. Механикалық берілістердің, тетіктердің жиынтық бірліктердің құрылымдық ерекшеліктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Механикалық берілістердің есеп айырысуларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Механикалық берілістердің құрылысы мен тағайындалуын және негізгі жиынтық бірліктер мен бөлшектердің қосылыстарының мәнін біледі.
2. Кинематикалық схемаларды оқиды.
3. Берілісті тетіктерде күш және кинематикалық арақатынастардың есептеулерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Күрделілігі орташа механикалық жүйелердің тығыздығын есептеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Деформация түрлері мен сипаты, әрекет ететін, шекті-қауіпті және рұқсат берілген кернеулер, ішкі күштер мен қималарды анықтау әдістері туралы түсініктерді меңгереді.
2. Берілісті тетіктерде кинематикалық және күш арақатынастарын анықтайды.
3. Деформацияның түрлеріне құрылым элементтерін тығыздығына, қаттылығына және тұрақтылығына есептеу әдістемесін біледі.

4. Выполняет расчеты на прочность при растяжении и сжатии, на срез и смятие, на изгиб и кручение.
5. Определяет напряжения в конструкционных элементах.
БК 8. Применять знания по электротехнике и основам электроники при ведении работ по обслуживанию электрооборудования горных машин, узлов и механизмов
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, по электротехнике и основам электроники необходимые для ведения работ по обслуживанию электрооборудования горных машин, узлов и механизмов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного и постоянного тока; виды, устройство и принцип работы электрических машин и электронных приборов; методы защиты от короткого замыкания, заземление, зануление; методы расчҰта и измерения основных параметров простых электрических, магнитных и электронных цепей; правила пуска и остановки электродвигателей, установленных на оборудовании.
При изучении модуля обучающие должны:
рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических, магнитных и электронных цепей;
читать монтажные и простые принципиальные электрические, структурные схемы;
использовать в работе электроизмерительные приборы;
подключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами.
Результат обучения: 1) Выполнять измерения электрических величин, собирать электрические схемы.
Критерии оценки:
1. Знает параметры электрического тока.
2. Решает задачи по определению электрических величин.
3. Составляет и собирает электрические схемы постоянного и переменного тока.
4. Измеряет параметры электрического тока.
Результат обучения: 2) Определять параметры магнитного и электромагнитного поля.
Критерии оценки:
1. Знает законы магнитного и электромагнитного поля и преобразования механической энергии в электрическую.
2. Определяет параметры магнитного и электромагнитного поля.
Результат обучения: 3) Измерять параметры однофазного и трехфазного тока.
Критерии оценки:
1. Знает характеристики однофазного и трехфазного тока.
2. Измеряет мощность однофазного и трехфазного тока.
3. Измеряет параметры фазного и линейного тока.
Результат обучения: 4) Выполнять расчеты и замеры основных характеристик трансформаторов.
Критерии оценки:
1. Знает принцип действия работы трансформаторов.
2. Собирает схемы соединений обмоток трансформаторов.
3. Рассчитывает и замеряет основные параметры трансформаторов.
Результат обучения: 5) Производить запуск, реверсирование и регулирование машин переменного и постоянного тока.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания об устройстве и принципе действия машин переменного и постоянного тока.
2. Выполняет пуск, реверсирование и регулирования скорости вращения двигателей переменного и постоянного тока.
БК 9. Использовать информационно-коммуникационные технологии для связи процессов информатизации с автоматизацией производства в профессиональной деятельности
ОПМ 04. Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для связи процессов информатизации с автоматизацией производства в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: информатизация общества; автоматизация производства; арифметические и логические основы компьютера; построение алгоритмов и способы их представления; определение автоматических систем контроля, управления ирегулирования; технические средства систем автоматического контроля и управления.
При изучении модуля обучающие должны:
владеть терминологией по информационным системам;
ориентироваться в арифметических и логических основах компьютера;
уметь создавать алгоритмы линейной, разветвляющейся и циклической структуры;
определять автоматические системы контроля, управления и регулирования.
Результат обучения: 1) Иметь представление о практическом применении технических средств для процессов автоматизации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания терминологии по информатике, информационным процессам, информатизации общества, автоматизации производства.
2. Владеет терминологией по информационным системам и автоматизации производства.
3. Имеет представление по использованию основных понятий автоматизации производства в практической деятельности в отрасли.

4. Созылу және қысылу кезінде, кесу мен жаншылуға, бүгілу мен бұрауға тығыздығына есептеулерді орындайды.
Құрылымды элементтерде кернеуді анықтайды.
БҚ 8. Тау-кен машиналарының электр жабдығына, тораптар мен тетіктерге қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу үшін электротехника мен электроника негіздері бойынша базалық білімге ие болу
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздерімен
Берілген модуль тау-кен машиналарының электр жабдығына, тораптар мен тетіктерге қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу үшін электротехника мен электроника негіздері бойынша дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: электрлік және магниттік тізбектер; ауыспалы және тұрақты токтың электр тізбектері; электр машиналары мен электрондық аспаптардың жұмыс істеу қағидаты және құрылысы; қысқа тұйықталудан қорғау әдістері, жерге орналастыру, нөлдендіру; қарапайым электр және магниттік, электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін өлшеу және есептеу әдістері; жабдықта орнатылған электр қозғалтқыштарын іске қосу мен тоқтату қағидалары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қарапайым электр, магниттік және электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу мен өлшеу;
монтаждық және қарапайым қағидатты электрлік, құрылымды схемаларды оқу;
жұмыста электрмен өлшеу аспаптарын пайдалану;
электр жетегімен жабдықталған жабдықты қосу мен пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр шамаларының өлшемдерін орындау, электр схемаларын жинау.
Бағалау өлшемдері:
1.Электр тоғының параметрлерін біледі.
2. Электр шамаларын анықтау бойынша міндеттерді шешеді.
3. Тұрақты және ауыспалы токтың электр схемаларын құрастырады және жинайды.
4. Электр тогының параметрлерін өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Магниттік және электрмагниттік жолдың параметрлерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Магниттік және электрмагниттік жолдың және механикалық энергияның электр энергиясына өзгеру заңдарын біледі.
2. Магниттік және электрмагниттік жолдың параметрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бір фазалы және үш фазалы ток параметрлерін өлшеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бір фазалы және үш фазалы ток сипаттамаларын біледі.
2. Бір фазалы және үш фазалы ток қуатын өлшейді.
3. Фазалы және сызықтық ток параметрлерін өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Трансформаторлардың негізгі сипаттамаларын есептеу мен өлшеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформаторлар жұмысының әрекет ету қағидатын біледі.
2. Трансформаторлар орамдарының қосылу схемаларын жинайды.
3. Трансформаторлардың негізгі параметрлерін есептейді және өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ауыспалы және тұрақты ток машиналарын іске қосуды, реверсивтеуді, реттеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыспалы және тұрақты ток машиналарының құрылысы мен қағидаты туралы білімін көрсетеді.
2. Ауыспалы және тұрақты ток қозғалтқыштарының айналу жылдамдығын іске қосуды, реверсивтеу мен реттеуді орындайды.
БҚ 9. Кәсіптік қызметте өндірісті автоматтандырумен ақпараттандыру процестерінің байланысы үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 04. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Берілген модуль ақпараттандыру процестерін кәсіптік қызметте өндірісті автоматтандырумен байланыстыруға қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: қоғамды ақпараттандыру; өндірісті ақпараттандыру; логика алгебрасының негіздері; алгоритмдерді құру және оларды ұсыну тәсілдері; автоматты бақылау, басқару мен реттеу жүйелерін анықтау; автоматты бақылау мен басқару жүйелерінің техникалық құралдары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы қажет:
ақпараттық жүйелері бойынша терминологияны меңгеру;
компьютердің арифметикалық және логикалық негіздерінде бағдарлану;
сызықтық, тарамданған және циклді құрылым алгоритмдерін жасай алады;
бақылаудың, басқару мен реттеудің автоматты жүйелерін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматтандыру процестері үшін техникалық құралдарды практикалық қолдану туралы түсінікке ие болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпарат, ақпараттық процестер, қоғамды ақпараттандыру, өндірісті автоматтандыру бойынша терминологияны меңгеру.
2. Өндірісті автоматтандыру және ақпараттық жүйелер бойынша терминологияны меңгереді.
3. Салада практикалық қызметте өндірісті автоматтандырудың негізгі ұғымдарын пайдалану бойынша түсінікке ие болады.

4. Пользуется прикладными программами для решения поставленной задачи.
Результат обучения: 2) Иметь представление об арифметических и логических основах компьютера.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по переводу чисел из одной системы счисления в другую.
2. Владеет основными понятиями законов алгебры логики.
3. Строит таблицы истинности логических операций.
4. Использует условные обозначения основных логических элементов при построении таблиц истинности.
Результат обучения: 3) Создавать алгоритмы линейной, разветвляющейся и циклической структуры.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по определению алгоритмов различных структур.
2. Строит алгоритмы словесным и графическим способом.
3. Создает алгоритмы линейной, разветвляющейся и циклической структуры.
Результат обучения: 4) Определять автоматические системы контроля, управления и регулирования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания определений автоматических систем контроля, управления и регулирования.
2. Умеет определять автоматические системы контроля, управления и регулирования датчиков систем автоматики.
3. Имеет представление об использовании компьютерной техники в автоматизированных системах управления.
БК 10. Подбирать металл для конструкций различного назначения и применять электротехнические материалы
ОПМ 05. Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подбора металла для конструкций различного назначения, выбора термической обработки металла, рационального выбора и применения электротехнических материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: свойства, структура и назначение железоуглеродистых сплавов; назначение и виды термической обработки; основные характеристики электротехнических материалов.
При изучении модуля обучающие должны:
выбирать конструкционные материалы для изготовления конструкций и изделий из них в зависимости от назначения и условий эксплуатации;
выбирать вид термической обработки;
выбирать цветные металлы и сплавы для изготовления изделий из них в зависимости от назначения и условий их эксплуатации;
подбирать диэлектрические, проводниковые, магнитные материалы и кабельные изделия;
выбирать электротехнические материалы по назначению и их маркировке.
Результат обучения: 1) Выбирать конструкционные материалы в зависимости от назначения и условий их эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Определяет марку материала, из которого изготовлена конструкция или деталь, характеризует его технологические свойства и химический состав.
2. Читает и понимает диаграмму железо-углерод.
3. Анализирует свойства сплавов в зависимости от содержания углерода.

4. Өндірісті автоматтандыру элементтерін біледі.
5. Қойылған міндеттерді шешу үшін қолданбалы бағдарламаларды пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2)Компьютердің арифметикалық және логикалық негіздері туралы түсінікке ие болады.
Бағалау өлшемдері:
1. Сандарды есептеудің бір жүйесінен басқасына ауыстыру бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Логика алгебрасының заңдарының негізгі ұғымдарын меңгереді.
3. Логикалық операциялардың шынайылық кестелерін құрастырады.
4. Шынайылық кестелерін құрастырған кезде негізгі логикалық элементтердің шартты белгілерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сызықтық, тарамданған және циклді құрылым алгоритмдерін жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі құрылымдардың алгоритмдерін анықтау бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Сөздік және графикалық тәсілмен алгоритмдерді құрастырады.
3. Сызықтық, тарамданған және циклді құрылым алгоритмдерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Автоматты бақылау, басқару мен реттеу жүйелерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматты бақылау, басқару мен реттеу жүйелерінің анықтамаларын білуін көрсетеді.
2. Автоматика жүйелері қадағаларын автоматты бақылау, басқару мен реттеу жүйелерін анықтай алады.
3. Автоматтандырылған басқару жүйелерінде компьютерлік техниканы пайдалану бойынша түсінікке ие болады.
БК 10. Түрлі мақсаттағы құрылымдарға металды іріктеуді орындау және металдық емес, электр тізбекті және электр оқшаулау материалдарын қолдану саласында қажетті базалық білімдерге ие болу
ЖКМ 05. Металдардың технологиясы, конструкциялық және электротехникалық материалдар
Берілген модуль түрлі мақсаттағы құрылым үшін металды таңдауды орындауға, металды термиялық өңдеуді таңдауға, металдық бұйымдарды коррозиядан қорғау түрлерін анықтауға, металдық емес және электр оқшауланған, электр өткізгішті материалдарды қолдануға қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: темір-көміртекті қорытпалардың қасиеттері, құрылымы мен мақсаты; термиялық өңдеу мақсаты мен түрлері; түсті металдар және қорытпалардың қасиеттері, құрылымы мен мақсаты; аспапты болат пен қатты қорытпалардың қасиеттері мен мақсаты; химиялық және электр химиялық коррозия процестерінің ерекшеліктері; металдық емес, электр оқшаулау және электр өткізгішті материалдардың қасиеттері, құрылымы мен мақсаты.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
мақсаты мен пайдалану жағдайларына байланысты құрылымдарды және олардан заттарды шығару үшін құрылымдық материалдарды таңдау;
термиялық өңдеу түрін таңдау;
мақсаты мен оларды пайдалану жағдайларына байланысты солардан заттарды әзірлеу үшін түсті металдар мен қорытпаларды таңдау;
бөлшектерді механикалық өңдеу үшін аспаптарды таңдау кезінде аспапты болаттар мен қатты қорытпаларды таңбалау бойынша олар қандай технологиялық өңдеуге арналғанын анықтау;
оның түріне байланысты бұйымдарды коррозиядан қорғау әдістерін анықтау мен іріктеу;
металдық емес материалдардың мақсаты бойынша түрлерін ажырату;
электроқшаулау және электр өткізгішті материалдардың мақсатын таңбалау бойынша ажырату.
Оқыту нәтижесі: 1) Мақсаты мен пайдалану жағдайларына байланысты құрылымдарды және олардан заттарды шығару үшін құрылымдық материалдарды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылым немесе бөлшек әзірленген материал маркасын анықтай алады, оның технологиялық қасиеттері мен химиялық құрамын сипаттай алады.
2. Темір-көміртегі диаграммасын оқи және түсіне алады.
3. Көміртегінің мазмұнына байланысты қорытпа қасиеттерін талдай алады.

4. Составляет сравнительный анализ свойств стали и чугуна.
5. Определяет структуру железоуглеродистого сплава в зависимости от содержания углерода и температуры.
Результат обучения: 2) Выбирать методы термической обработки.
Критерии оценки:
1. Понимает влияние термической обработки на структуру и свойства материалов и сплавов.
2. Классифицирует основные процессы и стадии химико-термической обработки металлов и сплавов в зависимости от условий их эксплуатации.
3. Определяет вид термообработки в зависимости от назначения различных металлов и сплавов.
Результат обучения: 3) Выбирать цветные металлы и сплавы в зависимости от назначения и условий их эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Определяет по маркировке цветные металлы и сплавы, из которых изготовлено изделие, характеризует химический состав и свойства сплава.
2. Анализирует свойства сплава в зависимости от химического состава.
Результат обучения: 4) Подбирать и применять электротехнические материалы по их основным характеристикам.
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные характеристики электротехнических материалов.
2. Подбирает и применяет диэлектрические, проводниковые, магнитные материалы и кабельные изделия по основным их характеристикам.
3. Выбирает и применяет припои и флюсы в зависимости от температуры плавления.
4. Выбирает и применяет клеи и вяжущие составы в зависимости от их свойств склеивания.
Результат обучения: 5) Выбирать электротехнические материалы согласно их маркировке.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по выбору электротехнических материалов согласно их маркировке.
2. Определяет диэлектрические, проводниковые, магнитные материалы и кабельные изделия согласно их маркировке.
3. Определяет припои и флюсы согласно их маркировке.
4. Определяет клеи и вяжущие составы согласно их маркировке.
БК 11. Применять знания по технологии добычи полезных ископаемых, проведении выработок, технологии крепления, видах горных выработок
ОПМ 06. Основы горного дела
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения и понимания технологии горных работ, способов проведения и добычи полезных ископаемых, общих знаний о геологии, горных выработках, шахтном водоотливе и вентиляции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификация и назначение горных выработок; проведение и крепление горизонтальных и наклонных выработок; проходка и углубка вертикальных стволов; технологии добычи полезных ископаемых; шахтный водоотлив; рудничная вентиляция; рудничный транспорт; рудничная связь, сигнализации.
При изучении модуля обучающие должны:
иметь представление о технологии ведения горных работ;
иметь представление об обеспечении и организации необходимых требований производства для бесперебойной работы шахты.
Результат обучения: 1) Определять способы проведения горных выработок и добычи полезных ископаемых.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о технологии проведения горных выработок и добычи полезных ископаемых.
2. Классифицирует горные выработки по назначению.
3. Различает способы проведения горных выработок и добычи полезных ископаемых.
Результат обучения: 2) Различать шахтные вентиляторы и вентиляционные устройства.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о способах и схемах проветривания горных выработок.
2. Выполняет выбор вентиляторов главного проветривания.
3. Выполняет выбор вентиляторов местного проветривания тупиковых выработок.

4. Болат пен шойын қасиеттерін салыстырмалы талдауды жүргізе алады.
5. Көміртегі мен температура мазмұнына байланысты темір-көміртекті қорытпаның құрылымын диаграмма бойынша анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Термиялық өңдеуді таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Материалдар мен қорытпалардың құрылымы мен қасиеттеріне термиялық өңдеудің ықпалын түсінеді.
2.Пайдалану жағдайларына байланысты металдар мен қорытпаларды химиялық-термиялық өңдеу сатыларын және негізгі процестерді жіктейді.
3.Түрлі материалдарды термоөңдеу түрін мақсатына байланысты анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мақсаты мен оларды пайдалану жағдайларына байланысты солардан заттарды әзірлеу үшін түсті металдар мен қорытпаларды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Зат әзірленген түсті металдар мен қорытпаларды таңбалау бойынша анықтай алады, қорытпаның химиялық құрамы мен қасиеттерін анықтайды.
2. Химиялық құрамына байланысты қорытпаның қасиеттерін талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Солардың негізгі сипаттамалары бойынша электротехникалық материалдарды таңдау мен қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Электротехникалық материалдардың негізгі сипаттамаларын жіктейді.
2. Диэлектрлік, өткізгішті, магнитті материалдар мен кабель бұйымдарын олардың негізгі сипаттамалары бойынша іріктейді және қолданады.
3. Қорыту температурасына байланысты флюстер мен припойларды таңдайды және қолданады.
4. Оларды жабыстыру қасиеттеріне байланысты желімдер мен тұтқыр құрамдарды таңдайды және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Соларды таңбалауға сәйкес электротехникалық материалдарды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Соларды таңбалауға сәйкес электротехникалық материалдарды таңдау бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Соларды таңбалауға сәйкес диэлектрлік, өткізгішті, магнитті материалдар мен кабель бұйымдарын анықтайды.
3. Соларды таңбалауғатсәйкес флюстер мен припойларды анықтайды.
4. Соларды таңбалауға сәйкес желімдер мен тұтқыр құрамдарды анықтайды.
БҚ 11. Пайдалы қазбаларды өндіру технологиясы, қазбаларды жүргізу, бекіту технологиясы, тау-кен қазбаларының түрлері бойынша базалық білімдерге ие болу
ЖКМ 06. Тау-кен ісінің негіздері
Берілген модуль тау-кен жұмыстарының технологиясын, пайдалы қазбаларды жүргізу мен өндіру тәсілдерін, геология, тау-кен қазбалары, шахталы су төкпе мен желдету туралы жалпы білімдерді орындау мен түсінуге қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: тау-кен қазбаларының жіктелуі мен мақсаты; бұрғылау-жарылыс жұмыстары; көлденең және еңісті қазбаларды жүргізу мен бекіту; тік ұңғыларды қазу мен тереңдету; шахталы сутөкпе; кенді желдету; кенді көлік; кенді байланыс, жарықтандыру, сигналдандыру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
тау-кен жұмыстарын жүргізу технологиясы туралы түсінігі бар;
шахтаның үздіксіз жұмысы үшін өндірістің қажетті талаптарын қамтамасыз ету мен ұйымдастыру туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен қазбаларын жүргізу және пайдалы қазбаларды өндіру тәсілдерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен қазбаларын жүргізу және пайдалы қазбаларды өндіру технологиясы туралы білімдерін көрсетеді.
2. Тау-кен қазбаларын мақсаты бойынша жіктейді.
3. Тау-кен қазбаларын жүргізу және пайдалы қазбаларды өндіру тәсілдерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шахталы желдеткіштер мен желдеткіш құрылғыларын ажыратады.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен қазбаларын желдету тәсілдері мен схемалары туралы білімдерін көрсетеді.
2. Басты желдету желдеткіштерін таңдауды орындайды.
3. Тұйық қазбаларды жергілікті желдету желдеткіштерін таңдауды орындайды.

4. Различает вентиляционные устройства и их назначение.
Результат обучения: 3) Различать шахтные водоотливные установки.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о работе шахтных водоотливных установок.
2. Выполняет выбор шахтной водоотливной установки в зависимости от водопритока.
3. Выбирает схему откачки воды для шахтной водоотливной установки.
Результат обучения: 4) Иметь представление о работе внутришахтного транспорта.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о видах работ внутришахтного транспорта.
2. Классифицирует скребковые и ленточные конвейеры по их назначению.
3. Классифицирует погрузочные и транспортные машины по их назначению.
4. Выбирает схему доставки материалов и оборудования в шахту.
5. Выбирает схему транспортировки полезных ископаемых на поверхность.
Результат обучения: 5) Иметь представление о работе шахтной связи и сигнализации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о работе шахтной связи и способах оповещения.
2. ПодаҰт типовые сигналы при работе горных машин и механизмов.
3. Использует средства производственной и транспортной сигнализации при работе горных машин и механизмов.
БК 12. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 07. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающие должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 3) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули

4. Желдеткіш құрылғылар мен олардың мақсатын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шахталы сутөкпе қондырғыларын ажырату
Бағалау өлшемдері:
1. Шахталы сутөкпе қондырғыларының жұмысы туралы білімін көрсетеді.
2. Су ағымына байланысты сутөкпе қондырғысын таңдауды орындайды.
3. Шахталы сутөкпе қондырғысы үшін суды айдау схемасын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ішкі шахталы көлік жұмысы туралы түсінігі бар.
Бағалау өлшемдері:
1. Ішкі шахталы көлік жұмысының түрлері туралы білімін көрсетеді.
2. Солардың мақсаты бойынша қапсырмалы және ленталы конвейерлерді жіктейді.
3. Солардың мақсаты бойынша тиеу және көлік машиналарын жіктейді.
4. Шахтаға материалдар мен жабдықты жеткізу схемасын таңдайды.
5. Үстіңгі қабатқа пайдалы қазбаларды тасымалдау схемасын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Шахталы байланыс пен сигналдандыру жұмысы туралы түсінігі бар.
Бағалау өлшемдері:
1. Шахталы байланыс жұмысы мен жариялау тәсілдері туралы білімін көрсетеді.
2. Тау-кен машиналары мен тетіктерінің жұмысы кезінде үлгі сигналдарын береді.
3. Тау-кен машиналары мен тетіктерінің жұмысы кезінде өндірістік және көліктік сигналдандыру құралдарын пайдаланады.
БҚ 12. Мемлекеттік тілде іскери қағаздарды құрастыру мен ресімдеу
ЖКМ 07. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде ресми қағаздарды құрастыру мен ресімдеуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар мынадай білімдерді игеру қажет: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; құжаттарды құру тәсілдері мен функциялары; жіктелуі, тасығыштар, құрамдас бөліктер, құжаттарды ресімдеу қағидалары.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай іскерліктер мен дағлыларға ие болуы тиіс:
ұйымдық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдық-бөлу және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарды біледі.
6. Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мемлекеттік тілде еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінікке ие болады.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, шағым, сенімхат, қолхат жасай алады.
Арнайы модульдер

Квалификация "070701 2 - Электрослесарь подземный"
ПК 1. Выполнять монтаж, демонтаж и ремонт электрической части горных машин, узлов и механизмов
СМ 01. Монтаж, демонтаж и ремонт горных машин, узлов и механизмов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения монтажа, демонтажа, ремонта электрической части горных машин, узлов и механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технология монтажа, демонтажа, ремонта электрической части простых и средней сложности горных машин, узлов и механизмов.
При изучении модуля обучающие должны:
монтировать, демонтировать, ремонтировать электрическую часть простых и средней сложности горных машин, узлов и механизмов.
Результат обучения: 1) Выполнять слесарно-сборочные операции.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по организации рабочего места, техники выполнения слесарно-сборочных операций; правила техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности.
2. Подготавливает рабочее место для выполнения слесарно-сборочных операций в соответствии с поставленной задачей.
3. Производит ручную правку, гибку пластин, труб; очистку металла; разметку (перенос размеров с чертежа на заготовку) металла; рубку листового металла зубилом, вырубку канавки крейцмейселем и канавочником; резку пластин и труб ножовкой, труборезом; опиливание ребер и плоскостей пластин, кромок труб согласно технологическим инструкциям.
4. Производит вырубку и разделку зубилом участков недоброкачественного металла или изделий под исправление.
5. Проводит слесарные операции по подготовке металла к работе в полном объҰме и технологической точности.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 2) Выполнять электромонтажные и электрогазосварочные работы.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по устройству и работе электродвигателей рудничного исполнения.
2. Умеет использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
3. Выполняет оконцевание, сращивание и пайку проводов.
4. Производит разделку гибкого и бронированного кабеля.
5. Выполняет подключение трехфазных электродвигателей на "звезду" и "треугольник".
6. Подготавливает инструменты, оборудование и аппаратуру для ручной дуговой, газовой сварки и резки.
7. Умеет зажигать дугу и поддерживать еҰ горение.

"070701 2 - Жер асты электр слесарі" біліктілігі
КҚ 1. Тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр бөлігін монтаждау, бөлшектеу мен жөндеуді орындау
АМ 01. Тау-кен машиналарын, тораптар мен тетіктерді монтаждау, бөлшектеу мен жөндеу
Берілген модуль тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр бөлігін монтаждау, бөлшектеу, жөндеуді орындауға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: қарапайым және орта күрделілігі бар тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр бөлігін монтаждау, бөлшектеу, жөндеу технологиясы.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
қарапайым және орта күрделілікті тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр бөлігін монтаждау, бөлшектеу, жөндеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық-жинау операцияларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Слесарлық-жинау операцияларын орындау техникасын, жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша білімдерін, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережесін білуін көрсетеді.
2. Қойылған міндетке сәйкес слесарлық-жинау операцияларын орындау үшін жұмыс орнын дайындайды.
3. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес қолмен түзетуді, тілімдерді, құбырларды июді; металды тазартуды; металды белгілеуді (сызбадан өлшемдерді дайындама көшіру), табақты металды арамен кесуді, крейцмейселмен және бунақтауышпен бунақты кесуді; тілімдер мен құбырларды пышақпен, құбыркескішпен кесуді; тілімдердің қабырғалары мен жазықтықтарын, құбыр жиектерін аралауды жүргізеді.
4. Түзетумен сапасы төмен металдар немесе бұйымдардың учаскелерін арамен бөлуді және шабуды жүргізеді.
5. Толық көлемде және технологиялық дәлдікпен металдарды жұмысқа дайындау бойынша слесарлық операцияларды орындайды.
6. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін, еңбекті қорғау және қоршаған
ортаны қорғау қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрмонтаждық және электр газ пісіру жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кенді орындаудағы электр қозғалтқыштарын құру мен жұмыс істеу бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Өткізгішті бұйымдар мен электроқшаулау материалдарын пайдалана алады.
3. Сымдарды қосуды, өсіру мен дәнекерлеуді орындайды.
4. Икемді және брондалған кабельді бөлуді жүргізеді.
5. "Жұлдыз" бен "үшбұрышқа" үш фазалы электр қозғалтқышын қосуды орындайды.
6. Құралдарды, жабдық пен аппаратураны қолмен доғалы, газды пісіруге және кесуге дайындайды.
7. Доғаны жаға алады және оның жануын ұстап тұра алады.

8. Умеет выполнять ремонтно-сварочные работы.
9. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж, подключение рудничного электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по электроснабжению, электрическим аппаратам управления и защиты.
2. Выполняет монтаж и подключение пусковой и защитной аппаратуры согласно руководству по эксплуатации.
3. Умеет монтировать заземления стационарных, полустационарных и передвижных электрических установок, и распределительных пунктов.
4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 4) Выполнять монтаж, демонтаж и ремонт горных машин, узлов и механизмов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по устройству, монтажу, демонтажу и ремонту горных машин, узлов и механизмов.
2. Умеет проводить разборку, сборку и ремонт основных узлов горно-выемочных машин согласно технологическим картам.
3. Умеет проводить разборку, сборку и ремонт основных узлов буровых и погрузочных машин согласно технологическим картам.
4. Умеет проводить разборку, сборку и ремонт стационарных, полустационарных и передвижных электрических установок согласно технологическим картам.
5. Умеет проводить разборку, сборку и ремонт комплектующих частей механизированных комплексов согласно технологическим картам.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 5) Выполнять наладку и ревизию аппаратуры автоматизации горного оборудования и комплексов.
Критерии оценки:
1. Читает электрические схемы систем автоматики.
2. Подключает аппаратуру автоматизированного управления конвейерными линиями.
3. Умеет определять и устранять неисправности в аппаратуре управления конвейерными линиями.
4. Умеет подключать и настраивать аппаратуру громкоговорящей связи в соответствии с инструкцией по эксплуатации.
5. Умеет подключать и настраивать аппаратуру водоотливных установок согласно монтажным и электрическим схемам.

8. Жөндеу-пісіру жұмыстарын орындай алады.
9. Қолмен доғалы, газды пісіру мен
кесу үшін құралдарды, жабдық пен аппаратураны дайындай алады.
10. Кабельді қуат көзінің клеммасына және электр ұстағышқа қоса алады.
11. Доғаны түрлі тәсілдермен жаға алады және қарапайым құрылымдарды пісіру кезінде оның жануын ұстап тұра алады.
12. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт пен электр қауіпсіздігі қағидаларын; еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
13. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін, еңбекті қорғау және қоршаған
ортаны қорғау қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кенді электр жабдығын монтаждау мен қосуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрмен жабдықтау, басқару мен қорғаудың электр аппараттары бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес өткізгішті және қорғаныс аппаратурасын монтаждау мен қосуды орындайды.
3. Стационарлық, жартылай стационарлық және жылжымалы электр қондырғылары мен бөлгіш пунктерді жерге орналастыруды монтаждай алады.
4. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін, еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Тау-кен машиналарын, тораптар мен тетіктерді монтаждау, бөлшектеу мен жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен машиналарының, жабдықтар мен тетіктердің құрылысын, монтажын, бөлшектенуі мен жөнделуін білуді көрсетеді.
2. Технологиялық карталарға сәйкес тау-кен-қазып суаратын машиналардың негізгі тораптарын бөлшектеуді, жинауды және жөндеуді жүргізе алады.
3. Технологиялық карталарға сәйкес бұрғылау және тиеу машиналарының негізгі тораптарын бөлшектеуді, жинауды және жөндеуді жүргізе алады.
4. Технологиялық карталарға сәйкес стационарлық, жартылай стационарлық және жылжымалы электр қондырғыларын бөлшектеуді, жинауды және жөндеуді жүргізе алады.
5. Технологиялық карталарға сәйкес механикаландырылған кешендердің толымдаушы бөліктерін жинауды, бөлшектеу мен жөндеуді жүргізе алады.
6. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіспіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Тау-кен жабдығы мен кешендерді автоматтандырудың аппаратурасын реттеу мен тексеруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. 1. Автоматика жүйелерінің электр схемаларын оқиды.
2. 2. Конвейер желілерімен автоматтандырылған басқару аппаратурасын қосады.
3. 3. Конвейер желілерін басқару аппаратурасында ақауларды анықтай және жоя алады.
4. 4. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес дауыстап сөйлейтін байланыс аппаратурасын қоса және реттей алады.
5. Монтажды және электрлік схемаларға сәйкес сутөкпе қондырғылары аппаратурасын қоса және реттей алады.

6. Умеет подключать и настраивать аппаратуру автоматизации вентиляторов главного и местного проветривания.
7. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 6) Выполнять работы по монтажу, ревизии, ремонту внутришахтного транспорта.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по монтажу, ревизии и ремонту внутришахтному транспорту.
2. Умеет выполнять монтаж, ревизию и ремонт скребковых и ленточных конвейеров согласно руководству по эксплуатации.
3. Умеет производить монтаж, ревизию и ремонт внутришахтного и вспомогательного транспорта согласно руководству по эксплуатации.
4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, инструкции по охране труда.
Результат обучения: 7) Соблюдать правила промышленной безопасность и техники безопасности на горных предприятиях.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по ликвидации аварий в соответствии с планом, по соблюдению пылегазового режима.
3. Умеет проводить замер содержание ядовитых газов, метана и углекислого газа.
4. Умеет выполнять включение шахтного самоспасателя в соответствии с инструкцией.
5. Умеет оказывать первую медицинскую помощь при производственных травмах согласно инструкции по охране труда.
ПК 2. Выполнять техническое обслуживание, опробование и сдачу в эксплуатацию горных машин и механизмов
СМ 02. Техническое обслуживание, опробование и сдача в эксплуатацию горных машин и механизмов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживания, опробования исправности и сдача в эксплуатацию горных машин и механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила технического обслуживания, опробования исправности и сдача в эксплуатацию горных машин и механизмов.
При изучении модуля обучающие должны:
обслуживать, проводить опробование исправности и сдача в эксплуатацию горных машин и механизмов.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание, опробование исправности горных машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по техническому обслуживанию, опробованию исправности горных машин и механизмов.
2. Умеет обслуживать и проводить опробование исправности горно-выемочных машин согласно технологическим картам.

6. Басты және жергілікті желдету желдеткіштерін автоматтандыру аппаратурасын қоса және реттей алады.
7. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіспіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Ішкі шахталы көлікті монтаждау, тексеру мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ішкі шахталы көлікті монтаждау, тексеру мен жөндеу бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес қапсырмалы және ленталы конвейерлерді монтаждауды, тексеру мен жөндеуді орындай алады.
3. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес ішкі шахталы және қосалқы көлікті монтаждауды, тексеру мен жөндеуді орындай алады.
4. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Тау-кен кәсіпорындарында өнеркәсіптік қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаңжы газ режимін сақтау бойынша жоспарға сәйкес апаттарды жою бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Улы газдар, метан мен көмірқышқыл газ құрамын өлшеуді жүргізе алады.
3. Нұсқаулыққа сәйкес шахталы өзін-өзі құтқарғышты қосуды орындай алады.
4. Өндірістік жарақат кезінде еңбекті қорғау бойынша нұсқаулыққа сәйкес алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
КҚ 2. Тау-кен машиналарының электр бөлігіне, тораптар мен тетіктерге техникалық қызмет көрсету және сынауды орындау, пайдалануға тапсыру
АМ 02. Тау-кен машиналарын, тораптар мен тетіктерді сынау, пайдалануға тапсыру мен техникалық қызмет көрсету
Берілген модуль тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр бөлігін сынауға, пайдалануға тапсыру мен техникалық қызмет көрсетуге қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: күрделілігі қарапайым және орташа тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр бөлігін сынау технологиясы, пайдалануға тапсыру және техникалық қызмет көрсету.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай дағдылар мен іскерліктерге ие болуы тиіс:
тау-кен машиналары және тетіктердің жарамдылығын сынауды жүргізу және пайдалану тапсыру, қызмет көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен машиналары және тетіктердің жарамдылығын сынауды жүргізу және пайдалану тапсыру, қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен машиналары мен тетіктерге техникалық қызмет көрсету, жарамдылығын сынау бойынша білімін көрсетеді.
2. Технологиялық карталарға сәйкес тау-кен-қазып суаратын машиналардың жарамдылығын сынауды жүргізе және техникалық қызмет көрсете алады.

3. Умеет обслуживать и проводить опробование исправности буровых и погрузочных машин согласно технологическим картам.
4. Умеет обслуживать и проводить опробование исправности стационарных, полустационарных и передвижных электрических установок согласно технологическим картам.
5. Умеет обслуживать и проводить опробование исправности механизированных комплексов согласно технологическим картам.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание, опробование исправности и сдача в эксплуатацию рудничного и карьерного транспорта.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по техническому обслуживанию и эксплуатации внутришахтного транспорта, способам опробования исправности.
2. Умеет обслуживать и опробовать исправность скребковых и ленточных конвейеров согласно руководству по их эксплуатации.
3. Умеет обслуживать и опробовать исправность внутришахтного вспомогательного транспорта согласно руководству по эксплуатации.
4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Квалификация "070711 2 - Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений"
ПК 3. Выполнять монтаж, подключение, ремонт автоматических устройств, средств измерений и связи
СМ 03. Монтаж, подключение, ремонт автоматических устройств, средств измерений и связи
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для монтажа, подключения, ремонта автоматических устройств, средств измерений и связи.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила монтажа, способы подключения автоматических устройств, методы ремонта автоматических устройств, средств измерений и связи.
При изучении модуля обучающие должны:
монтировать, подключать, ремонтировать автоматические устройства, средства измерений и связи.
Результат обучения: 1) Выполнять монтаж, подключение, ремонт автоматических устройств, средств измерений и связи.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по видам и средствам рудничной сигнализации и диспетчерской связи.
2. Умеет монтировать, подключать, ремонтировать аппаратуру высокочастотной громкоговорящей связи согласно руководству по эксплуатации.
3. Умеет монтировать, подключать, ремонтировать комплектную аппаратуру диспетчерской связи согласно руководству по эксплуатации.
4. Умеет монтировать, подключать, ремонтировать аппаратуру аварийной сигнализации и оповещения согласно руководству по эксплуатации.

3. Технологиялық карталарға сәйкес бұрғылау және тиеу машиналардың жарамдылығын сынауды жүргізе және техникалық қызмет көрсете алады.
4. Технологиялық карталарға сәйкес стационарлық, жартылай стационарлық және жылжымалы электр қондырғыларының жарамдылығын сынауды жүргізе және техникалық қызмет көрсете алады.
5. Технологиялық карталарға сәйкес механикаландырылған кешендердің жарамдылығын сынауды жүргізе және техникалық қызмет көрсете алады.
6. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кен және карьер көлігінң жарамдылығын сынауды, техникалық қызмет көрсету мен пайдалануға тапсыруды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жарамдылығын сынау тәсілімен ішкі шахталы көлікке техникалық қызмет көрсету мен пайдалану бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Соларды пайдалану нұсқаулығына сәйкес қапсырмалы және ленталы конвейерлерге қызмет көрсете және жарамдылығын сынай алады.
3. Пайдалану бойынша нұсқаулығына сәйкес ішкі шахталы қосалқы көлікке қызмет көрсете және жарамдылығын сынай алады.
4. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
"070711 2 - Автоматика мен өлшеу құралдарын жөндейтін және қызмет көрсететін электр слесарі" біліктілігі
КҚ 3. Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын монтаждауды орындау, қосу, жөндеу
АМ 03. Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын монтаждау, қосу, жөндеу
Берілген модуль автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын монтаждауға, қосу мен жөндеуге қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: автоматты құрылғыларды монтаждау қағидалары, қосу тәсілдері, автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын жөндеу әдістері.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
автоматты құрылғыларды, байланыс және өлшеу құралдарын монтаждау, қосу, жөндеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматты құрылғыларды, байланыс және өлшеу құралдарын монтаждау, қосу, жөндеуді орындау.
Бағалау
өлшемдері
1. Кенді сигналдандыру мен диспетчерлік байланыс түрлері мен құралдары бойынша білімдерін көрсетеді.
2.Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес жоғары жиілікті дауыстап сөйлейтін байланыс аппаратурасын монтаждай, қоса, жөндей алады.
3. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес диспетчерлік байланыстың жиынтықты аппаратурасын монтаждай, қоса, жөндей алады.
4. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес апатты сигналдандыру мен жариялау аппаратурасын монтаждай, қоса, жөндей алады.

5. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж, подключение, ремонт средств автоматизации горно-выемочных машин и комплексов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по монтажу, подключению, ремонту средств автоматизации горно-выемочных машин и комплексов.
2. Умеет подключать аппаратуру автоматизации горно-выемочных машин и комплексов согласно руководству по эксплуатации.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж, ремонт средств автоматизации проветривания и контроля газовой защиты.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по монтажу, ремонту средств автоматизации вентиляторов главного и местного проветривания.
2. Умеет монтировать, ремонтировать средства автоматизации вентиляторов главного и местного проветривания согласно инструкции по эксплуатации.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 4) Выполнять монтаж, подключение, ремонт средств автоматизации подъемных установок и рельсового транспорта.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по монтажу, подключению, ремонту аппаратуры автоматизации подъемных установок и рельсового транспорта.
2. Умеет монтировать, подключать, ремонтировать аппаратуру сигнализации и связи подъемных установок согласно инструкции по эксплуатации.
3. Умеет монтировать, подключать, ремонтировать аппаратуру автоматизации рельсового транспорта согласно инструкции по эксплуатации.
4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
ПК 4. Выполнять наладку и регулировку автоматических устройств, средств измерений и связи
СМ 04. Наладка и регулировка автоматических устройств, средств измерений и связи
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для наладки и регулировки автоматических устройств, средств измерений и связи.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: способы наладки и регулировки автоматических устройств, средств измерений и связи.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять наладку и регулировку автоматических устройств, средств измерений и связи.
Результат обучения: 1) Выполнять работы по наладке и регулировке автоматических устройств, средств измерений и связи.
Критерии оценки:

5. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен қазып суаратын машиналар мен кешендерді автоматтандыру құралдарын монтаждауды, қосуды, жөндеуді орындау.
Бағалау
өлшемдері
1. Тау-кен қазып суаратын машиналар мен кешендерді автоматтандыру құралдарын монтаждау, қосу мен жөндеу бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес тау-кен қазып суаратын машиналар мен кешендерді автоматтандыру аппаратурасын қоса алады.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Желдетуді автоматтандыру және газды қорғауды бақылау құралдарын монтаждауды, жөндеуді орындау.
Бағалау
өлшемдері
1. Басты және жергілікті желдету желдеткіштерін автоматтандыру құралдарын монтаждау мен жөндеу бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес басты және жергілікті желдету желдеткіштерін автоматтандыру құралдарын монтаждау, жөндеу біледі.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Көтергіш қондырғыларды және рельс көлігін автоматтандыру құралдарын монтаждау, қосу, жөндеуді орындау.
Бағалау
өлшемдері
1. Көтергіш қондырғыларды және рельс көлігін автоматтандыру құралдарын монтаждау, қосу, жөндеу бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес сигналдандыру аппаратурасы мен көтергіш құралдар байланысын монтаждай, қоса, жөндей алады.
3. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес рельсті көлікті автоматтандыру аппаратурасын монтаждай, қоса, жөндей алады.
4. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
КҚ 4. Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын баптау мен реттеуді орындау
АМ 04. Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын баптау мен реттеу
Берілген модуль автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын баптау мен реттеуге қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде келесі білімдерді игеру қажет: автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын баптау мен реттеу тәсілдері.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай білімдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын баптау мен реттеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын баптау мен реттеу бойыншаи жұмыстарды орындау.
Бағалау
өлшемдері:

1. Умеет выполнять работы по наладке и регулировке аппаратуры высокочастотной громкоговорящей связи согласно руководству по эксплуатации.
2. Умеет выполнять работы по наладке и регулировке аппаратуры аварийной сигнализации и оповещения согласно руководству по эксплуатации.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 2) Выполнять работы по наладке и регулировке средств автоматизации конвейерных линий.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по устройству, принципу действия и настройке датчиков, применяемых в аппаратуре управления конвейерными линиями.
2. Умеет выполнять работы по настройке и регулировке специальных датчиков согласно инструкции по эксплуатации.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по наладке и регулировке средств автоматизации проветривания и контроля газовой защиты.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по наладке и регулировке аппаратуры автоматической газовой защиты.
2. Умеет проводить проверку, настройку аппаратуры автоматической газовой защиты согласно руководству по эксплуатации.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 4) Выполнять работы по наладке и регулировке средств автоматизации водоотливных установок.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по устройству и принципу действия автоматизированных водоотливных установок.
2. Умеет выполнять работы по наладке и регулировке автоматизированных водоотливных установок согласно инструкции по эксплуатации.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
ПК 5.Определять виды дефектов в автоматических устройствах горного оборудования с последующим их устранением
СМ 05. Определение видов дефектов в автоматических устройствах горного оборудования с последующим их устранением
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения и устранения дефектов в автоматических устройствах горного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: способы и методы определения и устранения дефектов в автоматических устройствах горного оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
определять и устранять дефекты в автоматических устройствах горного оборудования.
Результат обучения: 1) Определять виды дефектов в автоматических устройствах горного оборудования.
Критерии оценки:

1. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес жоғары жиілікті дауыстап сөйлейтін байланыс аппаратурасын баптау мен реттеу бойынша жұмыстарды орындай алады.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес апатты сигналдандыру мен жариялау аппаратурасын баптау мен реттеу бойынша жұмыстарды орындай алады.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Конвейер желілерін автоматтандыру құралдарын баптау мен реттеу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Конвейер желілерімен басқару аппаратурасында қолданылатын қадағалардың құрылысы, әрекет ету қағидаты мен реттелуі бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес арнайы қадағаларды баптау мен реттеу бойынша жұмыстарды орындай алады.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Желдетуді автоматтандыру және газды қорғауды бақылау құралдарын баптау мен реттеу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Автоматты газды қорғау аппаратурасын баптау мен реттеу бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес автоматты газды қорғау аппаратурасын тексеруді, баптауды жүргізе алады.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Сутөкпе қондырғыларын автоматтандыру құралдарын баптау мен реттеу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Автоматтандырылған сутөкпе қондырғыларының құрылысы мен әрекет ету қағидаты бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес автоматтандырылған сутөкпе қондырғыларын баптау мен реттеу бойынша жұмыстарды орындай алады.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
КҚ 5.Тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында оларды кейінгі жоюмен ақаулар түрлерін анықтау
АМ 05. Тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында оларды кейінгі жоюмен ақаулар түрлерін анықтау
Осы модуль тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды анықтау мен жоюға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде келесі білімдерді игеру қажет: тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды анықтау мен жою әдістері мен тәсілдері.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай білімдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды анықтау мен жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақаулардың түрлерін анықтау.
Бағалау
өлшемдері:

1. Демонстрирует знания методов определения дефектов и по автоматическим устройствам горного оборудования.
2. Умеет определять виды дефектов в автоматических устройствах горного оборудования.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Результат обучения: 2) Устранять дефекты в автоматических устройствах горного оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по устранению дефектов в автоматических устройствах горного оборудования.
2. Умеет выполнять работы по устранению дефектов в автоматических устройствах горного оборудования.
3. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда.
Квалификация "070719 3 - Электромеханик"
ПК 6. Выполнять подготовку первичной технической документации и обеспечивать исправное состояние горного электромеханического оборудования
СМ 06. Подготовка первичной технической документации и обеспечение исправного состояния горного электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения подготовки первичной технической документации и обеспечение исправного состояния горного электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила проведения подготовки первичной технической документации; обеспечение исправного состояния горного электромеханического оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
подготовить первичную техническую документацию;
обеспечить исправное состояние горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 1) Подготовить первичную техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Умеет читать электромонтажные схемы обслуживаемого оборудования.
2. Умеет читать электромонтажные схемы системы питания энергии обслуживаемого оборудования.
3. Умеет подготовить техническую документацию классификации кабелей и электротехнических материалов.
4. Умеет подготовить техническую документацию на исправное оборудование.
5. Умеет обеспечить рабочие места технической документацией.
6. Уметь читать функциональные схемы автоматизации.
Результат обучения: 2) Обеспечить исправное состояние обслуживаемого оборудования горных машин, узлов и механизмов.
Критерии оценки:
1. Умеет обеспечить безопасное ведение работ электроустановок согласно правилам безопасности в электроустановках.
2. Умеет обеспечить своевременный и качественный ремонт и модернизацию горного электромеханического оборудования в соответствии с инструкциями по техническому обслуживанию.
3. Умеет устранять и ликвидировать неисправности обслуживаемого оборудования горных машин, узлов и механизмов согласно графику текущего ремонта.

1. Тау-кен жабдығының автоматты құрылғылары бойынша ақауларды әдістерін білуді көрсетеді.
2. Тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақаулардың түрлерін анықтай алады.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды жою.
Бағалау
өлшемдері:
1. Тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды жою бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды жою бойынша жұмыстарды орындай алады.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты сақтайды.
"070719 3 – Электр механигі" біліктілігі
КҚ 6. Бастапқы техникалық құжаттаманы дайындауды орындау және тау-кен электромеханикалық жабдықтың дұрыс жағдайын қамтамасыз ету
АМ 06. Бастапқы техникалық құжаттаманы дайындау және тау-кен электромеханикалық жабдықтың дұрыс жағдайын қамтамасыз ету
Осы модуль бастапқы техникалық құжаттаманы дайындауға және тау-кен электрмеханикалық жабдықтың жарамды жағдайын қамтамасыз етуге қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде келесі білімдерді игеру қажет: бастапқы техникалық құжаттаманы дайындауды жүргізу қағидалары; тау-кен электромеханикалық жабдықтың жарамды жағдайын қамтамасыз ету.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
бастапқы техникалық құжаттаманы дайындау;
тау-кен электромеханикалық жабдықтың жарамды жағдайын қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Бастапқы техникалық құжаттаманы дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсететін жабдықтың электромонтаждау схемаларын оқи алады.
2. Қызмет көрсететін жабдықтың энергиясының қуат жүйесінің электромонтаждау схемаларын оқи алады.
3. Кабельдер мее электротехникалық материалдардың жіктелуінің техникалық құжаттамасын дайындай алады.
4. Техникалық құжаттаманы жарамды жабдыққа дайындай алады.
5. Техникалық құжаттаманың жұмыс орындарын қамтамасыз ете алады.
6. Автоматтандырудың функционалдық схемаларын оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің қызмет көрсетілетін жабдығының жарамды жағдайын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қондырғыларында қауіпсіздік қағидаларына сәйкес электр қондырғыларының жұмысын қауіпсіз жүргізуді қавмтамасыз ете алады.
2. Техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулыққа сәйкес тау-кен электромеханикалық жабдығын уақтылы және сапалы жөндеуді қамтамасыз ете алады.
3. Ағымдағы жөндеу графигіне сәйкес тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің қызмет көрсететін жабдығының ақауларын жоя алады.

4. Умеет разрабатывать мероприятия по повышению надежности, качества работы закрепленных технических средств горного электромеханического оборудования.
5. Умеет расследовать причины аварий горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять курсовую работу.
Критерии оценки:
1. Систематизирует полученные знания и практические умения по расчҰту экономического эффекта по внедрению прогрессивных методов ремонта горной техники.
2. Изучает, обобщает и анализирует достаточный объем литературных источников.
3. Выполняет работу самостоятельно, вносит в содержание элементы научной новизны и творчества.
4. Раскрывает тему работы в полном объҰме.
5. Демонстрирует теоретические знания и опыт практической работы по теме работы.
6. Выполняет и оформляет работу в соответствие с требованиями стандартов.
ПК 7. Обеспечивать безаварийную и надҰжную работу горного электромеханического оборудования
СМ 07. Обеспечение безаварийной и надҰжной работы горного электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения безаварийной и надҰжной работы горного электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: ведение технологического процесса безаварийной работы горного электромеханического оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
обеспечение безаварийной и надҰжной работы горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 1) Обеспечивать безаварийную и надежную работу обслуживаемого горного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по обеспечению безаварийной и надежной работой электрослесарей, соблюдения технологии, правил по технике безопасности, охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Демонстрирует знания по обеспечению безаварийной и надежной работе по монтажу, ремонту и регулировке горного электромеханического оборудования.
3. Демонстрирует знания по вопросам освоения и модернизации горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 2) Обеспечивать ведение технологического процесса при работе горного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по ведению технологического процесса при работе горного электромеханического оборудования.
2. Обеспечивает ведение технологического процесса при работе горного электромеханического оборудования.
3. Демонстрирует умение рационально и экономно расходовать материалы, запасные части и инструменты.

4. Тау-кен электромеханикалық жабдбықтың бекітілген техникалық құралдарының жұмыс беріктігін, сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлей алады.
5. Тау-кен электромеханикалық жабдықтың апат себептерін тексере алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Курстық жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен техникасын жөндеудің прогрессивті әдістерін енгізу бойынша экономикалық тиімділігін есептеу бойынша алынған білімдері мен практикалық іскерліктерін біріздендіреді.
2. Әдебиет дереккөздерінің жеткілікті көлемін зерттейді, қорытады және талдайды.
3. Мазмұнына ғылыми жаңалық пен шығармашылық элементтерін енгізеді, жұмысты өзі орындайды.
4. Жұмыс тақырыбын толық көлемде ашады.
5. Жұмыс тақырыбы бойынша теориялық білімдерін және практикалық жұмыс тәжірибесін көрсетеді.
6. Стандарт талаптарына сәйкес жұмысты орындайды және ресімдейді.
КҚ 7. Тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету
АМ 07. Тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Осы модуль тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысына қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс: тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз жұмысының технологиялық процесін жүргізу.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай дағдылар мен іскерліктерге ие болуы тиіс:
Тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет көрсететін тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1.Электрслесарьларын апатсыз және сенімді жұмыспен қамтамасыз ету, технологияларды, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидаларының сақталуы бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Тау-кен электромеханикалық жабдықты монтаждау, жөндеу мен реттеу бойынша апатсыз және сенімді жұмысты қамтамасыз ету бойынша білімдерін көрсетеді.
3.Тау-кен электромеханикалық жабдықты игеру мен жаңғырту мәселелері бойынша білімдерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен электромеханикалық жабдықтың жұмысы кезінде технологиялық процесті жүргізуді қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен электромеханикалық жабдықтың жұмысы кезінде технологиялық процесті жүргізу бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Тау-кен электромеханикалық жабдықтың жұмысы кезінде технологиялық процесті жүргізуді қамтамасыз етеді.
3. Материалдарды, босалқы бөлшектер мен аспаптарды ұтымды және үнемді жұмсау іскерлігін көрсетеді.

4. Разрабатывает мероприятия по предупреждению аварий и производственного травматизма.
ПК 8. Контролировать своевременный качественный ремонт горного электромеханического оборудования
СМ 08. Контроль качества ремонта горного электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для контроля своевременного качественного ремонта горного электромеханического оборудования
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: по контролю своевременного качественного ремонта горного электромеханического оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
контроль за своевременным качественным ремонтом горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 1) Контролировать своевременный качественный ремонт горного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по способам и видам контроля ремонта горного электромеханического оборудования.
2. Контролирует процесс выполняемой работы по ремонту рудничного электрооборудования.
3. Контролирует процесс выполняемой работы по ремонту механической и электрической блокировке горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 2) Контролировать своевременный качественный ремонт аппаратуры автоматизации горного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по способам и видам контроля ремонта аппаратуры автоматизации горного оборудования.
2. Демонстрирует умения контролировать процесс выполняемой работы по ремонту аппаратуры автоматизации горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 3) Контролировать своевременный качественный ремонт оборудования внутришахтного транспорта.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по способам и видам контроля за состоянием оборудования внутришахтного транспорта.
2. Контролирует выполнение ремонта оборудования внутришахтного транспорта.
ПК 9. Организовывать мероприятия планово-предупредительного ремонта машин и механизмов, на основе учета и анализа эффективности использования горной техники
СМ 09. Организация планово- предупредительных мероприятий по ремонту машин и механизмов на основе учета и анализа эффективности использования горной техники
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации мероприятий по планово-предупредительному ремонту машин и механизмов на основе учҰта и анализа эффективности использования горной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: организация мероприятий по планово-предупредительному ремонту машин и механизмов на основе учҰта и анализа эффективности использования горной техники.
При изучении модуля обучающие должны:
организовать мероприятия по планово-предупредительному ремонту машин и механизмов на основе учҰта и анализа эффективности использования горной техники.
Результат обучения: 1) Составлять мероприятия планово-предупредительного ремонта горных машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по составлению графика планово-предупредительного ремонта горных машин и механизмов.

4. Апаттар мен өндірістік жарақатты ескерту бойынша іс-шараларды әзірлейді.
КҚ 8. Тау-кен электромеханикалық жабдықты уақтылы сапалы жөндеуді бақылау
АМ 08. Тау-кен электромеханика
лық жабдықты жөндеу сапасын бақылау
Осы модуль тау-кен электромеханикалық жабдықты уақтылы сапалы жөндеуді бақылау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді игеруі тиіс: тау-кен электромеханикалық жабдықтың уақтылы сапалы жөнделуін бақылау бойынша.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
тау-кен электромеханикалық жабдықтың уақытылы сапалы жөнделуін бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен электромеханикалық жабдықтың уақтылы сапалы жөндеуді бақылау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Тау-кен электромеханикалық жабдықтың жөнделуін бақылау тәсілдері мен түрлері бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Кенді электр жабдығын жөндеу бойынша атқарылатын жұмыс процесін бақылайды.
3. Тау-кен электромеханикалық жабдықты механикалық және электрлік оқшаулауды жөндеу бойынша атқарылатын жұмыс процесін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен электромеханикалық жабдықты автоматтандыру аппаратурасын уақтылы сапалы жөндеуді бақылау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Тау-кен электромеханикалық жабдықты автоматтандыру аппаратурасын жөндеуді бақылау тәсілдері мен түрлері бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Тау-кен электромеханикалық жабдықты автоматтандыру аппаратурасын жөндеу бойынша атқарылатын жұмыс процесін бақылау іскерлігін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ішкі шахталы көлік жабдығын уақтылы сапалы жөндеуді бақылау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Ішкі шахталы көлік жабдығының жағдайын бақылау тәсілдері мен түрлері бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Ішкі шахталы көлік жабдығын жөндеуді орындалуын бақылайды.
КҚ 9. Тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін талдау және есепке алу негізінде машиналар мен тетіктерді жоспарлы-ескертулі жөндеу іс-шараларын ұйымдастыру
АМ 09. Тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін талдау және есепке алу негізінде машиналар мен тетіктерді жоспарлы-ескертулі жөндеу іс-шараларын ұйымдастыру
Осы модуль тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін есепке алу мен талдау негізінде машиналар мен тетіктерді жоспарлы-ескертулі жөндеу бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс: тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін есепке алу мен талдау негізінде машиналар мен тетіктерді жоспарлы-ескертулі жөндеу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы қажет:
тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін есепке алу мен талдау негізінде машиналар мен тетіктерді жоспарлы-ескертулі жөндеу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен машиналары мен тетіктерін жоспарлы-ескертулі жөндеу іс-шараларын жасау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Тау-кен машиналары мен тетіктерін жоспарлы-ескертулі жөндеу графигін жасау бойынша білімдерін көрсетеді.

2. Умеет организовывать работу по текущему ремонту горных машин и механизмов согласно графику планово-предупредительного ремонта.
3. Умеет организовывать работу по техническому обслуживанию и ремонту горных машин и механизмов согласно графику планово-предупредительного ремонта.
Результат обучения: 2) Вести учет и анализ эффективности использования горной техники.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по учету и анализу эффективной работы горной техники.
2. Демонстрирует знания по вопросам освоения и внедрения прогрессивных методов горного электромеханического оборудования.
3. Умеет выполнять основные технико-экономические расчҰты по наиболее правильному выбору и использованию горных машин и механизмов.
Результат обучения: 3) Выполнять курсовой проект (работу).
Критерии оценки:
1. Выполняет проект (работу) в соответствии с темой.
2. Изучает, обобщает и анализирует достаточный объем литературных источников.
3. Выполняет графическую часть (схемы по ремонту оборудования).
4. Выполняет расчетную часть (расчет и технико-экономическое сравнение или обоснование выбора электрооборудования).
5. Выполняет проект (работу) самостоятельно, вносит в содержание элементы научной новизны и творчества.
6. Раскрывает тему проекта (работы) в полном объҰме.
7. Демонстрирует теоретические знания и опыт практической работы по теме проекта (работы).
8. Выполняет и оформляет работу в соответствие с требованиями стандартов.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль формирует знания, понятия о специфике производства и условий работы электрослесаря подземного.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: ознакомление с предприятием, его основным оборудованием, с электрическими и монтажными схемами распределительного пункта электрического снабжения шахты, правилами по охране труда, пожарной электробезопасности, техники безопасности и правилам технической эксплуатации электроустановок.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с предприятием.
Критерии оценки:
1. Знает инфраструктуру предприятия.
2. Знает структуру административно-бытового комплекса.
3. Знает основное оборудование предприятия.
4. Знает схему расположения вентиляционных установок.
5. Знает скиповой и грузо-людской подъҰмы.
6. Знает правила по охране труда, пожарной электробезопасности, техники безопасности.
Результат обучения: 2) Ознакомиться с электрическими и монтажными схемами распределительного пункта электрического снабжения участка шахты.
Критерии оценки:
1. Знает электрическими и монтажными схемами распределительного пункта электрического снабжения участка шахты.

2. Жоспарлы-ескертулі жөндеу графигіне сәйкес тау-кен машиналары мен тетіктерін ағымдағы жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыра алады.
3. Жоспарлы-ескертулі жөндеу графигіне сәйкес тау-кен машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін есепке алу мен талдауды жүргізу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Тау-кен техникасының тиімді жұмысын есепке алу мен талдау бойынша білімін көрсетеді.
2. Тау-кен электромеханикалық жабдықтың прогрессивті әдістерін игеру мен енгізу мәселелері бойынша білімдерін көрсетеді.
3. Тау-кен машиналары мен тетіктерін анағұрлым дұрыс таңдау мен пайдалану бойынша негізгі техникалық-экономикалық есептеулерді орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Курстық жобаны (жұмысты) орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тақырыпқа сәйкес жобаны (жұмысты) орындайды.
2. Әдебиет дереккөздерінің жеткілікті көлемін зерттейді, қорытады және талдайды.
3. Графикалық бөлігін орындайды (жабдықты жөндеу бойынша схема).
4. Есеп айырысу бөлігін орындайды (есептеу және техникалық-экономикалық салыстыру немесе электр жабдығын таңдаудың негіздемесі немесе басқасы).
5. Жобаны (жұмысты) дербес орындайды, мазмұнына ғылыми жаңалық және шығармашылық элементтерін енгізеді.
6. Жоба (жұмыс) тақырыбын толық көлемде ашады.
7. Жоба (жұмыс) тақырыбы бойынша теориялық білімдерін және практикалық жұмыс тәжірибесін көрсетеді.
8. Стандарт талаптарына сәйкес жұмысты орындайды және ресімдейді.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Берілген модульжерасты электр слесарінің жұмысын жүргізу ерекшеліктері және жағдайлары туралы ұғымдарды, білімдерді қалыптастырады.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: кәсіпорынмен, негізгі жабдықпен, шахтаны электрмен қамтудың бөлу бекетінің электрлік және монтажды схемаларымен, еңбекті қорғау бойынша, өрт электр қауіпсіздігі қағидаларымен, қауіпсіздік техникасымен және электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларымен танысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынмен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. 1. Кәсіпорын инфрақұрылымын біледі.
2. 2. Әкімшілік-тұрмыстық кешеннің құрылымын біледі.
3. 3. Кәсіпорынның негізгі жабдығын біледі.
4. 4. Желдеткіш қондырғылардың орналасу схемасын біледі.
5. 5. Скипті және адам көтерулерді біледі.
6. Еңбекті қорғау, өрт электр қауіпсіздігі, қауіпсіздік техникасы қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Шахтаны электрмен қамтудың бөлу бекетінің электрлік және монтажды схемаларымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрлік схемаларын біледі.

2. Знает схему распределительного пункта электрического снабжения участка шахты.
3. Знает правила технической эксплуатации электроустановок.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки, знания и умения необходимые для получения квалификации электрослесаря подземного, электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технология монтажа, демонтажа и ремонта электрической части простых и средней сложности горных машин, узлов и механизмов; правила технического обслуживания, опробования и сдача в эксплуатацию горных машин и механизмов; монтаж, подключение, ремонт автоматических устройств, средств измерений и связи; наладка и регулировка автоматических устройств, средств измерений и связи; определение видов дефектов в автоматических устройствах горного оборудования с последующим их устранением.
При изучении модуля обучающие должны:
монтировать, демонтировать и ремонтировать горные машины, узлы и механизмы;
обслуживать, проводить опробование горных машин и механизмов;
монтировать, подключать, ремонтировать автоматические устройства, средства измерений и связи;
выполнять наладку и регулировку автоматических устройств, средств измерений и связи;
определять и устранять дефекты в автоматических устройствах горного оборудования.
Квалификация "070701 2 - Электрослесарь подземный"
Результат обучения: 1) Выполнять монтаж и демонтаж электрической и механической части горных машин, узлов и механизмов.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять монтаж заземления согласно растекания заземлителя: не более 2 Ом в шахте: не более 4 Ом на поверхности по правилам техники безопасности и технической эксплуатации в угольных и сланцевых шахтах.
2. Умеет выбирать методы монтажа и демонтажа преобразовательных установок согласно технической документации.
3. Умеет выбирать методы монтажа и демонтажа средств сигнализации и блокировки горного электрооборудования согласно технической документации.
4. Умеет выбирать методы монтажа и демонтажа автоматической блокировки рельсового транспорта согласно технической документации.
5. Умеет выполнять монтаж системы управления и защиты скребковых конвейеров согласно технологических карт.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонт и ревизию электрической и механической части горных машин и механизмов.
Критерии оценки:

2. Монтажды схемаларды біледі.
5. 3. Шахтаны электрмен қамтудың бөлу бекетінің схемасын біледі.
4. Электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Берілген модуль жерасты электр слесарінің, жабдықты жөндеу бойынша кезекші электрослесардің, автоматика және өлшеу құралдарын жөндеу мен қызмет көрсету бойынша электрослесардің біліктілігін алуға қажетті дағдыларды, білімдер мен іскерліктерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: күрделілігі қарапайым және орташа тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр бөлігін монтаждау, бөлшектеу және жөндеу технологиясы; тау-кен машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету, сынау және пайдалануға тапсыру қағидалары; автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын монтаждау, қосу, жөндеу; автоматты құрылғыларды, байланыс және өлшеу құралдарын баптау және реттеу; соларды кейінгі жоюмен тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақаулар түрлерін анықтау.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мынадай іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
Тау-кен машиналарын, тораптар мен тетіктерді монтаждау, бөлшектеу және жөндеу;
обслуживать, проводить опробование горных машин и механизмов;
автоматты құрылғыларды, байланыс және өлшеу құралдарын монтаждау, қосу, жөндеу;
автоматты құрылғыларды, байланыс және өлшеу құралдарын баптау мен реттеуді орындау ;
тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды анықтау мен жою.
"070701 2 - Жер асты электр слесарі" біліктілігі
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің механикалық бөлігіне техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жерге орналастырудың жайылуына сәйкес жерге орналастыруға монтажды орындайды: шахтада 2 Ом артық емес: көмірлі және қатпарлы тасты шахталарда қауіпсіздік техникасы мен техникалық пайдалану қағидалары бойынша үстіңгі қабатта 4 Ом артық емес.
2. Техникалық құжаттамаға сәйкес қайта жасаушы қондырғыларды дұрыс монтаждау мен бөлшектеу әдістерін таңдай алады.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес оқшаулауды сигналдандыру құралдарын дұрыс монтаждау мен бөлшектеу әдістерін таңдай алады.
4. Техникалық құжаттамаға сәйкес рельсті көлікті автоматты оқшаулауды дұрыс монтаждау мен бөлшектеу әдістерін таңдай алады.
5. Технологиялық карталарға сәйкес қырғышты конвейерлерді басқару мен қорғау жүйесін монтаждауды орындайды.
6. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт пен электр қауіпсіздігі қағидаларын; еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр және механикалық бөлігін жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет выполнять ремонт средств сигнализации и освещения согласно графику планового предупредительного ремонта.
2. Умеет выполнять ремонт распределенных абонентских кабельных и телефонных сетей согласно графику планового предупредительного ремонта.
3. Умеет выполнять ремонт и ревизию аппаратуры защиты скребковых и ленточных конвейеров согласно графику планового предупредительного ремонта.
4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 3) Проводить опробования исправности электрической и механической части горных машин, узлов и механизмов.
Критерии оценки:
1. Умеет выбирать методы опробования исправности преобразовательных установок согласно технической документации.
2. Умеет выбирать методы опробования средств сигнализации и блокировки горно-выемочных машин и горного электрооборудования согласно технической документации.
3. Умеет выбирать методы опробования автоматической блокировки внутришахтного и вспомогательного транспорта согласно технической документации.
4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 4) Выполнять техническое обслуживание электрической и механической части горных машин, узлов и механизмов.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять техническое обслуживание электрической части горных машин, узлов и механизмов согласно плану текущего ремонта.
2. Умеет выполнять техническое обслуживание средств сигнализации и освещения согласно плану текущего ремонта.
4. Умеет выполнять техническое обслуживание распределенных абонентских кабельных и телефонных сетей согласно плану текущего ремонта.
5. Умеет выполнять техническое обслуживание преобразовательных установок согласно плану текущего ремонта.
6. Умеет выполнять техническое обслуживание средств сигнализации и блокировки горно-выемочных машин и горного электрооборудования согласно плану текущего ремонта.
7. Умеет выполнять техническое обслуживание автоматической блокировки внутришахтного и вспомогательного транспорта согласно плану текущего ремонта.
8. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
Квалификация "070711 2 - Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений"
Результат обучения: 1) Выполнять монтаж, подключение автоматических устройств, средств измерений и связи.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять монтаж, подключение средств автоматики и связи согласно руководству по эксплуатации.
2. Умеет выполнять монтаж, подключение электрооборудования горных машин, узлов и механизмов согласно руководству по эксплуатации.
3. Умеет выполнять монтаж, подключение средств предупредительной сигнализации и связи согласно руководства по эксплуатации.

1. "Жоспарлы ескертулі жөндеу" графигіне сәйкес басқару жүйесін жөндеуді орындайды.
2. "Жоспарлы-ескертулі жөндеу" графигіне сәйкес жарықтандыруды сигналдандыру құралдарын жөндеуді орындайды.
3. "Жоспарлы-ескертулі жөндеу" графигіне сәйкес бөлінген абоненттік кабельдік және телефондық желілерді жөндеуді орындайды.
4. "Жоспарлы ескертулі жөндеу" графигіне сәйкес қырғышты конвейерлер жүйесін жөндеуді орындайды.
5. "Жоспарлы ескертулі жөндеу" графигіне сәйкес қырғышты конвейерлерді қорғау жүйесіне ревизияны орындайды.
6. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт пен электр қауіпсіздігі қағидаларын; еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электрлік және механикалық бөлігін сынауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес қайта жасаушы қондырғыларды дұрыс сынамалау әдістерін таңдай алады.
2. Техникалық құжаттамаға сәйкес оқшаулауды сигналдандыру құралдарын дұрыс сынамалау әдістерін таңдай алады.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес рельсті көлікті автоматты оқшаулауды дұрыс сынамалау әдістерін таңдай алады.
4. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт пен электр қауіпсіздігі қағидаларын; еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Тау-кен машиналарының, тораптар мен тетіктердің электр және механикалық бөлігіне техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес күрделілігі орташа тау-кен машиналардың, тораптар мен тетіктердің электр бөлігіне техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
2. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес күрделілігі орташа машиналардың, тораптар мен тетіктердің электр бөлігіне техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
3. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес жарықтандыруды сигналдандыру құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
4. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес бөлінген абоненттік кабельдік және телефондық желілерге техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
5. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес өзгермелі қондырғыларға техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
6. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес оқшауландыруды сигналдандыру құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
7. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес рельстік көлікті автоматты оқшаулауға техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
8. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт пен электр қауіпсіздігі қағидаларын; еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Біліктілік "070711 2 - Автоматика мен өлшеуіш құралдарын жөндейтін және қызмет көрсететін электр слесарі"
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын монтаждауды, қосуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес автоматика және байланыс құралдарын монтаждауды, қосуды орындай алады.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес тау-кен машиналарының электр жабдығын, тораптар мен тетіктерді монтаждауды, қосуды орындай алады.
3. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес ескертулі сигналдандыру құралдарын монтаждауды, қосуды орындай алады.

4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонт автоматических устройств, средств измерений и связи.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять ремонт средств автоматики и связи согласно графику планово-предупредительного ремонта.
2. Умеет выполнять ремонт электрооборудования горных машин, узлов и механизмов согласно графику планового предупредительного ремонта.
3. Умеет выполнять ремонт средств предупредительной сигнализации и связи согласно графику планово-предупредительного ремонта.
4. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 3) Выполнять наладку и регулировку автоматических устройств, средств измерений и связи.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять наладку и регулировку средств световой и звуковой сигнализации согласно нормам и правилам технической эксплуатации.
2. Умеет выполнять блокировку средств автоматики электрической части аппаратуры при аварийной ситуации.
3. Умеет выполнять регулировку средств автоматики согласно технической документации.
4. Умеет выполнять проверку работы средств автоматики согласно технической документации.
5. Умеет выполнять регулировку средств связи согласно технической документации.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 4) Устранять выявленные дефекты в автоматических устройствах горного оборудования с последующим их устранением.
Критерии оценки:
1. Умеет определять дефекты в автоматических устройствах горного оборудования согласно руководству по эксплуатации.
2. Умеет устранять дефекты в автоматических устройствах горного оборудования согласно руководству по эксплуатации.
3. Умеет проверить работу автоматических устройств горного оборудования согласно руководству по эксплуатации.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки, знания и умения необходимые для получения квалификации электромеханик.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила подготовки первичной технической документации, обеспечение исправного состояния горного электромеханического оборудования; обеспечение безаварийной и надҰжной работы горного электромеханического оборудования; контролирование своевременного качественного ремонта горного электромеханического оборудования; организация мероприятий по планово-предупредительному ремонту машин и механизмов, на основе учета и анализа эффективности использования горной техники.
При изучении модуля обучающие должны:
подготовить и составлять первичную техническую документацию;
обеспечить исправное состояние горного электромеханического оборудования;
обеспечить безаварийную и надҰжную работу горного электромеханического оборудования;
контролировать своевременный качественный ремонт горного электромеханического оборудования;
организовывать мероприятия планово-предупредительного ремонта машин и механизмов, на основе учета и анализа эффективности использования горной техники;
подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы).

4. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын; еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жоспарлы-ескертулі жөндеу графигіне сәйкес автоматика және байланыс құралдарын жөндеуді орындай алады.
2.Жоспарлы-ескертулі жөндеу графигіне сәйкес тау-кен машиналарының электр жабдығын, тораптар мен тетіктерді жөндеуді орындай алады.
3.Жоспарлы-ескертулі жөндеу графигіне сәйкес ескертулі сигналдандыру мен байланыс құралдарын жөндеуді орындай алады.
4. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын, еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматты құрылғыларды, өлшеу және байланыс құралдарын баптау мен реттеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық пайдалану нормалары мен қағидаларына сәйкес жарық және дыбыс сигналдандыру құралдарын баптау мен реттеуді орындай алады.
2. Апатты жағдайда аппаратураның электр бөлігінің автоматика құралдарын оқшаулауды орындай алады.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес автоматика құралдарын реттеуді орындай алады.
4. Техникалық құжаттамаға сәйкес автоматика құралдарының жұмысын тексеруді орындай алады.
5. Техникалық құжаттамаға сәйкес байланыс құралдарын реттеуді орындай алады.
6. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын; еңбек пен қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Соларды кейінгі жоюмен тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында анықталған ақауларды жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды анықтай алады.
2. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес тау-кен жабдығының автоматты құрылғыларында ақауларды жоя алады.
3. Пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес тау-кен жабдығының автоматты құрылғылар жұмысын тексере алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Берілген модуль электромеханик біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, іскерліктерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: бастапқы техникалық құжаттаманы дайындау қағидалары, тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету; тау-кен электромеханикалық жабдықты уақтылы сапалы жөндеуді бақылау; тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін есепке алу мен талдау негізінде машиналар мен тетіктерді жоспарлы-ескертулі жөндеу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
бастапқы техникалық құжаттаманы дайындау және жасау;
тау-кен электромеханикалық жабдықтың жарамды күйін қамтамасыз ету;
тау-кен электромеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету;
тау-кен электромеханикалық жабдықтың уақтылы сапалы жөнделуін бақылау;
тау-кен техникасын пайдалану тиімділігін есепке алу мен талдау негізінде машиналар мен тетіктерді жоспарлы-ескертулі жөндеудің іс-шараларын ұйымдастыру;
дипломдық жобаны (жұмысты) орындау үшін материалдарды дайындау және біріздендіру.

Квалификация "070719 3 - Электромеханик"
Результат обучения: 1) Составить первичную техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Умеет составить первичную техническую документацию на обслуживаемое оборудование.
2. Умеет рассчитать величины установки максимально-токовой защиты автоматических выключателей и пусковой аппаратуры согласно правилам техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
3. Умеет подготовить и составить техническую документацию на исправное оборудование согласно правилам технической эксплуатации.
Результат обучения: 2) Обеспечить исправное состояние горного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет обеспечить работы по исправному состоянию узлов и механизмов горно-выемочных машин согласно правилам технической эксплуатации.
2. Умеет обеспечить работы по исправному состоянию электрической части аппаратуры горных машин и механизмов согласно правилам технической эксплуатации.
3. Умеет обеспечить работы по исправному состоянию автоматических устройств сигнализации горных машин и механизмов согласно правилам технической эксплуатации.
4. Умеет обеспечить работы по исправному состоянию средств связи на распределительных пунктах добычных и проходческих участках согласно правилам технической эксплуатации.
5. Умеет обеспечить работы по исправному состоянию средств электрической и механической блокировки, средств автоматики и электроустановок согласно руководству и инструкции по эксплуатации.
Результат обучения: 3) Обеспечить безаварийную и надҰжную работу горного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет обеспечить работы по ремонту и ревизии горно-выемочных машин согласно плану предупредительного ремонта.
2. Умеет обеспечить работы по наладке электрической части и средств автоматики горно-выемочных машин согласно планово- предупредительного ремонта.
3. Умеет обеспечить работы по наладке предупредительной сигнализации и средств связи согласно плану текущего ремонта.
4. Умеет обеспечить надҰжную работу электрической и механической блокировки горно-выемочных машин согласно плану текущего ремонта.
5. Умеет обеспечить надҰжную работу электрической и механической блокировки распределительных пунктов и средств автоматики участков согласно плану текущего ремонта.
Результат обучения: 4) Контролировать своевременный качественный ремонт горного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет контролировать безопасное ведение работ по ремонту в электроустановках согласно технике безопасности и правилам технической эксплуатации.

"070719 3 – Электр механигі" біліктілігі
Оқыту нәтижесі: 1) Бастапқы технологиялық құжаттаманы дайындау мен жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсететін жабдықтың электромонтаждық схемаларын дайындай және жасай алады.
2. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес автоматты ажыратқыштардың максималды-токты қорғауды орнату шамасын есептей алады.
3. Кабельдердің және электротехникалық материалдардың жіктелуінің технологиялық құжаттамасын дайындай және жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен электрмеханикалық жабдықтың жарамды жағдайын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық пайдалану қағидаларына сәйкес тау-кен қазып суаратын машиналардың тораптар мен тетіктерінің жарамды жағдайы бойынша жұмысты қамтамасыз ете алады.
2. Техникалық пайдалану қағидаларына сәйкес тау-кен қазып суаратын машиналардың тораптар мен тетіктері аппаратурасының электрлік бөлігінің жарамды жағдайы бойынша жұмысты қамтамасыз ете алады.
3. Техникалық пайдалану қағидаларына сәйкес тау-кен қазып суаратын машиналардың тораптар мен тетіктерінің автоматты сигналдандыру құрылғыларының жарамды жағдайы бойынша жұмысты қамтамасыз ете алады.
4. Техникалық пайдалану қағидаларына сәйкес өндіруші және өткізу учаскелерінің бөлгіш бекеттерінде байланыс құралдарының жарамды жағдайы бойынша жұмысты қамтамасыз ете алады.
5. Нұсқаулыққа және пайдалану бойынша нұсқауға сәйкес автоматика мен электр қондырғылары құралдарының жарамды жағдайы бойынша жұмысты қамтамасыз ете алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен электрмеханикалық жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Ескертулі жөндеу жоспарына сәйкес тау-кен қазып суаратын машиналарды жөндеу мен тексеру бойынша жұмыстарды қамтамасыз ете алады.
2. Жоспарлы-ескертулі жөндеуге сәйкес тау-кен қазып суаратын машиналардың автоматика құралдары мен электр бөлігін реттеу бойынша жұмысты қамтамасыз ете алады.
3. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес байланыс құралдары мен ескертулі сигналдандыруды баптау бойынша жұмысты қамтамасыз ете алады.
4. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес тау-кен қазып суаратын машиналарын электрлік және механикалық оқшаулаудың сенімді жұмысын қамтамасыз ете алады.
5. Ағымдағы жөндеу жоспарына сәйкес учаскелердің автоматика құралдары мен бөлгіш бекеттерді электрлік және механикалық оқшаулаудың сенімді жұмысын қамтамасыз ете алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Тау-кен электрмеханикалық жабдықты уақтылы сапалы жөндеуді бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы мен техникалық пайдалану қағидаларына сәйкес электр қондырғыларында жөндеу бойынша жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді бақылай алады.

2. Умеет контролировать работу электрослесарей при ремонте выполняемых ими работ.
3. Умеет проводить инструктаж по технике безопасности и правилам технической эксплуатации для электрослесарей.
Результат обучения: 5) Организовать ведение работ согласно графику планово-предупредительного ремонта горных машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Умеет составлять график планово-предупредительного ремонта горных машин и механизмов.
2. Умеет выполнять работы согласно графику планово-предупредительного ремонта горных машин и механизмов.
Результат обучения: 6) Анализировать экономический эффект при внедрении и использовании работы новых горных машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Умеет рассчитать и обосновать выбор горного электромеханического оборудования с учҰтом экономического эффекта.
2. Умеет сравнивать технико-экономические показатели работы горного электромеханического оборудования.
Результат обучения: 7) Подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
Критерии оценки:
1. Выполняет предварительное изучение предметной области и сбор необходимых материалов по теме дипломного проекта (работе).
2. Участвует в конструкторских, технологических и исследовательских разработках предприятия.
3. Изучает производственную деятельность предприятия и отдельных его подразделений.
4. Систематизирует и обобщает материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
5. Оформляет отчет.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 22
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0708000 – Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)
Квалификация:

2. Олар орындайтын жұмыстарды жөндеу кезінде электр слесарінің жұмысын бақылай алады.
3. Электрослесарьлар үшін техникалық пайдалану қағидалары және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Тау-кен машиналары мен тетіктерін жоспарлы-ескертулі жөндеу графигіне сәйкес жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен машиналары мен тетіктерін жоспарлы-ескертулі жөндеу графигін құрастыра алады.
2. Тау-кен машиналары мен тетіктерін жоспарлы-ескертулі жөндеу графигіне сәйкес жұмыстарды орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жаңа тау-кен машиналары мен тетіктерінің жұмысын енгізу және пайдалану кезінде экономикалық тиімділігін талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалық тиімділігін ескере отыра тау-кен электрмеханикалық жабдықты таңдауды есептей және негіздей алады.
2. Тау-кен электрмеханикалық жабдықтың жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін салыстыра алады.
Оқыту нәтижесі: 7) Дипломдық жобаны (жұмысты) орындау үшін материалдарды дайындау мен біріздендіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Дипломдық жоба (жұмыс) тақырыбы бойынша қажетті материалдарды жинау мен пәндік саланы алдын ала зерттеуді орындайды.
2. Кәсіпорынның құрылымдық, технологиялық және зерттеу зерттемелеріне қатысады.
3. Кәсіпорынның өндірістік қызметін және оның жеке бөлімшелерінің қызметін зерттейді.
4. Дипломдық жобаны (жұмысты) орындау үшін материлдарды жүйелендіреді және қорытады.
5. Есепті ресімдейді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 22-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0708000 – Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)
Біліктіліктер:

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения эскизов, схем и чертежей, чтения технической документации
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: техника выполнения графических работ чертежными инструментами по проекционному черчению и техническому рисованию, машиностроительному и строительному черчению; графическое оформление чертежей в соответствии с Государственным стандартом на горно-графическую документацию; выполнение копий графических работ, надписей картографическими шрифтами в карандаше, туши, с использованием различных компьютерных программ для черчения.
При изучении модуля обучающие должны:
читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности;
выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и машинной графике;
выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и машинной графике;
выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов в ручной и машинной графике.
Результат обучения: 1) Чертить чертежи.
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Нобайларды, сұлбаларды және сызбаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу практикалық дағдылар мен құзыреттерді иемдену
ЖКМ 01. Сызу
Бұл модуль схемалар мен сызуларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу, өлшейтін құралдар мен аспаптарды пайдалану үшін қажетті дағдыларды, ептіліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: проекциялық сызу және техникалық сурет салу, машина жасау және құрылыс сызбасы бойынша сызу құралдарымен графикалық жұмыстарды орындау техникасы; Тау-кен графикалық құжаттамасына арналған мемлекетік стандартқа сәйкес, сызбаларды графикалық ресімдеу, графикалық жұмыстардың, жазбалардың көшірмелерін картографиялық қаріптермен қарындашпен, тушьпен және сызуға арналған әртүрлі компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып орындау.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу;
технологиялық жабдық пен технологиялық схемалардың графикалық суреттерін қол және машиналық графикада орындау;
геометриялық денелердің кешенді сызбаларын және олардың үстінде жатқан нүктелердің проекцияларын қол және машиналық графикада орындау;
бөлшектердің, олардың элементтерінің, тораптардың нобайларын, техникалық суреттерін және сызбаларын қол және машиналық графикада орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызулар сызу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила оформления чертежей.
2. Умеет выполнять геометрические построения на чертежах.
3. Умеет выполнять проекционные изображения на чертежах.
4. Умеет выполнять развертки геометрических фигур.
5. Умеет выполнять разъемные и неразъемные соединения.
6. Знает виды и назначение инструментов для черчения.
Результат обучения: 2) Читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Знает правила чтения конструкторской и технологической документации.
2. Знает способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем в ручной и машинной графике.
3. Знает способы графического представления плана отделений углеобогатительной фабрики и выполнения технологических схем в ручной и машинной графике.
4. Знает типы и назначение спецификаций, правила их чтения и составления.
5. Выполнять эскизы и технические рисунки деталей.
6. Умеет выполнять деталирование по сборочному чертежу.
Результат обучения: 3) Применять компьютерные технологии для выполнения чертежей.
Критерии оценки:
1. Знает компьютерные программы компьютерной графики.
2. Умеет выполнять эскизы и чертежи деталей, оборудования, планов отделений углеобогатительной фабрики с помощью программ компьютерной графики.
БК 7. Обладать информацией о законах механического движения и применения их в эксплуатации углеобогатительного оборудования
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о классификации машин, механизмов и видах соединений деталей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификация механизмов и машин; звенья механизмов; кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар); детали и сборочные единицы; классификация, назначение и требования к ним; виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения); механизмы передачи вращательного движения; виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные), назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема; передаточное число; основные виды деформации и распределение напряжения при них; внешние силы и их виды; внутренние силы упругости и напряжения; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения; основные характеристики и требования, предъявляемые к машинам и механизмам; основные понятия о зубчатых, червячных, ременных, цепных передачах; детали и сборочные единицы передач.
При изучении модуля обучающие должны:
определять передаточное число;
составить уравнения равновесия и решить их относительно неизвестных;
определять моменты сил относительно точек;
определять опорные реакции консольных, двухопорных балок и тел, нагруженных силами и моментами;
применять метод сечений для определения вида нагружения в поперечном сечении бруса;
строить эпюры продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
определять угловые скорости, вращающие моменты, мощности на всех валах, передаточные отношения отдельных ступеней передач;
производить геометрический расчҰт основных размеров зубчатых передач;
производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении;
подбирать материал исходя из условия прочности, жесткости и устойчивости.
Результат обучения: 1) Определять реакции опор твердого тела.
Критерии оценки:

1. Сызбаларды рәсімдеу ережесін біледі.
2. Сызбаларда геометриялық құруды орындай біледі.
3. Сызбаларда проекциялық суреттерді орындай біледі.
4. Геометриялық мүсіндерді қашауларды орындай біледі.
5. Алынатын және алынбайтын қосылуларды орындай біледі.
6. Сызуға арналған құралдардың түрлері мен тағайындалуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдық және технологиялық құжаттаманы оқу қағидаларын біледі.
2. Қол және машиналық графикада технологиялық жабдықты графикалық көрсету және технологиялық схемалардың орындау тәсілдерін біледі.
3. Қол және машиналық графикада көмір байытушы фабриканың бөлімдерінің жоспарын ұсынудың және технологиялық схемалардың орындау тәсілдерін біледі.
4. Ерекшеліктердің типтері мен мақсатын, оларды оқу және құрастыру қағидаларын біледі.
5. Нобайлар мен бөлшектердің техникалық суреттерін орындау.
6. Құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеуді орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сызбаларды орындау үшін компьютерлік технологияларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік графиканың компьютерлік бағдарламаларын біледі.
2. Бөлшектердің, жабдықтың нобайлары мен сызбаларын, көмір байытатын фабриканың бөлім жоспарларын компьютерлік графика бағдарламаларының көмегімен орындай алады.
БҚ 7. Механикалық қозғалыс заңдары және оларды көмір байыту жабдығының пайдаланымда қолдану туралы ақпараттың болуы
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль машиналарды, механизмдер мен бөқлшектерді қосылу түрлері туралы кешенді түсінік қалыптастыруға қажетті машықтарды, дағдыларды және білімді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: механизмдер мен машиналарды жіктеу; механизмдер үзбесі; механизмдер кинеаматикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптардың типтері); бөлшектер және құрастыру бірліктері; жіктеу, тағайындау және оларға талаптар; бөлшектердің қосылу түрлері (ажырайтын және ажырамайтын қосылыстар); айналмалы қозғалысты беру механизмдері; айналмалы қозғалысты беру түрлері (механикалық, белдікті, үйкелме, тісті, тізбекті, бұрамдықты), тағайындалуы, сипаттамасы, құрылғысы, белгіленуі және кинематикалық сұлбасы; беріліс саны; пішін өзгертудің негізгі түрлері және олар кезінде кернеуді үлестіру; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімдіктің және кернеудің ішкі күштері; нақты, ең қауіпті және ең рұқсат етілген кернеулер; машиналарға және механизмдерге қойылатын негізгі сипаттамалар мен талаптар; тісті, бұрамдықты, белдікті, тізбекті берілістер туралы негізгі түсініктер; берілістердің бөлшектері және құрастыру бірліктері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
беру санын анықтау;
тепе- теңдік теңдеулерін құрастыру және оларды белгісіздерге қатысты шешу;
нүктелерге қатысты күш сәттерін анықтау;
консолдық, екі негізді арқалықтардың және күштер мен сәттен тиелген басқа денелердің тірек реакцияларын анықтау;
діңгектің көлденең қимасында жүктелу түрін анықтау үшін қималар әдісін қолдану;
бойлық күштер, қалыпты кернеулер, айналу кезі, көлденең күштер және иілу кездерінің эпюраларын салу;
барлық біліктердегі бұрыштық жылдамдықтарды, айналу кездерін, қуаттылықтарды, берілістің жеке сатыларының берілісті қатынастарын анықтау;
тісті берілістер негізгі өлшемдерінің геометриялық есептеуін жүргізу;
созылу, сығылу, айналу кезіндегі беріктіктің және қаттылықтың есептеуін жүргізу;
беріктік, қаттылық және тұрақтылық шарттарына сүйене отырып материалды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қатты дененің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные понятия, аксиомы статики.
2. Знает реакции связей.
3. Знает основные положения плоской системы сходящихся сил, понятие о паре сил.
4. Знает формулы для определения момента силы относительно точки.
5. Знает основные понятия кинематики, кинематику точки, способы задания движения точки.
6. Знает простейшие движения твердого тела.
7. Знает сложное движение точки и твердого тела.
8. Основные понятия и законы динамики, динамику
материальной точки, дифференциальные уравнения.
9. Умеет рассчитать момент силы относительно точки.
10. Умеет определить реакции опор твердого тела.
11. Умеет составить уравнение движения материальной точки.
12. Умеет рассчитать скорость и ускорение материальной точки.
13. Умеет определить центра тяжести сложной плоской фигуры.
Результат обучения: 2) Производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении.
1. Знает понятие прочности, жесткости, устойчивости, деформации, упругости, хрупкости, однородности.
2. Знает сущность метода сечений.
3. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при центральном растяжении и сжатии.
4. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при сдвиге.
5. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при кручении.
6. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при прямом поперечном изгибе.
7. Умеет построить эпюру продольных сил и напряжений в поперечных сечениях прямого стержня.
8. Умеет выполнить расчет на прочность и жесткость при растяжении и сжатии.
9. Умеет построить эпюру крутящих моментов.
10. Умеет построить эпюры изгибающих моментов и поперечных сил.
Результат обучения: 3) Ориентироваться в общих принципах проектирования и конструирования типовых изделий машиностроения.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию механических передач.
2. Знает общие сведения о зубчатых передачах.
3. Знает общие сведения о червячных передачах.
4. Знает общие сведения о ременных передачах.
5. Знает общие сведения о цепных передачах.
6. Умеет выполнить расчеты зубьев на прочность.
7. Умеет выполнить расчеты валов и осей на прочность и жесткость.
8. Умеет выполнить расчет ременной передачи.
9. Умеет выполнить расчет подшипников качения на долговечность.
БК 8. Обладать знаниями об устройстве, принципе работы и назначении обслуживаемого электрического оборудования
ОПМ 03. Общая электротехника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об электрических устройствах и производстве, распределении и использовании электроэнергии.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; электроизмерительные приборы; трансформаторы; электрические машины и аппараты; производство, распределение, использование электроэнергии; электрические станции, сети и электроснабжение; основы электропривода.
При изучении модуля обучающие должны:
для ремонта электрооборудования;
пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования.
Результат обучения: 1) Применять законы магнитных и электрических цепей.
Критерии оценки:

1. Статика аксиомасының негізгі ұғымдарын біледі.
2. Байланыс реакцияларын біледі.
3. Жинақталатын күштердің жазық жүйесінің негізгі ережелерін, күштер жұбы туралы түсінікті біледі.
4. Нүктеге қатысты сәтті анықтау үшін формулаларды біледі.
5. Кинематиканың, нүкте кинематикасының негізгі түсініктерін, нүктенің қозғалысын тапсыру тәсілдерін біледі.
6. Қатты дененің аса қарапайым қозғалыстарын біледі.
7. Нүкте мен қатты дененің күрделі қозғалысын біледі.
8. Динамиканың негізгі түсініктері мен заңдарын, материалдық нүктенің динамикасын, дифференциалдық теңдеулерді біледі.
9. Нүктеге қатысты күш сәтін есептей алады.
10. Қатты дененің тірек реакцияларын анықтай алады.
11. Материалдық нүкте қозғалысының теңдеулерін құрай алады.
12. Материалдық нүктенің жылдамдығын және үдеуін есептей алады.
13. Күрделі жазық пішіннің ауырлық ортасын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Созылу, сығылу, айналу кезіндегі беріктіктің және қаттылықтың есептеуін жүргізу.
1. Беріктік, қаттылық, тұрақтылық, пішін өзгерту, серпімділік, морттық, біртектілік түсінігін біледі.
2. Қималар әдісінің негізгі мәнін біледі.
3. Орталық созылу және сығылу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
4. Жылжу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
5. Айналу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
6. Тікелей көлденең иілу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
7. Тікелей өзектің көлденең қимасындағы бойлық күштердің және кернеулердің эпюрасын тұрғыза білу.
8. Созылу және сығылу кезіндегі беріктікке және қаттылыққа есептеуді орындай білу.
9. Айналу кезінің эпюрасын тұрғыза білу.
10. Иілу кезінің және көлденең күштердің эпюрасын тұрғыза білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Машина жасаудың типтік бұйымдарын жобалаудың және құрастырудың жалпы қағидаларын үйрену.
Бағалау өлшемдері:
1. Механикалық берілістерді жіктеуді біледі.
2. Тісті берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
3. Бұрамдықты берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
4. Белдікті берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
5. Тізбекті берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
6. Беріктікке тістерді есептеуді орындай алады.
7. Беріктікке және қаттылыққа біліктер және осьтерді есептеуді орындай алады.
8. Белдікті берілісті есептеуді орындай алады.
9. Төзімділікке тербеліс мойынтіректерін есептеуді орындай алады.
БҚ 8. Электр техникасының күрделі құбылыстары мен заңдары, практикалық мақсаттарда электр энергиясын алу, түрлендіру, беру және тұтыну туралы білімнің болуы
ЖКМ 03. Жалпы электротехника
Бұл модуль электр құрылғылары және электр энергиясын өндіру, үлестіру және пайдалану туралы кешенді түсінікті қалыптастыру қажетті дағдыларды, ептілікті және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: электр және магнит тізбектері; ауыспалық тоқтың электр тізбектері; электр құрылғылары; электр өлшеу аспаптары; трансформаторлар; электр машиналары және аппараттары; электр энергиясын өндіру, үлестіру, пайдалану; электр станциялары, желілері және электрмен жабдықтау; электр жетегінің негіздері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
электр жабдығын жөндеу үшін;
электр жабдығына қызмет көрсеткенде және жөндегенде электр өлшеу аспаптарын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Магнит және электр тізбектерінің заңдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает законы электротехники.
2. Знают происхождение физических процессов, имеющих место в электрических и магнитных цепях.
3. Умеет составлять и собирать электрические цепи.
4. Применяет методы расчета для анализа электрических схем.
Результат обучения: 2) Применять знания при эксплуатации электротехнического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и устройство современного электрооборудования.
2. Знает общие принципы работы электрических машин и электроизмерительных приборов.
3. Умеет читать электрические схемы.
4. Умеет работать с паспортом оборудования.
БК 9. Использовать информационно-коммуникационные технологии для подготовки информации в целях управления производства углеобогатительной фабрики
ОПМ 04. Информационные технологии в углеобогащении
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах осуществления этих процессов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; формальная, математическая логика; язык программирования; программа, ее структуризация; приемы и способы и методы применения вычислительной техники.
При изучении модуля обучающие должны:
пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
обрабатывать и предоставлять информацию с помощью различных программ;
применять меры защиты компьютерных программ и информации от вирусов.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни.
2. Знает поисковые программы.
3. Умеет пользоваться поисковыми программами.
Результат обучения: 2) Проводить обработку и хранение информации.
Критерии оценки:
1. Умеет предоставлять и обрабатывать информацию с помощью компьютерных программ.
2. Умеет применять меры защиты компьютерных программ и информации от вирусов.
3. Умеет осуществлять архивирование информации.
4. Знает виды и назначение электронных носителей.
БК 10. Понимать процессы, природу и свойства материалов, а также методы их обработки для выбора материала в зависимости от условий работы изделия с целью наиболее эффективного применения их в углеобогатительном производстве
ОПМ 05. Материаловедение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о природе металлов, сплавов, их структуре и свойствах, о видах обработки металлов, сплавов и материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: строение и свойства металлов, сплавов; коррозия металлов; пластмассы, древесина, резина и лакокрасочные изделия; способы обработки материалов; виды сварки, резания.
При изучении модуля обучающие должны:
различать по видам и свойствам металлы и сплавы;
определять твердость металлических материалов;
определять прочность металлических материалов;
исследовать микроструктуру материалов на микроскопе;
проводить термическую обработку материалов;
проводить сварку материалов;
проводить резку материалов;
использовать по назначению различные материалы при выполнении работ на обогатительных предприятиях.
Результат обучения: 1) Использовать металлические материалы.
Критерии оценки:

1. Электр техникасы заңдарын біледі.
2. Электр және магнит тізбектерінде орын алған физикалық процестердің табиғатын біледі.
3. Электр тізбектерін құрай және жинай алады.
4. Электрлік сұлбаларды оқиды.
5. Электр сұлбаларын талдау үшін есептеу әдістерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр техникалық жабдықты пайдалану кезіндегі білімді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазіргі заманғы электр жабдығының мақсатын және құрылымын біледі.
2. Электр машиналарының және электр өлшегіш аспаптары жұмысының жалпы қағидаларын біледі.
3. Электр сұлбаларды оқуға біледі.
4. Жабдықтардын төлқұжаттармен жұмыс істеу біледі.
БҚ 9. Көмір байыту фабрикасының өндірісін басқару әдістерін алуға арналған ақпаратты дайындаудағы ақпараттық-коммуникациялық технологияны пайдалану
ЖКМ 04. Көмір байытудағы ақпараттық технологиялар
Бұл модуль ақпаратты процестері, іздеу әдістері, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарату туралы кешенді түсінікті қалыптастыру қажетті дағдыларды, ептілікті және білімдерді және осы процестерді жүзеге асыру тәсілдерін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: ақпаратты кодтау; есептеу жүйелері; бір жүйеден келесіге аударады; формалды, математикалық логика; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оның құрылымы; есептеу техникасын қолдану амалдары және тәсілдері және әдістері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді пайдалану.
әртүрлі бағдарламалардың көмегімен ақпаратты өңдеу және ұсыну;
вирустерден компьютерлік бағдарламалардың және ақпараттың қорғаныс шараларын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпарат іздеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьтерді пайдалана алады.
2. Іздеу бағдарламаларын біледі.
3. Іздеу бағдарламаларын пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпаратты өңдеу және сақтауды жүргізуді.
Бағалау өлшемдері:
1. Бағдарламалау тілдерін біледі.
2. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен ақпаратты ұсына және өңдей алады.
3. Вирустерден компьютерлік бағдарламалардың және ақпараттың қорғаныс шараларын қолдана алады.
4. Ақпаратты мұрағаттауды жүзеге асыра алады.
5. Электронды тасымалдағыштардың түрлерін және тағайындалуын біледі.
БК 10. Материалдар процестерін, табиғатын және қасиеттерін, сондай-ақ көмір байыту өндірісінде материалдарды тиімдірек қолдану мақсатында бұйым жұмыс жағдайларына байланысты материалды таңдау үшін оларды өңдеу әдістерін түсіну
ЖКМ 05. Материалтану
Бұл модуль металдардың, қорытпалардың табиғаты, олардың құрылымы және қасиеттері туралы, металдарды, қорытпаларды және басқа материалдарды өңдеу түрлері туралы кешенді түсінікті қалыптастыру қажетті дағдыларды, ептілікті және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: металдардың, қорытпалардың құрылымы және қасиеттері; металдардың тот басу; пластмассалар, сүрек, резеңке және лак және бояу бұйымдары; дәнекерлеу, кесу түрлері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
металдарды және қорытпаларды түрлері және қасиеттері бойынша ажырату;
металл материалдарының қаттылығын анықтау;
металл материалдарының беріктігін анықтау;
материалдар микроқұрылымын микроскопта анықтау;
материалдардың термиялық өңдеуін жүргізу;
материалдарды дәнекерлеуді жүргізу;
материалдарды кесуді жүргізу;
байыту кәсіпорындарында жұмысты орындау кезіндегі әртүрлі материалдарды мақсаты бойынша пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Металл материалдарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды, свойства металлических материалов (стали и сплавы на основе черных и цветных металлов).
2. Знает назначение металлических материалов.
3. Умеет производить выбор материала в зависимости от условия работы детали (оборудования, изделия).
4. Умеет определять твердость металлических материалов по методам Виккерса, Бриннеля, Роквелла.
5. Умеет определять прочность металлических материалов при испытании на растяжение.
6. Знает виды структур, образующиеся после кристаллизации.
7. Умеет исследовать микроструктуру материалов на микроскопе.
8. Знает виды коррозии и последствия ее агрессивного воздействия.
9. Знает способы борьбы с коррозией.
Результат обучения: 2) Использовать неметаллические материалы.
Критерии оценки:
1. Знает виды, свойства неметаллических материалов (резина, стекло, керамика, клеи).
2. Знает назначение неметаллических материалов.
3. Умеет производить выбор материала в зависимости от условия работы детали (оборудования, изделия).
Результат обучения: 3) Проводить технологические операции с материалами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение различных видов сварки.
2. Знает принцип действия сварочного оборудования.
3. Умеет проводить сварку ручным способом.
4. Умеет проводить электродуговую сварку.
5. Знает назначение и принцип работы оборудования для резки.
6. Умеет проводить резку металлов.
7. Знает термическое оборудование и принцип его работы.
8. Умеет проводить термическую обработку.
9. Умеет изготавливать шлифы.
БК 11. Понимать общие законы строения, структуры и превращения химических веществ, а также иметь понятия о химических и поверхностных явлениях, возникающих на границе раздела фаз
ОПМ 06. Физическая и коллоидная химия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о состоянии тел и природы газообразного состояния веществ, законах термодинамики.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: кристаллическое и аморфное состояние тел; природа газообразного состояния веществ; понятия об идеальном и реальном газе; жидкое состояние веществ; понятия об идеальном и реальном растворе; растворимость твердого вещества в жидкостях; понятия о законах термодинамики, Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люссака, Дальтона, Гесса; электрохимия; электролитическая диссоциация; понятия об электролитах и электропроводности.
При изучении модуля обучающие должны:
рассчитывать энтропию, энтальпию, энергию Гиббса;
рассчитывать равновесия (фазового, химического);
рассчитывать теплоемкость;
рассчитывать скорости химических реакций;
проводить термодинамический расчет поверхностных явлений;
проводить седиментационный анализ;
использовать знания для создания новых и оптимизации существующих технологий углеобогащения.
Результат обучения: 1) Производить расчеты кинетических параметров.
Критерии оценки:

1. Металл материалдардың түрлерін, қасиеттерін (қара және түсті металдардың негізінде болаттар мен қорытпалар) біледі.
2. Металл материалдардың тағайындалуы біледі.
3. Бөлшектің (жабдықтың бұйымның) жұмыс жағдайларына байланысты материал таңдауын жүргізе алады.
4. Виккерс, Бриннель, Роквелл әдістері бойынша металл материалдардың қаттылығын анықтай алады.
5. Созылуға сынау кезінде Металл материалдардың беріктігін анықтай алады.
6. Кристалданудан кейін пайда болатын құрылым түрлерін біледі.
7. Микроскопта материалдардың микроқұрылымын зерттей алады.
8. Коррозия түрлері мен оның агрессивті әсерінің салдарларын біледі.
9. Коррозиямен күресу тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бейметалл материалдарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Бейметалл материалдардың (резеңке, шыны, қыш, желім) түрлерін, қасиеттерін біледі.
2. Бейметалл материалдардың тағайындалуын біледі.
3. Бөлшектің (жабдықтың бұйымның) жұмыс жағдайларына байланысты материал таңдауын жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдармен технологиялық операцияларды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дәнекерлеудің әр түрлі түрі мен тағайындалуын біледі.
2. Дәнекерлеу жабдығының әрекет ету қағидасын біледі.
3. Қол тәсілімен дәнекерлеуді жүргізе алады.
4. Электр доғалық дәнекерлеуді жүргізе алады.
5. Кесуге арналған жабдықтың тағайындалуы мен жұмыс істеу қағидасын біледі.
6. Металдарды кесуді жүргізе алады.
7. Термиялық жабдықты және оның жұмыс істеу қағидасын біледі.
8. Термиялық өңдеуді жүргізе алады.
9. Ілгектерді дайындауды біледі.
БҚ 11. Химиялық заттар құрылымының, құрылысының, және түрленуінің жалпы заңдарын түсіну, сондай-ақ фазалар бөліну шекарасында пайда болатын химиялық және беттік құбылыстар туралы түсініктің болуы
ЖКМ 06. Физикалық және коллоидты химия
Бұл модуль денелер күйі және заттардың газ тәрізді күйінің табиғаты туралы, термодинамика заңдары туралы түсінікті кешенді түсінікті қалыптастыру қажетті дағдыларын, ептілікті сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: денелердің кристалдық және аморфтық күйі; заттардың газ тәрізді күйінің табиғаты; мінсіз және нақты газ туралы түсініктер; заттардың сұйық күйі; мінсіз және нақты ерітінді туралы түсініктер; қатты заттардың сұйықтықтарда ерігіштігі; термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдары туралы түсінік; электрохимия; электролиттік диссоциация; электролиттер және электр өткізгіштік туралы түсініктер.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
энтропияны, энтальпияны, Гиббс энергиясын есептеу;
тепе-теңдікті (фазалық, химиялық) есептеу;
жылу сыйымдылықты есептеу;
химиялық реакциялар жылдамдығын есептеу;
беттік құбылыстардың термодинамикалық есептеуін жүргізу;
седиментациялық талдау жүргізу;
көмір байыту технологияларының жаңаларын құру және қолданыстағыларын оңтайландыру үшін білімді пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Кинетикалық параметрлер есептеуін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает законы физической и коллоидной химии.
2. Знает законы термодинамики, Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люссака, Дальтона, Гесса.
3. Умеет рассчитать энтропию, энтальпия, энергию Гиббса.
4. Знает расчҰты равновесий (фазового, химического).
5. Умеет рассчитывать скорости химических реакций.
6. Знает понятия о состояния тел и природы газообразного состояния веществ.
Результат обучения: 2) Исследовать свойства дисперсных систем.
Критерии оценки:
1. Знает закономерности протекания химических реакций, процессов, явлений и способы их регулирования.
2. Знает процессы электролитической диссоциации.
3. Знает свойства электролитов и их электропроводность.
4. Знает виды диаграмм состояния.
5. Умеет проводить фазовый и структурный анализ на диаграммах состояния.
6. Умеет проводить расчет теплоемкости.
7. Знает виды химической связи.
БК 12. Обладать базовыми понятиями о строении земной коры, необходимыми для понимания геологических процессов с целью извлечения полезных ископаемых и их первичной переработки
ОПМ 07. Геология и основы горного дела
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об основных положениях минералогии и классификации горных пород, способах разработки угольных месторождений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные закономерности развития земной коры; экзогенные и эндогенные геологические процессы; кристаллография, минералогия; классификация горных пород по происхождению; текстурно-структурные особенности угля при обогащении; физические свойства угля и вмещающих пород; типы месторождений угля; разработка угольных месторождений открытым и подземным способом.
При изучении модуля обучающие должны:
определять текстуру и структуру угля, предназначенного для обогащения;
исследовать структуру угля и пород на микроскопах различных принципов работы.
Результат обучения: 1) Использовать знания геологии.
Критерии оценки:
1. Знает экзогенные и эндогенные геологические процессы.
2. Знает классификацию горных пород по происхождению.
3. Знает химические и физические свойства угля и вмещающих пород.
4. Знает текстурно-структурные свойства угля при обогащении.
5. Умеет определить твердость минералов.
6. Умеет определять вид минерала по цвету черты.
7. Умеет определять спайность минералов.
Результат обучения: 2) Использовать знания горного дела.
Критерии оценки:

1. Физикалық және коллоидтық химия заңдарын біледі.
2. Термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдарын біледі.
3. Энтропияны, энтальпияны, Гиббс энергиясын есептей алады.
4. Тепе-теңдік (фазалық, химиялық) есептеулерін біледі.
5. Химиялық реакциялар жылдамдығын есептей алады.
6. Денелер күйі және заттардың газ тәрізді күйінің табиғаты туралы түсінікті біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Дисперсті жүйелердің қасиеттерін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық реакциялардың, процестердің, құбылыстардың өту заңдылықтарын және оларды реттеу тәсілдерін біледі.
2. Электролиттік диссоциация процестерін біледі.
3. Электролиттерді және олардың электр өткізгіштік қасиеттерін біледі.
4. Күй диаграммалары түрлерін біледі.
5. Күй диаграммаларында фазалық және құрылымдық талдауды жүргізе алады.
6. Жылу сыйымдылықты есептеуді жүргізе алады.
7. Химиялық байланыстар түрлерін біледі.
БҚ 12. Пайдалы қазбаларды алу және оларды алғашқылық өңдеу мақсатында геологиялық процестерді түсіну үшін қажетті жер қыртысының құрылымы туралы негізгі түсініктің болуы
ЖКМ 07. Геология және тау-кен ісінің негіздері
Бұл модуль тау-кен жыныстарының жіктелуі мен минералогияның негізгі ережелері, көмір кен орындарын игеру тәсілдері туралы кешенді түсінікті қалыптастыру үшін қажетті дағдыларды, машықтар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: Жер қыртысы дамуының негізгі заңдылықтары; экзогендік және эндогендік геологиялық процестер; кристаллография; минералогия; тау жыныстарын табиғаты бойынша жіктеу; байыту кезіндегі көмірдің текстуралық-құрылымдық қасиеттері; көмірдің және қоршаушы жыныстардың физикалық қасиеттері; көмір кен орындарының типтері; көмір кен орындары ашық және жер асты тәсілдерімен әзірлеу.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
байытуға арналған көмірдің текстурасын және құрылымын анықтау;
жұмыс істеу қағидалары әртүрлі микроскоптарда көмірдің және басқа жыныстардың құрылымын зерттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геология білімдерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестерді біледі.
2. Шығуы бойынша тау жыныстарының жіктелуін біледі.
3. Көмірдің және жанас жыныстардың химиялық және физикалық қасиеттерін біледі.
4. Байыту кезіндегі көмірдің текстуралық-құрылымдық қасиеттерін біледі.
5. Минералдардың қаттылығын анықтай алады.
6. Минерал түрін шекара түсі бойынша анықтай білу.
7. Минералдардың жарылу бағытын анықтай білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау- кен ісі білімдерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает оборудование, применяемое при различных видах выработки месторождения.
2. Знает подземные горные выработки.
3. Знает условия работы на открытых и подземных месторождениях.
4. Знает технологию добычи угля открытым способом.
5. Знает технологию добычи угля закрытым способом.
6. Знает виды и характеристики месторождения угля.
БК 13. Понимать общие теоретические законы о превращении тепловой энергии, ее свойствах, а также процессы тепло- и массообмена и теории горения
ОПМ 08. Основы гидравлики, теплотехника и водо-воздушное хозяйство обогатительных фабрик
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об основных положениях гидравлики, технической термодинамики и теории теплообмена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы гидравлики и гидродинамики; водоснабжение углеобогатительных фабрик; насосы и насосные станции; воздухоснабжение углеобогатительных фабрик, компрессоры и воздуходувные машины; применение вакуума и вентиляции на углеобогатительных фабриках; основы теплотехники; котельные установки и вспомогательные устройства.
При изучении модуля обучающие должны:
управлять насосами, компрессорами и воздуходувными машинами, котельными установками;
рассчитать тепловую схему оборудования углеобогатительной фабрики;
составить тепловой баланс системы;
найти узкие места в гидравлической системе;
производить расчет выявления расходов энерго- и ресурсов;
производить расчеты расходных статей;
управлять котельными установки и вспомогательными устройствами.
Результат обучения: 1) Применять знания по основам теплотехники.
Критерии оценки:
1. Знает основы теплотехники.
2. Знает состав топлива.
3. Знает процесс горения топлива.
4. Знает топочные устройства.
5. Умеет составлять тепловой баланс системы.
6. Умеет рассчитать коэффициент полезного действия оборудования.
7. Знает систему теплоснабжения.
8. Умеет определять коэффициенты теплопроводности.
9. Знает способы передачи теплоты.
Результат обучения: 2) Применять знания по основам гидравлики.
Критерии оценки:
1. Знает оборудование для водоснабжения.
2. Знает принципы воздухоснабжения обогатительных фабрик.
3. Знает схемы водоснабжения углеобогатительных фабрик.
4. Умеет рассчитать расход воды на углеобогатительной фабрике.
5. Умеет производить расчеты параметров работы гидравлических машин.
6. Знает принцип работы гидравлических машин.
БК 14. Обладать знаниями безопасного ведения углеобогатительного процесса
ОПМ 09. Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения инструктажа работников, обслуживающих оборудование, о правилах его эксплуатации, правилах и нормах охраны труда и техники безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные правовые акты, нормативы и регламентирующие документы ведения безопасной работы на производстве; методы оценки условий труда; основы организации службы контроля охраны труда; общие вопросы техники безопасности и производственной санитарии; техника безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании углеобогатительных фабрик; средства контроля технического состояния оборудования предприятия; правила и нормы охраны труда при работе на дробильном, флотационном, сушильном, отсадочном, обогатительном оборудовании.
При изучении модуля обучающие должны:
проводить инструктаж работников, обслуживающих оборудование углеобогатительных фабрик, о правилах его эксплуатации, правилах и нормах охраны труда и техники безопасности;
изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние опасных и вредных производственных факторов;
применять методы обеспечения по созданию безопасных и безвредных условий ведения работ;
пользоваться специальной справочной и научной литературой;
анализировать производственную обстановку в отношении ее безопасности;
осуществлять мероприятия по предотвращению производственного травматизма;
способствовать снижению вредного влияния производственных факторов на жизнь и здоровье работников;
применять средства индивидуальной защиты и противопожарной защиты;
оказывать первую медицинскую помощь;
составлять технологические регламенты, графики аналитического контроля, паспорта;
участвовать в проверке технического состояния оборудования.
Результат обучения: А) Проводить инструктаж.
Критерии оценки:

1. Кен орнын қазудың әр түрлі түрлері кезінде қолданылатын жабдықты біледі.
2. Жер асты тау- кен қазбаларын біледі.
3. Ашық және жерасты кен орындарында жұмыс жағдайларын біледі.
4. Ашық әдіспен көмірді өндіру технологиясын біледі.
5. Жабық әдіспен көмірді өндіру технологиясын біледі.
6. Көмір кен орнының түрлерін және сипаттамаларын біледі.
БҚ 13. Жылу энергиясының айналуы, оның қасиеттері, сондай-ақ жылу және масса алмасу процестері және жану теориясы туралы жалпы теориялық заңдарды түсіну
ЖКМ 08. Гидравлика негіздері, жылу техникасы және байыту фабрикаларының су-ауа шаруашылығы
Бұл модуль гидравликаның, техникалық термодинамиканың және жылу алмасу теориясының негізгі ережелері туралы кешенді түсінікті қалыптастыру қажетті дағдыларды, ептілікті сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: гидравлика және гидродинамика негіздері; көмір байыту фабрикаларын сумен жабдықтау; сорғылар және сорғы станциялары; көмір байыту фабрикаларын ауамен жабдықтау, ауа сығымдағыштар және ауа үрлеу машиналары; көмір байыту фабрикаларында вакуумды және желдетуді қолдану; жылу техникасының негіздері; бу қазандықтарының қондырғысы және қосалқы құрылғылар.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
сорғыларды, ауа сығымдағыштары мен ауа үрлеу машиналарын, бу қазандықтарының қондырғыларын басқару;
көмір байыту фабрикасы жабдығының жылулық сұлбасын есептеу;
жүйенің жылу теңгерімін құру;
гидравликалық жүйедегі тар жерлерді табу;
энерго- және ресурстар шығындарын айқындаудың есептеуін жүргізу;
шығын баптарының есептеуін жүргізу;
бу қазандықтарының қондырғыларын және қосалқы құрылғыларды басқару.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылу техникасы негіздері бойынша білімді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу техникасы негіздерін біледі.
2. Жанармай құрамын біледі.
3. Жанармай жану процесін біледі.
4. Ошақтық құрылғыларды біледі.
5. Жүйенің жылу теңгерімін құра алады.
6. Жабдықтың пайдалы әсер коэффициентін есептей алады.
7. Жылумен жабдықтау жүйесін біледі.
8. Жылу өткізгіштік коэффициентін анықтай алады.
9. Жылу беру тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидравлика негіздері бойынша білімді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Сумен жабдықтауға арналған жабдықты біледі.
2. Байыту фабрикаларының ауамен жабдықтау қағидаларын біледі.
3. Көмір байыту фабрикаларының сумен жабдықтау сұлбаларын біледі.
4. Көмір байыту фабрикасындағы су шығынын есептей алады.
5. Гидравликалық машиналар жұмысының параметрлерін есептеуін жүргізе алады.
6. Гидравликалық машиналардың жұмыс істеу қағидасын біледі.
БҚ 14. Көмір байыту процесін қауіпсіз жүргізу білімінің болуы
ЖКМ 09. Еңбекті қорғау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, көмір байыту фабрикаларының жабдыққа қызмет көрсететін жұмыскерлеріне жабдықты пайдалану ережелері, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары және қауіпсіздік техникасы туралы нұсқамалық жүргізуге қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: өндірісте қауіпсіз жұмысты жүргізудің негізгі заңдық актілері, нормативтері және реттеуші құжаттары; еңбек жағдайларын бағалау әдістері; еңбекті қорғауды бақылау қызметінің негізгі ұйымдары; қауіпсіздік техникасының және өндірістік санитарияның негізгі мәселелері; көмір байыту фабрикаларындағы негізгі және қосымша жабдықтармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, экологиялық заңнама; қоршаған ортаны қорғау және табиғат қорларын тиімді пайдалану жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар; экологиялық стандарттар және нормативтер жүйелері; экологиялық сараптама жүргізу тәртібі; экологиялық мониторинг әдістері; кәсіпорын жабдығының техникалық күйінің қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалау талаптарына сәйкестігін бақылау құралдары; ұсақтау, флотациялық, кептіру, құю, байыту жабдықтарында жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғаудың ережелері мен нормалары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
көмір байыту фабрикаларының жабдыққа қызмет көрсететін жұмыскерлеріне жабдықты пайдалану ережелері, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары және қауіпсіздік техникасы туралы нұсқамалық жүргізу;
жарақаттанушылықты болғызбайтын және қауіпті және зиянды өндірістік факторлар әсерін жоятын тәсілдерді, шараларды және құралдарды іздеп табу;
жұмысты жүргізудің қауіпсіз және зиянсыз жағдайларын құру бойынша қамтамасыз ету әдістерін қолдану;
арнайы анықтамалық және ғылыми әдебиетті пайдалану;
оның қауіпсіздігіне қатысты өндірістік жағдайды талдау;
өндірістік жарақаттанушылықтың алдын алу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру;
өндірістік факторлардың жұмыскерлер өміріне және денсаулығына зиянды әсерін төмендетуге әрекеттесу;
жеке қорғаныс және өртке қарсы қорғаныс құралдарын қолдану;
алғашқы медициналық көмек көрсету;
экологиялық сараптаманы жүргізуге қатысу;
табиғатты қорғау объектілерінің техникалық режимдерін сақтаудың бақылауын жүзеге асыру, олардың жұмысын талдау, экологиялық стандарттарды және нормативтерді сақтауды, кәсіпорын орналасу ауданында қоршаған орта күйін қадағалау;
техникалық реттемені, талдаулық бақылау графиктерін, төлқұжаттарды құру;
қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану талаптарына жабдық техникалық күйінің сәйкестігін тексеруге қатысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Нұсқамалық жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

Квалификация "070808 2 - Флотатор"
ПК 01. Вести процесс грохочения материалов
СМ 01. Ведение процесса грохочения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения процесса грохочения материалов при углеобогащении.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технология грохочения; оптимальные режимы грохочения, дробления и рассева; способы крепления и смены сит; схема подачи сырья на дробильные установки; классификация дробимого сырья, материалов и полуфабрикатов по свойствам, видам, назначению, отличительным признакам и влияние засоренности и примесей на качество дробимого сырья; номера сит; методы обеспыливания при дроблении и транспортировке сырья.
При изучении модуля обучающие должны:
вести процесс мокрого и сухого грохочения (рассева) материала на грохотах (ситах);
вести процесс крупного, среднего и мелкого дробления сырья, материалов, полуфабрикатов сухим и мокрым способами на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках различных систем, дезинтеграторах, копрах, истирателях с сортировкой (рассевом), грохочением на ручных или механических ситах, грохотах, сушкой, резанием, рубкой (или без них);
определять окончание процесса дробления и осуществлять распределение дробленого материала по бункерам в зависимости от сортности.
Результат обучения: 1) Проводить углеприемку.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию углей.
2. Умеет проводить подготовку бункера.
3. Знает конструкцию углеприемной ямы.
4. Знает конструкцию бункера.
5. Умеет разгрузить уголь с вагона в бункер.
Результат обучения: 2) Проводить дробление.
Критерии оценки:
1. Проводит разделение угля по классам (крупность).
2. Проводит возврат крупного класса на повторное дробление.
3. Знает технологическую схему дробления.
4. Умеет выполнять дробление по заданной технологии.
5. Знает характеристики сырья и полупродукта.
Результат обучения: 3) Проводить грохочение.
Критерии оценки:
1. Проводит разделение угля по классам (крупность).
2. Знает технологию грохочения.
3. Проводит процесс грохочения.
4. Проводит возврат крупного класса на повторное дробление.
5. Осуществляет возвратную схему подрешеточного продукта.
Результат обучения: 4) Проводить крепление и смену сит.
Критерии оценки:
1. Осуществляет установку сит.
2. Осуществляет крепление сит.
3. Осуществляет смену сит и колосников.
ПК 02. Выявлять и устранять неисправности в работе оборудования грохочения
СМ 02. Регулирование работы основного и вспомогательного оборудования грохочения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для регулирования работы основного и вспомогательного оборудования процесса грохочения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип действия и правила эксплуатации дробилок, дробильных агрегатов, дробильно-сортировочных установок, дезинтеграторов, копров, грохотов, транспортных и аспирационных устройств, вспомогательного оборудования (сушилок, элеваторов); устройство и принцип работы обслуживаемых мельниц, классификаторов, сепараторов; назначение реагентов, подаваемых в цикл измельчения; способы определения плотности шламов; слесарное дело; причины возникновения неисправностей в работе оборудования и методы их устранения.
При изучении модуля обучающие должны:
наблюдать за работой грохотов, сит и оборудования в зоне обслуживания, равномерным поступлением и распределением материала на грохоты, сита, питатели, транспортеры, за прохождением материала в последующую аппаратуру;
осуществлять установку, чистку сит и колосников;
регулировать работу грохотов, сит, питателей и подачи воды при мокром грохочении;
осуществлять пуск и останов дробилок, питателей, конвейеров, питающих дробилку;
регулировать подачу воды на орошение, равномерную загрузку и скорость, производительность, зазоры между рабочими механизмами дробилок в зависимости от вида сырья, материалов и их крупности;
регулировать подачу материалов или жидких компонентов, реагентов и воздуха в мельницы;
обслуживать и наблюдать за работой мельниц, и стирательных машин, классификаторов, сепараторов, гидроциклонов, конвейеров, шародозаторов, щепоуловителей, насосных установок;
осуществлять загрузку материалов, шаров, стержней в мельницы;
регулировать степень измельчения материалов;
наблюдать за выходом продукции;
выгружать продукт из мельниц и осуществлять слив пульпы;
регулировать подачу размельченных материалов на грохоты, питатели, конвейеры, элеваторы, бункера;
управлять дробильно-погрузочным агрегатом при дроблении, транспортировке и перемещении угля, подъемно-транспортным оборудованием при строповке и извлечении негабаритов, посторонних предметов, некачественного сырья и материалов из дробилок;
выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в его ремонте;
включать и выключать системы гидрообеспыливания, проверять работу пылесборников;
заправлять машины горючим при работе с двигателями внутреннего сгорания;
наблюдать за наличием и температурой масла в масляной системе мельниц.
Результат обучения: 1) Подготовить уголь к обогащению.
Критерии оценки:

"070808 2 - Флотатор" біліктілігі
КҚ 01. Материалдарды елеу процесін жүргізу
АМ 01. Елеу процесін жүргізу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, көмір байыту кезінде материалдарды ұнтақтау процесін жүргізуге қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: елеу технологиясы; елеудің, ұсақтаудың және себудің оңтайлы режимдері; електерді бекіту және ауыстыру тәсілдері; ұсақтау қондырғыларына шикізатты беру сұлбасы; ұсақталатын шикізатты, материалды және жартылай фабрикатты қасиеттері, түрлері, мақсаты, ерекше белгілері бойынша жіктеу және ластанудың және қоспалардың ұсақталатын шикізаттың сапасына әсері; шикізатты ұсақтау және тасымалдау кезіндегі шаңсыздандыру тәсілдері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
електерде (елеуіштерде) материалды сулы және құрғақ елеу процесін жүргізу;
шикізаттың, материалдың, жартылай фабрикаттардың ірі, орташа және майда ұсақтау процесін құрғақ және ылғалды тәсілдермен ұнтақтағыштарда, ұсақтау агрегаттарында, әртүрлі жүйелердің ұсақтау-сұрыптау қондырғыларында, дезинтеграторларда, копрлерде, сұрыптауы (елегіші) бар истирательдерде, қол әдісімен немесе електерде елеумен, кептірумен, кесумен, шабумен (немесе оларсыз) жүргізу;
ұсақтау процесінің аяқталуын анықтау және ұсақталған материалды сұрыптылығына байланысты бункерлерге үлестіруді жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Көмір қабылдауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Көмірді жіктеуді біледі.
2. Бункер дайындауды жүргізе алады.
3. Көмір қабылдау қамбасының құрылымын біледі.
4. Бункер құрылымын біледі.
5. Көмірді вагоннан бункерге түсіре алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұсақтау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Көмірді сынаптар (ірілігі) бойынша бөлуді жүргізеді.
2. Ірі сыныпты қайта ұсақтауға қайтаруды жүргізеді.
3. Ұсақтаудың технологиялық сұлбасын біледі.
4. Тапсырылған технология бойынша ұсақтауды жүргізе алады.
5. Шикізаттың және жартылай өнімнің сипаттамаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Елеуді өткізу:
Бағалау өлшемдері:
1. Көмірді сынаптар (ірілігі) бойынша бөлуді жүргізеді.
2. Елеу технологиясын біледі.
3. Елеу процесін жүргізеді.
4. Ірі сыныпты қайта ұсақтауға қайтаруды жүргізеді.
5. Торкөз астылық өнімнің қайтару сұлбасын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Елегіштерді бекітуді және ауыстыруды жүзеге асырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Елегіштерді орнатуды жүзеге асырады.
2. Елегіштерді бекітуді жүзеге асырады.
3. Елегіштерді және желтартқыштарды ауыстыруды жүзеге асырады.
КҚ 02. Елеу жабдығының жұмысындағы ақауларды айқындау және жою
АМ 02. Елеудің негізгі және қосымша жабдықтары жұмысын реттеу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, елеу процесінің негізгі және қосымша жабдықтарының жұмысын реттеуге қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: ұнтақтағыштардың, ұсақтау-сұрыптау қондырғысының, дезинтеграторлардың, копрлердің, тас електердің, тасымалдау және аспирациялық құрылғылардың, қосымша жабдықтың (кептіргіштер, элеваторлар және басқаларының) құрылысы, әрекет ету қағидасы және пайдалану ережелері; қызмет көрсетілетін диірмендердің, жіктегіштердің, сепараторлардың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы; ұсақтау цикліне берілетін реагенттердің мақсаты; қоқыр тығыздығын анықтау тәсілдері; слесарьлік іс; жабдық жұмысында ақаулықтардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
қызмет көрсету аймағында тас електердің, елегіштердің және басқа жабдықтың жұмысын, материалдың тас електерге, елегіштерге, қоректендіргіштерге, тасымалдағыштарға, біркелкі түсуін және үлестіруін, материалдардың келесі аппаратураға өтуін бақылау;
елегіштерді және желтартқыштарды орнатуды, тазалауды жүзеге асыру;
тас електердің, елегіштердің, қоректендіргіштердің жұмысын және ылғалды елеу кезіндегі судың берілуін реттеу;
ұнтақтағышты қоректендіретін ұнтақтағыштарды, қоректендіргіштерді, конвейерлерді іске қосуды және тоқтатуды жүзеге асыру;
суландыруға, біркелкі жүктеуге су беруді және жылдамдықты, өнімділікті, ұнтақтағыштың жұмыс механизмдері арасындағы саңылауларды шикізат, материалдар түріне және олардың ірілігіне байланысты реттеу;
материалдардың немесе сұйық құрамдастардың, реагенттердің және ауаның диірменге берілуін реттеу;
диірмендерға, истирательный машиналарға, жіктегіштерге, сепараторларға, гидроциклондарға, конвейерлерге, шар мөлшерлегіштерге, жаңқаққыштарға, сорғылы қондырғыларға қызмет көрсету және жұмысын бақылау;
материалдарды, шарларды, өзектерді диірмендерге жүктеуді жүзеге асыру;
материалдардың ұсақталу деңгейін реттеу;
өнім шығымын жүзеге асыру;
өнімді диірменнен түсіру және қойыртпақ төгуді жүзеге асыру;
ұсақталған материалдарды тас електерге, қоректендіргіштерге, конвейерлерге, элеваторларға, бункерлерге беруді реттеу.
көмірді ұсақтау, тасымалдау және орнын ауыстыру кезінде ұсақтау-тиеу агрегатын, ұнтақтағыштан бейгабариттерді, бөгде заттарды, сапасыз шикізатты және материалдарды електеген және шығарған кезде көтеру-тасымалдау жабдығын басқару;
қызмет көрсету жабдығының жұмысындағы ақаулықтарды айқындау және жою, оны жөндеуге қатысу;
гидро шаңсыздандыру жүйелерін қосу және сөндіру, шаң жинағыштар жұмысын тексеру.
ішкі жану қозғалтқыштарымен жұмыс істеген кезде машинаға жанармай құю;
диірмендердің май жүйесіндегі майдың болуын және температурасын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Көмір байытуға дайындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Проводит технический анализ сырья.
2. Проводит технический анализ содержания золы.
3. Выполняет анализ на крупность.
4. Знает назначение проводимых работ.
Результат обучения: 2) Регулировать дробильные установки.
Критерии оценки:
1. Умеет регулировать подачу сырья.
2. Умеет регулировать скорость конвейеров.
3. Знает принцип работы дробильных установок.
4. Осуществляет загрузку материалов, шаров, стержней в мельницы.
Результат обучения: 3) Регулировать грохоты и питатели.
Критерии оценки:
1. Умеет регулировать скорость грохота.
2. Умеет регулировать скорость питателя.
3. Умеет менять угол наклона решет и сит.
4. Определяет коэффициент полезного действия грохота.
5. Проводит транспортировку сырья на флотацию.
Результат обучения: 4) Выявлять неисправности бункеров.
Критерии оценки:
1. Выявляет технические неполадки.
2. Знает, как управлять ремонтом бункера.
3. Умеет устранять мелкие неисправности бункера.
4. Знает вид материала, характеристики, из которого изготовлен бункер.
Результат обучения: 5) Выявлять неисправности дробилок.
Критерии оценки:
1. Выявляет технические неполадки.
2. Устраняет технические неполадки дробилок.
2. Знает, как управлять ремонтом дробилок и заменой неисправных деталей.
3. Знает назначение дробилок.
4. Знает, как проводить подачу материалов на дробление.
Результат обучения: 6) Выявлять неисправности грохотов.
Критерии оценки:
1. Выявляет технические неполадки.
2. Знает, как управлять ремонтом грохотов.
3. Знает последовательность замены сит.
4. Знает дозируюшие устройства.
5. Умеет устранять технические неисправности.
ПК 03. Отбирать пробы для анализа, контролировать качество грохочения
СМ 03. Контроль качества грохочения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для отбора проб для анализа и контроля качества грохочения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: физико-механические свойства продукта грохочения и дробления; требования, предъявляемые к качеству и степени дробления материалов, полуфабрикатов; порядок ведения ситового анализа; устройство весов и правила пользования весами и применяемым оборудованием и инструментом; правила и конкретные схемы обработки проб; устройство приборов, приспособлений и аппаратуры, применяемых на различных стадиях обработки проб; правила хранения, складирования, нанесения трафаретов (маркировки); требования, предъявляемые к сырью, измельченному материалу.
При изучении модуля обучающие должны:
осуществлять контроль, маркировку угля в прибывающих вагонах;
проводить отбор проб для анализа;
осуществлять разбивку крупных кусков, слежавшейся и смерзшейся массы;
осуществлять контроль качества дробления, грохочения сырья и материалов (по внешним признакам или ситовым анализам).
Результат обучения: 1) Проводить отбор проб.
Критерии оценки:

1. Шикізаттың техникалық талдауын жүргізеді.
2. Күл мөлшеріне техникалық талдау жүргізеді.
3. Ірілікке талдау жүргізеді.
4. Жүргізілетін жұмыстардың мақсатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұсақтау қондырғыларын реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізатты беруді реттей алады.
2. Конвейерлер жылдамдығын реттей алады.
3. Флотацияға шикізатты тасымалдауды жүргізеді.
4. Ұсақтау қондырғыларының жұмыс істеу қағидасын біледі.
5. Диірменге материалдарды, шарларды, өзектерді жүктеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тас електерді және қоректендіргіштерді реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тас елек жылдамдығын реттей алады.
2. Қоректендіргіш жылдамдығын реттей алады.
3. Торлардың және елегіштердің иілу бұрышын ауыстыра алады.
4. Тас електің пайдалы әрекет коэффициентін анықтайды.
5. Флотацияға шикізатты тасымалдауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бункерлер ақауын айқындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. 1. Техникалық ақауларды айқындайды.
2. 2. Бункерді жөндеуді қалай басқару керектігін біледі.
3. 3. Бункердің майда ақауларын жоя алады.
4. 4. Бункер жасалған материалдың түрін, сипаттамаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Ұнтақтағыштардың ақауларын айқындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық ақауларды айқындайды.
2. Ұнтақтағыштардың техникалық ақауларын жояды.
2. Ұнтақтағышты жөндеуді және ақаулы бөлшектерді ауыстыруды қалай басқару керектігін біледі.
5. 3. Ұнтақтағыштар мақсатын біледі.
4. Материалды ұсақтауға беруді қалай жүргізу керектігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Тас електер ақаулығын айқындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Айқындалған техникалық ақаулар.
2. Тас елегін жөндеуді қалай басқару керектігін біледі.
3. Елегіштерді ауыстыру реттілігін біледі.
4. Мөлшерлейтін құрылғыларды біледі.
5. Техникалық ақауларды жоя алады.
КҚ 03. Талдау үшін сынамаларды іріктеу, елеу сапасын бақылау
АМ 03. Елеу сапасын бақылау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, елеу сапасын талдауға және бақылауға арналған сынамаларды іріктеу үшін қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: елеу және ұсақтау өнімінің физикалық-механикалық қасиеттері; материалдар, жартылай фабрикаттар сапасына және деңгейіне қойылатын талаптар; елегішті талдау жүргізу тәртібі; таразы құрылғысы және таразыны және басқа қолданылатын жабдықты және құрал-саймандарды пайдалау ережесі; сынамаларды өңдеудің ережелері және нақты сұлбалары; сынамаларды өңдеудің әртүрлі сатыларында қолданылатын аспаптардың, керек-жарақтардың және аппаратураның құрылысы; сақтау, қаттау, трафаретті (таңбалануды) түсіру ережелері; шикізатқа, ұсақталған материалға қойылатын талаптар;
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
келуші вагондарда көмірді бақылауды, таңбалауды жүзеге асыру;
талдау үшін сынамалар іріктеуді жүргізу;
жатып және қатып қалған массаны, ірі кесекті бөлуді жүзеге асыру;
шикізатты және материалдарды ұсақтау, елеу сапасын бақылауды жүзеге асыру (сыртқы белгілері немесе електі талдаулар бойынша).
Оқыту нәтижесі: 1) Сынамаларды іріктеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает марки угля.
2. Проводит отбор проб для анализа угля.
3. Проводит отбор проб для анализа золы угля.
4. Выполняет ведение журнала отбора проб.
5. Умеет осуществлять разбивку крупных кусков, слежавшейся и смерзшейся массы.
Результат обучения: 2) Проводить анализ проб.
Критерии оценки:
1. Определяет влажность сырья.
2. Определяет содержание серы.
3. Определяет зольность.
4. Определяет выход летучих.
5. Знает устройства аппаратуры для проведения анализа.
Результат обучения: 3) Подготовить сырье к обогащению.
Критерии оценки:
1. Проверяет соответствие сырья для обогащения.
2. Определяет класс крупности.
3. Производит подачу на обогащение.
4. Производит определение механических свойств сырья и полуфабриката.
ПК 04. Вести процесс флотации по заданной схеме
СМ 04. Ведение процесса флотации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения процесса флотации по заданной схеме.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технология и схема флотации; назначение, номенклатуру реагентов, правила обращения с ними и их хранения; свойства реагентов и их влияние на процесс флотации; технический анализ; методы определения продуктов; правила опробования продуктов флотации; заданная плотность пульпы.
При изучении модуля обучающие должны:
проводить процесс флотации по заданной схеме;
обеспечивать установленный режим флотации и поддерживать плотность пульпы;
наблюдать за выходом и качеством продуктов обогащения, количеством снимаемого пенного продукта и количеством расходуемых реагентов;
проводить выпуск хвостов флотации;
производить учет расхода реагентов;
вести производственный журнал.
Результат обучения: 1) Принимать сырье.
Критерии оценки:
1. Знает физико-технические характеристики сырья.
2. Умеет сопоставлять характеристики сырья с параметрами для обогащения.
3. Знает, как подготовить акт приемки сырья.
4. Умеет вести производственный журнал.
Результат обучения: 2) Проводить флотацию.
Критерии оценки:
1. Выполняет подачу флотоагентов.
2. Умеет поддерживать плотность пульпы.
3. Умеет определять плотность пульпы.
4. Умеет регулировать давление сжатого воздуха в пневматических флотационных машинах.
5. Знает сущность процесса флотации.
6. Определяет объем камеры.
Результат обучения: 3) Получать продукт флотации.
Критерии оценки:
1. Производит извлечение концентрата.
2. Проводит оценку физико-технических характеристик полученного сырья после флотации.

1. Көмір таңбаларын біледі.
2. Көмірді талдауға арналған сынамаларды іріктеуді жүргізу.
3. Көмір күлін талдауға арналған сынамаларды іріктеуді жүргізу.
4. Сынамаларды іріктеу журналын жүргізді.
5. Жатып және қатып қалған массаны, ірі кесекті бөлуді жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынамаларды талдауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. 1. Шикізат ылғалдылығын анықтайды.
2. 2. Күкірт мөлшерін анықтайды.
3. Күлділікті анықтайды.
4. Ұшқыштар шығымын анықтайды.
5. Талдау жүргізуге арналған аппаратура құрылысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізатты байытуға дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. 1. Байытуға арналған шикізат сәйкестігін тексереді.
2. Ірілік сыныбын анықтайды.
3. Байытуға беруді жүргізеді.
4. Шикізаттың және жартылай фабрикаттардың механикалық қасиеттерін анықтауды жүргізеді.
КҚ 04. Тапсырылған сұлба бойынша флотация процесін жүргізу
АМ 04. Флотация процесін жүргізу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, тапсырылған сұлба бойынша флотация процесін жүргізуге қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: флотация технологиясын және сұлбасын; реагенттер номенклатурасын, оларды ұстау ережелерін және олардың флотация процесіне әсерін; техникалық талдау; өнімдерді аңықтау әдістері; флотация өнімдерін сынап көру ережелерін; қойыртпақтың тапсырылған тығыздығы.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
флотация процесін тапсырылған сұлба бойынша жүргізу;
флотацияның белгіленген режимін қамтамасыз ету және қойыртпақ тығыздығын қолдау;
байыту өнімдерінің шығымын және сапасын, шешілетін көбікті өнім мөлшерін және шығындалатын реагенттер мөлшерін бақылау;
флотация соңдарын шығаруды жүргізу;
реагенттер шығынын есепке алуды жүргізу;
өндірістік журнал жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізатты қабылдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізаттың физикалық-техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Байытуға арналған параметрлермен шикізаттың сипаттамаларын салыстыра біледі.
3. Шикізатты қабылдау актін қалай дайындау керектігін біледі.
4. Өндірістік журналды жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Флотация жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Флотоагенттер берілісін орындайды.
2. Қойыртпақ тығыздығын қолдай алады.
3. Қойыртпақ тығыздығын аңықтау біледі.
4. Пневматикалық флотациялық машиналардағы сығылған ауа қысымын реттей алады.
5. Флотация процесінің мәнін біледі.
6. Камеранын көлемін аңықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Флотация өнімін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Концентратты шығаруды жүргізеді.
2. Флотациядан кейін алынған шикізат сипаттамаларының физикалық-техникалық бағалуын жүргізеді.

3. Умеет вести протокол оценки характеристик сырья.
4. Знает, как производить учет расхода реагентов.
5. Умет проводить выпуск хвостов флотации.
2. Умеет определять количество реагентов.
Результат обучения: 4) Регулировать процесс флотации.
Критерии оценки:
1. Знает назначение проводимой операции.
2. Поддерживает плотность пульпы.
3. Наблюдать за выходом продуктов обогащения.
Результат обучения: 5) Осуществлять контроль качества грохочения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет маркировку угля.
2. Осуществляет контроль за качеством грохочения.
3. Проводит ситовый анализ.
4. Умеет производить упаковку проб.
5. Умеет вести журнал лабораторных испытаний.
ПК 05. Выявлять и устранять неисправности в работе основного и вспомогательного оборудования флотации
СМ 05. Выявление и устранение неисправностей в работе основного и вспомогательного оборудования флотации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выявления и устранения неисправностей в работе основного и вспомогательного оборудования флотации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип работы флотационного оборудования; нормы нагрузок, последовательность пуска и остановки; правила регулирования и наладки, условия эффективного использования флотационного оборудования; правила и способы регулирования и наладки обслуживаемого оборудования; причины возникновения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и способы их устранения; схема, системы и режим смазки, смазочные материалы и технические требования, предъявляемые к ним; электрослесарное дело.
При изучении модуля обучающие должны:
обслуживать флотационную машину;
регулировать работу флотационной машины;
контролировать и управлять флотацией;
обнаруживать и устранять неисправности основного и вспомогательного оборудования при флотации.
Результат обучения: 1) Обслуживать флотационную машину.
Критерии оценки:
1. Знает назначение выполняемой операции.
2. Выполняет очистку камеры машины.
3. Выполняет загрузку и перемешивание угля.
4. Выполняет загрузку и перемешивание пульпы.
Результат обучения: 2) Проводить окончание цикла флотации.
Критерии оценки:
1. Выполняет разгрузку остатков из камеры.
2. Выполняет подготовку машины к следующему циклу.
3. Знает правила наладки оборудования.
4. Знает последовательность пуска и остановки оборудования.
Результат обучения: 3) Обнаруживать технологические неисправности.
Критерии оценки:
1. Знает соответствие заданных и фактических пропорций подаваемых флотореагентов.
2. Знает оптимальное содержание пульпы.

3. Шикізат сипаттамаларын бағалау хаттамасын жүргізе алады.
4. Реагенттер шығынын қалай есептеуді жүргізу керектігін біледі.
5. Флотация соңдарын шығаруды жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Флотация процесін реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүргізілетін операцияның мақсатын біледі.
2. Қойыртпақ тығыздығын қолдау.
3. Байыту өнімдерінің шығымын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 5) Елеу сапасынын бақылауын іске асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Көмірдін таңбалауды іске асыру.
2. Елеу сапасы бойынша бақылауды іске асыру.
3. Електеу талдауын өткізу.
4. Сынамаларды қораптарға жүргізуін біледі.
5. Зертханалық сынақтардын журналын жүргізуін біледі.
КҚ 05. Флотацияның негізгі және қосымша жабдықтары жұмысындағы ақаулықтарды айқындау және жою
АМ 05. Флотацияның негізгі және қосымша жабдықтары жұмысындағы ақаулықтарды айқындау және жою
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, флотацияның негізгі және қосалқы жабдығының жұмысындағы ақаулықтарды айқындауға және жоюға қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: флотациялық жабдықтың құрылысын, жұмыс істеу қағидасын; жүктеу нормаларын, іске қосу және тоқтату реттілігін;
флотациялық жабдықты реттеу және баптау, тиімді пайдалану шарттарының ережелерін;
қызмет көрсетілетін жабдықты реттеу және баптау ережелерін және тәсілдерін;
қызмет көрсетілетін жабдық жұмысында ақаулықтардың пайда болу себептерін және оларды жою тәсілдерін;
сұлбаны, майлау жүйелерді және режимдерді, майлау материалдарын және оларға қойылатын техникалық талаптарды;
электр слесарьлік іс.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Оқыту нәтижесі: 1) Флотациялық машинаны қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Орындалатын операцияның мақсатын біледі.
2. Машина камерасын тазалауды орындайды.
3. Көмірді жүктеуді және араластыруды орындайды.
4. Қойыртпақты жүктеуді және араластыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Флотация циклін аяқтауды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Камерадан қалдықтарды түсіруді орындайды.
2. Машинаны келесі циклге дайындауды орындайды.
3. Жабдықты баптау ережелерін біледі.
4. Жабдықты іске қосу және тоқтату реттілігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық ақаулықтарды байқау.
Бағалау өлшемдері:
1. Берілетін флотореагенттердің тапсырылған және нақты пропорцияларының сәйкестігін біледі.
2. Қойыртпақтың оңтайлы мөлшерін біледі.

3. Знает допустимые показания давления параметров на приборах.
4. Умеет устранить мелкие неисправности.
Результат обучения: 4) Обнаруживать неисправности основного оборудования при флотации.
Критерии оценки:
1. Определяет причины неисправностей.
2. Знает, как устранить выявленные неисправности.
3. Знает, как управлять ремонтом центрифуг, отсадочных машин.
4. Знает смазочные материалы.
5. Умеет смазывать оборудование.
Результат обучения: 5) Обнаруживать неисправности вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет причины неисправностей.
2. Знает, как устранить выявленные исправности.
3. Знает, как управлять ремонтом насосов, компрессоров, аэраторов, вакуум-фильтров и вакуум-насосов.
4. Знает правила и способы регулирования и наладки обслуживаемого оборудования.
Квалификация "070811 2 - Аппаратчик углеобогащения"
ПК 06. Вести технологические процессы обогащения, отсадки, сепарации угля (сланца) на отсадочных машинах, сепараторах
СМ 06. Ведение процесса обогащения полезных ископаемых
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения технологических процессов обогащения угля (сланца), отсадки, сепарации на отсадочных машинах, сепараторах.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: схема цепи обогатительного оборудования; технология обогащения угля (сланца), производства угольного гранулированного порошка; принцип отсадки, расслоения угля в обогатительных машинах; обогатимость угля; схема движения угля, продуктов обогащения и шлама; производственные нормы выхода конечных продуктов обогащения и требования, предъявляемые к их качеству; свойства реагентов; физико-химические основы процессов обогащения угольных и сланцевых шламов флотацией; особенности ведения технологического процесса в режиме дистанционного и ручного управления.
При изучении модуля обучающие должны:
проводить технологические процессы обогащения угля (сланца): отсадку, сепарацию на отсадочных машинах, сепараторах, моечных комбайнах и желобах, концентрационных столах, обогатительных циклонах в режиме дистанционного или ручного управления.
Результат обучения: 1) Проводить процесс сгущения.
Критерии оценки:
1. Умеет установить промежуточное пространство между днищем и полом сгустителя.
2. Проводит разделение продукта после флотации на твердую и жидкую фазы под действием оседания.
3. Проводит разделение продукта после флотации на твердую и жидкую фазы под действием центробежных сил.

3. Аспаптардағы параметрлер қысымының рұқсат етілген көрсеткіштерін біледі.
4. Майда ақаулықтарды жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Флотация кезінде негізгі жабдық ақаулықтарын байқау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақаулықтар себептерін анықтау.
2. Айқындалған ақаулықтарды қалай жою керектігін біледі.
3. Центрифугалар, құю машиналарын жөндеуді қалай басқару керектігін біледі.
4. Майлау материалдарын біледі.
5. Жабдықты майлай алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Қосалқы жабдықтың ақаулықтарын байқау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақаулықтар себептерін анықтау.
2. Айқындалған ақаулықтарды қалай жою керектігін біледі.
3. Сорғыларды, ауа сығымдағыштарын, аэраторларды, вакуум-сүзгілерді және вакуум-сорғыларды жөндеуді қалай басқару керектігін біледі.
4. Қызмет көрсететін жабдықты реттеу және баптау ережелерін және тәсілдерін біледі.
"070811 2 - Көмір байыту аппаратшысы" біліктілігі
КҚ 06. Көмірді (тақтатасты) байытудың, құйындылар құйғыштардағы, сепараторлардағы сепарация, технологиялық процесітерін жүргізу
АМ 06. Пайдалы қазбаларды байыту процесін жүргізу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, көмірді (тақтатасты) байыту, құю, құю машиналарында, сепараторларда сепараттау технологиялық процестерді жүргізуге дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: байыту жабдығының тізбектер сұлбасы; көмірді (тақтатасты), көмір түйіршіктілген ұнтағы өндірісінің технологиясы; байыту машиналарындағы көмірдің құю, қаббатталу қағидасы; көмірді байытқыштық; көмірдің, байыту өнімдерінің және қоқырдың қозғалыс сұлбасы; байытудың соңғы өнімдері шығымының өндірістік нормалары және олардың сапасына қойылатын талаптар; реагенттер қасиеттері; флотацияның көмір және тақтатас қоқырларын байыту процестерінің физикалық-химиялық негіздері; қашықтықтан және қолмен басқару режимінде технологиялық процесті жүргізу ерекшеліктері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
көмірді (тақтатасты) байытудың технологиялық процестерін жүргізу: құю машиналарында, сепараторларда, жуатын комбайндар мен науаларда, концентрациялық үстелдерде, байыту циклондарында қашықтықтан немесе қолмен басқару режимдерінде құюды, сепараттауды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоюлату процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қоюландырғыштың түбі мен едені арасындағы аралық кеңістікті анықтай алады.
2. Тұндырудың әсерімен қатты және сұйық фазаларға флотациялаудан кейін өнімді бөлуді жүргізеді.
3. Ортадан тепкіш күштердің әсерімен қатты және сұйық фазаларға флотациялаудан кейін өнімді бөлуді жүргізеді.

4. Выполняет передачу концентрата в сушильное отделение.
5. Знает сущность технологического процесса сгущения.
Результат обучения: 2) Работать на концентрационных столах.
Критерии оценки:
1. Выполняет равномерную укладку порции сырья на стол.
2. Умеет подавать пульпу, смывную воду.
3. Осуществляет выход годного по крупности концентрата.
4. Выполняет передачу влажного концентрата в сушильное отделение.
5. Умеет рассчитать количество выхода концентрата.
6. Знает сущность технологического процесса обогащения на концентрационных столах.
Результат обучения: 3) Проводить процесс сушки.
Критерии оценки:
1. Выполняет равномерную укладку влажного концентрата.
2. Выполняет быстрое удаление угля из бункера при аварии.
3. Выполняет выгрузку сухого продукта на конвейер.
4. Знает назначение выполняемой операции.
5. Знает назначение операции сушки.
Результат обучения: 4) Проводить процесс сепарации.
Критерии оценки:
1. Выполняет подачу компонентов в сепаратор.
2. Наблюдает за технологическим процессом сепарации.
3. Контролирует параметры процесса.
4. Знает, как проводить сепарацию на отсадочных машинах, сепараторах, моечных комбайнах и желобах.
5. Знает сущность технологического процесса сепарации.
ПК 07. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых аппаратов, машин, систем автоматического контроля и регулирования
СМ 07. Обслуживание основного и вспомогательного оборудования сепарации и обогащения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемых аппаратов, машин, систем автоматического контроля и регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, конструктивные особенности, технические характеристики и режимы работы моечных желобов, углемоечных комбайнов, сепараторов, концентрационных столов и вспомогательного оборудования; порядок управления механизмами; правила пуска и остановки обслуживаемого оборудования; систему, периодичность смазки и требования, предъявляемые к смазочным материалам; причины возникновения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и способы их устранения; основы электрослесарного дела.
При изучении модуля обучающие должны:
обслуживать обогатительное оборудование, питатели, дозирующие устройства и реагентопроводы;
выявлять устранение неисправностей в работе обслуживаемых аппаратов, машин и участвовать в их ремонте;
осуществлять загрузку и разгрузку обслуживаемого оборудования;
устранять подсосы, заторы, уборку просыпей;
осуществлять пуск и остановку, чистку и промывку обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Регулировать процесс сгущения.
Критерии оценки:

4. Концентратты кептіру бөліміне беруді орындайды.
5. Қоюлатудың технологиялық процесінің мәнісін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Концентрациялық үстелдерде жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат үлесін үстелге біркелкі қоюды орындайды.
2. Қойыртпақты, шаятын суды бере алады.
3. Ірілігі бойынша жарамды концентраттың шығымын жүзеге асырады.
4. Ылғалды концентратты кептіру бөліміне беруді орындайды.
5. Концентраттың шығымы мөлшерін есептей алады.
6. Концентрациялық үстелдерде байытудың технологиялық процесі мәнісін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кептіру процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ылғалды концентратты біркелкі төсеуді орындайды.
2. Апат кезінде бункерден көмірді тез шығаруды орындайды.
3. Құрғақ өнімді конвейерге түсіруді орындайды.
4. Орындалатын операцияның мақсатын біледі.
5. Кептіру операцияның мақсатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Сепарациялау процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Компоненттерді сепараторға беруді орындайды.
2. Сепараттаудың технологиялық процесін бақылайды.
3. Процес параметрлерін бақылайды.
4. Құю машиналарында, сепараторларда, жуатын комбайндар мен науаларда сепараттауды қалай жүргізуді біледі.
5. Сепараттаудың технологиялық процесінің мәнісін біледі.
КҚ 07. Қызмет көрсетілетін аппараттар, машиналар, автоматты басқару және реттеу жүйелері жұмысындағы ақауларды айқындау және жою
АМ 07. Сепарацияның және байытудың негізгі және қосымша жабдықтарына қызмет көрсету
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, қызмет көрсетілетін аппараттардың, машиналардың, автоматты бақылау және реттеу жүйелерінің жұмысындағы ақаулықтарды айқындауға және жоюға қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: жуатын науаларды, көмір жуатын комбайндардың, сепараторлардың, концентрациялық үстелдер мен қосалқы жабдықтың техникалық сипаттамалары мен жұмыс режимдерін; механизмдерін басқару тәртібін; қызмет көрсетілетін жабдықты қосу және тоқтату ережесін; майлайтын материалдарға қойылатын талаптарды және майлау жүйесін, мерзімін; қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың туындау себептері мен оларды жою тәсілдерін; слесарлық іс негіздерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
байытушы жабдыққа, қоректендіргішке, мөлшерлеуші құрылғылар мен реагент сымдарға қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін аппараттардың, машиналардың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оларды жөндеуге қатысу;
қызмет көрсетілетін жабдықты тиеу мен түсіруді жүзеге асыру;
сораптарды, кептелулерді жою, төгілулерді жинау;
қызмет көрсетілетін жабдықты қосу мен тоқтатуды, тазарту мен жууды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоюлату процесін реттеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Регулирует подачу флокулянтов.
2. Выполняет равномерную подачу пульпы и ее перемешивание.
3. Соблюдает условия поддержания оборудования в технически исправном состоянии.
4. Умеет производить пуск и останов оборудования.
5. Знает принцип работы сгустителей.
Результат обучения: 2) Регулировать работу концентрационного стола.
Критерии оценки:
1. Регулирует подачу пульпы.
2. Регулирует подачу смывной воды.
3. Соблюдает условия поддержания оборудования в технически исправном состоянии.
4. Устраняет неисправности.
5. Умеет производить пуск и останов оборудования.
6. Знает принцип работы концентрационного стола.
Результат обучения: 3) Регулировать параметры сушки.
Критерии оценки:
1. Проводит осмотр сушильного тракта.
2. Выполняет очистку циклона.
3. Выполняет плавное регулирование температуры.
4. Соблюдает условия поддержания оборудования в технически исправном состоянии.
5. Знает принцип работы оборудования сушильного отделения.
Результат обучения: 4) Обслуживать газопроводы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает теплоизоляцию газопроводов.
2. Проводит перемещение продуктов на перегрузочные конвейеры.
3. Умеет устранять подсосы, заторы, уборку просыпей.
4. Соблюдает режим газодувки.
5. Знает назначение и режимы газодувок.
Результат обучения: 5) Обслуживать пылеулавливающие установки.
Критерии оценки:
1. Понимает причины установки пылеулавливателей.
2. Выполняет контроль за состоянием дымохода.
3. Устраняет неисправности.
4. Знает виды и назначение пылеулавливателей.
Результат обучения: 6) Организовывать подачу тепла.
Критерии оценки:
1. Осуществляет розжиг топки.
2. Умеет регулировать давление топлива, давление воздуха.
3. Умеет регулировать расход, подачу горячего воздуха.
4. Знает причины возникновения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и способы их устранения.
ПК 08. Проводить экспресс-анализ отобранных проб рядового угля и продуктов обогащения
СМ 08. Контроль качества продуктов обогащения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения экспресс-анализа отобранных проб рядового угля и продуктов обогащения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила хранения и обращения с реагентами; инструкция по отбору, разделке проб продуктов обогащения; устройство и принцип работы комплексных опробовательных установок, проборазделочного оборудования, средств измерений и аппаратуры, применяемой для испытания и контроля качества, правила пользования ими.
При изучении модуля обучающие должны:
осуществлять контроль и регулирование процессов по данным технического и экспресс-анализов рядового угля и продуктов обогащения, оборотной воды и суспензии;
производить экспресс-анализ расслоения отобранных проб рядового угля и продуктов обогащения;
проводить механические испытания сырья и продуктов обогащения;
вести журнал по опробованию и испытанию сырья и продукции по классам и сортаменту;
наблюдать за состоянием и работой измерительной аппаратуры.
Результат обучения: 1) Анализировать продукты обогащения.
Критерии оценки:

1. Флокулянттар беруді реттейді.
2. Қойыртпақты біркелкі беруді және оны араластыруды орындайды.
3. Жабдықты техникалық ақаулы күйінде ұстау жағдайларын сақтайды.
4. Жабдықты іске қосу мен тоқтатуды жүргізе алады.
5. Қоюлатқыштардың жұмыс істеу қағидасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Концентрациялық үстелдің жұмысын реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қойыртпақ беруді реттейді.
2. Жуатын су беруді реттейді.
3. Жабдықты техникалық ақаулы күйінде ұстау жағдайларын сақтайды.
4. Ақаулықтарды жояды.
5. Жабдықты іске қосу мен тоқтатуды жүргізе алады.
6. Концентрациялық үстелдің жұмыс істеу қағидасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кептіру параметрлерін реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кептіру жолын тексеруді жүргізеді.
2. Циклонды тазартуды орындайды.
3. Температураның бірқалыпты реттеуін жүзеге асырады.
4. Жабдықты техникалық ақаусыз күйде қолдауға жағдайды сақтайды.
5. Кептіру бөлімі жабдығының жұмыс істеу қағидасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Газ құбырларына қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Газ құбырлары жылу оқшаулауын сақтайды.
2. Өнімдерді жүкті ауыстырып тиейтін конвейерлерге орын ауыстыруды жүргізеді.
3. Сораптарды, кептелістерді жоя, төгінділерді жинай алады.
4. Газүрлегіш режимін сақтайды.
5. Газүрлегіштер мақсатын және режимдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Шаңтұтқыш қондырғыларға қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Шаңтұтқыш қондырғыларының себептерін біледі.
2. Түтіндік күйін бақылауды орындайды.
3. Ақаулықтарды жояды.
4. Шаңтұтқыштар түрлерін және мақсатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Жылу берілісін ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Оттықты жағуды жүзеге асырады.
2. Жанармай қысымын, ауа қысымын реттей алады.
3. Ыстық ауа шығынын, берілісін реттей алады.
4. Қызмет көрсетілетін жабдық жұмысындағы ақаулықтардың пайда болу себептерін және оларды жою тәсілдерін біледі.
КҚ 08. Жай көмір және байыту өнімдерінің іріктелген сынамаларының жедел-талдауын жүргізу
АМ 08. Байыту өнімдерінің сапасын бақылау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, жай көмір және байыту өнімдерінің іріктелген сынамаларының жедел-талдауын жүргізуге қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: сақтау және реагенттермен байыту ережелері; байыту өнімдері сынамаларын іріктеу, өңдеу бойынша нұсқаулық; кешенді байқайтын қондырғылардың, сынама өңдеу жабдығының, өлшеу құралдарының және сынақта және сапа бақылауында қолданылатын басқа аппаратураның құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, оларды пайдалану ережелері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
жай көмір және байыту өнімдері, айналмалы су және суспензияның техникалық деректері және жедел-талдауы бойынша процестерді бақылау және реттеуді жүзеге асыру; жай көмір және байыту өнімдері іріктелген сынамалары қабатталуының жедел-талдауын жүргізу; шикізаттың және байыту өнімдерінің механикалық сынақтарын жүргізу; шикізаттың және өнімнің сыныптары және сұрыптылығы бойынша байқауды және сынауды жүргізу; өлшеу аппаратурасының күйін және жұмысын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Байыту өнімдерін талдау.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет рассчитать баланс продуктов обогащения.
2. Определяет класс крупности концентрата.
3. Умеет определять зольность концентратов .
4. Определяет класс крупности и зольность отходов обогащения.
5. Умеет производить экспресс-анализ расслоения отобранных проб рядового угля и продуктов обогащения.
Результат обучения: 2) Анализировать параметры обогащения.
Критерии оценки:
1. Определяет вес флокулянтов.
2. Определяет плотность пульпы.
3. Определяет вес сырья.
4. Определяет время осаждения частиц.
5. Определяет скорость осаждения частиц.
Результат обучения: 3) Анализировать продукты сушки.
Критерии оценки:
1. Умеет контролировать температуру теплоносителя.
2. Умеет определять влажность готового концентрата.
3. Соблюдает параметры работы измерительной аппаратуры.
4. Умеет определять температуру самовоспламенения сырья и концентрата.
Результат обучения: 4) Проводить испытания.
Критерии оценки:
1. Проводит механические испытания сырья.
2. Проводит механические испытания продуктов обогащения.
3. Наблюдает за состоянием и работой измерительной аппаратуры.
4. Знает стандарты на испытания угля, концентрата и готового продукта.
Квалификация "070810 3 - Техник-технолог"
ПК 09. Проводить осмотр, проверку и подготовку механизмов и оборудования к работе
СМ 09. Осмотр, проверка и подготовка механизмов и оборудования к работе
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения осмотра, проверки и подготовки механизмов и оборудования к работе.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: общие принципы работы электрических машин и электроизмерительных приборов; схемы пароснабжения и отвода конденсата от грохотов; назначение и выполнение функции основных узлов электрооборудования углеобогатительных фабрик; происхождение физических процессов, имеющих место в электрических и магнитных цепях; основные законы и методы расчета электрических и магнитных цепей.
При изучении модуля обучающие должны:
наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, техническим состоянием обслуживаемого оборудования, за его маслохозяйством;
осуществлять периодический контроль и регулирование давления, чистоты фильтрата, подачи реагентов, пульпы, воды, режимов работы обслуживаемого оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
осуществлять осмотр, чистку и смазку трущихся частей обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Проводить поверку оборудования.
Критерии оценки:

1. Байыту өнімдері теңгерімін есептей алады.
2. Концентрат ірілігі сыныбын анықтайды.
3. Концентраттар күлділігін анықтай алады.
4. Байыту қалдығының ірілік сыныбын және күлділігін анықтайды.
5. Жай көмір және байыту өнімдері іріктелген сынамалары қабатталуының жедел-талдауын жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Байыту параметрлерін талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Іріткі салмағын анықтайды.
2. Қойыртпақ тығыздығын анықтайды.
3. Шикізат салмағын анықтайды.
4. Бөлшектердің тұну уақытын анықтайды.
5. Бөлшектердің тұну жылдамдығын және т.б. анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кептіру өнімдерін талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу тасымалдағышының температурасын бақылай алады.
2. Дайын концентраттың ылғалдылығын анықтай алады.
3. Өлшеу аппаратурасының жұмыс істеу параметрлерін сақтайды.
4. Шикізаттың және концентраттың өздігінен жану температурасын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сынақтар жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізаттың механикалық сынақтарын жүргізеді.
2. Байыту өнімдерінің механикалық сынақтарын жүргізеді.
3. Өлшеу аппаратурасының жұмысын және күйін бақылайды.
4. Көмірді, концентратты және дайын өнімді сынауға біледі.
"070810 3 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 09. Механизмдерді және жабдықты жұмысқа дайындауды, қарауды және тексеруді жүргізу
АМ 09. Механизмдерді және жабдықты жұмысқа дайындау, қарау және тексеру
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, механизмдерді және жабдықты жұмысқа дайындау, қарау және тексеру жүргізуге қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: электр машинасының және электр өлшеу аспаптарының жұмыс істеуінің жалпы қағидалары; бумен жабдықтау және тас електерден конденсатты бұру сұлбасы; көмір байыту фабрикаларының электр жабдығының негізгі тораптарының функциясын орындауы және мақсаты; электр және магнит тізбектерінде орын алған физикалық процестердің табиғаты; электр және магнит тізбектерін есептеудің негізгі заңдары мен әдістері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық күйін, оның май шаруашылығын бақылау;
қысымның, жиіліктің, сүзіндінің, реагенттер берілісінің, қойыртпақтың, судың, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша қызмет көрсетілетін жабдығы жұмыс істеу режимдерінің кезеңдік бақылауын жүзеге асыру;
қызмет көрсетілетін жабдықтың үйкеліскен бөліктерін қарауды, тазалауды және майлауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты тексеруді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет получать точные данные технологических параметров.
2. Выполняет замеры с минимумом отклонений.
3. Оценивает пригодность оборудования для работы.
4. Знает методы поверки оборудования.
5. Наблюдает за показаниями контрольно-измерительных приборов, техническим состоянием обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 2) Проводить осмотр оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет обнаруживать посторонние предметы.
2. Выявляет неисправности оборудования.
3. Проводит профилактические работы.
4. Умеет составлять план профилактических работ.
5. Осуществляет контроль и регулирование давления, чистоты фильтрата, подачи реагентов, пульпы, воды.
6. Осуществляет контроль режимов работы обслуживаемого оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 3) Проводить ремонт оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет выявлять причины неисправностей оборудования.
2. Умеет устранять причины неисправностей оборудования.
3. Создает условия бесперебойной работы оборудования.
4. Знает виды и назначение инструментов для ремонта.
5. Умеет выбирать инструменты для ремонта.
6. Умеет читать чертежи.
Результат обучения: 4) Проводить обслуживание оборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществлять чистку трущихся частей оборудования.
2. Осуществлять смазку трущихся частей оборудования.
3. Знает виды и назначение смазочных материалов.
4. Осуществлять сборку электрических цепей.
5. Знает методы диагностики оборудования.
6. Наблюдает за маслохозяйством.
ПК 10. Осуществлять управление технологическими процессами и оборудованием обогащения угля на отдельном участке обогащения и предприятия в целом
СМ 10. Управление технологическими процессами и оборудованием
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления технологическими процессами и оборудованием обогащения угля на отдельном участке обогащения и предприятия в целом.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы технологии производства в пределах выполняемой работы; схемы автоматической блокировки, сигнализации и подключения обслуживаемого оборудования к электросети; правила пользования пусковой аппаратурой и средствами автоматизации и сигнализации; средства герметизации обслуживаемого оборудования; принцип работы приборов автоматического контроля и регулирования, правила пользования ими; принцип работы, особенности и способы пуска, остановки системы автоматического контроля и регулирования; расположение обслуживаемого оборудования и аспирационных систем, режим их работы; систему сигнализации и связи; методы контроля хода технологического процесса; устройство обслуживаемого оборудования, средств измерений и автоматики; способы устранения неисправностей в работе автоматических систем, приборов.
При изучении модуля обучающие должны:
управлять технологическими процессами и оборудованием дробильных, обогатительных, брикетных, агломерационных фабрик (цехов, участков, установок) по показаниям средств измерений и данным, получаемым по средствам связи;
поддерживать заданный режим работы оборудования, дистанционный пуск и останов его;
наблюдать за состоянием пульта управления и коммуникаций;
осуществлять контроль отдельных параметров технологического процесса (количества и качества загружаемого и расходуемого сырья и материалов, выхода готового продукта) автоматизированного производства с пульта управления по показаниям приборов, корректировку, регулирование параметров процесса;
осуществлять регистрацию показаний приборов в производственном журнале;
устранять мелкие неисправности в работе системы автоматики.
Результат обучения: 1) Выполнять дистанционное управление.
Критерии оценки:

1. Технологиялық параметрлердің нақты деректерін ала алады.
2. Минимум ауытқулармен өлшемдер орындайды.
3. Жабдықтың жұмысқа жарамдылығын бағалайды.
4. Жабдықтың жұмысқа жарамдылығын бағалайды.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық күйін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты қарауды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөгде заттарды байқай алады.
2. Жабдықтың ақаулықтарын айқындайды.
3. Профилактикалық жұмыстар жүргізеді.
4. Профилактикалық жұмыстардың жоспарын құра алады.
5. Қысымның, жиіліктің, сүзіндінің, реагенттер берілісінің, қойыртпақтың, судың бақылауын және реттеуін жүзеге асыра алады.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қызмет көрсетілетін жабдығы жұмыс істеу режимдерінің кезеңдік бақылауын жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдық жөндеуін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдық ақаулықтары себептерін айқындай алады.
2. Жабдық ақаулықтары себептерін жоя алады.
3. Жабдықтың үздіксіз жұмыс істеу жағдайларын жасайды.
4. Жөндеуге арналған құрал-саймандардың түрлерін және мақсатын біледі.
5. Жөндеуге арналған құрал-саймандарды таңдай алады.
6. Сызбаларды оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдыққа қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың үйкеліскен бөліктерін тазалауды жүзеге асырады.
2. Жабдықтың үйкеліскен бөліктерін майлауды жүзеге асырады.
3. Майлау материалдарының түрлерін және мақсатын біледі.
4. Электр тізбектерін құрастыруды жүзеге асырады.
5. Жабдықты диагностикалау әдістерін біледі.
6. Май шаруашылығын бақылайды.
КҚ 10. Байытудың жеке телімінде және жалпы кәсіпорында көмірді байытудың технологиялық процестерін және жабдығын басқаруды жүзеге асыру
АМ 10. Технологиялық процестерді және жабдықты басқару
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, көмір байытудың жеке телімінде және жалпы кәсіпорында технологиялық процестерді және көмір байыту жабдығын басқаруға қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: орындалатын жұмыс шегіндегі өндірісі технологиясының негіздері; автоматты түрде бұғаттау, сигнализация және электр желісіне қызмет көрсетілетін жабдықты қосу сұлбалары; іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру және сигнализация құралдарын пайдалану ережелері; қызмет көрсетілетін жабдықты герметизациялау құралдары; автоматты түрде бақылау және реттеу құралдарының жұмыс істеу қағидасы, оларды пайдалану ережелері; автоматты түрде бақылау және реттеу жүйесін іске қосу, тоқтату ерекшеліктері және тәсілдері; қызмет көрсетілетін жабдықтың және аспирациялық жүйелердің орналасуы, олардың жұмыс істеу режимдері; сигнализация және байланыс жүйесін; технологиялық процес барысын бақылау әдістері; қызмет көрсетілетін жабдық, өлшеу құралдарының және автоматиканың құрылымы; автоматты жүйелер, аспаптар жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
өлшеу құралдарының көрсеткіштері және байланыс құралдары бойынша алынатын деректер бойынша технологиялық процестерді және ұсақтау, байыту, брикетті, агломерациялық фабрикалардың (цехтер, телімдер, қондырғылар) жабдықтарын басқару;
жабдық жұмысының тапсырылған режимін қолдау, оны қашықтықтан қосу және тоқтату;
басқару пультінің және коммуникацияның күйін бақылау:
басқару пультінен автоматтандырылған өндірісінің технологиялық процесінің жеке параметрлерін (тиелетін және шығындалатын шикізат пен материалдың мөлшері және сапасын, дайын өнім шығымын), түзетуді, процес параметрлерін реттеуді бақылауды жүзеге асыру;
аспаптар көрсеткіштерін өндірістік журналда тіркеуді жүзеге асыру;
автоматика жүйесінің жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Қашықтықтан басқаруды орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Выполняет последовательность пуска оборудования.
2. Умеет проверять правильность показаний приборов.
3. Знает контрольно-измерительные приборы.
4. Умеет измерять параметры технологического процесса.
Результат обучения: 2) Проводить процесс автоматизации.
Критерии оценки:
1. Умеет читать функциональные схемы автоматизации.
2. Знает работу прибора.
3. Умеет следить за показателями прибора.
4. Умеет устранять мелкие неисправности в работе системы автоматики.
Результат обучения: 3) Выбирать технологические средства автоматизации.
Критерии оценки:
1. Умеет выбирать средства автоматизации в соответствии с его назначением для определенного технологического процесса.
2. Объясняет способы работы выбранных средств автоматизации.
3. Знает принцип работы регулятора.
4. Знает, как регулировать параметрами технологического процесса.
ПК 11. Организовать технологический анализ контрольных проб
СМ 11. Организация технологического анализа продукции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации технологического анализа контрольных проб.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технические условия, марки и группы угля (сланца); методику определения качественных показателей сырья; основы минералогии, петрографии; способы контроля качества продукции обогащения; виды брака при добыче, переработке, складировании; методы отбора, разделки и испытания проб и правила аттестации продукции; правила подготовки, маркировки, отгрузки сырья.
При изучении модуля обучающие должны:
принимать исходное сырье по качеству с применением при контроле электрофизических приборов;
производить учет добываемого или отгружаемого сырья или полуфабриката;
производить отбор, разделку, упаковку, маркировку, хранение проб;
контролировать исполнение установленной технологии при переработке, складировании, хранении и погрузке сырья, полуфабрикатов и готовых продуктов обогащения на обогатительных фабриках;
осуществлять контроль качества продукции.
Результат обучения: 1) Подготовить пробы к анализу.
Критерии оценки:
1. Умеет подготавливать лабораторное оборудование и материалы для проб.
2. Выполняет взвешивание, перемешивание, выборку проб.
3. Выполняет пробоотбор.
4. Проводит маркировку проб.
Результат обучения: 2) Проводить анализ готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ продукта на влажность, зольность и содержание серы.
2. Умеет вести журнал по опробованию и испытанию продукции по классам и сортаменту.

1. Жабдықты іске қосу реттілігін орындайды.
2. Аспаптар көрсеткіштерінің дұрыстығын тексере алады
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын біледі.
4. Технологиялық процестің параметрлерін өлшей біледі.
5. Технологиялық процестің параметрлерін өзгерте біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматтандыру процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандырудың функционалдық сұлбаларын оқи алады.
2. Құралдың жұмысын біледі.
3. Құралдың көрсеткіштерін бақылай алады.
4. Автоматика жүйесінің жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жоя біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық автоматтандыру құралдарын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Белгілі технологиялық процес үшін автоматтандыру құралдарының тағайындалуына сәйкес оны таңдай алады.
2. Таңдалған автоматтандыру құралдарының жұмыс істеу тәсілдерін түсіндіреді.
3. Реттегіш жұмыс істеу қағидасын біледі.
4. Технологиялық процес параметрлерін қалай реттеу керектігін біледі.
КҚ 11. Бақылау сынамаларының технологиялық талдауын ұйымдастыру
АМ 11. Өнімнің технологиялық талдауын ұйымдастыру
Бұл модуль бақылау сынамаларын технологиялық талдауды ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: көмірдің (тақтатастың) техникалық шарттарын, таңбасын және топтарын; шикізаттың сапалық көрсеткіштерін анықтау әдістемесін; минералогия, петрография негіздерін; байыту өнімдері сапасын бақылау тәсілдерін; өндіру, өңдеу, қаттау кезіндегі ақау түрлерін; сынамаларды іріктеу, өңдеу және сынау әдістері және өнімді аттестациялау ережелері; шикізатты дайындау, таңбалау, тиеу ережелері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
бақылау кезінде электрофизикалық аспаптарды қолданумен сапасы бойынша бастапқы шикізатты қабылдау;
өндірілетін немесе тиелетін шикізатты немесе жартылай фабрикатты есепке алуды жүргізу;
сынамаларды іріктеуді, өңдеуді, қаптауды, таңбалауды, сақтауды жүргізу;
байыту фабрикаларында байытудың шикізатын, жартылай фабрикаттарын және дайын өнімдерін өңдеу, қаттау, сақтау және тиеу кезінде белгіленген технологияның орындалуын бақылау;
өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Сынамаларды талдауға дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынамалар үшін зертханалық жабдықты және материалдарды дайындай алады.
2. Сынамаларды өлшеуді, араластыруды, таңдауды орындады.
3. Сынама іріктеуді орындайды.
4. Сынамаларды таңбалауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайын өнімді талдауды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Ылғалдылыққа, күлділікке және күкірттің болуына өнім талдауын орындайды.
2. Өнімді сыныптар және сұрыптылығы бойынша байқау және сынау бойынша журнал жүргізе алады.

3. Знает, как оценить сырье по полученным параметрам.
4. Умеет заполнять протоколы испытаний.
Результат обучения: 3) Складировать продукцию.
Критерии оценки:
1. Знает нормативы состояния склада в чистом состоянии.
2. Умеет поддерживать оптимальные температуру и влажность на складе.
3. Знает условия подготовки и отправки продукта потребителю.
4. Умеет производить учет готового продукта.
ПК 12. Оформлять сопроводительные документы при поставке продуктов обогащения
СМ 12. Оформление нормативных документов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления сопроводительных документов при поставке продуктов обогащения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды, принципы и методы стандартизации; законодательство о техническом регулировании; измеряемые величины; классификацию, методы и средства измерения; назначение средств измерений и их показаний; методы и основные этапы измерений; назначение и принцип работы средств измерений; международную систему единиц; структуру системы стандартизации продукции; органы и службы стандартизации и метрологии; технические условия и стандарты на поступающие сырье и готовую продукцию.
При изучении модуля обучающие должны:
проверять соответствие качества продукции техническим условиям и стандартам;
составлять акты на сырье, не отвечающее установленным техническим требованиям;
правильно производить технические и технологические измерения, грамотно осуществлять обработку результатов эксперимента, производить математические действия над результатами измерения;
применять государственные, отраслевые стандартные образцы;
проводить идентификацию объектов;
подготавливать документы для оформления декларации о соответствии продукции (сырья, полуфабрикатов).
Результат обучения: 1) Проводить измерения.
Критерии оценки:
1. Умеет работать с технической инструкцией прибора.
2. Знает, как соблюдать правила использования аппаратуры.
3. Знает виды погрешностей.
4. Определяет погрешность измерения.
5. Знает, как наблюдать за работой измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Разрабатывать нормативные документы.
Критерии оценки:
1. Знает нормативные документы.
2. Умеет пользоваться нормативными документами на сырье, концентрат и готовую продукцию.
3. Умеет разрабатывать акт приема-сдачи продукции (сырья).
4. Знает требования при разработке должностной инструкции.
5. Знает, как подготовить документы для разработки технических условий.
Результат обучения: 3) Обрабатывать результаты измерений.
Критерии оценки:

3. Алынған параметрлер бойынша шикізатты қалай бағалау керектігін біледі.
4. Сынақтар хаттамаларын толтыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнімді қаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Таза күйіндегі қойма күйінің нормативтерін біледі.
2. Қоймада оңтайлы температураны және ылғалдылықты қолдай алады.
3. Дайындау және өнімді тұтынушыға жөнелту шарттарын біледі.
4. Дайын өнімді есепке алуды жүргізе алады.
КҚ 12. Байыту өнімдерін жеткізу кезінде жөнелтпе құжаттарды рәсімдеу
АМ 12. Нормативтік құжаттарды рәсімдеу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, байыту өнімдерін жеткізу кезіндегі жөнелтпе құжаттарын рәсімдеуге қажетті дағдыларды және білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: стандарттаудың түрлерін, қағидаларын және әдістерін; техникалық реттеу туралы заңнаманы; өлшенетін шамаларды; өлшеудің жіктеуді, әдістерін және құралдарын; өлшеу құралдарының және олардың көрсеткіштерінің мақсатын; өлшеулердің әдістерін және негізгі кезеңдерін; өлшеу құралдарының мақсатын және жұмыс істеу қағидасын; өнімді стандарттау жүйесінің құрылымын; стандарттау және метрология органдарын және қызметтерін; келіп түскен шикізат пен дайын өнімге қолданыстағы техникалық шарттарды және стандарттарды.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Өнім сапасының қолданыстағы техникалық стандарттар мен шарттарға сәйкестігін тексеру
Орнатылған техникалық талаптарға жауап бермейтін шикізатқа актілерді құру
Техникалық және технологиялық өлшеулерді дұрыс жүргізу, тәжірибе нәтижелерін өңдеуді сауатты жүзеге асыру, өлшеу нәтижелеріне математикалық әрекеттер жасау
Мемлекеттік, салалық стандартты үлгілерді қолдану;
Объектілерді сәйкестендіру;
Өнімнің сәйкестігі туралы декларацияны рәсімдеу туралы құжаттарды әзірлеу (шикізат, жартылай фабрикаттар).
Оқыту нәтижесі: 1) Өлшеулер өткізу
Бағалау өлшемдері:
1. Құралдың техникалық нұсқаулығымен жұмыс істей біледі.
2. Аппаратураны қолдану ережелерін қалай сақтау керек екендігін біледі.
3. Қателіктер түрлерін біледі.
4. Өлшеудің қателіктерін анықтайды.
5. Өлшеу құралдарының жұмысын қалай бақылау керек екендігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Нормативті құжаттарды әзірлейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Нормативті құжаттарды біледі.
2. Шикізатқа, концентратқа және дайын өнімге нормативті құжаттарды пайдалана біледі.
3. Өнімнің қабылдау-тапсыру актісін әзірлей алады (шикізат).
4. Лауазымды нұсқаулықты әзірлеу кезіндегі талаптарды біледі.
5. Техникалық талаптарды әзірлеу үшін құжаттарды қалай дайындау керек екендігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу нәтижелерін өңдейді
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет анализировать полученные показатели параметров.
2. Умеет составлять уравнения корреляции параметров качества.
3. Умеет определить и оценить влияние входящего параметра.
4. Умеет подготавливать рекомендации по улучшению качества.
Результат обучения: 4) Проверять соответствие качества продукции техническим условиям и стандартам.
Критерии оценки:
1. Умеет анализировать полученные показатели параметров.
2. Умеет определить и оценить влияние входящего параметра.
3. Умеет подготавливать рекомендации по улучшению качества.
4. Умеет составлять акты на сырье, не отвечающее установленным техническим требованиям.
ПК 13. Проектировать технологическую схему обогащения и обогатительного оборудования участка (цеха) предприятия
СМ 13. Проектирование технологических схем обогащения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проектирования технологической схемы обогащения и обогатительного оборудования участка (цеха) предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологические процессы и режимы производства продукции предприятия; характеристика сырья, продукции и назначение отделения, участка, цеха; маршрутная технология производства; виды, принципы работы и назначение оборудования отделения, участка, цеха; мощность оборудования и годовую производительность отделения, участка, цеха; схема коммуникаций; основы черчения и графики.
При изучении модуля обучающие должны:
рассчитывать производительность (отделения, участка, цеха);
проектировать технологическую схему отделения углеобогатительных фабрик (грохочение, отсадки, флотации, обогащения, сушки);
выполнять чертежи отделения (участка, цеха);
рассчитывать энерго- и электрозатраты;
рассчитывать необходимое количество вспомогательных материалов (смазка, эмульсии).
Результат обучения: 1) Проектировать отделение грохочения.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться нормативными документами.
2. Знает параметры поступающего сырья.
3. Выполняет производственные расчетные показатели дробления/грохочения на основе годовой производительности предприятия.
4. Выполняет чертеж:
технологической схемы;
план отделения;
оборудования.
Результат обучения: 2) Проектировать отделение обогащения.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться нормативными документами.
2. Знает параметры поступающего сырья.
3. Выполняет производственные расчетные показатели обогащения (продукт грохочения, вспомогательные материалы, воды) на основе годовой производительности предприятия.
4. Выполняет чертеж:
технологической схемы;
план отделения;
оборудования.
Результат обучения: 3) Проектировать сушильное отделение.
Критерии оценки:

1. Параметрлердің алған көрсеткіштерін талдай алады.
2.Сапа параметрлерін корреляциялау теңдеулерін құра біледі.
3. Кіріс параметрінің ықпалын анықтай және бағалай біледі.
4. Сапаны жақсарту бойынша ұсыныстарды әзірлей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өнімнің сапасының қолданыстағы техникалық шарттар мен стандарттарға сәйкестігін тексеру
Бағалау өлшемдері:
1. Параметрлердің алынған көрсеткіштерін талдай алады.
2. Кіріс параметрінің ықпалын анықтай жіне бағалай біледі.
3. Сапаны жақсарту бойынша ұсыныстарды әзірлей алады.
4. Орнатылған техникалық талаптарға жауап бермейтін шикізатқа актілерді құра біледі.
КҚ 13. Кәсіпорын телімінің (цехының) байыту және байытатын жабдығының технологиялық сұлбасын жобалау
АМ 13. Байытудың технологиялық сұлбаларын жобалау
Бұл модуль кәсіпорын учаскесінің (цехының) байытудың технологиялық схемасын жобалау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: Кәсіпорынның өнімінің өндіріс режимі мен технологиялық процестер; шикізаттың, өнімнің сипаттамасы және бөлімшенің, учаскенің, цехтың тағайындалуы; өндірістің бағдарлы технологиясы; цех, учаске, бөлімшенің жабдығының тағайындалуы және жұмыс принципі; цехтың, учаскенің, бөлімшенің жылдық өнімділігі мен жабдықтың қуаты; коммуникациялар схемасы; сызба және графика негіздері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Өнімділігін есептеу (бөлімше, учаске, цех)
Көмір байыту фабрикаларының бөлімшелерінің технологиялық схемасын жобалау (елеу, тұндыру, лотфация, байыту, кептіру)
Бөлімшенің сызбаларын орындау (учасе, цех);
Энерго және электрошығындарын есептеу
Қосалқы материалдардың қажетті мөлшерін есептеу (майлау, эмульсия және т.б.).
Оқыту нәтижесі: 1) Елеу бөлімшесін жобалау .
Бағалау өлшемдері:
1. Нормативтік құжаттарды пайдалана алады.
2. Түсетін шикізаттың нормативтерін біледі.
Кәсіпорынның жылдық өнімділігі негізінде бөлшектеу елеудің өндірістік есептік көрсеткіштерін орындайды.
3. Сызбасын орындайды:
технологиялық сұлбаның;
бөлім жоспарының;
жабдықтың.
Оқыту нәтижесі: 2) Байыту бөлімшесін жобалау
Бағалау өлшемдері:
1. Нормативтік құжаттарды пайдалана алады.
2. Түсетін шикізаттың нормативтерін біледі.
3. Кәсіпорынның жылдық өнімділігі негізінде байытудың өндірістік есептік көрсеткіштерін орындайды (ұсату өнімі, қосалқы материалдар, сулар).
4. Сызбасын орындайды:
технологиялық сұлбаның;
бөлім жоспарының;
жабдықтың.
Оқыту нәтижесі: 3) Кептіру бөлімін жобалау.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет пользоваться нормативными документами.
2. Знает параметры поступающего сырья.
3. Выполняет производственные расчетные показатели сушильного отделения (количество используемого теплоносителя) на основе годовой производительности предприятия.
4. Выполняет чертеж:
технологической схемы;
план отделения;
оборудования.
ПК 14. Проводить анализ ситуации на предприятии по обогащению угля и принимать технологические решения
СМ 14. Анализ ситуации на предприятии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения анализа ситуации на предприятии по обогащению угля и принятие технологических решений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные термины, методы и принципы производственного менеджмента; закономерности экономического развития, которые предопределяют экономическое поведение людей; причины аварийных ситуаций; методы анализа экономики, ее многосторонние взаимосвязи с явлениями реальной экономической жизни.
При изучении модуля обучающие должны:
ориентироваться в различных экономических ситуациях;
понимать суть происходящих экономических явлений и процессов, анализировать информацию о конкретных товарных и факторных рынках;
систематизировать и анализировать информацию для ориентирования в текущих проблемах;
принимать решения для устранения аварийных и конфликтных ситуаций.
Результат обучения: 1) Проводить анализ работы персонала.
Критерии оценки:
1. Знает критерии человеческого фактора.
2. Понимает причины конфликтных ситуаций и знает способы их устранения.
3. Знает методы управления персоналом.
4. Знает, как управлять социальным и психологическим климатом на предприятии.
Результат обучения: 2) Проводить анализ технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Умеет анализировать технологические процессы.
2. Умеет систематизировать процессы.
3. Знает, как разрабатывать предложения по совершенствованию процесса.
4. Умеет применять методы управления процессом.
Результат обучения: 3) Проводить анализ работы предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает структурную схему предприятия.
2. Умеет анализировать производственные процессы.
3. Знает методы управления производством.
4. Умеет разрабатывать экономические и технологические предложения по совершенствованию работы предприятия.
Результат обучения: 4) Принимать решения.
Критерии оценки:
1. Знает, какие меры необходимо принимать при аварийных ситуациях.
2. Знает, какие меры необходимо принимать при конфликтных ситуациях.
3. Понимает последствия не устранения конфликтных или аварийных ситуаций.
4. Знает методы производственного менеджмента.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, необходимые для ознакомления с производством, структурой, оборудованием углеобогатительной фабрики.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: содержание первичного инструктажа по технике безопасности; правила поведения рабочего на производственном участке; специфика работы углеобогатительной фабрики; условия работы на производственном участке; правила расположения обогатительного оборудования и сооружений на производственном участке.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с производством углеобогатительной фабрики.
Критерии оценки:

1. Нормативтік құжаттарды пайдалана алады.
2. Түсетін шикізаттың нормативтерін біледі.
3. Кәсіпорынның жылдық өнімділігі негізінде кептіру бөлімінің өндірістік есептік көрсеткіштерін (қолданылатын жылу тасығыш мөлшері) орындайды.
4. Сызбасын орындайды:
технологиялық сұлбаның;
бөлім жоспарының;
жабдықтың.
КҚ 14. Көмір байыту бойынша кәсіпорнында жағдайдың талдауын жүргізу және технологиялық шешімдер қабылдау
АМ 14. Кәсіпорындағы жағдайды талдау
Бұл модуль көмір байыту бойынша кәсіпорындағы жағдайды талдауды жүргізу үшін қажетті білімдер мен дағдылар, жұмыстың нәтижелілігін және технологиялық шешімдерді қабылдайды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: Өндірістік менеджменттің негізгі терминдері, әдістері мен принциптері; адамдардың экономикалық мінез-құлықтарын алдын ала белгілейтін экономикалық дамудың заңдылықтары; авариялық жағдайлардың себептері; экономиканың талдау әдістері, оның нақты экономикалық өмір құбылысымен көп жақты өзара байланысы
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Түрлі экономикалық жағдайларға бағдар алу
Болып жатқан экономикалық құбылыстар мен процестердің мәнін ұғыну, нақты тауарлық және факторлық нарықтар туралы ақпаратты талдау
Ағымдағы проблемаларға бағдарлану үшін ақпаратты бір жүйеге келтіру және талдау
Авариялық және шиеленісті жағдайларды жою үшін шешімдер қабылдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Персоналдың жұмысына талдау жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Адами фактордың өлшемшарттарын біледі
2. Шиеленіс жағдайларының себептерін түсінеді және оларды жою тәсілдерін біледі.
3. Персоналды басқару әдістерін біледі.
4. Кәсіпорында әлеуметтік және психологиялық ахуалды қалай басқару керек екендігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процеске талдау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестерді талдай біледі.
2. Процестерді жүйелендіре біледі.
3. Процесті жетілдіру бойынша ұсыныстарды қалай әзірлеу керек екендігін біледі.
4. Процесті басқару әдістерін қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның жұмысына талдау жүргізеді
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның құрылымдық кестесін біледі.
2. Өндірістік процестерді талдай біледі.
3. Өндірісті басқару әдістерін біледі.
4. Кәсіпорынның жұмысын жетілдіру бойынша экономикалық және технологиялық ұсыныстарды әзірлей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Шешім қабылдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Авариялық жағдайларда қандай шара қабылдау керек екендігін біледі.
2. Шиеленіс жағдайларында қандай шаралар қолдану керек екендігін біледі.
3. Шиеленіс немесе авариялық жағдайларды жою салдарын түсінеді.
4. Өндірістік менеджменттің әдістерін біледі.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Бұл модуль көмір байыту фабрика жабдықтармен, құрылыммен, өңдірісті тану үшін қажетті білімдерді сипаттайды. Модульді оқыған кезде білім алушылар тиіс: техника қауіпсіздік бойынша алғашқы нұсқаулықтар; өңдірістік участкіде жұмысшынын мінез-құлық ережесі; көмір байыту фабриканын жұмыс спецификасы; өңдірістік участкіде жұмыс шарттары; өңдірістік участкіде байыту жабдықтармен және басқа құрылыстардын орналасу ережелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Көмір байыту фабрикасының өндірісімен танысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает правила поведения в соответствии с планом ликвидации аварий.
3. Описывает структуру предприятия и назначение его отделений.
4. Описывает технологическую схему продукции.
5. Знает марки угля.
6. Знает специфику работы углеобогатителя.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность закрепления и углубления знаний, полученных обучающимися в процессе обучения, привить необходимые умения и навыки практической деятельности по изучаемой специальности, приобщить обучающихся к общественно-полезному труду с целью получения квалификации флотатора и аппаратчика углеобогащения.
При изучении модуля обучающиеся должны: приобрести профессиональные компетенции, отвечающие современным требованиям производства в области углеобогащения.
закрепить, расширить и систематизировать знания, полученные при изучении специальных дисциплин;
приобрести практический опыт, развить профессиональное мышление, привить умения организаторской деятельности в условиях трудового коллектива;
овладеть приемами обслуживания технологического оборудования дробления, грохочения и флотации;
изучить особенности технологических процессов дробления, грохочения и флотации.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию флотаторщика.
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы дробильного, грохотального и флотационного оборудования.
2. Знает технологическую цепочку расположения оборудования в отделениях.
3. Умеет проводить процесс дробления.
4. Умеет проводить процесс грохочения.
5. Умеет проводить процесс флотации.
6. Выполняет загрузку и перемешивание материалов, пульпы.
7. Умеет проводить работу на гидроциклоне.
8. Знает должностные инструкции дробильщика.
9. Знает должностные инструкции грохотовщика.
10. Знает должностные инструкции флотатора.
11. Умеет проводить ситовый анализ угля и отсева.
12. Умеет проводить технический анализ угля.
13. Умеет выявлять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
14. Умеет устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию аппаратчика углеобогащения.
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы оборудования обогащения.
2. Знает технологическую цепочку расположения оборудования в отделениях.
3. Проводит процесс обогащения на концентрационном столе.
4. Проводит процесс обогащения на сепараторах.
5. Проводит управление процессом обогащения угля.
6. Умеет производить бесперебойную подачу сырья и материалов.
7. Умеет регулировать плотность суспензии.

1. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаулықты білу.
2. Аварияларды жою жоспарына сәйкес жүріс-тұрыс ережелерін біледі.
3. Кәсіпорын құрылымын оның бөлімшелерінің мақсаттарын сипаттайды.
4. Өнімнің технологиялық сызбасын сипаттайды.
5. Көмірдің маркаларын біледі.
6. Көмір байытқышының жұмыс ерекшелігін біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Бұл модуль көмір байыту аппаратшысы және флотатордың біліктілігін алу мақсатында қоғамдық-пайдалы еңбекке оқытуға машықтандыру, зерделенетін мамандық бойынша практикалық қызметтің дағдылары мен қажетті ептіліктерді бейімдеу, оқыту процесінде білім алушылардың алған білімдерін бекіту және тереңдетудің нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар тиіс:
көмір байыту саласында өндірістің қазіргі заманғы талаптарына жауап беретін кәсіптік құзыреттілікті иелену.
арнайы пәндерді оқыған кездегі білімдерді бекіту, кеңейту және жүйелендіру;
практикалық тәжірибені иелену, кәсіби ойлайды дамыту, еңбек ұжымы шарттарында ұйымдастырушылық қабілеттілікке машықтандыру;
бөлшектеу, елеу және флотациялау технологиялық жабдығының қызмет көрсету тәсілдерін үйрену:
бөлшектеу елеу және флотациялаудың технологиялық процестерінің ерекшеліктерін зерделеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Флотаторшының біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлшектеу (ұсақтау) және флотациялық жабдықтың жұмыс қағидасын біледі.
2. Бөлімшелерде жабдықтардың орналасуының технологиялық тізбегін біледі.
3. Бөлшектеу процесін жүргізе алады.
4. Ұсақтау процесін жүргізе алады.
5. Флотациялау процесін жүргізе алады.
6. Материалдарды, қойыртпақты араластыруды және жүктеуді орындайды.
7. Гидроциклонда жұмыстарды жүргізе алады.
8. Бөлшектеушінің лауазымдық нұсқаулығын біледі.
9. Ұнтақтаушының лауазымдық нұсқаулығын біледі.
10. Флотатордың лауазымдық нұсқаулығын біледі.
11. Көмірге және еленген қалдығына талдау жүргізе алады.
12. Көмірге техникалық талдау жүргізе алады.
13. Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды таба біледі.
14. Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысында ақаулықтарды түзете алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Көмір байыту аппаратшысының біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Байыту жабдығының жұмыс қағидасын біледі.
2. Бөлімшелерде жабдықтардың орналасуының технологиялық тізбегін біледі.
3. Концентрациялық үстелде байыту процесін жүргізеді.
4. Сепараторларда байыту процесін жүргізеді.
5. Көмір байыту процесін басқарады.
6. Материалдар мен шикізаттың үздіксіз берілуін жүргізе біледі.
7. Суспензияның тығыздығын реттей алады.

8. Умеет проводить отбор проб вручную.
9. Проводит все виды анализа с продуктами обогащения.
10. Проводит процесс сушки.
11. Знает должностные инструкции сепараторщика.
12. Знает должностные инструкции сушильщика.
13. Умеет выявлять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
14. Умеет устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность закрепления и углубления знаний, полученных обучающимися в процессе обучения, привить необходимые умения и навыки практической деятельности по изучаемой специальности с целью получения квалификации техника-технолога и выполнения дипломной работы.
При изучении модуля обучающиеся должны: закрепить, расширить и систематизировать знания, полученные при изучении специальных дисциплин;
приобрести практический опыт, развить профессиональное мышление, привить умения организаторской деятельности в условиях трудового коллектива;
изучить конструкторско-технологическую документацию;
принимать участие в работах, выполняемых работниками отделений; изучить вопросы менеджмента производства и экономики; научиться оформлять документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования; научиться проводить инструктаж на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию техника-технолога.
Критерии оценки:
1. Знает организацию углеобогатительной фабрики.
2. Умеет регулировать технологический процесс и оборудование на всех этапах обогащения угля.
3. Умеет выявлять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
4. Умеет устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
5. Умеет подготавливать нормативные документы.
6. Умеет проводить технический анализ готовой продукции.
7. Умеет осуществлять контроль за измерительными приборами.
8. Умеет изыскивать способы и меры, исключающие травматизм.
9. Знает мероприятия по оказанию первой медицинской помощи.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 25
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0709000 – Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)
Квалификация:

8. Сынамаларды қолмен іріктей алады.
9. Байыту өнімдерімен талдаудың барлық түрлерін жүргізеді.
10. Кептіру процесін жүргізеді.
11. Сепараторшының лауазымдық нұсқаулықтарын біледі.
12. Кептірушінің лауазымдық нұсқаулықтарын біледі.
13. Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды таба біледі.
14. Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысында ақаулықтарды түзете алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Бұл модуль техник-технолог біліктілігін алу мақсаты бойынша және дипломдық жұмысты орындау мақсатында оқытылатын мамандық бойынша практикалық қызметтің қажетті ептіліктері мен дағдыларын үйрету, оқыту процесінде білім алушылардың алған білімдерін бекіту және тереңдету нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар тиіс:
арнайы пәндерді оқыған кездегі білімдерді бекіту, кеңейту және жүйелендіру;
Практикалық тәжірибені иелену, кәсіби ойлайды дамыту, еңбек ұжымы шарттарында ұйымдастырушылық қабілеттілікке машықтандыру;
конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу;
бөлімше қызметкерлері орындайтын жұмыстарға қатысу;
экономика мен өндіріс менеджментінің сұрақтарын зерделеу;
жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттаманы рәсімдеуді үйрену;
жұмыс орнында нұсқама жүргізуді үйрену.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-технолог біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Көмір байытатын фабриканы ұйымдастыруды біледі.
2. Көмір байытудың барлық кезеңдерінде технологиялық процес пен жабдықты реттей біледі.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтай алады.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақауларды жоя алады.
5. Нормативтік құжаттарды дайындай алады.
6. Дайын өнімге техникалық талдау жүргізе алады.
7. Өлшейтін құралдарға бақылауды жүзеге асыра алады.
8. Жарақаттанушылықты болдырмайтын тәсілдер мен шараларды іздей алады.
9. Алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша шараларды біледі.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 25-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0709000 – Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)
Біліктіліктер:

2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения эскизов и чертежей деталей, технологического оборудования
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эскизов и чертежей деталей, схем технологического оборудования и основных его узлов, чтения технической документации, использования измерительных инструментов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила оформления чертежей; техника выполнения графических работ чертежными инструментами по проекционному черчению и техническому рисованию.
При изучении модуля обучающие должны:
читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности;
выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и машинной графике;
выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и машинной графике;
выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов в ручной и машинной графике;
оформлять технологическую и конструкторскую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы, чертежи деталей, оборудования и технологические схемы.
Критерии оценки:
1. Знает принципы построения плоских фигур в аксонометрических проекциях.
2.Знает последовательность выполнения сборочных чертежей.
3. Умеет выполнять эскизы и технические рисунки.
4. Умеет чертить плоские фигуры в аксонометрической проекции.
5. Умеет выполнять комплексные чертежи модели по аксонометрической проекции.
6. Умеет выполнять чертежи с применением сечений и разрезов.
7. Умеет оформлять технологическую и конструкторскую документацию.
8. Знает чертежные шрифты, типы линий, стандарты Единой системы конструкторской документации.
9. Умеет заполнять спецификацию.
Результат обучения: 2) Читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации.

2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Бөлшектердің сұлбаларын және сызбаларын орындау, техникалық жабдықтың практикалық дағдылары мен құзыреттерін иемдену
ЖКМ 01. Сызу
Бұл модуль бөлшектердің нобайлары мен сызбаларын, технологиялық жабдықтың сұлбалары мен оның негізгі тораптарын орындау, техникалық құжаттаманы оқу, өлшейтін құралдарды пайдалану үшін қажетті дағдыларды, ептіліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: сызбаларды безендіру ережесі; проекциялық сызу және техникалық сурет салу бойынша сызба құралдарымен графикалық жұмыстарды орындау техникасы.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу;
технологиялық жабдық пен технологиялық схемалардың графикалық суреттерін қол және машиналық графикада орындау;
геометриялық денелердің кешенді сызбаларын және олардың үстінде жатқан нүктелердің проекцияларын қол және машиналық графикада орындау;
бөлшектердің, олардың элементтерінің, тораптардың нобайларын, техникалық суреттерін және сызбаларын қол және машиналық графикада орындау;
қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес, технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлшектердің нобайларын, сызбаларын, жабдықты және технологиялық процес сұлбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Аксонометриялық проекцияларда жалпақ мүсіндерді салу қағидаларын біледі.

2. Знает способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем в ручной и машинной графике.
3. Знает типы и назначение спецификаций, правила их чтения и составления.
Результат обучения: 3) Владеть компьютерной графикой.
Критерии оценки:
1. Знает работу программы автоматизированного проектирования.
2. Умеет выполнять чертежи в прикладных программах компьютерной графики.
БК 7. Обладать информацией о законах механического движения и применения их в эксплуатации обогатительного оборудования
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения законов механического движения в эксплуатации обогатительного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные положения статики, кинематики и динамики; основные положения о прочности, жесткости, устойчивости, деформации, упругости, хрупкости, растяжении, сжатии, кручении и изгибе; основные методы и принципы расчетов на прочность жесткость и устойчивость при всех видах нагружения; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения; механические свойства важнейших конструкционных материалов; основные характеристики и требования, предъявляемые к машинам и механизмам; основные понятия о зубчатых, червячных, ременных, цепных передачах; детали и сборочные единицы передач.
При изучении модуля обучающие должны:
определять реакции опор твердого тела;
определять центр тяжести сложной плоской фигуры;
производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении;
подбирать материал исходя из условия прочности, жесткости и устойчивости.
Результат обучения: 1) Владеть основами статики.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и аксиомы статики.
2. Знает плоскую систему сходящихся сил, произвольно расположенных сил, момент сил, центр тяжести.
3. Умеет решать задачи на равновесие плоской системы сил и на определение центра тяжести плоских сечений.
Результат обучения: 2) Владеть основами сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Знает деформации и напряжения, виды нагружений.

2. Құрастыру сызбаларын орындау реттілігін біледі.
3. Форматтар, сызбалар мен схемалардың ауқымдарын таңдай алады.
4. Машиналар мен механизмдер үшін бөлшектер мен қосалқы бөліктер дайындау мақсатымен нобайлар мен техникалық суреттер орындай алады.
5. Аксонометриялық проекцияларда жалпақ мүсіндерді сыза алады.
6. Аксонометриялық проекция бойынша үлгінің кешенді сызбаларын орындай алады.
7. Әр түрлі қималар мен кесіктерді қолданумен сызбалар орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдық және технологиялық құжаттаманы оқу және рәсімдеу қағидаларын біледі.
2. Қол және машиналық графикада технологиялық жабдықты графикалық көрсету және технологиялық схемалардың орындау тәсілдерін біледі.
3. Ерекшеліктердің типтері мен мақсатын, оларды оқу және құрастыру қағидаларын біледі.
4. Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютерлік технологияларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік графиканың 2D және 3D модельдеу бағдарламалық құралдарын біледі.
2. Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып нобайлар, сызбалар, схемалар орындауды біледі.
БҚ 7. Механикалық қозғалыс заңдары және оларды байыту жабдығының пайдаланымда қолдану туралы ақпараттың болуы
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Бұл модуль заманауи техникада механикалық қозғалыс заңдарын қолдану үшін қажетті дағдыларды, ептіліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі ережелерін; беріктік, қаттылық, орнықтылық, деформация, беріктік, сынғыштық, созылу, сығылу, бұралу және иілу туралы негізгі ережелерді; жүктеудің барлық түрлері кезінде қаттылық мен орнықтылықты беріктікке есептеудің негізгі әдістері мен қағидаларын;
нақты, шекті қауіпті және шекті мүмкін кернеулер; аса маңызды құрылымдық материалдардың механикалық қасиеттерін; машиналар мен механизмдерге қойылатын негізгі сипаттамалар мен талаптарды; тісті, бұрамдықты, белдікті, тізбекті берідіктер туралы негізгі түсініктерді; берілістің бөлшектері мен құрастыру бірліктерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
қатты дененің тірек реакцияларын анықтау;
күрделі жалпақ фигураның ауырлық орталығын анықтау;
созылу, сығылу, айналу кезіндегі беріктіктің және қаттылықтың есептеуін жүргізу;
беріктік, қаттылық және тұрақтылық шарттарына сүйене отырып материалды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Статика негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын біледі.

2. Знает растяжение – сжатие.
3. Умеет решать задачи на прочность при растяжении и сжатии.
4. Умеет решать задачи на срез и смятие.
5. Знает кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
Результат обучения: 3) Владеть элементами кинематики и динамики.
Критерии оценки:
1. Знает кинематику и динамику.
2. Знает виды передач вращательного движения.
2. Умеет решать задачи на определение скоростей и ускорений при поступательном и вращательном движении тела.
Результат обучения: 4) Владеть понятиями о деталях машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные детали машин и механизмов.
2. Знает виды износа и деформации деталей и узлов оборудования.
3. Знает виды соединений деталей и узлов оборудования.
БК 8. Читать семы электрических цепей, электронных устройств, аппаратов, машин и работать по ним
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для формирования комплексного представления об устройстве, принципе работы и назначении обслуживаемого электрического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законы, элементы и свойства электрических цепей постоянного и переменного тока; основные свойства электротехнических и конструкционных материалов, области их применения; принцип действия, устройство и назначение электрических машин; назначение и принцип работы измерительных приборов; устройство, принцип действия, основные технические параметры и условные обозначения различных электронных приборов.
При изучении модуля обучающие должны:
производить расчет электрических цепей постоянного и переменного тока;
наблюдать и контролировать по показаниям измерительных приборов за правильной работой обогатительного оборудования;
применять электронные устройства для контроля технологического процесса.
Результат обучения: 1) Владеть основами электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает электрические и магнитные цепи постоянного и переменного тока.

2. Жинақталатын күштердің, еркін орналасқан күштердің тегіс жүйесін, күштер сәтін, ауырлық ортасын біледі.
3. Күштердің тегіс жүйесінің тепе-теңдігі мен тегіс қималардың ауырлық ортасын анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдардың қарсылығы негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Деформациялар мен кернеулерді, жүктелу түрлерін біледі.
2. Созылу - сығылуды біледі.
3.Созылу және сығылу кезінде беріктік міндеттерін шеше алады.
4. Кесу және жапыру міндеттерін шеше алады.
5. Бұрау, бүгу, бұрап бүгу, тығыздалға өзектердің төзімділігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кинематика және динамика элементтерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканы біледі.
2. Дененің ілгерілмелі және айналмалы қозғалысы кезінде жылдамдық пен үдетуді анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Машиналар мен механизмдердің бөлшектері туралы түсініктерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі түсініктер мен анықтамаларды біледі.
2. Бөлшектерді біріктіруді біледі.
3. Беріліс механизмдерін және айналмалы қозғалыс бағыттарын біледі.
БҚ 8. Электр тізбектерінің, аппараттардың, машиналардың, электрондық құрылғылардың білімдерін, электрлік сұлбаларды білу, оларды құрастыру және олармен жұмыс істеу
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздерімен
Осы модуль қызмет көрсететін электр жабдығының құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы кешенді түсінікті қалыптастыруға қажетті машықтарды, дағдыларды және білімді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің заңдарын, элементтері мен қасиеттерін; электр техникалық және құрылымдық материалдардың негізгі қасиеттерін. оларды қолдану салалаларын; электрлік машиналардың әрекет ету қағидасын, орналасуы мен тағайындалуын; өлшейтін құралдардың тағайындалуы мен жұмыс істеу қағидасын; әртүрлі электрондық құралдардың әрекет ету қағидасын, негізгі техникалық параметрлері мен шартты белгілерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің есептеулерін жүргізу;
техникалық қызмет көрсетуі және жөндеу кезінде материалдардың электр техникалық қасиеттері туралы білімдерді қолдану.
өлшейтін аспаптардың көрсеткіштері бойынша электромеханикалық жабдықтың дұрыс жұмысын бақылау және қадағалау;
электрондық құрылғыларды байыту фабрикасының жабдығын басқару үшін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқтың электр тізбектерін біледі.

2. Умеет рассчитывать электрические цепи постоянного и переменного тока.
3. Знает параметры электрических измерений.
4. Умеет пользоваться электроизмерительными приборами.
5. Знает принцип действия, устройство и назначение электрических машин постоянного и переменного тока.
6. Знает принцип действия, устройство и назначение трансформаторов.
7. Знает применение электропривода на современном производстве.
8. Знает способы передачи и распределения электрической энергии.
9. Умеет читать электросхемы для ремонта электрооборудования.
Результат обучения: 2) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных электронных приборов.
2. Знает принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств.
3. Умеет определять параметры электронных приборов.
БК 9. Обладать знаниями безопасного ведения технологического процесса обогащения
ОПМ 04.Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения обогатительных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении обогатительных работ.
Должны освоить следующие умения:
применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1.      Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2.      Знает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3.      Знает условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.
4.      Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.

2. Электромагнетизм құбылысын біледі.
3. Электр тізбектерін есептей алады.
4. Ом және Кирхгоф заңдары мен резисторларын тексере алады.
5. Электр өлшемдерін біледі.
6. Өлшем құралдарымен жұмыс істей алады.
7. Ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбектерін біледі.
8. Ауыспалы тоқтың жүйелі және параллельді тізбектерін есептей алады.
9. Ауыспалы тоқтың тармақталған және тармақталмаған тізбектерінің қарсылығын анықтай алады.
10. Ауыспалы тоқтың үш фазалы тізбектерін біледі.
11. Жұлдызшамен біріктірілген симметриялы және симметриялы емес жүктемелерін есептей алады.
12. Тұтынушыларды үшбұрышпен біріктіру кезінде үш фазалы тізбектерді зерттей алады.
13. Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр машиналарын біледі.
14. Қысқа тұйықталған роторы бар үш фазалы асинхронды қозғалтқыштың жұмыс сипаттамаларын ала алады.
15. Трансформаторларды біледі.
16. Заманауи өндірістегі электр жетегін біледі.
17. Үш фазалы қозғалтқышты басқара алады.
18. Электр энергиясын беру және үлестіру тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жартылай өткізгішті аспаптарды біледі.
2. Транзистордың кіріс және шығыс сипаттамаларын ала алады.
3.Жартылай өткізгішті аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
4. Фотоэлектрондық аспаптарды біледі.
5. Фотоэлементтердің сипаттамаларын анықтай алады.
6. Электронды түзеткіштерді біледі.
7. Кернеудің жартылай өткізгішті тұрақтандырғышын зерттей алады.
8. Электронды күшейткіштерді біледі.
9. Электронды күшейткіш сипаттамаларын зерттей алады.
10. Электронды генераторлар мен өлшеу тетіктерін біледі.
11. Микроэлектрониканың интегралды схемаларын біледі.
БҚ 9. Байытудың технологиялық процесін қауіпсіз жүргізу білімінің болуы
ЖКМ 04. Еңбек қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын сақтау және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін қажетті дағдыларды, машықтар мен білімді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: еңбекті қорғау саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты сақтау бойынша нормативтік құжаттар; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптары; байыту жұмыстарын жүргізу кезіндегі жалпы қауіпсіздік қағидалары.
Мынадай дағдыларды меңгеруі тиіс:
қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздерін біледі.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді біледі.
Ұжымдық және еңбек шарттарын, шарт жасау және бұзу талаптары мен тәртібін біледі.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес, жұмыс уақыты мен демалыс уақытының бөлінуін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі.

2. Знает назначение неметаллических материалов.
3. Умеет производить выбор материала в зависимости от условия работы детали (оборудования, изделия).
Результат обучения: 3) Проводить технологические операции с материалами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение различных видов сварки.
2. Знает принцип действия сварочного оборудования.
3. Умеет проводить сварку ручным способом.
4. Умеет проводить электродуговую сварку.
5. Знает назначение и принцип работы оборудования для резки.
6. Умеет проводить резку металлов.
7. Знает термическое оборудование и принцип его работы.
8. Умеет проводить термическую обработку.
БК 11. Понимать сущность теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе обогатительного производства
ОПМ 06. Физическая и коллоидная химия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания сущности теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе обогатительного производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия химической термодинамики и кинетики, условия химического равновесия, закон действующих масс, понятия химического потенциала и парциальной молярной величины, классификацию растворов, закон Рауля, основные понятия электрохимии, теорию электролитической диссоциации; классификацию электродов.
При изучении модуля обучающие должны:
рассчитать скорость химической реакции и константы равновесия реакции;
вычислять парциальные молярные величины;
рассчитать окислительно-восстановительный гальванический элемент и потенциал электродов;
рассчитать фазовое, химическое и электрохимическое равновесие.
Результат обучения: 1) Определять термодинамические параметры.
Критерии оценки:
1. Знает основные термодинамические параметры и их характеристику.
2. Знает законы термодинамики.
3. Знает типы термодинамических систем.
4. Знает термодинамику фазового равновесия и условия равновесия одно-, двух- и трехкомпонентных систем.
5. Знает термодинамические и кинетические условия химического равновесия.
6. Умеет рассчитать энтальпию, энтропию и энергию Гиббса.
7. Умеет рассчитать тепловой эффект реакции.
8. Умеет рассчитать равновесный состав химического равновесия.
9. Умеет рассчитать константу равновесия реакции.
10. Умеет анализировать диаграммы двух- и трехкомпонентных систем.
Результат обучения: 2) Характеризовать свойства растворов.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию растворов.

2. Бейметалл материалдардың тағайындалуын біледі.
3. Бөлшектің (жабдықтың бұйымның) жұмыс жағдайларына байланысты материал таңдауын жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдармен технологиялық операцияларды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дәнекерлеудің әр түрлі түрі мен тағайындалуын біледі.
2. Дәнекерлеу жабдығының әрекет ету қағидасын біледі.
3. Қол тәсілімен дәнекерлеуді жүргізе алады.
4. Электр доғалық дәнекерлеуді жүргізе алады.
5. Кесуге арналған жабдықтың тағайындалуы мен жұмыс істеу қағидасын біледі.
6. Металдарды кесуді жүргізе алады.
7. Термиялық жабдықты және оның жұмыс істеу қағидасын біледі.
8. Термиялық өңдеуді жүргізе алады.
БҚ 11. Химиялық заттар құрылымының, құрылысының, және түрленуінің жалпы заңдарын түсіну, сондай-ақ химиялық және беттік құбылыстар туралы түсініктің болуы
ЖКМ 06. Физикалық және коллоидты химия
Бұл модуль байыту өндірісінің негізінде жатқан химиялық және физикалық- химиялық процестердің теориялық негіздерінің мәнін түсіну үшін қажетті дағдыларды, машықтар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: химиялық термодинамика мен кинетиканың негізгі түсініктерін, химиялық тепе- теңдік шарттарын, әрекет етуші массалар заңын, химиялық әлеует және парциалды молярлық шама түсінігін, ерітінділер жіктемесін, Рауль заңын, электрохимиялық негізгі түсініктерін, электролиттік диссоциация теориясын; электродтардың жіктелуін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
химиялық реакция жылдамдыын және реакцияның тепе- теңдік константаларын есептеу;
парциалды молярлық шамаларды есептеу;
тотығушы- тотықтырушы гальваникалық элементті және электродтардың потенциалын есептеу;
фазалық, химиялық және электр химиялық тепе- теңдікті есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Термодинамикалық параметрлерді анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі термодинамикалық параметрлерді және олардың сипаттамасын біледі.
2. Термодинамика заңдарын біледі.
3. Термодинамикалық жүйелердің түрлерін біледі.
4. Бір-, екі- және үш компонентті жүйелердің фазалық тепе- теңдік термодинамикасы мен тепе- теңдік жағдайларын біледі.
5. Химиялық тепе- теңдіктің термодинамикалық және кинетикалық шарттарын біледі.
6. Гиббс энтальпиясын, энтропиясы мен энергиясын есептей алады.
7. Реакцияның жылулық әсерін есептей алады.
8. Химиялық тепе- теңдіктің бірдей салмақты құрамын есептей алады.
9. Реакцияның тепе- теңдік константасын есептей алады.
10. Екі- және үш компонентті жүйелердің диаграммаларын талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ерітінділердің қасиеттерін сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ерітінділердің жіктелуін біледі.

2. Знает понятия парциальных молярных величин.
3. Знает понятия концентрация, молярность и моляльность раствора.
4. Знает законы Рауля и Генри.
5. Знает понятия активности, коэффициента активности и методы их определения.
6. Умеет рассчитать моляльность и молярность раствора.
7. Умеет рассчитать активность и коэффициент активности.
8. Умеет рассчитать температуру кристаллизации и кипения раствора.
Результат обучения: 3) Определять скорость химической реакции.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия химической кинетики.
2. Знает факторы, влияющие на скорость химической реакции.
3. Знает закон действующих масс.
4. Знает физический смысл константы скорости химической реакции.
5. Знает понятие энергии активации.
6. Знает общие принципы катализа и виды катализаторов.
7. Умеет рассчитать скорость химической реакции.
Результат обучения: 4) Определять условия электродных процессов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия электрохимии.
2. Знает классификацию электролитов и электродов.
3. Знает основные положения теории электролитической диссоциации.
4. Знает основные понятия о гальванических элементах.
5. Умеет выполнить термодинамический расчет окислительно-восстановительного гальванического элемента.
6. Умеет выполнить расчет электролиза.
БК 12. Обладать базовыми понятиями о массивах горных пород, их физических состояниях, о строении земной коры с целью извлечения полезных компонентов
ОПМ 07. Геология и основы горного дела
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об основных положениях минералогии и классификации горных пород, способах разработки угольных месторождений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные закономерности развития земной коры; экзогенные и эндогенные геологические процессы; кристаллография, минералогия; классификация горных пород по происхождению; текстурно-структурные особенности руды при обогащении; физические свойства руды и вмещающих пород; типы месторождений руды; разработка рудных месторождений открытым и подземным способом.
При изучении модуля обучающие должны:
определять текстуру и структуру руды, предназначенной для обогащения;
исследовать структуру руды и пород на микроскопах различных принципов работы.
Результат обучения: 1) Использовать знания геологии.
Критерии оценки:
1. Знает экзогенные и эндогенные геологические процессы.

2. Парциалды молярлық шамалардың түсініктерін біледі.
3. Ерітіндінің концентрациясы, молярлығы мен моляльдығы түсініктерін біледі.
4. Рауль мен Генри заңдарын біледі.
5. Белсенділік, белсенділік коэффициенті түсініктерін және оларды анықтау әдістерін біледі.
6. Ерітіндінің молярлығы мен моляльдығын есептей алады.
7. Белсенділікті және белсенділік коэффициентін есептей алады.
8. Ерітіндінің кристалдану және қайнау температурасын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Химиялық реакция жылдамдығын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық кинетиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Химиялық реакцияның жылдамдығына әсер ететін факторларды біледі.
3. Әрекет етуші массалар заңын біледі.
4. Химиялық реакцияның жылдамдығы константасының физикалық мағынасын біледі.
5. Активация энергиясының түсінігін біледі.
6. Катализдің жалпы қағидалары мен катализатор түрлерін біледі.
7. Химиялық реакцияның жылдамдығын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электродтық процестердің шарттарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрохимияның негізгі ұғымдарын біледі.
2. Электролиттер мен электродтардың жіктелуін біледі.
3. Электролиттік диссоциация теориясының негізгі ережелерін біледі.
4. Гальваникалық элементтер туралы негізгі түсініктерді біледі.
5. Тотығу- тотықтыруды гальваникалық элементті термодинамикалық есептеуді орындай алады.
6. Электролиздің есебін орындай алады.
БҚ 12. Тау жыныстарының алаптары, олардың физикалық күйлері, пайдалы компоненттерді алу мақсатымен жер қабатының құрылуы туралы базалық түсініктердің болуы
ЖКМ 07. Геология және тау-кен ісінің негіздері
Бұл модуль тау- кен жыныстарының жіктелуі мен минералогияның негізгі ережелері, көмір кен орындарын игеру тәсілдері туралы кешенді түсінікті қалыптастыру үшін қажетті дағдыларды, машықтар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: жер қабатының дамуының негізгі заңдылықтарын; экзогенді және эндогенді геологиялық процестерді; кристаллография, минералогияны; шығуы бойынша тау жыныстарының жіктелуін; байыту кезінде кеннің текстуралық- құрылымдық ерекшеліктерін; кен мен жанас жыныстардың физикалық қасиеттерін; кеннің кен орындары түрлерін; кен орындарын ашық және жерасты тәсілімен игеру.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
байытуға арналған кеннің текстурасы мен құрылымын анықтау;
әр түрлі жұмыс істеу қағидаларындағы микроскоптарда кеннің және басқа жыныстардың құрылымын зерттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геология білімдерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестерді біледі.

2. Знает классификацию горных пород по происхождению.
3. Знает химические и физические свойства руды и вмещающих пород.
4. Знает текстурно-структурные свойства руды при обогащении.
5. Умеет определить твердость минералов.
6. Умеет определять вид минерала по цвету черты.
7. Умеет определять спайность минералов.
Результат обучения: 2) Использовать знания горного дела.
Критерии оценки:
1. Знает оборудование, применяемое при различных видах разработки месторождения.
2. Знает подземные горные выработки.
3. Знает условия работы на открытых и подземных месторождениях.
4. Знает технологию добычи руды открытым способом.
5. Знает технологию добычи руды закрытым способом.
6. Умеет определить виды и характеристики месторождения руды.
БК 13. Обладать знаниями гидравлики, понимать законы превращения тепловой энергии, знать еҰ свойства и процессы тепло и массообмена и горения
ОПМ 08. Основы гидравлики, теплотехника и водо-воздушное хозяйство обогатительных фабрик
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения закономерностей процессов теплогенерации и тепло-массообмена в обогатительных агрегатах.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: закономерности технической термодинамики; закономерности механики жидкостей и газов; основные понятия, законы и модели переноса тепла и массы при реализации технологических процессов; методы расчетов основных теплотехнических характеристик; основные принципы теплогенерации и энергопреобразования в обогатительных агрегатах.
При изучении модуля обучающие должны:
рассчитывать, потери напора при движении газов в газоходной системе;
рассчитывать и анализировать тепловые процессы и процессы массопереноса, происходящие при обогащении руды;
производить расчеты режимов горения, тепловых потерь и технико-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Определять основные параметры технической термодинамики, механики жидкостей и газов, тепло - и массообмена обогатительных процессов.
Критерии оценки:
1. Знает определения теплоты, работы, энтальпии, энтропии.
2. Знает закономерности механики жидкостей и газов в печах.
3. Знает виды, законы и модели переноса тепла и массы при реализации технологических процессов.
4. Знает методы расчетов основных теплотехнических характеристик.
5. Умеет рассчитывать, потери напора при движении газов в газоходной системе.
Результат обучения: 2) Выбирать источники теплогенерации для конкретных видов задач.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о топливе: виды и состав топлива, теплота сгорания топлива.

2. Шығуы бойынша тау жыныстарының жіктелуін біледі.
3. Кен мен жанас жыныстарының химиялық және физикалық қасиеттерін біледі.
4. Байыту кезінде кеннің текстуралық- құрылымдық қасиеттерін біледі.
5. Минералдардың қаттылығын анықтай алады.
6. Минерал түрін шекара түсі бойынша анықтай білу.
7. Минералдардың жарылу бағытын анықтай білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау- кен ісі білімдерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Кен орнын қазудың әр түрлі түрлері кезінде қолданылатын жабдықты біледі.
2. Жер асты тау- кен қазбаларын біледі.
3. Ашық және жерасты кен орындарында жұмыс жағдайларын біледі.
4. Кенді ашық тәсілмен өндіру технологиясын біледі.
5. Кенді жабық тәсілмен өндіру технологиясын біледі.
6. Кеннің кен орнының түрлері мен сипаттамаларын біледі.
БҚ 13. Жылу энергиясының айналуы, оның қасиеттері, сондай-ақ жылу және масса алмасу процестері және жану теориясы туралы жалпы теориялық заңдарды түсіну
ЖКМ 08. Гидравлика негіздері, жылу техникасы және байыту фабрикаларының су-ауа шаруашылығы
Бұл модуль байыту агрегаттарында жылу генерациялау және жылу- масса алмасу процестерінің заңдылықтарын қолдану үшін қажетті дағдыларды, ептіліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: техникалық термодинамика заңдылықтарын; сұйықтықтар мен газдардың механикасы заңдылықтарын; технологиялық процестерді іске асырған кездегі негізгі түсініктерді, жылу мен массаның ауысу заңдары мен модельдерін; жылу техникалық сипаттамаларды есептеу әдістерін; байыту агрегаттарында жылу генерациялау мен энергия түрленудің негізгі қағидаларын.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
газағар жүйесінде газдардың қозғалысы кезінде тегеурін жоғалтуларын есептеу;
жылу процестері мен кенді байыту кезінде жүретін масса алмасу процестерін есептеу және талдау;
жану режимдерін, жылулық жоғалтулар мен техникалық- экономикалық көрсеткіштерді есептеуді жүргізу;
жұмыс ерекшеліктерін талдау және байыту жабдығының жұмысының ұтымды жылулық режимдерін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық термодинамиканың, сұйықтықтар мен газдардың, байыту процестерінің жылу және масса алмасу механикасының негізгі параметрлерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылуды, жұмысты, энтальпия, энтропияны анықтауды біледі.
2. Пештердегі газдар мен сұйықтықтар механикасының заңдылықтарын біледі.
3. Технологиялық процестерді іске асырған кезде жылу мен массаның түрлерін, заңдары мен ауысу модельдерін біледі.
4. Негізгі жылу техникалық сипаттамаларды есептеу әдістерін біледі.
5. Газағар жүйесінде газдардың қозғалысы кезінде тегеурін жоғалтуларын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тапсырманың нақты түрлері үшін жылу генерация көздерін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Отын туралы жалпы мәліметтерді біледі: отынның түрлері мен құрамын, отынның жану жылулығын.

2. Знает методы сжигания твердого, жидкого и газообразного топлива.
3. Знает принципы дугового, электрического, индукционного нагрева, нагрева сопротивлением и плазменного нагрева.
4. Умеет проводить расчеты горения твердого, жидкого и газообразного топлива.
Результат обучения: 3) Анализировать теплотехнические характеристики агрегатов обогатительных фабрик.
Критерии оценки:
1. Знает схему водоснабжения обогатительных фабрик.
2. Знает оборудование для водоснабжения.
3. Знает принцип воздухоснабжения обогатительных фабрик.
4. Знает типов компрессоров и воздуходувных машин.
5. Знает котельные установки и их вспомогательные устройства.
6. Умеет управлять насосами, компрессорами и воздуходувными машинами, котельными установками, производить их техническое обслуживание и ремонт.
БК 14. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 10. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "070904 2 - Концентраторщик"
ПК 01. Вести процесс концентрации материалов обогащения на отсадочных машинах, концентрационных столах и обогатительном оборудовании
СМ 01. Процесс концентрации материалов обогащения полезных ископаемых и устройство обогатительного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения процесса концентрации материалов обогащения на отсадочных машинах, концентрационных столах и обогатительном оборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: физические и химические свойства обрабатываемого сырья, концентратов и продуктов; технологические особенности процесса рудоподготовки; основные принципы обогащения; конструкция и принцип работы концентрационных столов и отсадочных машин; состояние постели в каждой камере отсадочных машин; технологический процесс отсадки; устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
вести процесс концентрации материалов обогащения на отсадочных машинах, концентрационных столах и обогатительном оборудовании;
регулировать равномерное питание отсадочных машин, концентрационных столов водой и исходным материалом;
проверять состояние сеток и искусственной постели отсадочной машины;
производить пуск и остановку отсадочных машин и вспомогательного оборудования;
выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Вести процесс концентрации материалов обогащения на отсадочных машинах, концентрационных столах.
Критерии оценки:

2. Қатты, сұйық және газ тәрізді отынды жағу әдістерін біледі.
3. Доғалық, электрлік, индукциялық жылыту, кедергімен жылыту және плазмалық жылыту қағидаларын біледі.
4. Қатты, сұйық және газ тәрізді отынды жағу есептеулерін жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Байыту фабрикаларының агрегаттарының жылу техникалық сипаттамаларын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Байыту фабрикаларын сумен жабдықтау сұлбасын біледі.
2. Сумен жабдықтауға арналған жабдықты біледі.
3. Байыту фабрикаларының ауамен жабдықтау қағидаларын біледі.
4. Сығымдағыштар мен ауа үрлеу машиналарының түрлерін біледі.
5. Қазан қондырғылары мен қосалқы құрылғыларды біледі.
6. Сорғыларды, сығымдағыштарды және ауа үрлеу машиналарын, қазан қондырғыларын басқара, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізе алады.
БҚ 14. Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздар құру және рәсімдеу
ЖКМ 09. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиісті: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері; құжаттардың қызметі және құру тәсілдері; құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, ресімдеу ережелері.
Модульді игеру кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларды алуға тиіс:
ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. ҚР Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
"070904 2 - Концентраторшы" біліктілігі
КҚ 01. Құю машиналарында, концентрациялық үстелдерде және басқа байыту жабдығында байыту материалдарының концентрациясы процесін жүргізу
АМ 01. Пайдалы қазбалардың материалдарының концентрациясы процесі және байыту жабдығының құрылысы
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, құю машиналарында, концентрациялық үстелдерде және басқа байыту жабдығында байыту материалдарының концентрациясын жүргізу процесі үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: өңделетін шикізаттың, концетраттар мен өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттерін; кен дайындау процесінің технологиялық ерекшеліктерін; байытудың негізгі қағидаларын; концентрациялық үстелдер мен құю машианаларының құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын; құю машианаларының әрбір камерасындағы ұяның күйін; құюдың технологиялық процесін; қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен пайдалану ережесін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
құю машиналарында, концентрациялық үстелдерде және басқа байыту жабдығында байыту материалдарының концентрациясы процесін жүргізу;
құю машиналарын, концентрациялық үстелдерді сумен және шығыс материалмен біркелкі қуаттандыруды реттеу.
құю машинасының торлары мен жасанды ұясының күйін тексеру;
құю машиналары мен қосалқы жабдықты қосу мен тоқтатуды жүргізу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақауларды анықтау және жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Құю машиналарында, концентрациялық үстелдерде байыту материалдарын концентрациялау процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет производить запуск и остановку на обслуживаемом оборудовании.
2. Знает как проверить состояния сеток и искусственной постели отсадочной машины.
3. Знает конструкцию и принцип работы концентрационных столов и отсадочных машин.
4. Умеет произвести выбор и расчет отсадочных машин и концентрационных столов.
5. Знает конструкцию и классификацию оборудования.
6. Умеет управлять обслуживаемым механизмом и установками.
7. Умеет выявлять и устранять возможные неисправности в работе оборудования.
8. Знает основы слесарного дела.
9. Знает технику безопасности и требования инструкций по эксплуатации технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Регулировать равномерное питание отсадочных машин, концентрационных столов водой и исходным материалом.
Критерии оценки:
1. Знает физические и химические свойства обрабатываемого сырья, концентратов и продуктов.
2. Знает состав и классификацию полезных ископаемых по обогатимости.
3. Знает технологические особенности процесса рудоподготовки.
4. Знает основные принципы обогащения.
5. Знает технологический процесс отсадки.
6. Умеет регулировать обслуживаемые механизмы и установки.
7. Умеет контролировать качество исходного и выпускаемого материала.
8. Умеет определять технологические показатели кондиции.
9. Умеет распознавать продукты обогащения.
10. Умеет контролировать технологический процесс на своем рабочем месте.
ПК 02. Контролировать качество разделения материала обогащения на основании анализа отобранных проб всех продуктов отсадки
СМ 02. Организация отбора проб рудного промежуточного продукта и рудного концентрата
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения контроля качества разделения материала обогащения на основании анализа отобранных проб всех продуктов отсадки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство и принцип работы пробоотборника; технические условия и стандарты на поступающие сырье и готовую продукцию; способы контроля качества продукции обогащения; методы отбора, разделки и испытания проб и правила аттестации продукции; нормы выхода и требований, предъявляемых к качеству конечных продуктов.
При изучении модуля обучающие должны:
контролировать качество разделения материала обогащения на основании анализа отобранных проб всех продуктов отсадки;
отбирать пробы для анализа;
работать с пробоотборником.
Результат обучения: 1) Подготавливать пробы к анализу.
Критерии оценки:
1. Знает схему и правила подготовки проб к анализу.

1. Қызмет көрсетілетін жабдықта қосу мен тоқтатуды жүргізе алады.
2. Құю машинасының торлары мен жасанды ұясының күйін қалай тексеруді біледі.
3. Концентрациялық үстелдер мен құю машиналарының құрылымы мен жұмыс істеу қағидасын біледі.
4. Құю машинасы мен концентрациялық үстелдерді таңдау мен есептеуді жүргізе алады.
5. Жабдықтың құрылымы мен жіктелуін біледі.
6. Қызмет көрсетілетін механизмдер мен қондырғыларды басқара алады.
7. Жабдықтың жұмысында мүмкін ақауларды анықтай және жоя біледі.
8. Слесарлық істің негіздерін біледі.
9. Технологиялық жабдықты пайдалану бойынша қауіпсіздік техникасы мен нұсқаулықтардың талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Құю машиналарын, концентрациялық үстелдерді сумен және шығыс материалмен біркелкі қуаттандыруды реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өңделетін шикізаттың, концентраттар мен өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттерін біледі.
2. Пайдалы қазбалардың байытылуы бойынша құрамы мен жіктелуін біледі.
3. Кен дайындау процесінің технологиялық ерекшеліктерін біледі.
4. Байытудың негізгі қағидаларын біледі.
5. Құюдың технологиялық процесін біледі.
6. Қызмет көрсетілетін механизмдер мен қондырғыларды реттей алады.
7. Бастапқы және шығарылатын материалдың сапасын бақылай алады.
8. Кондицияның технологиялық көрсеткіштерін анықтай алады.
9. Байыту өнімдерін тани алады.
10. Өзінің жұмыс орнында технологиялық процесті бақылай алады.
КҚ 02. Барлық құю өнімдерінің іріктелген сынамаларын талдау негізінде байыту материалын бөлу сапасын бақылау
АМ 02. Кенді аралық өнімінің және кенді концентраттын сынамаларын іріктеуді ұйымдастыру
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, барлық құю өнімдерінің іріктелген сынамаларын талдау негізінде байыту материалын бөлу сапасын бақылауды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: сынама алғыштың құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын; келетін шикізат пен дайын өнімге техникалық шарттар мен стандарттарды; байыту өнімінің сапасын бақылау тәсілдерін; өнімні аттестаттау ережелері мен сынамаларды іріктеу, бөлу және сынау әдістерін; соңғы өнімдердің шығым нормалары мен сапасына қойылатын талаптарды.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Барлық құю өнімдерінің және байытудың басқа түрлерінің іріктелген сынамаларын талдау негізінде байыту материалын бөлу сапасын бақылау;
талдау үшін сынамалар алу;
сынама алғышпен жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Сынаманы талдауға дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынаманы талдауға дайындау сұлбасы мен ережесін біледі.

2. Знает методы обработки кусковых проб.
3. Умеет исследовать типы и назначение проб.
4. Знает как определить частоту пробоотсекания.
5. Умеет составлять баланс полезных компонентов.
6. Знает порядок отбора проб, ведения контроля и учета.
7. Знает технические условия и стандарты на поступающее сырье и готовую продукцию.
8. Знает нормы выхода и требований, предъявляемых к качеству конечных продуктов.
Результат обучения: 2) Подготавливать оборудование, предназначенное для отбора проб.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы комплексных опробовательных установок, проборазделочного оборудования, средств измерений и аппаратуры.
2. Умеет управлять стационарными, механическими и автоматическими пробоотбирателями.
3. Знает устройство и принцип работы цепных ковшевых, лотковых, винтовых и секторных пробоотбирателей.
4. Умеет отбирать пробы, вести контроль и учет на рабочем месте.
5. Умеет разделывать и обрабатывать пробы.
6. Умеет контролировать технологические процессы на своем рабочем месте.
7. Знает правила безопасности при ведении технологического процесса.
Квалификация "070914 2 - Оператор пульта управления"
ПК 03. Управлять технологическим процессом и оборудованием обогатительной фабрики с пульта управления
СМ 03. Технологический процесс и оборудование обогатительной фабрики
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления технологическим процессом и оборудованием обогатительной фабрики с пульта управления.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологическая схема обогащения; технические условия на поступающее сырье; порядок пуска и остановки поточно-транспортных цепей; схема основных энергокоммуникаций по цеху; схемы железнодорожных путей, закрепленных за цехом; методы определения и устранения неисправностей в работе пульта управления; технологическая характеристика обслуживаемого оборудования; порядок ведения записей.
При изучении модуля обучающие должны:
производить запуск и остановку поточно-транспортных цепей;
осуществлять взаимодействие технологических операций различных участков;
регулировать параметры технологического процесса;
устранять нарушения в ведении технологического процесса;
осуществлять оперативную связь с технологическими рабочими участка;
регистрировать показания приборов в производственном журнале;
предупреждать и устранять мелкие неполадки в работе пульта управления.
Результат обучения: 1) Управлять технологическим процессом с пульта управления.
Критерии оценки:
1. Знает технологическую схему обагащеня.

2. Кесектік сынама өңдеу әдістерін біледі.
3. Сынаманың түрлері мен тағайындалуын зерттей алады.
4. Сынама кесу жиілігін қалай анықтауды біледі.
5. Пайдалы компоненттер теңгерімін құрай алады.
6. Сынама алу, бақылау мен есебін жүргізу тәртібін біледі.
7. Келетін шикізат пен дайын өнімге әрекеттегі техникалық шарттар мен стандарттарды біледі.
8. Соңғы өнімнің шығу нормалары мен сапасына қойылатын талаптарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынама алуға арналған жабдықты дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кешенді сынау қондырғыларының, сынама бөлетін жабдықтың, өлшеу құралдары мен басқа аппаратураның құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын біледі.
2. Стационарлық, механикалық және автоматты сынама алғыштарды басқара алады.
3. Тізбекті шөміштік, тартпалық, бұрандалық және секторлық сынама алғыштардың құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын біледі.
4. Сынамалар алып, жұмыс орнында бақылау мен есепті жүргізе алады.
5. Сынаманы бөле және өңдей алады.
6. Өзінің жұмыс орнында технологиялық процесті бақылай алады.
7. Технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік ережесін біледі.
"070914 2 – Басқару пульті операторы" біліктілігі
КҚ 03. Байыту фабрикасының технологиялық процесі мен жабдығын басқару пультінен басқару
АМ 03. Байыту фабрикасының технологиялық процесі мен жабдығы
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, байыту фабрикасында басқару пультынан технологиялық процес пен жабдықты басқару үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: байытудың технологиялық сұлбасын; келетін шикізатқа техникалық шарттарды; ағын- тасымалдау тізбектерін қосу және тоқтату тәртібін; цех бойынша негізгі энергокоммуникациялар сұлбасын; цехке бекітілген темір жол жолдарының сұлбасын; басқару пультының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою әдістерін; қызмет көрсетілетін жабдықтың технологиялық сипаттамасын; жазуларды жүргізу тәртібін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
ағындық- тасымалдау тізбектерін қосу мен тоқтатуды жүргізу;
әр түрлі учаскелердің технологиялық опрацияларының өзара әрекетін жүзеге асыру
технологиялық процесстер параметрлерін реттеу;
технологиялық процес жүргізудегі бұзушылықты жою;
учаскенің технологиялық жұмысшыларымен жедел байланысты жүзеге асыру;
өндірістік журналда құралдың көрсеткіштерін тіркеу;
басқару пультының жұмысындағы ұсақ олқылықтардың алдын алу және жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процесті басқару пультынан басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Байытудың технологиялық сұлбасын біледі.

2. Знает технические условия на поступающее сырье.
3. Умеет осуществлять взаимодействие технологических операций различных участков.
4. Умеет регулировать параметры технологического процесса.
5. Умеет устранять нарушения в ведении технологического процесса.
6. Знает конструктивные особенности оборудования дробильных, обогатительных, брикетных, агломерационных фабрик и систем автоматики.
7. Знает схему автоматизации производственного процесса.
Результат обучения: 2) Осуществлять взаимодействие технологических операций различных участков.
Критерии оценки:
1. Знает схему автоматизации управления поточно-транспорными системами на обогатительных фабриках.
2. Знает схему автоматизации процессов дробления.
3. Знает схему автоматизации измельчения и классификации.
4. Знает схему автоматизации гравитационных процессов
обогащения.
5. Умеет управлять механизмами одного или нескольких
участков из операторского пункта.
5. Умеет осуществлять оперативную связь с технологическими рабочими участка.
Результат обучения: 3) Контролировать технологический процесс.
Критерии оценки:
1. Знает систему автоматического контроля крупности дробленой руды.
2. Знает систему автоматического контроля и регулирования загрузки дробильных агрегатов.
3. Умеет контролировать и регулировать расход сырья,
вспомогательных материалов, электроэнергии и показателей технологического процесса.
ПК 04. Контролировать работу системы автоматического регулирования и обслуживать их
СМ 04. Автоматизация контроля и регулирования технологических процессов обогащения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для контроля и обслуживания системы автоматического регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологические характеристики системы автоматического регулирования; принцип работы автоматики и блокировки; методы контроля хода технологического процесса; световую схему процесса; конструктивные особенности оборудования дробильных, обогатительных, брикетных, агломерационных фабрик и систем автоматики, схему автоматизации производственного процесса.
При изучении модуля обучающие должны:
контролировать количество и качество загружаемого и расходуемого сырья и материалов, выхода готового продукта по всем стадиям производства, по показаниям средств измерений и автоматики;
контролировать по приборам работу технологического оборудования, своевременно принимать меры по предупреждению срывов в работе;
устранять мелкие неисправности в работе системы автоматики.
Результат обучения: 1) Контролировать по приборам работу технологического оборудования.
Критерии оценки:

2. Түсетін шикізатқа техникалық шарттарды біледі.
3. Ұсату агрегаттарын жүктеуді автоматты бақылау мен реттеу жүйесін біледі.
5. Ұсатылған кеннің ірілігін автоматты бақылау жүйесін біледі.
6. Әр түрлі учаскелердің технологиялық опрацияларының өзара әрекетін жүзеге асыра біледі.
7. Технологиялық процестің параметрлерін реттей біледі.
8. Технологиялық процес жүргізудегі бұзушылықты жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Әр түрлі учаскелердің технологиялық опрацияларының өзара әрекетін жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Байыту фабрикадарында ағын- тасымалдау жүйелерін басқаруды автоматтандыру сұлбасын біледі.
2. Ұсату процестерін автоматтандыру сұлбасын біледі.
3. Ұсату мен жіктеуді автоматтандыру сұлбасын біледі.
4. Гравитациялық байыту процестерін автоматтандыру сұлбасын
біледі.
5. Операторлық пункттен бір немесе бірнеше учаскелердің механизмдерін басқара алады.
5. Учаскенің технологиялық жұмысшыларымен жедел байланысты жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процесті бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін өндірістің технологиялық сұлбасын біледі.
2. Ұсату, байыту, брикеттік, агломерациялық
фабрикалар мен автоматика жүйелері
жабдығының құрылымдық ерекшеліктерін біледі.
3. Өндірістік процесті автоматтандыру сұлбасын біледі.
4. Шикізаттың, қосалқы материалдардың,
электр энергиясының шығынын және технологиялық
процестің басқа көрсеткіштерін бақылай және реттей алады.
КҚ 04. Автоматты реттеу жүйелерін бақылау және қызмет көрсету
АМ 04. Байытудың технологиялық процестерін бақылау мен реттеуді автоматтандыру
Берілген модуль автоматты реттеу жүйесін бақылау мен қызмет көрсетуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: автоматты реттеу жүйесінің технологиялық сипаттамаларын; автоматика мен бұғаттаудың жұмыс істеу қағидасын; технологиялық процестің барысын бақылау әдістерін; процестің жарықтық сұлбасын; ұсату, байыту, брикеттік, агломерациялық фабрикалардың жабдығы мен автоматика жүйелерінің құрылымдық ерекшеліктерін, өндірістік процесті автоматтандыру сұлбасын.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
тиелетін және жұмсалатын шикізат пен материалдардың саны мен сапасын, өндірістің барлық кезеңдері бойынша, өлшеу және автоматика құралдарының көрсеткіштері бойынша дайын өнімнің шығымын бақылау;
құралдар бойынша технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау, жұмыста істен шығулардың алдын алу бойынша шараларды уақытында қабылдау;
автоматика жүйесінің жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Құралдар бойынша технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает понятия о параметрах технологических процессов, измерительных преобразователях и цепях измерения, о контроле и регулировании параметров.
2. Знает виды цепей управления и их элементный состав.
3. Знает классификацию средств контрольно-измерительных приборов и автоматики, систем управления.
4. Знает классификацию объектов управления.
5. Знает условия и критерии устойчивости систем автоматизации, методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
6. Знает вспомогательные средства автоматических систем управления, органы настройки.
7. Умеет читать функциональные и структурные схемы автоматизации.
Результат обучения: 2) Контролировать количество и качество загружаемого и расходуемого сырья и материалов, выхода готового продукта по всем стадиям производства, по показаниям средств измерений и автоматики.
Критерии оценки:
1. Знает номенклатуру и общие принципы устройства промышленных средств автоматизации.
2. Знает типовые схемы автоматизации технологических процессов в обогатительной промышленности.
3. Знает виды схем регулирования технологических параметров.
4. Умеет оценивать свойства технологических объектов, как объектов регулирования.
5. Умеет читать и составлять условные обозначения приборов и средств автоматизации.
6. Умеет читать и анализировать функциональную схему автоматизации типовых технологических процессов.
7. Умеет читать заводские схемы автоматизации процессов.
Результат обучения: 3) Устранять мелкие неисправности в работе системы автоматики.
Критерии оценки:
1. Знает понятие о функциональных схемах автоматизации производственных процессов.
2. Знает общие принципы разработки функциональных схем автоматизации технологического процесса.
3. Умеет читать структурные схемы цепей местного и дистанционного контроля параметров.
4. Умеет визуально идентифицировать принадлежность контрольно-измерительных приборов и автоматики к определенному классу.
5. Умеет оценивать визуально метрологические особенности средств контрольно-измерительных приборов и автоматики.
6. Умеет рассчитывать погрешность измерений контрольно-измерительных приборов.
7. Умеет оценивать пригодность средств контрольно-измерительных приборов и автоматики для использования в цепях управления обогатительного производства.
8. Умеет переводить с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
9. Знает автоматическую систему управления производством и автоматическую систему управления технологическими процессами.
Квалификация "070918 3 - Техник-технолог"
ПК 05. Управлять технологическим процессом обогащения руды
СМ 05. Управление технологическим процессом и оборудованием обогатительной фабрики
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления технологическим процессом обогащения руды.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы теории автоматического контроля и управления; элементы и системы автоматического управления обогатительного оборудования и процессами обогащения руды.
При изучении модуля обучающие должны:
читать схемы автоматизации различных процессов обогатительного производства;
управлять средствами автоматизации и производить их техническое обслуживание.
вести учет количественных и качественных параметров технологического процесса, загрузки технологического оборудования;
выявлять неисправности в работе оборудования обогатительной фабрики и нарушений технологии производства.
принимать решение по своевременному устранению возникающих в процессе работы проблем;
проектировать новые прогрессивные технологии рудообогащения.
Результат обучения: 1) Организовывать ведение технологического процесса.
Критерии оценки:

1. Технологиялық процестердің параметрлері, өлшейтін түрлендіргіштер және өлшеу тізбектері, параметрлерді бақылау мен реттеу туралы түсініктерді біледі.
2. Басқару тізбектерінің түрлері мен олардың элементтік құрамын біледі.
3. Басқару-өлшеу құралдары және автоматика құралдарының, басқару жүйелерінің жіктелуін біледі.
4. Басқару объектілерінің жіктелуін біледі.
5. Автоматтандыру жүйелерінің тұрақтылық өлшемшарттары мен шарттарын, автоматтандыру жүйесін реттеу сапасын бағалау және арттыру әдістерін біледі.
6. Автоматты басқару жүйелерінің қосалқы құралдарын, баптау органдарын біледі.
7. Автоматтандырудың функционалдық және құрылымдық сұлбаларын оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тиелетін және жұмсалатын шикізат пен материалдардың саны мен сапасын, өндірістің барлық кезеңдері бойынша, өлшеу және автоматика құралдарының көрсеткіштері бойынша дайын өнімнің шығымын бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандырудың өнеркәсіптік құралдарының орналасуының жалпы қағидалары мен номенклатурасын біледі.
2. Байыту өнеркәсібінде технологиялық процестердің автоматтандырудың типтік сұлбаларын біледі.
3. Технологиялық параметрлерді реттеу сұлбаларының түрлерін біледі.
4. Технологиялық объектілердің қасиеттерін реттеу объектілері ретінде бағалай алады.
5. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарының шартты белгілерін оқи және құрай алады.
6. Типтік технологиялықпроцестердің функционалдық сұлбасын оқи және құрай алады.
7. Процестерді автоматтандырудың зауыттық сұлбаларын оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматика жүйесінің жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік процестерді автоматтандырудың функционалдық сұлбалары туралы түсінікті біледі.
2. Технологиялық процесті автоматтандырудың функционалдық сұлбаларын әзірлеудің жалпы қағидаларын біледі.
3. Параметрлерді жергілікті және қашықтықтан бақылау тізбектерінің құрылымдық сұлбаларын оқи алады.
4. Бақылау өлшеу құралдары мен аспаптары белгілі бір сыныпқа тиістілігін визуалды сәйкестендіре алады.
5. Бақылау өлшеу құралдары мен аспаптары құралдарының метрологиялық ерекшеліктерін визуалды бағалай алады.
6. Бақылау өлшеу құралдарының өлшеу қателігін есептей алады.
7. Байыту өндірісін басқару тізбектерінде пайдалану үшін бақылау өлшеу құралдары мен аспаптары құралдарының жарамдылығын бағалай біледі.
8. Процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және кері ауыстыруды біледі.
9. Өндірісті басқарудың автоматты жүйесі және технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйесі біледі.
"070918 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 05. Кенді байыту технологиялық процесін басқару
АМ 05. Байыту фабрикасының технологиялық процесі мен жабдығын басқару
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, кенді байытудың технологиялық процесін басқару үшін қажетті білім мен дағдыларды біледі.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: автоматты басқару және бақылау теориясының негіздерін; байыту жабдығы мен кенді байыту процестерін автоматты басқару элементтері мен жүйелерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
байыту өндірісін әр түрлі процестерін автоматтандыру сұлбаларын оқу;
автоматтандыру құралдарын басқару және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
технологиялық процестің, технологиялық жабдықтың сандық және сапалық параметрлерінің есебін жүргізу;
байыту фабрикасы жабдығының жұмысындағы ақаулықтарды және өндіріс технологиясының бұзушылықтарын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процесті жүргізуді ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает технологическую схему обслуживаемого участка, производства.
2. Знает устройство обслуживаемого оборудования, средства измерений и автоматики.
3. Знает схему коммуникаций обслуживаемого участка.
4. Знает общие принципы работы автоматизированной системы управления технологическим процессом и прикладного программного обеспечения.
5. Умеет координировать работу участков и обеспечивает бесперебойную работу всех автоматических устройств пульта управления технологическим процессом.
6. Умеет выявлять и устранять нарушения технологических режимов рудообогащения.
7. Умеет использовать программное обеспечение в управлении технологическим процессом.
8. Умеет вести технологическую документацию и составлять отчеты.
Результат обучения: 2) Участвовать в разработке мероприятий по безопасному ведению технологического процесса производственного подразделения.
Критерии оценки:
1. Знает требования охраны труда и правила безопасности при ведении технологических процессов, технические характеристики оборудования (основные и вспомогательные).
2. Знает организацию обеспечения безопасного технологического процесса обогащения.
3. Умеет инструктировать работников, обслуживающих обогатительное оборудование, о правилах его эксплуатации, правилах и нормах охраны труда и техники безопасности.
4. Умеет изыскать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние опасных и вредных производственных факторов.
Результат обучения: 3) Руководить работой по монтажу, регулировке, наладке технического обслуживания эксплуатируемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики применяемого оборудования.
2. Знает правила эксплуатации подготовительного, основного обогатительного и вспомогательного оборудования для обогащения полезных ископаемых.
3. Знает устройство и принцип действия систем автоматических защит и блокировок обогатительного оборудования.
3. Знает порядок профилактического осмотра обогатительного оборудования.
4. Знает основные виды неисправностей обогатительного оборудования.
5. Знает способы устранения и предупреждения неисправностей обогатительного оборудования.
6. Умеет выявлять и устранять причины, которые могут привести к аварийным режимам работы обогатительного оборудования.

1. Қызмет көрсетілетін учаскенің, өндірістің технологиялық сұлбасын біледі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, өлшеу және автоматика құралдарының құрылысын біледі.
3. Қызмет көрсетілетін учаскенің коммуникациялар сұлбасын біледі.
4. Учаскелердің жұмысын үйлестіре біледі және технологиялық процесін басқарудың барлық автоматты құрылғыларының тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз етеді.
5. Шикізаттың, материалдардың, жартылай фабрикаттардың шығысын,
өндірістің барлық кезеңдері бойынша дайын өнімнің шығымын есептеу мен есепке алуды жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік бөлімшенің технологиялық процесін қауіпсіз жүргізу бойынша шаралар әзірлеуге қатысады.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптары мен қауіпсіздік ережесін, жабдықтың техникалық сипаттамаларын (негізгі және қосалқы) біледі.
2. Байытудың қауіпсіз технологиялық процесін қамтамасыз етуді ұйымдастыруды біледі.
3. Байыту жабдыққа қызмет көрсететін жұмыскерлеріне жабдықты пайдалану ережелері, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары және қауіпсіздік техникасы туралы нұсқамалық жүргізе біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдаланылатын жабдықтың техникалық қызмет көрсетілуін монтаждауға, реттеуге, жөндеуге қатысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамасын біледі.
2. Пайдалы қазбаларды байыту үшін дайындық, негізді байытушы және қосалқы жабдықты пайдалану ережесін біледі.
3. Автоматты қорғау жүйелері мен байыту жабдығы бұғаттауларының құрылысы мен әрекет ету қағидасын біледі.
4. Байыту жабдығының жұмысының апатты режимдеріне әкелуі мүмкін себептерді анықтай және жоя алады.
5. Берілген технологиялық режимде көліктік жабдықты пайдалану ережесін, бункерлік, қабылдау және тиеу құрылғыларын, қоймалар мен үймелерді пайдалану ережесін сақтауды бақылауды жүзеге асыра алады.
6. Өндіруші жабдықтың, тасымалдау жүйелерінің пайдаланылуы мен қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асыра алады.
7. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізе, ақаулықтарды анықтай және жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кен байыту технологиясын жақсарту.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалы қазбаларды байыту бойынша инновациялық технологияларды біледі.
2. Байыту фабрикаларының қазіргі инновациялық жабдықтарының сипаттамасын біледі.
3. Жобалаудың негізгі кезеңдерін біледі.
4. Пайдалы қазбаларды байыту технологияларын жаңарту жобаларына қатыса алады.
5. Технологиялық процеске жаңа жабдықтарды енгізуге қатыса алады.
6. Байыту фабрикасының негізгі жабдықтарының технологиялық сипаттамасы мен мөлшерлерін есептей алады.

7. Умеет организовать ремонт обогатительного оборудования.
Результат обучения: 4) Совершенствовать технологию рудообогащения.
Критерии оценки:
1. Знает инновационные технологии в обогащении полезных ископаемых.
2. Знает характеристику современного инновационного оборудования обогатительных фабрик.
3. Знает основные этапы проектирования.
4. Умеет участвовать в проектировании модернизации технологии обогащения полезных ископаемых.
5. Умеет участвовать во внедрении в технологический процесс нового оборудования.
6. Умеет рассчитать размеры и технологические характеристики основного оборудования обогатительной фабрики.
7. Умеет рассчитать количество необходимого основного и вспомогательного оборудования обогатительной фабрики.
8. Умеет рассчитать экономический эффект от внедрения новой техники и прогрессивной технологии.
ПК 06. Контролировать минералогический и технологический анализы рудных материалов
СМ 06. Контроль качества продукции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения контроля минералогического и технологического анализа рудных материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: методы отбора, разделки и испытания проб и правила аттестации продукции, знать нормы выхода и требований, предъявляемых к качеству конечных продуктов, государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию.
При изучении модуля обучающие должны:
анализировать технологические процессы для определения влияния технологических параметров на качество получаемых рудных материалов;
координирует работу отделений и управляет производственными процессами в соответствии с требованиями нормативно-технической документации.
Результат обучения: 1) Выполнять контроль минералогического и технологического анализа рудных материалов.
Критерии оценки:
1. Знает виды технической и технологической документации, формы документов.
2. Знает технологические стандарты определения показателей качества полезного ископаемого и продуктов обогащения.
3. Умеет рассчитывать качественные и количественные показатели обогащения.
4. Знает методы контроля и оценки качества продукции.
5. Умеет производить аттестацию, сертификацию и испытания продукции.
6. Разрабатывает мероприятия по повышению эффективности обогащения.
Результат обучения: 2) Организовать отбор контрольных проб.
Критерии оценки:
1. Знает основные технологические параметры подвергаемые
контролю: крупность материала, влажность, плотность пульпы, содержание полезных компонентов.
2. Знает методику проведения минералогических анализов.
3. Умеет произвести количественный минералогический
анализ проб, исходного сырья, промежуточных
продуктов и готовой продукции в соответствии с утвержденными методами.
4. Умеет оформлять техническую документацию при контроле выпускаемой продукции.
5. Умеет организовать работу рабочего персонала.
Результат обучения: 3) Координировать работу отделений и контролировать производственный процесс.
Критерии оценки:

7. Байыту фабрикасына қажетті негізгі және қосымша жабдықтардың санын есептей алады.
8. Жаңа техника мен озық технологияларды енгізудің экономикалық тиімділігін есептей алады.
КҚ 06. Кен материалдарының минералогиялық және технологиялық талдауларын бақылау
АМ 06. Өнімнің сапасын бақылау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, кен материалдарын минералогиялық және технологиялық талдауды бақылауды орындауға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: іріктеу, бөлу және сынамаларды сынау және өнімді аттестаттау әдістерін, шығу нормаларын және соңғы өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды, дайын өнімге мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарды білу,
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
технологиялық параметрлердің алынатын кен материалдарының сапасына әсерін анықтау үшін технологиялық процестерді талдау;
бөлімдердің жұмысын үйлестіреді және нормативтік- техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес өндірістік процестерді басқарады.
Оқыту нәтижесі: 1) Кен материалдарының минералогиялық және технологиялық талдауын бақылауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық және технологиялық құжаттама түрлерін, құжаттама
нысандарын біледі.
2 Пайдалы қазба мен байыту өнімдерінің сапасы көрсеткіштерін анықтаудың әдістемелік стандарттарын біледі.
3. Байытудың сандық және сапалық көрсеткіштерін есептей алады.
4. Өнімнің сапасын бақылау және бағалау әдістерін біледі.
5. Өнімді аттестаттауды, сертификаттау мен сынауды жүргізе алады.
6. Байыту тиімділігін арттыру бойынша шараларды әзірлей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау сынамаларын іріктеуді ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бақылауға ұшырайтын негізгі технологиялық параметрлерді
біледі: материалдың ірілігі, ылғалдылығы, пульпаның тығыздығы, пайдалы компоненттердің құрамы.
2. Геология менкристаллография негіздерін біледі.
3. Минералдардың физикалық- химиялық қасиеттерін біледі.
4. Минералогиялық талдаулар жүргізу әдістемесін біледі.
5. Бекітілген әдістерге сәйкес сынамаларға, бастапқы шикізатқа,
аралық өнімдер мен дайын өнімге сандық минералогиялық
талдау жүргізе біледі.
6. Шығарылатын өнімді бақылау кезінде техникалық құжаттаманы рәсімдей алады.
7. Жұмыс персоналының жұмысын ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлімдердің жұмысын байланыстыру және өндірістік процесті бақылау.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет вести расчет и учет расхода сырья, материалов,
полуфабрикатов, выхода готовой продукции по всем стадиям производства.
2. Умеет осуществлять контроль соблюдения правил эксплуатации транспортного оборудования в заданном технологическом режиме, правил эксплуатации бункерных, приемных и погрузочных устройств, складов и отвалов.
3. Умеет осуществлять контроль эксплуатации и обеспечения нормального функционирования оборудования, систем транспортировки.
4. Умеет проводить профилактический осмотр оборудования, выявлять и устранять неисправности.
ПК 07. Обеспечивать выполнение установленного наряда в производственном цехе
СМ 07. Организация процесса рудообогащения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения выполнения установленного наряда в производственном цехе.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: способы организации производственного и технологического процессов; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы участка, показатели их эффективного использования; механизмы ценообразования на продукцию, форм оплаты труда в современных условиях.
При изучении модуля обучающие должны:
экономически эффективно организовывать труд на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Определять технико-экономическую эффективность производства.
Критерии оценки:
1. Знает структуру производства, роль основных фондов в его развитии.
2. Знает методы оценки и показатели использования основных фондов производства.
3. Умеет определять степень износа оборудования.
4. Умеет разрабатывать мероприятия по улучшению использования оборудования.
5. Умеет рассчитывать технико-экономические показатели производства.
Результат обучения: 2) Организовать эффективную работу на участке, вести учета рабочего времени.
Критерии оценки:
1. Знает правила и приемы организации и нормирования труда.
2. Умеет рассчитывать часовые тарифные ставки и заработную плату рабочих.
3. Умеет планировать и прогнозировать потребность в рабочей силе.
4. Умеет производить расстановку рабочих в соответствии с их должностными обязанностями, выписывать допуски на работу.
Результат обучения: 3) Обеспечивать выполнение производственного плана.
Критерии оценки:
1. Знает правила ведения технической и технологической документации.
2. Знает основные технико-экономические показатели производства, определения прибыли и рентабельности производства.
3. Знает баланс расходов и доходов предприятия.
4. Умеет вести учет и контроль расхода шихтовых материалов.
5. Умеет определять себестоимость продукции.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ознакомления с работой предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: структура обогатительной фабрики; подготовительные процессы, предшествующие обогащению полезных ископаемых; технологическая схема обогатительной фабрики; общие принципы построения схем обогащения с учетом свойств обогащаемого сырья; основные виды обогатительного оборудования; правила техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:

1. Өндірістің бүкіл кезеңдері бойынша шикізаттың, материалдардың, жартылай өнімдердің шығынын, дайын өнімдердің түсімін есептей алады.
2. Берілген технологиялық режімде көлік құралдарын пайдалану ережелерін, бункерлік, қабылдау және жүк артатын құрылғыларды, қоймаларды және үйінділерді пайдалану ережелерінің сақталуын бақылай алады.
3. Жабдықтардың, тасымалдау жүйелерінің қалыпты қызмет етуін қамсыздандыру және пайдалануды бақылай алады.
4. Жабдықтарды профилактикалық тексеруді, ақаулықтарды айқындау мен жоюды жүзеге асыра алады.
КҚ 07.Өндірістік цехте белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз ету
АМ 07. Кен байыту процесін ұйымдастыру
Осы модульде өндірістік цехта белгіленген жүктелімнің (наряд) орындалуын қамтамасыз ету үшін қажетті білім мен дағдылар сипатталған.
Модульді оқыту нәтижесінде білім алушылар мынадай білімдерді меңгереді: өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыру тәсілдерін; участкенің материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын, олардың тиімді пайдалану көрсеткіштерін; өнім бағасын белгілеу механизмдерін, қазіргі жағдайларда еңбекақы төлеу түрлерін.
Модульді оқыту кезінде білім алушылар келесі дағдылар мен ептіліктерді игереді:
жұмыс орнында экономикалық тиімді еңбекті ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің техника-экономикалық тиімділігін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндіріс құрылымын, оның дамуындағы негізгі қорлар рөлін біледі.
2. Өндірістің негізгі қорларын бағалау әдістерін және пайдалану көрсеткіштерін біледі.
3.Жабдықтардың тозу деңгейін анықтайды.
4. Жабдықтыардың пайдаланылуды жақсартуға арналған іс-шараларды әзірлейді.
5. Өндірістің техника-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Участкеде тиімді жұмыс жасауды ұйымдастыру, жұмыс уақытын есепке алуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті нормалау және ұйымдастыру ережелері мен тәсілдерін біледі.
2. Ұжымдағы іскерлік қатынастар қағидаларын біледі.
3. Жұмысшылардың сағаттық тарифтік мөлшерлемелері мен жалақысын есептейді.
4. Жұмыс күшіне деген қажеттілікті жоспарлайды және болжайды.
5. Жұмысшыларды олардың лауазымдық міндеттеріне сәйкес орналастырады, жұмысқа рұқсат жазып береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік жоспардың орындалуын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық және технологиялық құжаттаманы жүргізу қағидаларын біледі.
2. Өндірістің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін, өндірістің пайдасы мен тиімділігін анықтауды біледі.
3. Кәсіпорынның кіріс және шығыс балансын біледі.
4. Шихталық материалдар шығынын есептеуді және тексеруді орындайды.
5. Өнімнің өзіндік құнын есептейді.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, кәсіпорын жұмысымен танысу үшін қажетті білім мен дағдыларды біледі.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: байыту фабрикасының құрылымын; пайдалы қазбаларды байытуға дейінгі дайындық процестерін; байыту фабрикасының технологиялық сұлбасын; байытылатын шикізаттың қасиеттерін ескерумен байыту сұлбаларын құрудың жалпы қағидаларын; байыту жабдығының негізгі түрлерін; жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережесін.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает структуру обогатительной фабрики, материальные потоки.
2. Знает общие принципы построения схем обогащения с учетом свойств обогащаемого сырья.
3. Знает основы технологического процесса обогатительной фабрики.
4. Знает основные виды обогатительного оборудования.
5. Знает правила техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификаций "Концентраторщик", "Оператор пульта управления".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: конструкции и принцип работы концентрационных столов и отсадочных машин; технологию процесса отсадки; основные физические и химические свойства обрабатываемого сырья, концентратов и продуктов; методы регулирования обслуживаемых механизмов и установок;
основные принципы обогащения; нормы выхода и требования, предъявляемые к качеству конечных продуктов; основы слесарного дела.
При изучении модуля обучающие должны:
Для квалификации "Концентраторщик":
вести процесс концентрации материалов обогащения на отсадочных машинах, концентрационных столах;
контролировать качество разделения материала обогащения на основании анализа отобранных проб всех продуктов отсадки;
производить запуск и остановку отсадочных машин и вспомогательного оборудования;
вести наблюдение за работой механизмов концентрационного стола и отсадочных машин;
выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Для квалификации "Оператор пульта управления":
контролировать и обслуживать систему автоматического регулирования;
контролировать количество и качество загружаемого и расходуемого сырья и материалов, выхода готового продукта по показаниям средств измерений и автоматики;
осуществлять оперативную связь с технологическими рабочими участка;
устранять нарушения в ведении технологического процесса;
регистрировать показания приборов в производственном журнале;
устранять мелкие неисправности в работе системы автоматики.
Результат обучения: 1) Присвоение квалификации "Концентраторщик".
Критерии оценки:
1. Знает конструкцию и принцип работы концентрационных столов и отсадочных машин.
2. Знает технологический процесс отсадки.
3. Знает основные физические и химические свойства обрабатываемого сырья, концентратов и продуктов.
4. Знает состояние постели в каждой камере отсадочных машин.
5. Знает методы регулирования обслуживаемых механизмов и установок.
6. Знает основные принципы обогащения.
7. Знает нормы выхода и требования, предъявляемые к качеству конечных продуктов.
8. Знает основы слесарного дела.
9. Умеетвести процесс концентрации материалов обогащения на отсадочных машинах, концентрационных столах и на другом обогатительном оборудовании.
10. Умеет регулировать равномерное питание отсадочных машин, концентрационных столов водой и исходным материалом.
11. Умеет проверять состояния сеток и искусственной постели отсадочной машины.
12. Умеет контролировать качество разделения материала обогащения на основании анализа отобранных проб всех продуктов отсадки.
13. Умеет производить запуск и остановку отсадочных машин и вспомогательного оборудования.
14. Умеет вести наблюдение за работой механизмов концентрационного стола и отсадочных машин.
15. Умеет выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 2) Присвоение квалификации "Оператор пульта управления".
Критерии оценки:
1. Знает технологическую схему обслуживаемого участка, производства.
2. Знает устройство обслуживаемого оборудования, средств измерений и автоматики.
3. Знает схему коммуникаций обслуживаемого участка.
4. Знает способы устранения неисправностей в работе автоматических систем, приборов.
5. Знает требования, предъявляемые к исходным и готовым продуктам, технические условия и государственные стандарты на них.
6. Знает основы технологии производства в пределах выполняемой работы.
7. Умеет управлятьтехнологическим процессоми оборудованием дробильных, обогатительных, брикетных, агломерационных фабрик, цехов глиноземного производства (участков, установок) с пульта управления.
8. Умеет управлять технологическим процессом и оборудованием с пульта управления автоматизированных производств при осуществлении полного цикла технологического процесса одного участка, производства.
9. Умеет контролировать и обслуживать систему автоматического регулирования.

1. Байыту фабрикасының құрылымын, материалдық ағындарды біледі.
2. Байытылатын шикізаттың қасиеттерін ескерумен байыту сұлбаларын құрудың жалпы қағидаларын біледі.
3. Байыту фабрикасының технологиялық процесінің негіздерін біледі.
4. Байыту жабдығының негізгі түрлерін біледі.
5. Жұмыс орнында қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесін біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Берілген модуль "Концентраторшы", "Басқару пультының операторы" біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: концентрациялық үстелдер мен құю машиналарының құрылымы мен жұмыс істеу қағидасын; құю процесі технологиясын; өңделетін шикізаттың, концентраттар мен өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттерін; қызмет көрсетілетін механизмдер мен қондырғыларды реттеу әдістерін; байытудың
негізгі қағидаларын; соңғы өнімнің сапасына қойылатын талаптар мен шығу нормаларын; слесарлық іс негіздерін.
Оқыту нәтижесі: 1) "Концентраторшы" біліктілігін беру.
Бағалау өлшемдері:
1. Концентрациялық үстелдер мен құю машиналарының құрылымы мен жұмыс істеу қағидасын біледі.
2. Құюдың технологиялық процесін біледі.
3. Өңделетін шикізаттың, концентраттар мен өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттерін біледі.
4. Құю машиналарының әрбір камерасындағы ұяның жағдайын біледі.
5. Қызмет көрсетілетін механизмдер мен қондырғыларды реттеу әдістерін біледі.
6. Байытудың негізгі қағидаларын біледі.
7. Соңғы өнімнің шығу нормалары мен сапасына қойылатын талаптарды біледі.
8. Слесарлық істің негіздерін біледі.
9. Құю машиналарында, концентрациялық үстелдерде және басқа байыту жабдығында байыту материалдарының концентрациясы процесін жүргізе біледі.
10. Құю машиналарын, концентрациялық үстелдерді сумен және шығыс материалмен біркелкі қуаттандыруды реттей алады.
11. Құю машинасының торлары мен жасанды ұясының күйін тексере алады.
12. Барлық құю өнімдерінің және байытудың басқа түрлерінің іріктелген сынамаларын талдау негізінде байыту материалын бөлу сапасын бақылай алады.
13. Құю машиналары мен қосалқы жабдықты қосу мен тоқтатуды жүргізе алады.
14. Концентрациялық үстел мен құю машиналарының механизмдері жұмысын бақылай алады.
15. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақауларды анықтай және жоя біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) "Басқару пультының операторы" біліктілігін беру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің, өндірістің технологиялық сұлбасын біледі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, өлшеу және автоматика құралдарының құрылысын біледі.
3. Қызмет көрсетілетін учаскенің коммуникациялар сұлбасын біледі.
4. Автоматты жүйелердің, құралдардың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдерін біледі.
5. Бастапқы және дайын өнімдерге қойылатын талапатарды, оларға техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарды біледі.
6. Орындалатын жұмыс шектерінде өндіріс технологиясының негіздерін біледі.
7. Саз топырақ өндірісінің ұсату, байыту, брикеттік, агломерациялық фабрикаларының, цехтерінің технологиялық процесі мен жабдығын басқару пультынан басқара біледі.
8. Бір учаскенің, өндірістің технологиялық процесінің толық циклын жүзеге асырған кезде автоматтандырылған өндірістерді басқару пультынан технологиялық процес мен жабдықты басқара біледі.
9. Автоматты реттеу жүйесін бақылай және қызмет көрсете алады.

10. Умеет контролировать количество и качество загружаемого и расходуемого сырья и материалов, выхода готового продукта по показаниям средств измерений и автоматики.
11. Умеет осуществлять оперативную связь с технологическими рабочими участка.
12. Умеет устранять нарушения в ведении технологического процесса.
13. Умеет ррегистреовать показания приборов в производственном журнале.
14. Умеет устранать мелкиенеисправности в работе системы автоматики.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Техник-технолог".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологической схемы обслуживаемого участка, производства; устройство обслуживаемого оборудования, средства измерений и автоматики; схему коммуникаций обслуживаемого участка; требования охраны труда и правила безопасности при ведении технологических процессов, технические характеристики оборудования; виды технической и технологической документации, формы документов; методические стандарты (ГОСТы) определения показателей качества полезного ископаемого и продуктов обогащения.
При изучении модуля обучающие должны:
вести расчет и учет расхода сырья, материалов, полуфабрикатов, выхода готовой продукции по всем стадиям производства;
инструктировать работников, обслуживающих обогатительное оборудование, о правилах его эксплуатации, правилах и нормах охраны труда и техники безопасности;
рассчитывать качественные и количественное показатели обогащения;
разрабатывать мероприятия по повышению эффективности обогащения;
осуществлять контроль эксплуатации и обеспечения нормального функционирования добывающего оборудования, систем транспортировки;
проводить профилактический осмотров оборудования, выявление неисправностей и их устранение;
производить количественный минералогический анализ проб, исходного сырья, промежуточных продуктов и готовой продукции в соответствии с утвержденными методами;
оформлять техническую документацию при контроле выпускаемой продукции.
Результат обучения: 1) Присвоение квалификации "Техник-технолог".
Критерии оценки:
1. Знает технологическую схему обслуживаемого участка, производства.
2. Знает устройство обслуживаемого оборудования, средства измерений и автоматики.
3. Знает схему коммуникаций обслуживаемого участка.
4. Умеет координировать работу участков и обеспечивает бесперебойную работу всех автоматических устройств пульта управления технологическим процессом.
5. Умеет вести расчет и учет расхода сырья, материалов, полуфабрикатов, выхода готовой продукции по всем стадиям производства.
6. Знает требования охраны труда и правила безопасности при ведении технологических процессов, технические характеристики оборудования (основные и вспомогательные).
7. Знает организацию обеспечения безопасного технологического процесса обогащения.
8. Умеет инструктировать работников, обслуживающих обогатительное оборудование, о правилах его эксплуатации, правилах и нормах охраны труда и техники безопасности.
9. Знает технические характеристики применяемого оборудования.
10. Знает правила эксплуатации подготовительного, основного обогатительного и вспомогательного оборудования для обогащения полезных ископаемых.
11. Знает устройство и принцип действия систем автоматических защит и блокировок обогатительного оборудования.
12. Умеет выявлять и устранять причины, которые могут привести к аварийным режимам работы обогатительного оборудования.
13. Умеет осуществлять контроль соблюдения правил эксплуатации транспортного оборудования в заданном технологическом режиме, правил эксплуатации бункерных, приемных и погрузочных устройств, складов и отвалов.

10. Тиелетін және жұмсалатын шикізат пен материалдардың саны мен сапасын, өлшеу және автоматика құралдарының көрсеткіштері бойынша дайын өнімнің шығымын бақылай алады.
11. Учаскенің технологиялық жұмысшыларымен жедел байланысты жүзеге асыра алады.
12. Технологиялық процес жүргізудегі бұзушылықты жоя алады.
13. Өндірістік журналда құралдың көрсеткіштерін тіркей алады.
14. Автоматика жүйесінің жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жоя алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Берілген модуль "Техник-технолог" біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: Қызмет көрсетілетін учаскенің, өндірістің технологиялық сұлбасын; қызмет көрсетілетін жабдықтың, өлшеу және автоматика құралдарының құрылысын; қызмет көрсетілетін учаскенің коммуникациялар сұлбасын; технологиялық процестерді жүргізу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережесі талаптарын, жабдықтың техникалық сипаттамаларын; техникалық және технологиялық құжаттама түрлерін, құжат нысандарын; пайдалы қазба мен байыту өнімдерінің сапасы көрсеткіштерін анықтаудың әдістемелік стандарттарын.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-технолог" біліктілігін беру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің, өндірістің технологиялық сұлбасын біледі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, өлшеу және автоматика құралдарының құрылысын біледі.
3. Қызмет көрсетілетін учаскенің коммуникациялар сұлбасын біледі.
4. Учаскелердің жұмысын үйлестіре біледі және технологиялық процесін басқарудың барлық автоматты құрылғыларының тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз етеді.
5. Шикізаттың, материалдардың, жартылай фабрикаттардың шығысын, дайын өнімнің шығымын өндірістің барлық кезеңдері бойынша есептеу мен есепке алуды жүргізе біледі.
6. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптары мен қауіпсіздік ережесін, жабдықтың техникалық сипаттамаларын (негізгі және қосалқы) біледі.
7. Байытудың қауіпсіз технологиялық процесін қамтамасыз етуді ұйымдастыруды біледі.
8. Байыту жабдыққа қызмет көрсететін жұмыскерлеріне жабдықты пайдалану ережелері, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары және қауіпсіздік техникасы туралы нұсқамалық жүргізе біледі.
9. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамасын біледі.
10. Пайдалы қазбаларды байыту үшін дайындық, негізді байытушы және қосалқы жабдықты пайдалану ережесін біледі.
11. Автоматты қорғау жүйелері мен байыту жабдығы бұғаттауларының құрылысы мен әрекет ету қағидасын біледі.
12. Байыту жабдығының жұмысының апатты режимдеріне әкелуі мүмкін себептерді анықтай және жоя алады.
13. Берілген технологиялық режимде көліктік жабдықты пайдалану ережесін, бункерлік, қабылдау және тиеу құрылғыларын, қоймалар мен үймелерді пайдалану ережесін сақтауды бақылауды жүзеге асыра алады.

14. Умеет осуществлять контроль за эксплуатацией и обеспечением нормального функционирования добывающего оборудования, систем транспортировки.
15. Умеет проводить профилактический осмотров оборудования, выявление неисправностей и их устранение.
16. Знает виды технической и технологической документации, формы документов.
17. Знает методические стандарты определения показателей качества полезного ископаемого и продуктов обогащения.
18. Умеет рассчитывать качественные и количественные показатели обогащения.
19. Умеет разрабатывать мероприятия по повышению эффективности обогащения.
20. Знает основные технологические параметры подвергаемые контролю: крупность материала, влажность, плотность пульпы, содержание полезных компонентов.
21. Знает основы геологии и кристаллографии; физико-химические свойства минералов; методику проведения минералогических анализов.
22. Умеет произвести количественный минералогический анализ проб, исходного сырья, промежуточных продуктов и готовой продукции в соответствии с утвержденными методами.
23. Умеет оформлять техническую документацию при контроле выпускаемой продукции.
24. Умеет организовать работу рабочего персонала.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 28
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0710000 - Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования
Квалификация:

14. Өндіруші жабдықтың, тасымалдау жүйелерінің пайдаланылуы мен қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асыра алады.
15. Жабдықтың профилактикалық тексерулерін жүргізе алады, ақаулықтарды анықтау және оларды жою.
16. Техникалық және технологиялық құжаттама түрлерін,
құжаттама нысандарын біледі.
17. Пайдалы қазба мен байыту өнімдерінің сапасы көрсеткіштерін анықтаудың әдістемелік стандарттарын біледі.
18. Байытудың сандық және сапалық көрсеткіштерін есептей алады.
19. Байыту тиімділігін арттыру бойынша шараларды әзірлей алады.
20. Бақылауға ұшырайтын негізгі технологиялық параметрлерді біледі: материалдың ірілігі, ылғалдылығы, пульпаның тығыздығы, пайдалы компоненттердің құрамы.
21. Геология және кристаллография негіздерін; минералдардың физикалық- химиялық қасиеттерін; минералогиялық талдаулар жүргізу әдістемесін біледі.
22. Сынамаларға, бастапқы шикізатқа, аралық өнімдер мен дайын өнімге бекітілген әдістерге сәйкес сандық минералогиялық талдау жүргізе алады.
23. Шығарылатын өнімді бақылау кезінде техникалық құжаттаманы рәсімдей алады.
24. Жұмыс персоналының жұмысын ұйымдастыра алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 28-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0710000 – Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктіліктер:

10. Знает чертежи и схемы по специальности.
Результат обучения: 4) Владеть компьютерной графикой.
Критерии оценки:
1. Знает работу программы автоматизированного проектирования.
2. Умеет выполнять чертежи в прикладных программах компьютерной графики.
БК 7. Сформировать комплексное представление о природе металлов, конструкционных и электротехнических материалах, их структуре и свойствах, о видах обработки и области применения.
ОПМ 02 Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о природе металлов, конструкционных и электротехнических материалах, их структуре и свойствах, о видах обработки и области применения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: строение и свойства металлов, сплавов, пластмассы, древесины, резины, лакокрасочных изделий и электротехнических материалов; способы обработки материалов; виды сварки, резания, пайки.
При изучении модуля обучающие должны:
различать по видам и свойствам металлы, их сплавы, конструкционные и электротехнические материалы;
определять твердость, прочность металлических материалов
проводить термическую обработку, сварку, резку материалов;
выбирать необходимый материал для применения в производственной деятельности;
определять вид обработки для получения требуемых эксплуатационных свойств материалов;
выбирать рациональный способ и режим обработки материалов, необходимое оборудование для получения заготовок и готовых изделий.
пользоваться нормативной документацией по стандартизации и справочной литературой;
учитывать альтернативу при выборе необходимых конструкционных и электротехнических материалов.
Результат обучения: 1) Использовать металлические материалы.
Критерии оценки:
1. Знает виды, свойства металлических материалов (стали и сплавы на основе черных и цветных металлов).
2. Знает назначение металлических материалов.
3. Умеет производить выбор материала в зависимости от условия работы детали (оборудования, изделия).
4. Знает виды коррозии и последствия ее агрессивного воздействия.
5. Знает способы борьбы с коррозией.
Результат обучения: 2) Использовать неметаллические материалы.
Критерии оценки:

10. Мамандығы бойынша сызбалар мен схемаларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Компьютерлік графиканы игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандырылған жобалау бағдарламасының жұмысын біледі.
2. Сызбаларды компьютерлік графиканың қолданбалы бағдарламаларында орындай алады.
БҚ 7. Металл табиғаты, құрылымдық және электр техникалық материалдар, олардың құрылымы мен қасиеттері, өңдеу түрлерін және пайдалану саласы туралы кешенді түсінік қалыптастыру.
ЖКМ 02. Металдардың технологиясы, конструкциялық және электр техникалық материалдар
Бұл модуль металдардың табиғаты, құрылымдық және электр техникалық материалдар, өңдеу түрлері мен қолдану саласы туралы кешенді түсінікті қалыптастыру үшін қажетті дағдыларды, ептіліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: металдардың, қорытпалардың, пластмассаның, ағаштың, резеңкенің, лак бояу бұйымдары мен электр техникалық материалдардың құрылысы мен қасиеттері; материалдарды өңдеу тәсілдері; пісіру, кесу, дәнекерлеу түрлері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
металдарды, олардың қорытпаларын, құрылымдық және электр техникалық материалдарды түрлері мен қасиеттері бойынша ажырату;
металл материалдардың қаттылығын, беріктігін анықтау
материалдарды термиялық өңдеуді, дәнекерлеуді, кесуді жүргізу;
өндірістік қызметте қолдану үшін қажетті материалды таңдау;
материалдардың қажетті пайдаланушылық қасиеттерін алу үшін өңдеу түрін анықтау;
дайындамалар мен дайын бұйымдарды алі үшін материалдарды, қажетті жабдықты өңдеудің ұтымды тәсілі мен режимін таңдау.
стандарттау бойынша нормативтік құжаттама мен анықтамалық әдебиетті пайдалану;
қажетті құрылымдық және электр техникалық материалдарды таңдау кезінде баламаны ескеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Металл материалдарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Металл материалдардың түрлерін, қасиеттерін (қара және түсті металдардың негізінде болаттар мен қорытпалар) біледі.
2. Металл материалдардың тағайындалуы біледі.
3. Бөлшектің (жабдықтың бұйымның) жұмыс жағдайларына байланысты материал таңдауын жүргізе алады.
4. Виккерс, Бриннель, Роквелл әдістері бойынша металл материалдардың қаттылығын анықтай алады.
5. Созылуға сынау кезінде металл материалдардың беріктігін анықтай алады.
6. Кристалданудан кейін пайда болатын құрылым түрлерін біледі.
7. Материалдардың микроқұрылымын микроскоппен зерттей алады.
8. Коррозия түрлері мен оның агрессивті әсерінің салдарларын біледі.
9. Коррозиямен күресу тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бейметалл материалдарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды, свойства неметаллических материалов (резина, стекло, керамика, клеи).
2. Знает назначение неметаллических материалов.
3. Умеет производить выбор материала в зависимости от условия работы детали (оборудования, изделия).
Результат обучения: 3) Знать способы технологических операций с материалами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение различных видов сварки.
2. Знает принцип действия сварочного оборудования.
3. Знает назначение и принцип работы оборудования для резки.
4. Знает термическое оборудование и принцип его работы.
Результат обучения: 4) Применять знания об электротехнических свойствах материалов при техническом обслуживании и ремонте
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства электротехнических и конструкционных материалов, области их применения.
2. Умеет классифицировать проводниковые материалы.
3. Умеет расшифровывать марки проводов и кабелей.
4. Умеет определять электрическую прочность электроизоляционных материалов.
5. Умеет определять тип магнитных материалов.
6. Умеет выбирать припои и флюсы.
БК 8. Обладать информацией о законах механического движения и применения их в эксплуатации карьерного оборудования
ОПМ 03. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения законов механического движения в эксплуатации современной карьерной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные положения статики, кинематики и динамики; основные положения о прочности, жесткости, устойчивости, деформации, упругости, хрупкости, растяжении, сжатии, кручении и изгибе; основные методы и принципы расчетов на прочность жесткость и устойчивость при всех видах нагружения; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения; механические свойства важнейших конструкционных материалов; основные характеристики и требования, предъявляемые к машинам и механизмам; основные понятия о зубчатых, червячных, ременных, цепных передачах; детали и сборочные единицы передач.
При изучении модуля обучающие должны:
определять реакции опор твердого тела;
определять центр тяжести сложной плоской фигуры;
производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении;
подбирать материал исходя из условия прочности, жесткости и устойчивости.
Результат обучения: 1) Определять реакции опор твердого тела.
Критерии оценки:

1. Бейметалл материалдардың (резеңке, шыны, қыш, желім) түрлерін, қасиеттерін біледі.
2. Бейметалл материалдардың тағайындалуын біледі.
3. Бөлшектің (жабдықтың бұйымның) жұмыс жағдайларына байланысты материал таңдауын жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдармен технологиялық операциялардың тәсілдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дәнекерлеудің әр түрлі түрі мен тағайындалуын біледі.
2. Дәнекерлеу жабдығының әрекет ету қағидасын біледі.
3. Кесуге арналған жабдықтың тағайындалуы мен жұмыс істеу қағидасын біледі.
4. Термиялық жабдықты және оның жұмыс істеу қағидасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Техникалық қызмет көрсетуі және жөндеу кезінде материалдардың электр техникалық қасиеттері туралы білімдерді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр техникалық және құрылымдық материалдардың негізгі қасиеттерін, оларды қолдану салаларын біледі.
2. Құрамына байланысты қорытпаға сипаттама бере алады.
3. Сымдық материалдарды жіктей алады.
4. Сымдар мен кабельдердің маркаларының шифрын аша алады.
5. Электр оқшаулау материалдарының электрлік беріктігін анықтай алады.
6. Магнитті материалдардың түрін анықтай алады.
7. Дәнекерлер мен флюстарды таңдай алады.
БҚ 8. Механикалық қозғалыс заңдары және оларды кеніш жабдығының пайдаланымда қолдану туралы ақпараттың болуы
ЖКМ 03. Техникалық механика негіздері
Бұл модуль заманауи кеніштік техниканы пайдалануда механикалық қозғалыс заңдарын қолдану үшін қажетті дағдыларды, ептіліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі ережелерін; беріктік, қаттылық, орнықтылық, деформация, беріктік, сынғыштық, созылу, сығылу, бұралу және иілу туралы негізгі ережелерді; жүктеудің барлық түрлері кезінде қаттылық мен орнықтылықты беріктікке есептеудің негізгі әдістері мен қағидаларын; нақты, шекті қауіпті және шекті мүмкін кернеулер; аса маңызды құрылымдық материалдардың механикалық қасиеттерін; машиналар мен механизмдерге қойылатын негізгі сипаттамалар мен талаптарды; тісті, бұрамдықты, белдікті, тізбекті берідіктер туралы негізгі түсініктерді; берілістің бөлшектері мен құрастыру бірліктерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
қатты дененің тірек реакцияларын анықтау;
күрделі жалпақ фигураның ауырлық орталығын анықтау;
созылу, сығылу, айналу кезіндегі беріктіктің және қаттылықтың есептеуін жүргізу;
беріктік, қаттылық және тұрақтылық шарттарына сүйене отырып материалды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қатты дененің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные понятия, аксиомы статики.
2. Знает реакции связей.
3. Знает основные положения плоской системы сходящихся сил. Понятия о паре сил.
4. Знает формулы для определения момента силы относительно точки.
5. Знает основные положения произвольной плоской системы сил. Теорема Вариньона.
6. Знает основные положения пространственной системы сил.
7. Знает формулы для определения центра тяжести плоской фигуры и твердого тела.
8. Знает основные понятия кинематики, кинематику точки, способы задания движения точки.
9. Знает простейшие движения твердого тела.
10. Знает сложное движение точки и твердого тела.
11. Основные понятия и законы динамики, динамику материальной точки, дифференциальные уравнения.
12. Знает принцип Даламбера.
13. Умеет находить равнодействующую плоской системы сходящихся сил.
14. Умеет рассчитать момент силы относительно точки.
15. Умеет определить реакции опор твердого тела.
16. Умеет составить уравнение движения материальной точки.
17. Умеет рассчитать скорость и ускорение материальной точки.
18. Умеет определить центра тяжести сложной плоской фигуры.
Результат обучения: 2) Производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении.
1. Знает понятие прочности, жесткости, устойчивости, деформации, упругости, хрупкости, однородности.
2. Знает сущность метода сечений.
3. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при центральном растяжение и сжатие.
4. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при сдвиге.
5. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при кручении.
6. Знает основные понятия, сущность и возникающие нагрузки при прямом поперечном изгибе.
7. Умеет построить эпюру продольных сил и напряжений в поперечных сечениях прямого стержня.
8. Умеет выполнить расчет на прочность и жесткость при растяжении и сжатии.
9. Умеет построить эпюру крутящих моментов.
10. Умеет построить эпюры изгибающих моментов и поперечных сил.
11. Умеет выполнить расчеты на прочность и жесткость при изгибе и подобрать сечение.
Результат обучения: 3) Ориентироваться в общих принципах проектирования и конструирования типовых изделий машиностроения.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию механических передач.
2. Знает основы проектирования деталей и узлов и механизмов машин.
3. Знает общие сведения о зубчатых передачах.
4. Знает общие сведения о червячных передачах.

1. Статика аксиомасының негізгі ұғымдарын біледі.
2. Байланыс реакцияларын біледі.
3. Жинақталатын күштердің жазық жүйесінің негізгі ережесін біледі. Күштердің жұбы туралы түсініктер.
4. Нүктеге қатысты сәтті анықтау үшін формулаларды біледі.
3. Күштердің еркін жазық жүйесінің негізгі ережесін біледі. Вариньон теоремасы.
6. Күштердің кеңістіктік жүйесінің негізгі ережесін біледі.
7. Жалпақ мүсін мен қатты дененің ауырлық орталығын анықтау үшін формулаларды біледі.
8. Кинематиканың негізгі түсініктерін, нүкте кинематикасын, нүкте қозғалысы тапсырмасының тәсілдерін біледі.
9. Қатты дененің аса қарапайым қозғалыстарын біледі.
10. Нүкте мен қатты дененің күрделі қозғалысын біледі.
11. Динамиканың негізгі түсініктері мен заңдары,
материалдық нүктенің динамикасын, дифференциалдық теңдеулерді біледі.
12. Даламбер қағидасын біледі.
13. Жинақталатын күштердің бірдей әрекет етуші жалпақ жүйесін таба алады.
14. Нүктеге қатысты күш сәтін есептей алады.
15. Қатты дененің тірек реакцияларын анықтай алады.
16. Материалдық нүкте қозғалысының теңдеулерін құрай алады.
17. Материалдық нүктенің жылдамдығын және үдеуін есептей алады.
18. Күрделі жазық пішіннің ауырлық ортасын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Созылу, сығылу, айналу кезіндегі беріктіктің және қаттылықтың есептеуін жүргізу.
1. Беріктік, қаттылық, тұрақтылық, пішін өзгерту, серпімділік, морттық, біртектілік түсінігін біледі.
2. Қималар әдісінің негізгі мәнін біледі.
3. Орталық созылу және сығылу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
4. Жылжу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
5. Айналу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
6. Тікелей көлденең иілу кезіндегі негізгі түсініктерді, мәнді және пайда болатын жүктеулерді біледі.
7. Тікелей өзектің көлденең қимасындағы бойлық күштердің және кернеулердің эпюрасын тұрғыза білу.
8. Созылу және сығылу кезіндегі беріктікке және қаттылыққа есептеуді орындай білу.
9. Айналу кезінің эпюрасын тұрғыза білу.
10. Иілу кезінің және көлденең күштердің эпюрасын тұрғыза білу.
11. Иілу кезіндегі беріктікке және қаттылыққа есептеуді орындай және қиманы таңдай білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Машина жасаудың типтік бұйымдарын жобалаудың және құрастырудың жалпы қағидаларын үйрену.
Бағалау өлшемдері:
1. Механикалық берілістерді жіктеуді біледі.
2. Машина механизмдерінің бөлшектері мен тораптарын жобалау негіздерін біледі.
3. Тісті берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
4. Бұрамдықты берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.

5. Знает общие сведения о ременных передачах.
6. Знает общие сведения о цепных передачах.
7. Знает детали и сборочные единицы передач.
8. Умеет выполнить расчеты зубьев на прочность.
9. Умеет выполнить расчеты валов и осей на прочность и жесткость.
10. Умеет выполнить расчет ременной передачи.
11. Умеет выполнить расчет подшипников качения на долговечность.
БК 9. Обладать знаниями электрических цепей, аппаратов и машин, электронных устройств; умениями чтения электрических схем, их сборки и работы с ними
ОПМ 04. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для формирования комплексного представления об устройстве, принципе работы и назначении обслуживаемого электрического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законы, элементы и свойства электрических цепей постоянного и переменного тока; принципа действия, устройства и назначения электрических машин; назначения и принципа работы измерительных приборов; устройства, принципа действия, основных технических параметров и условных обозначений различных электронных приборов.
При изучении модуля обучающие должны:
производить расчет электрических цепей постоянного и переменного тока;
определять основные характеристики электрической цепи и давать физическое обоснование полученным результатам;
экспериментальным способом определять параметры и характеристики типовых электротехнических устройств и оборудования;
наблюдать и контролировать по показаниям измерительных приборов работу электромеханического оборудования;
применять электронные устройства для управления карьерным электромеханическим оборудованием.
Результат обучения: 1) Понимать принципы производства, передачи и распределения электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Знает основные составные части электрической цепи.
2. Умеет определять назначение источников и потребителей электрической энергии.
3. Умеет объяснять принцип производства электрической энергии.
4. Знает принципы передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Демонстрировать знания основных законов и характеристик электрических цепей и рассчитывать электрические цепи.
Критерии оценки:
1. Знает основные законы и свойства электрических и магнитных цепей.
2. Умеет оценить характеристики электрического и магнитного полей.
3. Знает особенности цепей постоянного и переменного тока.
4. Умеет рассчитывать линейные и нелинейные цепи постоянного тока.

5. Белдікті берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
6. Тізбекті берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
7. Берілістердің бөлшектері мен құрастыру бірліктерін біледі.
8. Беріктікке тістерді есептеуді орындай алады.
9. Беріктікке және қаттылыққа біліктер және осьтерді есептеуді орындай алады.
10. Белдікті берілісті есептеуді орындай алады.
11 Төзімділікке тербеліс мойынтіректерін есептеуді орындай алады.
БҚ 9. Электр тізбектерінің, аппараттардың, машиналардың, электрондық құрылғылардың білімдерін, электрлік сұлбаларды білу, оларды құрастыру және олармен жұмыс істеу
ЖКМ 04. Электротехника электроника негіздерімен
Осы модуль қызмет көрсететін электр жабдығының құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы кешенді түсінікті қалыптастыруға қажетті машықтарды, дағдыларды және білімді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің заңдарын, элементтері мен қасиеттерін; электрлік машиналардың әрекет ету қағидасын, орналасуы мен тағайындалуын; өлшейтін аспаптардың тағайындалуы мен жұмыс істеу қағидасын; әр түрлі электрондық аспаптардың орналасуын, әрекет ету қағидасын, негізгі техникалық параметрлері мен шартты белгілерін
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің есептеулерін жүргізу;
электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын анықтау және алынған нәтижелерге физикалық негіздеу беру;
типтік электр техникалық құрылғылар мен жабдықтың параметрлері мен сипаттамаларын эксперименталдық тәсілмен анықтау;
өлшейтін аспаптардың көрсеткіштері бойынша электр механикалық жабдықтың жұмысын бақылау және қадағалау;
электрондық құрылғыларды ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын басқару үшін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын өндіру, беру және тарату қағидаларын түсіну
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тізбегінің негізгі құрамдас бөліктерін біледі.
2. Электр энергиясы тұтынушылары мен көздерінің тағайындалуын анықтай алады.
3. Электр энергиясын шығару қағидасын түсіндіре алады.
4. Электр энергиясын беру және үлестіру қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен сипаттамаларының білімдерін көрсету және электр тізбектерін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрлік және магниттік тізбектердің негізгі заңдары мен қасиеттерін біледі.
2. Электрлік және магниттік өрістердің сипаттамаларын бағалай біледі.
3. Тұрақты және ауыспалы тоқтың тізбек ерекшеліктерін біледі.
4. Тұрақты тоқтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептей алады.

5. Умеет рассчитывать однофазные цепи переменного тока.
6. Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
7. Умеет рассчитывать магнитные цепи.
8. Знает различные методы расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
Результат обучения: 3) Применять знания при техническом обслуживании и ремонте электрических машин.
Критерии оценки:
1. Знает принцип действия, устройство и назначение трансформаторов.
2. Умеет определить группу соединения трансформаторов.
3. Знает принцип действия, конструкцию двигателей постоянного тока.
4. Знает классификацию генератора постоянного тока; характеристики генераторов постоянного тока.
5. Знает сущность процесса коммутации; виды коммутации.
6. Знает классификацию, характеристики, принцип действия, способы пуска, торможения и регулирования скорости машин переменного тока.
7. Умеет включать синхронный двигатель.
8. Умеет выполнять пуск асинхронного двигателя.
9. Умеет делать анализ механических характеристик двигателей переменного и постоянного тока.
Результат обучения: 4) Наблюдать и контролировать по показаниям измерительных приборов работу электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает назначение мер измерительных приборов.
2. Знает назначение измерительных приборов.
3. Знает способы преобразования измерительных величин.
4. Знает способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму.
5. Знает принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей.
6. Умеет рассчитать сопротивление шунта и добавочные сопротивления.
7. Умеет подобрать измерительные трансформаторы.
8. Умеет определять параметры электрической цепи.
9. Уметь пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения.
10. Уметь подобрать регистрирующий прибор и разобраться в принципе действия.
Результат обучения: 5) Применять электронные устройства для управления карьерным электромеханическим оборудованием.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных электронных приборов.
2. Знает принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств.
3. Знает принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей.
4. Умеет производить расчет электронных приборов.
5. Умеет определять параметры электронных приборов.
БК 10. Обладать знаниями о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами
ОПМ 05. Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: видов информационных технологий; основ информатизации; характеристик и назначения технических средств информатизации; основ теории автоматизации, назначения и устройства типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов; условий и критериев устойчивости систем автоматизации; методов оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
При изучении модуля обучающие должны:
проводить поиск информации и владеть основными возможностями информационных технологий;
читать функциональные и структурные схемы автоматизации;
переводить с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
применять автоматические системы регулирования на обслуживаемом участке.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации и владеть основными возможностями информационных технологий.
Критерии оценки:

5. Ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбектерін есептей алады.
6. Ауыспалы тоқтың симметриялық және симметриялық емес үш фазалық тізбектерін есептей алады.
7. Магниттік тізбектерді есептей алады.
8. Сызықтық электр тізбектеріндегі ауыспалы процестерді есептеудің әр түрлі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр машиналарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде білімдерді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформаторлардың әрекет ету қағидасын, құрылысы мен тағайындалуын біледі.
2. Трансформаторлардың қосылу тобын анықтай біледі.
3. Тұрақты тоқтың қозғалтқыштарының құрылымын, әрекет ету қағидасын біледі.
4. Тұрақты тоқ генераторының жіктемесін; тұрақты тоқ генераторының сипаттамасын біледі.
5. Коммутация процесінің мәнісін; коммутация түрлерін біледі.
6. Ауыспалы тоқ машинасының жіктелуін, сипатамаларын, әрекет ету қағидасын, қосу, тежелу және реттеу тәсілдерін біледі.
7. Синхрондық қозғалтқышты қоса алады.
8. Асинхрондық қозғалтқышты қосуды орындай алады.
9. Ауыспалы және тұрақты тоқ қозғалтқыштарының механикалық сипаттамаларына талдау жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өлшейтін аспаптардың көрсеткіштері бойынша электр механикалық жабдықтың жұмысын бақылау және қадағалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшейтін құралдардың шараларының тағайындалуын біледі.
2. Өлшейтін құралдардың тағайындалуын біледі.
3. Өлшейтін шамалардың түрлену тәсілдерін біледі.
4. Өлшенетін шамаларды сандық түрге өзгерту тәсілдерін біледі.
5. Тіркеуші құралдар мен өзгерткіштердің әрекет ету қағидасын біледі.
6. Шунттың кедергісі мен қосымша кедергілерлі есептей алады.
7. Өлшейтін трансформаторларды таңдай алады.
8. Электр тізбектің параметрлерін анықтай алады.
9. Дәл құралдарды пайдалана және қосу сұлбаларын орындай алады.
10. Тіркеуші құралды іріктей және әрекет ету қағидасын түсіне алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Электрондық құрылғыларды ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын басқару үшін қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Әр түрлі электрондық құралдардың құрылысын, әрекет ету қағидасын, негізгі техникалық параметрлерін, маркалауын, шартты белгілері мен қолдану саласын біледі.
2. Негізгі типтік схемаларды құру қағидасын, қоректену көздерін, түрлендіруші құрылғыларды біледі.
3. Төмен жиілікті күшейтуші каскадтардың сұлбаларын, қуаттылық күшейткіштерін, көп каскадты күшейткіштерді, тұрақты күшейткіштерін, операциялық күшейткіштерді құру қағидасын біледі.
4. Электрондық құралдарға есептеу жүргізе алады.
5. Электрондық құралдардың параметрлерін анықтай алады.
БК 10. Процестер, ақпаратты іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарату және өндірістік процестерді автоматтандырылған басқару тәсілдері туралы білімдерді білу
ЖКМ 05. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Осы модуль ақпарат іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарату процестері, әдістері және өндірістік процестерді автоматтандырылған басқару тәсілдері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті дағдыларды, білім мен машықтарды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: ақпараттық технология түрлерін; автоматтандыру негіздерін; автоматтандырудың техникалық құралдарының сипаттамасы мен тағайындалуын; типтік динамикалық буындарды, автоматты реттеуіштерлі автоматтандыру, тағайындау және орналастыру теориясының негіздерін; автоматтандыру жүйелерінің орнықтылық шарттары мен өлшемшарттарын; автоматтандыру жүйелерін реттеу сапасын бағалау және арттыру әдістерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
ақпаратты іздеуді жүргізу және ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін білу;
автоматтандырудың функционалдық және құрылымдық сұлбаларын оқу;
процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және кері ауыстыру;
қызмет көрсетілетін учаскеде реттеудің автоматты жүйелерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты іздеуді жүргізу және ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основы информатизации; характеристики и назначения технических средств информатизации.
2. Знает базовые и прикладные информационные технологии.
3. Знает классификацию видов информационных технологий.
4. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
5. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
6. Знает поисковые программы.
7. Умеет пользоваться поисковыми программами для нахождения информации.
Результат обучения: 2) Понимать назначение систем автоматизации производства.
Критерии оценки:
1. Знает автоматическую систему управления производством и автоматическую систему управления технологическими процессами.
2. Знает основы теории автоматизации, назначение и устройство типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов.
3. Знает классификацию систем автоматизации.
4. Умеет читать функциональные и структурные схемы автоматизации.
5. Знает условия и критерии устойчивости систем автоматизации, методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
Результат обучения: 3) Производить выбор технических средств автоматизации.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию первичных преобразователей.
2. Знает принцип работы датчиков: температуры, давления, расхода, уровня и параметров технологической автоматики на обслуживаемом участке.
3. Знает типовые схемы функционального преобразования сигналов.
4. Знает вспомогательные средства автоматических систем управления, органы настройки.
5. Умеет произвести выбор исполнительного механизма и регулирующего органа.
6. Умеет переводить с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
7. Знает системы управления применяемые на производстве.
БК 11. Обладать знаниями безопасного ведения технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования
ОПМ 06. Охрана труда
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения технического обслуживания и ремонта электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при проведении технического обслуживания и ремонта.
При изучении модуля обучающие должны:
применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:

1. Автоматтандыру негіздерін; автоматтандырудың техникалық құралдарының сипаттамалары мен тағайындалуын біледі.
2. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды біледі.
3. Ақпараттық технологиялар түрлерінің жіктемесін біледі.
4. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды біледі.
5. Деректерді беру, өңдеу, жинақтау ақпараттық процестерін біледі.
6. Іздеу бағдарламаларын біледі.
7. Ақпаратты табу үшін іздеу бағдарламаларын пайдалана біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілетін учаскеде реттеудің автоматты жүйелерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісті басқарудың автоматты жүйесі мен технологиялық үрдістерді басқарудың автоматты жүйесін біледі.
2. Автоматтандыру теориясының негіздерін, типтік динамикалық буындарын, автоматты реттеуіштердің тағайындалуы мен құрылысын біледі.
3. Автоматтандыру жүйесінің құрылымын біледі.
4. Автоматтандырудың функционалдық және құрылымдық сұлбаларын оқи білу.
5. Автоматтандырудың орнықтылық өлшемшарттарының жүйесі мен шарттарын, автоматтандыру жүйесін реттеу сапасын бағалау мен арттыру әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандырудың техникалық құралдарын таңдай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бірінші ретті түрлендіргіштердің құрылымын біледі.
2. Датчиктердің жұмыс істеу принципін: температурасы, қысымы, шығыны, қызмет ететін бөлімшедегі автоматтандырудың басқа да технологиялық параметрлерін және деңгейін біледі.
3. Дабылдарды түрлендірушілердің типтік функционалдық сұлбасын біледі.
4. Автоматтандырудың қосымша құралдарының басқару жүйесін, енгізу бөлімін біледі.
5. Реттеуші бөлім мен орындаушы механизмдердің таңдау жасай алады.
6. Үрдісті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және керісінші өзгерте алуды біледі.
7. Өндірісте қолданылатын басқару жүйесін біледі.
БҚ 11. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді қауіпсіз жүргізу білімдерін білу
ЖКМ 06. Еңбекті қорғау
Бұл модуль еңбек заңнамасын сақтау және электр механикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қауіпсіз жүргізу үшін қажетті дағдыларды, машықтар мен білімді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: еңбек саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты сақтау бойынша нормативтік құжаттар; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптары; техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу кезіндегі жалпы қауіпсіздік қағидалары.
Мынадай дағдыларды меңгеруі тиіс: қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу
Бағалау өлшемдері:

2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "071008 2 - Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок"
ПК 01. Выполнять подготовку электромеханического оборудования к техническому обслуживанию и ремонту
СМ 01. Подготовка электромеханического оборудования к текущему обслуживанию и ремонту
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения подготовки электромеханического оборудования к техническому обслуживанию и ремонту.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: содержание, назначение подготовительных работ, виды экипировки, инструмента и приспособлений для проведения технического обслуживания и ремонта электромеханического оборудования; методов безопасного ведения работ при подготовке рабочего места; назначения, технических характеристик карьерного оборудования и механизмов.
При изучении модуля обучающие должны:
выбирать механизмы, инструменты, приспособления и демонстрировать способы работы с ними при проведении технического обслуживания и ремонта электромеханического оборудования;
проводить контрольный осмотр состояния экипировки инструментов и приспособлений;
выполнять общеслесарные и электромонтажные работы;
выполнять контроль параметров работы электромеханического оборудования.
Результат обучения: 1) Проверять экипировку, инструмент и приспособления для проведения технического обслуживания и ремонта.
Критерии оценки:
1. Знает назначение инструментов и приспособлений для проведения технического обслуживания и ремонта.
2. Умеет выбирать инструменты и приспособления, в зависимости от заданных условий и вида работ.
3. Умеет работать с разными видами инструментов и приспособлений, применяемых при техническом обслуживании и ремонте электромеханического оборудования.
4. Умеет оценить техническое состояние экипировки.
5. Умеет выявлять и устранять простейшие дефекты состояния экипировки, инструментов и приспособлений.
6. Знает правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями.
7. Знает сроки периодической проверки и замены экипировки, инструмента и приспособлений.
8. Умеет заполнять журнал учета, проверки и испытаний электроинструмента и вспомогательного оборудования к нему.
9. Знает способы и сроки испытания изолирующих приспособлений.
Результат обучения: 2) Организовать планировку и подготовку рабочего места и обеспечивать методы безопасного ведения работ.
Критерии оценки:
1. Знает проводимые технические мероприятия по подготовке рабочего места.

2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
"071008 2 - Электр қондырғыларын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр монтері" біліктілігі
КҚ 01. Электр механикалық жабдықты техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге дайындауды орындау
АМ 01. Электр механикалық жабдықты ағымдағы қызмет көрсету мен жөндеуге дайындау
Бұл модуль электр механикалық жабдықты ағымдағы қызмет көрсету мен жөндеуге дайындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: дайындық жұмыстарының мазмұнын, тағайындалуын, жабдықтау түрлерін, электр механикалық жабдықты ағымдағы қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу үшін құрал мен құралдарды; жұмыс орнын дайындау кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін; кеніштік жабдық пен механизмдердің тағайындалуын, техникалық сипаттамаларын.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
электр механикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу кезінде механизмдерді құралдарды таңдау, олармен жұмыс тәсілдерін көрсету;
құралдар мен жабдықтардың жабдықталу күйіне бақылау тексеру жүргізу;
жұмыс орнын ұйымдастыру;
жұмыс аймағын анықтау;
белгілеу жұмыстарын жүргізу;
жалпы слесарлық және электр монтаждау жұмыстарын орындау;
электр механикалық жабдықтың жұмыс параметрлерін бақылауды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу үшін жабдықтауды, құралдар мен құрылғыларды тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу үшін құралдар мен құрылғылардың тағайындалуын біледі.
2. Берілген жағдайлар мен жұмыс түріне байланысты, құралдар мен құрылғыларды таңдай алады.
3. Электр механикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу кезінде қолданылатын құралдар мен құрылғылардың әр түрлі түрлерімен жұмыс істей білу.
4. Жабдықтаудың техникалық күйін бағалай білу.
5. Жабдықтаудың, құралдар мен құрылғылардың аса қарапайым ақауларын анықтай және жоя алады.
6. Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережесін біледі.
7. Жабдықтауды, құралдар мен құрылғыларды кезекдің тексеру мен ауыстыру мерзімдерін біледі.
8. Электр құралын және оған қосалқы жабдықты есепке алу, тексеру және сынау журналын толтыра алады.
9. Оқшаулайтын құралдарды сынау тәсілдері мен мерзімдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнын жоспарлау мен дайындауды ұйымдастыру эәне жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнын дайындау бойынша жүргізілетін техникалық шараларды біледі.

2. Знает комплект инвентарных приспособлений для рабочих мест.
3. Умеет рационально организовать рабочее место.
4. Умеет определять рабочую зону.
5. Знает требования безопасности труда, охраны окружающей среды, пожарной безопасности и руководствуется ими при выполнении работ на рабочем месте при организации рабочего места и планировке размещения электрооборудования.
6. Умеет определять и исправляет действительные и потенциальные опасности на рабочем месте в пределах своей компетенции и ответственности.
7. Знает безопасные условия труда при работе с механизмами.
8. Знает безопасные условия при работе на высоте.
9. Знает требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.
10. Умеет использовать для обеспечения безопасности работ основные и дополнительные электрозащитные средства в электроустановках до 1000 вольт и выше 1000 вольт.
11. Знает средства и методы тушения пожара в электроустановках.
Результат обучения: 3) Выполнять основные слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Знает правила подготовки инструментов, материалов для слесарных работ.
2. Знает правила техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности при слесарных работах.
3. Умеет подготовить рабочее место для выполнения слесарных работ.
4. Умеет выполнять слесарные операции в полном объеме и технологической точности (разметку, рубку, правку, гибку, резку, опиливание, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьб, паяние, клепку).
5. Проводит выполнение неразъемных соединений.
6. Соблюдает правила безопасного ведения слесарных работ.
Результат обучения: 4) Подготовить электромеханическое оборудование к техническому обслуживаю и ремонту.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, технические характеристики карьерного оборудования и механизмов.
2. Знает основы технических измерений.
3. Знает основы резания металлов.
4. Умеет выполнять контроль параметров работы электромеханического оборудования.
5. Умеет читать принципиальные, электрические и монтажные схемы.
6. Умеет выполнять электромонтажные работы сращивание, спайка и изоляция проводов.
7. Знает правила безопасного проведения электрогазосварочных работ.
8. Знает технологию производства на карьерах.
9. Умеет подготовить карьерное электромеханическое оборудование к техническому обслуживанию и ремонту.
10. Знает содержание, назначение подготовительных работ.
ПК 02. Выполнять ремонт и обслуживание электромеханического оборудования
СМ 02. Ремонт и обслуживание электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения ремонта и обслуживания электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройства, назначения и принципа работы электромеханического оборудования, ведомственных подстанций, коммутационного оборудования, осветительных приборов; марок, видов и областей применения проводов сетей освещения, кабельных линий и шинопроводов; видов наладки и основ монтажа электромеханического оборудования; правил технического обслуживания и системы ремонта карьерного электромеханического оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
определять по отдельным признакам и показаниям приборов неполадок в работе оборудования;
выполнять монтаж, демонтаж карьерного электромеханического оборудования;
выполнять ремонт и техническое обслуживание электромеханических частей машин и механизмов, подстанций, кабельных линий и шинопроводов, высоковольтной коммутационной аппаратуры, сетей освещения.
Результат обучения: 1) Определять по отдельным признакам и показаниям приборов неполадок в работе оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять электрические измерения.

2. Жұмыс орындары үшін инвентарлық құрылғылар жинағын біледі.
3. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
4. Жұмыс аймағын анықтай біледі
5. Кеніштік электр жабдығын жөндеуге дайындау кезінде белгілеу жұмыстарын жүргізе алады.
6. Жұмыс орнын жоспарлау мен электр жабдығын орналастыру кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін біледі.
7. Еңбек қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарын біледі және жұмыс орнын ұйымдастыру мен электр жабдығын орналастыруды жоспарлау кезінде жұмыс орнында жұмыстарды орындау кезінде оларды басшылыққа алады.
8. Өзінің құзыреті мен жауапкершілігі шеңберінде жұмыс орнында нақты және әлеуетті қауіптіліктерді анықтай және түзете алады.
9. Механизмдермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын біледі.
10. Биіктікте жұмыс кезінде қауіпсіз жағдайларды біледі.
11. Жұмыс басталар алдында, жұмыс кезінде, апатты жағдайларда, жұмыс аяқталысымен қауіпсіздік талаптарын біледі.
12. 1000 вольт дейінгі және 1000 вольт жоғары электр қондырғыларында жұмыстар қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін негізгі және қосымша электр қорғау құралдарын пайдалана біледі.
13. Электр қондырғыларында өртті сөндіру құралдары мен әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Слесарлық жұмыстар үшін жұмыс орнын, құралдарды, материалдарды дайындау ережесін біледі.
2. Слесарлық жұмыстар кезінде қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережесін біледі.
3. Слесарлық жұмыстарды орындау үшін жұмыс орнын дайындай алады.
4. Слесарлық операцияларды толық көлемде және технологиялық дәлдікте орындай алады (белгілеу, кесу, түзету, ию, қию, аралау, бұрғылау, үңгіштеу, ашу, бұрандалар кесу, пісіру, жапсыру).
5. Алынбайтын қосылыстарды орындауды жүргізеді.
6. Слесерлық жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережесін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр механикалық жабдықты техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кеніштік жабдық пен механизмдердің тағайындалуын, техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Техникалық өлшеу негіздерін біледі.
3. Металдарды кесу негіздерін біледі.
4. Электр механикалық жабдықтың жұмыс параметрлерін бақылауды орындай біледі.
5. Қағидалық, электр және монтаждау сызбанұсқаларын оқи алады.
6. Электр монтаждау жұмыстарын, дәнекерлеу мен сымдарды оқшаулауды орындай алады.
7. Электр газ дәнекерлеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу ережесін біледі.
8. Кеніштерде өндіру технологиясын біледі.
9. Электр механикалық жабдықты техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге дайындай алады.
10. Дайындық жұмыстарының мазмұнын, тағайындалуын біледі.
11. Жұмыстардың көлемін анықтай алады.
КҚ 02. Электр механикалық жабдықты жөндеу мен қызмет көрсетуді орындау
АМ 02. Электр механикалық жабдықты жөндеу мен қызмет көрсету
Берілген модуль электр механикалық жабдықты жөндеу мен қызмет көрсетуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: электр механикалық жабдықтың, ведомстволық кіші станцияларды, коммутациялық жабдықтың, жарық беру құралдарының құрылысын, тағайындалуы мен жұмыс істеу қағидасын; жарық беру желілерінің, кәбілдік желілер мен шинаөткізгіштердің маркаларын, түрлері мен қолданылу салаларын; электр механикалық жабдықты реттеу түрлері мен монтаждау негіздерін; кеніштік электр механикалық жабдыққа қызмет көрсету ережесі мен жөндеу жүйелерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды жекелеген белгілер мен құралдардың көрсеткіштері бойынша анықтау;
ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын монтаждауды, бөлшектеуді орындау;
машиналар мен механизмдердің, кіші станциялардың, кәбілдік жілелір мен шинаөткізгіштердің, жоғары вольтты коммутациялық аппаратураның, жарық беру желілерінің электр механикалық бөліктеріне жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды жекелеген белгілер мен құралдардың көрсеткіштері бойынша анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрлік өлшеулерді орындай алады.

2. Умеет проверять показания измерительных приборов и сигнализации.
3. Знает правила технического обслуживания электрооборудования.
4. Умеет проводить техническое диагностирование электромеханического оборудования.
5. Умеет определять надежность карьерного электромеханического оборудования.
6. Знает систему достижения работоспособности карьерного электромеханического оборудования.
7. Знает систему ремонта карьерного электромеханического оборудования.
8. Знает требования к надежности и качеству электроснабжения.
9. Умеет определять основные причины отказа электрооборудования.
10. Знает виды наладки электромеханического оборудования.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж, демонтаж карьерного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает основы монтажа оборудования.
2. Знает стадии проведения электромонтажных работ.
3. Умеет производит подготовительные работы для монтажа электромеханического оборудования (разметочные, заготовительные, пробивные, крепежные).
4. Умеет проводить лужение и пайку оловом, медью, серебряным припоем, армировку.
5. Умеет определять сортамент и качество материалов, используемых при электромонтаже.
6. Умеет выполнять слесарную и механическую обработку деталей в пределах различных классов точности и чистоты.
7. Знает виды такелажных приспособлений и их назначение
8. Умеет проводить такелажные работы при монтаже электромеханического оборудования
9. Умеет подбирать необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования.
10. Знает последовательность операций по производству погрузочно-разгрузочных работ.
11. Умеет выполнять демонтаж механической и электрической части карьерных машин, узлов, механизмов, аппаратуры карьерного оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонт и техническое обслуживание электромеханических частей машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы технологического процесса ремонта.
2. Знает технологию разборки и сборки электрических машин.
3. Знает технологию ремонта электрических машин и механизмов.
4. Знает основные мероприятия, порядок проведения и оборудование при ремонте электрических машин и механизмов.
5. Умеет пользоваться оборудованием, приспособлениями и инструментами для ремонта и технического обслуживания электромеханических частей машин и механизмов.
6. Знает основные неисправности синхронных генераторов.
7. Знает основные неисправности электродвигателей.

2. Өлшейтін құралдар мен сигнализацияның көрсеткіштерін тексере алады.
3. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету ережесін біледі.
4. Электр механикалық жабдығына техникалық диагностикалауды жүргізе алады.
5. Кеніштік электр механикалық жабдықтың сенімділігін анықтай алады.
6. Кеніштік электр механикалық жабдықтың жұмыс қабілеттілігіне жету жүйесін біледі.
7. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын жөндеу жүйесін біледі.
8. Электрмен жабдықтау сенімділігі мен сапасына талаптарды біледі.
9. Электр жабдығының істен шығуының негізгі себептерін анықтай алады.
10. Электр механикалық жабдықтарының барлық реттеу түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын монтаждауды, бөлшектеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты монтаждау негіздерін біледі.
2. Электр монтаждау жұмыстарын жүргізу кезеңдерін біледі.
3. Электр механикалық жабдықты монтаждау үшін дайындық жұмыстарын жүргізе алады (белгілеу, дайындау, тесу, бекіту).
4. Қалайымен, мыспен, күміс дәнекермен қалайылау мен дәнекерлеуді, қаптауды жүргізе алады.
5. Электр монтаждау кезінде қолданылатын материалдардың сортаменті мен сапасын анықтай алады.
6. Атыздарда, еденде, қабырғада, ферма мен колонналарда болат және пластмасса құбырларды төсей алады.
7. Әр түрлі дәлдік және жиілік сыныптары шегінде бөлшектерді слесарлық және механикалық өңдеуді орындай алады.
8. Такелаждық құралдардың түрлері мен олардың тағайындалуын біледі
9. Электр механикалық жабдықты монтадждау кезінде такелаждық жұмыстар жүргізе алады.
10. Жабдықтың тораптары мен бөлшектерін көтеру және ауыстыру үшін қажетті такелаждық жабдықты таңдай алады.
11. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу бойынша операциялардың реттілігін біледі.
12. Кеніштік машиналардың, тораптардың, механизмдердің, аппаратура мен басқа кеніштік жабдықтың механикалық және электрлік бөлігін бөлшектеуді орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Машиналар мен механизмдердің электр механикалық бөліктерін жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу процесінің технологиялық кезеңдерін біледі.
2. Электр машиналарын құру мен жинау технологиясын біледі.
3. Электр машиналары мен механизмдердің жөндеу технологиясын біледі.
4. Электр машиналары мен механизмдердің жөндеу кезінде негізгі шараларды, жүргізу тәртібі мен жабдығын біледі.
5. Машиналар мен механизмдердің электр механикалық бөліктерін жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуге арналған жабдықты, құралдар мен құрылғыларды пайдалана алады.
6. Синхронды генераторлардың негізгі ақаулықтарын біледі.
7. Электр қозғалтқыштардың негізгі ақаулықтарын біледі.

8. Умеет выполнять текущий ремонт электродвигателей, генераторов, механического оборудования.
9. Умеет выполнять техническое обслуживание дизель-генераторов.
10. Умеет зарядить аккумуляторные батареи.
11. Умеет проверить изоляцию электрооборудования.
12. Умеет произвести работы по замене соединительных муфт и разъемов.
Результат обучения: 4) Выполнять техническое обслуживание подстанций, кабельных линий и шинопроводов, высоковольтной коммутационной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Знает категории приемников электроэнергии.
2. Знает назначение и устройство подстанций.
3. Умеет производить полное отключение от напряжения и оперативные переключения в электросетях.
4. Умеет проводить ревизия трансформаторов.
5. Знает марки, виды область применения проводов, кабелей и шинопроводов.
6. Умеет производить прокладку, сращивание, восстановление изоляции проводов и кабелей.
7. Знает нормы правил устройства электроустановок, предъявляемые к токоведущим элементам.
8. Знает назначение устройство и принцип работы коммутационного оборудования.
9. Умеет выполнять ревизию выключателей, разъединителей и приводов к ним без разборки конструктивных элементов схемы электроснабжения.
10. Умеет пользоваться инструментами, специальными приспособлениями и измерительными приборами при техническом обслуживании и ремонте систем электроснабжения.
Результат обучения: 5) Выполнять техническое обслуживание и текущий ремонт сетей освещения.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы осветительных приборов и оборудования.
2. Умеет устанавливать и подключать светильники всех видов, выключатели, переключатели и штепсельные розетки.
3. Умеет производить монтаж осветительных сетей, заземление и зануления осветительных электроустановок.
4. Знает виды кабельных линий и проводов сетей освещения.
5. Знает способы изоляции кабельных линий и проводов сетей освещения.
6. Умеет проверять состояние изоляции проводов и прочности креплений.
7. Умеет проводить наружный осмотр проводки с устранением мелких дефектов.
8. Знает виды неисправностей и неполадок кабельных линий и проводов сетей освещения.
9. Умеет производить прокладку кабельных линий и проводов (с элементами крепления) питания сетей освещения.
10. Умеет производить замену внутренней проводки местами и участками.
11. Знает методы безопасного ведения работ с инструментами и приспособлениями при ремонте осветительных сетей.
ПК 03. Выполнять пробный пуск и сдачу в эксплуатацию карьерного электромеханического оборудования
СМ 03. Пробный пуск и сдача в эксплуатацию карьерного электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения пробного пуска и сдачи в эксплуатацию карьерного электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: работ по приемке и сдачи смены, уборке рабочего места, приспособлений и инструмента, порядка испытаний и ввода в эксплуатацию электромеханического оборудования после монтажа или ремонта, ведения технической документации.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять работы по приемке и сдачи смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, а также содержанию их в надлежащем состоянии, чистке оборудования;
производить пробный пуск электрооборудования;
выполнять сдачу в эксплуатацию карьерного электромеханического оборудования;
вести и оформлять техническую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, а также содержанию их в надлежащем состоянии, чистке оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает порядок приемки и сдачи смены.

8. Электр қозғалтқыштарына, генераторларға ағымдағы жөндеуді орындай алады.
9. Дизель-генераторларға техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
10. Аккумуляторлық батареяларды зарядтай алады.
11. Электр жабдығының оқшаулауын тексере алады.
12. Қосатын муфталар мен ажыратқыларды ауыстыру бойынша жұмыстарды жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кіші станцияларына, кәбілдік желілер мен шина өткізгіштерге, жоғары вольтты коммутациялық аппаратураға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр энергиясы қабылдағыштарының санатын біледі.
2. Кіші станциялардың мақсатын және құрылымын біледі.
3. Кернеуден толық ажыратуды және элеткр желілерінде жедел ауыстырып қосуларды жүргізе алады.
4. Трансформаторлардың тексеруін жүргізе алады.
5. Сымдарды, кәбілдер мен шинаөткізгіштерді қолдану саласын, маркаларын біледі.
6. Сымдар мен кәбілдерді төсеуді, бітеуді, оқшаулауын қалпына келтіруді жүргізе алады.
7. Тоқ келтіруші элементтерге қойылатын нормаларын біледі.
8. Коммутациялық жабдығының құрылысын және жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
9. Электрмен жабдықтау сұлбасының құрылымдық элементтерін бөлшектеусіз ажырақыштарды, сөндіргіштерді және оларға сымдарды тексеруді орындай алады.
10. Элеткрмен жабдықтау жүйесіне техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде құралдарды, арнайы құралдар мен өлшейтін аспаптарды пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жарық беру желілеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жарық беру жабдығының құрылысын және жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
2. Барлық түрлі жарықшамдарды, ажыратқыштарды, ауыстырып қосқыштар мен штепсельдік тоқтетіктерді орната және қоса алады.
3. Жарық беру желілерін монтаждауды, жерге қосуды және жарық беру қондырғыларын нөлдеуді жүргізе алады.
4. Кәбілдік желі түрлері мен жарық беру желілерінің сымдарын біледі.
5. Кәбілдік желі мен жарық беру желілері сымдарын оқшаулау тәсілдерін біледі.
6. Сымдардың оқшаулау күйі мен бекітулер беріктігін тексере алады.
7. Ұсақ ақауларды жоя отырып сымды сыртқы тексеруді жүргізе алады.
8. Кәбілдік желі түрлері мен жарық беру желілерінің сымдарының ақаулықтары мен олқылықтарының түрлерін біледі.
9. Жарық беру желілерін қуаттандыру сымдары мен кәбілдік желілерді (бекіту элементтерімен) төсеуді жүргізе алады.
10. Ішкі сымды жер- жерде және бөліктерде ауыстыра алады.
11. Жарық беру желілерін жөндеу кезінде құралдармен және құрылғылармен жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін біледі.
КҚ 03. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын байқап іске қосу және пайдаланымға тапсыруды орындау
АМ 03. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын байқап іске қосу және пайдаланымға тапсыру
Берілген модуль кеніштік электр механикалық жабдықты жөндеу мен қызмет көрсетуге қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, құрылғылар мен құралды жинау бойынша жұмыстарды, монтаждау немесе жөндеуден кейін электр механикалық жабдықты сынау және пайдаланымға енгізу, техникалық құжаттама жүргізу тәртібін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын. құрылғыларды, құралды жинау, сондай-ақ оларды тиісті күйде ұстау, жабдықты тазарту бойынша жұмыстарды орындау;
электр жабдықты байқап қосуды жүргізу;
ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын пайдаланымға тапсыруды орындау;
техникалық құжаттама жүргізу және рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын. құрылғыларды, құралды жинау, сондай-ақ оларды тиісті күйде ұстау, жабдықты тазарту бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауысымды қабылдау және тапсыру тәртібін біледі.

2. Знает порядок сдачи электромеханического оборудования в ремонт и приемки из ремонта.
3. Умеет проводить контроль качества выполненных работ.
4. Умеет убирать рабочее место.
5. Умеет чистить оборудование.
Результат обучения: 2) Производить пробный пуск электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность операций пробного пуска электрооборудования.
2. Умеет производить пробный пуск электрооборудования.
3. Умеет проверить наличие и исправность заземления.
4. Умеет включать и соблюдать нагрузочные режимы при испытании и пробном пуске электрооборудования.
5. Знает порядок испытаний электромеханического оборудования после монтажа или ремонта.
6. Умеет писать и оформлять акт пробного пуска электрооборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять сдачу в эксплуатацию карьерного электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает эксплуатационные свойства карьерного электромеханического оборудования.
2. Знает зависимость параметров технического состояния и работоспособности карьерного электромеханического оборудования от условий эксплуатации и конструктивных, производственно-технологических и эксплуатационных факторов.
3. Знает порядок ввода электромеханического оборудования в эксплуатацию.
4. Умеет сдать электромеханическое оборудование в эксплуатацию.
5. Знает состав приемочной комиссии.
6. Умеет проверять соответствие приемо-сдаточной документации стандартам, техническим условиям.
7. Умеет составлять наряды, ведомости технической документации и распоряжения на приемо-сдаточные работы.
8. Умеет составлять акт технической готовности к работе электромеханического оборудования.
Результат обучения: 4) Вести и оформлять техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Умеет заполнять технологическую документацию.
2. Умеет выполнять отчет о проделанной работе.
3. Умеет использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально-ориентированных информационных системах.
Квалификация "071013 3 - Электромеханик"
ПК 04. Организовать и контролировать выполнение технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования
СМ 04. Организация и контроль выполнения технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации и контроля выполнения технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правил и норм эксплуатации карьерного электромеханического оборудования; такелажной оснастки для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования, специальных приспособления для проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту; причин, по которым оборудование выводится во внеочередной осмотр.
При изучении модуля обучающие должны:
организовать и контролировать техническое обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования;
осуществлять диагностику и технический контроль при эксплуатации электромеханического оборудования;
оформлять наряды, проводить инструктажи, допуски, разрешения на производство работ.
Результат обучения: 1) Организовать и контролировать техническое обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:

2. Электр механикалық жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден қабылдау тәртібін біледі.
3. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды жүргізе алады.
4. Жұмыс орнын жинай алады.
5. Жабдықты тазарта алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ээлектр жабдықты байқап қосуды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Электр жабдықты байқап қосу операцияларының реттілігін біледі.
2. Электр жабдықты байқап қосуды жүргізе алады.
3. Жерге қосудың болуы мен дұрыстығын тексере алады.
4. Электр жабдықты байқап қосу мен сынау кезінде жүктеу режимдерін қоса және сақтай алады.
5. Монтаждау немесе жөндеуден кейін электр механикалық жабдықты сынау тәртібін біледі.
6. Электр жабдықты байқап қосу актісін жаза және рәсімдей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын пайдаланымға тапсыруды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын пайдалану қасиеттерін біледі.
2. Кеніштік электр механикалық жабдықтың техникалық күйі параметрлері мен жұмыс қабілеттілігінің пайдалану жағдайларына, құрылымдық, өндірістік- технологиялық және пайдаланушылық факторларға тәуелділігін біледі.
3. Электр механикалық жабдықты пайдаланымға енгізу тәртібін біледі.
4. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын және сәйкес пайдаланымға тапсыруды біледі.
5. Қабылдау комиссиясының құрамын біледі.
6. Қабылдау- тапсыру құжаттамасының стандарттарға, техникалық шарттар мен басқа нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес келуін тексере алады.
7. Қабылдау- тапсыру жұмыстарына нарядтарды, техникалық құжаттама тізімдемелерін және өкімдерді құра алады.
8. Электр механикалық жабдықтың жұмысқа техникалық дайындық актісін құра алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Техникалық құжаттама жүргізу және рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық құжаттаманы толтыра алады.
2. Жасалған жұмыс туралы есептер орындай алады.
3. Кәсіби- бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, түрлендіру және беру технологиясын қолдана біледі.
"071013 3 - Электр механигі" біліктілігі
КҚ 04. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру және бақылау
АМ 04. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру және бақылау
Берілген модуль кеніштік электр механикалық жабдықты жөндеу мен қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын пайдалану ережесі мен нормаларын; техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар жүргізу үшін жабдықтың, арнайы құрылғылардың тораптары мен бөлшектерін көтеру мен ауыстыру үшін такелаждық жабдықтау; жабдық кезектен тыс тексеруге шығарылатын себептер; жбадқықа үшін қолданылатын қосалқы бөлшектердің, материалдар мен құралдардың қажетті түрлері; материалдар мен қосалқы бөліктерге өтінім журналдарын тіркеу және толтыру ережесін; жұмыс өндірушісінің құқықтары мен міндеттерін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
электрлік және электр механикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру және бақылау;
электр механикалық жабдықты пайдалану кезінде диагностика мен техникалық бақылауды жүзеге асыру;
электр механикалық жабдықты есеп құжаттамасын құрастыру;
қосалқы бөлшектерді, материалдарды, құралдарды, асппатарды, құрылғылар мен қорғаныс құралдарын алуды ұйымдастыру;
нарядтар рәсімдеу, жұмыстар жүргізуге нұсқамалар, рұқсаттар жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрлік және электр механикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру және бақылау.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет организовать и контролировать работы по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования.
2. Умеет выполнять техническое обслуживание и ремонт электродвигателей, генераторов, вспомогательных электрических машин и механизмов, электроизмерительных приборов, групповых переключателей и их приводов, контроллеров, контакторов и реле всех типов, распределительных устройств.
3. Умеет подбирать необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования, грузоподъемные машины и механизмы, специальные приспособления для проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту.
4. Умеет принимать необходимые меры для быстрого обнаружения и устранения неисправностей при возникновении отказов оборудования.
5. Умеет составлять графики профилактического ремонта электромеханического оборудования.
6. Умеет обеспечивать безопасное выполнение работ по техническому обслуживанию и ремонту, соблюдение правил технической эксплуатации и производственных инструкций.
7. Умеет выполнять технические мероприятия для предотвращения воздействия на работающего опасных производственных факторов на рабочем месте.
8. Умеет определять серьезные опасности, предотвращает несчастные случаи и нарушения правил санитарии и техники безопасности.
9. Умеет осуществлять контроль проведения отключений.
10. Умеет оформлять производство работ по проведению отключений и установке заземлений.
11. Контролирует установку заземлений
12. Знает особенности установки заземлений на разных видах электроустановок.
Результат обучения: 2) Осуществлять диагностику и технический контроль при эксплуатации электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1.      Знает виды дефектов электромеханического оборудования.
2.      Умеет выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке его в процессе ремонта.
3.      Умеет осуществлять диагностику электромеханического оборудования.
4.      Умеет использовать и подключать измерительные приборы в соответствии с родом тока и назначением.
5.      Умеет свободно ориентироваться в принципиальных и монтажных схемах.
6.      Умеет распознавать условные обозначения, нанесенные на шкалах измерительных приборов.
7.      Умеет определять основные причины отказа электрооборудования.
8.      Умеет разрабатывать и осуществлять мероприятия по предупреждению отказов оборудования, аварий, по увеличению межремонтных ресурсов, сокращению простоев по техническим причинам, снижению трудоемкости ремонта, улучшению его качества.
Результат обучения: 3) Оформлять наряды, проводить инструктажи, допуски, разрешения на производство работ.
Критерии оценки:

1. Электр механикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыра және бақылай біледі.
2. Электр қозғалтқыштарына, генераторларға, қосалқы электрлік машиналар мен механизмдерге, электр өлшейтін аспаптарға, топтық ауыстырып қосқыштар мен олардың жетектеріне, бақылауыштарға, контакторлар мен барлық түрлі релеге, тарату құрылғыларына қызмет көрсету мен жөндеуді орындау.
3. Жабдықтың тораптары мен бөлшектерін, жүк көтеретін машиналар мен механимдерді, бойынша жұмыстарды жүргізу үшін арнайы құрылғыларды көтеру мен ауыстыру үшін қажетті такелаждық жабдықты таңдай алады.
4. Жабдықтың істен шығулары туындаған кезде ақауларды тез табу мен жою үшін қажетті шараларды қабылдай алады.
5. Электр механикалық жабдығын алдын алушылық жөндеу кестесін құрай алады.
6. Жұмыстарды қауіпсіз орындауды, техникалық пайдалану ережесі мен өндірістік нұсқаулықтарды сақтауды қамтамасыз ете алады.
7. Жұмыс орнын дайындауға бақылау жүргізе алады.
8. Жұмыс орнында жұмысшыға қауіпті өндірістік факторлардың әсерінің алдын алу үшін техникалық шараларды орындай алады.
9. Жұмыс орнын дайындау мен жұмысқа жіберуге рұқсаттар беру тәртібін сипаттай алады.
10. Жұмыс орнын қабылдау мен тапсыруды жүргізе алады.
11. Маңызды қауіптерді анықтай алады, жазатайым оқиғалар мен санитария ережесі және қауіпсіздік техникасы бұзушылықтарының алдын алады.
12. Ағытулар жүргізуге бақылауды жүзеге асыра алады.
13. Ағытулар жүргізу және жерге қосуды орнату бойынша жұмыстар өндірісін рәсімдей алады.
14. Жерге қосуды орнатуды бақылайды.
15. Электр қондырғыларының әр түрлі түрлерінде жерге қосу орнатуларының ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр механикалық жабдықты пайдалану кезінде диагностика мен техникалық бақылауды жүзеге асырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр механикалық жабдықтың ақау түрлерін біледі.
2. Жабдықты пайдалану кезінде және жөндеу процесінде оны тексеру кезінде ақауларды анықтай және жою алады.
3. Электр механикалық жабдықтың диагностикасын жүзеге асыра алады.
4. Тоғының түрі мен тағайындалуына сәйкес өлшейтін құралдарды пайдалана және қоса алады.
5. Түбегейлі және монтаждау сұлбаларында еркін бағдарлана алады.
6. Өлшейтін құралдардың шкалаларына түсірілген шартты белгілерді тани алады.
7. Электр жабдығының істен шығуының негізгі себептерін анықтай алады.
8. Жабдықтың істен шығуларының, апаттардың алдын алу, жөндеуаралық ресурстарды арттыру, техникалық себептер бойынша тұрып қалуларды қысқарту, жөндеудің еңбек сыйымдылығын төмендету, сапасын жақсарту бойынша шараларды әзірлей және жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Нарядтар рәсімдеу, жұмыстар жүргізуге нұсқамалар, рұқсаттар жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет назначить ответственных за безопасное ведение работ в электроустановках.
2. Умеет соблюдать порядок организации работ по наряду и распоряжению.
3. Умеет производить допуск к работе.
4. Знает права и обязанности производителя работ.
5. Знает группы допуска по электробезопасности электротехнического (электротехнологического) персонала.
6. Умеет проводить инструктаж и периодическую проверку знаний правил технической эксплуатации оборудования, правил по охране труда и пожарной безопасности, контролировать их соблюдение подчиненным персоналом.
7. Умеет осуществлять контроль над исправным состоянием инструмента, защитных средств и приспособлений.
8. Иметь навыки участия в расследовании обстоятельств и причин аварий, производственного травматизма, в разработке и внедрении мероприятий по их предупреждению.
ПК 05. Выполнять наладку автоматических систем управления регулируемого электропривода
СМ 05. Наладка автоматических систем управления регулируемого электропривода
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения наладки автоматических систем управления регулируемого электропривода.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройства и принципа работы электропривода переменного и постоянного тока; системы автоматического регулирования электроприводом переменного и постоянного тока; видов, устройства и принципов работы промышленных контроллеров; принципов построения систем регулируемого электропривода.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять автоматизированное управление электроприводом переменного и постоянного тока;
выполнять наладку регулируемого электропривода;
производить проверку состояния работы и текущий ремонт автоматизированных систем управления электроприводом.
Результат обучения: 1) Выполнять автоматизированное управление электроприводом переменного тока.
Критерии оценки:
1.      Знает устройство и принцип работы электропривода переменного тока.
2. Знает системы автоматического регулирования электроприводом переменного тока.
3. Умеет спроектировать систему автоматического регулирования электропривода переменного тока.
4. Умеет подобрать необходимые элементы системы управления электроприводом переменного тока.
5. Умеет рассчитывать параметры элементов схемы управления электроприводом переменного тока.
6. Умеет построить графики переходные процессов, логарифмические частотные характеристики и определить по ним качественные показатели спроектированной системы автоматического регулирования.
Результат обучения: 2) Выполнять автоматизированное управление электроприводом постоянного тока.
Критерии оценки:

1. Электр қондырғыларында жұмыстарды қауіпсіз жүргізу үшін жауаптыларды тағайындай алады.
2. Наряд және өкім бойынша жұмыстарды ұйымдастыру тәртібін сақтай алады.
3. Жұмысқа жіберуді жүргізе алады.
4. Жұмыстар өндірушісінің құқықтары мен міндеттерін біледі.
5. Электр техникалық персоналдың электр қауіпсіздігі бойынша жіберу топтарын біледі.
6. Жабдықты техникалық пайдалану ережесін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережесі білімдерін кезеңдік тексеру мен нұсқаунама жүргізе, олардың қол астындағы персоналдың сақтауын бақылай алады.
7. Құралдың, қорғаныс құралдары мен құрылғыларының дұрыс күйіне бақылауды жүзеге асыра алады.
8. Апаттың, өндірістің жарақаттың жағдайлары мен себептерін тексеруге, олардың алдын алу бойынша іс- шараларды әзірлеу мен ендіруге қатысу дағдылары бар.
КҚ 05. Реттелетін электр жетекті басқарудың автоматты жүйелерін ретке келтіруді орындау
АМ 05. Реттелетін электр жетекті басқарудың автоматты жүйелерін ретке келтіру
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, реттелетін электр жетекті басқарудың автоматты жүйелерін ретке келтіруді орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: ауыспалы және тұрақты тоқтың электр жетегінің құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын; ауыспалы және тұрақты тоқтың электр жетегін автоматты реттеу жүйелерін; өнеркәсіптік бақылауыштардың түрлерін, құрылысы мен жұмыс істеу қағидаларын; реттелетін электр жетегінің жүйелерін құру қағидаларын.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
ауыспалы және тұрақты тоқтың электр жетегін автоматты басқаруды орындау;
реттелетін электр жетегін реттеуді орындау;
электр жетекті басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жұмыс күйін тексеру мен ағымдағы жөндеуді жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыспалы тоқтың электр жетегін автоматтандырылған басқаруды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыспалы тоқ электр жетегінің құрылысы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Ауыспалы тоқ электр жетегін автоматты реттеу жүйелерін біледі.
3. Ауыспалы тоқ электр жетегін автоматты реттеу жүйелерін жобалай алады.
4. Ауыспалы тоқ электр жетегін басқару жүйесінің қажетті элементтерін таңдай алады.
5. Ауыспалы тоқтың электр жетегін басқару схемасы элементтерінің параметрлерін есептей алады.
6. Өтетін процестердің графиктерін, логарифмдік жиілікті сипаттамаларды құра және олар бойынша автоматты реттеудің түзетілген жүйесінің сандық көрсеткіштерін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұрақты тоқтың электр жетегін автоматтандырылған басқаруды орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство и принцип работы электропривода постоянного тока.
2. Знает системы автоматического регулирования электроприводом постоянного тока.
3. Умеет подобрать необходимые элементы системы управления электроприводом постоянного тока.
4. Умеет рассчитывать параметры элементов схемы управления электроприводом постоянного тока.
Результат обучения: 3) Выполнять наладку регулируемого электропривода.
Критерии оценки:
1. Знает виды, устройство и принцип работы промышленных контроллеров.
2. Умеет выбирать конфигурацию промышленного контроллера.
3. Умеет определять и устранять незначительные повреждения промышленных контроллеров.
4. Умеет производить загрузку и выгрузку параметров в контроллеры управления электроприводом.
5. Знает принципы построения систем регулируемого электропривода.
6. Умеет производить выбор параметров и настройку регулируемого электропривода.
7. Умеет производить проверку состояния работы и текущий ремонт автоматизированных систем управления электроприводом.
ПК 06 Осуществлять планирование процесса технического обслуживания и ремонта, производить расчет технико-экономических показателей производства
СМ 06. Планирование процесса технического обслуживания и ремонта, расчет технико-экономических показателей производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для планирование процесса технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования и расчет технико-экономических показателей производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: ведения документации по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования; необходимых видов запасных частей, материалов и инструментов применяемых для технического обслуживания и ремонта электромеханического оборудования; правил заполнения и оформления журнала заявок на материалы и запасные части; расчета технико-экономических показателей производства.
При изучении модуля обучающие должны:
составлять отчҰтную документацию по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
организовать получение запасных частей, материалов, инструментов, приборов, приспособлений и защитных средств;
определять технико-экономическую эффективность производства.
Результат обучения: 1) Составлять отчҰтную документацию по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает причины внеочередного осмотра оборудования.
2. Умеет составлять документацию на проведение внеочередных осмотров электромеханического оборудования.

1. Тұрақты тоқ электр жетегінің құрылысы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Тұрақты тоқ электр жетегін автоматты реттеу жүйелерін біледі.
3. Тұрақты тоқ электр жетегін басқару жүйесінің қажетті элементтерін таңдай алады.
4. Тұрақты тоқтың электр жетегін басқару схемасы элементтерінің параметрлерін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Реттелетін электр жетегін реттеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өнеркәсіптік бақылауыштардың түрлерін, құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Өнеркәсіптік бақылауыштардың конфигурациясын таңдай алады.
3. Өнеркәсіптік бақылауыштардың кішігірім зақымдануларын анықтай және жоя алады.
4. Электр жетегін басқару бақылауыштарына параметрлерді тиеу мен түсіруді жүргізе алады.
5. Реттелетін электр жетектің жүйелерін құру қағидаларын біледі.
6. Реттелетін электр жетектің параметрлерін таңдау мен баптауды жүргізе алады.
7. Электр жетекті басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жұмыс күйін тексеру мен ағымдағы жөндеуді жүргізе алады.
КҚ 06 Техникалық қызмет көрсету және жөндеу процесін жоспарлауды жүзеге асыру, өндірістің техникалық- экономикалық көрсеткіштерін есептеуді жүргізу
АМ 06. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу процесін жоспарлау, өндірістің техникалық- экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, өндірістегі техника-экономикалыұ көрсеткіштің есебі мен кеніштің электр механикалық жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу процесін жоспарлау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: техникалық қызмет көрсету және электр механикалық жабдыққа жөндеу бойынша құжат жүргізу; электр механикалық жабдық үшін қолданылатын құралдар, материалдар мен қосалқы бөлшектің қажетті түрлері; қосалқы бөлшектер мен материалдарға тапсырыс журналын рәсімдеу және толтыру ережесі; өндірістегі техника-экономикалық көрсеткіштің есебін.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
электр механикалық жабдығына ТҚКжәне Ж бойынша есептік құжат жасау;
сақтандыру құралдары мен жабдықтарын, аспаптарды, құрал-жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді алуды ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр механикалық жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша есептік құжат жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың кезектен тыс бақылау себебін біледі.
2. Кезектен тыс бақылау жасауына құжат толтыра алады.

3. Умеет составлять дефектные ведомости.
4. Умеет составлять отчҰтную документацию по техническому обслуживанию и ремонту
5. Умеет вести учет в ремонтно-эксплуатационных паспортах наработки оборудования после ввода в эксплуатацию или капитального ремонта и выполнения работ по ремонту, модернизации оборудования.
6. Умеет готовить документы на списание электрооборудования.
Результат обучения: 2) Получать запасные части, материалы, инструменты, приборы, приспособления, защитные средства
Критерии оценки:
1. Умеет выбирать необходимые виды запасных частей, материалов и инструментов, применяемых для технического обслуживания и ремонта электрооборудования.
2. Умеет проводить анализ количества отказов сменных элементов, влияющих на работоспособность электроустановок.
3. Умеет проводить анализ объема и технологии устранения отказов и повреждений, допустимых в условиях эксплуатации.
4. Умеет оформлять ведомости – суточные, месячные, расхода электрической энергии, материалов.
5. Знает правила заполнения и оформления журнала заявок на материалы и запасные части.
6. Умеет вести журнал учета и содержания средств защиты.
7. Умеет контролировать соблюдение норм комплектования средствами защиты.
8. Умеет обеспечивать подчиненный персонал необходимыми запасными частями, приспособлениями, инструментом, материалами, средствами защиты.
9. Умеет вести контроль за правильным и экономным расходованием материалов и запчастей.
10. Умеет заполнять бланки первичной документации, проводит инвентаризацию имущества.
11. Умеет использовать информационно-коммуникационные технологии для организации закупки и получения запасных частей, инструмента и материалов.
Результат обучения: 3) Определять технико-экономическую эффективность производства.
Критерии оценки:
1. Знает методы оценки и показатели использования основных фондов производства.
2. Знает правила и приемы организации и нормирование труда.
3. Знает особенности организации и планирования производства.
4.Умеет определять степень износа оборудования.
5. Умеет рассчитывать часовые тарифные ставки и заработную плату рабочих.
6. Умеет рассчитать технико-экономические показатели металлургических процессов.
7. Умеет определить прибыль и рентабельность производства.
8. Умеет рассчитать себестоимость продукции.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы необходимые для формирования знаний о специфике работы, организационной структуре и производственных машин и механизмов предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: организационно-управленческой структуры предприятия, места, роли и функции служб предприятия; принципов работы структурных подразделений предприятия; основных производств, процессов в карьерах; производственных машин и механизмов современных карьеров; специфики выбранной профессии; основных видов инструктажей по противопожарной безопасности, правил техники безопасности и охраны труда; основных требований производственной санитарии.
При изучении модуля обучающие должны:
классифицировать помещения по условиям окружающей среды, степени опасности поражения людей электрическим током, степени пожаро- и взрывоопасности;
определять виды производственных машин и механизмов в зависимости от выполняемых работ на карьерах;
определять группу карьера по химическому составу добываемого сырья.
Результат обучения: 1) Знакомство с работой карьерных предприятий
Критерии оценки:

3. Ақаулық ведомості толтыра алады.
4. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша есептік құжат толтыра алады.
5. Жөндеу-пайдалану паспортарында немесе жөндеу бойынша жұмысты орындау және күрделі жөндеу немесе пайдалануға берілгеннен кейін жабдықтың техникалық құжатына есеп жасай алады.
6. Электр жабдығын есептен шығару құжатын дайындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдар, құрал-жабдықтар, аспаптар, құрылғылар, сақтандыру құралдарын, қосалқы бөлшектерін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр жабдықтарына үшін қолданылатын құралдар, материалдар мен қосалқы бөлшектердің қажетті түрлерін таңдай алады.
2. Электр қондырғыларының жұмысқа қабілеттілігіне әсер етуші ауысымдық элементтердің бұзылуына талдау жасай алады.
3. Шартты пайдалануға рұқсат етілген, бұзылуы мен ақауын жою технологиясы мен көлеміне талдау жасай алады.
4. Электр энергиясының тәуліктік, айлық шығынына, материалына ведомост рәсімдей алады.
5. Қосалқы бөлшектер мен материалдарға тапсырыс беру журналын рәсімдеу мен толтыру ережелерін біледі.
6. Сақтандыру құралдарының мазмұны мен есеп журналын жүргізе алады.
7. Сақтандыру құралдарының жиынтық ережесін сақтауды бақылай алады.
8. Сақтандыру құралдарымен, материалдарымен, аспаптарымен, жабдықтарымен,қажетті қосалқы бөлшектермен кызметкерлерді қамтамассыздандыруды біледі.
9. Бөлшектермен материалдардың экономды шығындалуы мен дұрыс пайдалануына бақылау жасай алады.
10.Мүлікке санақ жасау, алғашқы құжаттың бланксін толтыра алады.
11.Материалдар, құралдар, қосалқы бөлшектер алу және сатып алуды ұйымдастыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістің техника-экономикалық тиімділігін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістің негізгі қорын қолдану көрсеткіші мен бағалау тәсілдерін біледі.
2. Еңбекті қалыптастыру және ұйымдастыру тәсілі мен ережесін біледі.
3. Өндірісті жоспарлау мен ұйымдастыру ерекшеліктерін біледі.
4. Қондырғының тозу деңгейін анықтай алады.
5. Жұмысшылардың еңбек ақысы мен сағатының тарифтік ставкасын есептей алады.
6. Металлургиялық үрдістің техника-экономикалық көрсеткіштерін есептей алады.
7. Өндірістің табысын және пайдасын анықтай алады.
8. Өнімнің өзіндік құнын есептей алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Бұл модуль жұмыс ерекшелігі, ұйымдастырушылық құрылым және өндірістік машиналар мен кәсіпорынның механизмдері туралы білімдерді қалыптастыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: кәсіпорынның ұйымдастырушылық- басқарушылық құрылымын, кәсіпорын қызметтерінің орындарын, рөлдері мен функцияларын; кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс істеу қағидаларын; кеніштердегі негізгі өндірістерді, процестерді; заманауи кеніштердің өндірістік машиналары мен механизмдерін; таңдалған кәсіп ерекшелігін; өртке қарсы қауіпсіздік бойынша нұсқаунаманың негізгі түрлерін, қауіпсіз техникасы мен еңбекті қорғау ережесін; өндірістік санитарияның негізгі талаптарын.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
жайларды қоршаған орта жағдайлары, адамдардың электр тоғымен зақымдану қаупінің деңгейі, өрт және жарылыс қауіптілік деңгейі бойынша жіктеу;
кеніштерде орындалатын жұмыс түрлерін байланысты өндірістік машиналар мен механизмдердің түрлерін анықтау;
өндірілетін шикізаттың химиялық құрамы бойынша кеніш тобын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеніштік кәсіпорындардың жұмысымен танысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает организационно-управленческую структуру предприятия, места, роли и функции служб предприятия.
2. Знает принципы работы структурных подразделений предприятия.
3. Знает основные производства, процессы в карьере: отбойка и выемочно-погрузочные работы, транспортировка карьерных грузов и отвальные работы.
4. Знает производственные машины и механизмы современных карьеров.
5. Знает специфику выбранной профессии.
6. Знает основные виды инструктажей по противопожарной безопасности, правила техники безопасности и охраны труда.
7. Знает основные требования производственной санитарии.
8. Умеет классифицировать помещения по условиям окружающей среды, степени опасности поражения людей электрическим током, степени пожаро- и взрывоопасности.
9. Умеет определять виды производственных машин и механизмов в зависимости от выполняемых работ на карьерах.
10. Умеет определять группу карьера по химическому составу добываемого сырья.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: экипировки, инструмента и приспособлений для проведения технического обслуживания и ремонта; методов безопасного ведения работ; проведения монтажа, демонтажа, технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования; ведения и оформления технической документации.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять подготовку электромеханического оборудования к техническому обслуживанию и ремонту;
выполнять ремонт и обслуживание электромеханического оборудования;
выполнять пробный пуск и сдачу в эксплуатацию карьерного электромеханического оборудования и вести техническую документацию;
получить квалификацию "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок".
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок"
Критерии оценки:
1. Умеет проверять экипировку, инструмент и приспособления для проведения технического обслуживания и ремонта.
2. Умеет организовать планировку и подготовку рабочего места и обеспечивать методы безопасного ведения работ.
3. Умеет подготовить к техническому обслуживаю и ремонту электромеханическое оборудование.
4. Умеет определять по отдельным признакам и показаниям приборов неполадок в работе оборудования.

1. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық- басқарушылық құрылымын, кәсіпорын қызметтерінің орнын, рөлдері мен функцияларын біледі.
2. Кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс қағидаларын біледі.
3. Кеніштегі негізгі өндірістерді, процестерді біледі: қопару және қазу- түсіру жұмыстары, кеніштік жүктерді тасымалдау және үю жұмыстары.
4. Заманауи кеніштердің өндірістік машиналары мен механизмдерін біледі.
5. Таңдалған кәсіп ерекшелігін біледі.
6. Өртке қарсы қауіпсіздік бойынша нұсқаунама түрлерін, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережесін біледі.
7. Өндірістік санитарияның негізгі талаптарын біледі.
8. Жайларды қоршаған орта жағдайлары, адамдардың электр тоғымен зақымдану қаупінің деңгейі, өрт және жарылыс қауіптілік деңгейі бойынша жіктей алады.
9. Кеніштерде орындалатын жұмыс түрлерін байланысты өндірістік машиналар мен механизмдердің түрлерін анықтай алады.
10. Өндірілетін шикізаттың химиялық құрамы бойынша кеніш тобын анықтай алады.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Берілген модуль "Элеткр қондырғыларын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр жөндеуші" біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: техникалық қызмет көрсету мен жөндеу үшін жабдықтауды, құралдар мен құрылғыларды; жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін; кеніштікэлектр механикалық жабдыққа монтаждау, бөлшектеу, техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу; техникалық құжаттама жүргізу және рәсімдеу;
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Электр механикалық жабдықты техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге дайындауды орындау;
Электр механикалық жабдықты жөндеу мен қызмет көрсетуді орындау;
Ашық кеніштің электр-механикалық жабдығын байқап іске қосу және пайдаланымға тапсыруды орындау және техникалық құжаттама жүргізу;
"Электр қондырғыларын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр монтері" біліктілігін алу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр жабдықтарына қызмет көрсету мен жөндеу бойынша электр монтер біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу үшін жабдықтауды, құралдар мен құрылғыларды тексере біледі.
2. Жұмыс орнын жоспарлау мен дайындауды ұйымдастыру және жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қамтамасыз ете алады.
3. Электр механикалық жабдықты техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізуге дайындай біледі.
4. Жұмыс қондырғысындағы аспаптың ақаулық көрсеткіші мен белгілері бойынша анықтай алады.

5. Умеет выполнять монтаж, демонтаж карьерного электромеханического оборудования.
6. Умеет выполнять ремонт и техническое обслуживание электромеханических частей машин и механизмов.
7. Умеет выполнять техническое обслуживание подстанций, кабельных линий и шинопроводов, высоковольтной коммутационной аппаратуры.
8. Умеет выполнять техническое обслуживание и текущий ремонт сетей освещения.
9. Умеет выполнять работы по приемке и сдачи смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, а также содержанию их в надлежащем состоянии, чистке оборудования.
10. Умеет производить пробный пуск электрооборудования.
11. Умеет выполнять сдачу в эксплуатацию карьерного электромеханического оборудования.
12. Умеет вести и оформлять техническую документацию.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Электромеханик" и выполнения дипломного проекта.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: наладки и управления автоматизированными системами электромеханического оборудования; чтения и разработки электрических принципиальных, монтажных, структурных, блочно-функциональных схем электрического и электромеханического оборудования; расчета и выбора электромеханического оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
организовать и контролировать выполнение технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования;
выполнять наладку и управление автоматизированными системами электромеханического оборудования;
выполнить дипломный проект и получить квалификацию "Электромеханик".
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Электромеханик" и выполнение дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Уметь организовать и контролировать выполнение технического обслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования.
2. Уметь выполнять наладку и управление автоматизированных систем электромеханического оборудования.
3. Уметь пользоваться проектной и технической документацией для сбора материалов, необходимых на дипломное проектирование.
4. Уметь читать и разрабатывать электрические принципиальные, монтажные, структурные, блочно-функциональные схемы электрического и электромеханического оборудования.
5. Уметь находить необходимую для технического обслуживания, ремонта электромеханического оборудования информацию в справочных, технических профессионально-ориентированных источниках информации.
6. Уметь составлять электрические схемы и пояснительные записки в соответствии с требованиями Единой системы конструкторской документации и Единой системы технической документации.

5. Кеніштің электр механикалық жабдығын монтаждаудай алады.
6. Механизмдер мен машинаның электр механикалық бөлшектеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жасай алады.
7. Жоғарғы вольтті коммутациялық аппаратуралар, шина сымдар мен кабелдік желілер, қосалқы станцияларға техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
8. Жарықтандыру желілеріне ағымдық жөндеу жасау және техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
9. Аусымды қабылдау және тапсыру бойынша жұмыстарды атқара білу, жұмыс орынын тазалауға құрал жабдықтарды бейімдеу, сонымен оларды қалыпты жағдайға келтіру, қондырғыны тазалай алады.
10. Электр қондырғыларды сынамалық іске қосуды білу.
11. Кеніштік электр механикалық қондырғыны іске қосу міндетін атқара білу.
12. Техникалық құжаттарды рәсімдеу және жүргізу.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Берілген модуль "Электр механигі" біліктілігін алуға қажетті дағдыларды және білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: электр механикалық жабдықтың автоматтандырылған жүйелерін реттеу мен басқаруды; электрлік және электр механикалық жабдықтың электрлік түбегейлі, монтаждау, құрылымдық, блоктық- функционалдық сұлбаларын оқу мен әзірлеу; электр механикалық жабдықты есептеу мен таңдау.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру және бақылау
электр механикалық жабдықтың автоматтандырылған жүйелері реттеу мен басқаруды орындау;
"Электр механигі" біліктілігін алу және дипломдық жобасын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) "Электр механигі" біліктілігін алу және дипломдық жобаны орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыра және бақылай біледі.
2. Электр механикалық жабдықтың автоматтандырылған жүйелерін реттеу мен басқаруды орындай білу.
3. Дипломдық жобалауға қажетті материалдарды жинау үшін жобалық және техникалық құжаттаманы пайдалана білу.
4. Электрлік және электр механикалық жабдықтың электрлік түбегейлі, монтаждау, құрылымдық, блоктық- функционалдық сұлбаларын оқи және әзірлей білу.
5. Электр механикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету, жһөндеу үшін қажетті ақпаратты анықтамалық, техникалық және басқа кәсіби- бағдарланған ақпарат көздерінен таба білу.
6. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің және Техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарына сәйкес электрлік сұлбалар мен түсіндірме жазбадарды құрай білу.

3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов, технологических схем, чтения технической документации
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов, технологических схем, чтения технической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технику выполнения графических работ чертежными инструментами по проекционному черчению и техническому рисованию, машиностроительному и строительному черчению; графическое оформление чертежей в соответствии с Государственным стандартом на горно-графическую документацию, а также выполнение копий графических работ, надписей картографическими шрифтами в карандаше, туши, и с использованием различных компьютерных программ для черчения.
При изучении модуля обучающие должны: читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности; выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и машинной графике; выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и машинной графике; выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов в ручной и машинной графике; оформлять технологическую и конструкторскую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы, технические рисунки, чертежи деталей и сборочных единиц.
Критерии оценки:
1. Применяет методы проецирования при выполнении технических чертежей.
2. Знает правила оформления чертежей, технических рисунков, эскизов и схем.

3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Нобайларды, бөлшектер мен тораптардың сызбаларын, технологиялық схемаларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың практикалық машықтары мен дағдыларын меңгеру
ЖКМ 01. Сызу
Осы модуль нобайлар, бөлшектер және тораптардың сызбаларын, технологиялық схемаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: проекциялық сызу және техникалық сурет салу, машина жасау және құрылыс сызуы бойынша сызу құралдарымен графикалық жұмыстарды орындау техникасын; тау-кен графикалық құжаттамасына арналған, Мемлекеттік стандартқа сәйкес, сызбаларды графикалық ресімдеу, сондай-ақ, графикалық жұмыстардың, жазбалардың көшірмелерін картографиялық қаріптермен қарындашпен, тушьпен және сызуға арналған әртүрлі компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып орындауды меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, спецификацияларды және технологиялық құжаттаманы оқу; технологиялық жабдық пен технологиялық схемалардың графикалық суреттерін қол және машиналық графикада орындау;
геометриялық денелердің кешенді сызбаларын және олардың үстінде жатқан нүктелердің проекцияларын қол және машиналық графикада орындау; нобайларды, техникалық суреттер мен бөлшектер сызбаларын, олардың элементтерін, тораптарын қол және машиналық графикада орындау;
қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдеу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Нобайларды, техникалық суреттерді, бөлшектер сызбалары мен құрастыру бірліктерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық сызбаларды орындау кезінде проекциялау әдістерін қолданады.
2. Сызбаларды, техникалық суреттерді, нобайлар мен сұлбаларды рәсімдеу ережелерін біледі.

3. Умеет наносить необходимые размеры.
Результат обучения: 2) Выполнять и читать чертежи, технологические схемы, технологическую документацию по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Знает условные изображения на чертежах материалов, элементов машин и механизмов, конструктивных элементов и пр.
2. Использует способы графических изображений при вычерчивании технологического оборудования и технологических схем.
3. Умеет читать чертежи конструкций, технологические карты, карты трудовых процессов, технические паспорта на виды работ и технологическую документацию по профилю специальности.
Результат обучения: 3) Оформлять технологическую и конструкторскую.
Критерии оценки:
1. Знает типы и назначение спецификаций, их содержание и оформление.
2. Знает требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации и правила оформления конструкторской и технологической документации в соответствии с Системой проектной документации для строительства.
3. Умеет оформлять технологическую и конструкторскую документацию.
БК 7. Обладать информацией о законах механического движения и применения их в эксплуатации горно-механического оборудования
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета и выбора деталей машин и механизмов; определения видов износа и деформаций деталей и узлов; видов передач, их устройства, назначения и условных обозначений на схемах; кинематику механизмов, соединения деталей машин, механических передач.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные определения, положения, понятия и аксиомы технической механики; выбор деталей машин и механизмов; виды движений и преобразующие движения механизмы; виды износа и деформаций деталей и узлов; виды передач, их устройство, назначение и условные обозначения на схемах; кинематику механизмов, соединения деталей машин, механические передачи, виды и устройства передач, расчета конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформаций.
При изучении модуля обучающие должны: производить расчет и выбор деталей машин и механизмов;
определять передаточное отношение;
проводить сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц; производить расчеты элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость.
Результат обучения: 1) Владеть основами статики.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и аксиомы статики.
2. Знает плоскую систему сходящихся сил, произвольно расположенных сил, момент сил, центр тяжести.

3. Мемлекеттік стандартына сәйкес қажетті өлшемдерді түсіре алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, технологиялық құжаттаманы орындау және оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбаларда материалдардың, машиналар мен механизмдер элементтерінің, конструктивтік элементтердің және т.б. шартты көріністерін біледі.
2. Технологиялық жабдықты және технологиялық сұлбаларды сызу кезінде графикалық көріністер тәсілдерін пайдаланады.
3. Мамандық бейіні бойынша конструкциялар сызбаларын, технологиялық карталарды, еңбек үдерістерінің карталарын, жұмыстар түрлеріне арналған техникалық төлқұжаттарды және басқа да технологиялық құжаттаманы оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Спецификациялардың типтері мен арналуын, олардың мазмұнын және рәсімделуін біледі.
2. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі мемлекеттік стандарттарының талаптарын және құрылыс үшін жобалау құжаттаманың жүйесімен сәйкес конструкторлық және технологиялық құжаттаманың ережелері мен рәсімделуін біледі.
3. Технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдей алады.
БҚ 7. Механикалық қозғалыс заңдары және оларды тау-кен-механикалық жабдығын пайдалануда қолдану туралы ақпаратты меңгеру
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеу және таңдау үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді; бөлшектердің және тораптардың тозуы мен деформациялануының түрлерін; беріліс түрлерін, олардың құрылымын, арналуын және сұлбалардағы шартты белгілерін анықтауды; механизмдер кинематикасын, машиналар бөлшектерінің қосылуын, механикалық берілістерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: техникалық механиканың негізгі анықтамаларын, ережелерін, түсініктері мен аксиомаларын; машиналар мен механизмдердің бөлшектерін таңдау; механизмдердің қозғалыс түрлерін және өзгеретін қозғалыстарын; бөлшектер мен тораптардың тозу және деформациялану түрлерін; беріліс түрлерін, олардың құрылысын, мақсатын және схемалардағы шартты белгіленуін; механизмдердің кинематикасын, машина бөлшектерінің қосылыстарын, механикалық берілістерді, беріліс түрлері мен құрылыстарын, әртүрлі деформациялар кезінде құрылымдардың беріктілік, қаттылық және төзімділік есебін меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: машиналар мен механизмдердің есебі мен таңдауын жүргізу; механикалық берілістердің беру қатынасын анықтау; бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің бірігу сипатына сәйкес, құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу; құрылым элементтерінің беріктік, қаттылық және төзімділік есептерін жүргізу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Статика негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын біледі.
2. Жинақталатын күштердің, еркін орналасқан күштердің тегіс жүйесін, күштер сәтін, ауырлық ортасын біледі.

3. Умеет решать задачи на равновесие плоской системы сил и на определение центра тяжести плоских сечений.
Результат обучения: 2) Владеть основами сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Знает деформации и напряжения, виды нагружений.
2. Знает растяжение – сжатие.
3. Умеет решать задачи на прочность при растяжении и сжатии.
4. Умеет решать задачи на срез и смятие
5. Знает кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
Результат обучения: 3) Владеть элементами кинематики и динамики.
Критерии оценки:
1. Знает кинематику и динамику.
2. Умеет решать задачи на определение скоростей и ускорений при поступательном и вращательном движении тела.
Результат обучения: 4) Владеть понятиями о деталях машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и определения.
2. Знает соединение деталей.
3. Знает механизмы передачи и направляющие вращательного движения.
БК 8. Применять знания основных характеристик электротехнических и электронных устройств и приборов, принципов их действия для эксплуатации электрооборудования и технологических машин и аппаратов
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обладания знаниями электрических цепей, аппаратов и машин, электронных устройств, чтения электрических схем, их сборки и работы с ними.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные параметры электрической цепи; электродвижущую силу источника электроэнергии; закон электромагнитной индукции, самоиндукции и взаимной индукции; погрешность электроизмерительных приборов; схемы соединения трҰхфазных потребителей, расчҰта трҰхфазной цепи, правила построения векторных диаграмм; состав и виды электроприводов, режимы работы электродвигателей; назначение, устройство и принцип работы полупроводниковых приборов; схемы выпрямления, принцип их работы; назначение и работу сглаживающих фильтров; классификацию усилителей, назначение и работу схемы; назначение мультивибратора и триггера; устройство, структурную схему и принцип работы осциллографа.
При изучении модуля обучающие должны: рассчитывать сопротивление проводника, силу тока, работу и мощность электрического тока; определять индуктивность прямой и кольцевой катушки, применять правила правой и левой руки; читать схемы релейно-контакторного управления;
читать маркировку полупроводниковых приборов;
пользоваться электронным осциллографом для снятия характеристик.
Результат обучения: 1) Владеть основами электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает электрические цепи постоянного и переменного тока, однофазные и трҰхфазные цепи переменного тока.
2. Умеет рассчитывать последовательные и параллельные цепи переменного тока.

3. Күштердің тегіс жүйесінің тепе-теңдігі мен тегіс қималардың ауырлық ортасын анықтау міндеттерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдардың қарсылығы негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Деформациялар мен кернеулерді, жүктелу түрлерін біледі.
2. Созылу - сығылуды біледі.
3. Созылу және сығылу кезінде беріктік есетерін шеше алады.
4. Кесу және жапыру есептерін шеше алады.
5. Бұрау, бүгу, бұрап бүгу, тығыздалға өзектердің төзімділігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кинематика және динамика элементтерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканы біледі.
2. Дененің ілгерілмелі және айналмалы қозғалысы кезінде жылдамдық пен үдетуді анықтау есептерін шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Машиналар мен механизмдердің бөлшектері туралы түсініктерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі түсініктер мен анықтамаларды біледі.
2. Бөлшектерді біріктіру түрлерін біледі.
3. Беріліс механизмдерін және айналмалы қозғалыс бағыттарын біледі.
БҚ 8. Электротехникалық және электрондық құрылғылар мен аспаптардың негізгі сипаттамалары, электр жабдығын және технологиялық машиналар мен аппараттарды пайдалану үшін олардың жұмыс істеу қағидаттары бойынша білімді қолдану
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздермен
Осы модуль электр тізбектері, аппараттар мен машиналар, электрондық құрылғыларды құру, электр схемаларын оқу, оларды құрастыру және олармен жұмыс істеу үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: электр тізбегінің негізгі параметрлерін; электр энергиясы көзінің электр қозғалыс күшін; электромагниттік индукция, өзіндік индукция және өзара индукция заңын; электр өлшеу аспаптарының кемшілігін; үш фазалы тұтынушылардың бірігу схемаларын, үш фазалы тізбек есептерін, векторлық диаграммалар салу қағидаларын; электр жетектерінің құрамы мен түрлерін, электр қозғалтқыштары жұмысының режимдерін; жартылай сымды аспаптардың мақсатын, құрылысы және жұмыс істеу қағидатын; тегістеуші сүзгілердің түзеу схемаларын, жұмыс істеу қағидатын, мақсаты және жұмыс істеуін; күшейткіштер сыныптауышы, схеманың мақсаты мен жұмысын; мультивибратор мен триггердің мақсатын; осциллографтың құрылысын, құрылымдық схемасы және жұмыс істеу қағидатын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: өткізгіштің қарсылығын, тоқ күшін, электр тоғының жұмысы мен қуаттылығын есептеу; тік және айналма шарғының индуктивтілігін анықтау; оң және сол қол ережелерін қолдану; реле-түйістіргіш басқару схемасын оқу; жартылай өткізгіш аспаптардың маркалануын оқу;
сипаттамаларды алу үшін электронды осциллографты пайдалану тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқтың электр тізбектерін, айнымалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы тізбектерін біледі.
2. Айнымалы тоқтың бірізді және параллель тізбектерін есептей алады.

3. Выполняет электрические измерения с помощью измерительных приборов.
4. Умеет снимать рабочие характеристики трҰхфазного асинхронного двигателя с короткозамкнутым ротором и управлять им.
5. Знает трансформаторы.
6. Знает электропривод на современном производстве.
7. Знает способы передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:
1. Умеет снимать входные и выходные характеристики транзистора.
2. Умеет определять параметры полупроводниковых приборов.
3. Знает фотоэлектронные приборы и их характеристики.
4. Знает электронные выпрямители и усилители.
5. Умеет исследовать полупроводниковый стабилизатор напряжения.
6. Знает электронные генераторы и измерительные механизмы.
7. Знает интегральные схемы микроэлектроники.
БК 9. Использовать информационно-коммуникационные технологии в подготовке информации для автоматизированного управления производством
ОПМ 04. Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; формальную, математическую логику; язык программирования; структуризацию программу; приемы и способы и методы применения вычислительной техники принципы автоматизированной обработки, передачи информации и управления.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ;
использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией;
использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах для автоматического управления автоматической системы управления производством и автоматической системы управления технологическими процессами.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации.
Критерии оценки:
1. Знает поисковые программы.
2. Умеет пользоваться поисковыми программами.
Результат обучения: 2) Владеть основными возможностями информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию видов информационных технологий.
2. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
3. Знает базовые и прикладные информационные технологии.

3. Өлшеуіш аспаптардың көмегімен электр өлшемдерін орындайды.
4. Қысқа тұйықталған ротормен үш фазалы асинхронды қозғалтқыштың жұмыс сипаттамаларын түсіре және оларды басқара алады.
5. Трансформаторларды біледі.
6. Заманауи өндірістегі электржетекті біледі.
7. Электр энергиясын беру және тарату тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Транзистордың кіріс және шығыс сипаттамаларын ала алады.
2 .Жартылай өткізгішті аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
3. Фотоэлектрондық аспаптарды және олардың сипаттамаларын біледі.
4. Электронды түзеткіштерді және күшейткіштерді біледі.
5. Кернеудің жартылай өткізгішті тұрақтандырғышын зерттей алады.
6. Электронды генераторлар мен өлшеуіш механизмдерді біледі.
7. Микроэлектрониканың интегралды схемаларын біледі.
БҚ 9. Өндірісті автоматтандырылған басқару үшін ақпарат дайындауда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 04. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Осы модуль ақпарат іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарату процестері, әдістері және өндірістік процестерді автоматтандырылған басқару тәсілдері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: ақпаратты кодтауды; есептеу жүйесін; бір жүйеден басқасына ауыстыруды; формалды, математикалық логиканы; бағдарламалау тілін; бағдарламаның құрылымдануын; есептеу техникасын қолдану амалдарын және тәсілдері мен әдістерін; автоматтандырылған өңдеу, ақпарат беру және басқару қағидаттарын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып есептерді орындау;
жедел ақпарат алмасуды ұйымдастыру үшін Ғаламтор желісі мен оның мүмкіндіктерін пайдалану;
ӨБАЖ (өндірісті басқарудың автоматты жүйесі) және ТПБАЖ (технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйесі) автоматты басқару үшін кәсіптік бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, өзгерту және беру технологиясын пайдалану тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпарат іздеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздеу бағдарламаларын біледі.
2. Іздеу бағдарламаларын пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялар түрлерінің жіктемесін біледі.
2. Деректерді беру, өңдеу, жинақтау ақпараттық процестер модельдерін біледі.
3. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды біледі.

4. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
Результат обучения: 3) Использовать информационные технологии.
Критерии оценки:
1. Знает современные информационные технологии в горнодобывающей промышленности.
2. Знает профессионально ориентированные информационные системы: автоматическую систему управления производством и автоматическую систему управления технологическими процессами.
3. Использует информационные технологии при решении профессиональных задач.
БК 10. Обладать знаниями безопасного ведения горнопроходческих и строительных работ
ОПМ 05. Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения горных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении горных работ.
При изучении модуля обучающие должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1. Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Знает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3. Знает условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.
4. Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Знает классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Знает профессиональные заболевания, характерные для работников горно-строительного производства.
4. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности при строительстве подземных сооружений.
Критерии оценки:
1. Знает документы Республики Казахстан, регламентирующие деятельность в области строительства подземных сооружений.
2. Знает общие вопросы Технического регламента "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий".
3. Знает общие вопросы Технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности".
БК 11. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 06. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.

4. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпараттық технологияларды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1.Тау-кен өнеркәсібіндегі заманауи ақпараттық технологияларды біледі.
2. Өндірісті басқарудың автоматты жүйесі және технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйесі кәсіптік бағдарланған ақпараттық жүйелерін біледі.
3. Кәсіби міндеттерді шешу кезінде ақпараттық технологияларды пайдаланады.
БК 10. Тау-кен қазу және құрылыс жұмыстарын қауіпсіз жүргізу білімін меңгеру
ЖКМ 05. Еңбекті қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын сақтау және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: еңбек саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты сақтау бойынша нормативтік құжаттарын; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптарын; тау-кен жұмыстарын жүргізу кезіндегі жалпы қауіпсіздік қағидаларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдану тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздерін біледі.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді біледі.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шарт жасау және бұзу талаптары мен тәртібін біледі.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес, жұмыс уақыты мен демалыс уақытының бөлінуін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі.
2. Жазатайым оқиғалардың жіктелуін және жарақаттану коэффициенттерін біледі.
3. Тау-кен өндірісінің жұмыскерлеріне тән кәсіби ауруларды біледі.
4. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексерудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлығына қарай комиссия құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жер асты құрылымдарының құрылысы кезіндегі қауіпсіздік ережелерінің мәселелерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жер асты құрылымдарының құрылысы саласындағы іс-әрекетті реттейтін Қазақстан Республикасының құжаттарын біледі.
2. "Үйлер мен ғимараттар, құрылыс материалдары мен бұйымдар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" Техникалық реттеудің жалпы мәселелерін біледі.
3. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық реттеудің жалпы мәселелерін біледі.
БҚ 11. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру және ресімдеу
ЖКМ 06. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Берілген модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздерін; құжаттардың қызметі және құру тәсілдерін; құжаттардың жіктемесін, тасымалдаушыларын, тағайындалуын, құрама бөліктерін, ресімдеу ережелерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу; кәсіптік қызметінде қажетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктемесін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.

3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "071206 2 - Горнорабочий подземный"
ПК 1. Доставлять оборудование и материалы для проведения работ вне зоны забоя.
СМ 01. Оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса и их доставка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для доставки оборудования и материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила погрузки и разгрузки, схемы откатки и путевых маршрутов; приемы и правила такелажных работ; правила транспортировки, переноски взрывчатых и строительных материалов по горным выработкам.
При изучении модуля обучающие должны: перемещать вагонетки вне зоны забоя; принимать материалы, оборудование и запасные части;
доставлять грузы по горным выработкам к месту назначения.
Результат обучения: 1) Выполнять подкатку, откатку вагонеток вне зоны забоя.
Критерии оценки:
1. Знает устройство погрузочных и транспортных средств.
2. Знает правила регулирования движения поездов, погрузки, разгрузки и откатки вагонеток.
3. Умеет читать схемы откатки и путевых маршрутов.
4. Умеет подкатывать и откатывать груженные и порожние вагонетки при помощи лебедок, толкателей и вручную.
Результат обучения: 2) Осуществлять прием материалов, деталей и оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает правила приема у ствола крепежных, взрывчатых, строительных, смазочных материалов, запасных частей и оборудования, погрузки и транспортировки их в шахтах.
2. Знает характеристику и свойства грузов и материалов.
3. Знает меры безопасности на рудничном транспорте и подъеме.
4. Умеет погружать и разгружать вручную или с помощью такелажных механизмов и приспособлений грузы в вагонетки, на площадки, в бадьи и клеть.
5. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Производить доставку грузов к месту назначения.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию горных выработок, горных пород и их физико-технические свойства.

3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
"071206 2 - Жер асты тау-кен жұмысшысы" мамандығы
КҚ 1. Кенжар аймағынан тыс жұмыстарды жүргізу үшін жабдық пен материалдарды жеткізу
АМ 01. Жұмыс процесін орындауға арналған жабдық пен материалдар және оларды жеткізу
Осы модуль жабдық пен материалдарды жеткізу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жүк арту және жүк түсіру ережелерін, тасып шығару және жол бағдарларының схемаларын; такелаждық жұмыстардың тәсілдері мен ережелерін; тау-кен қазбалары бойынша жарылатын және құрылыс материалдарын тасымалдау қағидаларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: вагоншаларды кенжар аймағынан тыс орналастыру;
материалдарды, жабдықты және қосалқы бөлшектерді қабылдау; жүктерді тау-кен қазбалары бойымен тағайындалған орнына жеткізу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Кенжар аймағынан тыс вагоншаларды әкелу, әкетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүктеу және көлік құралдарының құрылысын біледі.
2. Пойыз қозғалыстарын реттеу, вагоншаларға жүк арту, жүк түсіру және әкету қағидаларын біледі.
3. Әкету схемаларын және жол бағдарларын оқи алады.
4. Жүкарбалардың, итергіштердің көмегімен және қолмен жүк артылған және бос вагоншаларды әкеле және әкете алады.
Оқыту нәтижесі:2) Материалдарды, бөлшектерді және жабдықты қабылдауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Оқпанда бекіткіш, жарылатын, құрылыс, майлау материалдарын, қосалқы бөлшектер мен жабдықты қабылдау, оларды шахталарда тиеу мен тасымалдау қағидаларын біледі.
2. Жүктер мен материалдардың сипаттамасы мен қасиеттерін біледі.
3. Кен көлігі мен көтергішіндегі қауіпсіздік шараларын біледі.
4. Жүктерді вагоншаларға, алаңдарға, қауғаларға және көтермелерге қолмен немесе такелаждық механизмдер мен құрылғылардың көмегімен тиеуді және түсіруді біледі.
5. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жүкті тағайындалған жеріне жеткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен қазбаларының, тау жыныстарының жіктелімін және олардың физикалық-техникалық қасиеттерін біледі.

2. Умеет доставлять грузы по горным выработкам, к месту назначения, с участка на участок, к стволу (шурфу) и выдает из шахты.
3. Умеет сцеплять и расцеплять вагоны и площадки, переводить стрелки.
4. Умеет поднимать сошедшие с рельс вагонетки.
ПК 2. Выполнять вспомогательные работы в горно-строительном производстве
СМ 02. Вспомогательные работы при выполнении технологических операций горно-строительного производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения вспомогательных работ в горно-строительном производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: содержание горных работ; способы проведения и крепления дренажных, водоотливных канав и колодцев в различных условиях; устройство рельсового пути; устройство и принципы работ обслуживаемого оборудования.
При изучении модуля обучающие должны: очищать транспортные средства, погрузочно-разгрузочные пункты и водосточные канавки;
монтировать и демонтировать рельсошпальное строение пути и трубопроводы; наблюдать за работой обслуживаемого оборудования и участвовать в его ремонте.
Результат обучения: 1) Производить очистку транспортных средств, погрузочно-разгрузочных пунктов.
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы транспортных средств и ручных инструментов.
2. Знает нормы загрузки вагонеток.
3. Знает периодичность и порядок очистки вагонеток, путей и водоотливных канавок.
4. Умеет очищать вагонетки, конвейерные ставы скребковых и ленточных конвейеров, машины, механизмы от налипшей и спрессованной массы с применением пневмоинструмента.
5. Умеет поддерживать в течение смены откаточные выработки, пути, плиты, площадки, водосточные канавки в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями (чистыми от угля, руды, породы и посторонних предметов).
Результат обучения: 2) Производить монтаж, демонтаж рельсошпального строения пути и трубопроводов.
Критерии оценки:
1. Знает технические параметры рельсового пути.
2. Знает способы крепления рельсов.
3. Умеет укладывать шпалы, брусья, пришивать рельсы.
4. Умеет соединять секции рельсового пути, стрелочные переводы с помощью планок и болтовых соединений.
5. Знает схемы водоотлива, способы соединения и крепления труб.
6. Умеет наращивать и укорачивать трубопроводы.
7. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Управлять, обслуживать и выполнять мелкий ремонт оборудования.
Критерии оценки:

2. Жүктерді тау-кен қазбалары бойынша, тағайындалған орнына, учаскеден учаскеге, оқпанға (шурфқа) жеткізе алады және шахтадан береді.
3. Вагондар мен алаңдарды тіркеп, босата алады, нұсқарларды ауыстыра алады.
4. Рельстен шығып кеткен вагоншаларды көтере алады.
КҚ 2. Тау-кен құрылысы өндірісінде қосымша жұмыстарды орындау
АМ 02. Тау-кен-құрылыс өндірісінің технологиялық операцияларын орындау кезіндегі қосымша жұмыстар
Осы модуль тау-кен құрылысы өндірісіндегі қосымша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: тау-кен жұмыстарының құрамын; әр түрлі жағдайларда дренажды, су ағызатын орлар мен құдықтарды өткізу мен бекіту тәсілдерін; рельстік жол құрылымын; қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттарын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: көлік құралдарын, жүк тиеу және жүк түсіру бекеттерін және су ағызатын орларды тазарту; жолдың рельстік-шпалдық құрылымы мен құбырларды монтаждау және демонтаждау;
қызмет көрсетілетін жабдық жұмысын бақылау және оны жөндеуге қатысу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Көлік құралдарын, жүк тиеу және жүк түсіру бекеттерін тазарту.
Бағалау өлшемдері:
1. Көлік құралдары мен қол аспаптарының жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
2. Вагоншаларды жүктеу нормаларын біледі.
3. Вагоншаларды, жолдарды және су ағызатын орларды тазарту мерзімділігі мен тәртібін біледі.
4. Вагоншаларды, қырғышты және ленталы конвейерлердің конвейерлік саптарын, машиналарды, механизмдерді жабысып қалған және нығыздалған қалдықтардан пневмоқұралды қолдана отырып тазарта алады.
5. Ауысым ішінде әкетілетін қазбаларды, жолдарды, плиталарды, алаңдарды, су ағызу орларын санитариялық-гигиеналық талаптарға сәйкес күтіп-сақтай алады (көмірден, кеннен, таужыныстарынан және басқа бөгде заттардан таза күйде).
Оқыту нәтижесі: 2) Жолдардың рельстік-шпалдық құрылымын және құбырларды монтаждау мен демонтаждауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Рельстік жолдың техникалық параметрлерін біледі.
2. Рельстерді бекіту тәсілдерін біледі.
3. Шпалдарды, бөренелерді сала алады, рельстерді қоса алады.
4. Рельстік жолдың секцияларын, нұсқар аударымдарын жұқа тақтайшалар мен бұрандама қосқыштардың көмегімен біріктіре алады.
5. Сутөкпе схемаларын, құбырларды біріктіру және бекіту тәсілдерін біледі.
6. Құбырларды ұзарта алады және қысқарта алады.
7. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты ұсақ жөндеуді басқара алады, қызмет көрсете алады және орындай алады.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство и принцип работы обслуживаемых установок.
2. Знает правила технической эксплуатации машин и механизмов.
3. Умеет управлять тормозной бремсберговой установкой.
4. Умеет управлять насосными установками.
5. Умеет запускать и останавливать, обслуживать установки, устранять мелкие неисправности.
6. Умеет проводить осмотр и подготавливать установки и оборудования к работе.
ПК 3. Участвовать в работах по возведению и ремонту вентиляционных сооружений
СМ 03. Возведение и ремонт вентиляционных сооружений
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по возведению и ремонту вентиляционных сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: содержание и назначение паспорта возведения и ремонта вентиляционного сооружения; назначение и устройство вентиляционных сооружений различных типов; свойства строительных материалов; технологии слесарных, плотничных и монтажных работ.
При изучении модуля обучающие должны: возводить все виды вентиляционных сооружений и выполнять их ремонт; выполнять обустройство горных выработок.
Результат обучения: 1) Готовить растворы для строительных работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила приготовления различных растворов.
2. Умеет готовить глинистый, цементный, известковый раствор, эмульсии.
3. Умеет обслуживать машины и оборудование для приготовления и транспортирования бетонов и растворов.
4. Умеет выполнять работы по осланцеванию, побелке горных выработок, обмазке перемычек, щитов, труб глиной.
5. Умеет наносить на поверхности грунтовочные и окрасочные составы кистями, валиками, краскопультами.
Результат обучения: 2) Возводить все виды вентиляционных сооружений и выполнение их ремонта.
Критерии оценки:
1. Знает схему вентиляции, направление исходящей струи по шахте, устройство и назначение перемычек различных типов.
2. Знает виды и качество кладочных материалов, способы кладки.
3. Умеет возводить все виды перемычек и выполняет их ремонт.
4. Умеет устанавливать опалубку и перемычки из дерева, металла и иных материалов.
5. Умеет устанавливать и ремонтировать вентиляционные двери, окна, замерные станции, заслоны.
6. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Выполнение обустройства горных выработок.
Критерии оценки:
1. Знает способы устройства деревянных настилов.
2. Выполняет сборку дверных полотен, каркасов, дощатых настилов.

1. Қызмет көрсетілетін қондырғылардың құрылысын және жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
2. Машиналар мен механизмдерді техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
3. Тежеуішті бремсберг қондырғысын басқара алады.
4. Сорғы қондырғыларын басқара алады.
5. Қондырғыларды іске қоса алады және тоқтата алады, қызмет көрсете алады, ұсақ кемшіліктерді жоя алады.
6. Қондырғылар мен жабдықты тексеріп, жұмысқа дайындай алады.
КҚ 3. Вентиляциялық құрылыстарды салу және жөндеу жұмыстарына қатысу
АМ 03. Вентиляциялық құрылыстарды салу және жөндеу
Осы модуль вентиляциялық құрылыстарды салу мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: вентиляциялық құрылысты салу және жөндеу паспортының мазмұны мен мақсатын; әр түрлі типті вентиляциялық құрылыстардың мақсаты мен құрылысын; құрылыс материалдарының қасиеттерін; слесарь, ағаш ұстасы және монтаждау жұмыстарының технологияларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: вентиляциялық құрылыстардың барлық түрлерін салу және оларды жөндеуді жүргізу; тау-кен қазбаларын абаттандыруды орындау тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс жұмыстары үшін ерітінділер дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Әр түрлі ерітінділерді дайындау қағидаларын біледі.
2. Сазбалшық, цемент, әктас ерітінділерін, эмульсияларды дайындай алады.
3. Бетондар мен ерітінділерді дайындау және тасымалдау үшін машиналар мен жабдыққа қызмет көрсете алады.
4. Күлдендіру, тау-кен қазбаларын ағарту, жалғастырғыштарды, қалқандарды, құбырларды сазбалшықпен майлау жұмыстарын орындай алады.
5. Бояу жаққыштармен, білікшелермен, бояу пульттарымен үстіңгі қабаттарға бітемелік және бояу қоспаларын жаға алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Вентиляциялық құрылыстардың барлық түрлерін салу және оларды жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Вентиляция схемасын, шахта бойынша шығатын ағыс бағытын, әр түрлі жалғастырғыштардың құрылысы мен мақсатын біледі.
2. Қалау материалдарының түрлері мен сапасын, қалау тәсілдерін біледі.
3. Жалғастырғыштардың барлық түрлерін сала алады және оларды жөндеуді орындайды.
4. Ағаштан, металдан және басқа материалдардан қалып пен жалғастырғыштарды орната алады.
5. Вентиляциялық есіктерді, терезелерді, өлшеу станцияларын, жапқыштарды орнатып, жөндей алады.
6. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен қазбаларын абаттандыруды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ағаш төсемдерді салу тәсілдерін біледі.
2. Есік бөлігін, қаңқаларды, тақтай төсемдерді құрастырады.

3. Умеет перестилать и заменять листы (рештаки) и деревянные настилы.
4. Умеет сплачивать деревянные элементы, соединять их гвоздями, шурупами, клеем.
5. Изготавливает, устанавливает, разбирает и ремонтирует трапы, люки, лестницы, полки, ограждения, перила.
6. Планирует и расчищает площадки для установки оборудования.
Квалификация "071202 2 - Проходчик"
ПК 4. Выполнять доставочные и погрузочно-разгрузочные работы в забое
СМ 04. Погрузочно-разгрузочные работы, доставка материалов и оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения погрузочно-разгрузочные работ, доставки материалов и оборудования в забой.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: последовательность погрузочно-разгрузочных операций; характеристики доставляемых материалов и оборудования, погрузочно-разгрузочных механизмов; устройство и принцип действия погрузочных машин и транспортных средств; правила строповки и меры безопасности.
При изучении модуля обучающие должны: использовать ручные механизмы при погрузке, разгрузке, доставке материалов и оборудования;
управлять перегружателями, транспортными средствами цикличного и непрерывного действия;
управлять сигналами при погрузке.
Результат обучения: 1) Использовать ручные механизмы при погрузке, разгрузке и доставке материалов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает схемы маневров по обмену составов и вагонеток.
2. Умеет погружать, разгружать, доставлять материалы и оборудование, откатывать и подкатывать порожние вагонетки в зоне забоя с помощью лебедок или вручную.
3. Управляет маневровыми лебедками.
4. Знает порядок подачи знаковой сигнализации при погрузочно-разгрузочных работах.
5. Управляет сигналами при погрузке.
Результат обучения: 2) Производить наращивание конвейерного става, рельсовых и монорельсовых дорог.
Критерии оценки:
1. Знает способы наращивания конвейерного става, рельсовых и монорельсовых дорог.
2. Знает схемы укладки и соединения стрелочных переводов.
3. Умеет укладывать и соединять стрелочные переводы.
4. Умеет укладывать рельсовые пути в наклонных выработках, в выработках с пучинистой почвой.
5. Знает порядок запуска конвейеров.
6. Знает способы стыковки конвейерных лент.
7. Умеет монтировать, собирать и переносить передвижной конвейерный став на новую дорожку.
8. Умеет навешивать и заменять конвейерные ленты.
9. Умеет заменять порванные тяговые цепи.
10. Выполняет сварочные работы различными видами сварки.
ПК 5. Выполнять работы по проведению и креплению горных выработок
СМ 05. Технология проведения и крепления горных выработок
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по проведению и креплению горных выработок.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: свойства горных пород и способов их разработки; назначение и порядок использования маркшейдерского контроля; формы сечения горных выработок; виды крепи и способы ее возведения; свойства материалов, применяемых для крепления горных выработок; назначение, устройство и схемы вентиляции и различных трубопроводов.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять разметку и бурение шпуров в забое согласно паспорту буровзрывных работ;
проверять направление горной выработки по маркшейдерским отметкам; возводить и ремонтировать все виды крепи в горизонтальных и наклонных горных выработках;
монтировать вентиляционные, пневматические и водяные трубопроводы в зоне забоя.
Результат обучения: 1) Бурить шпуры в забое согласно паспорту буровзрывных работ.
Критерии оценки:

3. Табақтарды (астауларды) және ағаш төсемдерді қайта төсеуді және ауыстыруды біледі.
4. Ағаш элементтерді топтастыра алады, оларды шегемен, бұрамамен, желіммен біріктіре алады.
5. Басқыштарды, люктарды, баспалдақтарды, сөрелерді, қоршауларды, таяныштарды дайындайды, орнатады, бөлшектейді және жөндейді.
6. Жабдық орнатуға арналған алаңды жоспарлайды және тазалайды.
"071202 2 - Үңгілеуші" мамандығы
КҚ 4. Кенжарда жеткізу және жүк тиеу -түсіру жұмыстарын орындау
АМ 04. Жүк тиеу-түсіру жұмыстары, материалдар мен жабдықты жеткізу
Осы модуль жүк арту және жүк түсіру жұмыстарын орындау, материалдар мен жабдықты кенжарға жеткізу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жүк арту және жүк түсіру операцияларының жүйелігін; жеткізілетін материалдар мен жабдықтың, жүк арты және жүк түсіру механизмдерінің сипаттамаларын; жүк арту машиналары мен көлік құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу қағидаттарын; ілмектеу қағидалары және қауіпсіздік шараларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: материалдар мен жабдықты арту, түсіру, жеткізу кезінде қол механимздерін пайдалану; циклдық және үздіксіз жұмыс істейтін көлік құралдарын, қайта тиегіштерді басқару; жүк арту кезінде сигналдарды басқару тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Материалдар мен жабдықты арту, түсіру, жеткізу кезінде қол механимздерін пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрамдар мен вагоншаларды ауыстыру бойынша тәсілдер схемасын біледі.
2. Материалдар мен жабдықты артып, түсіре алады, жүкарбалардың көмегімен немесе қолмен кенжар аймағына бос вагоншаларды әкеле алады және әкете алады.
3. Маневрлік жүкарбаларды басқарады.
4. Жүк арту-түсіру жұмыстары кезінде белгі сигналын беру тәртібін біледі.
5. Жүк арту кезінде сигналдарды басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Конвейерлік қондырғыны, рельстік және монорельстік жолдарды өсіруді жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Конвейерлік қондырғыны, рельстік және монорельстік жолдарды өсіру тәсілдерін біледі.
2. Нұсқарлы аударымдарды төсеу және біріктіру схемаларын біледі.
3. Нұсқарлы аударымдарды төсей алады және біріктіре алады.
4. Еңіс қазбалардағы, ісінгіш топырағы бар қазбалардағы рельстік жолдарды төсей алады.
5. Конвейерлерді іске қосу тәртібін біледі.
6. Конвейерлік ленталарды ұштастыру тәсілдерін біледі.
7. Жылжымалы конвейерлік қондырғыны жөндей алады, жинай алады және жаңа жолға ауыстыра алады.
8. Конвейерлік ленталарды өлшеп, ауыстыра алады.
9. Үзілген тартпа шынжырларды ауыстыра алады.
10. Дәнекерлеудің әр түрлі жолдарымен дәнекерлеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 5. Тау қазбаларын жүргізу және бекіту жұмыстарын орындау
АМ 05. Тау қазбаларын жүргізу және бекіту технологиясы
Осы модуль тау-кен қазбаларын жүргізу және бекіту жұмыстарын орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: тау жыныстарының қасиеттерін және оларды қазу тәсілдерін; маркшейдерлік бақылауды тағайындау және оларды пайдалану тәсілдерін; тау-кен қазбалары бөліктерінің пішіндерін; бекіткіш түрлері және оны салу тәсілдерін; тау-кен қазбаларын бекіту үшін қолданылатын материалдардың қасиеттерін; вентиляция мен әр түрлі құбырлардың мақсатын, құрылысын және схемаларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: бұрғылап-жару жұмысы паспортына (төлқұжатына) сәйкес, кенжарда теспелерді белгілеу мен бұрғылауды орындау; маркшейдерлік белгілер бойынша тау-кен қазбасының бағытын тексеру; көлденең және еңіс тау-кен қазбаларындағы бекітудің барлық түрлерін орындау және жөндеу;
кенжар аймағындағы вентиляциялық, пневматикалық және су құбырларын жөндеу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау-жару жұмыстарының паспортына сәйкес, кенжарда теспелерді бұрғылау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает способы бурения в зависимости от горно-геологических условий.
2. Умеет выбирать тип бурового инструмента при проходке выработок в зависимости от горно-геологических условий.
3. Проводит подготовку забоя и призабойного пространства к производству буровых и взрывных работ.
4. Подготавливает бурильную установку к работе.
5. Производит разметку шпуров в забое, согласно паспорту.
6. Ведет процесс бурения шпуров всеми типами перфораторов и самоходных буровых установок.
Результат обучения: 2) Возводить и выполнять ремонт всех видов крепи горных выработок.
Критерии оценки:
1. Знает технологию строительно-монтажных работ.
2. Умеет выбирать форму и размеру поперечного сечения горных выработок.
3. Составляет план горных выработок.
4. Умеет возводить все виды крепи в горизонтальных и наклонных выработках.
5. Знает технологию возведения и ремонта предохранительных и поддерживающих временных крепей.
6. Умеет разбирать и ремонтировать временную крепь.
7. Умеет проходить горные выработки по завалу.
8. Возводит забивную крепь.
9. Умеет определять содержание в рудничной атмосфере метана, углекислого и иных газов.
10. Умеет замерять скорости воздушного потока и определять расхода воздуха в горных выработках.
11. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Производить монтаж вентиляционных, пневматических и водяных трубопроводов в зоне забоя.
Критерии оценки:
1. Знает способы и схемы проветривания забоев подготовительных выработок при их проведении.
2. Умеет выбирать вентиляционные трубы, вентиляторы местного проветривания и приборы контроля над состоянием рудничной атмосферы.
3. Выбирает диаметр труб для воздухопроводной сети по номограмме.
4. Монтирует и устанавливает трубопроводы согласно схемам.
5. Умеет наращивать и укорачивать трубопроводы в зоне забоя и подвешивать их к элементам крепи.
ПК 6. Управлять механизированным проходческим оборудованием
СМ 06. Комплекс механизированного проходческого оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по обслуживанию и профилактическому ремонту комбайнов, погрузочно-доставочных машин, перегружателей, лебедок и забойного оборудования
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила эксплуатации комбайнов, погрузочно-доставочных машин, перегружателей, лебедок и забойного оборудования; устройство проходческих комбайнов и погрузочных машин всех типов, их электрического и гидравлического оборудования; схемы электроснабжения, пусковой и защитной аппаратуры.
При изучении модуля обучающие должны: участвовать в управлении проходческими комбайнами;
управлять погрузочно-доставочными машинами, перегружателями, гидромониторами, скреперными лебедками и применяемыми в работе машинами и механизмами;
проводить профилактический ремонт, выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять проходку горных выработок механизированным способами, участвовать в управлении проходческим комбайном.
Критерии оценки:

1. Тау-кен-геологиялық жағдайларына қарай бұрғылау тәсілдерін біледі.
2. Тау-кен-геологиялық жағдайларына қарай қазбалар ұңғымасы кезінде бұрғылау құралының түрін таңдай алады.
3. Бұрғылау және жару жұмыстарын жүргізуге кенжарды және кенжар маңы кеңістігін дайындауды жүргізеді.
4. Бұрғылау қондырғысын жұмысқа дайындайды.
5. Паспортқа сәйкес, кенжарда теспелерді белгілеуді жүргізеді.
6. Перфораторлардың және өзі жүретін бұрғылау қондырғыларының барлық түрлерімен теспелерді бұрғылау процесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен қазбаларының барлық түрлерін салады және жөндейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс-монтаж жұмыстарының технологиясын біледі.
2. Тау-кен қазбаларының көлденең қимасының пішіні мен өлшемін таңдай алады.
3. Тау-кен қазбаларының жоспарын құрастырады.
4. Көлденең және еңіс қазбалардағы бекітудің барлық түрлерін сала алады.
5. Сақтандырғыш және қолдаушы уақытша бекіткіштерді салу мен жөндеу технологиясын біледі.
6. Уақытша бекіткішті бөлшектеп, жөндей алады.
7. Үйінділермен тау-кен қазбаларынан өте алады.
8. Қағып бекіткішті орнатады.
9. Кен атмосферасының құрамында метанды, көмірқышқыл және басқа газдарды анықтай алады.
10. Ауа ағымының жылдамдығын өлшей алады және тау-кен қазбаларындағы ауа шығысын анықтай алады.
11. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кенжар аймағында вентиляциялық, пневматикалық және су құбырларының монтажын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дайындық қазбаларын жүргізу кезінде кенжарларды желдету тәсілдері мен схемаларын біледі.
2. Вентиляциялық құбырларды, жергілікті желдету вентиляторларын және кен атмосферасының жағдайын бақылау құралдарын таңдай алады.
3. Номограмма бойынша ауа өткізгіш желіге арналған құбырлардың диаметрін таңдайды.
4. Схемаларға сәйкес құбырларды монтаждайды және орнатады.
5. Кенжар аймағында құбырларды ұзартып, қысқарта алады және оларды бекіткіш элементтеріне іле алады.
КҚ 6. Механикаландырылған қазба жабдығын басқару
АМ 06. Механикаландырылған қазба жабдығы кешені
Осы модуль комбайндарға, жүк арту-жеткізу машиналарына, қайта тиегіштерге, жүк арбаларға және басқа кенжар жабдығына қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу жұмыстарын орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: комбайндарды, жүк арту-жеткізу машиналарын, қайта тиегіштерді, жүкарбаларды және басқа кенжар жабдығын пайдалану қағидаларын; барлық типті қазба жүргізгіш комбайндар мен жүк тиеу машиналарының, электр және гидравликалық жабдық құрылысын; электрмен жабдықтау, іске қосу және қорғау аппаратурасының схемаларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: қазба жүргізгіш комбайндарды басқаруға қатысу; жүк арту-жеткізу машиналарын, қайта тиегіштерді, гидромониторларды, бекіткіш жүкарбаларды және жұмыста қолданылатын басқа машиналар мен механизмдерді басқару;
профилактикалық жөндеу жүргізу, қызмет көрсетілетін жабдық жұмысындағы жарамсыздықтарды анықтау және жою тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Механикаландырылған тәсілмен тау-кен қазбаларын үңгілеуді орындау, үңгілеу комбайндарын басқаруға қатысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила ведения работ по разрушению горных пород.
2. Знает технологию проведения выработок с помощью отбойных молотков.
3. Знает технологию проведения выработок узким и сплошным забоем с помощью проходческих комбайнов и комплексов, гидроотбойки, выбуривания пласта.
4. Умеет проходить горные выработки с применением отбойных молотков, пневмоломов, взрывным, гидравлическим способами.
5. Ведет подготовку комбайна к работе.
6. Управляет комбайном под руководством машиниста.
7. Ведет процесс разрушения горных пород комбайном.
8. Умеет выверять и исправлять положение проходческого комбайна в плане, профиле и по оси выработки.
9. Умеет принимать и приводить рабочее место в соответствие с правилами безопасности и требованиями охраны труда.
Результат обучения: 2) Управлять погрузочно-доставочными машинами, перегружателями, гидромониторами, скреперными лебедками.
Критерии оценки:
1. Знает область применения погрузочно-транспортных и самоходно-доставочных машин, их конструктивные элементы.
2. Знает технологию проведения выработок с помощью гидроотбойки.
3. Ведет погрузку горной массы погрузочными машинами, скреперными установками, проходческими комбайнами.
4. Знает правила технической эксплуатации гидромониторов.
5. Собирает и разбирает гидромонитор.
6. Умеет управлять перегружателями, гидромониторами, скреперными лебедками, установками по нагнетанию в пласт воды и специальных растворов.
Результат обучения: 3) Обслуживать, выявлять и устранять неисправности в работе проходческого оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает меры безопасности при обслуживании горных машин и механизмов.
2. Проводит техническое обслуживание и профилактический ремонт забойного оборудования.
3. Выполняет пуск и остановку насоса, регулирует режима работы.
4. Испытывает насос.
5. Управляет компрессором, проводит техническое обслуживание оборудования.
6. Разделывает силовые и контрольные кабели, снимает джутовый покров.
7. Участвует в подготовке и спуске в шахту, включении в работу проходческого комбайна.
8. Участвует в монтаже, демонтаже комплекса механизированного проходческого оборудования.
9. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Квалификация "071209 3 - Техник-строитель"
ПК 7. Выполнять организацию технологического процесса и руководить работами производственного участка в соответствии с технологическими картами проекта производства работ
СМ 07. Технология и организация горно-строительного производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации и руководства работами производственного участка горно-строительного предприятия согласно полученному заданию и обеспечения выполнения подчиненными установленного наряда.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования нарядной системы организации; основы технологии подземных горных работ, строительства горных выработок различных типов; содержание подготовительных и горно-строительных работ; устройство и технические характеристики машин и оборудования; схемы организации рабочих мест, бригад на участке; паспорт буровзрывных работ, проведения и крепления горных выработок; нормативные акты Республики Казахстан по охране труда и технике безопасности; формирование бригад в зависимости от поставленных задач.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили курсовую работу (проект), позволяющие научиться:
определять порядок выполнения работ с учетом требований качества, сроков исполнения и экологической чистоты;
распределять обязанности в бригаде;
организовывать рабочие места, их оснащение и размещение технологического оборудования;
определять экономическую эффективность технологических процессов.
Результат обучения: 1) Определять порядок выполнения работ с учетом требований качества, сроков исполнения и экологической чистоты и распределение обязанностей в бригаде.
Критерии оценки:

1. Тау жыныстарын бұзу жұмыстарын жүргізу қағидаларын біледі.
2. Шойбалғаның көмегімен қазбаларды жүргізу технологиясын біледі.
3. Қазба жүргізгіш комбайндар мен кешендер, гидроқопару, жер қабатын бұрғылау арқылы тар және тегіс кенжармен қазба жүргізу технологиясын біледі.
4. Шойбалғалардың, пневмоломдардың көмегімен, жару, гидравликалық тәсілдермен тау-кен қазбаларынан өте алады.
5. Комбайнды жұмысқа дайындауды жүргізеді.
6. Машинистің басқаруымен комбайнды басқарады.
7. Тау жыныстарын комбайнмен бұзу процесін жүргізеді.
8. Қазба жүргізгіш комбайнның жоспардағы, бейіндегі және қазба осі бойынша жай-күйін салыстырып тексере алады және түзете алады.
9. Жұмыс орнын қауіпсіздік қағидалары мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес қабылдап, келтіре алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүк тиеу-жеткізу машиналарын, қайта тиегіштерді, гидромониторларды, бекіткіш жүкарбаларды және т.б. басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүк тиеу-көлік және өзі жүретін-жеткізу машиналарының қолданылу аясын, олардың құрылымдық элементтерін біледі.
2. Шойбалғаның көмегімен қазбаларды жүргізу технологиясын біледі.
3. Жүк тиеу машиналарымен, скреперлік қондырғылармен, қазба жүргізгіш комбайндармен тау-кен массасын тиеуді жүргізеді.
4. Гидромониторларды техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
5. Гидромониторды жинайды және бөлшектейді.
6. Қайта тиегіштерді, гидромониторларды, скреперлік жүкарбаларды, жер қабатына су мен арнайы ерітінділерді айдау қондырғыларын басқара алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазба жүргізгіш жабдық жұмысындағы жарамсыздықтарға қызмет көрсете алады, анықтап, жоя алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау-кен машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік шараларын жүргізеді.
2. Кенжар жабдығына техникалық қызмет көрсету мен профилактикалық жөндеу жүргізеді.
3. Сорғыны іске қосу мен тоқтатуды орындайды, жұмыс тәртібін реттейді.
4. Сорғыны сынақтан өткізеді.
5. Компрессорды басқарады, жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
6. Күш және бақылау кабельдерін өңдейді, кендір төсемді алады.
7. Шахтаны дайындау мен іске қосуға, қазба жүргізгіш комбайнды жұмысқа қосуға қатысады.
8. Механикаландырылған қазба жүргізгіш жабдық кешенін монтаждауға, демонтаждауға қатысады.
9. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
"071209 3 - Техник-құрылысшы" мамандығы
КҚ 7. Жұмыстарды өндіру жобасының технологиялық картасына сәйкес, технологиялық процесті ұйымдастыруды орындау және өндірістік учаке жұмыстарын басқару
АМ 07. Тау-кен-құрылыс өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Осы модуль алынған тапсырмаға сәйкес тау-кен-құрылыс кәсіпорнының өндірістік учаскесінің жұмыстарын ұйымдастыру мен басқару және бағынышты қызметкерлердің белгіленген нарядты орындауын қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: ұйымның наряд жүйесінің талаптарын; жер асты тау-кен жұмыстары, әр түрлі типті тау-кен қазбалары құрылысы технологиясының негіздерін; дайындық және тау-кен-құрылыс жұмыстарының мазмұнын; машиналар мен жабдықтың құрылысы мен техникалық сипаттамасын; учаскеде жұмыс орындарын, бригадаларды ұйымдастыру схемаларын; бұрғылап-жару жұмысы, тау-кен қазбаларын жүргізу және бекіту паспортын; Қазақстан Республикасының Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нормативтік актілерін; қойылған міндеттерге қарай бригадалардың қалыптасуын меңгеруі тиіс.
Келесілерді үйреніп алуға ерік беретін, білім алушылардың курстық жұмыстарды (жобаны) орындай алатыны маңызды: сапа, орындау мерзімі мен экологиялық тазалық талаптарын ескере отырып, жұмыстарды орындау тәртібін айқындау; бригададағы міндеттерді бөлу;
жұмыс орындарын, олардың жарақтандырылуын және технологиялық жабдықтың орналастырылуын ұйымдастыру; технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сапа, орындау мерзімі және экологиялық тазалық талаптарын ескере отырып, жұмыстардың орындалу тәртібін айқындау және бригададағы міндеттерді бөлу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды и правила проведения инструктажей по охране труда.
2. Составляет, выдает наряд-задание на производство работ и проводит инструктаж.
3. Знает общие вопросы технологии и организации работ при безопасном проведении горных выработок.
4. Умеет управлять технологическим процессом при строительстве в соответствии с технологическими картами проекта производства работ и проекта организации строительства.
5. Определяет нормативную скорость проведения штреков при проведении их узким и широким забоем.
6. Знает требования норм и технических условий при выполнении строительно-монтажных работ.
7. Осуществляет пооперационный контроль производства арматурных и опалубочных работ, процесса бетонирования.
8. Выполняет расчетные испытания анкерной крепи.
9. Знает порядок приостановления, прекращения операций по недропользованию, консервации и ликвидации объектов разработки месторождений.
10. Контролирует соблюдение техники безопасности при проведении горных выработок.
Результат обучения: 2) Выполнять организацию рабочих мест, их оснащение и размещение технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Проверяет организацию рабочего места в соответствии с требованиями нормативных актов по охране труда и указаниями по производству работ в технической карте.
2. Знает правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной защите.
3. Соблюдает технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности".
4. Рассчитывает и выполняет построение графиков организации работ при проведении горных выработок.
5. Рассчитывает график цикличной организации работ и составляет график выходов рабочих для конкретных условий.
6. Знает технологические схемы проведения выработок комбайнами, буровзрывным способом, в условиях шахт, опасных по внезапным выбросам угля, породы и газа.
7. Умеет составлять технологические схемы проведения выработок в зависимости от горно-геологических и производственно-технических условий.
8. Умеет составлять ведомости поузловой потребности в трубах, рельсах, металлопрокате и иных материально-технических ресурсах.
9. Умеет составлять ведомости поузловой потребности в металлоконструкциях и сборном железобетоне.
10. Умеет составлять ведомости потребности в строительно-дорожных механизмах, машинах, горнопроходческом оборудовании, приспособлениях, инвентаре.
Результат обучения: 3) Определять экономическую эффективность технологических процессов.
Критерии оценки:

1. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың түрлерін және жүргізу қағидаларын біледі.
2. Жұмыстарды өндіруге наряд-тапсырма құрастырады, береді және нұсқаулық жүргізеді.
3. Тау-кен қазбаларын қауіпсіз жүргізу кезінде жұмыстардың технологиясы мен ұйымдастырылуының жалпы мәселелерін біледі.
4. Құрылысты ұйымдастыру жобасы және жұмысты жасау жобасы технологиялық карталарымен сәйкестіктегі құрылыс кезінде технологиялық процесті басқара алады.
5. Тар және кең кенжарда жүргізу кезінде штректерді жүргізудің нормативтік жылдамдығын анықтайды.
6. Құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезінде қолданыстағы нормалар мен техникалық шарттардың талаптарын біледі.
7. Арматуралық және қалып жұмыстарының жүргізілуін, бетондау процесін операциялық бақылауды жүргізеді.
8. Анкерлік бекіткіштің есептік сынақтарын орындайды.
9. Жер қойнауын пайдалану, кенорындарын қазу нысандарын сақтау және жою бойынша операцияларды тоқтата тұру, тоқтату тәртібін біледі.
10. Тау-кен қазбаларын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ұсталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орындарының, олардың жарақтандырылуын және технологиялық жабдықтың орналастырылуын ұйымдастыруды орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік актілердің талаптарына және тех картадағы жұмыстарды жүргізу жөніндегі нұсқауларға сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыруды тексереді.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғану ережелері мен нормаларын біледі.
3. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық реттеуді ұстанады.
4. Тау-кен қазбаларын жүргізу кезінде жұмыстарды ұйымдастыру кестелерін есептейді және құрастырылуын орындайды.
5. Жұмыстарды циклдық ұйымдастыру кестесін есептейді және нақты жағдайлар үшін жұмысшылардың шығу кестесін құрастырады.
6. Комбайндармен, бұрғылау-жару тәсілімен, кенеттен болған көмір, таужыныстары мен газ тасталымдары бойынша қауіпті шахта жағдайларында қазбаларды жүргізудің технологиялық схемасын біледі.
7. Тау-кен-геологиялық және өндірістік-техникалық жағайларға қарайқазбаларды жүргізудің технологиялық схемаларын құрастыра алады.
8. Құбырлардың, рельстердің, металл прокатының және басқа материалдық-техникалық ресурстардың тораптық қажеттілік ведомостарын құрастыра алады.
9. Металл құрылымдарының және құрама темірбетонның тораптық қажеттілік ведомостарын құрастыра алады.
10. Құрылыс-жол механизмдерінің, машиналардың, тау-кен қазба жүргізгіш жабдығының, құрылғылардың мүкаммалдың қажеттілік ведомостарын құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает методику технико-экономического сравнения вариантов технологического производства работ.
2. Умеет производить технико-экономическое сравнение:
способов проведения горных выработок; видов крепи; принимаемых машин и механизмов.
3. Выполняет расчет параметров элементов деревянной крепи и расход материалов для возведения крепи на 1 пм выработки, подбирая необходимые сорта леса.
4. Знает эксплуатационные, технологические и экономические требования к промышленным материалам.
5. Умеет определять надежные, безопасные, экономичные и эффективные конструкционные материалы, машины и механизмы.
6. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
7. Выполняет сравнительный анализ стоимости проведения 1 м выработки с применением различных видов крепи.
ПК 8. Составлять рабочую проектно-сметную документацию для безопасного ведения подземных горнопроходческих и строительных работ
СМ 08. Проектно-сметная документация на производство горно-строительных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для составления проектно-сметной документации ведения подземных горнопроходческих и строительных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: строительные нормы, правила и стандарты; постановления, распоряжения, приказы; современные технические средства проектирования подземных сооружений и составления проектно-сметной документации; правила и последовательность производства работ, требования нормативно-технических документов по выполнению работ.
При изучении модуля обучающие должны: принимать и анализировать проектно-сметную документацию на выполнение работ; разрабатывать рабочие проекты и схемы; составлять и оформлять необходимую техническую, плановую, исполнительную и отчетную документацию.
Результат обучения: 1) Производить прием и анализ проектно-сметной документации на выполнение работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила составления смет и единичные нормативы.
2. Знает основы планирования горного предприятия.
3. Составляет сметы затрат и калькуляцию себестоимости продукции
4. Умеет комплектовать проектно-сметную документацию, изучив производственное задание.
5. Знает архитектурные, функционально-технологические, конструктивные и инженерно-технические решения для обеспечения строительства.
6. Анализирует обстановку в проходческом забое, выделяет слабые и опасные технологические места и возможные отказы оборудования.
Результат обучения: 2) Разрабатывать рабочие проекты и схемы.
Критерии оценки:

1. Жұмыстарды өндіру технологиясының нұсқаларын техникалық-экономикалық салыстыру әдістемесін біледі.
2. Техникалық-экономикалық салыстыруды жүргізе алады:
тау-кен қазбаларын жүргізу тәсілдерін;
бекітпе түрлерін;
қабылданатын машиналар мен механизмдерді.
3. Ағаш бекітпе элементтерінің параметрлерін және қажетті ағаштар сұрыптарын таңдай отырып қазбаның 1 пм бекітпені орнатуға арналған материалдар шығымын есептеуді орындайды.
4. Өнеркәсіптік материалдарға қойылатын пайдалану, технологиялық және экономикалық талаптарды біледі.
5. Сенімді, қауіпсіз, үнемді және тиімді құрылымдық материалдарды, машиналарды және механизмдерді анықтай алады.
6. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
7. Бекітпенің алуан түрлерін қолдана отырып 1м қазбаны өткізу құнына салыстырмалы талдауды орындайды.
КҚ 8. Жер асты тау-қазба және құрылыс жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін жұмыс жобалық-сметалық құжаттама құрастыру
АМ 08. Тау-кен-құрылыс жұмыстары өндірісіндегі жобалық-сметалық құжаттама
Осы модуль жер асты тау-кен қазба және құрылыс жұмыстарын жүргізудің жобалық-сметалық құжаттамасын құрастыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: құрылыс нормаларын, қағидаларын және стандарттарын; жұмыстарды орындау жөніндегі қаулылар, өкімдер, бұйрықтар және басқа нормативтік құжаттарын; жер асты құрылыстарын жобалау мен жобалық-сметалық құжаттаманы құрастырудың қазіргі техникалық құралдарын; жұмыстарды жүргізу қағидалары мен жүйелілігі, жұмыстарды орындау бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жұмыстарды орындауға арналған жобалық-сметалық құжаттаманы қабылдау және талдау; жұмыс жобалары мен схемаларын әзірлеу; қажетті техникалық, жоспарлы, орындаушылық және есептік құжаттаманы құрастыру және ресімдеу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстарды орындауға арналған жобалық-сметалық құжаттаманы қабылдау және талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сметалар мен жекелеген нормативтерді құрастыру қағидаларын біледі.
2. Тау-кен кәсіпорнының жоспарлау негіздерін біледі.
3. Шығындар сметасын және өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын құрастырады.
4. Өндірістік тапсырманы зерделеп жобалы-сметалық құжаттаманы жинақтай алады.
5. Құрылысты қамтамасыз етуге арналған сәулет, функционалдық-технологиялық, конструктивтік және инженерлік-техникалық шешімдерді біледі.
6. Қазба жүргізілетін кенжардағы жағдайды талдайды, нашар және қауіпті технологиялық орындарды және жабдықтың ықтимал істен шығуын бөліп көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс жобалары мен схемаларын әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает систему норм и нормативов в планировании.
2. Рассчитывает основные показатели месячного плана по участкам горного предприятия.
3. Умеет составлять годовой план работы участка горно-строительного предприятия.
4. Знает конструктивные размеры поперечного сечения выработок: закрепленных деревом, металлом, бетонной и железобетонной крепью.
5. Определяет форму и размеры поперечного сечения горной выработки.
6. Проверяет сечение выработки в свету по скорости движения воздушного потока в нем.
7. Рассчитывает диаметр верхняка, стойки, толщину затяжки, размеры поперечного сечения бруса.
8. Выполняет упрощенный расчет расстояния между рамами арочной и трапециевидной крепи.
9. Рассчитывает элементы бетонной и каменной крепей.
10. Участвует в разработке и реализации мероприятий, направленных на повышение эффективности горнопроходческих работ и производительности труда.
Результат обучения: 3) Составлять и оформлять необходимую техническую, плановую, исполнительную и отчетную документацию.
Критерии оценки:
1. Знает порядок расчета параметров буровзрывных работ при обычном взрывании.
2. Умеет составлять и оформлять паспорта буровзрывных работ.
3. Умеет составлять и оформлять паспорта на проведение и крепление горных выработок.
4. Рассчитывает объемы работ по каждому процессу.
5. Определяет расчетную продолжительность отдельных видов работ и выявляет их возможности совмещения.
6. Умеет составлять график организации работ с применением буровзрывных работ.
7. Умеет составлять график организации работ с применением проходческих комбайнов.
8. Ведет установленную документацию о работе оборудования, учет материальных ценностей, принимает меры по обеспечению их сохранности и своевременному списанию.
ПК 9. Применять нормативные документы при ведении учета объемов выполнения горнопроходческих работ и оформлять сопроводительную документацию
СМ 09. Контроль качества и учет объемов выполненных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения нормативных документов, ведения учета объемов выполнения горнопроходческих работ и оформления сопроводительной документации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования технической документации на производство работ, нормы, правила и стандарты; виды контроля качества работ; строительные нормы и правила; способы устранения дефектов в процессе производства работ; пооперационные нормы расхода материалов и нормы выработки.
При изучении модуля обучающие должны: реализовывать технологический процесс в конкретной горнотехнической обстановке в соответствии с проектным решением;
осуществлять выборочный контроль качества работ; контролировать соблюдение строительных норм и правил; осуществлять проверку технического состояния и остаточного ресурса технологического оборудования; организовывать профосмотр и текущий ремонт горных выработок; составлять планы, графики контроля выполнения объемов и качества работ; составлять заявки на строительные материалы, оборудование и запчасти;
составлять сопроводительную документацию; учитывать объем выполненных работ.
Результат обучения: 1) Осуществлять выборочный контроль качества работ.
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудағы нормалар мен нормативтер жүйесін біледі.
2. Тау-кен кәсіпорнының учаскелері бойынша айлық жоспардың негізгі көрсеткіштерін есептейді.
3. Тау-кен-құрылыс кәсіпорнының учаске жұмысының жылдық жоспарын құрастыра алады.
4. Қазбалардың көлденең қимасының құрылымдық өлшемдерін біледі: ағашпен, металмен, бетонмен және темірбетон бекіткішпен бекіту.
5. Тау-кен қазбасы көлденең қимасының пішіні мен өлшемдерін анықтайды.
6. Жарықтағы қазба қимасын ондағы ауа ағымының қозғалыс жылдамдығы бойынша тексереді.
7. Тартпаның маңдайшасының, тірегінің, қалыңдығының диаметрін, брустың көлденең қима өлшемдерін есептейді.
8. Арка және трапеция тәрізді бекіткіш жақтаулары арасындағы қашықтықтың оңайлатылған есебін орындайды.
9. Бетон және тас бекіткіштердің элементтерін есептейді.
10. Тау-кен үңгілеу жұмыстарының тиімділігін және еңбек өнімділігін жоғарылатуға бағытталған шараларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қажетті техникалық, жоспарлы, орындаушылық және есептік құжаттама құрастыру және ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәдімгі жару кезінде бұрғылап-жару жұмысы параметрлерін есептеу тәртібін біледі.
2. Бұрғылап-жару жұмысы паспортын құрастырып, ресімдей алады.
3. Тау-кен қазбаларын жүргізу мен бекітуге арналған паспортты құрастырып, ресімдей алады.
4. Әрбір процесс бойынша жұмыстардың көлемін есептейді.
5. Жұмыстардың жекелеген түрлерінің есептік ұзақтығын анықтайды және оларды біріктіру мүмкіндігін анықтайды.
6. Бұрғылап-жару жұмысы қолдана отырып, жұмыстарды ұйымдастыру кестесін құрастыра алады.
7. Қазба жүргізгіш комбайндарды қолдана отырып, жұмыстарды ұйымдастыру кестесін құрастыра алады.
8. Жабдықтардың жұмысы туралы белгіленген құжаттаманы, материалдық құндылықтарды есепке алуды жүргізеді, олардың сақталуын қамтамасыз ету және уақытылы есептен шығару бойынша шаралар қабылдайды.
КҚ 9. Тау-қазба жұмыстарын орындау көлемдерін есепке алуды жүргізу кезінде қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану және ілеспе құжаттаманы ресімдеу
АМ 09. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемдерін есепке алу
Осы модуль қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану, тау-кен-қазба жұмыстарын орындау көлемдерін есепке алуды жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық құжаттама талаптарын, қолданыстағы нормалар, қағидалар мен стандарттарын; жұмыстардың сапасын бақылау түрлерін; құрылыс нормалары мен қағидаларын; жұмыстарды жүргізу процесінде кемшіліктерді жою тәсілдерін; материалдар шығысының операциялық нормалары және қазба нормаларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жобалық шешімге сәйкес, нақты тау-кен техникалық жағдайындағы технологиялық процесті іске асыру;
жұмыстар сапасын таңдап бақылауды жүзеге асыру; құрылыс нормалары және ережелері сақталуын бақылау;
технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйі мен қалдық ресурсын тексеруді жүзеге асыру; тау-кен қазбаларын кәсіптік тексеріп-қарау мен ағымдағы жөндеуді ұйымдастыру; жұмыс көлемдерінің орындалуы мен сапасын бақылау кестелерін, жоспарларын құрастыру; құрылыс материалдарына, жабдық пен бөлшектерге өтінім құрастыру; ілеспе құжаттама құрастыру;
орындалған жұмыстардың көлемін ескеру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстардың сапасын таңдап бақылауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды и методы контроля.
2. Выполняет нормирование и разработку норм на предприятии различными методами.
3. Контролирует соблюдение строительных норм и правил, норм расхода материалов.
4. Знает метрологическое обеспечение средств измерений и измеряемых величин при контроле качества технологических процессов производства строительно-монтажных, ремонтных работ и работ по реконструкции в строительстве.
5. Измеряет длину линии забоев и контролирует соответствие фактических сечений подготовительных выработок проектным сечениям.
6. Определяет объем, последовательность и периодичность ремонтных работ в подготовительных выработках.
7. Умеет организовать профессиональный осмотр и текущий ремонт горных выработок.
8. Умеет проверять техническое состояние и остаточный ресурс технологического оборудования.
9. Контролирует соблюдение членами горнопроходческих бригад производственной дисциплины, правил по охране труда, правил противопожарной защиты.
Результат обучения: 2) Составлять техническую документацию по устранению дефектов, возникших в процессе строительства или эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает основные технико-экономические показатели принимаемых объектов.
2. Составляет акты промежуточной приемки отдельных элементов и работ.
3. Умеет выявлять допущенные дефекты и составлять сопроводительную документацию.
4. Составляет сводные графики ремонта.
5. Обеспечивает и контролирует правильность и своевременность оформления производственной и отчетной документации в горнопроходческих бригадах.
Результат обучения: 3) Производить учет объема выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила исчисления объемов выполненных работ.
2. Составляет перечень работ в технологической последовательности их выполнения.
3. Определяет объемы (по рабочим чертежам).
4. Выбирает метод производства с перечнем необходимых машин и механизмов.
5. Рассчитывает нормативную трудоемкость и машиноемкость.
6. Умеет составлять планы, графики контроля выполнения объемов работ.
7. Знает качественные и количественные показатели материальных ресурсов.
8. Знает методы рационального использования сырьевых ресурсов и их эффективность.
9. Определяет плановую потребность в материальных ресурсах.
10. Соблюдает нормативные показатели по использованию сырьевых, энергетических и материально-технических средств.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ознакомления с технологией горнопроходческих работ, технологической документацией участков, спецификой работы горнорабочего, проходчика, техника-строителя.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования техники безопасности при спуске и выполнении работ в шахте; средства индивидуальной защиты; технологический комплекс поверхности шахты; сведения о разрабатываемом полезном ископаемом, вскрытии и подготовке шахтного поля, горных выработках и способах их проведения; содержание паспортов буровзрывных работ; содержание паспортов крепления выработок и управления кровлей; технология и организация основных процессов по добыче полезного ископаемого, проведению и ремонту горных выработок; шахтный транспорт и подъем; вентиляция и тепловой режим шахты; шахтный водоотлив; энергоснабжение шахты; план ликвидации аварий; нарядная система на шахте и участке.
При изучении модуля обучающие должны: соблюдать правила безопасности; соблюдать правила поведения в пути следования на предприятии; ориентироваться в выработках шахты; пользоваться индивидуальными средствами защиты;
пользоваться технологической документацией участка.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:

1. Бақылау түрлері мен әдістерін біледі.
2. Кәсіпорында әр түрлі әдістермен нормалауды және норма әзірлеуді орындайды.
3. Құрылыс нормалары және ережелері, материалдардың шығыс нормаларын сақтауды бақылайды.
4. Құрылыс-монтаж, жөндеу жұмыстарын және құрылыстағы қайта құру жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерінің сапасын бақылау кезінде өлшем құралдары мен өлшем көлемдерін метрологиялық қамтамасыз етуді біледі.
5. Кенжар желісінің ұзындығын өлшейді және дайындық қазбалары нақты қималарының жобалық қималарға сәйкестігін бақылайды.
6. Дайындық қазбаларында жөндеу жұмыстарының көлемін, ретін және мерзімділігін айқындайды.
7. Тау-кен қазбаларын кәсіптік тексеріп-қарау мен ағымдағы жөндеуді ұйымдастыра алады.
8. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйі мен қалдық ресурсын тексере алады.
9. Кен үңгілеу бригадаларының мүшелерімен өндірістік тәртіптің, еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің, өртке қарсы қорғану ережелерінің ұсталуын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс немесе пайдалану процесінде туындаған кемшіліктерді жою бойынша техникалық құжаттама құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қабылданатын объектілердің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін біледі.
2. Жекелеген элементтер мен жұмыстардың аралық қабылдау актілерін құрастырады.
3. Жіберілген кемшіліктерді анықтай алады және ілеспе құжаттама құрастыра алады.
4. Жөндеудің жиынтық кестелерін құрастырады.
5. Кен үңгілеу бригадаларындағы өндірістік және есептік құжаттамалардың рәсімделу дұрыстығы мен уақытылығын қамтамасыз етеді және бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған жұмыстар көлемінің есебін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Орындалған жұмыс көлемдерін есептеу қағидаларын біледі.
2. Жұмыстарды орындаудың технологиялық тәртібімен олардың тізбесін құрастырады.
3. Көлемдерді (жұмыс сызбалары бойынша) анықтайды.
4. Қажетті машиналар мен механизмдер тізбесі бар өндіріс әдісін таңдайды.
5. Нормативтік еңбек қажеттігі мен машина қажеттігін есептейді.
6. Жұмыс көлемдерін орындаудың бақылау кестелерін, жоспарларын құрастыра алады.
7. Материалдық ресурстардың сапа және сандық көрсеткіштерін біледі.
8. Шикізат ресурстарын ұтымды пайдалану әдістерін және олардың тиімділігін біледі.
9. Материалдық ресурстардың жоспарлы қажеттігін айқындайды.
10. Шикізат, энергетикалық және материалдық-техникалық құралдарды пайдалану бойынша нормативтік көрсеткіштерді сақтайды.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль тау-кен-қазба жұмыстарының технологиясымен, учаскелердің технологиялық құжаттамасымен, тау-кен жұмысшысының, қазба жүргізушінің, техник-құрылысшының жұмыс ерекшелігімен танысу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: шахтада жұмыстарды іске қосу және орындау кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын; жеке қорғану құралдарын; шахтаның үстіңгі қабатының технологиялық кешенін; қазылатын пайдалы қазба, шахта алаңын ашу және дайындау, тау қазбалары және оларды жүргізу тәсілдері туралы мәліметтерді; бұрғылап-жару жұмысы паспортының мазмұнын; қазбаларды бекіту және жабынды басқару паспорттарының мазмұнын; пайдалы қазбаны өндіру, тау-кен қазбаларын жүргізу және жөндеу бойынша негізгі процестердің технологиясы мен ұйымдастырылуын; шахьалық көлік пен көтергішті; шахтаның вентиляциясы мен жұмыс режимін; шахталық сутөкпені; шахтаның энергиямен жабдықталуын; апаттарды жою жоспарын; шахта мен учаскедегі наряд жүйесін меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: қауіпсіздік қағидаларын сақтау;
кәсіпорында жүру жолындағы тәртіп қағидаларын сақтау; шахта қазбаларында бағдарлану; жеке қорғану құралдарын пайдалану; учаскенің технологиялық құжаттамасын пайдалану тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу
Бағалау өлшемдері:

1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает технологическую документацию участка, технологического комплекса поверхности.
3. Знает запасные выходы из шахты при различных случаях возможных аварий.
4. Знает правила поведения рабочего в соответствии с планом ликвидации аварий.
5. Знает горные выработки, технологию работ.
6. Знает специфику работы горнорабочего подземного, проходчика и техника-строителя.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве горнорабочего подземного, проходчика и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса и их доставка; вспомогательные работы при выполнении технологических операций горно-строительного производства; возведение и ремонт вентиляционных сооружений; погрузочно-разгрузочные работы, доставка материалов и оборудования в забой; технология проведения и крепления горных выработок; комплекс механизированного проходческого оборудования.
При изучении модуля обучающие должны: доставлять оборудование и материалы для проведения работ вне зоны забоя; выполнять вспомогательные работы в горно-строительном производстве;
участвовать в работах по возведению и ремонту вентиляционных сооружений;
выполнять доставочные и погрузочно-разгрузочные работы в забое;
выполнять работы по проведению и креплению горных выработок;
управлять механизированным проходческим комплексом.
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Горнорабочий подземный" 3 разряда.
Критерии оценки:
1. Подкатывает и откатывает груженые и порожние вагонетки при помощи лебедок, толкателей и вручную.
2. Принимает и направляет вагонетки через заезды и плиты.
3. Сцепляет и расцепляет вагоны и площадки, переводит стрелки.
4. Сопровождает составы и отдельные вагоны.
5. Поднимает сошедшие с рельсов вагонетки, вагоны.
6. Очищает вагонетки, машины, механизмы, откаточные выработки и пути, плиты, площадки, водосточные канавки от угля, руды, породы и посторонних предметов с погрузкой в вагоны.
7. Обмазывает перемычки, щиты, трубы глиной.
8. Расштыбовывает конвейеры.
9. Откачивает воду ручными насосами.
10. Зачищает почву, листы, деревянные настилы скатов, пропускает по ним полезное ископаемое.
11. Убирает просыпавшуюся горную массу.
12. Управляет гидроэлеватором и обслуживает его.

1. Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаулықты біледі.
2. Учаскенің, үстіңгі қабаттың технологиялық кешенінің технологиялық құжаттамасын біледі.
3. Ықтимал апаттардың әр түрлі жағдайлары кезінде шахтадан шығатын қосымша шығаберістерді біледі.
4. Апаттарды жою жоспарына сәйкес, жұмысшы тәртібінің қағидаларын біледі.
5. Тау-кен қазбаларын, жұмыстар технологиясын біледі.
6. Жер асты тау-кен жұмысшысы, қазба жүргізуші және техник-құрылысшы жұмысының ерекшелігін біледі.
КП 02. Жұмысшы біліктілігін алуға арналған өндірістік практика
Берілген модуль жер асты тау-кен жұмысшысы, қазба жүргізуші ретінде жұмыс істеу және білктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жұмыс процесін орындауға арналған жабдық пен материалдар және оларды жеткізу; тау-кен құрылысы өндірісінің технологиялық операцияларын орындау кезіндегі қосымша жұмыстар; вентиляциялық құрылыстарды салу және жөндеу; жүк тиеу-түсіру жұмыстары, материалдар мен жабдықты кенжарға жеткізу; тау-кен қазбаларын жүргізу және бекіту технологиясы; механикаландырылған қазба жүргізгіш жабдық кешенін меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: кенжар аймағынан тыс жұмыстарды жүргізу үшін жабдық пен материалдарды жеткізу; тау-кен құрылысы өндірісінде қосымша жұмыстарды орындау; вентиляциялық құрылыстарды салу және жөндеу жұмыстарына қатысу; кенжарда жеткізу және жүк тиеу -түсіру жұмыстарын орындау; тау-кен қазбаларын жүргізу және бекіту жұмыстарын орындау;
механикаландырылған үңгілеу кешенін басқару тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) 3 разрядты "Жер асты тау-кен жұмысшысы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүкарбалардың, итергіштердің көмегімен және қолмен жүк артылған және бос вагоншаларды әкеледі және әкетеді.
2. Жолдар мен плиталар арқылы вагоншаларды қабылдайды және жібереді.
3. Вагондар мен алаңдарды тіркейді және ағытады, нұсқарларды аударады.
4. Құрамдар мен жекелеген вагондарды сүйемелдейді.
5. Рельстен шығып кеткен вагоншаларды, вагондарды көтереді.
6. Вагоншаларды, машиналарды, механизмдерді, әкету қазбалары мен жолдарын, плиталарды, алаңдарды, су ағызу орларын көмірден, кеннен, таужыныстарынан және басқа бөгде заттардан тазартып, вагондарға жүктейді.
7. Жалғастырғыштарға, қалқандарға, құбырларға сазбалшық жағады.
8. Конвейерлер ұнталымы.
9. Суды қол сорғыларымен айдайды.
10. Топырақты, табақтарды, еңістердің ағаш төсемдерін тазартады, олар арқылы пайдалы қазбаларды өткізеді.
11. Төгілген тау-кен массасын жинайды.
12. Гидроэлеваторды басқарады және оған қызмет көрсетеді.

13. Монтирует и демонтирует рельсошпальное строение пути на прямолинейных и криволинейных участках пути.
14. Настилает постоянный и временный рельсовый путь в горных выработках по установленному профилю.
15. Проводит, крепит, восстанавливает и чистит водоотливные, дренажные канавы и колодцы вручную от породы и шлама.
16. Поддирает почву и зачищает бока выработки.
17. Подготавливает вруб для перемычек.
18. Возводит все виды перемычек и выполняет их ремонт.
19. Чистит конвейерные ставы скребковых и ленточных конвейеров.
Результат обучения: 2) Получение квалификации "Проходчик" 3 разряда.
Критерии оценки:
1. Выполняет весь комплекс работ по проходке горизонтальных, наклонных и вертикальных горных выработок.
2. Бурит шпуры и скважины самоходными буровыми установками, перфораторами, электросверлами и пневмосверлами.
3. Выполняет работы по погрузке горной массы и бурению шпуров с применением погрузочных машин.
4. Проходит горные выработки: с применением отбойных молотков, пневмоломов; взрывным и гидравлическим способами; вручную.
5. Управляет погрузочными, погрузочно-доставочными машинами с электрическим и пневматическим приводом и дизельным двигателем, перегружателями, гидромониторами, скреперными лебедками, установками по нагнетанию в пласт воды и специальных растворов, проходческими комплексами с немеханизированным щитом и применяемыми в работе машинами и механизмами.
6. Участвует в управлении проходческими комбайнами.
7. Возводит все виды крепи в горизонтальных и наклонных выработках.
8. Разбирает и ремонтирует временную крепь.
9. Собирает, разбирает, переносит, передвигает, наращивает и укорачивает конвейера, рештаки, разминовки, ставы труб.
10. Монтирует и демонтирует проходческие комплексы.
11. Обслуживает и участвует в монтаже, демонтаже и планово-предупредительном ремонте забойного оборудования.
12. Погружает, разгружает, доставляет материалы и оборудование, откатывает груженные и подкатывает порожние вагонетки в зоне забоя с помощью электровозов, лебедок или вручную.
13. Ремонтирует крепь проводимой выработки, зачищает выработку от просыпанной горной породы.
14. Проходит горные выработки по завалу.
15. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве техника-строителя и получения квалификации специалиста среднего звена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технология и организация горно-строительного производства; проектно-сметная документация на производство горно-строительных работ; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие должны: организовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка;
составлять рабочую проектно-сметную документацию для ведения подземных горнопроходческих и строительных работ; применять нормативные документы при ведении учета объемов выполнения горнопроходческих работ и оформления сопроводительной документации.
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Техник-строитель".
Критерии оценки:

13. Жолдың ті желілі және қисық желілі учаскелерінде жолдың релсьтік-шпалды құрылысын монтаждайды және демонтаждайды.
14. Тау-кен қазбаларында белгіленген бейін бойынша тұрақты және уақытша рельстік жол салады.
15. Су ағызатын, дренажды орлар мен құдықтарды өткізеді, бекітеді, қалпына келтіреді және таужыныстары мен қалдықтардан қолмен тазартады.
16. Топырақты дұрыстайды және қазбаның бүйір жақтарын тазартады.
17. Жалғастырғыштар үшін үңгімелер дайындайды.
18. Жалғастырғыштардың барлық түрлерін салады және оларды жөндеуді орындайды.
19. Қырғыш және ленталы конвейерлердің конвейерлік қондырғыларын тазалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) 3 дәрежелі "Үңгілеуші" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Көлденең, еңіс және тік ау-кен қазбаларын қазу бойынша жұмыстардың толық кешенін орындайды.
2. Теспелер мен ұңғымаларды өзі жүретін бұрғылау қондырғыларымен, перфораторлармен, электр бұрғысымен және пневмобұрғылармен бұрғылайды.
3. Жүк тиеу машиналарын қолдана отырып, тау-кен массасын тиеу және теспелерді бұрғылау бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Тау-кен қазбаларынан өтеді: шойбалғаларды, пневмобалғаларды пайдалана отырып, жару және гидравликалық тәсілдермен, қолмен.
5. Электр және пневматикалық жетегі мен дизельдік қозғалтқышы бар жүк тиеу, тиеу-жеткізу машиналарын, қайта тиегіштерді, гидромониторларды, скреперлік жүкарбаларды, жер қабатына су мен арнайы ерітінділерді айдау қондырғыларын, механикаландырылмаған қалқаны бар қазба жүргізгіш кешендерді және жұмыста қолданылатын басқа да машиналар мен механизмдерді басқарады.
6. Қазба жүргізгіш комбайндарды басқаруға қатысады.
7. Көлденең және еңіс қазбаларда бекітудің барлық түрлерін жүргізеді.
8. Уақытша бекіткішті бөлшектейді және жөндейді.
9. Конвейерлерді, астауларды, құбырлардың қондырғыларын жинайды, бөлшектейді, ауыстырады, орнын ауыстырады, ұзартады және қысқартады.
10. Қазба жүргізгіш кешендерді монтаждайды және демонтаждайды.
11. Кенжар жабдығына қызмет көрсетеді және монтаждауға, демонтаждауға, жоспарлы-сақтандыру жөндеуіне қатысады.
12. Материалдар мен жабдықты тиейді, түсіреді, жеткізеді, кенжар аймағында электровоздардың, жүкарбалардың көмегімен немесе қолмен жүк артылғанвагоншаларды әкетеді және бос вагоншаларды әкеледі.
13. Жүргізіліп жатқан қазба бекіткішін жөндейді, таужыныстары төгілген қазбаны тазалайды.
14. Үйінділермен тау-кен қазбаларынан өте алады.
15. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практика
Осы модуль техник-геолог ретінде жұмыс істеу және орта буын маманы біліктілігін алу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: тау-кен-құрылыс өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуын; тау-кен-құрылыс жұмыстарын өндіруге арналған жобалық-сметалық құжаттамасын; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемдерін есепке алуын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: технологиялық үрдісті ұйымдастыру және өндірістік учаскенің жұмыстарын басқару; жер асты тау-қазба және құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс жобалық-сметалық құжаттама құрастыру; тау-қазба жұмыстарын орындау көлемдерін есепке алуды жүргізу кезінде қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-құрылысшы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:

1. Обеспечивает выполнение установленного наряда.
2. Разрабатывает проектно-сметную документацию на ведение подземных горнопроходческих и строительных работ.
3. Осуществляет контроль над работой вентиляционных систем и составом атмосферы в горных выработках.
4. Решает технические задачи с использованием информационных технологий.
5. Применяет нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
6. Выбирает взрывчатые вещества и средства взрывания для конкретных условий.
7. Выбирает крепь для конкретных условий.
8. Выбирает способ проведения горной выработки по неоднородным породам и в смешанных забоях.
9. Выбирает способ проведения горной выработки по однородным породам.
10. Выполняет задания, предусмотренные производственным планом участка.
11. Организовывает и осуществляет работу на производственном участке горно-строительного предприятия.
12. Выбирает и правильно эксплуатирует горнопроходческое и строительное оборудование.
13. Управляет одним из видов горнопроходческой и строительной техники.
14. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 34
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0805000 – Транспортировка и хранение нефти и газа
Квалификация:

1. Белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз етеді.
2. Жер асты тау-қазба және құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс жобалық-сметалық құжаттама құрастырады.
3. Вентиляциялық жүйелердің жұмысын және тау-кен қазбаларындағы атмосфераның құрамын бақылауды жүзеге асырады.
4. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық міндеттерді шешеді.
5. Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
6. Нақты жағдайлар үшін жару құралдары мен жарылатын заттарды таңдайды.
7. Нақты жағдайлар үшін бекіткіш таңдайды.
8. Әркелкі таужыныстары бойынша және аралас кенжарларда тау-кен қазбаларын жүргізу тәсілін таңдайды.
9. Біркелкі таужыныстары бойынша тау-кен қазбаларын жүргізу тәсілін таңдайды.
10. Учаскенің өндірістік жоспарында көзделген тапсырмаларды орындайды.
11. Тау-кен-құрылыс кәсіпорындарының өндірістік учаскелерінде жұмысты ұйымдастырады және жүзеге асырады.
12. Тау-кен-қазба және құрылыс жабдығын таңдайды және дұрыс пайдаланады.
13. Тау-кен қазба және құрылыс техникасы түрлерінің біреуін басқарады.
14. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 34-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0805000 – Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау
Біліктіліктер:

1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 7. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 02. Инженерная графика и основы машиностроительного черчения
Модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для чтения, разработки, выполнения, оформления конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля обучаемые должны: знать правила выполнения и оформления чертежей технических деталей, требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем; общие сведения о сборочных чертежах; назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах;
правила оформления и чтения рабочих чертежей;
способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем;
иметь представление о строительных чертежах и правилах их выполнения.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: выполнять эскизы и чертежи деталей; читать и выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам и копиям; выполнять деталирование по сборочным чертежам; выполнять схемы по специальности, читать строительные чертежи.
Результат обучения: 1) Знание единой системы конструкторской документаций.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2. Знает правила и приемы выполнения чертежей и эскизов.
3. Знает основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Результат обучения: 2) Выполнение чертежных работ.
Критерии оценки
1. Выполняет геометрические построения.
2. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
3. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
5. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
6. Выполняет изображение и обозначение резьб.
8. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
9. Выполняет сборочные чертежи.
10. Оформляет спецификацию.

1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
БҚ 7. Схемалар мен сызбаларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың тәжірибелік шеберліктері мен дағдыларын иелену
ЖКМ 02. Инженерлік графика және машина құрастыру сызуының негіздері
Осы модуль конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеуді, рәсімдеуді және оқуды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: геометриялық құралымдар және техникалық бөлшектерді сызу ережелері; құрамалық сызбалар туралы жалпы мәліметтер; сызбаларда қолданылатын шартты белгілер мен қысқартуларды белгілеу; жұмыстық сызбаларды рәсімдеу және оқу ережелері; конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелері; технологиялық жабдықтарды графикалық көрсетудің тәсілдері және технологиялық сызбанұсқаларды орындау; конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен сызбанұсқаларды рәсімдеу мен жасауға қоятын талаптары; конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: бөлшектердің сызбаларын орындау; жалпы көріністің сызбаларын және нобайлары мен көшірмелері бойынша құрамалық сызбаларды орындау; мамандығы бойынша сызбанұсқаларды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
2. Сызбалар мен нобайларды орындаудың ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызба жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Геометриялық құралымдарды біледі.
2.Техникалық бөлшектер контурларын сызу ережелерін білуді көрсетеді.
3.Техникалық тетіктер контурларын сызу ережелерін пайдаланып, геометриялық салуды орындайды.
4. Геометриялық денелер проекциясын және олардың аксонометриясын орындайды.
5. Тетіктер проекцияларын, қажетті тіліктер мен қималарды орындайды.
6. Бұрандалар бейнеленуін және белгіленуін орындайды.
8. Тетіктер эскиздері мен сызбаларын орындайды.
9. Құрастыру сызбасын орындайды.
10. Ерекшелікті рәсімдейді.

11. Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Разработка и оформление схем по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет схемы по специальности, используя средства инженерной графики.
БК 8. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰта и выбора электрооборудования для привода машин и механизмов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
знать основные понятия о постоянном и переменном электрическом токе; сущность и методы измерений электрических величин конструктивные и технические характеристики измерительных приборов; типы и правила графического изображения и составления электрических схем; условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин;
двигатели постоянного и переменного тока, их устройство, принципы действия, правила пуска, остановки;
виды и свойства электротехнических материалов; правила техники безопасности при работе с электрическими приборами.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: производить контроль параметров работы электрооборудования; пускать и останавливать электродвигатели, установленные на эксплуатируемом оборудовании; рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов; снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации;
читать принципиальные, электрические и монтажные схемы; проводить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ; иметь представление о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Результат обучения: 1) Составление и сборка схем включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия общей электротехники.
2. Знает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
3. Применяет методы измерений различных электрических величин.
4. Рассчитывает параметры, составляет и собирает схемы включения приборов при измерении различных электрических величин.
Результат обучения: 2) Снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает устройство двигателей постоянного и переменного тока, принципы действия, правила пуска, остановки; способы экономии электроэнергии.

11. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен мамандығы бойынша схемаларды әзірлеу және рәсімдеу
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық құралдар жөнінде негізгі ұғымдарды біледі.
2. Компьютерлік графика білімін көрсетеді.
3. Конструкторлық құжаттама әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдаланады.
4. Инженерлік графика құралдарын пайдаланып, мамандығы бойынша схемаларды орындайды.
БҚ 8. Электротехника және электроника заңдары мен күрделі құбылыстарын түсіну үшін қажет базалық білімі болу
ЖКМ 03. Электроника негіздері мен электротехника
Осы модуль машиналар мен механизмдер жетектерінің электр жабдықтарын есептеу және таңдауды орындау үшін қажет, дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: тұрақты және айнымалы электр тоғы жөнінде негізгі ұғымдар; электр шамаларының мәні және өлшеу әдістері; өлшеу құралдарының құрылмалық және техникалық сипаттамалары; графикалық кескіндердің түрлері мен ережелері және электр схемаларын жасау; электр техникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілеулері; тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштары, олардың құрылымы, жұмыс істеу қағидалары, қосу, тоқтату ережелері; электр техникалық материалдардың түрлері мен қасиеттері; электр құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылауды жүргізу; пайдаланылатын жабдықта орнатылған электр қозғалтқышты жүргізу және тоқтату; әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды іске қосу параметрлерін есептеу, схемаларын жасау және жинау; жұмыс көрсеткіштерін түсіру және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану; қағидалық, электр және монтаждау схемасын оқу; сымдардың тұтасуын, дәнекерлеп бекітуін және оқшаулауын жүргізу және орындалатын жұмыстың сапасын бақылау; электр энергиясын өндіру, жіберу және үлестіру туралы түсініктің болуы.
Оқыту нәтижесі: 1) Әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды іске қосу схемаларын жасау және жинау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы электрониканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Электр шамаларын өлшеудің мәні мен әдістерін, өлшеу аспаптарының құрылмалық және техникалық сипаттамаларын біледі.
3. Әртүрлі электр шамаларын өлшеу әдістерін қолданады.
4. Параметрлерін есептейді, әртүрлі электр шамаларын өлшеу кезінде аспаптарды қосудың сызба нұсқаларын жасайды және құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс көрсеткіштерін түсіру және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштарының құрылысын, әрекет қағидасын, іске қосу, тоқтату ережелерін; электр энергиясын үнемдеудің тәсілдерін біледі.

2. Знает особенности силовых видов трансформаторов и специальных видов трансформаторов.
3. Производит контроль параметров работы электрооборудования.
4. Выполняет пуск и остановку электродвигателя, установленного на эксплуатируемом оборудовании.
5. Снимает показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Результат обучения: 3) Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Критерии оценки:
1. Знает типы и правила графического изображения и составления электрических схем.
2. Демонстрирует знания условных обозначений электротехнических приборов и электрических машин.
3. Разбирается в принципиальных, электрических и монтажных схемах.
Результат обучения: 4) Знание основ электроники.
Критерии оценки:
1. Исследует параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных приборов. Знать основы электроники.
2. Исследует устройство электронных приборов.
3. Определяет параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных приборов.
БК 9. Обладать информацией об общих законах механического движения и применения их в современной технике
ОПМ 04. Основы технической механики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов деталей на прочность.
При изучении модуля обучающиеся должны: знать основные понятия статики, кинематики и динамики,
общие сведения о редукторах: назначение, устройство, область применения, классификацию, основные параметры;
конструкции подшипников скольжения, достоинства и недостатки, область применения, материалы и смазки;
основные положения сопротивления материалов, основные положения деталей машин, виды износа и деформации деталей и узлов, виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов, устройство, классификацию, принцип действия передач, виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики;
уметь определять реакции стержневой и балочной системы, работу, мощность и коэффициент полезного действия, выполнять расчҰты на прочность при различных видах деформации, выполнять расчҰты на прочность разъҰмных, неразъҰмных, шпоночных соединений, ременных, цепных и зубчатых передач, расчет валов,
подбирать подшипники качения под рассчитанные диаметры вала, выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт, выбирать электродвигатели, проводить кинематический расчет редукторов.
Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.

2. Трансформаторлардың күштік түрлерінің және трансформаторлардың арнайы түрлерінің ерекшеліктерін біледі.
3. Электр жабдықтарының жұмыс параметрлерінің бақылауын жүргізеді.
4. Қолданылатын жабдыққа орнатылған электр қозғалтқышты іске қосуды және тоқтатуды орындайды.
5. Жұмыс көрсеткіштерін түсіреді және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қағидалық, электр және монтаждау схемаларын оқи алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Графикалық кескіндердің және электр схемаларын жасаудың түрлері мен ережелерін біледі.
2. Электротехникалық аспаптардың және электр машиналарының шартты белгілерін білетінін көрсетеді.
3. Қағидалық, электрлік және монтаждық сызбанұсқаларды ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электрониканың негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өткізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін зерттейді Электрониканың негіздерін білу.
2. Электронды аспаптардың құрылысын зерттейді.
3. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өтізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін анықтайды.
БҚ 9. Механикалық қозғалыстың жалпы заңдары туралы ақпараттарды иелену және оларды қазіргі техникаға қолдану
ЖКМ 04. Техникалық механика негіздері
Осы модуль бөлшектердің беріктігің есептеуді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдары; материалдардың кедергісінің негізгі ережелері; машиналардың бөлшектерінің негізгі ережелері; бөлшектер мен түйіндердің тозуы мен деформациясының түрлері; майлау материалдарының түрлері, түйіндер мен бөлшектерді майлау үшін қолданылатын майлардың қасиеттеріне қойылатын талаптар, майлау материалдарын сақтау ережелері; құрылғы, жіктелуі, беріліс әрекетінің қағидалары; механизмдердің түрлері, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамалары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: сырықты және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтау; жұмысын, қуатын және пайдалы әсер коэффициенті анықтау; деформацияның әртүрлі түрлеріне қарсы беріктік есептеулерін орындау; ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың, берілістердің, мойынтіректердің және біліктердің беріктік есептеулерін орындау; берілістер мен біліктердің жобалық есептеулерін орындау; стандартты және қалыптандырылған жалғастырғыштарды таңдауды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жазық және кеңістік күштер жүйесінің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі ұғымдарын біледі.

2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определять центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный, проектировочный и расчҰт допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 4) Выполнять расчҰты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений.
3. Выполняет проектные расчҰты передач и валов.
4.Выполняет расчҰты на прочность, передач, подшипников и валов.
5. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
БК 10. Знать физико-химические свойства металлов маркировку труб нефтегазотранспортирующей промышленности.
ОПМ 05. Технология металлов и конструкционных материалов
Модуль предусматривает изучение строения и свойств металлов и сплавов, основные физико-химические свойства металлов и сплавов.
Усвоение учебного материала основывается на полученных обучающимися знаниях при изучении: производства чугуна и стали, раскисления и легирования стали и чугуна; порошковые материалы; твердые сплавы; сплавы цветных металлов; сплавы особого назначения; антифрикционные сплавы; неметаллические конструкционные материалы; пластические массы; материалы на основе каучука; древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы; новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней; способы обработки металлов; обработка металлов давлением; сварка, пайка и термическая резка металлов; обработка металлов резанием; электрические методы обработки; неметаллические конструкционные материалы; пластические массы; материалы на основе каучука; древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы; новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Результат обучения: 1) Определять свойства получения различных сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает способы получения чугуна, стали, меди, титана, алюминия.
2. Знает классификацию сталей по химическому составу, назначению, качеству и по характеру при разливке.

2. Сырықты және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтайды.
3. Жазық геометриялық фигуралардың және стандартты пішіндердің ауырлық центрін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмысын, қуатын және пайдалы әсер коэффициентін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдістерін және динамиканың негізгі теоремаларын қолданып инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Деформацияның әртүрлі түрлеріне қарсы беріктік есептеулерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Материал кедергілерінің негізгі ережелерін білетінін көрсетеді.
2. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
3. Деформацияның әртүрлі түрлері кезіндегі тексеру, жобалау және рұқсат берілген жүктемелердің есептеулерін орындау.
Оқыту нәтижесі: 4) Машина бөлшектерінің беріктік есептеулерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина бөлшектерінің негізгі ережелерін біледі.
2. Ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың беріктік есептеулерін орындайды.
3. Берілістер мен біліктердің жобалық есептеулерін орындайды.
4. Берілістердің, мойынтіректердің және біліктердің беріктік есептеулерін орындайды.
5. Стандартты және қалыптандырылған жалғастырғыштарды таңдауды орындайды.
БҚ 10. Мұнай-газ тасымалдаушы өнеркәсіптің құбырларын таңбалау металдарының физика-химиялық қасиеттерін білу
ЖКМ 05. Металлдар және құрастырылымдық материалдар технологиясы
Модулі металлдардың құрылымы мен қасиеттерін және қорытпалар тоериясының негіздерін, металлдардың негізгі физика-химиялық қасиеттерін қарастырады.
Оқу материалын меңгеру білім алушының зертеу кезінде алған төмендегідей білімдеріне негізделеді: қосындыланған болат; шойын; ұнтақты материалдар; қатты қорытпалар; түсті металлдардың қорытпалары; арнайы мақсаттағы қорытпалар; металлдардың коррозиясы және онымен қүресу шаралары; металлдарды өңдеу тәсілдері; металлдарды қысыммен өңдеу; металлдарды дәнекерлеу, балқытып біріктіру және термиялық кесу; металлдарды кесу арқылы өңдеу; өңдеудің электрлік әдістері; металлдық емес құрылмалық материалдар; пластикалық массалар, каучук негізінде жасалған материалдар; ағаш, лактық-сырлық, төсеме және нығыздауыш материалдар; жаңа құрылмалық материалдар және ілгерілеуші технологиялары.
Оқыту нәтижесі: 1) Әртүрлі қорытпаларды алудың қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шойынды, болатты, мысты, титанды, алюминийді алу тәсілдерін біледі.
2. Болаттың химиялық құрамы, тағайындалуы, сапасы бойынша және құю кезіндегі сипаты бойынша жіктелуін біледі.

3. Различает классификацию, маркировку и применение литейного чугуна, его достоинство.
Результат обучения: 2) Уметь классифицировать стали по химическому составу.
Критерии оценки:
1. Знает применение сталей для оборудования нефтегазотранспортирующей промышленности.
2. Знает классификацию металлов по химическому составу.
3. Различает маркировку и применение литейного чугуна и его достоинства.
Результат обучения: 3) Защищать металлические изделия от коррозии.
Критерии оценки:
1. Выбирает режимы и техники проведения каждого вида термической и химико-термической обработки.
2. Знает влияния легирующих элементов на структуру, свойств и термическую обработку сталей.
3. Знает о сущности порошковой металлургии.
4. Знает области применения, классификации, состав, маркировку и применение твердых сплавов.
5. Знает сущности, виды коррозии и коррозионных разрушений.
6. Знает влияния нефти и нефтепродуктов на коррозию черных и цветных металлов.
БК 11. Владеть основными понятиями метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции
ОПМ 06. Основы стандартизации, сертификации и технических измерений
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые, для применения стандартизации, сертификации и метрологии в производственной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны:
знать роль и значение стандартизации; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений, стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений; устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; организацию и порядок поверки средств измерений.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления конструкторской и технической документации; выбирать посадки назначать допуски; правильно выбирать средства измерения и контроля и пользоваться ими; выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей.
Результат обучения: 1) Знание основ стандартизации, метрологии и управления качеством.
Критерии оценки:
1. Определяет допуски и посадки деталей машин.
2. Знает виды, параметры, назначение, обозначение, допуски и посадки деталей машин.
3. Рассчитывает ряды предпочтительных чисел.
4. Выполняет графическое изображение полей допусков.
5. Определяет зазоры и натяги стандартных соединений.
6. Определяет основные значения допусков и посадок для деталей машин, строит поля допусков.
Результат обучения: 2) Применять средства измерения и контроля для определения основных параметров деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия метрологии, классификацию методов измерений.

3. Құйма шойынның жіктелуін, таңбалануын және қолданылуын, оның артықшылықтарын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Болатты химиялық құрамы бойынша жіктей білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Болаттың мұнай-газ тасымалдаушы өнеркәсіптері үшін қолданылуын біледі.
2. Металлдардың химиялық құрамы бойынша жіктелуін біледі.
3. Құйма шойынның таңбалануы мен қолдануын және оның артықшылықтарын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Металл бұйымдарды коррозиядан қорғау.
Бағалау өлшемдері:
1. Термиялық және химия-термиялық өңдеудің әрбір түрін өткізудің режимдері мен техникасын таңдайды.
2. Қоспалауыш элементтердің болаттың құрылымына, қасиеттеріне және термиялық өңдеуіне тигізетін әсерін біледі.
3. Ұнтақты металлургияның мәнін біледі.
4. Қатты қорытпалардың қолдану аясын, жіктелуін, құрамын, таңбалануын және қолданылуын біледі.
5. Коррозияның және коррозиялық бұзылулардың мәнін, түрлерін біледі.
6. Мұнай мен мұнай өнімдерінің қара және түсті металлдардың коррозиясына тигізетін әсерін біледі.
БҚ 11. Метрология, стандарттау, сертификаттау және өнім сапасын басқарудың негізгі ұғымдарын игеру
ЖКМ 06. Стандарттау, сертификаттау және техникалық өлшеулердің негіздері
Берілген модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және өндірістік қызметте стандарттауды, сертификаттауды және метрологияны қолдану үшін қажетті дағдылар мен білімді алу мүкіндігін береді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: стандарттаудың рөлі мен маңызы; өзара алмасушылық пен техникалық өлшеулердің негізгі сұрақтары, әртүрлі қосылыстардың шектері мен орнатуларын реттейтін стандарттар; өлшеудің әмбебап жабдықтарының құрылғылары, оларды пайдалану, әдістемелері және таңдау тәртібі; өлшеу жабдықтарын тексеру тәртібі және ұйымдастырылуы; конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу ережелерін реттейтін стандарттарды пайдалану; орнатуларды таңдау шектерді белгілеу; өлшеу мен бақылау құралдарын дұрыс таңдау және оларды дұрыс қолдану; метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшеулерді орындау, беттердің ауытқуларын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттаудың, метрологияның және сапаны басқарудың негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Машина бөлшектерінің шектері мен орнатылуын анықтайды.
2. Машина бөлшектерінің түрлерін, тағайындалуын, белгіленуін, шектерін және орнатылуын біледі.
3. Артықшылықты сандар қатарын есептейді.
4. Шақтама өрісінің графикалық суреттемесін орындайды.
5. Стандартты қосылыстардың саңылаулары мен тартылыстарын анықтайды.
6. Машина бөлшектері үшін шектер мен орнатулардың негізгі мәндерін анықтайды, шақтама өрісін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Машина бөлшектерінің негізгі параметрлерін анықтау үшін өлшеу және бақылау құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрологияның негізгі ұғымдарын, өлшеу әдістерінің жіктелуін біледі.

2. Применяет основные микрометрические инструменты для измерения.
3. Проводит оценку точности измерений.
4. Знает устройство, принцип действия, контрольные приспособлений и измерительные средств.
5. Выполняет контроль шероховатости и волнистости.
6. Выполняет контроль гладких цилиндрических поверхностей.
7. Выполняет контроль резьбовых соединений.
8. Выполняет контроль углов и конусов.
9. Выполняет контроль качества заготовок.
10. Выбирать средства измерения для выполнения измерений деталей машин.
Результат обучения: 3) Определяет порядок аккредитации органов по сертификации.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия, функции, цели сертификации
2. Знает порядок аккредитации органов по сертификацци и испытательных лабораторий.
3. Знает основные термины и определения качества продукции, методы определения показателей качества.
БК 12. Обладать информацией об общих законах гидростатики и гидравлических сопротивлении, режимах движения жидкости в трубопроводах, о потерях напора при равномерном движении жидкости, о коэффициенте гидравлического сопротивления
ОПМ 07. Гидравлика
Модуль предусматривает изучение основных физических свойств жидкости, их зависимости от температуры и давления; законов гидростатики и гидродинамики и возможности их практического применения в практике.
При изучении модуля обучающиеся должны знать: основные понятия и законы гидростатики (абсолютное и относительное давление, внешние и внутренние силы, действующие на жидкость, закон Паскаля, закон Архимеда, основное уравнение гидростатики, гидростатическое давление, приборы для измерения плотности, вязкости, давления), основные понятия и законы гидродинамики ( гидравлические элементы потока; уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости; устройство и принципы действия приборов для измерения расхода и скорости: режимы движения жидкости и критерии его определения ; зависимости потерь напора и давления от различных факторов; возможные способы снижения потерь напора в трубах; влияния гидравлических сопротивлений на потери напора, истечение жидкости из отверстий и насадков, гидравлический улар в трубах.
В результате изучения модуля обучающиеся должны уметь: определять давление на дно и стенки сосуда, строить эпюры давления, определять режимы движения жидкости и определять расход и потери напора (линейные и местные) в трубах при различных режимах движения жидкости, производить расчет простых и сложных трубопроводов, определять скорость и расход при истечении жидкости из отверстий и насадков, определять параметры гидроудара, пользоваться приборами для определения вязкости, плотности, давления, расхода.
Результат обучения: 1) Владение глубокими знаниями о физических свойствах нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Знает назначения и классификации трубопроводов.
2. Знает основные формулы для расчета трубопроводов.
3. Оценивает степень опасности гидравлических ударов в трубопроводах.
Результат обучения: 2) Знание основ гидравлики.
Критерии оценки:
1. Знает влиянии числа Рейнольдса на истечение жидкости.
2. Знает основные закона фильтрации и границы его применения.
3. Знает о вязко-пластичных жидкостях и об их свойствах.
Результат обучения: 3) Умение пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости.
Критерии оценки:
1. Определяет давление жидкости (абсолютное, избыточное, вакуумное).
2. Производит расчет основных элементов потока.
3. Пользуется расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости.
4. Производит расчеты уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости.
5. Производит расчеты простых и сложных трубопроводов.
6. Рассчитывает скорость ударной волны.
7. Рассчитывает коэффициент скорости и коэффициент расхода при истечении жидкости из отверстий.

2. Негізгілерді өлшеу үшін негізгі микрометриялық құралдарды қолданады.
3. Өлшеу дәлдігін бағалауды жүргізеді.
4. Құрылысын, әрекет қағидасын, бақылау құрылғыларын және өлшеу құралдарын біледі.
5. Бұдырлығын және толқындылығын бақылауды орындайды.
6. Тегіс цилиндрлік беттердің бақылауын орындайды.
7. Бұрандалы қосылыстардың бақылауын орындайды.
8. Бұрыштар мен конустардың бақылауын орындайды.
9. Дайындамалардың сапасын бақылауды орындайды.
10. Машина бөлшектерін өлшеуді орындау үшін өлшеу құралдарын таңдау.
Оқыту нәтижесі: 3) Сертификаттау бойынша органдарды аккредиттеу тәртібін анықтайды.
1. Сертификаттаудың негізгі ұғымдарын, қызметтерін, мақсаттарын біледі.
2. Сертификаттау бойынша органдарды және сынақ зертханаларын аккредиттеу тәртібін біледі.
3. Негізгі терминдерді және өнім сапасын анықтауды, сапа көрсеткіштерін анықтау әдістерін біледі.
БҚ 12. Гидростатика мен гидравликалық кедергілердің жалпы заңдылықтары, сұйықтықтың құбыр желілеріндегі қозғалыс режимі туралы, сұйықтықтың біркелкі қозғалысы кезіндегі қысымның жоғалуы туралы, гидравликалық кедергінің коэффициенті туралы ақпаратты меңгеру.
ЖКМ 07. Гидравлика
Модулі сұйықтықтардың негізгі физикалық қасиеттерін және сұйықтықтар мен газдардың негізгі қасиеттерінің температура мен қысымға тәуелділігін қарастырады.
Оқу материалын меңгеру білім алушының зертеу кезінде алған төмендегідей білімдеріне негізделеді: ағынның гидравликалық элементтері;
Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағынасы; шығын мен жылдамдықты өлшеуге арналған құрылғылар және аспаптардың жұмыс істеу қағидасы: сұйықтықтың қозғалу тәртібі және оны анықтаудың өлшемшарттары; салмақ пен қысым жоғалуының әр түрлі факторлардан тәуелділігі; құбырлардағы қысым жоғалуын төмендетудің ықтимал тәсілдері; гидравликалық кедергінің сұйық ағынының энергетикалық қорына әсері.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай мен газдың физикалық қасиеттері жөнінде терең білімді игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Құбыр желісінің тағайындалуы мен жіктелуін біледі.
2. Құбыр желісін есептеу үшін негізгі формулаларды біледі.
3. Құбыр желілеріндегі гидравликалық соққының қауіптілік деңгейін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидравлика негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Рейнольдс санының сұйықтықтың кетуіне әсерін біледі.
2. Сүзгілеудің негізгі заңдары мен оны қолдану шекарасын біледі.
3. Тұтқыр-пластикалық сұйықтықтар мен олардың қасиеттері туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшеу құралдарымен пайдалана білуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйықтың қысымын анықтайды (абсолюттік, артық, вакуумдық).
2. Ағынның негізгі элементтерін есептеуді жүргізеді.
3. Сұйықтық жылдамдығын өлшеу үшін шығын өлшегіш пен аспаптарды пайдаланады.
4. Идеал және нақты сұйықтықтың элементтік ағыншасы үшін Бернулли теңдеуін есептеуді жүргізу.
5. Жай және күрделі құбыр желісінің есептеуін жүргізу.
6. Соққы толқынының жылдамдығын есептеп шығарады.
7. Сұйықтықтың тесіктен ағып кетуі кезінде жылдамдық коэффициенті мен шығыс коэфициентін есептеп шығарады.

8. Строить кривые течения, номограммы по формулам.
БК 13. Выполнять практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках
ОПМ 08. Основы термодинамики и теплотехники
Модуль предусматривает изучение основных определений термодинамики, законов идеальных газов, смесей жидкостей, паров и газов, процессов парообразования и термодинамических свойств водяного пара, поведение газов и паров при истечении и дросселировании, термодинамических процессов тепловых и холодильных машин, двигателей внутреннего сгорания, компрессорных машин, основ теории теплообмена, основ теплового расчета теплообменных аппаратов, назначение, устройство и принцип действия котельных агрегатов, двигателей внутреннего сгорания, газотурбинных и теплосиловых установок.
В результате изучения модуля обучающиеся должны уметь: решать задачи на законы идеальных газов, определять параметры смеси жидкостей, паров и газов, определять теплоемкости вещества, определять параметры теплоты и работы по is-диаграмме водяного пара, решать задачи по определению термических кпд паросиловых и холодильных установок, характеристик двигателей внутреннего сгорания и компрессорных машин, производить тепловой расчет теплообменных аппаратов различных типов, котельного агрегата, поршневого ДВС.
Результат обучения: 1) Владение глубокими знаниями о Законах идеальных газов и смеси жидкостей, паров и газов, о Первых началах термодинамики.
Критерии оценки:
1. Знает о термодинамических процессах, характеристиках состояния рабочего тела.
2. Знает основные законы идеальных газов.
3. Рассчитывает первый закон термодинамики для замкнутой системы и потока газа.
Результат обучения: 2) Знание Второго начала термодинамики.
Критерии оценки:
1. Знает сущности энтропии, второй закон термодинамики.
2. Знает принцип действия основных типов теплообменных аппаратов.
3. Оценивает классификацию, устройство и основные показатели работы топок, котельных установок, общем устройстве двигателя внутреннего сгорания; принципа действия; виды топлива, применяемые в двигателе внутреннего сгорания.
Результат обучения: 3) Умение рассчитывать тепловые расчеты теплообменных аппаратов.
Критерии оценки:
1. Применяет уравнения состояния идеальных и реальных газов при решении практических задач.
2. Производит расчеты термодинамических процессов.
3. Выполняет расчет рекуперативного теплообменника.
4. Производит расчет топлива и процесса горения.
5. Решает практические задачи по определению скорости истечения газа и пара при дросселировании.
6. Определяет мощность привода компрессора и число ступеней сжатия.
7. Выполняет практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках.
БК 14. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 09. Прикладная информатика
Модуль предусматривает формирование знаний обучающихся по общим сведениям о современных компьютерах и их характеристики, об операционных системах персонального компьютера.
Результат обучения: 1) Владение глубокими знаниями о современных компьютерах.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о современных компьютерах и их характеристики.
2. Выполняет операционные системы персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды).
3. Составляет сервисную команду - NORTONCOMMANDER (NC).
Результат обучения: 2) Умение архивации разархивации файлов программы.
Критерии оценки:
1. Знает программы архивации разархивации файлов.
2. Составляет интегрированную программную оболочку WINDOWS.
3. Знакомится тенденциями и перспективами развития информатики за рубежом.
Результат обучения: 3) Умение составления программ и электронных таблиц.
Критерии оценки:
1. Составляет электронные таблицы EXCEL.
2. Изучает операционную систему персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды).
3. Увеличивает производительность Windows, NORTONCOMMANDER и EXCEL.
4. Создает графики и диаграммы, сводные таблицы и расчеты на разных листах рабочей книги.
5. Производит подключения к сети Интернет.
6. Умеет соблюдать технику безопасности при работе с компьютерами.
БК 15. Рассчитывать экономическую целесообразность и эффективность строительства магистральных трубопроводов, нефтебаз и газохранилищ
ОПМ 10. Промышленная экономика, планирование и организация производства
Модуль предусматривает формирование знаний обучающихся для выполнения расчҰтов по эффективному использованию ресурсов предприятия и планирования его работы.
При изучении модуля обучаемые должны: основные аспекты развития отрасли; организацию и структуру производственного и технологического процессов; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы; механизмы ценообразования и формы оплаты труда; организационно-правовые формы организаций (предприятий).
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: составлять бизнес- план;
рассчитывать технико-экономическую
целесообразность строительства магистральных трубопроводов и газонефтехранилищ, рассчитывать показатели движения основного капитала; рассчитывать показатели использования основного капитала;
рассчитывать потребности предприятия в оборотных средствах; рассчитывать показатели использования материальных ресурсов.
Результат обучения: 1) Знание ведущей роли промышленности, о значении нефтяной и газовой промышленности в системе народного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Изучает производственную структуру предприятия и материально – техническую базу предприятия транспорта нефти и газа.
2. Знает о классификации основных фондов, о структуре кадров, о содержании себестоимости работ по транспортировке и хранение нефти и газа.
3. Рассчитывает отдельные калькуляции себестоимости работ по транспорту и хранению нефти и газа.
4. Изучает основные направления научно-технического прогресса в процессе транспорта нефти и газа.
Результат обучения: 2) Сравнивать эффективность внедрения новой техники и технологии по транспортировке и хранению нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Дает оценку структуры кадров.
2. Рассчитывает производительность труда.
3. Умеет рассчитывать сдельную расценку, фонд оплаты труда рабочих.
4. Умеет рассчитывать численность рабочих.
5. Умеет рассчитывать затраты на транспортировку нефти и газа по отдельным статьям калькуляции.
6. Умеет составлять схему транспорта нефти и газа по ее характеристике.
7. Рассчитывает калькуляцию себестоимости работ по транспорту, хранению нефти и газа.

8. Формула бойынша қисық ағындарды, номограммаларды жасау.
БҚ 13. Бір және көп қабатты қабырғалардағы стационарлық жылу өткізгіштіктің практикалық есептеулерін орындау.
ЖКМ 08. Термо-динамика және жылу техника-сының негіздері
Модулі Идеал газдар, сұйықтықтар, булар және газдар қоспаларының заңдары бойынша білім алушылардың білімін қалыптастыруды, бу түзілу процесі және су буының термодинамикалық қасиеттерін, газдар мен булардың ағып кетуі мен дроссельдеуін, компрессорлық машиналардың термодинамикалық процесстерін қарастырады.
Оқу материалын меңгеру білім алушының төмендегілерді зерделеуі кезінде алған білімдеріне негізделеді: жылу алмасу теориясының негіздері.; жылуды жеткізіп беру түрлері; жылу өткізгіштікпен жылу алмасу; конвенция жылу алмасуы; сәулеленумен жылу алмасу; жылу тасығыштар арасындағы қабырға арқылы жылу берілімі; жылу алмасу аппараттарының жылулық есептеу негіздері; жылу техникасы негіздері; бу қазандары қондырғысының сызбасы; қазандық агрегаты және көмекші жабдықтар; поршендік іштен жану қозғалтқышы; газтурбиналық қондырғылар.; жылу-күштік қондырғылар.
Оқыту нәтижесі: 1) Идеал газдар мен сұйықтықтар, булар және газдар қоспаларының заңы туралы, Термодинамиканың бірінші басталымы туралы терең білімдерді игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Термодинамикалық процесстер, қолданыстық зат жағдайының сипаттамалары жөнінде біледі.
2. Идеал газдардың негізгі заңдарын біледі.
3. Тұйықталған жүйе мен газ ағыны үшін термодинамикасының бірінші заңын есептеп шығарады.
Оқыту нәтижесі: 2)Термодинамиканың екінші басталымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Энтропия мәнін, термодинамиканың екінші заңын біледі.
2. Жылу алмасу аппараттарының негізгі түрлерінің әрекет қағидасын біледі.
3. Оттықтар, бу қазандары қондырғылары жұмысының жіктелімін, құрылғысын және негізгі көрсеткіштерін іштей жанатын қозғалтқыштар жалпы құрылғысында; әрекет қағидасын; іштей жанатын қозғалтқыштарда қолданылатын отын түрлерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылу алмасу аппараттарының жылулық есептеуін есептеп шығара білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тәжірибелік есептерді шығару кезінде идеал және нақты газдар күйінің теңдеуін қолданады.
2. Термодинамикалық процесстердің есептеуін жүргізеді.
3. Рекуперативтік жылу алмастырғыштың есептеуін орындайды.
4. Отын мен жану процесінің есептеуін жүргізеді.
5. Дроссельдеу кезінде газ бен будың кету жылдамдығын анықтау бойынша практикалық есептерді шешеді.
6. Компрессор жетегінің қуаты мен қысу сатыларының санын анықтайды.
7. Бір және көп қабатты қабырғалардағы стационар жылу өткізгіштіктің тәжірибелік есептеулерін орындайды.
БҚ 14. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникация-лық технологиялар-ды пайдалану
ЖКМ 09. Қолдан-балы информа-тика
Модулі қазіргі компьютерлер мен олардың сипаттамалары туралы, дербес компьютерлердің операциялық жүйелері туралы жалпы мәліметтер жөнінде білім алушылардың білімдерін қалыптастыруды көздейді
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі компьютерлер туралы терең білімдерді игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазіргі компьютерлер мен олардың сипаттамалары туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орындайды (магнитті дискілер мен олардың жүйелік аумағы, пакеттік командалық файлдар және олардың ішкі командалары).
3. NORTONCOMMANDER (NC) - сервистік командасын құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарлама файлдарын мұрағаттау мұрағаттан шығаруды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Файлдарды мұрағаттау мұрағаттан шығару бағдарламаларын біледі.
2. WINDOWS біріктірілген бағдарламалық қабықшасын құрайды.
3. Шетелдердегі информатиканың даму үрдістері және келешегімен танысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалар мен электронды кестелер құрастыра білу.
Бағалау өлшемдері:
1. EXCEL электронды кестелерін құрастырады.
2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орындайды (магнитті дискілер мен олардың жүйелік аумағы, пакеттік командалық файлдар және олардың ішкі командалары).
3. Windows, NORTONCOMMANDER және EXCEL өнімділігін арттырады.
4. Жұмыс кітабының әр түрлі парақтарында графикалар мен диаграммаларды, жиынтық кестелер мен есептеулерді жасайды.
5. Интернет желісіне қосылуды жүргізеді.
6. Компьютерлермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтай алады.
БҚ 15. Магистральді құбыр желілерінің, мұнай базалары мен газ қоймаларының құрылысының экономикалық орындылығын және тиімділігін есептеу.
ЖКМ 10. Өнеркәсіп-тік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдас-тыру
Модуль білім алушыларға кәсіпорын ресурстарын тиімді қолдану және оның жұмысын жоспарлау жөніндегі есептеулерді орындау үшін қажетті білімді қалыптастыруды қарастырады.
Білім алушылар меңгеруі тиіс:саланың дамуының негізгі аспектілері; өндірістік және технологиялық үрдістердің құрылымы және ұйымдастырылуы; материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары; бағаны белгілеу механизмдері және еңбекақыны төлеу нысандары; ұйымдардың (кәсіпорындардың) ұйымдық-өкімдік нысандары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: бизнес-жоспар құрастыру; магистральді құбыр желілерінің және мұнай-газ қоймаларының құрылысының техникалық-экономикалық мақсаттылығын есептеу, негізгі капитал әрекетінің көрсеткіштерін есептеу; негізгі капиталды пайдалану көрсеткіштерін есептеу; кәсіпорын үшін айналым қаражаттарының қажеттілігін есептеу; материалдық ресурстарды пайдалану көрсеткіштерін есептеу: еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіптің жетекші рөлін, мұнай және газ өнеркәсібінің халық шаруашылығы жүйесіндегі маңызы туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның өндірістік құрылымын және
мұнай мен газды тасымалдаушы кәсіпорынның материалдық-техникалық базасын зерттейді.
2. Негізгі қорлардың жіктелуі туралы, кадрлар құрылымы туралы, мұнай мен газды тасымалдау және сақтау жұмыстарының өзіндік құнының мазмұны туралы біледі.
3. Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау жұмыстарының өзіндік құнының жеке калькуляциясын есептейді.
4. Мұнай мен газды тасымалдау үрдісіндегі ғылыми-техникалық прогресстің негізгі бағыттарын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды тасымалдаудың және сақтаудың жаңа техникасы мен технологиясын енгізудің тиімділігін салыстыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кадрлар құрылымына баға береді.
2. Еңбек өнімділігін есептейді.
3. Кесімді нарықты, жұмысшылардың еңбекақысын төлеу қорын есептей алады.
4. Жұмысшылардың санын есептей алады.
5.Мұнай мен газды тасымалдау шығындарын калькуляцияның жеке тараулары бойынша есептей алады.
6. Мұнай мен газды тасымалдаудың сызбанұсқасын оның сипаттамалары бойынша жасай алады.
7. Мұнай мен газды тасымалдау, сақтау жұмыстарының өзіндік құнының калькуляциясын есептейді.

8. Пользуется нормативными документами на работы по транспорту, хранению нефти и газа.
БК 16. Организовать работу по подготовке и перекачке нефти и газа к дальнему транспорту
ОПМ 11. Основы нефтегазового дела
Модуль предусматривает формирование знаний обучающихся о значении нефти и газа в экономике Республики Казахстан , о геологии земной коры, формировании залежей углеводородов, бурении нефтегазовых скважин, добычи нефти и газа, эксплуатации нефтяных и газовых скважин, методах повышения нефтеотдачи и газоотдачи пластов, о транспортировке и хранении нефти и газа.
Результат обучения: 1) Знание основ нефтегазового дела.
Критерии оценки:
1. Изучает виды осадочных горных пород.
2. Знает характеристику нефтяных и газовых месторождении.
3. Изучает способы бурения скважин.
4. Знает систему разработки нефтяных и газовых газоконденсатных месторождений.
Результат обучения: 2) Владение глубокими знаниями транспортировки нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Изучает основные виды транспорта нефти, нефтепродуктов и газа.
2. Знает основные обьекты и сооружения магистральных трубопроводов.
3. Выявляет особенности эксплуатации магистральных трубопроводов.
4. Определяет основные направления в транспортировке и переработке углеводородов.
БК 17. Координировать безаварийную работу оборудования и трубопроводов нефтегазоперекачивающих станции
ОПМ 12. Автоматизация нефтегазовых объектов
Модуль предусматривает формирование знаний обучающихся по системе организации работы по значению механизации и автоматизации технологического процесса в развитии техники и технологии транспортировки нефти и газа.
Результат обучения: 1) Измерение параметров процесса
Критерии оценки:
1. Знает приборы необходимые для измерения основных параметров технологического процесса.
2. Знает устройство и принцип действия приборов.
3. Выбирает прибор в зависимости от заданных параметров процесса.
4. Знает требования, предъявляемые к контрольно- измерительным приборам.
5. Знает, из каких элементов состоят измерительные устройства.
6. Объясняет назначение чувствительных, задающих, суммирующих элементов и датчиков.
Результат обучения: 2) Выполнение схем автоматического регулирования.
Критерии оценки:
Знает устройство и принцип действия систем автоматического регулирования технологического оборудования.
2. Дает характеристику нелинейной, импульсной и релейной системам автоматического Регулирования.
3. При составлении схем автоматического регулирования использует условные обозначения приборов по Государственным стандартам.
4. Выполняет схему автоматического регулирования теплового процесса.
5. Выполняет схему автоматического регулирования массообменного процесса.
6 . Выполняет структурную схему измерительного устройства.
7. Читает функциональную схему автоматизации технологического процесса.
БК 18. Обладать знаниями в области техники безопасности и охраны труда, охраны окружающей среды и промышленной безопасности на опасных производственных объектах
ОПМ 13. Охрана труда и основы промышленной экологии
Модуль предусматривает формирование знаний обучающихся основам трудового законодательства Республики Казахстан, системы организации работы по созданию здоровых и безопасных условий труда при транспортировке, хранении нефти, нефтепродуктов и газа, по предотвращению аварий, взрывов и пожаров, а также по обеспечению надлежащих санитарно-гигиенических условий труда и профилактики профессиональных заболеваний и отравлений.
Усвоение учебного материала основывается на знаниях, полученных обучающимися при изучении экологических основ природопользования. На знаниях данного модуля базируется изучение таких модулей, как "Газонефтепроводы и их эксплуатация", "Нефтебазы и газохранилища и их эксплуатация".
Результат обучения: 1) Владение глубокими знаниями безопасных методов транспортировки нефти и газа.
Критерии оценки:
1.Знает технические основы охраны труда на нефтегазотранспортирующих предприятиях.
2. Применяет требования система стандартов безопасности труда при создании систем автоматизации транспорта нефти и нефтепродуктов согласно законодательства о труде Республики Казахстан.
3. Знает безопасные методы эксплуатации оборудования.
4. Понимает роль охраны труда, в том числе охраны здоровья, техники безопасности при выполнении технологических операций при эксплуатации трубопроводов.
Результат обучения: 2) Применение теоретических знаний в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Прогнозирует действие токсичных веществ на здоровье работающих.
2. Оценивает степень опасности производственной ситуации.
3. Выполняет работы с нормативной документацией по охране труда и окружающей среды.
4. Умеет составлять план мероприятий по охране труда и охране окружающей среды.
5. Прогнозирует последствия несоблюдения правил техники безопасности на производстве.
Результат обучения: 3) Выполнение правил охраны труда.
Критерии оценки:
1. Применяет индивидуальные средства защиты.
2. Применяет меры предупреждения взрывов и пожаров.
3. Применяет средства индивидуальной защиты.
4. Умеет оказывать первую доврачебную помощь.
5. Использует в работе контрольно-измерительные приборы.
6. Контролирует соблюдение правил техники безопасности и пожаробезопасности на производстве.
БК 19. Обладать необходимыми общими знаниями по приему, хранению и по транспортировке нефти и газа
ОПМ 14. Введение в специальность
Целью настоящего модуля является стимулирование интереса к выбранной профессии, формирования мировоззрения, способствующего осознанному отношению к учебным занятиям, а также к современным способам получения профессиональных знаний.
Модуль является теоретическим фундаментом ряда специальных дисциплин. Его освоение обусловлено тем, что он формирует у студентов более осознанный подход к овладению профессиональными знаниями при изучении всего комплекса последующих дисциплин /модулей специальности, предусмотренных учебным планом.
Результат обучения: 1) Знакомство с общей технологией транспортировки нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Сообщает общие сведения о технологии транспортировки нефти и газа.
2. Называет виды транспортировки.
3. Определяет вид транспорта и оборудование для осуществления транспортировки и хранения нефти, нефтепродуктов и газа.
4. Проектирует технологический процесс транспортировки.
5. Составляет схему технологического процесса перекачивающих станций.
Результат обучения: 2) Выделение основных этапов работы по транспортировке.
Критерии оценки:
1. Составляет план-схему эксплуатируемых трубопроводов.
2. Выполняет ген. план трассы трубопровода.
3. Разрабатывает требования к эксплуатационным свойствам нефти и газа.
4. Выбирает способ транспортировки нефти и газа.
5. Выбирает оборудования для транспортировки нефти и газа.
Результат обучения: 2) Выполнение творческих работ.
Критерии оценки:
1. Составляет конспект основных тем.
2. Подготавливает и защищает реферат.
3. Разрабатывает план-схему транспортировки нефти и газа.
4. Подготавливает презентацию по транспортировке нефти и газа.
Специальные модули

8. Мұнай мен газды тасымалдау, сақтау жұмыстарының нормативтік құжаттарын пайдаланады.
БҚ 16. Мұнай мен газды дайындау және алыс қашықтыққа айдау жұмыстарын ұйымдастыру
ЖКМ 11. Мұнай-газ ісінің негіздері
Модулі білім алушыларда жер қыртысының геологиясы, мұнай-газ скважиналарын бұрғылау, мұнай мен газды шығару, мұнай мен газ скважиналарын пайдалану, сондай-ақ мұнай мен газды тасымалдау және сақтау жөніндегі білімді қалыптастыруды қарастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай-газ ісінің негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Шөгінді тау жыныстарының түрлерін зерттейді.
2. Мұнай мен газ кен орындарының сипаттамасын біледі.
3. Скважиналарды бұрғылау тәсілдерін зерттейді.
4. Мұнай мен газдың сұйық газ кен орындарын игеру жүйесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды тасымалдау білімін терең меңгеру
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнайды, мұнай өнімдерін және газды тасымалдаудың негізгі түрлерін зерттейді.
2. Магистральді құбыр желілерінің негізгі нысандары мен ғимараттарын біледі.
3. Магистральді құбыр желілерін пайдаланудың ерекшеліктерін айқындайды.
4. Мұнай-газ тасымалдаушы кәсіпорындарды кешенді автоматтандырудың негізгі даму бағыттарын анықтайды.
БҚ 17. Мұнай-газ айдау станциясының жабдықтарының және құбырларының апатсыз жұмысын қалыптастыру
ЖКМ 12. Мұнай-газ нысанда-рын автоматтандыру
Модулі білім алушыларда мұнай мен газды тасымалдаудың техникасы мен технологиясын дамытудағы технологиялық үрдісті механикаландырудың және автоматтандырудың маңызы жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырудың жүйесі бойынша білімді қалыптастыруды қарастырады.
Оқыту нәтижелері: 1) Процестің көрсеткіштерін өлшеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестің негізгі көрсеткіштерін өлшеу үшін
қажетті аспаптарды біледі.
2. Аспаптардың құрылымы мен әрекет ету принципін біледі.
3. Процестің енгізілген көрсеткіштеріне байланысты аспаптарды
Таңдайды.
4. Бақлау- өлшеу құралдарына қойылатын талаптарды біледі.
5.Өлшеуіш құрылғылар қандай элементтерден тұратынын біледі.
6.Сезімтал, тапсырма бергіш,жинақтағыш элементтері мен
датчиктердің міндеттерін түсіндіре алады.
Оқыту нәтижелері: 2) Автоматты реттеу схемаларды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Технологиялық жабдықтардың автоматты реттеу
жүйелерінің құрылысын және әрекет ету принципін біледі.
2.Бейсызықты, импульсті, релелік автоматты реттеу жүйелеріне
сипаттама бере алады.
3Автоматты реттеу сызбасын орындау кезінде Мемлекеттік
стандарт бойынша аспаптардың шартты белгілерін пайдаланады.
4.Жылу процесінің автоматты реттеу сызбасын орындайды.
5.Масса алмасу процесінің автоматты реттеу сызбасын орындайды.
6.Өлшеуіш құрылғының құрылымдық схемасын орындайды.
7.Технологиялық процестің функционалды автоматтандыру сызбасын оқиды.
БҚ 18. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және кауіпті өндірістік нысандардағы өнеркәсіптік қауіпсіздік салаларында білімді болу.
ЖКМ 13. Еңбекті қорғау және өнеркәсіп-тік экология
Модуль білім алушыларда химия өнеркәсібінің кәсіпорындарында таза және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, апаттардың, жарылыстардың және өрттің алдын алу, сонымен қатар тиісті санитариялық-гигиеналық еңбек жағдайларын қамтамасыз ету және кәсіби сырқаттар мен уланулардың алдын алу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырудың жүйесі бойынша білімді қалыптастыруды қарастырады.
Оқу материалын меңгеру білім алушының табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздерін зерделеуі кезінде алған білімдеріне негізделеді. Берілген модульдің біліміне "Мұнай-газ құбырлары және оларды пайдалану", "Мұнай базалары мен газ қоймалары және оларды пайдалану" сияқты модульдерді зерттеу негізделеді
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай мен газды тасымалдаудың қауіпсіз әдістері туралы білімді терең меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай-газ тасымалдаушы кәсіпорындардағы еңбек қорғаудың техникалық негіздерін біледі.
2. Қазақстан Республикасы еңбек туралы заңнамасын қолданады.
3. Жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіз әдістерін біледі.
4. Денсаулықты сақтау мен қауіпсіздік техникасының құбыр желілерінің автоматты басқару жүйесін жасаудағы рөлін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Теориялық білімді тәжірибелік қызметте қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Уытты заттардың жұмысшылардың денсаулығына тигізетін әсерін болжайды.
2. Өндірістік жағдайдың қауіптілік деңгейін бағалайды.
3. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттамамен жұмыс атқарады.
4. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың жоспарын жасай алады.
5. Өндірісте техника қауіпсіздігі ережелерін сақтамаудың салдарларын болжайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбекті қорғау ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Дара қорғаныс заттарын қолданады.
2. Жарылыстар мен өрттің алдын алу шараларын қолданады.
3. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
4. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете алады.
5. Жұмыста бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Өндірісте қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің ережелерінің сақталуын бақылайды.
БҚ 19. Мұнай мен газды қабылдау, сақтау және тасымалдау жөніндегі қажетті жалпы білімді меңгеру
ЖКМ 14. Мамандыққа кіріспе
Модульдің мақсаты таңдалған мамандыққа деген қызығушылықты ынталандыру, оқу сабақтарына, сондай-ақ кәсіби білім алудың заманауи тәсілдеріне саналы түрде қарауға мүмкіндік беретін дүниетанымын қалыптастыру болып табылады.
Модуль бірқатар арнайы пәндердің теориялық негізі болып табылады. Студенттерде оқу жоспарымен қарастырылған мамандықтың кейінгі пәндерінің/модульдерінің барлық кешенін зерттеу кезінде кәсіби дағдыларды меңгерудің аса саналы тәсілдемесінің қалыптасатындығынан осы модульді меңгеру қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай мен газды жалпы тасымалдау технологиясымен таныс болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай мен газ тасымалдау технологиясы жөнінде жалпы мәліметтерді хабарлайды.
2. Тасымалдау түрлерін атайды.
3. Жүзеге асыратын көлік және жабдықтарды анықтайды.
4. Тасымалдаудың технологиялық процесін жобалайды.
5. Ауыстырып құю станцияларының технологиялық процессі сызбасын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тасымалдаудың негізгі жұмыс кезеңдерін ерекшелеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдаланылатын құбыр желілерінің сызба-жоспарын құрастырады: құбыр желілерінің бас жоспарын орындайды; мұнай мен газдың пайдалану қасиеттеріне қойылатын талаптарды әзірлейді; мұнай мен газды тасымалдау тәсілдерін таңдайды; мұнай мен газды тасымалдау жабдықтарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шығармашылық жұмыстарын орындау.
1. Негізгі тақырыптардың конспектісін жасайды.
2. Реферат даярлайды және қорғайды.
3. Мұнай мен газ тасымалдаудың сызба-жоспарын әзірлейді.
4. Мұнай мен газ тасымалдауды таныстыру рәсімін дайындайды.
Арнайы модульдер

Квалификация "080501 2 Слесарь - ремонтник"
ПК 1. Подготовить инструменты и оборудования для проведения ремонтных работ.
СМ 01. Проведение ремонтных работ нефтяного и газового оборудования
Обучить знаниям по обеспечению сохранения технических параметров и работоспособности различных узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин путем технического обслуживания и ремонта в соответствии с нормативно-технической документацией
Результат обучения: 1) Определение и проверка состояния оборудовании и трубопроводов.
Критерии оценки:
1. Изучает чертежи и схему изделии и оборудования.
2. Изучает правила устройства и и безопасной работы с оборудованиями трубопроводов.
3. Составляет отчет по результатам осмотра и измерений изделий.
4. Составляет дефектные заявки на ремонт.
5. Выполняет требования правил и нормы охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности во время ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Выявление и устранение дефектов во время обслуживания трубопроводных систем.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять работы по обработке металлов резанием
2. Выявляет браки и дефекты оборудовании и трубопроводов.
3. Подготавливает приспособления для ремонта и монтажа оборудований.
4. Осуществляет разборку-сборку оборудования.
5. Устраняет дефекты во время обслуживания трубопроводных систем.
Результат обучения: 3) Выполнение плановых работ по чистке и смазке деталей.
Критерии оценки:
1. Осуществляет разборку-сборку трубопроводного оборудования.
2. Осуществляет мойку и чистку деталей трубопровода.
3. Осуществляет смазку деталей оборудовании и трубопроводов.
ПК 2. Выполнять слесарные работы при ремонте оборудовании нефтеперекачивающих и компрессорных станции
СМ 02. Газонефтепроводы и их эксплуатация
Обучить знаниям по безаварийной и надежной эксплуатации магистральных нефтегазопроводов, оборудований, зданий и сооружении нефтегазоперекачивающих станции и магистральных трубопроводов.
Результат обучения: 1) Получение наряда-допуска на проведение ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила техники безопасности и электробезопасности.
2. Умеет заполнять наряд-допуск на ремонтные работы.
3 . Составляет технологическую документацию по ремонту оборудования.
Результат обучения: 2) Осуществлять монтаж и демонтаж компенсаторов, конденсатосборников, задвижек под средним и высоким давлением нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Регулирует режимы работы компенсаторов и их монтаж и демонтаж.
2.Заменяет задвижки трубопроводов нефти и газа под средним и высоким давлением.
Результат обучения: 3) Обеспечивать своевременный качественный ремонт оборудования нефтеперекачивающих и компрессорных станции.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и режимы работы нефтеперекачивающих и компрессорных станции.

"080501 2 Слесарь - жөндеуші" біліктілігі
КҚ 1. Жөндеу жұмыстарын өткізу үшін құралдар мен жабдықтарды дайындау.
АМ 01. Мұнай және газ жабдықтарының жөндеу жұмыстарын өткізу
Әр түрлі түйіндер мен механизмдердің, жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың техникалық параметрлерін және жұмысқа жарамдылықтарын нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес техникалық қызмет көрсету және жөндеу арқылы сақтауды қамтамасыз ету жөнінде білімге үйрету
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтар мен құбыр желілерінің жағдайларын анықтау және тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұйымдар мен жабдықтардың сызбалары мен схемаларын үйренеді.
2. Құбыр желілерінің құрылымы және жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін үйренеді.
3. Бұйымды қарау және өлшеу нәтижелері бойынша есепті жасайды.
4. Жөндеуге ақаулы өтінім жасайды.
5. Жөндеу жұмыстары кезінде еңбек қауіпсіздігі, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларының талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құбыр желісі жүйелеріне қызмет көрсету кезінде ақауларды анықтау және жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс уақыты ішінде басшының өкімін орындайды.
2. Жабдықтар мен құбыр желісінің жарамсыздықтары мен ақауларын анықтайды.
3. Жабдықтарды жөндеу және монтаждау тетіктерін дайындайды.
4. Жабдықты бөлшектеп-құрастыруды жүзеге асырады.
5. Құбыр желісі жүйелеріне қызмет көрсету кезінде ақауларды жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тетіктерді тазалау және майлау жөнінде жоспарлы жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Құбыр желісі жабдықтарын бөлшектеп-құрастыруды жүзеге асырады.
2. Құбыр желісі тетіктерін жуу мен тазалауды жүзеге асырады.
3. Жабдықтар мен құбыр желілері тетіктерін майлауды жүзеге асырады.
КҚ 2. Мұнай айдау және компрессорлық станциялардың жабдықтарын жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
АМ 02. Мұнай-газ құбырлары және оларды пайдалану
Магистральді мұнайгаз құбырларын, мұнай-газ ауыстырып-құю станциялары мен магистральді құбыр желілерінің жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын апатсыз және сенімді пайдалана білуді оқыту.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстарын жүргізуге қолжетімділік-жүктелімін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. ҚТ және электр қауіпсіздігі ережелерін біледі.
2. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге қолжетімділік-жүктелімін толтыра біледі .
3 . Жабдықты жөндеудің технологиялық құжаттамасын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газдың орташа және жоғары қысымымен компенсаторларды, конденсат жинақтауыштарды, ысырмаларды монтаждау және бөлшектеуді жүзеге асырады.
Бағалау өлшемдері:
1.Компенсаторлардың жұмыс тәртібін және оларды монтаждау мен бөлшектеуді реттейді.
2.Орташа және жоғары қысыммен мұнай және газ құбыр жапқыштарын ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мұнай ауыстырып-құятын және компрессорлық станциялардың жабдықтарын мерзімінде сапалы жөндеуді қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай ауыстырып-құятын және компрессорлық станциялардың құрылымы мен жұмыс істеу тәртібін біледі.

2. Умеет выполнять ремонтные работы насосов и компрессоров.
Результат обучения: 4) Участвовать в испытаниях технологического оборудования.
Критерии оценки:
1 . Знает порядок пуска и остановки насосных и компрессорных агрегатов.
2. Умеет переводить с одного режима на другой при изменении производительности.
3. Регулирует режимы работы оборудования.
Результат обучения: 5) Вести запись выполнения работ в журнале по ремонту оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет правильно выполнять записи в журнале по ремонту оборудования.
2. Читает чертежи оборудования и приспособлений.
Результат обучения: 6) Вести постоянный контроль за надежной и безопасной работой оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает устройства и правил эксплуатации трубопроводов.
2. Знает устройство запорной аппаратуры для транспортировки нефти и газа по трубопроводу.
3. Контролирует за приборами оборудования газонефтепроводов.
Результат обучения: 7) Выполнять сложные слесарные работы при ремонте оборудовании нефтеперекачивающих и компрессорных станции.
Критерии оценки:
1. Выполняет слесарные работы по врезке и вырезке действующих газопроводов и нефтепроводов.
2. Проверяет работы контрольно-измерительных приборов.
3. Составляет дефектные ведомости на ремонты газооборудования котельных, регуляторных и резервуарных установок и газгольдеров.
Результат обучения: 8) Обеспечивать технологическую последовательность демонтажа, ремонта и монтажа оборудования.
Критерии оценки:
1. Регулирует режимы работы оборудования объектов транспорта и хранения нефти и газа.
2. Знает порядок регулирования режимов работы оборудования.
3. Знает последовательность ремонта всех видов центробежных и поршневых насосов и компрессоров.
4. Выполняет монтажные работы при реконструкции действующих новых газорегуляторных пунктов и станций.
5. Выполняет пуск газа, обслуживание и ремонт всех видов нефтегазооборудовании.
Результат обучения: 9) Подготавливать инструменты и оборудования для проведения ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила электро и пожаробезопасности.
2. Подготавливает к ремонту инструменты, оборудования и трубопроводы.
3.Использует приборы для определения качества труб и оборудования.
ПК 3. Вести постоянный контроль за надежной и безопасной работой оборудования
СМ 03. Контроль установки оборудования
Изучение совокупности методов и средств, предназначенных для реализации систем, позволяющих осуществлять контроль основных параметров оборудовании трубопроводов и управление технологическим процессом транспортировки нефти и газа.
Результат обучения: 1) Выбор инструментов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Проверяет целостности и работоспособности ремонтно-монтажных приспособлений, материалов инструментов, индивидуальных средств защиты, слесарного инструмента, лебедок, строп, приборов и оборудовании.

2. Сорғылар мен компрессорларды жөндеу жұмыстарын орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық жабдықтардың сынақтарына қатысу.
Бағалау өлшемдері:
1 . Сорғы және компрессорлық агрегаттарды қосу және тоқтату тәрітібін біледі.
2. Өнімділіктің өзгеруі кезінде бір тәртіптен екіншісіне ауыстыра алады
3. Жабдықтың жұмыс тәртібін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жабдықты жөндеу журналында жұмыстарды орындау жазбасын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты жөндеу журналында жазбаларды дұрыс орындай алады.
2. Жабдықтар мен тетіктердің сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жабдықтың сенімді және қауіпсіз жұмысының тұрақты бақылауын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құбыр желілерінің құрылымы мен пайдалану ережелерін біледі.
2. Құбыр желісімен мұнай және газ тасымалдайтын ілмекті аппаратуралардың құрылымын біледі.
3. Газмұнай құбырлары жабдықтарының аспаптарын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Мұнай ауыстырып-құятын және компрессорлық станциялардың жабдықтарын жөндеу кезінде күрделі слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Қолданыстағы газ құбырлары мен мұнай құбырларын ою және қиып алу бойынша слесарлық жұмыстарды орындайды.
2. Бақылау-өлшеу құралдарының жұмысын тексереді.
3. Қазандық, реттеуші және резервуар қондырғыларының және газгольдерлердің газ жабдықтарын жөндеуге ақаулы тізімдемесін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 8) Жабдықты бөлшектеу, жөндеу және монтаждаудың технологиялық реттілігін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай мен газ тасымалдау және сақтау нысандары жабдықтарының жұмыс тәртібін реттейді.
2. Жабдықтардың жұмыс тәртібін реттеудің жөнін біледі.
3. Ортадан тепкіш және поршеньдік сорғылар және компрессорлардың барлық түрлерін жөндеудің реттілігін біледі.
4. Қолданыстағы жаңа реттеуші пункттерді және станцияларды қайта құру кезіндегі монтаждау жұмыстарын орындайды.
5. Газды қосу, мұнайгаз жыбдықтарының барлық түрлеріне қызмет көрсету мен жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Жөндеу жұмыстарын өткізу үшін құралдар мен жабдықтарды дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техника қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі ережелерін біледі.
2. Құралдарды, жабдықтар мен құбыр желілерін жөндеуге дайындайды.
3. Құбырлар мен жабдықтардың сапасын анықтау үшін аспаптарды пайдаланады.
КҚ 3. Жабдықтың сенімді және қауіпсіз жұмысының тұрақты бақылауын жүргізу.
АМ 03. Жабдықты орнатуды бақылау
Құбыр жүйелері жабдықтарының негізгі параметрлерін бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін жүйелерді жүзеге асыру үшін арналған әдістер мен құралдар жиынтығын зерттеу және мұнай мен газды тасымалдаудың технологиялық процестерінбасқаруды үйрену
Оқыту нәтижесі: 1) Құралдар мен жабдықтарды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу-монтаждау тетіктерінің, құралдар материалдарының, жеке қорғаныс құралдарының, слесарлық құралдардың, жүкшығырлардың, матауыштардың, аспапатар мен жабдықтардың тұтастығы мен жұмысқа жарамдылығын тексереді.

2. Знает методы установки оборудования магистральных трубопроводов.
Результат обучения: 2) Знание установки оборудования по транспортировке нефти и газа.
Критерии оценки:
1.Читает и составляет чертежи и схемы оборудования.
2. Рассказывает устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования транспортировки нефти и газа.
3. Составляет схемы технологических процессов.
4. Читает схемы автоматизации оборудования.
5. Знает требования правил технической эксплуатации оборудования.
Результат обучения: 3) Планирование контроля установки оборудовании транспорта нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Выбирает приборы и средства автоматизации технологических процессов транспортировки нефти и газа.
2. Обосновывает выбор приборов и средств автоматизации т может рассказать их устройство.
3. Использует нормативно-техническую документацию.
ПК 4. Выполнять технологические процессы перекачки, слива и налива нефти
СМ 04. Машины и оборудование газонефтепроводов
Обучение знаниям по обеспечению безаварийной и надежной работы основных и вспомогательных оборудований объектов насосных и компрессорных станций, а также выполнение работ по поддержанию работоспособности и исправного состояния магистральных трубопроводов и оборудования в процессе эксплуатации газонефтепроводов.
Знакомство с различными типами насосов и компрессоров с перспективами и направлениями их развития, определениями характеристик перекачивающих станций по напорным характеристикам насосов перекачивающих станций, с технологическими схемами и оборудованием для подготовки нефти и газа к транспортировке, с резервуарами, сепараторами, газоочистителями, теплообменниками, с очистительными устройствами, с разделителями при последовательной перекачке нефти и нефтепродуктов, с системами для обработки воды.
Результат обучения: 1) Знать технологический процесс перекачки транспортировки нефти и газа по магистральным трубопроводам, технологические схемы нефтеперекачивающих и компрессорный станций, основное технологическое оборудование нефтегазаперекачивающих станций.
Критерии оценки:
1. Изучает нормативно-техническую документацию.
2. Знает технологические процессы перекачки нефти, нефтепродуктов и газа, технологическую схему нефтеперекачивающих и компрессорных станций, способы подготовки нефти и газа к транспортировке.
Результат обучения: 2) Знать способы увеличения (уменьшения) производительности перекачки нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Определяет характеристики перекачивающих станций по напорным характеристикам насосов и компрессорных станций.

2. Магистральді құбыр желілері жабдықтарын орнату әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газ тасымалдау жабдықтарын орнатуды біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтардың сызбалары мен схемаларын оқиды және құрастырады.
2. Мұнай мен газ тасымалдаудың негізгі және қосалқы жабдықтарының құрлымы мен әрекет қағидасын баяндайды.
3. Технологиялық процестердің схемаларын құрастырады.
4. Жабдықтарды автоматтандыру схемаларын оқиды.
5. Жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Мұнай мен газ көліктерінің жабдықтарын орнатуды бақылауды жоспарлау
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай мен газ тасымалдаудың технологиялық процестерін автоматтандыру аспаптары мен құралдарын таңдайды.
2. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарын таңдауды негіздейді және олардың құрылымы туралы айтып бере алады.
3. Нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады.
КҚ 4. Мұнайды айдаудың, ағызудың және құюдың технологиялық процесстерін орындау
АМ 04. Мұнай-газ құбырларының машиналары және жабдықтары
Мұнайгаз құбырлары нысандарының негізгі және қосалқы жабдықтарының апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету жөнінде білуді үйрету, сондай-ақ мұнайгаз құбырларын пайдалану процессінде технологиялық құбыр желілері мен жабдықтарының жұмысқа жарамдылығы мен дұрыс жағдайын қолдау жұмыстарын орындау.
Сорғылар мен компрессорлардың әр алуан түрлерімен олардың даму келешегі және бағыттарымен, ауыстырып-құю станциялары сорғыларының қысымды сипаттамалары бойынша ауыстырып-құю станцияларының сипаттарын анықтаумен танысу
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнайды ауыстырып құю станциялары және компрессорлық станциялар технологиялық процессін, мұнайды ауыстырып-құю, ағызу және құйып алу, технологиялық схемасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Нормативтік-техникалық құжаттаманы үйренеді.
2. Мұнайды ауыстырып құю станциялары мен компрессорлық станциялардың мұнайды ауыстырып-құю, ағызу және құйып алу технологиялық процессін, технологиялық схемасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды ауыстырып құю өнімділігін арттыру (азайту) тәсілдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сорғылардың қысымды сипаттамалары бойынша ауыстырып-құю станцияларының және компрессорлық станциялардың сипаттамаларын анықтайды.

2. Определяет рабочие характеристики насосных и компрессорных агрегатов.
Результат обучения: 3) Уметь подбирать сепараторы для разгазирования нефти, оборудование для очистки и осушки газа
Критерии оценки:
1. Знает условия подбора оборудования для разгазирования нефти и подготовки газа для транспортировки.
2. Рассчитывает основные параметры резервуаров и сепараторов.
Результат обучения: 4) Знать узлы управления и коммуникации обслуживаемого участка, типы насосов, их производительность, нормальное и допустимое давление.
Критерии оценки:
1. Определяет и проверяет состояния узлов управления и коммуникации.
2. Изучает виды насосов и их производительность применяемых для перекачки обслуживаемого участка, а так же их нормальное и допустимое давление.
Результат обучения: 5) Уметь составлять карту технологических установок, защит, блокировок и сигнализаций основного оборудования, установок комплексной подготовки нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Изучает различные технологические схемы и карты установок комплексной подготовки нефти и газа, защит, блокировок и сигнализаций основного и вспомогательного оборудования.
2. Оформляет технические документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Результат обучения: 6) Знать принципиальные схемы систем автоматики нефтеперекачивающий станций и компрессорный станций.
Критерии оценки:
1. Регулирует режимы работы оборудования объектов транспорта и хранения нефти и газа.
2. Знает принципиальные схемы контрольно измерительных приборов и автоматики оборудования газонефтепроводов.
ПК 5. Управлять работой оборудования применяемой при перекачке нефти и газа
СМ 05.Насосные и компрессорные станции
Формирование знаний, умений и навыков по устройствам, принципам работы основных оборудований насосных и компрессорных станций для транспортировки нефти и газа.
Формирование углубленных знаний по назначению насосных и компрессорных станции на магистральном трубопроводе, классификации перекачивающих станций, по составу сооружений, по основам проектирования станций согласно нормативно-техническим документам, разработке технологических схем, выбору основных и вспомогательных оборудований, соединениям перекачивающих агрегатов, определению основных технических показателей насосных и компрессорных агрегатов, регулированию режима работы насосных и компрессорных агрегатов в разных ситуациях, о вспомогательных системах и оборудованиях агрегатов и станции, а также о проводимых на станциях технологических операциях.
Результат обучения: 1) Прекращать работу в случае возникновения опасной и аварийной ситуации, создающую угрозу жизни или здоровью людей.
Критерии оценки:
1. Умеет оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при несчастных случаях на производстве.

2. Сорғы және компрессорлық агрегаттардың жұмыстық сипаттамаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Резервуарлар мен газгольдерлерді толтыру және босатуға дайындай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Резервуарлар мен газгольдерлерді толтыру мен босату кезінде қауіпсіздік техникасы, электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін біледі.
2. Резервуарлар мен газгольдерлердің негізгі параметрлерін есептеп шығарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қызмет көрсететін учаскенің басқару түйіндері мен коммуникацияларын, сорғылардың түрлерін, олардың өнімділігін, қалыпты және шекті қысымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Басқару түйіндері мен коммуникациялардың жағдайын анықтайды және тексереді.
2. Қызмет көрсететін учаскеде ауыстырып құю үшін қолданылатын сорғылар түрлерін және олардың өнімділігін, сондай-ақ олардың қалыпты және шектік қысымын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Негізгі және қосалқы жабдықтардың технологиялық қондырғылар, қорғау, бұғаттау және сигнал беру картасын, резервуарлар мен газгольдерлерді технологиялық пайдалану картасын құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қондырғылардың, резервуарлардың, газгольдерлердің, негізгі және қосалқы жабдықтардың қорғау, бұғаттау және сигнал беру карталары мен әр түрлі технологиялық схемаларын зерттейді.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Мұнайды ауыстырып құю станциялары және компрессорлық станциялар автоматика жүйесінің қағидалық сұлбасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай мен газ тасымалдау және сақтау нысандары жабдықтарының жұмыс тәртібін реттейді.
2.Газмұнай құбырларының машиналары мен жабдықтарының бақылау өлшеу аспаптары және автоматика қағидалық сұлбасын біледі.
КҚ 5. Мұнай мен газды айдау кезінде қолданылатын жабдықтың жұмысын басқару.
АМ 05. Сорғы сорапты және компрессорлық станциялар
Мұнай мен газ тасымалдайтын сорғы және компрессорлық станцилардың негізгі жабдықтарының құрылымы, жұмыс қағидасы бойынша білімін, шеберлігін және дағдыларын қалыптастыру.
Магистральді құбыр желісінде сорғы және компрессорлық станциялардың тағайындалуы, ауыстырып-құю станцияларын орнатулар құрамы бойынша, станцияларды нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес жобалау негіздері бойынша топтастыру, технологиялық жүйелерді әзірлеу, негізгі және қосалқы жабдықтарды таңдау, ауыстырып-құю агрегаттарын жалғастыру, сорғы және компрессорлық агрегаттардың негізгі техникалық көрсеткіштерін анықтау, сорғы және компрессорлық агрегаттардың әр түрлі жағдайлардағы жұмыс тәртібін реттеу бойынша, агрегаттар мен станциялардың қосалқы жүйелері және жабдықтары туралы, сондай-ақ станцияларда өткізілетін технологиялық операциялар жөнінде терең білімді қалыптастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Адамдар өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін, қауіпті және апатты жағдайларда жұмысты тоқтату.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістегі жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсете біледі.
2. Сорғы және компрессорлық станцияларды техникалық пайдалану ережелерінің сақталуын бақылайды.
3. Сорғы және компрессорлық агрегаттармен жұмыс істеу кезінде адамдар өміріне немесе денсаулығына қатер төндіретін апатты жағдайларды болдырмайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды алып өтетін сорғы және компрессорлық агрегаттарды қолдануда терең білімі барлығын көрсетеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Сорғылар мен компрессорар құрылымы туралы айтып береді.

2. Контролирует за соблюдением правил технической эксплуатации насосных и компрессорных станции.
3. Предотвращает аварийные ситуации, создающую угрозу жизни или здоровью людей при работе с насосными и компрессорными агрегатами.
Результат обучения: 2) Демонстрирует владение глубокими знаниями применения насосных и компрессорных агрегатов для перемещения нефтей и газов.
Критерии оценки:
1. Рассказывает об устройстве насосов и компрессоров.
2. Умеет выбирать технологические режимы насосных и компрессорных агрегатов.
3. Использует средств индивидуальной защиты в машинных залах при работе насосов и компрессоров.
Результат обучения: 3) Руководство техническим обслуживанием и ремонтом оборудования.
Критерии оценки:
1. Контролирует подготовительные работы технического обслуживания насосов и компрессоров.
2. Применяет схему разборки - сборки узла оборудования.
3. Контролирует выполнение чистки и мойки узла оборудования.
4. Контролирует ремонт оборудования.
5. Принимает участие в подготовке документации для передачи оборудования в ремонт.
Квалификация "080502 3 Техник-технолог"
ПК 6. Выполнять учеты объема нефти и газа, а также методы замера уровня нефти и отбора проб из резервуаров и автоцистерн
СМ 06. Нефтебазы и газохранилища и их эксплуатация
Обучить знаниям по выбору и расчету режимов эксплуатации основного технологического оборудования нефтебаз и газохранилищ.
Ознакомление с характеристиками нефтебаз и газохранилищ, о товарных нефтепродуктах и их применении, изучение конструкции резервуаров и газгольдеров, эксплуатацию насосных станции, трубопроводов нефтебаз, резервуаров и газгольдеров для хранения нефти, нефтепродуктов и газа, транспортировку и средства для приема-отпуска нефти и газа, замер и учет нефти, нефтепродуктов и газа.
Результат обучения: 1) Знать технологическую карту режимов перекачки нефти и газа, карту технологических установок, защит, блокировок и сигнализации основного и вспомогательного оборудования нефтеперекачивающий станций и компрессорный станций, технологическую карту эксплуатации резервуаров и газгольдеров.
Критерии оценки:
1. Знает правила электро - и пожароопасности.
2.Знает технологические карты режимов перекачки нефти и газа, карту технологических установок, защит, блокировок и сигнализации основного и вспомогательного оборудования нефтеперекачивающей станции и компрессорной станции.
3. Составляет технологическую карту эксплуатации резервуаров и газгольдеров.
Результат обучения: 2) Знать правила техники безопасности и пожарной безопасности при сливе наливе нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Знает правил электро и пожароопасности при работе на эстакадах, в автозаправочных и газозаправочных станциях.
2. Знает правила техники безопасности при сливе наливе нефти и газа в резервуарных парках и газгольдерах.
Результат обучения: 3) Знать физические и химические свойства принимаемой и сдаваемой нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Определяет составы физико- химических свойств принимаемой и сдаваемой нефти и газа.

2. Сорғы және компрессорлық агрегаттардың технологиялық тәртібін таңдау біледі.
2. Сорғы және компрессорлармен жұмыс істеу кезінде машина залындағы жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Сорғылар мен компрессорларға техникалық қызмет көрсетудің дайындық жұмыстарын бақылайды.
2. Жабдықтың түйінін бөлшектеу-жинау схемасын қолданады.
3. Жабдықтың түйінін тазалау мен жуудың орындалуын бақылайды.
4. Жабдықты жөндеуді бақылайды.
5. Жабдықты жөндеуге беру құжаттамасын дайындауға қатысады
"080502 3 Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 6. Мұнай мен газ көлемін есептеуді, сондай-ақ мұнай деңгейін өлшеу әдістерін және мұнай қоймалары мен автоцистерналарды сынама алуды орындау.
АМ 06. Мұнай базалары мен газ қоймалары және оларды пайдалану
Мұнай қоймалары мен газ қоймаларының негізгі технологиялық жабдықтарын пайдалану тәртібін таңдап және есептей білуді оқыту.
Мұнай қоймалары және газ қоймаларының сипаттамаларымен танысу, тауарлық мұнайөнімдері мен оларды қолдану туралы, резервуарлар мен газгольдерлердің конструкцияларын, сорғы станцияларын, мұнай қоймаларының құбыр желілерінің, мұнай, мұнай өнімдері мен газды сақтайтын резервуарлар мен газгольдерлерді пайдалануды, мұнай мен газды тасымалдау және қабылдау-жіберу құралдарын, мұнайды, мұнай өнімдерін және газды өлшеу және есептеуді үйрену.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай мен газды ауыстырып құю тәртібінің технологиялық картасын, технологиялық қондырғылары, негізгі және қосалқы жабдықтарының қорғау, бұғаттау және сигнал беру картасын, резервуарлар мен газгольдерлерді технологиялық пайдалану картасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін біледі.
2. Мұнай мен газды ауыстырып құю тәртібінің технологиялық картасын, Мұнайды ауыстырып құю станциялары және компрессорлық станциялар негізгі және қосалқы жабдықтарын технологиялық орнату, қорғау, бұғаттау және сигнал беру картасын біледі.
3. Резервуарлар мен газгольдерлерді технологиялық пайдалану картасын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды ағызу құйып алу кезінде қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Эстакадаларда, автокөліктерге жанармай құю және газ құю станцияларында жұмыс істеу кезінде электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін біледі.

2. Определяет объемы резервуарных парков нефтебаз и газгольдеров газохранилищ.
Результат обучения: 4) Знать методы ручного замера уровня нефти и отбора проб из резервуаров и автоцистерн.
Критерии оценки:
1. Знает методы ручного замера уровня нефти и отбора проб из резервуаров и автоцистерн.
2. Определяет время слива высоковязких нефтепродуктов из цистерн.
ПК 7. Осуществлять контроль и управление технологическим процессом по приему, перекачке нефти по нефтепроводам
СМ 07. Последовательная перекачка нефти, нефтепродуктов
Обучить знаниям технологического режима последовательной перекачке нефти и нефтепродуктов, транспортировки нефтепродуктов и нефтей с различными физико-химическими свойствами по одному магистральному трубопроводу последовательно (один продукт непосредственно за другим), знаниям максимально возможного использования пропускной способности трубопровода.
Усвоение учебного материала основывается на знаниях, полученных обучающимися при изучении последовательной перекачки, позволяющей максимально загрузить магистральный трубопровод, уменьшая нагрузку на виды транспорта, избежать смешения нефтей в резервуарах на головной станции трубопровода, упростить технологию их переработки и знакомит с устройствами и применениями разделителей.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль и управление технологическим процессом по приему, перекачке нефти по нефтепроводам.
Критерии оценки:
1. Организовывает работу по контролю и управлению технологическим процессом, по приему и перекачке разносортных нефтепродуктов по трубопроводу.
2. Управляет технологическим процессом при последовательной перекачке нефти и нефтепродуктов.
Результат обучения: 2) Осуществлять пуск и контроль прохождения разделительных устройств.
Критерии оценки:
1. Знает основные виды и способы проведения разделительных устройств.
2. Участвует в составлении плана перекачки разносортных нефтепродуктов по трубопроводу.
3. Контроль за перекачкой во избежание смешения нефти в трубопроводах и резервуарах.
ПК 8. Составлять схемы основных объектов нефтебаз и газохранилищ
СМ 08. Теоретические основы подземного хранения газа
Формирование знаний, умений и навыков процессам подготовки газа к закачке и хранения газа в подземных хранилищах.
Формирование знаний к решению комплексных технических задач включающий технологический процесс закачки, отбора и хранения газа в пластах-коллекторах и выработках-Ұмкостях, созданных в каменной соли и в горных породах, комплекс различных сооружений в пластах-коллекторах горных выработок, геологических структур, выработках-емкостях, которые создаются в отложении каменных солей, используемых для закачивания, хранения, отбора газа.
Результат обучения: 1) Составлять схемы основных объектов нефтебаз и газохранилищ.
Критерии оценки:
1. Составляет генплан нефтебаз и газохранилищ.

2. Резервуарлар паркі мен газгольдерлерде мұнай мен газды ағызу құйып алу кезінде қауіпсіздік техникасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданылатын және өткізілетін мұнай мен газдың физикалық және химиялық қасиеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қолданылатын және өткізілетін мұнай мен газдың физика-химиялық қасиеттерінің құрамын анықтайды.
2. Мұнай базаларының резервуарлар паркі мен газ қоймасының газгольдерлерінің көлемін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Резервуарлар мен автоцистерналардан алынған мұнай деңгейін қолмен өлшеу және сынамаларды іріктеу әдістерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Резервуарлар мен автоцистерналардан алынған мұнай деңгейін қолмен өлшеу және сынамаларды іріктеу әдістерін біледі.
2. Цистерналардағы тұтқырлығы жоғары мұнай өнімдерін ағызу уақытын анықтайды.
КҚ 7. Мұнайды мұнай құбырлары арқылы қабылдау, айдау бойынша технологиялық процесстерді бақылауды және басқаруды жүзеге асыру.
АМ 07. Мұнайды, мұнай өнімдерін ретті қайта айдау
Мұнай және мұнай өнімдерінің ретті қайта айдау, әр алуан физика-химиялық қасиеттері және бір-бірден магистральді құбыр желілері бар түрлі сұрыпты мұнай өнімдері мен мұнайды біртіндеп тасымалдаудың (бір өнімді тікелей екіншісінен кейін) технологиялық тәртібін, құбыр желісінің өткізу қабілетін максималды мүмкін пайдалануға жетуді білуге үйрету.
Материал басқа көлік түрлеріне түсетін жүктемені азайтып, магистральды құбыр желісін максималды жүктеуге көмектесетін ретті қайта айдау жөнінде таныстырады. Бұдан басқа, ретті қайта айдау құбыр желісінің бас станциясындағы резервуарларда мұнайдың араласуын болдырмауға және оларды қайта өңдеу технологиясын жеңілдетуге көмектеседі.
Айырғыштың құрылымы және қолданылуымен танысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнайды мұнай құбырлары арқылы қабылдау, қайта айдау бойынша технологиялық процесстерді бақылауды және басқаруды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процессті бақылау және басқару, түрлі сұрыпты мұнай өнімдерін құбыр желісімен қабылдау және қайта айдау жқмыстарын ұйымдастырады.
2. Мұнай және мұнай өнімдерін ретті қайта айдау кезінде технологиялық процесстерді басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Айырғыш құрылғылардан өткізуді қосу мен бақылауды жүзеге асырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Айырғыш құрылғылардың негізгі түрлері мен өткізу тәсілдерін біледі.

2. Знает схемы объектов нефтебаз и газохранилищ.
3. Знает схему и технологию закачки газа в подземные хранилища газа в истощенных месторождениях.
Результат обучения: 2) Управлять работой оборудования применяемой при перекачке газа.
Критерии оценки:
1. Управляет работой насосов и компрессоров для закачки газа.
2. Управляет работой очистных сооружений, насосных агрегатов, трубопроводов и нагнетательных коллекторов.
3. Проверяет и оформляет отчеты по закачке газов в подземные газохранилища.
4. Участвует при приемке нового оборудования для очистки газа.
ПК 9. Вести установленную техническую документацию
СМ 9. Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса
Обучить знаниям планирования современным методам организации бизнеса в нефтяной промышленности.
В системе управления предприятием производственный менеджмент занимает одну из главных ролей.
В данном модуле рассматриваются цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм; функции менеджмента, внутренняя и внешняя среда организации; система мотивации труда; этика делового общения; психология менеджмента. Понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Знание основ менеджмента.
Критерии оценки:
1. Перечисляет принципы делового общения в коллективе.
2. Знает основы организации работы коллектива исполнителей, особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
3. Владеет принципами правового регулирования деятельности.
4. Может давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
5. Выбирает и использует нормативно-правовые документы.
Результат обучения: 2) Применение и значение менеджмента.
Критерии оценки
1. Дает развернутую характеристику основным качествам и умениям менеджеров:
-коммуникабельность;
-наличие особенной подготовки и знаний, связанных с теорией управления;
-стрессоустойчивость;
-умение работать с техникой, компьютером;
-самоконтроль;
-умение управлять людьми;
-творческий подход к делу;
-способность видеть перспективу.
Результат обучения: 3) Вести установленную техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Знает современную концепцию маркетинга, менеджмента, как своеобразной философии ведения деловых операций, как нового научного направления развития экономики.
2. Знает основные вопросы развития нефтебизнеса в Республике Казахстан.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Ознакомление с нефтегазотранспортирующей организацией. Прохождение инструктажа по технике безопасности, электробезопасности и пожарной безопасности, ознакомление производственным объектом.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.

2. Түрлі сұрыпты мұнай өнімдерін құбыр желісімен қайта айдау жоспарын жасауға қатысады.
3. Құбыр желілері мен резервуарлардағы мүнайдың араласуын болдырмау үшін қайта айдауға бақылау жасау.
КҚ 8. Мұнай базалары мен газ қоймаларының негізгі нысандарының сызбаларын жасау.
АМ 08. Газды жер астында сақтау
Газды айдауға және жерасты қоймаларында газды сақтауға дайындау процесстеріне білімін, шеберлігін және дағдыларын қалыптастыру.
Тас тұздарында және өзге тау жыныстарында жасалған, қабат-коллекторлар мен өндіру-сыйымдылықтарында газды технологиялық айдау, шығару және сақтау процесін, тау-кен қазбаларының қабат-коллекторларындағы, геологиялық құрылымдардағы, газды айдау, сақтау, шығару үшін пайдаланылатын, тас тұздарындағы түзілімдерде жасалатын өндіру-сыйымдылықтарындағы әр түрлі орнатулар кешенін енгізетін кешенді техникалық міндеттерді шешу білімін қалыптастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай базалары мен газ қоймалары негізгі нысандарының схемасын жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай базалары мен газ қоймаларының бас жоспарын құрастырады.
2. Мұнай базалары мен газ қоймалары нысандарының схемасын біледі.
3. Таусылған кен орындарындағы жерасты газ қоймаларына газ айдау схемасы мен технологиясын біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Газды айдау кезінде қолданылатын жабдықтың жұмысын басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Газ айдайтын сорғылар мен компрессорлардың жұмысын басқарады.
2. Тазартқыш ғимараттардың, сорғы агрегаттарының, құбыр желілері мен айдау коллекторларының жұмыстарын басқарады.
2. Жерасты газ қоймаларына газ айдау жөнінде есептерді тексереді және дайындайды.
3. Газды тазалайтын жаңа жабдықты қабылдау кезінде қатысады.
КҚ 9. Белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу.
АМ 9. Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру
Мұнай өнеркәсібінде бизнессті ұйымдастырудың қазіргі әдістерін жоспарлай білуді оқыту.
Кәсіпорындарды басқару жүйеснде өндірістік менеджмент басты рөлдердің бірін алады.
Бұл модульде әр түрлі ұйымдық-құқықтық нысандағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттері; менеджмент қызметі, ұйымның ішкі және сыртқы ортасы; еңбек уәждемесі жүйесі; іскерлік қатынастар этикасы; менеджмент психологиясы қарастырылады. Кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық реттеу ұғымы.
Оқыту нәтижесі: 1) Менеджмент негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұжымдағы іскерлік қатынастар қағидаларын санап шығады.
2.Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру негіздерін, кәсіптік қызмет саласындағы менеджменттің ерекшеліктерін біледі.
3.Қызметті құқықтық реттеу қағидаларын меңгерген.
4.Ұжымдағы іскерлік және тұлғааралық қатынастарға баға бере алады.
5. Нормативтік-құқықтық құжаттарды таңдайды және пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Менеджменттің қолданылуы және мәні.
Бағалау өлшемдері
1.Менеджерлердің негізгі қасиеттері мен шеберліктеріне толық сипаттама береді: тез тіл тапқыштық; басқару теориясымен байланысты ерекше дайындықтың және білімнің болуы; сабырлылық; техникамен, компьютермен жұмыс істей білу; өзін-өзі бақылау; адамдарды басқара білу; іске шығармашылық тәсілдеме қолдану; келешекті көре білу қабілеті.
Оқыту нәтижесі: 3) Белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Маркетингтің, менеджменттің қазіргі тұжырымдамасын іскерлік операцияларды жүргізудің өзіндік философиясы ретінде, экономиканы дамытудың жаңа ғылыми бағыты ретінде біледі.

2. Знает технологическую документацию участка, технологического комплекса поверхности.
3. Знает правила поведения рабочего в соответствии с планом ликвидации аварий.
5. Знает специфику работы слесаря по ремонту и обслуживанию технологического оборудования и техника-технолога.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Прохождение инструктажа по технике безопасности, электробезопасности и пожарной безопасности. Изучение с процессами перекачки нефти и газа.
Участие в процессе проведении по учету нефти и газа в переключениях технологического режима перекачки нефти и газа, пуск насосных и компрессорных агрегатов.
Ведение постоянного контроля за параметрами (температуры, давления, вибрации оборудовании и трубопроводов).
Изучение технологических процессов ремонта и сооружения нефтяного и газового оборудования на рабочих местах, оформление технологической и технической документации, работа по обслуживанию и ремонту оборудования объектов транспортировки нефти и газа
Самостоятельное проведение всех вышеууказанных работ.
Самостоятельное выполнение функциональной обязанности слесаря по ремонту и обслуживанию технологических оборудовании.
Результат обучения: 1) Ознакомление правилами техники безопасности и противопожарной безопасности. Оформление документации.
Критерии оценки:
1.Ознакомление с предприятием и ее документацией.
2. Проходит инструктаж по технике безопасности, электробезопасности и пожарной безопасности.
3. Читает технологические схемы.
Результат обучения: 2) Работы на токарных и режущих станках.
Критерии оценки
1. Самостоятельно выполняет разметку.
2. Производить правильный уход за инструментами.
3. Самостоятельно выполняет операции при рубке, резке и правке металла.
Результат обучения: 3) Получение рабочей квалификации Слесаря по ремонту и обслуживанию технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Самостоятельно работает в составе ремонтной бригады в качестве слесаря.
2. Выполняет изолирования газопровода и нефтепровода вскрытого участка.
3. Умеет производить осмотр, проверку конденсатосборников на трассах газопроводов высокого и среднего давления.
4. Разбирает оборудование, подлежащее ремонту.
5. Составляет заявку на необходимые инструменты и детали.
6. Выполняет ремонтные работы в соответствии с дефектной ведомостью, не нарушая технологии ремонта.

2. Қазақстан Республикасында мұнай бизнесін дамытудың негізгі мәселелерін біледі.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Мұнайгаз тасымалдаушы ұйымдармен таныстыру. Қауіпсіздік техникасы, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқамалықтан өту, өндірістік нысанмен танысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаулықты біледі.
2. Учаскенің технологиялық құжаттамасын, беткі қабаттың технологиялық кешенін біледі.
3. Жұмысшының апатты жою жоспарына сәйкес жүріс-тұрыс ережелерін біледі.
4. Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөнінде слесардың және техник-технологтың жұмыс ерекшеліктерін біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Қауіпсіздік техникасы, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқамалықтан өту. Мұнай және газды қайта айдау процестерін зерттеу.
Мұнай және газды технологиялық қайта айдау тәртібіне ауысуларда мұнай мен газдың есебін жүргізу процестеріне қатысу, сорғы және компрессорлық агрегаттарды іске қосу.
Параметрлерді тұрақты бақылауды жүргізу (температура, қысым, жабдықтар мен құбыр желілерінің тербелісі).
Жұмыс орындарындағы мұнай және газ жабдықтарыныі жөндеу және орнату технологиялық процестерін зерттеу, технологиялық және техникалық құжаттамаларды рәсімдеу, мұнай мен газды тасымалдау нысандарының жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік ережелерімен танысу. Құжаттамаларды рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынмен және оның құжаттамаларымен танысу.
a. 2. Қауіпсіздік техникасы, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқамалықтан өтеді.
b. 3. Технологиялық схемаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жонғыш және кескіш білдектердегі жұмыстар.
Бағалау өлшемдері
1. Белгілеулерді өздігінен орындайды.
2. Құралдардың дұрыс күтімін жасайды.
3. Металлды шабу, кесу және егеу кезіндегі операцияларды өздігінен орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша Слесарьдың жұмысшы мамандығын алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу бригадасының құрамында слесарь ретінде өздігінен жұмыс істейді.
2. Ашық учаскінің газ құбыралары мен мұнай құбырларын оқшаулауды орындайды.
3. Жоғары және орташа қысымды газ құбырлары трассаларында конденсатжинағыштардың қарап шығуын, тексеруін жүргізе алады.
4. Жөндеуге жатқызылатын жабдықтарды бөлшектейді.
5. Қажетті құралдар мен тетіктерге өтінім жасайды.
6. Жөндеу технологиясын бұзбай, ақаулы тізімдемеге сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізеді.

7. Составляет акт сдачи оборудования после ремонта.
Результат обучения: 4) Обеспечивает своевременный качественный ремонт и модернизацию оборудования в подразделении нефтебаз и нефтегазохранилищ.
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение технологической дисциплины в подразделении и правил эксплуатации оборудования.
2. Участвует в испытаниях технологического оборудования.
3. Составляет заявку на получения материалов, запасных частей и инструмента на проведения всех видов ремонта.
4. Выполняет ремонтные работы в соответствии с дефектной ведомостью, не нарушая технологии ремонта.
5. Участвует в проверке оборудования, в установлении оптимальных режимов работы оборудования.
6. Принимает участие в разработке технически обоснованных норм времени, норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии и инструмента.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Знакомство с правилами эксплуатации газонефтепроводов, работа с чертежами и схемами оборудования.
Ведение оперативно-технической документации, контролирование работы дежурного персонала, операторов нефтегазоперекачивающей станции.
Сбор материалов для дипломного проектирования, консультация с инженерами по теме дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Ознакомления с работой отдельных подразделений управления.
Критерии оценки:
1. Знает работу отдельных подразделений управления.
2. Изучает работу: производственно - технического отдела; отдела обслуживания средств контроля и автоматики; планово-экономического отдела; отдела труда и заработной платы; ремонтно-механического цеха.
Результат обучения: 2) Составить технологическую схему процесса транспортировки и хранения нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Осваивает обязанности техника-технолога нефтеперекачивающей станций, и подробно изучает технологический процесс нефтеперекачивающей станций.
2. Знает права и обязанности инженерно технических работников, содержание годовых, месячных, квартальных планов, способы доведения их до рабочих мест.
3. Осваивает ведение технологической документации, используемой на нефтеперекачивающей станции.
4. Составляет технологический регламент, технологическую карту, режимный лист, вахтенный журнал, журнал распоряжений, график отбора проб.
5. Определяет цеховые расходы, прибыль и рентабельность установки.
6. Соблюдает правила внутреннего распорядка и инструкции по технике безопасности и противопожарной безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнение под руководством штатных работников обязанностей мастера, техника – технолога или бригадира.
Критерии оценки
1. Знает взаимосвязь цехов и участков нефтеперекачивающей станций по их назначению.

7. Жөндеуден кейін жабдықтарды тапсыру актісін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мұнай базасы мен мұнай қоймаларының бөлімшелеріндегі жабдықтардың қазіргі заманғы сапалы жөндеуін және жаңартылуын қамтамасыз етеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлімшедегі техноолгиялық технологиялық дисциплиналардың тәртіптердің және жабдықтарды пайдалану ережелерінің сақталуын бақылайды.
2. Технологиялық жабдықтардың сынақтарында сынақтарына қатысады.
3. Жөндеудің барлық түрін жүргізу үшін материалдар, қосалқы бөлшектер мен құрылғыларды алуға өтінімдер жасайды.
4. Жөндеу технологиясын бұзбай, ақаулы тізімдемеге сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
5. Жабдықты тексеруде, жабдықтың оңтайлы жұмыс тәртібін орнатуда қатысады.
6 Уақыттың, шикізат, метриалдар, материалдар отын, энергия мен құралдар шығынының техникалық негзіделген нормаларын әзірлеуде қатысады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Газмұнай Газ-мұнай құбырын пайдалану ережесімен танысу, жабдықтардың сызбалары мен схемаларымен жұмыс істеу.
Жедел-техникалық құжаттаманы жүргізу, кезекші персоналдың, мұнайгаз ауыстырып құю станциясының операторларының жұмысын бақылау.
Дипломдық жобалау үшін материалдар жинау, дипломдық жоба тақырыбы бойынша инженерлермен кеңесу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеке басқару бөлімшелерінің жұмысымен және дипломдық жобаның тақырыбына қатысты танысу.
Бағалау өлшемдері:
1 Жеке басқару бөлімшелерінің жұмысымен және дипломдық жобаның тақырыбына қатысты біледі.
2. Өндірістік-техникалық бөлімінің; бақылау және автоматика құралдарына қызмет көрсету бөлімінің; жоспарлау-экономикалық бөлімінің; еңбек және еңбекақы бөлімінің; жөндеу-механикалық цехының жұмыстарын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды тасымалдау процесінің технологиялық схемасын құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнайды ауыстырып құю станциясының техник-технолог міндеттерін меңгереді, және мұнай ауыстырып құю станциясының технологиялық процесін терең зерттейді
2. Инженерлі техникалық жұмысшылар құқықтары мен міндеттерін, жылдық, айлық, тоқсандық жоспарлардың мазмұның, оларды жұмыс орындарына дейін жеткізу тәсілдерін біледі.
3. Мұнайды ауыстырып құю станцияларында пайдаланылатын технологиялық құжаттаманы жүргізуді меңгереді.
4. Технологиялық регламент, технологиялық карта, тәртіптік парақ, вахта журналын, бұйрықтар журналын, сынамаларды іріктеу кестесін құрастырады.
5. Цехтық шығындарды, кірістерді және қондырғының тиімділігін анықтайды.
6. Ішкі тәртіп ережелері мен қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік нұсқаулықтарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мастердің, техник-технологтың және бригадирдің міндеттерін штаттық жұмыскерлер жетекшілігімен орындау.
Бағалау өлшемдері
1 Цехтар мен мұнай ауыстырып құю станцияларын учаскелерінің олардың тағайындалуы бойынша өзара байланысын біледі.

2. Изучает структуры ремонтно-механического цеха.
3. Определяет численный и квалифицированный состав ремонтных бригад.
4. Рассчитывает технико-экономические показатели предприятия.
5. Соблюдает инструкцию техники и противопожарную безопасность.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 37
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0810000 – Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций
Квалификация:

2. Жөндеу-механикалық цехының құрылымын зерттейді.
3. Жөндеу бригадасының сандық және біліктілік құрамын анықтайды.
4. Кәсіпорынның техника технико-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
5. Өрт қауіпсіздігі техникасының нұсқаулығын сақтайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 37-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0810000 – Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанармай құю станцияларын салу және пайдалану
Біліктіліктер:

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Определять размеры водопропускных сооружений на основе гидравлического и гидрологического обоснования их проектирования
ОПМ 01. Гидравлика, гидрология, гидрометрия
Модуль предусматривает основные физические свойства жидкости и зависимости основных свойств жидкостей и газов от температуры и давления.
Усвоение учебного материала основывается на полученных обучающимися при изучении знаний как: гидравлические элементы потока;
энергетический смысле уравнения Бернулли; устройство и принципы действия приборов для измерения расхода и скорости: режима движения жидкости и критерии его определения ; зависимости потерь напора и давления от различных факторов; возможные способы снижения потерь напора в трубах; влияния гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости.
Результат обучения: 1) Владеть глубокими знаниями о физических свойствах нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Знает физических свойствах нефти и газа.
2. Знает назначения и классификации трубопроводов.
3. Знает основные формулы для расчета трубопроводов.
4. Оценивает степень опасности гидравлических ударов в трубопроводах.
Результат обучения: 2) Знать основы гидравлики.
Критерии оценки:
1.Знает влиянии числа Рейнольдса на истечение жидкости.
2. Знает основные закона фильтрации и границы его применения.
3. Знает о вязко-пластичных жидкостях и об их свойствах.
Результат обучения: 3) Использовать приборы для измерения плотности и вязкости жидкости.
Критерии оценки:
1. Умеет определить давление жидкости (абсолютное, избыточное, вакуумное).
2. Умеет рассчитать основные элементы потока.
3. Умеет пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Оларды жобалаудың гидравликалық және гидрологиялық негіздемесі негізінде су өткізу құрылыстарының өлшемдерін анықтау
ЖКМ 01. Гидравлика, гидрология, гидрометрия
Модуль сұйықтықтардың негізгі физикалық қасиеттерін және сұйықтықтар мен газдардың негізгі қасиеттерінің температура мен қысымға тәуелділігін қарастырады;
Оқу материалын меңгеру білім алушының зертеу кезінде алған төмендегідей білімдеріне негізделеді: ағынның гидравликалық элементтері;Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағынасы; шығын мен жылдамдықты өлшеуге арналған құрылғылар және аспаптардың жұмыс істеу қағидасы: сұйықтықтың қозғалу тәртібі және оны анықтау өлшемдері; салмақ пен қысым жоғалуының әр түрлі факторлардан тәуелділігі; құбырлардағы қысым жоғалуын төмендетудің ықтимал тәсілдері; гидравликалық кедергінің сұйық ағынының энергетикалық қорына әсері.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай мен газдың физикалық қасиеттері жөнінде терең білімді игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай мен газдың физикалық қасиеттері біледі.
2. Құбыр желісінің тағайындалуы мен жіктелуін біледі.
3. Құбыр желісін есептеу үшін негізгі формулаларды біледі.
4. Құбыр желілеріндегі гидравликалық соққының қауіптілік деңгейін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидравлика негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Рейнольдс санының сұйықтықтың кетуіне әсерін біледі.
2. Сүзгілеудің негізгі заңдары мен оны қолдану шекарасын біледі.
3. Тұтқыр-пластикалық сұйықтықтар мен олардың қасиеттері туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшеу құралдарымен пайдалана білуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйықтың қысымын анықтайды (абсолюттік, артық, вакуумдық).
2. Ағынның негізгі элементтерін есептеуді жүргізеді.
3. Сұйықтық жылдамдығын өлшеу үшін шығын өлшегіш пен аспаптарды пайдаланады.

4. Умеет произвести расчеты используя уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости.
5. Знает методы расчетов простых и сложных трубопроводов.
6. Рассчитывает скорость ударной волны.
7. Рассчитывает коэффициент скорости и коэффициент расхода при истечении жидкости из отверстий.
8. Умеет строить кривые течения, номограммы по формулам.
БК 7. Работать с геодезическими приборами, с топографической картой
ОПМ 02. Инженерная геодезия
Основные сведения о форме и размерах Земли. Ориентирование линий. Топографические планы и карты. Геодезические измерения. Линейные измерения. Мерные приборы. Измерение длин линий. Определение превышений и отметок точек. Геодезические сети. Тахеометрическая съемка. Теория ошибок измерений. Виды нивелирование. Задача нивелирование. Геодезия в строительстве. Геодезические работы при инженерных изысканиях. Разбивка трассы Детальная разбивочная работа на монтажным горизонте при сборном строительстве. Кривые при пересечении, Фототопографические съемки, нивелирование, мензульная съемка.
Результат обучения: 1) Выполнять геодезические работы, обеспечивающие точный перенос в натуру строительных объектов, подготовку графических материалов для оформления отводов земельных площадок под строительство.
Критерии оценки:
1. Знает состав и технологию геодезических работ, обеспечивающих изыскания и проектирования строительства и эксплуатации сооружений.
2. Знает основные требования и решения наиболее распространенных в строительной практике типовых инженерно-геодезических задач и их геометрическую сущность.
3. Умеет работать с геодезическими приборами, с топографической картой.
4. Умеет установить геодезические приборы в полевых условиях.
БК 8. Применять методы картирования и подсчета запасов проектировать рациональную систему разработки и эксплуатации месторождений
ОПМ 03.Основы нефтегазового дела
Модуль "Основы нефтегазового дела" предусматривает формирование знаний обучающихся по изучению геологии земной коры, бурения нефтегазовых скважин, добычи нефти и газа, эксплуатации нефтяных и газовых скважин, а также транспортировку и хранение нефти и газа.
Результат обучения: 1) Знать основы нефтегазового дела.
Критерии оценки:
1. Изучает виды осадочных горных пород.
2. Знает характеристику нефтяных и газовых месторождений.
3. Изучает методы и правила бурения скважин.
4. Знает систему разработки нефтяных и газовых газоконденсатных месторождений.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями по транспортировки нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Изучает об основных видах транспортировки нефти, нефтепродуктов и газа.
2. Знает основные обьекты и сооружения магистральных трубопроводов.
3. Выявляет особенности эксплуатации магистральных трубопроводов.

4. Идеал және нақты сұйықтықтың элементтік ағыншасы үшін Бернулли теңдеуін есептеуді жүргізу.
5. Жай және күрделі құбыр желісінің есептеуін жүргізу.
6. Соққы толқынының жылдамдығын есептеп шығарады;
7. Сұйықтықтың тесіктен ағып кетуі кезінде жылдамдық коэффициенті мен шығыс коэфициентін есептеп шығарады.
8. Формула бойынша қисық ағындарды, номограммаларды жасау.
БҚ 7. Геодезиялық аспаптармен, топографиялық картамен жұмыс істеу
ЖКМ 02. Инженерлік геодезия
Жердің пішіні мен өлшемдері туралы негізгі мәліметтер. Сызықтарды бейімдеу. Топографиялық жоспарлар мен карталар. Геодезиялық өлшемдер. Сызықтық өлшемдер. Өлшеу аспаптары. Сызықтардың ұзындықтарын өлшеу. Нүктелердің белгілерін және артық жерлерін анықтау Геодезиялық желілер. Тахеометрлік түсірілім. Өлшем қателіктерінің теориясы. Нивелирлеу түрлері. Нивелирлеу міндеті. Құрылыстағы геодезия. Инженерлік іздестіру кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Трассаны бөлу. Құрастыру құрылысы кезіндегі монтажды көкжиекте толық бөлу жұмыстары . Қиылысу кезіндегі қисық сызықтар, фототопографиялық түсірілімдер, нивелирлеу, мензулды түсірілім.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс объектілерінің затына дәл ауыстыруды, жер учаскелерінің құрылысқа бөлінуін ресімдеу үшін граффикалық материалдар дайындауды қамтамасыз ететін геодезиялық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздестіру мен жобалауды, құрылыстарды салу мен пайдалануды қамтамасыз ететін геодезиялық жұмыстардың құрамы мен технологияларын біледі.
2. Құрылыс практикасында анағұрлым кең таралған үлгілік инженерлік-геодезиялық міндеттерді шешуге қойылатын негізгі талаптарды және олардың геометриялық мәнін біледі.
3. Геодезиялық аспаптармен, топографиялық картамен жұмыс істей алады.
4. Дала жағдайларында геодезиялық аспаптарды орната алады.
БҚ 8. Қорларды картаға түсіру және есептеу әдістерін қолдану, кен орындарын әзірлеу және пайдаланудың ұтымды жүйесін жобалау
ЖКМ 03 Мұнай-газ ісінің негіздері
Модуль білім алушыларда жер қыртысының геологиясы, мұнай-газ ұңғымаларын бұрғылау, мұнай мен газды шығару, мұнай мен газ ұңғымаларын пайдалану, сондай-ақ мұнай мен газды тасымалдау және сақтау жөніндегі білімді қалыптастыруды қарастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай-газ ісінің негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шөгінді тау жыныстарының түрлерін зерттейді.
2. Мұнай мен газ кен орындарының сипаттамасын біледі.
3. Ұңғымаларды бұрғылау тәсілдерін зерттейді.
4. Мұнай мен газдың сұйық газ кен орындарын игеру жүйесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды тасымалдау білімін терең меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнайды, мұнай өнімдерін және газды тасымалдаудың негізгі түрлерін зерттейді.
2. Магистральді құбыр желілерінің негізгі нысандары мен ғимараттарын біледі.
3. Магистральді құбыр желілерін пайдаланудың ерекшеліктерін айқындайды.

4. Определяет основные направления развития комплексной автоматизации на нефтегазотранспортирующих предприятиях.
БК 9. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 04. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 10. Выполнять практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках
ОПМ 05. Основы термодинамики и теплотехники
Модуль "Основы термодинамики и теплотехники" предусматривает формирование знаний обучающихся по Законам идеальных газов, смесей жидкостей, паров и газов, процессы парообразования и термодинамические свойства водяного пара, истечение и дросселирование газов и паров, термодинамические процессы компрессорных машин.
Усвоение учебного материала основывается на знаниях, полученных обучающимися при изучении
Основы теории теплообмена. Формы передачи тепла.
Теплообмен теплопроводностью. Теплообмен конвенцией. Теплообмен излучением.
Теплопередача между теплоносителями через стенку.
Основы теплового расчета теплообменных аппаратов.
Основы теплотехники. Схема котельной установки.
Котельные агрегаты и вспомогательное оборудование.
Поршневые двигатели внутреннего сгорания.
Газотурбинные установки. Теплосиловые установки.
Результат обучения: 1) Владеть глубокими знаниями о Законах идеальных газов и смеси жидкостей, паров и газов, о Первых началах термодинамики.
Критерии оценки:
1. Знает о термодинамических процессах, характеристиках состояния рабочего тела.
2. Знает основные законы идеальных газов.
3. Расчитывает первый закон термодинамики для замкнутой системы и потока газа.
Результат обучения: 2) Знать Второе начала термодинамики.
Критерии оценки:
1. Знает сущности энтропии, второй закон термодинамики.
2. Знает принцип действия основных типов теплообменных аппаратов.
3. Оценивает классификацию, устройство и основные показатели работы топок, котельных установок, общем устройстве двигателя внутреннего сгорания; принципа действия; виды топлива, применяемые в двигателя внутреннего сгорания.
Результат обучения: 3) Рассчитать тепловые расчеты теплообменных аппаратов.
Критерии оценки:
1. Применяет уравнения состояния идеальных и реальных газов при решении практических задач.
2. Производит расчеты термодинамических процессов.
3. Выполняет расчет рекуперативного теплообменника.

4. Мұнай-газ тасымалдаушы кәсіпорындарды кешенді автоматтандырудың негізгі даму бағыттарын анықтайды.
БҚ 9. Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 04. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиісті: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері. құжаттардың қызметі және құру тәсілдері. құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, ресімдеу ережелері.
Модульді игеру кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларды алуға тиіс: ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
БҚ 10. Бір және көп қабатты қабырғалардағы стационарлық жылу өткізгіштіктің практикалық есептеулерін орындау
ЖКМ 05. Термодинамика және жылу техникасы негіздері
"Термодинамика және жылу техникасы негіздері" модулі Идеал газдар, сұйықтықтар, булар және газдар қоспаларының заңдары бойынша білім алушылардың білімін қалыптастыруды, бу түзілу процесі және су буының термодинамикалық қасиеттерін, газдар мен булардың ағып кетуі мен дроссельдеуін, компрессорлық машиналардың термодинамикалық процесстерін қарастырады.
Оқу материалын меңгеру білім алушының төмендегілерді зерделеуі кезінде алған білімдеріне негізделеді
Жылу алмасу теориясының негіздері. Жылуды жеткізіп беру түрлері.
Жылу өткізгіштікпен жылу алмасу. Конвенция жылу алмасуы. Сәулеленумен жылу алмасу.
Жылу тасығыштар арасындағы қабырға арқылы жылу берілімі.
Жылу алмасу аппараттарының жылулық есептеу негіздері.
Жылу техникасы негіздері. Бу қазандары қондырғысының сызбасы.
Қазандық агрегаты және көмекші жабдықтар.
Поршендік іштен жану қозғалтқышы.
Газтурбиналық қондырғылар. Жылу-күштік қондырғылар.
Оқыту нәтижесі: 1) Идеал газдар мен сұйықтықтар, булар және газдар қоспаларының заңы туралы, Термодинамиканың бірінші басталымы туралы терең білімдерді игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Термодинамикалық процесстер, қолданыстық зат жағдайының сипаттамалары жөнінде біледі.
2. Идеал газдардың негізгі заңдарын біледі.
3. Тұйықталған жүйе мен газ ағыны үшін термодинамикасының бірінші заңын есептеп шығарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Термодинамиканың екінші басталымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Энтропия мәнін, термодинамиканың екінші заңын біледі.
2. Жылу алмасу аппараттарының негізгі түрлерінің әрекет қағидасын біледі.
3. Оттықтар, бу қазандары қондырғылары жұмысының жіктелімін, құрылғысын және негізгі көрсеткіштерін іштен жанатын қозғалтқыштың жалпы құрылғысында. әрекет қағидасын. іштен жанатын қозғалтқышында қолданылатын отын түрлерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылу алмасу аппараттарының жылулық есептеуін есептеп шығара білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тәжірибелік есептерді шығару кезінде идеал және нақты газдар күйінің теңдеуін қолданады.
2. Термодинамикалық процесстердің есептеуін жүргізеді.
3. Рекуперативтік жылу алмастырғыштың есептеуін орындайды.

4. Производит расчет топлива и процесса горения.
5. Решает практические задачи по определению скорости истечения газа и пара при дросселировании.
6. Определяет мощность привода компрессора и число ступеней сжатия.
7. Выполняет практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках.
БК 11. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, оформлять чертежи методами компьютерной графики
ОПМ 06. Инженерная графика и основы машиностроительного черчения
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей;
общие сведения о сборочных чертежах;
назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах;
правила оформления и чтения рабочих чертежей;
основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем;
требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем;
основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
выполнять чертежи деталей;
выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам и копиям;
выполнять схемы по специальности.
Результат обучения: 1) Знать единой системы конструкторской документаций.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2. Знает правила и приемы выполнения чертежей и эскизов.
3. Знает основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежные работы.
Критерии оценки
1. Выполняет геометрические построения.
2. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
3. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
5. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
6. Выполняет изображение и обозначение резьб.
7. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
8. Выполняет сборочные чертежи.

4. Отын мен жану процесінің есептеуін жүргізеді.
5. Дроссельдеу кезінде газ бен будың кету жылдамдығын анықтау бойынша практикалық есептерді шешеді.
6. Компрессор жетегінің қуаты мен қысу сатыларының санын анықтайды.
7. Бір және көп қабатты қабырғалардағы стационар жылу өткізгіштіктің тәжірибелік есептеулерін орындайды.
БҚ 11. Схемалар мен сызбаларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың, компьютерлік графика әдістерімен сызбаларды ресімдеудің практикалық шеберліктері мен дағдыларын меңгеру
ЖКМ 06. Инженерлік графика және машина жасау сызуының негіздері
Берілген модуль конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеуді, рәсімдеуді және оқуды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: геометриялық құралымдар және техникалық бөлшектерді сызу ережелері.
құрамалық сызбалар туралы жалпы мәліметтер.сызбаларда қолданылатын шартты белгілер мен қысқартуларды белгілеу.жұмыстық сызбаларды рәсімдеу және оқу ережелері.конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелері.
технологиялық жабдықтарды графикалық көрсетудің тәсілдері және технологиялық сызбанұсқаларды орындау.Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен сызбанұсқаларды рәсімдеу мен жасауға қоятын талаптары.конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:бөлшектердің сызбаларын орындау. жалпы көріністің сызбаларын және нобайлары мен көшірмелері бойынша құрамалық сызбаларды орындау.мамандығы бойынша сызбанұсқаларды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
2. Сызбалар мен нобайларды орындаудың ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызба жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Геометриялық құралымдарды біледі.
2.Техникалық бөлшектер контурларын сызу ережелерін білуді көрсетеді.
3.Техникалық тетіктер контурларын сызу ережелерін пайдаланып, геометриялық салуды орындайды.
4. Геометриялық денелер проекциясын және олардың аксонометриясын орындайды.
5. Тетіктер проекцияларын, қажетті тіліктер мен қималарды орындайды.
6. Бұрандалар бейнеленуін және белгіленуін орындайды.
8. Тетіктер эскиздері мен сызбаларын орындайды.

9. Оформляет спецификацию.
10. Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и оформлять схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет схемы по специальности, используя средства инженерной графики.
Специальные модули
Квалификация "0810022 - Слесарь – ремонтник"
ПК 1. Выполнить работы с применением пневматических, электрических инструментов и работы на сверлильных станках
СМ 01.Слесарная обработка деталей
Данный модуль описывает выполняемые слесарные работы, целью которой является придание обрабатываемой детали заданных чертежом формы, размеров и чистоты поверхности. Качество слесарных работ зависит от умения и навыков слесаря, применяемого инструмента и других факторов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
слесарную обработку деталей
придание обрабатываемой детали заданных чертежом формы, размеров и чистоты поверхности.
Результат обучения: 1) Подготовить слесарные инстументы для обработки деталей.
Критерии оценки:
1. Знает виды слесарных работ.
2. Знает назначения и условия применения слесарного инструмента и простейших измерительных инструментов.
3. Знает ходовые размеры резьб, применяемых в крепежных деталях.
4. Знает виды материалов и инструментов для обработки.
5. Умеет работать слесарными инструментами.
Результат обучения: 2) Составлять порядок выполняемых действий.
Критерии оценки:
1. Знает очередность выполнения работ, с указанием инструмента и графического изображения.
2. Умеет читать инструкционно-технологическую карту.
Результат обучения: 3) Выполнять слесарную обработку деталей
Критерии оценки:
1. Знает основу обработки заготовки, которая заключается в операциях рубки и опиливания.
2. Знает виды металлорежущих станков.
3. Умеет читать чертежи и схемы оборудования.
4. Умеет обработать детали на металлорежущих станках.
ПК 2. Разобрать, собрать, ремонтировать и испытать узлы и механизмы оборудования, агрегатов и машин
СМ 02. Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтегазовой отрасли
Данный модуль описывает работы, выполняемые по разборке, ремонту и сборке узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин.
Целью изучения модуля является освоение следующих знаний: назначение и правила применения слесарных инструментов, устройство ремонтируемого оборудования, назначение и взаимодействие основных узлов и механизмов, технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов и машин.
Важно, чтобы обучающиеся студенты выполнили работу, которая позволяет усвоит следующее: принцип действия ремонтируемого оборудования; правила эксплуатаций оборудования; разборку, ремонт, сборку узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин.
Результат обучения: 1) Знать устройство и принцип действия ремонтируемого оборудования, арматуры.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип действия ремонтируемого оборудования, арматуры.
2. Знает правила эксплуатации оборудования.
3. Знает принципиальную технологическую схему и схему коммуникаций обслуживаемой установки.
Результат обучения: 2) Подготовить оборудование к ремонту.
Критерии оценки:
1. Знает условия работы обслуживаемого оборудования.
2. Знает технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов и машин.
Результат обучения: 3) Разборка, ремонт, сборка и испытание сложных и особо сложных узлов и механизмов выявление дефектов на оборудовании и их устранение.
Критерии оценки:
1.Знает конструкцию ремонтируемого оборудования.
2. Умеет пользоваться эскизами и чертежами оборудования.
3. Умеет составлять дефектные ведомости.
ПК 3. Выполнить такелажные работ при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола
СМ 03. Работа с грузоподъемным оборудованием
Данный модуль описывает эксплуатацию грузоподъемных механизмов при такелажных работах.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
применение оборудования при такелажных работах.
Результат обучения: 1) Применить оборудование при такелажных работах.
Критерии оценки:
1. Знает оборудование, применяемое при такелажных работах.
2. Знает назначение кранов, лебедок, талей, электроталей и домкрата.
3. Знает назначение тельферов.
Результат обучения: 2) Получить допуск к выполнению такелажных работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила допуска к выполнению такелажных работ.
2. Знает требования, предъявляемые к грузозахватным приспособлениям.
3. Знает меры предосторожности при подъеме груза.
Результат обучения: 3) Эксплуатировать грузоподъемные средства и механизмы.
Критерии оценки:
1. Знает правила строповки, подъема, перемещения грузов.
2. Знает правила эксплуатации грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола.

9. Құрастыру сызбасын орындайды.
10. Ерекшелікті рәсімдейді.
11. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен мамандығы бойынша схемаларды әзірлеу және ресімдеу.
Бағалау өлшемдері
1.Техникалық құралдар жөнінде негізгі ұғымдарды біледі.
2. Компьютерлік графика білімін көрсетеді.
3. Конструкторлық құжаттама әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдаланады.
4. Инженерлік графика құралдарын пайдаланып, мамандығы бойынша схемаларды орындайды.
Арнайы модульдер
"0810022 - Слесарь – жөндеуші" біліктілігі
КҚ 1. Пневматикалық, электр құралдарын пайдалана отырып және бұрғылау білдектерінде жұмыстарды орындау
АМ 01. Бөлшектерді слесарлық өңдеу
Осы модуль мақсаты өңделетін бөлшекті сызбада берілген нысанға, өлшемдерге және үстіңгі қабат тазалығына сәйкес келтіру болып табылатын орындалатын слесарлық жұмыстарды сипаттайды. Слесарлық жұмыстардың сапасы слесарьдің білімі мен дағдыларына, қолданылатын құралдар мен басқа да факторларға байланысты.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
- бөлшектерді слесарлық өңдеу
- өңделетін бөлшекті сызбада берілген нысанға, өлшемдерге және үстіңгі қабат тазалығына сәйкес келтіру
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлшектерді өңдеу үшін слесарлық құралдарды дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Слесарлық жұмыстардың түрлерін біледі.
2. Слесарлық құрал мен қарапайым өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттарын біледі.
3. Бекіткіш бөлшектерде қолданылатын бұрандалардың қозғалғыш өлшемдерін біледі.
4. Өңдеуге арналған құралдар мен материалдардың түрлерін біледі.
5. Слесарлық құралдармен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Орындалатын әрекеттер тәртібін құрастырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрал мен графикалық суретін көрсете отырып, орындау кезектілігін біледі .
2. Нұсқаулықты-технологиялық картаны оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шабу және кесу операцияларынан байқалатын дайындама өңдеу негізін біледі.
2. Металл кесетін білдектердің түрлерін біледі.
3. Жабдық сызбалары мен схемаларын оқи алады.
4. Металл кесетін білдектерде бөлшектерді өңдей алады.
КҚ 2. Жабдықтың, агрегаттар мен машиналардың тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру
АМ 02. Мұнай-газ саласы жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Осы модуль тораптар мен механизмдерді, жабдықты, агрегаттарды және машиналарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша орындалатын жұмыстарды сипаттайды.
Модульді зерттеу мақсаты келесі білімді меңгеру болып табылады: слесарлық құралдардың мақсаты мен қолданылу қағидалары, жөнделетін жабдық құрылысы, негізгі тораптар мен механизмдердің мақсаты мен өзара әрекеттесуі, жабдықты, агрегаттарды және машинаны бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық тәртібі.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: жөнделетін жабдықтың жұмыс істеу қағидаты. жабдықты пайдалану қағидалары. жабдықтың, агрегаттар мен машиналардың тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру
Оқыту нәтижесі: 1). Жөнделетін жабдықтың, арматураның құрылысы және жұмыс істеу қағидаты.
Бағалау өлшемдері:
1.Жөнделетін жабдықтың, арматураның құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Жабдықты пайдалану қағидаларын біледі.
3.Қызмет көрсетілетін қондырғының технологиялық схемасы мен коммуникациялар схемасын біледі .
Оқыту нәтижесі: 2). Жабдықты жөндеуге дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу шарттарын біледі.
2. Жабдықты, агрегаттарды және машиналарды бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық ретін біледі.
КҚ 3. Еденнен басқарылатын механизмдер мен қарапайым жүк көтергіш құралдардың көмегімен жүктерді ауыстыру кезінде такелажды жұмыстарды орындау
АМ 03. Жүк көтергіш жабдықпен жұмыс істеу
Осы модуль такелажды жұмыстар кезінде жүк көтергіш механизмдердің пайдаланылуын сипаттайды. Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: такелажды жұмыстар кезінде жабдықты қолдану
Оқыту нәтижесі: 1). Такелажды жұмыстар кезінде жабдықты қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Такелажды жұмыстар кезінде қолданылатын жабдықты біледі.
2. Крандардың, жүкарбалардың, жүк көтергіштердің, электр жүк көтергіштерінің және домкраттардың мақсатын біледі.
3. Жүк көтергіштердің мақсатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2). Такелажды жұмыстарды орындауға рұқсат алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Такелажды жұмыстарды орындауға кімнің жіберілетінін біледі.
2. Жүк қармау құрылғыларына қандай талаптар қойылатынын біледі.
3. Жүк көтеру кезінде қандай сақтық шаралары қабылданатынын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3). Жүк көтергіш құралдар мен механизмдерді пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүктерді матау, көтеру, ауыстыру қағидаларын біледі.
2. Еденнен басқарылатын жүк көтергіш құралдар мен механизмдерді пайдалану қағидаларын біледі.

Квалификация "081001 2 - Оператор заправочных станций"
ПК 4.Заправить транспортные средства горючими и смазочными материалами вручную и с помощью топливно-раздаточных колонок
СМ 04. Техническое обслуживание автозаправочной станций
Данный модуль описывает работы по техническому обслуживанию топливно-раздаточных колонок обслуживание заправочного оборудования, контрольно-измерительных приборов, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления, а также представление заявок на доставку нефтепродуктов к пунктам заправки. Ведение материально-отчетной документации. Контроль сроков государственной проверки измерительной аппаратуры и приборов. Устранение мелких неисправностей, чистка и смазывание обслуживаемого оборудования.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
правила эксплуатации резервуаров, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления;
схемы топливных и масляных систем оборудования;
представление заявок на проведение ремонта оборудования и прием его из ремонта.
Результат обучения: 1) Обслуживать заправочное оборудование.
Критерии оценки:
1. Знает правила эксплуатации резервуаров, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления.
2. Знает схемы топливных и масляных систем летательных аппаратов.
3. Знает отпуск материалов водителям транспортных средств.
4. Знает проверку давления воздуха в шинах.
5. Знает отпуск нефтепродуктов, расфасованных в мелкую тару.
Результат обучения: 2) Выполнять технический осмотр и ремонт оборудования заправочных станций.
Критерии оценки:
1. Умеет управлять топливо-маслораздаточными оборудованиями автозаправочных станций.
2. Знает техническое обслуживание узлов колонки.
3. Знает ремонт оборудования заправочных станций.
4. Знает сроки государственной проверки измерительной аппаратуры и приборов.
ПК 5. Принять нефтепродукты и смазочные материалы, проводить отбор проб для лабораторных анализов
СМ 05. Прием и анализ нефтепродуктов
Данный модуль описывает прием и анализ нефтепродуктов на заправочных станциях, представление заявок на доставку нефтепродуктов к пунктам заправки.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
знание физических и химических свойства нефтепродуктов
наименования, марки и сорта всех нефтепродуктов, применяемых для заправки транспортных средств в зимнее и летнее время представление заявок на доставку нефтепродуктов к пунктам заправки.
Результат обучения: 1) Принимать нефтепродукты и смазочные материалы на заправочных станциях.
Критерии оценки:
1. Знает физические и химические свойства нефтепродуктов.
2. Знает наименования, марки и сорта всех нефтепродуктов, применяемых для заправки транспортных средств в зимнее и летнее время.
Результат обучения: 2) Производить отбор проб для проведения лабораторных анализов.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления документов на принимаемые и реализованные продукты.
2. Знает правила проведения оперативно-аэродромного контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов на содержание воды и механических примесей с помощью автоматических и химических методов.
ПК 6. Оформить документы на принимаемые и реализованные продукты. Составить отчет за смену
СМ 06. Замер и учет нефтепродуктов на автозаправочных станций
Данный модуль описывает принцип работы обслуживаемого заправочного оборудования; назначение и внешние отличия нефтепродуктов; наименования, марки и сорта отпускаемых нефтепродуктов; наименование и условия применения контрольно-измерительных приборов; правила оформления документации на принимаемые и реализованные нефтепродукты; правила хранения и отпуска нефтепродуктов
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
методы измерения количества нефтепродуктов;
расчет потерь нефтепродуктов от малых и больших дыханий;
ведение учетно-отчетной документации.
Результат обучения: 1) Снимать замер и вести учет нефтепродуктов на автозаправочных станций.
Критерии оценки:
1. Знает методы измерения количества нефтепродуктов.
2. Знает приборы и системы учета нефтепродуктов.

"081001 2 - Жанармай құю станциясының операторы" біліктілігі
КҚ 4. Көлік құралдарына қолмен және отын-үлестіру бағаналарының көмегімен жанармай және жағармай материалдарын құю
АМ 04. Жанармай құю станциясына техникалық қызмет көрсету
Осы модуль жылу-тарату бағандарына техникалық қызмет көрсету, жанармай құю жабдығына, бақылау-өлшеу аспаптарына, технологиялық құбырларға, отын-тарату жабдығына және электронды-автоматты басқару жүйесіне қызмет көрсету, сондай-ақ жанармай құю пункттеріне мұнай өнімдерін жеткізуге өтінімдер беру бойынша жұмыстарды сипаттайды. Материалдық-есептік құжаттаманы жүргізу. Өлшеу аппаратурасы мен аспаптарын мемлекеттік тексеру мерзімін бақылау. Ұсақ жарамсыздықтарды жою, қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
резервуарларды, технологиялық құбырларды, отын-тарату жабдығын және электронды-автоматты басқару жүйесін пайдалану қағидалары.
жабдықтың отын және май жүйелерінің схемалары.
жабдықты жөндеуді жүргізуге өтінімдер беру және оны жөндеуден қабылдау
Оқыту нәтижесі: 1) Жанармай құю жабдығына қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Резервуарларды, технологиялық құбырларды, отын-тарату жабдығын және электронды-автоматты басқару жүйесін пайдалану қағидаларын білу.
2. Ұшу аппараттарының отын және май жүйелерінің схемаларын білу.
3.Көлік құралдарының жүргізушілеріне осы материалдарды беруді білу.
4.Шиналардағы ауа қысымын тексеруді білу.
5.Ұсақ ыдысқа буып-түйілген мұнай өнімдерін босатуды білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Жанармай құю станцияларыныі жабдығын техникалық қарау және жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жанармай құю станциясының отын-май үлестіру жабдығын басқара алады.
2. Бағана тораптарына техникалық қызмет көрсете алады.
3. Жанармай құю станцияларының жабдығын жөндеуді біледі.
4. Өлшеу аппаратурасы мен аспаптарын мемлекеттік тексеру мерзімін білу.
КҚ 5. Мұнай өнімдерін және майлау материалдарын қабылдау, зертханалық талдау жүргізу үшін сынамаларды іріктеу
АМ 05. Мұнай өнімдерін қабылдау және талдау
Осы модуль жанармай құю станцияларында мұнай өнімдерін қабылдау мен талдауды, жанармай құю пункттеріне мұнай өнімдерін жеткізуге өтінімдер беруді сипаттайды.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттерін білу
қыс және жаз уақытында көлік құралдарына жанармай құю үшін қолданылатын барлық мұнай өнімдерінің атаулары, маркалары мен сұрыптары
жанармай құю пункттеріне мұнай өнімдерін жеткізуге өтінімдер беру
Оқыту нәтижесі: 1) Жанармай құю станцияларында мұнай өнімдерін және майлау материалдарын қабылдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттерін біледі.
2. Қыс және жаз уақытында көлік құралдарына жанармай құю үшін қолданылатын барлық мұнай өнімдерінің атауларын, маркалары мен сұрыптарын білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Зертханалық талдау жүргізу үшін сынамалар іріктеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Такелажды жұмыстарды орындауға кімнің жіберілетінін біледі.
2. Жүк қармау құрылғыларына қандай талаптар қойылатынын біледі.
3. Жүк көтеру кезінде қандай сақтық шаралары қабылданатынын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3). Жүк көтергіш құралдар мен механизмдерді пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1.Қабылданатын және өткізілген өнімдерге құжаттарды ресімдеуді білу.
2. Автоматты және химиялық әдістердің көмегімен құрамында су мен механикалық қоспалардың болуына авиациялық жанармай-жағармай материалдарының сапасына жедел-аэродромдық бақылау жүргізу қағидаларын білу.
КҚ 6. Қабылданатын және өткізілген өнімдерге құжаттарды ресімдеу. Ауысым үшін есеп құрастыру
АМ06. Жанармай құю станцияларында мұнай өнімдерін өлшеу және есепке алу
Осы модуль қызмет көрсетілетін жанармай құю жабдығының жұмыс істеу қағидатын. мұнай өнімдерінің мақсаты мен сыртқы айырмашылықтарын. босатылатын мұнай өнімдерінің атауларын, маркалары мен сұрыптарын. бақылау-өлшеу аспаптарының атауы мен қолданылу шарттарын. қабылданатын және өткізілген мұнай өнімдеріне құжаттаманы ресімдеу қағидаларын. мұнай өнімдерін сақтау және босату қағидаларын сипаттайды.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: мұнай өнімдерінің санын өлшеу әдістері. шағын және үлкен тыныстардан мұнай өнімдерінің шығынын есептеу. есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жанармай құю станцияларында мұнай өнімдерін өлшеу және есепке алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай өнімдерінің мөлшерін өлшеу әдістерін біледі.
2. Мұнай өнімдерін есепке алу аспаптары мен жүйесін біледі.

3. Знают расчет потерь нефтепродуктов от малых и больших дыханий.
Результат обучения: 2) Оформлять учетно-отчетную и планирующую документацию.
Критерии оценки:
1. Знает оформление заявок на доставку топливо-смазочных материалов.
2. Знает ведение учетно-отчетной документаций.
3. Знает расчет недостач и излишков.
Квалификация "081005 3 - Техник-механик"
ПК 7. Организовать работы по сооружению, эксплуатации и ремонту объектов транспорта, хранения, распределения газа, нефти и нефтепродуктов
СМ 07. Организация и проведение работ по сооружению, эксплуатации и ремонту объектов транспорта, хранения, распределения газа, нефти и нефтепродуктов
В данном модуле рассматриваются результаты работы, навыки и знания, необходимые в процессе получения знаний о работе строительных конструкций выполненных из железобетона, камня, металла, дерева и пластмасс при различных видах напряженного состояния, а также методах их расчета и конструирования, а также в трубопроводном транспорте нефти и газа
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
основные понятия и принципы построения строительных конструкций;
классификацию строительных конструкций и строительных материалов;
определение геометрических параметров в зависимости от нагрузки;
способы формирования фундаментов и оснований;
основные методы крепления колонн, балок с элементами строительных конструкций
Результат обучения: 1) Знать основные понятия и принципы построения строительных конструкций, учета нагрузок.
Критерии оценки:
1. Умеет использовать средства усиления элементов зданий и сооружений.
2. Знает использовать нормативные и расчетные нагрузки для определения отклонений от фактической нагрузки.
3. Умеет использовать нормативные и расчетные сопротивления материалов для выявления прочностных характеристик материалов.
4. Умеет использовать коэффициенты условия работы и коэффициенты надежности по назначению для определения условий работы конструкции.
Результат обучения: 2) Знать классификацию строительных конструкций и строительных материалов.
Критерии оценки:
1. Умеет применять на практике знания по классификации строительных конструкций по назначению и материалам.
2. Знает основные требования, которые предъявляют к строительным конструкциям.
3. Умеет использовать классификацию строительных материалов по назначению, технологическому признаку и способу изготовления, умеет пользоваться справочными и нормативными материалами.
Результат обучения: 3) Рассчитать схемы; определение геометрических параметров в зависимости от нагрузки; способы формирования фундаментов и оснований; основные методы крепления колонн, балок с элементами строительных конструкций.
Критерии оценки:
1. Умеет определять геометрические параметры фундамента и оснований в зависимости от нагрузки.
2. Знает основные методы крепления колонн.
3. Умеет определять элементы строительных конструкций.
Результат обучения: 4) Выполнять транспортировку и хранение нефти и нефтепродуктов.
Критерии оценки:
1. Умеет определять плотность и вязкость нефти и нефтепродуктов при различной температуре.
2. Выполняет гидравлический расчет магистрального трубопровода.
Результат обучения: 5) Технологическая задача магистрального трубопровода.
Критерии оценки:
1. Умеет определять количество нефтеперекачивающей станций.
2. Умеет определять точки расположения нефтеперекачивающей станций на трассе.
3. Умеет определять внешние и внутренние диаметры трубы нефтепровода.

3. Шағын және үлкен тыныстардан мұнай өнімдерінің шығынын есептеуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Есепке алу-есеп беру және жоспарлау құжаттамасын ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Отын-майлау материалдарын жеткізуге өтінімдерді ресімдеуді біледі.
2. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізуді біледі.
3. Кемшіліктер мен артықшылықтарды есептеуді біледі.
"081005 3 Техник-механик" біліктілігі
КҚ 7. Газ, мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, сақтау және үлестіру объектілерін салу, пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
АМ 07. Газ, мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, сақтау және үлестіру объектілерін салу, пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
Осы модульде жұмыс нәтижелері, әр түрлі кернеулі жағдайлар кезінде темір бетоннан, тастан, металдан, ағаштан және пластмассадан орындалған құрылыс құрылымдарының жұмысы, сондай-ақ оларды есептеу және құрылымдау әдістері, сондай-ақ мұнай мен газдың құбыр өткізгіш көлігі туралы білім алу процесінде қажетті білім мен дағдылар қаралады.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
құрылыс құрылымдарының негізгі түсініктері мен құрылыс қағидаттары.
құрылыс құрылымдары мен құрылыс материалдарының жіктемесі.
жүктемеге байланысты геометриялық параметрлерді анықтау.
іргетастар мен негіздерді қалыптастыру тәсілдері.
құрылыс құрылымдарының элементтері бар бағаналарды, арқалықтарды бекітудің негізгі әдістері
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс құрылымдарының негізгі түсініктері мен құрылыс қағидаттары. жүктемелерді есепке алудың негізгі қағидаттары.
Бағалау өлшемдері:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың элементтерін күшейту құралдарын анықтау.
2. Нақты жүктемелерден ауытқуларды анықтау үшін нормативтік және есептік жүктемелерді пайдалану.
3. Материалдардың беріктік сипаттамаларын анықтау үшін материалдардың нормативтік және есептік қарсылықтарын пайдалану.
4. Құрылымдардың жұмыс жағдайларын анықтау үшін жұмыс жағдайының коэффициенттерін және сенімділік коэффициенттерін мақсаты бойынша пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 2)Құрылыс құрылымдары мен құрылыс материалдарының жіктемесі.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс құрылымдарының мақсаты мен материалдары бойынша жіктемесі бойынша білімді практикада қолдану.
2. Құрылыс құрылымдарына қойылатын негізгі талаптарды білу.
3. Құрылыс материалдарының жіктемесін мақсаты, технологиялық белгісі және дайындау тәсілі бойынша пайдалану, анықтама және нормативтік әдебиет материалдарын қолдана білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Есептік схемалар. жүктемеге байланысты геометриялық параметрлерді анықтау. іргетастар мен негіздерді қалыптастыру тәсілдері. құрылыс құрылымдарының элементтері бар бағаналарды, арқалықтарды бекітудің негізгі әдістері.
Бағалау өлшемдері:
1. Тіректердің реакцияларын және арқалықтағы ішкі күшті анықтау мүмкіндігіне ие.
2. Жүктеудің әр түрлі жағдайларының оңтайлы параметрлерге әсерін білу.
3. Алдын ала күшейтілген арқалықтардың оңтайлы қималарын таңдау.
Оқыту нәтижесі: 4). Мұнай мен мұнай өнімдерін тасымалдау және сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Әр түрлі температура кезінде мұнай мен мұнай өнімдерінің тығыздығы мен тұтқырлығын анықтау.
2. Магистралды құбырдың гидравликалық есебін орындау.
Оқыту нәтижесі: 5). Магистралды құбырдың технологиялық міндеті.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай айдау станцияларының санын анықтай білу.
2. Трасса бойында мұнай айдау станцияларының орналасу нүктесін анықтай білу.
3. Мұнай құбырының ішкі және сыртқы диаметрін анықтай білу.

4. Умеет определять фактическую пропускную способность трубопровода.
ПК 8. Контролировать соблюдение требований охраны труда и промышленной экологии на производстве
СМ 08 Организация контроля охраны труда на производстве и промышленная экология
Целью изучения профессионального модуля является изучение вопросов, связанных с эксплуатацией основных объектов нефтебаз и газохранилищ, выбор и расчет режимов эксплуатации основного технологического оборудования, организации производственных процессов, системы автоматизированного управления нефтегазового хозяйства.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
основные законодательные акты об охране труда;
система стандартов безопасности труда и ее применение в отрасли.
Результат обучения: 1) Проводить вводный инструктаж.
Критерии оценки:
1. Знает трудовое законодательство и нормативные акты по охране труда на предприятии.
2. Знает действие электрического тока на организм человека и анализ условий электробезопасности.
3. Умеет оказать первую помощь при поражении электрическим током.
4. Знает организацию рабочего места.
Результат обучения: 2) Обеспечение промышленной безопасности на производстве.
Критерии оценки:
1. Знает основы и освещение производственных помещений.
3. Знает защиту от воздействий шума, вибрации, электромагнитных полей, источников оптических и радиоактивных излучений.
4. Знает предельно – допустимые концентрации вредных веществ.
Результат обучения: 3) Проводить организацию работ по пожарной безопасности на объектах строительства и производственной базе.
Критерии оценки:
1. Знает организацию пожарной безопасности на предприятии.
2. Знает классификацию производства по пожарной и взрывной опасности.
3. Знает первичные средства тушения пожара.
4. Знает меры безопасности при организации тушения пожара.
ПК 9. Организовать работы по освоению производственных мощностей и совершенствованию технологии
СМ 09. Организация работ по освоению производственных мощностей и совершенствованию технологии
В результате освоения модуля обучающийся должен получить экономические знания, обеспечивающие специалиста грамотным и компетентным определением рыночной конъюнктуры, организацией производства продукции, пользующейся спросом, обеспечением доходности предприятия; принятием решений по различным вопросам производственно-хозяйственной деятельности предприятия
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
планирование работы производства;
повышение эффективности производства
Результат обучения: 1) Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура.
Критерии оценки:
1. Знает организацию основного и вспомогательного производства.
2. Знает производственные фонды предприятия.
3. Знает трудовые ресурсы предприятия.
Результат обучения: 2) Организация труда на предприятии.
Критерии оценки:
1. Знает нормирование труда.
2. Знает организацию оплаты труда.
3. Умеет определять эффективность деятельности предприятия.
Результат обучения: 3) Планирование на предприятии в условиях рынка.
Критерии оценки:
1. Умеет составлять бизнес – план.
2. Умеет составлять учет и отчетность предприятия.
3. Умеет анализировать хозяйственную деятельность предприятия.
ПК 10. Сооружать и эксплуатировать объекты транспорта, хранения, распределения нефти, газа, нефтепродуктов, ликвидировать аварии
СМ 10. Сооружение и эксплуатация объектов транспорта, хранения, распределения нефти, газа, нефтепродуктов. Ликвидация аварий
В результате освоения модуля обучающийся изучение вопросов, связанных с эксплуатацией основных объектов насосных и компрессорных станций, выбор и расчет режимов эксплуатации основного технологического оборудования, организации производственных процессов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
обслуживание компрессорных и насосных станций; ремонт и техническое обслуживание оборудования; обнаружение дефектов в деталях и узлах оборудования
Результат обучения: 1) Обслуживание компрессорных и насосных станций.
Критерии оценки:
1. Знает прием газа из магистрального газопровода.
2. Знает предварительную очистку газа перед компримированием.
3. Знает компримирование газа.

4. Құбырдың нақты өткізу мүмкіншілігін анықтай білу.
КҚ 8. Өндірісте еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология талаптарының сақталуын бақылау
АМ 08. Өндірістегі еңбекті қорғауды бақылауды ұйымдастыру және өнеркәсіптік экология
Кәсіптік модульді зерттеу мақсаты мұнай базалары мен мұнай сақтау қоймаларының негізгі объектілерін пайдаланумен байланысты мәселелерді зерттеу, негізгі технологиялық жабдықты пайдалану, өндірістік процестерді, мұнай-газ шаруашылығын автоматтандырылған басқару жүйесін ұйымдастыру режимдерін таңдау және есептеу болып табылады.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: еңбекті қорғау туралы негізгі заңнамалық актілер. еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі және оның салада қолданылуы
Оқыту нәтижесі: 1) Кіріспе нұсқаулықтар жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Еңбек заңнамасын және кәсіпорындағы еңбекті қорғау бойынша нормативтік актілерді білу.
2. Электр тоғының адам ағзасына әсерін білу және электр қауіпсіздігі жағдайларын талдау.
3. Электр тогымен зақымдану кезінде алғашқы көмекті көрсете білу.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыруды білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1.Еңбекті қорғау туралы негізгі заңнамалық актілерді білу.
2. Өндірістік үй-жайларды жарықтандыру және метеожағдайларды білу.
3. Шуыл, діріл, электромагниттік өріс, оптикалық және радиоактивті сәуле көздерінің әсерінен қорғауды білу.
4. Зиянды заттардың шекті рұқсат етілген концентрацияларын білу.
Оқыту нәтижесі: 3). Құрылыс объектілерінде және өндірістік базада өрт қауіпсіздігі бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорындардағы өрт қауіпсіздігінің ұйымдастырылуын білу.
2. Өрт және жарылу қаупі бойынша өндіріс жіктемесін білу.
3. Өрт сөндірудің алғашқы құралдарын білу.
4. Өртті сөндіру кезіндегі қауіпсіздік шараларын білу.
КҚ 9. Өндірістік қуаттылықтарды игеру және технологияларды жетілдіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
АМ 09. Өндірістік қуаттылықтарды игеру, технологияларды жетілдіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Модульді игеру нәтижесінде білім алушы өндірістің нарықтық конъюнктурасын, өндірісті ұйымдастырудың тәсілдерін анықтай білетін, өнімнің сұранысқа ие, кәсіпорынның кірістілігін, өндірістік-шаруашылық қызметі бойынша кәсіптік білімді алуы қажет.
Бұл жұмыстарды орындаудың маңыздылығы сол, студенттер мынадай мүмкіндіктерге қол жеткізеді:
өндіріс жұмысын жоспарлау.
өндірістің тиімділігін арттыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның ұйымдастыру нысандары, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымы.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыруды біледі.
2. Кәсіпорынның өндірістік қорларын біледі.
3.Еңбек ресурстарын анықтауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның қызметінің тиімділігін қалыптастыру
Бағалау өлшемдері:
1.Өнімнің өзіндік құнын есептей біледі.
2.Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін анықтауды біледі.
3.Кәсіпорынның нарық жағдайындағы жоспарын құруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның нарық жағдайындағы жоспары.
Бағалау өлшемдері:
1.Бизнес – жоспарды құруды біледі.
2. Кәсіпорынның есепке алу жауапкершілігін және қызметін талдауды біледі.
3.Кәсіпорынның шаруашылық қызметін талдауға қабілетті.
КҚ 10. Мұнай, газ, мұнай өнімдерін тасымалдау, сақтау, үлестіру объектілерін салу және пайдалану, апаттарды жою
АМ 10. Мұнай, газ, мұнай өнімдерін тасымалдау, сақтау, үлестіру объектілерін салу және пайдалану. Апаттарды жою
Білім алушы модульді меңгеру нәтижесінде мұнай базалары мен газ сақтау қоймаларының негізгі объектілерін пайдаланумен, негізгі технологиялық жабдықты пайдалану режимдерін таңдау және есептеумен, өндірістік процестерді ұйымдастырумен байланысты мәселелерді зерттейді.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
алаңды таңдау және жоспарлау
технологиялық жабдықты пайдалану
Оқыту нәтижесі: 1) Компрессорлық және сорғы станцияларына қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Магистралды газ құбырынан газ қабылдау.
2. Айдау алдында газды алдын ала тазарту.
3. Газды айдау.

4. Знает охлаждение газа в аппаратах воздушного охлаждения газа.
5. Знает обратную подачу газа к магистральным газопроводам после аппаратах воздушного охлаждения.
Результат обучения: 2) Ремонт и техническое обслуживание оборудования.
Критерии оценки:
1.Знает расчет ремонтного цикла, количества средних, текущих ремонтов насосного агрегата.
2. Определяет нормы постоянного запаса деталей.
Результат обучения: 3) Расчет показателей надежности компрессорного агрегата.
Критерии оценки:
1. Анализирует основные причины неисправностей объектов нефтеперекачивающей и компрессорный станций.
2. Выявляет дефект в деталях и узлах оборудования.
3. Умеет составлять дефектную ведомость.
ПК 11. Проводить технологический процесс транспорта, хранения и распределения газонефтепродуктов
СМ 11. Проведение технологического процесса транспорта, хранения и распределения газонефтепродуктов
В результате освоения модуля обучающийся изучает вопросы, связанные с эксплуатацией основных объектов нефтебаз и газохранилищ, выбор и расчет режимов эксплуатации основного технологического оборудования, организации производственных процессов
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующее:
выбор и планировка площадки, эксплуатация технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Выбор и планировка площадки.
Критерии оценки:
1. Умеет выбирать и планировать площадки и обосновать строительство нефтебазы.
2. Знает расчет времени слива нефтепродуктов из железнодорожных цистерн.
3. Определяет объемы резервуарных парков нефтебаз.
Результат обучения: 2) Эксплуатация технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Выбирает режим эксплуатации основного технологического оборудования.
2. Умеет определить необходимую емкость резервуарных парков и схем технологических трубопроводов нефтебаз.
3. Выполняет монтаж вертикальных стальных резервуаров индустриальным методом.
Результат обучения: 3) Потеря нефтепродуктов при длительном их хранении.
Критерии оценки:
1. Определяет потери нефтепродуктов от малого дыхания.
2. Определяет потери нефтепродуктов от большого дыхания.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Ознакомление с рабочими местами слесаря – ремонтника, оператора заправочных станций и техника-механика. Основные приемы выполнения работ по разборке, ремонту и сборке узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин, назначение и правила применения слесарного и контрольно-измерительных инструментов.
Результат обучения: 1) Знакомиться со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает технологическую документацию участка и технологического комплекса.
3. Знает должностные обязанности слесаря-ремонтника, оператора заправочных станций и техника-механика.

4. Газды ауада салқындату аппараттарында газды салқындату.
5. Ауада салқындату аппараттардан кейін газды магистралды газ құбырларына қайта беру.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1.Сорғы агрегатын жөндеу циклын, орташа, ағымдағы жөндеу санын есептеу.
2.Бөлшектердің тұрақты қоры нормаларын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 3) Компрессорлық агрегат сенімділігінің көрсеткіштерін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай айдау және компрессор станция объектілерінің жарамсыздықтарының негізгі себептерін талдау.
2. Жабдықтың бөлшектері мен тораптарындағы ақауларды анықтау.
3.Ақау ведомосы.
КҚ 11. Газ-мұнай өнімдерін тасымалдау, сақтау және үлестірудің технологиялық процесін жүргізу
АМ 11. Мұнай-газ өнімдерін тасымалдау, сақтау және үлестірудің технологиялық процесін жүргізу
Білім алушы модульді меңгеру нәтижесінде сорғы және компрессорлық станцияларының негізгі объектілерін пайдаланумен, негізгі технологиялық жабдықты пайдалану режимдерін таңдау және есептеумен, өндірістік процестерді ұйымдастырумен байланысты мәселелерді зерттейді.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: компрессорлық және сорғы станцияларына қызмет көрсету. жабдықты жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету. жабдықтың бөлшектері мен тораптарындағы ақауларды анықтау
Оқыту нәтижесі: 1) Алаңды таңдау және жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:
1.Алаңды таңдау және жоспарлау, мұнай базасының құрылысын негіздеу.
2.Теміржол цистерналарынан мұнай өнімдерін ағызу уақытын есептеу.
3.Мұнай базаларының резервуарлық парктерінің көлемін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықты пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі технологиялық жабдықты пайдалану режимін таңдау.
2. Мұнай базаларының технологиялық құбырларының схемаларын және резервуарлық парктердің қажетті сыйымдылығын есептеу.
3.Индустриялық әдіспен тік болат резервуарлардың монтажы.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұзақ сақтау кезінде мұнай өнімдерінің шығыны.
Бағалау өлшемдері:
1. Тыныстың аздығынан мұнай өнімдерінің шығынын анықтау.
2. Тыныстың көптігінен мұнай өнімдерінің шығынын анықтау .
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Слесарь-жөндеушінің, жанармай құю станциялары операторының және техник-механиктің жұмыс орындарымен таныстыру. Тораптар мен механизмдерді, жабдықты, агрегаттар мен машиналарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі тәсілдері, слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу қағидаттары.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаулықты білу.
2. Учаскенің және технологиялық кешеннің технологиялық құжаттамасын біледі.
3. Слесарь-жөндеушінің, жанармай құю станциялары операторының және техник-механиктің қызметтік міндеттерін біледі.

4. Знает виды и объемы выполняемых работ на производстве слесарем-ремонтником, оператором заправочных станций и техник-механиком.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Основные механические свойства обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, наименование, маркировку и правила применения масел, моющих составов, металлов и смазок. Устройство ремонтируемого оборудования, назначение и взаимодействие основных узлов и механизмов, технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов и машин, технические условия на испытание, регулировку и приемку узлов и механизмов, основные свойства обрабатываемых материалов, устройство универсальных приспособлений и применяемых контрольно-измерительных инструментов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, правила строповки, подъема, перемещения грузов, правила эксплуатации грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола. Оформление документации на принимаемые и реализованные нефтепродукты, правила хранения и отпуска нефтепродуктов. Организация работ по освоению производственных мощностей и совершенствованию технологии.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию слесаря-ремонтника.
Критерии оценки:
1. Выполняет слесарную обработку деталей.
2. Производит заточку слесарного инструмента.
3. Выбирает режим обработки с учетом характеристик металлов и сплавов.
4. Соблюдает технологическую последовательность при выполнении слесарных работ: разметки, рубки, правки, гибки, резки и опиливания металла, шабрении, сверлении и развертывании отверстий, нарезания резьбы, клепки.
5. Проводит разборку оборудования, подлежащее ремонту.
6. Выполняет установку уплотнений.
7. Сборка подшипников качения и скольжения.
8. Выполняет токарные работы.
9. Проводит работы по техническому обслуживанию оборудования.
10. Определяет виды сварок.
11. Выборает эффективный и безопасный вид сварки.
12. Обслуживает вспомогательное оборудование и коммуникации насосных станций.
13. Производит ремонт основного и вспомогательного оборудования.
14. Ведет отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемых насосов.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию оператора заправочных станций.
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы обслуживаемого заправочного оборудования.
2. Знает назначение и внешние отличия нефтепродуктов.
3. Знает наименования, марки и сорта отпускаемых нефтепродуктов.
4. Знает наименование и условия применения контрольно-измерительных приборов.
5. Знает правила оформления документации на принимаемые и реализованные нефтепродукты, правила хранения и отпуска нефтепродуктов.
6. Умеет выполнить ремонт оборудования заправочных станций.
7. Умеет выполнять работы по отбору проб для проведения лабораторных анализов.
8. Умеет проверить исправность топлива и маслораздаточного оборудования.
9. Умеет соблюдать требования безопасности труда, производственной санитарии и гигиены, охраны окружающей среды.
Результат обучения: 3) Организовать работы по освоению производственных мощностей и совершенствованию технологии.
Критерии оценки:
1. Производит транспортировку нефтепродуктов и других вязких жидкостей по трубопроводам.
2. Обслуживает вспомогательное оборудование и коммуникации насосных станций.
3. Осуществляет контроль работы насосных установок по контрольно-измерительным приборам.
4. Осуществляет нормальную и аварийную остановку насосов.
5. Ведет отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемых компрессоров, машин и механизмов.
6. Выполняет работы по сливу, перекачке нефти и мазута из цистерн и барж; подогрев жидкого топлива при сливе и подаче его к месту хранения или потребления; продувка нефтемагистралей; наблюдение за состоянием фильтров и их очистка.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Изучает деятельность объекта, как в целом, так и по отдельным подразделениям. Однако во время практики он не только приобретает новые практические знания, но и согласно призванию практики, учится осуществлять самостоятельный анализ, исследовать деятельность производственного объекта, выявлять проблемы и перспективы его дальнейшего функционирования. Предлагает собственные рационализаторские предложения по совершенствованию деятельности производственного предприятия.
Результат обучения: 1) Проводить технологический процесс на производстве.
Критерии оценки:
1. Ознакомление с предприятием и технической документацией, используемой на предприятии и основами ее ведения.
2. Сооружение и эксплуатация объектов транспорта, хранения, распределения нефти, газа, нефтепродуктов. Ликвидация аварий.
3. Читает чертежи и схемы оборудования.
4. Выполняет сборку неразъемных соединений заклепками всех видов, пайкой, сваркой, запрессовкой.
5. Устраняет дефекты, обнаруженные при сборке и испытании узлов и механизмов.
6. Выполняет такелажные работы при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов.
7. Оформляет акт приема-сдачи оборудования.
Результат обучения: 2) Планирование и организация производственных работ.
Критерии оценки:
1. Умеет произвести расчет основных технико-экономических показателей работы производственного участка.
2. Знает ведение технической и технологической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
3. Умеет принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них ответственность.
4. Умеет организовать собственную деятельность, выбирать типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
5. Исполнение или дублирование технических должностей.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 40
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0811000 – Производство химических волокон
Квалификация:

4. Слесарь-жөндеушінің, жанармай құю станциялары операторының және техник-механиктің өндірісте орындайтын жұмыстарының түрлері мен көлемдерін біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттері, рұқсат беру және орналастыру жүйесі, квалитеттер мен бұдырлы параметрлері, майлардың, жуғыш құрамдардың, металдар мен майлардың атаулары, маркалануы мен қолданылу қағидалары. Жөнделетін жабдық құрылысы, негізгі тораптар мен механизмдердің мақсаты мен өзара әрекеттесуі, жабдықты, агрегаттар мен машиналарды бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық реті, тораптар мен механизмдерді сынауға, реттеуге және қабылдауға арналған техникалық жағдайлар, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері, әмбебап құрылғылар мен қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, рұқсат беру және орналастыру жүйесі, квалитеттер мен бұдырлық параметрлері, жүктерді матау, көтеру, ауыстыру қағидалары, еденнен басқарылатын жүк көтергіш құралдар мен механизмдерді пайдалану қағидалары. Қабылданатын және өткізілген мұнай өнімдеріне арналған құжаттаманы ресімдеу, мұнай өнімдерін сақтау және босату қағидалары. Өндірістік қуаттылықтарды игеру және технологияларды жетілдіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарь-жөндеуші біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындау.
2. Слесарлық құралды қайрау.
3. Металдар мен қорытпалардың сипаттамаларын ескере отырып, өңдеу режимін таңдау.
4. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде технологиялық тәртіпті сақтау: металды белгілеу, шабу, түзеу, майыстыру, кесу және аралау, саңылаулар қыру, тесу және үлкейту, ою, шегелеу.
5. Жөндеуге жататын жабдықты бөлшектеу .
6. Тығыздықтар орнату.
7. Тербелу және жылжу мойынтіректерін құрастыру.
8. Жону жұмыстарын орындау.
9. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
10. Дәнекерлеу түрлерін анықтау.
11. Дәнекерлеудің тиімді және қауіпсіз түрін таңдау.
12. Сорғы станцияларының коммуникацияларына және қосымша жабдығына қызмет көрсету.
13. Негізгі және қосымша жабдықты жөндеу.
14.Қызмет көрсетілетін сорғылардың жұмысы туралы есептік-техникалық құжаттама жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 2) Жанармай құю станцияларының операторы біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін жанармай құю жабдығының жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Мұнай өнімдерінің мақсаты мен сыртқы ерекшеліктерін біледі.
3. Босатылатын мұнай өнімдерінің атауларын, маркалары мен сұрыптарын біледі.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының атауы мен қолданылу шарттарын біледі.
5. Қабылданатын және өткізілген мұнай өнімдеріне арналған құжаттаманы ресімдеуді, мұнай өнімдерін сақтау және босату қағидаларын біледі.
6.Жанармай құю станцияларының жабдығын жөндеуді орындай алады.
7.Зертханалық талдау жүргізу үшін сынамалар іріктеу бойынша жұмыстарды орындай алады.
8.Отын мен май үлестіру жабдығының жарамсыздығын тексере алады.
9.Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және гигиена, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік қуаттылықтарды игеру және технологияларды жетілдіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Мұнай өнімдерін және басқа да тұтқыр сұйықтықтарды құбырлармен тасымалдауды жүргізу.
2.Сорғы станцияларының коммуникацияларына және қосымша жабдығына қызмет көрсету.
3.Бақылау-өлшеу құралдары бойынша сорғы қондырғыларының жұмысын бақылауды жүзеге асыру.
4.Сорғылардың қалыпты және апатты тоқтауын жүзеге асыру.
5. Қызмет көрсетілетін компрессорлардың, машиналар мен механизмдердің жұмысы туралы есептік-техникалық құжаттама жүргізу.
6. Цистерналар мен баржалардан мұнай мен мазутты ағызу және айдау. Ағызу және сақтау немесе тұтыну орнына әперу кезінде сұйық отынды жылыту. Мұнай магистральдарын үрлеу. Сүзгілердің жағдайын бақылау және оларды тазарту.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Объектінің қызметін тұтастай және жекелеген бөлімшелер бойынша зерттейді. Алайда, практика уақытында ол жаңа практикалық білім алып қана қоймай, практиканың мақсатына сәйкес, өз бетінше талдау жүргізуге, өндірістік объектінің қызметін зерттеуге, проблемаларды және оның одан әрі жұмыс істеу болашағын анықтауға үйренеді. Өндірістік кәсіпорынның қызметін жетілдіру бойынша өздерінің оңтайлы ұсыныстарын ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте технологиялық процесс жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынмен және кәсіпорында пайдаланылатын техникалық құжаттамамен және оны жүргізу негіздерімен танысу.
2.Мұнай, газ, мұнай өнімдерін тасымалдау, сақтау, үлестіру объектілерін салу және пайдалану. Апаттарды жою.
3. Жабдық сызбалары мен схемаларын оқу.
4.Ажырамайтын қосылыстарды шегелердің барлық түрлерімен, дәнекерлеумен, пісірумен, баспақтаумен құрастыруды орындау.
5.Тораптар мен механизмдерді құрастыру және сынау кезінде анықталған ақауларды жою.
6.Жүктерді қарапайым жүк көтергіш құралдардың және механизмдердің көмегімен ауыстыру кезінде такелажды жұмыстарды орындау.
7. Жабдықты қабылдау-беру актін ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік учаске жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес, техникалық және технологиялық құжаттаманы жүргізу.
3. Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдау және олар үшін жауапты болу.
4. Өз қызметін ұйымдастыру, кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
5. Техникалық лауазымдарды атқару немесе қайталау.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет.
КҚ - кәсіптік құзырет.
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер.
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер.
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер.
АМ - арнайы модульдер.
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 40-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0811000 – Химиялық талшықтар өндірісі
Біліктіліктер:

2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Читать эскизы и чертежи деталей, схемы технологического оборудования и основных его узлов
ОПМ 01.Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления, чтения чертежей и схем по специальности, выражения технической мысли при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила и приҰмы выполнения проекционных и машиностроительных чертежей, эскизов и схем технологических процессов.
При изучении модуля обучающие должны: читать и графически оформлять схемы технологических процессов и аппаратов.
Результат обучения: 1) Выполнять графическое оформление чертежей.
Критерии оценки:
1. Знает требования Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации.
2. Знает чертежные шрифты, масштабы, правила нанесения размеров.
3. Умеет вычерчивать различные линии.
4.Умеет выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом.
5. Умеет наносить размеры на чертеже детали простой формы.
Результат обучения: 2) Выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов.
Критерии оценки:
1. Знает элементы технического рисования.

2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Бөлшектердің нобайлары мен сызбаларын, технологиялық жабдықтары мен олардың негізгі түйіндерінің сұлбаларын оқу
ЖКМ 01. Сызу
Осы модуль мамандықтар бойынша сызбалар мен сұлбаларды оқу, рәсімдеу, нобайдың, сызбаның, техникалық суреттің көмегі арқылы техникалық ойды білдіру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: технологиялық процестердің проекциялық және машина жасау сызбаларын, нобайлары мен схемаларын орындау қағидаттары мен тәсілдерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: технологиялық процестер мен аппараттардың схемаларын оқуы және графикалық рәсімдеуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаларды графикалық рәсімдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Құрылымдық құжаттаманың бірыңғай жүйесі мен технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарын біледі.
2. Сызба қаріптерін, масштабтарын, өлшемдерді белгілеу қағидаларын біледі.
3. Стандартты сақтай отырып, әр түрлі сызықтарды сыза алады.
4. Сызбалардағы жазбаларды стандартты қаріппен орындай алады.
5. Сызбада қарапайым пішінді бөлшектердің өлшемдерін сыза алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Нобайларды, техникалық суреттерді және бөлшектердің, олардың элементтерінің, тораптарының сызбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық сурет салу элементтерін біледі.

2. Понимает отличие технического рисунка от чертежа.
3. Умеет выполнять чертежи несложных деталей, в том числе методами компьютерной графики.
4. Умеет выполнять технические рисунки плоских фигур.
Результат обучения: 3) Читать и выполнять чертежи, схемы по специальности.
Критерии оценки:
1. Знает способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем.
2. Знает виды и типы схем, условные графические обозначения в схемах.
3. Умеет выполнять рабочий чертеж эскиз простой детали.
4. Умеет читать и выполнять схемы по специальности.
5. Применяет средства системы автоматизированного проектирования при оформлении схем и чертежей.
БК 7. Обслуживать технологическое оборудование и механизмы, применяя законы механического движения
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эффективной эксплуатации и обсуживания технологического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: конструкции и эксплуатационные характеристики деталей машин и механических передач; устройство и принцип действия основных узлов механического оборудования, их соединения.
При изучении модуля обучающие должны: понимать работу механизмов технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией, понятиями и общими законами механического движения и равновесия материальных тел.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и аксиомы статики, кинематики и динамики: общие законы равновесия и движения точек и тел; силы инерции; трение; работу, мощность и коэффициент полезного действия механизмов.
2. Умеет анализировать механическое состояние элементов конструкции.
3. Умеет составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты элементов конструкции.
Критерии оценки:
1. Знает виды расчетов в сопротивлении материалов, классификацию нагрузок; внутренние силовые факторы, возникающие деформации и механические напряжения.
2. Умеет выполнять расчеты элементов конструкции на прочность, жесткость, усталость и устойчивость.
Результат обучения: 3) Проводить сборочно-разборочные работы механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает критерии работоспособности машин.
2. Знает передачи, используемые в оборудовании.
3. Знает разъемные и неразъемные детали механизмов.
4. Знает характер соединения основных сборочных единиц и деталей.

2. Техникалық суреттің сызбадан ерекшелігін түсінеді.
3. Қарапайым бөлшектердің сызбаларын, соның ішінде компьютерлік графика әдістерімен орындай алады.
4. Тегіс фигуралардың техникалық суреттерін орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мамандық бойынша сызбаларды, схемаларды оқу және орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық жабдықты графикалық көрсету және технологиялық сызбанұсқаларды орындау тәсілдерін біледі.
2. Схемалардың түрлері мен типтерін, схемалардағы графикалық белгілеулерді біледі.
3. Қарапайым бөлшектің жұмыс сызбасын, нобайын орындай алады.
4. Мамандық бойынша сұлбаларды оқып, орындай алады.
5. Сұлбалар мен сызбаларды рәсімдеу кезінде атоматтандырылған жобалау жүйесінің құралдарын қолдана алады.
БҚ 7. Механикалық қозғалыс заңдарын қолданып, технологиялық жабдығы мен механизмдерді күту
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану және күту үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: машиналар мен механикалық берілістердің бөлшектерінің құрылымдары мен пайдалану сипаттамаларын; механикалық жабдықтың негізгі тораптарының, олардың бірігуінің құрылымдары мен жұмыс істеу қағидаттарын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: технологиялық жабдық механизмдерінің жұмысын түсінуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Материалдық денелердің механикалық қозғалыстары мен тепе-теңдігінің терминологиясын, түсініктерін және жалпы заңдарын меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын біледі: нүктелер мен денелердің тепе-теңдігі мен қозғалысының жалпы заңдарын; инерция күштерін; механизмдердің жұмысын, қуаттылығын және кпд.
2. Құрылым элементтерінің механикалық жай-күйін талдай алады.
3. Механизмдердің кинематикалық схемаларын құрастыра және оқи, олардың құрылымдық ерекшеліктерін талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылым элементтерінің есептерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Материалдардың қарсылығындағы есептердің түрлерін, жүктемелер жіктелімін; ішкі күш факторларын, туындайтын деформацияларды және механикалық кернеулерді біледі.
2. Беріктілікке, қаттылыққа, төзімділікке құрылым элементтерінің есептерін орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Механизмдерді құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналардың жұмысқа қабілеттілігінің критерийлерін біледі.
2. Жабдықта қолданылатын берілістерді біледі.
3. Механизмдердің ажырайтын және ажырамайтын бөлшектерін біледі.
4. Негізгі құрастыру бірліктері мен бөлшектерін біріктіру сипатын біледі.

5. Знает типы, назначение, устройство редукторов.
6. Умеет анализировать и классифицировать элементы механизмов и машин общего применения.
7. Умеет проводить сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц.
БК 8. Владеть знаниями о сущности электромагнитных процессов в электротехнических и электронных устройствах для правильной эксплуатации и безопасного обслуживания
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения правил эксплуатации электрооборудования и методов измерения электрических величин.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: процессы, происходящие в электрических цепях постоянного и переменного токов, принципы действия электрических машин и аппаратов, электроизмерительных приборов, электронных приборов, систем автоматики и их практическое применение.
При изучении модуля обучающие должны:
понимать работу технологического электрооборудования, контрольно-измерительных и электронных приборов;
объяснять правила безопасности при эксплуатации электрической части технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия о постоянном и переменном электрическом токе, единицы измерения электрических величин.
2. Знает последовательное и параллельное соединение проводников и источников тока.
3. Знает основные законы электротехники.
4. Умеет рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
Результат обучения: 2) Выполнять электротехнические измерения.
Критерии оценки:
1. Знает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
2. Умеет составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин.
3. Умеет снимать показания электроизмерительных приборов
Результат обучения: 3) Владеть знаниями работы и подключения электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Знает типы электрических цепей и их элементы.
2. Знает назначение и конструкцию трансформаторов.
3. Знает принципы действия, устройство, характеристики электрических машин, аппаратуры управления и защиты, схемы электроснабжения.
4. Умеет выполнять по заданным условиям расчҰты несложных электрических цепей постоянного и переменного тока.
5. Умеет контролировать выполнение заземления, зануления.
Результат обучения: 4) Работать с электрическими схемами электротехнических приборов.
Критерии оценки:
1. Знает типы электрических схем и правила графического изображения.

5. Редукторлардың типтерін, мақсатын, құрылымын біледі.
6. Ортақ пайдаланылатын механизмдер мен машиналардың элементтерін талдап, жіктей алу.
7. Бөлшектер мен құрастыру бірліктері қосылыстарының сипатына сәйкес, құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын жүргізе білу.
БҚ 8. Дұрыс пайдалану және қауіпсіз қызмет көрсету үшін электротехникалық және электрондық құрылғылардағы электромагниттік процестердің мәні туралы білімді меңгеру
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздерімен
Осы модуль электржабдықтарды пайдаланудың ережелерін және электрлік шамаларды өлшеудің әдістерін меңгеру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тұрақты және ауыспалы тоқтардың электр тізбектерінде туындайтын процестер, электр машиналары мен аппараттардың, электр өлшеу аспаптарының, электронды аспаптардың, автоматика жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттары мен олардың практикалық қолданылуы меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: технологиялық электр жабдығының, бақылау-өлшеу және электронды құралдардың жұмысын түсіну; технологиялық жабдықтың электр бөлігін пайдалану кезінде қауіпсіздік қағидаларын түсіндіру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр техникасының негізгі түсініктерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және ауыспалы электр тоғы туралы негізгі түсініктерді , электр шамаларының өлшем бірліктерін біледі.
2. Өткізгіштер мен тоқ көздерінің жүйелі және параллельді қосылысын біледі.
3. Электротехниканың негізгі заңдарын біледі.
4. Ом және Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып, тоқ, кернеу, қарсылық мәндерін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электротехникалық өлшемдерді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр шамаларын өлшеудің мәні мен әдістерін, өлшеу аспаптарының құрылымдық және техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Әртүрлі электр шамаларын өлшеу кезінде аспаптарды қосудың сызбанұсқаларын жасайды және құрастырады.
3. Электр өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін ала алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жабдығының жұмысы мен қосылуы туралы білімді меңгерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тізбектерінің типтерін және олардың элементтерін біледі.
2. Трансформаторлардың мақсаты мен құрылымын біледі.
3. Электр машиналарының, басқару және қорғау аппаратурасының жұмыс істеу қағидаттарын, құрылысын, негізгі сипаттамаларын, электрмен жабдықтау схемаларын біледі.
4. Тұрақты және ауыспалы тоқтың күрделі емес электр тізбектерінің есептерін берілген талаптар бойынша орындай алады.
5. Жерге тұйықтаудың, нөлдеудің орындалуын бақылай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электротехникалық аспаптардың электр схемаларымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр схемаларының типтерін және графикалық сурет қағидаларын біледі.

2. Знает условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин.
3. Умеет читать функциональные и принципиальные электрические схемы.
Результат обучения: 5) Обосновывать использование электронных приборов в технологическом процессе.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию электронных приборов, их устройство и область применения.
2. Умеет объяснить назначение и применение электронных приборов и электронной техники в технологической схеме.
БК 9. Владеть знаниями физико-химических основ типовых процессов и аппаратов химической промышленности для достижения оптимальных технологических режимов
ОПМ 04. Процессы и аппараты химической промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые в производственных условиях для достижения оптимальных технологических режимов, повышения производительности аппаратов (оборудования) и улучшения качества продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: физико-химические основы типовых процессов, используемых в отраслях химической промышленности, конструкции типовых аппаратов, методов их расчета и обслуживания.
При изучении модуля обучающие должны:
понимать работу механизмов технологического оборудования;
обслуживать эффективно процессы и аппараты.
Результат обучения: 1) Классифицировать и характеризовать основные процессы химических производств.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и физико-химические основы процессов химической технологии.
2. Знает характеристики процессов химической технологии.
3. Умеет различать процессы по сущности, характеризовать основные технологические стадии производства химических волокон по типу процессов.
Результат обучения: 2) Объяснять типичные технологические схемы химических производств и их аппаратурное оформление.
Критерии оценки:
1. Знает основные типы, устройство и принцип действия основных машин и аппаратов химических производств.
2. Умеет читать и оформлять схемы аппаратов, в том числе и методами компьютерной графикой.
3. Умеет обосновывать выбор конструкции оборудования для конкретного производства, целесообразность выбора технологической схемы.
Результат обучения: 3) Анализировать характер протекания процесса по критериям подобия.
Критерии оценки:
1. Знает критерии оценки типовых процессов.
2. Умеет рассчитывать критерии по формулам.
3. Умеет пользоваться справочной литературой.
4. Умеет делать выводы о характере протекания процесса по критериям подобия.
БК 10. Выполнять несложные определения качественных и количественных характеристик веществ
ОПМ 05. Основы аналитической химии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые в области контроля качества сырья, готовой продукции и технологического процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды химических и физико-химических методов аналитического контроля, их аппаратурное оформление.
При изучении модуля обучающие должны:
овладеть приҰмами основных методов анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции, применяемых в аналитическом контроле на предприятиях по производству химических волокон.
Результат обучения: 1) Выполнять несложные качественные определения веществ химическими методами.
Критерии оценки:
1.Знает классификацию методов качественного химического анализа.

2. Электротехникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілерін біледі.
3. Функционалдық және қағидаттық электр схемаларын оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Технологиялық процесте электронды аспаптардың пайдаланылуын негіздеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электронды аспаптардың жіктелуін, олардың құрылысын және қолданылу аясын біледі.
2. Технологиялық схемада электронды аспаптар мен электронды техниканың мәнін және қолданылуын түсіндіре алады.
БҚ9. Оңтайлы технологиялық режимдерге қол жеткізу үшін химиялық өнеркәсіп аппараттары мен үлгілік процестердің физикалық-химиялық негіздері бойынша білімді меңгеру.
ЖКМ 04. Химиялық өнеркәсіп процестері мен аппараттары
Осы модуль өндірістік жағдайларда осы модуль оңтайлы технологиялық режимдерге қол жеткізу, аппараттардың (жабдықтың) өнімділігін арттыру және өнім сапасын жақсарту үшін қажетті білімдерді, біліктер мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: химия өнеркәсібі салаларында қолданылатын типтік процестердің физикалық-химиялық негіздерін, типтік аппараттардың құрылымдарын, оларды есептеу және қызмет көрсету әдістерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: технологиялық жабдық механизмдерінің жұмысын түсіну;
процестер мен аппараттарға тиімді қызмет көрсету тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Химиялық өндірістердің негізгі процестерін жіктеу және сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық технология процестерінің жіктелімін және физикалық-химиялық негіздерін біледі.
2. Химиялық технология процестерінің сипаттамаларын біледі.
3. Процестерді мәні бойынша ажырата алады, процестердің типі бойынша химиялық талшық өндірісінің негізгі технологиялық кезеңдерін сипаттай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Химиялық өндірістердің типтік технологиялық схемаларын және олардың аппаратуралық ресімделуін түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық өндірістердің негізгі машиналары мен аппараттарының негізгі типтерін, құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Аппараттардың схемаларын, соның ішінде компьютерлік графика әдістерімен оқып, ресімдей алады.
3. Нақты өндіріс үшін жабдық құрылымын таңдауды, технологиялық схеманы таңдау орындылығын негіздей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұқсастық критерийлері бойынша процестің өту сипатын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Типтік процестерді бағалау өлшемдерін біледі.
2. Формулалар бойынша критерийлерді есептей алады.
3. Анықтама әдебиетін пайдалана алады.
4. Ұқсастық критерийлері бойынша процестің өту сипаты туралы қорытынды жасай алады.
БҚ 10. Заттардың сапа және сандық сипаттамаларының күрделі емес анықтамаларын орындау дағдыларын меңгеру
ЖКМ 05. Талдамалық химия негіздері
Осы модуль шикізаттың, дайын өнім мен технологиялық процестің сапасын бақылау саласында қажетті қажетті білімдерді, біліктер мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: талдамалық бақылаудың химиялық және физикалық-химиялық әдістерінің түрлері, олардың аппаратуралық ресімделуі меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: химиялық талшық өндіру кәсіпорындарындағы талдамалық бақылауда қолданылатын шикізатты, жартылай өнімдерді және дайын өнімді талдаудың негізгі әдістерін меңгеру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Заттардың күрделі емес сапа анықтамаларын химиялық әдістермен орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сапалы химиялық талдау әдістерінің жіктемесін біледі.

2. Знает виды и назначение химической посуды.
3. Умеет пользоваться химической посудой.
4. Умеет проводить несложные качественные определения катионов и анионов.
5. Умеет оформлять результаты определений.
Результат обучения: 2) Выполнять несложные количественные определения веществ аналитическими методами.
Критерии оценки:
1. Знает основы гравиметрии и титриметрии.
2. Знает аппаратурное оформление количественных методов анализа.
3. Умеет выполнять взвешивание веществ на аналитических весах, производить отбор пробы, аликвоты, титровать.
4. Умеет производить расчеты результатов анализа и оценивать достоверность результатов.
Результат обучения 3) Выполнять несложные определения веществ инструментальными методами.
Критерии оценки:
1. Знает виды инструментальных методов и область их применения.
2. Понимает сущность физических, физико-химических и физико-механических методов анализа.
3. Понимает принцип работы приборов.
4. Умеет проводить по методике физико-химические, физико-механические испытания.
5. Умеет производить расчеты результатов анализа и оценивать достоверность результатов.
БК 11. Владеть знаниями химико-технологических закономерностей проведения процессов по видам химических производств
ОПМ 06. Общая химическая технология
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования общих закономерностей осуществления химических процессов в производственной практике.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: типы процессов в химической технологии, рациональное развитие химической промышленности, ресурсо - и энергосберегающие технологии, технологии получения основных продуктов неорганического и органического синтеза и область их применения; основы техники и технологии защиты производства и окружающей среды от вредных выбросов.
При изучении модуля обучающие должны:
понимать структуру химического производства и общие принципы его организации;
оценивать эффективность технологии по технико-экономическим показателям;
составлять принципиальную технологическую схему химического производства исходя из характеристик перерабатываемого сырья.
Результат обучения: 1) Характеризовать сырье и энергетику химической промышленности.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию сырья по происхождению.
2. Знает методы обогащения и переработки природного сырья.
3. Знает виды энергии, используемые в химической промышленности.
4. Знает технологию воды.
5. Умеет характеризовать природные ресурсы Казахстана.

2. Химиялық ыдыс түрлері мен мақсатын біледі.
3. Химиялық ыдысты пайдалана алады.
4. Катиондар мен аниондардың күрделі емес сапалы анықтамаларын жүргізе алады.
5. Анықтамалардың нәтижелерін ресімдей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Талдау әдістерімен заттардың күрделі емес сандық анықтамаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Гравиметрия мен титриметрия негіздерін біледі.
2. Талдаудың сандық әдістерін аппаратуралық рәсімдеуді біледі.
3. Талдау таразыларында заттардың өлшемін орындай алады, сынамаларды іріктей алады, титрлей алады.
4. Талдау нәтижелерінің есептерін жүргізе алады және нәтижелердің дұрыстығын бағалай алады.
Оқыту нәтижесі 3) аспаптық әдістермен заттардың күрделі емес анықтамаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Аспаптық әдістердің түрлерін және олардың қолданылу аясын біледі.
2. Талдаудың физикалық, физикалық-химиялық және физикалық-механикалық әдістерінің мәнін түсінеді.
3. Аспаптардың жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
4. Әдістеме бойынша физикалық-химиялық, физикалық-механикалық сынамаларды жүргізе алады.
5. Талдау нәтижелерінің есептерін жүргізе алады және нәтижелердің дұрыстығын бағалай алады.
БК 11. Химиялық өндіріс түрлері бойынша процестерді жүргізудің химиялық-технологиялық заңдылықтары бойынша білімді меңгеру.
ЖКМ 06. Жалпы химиялық технология
Осы модуль өндірістік практикада химиялық процестерді іске асырудың жалпы заңдылықтарын пайдалану үшін қажетті қажетті білімдерді, біліктер мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: химиялық технология процестерінің типтері, химия өнеркәсібінің ұтымды дамуы, ресурс және энергия үнемдейтін технологиялар, бейорганикалық және органикалық синтездің негізгі өнімдерін алу технологиялары және олардың қолданылу аясы; өндіріс пен қоршаған ортаны зиянды тасталымдардан қорғау техникасы мен технологиясының негіздері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: химиялық өндіріс құрылымын түсіну және оны ұйымдастырудың жалпы қағидаттары;
техникалық-экономикалық көрсеткіштер бойынша технология тиімділігін бағалау;
өңделетін шикізат сипаттамаларына сүйене отырып, химиялық өндірістің технологиялық схемасын құрастыру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Химия өнеркәсібінің шикізаты мен энергетикасын сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат жіктелімін шығу тегі бойынша біледі.
2. Табиғи шикізатты байыту және өңдеу әдістерін біледі.
3. Химия өнеркәсібінде пайдаланылатын энергия түрлерін біледі.
4. Су технологиясын біледі.
5. Қазақстанның табиғи ресурстарын сипаттай алады.

6. Оценивать степень использования определенного вида сырья в производстве химических веществ.
Результат обучения 2) Выбирать рациональную схему производства заданного продукта.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию химико-технологических процессов.
2. Знает методы оценки эффективности химико-технологического процесса.
3. Умеет характеризовать химико-технологический процесс по условиям проведения.
4. Умеет рассчитывать технико-экономические показатели химико-технологических процессов.
Результат обучения: 3) Составлять и делать описание технологических схем основных химических производств.
Критерии оценки:
1. Знает виды сырья органического и неорганического синтеза, область применения продуктов.
2. Знает химизм и технологические условия получения неорганических кислот, щелочей, аммиака, кальцинированной соды.
3. Знает химизм и технологические условия переработки угля, нефти, древесины.
4. Знает основные типы, конструктивные особенности и принцип работы технологического оборудования производства.
5. Умеет обосновывать целесообразность выбранной технологической схемы и конструкции оборудования.
БК 12. Владеть знаниями теоретических основ технологии химических волокон, особенностях формирования структуры и свойств химических волокон
ОПМ 07. Основы технологии производства химических волокон
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эффективной эксплуатации технологического оборудования прядильного производства и комплексного понимания влияния отдельных стадий производства химических волокон на качество продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: структура высокомолекулярных соединений (ВМС), их свойства и способы получения; применение высокомолекулярных соединений в производстве химических волокон; классификация химических волокон, свойства искусственных и синтетических волокон и процесс их получение; методы оценки качества волокон.
При изучении модуля обучающие должны:
знать химию и технологию производства основных промышленно значимых полимеров;
понимать аппаратурно-технологические особенности производства химических волокон;
устанавливать взаимосвязь качества волокон и условий их получения.
Результат обучения: 1) Определять класс высокомолекулярных соединений и давать названия по различным номенклатурам.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и номенклатуру высокомолекулярных соединений.
2. Знает виды высокомолекулярных соединений, применяемые в производстве химических волокон.
3. Умеет классифицировать высокомолекулярные соединения.

6. Химиялық заттар өндірісінде белгілі бір шикізат түрінің пайдаланылу деңгейін бағалау.
Оқыту нәтижесі: 2) Берілген өнім өндірісінің ұтымды схемасын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық-технологиялық процестердің жіктелімін біледі.
2. Химиялық-технологиялық процестің тиімділігін бағалау әдістерін біледі.
3. Жүргізу шарттары бойынша химиялық-технологиялық процесті сипаттай алады.
4. Химиялық-технологиялық процестердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі химиялық өндірістердің технологиялық схемаларын құрастыру және сипаттамасын жасау
Бағалау өлшемдері:
1. Органикалық және бейорганикалық синтездің шикізат түрлерін, өнімдердің қолданылу аясын біледі.
2. Бейорганикалық қышқылдар, сілтілер, аммиак, кальцийлендірілген ас содасын алудың технологиялық шарттары мен химялануын біледі.
3. Көмірді, мұнайды, ағашты өңдеудің технологиялық шарттары мен химиялануын біледі.
4. Өндірістің технологиялық жабдығының негізгі типтерін, құрылымдық ерекшеліктерін және жұмыс істеу қағидатын біледі.
5. Жабдықтың құрылымы мен таңдалған технологиялық схемасының орындылығын негіздей алады.
БҚ 12. Химиялық талшықтар технологиясының теориялық негіздері, құрылым қалыптастыру ерекшеліктері мен химиялық талшықтардың қасиеті туралы білімді меңгеру.
ЖКМ 07. Химиялық талшық өндіру технологиясының негіздері
Осы модуль жіп иіру өндірісінің технологиялық жабдығын тиімді пайдалану және химиялық талшық өндірісінің жекелеген кезеңдерінің өнім сапасына әсерін кешенді түсіну қажетті білімдерді, біліктер мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жоғары молекулалық қосылыстар (ЖМҚ) құрылымы, олардың қасиеттері мен алу тәсілдері; химиялық талшық өндірісінде жоғары молекулалық қосылыстарды қолдану; химиялық талшықтардың жіктелімі, жасанды және синтетикалық талшықтардың қасиеттері мен оларды алу процесі; талшықтардың сапасын бағалау әдістері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі өнеркәсіптік маңызды полимерлер өндірісінің химиясы мен технологиясын білу;
химиялық талшық өндірісінің аппаратуралық-технологиялық ерекшеліктерін түсіну;
талшықтардың қасиеттерінің және оларды алу шарттарының өзара байланысын белгілеу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары молекулалық қосылыстар класын анықтау және әр түрлі номенклатуралар бойынша атаулар беру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоғары молекулалық қосылыстардың жіктелімі мен номенклатурасын біледі.
2. Химиялық талшық өндірісінде қолданылатын жоғары молекулалық қосылыстардың түрлерін біледі.
3. Жоғары молекулалық қосылыстарды жіктей алады.

4. Умеет составлять название вещества по формуле.
Результат обучения: 2) Уметь объяснять и составлять химические реакции высокомолекулярных соединений.
Критерии оценки:
1. Знает типы химических реакций полимеров.
2. Знает факторы, приводящие к старению полимеров.
3. Умеет объяснять химические свойства полимеров.
Результат обучения: 3) Характеризовать свойства волокон и нитей.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию волокон и нитей.
2. Знает структуру химических волокон и нитей.
3. Знает геометрические, механические и физические свойства волокон и нитей.
4. Знает методы и приборы для определения характеристик химических волокон и нитей.
3. Умеет определить взаимосвязь структуры и свойств волокон.
Результат обучения: 4) Работать с типовыми технологическими схемами производства химических волокон.
Критерии оценки:
1. Знает принципиальную схему производства искусственных и синтетических волокон.
2. Знает технологические стадии производства химических волокон и условия их проведения.
3. Умеет изобразить технологическую схему при помощи технического рисунка.
4. Умеет объяснить последовательность стадий производства химических волокон, их назначение.
Результат обучения: 5) Работать с каталогами типового оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и конструкцию типового оборудования производства химических волокон.
2. Умеет читать схемы оборудования.
3. Умеет объяснить назначение типового технологического оборудования производства химических волокон.
4. Умеет выбрать типовое оборудование по каталогам.
БК 13. Соблюдать требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности
ОПМ 08. Охрана труда и основы промышленной экологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые в производственной практике для обеспечения технологической и экологической безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: по технике безопасности, противопожарной технике, промышленной санитарии в производстве химических волокон, методов очистки и утилизации промышленных выбросов.
При изучении модуля обучающие должны:
применять теоретические знания законодательных и нормативных актов по охране труда в производственной практике;
проводить анализ потенциально опасных и вредных факторов производства химических волокон;
квалифицированно изыскивать способы и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние на работающих опасных и вредных производственных факторов;
выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения пользы для человека и окружающей среды.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями организации работ по охране труда на производстве.
Критерии оценки:
1. Знает нормативно-техническую документацию по безопасности труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

4. Формула бойынша зат атауын құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жоғары молекулалық қосылыстардың химиялық реакцияларын түсіндіріп, құрастыра білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Полимерлердің химиялық реакцияларының типтерін біледі.
2. Полимерлердің ескіруіне әкелетін факторларды біледі.
3. Полимерлердің химиялық қасиеттерін түсіндіре алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Талшықтар мен жіптердің қасиеттерін сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Талшықтар мен жіптердің жіктемесін біледі.
2. Химиялық талшықтар мен жіптердің құрылымын біледі.
3. Талшықтар мен жіптердің геометриялық, механикалық және физикалық қасиеттерін біледі.
4. Химиялық талшықтар мен жіптердің
сипаттамаларын анықтаудың әдістері мен тәсілдерін біледі.
5. Талшықтардың құрылымы мен қасиеттерінің өзара байланысын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Химиялық талшықтар өндірісінің типтік технологиялық схемаларымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жасанды және синтетикалық талшықтар өндірісінің қағидаттық схемасын біледі.
2. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі технологиялық кезеңдерін және оларды жүргізу шарттарын біледі.
3. Техникалық суреттің көмегімен технологиялық схеманы көрсете алады.
4. Химиялық талшықтар өндірісі кезеңдерінің ретін, олардың мақсатын түсіндіре алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Типтік жабдық каталогтарымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық талшықтар өндірісінің типтік жабдығының мақсаты мен құрылымын біледі.
2. Жабдық схемасын оқи алады.
3. Химиялық талшық өндірісінің типтік технологиялық жабдығының мақсатын түсіндіре алады.
4. Каталогтар бойынша типтік жабдықты таңдай алады.
БҚ 13. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтау
ЖКМ 08. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Осы модуль өндірістік практикада технологиялық және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, біліктер мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы техника, химиялық талшықтар өндірісіндегі өнеркәсіптік санитария бойынша, өнеркәсіптік қалдықтарды тазалау және кәдеге жарату әдістері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: өндірістік практикада еңбекті қорғау бойынша заңнамалық және нормативтік актілер бойынша теориялық білімді қолдану;
химиялық талшық өндірісінің қауіпті және зиянды факторларына талдау жүргізу;
жарақаттануға жол бермейтін және қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жұмыс істейтіндерге әсерін жоятын тәсілдер мен құралдарды білікті түрде зерделеу;
адам мен қоршаған орта үшін пайда тұрғысында өндірісті жетілдірудің оңтайлы нұсқаларын таңдау тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістегі еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру бойынша білімді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы біледі.

2. Знает виды и правила проведения инструктажей по охране труда.
3. Умеет пользоваться документацией по охране труда и справочной литературой.
Результат обучения: 2) Применять средства индивидуальной защиты при обслуживании оборудования химических волокон.
Критерии оценки:
1. Знает cредства и методы повышения безопасности технических средств и технологических процессов.
2. Знает возможные опасные и вредные факторы производства химических волокон и средства защиты.
3. Знает действие токсичных веществ на организм человека и средства защиты от них.
4. Умеет пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты.
Результат обучения: 3) Соблюдать технические меры безопасности машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает требования надежности и прочности оборудования и подъемно-транспортных машин и механизмов.
2. Соблюдает правила электро- и пожаробезопасности.
3. Знает меры предупреждения пожаров и взрывов.
4. Умеет оценить степени риска выполнения работ.
5. Умеет изыскивать способы и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние на работающих опасных и вредных производственных факторов.
Результат обучения: 4) Применять правила экологической безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает влияние вредных веществ на окружающую среду.
2. Знает газоочистные установки и очистку сточных вод.
3. Знает аспирационную систему производства химических волокон.
4. Умеет проводить инструментальный контроль качества окружающей среды и условий труда.
БК 14. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 09. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.

2. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың түрлері мен жүргізу қағидаларын біледі.
3. Еңбекті қорғау бойынша құжаттаманы және анықтама әдебиетті пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Химиялық талшық жабдығына қызмет көрсету кезінде жеке қорғану құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық құралдар мен технологиялық процестердің қауіпсіздігін арттыру құралдары мен әдістерін біледі.
2. Химиялық талшықтар өндірісінің ықтимал қауіпті және зиянды факторларын және қорғану құралдарын біледі.
3. Уытты заттардың адам ағзасына әсерін және олардан қорғану құралдарын біледі.
4. Жеке және ұжымдық қорғану құралдарын пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Машиналар мен механизмдердің техникалық шараларын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдық пен көтергіш-көлік машиналары мен механизмдерінің беріктік және төзімділік талаптарын біледі.
2. Электр және өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды.
3. Өрт пен жарылыстардың алдын алу шараларын біледі.
4. Жұмыстарды орындау тәуекелінің деңгейін бағалай алады.
5. Жарақаттануға жол бермейтін және қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жұмыс істейтіндерге әсерін жоятын тәсілдер мен құралдарды іздестіре алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Экологиялық қауіпсіздік қағидаларын қолданады.
Бағалау өлшемдері:
1. Зиянды заттардың қоршаған ортаға әсерін біледі.
2. Газдан тазарту қондырғыларын және ағын суларды тазартуды біледі.
3. Химиялық талшықтар өндірісінің аспирациялық жүйесін біледі.
4. Қоршаған орта сапасына және еңбек жағдайларына аспаптық бақылау жүргізе алады.
БҚ 14. Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 09. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Берілген модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды. үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері; құжаттардың қызметі және құру тәсілдері; құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, рәсімдеу ережелері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.

6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "081103 2 - Ставильщик"
ПК 1. Вести технологический процесс установки шпуль, бобин, катушек в шпулярник ткацких машин и станков
СМ 01. Получение пряжи из химических волокон
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения технологического процесса установки шпуль, бобин, катушек в шпулярник текстильных машин.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: свойства химических волокон и нитей; назначение текстильной машины, конструкция шпулярника, технология заправки нити в шпулярник; техника связывания нитей; способы ликвидации обрыва нити.
При изучении модуля обучающие должны:
объяснять стадии технологии подготовки химических нитей к переработке;
осуществлять обоснованный выбор параметров работы шпулярника с учетом свойств исходного сырья и требований, предъявляемых к пряже.
проводить технологические операции, связанные с обслуживанием шпулярника.
Результат обучения: 1) Объяснять технологический процесс сматывания химических нитей с паковок.
Критерии оценки:
1. Знает физико-химические свойства волокна в паковках.
2. Знает строение сматываемых паковок.
3. Знает последовательность операций сматывания нитей.
4. Умеет объяснить назначение и графически представить процесс сматывания нитей с паковок.
Результат обучения: 2) Объяснять устройство шпулярника и параметры работы.
Критерии оценки:
1. Знает назначение шпулярника ткацкого станка и его конструкцию.
2. Знает виды шпулярников.
3. Знает порядок установки шпуль или бобин в шпулярник.
4. Умеет схематично изобразить устройство шпулярника и объяснить принцип его работы.
5. Умеет объяснить параметры работы шпулярника в зависимости от свойств химических нитей.
Результат обучения 3) Заправлять шпулярник питающими паковками.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность операций заправки шпулярника паковками.
2. Знает устройство нитенаправителя.
3. Умеет фиксировать завершение процесса средствами автоматизации.
Результат обучения: 4) Определять характер натяжения нитей.

6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
"081103 2 – Жіп қондырушы" біліктілігі
КҚ 1. Тоқыма білдегі мен машиналарының шпулярнигіне шарық, белдек, шарғы орнатудың технологиялық процесін жүргізу
АМ 01. Химиялық талшықтардан иірімжіп алу
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, тоқыма машиналарының шпулярнигіне шпульдерді, белдектерді, шарғыларды орнатудың технологиялық процесін жүргізу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: химиялық талшықтар мен жіптердің қасиеттері; тоқыма машинаның мақсатын, шпулярник құрылымын, шпулярникке жіп салу технологиясын; жіптерді байлау техникасын; жіптердің үзілуін жою тәсілдерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: химиялық жіптерді өңдеуге дайындау технологиясының кезеңдерін түсіндіру;
бастапқы шикізат қасиеттерін және жіпке қойылатын талаптарды ескере отырып, шпулярник жұмысының параметрлерін негізделген таңдауды жүзеге асыру.
шпулярникке қызмет көрсетумен байланысты технологиялық операцияларды жүргізу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Орауыштардан химиялық жіптерді ораудың технологиялық процесін түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Орауыштардағы талшықтың физикалық-химиялық қасиеттерін біледі.
2. Орайтын орауыштардың құрылысын біледі.
3. Жіптерді орау операцияларының ретін біледі.
4. Орауыштардан жіптерді орау процесінің мақсатын түсіндіре алады және графикалық түрде көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шпулярниктің құрылысын және жұмыс істеу параметрлерін түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тоқыма білдегінің мақсатын және оның құрылымын біледі.
2. Шпулярниктердің түрлерін біледі.
3. Шпулярникке шпульдерді немесе белдектерді орнату тәртібін біледі.
4. Шпулярник құрылысын схема түрінде көрсете алады және оның жұмыс істеу принципін түсіндіре алады.
5. Химиялық жіптердің қасиеттеріне қарай шпулярниктің жұмыс істеу параметрлерін түсіндіре алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шпулярникті толық ораммен толтыру
Бағалау өлшемдері:
1. Шпулярникті орамдармен толтыру операцияларының тәртібін біледі.
2. Жіп бағыттауыштың құрылысын біледі.
3. Процестің автоматтандыру құралдарымен аяқталуын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жіптерді тарту сипатын анықтау.

1. Знает способы регуляции натяжения нити при сматывании.
2. Знает технические параметры работы нитепроводящей системы.
3. Умеет оценить характер натяжения химических нитей и определить действия по корректировке технологической операции.
Результат обучения: 5) Выбирать условия соединения отдельных нитей в жгут.
Критерии оценки:
1. Знает физико-химические свойства нитей и волокон.
2. Знает назначение операции соединения химических нитей в жгут.
3. Знает приемы соединения нитей в жгут.
4. Умеет обосновать выбор условий соединения нитей в жгут в зависимости от природы химических нитей.
Результат обучения: 6) Ликвидировать обрыв нитей.
Критерии оценки:
1. Знает причины обрыва нитей при сматывании химических волокон с паковок.
2. Умеет соединять обрывы нитей.
3. Знает способы ликвидации обрыва нитей.
4. Умеет производить останов оборудования при обрыве нити.
Результат обучения: 7) Выполнять доставку шелка к шпулярнику и съем отработанных бобин.
Критерии оценки:
1. Знает схему доставки шелка к шпулярнику.
2. Знает технику съема бобин.
3. Умеет доставлять шелк к шпулярнику.
4. Умеет снимать сработанные шпули или бобины со шпулярника и отвозить их.
ПК 2. Выполнять техническое обслуживание шпулярника ткацкого станка
СМ 02. Выполнение технического обслуживания шпулярника ткацкого станка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживания шпулярника ткацкого станка.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила технического обслуживания ткацкого оборудования; действие на человека опасных и вредных производственных факторов и меры защиты от их воздействия; правила пожаро- и электробезопасности; способы оказания первой помощи пострадавшим.
При изучении модуля обучающие должны:
оценивать рабочее состояние шпулярника ткацкого станка;
выполнять несложные слесарные и слесарно-ремонтные работы, необходимые при обслуживании ткацкого станка;
производить чистку оборудования;
cоблюдать правила ТБ на рабочем месте;
применять средства индивидуальной защиты.
Результат обучения: 1) Оценивать техническое состояние шпулярника.
Критерии оценки:
1. Знает требования, предъявляемые к рабочему состоянию механизмов шпулярника.
2. Знает правила эксплуатации шпулярника.
3. Умеет определять рабочее состояние шпулярника визуально и средствами контроля.
Результат обучения: 2) Выполнять несложные слесарные операции при обслуживании шпулярника.
Критерии оценки:

1. Орау кезінде жіпті тартуды реттеу тәсілдерін біледі.
2. Жіп өткізу жүйесінің жұмыс істеуінің техникалық параметрлерін біледі.
3. Химиялық жіптерді тарту сипатын бағалай алады және технологиялық операцияны түзету бойынша әрекеттерді анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жекелеген жіптерді шираққа қосу шарттарын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіптер мен талшықтардың физикалық-химиялық қасиеттерін біледі.
2. Химиялық жіптерді шираққа қосу операцияларының мақсатын біледі.
3. Жіптерді шираққа қосу тәсілдерін біледі.
4. Химиялық жіптердің табиғатына қарай жіптерді шираққа қосу шарттарын таңдауды негіздей алады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жіптердің үзілуін жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Орауыштардан химиялық талшықтарды орау кезінде жіптердің үзілу себептерін біледі.
2. Үзілген жіптерді қоса алады.
3. Үзілген жіптерді жою тәсілдерін біледі.
4. Жіп үзілген кезде жабдықты тоқтата алады.
Оқыту нәтижесі: 7) Шпулярникке жібекті жеткізуді орындау және өңделген белдектерді алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жібекті шпулярникке жеткізу схемасын біледі.
2. Белдектерді алу техникасын біледі.
3. Жібекті шпулярникке жеткізе алады.
4. Істен шыққан шпульдерді немесе белдектерді шпулярниктен ала алады және оларды әкете алады.
КҚ 2. Тоқыма білдегінің шпулярнигіне техникалық қызмет көрсетуді орындау
АМ 02. Тоқыма білдегінің шпулярнигіне техникалық қызмет көрсетуді орындау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, тоқыма білдегінің шпулярнигіне техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тоқыма жабдығына техникалық қызмет көрсету қағидалары; қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың адамға әсері және олардың әсерінен қорғану шаралары; өрт және электр қауіпсіздігі қағидалары; зардап шеккендерге алғашқы жәрдем көрсету тәсілдері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: тоқыма білдегінің шпулярнигінің жұмыс жағдайын бағалау;
тоқыма білдегіне қызмет көрсету кезінде қажетті күрделі емес слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын орындау;
жабдықты тазалауды жүргізу;
жұмыс орнына ҚТ қағидаларын сақтау;
жее қорғану құралдарын қолдану тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Шпулярниктің техникалық жай-күйін бағалау
Бағалау өлшемдері:
1. Шпулярник механизмдерінің жұмыс жағдайына қойылатын талаптарды біледі.
2. Шпулярникті пайдалану қағидаларын біледі.
3. Шпулярниктің жұмыс жағдайын көзбен және бақылау құралдарымен анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шпулярникке қызмет көрсету кезінде күрделі емес слесарлық операцияларды орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила ухода за шпулярником.
2. Знает содержание слесарных работ.
3. Умеет производить чистку шпулярника.
4. Умеет осуществлять профилактический осмотр шпулярника.
Результат обучения 3) Соблюдать правила технической безопасности при обслуживании шпулярника.
Критерии оценки:
1. Знает опасные и вредные факторы в процессе сматывания паковок.
2. Знает технику безопасности при работе с движущимися и вращающимися механизмами.
3. Знает средства защиты от шума и пыли.
4. Умеет объяснять назначение средств индивидуальной защиты и пользоваться ими.
ПК 3. Осуществлять контроль технологического процесса получения пряжи из химических волокон
СМ 03. Контроль технологического процесса получения пряжи из химических волокон
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления контроля технологического процесса подготовки химических нитей к текстильной переработке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: параметры, точки контроля, средства автоматизации текстильной машины; виды технического контроля качества химических нитей, дефекты нити, причины образования, способы предупреждения и устранения.
При изучении модуля обучающие должны:
оценивать качество нитей в паковке;
контролировать технологический процесс получения пряжи визуально и при помощи приборов КИПиА;
контролировать качество нити в шпулярнике;
контролировать сход нити.
Результат обучения 1) Контролировать натяжения нити.
Критерии оценки
1. Знает средства контроля натяжения нити в нитепроводящей системе.
2. Знает оптимальные параметры натяжения нити.
3. Умеет оценивать процесс натяжения нити по показаниям прибора.
Результат обучения 2) Контролировать обрыв нити сматываемой паковки.
Критерии оценки
1. Знает средства сигнализации контроля обрывности нити.
2. Знает автоматические средства останова и запуска оборудования при обрыве нити.
3. Умеет фиксировать обрыв нити средствами контрольно-измерительных приборов и автоматики.
4. Умеет объяснить последовательность останова и запуска оборудования при обрыве нитей при сходе паковок.
Результат обучения: 3) Контролировать обеспечение максимальной устойчивости витков нити и слоев паковки при формировании паковок.
Критерии оценки:
1. Знает автоматические средства контроля намотки.
2. Знает параметры устойчивой намотки.
3. Умеет фиксировать и анализировать показатели устойчивости витков намотки.
Результат обучения: 4) Производить лабораторные испытания качества нитей.
Критерии оценки:

1. Шпулярникті күтіп-ұстау қағидаларын біледі.
2. Слесарлық жұмыстардың мазмұнын біледі.
3. Шпулярникті тазалауды орындай алады.
4. Шпулярникті профилактикалық тексеріп-қарауды жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі 3) Шпулярникке қызмет көрсету кезінде техникалық қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орауыштарды орау процесіндегі негізгі қауіпті және зиянды факторларды біледі.
2. Қозғалыстағы және айналып тұрған механизмдермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
3. Шуылдан және шаңнан қорғау құралдарын біледі.
4. Жеке қорғану құралдарының мақсатын түсіндіре алады және оларды пайдалана алады.
КҚ 3. Химиялық талшықтардан иірімжіп алудың технологиялық процесін бақылауды жүзеге асыру
АМ 03. Химиялық талшықтардан иірімжіп алудың технологиялық процесін бақылау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, химиялық жіптерді тоқымалық өңдеуге дайындаудың технологиялық процесін бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тоқыма машинасының параметрлері, бақылау нүктелері, автоматтандыру құралдары; химиялық жіптердің сапасын техникалық бақылау түрлері, жіптің кемшіліктері, пайда болу себептері, алдын алу және жою тәсілдері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: орауыштағы жіптің сапасын бағалау;
жіп алудың технологиялық процесін көзбен және бақлау-өлшеу құралдар және автоматика құралдарының көмегімен бақылау;
шпулярниктегі жіптің сапасын бақылау;
жіптің шығуын бақылау тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жіптің тартылуын бақылау.
Бағалау өлшемдері
1. Жіп өткізгіш жүйедегі жіптің тартылуын бақылау құралдарын біледі.
2. Жіптің тартылуының оңтайлы параметрлерін біледі.
3. Аспап құралдары бойынша жіптің тартылу процесін бағалай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Орайтын орауыш жіптерінің үзілуін бақылау.
Бағалау өлшемдері
1. Жіптің үзілуін бақылаудың сигнал беру құралдарын біледі.
2. Жіп үзілген кезде жабдықты тоқтату және іске қосудың автоматты құралдарын біледі.
3. Жіптің үзілуін бақлау-өлшеу құралдар және автоматика құралдарымен белгілей алады.
4. Орауыштар істен шыққан кезде жіптер үзілгенде жабдықты тоқтату және іске қосу тәртібін түсіндіре алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Орауыштар қалыптасқан кезде жіп орамдары мен орауыш қабаттарының барынша төзімділігін қамтамасыз етуді бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орамды бақылаудың автоматты құралдарын біледі.
2. Төзімді орам параметрлерін біледі.
3. Орам төзімділігінің көрсеткіштерін белгілеп, талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жіп сапасына зертханалық сынақ жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды дефектов химических волокон и нитей.
2. Знает лабораторные способы контроля структуры нитей из химических волокон.
3. Умеет выполнять несложные лабораторные испытания качества нитей: определение разрывной нагрузки, выявление дефектов структуры фотометрически и др.
Квалификация "081102 2 - Перемотчик нити"
ПК 4. Вести технологический процесс перемотки нити из химических волокон на перемоточных машинах
СМ 04. Перемотка нити из химических волокон
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения технологического процесса перемотки нити из химических волокон на перемоточных машинах.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологический процесс перемотки нити из химических волокон; оборудование для перемотки нитей; устройство перемоточной, мотальной, уточно-мотальной, моечной машины и автоматов различных систем; порядок смены питающей паковки и правила съема наработанной шпули; способы ликвидации обрыва нити; методы; удаление дефектной нити.
При изучении модуля обучающие должны:
понимать технологический процесс перемотки нитей;
составлять технологическую схему заправки на мотальном автомате и давать ее краткое описание;
определять производительность мотального автомата и процент отходов пряжи.
Результат обучения: 1) Объяснять технологический процесс перемотки нити.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и технологический процесс перемотки нити из химических волокон.
2. Знает формы и структуру паковок для перематывания.
3. Знает основные параметры намотки нити на паковку.
4. Умеет объяснять требования к процессу перематывания.
Результат обучения: 2) Объяснять устройство перемоточной машины, работу и взаимодействие ее основных механизмов.
1. Знает кинематическую схему и устройство механизмов мотальной машины.
2. Знает технические характеристики перемоточной машины.
3. Умеет объяснить назначение механизмов перемоточной машины и их взаимосвязь.
4. Умеет перечислить параметры, влияющие на производительность перемоточной машины.
5. Умеет определять производительность перемоточной машины.
Результат обучения: 3) Объяснять способы устранения обрыва нитей при перематывании.
Критерии оценки:
1. Знает способы соединений нитей при перематывании.
2. Знает типы узловязателей.
3. Умеет объяснить преимущества безузлового и узлового способов ликвидации обрывов.
4. Умеет объяснить последовательность операций связывания нитей.
Результат обучения: 4) Объяснять влияние различных параметров на качество натяжения.
Критерии оценки:

1. Химиялық талшықтар мен жіптердің ақауларының түрлерін біледі.
2. Химиялық талшықтардан жіптердің құрылымын бақылаудың зертханалық тәсілдерін біледі.
3. Жіптердің сапасының күрделі емес зертханалық сынауларын орындай алады. үзілісті жүктемені анықтау, фотометрлік жолмен құрылым ақауларын анықтау және басқалары.
"081102 2 - Жіп ораушы" біліктілігі
КҚ 4. Жіп орау машиналарында химиялық талшықтардан жіп ораудың технологиялық процесін жүргізу
АМ 04. Химиялық талшықтардан жіп орау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, орау машиналарында химиялық талшықтардан жіп ораудың технологиялық процесін жүргізу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: химиялық талшықтардан жіп ораудың технологиялық процесі; жіп орауға арналған жабдық; қайта орағыш, орағыш, жуғыш машиналар мен әр түрлі жүйелер автоматтарының құрылымы; қуат алушы орауышты ауыстыру тәртібі және істелген шпульді алу тәртібі; жіптің үзілуін жою тәсілдері; әдістер; ақауы бар жіпті жою меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: жіптерді қайта ораудың технологиялық процесін түсіну;
орау автоматында толтырудың технологиялық схемасын құрастыру және оған қысқаша сипаттама беру;
орау автоматының өнімділігін және жіп қалдықтарының пайызын анықтау тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жіпті қайта ораудың технологиялық процесін түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық талшықтардан жіпті қайта ораудың мақсаты мен технологиялық процесін біледі.
2. Қайта орауға арналған орауыштардың нысанын және құрылымын біледі.
3. Орауышқа жіп ораудың негізгі параметрлерін біледі.
4. Қайта орау процесіне қойылатын талаптарды түсіндіре алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қайта орау машинасының құрылысын, оның негізгі механизмдерінің жұмысы мен өзара іс-қимылын біледі.
1. Орау машиналары механизмдерінің кинематикалық схемасы мен құрылысын біледі.
2. Қайта орау машинасының техникалық сипаттамаларын біледі.
3. Қайта орау машинасы механизмдерінің мақсатын және өзара байланысын түсіндіре алады.
4. Қайта орау машинасының өнімділігіне әсер ететін параметрлерді атай алады.
5. Қайта орау машинасының өнімділігін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қайта орау кезінде жіптердің үзілуін жою тәсілдерін түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қайта орау кезінде жіптерді қосу тәсілдерін біледі.
2. Түйіндегіштердің типтерін біледі.
3. Үзілген жерлерді жоюдың түйінсіз және түйінді тәсілдерінің артықшылықтарын түсіндіре алады.
4. Жіптерді байлау операцияларының тәртібін түсіндіре алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Әр түрлі параметрлердің тарту сапасына әсерін түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает оптимальные параметры нити при перематывании.
2. Знает назначение и устройство натяжного прибора, типы приборов.
3. Умеет сопоставлять влияние скорости перематывания, линейной плотности нити, формы и размера баллона на качество натяжения нити.
4. Умеет объяснять формулу для расчета натяжения нити и производить расчет натяжения.
Результат обучения: 5) Наносить на нить замасливатель.
Критерии оценки:
1. Знает правила замасловки нити.
2. Знает требования, предъявляемые к плотности намотки и степени замасливания нити.
3. Умеет контролировать и регулировать уровень замасливателя в замасловочной системе.
Результат обучения: 6) Производить паковку нитей (волокон).
Критерии оценки:
1. Знает виды, формы, структуру, вес паковок.
2. Знает способы намотки паковки.
3. Умеет устанавливать паковки на машины и снимать их.
ПК 5. Выполнять техническое обслуживание перемоточной машины
СМ 05. Выполнение технического обслуживания перемоточной машины
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживания перемоточной машины.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: состояние и работа механизмов обслуживаемой машины; правила ухода за оборудованием; свойства применяемых химических препаратов (растворителей, масел и др.) и правила безопасности при работе с ними; действие на человека опасных и вредных производственных факторов, правила пожаро- и электробезопасности; способы оказания первой помощи пострадавшим.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять несложные слесарные и слесарно-ремонтные работы, необходимые при обслуживании перемоточной машины;
осуществлять пуск и останов оборудования участка;
производить чистку перемоточной машины;
применять средства индивидуальной защиты;
оценивать рабочее состояние механизмов перемоточной машины;
оказать помощь при производственной травме.
Результат обучения: 1) Выполнять профилактический осмотр оборудования
Критерии оценки:
1. Знает виды профилактических осмотров.
2. Знает правила проведения профилактического осмотра перемоточной машины.
3. Умеет анализировать состояние и работу всех механизмов обслуживаемой машины, натяжных и контрольно-очистительных приспособлений и узловязателей.
Результат обучения: 2) Выполнять уход за оборудованием.
Критерии оценки:
1. Знает правила ухода за технологическим оборудованием.
2. Знает причины загрязнений перемоточной машины.

1. Қайта орау кезінде жіптің оңтайлы параметрлерін біледі.
2. Тарту құралының мақсаты мен құрылысын, құралдардың типтерін біледі.
3. Қайта орау жылдамдығының, жіптің сызықтық тығыздығының, баллон пішіні мен өлшемінің жіпті тарту сапасына әсерін салыстыра алады.
4. Жіпті тартуды есептеуге арналған формуланы түсіндіре алады және тарту есебін жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жіпке майлауышты жағу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіпті майлау қағидаларын біледі.
2. Орамның тығыздығына және жіпті майлау деңгейіне қойылатын талаптарды біледі.
3. Майлау жүйесіндегі майлауыш деңгейін бақылауды және реттеуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Жіптерді (талшықтарды) орауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Орауыш түрлерін, нысандарын, құрылымын, салмағын біледі.
2. Орауышты орау тәсілдерін біледі.
3. Машиналарға орауыштарды орната алады және оларды ала алады.
КҚ 5. Қайта орау машинасына техникалық қызмет көрсетуді орындау
АМ 05. Қайта орау машинасына техникалық қызмет көрсетуді орындау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, қайта орау машинасына техникалық қызмет көрсетуді орындауға қажетті білім мен дағдыларды біледі. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қызмет көрсетілетін машина механизмдерінің жай-күйі мен жұмысы; жабдықты күтіп-ұстау қағидалары; қолданылатын химиялық препараттардың (еріткіштер, майлар қасиеттері және олармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары; қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың адамға әсері, өрт және электр қауіпсіздігі қағидалары; зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету тәсілдері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қайта орау машинасына қызмет көрсету кезінде қажетті күрделі емес слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын орындау;
учаске жабдығын іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асыру;
қайта орау машинасын тазартуды жүргізу;
жеке қорғану құралдарын қолдану;
қайта орау машинасы механизмдерінің жұмыс жағдайын бағалау;
өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты профилактикалық қарап-тексеруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Профилактикалық қарап-тексеру түрлерін біледі.
2. Қайта орау машинасын профилактикалық қарап-тексеруді жүргізу қағидаларын біледі.
3. Қызмет көрсетілетін машинаның барлық механизмдерінің, тартпа бақылау-тазарту құрылғылары мен түйіндегіштердің жай-күйі мен жұмысын талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты күтіп-ұстауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық жабдықты күтіп-ұстау қағидаларын біледі.
2. Қайта орау машинасының ластану себептерін біледі.

3. Знает нитеочистители.
4. Умеет производить чистку перемоточной машины.
Результат обучения: 3) Выполнять несложные слесарные операции при обслуживании оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение слесарных операций, необходимых в обслуживании перемоточной машины.
2. Знает виды неисправностей и способы их устранения.
3. Умеет устранять небольшие неисправности в работе перемоточной машины.
Результат обучения: 4) Производить пуск и останов перемоточной машины.
Критерии оценки:
1. Знает порядок пуска и останова механизмов перемоточной машины.
2. Умеет произвести пуск и останов перемоточной машины на тренажере.
ПК 6. Осуществлять контроль параметров технологического процесса перемотки и качества продукции
СМ 06. Контроль технологического процесса перемотки и качества продукции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления контроля параметров технологического процесса перемотки и качества.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: контроль технологического процесса перемотки нити; параметры, точки контроля; контрольно-измерительные приборы; правила регулирования натяжения и замасловки нити; требования к качеству нитей из химических волокон, к процессу натяжения и замасловки; способы проверки качества поступающего волокна, нитей, шпуль.
При изучении модуля обучающие должны:
контролировать параметры технологического процесса перемотки средствами контрольно- измерительных приборов и автоматики;
объяснять причины нарушений технологического режима и неисправностей в работе оборудования;
выявлять дефекты и причины возникновения обрывности химических нитей;
пользоваться лабораторным оборудованием для оценки качества химических нитей.
Результат обучения: 1) Вести технологический контроль перемотки нити.
Критерии оценки:
1. Знает автоматические системы мотальных автоматов.
2. Умеет вести контроль состояния нитепроводящих деталей, замасловочных валиков и своевременная смена деталей, порезанных нитью.
3. Умеет вести контроль и регулирование уровня замасливателя в замасловочной системе, натяжение нити для получения плотности намотки.
Результат обучения: 2) Контролировать уровень замасливателя.
1. Знает параметры уровня замасливателя в замасловочной системе.
2. Знает место установки датчика и его конструкцию для контроля уровня замасливателя.
3. Умеет контролировать и регулировать уровень замасливателя.
Результат обучения: 3) Вести технический контроль перемотки нити.
Критерии оценки:
1. Знает виды, свойства и номера перерабатываемого волокна, нитей и требования, предъявляемые к качеству их перемотки.

3. Жіп тазалағышты біледі.
4. Қайта орау машинасын тазарта алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдыққа қызмет көрсету кезінде күрделі емес слесарлық операцияларды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қайта орау машинасына қызмет көрсету үшін қажетті слесарлық операциялардың түрлері мен мақсатын біледі.
2. Жарамсыздықтардың түрлерін және оларды жою тәсілдерін біледі.
3. Қайта орау машинасының жұмысындағы шағын жарамсыздықтарды жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қайта орау машинасын іске қосу мен тоқтатуды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қайта орау машинасының механизмдерін іске қосу және тоқтату тәртібін біледі.
2. Тренажерде қайта орау машинасын іске қосу мен тоқтатуды жүргізе алады.
КҚ 6. Қайта ораудың технологиялық процесінің параметрлерін және өнім сапасын бақылауды жүзеге асыру
АМ 06. Өнімді қайта ораудың технологиялық процесі мен сапасын бақылау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, қайта ораудың технологиялық процесінің параметрлерін және сапасын бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жіпті қайта ораудың технологиялық процесін бақылау; бақылау параметрлері, нүктелері; бақылау-өлшеу аспаптары; жіпті тарту және майлауды реттеу қағидалары; химиялық талшықтардан жіптердің сапасына, тарту және майлау процесіне қойылатын талаптар; түсетін талшықтың, жіптердің, шарықтардың сапасын тексеру тәсілдері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: БӨҚэА құралдарымен қайта ораудың технологиялық процесінің параметрлерін бақылау;
жабдық жұмысындағы жарамсыздықтардың және технологиялық режим бұзылыстарының себептерін түсіндіру;
химиялық жіптердің ақауларын және үзілуінің пайда болу себептерін анықтау;
химиялық жіптердің сапасын бағалау үшін зертханалық жабдықты пайдалану тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жіптерді қайта орауға технологиялық бақылау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Орау автоматтарының автоматты жүйелерін біледі.
2. Жіп өткізгіш бөлшектердің, майланған біліктердің жай-күйіне бақылау жүргізу және жіппен кесілген бөлшектерді уақтылы ауыстыру.
3. Майлау жүйесінде майлау деңгейіне бақылау мен реттеу жүргізе алады, орам тығыздығын алу үшін жіпті тарта алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Майлау деңгейін бақылау.
1. Майлау жүйесіндегі майлау деңгейінің параметрлерін біледі.
2. Майлау деңгейін бақылау үшін қадаға орнату орнын және оның құрылымын біледі.
3. Майлау деңгейін бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жіпті қайта орауға техникалық бақылау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өңделетін талшықтың, жіптердің түрлерін, қасиеттерін және нөмірлерін және олардың сапасы мен қайта оралуына қойылатын талаптарды біледі.

2. Знает пороки волокна, полученные при формовании, кручении.
3. Знает инструментальные методы определения качества химических нитей и волокон.
4. Умеет выполнять несложные виды лабораторного контроля по оценке качества нити.
Квалификация "081106 3 - Техник-технолог"
ПК 7. Управлять и контролировать технологический процесс прядильного производства
СМ 07. Управление и контроль технологическим процессом прядильного производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления и контроля технологического процесса прядильного производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: физико-химические основы главных технологических операций прядильного производства; технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции; принцип работы, конструктивные особенности, технические характеристики и прогрессивные методы эксплуатации основного технологического оборудования; показатели качества химических волокон; лабораторные и автоматизированные методы контроля производства; работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; расчет технико-экономических показателей производства.
При изучении модуля обучающие должны:
контролировать технологический процесс прядильного производства;
определять оптимальные условия ведения химических процессов и управления ими в производственных условиях;
составлять карту учета показателей и режимов работы технологического оборудования;
выполнять испытания качества нитей в лабораторных условия;
выбирать объект автоматизации, способы и средства автоматизации;
рассчитывать технико-экономические показатели производства.
Результат обучения: 1) Вести контроль соблюдения технологических параметров прядильного производства.
Критерии оценки:
1. Знает технологические параметры прядильного производства.
2. Знает методы и средства автоматизированного контроля производства.
3. Знает устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации
прядильного производства.
4. Умеет вести контроль расхода сырья и вспомогательных материалов.
5. Умеет снимать показания приборов и оценивать достоверность информации.
6. Умеет контролировать и регулировать технологический процесс средствами автоматизации.
Результат обучения: 2) Вести контроль соблюдения параметров эксплуатации технологического оборудования и коммуникаций.
Критерии оценки
1. Знает рабочие и критические параметры эксплуатации технологического оборудования.

2. Қалыптастыру, ширату кезінде алынған талшық кемістіктерін біледі.
3. Химиялық жіптер мен талшықтардың сапасын анықтаудың аспаптық әдістерін біледі.
4. Жіп сапасын бағалау бойынша зертханалық бақылаудың күрделі емес түрлерін орындай алады.
"081106 3 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 7. Жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін басқару және бақылау
АМ 07. Жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін басқару және бақылау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін басқару және бақылау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жіп иіру өндірісінің басты технологиялық операцияларының физикалық-химиялық негіздері; шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар; негізгі технологиялық жабдықтың жұмыс істеу қағидаты, құрылымдық ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары және пайдалануының прогрессивті әдістері; химиялық талшықтар сапасының көрсеткіштері; өндірісті бақыладың зертханалық және автоматтандырылған әдістері; қолданыстағы өндіріс жағдайларында кәсіпорын учаскелеріндегі аралас кәсіптер жұмысы; өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебі меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін бақылау;
химиялық процестерді жүргізудің және өндірістік жағдайларда оларды басқарудың оңтайлы жағдайларын анықтау;
технологиялық жабдық жұмысының көрсеткіштері мен режимдерін есепке алу картасын құрастыру;
зертханалық жағдайларда жіптердің сапасын сынауды орындау;
технологиялық есептерді орындау;
автоматтандыру объектісін, автоматтандыру тәсілдері мен құралдарын таңдау;
өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жіп иіру өндірісінің технологиялық параметрлерінің сақталуына бақылау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіп иіру өндірісінің технологиялық параметрлерін біледі.
2. Өндірісті автоматтандырылған бақылау әдістері мен құралдарын біледі.
3. Жіп иіру өндірісінің
автоматтандырылған бақылау, реттеу, қорғау және блоктау құралдарының құрылысын, автоматтандыру схемасын біледі.
3. Шикізат пен қосымша материалдар шығысына бақылау жүргізе алады.
4. Құралдардың көрсеткіштерін ала алады және дұрыс ақпаратты бағалай алады.
5. Автоматтандыру құралдарымен технологиялық процесті бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдық пен коммуникацияларды пайдалану параметрлерінің сақталуына бақылау жүргізу.
Бағалау өлшемдері
1. Технологиялық жабдықты пайдаланудың жұмыс және сыни параметрлерін біледі.

2. Знает производительность оборудования.
3. Умеет работать с техническими паспортами оборудования.
4. Умеет анализировать технологические режимы работы оборудования.
Результат обучения: 3) Вести контроль расхода сырья и вспомогательных материалов.
Критерии оценки:
1. Знает нормы расхода сырья и вспомогательных материалов согласно технологическому регламенту.
2. Знает методы оценки перерасхода сырья, материалов.
3. Умеет рассчитывать нормы расхода и перерасход сырья и материалов в соответствии с производительностью производства.
Результат обучения: 4) Вести технический контроль прядильного производства.
Критерии оценки:
1. Знает структуру и назначение отдела технического контроля производства.
2. Знает виды технического контроля.
3. Знает методы и средства лабораторных испытаний химических волокон, нитей, пряжи.
4. Умеет выполнять несложные испытания химических нитей, волокон и пряжи.
5. Умеет анализировать результаты лабораторных испытаний и корректировать технологический процесс.
Результат обучения: 5) Оценивать эффективность работы производства.
Критерии оценки:
1. Знает методы и средства оценки эффективности производства.
2. Умеет рассчитывать технико-экономические показатели производства.
ПК 8.Участвовать в испытаниях технологического оборудования и новой продукции
СМ 08. Испытание технологического оборудования и новой продукции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия в организационных и технических мероприятиях в процессе проведения испытаний технологического оборудования и новой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: научную и техническую основы испытаний, методы и средства, систему испытаний, организацию и проведение испытаний, виды испытательного оборудования.
При изучении модуля обучающие должны:
решать организационные, технические вопросы и правовые, относящиеся к различным видам испытаний;
обрабатывать и оформлять результаты испытаний.
Результат обучения: 1) Анализировать степень надежности испытуемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает виды испытаний, объекты и классификацию испытаний.
2. Знает общие требования к проведению испытаний.
3. Знает нормативные основы испытаний, виды методик испытания.
4. Знает техническое обеспечение проведения испытаний.

2. Жабдық өнімділігін біледі.
3. Жабдықтың техникалық паспорттарымен жұмыс істей алады.
4. Жабдық жұмысының технологиялық режимдерін талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат пен қосымша материалдардың шығысына бақылау жүргізу.
Бағалау өлшемдері
1. Технологиялық регламентке сәйкес, шикізат пен қосымша материалдар шығысының нормаларын біледі.
2. Шикізаттың, материалдардың артық шығысын бағалау әдістерін біледі.
3. Өндіріс өнімділігіне сәйкес, шикізат пен материалдардың шығысы мен артық шығысының нормаларын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жіп иіру өндірісіне техникалық бақылау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістің техникалық бақылау бөлімінің құрылымы мен мақсатын біледі.
2. Техникалық бақылау түрлерін біледі.
3. Химиялық талшықтарды, жіптерді, иірімжіптерді зертханалық сынау әдістері мен құралдарын біледі.
4. Химиялық жіптерді, талшықтарды және иірімжіптерді стандартқа сәйкестігіне күрделі емес сынауларды орындай алады.
5. Зертханалық сынақтардың нәтижелерін талдай алады және технологиялық процесті түзей алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Технологиялық процест жүргізудің оңтайлы шарттарын есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіп иірудің технологиялық процестерінің теориялық негіздерін біледі.
2. Технологиялық және құрылымдық есептер алгоритмін біледі.
3. Жіп иіру өндірісінің (учаске) технологиялық схемасын оқып, әзірлей алады.
4. Жіп иіру өндірісінің оңтайлы параметрлерінің есептерін жүргізе алады.
КҚ 8. Технологиялық жабдық пен жаңа өнім сынақтарына қатысу
АМ 08. Технологиялық жабдықты және жаңа өнімді сынау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, технологиялық жабдық пен жаңа өнімді сынақтан өткізу процесінде ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларға қатысу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: сынақтардың ғылыми және техникалық негіздерін, сынақтардың әдістері мен құралдарын, сынақ жүйесін, ұйымдастырылуы мен өткізілуін, сынақ жабдығының түрлерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: ұйымдастырушылық, техникалық және сынақ түрлеріне қатысты құқықтық мәселелерді шешу;
нормативтік құжаттама ережелерін практикада қолдану, сынақ нәтижелерін өңдеу және рәсімдеу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Сыналатын жабдықтың сенімділік деңгейін талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынақ түрлерін, сынақ объектілері мен жіктелуін біледі.
2. Сынақ жүргізуге қойылатын жалпы талаптарды біледі.
3. Сынақтардың нормативтік негіздерін, сынау әдістемелерінің түрлерін біледі.
4. Сынақтарды өткізудің техникалық қамтамасыз етілуін біледі.

5. Знает технику безопасности при проведении испытаний.
6. Умеет работать с нормативной документацией по испытанию оборудования.
7. Умеет объяснять последовательность проведения технической диагностики оборудования.
8. Умеет оценивать степень надежности работы испытываемого оборудования.
9. Умеет рассчитывать ресурс оборудования.
Результат обучения: 2) Объяснять последовательность организации и проведения испытания новой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает средства и условия испытаний.
2. Знает характеристики продукции, определяемые при испытаниях.
3. Умеет работать с нормативной документацией по испытанию новой продукции.
4. Умеет работать с протоколами испытания новой продукции.
ПК 9. Участвовать в работе по проектированию и моделированию технологических процессов
СМ 09. Проектирование и моделирование технологических процессов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия в организационных и технических мероприятиях моделирования, проектирования технологических процессов и новой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы проектирования процессов и аппаратов химической промышленности, методику конструктивных и технологических расчетов прядильного производства, виды моделирования, функции и методы построения математической модели процесса.
При изучении модуля обучающие должны:
определять оптимальные параметры химических процессов;
выполнять технологические и конструктивные расчеты процессов и оборудования прядильного производства;
моделировать технологические процессы с применением программного обеспечения;
оформлять графически технологические и конструктивные схемы.
Результат обучения: 1) Осуществлять подбор насосов и вентиляторов для перемещения жидкостей и газов.
Критерии оценки:
1. Знает основные физико-химические и термодинамические свойства жидкостей, газов и твҰрдых тел, основные методы их определения и расчҰта.
2. Знает основные уравнения и закономерности гидростатики и гидродинамики жидкостей и газов.
3. Знает принципы работы и методику подбора насосов и вентиляторов.
4. Умеет определять и рассчитывать гидродинамические характеристики движения жидкостей и газов.
5. Умеет проводить расчеты основных характеристик насосов и вентиляторов.
6. Умеет по расчетным данным производить подбор насосов и вентиляторов по каталогам.
Результат обучения: 2) Подбирать типовые варианты конструкций теплообменных аппаратов для решения практических задач теплообмена.
Критерии оценки:

5. Сынақ өткізу кезінде қауіпсіздік техникасын біледі.
6. Жабдықты сынау бойынша нормативтік құжаттамамен жұмыс істей алады.
7. Жабдықты техникалық диагностикалауды жүргізу тәртібін түсіндіре алады.
8. Сыналатын жабдық жұмысының сенімділік деңгейін бағалай алады.
9. Жабдық ресурсын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жаңа өнімді сынауды ұйымдастыру мен жүргізудің тәртібін түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынақ құралдары мен шарттарын біледі.
2. Сынақ кезінде анықталатын өнім сипаттамасын біледі.
3. Жаңа өнімді сынау жөніндегі нормативтік құжаттамамен жұмыс істей алады.
4. Жаңа өнімнің сынақ хаттамаларымен жұмыс істей алады.
КҚ 9. Технологиялық процестерді жобалау және модельдеу жұмыстарына қатысу
АМ 09. Технологиялық процестерді жобалау және модельдеу
Осы модуль технологиялық процестер мен жаңа өнімдерді жобалаудың, модельдеудің ұйымдастырушылық пен техникалық іс-шараларына қатысу үшін қажетті білімдерді, біліктер мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: химиялық өндірістің процестері мен аппараттарын жобалау негіздерін, иіру өндірісінің құрылымдық және технологиялық есептеу әдістемесін; модельдеу түрлерін, процестің математикалық модельін құру қызметтері мен әдістерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: химиялық процестердің оптималды параметрлерін анықтауда;
иіру өндірісінің процестері мен жабдықтарының технологиялық және құрылымдық есептеулерін орындауда;
бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданып технологиялық процестерді модельдеуде;
технологиялық және құрылымдық сызбаларды графикалық
рәсімдеуде тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Сұйықтық пен газдарды орын ауыстыру үшін сорғылар мен желдеткіштерді таңдауды іске асыру .
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйықтықтардың, газдар мен қатты денелердің негізгі физика-химиялық және термодинамикалық қасиеттерін, олапрды анықтау мен есептеудің негізгі әдістерін біледі.
2. Сұйықтықтар мен газдардың гидростатикасының және гидродинамикасының негізгі теңдеулері мен заңдылықтарын біледі.
3. Сорғылар мен желдеткіштердің жұмыс принциптерін және таңдау әдістерін біледі.
4. Сұйықтықтар мен газдардың қозғалысының гидродинамикалық сипаттамаларын анықтап және есептей алады.
5. Сорғылар мен желдеткіштердің негізгі сипаттамаларына есептеулер жүргізе алады.
6. Тізбелер бойынша есептеу мәліметтері арқылы сорғылар мен желдеткіштерге таңдаулар жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылу алмасудың тәжірибелік тапсырмаларын шешу үшін жылуалмастырғыш аппараттар құрылымдарының үлгілік нұсқаларын таңдау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основы теории процессов теплопереноса, включая процессы передачи теплоты теплопроводностью и конвективного теплообмена.
2. Знает принципы составления тепловых балансов.
3. Знает основы проектирования теплообменной аппаратуры и способы интенсификации процессов теплообмена.
4. Умеет проводить тепловой и конструктивный расчҰты теплообменников различного назначения, проводить их поверочные расчҰты.
5. Умеет прогнозировать влияние режимно-технологических и конструктивных параметров теплообменных аппаратов на интенсивность протекающих процессов и эффективность работы теплового оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять технологические расчҰты с подбором конструкций контактных устройств для проведения наиболее распространенных массообменных процессов.
Критерии оценки:
1. Знает основы теории процессов массопереноса в системах со свободной и неподвижной поверхностью контакта фаз.
2. Знает алгоритм составления материального баланса технологического процесса, аппарата.
3. Умеет производить конструктивные расчеты массообменных аппаратов.
Результат обучения: 4) Рассчитывать оптимальные условия проведения технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Знает теоретические основы технологических процессов прядения.
2. Знает алгоритм технологического и конструктивного расчетов.
3. Умеет читать и разрабатывать технологическую схему прядильного производства (участка).
4. Умеет производить расчеты оптимальных параметров прядильного производства.
Результат обучения: 5) Графически выполнять технологические и конструктивные схемы процессов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает требования Единой системы конструкторской документации
к оформлению схем и чертежей.
2. Умеет выполнять конструктивные и технологические схемы, в том числе средствами системы автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 6) Анализировать математические модели технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Знает современные алгоритмы и методики построения моделей для исследования технологических процессов.
2. Знает методы моделирования структуры, технологических и эксплуатационных свойств химических волокон.
3. Умеет моделировать технологические параметры отдельных операций прядильного производства.
4. Умеет анализировать математические и физические модели свойств химических волокон.
ПК 10. Организовывать работу структурного подразделения
СМ 10. Организация работы структурного подразделения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для участия в организации производственной деятельности структурного подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: нормативно-правовые документы, регулирующие ответственность руководителя и членов структурного подразделения; принципы делового общения в коллективе; организацию труда руководителя структурного подразделения; виды планирования работы подразделения; основные приемы организации коллектива исполнителей; показатели оценки качества выполняемых работ; дисциплинарные процедуры в организации; формы производственных документов и порядок их заполнения.
При изучении модуля обучающие должны:
вести табель учета рабочего времени работников;
организовывать работу структурного подразделения;
владеть профессиональной этикой;
оформлять документацию на различные операции с сырьем, полуфабрикатами и готовой продукцией;
оценивать организацию рабочего места в производственных помещениях в соответствии с нормативной документацией;
анализировать эффективность деятельности структурного подразделения.
Результат обучения: 1) Планировать основные показатели производства.
Критерии оценки:

1. Жылуды берудің жылуөткізгіштік пен конвективтік жылу алмасу процестерін есепке ала отырып, жылу тасымалдау процестерінің негізгі теорияларын біледі.
2. Жылу баланстарын құру принциптерін біледі.
3. Жылу алмастырғыш аппаратты жобалау негіздерін және жылу алмасу процестерін қарқындату әдістерін біледі.
4. Әр түрлі қолданыстағы жылу алмастырғыштардың жылулық және құрылымдық есептеулерін, оларға тексеру есептеулерін жүргізе алады.
5. Жылу алмастырғыш аппараттардың режімдік- технологиялық және құрылымдық параметрлерінің жүретін процестердің қарқындылығы мен жылу жабдықтарының жұмыс тиімділігіне әсерін болжамдай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кең тараған массаалмасу процестерін жүргізу үшін түйіспелі құрылғылардың құрылымдарын таңдап технологиялық есептеулер орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Фазалар түйіспесінің бос және қозғалыссыз беттерімен жүйелердегі массатасымалдау процестерінің негізгі теорияларын біледі.
2. Технологиялық процестің, аппараттың материалдық балансын құру алгоритімін біледі.
3. Массаалмастырғыш аппараттардың құрылымдық есептеулерін жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процесті жүргізудің оптималдық жағдайларын есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Иірудің технологиялық процестерінің теориялық негіздерін біледі.
2. Технологиялық және құрылымдық есептеулердің алгоритімін біледі.
3. Иіру өндірісінің (учаскесінің) технологиялық сызбасын оқи және құрастыра алады.
4. Иіру өндірісінің оптималды параметрлерінің есептеулерін жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Процестер мен жабдықтардың технологиялық және құрылымдық сызбаларын графикалық орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбалар мен нобайларды рәсімдеуге стандарттар талаптарын біледі.
2. Құрылымдық және технологиялық сызбаларды орындай алады, соның ішінде автоматты жобалау жүйесі құралдарымен.
Оқыту нәтижесі: 6) Технологиялық процестердің математикалық модельдерін талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестерді зерттеу үшін қазіргі заманғы алгоритмдерді және модельдерді құру әдістерін біледі.
2. Құрылымдарды модельдеу әдістерін және химиялық талшықтардыңтехнологиялық және пайдаланушылық қасиеттерін біледі.
3. Иіру өндірісінің жеке операцияларының технологиялық параметрлерін модельдей алады.
4. Химиялық талшықтар қасиеттерінің математикалық және физикалық модельдерін талдай алады.
КҚ 10. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
АМ 10. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
Осы модуль құрылымдық бөлімшенің өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: құрылымдық бөлімшенің басшысының және мүшелерінің жауапкершілігін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды; ұжымдағы іскерлік қарым-қатынас принциптерін; құрылымдық бөлімше басшысының еңбегін ұйымдастыруды; бөлімшенің жұмыстарын жоспарлау түрлерін; орындаушылар ұжымын ұйымдастырудың негізгі тәсілдерін; оындалатын жұмыстардың сапасын бағалау көрсеткіштерін; ұйымдастырудағы тәртіп процедураларын; өндірістік құжаттардың түрлерін және оларды толтыру тәртібін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: жұмысшылардың жұмыс уақытын есептеу табельін жүргізуде;
құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруда;
кәсіби этиканы игеруде;
шикізатпен, жартылай өнімдер және дайын өнімдермен түрлі операцияларға құжаттамаларды рәсімдеуде;
нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірістік бөлімшелерде жұмыс орнын ұйымдастыруды бағалауда;
құрылымдық бөлімше қызметінің тиімділігін талдауда тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің негізгі көрсеткіштерін жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает методики расчета экономических показателей.
2. Структуру издержек производства и пути снижения затрат.
3. Умеет рассчитывать экономические показатели структурного подразделения: затраты на энергоносители, норм выработки, норм времени.
Результат обучения: 2) Организовывать работу структурного подразделения.
Критерии оценки:
1. Знает принципы и виды планирования работы бригады (подразделения).
2. Знает основные приемы организации работы исполнителей.
3. Знает требования к профессиональным, деловым и личностным качествам руководителя структурного подразделения.
4. Умеет работать с производственными инструкциями по организации рабочих мест персонала.
5. Умеет работать с табелем учета рабочего времени работников.
6. Умеет составлять сменный график работы подразделения.
Результат обучения: 3) Анализировать работу исполнителей.
Критерии оценки:
1. Знает способы и показатели оценки качества выполняемых работ исполнителями.
2. Умеет работать с технологическими сменными ведомостями.
3. Умеет анализировать технологические и дисциплинарные нарушения подразделения за период времени.
4. Умеет принимать решения по корректированию ситуации.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ознакомления с предприятием, правилами внутреннего трудового распорядка.
При изучении модуля обучающиеся должны ознакомиться с предприятием, правилами внутреннего трудового распорядка, ассортиментом выпускаемой продукции, технологическим процессом и оборудованием цехов производства химических волокон.
Результат обучения: 1) Устанавливать взаимосвязь между цехами производства химических волокон.
Критерии оценки:
1. Знает структуру предприятия и взаимосвязь цехов.
2. Умеет читать принципиальную технологическую схему производства химических волокон.
3. Умеет объяснять сущность технологических процессов отдельных участков производства.
Результат обучения: 2) Характеризовать выпускаемую продукцию по свойствам и назначению.
Критерии оценки:
1. Знает ассортимент выпускаемой продукции.
2. Умеет давать характеристику продукции по свойствам и областям применения.
Результат обучения: 3) Объяснять назначение и конструкцию типового технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает название и назначение типового оборудования производства химических волокон.
2. Умеет по чертежам объяснить конструкцию оборудования.
ПП 02.1. Производственная практика на получение рабочей квалификации "Ставильщик"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения трудовых функций по обслуживанию шпулярника ткацкого станка.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологический процесс прядильного производства; порядок установки шпуль, бобин, катушек в шпулярник; порядок заправки нити через нитепроводящую систему и соединения отдельных нитей в жгут; устройство шпулярника и требования, предъявляемые к состоянию нитепроводящей системы; правила ухода за оборудованием ткацкого станка.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять работы по ведению технологического процесса установки шпуль, бобин, катушек в шпулярник ткацких машин и станков.
Результат обучения: 1) Обслуживать шпулярник ткацкого станка.
Критерии оценки:

1. Экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесін біледі.
2. Өндірістік шығындардың құрылымын және шығынды төмендету жолдарын біледі.
3. Құрылымдық бөлімшенің экономикалық көрсеткіштерін: энергиятасымалдағыштарға шығындарды, өндіру нормаларын, уақыт нормаларын және т.б. есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бригаданың (бөлімшенің) жұмысын жоспарлау принциптері мен түрлерін біледі.
2. Орындаушылардың жұмысын ұйымдастырудың негізгі тәсілдерін біледі.
3. Құрылымдық бөлімше басшысының кәсіби, іскерлік және жеке сапаларына қойылатын талаптарды біледі.
4. Қызметкердің жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша өндірістік нұсқаулармен жұмыс істей алады.
5. Жұмысшылардың жұмыс уақытын есептеу табельімен жұмыс істей алады.
6. Бөлімшенің ауыспалы жұмыс істеу кестесін құра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындаушылардың жұмысын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орындаушылардың орындайтын жұмыстарының сапасын бағалау әдістері мен көрсеткіштерін біледі.
2. Технологиялық ауыспалы ведомстволармен жұмыс істей алады.
3. Бөлімшенің технологиялық және тәртіптік бұзушылықтарын мерзім ішінде талдай алады.
4. Жағдайларды түзету бойынша шешімдер қабылдай алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, кәсіпорынмен, ішкі еңбек тәртібі ережелерімен танысу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: кәсіпорынмен, ішкі еңбек тәртібі ережелерімен, шығарылатын өнім ассортиментімен, технологиялық процеспен және химиялық талшық өндірісі цехтарының жабдығымен танысуы тиіс меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Химиялық талшық өндірісі цехтары арасында өзара байланыс орнату.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның құрылымын және цехтардың өзара байланысын біледі.
2. Химиялық талшық өндірісінің технологиялық схемасын оқи алады.
3. Өндірістің жекелеген учаскелерінің технологиялық процестерінің мәнін түсіндіре алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шығарылатын өнімді қасиеттері мен мақсаты жағынан сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шығарылатын өнім ассортиментін біледі.
2. Өнімге қасиеттері мен қолданылу аясы жағынан сипаттама бере алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Типтік технологиялық жабдықтың мақсаты мен құрылымын түсіндіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық талшықтар өндірісінің типтік жабдығының атауы мен мақсатын біледі.
2. Сызбалар бойынша жабдық құрылымын түсіндіре алады.
КП 02.1 Жұмысшы біліктілігін алуға арналған өндірістік практика
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, тоқыма білдегінің шпулярнигіне техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жіп иіру өндірісінің технологиялық процесі; шпулярникке шарық, белдек, шарғыларды орнату тәртібі; жіп өткізу жүйесі арқылы жіпті толтыру және жекелеген жіптерді шираққа қосу тәртібі; шпулярниктің құрылысы және жіп өткізу жүйесінің жай-күйіне қойылатын талаптар; тоқыма білдегінің жабдығын күтіп-ұстау қағидалары меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: тоқыма білдегі мен машиналарының шпулярнигіне шарық, белдек, шарғы орнатудың технологиялық процесін жүргізу жұмысын орындау тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Тоқыма білдегінің шпулярнигіне қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство шпулярника и требования, предъявляемые к состоянию нитепроводящей системы.
2. Умеет устанавливать шпули, бобины, катушки в шпулярник.
3. Умеет ликвидировать обрывы нитей.
4. Умеет производить срез намотов.
Результат обучения: 2) Вести технологический процесс установки шпуль, бобин, катушек в шпулярник ткацких станков.
Критерии оценки:
1. Знает ассортимент шелка и требования, предъявляемые к его качеству.
2. Знает правила ухода за оборудованием ткацкого станка.
3. Умеет контролировать технологический процесс установки шпуль, бобин, катушек в шпулярник ткацких станков визуально и при помощи приборов контрольно-измерительных приборов и автоматки.
4. Умеет корректировать процесс по результат лабораторных испытаний.
ПП 02.2. Производственная практика на получение рабочей квалификации "Перемотчик нити"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения трудовых функций по обслуживанию перемоточной машины.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологический процесс перемотки нити из химических волокон; устройство перемоточной машины; виды и свойства перерабатываемого волокна, нитей и требования, предъявляемые к качеству их перемотки; правила ухода за оборудованием процесса перемотки нити.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять работы по ведению технологического процесса перемотки нити из химических волокон.
Результат обучения: 1) Обслуживать перемоточную машину.
Критерии оценки:
1. Знает устройство перемоточной машины, работу и взаимодействие ее основных механизмов.
2. Умеет контролировать и регулировать уровень замасливателя в замасловочной системе.
3. Умеет производить смену питающей паковки и съем наработанной шпули.
Результат обучения: 2) Вести технологический процесс перемотки нити из химических волокон.
Критерии оценки:
1. Знает виды и свойства перерабатываемого волокна, нитей и требования, предъявляемые к качеству их перемотки.
2. Знает требования, предъявляемые к качеству нити, плотности намотки и степени замасливания нити.
3. Знает правила ухода за перемоточным оборудованием.
4. Умеет контролировать технологический процесс перемотки нити визуально и при помощи приборов контрольно-измерительных приборов и автоматки.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения трудовых функций: по контролю и регулированию технологического процесса прядильного производства; выполнения обязанностей линейных руководителей подразделений прядильного производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологические режимы прядильного производства; работа технологического оборудования в устойчивом режиме; автоматизированный и лабораторный контроль прядильного производства; структура предприятия прядильного производства; функции цехов и отделов предприятия; должностные обязанности мастера смены, начальника участка, технолога.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять работы по контролю и регулированию технологического процесса прядильного производства средствами автоматизации;
выполнять работы по контролю качества продукции по результатам лабораторных испытаний;
выполнять обязанности линейных руководителей цеха;
работать с нормативно-технической документацией;
оформлять деловую документацию, разбираться в плановой документации;
анализировать смету цеховых расходов.
Результат обучения: 1) Управлять технологическим процессом прядильного производства.
Критерии оценки:

1. Шпулярниктің құрылысын және жіп өткізу жүйесінің жай-күйіне қойылатын талаптарды біледі.
2. Шпулярникке шарық, белдек, шарғы орната алады.
3. Жіптердің үзілуін жоя алады.
4. Орамдарды қиюды жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тоқыма білдегінің шпулярнигіне шарық, белдек, шарғы орнатудың технологиялық процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жібек ассортиментін және оның сапасына қойылатын талаптарды біледі.
2. Тоқыма білдегінің жабдығын күтіп-ұстау қағидаларын біледі.
3. Көзбен және бақлау-өлшеу аспаптары және автоматика құралдарының көмегімен тоқыма білдегінің шпулярнигіне шарық, белдек, шарғы орнатудың технологиялық процесін бақылай алады.
4. Зертханалық сынақтардың нәтижесі бойынша процесті түзете алады.
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жіп төгетін машинаға қызмет көрсету бойынша еңбек функцияларын орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: химиялық талшықтардан жіп ораудың технологиялық процесі; жіп төгетін машинаның құрылысы; өңделетін талшықтың, жіптердің түрлері мен қсиеттеріжәне оларды қайта орау сапасына қойылатын талаптар; жіптөгу процесінің жабдығын күтіп-ұстау қағидалары меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: химиялық талшықтардан қайта ораудың технологиялық процесін жүргізу бойынша жұмыстарды орындау тиіс.
Оқыту нәтижесі: А) Жіп төгетін машиналарға қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіп төгетін машинаның құрылысын, жұмысын және оның негізгі механизмдерінің өзара іс-қимылын біледі.
2. Майлау жүйесінде майлау деңгейін бақылап, реттей алады.
3. Қуат алушы орауышты ауыстыра алады және істен шыққан шарықты ала алады.
Оқыту нәтижесі: Б) Химиялық талшықтардан жіп ораудың технологиялық процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өңделетін талшықтың, жіптердің түрлері мен қасиеттерін және оларды қайта орау сапасына қойылатын талаптарды біледі.
2. Жіп сапасына, орам тығыздығына және жіпті майлау деңгейіне қойылатын талаптарды біледі.
3. Жіп төгетін жабдықты күтіп-ұстау қағидаларын біледі.
4. Көзбен және бақылау-өлшеу құралдары және авоматика құралдарының көмегімен жіп ораудың технологиялық процесін бақылай алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін және: жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін бақылау және реттеу, жіп иіру өндірісі бөлімшелерінің желілік басшыларының міндеттерін орындау бойынша еңбек функцияларын орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жіп иіру өндірісінің технологиялық режимдерін; тұрақты режимде технологиялық жабдық жұмысын; жіп иіру өндірісін автоматтандырылған және зертханалық бақылау; жіп иіру өндірісі кәсіпорнының құрылымы; цехтар мен кәсіпорын бөлімдерінің функциялары; ауысым шеберінің, учаске бастығының, технологтың лауазымдық міндеттері меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: автоматтандыру құралдарымен жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін бақылау және реттеу жұмысын орындау;
зертханалық сынақ нәтижелері бойынша өнім сапасын бақылау бойынша жұмыстарды орындау;
цехтың желілік басшыларының міндеттерін орындау;
нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
іскерлік құжаттаманы рәсімдеу, жоспарлы құжаттаманы білу;
цех шығыстарының сметасын талдау тиіс.
Оқыту нәтижесі: А) Жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін басқару.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает методы контроля и управления технологическим процессом прядильного производства.
2. Умеет составлять карту учета показателей и режимов работы технологического оборудования.
3. Умеет контролировать технологический процесс прядильного производства визуально и при помощи приборов контрольно-измерительных приборов и автоматки.
Результат обучения: 2) Осваивать методы испытания технологического оборудования и новой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает правила испытания технологического оборудования.
2. Знает правила организации испытания и производства новой продукции.
3. Умеет работать с протоколами испытания технологического оборудования и новой продукции.
Результат обучения: 3) Работать с нормативно-технической документацией.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение нормативно-технической документации: технические условия; технологическая инструкция; технологический регламент; паспорт безопасности.
2. Умеет читать технологические схемы производства.
3. Умеет находить информацию по конкретному производственному вопросу.
Результат обучения: 4) Выполнять обязанности линейных руководителей цеха.
Критерии оценки:
1. Знает технологию прядильного производства, оборудование и схемы автоматизации процессов прядильного производства.
2. Умеет составлять заявки на сырье, материалы, оборудование прядильного производства.
3. Умеет рассчитывать технико-экономические показатели прядильного производства.
4. Умеет организовать работу коллектива производственного участка.
Результат обучения: 5) Анализировать данные, полученные при испытаниях технологического оборудования и новой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает средства, методы и условия испытаний технологического оборудования и новой продукции.
2. Умеет пользоваться государственными, отраслевыми и межгосударственными стандартами по испытанию оборудования и новой продукции.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 43
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0814000 – Технология полимерного производства
Квалификация:

1. Жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін бақылау және басқару әдістерін біледі.
2. Технологиялық жабдық жұмысының көрсеткіштері мен режимдерін есепке алу картасын құрастыра алады.
3. Көзбен және бақлау-өлшеу аспаптары және автоматика құралдарының құралдарының көмегімен жіп иіру өндірісінің технологиялық процесін бақылай алады.
Оқыту нәтижесі: Б) Технологиялық жабдық пен жаңа өнімді сынау әдістерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық жабдықты сынау қағидаларын біледі.
2. Жаңа өнімді сынау және өндіруді ұйымдастыру қағидаларын біледі.
3. Технологиялық жабдық пен жаңа өнімнің сынақ хаттамаларымен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: В) Нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Нормативтік-техникалық құжаттаманың түрлері мен мақсатын біледі: техникалық талаптар, технологиялық нұсқаулық, технологиялық регламент, қауіпсіздік паспорты.
2. Өндірістің технологиялық схемасын оқи алады.
3. Нақты өндірістік мәселе бойынша, ақпарат таба алады.
Оқыту нәтижесі: Г) Цехтың желілік басшыларының міндеттерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіп иіру өндірісінің технологиясын, жіп иіру өндірісі процестерінің автоматтандыру схемасы мен жабдығын біледі.
2. Жіп иіру өндірісінің жабдығына, шикізат пен материалдарға өтінім құрастыра алады.
3. Жіп иіру өндірісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептей алады.
4. Өндірістік учаске ұжымының жұмысын ұйымдастыра алады.
Оқыту нәтижесі: Д) Технологиялық жабдық пен жаңа өнімді сынау кезінде алынған деректерді талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық жабдық пен жаңа өнімді сынау құралдарын, әдістерін және шарттарын біледі.
2. Жабдық пен жаңа өнімді сынау жөніндегі мемлекеттік, салалық және мемлекетаралық стандарттарды пайдалана алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 43-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктіліктер:

9. Рассчитывает параметры защитного заземления.
Результат обучения: 3) Выполнять правила охраны труда.
Критерии оценки:
1.Умеет применять безопасные приемы труда на территории организации и в производственных помещениях.
2.Умеет пользоваться средствами индивидуальной и групповой защиты.
3. Применяет меры предупреждения взрывов и пожаров.
4. Применяет средства индивидуальной защиты.
5.Умеет оказывать первую доврачебную помощь
6. Использует в работе контрольно-измерительные приборы.
7. Знает средства и методы повышения безопасности технических средств и технологических процессов.
БК 19. Уметь оценивать негативное воздействие технологических процессов на окружающую среду; анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона
ОПМ 14. Экологические основы природопользования
Данный модуль формирует у обучающихся комплекс знаний об особенностях взаимодействия общества и природы, дает представление о природоресурсном потенциале Республики Казахстан, принципах и методы рационального размещения производства и проблемах отходов.
Модуль формирует понятия о методах регулирования природопользования в эпоху стремительного развития добывающей и перерабатывающей промышленностей, увеличения темпов строительства, роста транспортного сектора, учащения масштабных катастроф, связанных с деградацией земель, сведением лесов, загрязнениями и другими негативными явлениями. В модуле также рассматриваются правовые и социальные вопросы природопользования и международного сотрудничество.
В результате освоения модуля обучающийся должен: задачи, структуру экологии и природопользования; глобальные проблемы экологии; виды антропогенного воздействия на окружающую среду, здоровье человека, источниках, причинах, последствиях, пути решения; основные мероприятия по охране окружающей среды; задачи природоохранных органов управления и надзора; принципы экономического механизма природоохранной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами регулирования природопользования.
Критерии оценки:
1. Знает основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и окружающей природной среде.
2. Знает принципы и методы рационального природопользования.
3. Понимает правовые и социальные вопросы природопользования.
4. Знает фундаментальные проблемы взаимодействия общества и окружающей среды.
5. Понимает экономические основы природопользования.
6. Объяснять смысл экологических глобальных проблем.
Результат обучения: 2) Давать экономическую оценку окружающей среде
Критерии оценки:
1.Умеет оценивать негативное воздействие технологических процессов на окружающую среду.
2. Проводит анализ результатов своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона.
3. Определяет материальный ущерб окружающей среде от деятельности производства.
Результат обучения: 3) Применять знания в ходе решения практических задач.
Критерии оценки:
1. Дает оценку санитарного состояния водоема.
2. Дает оценку санитарного состояния воздуха.
3. Решает задачу на эффект суммации действия веществ.
4. Рассчитывает расход энергии на тонну добываемого сырья.
5. Предлагает решение проблемы с ядохимикатами.
Специальные модули

9. Қорғаныштық жерге тұйықтау параметрлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қорғау ережелерін орындау
Бағалау өлшемдері:
1.Ұйымның аумағында және өндірістік үй жайларда қауіпсіз еңбек амалдарын қолдана біледі.
2.Жеке және ұжымдық қорғану құралдарын пайдалануды біледі.
3. Жарылыстар мен өрттің алдын алу шараларын қолданады.
4. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
5.Алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете алады
6.Жұмыста бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
7.Техникалық құралдар мен технологиялық процесстердің қауіпсіздігін арттыру құралдары мен әдістерін біледі.
БҚ 19. Технология-лық процестердің қоршаған ортаға жағымсыз әсерін бағалай білу; өңірдің экологиялық жағдайы ауқымында өз қызметіңіздің нәижелерін талдай білу.
ЖКМ14. Табиғат пайдаланудың экологиялық негіздері
Бұл модуль білім алушыларда қоғам мен табиғаттың өзара әрекетінің ерекшеліктері жөнінде білім кешенін қалыптастырады, Қазақстан Республикасының табиғи ресурстық потенциалы, өндірісті тиімді орналастыру қағидалары мен әдістері және қалдықтар мәселесі жөнінде түсініктер береді.
Модуль кен қазу және өңдеуші өнеркәсіптердің шапшаң дамуы, құрылыс қарқынының артуы, көлік секторының өсуі, жердің тозуы, ормандардың жойылуы, ластанумен және өзге жағымсыз құбылыстармен байланысты ауқымды апаттардың жиілеуі дәуірінде табиғат пайдалануды реттеу әдістері туралы түсініктерді қалыптастырады. Модульде сондай-ақ табиғат пайдалану мен халықаралық ынтымақтастықтың құқықтық және әлеуметтік мәселелері қарастырылады
Модульді меңгерудің нәтижесінде білім алушы төмендегілерді білуі тиіс: экология мен табиғат пайдаланудың міндеттерін, құрылымын; экологияның жаһандық мәселелерін; қоршаған ортаға, адам денсаулығына антропогендік әсер ету түрлері, олардың пайда болу көздері, себептері, салдарлары, шешу жолдары; қоршаған ортаны қорғау жөнінде негізгі іс-шаралар; ерекше қорғалатын аумақтар түрлері; экологиялық қауіпсіздіктің құқықтық негіздері; табиғат қорғаудың басқару және қадағалау органдарының міндеттері; табиғат қорғау қызметінің экономикалық механизмі қағидалары.
Оқыту нәтижесі; 1)Табиғат пайдалануды реттеу негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Адамның адамға, қоғамға және қоршаған табиғи ортаға деген қарым-қатынасын реттейтін Қазақстан Республикасы Конституциясы негіздерін, этикалық және құқықтық нормаларды біледі.
2.Табиғатты тиімді пайдаланудың принциптері мен әдістерін біледі.
3.Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелерін түсінеді.
4. Қоғам мен қоршаған ортаның өзара әрекетінің іргелі мәселелерін біледі.
5.Табиғатты пайдаланудың экономикалық негіздерін түсінеді.
6.Экологиялық жаһандық мәселелердің мағынасын түсіндіру.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоршаған ортаға экономикалық баға беру .
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестердің қоршаған ортаға тигізетін жағымсыз әсерін бағалай алады.
2. Өңірдің экологиялық жағдайының ауқымында өз қызметінің нәтижесіне талдау жүргізеді.
3. Өндіріс қызметінің қошаған ортаға әкелген материалдық залалын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тәжірибелік міндеттерді шешу барысында білімді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Су қоймасының санитарлық жағдайына баға береді.
2. Ауаның санитарлық жағдайына баға береді.
3. Заттар әрекетінің қосылу әсерінің міндеттерін шешеді.
4. Өндірілетін шикізат тоннасына жұмсалатын энергия шығынын есептеу.
5. Улыхимикаттармен мәселелерді шешуді ұсынады.
Арнайы модульдер

Квалификация "081401 2 - Прессовщик изделий из пластмасс"
ПК 1. Выполнять подготовку сырья и оборудования к технологическому процессу прессования
СМ 01. Подготовка пресс-материалов и оборудования к прессованию
Данный модуль формирует знания о составе и свойствах пресс-материалов, правилах выполнения подготовительных работ в технологии переработки полимеров прессованием.
Основой качественной подготовки материалов является понимание взаимосвязи качества конечного продукта от качественного состава и подготовки основного и вспомогательного сырья и оборудования для его переработки.
В ходе освоения модуля происходит формирование навыков по подготовке сырья и материалов, инструментов, технологической оснастки и оборудования к производственному процессу.
После освоения модуля обучающиеся должны: химические, физико-химические и эксплуатационные свойства сырья и материалов; способы оценки технологических и эксплуатационных средств; определять качество материалов по внешнему виду; подбирать материалы в соответствие с рецептурой; выполнять окрашивание; выполнять смешение ингредиентов; выполнять гранулирование и таблетирование материалов; регулировать и ремонтировать весы; выполнять дозирование материалов; настраивать оборудование к процессу прессования.
Результат обучения: 1) Готовить сырье и материалы к переработке.
Критерии оценки:
1. Знает состав и свойства пресс-материалов.
2. Знает основные государственные стандарты, отраслевые стандарты и технические условия на сырье и материалы.
3. Читает и анализирует рецептуру.
4.Умеет выбирать сырье и материалы.
5.Обосновывает введение добавок.
6.Выполняет дозирование и сушку материалов.
Результат обучения: 2) Готовить оборудование и оснастку к работе.
Критерии оценки
1. Знает устройство прессов и пресс-форм.
2. Знает устройство приводов, насосов, аккумуляторов.
3. Знает устройство дробилок, мельниц, дозаторов, смесителей, грануляторов, таблетмашин.
4. Умеет готовить к работе пресс-формы и вспомогательное оборудование в соответствии с методом прессования и согласно правилам пользования.
5. Выполняет осмотр пресс-форм и пресса.
6. Выполняет чистку пресс-форм (при необходимости).
7. Проверяет наличие и определяет исправность оснастки (ключи, кассеты).
8. Проверяет работу весов и дозаторов и делает заключение о их пригодности.
Критерии оценки 3) Настраивать оборудование к процессу прессования.
Критерии оценки
1. Знает содержание технологических карт.

"081401 2 - Пластмассадан жасалған заттарды нығыздаушы" біліктілігі
КҚ 1. Шикізат пен жабдықтарды нығыздау технологиялық процестеріне дайындауды орындау
АМ 01. Қысу-материалдары мен жабдықтарды нығыздауға дайындау
Бұл модуль қысу-материалдарының құрамы және қасиеттері, полимерлерді нығыздап қайта өңдеу технологиясында дайындық жұмыстарын орындау ережелері туралы білімді қалыптастырады.
Материалдарды сапалық дайындаудың негізі ақырғы өнім сапасының негізгі және қосалқы шикізат пен оны өңдеуге арналған жабдықтардың сапалық құрамы және дайындауымен өзара байланысын түсіну болып табылады.
Модульді игеру барысында шикізат пен материалдарды, құрал-жабдықтарды, технологиялық жарақтар мен жабдықтарды өндірістік процесске даярлау дағдыларын қалыптастыру орындалады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: шикізат пен материалдардың химиялық, физика-химиялық және пайдалану қасиеттері; технологиялық және пайдалану құралдарын бағалау тәсілдері; пластмасса сұрыпталымы; қысу-материалдарының құрамы; қысу-материалдарын сақтау және өңдеуге іріктеу тәсілдері; қысу-материалдарының мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар; нығыздаудың дайындық операциялары; сыртқы түрінен материалдардың сапасын анықтау; рецептураға сәйкес материалдарды іріктеу; бояуды орындау; ингредиенттерді араластыруды орындау; материалдарды түйіршіктеуді және таблеткалауды орындау; таразыларды реттеу және жөндеу; материалдарды мөлшерлеуді орындау; жабдықты нығыздау процесіне икемдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізат пен материалдарды қайта өңдеуге дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қысу-материалдарының құрамы мен қасиеттерін біледі.
2. Шикізат пен материалдардың негізгі мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар біледі.
3. Рецептураны оқиды және талдау жасайды.
4. Шикізат пен материалдарды таңдай біледі.
5. Қоспаларды енгізуді негіздейді.
6. Материалдарды мөлшерлеу мен кептіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтар мен жарақтарды жұмысқа дайындау.
Бағалау өлшемдері
1. Баспақтар мен баспаққалыптың құрылымын біледі.
2. Жетектер, сорғылар, аккумуляторлардың құрылымын біледі.
3. Ұнтақтағыш, диірмендер, мөлшерлеуіш, қоспалауыш, түйірлегіш, таблетмашиналардың құрылымын біледі.
4. Баспаққалыптар мен қосалқы жабдықтарды нығыздау әдісі мен пайдалану ережелеріне сәйкес жұмысқа дайындай білу.
5. Баспаққалыптар мен баспақты қарап шығуды орындайды.
6. Баспаққалыптарды тазалауды орындайды (қажет кезінде) .
7. Бар болуын тексереді және жарақтардың дұрыстығын анықтайды (кілттер, кассеталар).
8. Таразылар мен мөлшерлеуіштердің жұмыстарын тексереді және олардың жарамдылығытуралы қорытынды жасайды.
Бағалау өлшемдері 3) Жабдықты нығыздау процесіне икемдеу.
Бағалау өлшемдері
1. Технологиялық карталардың мазмұнын біледі.

2. Умеет выбирать режимы прессования.
3. Настраивает оборудование на выбранные режимы прессования.
4. Проводит подпрессовку.
5. Проводит пробное прессование.
ПК 2. Осуществлять технологический процесс прессования изделий из пластмасс одним из способов
СМ 02. Переработка пластмасс прессованием
Данный модуль формирует технику переработки пластмасс, знакомит с основами технологии переработки пластмасс и получения различных видов пластмассовых изделий по современным технологиям прессования: формовых изделий, труб и профилей, листовых материалов, пленочных материалов. Целями освоения дисциплины являются изучение основных методов переработки пластмасс с учетом современных представлений о физической сущности технологических процессов переработки полимеров в готовое изделие, формирование у обучающихся методологического подхода к подбору сырья и материалов, а так же к способам получения различных видов изделий.
После освоения модуля обучающиеся должны знать: сущность технологического процесса прессования; материалы, перерабатываемые прессованием; виды прессования; основные параметры компрессионного прессования; его основные параметры; классификацию пресс-форм, основные детали пресс-форм, их назначение.
После освоения модуля обучающиеся должны уметь:
выполнять прямое прессование;
выполнять обработку изделий;
выполнять разбраковку продукции;
перерабатывать брак;
выполнять маркировку и упаковку изделий.
Результат обучения: 1) Быть готовым к осуществлению процесса прессования.
Критерии оценки:
1. Знает сущность процессов прессования, способы и режимы прессования пластических масс, ассортимент изделий.
2. Знает параметры и особенности технологического процесса прессования из пластических масс.
3. Выделяет основные и вспомогательные операции.
4. Определяет последовательность операций в ходе прессования.
Результат обучения: 2) Быть готовым к эксплуатации оборудования процесса.
Критерии оценки
1. Знает устройство основного и вспомогательного оборудования для прессования.
2. Читает чертежи и схемы оборудования.
3. Объясняет устройство гидравлических прессов.
4. Объясняет устройство пресс-форм.
5. Рассчитывает гнездность пресс-форм для прямого и литьевого прессования.
6. Знает правила эксплуатации основного и вспомогательного оборудования для прессования изделий из пластмасс, подъемно-транспортных механизмов.
7. Знает правила безопасной эксплуатации прессов и приспособлений.
Результат обучения: 3) Выполнять компрессионное прессование.
Критерии оценки
1. Определяет качество используемых пресс-материалов по цвету и другим признакам.

2. Нығыздау тәртібін таңдау біледі.
3. Жабдықты таңдалған нығыздау тәртібіне икемдейді.
4. Баспақтауды жүргізеді.
5. Сынау нығыздауларын жүргізеді.
КҚ 2. Пластмассадан жасалған заттарды тәсілдердің бірімен нығыздаудың технологиялық процесін жүзеге асыру
АМ 02. Пластмассаларды нығыздаумен қайта жасап шығару
Бұл модуль пластмассаны қайта өңдеу техникасын қалыптастырады, пластмассаны қайта өңдеу және қазіргі нығыздау технологиясы бойынша пластмасса бұйымдарының әр алуан түрлерін алу технологиясының негіздерімен таныстырады: қалыпты бұйымдар, құбырлар мен пішіндер, табақ материалдар, үлдірлі материалдар. Модульді игеру мақсаты полимерлерді дайын бұйымға қайта өңдеудің технологиялық процесстерінің физикалық мәні туралы замауи ұғымдарды ескере отырып, пластмассаны қайта өңдеудің негізгі әдістерін зерттеу, білім алушыларда шикізат пен материалдарға, сондай-ақ әр алуан бұйымдар түрлерін алу тәсілдеріне әдістемелік тәсілдемені қалыптастыру болып табылады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: нығыздаудың технологиялық процессінің мәні; нығыздаумен қайта жасалатын материалдар; нығыздау түрлері; жаншып нығыздаудың негізгі параметрлері; оның негізгі параметрлері; баспаққалыптың жіктелімі, баспаққалыптың негізгі тетіктері, олардың тағайындалуы; тура нығыздауды орындау; бұйымдарды өңдеуді орындау; ақаулы өнімді іріктеуді орындау; ақаулы өнімді қайта өңдеу; бұйымды таңбалау мен қаптауды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Нығыздау процессін жүзеге асыруға дайын болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Нығыздау процессінің мәнін, пластикалық қоспаларды нығыздау тәсілдері мен тәртібін, бұйымдар сұрыпталымын біледі.
2. Пластикалық қоспаларды нығыздаудың технологиялық процессінің параметрлері мен ерекшеліктерін біледі.
3. Негізгі және қосалқы операцияларды бөліп көрсетеді.
4. Нығыздау барысында операциялардың реттілігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Процесс жабдықтарының пайдалануға дайын болуы.
Бағалау өлшемдері
1. Нығыздаудың негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылымын біледі.
2. Жабдықтың сызбалары мен схемаларын оқиды.
3. Гидравликалық баспақтардың құрылымын түсіндіреді.
4. Баспаққалыптардың құрылымын түсіндіреді.
5. Тура және құйып нығыздау үшін баспаққалыптардың ұяшықтанғанын есептейді.
6. Пластмасса бұйымдарды нығыздаушы негізгі және қосалқы жабдықтарды, көтеру-тасымалдау механизмдерін пайдалану ережелерін біледі.
7. Баспақтар мен тетіктерді қауіпсіз пайдалану ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жаншып нығыздауды орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Пайдаланылатын қысу-материалдарының сапасын түсі және өзге белгілері бойынша анықтайды.

2. Осуществляет прогрев пресс-форм в процессе прессования.
3. Настраивает режимы прессования.
4. Проводит опробование обслуживаемого оборудования на холостом ходу.
5. Выполняет работы по прессованию изделий из пластических масс по режимам и параметрам, заданным технологической картой, с применением простых малогнездных пресс-форм.
6. Знает порядок извлечения готового изделия из пресс-формы, сортировки и упаковки готовой продукции.
7. Извлекает готовое изделие из пресс-формы и освобождает его от облоя.
Результат обучения: 4) Выполнять заключительные операции процессов прямого прессования.
Критерии оценки
1. Знает сущность и значение механической обработки деталей.
2. Умеет выполнять обработку готовых изделий.
3. Выполняет обработку готовых изделий ручным способом (удаляет острые кромки, зазубрины, шлифует и полирует поверхности).
4. Выполняет обработку готовых изделий с применением галтовочных барабанов, сверлильных и шлифовальных станков, резьбонарезных приспособлений.
Результат обучения: 5) Выполнять вспомогательные операции процессов прямого прессования.
Критерии оценки
1. Знает сущность вспомогательных операций.
2. Умеет выполнять маркировку, упаковку и транспортировку готовой продукции.
3. Наносит на изделие товарный знак предприятия-изготовителя.
4. Наносит на изделий дополнительную маркировку (номер формы изделия, гнезда).
5. Знает виды упаковки, правила размещения, укладки, режимов хранения.
ПК 3. Вести постоянный контроль нормативных параметров технологического процесса
СМ 03. Автоматизация и контроль процессов прессования
Модуль направлен на освоение совокупности методов и средств, предназначенных для реализации систем, позволяющих осуществлять контроль основных параметров и управление технологическим процессом
Модуль знакомит с основными методами автоматизации технологического процесса переработки полимеров для контроля основных его режимов и параметров, устройством контрольно-измерительных приборов, основными понятиями техники измерений, основными видами автоматической сигнализации, требованиями к приборам контроля и регулирования, правилами их эксплуатации
Результат обучения: 1) Владеть навыками использования электроизмерительных приборов
Критерии оценки:
1. Знает основы электротехники.

2. Нығыздау процессінде баспаққалыпты жылытуды жүзеге асырады.
3. Нығыздау тәртібін жөнге келтіреді.
4. Қызмет көрсететін жабдықты бос жүргенінде сынап көруді жүргізеді.
5.Пластикалық қоспалардан жасалған бұйымдарды қарапайым аз ұяшықты баспаққалыптар қолданып, технологиялық картамен белгіленген тәртіптер мен параметрлер бойынша нығыздау жұмыстарын орындайды.
6. Дайын бұйымды баспаққалыптан алып шығу, дайын өнімді сұрыптау және қаптау тәртібін біледі.
7. Дайын бұйымды баспаққалыптан алып шығып және оны кенерліктерден босатады.
Оқыту нәтижесі: 4) Тура нығыздау процесстерінің қорытынды операцияларын орындайды.
Бағалау өлшемдері
1.Тетіктерді механикалық өңдеудің мәні мен маңызын біледі.
2. Дайын өнімдерді өңдеуді орындай алады.
3. Дайын өнімдерді қолмен өңдеуді орындайды (үшкір жиектерін, кетіктерін жояды, бетін қырнап тегістейді және жылтыратады).
4.Дайын өнімдерді жұмырлау барабанын, бұрғылау және тегістеу станоктарын, бұранда қию құралдарын қолданып өңдеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 5) Тура нығыздау процесстерінің қорытынды операцияларын орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Көмекші операциялардың мәнін біледі.
2. Дайын өнімді таңбалауды, қаптауды және тасымалдауды орындай алады.
3. Бұйымға әзірлеуші-кәсіпорынның тауар белгісін қояды.
4. Бұйымдарға қосымша таңбалау қояды (бұйым түрінің, ұяшықтың нөмірі).
5. Қаптау түрлерін, орналастыру, салу, сақтау тәртібі ережелерін біледі.
КҚ 3. Технологиялық процестің нормативті параметрлерін тұрақты бақылауды жүргізу
АМ 03. Нығыздау процессін автоматтандыру және бақылау
Модуль негізгі параметрлерді бақылау және технологиялық процесстібасқаруды жүзеге асыруға көмектесетін жүйелерді іске асыру үшін тағайындалған, әдістер мен құралдардың жиынтығын игеруге бағытталған техникалық процестерді автоматты басқару жүйесі
Модуль полимерлерді қайта өңдеудің технологиялық процессін оның негізгі тәртіптері мен параметрлерін бақылау үшін автоматтандырудың негізгі әдістерімен, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымымен, өлшеу техникасының негізгі түсініктерімен, автоматты дабылдаманың негізгі түрлерімен, бақылау және реттеу аспаптарының талаптарымен, олрды пайдалану ережелерімен таныстырады
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: өндірісті автоматтандыру негіздерін; технологиялық процесстердің параметрлерін; нығыздаудың технологиялық процесстері параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін; нығыздаудың технологиялық процесстері параметрлерін реттеу тәсілдерін; пластмассадан жасалған заттарды өндірудің бақылау нүктелерін; нығыздаудың технологиялық процессін бақылау әдістемесін; электртехникалық схемалар мен автоматтандыру схемаларын оқи алу; бақылау өлшеу аспаптары және автоматика аспаптарын таңдау; пластмассаларды қайта өңдеу бойынша технологиялық желілерге қызмет көрсету; нығыздау процессінің параметрлерін реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр өлшеу құралдарын пайдалану дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электртехника негіздерін біледі.

2. Знает основы автоматизации производства.
3.Умеет читать электротехнические схемы приборов.
4. Описывает устройство электроизмерительных приборов, определяет их функции.
5. Понимает принцип действия приборов и определяет области их использования.
Результат обучения: 2) Выполнять настройку режимов прессования.
Критерии оценки
1. Знает параметры технологического процесса.
2. Знает причины отклонения параметров технологического процесса прессования от нормы.
3. Знает способы регулирования параметров технологического процесса прессования.
4. На приборах выставляет нужные режимы прессования: давление и температуру.
5. Осуществляет пуск и остановку электродвигателя.
6. Следит за показаниями приборов
7. При неисправности приборов сообщает слесарю контрольно - измерительного прибора и автоматики.
Результат обучения: 3) Понимать основы автоматизации процессов прессования.
Критерии оценки
1. Знает основы механизации и автоматизации процесса.
2. Читает схемы автоматизации технологического процесса цеха, участка.
3. Понимает основы комплексной механизации операций изготовления изделий прессованием, включая загрузку, таблетирование, подогрев, съем изделий, управление прессом.
4. Знает основы автоматизации высокопроизводительных роторных прессов-автоматов.
ПК 4. Выпускать продукцию, отвечающую требованиям действующего стандарта и чертежа изделия
СМ 04 Контроль качества прессованных изделий
Данный модуль направлен на формирование знаний, умений и навыков по установлению качества готовой продукции и определению его соответствия нормативно-технической документации, обучению практическому применению полученных теоретических знаний.
При освоении модуля происходит знакомство с основными показателями качества полимерной продукции, как количественно или качественно установленными конкретными требованиями к характеристикам (свойствам) объекта, дающими возможность их реализации; инструментальным и экспертным методами измерения и оценки качества.
Результат обучения: 1) Владеть теоретической базой для выполнения контроля качества продукции.
Критерии оценки:
1. Знает основные методы контроля качества пресс-материалов и готовой продукции.

2. Өндірісті автоматтандыру негіздерін біледі.
3. Құралдардың электртехникалық схемаларын оқи алады.
4. Электрөлшегіш құралдардың құрылымын сипаттайды, олардың қызметін анықтайды.
5. Құралдардың әрекет қағидасын түсінеді және оларды пайдалану салаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Нығыздау тәртібін жөнге келтіруді орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Технологиялық процесстің параметрлерін біледі.
2. Нығыздаудың технологиялық процесстері параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін біледі.
3. Нығыздаудың технологиялық процесстері параметрлерін реттеу тәсілдерін біледі.
4. Аспаптарда нығыздаудың қажетті тәртіптерін шығарып қояды: қысым мен температураны.
5. Электрқозғалтқышты қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
6. Аспаптардың көрсетімдерін қадағалайды.
7. Аспаптардың бұзылуы кезінде бақылау өлшеу аспаптары және автоматика слесарына хабарлайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Нығыздау процессін автоматтандыру негіздерін ұғыну.
Бағалау өлшемдері
1. Процессті механикаландыру және автоматтандыру негіздерін біледі.
2. Цехтың, учаскенің технологиялық процессін автоматтандыру схемасын оқиды.
3. Заттарды нығыздап дайындау операцияларын, оған тиеу, таблеткалау, жылыту, заттар алу, баспақты басқаруды енгізіп кешенді механикаландыру негіздерін түсінеді.
4. Өнімділігі жоғары роторлық автомат-баспақтарды автоматтандыру негіздерін біледі.
КҚ 4. Қолданыстағы стандарт пен зат сызбасының талаптарына сай келетін өнімдер шығару
СМ 04 Нығыздалған заттар сапасын бақылау
Бұл модуль дайын өнім сапасын белгілеу және оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін анықтау білімін, шеберлігін және дағдыларын қалыптастыруға, алынған теориялық білімді тәжірибелік қолдануға үйретуге бағытталған.
Модульді игеру кезінде, нысан сипаттамасына (қасиеттеріне) қойылатын сандық және сапалық белгіленген нақты талаптар ретінде, оларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін полимерлік өнімдер сапасының негізгі көрсеткіштерімен; сапаны өлшеу мен бағалаудың аспаптық және сараптамалық әдістерімен таныстыру орындалады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: нығыздалған заттардың сапасын бағалау әдістері; шикізат пен дайын өнімге қойылатын талаптар; нығыздау кезінде болған заттардың ақаулары; ақаулық себептері; анықтау, ескерту және жою тәсілдері; шикізат пен дайын өнімды физика-механикалық сынауды орындау, алынған нәтижелерді өңдеу; ақауларды анықтау; ақаулы өнімді ескерту жолдарын ұсыну.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнім сапасын бақылауды орындаудың теориялық негізін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қысу-материалдары мен дайын өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістерін біледі.

2. Знает виды и назначение готовой продукции.
3. Делает обзор государственные стандарты и технические условия на сырье и готовую полимерную продукцию.
4. Знает основные дефекты прессования изделий из пластмасс, причины их возникновения, способы предупреждения и устранения.
Результат обучения: 2) Выполнять органолептический анализ.
Критерии оценки
1. Знает правила проведения визуального анализа.
2. Читает чертеж или эскиз изделия и определяет его параметры.
3. Выполняет органолептический анализ готовой продукции с применением инструментов.
4. Составляет отчет по результатам осмотра и измерений изделий и делает заключение о результатах анализа.
5. Знает сущность методов физико-механических испытаний.
6. Может выполнять физико-механические испытания.
Результат обучения: 3) Выполнять разбраковку изделий.
Критерии оценки
1. Знает виды брака прессованных изделий.
2. Выявляет брак и дефекты готовой продукции.
3. Объясняет причину брака.
4. Дает рекомендации по утилизации или переработке брака.
5. Использует в работе государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию.
ПК 5. Осуществлять техническое обслуживание оборудования, выявлять несоответствия, устранять мелкие неполадки
СМ 05Выполнение технического обслуживания технологического оборудования процессов прессования
В ходе освоения модуля у обучающихся происходит формирование навыков технического обслуживания и несложного ремонта оборудования полимерного производства, знаний системы технического обслуживания оборудования, видов работ, правил составления графиков, способов и техники выполнения, применяемых инструментов и приспособлений.
Для выполнения технического обслуживания обучающиеся применяют навыки слесарных работ.
Результат обучения: 1) Определять эксплуатационные свойства пресса.
Критерии оценки:
1. Знает устройство прессов и вспомогательного оборудования.
2. Знает основные показатели эксплуатационных свойств эксплуатируемого оборудования.
3. Умеет выделять существенное содержание в технических инструкциях и регламентах обслуживания оборудования.
4. Читает чертежи и схемы оборудования.
5. Знает содержание технических паспортов на оборудование.
6. Указывает на внешние проявления неполадок в работе пресса.
7. Анализирует причины отказов прессов.
8. Умеет готовить оборудование к сдаче в ремонт.
Результат обучения: 2) Выполнять планирование ремонтных работ.
1. Знает систему планово-предупредительного ремонта, организации ремонтной службы на предприятии.
2. Принимает участие в составления текущих и перспективных планов работ по обслуживанию оборудования и осуществления контроля их выполнения.
3. Владеет навыками оформления документации по ремонту.
4. Умеет работать с техническими инструкциями и регламентами обслуживания оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять техническое обслуживание оборудования.
1. Знает основы слесарного дела.

2. Дайын өнім түрлері мен тағайындалуын біледі.
3.Шикізат пен дайын полимерлік өнімдердің мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар шолу жасайды.
4. Пластмассадан жасалған заттарды нығыздаудың негізгі ақаулығын, олардың туындау себептерін, ескерту және болдырмау тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сезімдік талдауды орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Көзбен шолып талдауды жүргізу ережесін біледі.
2. Бұйымның сызбасын немесе нобайын оқиды және оның параметрлерін анықтайды.
3. Құралдарды қолданып дайын өнімнің сезімдік талдауын орындайды.
4. Бұйымды қарап шығу және өлшеу нәтижелері бойынша есепті дайындайды және талдау нәтижелері жөнінде қорытынды жасайды.
5. Физика-мехникалық сынақтардың мәнін біледі.
6. Физика-мехникалық сынақтарды орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақаулы өнімдерді іріктеуді орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Нығыздалған бұйымдардың ақаулық түрлерін біледі.
2. Дайын өнімнің ақаулары мен кемшіліктерін анықтайды.
3. Ақаулық себебін түсіндіреді.
4. Ақаулықты кәдеге жарату немесе қайта өңдеу жөнінеде ұсынымдар береді.
5. Дайын өнімдердің мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар жұмыста пайдаланады.
КҚ 5. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру, сәйкессіздігін анықтау, ұсақ кемшіліктерді жою
СМ 05 Нығыздау процесінің технологиялық жабдықтарының техникалық қызмет көрсетуін орындау
Модульді игеру барысында білім алушыларда полимерлік өндіріс жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жеңіл жөндеу дағдыларын, жабдыққа техникалық қызмет көрсету жүйесін, жұмыстар түрлерін, орындау кестелерін, тәсілдерін және техникасын жасау ережелерін, қолданылатын құралдар мен тетіктерді білуді қалыптастыру орындалады.
Техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін білім алушы слесарлық жұмыстар дағдыларын қолданады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: нығыздау жабдықтары; оның тағайындалуы; негізгі түйіндер мен тетіктердің құрылымы, әрекет қағидасы, конструкциялары; пайдалану ережесі; ықтимал кемшіліктері, олардың пайда болу себептері және болдырмау; жабдықтың пайдалану қасиеттері: көрсеткіштер, анықтау тәсілдері; жабдықтың жұмысқа жарамдылығы; жөндеуге жарамдылығы: анықтамасы, негізгі талаптары, арттыру тәсілдері; тоқтап қалулар: түрлері, себептері; тозуы: оның шамасын бақылау және өлшеу тәсілдері; жөндеуді жоспарлау: кестелер құрастыру; жабдықты жөндеуге дайындау; баспалардың техникалық қызмет көрсетуін орындау; жалпы слесарлық жұмыстарды орындау: белгілеу, шабу, түзету, иілту, кесу, арамен кесу, металды қыру, бұрғылау, тесікті үңгілеу және жазу, тойтару, дәнекерлеу, қалайылау және желімдеу, бұранданы ою; жабдықты жеңіл жөндеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Баспақтың пайдалану қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Баспақтар мен қосалқы жабдықтың құрылымын біледі.
2. Пайдаланылатын жабдықтың пайдалану қасиеттерінің негізгі көрсеткіштерін біледі.
3. Жабдықтың техникалық нұсқаулықтары мен қызмет көрсету реттемесіндегі маңызды мазмұнды бөліп көрсете алады.
4. Жабдықтың сызбалары мен схемаларын оқиды.
5. Жабдықтың техникалық төлқұжатының мазмұнын біледі.
6. Баспақтың жұмысындағы кемшіліктердің сыртқы көрінуін көрсетеді.
7. Баспақтардың тоқтап қалу себептерін талдайды.
8. Жабдықтарды жөндеуге беруге дайындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеу жұмыстарын жоспарлауды орындайды.
1. Кәсіпорындағы жоспарлы-сақтандырмалық жөндеу, жөндеу қызметін ұйымдастыру жүйесін біледі.
2. Жабдықтарға қызмет көрсету жұмыстарының қазіргі және келешек жоспарларын жасауға және оларды жүзеге асыруды бақылауға қатысады.
3. Жөндеу құжаттамасын рәсімдеу дағдыларын меңгерген.
4. Жабдықтың техникалық нұсқаулықтары және қызмет көрсету реттемесімен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау.
1. Слесарлық істің негіздерін біледі.

2. Знает основы электротехники.
3.Знает правила проведения ежедневного техосмотра оборудования.
4.Осуществляет разборку-сборку оборудования.
5.Осуществляет мойку и чистку деталей.
6.Осуществляет смазку узлов и деталей пресса.
7.Выполняет несложный ремонт оборудования.
ПК 6. Соблюдать правила безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной безопасности и охраны окружающей среды на производстве
См 06 Соблюдение мер безопасности при переработке пластмасс методом прессования
В ходе освоения модуля происходит ознакомление обучающихся с основными правилами, социально-экономическими, организационно-техническими, санитарно-гигиеническими, лечебно-профилактическими мероприятиями и средствами, направленными на обеспечение безопасности жизни и здоровья в процессе обслуживания процессов прессования пластмасс; формирование представлений о производственных опасностях и профессиональных вредностях данного производства, электробезопасности и пожаробезопасности процессов переработки полимеров.
После освоения модуля обучающиеся должны: использовать и правильно применять средства индивидуальной и коллективной защиты; при превышении уровня шума выше допустимых значений на 6-8 дБА использовать заглушки-вкладыши "беруши", а при более высоком превышении применять противошумные наушники; оказывать первую помощь потерпевшим при несчастных случаях на производстве; прессы, таблетмашины, машины для литья под давлением, другое производственное оборудование, которое может быть источником выделения пыли и газообразных продуктов, оснащать устройствами местной вентиляции; загрузку бункеров, дозирующих устройств и таблетмашин осуществлять механическим способом; после каждой запрессовки очищать пресс-форму; ручную очистку пресс-форм от пригоревшей смазки и прилипшего материала производить только при выключенном прессе; сушку порошковых полимерных материалов осуществлять в закрытых аппаратах под разрежением.
Результат обучения: 1) Владеть теоретической подготовкой в области охраны труда и техники безопасности процессов прессования.
Критерии оценки:
1. Знает общие правила техники безопасности при обслуживании процессов прессования.
2. Знает основные опасные и вредные производственные факторы и может дать характеристику их воздействия на персонал: элементы производственного оборудования; неисправный рабочий инструмент; отлетающие частицы пластмасс; электроток; повышенная загазованность воздуха рабочей зоны; производственный шум.
3. Ориентируется в пределах оказания доврачебной помощи.
4. Знает требования к размещению оборудования.

2. Электротехника негіздерін біледі.
3. Жабдықты күнделікті техникалық байқаудан өткізу ережесін біледі.
4. Жабдықты бөлшектеп-құрастыруды жүзеге асырады.
5. Тетіктерді жуу мен тазалауды жүзеге асырады.
6. Баспақтың түйіндері мен тетіктерін майлауды жүзеге асырады.
7. Жабдықтың жеңіл жөндеуін орындайды.
КҚ 6. Өндірісте еңбек қауіпсіздігі, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтау
СМ 06 Нығыздау әдісімен пластмассаны қайта өңдеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
Модульді игеру барысында білім алушыларды пластмассаларды нығыздау процесстеріне қызмет көрсету процессінде өмір мен денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған, негізгі ережелермен, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдық-техникалық, санитарлық-гигиеналық, емдеу-алдын-алу шараларымен және құралдарымен таныстыру; осы өндірістің өндірістік қауіптіліктері және кәсіби зияндылықтары, полимерлерді қайта өңдеу процестерінің электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі туралы ұғымдарды қалыптастыру жүргізіледі.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: жеке және ұжымдық қорғану құралдарын пайдалану және дұрыс қолдану; шу деңгейінің рұқсат берілетін мәнінен 6-8 дБА асып түсуі кезінде "беруши" бітеуіш-астарын пайдалану, ал неғұрлым жоғары асуы кезінде шуға қарсы құқлаққаптарды қолдану; өндірістегі жазатайым жағдайлар кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету; баспақтар, таблетмашиналар, қысыммен құю машиналары, шаң мен газ тәрізді өнімдердің шығу көзі болуы мүмкін өзге өндірістік жабдықтар, жергілікті вентиляция құрылғыларымен жарақтандыру; бункерлерді, мөлшерлеуіш құрылғыларды және таблетмашиналарды тиеуді механикалық тәсілмен жүзеге асыру; әрбір престеуден кейін баспаққалыпты тазалау; баспаққалыпты күйік майдан және жабысқан материалдан қолмен тазалауды тек баспақ сөндірілген кезде ғана жүргізу; ұнтақ полимерлік материалдарды кептіруді жабық аппараттарда ыдыратумен жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Нығыздау процесстерінің еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы теориялық дайындықты меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Нығыздау процесстеріне қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының жалпы ережелерін біледі.
2. Негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі және олардың персоналға тигізетін әсеріне сипаттама бере алады:өндірістік жабдықтар элементтері;бұзылған жұмыс құралы;пластмассаның ұшып кететін бөлшектері;электроток;
жұмыс аймағының жоғары газдалғандығы;
-өндірістік шу.
3. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету шегінде бағдарланады.
4. Жабдықты орналастыру талаптарын біледі.

5. Знает требования к освещению и вентиляции цехов переработки пластмасс.
6. Знает местоположение средств оказания доврачебной помощи, первичных средств пожаротушения, главных и запасных выходов, путей эвакуации в случае аварии или пожара.
Результат обучения: 2) Выполнять правила техники безопасности труда перед работой.
Критерии оценки:
1. Знает содержание и последовательность требований техники безопасности перед работой.
2. Демонстрирует применение индивидуальных средств защиты.
3. Использует исправную спецодежду и спецобувь.
4. Проверяет чистоту и освещенность рабочего места.
5. Проверяет надежность предохранительных приспособлений.
6. Проводит наружный осмотра заземления и исправности защитных ограждений вращающихся частей оборудования.
7. Проверяет исправность инструмента и приспособлений.
8. Выбирает средства пожаротушения.
Результат обучения: 3) Выполнять правила техники безопасности труда во время работы.
Критерии оценки:
1.Знает содержание и последовательность требований безопасности во время работы.
2. Проверяет правильность регулировки защитной решетки.
3. Устанавливает пакетный выключатель в положение "Выключено".
4. Устанавливает пресс-форму строго по центру.
5. Знает, что запрещено выполнять ремонтные работы при включенном электроприводе.
Результат обучения: 4) Выполнять правила техники безопасности труда по окончании работы.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасности по окончании работ.
2. Умеет обесточить электропривод пресса.
3. Приводит в порядок свое рабочее место.
4. Сообщает о всех недостатках, которые имели место во время работы, и о принятых мерах по их устранению.
Результат обучения: 5) Применять правила техники безопасности при аварийных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Знает содержание инструкции по охране труда прессовщика изделий из пластмасс.
2. Знает, как вести себя при аварийных ситуациях.
3. Знает свои действия в случае возникновения пожара.
Квалификация "081408 2 - Машинист экструдера"
ПК 7. Осуществлять подготовку сырья и оборудования к процессу экструзии
СМ 07. Подготовка сырья и оборудования к процессу экструзии
Данный модуль направлен на формирование навыков по подготовке сырья и материалов, инструментов, технологической оснастки и оборудования к производственному процессу экструзии пластмасс.
При освоении модуля происходит знакомство с правилами выполнения подготовительных работ в технологии переработки полимеров экструзией, формирование понимания взаимосвязи качества конечного продукта от качественного состава и подготовки основного и вспомогательного сырья и оборудования для его переработки.
После освоения модуля обучающиеся должны: виды компонентов, входящих в состав пластических масс; требования к наполнителям; требования к пластификаторам; виды и назначение стабилизаторов; красители для полимеров; ингредиенты спецназначения; сущность процесса смешения; устройство смесителей периодического действия; устройство смесителей непрерывного действия; выполнять подготовительные операции перед процессом экструзии.
Результат обучения 1) Готовить рабочее место
Критерии оценки:

5. Пластмассаны өңдеу цехтарын жарықтандыру және желдету талаптарын біледі.
6. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету құралдарының, алғашқы өрт сөндіру құралдарының, негізгі және қосымша есіктердің, апат немесе өрт жағдайында көшіру жолдарының орналасқан жерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыстың алдындағы еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыстың алдындағы қауіпсіздік техникасы талаптарының мазмұны мен реттілігін біледі.
2. Жеке қорғану құралдарын қолдануды көрсетеді.
3. Жарамды арнайы жұмыс киімі мен арнайы аяқ киімді пайдаланады.
4. Жұмыс орнының тазалығы мен жарықтандырылуын тексереді.
5. Сақтандырғыш тетіктердің сенімділігін тексереді.
6. Жабдықтың айналмалы бөлігінде қорғаныс қоршауының жерге тұйықталуы мен дұрыстығын сырттай қарап шығуды жүргізеді.
7. Құралдар мен тетіктердің дұрыстығын тексереді.
8. Өрт сөндіру құрал-жабдықтарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс уақытында еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жұмыс уақытында қауіпсіздік техникасы талаптарының мазмұны мен реттілігін біледі.
2. Қорғаныс торының дұрыс реттелуін тексереді.
3. Дестелі ажыратқышты "Сөндірілді" жағдайына қояды.
4. Баспаққалыпты дәлме-дәл центр бойынша орнатады.
5.Электр жетегінің қосылып тұрған кезінде жөндеу жұмыстарын орындауға тыйым салынғанын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыстан кейінгі еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыстан кейінгі қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Баспақтың электр жетегін тоқтан ажырата алады.
3. Өзінің жұмыс орнын тәртіпке келтіреді.
4. Жұмыс уақытында орын алған барлық кемшіліктер туралы, және оларды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы хабарлайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Апатты жағдайлар кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Пластмассадан жасалған заттарды сығымдаушының еңбегін қорғау бойынша нұсқаулықтың мазмұнын біледі.
2. Апатты жағдайларда өзін қалай ұстауды біледі.
3. Өрт шыққан жағдайда өзі жасайтын әрекетін біледі.
"081408 2 - Экструдер машинисі" біліктілігі
КҚ 7. Шикізат пен жабдықтарды экструзия процессіне дайындауды орындау
АМ 07. Шикізат пен жабдықтарды экструзия процессіне дайындау
Бұл модуль шикізат пен материалдарды, құрал-жабдықтарды, технологиялық жарақтар мен жабдықтарды пластмассалар экструзиясының өндірістік процессіне даярлау дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
Моульді игеру кезінде полимерлерді экструзиямен қайта өңдеу технологиясындағы дайындық жұмыстарын орындау ережелерімен таныстыру, ақырғы өнім сапасының негізгі және қосалқы шикізаттың және оны өңдеу жабдықтарының сапалық құрамы мен дайындауына өзара байланысын түсінуді қалыптастыру орындалады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: пластикалық қоспалар құрамына енетін компоненттер түрлері; толтырғыштарға қойылатын талаптар; созылымдылық талаптары; тұрақтандырғыштар түрлері және тағайындалуы; полимерлердің бояғыштары; арнайы тағайындалған ингредиенттер; араласу процессінің мәні; мерзімді әрекет жасайтын қоспалауыштар құрылымы; үздіксіз әрекет жасайтын қоспалауыштар құрылымы; экструзия процессінің алдындағы дайындық операцияларын орындау.
Оқыту нәтижесі 1) Жұмыс орнын дайындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает правила подготовки рабочего места.
2. Внимательно осматривает рабочее место и проверяет, нет ли на рабочем месте посторонних предметов; свободны ли проходы.
3. Проверяет исправность оборудования.
4. Проверяет температуру подшипников, электродвигателей, нагрузку.
5. Проверяет наличие и исправность ограждений приводов.
- 6. Наружным осмотром проверить исправность электроаппаратуры и приводов, средств сигнализации.
- 7. Проверяет исправность электроосвещения, средств заземления.
8. Проверяет работу аспирационных сетей.
Результат обучения: 2) Готовить сырье и материалы.
Критерии оценки:
1.Знает состав и свойства экструзионных материалов.
2.Читает и анализирует рецептуру.
3. Дает характеристику ингредиентам.
4. Обосновывает введение добавок.
5. Выбирает сырье и материалы для экструзии в соответствие с назначением.
Результат обучения: 3) Готовить экструдер к работе.
Критерии оценки
1. Знает устройство экструдера и вспомогательного оборудования.
3. Производит осмотр экструдера.
4. Тщательно очищает червяк, корпус, решетку и формующую головку от остатков ранее перерабатывавшихся термопластов.
5. Применяет для чистки только медные или латунные скребки во избежание образования царапин или забоин.
6. Выполняет подбор и установку головки и фильеры.
Результат обучения: 4) Выполнять подготовительные операции.
Критерии оценки
1. Знает правила выполнения подготовительных операций.
2. Выполняет настройку зазоров головки.
3. Осуществляет разогрев зон цилиндра и головки до заданной температуры.
4. Запуск экструдера осуществляет только после нагрева зон корпуса и головки до заданных температур и выдержки при этих температурах в течение 25—30 мин до полного прогрева головки и червяка.
ПК 8. Вести технологический процесс формования изделий из пластмасс методом экструзии
СМ 08. Переработка пластмасс методом экструзии
Данный модуль направлен на изучение техники переработки пластмасс экструзией, знакомит обучающихся с основами технологии переработки пластмасс и получения различных видов пластмассовых изделий методом экструзии.
После освоения модуля обучающиеся должны: ассортимент изделий, получаемых экструзией; основные параметры процесса экструзии; правила загрузки сырья в экструдер; устройство червячного экструдера, формующей головки; правила пользования приборами контрольно измерительного прибора и автоматики; требования к качеству выпускаемых изделий; вести технологический процесс изготовления и калибровки на экструдерах и экструзионных роторных автоматизированных линиях профилей несложного сечения.
Результат обучения 1) Быть теоретически подготовленным к выполнению процесса экструзии.
Критерии оценки:
1. Знает технологию процесса экструзии и правила его регулирования.
2. Перечисляет способы экструзии.
3.Демонстрируети знание устройства и принципа работы обслуживаемого оборудования.
4. Обосновывает режимы переработки.

1. Жұмыс орнын дайындау ережелерін біледі .
2. Жұмыс орнын мұқият қарап шығып және жұмыс орнында бөгде заттардың жоқтығын; өту орындарының бостығын тексереді.
3. Жабдықтың дұрыстығын тексереді.
4. Мойынтіректердің, электр қозғалтқыштардың температурасын, жүктемесін тексереді.
5. Жетектер қоршауының болуын және дұрыстығын тексереді.
6.Электр аппаратурасы мен жетектердің, дабылдама құралдарының дұрыстығын сырттай қарап тексеру.
- 7. Электрмен жарықтандырудың, жерге тұйықтау құраларының дұрыстығын тексереді.
8. Аспирациялық желілер жұмысын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізат пен материалдарды дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Экструзия материалдарының құрамы мен қасиеттерін біледі.
2. Рецептураны оқиды және талдау жасайды .
3. Ингредиенттерге сипаттама береді.
4. Қоспаларды енгізуді негіздейді.
5. Экструзия шикізаты мен материалын тағайындалу мақсатына сәйкес таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Экструдерді жұмысқа дайындау
Бағалау өлшемдері
1. Экструдер мен қосалқы жабдықтың құрылымын біледі.
3. Экструдерді қарап шығуды жүргізеді.
4. Бұрамдық, қорап, тор және қалыптайтын бастиекті алдында өңделген термопластар қалдықтарынан мұқият тазалайды.
5. Тазалауға сызаттар немесе жапырылудың пайда болуын болдырмау үшін тек мыстан немесе жезден жасалған қырғыштарды қолданады.
6. Бастиек пен фильерді іріктеу және орнатуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дайындық операцияларын орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Дайындық операцияларын орындау ережелерін біледі.
2. Бастиек саңылауын жөнге келтіруді орындайды.
3. Цилиндр мен бастиек аймақтарын белгіленген температураға дейін жылытуды жүзеге асырады.
4. Экструдерді іске қосуды тек цилиндр мен бастиек аймақтарын белгіленген температураға дейін жылытудан және бастиек пен бұрамдықты толық жылытуға дейін 25-30 мин бойы осы температурада ұстаудан кейін ғана жүзеге асырады.
КҚ 8. Экструзия әдісімен пластмассалардан жасалған заттардытехнологиялық қалыптау процесін жүргізу
АМ 08. Экструзия әдісімен пластмассаларды қайта өңдеу
Бұл модуль пластмассаны экструзиямен қайта өңдеуді зерттеуге бағытталған, білім алушыларды пластмассаларды қайта өңдеу және экструзия әдісімен пластмасса бұйымдарының әр алуан түрлерін алу технологиясы негіздерімен таныстырады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: экструзиямен алынатын бұйымдар сұрыпталымы; экструзия процессінің негізгі параметрлері; шикізатты экструдерге жүктеу ережелері; бұрамдық экструдердің, қалыптайтын бастиектің құрылымы; бақылау өлшеу аспаптары және автоматика аспаптарын пайдалану ережелері; шығарылатын бұйымдар сапасына қойылатын талаптар; экструдерлер мен жеңіл араласу пішіндерінің экструзиялық роторлық аватоматтандырылған желілерінде технологиялық дайындау және калибрлеу процесін жүргізу.
Оқыту нәтижесі 1) Экструзия процесінің орындалуына теориялық тұрғыдан дайын болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Экструзия процесінің технолоиясын және оны реттерудің ережелерін біледі.
2. Экструзия әдістерін атап шығады.
3.Құрылғыны және қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс принципін көрсетеді.
4. Өңдеу тәртібін негіздейді.

5. Выделяет основные и вспомогательные операции.
6. Определяет последовательность операций.
7. Знает правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментом.
8. Понимает зависимость качества изделий от физико-химических свойств используемого сырья.
9. Знает требования, предъявляемые к качеству выпускаемых материалов и изделий.
Результат обучения: 2) Вести технологический процесс изготовления и калибровки продукции на экструдерах и экструзионных роторных автоматизированных линиях.
Критерии оценки:
1. Знает содержание технокарты на изделие.
2. Умеет выбрать материалы и режимы экструзии.
3. Осуществляет наладку агрегатов экструдера: раздувочного; резательного; приемно-намоточного устройств; системы охлаждения контрольно-измерительной аппаратуры.
4. Готовит смесь для экструзии и периодическая загружает ее в экструдер.
5. Выполняет формование экструзией простых изделий: труб, пленок; обеспечивает синхронную работу агрегатов экструдера и экструзионной роторной линии под руководством машиниста экструдера более высокой квалификации.
6. Осуществляет регулирование числа оборотов шнека, толщины материала, работы приемно-намоточного и резательного механизмов.
7. Обеспечивает синхронную работу агрегатов экструдера и экструзионной роторной линии под руководством машиниста экструдера более высокой квалификации.
8. Осуществляет контроль технологических режимом по показаниям контрольно-измерительных приборов.
9. Проводит периодический контроль соответствия изготавливаемых материалов и изделий образцам и чертежам.
Результат обучения: 3) Выполнять заключительные и вспомогательные операции.
Критерии оценки
1. Знает оборудование для выполнения заключительных операций.
2. Знает последовательность выполнения операций.
3. Выполняет резку длинномерных изделий.
4. Выполняет съем готовых изделий и бобин с готовыми материалами с намоточного устройства.
5. Выполняет взвешивание, маркировку готовой продукции и изделий, передает их на разбраковку, сортировку, упаковку.
ПК 9. Осуществлять техническое обслуживание оборудования процессов экструзии
СМ 09. Выполнение технического обслуживания оборудования экструдера
Модуль направлен на формирование навыков технического обслуживания и несложного ремонта оборудования экструзионной линии.
Обслуживание и эксплуатация технологического оборудования переработки пластмасс экструзией формирует знания системы технического обслуживания оборудования, видов работ, правил составления графиков, способов и техники выполнения, применяемых инструментов и приспособлений.
После освоения модуля обучающиеся должны: виды экструдеров; рабочий процесс в одночервячном экструдере; рабочую точку экструдера; правила эксплуатации экструдера; правила безопасной работы; правила технического обслуживания; проверять исправность экструдера перед работой; проверять крепление болтов и гаек; очищать и смазывать основные части экструдера; выполнять ежедневное техническое обслуживание оборудования.
Результат обучения: 1) Определять эксплуатационные свойства оборудования линии.
Критерии оценки:
1. Знает характеристики эксплуатационных свойств оборудования экструзионной линии.
2. Определяет работоспособность оборудования линии.

5. Негізгі және қосалқы операцияларды ерекшелейді.
6. Операциялардың жүйелілігін анықтайды.
7.Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану ережелерін біледі.
8. Бұйымның сапасы пайдаланылатын шикізаттың физика-химиялық қасиеттеріне тәуелді екенін түсінеді.
9. Шығарылатын метриалдар мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Экструдерлер мен экструзиялық роторлық автоматтандырылған желілерінде технологиялық дайындау және калибрлеу процесін жүргізу .
Бағалау өлшемдері:
1. Бұйымдағы технокарта құрамын біледі.
2. Экструзия матреиалдары мен режимдерін таңдау біледі.
3. Экстудер агрегаттарының жөнделуін жүзеге асырады: үрлегіш; кескіш; қабылдағыш-орағыш құрылығалардың; салқындату жүйесі; бақылауыш-өлшегіш аппаратураның.
4. Экструзия үшін қоспа дайындайды және оны экструдерге жүктейді.
5. Экструзиямен қарапайым бұйымдарды қалыптауды орындайды: құбырлар, таспалар; жоғары білікті экструдер машинисінің басшылығымен экструдер агрегатарының және экструзиялық роторлық желінің синхронды жұмысын қамтамасыз етеді.
6.Иірім айнлымдарының санын, материал қалыңдығын, қабылдағыш-орағыш және кескіш құрылығалардың жұмысын жүзеге асырады.
7.Жоғары білікті экструдер машинисінің басшылығымен экстредур агрегатарының және экструзиялық роторлық желінің синхронды жұмысын қамтамасыз етеді.
8.Бақылауыш-өлшегіш құрылғылардың көрсеткіштері бойынша бекітілген технологиялық режимді бақылауды жүзеге асырады.
9. Дайындалатын материалдар мен бұйымдардың үлгілер мен сызбаларға сәйкес келуіне мерзімді бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қорытынды және қосалқы операциялар орындайды.
Бағалау өлшемдері
1.Қорытынды операциялар орындауға арналған жабдықты біледі.
2. Операциялардың орындау реттілігін біледі.
3. Ұзынөлшемді бұйымдардың кесуін орындайды
4.Орағыш құрылғыдан дайын бұйымдар мен дайын материалдары бар білдектердің орымын жүзеге асырады.
5. Дайын өнім мен бұйымдардың салмағын өлшеуін, таңбалауын жүзеге асырады, оларды ақауларын іріктеуге, сорттауға, қаптауға жібереді.
КҚ 9. Экструзия процестері жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
АМ 09. Экструзия процестері жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау
Модуль техникалық қызмет көрсету және экструзиялық желінің жабдығының жеңіл жөндеу дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
Пластмассаны экструзиямен өңдеудің технологиялық жабдықтарына қызмет көрсету және пайдалану жабдықтарға техникалық қызмет көрсету жүйесін, жұмыс түрлерін, кестелерді, тәсілдерді құрастыру және орындау техникасы ережелерін, қолданылатын құралдар мен тетіктерді білуді қалыптастырады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: экструдерлер түрлерін; бірбұрамдықты экструдердегі жұмыс процесін; экструдердің жұмыс нүктесін; экструдерді пайдалану ережесін; қауіпсіз жұмыс ережесі; техникалық қызмет көрсету ережелерін; жұмыс алдында экструдердің дұрыстығын тексеру; бұрандамалар мен сомындардың бекітілуін тексеру; экструдердің негізгі бөліктерін тазалау және майлау; жабдықтың күнделікті техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Желі жабдықтарының пайдаланушылық қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Экструзиялық желі жабдықтарының пайдаланушылық қасиеттерінің сипатын біледі.
2.Желі жабдықтарының жұмыс қабілетін анықтайды.

3. Определяет ремонтнопригодность оборудования линии.
4. Анализирует причины отказов оборудования.
5. Указывает на внешние проявления неполадок в работе оборудования.
6. Готовит оборудование к сдаче в ремонт.
Результат обучения: 2) Работать с документацией.
Критерии оценки:
1. Знать содержание технического паспорта оборудования с результатами стендовых и гидравлических испытаний, проведенных на заводе-изготовителе.
2. Читает и понимает чертежи оборудования общих видов.
3. Знает и составляет схемы смазки.
4. Принимает участие в составлении планов ремонта оборудования.
5. Владеет навыками оформления документации по ремонту.
Результат обучения: 3) Выполнять плановые работы по техническому обслуживанию экструдеров.
Критерии оценки:
1. Знает технологическую схему разборки и сборки оборудования.
2. Перед началом работ надевает специальную одежду, головной убор и термостойкие рукавицы.
3. Перед началом работ по техническому обслуживанию: проверяет наличие и качество крепления заземляющих элементов; отключает электродвигатель привода от сети.
4. Выполняет затяжку гаек стандартными ключами.
5. Выполняет разборку-сборку оборудования
6. Осуществляет чистку узлов и деталей сразу же после окончания работы, пока они не охладились более чем на 5—10° С ниже температуры плавления термопласта.
7. Осуществляет смазку деталей байонетных затворов, винтовых соединений, которые работают при высоких температурах и находятся под давлением, суспензией графита в воде.
8. Обеспечивает плотное прилегание нагревательных элементов к нагреваемой поверхности во избежание быстрого выхода элементов из строя.
ПК 10. Регулировать технологический процесс по показаниям приборов КИПиА
СМ 10 Автоматизация и контроль процессов экструзии
Модуль направлен на изучение совокупности методов и средств, предназначенных для реализации систем, позволяющих осуществлять контроль основных параметров экструзии и управление технологическим процессом.
Модуль знакомит с основной задачей автоматизации экструзионного производства, которая состоит в обеспечении максимальной производительности экструдеров и заданного качества производимого продукта. Одновременно автоматизация позволяет решать задачи повышения уровня организации производства, оперативности управления технологическими процессами и в целом повышения экономической эффективности производства. Одним из важнейших направлений совершенствования управления является создание автоматических систем с применением вычислительной техники.
После освоения модуля обучающиеся должны: устройство и принцип работы оборудования; правила пользования контрольно-измерительными приборами, мерительным инструментом; обеспечивать синхронную работу агрегатов экструдера и экструзионной роторной линии; регулировать технологические параметры процесса экструзии; обеспечивать требуемую производительность экструдеров и высокое качества выходных продуктов.
Результат обучения: 1) Владеть основами контроля параметров процессов экструзии.
Критерии оценки:

3. Желі жабдықтарының жөндеуге жарамдылығын анықтайды.
4. Жабдықтың тоқтап қалу себептерін талдайды
5. Жабдық жұмысындағы ақаулықтардың сыртқы көрінісін көрсетеді.
6. Жабдықты жөндеуге тапсыруды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құжаттамамен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Зауыт-өндірушіде жүргізілген стендтік және гидравликалық сынақтардың нәтижесімен бірге жабдықтардың техникалық төлқұжатының мазмұнын білу.
2. Жалпы түрдегі жабдықтардың сызбаларын оқу және түсіну.
3. Майлау сызбаларын білу және жасау.
4. Жабдықты жөндеу жоспарларын құруға қатысу.
5. Жөндеу құжаттамаларын рәсімдеу дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Экструдерлерге техникалық қызмет көрсету жөнінде жоспарланған жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты бөлшектеу және құрастырудың технологиялық сызбаларын біледі.
2. Жұмысты бастар алдында арнайы киім, бас киім және төзімді қорғаныш қолғаптарды киеді.
3. Техникалық қызмет көрсету жұмыстарын бастар алдында:жерге тұйықтау элементтерінің болуы мен бекіту сапасын тексереді;жетектің электр қозғалтқышын желіден айырады.
4. Сомынды тартып қысуды стандартты кілттермен орындайды.
5. Жабдықты бөлшектеп-жинауды орындайды
6. Түйіндер мен тетіктерді тазалауды жұмыс аяқталысымен бірден, ол термопластың балқу температурасына қарағанда 5—10Ү С-тан көбірек төмен суынғанға дейін жүзеге асырады.
7. Жоғары температура кезінде жұмыс істейтін және судағы графиттің қысымында, суспензиясында болатын, байонет бекітпесі, бұрандалы бірігулердің тетіктерін майлауды жүзеге асырады.
8. Қыздырғыш элементтердің қыздыратын бетке элементтердің қатардан жылдам шығып қалуын болдырмау үшін тығыз жанасуын қамтамасыз етеді.
КҚ 10. БӨАжА аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті реттеу
СМ 10 Экструзия процестерін автоматтандыру және бақылау
Модуль экструзияның негізгі параметрлерін және технологиялық процессті басқаруды бақылауды жүзеге асыруға көмектесетін жүйелерді іске асыру үшін тағайындалған, әдістер мен құралдар жиынтығын зерттеуге бағытталған техникалық процестерді автоматты басқару жүйесі.
Модуль экструдерлердің максималды өнімділігі мен өндірілетін өнімнің белгіленген сапасын қамтамасыз етуден тұратын, экструзия өндірісін автоматтандырудың негізгі міндетімен таныстырады. Автоматтандыру бір мезгілде өндірісті ұйымдастыру деңгейін, технологиялық процесстерді басқару шапшаңдығын жоғарылату және бүтіндей өндірістің экономикалық тиімділігін арттыру міндеттерін шешуге көмектеседі. Басқаруды жетілдірудің маңызды бағыттарының бірі есептеу техникасын қолданып автоматтандыру жүйесін құру болып табылады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары; бақылау-өлшеу аспаптарымен, өлшеу құралдарымен пайдалану ережелері; экструдер мен экструзиялық роторлық желі агрегаттарының синхронды жұмысын қамтамасыз ету; экструзия процессінің технологиялық параметрлерін реттеу; экструдерлердің қажетті өнімділігі мен шығу өнімдерінің жоғары сапасын қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Экструзия процессінің параметрлерін бақылау негіздерін меңгеру .
Бағалау өлшемдері:

1. Знает наиболее важные контролируемые параметры процесса экструзии: давление и температура.
2. Знает устройство датчиков температуры-термопар хромель-алюмелевые, преобразователи термоэлектрические.
3. Читает электротехнические схемы приборов.
4. Поясняет их принцип действия.
5. Определяет части цилиндра для контроля температуры.
6. Знает устройство датчиков давления: тензометрического и пьезоэлектрического.
7. Знает зоны экструдера для контроля давления.
8. Знает устройство датчиков других важных параметров процессов экструзии: частоты вращения шнека; толщины экструдата; качества поверхности экструдата.
Результат обучения: 2) Контролировать основные параметры процесса экструзии
Критерии оценки
1. Знает правила контроля параметров экструзии.
2. Выполняет пуск и останов электродвигателя экструдера.
3. Выполняет наладку режимов экструдера.
4. Проверяеть соответствие значений температур по зонам цилиндра и головки заданным технологической картой.
5. Контролирует правильность работы терморегуляторов путем проверки положения нуля и проведения сравнительных измерений.
6. Осуществляет контроль температуры по зонам.
7. Следить за плотностью прилегания термопар и элементов.
8. Контролирует давление.
9. Контролирует толщину изделий (при необходимости).
10. Периодически проверяет качество поверхности.
Результат обучения: 3) Понимать основы автоматизации процессов экструзии.
Критерии оценки
1. Знать основные принципы системы автоматизации на различных участках технологического процесса.
2. Читает схемы автоматизации экструзионной линии.
3. Знает устройство пульта управления.
ПК 11. Контролировать качество экструзионных изделий из пластмасс
СМ 11 Контроль качества изделий, полученных методом экструзии
В ходе освоения модуля происходит формирование знаний, умений и навыков по установлению качества готовой продукции и определению его соответствия нормативно-технической документации, обучение практическому применению полученных теоретических знаний.
В модуле происходит знакомство с основными показателями качества полимерной продукции, полученной экструзией, инструментальными методами контроля параметров технологического процесса с целью достижения нужного качества.
У обучающихся формируется также представление об основных показателях качества полимерной продукции, полученной экструзией, конкретных требованиях к характеристикам (свойствам) объекта, дающим возможность их реализации; инструментальным и экспертным методами измерения и оценки качества.
Результат обучения: 1) Владеть основами контроля качества.
Критерии оценки:
1. Знает содержание основных нормативных документов стандартизации (стандарты, правила, нормы, условия и т.д.) на экструзионные изделия.

1. Экструзия процессінің неғұрлым маңызды бақыланатын параметрлерін біледі: қысым мен температура.
2.Термопарлар температурасы датчиктерінің құрылымын біледі.
3. Аспаптардың элетротехникалық схемаларын оқиды.
4. Олардың әрекет қағидатын түсіндіреді.
5. Температураны бақылау үшін цилиндр бөлігін анықтайды.
6.Қысым датчиктерінің құрылымын біледі: тензометриялық және пьезоэлектрлі.
7.Қысымды бақылау үшін экструдер аймағын біледі.
8.Экструзия процесстерінің өзге маңызды параметрлері датчиктерінің құрылымын біледіиірмектің айнау жиілігі;экструдат қалыңдығы;экструдат бетінің сапасы.
Оқыту нәтижесі: 2) Экструзия процессінің негізгі параметрлерін бақылайды.
Бағалау өлшемдері
1. Экструзия параметрлерінің бақылау ережесін біледі.
2. Экструдер электр қозғалтқышын қосып және тоқтатуды орындайды.
3. Экструдер тәртібін жөндеуді орындайды.
4. Цилиндр мен бастиек аймақтары бойынша температура мәнінің технологиялық картамен берілгенге сәйкестігін тексереді.
5. Термореттегіштер жұмысының дұрыстығын бақылайды нөлдің орналасуын тексеру және салыстырмалы өлшеулер жүргізу арқылы бақылайды.
6. Аймақтар бойынша температураны бақылауды жүзеге асырады.
7. Терможұптар мен элементтердің жанасу тығыздығын қадағалайды.
8. Қысымды бақылайды.
9. Бұйымның қалыңдығын бақылайды (қажет болғанда).
10. Беттің сапасын мерзімді тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Экструзия процесстерін автоматтандыру негіздерін ұғыну.
Бағалау өлшемдері
1.Технологиялық процесстердің әр түрлі учаскелеріндегі автоматтандыру жүйесінің негізгі қағидаларын біледі.
2. Экструзиялық желіні автоматтандыру схемасын оқиды.
3. Басқару пультінің құрылымын біледі.
КҚ 11. Пластмассадан жасалған экструзиялық заттардың сапасын бақылау
СМ 11 Экструзия әдісімен алынған заттардың сапасын бақылау
Модульді игеру барысында дайын өнім сапасын белгілеу және оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін анықтау білімін, шеберлігін және дағдыларын қалыптастыру, алынған теориялық білімді тәжірибелік қолдануға үйрету орындалады.
Экструзиямен алынған полимерлік өнімдердің негізгі көрсеткіштерімен, қажетті сапаға қол жеткізу мақсатында технологиялық процесстер параметрлерін аспаптық бақылау әдістерімн таныстыру жүргізіледі.
Сондай-ақ, нысан сипаттамасына (қасиеттеріне) қойылатын нақты талаптармен, оларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, экструзиямен алынған полимерлік өнімдер сапасының негізгі көрсеткіштері; сапаны өлшеу мен бағалаудың аспаптық және сараптамалық әдістері туралы түсіну қалыптасады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: бақылау түрлері; бақылау кезеңдері; кемістіктер мен ақаулы өнімдерді анықтау әдістері; ақаулы өнімдерді қайта өңдеу тәсілдері; шикізат пен дайын өнімнің; шикізат пен материалдардың сапа бақылауын орындау; дайындау процессінде бұйымдарды технологиялық бақылауды орындау; ақаулы өнімдер мен жарамсыздықты қайта өңдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Сапа бақылауы негіздерін меңгеру .
Бағалау өлшемдері:
1. Экструзиялық бұйымдарды стандарттаудың негізгі нормативтік құжаттарының мазмұнын біледі (стандарттар, ережелер, нормалар, талаптар).

2. Понимает сущность и задачи стандартизации.
3. Характеризует сертификацию как один из способов подтверждения соответствия продукции предъявляемым требованиям.
4. Называет методы контроля качества сырья и готовой продукции в технологии переработки полимеров.
Результат обучения: 2) Выполнять органолептический анализ.
Критерии оценки
1. Знает назначение и правила выполнения органолептического анализа.
2. Знает основные методы контроля за соответствием изготавливаемых материалов и изделий образцам и чертежам.
3. Выполняет органолептический анализ и определяет брак и дефекты готовой продукции: труб; профилей; пленок; листовых материалов.
4. Знает основы выполнения физико-механических испытаний.
Результат обучения: 3) Выполнять обработку результатов контроля качества.
Критерии оценки
1. Знает правила обработки результатов контроля.
2. Знает основные дефекты в экструзионных изделиях.
3. Делает выводы по результатам экспертизы.
4. Определяет причину брака.
5. Дает рекомендации по доработке, утилизации или переработке брака.
ПК 12. Соблюдать правила безопасности и охраны труда при изготовлении изделий из пластмасс методом экструзии
СМ 12 Соблюдение мер безопасности при переработке пластмасс на экструдере
Целью модуля является ознакомление будущих специалистов с основными правилами, социально-экономическими, организационно-техническими, санитарно-гигиеническими, лечебно-профилактическими мероприятиями и средствами, направленными на обеспечение безопасности жизни и здоровья в процессе обслуживания экструзионных линий.
Содержание модуля дает представление о производственных опасностях и профессиональных вредностях, методах их предотвращения, производственных несчастных случаях, авариях, электробезопасности и пожаробезопасности процессов переработки полимеров на экструдерах.
После освоения модуля обучающиеся должны: общие требования безопасности при обслуживании экструзионных линий; правила внутреннего распорядка предприятия; опасные и вредные факторы процессов экструзии; правила пуска оборудования; правила безопасной работы; правила безопасного останова электродвигателя; внимательно осматривать рабочее место; проверять наличие и исправность ограждений приводов; наружным осмотром проверить исправность электроаппаратуры и приводов, средств сигнализации; проверять исправность электроосвещения, средств заземления; проверять работу аспирационных сетей.
Результат обучения: 1) Владеть теоретической подготовкой в области охраны труда и техники безопасности процессов экструзии.
Критерии оценки:
1. Знает общие правила техники безопасности при обслуживании экструзионных линий.

2. Стандарттау маңызы мен міндеттерін түсінеді.
3. Сертификаттауды өнімнің қойылатын талаптарға сәйкестігін растау тәсілдерінң бірі ретінде сипаттайды.
4. Полимерлерді қайта өңдеу технологиясында шикізат пен дайын өнім сапасын бақылау әдістерін атайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сезімдік талдауды орындау .
Бағалау өлшемдері
1. Сезімдік талдауды тағайындау және орындау ережесін біледі.
2. Дайындалатын материалдар мен бұйымдардың үлгілер мен сызбаларға сәйкестігін бақылаудың негізгі әдістерін біледі.
3. Сезімдік талдауды орындап және дайын өнімнің ақаулары мен кемістіктерін анықтайды: құбырлар; пішіндер; үлдірлер; табақ; материалдар
4. Физика-механикалық сынақтардың орындалу негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Сапа бақылауы нәтижелерін өңдеуді орындайды.
Бағалау өлшемдері
1. Бақылау нәтижелерін өңдеу ережелерін біледі.
2. Экструзиялық бұйымдардың негізгі кемістіктерін біледі.
3. Сараптама нәтижелері бойынша қорытындылар жасайды.
4. Ақаулы өнімдердің себебін анықтайды.
5. Ақаулы өнімді жөндеу, кәдеге жарату немесе қайта өңдеу жөнінде ұсыныстар береді .
КҚ 12. Экструзия әдісімен пластмассадан заттар даярлау кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау ережелерін сақтау
СМ 12 Экструдерде пластмасса-ны қайта өңдеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
Модульдің мақсаты болашақ мамандарды экструзиялық желілерге қызмет көрсету процессінде өмір мен денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған, негізгі ережелермен, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдық-техникалық, санитарлық-гигиеналық, емдеу-алдын-алу шараларымен және құралдарымен таныстыру болып табылады.
Модульдің мазмұны полимерлерді экструдерларда қайта өңдеу процесстеріінң өндірістік қауіптіліктері және кәсіби зияндылықтары, оларды болдырмау әдістері, өндірістік жазатайым оқиғалар, апаттар, электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі туралы түсініктер береді.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: экструзиялық желілерге қызмет көрсету кезіндегі жалпы қауіпсіздік талаптары; кәсіпорынның ішкі тәртіп ережелері; экструзия процессінің қауіпті және зиянды факторлары; жабдықты іске қосу ережесі; қауіпсіз жұмыс ережесі; электр қозғалтқыштың қауіпсіз тоқтау ережесі; жұмыс орнын мұқият қарап шығу; жетектер қоршауының болуын және дұрыстығын тексереді; электр аппаратурасы мен жетектердің, дабылдама құралдарының дұрыстығын сырттай қарап тексеру; электр жарықтандырудың, жерге тұйықтау құралдарының дұрыстығын тексеру; аспирация желілерінің жұмысын тексеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Экструзия процесстерінің еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы теориялық дайындықты меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Экструзия желілеріне қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының жалпы ережелерін біледі.

2. Знает вредные производственные факторы процессов экструзии и дает характеристику их воздействия на работников: пыль; электрическое напряжение; шум; высокая температура.
3. Знает опасные производственные места и объясняет правила безопасного их обслуживания: ножи; части оборудования, имеющие высокую температуру; вращающиеся валы и другие вращающиеся части и механизмы; крепежные поперечные балки; выступающие части оборудования; расположенные вдоль линии трубопроводы и шланги; высокое давление в пневматической линии компрессоров (ресиверы, трубопроводы, пневмоцилиндры); "выстреливание" поливинилхлорида при запуске экструдера.
4. Поясняет требования с точки зрения техники безопасности к загрузочным устройствам экструдеров; к гидроприводу; к пневмоприводу; к системе смазки; к уровню шума и вибрации; к электооборудованию.
5.Ориентируется в пределах оказания доврачебной помощи.
Результат обучения: 2) Выполнять правила техники безопасности труда перед работой.
Критерии оценки:
1. Знает содержание и последовательность требований безопасности перед работой.
2. Проверяет наличие и исправность ограждений и щитов, а также надежность их крепления.
3. Проверяет внешним осмотром исправность заземляющих устройств.
4. Проверяет внешним осмотром целостность системы электропитания экструзионной линии.
5. Проверяет исправность системы подачи воздуха.
6. Проверяет целостность и надежность узла резки.
7. Проверяет исправность рабочего инструмента и приспособлений.
8. Проверяет поступление воды в зону охлаждения загрузочной зоны экструдера и в ванну холодной воды.
Результат обучения: 3) Выполнять правила техники безопасности труда во время работы.
Критерии оценки:
1. Знает содержание и последовательность требований безопасности во время работы.
2. Умеет делать запись результата осмотра в журнале "Учета работы экструдера".
3. Перед началом работы надевает индивидуальные средства защиты.
4. Во время работы контролирует свои действия в наиболее опасных зонах.
5. Следит за отсутствием на работающем оборудовании посторонних предметов.
6. Не допускает в рабочей зоне экструдерной линии рассыпания поливинилхлорида крошки, разливания воды и масел.
7. Работает с включенной вытяжной вентиляции, установленной над экструзионной линии.
8. Осуществляет контроль состояния контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 4) Выполнять правила техники безопасности труда по окончании работы.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасности по окончании работ.

2. Экструзия процесстерінің зиянды өнідірістік факторларын біледі және олардың қызметкерлерге тигізетін әсеріне сипаттама береді: шаң; электр кернеуі; шуыл; жоғары температура.
3. Қауіпті өндіріс орындарын біледі және олардың қауіпсіз қызмет көрсету ережелерін түсіндіреді: пышақтар; жоғары температурасы бар жабдықтар бөліктері; айналмалы біліктер және өзге айналмалы бөліктер мен механизмдер;
бекітпе көлденең арқалықтар; жабдықтың шығыңқы бөліктері; желінің бойына орналасқан құбыр желілері мен шлангілер; компрессорлардың пневматикалық желілеріндегі жоғары қысым (ресиверлер, құбыр желілері, пневмоцилиндрлер); экструдерді іске қосу кезінде поливинилхлорид "ату".
4. Қауіпсіздік техникасы тұрғысынан төмендегілерге қойылатын талаптарды түсіндіреді; экструдерлердің тиейтін құрылғыларына; сужетекке; пневможетекке; майлау жүйесіне; шу мен тербеліс деңгейіне; электр жабдықтарына.
5. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету шегінде бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыстың алдындағы еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыстың алдындағы қауіпсіздік техникасы талаптарының мазмұны мен реттілігін біледі.
2. Қоршаулар мен қалқандардың болуын және дұрыстығын, сондай-ақ олардың бекітілу беріктігін тексереді.
3. Жерге тұйықтау құрылғыларының дұрыстығын сырттай қарап тексереді.
4. Экструзиялық желілердің электр қуат беру жүйесінің толықтығын сырттай қарап тексереді.
5. Ауа жіберу жүйесінің дұрыстығын тексереді.
6. Ойық түйінінің толықтығы мен сенімділігін тексереді.
7. Жұмыс құралдары мен тетіктердің дұрыстығын тексереді.
8. Судың экструдердің тиеу аймағын суыту аймағына және суық су ваннасына келуін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс уақытында еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс уақытында қауіпсіздік техникасы талаптарының мазмұны мен реттілігін біледі.
2. "Экструдер жұмысының есебі" журналында қарап шығу нәтижелерінің жазбасын жасай алады.
3. Жұмыс бастар алдында жеке қорғану құралдарын киеді.
4. Жұмыс уақытында неғұрлым қауіпті аймақтардағы өз әрекетін бақылайды.
5. Жұмыс істеп тұрған жабдықта бөгде заттардың болмауын қадағалайды.
6. Экструдерлік желінің жұмыс аймағында поливинилхлорид үгінділерін шашып алуға, су мен майдың төгілуіне жол бермейді.
7. Экструдерлік желіде орнатылған, қосылып тұрған ауа тартқыш вентиляциямен жұмыс істейді.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыс жағдайын бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыстан кейінгі еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыстан кейінгі қауіпсіздік ережелерін біледі.

2. Убирает рабочее место и делает запись в журнале "Учета работы экструдера" о времени и характере работы экструдера с описанием режимов работы.
3. При уборке рабочей зоны пользуется щетками и проявляет осторожность.
4. При очистке головки экструдера пользуется специальными скребками, не допуская разбрызгивания остатков расплавленного сырья и попадания их на открытые участки тела.
Результат обучения: 5) Применять правила техники безопасности при аварийных ситуациях
Критерии оценки:
1. Знает содержание инструкции по охране труда машиниста экструдера.
2. Знает, как вести себя при аварийных ситуациях: попадание в оборудование постороннего предмета; наличие напряжения на корпусах оборудования; пробуксовка приводных ремней; появление посторонних звуков при работе оборудования;повреждение, искрение или загорание проводки или электрооборудования; завал оборудования продуктом.
3. Знает свои действия в случае возникновения пожара.
Квалификация "081412 3 - Техник-технолог"
ПК 13. Применять в работе знания современной технологии переработки пластмасс и методов интенсификации процесса
СМ13 Использование современных методов переработки пластмасс
Модуль направлен на формирование углубленных знаний в области инновационных технологических процессов переработки полимерных и композиционных материалов
Данный модуль формирует у будущих специалистов методологический подход к подбору сырья и материалов, способствует изучению методики выполнения основных технологических операций; выбору методов переработки.
После освоения модуля обучающиеся должны: сущность прессования и литья под давлением; вальцевание и каландрование; напыление и металлизация пластмасс; сварка и склеивание изделий из пластмасс; пневмо- и вакуумформование; свойства новых материалов на основе полимеров, пластификаторов и наполнителей; методы предварительной подготовки материала; методы переработки новых материалов; методы переработки отходов; применение порошковой технологии; пути повышения качества; самостоятельно работать с информационными источниками в области новых технологий; применять и внедрять новые технологии; изготавливать изделия из новых материалов с их последующей обработкой или декорированием.
Результат обучения: 1) Владеть глубокими знаниями современных методов переработки пластмасс.
Критерии оценки:
1. Знает новые виды сырья и материалов.
2. Дает характеристику строения полимеров и их свойств.
3. Обосновывает зависимость свойств полимеров от строения.

2. Жұмыс орнын жинайды және "Экструдер жұмысының есебі" журналында жұмыс тәртібі сипатталған экструдер жұмысының уақыты мен сипаты жөнінде жазбалар жасайды.
3. Жұмыс аймағын жинастыру кезінде щеткаларды пайдаланады және сақтық танытады.
4. Экструдер бастиегін тазалау кезінде балқыған шикізаттың шашырауына және олардың дененің ашық жерлеріне тиюіне жол бермей, арнайы қырғыштарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Апатты жағдайлар кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Экструдер машинисінің еңбегін қорғау жөнінде нұсқаулық мазмұнын біледі.
2. Апатты жағдайларда өзін қалай ұстауды біледі: жабдыққа бөгде заттардың тиюі; жабдық корпусындағы кернеудің болуы; жетек белдіктерінің батып қалуы; жабдықтың жұмысы кезінде бөгде дыбыстардың пайда болуы; сымдар немесе электр жабдықтарының зақымдануы, ұшқындауы немесе жалындауы; жабдықтың өнімдермен толып қалуы.
3. Өрт шыққан жағдайда өзі жасайтын әрекетін біледі .
"081412 3 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 13. Жұмыста пластмассаны қайта өңдеудің қазіргі технологиялары мен процесті қарқындату әдістері білімін қолдану
СМ13 Пластмассаны қайта өңдеудің қазіргі әдістерін пайдалану
Модуль полимерлік және композициялық материалдарды қайта өңдеудің инновациялық технологиялық процесстері саласында терең білімді қалыптастыруға бағытталған
Бұл модуль болашақ мамандарда шикізат пен материалдарды іріктеудің әдістемелік тәсілдемесін қалыптастырады, негізгі технологиялық операцияларды орындау әдістемесін зерттеуге; қайта өңдеу әдістерін таңдауға көмектеседі.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: қысыммен нығыздау және құюдың мәні; біліктеу және каландрлау; пластмассаны шаңдату және металдандыру; пластмасса бұйымдарды дәнекерлеу және желімдеу; пневмо- және вакуумдық қалыптау; полимерлер, созылымдылықтар және толтырғыштар негізінде жаңа материалдардың қасиеттері; материалды алдын-ала дайындау әдістері; жаңа материалдарды қайта өңдеу әдістері; қалдықтарды қайта өңдеу әдістері; ұнтақты технологияны қолдану; сапаны арттыру жолдары; жаңа технологиялар саласындағы ақпараттық көздермен өзіндік жұмыс істеу; жаңа технологияларды қолдану және енгізу; жаңа материалдардан бұйымдарды оларды бұдан әрі өңдеп немесе безендіріп дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Пластмассаны қайта өңдеудің қауіпсіз әдістерінің терең білімін меңгеру .
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат пен материалдардың жаңа түрлерін біледі.
2. Полимерлер құрылысы мен олардың қасиеттеріне сипаттама береді.
3. Полимерлер қасиеттерінің құрылысына тәуелділігін негіздейді.

4. Умеет выбирать технологические режимы переработки пластмасс из разных высокомолекулярных соединений.
5. Ориентируется в новых технологиях.
6. Демонстрирует знание методов интенсификации процессов переработки пластмасс.
7. Знает современные тенденции в технологии получения и переработки пластмасс.
Результат обучения: 2) Выполнять технологические расчеты.
Критерии оценки:
1. Знает методы расчҰта или определения технологических параметров технологических процессов.
2. Умеет определять или рассчитывать технологические параметры и характеристики используемого в процессе оборудования.
3. Умеет составлять материальный и тепловой балансы процессов переработки.
4. Владеет методами расчҰтов основного и вспомогательного оборудования, нормативно-технической документацией по организации и ведению технологического процесса.
5. Выполняет расчет рецептур.
6. Выполняет материальный расчет сырья на участке.
7. Выполняет расчет производительности оборудования.
8. Выполняет расчет мощности участка.
9. Определяет расходные нормы.
10. Рассчитывает производительность линии.
Результат обучения: 3) Вносить предложения по интенсификации технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Знает основные направления развития технологии производства пластмассовых изделий.
2. Умеет разрабатывать технологические схемы и технологическую документацию проектируемых процессов.
3. Проводит анализ хозяйственной деятельности участка (цеха).
4. Предлагает способы повышения производительности участка заменой сырья (выполняет расчеты).
5. Предлагает повысить производительность участка модернизацией единицы оборудования (прилагает схемы и чертежи) основами проектирования производств экструзионных изделий.
6. Предлагает замену технологии производства изделия (составляет новую технологическую схему).
ПК 14.Обеспечивать бесперебойную работу оборудования, технологических линий
СМ14. Обслуживание и эксплуатация технологического оборудования
Модуль направлен на ознакомление обучающихся с устройством, принципом работы типового и современного оборудования периодического и непрерывного действия в области получения и переработки полимеров, с перспективами и направлениями его развития, формирование основы подготовки современных специалистов химических отраслей, связанных с производством и переработкой полимерных и композиционных материалов.
Модуль знакомит с современными оборудованием производства и переработки полимерных материалов и композитов, принципами работы и конструкцией основного оборудования и технологической оснастки.
После освоения модуля обучающиеся должны: устройство основного оборудования отрасли; устройство специального оборудования отрасли; принцип работы оборудования отрасли; правила технической эксплуатации оборудования; свободно и грамотно использовать знание оборудования отрасли в сфере профессиональной и базовой деятельности; идентифицировать оборудование по его предназначению; применять в разработке новых технологических линий общие принципы построения машин, механизмов, деталей; определять основные параметры обслуживаемого оборудования отрасли; выполнять основные расчеты технических характеристик оборудования; руководить техническим обслуживанием оборудования участка (цеха); выбирать учебную и техническую литературу для повышения своего профессионального уровня; самостоятельно работать с научно-технической и патентной литературой.
Результат обучения: 1) Владеть навыками обслуживания технологического оборудования.
Критерии оценки:
1.Знает типы, конструктивные особенности и принцип работы основного и вспомогательного оборудования для проведения технологического процесса.
2. Умеет выбирать технологическое оборудование в соответствие с техническими условиями.
3. Выполняет необходимые расчеты режима работы аппаратов и машин.

4. Әр түрлі жоғары молекулары қосылыстар пластмассаны қайта өңдеудің технологиялық тәртібін таңдай біледі.
5. Жаңа технологияларға бағдарланады.
6. Пластмассаны қайта өңдеу процесстерін қарқындату әдістерін білетінін көрсетеді.
7. Пластмасса алу және қайта өңдеу технологиясында қазіргі үрдістерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық есептеулерді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процесстердің технологиялық параметрлерін есептеу немесе анықтау әдістерін біледі.
2. Процессте пайдаланылатын жабдықтың технологиялық параметрлері мен сипаттамаларын анықтай немесе есептей алады.
3. Қайта өңдеу процесстерінің материалдық және жылу теңгерімдерін құрастыра біледі.
4. Негізгі және қосалқы жабдықтарды есептеу әдістерін, технологиялық процессті ұйымдастыру мен жүргізудің нормативтік-құқықтық құжаттамаларын меңгерген.
5. Рецептура есептеулерін орындайды .
6. Учаскедегі шикізаттың материалдық есептеуді орындайды.
7. Жабдықтың өнімділігін есептеуді орындайды
8. Учаскенің қуатын есептеуді орындайды.
9. Жұмсау мөлшерін анықтайды.
10. Желінің өнімділігін есептеп шығарады.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процесстің қарқындылығын арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу .
Бағалау өлшемдері:
1. Пластмасса бұйымдардың өндірістік технологиясын дамытудың негізгі бағыттарын біледі.
2. Жобаланатын процесстердің технологиялық схемасы мен технологиялық құжаттамасын әзірлей алады .
3. Учаскенің (цехтың) шаруашылық қызметін талдауды жүргізеді .
4. Учаскенің өнімділігін шикізат алмастырумен арттыру тәсілдерін ұсынады (есептеулерді орындайды).
5. Учаскенің өнімділігін жабдық бірлігін экструзиялық заттар өнідірісін жобалау негіздерімен жаңартып (схемалар мен сызбаларды ұсынады) арттыруды ұсынады.
6. Бұйымдар өндірістік технологиясын ауыстыруды ұсынады (жаңа технологиялық жүйені құрастырады).
КҚ 14. Жабдықтардың, технологиялық желінің тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз ету
АМ 14. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету және пайдалану
Модуль білім алушыларды полимерлер алу және өңдеу саласындағы кезеңді және үздіксіз әрекет жасайтын типтік және қазіргі заман жабдықтарының құрылымымен, жұмыс істеу қағидасымен таныстыруға, полимерлік және композициялық материалдарды өндіру және қайта өңдеумен байланысты, химия салаларының қазіргі мамандарын дайындау негіздерін қалыптастыруға бағытталған.
Модуль полимерлік және композициялық материалдарды өндіру және қайта өңдеудің қазіргі заман жабдықтарымен, негізгі жабдықтар мен технологиялық жарақтардың жұмыс қағидалары және конструкцияларымен таныстырады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: саланың негізгі жабдығының құрылымын; саланың арнайы жабдығының құрылымын; сала жабдығының жұмыс қағидаларын; жабдықты техникалық пайдалану ережелерін; сала жабдықтарын білуді кәсіби және негізгі қызмет саласында еркін және сауатты пайдалану; жабдықты оның тағайындалуы бойынша сәйкестендіру; жаңа технологиялық желілерді әзірлеуде машиналар, механизмдер, тетіктер құрылысының жалпы қағидаларын қолдану; саланың қызмет көрсетілетін жабдықтарының негізгі параметрлерін анықтау; жабдықтың техникалық сипаттамасының негізгі есептеулерін орындау; учаскенің (цехтың) жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуге басшылық ету; өзінің кәсіби деңгейін көтеру үшін оқу және техникалық әдебиетті таңдау; ғылыми-техникалық және патенттік әдебиетпен өздігінен айналысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процессті жүргізу үшін негізгі және қосалқы жабдықтардың түрлерін, конструктивті ерекшеліктерін және жұмыс қағидаларын біледі.
2. Технологиялық жабдықты техникалық талаптарға сай таңдай алады.
3. Аппараттар мен машиналардың жұмыс тәртібінің қажетті есептеулерін орындайды.

4. Читает и составляет чертежи и схемы оборудования
5. Составляет аппаратурные схемы технологических процессов.
6. Читает схемы автоматизации оборудования.
7. Умеет определять исправность оборудования.
8. Знает особенности подготовки оборудования к безопасному пуску, выводу на технологический режим и остановке.
9. Включает и выключает электропривод.
10. Наблюдает и снимает показания с контрольно-измерительных приборов.
11. Умеет заполнять техническую документацию: акт сдачи в ремонт, акт приемки из ремонта.
Результат обучения: 2) Определять эксплуатационные свойства оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает требования правил технической эксплуатации оборудования.
2. Знает содержание технических паспортов на оборудование.
3. Дает характеристику эксплуатационным свойствам оборудования:
- работоспособность.
-ремонтопригодность.
-конструктивные отказы.
-технологические отказы.
-эксплуатационные отказы.
-тепловые перегрузки.
-деформации.
4. Знает виды и характер износа деталей оборудования, признаки износа.
5. Определяет износ единицы оборудования.
6. Участвует в составлении планов ремонтных работ.
Результат обучения: 3) Руководить техническим обслуживанием и несложным ремонтом оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает факторы, увеличивающие срок эксплуатации оборудования.
2. Понимает значение режима смазывания для увеличения долговечности работы машин и механизмов.
3. Умеет руководить подготовительными работами технического обслуживания оборудования.
5. Читает и анализирует карту планового технического ремонта.
6. Следит за применением схемы разборки - сборки узла оборудования.
7. Контролирует выполнение чистки и мойки узлов и деталей.
8. Руководит смазкой узлов.
9. Контролирует несложный ремонт оборудования.
10. Принимает участие в подготовке документации для передачи оборудования в ремонт.
11. Участвует в организации работ по производственной эксплуатации и обслуживанию оборудования после ремонта.
ПК15.Обеспечивать выполнение требований, предъявляемых к качеству готовой продукции
СМ 15. Контроль качества готовой продукции
Целью модуля является формирование знаний, умений и навыков по установлению качества готовой продукции и определению его соответствия нормативно-технической документации, обучению практическому применению полученных теоретических знаний; знакомству с различными показателями качества полимерной продукции, от которых зависят эксплуатационные и технологические характеристики изделия и процесса его изготовления.
В ходе освоения модуля происходит формирование так же понимания, что качество готовых изделий зависит от качества сырья и методов его переработки и оно определяется соответствующими государственными стандартами и техническими условиями.
После освоения модуля обучающиеся должны: методы определения качества изделий, полученных прессованием; методы определения качества изделий, полученных экструзией; методы определения качества труб и профилей; методы определения качества пленок; методы определения качества напыления пластмасс; использовать в работе государственные стандарты и технические условия на сырье и готовую продукцию; определять соответствие изделия своему назначению; устанавливать правильность выбранной пластмассы; устанавливать рациональность формы и конструкции изделия в соответствие с техническими условиями; определять физико-механические свойства изделий в соответствие с нормативами; определять цвет изделия (однородность цвета частей сборного изделия); разрабатывает методы технохимического контроля качества сырья и изделий.
Результат обучения: 1) Понимать принципы оценки качества продукции.
Критерии оценки:
1. Знает основы регулирования производственного процесса путем измерения показателей качества изделий на всех этапах производства.
2. Понимает зависимость стабильности качества изготовляемой продукции от правильности организации инфраструктуры контроля на производстве.
3. Знает объекты контроля.

4. Жабдықтардың сызбалары мен схемаларын оқиды және құрастырады.
5. Технологиялық процестердің аппаратуралық схемаларын құрастырады.
6. Жабдықтарды автоматтандыру схемаларын оқиды.
7. Жабдықтың жарамдылығын анықтай алады.
8. Жабдықты қауіпсіз іске қосуға, технологиялық тәртіпке шығаруға және тоқтатуға дайындау ерекшеліктерін біледі.
9. Электр жетегін қосады және сөндіреді.
10. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсетулерін бақылайды және түсіреді.
11. Техникалық құжаттаманы толтыра біледі: жөндеуге табыстау актісі, жөндеуден қабылдау актісі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтың пайдалану қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын біледі.
2.Жабдықтың техникалық төлқұжатының мазмұнын біледі.
3.Жабдықтардың техникалық қасиеттеріне сипаттама береді: жұмысқа қабілеттілігі; жөндеуге жарамдылығы; конструктивті тоқтау; технологиялық істен шығу; эксплатациялық істен шығу; жылудың артық жүктемесі; деформациялар.
4.Жабдықтар тетігінің тозу түрлері мен сипаттарын, тозу белгілерін біледі.
5. Жабдық бірлігінің тозуын анықтайды.
6. Жөндеу жұмыстары жоспарларын жасауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді басқару .
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты пайдалану мерзімін арттыратын факторларды біледі.
2. Машиналар мен механизмдер жұмыс төзімділігін арттыру үшін майлау тәртібінің маңызын ұғынады.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетудің дайындық жұмыстарын басқара біледі.
4. Жоспарлы техникалық жөндеу картасын оқиды және талдайды.
5. Жабдық түйінін бөлшектеу-жинау схемасын қолдануды қадағалайды.
6. Түйіндер мен тетіктерді тазалау және жуудың орындалуын бақылайды.
7. Түйіндерді майлауға басшылық етеді.
8. Жабдықтың жеңіл жөндеуін орындайды.
9. Жабдықты жөндеуге беру құжаттамасын дайындауға қатысады.
10. Жабдықты жөндеуден кейін өндірістік пайдалану және қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыруға қатысады.
КҚ15.Дайын өнім сапасына қойылатын талаптардың орындалуын қамтамасыз ету
АМ 15. Дайын өнім сапасын бақылау
Модульдің мақсаты дайын өнімнің сапасын белгілеу және оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін анықтау жөнінде, алынған теориялық білімді тәжірибелік қолдануға үйрету; бұйымның және оны дайындау процессінің эксплуатациялық және технологиялық сипаттамалары тәуелді болатын, полимерлік өнім сапасының әр түрлі көрсеткіштерімен таныстыру білімін, шеберлігін және дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
Модульді игеру барысында сондай-ақ дайын өнім сапасының шикізат сапасы мен оны өңдеу әдістеріне тәуелді екенін және оның сәйкес мемлекеттік стандарттармен және техникалық талаптармен анықталатынын түсінуді қалыптастыру орындалады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: нығыздаумен алынған заттар сапасын анықтау әдістері; экструзиямен алынған заттар сапасын анықтау әдістері; құбырлар мен пішіндер сапасын анықтау әдістері; үлдірлер сапасын анықтау әдістері; пластмассаларды шаңдату сапасын анықтау әдістері; жұмыста шикізатқа және дайын өнімге мемлекеттік стандарттар және техникалық талаптармен қолдану; бұйымның өзінің тағайындалуына сәйкестігін анықтау; таңдалған пластамассаның дұрыстығын реттеу; техникалық талаптарға сәйкес бұйымның пішіні мен коснтрукциясының тиімділігін реттейді; нормативтерге сәйкес бұйымның физико-механикалық қасиеттерін анықтайды; бұйымның түсін анықтайды (құралмалы бұйым бөліктері түстерінің біркелкілігін); шикізат пен бұйымның технохимиялық бақылау әдістерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімнің сапасын бағалау принциптерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Өнідірістің барлық кезеңінде бұйым сапасының көрсеткіштерін өлшеу жолымен өндірістік процестің реттелу негіздерін біледі.
2. Дайындалатын өнім сапасының тұрақтылығы өндірістегі бақылау инфрақұрылымын дұрыс ұйымдастыруға тәуелділігін түснеді.
3. Бақылау нысандарын біледі.

4. Понимает место контроля качества в процессе производства.
5. Знает характер контролируемых свойств и параметров продукции.
6. Различает функции и содержание: входного контроля сырьевых материалов; операционного контроля технологического процесса;
текущего контроля в ходе производства; приемочного контроля готовой продукции; периодического контроля качества в независимых аккредитованных лабораториях.
7. Умеет вести подготовку документации по менеджменту качества и типовым методам контроля качества технологических процессов на производственных участках.
8. Умеет выполнять разработку и экспертизу новых технических регламентов, национальных стандартов, стандартов организаций и другой нормативной документации, а также пересмотр и гармонизацию действующих нормативно-правовых документов в области метрологического обеспечения и управления качеством.
Результат обучения: 2) Выполнять органолептический анализ.
Критерии оценки:
1. Знает ассортимент и требования качества к пластмассовым изделиям.
2. Знает стандарты, технические условия, методики и инструкции по контролю качества продукции и технологических процессов.
3. Умеет проводить контроль внешневидовых дефектов путҰм визуального осмотра выпускаемой продукции.
4. Выполняет органолептический анализ предложенной продукции: определяет внешний вид; оценивает качество отделки; определяет форму и размеры; ищет дефекты изделия; выполняет разбраковку изделий.
5. Определяет дефекты и причину брака.
6. Дает рекомендации по утилизации или переработке брака.
Результат обучения: 3) Выполнять контроль физико-механических свойств изделия.
Критерии оценки:
1. Знает методику контроля физико-механических показателей материала: прочности, модуля, плотности, твердости, ударной вязкости, стойкости к истиранию, химической стойкости.
2. Знает содержание нормативной документации на испытания.
3. Выполняет (выборочно) физико-механические испытания продукции: твердости; текучести; относительного удлинения при разрыве; ударной вязкости; толщины; прочности.
4. Делает обработку полученных результатов.
5. Анализирует результаты испытаний и делает заключение о соответствие (несоответствие) качества представленных изделий требованиям нормативной документации.
ПК 16. Регулировать параметры технологических процессов
СМ 16.Управление технологическим процессом
В модуле осуществляется формирование знаний принципов построения систем автоматического контроля и управления производством на базе современных технических средств автоматизации; формирование знаний к решению комплексных технических задач, включающих автоматизацию технологических процессов на базе разработки и внедрения как локальных систем управления, так и автоматизированных систем с использованием современных технических средств автоматизации, включая управляющие электронно-вычислительные машины и микропроцессорную технику.
Задачи автоматизации технологических процессов - повышение эффективности производственного процесса и повышение его безопасности, для чего необходимо использовать современные средства и новейшие методы автоматизации.
После освоения модуля обучающиеся должны: необходимость повышения качества регулирования процессов; важность степени готовности оборудования; необходимость обеспечения высокой эффективности труда операторов и машинистов; важность фиксации хода технологического процесса и информации об аварийных ситуациях; выполнять контроль и регулирование параметров процесса на разных стадиях процесса; выполнять централизованное автоматическое регулирование параметров единого технологического процесса.
Результат обучения: 1) Понимать принципы управления производственным процессом.
Критерии оценки:
1. Знает структуру автоматической системы управления рабочими процессами на основе заданных значений технологических параметров.
2. Знает тенденции развития автоматизации производства.
3. Знает устройства измерения, управления и регулирования для управления технологическими процессами.

4. Өндіріс процесінде сапа бақылауының орнын түсінеді.
5. Өнімнің бақыланатын қасиеттері мен параметрлерін біледі.
6. Қызметтер мен құрамын ажырата біледі: шикізат материалдарының қабылдау бақылауын; технологиялық процестің операциялық бақылауын; өндіріс барысында ағымдық бақылауды дайын өнімнің қабылдау бақылауын; тәуелсіз аккредиттелген зертханаларда сапаны мерзімді бақылау.
7. Өндірістік учаскелерде технологиялық процестердің сапа менеджменті мен сапа бақылауының типтік әдістері жөнінде құжаттама дайындығын жүргізе алады.
8. Жаңа технологиялық регламенттердің, ұлттық стандарттардың, ұйымдар стандарттары мен басқа нормативтік құжаттардың әзірлемесін және талдамасын және де метрлогиялық қамтамасыз ету және сапаны басқару саласындаға қолданыстағы нормативтік-құқықтық құжаттаманы қарап шығуды және үйлестіруді жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сезімдік талдауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Пластмасс бұйымдарының сұрыпталымын және сапа талаптарын біледі.
2. Өнімдер мен технологиялық процестердің сапасын бақылау бойынша стандарттарды, техникалық талаптарды, әдістемелер мен нұсқаулықтарды біледі.
3. Шығарылатын өнімді көзбен шолу жолымен сыртқытүрлік ақаулықтардың бақылауын жүргізе алады.
4. Ұсынылатын өнімнің органолептикалық талдауын жүргізеді: сыртқы көрінісін анықтайды; өңдеу сапасын бақылайды; пішіні мен өлшемдерін анықтайды; бұйымның ақаулықтарын анықтайды; бұйымдардың ақаулықтарын іріктеуді жүргізеді.
5. Ақаулықтарды және жарамсыздық себептерін анықтайды.
6. Ақаулықты кәдеге жарату немесе қайта өңдеу жөнінде ұсынымдар береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бұйымның физико-механикалық бақылауын жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Материал көрсеткіштерінің физико-механикалық бақылауының әдісін біледі: беріктігін, модулін, тығыздығын, мықтылығын, соққы тұтқырлығын, желінуге тұрақтылығын, химиялық тұрақтылығын.
2. Сынақтамаға нормативті құжаттаманың мазмұнын біледі.
3. Өнімнің физико-механикалық сынағын (таңдамалы) жүргізеді: беріктігін; аққыштығын; үзілу кезінде қатыстық ұзаруын; соққы тұтқырлығын; қалыңдығын; беріктігін.
4. Алынған нәтижелердің өңдеуін жүргізеді.
5. Сынақ нәтижелерін тлдайды және ұсынылған бұйымдар сапасының нормативті құжаттама талаптарына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы қорытынды жасайды.
КҚ 16. Технологиялық процесстер параметрлерін реттеу
АМ 16. Технологиялық процесстерді басқару
Модульде автоматтандырудың қазіргі техникалық құралдары негізінде өндірісті автоматты бақылау және басқару жүйелерін құру қағидаларын білуді қалыптастыру; кешенді техникалық міндеттерді шеше білуді қалыптастыру, оған жергілікті басқару жүйелері тәрізді, автоматтандырудың қазіргі техникалық құралдарын, оған басқарушы электронды-есептеуіш машиналар мен микропроцессорлық техниканы қоса отырып пайдаланатын автоматтандырылған жүйелерді де әзірлеу және енгізу негізінде технологиялық процесстерді автоматтандыру енгізіледі.
Технологиялық процестерді автоматтандыру міндеттері - өндірістік процестердің тиімділігін арттыру және оның қауіпсіздігін арттыру, ол үшін замануи құрлдар мен автоматтандырудың жаңа әдістерін пайдалану қажет.
Модульді игергеннен кейін білім алушылар түсінуі қажет: процестерді реттеудің сапасын арттырудың қажеттелігін; жабдықтың дайындық деңгейінің маңыздылығын; операторлар мен машинистер еңбектерінің жоғары тиімділігін қамтамасыз ету қажеттілігін; технологиялық процес барысын және апатты жағдайлар туралы ақпаратты жазып отыру маңыздылығын; процестің түрлі кезеңдерінде процес параметрлерін бақылауды және реттеуді; бірыңғай технологиялық процестің параметрлерін орталықтандырылған автоматты реттеуді жүргізуді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік процесті басқару прициптерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестің берілген мәндері негізінде жұмыс процестерін басқарудың автоматты жүйесінің құрылымын біледі.
2. Өнідірісті автоматтандырудың даму үрдісін біледі.
3. Технологиялық процестерді басқару үшін өлшеу, басқару және реттеу құралдарын біледі.

4. Знает принцип визуализация всех агрегатов с поста управления через подменю на дисплеях управляющей системы.
5. Знает устройство сенсорного дисплея.
6. Понимает звуковые предупреждающие сигналы или мигание на дисплее.
7. Анализирует список аварийных сигналов на дисплее.
8. Читает электротехнические чертежи и схемы оборудования.
9. Читает схемы автоматизации.
Результат обучения: 2) Управлять технологическим процессом.
Критерии оценки:
1. Знает основы автоматизированной системы управления технологическим процессом.
2. Умеет проводить анализ состояния и динамики метрологического и нормативного обеспечения конкретного производства.
3. Умеет разрабатывать метрологическое обеспечение эксплуатации и утилизации продукции с учетом охраны окружающей среды.
4. Выбирает оптимальные контрольно-измерительные технологии при создании продукции с учетом требований качества, надежности, стоимости и сроков исполнения.
5. Производит оценку качества измерений, контроля и испытаний.
6. Исследует причины появления некачественной продукции на производстве и разрабатывает предложения по предупреждению и устранению причин низкого качества продукции.
7. Читает схемы автоматизированных роторных линий
8. Знает устройство пульта управления
9. Управляет технологическим процессом при помощи пульта управления.
Результат обучения: 3) Выбирать методы управления процессом.
Критерии оценки:
1. Знает основы компьютерной визуализации технологических процессов.
2. Выбирает приборы и средства автоматизации новых технологических процессов.
3. Обосновывает выбор приборов и средств автоматизации.
4. Использует нормативно-техническую документацию.
ПК 17 Организовывать работу подчиненного персонала по ведению технологического процесса и эксплуатации оборудования
СМ 17. Планирование и организация работы подразделения
Данный модуль знакомит будущих специалистов с основами технологии управления персоналом (найма, отбора, приема и расстановки персонала; организации труда персонала, высвобождения персонала); дает представление о современных технологиях социализации, профориентации и трудовой адаптации персонала, помогает составлять описания функционала сотрудников и подразделений разного уровня (карты компетенций, должностные инструкции).
После освоения модуля обучающиеся должны: организовывать работу коллектива исполнителей; разрабатывать оценочные (производственные) задания и нормативно-технологическую документацию; принимать организационные и маркетинговые решения на основе анализа рынка; оформлять документацию на различные операции с сырьҰм, полуфабрикатами и готовой продукцией; участвовать в планировании основных показателей производства; планировать выполнение работ исполнителями; вести утверждҰнную учҰтно-отчетную документацию.
Результат обучения: 1) Организовывать работу коллектива и поддерживать профессиональные отношения со смежными подразделениями.
Критерии оценки:
1. Знает методы и средства управления трудовым коллективом.
2. Знает основы психологии и профессиональной этики.
3. Показывает знания основ менеджмента и маркетинга при собеседовании.

4. Басқарушы жүйелер дисплейінде мәзір асты арқылы басқару постынан барлық агрегаттарды визуализациялау принципін біледі.
5. Сенсорлық дисплей құрылғысын біледі.
6. Дыбыстық алдын-ала ескерту дабылын және дисплейдегі жыпықтауды түсінеді.
7. Дисплейдегі апатты сигналдардың тізімін талдайды.
8. Жабдықтың электротехникалық сызбалары мен схемаларын оқиды.
9. Жабдықтарды автоматтандыру схемаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процесті басқару.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық процестерді автоматты басқару жүйесі негіздерін біледі.
2.Нақты өндірістің жағдайының және метрологиялық және нормативтік қамтамасыз ету динамикасының талдауын жүргізу біледі.
3. Өнімді пайдалану мен жоюдың метрологиялық қамтамасыз етуін әзірлеу біледі.
4. Өнімді жасау кезінде сапа, беріктік, орындау құны мен мерзімдерін ескере отырып оңтайлы бақылау-өлшеу технологияларын таңдайды.
5, Өлшеулер, бақылау мен сынақтардың бағалауын жүргізеді.
6. Өндірістегі сапасыз өнім шығуының себептерін зерттейді және өнімнің төмен сапасының себептерін ескерту мен жою жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
7.Автоматтандырылған роторлық желілердің схемаларын оқиды.
8. Басқару пультінің құрылымын біледі.
9. Басқару пультінің көмегімен технологиялық процесті басқарады.
Оқыту нәтижесі: 3) Процесті басқару әдістерін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Технологиялық процестерді компьютерлік визуализациялау негіздерін біледі.
2.Жаңа технологиялық процестерді автоматтандырудың аспаптары мен құралдарын таңдайды.
3. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарының таңдауын негіздейді.
4. Нормативті-техникалық құжаттаманы пайдаланады.
КҚ17.Технологиялық процесті жүргізу және жабыдқтарды пайдалану бойынша бағынышты персоналдың жұмысын ұйымдастыру
АМ 17. Бөлімше жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Бұл модуль болашақ мамандарды қызметкерлерді басқару технологиясы негіздерімен таныстырады (қызметкерлерді жалдау, іріктеу, қабылдау және орналастыру; қызметкерлер жұмысын ұйымдастыру, қызметкерлерді жұмыстан босату); қызметкерлерді әлеуметтендіру, кәсіптік бағдарландыру және еңбекке бейімдеудің қазіргі технологиялары жөнінде түсініктер береді, қызметкерлердің функционалы мен әр түрлі деңгейдегі бөлімшелердің сипаттамасын жасауға көмектеседі (құзіреттер карталары, лауазымдық нұсқаулықтар және т.б.);
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру; бағалау (өндірістік) тапсырмалар мен нормативтік-технологиялық құжаттаманы әзірлеу; анарық талдау негізінде ұйымдық және маркетингтік шешімдер қабылдау; шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнімдермен жасалатын әр түрлі операцияларға құжаттамалар рәсімдеу; өндірістің негізгі көрсеткіштерін жоспарлауға қатысу; бекітілген есептеу-есептеме құжаттамасын жүргізу; құрылымдық бөлімше (бригадалар) жұмысын жоспарлау; құрылымдық бөлімше (бригадалар) қызметінің тиімділігін бағалау; басқарушы шешімдер қабылдау; өнімнің ассортиментте шығарылуын есептеу; қызметкерлердің жұмыс уақытын есептеу табелін жүргізу; еңбек ақыны есептеу; ұйымның құрылымдық бөлімшесінің экономикалық көрсеткіштерін есептеу; өндірістік үй-жайларда жұмыс орындарын ұйымдастыру; орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру; бағалау (өндірістік) тапсырмалары мен нормативтік-технологиялық құжаттаманы әзірлеу; нарықты талдау негізінде ұйымдық және маркетингтік шешімдер қабылдау; шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнімдермен жасалатын әр түрлі операциялардың құжаттамаларын рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұжым жұмысын ұйымдастыру және көршілес бөлімшелермен кәсіби қатынастарды сақтау .
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек ұжымын басқару әдістері мен құралдарын біледі.
2. Психология және кәсіби әдеп негіздерін біледі.
3. Әңгімелесу кезінде менеджмент пен маркетинг негіздерін білетінін көрсетеді.

4. Различает методы и средства управления трудовым коллективом.
5. Знает основы экономики, организации труда и организации производства.
6. Умеет находить и использовать необходимую экономическую информацию.
7. Знает основы организации работы коллектива исполнителей.
8. Умеет разрешать конфликтные ситуации.
Результат обучения: 2) Обеспечивать выполнение производственного задания по объему производства и качеству продукции.
Критерии оценки:
1.Знает основные требования организации труда.
2. Знает основы планирования деятельности организации.
3. Умеет устанавливать производственные задания в соответствии с планами и графиками.
4. Умеет оформлять первичные документы по учету рабочего времени, выработки, заработной платы, простоев.
5. Умеет проводить и оформлять производственный инструктаж.
6. Может выполнять анализ производственно-хозяйственной деятельностью структурного подразделения.
7. Применяет в анализе нормативы расхода сырья, материалов, инструмента, топлива и энергии.
8. Ведет учет расхода материалов и выпуска изделий.
9. Осуществляет отслеживание хода выполнения принятых решений и своевременное принятие мер по устранению недостатков в работе.
Результат обучения: 3) Повышать производительность труда, снижать трудоемкость продукции на основе оптимального использования трудовых ресурсов и технических возможностей оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает основные показатели производительности труда.
2. Знает основные пути снижения себестоимости продукции.
3. Понимает систему планов, их структуру и основные показатели.
4. Знает порядок налоговых расчетов с бюджетом и внебюджетными фондами.
5. Может выполнять расчет основных экономических показателей производства.
6. Рассчитывает прибыль и рентабельность.
7. Составляет документацию по учету выработки, заработной платы, простоев.
8. Вносить предложения по повышению производительности труда.
ПК 18. Участвовать в проведении экспериментальных работ и разработке новых технологий
СМ 18. Проведение исследований и участие в разработке новых технологий
Модуль направлен на формирование навыков научных исследований, проектно-конструкторских и опытно-экспериментальных работ по созданию и доводке образцов новой продукции.
Данный модуль раскрывает методику выполнения технических задач в области исследований и разработки новых технологий, испытаний опытных образцов, подготовки и проведения исследований с целью получения полимеров с заданными свойствами.
После освоения модуля обучающиеся должны: модернизационных проектов; новаторских проектов; опережающих; пионерных; пути формирования инновационных проектов.
Результат обучения: 1) Владеть научными основами создания полимеров и полимерных материалов с заданными свойствами
Критерии оценки:

4. Еңбек ұжымын басқару әдістері мен құралдарын айыра алады.
5. Экономика негіздерін, еңбекті ұйымдастыру мен өндірісті ұйымдастыруды біледі.
6. Қажетті экономикалық ақпаратты тауып және пайдалана біледі.
7. Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру негіздерін біледі.
8. Даулы жағдайларды шеше біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс көлемі және өнім сапасы бойынша өндірістік тапсырмаларды орындауды қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын біледі.
2. Ұйым қызметін жоспарлау негіздерін біледі.
3. Жоспарлар мен кестелерге сәйкес өндірістік тапсырмаларды белгілей алады.
4. Жұмыс уақытын, өндіріп шығаруды, еңбек ақыны, тұрып қалуды есептеудің бастапқы құжаттарын рәсімдей алады.
5. Өндірістік нұсқаулық жүргізіп және рәсімдей алады.
6. Құрылымдық бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметін талдауды орындай алады.
7. Талдауда шикізат, материалдар, құралдар, отын және энергия шығындары нормативтерін қолданады.
8. Материалдарды тұтыну мен бұйымдар шығару есебін жүргізеді.
9. Қабылданған шешімдердің орындалу барысын және жұмыстағы кемшіліктерді жою шараларын мерзімінде қабылдауды қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек ресурстары мен жабдықтардың техникалық мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану негізінде еңбек өнімділігін арттыру, өнімнің еңбек сыйымдылығын азайту.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын біледі.
2. Өнімнің өзіндік құнын төмендетудің негізгі жолдарын біледі.
3. Жоспарлар жүйесін, олардың құрылымын және негізгі көрсеткіштерді түсінеді.
4. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен жасалатын салық есептеулері тәртібін біледі.
5. Өндірістің негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындай алады.
6. Пайда мен пайдалылықты есептейді.
7. Өндіру, еңбекақы, тоқтап қалу есептеу құжаттамасын жасайды.
8. Еңбек өнімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
КҚ 18. Эксперименттік жұмыстарды жүргізуге және жаңа технологиялар
әзірлеуге қатысу
АМ 18. Зерттеулер жүргізу және жаңа технологиялар әзірлеуге қатысу
Модуль жаңа өнімдер үлгілерін жасау және жетілдіру бойынша ғылыми зерттеулер, жобалау-конструкторлық және тәжірибелік-эксперименттік жұмыстар дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
Бұл модуль жаңа технологияларды зерттеу және әзірлеу, тәжірибелік үлгілерді сынау, белгіленген қасиеттерімен полимерлер алу мақсатында зерттеулерді дайындау және жүргізу саласындағы техникалық міндеттерді орындау әдістемесін ашады.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: жаңартылған жобаларды; жаңашылдық жобаларды; озықтарды; ілкілерді; инновациялық жобаларды құру жолдары; жаңа технологиялар саласындағы ақпараттық көздермен өзіндік жұмыс істеу; жаңа технологияларды қолдану және енгізу; инновациялық жобаларды әзірлеу; өндірістің жаңа технологиялық процесстері мен тәртіптерін игеру техникасын тексеру бойынша эксперименттік жұмыстар жүргізу; өнімнің жаңа тәжірибелік үлгілерін дайындау және сынау; бастапқы материалдарды, статистикалық есеп мәліметтерін, ғылыми-техникалық ақпараттарды жинау, өңдеу, жинақтау жұмыстарын орындау; өндіріс қуатын игеруге қатысу;
Оқыту нәтижесі: 1) Белгіленген қасиеттері бар полимерлер мен полимерлік материалдарды жасаудың ғылыми негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:

4. Понимает назначение документирования в сфере охраны труда.
5. Владеет навыками оценки профессионального риска и оценки условий труда.
6. Знает обязанности и ответственность работников по соблюдению требований охраны труда и трудового распорядка.
Результат обучения: 2) Контролировать безопасные приемы работы персонала.
Критерии оценки:
1. Знает наизусть содержание инструкций по охране труда и по безопасному выполнению работ для персонала.
2. Знает правила безопасной эксплуатации электрооборудования.
3. Знает, как оказать первую помощь при поражении током.
4. Знает правила применения средств индивидуальной защиты и поясняет правила их применения.
5. Осуществляет повышение компетентности работников в вопросах охраны труда и безопасности производственной деятельности.
6. Следит за обеспечением работников средствами индивидуальной защиты.
7. Следит за работой коллективных средств защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации.
8. Участвует в мероприятиях по профилактике случаев хронической профессиональной заболеваемости.
9. Пропагандирует общие правовые принципы возмещения
причиненного вреда.
10. Знает порядок расследования и регистрации несчастного случая.
11. Может составить Акт о несчастном случае.
12.Участвует в работе комиссии по расследованию несчастного случая.
Результат обучения: 3) Применять меры защиты атмосферы, почвы и воды от промышленных загрязнений.
Критерии оценки:
1. Знает способы абсолютного снижения выбросов загрязняющих веществ.
2. Участвует в создании и внедрении новых малоотходных и безотходных процессов получения продукции.
3. Участвует в разработке различных типов бессточных технологических систем и водооборотных циклов на базе современных способов очистки сточных вод.
4. Разрабатывает системы переработки отходов производства во вторичные материальные ресурсы.
5. Предлагает пути совершенствования технологических процессов и разработку нового оборудования с меньшим уровнем выбросов примесей и отходов в окружающую среду.
6. Предлагает замену токсичных отходов на нетоксичные.
7. Предлагает замену неутилизируемых отходов на утилизируемые.
8. Внедряет применение пассивных методов защиты окружающей среды.
9. Знает основные законы методы защиты атмосферы.
10. Применяет меры защиты воды от промышленных загрязнений.
11. Знает основные предельно-допустимые концентрации вредных веществ в воде и воздухе, ориентируется в справочной литературе.
12. Может прогнозировать воздействие вредных веществ на окружающую среду и человека.
13. Знает методы контроля выполнения правил охраны окружающей среды.
14. Участвует в разработке правил охраны труда и окружающей среды.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль знакомит обучающихся со структурой и режимом работы предприятий отрасли, со спецификой производства, основными цехами, складскими помещениями, технологическими линиями переработки пластмасс, использованием пластических масс в народном хозяйстве, охраной труда на производстве.
Результат обучения: 1) Знакомиться со структурой предприятия.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания правил внутреннего трудового распорядка предприятия, поведения на территории предприятия и в производственных помещениях.

4. Өнімді жасау кезінде сапа, сенімділік және баға талаптарын, сондай-ақ орындау мерзімін, тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін және экологиялық тазалықты ескеріп оңтайлы шешімдер табу қабілетін көрсетеді.
5. Бұйымдар мен технологиялық жарақтарды есептеу әдістемесін меңгерген.
6. Маркетинг зерттеулерін жүргізіп және перспективті және бәсекеге қабілетті өнімдер шығару мен өткізудің бизнес-жоспарын жасай білу.
7. Автоматтандырылған жобалау жүйесін қолданып және ақпараттық технологияларды қолданып технологиялық процесстерді жобалау әдістерін меңгерген.
8. Құжаттаманы рәсімдеу үшін бірыңғай технологиялық құжаттама жұйесі) және бірыңғай құрастырымдық құжаттама жұйесі) талаптарын біледі.
КҚ19.Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік және еңбек қорғау талаптарын сақтауды бақылау
АМ 19. Өндірістік жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
Модуль болашақ мамандарды еңбек қызметі процессінде өмір мен денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған, негізгі ережелермен, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдық-техникалық, санитарлық-гигиеналық, емдеу-алдын-алу шараларымен және құралдарымен таныстыруға; өндірістік қауіптіліктер және кәсіби зияндылықтар, оларды болдырмау әдістері, өндірістік жазатайым жағдайлар, апаттар, полимерлерді қайта өңдеу процесстерінің электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі туралы ұғымдарды қалыптастыруға бағытталған.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар білуі тиіс: еңбек заңнамасы негіздері; ішкі еңбек тәртібінің ережелері; еңбек қорғау ережелері мен нормалары; кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері; техник-технологтың лауазымдық нұсқаулығы; учаскедегі қауіпті жағдайда болжау; учаскедегі (цехтағы) қауіпсіз жұмыс ережелерін әзірлеуге қатысу; учаскедегі (цехтағы) мен еңбек қорғаудң сақталуын бақылау; жазатайым оқиғаларды тексеруге қатысу; өндірістік жарақаттануды талдауға қатысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс жабдықтарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етудің базалық білімін меңгерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістегі қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің
негізгі заңдары мен нормативтік актілерін біледі.
2. Лауазымды тұлғалардың еңбек туралы заңнаманы және еңбек қорғаудың мемлекеттік нормативтік талаптарын сақтау жөнінде міндеттері мен жауапкершіліктерін біледі.
3. Құжаттауды орындау мен еңбек қорғау құжаттамаларын табуды біледі.
4. Еңбек қорғау саласында құжаттаудың тағайындалуын түсінеді.
5. Еңбектің кәсіби тәуекелдерін бағалау және талаптарын бағалау дағыдларын меңгерген.
6. Қызметкерлердің еңбек қорғау талаптары мен еңбек тәртібін сақтау жөнінде міндеттері мен жауапкершіліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызметкерлер жұмысының қауіпсіз тәсілдерін бақылау .
Бағалау өлшемдері:
1. Қызметкерлердің еңбек қорғау және жұмысты қауіпсіз орындау бойынша нұсқаулығының мазмұнын жатқа біледі.
2. Электр жабдықтарын қауіпсіз пайдалану ережелерін біледі.
3. Тоқ зақымдауы кезінде қалай алғашқы көмек көрсетуді біледі.
4. Жеке қорғану құралдарын қолдану ережелерін біледі және оларды қолдану ережесін түсіндіреді.
5. Еңбек қорғау мен өндірістік қызметтің қауіпсіздігі мәселесінде қызметкерлердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыру.
6. Қызметкерлерді жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етуді қадағалайды.
7. Ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етуді қадағалайды: вентиляция, жарықтандыру, шу мен тербелістен қорғау.
8. Созылмалы кәсіби аурушаңдық жағдайларының алдын-алу жөніндегі шараларға қатысады.
9.Келтірілген залалдың
орнын толтырудың жалпы құқықтық қағидаларын насихаттайды.
10. Жазатайым оқиғаларды тексеру және тіркеу тәртібін біледі.
11. Жазатайым оқиға туралы актіні толтыра алады.
12. Жазатайым оқиғаны тексеру комиссиясының жұмысына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Атмосфераны, топырақ пен суды өнеркәсіптік ластанудан қорғау шараларын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Ластайтын заттардың шығарылуын абсолютті азайту тәсілдерін біледі.

2. Демонстрирует знания структуры и режима работы предприятия; основных и вспомогательных цехов, их назначения.
3. Демонстрирует знания характеристики продукции, основных рабочих профессий на предприятии.
Результат обучения: 2) Знакомиться со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания устройства оборудования, принципа его действия, метода производства, проектной мощности, наименования и характеристика изготавливаемой продукции, характеристики сырья.
2. Составляет аппаратурную схему технологического процесса.
3. Идентифицирует основное и вспомогательное оборудование схемы.
Результат обучения: 3) Знакомиться с охраной труда на производстве.
Критерии оценки
1. Пересказывает содержание первичного инструктажа по технике безопасности.
2. Демонстрирует знание правил безопасности труда и производственной санитарии.
3. Понимает основные опасности при работе на производственном оборудовании.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Квалификация 081401 2 "Прессовщик изделий из пластмасс"
Производственная технологическая практика является важной частью учебного процесса и имеет целью обеспечить квалификацию обучающихся в соответствие с требованиями учебного плана, закрепить и углубить знания, полученные обучающимися в процессе обучения, приобщить обучающихся к производственному труду.
Данный модуль знакомит с основами технологического процесса прессования пластмассовых изделий; устройством и принципом действия технологических линий и оборудования; формирует компетенции прессовщика изделий из пластмасс.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в способах осуществления процессов прессования пластмасс и композитов.
Критерии оценки:
1. Знает способы осуществления технологических процессов получения пластмасс, эластомеров и полимерных композиций.
2. Знает наименование и характеристику продукции, изготовляемой прессованием.
3. Дает краткое описание технологического процесса компрессионного прессования.
4. Ориентируется в вопросах охраны труда на предприятии.
Результат обучения: 2) Владеть основами техники переработки пластмасс прессованием.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовительные процессы к прессованию.
2. Выполняет основные операции прямого прессования пластмасс (под руководством наставника), получает изделия прессованием, выполняет их обработку, маркировку, упаковку.
3. Обслуживает технологическое оборудование.
4. Выполняет его несложный ремонт.
5. Проводит контроль качества готовой продукции.
6. Работает с контрольно-измерительными приборами.
7. Владеет безопасными приемами труда.
Результат обучения: 3) Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Критерии оценки:
1. Знает устройство приборов контрольно-измерительных приборов и автоматизации.
2. Знает технологические параметры процесса прессования.
3. Выполняет контроль параметров технологического процесса.
4. Ведет наблюдение за показаниями приборов контрольно-измерительных приборов и автоматизации и диагностического оборудования.
Результат обучения: 4) Оформлять документацию по практике.
Критерии оценки:
1. Собирает материалы.
2. Оформляет дневника по практике.
3. Оформляет письменный отчҰт по практике.
Результат обучения: 5) Сдавать отчет по практике
Критерии оценки:
1. Сдает письменный отчет по итогам практики.
2. Сдает устный зачет по итогам практики.
Результат обучения: 6) Получать квалификацию.
Критерий оценки
1. Сдает квалификационный экзамен и получает квалификацию "Прессовщик изделий из пластмасс".

2. Жаңа қалдығы аз және қалдықсыз өнімдер алу процесстерін жасауға және енгізуге қатысады.
3. Ағын суларды тазалау тәсілдері негізінде ағынсыз технологиялық жүйелер мен су айналу циклдерінің әр алуан түрлерін әзірлеуге қатысады.
4. Өндіріс қалдықтарын қайталама материалдық ресурстарға қайта өңдеу жүйесін әзірлейді.
5. Қоршаған ортаға қоспалар мен қалдықтарды аз деңгейде шығаратын жаңа жабдықтың технологиялық процесстері мен әзірлеуді жетілдіру жолдарын ұсынады.
6. Улы қалдықтарды улы еместерге ауыстыруды ұсынады.
7.Кәдеге аспайтын қалдықтарды кәдеге асатындарға ауыстыруды ұсынады.
8. Қоршаған ортаны қорғаудың пассивті әдістерін қолдануды енгізеді.
9.Атмосфераны қорғау әдістерінің негізгі заңдарын біледі.
10.Суды өнеркәсіптік ластанудан қорғау шараларын қолданады.
11. Судағы және ауадағы зиянды заттардың негізгі шекті–руалы концентрациясын біледі, анықтамалық әдебиетке бағдарланады.
12.Зиянды заттардың қоршаған ортаға және адамға әсерін болжай алады.
13.Қоршаған ортаны қорғау ережелерін орындауды бақылау әдістерін біледі.
14.Еңбек және қоршаған ортаны қорғау ережелерін әзірлеуге қатысады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Бұл модуль білім алушыларды сала кәсіпорындарының құрылымы және жұмыс тәртібімен, өндіріс ерекшелігімен, негізгі цехтармен, қойма жайларымен, пластмассаны қайта өңдеудің технологиялық желілерімен, өндірістегі еңбек қорғаумен таныстырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын құрылымымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртібінің ережелерін, кәсіпорын аумағы мен өндірістік орындарда жүру тәртібін білетінін көрсетеді.
2. Кәсіпорын құрылымы мен жұмыс тәртібін; негізгі және қосалқы цехтарды, олардың тағайындалуын білетінін көрсетеді.
3. Өнім сипаттамасын, кәспорындағы жұмыс мамандықтарын білетінін көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жабдықтың құрылымын, оның әрекет қағидасын, өндіріс әдістерін, жобалық қуатын, дайындалатын өнімнің атауы мен сипаттамасын, шикізат сипаттамасын білетінін көрсетеді.
2.Технологиялық процесстің аппартуралық схемасын құрастырады.
3. Схеманың негізгі және қосалқы жабдықтарын сәйкестендіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістегі еңбек қорғаумен танысу.
Бағалау өлшемдері
1.Қауіпсіздік техникасының алғашқы нұсқаулығының мазмұнын баяндайды.
2. Қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін білетінін көрсетеді.
3. Өндірістік жабдықта жұмыс істеу кезінде басты қауіптіліктерді түсінеді.
КП 02.
Жұмыс мамандығын алатын өндірістік практика
"081401 2 - Пластмассадан жасалған заттарды нығыздаушы" біліктілігі
Өндірістік технологиялық практика оқу процессінің маңызды бөлігі болып табылады және білім алушылардың мамандықтарын оқу жоспарының талаптарына сай қамтамасыз ету, білім алушылардың оқу процессінде алған білімдерін орнықтырып және тереңдету, білім алушыларды өндірістік еңбекке араластыру мақсатын иеленеді.
Бұл модуль пластмасса заттарды нығыздаудың технологиялық процесстері негіздерімен; технологиялық желілер мен жабдықтардың құрылымы және әрекет қағидаларымен таныстырады; пластмассадан жасалған заттарды нығыздаушының құзіреттілігін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Пластмассалар мен композиттерді нығыздау процесстерін жүзеге асыру тәсілдеріне бағдарлану .
Бағалау өлшемдері:
1. Пластмассалар, эластомерлер және полимерлік композициялар алудың технологиялық процесстерін жүзеге асыру тәсілдерін біледі.
2. Нығыздаумен дайындалатын өнімдердің атауы мен сипаттамаларын біледі.
3. Компрессиялық нығыздаудың технологиялық процессіне қысқаша сипатама береді.
4. Кәсіпорындағы еңбек қорғау мәселелеріне бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Пластмассаны нығыздап қайта өңдеу техникасының негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Нығыздауға дайындық процесстерін орындайды.
2. Пластмассаны тура тығыздаудың негізгі операцияларын орындайды (тәлімгердің жетекшілігімен), бұйымды нығыздаумен алады, оларды өңдеуді, таңбалауды, қаптауды орындайды.
3. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетеді.
4. Оның жеңіл жөндеуін орындайды.
5. Дайын өнім сапасын бақылауды жүргізеді.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істейді.
7. Қауіпсіз еңбек тәсілдерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың көрсетулерін бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың аспаптарының құрылымын біледі.
2. Нығыздау процессінің технологиялық параметрлерін біледі.
3. Технологиялық процесс параметрлерін бақылауды орындайды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың аспаптары мен диагностикалық жабдықтардың көрсетулерін бақылауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Практика бойынша құжаттамаларды рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар жинайды.
2. Практика бойынша күнделіктерді рәсімдейді.
3. Практика бойынша жазбаша есепті рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Практика бойынша есепті тапсыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Практика қорытындылары бойынша жазбаша есеп тапсырады.
2. Практика қорытындылары бойынша ауызша есепке алуды тапсырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Біліктілік алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Біліктілік емтиханын тапсырады және "Пластмассадан жасалған заттарды нығыздаушы" біліктілігін алады.

2. Осуществляет практическую деятельность по данной квалификации.
Квалификация "081408 2 - Машинист экструдера"
Производственная технологическая практика является важной частью учебного процесса и имеет целью обеспечить квалификацию обучающихся в соответствие с требованиями учебного плана, закрепить и углубить знания, полученные обучающимися в процессе обучения, приобщить обучающихся к производственному труду.
Данный модуль знакомит с основами технологического процесса экструзии пластмассовых изделий; устройством и принципом действия экструзионных технологических линий и оборудования; формирует компетенции машиниста экструдера.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в способах экструзии процессов производства изделий из пластмасс, эластомеров и полимерных композитов.
Критерии оценки:
1. Знает способы осуществления технологических процессов получения изделий из пластмасс методом экструзии.
2. Знает ассортимент и характеристику изготовляемой продукции.
3. Дает краткое описание технологического процесса экструзии.
4. Ориентируется в вопросах охраны труда при работе на экструдерах.
Результат обучения: 2) Владеть основами техники переработки пластмасс экструзией.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовительные процессы.
2. Засыпает материалы в бункер экструдера.
3. Настраивает режимы экструзии.
4. Получает экструзией длинномерные изделия (под руководством наставника), осуществляет их резку, маркировку, упаковку.
5. Обслуживает технологическое оборудование.
6. Выполняет его несложный ремонт.
7. Проводит контроль качества готовой продукции.
8. Работает с контрольно-измерительными приборами.
9. Владеет безопасными приемами работы.
Результат обучения: 3) Контролировать режимы экструзии по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Критерии оценки:
1. Знает устройство приборов контрольно-измерительных приборов и автоматизации и автоматических устройств контроля параметров экструзии.
2. Знает технологические параметры процесса экструзии.
3. Выполняет контроль параметров технологического процесса.
4. Ведет наблюдение за показаниями приборов контрольно-измерительных приборов и автоматизации и диагностического оборудования.
Результат обучения: 4) Оформлять документацию по практике.
Критерии оценки:
1. Собирает материалы.
2. Оформляет дневника по практике.
3. Оформляет отчҰт по практике.
4. Сдает письменный отчҰт по итогам практики.
Результат обучения: 5) Сдавать отчет по практике
Критерии оценки:
1. Сдает письменный отчет по итогам практики.

2. Осы біліктілік бойынша практикалық қызметті жүзеге асырады.
"081408 2 - Экструдер машинисі" біліктілігі
Өндірістік технологиялық практика оқу процессінің маңызды бөлігі болып табылады және білім алушылардың мамандықтарын оқу жоспарының талаптарына сай қамтамасыз ету, білім алушылардың оқу процессінде алған білімдерін орнықтырып және тереңдету, білім алушыларды өндірістік еңбекке араластыру мақсатын иеленеді.
Бұл модуль пластмасса заттарды экструзиялаудың технологиялық процесстері негіздерімен; технологиялық желілер мен жабдықтардың құрылымы және әрекет қағидаларымен таныстырады; экструдер машинисінің құзіретін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Пластмассалар, эластомерлер және полимерлік композициялардан жасалған заттарды өндіру процесстерінің экструзия тәсілдеріне бағдарлану.
Бағалау өлшемдері:
1. Экструзия әдісімен пластмассадан жасалатын заттар алудың технологиялық процесстерін жүзеге асыру тәсілдерін біледі.
2. Дайындалатын өнімнің ассортименті мен сипаттамасын біледі.
3. Экструзияның технологиялық процессіне қысқаша сипаттама береді.
4. Экструдерде жұмыс істеу кезінде еңбек қорғау мәселелеріне бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Пластмассаны экструзиямен қайта өңдеу техникасының негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Дайындық процесстерін орындайды.
2. Материалдарды экструдер бункеріне төгеді.
3. Экструзия тәртібін жөнге келтіреді.
4. Экструзиямен ұзын өлшемді заттарды алады (тәлімгердің жетекшілігімен), оларды кесуді, таңбалауды, қаптауды жүзеге асырады.
5. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетеді.
6. Оның жеңіл жөндеуін орындайды.
7. Дайын өнім сапасын бақылауды жүргізеді.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істейді.
9. Қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың көрсетулері бойынша экструзия тәртібін бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың аспаптарының құрылымын және экструзия параметрлерін автоматты бақылау құрылғыларын біледі.
2. Экструзия процессінің технологиялық параметрлерін біледі.
3. Технологиялық процесс параметрлерін бақылауды орындайды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың аспаптары мен диагностикалық жабдықтардың көрсетулерін бақылауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Практика бойынша құжаттамаларды рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар жинайды.
2. Практика бойынша күнделіктерді рәсімдейді.
3. Практика бойынша есепті рәсімдейді .
4. Практика қорытындылары бойынша жазбаша есеп тапсырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Практика бойынша есепті тапсыру
Бағалау өлшемдері:
1. Практика қорытындылары бойынша жазбаша есеп тапсырады.

2. Сдает устный зачет по итогам практики.
Результат обучения: 6) Получать квалификацию.
Критерий оценки
1. Сдает квалификационный экзамен и получает квалификацию "Машинист экструдера".
2.Осуществляет практическую деятельность по данной квалификации.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль знакомит с режимом и оборудованием предприятия, с работой подразделений предприятия, цехами общезаводского назначения, ситстематизацией материалов для выполнения дипломных проектов, выполнением обязанностей техника-технолога.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в способах осуществления процессов производства изделий из пластмасс, эластомеров и полимерных композитов.
Критерии оценки:
1. Знает способы осуществления технологических процессов получения пластмасс, эластомеров и полимерных композиций.
2. Знает структуру предприятия, связь между цехами.
3. Знает наименование и характеристику изготовляемой продукции.
4. Знаком с регламентами на производство продукции.
5. Дает краткое описание технологического процесса.
6. Ориентируется в вопросах охраны труда на предприятии.
Результат обучения: 2) Быть компетентным в видах и объектах профессиональной деятельности техника-технолога.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности техников-технологов и мастеров.
2. Выполняет технико-экономические расчеты.
3. Знает методы нормирования и систему оплаты труда.
4. Различает основные методы контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Знает структуру и назначение основных цеховых служб; отдельных подразделений завода.
6. Оформляет технологическую документацию .
Результат обучения: 3) Оформлять документацию по практике.
Критерии оценки:
1. Собирает материалы для отчета по практике.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет отчҰт по практике.
4. Сдает зачет по итогам практики.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 46
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0819000 - Технология переработки нефти и газа
Квалификация:

2. Практика қорытындылары бойынша ауызша есепке алуды тапсырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Біліктілік алу
Бағалау өлшемдері:
1. Біліктілік емтиханын тапсырады және "Экструдер машинисі" біліктілігін алады.
2. Осы біліктілік бойынша практикалық қызметті жүзеге асырады.
ДП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Бұл модуль кәсіпорын тәртібімен және жабдықтарымен, кәсіпорын бөлімшелерінің жұмысымен, жалпы зауыттық тағайындалға цехтармен, дипломдық жобаларды орындау үшін материалдарды жүйелеумен, техник-технологтың міндеттерін орындаумен таныстырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Пластмассалар, эластомерлер және полимерлік композициялардан жасалған заттарды өндіру процесстерін жүзеге асыру тәсілдеріне бағдарлану.
Бағалау өлшемдері:
1. Пластмассалар, эластомерлер және полимерлік композициялар алудың технологиялық процесстерін жүзеге асыру тәсілдерін біледі.
2.Кәсіпорын құрылымын, цехтар арасындағы байланысты біледі.
3. Дайындалатын өнімнің ассортименті мен сипаттамасын біледі.
4. Өнімдер өндірісінің регламентімен таныс
5. Технологиялық процесске қысқаша сипаттама береді.
6. Кәсіпорындағы еңбек қорғау мәселелеріне бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Техник-технологтың кәсіби қызметінің түрлері мен нысандарында құзіретті болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техник-технологтар мен шеберлердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Техника-экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Нормалау әдістері мен жалақы жүйесін біледі.
4. Шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнімдер сапасын бақылаудың негізгі әдістерін ажыратады.
5. Нгеізгі цехтық қызметтердің; зауыттың жеке бөлімшелерінің құрылымы мен тағайындалуын біледі.
6. Технологиялық құжаттаманы рәсімдейді .
Оқыту нәтижесі: 3) Практика бойынша құжаттамаларды рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Практика бойынша күнделікті рәсімдейді.
2. Практика бойынша есепті рәсімдейді .
3.Практика қорытындылары бойынша есепті тапсырады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 46-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0819000 - Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы
Біліктіліктер:

1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 7. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 02. Инженерная графика и основы машиностроительного черчения
При изучении модуля обучаемые должны: геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила оформления и чтения рабочих чертежей; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем; требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
Обучающиеся должны научиться выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам и копиям, выполнять схемы по специальности.
Результат обучения: 1) Знать единой системы конструкторской документации.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2. Знает правила и приемы выполнения чертежей и эскизов.
3. Знает основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Результат обучения: 2) Выполнение чертежных работ.
Критерии оценки
1. Выполняет геометрические построения.
2. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
3. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
5. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
6. Выполняет изображение и обозначение резьбовых соединений.
7. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
8. Выполняет сборочные чертежи.
9. Оформляет спецификацию.
10. Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Разработка и оформление схем по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет схемы по специальности, используя средства инженерной графики.
БК 8. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 03. Общая электротехника с основами электротехники
Модуль изучает основные понятия о постоянном и переменном электрическом токе; сущность и методы измерений электрических величин; конструктивные и технические характеристики измерительных приборов; типы и правила графического изображения и составления электрических схем; условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин; двигатели постоянного и переменного тока, их устройство, принципы действия, правила пуска, остановки; виды и свойства электротехнических материалов; правила техники безопасности при работе с электрическими приборами.
Обучающиеся по окончанию изучения модуля могут производить контроль параметров работы электрооборудования; запускать и останавливать электродвигатели, установленные на эксплуатируемом оборудовании; рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов; снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации; проводить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ; иметь представление о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Результат обучения: 1) Составление и сборка схем включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия общей электротехники.
2. Знает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
3. Применяет методы измерений различных электрических величин.
4. Рассчитывает параметры, составляет и собирает схемы включения приборов при измерении различных электрических величин.
Результат обучения: 2) Снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает устройство двигателей постоянного и переменного тока, принципы действия, правила пуска, остановки, способы экономии электроэнергии.
2. Знает особенности силовых видов трансформаторов и специальных видов трансформаторов.
3. Производит контроль параметров работы электрооборудования.
4. Выполняет пуск и остановку электродвигателя, установленного на эксплуатируемом оборудовании.
5. Снимает показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Результат обучения: 3) Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Критерии оценки:
1. Знает типы и правила графического изображения и составления электрических схем.
2. Демонстрирует знания условных обозначений электротехнических приборов и электрических машин.
3. Разбирается в принципиальных, электрических и монтажных схемах.
Результат обучения: 4) Знание основ электроники.
Критерии оценки:
1. Исследует параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных приборов; знать основы электроники.
2. Исследует устройство электронных приборов.
3. Определяет параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных приборов.
БК 9. Обладать знаниями основных положений, понятий и аксиом технической механики; выполнять расчеты по выбору деталей машин и механизмов
ОПМ 04. Основы технической механики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов деталей на прочность.
При изучении модуля обучаемые должны: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; основные положения деталей машин; виды износа и деформации деталей и узлов; виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов; устройство, классификацию, принцип действия передач; виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
Обучающиеся должны научиться определять реакции стержневой и балочной системы; определять работу, мощность и коэффициент полезного действия; выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации; выполнять расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений, передач, подшипников и валов; выполнять проектные расчҰты передач и валов; выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт.
Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определять центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный, проектировочный и расчҰт допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 4) Выполнять расчҰты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений.
3. Выполняет проектные расчҰты передач и валов.
4. Выполняет расчҰты на прочность, передач, подшипников и валов.
5. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
БК 10. Готовить растворы различной концентрации; выполнять качественный и количественный анализы различными методами; выполнять расчеты по результатам анализов; проводить статистическую обработку результатов
ОПМ 05. Аналитическая химия
Данный модуль формирует умения и навыки выполнения качественного и количественного анализа сырья и продукции и является основой для выполнения лабораторного практикума по специальным модулям
Модуль формирует практические навыки подготовки растворов к анализу, выполнения расчетов, составления схемы анализа, статистической обработки результатов анализа.
В модуле рассматриваются современные методы исследования. Физико-химические методы анализа: Хроматография. Колориметрия. Рефрактометрия.
Результат обучения: 1) Знание основ аналитической химии.
Критерии оценки:
1. Формулирует цели, задачи аналитической химии, химического анализа, пути и способы их решения.
2. Понимает роль и значение аналитической химии в науке, технике и промышленности.
3. Освещает основные разделы и понятия аналитической химии и химического анализа.
4. Понимает принципы качественного анализа веществ.
5. Знает основы методов выделения, разделения и концентрирования веществ.
6. Знает основы физических и физико-химических методов количественного анализа.
7. Применяет основы математической статистики применительно к оценке правильности результатов количественного анализа.

1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
БҚ 7. Схемалар мен сызбаларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың тәжірибелік шеберліктері мен дағдыларын игеру
ЖКМ 02. Инженерлік графика және машина жасау сызбалары
ның негіздері
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар: геометриялық құрылымдар мен технологиялық бөлшектерді сызу ережелерін; құрастырма сызбалар туралы жалпы мәліметтерді; сызбаларда қолданылатын шарттылық пен оңайлату мәндерді; жұмыс сызбаларын рәсімдеу және оқу қағидаларын; құрамалық, технологиялық және өзге де нормативтік құжаттардың негізгі ережелерді; технологиялық жабдықтарды ұсынудың кескіндік тәсілдері мен технологиялық сызбаларды орындауды; сызбалар мен кескіндерді рәсімдеу мен құрастыруға қойылатын Құрамалық құжаттардың біріңғай жүйесі және Технологиялық құжаттардың біріңғай жүйесі стандарттарының талаптарын; құрамалық, технологиялық және өзге де нормативтік құжаттардың негізгі ережелерін меңгеруі тиіс.
Білім алушылар сызбалардың бөліктерін, жалпы түрдегі сызбаларды және нобайлар мен көшірмелер бойынша құрамалық сызбаларды, мамандығы бойынша сызбаларды орындай алуы тиіс.
Оқыту нәтижелері: 1) Құрамалық құжаттардың біріңғай жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
2. Сызбалар мен нобайларды орындаудың ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Сызба геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін біледі.
Оқыту нәтижелері: 2) Сызба жұмыстарын орындау
Бағалау өлшемдері
1. Геометриялық құралымдарды орындайды.
2. Техникалық бөлшектер контурларын сызу ережелерін білуді көрсетеді.
3. Техникалық тетіктер контурларын сызу ережелерін пайдаланып, геометриялық салуды орындайды.
4. Геометриялық денелер проекциясын және олардың аксонометриясын орындайды.
5. Тетіктер проекцияларын, қажетті тіліктер мен қималарды орындайды.
6. Бұрандалы қосындылардың суреті мен белгіленуін орындайды.
7. Тетіктер эскиздері мен сызбаларын орындайды.
8. Құрастыру сызбаларын орындайды.
9. Ерекшелігін рәсімдейді.
10. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижелері: 3) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен мамандығы бойынша схемаларды әзірлеу және рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері
1. Техникалық құралдар жөнінде негізгі ұғымдарды біледі.
2. Компьютерлік графика білімін көрсетеді.
3. Конструкторлық құжаттама әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдаланады.
4. Инженерлік графика құралдарын пайдаланып, мамандығы бойынша схемаларды орындайды
БҚ 8. Электротехника және электроника заңдары мен күрделі құбылыстарын түсіну үшін қажетті базалық білімді игеру
ЖКМ 03. Жалпы электротех
ника және электроника негіздері
Модуль тұрақты және ауыспалы электр тоғы туралы негізгі түсініктерді; электр шамаларын өлшеудің мәні мен әдістерін; өлшеу аспаптарының құрамалық және техникалық сипаттамаларын; графикалық суреттердің типтері мен кескіндерін және электр сызбаларын құруды; электротехникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілерін; тұрақты және ауыспалы тоқтың қозғалтқыштары, олардың қондырғыларын, әрекет ету принциптерін, іске қосу, тоқтау қағидаларын; электр техникалық материалдардың түрлері мен қасиеттерін; электр құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидасын оқиды.
Білім алушылар модульді оқып болғаннан кейін электр жабдықтарының жұмыс көрсеткіштеріне бақылау жүргізе алады; қолданылатын жабдықта орнатылған электр қозғалтқыштарын іске қосады және тоқтата алады; көрсеткіштерді есептеп, әр түрлі электр шамаларын, электр машиналары мен механизмдерін қолдану кезінде аспаптарды іске қосудың сызбасын жинақтай алады; жұмыс көрсеткіштерін жаза алады және қауіпсіздік техникасы мен пайдалану қағидасын сақтай отырып электр жабдықтарын қолдана алады; сымдарды жалғауды, жапсыруды және оқшаулауды жүргізеді және орындалған жұмыстардың сапасын тексере алады; электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижелері: 1) Әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды іске қосу сызбанұсқаларын жасау және жинау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы электрониканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Электр шамаларын өлшеудің мәні мен әдістерін, өлшеу аспаптарының құрылымдық және техникалық сипаттамаларын біледі.
3. Әртүрлі электр шамаларын өлшеу әдістерін қолданады.
4. Параметрлерін есептейді, әртүрлі электр шамаларын өлшеу кезінде аспаптарды қосудың сызбанұсқаларын жасайды және құрастырады.
Оқыту нәтижелері: 2) Жұмыс көрсеткіштерін түсіру және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштарының құрылысын, әрекет қағидасын, іске қосу, тоқтату ережелерін; электр қуатын үнемдеудің тәсілдерін біледі.
2. Трансформаторлардың күштік түрлерінің және трансформаторлардың арнайы түрлерінің ерекшеліктерін біледі.
3. Электр жабдықтарының жұмыс параметрлеріне бақылау жүргізеді.
4. Қолданылатын жабдыққа орнатылған электр қозғалтқышты іске қосуды және тоқтатуды орындайды.
5. Жұмыс көрсеткіштерін түсіру және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану.
Оқыту нәтижелері: 3) Қағидалық, электр және монтаждау схемасын оқиды.
Бағалау өлшемдері:
1. Графикалық кескіндердің және электр схемаларын жасаудың түрлері мен ережелерін біледі.
2. Электротехникалық аспаптардың және электр машиналарының шартты белгілерін білетінін көрсетеді.
3. Қағидалық, электрлік және монтаждық сызбанұсқаларды ажырата алады.
Оқыту нәтижелері: 4) Электрониканың негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өткізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін зерттейді Электрониканың негіздерін білу.
2. Электронды аспаптардың құрылысын зерттейді.
3. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өткізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін анықтайды.
БҚ 9. Техникалық механиканың негізгі ережелерін, түсініктер мен аксиомаларын игеру; есептерді және машиналар мен механизімдердің бөлшектерін таңдауды орындау
ЖКМ 04. Техникалық механиканың негіздері
Берілген модуль бөлшектердің беріктігің есептеуді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар: статистиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі түсініктерін; материалдар қақтығысының негізі ережелерін; машина бөлшектерінің негізгі ережелерін; тозу түрлері мен бөлшектер мен түйіндердің деформациясын; түйіндер мен бөлшектері майлау үшін қолданылатын майлау материалдарының түрлерін, майдың қасиетіне қойылатын талаптарды, майлау материалдарын сақтау қағидасын; ұсыну қондырғысын, жіктелуін, әрекет ету принциптерін; механизімдердің түрлерін, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар сырықты және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтауды; жұмысын, қуатын және пайдалы әсер коэффициентін анықтауды; деформацияның әртүрлі түрлерінің беріктік есептерін орындауды; ажырайтын және ажырамайтын қосылыстардың, өткізулердің, мойынтіректер мен біліктердің беріктік есептерін орындауды; өткізулер мен біліктердің жобалық есебін орындауды; стандартты және қалыпты муфталарды іріктеуді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Жазық және кеңістік күштер жүйесінің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Сырықты және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтайды.
3. Жазық геометриялық фигуралардың және стандартты пішіндердің ауырлық центрін анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Жұмысын, қуатын және пайдалы әсер коэффициентін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдістерін және динамиканың негізгі теоремаларын қолданып инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Деформацияның әртүрлі түрлеріне қарсы беріктік есептеулерін орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Материал кедергілерінің негізгі ережелерін білетінін көрсетеді.
2. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
3. Деформацияның әртүрлі түрлері кезіндегі тексеру, жобалау және рұқсат берілген жүктемелердің есептеулерін орындайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Машина бөлшектерінің беріктік есептеулерін орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина бөлшектерінің негізгі ережелерін біледі.
2. Ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың беріктік есептеулерін орындайды.
3. Өткізулер мен біліктердің жобалық есебін орындауды .
4. Өткізулердің, мойынтіректер мен біліктердің беріктік есептерін орындауды.
5. Стандартты және қалыпты муфталарды іріктеуді орындайды.
БҚ 10. Әр түрлі концентрация ерітінділерін дайындау; сапалық және сандық талдауларды әр түрлі әдістермен орындау; талдау нәтижелерін есептеуді орындау; нәтижелерді статистикалық өңдеуді жүргізу.
ЖКМ 05. Аналитика
лық химия
Аталған модуль шикізат пен өнімді сапалық және сандық талдауды орындаудың біліктілігі мен дағдыларын қалыптастырады және арнайы модульдер бойынша зертханалық практикумды орындау үшін негіз болып табылады
Модуль ерітіндіні талдауға дайындаудың, есептерді орындаудың, талдаудың сызбасын құрудың, талдау нәтижелерін статистикалық өңдеудің практикалық дағдыларын қалыптастырады.
Модульде заманауи зерттеу әдістері қаралады. Талдаудың физика-химиялық әдістері: Хроматография. Колориметрия. Рефрактометрия.
Оқыту нәтижелері: 1) Аналитикалық химияның негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Аналитикалық химияның мақсатын, міндеттерін, оларды шешу жолдары мен тәсілдерін қалыптастырады.
2. Ғылымдағы, техникадағы және өндірістегі аналитикалық химияның рөлі мен мәнін түсінеді.
3. Аналитикалық химия мен химиялық талдаудың негізгі тараулары мен түсінігін баяндайды.
4. Заттарды сапалық талдаудың принциптерін түсінеді.
5. Заттарды шығарудың, бөлудің және шоғырландырудың негізгі әдістерін біледі.
6. Сандық талдаудың физикалық және физика-химиялық негіздерін біледі.
7. Математикалық статистиканың негіздерін сандық талдаудың нәтижелерін бағалауға қатысты қолданады.

8. Выбирает основные литературные источники и справочную литературу по аналитической химии.
Результат обучения: 2) Выполнение практических работ.
Критерии оценки
1. Осуществляет отбор пробы вещества для анализа.
2. Пользуется мерной посудой, аналитическими весами и работает с приборами, используемыми при проведении анализов.
3. Готовит и стандартизирует растворы аналитических реагентов.
4. Составляет схему анализа.
5. Выполняет основные аналитические операции качественного и количественного анализа веществ.
Результат обучения: 3) Анализ результатов эксперимента.
Критерии оценки
1. Владеет навыками представления полученных результатов в виде кратких отчетов и презентаций.
2. Выполняет предварительные вычисления и итоговые расчеты с использованием математико-статистической обработки результатов количественного анализа.
3. Оформляет результаты анализа.
4. Владеет методикой оценки погрешностей измерений.
5. Обладает способностью получать и обрабатывать результаты научных экспериментов с помощью современных компьютерных технологий.
БК 11. Знать принципы классификации и номенклатуру органических соединений, строение органических соединений, составлять уравнения химических реакций и применять их при решении задач
ОПМ 06. Органическая химия
Модуль предусматривает изучение теоретических основ органической химии, способов получения и свойств отдельных классов органических соединений, применения их важнейших представителей в народном хозяйстве.
Изучение органической химии должно строиться на основе классической теории А.М.Бутлерова, дополненной современными представлениями о строении атомов и молекул и их взаимодействии.
При изучении модуля обучающиеся должны получить систематизированные знания, необходимые им в производственной деятельности техника-технолога
Результат обучения: 1) Знание теоретических основ органической химии.
Критерии оценки:
1. Знает номенклатуру органических веществ.
2. Определяет основные классы и гомологические ряды.
3. Прогнозирует физические и химические свойства органических веществ.
4. Знает методы определения качественного и количественного состава органических соединений.
5. Идентифицирует способы анализа органических веществ.
6. Знает правила техники безопасности при работе с органическими веществами и лабораторным оборудованием.
7.      Знает основные положения теории химического строения.
8.      Понимает сущность изомерии, характер химической связи в молекулах.
Результат обучения: 2) Выполнение практических работ
Критерии оценки:
1. Умеет определять углерод, водород и хлор в органических веществах.
2. Умеет определять знаки частичных зарядов атомов или групп атомов в молекулах.
3. Составляет уравнения химических реакций и схемы взаимных превращений органических веществ с указанием условий.
4. Составляет молекулярные и структурные формулы веществ, дает названия веществам, используя современную номенклатуру.
5. Решение задач по установлению формул органических веществ.
Результат обучения: 3) Выполнение лабораторных опытов.
Критерии оценки:
1. Подтверждает опытным путем непредельность ацетилена.
2. Исследует химические свойства метана и других алканов при обычных условиях.
3. Исследует свойства спиртов.
4. Исследует свойства альдегидов и кетонов, проводит их качественные реакции.
5. Исследует кислотные свойства карбоновых кислот.
6. Исследует свойства анилина.
7. Исследовать свойства глюкозы, сахарозы, крахмала.

8. Аналитикалық химия бойынша әдеби дереккөздері мен анықтамалық әдебиетті таңдайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Практикалық жұмыстарды. орындау
Бағалау өлшемдері
1. Талдау үшін заттардың сынамасын іріктеуді жүзеге асырады.
2. Өлшеуіш ыдысты, аналитикалық таразыларды және талдау жүргізу кезінде қолданылатын аспаптарды пайдаланады.
3. Аналитикалық реагенттердің ерітінділерін әзірлейді және стандарттайды.
4. Талдау сызбасын құрастырады.
5. Заттарды сандық және сапалық талдаудың негізгі аналитикалық операцияларын орындайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Эксперимент нәтижесін талдау.
Бағалау өлшемдері
1. Алынған нәтижелерді қысқа есептер мен презентациялар түрінде ұсыну дағдыларын меңгерген.
2. Сандық талдау нәтижелерін математикалық - статистикалық өңдеуді қолдана отырып алдын ала есептеулер мен қорытынды есептеулерді орындайды.
3. Талдау нәтижелерін рәсімдейді.
4. Өлшеу қателіктерін бағалау әдістемесін меңгерген.
5. Заманауи компьютерлік технологиялардың көмегімен ғылыми эксперименттердің нәтижелерін алу және өңдеу қабілетіне ие.
БҚ 11. Органикалық қосындылар
дың жіктелуі мен номенклатурасын, органикалық қосындылар
дың құрылы
мын білу
химиялық реакциялар
дың теңдеулерін құру және оларды тапсырманы орындау кезінде
ЖКМ 06. Органика
лық химия
Модуль білім алушылардың органикалық химияның теориялық негіздерін, органикалық қосылыстардың жекелеме класстарын алу тәсілдері мен қасиеттерін, оның маңызды өкілдерін халық шаруашылығында қолдануды зерттеуді қарастырады.
Органикалық химияны зерттеу атомдар мен молекулалардың құрылымы мен олардың әсері туралы заманауи түсініктермен толықтырылған А.М.Бутлеровтың классикалық теориясы негізінде құрылуы тиіс.
Модульді оқу кезінде білім алушылар техник - технологтың өндірістік қызметінде оларға қажетті жүйеленген білімді меңгерулері тиіс
Оқыту нәтижелері: 1) Органикалық химияның теориялық негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Органикалық заттардың номенклатурасын біледі.
2. Негізгі кластары мен гомологиялық қатарын анықтайды.
3. Органикалық заттардың физикалық және химиялық қасиеттерін болжайды.
4. Органикалық қосылыстардың сапалық және сандық құрамын анықтау әдістерін біледі.
5. Органикалық заттарды талдаудың тәсілдерін сәйкестендіреді.
6. Органикалық заттар мен зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидасын біледі.
7. Химиялық құрылымның негізгі теориялық ережесінің біледі.
8. Изомерияның, молекуладағы химиялық байланыстың сипаттарының мәнін біледі.
Оқыту нәтижелері: 2) Практикалық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Органикалық заттардағы көміртекті, сутекті және хлорды анықтай алады.
2. Молекуладағы атомдардың немесе атомдар тобының ішінара зарядтарының таңбаларын анықтай алады.
3. Химиялық реакциялардың теңесуін және талаптарын көрсете отырып органикалық заттардың өзара алмасуының сызбасын құрастырады.
4. Заттардың молекулярлық және құрылымдық формуласын құрастырады және заманауи номенклатураны қолдана отырып заттарға атау береді.
5. Органикалық заттардың формуласын анықтау бойынша тапсырмаларды шешу.
Оқыту нәтижелері: 3) Зертханалық тәжірибелерді орындау.
1. Тәжірибелі жолмен қанықпаған ацетиленді растайды.
2. Қарапайым жағдайларда метан мен өзге де алкандардың химиялық қасиетін зерттейді.
3. Спирттердің қасиетін зерттейді.
4. Альдегидтер мен кетондардың қасиетін зерттейді, олардың сапалық реакциясын жүргізеді.
5. Карбон қышқылдарының қышқылдық қасиетін зерттейді.
6. Анилиннің қасиетін зерттейді.
7. Глюкозаның, сахарозаның, крахмалдың қасиетін зерттейді.

8. Решает экспериментальных задач на распознавание органических веществ.
БК 12. Понимать физико-химические и коллоидно-химические основы технологических процессов; владеть методами выполнения физико-химических анализов.
ОПМ 07 Физическая и коллоидная химия
Основными целями модуля являются: приобретение комплекса знаний о взаимосвязи физико-химических теорий химических процессов для решения в последующем широкого круга научных и технических проблем в химической промышленности; раскрыть смысл основных законов, научить применять их в профессиональной сфере.
После изучения модуля, обучающиеся должны знать фундаментальные законы и основополагающие понятия физической и коллоидной химии;
иметь теоретические основы для глубокого понимания чрезвычайно сложных физико-химических процессов, используемых в технологиях химических производств; овладеть методами исследования и приобрести экспериментальные навыки работы с лабораторным оборудованием
Результат обучения: 1) Знание теоретических основ физической и коллоидной химии.
Критерии оценки:
1. Знает основы современных теорий в области физической и коллоидной химии и способы их применения для решения теоретических и практических задач в любых областях химии.
2. Умеет пользоваться полученными знаниями при анализе прикладных аспектов фундаментальных исследований.
3. Умеет использовать нормативные правовые документы в своей деятельности .
Результат обучения: 2) Выполнение анализов и экспериментов.
Критерии оценки:
1. Умеет проводить исследования по заданной методике и анализировать результаты экспериментов.
2. Умеет использовать технические средства для измерения свойств сырья, полуфабрикатов и качества готовой продукции.
3. Самостоятельно ставит задачу физико-химического исследования в химических системах.
4. Выбирает оптимальные пути и методы решения подобных экспериментальных и теоретических задач.
5. Умеет проводить исследования по заданной методике и анализировать результаты экспериментов.
Результат обучения: 3) Обработка результатов анализов и экспериментов.
Критерии оценки:
1. Составляет описание проводимых экспериментов.
2. Подготавливает данные для составления обзоров, отчетов.
3. Владеет статистическими методами и средствами обработки экспериментальных данных.
4. Ориентируется в современной литературе по физической и коллоидной химии.
5. Владеет статистическими методами и средствами обработки экспериментальных данных проводимых исследований.
БК 13. Уметь по заданным параметрам выбирать конструкционный материал для изготовления оборудования
ОПМ 08. Конструкционные материалы
Модуль предусматривает изучение общих вопросов технологического оборудования нефтегазоперерабатывающих заводов, классификацию оборудования, стандарты на оборудование, материалы, применяемые для изготовления оборудования, требования к ним, классификацию и маркировку, способы защиты оборудования от коррозионного износа.
Результат обучения: 1) Знание видов износа.
Критерии оценки:
1. Знает причины износа оборудования.
2. Характеризует механический, эрозионный, тепловой, коррозионный износы.
Результат обучения: 2) Выбор конструкционного материала.
Критерии оценки
1. Умеет в зависимости от рабочих условий и среды выбрать конструкционный материал для изготовления оборудования.
Результат обучения: 3) Защита оборудования от износа.
Критерии оценки
1. По заданным условиям выбирает оптимальный вид защиты оборудования от износа.
БК 14. Уметь строить геологическую карту, выбирать породоразрушающий инструмент, правильный способ эксплуатации скважин и эффективный метод транспортировки нефти, нефтепродуктов и газа
ОПМ 09.Основы нефтегазового дела
Модуль предусматривает изучение основ нефтепромысловой геологии, бурения нефтяных и газовых скважин, добычи нефти и газа, основ переработки нефти и газа, транспортировки и хранения нефти, газа и нефтепродуктов.
Данный модуль формирует знания: по физико-химическим свойствам горных пород, условиям залегания нефти и природного газа в земной коре, режимам нефтяных и газовых залежей; способам бурения нефтяных и газовых скважин, буровому оборудованию, основам технологии бурения скважин; физическим основам добычи нефти и газа, способам эксплуатации скважин и методам увеличения их производительности, подготовке нефти и газа к транспортировке; по основным этапам переработки нефти, видам очистки нефтепродуктов, типам нефтеперерабатывающего завода, методам отбензинивания газов; по видам транспортировки нефти, газа и нефтепродуктов, способам перекачки высоковязких, газонасыщенных нефтей и основам эксплуатации магистральных трубопроводов.
Результат обучения: 1) Знание основ нефтепромысловой геологии.
Критерии оценки:
1. Характеризует физико-химические свойства горных пород и коллекторы нефти и газа.
2. Знает типы залежей нефти и газа, понятия пластовое давление и пластовая температура.
3. Умеет определять физические свойства, пористость и проницаемость горных пород.
4. Умеет строить геологическую карту и геологические разрезы.
5. Знает характеристику режимов нефтяных и газовых залежей.
Результат обучения: 2) Знание основ бурения нефтяных и газовых скважин.
Критерии оценки
1. Знает и может охарактеризовать способы бурения скважин.
2. Знает основные элементы буровой скважины.
3. Умеет выбрать инструмент для бурения скважин и рассказать о назначении выбранного инструмента.
4. Знает часто встречающиеся осложнения при бурении скважин и методы их предупреждения и ликвидации.
5. Знает технико-экономические показатели бурения скважин.
Результат обучения: 3) Знание основ добычи нефти и газа.
Критерии оценки
1. Формулирует понятие пластовая энергия и перечисляет силы, действующие в залежах нефти и газа.
2. Знает методы исследования нефтяных и газовых скважин.
3. Умеет рассчитать приток жидкости в скважины.
4. Знает методы поддержания пластового давления и их назначение.
5. Знает способы эксплуатации скважин и необходимое оборудование.
6. Знает особенности эксплуатации скважин в осложненных условиях.
7. Знает способы увеличения производительности скважин.

8. Органикалық заттарды тану бойынша эксперименттік тапсырмаларды шешеді.
БҚ 12. Технология
лық процестердің физика-химиялық және коллоидты-химиялық негіздерін түсіну; физика-химиялық талдауларды орындау әдістерін меңгеру.
ЖКМ 07. Физикалық және коллоидты химия
Модульдің негізгі мақсаттары мыналар: химия өнеркәсібіндегі ғылыми-техникалық проблемаларды одан әрі кең ауқымда шешу үшін химиялық процестердің физика-химиялық теорияларының өзара байланысы туралы кешенді білімді меңгеру; негізгі заңдардың мәнін ашу, оларды кәсіби салада қолдануды қарастырады.
Модульді зерттеп болғаннан кейін білім алушылар физикалық және коллоидті химияның негізін қалайтын негізгі заңдар мен түсініктерді білуге тиіс; химиялық өндірістің технологиясында қолданылатын өте күрделі физика - химиялық процестерді терең түсіну үшін теориялық негіздерді меңгереді; зерттеу әдістерін және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеудің эксперименттік дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижелері: 1) Физикалық және коллоидті химияның теориялық негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Физикалық және коллоидті химия саласындағы заманауи теориялардың негізін және химияның кез келген саласындағы теориялық және практикалық міндеттерді шешу үшін оларды қолдану тәсілдерін біледі.
2. Іргелі зерттеулер қолданбалы аспектілерін талдау кезінде алынған білімді пайдалана біледі.
3. Өзінің қызметіндегі нормативтік құқықтық құжаттарды қолдана алады.
Оқыту нәтижелері: 2) Талдаулар мен эксперименттерді орындау.
1. Берілген әдістеме бойынша зерттеулер жүргізеді және эксперимент нәтижелерін талдай алады .
2. Шикізаттың, жартылай өнімдердің қасиеті мен дайын өнімнің сапасын өлшеу үшін техникалық құралдарды қолдана алады.
3. Химиялық жүйелердегі физико-химиялық зерттеулердің тапсырмаларын өздігінен қояды.
4. Ұқсас эксперименттік және теориялық тапсырмаларды шешудің оңтайла жолдары мен әдістерін таңдайды.
5. Берілген әдістеме бойынша зерттеулер жүргізеді және эксперимент нәтижелерін талдай алады.
Оқыту нәтижелері: 3) Талдаулар мен эксперименттер нәтижелерін өңдеу.
1. Жүргізілетін эксперименттердің сипаттамасын құрастырады.
2. Шолулар, есептер құрастыру үшін деректерді даярлайды.
3. Жүргізілетін зерттеулердегі эксперименттік деректерін өңдеудің.
4. Өңдеу құралдарын меңгерген.
5. Физикалық және коллоидті химия бойынша заманауи әдебиеттерді бағдарлай алады.
6. Жүргізілетін зерттеулердегі эксперименттік деректерін өңдеудің.
7. Статистикалық әдістері мен құралдарын меңгерген.
БҚ 13. Жабдықты әзірлеу үшін енгізілген көрсеткіштер бойынша конструкция
лық материалдар
ды таңдай білу
ЖКМ 08. Конструкциялық материалдар
Модуль мұнай-газ өңдеу зауыттарының технологиялық құрал-жабдықтарының ортақ мәселелерін зерттеуді, жабдықтардың жіктелуін, жабдықтардың стандарттарын, жабдықтарды дайындау кезінде қолданылатын материалдарды, оларға қойылатын талаптарды, жіктелуі мен таңбалануын, жабдықтарды коррозиялық тозудан қорғау тәсілдерін қарастырады.
Модульді оқу кезінде білім алушылар технологиялық жабдықтарды дайындауға арналған конструкциялық материалдарды іріктеу әдісін, жабдықтарды тозудан қорғау амалдарын меңгереді.
Оқыту нәтижелері: 1) Тозу түрлерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың тозу себептерін біледі.
2. Механикалық, эрозиялық, жылулық, коррозиялық тозуды сипаттайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Конструкциялық материалдарды таңдау.
Бағалау өлшемдері
1.Жұмыстың талаптары мен ортасына байланысты жабдықтарды дайындау үшін конструкциялық материалды таңдай алады.
Оқыту нәтижелері: 3) Жабдықтарды тозудан қорғау
Бағалау өлшемдері
1.Енгізілген талаптар бойынша жабдықты тозудан қорғаудың оңтайлы түрлерін таңдайды.
БҚ 14. Геологиялық картасын құруды білу, жыныс талқандаушы аспапты,ұңғымаларды дұрыс пайдалану тәсілін және мұнайды, мұнай өнімдері мен газды тиімді тасмалдау әдісін таңдай білу
ЖКМ 09. Мұнай-газ ісі негіздері
Модуль мұнай кәсіпшілік геологиясы негіздерін, мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау, мұнай мен газды өндіру және оларды өңдеу негіздерін, мұнай, газ және мұнай өнімдерін тасымалдау мен сақтау
негіздерін зерттеуді көздейді
Аталған модуль: тау жыныстарының физикалық-химиялық қасиеттері, мұнай мен табиғи газдың жер қыртысында жату жағдайлары, мұнай және газ шоғырлары режимдері бойынша білім қалыптастырады; мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау тәсілдері, бұрғылау жабдықтары, ұңғымаларды бұрғылау технологиясы негіздері бойынша білім қалыптастырады; мұнай мен газды өндірудің физикалық негіздері, ұңғымаларды пайдалану тәсілдері мен олардың өнімділігін арттыру әдістері, мұнай және газды тасымалдауға дайындау бойынша білім қалыптастырады; мұнайды өңдеудің негізгі кезеңдері, мұнай өнімдерін тазалау түрлері, мұнай өңдеу зауыттары түрлері, газдарды бензинсіздендыру әдістері бойынша білім қалыптастырады; мұнайды, газды және мұнай өнімдерін тасмалдау түрлері, өте тұтқыр, газбен қаныққан мұнайларды айдау тәсілдері және магистральдық құбырларды пайдалану негіздері бойынша білім қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай кәсіпшілік геологиясы негіздерін білуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Тау жыныстарының физика-химиялық қасиеттерін және мұнай мен газ коллекторларды сипаттайды.
2. Мұнай мен газ шөгінділерінің түрлерін, қабаттық қысым мен қабаттық температура ұғымдарын біледі .
3. Тау-кен жыныстарының физикалық қасиеттерін, кеуектілігі мен өтімділігін анықтай біледі .
4. Геологиялық картаны және геологиялық қималарды сызып біледі.
5. Мұнай және газ шоғырларының режимдерінің сипаттамасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұңғымаларды бұрғылау тәсілдерін біледі және сипаттама бере алады
2. Бұрғылау ұңғымасының негізгі элементтерін біледі.
3. Ұңғымаларды бұрғылау үшін құралдарды таңдай алады және таңдалған құралдың міндеттері туралы айта алады.
4. Ұңғымаларды бұрғылау кезінде жиі кездесетін ақауларды және олардың алдын алу мен жою әдістер біледі.
5. Ұңғымаларды бұрғылауын сипаттайтын технико-экономикалық көрсеткіштерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Мұнай және газ өндіру негіздерін білуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Қабаттық энергия ұғымын тұжырымдайды және мұнай және газ кен орындарында әрекет ететін күштерді атайды.
2. Мұнай және газ ұңғымаларын зерттеу әдістерін біледі Ұңғымаға келетін сұйықтықтық ағынның мөлшерін есептей алады.
3. Қабат қысымын ұстап тұру әдістерін және олардың мақсаттарын біледі.
4. Ұңғымаларды пайдалану тәсілдерін және оған қажетті құрал-жабдықтарды біледі.
5. Ұңғымаларды күрделі жағдайларда пайдалану ерекшеліктерін біледі.
6. Ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту тәсілдерін біледі.
7. Қабатты гидравликалық жару есебін жүргізуді және тальдік жүйенің жабдықтарын есептеуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Мұнай және газды қайта өңдеу негіздерін білуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай мен газды өңдеу кезінде алынатын негізгі өнімдерін атайды.
2. Мұнай мен газды өңдеу кезінде алынатын негізгі өнімдерінің маңызды сипаттамалары тұжырымдайды Ау Мұнай өңдеудің негізгі кезеңдерін атайды.
3. Мұнай өнімдерін тазалау түрлерін және олардың мақсаттарын біледі.
4. Түрлерін біледі.
5. Негізгі технологиядық процестерін атайды .
6. Газдарды бензинсіздендыру әдістерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мұнай, газ және мұнай өнімдерін тасмалдау және сақтау негіздерін білуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай, газ және мұнай өнімдерін тасмалдаудың заманауи әдістерін біледі.
2. Магистральдық құбырлар сипаттамаларын біледі.
3. Мұнай құбырларының өткізу қабілетін арттыру әдістерін біледі.
4. Мұнай мен газ құбырларының гидравликалық есептеулерін жүргізуді біледі.
5. Сораптық станциялары ажыратылған кезде мұнай құбырларының жұмыс режимдерін біледі.
6. Компрессорлық станциялар немесе агрегаттар ажыратылған кезде газ құбырының жұмыс режимідерін біледі.
7. Тізбекті айдау технологиясының ерекшеліктері мен артықшылықтарын біледі.

8. Умеет проводить расчет гидравлического разрыва пласта, расчет оснастки талевой системы.
Результат обучения: 4) Знание основ переработки нефти и газа.
Критерии оценки
1. Называет основные продукты переработки нефти и газа.
2. Формулирует важнейшие характеристики продуктов переработки нефти и газа.
3. Перечисляет основные этапы переработки нефти.
4. Знает виды очистки продуктов переработки и их назначение.
5. Знает типы нефтеперерабатывающего завода.
6. Называет основные технологические процессы газоперерабатывающего завода.
7. Характеризует методы отбензинивания газов.
Результат обучения: 5) Знание основ транспортировки и хранения нефти, газа и нефтепродуктов.
Критерии оценки
1. Знает современные методы транспортировки нефти, газа и нефтепродуктов.
2. Знает характеристики магистральных трубопроводов.
3. Знает методы увеличения пропускной способности нефтепроводов.
4. Умеет проводить гидравлический расчет нефтепроводов и газопроводов.
5. Знает режимы работы нефтепровода при отключении насосных станций.
6. Знает режимы работы газопровода при отключении компрессорных станций или агрегатов.
7. Знает особенности технологии и преимущества последовательной перекачки.
8. Умеет рассчитать изменения пропускной способности нефтепровода при последовательной перекачке нефтепродуктов с разной вязкостью.
БК 15. Выполнять расчет производительности и мощности оборудования, осуществлять конструктивные расчеты аппаратов, рассчитывать тепловой баланс оборудования
ОПМ 10. Процессы и аппараты нефтегазопереработки
Целью освоения модуля является формирование у обучающихся профессиональных компетенций, необходимых для осуществления производственно-технологической, организационно-управленческой, научно-исследовательской и проектной деятельности.
Модуль рассматривает общие теоретические закономерности процессов, законы переноса массы и энергии, основные законы и теоретические расчеты аппаратов химической технологии, типы, конструкцию и принцип работы типовых аппаратов, способы интенсификации технологических процессов и рационального использования химического оборудования при минимальных затратах сырья, энергии и воздействия на окружающую среду
Результат обучения: 1) Знание принципы интенсификации технологических процессов и использования оборудования при минимальных затратах сырья, энергии и воздействия на окружающую среду.
Критерии оценки:
1. Знает явления переноса импульса, массы и энергии.
2. Знает принципы физического моделирования процессов.
3. Знает основные уравнения движения газов и жидкостей.
4. Знает основы теории массопередачи в системах со свободной и неподвижной границей раздела фаз.
5. Знает основы теории массообмена.
6. Знает методы расчета высокоэффективных теплообменных и массообменных аппаратов.
7. Знает основы теории теплопередачи.
Результат обучения: 2) Выполнение расчетов.
Критерии оценки:
1. Обладает способностью проводить тепловые расчеты с помощью компьютерных программ.
2. Определяет характер движения жидкостей и газов, основные характеристики процессов теплопередачи и массопередачи.
3. Рассчитывает параметры и выбирает аппаратуру для конкретного химико-технологического процесса.
4. Применяет методы вычислительной математики и математической статистики для решения конкретных задач проектирования, моделирования, идентификации и оптимизации процессов химической технологии.
Результат обучения: 3) Определения технологические показатели процесса.
Критерии оценки
1. Владеет навыками проектирования простейших аппаратов химической промышленности.
2. Владеет методами определения оптимальных и рациональных технологических режимов работы оборудования.
3. Осуществляет технологический процесс в соответствии с регламентом и использует технические средства для измерения основных параметров технологического процесса, свойств сырья и продукции.
БК 16. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 11. Информационные технологии в производственной деятельности
Данный модуль предусматривает изучение офисных программ, методов обслуживания операционных систем, работу в среде Интернет, архивных и антивирусных программ. Изучение модуля способствует формированию информационной культуры в сфере профессиональной деятельности, практических навыков применения современных информационных технологий в области документирования управленческой и производственной деятельности.
Результат обучения: 1) Владение теоретическими основами информационных систем.
Критерии оценки:
1. Понимает роль компьютерных технологий в процессе решения технологических задач и выполнении проектных работ.
2. Знает параметры оформления текстовой и технической документации.
3. Знает методы форматирования символов и абзацев.
4. Знает основные виды компьютерных вирусов, меры по защите от вирусов.
Результат обучения: 2) Навыки работы на персональном компьютере.
Критерии оценки:
1. Работает с операционной системой Windows.
2. Создает текстовые документы в редакторе Word.
3. Создает графические документы в программе Excel.
4. Ведет расчеты в программе Excel.
5. Работает с антивирусными программами.
6. Работает с архиватором Win RAR и WinZip.
7. Использует интернет для поиска нужной информации.

8. Тұтқырлығы әртүрлі мұнай өнімдерін тізбектеп айдау кезінде мұнай құбырының өткізу қабілетінің өзгеруін есептей алады.
БҚ 15. Жабдықтың өнімділігі мен қуатын есептеуді орындау, аппараттар
дың конструктивті есептеуін жүзеге асыру, жабдықтың жылу теңгерімін есептеп шығару
ЖКМ 10. Мұнай-газ өңдеу процесстері мен аппараттары
"Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары" модулін игерудің мақсаты өндірістік-технологиялық, ұйымдастырушылық - басқарушылық, ғылыми-зерттеу және жобалық қызметтегі білім алушылардың кәсіби құзыреттігін қалыптастыру болып табылады.
Модуль процестердің жалпы теориялық заңдылығын, масса мен энергияның ауысу заңын, химиялық технология аппараттарының негізгі заңдары мен теориялық есептерін, үлгілік аппараттардың типін, конструкциясын және жұмыс принциптерін, технологиялық процестерді сәйкестендіру тәсілдері мен шикізаттың, энергияның және қоршаған ортаға деген әсердің ең төменгі шығындары кезіндегі химиялық жабдықтарды тиімді қолдануды қарастырады.
Оқыту нәтижелері: 1) Модульдің теориялық негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Импульсты, массаны және энергияның ауысуын біледі.
2. Процестерді физикалық үлгілеудің принциптерін біледі.
3. Газдар мен сұйықтықтар қозғалысының негізгі тепе-теңдігін біледі.
4. Фазаларды бөлудің еркін және қозғалмайтын жүйелеріндегі массаберілістің негізгі теориясын біледі.
5. Масса беріліс теориясының негіздерін біледі.
6. Жоғарғы тиімділіктегі жылу алмасуы мен масса беретін аппараттарды есептеу әдістерін біледі.
7. Технологиялық процестерді сәйкестендіру принциптері мен шикізаттың, энергияның және қоршаған ортаға деген әсердің ең төменгі шығындары кезіндегі химиялық жабдықтарды тиімді қолдануды біледі.
8. Жылу берілім теориясының негіздерін біледі.
Оқыту нәтижелері: 2) Есептеулерді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен жылу есептерін жүргізу қабілетіне ие.
2. Сұйықтықтар мен газдардың қозғалыс сипатын, жылу берілім мен масса беретін процестердің негізгі сипаттамаларын біледі.
3. Көрсеткіштерді есептейді және нақты химиялық - технологиялық процестер үшін аппаратураны таңдайды.
4. Химиялық технологияның процестерін жобалаудың, үлгілеудің, сәйкестендірудің және оңтайландырудың нақты бір міндеттерін шешу үшін есептегіш математиканың және математикалық статистиканың әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижелері: 3) Білімді практикада қолдану.
Бағалау өлшемдері
1. Химиялық өнеркәсіптің қарапайым аппараттарын жобалау дағдыларын меңгерген.
2. Жабдықтың жұмысындағы оңтайлы және рационалды технологиялық тәртіптерді анықтау әдістерін меңгерген.
3. Процестің технологиялық көрсеткіштерін анықтайды.
4. Регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүзеге асырады және технологиялық процестің негізгі көрсеткіштерін, шикізаттың және өнімнің қасиеттерін өлшеу үшін технологиялық құралдарды қолданады.
БҚ 16. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуника
циялық технология
ларды пайдалану
ЖКМ 11. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
Осы модуль офистік бағдарламаларын, операциялық жүйелерге қызмет көрсету әдістерін, Интернет ортасында жұмыс істеуді, мұрағаттық және антивирустық бағдарламаларды зерделеуді көздейді.
Модульді оқыту кәсіби қызмет саласында ақпараттық мәдениетін, құжаттандыру саласында, басқару және өндірістік қызмет корсету кезінде заманауи ақпараттық технологияларды қолдану практикалық дағдылардын қалыптастыруға ықпал етеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық жүйелердің теориялық негіздерін менгеруі.
Бағалау өлшемдері:
1. Жобалау жұмыстарын орындау және технологиялық есептерді шешу кездерінде компьютерлік технологияның ролін түсінеді.
2. Мәтіндік және техникалық құжаттамаларды ресімдеу параметрлерін біледі.
3. Символдар мен абзацтарды форматтау әдістерін біледі.
4. Компьютерлік вирустардың негізгі түрлерін және вирустардан қорғау шараларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Компьютерде жұмыс істей білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Windows операциялық жүйесімен жұмыс істей алады.
2. Word редакторында мәтіндік құжаттарды жасайды.
3. Excel графикалық құжаттарды орындайды .
4. Excel бағдарламасымен есептеулерді жүргізеді.
5. Вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс істейді.
6. Win RAR и WinZip архиватором жұмыс істейді.
7. Қажетті ақпаратты іздеу үшін интернетті пайдаланады.

8. Принимает и отправляет документы по электронной почте.
9. Соблюдает правила безопасной эксплуатации компьютера.
БК 17. Выполнять расчеты экономических показателей и определяет пути повышения эффективности производства
ОПМ 12. Промышленная экономика, планирование и организация производства
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов по эффективному использованию ресурсов предприятия и планирования его работы.
При изучении модуля обучаемые должны: организационную структуру производства; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы; механизмы ценообразования и формы оплаты труда; понятия основного и оборотного капитала, структуру основных фондов и способы повышения их эффективности; понятие амортизация, норма амортизации, методы начисления амортизации; понятие и значение производственной мощности; состав и структуру оборотных средств и их роль в процессе производства, нормирование оборотных средств; показатели эффективности использования оборотных средств, структуру трудовых ресурсов; показатели производительности труда; факторы и резервы роста производительности труда.
Обучающиеся должны научиться составлять бизнес- план; рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности предприятия; рассчитывать показатели движения основного капитала; рассчитывать показатели использования основного капитала.
Результат обучения: 1) Исследовать отраслевые особенности предприятия отрасли в условиях рыночной экономики.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия организации предприятия отрасли в условиях рынка.
2. Выполняет краткую характеристику и классификацию предприятий.
3. Исследует организацию производственного процесса инфраструктуры на предприятии.
Результат обучения: 2) Рассчитать технико-экономические показатели предприятия.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знание понятий финансы организации, их значение и сущность, финансовые ресурсы предприятия, их структуру, налоги и платежи, вносимые организациями в бюджет и во внебюджетные фонды.
2. Выполняет расчҰт уровня рентабельности продукции и производства.
3. Выполняет расчет прибыли.
4. Выполняет расчет срока окупаемости предприятия.
Результат обучения: 3) Выполнять расчеты.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчет стоимости оборудования и амортизационных отчислений.
2. Выполняет расчет фонда заработной платы основных рабочих.
3. Выполняет расчет энергетических и материальных затрат.
4. Выполняет расчет затрат на содержание и эксплуатацию оборудования.
5. Выполняет расчет цеховых и общезаводских расходов.
6. Выполняет расчет калькуляции себестоимости продукции.
7. Выполняет расчет технико-экономических показателей установки.
БК 18. Составлять и читать схему автоматического управления технологическими процессами
ОПМ 13. Основы автоматизации технологических процессов
Модуль предусматривает изучение принципов действия основных контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации, современных методов контроля и регулирования.
В результате изучения модуля обучающийся должен освоить принципы действия контрольно-измерительных приборов и возможность применения средств автоматизации; правила эксплуатации приборов и использование их в управлении технологическими процессами; правила построения и чтение схем автоматизации технологических процессов; особенности составления функциональных схем автоматизации технологических процессов
Результат обучения: 1) Измерение параметров процесса.
Критерии оценки:
1. Знает приборы необходимые для измерения основных параметров технологического процесса.
2. Знает устройство и принцип действия приборов.
3. Выбирает прибор в зависимости от заданных параметров процесса.
4. Знает требования, предъявляемые к контрольно- измерительным приборам.
5. Знает, из каких элементов состоят измерительные устройства.
6. Объясняет назначение чувствительных, задающих, суммирующих элементов и датчиков.
Результат обучения: 2) Выполнение схем автоматического регулирования.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип действия систем автоматического регулирования технологического оборудования.
2. Дает характеристику не линейной, импульсной и релейной системам автоматического
регулирования.
3. При составлении схем автоматического регулирования использует условные обозначения приборов по Государственным стандартам.
4. Выполняет схему автоматического регулирования теплового процесса.
5. Выполняет схему автоматического регулирования массообменного процесса.
6. Выполняет структурную схему измерительного устройства.
7. Читает функциональную схему автоматизации технологического процесса.
БК 19. Нести ответственность за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
ОПМ 14. Охрана труда и основы промышленной экологии
Модуль формирует у обучающихся знания по: системе организации работы, созданию здоровых и безопасных условий труда на предприятиях химической промышленности, предотвращению аварий, взрывов и пожаров, обеспечению надлежащих санитарно-гигиенических условий труда и профилактики профессиональных заболеваний и отравлений.
На знаниях данного модуля базируется изучение таких модулей, как процессы и аппараты химической промышленности, курсовое и дипломное проектирование, учебная, технологическая и преддипломная практика
Модуль предусматривает изучение типовых мер техники безопасности и противопожарной техники, а так же правовых и организационных положений.
Результат обучения: 1) Владение глубокими знаниями безопасных методов переработки.
Критерии оценки:
1. Знает технические основы охраны труда на предприятиях отрасли.
2. Применяет законодательство о труде Республики Казахстан.
3. Знает безопасные методы эксплуатации оборудования.
4. Понимает роль охраны здоровья и техники безопасности в создании автоматической системы управления качеством.
Результат обучения: 2) Применение теоретических знаний в практической деятельности
Критерии оценки:
1. Прогнозирует действие токсичных веществ на человека.
2. Оценивает степень опасности производственной ситуации.
3. Выполняет работы с нормативной документацией по охране труда и окружающей среды.
4. Умеет составлять план мероприятий по охране труда и охране окружающей среды.
5. Прогнозирует - последствий несоблюдения правил техники безопасности на производстве.
Результат обучения: 3) Выполнение правил охраны труда
Критерии оценки:
1. Применяет индивидуальные средства защиты.
2. Применяет меры предупреждения взрывов и пожаров.
3. Применяет средства индивидуальной защиты.
4. Умеет оказывать первую доврачебную помощь.
5. Использует в работе контрольно-измерительные приборы.
6. Контролирует соблюдение правил техники безопасности и пожарной безопасности на производстве.
Специальные модули

8. Электрондық поштамен құжаттарды қабылдайды және жібереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Компьютерді қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтайды.
БҚ 17. Экономика
лық көрсеткіштердің есептеулерін орындау және өндіріс тиімділігін арттыру жолдарын анықтау
ЖКМ 12. Өнеркәсіптік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру
Аталған модуль кәсіпорын ресурстарын тиімді пайдалану мен оның жұмысын тиімді жоспарлау бойынша есептерді орындау үшін қажетті
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар: өндірістің ұйымдастырушылық құрылымын; материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын; баға белгілеу механизімдері мен еңбекке ақы төлеу нысандарын; негізгі және айналмалы капитал түсінігін, негізгі қорлардың құрылымы мен олардың тиімділігін жоғарлату тәсілдерін; амортизация түсінігін, амортизация нормаларын, амортизацияны есептеу әдістерін; өндірістік қуаттың мәнін; айналмалы құралдардың құрамы мен құрылымын және олардың өндірістік процестегі рөлін, айналым қаражаттарын нормалауды; айналым қаражатын қолдану тиімділігінің көрсеткіштерін, еңбек ресурстарының құрылымын; еңбек өнімділігінің өсуінің факторлар мен резервтерін меңгеруге тиіс.
Білім алушылар бизнес-жоспарды құрастыруды; кәсіпорын қызметіндегі негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеуді; негізгі капиталды пайдаланудың көрсеткіштерін есептеуді; айналым қаражатындағы кәсіпорынның қажеттілігін есептеуді; материалдық ресурстарды пайдаланудың көрсеткіштерін есептеуді; еңбек ресурстары қозғалысының көрсеткіштерін есептеуді; еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеуді үйренуі тиіс
Оқыту нәтижелері: 1) Нарықтық экономика талаптары жағдайындағы саладағы кәсіпорынның салалық ерекшеліктерін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Нарық жағдайында кәсіпорында ұйымдастырудың негізгі түсініктерін біледі.
2. Кәсіпорының қысқаша сипаттамасы мен жіктелімін орындайды.
3. Кәсіпорындағы инфрақұрылымның өндірістік процестерін ұйымдастыруды зерттейді.
Оқыту нәтижелері: 2) Кәсіпорынның технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалау өлшемдері
1. Ұйымның қаржылық ұғымдарын, олардың мәні мен мағынасын, кәсіпорынның қаржы ресурстарын, олардың құрылымын, ұйым бюджетке және бюджеттен тыс қорларға төлейтін салықтар мен төлемдерді білетіндігін көрсетеді.
2. Өнім мен өндірістің тиімділік деңгейін есептеу жүргізеді.
3. Пайдаға есептеу жүргізеді
4. Кәсіпорынның өтелімділік мерзіміне есептеу жүргізеді.
Оқыту нәтижелері: 3) Есептеулерді орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың құны мен амортизациялық аударымдарды есептеуді орындайды.
2. Негізгі жұмыскерлердің еңбекақы қорын есептеуді орындайды.
3. Энергетикалық және материалдық шығындардың есебін орындайды.
4. Жабдықтарды ұстау және пайдалану шығындарды есептеуді орындайды.
5. Цехтық және жалпы зауыттық шығындарды есептеуді орындайды.
6. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясының есебін орындайды.
7. Қондырғының технико-экономикалық есептерін орындайды.
БҚ 18. Технология
лық процестерді автоматты басқарудың сызбасын құрастыру және оқу
ЖКМ 13. Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Модуль негізгі бақылау-өлшеу құралдары мен автоматтандыру құралдарының, бақылау мен реттеудің заманауи әдістерінің принциптерін оқуды қарастырады.
Модульді зерттеу нәтижесі бойынша білім алушылар бақылау-өлшеу құралдарының әрекет ету принципі мен автоматизация құралдарын қолдану мүмкіндігін; құралдарды пайдалану қағидасы мен оларды технологиялық процесте басқаруда қолдануды; технологиялық процестерді автоматтандыру сызбасының құрылымы мен оны оқу қағидасын; технологиялық процестердегі автоматизацияның функциональды сызбасын құрастыру ерекшелігін меңгеруге тиіс
Оқыту нәтижелері: 1) Процестің көрсеткіштерін өлшеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестің негізгі көрсеткіштерін өлшеу үшін
қажетті аспаптарды біледі.
2. Аспаптардың құрылымы мен әрекет ету принципін біледі.
3. Процестің енгізілген көрсеткіштеріне байланысты аспаптарды таңдайды.
4. Бақлау- өлшеу құралдарына қойылатын талаптарды біледі.
5.Өлшеуіш құрылғылар қандай элементтерден тұратынын біледі.
6.Сезімтал, тапсырма бергіш,жинақтағыш элементтері мен
датчиктердің міндеттерін түсіндіре алады.
Оқыту нәтижелері: 2) Автоматты реттеу схемаларды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Технологиялық жабдықтардың автоматты реттеу жүйелерінің құрылысын және әрекет ету принципін біледі.
2.Бейсызықты, импульсті, релелік автоматты реттеу жүйелеріне сипаттама бере алады.
3Автоматты реттеу сызбасын орындау кезінде Мемлекеттік стандарт бойынша аспаптардың шартты белгілерін пайдаланады.
4.Жылу процесінің автоматты реттеу сызбасын орындайды.
5.Масса алмасу процесінің автоматты реттеу сызбасын орындайды.
6.Өлшеуіш құрылғының құрылымдық схемасын орындайды.
7.Технологиялық процестің функционалды автоматтандыру сызбасын оқиды.
БҚ 19. Өз денсаулығына жауапты болу, практикалық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидасын ұстану
ЖКМ 14. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология
Модуль білім алушылардың бойында жұмысты ұйымдастыру жүйесі, химия өнеркәсібінің кәсіпорындарында салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын құру, апаттардың, жарылыс және өрттің алдын алу, тиісті санитарлық-гигиеналық еңбек жағдайларының қамтамасыз ету мен кәсіби ауру мен уланудың алдын алу бойынша білімдерін қалыптастырады.
Берілген модульдің біліміне химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары, курстық және дипломдық жобалаулар, оқу, технологиялық және диплом алдындағы тәжірибелер тәрізді модульдерді зерттеу негізделеді
Модуль қауіпсіздік техникасы мен өрт техникасының типтік шараларын, сондай-ақ құқықтық және ұйымдастырушылық ережелерді зерттеуді қарастырады.
Оқыту нәтижелері: 1) Пластмассаны өңдеудің қауіпсіз әдістерінің білімін терең меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Саланың кәсіпорындарында еңбек қорғаудың техникалық негіздерін біледі.
2. Қазақстан Республикасы еңбек туралы заңнамасын қолданады.
3. Жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіз әдістерін біледі.
4. Денсаулықты сақтау мен қауіпсіздік техникасының құбыр желілерінің автоматты басқару жүйесін жасаудағы рөлін түсінеді.
Оқыту нәтижелері: 2) Теориялық білімді тәжірибелік қызметте қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Улы заттардың адамға деген әсерін болжайды.
2. Өндірістік жағдайдың қауіптілік деңгейін бағалайды.
3. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттамамен жұмыс атқарады.
4. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың жоспарын жасай алады.
5. Өндірісте техника қауіпсіздігі ережелерін сақтамаудың салдарларын болжайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Еңбекті қорғау ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
2. Жарылыстар мен өрттің алдын алу шараларын қолданады.
3. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
4. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете алады.
5. Жұмыста бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Өндірісте қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің ережелерінің сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Табиғаты пайдалануды реттеу әдістерін біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Адамның адамға, қоғамға және қоршаған табиғи ортаға деген қарым-қатынасын реттейтін Қазақстан Республикасы Конституциясының, этикалық және құқықтық нормаларының негіздерін біледі
2. Табиғатты тиімді пайдаланудың принциптері мен әдістерін біледі.
3. Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелерін түсінеді.
4. Қоғам мен қоршаған ортаның өзара әрекетінің негізгі мәселелерін біледі.
5. Табиғатты пайдаланудың экономикалық негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижелері: 5) Қоршаған ортаны экономикалық бағалау
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестердің қарашаған ортаға деген жағымсыз әсерін бағалай алады.
2. Өңірдің экологиялық жағдайының ауқымында өз қызметінің нәтижесіне талдау жүргізеді.
3. Өндіріс қызметінен қоршаған ортаға келген материалдық залалды анықтайды.
Арнайы модульдер

Квалификация "081902 2 – Машинист насосных установок"
ПК 1. Контролировать и регулировать режим работы насосного оборудования
СМ 01. Эксплуатация насосного оборудования
Модуль изучает основные закономерности технологии транспортировки жидкости, типы насосов, их устройство и принцип работы, основные параметры работы насосов, устройство и принцип действия средств автоматизации, пуск и остановку насосного оборудования, возможные нарушения режима работы насосов, причины, способы устранения и предупреждения.
Результаты обучения: 1) Выполнение требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает индивидуальные средств защиты обслуживающего персонала и умеет ими пользоваться.
2. Знает первичные средства пожаротушения и их прямое назначение.
3. Умеет оказывать первую помощь при термических ожогах.
4. Умеет оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
5. Знает назначение шлангового и фильтрующего противогазов.
6.Знает алгоритм подготовительных работ перед началом ремонтных работ на рабочих местах.
7. Умеет принимать оперативные меры при загорании на территории насосной.
8. Знает требования, предъявляемые к маршевым лестницам в насосных.
9. Соблюдает правила безопасной эксплуатации насосного агрегата.
Результаты обучения: 2) Устройство и принцип действия насосов.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип действия центробежного насоса.
2. Знает что такое секция центробежного насоса.
3. Знает устройство и принцип действия поршневого насоса.
4. Знает основные узлы и детали поршневого насоса.
5. Знает основные рабочие параметры, характеризующие работу насосов.
6. Знает характеристику насосов и приводы к ним.
7. Выполняет чертеж центробежного и поршневого насосов.
8. Выполняет схемы параллельного и последовательного соединения насосов.
9. Определяет производительность и напор насоса по характеристикам насоса(простая и универсальная).
10. Знает и расшифровывает условные обозначения насоса.
Результаты обучения: 3) Осуществление пуска и остановки насосного агрегата.
Критерии оценки:
1. Подготавливает насос к пуску.
2. Осуществляет пуск насоса.
3. Осуществляет нормальную остановку насоса.
4. Осуществляет аварийную остановку насоса.
5. Определяет причины запрещающие пуск и эксплуатацию насоса.
Результаты обучения: 4) Контроль и регулирование работы насосного оборудования
Критерии оценки:
1. Знает параметры, контролируемые во время работы насоса.
2. Знает методы регулирования подачи центробежного насоса.

"081902 2 - Сорап қондырғысы машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Сораптық жабдықтарының жұмысын бақылау және реттеу
АМ 01. Сораптық жабдықтарды пайдалану
Модуль сұйықтықты тасымалдау технологиясының негізгі заңдылықтарын, сорғылардың типтерін, олардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін, сорғылардың жұмысының негізгі параметрлерін, автоматтандыру құралдарының құрылысы мен жұмыс қағидатын, сорғы жабдықтарын іске қосу мен тоқтатуды, сорғылардың мүмкін болатын жұмыс режимінің бұзылуын, жою тәсілдері мен алдын алу тәсілдерін зерттейді.
Оқыту нәтижелері: 1) Еңбекті қорғау, өндірістік және өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетуші персоналдың жеке қорғаныс құралдарын біледі және оларды қолдана алады.
2. Өртті сөндірудің бастапқы құралдары мен олардың тікелей қызметін біледі.
3. Термиялық күйік кезінде алғашқы көмекті көрсете алады.
4. Электр тогымен зақымдану кезінде алғашқы көмекті көрсете алады.
5. Құбыршекті және сүзгілеуші газқағардың қызметін біледі.
6. Жұмыс орнында жөндеу жұмыстары басталар алдындағы дайындық жұмыстарының алгоритмін біледі.
7. Сорғы аумағында өрт шыққан кезде шұғыл шараларды қабылдай алады.
8. Сорғы аумағындағы баспалдақтар бөлігіне қойылатын талаптарды біледі.
9. Сорғы агрегатын қауіпсіз пайдалану қағидасы ұстану.
Оқыту нәтижелері: 2) Сорғылардың құрылымы мен әрекет ету принципі.
1. Центрден тебу сорғысының құрылымы мен әрекет ету принципін біледі.
2. Центрден тебу сорғысының секциясы дегеннің не екенін біледі.
3. Поршеньді сорғысының құрылымы мен әрекет ету принципін біледі.
4. Поршеньді сорғының негізгі түйіндері мен бөлшектерін біледі.
5. Сорғының жұмысын сипаттайтын негізгі жұмыс көрсеткіштерін біледі.
6. Сорғылар мен оларға арналған белдіктердің сипатын біледі.
7. Центрден тебетін және поршеньді сорғылардың сызбасын орындайды.
8. Сорғыларды параллель және тізбекті қосудың сызбасын орындайды.
9. Сорғының сипаттамасы бойынша сорғының өнімділігі мен қысымын анықтайды (қарапайым және әмбебап).
10. Сорғының шатты таңбалануын біледі және шифрін ашып оқиды.
Оқыту нәтижелері: 3) Сорғы агрегатын іске қосуды және тоқтатуды жүзеге асыру.
1. Сорғыны іске қосуға дайындайды.
2. Сорғыларды іске қосуды жүзеге асырады.
3. Сорғыларды қалыпты тоқтатуды жүзеге асырады.
4. Сорғыларды апаттық тоқтатуды жүзеге асырады.
5. Іске қосуға және сорғыны пайдалануға тиым салатын себептерді анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Сорғы жабдығының жұмысын бақылау және ретке келтіру.
1. Сорғының жұмысы барысында бақыланатын көрсеткіштерді біледі.
2. Центрден тебетін сорғыны жеткізуді реттеудің әдістерін біледі.

3. Знает методы выравнивания подачи поршневого насоса.
4. Обеспечивает соблюдение параметров работы насоса с помощью контрольно-измерительных приборов.
5. Осуществляет контроль и регулирование расхода продукта по показаниям контрольно-измерительных приборов.
6. Осуществляет отбор проб на анализ.
7. Регулирует температурный предел, который не должны превышать подшипники центробежный насос.
8. Знает место расположения запорных отсекающих и предохранительных устройств, устанавливаемых на нагнетательном и всасывающем трубопроводах и их назначение.
9. Знает основные физические и химические свойства перекачиваемой жидкости.
10. Знает вид ограждения муфтового соединения.
11. Знает технологическую схему маслосистемы.
12. Осуществляет смазку насосов.
13. Контролирует уровень масла в масленках.
14. Осуществляет периодическую проверку аварийной сигнализации и контроль состояния воздушной среды.
15. Контролирует и регулирует систему охлаждения.
Результаты обучения: 5) Назначение, применение контрольно – измерительных приборов и их расположение.
Критерии оценки:
1.      Знает приборы, установленные на пульте управления насосной.
2.      Знает приборы, используемые для измерения давления, основные требования к ним, их выбор.
3.      Знает периодичность.
4.      Государственной и контрольной проверки манометров.
5. Умеет выбрать манометр для измерения рабочего давления.
6. Знает приборы для измерения расхода жидкости и место его расположения.
7. Знает приборы для измерения температуры и место их расположения.
8. Контролирует и регулирует режим работы насосного оборудования с помощью контрольного измерительного прибора.
Результаты обучения: 6) Определение причин типичных неисправностей насосов и их устранение.
Критерии оценки:
1. Определяет и устраняет причины отсутствия подачи жидкости после пуска насоса.
2. Выявляет и устраняет причины уменьшения напора в процессе работы насоса.
3. Определяет и устраняет причины понижения подачи насоса.
4. Определяет и устраняет причины перегрузки двигателя при пуске насоса.
5. Определяет и устраняет причины перегрева подшипников.
6. Выявляет и устраняет причины повышенной вибрации насоса.
7. Выявляет и устраняет причины возникновения течи на валу насоса.
8. Определяет и устраняет причины вызывающие резкий стук при посадке клапанов поршневого насоса.
9. Определяет и устраняет причины вызывающие стук при перемене хода поршней.
10. Выявляет и устраняет причины вызывающие глухие удары в цилиндрах, сопровождающиеся сотрясением корпуса насоса.

3. Поршеньді сорғыдан жеткізуді реттеу әдістерін біледі.
4. Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен сорғы жұмысының көрсеткіштерін сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша өнімнің шығындалуын бақылау мен реттеуді жүзеге асырады.
6. Сынамаларды талдауға іріктеуді жүзеге асырады.
7. Центрден тепкіш сорғы мойынтіректері аспауы тиіс температуралық шекті реттейді.
8. Айдау және сору құбыр желісінде орнатылатын тиекті тоқтатқыш пен сақтандырғыш құрылғылардың орналасқан жері мен олардың қызметін біледі.
9. Айдалатын сұйықтықтың негізгі физикалық және химиялық қасиеттерін біледі.
10. Муфталық қосылысты оқшаулау түрлерін біледі.
11. Май жүйесінің технологиялық сызбасын біледі.
12. Сорғыларды майлауды жүзеге асырады.
13. Майсауыттағы майдың деңгейін бақылайды.
14. Апаттық дабылды кезеңдік тексеру мен ауа ортасының жай-күйін бақылауды жүзеге асырады.
15. Салқындату жүйесін бақылайды және ретке келтіреді.
Оқыту нәтижелері: 5) Бақылау-өлшеу құралдарын тағайындау, қолдану және оларды орналастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сорғыны басқару пультіне орналасқан аспаптарды біледі.
2. Қысымды өлшеу үшін пайдаланылатын құралдарды, оларға қойылатын негізі талаптарды, оларды таңдауды біледі.
3. Манометрлерді мемлекеттік және соңғы тексерудің кезеңділігі біледі.
4. Жұмыс қысымын өлшеу үшін манометрлерді таңдай алады.
5. Сұйықтық шығынын өлшеуге арналған аспаптарды және олардың орналасқан жерін біледі.
6. Температураны өлшеуге арналған аспаптарды және олардың орналасқан жерін біледі.
7. Басқару өлшеу құралдары көмегімен сорғы жабдықтарының жұмыс тәртібін бақылайды және ретке келтіреді.
Оқыту нәтижелері: 6) Сорғылардың типтік ақауларының себептерін айқындау және оларды жою.
1. Сорғыны іске қосқаннан кейін жеткізілетін сұйықтың болмау себептерін анықтайды және жояды.
2. Сорғының жұмыс процесіндегі ағынның азаю себептерін анықтайды және жояды.
3. Сорғының сұйықтықты жеткізуінің төмендеу себептерін анықтайды және жояды.
4. Сорғыны іске қосы кезіндегі қозғалтқыштың шамадан тыс жүктелу себептерін анықтайды және жояды.
5. Мойынтіректердің қызып кету себебін анықтайды және жояды.
6. Сорғының шамадан тыс дірілдеуінің себептерін анықтайды және жояды.
7. Сорғы белдігіндегі ағып кетудің себептерін анықтайды және жояды.
8. Поршеньді сорғының қақпақшаларын орналастыру кезіндегі өткір тықылды тудыратын себептерді анықтайды және жояды.
9. Поршень жүрісі ауысқан кездегі тықылды тудыратын себептерді анықтайды және жояды.
10. Сорғы қалыбының дірілдеуімен тудыратын цилиндрдегі тұйық соққыларды тудыратын себептерді анықтайды және жояды.

11. Выявляет и устраняет причины вызывающие чрезмерный нагрев штоков.
12. Определяет кавитацию по внешним признакам и принимает меры по устранению.
ПК 2. Выявлять и устранять неисправности в работе насосного оборудования
СМ 02.Техническое обслуживание и ремонт насосов
Модуль изучает вопросы организации ремонтной службы предприятия, систему технического обслуживания и ремонта, виды износа деталей, этапы технологического процесса ремонта, безопасное производство ремонтных работ, технические требования при отбраковке и ремонте насоса трубопроводы и виды арматур.
Результаты обучения: 1) Обслуживание трубопроводов и трубопроводной арматуры.
Критерии оценки:
1. Знает виды технологических трубопроводов и способы их соединения с насосом.
2. Знает понятие эффект Бурдона.
3. Знает виды трубопроводной арматуры и их назначение.
4. Выполняет чертежи различных видов арматуры.
5. Расшифровывает условные обозначения арматуры.
6. Знает периодичность проверки исправности трубопроводной арматуры.
7. Выбирает арматуру, устанавливаемую на линии всасывания и нагнетания насоса.
8. Выбирает в зависимости от давления и проходных сечений запорную арматуру.
9. Выбирает инструмент для открытия тугих задвижек .
10. Выбирает инструмент для открытия замерзших задвижек и вентилей.
Результаты обучения: 2) Знание системы технического обслуживания и подготовки к ремонту насоса.
Критерии оценки:
1. Знает виды износа оборудования, причины и их характеристику.
2. Умеет составить алгоритм работ проводимых при техническом обслуживании насоса.
3. Знает этапы технологического процесса ремонта.
4. Знает виды и способы выявления неисправности электрооборудования.
5. Составляет алгоритм подготовки оборудования к ремонту.
6. Оформляет документацию вывода оборудования в ремонт.
7. Составляет алгоритм вывода оборудования из ремонта.
8. Составляет алгоритм разборки насоса.
9. Составляет алгоритм сборки насоса.
10. Подготавливает рабочее место и инструмент для проведения несложных ремонтных работ.
11. Оформляет наряд-допуск на проведение газоопасных и огневых работ.
Квалификация "081901 2 – Оператор технологических установок"
ПК 3. Обеспечивать соблюдение параметров технологического процесса и их регулирование в соответствии с регламентом производства
СМ 03. Управление технологическим процессом установки
Модуль изучает основные закономерности химико-технологических процессов, применяемых при переработке нефти и газа, методы контроля и регулирования технологических параметров, возможные нарушения технологического процесса, причины, предупреждение и способы их устранения, опасные и вредные факторы производства и средства защиты, пуск, остановку и вывод на технологический режим.
Результаты обучения: 1) Знание основ процессов первичной и вторичной переработки.
Критерии оценки:

11. Сояуыштардың шамадан тыс қызып кетуін тудыратын себептерді анықтайды және жояды.
12. Сыртқы белгісі бойынша кавитацияны анықтайды және оны жою бойынша шаралар қабылдайды.
КҚ 2. Соратық жабдықтары
ның жұмысындағы ақауларды анықтау және жою
АМ 02. Сораптар
ға техника
лық қызмет көрсету және жөндеу
Модуль кәсіпорынның жөндеу қызметін ұйымдастыру мәселелерін, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін, бөлшектердің тозу түрлерін, жөндеудің технологиялық процесінің кезеңдерін, жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді, сорғыш құбырлар мен арматуралардың түрлерін брактау және жөндеу кезіндегі техникалық талаптарды зерттейді.
Оқыту нәтижелері: 1) Құбырлар мен құбыр арматурасы.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық құбыр желілерінің түрлерін және оларды сорғымен байланыстыру тәсілдерін біледі.
2. Бурдон әсерінің түсінігін білді.
3. Құбыр арматурасының түрлері мен олардың қызметін біледі.
4. Түрлі арматура түрлерінің сызбаларын орындайды.
5. Арматураның шартты таңбалануының шифрін ашып оқиды.
6. Құбыр арматурасының дұрыс жұмыс істеуін тексерудің кезеңділігін біледі.
7. Сорғының сору және айдау желісінде орналасатын арматураны таңдайды.
8. Тиекті арматурасының қысымы мен өтпелі қимасына байланысты таңдайды.
9. Қатты тиектерді ашу үшін аспаптарды таңдайды .
10. Қатып қалған тиектер мен вентильдерді ашу үшін аспаптарды таңдайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесі.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың тозу түрлерін, себептерін және олардың сипаттамасын біледі.
2. Сорғыны техникалық қызмет көрсету кезіндегі жүргізілетін жұмыстың алгоритмін құрастыра алады.
3. Жөндеу процесінің технологиялық кезеңдерін біледі.
4. Электр құралдарының ақауларын анықтау түрлері мен тәсілдерін біледі.
5. Жабдықты жөндеуге даярлау алгоритмін құрастырады.
6. Жабдықты жөндеуге енгізу құжаттамасын рәсімдеуді.
7. Жабдықты жөндеуден шығару алгоритмін құрастырады.
8. Сорғыны бөлшектеу алгоритмін құрастырады.
9. Сорғыны жинау алгоритмін құрастырады.
10. Күрделі емес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орны мен аспаптарды әзірлейді.
11. Газ қауіпті және от жұмыстарын жүргізуге арналған жүктелім–қол жетімділікті рәсімдейді.
"081901 2 - Технологиялық қондырғы операторы" біліктілігі
КҚ 3. Технология
лық процесс параметірлерінің сақталуын қамтамасыз ету және оларды өндіріс регламентіне сәйкес реттеу
АМ 03. Қондыр
ғының технологиялық процесін басқару
Модуль химия-технологиялық процестердің негізгі заңдылықтары, мұнай мен газды өңдеу кезінде қолданылатын технологиялық процестерді, процестің технологиялық көрсеткіштерін, технологиялық көрсеткіштерді бақылау және реттеуді, технологиялық процестің мүмкін болатын бұзылуларын, себептерін, алдын алу тәсілдерін және жоюды, өндірістің қауіпті және зиянды факторлары мен қорғаныс құралдарын, технологиялық тәртіпте тоқтату мен іске қосуды зерттейді.
Оқыту нәтижелері: 1) Бастапқы және қайталама өңдеу процестерінің негізін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает сущность процесса стабилизации.
2. Называет отличие стабильной нефти от нестабильной нефти .
3. Знает нежелательные примеси нефти и почему они нежелательные.
4. Дает формулировку понятию эмульсия и перечисляет виды нефтяных эмульсий.
5. Перечисляет методы разрушения нефтяных эмульсий и дает сравнительную характеристику.
6. Знает основные блоки установок электрообессоливающая установка, атмосферно-трубчатая установка, атмосферно-вакуумная трубчатая установка.
7. Знает сущность процесса ректификации и необходимые условия проведения.
8. Знает температурный режим печей атмосферного и вакуумного блоков.
9. Знает температурные пределы кипения фракций первичной перегонки нефти.
10. Перечисляет фракции, относящиеся к светлым нефтепродуктам.
11. Называет виды термических процессов переработки нефтяных фракций.
12. Знает основное оборудование установок термических процессов и их назначение.
13. Знает виды каталитических процессов переработки нефтяных фракций.
14. Дает определения понятиям: катализатор, активность, селективность, термоустойчивость и регенерация катализатора.
15. Знает назначение каталитических процессов и основное оборудование установок.
16. Знает виды, назначение гидрогенизационных процессов и основное оборудование установок.
17. Знает виды, назначение и оборудование процессов переработки газов.
18. Умеет расшифровать название установки абсорбционно-газофракционирующая установка и ее назначение.
Результаты обучения: 2) Применение знаний процессов первичной и вторичной переработки на практике.
Критерии оценки:
1. Рассчитывать материальные балансы процессов и аппаратов.
2. Обосновывает применение двухступенчатого обессоливания и обезвоживания на установках электрообессоливающая установка.
3. Анализирует проведение перегонки мазута под вакуумом.
4. Умеет разделить нефть на два компонента, указав отвод фракций, вид орошения и вид подвода тепла в колонну.
5. Умеет разделить на фракции отбензиненную нефть, указав отвод фракций, виды орошения и подвод тепла.
6. Умеет разделить мазут на фракции и указать отвод фракций, виды орошения и подвод тепла.
7. Умеет выполнить схему однократного и двухкратного испарения нефти.
8. Составляет таблицу по всем видам процессов переработки нефти, газов и нефтяных фракций ( процесс, назначение, температура, давление, сырье, продукты).
9. Читает технологическую схему установок.
Результаты обучения: 3) Умение выбирать способ и средства для управления процессом.
Критерии оценки:

1. Тұрақтандыру процесінің мәнін біледі.
2. Тұрақты мұнайдың тұрақсыз мұнайдан айырмашылығын атай алады.
3. Мұнайдың орынсыз қоспаларын және олардың неге орынсыз екендігін біледі.
4. Эмульсия түсінігін тұжырымдай алады және мұнай эмульсияларының түрлерін атай алады.
5. Мұнай эмульсияларының бұзылу әдістерін атай алады және салыстырмалы сипаттама береді .
6. Электр тоқпен түзсыздандыру қондырғы, атмосфералы құбырлы қондырғы, атмосфера-вакуумды құбырлы қондырғы қондырғыларының негізгі блоктарын біледі.
7. Тазарту процесінің мәнін және оны жүргізуге қажетті жағдайларды біледі.
8. Атмосфералық және вакуумдық блокты пештердің температуралық тәртібін біледі.
9. Мұнайды алғашқы айдаудың бастапқы фракцияларының қайнау шектерінің температурасын біледі.
10. Ашық мұнай өнімдеріне жататын фракцияларды атай алады.
11. Мұнай фракцияларын өңдеудің термиялық процестерінің түрлерін атайды.
12. Термиялық процестер қондырғысының негізгі жабдықтарын және олардың қызметін біледі.
13. Мұнай фракцияларын өңдеудің термиялық процестерінің түрлерін біледі.
14. Түсініктерге анықтама береді: катализатор, белсенділік, селективтік, термо тұрақтылық және катализаторды регенерациялау.
15. Катализдік процестердің қызметін және қондырғының негізгі жабдықтарын біледі.
16. Сутектендіру процестерінің түрлері мен мағынасын және қондырғының негізгі жабдықтарын біледі.
17. Газды өңдеу процестерінің түрлерін, мағынасын қызметін және жабдықтарын біледі .
18. абсорбциялы газ фракциялау қондырғысының атауын және оның қызметінің шифрін аша алады.
Оқыту нәтижелері: 2) Бастапқы және қайталама өңдеу процестерінің білімін практикада қолдана алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Процестер мен аппараттардың материалдық балансын есептейді.
2. Электр тоқпен түзсыздандыру қондырғысында екі сатылы тұзсыздандыру мен құрғатудың қолданылуын негіздейді.
3. Мазуттың вакуум астында айдауды жүргізуді талдайды.
4. Фракцияларды бөлуді, суландыру түрін және бағанға жылуды бұру түрін көрсете отырып, мұнайды екі құрамдасқа бөле алады.
5. Фракцияларды бөлуді, суландыру түрін және жылуды бұру түрін көрсете отырып, бензині алынған мұнайды екі құрамдасқа бөле алады.
6. Фракцияларды бөлуді, суландыру түрін және бағанға жылуды бұру түрін көрсете отырып, мазутты екі құрамдасқа бөле алады.
7. Мұнайдың бір рет және екі рет булануының сызбасын орындай алады.
8. Мұнайды, газды және мұнай фракцияларын (процессін, қызметін, температурасын, қысымын, шикізатын, өнімін) қайта өңдеу процестерінің барлық түрлері бойынша кестені құрастырады.
9. Қондырғылардың технологиялық сызбасын оқиды.
Оқыту нәтижелері: 3) Процесті басқарудың тәсілдері мен құралдарын таңдай алады .
Бағалау өлшемдері:

1. Перечисляет контролируемые и регулируемые параметры технологического процесса.
2. Выбирает приборы для измерения параметров и средства автоматизации.
3. Знает устройство и принцип действия приборов и средств автоматизации.
4. Обосновывает выбор приборов и средств автоматизации.
5. Знает нормы технологического режима процесса .
6. Читает технологическую схему с функциональной схемой автоматизации.
7. Выполняет алгоритм регулировки температуры низа ректификационной колонны.
8. Выполняет алгоритм регулировки температуры верха ректификационной колонны.
9. Используя пример выполнения алгоритма по регулировке температуры выполняет схему регулирования при повышении температуры верха колонны.
10. Используя пример выполнения алгоритма по регулировке температуры выполняет схему регулирования при понижении температуры верха колонны.
11. Выполняет схему регулирования температурного режима печи.
12. Использует нормативно-техническую документацию по ведению технологического процесса.
Результаты обучения: 4) Знание требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает предельно-допустимая концентрация вредных веществ на технологической установке.
2. Знает индивидуальные средства защиты и умеет ими пользоваться.
3. Знает комплектацию пожарного щита и назначение каждого элемента.
4. Умеет пользоваться первичными средствами пожаротушения при возгораниях.
5. Умеет оказать первую помощь при различных несчастных случаях (термический ожог, поражение электрическим током, отравление).
6. Знает виды противогазов, их назначение и правильный подбор.
7. Знает действия оператора при загорании на территории блока .
Результаты обучения: 5) Знание правил пуска и остановки технологического блока.
Критерии оценки:
1. Знает порядок подготовки технологической установки к пуску.
2. Знает правила пуска технологической установки.
3. Составляет алгоритм пуска заданной установки.
4. Знает правила остановки технологической установки.
5. Составляет алгоритм нормальной остановки технологической установки (блока).
6. Называет причины аварийной остановки установки.
ПК 4.Обеспечивать требования, предъявляемые к качеству сырья и выпускаемой продукции
СМ 04. Контроль качества сырья и выпускаемой продукции
Модуль изучает способы отбора проб нефтепродуктов на анализ, методы анализа, методы и средства контроля качества сырья и продукции.
Модуль способствует формированию практических навыков по выполнению анализов сырья и продуктов
Результаты обучения: 1) Отбор пробы на анализ.
Критерии оценки:

1. Технологиялық процестің бақыланатын және реттелетін көрсеткіштерін атай алады.
2. Автоматтандырудың көрсеткіштері мен құралдарын өлшеу үшін аспаптарды таңдайды.
3. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарының құрылысы мен принциптерін біледі.
4. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарының.
5. Процестің технологиялық тәртібінің нормаларын біледі .
6. Технологиялық сызбаны автоматтандырудың функционалды сызбасымен оқиды.
7. Төменгі тазарту бағанының температурасын реттеу алгоритмін орындайды .
8. Жоғарғы тазарту бағанының температурасын реттеу алгоритмін орындайды .
9. Температураны реттеу бойынша алгоритмді орындау мысалын қолада отырып, бағанның жоғарғы жағындағы температура көтерілген кездегі реттеу сызбасын орындайды.
10. Температураны реттеу бойынша алгоритмді орындау мысалын қолада отырып, бағанның жоғарғы жағындағы температура төмендеген кездегі реттеу сызбасын орындайды .
11. Пештің температуралық тәртібін ретке келтіру сызбасын орындайды.
12. Технологиялық процесті жүргізу бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
Оқыту нәтижелері: 4) Еңбекті қорғау, өндірістік және өрт қауіпсіздігінің талаптарын біледі.
1. Технологиялық қондырғыдағы зиянды заттардың реттеуші шектеуші концентрациясы біледі.
2. Жеке қорғаныс құралдарын біледі және оларды қолдана алады.
3. Өрт қалқанын толымдауды және әрбір элементтің маңызын біледі.
4. Өртену кезінде алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдана алады.
5. Түрлі қайғылы жағдайлар (термиялық күйік, электр тогымен зақымдану, улану) кезінде алғашқы көмек көрсете алады.
6. Газқағар түрлерін, олардың қызметін және дұрыс таңдау жасай алады.
7. Блок аумағында өрт туындаған жағдайда оператордың іс-әрекетін біледі.
Оқыту нәтижелері: 5) Технологиялық блокты іске қосу және тоқтату қағидасын біледі.
1. Технологиялық қондырғыны іске қосуды дайындау ретін біледі.
2. Технологиялық қондырғыларды іске қосу қағидасын біледі.
3. Аталған қондырғыны іске қосу алгоритмін құрастырады.
4. Технологиялық қондырғыларды іске қосу қағидасын біледі.
5. Технологиялық қондырғыны (блокты) қалыпты іске қосу алгоритмін біледі.
6. Қондырғының апаттық тоқтау себептерін атай алады.
КҚ 4. Шикізат пен шығарылатын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды қамтамасыз ету
АМ 04. Шикізат пен шығарылатын өнім сапасын бақылау
Модуль мұнай өнімдерін сынамасын талдауға алу тәсілдерін, талдау әдістерін, шикізат сапасының және өнімнің әдістері және бақылау құралдары зерттейді.
Модуль шикізат пен өнімдерді талдау бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыруға ықпал етеді.
Білім алу нәтижесі: 1) Сынаманы талдауға іріктеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды пробоотборников и предъявляемые к ним требования.
2. Знает правила отбора пробы на анализ.
3. Знает правила техники безопасности при отборе пробы на анализ.
4. Составляет алгоритм ручного отбора пробы на анализ.
Результаты обучения: 2) Знание показателей качества сырья и готовой продукции
Критерии оценки:
1. Знает процентное содержание основных элементов в нефти и классы углеводородов, входящие в состав нефти.
2. Знает содержание воды и солей в нефти после блока электрообессоливающая установка.
3. Дает формулировки плотности, вязкости, молекулярной массе, средней температуре кипения.
4. Знает зависимость плотности, вязкости, молекулярной массе, средней температуре кипения от температуры перегонки.
5. Может расположить нефтяные фракции в порядке увеличения их плотности.
6. Знает методы и приборы для определения плотности, вязкости.
7. Формулирует понятия октановое и цетановое число.
8. Знает углеводороды, способствующие повышению октанового и цетанового чисел
9. Знает основные показатели качества топлив для дизельных двигателей.
10. Знает фракции нефти, применяемые для получения реактивных топлив и показатели качества реактивных топлив.
11. Знает основные показатели качества смазочных масел.
Результаты обучения: 3) Определение показателей качества сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает основные требования к нефтепродуктам и умеет пользоваться стандартами.
2. Выполняет анализы по определению плотности, вязкости нефти, газа и нефтепродуктов.
3. Определяет содержание воды и солей в нефти прибором Дина-Старка и сравнивает со стандартами.
4. Определяет содержание серы в нефти и нефтепродуктах и сравнивает со стандартами.
5. Выполняет анализы по определению температуры вспышки в открытом и закрытом тиглях, сравнивает со стандартами.
6. Определяет фракционный состав бензиновой фракции и сравнивает со стандартами.
7. Определяет групповой химический состав бензина.
8. Выявляет брак по итогам анализов и анализирует причины брака.
9. Умеет оформить отчет по проведенному анализу.
Результаты обучения: 4) Выполнение правил техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Проводит сборку лабораторного оборудования для проведения анализов и проверяет на герметичность.
2. Соблюдает правила техники безопасности при работе с токсическими, легковоспламеняющимися и горючими веществами.
3. Умеет оказать первую помощь при несчастном случае в лаборатории.

1. Сынама алғыштардың түрлерін және оларға қойылатын талаптарды біледі.
2. Сынамаларды талдауға іріктеуді жүзеге асырады.
3. Сынамаларды талдауға іріктеу кезінде қауіпсіздік техникасының қағидасын ұстанады.
4. Сынамаларды талдауға қолмен іріктеу алгоритмін құрастырады.
Оқыту нәтижелері: 2) Шикізат пен дайын өнімнің көрсеткіштерін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнайдың құрамына кіретін мұнайдың құрамындағы негізгі элементтер мен көмірсутек классының пайыздық құрамын біледі.
2. Электр тоқпен түзсыздандыру қондырғы блогынан кейінгі мұнайдың құрамындағы су мен тұздардың құрамын біледі.
3. Қайнаудың тығыздығына, тұтқырлығына, молекулярлық массасына, орташа температурасына тұжырымдама берді.
4. Айдау температурасынан қайнаудың молекулярлық массасындағы, орташа температурасындағы тығыздықтың, тұтқырлықтың байланысын біледі.
5. Мұнай фракцияларын олардың тығыздығының ұлғаю ретіне қарай орналастыра алады.
6. Тығыздықты, тұтқырлықты анықтауға арналған әдістер мен аспаптарды біледі.
7. Октанды және цетанды сан түсінігін тұжырымдайды.
8. Октанды және цетанды санның жоғарлауына ықпал ететін көмірсутектерді біледі.
9. Дизелді қозғалтқыштар үшін жанармай сапасының негізгі көрсеткіштерін біледі.
10. Реактивті жанармайларды алу үшін қолданылатын мұнай фракцияларын және реактивті жанармайдың сапалық көрсеткішін біледі.
11. Майлағыш майлардың негізгі көрсеткіштерін біледі.
Оқыту нәтижелері: 3) Шикізат пен дайын өнімнің көрсеткіштерін анықтау.
1. Мұнай өнімдеріне қойылатын негізгі талаптарды біледі және стандарттарды қолдана алады .
2. Мұнайдың, газдың және мұнай өнімдерінің тығыздығын, тұтқырлығын анықтау бойынша талдаулар жүргізеді.
3. Дина-Старк аспабымен мұнайдың құрамындағы су мен тұздың құрамын анықтайды және стандартпен салыстырады.
4. Мұнай мен мұнай өнімдеріндегі күкірттің құрамын анықтайды және стандартпен салыстырады.
5. Ашық және жабық отбақырлардағы лап ету температурасын анықтау бойынша талдауды орындайды, стандартпен салыстырады.
6. Бензинді фракцияның фракциялық құрылымын анықтайды және стандартпен салыстырады.
7. Бензиннің топтық химиялық құрамын анықтайды.
8. Талдау қорытындысы бойынша ақауды анықтайды және ақаулық себептерін талдайды.
9. Жүргізілген талдау бойын есепті рәсімдей алады.
Оқыту нәтижелері: 4) Қауіпсіздік техникасының қағидасын орындау.
1. Талдаулар жүргізу үшін зертханалық жабдықтарды жинайды және саңылаусыздыққа тексереді.
2. Уытты, тез тұтанғыш және жанғыш заттармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидасын сақтайды.
3. Зертханада орын алған қайғылы оқиға кезінде алғашқы көмек көрсете алады.

4. Умеет пользоваться оборудованием пожарного щита.
ПК 5. Вести учет расхода сырья, выпускаемой продукции, реагентов и энергоресурсов
СМ 05. Контроль расхода сырья, выпускаемой продукции, реагентов и энергоресурсов
Модуль изучает методы подготовки сырья и реагентов к переработке, нормы расхода сырья, реагентов, энергоресурсов.
Результаты обучения: 1) Знание методов подготовки сырья к переработке.
Критерии оценки:
1. Называет методы подготовки сырья к переработке.
2. Выбирает в зависимости от заданного сырья способ подготовки и аргументирует его.
3. Проводит сравнительный анализ способов подготовки сырья.
4. Пользуется справочной литературой или другими источниками для определения норм расхода сырья, вспомогательных материалов, катализатора для проведения расчетов материальных и тепловых балансов аппаратов.
Квалификация "081907 3 Техник-технолог"
ПК 6. Обеспечивать безопасную эксплуатацию оборудования и коммуникации, подготавливать оборудование к проведению ремонтных работ
СМ 06. Эксплуатация технологического оборудования и коммуникаций
Модуль изучает основные виды процессов и аппаратов, используемые в процессе переработки нефти и газа, конструктивные особенности и принцип работы оборудования для проведения технологических процессов, основы технологического, теплового и конструктивного расчета оборудования, методы повышения надежности и увеличения срока службы аппаратов, методы осмотра оборудования, обнаружения дефектов и подготовку оборудования к ремонту. Модуль формирует умения по осуществлению контроля эффективности работы и безопасной эксплуатации оборудования, подготовке оборудования к ремонту и ведению расчетов технологического оборудования.
Результаты обучения: 1) Знание оборудования процессов нефтегазопереработки и умение применить их на практике.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию основных процессов и аппаратов.
2. Знает основные понятия основ теплопередачи.
3. Знает классификацию, устройство теплообменных аппаратов.
4. Знает виды гидромеханических процессов, их сущность, устройство и принцип работы оборудования.
5. Знает теоретические основы и сущность массообменных процессов, устройство и принцип работы оборудования для массобменных процесов.
6. Знает основы ведения химических процессов, устройство и принцип работы реакторных устройств.
7. Умеет рассчитывать материальный и тепловой балансы, конструктивные размеры аппарата.
8. Выполняет сборочный чертеж аппарата и читает его.

4. Өрт қалқанындағы жабдықтарды пайдалана алады.
КҚ 5. Шикізат, шығарылатын өнім, реагент және энергоресурс шығындарының есебін жүргізу
АМ 05. Шикізат, шығарылатын өнім, реагент және энергоресурс шығындарын бақылау
Модуль шикізат пен реагенттерді өңдеуге дайындау әдістерін, шикізаттың, реагенттердің, энергия ресурстарын жұмсау нормаларын зерттейді.
Оқыту нәтижелері: 1) Шикізатты өңдеуге дайындау әдістерін білу .
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізатты өңдеуге дайындау әдістерін атай алады.
2. Берілген шикізатқа байланысты өңдеу тәсілін таңдайды және оны дәйектейді.
3. Шикізатты талдаудың тәсілдеріне салыстырмалы талдау жүргізеді .
4. Аппараттардың материалдық және жылу баланстарына есептеу жүргізу үшін шикізат шығындарының, қосалқы материалдардың, катализаторлардың нормасын анықтау үшін анықтамалық әдебиеті немесе өзге де дерек көздерін қолданады.
"081907 3 -Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 6 Жабдықтар мен коммуникацияларды қауіпсіз пайдалануын қамтамасыз ету, жабдықтарды жөндеу жұмыстарына дайындау
АМ 06. Технологиялық жабдықтар мен
коммуникацияларды пайдалану
Модуль мұнай мен газды өңдеу процесінде қолданылатын процестер мен аппараттардың негізгі түрлерін, технологиялық процестерді жүргізуге арналған жабдықтың негізгі типтерін, конструкциялық ерекшеліктері мен принциптерін, жабдықты таңдауды, жабдықтарды технологиялық, жылулық және конструкциялық есептеудің негіздерін, аппараттардың сенімділігі мен қызмет мерзімін ұлғайту әдістерін, жабдықты қарау әдістері, ақауларды анықтау және жабдықты жөндеу жұмысына дайындауды зерттейді.
Модуль жабдықтарды тиімді және қауіпсіз пайдалануды бақылауды жүзеге асыру, жабдықтарды жөндеуге дайындау және технологиялық жабдықтарға есептеу жүргізу бойынша біліктілікті қалыптастырады.
Оқыту нәтижелері: 1) Мұнай-газ өңдеу процестерінің жабдықтарын білу және оларды практикада қолдана алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі процестер мен аппараттардың жіктелімін біледі.
2. Жылу берілім негізінің негізгі түсініктерін біледі.
3. Жылу берілім аппараттарының жіктелімін және құрылымын біледі.
4. Гидромеханикалық процесстердің түрлерін, олардың мәнін, құрылымын және жабдықтың жұмыс істеу принципін біледі.
5. Май ауыстырғыш процестердің теориялық негіздері мен мәнін, май ауыстырғыш процестерге арналған жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципін біледі.
6. Химиялық процестерді жүргізудің негіздерін, реактивті қондырғылардың құрылымы мен жұмыс істеу принциптерін біледі.
7. Аппараттардың материалдық және жылулық балансын, конструктивті өлшемдерін есептей алады.
8. Аппаратты жинақтау сызбасын орындайды және оқи алады.

9. Определяет по справочникам или другим источникам технические характеристики оборудования, согласно задания.
10. Выполняет схему обвязки аппарата с другим оборудованием установки.
11. Выбирает оборудование с учетом процессов, применяемых в технологической схеме.
12. Знает характеристику трубопроводов и трубопроводной арматуры и осуществляет их выбор.
13. Осуществляет выбор конструкционного материала для изготовления оборудования в зависимости от среды и параметров процесса.
Результаты обучения: 2) Знание способов контроля эффективности оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает технологические параметры работы оборудования.
2. Выбирает контрольно-измерительные приборы для измерения технологических параметров.
3. Знает методы осмотра технологического оборудования и их периодичность.
4. Знает периодичность проверки исправности трубопроводной арматуры.
5. Знает способы выявления явных дефектов оборудования при внешнем осмотре.
6. Знает методы обнаружения скрытых дефектов при эксплуатации оборудования.
7. Оценивает влияние внешних факторов на работу и изменение рабочих параметров технологического оборудования.
8. Знает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования и коммуникации.
9. Знает назначение предохранительных устройств на аппаратах.
10. Составляет алгоритм безопасного ведения процесса, эксплуатации и обслуживания аппарата по выданному заданию (выбрать аппарат, составить спецификацию, объяснить принцип работы, порядок эксплуатации и правила при эксплуатации).
Результаты обучения: 3) Выполнение пуска и остановки технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполнить пуск-остановку теплообменной установки с кожухотрубчатым теплообменником и рассчитать коэффициент теплопередачи опытным и расчетным путем.
2. Выполнить пуск-остановку ректификационной установки и определить диаметр колонны (подготовить оборудование к пуску, включить установку, контролировать рабочие параметры, остановить установку с соблюдением норм и произвести расчеты).
Результаты обучения: 4) Умение подготовить технологическое оборудование к ремонту и проведение несложных ремонтов.
Критерии оценки:
1. Составляет алгоритм подготовки технологического оборудования к ремонту по заданию.
2. Произвести ревизию запорной арматуры участка трубопровода (вентиль, кран, задвижка): заполняет технологическую карту ремонта; демонтаж арматуры с соблюдением правил техники безопасности; подготовка рабочего места и инструмента; разборка; выявить дефект; произвести очистку, смазку; заменить сальник, прокладку; произвести сборку; установить арматуру на трубопровод.
ПК 7. Контролировать и регулировать технологический режим с использованием средств автоматизации и результатов анализов
СМ 07. Ведение технологического процесса на установках 1 и 2 категории
Модуль изучает методы контроля и регулирования параметров процесса, схемы устройства пультов управления, контуры контроля и регулирования параметров, техническую характеристику оборудования и правила его эксплуатации, типичные нарушения технологического режима, причины и способы предупреждения, методы систематизации и обработки данных по допускаемым отклонениям технологического процесса.
Модуль способствует развитию навыков по выполнению технологических схем с функциональной схемой автоматизации, выполнению чертежей общего вида аппаратов в соответствии с требованиями единая система конструкторской документации и единая система технической документации.
Результаты обучения: 1) Знание влияния параметров на технологический процесс и выход продуктов.
Критерии оценки:

9. Тапсырмаға сәйкес анықтамаға және өзге де дереккөздері бойынша жабдықтың техникалық сипаттамасын анықтайды.
10. Аппаратты қондырғының өзге де жабдығымен байланыстыру сызбасын орындайды.
11. Технологиялық сызбада қолданылатын процестерді есепке ала отырып, жабдықтарды таңдайды.
12. Құбыр жолдар мен құбыр жол арматураларының сипаттамасын біледі және оларды таңдауды жүзеге асырады.
13. Процестің ортасына және көрсеткіштеріне байланысты жабдықты дайындау үшін конструкциялық материалды таңдауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижелері: 2) Жабдықтың тиімділігін бақылау тәсілдерін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың технологиялық көрсеткіштерінің жұмысын біледі.
2. Технологиялық көрсеткіштерді өлшеу үшін бақылау-өлшеу құралдарын таңдайды.
3. Технологиялық жабдықтарды қарау әдістерін және олардың кезеңділігін біледі.
4. Құбыр арматурасының дұрыс жұмыс істеуін тексерудің кезеңділігін біледі.
5. Сыртқы қарау кезіндегі жабдықтың айқын ақауларын анықтау тәсілдерін біледі.
6. Жабдықты пайдалану кезіндегі жасырын ақауларды анықтау әдістерін біледі.
7. Сыртқы факторлардың жұмысқа әсерін және технологиялық жабдықтардың жұмыс көрсеткіштерін өлшеуді бағалайды.
8. Технологиялық жабдықтар мен коммуникацияны қауіпсіз пайдалану қағидасын біледі.
9. Аппараттардағы сақтандырғыш қондырғысының қызметін біледі.
10. Берілген тапсырма (аппараты таңдау, ерекшеліктерін құрастыру, жұмыс істеу принципін түсіндіру, пайдалану реті мен пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі қағидасы) бойынша процесті қауіпсіз жүргізу, пайдалану және қызмет көрсету аппаратының алгоритмін құрайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Технологиялық жабдықты іске қосуды және тоқтатуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қаптамалы айыр құбырлы жылу алмасуы бар жылу алмастырғыш қондырғысын іске қосуды - тоқтатуды және тәжірибелік және есептік жолмен жылу алмастырғыш коэффицентін анықтауды орындау.
2. Ашу қондырғысын іске қосуды – тоқтату орындайды және бағанның диаметрін анықтайды (жабдықты іске қосуға дайындау, қондырғыны қосу, жұмыс көрсеткіштерін бақылау, техника қауіпсіздігі нормаларын сақтай отырып қондырғыны тоқтату және есептер жүргізу).
Оқыту нәтижелері: 4) Технологиялық жабдықтарды жөндеуге дайындай білу және күрделі емес жөндеу жұмыстарын жүргізу.
1. Тапсырма бойынша технологиялық жабдықтарды жөндеуге дайындау алгоритмін құрастырады.
2. Құбыр учаскесінің арматурасына тіректі ревизия жүргізу (вентиль, кран, ысырм жөндеудің технологиялық картасын толтырады; техника қауіпсіздігі қағидасын сақтай отырып арматураны бөлектейді; жұмыс орны мен аспаптарды дайындау; бөлшектеу; ақауларын анықтау; тазалауды, майлауды жүргізу; тығыздаманы, аралықты ауыстыру; жинақтауды жүргізу; құбырға арматураны орнату.
КҚ 7. Автоматтандыру құралдары мен талдау нәтижелерін қолдана отырып технологиялық режимді бақылау және реттеу
АМ 07.І және ІІ санаттағы қондырғыларда технологиялық процестерді жүргізу
Модуль бақылау әдістерін және процестің көрсеткіштерін реттеуді, басқару пульті қондырғысының сұлбасын, бақылаудың контурлары мен параметрлерді реттеуді, жабдықтың техникалық сипаттамасы мен пайдалану қағидасын, технологиялық тәртіптің типтік бұзылуын, себептері мен алдын алу тәсілдерін, технологиялық процестердің рұқсат етілген ауытқулары бойынша деректерді жүйелендіру және өңдеу әдістері мен жою амалдарын зерттейді.
Модуль автоматтандырудың функционалдық схемасымен технологиялық схемаларды орындау бойынша дағдыларын дамытуға, Құрамалық құжаттардың біріңғай жүйесі және Технологиялық құжаттардың біріңғай жүйесі талаптарына сәйкес аппараттардың жалпы түрінің сызбаларын орындауға ықпал етеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Көрсеткіштердің технологиялық процестерге әсерін және өнімдердің шығуын білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Обосновывает влияние температуры на выход продуктов при различных технологических процессах переработки нефти и газа.
2. Рассматривает влияние давления на выход продуктов при различных технологических процессах переработки нефти и газа.
3. Называет факторы, влияющие на глубину гидроочистки нефтяных топлив
4. Анализирует влияние давления на процессы абсорбции и десорбции.
5. Производит анализ влияния температуры на процессы абсорбции и десорбции.
6. Проводит разбор влияния удельного расхода абсорбента и десорбента на процессы абсорбции и десорбции.
7. Знает вредные и опасные факторы процессов и их характеристики.
Результаты обучения: 2) Усвоение принципов управления процессом.
Критерии оценки:
1. Знает принципиальную схему устройства пульта управления технологической установкой.
2. Знает устройство и принцип действия приборов контроля давления, уровня, температуры, расхода, состава и свойств вещества.
3. Знает контуры контроля и регулирования параметров процесса.
4. Выбирает средства для измерения и контроля параметров процесса.
5. Выполняет схему автоматического контроля и регулирования блока установки по заданию.
6. Читает технологические схемы установок с функциональной схемой автоматизации.
Результаты обучения: 3) Знание оборудования технологических установок
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования технологической установки.
2. Выполняет чертеж аппарата, применяемого на производственном объекте.
3. Знает технические характеристики оборудования.
4. Выбирает оборудование для проведения конкретного процесса в зависимости от заданных условий.
5. Использует информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Результаты обучения: 4) Выполнение технических расчетов и их оформление.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает материальные балансы технологических процессов и аппаратов.
2. Рассчитывает тепловые балансы технологических аппаратов.
3. Проводит укрупненный расчет конструктивных размеров аппарата.
4. Рассчитывает технико-экономические показатели процесса.
5. Пользуется справочной литературой или интернет - ресурсами.
6. Оформляет конструкторскую и технологическую документацию в соответствии с требованиями стандартов.
Результаты обучения: 5) Знание методов подготовки сырья к переработке.
Критерии оценки:
1. Называет методы разрушения нефтяной эмульсии и дает краткую характеристику.
2. Формулирует понятие "деэмульгатор", называет их современные виды .
3. Обосновывает выбор двухступенчатого обессоливания при подготовке нефти к переработке.

1. Мұнай мен газды түрлі техникалық өңдеу кезіндегі өнімнің шығуына температураның әсерін негіздейді.
2. Мұнай мен газды түрлі техникалық өңдеу кезіндегі өнімнің шығуына қысымның әсерін қарастырады.
3. Мұнай жанармайын гидротазалау тереңдігіне әсер ететін факторларды атайды.
4. Абсорбция және десорбция процестеріне қысымның әсер етуін талдайды.
5. Абсорбция және десорбция процестеріне температураның әсер етуіне талдау жүргізеді.
6. Абсорбция және десорбция процестеріне абсорбент пен десорбенттің үлестік шығындарының әсеріне талдау жүргізу.
7. Процестердің зиянды және қауіпті факторларын және олардың сипаттамасын біледі.
Оқыту нәтижелері: 2) Процесті басқарудың принциптерін игеру.
1. Технологиялық қондырғыны басқару пульті қондырғысының арнайы сызбасын біледі.
2. Заттың қысымын, деңгейін, температурасын, шығынын, құрама мен қасиетін бақылайтын аспаптардың құрылымы мен әрекет ету принциптерін біледі.
3. Процестерді бақылау мен реттеуің шектерін біледі.
4. Процес көрсеткіштерін өлшеуге және бақылауға арналған құралдарды таңдайды.
5. Тапсырма бойынша блоктарды автоматты бақылау және реттеу сызбасын орындайды.
6. Технологиялық сызбаны автоматтандырудың функционалды сызбасымен оқиды.
Оқыту нәтижелері: 3) Технологиялық қондырғының жабдықтарын білу.
1. Технологиялық қондырғының негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принциптерін біледі.
2. Өндірістік объектіде қолданылатын аппараттың сызбасын орындайды.
3. Жабдықтың техникалық сипаттамасын біледі.
4. Енгізілген шарттарға байланысты нақты процесті жүргізу үшін жабдықтарды таңдайды.
5. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Оқыту нәтижелері: 4) Техникалық есептер мен оларды рәсімдеуді жүргізу.
1. Технологиялық процестер мен аппараттарды материалдық балансын есептеу.
2. Технологиялық аппараттардың жылулық балансын есептейді.
3. Аппараттардың құрылымдық өлшемдеріне ірілендірілген есеп жүргізеді.
4. Процестің технико-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
5. Анықтамалық әдебиетті немесе интернет-русурстарды қолданады.
6. Стандарт талаптарына сәйкес конструкциялық және технологиялық құжаттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижелері: 5) Шикізатты өңдеуге дайындау әдістерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мұнай эмульсиясының бұзылу әдістерін атайды және қысқаша сипаттама береді .
2. "Деэмульгатор" түсінігін қалыптастырады, олардың заманауи түрлерін атайды.
3. Мұнайды өңдеуге дайындау кезіндегі екі сатылы тұзсыздандыруды таңдауды негіздейді.

11. Объясняет возможность использования синхронного двигателя в режиме синхронного компенсатора.
Результат обучения: 3) Определять назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия трансформаторов и автотрансформаторов.
Критерии оценки
1. Знает назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия трансформаторов.
2. Осуществляет сборку схемы и исследование работы трансформатора в рабочем и номинальном режимах, в режиме холостого хода и режиме короткого замыкания.
3. Производит расчет параметров трансформатора.
4. Знает группы соединения трансформаторов.
5. Знает условия включения трансформаторов на параллельную работу.
6. Производит расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами.
7. Знает особенности конструкции, области применения и принципа работы автотрансформаторов.
8. Знает особенности конструкции и режима работы специальных трансформаторов.
БК 13. Применять знания основ алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня; выполнять настройку компьютера на пользователя; работу в сети, проводить работу с офисными программами в профессиональной деятельности
ОПМ 08 Основы компьютерной технологии
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания по основам компьютерных технологий, необходимые для выполнения профессиональной практической деятельности в организациях энергетического профиля.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
профессиональную лексику и виды профессиональной практической деятельности в организациях энергетического профиля, программное обеспечение для своего профиля;
роль и значение новых компьютерных технологий в профессиональном росте;
понятие операционной системы;
принципы работы в операционной системе;
создание, копирование, переименование объектов;
назначение, структуру, главное меню;
назначение горячих клавиш при работе на функции, диаграммы, объекта;
понятия: база данных, списки, поля, записи, прямая и косвенная связь;
основные принципы построения баз данных;
локальную, глобальную сети, их структуры, основные принципы работы в сетях;
структуру редактора, принципы работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение ориентации чертежа.
При изучении модуля обучающиеся должны
применять теоретические знания в решении практических профессиональных задач;      настраивать операционную систему; копировать, удалять, переименовывать объекты, создавать ярлыки; настраивать интерфейсы
Результат обучения: 1) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает принципы работы в операционных системах
2. Умеет настраивать операционные системы.
3. Умеет использовать современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.

11. Синхронды компенсатор тәртібінде синхронды қозғалтқышты пайдалану мүмкіндігін түсіндіреді.
Оқу нәтижесі: 3) Трансформаторлар мен автотрансформаторлардың тағайындалуы, тізбесі, қолданылу саласы, конструкциясы және жұмыс істеу қағидатын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформаторлардың тағайындалуы, тізбесі, қолданылу саласы, конструкциясы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Трансформатордың жұмыс және қалыпты режімі, бос жүріс режімі және қысқа тұйықталу режімінде жұмысын зерттеу және сызбаның жиналуын жүргізеді.
3. Трансформатор параметрлерінің есебін жүргізеді.
4. Трансформаторларды біріктіру топтарын біледі.
5. Трансформаторларды параллель жұмысқа қосу жағдайларын біледі.
6. Параллелды қосылған включенными трансформаторлар арасында жүктемені бөлу бойынша есепті жүргізеді.
7. Автотрансформаторлар конструкциясының ерекшеліктері, қолданылу саласы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
8. Арнайы трансформаторлар жұмыс режімі және конструкциясының ерекшеліктерін біледі.
БҚ 13. Жоғары деңгей бағдарламалау тілінде аглгоритм негізі білімін қолдану; компьютерді қолданушыға баптап беру; желіде жұмыс жасау, кәсіби қызметте офистік бағдарламамен жұмыс жүргізу.
ЖКМ 08. Компьютерлік технология негіздері
Бұл модуль энергетикалық бейін ұйымдарында кәсіптік практикалық қызметті орындау, компьютерлік технологиялар негіздері бойынша қажетті білім мен дағды алу мүмкіндігін береді.
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
энергетикалық бейін ұйымдарында кәсіптік лексика, кәсіптік практикалық қызмет түрлері, өз бейінін бағдарламалық қамтамасыз ету;
кәсіптік өсуде жаңа компьютерлік ных технологиялардың рөлі мен маңызы; Операциялық жүйелерде түсінігі; Операциялық жүйелерда жұмыс қағидаты;
нысандарды жасау, көшірмесін жасау, қайта атау;
функция, диагмма, нысан жұмысында ыстық клавишаларды тағайындау, құрылымы бас менюі;
түсініктер: мәліметтер базасы, тізімі, шеті, жазбалар, тура және жанама байланыс;
- мәліметтер базасын құрудың негізгі қағидаттары;
- локалды, жаһанды желілер, олардың құрылымы, желілерде жұмыстың негізгі қағидаттары;
- редактор құрылымы, редакторда жұмыс қағидаты, нысан қасиеттері туралы түсінік,
- сызуды координаттары бойынша жасау, сызу бағытының өзгеруі.
Модульді зерделегенде білім алушы келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
практикалық кәсіптік міндеттерді шешуде теориялық білімді қолдану; нысандар операциялық жүйелерде жөнге келтіру; көшірмесін жасау, алып тастау, қайта атау, таңбашалар жасау; интерфейсті күйге келтіру;
- мәтінді форматтау және редакциялау, нысандарды қою, нысандарды мәтінге келтіру;
- кестені жасау және редакциялау, вводить формулалар енгізу;
- сыртқы құрылыстармен жұмыс істеу, қосу және жөнге келтіру.
Оқу нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды практикалық қызметте пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Операциялық жүйелерде жұмыс қағидатын біледі.
2. Операциялық жүйені келтіре біледі.
3. Практикалық қызметте заманауи және перспективалы компьютерлік және ақпараттық информационные технологияларды қолдана біледі.

4. Знает основные принципы построения баз данных.
5. Умеет создавать базу данных.
6. Знает структуру графических редакторов, принципы работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение ориентации чертежа.
7. Умеет использовать локальные сети для обмена информацией.
8. Умение использовать компьютерную технику при решении конструкторских и повседневных задач.
Результат обучения: 2) Выбирать и использовать оптимальные компьютерные программы при решении конкретных производственных задач.
Критерии оценки:
1. Умеет использовать графические редакторы при решении конкретных производственных задач.
2. Умеет создавать и редактировать чертеж различной профессиональной направленности.
3. Умеет форматировать и редактировать текст, вставлять объекты, настраивать объекты на текст.
4. Умеет создавать и редактировать таблицы, вводить формулы.
БК 14. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 09. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с организационно-распорядительными,
информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "090201 2 - Электромонтажник по распределительным устройствам"
ПК 1. Выполнять вспомогательные и такелажные работы
СМ 01 Выполнение вспомогательных и такелажных работ.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения вспомогательных и такелажных работ.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить правила применения средств индивидуальной защиты; правила осмотра оборудования и выявления дефектов;
правила распаковки и расконсервации; технические характеристики электрооборудования; общие требования к проведению такелажных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны при выполнении вспомогательных и такелажных работ:;
подготовить рабочее место к выполнению работ и после завершения работ производить его сдачу принимать материалы, оборудование и запасные части;
производить распаковку, очистку оборудования;
применять правила комплектации материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ применять общие требования к проведению такелажных работ, с применением грузоподъемных механизмов.
Результат обучения: 1) Готовить рабочее место к выполнению работ и после завершения работ производить его сдачу.
Критерии оценки:
1. Знает правила применения средств индивидуальной защиты.

4. Мәліметтер базасын жасаудың негізгі қағидаттарын біледі.
5. Мәліметтер базасын жасау біледі.
6. Графикалық редакторлар құрылымы, принципы работы в редакторда жұмыс қағидаттары, нысанның қасиеттері туралы түсінік, координаттар бойынша сызба жасау, сызудың бағытталуын өзгертуді біледі.
7. Ақпарат алмасу үшін локалды желілерді пайдалана біледі.
8. Конструкторлық және күнделікті міндеттерді шешкен кезде компьютерлік техниканы пайдалана біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Нақты өндірістік міндеттерді шешкенде оңтайлы компьютерлік бағдарламаларды таңдау және пайдалану .
Бағалау өлшемдері:
1. Нақты өндірістік міндеттерді шешкенде графикалық редакторларын пайдалана біледі.
2. Түрлі кәсіптік бағыт сызбасын жасау және редакциялау біледі.
3. Мәтінді форматтау және редакциялау, нысандарды қою, нысанды мәтінге келтіре біледі.
4. Кестелерді жасау және редакциялау, формулаларды енгізе біледі.
БҚ14. Мемлекеттік тілде іс жүргізу қағазарын әзірлеу әрі ресімдеу
ЖКМ.09. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль жеке компьютерді қолдана отырып мемлекеттік тілде құжат құрастырғанда кәсіби қызмет саласында жеке құрам, бақраушылық қызмет, ақпаратықанықтамалық және қаржылықесептеушілік құжаттарды ресімдеуге қажетті білімі мен дағддысын, жұмысыны нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: құжаттардың топтастырылуы; құжаттардың реквизиті мен формуляры; стандарттық бөліктерәі; еңбек келісімін ресімдеу ережелері; жеке құжаттарды ресімдеу ережелері.
Осы дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
- ұйымдастырутарату, ақпараттықанықтамалық құжаттармен жұмыс жасау;
- мемлекеттік тілде кәсіби қызметінде қажет болатын қызметтік құжаттарды құрастыру.
Оқу нәтижесі: 1) Ұйымдастырутарату, ақпараттықанықтамалық құжаттармен жұмыс жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың топтастырылуын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық әрі коммуникациялық қызметін біледі.
3. Құжат құрылымын біледі.
4. Қызметтік хаттың негізгі реквизитін біледі.
5. Құжат мәтініні қойылатын талаптарды біледі.
6. Ұйымдастырутарату, ақпараттықанықтамалық құжаттармен жұмыс жасай алады
Оқыту нәтижесі: 2) Қызметтің қатынасты реттеуші мемлекеттік тілде құжат құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1 Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сай еңбек қатынасын реттеуші құдаттар туралы түсінігі болады.
2.Еңбек келісімі ресімдеу ережелерін біледі.
3.Мемлекеттік тілде резюме, өмірбаян, мінзедеме, өтініш, арыз, сенімхат, қол хат жаза құрастыра біледі.
Арнайы модульдер
"090201 2 Тарату құрылғылары бойынша электр құрастырушы" біліктілігі
КҚ 1. Көмекші әрі такелаж жұмыстарды орындау
АМ 01 Көмекші және такелаж жұмыстарын орындау
Бұл модуль қосымша және такелажды жұмысты орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс: жеке қорғану құралдарын қолдану ережесі; ақауларды анықтау және жабдықты қарау ережесі; расконсервациялау және шешу ережесі; электр жабдығының техникалық сипаттамасы; такелажды жұмыс жүргізуге жалпы талаптар.
Модульді зерделегенде білім алушы қосымша және такелажды жұмыстарды орындаған кезде келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс,
жұмысты орындауға жұмыс орнын дайындау және жұмыс аяқталған соң тапсырып материал, жабдық және қосалқы бөлшектерді тапсыруды жүргізу;
шешуін жүргізу, жабдықты тазалау;
электр монтажды жұмыстарды орындағанда жабдық және материалдарды жинақтау ережесін қолдану,
жүк көтергіш тетіктерді пайдалана отырып, такелажды жұмыстарды жүргізуге жалпы талаптарды қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын жұмысты орындауға дайындау және жұмыс аяқталған соң оны тапсыруды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке қорғану құралдарын қолдану ережесін біледі.

2. Знает правила, регламент и положения, касающиеся проведения вспомогательных работ.
3. Умеет производить осмотр оборудования и выявление дефектов.
4. Умеет подготовить рабочее место к выполнению работ
Результат обучения: 2) Производить распаковку, очистку оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает правила распаковки и расконсервации подлежащего монтажу оборудования.
2. Выполняет очистку и протирку оборудования от смазки.
Результат обучения: 3) Выполнять комплектацию материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики и данные на высоковольтное электрооборудование.
2. Знает технические характеристики и данные на низковольтное электрооборудование.
3. Знает технические характеристики и данные кабельно-проводниковой продукции.
4. Знает технические характеристики и данные на приборы вторичной коммутации.
5. Комплектует материал и оборудование для выполнения электромонтажных работ.
Результат обучения: 4) Выполнять требования к проведению такелажных работ, с применением грузоподъемных механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает требования к проведению такелажных работ.
2. Знает характеристики грузоподъемных механизмов и средств малой механизации.
3. Умеет выполнять такелажные работы с применением грузоподъемных механизмов.
ПК 2. Изготовлять детали электрооборудования
СМ 02. Изготовление деталей электрооборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для изготовления деталей электрооборудования.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
методы и средства измерения, виды разметок, инструменты и приспособления; способы резки и рубки металла, гибку и правку заготовок; технику безопасности при обработке металла.
При изучении модуля обучающиеся должны при изготовлении деталей электрооборудования:проводить основные технические измерения;
выполняет различные способы резки и рубки металла;
проводить гибку и правку заготовок;
выполнять опиливание металла, сверления и нарезание резьбы.
1. Результат обучения: 1) Проводить основные технические измерения.
Критерии оценки:
1. Знает методы и средства технических измерений.
2. Знает виды разметок: плоскостная и пространственная.
3. Знает инструменты и приспособления, применяемые при разметке.
4. Умеет применять различные методы и средства измерения.
5. Умеет производить различные виды разметок.
6. Умеет пользоваться инструментами и контрольно-измерительными приборами.
7. Выполняет технические измерения по чертежам.
Результат обучения: 2) Выполнять различные способы резки и рубки металла
Критерии оценки:
1. Знает способы резки и рубки металла.

2. Қосымша жұмыстар жүргізуге қатысты ереже, регламент және жағдайын біледі.
3. Жабдықты қарау және ақауларды анықтауды жүргізе біледі.
4. Жұмысты орындауға жұмыс орнын дайындай біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты ашу, шешуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты монтаждауға шешу және қайта іске қосу ережесін біледі.
2. Жабдықты тазалау және майдан сүртуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр монтажды жұмыстарды орындау үшін жабдық және материалдарды жиынтықтылауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоғары вольтты электр жабдығы мәліметтерін және техникалық сипаттамасын біледі.
2. Төмен вольтты электр жабдығы мәліметтерін және техникалық сипаттамасын білед.і
3. Кабельдіөткізгіштік өнімнің мәліметтерін және техникалық сипаттамасын біледі.
4. Екінші коммутация аспаптарына мәліметтер және техникалық сипаттамасын біледі
5. Электр монтажды жұмыстарды орындауға жабдық және материалды жинақтай біледі
Оқу нәтижесі: Г) Жүк көтеретін тетіктерді қолданып такелажды жұмыстарды жүргізуге талаптарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Такелажды жұмыстар жүргізуге талаптарды біледі.
2. Жүк көтеретін тетіктер сипаттамасы және механизациялау құралдарын біледі.
3. Жүк көтеретін тетіктерді пайдаланып такелажды жұмыстарды орындай біледі
КҚ 2. Электржабдықтар тетіктерін даярлау
АМ 02. Электржабдықтар тетіктерін даярлау
Бұл модуль электр жабдығы деталдарын дайындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
металды өңдеген кезде лшеу құралдары мен әдістері, бөлу түрлері, құралдар мен қосымша аспаптар; металды кесу және шабу тәсілдері, дайындаманы ию және түзету, қауіпсіздік техникасы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы электр жабдығы деталдарын дайындағанда келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
негізгі техникалық өлшеулерді жүргізу;
металды кесу және шабудың түрлі тәсілдерін орындайды;
дайындаманы июі мен түзетуін жүргізу;
металды жоңқалап кесу
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі техникалық өлшеулерді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық өлшеу құралдары мен әдістерін біледі.
2. Бөлу түрлері жазықтықтық және кеңістіктік біледі.
3. Бөлуде қолданылатын құралдар мен құрылғыларды біледі.
4. Өлшеудің түрлі әдістері мен құралдарын қолдана біледі.
5. Бөлудің түрлерін жүргізе біледі.
6. Құралдар және бақылаулшеу аспаптарын пайдалана біледі.
7. Сызу бойынша техникалық өлшеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Металды кесу және шабудың түрлі тәсілдерін орындау.
Бағалау критериі
1. Металды кесу және шабу тәсілдерін біледі.

2. Знает технику безопасности при резке и рубки металла.
3. Знает инструменты, применяемые при рубке.
4. Умеет производить резку и рубку металла.
5. Умеет пользоваться инструментом при резке и рубке металла.
6. Умеет производить работы с соблюдением правил техники безопасности при резке и рубки металла.
7. Выполняет работы по резке и рубке металла.
Результат обучения: 3) Проводить гибку и правку заготовок.
Критерии оценки:
1. Знает процесс гибки и правки заготовок.
2. Знает технику безопасности при гибке и правке металла.
3. Знает инструменты, применяемые при правке листового металла, порядок правки.
4. Умеет производить гибку и правку заготовок.
5. Умеет пользоваться инструментом при правке металла.
6. Умеет производить работы с соблюдением правил техники безопасности гибке и правке металла.
7. Выполняет работы по гибке и правке металла.
Результат обучения: 4) Выполнять опиливание металла, сверления и нарезание резьбы.
Критерии оценки:
Знает процесс опиливания металла, сверления, нарезания резьбы.
2. Знает технику безопасности при опиливания металла, сверления, нарезания резьбы.
3. Знает классификацию напильников и их применение
4. Умеет производить опиливание металла, сверления и нарезание резьбы.
5. Умеет пользоваться инструментом при обработке металла.
6. Умеет производить работы с соблюдением правил техники безопасности опиливание металла, сверления и нарезание резьбы.
7. Выполняет работы по опиливание металла, сверления и нарезание резьбы.
ПК 3. Выполнять монтаж распределительных устройств и вторичных цепей
СМ 03. Монтаж распределительных устройств и вторичных цепей
Данный модуль описывает результативность работы, и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения монтажа распределительных устройств и вторичных цепей.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
основные виды крепежных деталей и арматуры;
основы устройства простых приборов, электроаппаратов и применяемого электрифицированного и пневматического инструмента;
простые электрические схемы;
виды сварочного оборудования, применяемого при электромонтажных работах, и правила пользования ими;
способы разделки и монтажа высоковольтных, контрольных и специальных кабелей;
конструкции распределительных щитов, пультов, щитов управления и защиты, узлов станций;
электрические схемы, способы монтажа, ревизии и сушки электрооборудования напряжением свыше 220 кВ и методы его регулирования;
способы монтажа проводов и тросов всех марок;
технические характеристики трансформаторов;
устройство электротехнических установок;
технические условия на сдачу объектов в эксплуатацию;
правила выполнения работ во взрывоопасных зонах;
При изучении модуля обучающиеся должны при монтаже распределительных устройств и вторичных цепей:
маркировать проложенные трубы, кабели, отводы;
выполнять крепление конструкций и аппаратов;
выполнять демонтаж и монтаж аппаратов и приборов;
выполнять прокладку стальных и пластмассовых труб, кабельных лотков, перфорированных монтажных профилей;
выполнять соединение, оконцевание и присоединение проводов, кабелей всех марок разными способами;
выполнять монтаж разъединителей, отделителей, короткозамыкателей и заземлителей;
работать с электрическими схемами;
пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
соблюдать технологию монтажных работ;
выполнять монтаж трансформаторов тока и напряжения, силовых трансформаторов и автотрансформаторов;
выполнять монтаж готовых пакетов и блоков шин;
выполнять фазировку проводки;
соблюдать правила техники безопасности;
организовать рабочее место для испытаний и наладки.
Результат обучения: 1) Выполнять монтаж электрооборудования открытых и закрытых распределительных устройств.
Критерии оценки:
1.Знает электрические схемы.

2. Металды кесу және шапқан кезде қауіпсіздік техникасын біледі.
3. Кескен кезде қолданылатын аспаптарды біледі.
4. Металды кесу және шабуды жүргізе біледі.
5. Металды кесу және шапқан кезде құралдарды пайдалана біледі.
6. Металды кесу және шабу кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтап жұмыс жүргізе біледі.
7. Металды кесу және шабу бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайындамаларға ию және түзету жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дайындауды ию және түзетуді біледі.
2. Металды ию және түзеткенде қауіпсіздік техникасын біледі.
3. Жалпақ металды түзету тәртібі, түзеткенде қолданатын құраласпаптарды біледі.
4. Дайындауды ию және түзетуді жүргізе біледі.
5. Металды балқытқан кезде құралдарды пайдалана біледі.
6. Дайындауды ию және түзеткенде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтап жұмыс жүргізе біледі.
7. Металды ию және түзету бойынша жұмысты орындайды.
Оқу нәтижесі: 4) Металды егеу, бұрғылау және бұрандаға тілімдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Металды егеу, бұрғылау, бұранданы тілімдеу процесін біледі.
2. Металды егеу, бұрғылау, бұранданы тілімдеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
3. Егеу жіктемесін, оларды қолдануды біледі.
4. Металға егеу, бұрғылау, бұранданы тілімдеу жасай алады.
5. Металды өңдеу кезінде құралды қоладана алады.
6. Металды егеу, бұрғылау, бұранданы тілімдеуң кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтаумен жұмыстарды жүргізе алады.
7. Металды егеу, бұрғылау, бұранданы тілімдеу бойынша жұмыстарды орындайды
КҚ 3. Бөлу қондырғысы мен қосалқы тізбекті жинақтауды орындау
АМ 03. Тарату құрылғысын және қайталама тізбекті монтаждау
Бұл модуль бөлу құрылғылары және екінші қайтара тізбектер монтажын орындауға қажетті білім мен дағдыны алу мүмкіндігі, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
- бекіткіш бөлшектер және арматураның негізгі түрлері;
- қарапайы аспаптар, электр аппараттары және электрмен жабдықталған және пневматикалық құралдардың құрылысының негіздері;
- қарапайым электр сызбалары;
- электр монтаждау жұмысы кезінде қолданылатын дәнкерлеу жабдықтары түрлері және оларды қолдану ережесі;
жоғары вольтты, бақылау және арнайы кабелдерді монтаждау және бөлу тәсілдері;
бөлу тұстамасы, пульт, станция тораптарын басқару және қорғау қалқаны конструкциялары;
электр сызбалары, монтаж тәсілдері, 220 кВ жоғары кернеуі бар электр жабдығын кесу және тексеру және оны реттеу әдістері;
сымды монтаж және сым арқанның барлық маркалары;
трансформаторлардың техникалық сипаттамасы;
электр техникалық құрылғылардың құрылымы;
нысанды пайдалануға тапсыруға техникалық жағдайлар;
жарылысы қауіпті аумақтарда жұмысты орындау ережесі;
Модульді зерделеген кезде білім алушы бөлу құрылғылары мен екінші қайталанған тізбектерді монтаждау кезінде келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
- салынған тұрбалар, кабелдер, бұруды таңбалау;
- конструкция және аппараттарды бекітуді орындау;
- аппараттар мен аспаптарды монтаждау және демонтаждауды орындау;
- болат және пластмасса тұрбалар, кабелді лоток, тесілген монтажды бейіндерді салуды орындау;
- сымдар, кабелдің барлық маркасын түрлі тәсілдермен біріктіру, тұйықтау және қосуды орындау;
- ажыратқыш, бөлуші, қысқа тұйықталу және жерсіздендіру монтаждарын орындау;
- электр сызбаларымен жұмыс істеу; монтаж жұмыстарында құралдарды пайдалану;
- монтаж жұмыстарының технологиясын сақтау;
- ток және кернеу трансформаторлары, күш трансформаторлары және автотрансформаторлардың монтажын орындау;
- дайын пакеттер және дөңгелек блоктары монтажын орындау;
- сымды фазалауды орындау;
- қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау;
- сынақтар және жөнделуге жұмыс орнын ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ашық және жабық бөлу құрылғылары электр жабдығын монтаждауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр сызбаларын біледі.

2. Знает технические характеристики оборудования.
3. Знает процессы сборки и монтажа оборудования.
4. Знает наименование, маркировку, свойства материала, изделий, инструмента, приспособлений и механизмов для производства электромонтажных работ.
5. Знает требования безопасности выполнения электромонтажных работ.
6. Умеет выполнять монтаж в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
7. Умеет выполнять проверку маркировки монтажных и принципиальных схем.
8. Умеет организовать рабочее место.
9. Выполняет комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.
10. Выполняет монтаж в соответствии с требованиями нормативных документов.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж силовых трансформаторов и автотрансформаторов, трансформаторов тока и напряжения.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики оборудования
2. Знает процесс монтажа оборудования.
3. Умеет выполнять монтаж силовых трансформаторов в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
4. Умеет выполнять проверку монтажных схем.
5. Выполняет комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.
6. Выполняет монтаж силовых трансформаторов в соответствии с требованиями нормативных документов
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000 В.
Критерии оценки:
1. Знает электрические схемы.
2. Знает технические характеристики оборудования
3. Знает процесс сборки и монтажа распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000 В.
4. Умеет выполнять монтаж распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000 В в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
5. Умеет выполнять проверку маркировки монтажных и принципиальных схем.
6. Выполняет комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.
7. Выполняет монтаж распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000вольт в соответствии с требованиями нормативных документов.
Результат обучения: 4) Выполнять монтаж вторичных устройств и их цепей.
Критерии оценки
1. Знает электрические схемы вторичной коммутации.
2. Знает характеристики аппаратуры для вторичной коммутации.
3. Знает технологию монтажа вторичных устройств и их цепей.
4. Умеет выполнять работы по чертежам, схемам, эскизам.
5. Умеет выполнять проверку и прозвонку цепей вторичной коммутации.
6. Выполняет комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.

2. Жабдықтың техникалық сипаттамасын біледі
3. Жабдықты монтаждау және жинау үрдістерін біледі.
4. Электр монтаждау жұмыстары өндірісі үшін материал, бұйым, құралдар және тетікутердің атауы, белгіленуі, қасиеттерін біледі.
5. Электр монтаждау жұмыстарын орындау қауіпсіздігі талаптарын біледі.
6. Жұмыс өндірісі жобасы, жұмыс сызбалары, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес монтаждауды орындай біледі.
7. Монтаждау және қағидаттық сызбалар маркалануын тексере біледі.
8. Жұмыс орнын ұйымдастыра біледі.
9. Электр монтаждау жұмыстарын орындау үшін материал және жабдықты жинақтауды орындайды.
10. Монтажды нормативтік құжат талаптарына сәйкес орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Күш трансформаторлары және автотрансформаторлар, ток және кернеу трансформаторлары монтажын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтың техникалық сипаттамасын біледі.
2. Жабдықты монтаждау үрдісін біледі
3. Жұмыс өндірісі жобасы, жұмыс сызбалары, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күш трансформаторларын монтаждауды орындай біледі.
4. Монтаждау сызбаларын тексеруді орындай біледі.
5. Электр монтаждау жұмыстарын орындауға материалдар мен жабдықтарды жинақтауды орындайды.
6. Нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес күш трансформаторларын монтаждауды орындай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кернеуі 1000В дейін жеке қажетті бөлу құрылғыларын монтаждауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр сызбаларын біледі.
2. Жабдықтың техникалық сипаттамасын біледі
3. Кернеуі 1000В дейін жеке қажеттіктері бөлу құрылғыларын монтаждау және жинау үрдісін біледі
4. Жұмыс өндірісі жобасы, жұмыс сызбалары, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес 1000В дейін жеке қажеттіктері бөлу құрылғыларын монтаждауды орындай біледі.
5. Монтаждық маркировкалар және қағидатты сызбаларды тексеруді орындай біледі
6. Электр монтаждау жұмыстарын орындауға жабдық және материалдарды жинақтауды орындайды.
7. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес 1000В дейін жеке қажеттіктері бөлу құрылғыларын монтаждауды орындай біледі.
Оқу нәтижесі: Г) Екінші құрылғылар және олардың тізбектерін монтаждауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Екінші коммутация электр сызбаларын біледі.
2. Екінші коммутацияға аппаратура сипаттамасын біледі.
3. Екінші құрылғы және олардың тізбектерін монтаждау технологиясын біледі.
4. Сызу, сызба, нобайлар бойынша жұмысты орындауды біледі.
5. Екінші коммутациия тізбектері тексеру және қағуын орындай біледі.
6. Электр монтаждау жұмыстарын орындауға жабдық және материалдарды жинақтауды орындайды.

7. Выполняет монтаж вторичных устройств и их цепей в соответствии с требованиями нормативных документов.
Результат обучения: 5) Выполнять монтаж кабельных линий.
Критерии оценки
1. Знает наименование, маркировку силовых и контрольных кабелей.
2. Знает технологию монтажа маркировку силовых и контрольных кабелей.
3. Умеет выполнять монтаж и демонтаж силовых и контрольных кабелей в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
4. Умеет выполнять проверку маркировки монтажных и принципиальных схем.
5. Выполняет комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.
6. Выполняет монтаж и демонтаж силовых и контрольных кабелей в соответствии с требованиями нормативных документов.
Результат обучения: 6) Выполнять монтаж электрического освещения
Критерии оценки
1. Знает электрические схемы.
2. Знает процесс сборки, монтажа осветительного оборудования.
3. Умеет выполнять работы по чертежам, схемам, эскизам.
4. Умеет выполнять монтаж силового и осветительного оборудования, электропроводки, в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
5. Умеет выполнять проверку маркировки монтажных и принципиальных схем.
6. Выполняет комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.
7. Выполняет монтаж осветительного оборудования в соответствии с требованиями нормативных документов
Результат обучения: 7) Выполнять монтаж заземляющих устройств.
Критерии оценки
1. Знает характеристики заземляющих устройств.
2. Знает технологию монтажа заземляющих устройств.
3. Знает наименование, маркировку, свойства материала, изделий, инструмента, приспособлений и механизмов для производства электромонтажных работ.
4. Умеет выполнять монтаж заземляющих устройств в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
5. Выполняет комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ.
6. Выполняет монтаж и демонтаж силового и осветительного оборудования в соответствии с требованиями нормативных документов.
ПК 4. Проводить наладочные и испытательные работы электрооборудования электрических сетей
СМ 04. Эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования электрических сетей
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения регулировочных и испытательных работ.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
назначение и виды наладочных работ:
пусковые наладочные работы. планово-предупредительные эксплуатационные наладочные работы;
организацию наладочных работ на действующих предприятиях;
методы выявления дефектов электрооборудования.
методы выявления дефектов в механической части, магнитопроводах, контактных соединениях, изоляции, схемах соединения.
общую классификацию измерительных приборов.
схемы включения приборов в электрическую цепь.
общую классификацию измерительных приборов.
схемы включения приборов в электрическую цепь.
документацию на техническое обслуживание приборов.
систему эксплуатации и поверки приборов;
общие правила технического обслуживания измерительных приборов;.
методы испытания изоляции повышенным напряжением переменного и выпрямленного тока.
методы проверки изоляции цепей и аппаратов вторичной коммутации;.
методы определения полярности обмоток электродвигателей и трансформаторов;.
последовательность проведения испытаний.
правила и инструкции по заполнению документации результатов испытаний.
правила техники безопасности при испытании и пробном пуске машин.
методику проведения испытания электрооборудования: изоляторов и вводов, разъединителя, короткозамыкателя и отделителя.
методику проверки и испытания токопроводов.
методику проверки и испытания комплектно-распределительные устройства.
объем и последовательность операций по пусконаладочным работам.
методику проведения наладки и испытания высоковольтных выключателей.
методику проведения испытания силовых кабелей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
при наладочных и испытательных работах:
производить оценку состояния электрооборудования по результатам проверок измерений и испытаний.
производить оформление протоколов проверки и испытаний, отчетов.
производить оформление результатов оценки состояния электрооборудования.
проводить электрические измерения;
снимать показания приборов.
определять соответствия номинальных параметров электродвигателя паспортным данным;.
производить измерение характеристик изоляции масляного трансформатора определением коэффициента абсорбции и тангенса угла диэлектрических потерь.
проводить испытания электрооборудования.
производить испытание изоляции обмоток трансформатора повышенным напряжением;
давать обоснование выбора методов испытания электрооборудования.
включать и соблюдать нагрузочные режимы при испытании и пробном пуске электрооборудования.
проводить испытания электрооборудования
заполнять технологическую документацию;
проверять электрооборудование на соответствие чертежам, электрическим схемам, техническим условиям;
демонстрировать практические навыки сборки схем для производства пусконаладочных работ;
пользоваться документацией на технические испытания электрооборудования.
Результат обучения: 1) Производить оценку состояния действующего электрооборудования.
Критерии оценки

7. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес екінші құрылғы және олардың тізбектерін монтаждауды орындайды.
Оқу нәтижесі: 3) Кабельді желілерді монтаждауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Күштік және бақылау кабелдерінің атауын, маркировкасын біледі.
2. Күштік және бақылау кабелдерінің таңбалануын монтаждау технологиясын біледі.
3. Өндіріс жұмысының жобасы, жұмыс сызбалары, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күштік және бақылау кабелдерін монтаждау және қайта бөлшектерді орындай біледі.
4. Монтаждың таңбалануына және қағидаттық сызбаларды тексеруді орындай біледі.
5. Электр монтаждау жұмыстарын орындауға жабдық және материалдарды жинақтауды орындайды.
6. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күштік және бақылау кабельдерін монтаждау және бөлшектеуді орындайды.
Оқу нәтижесі: 4) Электр жарықтану монтаждауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр сызбаларын біледі.
2. Жарық беруші жабдықты жинау үрдісі, монтаждауды біледі.
3. Сызу, сызба, эскиздар бойынша жұмысты орындауды біледі.
4. Өндіріс жұмысының жобасы, жұмыс сызбалары, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күш және жарық беруші жабдық, электр сымдарын монтаждауды орындай біледі.
5. Монтажды және қағидатты сызбаларды таңбалануын тексеруді орындай біледі.
6. Электр монтаждау жұмыстарын орындауға жабдық және материалдарды жинақтауды орындайды.
7. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жарық беруші жабдықтың монтаждауын орындайды
Оқу нәтижесі: 5) Жерсіздендіру құрылғыларын монтаждауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жерлендіруші құрылғының сипаттамасын біледі.
2. Жерлендіруші құрылғының монтаждау технологиясын біледі.
3. Электр монтаждау жұмыстарын өндіру үшін материал, бұйым, құралдар мен тетіктердің атауы, маркировкасы, қасиетін біледі.
4. Өндіріс жұмысының жобасы, жұмыс сызбалары, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жерлендіруші құрылғыны монтаждауды орындай біледі.
5. Электр монтаждау жұмыстарын орындауға жабдық және материалдарды жинақтауды орындайды.
6. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күш және жарық беруші жабдықты монтаждау және демонтаждауды орындайды.
КҚ 4. Бөлу қондырғысы мен қосалқы тізбекті пайдалану, жөндеу әрі баптау жұмысын жүргізу
АМ 04. Электр желілері электр жабдықтарын пайдалану, жөндеу және баптау
Бұл модуль реттеу және сынау жұмыстарын орындауға. қажетті білім мен дағды алу мүмкіндігін береді және жұмыс нәтижелілігін сипатайды.
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
- баптау жұмыстарының түрі мен тағайындалуы: қосу баптау жұмыстары, жоспарлыескерту пайдаланушы баптау жұмыстары. жұмыс істеуші кәсіпорындарда баптау жұмыстарын орындау,
- жұмыс істеуші кәсіпорындарда баптау жұмыстарын ұйымдастыру. электр жабдық ақауларын анықтау әдістері.
- магнит сымдары, контактілік біріктірулер, изоляциялау, біріктіру сызбалары механикалық бөлігінде ақауларды анықтау әдістері.
- Өлшеу аспаптарының жалпы тізбесі. аспаптарды электр тізбегіне қосу сызбалары. аспаптарға техникалық қызмет көрсету.
- Өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету жалпы ережесі.
- ауыспалы және ұзартылған ток жоғарылатылған кернеуін оңашаландыруын сынау әдістері.
- екінші коммутация аппараттары мен тізбекті оңашалауын тексеру әдістері.
- электр қозғалтқыштары мен трансформаторларды орау полярлығын анықтау.
- сынауды жүргізу реті. сынау нәтижесі құжаттарын толтыру бойынша нұсқаулық және ережесі.
- машиналарды сынау және сынақтық қосу кезінде қауіпсіздік техникасы ережесі.
электр жабдықтары: изоляторлар мен кірісі. ажыратқыш,
қысқа тұйықтандырғыш және бөлуші сынау жүргізу әдістемесі. ток сымдарын тексеру және сынау әдістемесі.
КРУ тексеру және сынау әдістемесі.
- жіберу қосу жұмыстары бойынша операциялар көлемі мен реті.
- жоғары вольтты қосушыларды сынау және баптау жүргізу әдістемесі.
- күш кабелдеріне сынақ жүргізу әдістемесі.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
қосу және сынау жұмыстары кезінде:
өлшеу және сынауды тексеру нәтижелері бойынша электр жабдығының жағдайын бағалауды жүргізу.
тексеру және сынау хаттамалары, есептерін ресімдеуді жүргізу электр жабдығы жағдайын бағалау нәтижесін ресімдеу.
электр өлшеулерін жүргізу. аспаптардың көрсеткіштерін алу.
электр қозғалтқышты паспорттық деректері номиналдық параметрлеріне сәйкестігін анықтау.
диэлектр жоғалту бұрыштары абсорбция және тангенс коэффициентін анықтау май трансформаторын изоляциялау сипаттамасына өлшеу жүргізу. электр жабдығына сынау жүргізу.
жоғарылатылған кернеу трансформаторын орау изоляциясына сынау жүргізу.
электр жабдығы сынау әдістерін таңдауға негіздеме беру.
электр жабдығын сынау және сынамалау жіберуін сынау кезінде жүктеу режімін қосу және сақтау.
электр жабдыққа сынама жүргізу. технологиялық құжаттаманы толтыру.
электр жабдықты сызу, электр сызбалары, техникалық жағдайына сәйкестігіне тексеру
сынама әдістерін таңдауға негіздеме беру.
қосужіберу жұмыстарының өндірісіне сызбаны жинау практикалық дағдыларын көрсету.
электр жабдықты техникалық сынауға құжаттаманы пайдалану.
жұмыс орнын ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс істеп тұрған электр жабдығы жағдайын бағалауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает назначение и виды пуско - наладочных работ.
2. Знает организацию наладочных работ.
3. Знает методы выявления дефектов электрооборудования.
4. Знает общую классификацию измерительных приборов.
5. Знает схемы включения приборов в электрическую цепь.
6. Умеет производить оценку состояния электрооборудования по результатам проверок измерений и испытаний.
7. Знает производить оформление протоколов проверки и испытаний, отчетов.
8. Умеет производить оформление результатов оценки состояния электрооборудования.
9. Выполняет дефектовку электрооборудования.
10. Выполняет включение приборов в электрическую цепь.
11. Оформляет протоколы проверки и испытаний, отчетов.
Результат обучения: 2) Производить измерения при производстве наладочных работ.
Критерии оценки
1. Знает общую классификацию измерительных приборов.
2. Знает схемы включения приборов в электрическую цепь.
3. Знает документацию на техническое обслуживание приборов.
4. Знает систему эксплуатации и поверки приборов.
5. Знает общие правила технического обслуживания измерительных приборов.
6. Умеет проводить электрические измерения.
7. Умеет производить фиксацию показаний приборов.
8. Проводит измерения характеристик изоляции масляного трансформатора определением коэффициента абсорбции и тангенса угла диэлектрических потерь.
9. Выполняет измерения при производстве наладочных работ.
Результат обучения: 3) Производить общие проверки и испытания электрооборудования.
Критерии оценки
1. Знает методы испытания изоляции повышенным напряжением переменного и выпрямленного тока.
2. Знает методы проверки изоляции цепей и аппаратов вторичной коммутации.
3. Знает методы определения полярности обмоток электродвигателей и трансформаторов.
4. Знает последовательность проведения испытаний
5. Знает правила и инструкции по заполнению документации результатов испытаний.
6. Знает правила техники безопасности при испытании и пробном пуске машин.
7. Умеет проводить испытания электрооборудования.
8. Умеет производить испытание изоляции обмоток трансформатора повышенным напряжением.
9. Умеет давать обоснование выбора методов испытания электрооборудования.
10. Умеет включать и соблюдать нагрузочные режимы при испытании и пробном пуске электрооборудования.
11. Умеет организовать рабочее место.
12. Выполняет общие проверки и испытания электрооборудования.
Результат обучения: 4) Производить проверку и испытание аппаратуры распределительных устройств.
Критерии оценки
1. Знает методику проведения испытаний разъединителя, короткозамыкателя и отделителя.
2. Знает методику проверки и испытания токопроводов

1. Қосужіберу жұмыстарының түрлері тмен тағайындалуын біледі
2. Баптау жұмыстарын ұйымдастыруды біледі
3. Электр жабдығы ақауларын анықтау әдістерін біледі
4. Өлшеу аспаптарының жалпы тізбесін біледі.
5. Аспаптарды электр тізбегіне қосу сызбасын біледі
6. Өлшеу және сынауды тексеру нәтижелері бойынша электр жабдықтың жағдайына бағалау жүргізу біледі.
7. Тексеру және сынау хаттамаларын ресімдеу, есептер жүргізуді біледі.
8. Электр жабдығы жағдайын бағалау нәтижелерін ресімдеуді жүргізу біледі
9. Электр жабдығының ақауларын жөндеуді орындайды.
10. Аспаптарды электр тізбегіне қосуды орындайды
11. Тексеру және сынау хаттамалары, есептерді ресімдейді
Оқыту нәтижесі: 2) Баптау жұмыстары өндірісі кезінде өлшеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеу аспаптарының жалпы тізбесін біледі.
2. Аспаптарды электр тізбегіне қосы сызбасын біледі
3. Аспаптардың техникалық қызмет көрсетуіне құжаттаманы біледі
4. Аспаптарды тексеру және пайдалану жүйесін біледі.
5. Өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету жалпы ережесін біледі
6. Электр өлшеулерін жүргізе біледі
7. Аспап көрсеткіштерін белгілеуді жүргізу біледі
8. Диэлектрлі жоғалу бұрышы абсорбция және тангенс коэффициентін анықтап майлы трансформатордың оқшаулауына өлшеу сипаттамасын жүргізеді
9. Жөндеу жұмыстары өндірісі кезінде өлшеулерді орындайды
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жабдығын жалпы тексеру және сынауды жүргізу..
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыспалы және түзуленген ток жоғарыланған кернеуін изоляцииялау сынау әдістерін біледі.
2. Екінші коммутация аппараттары мен тізбектерді изоляциялауды тексеру әдістерін біледі.
3. Электр қозғалтқыштар және трансформаторларды орау полярлығын анықтау әдістерін біледі.
4. Сынау жүргізу ретін біледі.
5. Сынау нәтижесі құжаттарын толтыру ережесі және нұсқаулығын біледі.
6. Машинаны сынауға жіберу және сынау кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін біледі.
7. Электр жабдығына сынау жүргізуді біледі.
8. Жоғарылатылған кернеу трансформаторын орау изоляциясы және сынау жүргізе біледі.
9. Электр жабдығын сынау әдістерін таңдау негіздемесін бере біледі.
10. Электр жабдығын сынау және сынама жіберу кезінде жүктеу режімдерін қосу және сақтай біледі
11. Жұмыс орнын ұйымдастыра біледі
12. Электр жабдығын жалпы тексеру және сынауды орындайды.
Оқу нәтижесі: Г) Тарату құрылғысының аппаратурасына тексеру және сынау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ажыратқыш, қысқатұйықтаушы және бөлгіш сынау жүргізу әдістемесін біледі.
2. Ток сымдарын тексеру және сынау әдістемесін біледі

3. Знает методику проверки и испытания комплектно-распределительных устройств.
4. Знает методику проведения наладки и испытания высоковольтных выключателей.
5. Знает методику проведения испытания силовых кабелей.
6. Проводит испытания электрооборудования.
7. Умеет заполнять документацию.
8. Умеет проверять электрооборудование на соответствие чертежам, электрическим схемам, техническим условиям.
9. Умеет пользоваться документацией на технические испытания электрооборудования.
10. Выполняет проверку и испытание аппаратуры распределительных устройств.
Квалификация "090203 3 Техник–электрик"
ПК 5. Выполнять техническое обслуживание и ремонт электрооборудования линий электропередачи подстанций и распределительных сетей
СМ 05. Техническое обслуживание и ремонт электрооборудования линий электропередачи подстанций и распределительных сетей
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживание и ремонта электрооборудования линий электропередач, подстанций и распределительных сетей.
При изучении модуля обучаемые должны освоить:
сведения об энергетических системах;
методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии;
конструкцию, принцип действия основного электрооборудования;
конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
основы проектирования электрической части подстанций;
режимы работы нейтралей электрических сетей;
способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
классификацию приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы;
методику расчета электрических сетей по потере напряжения;
методику расчета сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока;
методику расчета заземляющих устройств и их выполнение.
основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания
При изучении модуля обучающиеся должны при выполнении технического обслуживание и ремонта электрооборудования линий электропередач, подстанций и распределительных сетей:
производить расчеты токов короткого замыкания.
производить расчет электрических сетей по потере напряжения;
производить расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока;
производить расчет заземляющих устройств
Результат обучения: 1) Производить выбор электрооборудования подстанций и распределительных сетей.
Критерии оценки:

3. Кабельдік тарату қондырғыларын тексеру және сынау әдістемесін біледі.
4. Жоғары вольтты қосқышты тексеру және сынау әдістемесін біледі.
5. Күш кабелдеріне тексеру жүргізу әдістемесін біледі.
6. Электр жабдығына сынау жүргізеді.
7. Умеет заполнять документацию біледі.
8. Электр жабдығын сызу, электр сызбалары, техникалық жағдайларына сәйкестігіне тексеру біледі.
9. Электр жабдығын техникалық сынауға құжаттаманы пайдалана біледі.
10. Бөлу құрылғылары аппаратурасын тексеру және сынауды орындайды .
"090203 3 Техник–электрик" біліктілігі
КҚ 5. Қосалқы станция және бөлу желісі электрберіліс электр жабдықтар желісін жөндеу әрі техникалық қызмет көрсетуді орындау
АМ 05. Қосалқы станция және бөлу желісі электрберіліс электр жабдықтар желісін жөндеу әрі техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль қосалқы станция және бөлуші желілерді электр тапсыру электр жабдықтары желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындауға қажетті білім мен дағдыны алу мүмкіндігін береді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
энергетикалық жүйелер туралы мәліметтер;
электр энергиясы тұтынушылары электр жүктемесін анықтау әдістері; негізгі электр жабдығы конструкциясы,
әрекет ету қағидаты;
электр станциялары мен қосалқы станциялар электр беру және электр жабдығы желілерінің конструктивті ерекшеліктері;
қосалқы станцияның электр бөлігін жобалау негіздері; электр желілері нейтралдары жұмысының тәртібі;
қосалқы станциялардың жеке қажеттіктері жүйесін электрмен жабдықтау тәсілдері,
оперативтік ток көздері, қосалқы станцияларда өлшеу жүйесі және қосалқы станцияларды ұлғаюынан қорғау;
жұмыс режімі және үздіксіз электрмен жабдықтау талап етілетін деңгейі бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының тізбесі;
кернеуді жоғалту бойынша электр желілері есебінің әдістемесі; тоқтың экономикалық тығыздығы және мүмкін болатын қызуы бойынша өткізгіштік өнімнің бөлу есебінің әдістемесі;
жерлендіруші құрылғылар есебінің әдістемесі және оларды орындау. қысқа тұйықтау токтары көлемі негізгі түсінігі және ара қатынасы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы электр тапсыру желілері, қосалқы станциялар және таратушы желілерге техникалық қызмет көрсету және электр жабдықтарды жөндеуді орындаған кезде келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
токтың қысқа тұйықталу есептерін жүргізу.
кернеуді жоғалту бойынша электр желілері есебін жүргізу;
токтың экономикалық тығыздығы және жол берілетін қызуы бойынша өткізгіштік өнімді бөлу есебін жүргізу;
жерлендіруші құрылғы есебін жүргізу және оларды орындау
Оқыту нәтижесі: 3) Қосалқы станция және таратушы желілер электр жабдығын таңдау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные сведения об энергетических системах.
2. Знает выбор схемы подстанции.
3. Знает конструктивные особенности электрооборудования электрических станций и подстанций.
4. Знает выбор аппаратов и токоведущих частей.
5.Знает основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания.
6. Знает способы расчетов токов короткого замыкания.
7. Знает методику расчета электрических сетей по потере напряжения.
8. Знает методику расчета сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
9. Знает методику расчета заземляющих устройств и их выполнение.
10. Выполняет расчет электрических сетей по потере напряжения.
11. Выполняет расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
12. Выполняет расчет заземляющих устройств, проб.
Результат обучения: 2) Производить выбор электрооборудование линий электропередачи.
Критерии оценки:
1. Знает область применения различных видов линий электропередачи.
2. Знает опоры, провода и конструктивные элементы воздушных линий электропередач.
3. Знает оборудование кабельных линий электропередачи.
4. Умеет производить механический расчет воздушных линий электропередачи.
5. Умеет определять потери мощности в элементах электрической сети.
6. Выполняет расчет простых и сложных замкнутых сетей
ПК 6. Выполнять техническое обслуживание электрооборудования и осветительной сети промышленных потребителей
СМ 06. Техническое обслуживание электрооборудования и осветительной сети промышленных потребителей
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживания электрооборудования и освещения промышленных потребителей.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
конструкцию, принцип действия основного электрооборудования;
общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании напряжения до 1000 Вольт;
характеристики и режимы работы двигателя постоянного и переменного тока;
схемы включения и режимы работы электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока;
формулы и графики механических и электромеханических характеристик;
регулировочные свойства: диапазон, плавность, жесткость характеристики, экономичность электрооборудование технологических механизмов и установок;
схемы управления электрооборудованием технологических механизмов и установок.
основные световые величины и их единицы измерения;
современные источники света, их устройство, принцип работы, правила техники безопасности при их обслуживании;
современные осветительные приборы для различных источников света, их устройство, область применения;
основные принципы проектирования осветительной части осветительных установок;
основные методы расчета;
способы защиты и выбор проводниковой продукции для осветительных установок.
При изучении модуля обучающиеся должны и при техническом обслуживании электрооборудования и освещения промышленных потребителей:
производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов;
строить механические и электромеханические характеристики двигателей;
рассчитывать мощность и выбирать электродвигатели для различного рода рабочих машин;
производить сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного ток
читать и составлять электрические схемы;
выбирать электропривод, электрооборудование; составлять схемы управления;
выбирать тип и мощность электроприемников;
выбирать коммутационную, защитную аппаратуру;
решать задачи по определению силы света, освещенности, светового потока, яркости;
выполнять замер освещенности конкретных объектов с различными источниками света;
выполнять подключение светильников к электрической сети;
выполнять расчет освещенности методом коэффициента использования; точечным методом; от светящейся линии;
выполнять расчет прожекторного освещения;
определить тип источника света и светильник;
расположить светильники и составить схему их электроснабжения;
рассчитывать потери напряжения в электрических сетях.
Результат обучения: 1) Производить выбор электрооборудования для общепромышленных предприятий.
Критерии оценки:

1. Энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді біледі.
2. Қосалқы станциялар сызбасын таңдауды біледі.
3. Электр станциялары мен шағын станцилар электр жабдығының конструктивті ерекшеліктерін біледі.
4. Аппараттар және ток жүргізуші бөліктерді таңдай біледі.
5. Қысқа тұйықталу ток көлемі негізгі түсінігі және ара қатынасын біледі
6. Қысқа тұйықталу ток есепбінің тәсілдерін біледі.
7. Кернеу жоғалуы бойынша электр желілері есебінің әдістемесін біледі.
8. Тоқтың экономикалық тығыздығы және мүмкін болатын қызуы бойынша өткізгіштік өнімнің бөлу есебінің әдістемесі біледі.
9. Жерлендіруші құрылғы есебін жүргізу және оларды орындауды біледі.
10. Кернеу жоғалуы бойынша электр желілері есебін орындайды.
11. Токтың экономикалық тығыздығы және мүмкін болатын қызуы бойынша өткізгіштік өнімнің бөлу есебін орындайды.
12. Жерлендіруші құрылғы есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тапсыру желілері электр жабдығын таңдауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тапсыру желілеріің түрлерін қолдану саласын біледі.
2. Электр тапсырушы ауа желілері тіректері, сымы және конструктивтік элементтерді біледі.
3. Электр тапсыру кабелді желілері жабдығын біледі.
4. Электр тапсыру ауа желілері механикалық есебін жүргізе біледі.
5. Электр желісі элементтерінде қауат жоғалуын анықтай біледі.
6. Қарапайым және күрделі бекітулі желілер есебін орындайды.
КҚ 6. Өнеркәсіптік кәсіпорын жарық желісі мен электржабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау
АМ 06
Өнеркәсіптік кәсіпорын жарық желісі мен электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль электр жабдығы және өнеркәсіптік тұтынушылар жарықтану желісіне техникалық қызмет көрсетуді орындауға. қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді және, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
негізгі электр жабдығы конструкциясы, жұмыс істеу қағидаты;
1000 В дейін кернеу күштік және электр жетек жұмысы тәртібі және қосу сызбалары;
механикалық және электр механикалық сипаттамалардың формуласы мен кестелері; реттеуші қасиеттері:
диапазон, жатықтылығы, сипаттаманың қаттылығы, технологиялық тетіктер мен қондырғылар электр жабдықтарының үнемділігі;
технологиялық тетіктер және қондырғылар электр жабдығын басқару сызбалары.
негізгі жарықтық көлемдер және олардың өлшеу бірліктері;
нарықтың заманауи көздері, олардың құрылымы, жұмыс қағидаты, оларға қызмет көрсеткен кезде қауіпсіздік техникасының ережесі;
нарықтың түрлі көздеріне қазіргі заманғы жарықтандыру аспаптары, олардың құрылымы, қолданылу саласы;
нарықтандыру қондырғылары жарықтандыру бөлігін жобалаудың негізгі қағидаттары;
есептің негізгі әдістері; жарықтандыру қондырғыларына өткізгіштік өнімді таңдау және қорғау тәсілдері.
Модульді зерделеген кезде білім алушы электр жабдығына техникалық қызмет көрсету және өнеркәсіп тұтынушыларын жарықтандыру кезінде келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
- электр жетектері электр және электр механикалық параметрлері есебін жүргізу;
- қозғалтқыштардың механикалық және электр механикалық сипаттамасын жасау;
- жұмыс машиналары түрлеріне электр қозғалтқыштар таңдау және қуатын есептеу;
- тұрақты және ауыспалы ток қозғалтқыштарымен электр жетектерді қосу сызбаларын жинауды жүргізу.
электр сызбаларын оқу және жасау;
электр жетек, электр жабдығы ашықтығын таңдау;
басқару сызбаларын жасау;
қуаттылығы және типін таңдау; коммутациялық, қорғану аппаратурасын таңдау;
жарықтың күші, жарықтануы, жарық ағыны, ашықтығы бойынша міндеттерді шешу;
жарықтың түрлі көздерімен нақты нысандарды жарықтануын өлшеуді орындау;
шырағданды электр желісіне қосу;
пайдалану коэффициенті әдісімен жарықтандыру есебін орындау;
нүктелік әдіспен; жарқырап тұрған желіден; прожекторлық жарықтану есебін орындау;
- жарық көзі типі және шамшырақты анықтау;
- шырағдандарды орналастыру және олардың электрмен жабдықтау сызбасын жасау;
- электр желілерінде кернеу жоғалуын есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпыөнеркәсіптік кәсіпорындар электр жабдығын таңдау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
Негізгі электр жабдығының конструкциясы, жұмыс істеу қағидатын біледі.

1. Знает конструкцию, принцип действия основного электрооборудования.
2. Знает электрооборудование технологических механизмов и установок.
3. Знает схемы управления электрооборудованием технологических механизмов и установок.
4. Знает характеристики и режимы работы двигателя постоянного и переменного тока.
5. Знает формулы и графики механических и электромеханических характеристик.
6. Знает регулировочные свойства: диапазон, плавность, жесткость характеристики, экономичность.
7. Умеет производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
8. Умеет строить механические и электромеханические характеристики двигателей.
9. Умеет рассчитывать мощность и выбирать электродвигатели для различного рода рабочих машин.
10. Умеет производить сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
11. Выполняет расчет мощности и выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
12. Выполняет сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
Результат обучения: 2) Производить расчет электрического освещения
Критерии оценки:
1. Знает основные световые величины и их единицы измерения.
2. Знает современные источники света, их устройство, принцип работы, правила техники безопасности при их обслуживании.
3. Знает современные осветительные приборы для различных источников света, их устройство, область применения.
4. Знает основные принципы проектирования осветительной части и методы расчетов осветительных установок.
5. Знает способы защиты и выбор проводниковой продукции для осветительных установок.
6. Умеет выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований.
7. Умеет решать задачи по определению силы света, освещенности, светового потока, яркости.
8. Умеет определить тип источника света и светильник.
9. Умеет выполнять расчет освещенности методом коэффициента использования; точечным методом, от светящейся линии.
10. Умеет выполнять расчет прожекторного освещения.
11. Умеет расположить светильники и составить схему их электроснабжения.
12. Выполняет подключение светильников к сети
13. Выполняет замер освещенности конкретных объектов с различными источниками света.
ПК 7. Выполнять управление и контроль эксплуатации электрических сетей и электрооборудования промышленных предприятий
СМ 07. Управление и контроль эксплуатации электрических сетей и электрооборудования промышленных предприятий
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для управления и контроля за эксплуатацией электрическими сетями и электрооборудованием промышленных предприятий.
При изучении модуля обучаемые должны освоить
структуру автоматического и диспетчерского управления;
- электрооборудование электрических сетей электроснабжения промышленных предприятий;
назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических
требований;
выполнять расчет электрических нагрузок по узлам подстанции
(шкаф распределительный, шинопровод распределительный, щит силового управления);
по картограммам электрических нагрузок цеха выбирать схемы
цехового электроснабжения; рассчитывать мощность и выбирать электрооборудование приемников
электроэнергии;
выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических
требований;
При изучении модуля обучающиеся должны при управлении и контроле эксплуатации электрическими сетями и электрооборудованием промышленных предприятий:
работать с технической документацией на подстанциях
составлять схемы межцеховых и внутрицеховых электрических сетей
выполнять типичные переключения
организовать работы по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи
работать с техническими средствами диспетчерского управления
-составлять схему питания собственных нужд подстанций;
составлять расчетную схему и схему замещения; определять параметры схемы замещения и уметь ее преобразовывать;
составлять схемы замещения отдельных последовательностей и значения сопротивлений их элементов; определять токи и напряжение при различных видах несимметричных коротких замыканий;
определять электродинамическую стойкость электроаппаратов и шинных конструкций; термическую стойкость аппаратов и температуру нагрева шин;
выполнять схемы электрических сетей промышленных предприятий;
выполнять выбор сечения проводников по допустимому нагреву электрическим током;
по экономической плотности тока;
выполнять расчҰт шинопроводов и троллейных линий.
рассчитывать заземляющие устройства
Результат обучения: 1) Производить управление сетями электроснабжения.
Критерии оценки:

1. Технологиялық тетіктердің электр жабдығы және қондырғыларын біледі.
2. Технологиялық тетіктердің электр жабдығы және қондырғыларын басқұару сызбасын біледі.
3. Тұрақты және ауыспалы ток қозғалтқышы жұмысының сипаттамасы мен режімін біледі.
4. Механикалық және электр механикалық сипаттамалардың формуласы мен кестелерін біледі.
5. Реттеу қасиеттері: диапазон, жатықтылық, сипаттама қаттылығы, үнемділігін біледі.
6. Электр жетектердің электр және электр механикалық параметрлері есептерін жүргізу біледі.
7. Қозғалтқыштардың механикалық және электр механикалық сипаттамасын жасау біледі.
8. Жұмыс машиналары түрлеріне электр қозғалтқыштар таңдау және қуатын есептей біледі.
9. Тұрақты және ауыспалы ток қозғалтқыштарымен электр жетектерін қосу сызбаларын жинауды жүргізуді біледі.
10. Жұмыс машиналары түрлеріне электр қозғалтқыштар таңдау және қуатын есептейуді орындайды.
11. Тұрақты және ауыспалы ток қозғалтқыштарымен электр жетектерін қосу сызбаларын жинауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр жарықтандыру есебін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеудің негізгі жарықтық көлемдері және олардың бірліктерін біледі.
2. Жарықтың қазіргі заманғы көздері, олардың құрылымы, жұмыс қағидаты, оларға қызмет көрсеткенде қауіпсіздік техникасы ережесін біледі;
3. Жарықтың көздері, олардың құрылымы, қолдану саласын біледі;
4. Жарықтандыру бөлігін жобалау негізгі қағидаттары және жарықтану қондырғылары есептерінің әдістерін біледі;
5. Жарықтану қондырғыларына өткізгіштік өнімді таңдау және қорғау құралдарын біледі.
6. Техникалық талаптарына қарамай қажетті жабдықты таңдай біледі.
7. Жарық күшін анықтау, жарықтану, жарық ағыны, ашықтықты анықтау бойынша есептерді шеше біледі.
8. Жарық көзінің типі және шамшырақты анықтау біледі.
9. Пайдалану коэффициенті әдісімен жарықтану есебі; нүктелік әдіс; жанатын желіден есепті орындай біледі.
10. Прожекторлық жарықтану есебін орындай біледі.
11. Шамдарды орнату және оларды электрмен жабдықтау сызбасын жасай біледі.
12. Шамдарды желіге қосуды орындайды
13. Жарықтың түрлі көздерімен нақты нысандарды жарықтану өлшеуін орындайды.
КҚ 7. Өнеркәсіптік кәсіпорын электржабдықтары мен электр желілерін басқару әрі пайдалануды бақылауды орындау
АМ 07. Өнеркәсіптік кәсіпорын электржабдықтары мен электр желілерін басқару әрі пайдалануды бақылау
Бұл модуль өнеркәсіптік кәсіпорындар электр желілері және электр жабдығын басқару және пайдалануын бақылауға қажетті білім мен дағдыларын алуға мүмкіндік береді және жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
- автоматтық және диспетчерлік басқару құрылымы;
- өнеркәсіптік кәсіпорындар электр желілері электр жабдығын;
электр аппараттарының тағайындалуы, жұмыс істеу қағидаты және конструкциялары;
электр қондырғыларының типтік электр сызбалары және оларға сәйкес таратушы құрылғылар;
техникалық талаптарға қарамастан қажетті жабдықтарды таңдау;
қосалқы станция тораптары бойынша (тарату шкафы, таратушы шинасым, күштік басқару қалқаны);
- электр жүктемелерінің есебін орындау;
- цехтық электрмен жабдықтау сызбасын таңдау электр жүктемелері картограммалары; лектроэнергиясы қабылдауыш электр жабдығын таңдау және қуаттылығын есептеу;
техникалық талаптарға қарамай қажетті жабдықты таңдау.
Модульді зерделеген кезде білім алушы өнеркәсіптік кәсіпорындар электр желілері және электр жабдығын басқару және пайдалануын бақылау кезінде келесі білік және дағдыларды алуы тиіс:
қосалқы станцияларда техникалық құжаттамамен жұмыс істеу
цехаралық және цехішілік электр желілері сызбасын жасау типтік қайта қосуларды орындау
электр тапсыру желілері мен қосалқы станцияларда апатты жою жөнінде жұмысты ұйымдастыру
диспетчерлік басқару техникалық құралдарымен жұмыс істеу
- қосалқы станциялар жеке қажеттіктерін қоректендіру сызбасын жасау;
есептеу сызбасы және ауыстыру сызбасын жасау;
ауыстыру сызбасы параметрлерін анықтау және оны қайта құра білу;
- жеке ретті ауыстыру сызбаларын жасау және оның элементтерінің қарсыласу маңызы;
- симметриялы емес қысқа тұйықталу түрлері кезінде ток және кернеуді анықтау;
- электр аппараттары және дөңгелек конструкциялары электр динамикасының тұрақтылығын анықтау;
- аппараттар тұрақтығы және дөңгелекті жылыту температурасы термикалық тұрақтылығы;
- өнеркәсіптік кәсіпорындар электр желілері сызбаларын орындау;
- электр тогының мүмкін болатын жылуы бойынша өткізгіштерді бөлу таңдауын орындау;
- токтың экономикалық тығыздығы;
- дөңгелек сымы және троллейлік желілер есебін орындау.
жерлендіруші құрылғыларды есептеу
Оқыту нәтижесі: 3) Желілерді электрмен жабдықтауды басқаруды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает структуру автоматического и диспетчерского управления.
2. Знает элементы и узлы систем вычислительной техники.
3. Знает электрооборудование электрических сетей электроснабжения промышленных предприятий.
4. Умеет работать с технической       документацией на электростанциях и подстанциях.
5. Умеет составлять схемы межцеховых и внутрицеховых электрических сетей.
6. Умеет выполнять типичные переключения.
7. Умеет организовать работы по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи.
8. Умеет работать с техническими средствами диспетчерского управления.
9. Выполняет типичные переключения.
Результат обучения: 2) Организация и системы учета электроэнергии.
Критерии оценки:
1. Знает технические средства учета электроэнергии.
2. Знает классификацию и технические характеристики счетчиков.
3. Знает схемы включения счетчиков.
4. Знает системы учета, контроля и управления потреблением электроэнергии.
5. Знает информационно-измерительную систему учета и контроля электроэнергии.
6. Выполняет учет и контроль расхода электроэнергии.
Результат обучения: 3) Производить расчет и выбор электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Знает методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии.
3. Знает конструкцию, принцип действия основного электрооборудования.
4. Знает методику построения схем электроснабжения цехов, предприятий.
5. Знает конструктивные особенности электрооборудования электрических станций и подстанций.
6. Знает классификацию приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы.
7. Знает методику расчета электрических сетей по потере напряжения
8. Знает методику расчета сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
9. Знает методику расчета заземляющих устройств и их выполнение.
10. Знает расчҰт шинопроводов и троллейных линий.
11. Умеет составлять расчетную схему и схему замещения, определять и преобразовывать параметры схемы замещения;
12. Умеет определять токи и напряжение при различных видах несимметричных коротких замыканий;
13. Умеет выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований.
14. Умеет выполнять расчет электрических нагрузок по узлам подстанции (шкаф распределительный, шинопровод распределительный, щит силового управления).
15. Умеет выбирать схемы цехового электроснабжения по картограммам электрических нагрузок цеха.
16. Выполняет схемы электрических сетей промышленных предприятий;
17. Выполняет выбор электрооборудования электрических цеховых сетей, шкафов распределительных, шинопроводов распределительных, щитов силового управления по расчетным электрическим параметрам.
18. Знает построение векторной диаграммы токов и напряжений.
19. Знает назначение и область применения реле; схемы соединения реле.
20. Знает виды повреждений трансформаторов и их анализ.
21. Знает схему дифференциальной защиты, еҰ действие, область применения.
22. Знает принцип действия защиты шин.
23. Умеет строить векторные диаграммы токов и напряжений.
24. Умеет определять виды повреждений трансформаторов.
25. Выполняет построение векторной диаграммы токов и напряжений.
26. Выполняет прозвонку контрольных кабелей.
Результат обучения: 4) Производить противоаварийную автоматику
Критерии оценки:
1. Знает работу схем автоматического повторного включения и автоматического включения резерва.
2. Знает назначение и требования к автоматическому включению резерва.
3. Знает назначение и способы регулировки напряжения на подстанциях.
4. Умеет анализировать работу схем автоматического повторного включения и автоматического включения резерва.
5. Умеет использовать реле понижения частоты.
6. Умеет читать схемы автоматического регулирования возбуждения.
7. Выполняет регулировку противоаварийной автоматики.
Результат обучения: 5) Производить проверку релейной защиты и автоматики.
Критерии оценки:
1. Знает аппаратуру для проверки защиты и автоматики.
2. Знает методы прозвонки контрольных кабелей.
3. Знает общие рекомендации при проверке электрических характеристик реле по месту установки величин и работе контактов.
4. Знает назначение и способы проверки защиты первичным током от однофазных нагрузочных трансформаторов.
5. Умеет снимать векторные диаграммы токов и напряжений.
6. Умеет строить векторные диаграммы.
7. Выполняет прозвонку контрольных кабелей.
8. Снимает векторные диаграммы токов и напряжений
ПК 9.Выполнять организацию деятельности производственного подразделения
СМ 09. Организация деятельности производственного подразделения
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для организации деятельности производственного подразделения
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
сущность рыночных реформ;
- структуру управления предприятий;
основы планирования;
метод расчҰта тепловых и электрических станций;
пути развитие экономики Республики Казахстан;
- механизм управления предприятием;
- положение о служебных обязанностях мастера участка;
основные направления менеджмента;
- основы производственной психологии;
методы расчета производительности труда;
- все виды производственных ресурсов;
классические формы оплаты труда;
тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда;
издержки производства;
расходы предприятия; их виды и классификацию;
виды доходов предприятия;
принципы формирования и распределения прибыли;
виды рентабельности;
сущность и содержание маркетинга;
функции, виды маркетинговых исследований;
основные определения и понятия изобретательства и рационализаторских предложений
классификацию инвестиций; сущность капитальных вложений на теплоэлектроцентралях, гидроэлектростанциях, подстанции;
основы сметного дела;
-основные показатели основных производственных фондов;
состав и структуру оборотных средств;
пути экономии материальных средств;
-виды запасов
В результате изучения модуля обучающиеся должны по организации деятельности производственного подразделения:
анализировать эффективность реформ в Республике Казахстан;
ориентироваться в иерархии управления;
анализировать эффективность планирования;
руководить первичным звеном управления;
формировать первичный коллектив;
ориентироваться в производственных ситуациях;
рассчитывать методы производительности труда;
организовывать снабжение и сбыт;
ориентироваться в тарифах и расценках;
выполнять расчет тарифов на оплату электрической и тепловой энергии;
рассчитать сметную стоимость строительно-монтажных работ на оборудование станций и подстанций;
отличать основных производственных фондов по видам;
рассчитывать амортизационные отчисления;
определять показатели основных производственных фондов на участке;
определять показатели кругооборота оборотных средств.
Результат обучения: 1) Производить технико-экономические показатели деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает сущность рыночных реформ.
2. Знает структуру управления предприятий .
3. Знает основы планирования.
4. Знает методы расчҰта технико-экономические показатели.
5. Знает пути развития экономики Республики Казахстан.
6. Умеет анализировать эффективность реформ в Республике Казахстан.
7. Умеет ориентироваться в иерархии управления.
8. Умеет анализировать эффективность планирования
9. Выполняет расчеты технико-экономические показатели.
Результат обучения: 2) Соблюдать принципы менеджмента на предприятиях энергетики.
Критерии оценки:
1. Знает механизм управления предприятием.
2. Знает положение о служебных обязанностях мастера участка.
3. Знает основные направления менеджмента.
4. Знает строение менеджмента.
5. Знает основы производственной психологии.
6. Умеет руководить первичным звеном управления.
7. Умеет ориентироваться в иерархии управления.
8. Умеет формировать первичный коллектив.
9. Умеет ориентироваться в производственных ситуациях.

1. Автоматтық және диспетчерлік басқару құрылымын біледі.
2. Есептеу техникасы жүйесі тораптары мен элементтерін біледі.
3. Өнеркәсіптік кәсіпорындар электрмен жабдықтау электр желілерін біледі.
4. Электр станциялары және қосалқы станцияларда техникалық құжаттамамен жұмыс істей біледі.
5. Цехаралық және цехішілік электр желілері сызбасын жасай біледі.
6. Типтік қайта қосуларды орындай біледі.
7. Қосалқы станциялар және электр тарату желілерінде апатты жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыра біледі.
8. Диспетчерлік басқару техникалық құралдарымен жұмыс істей біледі.
9. Типтік қайта қосуларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр энергиясы есебінің жүйесі және ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр энергиясы есебінің техникалық құралдарын біледі.
2. Есептеуіштердің тізбесі және техникалық сипаттамасын біледі.
3. Есептеуіштерді қосу сызбасын біледі.
4. Электр энергиясы есебінің жүйесі, бақылау және тұтынуды басқаруды біледі.
5. Есептің ақпараттықөлшеу жүйесі және электр энергиясын бақылауды біледі.
6. Электр энергиясы шығыны есебі және бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жабдығының есебі және таңдауын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр энергиясы тұтынушылар электр жүктемесін анықтау әдістерін біледі.
2. Негізгі электр жабдығы, конструкциясы, жұмыс істеу қағидатын біледі.
3. Кәсіпорындар, цехтарды электр жабдықтау сызбаларын жасау әдістемесін біледі.
4. Электр станциялары және шағын станцилар электр жабдығы конструктивтік ерекшеліктерін біледі.
5. Үздіксіз электр жабдықтау талап етілетін деңгейі және жұмыс режімі электр энергиясы тізбесін біледі.
6. Кернеуді жоғалту бойынша электр желілерді есептеу әдістемесін біледі
7. Токтың экономикалық тығыздығы және мүмкін болатын жылу бойынша өткізгіштік өнімді бөлуін есептеу әдістемесін біледі.
8. Жерлендіруші құрылғылар есебінің әдістемесі және олардың орындалуын біледі.
9. Троллейлік желілер және дөңгелек сымдары есебін біледі.
10. Есептеу сызбасы және ауыстыру сызбасын жасау, ауыстыру сызбасы параметрларын анықтау және қайта құруды біледі;
11. Симметриялы емес қысқа тұйықталу түрлері кезінде ток және кернеуді анықтау біледі;
12. Техникалық талаптарына қарамай қажетті жабдықты таңдау біледі.
13. Қосалқы станциялар ( тарату шкафы, таратушы шинасым, күштік басқару қалқаны ) тораптары бойынша электр жүктемелерін есептеуді орындауды біледі.
14. Цехтың электр жүктемесі картограммалары бойынша цехтың электрмен жабдықтау сызбаларын таңдау біледі .
15. Өнеркәсіптік кәсіпорындар электр желілері сызбаларын орындайды;
16. Электр цехтық желілері, тарату шкафы, таратушы шинасым, күштік басқару қалқаны есептеу электр параметрлері бойынша электр жабдығын таңдауды орындайды
КҚ 8. Электржабдық жұмысындағы олқылық пен бас тарту себептерін анықтау
АМ 08.
Электржабдық жұмысындағы олқылық пен бас тарту себептерін анықтау
Бұл модуль электрмен жабдық жұмысында бас тарту мен кемшіліктер және оларды жою себептерін анықтауға ооборудования қажетті білім мен дағдыны алу мүмкіндігін береді және жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
ток және кернеулердің векторлық диаграммалары;
- реленің тағайындалуы және қолдану саласы;
реле біріктіру сызбасы;
дифференциалды қорғау сызбасы, оның әрекеті, қолдану саласы;
қорғау жұмысы;
токты айыру, қорғаумен келісу;
трансформатордардың толық сызбасын қорғау, олардың өзара әрекеті;
электр қозғалтқышының зақымдануы және қалыпты емес режімі;
дөңгелекті қорғау әрекетінің қағидаты;
автоматты қайта қосу резервті автоматтық қосу сызбасының жұмысы;
резервті автоматтық қосу тағайындалуы және талаптары; қосалқы станцияларда кернеудің тағайындалуы және реттеу тәсілдері
автоматика және қорғауды тексеру аппаратурасы
бақылау кабелдерін қағу әдістері
контакт жұмысы және көлемін орнату орны бойынша реленің электр сипаттамаларын тексеру кезінде жалпы ұсыныстар.
бір фазалы жүктеме трансформаторларынан бастапқы токты қорғауын тексеру тәсілдері және тағайындалуы. Модульді зерделеген кезде білім алушы электр жабдығы жұмысында бас тарту және кемшіліктер себебін анықтауға келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
к.з.тогын анықтау; қалдық кернеу деңгейлері;
түрлі релейлік қорғау әрекетін жіктеу;
релені қолдану саласын анықтау және релені біріктіру сызбасы;
релені реттеу, жөнге келтіруді орындау; іске қосу параметрлерін анықтау;
қорғау сызбасын оқу;
релені реттеуді орындау;
релені жөнге келтіруді орындау;
ток бөлу әрекетін оқу және талдау;
нөлдік реті трансформаторын қосу желі сызбасы және ретін және релелік қорғауды жинау;
сызбаларды оқу, ұзақ дифференциалды қорғау қондырғысы есебін орындау;
бүліну түрлері және олардың салдарын талдау;
релені газбен қорғау сынау;
автоматты екінші қосу және резервті автоматтық қосу сызбасы жұмысын талдау;
жиілікті төмендету релені пайдалану;
қозу автоматты реттеу сызбаларын оқу.
ток және кернеулердің векторлық диаграммаларын алу;
векторлы диаграммаларды салу.
Оқыту нәтижесі: 1) Релейлі қорғау әрекетін жіктеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ток және кернеулердің векторлық диаграммасын құра біледі.
2. Реленің тағайындалуы және қолданылу саласы; релені біріктіру сызбасын біледі.
3. Трансформаторлардың бүліну түрі және оларды талдай біледі
4. Дифференциалды қорғау сызбасы, оның әрекеті, қолдану саласын біледі.
5. Дөңгелекті қорғау әрекеті қағидатын біледі.
6. Ток және кернеулердің векторлық диаграммасын құра біледі.
7. Трансформаторлар бүліну түрлерін анықтай біледі.
8. Ток және кернеулердің векторлық диаграммасын құруды орындайды.
9. Бақылау кабелдерінің төсеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Апатқа қарсы автоматиканы жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматты екінші қосу және резервті автоматты қосу сызбаларының жұмысын біледі.
2. Резервті автоматты қосуға тағайындау және талаптарды біледі.
3. Қосалқы станцияларда кернеуді реттеу тәсілдері мен тағайындалуын біледі.
4. Автоматты қайталап қосу және резервті автоматты қосу сызбаларының жұмысын талдай біледі.
5. Төмендету жиілік релесін пайдалану біледі.
6. Қозудың автоматты реттеу сызбасын оқи біледі.
7. Апатқа қарсы автоматиканы реттеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3(Реле қорғанысы мен автоматиканы тексеруді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қорғауды тексеру аппаратурасы және автоматиканы біледі.
2. Бақылау кабелдерін қағу әдістерін біледі.
3. Контактімен жұмыс және көлемін орнату бойынша электр сипаттамасын тексеру кезінде жалпы ұсыныстарды біледі.
4. Бір фазалы жүктеме трансформаторларынан бастапқы токты қорғау тексеру тәсілдері және тағайындалуын біледі.
5. Ток және кернеулердің векторлы диаграммаларын алуды біледі.
6. Векторлы диаграммаларды жасай біледі.
7. Бақылау кабелдерінің қағылуын орындайды.
8. Ток және кернеулердің векторлы диаграммаларын алады.
КҚ 9. Өндірістік бөлімше қызметін ұйымдастыруды орындау
АМ 09. Өндірістік құрылым қызметін ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік құрылым қызметін ұйымдастыруға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді және жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Білім алушы модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді игеруі тиіс:
нарықтық реформалар маңызы
кәсіпорынды басқару құрылымы.
жоспарлау негіздері
жылу және электр станциясын есептеу әдісі.
Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдары.
кәсіпорынды басқару тетігі.
участок шеберінің қызметтік міндеттері туралы ереже.
менеджменттің негізгі бағыты.
өндірістік психология негіздері.
еңбек өнімділігі еасебінің әдістері.
өндірістік ресурстардың барлық түрлері.
еңбеке ақы төлеудің классикалық түрлері.
еңбекке тарифтік, бестарифтік емес және рейтингілік ақы төлеу.
өндіріс шығындары;
кәсіпорынның шығындары; олардың түрлері және тізбесі;
кәсіпорын кірістерінің түрлері;
пайданы бөлу және қалыптастыру қағидаттары;
рентабельдік түрлері;
маркетинг маңызы және мазмұны;
маркетингтік зерттеулердің түрлері, қызметі;
жаңалық және рационализаторлық ұсыныстар түсінігі және негізгі анықтамасы
инвестициялар тізбесі; жылу электр орталықтарына, су электр станцияларына, қосалқы станцияларға күрделі қаржы салымының мәнін;
сметалық іс негіздері;
негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштері;
айналым құралдарының құрамы мен құрылымы;
материалдық құралдарды үнемдеу жолдары; қор түрлері
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы өндірістік құрылым қызметін ұйымдастыру бойынша келесі білік пен дағдыларды игеруі тиіс: Қазақстан Республикасында реформалар тиімділігін талдау
басқару иерархиясында бағыт алу
жоспарлау тиімділігін талдау
басқарудың бастапқы буынын басқару;
басқару иерархияда бейімделу;
бастапқы ұжымды қалыптастыру;
өндірістік жағдаяттарда хабардар болу;
көпшілік алдында сөйлеу
еңбек өнімділігінің әдістерін есептеу
жабдықтау және алуды ұйымдастыру
тарифтар мен бағалау хабардар болу
жаңа түрлер бойынша еңбекке ақыны жаңа түрлер бойынша аудару
электр және жылу энергиясына ақы төлеуге тарифтер есебін орындау
станция және қосалқы станцияларды жабдыққа құрылыс монтаждау жұмыстарының сметалық құнын есептеу;
негізгі өндірістік қорлардың түрлері бойынша айыра білу;
амортизациялық аударуларды есептеу;
негізгі өндірістік қорлардың участокта көрсеткіштерін анықтау;
айналым құралдары айналым көрсеткіштерін анықтау;
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын қызметінің техникалықэкономикалық көрсеткіштерін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Нарықтық реформа маңызын біледі.
2. Кәсіпорынды басқару құрылымын біледі.
3. Жоспарлау негіздерін біледі.
4. Техникаэкономикалық көрсеткішке есептеу жүргізу әдістерін біледі.
5. Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын біледі.
6. Қазақстан Республикасында реформа тиімділігіне талдау жасай біледі.
7. Басқару иерархиясында қалыптаса біледі.
8. Жоспарлау тиімдлігіне талдау жасай біледі
9. Техникаэкономикалық көрсеткішке есептеу жүргізуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Энергетика кәсіпорындарында менеджмент қағидаттарын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынды басқару механизмін біледі.
2. Участок шеберінің қызметтік міндеттері туралы ережені біледі.
3. Менеджменттің негізгі бағыттарын біледі.
4. Менеджмент құрылымын біледі.
5. Өндірістік психология негіздерін біледі.
6. Басқарудың бастапқы буынын басқара алады;
7. Басқару иерархиясында бейімделе алады.
8. Бастауыш ұжымды қалыптастыра біледі.
9. Өндірістік жағдаттарда бейімделе алады.

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы расчҰта валового внутреннего прлдукта и валового национального прдукта. .
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6 Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения конструкторской и технической документации
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля обучаемые должны освоить :
геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей;
общие сведения о сборочных чертежах;
-назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах;
правила оформления и чтения рабочих чертежей;
основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем;
требования стандартов Единой системы конструкторской документации) и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем;
основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять чертежи деталей;
выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам и копиям;
выполнять схемы по специальности;
соблюдать требования стандартов Единой системы конструкторской документации ( и Единой системы технологической документации при оформлении и составлении чертежей и схем;
использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
Результат обучения: 1) Выполнять чертежи деталей.
Критерии оценки:
1.Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2. Выполняет геометрические построения.
3. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
5. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
6. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
7. Выполняет изображение и обозначение резьб.
8. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
9. Выполняет чертежи разъҰмных и неразъҰмных соединений.
10. Выполняет чертежи передач.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам.
Критерии оценки:
1.Знает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2. Демонстрирует знания условностей и упрощений, применяемых в чертежах.
3. Применяет навыки машиностроительного черчения.

4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БК 06. Сызу мен сызбаны орындау нақты дағдысы мен біліктілігін игеру, құрастырушы және техникалық құжаттарды оқи білу
ЖКМ 01
Сызу
Аталмыш модуль құрастыру әрі технологиялық құжаттаманы әзірлеу, ресімдеу әрі оқуды орындау үшін қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі қажет:
техникалық тетіктің геометриялық құрылысы мен сызу ережесі;
жиақтау сызбасы туралы жалпы деректер;
сызуда қолданылатын шарттықы пен жеңілдетудің жұмсалу мақсаты;
жұмыс сызбасын ресімдеу әрі оқу ережелері;
құрастыру, технологиялық әрі басқа да қалыптық құжаттаманың негізгі ережелері;
-технологиялық сызуды орындау және технологиялық жабдықтың графикалық ұсыну тәсілдері;
-сызу әрі сызбаны ресімдеу әрі құрастыруға қойылатын Құрастыру құжаттарының ортақ жүйесі) стандартытының және Технологиялық құжаттардың ортақ жүйесі (талаптары;
құрастыру, технологиялық әрі басқа да қалыптық құжаттаманың негізгі ережелері.
Модульді оқу барысында білім алушылар келесі қабілеттерге ие болуып, дағды мен білікті игерулері қажет:
тетіктің сызбасын орындау;
жалпы түрінің сызбасы мен нобай мен көшірмеге қарап жинау сызбасын орындау;
мамандық бойынша сызбаны орындау;
сызу әрі сызбаны ресімдеу әрі құрастыруға қойылатын Құрастыру құжаттарының ортақ жүйесі стандартытының және Технологиялық құжаттардың ортақ жүйесі) талаптарын сақтау;
Құрастыру әрі технологиялық құжатты әзірлеу үшін қолданбалы бағдарлама пакетін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Тетік сызбасын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрастыру технологиялық әрі басқа да қалыптық құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
2. Геометриялық құрылымды орындайды
3. Техникалық тетік сұлбасын сызу ережесі туралы білімін көрсетеді.
4. Техникалық тетіктің сұлбасын сызу ережелерін қолданып геометриялық құрылымды орындайды.
5. Геометрияық дене жобасы мен аксонометриясын орындайды.
6. Қажетті кесу мен қима, тетік жобасын орындайды.
7. Бұранда бейнесі мен белгісін орындайды.
8. Тетіктің нобайы мен сызбасын орындайды.
9. Айырылатын әрі айырылмайтын қосылым сызбасын орындайды.
10. Беріліс сызбасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жалпы түрдің сызбасы мен нобайцға қарап жинау сызбасын орындау..
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы түрдің сызбасы мен жинақтау сызбасын ресімдеу әрі сызу ережелерін біледі.
2. Сызуда қолданылатын шарттылық пен жеңілдету туралы білімін көрсетеді.
3. Машинажасау сызу дағдысын қолданады.
4. Нобайға қарап жинау сызбасын ресімдейді.
5. Жинау сызбасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3)Қолданбалы бағдарлама көмегімен мамандық бойынша сызбаны әзірлеу әрі ресімдеу..
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық құрал туралы негізгі түсінікті біледі.
2.Компьютерлік графика туралы білімін көрсетеді.
3.Құрастыру құжаттарын әзірлеу үшін қолданбалы бағдарлама пакетін қолданады.

4. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
5. Читает сборочные чертежи.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и оформлять схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
БК 7. Обладать информацией о сущности физических процессов, протекающих в электрических и магнитных цепях, построение электрических цепей, порядок расчета их параметров;
ОПМ 02. Электротехника
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
При изучении модуля обучающиеся должны :
уметь рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами;
определять основные характеристики электрической цепи и давать физическое обоснование полученным результатам.
Результат обучения: 1) Понимать принципы производства, передачи и распределения электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Называет основные составные части электрической цепи
2. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии
3. Объясняет принцип производства электрической энергии.
4. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Демонстрировать знания основных законов и характеристик электрических цепей
Критерии оценки:
1. Оценивает характеристики электрического и магнитного полей.
2. Дает определение основных законов и свойств электрических цепей.
3. Дает определение основных законов и свойств магнитных цепей.
4. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
5. Различает особенности линейных и нелинейных цепей
6. Знает законы Ома и Кирхгофа.
7. Знает однофазные цепи переменного тока.
8. Знает трҰхфазные цепи переменного тока.
Результат обучения: 3) Рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами.
Критерии оценки
1. Умеет рассчитывать линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2. Умеет рассчитывать однофазные цепи переменного тока.
3.Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
4.Умеет рассчитывать магнитные цепи.
5. Понимает особенности методов расчета несинусоидальных цепей, линий с распределенными параметрами, четырехполюсников и электрических фильтров.
БК 8. Сформировать теоретические знания и практические навыки в области информационных, компьютерных технологий для применения в профессиональной деятельности.
ОПМ03. Информационные технологии в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить перевод из одной системы в другую; формальная, математическая логика; язык программирования; программа, ее структуризация; приемы и способы и методы применения вычислительной техники принципы автоматизированной обработки, передачи информации и управления;
При изучении модуля обучающиеся должны выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией; использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации.
Критерии оценки:
1. Знает поисковые программы.
2. Умеет пользоваться поисковыми программами.
Результат обучения: 2) Владеть основными возможностями применения информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию видов информационных технологий.
2. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
3. Знает базовые и прикладные информационные технологии.

4. Техникалық сызу құралдарын қолданып мамандық бойынша сызбаны орындайды.
БК 07. Электр әрі магнит тізбегінде өтіп жататын физикалық үрдістер мәні, электр тізбегінің құрылуы, көрсеткіштерді есептеу тәртібі туралы ақпаратты игеру
ЖКМ 02. Электртех-ника
Аталмыш модуль электр және магнит тізбегі, оның түрлі күшітік тізбек пен электржабдықтағы көрінісін кәсіби қызметте қолдануға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігн сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі қажет:
электр және магнит тізбегінің маңызды қасиеті мен сипаттамасы; электрмагнит өрісі негізгі түсінігі мен заңдары, электр әрі магнит өрісі заңдары; стационар әрі айыспалы кестедегі тұрақты әрі айнымалы тоқ тізбегін сараптау әдістері; электр тізбегіндегі тізбекті әрі тізбексіз үрдістерді орнату әрі ауыспалылықты есептеу әдістері.
Модульді оқу барысында білім алушылар келесі қабілеттерге ие болуып, дағды мен білікті игерулері қажет:
аналитикалық әрі графикалық әдіспен электр тізбекті сипаттай алады;
электр тізбегінің негізгі сипатын анықтау және алынған нәтижеге физикалық негіздеме береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр қуаты өндіріс, беріліс әрі бөліну қағидатыну түсіну
Бағалау өлшемдері:
1. Электер тізбегі құрамдас бөлігінің негізгілерін атайды
2. Электр қуаты көзі мен тұтынудың жұмсалу мақсатын анықтайды
3. Электр қуаты өндіріс қағидатын түсіндіреді.
4. Электр қуаты беріліс әрі таралу қағидатын білетіндігін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбегі негізгі заңы мен сипатын білетіндігін көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр әрі магнит тізбегінің с ипатын бағалайды.
2. Электр тізбегі негізгі заңы мен қасиетіне анықтама береді.
3. Магнит тізбегі негізгі заңы мен қасиетіне анықтама береді.
4. Тұрақты әрі айнымалы тоқ тізбегінің ерекшеліктерін айыра біледі.
5. Сызықты әрі сызықсыз тізбектің ерекшеліктерін айра біледі
6. Ом мен Кирхгоф заңдарын біледі.
7. Айнымалы тоқ бірфазалық тізбегін біледі.
8. Айнымалы тоқтың үшфазалық тізбегін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Аналитикалық әрі графикалық әдіспен электр тізбегін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқтың сызықты әрі сызықсыз тізбегін есептей алады.
2. Айнымалы то бірфазалық тізбегін есептей алады.
Айнымалы тоқ симметриялық әрі симметриясыз үшфазалық тізбегін есептей алады.
3. Магнит тізбекті есептей алады.
4. Синусойд емес тізбек, бөлінетін көрсеткіш сызығы, төртполюстік, электр сүзгі есептеу әдістерінің түсініктерінің түсінеді.
БК 08. Кәсіптік қызметте қолдануға ақпараттық, компьютерлік технологиялар саласында теориялық білім және практикалық дағдыларды қалыптастыру.
ЖКМ.03 Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Бұл модуль өндірістік үрдістерді автоматтандырылған басқару тәсілдері және ақпаратты іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну тарату әдістерін кешендік беруді қалыптастыруға қажетті білім, білік және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: бір жүйеден екінші жүйеге ауысу; формалды, математикалық логика; программалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматтандырылған өңдеу, ақпарат және басқаруды тапсыру қағидаттары есептеу техникасын қолдану әдістері мен тәсілдері;
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алуы тиіс: қолданбалы компьютерлік программалар Интернет желісін қолданып есептерін орындау және ақпараттық жүйелерде кәсіби бағытталған деректерді жинау, орналастыру, сақтау, толықтыру, қайта құру және тапсыру технологиясы және ақпаратты оперативтік алмасу ұйымдастыруда оның мүмкіндіктері.
Оқыту нәтижесі:1) Ақпаратты іздеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздеу бағдарламаларын біледі.
2. Іздеу бағдарламаларын пайдалана біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық технологиялар негізгі мүмкіндіктерін игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялар түрлерін жіктеуді біледі
2. Деректерді өңдеу, жинақтау, тапсыру ақпараттық үрдістер моделін біледі.
3. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды біледі.

4. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации..
Результат обучения: 3) Использовать информационные технологии.
Критерии оценки:
1. Знает современные информационные технологии в электроснабжении железных дорог.
2. Знает профессионально ориентированные информационные технологии.
3. Знает перспективы развития информационных технологий
БК 9. Обладать информацией о принципах стандартизации, основных принципах и методах аттестаций и сертификации продукции (услу4), производственных процессов.
ОПМ 04. Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые, для применения стандартизации, сертификации и метрологии в производственной деятельности.
При изучении модуля обучаемые должны освоить::роль и значение стандартизации; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений, стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений; устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; организацию и порядок поверки средств измерений.
При изучении модуля обучающиеся должны:
пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления конструкторской и технической документации;
выбирать посадки назначать допуски;
правильно выбирать средства измерения и контроля и пользоваться ими;
выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей.
Результат обучения: 1) Определять допуски и посадки деталей машин.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по категориям и видам стандартов, нормативным документам стандартизации и видам стандартов, показателям качества продукции.
2. Знает виды, параметры, назначение, обозначение, допуски и посадки деталей машин.
3. Рассчитывает ряды предпочтительных чисел.
4. Выполняет графическое изображение полей допусков.
5. Определяет зазоры и натяги стандартных соединений.
6. Определяет основные значения допусков и посадок для деталей машин, строит поля допусков.
Результат обучения: 2) Применять средства измерения и контроля для определения основных параметров деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия метрологии, классификацию методов измерений.
2. Применяет е микрометрические инструменты для измерения.
3. Проводит оценку точности измерений.
4. Знает устройство, принцип действия контрольные приспособлений и измерительные средств.
5. Выполняет контроль шероховатости и волнистости.
6. Выполняет контроль гладких цилиндрических поверхностей.

4. Желілік ақпараттық технологиялар және коммуникацияны біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Ақпараттық технологияларды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Темір жолды электрмен жабдықтауды қазіргі заманғы ақпараттық технологияларын біледі.
2. Кәсіптік бағытталған ақпараттық технологияларды біледі.
3. Ақпараттық технологияларды дамыту перспективасын біледі .
БК09. Өндірістік үрдістер, өнімді (қызмет) стандарттау қағидаттары, аттестаттау мен сертификаттаудың ненгізгі қағидаттары мен әдістері туралы ақпаратты игеру.
ЖКМ 04. Стандарт-тау, сертификаттау
және метрология негіздері
Аталмыш модуль өндірістік қызметтегі жұмыстың әсерін сипаттайды және өнеркәсіптік қызметпен стандарттау, сертификаттау және метрология қолдану үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: стандарттау рөлі мен маңыздылығы; әр түрлі қосылыстар үшін өзара және техникалық өлшеу, стандарттарға, реттеуші органдардың мақұлдауына және көгалдандыру негізгі мәселелері; әмбебап өлшеу құралдары бірлігі, олардың жұмыс істеу, таңдау әдістемесі мен тәртібі; өлшем құралдарын салыстырып тексеру ұйымдастыру және тәртібі.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
жобалау және техникалық құжаттамаға тіркеуді реттейтін ережелер, стандарттарды пайдалану;
қондыру, тағайындау рұқсатын таңдау;
-өлшеу және бақылау құралдарын таңдау, сондай-ақ оларды пайдалану құқығы;
- беттердің ауытқуын анықтау, метрологиялық қасиет арқылы негізгі өлшемдерді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) машина тетігінің қондырма әрі шақтамасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарттар, ережелер мен стандарттарды, өнімнің сапа көрсеткіштерін стандарттау түрлерін санаттары мен түрлерін білімін көрсетеді.
2. Параметрлері, тағайындау, тағайындауларға, рұқсат және отырғызу машиналары бөлшектер түрлері біледі
3. Артықшылықты санын есептейді.
4. Төзімділік өрістер графикалық өкілдігін орындайды.
5. Олқылықтарды және стандартты қосылыстардың шиеленіс мүшелерін анықтайды.
6.Рұқсат құрылыс, машина бөлшектері үшін негізгі рұқсат және қону анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Машинат тетігі негізгі көрсетішін анықтау үшін өлшеу құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрология туралы негізгі ұғымдар, өлшеу әдістерін жіктеуді біледі.
2. Негізгі құралдарды өлшеу үшін микрометрикалық пернесін пайдаланады
3. Өлшеу дәлдігін бағалауды жүргізеді
4. Бақылау аспаптар мен өлшеу құралдарының құрылғысы, жұмыс жасау принципін біледі.
5. Кедір-бетінің және толқынды бетті бақылауды жүзеге асырады.
6. Тегіс цилиндрлік беттерді бақылау жасауды жүзеге асырады.

7. Выполняет контроль резьбовых соединений.
8. Выполняет контроль углов и конусов.
9. Выполняет контроль качества заготовок..
10. Выбирать средства измерения для выполнения измерений деталей машин
Результат обучения: 3) Определять порядок аккредитации органов по сертификации.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия, функции, цели сертификации.
2. Знает порядок аккредитации органов по сертификации испытательных лабораторий.
3. Знает термины и определения качества продукции, методы определения показателей качества.
БК 10 Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 05. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает основы систематики.
2. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Знает литологические имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 11. Дать понятия о составе, свойствах, характеристиках и назначением электротехнических материалов, их практическим применением в зависимости от условия работы и устройств электроснабжения
ОПМ 06. Электрические материалы
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения выбора материалов, применяемых в практической деятельности.
При изучении модуля обучаемые должны освоить:
классификацию материалов, их назначение;
основные связи между составом, структурой и свойствами материалов, а также закономерности изменения этих свойств под действием термического, химического или механического воздействия;
основные технологические процессы обработки материалов.
наименования и маркировки обрабатываемых материалов;
основные свойства материалов;
проводниковых и полупроводниковых материалов и изделий;
магнитные и электроизоляционные материалы;
условия эксплуатации электротехнических материалов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выбирать необходимый материал для применения в производственной деятельности;
определять вид обработки для получения требуемых эксплуатационных свойств материалов;
выбирать рациональный способ и режим обработки материалов, необходимое оборудование для получения заготовок и готовых изделий.
пользоваться нормативной документацией по стандартизации и справочной литературой;
учитывать альтернативу при выборе необходимых электроматериалов.
Результат обучения: 1) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Знает виды, свойства, характеристики и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
2. Демонстрирует знания способов получения обработки материалов.
3. Демонстрирует знания способов получения металлов.

7. Бұрандалы қосылыстар бақылауды жүзеге асырады.
8. Бұрыштары мен конустарының бақылауды жүзеге асырады.
9. Сапаны бақылау дайындамалар орындайды ..
10. Машина бөлшектерін өлшеуге арналған өлшеу құралдарын таңдаңыз
Оқыту нәтижесі: 3)Сертификаттау бойынша ұйымды аккредиттеу тәртібін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1.Сертификация негізгі түсінігі, мақсатын біледі
2. Сертификаттау ұйымын аккредиттеу және сынақ зертханасының тәртібін біледі.
3. Өнімнің сапасын анықтау және негізгі терминдерін біледі және сапаны анықтау әдістерін біледі.
БК 10.
Мемлекеттік ттілде іскер қағаздар құрастыру әрі ресімдеу
ЖКМ 05. Мемлекет-тік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль ісжүргізуді жүргізу, ұйымдастыру-тарату, қалыптық-құқықтық, анықтамалық құжаттарға қажетті білім мен дадғдыны, жұсыстың нәтижелігін сипаттайды.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: істерді ресімдеу, сақтау мұрағатқатапсыру; ісжүргізу негіздері; қызметтік құжаттар; кәсіби терминдер; қызметтік этикет.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
Ісжүргізуді жүргізу;
Құажттарды ресімдеу, сақтау әрі мұрағатқа тапсыру;
Мәтінді, кәсіби бағыттағы іскер құжаттарды жетілдіру әрі түзету.
Оқыту нәтижесі:1)Ұйымдастыру-тарату, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың топтастырылуын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық әрі коммуникациялық қызметін біледі.
3. Құжат құрылымын біледі.
4. Қызметтік хаттың негізгі реквизитін біледі.
5. Құжат мәтініні қойылатын талаптарды біледі.
6. Ұйымдастыру-тарату, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасай алады
Оқыту нәтижесі: 2)Қызметтің қатынасты реттеуші мемлекеттік тілде құжат құрастыру. .
Бағалау өлшемдері:
1 ҚР Еңбек кодексіне сай еңбек қатынасын реттеуші құдаттар туралы түсінігі болады.
2.Еңбек келісімі ресімдеу ережелерін біледі.
3.Мемлекеттік тілде резюме, өмірбаян, мінзедеме, өтініш, арыз, сенімхат, қол хат жаза құрастыра біледі.
БК 11.
Электртехникалық материалдардың құрамы, қасиеті, сипаттамасы және тағайындалуы, электржабдықтау құрылымы мен оларды жұмыс жағдайына қарамай практикалық қолдану туралы түсінік беру
ЖКМ 06. Электр материал-дары
Бұл модуль практикалық қызметте қолданылатын материалдарды таңдау орындауына қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
материалдар тізбесі, олардың тағайындалуы; материалдың құрамы,
құрылымы және қасиеттері арасында негізгі байланыстатр,
сондай-ақ,бұл қасиеттердің термикалық, химиялық немесе механикалық әсерінен өзгеру заңдылығы;
материалды өңдеудің негізгі технологиялық үрдістері. өңделетін материалдардың атауы мен маркировкасы;
материалдардың негізгі қасиеті;
өткізгіштік және жартылай өткізгіштік материалдар мен бұйымдар;
магнитті және электр оқшаулау материалдары;
электр техникалық материалдарды пайдалану жағдайлары.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
өндірісте және электр энергиясын беру, электр жабдығы өндірісі,
монтаждау, пайдалану және жөндеу кезінде электр техникалық материалдарды қолдану;
өндірістік қызметте қолдануға қажетті материал таңдау;
материалдардың талап етілетін пайдалану қасиеттерін алу үшін өңдеу түрін анықтау;
материалдарды өңдеу режімі және тиімді тәсілін таңдау, дайын бұйымдар және әзірлемелер алуға қажетті жабдық.
стандарттау және анықтама әдебиет бойынша нормативтік құжаттаманы пайдалану;
қажетті электр материалдарды таңдағанда баламасын ескеру.
Оқыту нәтижесі:1)Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиетін анықтау және жіктеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісте пайдаланылатын негізгі электр техникалық материалдардың түрі, қасиеті, сипаттамасы және қолдану саласын біледі.
2. Материалдарды өңдеу алу тәсілдері білімін көрсетеді.
3. Металды алу тәсілдері білімін көрсетеді.

4. Знает основные сведения теории сплавов.
5. Умеет читать диаграммы сплавов.
Результат обучения: 2) Определять свойства электроизоляционных и защитных материалов
Критерии оценки
1. Знает основы электропроводности диэлектриков.
2. Умеет выполнять механические испытания электроизоляционных материалов на растяжение и сжатие.
3. Выбирает способы обработки металлов.
Результат обучения: 3) Определять свойства проводниковых и магнитных материалов и изделий.
Критерии оценки
1. Знает строение металлических проводниковых и магнитных материалов.
2. Знает поведение металлов в электрических и магнитных полях.
3. Знает электрические свойства металлов.
4. Знает классификацию проводниковых и магнитных материалов.
5. Умеет производить расчет сопротивлений материалов.
6. Умеет применять по назначению проводниковые и магнитные материалы.
Результат обучения: 4) Определять свойства полупроводниковых материалов..
Критерии оценки:
1. Знает основы электронной проводимости.
2. Знает вольт-амперные характеристики p-n-переходов полупроводников.
3. Знает структуру, основные характеристики, применение полупроводниковых химических соединений.
4. Умеет применять по назначению полупроводниковые материалы.
Результат обучения: 5) Проводить испытания материалов
Критерии оценки:
1. Знает виды и способы проведения испытания материалов.
2. Проводит механические испытания.
3. Проводит технологические испытания.
4. Проводит химические испытания.
БК 12. Подбирать по справочным материалам электрические машины для заданных условий эксплуатации;
особенности принцип действия, конструкцию, технические характеристики, рабочие процессы и эксплуатационные особенности трансформаторов и различных видов электрических машин, применяемых в хозяйстве электроснабжения электрифицированных железных дорог;
принцип действия, конструкцию, основные характеристики генераторов постоянного и переменного тока
ОПМ 07. Электрические машины
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения выбора материалов, применяемых в практической деятельности.
При изучении модуля обучаемые должны освоить:
назначение, области применения, конструкция и принцип действия машин постоянного тока.
способы пуска и регулирования частоты вращения двигателей постоянного тока.
основные эксплуатационные показатели различных типов электрических машин.
электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов; область их применения.
При изучении модуля обучающиеся должны при монтаже, эксплуатации и ремонте электрооборудования, электрических машин и трансформаторов:
определять типа электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
производить расчет параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря;
производить расчет магнитной цепи постоянного тока;
производить расчет электродвижущей силы, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин;
производить расчет и построение характеристик этих машин;      производить расчет параметров и характеристик трансформаторов;
производить расчет и построение рабочих характеристик трехфазных асинхронных двигателей;.
Результат обучения: 1) Производить пуск и регулирование частоты вращения электрических машин.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, области применения, конструкция и принцип действия машин постоянного тока.
2. Знает способы пуска и регулирования частоты вращения двигателей постоянного тока.
3. Знает основные эксплуатационные показатели различных типов электрических машин.

4. Қорытпа теориясы негізгі мәліметтерін біледі.
5. Қорытпалардың диаграммасын оқи біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр оқшаулау және қорғану материалдарың қасиетін анықтау .
Бағалау өлшемдері:
1. Диэлектрик электр өткізу негіздерін біледі.
2. Электр оқшаулау материалдарын созу және қысқартуға механикалық сынауларды орындау біледі.
3. Металдарды өңдеу тәсілдерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Өткізгіштік және магниттік материалдар мен бұйымдардың қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Металл өткізгіштік және магниттік материалдардың құрылуын біледі.
2. Электр және магниттік өрістерде металл тәртібін біледі.
3. Металдардың электр қасиеттерін біледі.
4. Өткізгіштік және магниттік материалдар тізбесін біледі.
5. Материалдар қарсыласу есебін жүргізу біледі.
6. Өткізгіштік және магниттік материалдарды тағайындалуы бойынша қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жартылай өткізгіштік материалдар қасиетін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өткізгіштік және магниттік электронды өткізгіштік негіздерін біледі.
2. Жартылай өткізгіштің p-n-ауысуы вольт-амперлік сипаттамасын біледі.
3. Жартылай өткізгіштік химиялық бірігудің құрылымы, негізі сипаттамасы, қолданылуын біледі.
4. Жартылай өткізгіштік материалдарды тағайындауы бойынша қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Материалдарға сынау жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдардың түрлері және сынау жүргізу тәсілдерін біледі.
2. Механикалық сынау жүргізеді.
3. Технологиялық сынау жүргізеді.
4. Химиялық сынау жүргізеді
БК 12. Анықтама материалдары бойынша пайдаланудың тапсырылған жағдайына электр машиналарын таңдау;
этж электрмен жабдықтау шаруашылығында қолданылатын трансформаторлар және түрлі электр машиналарының ерекшеліктері, әрекет қағидаты, конструкциясы, техникалық сипаттамасы, жұмыс үрдістері және пайдалану ерекшеліктері, ұдайы және ауыспалы ток генераторларының әрекет қағидаты, конструкциясы, негізгі сипаттамасы;
ЖКМ.07 Электр машина-лары
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
Түпкілікті қырманның машинасы Ттағайындалуы, көлемі, жобалау және қолданыс аясы.
айналу жиілігін реттеу және қосу тәсілдерін біледі.
Электр машиналарының әртүрлі типін пайдаланудың негізгі сипаттамаларын білу.
Электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс жасау принципі негізінде жатқан электрмагниттік жәнеЭлектр механигіалық үрдістер;
Электр машиналар мен трансформаторлардың негізгі қасиеттері, жобалау ерекшеліктері және сипаттамалары; оларды қолданудың аясы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы электр машина мен трансформатор, электржабдықты жөндеу жинақтау әрі пайдалану туралы келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
құрылыс және паспорттық деректері бойынша электр машиналар мен трансформаторлар түрін анықтау;
моторлы тізбек сипаттамаларын жинау және сипатын анықтау;
зәкір ашық орамын орындау және көрсеткішін есептеду жүргізу;
тұрақты тоқ магниттік тізбегін есептеу;
Электродвижущая күш есептеу, электромагниттік сәттерді мен коллекторлық машина жылдамдығын есептеуді жүргізу;
машиналардың сипаттамаларын есептеу және құрастыру;
трансформаторлар сипаттамаларына есептеу;
үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр машинасы айналу жиілігін қосу әрі реттеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Түпкілікті қырманның машинасы жұмсалуы, қолданыс аясы, құрылымы мен әркет қағидатын біледі.
2. Түпкілікті қырманның қозғағышы айналу жиілігін реттеу әрі қосу тәсілдерін біледі.
3. Электр машиналары түрлі типінің негізгі пайдалану көрсеткішіні біледі.

4. Знает строение обмоток машин постоянного тока.
5. Знает коммутацию машин, способы еҰ улучшения.
6. Умеет производить расчет механической характеристик машин постоянного тока.
7. Умеет производить пуск и регулирование частоты вращения двигателей постоянного тока.
8.Умеет устранить искрение в электрических машинах
Результат обучения: 2) Проводить расчет трансформаторов и электрических машин с учетом особенностей их эксплуатации.
Критерии оценки
1.Знает принцип действия трансформаторов и электрических машин.
2. Знает особенности конструкции и эксплуатационные свойства автотрансформаторов и трехобмоточных трансформаторов.
3. Знает особенности конструкции и эксплуатационные свойства электрических машин.
4. Знает основные эксплуатационные показатели различных типов трансформаторов.
5. Умеет рассчитывать и строить развернутую схему обмоток электрических машин.
6. Умеет рассчитывать параметры и характеристики трансформаторов.
7. Умеет производить расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами.
БК 13. Обладать знаниями о способах и оборудовании для бурения скважин и проходки горных выработок
ОПМ 08. Основы технической механики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов деталей на прочность.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить
основные понятия статики, кинематики и динамики;
основные положения сопротивления материалов;
положения деталей машин;
виды износа и деформации деталей и узлов;
виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов;
устройство, классификацию, принцип действия передач;
-виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять реакции стержневой и балочной системы;
определять работу, мощность и коэффициент полезного действия;
выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации;
выполнять расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений, передач, подшипников и валов;
выполнять проектные расчҰты передач и валов;
выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт.
.Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определять центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный, проектировочный и расчҰты допустимой нагрузки при различных видах деформации
Результат обучения: 4) Выполнять расчҰты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений.
3. Выполняет проектные расчҰты передач и валов.

4. Тұрақты токты машина орамы құрылымын біледі.
5. Машина коммутациясы, оны жақсарту тәсілдерін біледі.
6. Түпкілікті қырманның машинасы механикалық сипатын есептеуді жүргізе алады.
7. Түпкілікті қырманның қозғағышы айналу жиілігн қосу әрі реттеуді қоса алады.
8. Электр машинадағы ұшқындануды жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалану ерекшелігін ескеріп трансформатор мен электр машинасын есептеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформатор мен электр машина әрекеті қағидатын біледі.
2. Автотрансформатор пайдалану әрі құрылымдық қасиетін біледі.
3. Электр машина пайдалану әрі құрылымдық қасиеттерін біледі.
4. Трансформатор түрлі түрі көрсеткіштерінің пайдалану негізгі көрсеткішін біледі.
5. Электр машинасы ашық орама сызбасын құру әрі есептеуді біледі.
6. Трансформатор көрсеткіші мен сипатын есептей алады.
7. Параллель қосылған трансформатор арасында жүктемені есептеуді жүргізе алады.
БК13. Меаника жалпы заңы, механикалық жүйенің беріктігін есептеу, түрлі беріліс буындарының негізгі көлемі турады білімді игеру
ЖКМ08. Техника-лық механика негіздері
Аталмыш модуль тетіктердің беріктігін есептеуді орындау үшін қажетті білім мен дағды, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
статика, динамика және кинематика негізгі түсініктері;
материал қарсыластығы негізгі ережелері;
машина тетіктері негізгі ережелері;
тетік пен торап тозу әрі бұзылу түрлері;
майлау материал түрлері, талаптары, майлау материалық сақтау ережелері;
беріліс әрекетінің құрылымы, топтамасы, әрекет қағидаты;
механизм түрері, кинематикалық әрі динамикалық сипаттамалары.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
өзекті әрі бірікпе жүйелі реакцияны анықтау;
жұмысы мен қуатын анықтау;
бұзылу түртүрінің беріктігін есептеуді орындау;
ажыратылатын әрі ажыртаылмайтын қосылым, беріліс, мойынтріек, пен біліктің беріктігін есептеуді орындау;
беріліс пен біліктің жобалау есебін орындау;
- стандарттық әрі қалыптық жалғастырғышты таңдауды орныдау
Оқыту нәтижесі: 1) Жазық әрі кеңістік жұйе күшінің реакциясын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статика негізгі түсінігін біледі.
2.Өзек әрі білікпе жүйесі реакциясын анықтайды.
3. Геометрия денесі және стандарт бейін жазық ауырлық орталығын анықтайды
Оқыту нәтижесі: 2) ПӘК жұмысы мен қауатын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамика негізгі түсінігін біледң.
2. Механикалық қозғалыс негізгі көрсеткішін анықтайды.
3. Кинетостатика әрі динамика негізгі теориясын қолданып инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Бұзылу түрлерін беріктікке есептеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Материал қарсыластығы негізгі ережелерін білдіреді.
2. Жазық қима геометриялық сипатын анықтайды.
3. Бұзылу кезіндегі түрлі рұқсат етілген тексеру, жобалау әрі есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: Г) Машина тетігін беріктігін есептеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина тетіні негізгі ережелерін біледі.
2. Ажыратылатын әрі ажыратылмайтын қосылыстың беріктігін есептеуді орындайды.
3. Беріліс пен білік жобалау есебін орындайды.

4. Выполняет расчҰты на прочность, передач, подшипников и валов.
5. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
БК 14. Обладать информацией об основах метрологии, конструкции, принципах работы и основах эксплуатации измерительных приборов, измерениях электрических и неэлектрических величин современными методами.
ОПМ 09. Электрические измерения
Модуль дает основы метрологии, принципы работы и основы эксплуатации измерительных приборов различных систем и типов, умение практически выполнять измерение различных электрических и неэлектрических величин при подготовке специалистов по эксплуатации электротехнических систем железных дорог.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основные этапы и перспективы развития измерительных приборов, средств, способов и методов измерений;
основы метрологии;
способы и методы измерений;
погрешности измерений и приборов;
общее устройство приборов непосредственной оценки;
устройство, принцип работы, основы эксплуатации и области применения измерительных приборов различных систем, авометров, гальванометров, осциллографов, цифровых приборов.
способы и методы измерения тока, напряжения, мощности, электрической энергии, коэффициента мощности, частоты;
устройство, назначение принцип работы и применение измерительных трансформаторов тока и напряжения.
При изучении модуля обучающиеся должны:
измерять сопротивления, индуктивности и емкости.
измерять сопротивления изоляции и заземления; производить измерения в воздушных и кабельных линиях;
определять повреждения в воздушных и кабельных линиях;
параметрические преобразователи неэлектрических величин электрическими методами;
производить измерения неэлектрических величин электрическими методами.
Результат обучения: 1) Выбирать измерительные приборы с идентификацией измеряемых величин.
Критерии оценки:
1. Применять знания измерительных приборов, способов и методов измерений в своей профессиональной деятельности.
2. Оценивать погрешности измерений и измерительных приборов.
3. Осуществлять проверку измерительных приборов.
4. Объяснять принцип работы измерительных приборов различных систем, авометров, гальванометров, осциллографов, цифровых приборов.
5. Выбирать измерительные приборы различных систем и типов для выполнения конкретных необходимых измерений.
6. Выполнять измерений основных параметров электрических цепей, основных электрических величин, характеристик электрических и магнитных полей.
7. Использовать специальную терминологию в области электрических измерений.
8. Ориентироваться в современном информационном пространстве по вопросам назначения и применения различных измерительных приборов, использования современных методов измерений.

4. Беріліс, мойынтріек пен білік беріктігін есептейді.
5. Стандартты әрі қалыпты қосқышты іріктеуді орындайды.
БК.14. Электр және электр емес көлемді заманауи әдістермен өлшеу, өлшеу аспаптарының метрология негіздері, конструкциясы,пайдалану негіздері туралы ақпаратты игеру.
ЖКМ 09. Электр өлшеулер
Модуль темір жол электр техникалық жүйелер бойынша мамандарды дайындау кезінде түрлі электрлік және электрлік емес көлемді өлшеуді практикалық орындау, түрлі жүйе мен типтердің өлшеу аспаптары негіздері және жұмыс қағидаты, метрология негіздерін береді.
Модульді зеределеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
өлшеуіш құралдары, өлшеу тәсілдері мен әдістерін дамыту негізгі кезеңдері мен перспективалары;
метрология негіздері;
өлшеу тәсілдері мен әдістері;
аспаптардың өлшемі мен қателігі;
тікелей бағалау аспаптарының жалпы құрылымы;
түрлі жүйелер, авометр, гальванометр, осциллограф, сандық аспаптар құрылымы, жұмыс қағидаты, пайдаалну негіздері және қолданылу саласы.
ток, кернеу, қуат, электр энергиясы, қуат коэффициенті, жиілік өлшеу тәсілдері мен әдістері;
ток және кернеу өлшеу трансформаторларының құрылымы, тағайындалуы, жұмыс қағидаты және қолданылуы;
қарсыласу, индуктивтілік және сыйымдықты өлшеу тәсілдері мен әдістері.
оқшаулау және жерлендіру қарсылығын өлшеу тәсілдері мен әдістері;
ауа және кабельдік желілерде өлшеу әдістері мен тәсілдері;
электрлі емес көлемді электр әдістерімен параметрлік қайта құрулар.
Оқыту нәтижесі:1)Өлшенетін көлемнің сәйкестендіруімен өлшеу аспаптарын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өз кәсіптік қызметінде өлшеу әдістері мен тәсілдері, өлшеу аспаптарының білімін қолдану.
2. Өлшеу аспаптары мен өлшеу қателіктерін бағалау.
3. Өлшеу аспаптарына тексеру жүргізу.
4. Түрлі жүйелер өлшеу аспаптары, авометр, гальванометр, осциллограф, сандық аспатар жұмыс қағидатын түсіндіру .
5. Түрлі жүйелер өлшеу аспаптары және нақты қажетті өлшеулер орындау типін таңдау.
6. Электр тізбектері, негізгі электр көлемдері, электр және магниттік өрістер сипаттамасы негізгі параметрлері өлшеуін орындау.
7. Электр өлшеу саласында арнайы терминологияны пайдалану.
8. Түрлі өлшеу аспаптары, өлшеудің қазіргі заманғы әдістері тағайындау және қолдану заманауи ақпараттық кеңістігінде бағыт алу.

9. Пользоваться технической, нормативной и справочной литературой.
Результат обучения: 2) Выполнять измерения электрических величин.
Критерии оценки
1. Измерять ток, напряжение, мощность, электрическую энергию, коэффициент мощности, частоту в различных электрических цепях и устройствах.
2. Измерять малые, средние, большие сопротивления, сопротивления изоляции и заземления различными способами и методами.
3. Измерять индуктивность, взаимную индуктивность и емкость.
4. Измерять характеристики электрических и магнитных полей.
Результат обучения: 3) Выполнять специальные измерения
Критерии оценки
1. Выполнять измерения в кабельных и воздушных линиях.
2. Определять места повреждения воздушных и кабельных линий.
3. Измерять неэлектрические величины электрическими методами.
4. Понимать принципы телеизмерений.
БК 15. Обладать информацией об основных элементах и устройствах электроники и микроэлектроники, а также средствах микропроцессорной техники, применяемых в аппаратуре электротехнических систем железных дорог.
ОПМ 10. Основы электроники и микроэлектроники
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для понимания устройства и физических основ работы полупроводниковых приборов, аналоговых и цифровых электронных устройств и электронных схем и их связи с электрооборудованием.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов; принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей, типовых схем генераторов и импульсных устройств, источников питания, преобразовательных устройств; принцип работы цифровых устройств;
перспективы развития электронной техники.
При изучении модуля обучающиеся должны:
понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры;
выбирать типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения;
эксплуатировать электронные устройства.
Результат обучения: 2) Понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Называет устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов.
2. Знает электронные выпрямители.
3. Различает усилительные каскады низкой частоты, усилители мощности, многокаскадные усилители, усилители постоянного тока, операционные усилители, генераторы и импульсные устройства и объясняет принцип их действия, определяет параметры усилителей низкой частоты.

9. Техникалық, нормативтік және анықтамалық әдебиетті пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 2)Электр көлемдерін өлшеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі электр тізбектері мен құрылымдарда ток, кернеу, қуат, электр энергиясы, қуат коэффициенті, жиілікті өлшеу.
2. Шағын, орта, үлкен қарсыласу, оңашалау қарсыласу түрлі тәсілдер және әдістермен жерлендіру өлшеу.
3. Индуктивтілік, өзара индуктивтілік және сыйымдылықты өлшеу.
4. Электр және магниттік өрістер сипаттамасын өлшеу.
Оқыту нәтижесі: 3)Арнайы өлшеулерді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кабелдік және ауа желілерінде өлшеуді орындау.
2. Ауа және кабель желілерінде бүліну орындарын анықтау.
3. Электрлі емес көлемді электр әдістерімен өлшеу.
4. Телеөлшеу қағидаттарын түсіну.
БК15. Электроника және микроэлектроника негізгі элементтері және құрылымы, сондай-ақ темір жол Электртехника жүйесі аппаратурасында қолданылатын микропроцессорлық техника құралдары туралы ақпаратты игеру.
ЖКМ10. Электроника және микроэлек-троника негіздері
Аталмыш модуль описывает жартылай өткізгіш аспап, аналог жіне сандық электрон қондырғы жәнеэлектрон сызба мен электржабдығымен байланысын түсінуге қажетті дағды мен білімін, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
жартылай өткізгіш сайманның құрылымы мен әрекет қағидаты; негізгі техникалық сипаты, маркасы, шартты белгілері мен қолдану аясы; төмен жиілікті күшейткіш каскадты құру сызбасының құрастыру қағидаттары, қуатты күшейткіш, көпкаскадты күшейткіш, тұрақты тоқты көшейткіштер, операциялық күшейткіштер, генератор мен испульстік қондырғы типтік сызбасы, қоректену көзі, қондырғыны өзгерткіш; сандық негізгі құрылғы жұмыс жасау қағидаты, электрондық техника даму болашағы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білік пен дағдыларды алуы тиіс:
типтік электрондық аппартура ықарапайым сызбасын түсіну әрі оқу;
қолдану ерекшелігіне қарай электрондық аспаптыі типін таңдау;
электрондық қондырғыны пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрон аппаратура типтік қарапайым сызбасын түсіну әрі оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жартылай өткізгіш сайманның құрылымы мен әрекет қағидаты; негізгі техникалық сипаты, маркасы, шартты белгілері мен қолдану аясын сипаттайды.
2. Электрон түзеткіштерді біледі.
3. Жиілігі төмен күшейткіш каскад, қуатты күшейткіш, көп каскадты күшейткіш, тұрақты тоқыткүшейткіш, операциялық күшейткіштер, генератор мен импульстік қонлырғыны айырады да, әрекет ету қағидатынн түсіндіреді, төменгі жиілік күшейткіш көрсеткіштерін анықтайды.

4. Различает особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания, производит расчет выпрямителей, составляет таблицы истинности для логических элементов.
5. Называет основные типы цифровых устройств, составляет таблицы истинности для логических элементов.
6. Читает простые схемы типовой электронной аппаратуры.
7. Знает интегральные схемы микроэлектроники.
Результат обучения: 2) Выбирать типы и эксплуатировать электронные приборы в зависимости от особенностей их применения
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор электронных приборов для управления электрооборудованием.
2. Оценивает назначение электронных устройств.
3. Умеет эксплуатировать электронные устройства.
БК16. Обладать необходимыми общими знаниями по специальности в области электрифицированных железных дорог
ОПМ 11. Общий курс железных дорог
Данный модуль описывает железнодорожную сеть и ее взаимодействие с другими видами транспорта, задачи и перспективы развития железнодорожного транспорта в условиях внедрения инновационных технологий, дает понятия о службах железных дорог основные показатели работы железнодорожного транспорта.
Результат обучения: 1) Иметь представление о магистральном железнодорожном транспорте
Критерии оценки:
1. Имеет представление о железнодорожном транспорте
2. Иметь понятие о габаритах.
3. Рассчитывать значения габаритов в обеспечении безопасности движения поездов.
Результат обучения: 2) Понимать назначение служб железных дорог.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания в области пути и путевого хозяйства.
2. Демонстрирует знания в области локомотивного и вагонного хозяйства
3. Демонстрирует знания в области автоматики телемеханики и связи на железнодорожном транспорте.
4. Демонстрирует знания в области организации грузовых пассажирских перевозок, имеет понятие о раздельных пунктах.
5. Демонстрирует знания в области электроснабжения железных дорог.
БК17 Владеть экономическими категориями, понятиями, терминами ,понимать функции и методы управления производством.
ОПМ12. Экономика транспорта и управление производством
Данный модуль описывает знания и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить принципы развития хозяйства электроснабжения железных дорог в условиях рыночной экономики, организационную структуру хозяйства электроснабжения;
формы проявления объективных экономических законов на транспорте;
методы ведения хозяйства электроснабжения;
закономерности экономического развития дистанции электроснабжения;
принципы составления плана экономического и социального развития, плана по труду,
экономические показатели, планирование объемов работ, планирование и финансирование эксплуатационных расходов, ремонтов, капитальных вложений;
научная организация труда; хозяйственный расчет;
анализ производственно – финансовой деятельности;
основные направления и содержание экономической реформы;
организацию, нормирование и оплату труда;
способы повышения доходности и снижения расходов;
способы повышения производительности труда;
содержание и порядок разработки плана экономического развития дистанции электроснабжения.
При изучении модуля обучающиеся должны :
-принимать управленческие решения;
-выполнять несложные технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей;
расчеты по определению контингента работников, заработной платы, производительности труда, норм затрат труда;
рассчитывать экономический эффект от внедрения инновационных технологий.
Результат обучения: 1) Оценивать и планировать основные показатели производственно-хозяйственной деятельности предприятия.
Критерии оценки
1. Поясняет структуру управления производством, методы управления, систему показателей качества.
2. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности, финансовых результатов производственной деятельности, эффективности производства.
3. Дает анализ трудовых ресурсов.

4. Қоректену көзі мен өзгерту қондырғысы құрылыс ерекшелігі мен жұмыс жасау қағидатын айыра алады, түзеткіштерге есептеу жасайды, қисындық элемент үшін шынайылық кестесін құрастырады.
5. Сандық қондырғы негізгі типтерін атайды, қисындық элемент үшін көзінің кестесін құрастырады.
6. Типтік электрондық аппаратура қарапайым сызбасыен оқиды.
7. Микроэлектроника интеграл сызбасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолдану еркшелігіне қарай электрондық сайманды пайдалану әрі типін таңдайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржабдықты басқару электрондық сайманын таңдауды жүзеге асырады.
2. Электрондық қондырғы жұмсалуын бағалайды.
3. Электрондық қондырғыны пайдалана алады.
БК16. Электрленген темір жол саласында мамандық бойынша қажетті жалпы білімді игеру
ЖКМ11. Темір жолдардың жалпы курсы
Бұл модуль темір жол желісі және оның көліктің басқа түрлерімен өзараәрекетті сипаттайды. ,нновациялық,технологиларды енгізу жағдайында темір жол көлігін дамыту перспективасы мен міндеттері, темір жол қызметі, темір жол көлігі жұмысының негізгі көрсеткіштері туралы түсінік береді.
Оқыту нәтижесі:1)Магистралды темір жол көлігі туралы түсінігі бар.
Бағалау өлшемдері:
1. Темір жол көлігі туралы түсінігі бар
2. Габариттер туралы түсінігі бар.
3. Поезд қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуде габарит маңызын есептеу.
Оқыту нәтижесі: 2)Темір жол қызметін тағайындауды түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол және жол шаруашылығы саласында білімдерін көрсетеді.
2. Локомотивтік және вагон шаруашылығы саласында білімдерін көрсетеді
3. Темір жол көлігінде автоматика телемеханика және байланыс саласында білімдерін көрсетеді.
4. Жүк жолаушы тасымалдауын ұйымдастыру саласында білімдерін көрсетеді, жеке пункттер туралы түсінігі бар .
5. Темір жолды электрмен жабдықтау саласында білімдерін көрсетеді.
БК17 Өндірісті басқару әдістері мен функциясын түсіну, экономикалық категориясы, түсінік, терминдерді игеру.
ЖКМ12. Көлік экономика-сы және өндірісті басқару
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйе заңдылықтары мен тетіктері, нарықтық механизмдер және мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешендік түсінікті қалыптастыруға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
нарықтық экономика жағдайында темір жолоды электрмен жабдықтау шаруашылығын дамыту қағидаттары, электр жабдықтау шаруашылығы ұйымдастырушылық құрылымы;
көлікте объективті экономикалық заңдардың көрінісінің негізгі түрлері туралы;
электрмен жабдықтау шаруашылығын жүргізудің тиімді әдістері туралы;
электрмен жабдықтау қашықтығын экономикалық дамыту негізгі заңдылықтары;
экономикалық және әлеуметтік дамыту жоспары, еңбек жоспары,
экономикалық көрсеткіштер, жұмыс көлемін жоспарлау, пайдалану шығындары,
жөндеу, күрделі салымдарды жоспарлау және қаржыландыру;
еңбекті ғылыми ұйымдастыру;
шаруашылықтық есеп;
өндірістік-қаржылық қызметті талдау;
экономикалық реформаның негізгі бағыттары мен мазмұны;
еңбекке ақы төлеу, ұйымдастыру және қалыпқа келтіру;
кірістің жоғарылауы және шығынды төмендету тәсілдері; еңбек өнімділігін арттыру тәсілдері;
электрмен жабдықтау қашықтығы экономикалық дамыту жоспарын әзірлеу тәртібі және мазмұны.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды игеруі тиіс:
-көлемді және сапалы көрсеткіштерді анықтау
-бойынша күрделі емес техникалық-экономикалық -есептерді орындау;
қызметкерлер контингенті, еңбек ақы, еңбек өнімділігі, -еңбекке шығын нормасы;
инновациялық --технологияларды енгізуден экономикалық әсер есептеу.
Оқыту нәтижесі:1)Кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметі негізгі көрсеткіштерін бағалау және жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісті басқару құрылымы, басқару әдістері, сапа көрсеткіштерінің жүйесін түсіндіреді
2. Өндірістік-қаржылық қызмет, өндірістік қызмет қаржы нәтижесі, өндіріс тиімділігін есептеу және талдау.
3. Еңбек ресурстарына талдау береді.

4. Производит расчҰт основных показателей производительности труда.
5. Называет принципы организации нормирования труда, разделение труда, классификацию затрат рабочего времени.
6. Может использовать сметную документацию, нормативно-справочную литературу по экономическим вопросам.
7. Называет виды износа основных фондов и дает их оценку, издержки производства и себестоимость продукции.
8. Называет основы организации, нормирования и оплаты труда.
9. Знает формы и системы оплаты труда, премирование работников, бригадную форму оплаты труда, коэффициент трудового участия.
10. Определяет способы стимулирования работы членов бригады, роль трудового коллектива.
11. Называет основные фонды предприятия, оборотные средства, характеризует капитальные затраты и эксплуатационные расходы предприятия.
12. Осуществляет анализ финансовых результатов производственной деятельности.
13. Называет качественные показатели работы дистанции электроснабжения и ее подразделений
Результат обучения: 2) Рассчитать основные экономические показатели работы энергоучаска
Критерии оценки
1. Составляет производственно - финансовый план энергоучастка (подразделения).
2. Определяет технико-экономические показатели работы предприятия.
3. Осуществляет расчет потребления электроэнергии.
4. Определяет объемные и качественные показатели роботы предприятия.
5. Осуществляет расчет численности работников
6. Осуществляет расчет фонда заработной платы
7. Расчет экономической эффективности от внедрения новой техники
Специальные модули
Квалификация 090401 2 – Электромонтер контактной сети
ПК 1. Осуществлять техническое обслуживание, регулировку и ремонт оборудования контактной сети
СМ 01. Техническое обслуживание оборудования контактной сети
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживания оборудования контактной сети
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить
назначение, основные элементы конструкции контактной подвески, устройство контактной сети и воздушных линий;
визуально различать основные конструктивные элементы контактной подвески, использовать детали контактной сети, поддерживающие и несущие конструкции контактной сети (консоли, жесткие и гибкие поперечины, фиксаторы) по назначению;
основные положения технического обслуживания и ремонта контактной сети на обслуживаемых участках; правила обращения с простейшими инструментами и приспособлениями при выполнении ремонтных работ на контактной сети;
способы стыкования и крепления проводов;
технологию ремонта высоковольтных линий, автоблокировки, волноводов, подвешенных на опоры контактной сети и отдельно стоящих опор;
назначение и устройство такелажных приспособлений и слесарного инструмента:
приемы работ и последовательность операций по производству погрузочно-разгрузочных работ;
схемы питания и секционирования контактной сети обслуживаемого участка;
выполнять слесарные работы по кругу обязанностей, соблюдая технологию слесарной обработки деталей и узлов с применением -измерительного, разметочного, слесарного инструмента;
При изучении модуля обучающиеся должны:
осуществлять осмотр контактной сети и воздушных линий;
владеть технологией электросварочных работ;
выполнять простые операции по обслуживанию, ремонту и регулировке контактной сети в условиях текущей эксплуатации;
выполнять работы по содержанию и ремонту линий продольного электроснабжения, подвешенных на опорах контактной сети.
выполнять техническое обслуживание и несложный ремонт электрооборудования, поддерживающих и несущих конструкций контактной сети;
выполнять работы в порядке текущей эксплуатации согласно плана производства работ;
осмотр состояния конструкции фундаментов, оттяжек и низа опор без откопки грунта;
проверка работы приводов секционных разъединителей, изоляции оттяжек анкерных опор;
регулировка контактной подвески, проверка и регулировка приводов переключателей;
выполнять такелажные работы с применением такелажных приспособлений и механизмов;.
выполнять операции по рытью котлованов и установке опор в грунт с применением машин, механизмов и инструментов и
вручную;
принимать участие в правке опор, уметь обращаться с простейшими инструментами и приспособлениями;
выполнять слесарную и механическую обработку деталей по кругу обязанностей.
Результат обучения: 1) Анализировать назначение и конструкцию основных поддерживающих и несущих конструкции контактной сети.
Критерии оценки:

4. Еңбек өнімділігі негізгі көрсеткіштерінің есебін жүргізеді.
5. Еңбекті нормалауды ұйымдастыру, еңбекті бөлу, жұмыс уақыты шығынын жіктеу қағидаттарын атайды.
6. Экономикалық мәселелер бойынша сметалық құжаттама, нормативтік-анықтамалық әдебиетті пайдалана алады.
7. Негізгі қор ескіру түрлерін атайды және оларды бағалау, өндіріс артығы және өнімнің өзіндік құнын береді.
8. Еңбекке ақы төлеу, ұйымдастыру және нормалау негіздерін атайды.
9. Еңбекке ақы төлеу жүесі мен түрлері, қызметкерлерге сыйақы беру, еңбекке ақы төлеудің, бригадалық түрі, еңбекке қатысу коэффициентін біледі.
10. Бригада мүшелерінің жұмысын ынталандыру, еңбек ұжымының рөлі тәсілдерін анықтайды
11. Кәсіпорынның негізгі қоры, айналым құралдарын атайды, кәсіпорынның пайдалану шығындары және күрделі шығындарды сипаттайды.
12. Өндірістік қызметтің қаржы нәтижесіне талдау жүргізеді
13. Электрмен жабдықтау қашықтығы және оның құрылымдарының жұмыстың сапалы көрсеткіштерін атайды
Оқыту нәтижесі: 2)Энергия учаскесінің негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Энергия участогы (құрылымдар) өндірістік-қаржылық жоспарын жасайды.
2. Кәсіпорын жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтайды. Электр энергиясын тұтыну есебін жүзеге асырады. Кәсіпорын жұмысының клемді және сапалы көрсеткіштерін анықтайды.
3. Қызметкерлер санының есебін жүргізеді
4. Еңбекақы қорының есебін жүргізеді
5. Жаңа техниканы енгізуден экономикалық тиімділік есебі
Арнайы модульдер
Біліктілік "090401 2 – Байланыс желісі электромонтері"
ПК 01. Контактілік желі жабдығына техника-лық қызмет көрсету, реттеу және жөндеуді жүргізу
АМ 01 Контактілік желі жабдығына
Техника-лық қызмет көрсету
Бұл модуль байланыс желісі жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: -
байланыс аспа конструкциясының негізгі элементтері, байланыс желісі және ауа желілерінің құрылымы;
байланыс аспа негізгі конструктивтік элементтерін ажырата білу, тағайындалуы бойынша байланыс желісінің қолдаушы және салмақ түсетін конструкциялары және контактілік желі деталдарын пайдалану, (консол, қатты және икем арқалықтары, фиксаторлар);
техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелері және қызмет көрсететін байланыс желісін жөндеу;
контактілік желіде жөндеу жұмыстарын орындаған кезде қарапайым құраалдар және құралдармен істеу ережесі;
сымдарды бекіту және түйістіру тәсілдері; контактілік желі автобұғаттау, толықбергіш, контактілік желіге ілінген тіректер және жеке тұрған тіректер жоғары вольтты желілерді жөндеу технологиясы;
такелажды құралдар және слесарлық құрал-сайманның тағайындалуы мен құрылымы;
жұмыс әсілдері және тиеу-арту жұмыстарында операциялардың реті;
қызмет көрсететін участоктың контактілік желісін қоректендіру және бөлімдеу сызбалары;
өлшеу, бөлу, слесарлық аспаптарды қолданып деталдар мен тораптарды слесарлық өңдеу технологиясына сақтай отыра, міндеттері шегі бойынша слесарлық жұмыстарды орындау;
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
байланыс желісі және ауа желілерін қарап байқауды жүргізу;
электрмен дәнекерлеу жұмысы технологиясын игеру;
ағымдағы пайдалану жағдайында контактілік желіні жөндеу және реттеу,
қызмет көрсету бойынша қарапайым операцияларды орындау;
контактілікжелі тіректерінде ілініп тұрған ұзақ электр жабдықтау желілерін ұстау және жөндеу бойынша жұмысты орындау.
КС қолдаушы және салмақ түсіретін конструкциялар, электр жабдықтарын күрделі емес жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау;
жоспарлы ескерілген жөндеге сай ағымдағы пайдалану тәртібіндегі жұмысты орындау;
топырақты қазбай тіректің іргетасы, тартылуы және түбі конструкцияларының жағдайын бақылау;
секциялық ажыратқыш жетектері жұмысын тексеру, анкерлік тіректер тартуын оқшаулау;
реттеу контактілік аспаны реттеу, қайта қосу жетектерін тексеру және реттеу;
құралдар мен тетіктерді пайдаланып такелажды жұмысты орындау;
қазаншұңқыр қазу және машина, тетік және құралдар және қолмен топыраққа тіреу орнату операцияларын орындау;
іректі жөндеуге қатысу, қарапайым құралдар және құрал-саймандарды қолдана білу;
міндеттер шеңберінде деталдарды слесарлық және механикалық өңдеуді орындау.
Оқыту нәтижесі:1)Байланыс желісі негізгі қолдаушы және салмақ түсетін конструкциялары және тағайындалуын талдау.
Бағалау өлшемдері:

1. Понимает назначение и основные задачи контактной сети электрифицированных железных дорог.
2. Владеет понятиями о назначении, основных элементах конструкции контактной подвески.
3. Владеет понятиями о назначении, маркировке и конструкции проводов, изоляторов контактной сети.
4. Владеет понятиями о поддерживающих конструкциях и опорах контактной сети (фундаменты, анкеры, лежни, оттяжки).
5. Владеет понятиями о грунтах, способах установки и закрепление опор контактной сети и грунте.      Владеет понятиями о грунтах, способах установки и закрепления опор КС в грунте.
6. Называет допускаемые нагрузки на провода, основные габариты контактной подвески.
7. Различает визуально и классифицирует по назначению поддерживающие конструкции и опоры контактной сети (фундаменты, анкеры, лежни, оттяжки).
8. Устанавливает и закрепляет опоры контактной сети в грунте
Результат обучения: 2) Анализировать схемы питания и секционирования контактной сети.
Критерии оценки:
1. Определяет системы электрифицированных железных дорог.
2. Имеет представление о схемах питания и секционирования обслуживаемого участка
Результат обучения: 3) Производить такелажные работы.
Критерии оценки:
1. Выбирает и применяет простые такелажные средства при перемещении грузов и строповки.
2. Устанавливает временные сигнальные знаки на опоры контактной сети.
3. Осуществляет хранение и складирование основных деталей, поддерживающих и несущих конструкций, основного и вспомогательного электрооборудования.
Результат обучения: 4) Выполнять слесарную обработку деталей и узлов различной сложности в процессе сборки
Критерии оценки:
1. Знает основы и принципы слесарного дела.
2. Демонстрирует понимание технологии слесарной обработки деталей и узлов.
3. Называет наименование, маркировку, свойства обрабатываемого материала.
4. Выполняет слесарную и механическую обработку деталей по кругу обязанностей.
5. Производит сборку конструкций из деталей по чертежам и схемам в соответствии с технологическими картами.
6.      Читает рабочие чертежи и кинематические схемы обрабатываемых деталей и узлов различной сложности
Результат обучения: Д) Выполнять техническое обслуживание и ремонт оборудования контактной сети.
Критерии оценки
1. Называет признаки повреждений или отклонений от нормального состояния обслуживаемых устройств контактной сети и способы их устранения.
2. Описывает порядок выполнения простых операции по обслуживанию, ремонту и регулировке контактной сети в условиях текущей эксплуатации (согласно технологических карт на выполнение работ дистанции контактной сети).
3. Поясняет содержание и ремонт линий продольного электроснабжения, подвешенных на опорах контактной сети.

1. Электрленген темір жол байланыс желісінің тағайындалуы және негізгі міндеттерін түсінеді.
2. Байланыс аспасы конструкциясының негізгі элементтері, тағайындалуы туралы түсінікті игерді.
3. Түйіспелі торап оқшаулауы, сымдардың тағайындалуы, маркировкасы және конструкциялары туралы түсінікті игерді .
4. Түйіспелі торап тіректері және қолдаушы (іргетасы, анкерлер, көлденең шабақ ағаш созулар) конструкциялары туралы түсінікті игерді.
5. Топырақ, топырақта түйіспелі торап тіректерін орнату және бекіту туралы түсінікті игерді.
6. Байланыс аспасының негізгі габариттері, сымдарға мүмкін болатын жүктемелерді атайды.
7. Түйіспелі торап тіректері және қолдаушы (іргетасы, анкерлер, көлденең шабақ ағаш созулар) конструкциялары тағайындалуы бойынша жіктейді және визуалды айыра алады.
8. Топырақта түйіспелі торап тіректерін орнатады және бекітеді .
Оқыту нәтижесі: 2) Түйіспелі торап қоректену және секциялау сызбаларын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрленген темір жол жүйесін анықтайды
2. Қызмет көрсететін участоктың қоректену және бөлінуі туралы түсінік бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Такелажды жұмыстарды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүк және жүктерді тиеуді орналастырғанда қарапайым такелажды құрдаларды таңдайды және қолданады.
2. Контактілік желі тіректеріне уақытша дабыл белгілерін орнатады.
3. Негізгі және қосалқы электр жабдықтарын қолдаушы және салмақ түсіруші негізгі деталдарды сақтау және қаттауды жүргізеді..
Оқыту нәтижесі: 4) Жинау үрдісінде күрделігі түрлі деталдар мен тораптарды слесарлық өңдеуін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Слесарлық істің негіздері мен қағидаттарын біледі.
2. Деталдар мен тораптарды слесарлық өңдеуін технологиясы түсінігін көрсетеді.
3. Өңделетін материалдың атауы, маркировкасы, қасиеттерін атайды.
4. Міндеттер шеңберінде деталдарды слесарлық және механикалық өңдеуді орындайды.
5. Технологиялық карталарға сәйкес сызба мен сызулар бойынша деталдардан конструкция жинауды жүргізеді .
6. Өңделетін түрлі күрделі деталдар мен тораптардың жұмыс сызбалары мен кинематикалық сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 5)) Контактілік желі жабдықтарын техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау..
Бағалау өлшемдері:
1. Контактілік желі қызмет көрсететін құрылымы қалыпты жағдайынан бүліну немесе ауытқулар және оларды жою тәсілдері белгілерін атайды.
2. Ағымдағы пайдалану жағдайында контактілік желіге қызмет көрсету, жөндеу және реттеу бойынша қарапайым операцияларды орындау тәртібін сипаттайды ( электрмен қамтамасыз ету дистанциясының желілік контактілік аймағы жұмысын орындауға технологиялық картаға сай).
3. Контактілік желі тіректерінде ілінген ұзақ электржабдықтау желілерін ұстау және жөндеуді түсіндіреді

4. Объясняет показатели качественного токосъема, условия работы токоприемника.
5. Определяет способы стыкования и крепления проводов
Результат обучения: 5) Осуществлять регулировку и испытания оборудования контактной сети.
Критерии оценки
1. Называет задачи наружного осмотра контактной сети при обходах и объездах, диагностические испытания и измерения с использованием штанг, приборов, а также средств технического диагностирования.
2. Называет основные узлы контактной сети и габариты, подлежащие проверке (изоляционные расстояния до токоведущих частей ,высоту подвешивания контактных проводов; зигзаги контактных проводов; уклон поперечин; вынос контактных проводов на кривых; натяжение в контактных проводах)
Результат обучения: Ж) Владеть приборами, инструментами и приспособлениями для выполнения электромонтажных работ.
Критерии оценки
1. Называет основные виды и назначение инструмента при электромонтажных работах.
2. Применяет оборудование и материалы для электромонтажных работ.
3. Называет методы пайки, лужения.
Результат обучения: 6) Владеть технологией электромонтажных работ.
Критерии оценки
1. Осуществляет соединение проводов различных марок пайкой.
2. Разбирает и готовит для ремонта электроустановочные изделия: выключатели, штепсельные розетки, вилки .
3. Осуществляет монтаж электроустановочных изделий, силовых и осветительных щитков.
4. Выполняет ремонт осветительных электроустановок, приводов.
5. Выполняет монтаж осветительных электроустановок.
6. Выполняет фиксацию показаний приборов.
Результат обучения:7) Определять виды и методы сварочных работ.
Критерии оценки
1. Выполняет подготовительно-сварочные работы.
2. Выполняет сборку и контроль сварных конструкций.
3. Имеет представление о сварке и резке деталей из различных сталей, цветных металлов и их сплавов, чугунов во всех пространственных положениях.
4. Понимает технологию сварки конструкций и узлов.
5. Осуществляет контроль качества сварных соединений.
6. Подготавливает и собирает детали под сварку, выбирает сборочно-сварочные приспособления.
ПК 02. Выполнять монтаж и демонтаж оборудования контактной сети
СМ 02. Монтаж и демонтаж оборудования контактной сети
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по монтажу и демонтажу оборудования контактной сети.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить
технологию монтажа (демонтажа) устройств контактной сети, работы на высоте со снятием напряжения и заземлением под руководством электромонтера более высокой квалификации;
применение ручного, электрического, пневматического инструмента и такелажных приспособлений и механизмов для выполнения основных операций по выполнению этих работ;
грунты, способы установки и закрепления опор контактной сети в грунте;
приспособления и механизмы для установки и выправки опор;
способы установки опор с "поля" и "с пути и работы по выправке опор;
различные способы стыкования и крепления проводов;
порядок ограждения при работах на контактной сети;
работы по установке и выправке опор;
классификации кабельных изделий и область их применения.
При изучении модуля обучающиеся должны:
осуществлять раскатку проводов по трассе;
выполнять монтаж и демонтаж контактной сети на железнодорожных линиях с раскаткой проводов контактной сети по трассе.
Результат обучения: 1) Производить работы по установке и выправке опор.
Критерии оценки:

4. Ток қабылдаушы жұмысының жағдайы, сапалы ток алу көрсеткіштерін түсіндіреді.
5. Сымдарды бекіту және түйістіру тәсілдерін анықтайды .
Оқу нәтижесі: 6) Контактілік желі жабдығын реттеу және сынауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Аралау және айналып өту, штанга, аспаптар, сондай-ақ техникалық диагностикалау құралдарын пайдаланып диагностикалық сынау және өлшеу кезінде контактілік желіні сыртай бақылау міндеттерін атайды.
2. Тексеруге жататын түйіспелі торап негізгі тораптары мен габариттерін , (ток жүретін бөлікке дейін оқшаулау қашықтықтары , контактілік сымдарды ілу биіктігі; контактілік сымдардың иректері; арқалықтың еңкеюі; қисық сымдарда контактілік сымдарды шығару; контактілік сымдарда созу.) атайды
Оқу нәтижесі: 7) Электр монтаждау жұмыстарын орындауға аспаптар, құралдарды игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр монтаждау жұмысы кезінде құралдың негізгі түрлері мен тағайындауын атайды.
2. Электр монтаждау жұмыстарына жабдық пен материалдарды қолданады.
3. Дәнекерлеу және қалайылау әдістерін атайды.
Оқу нәтижесі: 8) Электр монтаждау жұмысы технологияларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі маркалы сымдарды дәнекерлеп біріктіру жүргізеді.
2. Электр қондырғылы бұйымдар: ажыратқыш, штепсельді розетки, айыр және т.б. жөндеуге талдайды және дайындайды.
3. Электр қондырғылы бұйымдар, күш және жарықтану қалқаншасын Осуществляет монтаждауды жүргізеді электроустановочных изделий, силовых и осветительных щитков.
4. Жарықтандыру электр қондырғылары, сымдарды жөндеуді орындайды.
5. Жарықтандыру электр қондырғыларын монтаждауды орындайды .
6. Аспаптар көрсеткіштерін белгілеуді орындайды.
Оқу нәтижесі: 9) Дәнекерлеу жұмыстарының түрлері мен әдістерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Дайындау-дәнекерлеу жұмыстарын орындайды.
2. Дәнекерлеу конструкцияларын жинау және бақылауды орындайды.
3. Түрлі болат, түсті металл және олардың қорытпалары, барлық кеңістіктік жағдайларда деталды дәнекерлеу және кесу туралы түсінік бар.
4. Дәнекерлеу конструкциялары мен тораптарының технологиясын түсінеді.
5. Дәнекерлеу біріктіру сапасын бақылауды жүзеге асырады.
6. Дәнекерлеуге деталдарды дайындайды және жинайды, жинау-дәнекерлеу құралдарын таңдайды.
ПК 02. Контактілік желіні монтаждау және демонтаждауды орындау
АМ 02. Контактілік желі жабдықта-рын монтаждау және демонтаж-дау
Бұл модуль контактілік желі жабдықтарын монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
-контактілі желіні құрылғыларын монтаждау (демонтаждау) технологиясы, ең жоғары білікті электр монтерінің басшылығымен кернеу және жерлендіруді биіктіктен алу жұмысы;
бұл жұмыстарды орындау жөнінде негізгі операцияларды қол, электр, пневматикалық құрал және такелажды құрылғылар мен тетіктерді қолдану;
опырақ, топыраққа К түйіспелі торап орнату және бекіту тәсілдері; тіректерді орнату және түзетуге құрылғылар мен тетіктер;
тіректі "өрістен" "және жолдан" орнату тәсілдері және тіректерді түзету бойынша жұмыс;
сымдарды бекіту және түйістірудің түрлі тәсілдері; контактілік желіде жұмыс кезінде қоршау тәртібі;
тіректі орнатужәне түзету бойынша жұмыс;
кабель бұйымдардың тізбесі оларды қолддану саласы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білік пен дағдыларды игеруі тиіс:
-расса бойынша сымдарды жазуды жүргізу;
-трассада түйіспелі торап сымдарын жазып темір жол желілерінде контактілік желіні жинақтау және бұзуды орындау;.
Оқыту нәтижесі:1)Тіректі орнату және түзету бойынша жұмыс жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Понимает технологию работ по установке опор с помощью машин и механизмов "с пути и с поля".
2. Выполняет заготовку замесов бетонов.
1. Выполняет механизированную выправку опор в "окно" и выправку опор ручным способом без предоставления "окна".
Результат обучения: 2) Участвовать в организации монтажных работ на контактной сети.
Критерии оценки:
1. Называет состав монтажного поезда.
2. Поясняет назначение и правила пользования инструментом для монтажа.
3. Поясняет способы и методы организации строительных, монтажных и специальных работ .
4. Объясняет порядок и условия приемки и хранения и сдачи под монтаж (после монтаж -2) опор, электрооборудования, проводов, кабелей и материалов.
5. Умеет объяснить принцип заготовки и комплектования элементов и узлы контактной сети под монтаж.
6. Объясняет состав работ по армировке опор контактной сети
7. Анализирует схемы и описывает сборку электрооборудования соответствующую чертежам, техническим условиям.
Результат обучения: 3) Производить мелкий ремонт оборудования.
Критерии оценки:
1. Называет правила содержания и ремонта контактной сети по кругу своих обязанностей.
2. Поясняет технологию регулировки контактной подвески.
3. Поясняет технологию монтажа защитных заземлений и рельсовых соединений.
4. Выполняет демонтаж и монтаж контактной сети с использованием электрического и пневматического инструмента, такелажных приспособлений и механизмов при снятом напряжении под руководством электромонтера более высокой квалификации.
5. Выполняет замер длин пролетов.
6. Поясняет методы монтажа с раскаткой проводов "понизу" или "поверху", комбинированным способом.
7. Монтирует осветительные электроустановки на опорах контактной сети для освещения железнодорожных объектов.
8. Поясняет принципы установки и монтажа аппаратуры дистанционного управления.
9. Поясняет принципы установки и монтажа разрядников
10. Поясняет технологию регулировки контактной подвески.
11. Поясняет технологию монтажа линейного оборудования контактной сети.
ПК 03. Выполнять требования техники безопасности и охраны труда
СМ 03 Выполнение требований техники безопасности и охраны труда
. Данный модуль описывает результативность работы, знания, необходимые для выполнения требований техники безопасности, охраны труда.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить законодательство в области охраны труда; понятия по системе законодательных, социально-экономических, организационных, технических, гигиенических и лечебно-профилактических мероприятий и средств, обеспечивающих безопасность работ в электроустановках и выше 1 киловольт , в том числе при подъеме на высоту;
особенности работ на железной дороге, правила нахождения на железнодорожных путях;
вопросы охраны труда и техники безопасности по кругу своих обязанностей;
основные и дополнительные средства защиты;
организационные и технически мероприятия по охране труда при выполнении работ на контактной
сети;
требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы;
правила оказания доврачебной помощи пострадавшим; правила пожарной безопасности;       перечень устройств, относящихся к местам повышенной опасности и правила работы с ними;
принцип работы железнодорожной связи.
правила организации работ в местах повышенной опасности.
При изучении модуля обучающиеся должны:
безоговорочно выполнять требования техники безопасности и охраны труда на контактной сети;
порядок ограждения места работ на контактной сети;
меры предосторожности при работах на контактной сети и высоковольтных линиях;
применить знания по соблюдению правил техники безопасности при слесарно-сборочных работах.
соблюдать технические нормы по контактной сети эксплуатационному обслуживанию устройств контактной сети.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:

1. "Жолдан және өрістен" машина және тетіктердің көмегімен орнату жұмысы технологиясын түсінеді
2. Бетон илеуді дайындауды орындайды.
3. "Терезеге" тіректі механикаландырып түзету және "терезеге" қоймай қол тәсілімен тіректі түзетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Контактілі желіні -да монтаждау жұмысын ұйымдастыруға қатысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Монтажды поезд құрамын атайды.
2. Монтажадауға құралды тағайындау және пайдалану ережесін түсіндіреді.
3. Құрылыс, монтаждау және арнайы жұмыстарды ұйымдастыру әдістері мен тәсілдерін түсінік береді.
4. Тірек, электр жабдығы, сым, кабель және материалдарды монтаждауға (монтаждаудан кейін) тапсыру, тәртібі мен қабылдау және сақтау жағдайын түсіндіреді.
5. Контактілі желіні под монтаждауға тораптар мен элементтерді дайындау және жинақтау қағидатын түсіндіре біледі .
6. Түйіспелі торап тіректерін армировкалау бойынша жұмыс құрамын түсіндіреді.
7. Сызу, техникалық жағдайларға сәйкес келетін электр жабдығының сызбасын тексереді және жинауын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Контактілік алқаны монтаждау бойынша технологиялық операцияларды анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өз міндеттері шеңберінде контактілік желіні ұстау ережесі және жөндеуді атайды.
2. Контактілік алқаны реттеу технологиясын түсіндіреді.
3. Қорғау жерлендіруі және рельстік біріктірук монтажы технологиясын түсіндіреді.
4. Біліктілігі ең жоғары электр монтерінің басшылығымен кернеуді алғанда электр және пневматикалық құрал, такелажды құралдар мен тетіктерді пайдаланып контактілік желіні демонтаждау және монтаждауды орындайды .
5. Ашықара ұзындығын өлшеуді орындайды.
6. "Төмен" немесе "жоғары" сымдарды құрастырылған тәсілмен монтаждау әдістерін түсіндіреді.
7. Темір жол нысандарына контактілік желі тіректерінде жарықтану электр қондырғыларын монтаждайды.
8. Дистанциялық басқару аппаратурасын орнату және монтаждау қағидаттарын түсіндіреді
9. Электр тогын ажыратушыны монтаждау және орнату қағидаттарын түсіндіреді
10. Контактілік алқаны реттеу технологиясын түсіндіреді.
11. Түйіспелі торап желілік жабдығын ю монтаждау технологиясын түсіндіреді.
ПК 03. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау
АМ 03. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау
Бұл модуль еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
еңбекті қорғау саласындағы заңдар; темір жолдарда болу ережесі, темір жолда жұмыс ерекшеліктері, биіктікке көтерген кезде 1 кВ дейін және одан жоғары электр қондырғыларында жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін заңдар, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық,техникалық, гигиеналық және емдеу-алдын алу шаралары мен құралдары жүйесі бойынша түсінік, соның ішінде биіктікке көтерген кез;
темір жолдағы жұмыс, темір жолдарда болу ережесі ерекшеліктері;
өз міндеттері шеңберінде еңбек қорғау және қауіпсіздік мәселелері;
негізгі және қосымша қорғану құралдары;
түйіспелі тораптағы жұмысты орындағанда еңбек қорғау жөнінде ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар;
жұмыс басталардан бұрын, жұмыс уақытында, апатты жағдайларда, жұмыс аяқталғаннан кейін қауіпсіздік талаптары;
ардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі;
өрт қауіпсіздігінің ережесі;
жоғары қауіпті орындарға жататын құрылғылар тізбесі және олар жұмыс істеу ережесі;.
Темір жол байланысының жұмыс қағидаты.
қауіптілігі жоғары орындарда жұмысты ұйымдастыру ережесі.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыны игеруі тиіс:
-түйіспелі торапта еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сөзсіз орындау;
-контактілік желіде жұмыс орындарын қоршау тәртібі;
-контактілік желі және жоғарывольтты желілерде жұмыс кезінде сақтық шаралары;
-слесарлық-жинау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау бойынша білімді қолдану. -
Оқыту нәтижесі:1)Еңбекті қорғау жалпы сұрақтарын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау саласында Қазақстан Республикасы еңбек заңы негіздерін біледі.
2.Ол еңбек қауіпсіздігі және денсаулық басқару, еңбекті, әйелдер мен кәмелетке толмағандарға жұмысын ұйымдастыру үшін дейді.
3.Көтергіш және өңдеу жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарына орындайды

1. Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан в области охраны труда.
2. Владеет вопросами управления охраной труда, гигиены труда, организация труда женщин и несовершеннолетних.
3. Выполняет требования безопасности при подъемно-транспортных и погрузочно-разгрузочных работах
4. Выполняет требования безопасности при проектировании, постройке и эксплуатации машин, механизмов и подвижного состава
6. Знает понятия шума и вибрации. производственного освещения.
7. Соблюдает безопасность труда при эксплуатации установок и сосудов, работающих под давлением, установок, работающих на газе и при эксплуатации сварочного оборудования
8. Знает основы пожарной безопасности
9. Называет причины и виды производственного травматизма и профессиональных заболеваний
10. Называет опасные и вредные производственные факторы
11. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
12. Знает классификации несчастных случаев.
13. Знает профессиональные заболевания.
14. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами правил безопасности в электроустановках.
Критерии оценки:
1. Объясняет влияние электрического тока на организм человека.
2. Знает общие вопросы безопасности при работе с электрооборудованием
3. Умеет применять средства индивидуальной и групповой защиты от поражения электрическим током в электроустановках до и выше 1 киловольт.
4. Соблюдает правила пожарной безопасности при работах с высоковольтным оборудованием
5. Называет средства индивидуальной защиты от поражения электрическим током - основные и дополнительные.
6. Понимает организационные и технически мероприятия на контактной сети.
7. Определяет правила охраны труда и техники безопасности при выполнении работ по кругу своих должностных обязанностей, соблюдает правила электробезопасности при работах на контактной сети.
8. Называет порядок ограждения при работах на контактной сети.
Квалификация: 090403 3 – Электромеханик
ПК 04. Осуществлять процесс эксплуатации систем питания тягового электроснабжения
СМ 04. Эксплуатация системы питания тягового электроснабжения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения организации процессом эксплуатации основного оборудования тягового электроснабжения электрифицированных железных дорог.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить
основные требования к системам внешнего и тягового электроснабжения электрифицированных железных дорог; конструкцию, назначение и принцип действия основного силового, вспомогательного и коммутационного электрооборудования тяговых и трансформаторных подстанций; знание их конструкции и назначения .
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения: и навыки:
читать и вычерчивать вручную и на персональном компьютере схемы принципиальные, монтажные, структурные, оперативные, технологические и электрические схемы тяговых подстанций, а так же планы и разрезы тяговых подстанций;
определять тип, назначение электрооборудования тяговых подстанций, разбираться в конструкции и в схемах электрооборудования.
рассчитывать мощность тяговых подстанций, выбирать электрооборудование с учетом нормального и аварийного режима работы, рассчитывать источники оперативного постоянного и переменного тока тяговых подстанций, заземление тяговых подстанций.
Результат обучения: 1) Анализировать конструкцию, назначение и принцип действия основного силового, вспомогательного и коммутационного электрооборудования тяговых и трансформаторных подстанций.
Критерии оценки:
1. Определяет общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Характеризует системы тягового электроснабжения постоянного и переменного тока, может дать сравнительную характеристику.

1. Әйелдер мен кәмелетке толмағандар балалардың еңбегін ұйымдастыру
2. Көтеру-көлік және арту-тиеу жұмыстарында қауіпсіздік талаптары
3. Машина, тетіктер және қозғалыс құрамын жобалау, құрылысы және пайдаланған кезде қауіпсіздік талаптары
4. Темір жолда қауіпсіздік шаралары
5. Шу және вибрация. Олардан қорғану
6. Өндірістік жарықтану
7. Қысым астында жұмыс істейтін қондырғылар мен құтылар, дәнекерлеу жабдығын пайдаланғанда газда жұмыс істейтін қондырғыларды пайдаланғанда еңбек қауіпсіздігі
8. Өрт қауіпсіздігі негіздері
9. Өндірістік жарақат және кәсіби аурулар түрлері мен себептерін атайды.
10. Қауіпті және зиянды өндірістік факторларды атайды
11. Қайғылы оқиғалар және кәсіби аурулардың пайда болу себептерін біледі.
12. Қайғылы оқиғалар тізбесмін біледі.
13. Кәсіби ауруларды біледі.
14. Кәсіби аурулар және қайғылы оқиғаларды зерттеудің жалпы мәселелерін біледі
Оқыту нәтижесі: 2)Электр қондығыларында қауіпсіздік ережесі мәселелерін игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Адам ағзасына электр тогының әсері, электр жарақаты
2. Электр жабдығымен жұмыс істегенде қауіпсіздік жалпы сұрақтарын біледі
3. 1кВ дейін және одан жоғары электр қондырғыларында электр тогынан зақымдануынан жеке және топтық қорғау құралдары
4. Жоғарывольтты жабдықпен жұмыс кезінде өрт қауіпсіздігі
5. Бастапқы медициналық көмек көрсету
6. Электр тогынан зақымданудан негізгі және қосымша жеке қорғану құралдарын атайды.
7. Түйіспелі торап -да ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды түсінеді.
8. Өз лауазымдық міндеті шеңберінде жұмысты орындағанда еңбек қорғау және қауіпсіздік анықтайды, контактілік желімен жұмыс кезінде электр қауіпсіздігі ережесін сақтайды.
9. Контактілік желіде жұмыста қоршау тәртібін атайды.
"090403 3 –Электр механигі" біліктілігі
ПК 04. Жүк электр жабдықтау қоректендіру жүйесін пайдалану үрдісін жүргізу
АМ 04. Жүк электр жабдықтау қоректендіру жүйесін пайдалану
Бұл модуль электрленген темір жолды күш электрмен жабдықтау негізгі жабдығын пайдалану үрдісін ұйымдастыруды орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
электрленген темір жолды сыртқы және күш электрмен жабдықтау жүйелеріне негізгі талаптар; күштік ( тартымды қосалқы станса ) және трансформаторлық шағын станцияларды негізгі күштік, қосымша және коммутациялық электр жабдықтарының конструкциясы, тағайындалуы және жұмыс істеу қағидаты.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыны игеруі тиіс:
тартымды қосалқы станса күштік шағын станцияның принципшіл, монтаждау, құрылымдық, оперативтік, технологиялық және электр сызбаларын оқу және қолмен сызу, сондай-ақ тартымды қосалқы станса жоспарлары мен кесінділері;
күш шағын станциялары электр жабдығының типі, тағайындалуын анықтау, электр жабдығы конструкциялары мен сызбаларына талдау жүргізу.
күш шағын станцияларының қуатын есептеу, жұмыстың қалыпты және апатты режімін ескеріп электр жабдықты таңдау, тартымды қосалқы станса оперативтік ұдайы және ауыспалы ток көздерін есептеу, тартымды қосалқы станса жерлендіру
Оқыту нәтижесі:1) Күштік және трансформаторлық шағын станцияларды негізгі күштік, қосымша және коммутациялық электр жабдықтары ; конструкциясы, тағайындалуы және жұмыс істеу қағидатын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Темір жол көлігі және оны басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтерді анықтайды.

2. Описывает назначение, типы тяговых трансформаторных подстанций и схемы подключения тяговых подстанций к высоковольтным линиям электропередач.
3. Описывает назначение, конструкцию и принцип действия силового, вспомогательного и коммутационного оборудования и токоведущих частей распределительных устройств тяговых подстанций.
4. Описывает назначение, конструкцию и принцип действия молниезащиты и заземления тяговой (трансформаторной) подстанции.
5. Называет режимы работы электроустановок тяговых подстанций (нормальный, вынужденный и короткого замыкания), режимы работы нейтрали.
6. Определяет назначение и принцип действия системы оперативного постоянного и переменного тока тяговой подстанции.
7. Называет приемы работ и последовательность операций по содержанию помещения и территории подстанции.
8. Понимает конструкцию распределительных устройств; щитов управления и защиты.
9. Знает режимы работы электроустановок, характеризует их.
10. Понимает опасность режима короткого замыкания, характеризует его.
Результат обучения: 2) Читать чертежи: планы и разрезы, принципиальные оперативные, технологические, электрические схемы тяговой подстанции. выполняет основные расчеты при проектировании тяговой подстанции.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами выполнения технической документации и чертежей.
2. Дифференцирует по назначению, области применения схемы первичной и вторичной коммутации.
3. Понимает условные обозначения на схемах и чертежах по стандартам.
4. Читает и понимает схемы первичной коммутации и другие чертежи по кругу своих обязанностей (принципиальные схемы электроснабжения участка железной дороги, схемы главных электрических соединений трансформаторных подстанций и комплектных трансформаторных подстанций, планы и разрезы трансформаторных подстанций).
5. Выполняет расчет мощности подстанции, токи в режиме короткого замыкания, осуществляет выбор электрооборудования тяговых подстанций и его проверку при работе в нормальном и аварийном режиме (короткого замыкания).
6. Рассчитывает источники оперативного постоянного и переменного тока тяговой подстанции, заземление тяговых подстанций.
Результат обучения: 3) Организовать работы по ремонту техническому обслуживанию электроустановок тяговых подстанций.
Критерии оценки
1. Приобретает необходимые профессиональные навыки работы дежурного тяговой подстанции, знакомиться со схемами, техническими паспортами электрооборудования и материалами дистанции электроснабжения, технологическими картами на выполнение ремонтных работ электрооборудования тяговых подстанций.

2. ұдайы және ауыспалы ток ты күш электр жабдығы жүйесін сипаттайдыы, салыстырмалы сипаттама бере алады.
3. Күш трансформаторлық шағын станцияның тағайындалуы, типі және электр тапсыру жоғары вольтты желілеріне күш шағын станциясын қосу сызбаларын сипаттайды.
4. Күш, қосымша және коммутациялық жабдық және тартымды қосалқы станса тарату құрылғыларының токжүргізуші бөліктерінің тағайындалуы, конструкциясы және жұмыс істеу қағидатын сипаттайды .
5. Күш (трансформаторлық) шағын станцияларды найзағайдан қорғау және жерлендіруі тағайындалуы, конструкциясы және жұмыс істеу қағидатын сипаттайды.
6. тартымды қосалқы станса электр қондырғысы жұмыс режімі( қалыпты, еріксіз және қысқа тұйықталу), нейтралдармен жұмыс режімін атайды.
7. Күш шағын станциялары оперативтік ұдайы және ауыспалы ток жүйесін тағайындау және жұмыс істеу қағидатын анықтайды .
8. Шағын станция жайлары мен аумағын ұстау бойынша жұмыс тәсілі және операциялар ретін атайды.
9. Тарату құрылғыларының конструкциясы; басқару және қорғану қалқандарын түсінеді.
10. Электр қондырғылары жұмы режімін біледі, оларды сипаттайды.
11. Қысқа тұйықталу режімі қауіпсіздігін түсінеді, оны сипаттайды.
Оқу нәтижесі:2 Шағын станцияның принципшіл, монтаждау, құрылымдық, оперативтік, технологиялық және электр сызбалары, жоспары мен кесіндерін оқу. күш шағын станциясын жобалағанда негізгі есептерді орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарттарға сай техникалық құжаттама және сызбаларды орындау ережесін игерді.
2. Бастапқы және екінші қайта коммутациялар сызбасын қолдану саласы, тағайындалуын дифференциялайды.
3. ГОСТ бойынша сызба мен сызуларда шартты белгіленулерді түсінеді.
4. Алғашқы коммутация сызбаларын және өз міндетттері шегінде басқа да сызбаларды (темір жол учаскесін электрмен жабдықтаудың принципшіл сызбалары аралық станцияның трансформатор жинағы және трансформаторлық шағын станциялары басты электрмен біріктіру сызбалары, трансформаторлық шағын станциялар жоспары мен кесіндерін) оқиды және түсінеді.
5. Шағын станция қуаты есебін, қысқа тұйықталу режімінде ток есебін орындайды, тартымды қосалқы станса электр жабдығын таңдау және қалыпты және апатты (қысқа тұйықталу) режімде жұмыс кезінде оны тексеруді жүзеге асырады орындайды.
6. Жүк шағын станциясы оперативтік ұдайы және ауыспалы ток көздерін, тартымды қосалқы станса жерлендіруін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3)Жүк шағын станциялары электр қондырғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кезекші жүк шағын станцисы жұмысының қажетті кәсіптік дағдысын алады, тартымды қосалқы станса электр жабдықтарына жөндеу жұмыстарын орындауға сызбалар, электр жабдықтың техникалық паспорты және электрменқамтамасыз ету дистанциясы материалдарымен танысу.

2. Знакомиться с действующим оборудованием предприятия, где проходит практику, с особенностями работы, управлением технологическими процессами, планированием и организацией работы тяговой подстанции, его структурой, основными технико- экономическими показателями, организацией работы по охране труда, основными природоохранными мероприятиями.
ПК 05. Осуществлять процесс эксплуатации контактной сети
СМ 05. Эксплуатация контактной сети
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для изучения конструкции и выполнения расчетов контактной сети, организации управления процессом эксплуатации контактной сети.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основные требования к контактной сети, задачи ее эксплуатации; знание конструкции, назначения и принципа действия контактной подвески и условия качественного токосъема, конструкцию поддерживающих и несущих конструкций контактной сети.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения: и навыки:
определять тип, назначение и эксплуатационные характеристики устройств контактной сети;
выполнять расчеты контактной подвески;
вычерчивать вручную и на персональном компьютере, читать планы контактной сети, схемы питания и секционирования;
Результат обучения: 1) Анализировать конструкцию, назначение цепных контактных подвесок, поддерживающих и несущих конструкций контактной сети и линий продольного электроснабжения.
Критерии оценки:
1. Объясняет конструкцию цепной контактной подвески, дает классификацию контактных подвесок по конструкции, по способу подвешивания, по расположению проводов в плане
2. Выполняет выбор типа и схемы контактной подвески, определяет эластичность и жесткость подвески.
3. Называет особенности контактной подвески для скоростного магистрального железнодорожного транспорта.
4. Классифицирует материалы для проводов и тросов контактной сети и называет требования к ним.
5. Знает основные требования к деталям контактной сети, опорные узлы контактных подвесок, струны контактной сети: назначение, материал, конструкция, способы соединения и стыкования проводов контактной сети, электрические соединители, воздушные стрелки.
6. Знает назначение и конструкцию анкерных участков и средней анкеровки, вычертить сопряжения.
7. Объясняет способы прохода контактной подвески в искусственных сооружениях.
8. Знает поддерживающие устройства контактной сети: консоли, жесткие и гибкие поперечины, фиксаторы, объяснить их маркировку, назначение и конструкцию.
9. Знает конструкции и характеристики токоприемников.

2. Практика өтіп жатқан кәсіпорында қолданыстағы жабдықтар, жұмыс ерекшеліктері, технологиялық үрдістерді басқару, жүк шағын станциясы жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру, оның құрылымы , негізгі техникалық- экономикалық көрсеткіштер, еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру, негізгі табиғатты қорғаушы іс-шаралармен танысады.
ПК 05. Контактілік желіні пайдалану үрдісін жүзеге асыру
АМ 05. Контакті-лік желіні пайдалану
Бұл модуль контактілік желіні пайдалану үрдісн басқаруды ұйымдастыру, контактілік желі есептерін орындау және конструкцияны зерделеуге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: контактілік желі, оның пайдалану міндеттеріне негізгі талаптар; алқа конструкциясы, тағайындалуы және жұмыс қағидаты және сапалы ток алу жағдайларын білуі, контактік желінің қолдайтын және аралық конструкциясы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды игеруі тиіс:
контактілік желі құрылғысының тиі, тағайындалуы және пайдалану сипаттамасын анықтау;
контактіліалқа есептерін орындау;
дербес компьютерде қолмен сызу, контактік желі, қоректендіру сызбасы және секциялау жоспарларын оқу;
Оқыту нәтижесі:1)Тізбектік контактілік алқа, контактік желі қолдаушы және аралық конструкцияларының конструкциясы, тағайындалуы және бойлық электрмен жабдықтау желілерін талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тізбектік контактілік алқа конструкциясын түсіндіреді, конструкция, ілу тәсілі, жоспарда сымдардың орналасуы бойынша контактілік алқа тізбесін береді
2. Контактілік алқа типі мен сызбасын таңдауды орындайды, алқаның иілгіштігі мен қаттылығын анықтау біледі.
3. Жүйрік магистралды ;темір жол көлігіне контактілік алқа ерекшеліктерін атайды.
4. Түйіспелі торап сымдары мен темір арқанға материалдарды жіктейді және оларға талаптарды атайды .
5. Түйіспелі торап деталдары, контактілік алқа тірек тораптары, струны түйіспелі торап ішектері: тағайындалуы, материалы, конструкциясы, түйіспелі торап сымдары біріктіру және түйістіру тәсілдері, электр біріктіргіштер, ауа жолға бұру тетігіне негізгі талаптарды біледі.
6. Анкерлік участоктар және орташа анкеровка тағайындалуы мен конструкциясын , түйіндестіруін сызуды түсіндіре алады
7. Жасанды ққұрылымдарда контактілік алқа өту тәсілдерін түсіндіреді.
8. Түйіспелі торап қолдаушы құрылғылары: консол, қатты және аралық арқалық, фиксаторларды атау, олардың маркалануы, тағайындауы және конструкциясын түсіндіру.
9. Ток қабылдағыштар конструкциясы мен сипаттамасына білімін көрсету.

10. Знает условия надежного и качественного токосъема, работу контактной сети в различных условиях, ветроустойчивость контактной сети.
11. Выполняет механический расчет контактной сети в различных климатических условиях.
Результат обучения: 2) Читает планы контактной сети, схемы питания и секционирования.
Критерии оценки:
1.Владеет правилами выполнения технической документации и чертежей согласно стандартов Системы проектной документациии и Единой системы конструкторской документации для строительства.
2. Вычерчивает вручную и на персональном компьютере, читает планы контактной сети, схемы питания и секционирования .
3. Владеет информацией по использованию схем основного и аварийного питания и секционирования контактной сети; тяговой рельсовой цепи эксплуатируемого участка железной дороги.
4. Выполняет работы по схемам, чертежам и инструкционным картам эксплуатируемого участка электроснабжения железных дорог.
Результат обучения: 3) Организовать работы по ремонту техническому обслуживанию участка контактной сети энергоучастка.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу со схемами, технологическими картами на выполнение работ.
2. Знакомиться с особенностями работы, управлением технологическими процессами, планированием и организацией работы этого предприятия, его структурой, основными технико- экономическими показателями.
3. Классифицирует приемы, методы и способы выявления, наблюдения, измерения и контроля параметров и характеристик участка контактной сети.
4. Подготавливает материалы по вопросам монтажа, наладки, эксплуатации, проверке технического состояния устройств контактной сети.
Результат обучения: 4) Обеспечить надежную работу контактной сети в различных климатических условиях.
Критерии оценки
1. Выполняет в составе бригады мероприятия по борьбе с гололедом на контактной сети (электрические и механические).
2. Выполняет в составе бригады мероприятия по повышению ветроустойчивости контактной сети.
ПК 06 Осуществлять организацию и контроль качества работ структурного подразделения энергоучастка. обеспечивать наладку, техническое обслуживание и ремонт железных дорог.
СМ 06. Организация работ структурного подразделения энергоучастка.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения технического обслуживания и ремонта устройств электрифицированных железных при контроле качества и организации работы структурного подразделения дистанции электроснабжения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить
особенности работы электрифицированных железных дорог;
принципы организации планирования и управления производством в хозяйстве электроснабжения железных дорог;
организация эксплуатации и ремонта устройств электроснабжения железных дорог;
подходы, принципы и способы постановки и решения профессиональных задач;
организацию и контроль задач по обеспечению исправного состояния,
безаварийной и надежной работы обслуживаемых устройств;
основы проектирования объектов железных дорог, методика расчета основных параметров систем электротехнических систем электрифицированных железных дорог;
правила и последовательность оперативных переключений на эксплуатируемом участке;
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения: и навыки:
организовать работу и контроль исправности состояния, параметров работы электротехнических систем электрифицированных железных дорог;
осуществлять руководство работами по текущему обслуживанию и ремонту устройств электроснабжения;
организовывать и выполнять работы по монтажу;
выполнять эксплуатацию и ремонт электроустановок электрифицированных железных дорог д различной сложности;
контролировать и оценивать деятельность членов бригады и подразделения в целом;
осуществлять коммутацию в электроустановках по принципиальным схемам;
определять режимы работы электроустановки, знать конструкцию и технические параметры обслуживаемых устройств тягового электроснабжения;
обеспечивать бесперебойную подачу напряжения в любых ситуациях,
контролировать режимы работы электроустановок;
выявлять и устранять неисправности электроустановок;
прогнозировать отказы и обнаруживать дефекты электрического и другого оборудования;
осуществлять взаимодействие с диспетчерской службой при выполнении эксплуатационных и ремонтных работ и со смежными службами железных дорог;
проводить измерения и диагностику электрооборудования систем электрифицированных железных дорог с использование специальных приборов;
выполнять работы по испытанию и наладке оборудования; выполнять приемо-сдаточные испытания;
осуществлять технический контроль при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования;
контролировать технологическую последовательность электромонтажных работ и ремонтных работ;
осуществлять установку и монтаж аппаратуры дистанционного управления;
заполнять акты повреждений;
выполнять ремонт электрооборудования в нормальном и аварийном режимах;
выполнять вывод в ремонт электрооборудования по бланку переключения;
выполнять несложные расчеты систем электроснабжения железных дорог (электроснабжения железных дорог и районных потребителей, контактной сети и тяговых подстанций).
Результат обучения: 1) Организовать работу и контролировать качество работ структурных подразделений энергоучастка.
Критерии оценки:
1. Определяет структуру дистанции электроснабжения железной дороги и функции структурных подразделений -дистанции контактной сети, сетевого района, тяговых подстанций и ремонтно- эксплуатационный участок, механические мастерские), центральная электротехническая лаборатория.

10. Берік және сапалы ток алу, түрлі жағдайларда контактілік желі жұмысы, контактілік желінің желгетұрақтылығын біледі.
11. Түрлі климаттық жағдайларда контактілік желі механикалық есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Контактік желі, қоректендіру сызбасы және секциялау жоспарларын оқиды және сызады.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы стандарттарына сай техникалық құжаттама және сызбаларды орындау ережесін игерді.
2. Қолмен және дербес компьютерде сызады, контактілік желі жоспарларын, қоректендіру сызбасы және секциялау жоспарларын оқиды
3. Контактік желі негізгі және апатты қоректендіру және секциялау; темір жол пайдаланатын участогының жүк рельстік тізбегін пайдалану бойынша ақпаратты.
4. Темір жолды электр жабдықпен пайдаланатын участогы сызбалары, сызулары және инструкциялық карталар бойынша жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Энергия участогы контакттілік желі уачскесіне жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмысты орындауға сызбалары ба, технологиялық карталарымен жұмыстың қажетті кәсіптік дағдыларын алады.
2. Осы кәсіпорын, оның құрылымы, негізгі техникалық- экономикалық көрсеткіштерін жоспарлап, ұйымдастырып, технологиялық үрдістерді басқару, жұмыс ерекшеліктерімен танысады.
3. Контактілік желі учаскесінің сипаттамасы мен параметрлерін өлшеу және бақылау, әдістері мен анықтау тәсілдерін игереді.
4. Контактілік желі құрылымдарының техникалық жағдайын монтаждау, пайдалану, тексеру сұрақтары бойынша материалдарды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Түрлі климаттық жағдайларда контактілік желінің сенімді жұмысын қамтамасыз етеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Бригада құрамында түйіспелі торапта тайғақпен күрес жөнінде іс-шараларды (электр және механикалық) орындайды.
2. Бригада құрамында түйіспелі торап желгетұрақтылығын арттыру бойынша іс-шараларды орындайды.
ПК 06 . Энергия участогы құрылымдық бөлімшесі жұмыс сапасын ұйымдастыру және бақылауды жүргізу. Темір жолды жөнге келтіру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
АМ 06. Энергия участогы құрылым-дық бөлімшесі жұмысын ұйымдастыру.
Бұл модуль электрмен қамтамасыз ету дистанциясы құрылымдық бөлімшесі жұмысын ұйымдастыру және сапасын бақылағанда электрленген темір жол құрылымына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді қамтамасыз етуге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды .
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
электрленген темір жол жұмысының ерекшеліктері;
темір жолды электрмен жабдықтау шаруашылығында өндірісті басқару және жоспарлауды ұйымдастыру қағидатары;
темір жолды электр жабдығы құрылымын пайдалануды ұйымдастыру және жөндеу;
кәсіптік міндеттерді шешу, бағыты, қою тәсілі мен қағидаттары;
қызмет көрсететін құрылымдардың дұрыс жағдайы, апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету бойынша міндеттерді бақылау және ұйымдастыру;
темір жолнысандарын жобалау негіздері, электрленген темір жол электр техникалық жүйелері негізгі параметрлерін есептеу әдістемесі;
пайдаланылатын участокта оперативтік ауыстыру ережесі мен реті;
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды игеруі тиіс:
электрмен жабдықтау электр жабдығының тағайындалуы, конструкциясы және техникалық сипаттамасы, қызмет көрсететін участоктың жұмыс сызбалары мен сызулары;
энергия участогы жұмысының міндеттері; электр механигінің міндеттері;
қалыпты және апатты режімде электр техникалық жүйелер жұмысы жағдайы;
электрленген темір жол электр техникалық жүйесі жұмыс параметрлерін өлшеу және диагностикалау;
атқарылатын жұмыстарға талаптар;
апатты жағдайларға әкелетін электрленген темір жол жабдығында типтік бүлінулер мен кемшіліктер, ақаулар;
монтаждау жөндеу жұмыстары өндірісі көлемі және технологиялық реті;
жөндеу жұмыстарының әдістері мен мерзімділігі;
жабдық, құрал, материалдар және мүлік;
монтаждау, жөндеу және жіберу-қосу жұмыстарының технологиясы;
электр жабдығы, деталдар, тораптарды сақтау, тасымалдау, қаттап салу ережесі;
пайдалануға қосу және қабылдау;
электрленген темір жол жүйесі электр жабдығы түрлі типтерін сынау және салу технологиясы;
шағын және үлкен механизациялау құралдары, вагон-зертханаларға қызмет көрсету және жөндеуге құралдар мен аспаптарды тағайындау және пайдалану;
электр жабдығын диагностикалау ережесі. электр жабдығын техникалық қызмет көрсетуге құжаттама;
электрленген темір жол электр жүйелері параметрлерін есептеудің негізгі әдістері.
электрленген темір жол электр жүйелері параметрлері, жағдайының дұрыстығын бақылау және жұмысты ұйымдастыру;
электр жабдығы құрылымын жөндеу және ағымдағы қызмет көрсету жұмысына басшылықты жүргізу;
монтаждау бойынша жұмысты ұйымдастыру және жөндеу;
түрлі қиындығы бар темір жол электр қондырғыларын пайдалану және жөндеуді орындау;
бригада мүшелері және оның құрылымдары тұтас алғанда қызметін бақылау және бағалау;
принципиалды сызбалар бойынша электр қондырғыларында коммутацияны жүргізу;
электр қондырғысы жұмыс режімін анықтау, жүк электр жабдығының конструкциясы және қызмет көрсетілетін техникалық параметрлері;
кез келген жағдайда кернеуді үздіксіз беруді қамтамасыз ету, электр қондырғылары жұмыс режімін бақылау;
лектр қондығылары кемшіліктерін анықтау және жою; электр және басқа жабдық ақауларын анықтау және бас тартуларды болжау;
пайдалану және жөндеу жұмыстары және темір жол аралас қызметтерін орындағанда диспетчерлік қызметпен өзара байланысты жүргізу;
арнайы аспаптарды қолданып электрленген темір жол жүйесі электр жабдықтарына өлшеу және диагностикалау жүргізу;
жабдықты сынау және жолға қою жұмыстарын орындау; қабылдау-тапсыру сынауларын орындау;
электр және электр механикалық жабдықты пайдаланған кезде техникалық бақылауды жүргізу;
үлкен және шағын механизация құралдары, құралдар мен саймандар, арнайы машиналар мен тетіктер, көлік құралдарды кәсіптік қызметте қолдану;
міндеттері шеңбері бойынша құжаттаманы ресімдеу;
электр монтаждау және жөндеу жұмыстарының технологиялық ретін бақылау;
дистанциялық басқару аппаратураларын монтаждау және орнатуды жүзеге асыру.
қалыпты және апатты режімде жөндеу, бүліну актілерін толтыру;
қосу бланкісі бойынша электр жабдығын жөндеуге шешім орындау;
темір жол электрмен жабдықтау жүйесі күрделі емес есептерін орындау (темір жол және аудандық тұтынушылар, контактілік желі және жүк шағын станциялары электрмен жабдықтау).
Оқыту нәтижесі:1)Энергия участогы құрылымдық бөлімшелері жұмыс сапасын бақылау және жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. электрменқамтамасыз ету дистанциясы құрылымы және – контактілік желі дистанциясы
желілік ауданға,электрмен жабдықтау дистанциясы Электрмеханикалық шеберханасы, электрмен жабдықтау дистанциясы жүк шағын станциялары, жөндеу-тексеру цехымен электр өндірістік участокқа
1. құрылымдық бөлімшелерінің функциясын анықтайды.

2. Знает методы управления трудовым коллективом и структурными подразделениями.
3. Понимает организационную структуру энергоучастка электрифицированной железной дороги и действующей на нем системы управления.
4. Анализирует технико-экономические вопросы работы предприятия и обязанностям административно- управленческого аппарата дистанции электроснабжения железных дорог.
5. Анализирует методы контроля качества работ.
6. Контролирует режимы работы электроустановок, выявляет и устраняет неисправности электроустановок.
7. Планирует работу структурного подразделения (бригады).
8. Проводит мероприятия по приемке и складированию материалов, конструкций, по рациональному использованию энергетических установок, транспортных средств.
9. Составляет графики проведения электромонтажных, эксплуатационных, ремонтных и пуско-наладочных работ.
10. Контролирует и оценивает деятельность членов бригады и подразделения в целом.
Результат обучения: 2) Взаимодействовать с диспетчерской службой и со смежными службами железных дорог при выполнении эксплуатационных и ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Описывает структуру диспетчерского управления хозяйством электроснабжения.
2. Знает виды и состав оперативного персонала.
3. Понимает взаимодействие энергодиспетчера с оперативным персоналом смежных хозяйств железной дороги.
4. Знает алгоритм согласования заявок.
5. Осуществляет переключения оборудования в системе электроснабжения.
6. Обеспечивает допуск бригад к работам.
7. Знает правила приема и передачи организационно-оперативной информации.
Результат обучения: 3) Осуществлять оперативные переключения.
Критерии оценки:
1. Знает основные обязанности оперативного персонала.
2. Понимает принципы и виды аварийных и плановых переключений.
3. Понимает принципы составления бланков переключений.
4. Выполняет операции с оборудованием, которые необходимо произвести в том порядке, в котором они должны быть выполнены.
Результат обучения: 4) Обеспечивать исправное состояние, безаварийную и надежную работу электротехнических систем железных дорог.
Критерии оценки
1. Поясняет основные понятия и определения системы электрифицированных железных дорог Казахстана; дает классификацию электрических сетей; поясняет конструктивное выполнение воздушных и кабельных линий продольного электроснабжения; параметры электрических сетей; дает характеристику нетяговых потребителей и схем их питания; электроснабжению устройств автоблокировки; поясняет работу трансформаторов тяговых подстанций, схемы их включения на тяговую сеть и к внешнему электроснабжению; поясняет работу комплектных трансформаторных подстанции, схемы их и питания от линий продольного электроснабжения; поясняет нормальные и аварийные режимы работы тяговой сети, параметры токов короткого замыкания в тяговой сети; качество электроэнергии на электрифицированных железных дорогах и устройства компенсации реактивной мощности.

2. Құрылымдық бөлімшелер және еңбек ұжымын басқару әдістерін біледі.
3. Электрленген темір жол және қолданыстағы басқару жүйесі ұйымдастырушылық құрылымын түсінеді.
4. Кәсіпорын жұмысы техникалық- экономикалық сұрақтар және электрмен қамтамасыз ету дистанциясы аппараты әкімшілік басқарушы міәндетіне жауап береді.
5. Жұмыс сапасын бақылау әдістерін талдайды.
6. Электр қондырғылары жұмыс режімін бақылайды, электр қондырғылары кемшіліктерін анықтайды және жояды.
7. Құрылымдық бөлімше (бригада) жұмысын жоспарлайды.
8. Материал, конструкцияларды қаттап салу және қабылдау, энергетикалық қондырғылар, көлік құралдарын тиімді пайдалану бойынша іс-шаралар жүргізеді.
9. Электр монтаждау, пайдалану, жөндеу және іске қосу дәне реттеу жұмыстарын жүргізу кестесін жасайды.
10. Бригада мүшелері және құрыламдары (тұтас алғанда) қызметін бақылайды және бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындаған кезде темір жол аралас қызметімен диспетчерлік қызметтің өзараәрекет етуі
Бағалау өлшемдері:
1. Басқару қызметі электрмен жабдықтау шаруашылығын сипаттайды.
2. Оперативтік персонал түрлері мен құрамын біледі.
3. Энергия диспетчері темір жол аралас шаруашылығы оперативтік персоналымен өзара әрекетті түсінеді.
4. Өтінімдермен келісу ретін біледі.
5. Электрмен жабдықтау жүйесінде жабдықты қайта қосуды жүргізеді.
6. Бригадалардың жұмысқа жіберуін қамтамасыз етеді.
7. Ұйымдастырушылық-оперативтік ақпаратты қабыладу жәгне тапсыру ережесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Оперативтік ауыстыруды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Оперативтік персоналдың негізгі міндеттерін біледі.
2. Апатты және жоспарлы ауыстыру түрлері мен қағидаттарын түсінеді.
3. Ауыстыру бланкілерін жасау қағидаттарын түсінеді.
4. Операцияларды орындалуы тиіс жабдықта орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Темір жол электр техникалық жүйесінің істемей тұрған, апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. ҚР электрленген темір жол жүйесі негізгі түсініктері мен анықтамаларын түсіндіреді; электр желілерінің тізбесін береді; ұзынара электр жабдықтау ауа және кабелді желілерін конструктивті орындау; электр желілерінің параметрлері; ауыр емес тұтынушылар және оларды қоректендіру сызбаларының сипаттамасын біледі; электрмен жабдықтау құрылымдарын автобұғаттау; жүк шағын станциясы трансформаторлары, олардың сызбасын жүк желісіне және сыртқы электрмен жабдықтауға қосу жұмысын түсіндіреді; комплектілі трансформаторлық шағын станциялар жұмысы, оларды ұзын бойы электр жабдықтау желісінен қоректендіру жұмысын түсіндіреді; поясняет нормальные и сетижүк желісі жұмысы қалыпты және апатты режімі, жүк желісінде қысқа тұйықталу тогы параметрлерін түсіндіреді; электрленген темір жолда электр энергиясының сапасы және реактивті қуат құрылысы.

2. Понимает конструктивное выполнение воздушных и кабельных линий продольного электроснабжения.
3. Знает устройства электроснабжения тяговых и нетяговых потребителей, их схемное и конструктивное исполнение: электроснабжение потребителей железнодорожных узлов и станций ( в том числе освещение), электроснабжение устройств сигнализации, централизации, блокировки ,электроснабжения путевого инструмента.
4. Выполняет расчет воздушных и кабельных линий, систем освещения.
5. Определяет выбор места расположения главной понижающей подстанции центрального распределительного пункта трансформаторной подстанции на станции.
6. Имеет представление о системе тягового электроснабжения, способах расчета тягового электроснабжения по исполненным мгновенным схемам.
7. Проясняет понятия нормального и аварийного режима работы тяговой сети, токов короткого замыкания в тяговой сети; понятия качества электроэнергии на железных дорогах и устройства компенсации реактивной мощности.
8. Обеспечивает работу электротехнических систем железных дорог посредством выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту согласно плану производства работ.
9. Выполняет упрощенные тяговые расчеты по графику движения поездов, строит мгновенные схемы для тягового расчета.
10. Выполняет электрический расчет контактной сети.
11. Характеризует вынужденные режимы работы электрооборудования.
12. Поясняет опасность удаленных от тяговой подстанции, опасность колебаний и отклонений напряжения на источнике и потребителе.
Результат обучения: 5) Организовать и выполнять наладку, испытания, эксплуатацию, обслуживание и ремонт оборудования электротехнических систем железных дорог
Критерии оценки
1. Оформляет техническую документацию по ремонтным работам.
2. Использует измерительные и диагностические приборы для обеспечения работы электрооборудования.
3. Планирует и проводит профилактические осмотры электрооборудования и намечает ремонтные работы.
4. Выполняет работы по обслуживанию и ремонту в составе бригады, умеет пользоваться инструкционными технологическими картами на работы.
5. Понимает методы организации проверки и настройки электрооборудования.
Результат обучения: 6) Использовать в профессиональной деятельности подъемно- транспортные, грузовые, перевозочные, диагностические и технологические машины и механизмы на автомобильном и железнодорожном ходу, вагоны – лаборатории, устройства, приспособления и инструмент.
Критерии оценки
1. Определяет способы механизации работ в хозяйстве электроснабжения.
2. Знают требования к эксплуатации, комплектацию запасными частями, инвентарем, назначение знаков и надписей.

2. Бойлық электр жабдықтау ауа және кабельді желілерін конструктивті орындауды түсінеді.
3. Күш және күштік емес тұтынушыларды электрмен жабдықтау құрылымы, олардың сызбалық және конструктивтік орындалуы: темір жол тораптары мен станциялары тұтынушыларын электрмен жабдықтау ( соның ішінде жарықтану), орталық, сигнал беру, блокировкасы құрылымдарын электрмен жабдықтау, жол құрал-саймандарын электрмен жабдықтауды атайды.
4. Ауа және кабель желілері, жарықтану жүйесі есебін орындайды.
Станцияда орталық тарату пункті, орналасу орнын таңдауды анықтайды.
5. Жүк электрмен жабдықтау жүйесі туралы, орындалған сәттік сызбалар бойынша жүк электр жабдықтау есебі туралы түсінік бар.
6. Жүк желісі жұмысын қалыпты және апатты режімі, жүк желісінде қысқа тұйықталу тогы; электр энергиясы сапасы түсінігі және реактивтік қуат құрылысы түсінігін түсіндіреді.
7. жоспарлы ескерілген жөндеуге сай техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысты орындау арқылы темір жол электр техникалық жүйе жұмысын қамтамасыз етеді.
8. Поезд қозғалысының кестесі бойынша жеңілдетілген жүк есептерін орындайды, жүк есебіне сәттік сызбаларды құрады.
9. Контактілік желі электр есебін орындайды.
10. Электр жабдығы жұмысының еріксіз режімін сипаттайды.
11. жүк шағын станциясынан алынған қауіп, көз және тұтынушыда кернеу тербелісі және ауытқулар қаупін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 5)) Темір жол электр техникалық жүйесі жабдығын пайдалану, сынау, қызмет көрсету және жабдықты ұйымдастыру және орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстары бойынша техникалық құжаттама ресімдейді.
2. Электр жабдығының сенімді жұмысын қамтамасыз ету үшін өлшеу және диагностикалық аспаптарды қолданады.
3. Электр жабдықтарын профилактикалық қарап-тексеруді жоспарлайды және жүргізеді және жөндеу жұмыстарын белгілейді.
4. Бригада құрамында қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындайды, жұмысқа нұқсаулық технологиялық карталарды пайдалана біледі.
5. Электр жабдықтарын тексеру және жөнге келтіру әдістерін түсінеді.
Оқу нәтижесі: Е) Кәсіптік қызметте көтеру- көлік, жүк, тасымалдау, диагностикалық және технологиялық машиналар және автомобиль мен темір жолдағы тетіктер, вагон – зертханалар, құрылымдар, құралдар мен аспаптарды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрмен жабдықтау шаруашылығында жұмысты механизациялау тәсілдерін анықтайды .
2. Пайдалану, қосалқы бөлшектерді жиынтықтау, мүлік, белгілер мен жазуды тағайындалуына талаптарды біледі.

3. Называют технические характеристики автомотрис, автодрезин.
4. Знают машины специального назначения на автомобильном и железнодорожном ходу для выполнения работ на контактной сети.
5. Классифицируют средства малой механизации.
6. Знают приспособления, применяемые при работах на контактной сети и воздушных линиях.
7. Знают средства диагностики и измерений.
8. Выполняют анализ оборудования вагона-лабораторий для измерения параметров контактной сети и его назначение.
Результат обучения: 7) Организовать монтаж (демонтаж) устройств электроснабжения железных дорог.
Критерии оценки
1. Понимает принципы технологических процессов капитального ремонта, модернизации и восстановления и монтажа.
2. Владеет способами приема объектов железных дорог после монтажа. Может дать оценку качества выполненных электромонтажных работ и корректирующих мероприятий.
3. Называет технологическое оборудование для монтажа (демонтаж 2).
4. Определяет пригодность применяемых материалов, комплектует необходимые инструменты и механизмы для монтажа.
5. Знает последовательность операций по установке и регулировке выключателей переменного тока, сборных комплектных распределительных устройств и их отдельных блоков и узлов.
6. Выполняет последовательность операций монтажа защит и устройств автоматики цепей первичной и вторичной коммутации, проверки и наладки сложных защит.
7. Выполняет переключение анцапф силовых трансформаторов, фазировку ошиновки и прокладку кабелей различными способами.
ПК07. Обеспечивать работу электротехнических систем железных дорог в эксплуатационных условиях различной сложности.
СМ07. Обеспечение работы электротехнических систем железных дорог в эксплуатационных условиях различной сложности.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения технического обслуживания и ремонта электрифицированных железных дорог в эксплуатационных условиях различной сложности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить обеспечение надежной работы устройств электроснабжения электрифицированных железных дорог в различных эксплуатационных условиях
характеристики веществ и процессов в них при экстремальных электромагнитных воздействиях высоких напряжениях и сильных токах, основные изоляционные конструкции, их защите от перенапряжений;
испытательной и измерительной аппаратуре высокого напряжения;
особенности работы устройств электрифицированных железных дорог при высоких и сверхвысоких скоростях.
При изучении модуля обучающиеся должны :
обеспечить надежную , безаварийную работу электротехнических систем железных дорог в сложных эксплуатационных условиях: больших токах и перенапряжениях, высоких скоростях движения , при сложных погодных условиях..
Результат обучения: 1) Обеспечивать надежную работу устройств электроснабжения электрифицированных железных дорог в различных эксплуатационных условиях.
Критерии оценки
1. Обеспечивает работу электроустановок электрифицированных железных дорог д при внутренних и внешних перенапряжениях

3. Автомотрис, автодрезиналардың техникалық сипаттамасын атайды.
4. Контактілік желіде жұмысты орындауға автомобиль және темір жолда арнайы тағайындалған машиналарды біледі.
5. Шағын механизациялау құралдарын жіктейді.
6. Контактілік және ауа желісі жұмыстары кезінде қолданылатын құрылғыларды біледі.
7. Диагностикалау және өлшеу құралдарын біледі
8. Контактілік желілерді зерттеу вагоны контактілік желісі параметрлерін өлшеуге вагон-зертхана және оның тағайындалуына жабдықты талдауды орындайды.
Оқу нәтижесі: Ж) Темір жолды электрмен жабдықтау құрылымдарын монтаждауды (демонтаждау) ұйымдастырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Күрделі жөндеу технологиялық үрдістері, монтажды жаңғырту және қалпына келтіру қағидаттарын түсінеді.
2. Монтаждаудан кейін темір жол нысандарын қабылдау тәсілдерін игереді. Атқарылған электр монтаждау жұмыстары және түзетуші іс-шаралардың сапасына баға бере алады.
3. Монтаждауға (демонтаждау) технологиялық жабдықты атайды.
4. Пайдаланылатын материалдардың дарамдығын анықтайды, монтажаға қажетті құралдар мен тетіктерді жинақтайды.
5. Ауыспалы ток ажыратқыштары, жек блоктар мен тораптар құрастырмалы бөлу құрылғыларынн орнату және реттеу бойынша операциялар ретін біледі.
6. Бастапқы және екінші коммутация тізбектерін автоматикасы құрылымы және қорғау монтажы, күрделі қорғауларды тексеру және жолға қою операциялар ретін орындайды.
7. Күш трансформаторолары анцапф қайта қосу, кабелді тарту және шиналау фазалануын түрлі тәсілдермен орындайды
ПК07. Түрлі күрделігі пайдалану жағдайларында темір жол электр техникалық жүйесі жұмысын қамтамасыз ету.
АМ 07 Түрлі күрделігі пайдалану жағдайларында темір жол электр техника-лық жүйесі жұмысын қамтама-сыз ету.
Бұл модуль күрделілігі түрлі пайдалану жағдайында электрленген темір жолға техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
түрлі пайдалану жағдайларында электрленген темір жолды электрмен жабдықтау құрылымы сенімді жұмысын қамтамасыз ету туралы;
заттардың сипаттамасы және экстремалды электр магниттік әсерлер жоғары кернеуі және күшті ток кезінде үрдістер,
негізгі оқшаулар конструкциялары, оларда қатты кернеуден, жоғары кернеу сынау және өлшеу аппаратурасын қорғау туралы;
жоғары және өте жоғары жылдамдықта электрленген темір жол құрылымы жұмысы ерекшеліктері.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды игеруі тиіс:
күрделі пайдалану жағдайларында: үлкен ток және қатты кернеу, жоғары жылдамдық қозғалыс, күрделі табиғат жағдайларында темір жол электр техникалық жүйесінің сенімді, апатсыз жұмысын қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі:1) Түрлі пайдалану жағдайларында электрленген темір жолды электрмен жабдықтау құрылымы сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Ішкі және сыртқы ток кернеуінің ұлғаюы кезінде электрленген темір жол электр қондырғылары жұмысын қамтамасыз етеді.

2. Обеспечивать безаварийную работу разрядников, заземляющих устройств, рельсовых цепей, молниезащиты.
3. Участвует под руководством опытных наставников в проведении профилактических испытаний изоляции установок высокого напряжения.
4. Выполнять работы по обслуживанию и ремонту устройств электроснабжения, тяговых подстанций и контактной сети в сложных эксплуатационных условиях (при гололеде, ветре и низких температурах).
5. Выполняет выбор устройств защиты от перенапряжений.
Результат обучения: 2) Анализировать особенности работы электрического и электромеханического оборудования при высоких и сверхвысоких напряжениях
Критерии оценки
1. Описывает условия возникновения и опасность для электрооборудования при внутренних и внешних перенапряжениях.
2. Описывает работу контактной сети в условиях возникновения перенапряжения, способы защиты от перенапряжений.
3. Объясняет назначение и принцип действия разрядников, ограничителей перенапряжения.
4. Объясняет устройство, назначение и принцип действия тросовых и стержневых молниеотводов.
5. Объясняет назначение и конструкцию рабочего и защитного заземления.
6. Объясняет назначение и устройство изоляции линий электропередач , вращающихся машин и трансформаторов.
7. Характеризует назначение и принцип проведения профилактических испытаний принцип изоляции установок высокого напряжения.
Результат обучения: 3) Характеризовать работу устройств электрифицированных железных дорог при высоких и сверхвысоких скоростях.
Критерии оценки
1. Выполняет электрические расчҰты устройств тягового электроснабжения в различных эксплуатационных условиях.
2. Объясняет конструктивные особенности исполнения контактной сети для приема сверхдлинных составов.
3. Объясняет конструктивные особенности исполнения контактной сети для приема сверхтяжелых составов.
4. Объясняет особенности конструкции контактной сети при высоких и сверхвысоких скоростях
ПК 08. Выполнять несложную поверку и настройку устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации
СМ 08. Выполнение несложной поверки устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения несложной поверки устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить сигналы и информации, способах кодирования и преобразования информации;
основныеустройства автоматики, схемы передающих и приемных устройств автоматики;
структурные элементы диспетчерского управления, сигнализации, средства связи и телемеханики;
общие понятия о релейной защите, схемы включения контрольно-измерительных приборов и реле;
принципиальные и монтажные схемы телеуправления и правила их чтения;
виды систем автоматики и телемеханики электрифицированных железных дорог;
кодирование сигналов;
устройство и назначение электромеханических реле и логических элементов электронных защит микропроцессорной релейной защиты;
основные принципы построения систем защиты, управления и сигнализации на базе микропроцессорной техники.
При изучении модуля обучающиеся должны:
осуществлять техническое обслуживание, эксплуатацию устройств релейной защиты, автоматики и дистанционного управления, сигнализации подстанций и электрических сетей;
различать устройства релейных защит, автоматики и сигнализации, знать простейшие способы их настройки и ремонта;
читать схемы вторичной коммутации;
осуществлять плановые проверки релейной (электронной) защиты.
Результат обучения: 1) Выполнять несложную поверку устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации.
Критерии оценки
1. Знает требования к релейной защите и автоматике, виды реле и их конструкцию и виды релейных защит.

2. Электр тогын ажыратушы, жерлендіретін құрылым, рельстік тізбектер, найзағайдан қорғау аптасыз жұмысын қамтамасыз ету.
3. Жоғары кернеу қондырғысын оқшаулау алдын алу сынағын жүргізуде тәәжірибелі тәлімгердің басшылығымен қатысады.
4. Күрделі пайдалану жағдайлары (көктайғақ, жел және төмен температура болғанда) контактілік желі, жүк шағын станциялары, электрмен жабдықтау құрылымдарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындайды.
5. Ток кернеуінің ұлғаюынан қорғау құрылғыларын таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жоғары және өте жоғары жылдамдықта электрленген темір жол құрылымы жұмысы ерекшеліктерін талдайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Ішкі және сыртқы ток ұлғаюы кезінде электр жабдығына қауіп және пайда болу жағдайларын сипаттайды.
2. Кернеудің артып кетуінен қорғау тәсілдері, артып кетудің пайда болу жағдайында контактілік желі жұмысын сипаттайды.
3. Электр тогын ажыратушы, артып кетуден тшектеуші әрекеттің қағидаты мен тағайындвалуын түсіндіреді.
4. Сым арқан және өзекті жайтартқыш құрылымы, тағайындалуы және әрекет қағидатын түсіндіреді.
5. Жұмыс және қорғану жерлендіру конструкциясы мен тағайындалуын түсіндіреді.
6. Электр тасымалдау желілері оқшаулау, айналатын машиналар мен трансформаторлар құрылымы мен тағайындалуын түсіндіреді.
7. Жоғары кернеу қондырғыларын оқшаулау алдын алу сынақтарын жүргізуі тағайындалуы және қағидатын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Жоғары және өте жоғары жылдамдық кезінде этж құрылмы жұмысын сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі пайдалану жағдайларында жүк электрмен жабдықтау құрылысы электр есептерін орындайды.
2. Өте ұзын құрамдарды қабылдауға контактілік желіні орындау конструктивтік ерекшеліктерін түсіндіреді.
3. Өте ауыр құрамдарды қабылдауға контактілік желіні орындау конструктивтік ерекшеліктерін түсіндіреді.
4. Жоғары және өте жоғары жылдамдық кезінде (Түйіспелі торап-160,180,200,250) контактілік желі конструкциясы ерекшеліктерін түсіндіреді.
ПК 08. Релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылғыларын күрделі емес тексеру, жөнге келтіруді орындау
АМ 08. Релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылғыларын күрделі емес тексеру, жөнге келтіруді орындау
Бұл модуль релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылымдарын күрделі емес тексеруді орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
сигнал және ақпарат, ақпаратты кодтау және қайта құру тәсілдері;
автоматиканың негізгі құрылымдары, автоматиканың тапсырушы жәнеит қабылдаугы сызбалары туралы;
диспетчерлік басқару құрылымдық элементтері, сигнал беру, байланыс және телемеханика құралдары;
релелік қорғау туралы жалпы түсінік, реле және бақылау-өлшеу аспаптарын қосу сызбасы;
телебасқарудың принципшіл және монтаждау сызбалары, оларды оқу және басқару, автоматика және этж-да телемеханика жүйесінің түрлері;
сигналдарды кодтау; устройство и назначение электронды қорғау ( микропроцессорлық блогтың қорғаныс релесі электрмеханикалық реле және логикалық элементтердің құрылымы мен тағайындалуы;
қорғау жүйесі құруының негізгі қағидаттары, микропроцессорлық техника базасында басқару және сигнал беру.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды игеруі тиіс:
релелік қорғау, автоматика және дистанциялық басқару құрылымын пайдалану, техникалық қызмет көрсетуді жүргізу, шағын станциялар мен электр желілеріне сигнал беру;
релелік қорғау, автоматика және и сигнал беру құрылымдарын айыра білу,
оларды жөндеу және іске қосудың қарапайым түрлерін білу;
екінші коммутация сызбаларын оқу; релелік (электронды) қорғау жоспарлы тексеруін жүргізу
Оқыту нәтижесі:1) Релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылымдарын күрделі емес тексеруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Релелік қорғау, автоматика талаптар, виды реленің түрлері және олардың конструкциясы және релелік қорғау түрлерін біледі.

2. Владеет сведениями о сигналах, их преобразовании и передаче (модуляция, детектирование, кодирование), логические элементы, устройствах ввода и вывода информации.
3. Читает и понимает схемы вторичной коммутации: схемы релейной защиты, схемы управления, автоматики и телемеханики устройств электроснабжения.
4. Знает устройство автоматического повторного включения и автоматического повторного включения
5. Имеет представление об автоматизации устройств электроснабжения (питающих линий, фидеров контактной сети, трансформаторо3).
6. Поясняет принцип построения устройств телемеханики (с частотным и временным разделением), каналы связи телемеханики и их разновидности;
7. Классифицирует виды релейной защиты электрооборудования от аварийных режимов.
8. Имеет представление о микропроцессорных релейных защитах.
9. Владеет технологий сборки и разборки электромеханических реле, поверка устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации.
10. Выполняет выбор релейной защиты.
11. Характеризует способы защиты электрооборудования от короткого замыкания.
12. Объясняет принципиальные схемы и принцип действия электронных устройств автоматики, телемеханики и защиты.
13. Перечисляет работы по техническому обслуживанию релейной защиты.
14. Знает технические характеристики микропроцессорных релейных защит.
15. Выполняет технологию сборки и разборки электромеханических реле.
16. Выполняет несложную поверку устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации.
Результат обучения: 2) Владеть простейшими методами настройки и ремонта устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации.
Критерии оценки
1. Понимает нормативно - техническую документацию для служб устройств релейной защиты и автоматики.
2. Оформляет заявки на оборудование устройств релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации.
3. Настраивает и выполняет несложный ремонт релейной защиты, автоматики, управления и сигнализации.
4. Участвует в испытаниях релейной защиты любого поколения и типа.
5. Снимает показания с электронных устройств релейной защиты и автоматики.
ПК09. Обеспечивать техническую эксплуатацию, охрану труда и технику безопасности в хозяйстве электроснабжения железных дорог
СМ 09. Техническая эксплуатация, охрана труда и техника безопасности в хозяйстве электроснабжения железных дорог
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения безопасного проведения работ в электроустановках электротехнических систем железных дорог. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить
основы техники безопасности на железнодорожном транспорте и обязанности работников железнодорожного транспорта;
документацию на ремонтируемое электрооборудование и его техническое обслуживание;
понятия о сооружении и устройстве железных дорог и подвижного состава;
требования и нормы к содержанию устройств железных дорог;
систему организации движения поездов;
порядок обеспечения безопасности движения поездов;
основные инструкции на железной дороге;
устройства сигнализации, централизации, автоблокировки;
устройства пути и путевого хозяйства;
особенности совместной работы всех служб железных дорог;
правила технической эксплуатации электрифицированных железных дорог.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
производить оперативные переговоры;
заполнять наряды, допуски, предупреждения, оперативные журналы
выполнять требования Правил технической эксплуатации и Правил техники безопасности контактной сети и тяговых подстанций;
составлять бланк переключения по выводу;
обеспечивать пожарную безопасность на производстве, в том числе на электроустановках, при работах с высоковольтном оборудованием;
определять опасные и вредные производственные факторы на производстве и выполнять защиту от них;
выполнять требования безопасности при подъемно-транспортных и погрузочно-разгрузочных работах, требования безопасности при проектировании, постройке и эксплуатации машин, механизмов и подвижного состава;
выполнять меры безопасности на железнодорожном транспорте, в зоне электрифицированных железных дорог;
обеспечивать нормируемую освещенность на производственных объектах электротехнических систем железных дорог, обеспечивая эффективность и качество освещения;
обеспечивать безопасность труда при эксплуатации установок и сосудов, работающих под давлением, установок, работающих на газе, и при эксплуатации сварочного оборудования;
безоговорочно выполнять требования электробезопасности, применять средства индивидуальной и групповой защиты , в том числе от поражения электрическим током в электроустановках до и выше 1кВ;
уметь оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим на производстве;
применять знаки безопасности;
выполнять анализ опасности поражения электрическим током ;
обеспечивать безопасность работ в любом структурном подразделении дистанции электроснабжения (контактной сети и тяговых подстанциях, в сетевом районе, в цехах);
выполнять положения охраны окружающей среды и экологии.
Результат обучения: 1) Обеспечивать безопасное производство плановых и аварийных работ энергоучастка.
Критерии оценки

2. Ақпарат, сигналдар, олардың қайта құрылуы мен тапсырылуы (модуляция, детектрлеу, кодтау) , логикалық элементтер, ақпаартты енгізу және шығару құрылымдары туралы мәліметтерді игерді;
3. Екінші коммутация сызбаларын: схемы релелік қорғау сызбасы, басқару сызбасы, автоматика және этж электрмен жабдықтау құрылымының телемеханикасын оқиды және түсінеді.
4. атоматтандырылған қайта қосқыш және резервтің автомат түрде қосылуы құрылымын біледі.
5. Электрмен жабдықтауды автоматтандыру ( қоректендіретін желі, түйіспелі торап фидерлері, трансформаторлар) түсінік бар.
6. Телемеханика құрылымы (жиілігі және уақытша бөлу), каналы связи телемеханика байланыс каналдары және олардың түрлерін құру қағидатын түсіндіреді;
7. Электр жабдығын апатты режімнен релелік қорғау түрлерін жіктеп бөледі.
8. Микропроцессорлы релелік қорғау туралы түсінік бар.
9. Электр механикалық релені жинау және талдау, релелік қорғау, автоматика басқару және дабыл беру құрылымдарын тексеру технологияларын игерді.
10. Релелік қорғау таңдауын орындайды .
11. Қысқа тұйықталудан электр жабдығын қорғау тәсілдерін сипаттайды.
12. Автоматика, телемеханика және қорғау электронды құрылғылары әрекетінің қағидаты және принципшіл сызбаларын түсіндіреді.
13. Релелік қорғау, автоматика техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды атайды.
14. Микропроцессорлық релелік қорғаудың йных техникалық сипаттамасын біледі.
15. Электр механикалық релені жинау және талдау технологиясын орындайды.
16. Релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылымдарының күрделі емес тексеруін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылымдарын жөндеу және күйіне келтіру қарапайым әдістерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Релелік қорғау және автоматика құрылымы қызметіне нормативтік- техникалық құжаттаманы түсінеді.
2. Релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылымдары жабдығына тінімдерді ресімдейді.
3. Релелік қорғау, автоматика, басқару және сигнал беру құрылымдарына күрделі жөндеуді орындайды және жөнге келтіреді.
4. Кез келген буын және типі релелік қорғау сынауларына қатысады.
5. Релелік қорғау, автоматика электронды құрылымынан көрсеткіштерді алады.
ПК09. Темір жолды электрмен жабдықтау шаурашылығында техникалық пайдалану, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету
АМ 09. Темір жол электрмен қамту шаруашылығын техника-лық пайдалану,
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техника- сы
Бұл модуль темір жол электр техникалық жүйелері электр қондырғыларында жұмысты қауіпсіз орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
темір жол көлігінде қауіпсіздік техникасы негіздері және темір жол көлігі қызметкерлерінің міндеттері;
жөнделетін электр жабдығына құжаттама және оған техникалық қызмет көрсету;
темір жол және жылжымалы құрылымы мен ғимараты туралы түсінік; темір жол құрылымын ұстауға талаптар мен нормалар;
поезд қозғалысын ұйымдастыру жүйесі; поезд қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
темір жолда негізгі нұсқаулықтар; сигнал беру, орталықтандыру, автобұғаттау құрылымдары;
жол және жол шаруашылығының құрылымы;
темір жол барлық қызметі бірлескен жұмыстарының ерекшеліктері;
электрленген темір жолды техникалық пайдалану ережесі;
оперативтік келіссөздер жүргізу;
наряд, рұқсат беру, ескерту, оперативтік журналдар толтыру;
контактілік желі және жүк шағын станциялары техникалық пайдалану ережелері және техникалық қауіпсіздік ережелері талаптарын орындау. шығару бойынша қайта қосу бланкісін жасау.
еңбек барысында адамның жұмысқа қабілеттілігі және денсаулық сақтау туралы қамқорлықты үйрену, сондай-ақ экология, экологиялық және табиғатты қорғаушы ойларды қалыптастыратын негізгі ережесін білу.
энергия участогы (жүк шағын станциялары, контактілік желі дистанциялары, электр желілік аудан және т.б.) еңбекті қорғау жөнінде жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру туралы түсінік,.
еңбекті қорғау жағдайын бақылау және баға беру, есебін жүргізу, талдау;
темір жол көлігінде сигнал беру жүйесі;
еңбек заңнамасының негіздерін игеру, еңбекті қорғау, еңбек гигиенасы, әйелдер мен кәмелетке толмаған балалар еңбегін ұйымдастыру сұрақтары;
жарақат және кәсіптік ауруларға қатысты құқықтық және техникалық сұрақтарды игеру;
өндірістік нысан, операция, адам және қоршаған ортаға технологиялары мүмкін болатын кері әсерін бағалау және болжау;
электрленген темір жолды электрмен жабдықтау шаруашылығында жұмыстың барлық түрлерін орындау кезінде электр қауіпсіздігі негіздері.
жоғары вольтты жабдықпен жұмыс істегенде өрт қауіпсіздігі негіздері туралы түсінік,
электрленгентемір жол нысандарында еңбек гигиенасы және өндірістік санитария туралы түсінік, экология негіздері туралы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды игеруі тиіс:
ТЖ электр техникалық жүйесі және темір жолды техникалық пайдалану тережесін білу;
өндірісте, соның ішінде электр қондырғыларда, жоғары вольтты жабдықпен жұмыс істегенде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
өндірісте қауіпті және зиянды өндірістік факторларды анықтау және олардан қорғауды орындау;
көтеру-ткөлік тиеу-арту жұмысы кезінде қауіпсіздік талаптары, машина, тетік және жылжымалы составты жобалау,
салу және пайдалануда қауіпсіздік талаптарын орындау; темір жол көлігі, электрленген темір жол аумағында қауіпсіздік шараларын орындау;
жарықтану сапасы мен тиімділігін қамтамасыз ете отырып, темір жол электр техникалық жүйе өндірістік нысандарында нормаланатын жарықтануды қамтамасыз ету;
дәнекерлеу жабдығын пайдаланған кезде газда, қысым астында жұмыс істейтін қондырғылар мен құтыларды пайдаланған кезде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету. электр қауіпсіздігі талаптарын бұлжытпай орындау,
жеке және топпен қорғану, соның ішінде 1кВ-ға дейін және одан жоғары электр қондырғыларында электр тогымен бүлінуден құралдарын қолдану;
өндірісте зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсете білу;
қауіпсіздік белгілерін қолдану; электр тогымен зақымдану қаупі талдауын орындау;
электрменқамтамасыз ету дистанциясы (түйіспелі торап және электрлік қосалқы станса, желілік аудан, цехтарда және т.б.) кез келген құрылымдық бөлімшеде жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
экология және қоршаған ортаны қорғау ережесін орындау .
Оқыту нәтижесі:1) Энергия участогы жоспарлы және апатты жұмыс қавуіпсіз өндірісін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:

1. Понимают значение показателей качества электроэнергии, могут назвать способы повышения качества, в том числе симметрировании нагрузки, компенсации реактивной мощности.
2. Применяет правила и нормы охраны труда в системе управления производством: правовые, социальные и экономические аспекты охраны труда.
3. Определяет опасные и вредные производственные факторы.
4. Выполняет обязательные требования промышленной безопасности.
5. Участвует в разработке плана ликвидации аварий, обеспечивают готовность к ликвидации аварий, инцидентов.
6. Участвует в проведении учебной тревоги и противоаварийных тренировках.
7. Оценивает опасность производственного объекта эксплуатации, называют вредные и опасные производственные факторы.
8. Проводит аттестацию рабочих мест по условиям труда
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль выполнения правил технической эксплуатации и норм охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты и должностных инструкций при эксплуатации и ремонте электрооборудования во всех подразделениях и объектах электрифицированных железных дорог.
Критерии оценки
1. Организует, обеспечивают и контролируют максимальную безопасность работников предприятия в процессе выполнения работ, соблюдение всех норм и правил по охране труда .
2. Владеет знаниями основы трудового законодательства, охраны труда и техники безопасности.
3. Ведет учет причин травматизма и профессиональных заболевания.
4. Соблюдает правила пожарной безопасности при работе с высоковольтным оборудованием.
5. Соблюдает технику безопасности на железнодорожных путях при движении поездов.
6. Соблюдает правила электробезопасности и безопасные приемы работ в устройствах электроснабжения железнодорожного транспорта.
7. Обеспечивает положения гигиены труда и производственной санитария на объектах электрифицированных железных дорог
8. Соблюдает основные экологические нормы.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль выполнения правил технической эксплуатации и норм охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты и должностных инструкций при эксплуатации и ремонте электрооборудования во всех подразделениях и объектах электрифицированных железных дорог.
Критерии оценки
1. Организует, обеспечивают и контролируют максимальную безопасность работников предприятия в процессе выполнения работ, соблюдение всех норм и правил по охране труда.
2. Владеет знаниями основы трудового законодательства, охраны труда и техники безопасности.
3. Ведет учет причин травматизма и профессиональных заболевания.

1. Электр энергиясы сапасы көрсеткіштерінің маңызын түсінеді, сапаны арттыру тәсілдері, соның ішінде реактивтік қуатты компенсациялау, жүктемені симметрияландыру тәсілдерін атай алады.
2. Өндірісті басқару жүйесінде: еңбекті қорғау құқықтық, әлеуметтік және экономикалық аспектілері еңбекті қорғау нормасы мен ережесін қолданады.
3. Қауіпті және зиянды өндірістік факторларды анықтайды.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік міндетті талаптарын орындайды.
5. Апатты жою жоспарын әзірлеуге қатысады, апат, инциденттерді жоюға дайындығын қамтамасыз етеді.
6. Оқу дабылы және апатқа қарсы жаттығулар жүргізуге қатысады.
7. Пайдалану өндірістік объектісі қауіпсіздігін бағалайды, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды атайды.
8. Еңбек жағдайы бойынша жұмыс орындарына аттестация жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 2)Электрлендірілген темір жол нысандары мен барлық құрылымдарында электр жабдығын пайдалану және жөндеу кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өрттен қорғау және лауазымдық нұсқаулық және техникалық пайдалану ережесінің орындалуын бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмысты орындау барысында кәсіпорын қызметкерлерінің максималды қауіпсіздігі, еңбекті қорғау бойынша барлық нормалар мен ережелерді ұйымдастырады, қамтамасыз етеді және бақылайды.
2. Еңбек қорғау , еңбек заңының негіздері білімін игереді.
3. Жарақат және кәсіптік аурулар себептері есебін жүргізеді.
4. Жоғары вольтты жабдықпен жұмыс істегенде өрт қауіпсіздігі ережесін сақтайды.
5. Поездар қозғалысы кезінде темір жолда қауіпсіздік техникасын сақтайды.
6. Темір жолды электрмен жабдықтау құрылымдарында қауіпсіз тәсілдер және электр қауіпсіздігі ережесін сақтайды.
7. Электрлік нысандарында өндірістік санитраия және еңбек гигиенасы ережесін қамтамасыз етеді.
8. Негізгі экологиялық нормаларды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Электрленген темір жол нысандарында және барлық құрылымдарда электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу кезінде еңбекті қорғау нормалары, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі, лауазымдық нұсқаулықтар және техникалық пайдалану ережесін орындауды бақылауды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмысты орындау барысында кәсіпорын қызметкерлерінің максималды қауіпсіздігі, еңбекті қорғау бойынша барлық нормалар мен ережелерді ұйымдастырады, қамтамасыз етеді және бақылайды.
2. еңбекті қорғау , еңбек заңының негіздері білімін игереді.
3. Жарақат және кәсіптік аурулар себептері есебін жүргізеді.

4. Соблюдает правила пожарной безопасности при работе с высоковольтным оборудованием.
5. Соблюдает технику безопасности на железнодорожных путях при движении поездов.
6. Соблюдает правила электробезопасности и безопасные приемы работ в устройствах электроснабжения железнодорожного транспорта.
7. Обеспечивает положения гигиены труда и производственной санитария на объектах электрифицированных железных дорог.
8. Соблюдает основные экологические нормы.
Результат обучения: 4) Обеспечивать контроль выполнения правил технической эксплуатации и норм охраны труда при чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки
1. Знает порядок действий при возникновении чрезвычайных ситуаций.
2. Организует мероприятия по предотвращению развития аварии; принимают меры к быстрейшей подаче напряжения в первую очередь наиболее ответственным потребителям и в районы проведения аварийно-восстановительных работ.
3. Знает различные виды инструктажа по технике безопасности;
4. Выполняет допуск к работам в действующих электроустановках.
5. Организует рабочее место в соответствии с правилами техники безопасности.
6. принцип работы железнодорожной связи.
7. правила технической эксплуатации контактной сети по кругу своих обязанностей.
8. Организует мероприятия по устранению опасности для обслуживающего персонала и оборудования, незатронутого аварией.
9. Планирует мероприятия по восстановлению в кратчайший срок электроснабжения наиболее ответственных потребителей.
10. Выясняет состояние отключившегося во время аварии оборудования и возможности его включения в работу.
11. Обеспечивает слаженную работу персонала в соответствии с требованиями, в любых условиях экстремальной обстановки.
12. Обеспечивает сохранность и учет имеющихся документов и инструкций по действиям в условиях чрезвычайных ситуаций.
13. Называет последовательность оповещения персонала дистанции электроснабжения.
14. Участвует в ликвидации аварий, и принимают меры к созданию нормального режима работы электроустановок.
Профессиональная практика
Квалификация "090401 2 – Электромонтер контактной сети"
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль знакомит обучающихся со структурой, всеми службами и режимом работы электрифицированных железных дорог, с объектами своей будущей профессиональной деятельности, Модуль направляет обучающихся к осознанному изучению учебных модулей по специальности.
Результат обучения: 1) Изучить назначение и задачи, решаемые службами железных дорог.
Критерии оценки:
1. Знает историю электрифицированного железнодорожного транспорта Казахстана, перспективы его развития, основные виды продукции и ее технико-экономические характеристики.

4. Жоғары вольтты жабдықпен жұмыс істегенде өрт қауіпсіздігі ережесін сақтайды.
5. Поездар қозғалысы кезінде темір жолда қауіпсіздік техникасын сақтайды.
6. Темір жолды электрмен жабдықтау құрылымдарында қауіпсіз тәсілдер және электр қауіпсіздігі ережесін сақтайды.
7. электрленген темір жолдар нысандарында өндірістік санитраия және еңбек гигиенасы ережесін қамтамасыз етеді.
8. Негізгі экологиялық нормаларды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төтенше жағдайлар кезінде еңбекті қорғау нормалары және техникалық пайдалану ережесін орындауға бақылауды қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Төтенше жағдайлар пайда болған кезде әрекет тәртібін біледі.
2. Апаттың дамуының жою бойынша іс-шараларды ұйымдастырады, бірінші кезекте апат-қалпына келтіру жүргізу аудандарына ең жауапты тұтынушыларға кернеуді тезірек беру шараларын қабылдайды.
3. Қауіпсіздік техникасы бойынша инструктаждың түрлі түрлерін біледі;
4. Қолданып жүрген электр қондырғыларында жұмысқа жіберуді орындайды.
5. Қауіпсіздік техникасы ережесіне сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
6. Темір жол байланысының жұмыс қағидаты.
7. Өз міндеттері шеңберінде контактілік желіні техникалық пайдалану ережесі
8. Қызмет көрсетуші персонал және апатта қозғалмаған жабдыққа қауіпсіздікті жою жөнінде іс-шараларды ұйымдастырады.
9. Ең жауапты тұтынушыларды электрмен жабдықтауды ең қысқа мерзімде қалпына келтіру бойынша іс-шараларды жоспарлайды.
10. Апат кезінде сөніп қалған жабдық жағдайы және оны жұмысқа қосу мүмкіндігін анықтайды.
11. Кез келген экстремалды жағдайда талаптарға сәйкес персоналдың тәртіпке салынған жұмысын қамтамасыз етеді.
12. Төтенше жағдайларда әрекеттер бойынша бар құжаттар мен нұсқаулықтың есебі мен сақталуын қамтамасыз етеді.
13. Электрмен жабдықтау дистанциясы персоналын хабардар ету ретін атайды.
14. Апатты жоюға қатысады, электр қондырғылары жұмысының қалыпты режімін жасауға шаралар қабылдайды.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-танысу практикасы
Бұл модуль білім алушыларды электрленген темір жол жұмыс режімі, барлық құрылымы мен қызметтері, өзінің болашақ кәсіптік қызметінде нысандармен таныстырады, Модуль білім алушыларды мамандығы бойынша оқу модулдерін саналы зерделеуге бағыттайды.
Оқыту нәтижесі:1)Темір жол қызметі шешетін міндеттер мен тағайындауды зерделеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан электрленген темір жол тарихы, оны дамыту перспективалары, өнімнің негізгі түрлері және оның техникалық-экономикалық сипаттамасын біледі.

2. Знает структуру электрифицированных железных дорог, его управления, знаком с назначением и задачами основных служб, функциями структурных подразделений, их связями с другими отделами и подразделениями железной дороги
3. Знает предприятия железнодорожного транспорта (локомотивное, вагонное, путевое хозяйство, службу движения и службу сигнализации, централизации и блокировки).
Результат обучения: 2) Изучить хозяйство электроснабжения железных дорог.
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение, и называет основные объекты сетевого района; объекты электроснабжения железнодорожного узла; электроснабжения участка железной дороги, электрифицируемого на переменном токе.
2. Объясняет структуру, характер деятельности и называет электроустановки относящиеся к:
дистанции контактной сети:
сетевого района;
электромеханическим мастерским дистанции электроснабжения;
тяговым подстанциям дистанции электроснабжения
электропроизводственному участку с ремонтно-ревизионным цехом;
центральной электротехнической лаборатории.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль знакомит с основными технологическими процессами энергоучастка (подразделения дистанции электроснабжения ), его структурой; устройством и принципом действия электроустановок электротехнических систем железных дорог; формирует компетенции электромонтера контактной сети.
Модуль позволяет получить навыки и умения на рабочем месте, в условиях производства по основным видам профессиональной деятельности:
производить строительные и монтажные работы в качестве электромонтера;
техническое обслуживание и ремонт оборудования контактной сети;
владеть технологией электромонтажных работ;
-осуществлять техническое обслуживание и ремонт оборудования контактной сети.
Результат обучения: 1) Производить строительные и монтажные работы в качестве электромонтера.
Критерии оценки
1. Выполняет такелажные работы, применяя инструменты и приспособления. .
2. Выполняет слесарную и механическую обработку деталей контактной сети для монтажа и ремонта.
3. Описывает последовательность подготовки, приема, транспортировки и складирования материалов и узлов контактной сети.
4. Устанавливает опоры контактной сети с "поля" или "с пути" , описывает технологию выполнения земляных работ вручную и с применением машин и механизмов, объясняет технологию выправки опор.
5. Выполняет демонтаж и монтаж контактной сети с использованием электрического и пневматического инструмента, такелажных приспособлений и механизмов при снятом напряжении под руководством электромонтера более высокой квалификации.

2. Электрленген темір жол, оны басқару, негізгі қызмет міндеттері мен тағайындалуымен белгісі, құрылымдық бөлімшелер функциялары, олардың темір жол құрылымдары және басқа бөлімдерімен байланыстарын біледі.
3. Темір жол кәсіпорындарын (локомотивтік , вагон, жол шаруашылығы, қозғалыс қызметі және сигнал беру қызметі, орталықтандыру және бұғаттау) біледі.
Оқыту нәтижесі: 2)Темір жолды электрмен жабдықтау шаруашылығын зерделеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тағайындалуын түсіндіреді, желілік ауданның негізгі нысандарын атайды; темір жол торабы; ауыспалы токта электрленетін темір жол участогын электрмен жабдықтау .
2. Мыналарға жататын:
контактілік желі дистанциясы
-желілік ауданға
электрмен жабдықтау дистанциясы Электрмеханикалық шеберханасы
-электрмен жабдықтау дистанциясы жүк шағын станциялары
-жөндеу-тексеру цехымен электр өндірістік участокқа
орталық электр техникалық зертханаға электр қондырғыларын атайды және қызметтің құрылымы, сипатын түсіндіреді.
КП 02. Жұмыс біліктігін алуға арналған өндірістік практика
Бұл модуль энергия участогы негізгі технологиялық үрдістер), оның құрылымы; темір жол электр техникалық жүйесін электр қондырғымен әрекет қағидаты және құрылымымен таныстырады; контактілік желі электр монтері құзыретін қалыптастырады.
Модуль кәсіптік қызметтің негізгі түрлеру бойынша өндіріс жағдайларында жұмыс орнында білік пен дағдыны алуға мүмкіндік береді:
электр монтер ретінде құрылыс және монтаждау жұмыстарын жүргізу;
контактілік желінің техникалық қызмет көрсетуі және жабдықты жөндеу туралы;
электр монтаждау жұмыстарының технологиясын игеру;
контактілік желі жабдығын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Оқыту нәтижесі:1)Электр монтері ретінде құрылыс және монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құралдар мен құрал-сайманды пайдалана отырып, такелажды жұмыстарды орындайды орындайды .
2. Монтаждау және жөндеуге КС деталдарын слесарлық және механикалық өңдеуін орындайды.
3. КС тораптары мен материалдарын дайындау, қабылдау, тасымалдау және қаттап жинау ретін сипаттайды.
4. "Өрістен" немесе"жолдан" контактілік желі тіректерін орнатады, машиналар және тетіктерді қолдана отырып және қолмен жер жұмыстарын орындау технологиясын сипаттайды, тіректерді түзеу технологиясын түсіндіреді .
5. Жоғары білікті электромонтердің басшылығымен кернеу алынғанда электр және пневматикалық құрал, такелажды құралдар мен тетіктерді пайдаланып контактілік желіні ных демонтаждау және монтаждауды орындайды.

6. Выполнение электромонтажных работ в составе бригады на высоте со снятием напряжения и заземлением.
7. Рассказывает работы в составе монтажного поезда по раскатке проводов "понизу" или "поверху", комбинированным способом.
8. Монтирует осветительные электроустановки на опорах контактной сети для освещения железнодорожных объектов.
9. Поясняет технологию работ по монтажу различных устройств контактной сети.
10. Поясняет технологию регулировки контактной подвески, обратного провода и линий продольного электроснабжения.
Результат обучения: 2) Владеть технологией электромонтажных работ.
Критерии оценки
1. Выполняет монтаж и ремонт проводов и электроустановочных изделий и осветительных электроустановок, выполняет их испытания и наладку осветительных электроустановок.
2. Проводит электрические измерения.
3. Снимает показания приборов.
Результат обучения: 3) Осуществлять техническое обслуживание и ремонт оборудования контактной сети.
Критерии оценки
1. Участвует в работах в составе бригады по текущему обслуживанию и ремонту устройств контактной сети.
2. Выполняет простые операции по обслуживанию, ремонту и регулировке контактной сети.
3. Осуществляет стыкование и крепление проводов.
4. Осуществляет установку временных сигнальных знаков на опоры контактной сети.
5. Понимает принципы восстановительных работ при различных атмосферных воздействиях.
6. Выполняет ограждение мест производства работ на станциях и перегонах.
Квалификация 090403 3 – Электромеханик
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль знакомит с основными технологическими процессами предприятия, позволяет студентам приобрести профессиональные знания, умения и навыки в ходе практики по профилю специальности, закрепить, углубить и систематизировать полученные в процессе теоретического обучения по специальным предметам.
Модуль позволяет:
приобрести практический опыт для овладения целостной профессиональной деятельностью: получение рабочей профессии повышенного уровня квалификации, получение повышенного разряда;
изучить и применить инновационные технологии , организовать производства в соответствии с современными требованиями;
сформировать профессиональное мышление;
приобрести умения и навыки организации и осуществления работы на производственном участке электроснабжения, в трудовом коллективе;
подготовить специалистов среднего звена к самостоятельной профессиональной трудовой деятельности;
ознакомить с передовой технологией, организацией труда и экономикой производства; выработка умения критически оценивать действующую на предприятии технологию и организацию производства, находить пути к устранению замеченных недостатков;
овладеть навыками самостоятельного управления производственными процессами, дублируя технический персонал дистанции электроснабжения;
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять работы в соответствии с назначением и статусом предприятия (структурного подразделения дистанции электроснабжения), обеспечивать технологические процессы, обеспечивающие бесперебойную подачу электроэнергии потребителям, определить место и положение предприятия на рынке транспортных услуг;
изучить структуру и содержания производственных процессов, осуществляемых в энергоучастке, обеспечивать нормальную безаварийную работу электроустановок предприятия;
исследовать организационную структуру участка и выполнять отдельные функций управления подразделением;
анализировать состав и состояние имущественного комплекса предприятия;
не нарушая технологии, выполнять организацию технического обслуживания и ремонта, эксплуатации и диагностирования всех электротехнических систем железных дорог и других производственных процессов, осуществляемых в дистанции электроснабжения;
анализировать и решать проблемы управления персоналом предприятия, в частности, по организации труда электромонтеров;
выполнять организацию рабочего места электромонтера и работы бригады;
-выполнять организацию работ по проведению оперативных переключений;
внедрять прогрессивные формы организации и стимулирования труда рабочих;
выполнять и контролировать режим работы и правила внутреннего устройства на производстве, соблюдая права и обязанности администрации и рабочих;
анализировать финансовое состояние предприятия; выявлять резервы повышения эффективности его деятельности.
Результат обучения: 1) Обеспечивать исправное состояние, безаварийную и надежную работу электротехнических систем железных дорог.
Критерии оценки

6. Жерлендіру және кернеуді алып биіктікте бригада құрамында электромонтаждау жұмыстарын орындайды
7. "Төмен" немесе "үстінен" үйлестірілген тәсіл бойынша жаймалап , монтаждау поезд құрамында жұмысты айтады
8. нысандарын жарықтандыру үшін контактілік желі тіректерінде жарықтану электр қондырғыларын монтаждайды;
9. Контактілік желі түрлі құрылыстарын монтаждау бойынша жұмыс технологиясына түсінік береді.
10. Контактілік алқа, кері сым және бойлы обратного провода и линий продольного электр жабдықтау желілерін реттеу технологиясын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2)Электромонтаж жұмыстарының технологиясын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр орнатушы бұйымдар және жарықтану электр қондырғылары сысмдарын монтаждау және жөндеу, жарықтану электр қондырғыларын сынау және жөнге келтіруді орындайды.
2. Электрлік өлшеулерді жүргізеді.
3. Аспаптардың көрсеткіштерін алады.
Оқыту нәтижесі: 3)Контактілік желі жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Контактілік желі құрылысына ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды бригада құрамында қатысады.
2. Контактілік желіге қызмет көрсету, жөндеу және реттеу бойынша қарарпайы операцияларды орындайды.
3. Сымдардың бекітуі мен түйістіруін жүргізеді;
4. Контактілік желі тіректеріне уақытша сигналды орнатуды жүргізеді.
5. Түрлі атмосфералық әсер кезінде қалпына келтіру жұмыстары қағидаттарын түсінеді
6. Станция мен өткеліктерде жұмыс өндірісі орнын қоршауды орындайды
"090403 3 – Электромеханик біліктілігі
КП 03. Технологиялық (диплом алдында-ғы) практика
Бұл модуль кәсіпорынның негізгі технологиялық үрдістерімен таныстырады, студенттерге мамандық бейіні бойынша практика барысында кәсіптік білім, дағды мен білік, арнайы пәндер бойынша теориялық оқу барысында алған білімдерін бекіту, тереңдету және жүйелендіруге мүмкіндік береді.
Модуль мына жағдайға мүмкіндік жасайды:
Тұтас кәсіптік қызметті игеруге практикалық тәжірибе алады: біліктілік жоғары деңгейі жұмыс мамандығын алу, жоғары разряд алу;
инновациялық технологияларды зерделеу және қолдану, заманауи талаптарға сәйкес өндірісті ұйымдастыру;
кәсіптік ойлауды қалыптастыру;
электрмен қамтамасыз ету дистанциясы өндірістік участогы, еңбек ұжымында жұмысты ұйымдастыру және жүргізу біліктері мен дағдысын алу;
орта буын мамандарын өзіндік кәсіптік еңбек қызметіне дайындау; еңбек және өндірістің озық текхнологияларымен таныстыру; өндірісті ұйымдастыру және қолданып жүрген технологиясын сыни бағалай білігін өңдеу,
электрмен қамтамасыз ету дистанциясы техникалық персонал қызметін орындап, қайталанатын өндірістік үрдістерді өзіндік басқаруын игеру;
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білік пенн дағдыны алуы тиіс:
кәсіпорын статусы мен тағайындалуына (электрмен қамтамасыз ету дистанциясы құрылымдық бөлімшесі) сәйкес жұмысты орындау, тұтынушыларға электр энергиясын үздіксіз беурді қамтамасыз ететін технологиялық үрдістерді қамтамасыз ету, көлік қызметі нарығында кәсіпорынның орны мен жағдайын анықтау;
энергия участогында жүргізілетін өндірістік үрдістерді ұстау және құрылымын зерделеу, кәсіпорын электр қондырғыларының қалыпты үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
электрмен қамтамасыз ету дистанциясы ұйымдастырушылық құрылымын зерттеу және құрылымды басқарудың жеке функцияларын орындау;
кәсіпорынның мүліктік кешенінің құрамы мен жағдайын талдау;
технологияларды бұзбай, темір жол барлық выполнять электр техникалық жүйесі және ЭЧ-да жүргізілетін басқа өндірістік үрдістерді ұйымдастыру-техникалық қызмет көрсету және жөндеу, пайдадану және диагностикалау;
кәсіпорын персоналын басқару, атап айтқанда электр монтерлері жұмысын ұйымдастыру бойынша мәселелерді шешу және талдау;
электромонтер және бригада жұмысының жұмыс орнын ұйымдастыруды орындау;
оперативтік қайта қосуды жүргізу бойынша жұмыстың ұйымдастырылуын орындау;
жұмысшылар еңбегін ынталандыру және ұйымдастырудың прогрессивтік түрлерін енгізу
жұмысшылар және әкімшілік құқықтары мен міндеттерін сақтап, өндірісте ішкі құрылым ережесі мен жұмыс режімін бақылау және орындау;
кәсіпорынның қаржылық жағдайын талдау; оның қызметі тиімділігін арттыру резервтерін анықтау.
Оқыту нәтижесі:1) Темір жолдар электр техникалық жүйелерінің жұмыс істеп тұрған жағдайы және үздіксіз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:

1. Выявляет неисправности электрооборудования в ходе осмотра.
2. Выявляет причины преждевременного износа, принимают меры по их предупреждению и устранению..
3. Участвует в составлении с Планом производства работ. Осуществляют наладку, испытания, эксплуатации, обслуживание и ремонт воздушных и кабельных линий продольного электроснабжения; электроснабжения устройств сигнализации, централизации и блокировки.
4. Участвует в расследовании причин повреждений оборудования и разработке мероприятий по предупреждению аварий и производственного травматизма в устройствах контактной сети.
5. Выполняет работы в составе бригады по установке и регулировке сборных комплектных распределительных устройств и их отдельных блоков и узлов.
6. Выполняет работы в составе бригады в ликвидации неисправностей в работе устройств контактной сети, их ремонте, монтаже и регулировке, электротехнических измерениях и испытаниях.
7. Осуществляют облуживание и ремонт освещения станций и переездов.
8. Выполняет работы в составе бригады по облуживание и ремонт линий продольного электроснабжения, в том числе низковольтных.
9. Применяет в работе средства большой и малой механизации, специальных приспособлений и инструментов. Выявляют причин преждевременного износа, принимают меры по их предупреждению и устранению.
10. Снимает показания контрольно- измерительных приборов. Обслуживают аккумуляторные батареи.
11. Осуществляет ремонт, проверку работы и регулировку выпрямительных мостов, электродвигателей, генераторов, приводов, выключателей, контакторов, переключателей, трансформаторов, насосов.
12. Опробует действия приборов и аппаратов от посторонних источников тока и напряжения и подготовка их к включению.
13. Оказывает содействие в испытаниях электрооборудования и кабелей специализированным бригадам.
14. Участвует в монтаже и проверке устройств автоматики и электронных защит, выполненных на микросхемах
Результат обучения: 2) Организовать работу по наладке, испытаниям, эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования подразделений железных дорог.
Критерии оценки
1. Использует в профессиональной деятельности измерительное и диагностическое приборы для обеспечения надежной работы электрооборудования.
2. Участвует в планировании и проводят профилактические осмотры электрооборудования.
3. Проводит ремонтные работы.
4. Выполняет работы по нормированию труда, классификации затрат рабочего времени, формам и системам оплаты труда.
5. Выполняет работы по обслуживанию и ремонту в составе бригады,

1. Қарап-тексеру барысында элект жабдығының кемшіліктерін анықтайды.
2. Уақытынан бұрын тозу себептерін анықтайды, оларды жою және алдын алу бойынша шаралар қабылдайды.
3. Жоспарлы ескерілген жөндеу жасауға қатысады. Орталық, сигнал беру, блокировка құрылыстарын электрмен жабдықтау; бойлық элекртмен жабдықтау ауа және кабелді желілерін келтіру, сынау, пайдалану, қызмет көрсету және жөндеуді жүргізеді.
4. Контактілік желі құрылымдарында өндірістік жарақат және апатты ескерту жөнінде іс-шараларды әзірлеу және жабдықтың бүліну себептерін зерттеуге қатысады.
5. Құрама жиынтықтық тарату құрылғылары және олардың жеке блоктары мен тораптарын орнату және реттеу бойынша бригада құрамында жұмыстарды орындайды.
6. Контактілік желі құрылысы жұмысында кемшіліктерді жою, электр техникалық өлшеу мен сынақтар, оларды жөндеу, монтаждау және реттеу жұмыстарын бригада құрамында орындайды. Станция мен өткелдер жарығына қызмет көрсету және жөндеуді жүргізеді.
7. Бойлық электр жабдықтау желілері, оның ішінде төмен вольтты желілерге қызмет көрсету тжәне жөндеу жұмыстарын бригада құрамында орындайды.
8. Жұмыста үлкен және шағын механизациялау құралдары, арнайы құрылғылар мен аспаптарды пайдаланады. Уақытынан ерте тозу себептерін анықтайды, оларды жою және алдын алда ескерту бойынша шаралар қабылдайды.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алады Снимает показания контрольно- измерительных приборов. Аккумуляторлық батареяларға қызмет көрсетеді.
10. Түзетуші көпір, электр қозғалтқыштар, генератор, сым, ажыратқыш, контактор, қайта қосушы, трансформатор, насостар жұмысын жөндеу, тексеру және реттеуді жүзеге асырады.
11. Аспаптар мен аппараттарды бөтен ток көздері мен кернеу әсерінен сынайды, оларды қосуға дайындайды.
12. Электр жабдықтары мен ооборудования и кабелді сынауға мамандандырылған бригадаларға көмек көрсетеді.
13. Микросызбаларда орындалған автоматика және электронды қорғану құралдарын монтаждау және тексеруге қатысады
Оқыту нәтижесі: 2)Темір жол құрылымдары электр және электр механикалық жабдықтарын жөнге салу, сынау, пайдалану, қызмет көрсету жөнінде жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіптік қызметте электр жабдығының сенімді жұмысын қамтамасыз ету үшін өлшеу және диагностикалық аспаптарды пайдаланады.
2. Жоспарлауға қатысады және электр жабдығын алдын алу қарап-тексеруін жүргізеді
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
4. Еңбекті нормалау, жұмыс уақыты шығынын тізбелеу, еңбекке ақы төлеу жүйесі мен түрлері бойынша жұмысты орындайды.
5. Бригада құрамында қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындайды, жұмысқа инструкциялық технологиялық карталарды қолдана біледі.

6. Умеет пользоваться инструкционными технологическими картами на работы.
7. Соблюдает нормы приемо-сдаточных испытаний электрооборудования.
Результат обучения: 3) Организовать выполнение проверки электротехнических устройств.
Критерии оценки
1. Оценивает эффективность работы электрического и электромеханического оборудования.
2. Производит электрические измерения на различных этапах эксплуатации электроустановок.
3. Участвует в планировании работы бригады по проверке работоспособности узлов и деталей электроустановок.
4. Выявляет, устраняют неисправности электроустановок.
Результат обучения: 4) Использовать в профессиональной деятельности подъемно- транспортных, грузовых, перевозочных, диагностических и технологических машин и механизмов на автомобильном и железнодорожном ходу, вагонов – лабораторий, устройств, приспособлений и инструмента.
Критерии оценки
1. Выполняет работы с использованием автомотрис, автодрезин, вибропогружателей, котлованокопателей. буровых машин, мотовозов погрузочно-транспортный специальных машин и механизмов для контактной сети .
2. Использует в работе средства малой механизации.
3. Использует в работе приспособления, применяемые при работах на контактной сети и воздушных линиях.
4. Работает со средствами диагностики и измерений. содействуют работе вагона-лаборатории для измерения параметров контактной сети и его назначение.
Результат обучения: 5) Выполнять техническое обслуживание и ремонт оборудования контактной сети.
Критерии оценки
1. Выполняет в составе бригады работы под напряжением и вблизи частей, находящихся под напряжением.
2. Участвует в работах в составе бригады по смене гибких поперечин, ригелей, консолей, кронштейнов, фиксаторов, секционных изоляторов и деталей подвески в составе бригады.
3. Участвует в работах в составе бригады по проверке работы приводов секционных разъединителей с дистанционным управлением, изоляции оттяжек анкерных опор и работы токоприемника.
4. Участвует в работах в составе бригады по содержанию и ремонту высоковольтных линий, автоблокировки, волноводов, подвешенных на опоры контактной сети и отдельно стоящих опор.
5. Участвует в работах в составе бригады по измерению основных параметров подвески контактного провода.
6. Определяет повреждения или отклонения от нормального состояния обслуживаемых устройств и способы их устранения.
7. Производит осмотр контактной сети и воздушных линий, бальную оценку состояния контактной сети.
8. Осуществляет стыкование и крепление проводов..
9. Находит причины повреждений, неисправностей контактной сети и способы их предупреждения.

6. Электр жабдығының қабылдау-тапсыру сынау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Электр техникалық құрылымдарды тексерудің орындалуын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және электр механикалық жабдық жұмысының тиімділігін бағалайды.
2. Электр қондырғыларын пайдаланудың түрлі кезеңдерінде электр өлшеу жүргізеді.
3. Электр қондырғылары деталдары мен тораптарының жұмысқа қабілеттігін тексеру бойынша жұмысты жоспарлауға қатысады.
4. Электр қондырғыларының кемшіліктерін анықтайды, жояды.
Оқу нәтижесі :4) Кәсіптік қызметте автомобиль және темір жолда, вагон– зертхана, құрылғы, құралдар мен аспаптар көтеру-көліктік, жүк, тасымалдау, диагностикалық және технологиялық машиналар мен теткітерді пайдалану .
Бағалау өлшемдері:
1. Түйіспелі торап автомотрис, автодрезина, виброартушы, қазандық қазғыш, бұрғылау машина, мотто тасу тиеу-көлік арнайы машиналары мен тетіктерін пайдаланып жұмысты орындайды .
2. Жұмысында шағын механизациялау құралдарын қолданады .
3. Жұмысында контактілік желі және ауа желісінде қолданыдатын құралдарды пайдаланады.
4. Диагностика және өлшеу құралдарымен жұмыс істейді және
(контактілік желілерді зерттеу вагоны) контакт желі параметрлерін өлшеу және оның тағайындалуы үшін вагон-зертхана жұмысна көмек көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 5)) Контактілік желі жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бригада құрамында кернеуде болатын кернеу жұмыстары және бөліктердің жанындағы жұмысты орындайды.
2. Бригада құрамында смена бойынша икемді аралық, ригел, консол, кронштейн, фиксатов, секциялық изолятор және алқа деталдары жұмыстарына қатысады.
3. Бригада құрамында дистанциялық басқаруы бар секциялық ажыратқыш сымдарының жұмысын тексеру, ток қабылдағыш жұмысы және анкерлік тіректерді созуды оқшаулау жұмыстарына қатысады.
4. Бригада құрамында жоғарывольтты желілер, автобұғаттау, контактілік желі тіректеріне ілінген толқынберуші және жеке тұрған тіректерді ұстау және жөндеу жұмыстарына қатысады.
5. Бригада құрамында контактілік сым алқасы негізгі параметрлерін өлшеу бойынша жұмыстарға қатысады.
6. Қызмет көрсетілетін құрылғының қалыпты жағдайдан бүлінуі немесе ауытқуы және оларды жою тәсілдерін анықтайды.
7. Контактілік желі және ауа желісі контактілік желі жағдайының балдық бағалауына қарау жүргізеді
8. Сымдарды бекіту және түйістіруін жүргізеді.
9. Контактілік желі бүлінулері, кемшіліктері себептері және оларды жою тәсілдерін табады.

10. Применяет на практике допуски и нормы, применяемые при эксплуатации и ремонте контактной сети.
11. Владеет навыками обращения с простейшими инструментами и приспособлениями.
12. Называет порядок переключения разъединителей с ручным и дистанционным управлением.
13. Осуществляет установку временных сигнальных знаков на опоры контактной сети.
14. Понимает принципы восстановительных работ при различных атмосферных воздействиях.
15. Выполняет ограждение мест производства работ на станциях и перегонах.
Результат обучения: 6) Осуществлять регулировку и испытания оборудования контактной сети.
Критерии оценки
1. Перечисляет виды работ по диагностированию контактной сети и приборы для выполнения этих работ.
2. Участвует в обходах линий электропередачи и устройств, их осмотр из кабины машиниста или вагона.
3. Производит осмотр состояний конструкций фундаментов, оттяжек и низа опор без откопки грунта.
4. Выполняет установку постоянных сигнальных знаков на опоры контактной сети.
5. Знает проверку и регулировок приводов переключателей.
6. Участвует в работах в составе бригады по продольной и поперечной регулировке контактной сети.
7. Участвует в работах в составе бригады по регулировке натяжения фиксирующих тросов гибких поперечин.
8. Участвует в работах в составе бригады по наладке, регулировке аппаратуры дистанционного управления объектами электроснабжения.
Участвует в работах в составе бригады по регулировке контактной сети.
Результат обучения: 7) Понимать основы электробезопасности, охраны труда и техники безопасности.
Критерии оценки
1. Различает категории работ на контактной сети.
2. Применяет средства индивидуальной защиты от поражения электрическим током - основные и дополнительные.
3. Выполняет организационные и технически мероприятия на контактной сети.
4. Соблюдает требования безопасности перед началом работы, во время работы, по окончании работы и в аварийных ситуациях.
5. Выполняет правила охраны труда и техники безопасности при выполнении работ по кругу своих должностных обязанностей, соблюдает правила электробезопасности при работах на контактной сети .
6. Выполняет ограждения при работах на контактной сети.
7. Выполняет правила нахождения на железнодорожных путях.
8. Оказывает первую доврачебную помощь пострадавшему при травматизме.
Результат обучения:8) Понимать основы пожаробезопасности
Критерии оценки
1. Знает обязанности рабочих в области пожарной безопасности, их действия во время пожара.
2. Различает категории помещений.
3. Перечисляет средства и приспособления для тушения пожара. Понимает принципы действия огнетушителей для тушения пожара в электроустановках.
Результат обучения: 9) Выполнять чертежи: планы и разрезы, принципиальные , монтажные, структурные, оперативные, технологические, электрические схемы первичной и вторичной коммутации.
Критерии оценки
1. Имеет навыки построения чертежей (графиков, диаграмм, структурных схем) для иллюстрации расчетов и производственных процессов.
2. Выполняет чертежи и схемы по кругу своих обязанностей вручную и с помощью персонального компьютера.
3. Выполняет эскизы электрооборудования.
Преддипломная практика
Данный модуль знакомит с режимом и оборудованием предприятия, с работой всех структурных подразделений. Модуль дает возможность дипломного проектирования, позволяет выполнить закрепление, обобщение и совершенствование студентами полученных знаний и навыков, осуществить знакомство непосредственно на производстве с передовой технологией, организация труда и производства, разобрать и разработать технико-экономические вопросы по теме дипломного проекта, приобрести первоначальный опыт организаторской работы по своей специальности, собрать и подготовить материал для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения:1) Изучать основные технико- экономические показатели работы базового предприятия
Критерии оценки
1. Знает организационную структуру предприятия и действующую на нем систему управления.
2. Изучил действующую нормативную документацию по профилю специальности.
3. Систематизирует, расширяет и закрепляет теоретические и практические знания по специальности, полученные за время обучения, и приобретает практические навыки в работе.
4. Владеет информацией по технико- экономическим вопросам работы предприятия и материалами по административно- управленческому аппарату дистанции электроснабжения.
5. Изучил основные показатели производственно-хозяйственной деятельности организации (предприятия);

10. Контактілік желіні пайдалану және жөндеу кезінде қолдналытаны нормалар мен жол берулерді практикада қолданады.
11. Қарапайым құралдар мен құрылғыларды ұстау дағдыларын игерді.
12. Қол және дистанциялық басқару ажыратқыштарын қайта қосу тәртібін атайды онным управлением.
13. Контактілік желі тіректерінде уақытшы-дабылдық беклгілерді орнатуды жүргізеді.
14. Түрлі атмосфералық әсер кезінде қалпына келтіру жұмыстары қағидаттарын түсінеді.
15. Станция мен өткелдерде жұмыс өндірісі орнын қоршауды орындайды.
Оқу нәтижесі: 5) Контактілік желі жабдықтарын сынау және реттеуді жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Түйіспелі торап диагностикалау жұмысы түрлері және бұл жұмыстарды орындауға аспаптарды аударады.
2. Электр тапсыру желілері мен құрылғыларды қарау, оларды опередачи и устройств, их осмотр из машинистің кабинасы немесе вагоннан қарап-тьексеруге қатысады.
3. Іргетас конструкциялары жағдайы, топырақты қазбай төмен және созуды қарап-тексеруді жүргізеді.
4. Контактік желі тіректерінде тұрақты дабыл белгілерін орнатуды орындайды.
5. Қайта қосу сымдарын тексеру және реттеу біледі.
6. Бригада құрамында контактілік желі бойлық және аралық реттеу жұмыстарына қатысады
7. Бригада құрамында икемді аралық сым арқанды белгілеп созуды реттеу жұмыстарына қатысады
8. Бригада құрамында электрмен жабдықтау нысандарын дистанциялық басқару аппаратураларын жөнге келтіру, реттеу жұмыстарына қатысады
9. Бригада құрамында контактілік желіні реттеу жұмыстарына қатысады.
Оқу нәтижесі: 6) Еңбекті қорғау, электр қауіпсізідігі және қауіпсіздік техникасы негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Түйіспелі торапта жұмыс категориясын айырады
2. Электр тогы –негізгі және қосымша зақымданудан жеке қорғану құралдарын қолданады.
3. Түйіспелі торапта ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындайды.
4. Жұмыстың басында, жұмыс уақытында, жұмыс аяқталғаннан кейін және апатты жағдайларда қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
5. Өз лауазымдық міндеттері шеңберінде жұмысты орындаған кезде еңбек қорғау және қауіпсізжік ережелерін орындайды, контактілік желімен жұмыс істегенде электр қауіпсіздігі ережесін сақтайды.
6. Контактілік желіде жұмыс кезінде қоршауды орындайды.
7. Темір жолдарда болу ережесін орындайды.
8. Жарақат алған кезде зардап шегушіге алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Оқу нәтижесі: 7) Өрт қауіпсіздігі негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Өрт қауіпсіздігі саласында жұмысшылардың міндеттері, өрт уақытында олардың әрекетін біледі.
2. Жайлардың категорияларын айыра алады.
3. Өрт сөндіру құралдары мен құрылғыларын атайды. Электр қондырғыларында өрт сөндіру үшін өртсөндіргіштер әсері қағидаттарын түсінеді.
Оқу нәтижесі: 8) Алғашқы және екіншіи вторичной коммутация жоспары мен кесінділері, принципиалды , монтаждық, құрылымдық, оперативтік, технологиялық, электр сызбаларын орындау ические .
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік үрдістер және есептерді (кесте, диаграмма, құрылымдық сызбалар) для иллюстрациялау үшін сызу құру дағдылары бар.
2. Дербес компьютер көмегімен және қолмен өз міндеті шеңберінде сызулар мен сызбаларды орындайды .
3. Электр жабдығының эскиздерін орындайды.
Диплом алдындағы практика
Бұл модуль кәсіпорын режімі және жабдығы, құрылымдық бөлімшелер жұмысымен таныстырады. Модуль диплом жобалануына дайындық, студенттердің алған білімі мен дағдыларын бекіту, жинақтау және жетілдіруге мүмкіндік береді, өндірісте озық технологиямен танысу, еңбек және өндірісті ұйымдастыру, диплом жобасы тақырыбы бойынша техникалық-экономикалық сұрақтарды талдау және әзірлеу, өз мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыстың бастапқы тәжірибесін алу, диплом жобасын орындауға материал жинау және дайындау
Оқыту нәтижесі:1) Базалық кәсіпорын жұмысының негізгі техникалық- экономикалық көрсеткіштерін зерделеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымы және ондағы қолданып жүрген басқару жүйесін біледі.
2. Мамандық бейіні бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттаманы зерделеді.
3. Оқу уақытында алған мамандық бойынша теориялық және практикалық білімді бекітеді, жүйелейді және кеңейтеді және жұмыста практикалық дағдыларды алады.
4. Акімшілік-басқару аппараты бойынша материалдар және кәсіпорын жұмысының техникалық- экономикалық сұрақтары бойынша ақпаратты игерді.
5. Ұйым (кәсіпорын) өндірістік-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін зерделеді;

6. Владеет методами и приемами прогнозирования, анализа, регулирования, планирования и другими вопросами, связанными с деятельностью структурных подразделений дистанции электроснабжения.
7. Осуществил сбор материала, необходимого для создания дипломной работы.
Результат обучения: 2) Изучить оборудование, находящееся в эксплуатации дистанции электроснабжения, ознакомиться с организацией работ по ремонту техническому обслуживанию электроустановок структурных подразделений
Критерии оценки
1. Анализирует профессиональные навыки работы в соответствующих структурных подразделениях дистанции электроснабжения по теме диплома, знаком со схемами, техническими паспортами электрооборудования и материалами дистанции электроснабжения, технологическими картами на выполнение работ
2. Знает оборудование предприятия, где проходил практику, с особенностями его работы, управлением технологическими процессами, планированием и организацией работы этого предприятия, его структурой.
3. Анализирует состояние техники безопасности на подведомственном участке, выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты.
4. Анализирует основные природоохранные мероприятия.
5. Классифицирует методы, способы выявления, наблюдения, измерения и контроля параметров и характеристик электротехнических систем железных дорог, используемых по месту прохождения практики.
6. Производит сбор материала для описания вопросов по монтажу, наладке, эксплуатации, проверке технического состояния устройств контактной сети и тяговых подстанций, электроустановок сетевого района.
7. Анализирует состояние охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии на предприятии, собрал материалы по этому вопросу.
8. Знает основы организации деятельности энергоучастка (и подразделений) и управления им.
9.Знает основные показатели производственно-хозяйственной и экономической деятельности дистанции электроснабжения.
Результат обучения: 3) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки
1. Умеет произвести сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно-технической документацией
2. Осуществляет сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование
3. Приобретает навыки работы с нормативно-технической документацией, справочной литературой
Примечание:
БК- базовые компетенции;
ПК- профессиональные компетенции;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 55
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0906000 – Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций

6. желілік ауданға құрылымдық бөлімшесінің қызметіне байланысты әдістер мен болжау тәсілдері, талдау, реттеу, жоспарлау және де басқа сұрақтарды игерді.
7. Диплом жұмысын жазуға қажетті материалды жинауды жүргізді.
Оқыту нәтижесі: 2)желілік ауданға пайдалануда болған жабдықты зерделеу, құрылымдық бөлімшелердің электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету жөндеу жұмыстарын ұйымдастырып танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Желілік ауданға тиісті құрылымдық бөлімшелерінде диплом тақырыбы, сызбаларымен белгі, электрмен қамтамасыз ету дистанциясы материалдары мен электр жабдықтарының техникалық паспорттары, жұмысты орындауға технологиялық карталармен жұмыста кәсіптік дағдыларды талдайды.
2.Практика өткен кәсіпорын жабдығы, оның жұмысының ерекшеліктері, технологиялық үрдістерін басқару, осы кәсіпорынның жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру, оның құрылымын біледі.
3.Ведомстволық бағынышты участокта қауіпсіздік техникасының жағдайын талдайды, еңбекті қорғау ноормалары мен ережесі, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өрттен қорғау ережелерін орындайды .
4.Негізгі табиғатты қорғау іс-шараларын талдайды.
5.Практика өту уақытында пайдаланылған темір жол электр техникалық жүйелер әдістері, аныықтау тәсілдері, қадағалау, параметрлерін өлшеу және бағалауды жіктейді.
6. Контактілік желі және жүк шағын станциялары, желілік аудан электр қондырғыларын монтаждау, жөнге келтіру, пайдалану, техникалық жағдайын тексеруін сипаттауға материал жинауды жүргізеді.
7. Кәсіпорында еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария жағдайын талдайды, осы сұрақ бойынша материалдар жинады.
8. Энергия участогы (және құрылымдар) қызметін ұйымдастыру негіздері және оларды басқаруды біледі;
9.Электрмен жабдықтау дистанциясы өндірістік-шаруашылық және экономикалық қызметінің негізгі көрсеткіштерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдардың жинақталуын жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері
1.Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдардың жинақталуын нормативтік-құқықтық құжаттамасына сәйкес жүзеге асыра алады.
2.Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдардың жинақталуын дипломдық жобалау тапсырмасына сәйкес орындайды.
3.Нормативтік-құқықтық құжаттамасымен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасау дағдысын үйренеді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 55 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0906000 – Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары

4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Использовать средства физической культуры для развития и совершенствования физических качеств и психофизических способностей.
Критерии оценки:
1. Знает правила командных спортивных игр.
2. Знает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 4) Владеть теорией физического воспитания, системой умений и навыков двигательной активности.
Критерии оценки:
1. Знает основные принципы физического воспитания.
2. Знает физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями.
3. Умеет контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Результат обучения: 5) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Умеет оказывать первую медицинскую помощь при травмах.
БК 3. Понимать историю казахского народа, роль и место Казахстана в мировом сообществе
ОГМ 04. История Казахстана
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить хронологические границы основных исторических периодов истории Казахстана и этапы формирования казахской нации; роль, значение и вклад кочевой цивилизации в историю мировой цивилизации; причины и последствия процессов присоединения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей; этнодемографическая ситуация в первые годы Советской власти,
образование казахской диаспоры за рубежом; история национально-освободительных восстаний и движений казахского народа за независимость: причины, ход, последствия крупных национально-освободительных восстаний 18-19 веков; сущность политических партий Казахстана в начале 20-го века и в последующее время; причины, ход и последствия декабрьского востания 1986 года в. Алматы и городах Казахстана;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости; достижения независимого Казахстана.
При изучении модуля обучающие должны проявлять уважение к истории и культуре казахского народа и других народов, проживающих в Казахстане;
определять причинно-следственные связи исторических событий.
Результат обучения: 1) Знать основные этапы становления казахского народа.
Критерии оценки:

4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене бітімі мен психофизикалық мүмкіндіктерді дамыту және жетілдіру үшін дене тәрбиесі құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Командалық спорттық ойындардың ережелерін біледі.
2. Дене жүктемесі мен оны реттеу тәсілдері негіздерін біледі.
3. Жаттығу орындау техникасын біледі.
4. Оқу ойынында оқыған ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада ескерілген бақылау нормативтері мен тесттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дене тәрбиесі, қозғалыс белсенділігі икемдері мен дағдылары жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дене тәрбиесінің негізгі қағидаттарын біледі.
2. Дене жаттығуларын орындау кезінде организмнің физиологиялық ерекшеліктерін біледі.
3. Дене жаттығуларын орындағанда организмнің функционалдық жағдайын бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақат алғанда және қайғылы оқиғалар орын алғанда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
1. Жаттығу жасау барысындағы жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақат алмау тәсілдерін біледі.
2. Жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
БҚ 3. Қазақ халқының тарихын, әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның рөлі мен орнын түсіну
ЖГМ 04. Қазақстан тарихы
Осы модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан тарихының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары және қазақ халқының қалыптасу кезеңдерін; көшпелі өркениеттің рөлі мен маңызы, әлемдік өркениетке қосқан үлесін; Қазақстанның Ресей империясына қосылу, Ресей империясының Қазақстанды басып алу және отарлау себептері мен салдарларын; Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай, шет елдерде қазақ диаспорасының құрылуын; ұлтазаттық көтерілістердің және қазақ халқының тәуелсіздік үшін күресінің тарихы: себебі, барысы, 1819 ғасырдағы ірі ұлтазаттық көтерілістердің салдарларын; 20ғасырдың басы мен кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның саяси партияларының мәнін; 1986 жылы Алматы және Қазақстанның қалаларында болған желтоқсан қозғалысының себебі, барысы және салдарларын; тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасындағы саяси және қоғамдық өзгерістерін; тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерін білу.
Бағалау өлшемдері:

4. Умеет толерантно воспринимать социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
СЭМ 03. Основы права
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения гражданских прав и обязанностей, практического использования законодательства в различных сферах жизнедеятельности и непосредственно в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основные понятия о государстве, праве, системе государственно- правовых отношениях и явлениях; основные отрасли права; права и обязанности гражданина; административные коррупционные правонарушения; трудовое право и правовые нормы, регулирующие вопросы социального обеспечения; правоохранительные органы и суд.
При изучении модуля обучающиеся должны анализировать ценности и нормы, формирующие правовую культуру; осознанно пользоваться гражданскими правами и свободами;
проявлять и отстаивать собственную позицию на основе действующих норм права;
различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя;
использовать нормативноправовые акты в повседневной и профессиональной деятельности;
соблюдать нормы права;
анализировать факты правонарушений.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия о праве и государственно- правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Знает понятие и принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 2) Знать основные отрасли права.
Критерии оценки:
1. Понимать правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан Республики Казахстан.
2. Знает методы административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Знает основные положения гражданского и семейного права.
5. Знает о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе законодательства.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить различные сферы социальной жизни общества; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основные политологические понятия власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
При изучении модуля обучающиеся должны ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
разбираться в специфике социальных и политических процессов в Республике Казахстан.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:

4. Әлеуметтік, этникалық, конфессионалдық және мәдени ерекшеліктерге толеранттылық таныта біледі.
ӘЭМ 03. Құқық негіздері
Осы модуль азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтауға, заңнаманы өмірлік ісәрекеттің түрлі салаларында және тікелей кәсіптік қызметте тәжірибе жүзінде қолдануға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мемлекет, құқық, мемлекеттікқұқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесі туралы негізгі түсініктерін; құқықтың негізгі салаларын; азаматтың құқықтары мен міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: құқықтық мәдениетті қалыптастырушы құндылықтар мен нормаларды сараптауы; азаматтық құқық пен еркіндікті саналы түрде қолдануы; қолданыстағы құқық нормалары негізінде өз көзқарасын танытуы және ұстануы; қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін айыра білуі; нормативтікқұқықтық актілерді кәсіптік қызметте қолдануы; құқық нормаларын сақтауы; құқықбұзушылық фактілерін сараптауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Құқық пен мемлекеттікқұқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқық тәртібі ұғымы мен қағидаттарын біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі құқық салаларын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес тұлғаның құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін біледі.
3. Әкімшілік және жемқорлықтар құқықбұзушылықтарға байланысты жауапкершілікті түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін біледі.
5. Салық түрлері туралы біледі.
6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтіксаяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын;
азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарымқатынастары жүйесінің жұмыс істеуін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алуы; кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 01. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые по организации делопроизводства, составлять организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить оформления, хранение и сдачи дел в архив; основы делопроизводства; служебные документации; профессиональные термины; служебный этикет.
При изучении модуля обучающиеся должны:
вести делопроизводство;
совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия отрасли делопроизводства.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основ делопроизводства.
3. Определяет вид документов.
Результат обучения: 2) Знать классификацию документов по личному составу.
Критерии оценки:
1. Знает основные виды документов по личному составу.
2. Умеет вести документы по личному составу.
3. Знает документирование трудовых правоотношений.
Результат обучения: 3) Составлять организационно-распорядительные, нормативно -правовые, справочные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по составлению документов.
2. Умеет составлять нормативные документы
3. Знает правила оформления личных документов (резюме, автобиография, заявление, расписка, доверенность).
Результат обучения: 4) Редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы редактирования документов.
2. Употребляет отдельные профессиональные термины, в языке письменной и деловой речи.
БК 7. Выполнять эскизы, схемы и чертежи, читать техническую документацию
ОПМ 02 Черчение
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов; графических изображений технологического оборудования и технологических схем.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить законы, методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения рабочих чертежей, конструкторской и технологической документации; правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем, геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем, требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем;
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем;
оформлять технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической документацией; читать чертежи,       технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности;
использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
Результат обучения: 1) Выполнять чертежи деталей.
Критерии оценки:

1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылыққұқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жасау және рәсімдеу.
ЖКМ 01. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және іс жүргізуді ұйымдастыруға, ұйымдастыружарлық, нормативтікқұқықтық, анықтамалық құжаттарды жасауға қажетті дағдыларды және білімді алуға мүмкіндік береді.
Модулді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімді игерулері тиіс: істерді рәсімдеу, сақтау, мұрағатқа тапсыру; іс жүргізу негіздері; қызметтік құжаттамалар; кәсибі терминдер; қызметтік этикет.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
іс жүргізумен айналысу;
мәтіндерді, кәсіби бағыттағы іскерлік құжаттарды жетілдіру және редакциялау.
Оқу нәтижесі: 1) Іс жүргізу саласы бойынша негізгі түсініктерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Іс жүргізу негіздерін бойынша білімін көрсетеді.
2. Құжаттар түрін анықтайды.
Оқу нәтижесі: 2) Жеке құрам бойынша құжаттар топтамасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке құрам бойынша құжаттардың негізгі түрлерін біледі.
2. Жеке құрам бойынша құжаттарды жүргізе алады.
3. Еңбек құқық қатынасты құжаттандыра алады.
Оқу нәтижесі: 3) Мемлекеттік тілде ұйымдастыружарлық, нормативтікқұқықтық, анықтамалық құжаттарды құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды құрастыру бойынша білімін көрсетеді.
2. Нормативтік құжаттарды құрастыра алады.
3. Жеке құжаттарды рәсімдеу ережелерін біледі (резюме, өмірбаян, арыз, өтініш, қолхат, сенімхат (жеке).
Оқу нәтижесі: 4) Кәсіби бағыттағы іскери құжаттарды, мәтінді редакциялау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды редакциялаудың негізгі кезеңдерін біледі.
2. Жазу және іскери тілдесуде кәсіби жеке терминдерді қолданады.
БҚ 7. Эскиздер, схемалар мен сызбаларды жасау, техникалық құжаттаманы оқу
ЖКМ 02. Сызу
Бұл модуль түйіндер және бөлшек сызбаларын, эскиздерін; технологиялық схемалардың және технологиялық жабдықтың графикалық кескіндерін орындауға қажетті білімді, біліктіліктерді және дағдыларды сипаттайды.
Модулді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімді игерулері тиіс:
жобаламдық сызудың заңдары, тәсілдері және әдістері, жұмыс сызбаларын,
құрастырымдық және технологиялық құжаттаманы оқу және рәсімдеу ережелері; сызбаларды, техникалық суреттерді, эскиздерді және схемаларды орындау ережелері, геометриялық құрылымдар және техникалық бөлшектерді сызу ережелері; құрамалық сызбалар туралы жалпы мәліметтер; технологиялық жабдық пен технологиялық сызбаны орындауды ұсынудың графикалық тәсілдері; сызу мен сызбаны құрастыру және рәсімдеудің Құрастырушы құжаттама бірыңғай жүйесінің және Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің мемлекеттік стандарт талаптары.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
технологиялық жабдық және технологиялық сызбалардың графикалық кескіндерін оырндау;
қолданыстағы нормативтіктехникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және конструкторлық құжаттаманы рәсімдеу;
мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, сипаттамаларды және технологиялық құжаттаманы оқу;
–конструкторлық және технолониялық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін пайдалану.
Оқу нәтижесі: 1) Бөлшектер сызбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2. Выполняет геометрические построения.
3. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
5. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
6. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
7. Выполняет изображение и обозначение резьб.
8. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
9. Выполняет чертежи разъҰмных и неразъҰмных соединений.
10. Выполняет чертежи передач.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2. Демонстрирует знания условностей и упрощений, применяемых в чертежах.
3. Применяет навыки машиностроительного черчения.
4. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
5. Читает сборочные чертежи.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и оформлять схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
БК 8. Владеть умениями расчета прочности механических систем, основных размеров звеньев передач различных видов
ОПМ 03 Основы технической механики
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для расчета и выбора деталей машин и механизмов, определения видов износа и деформаций деталей и узлов, видов передач, их устройства, назначения и условных обозначений на схемах, кинематику механизмов, соединения деталей машин, механических передач.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; основные положения деталей машин; виды износа и деформации деталей и узлов; виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов; устройство, классификацию, принцип действия передач; виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
При изучении модуля обучающиеся должны::
определять реакции стержневой и балочной системы;
определять работу, мощность и коэффициент полезного действия;
выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации;
выполнять расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений, передач, подшипников и валов;
выполнять расчҰты передач и валов;
выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт.
Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:

1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
2. Геометриялық құрылымдарды орындайды.
3. Техникалық бөлшектердің сұлбаларын сызу ережелері туралы білімін көрсетеді.
4. Техникалық бөлшектердің сұлбаларын сызу ережелерін қолдана отырып, геометриялық құрылымдарды орындайды.
5. Геометриялық денелердің және олардың аксонометриясының проекциясын орындайды.
6. Бөлшектердің проекциясын, қажетті қималарды және кесіктерді орындайды.
7. Бұрандалардың кескінін және белгісін орындайды.
8. Бөлшектердің эскиздерін және сызбаларын орындайды.
9. Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстардың сызбасын орындайды.
10. Берілістердің сызбаларын орындайды.
Оқу нәтижесі: 2)Жалпы көріністегі сызбаларды және эскиздер бойынша құрамалық сызбаларды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы көріністегі сызбаларды және құрамалық сызбаларды рәсімдеу және оқу ережелерін біледі.
2. Сызбаларда қолданылатын жеңілдіктер мен шарттылық білімін көрсетеді.
3. Машинажасау сызуы дағдыларын қолданады.
4. Құрамалық сызбаларды эскиздер бойынша рәсімдейді.
5. Құрамалық сызбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3)Қолданбалы бағдарламалар пакеті арқылы схемаларды мамандық бойынша рәсімдеу және әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық әдістер туралы негізгі ұғымдарды біледі.
2. Компьютерлік графика туралы білімін көрсетеді.
3. Конструкторлық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін пайдаланады.
4. Техникалық сызу амалдарын пайдалана отырып, мамандық бойынша схемаларды орындайды.
БҚ 8. Әртүрлі қалыптағы беріліс буындарының негізгі өлшемдерінің, механикалық жүйелердің бекемділігін есептеу білімін игеру.
ЖКМ 03. Техникалық механика негіздері
Бұл модуль машиналар мен механизмдердің бөлшектерін таңдау және есептеу, бөлшектер мен түйіндердің деформациясының және тозуының түрлерін, беріліс түрлерін, олардың құрылысын, міндетін және схемалардағы шартты белгілерін, механизмдердің кинематикасын, машина бөлшектерінің қосылысын, механикалық берілістерді анықтау үшін қажетті дағдыларды, білімді және біліктілікті сипаттайды.
Модулді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімді игерулері тиіс: күш негізгі жүйесін; күш жүйесі тепетеңдік шарттары; нүкте мен өске қатысты күш сәттерін; бұзылатын дене және бұзылу сипаты қасиеті туралы негізгі гипотеза мен ойлар; беріктік, қаттылық пен тұрақтылық шарттары.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
тірек реакциясын аналитикалық анықтау;
түрлі күш жүйесі тепетеңдігі есептерін шешу;
қарапайым әрі күрделі қиысу ауырлық орталығының қалпын анықтау;
болатты илемдеу сортаментін қолдану; қиысу әдістермен ішкі күштерді анықтау;
ішкі күштік фактор мен кернеудің эпюрін құрастыру
Оқыту нәтижесі: 1) Механикалық беріліс пен қарапайым жинақтау бірлігін есептеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные понятия статики.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный, проектировочный и расчҰт допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 4) Выполнять расчҰты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений.
3. Выполняет проектные расчҰты передач и валов.
4. Выполняет расчҰты на прочность, передач, подшипников и валов.
5.Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
БК 9. Иметь представление о термодинамических процессах, теории теплообмена и применять знания в профессиональной деятельности
ОПМ 04. Теоретические основы теплотехники
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для определения параметров рабочего тела, физического смысла с применением законов термодинамики.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить параметры рабочего тела; законы термодинамики; термодинамические процессы; методы определения количества теплоты; схему паротурбинной установки, цикл Ренкина; регенеративный цикл; цикл с промежуточным перегревом пара; теплофикационные циклы.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять значения теплоемкости, количества теплоты;
изображать процессы водяного пара в диаграммах PV и TS;
определять параметры, работу и теплоту пара;
уметь рассчитывать внутреннюю энергию, работу с использованием диаграмм для анализа производственных ситуации.
Результат обучения: 1) Определять основные термодинамические параметры состояния рабочего тела.
Критерии оценки:
1. Знает параметры рабочего тела.
2. Знает соотношения между различными единицами измерения давления.
3. Определяет парциальные давления и объемы рабочего тела.
4. Умеет определять различные виды теплоемкости.
5. Понимает зависимость между различными видами теплоемкости.

1. Техникалықмеханиканегіздерін біледі.
2. Механизм, кинематикалық және динамикалық сипаттарын біледі.
3. Механикалық беріліс пен қарапайым жинақтау бірлігін есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылымдық элементтегі кернеуді анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдағы тетіктердің қосылыс тәсілдерін біледі.
2. Беттерді көлемін бағалау үшін өлшеу құралдарын қолданады.
3. Бұзылудың түртүрі кезінде құрылым элементтерін беріктік, қаттылық әрі тұрақтылығын есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Әртүрлі деформациялардың беріктілігіне есептеулер жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар кедергісінің негізгі қалыптары туралы білімін көрсетеді.
2. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
3. Бұзылудың түртүрі кезінде шақтамалы жүктеменің жобалық және тексеру есептеулерін орындайды..
Оқыту нәтижесі: 4)Машина бөлшектерінің беріктілігіне есептеулер орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина бөлшектерінің негізгі қалыптарын біледі.
2. Алынбалы және алынбалы емес қосылыстарның беріктігіне есептеулер жүргізеді.
3. Берілістер мен белдіктердің жобалық есептеулерін орындайды.
4. Берілістердің, белдіктердің және мойынтіректердің беріктігіне есептеулер жүргізеді.
5. Стандартты және бірыңғайланған жалғастырғыштардың таңдауын орындайды.
БҚ 9. Термодинамика-лық үрдістер, жылуалмасу теориясы туралы көзқарасы болуы, оны кәсіби қызметінде қолдану
ЖКМ 04. Жылу техникасы-ның теориялық негіздері
Бұл модуль қолданыстық зат параметрлерін, термодинамика заңдарын қолданумен физикалық мағынаны анықтау үшін қажетті білімді игеруге мүмкіндік береді.
Модулді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімді игерулері тиіс: қолданыстық заттың параметрлері; термодинамика заңдары; термодинамикалық үдерістер; жылулық мөлшерін анықтау әдістері; бу турбиналы құрылымның схемасы; регенеративті цикл; будың аралық асқынқызуымен цикл; жылыту циклы; Ренкин циклы.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
жылу сыйымдылығы, жылулық мөлшері мәнін анықтау;
бу жұмысын, жылуын және параметрлерін анықтау;
ішкі энергияны, өндірістік жағдайларды талдау үшін диаграммаларды қолдана отырып жұмысты есептей білу.
Оқу нәтижесі: 1) Қолданыстық зат күйінің негізгі термодинамикалық параметрлерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қолданыстық заттың параметрлерін біледі.
2. Қысым өлшеудің түрлі бірліктерінің арасындағы арақатынасты біледі.
3. Қолданыстық зат мөлшерлерін және парциалдық қысымды анықтайды.
4. Жылу сыйымдылығының түрлі кескіндерін анықтай алады.
5. Жылу сыйымдылығының түрлі кескіндерінің арасындағы тәуелділікті түсінеді.

6. Рассчитывает внутреннюю энергию и работу газа, единицы измерения.
7. Знает законы термодинамики и термодинамические процессы.
8. Понимает физический смысл энтропии, энтальпии; единицы измерения.
9. Определяет теплоту, работу во всех термодинамических процессах.
Результат обучения: 2) Выполнять расчет процессов изменения состояния водяного пара с помощью таблиц и диаграмм.
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы газовых циклов в РV и TS-диаграммах; определение коэффициент полезного действия.
2. Знает виды пара, состав пара, параметры пара, свойства реальных газов.
3. Определяет теплоту жидкости, теплоту парообразования и перегрева пара.
4. Умеет работать с РV, TS, hS –диаграммой для водяного пара при различных термодинамических процессах.
5. Знает методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе.
6. Определяет полезно использованную теплоту в цикле.
7. Знает регенеративный цикл; цикл с промежуточным перегревом пара; теплофикационные циклы; бинарные и парогазовые циклы.
Результат обучения: 3) Применять основные законы теплопередачи в теплоэнергетике.
Критерии оценки:
1. Знает процессы передачи тепла и закон Фурье.
2. Определяет теплопроводность, плотность теплового потока.
3. Определяет термическое сопротивление через плоскую однослойную, многослойную, цилиндрическую и шаровую стенки.
4. Знает закон Ньютона-Рихмана и влияние различных факторов на коэффициент теплоотдачи.
5. Определяет критерии подобия.
6. Выполняет расчет теплопередачи.
7. Знает законы теплового излучения и особенность излучения газов и паров.
8. Определяет тепловой поток в различных случаях теплообмена.
9. Рассчитывает сложный теплообмен.
10. Умеет определять температуры теплоносителей и температуру поверхности нагрева, коэффициент теплопередачи.
БК 10.Понимать значимость конструкционных материалов в теплоэнергетических установках при различных режимах.
ОПМ 05. Конструкционные материалы в теплоэнергетике
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для определения марки стали и сплавов с особыми свойствами, неблагоприятных факторов на срок службы материала, причин, вызывающие деформацию и структурные изменения в конструкции теплоэнергетического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
основные характеристики материалов; свойства и дефекты кристаллической решетки; классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу; принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов; требования к материалам паровых котлов, паровых турбин и трубопроводов; правила техники безопасности при сварке;
специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования; требования к качеству сварных соединений; технология сварки разнородных сталей.
При изучении модуля обучающиеся должны:
классифицировать материалы по назначению и свойствам;
расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;
контролировать аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
применять допуски, посадки и технические измерения;
правила техники безопасности при производстве сварочных работ и противопожарных мероприятий.
Результат обучения: 1) Маркировать конструкционные материалы по назначению и свойствам.
Критерии оценки:

6. Газ қызметін және ішкі энергияны есептейді, өлшеу бірліктері.
7. Термодинамика заңдарын және термодинамикалық үдерістерді біледі.
8. Энтропияның, энтальпияның физикалық мағынасын түсінеді; өлшеу бірліктері.
9. Барлық термодинамикалық үдерістерде жылуды, жұмысты анықтайды.
Оқу нәтижесі: 2) Кестелер және диаграммалар арқылы су буы күйінің өзгеруі үдерістерін есептеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. PVжәне TSдиаграммаларындағы газ циклдері жұмысының қағидасын біледі; пайдалы әсер коэффициентін анықтау.
2. Нақты газдардың қасиетін, бу құрамын, бу түрлерін, бу параметрлерін біледі.
3. Сұйықтық жылулығын, бу асқынқызуын және бутүзілу жылуын анықтайды.
4. Түрлі термодинамикалық үдерістерде су буы үшін PV, TS, hS диаграммаларымен жұмыс жасай алады.
5. Әр ұдерістегі жулылық мөлшерін, су буының параметрлерін, жұмысын анықтау әдістерін біледі.
6. Цикладағы пайдалы пайдаланылған жылулықты анықтайды.
7. Регенеративті циклды; будың аралық асқынқызуымен циклды; жылу циклдарын; екі еселік және бугазды циклды біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Жылу энергетикасында жулыберілімнің негізгі заңдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу берілімі үдерістерін және Фурье заңын біледі.
2. Жылу өткізгіштікті, жылу ағынының тығыздығын, бір қабатты, көпқабатты, цилиндрлік және шарлы қабырғалар арқылы термиялық кедергісін анықтайды.
3. Ньютон-Рихман заңын және түрлі факторлардың жылу бергіштік коэффиценттіне ықпалын біледі.
4. Ұқсастық критерийін анықтайды.
5. Жылуберілім есептеуін орындайды.
6. Жылу бөлінуі заңдарын және бу және газ бөлінуінің ерекшелігін біледі.
7. Жылу алмасуының түрлі жағдайларындағы жылу ағынын анықтайды.
8. Күрделі жылуалмасуды есептейді.
9. Жылу тасығыштардың температурасын және қыздыру бетінің температурасын, жылуберілім коэффицентін анықтай алады.
БҚ 10. Түрлі тәртіптегі жылуэнергети-калық материал құрылым жұмыс шартын түсіну
ЖКМ 05. Жылу техникасы-ның құрылым-дық материал-дары
Бұл модуль болат және арнайы қасиеттері бар қорытпаларды баға, деформация және жылу энергетикалық жабдықтар құрылысына құрылымдық өзгерістер материалдық себептерін өміріне қолайсыз факторларды анықтау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: материалдардың негізгі сипаттамалары; қасиеттері мен кристалдық тор ақаулары; болаттың және шойынның нысаналы мақсатына және химиялық құрамы бойынша жіктелуі; түсті металдарды маркалау қағидасы, бу қазандықтары, бу турбиналары және құбырлары материалдарына қойылатын талаптар; дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ержелері және дәнекерлеу аппаратына қойылатын талаптар; жылу энергетикасы жабдығын монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстарының ерекшеліктері; дәнекерленген қосылыстар сапасына қойылатын талаптар; әртекті болат дәнекерлеу технологиясы.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
материалдарды міндеттері және қасиеттері бойынша жүйелеу;
болат, түсті металдар және олардың қорытпаларының маркаларын ұғыну;
әртүрлі жұмыс жағдайында бөлшектер мен жылыту жабдығы түйіндерінің ықтимал деформация түрлерін анықтау;
салқындату кезінде құймалардағы аллотропиялық өзгерістерді бақылау;
шекті, отырғызуды және техникалық өлшеуді қолдану;
дәнекерлеу және өртке қарсы ісшараларды өндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Міндеті мен қасиетіне қарай құрылымдық материалдарды маркалау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки.
2. Знает температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков.
3. Определяет классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу.
4. Знает принцип маркировки сталей и чугунов, области применения.
5. Знает назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды химико-термической обработки и термообработки.
6. Определяет последствия коррозии, методы борьбы с коррозией.
7. Знает о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий.
8. Умеет выбирать материал по назначению.
9. Определяет вид обработки давлением.
Результат обучения: 2) Выбирать конструкционные материалы теплоэнергетических установок электростанций.
Критерии оценки:
1. Знает о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала.
2. Знает о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости.
3. Знает требования к материалам оборудования паровых котлов.
4. Определяет марки сталей и сплавов с особыми свойствами.
5. Знает требования к материалам, применяемым для паропроводов.
6. Определяет виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы.
7. Классифицирует марки материалов, применяемых в котлостроении.
Результат обучения: 3) Производить контроль качества металла и сварочных соединений.
Критерии оценки:
1. Знает правила техники безопасности при производстве сварочных работ и противопожарных мероприятий.
2. Выявляют причины, вызывающие деформацию или структурное изменение в конструкциях при сварке.
3. Знает назначение и состав флюса; устройство баллонов для сжатых газов; область применения газовой сварки.
4. Применяет специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования.
5. Соблюдает требования к сварщикам, допускаемым к сварочным работам на тепловых электрических станциях и атомных электрических станциях.
6. Знает требования к качеству сварных соединений.
7. Умеет выбирать вид сварки в зависимости от условий работы конструкции.
8. Знает правовые основы контроля качества продукции; методы оценки уровня качества металла и изделий из металла; цель, содержание и объем контроля качества энергетического оборудования.
9. Выбирает методы контроля качества материалов.
10. Применяет различные методы обнаружения дефектов в металле.
БК 11. Владеть знаниями по гидростатике и гидродинамике, по определению расхода и напора трубопровода и насосного оборудования.
ОПМ 06. Гидравлика и насосы
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для расчета простых и сложных трубопроводов, основных параметров насосного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления; основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли; определение коэффициента сжатия, скорости и расхода; назначение насосов и их основные параметры; требования, предъявляемые к насосному оборудованию; типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
производить расчеты по определению коэффициента гидравлического трения, коэффициентов местных сопротивлений, расхода и времени опорожнения при истечении, потерь напора, мощности насоса и построения характеристик.
Результат обучения: 1) Определять основные физические свойства и режим движения жидкости.
Критерии оценки:

1. Материалдардың негізгі сипаттамаларын; кристалл тор қасиеттерін; кристалл тор ақауларын біледі.
2. Қорытпалардың кристалдану температураларын, кесінді ережелерін біледі.
3. Нысаналы мақсатына және химиялық құрамы бойынша шойын мен болаттың сыныптамасын анықтайды.
4. Болат және шойынды маркалау қағидасын, қолдану салаларын біледі.
5. Термоөңдеу және химиялықтермиялық өңдеу түрлерін, термиялық және химиялықтермиялық өңдеудің мақсатын, міндетін біледі.
6. Тотқа қарсы күрес әдістерін, тот салдарын анықтайды.
7. Қысыммен өңдеу түрлері туралы: жұқарту, сығымдау, соғу, қалыптау; қысыммен өңдеу үшін жабдықтар түрлері туралы; илемделген бұйымдар сұрыптамалары туралы біледі.
8. Нысаналы мақсаты бойынша материал таңдай алады.
9. Қысыммен өңдеу түрін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрстанциялар жылуэнергетикалық қондырғыларының құрылымдық материалдарын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қолайсыз факторлардың материалды қызмет ету мерзіміне әсерін біледі.
2. Сырғыма сипаты мен кезеңі; релаксация; радиация; радиациялық төзімділік туралы біледі.
3. Бу қазандықтары жабдықтарының материалдарына қойылатын талаптарды біледі.
4. Арнайы қасиеттері бар болат пен қорытпалардың маркаларын анықтайды.
5. Бу құбыры үшін қолданылатын материалдарға қойылатын талаптарды біледі.
6. Әртүрлі жұмыс жағдайларында бөлшектер мен жылыту жабдықтары түйіндерінің ықтимал деформация түрлерін анықтайды.
7. Қазан құрылысына пайдаланылатын материалдар маркаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Металл мен дәнекерлеу қосылымдары сапасына бақылауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өртке қарсы ісшараларды және дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі.
2. Дәнекерлеу кезінде конструкцияларда құрылымдық өзгеріс немесе деформация тудыратын себептерді анықтайды.
3. Флюс міндетін және құрамын; сығылған газдар баллонының құрылғысын; газбен пісіруді қолдану саласын біледі.
4. Жылу энергетикасы жабдығын монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстарының ерекшеліктерін қолданады.
5. ЖЭС (жылу электр станцияларының) және АЭС (атом электр станциялары) дәнекерлеу жұмыстарын жасауға жіберілген дәнекерлеушілерге қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Дәнекерлеу қосылыстарының сапасына қойылатын талаптарды біледі.
7. Конструкцияның жұмыс жасау жағдайларына байланысты дәнекерлеу түрін таңдай біледі.
8. Өнім сапасын бақылаудың құқықтық негіздерін; металл және металл өнімдері сапасының деңгейін бағалау әдістерін; энергетикалық жабдықтың сапасын бақылау мақсаты, мазмұны мен көлемін біледі.
9. Материалдардың сапасын бақылау әдістерін таңдайды.
10. Металл ақауларын анықтау үшін әртүрлі әдісті қолданады.
БҚ 11. Құбыржол мен сорғы жабдығындағы шығын мен арынды есептеу, гидростатика мен гидродинамика туралы білімін игеру.
ЖКМ 06. Гидравлика мен сорғылар
Бұл модуль қарапайым және күрделі құбырларды, сорғы жабдықтарды негізгі параметрлерін есептеу үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі; гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі; қысу, жылдамдық және шығын дәрежесін анықтау; сорғылар міндеті және олардың негізгі параметрлері; сорғы жабдығына қойылатын талаптар; қоректік, конденсат, желілік, циркуляция және май айдайтын сорғылардың түрлері мен параметрлері.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
гидравикалық үйкеліс коэффициентін, жергілікті кедергі коэффициенттерін, ағып өткен соң босату уақытын және шығынын, арынның жоғалуын, сорғы қуаттылығын және сипаттамалар құруды анықтау бойынша есептеулер жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттерін мен қозғалыс тәртібін анықтау
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления.
2. Применяет основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли.
3. Знает режимы движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений.
4. Определяет потери напора по длине при движении жидкости.
5. Умеет работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости.
6. Рассчитывает силу давления на дно и стенки сосудов.
7. Определяет коэффициент гидравлического трения, коэффициенты местных сопротивлений.
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты параметров простых и сложных трубопроводов.
Критерии оценки:
1. Знает истечение жидкости через отверстия и различные насадки.
2. Выполняет расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
3. Определяет коэффициент сжатия, скорости и расхода.
4. Рассчитывает качественные характеристики насадок различного вида и области их применения.
5. Определяет движение жидкости по трубопроводам и в каналах.
6. Умеет пользоваться номограммами для расчета трубопроводов.
Результат обучения: 3) Классифицировать энергетические насосы.
Критерии оценки:
1. Знает конструкцию и принцип работы насосов, назначение насосов; их основные параметры.
2. Использует основное уравнение центробежного насоса и определяет теоретический и действительный напор насоса.
3. Выполняет требования, предъявляемые к насосному оборудованию.
4. Знает типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
5. Знает способы регулирования насосов.
6. Выполняет построение характеристики насосов по определению напора.
7. Определяет напор насоса по показаниям приборов.
8. Умеет строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки.
9. Умеет работать с каталогами и техническими паспортами.
БК 12. Применять основные законы электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании
ОПМ 07.Общая электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить важнейшие свойства и характеристики электрических цепей постоянного тока; основные понятия и законы электромагнитного поля; однофазные электрические цепи переменного тока; трансформаторы, электрические машины переменного и постоянного тока; передача и распределение электроэнергии.
При изучении модуля обучающиеся должны:
пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрических и магнитных цепей;
собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока;
строить векторные диаграммы, менять режимы работы электрических машин;
осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя и машины постоянного тока.
Результат обучения: 1) Понимать принципы производства, передачи и распределения электрической энергии
Критерии оценки:

1. Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттерін және олардың температураға және қысымға тәуелділігін біледі.
2. Негізгі гидростатика теңдеуін, үздіксіздік теңдеуін және Бернулли теңдеуін қолданады.
3. Сұйықтықтың қозғалыс тәртіптерін; гидравликалық кедергілердің жіктелуін біледі.
4. Сұйықтықтың қозғалысы кезінде ұзындығы бойымен арын шығынын анықтайды.
5. Сұйықтықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелер және формулалармен жұмыс істей алады.
6. Түтіктердің түбіне және қабырғаларына түсетін қысым күшін есептейді.
7. Жергілікті кедергілердің коэффиценттерін, гидравликалық үйкеліс коэффициентін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қарапайым және күрделі құбыржол параметрлерінің есептеулерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйықтықтың саңылаулар және түрлі қондырмалар арқылы кетуін біледі.
2. Уақыт өткен соң ағынының жылдамдығы және ағызылуына анықтау үшін есептеулерді орындайды.
3. Қысу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтайды.
4. Түрлі қондырғылардың сапалық сипаттамаларын олардың қолданылу салаларын есептейді.
5. Құбыр мен арналар арқылы сұйықтықтың қозғалысын анықтайды.
6. Құбырларды есептеу үшін номограмманы қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 3)Энергетикалық сорғыны жіктестіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сорғылар жұмысының құрылымын және қағидасын, сорғылар міндетін; олардың негізгі параметрлерін біледі.
2. Ортадан тепкіштік сорғының негізгі теңдеуін пайдаланады және сорғының теориялық және нақты қысымын анықтайды.
3. Сорғы жабдықтарына қойылатын талаптарды орындайды.
4. Қоректік, конденсат, желілік, циркуляция және май айдайтын сорғылардың параметрлерін және типтерін біледі.
5. Сорғыларды реттеу жолдарын біледі.
6. Қысымды анықтау үшін сорғылар сипаттамаларын түзеді.
7. Құралдардың көрсеткіштері бойынша сорғы қысымын анықтайды.
8. Кұрекшенің кірісі мен шығысында сұйықтықтар жылдамдығының үшбұрыштарын сала алады.
9. Каталогтармен және техникалық төлқұжаттармен жұмыс істей алады.
БҚ 12. Күштік тізбек пен электржабдық-тағы электр әрі магнит тізбегінің негізгі заңдарын нақты қызметте қолдану мүмкіндігі болуы
ЖКМ 07.
Электроника негіздерімен жалпы электротехника
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, электрлік және магниттік тізбектерді және басқа қуат схемалары мен электр жабдықтарын өз көріністерін негізгі заңдар кәсіби қызмет пайдалану үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: тұрақты тоқ электр тізбектерінің ең маңызды қасиеттері мен сипаттамалары; электромагниттік өрістің негізгі ұғымдар мен заңдары; айнымалы токтың бір фазалы электр тізбегі; тұрақты және айнымалы тоқтың трансформаторлары, электр машиналары; электр энергиясын беру және бөлу.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
электр тізбегін есептеу, өлшеу құрылғыларын пайдалану;
электр және магниттік тізбектердің кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеу;
айнымалы ток электр тізбегінің әртүрлі элементтері бар схемаларын жинау;
электр машиналары жұмысының режимдерін өзгерту, векторлық диаграмма салу;
тұрақты тоқ машинасын және үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр қуатын өндіру, жеткізу және тарату қағидаттарын түсіну.
Бағалау өлшемдері:

1. Называет основные составные части электрической цепи.
2. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
3. Объясняет принцип производства электрической энергии.
4. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Демонстрировать знания основных законов и характеристик электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Оценивает характеристики электрического и магнитного полей.
2. Дает определение основных законов и свойств электрических цепей.
3. Дает определение основных законов и свойств магнитных цепей.
4. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
5. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
Результат обучения: 3) Рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами.
Критерии оценки:
1. Умеет рассчитывать линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2. Умеет рассчитывать однофазные цепи переменного тока.
3. Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
4. Умеет рассчитывать магнитные цепи.
5. Применяет различные методы расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
6. Понимает особенности методов расчета несинусоидальных цепей, линий с распределенными параметрами, четырехполюсников и электрических фильтров.
БК 13. Использовать прикладные программы для разработки документации и технологических процессов
ОПМ 08. Основы компьютерной технологии
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания по основам компьютерных технологий, необходимые для выполнения профессиональной практической деятельности в организациях энергетического профиля.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить профессиональную лексику и виды профессиональной практической деятельности в организациях энергетического профиля, программное обеспечение для своего профиля; роль и значение новых компьютерных технологий в профессиональном росте; понятие операционной системы ; принципы работы в операционных системах; создание, копирование, переименование объектов; назначение, структуру, главное меню;
назначение горячих клавиш при работе, диаграмм,
объекта;
понятия: база данных;
списки, поля, записи, прямая и косвенная связь;
основные принципы построения баз данных; локальную, глобальную сети, их структуры, основные принципы работы в сетях; структуру редактора, принципы работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение ориентации чертежа.
При изучении модуля обучающиеся должны:
применять теоретические знания в решении практических профессиональных задач;
настраивать операционные системы ; копировать, удалять, переименовывать объекты, создавать ярлыки; настраивать интерфейс;
форматировать и редактировать текст, вставлять объекты, настраивать объекты на текст;
создавать и редактировать таблицы, вводить формулы;
подключать, настраивать и работать с внешними устройствами
Результат обучения: 1) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности.
Критерии оценки:

1. Электр тізбегінің негізгі құрамдас бөліктерін атайды.
2. Электр энергиясы көздері мен тұтынушылардың міндетін біледі.
3. Электр энергиясын өндіру қағидасын түсіндіреді.
4. Электр энергиясын жеткізу және тарату қағидалары туралы білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбегі негізгі сипаттамалары мен заңдары туралы білімді көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және магниттік өрістердің сипаттамаларын бағалайды.
2. Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерінің анықтамасын береді.
3. Магниттік тізбектердің негізгі заңдар мен қасиеттерінің анықтамасын береді.
4. Тұрақты және айнымалы тоқ тізбектерінің ерекшеліктерін ажыратады.
5. Сызықты және сызықты емес тізбектердің ерекшеліктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3)Аналитикалық және графикалық әдістермен электр тізбектерін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқтыңсызықты және сызықты емес тізбектерін есептей алады.
2. Айнымалы тоқтыңбір фазалы тізбектерін санай алады.
3. Айнымалы тоқтыңсимметриялы және симметриялы емес үш фазалы тізбектерін санай алады.
4. Магниттік тізбектерді есептей алады.
5. Сызықты электрлік тізбектердегі өтпелі үдерістерді есептеудің әртүрлі әдістерін қолданады.
6. Бейсинусоидтық тізбектерді, үлестірілген параметрлері бар сызықтарды, төртполюсті құрылымдарды және электр сүзгілерін есептеу әдітерінің ерекшеліктерін түсінеді.
БҚ 13.Дайын ақпараттық үлгілерді пайдалануға, олардың нақты нысанға және үлгілеу мақсаттарына сәйкестігін бағалауға тәжірибелік жұмысқа қабілетті болу
ЖКМ 08. Компьютер-лік технология негіздері
Бұл модуль энергетикалық бағыттағы ұйымдардың кәсіби тәжірибелік қызметті орындау үшін қажетті компьютерлік технологиялар негіздері бойынша дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: энергетикалық бағыттағы ұйымдарда кәсіби тәжірибелік қызмет түрлері және кәсіптік лексика, бейіндік бағдарламалық қамтамасыз ету; кәсіби өсудегі жаңа компьютерлік технологиялардың рөлі мен маңыздылығы; операциялық жүйенің тұжырымдамасы жұмысының қағидаттары; объектілерді жасау, көшіру, атын өзгерту; бас мәзірі, мақсаты, құрылымы, функцияда, диаграммада, объектіде жұмыс жасау кезiнде жедел пернелердің мақсаты; ұғымдар: дерекқор, тізімдер, қырлары, тікелей және жанама байланыс; деректер базасын жасаудың негізгі қағидаттары; жергілікті, жаһандық желілер, олар құрылымдары, желіде жұмыс жасаудың негізгі қағидаттары; редактор құрылымы, редакторда жұмыс жасау қағидаттары, нысан қасиеттері туралы ұғым, координаталар арқылы сызба жасау,сызба бағытын өзгерту.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
– тәжірибелік кәсіби мәселелерді шешуде теориялық білімді қолдану;
Операциялық жүйелерді баптау; көшіру, жою, нысандардың атын өзгерту, таңбашалар жасау; интерфейсті баптау;
мәтінді пішімдеу және редакциялау, нысандар қою, нысандарды мәтінге икемдеу;
кестелер құру және редакциялау, формулалар енгізу;
сыртқы құрылғылармен жұмыс істеу, қосу және баптау.
Оқыту нәтижесі: 1) Нақты қызметте компьютерлік технологияны қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает принципы работы в операционных системах
2. Умеет настраивать операционные системы .
3. Умеет использовать современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.
4. Знает основные принципы построения баз данных.
5. Умеет создавать базу данных.
6. Знает структуру графических редакторов, принципы работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение оринтации чертежа.
7. Умеет использовать локальные сети для обмена информацией.
8. Умение использовать компьютерную технику при решении конструкторских и повседневных задач.
Результат обучения: 2) Выбирать и использовать оптимальные компьютерные программы при решении конкретных производственных задач.
Критерии оценки:
1. Использует графические редакторы при решении конкретных производственных задач.
2. Умеет создавать и редактировать чертеж различной профессиональной направленности.
3. Умеет форматировать и редактировать текст, вставлять объекты, настраивать объекты на текст.
4. Умеет создавать и редактировать таблицы, вводить формулы.
БК 14. Обладать необходимыми общими знаниями для получения первичной информации по специальности
ОПМ 09. Введение в специальность
Данный модуль дает возможность формирования представлений о комбинированной выработке электроэнергии и тепла на тепловых электрических станциях;
об устройстве, принципах действия теплоэнергетических установок, формирование знаний по технологии пользования воды на тепловых электрических станциях, ознакомления со схемами и элементами топливно-транспортного хозяйства, систем подготовки и переработки топлива.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить общие понятия о тепловых электрических станциях; назначение основного энергетического оборудования; основные понятия об энергетических ресурсах; основные требования к площадке строительства тепловых электрических станций; общие понятия об электроснабжении и основных элементах электроэнергетической системы.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять виды электрических станций;
расшифровывать марки основного энергетического оборудования;
определять расположение основных зданий и сооружений на генеральном плане станции;
определять источник водоснабжения для использования воды на тепловых электрических станциях;
использовать общие понятия теплофикации
Результат обучения: 1) Определять перспективы производства и распределения тепловой и электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Знает виды электрических станций по назначению.
2. Знает основное оборудование станции.
3. Определяет виды энергетических ресурсов.

1. Операциялық жүйелерде жұмыс жасау қағидаларын біледі.
2. Операциялық жүйе баптай алады.
3. Нақты қызметте қазіргі және болашақ компьютерлік және ақпараттық технологияларды пайдалана алады.
4. Деректер базасын жасаудың негізгі қағидаларын біледі.
5. Деректер базасын жасай алады.
6. Графикалық редакторлар құрылымын, редакторда жұмыс істеу қағидаларын, нысан қасиеттері туралы ұғымдарды, координаттар арқылы сызбалар жасауды, сызба бағдарын өзгертуді біледі.
7. Ақпарат алмасу үшін жергілікті желіні пайдалана алады.
8. Конструкторлық және күнделікті міндеттерді шешуде компьютерлік технологияларды пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Нақты өндірістік міндеттерді шешуде оңтайлы компьютерлік бағдарламаларды таңдау және падалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Нақты өндірістік мәселелерді шешуде графикалық редакторларды (AutoCad, Visio, Компас) пайдаланалады.
2. Түрлі кәсіби бағыттағы сызбаларды жасай және редакциялайалады.
3. Мәтінді пішімдей және редакциялай, нысандарды қоя, нысандарды мәтінге икемдеу алады.
4. Формулаларды енгізе, кестелер жасай және редакциялай алады.
БҚ 14. Мамандық бойынша бастапқы ақпаратты алу үшін қажетті жалпы білімді игеру
ЖКМ 09. Мамандыққа кіріспе
Бұл модуль жылу энергетикалық қондырғылардың жұмыс істеу қағидалары, құрылғысы туралы, жылу электр станцияларында жылу мен электр энергиясын аралас өндіру туралы түсінік қалыптастыруға, жылу электр станцияларында суды пайдалану технологиясы бойынша білім қалыптастыруға, жанармайды қайта өңдеу және даярлау жүйесі, отынкөлік шаруашылығы элементтері және сызбанұсқаларымен танысуға мүмкіндік береді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: жылу электр станциялары туралы жалпы түсініктер; негізгі энергетикалық жабдық мақсаты; энергетикалық ресурстар туралы негізгі түсініктер; жылу электр станцияларын жалу алаңына қойылатын негізгі талаптар; электрэнергетикалық жүйенің негізгі элементтері және электрмен жабдықтау туралы жалпы ұғымдар.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
электр станцияларының түрлерін анықтау;
негізгі энергетикалық жабдықтың маркаларын ұғыну;
станцияның бас эоспарындағы ғимараттар мен құрылыстардың орналасуын анықтау;
жылу электр станцияларында сулы пайдалану үшін сумен қамтамасыз ету көзін анықтау;
жылуландыру туралы жалпы түсініктерді пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі металлургиялық кәсіпорын құрылымын зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мақсаты бойынша электр станцияларының түрлерінен хабардар.
2. Станцияның басты жабдығын біледі.
3. Энергетикалық ресурстардың түрлерін анықтайды.

4. Знает о распределительных устройствах и передаче электроэнергии.
5. Знает основные типы автоматизированных систем применяемых на тепловых электрических станциях
Результат обучения: 2) Иметь представление о теплофикации.
Критерии оценки:
1. Знает о потреблении теплоты.
2. Знает о системе теплоснабжения.
3. Понимает о качестве сетевой воды.
Результат обучения: 3) Иметь представление о размещении на площадке электростанции основных и вспомогательных сооружений.
Критерии оценки:
1. Размещает основное энергетическое оборудование.
2. Знает важнейшие требования к месту строительства тепловой электрической станция.
3. Знает о потреблении воды и топлива на тепловой электрической станции
1.4 Специальные модули
Квалификация: "090601 2 Машинист - обходчик по котельному оборудованию"
ПК 1. Производить осмотр и обслуживать основное и вспомогательное оборудование
СМ 01. Обслуживание основного и вспомогательного котельного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения обслуживания основного и вспомогательного котельного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: классификацию и характеристику энергетического топлива;
стадии горения,
полное и неполное сгорание топлива,
топочные устройства; технологическую схему топливоподачи, мазутного и газового хозяйства, конструкцию оборудования систем пылеприготовления; устройство, принцип работы и технические характеристики котлов; виды компоновки, каркасов, обмуровки паровых котлов;
схемы газо-воздушного тракта и его конструктивные элементы; конструкцию и принцип работы золоуловителей; конструкцию золошлакоудаляющих устройств;
требования, предъявляемые к обслуживанию золоуловителей и оборудования системы золошлакоудаления, тягодутьевых машин.
При изучении модуля обучающиеся должны :
определять эффективность использования топлива;
анализировать влияние характеристик топлива на надежность работы котельной установки;
выбирать оборудование топливоподачи и пылеприготовления, мазутного и газового хозяйства;
производить тепловой расчет и выбор паровых и водогрейных котлов;
выполнять расчет на прочность каркасов и обмуровочных материалов;
произвести аэродинамический расчет газо-воздушного тракта;
выбирать количество и типы золоуловителей
контролировать режим работы золоулавливающих устройств;
осуществлять контроль за наружной и внутренней коррозией золоудаляющих устройств.
Результат обучения: 1) Определять виды и состав энергетического топлива и способы его сжигания.
Критерии оценки:

4. Электр энергиян жеткізу және үлестіруші құрылғылар туралы біледі.
5. Жылу электр станцияларында қоданылатын автоматтандырылған жүйелердің негізгі типтерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылуландыру туралы түсініктің болуы.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылуды тұтыну туралы хабардар.
2. Жылумен қамтамасыз ету жүйесі туралы біледі.
3. Желілік судың сапасы туралы түсінікке ие.
Оқыту нәтижесі: 3)Электр станциясының алаңында негізгі және қосалқы құрылыстарды орналастыру туралы түсініктің болуы.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі энергетикалық жабдықты орналастырады.
2. Жылу электр станцияларын салу орнына қойылатын ең маңызды талаптарды біледі.
3. Жылу электр станцияларындағы су мен отынды тұтыну туралы біледі.
Арнайы модульдер
Біліктілік "090601 2 Қазандық жабдықтарын аралаушы машинист"
КҚ 1. Негізгі және көмекші қазандық жабдыққа қызмет көрсетуді жүргізу
АМ 01. Негізгі және көмекші қазандық жабдыққа қызмет көрсету
Бұл модуль жұмыс әсерін сипаттайды және негізгі және көмекші қазандық жабдықтарды техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: энергетикалық отынның жіктелуі және сипаттамасы; жану кезеңі, оттынның толық және толық емес жануы, ошақтық құрылғы; отын жеткізудің, мазут және газ шаруашылығының технологиялық схемасы, тозаң дайындау жүйелері жабдығыныңқұрылымы; қазандықтардың жұмыс жасауқағидалары және техникалық сипаттамалары; бу қазандығын құрастырудың, қаңқасының, айналдыра қаптаудың түрлері; газәуе жолының схемасы және оның сындарлы нышандары; күлтұтқыш жұмысының қағидасы және оның құрылымы; тартыпүрлеу машинасының, күлқожды шығару жүйесінің жабдығына және күлтұтқышқа қызмет көрсетуге қойылатын талаптар.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
отынды пайдалану тиімділігін анықтау;
отынның сипаттамаларының қазандық қондырғысы жұмысының сенімділігінеететін әсерін талдау;
мазут және газ шаруашылығы, отын жеткізу және тозаң дайындау жабдықтарын таңдау;
жылуды есептеу және бу және су жылытатын қазандықтарды таңдау;
қаңқалардың және айналдыра қаптайтын материалдардыңберіктігіне есептеу жүргізу;
газәуе жолының аэродинамикалық есептеу жүргізу;
күл тұтқыш құрылғылардың жұмыс режимін бақылау;
күл шығаратын құрылғылардың сыртқы және ішкі тоттануына бақылау жүргізу
Оқыту нәтижесі: 1) Энергетикалық отын құрамы мен түрін және оны жағу тәсілдерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает классификацию и характеристику энергетического топлива.
2. Выполняет пересчет с одной массы топлива на другую.
3. Определяет коэффициенты избытка воздуха и рассчитывает энтальпий продуктов сгорания.
4. Рассчитывает баланс теплоты и определяет потери теплоты.
5. Определяет коэффициент полезного действия котла по прямому и обратному балансу тепла.
6. Определяет расход топлива на котел.
7. Выполняет эскиз топочных камер.
8. Рассчитывает геометрические характеристики топки.
9. Выбирает горелочные устройства.
10. Рассчитывает тепловое напряжение сечения топки котла.
11. Определяет конструктивные параметры горелок.
12. Читает технологическую схему топливного хозяйства.
13. Определяет тонкость размола и фракционный состав топлива.
14. Умеет строить зерновую характеристику пыли.
15. Определяет коэффициент размоло-способности.
16. Знает схему пылеприготовительной системы.
17. Готовит мазут к сжиганию, используя технологическую схему.
18. Умеет применять различные способы разгрузки цистерн с мазутом.
19. Знает схему подачи газового топлива.
Результат обучения: 2) Регулировать температуру рабочей среды в парообразующих и низкотемпературных поверхностях нагрева.
Критерии оценки:
1. Знает основные параметры течения пара водяного потока.
2. Знает распределение тепловосприятия по поверхности экранной трубы.
3. Применяет способы крепления пароперегревателей.
4. Регулирует температуру перегретого пара.
5. Умеет строить регулировочную характеристику пароперегревателей.
6. Определяет рабочие процессы, протекающие в водяном экономайзере.
7. Определяет рабочие процессы, протекающие в воздухоподогревателе.
8. Выполняет распределение температурных напоров при компоновке низкотемпературных поверхностей нагрева.
9. Знает основные требования, предъявляемые к низкотемпературным поверхностям нагрева.
Результат обучения: 3) Понимать назначение металлоконструкции и обмуровки котельного агрегата.
Критерии оценки:
1. Знает схемы компоновок котлов.
2. Определяет воспринимаемую нагрузку на каркас.
3. Знает материалы, применяемые для обмуровки.
4. Определяет температурный режим футерованного экрана.
5. Применяет способы обеспечения плотности обмуровки в местах тепловых расширений.
6. Описывает работу схемы газо-воздушных трактов.
7. Выполняет расчет аэродинамического сопротивления.
8. Определяет экономичность коэффициент полезного действия тягодутьевых установок.
9. Применяет методы регулирования нагрузки тягодутьевых машин.
Результат обучения: 4) Обслуживать систему золошлако-удаления.
Критерии оценки:
1. Описывает схему совместного гидравлического удаления золы и шлака.

1. Энергетикалық отынның жіктеуін және сипаттамасын біледі.
2. Бір отын массасынан басқа отын массасына қайта есептеуді орындайды.
3. Ауаның молдығы коэффициенттерін анықтайды және жану өнімдерінің энтальпиясын есептейді.
4. Жылу балансын есептейді және жылу жоғалтуды анықтайды.
5. Жылудың тіке және кері балансы бойынша қазанның пайдалы әсер коэффициентін анықтайды.
6. Қазанға кететін отын шығынын анықтайды.
7. От жағу камерасының эскизін орындайды.
8. Пештің геометриялық сипаттамаларын есептейді.
9. Жанарғы құрылғыларды таңдайды.
10. Қазан ошағы қимасының жылулық кернеуін есептейді.
11. Жанарғылардың сындарлы схемаларын анықтайды.
12. Отын шаруашылығның технологиялық схемасын оқиды.
13. Ұнтақтау көрсеткішін және отынның жіктеулік құрамын анықтайды.
14. Тозаңның дәнді сипаттамасын сала алады.
15. Ұнтақталу қабілетінің коэфициенттін анықтайды.
16. Тозаң дайындау жүйесінің схемасын біледі.
17. Технологиялық схеманы пайдалана отырып, мазутты жағуға дайындайды.
18. Мазуты бар цистерналарды түсірудің түрлі әдістерін қолдана алады.
19. Газ отынын жеткізу схемасынан хабардар.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызудың бу түзетін және төменгі температуралық беттерінде жұмысшылар ортасының температурасын реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Су ағынындағы су ағымының негізгі параметрлерін біледі.
2. Экрандық құбырдың беті бойынша жылуқабылдауды үлестіруді біледі.
3. Бу ысытқышты бекіту жолдарын біледі.
4. Ысып кеткен будың температурасын реттей алады.
5. Бу ысытқыштардың реттемелік сипаттамаларын жасай алады.
6. Сулық экономайзерде ағып жатқан жұмыс үдерістерін анықтайды.
7. Ауа қыздырғышта ағып жатқан жұмыс үдерістерін анықтайды.
8. Төменгі температуралық қыздыру беттеріне қойылатын негізгі талаптарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Қазандық агрегаттың металл құрастырылымы мен қалауытының жұмсалу мақсатын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазандарды құрастыру схемаларын біледі.
2. Қаңқағатүсетінжүктеменіанықтайды.
3. Қалауүшінпайдаланылатынматериалдардыбіледі.
4. Шегенделген экранның температуралық режимін анықтайды.
5. Жылулық ұлғаю жерлерінде қалау тығыздығын қамтамасыз ету әдістерін қолданады.
6. Әуегаз жолдарының жұмыс істеу схемасын сипаттайды.
7. Аэродинамикалықкедергініесептеудіорындайды.
8. Тартып үрлейтін құрылғылардың үнемділігін (пайдалы әсер коэффициентін) анықтайды.
9. Тартып үрлейтін құрылғылар жүктемесін реттеу тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4)Күлқождан тазарту жүйесінде қызмет ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Күл және қожды бірлескен гидравликалық жою схемасын сипаттайды.

2. Знает конструкцию канала для транспортировки гидропульпы.
3. Знает систему устройств и механизмов для удаления шлака и золы.
4. Знает основные показатели работы золоуловителей.
5. Определяет основные характеристики золы.
6. Знает принципиальные схемы газо-воздушных трактов.
7. Выполняет расчет и выбор оборудования золошлакоудаления.
Результат обучения: 5) Приобретать навыки обслуживания основного и вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет разгрузку и предварительную подготовку топлива к сжиганию.
2. Обслуживает паровой котел.
3. Приобретает навыки обслуживания тягодутьевых машин и золоуловителей.
4. Обслуживает золошлакоудаляющие устройства.
ПК 2. Проводить ремонтные работы и выявлять степень износа и неисправности котельного оборудования.
СМ 02. Выполнение ремонтных работ и выявление степени износа и неисправностей, принятие мер по их устранению
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения ремонтных работ и выявления степени износа и неисправностей, принятие мер по их устранению.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
организационные и технические требования, предъявляемые к монтажу оборудования;
эксплуатационные показатели оборудования котельного цеха; правила и порядок вывода оборудования в ремонт; схему создания сетевого графика ремонтных работ;
требования к организации рабочего места и безопасности труда при выводе оборудования в ремонт; виды аварий и неполадок на теплоэнергетическом оборудовании, их причины; способы дефектации теплоэнергетического оборудования и его узлов; способы предупреждения и устранения неисправностей в работе теплоэнергетического оборудования; основы организации, проведения теплотехнических испытаний основного и вспомогательного оборудования; программу теплотехнических испытаний; наладку режимов котлов; методы определения сопротивлений газо-воздушного тракта котла.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять линейные графики монтажа оборудования;
определять последовательность и содержание ремонтных работ;
разрабатывать график ремонтных работ;
выбирать необходимые инструменты, приспособления и материалы;       определять причины возникновения неполадок;
определять степень и причины износа оборудования;
составлять дефектную ведомость;
определять неисправности в работе теплоэнергетического оборудования, их причины и способы предупреждения;
определять последовательность и объем работ при проведении режимных видов испытаний;
объективно оценивать производственную ситуацию и анализировать действия оперативного персонала;
производить осмотр и контроль оборудования после выполнения ремонтных работ.
Результат обучения: 1) Выполнять требования к организации рабочего места при выводе оборудования в ремонт.
Критерии оценки:

2. Гидроқойыртпақты тасымалдау үшін арна құрылымын біледі.
3. Қож және күлді алып тастау үшін тетіктер және құрылғыларды біледі.
4. Күлтұтқыш жұмысының негізгі көрсеткіштерін біледі.
5. Күлдің негізгі сипаттамаларын анықтайды.
6. Газауа жолдарының түбегейлі сызбанұсқаларын біледі.
7. Күлқожды жою жабдықтарын есептеу және таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5)Негізгі және көмекші жабдықтарға қызмет көрсету дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Отынды жағуға алдынала дайындауды және түсіруді орындайды.
2. Бу қазанында қызмет етеді.
3. Тартып үрлейтін машиналар мен кұлтұтқышта қызмет ету дағдыларын иеленеді.
4. Күлқождан тазарту құрылғысында қызмет етеді.
КҚ 2. Жөндеу жұмысын жүргізу және тозу әрі ақау дәрежесін анықтау
АМ 02. Жөндеу жұмысын және тозу әрі ақау дәрежесін анықтау, оларды жоюдың шараларын қабылдау
Бұл модуль, жөндеу жұмыстарын орындау және тозу мен ақау дәрежесін анықтау, оларды жою шараларын қабылдау үшін қажетті жұмыс өнімділігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: жабдықтарды монтаждауға қойылатын ұйымдастырушылық және техникалық талаптар; қазан цехы жабдығының пайдаланулық көрсеткіштері; жабдықты жөндеуге шығару ережесі және тәртібі; жөндеу жұмыстарының желілік кестесін құру схемасы; жабдықты жөндеуге шығару кезінде жұмыс орнын және еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар; жылу энергетикалық жабдықтағы апаттар мен ақаулар түрлері, олардың себептері; жылу электр жабдықтары мен оның түйіндері дефектациясының тәсілдері; жылу энергетикалық жабдық жұмысындағы кемшіліктердің алдын алу және оларды жою тәсілдері;, негізгі және қосалқы жабдықтардың жылу техникалық сынақтарын жүзеге асыру және ұйымдастыру негіздері; жылу техникалық сынақтардың бағдарламасы; қазандық режимдерін жөндеу; қазан әуегаз жолдарының қарсылығын анықтау әдістері.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
жабдықтарды мотаждаудың сызықтық кестесін жасау;
жөндеу жұмыстарынынң ретін мен мазмұнын анықтау;
жөндеу жұмыстарының кестесін әзірлеу;
қажетті құралдар, керекжарақтарды және материалдар таңдау;
ақаулардың пайда болу себептерін анықтау;
жабдықтың тозу дәрежесі мен себептерін анықтау;
ақаулықтар тізімдемесін құру;
жылу энергетикалық жабдықтың жұмысындағы ақауларды, олардық себептерін және алдын алу жлолдарын анықтау;
сынақтардың режимдік түрлерін өткізгендегі жұмыс реті мен көлемін;
жедел қызметкерлер құрамынының әрекеттерін талдау және өндірістік жағдайды дұрыс бағалау;
жөндеу жұмыстарын орындағаннан кейін жабдықты тексеру және бақылау
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты жөндеуге шығарған кезде жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает требования к ремонтному персоналу.
2. Умеет составлять объем ремонтных работ котельного оборудования.
3. Умеет применить различные инструменты и приспособления для ремонтных работ
4. Проверяет состояние элементов поверхностей нагрева.
5. Составляет сборочные чертежи.
6. Заполняет формуляры на ремонтные работы.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонт поверхностей нагрева, топочных устройств, вращающихся механизмов.
Критерии оценки:
1. Проводит обследование поверхностей нагрева и устранения их повреждения.
2. Определяет возможные дефекты горелок, форсунок, способы их обнаружения и восстановления.
3.Выявляет износ трубчатых воздухоподогревателей.
4. Проводит торкретирование трубных досок.
5. Производит ремонт дефектных труб.
6. Проводит операции при разборке и сборке подшипников качения и скольжения.
Результат обучения: 3) Проводить ремонтные работы котельного и вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает методику проведения гидравлических испытаний и опрессовок.
2. Знает порядок разборки и сборки топочных устройств и тягодутьевых машин.
3. Выполняет ремонт направляющих аппаратов, замену лопаток тягодутьевых машин.
4. Выполняет ремонт всасывающих корпусов и диффузоров.
5. Проводит операции по разборке и сборке, замене венца шаровой барабанной мельницы.
6. Знает методы вывода ротора из корпуса мельницы.
7. Проводит ремонт питателей сырого угля и питателей пыли.
8. Проверяет техническое состояние багерных и шламовых насосов.
9. Выполняет замену диффузора золоппарата Москалькова.
Результат обучения: 4) Выполнять ремонт трубопроводной арматуры, проводить обмуровочные и изоляционные работы.
Критерии оценки:
1. Знает материалы деталей арматуры.
2. Знает технические требования и технологию ремонта арматуры.
3. Проводит притирку уплотнительных поверхностей арматуры.
4. Выполняет разборку и сборку арматуры.
5. Производит подготовку изолируемой поверхности и восстановление изоляции.
6. Выполняет разборку тепло-изоляционных конструкций.
7. Понимает принципы приготовления жароупорных и теплоизоляционных бетонов.
8. Объясняет способы укладки набивных уплотнительных обмазок.
9. Выполняет сборку тепло-изоляционных и обмуровочных конструкции.
Результат обучения: 5) Приобретать навыки выполнения ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет резку, рубку, правку, гибку, клепку, шабрение, сверление.
2. Выполняет разметку контуров деталей.
3. Измеряет внешний и внутренний диаметр отверстия.

1. Жөндеу қызметкерлері құрамына қойылатын талаптарды біледі.
2. Қазан жабдығының жөндеу жұмыстар көлемін құра алады.
3. Жөндеу жұмыстарына түрлі құралдар мен құрылғыларды қолдана алады.
4. Қызу беттері элементтерінің күйін тексереді.
5. Құрастыру сызбаларынжасайды.
6. Жөндеу жұмыстары үшін формулярлар толтырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызу беттерін, ошақтық құрылғаларын және айналдыру қондырғыларын жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызу беттерін тексеруді және олардың зақымын жоюды жүргізеді.
2. Жанарғылардың, бүріккіштердің ықтимал ақауларын, оларды табу және қалпына келтіру жолдарын анықтайды.
3. Құбырлы ауақыздырғыштар тозуын анықтайды.
4. Құбырлық тақтайлардың торкреттеуін жүргізеді.
5. Ақаулы құбырлардың жөндеуін жүргізеді.
6. Томалану және сырғу мойынтіректерін құрастыру мен бөлшектеу кезінде операциялар орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Қазан және қосалқы жабдықтың жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Гидравликалық сынақтар және қысыммен тексеру әдістемесін біледі.
2. Тартып үрлеу машиналарын және ошақтық құрылғыларды құрастыру мен бөлшектеу тәртібін біледі.
3. Тарту үрлеу машиналарының қалақтарын ауыстыру, бағыттаушы аппараттарды жөндеуді орындайды.
4. Сору корпустарының және араласқыштардың жөндеуін орындайды.
5. Шарлы барабанды диірмендердің венецтерін ауыстыру, құрастыру және бөлшектеу бойынша операциялар жүргізеді.
6. Роторды диірменнің тұрқысынан шығару әдістерін біледі.
7. Тозаң жеткізгіштерді және өңделмеген көмір жеткізгіштерді жөндеуді жүргізеді.
8. Багер және қоқырлы сорғылардың техникалық жайкүйін тексереді.
9. Москальков күл аппаратының араласқышын ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 4)Құбыржол арматурасын жөндеуді, қалау және оқшаулау жұмыстарын жүргізуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Арматура бөлшектерінің материалдарын біледі.
2. Техникалық талаптарды және арматураны жөндеудің технологиясын біледі.
3. Арматураның тығыздағыш беттерінің сүртуін жүргізеді.
4. Арматураны құрастурыды және бөлшектеуді орындайды.
5. Оқшауланатын беттің дайындығын және оқшаулауды қалпына келтіруді орындайды.
6. Жылу өткізбейтін контрукцияларды бөлшектеуді орындайды.
7. Жылу өткізбейтін және қызуға төзімді бетондарды әзірлеу қағидаларын түсінеді.
8. Толтырылған тығыздау сылақтарды қалау тәсілдерін түсіндіреді.
9. Жылу өткізбейтін және қалауыт конструкциялардың құрастыруын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5)Жөндеу жұмыстарын орындау дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрғылауды, кесуді, шабуды, егеуді, иілуді, жамауды, қыруды орындайды.
2. Бөлшектердің контурын белгілеуді орындайды.
3. Саңылаудың сыртқы және ішкі диаметрін өлшейді.

4. Выполняет сверление сквозных отверстий.
5. Применяет основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов.
6. Выявляет и устраняет неисправности в работе закрепленного оборудования.
7. Применяет необходимые инструменты и приспособления.
ПК 3. Производить монтаж, наладку и контроль режима работы котлоагрегатов и вспомогательного оборудования
СМ 03. Монтаж, наладка и контроль режима работы котельного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по монтажу, наладке и контролю над режимом работы котельного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить принципы организация монтажных работ; монтаж поверхностей нагрева парового котла; монтаж трубопроводов и горячей воды; пуск и останов паровых котлов; водные режимы барабанных и прямоточных котлов; параметры, определяющие режимы работы; схемы автоматических защит основного и вспомогательного котельного оборудования; методы и средства измерений.
При изучении модуля обучающиеся должны:
уметь пользоваться с технической документацией по монтажу котельного оборудования;
уметь регистрировать показания контрольно-измерительных приборов;
вести режим работы котла в соответствии с заданным графиком нагрузки;
применять режимные карты и анализировать работу котла по режимной карте;
уметь работать с инструкциями по пуску и останова котла.
Результат обучения: 1) Организовать подготовку оборудования к монтажу и проводить теплотехнические испытания.
Критерии оценки:
1. Знает основные методы монтажа оборудования.
2. Выполняет такелажные работы и транспортировку оборудования.
3. Проводит гидравлические испытания арматуры.
4. Применяет способы выполнения герметичности прокладочных соединений и сальниковых уплотнений.
5. Знает наладку системы регулирования.
6. Проверяет плотность регулирующих клапанов маслосистем оборудования.
7. Выполняет настройку системы защиты от недопустимого повышения контролируемых параметров.
8. Знает влияние изменения параметров пара на работу оборудования.
Результат обучения: 2) Уметь выбирать способы предотвращения загрязнения пара.
Критерии оценки:
1. Знает характеристику примесей по химическому составу и по степени дисперсности.
2. Умеет выбирать схему очистки воды по составу примесей поверхностных вод.
3. Знает показатели качества воды.
4. Умеет определять классификацию воды по технологическим признакам.
5. Знает схему обращения воды в рабочем цикле станции.
6. Выбирает схемы и методы очистки воды и пара.
7. Знает факторы, влияющие на качество пара.

4. Өтпелі саңылаудың бұрғылауын орындайды.
5. Металдар мен басқа да құрылмалық материалдардың ұсталық өңдеуінің негізгі әдістерін қолданады.
6. Бекітілген жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды тауып жояды.
7. Қажетті құралдар мен керекжарақтарды қолданады.
КҚ 3. Қазандық пен қосалқы жабдық жұмыс кестесін жинақтау, баптау және бақылауды ұйымдастыру
АМ 03. Қазандық жабдығы жұмыс кестесін жинақтау, баптау және бақылау
Бұл модуль қазан жабдығы жұмыс режимін монтаждау, жөндеу және бақылау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: монтаж жұмыстарын ұйымдастыру; бу қазанының қызу беттерін монтаждау; құбыр желілері мен ыстық суды монтаждау; бу қазандарын қосу және тоқтату; дағаралы және тура ағынды қазандардың су режимдері; жұмыс режимін анықтайтын параметрлер; негізгі және көмекші қазан жабдықтарының автоматты қорғанысының сызбанұсқалары; өлшеу жабдықтары мен әдістері.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
қазан жабдығын монтаждау бойынша техникалық құжаттаманы пайдалана алу;
бақылауөлшеу аспаптарының көрсеткіштерін тіркей алу;
жүктеме кестесіне сай қазан жұмысының режимін жүргізу;
режим карталарын қолдану және режим картасы бойынша қазан жұмысын талдау;
қазан іске қосу және тоқтату жөніндегі нұсқаулықтармен жұмыс істей алу
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты монтаждауға даярлауды ұйымдастыру және жылу техникалық сынақтар жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты монтаждаудың негізгі әдістерін біледі.
2. Жабдық тасымалын және такелаж жұмыстарын орындайды.
3. Арматураға гидравликалық сынақ жүргізеді.
4. Төсем қосылыстары және майұстағышты тығыздағыш саңылаусыздығын орындау жолдарын қолданады.
5. Реттеу жүйесін жөндеуді біледі.
6. Жабдықтың шағым жүйелерін реттейтін клапандардың тығыздығын тексереді.
7. Бақылаушы параметрлерінің жол бергісіз көтерілуінен қорғау жүйесінің баптауын орындайды.
8. Бу параметрлері өзгеруінің жабдық жұмысына ықпалын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Будың ластануын болдырмау тәсілдерін таңдай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық құрамымен дисперсия дәрежесі бойынша қоспалардың сипаттамасы біледі.
2. Жер үсті суларының қоспалары құрамы бойынша су тазарту схемасын таңдай біледі.
3. Сусапасының көрсеткіштерінбіледі.
4. Технологиялық нышандар бойынша су жіктелуін анықтай алады.
5. Станцияның қолданыстық циклындағы су айналымының сызбанұсқасын біледі.
6. Су мен буды тазартудың сызбанұсқаларын және әдістерін таңдайды.
7. Бу сапасына әсер ететін факторларды біледі.

8. Понимает зависимость уноса от нагрузки котла, качества и уровня воды.
9. Выполняет продувку котла.
10. Понимает принципы работы сепарирующих устройств.
11. Объясняет способы растворимости веществ в паре высоких и сверхкритических параметрах.
Результат обучения: 3) Определять водный режим и нормы качества воды и пара.
Критерии оценки:
1. Умеет определять основные факторы, влияющие на коррозию.
2. Знает особенности коррозии котлов.
3. Объясняет состав и свойства отложений в котлах и теплообменных аппаратах.
4. Выбирает способы предотвращения накипе-образования.
5. Применяет методы коррекционной обработки воды.
6. Выбирает водно-химический режим конденсатно- питательного тракта.
7. Объясняет способы работы фильтрующих материалов и требования к ним.
8. Знает конструкцию фильтров.
9. Объясняет физико-химические процессы, протекающие в воде при коагуляции.
10. Выбирает реагенты и оптимальные условия их применения.
11. Применяет комбинированную схему установки для обработки воды.
12. Знает конструкцию и работу осветлителя.
Результат обучения: 4) Оценивать систему автоматического регулирования технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Знает разновидности автоматических систем управления теплоэнергетическими объектами.
2. Описывает работу схем автоматической системы регулирования.
3.Знает техническую структуру системы автоматического регулирования и ее элементы.
4. Объясняет способы работы микропроцессорных средств автоматизации.
5. Описывает работу регулирующих органов теплоэнергетических объектов управления.
6. Применяет схемы автоматического регулирования котлов.
7. Выбирает схемы автоматизации вспомогательного оборудования.
8. Знает автоматические тепловые защиты, их назначение, принципы построения.
Результат обучения: 5) Понимать конструкцию и принцип работы приборов теплотехнического контроля.
Критерии оценки:
1. Знает организацию и назначение теплотехнического контроля.
2. Применяет методы проверки и вариации показаний приборов.
3. Знает единицы и методы измерения величин.
4. Измеряет состав газов, воды и пара.
5. Знает классификацию приборов для специальных измерении.
6. Описывает работу дифференциально-трансформаторных преобразователей и схем дистанционной передачи показаний.
7. Объясняет работу устройств и принцип работы термометров.
8. Применяет компенсационный метод измерения температуры.
9. Применяет уравновешенный измерительный мост и описывает его принцип действия.
Результат обучения: 6) Приобретать навыки контроля режима работы котельного оборудования.
Критерии оценки:
1. Применяет методы предотвращения коррозии и образования отложений на поверхностях нагрева.

8. Сүйреудің судың сапасы мен деңгейіне, қазан жүктемесіне тәуелділігін түсінеді.
9. Қазанның үрлеуін орындайды.
10. Бөлетін құрылғылардың жұмыс істеу қағидаларын түсінеді.
11. Заттардың буда жоғары және шектен асқан параметрлерде еру жолдарын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3)Су мен бу сапасының нормаларын және су режимін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тоттануға әсер ететін негізгі факторларды анықтай алады.
2. Қазанның тоттану ерекшеліктерін біледі.
3. Қазандар мен жылуалмастыру аппараттарындағы шөгінділердің құрамы және қасиеттерін түсіндіреді.
4. Қақтануды болдырмау жолдарын таңдайды.
5. Су түзетіп өңдеу әдістерін қолданады.
6. Конденсатқоректік жолының сухимиялық режимін таңдайды.
7. Сүзгіш материалдардың жұмыс істеу жолын және оған қойылатын талаптарды түсіндіреді.
8. Сүзгі құрастырылымын біледі.
9. Коагуляция кезінде суда болатын физикахимиялық үдерістерді түсіндіреді.
10. Реагенттерді және оларды пайдалану үшін оңтайлы жағдайды таңдайды.
11. Суды өңдеу үшін құрылғының аралас сызбанұсқасын қолданады.
12. Мөлдірлеткіштің жұмысын және құрастырылымын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4)Технологиялық үрдісті автоматтық реттеу жүйесін бағалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу энергиясын нысандарын автоматтық басқару жүйесі түрлерін біледі.
2. Автоматтық басқару жүйесі схемаларының жұмысын сипаттайды.
3. Автоматтық басқару жүйесінің техникалық құрылымын және оның элементтерін біледі.
4. Автоматтандыру микропроцессорлық құралдарының жұмыс істеу жолдарын түсіндіреді.
5. Жылу энергетикалық басқару нысандарын реттеуші органдардың жұмысын сипаттайды.
6. Қазанды автоматтық реттеу схемаларын қолданады.
7. Қосалқы жабдықтарды автоматтандыру сызбасын таңдайды.
8. Құрылыс мақсаты, қағидаты және автоматты жылу қорғанысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 5)Жылу техникалық бақылау аспаптары жұмысының қағидаты мен құрылымын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу техникалық бақылауды ұйымдастыру мен міндетін біледі.
2. Аспап көрсеткіштерін тексеру және түрленуі әдістерін қолданады.
3. Шамаларды өлшеу әдістері мен бірліктерін біледі.
4. Газдар, су және бу құрамын өлшейді.
5. Арнайы өлшеу үшін аспаптар жіктелуін біледі.
6. Жіктеуіштрансформаторлық түрлендіргіштің және көрсеткіштерді қашықтан жіберу сызбаларының жұмысын сипаттайды.
7. Құрылғылар жұмысын және термометрлер жұмысы қағидасын түсіндіреді.
8. Температура өлшеудің өтемдік түрін қолданады.
9. Теңдестірілген өлшегіш белдемені қолданады және оның әрекет ету қағидасын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: Ғ) Қазан жабдығы жұмысының кестесін бақылау дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызу бетінде тоттанудың және шөгінділердің пайда болуын болдырмау әдістерін қолданады.

2. Соблюдает режим и нормы качества воды и пара
3. Применяет приборы для измерения параметров рабочей среды.
4. Регистрирует показания контрольно-измерительных приборов.
5. Выполняет переключения с группового щита управления котлов в зависимости от изменения режима работы.
Квалификация "090602 2 Машинист-обходчик по турбинному оборудованию"
ПК 4. Производить осмотр и обслуживать основное и вспомогательное оборудование турбинного отделения
СМ 04. Обслуживание основного и вспомогательного турбинного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения обслуживания основного и вспомогательного турбинного оборудования
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: назначение и типы турбин, их устройство, принцип работы и технические характеристики:
процессы рабочего тела теплового цикла; основы газодинамики пара при течении через каналы турбинных решеток; основы расчета многоступенчатой турбины; конструкцию узлов и деталей паровых турбин;
назначение, разрезы, схемы, особенности конденсационных, теплофикационных турбин; назначение и конструкцию вспомогательного оборудования турбинного цеха; систему смазки, регулирования и защиты турбины; тракт технического водоснабжения на электрических станциях; собственные нужды тепловой электрической станции.
При изучении модуля обучающиеся должны:
рассчитать процесс расширения пара в турбине;
произвести тепловой расчет рабочих решеток;
расчет и построение треугольников скоростей;
определять расход пара через турбину;
пользоваться диаграммой режимов турбины;
расчет турбинной ступени;
определение нерегулируемых ступеней, их теплоперепадов;
определить расход технической воды;
выбирать систему водоснабжения по основным показателям.
Результат обучения: 1) Определять типы решеток и выполнять расчет турбинной ступени.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и типы турбин, их устройство
2. Знает преобразование энергии пара в соплах и на рабочих лопатках.
3. Знает конфузорное и диффузорное течения пара.
4. Использует hs-диаграммы состояния водяного пара для расчета его течения.
5. Определяет типы решеток в зависимости от числа Маха.
6. Выполняет расчет и построение треугольников скоростей.
7. Определяет потери энергии при обтекании турбинных решеток.
8. Выполняет тепловой расчет турбинной ступени.
9. Рассчитывает уравнение теплового баланса конденсатора.
Результат обучения: 2) Понимать конструкцию узлов и деталей турбоустановок.
Критерии оценки:

2. Су мен бу сапасының нормаларын және режимін сақтайды.
3. Жұмыс ортасының параметрлерін өлшеуге арналған аспаптарды қолданады.
4. Бақылауөлшеу аспаптар көрсеткіштерін тіркейді.
5. Жұмыс режимінің өзгеруіне байланысты қазандардың топтық басқару қалқанынан ауыстыруды орындайды.
Біліктілік "090602 2 Турбиналы жабдықтарды аралаушы машинист"
КҚ 4. Негізгі және қосалқы турбина жабдығына қызмет көрсету және тексеруді жүргізу
АМ 04. Негізгі және қосалқы турбина жабдығына қызмет көрсету
Бұл модуль негізгі және қосалқы турбиналық жабдықтарды техникалық қызмет көрсету үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: турбиналардың мақсаты мен типтері, олардың құрылымы, жұмыс істеу қағидасы және техникалық сипаттамалары; жылу циклы қолданыстық затының үдерістері; турбиналық торлар арналары арқылы ағу кезіндегі будың газдинамикасы негіздері; көп сатылы турбинаны есептеу негіздері; бу турбиналары бөлшектері және түйін конструкциясы; конденсациялық, жылуландыру турбиналардың ерекшеліктері, сызбалары, міндеті, қималары; турбина цехының көмекші жабдықтарының мақсаты және конструкциясы; майлау жүйесі, турбинаны реттеу және қорғау; электр станцияларындағы техникалық сумен қамтамасыз ету жолдары; меншікті қажеттіліктері.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
турбинадағы будың кеңею үдерісін есептеу;
жұмыс торларының жылулық есептеулерін жүргізу;
шапшаңдық үшбұрыштарын салу және есептеу; турбина арқылы бу шығынын анықтау;
турбина режимдерінің диаграммасын пайдалану;
турбина сатысын есептеу;
реттелмейтін сатыларды, олардың дылу құламасын анықтау;
техникалық су шығынын анықтау;
негізгі көрсеткіштер бойынша сумен жабдықтау жүйесін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тордың типтерін анықтау және турбина сатысының есептеулерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Турбиналардың міндеті мен типтерін, олардың құрастырылымын біледі.
2. Бу энергиясының шүмектер мен жұмыс қалақтарында түрленуін біледі.
3. Будың конфузорлық және диффузорлық ағындарын біледі.
4. Су буының ағынын есептеу үшін оның жайкүйінің hsдиаграммасын пайдаланады.
5. Maх санына байланысты торлар типтерін анықтайды.
6. Шапшаңдық үшбұрыштарын салуын және есептеуін орындайды.
7. Турбина торларының айналып ағуы кезіндегі энергияның жоғалуын анықтайды.
8. Турбиналық сатының жылулық есебін орындайды
9. Конденсатор жылу балансының теңдеуін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Турбоқондырғы бөлшектері мен түйіндер конструкциясын түсіну.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные элементы корпуса.
2. Знает цилиндры высокого, среднего и низкого давления, их особенности.
3. Знает типы, конструкции и условия работы роторов турбин.
4. Знает уплотнения турбин, их назначение и материалы.
5. Описывает работу конструкции подшипников турбин.
6. Знает тепловые расширения деталей турбин.
7. Знает конструкцию фундаментов турбин.
8. Умеет выбирать материалы для деталей ротора и статора.
9. Умеет ориентироваться в разрезах проточной части турбин.
Результат обучения: 3) Управлять работой конденсационных и теплофикационных турбин.
Критерии оценки:
1. Знает технологическую схему паротурбинной установки с регенерацией.
2. Выполняет процесс расширения пара на is- диаграмме.
3. Объясняет способы работы принципиальных схем установок с турбинами различного типа.
4. Составляет диаграммы режимов конденсационной турбины.
5. Определяет расход пара через турбину и каждый ее отсек.
Результат обучения: 4) Обслуживать систему смазки, регулирования и защиты турбины и вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы регулятора частоты.
2. Выполняет требования схем прямого и непрямого регулирования.
3. Знает схему регулирования с гидравлическими связями.
4. Регулирует работу конденсационных турбин с промежуточным перегревом пара.
5. Знает систему подачи распределения масла.
6. Умеет применять огнестойкие масла.
7. Выполняет защиту турбины от повышения частоты вращения.
8. Выполняет защиту от чрезмерного перепада давления пара на ступень.
Результат обучения: 5) Использовать методику составления полных схем станции.
Критерии оценки:
1. Знает схемы включения регенеративных подогревателей в тепловую схему.
2. Соблюдает требования схемы включения насосной установки.
3. Знает редукционно–охладительные установки и их расчет.
4. Определяет мощность агрегатов, коэффициент недовыработки мощности паром отборов турбины.
5. Выполняет регулирование отпуска теплоты с горячей водой.
6. Знает методику и порядок расчета тепловой схемы.
7. Соблюдает основные требования составления генерального плана.
Результат обучения: 6) Выбирать систему водоснабжения на ТЭС (тепловая электрическая станция).
Критерии оценки:
1. Знает о потреблении технической воды на тепловой электрической станции.
2.Определяет источники системы водоснабжения.

1. Корпустың негізгі элементтерін біледі.
2. Жоғары, орташа және төмен қысымды цилиндрлерді, олардың ерекшеліктерін біледі.
3. Турбина роторларының жұмыс істеу жағдайларын, конструкциясын және типтерін біледі.
4. Турбиналардың нығыздануын, олардың міндеті мен материалдарын біледі.
5. Турбиналар мойынтіректері конструкциясының жұмысын сипаттайды.
6. Турбина бөлшектері жылу кеңейтулерін біледі.
7. Турбина іргетасының конструкциясын біледі.
8. Ротор мен статор бөлшектері үшін материалдар таңдай алады.
9. Турбинаның су жүретін бөлігінің тіліктерінен хабардар.
Оқыту нәтижесі: 3)Конденсат және жылуландыру турбиналарының жұмысын басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Регенерациясы бар бу турбиналы қондырғының технологиялық сызбасын біледі.
2. Бу кеңейту үдерісін isдиаграммада орындайды.
3. Қондырғылардың түбегейлі сызбаларының Т, ПТ, Ртиптес турбиналармен жұмыс істеу жолдарын түсіндіреді.
4. Конденсациялық турбиналар режимдерінің диаграммаларын жасайды.
5. Будың турбина арқылы және оның әр бөлігі арқылы шығынын анықтайды.
Ленинград машина жасау зауыты
және Харьков машина жасау зауыты
турбиналарының конструкциясын біледі.
6. Орал турбомоторлы зауыты, Ленинград машина жасау зауыты және Калужск турбина зауыты жылуландыру турбиналарының конструкциясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4)Турбина мен қосалқы жабдықтарды майлау, реттеу және қорғау жүйесіне қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Жиілік реттегіштің жұмыс қағидасын және құрастырылымын біледі.
2. Тікелей және тікелей емес реттеу сызбаларының талаптарын орындайды.
3. Гидравликалық байланыстары бар реттеу сызбасын біледі.
4. Буды аралық қатты қыздыратын конденсациялық турбиналардың жұмысын реттейді.
5. Майды үлестіруді жіберу жүейсін біледі.
6. Отқа төзімді майларды қолдана алады.
7. Айналдыру жиілігінің көтерілуінен турбинаны қорғауды орындайды.
8. Бу қысымының сатыға шамадан тыс түсуінен қорғауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5)Станцияның толық сызбасын құрастыру әдістемесін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Регенеративті жылытқыштарды жылулық сызбасына қосу сызбаларын біледі.
2. Сорғы қондырғысын қосу сызбасының талаптарын сақтайды.
3. Бәсеңдетусалқындату қондырғысын және оның есебін біледі.
4. Агрегаттар қуатын, турбинадан бу алумен қуаттың жете өндірмеу коэффициентін анықтайды.
5. Ыстық сумен бірге жылуды жіберуді реттеуді орындайды.
6. Жылулық сұлбаны есептеу тәртібін және әдістемесін біледі.
7. Бас жоспарды құрудағы негізгі талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жылу электр станцияларын сумен жабдықтау жүйесін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу электр станцияларында техникалық суды тұтыну туралы біледі.
2. Сумен жабдықтау жүйесінің көздерін анықтайды.

3. Описывает работу прямоточных систем водоснабжения.
4. Определяет функции оборотных систем водоснабжения.
5. Знает работу башенных охладителей с естественной тягой.
6. Понимает принципы работы прудов охладителей и брызгальных бассейнов.
Результат обучения:7) Приобретать навыки обслуживания основного и вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает различные схемы регулирования и защиты турбины.
2. Ориентируется в разрезах проточной части турбины.
3. Регулирует подачу масла в подшипники турбины.
4. Определяет места присосов воздуха в вакуумную систему турбины.
5. Обслуживает систему генерации, сетевую установку и насосное оборудование.
ПК 5. Выявлять неисправности оборудования и принимать меры по устранению аварий и неполадок оборудования
СМ 05. Выявление неисправностей оборудования и аварийных ситуаций, принятие мер по их устранению
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выявления неисправностей оборудования и аварийных ситуаций, принятие мер по их устранению.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
способы предупреждения и устранения неисправностей в работе теплоэнергетического оборудования;
объем типовых работ при капитальном ремонте турбинного оборудования; планирование и подготовка оборудования к ремонту;
правила и порядок вывода оборудования в ремонт; ремонт теплообменников, насосов; технологию приема оборудования из ремонта; неполадки и отказы в работе каждого элемента;
выявление неплотностей конденсатора и вакуумной системы; неисправности оборудования и анализ причин нарушения режима; этапы проведения подготовительных работ к ремонту оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выбирать способы предупреждения и устранения неисправностей в работе турбинного оборудования;
составлять программу промывки турбины;
использовать применяемые инструменты и приспособления;
определять дефекты деталей и узлов оборудования.
Результат обучения: 1) Знать правила и определять порядок вывода оборудования в ремонт.
Критерии оценки:
1. Знает требования к ремонтному персоналу.
2. Определяет объем ремонтных работ турбинного оборудования.
3. Выбирает устройства для оборудования рабочих мест.
4. Выполняет алгоритм требований по выводу оборудования в ремонт.
5. Выполняет гидравлические испытания оборудования, работающие под давлением.
6. Производит проверку состояния оборудования.
Результат обучения: 2) Определять виды аварий и неполадок на оборудовании, их причины.
Критерии оценки:

3. Сумен жабдықтаудыңтік ағынды жүйелерінің жұмысын сипаттайды.
4. Сумен жабдықтаудың айналымды жүйелерінің функцияларын анықтайды.
5. Табиғи сорғысы бар мұнаралы мұздатқыштардың жұмысын біледі.
6. Тамшылаушы бассейндердің және салқындатқыш тоғандардың жұмыс істеу қағидаларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Негізгі және көмекші жабдықтарға қызмет көрсету дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Турбинаны қорғаудың және реттеудің түрлі сызбаларын біледі.
2. Турбинаныңсужүретінбөлігініңтіліктеріненхабардар.
3. Турбина мойынтіректеріне май жеткізуді реттейді.
4. Ауаның турбинаның вакуумдық жүйесіндегі сорма орындарын анықтайды.
5. Генерация жүйесіне, желілік қондырғыға және сорғы жабдығына қызмет көрсетеді.
КҚ 5. Жабдық ақауын және апаттық жағдайды анықтау, оларды жою шараларын қолдануды жүргізу
АМ 05. Жабдықтардың ақауларын және апаттық жағдайды анықтау, оларды жою шараларын қолдану
Бұл модуль жабдықтардың ақауларын және апаттық жағдайларды анықтау, оларды жою шараларын қолдану үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: жылу энергетикалық жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою тәсілдері; турбиналық жабдықтарды күрделі жөндеу кезінде үлгі жұмыстарының көлемі; жабдықты жөндеуге дайындау және жоспарлау; жабдықды жөндеуге шығару ережелері мен тәртібі; жылу алмастырғыштарды, сорғыларды жөндеу; жабдықты жөндеуден қабылдау технологиясы; әрбір элементтің жұмысындағы ақаулар және бұзылулар; вакуумдық жүйе және конденсатордың тығызсыздығын анықтау; жабдықтың ақаулығы және режимнің бұзылу себептерін талдау; жабдықты жөндеуге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңдері.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
турбина жабдығы жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және оларды жою жолдарын таңдау;
турбинаны шаю бағдарламасын құру;
қолданылатын аспаптар мен құрылғыларды пайдалану;
жабдық бөлшектері мен түйіндерін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты жөндеуге шығару тәртібін анықтау және ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу қызметкерлеріне қойылатын талаптарды біледі.
2. Турбиналық жабдық жөндеу жұмыстарының көлемін анықтайды.
3. Жұмыс орындары жабдықтары үшін қондырғылар таңдайды.
4. Жабдықты жөндеуге шығару жөнінде талаптар алгоритмін орындайды.
5. Қысым астында жұмыс жасайтын жабдықтың гидравликалық сынақтарын орындайды.
6. Жабдық жағдайын тексеруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтағы ақаулар мен апаттардың түрін, олардың себептерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает последовательность обследования оборудования.
2. Выполняет проверку тепловых зазоров остаточного прогиба диафрагм.
3. Соблюдает требования при устранении неисправностей диафрагм и обойм.
4. Проверяет радиальное и торцевое биения фланцев полумуфт.
5. Составляет технологическую последовательность оптического метода центровки валопровода.
6. Выполняет расчеты по восстановлению радиальных зазоров в уплотнениях.
Результат обучения: 3) Применять методы разборки и сборки оборудования и способы устранения дефектов.
Критерии оценки:
1. Знает порядок проведения разборки и проверку вкладыша подшипника.
2. Выполняет расчет необходимого количества баббита при перезаливке вкладыша подшипника.
3. Соблюдает условия работы зубчатых колес.
4. Выявляет дефекты различных типов муфт.
5. Выполняет центровку вращающихся механизмов.
6. Определяет вибрационные характеристики лопаточного аппарата.
Результат обучения: 4) Приобретать навыки выполнения ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Определяет способы уплотнения резьбовых соединений.
2. Изготавливает заклепки разного диаметра.
3. Проводит установку и центровку муфт.
4. Определяет дефекты подшипниковых узлов.
5. Определяет рабочее место для безопасного выполнения ремонтных работ.
6. Выполняет заливку подшипников скольжения.
7. Устанавливает и снимает заглушки.
ПК 6. Производить монтаж и наладку турбинного оборудования
СМ 06. Монтаж и наладка турбинного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения монтажа и наладки турбинного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
монтаж цилиндров турбин; монтаж конденсаторов; пуск и останов паровых турбин; параметры, определяющие режимы работы турбин; схемы автоматических защит основного и вспомогательного турбинного оборудования; методы и средства измерений; тепловой режим, протекающий в турбинах; конструкцию оборудования, основные рабочие параметры работы; правила и порядок пуска турбины в работу, останова турбины; работу турбины в рабочем диапазоне нагрузок; функциональные схемы регулирования вспомогательного оборудования турбинной установки.
При изучении модуля обучающиеся должны:
рганизовывать монтажные работы;
контролировать основные параметры работы оборудования;
анализировать режим работы турбины и вспомогательного оборудования по заданным значениям контролируемых величин;
работать с инструкциями по пуску и остановки оборудования;
обеспечивать оптимальный режим работы оборудования в соответствии с нормативами и требованиями безопасности;
анализировать производственные ситуации;
уметь пользоваться с технической документацией по монтажу турбинного оборудования;
вести режим работы турбины в соответствии с заданным графиком нагрузки;
уметь работать с инструкциями по пуску и останова турбины;
Результат обучения: 1) Организовать подготовку оборудования к монтажу и проводить теплотехнические испытания
Критерии оценки:

1. Жабдықты тексерудің реттілігін біледі.
2. Диафрагмалардың қалдық бүгілуінің жылылық саңылауларын тексеруді орындайды.
3. Диафрагма және құрсау ақаулықтарын жою кезінде талаптарды сақтайды.
4. Жартылай жалғастырғыштар ернемекінің радиал және қапталдық соғуларын тексереді.
5. Білікқұбыр центрлігінің оптикалық әдісінің технологиялық реттілігін құрады.
6. Нығыздамалардағы радиал саңылауларды қалпына келтіру бойынша есептеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Жабдықты бөлшектеу және жинау әдістерін және ақауды жою тәсілдерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлшектеутәртібінжәнемойынтірекішпегінтексерудібіледі.
2. Мойынтірек ішпегін қайта құю кезінде баббиттің қажетті санының есептеуін орындайды.
3. Тістідоңғалақтардыңқалыптыжұмысшарттарынсақтайды.
4. Түрлі жалғастырғыш ақауларын анықтайды.
5. Айналмалы механизмдерді туралаудыорындайды.
6. Қалақшалыаппараттардыңтербеліссипаттамаларынанықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4)Жөндеу жұмыстарын орындау дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрандалы байланыстарды нығыздау жолдарын анықтайды.
2. Түрлідиаметрлітойтарма шегелерді әзірлейді.
3. Жалғастырғышты орнату және туралауды орындайды.
4. Мойынтірек түйіндерінің ақауларын анықтайды.
5. Жөндеу жұмыстарын қауіпсіз орындау үшін жұмыс орнын анықтайды.
6. Сырғанау мойынтіректерін толтырады.
7. Бітеуіштерді орнатады және шешеді.
КҚ 6. Турбина жабдығын жинақтау және баптауды жүзеге асыру
АМ 06. Турбина жабдығын монтаждау және баптау
Бұл модуль турбина жабдықтарын монтаждау және баптау үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: турбина цилиндрлерін монтаждау; конденсаторларды монтаждау; бу турбиналарын іске қосу және тоқтату; турбиналардың жұмыс кестесін анықтайтын параметрлер; негізгі және көмекші турбиналық жабдықты автоматты қорғау сызбалары; өлшеу құралдары мен әдістері; турбиналарда ағатын жылу режимі; жабдық контрукциясы, жұмыстың негізгі жұмыс параметрлері; турбинаны жұмысқа қосу тәртібі мен ережесі, турбинаны тоқтату; жүктемелердің жұмыс аймағындағы турбина жұмысы; турбиналық құрылғының көмекші жабдығын реттеудің функционалдық сызбалары.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
монтаж жұмыстарын ұйымдастыру;
жбдық жұмысының негізгі параметрлерін бақылау;
бақыланатын шамалардың белгіленген мәндері бойынша турбина мен көмекші жабдықтың жұмыс режимін талдау;
жабдықты іске қосу және тоқтату жөніндегі нұсқаулықпен жұмыс жасау;
қауіпсіздік талаптары және нормативтеріне сай жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін қамтамасыз ету;
өндірістік жағдайларды талдау;
турбина жабдығын монтаждау бойынша техникалық құжаттаманы қолдана білу;
белгіленген жүктеме кестесіне сай турбинаның жұмыс режимін жүргізу;
жабдықты іске қосу және тоқтату жөніндегі нұсқаулықпен жұмыс
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты монтаждауға дайындықты ұйымдастыру және жылу техникалық сынақтарды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные методы монтажа оборудования.
2. Выполняет такелажные работы и транспортировку оборудования.
3. Знает наладку системы регулирования и масло-снабжения.
4. Проверяет плотность регулирующих клапанов маслосистем оборудования.
5. Выполняет настройку системы защиты от недопустимого повышения контролируемых параметров.
6. Проверяет зазоры в проточной части и уплотнениях.
7. Знает влияние изменения параметров пара на работу оборудования.
Результат обучения: 2) Производить контроль работы ступени турбины при нерасчетном режиме, при скользящих параметрах.
Критерии оценки:
1. Знает способы работы на максимальной и минимальной нагрузке турбин.
2. Соблюдает требования при работе блоков на скользящих параметрах пара.
3. Определяет влияние параметров пара на работу турбины.
4. Знает занос проточной части турбин.
5. Понимает принципы остановочно- пусковых режимов турбин.
6. Знает о вибрационном состоянии турбоагрегата.
Результат обучения: 3) Измерять давление, разности давлении и разряжения.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию приборов для измерения давления.
2. Знает жидкостные, стеклянные манометры.
3. Умеет работать с деформационными манометрами.
4. Знает манометры с магнитомодуляционным преобразователем, их структура.
5. Понимает конструктивные особенности манометров.
6. Умеет работать ртутными вакуумметрами и мановакуумметрами.
Результат обучения: 4) Определять функции технических средств автоматизированных систем управления.
Критерии оценки:
1. Знает техническую структуру автоматической системы регулирования и ее элементы.
2. Определяет функции пневматических регуляторов и исполнительных механизмов.
3. Знает ключевые особенности схем управления мощностью энергоблока.
4. Выполняет автоматизацию вспомогательных установок турбин.
5. Выполняет тепловые защиты турбогенераторов.
Результат обучения: 5) Приобретать навыки контроля над режимом работы турбинного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет регистрацию показаний контрольно-измерительных приборов.
2. Выполняет переключения с группового или блочного щита управления турбинами;
3. Зачищает трубные гнезда и концы труб под вальцовку.
4. Готовит прокладки из резины и паронита.
Квалификация "090603 3 Техникэнергетик"
ПК 7. Контролировать и управлять режимом работы оборудования в различных условиях нагрузки
СМ 07. Режим работы теплоэнергетического оборудования в соответствии заданным графикам нагрузки
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения режима работы теплоэнергетического оборудования в соответствии заданным графикам нагрузки.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить назначение ревизии теплоэнергетического оборудования и ее содержание; основные технические характеристики оборудования; приборы для измерения основных технологических параметров; основные технические параметры работы оборудования; организацию и назначение теплотехнического контроля; задачи автоматического регулирования; критерии надежности и экономичности работы котла и турбины в условиях максимальной и минимальной нагрузок; условия рационального распределения нагрузки между параллельно работающими агрегатами.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять схему пуска и останова оборудования;
управлять режимом работы оборудования;
контролировать показания средств измерения;
определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
вырабатывать эффективные решения в штатных и внештатных ситуациях;
объективно оценивать производственную ситуацию;
пользоваться режимной картой на различных нагрузках оборудования.
Результат обучения: 1) Производить пуск и останов оборудования в рабочем диапазоне нагрузок.
Критерии оценки:

1. Жабдықты монтаждаудың негізгі әдістерін біледі.
2. Такелаж жұмыстарын және жабдықты жабдықтың тасымалдауын орындайды.
3. Маймен қамтамасыз ету және реттеу жүйесін баптауды біледі.
4. Жабдықтың шағын жүйелерінің реттеуші клапандарының тығыздығын тексереді.
5. Қадағаланатын параметрлердің шектен тыс өсуінен қорғау жүйесінің баптауын орындайды.
6. Нығыздамалар мен су жүретін бөлігіндегі саңылауларды тексереді.
7. Параметрлер өзгерісінің жабдық жұмысына әсерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сырғымалы параметрлер, есептелмейтін режим кезінде турбина сатысы жұмысының қадағалауын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Турбиналардың максималды және минималды жүктемелерінде жұмыс жасау тәсілдерін біледі.
2. Бу сырғымалы параметрлерінде блоктар жұмысы кезіндегі талаптарды сақтайды.
3. Бу параметрлерінің турбина жұмысына әсерін анықтайды.
4. Турбиналардың су жүретін бөлігінің күртігін біледі.
5. Турбиналардың іске қосутоқтату режимдерінің қағидаларын біледі.
6. Турбоагреттың дірілді күйі туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Қысымды, қысымдар және тоқты ажыратын айырымдарын өлшеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қысымды өлшеу аспаптарының жіктемесін біледі.
2. Сұйықтықты, шыны манометрлерді біледі.
3. Деформациялық манометрлермен жұмыс істей алады.
4. Магнимодуляциялы түрлендіргіші бар манометрлерді, олардың құрылымын біледі.
5. Манометрлердің құрылмалық сипаттамаларын түсінеді.
6. Сынапты вакуум өлшеуіштер мен мановакуум өлшеуіштермен жұмыс жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 4)Автоматтандырылған басқару жүйелерінің техникалық құралдарының функцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматты реттеу жүйесінің техникалық құрылымын және оның элементтерін біледі.
2. Пневматикалық реттегіштер мен атқарушы механизмдердің функцияларын анықтайды.
3. Энергетикалық блоктың қуаттылығын басқару сызбаларының түйінді сипаттамаларын түсіндіреді.
4. Турбиналардың көмекші қондырғыларын автоматтандыруды орындайды.
5. Турбиналы генераторлардың жылу қорғанысын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5)Турбина жабдығы жұмыс режимін бақылау дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бақылауөлшеу аспаптары көрсеткіштерінің тіркеуін орындайды.
2. Турбиналады басқарудың блокты немесе топтық қалқанынан ауыстыруды орындайды.
3. Құбыр ұяларын және құбыр соңдарын жаншып қақтау арқылы тазартады.
4. Резеңке мен парониттен аралық қабаттарды әзірлейді.
Біліктілік "090603 3 – Техникэнергетик"
КҚ 7. Жабдықтың жұмыс кестесін түрлі жүктеме жағдайларында басқару әрі тексеру
АМ 07. Белгіленген жүктеме кестесіне сай жылуэнергетикалық жабдық жұмысының кестесі
Бұл модуль жүктеменіңбелгіленген кестесіне сәйкес жылу энергетикалық жабдықтың жұмыс режимін қамтамасыз ету үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
жабдықты іске қосу мен тоқтату сызбасын жасау;
жабдықтың жұмыс режимін басқару;
өлшеу құралдарының көрсеткіштерін қадағалау;
жабдықтың сипаттамасы бойынша негізгі ағындардың параметрлерін анықтау;
штаттық және штаттық емес жағдайларда тиімді шешімдер шығару;
өндірістік жағдайды дұрыс бағалау; жабдықтың түрлі жүктемелерінде режим картасын қолдану.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Жүктеменің жұмыс диапозонында жабдықтың іске қосуын және тоқтатуын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает пусковые режимы оборудования.
2. Умеет заполнять котел водой.
3. Производит прогрев парообразующих поверхностей нагрева.
4. Объясняет ключевые особенности пуска котла с турбиной.
5. Описывает работу процесса останова и расхолаживания энергоблока.
6. Определяет тепловые потери при пуске и останове.
Результат обучения: 2) Управлять работой оборудования в соответствии с заданной нагрузкой.
Критерии оценки:
1. Знает методы проверки системы защиты от недопустимого повышения частоты вращения парораспределительных органов.
2. Выполняет проверку систем регулирования при мгновенных сбросах нагрузки.
3. Определяет оптимальные характеристики агрегатов.
4. Понимает принципы распределения нагрузок между агрегатами.
5. Выбирает максимальный энергетический способ комбинированного производства.
Результат обучения: 3) Управлять работой оборудования в условиях переменного графика нагрузки, маневренность энергоблока.
Критерии оценки:
1. Знает параметры определяющие режимы работы энергоблока.
2. Умеет использовать регулировочный диапазон допустимых нагрузок.
3. Умеет поддерживать температуру перегрева пара на частичных нагрузках.
4. Оценивает надежность контуров циркуляции.
5. Соблюдает температурный режим металла поверхностей нагрева.
6. Объясняет ключевые особенности применения режимной карты на заданный режим работы энергоблока.
7. Выполняет пуск и останов блочных и неблочных энергоблоков.
Результат обучения: 4) Соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Критерии оценки:
1. Знает основные требования правил безопасности и способы защиты людей от производственного травматизма на предприятиях тепловой энергетики.
2. Умеет оказывать первую помощь при поражении электрическим током, при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе.
3. Соблюдает технику безопасности при работе сосудов работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды.
4. Знает должностные и производственные инструкции.
5. Соблюдает технику безопасности при обслуживании пылеприготовительной системы, топливоподачи.
6. Умеет организовать работу с персоналом.
7. Знает требования санитарных норм к производственному зданию, помещениям и оборудованиям.
8. Соблюдает технику безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Результат обучения: 5) Приобретать навыки управления работой теплоэнергетического оборудования
Критерии оценки:
1. Знает управления работу основного оборудования в соответствии с заданной нагрузкой;
2. Выполняет пуск и останов котла и турбины в работу;
3. Выполняет переключения в тепловых схемах;

1. Жабдықты іске қосу режимдерін біледі.
2. Қазанды сумен толтыра алады.
3. Қызудың бу түзетін беттерін жылытады.
4. Турбиналы қазанды іске қосудың басты ерекшеліктерін түсіндіреді.
5. Энергиялық блоктың тоқтау және салқындау үдерісінің жұмысын сипаттайды.
6. Іске қосу және тоқтату кезінде жылу ысыраптарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Белгіленген жүктемеге сай жабдық жұмысын басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Бу үлестіру құралдары айналу жиілігінің шектен тыс асуынан қорғау жүйесін тексеру әдістерін біледі.
2. Жүктеменің кенет тастауы кезінде реттеу жүйесін тексеруді орындайды.
3. Агрегаттардың оңтайлы сипаттамаларын анықтайды.
4. Агрегаттар арасында жүктемелер үлестіру қағидаттарын түсінеді.
5. Аралас өндірудің максималды энергетикалық әдісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Жүктеменің ауыспалы кестесі жағдайларында жабдықтың жұмысын басқару, энергиялық блоктың ептілігі.
Бағалау өлшемдері:
1. Энергиялық блоктың жұмыс режимдерін анықтайтын параметрлерді біледі.
2. Рұқсат етілген жүктемелердің реттемелік ауқымын пайдалана алады.
3. Ішінара жүктемелерде будың асқынқызуы температурасын қолдай алады.
4. Айналма контурларының сенімділігін бағалайды.
5. Қызу беттері металының температуралық режимін сақтайды.
6. Энергиялық блоктың белгіленген жұмыс режиміне режим картасын қолданудың түйінді сипаттамаларын түсіндіреді.
7. Блогы бар және блогы жоқ энериялық блоктардың іске қосуын және тоқтатуын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4)Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу энергетикасы кәсіпорындарында өндірістік жарақаттанушылықтан адамдарды қорғау тәсілдерін және негізгі қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Электр тоғымен зақымдану, қансырау, күйік, ыстық өту кезінде алғашқы көмек көрсете алады.
3. Қысым астында жұмыс жасайтын сауыттар, құбыр желісі және ыстық су жұмысы кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Лауазымдық және өндірістік нұсқауларды біледі.
5. Тозаң дайындау жүйесіне, отын жеткізуге қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
6. Қызметкерлермен жұмысты ұйымдастыра алады.
7. Өндірістік ғимараттарға, бөлмелерге және жабдықтарға қойылатын талаптарды біледі.
8. Тиеу және түсіру кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5)Жылутехникалық жабдықпен жұмысты басқару дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Белгіленген жүктемеге сай негізгі жабдықтың жұмысын басқаруды біледі.
2. Қазан мен турбинаның жұмысқа іске қосуы мен тоқтатуын орындайды.
3. Жылулық сұлбаларда ауыстыруларды орындайды.

4. Контролирует работу энергоблоков на скользящих параметрах пара;
5. Знает способы поддержания температуры перегретого пара;
6. Составляет режимную карту барабанного и прямоточного котлов.
ПК 8. Определять дефекты механизмов и оборудования и проводить ремонт
СМ 08. Технология ремонта, неисправности и устранения неполадок в работе теплоэнергетического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, по технологии выполнения ремонта, устранения неисправностей в работе теплоэнергетического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
виды и периодичность ремонта; нормы простоя оборудования в ремонте; типовые объемы работ; схему создания сетевого графика ремонтных работ;
положения и нормы, определяющих организацию и порядок проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования; способы контроля качества выполненных ремонтных работ; виды неисправностей в работе оборудования и методы их устранения; общие меры безопасности при ремонте оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять подготовительную, оперативную, заключительную и отчетную документацию;
применять регулировочные характеристики;
соблюдать технические требования при опрессовке и опробовании узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования, трубопроводов и арматуры;
провести качественный ремонт основного и вспомогательного оборудования;
использовать теоретические знания для выявления неисправностей в работе оборудования;
работать с оперативным персоналом.
Результат обучения: 1) Определять неполадки и дефекты узлов и деталей.
Критерии оценки:
1. Знает методы проведения подготовку необходимых сменных деталей, узлов и арматуры.
2. Понимает принципы центровки и балансировки вращающихся механизмов.
3. Производит замену устаревших деталей оборудования.
4. Понимает принципы исследования сварных швов трубопроводов, коллекторов и другого оборудования.
5. Умеет устранять дефекты с переваркой стыков паропроводов.
6. Умеет применять слесарные, сварочные способы обработки деталей и узлов.
Результат обучения: 2) Находить причины ухудшения работы оборудования, их устранения.
Критерии оценки:
1. Знает о наличии упругих элементов в соединительных деталях.
2. Производит ремонт изношенных отверстий в деталях наплавкой или запрессовкой.
3. Предотвращает недопустимый зазор, нарушение центровки валов.
4. Определяет односторонний износ отверстий под пальцы.
5. Выполняет проверку соосности валов электродвигателя и механизма.
Результат обучения: 3) Применять способы контроля качества выполненных ремонтных работ.
Критерии оценки:

4. Будың сырғымалы параметрлеріндегі энергиялық блоктар жұмысын қадағалайды.
5. Ысып кеткен будың температурасын қолдау жолдарын біледі.
6. Тура ағынды және дағаралы қазандардың режим картасын жасайды.
КҚ 8. Тетіктер мен жабдықтың ақауларын анықтау және жөндеу жүргізу
АМ 08. Жылуэнергетикалық жабдық жұмысында ақауларды жою және жөндеу технологиясы
Бұл модуль жылу энергетикалық жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою, жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы бойынша дағдылар мен білімді,жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
дайындық, жедел, қорытынды және есептемелік құжаттаманы жасау;
реттегіш сипаттамаларды қолдану;
құбыр желілері, арматура және негізгі және көмекші жабдықтың механизмдері мен түйіндерін қысыммен тексеру және сынау кезінде техникалық талаптарды сақтау;
негізгі және көмекші жабдықтың сапалы жөндеуін орындау;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау үшін теориялық білімді пайдалану;
жедел қызметкерлермен жұмыс жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Түйіндер мен бөлшектердің ақауларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қажетті ауыстырмалы бөлшектердің, түйіндердің және арматуралардың даындығын жүргізу әдістерін біледі.
2. Айналмалы механизмдерді теңестіру және теңгерімдеу қағидаттарын түсінеді.
3. Ескірген жабдық бөлшектерін ауыстырады.
4. Құбыр желісінің, коллектордың және басқа да жабдықтың дәнекерленген жіктерін зерттеу қағидаттарын түсінеді.
5. Бу құбырларының жапсарларын дәнекерлеу арқылы ақауларды жоя алады.
6. Бөлшектер мен түйіндерді өңдеудің дәнекерлік, ұсталық тәсілдерін қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдық жұмысының нашарлау себептерін табу, оларды жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Біріктіргіш бөлшектердегі серпімді элементтер туралы біледі.
2. Бөлшектердегі тозған саңылаулардың жөндеуін балқыма қаптаумен немесе бастақтаңқыраумен жүргізеді.
3. Жол берілмейтін саңылаудығ, белдіктертуралауының бұзылуының алдын алады.
4. Сұққылар астындағы саңылаулардың біржақты тозуын анықтайды.
5. Электр қозғалтқыш пен механизм белдіктерінің өстестігінің тексеруін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Орындалған жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау тәсілдерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает требования правильности установки всех узлов.
2. Выполняет предварительную оценку качества ремонта.
3. Составляет акт приемки согласно утвержденной форме.
4. Выполняет проверку сварных швов.
5. Проверяет агрегат под нагрузкой.
6. Анализирует причины нарушения работы энергоблока.
Результат обучения: 4) Приобретать навыки в технологии ремонта теплоэнергетического оборудования.
Критерии оценки:
1. Проводит ревизию механизмов и оборудования с целью выявления дефектов.
2. Знает последовательность сборки и разборки оборудования.
3. Определяет и применяет методы устранения повреждений сварных швов, штуцеров.
4. Выполняет демонтаж и монтаж сварных швов.
5. Выполняет статическую и динамическую балансировку роторов.
6. Составляет ведомости объема работ.
ПК 09. Выполнять расчетнопроектные работы в производственном процессе
СМ 09. Основные вопросы при проектировании производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения проектирования теплоэнергетических установок тепловых электрических станций
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
основные энергетические показатели тепловых электрических станций; методы повышения коэффициента полезного действия электростанций;
основы управления предприятиями энергетики и их структуру; расчет тепловой схемы тепловых электрических станций; проверка соответствия нагрузок тепловых электрических станций условиям проектирования; методику расчета подогревателей, деаэраторов, расширителей непрерывной продувки; определение тепла на отопление, вентиляцию, горячее водоснабжение, системы теплоснабжения, их классификацию; потребление технической воды на тепловых электростанциях;
источниках и системах водоснабжения; методику выбора турбин и энергетических котлов;
выбор схемы и расчет главных паропроводов; выбор типа и количества деаэраторов и типа насосов для барабанных и прямоточных котлов; выбор оборудования схемы регенерации;
действия экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
При изучении модуля обучающиеся должны:
решать задачи на определение технико-экономических показателей станции, коэффициента полезного действия брутто и нетто тепловой электрической станции;
выполнять тепловой расчет теплообменников;
строить графики температуры тепловых сетей;
распределять тепло по тепловым потребителям;
рассчитывать кратность охлаждения, площадь орошения градирни;
подсчитать диаметр трубопровода, сделать выбор категории и материала трубопровода;
определять необходимое количество турбин и их типы, в зависимости от нагрузок;
определять количество и типы оборудования конденсационной установки, регенеративных подогревателей и сливных насосов, деаэраторов, питательных насосов;
определять расход сетевой и подпиточной воды;
выбирать количество и типы дымососов и вентиляторов;
выбирать количество и типы оборудования пылеприготовления, топливоподачи и растопочного хозяйства;
определять стандартные величины: высоты и устья дымовой трубы;
выполнять экономические расчеты.
Результат обучения: 1) Выполнить тепловой расчет станции.
Критерии оценки:

1. Барлық түйіндерді дұрыс орнату талаптарын біледі.
2. Жөндеу сапасының алдын ала бағалауын орындайды.
3. Бекітілген нысанға сай қабылдау актін жасады.
4. Дәнекер тігістерді тексеруді орындайды.
5. Жүктеме астындағы агрегатты тексереді.
6. Энергиялық блок жұмысының бұзылу себептерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4)Жылуэнергетикалық жабдықты жөндеу технологиясындағы дағдыларды игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақауларды табу мақсатымен жабдық пен механизмдерді тексереді.
2. Жабдықтарды жинау және бөлшектеу ретін біледі.
3. Пісірмелі жіктердің, жалғастықтардың бүлінулерін жою әдістерін анықтайды және қолданады.
4. Пісірмелі жіктерді монтаждайды және бөлшектейді.
5. Роторлардың статикалық және динамикалық теңдестіруін орындайды.
6. Жұмыс көлемінің тізімдемесін құрастырады.
КҚ 09. Өндірістік үрдістегі есептеужобалау жұмыстарын орындау
АМ 09. Өндірісті жобалаудағы негізгі мәселелер
Бұл модуль электр станцияларының жылуэнергетикатық қондырғыларын жобалауға қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: жылу электр станцияларының негізгі энергетикалық көрсеткіштері; электр станцияларының пайдалы әсер коэффициенттерін арттыру әдістері; энергетика кәсіпорындарын басқарудың негіздері және олардың құрылымы; жылу электр станцияларының жылулық сызбаларын есептеу; жылу электр станциялары жүктемелерінің жобалау шарттарына сәйкестігін тексеру; жылытқыштарды, ауасыздандырғыштарды, үздіксіз үрлеп тазалау кеңейткіштерін есептеу; жылудың жылытуға, вентиляцияға, ыстық сумен жабдықтауға анықтау, жылумен жабдықтау жүйесі, олардың жіктелімі; техникалық судың жылу элетр страцияларындағы көздердегі және сумен жабдықтау жүйелеріндегі тұтынылуы; турбиналар мен энергетикалық қазандарды таңдау әдістемесі; басты бу құбырларының сызбасын таңдау және есептеу; дағаралы және тура ағынды қазандар үшін сорғылар типін және ауасыздандырғыштар санын және типін таңдау; регенерация сызбасының жабдығын таңдау; еңбекті төлеу және ұйымдастыру саласындағы кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің әрекеттері.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
станцияның техникалықэкономикалық көрсеткіштерін, және жылу электр станцияларының брутто және нетто пайдалы әрекетінің коэффициентін анықтауға тапсырмаларды шешу; жылу алмстырғыштардың жылу есептеуін орындау;
жылу желілері температурасының кестелерін салу;
жылу тұтынушылары бойынша жылу үлестіру;
суу еселігін, градирняны суару ауданын есептеу; құбыр желісінің диаметрін есептеу, құбыр желісі материалы мен санатының таңдауын жасау;
жүктемелеріне байланысты турбиналарды қажетті санын және олардың типтерін анықтау;
конденсациялық қондырғы жабдығының, регенеративті жылулатқыштың, ағызатын сорғылардың, ауасыздандырғыштардың және қоректендіргіш сорғылардың типтері мен санын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Станцияның жылу есебін орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает схему включения элементов.
2. Знает методику расчета подогревателей, деаэраторов, расширителей непрерывной продувки.
3. Знает построение расширения пара по отсекам турбины.
4. Определяет расчетные параметры пара и воды турбоустановки.
5. Определяет коэффициенты недовыработки мощности паром отборов.
6. Рассчитывает расход пара в зависимости от типа турбины.
7. Определяет расход пара на подогреватели сетевой воды.
8. Определяет мощность турбины и энергетический баланс турбоустановки.
Результат обучения: 2) Производить расчет и выбор основного и вспомогательного оборудования станции.
Критерии оценки:
1. Определяет максимальный часовой расход топлива.
2. Выбирает оборудования топливного хозяйства станции.
3. Производит выбор оборудования тепловой схемы тепловых электрических станций.
4. Выполняет расчет выбора схемы главных паропроводов и питательных трубопроводов.
5. Рассчитывает расход потребления технической воды станцией.
6. Производит расчет и выбор тягодутьевых установок и дымовых труб.
7. Выполняет расчет и выбор системы золоулавливания и золошлакоудаления.
Результат обучения: 3) Выполнять расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает капиталовложения в строительство станции.
2. Определяет полезный отпуск теплоты с коллекторов станции.
3. Рассчитывает годовой расход электрической энергии собственных нужд, отнесенный на отпуск тепловой и электрической энергии.
4. Определяет расходы условного топлива и коэффициент полезного действия станции при однотипном и разнотипном оборудовании.
5. Рассчитывает эксплуатационные расходы (издержки) станции.
6. Составляет калькуляцию себестоимости электрической и тепловой энергии.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль знакомит со структурой и режимом работы предприятий и обеспечивает получения на производстве первичных профессиональных знаний, умений и навыков, необходимых для получения рабочей профессии по специальности.
При изучении модуля обучающиеся должны:
понимать условия и характер работы обслуживающего персонала;
понимать назначение основного оборудование;
применять знания по технике безопасности и пожарной безопасности;
оказывать первую помощь;
соблюдать меры безопасности при работах основных оборудований.
Результат обучения: 1) Проводить инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает правила по технике безопасности.
2. Знает правила по пожарной безопасности.
3. Объясняет электробезопасность.
4. Знает о производственном травматизме.

1. Элементтердіқосусызбасынбіледі.
2. Жылытқыштарды, ауасыздандырғыштарды, үздіксіз үрлеу кеңейткіштерін есептеу әдістемесін біледі.
3. Турбиналар бөлімдері бойынша бу кеңеюінің құрылысын біледі.
4. Турбоқоңдырғы суы мен буының есептік параметрлерін анықтайды.
5. Іріктеу булары мен қуаттылықты жете өндірмеу коэффициенттерін анықтайды.
6. Турбинаның түріне байланысты бу шығынын есептейді.
7. Желілік судың жылықтыштарына кететін будың шығынын анықтайды.
8. Турбина қуаттылығын және турбоқондырғының энергетикалық теңгерімін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Станция негізгі және көмекші жабдықтарын есептеу мен таңдауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Максималды сағаттық отын шығынын анықтайды.
2. Станцияның отын шаруашылығы жабдықтарын таңдайды.
3. Жылу электр станциялары жылу сұлбаларының жабдықтарын таңдайды.
4. Қоректендіргіш құбыр желілері және басты бу құбырлары сызбаларын таңдауды есептейді.
5. Станцияның техникалық суды тұтыну шығынын есептейді.
6. Тартып үрлейтін қондырғыларды және түтін мұржаларын есептейді және таңдайды.
7. Күл жинау және күлқож жою жүйесін таңдайды және есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3)Техникалықэкономикалық негіздеме және сметалық құжаттама үшін есептерді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Станцияқұрылысынақаржыжұмсалымынесептейді.
2. Станция коллекторларынан жылудың пайдалы шығуын анықтайды.
3. Жылу және электр энергиясын шығаруға жатқызылған меншікті қажеттіліктердің электр энергиясының жылдың шығынын есептейді.
4. Бір типті және әр типті жабдықтардағы пайдалы әрекеттер коэффициентін және шартты отын шығындарын анықтайды.
5. Станцияның пайдалану шығындарын (ұсталым) есептейді.
6. Электр және жылу энергиясының өзіндік құнының калькуляциясын жасайды.
Кәсіптік практика
КП 01Оқутанысу практикасы
Бұл модуль кәсіпорындар қызметінің режимімен және құрылымымен таныс етеді, сондайақ мамандық бойынша жұмыс кәсібін алу үшін қажетті өндірісте алғашқы кәсіби білімді, ептіліктер мен дағдыларды алуды қамтамасыз етеді.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
қызмет көрсетуші қызметкерлер жұмысының жағдайлары мен сипатын түсіну;
негізгі жабдықтың мақсатын түсіну;
қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі жөніндегі білімді қолдану;
алғашқы көмек көрсету
негізгі жабдықтардың жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқама жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы ережелерінбіледі.
2. Өртқауіпсіздігі ережелерін біледі.
3. Электрқауіпсіздігін түсіндіреді.
4. Өндірістік жарақаттану туралы біледі.

5. Понимает эффективность оказания первой помощи.
6. Умеет пользоваться первичными средствами пожаротушения.
Результат обучения: 2) Изучить структуру производства.
Критерии оценки:
1. Имеет представление об обязанностях персонала по обслуживанию оборудования.
2. Знает технологию подачи топлива на станцию.
3. Знает расположение основного и вспомогательного оборудования в котельном и турбинном отделениях.
4. Знает назначение оборудования в процессе производства энергии.
ПП 02 Производственная практика на получение рабочей квалификации
090601 2 Машинист-обходчик по котельному оборудованию
Данный модуль знакомит со схемой котельной установки, компоновкой, конструкцией и принципом работы оборудования и формирует компетенции машиниста-обходчика по котельному оборудованию.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять схему расположения трубопроводов, арматуры, дренажных, предохранительных и продувочных устройств;
обслуживать и осуществлять контроль над работой котельного оборудования, пылеприготовительной установки, газо-воздушного тракта, дренажной системы, горелочных устройств, установки по вводу химических реагентов в пароводяной тракт котла, систем продувок, бакового хозяйства, систем технической воды и сжатого воздуха путем обхода;
выявлять причины неполадок в работе оборудования при эксплуатации и способы их устранения;
выполнять зачистку трубных гнезд и концы труб под вальцовку;
выполнять разделку кромок трубных и плоских заготовок;
произвести расчет и вычерчивание развертки переходного сечения, отводов, штуцеров;
оформлять документацию на ремонт и техническую эксплуатацию;
заполнять наряд и составлять ведомости объема работ;
выбирать способы уплотнения резьбовых соединений;
проводить гидравлические испытания резьбовых соединений;      выполнять операции по подготовке к растопке, пуску, останову, расхолаживанию, опробованию, опрессовке обслуживаемого оборудования, операции по переключению в тепловых схемах котельной установки;
регулировать режим работы и нагрузки котлоагрегата;
выполнять контроль над работой и состоянием котлов, вспомогательного оборудования, арматуры, трубопроводов, приборов управления, автоматики и защиты
Результат обучения: 1) Наблюдать за работой и состоянием парового котла и вспомогательного оборудования
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы, устройство и технические характеристики обслуживаемого оборудования.
2. Умеет читать тепловые схемы и технологический процесс работы агрегатов.
3. Определяет расположение трубопроводов, арматуры, дренажных, предохранительных и продувочных устройств.

5. Алғашқы медициналық көмек көрсету тиімділігін түсінеді.
6. Бастапқы өртсөндіру құралдарын пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс құрылымын зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтарға қызмет көрсету бойынша қызметкерлердің міндеттері туралы түсінігі бар.
2. Станцияға отын жеткізу технологиясын біледі.
3. Негізгі және көмекші жабдықтардың қазан және турбина бөлімдеріндегі орналасуларын біледі.
4. Энергия өндіру үдерісіндегі жабдықтардың мақсатын біледі.
КТ 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Біліктілік: 090601 2 Қазан жабдығының аралаушымашинисті
Бұл модуль қазан қондырғысының сызбасымен, жабдықтың конструкциясымен, тұтастыруымен және жұмыс қағидасымен таныс етеді және қазан жабдығы бойынша аралаушымашинистің құзыреттерін қалыптастырады.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
құбыр желілерінің, арматураның, құрғату, сақтандыру және үрлеу құрылғыларының орналасу сызбасын жасау;
қазан жабдығы, тозаң дайындау қондырғысы, газәуе жолы, кептіру жүйесі, жану құрылғылары, химиялық реагенттерді қазанның бусу жолына енгізу бойынша құрылғылары, үрлеу жүйелері, бактік шаруашылық, техникалық су және нығыздалған ауа жұмысын аралап шығу арқылы қадағалауды жүзеге асыру;
пайдалану кезіндегі жабдық жұмысындағы ақаулар себептерін және оларды жою тәсілдерін тақұбыр ұяларын және құбырлар соңын жаншып қақтау арқылы тазарту;
құбырлық және жазық дайындамалар жиектерін өңдеу;
өтпелі қима, бұрулар, жалғастықтар ұңғыларын сызу және есептеу;
жөндеу мен техникалық пайдалануға құжаттаманы рәсімдеу;
жүктелім толтыру және жұмыс көлемінің тізімдемесін жасау;
бұрандалы байланысты тығыздау жолдарын таңдау;
қызмет көрсетілетін жабдықты қыздыру, іске қосу, тоқтату, салқындату, сынау, қысыммен тексеру дайындау бойынша операцияларды, қазан қондырғысының жылу сызбаларында ауыстыру бойынша операцияларды орындау;
қазан агрегаты жүктемесінің және жұмысының режимін реттеу;
қазандар, көмекші жабдық, арматура, құбыр желілері, басқару аспаптары, автоматика және қорғаныс күйлері мен жұмысын қадағалауды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Бу қазаны және көмекші жабдық күйі мен жұмысын бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысқағидаларын, құрылымын және техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Агрегат жұмыстарының технологиялық үдерісін және жылу сызбаларын оқи алады.
3. Құбыр желілерінің, арматураның, кептіру, сақтандыру және үрлей құрылғыларының орналасуын біледі.

4. Обслуживает и осуществляет контроль работы путем обхода.
5. Обеспечивает бесперебойную работу вспомогательного оборудования: пылеприготовительной установки, газо-воздушного тракта, дренажной системы, горелочных устройств, установки по вводу химических реагентов в пароводяной тракт котла, систем продувок, бакового хозяйства, систем технической воды и сжатого воздуха.
Результат обучения: 2) Обнаруживать неполадки в работе оборудование и ликвидировать аварий.
Критерии оценки:
1. Знает причины эксплуатационных неполадок в работе оборудования и способы их устранения.
2. Выполняет зачистку трубных гнезд и концы труб под вальцовку.
3. Знает о разделке кромок трубных и плоских заготовок.
4. Рассчитывает и вычерчивает развертки переходного сечения, отводов, штуцеров.
5. Знает нормы и правила безопасной эксплуатации энергоустановок, правила пожарной безопасности.
6. Оформляет документации на ремонт и техобслуживание.
7. Заполняет наряд и составляет ведомости объема работ.
8. Выявляет дефекты, возникающие при эксплуатации арматуры и способы их устранения.
9. Знает назначение и область применения муфт сцепления, подшипниковых узлов, заклепочных соединений; дефекты, возникающие при их эксплуатации, и способы их устранения.
10. Знает конструкцию основного и вспомогательного оборудования.
11. Выполняет разборку и сборку оборудования.
Результат обучения: 3) Регулировать режим работы и нагрузки котлоагрегата.
Критерии оценки:
1. Знает схемы присоединения импульсных линий для контрольно-измерительных, защитных и автоматических устройств.
2. Знает схемы и способы управления обслуживаемым оборудованием. Системы защиты, автоматики, блокировок и сигнализации оборудования, пределы срабатывания защит и блокировок.
3. Выполняет операции по подготовке к растопке, пуску, останову, расхолаживанию, опробованию, опрессовке обслуживаемого оборудования, операции по переключению в тепловых схемах котельной установки.
4. Регулирует режим работы и нагрузки котлоагрегата.
5. Назначение сигнализации о неисправностях оборудования и об отклонении параметров.
6. Знает принципы размещения приборов, ключей управления, сигнальных кнопок.
7. Знает технологические защиты действующей на останов котла.
8. Контролирует над работой и состоянием котлов, вспомогательного оборудования, арматуры, трубопроводов, приборов управления, автоматики и защиты.
9. Выполняет переходы с работающего оборудования на резервное оборудование.
ПП 02 Производственная практика на получение рабочей квалификации
090602 2 Машинист-обходчик по турбинному оборудованию
Данный модуль знакомит с основными схемами и технологическими процессами проточной части турбины, системой подачи и распределения масла, устройством и принципом действия вспомогательного оборудования и формирует компетенции машиниста-обходчика по турбинному оборудованию.
При изучении модуля обучающиеся должны:
читать схемы тепловой электростанции;
определять свойства пара и воды при различных состояниях;
применять методы обеспечения необходимой плотности разъемов цилиндра;
определять температуру колодок подшипника;
применять способы удаления солей жесткости с рабочих поверхностей лопаточного аппарата без останова турбины;
регулировать расход пара на турбину;
регулировать работу системы маслоснабжения;
поддержать необходимое давление и температуру масла;
выявлять причины неполадок в работе оборудования при эксплуатации и способы их устранения;
применять схему подачи пара на обогрев фланцевых соединений;
цилиндр высокого давления и цилиндр среднего давления турбины;
выполнять центровку валов с нижним раскрытием полумуфт;
определять места присоса воздуха в вакуумную систему турбины;
определять зазоры по уплотнительным кольцам диафрагм;
установить упорный штифт на посадочный обод обоймы;
применять схемы присоединения импульсных линий для контрольно- измерительных, защитных и автоматических устройств;
регулировать режим работы и нагрузки турбоагрегата;
обеспечивать нормальный, бесперебойный и экономичный режим работы закрепленного оборудования в соответствии с требованиями производственных инструкции и режимных карт;
контролировать качество конденсата турбин, бойлеров;
проводить испытание защит паровой турбины;
проверять плотности парозапорных и парораспределительных органов.
Результат обучения: 1) Наблюдать и контролировать работу и состояние турбины и вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:

4. Аралап шығу арқылы жұмысты қадағалайды және қызмет көрсетеді.
5. Көмекші жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді: тозаң дайындау қондырғысы, газәуе жолы, кептіру жүйесі, жану құрылғылары, химиялық реагенттерді қазанның бусу жолына енгізу бойынша құрылғылары, үрлеу жүйелері, блокты салқындатқыш қондырғылары, бактік шаруашылық, техникалық су және нығыздалған ауа жүйелері, гидрокүлжою жүйелері
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдық жұмысындағы олқылықты анықтау және апаттарды жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдық жұмысындағы пайдалану ақаулықтарының себептерін және оларды жою тәсілдерін біледі.
2. Құбыр ұяларын және құбырлар соңын жаншып қақтау арқылы тазартады.
3. Құбырлық және жазық дайындамалар жиектерін өңдеуді біледі.
4. Өтпелі қима, бұрулар, жалғастықтар ұңғыларын сызады және есептейді.
5. Энергиялық қондырғыларды қауіпсіз пайдаланудың нормалары мен ережелерін, өрт қауіпсіздігін біледі.
6. Жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуге құжаттамаларды рәсімдейді.
7. Жүктелімді толтырады және жұмыс көлемінің тізімдемесін жасайды.
8. Арматураны пайдалануда пайда болатын ақауларды және оларды жою жолдарын қарастырады.
9. Ілінісу жалғастырғыштарының, мойынтірек түйіндерінің, тойтармалы қосылыстардың міндеті мен қолдау саласын; оларды пайдалану барысында пайда болатын ақауларды және оларды жою тәсілдерін біледі.
10. Негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымын біледі.
11. Жабдықтарды бөлшеутеуді және жинауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Қазандық агрегат жұмысы мен жүктеме кестесін реттеу
Бағалау өлшемдері:
1. Бақылауөлшегіш, қорғау және автоматтық құрылғылар үшін импульстік сызықтарды қосу сызбаларын біледі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықты басқару тәсілдері мен сызбаларын біледі. Жабдықты оқшаулау және дабылдағыш, қорғаныс, автоматика жүйелерін, қорғаныс пен оқшаулаудың істен шығу шамалары.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты қыздыру, іске қосу, тоқтату, салқындату, сынау, қысыммен тексеру дайындау бойынша операцияларды, қазан қондырғысының жылу сызбаларында ауыстыру бойынша операцияларды орындайды.
4. Қазат агрегатының жүктеме және жұмыс режимін реттейді.
5. Жабдықтың ақаулары және параметрлердің ауытқулары туралы дабылдама орнату.
6. Аспаптарды, басқару кілттерін, сыгнал батырмаларын орналастыру қағидаларын біледі.
7. Қазанның тоқтауына әрекет ететін технологиялық қорғаныстарды біледі.
8. Қазандар, көмекші жабдық, арматура, құбыр желілері, басқару аспаптары, автоматика және қорғаныс күйлері мен жұмысын қадағалайды.
КТ 02
Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Біліктілік: 090602 2
Турбиналы жабдықтарды аралаушы машинист
Бұл модуль турбинаның су ағатын бөлігінің технологиялық үдерістерімен және негізгі сызбаларымен, май жеткізу және үлестіру жүйесімен, көмекші жабдықтың жұмыс қағидасымен және құрылымымен таныс етеді және турбиналық жабдық бойынша аралаушымашинистің құзыреттерін қалыптастырады.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
жылу электр станциясының сызбаларын оқу;
будың және судың түрлі күй кезіндегі қасиеттерін анықтау;
цилиндр жалғағыштарының қажетті тығыздығын қамтамасыз ету әдістерін қолдану;
мойынтірек қалыптарының температурасын анықтау;
турбинаның тоқтауынсыз қалақшалы аппараттың жұмыс беттерінен қаттылық тұздарын жою тәсілдерін қолдану;
турбинаға жұмсалатын бу шығынын реттеу;
маймен жабдықтау жүйесінің жұмысының реттеу;
майдың қажетті қысымын және температурасын қолдау;
пайдалану кезінде жабдықтар жұмысындағы ақаулар себептерін және оларды жою тәсілдерін табу;
турбинаның жоғары қысымды цилиндрі мен орташа қысымды цилиндрлеріне ернемек арқылы жалғастыруларының қызуына бу жеткізу сызбасын қолдану;
жартылай жалғастырғыштардың астыңғы ашылуымен белдіктерді туралауды орындау;
ауаның тубриналық вакуум жүйесіне сорма жерлерін анықтау;
диафрагмалардың тығыздағыш сақиналары бойынша саңылауларды анықтау;
тірек сұққышты құрсаудың отырғызу шеңберіне орнату;
бақылауөлшегіш, қорғаныс және автоматтық құрылғылар үшін импульстік сызықтарды қосу сызбаларын қолдану;
турбоагрегаттың жүктеме және жұмыс режимін реттеу;
режим карталары және өндірістік нұсқамалары талаптарына сәйкес бекітілген жабдықтың қалыпты, үздіксіз және тиімді жұмыс режимін қамтамасыз ету;
турбиналардың, бойлерлердің конденсатының сапасын қадағалау;
бу турбинасы қорғаныстарының сынағын жүргізу;
бу ілгекті және бу үлестірмелі құралдарының тығыздығын тексеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Турбина мен көмекші жабдықтың күйі мен жұмысын бақылау және қағадалау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает принцип работы, устройство и технические характеристики обслуживаемого оборудования.
2. Применяет тепловые процессы паротурбинной установки.
3. Определяет свойств пара и воды при различных состояниях.
4. Знает тепловые схемы турбин, схемы и расположение трубопроводов, арматуры, дренажных, предохранительных и продувочных устройств.
5. Знает методы обеспечения необходимой плотности разъемов цилиндра.
6. Формирует диафрагмы в обоймы.
7. Знает основные узлы детали подшипников.
8. Выполняет замер температуры колодок подшипника.
9. Применяет способы удаления солей жесткости с рабочих поверхностей лопаточного аппарата без останова турбины.
10. Знает принципиальную схему трубопроводов концевых уплотнений.
11. Применяет способы регулирования расхода пара на турбины.
12. Регулирует работу системы маслоснабжения: поддержание необходимого давления и температуры масла.
13. Выполняет сборку схем тепловой электростанции.
Результат обучения: 2) Обнаруживать неполадки в работе оборудования и ликвидировать аварии.
Критерии оценки:
1. Знает схемы и способы управления обслуживаемым оборудованием.
2. Выявляет причины эксплуатационных неполадок в работе оборудования и способы их устранения.
3. Знает схему подачи пара на обогрев фланцевых соединении цилиндр высокого давления и цилиндр среднего давления турбины.
4. Выполняет центровку валов с нижним раскрытием полумуфт.
5. Определяет типы расточек вкладышей подшипников.
6. Знает статическую и динамическую характеристику системы регулирования.
7. Определяет места присоса воздуха в вакуумную систему турбины.
8. Выполняет разделку дефектного участка.
9. Измеряет зазоры в шпоночных соединениях корпусов цилиндров и подшипников.
10. Измеряет смещения расточек статора цилиндра при затяжке разъема корпуса.
11. Определяет зазоры по уплотнительным кольцам диафрагм.
12. Выполняет установку упорного штифта на посадочный обод обоймы.
Результат обучения: 3) Производить регулирование режима работы и нагрузки турбоагрегата.
Критерии оценки:
1. Применяет схемы присоединения импульсных линий для контрольно-измерительных, защитных и автоматических устройств.
2. Регулирует режим работы и нагрузки турбоагрегата.
3. Обеспечивает нормальный, бесперебойный и экономичный режим работы закрепленного оборудования в соответствии с требованиями производственных инструкции и режимных карт.
4. Осуществляет контроль работы системы масляного уплотнения генератора с водородным охлаждением.
5. Проводит испытание защит паровой турбины.

1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамаларын, жұмыс қағидасын және құрылымын біледі.
2. Бу турбиналық қондырғының жылу үдерістерінқолданады.
3. Түрлікүйдегі су мен будың қасиеттерін анықтайды.
4. Турбиналардың жылу сызбаларын, құбыр желілерінің, арматураның, кептіру, сақтандыру және үрлеу құрылғыларынығ орналасуы мен сызбаларын біледі.
5. Цилиндр жалғағыштарының қажетті тығыздығын қамтамасыз ету әдістерін біледі.
6. Құрсаудағы диафрагмаларды қалыптастырады.
7. Мойынтірек бөлшектерінің негізгі түйіндерін біледі.
8. Мойынтірек қалыптары температурасын өлшейді.
9. Турбинаның тоқтауынсыз қалақша аппараттың жұмыс беттерінен қаттылық тұзын жою әдістерін қолданады.
10. Соңғы нығызмадалардың құбыр желілерінің қағидалық сұлбасын біледі.
11. Тубриналарға жұмсалатын бу шығынын реттеу тәсілдерін қолданады.
12. Маймен жабдықтау жүйесінің жұмысын реттейді: майдың қажетті температурасын және қысымын қолдау.
13. Жылу электр станцияларының жинау сұлбасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдық жұмысындағы олқылықты анықтау және апаттарды жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты басқару жолдарын және сұлбаларын біледі.
2. Жабдық жұмысындағы пайдалану ақаулықтарының себептерін және оларды жою жолдарын қарастырады.
3. Турбинаның жоғары қысымды цилиндрі мен орташа қысымды цилиндрлеріне ернемек арқылы жалғастыруларды қыздыруға бу жеткізу сызбасын біледі.
4. Жартылай жалғастырғыштардың астыңғы ашылуымен белдіктерді туралауды орындайды.
5. Мойынтірек ішпегін жонып өңдеу түрлерін анықтайды.
6. Реттеу жүйесінің статикалық және динамикалық сипаттамасын біледі.
7. Ауаның тубриналық вакуум жүйесіне сорма жерлерін анықтайды.
8. Ақаулы бөлімнің өңдеуін орындайды.
9. Цилиндр мен мойынтіректер корпустарының буатты қосылыстарындағы саңылауларды өлшейді.
10. Корпус жалғағышының созылуы кезінде цилинд статорының жонып өңдеуінің жылжуын өлшейді.
11. Диагфрагмалардың нығышдағыш сақиналары бойынша саңылауларды анықтайды.
12. Тірек сұққышты құрсаудың отырғызу шеңберіне орнатуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Турбоагрегаттың жүктеме және жұмыс кестесін реттеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бақылауөлшеу, қорғаныс және автоматты құрылғылар үшін импульстік сызықтарды қосу сызбасын қолданады.
2. Турбоагрегаттың жүктеме мен жұмыс режимін реттейді.
3. Режим карталары және өндірістік нұсқамалары талаптарына сәйкес бекітілген жабдықтың қалыпты, үздіксіз және тиімді жұмыс режимін қамтамасыз етеді.
4. Сутегі салқындатуы бар генератордың май нығыздама жүйесінің жұмысын қадағалайды.
5. Бу турбинасы қорғанысын сынауды жүзеге асырады.

6. Проверяет плотности парозапорных и парораспределительных органов.
7. Выполняет контроль качества конденсата турбин, бойлеров.
ПП 03 Технологическая (преддипломная) практика
Квалификация: 0906000 3 – Техникэнергетик
Данный модуль знакомит с основными технологическими процессами предприятия, цеха (подразделения), структуры станции; устройством и принципом действия технологических процессов и оборудования; техническим обслуживанием, ремонтом и эксплуатацией оборудования отрасли, монтажом, наладкой и испытанием теплотехнического оборудования, формирует компетенции техника-энергетика.
При изучении модуля обучающиеся должны:
наблюдать за работой и состоянием оборудования;
переводить оборудование на автоматическое, ручное или дистанционное управление;
выполнять пуск энергоблока из холодного и неостывшего состояний;
определять влияние изменения параметров пара на работу энергоблока;
выявлять источники загрязнения окружающей среды;
самостоятельно выполнять любые операций по пуску, останову и обслуживанию основного и вспомогательного оборудования в объеме, предусмотренном должностной инструкцией;
определять степень износа деталей и узлов основного и вспомогательного оборудования;
определять дефектные места трубной системы теплообменников;
выявлять и устранять дефекты в узлах и механизмах оборудования;
выполнять разборку оборудования на ремонт и сборку после ремонта;
проводить противоаварийные и противопожарные тренировки.
Результат обучения: 1) Управлять режимом работы оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает инструкцию пуска и останова энергоблока.
2. Умеет проводить наладку режимов оборудования.
3. Регулирует систему защиты энергоблока.
4. Знает слесарные работы, связанные с чисткой поверхностей нагрева.
5. Проверяет состояние оборудования.
6. Умеет анализировать причины нарушения режима работы энергоблоков.
Результат обучения: 2) Контролировать режим работы оборудования в различных условиях нагрузки.
Критерии оценки:
1. Знает структурные схемы измерения основных технологических параметров.
2. Умеет читать функциональные схемы регулирования.
3. Строить графики тепловых и электрических нагрузок.
4. Выполняет расчет схемы на заданный режим работы оборудования.
5. Знает систему логического управления и автоматического регулирования.
Результат обучения: 3) Проводить ремонт механизмов и оборудования с целью выявления дефектов.
Критерии оценки:
1. Знает этапы проведения ремонта оборудования.
2. Составляет дефектную ведомость.
3. Определяет дефекты оборудования и износ механизмов.
4. Анализирует причины неисправности оборудования.
5. Проверяет состояние оборудования после ремонта.
Преддипломная практика
Данный модуль знакомит с режимом и оборудованием предприятия, с работой подразделений предприятия, цехами обще станционного назначения, систематизацией материалов для выполнения дипломных проектов, выполнением обязанностей техника-энергетика.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения и навыки:
применять методы взаимоотношений со смежными службами и персоналом;
руководить рабочим коллективом;
планировать рабочий день и анализ работы участка;
определять виды оплаты труда и составлять фотографии рабочего дня;
оформлять распоряжения на производство работ;
оформлять документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования;
оформлять и закрывать наряды на выполнение работы;
проводить инструктаж на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Выполнять управление производственным звеном.
Критерии оценки:

6. Бу ілгекті және бу үлестіру тығыздығын тексереді.
7. Турбиналардың, бойлерлердің конденсатының сапасын қадағалайды.
КТ 03 Технологиялық (диплом алдындағы) практика
Біліктілік: 0906000 3 – Техникэнергетик
Бұл модуль станция құрылымының, кәсіпорынның, цехтың (бөлімше) негізгі технологиялық үдерістерімен; жабдықтың және технологиялық үдерістердің әрекет ету қағидасымен және құрылымымен; сала жабдығын техникалық қызмет көрсетуімен, жөндеумен және пайдаланумен, жылутехникалық жабдықтың сынаумен және баптаумен таныс етеді, сондайақ Техникэнергетиктің құзыреттерін қалыптастырады.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
жабдық жұмысын және жағдайын бақылау;
жабдықты автоматты, қолмен және қашықтан басқаруға ауыстыру;
энергиялық блокты суық және суымаған жағдайдан іске қосуды орындау;
параметрлер өзгерісінің энергиялық блоктың жұмысына әсерін анықтау;
қоршаған ортаны ластау көздерін табу;
лауазымдық нұсқаулықта көзделген көлемде негізгі және көмекші жабдыққа қызмет көрсету, тоқтату және іске қосу бойынша кез келген операцияларды өз бетімен орындау;
негізгі және көмекші жабдық түйіндері мен бөлшектерінің тозу дәрежесін анықтау;
жылу алмастырғыштардың құбырлық жүйелерінің ақаулы орындарын анықтау;
жабдықтың түйіндері мен механизмдеріндегі ақауларды табу және жою;
жабдықты жөндеуге бөлшектеуді және жөндеуден кейін жинауды орындау;
апатқа қарсы және өртке қарсы жаттығуларды өткізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдық жұмыс режимін басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Энергиялық блокты іске қосу және тоқтату нұсқамасын біледі.
2. Жабдық режимдерінің баптауын жүргізе алады.
3. Энергиялық блок қорғанысы жүйесін реттейді.
4. Қызу беттерін тазалаумен байланысты слесарлық жұмыстарды біледі.
5. Жабдық жағдайын тексереді.
6. Энергиялық блоктың жұмыс режимінің бұзылу себептерін талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүктеменің түрлі жағдайларында жабдықтың жұмыс режимін бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі технологиялық үдерістерді өлшеудің құрылымдық сызбаларын біледі.
2. Реттеудің функционалдық сызбаларын оқи алады.
3. Жылу және электр жүктемелерінің кестелерін жасай алады.
4. Жабдықтың берілген жұмыс режиміне сызба есептеуін орындайды.
5. Логикалық басқару және автоматтық реттеу жүйесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Ақауды анықтау мақсатында жабдық пен механизмге жөндеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты жөндеу кезеңдерін біледі.
2. Ақау тізімдемесін жасайды.
3. Механизмдердің тозуын және жабдық ақауларын анықтайды.
4. Жабдықтар ақауларының себептерін талдайды.
5. Жөндеуден кейін жабдықтың күйін тексереді.
Диплом алдындағы практика
Бұл модуль дипломдық жобаларды орындау, Техникэнергетик міндеттерін орындау үшін кәсіпорынның режимімен және жабдығымен, кәсіпорынның бөлімшелерінің жұмысымен, жалпы станциялық мақсаттағы цехтармен, материалдарды жүйелендірумен таныс етеді.
Модульды оқу кезінде білім алушылар келесі біліктіліктер мен дағдыларды иеленулері тиіс:
шектес қызметтер және қызметкерлермен қарымқатынас әдістерін қолдану;
жұмыс ұжымын басқару;
жұмыс күнін және жұмыс аймағының талдауын жоспарлау;
еңбекке ақы төлеу түрлерін анықтау және жұмыс күнінің фотографияларын жасау;
жұмыс өндірісіне өкім рәсімдеу;
техникалық қызмет көрсетуге және жабдықты жөндеуге құжаттама рәсімдеу;
жұмыстарды орындауға жүктелімдерді рәсімдеу және жабу;
жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік бөлімді басқаруды орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает работу производственного участка.
2. Умеет планировать рабочий день.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
Проводит обслуживание и ремонт оборудования
Результат обучения: 2) Анализировать работу структурных подразделений тепловой электрической станции
Критерии оценки:
1. Знает структуру энергетических служб предприятий.
2. Составляет фотографию рабочего дня.
3. Знает виды оплаты труда.
4. Организовать снабжение предприятия материалами и запасными частями.
5. Выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований
Результат обучения: 3) Производить сбор материалов для выполнения дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Знает методику расчета тепловой схемы ТЭС (тепловая электрическая станция).
2. Определяет количество и типы оборудования.
3. Работать со справочной и технической литературой.
4. Знает требования норм технологического проектирования.
5. Выбирает материал для дипломного проектирования
Примечание:
БК - базовые компетенции;
ПК - профессиональные компетенции;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика
Приложение 58
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0900000 Энергетика
Специальность:
0907000 Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:

1. Өндірістік аумақтың жұмысын біледі.
2. Жұмыс күнін жоспарлай алады.
3. Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
4. Жөндеу және пайдалану жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
5. Жабдыққа қызмет көрсетеді және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылу электр станцияларының құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның энергитикалық қызметтерінің құрылымын біледі.
2. Жұмыс күнінің фотосуретін жасайды.
3. Жалақы түрлерін біледі.
4. Кәсіпорынды материалдар мен қосалқы бөлшектермен қамтамасыз етеді.
5. Техникалықэкономикалық негіздемелерді дайындау үшін экономикалық есептеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Диплом жобасын орындауға материал жинауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу электр станцияларының жылу сұлбаларының есептеу әдістемесін біледі.
2. Жабдықтардың санын және түрін анықтайды.
3. Анықтамалық және техникалық әдебиетпен жұмыс істейді.
4. Технологиялық жобалау нормаларының талаптарын біледі.
5. Дипломдық жобалар үшін материал таңдайды.
Ескерту:
БҚ базалық құзырет;
КҚ кәсіптік құзырет;
ЖГМ жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ әлеуметтікэкономикалық модульдер;
ЖКМ жалпы кәсіптік модульдер;
АМ арнайы модульдер;
КП кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 58 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:
0900000 Энергетика
Мамандығы:
0907000 Жылутехникалық жабдықтар және жылумен қамту жүйесі (түріне қарай)
Біліктіліктер :

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Выполнять эскизы, схемы и чертежи, читать техническую документацию
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить законы, методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения рабочих чертежей, конструкторской и технологической документации; правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем, геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем, требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем;
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем;
выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности;
выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов;
оформлять технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с нормативно технической документацией; читать чертежи,
читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности;
владеть компьютерной графикой;
использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
Результат обучения: 1) Выполнять графическое оформление чертежей.
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ6. Нобайлар,сұлбалар мен сызбалар орындау, техникалық құжаттаманы оқу
ЖКМ 01. Сызу
Аталмыш модуль сұлбалар мен сызулар орындау және технологиялық құжаттаманы оқу үшін қажетті білім,икемдермен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесілерді меңгеруі қажет:жобаламдық сызузаңдары, әдістерімен амалдары; жұмыс сызбаларын, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу және оқу ережелері; сызбаларды, техникалық суреттерді, нобайлар мен сұлбаларды орындау ережелері,техникалық бөлшектердің геометриялық салулары мен сызу ережелері; құрамалық сызбалар туралы жалпы мәліметтер; технологиялық жабдықтың графиктік көрсетілімі және технологиялық сұлбалардыорындау әдістері,Құрастыру құжаттамасының бірыңғай жүйесі және Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі мемлекеттік стандарттарының сызбалар мен сұлбаларды ресімдеугежәне құрастыруға қоятын талаптары;
Білім алушылардың келесілерге жетуіне мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
технологиялық жабдықтар мен технологиялық сұлбалардың графикалық кескінін орындау;
геометриялық денелер мен олардың бетіндегі нүктелерпроекциясының кешенді сызбаларын орындау;
бөлшектердің, олардың элементтерінің, түйіндерінің нобайларын, техникалық суреттері мен және сызбаларын орындау;
қолданыстағы нормативтік техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдеу; сызбаларын оқу;
мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық сұлбаларды, сипаттамаларды және технологиялық құжаттаманы оқу;
компьютерлік графика жасай білу;
құрылымдық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызудыграфикалық ресімдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Определяет форматы чертежей, основные и дополнительные; линии чертежа; шрифты чертежные.
2. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
3. Выполняет геометрические построения.
4. Умеет наносить размеры, вычерчивать контуры деталей в масштабе, выполнять основные надписи в соответствии с Единой системой конструкторской документации.
5. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
6. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
7. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
8. Выполняет изображение и обозначение резьб.
9. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
10. Выполняет чертежи разъҰмных и неразъҰмных соединений.
11. Выполняет чертежи передач.
12. Определяет уклон и конусность на технических деталях.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2. Демонстрирует знания условностей и упрощений, применяемых в чертежах.
3. Применяет навыки машиностроительного черчения.
4. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
5. Читает сборочные чертежи.
Результат обучения: 3) Выполнять проекционные чертежи.
Критерии оценки:
1. Умеет строить комплексные чертежи точек и прямых, проекций прямых и плоских фигур.
2. Умеет изображать плоские фигуры и объемные тела в аксонометрических проекциях.
3. Выполняет сечение геометрических тел плоскостью.
4. Владеет навыками проекционного черчения.
5. Владеет элементами технического рисования.
Результат обучения: 4) Разрабатывать и оформлять схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
Результат обучения: 5) Владеть инженерной графикой.
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие правила выполнения чертежей.
2. Умеет изображать и обозначать резьбы.
3. Умеет вычерчивать крепежные детали по действительным размерам.
4. Умеет выполнять эскизы и рабочие чертежи деталей.
5. Умеет прочитать сборочный чертеж и конструкторскую документацию.
6. Владеет основами деталировки сборочных чертежей.
7. Умеет читать электротехнические чертежи и схемы.
Результат обучения 6) Владеть компьютерной графикой.
Критерии оценки:
1. Знает работу программы Автокад (Компас).
2. Умеет выполнять чертежи в программе Автокад (Компас).
БК 7. Обладать информацией об общих законах механического движения и применения их при эксплуатации электрооборудования
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для расчета и выбора деталей машин и механизмов, определения видов износа и деформаций деталей и узлов, видов передач, их устройства, назначения и условных обозначений на схемах, кинематику механизмов, соединения деталей машин, механических передач.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения о прочности, жесткости, устойчивости, деформации, упругости, хрупкости, растяжении, сжатии, кручении и изгибе; основные методы и принципы расчетов на прочность жесткость и устойчивость при всех видах нагружения; основные положения сопротивления материалов; основные положения деталей машин; виды износа и деформации деталей и узлов; виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов; основные понятия о зубчатых, червячных, ременных, цепных передачах; детали и сборочные единицы передач; виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
определять реакции стержневой и балочной системы;
определять работу, мощность и коэффициент полезного действия;
определять реакции опор твердого тела;
определять центр тяжести сложной плоской фигуры;
выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации;
выполнять расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений, передач, подшипников и валов;
выполнять расчҰты передач и валов;
выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт;
производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении;
подбирать материал исходя из условия прочности, жесткости и устойчивости
Результат обучения: 1) Определять реакции опор твердого тела
Критерии оценки:
1. Называет основные понятия и аксиомы статики.
2. Умеет определить реакции опор твердого тела.
3. Умеет рассчитать момент силы относительно точки.
4. Умеет определить центр тяжести плоской фигуры и твердого тела.

1. Сызбалардың негізгі және қосымша форматтарын; сызба сызықтарын; сызба қаріптерін анықтайды.
2. Құрылымдық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелерін біледі.
3. Геометриялық салуларды орындайды.
4. Құрастыру құжаттамасының бірыңғай жүйесі сай өлшемдер сала алады, масштабта бөлшектердің пішіндерін сыза біледі, негізгі жазбаларды түсіре алады.
5. Техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелерін қолдана отырып, геометриялық салуларды орындайды.
6. Геометриялық денелер мен олардың аксионометриясын жобалауды орындайды.
7. Бөлшектер проекциясын, қажетті қималарды орындайды.
8. Оймаларкескіні мен белгісін орындайды.
9. Бөлшектердің нобайлары мен сызуын орындайды.
10. Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстардың сызбаларын орындайды.
11. Берілістердің сызбаларын орындайды.
12. Техникалық бөлшектердегі еңіс пен конустылықты анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Нобайлар бойынша жалпы көрініс сызбалары мен құрамалық сызбаларды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы көрініс сызбалары мен құрамалық сызбаларды ресімдеу және оқу ережелерін біледі.
2. Сызбаларда қолданылатын шарттылықтар мен жеңілдіктер туралы білімін көрсетеді.
3. Машина жасау сызбаларын сызу дағдыларын қолданады.
4. Нобайлар бойынша құрамалық сызбаларды ресімдейді.
5. Құрамалық сызбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жобалау сызбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түзужәне қисық пішіндері проекцияларының нүктелері мен түзулерінің кешенді сызбаларын құрай біледі.
2. Тегіс пішіндер мен көлемді денелердіаксонометрикалық проекцияларда бейнелей алады.
3. Жазықтықтың геометриялық денелерді қиюын орындайды.
4. Проекциялық сызу дағдыларына ие.
Владеет навыками проекционного черчения.
5. Техникалық сурет салу элементтеріне ие.
Оқыту нәтижесі: 4) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен мамандық бойынша сызбаларды әзірлеу және ресімдеу..
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдарды біледі.
2.Компьютерлік графикадағы білімін көрсетеді.
3.Құрылымдық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакетін қолданады.
4. Техникалық сызу құралдарын қолдана отырып, мамандық бойынша сұлбалар жасайды
Оқыту нәтижесі: 5) Инженерлік графика жасай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбалар жасаудың жалпы ережелерін сақтайды.
2. Оймалар сала алады және белгілей алады.
3. Бекітпе бөлшектерін стандартқа сай шынайы өлшемдер бойынша сыза алады.
4.Бөлшектердің нобайлары мен жұмыс сызбаларын жасай алады.
5. Құрамалық сызбалар мен құрылымдық құжаттаманы оқи алады.
6. Құрамалық сызбаларды бөлшектеу негіздерін біледі.
7. Электротехникалық сызбалар мен сұлбаларды оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 6) Компьютерлік графика жасай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Автокад (Компас) бағдарламасының жұмысын біледі.
2. Автокад (Компас) бағдарламасында сызбалар жасай алады.
БҚ 7. Механикалық қозғалыстың жалпы заңдары және оларды электр жабдықтарын пайдалану кезінде қолдану туралы ақпаратқа ие болу
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Аталмыш модуль машиналар мен тетіктер бөлшектерін есептеуге және іріктеуге, бөлшектер мен түйіндердің тозу және деформация түрлерін, беріліс түрлерін, олардың құрылысын, қолданылу мақсаты мен сызбалардағышартты белгілерін, машина механизмдерінің, бөлшектерінің қосылысын, механикалық берілістері кинематикасын анықтауға қажетті білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесілерді меңгеруі қажет:статика, кинематика және динамиканың негізгі ұғымдары; беріктік, қаттылық, төзімділік, деформация, серпімділік, морттық,созылу, қысылу, айналу және иілу туралы негізгі ережелер; жүктелудің барлық түрлері кезінде қаттылық пен төзімділікке есептеудіңнегізгі әдістерімен принциптері; материалдар кедергісінің негізгі ережелері; машина бөлшектерінің негізгі ережелері; бөлшектер мен түйіндердің тозуының және деформациясының түрлері; майлау материалдарының түрлері, бөлшектер мен түйіндерді майлау үшін пайдаланылатын майлардың қасиеттеріне қойылатын талаптар, майлау материалдарын сақтау ережелері; тісті, бұрамдықты, белдікті, тізбекті берілістер туралы негізгі түсініктер; берілістердің бөлшектері мен құрастырма бірліктері; тетіктердің түрлері, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамалары.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
-сырықты жүйенің және арқалық жүйесініңреакцияларын анықтау;
жұмысты,қуаттылықты және пайдалы әсер көэффиценті анықтау;
қатты дене тіреуінің реакцияларын анықтау;
күрделі жазық фигураның ауырлық ортасын анықтау;
деформация әртүрлі түрлерініңберіктік есептеулерін жүргізу;
ажырайтынжәне ажырамайтын қосылыстардың, берілістердің, мойынтіректер мен біліктердің беріктігіне есептеулер жүргізу;
берілістер мен біліктердің есептеулерін жүргізу;
стандартты және қалыптанған жалғастырғыштарды таңдауды жүзеге асыру;
созылу, қысылу және бұрау кезіндегі беріктік пен қаттылыққа есептеулер жүргізу;
материалдарды беріктік, қаттылық және төзімділік жағдайларына негізделе отырып таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қатты дене тіреулерінің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын атайды.
2. Қатты дене тіреулерінің реакцияларын анықтай алады.
3. Нүктеге қатысты күш моментін есептей алады.
4. Жазық фигура мен қатты дененің ауырлық ортасын анықтай алады.

5. Владеет основными понятиями кинематики.
6. Определяет простейшие движения твердого тела.
7. Владеет основными понятиями и законами динамики.
9. Умеет составить уравнение движения материальной точки.
10. Умеет рассчитать скорость и ускорение материальной точки.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Производить основные расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении.
Критерии оценки:
1. Определяет понятие прочности, жесткости, устойчивости, деформации, упругости, хрупкости, однородности.
2. Владеет основными понятиями, сущностью и возникающими нагрузками при центральном растяжение и сжатие, при сдвиге, кручении, изгибе.
3. Умеет выполнить основные расчеты на прочность и жесткость при растяжении и сжатии.
4. Умеет построить эпюру крутящих и изгибающих моментов, поперечных сил.
Результат обучения: 4) Ориентироваться в общих принципах проектирования и конструирования типовых изделий машиностроения.
Критерии оценки:
1. Классифицирует механические передачи.
2. Владеет основами проектирования деталей, узлов и механизмов машин.
3. Владеет общими сведениями о зубчатых, червячных, цепных, ременных передачах.
4. Умеет выполнить основные расчеты валов и осей на прочность и жесткость.
БК 1. Понимать законы электрических и магнитных цепей с целью правильного монтажа, технического обслуживания и ремонта силовых цепей и электрооборудования
ОПМ 03. Теоретические основы электротехники
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить важнейшие свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
уметь рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами;
определять основные характеристики электрической цепи и давать физическое обоснование полученным результатам;
экспериментальным способом определять параметры и характеристики типовых электротехнических устройств и оборудования;
производить измерения основных электрических величин и некоторых неэлектрических величин.
Результат обучения: 1) Понимать принципы производства, передачи и распределения электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Называет основные составные части электрической цепи.
2. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
3. Объясняет принцип производства электрической энергии.
4. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Демонстрировать знания основных законов и характеристик электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Оценивает характеристики электрического и магнитного полей.
2. Дает определение основных законов и свойств электрических цепей.
3. Дает определение основных законов и свойств магнитных цепей.
4. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.

5. Кинематиканың негізгі түсініктерін біледі.
6. Қатты дененің қарапайым қозғалыстарын анықтайды.
7. Динамиканыңнегізгі заңдары мен түсініктерін біледі
8. Материалдық нүктенің қозғалыс теңдеуін құра алады.
9. Материалдық нүктенің жылдамдығы мен үдеуін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмысты, қуаттылықты және ПӘК-н анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинеостатика әдісін және динамиканыңнегізгі теорияларын қолдана отырып, инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Созылу, қысылу және бұрау кезіндегі беріктік пен қаттылыққа негізгі есептеулер жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Беріктік, қаттылық, төзімділік, деформация, серпімділік, морттық, біркелкілік түсініктерін анықтайды.
2. Орталықтан созылу және қысылу, жылжу, бұралу және иілу кезінде пайда болатын жүктелулердің, негізгі түсініктерді, мәнін біледі
3. Созылу және қысылу кезіндегі беріктік пен қаттылыққа негізгі есептеулер жүргізе алады
4. Айналу және иілу кезінің, көлденең күштің эпюрасын құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: Г)Машинажасаудың типтік бұйымдарын жобалау және құрастырудың жалпы қағидаттарында жөн табу.
Бағалау өлшемдері:
1. Механикалық берілістерді жіктейді.
2. Машина бөлшектерін, тораптарын жәнететіктерін жобалау негіздерін біледі.
3. Тісті, бұрамдықты, тізбекті, белдікті берілістер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
4. Біліктер мен өзектердің беріктігі мен қаттылығына негізгі есептеулер жүргізе алады.
БҚ8. Күштік тізбектер мен электр жабдықтарын дұрыс монтаждау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу мақсатында электр және магниттік тізбектер заңдарын түсіну
ЖКМ 03.
Электротехниканың теориялық негіздері
Аталмыш модуль электр және магниттік тізбектердің және олардың түрлі күштік тізбектер мен электр жабдықтарында көрінуінің негізгі заңдарынкәсіптік қызметте пайдалану үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Аталмыш модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесілерді білуі қажет:электр және магниттік тізбектердің маңызды қасиеттері мен сипаттамалары; электромагниттік өрістің негізгі түсініктері мен заңдары, электр және магниттік тізбектердің заңдары; стационарлық және өтпелі режимдердегітікелей және айнымалы тоқты тізбектерді талдау әдістері; желілік және желілік емес электр тізбектеріндегі өтпелі және орныққан үдерістерді есептеу әдістері.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылардың келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
электр тізбектерін аналитикалық және графикалық әдістермен есептей білу;
электр тізбектің негізгі сипаттамаларын анықтау және алынған нәтижелерге физикалық негіздеме беру;
типтік электр құрылғылары мен жабдықтарыныңпараметрлері мен сипаттамаларын эксперименттік әдісіпен анықтау;
негізгі электрлік шамаларды және кейбір бейэлектрлік шамаларды өлшеу
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын өндіру,жеткізу және тарату қағидаттарын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тізбегінің негізгі құрамдас бөліктерін атайды.
2. Электр энергиясыкөздерінің жұмсалу мақсатын және тұтынушыларын анықтайды..
3. Электр энергиясын өндіру қағидатын түсіндіреді.
4. Электр энергиясын жеткізу және тарату қағидаттарын білетінін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектірінің негізгі заңдары мен сипатттамаларын білетінін көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және магнит өрістерінің сипаттамаларын бағалау.
2. Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттеріне анықтама береді.
3. Магнит тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттеріне анықтама береді.
4. Тұрақты және айнымалы тоқ тізбектерінің ерекшеліктерін айыра алады.

5. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
Результат обучения: 3) Рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами.
Критерии оценки:
1. Умеет рассчитывать линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2. Умеет рассчитывать однофазные цепи переменного тока.
3. Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
4. Умеет рассчитывать магнитные цепи.
5. Применяет различные методы расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
6. Понимает особенности методов расчета несинусоидальных цепей, линий с распределенными параметрами, четырехполюсников и электрических фильтров.
БК 9. Понимать принципы построения типовых узлов и схем электронных устройств, применяемых при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
ОПМ 04. Основы электронной техники
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для понимания устройства и физических основ работы полупроводниковых приборов, аналоговых и цифровых электронных устройств и электронных схем и их связи с электрооборудованием.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов; принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей, типовых схем генераторов и импульсных устройств, источников питания, преобразовательных устройств; принцип работы основных цифровых устройств; перспективы развития электроной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры;
выбирать типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения;
эксплуатировать электронные устройства
Результат обучения: 1) Понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Называет устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов.
2. Описывает усилительные каскады низкой частоты, усилители мощности, многокаскадные усилители, усилители постоянного тока, операционные усилители, генераторы и импульсные устройства и называет принцип их действия, определяет параметры усилителей низкой частоты.
3. Различает особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания, производит расчет выпрямителей.
4. Называет основные типы цифровых устройств комбинационного и последовательностного вида, составляет таблицы истинности для логических элементов.

5. Желілікжәне желілік емес тізбектердің ерекшеліктерін айыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр тізбектерін аналитикалық және графикалық әдістермен есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқтың желілікжәне желілік емес тізбектерін есептей алады.
2. Айнымалы тоқтың бір фазалық тізбектерін есептей алады..
3. Айнымалы тоқтың үшфазалық симметриялы және симметриялы емес тізбектерін есептей алады.
4. Магнит тізбектерін есептей алады.
5. Желілік электр тізбектерінде өтпелі үдерістерді есептеудің түрлі әдістерін қолданады.
6. Бейсинусоидал тізбектерді, таратупараметрлері бар желілерді, төрт полюсті құрылымдарды және электр фильтрлерін есептеу әдістерінің ерекшеліктерін түсінеді.
БҚ 9. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын электрондық қондырғылардың типтік тораптары мен сызбаларын құру қағидаттарын түсіну.
ЖКМ 04. Электрондық техника негіздері
Аталмыш модуль жартылай өткізгіш құрылғыларының, аналогті және сандық электрондық құрылғылардың, электрондық сұлбалардың және олардың электр жабдықтарымен байланысының құрылымы мен физикалық негіздерін түсіну үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игерулері қажет: түрліжартылай өткізгішті құрылғылардың құрылымы,әрекет ету қағидаты, негізгі техникалық параметрлері, таңбалануы, шартты белгілері мен қолданылу аясы; төмен жиілікті кұшейтілген каскадтардың, қуат күшейткіштерінің, көпкаскадты күшейткіштердің, тұрақты тоқ күшейткіштерінің, операциялық күшейткіштердің сұлбаларының құрылу қағидаттары, генераторлар мен импульстік құрылғылардың, қуат көздерінің, түрлендіргіш құрылғылардың типтік сұлбалары; негізгі сандық құрылғылардың жұмыс істеу қағидаты; электрондық техниканың даму болашағы.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
типтік электрондық аппаратураныңқарапайым сұлбаларын түсіну және оқу;
электрондық құрылғылар типтерін олардың қолданылу ерекшеліктеріне байланысты таңдау;
электрондық құрылғыларды пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Типтік электрондық аппаратураның қарапайым сұлбаларын түсіну және оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі жартылай өткізгіш құрылғылардың құрылысын, әрекет ету қағидатын, негізгі техникалық параметрлерін, таңбалануын, шартты белгілері мен қолданылу аясын атайды.
2. Төменгі жиілікті күшейткіш каскадтарын, қуат күшейткіштерін, көпкаскадты күшейткіштерді, тұрақты тоқ күшейткіштерін, операциялық күшейткіштерді, генераторлар мен испульстік құрылғыларды сипаттайды және олардың әрекет ету қағидатын атайды, төменгі жиілікті күшейткіштердің параметрлерін анықтайды.
3. Түрлендіргіш құрылғылар мен қуат көздерінің типтік сұлбаларының құрылу ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидатын айыра біледі, түзейткіштері есептейді.
4. Аралас және реттік түрдегі сандық қондырғылардың негізгі типтерін атайды, қисындық элементтер үшін ақиқаттық кестесін құрастырады.

5. Читает простые схемы типовой электронной аппаратуры.
Результат обучения: 2) Выбирать типы и эксплуатировать электронные приборы в зависимости от особенностей их применения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор электронных приборов для управления электрооборудованием.
2. Характеризует назначение электронных устройств.
3. Умеет эксплуатировать электронные устройства.
БК 10. Иметь представление об основных свойствах электротехнических и конструкционных материалов, области их применения в силовых цепях и электрооборудовании.
ОПМ 05. Электроматериаловедение
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для формирования комплексного представления о природе электротехнических материалов, их структуре и свойствах, выборе, применении в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить классификацию электротехнических материалов, их назначение; основные связи между составом, структурой и свойствами материалов; закономерности изменения свойств под действием термического, химического или механического воздействия; проводниковые и полупроводниковые материалы и изделия; магнитные и диэлектрические материалы; материалы для изделий электронной техники; условия эксплуатации электротехнических материалов; терминологию.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
применять электротехнические материалы при производстве, монтаже, эксплуатации и ремонте электрооборудования, производстве и передаче электроэнергии:
выбирать необходимые электротехнические материалы для применения в производственной деятельности;
определять вид обработки для получения требуемых эксплуатационных свойств материалов;
выбирать необходимые материалы и оборудование для получения заготовок и готовых изделий для электромонтажа;
учитывать альтернативу при выборе необходимых электроматериалов;
пользоваться нормативной документацией и справочной литературой по электроматериаловедению.
Результат обучения: 1) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Определяет виды, свойства, характеристики и области применения основных электротехнических и конструкционных материалов, области их применения.
2. Демонстрирует знание физико- химических основ материаловедения.
3. Описывает способы обработки электроматериалов.
4. Описывает способы получения электроматериалов.
Результат обучения: 2) Определять свойства электроизоляционных и защитных материалов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание основ электропроводности диэлектриков.
2. Умеет выполнять механические испытания электроизоляционных материалов на растяжение и сжатие.
3. Классифицирует различные виды электроизоляционных материалов.
4. Определяет электрическую прочность электроизоляционных материалов.
Результат обучения: 3) Определять свойства проводниковых и магнитных материалов и изделий.
Критерии оценки:
1. Описывает строение металлических проводниковых и магнитных материалов.
2. Описывает поведение металлов в электрических и магнитных полях.
3. Называет электрические свойства металлов.
4. Классифицирует проводниковые и магнитные материалы.

5. Типтік электрондық аппаратураның қарапайым сұлбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрондық құрылғылардың типтерін таңдау және оларды қолданылу ерекшеліктеріне қарай пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржабдықтарын басқару үшін электр құрылғыларын таңдауды жүзеге асырады.
2. Электрондық қондырғылардың қолдану мақсатын сипаттайды..
3. Электрондық қондырғыларды пайдалана алады.
БҚ 10. Электротехникалық және құрылмалық материалдардың негізгі қасиеттері, олардың күштік тізбектер мен электр жабдығындағы қолданылу аясы туралы түсінікке ие болу
ЖКМ 05.
Электроматериалтану
Аталмыш модуль электр материалдарының табиғатыкүрделі табиғаты,олардың құрылымы мен қасиеттері, оларды таңдау, кәсіптік қызметте пайдалану туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажет дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:электротехникалықматериалдардың жіктелуі, олардың қолданылу мақсаты; материалдардың құрамы, құрылымы мен қасиеттері арасындағы негізгі байланыстар; қасиеттерініңжылу, химиялық немесе механикалық әсер ету ықпалымен өзгеру заңдылықтары; өткізгіш және жартылай өткізгіш материалдар мен бұйымдар; магниттік және диэлектрлік материалдар; электрондық техника бұйымдарына арналған материалдар; электротехника материалдарын пайдалану шарттары; терминология.
Білім алушылардың электротехника материалдарын электр жабдықтары өндірісі кезінде, оларды монтаждау, пайдалану және жөндеу және электр энергиясын жеткізу кезіндепайдалану қабілеттеріне қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
өндірістік қызметте қолдану үшін қажетті электр жабдықты
таңдау;
материалдардың қажетті пайдалану қасиеттерін алу үшін өңдеу түрін анықтау;
электрмонтаждау үшін дайындама мен дайынбұйымдарды алу үшін қажетті материалдар мен жабдықты таңдау;
қажетті электр материалдарын таңдауда баламаларды ескеру;
электрматериалтану бойынша нормативтік құжаттаманы және анықтамалық әдебиетті қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте қолданылатын материалдардыңқасиеттерін анықтау және олардыжіктеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі электротехникалық және құрылыс материалдарының түрлерін, қасиеттерін, сипаттамаларын,олардың қолданылу аясын анықтайды.
2. Материалтанудың физикалық және химиялық негіздерін білетінін көрсетеді.
3. Электрматериалдарын өңдеу тәсілдерін сипаттайды.
4. Электрматериалдарды алу тәсілдерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроқшаулағышжәне қорғаныш материалдарының қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Диэлектриктердің электрөткізгіштігі негіздерінбілетінін көрсетеді.
2. Электроқшаулағыш материалдарының созылуына және қысылуына механикалық сынауларжүргізе алады.
3. Электроқшаулағыш материалдардың әртүрлі түрлерін жіктейді.
4. Электроқшаулағыш материалдардың электрлік беріктігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өткізгішжәне магниттік материалдар мен бұйымдардың қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Металдан жасалған өткізгіш және магниттік материалдардың құрылысын сипаттайды.
2. Металдардың электр және магнит өрістеріндегімінез-құлқын сипаттайды.
3. Металдардың электрлік қасиеттерін атайды.
4. Өткізгіш және магниттік материалдарды жіктейді.

5. Умеет производить расчет сопротивлений проводниковых материалов.
6. Умеет применять по назначению проводниковые и магнитные материалы.
7. Дает характеристику сплава в зависимости от его состава.
8. Определяет тип магнитных материалов.
Результат обучения: 4) Определять свойства полупроводниковых материалов.
Критерии оценки:
1. Описывает основы электронной и дырочной проводимости полупроводниковых материалов.
2. Описывает вольтамперные характеристики p n перехода в полупроводниках.
3. Называет основные характеристики, область применения полупроводниковых химических соединений, описывает их структуру.
4. Уметь применять по назначению полупроводниковые материалы.
Результат обучения: 5) Выполнять проверку маркировки элементов монтажных и принципиальных схем.
Критерии оценки:
1. Различать основные конструкционные и электротехнические материалы, используемые при монтажных работах.
2. Умеет расшифровать марку кабельной и проводниковой продукции.
3. Умеет выбирать припои и флюсы.
4. Умеет выполнять проверку маркировки элементов монтажных и принципиальных схем.
БК 11. Понимать принцип действия и назначение измерительных приборов, обладать практическими умениями и навыками измерения электрических и неэлектрических величин.
ОПМ 06. Электрические измерения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения корректных измерений параметров электрических цепей, а также проведения измерений при испытаниях электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить назначение измерительных приборов; меры безопасности при выполнении электрических измерений; классы точности электроизмерительных приборов; характеристики электроизмерительных приборов; принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей; типы и конструкции измерительных трансформаторов; методы измерения активной мощности в однофазных и трехфазных цепях; методы измерения активной и реактивной энергии в трехфазных цепях; способы преобразования аналоговых величин в цифровую форму.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
измерять ток и напряжение в цепях постоянного и переменного токов;
измерять сопротивление посредством омметров, мегоомметров, методом амперметра, вольтметра, одинарным и двойным мостом;
измерять параметры катушек индуктивности и конденсаторов;
производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
включать вторичные приборы в работу;
читать электрические схемы высокого и низкого напряжения;
рассчитывать сопротивление шунта и добавочные сопротивления.
Результат обучения: 1) Измерять электрические и магнитные величины.
Критерии оценки:
1. Называет основные понятия и определения метрологии.
2. Поясняет теорию воспроизведения единиц физических величин и передачи их размеров.
3. Классифицирует погрешности, умеет оценивать погрешности.
4. Производит расчет погрешности при прямых и косвенных измерениях.

5. Өткізгіш материалдардың кедергілерін есептей алады.
6. Өткізгіш және магниттік материалдарды қолданылу мақсатына қарай үшін қолдана алады.
7. Қорытпағақұрамына байланысты сипаттама береді..
8. Магниттік материалдардың типін анықтайды..
Оқыту нәтижесі: 4) Жартылай өткізгіш материалардың қасиетін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жартылай өткізгіш материалдардың электрондық және тесік өткізгіштігінің негіздерін сипаттайды.
2. Жартылай өткішгіштердегір-n өтудіңвольт-амперлі ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Жартылай өткізгіш химиялық қосылыстардыңнегізгі сипаттамаларын, қолданылу аясын атайды, олардың құрылымын сипаттайды.
4. Жартылай өткізгіш материалдарды қолданылу мақсатына қарай пайдалана біледі
Оқыту нәтижесі: 5) Монтаждау және қағидалық сұлба элементтерінің таңбалануын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Монтаждау жұмыстары кезінде пайдаланылатын негізгі құрылымдық және электротехникалық материалдарды айыра біледі.
2. Кабельдік және өткізгіш өнімнің маркасының мағынасын аша алады.
3. Флюстер мен дәнекерлерді таңдай алады.
4. Монтаждау және қағидалық сұлба элементтерінің таңбалануын тексере алады.
БҚ 11. Өлшеуіш аспаптардың әрекет ету қағидаты мен қолданылу мақсатын түсіну, электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеудің тәжірибелікикемдері мен дағдыларына ие болу.
ЖКМ 06. Электр өлшемдері
Аталмыш модуль электр тізбектері параметрлерінің дұрыс өлшеу, сондай-ақ электр жабдықтарын сынау кезінде өлшеулер жүргізу үшін қажет дағдылар мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:өлшеу құрылғыларыныңмақсаты; электр өлшемдерін жүргізу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; электр өлшеуіш құрылғылардың дәлдік кластары; электр өлшеуіш құрылғыларының сипаттамалары; тіркеу құрылғылары мен түрлендіргіштердің әрекет ету қағидаты; өлшеу трансформаторларының типтері мен конструкциялары; бір фазалы және үш фазалы тізбектердегі белсенді қуатты өлшеу әдістері; үш фазалы тізбектердегі белсенді және реактивті энергияны өлшеу әдістері; аналогтік шамаларды сандық нысанға түрлендіру әдістері.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылардың келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
тұрақты және айнымалы тоқтытізбектердегі тоқ пен кернеуді өлшеу;
кедергіні омметр, мегоомметрдің көмегімен, амперметр, вольтметр әдісімен, дара және қосбелдікпен өлшеу;
индуктивтілік шарғысы мен конденсаторлардыңпараметрлерін өлшеу;
түрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін бастапқы өлшегіш түрлендіргішін таңдау;
қосалқы құрылғыларды жұмысқа қосу;
жоғары және төмен кернеулі электр сұлбаларын оқу;
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және магниттік шамаларды өлшеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрологияныңнегізгіұғымдарыменанықтамаларын атайды.
2. Физикалықшамаларбірліктерінің жаңғыртылу жәнеолардыңөлшемдерінің берілу теориясын түсіндіреді.
3. Қателердіжіктейді, қателіктерді бағалайбіледі
4. Тікелейжәнежанамаөлшеукезіндеқателергеесептеу жүргізеді.

5. Дает характеристику прибора по символам на его шкале.
6. Измеряет ток и напряжение в цепях переменного и постоянного тока.
7. Измеряет магнитный поток, магнитную индукцию и напряженность магнитного поля.
Результат обучения: 2) Производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание обобщенной структурной схемы, общих узлов и элементов аналоговых приборов различных измерительных систем.
2. Определяет назначение и классификацию преобразователей.
3. Выполняет расчет сопротивления шунтов и добавочных резисторов.
4. Описывает назначение измерительных трансформаторов тока и напряжения.
5. Описывает назначение и виды устройств, регулирующих напряжение и ток.
6. Называет основные принципы измерения неэлектрических величин электрическими методами.
Результат обучения: 3) Включать вторичные приборы в работу для проведения измерений.
Критерии оценки:
1. Описывает особенности измерения малых, средних и больших сопротивлений постоянному току.
2. Выполняет измерение сопротивлений посредством омметра, мегомметра, методом амперметра, вольтметра, одинарным и двойным мостом.
3. Умеет измерять параметры катушек индуктивности и конденсаторов.
4. Проводит измерение мощности в цепи постоянного тока.
5. Демонстрирует умения проводить измерения активной, реактивной и полной мощности в однофазных и трехфазных цепях переменного тока.
6. Называет общие сведения об электронных измерительных приборах, дает их классификацию и область применения.
7. Умеет пользоваться цифровыми измерительными приборами.
БК 12. Понимать основные принципы построения систем управления электромеханическими объектами.
ОПМ 07. Автоматический электропривод
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для чтения и составления схем управления электроприводами, а также выбора аппаратов автоматического управления электроприводами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы электропривода; переходные процессы в электроприводах; схемы управления электроприводом; методы расчета пусковых и регулировочных сопротивлений; роль автоматического электропривода в современном производстве; механику электропривода; потери мощности и энергии в электроприводах; электромеханические аппараты и устройства управления электроприводом; релейно- контакторное управление электроприводом; управление электроприводом с применением бесконтактных аппаратов; управление электроприводом с использованием современных микропроцессорных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
собирать схемы автоматического электропривода;
рассчитать пусковые, тормозные, регулировочные сопротивления;
читать схемы автоматического электропривода;
рассчитывать и выбирать электродвигатели в зависимости от режима работы и условий окружающей среды;
выбирать систему управления электроприводом.
Результат обучения: 1) Демонстрировать знания теоретических основ электропривода.
Критерии оценки:
1. Называет общую характеристику и классификацию систем автоматического управления электроприводами.
2. Демонстрирует умение вычислять статические и динамические моменты в электроприводе и приводить их к одной оси вращения.
3. Описывает уравнение движения электропривода.
4. Определяет механические и электромеханические характеристики двигателей постоянного тока разного способа возбуждения в двигательном и тормозных режимах.

5. Құрылғысипаттамасын оның шкаласындағы символдар бойыншабереді.
6. Айнымалыжәнетұрақтытоқтытізбектердегі тоқты жәнекернеудіөлшейді.
7. Магнитағынын, магниттік индукцияны жәнемагнитөрісініңтығыздығын өлшейді.
Оқытунәтижесі: 2) Түрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін бастапқы өлшеу түрлендіргішін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрліөлшеужүйелерініңаналогтікқұрылғыларының жалпыланған құрылымдық сұлбаларын, ортақ түйіндерін және элементтерінбілетінін көрсетеді.
2. Түрлендіргіштердің мақсаты мен жіктелуінанықтайды.
3. Шунттар менқосымшарезисторлардыңкедергілерін есептейді.
4. Тоқпенкернеудіңөлшеутрансформаторларыныңмақсатынсипаттайды.
5. Кернеументоқтыреттейтінқұрылғылардыңмақсатыментүрлерінсипаттайды.
6. Бейэлектрлі шамалардыэлектрәдістеріарқылы өлшеудіңнегізгіқағидаттарын атайды.
Оқытунәтижесі: 3) Өлшемдер жүргізу үшін жұмысқа қосалқы құрылғыларды қосу..
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоққа түсетін шағын, ортажәнеірікедергілердіңерекшеліктерін сипаттайды.
2. Кедергілерді вольтметрдің, мегомметрдің көмегімен, амперметр, вольтметрәдістерімен, дара және қос белдікпен өлшейді.
3. Индуктивтілікшар ғысыменконденсаторлардыңпараметрлерінөлшейалады.
4. Түпкілікті қырманының тізбегіндегі қуаттылықты өлшейді.
5. Айнымалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы тізбектеріндегі белсенді, реактивті және толық қуатты өлшей алатынын көрсетеді.
6. Электрондық өлшеу құрылғылары туралы жалпы мәліметтерді атайды, оларды жіктейді және қолданылу аясын атайды.
7. Сандық өлшеу құрылғыларынқолдана біледі
БҚ 12. Электр механикалық нысандарды басқару жүйесініңнегізгі құрылу қағидаттарын түсіну
ЖКМ 07. Автоматты электр жетегі
Аталмыш модуль электр жетектерін басқару сұлбаларын оқуға және құру, сондай-ақ электр жетектерін автоматты басқару аппараттарын таңдау үшін қажет дағдылар мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:электр жетегінің негіздері; электр жетектеріндегі өтпелі үдерістер; электр жетегін басқару сұлбалары; іске қосу және реттеу кедергілерін есептеу әдістері; заманауи өндірістегі автоматты электр жетегінің рөлі; электр жетегінің механикасы; электр жетегіндегі қуат пен энергияның жоғалту; электр механикалықаппараттар менэлектр жетегін басқару құрылғылары; электр жетегін релелік-түйіспелі басқару; электр жетегін түйіспесіз аппараттарды қолдана отырып басқару; электр жетегін заманауи микропроцессорлық жүйелерді пайдалана отырып басқару.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
автоматтық электр жетегініңсұлбаларын жинау;
іске қосу, тежеу,реттеу кедергілерін есептеу;
автоматтық электр жетегінің сұлбаларын оқу;
электр қозғалтқыштарынжұмыс режиміне және қоршаған орта жағдайларына байланысты есептеу және таңдау;
электр жабдығын басқару жүйесін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электржетегінің теориялық негізі туралы білімін көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржетектерінавтоматтыбасқаружүйелерініңжалпысипаттамасы менжіктелуін атайды.
2. Электр жетегіндегі статикалық және динамикалық моменттерді есептей алатынын және оларды бір айналу осіне жеткізе алатынын көрсетеді.
3. Электр жетегінің қозғалыс теңдеуін сипаттайды.
4. Қозғалу және тежелу режимдеріндегі әртүрлі қозу әдісті түпкілікті қырманының қозғалтқыштарының механикалық және электр механикалық сипаттамаларын анықтайды.

5. Определяет механические и рабочие характеристики двигателей переменного тока в двигательном и тормозных режимах.
6. Характеризует способы регулирования скорости электроприводов постоянного тока.
7. Характеризует способы регулирования скорости электроприводов переменного тока.
8. Дат определение сущности переходных процессов в электроприводе.
Результат обучения: 2) Выбирать электрические аппараты и устройства управления электроприводами.
Критерии оценки:
1. Описывает конструкцию и характеристики электромеханических аппаратов и устройств разомкнутых систем управления электроприводами.
2. Производит расчет пусковых, тормозных и регулировочных сопротивлений для двигателей постоянного тока.
3. Производит расчет сопротивлений в роторной цепи и в цепи статора асинхронного двигателя.
4. Умеет выбирать электрические аппараты для управления электроприводами.
5. Умеет выбирать преобразовательные устройства для управления электроприводами.
Результат обучения: 3) Осуществлять управление электроприводом.
Критерии оценки:
1. Производит расчет и выбор мощности двигателей при различных режимах работы.
2. Производит выбор системы электропривода по технико- экономическим показателям.
3. Умеет составлять и читать разомкнутые релейно контакторные схемы управления электроприводами с двигателями постоянного тока.
4. Умеет составлять и читать разомкунутые релейно контакторные схемы управления электроприводами с асинхронными двигателями;
5. Умеет составлять и читать разомкнутые релейно контакторные схемы управления электроприводами с синхронными двигателями.
6. Умеет составлять и читать схем управления электроприводом с применением тиристорных преобразователей.
7. Умеет составлять и читать схемы замкнутых систем автоматического управления с полупроводниковыми преобразователями напряжения и частоты.
8. Умеет осуществлять управление различными видами электроприводов постоянного тока.
9. Умеет осуществлять управление различными видами электроприводов переменного тока.
БК 13. Иметь представление о конструкциях, принципе действия и характеристиках генераторов и двигателей постоянного и переменного тока, однофазных и многофазных трансформаторах
ОПМ 08. Электрические машины
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для монтажа, технической эксплуатации и ремонта электрических машин, применяемых в различных областях промышленности и хозяйственной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить назначение, области применения, конструкция и принцип действия машин постоянного тока, машин переменного тока и трансформаторов; способы пуска и регулирования частоты вращения двигателей постоянного тока; способы пуска и регулирования частоты вращения двигателей переменного тока; основные эксплуатационные показатели различных типов электрических машин; электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов; основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов; область их применения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: определить тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
собирать схемы двигателей для снятия их характеристик;
производить расчет параметров и выполнять развернутые схем обмоток якоря; производить расчет магнитной цепи постоянного тока; производить расчет электродвижущей силы, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин; производить расчет и построение характеристик электрических машин и трансформаторов; производить расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами; производить расчет потерь и коэффициента полезного действия электрических машин и трансформаторов.
Результат обучения: 1) Проводить расчет трансформаторов и электрических машин с учетом особенностей их эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Описывает принцип действия, особенности конструкции и эксплуатационные свойства трансформаторов.
2. Описывает особенности конструкции и эксплуатационные свойства автотрансформаторов и трехобмоточных трансформаторов.
3. Описывает принцип действия, особенности конструкции и эксплуатационные свойства электрических машин постоянного тока.
4. Описывает принцип действия, особенности конструкции и эксплуатационные свойства электрических машин переменного тока.

5. Қозғалыс және тежелу режимдеріндегі АТ қозғалтқыштарының механикалық және жұмыс сипаттамаларын анықтайды.
6. Түпкілікті қырманының электр жетектерінің жылдамдығын реттеуәдістеріне сипаттама береді.
7. Айнымалы қырманның электр жетектерінің жылдамдығын реттеуәдістеріне сипаттама береді.
8. Электр жетегіндегі өтпелі үдерістердің мәніне анықтама береді
Оқыту нәтижесі: 2) Электржетектерін басқарудың электрлі аппараттары мен құрылғыларын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр жетектерін басқарудың ашық жүйелерінің электр механикалық аппараттары мен құрылғыларының құрылымы мен ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Түпкілікті қырманының қозғалтқыштары үшін іске қосу, тежелу, реттеу кедергілерін есептейді.
3. Ротор тізбегіндегі және асинхронды қозғалтқыш статоры тізбегіндегі кедергілерді есептейді.
4. Электр жетектерін басқару үшін электрлік аппараттарды таңдай біледі.
5. Электр жетектерін басқару үшін түрлендіргіш құрылғыларды таңдай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жетегін басқаруды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі жұмыс режимдеріндеқозғалтқышқуатынесептеумен таңдаудыжүзеге асырады.
2. Электр жетегі жүйесін техникалық-экономикалықкөрсеткіштер бойынша таңдайды.
3. Түпкілікті қырманының қозғалтқыштарыбарэлектржетектерін басқарудың ашықрелелік-түйіспелі сұлбаларынқұра алады жәнеоқиды.
4. Асинхронды қозғалтқыштары бар электр жетектерін басқарудың ашық релелік-түйіспелі сұлбаларынқұра алады және оқиды.
5. Синхронды қозғалтқыштары бар электр жетектерін басқарудың ашық релелік-түйіспелі сұлбаларынқұра алады және оқиды.
6. Электр жетектерін басқару сұлбаларын тиристорлық түрлендіргіштерді қолдану арқылықұра алады және оқиды.
7. Кернеу мен жиіліктің жартылай өткізгіш түрлендіргіштері бар автоматты басқарудың тұйық жүйелерін құра алады және оқиды.
8. Түпкілікті қырманының электр жетектерінің әртүрлі түрлерін басқаруды біледі.
9. Айнымалы қырманның электр жетектерінің әртүрлі түрлерін басқаруды біледі.
БҚ 13. Тұрақты және айнымалы тоқ генераторлары мен қозғалтқыштарының,бірфазалы және көпфазалы трансформаторлардыңконструкциясы,әрекет ету қағидаты жәнесипаттамасы туралы түсінікке ие болу.
ЖКМ 08. Электр машиналары
Аталмыш модуль өнеркәсіп пен шаруашылық қызметтің әр түрлі салаларында пайдаланылатын электр машиналарын монтаждау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін қажетті білімді мен дағдылардыалуға мүмкіндік береді.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:тұрақты ток машиналарының, айнымалы ток машиналары мен трансформаторлардың қолданылу мақсаты, қолданылу аясы, құрылымы мен әрекет ету қағидаты; тұрақты тоқ қозғалтқыштарының айналу жиілігін іске қосу және басқару әдістері; айнымалы тоқ қозғалтқыштарының айналу жиілігін іске қосу және басқару әдістері;электр машиналарының әр түрлі типтерінің негізгі пайдалану көрсеткіштері; электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс істеу қағидаты негізінде жатқан электромагниттік және электр механикалық үдерістер; электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттері, құрылымдық ерекшеліктері және сипаттамалары; олардың қолданылу аясы.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылардың келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
конструкциясы және паспорттық деректері бойынша электр машинасы мен трансформатордың түрін анықтау;
сипаттамаларын шығару үшін қозғалтқыш сұлбаларын жинау;
зәкір параметрлерін есептеу және зәкірді ораудың толықсұлбаларын орындау;
тұрақты тоқтың магниттік тізбегін есептеу;
коллекторлы машиналардың айналу жиілігін және электромагниттік иінкүшін, электр қозғаушы күшін есептеу;
электр машиналары мен трансформаторлардың сипаттамаларын құру және есебін жүргізу;
параллель жалғанған трансформаторлар арасында салмақты бөлу бойынша есептеулер жүргізу;
электр машиналары мен трансформаторлардың пайдалы әрекеттің еселігінің -н және шығынын есептеу
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалану ерекшеліктерін ескере отырып, трансформаторлар мен электр машиналарын есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформаторлардың әрекет ету қағидатын, құрылымының ерекшеліктерін және пайдалану қасиеттерін сипаттайды.
2. Автотрансформаторлармен үш орамалы трансформаторлардың құрылымының ерекшеліктері мен пайдалану қасиеттерін сипаттайды.
3. Тұрақты тоқты электр машиналарының әрекет ету қағидатын, құрылымының ерекшеліктерін және пайдалану қасиеттерін сипаттайды.
4. Айнымалы тоқты электр машиналарының әрекет ету қағидатын, құрылымының ерекшеліктерін және пайдалану қасиеттерін сипаттайды.

5. Называет основные эксплуатационные показатели различных типов трансформаторов и электрических машин.
6. Описывает конструкцию и производит расчет обмоток машин постоянного и переменного тока.
7. Описывает конструкцию и производит расчет трансформаторов.
8. Дает определение коммутации машин, способам ее улучшения, умеет устранить искрение на якоре.
9. Умеет производить расчет основных параметров и характеристик машин постоя, асинхронных двигателей, синхронных двигателей и синхронных генераторов.
10. Умеет рассчитывать параметры и характеристики трансформаторов.
11. Умеет производить растет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами.
Результат обучения: 2) Производить пуск и регулирование частоты вращения электрических машин.
Критерии оценки:
1. Описывает способы пуска и регулирования частоты вращения двигателей постоянного тока.
2. Описывает способы пуска и регулирования частоты вращения асинхронного двигателя.
3. Умеет производить пуск и регулирование частоты вращения двигателей постоянного тока.
3. Умеет производить пуск и регулирование частоты вращения асинхронного двигателя.
4. Умеет производить пуск синхронных двигателей.
БК14.Понимать правовые и организационные вопросы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии; обладать знаниями безопасного производства работ в действующих электроустановках и системах электроснабжения
ОПМ 09. Охрана труда
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения монтажа, технического обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при проведении монтажа, технического обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования; основы электробезопасности; основные способы и средства защиты от поражения электрическим током; нормирование защитного заземления и зануления.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда;соблюдать требования безопасности труда; организовать рабочее место в соответствии с требованиями техники безопасности;
применять на практике требования Правил устройства электроустановок, Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей, Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, Правил безопасности при работе с инструментами и приспособлениями.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1. Описывает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Описывает принципы охраны труда в Республике Казахстан.
3. Дает определение Коллективному и трудовому договорам, условиям и порядку заключения и расторжения договоров.

5. Трансформаторлар мен электр машиналарының әртүрлі типтерінің негізгі пайдалану көрсеткіштерін атайды.
6. Тұрақты және айнымалы тоқты машиналар орамының құрылымын сипаттайды және оныесептейді.
7. Трансформаторлардыңқұрылымын сипаттайды және есептейді.
8. Машиналар коммутациясына, оны жақсарту әдістеріне анықтама береді, зәкірдегі ұшқындауды жоя алады.
9. Тұрақты ток машиналарының негізгі параметрлері мен сипаттамаларын, асинхронды қозғалтқыштарды, синхронды қозғалтқыштар мен синхронды генераторларды есептеуді жүргізе алады.
10. Трансформаторлардыңсипаттамалары менпараметрлерін есептейалады.
11. Параллельжалғанғантрансформаторларарасындағысалмақты бөлубойынша есептеулер жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр машиналарын іске қосудыжәнеайналу жиілігін реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқ қозғалтқыштарының іске қосу және айналу жиілігін реттеу әдістерін сипаттайды.
2. Асинхронды қозғалтқыштың іске қосу және айналу жиілігін реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Тұрақты тоқ қозғалтқыштарының іске қосуды және айналу жиілігін реттеуді біледі.
4. Асинхронды қозғалтқышты іске қосуды және айналу жиілігін реттеуді біледі.
5. Синхронды қозғалтқыштарды іске қосуды біледі.
БҚ 14. Еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның құқықтық және ұйымдастыру мәселелерін түсіну;
ЖКМ 09.
Еңбекті қорғау
Аталмыш модуль еңбек заңнамасын сақтауға және электр және электр механикалық жабдықты қауіпсіз монтаждауды жүргізуге, оған техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге қажетдағдыларды, икемдер мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқк нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:еңбек қауіпсіздігі саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар; ұйым және өндірістік үй-жайлар аумағындағы жалпы қауіпсіздік талаптары; электр және электр механикалық жабдықтарды монтаждау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі жалпы қауіпсіздік ережелері; электр қауіпсіздігі негіздері; электр тогының соғуынан қорғанудың негізгі әдістері мен қорғану құралдары; қорғаныштық жерге тұйықтауды және қорғаныстық бейтараптандыруды нормалау.
Модульды оқу нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларды игеруі тиіс:
қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін еңбек заңнамасы туралы білімдерін қолдану;
еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау;
қауіпсіздік техникасы талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру;
Электр қондырғыларын құру қағидаларын, Тұтынушылардың электр қондырғыларды техникалық пайдалану қағидаларын, Электрқондырғыларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін, Саймандармен және құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін т әжірибеде қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикалары Еңбек заңнамасы негіздерін сипаттайды.
2. Қазақстан Республикалары Еңбекті қорғау қағидаттарын сипаттайды.
3. Ұжымдық және еңбек келісімшартына, келісімшарттарды жасасу жәнебұзу шарттары мен тәртібіне анықтама береді.

4. Определяет распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Дает определение причинам возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасным и вредным производственным факторам.
2. Классифицирует несчастные случаи, коэффициенты травматизма.
3. Знает профессиональные заболевания, характерные для электромонтажных работ.
4. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности при проведении монтажа, технической эксплуатации и ремонта электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Называет требования Правил устройства электроустановок, Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей, Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, Правил безопасности при работе с инструментами и приспособлениями.
2. Знает общие вопросы безопасности при выполнении такелажных работ.
3. Классифицирует помещения по условиям окружающей среды, степени опасности поражения людей электрическим током, степени пожаро- и взрывоопасности.
4. Определяет исправное состояние ограждений, предохранительных приспособлений, применяемых рабочими, средств индивидуальной защиты, спецодежды и спецобуви при проведении монтажа, технической эксплуатации и ремонта электрического и электромеханического оборудования.
5. Умеет оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
БК 15 Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 10 Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с организационно распорядительными, информационно справочными документами; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно- распорядительными и информационно справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.

4. Қазақстан Республикалары Еңбек кодексіне сай жұмыс уақыты мен демалыс уақытын бөлуді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіби сырқаттар мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалардың және кәсіби сырқаттардың пайда болу себептеріне, қауіпті және зиянды өндірістік факторларға анықтама береді.
2. Жазатайым оқиғаларды, жарақат коэфициенттерін жіктейді
3. Электр монтаждау жұмыстарына тән кәсіби сырқаттарды біледі.
4. Жазатайым оқиғалар мен кәсіби сырқаттарды зерттеудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлық дәрежесіне байланысты комиссия құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр және электр механикалық жабдықты монтаждау, техникалық пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері мәселелерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Электрқондырғыларын құру қағидаларының, Тұтынушылардың электр қондырғыларды техникалық пайдалану қағидаларының, Электр қондырғыларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерінің,Саймандармен және құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерінің талаптарын атайды.
2. Такелаж жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздіктің жалпы мәселелерін біледі.
3. Үй-жайларды қоршаған орта жағдайлары, адамдардың электр тоғымен зақымдану қаупінің дәрежесі, өрт және жарылыс қаупінің дәрежесі бойынша жіктейді.
4. Электр және электр механикалық жабдықты монтаждау, техникалық пайдалан және жөндеу кезіндегі қоршаулардың, жұмысшылардың қолданатын сақтандыру құралдарының, жеке қорғану құралдарының, арнайы киім мен аяқ киімнің ақаусыз күйін анықтайды.
5. Электр тоғымен зақымданған кезде алғашқы көмек көрсете алады.
БҚ 15. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде құру және ресімдеу.
ЖКМ10. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль іс қағаздарын мемлекеттік тілде құруға және ресімдеуге қажет білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесіндебілім алушылар келесілерді игеруі қажет: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; құжаттарды құру әдістері және олардың функциялары; құжаттар жіктемесі, нұсқалары, мақсаты, құрамдас бөліктері, оларды ресімдеу ережелері.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларды игеруі тиіс:
ұйымдастыру-тарату, ақпараттық-анықтамалық құжаттАМен жұмыс істеу;
мемлекеттік тілде кәсіптік қызметінде қажет болатын қызметтік құжаттарды құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастыру-тарату, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1 Құжаттардың түрлерін және жіктелуінбіледі.
2.Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік қызметін біледі.
3. Құжат құрылымын біледі.

4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно распорядительными и информационно справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "091002 2 Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию"
ПК 1. Проверять состояния экипировки, инструментов и приспособлений
СМ 01. Экипировка, инструменты и приспособления
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проверки состояния экипировки, инструментов и приспособлений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить измерительные приборы; ручной инструмент; электрический инструмент; вспомогательные приспособления и расходные материалы; устройство и правила пользования простыми такелажными средствами; виды сварочного оборудования, применяемого при электромонтажных работах, и правила пользования им; методы безопасного ведения работ с инструментами и приспособлениями при монтаже силовых сетей и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
определять виды, устройство и назначение инструментов и приспособлений, применяемых при монтаже силовых сетей и электрооборудования;
работать с инструментами и приспособлениями по монтажу силовых сетей и электрооборудования;
проверять состояние экипировки, инструментов и приспособлений;
выполнять "Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями";
соблюдать технику безопасности.
Результат обучения: 1) Определять виды, устройство и назначение инструментов и приспособлений, применяемых при монтаже силовых сетей и электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Называет виды инструментов и приспособлений для электромонтажных работ, определяет их назначение, объясняет устройство.
2. Демонстрирует способы работы с разными видами инструментов и приспособлений, применяемых при монтаже силовых сетей и электрооборудования.
3. Выбирает механизмы, инструменты и приспособления, в зависимости от заданных условий и вида работ.
4. Применяет механизмы, инструменты и приспособления при конкретных видах работ.
Результат обучения: 2) Проверять состояние экипировки, инструментов и приспособлений.
Критерии оценки:

4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарды біледі.
6..Ұйымдастыру-тарату, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтінқұжаттардымемлекеттік тілде құрастыру. .
Бағалау өлшемдері:
1 ҚР Еңбек кодексіне сай еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінікке ие.
2.Еңбек шартының қажеттішарттарын біледі.
3.Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат құрастыра біледі.
Арнайы модульдер
091002 2 – Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электр монтаждаушы
КҚ 1. Арнайы киім, саймандар мен құралдаркүйін тексеру
АМ 01.
Арнайы киім, саймандар мен құралдар
Аталмыш модуль арнайы киімнің, саймандар мен құралдар күйін тексеру үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:өлшеу құрылғылары; қол аспаптары; электр құралдары; қосалқы құрылғылар мен шығыс материалдары; қарапайым такелаж құралдарыныңқұрылысы және оларды пайдалану ережелері; электр монтаждау кезінде қолданылатын дәнекерлеу жабдығының түрлері, оларды пайдалану ережелері; күш желілері мен электр жабдықтарын монтаждау кезіндеқұралдармен және құрылғыларменқауіпсіз жұмыс істеу әдістері.
Модульды оқу нәтижесінде білім алушылардың келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
күш желілері мен электр жабдықтарын монтаждау кезінде пайдаланылатын құралдар мен құрылғылардың түрлері, құрылысы мен мақсатын анықтау;
күш желілері мен электр жабдықтарын монтаждау бойынша құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу;
арнайы киім, құралдар мен құрылғылардың күйін тексеру;
"Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін" орындау;
-қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Күш желілері мен электржабдықты монтаждау кезінде қолданылатын құралдар мен құрылғылардың түрлерін, құрылысын және мақсатын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрмонтаждау жұмыстарын жүргізуүшінқажет құралдарменкерек-жарақтартүрлерінатайды, олардыңмақсатынанықтайды, құрылысынтүсіндіреді.
2. Күш желілері менэлектржабдықтарынмонтаждау кезінде пайдаланылатынқұралдарменқұрылғылардыңәртүрлі түрлеріменжұмысістеуәдістерін көрсетеді.
3. Берілгеншарттарменжұмыстүрінебайланыстымеханизмдерді, құралдар мен құрылғылардытаңдайды.
4. Жұмыстыңжекелегентүрлері кезінде механизмдерді, құралдарменқұрылғылардықолданады.
Оқытунәтижесі: Б) Арнайы киім, саймандар мен құралдаркүйін тексеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Проводит контрольный осмотр состояния экипировки, инструментов и приспособлений.
2. Оценивает состояние экипировки, инструментов и приспособлений.
3. Принимает правильное решение по результатам определения технического состояния экипировки, инструментов и приспособлений.
4. Выявляет и устраняет простейшие дефекты состояния экипировки, инструментов и приспособлений.
5. Содержит экипировку в чистом и опрятном виде, инструменты и приспособления в технически пригодном состоянии.
Результат обучения: 3) Соблюдать "Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями".
Критерии оценки:
1. Соблюдает "Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями".
2. Соблюдает требования безопасности труда, умеет оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
3. Называет сроки периодической проверки электроинструмента.
4. Заполняет журнал учета, проверки и испытаний электроинструмента и вспомогательного оборудования к нему.
5. Перечисляет способы и сроки испытания изолирующих приспособлений.
ПК 2. Изучать планировку рабочего места, схемы силовых сетей размещения оборудования.
СМ 02. Планировка рабочего места, схемы силовых сетей размещения оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для изучения планировки рабочего места, схемы силовых сетей размещения оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить правила выполнения и чтения электрических схем; методы безопасного ведения работ при планировке размещения силовых сетей и электрооборудования; разметочные работы для монтажа силовой сети, пускорегулирующей и сигнальной аппаратуры и приборов питательных и распределительных пунктов, щитков, пультов управления механизмами; правила техники безопасности при выполнении работ в электроустановках; требования пожарной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
организовывать планировку рабочего места;
производить разметочные работы для монтажа силовой сети и электрооборудования;
читать и собирать схемы электроустановок;
обеспечивать методы безопасного ведения работ при планировке размещения электрооборудования;
оказывать первую помощь при прямом или косвенном воздействии электрического тока.
Результат обучения: 1) Выполнить планировку рабочего места.
Критерии оценки:
1. Выполняет технические мероприятия по подготовке рабочего места.
2. Определяет комплект инвентарных приспособлений для рабочих мест.
3. Рационально организует рабочее место.
4. Правильно определяет рабочую зону.
Результат обучения: 2) Производить разметочные работы для монтажа силовой сети и электрооборудования.
Критерии оценки:

1. Арнайы киім, саймандарменқұралдар күйінебақылаулық қарап-тексеру жүргізеді.
2. Арнайы киім, саймандарменқұралдаркүйінбағалайды.
3. Арнайы киім, саймандарменқұралдардыңтехникалықкүйін анықтауқорытындысыбойыншадұрысшешімқабылдайды.
4. Арнайы киім, саймандарменқұралдар күйінің қарапайым ақауларын анықтап, оларды жояды.
5. Арнайы киімді тазажәнеұқыпты ұстайды, саймандар мен құралдардытехникалық жарамды күйде сақтайды.
Оқытунәтижесі: В) "Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін" сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. "Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін" сақтайды.
2. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтайды, электр тоғымен зақымданған кезде алғашқы көмек көрсете алады.
3. Электр құралдарын және оның қосалқы жабдығын есептеу, тексеру және сынау журналын толтырады.
4. Оқшаулағыш құрылғыларды сынау әдістері менмерзімін тізімдейді..
КҚ 2. Жұмыс орнын, жабдықты орналастыру күш желілерінің сызбасын жоспарлауды оқып білу
АМ 02.
Жұмыс орнын, жабдықты орналастыру күш желілерінің сызбасын жоспарлау
Аталмыш модуль жұмыс орнын, жабдықты орналастыру күш желілерінің сызбасын жоспарлауға қажет жұмыс өнімділгін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:электрлік сұлбаларды орындау және оқу ережелері; күш желілері мен электр жабдығын орналастыруды жоспарлау кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістері; күш желісін, жүргізу-реттеу аппаратурасын және қуаттау және үлестіру пункттері құрылғыларын, механизмдерді басқару қалқаншаларын, құрылғыларын монтаждау үшін белгілеу жұмыстары; электр қондырғыларында жұмыстар жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері; өрт қауіпсіздігі талаптары.
Модульды оқу нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
жұмыс орнын жоспарлауды ұйымдастыру;
күш желісі мен электржабдығын монтаждау үшін белгілеу жұмыстарын жүргізу;
электрқондырғыларының сұлбаларын оқу және жинау;
электржабдықтарын орналастыруды жоспарлауда қауіпсіз жұмыс жүргізу әдістерін қамтамасыз ету;
электр тоғы тікелей немесе жанама әсер еткен жағдайда алғашқы көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмысорнын даярлау бойыншатехникалықіс-шаралар жүргізеді.
2. Жұмыс орындары үшін түгендеме құралдар жинағын анықтайды..
3. Жұмысорнынұтымды ұйымдастырады..
4. Жұмысістеу аймағын дұрысанықтайды.
Оқытунәтижесі: Б) Күш желісі мен эалектр жабдықтарын монтаждау үшін белгілеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Выполняет разметочные работы для монтажа силовой сети.
2. Выполняет разметочные работы для монтажа пускорегулирующей и сигнальной аппаратуры и приборов питательных и распределительных пунктов, щитков, пультов управления механизмами.
3. Выполняет разметку основных осей мест установки конструкций и электрооборудования.
4. Читает схемы электроустановок.
Результат обучения: 3) Обеспечивать методы безопасного ведения работ при планировке рабочего места и размещении электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Излагает требования безопасности труда, охраны окружающей среды, пожарной безопасности и руководствуется ими при выполнении работ на рабочем месте при организации рабочего места и планировке размещения электрооборудования.
2. Определяет и исправляет действительные и потенциальные опасности на рабочем месте в пределах своей компетенции и ответственности.
3. Применяет безопасные условия труда при работе с механизмами.
4. Организовывает безопасные условия при работе на высоте.
5. Оказывает первую помощь при прямом или косвенном воздействии электрического тока.
6. Выполняет требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.
7. Использует для обеспечения безопасности работ основные и дополнительные электрозащитные средства в электроустановках до 1000 вольт.
8. Использует для обеспечения безопасности работ основные и дополнительные электрозащитные средства в электроустановках выше 1000 вольт.
9. Называет способы и сроки испытания защитных устройств.
10. Называет средства и методы тушения пожара в электроустановках.
ПК 3. Обследовать оборудование, силовые кабели, провода, шкафы, крепежные материалы и вспомогательные инструменты и приспособления, подъемно- передвижные механизмы.
СМ 03. Обследование оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по обследованию оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить перечень оборудования, фундаментов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов для монтажных работ; порядок обследования оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов; основные дефекты и неисправности оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов; методы безопасного ведения работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
обследовать оборудование, силовые кабели, провода, шкафы, крепежные материалы и вспомогательные инструменты и приспособления, подъемно передвижные механизмы;
проверять наличие оборудования, фундаментов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов;
оценивать состояние оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов;
уметь соблюдать методы безопасного ведения работ
Результат обучения: 1) Обследовать оборудования, силовые кабели, провода, шкафы.
Критерии оценки:
1. Производит обследование электропроводки.

1. Күш желісін монтаждау үшін белгілеу жұмысын жүргізеді.
2. Жүргізу-реттеу аппаратурасын және қуаттау және үлестіру пункттері құрылғыларын, механизмдерді басқару қалқаншаларын, құрылғыларын монтаждау үшін белгілеу жұмыстарын жүргізеді.
3. Құрылымдар мен электр жабдық орнату орындарының негізгі осьтерін белгілейді.
4. Электр қондырғыларының сұлбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнын жоспарлау және электр жабдығын орланастыру кезінде қауіпсіз жұмыс жүргізу әдістерін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі мен жұмыс орнын ұйымдастыру және электр жабдықтарын орналастыруда талаптарды басшылыққа алады.
2. Өзқұзыретіменжауапкершілігіаясында, жұмысорнынданақтыжәнеәлеуеттіқауіптүзетеді.
3. Техникасымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын қолданады..
4. Биіктікте жұмыс істеу кезінде қауіпсіз ортаны ұйымдастырады.
5. Электр тогының тікелей немесе жанама әсер алғандарға алғашқы көмек көрсете біледі
6. Жұмыс соңында, төтенше жағдай, жұмыс барысында, жұмыс басталғанға дейін қауіпсіздік талаптарын орындайды.
7. 1000 В дейін электр қондырғыларында операциялар негізгі және озық электрозащитных қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
8. 1000В орнату жоғарыда электр жүйелерінде операциялар базалық және кеңейтілген Электрқорғаныш қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қолданылады..
9. Қорғаныс құрылғыларды тестілеу әдісі мен мерзімдерін біледі.
10. Электр қондырғыларын өрт сөндіру әдістері атауларын білдіреді.
КҚ 3. Жабдықты, қуатты кабельдерді, шкафтарды, бекітпе материалда-рын, қосалқы саймандар мен құралдарды, көтеру-жылжыту механизмдерін тексеріп шығу
АМ 03.
Жабдықтар-ды, қуатты кабельдерді, шкафтарды, бекітпе материалда-рын, қосалқы саймандар мен құралдарды, көтеру-жылжыту механизм-дерін тексеру
Бұл модуль тетіктерін көтеру және жылжымалы, жұмыс, жабдықтарды тексеру үшін қажетті дағдылар мен білімі, электр кабельдер, сымын, шкафтар, бекіту материалдары мен қосалқы құралдар мен керек-жарақтарды өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:
жабдықтарды, іргетастарды, бекіту материалдары мен қосалқы құралдар мен керек-жарақтарын тізбесі, монтаж жұмыстарын тетіктерін көтеру және жылжымалы; инспекциялық жабдықтар, электр кабельдер, сымын,
шкафтар, материалдарды бекіту және қосалқы құралдар мен керек-жарақтары тәртібі, жүк көтергіш механизмдерді және жылжымалы; негізгі ақаулар мен жабдықтар,
электр кабельдер, сымын, шкафтар, материалдарды және қосалқы құралдар мен керек-жарақтарын бекіту, жүк көтергіш механизмдерді және жылжымалы ақаулықтар; жұмысты қауіпсіз жүргізу әдістері.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
электр кабельдер, сымдар, шкафтар, бекіту материалдары және қосалқы құралдар мен керек-жарақтары, жүк көтергіш және жылжымалы механизмдерді, жабдықтарды зерттеу;
жүк көтергіш механизмдерді және жылжымалы, жабдықтар, негіздерін, материалдарды бекіту және қосалқы құралдар мен керек-жарақтарды тексеру;
жүк көтергіш механизмдерді және жылжымалы,
жабдықтар жағдайын, қуат кабельдерін, сымдарға, шкафтар, материалдарды және қосалқы құралдар мен керек-жарақтарды бекітуі бағалау;
қауіпсіз жұмыс жүргізу әдістерін сақтай білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты, күштік кабілдер, сым, шкафтарды тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр сымын тексерудіорындайды.

2. Производит обследование электроустановок и электрооборудования.
3. Проверяет работоспособность автоматических выключателей и их соответствие нормам.
4. Проверяет наличие схем электроснабжения и правильность монтажа схем.
5. Определяет маркировку проводов и их фазировку, сечение кабеля.
Результат обучения: 2) Обследовать крепежные материалы и вспомогательные инструменты и приспособления, подъемно передвижные механизмы.
Критерии оценки:
1. Производит обследование крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов.
2. Проверяет надҰжность креплений.
3. Проверяет качество крепления проводов к аппаратам защиты.
4. Проверяет наличие заземления конструкций и коробов из металла.
Результат обучения: 3) Оценивать состояние оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов.
Критерии оценки:
1. Определяет дефекты и неисправности оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов.
2. Оценивает пригодность основных видов крепежных деталей и мелких конструкций для монтажа силовых сетей.
3. Производит необходимые замеры параметров электрооборудования.
4. Правильно принимает решения по результатам определения технического состояния электрооборудования и силовых цепей.
5. Соблюдать методы безопасного ведения работ по смотру электроустановок.
6. Заполняет журнал осмотров оборудования и ведомость осмотра и выявленных дефектов.
ПК 4. Осуществлять подготовительные, слесарно- сборочные и такелажные работы для монтажа силовой электропроводки и электрооборудования.
СМ 04. Подготовительные, слесарно- сборочные и такелажные работы для монтажа силовой электропроводки и электрооборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения подготовительных, слесарно- сборочных и такелажных работ для монтажа силовой электропроводки и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить вспомогательные электромонтажные работы; изготовление простых металлических и изоляционных конструкций; лужение и пайка; способы сварки; подбор материалов в зависимости от вида монтажных работ; типовые слесарные операции, применяемый инструмент и приспособления; такелажные работы при монтаже силовых цепей и оборудования; подбор такелажной оснастки для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
производить подготовительные работы для монтажа силового электрооборудования (разметочные, заготовительные, пробивные, крепежные);
выполняет слесарную и механическую обработку деталей в пределах различных классов точности и чистоты;
подбирает необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования;
выполнять такелажные работы при монтаже силовых цепей и оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовительные и слесарно- сборочные работы при монтаже силовых цепей и оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит подготовительные работы для монтажа силового электрооборудования (разметочные, заготовительные, пробивные, крепежные).

2. Электр қондырғыларын және электр жабдықтарын тексеруді орындайды..
3. Ажыратқыштар және белгіленген стандарттарға сәйкес келуін тексереді.
4. Электрмен жабдықтау тізбектерін және дұрыс орнату схемаларын тексереді.
5. Сымдар және олардың айналымнан, кабель қимасын таңбалауды анықтайды.
Оқытунәтижесі: Б) Бекіту материалы мен қосалқы сайман мен айлабұйымды, көтеру-жылжыту механизмдерін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Көтеру және жылжымалы, материалдар мен қосалқы құралдар мен керек-жарақтарды бекіту механизмдерін тексереді.
2. Бекіткіштер сенімділігі тексереді.
3. Қорғау үшін құрылғыларды бекіту сымдар сапасын тексереді.
4. Металл жер құрылымдар мен қораптардытексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдық, күш кабілі, сым, шкаф, бекіту материалы мен кқосалқы сайман мен айлабұйым, көтеру-жылжыту механизмдері қалпын бағалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүк көтергіш механизмдерді және жылжымалы, ақаулар мен жабдықтарды ақаулықтар, қуат кабельдерін, сымдарға, кабинеттер, бекіткіш материалдарды және қосалқы құралдар мен керек-жарақтарды анықтайды.
2. Электр желілерін орнату үшін бекітпе және шағын құрылымдардың негізгі түрлерінің жарамдылығын бағалайды
3. Электр көрсеткіштерін қажетті мөлшерде өлшей алады.
4. Электр жабдықтары мен электр тізбектерінің техникалық жағдайын анықтау негізінде шешімдер қабылдайды.
5. Қондырғыларды қарап қауіпсіз жұмыс тәжірибесін орындайды
6. Тексеру жабдықтар мен парақ тексеру және анықталған кемшіліктерді журналға толтырады.
КҚ 4. Күштік электр сымдар жүйесі мен электр жабдықтарын монтаждау үшін даярлық, слесарлық-құрастыру және такелаж жұмыстарын жүргізу
АМ 04. Күштік электр сымдар жүйесі мен электр жабдықтарын монтаждау үшін даярлық, слесарлық-құрастыру және такелаж жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль электр сымдары мен электр жабдықтарын монтаждау жөнiндегi жұмыстарды орындау, дайындық орындау үшін қажетті дағдылар мен білімі, орнату және монтаждау мен жарақтарды сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:қосалқы электр жұмыс; қарапайым металл құрылымдар мен оқшаулау өндіруші; консервілеу және дәнекерлеу; дәнекерлеу әдістері; құрастыру процесіне байланысты материалдарды таңдау; типтік слесарь операциялар, пайдаланылған аспаптар мен құрылғылар; электр тізбектерін және жабдықтарды орнату барысында такелажбен; компоненттерін және машина бөлшектерi көтеру және жылжыту үшін таңдау жинақтау.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
электр энергиясын орнату үшін дайындық жұмыстарын (қалыптау, даярлау, бекіту,тесу) жүргізу;
дәлдік және тазалық түрлі сыныптары шегінде тетіктерге ұсталық және механикалық өңдеуді жүргізу;жабдықтың буыны мен тетігін көтеру және жылжыту үшін қажетті такелаж сайманын таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Күштік тізбек пен жабдықты жинақтау кезіндегі ұсталық-өдеу және даярлау жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр (таңбалау,қалыптау, тесу, бекіту орнату үшін дайындық жұмыстарын жүргізеді.

2. Изготавливает простейшие приспособления для сборки и монтажа.
3. Комплектует материалы и оборудования для выполнения электромонтажных работ в промышленных зданиях и на инженерных сооружениях.
4. Проводит лужение и пайку оловом, медью, серебряным припоем, армировку.
5. Определяет сортамент и качество материалов, используемых при электромонтаже.
6. Прокладывает стальные и пластмассовые трубы в бороздах, по полу, стенам, фермам и колоннам.
7. Выполняет слесарную и механическую обработку деталей в пределах различных классов точности и чистоты.
Результат обучения: 2) Выполнять такелажные работы при монтаже силовых цепей и оборудования
Критерии оценки:
1. Называет виды такелажных приспособлений и их назначение.
2. Применяет такелажные работы при монтаже силовых цепей и электрооборудования.
3. Подбирает необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования.
4. Формулирует общие требования к грузоподъемным механизмам.
5. Формулирует условия применения такелажных приспособлений и механизмов.
6. Называет последовательность операций по производству погрузочно- разгрузочных работ.
7. Демонстрирует виды сигнализации при работе с кранами.
8. Определяет способы и сроки испытания такелажных средств.
ПК 5. Осуществлять монтаж силовой электропроводки, электрооборудования согласно схеме размещения и подключения оборудования.
СМ 05. Монтаж силовых сетей и электрооборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по монтажу силовой электропроводки, электрооборудования согласно схеме размещения и подключения оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить устройство силовых сетей, воздушных и кабельных линий; устройство и принцип действия электромашин переменного и постоянного тока, аппаратуры управления и защиты, распределительных устройств; основные положения правил устройства электроустановок и правил техники безопасности при проведении работ по монтажу силовых сетей и электрооборудования; прогрессивные методы монтажа силовых сетей и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
производить монтаж электрооборудования;
производить монтаж силовых цепей;
производить монтаж распределительных устройств и вторичных цепей;
выполнять монтаж осветительного оборудования;
читать и составлять схемы осветительных и силовых сетей, собирать схемы вторичной коммутации.
Результат обучения: 1) Производить монтаж электрооборудования
Критерии оценки:
1. Выполняет монтаж электрооборудования с использованием специальных средств и приспособлений.

2. Құрастыру және орнату үшін қарапайым құралдарды пайдаланады.
3. Өндірістік ғимараттар мен инженерлік құрылыстардың электр жұмыстарын жүргізу үшін материалдар мен жабдықтарды орнатады.
4. Қалайы, мыс, күміс дәнекермен, күптеумен дәнекерлеу және қалайылауды жүргізеді.
5. Электржинақтауда қолданылатын материал сұрпы мен сапасын анықтайды.
6. Ойық, қабатында, қабырғалар, тартпа мен бағандарда болат және пластмасса құбырлар төсеуді орындайды.
7. Ұсталық және дәлдік пен тазалық түрлі сыныптары шегінде өңдеу компоненттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Күштік тізбек пен жабдықты жинақтаудағы такелаждық жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылғылар мен олардың қызметін көтеру түрлерін орындайды.
2. Электр жүйелерін жинақтау және электр жабдықтарына арналған такелаж жұмысын қолданады.
3. Компоненттер және машина бөлшектерi көтеру және жылжыту үшін қажетті жарақтарды таңдайды.
4. Көтергіш механизмдерге қойылатын жалпы талаптарды қалыптастырады.
5. Құрылғылар мен тетіктерін көтеруді пайдалану үшін жағдайды қалыптастырады.
6. Тиеу және түсіруді өндіру үшін операциялар тізбегін құрайды.
7. Крандармен жұмыс істеу кезінде дабыл түрлерін көрсетеді.
8. Көтергіш сынау әдістері мен уақытын анықтайды.
КҚ 5. Жабдықты орналастыру және қосу сызбасына сәйкес күштік электр сымдар жүйесін, электржабдықтарынмонтаждау
АМ 05
.Күштік желілер мен электр жабдықтарын монтаждау
Бұл модуль жабдық орналастыру және жалғау схемасы бойынша жұмыстарды орындау, электр сымын орнату бойынша жұмыстарды орындау үшiн қажеттi дағдылар мен білімі, электр жабдығы сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:әуелік электр желілік құрылғы, және кабель желілері; электр ауыспалы және тұрақты ток, бақылау және қорғау жабдықтарын, коммутациялық жұмыс құрылғы және принципі; электр орнату ережелер мен қауіпсіздік ережелеріне негізгі ережелері электр желілері мен электр жабдықтарын орнату бойынша жұмыс; электр желілері мен электр орнату прогрессивтік әдістерді игерулері керек.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
электр жабдықтарын жинақтауды жүргізу;
күштік тізбекті жинақтауды жүргізу;
бөлу қондырғысы мен қосалқы тізбекті жинақтауды орындау;
жарық түсіру жабдықтарын жинақтауды орындау;
жарық түсіру және күштік желінің сызбасын құру және оқу, қосалқы коммутация сызбасын жинау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электржабдықты жинақтауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Арнайықұралдарменжабдықпайдаланыпэлектрорнатудыорындайды.

2. Выполняет демонтаж электрооборудования с использованием специальных средств и приспособлений.
3. Подключает и устанавливает электрические двигатели.
4. Подключает и устанавливает трансформаторы.
5. Соблюдает последовательность подготовки фундамента для монтажа электродвигателей.
6. Проводит контроль качества монтажа электрооборудования.
7. Умеет читать и составлять эскизы, чертежи и схемы основного и вспомогательного электрооборудования.
Результат обучения: 2) Производить монтаж силовых цепей.
Критерии оценки:
1. Прокладывает кабельные линии различных видов.
2. Производит монтаж закрытых и открытых магистральных, распределительных, осветительных и троллейных шинопроводов.
3. Выполняет разделку концов кабелей.
4. Осуществляет контроль качества монтажа кабельных линий и шинопроводов.
5. Прокладывает кабельные лотки и перфорированные монтажные профили.
6. Выполняет соединение, оконцевание и присоединение проводов, жил кабелей всех марок различными способами.
7. Выполняет опрессовку наконечников и припайку наконечников к жилам кабелей и проводов.
8. Устанавливает скобы и металлические опорные конструкции.
9. Производить установку конструкций для тросовых проводок.
10. Различает маркировку стальных и пластмассовых труб, кабелей.
Результат обучения: 3) Производить монтаж распределительных устройств и вторичных цепей
Критерии оценки:
1. Выполняет различные типы соединительных электропроводок.
3. Устанавливает и подключает распределительные устройства.
4. Устанавливает и подключает приборы и аппараты вторичных цепей.
5. Проверяет качество и надежность монтажа распределительных устройств и вторичных цепей.
6. Выполняет сборку и проверку болтовых контактных соединении.
7. Выполняет заготовку и гибку шин, спусков, петель и перемычек.
8. Выполняет армирование и установку опорных изоляторов, предохранителей, добавочных сопротивлений.
Результат обучения: 4) Выполнять монтаж осветительного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет различные типы осветительных электропроводок.
2. Устанавливает и подключает светильники всех видов, выключатели, переключатели и штепсельные розетки.
3. Производит монтаж взрывонепроницаемой осветительной арматуры.
4. Производит монтаж сетей заземления и зануления осветительных электроустановок.
6. Производит монтаж осветительных щитков.
7. Соблюдает соответствие выполняемого монтажа перечню, содержанию и объҰму работ технологической карты.
ПК 6. Проверять крепления, защиту, заземления.
СМ 06. Крепления, защита, заземление
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по проверке креплений, защиты, заземления.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основные виды крепежных деталей; виды защит электрооборудования и силовых цепей; заземление, зануление; место расположения и требования к креплениям, защите, заземлению силовых сетей и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: проверять наличие и исправность креплений; проверять наличие и исправность защиты электрооборудования; проверять наличие и исправность заземления; соблюдать методы безопасного ведения работ; соблюдать требования правил устройства электроустановок.
Результат обучения: 1) Проверять наличие и исправность креплений.
Критерии оценки:
1. Устанавливает и заделывает детали крепления.
2. Устанавливает скобы, крючки, конструкции для магнитных пускателей.

2. Арнайы құралдар мен шамдарды пайдалану арқылы электр жабдықтарын бөлшектеуді орындайды.
3. Электр қозғалтқыштарды қосады және орнатады.
4. Трансформаторларды жалғап, орнатады.
5. Электр қозғалтқыштарды орнату үшін негіз дайындау ретін таңдайды.
6. Электр жинақтау сапасына бақылауды жүргізеді.
7. Эскиздер, сызбалар және негізгі және қосалқы электр жабдықтарын диаграммаларын оқиды және дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Күштік тізбектерді жинақтауды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Әртүрлі кабельдік желілерін төсейді.
2. Ашық және жабық магистральдық, тарату, жарықтандыру кжәнезді орнатылымды орындайды.
3. Соңғы бөлшектеме кабельдердің жұмысын бақылауды орындайды.
4. Кабельдік желілер мен құрама шанағын орнату сапасын қадағалайды.
5. Кабельдік науаларға және жинақтау тесілген бейінді жүргізеді.
6. Әртүрлі тәсілмен барлық маркалы сымдарды, кабельдік сымдарды тоқтата және қосады, жалғайды.
7. Кабельдер мен сымдар негізі үшін терминал және дәнекерлеу ұшын жабыстыруды орындайды.
8. Металл жақшасыз және құрылымдардың жиынтығын қолданады.
9. Кабель жазбаларды орнату үшін құрылымды шығарады.
10. Болат және пластмасса құбырлар, кабельдер таңбалау ерекшелігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Қосалқы тізбектің бөлу қондырғысын жинақтауды орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Қосылым сымының түр-түрлерін орындайды.
2. Таратуды орнатады және қосады.
3. Орта тізбектердің құрылғылар мен құралдарын орнатады және қосады.
4. Коммутациялық және орта тізбектерінің орнату сапасы мен сенімділігін тексереді.
5. Байланыстарды құрастыру және тексеру орындайды.
6. Бос және шанақ, түсіру, ілмектер мен көпірлер иілісін орындайды.
7. Арматура және қолдау оқшаулағыштар, сақтандырғыштар, қосымша кедергілер орнатылымын орындайды..
Оқыту нәтижесі: 4) Жарық жабдықтарын жинақтауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жарықтандыру сымның түр-түрлерін орындайды.
2. Шамдар, ажыратқыштар және розетка барлық түрін орнатады және қосады.
3. Жарылыстан ілінетін жарықтандыру аспаптарын орнатуды орындайды.
4. Жер желілер мен электр жарықтандыру төнген орнатылымды орындайды.
5. Жарықтандыру алқаларының орнатылымын орындайды.
6. Жұмыс бағдарын орнату, техникалық қызмет көрсету және көлемі тиісті орындалатын тізбесіне сәйкес келеді.
КҚ 6. Бекітуді, қорғанышты, жерлендіруді тексеру
АМ 06
Бекіту, қорғаныш, жерлендіру
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, тексеру үшін жұмысты жүзеге асыру үшін қажетті дағдылар мен білімді, қорғау, жермелеуді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:кескіш бұрандасы бар негізгі түрлері; электр қорғау және электр тізбектерін түрлері; жермелеудің түрдері; орналасуы мен арматуралар қойылатын талаптар, қорғау, электр желілерін жермелеу және электр жабдықтары.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
кескіш бұрандасы бар болуын және жарамдылығын тексеру;
электр жабдықтарын қорғау қолжетімділігі мен жарамдылығын тексеру;
жермелеу қолжетімділігі мен жарамдылығын тексеру;
қауіпсіз жұмыс практикасына сәйкес келуі;
электр құрылғылардың ережелерін сақтауға.
Оқыту нәтижесі: 1) Бекітпенің болуы мен дұрыстыңғын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Бекітпе тетіктерін орнатады және бұғаттайды.
2. Магниттікқосқышүшін iлмек, құрылымдарды орнатады

3. Изготавливает мелкие детали крепления и прокладок, не требующих точных размеров.
4. Производит пробивку гнезд, отверстий и борозд по готовой разметке вручную.
5. Использует по назначению индивидуальные средства защиты.
Результат обучения: 2) Проверять наличие и исправность защиты электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Описывает работу основных типов аппаратов защиты электрооборудования.
2. Проверяет и оценивает исправность основных видов защиты электрооборудования.
3. Устанавливает защитное отключение.
4. Устанавливает защитные устройства, кожухи и ограждения.
5. Соблюдает методы безопасного ведения работ.
Результат обучения: 3) Проверять наличие и исправность заземления
Критерии оценки:
1. Определяет и описывает термины "заземление", "заземлитель", "заземляющий проводник".
2. Соблюдает нормативные требования к заземлению электрооборудования.
3. Определяет оборудование, подлежащее заземлению и занулению.
4. Присоединяет заземляющие проводники к элементам оборудования.
5. Проверяет наличие и исправность сетей заземления и зануляющих устройств.
6. Проверяет отсутствие напряжения.
7. Накладывает переносное заземление.
ПК 7. Проводить пробный пуск, испытание.
СМ 07. Пробный пуск, испытания.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по пробному пуску и испытаниям силовых цепей и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить последовательность операций пробного пуска электрооборудования; виды испытаний силовых сетей и электрооборудования; правила техники безопасности при выполнении пробных пусков, проведении испытаний силовых сетей и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
производить пробный пуск электрооборудования;
производить испытания силовых сетей и электрооборудования;
обеспечивать безопасность при проведении пробного пуска и испытаний силовых сетей и оборудования.
Результат обучения: 1) Производить пробный пуск. электрооборудования
Критерии оценки:
1. Называет последовательность операций пробного пуска электрооборудования.
2. Производит пробный пуск электрооборудования.
3. Умеет проверить наличие и исправность заземления.
4. Правильно включает и соблюдает нагрузочные режимы при испытании и пробном пуске электрооборудования.
5. Правильно пишет и оформляет акт пробного пуска электрооборудования.
Результат обучения: 2) Производить испытания силовых сетей и электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Перечисляет виды и нормы испытаний электрооборудования и силовых цепей, измеряемые параметры, методы измерений.
2. Производит испытания электрооборудования и силовых цепей.

3. Дәлөлшемдерінталапетпейтінұсақбөлшектержәнежинақтаубөлшегін сипаттайды.
4. Қолмендайынмакетбойыншаштамптау, тесіктердіжәнеатыздарды тығындауды орындайды
5. Жеке қорғаныс жабдықтарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электржабдқытарының қорғанышының болуы мен бұзылмағандығын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қорғау құрылғыларының негізгі түрлерінің жұмысын сипаттайды.
2. Мониторлар және электр жабдықтарын қорғау негізгі түрлерінің жарамдылығын бағалайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Қорғаныш құрылғыларын, күзетшілер мен қоршаулар орнатады.
5. Қауіпсіз жұмыс әдістерін сақтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Жермелеудің болуы және бұзылмауын тексеру .
Бағалау өлшемдері:
1. "Жерме", "жермелеу", "жерді реттеуші" терминдерін сипаттайды.
2. Электр жабдықтарды жерге нормативтік талаптарға сәйкес келеді.
3. Жер және жойылып кетуі тиіс жабдықтарды анықтайды.
4. Жабдықтарды жер реттеушісі элементтеріне қосады.
5. Жермелеудің желілер мен құрылғыларда болуын тексереді және шаруашылықто қолданады.
6. Кернеу жоқтығын тексереді.
7. Портативті жермелеуді қолданады.
КҚ 7 Сынамалық қосу, сынау
АМ 07.
Сынамалық қосу, сынау
Бұл модуль, тест және электр тізбектерін сынау және электр жабдықтарын жөніндегі жұмысты орындау үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:электр операцияларды сынамалық тізбегі; сынақтар мен электр электр желілерін түрлері; қауіпсіздік ережелері сынақ, тестілеу және электр желілерін орындау.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
электр жабдықтарын сынақ жүрісін жасау; электр желілері мен электр жабдықтарын тестілеу жүзеге асырады; сынамалық кезінде қауіпсіздік және желілер мен жабдықтар тестілеу қуатын қамтамасыз ету үшін.
Оқыту нәтижесі: 1) Электржабдықтарын сынамалар қосуды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр жабдықтарды сынамау тізбегі операциясының ретін атайды.
2. Электр жабдықтарына сынақ жүргізуді орындайды.
3. Жермелеу қол жетімділігімен жарамдылығын тексере алады.
4. Электр жабдықтың сынамалы қосу кезінде жүктеме режимдерін қамтиды және дұрыс қосады.
5. Электр жабдықтарын сынама қосуда актіні ресімдейді және дұрыс жазады.
Оқыту нәтижесі: 2) Күштік желі мен электржабдықтарына сынау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. ЭЖ сынау және электр және электр тізбектерін стандарттары, өлшеу параметрлері, өлшеу әдістері түрлерінатап береді.
2. Электр жабдықтары мен электр тізбектеріне тестілеуді орындайды.

3. Выявляет дефекты электрооборудования во время проведения испытаний и составляет дефектные ведомости.
4. Измеряет сопротивление изоляции электрооборудования, кабелей и проводов.
5. Производит проверку изоляции кабеля на влажность
6. Составляет акты о проведении испытаний силовых цепей и электрооборудования.
7. Умеет точно, быстро и своевременно снимать показания измерительных приборов.
8. Соблюдает регламент работ при испытании и пробном пуске электрооборудования.
Результат обучения: 3) Обеспечивать безопасное проведение пробного пуска и испытания силовых сетей и оборудования.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при проведении пробных пусков и испытаний электрооборудования.
2. Обеспечивает правильную и безопасную организацию работ по подготовке рабочих мест для проведения пробных пусков и испытаний.
3. Использует индивидуальные средства защиты.
ПК 8. Проводить приемо- сдаточные работы.
СМ 08. Приемо- сдаточные работы
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения приемо-сдаточных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить правила приема передачи силовых сетей и электрооборудования в эксплуатацию; общие формы приемо-сдаточной документации; формы документов по электрооборудованию распределительных устройств и электрических подстанций напряжением до 35 киловатт включительно, по аккумуляторным батареям, по электропроводкам, по кабельным линиям, по заземляющим устройствам.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
производить подготовительные приемо- сдаточные работы;
сдавать силовые сети и электрооборудование в эксплуатацию согласно требованиям;
оформлять приемо-сдаточную документацию.
Результат обучения: 1) Производить подготовительные приемо- сдаточные работы.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять перечень мероприятий, проводимых перед приемо- сдаточными работами.
2. Организовывает сдачу силовых сетей и электрооборудования в эксплуатацию согласно требованиям..
3. Составляет организационно распорядительную документацию.
Результат обучения: 2) Сдавать силовые сети и электрооборудование в эксплуатацию согласно Правил устройства электроустановок и Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей.
Критерии оценки:
1. Называет состав приемочной комиссии.
2. Сдает силовые сети и электрооборудование в эксплуатацию согласно требованиям.
3. Соблюдает нормы сдачи силовых сетей и электрооборудования в эксплуатацию.

3. Сынақ барысында электр кемшіліктерін анықтайды және ақау актілері толтырады.
4. Электр кабельдер мен сымдар оқшаулау кедергісін өлшейді
5. Ылғалды өлшеуге арналған тест кабельдік оқшаулауын өлшейді.
6. Күш тізбектері және электр жабдықтарын құқығына тексеру актілерін жасайды.
7. Дәл, тез және метрлік көрсеткіштерін алуға уақыт бойынша қабілетті болады.
8. Электр жабдықтарын сынау және сынақболашақтағы жұмыс ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Күштік желі мен жабдықты сынау және сынай қосуды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынақ және электр сынақтар жүргізу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Сынақ жүргізу және сынау үшін жұмыс орындарын дайындау бойынша жұмыстарды қауіпсіз және тиісті ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
3. Жеке қорғаныш жабдықтарын пайдаланады.
КҚ 8. Қабылдау-тапсыру жұмыстарын жүргізу
АМ 08.
Қабылдау-тапсыру жұмыстары
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, дағдылары мен жұмыстарды қабылдау орындауға қажетті білім сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: қабылдау және электр желілерін және пайдалануға беру ережелері; қабылдау құжаттаманың бірыңғай формалары; Жерге тұйықтау құрылғылардың арқылы кернеуі 35 кВ дейін қоса алғанда, батареяның, сымын, кабельдік желілері, электр таратушы және стансылар бойынша құжаттардың нысандары.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
препараттар қабылдау-тапсыру жұмыстарынжасау;
Электроустановок құрылымының жөн-жосықтары және тұтынушының электроустановок техникалыққ анаушылығының жөн-жосықтары сәйкес пайдалану үшін электр желісін және электр жабдықтарды қабылдау;
Қабылдау-тапсыру құжаттаманы ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Қабылдау-тапсыру жұмыстарының даярдығын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қабылдау-тапсыру жұмыс алыдында шара тізбесін орындай алады.
2. Электроустановок құрылымының жөн-жосықтары және тұтынушының электроустановок техникалыққ анаушылығының жөн-жосықтары сай күш желілері мен электржабдықты пайдалануға тапсыруды ұйымдастырады.
3. Ұйымдастыру-тарату құжаттарын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроустановок құрылымының жөн-жосықтары және тұтынушының электроустановок техникалыққ анаушылығының жөн-жосықтары сай күш желілері мен электржабдықтарын пайдалануға тапсыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қабылдау комиссия құрамын атайды.
2. Электроустановок құрылымының жөн-жосықтары және тұтынушының электроустановок техникалыққ анаушылығының жөн-жосықтары сай күш желілері мен электржабдықтарын пайдалануға тапсырады.
3. Электржабдықтарды және күтлік жүйені пайдалануға тапсыру қалыптарын сақтайды.

4. Выполняет требования конструкторских, эксплуатационных и ремонтных документов для сдачи электроустановок.
Результат обучения: 3) Оформлять приемо -сдаточную документацию.
Критерии оценки:
1. Умеет проверить соответствие приемо -сдаточной документации стандартам, техническим условиями и другим нормативным документам.
2. Составляет ведомость технической документации, предъявляемой при сдаче приемке электромонтажных работ.
3. Составляет акт технической готовности электромонтажных работ.
4. Заполняет формы сдаточных документов по аккумуляторным батареям, по электропроводкам, по кабельным линиям, по заземляющим устройствам.
Квалификация "091005 3 – Техник электрик"
ПК 9. Оформлять наряды, инструктаж, допуски, разрешения на производство работ
СМ 09. Наряды, инструктаж, допуски, разрешения на производство работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по оформлению нарядов, инструктажей, допусков, разрешений на производство работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить порядок оформления нарядов, инструктажа, допусков, получение разрешений на производство работ по техническому обслуживанию и ремонту электроэнергетического и электротехнического оборудования; основные способы и средства обеспечения безопасности труда работников, обслуживающих электроустановки на производстве; правила техники безопасности при выполнении работ в электроустановках; требования пожарной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
оформлять наряды, инструктаж, допуски, получение разрешений на производство работ по техническому обслуживанию и ремонту электроэнергетического и электротехнического оборудования;
выполнять организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ в электроустановках;
проводить работу по охране труда и технике безопасности.
Результат обучения: 1) Выполнять организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ в электроустановках.
Критерии оценки:
1. Выполняет организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ со снятием напряжения в электроустановках.
2. Организовывает ограждение рабочего места, вывешивание плакатов.
3. Проверяет отсутствие напряжения в электроустановках.
4. Обеспечивает меры безопасности при кабельных работах.
Результат обучения: 2) Оформлять наряды и допуски, разрешения на производство работ.
Критерии оценки:
1. Правильно называет ответственных за безопасное ведение работ в электроустановках.
2. Соблюдает порядок организации работ по наряду и распоряжению.

4. Электрқондырғыны тапсыру үшін құрылымдық, пайдалану және жөндеу талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қабылдау-тапсыру құжаттарын ресімдеу .
Бағалау өлшемдері:
1. Қабылдау-тапсыру құжаттың стандарттық, техникалық шарт және басқа да қалыптық құжаттарына сай тексере алады.
2. Электржинақтау жұмысын тапсыру-қабылдау кезінде ұсынылатын техникалық құжаттар тізбесідемесін құрастырады.
3. Электржинақтау жұмыстарының техникалық даярлық актісін құрастырады.
4. Аккумулятор батарея, электржетек, кабель сымы, жермелеуші қондырғы бойынша тапсыру құжаты формасын толтырады.
"091005 3 – Техник-электрик" біліктілігі
КҚ 9.
Жұмыстар жүргізу үшін өкімхаттарды, нұсқаулықтарды, рұқсаттардыресімдеу
АМ 09. Жұмыстар жүргізу үшін өкімхаттарды, нұсқаулықтарды,рұқсаттардыресімдеу
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, киім дизайны бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімі, брифингтер, жұмысқа рұқсат орындау үшін рұқсат сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:Тапсырыс өңдеу бұйрықтар, нұсқаулар, ауытқулар, электр және электр жабдықтарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды өндіру рұқсат етеді; жұмыс орнында электр жүйелерін өтеп қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету негізгі жолдары мен құралдары; Қауіпсіздік шаралары электр қондырғыларда жұмыс істейтін; өрт қауіпсіздігі талаптары.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
электр және электр жабдықтарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша бұйрықтар, нұсқаулар, бекітулер жұмыстарды өндіруге рұқсат беру;
электр қондырғыларында жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұйымдастыру шараларын жүзеге асыру;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жұмыс жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрқондырғыдағы қауіпсіз жұмысты қамтамасыз етуші ұйымдастыру шараларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қондырғыларында стресс бедерінің жұмыс істеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұйымдастырушылық шараларды орындайды.
2. Плакаттар іледі, жұмыс орнын қоршауды ұйымдастырады.
3. Электр қондырғыларында кернеу жоқтығын тексереді
4. Кабель комбинатында қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс өндірісіне рұқсат беретін шақтама мен қондырманы ресімдеу .
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қондырғыларында жұмыстарды қауіпсіз жүргізеді
2. Наряд және нұсқаулық бойынша жұмысты ұйымдастыруды орындайды.

3. Производит допуск к работе.
4. Называет права и обязанности производителя работ.
5. Перечисляет группы допуска по электробезопасности электротехнического (электротехнологического) персонала и объясняет условия их присвоения.
Результат обучения: 3) Проводить работу по охране труда и технике безопасности.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание требований по технике безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
2. Обеспечивает инструктаж и периодическую проверку знаний правил технической эксплуатации оборудования, правил по охране труда и пожарной безопасности, контролирует их соблюдение подчиненным персоналом.
3. Осуществляет контроль над исправным состоянием инструмента, защитных средств и приспособлений.
4. Принимает участие в расследовании обстоятельств и причин аварий, производственного травматизма, в разработке и внедрении мероприятий по их предупреждению.
ПК 10. Получать запасные части, материалы, инструменты, приборы, приспособления, защитные средства
СМ 10. Запасные части, материалы, инструменты, приборы, приспособления, защитные средства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по получению запасных частей, материалов, инструментов, приборов, приспособлений, защитных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить перечень запасных частей, материалов, необходимых инструментов, приборов, приспособлений, защитных средств для безопасного ведения работ по техническому обслуживанию и ремонту электроэнергетического и электротехнического оборудования; бланки первичной документации; основные способы и средства обеспечения безопасности работников, обслуживающих электроустановки на производстве; учет и отчетность предприятия и подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
определять номенклатуру и количество запасных частей, материалов, приборов, инструментов, приспособлений, применяемых для монтажа и технического обслуживания и ремонта электрооборудования;
выполнять составление заявок на получение инструментов, запчастей, расходных материалов, защитных средств;
получать запасные части, материалы, необходимые инструменты, приборы, приспособления, защитные средства по техническому обслуживанию и ремонту электроэнергетического и электротехнического оборудования
Результат обучения: 1) Определять номенклатуру и количество запасных частей, материалов, приборов, инструментов, приспособлений.
Критерии оценки:
1. Правильно выбирает необходимые виды запасных частей, материалов и инструментов, применяемых для техническому обслуживанию и ремонта электроустановок.
2. Проводит анализ количества отказов сменных элементов, влияющих на работоспособность электроустановок.
3. Проводит анализ объема и технологии устранения отказов и повреждений, допустимых в условиях эксплуатации.
Результат обучения: 2) Составлять заявки на получение инструментов, запчастей, расходных материалов, защитных средств.
Критерии оценки:
1. Правильно пишет и оформляет ведомости – суточные, месячные, расхода электроэнергии, материалов.

3. Жұмыс рұқсатын орындайды.
4. Өндірушінің жұмыстардың құқықтары мен міндеттерін орындайды.
5. Электр (электротехнологиялық) персоналдың электр қауіпсіздігі тобы әкелуден тізімдейді және олардың талаптарын түсіндіреді
Оқыту нәтижесі: 3) ЕҚ және ҚТ сақтау жұмысын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тұтынушылардың пайдалануға қойылатын қауіпсіздік талаптары туралы білімін көрсетеді.
2. Жабдықтарды техникалық пайдалану ережесін білу және мерзімді тестілеуді қамтамасыз етеді, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі, ережелері бағынысты қызметкерлерді бақылайды.
3. Жөндей құралы жағдайын, қорғаныш жабдықтар мен құрылғыларды қадағалайды.
4. Апаттың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру, себептерін тергеуге өндірістегі жазатайым оқиғаларды талдауға қатысады.
КҚ 10.Қосалқы бөлшектерді, материалдарды, саймандарды, аспаптарды, құралдарды, қорғаныш құралдарын алу
АМ 10.Қосалқы бөлшектер, материалдар, саймандар, аспаптар, құралдар, қорғаныш құралдары
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, қосалқы бөлшектер, материалдар, құрал-саймандар, аспаптар, құрылғылар, қорғаныс құралдарын алу бойынша жұмысты орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:қосалқы бөлшектер, материалдар, қажетті құрал-, жабдықтар, құрал-саймандар, қауіпсіз қызмет көрсету және электр және электр жабдықтарын жөндеу бойынша қорғау құралдарын тізбесі; бастапқы құжаттар нысандарын; электр қызмет қызметкерлерінің өндірісте қауіпсіздікті қамтамасыз ету негізгі жолдары мен құралдары; бухгалтерлік есеп және есеп беру, және кәсіпорын бөлімшелері.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
қосалқы бөлшектер, материалдар, құралдар, электр жабдықтарын орнату және техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін пайдаланылатын құрылғылардың ауқымын және санын анықтау;
құралдар, қосалқы бөлшектер, шығын материалдары, қорғау құралдарын алуға өтініштер жасау жүзеге асыру;
техникалық қызмет көрсету және электр жабдық және электромеханического жабдықтың жөндеу үшін қосалқы бөлшектер, материалдар, қажетті құрал-саймандар, жабдықтар, құрал-саймандар, қауіпсіздік жабдықтарын қабылдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қосалқы бөлшек, материал, аспап, сайман, айлабұйым саны мен номенклатурасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қондырғыларын жөндеу және қызмет көрсету үшін пайдаланылатын қосалқы бөлшектер, материалдар мен құралдардың тиісті түрін таңдайды

2. Заполняет и оформляет журнал заявок на материалы и запасные части.
3. Ведет журнал учета и содержания средств защиты.
4. Контролирует соблюдение норм комплектования средствами защиты.
Результат обучения: 3) Получать запасные части, материалы, приспособления, инструменты, приборы, защитные средства для технического обслуживания и ремонта.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает подчиненный персонал необходимыми запасными частями, приспособлениями, инструментом, материалами, средствами защиты.
2. Ведет контроль за правильным и экономным расходованием материалов и запчастей.
2. Применяет сметные нормы и правила.
3. Заполняет бланки первичной документации, проводит инвентаризацию имущества.
4. Использует информационно коммуникационные технологии для организации закупки и получения запасных частей, инструмента и материалов.
5. Контролирует и организовывает правильное хранение оборудования, приборов, запасных частей, материалов.
ПК 11. Контролировать подготовку рабочего места, проведение отключений, установку заземлений
СМ 11. Подготовка рабочего места, проведение отключений, установка заземлений
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по контролю подготовки рабочего места, проведения отключений, установки заземлений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить нормативные требования по подготовке рабочего места, проведению отключений, установке заземлений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
подготовить, организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы, инструмент и электроэнергию;
проводить контроль над подготовкой рабочего места, проведению отключений, установки заземлений электроэнергетического и электротехнического оборудования;
оформлять производство работ по проведению отключений и установке заземлений.
Результат обучения: 1) Организовывать и контролировать подготовку рабочего места.
Критерии оценки:
1. Выполняет технические мероприятия для предотвращения воздействия на работающего опасных производственных факторов на рабочем месте.
2. Описывает порядок выдачи разрешений на подготовку рабочего места и допуск к работе.
3. Проводит сдачу приемку рабочего места.

2. Электр қондырғыларын пайдалану әсер ететін алмалы элементтерінің істен санын талдайды.
3. Саладағы рұқсат етілген жеткіліксіздігі режимдерін жоюға көлемі мен технологияларды талдайды
Оқыту нәтижесі: 2) Сайман, қосалқы бөлшек, шығыс материалы, қорғаныш құралына тапсырысты толтыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Күн сайын, ай сайын, электрондық пошта ағыны, энергетикалық материалдарды дұрыс жазады және тізімдерді жасайды -.
2. Қосалқы бөлшектер туралы өтініштер журналы толтырады және материалды аударады.
3. Бухгалтерлік есеп және мазмұны қорғау журналын толтырады.
4. Кадрлармен қамтамасыз ету қорғау сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық күт- және жөндеу қорғаныш құралдары, қосалқы бөлшек, материал, сайман, аспап пен айлабұйымды қабылдау
Бағалау өлшемдері:
1. Бағынысты қызметкерлерден қажетті қосалқы бөлшектер, жабдықтар, аспаптар, материалдар, құрал-жабдықтар қорғаныш қамтамасыз етеді.
2. Материалдар мен қосалқы бөлшектерді дұрыс және үнемді жұмсалуын бақылауды жүзеге асырады.
3. Сметалық нормалар мен ережелерді қолданады.
4. Мүлікті түгендеу жүргізу, бастапқы құжаттама нысандарын толтырады.
5. Қосалқы бөлшектер, құралдар мен материалдарды сатып алу үшін ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолданады және түбіртекті ұйымдастыруға акт пайдаланады.
6. Жабдықтарды, аспаптар, қосалқы бөлшектер мен материалдар тиісті сақтауды ұйымдастырадыжәне жетекшілік етеді.
КҚ 11.Жұмыс орнын даярлауды, айыру жүргізуді, жерлендіруді орнатуды бақылау
АМ 11. Жұмыс орнын даярлау, айыру жүргізу, жерлендіруді орнату
Бұл модуль жерге орнатуды, жермелеу, сапарларды жүзеге асыру, инспекция жұмыс сайты дайындықты орындау үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды: сапарларды жүзеге асыратын жұмыс орнында дайындау үшін нормативтік талаптар, орнатуды жерге.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
жұмыс орнындұрыс дайындау, материалдар, құралдар мен электр энергиясын үнемді пайдалану ұйымдастыру және жүргізу;
электр энергиясын орнатуды және электр жабдықтарын жерге сапарларын, өткізу, жұмыс орнында дайындау бақылауды жүзеге асыру;
жұмыс сапарлары және мжинақтау, жермелеуді орындау ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын даярлауды ұйымдастыру және бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнында операциялық қауіпті өндірістік факторлардың әсеріне жол бермеу үшін техникалық шараларын орындайды.
2. Жұмыс орнында дайындау және жұмысқа қол жеткізу үшін рұқсат беру тәртібін сипаттайды.
3. Жұмысорнынқабылдау-тапсыружүргізеді.

4. Определяет серьезные опасности, предотвращает несчастные случаи и нарушения правил санитарии и техники безопасности.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль проведения отключений.
Критерии оценки:
1. Контролирует последовательность работ по проведению отключений электроустановок и кабельных линий.
2. Проверяет отсутствие напряжения.
3. Контролирует установку защитного отключения.
4. Правильно оформляет производство работ по проведению отключений различных электроустановок и кабельных линий.
Результат обучения: 3) Контролировать установку заземлений.
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение требований Правил техники безопасности электроустановок потребителей к заземлению электроустановок.
2. Описывает особенности установки заземлений на разных видах электроустановок.
3. Проверяет отсутствие напряжения в электроустановке перед наложением заземления.
4. Контролирует наложение переносного заземления.
ПК 12. Организовывать проведение работ и контролировать работу по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования
СМ 12. Техническое обслуживание и ремонт электрического и электро-механического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по организации и контролю технического обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить правила технической эксплуатации электроэнергетического и электротехнического оборудования; основные положения правил устройства электроустановок; правила техники безопасности при проведении работ на электроустановках; устройство силовых сетей, воздушных и кабельных линий; устройство и принцип действия электромашин переменного и постоянного тока, аппаратуры управления и защиты, распределительных устройств; обязанности стропальщика при работе на грузоподъемных машинах.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
выполнять ремонт и техническое обслуживание электропроводок, кабельных и силовых сетей, электрических машин, аппаратов управления, защиты и коммутации;
выполнять наладку, регулировку и проверку электрического и электромеханического оборудования;
осуществлять диагностику и технический контроль при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования;
осуществлять контроль и руководство над безопасным ведением работ и последовательностью мероприятий по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования;
составлять отчҰтную документацию по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования
Результат обучения: 1) Организовывать и контролировать техническое обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Грамотно организовывает и контролирует работы по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.

4. Елеуліқауіптіанықтайды, жазатайым оқиғаларды және денсаулыққа және қауіпсіздік ережелерін бұзудың алдын алады.
Оқытунәтижесі: 2) Айыруды өткізуге бақылауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр желілері және кабельдік ажырату жөніндегі жұмыстардың ретін бақылайды.
2. Кернеу жоқтығын тексереді.
3. Өшіру параметрін басқарады.
4. Түрлі сапарлар электр және кабельдік желілері бойынша жұмыстарды өндіру дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жермелеуді орнатуды бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тежники қауіпсіздіктің жөн-жосықтары при тұтынушыныңэлектроустановок қанаушылығында талаптарына сәйкес ЭҚ жермелеугеталаптарын сақтаудың бақылауын жүзеге асырады.
2. Қондырғылар әртүрлі түрі бойынша орнату жерлендіру мүмкіндіктерін сипаттайды.
3. Жермелеуді қолданар алдында электр жүйелерінде кернеу жоқтығын тексереді
4. Уақытша жермелеуді қолдануды бақылайды.
КҚ 12. Электр және электр механикалықжабдықтарғатехникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеу жұмыстарын жүргізудіұйымдастыру және бақылау
АМ 12. Электр және электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Аталмыш модуль, техникалық қызмет көрсету және электр және электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен бақылау жәнежөндеу үшiн қажеттi дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:электр энергетикалық және электр техникалық жабдықтарын техникалық пайдалану ережелері; электр қондырғыларын құру қғаидаларының негізгі ережелері; электр қондырғыларында жұмыстар жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері; күш желілерінің, әуе және кабель желілерінің құрылысы; тұрақты және айнымалы тоқ электр машиналарының, басқару және қорғау аппаратурасының, тарату қондырғыларының құрылысы мен әрекет ету қағидаты; жүк көтеретін машиналарда жұмыс істеу барысында жүк ілдірушінің міндеттері.
Модульді оқу нәтижесіндебілім алушылардың келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
электр сымдары жүйесін, кабельдік және күш желілерін, электр машиналарын, бақылау, қорғау және коммутация аппараттарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету;
электр және электр механикалық жабдықтарды реттеу, түзету және тестілеуді жүзеге асыру;
электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалануда диагностикалауды жүргізу және техникалық бақылау;
электр жәнэлектр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша іс-шаралар реттілігі мен жұмыстарының қауіпсіз өтуін бақылау және басқару;
электрлік және электр механикалық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша есепке алу құжаттамасын дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1)Электр және электр механикалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды дұрыс ұйымдастырады және басқарады.

2. Выполняет техническое обслуживание и ремонт электродвигателей, генераторов, вспомогательных электрических машин, электроизмерительных приборов, групповых переключателей и их приводов, контроллеров, контакторов и реле всех типов, распределительных устройств.
3. Подбирает необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования, грузоподъемные машины и механизмы, специальные приспособления для проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту.
4. При возникновении отказов оборудования принимает необходимые меры для быстрого обнаружения и устранения неисправностей.
5. Составляет графики профилактического ремонта электрического и электромеханического оборудования.
6. Обеспечивает безопасное выполнение работ по техническому обслуживанию и ремонту, соблюдение правил технической эксплуатации и производственных инструкций.
Результат обучения: 2) Выполнять наладку, регулировку и проверку электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Правильно выполняет проверку, регулировку и наладку электрического и электромеханического оборудования.
2. Выбирает рабочий инструмент для проведения пуско наладочных работ.
3. Точно и быстро читает чертежи и электрические схемы.
4. Следит за наличием и исправным состоянием ограждений, предохранительных приспособлений, применяемых рабочими, средствами индивидуальной защиты, спецодежды и специальной обуви при проведении пуско наладочных работ.
Результат обучения: 3) Осуществлять диагностику и технический контроль при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществляет диагностику электрического и электромеханического оборудования
2. Выявляет и устраняет дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке его в процессе ремонта.
3. Правильно использует и подключает измерительные приборы в соответствии с родом тока и назначением.
4. Свободно ориентируется в принципиальных и монтажных схемах.
5. Распознает условные обозначения, нанесенные на шкалах измерительных приборов.
6. Определяет основные причины отказа электрооборудования.
7. Разрабатывает и осуществляет мероприятия по предупреждению отказов оборудования, аварий, по увеличению межремонтных ресурсов, сокращению простоев по техническим причинам, снижению трудоемкости ремонта, улучшению его качества.
Результат обучения: 3) Составлять отчҰтную документацию по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Составляет документацию на проведение внеочередных осмотров электрического и электромеханического оборудования.

2. Электрқозғалтқыштарына, генераторларға, қосалқы электр машиналарына, электрлі өлшеу құралдарына, топтық ауыстырып-қосқыштарға және олардың жетегіне, контроллерлерге, контакторлар мен түрлі релелерге қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асырады.
3. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар жүргізу үшін тораптарды және жабдық бөлшектерін, жүккөтергіш машиналар мен механизмдерді, арнайы құрылғыларды көтеру және жылжытуға қажет такелаж жабдығын таңдайды.
4. Жабдықістен шыққан жағдайда ақаулықтарды жедел анықтау және жою жөніндегі қажетті шаралар қабылдайды.
5. ЭЖ және ЭМЖ профилактикалық жөндеу графиктерін құрады
6. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды қауіпсіз орындауды, техникалық пайдалану қағидаларының және өндірістік нұсқаулықтардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр және электр механикалық жабдықтарды реттеу, түзету және тестілеуді жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және электр механикалық жабдықтарды дұрыс реттейді, түзетеді және тестілейді;
2. ҚБЖ үшін жұмыс құралын таңдайды.
3. Сызбалар мен схемалардыдәл және тез оқиды.
4. Іске қосу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмысшылар қолданатын қоршаулардың,қорғаныс құралдарының, жеке қорғаныс киімдерінің, арнайы киімнің және аяқ киімніңболуын және жарамдылығын қадағалайды
Оқыту нәтижесі: 3) Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалануда диагностикалауды жүргізу және техникалық бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр жән еэлектр механикалық жабдықтарға диагностикасын қамтамасыз етеді.
2. Жөндеу процесінде жабдықтарды және оның тексеру жұмысы кезінде ақаулардыанықтайды және жояды.
3. Ағымдағы және болжамды пайдалану түріне сәйкес өлшеу құралдарын дұрыс пайдаланады және байланыстырады.
4. Қағидатты және монтаждау сызбаларын еркін түсінеді
5. Өлшеуге арналған аспаптардың шкалаларында көрсетілген шартты белгілерді ажыратып таниды.
6. Электр жабдықтарының істен шығуының негізгі себептерін анықтайды.
7. Жабдықтың істен шығуын, апаттардың алдын алу, жөндеуаралық ресурстарды арттыру, техникалық себептер бойынша жұмыстың тоқтап қалу жағдайларын қысқарту, жөндеудің еңбек сыйымдылығын төмендету, оның сапасын жақсарту жөніндегі шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электрлік және электр механикалық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша есепке алу құжаттамасын дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және электр механикалық жабдықтарды кезектен тыс сараптамасын өткізу үшін құжаттаманы дайындайды.

2. Формулирует причины, по которым оборудование выводится во внеочередной осмотр.
3. Составляет дефектные ведомости.
4. Составлять отчҰтную документацию по техническому обслуживанию и ремонту.
5. Ведет учет в ремонтно- эксплуатационных паспортах или другой технической документации наработки оборудования после ввода в эксплуатацию или капитального ремонта и выполнения работ по ремонту, модернизации оборудования.
6. Готовит документы на списание электрооборудования.
ПК 13. Испытывать электрическое и электромеханическое оборудование
СМ 13. Испытание электрического и электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по испытанию электрического и электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить назначение и применение аппаратуры и приборов для испытаний; порядок проведения испытаний электрического и электромеханического оборудования; правила техники безопасности при проведении испытаний электрического и электромеханического оборудования; документация на проведение испытаний электрического и электромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
производить испытания электрического и электромеханического оборудования;
производить оформление документации на проведение испытаний электрического и электромеханического оборудования;
обеспечивать безопасное проведение испытаний электрического и электромеханического оборудования.
Результат обучения: 1) Производить испытания электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит испытания электрического и электромеханического оборудования
2. Проверяет соответствие электрооборудования требуемым техническим характеристикам, устанавливает отсутствие дефектов, получает исходные данные для последующих профилактических испытаний.
3. При проведении испытаний учитывает требования к измерительным приборам, обрабатывает результаты измерений с учетом погрешности измерения.
4. Применяет на практике соответствующую программу испытаний для разного вида электрооборудования.
5. Перечисляет определяемые характеристики и нормируемые величины для разного вида испытуемого оборудования.
Результат обучения: 2) Производить оформление документации на проведение испытаний электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1.Определяет виды испытания электрооборудования, выполняющиеся по наряду и по распоряжению.
2. Оформляет документацию на проведение испытательных работ.

2. Жабдықтардың кезектен тыс тексеруге шығарылу себептерін тұжырымдайды.
3. Ақаулары бойынша мәлімдеме жасайды.
4. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша есеп құжаттаманы дайындайды.
5. Техникалық қызмет көрсету құжатын немесе өзге де техникалық пайдалануға берілгеннен кейін жабдықтарды пайдалану құжаттамасы немесе күрделі және жабдықтарды жаңарту, жөндеу үшін жазбаларды даярлайды.
6. Электр жабдықтарын жою үшiн құжаттарды дайындайды.
КҚ 13. Электр және электр механикалық жабдықтарды сынау
АМ 13. Электр және электр механикалық жабдықтарды сынау
Аталмыш модуль электр және электр механикалық жабдықтарды сынау бойынша жұмыстар жүргізуге қажетті жұмыс өнімділігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:сынауға арналған аппаратура мен құралдардың мақсаты мен пайдаланылуы; электр және электр механикалық жабдықтарды сынау тәртібі; электр және электр механикалық жабдықтарды сынау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері; электр және электр механикалық жабдықтарды сынау құжаттамасы.
Модульді оқу нәтижесіндебілім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
электр және электр механикалық жабдықтарына сынақтар жүргізу;
электр және электр механикалық жабдықтарды сынау үшін құжаттаманы ресімдеу;
электр және электр механикалық жабдықтарды қауіпсіз сынауды қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және электр механикалық жабдықты сынауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және электр механикалық жабдықтарды сынақтарын жүргізеді.
2. Электр жабдығының талап етілетін техникалық сипаттамаларға сәйкестігін тексереді, ақаулардың жоқ екендігіне көз жеткізеді, кейінгі алдын алу сынақтарын жүргізу үшін бастапқы деректерді алады
3. Сынақтар жүргізу кезінде өлшеу құралдарына қойылатын талаптарды ескереді, өлшеу қателігін ескере отырып, өлшеу нәтижелерін өңдейді
4. Электржабдықтарының түр-түрлері үшін тиісті сынау бағдарламасын қолданады.
5. Сынаужабдықтарыныңтүр-түрлері үшінанықталатын сипаттамаларменнормаланатын шамаларды тізімдейді.
Оқытунәтижесі: Б) Электр және электр механикалық жабдықтарды сынау үшін құжаттаманы ресімдейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Өкімхат пен бұйрықтыңжүзеге асырылатын электр жабдығын сынау түрлерін анықтайды.
2. Сынау жұмыстарын жүргізу құжаттамасынресімдейді

3. Соблюдает требования по допуску персонала к испытаниям электрооборудования.
Результат обучения: 3) Обеспечивать безопасное проведение испытаний электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Планирует организационные и технические мероприятия для проведения испытаний.
2. Обеспечивает правильную и безопасную организацию работ по подготовке рабочих мест для проведения испытаний.
3. Контролирует использование индивидуальных средств защиты при проведении испытаний.
4. Устанавливает ограждения и предупреждающие знаки при проведении испытаний.
ПК 14. Снимать заземления
СМ 14. Заземление
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по снятию заземления.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить заземление в электроустановках; порядок снятия заземлений, ограждений; безопасное ведение работ на электроэнергетическом и электротехническом оборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся должны::
контролировать порядок установки заземления;
контролировать порядок снятия заземления;
обеспечивать методы безопасного ведения работ при установке и снятии заземления.
Результат обучения: 1) Контролировать порядок установки заземления.
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение требований Правил при установке заземлений.
2. Объясняет порядок установки заземления.
3. Объясняет особенности установки заземления в различных электроустановках.
Результат обучения: 2) Контролировать порядок снятия заземления.
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение требований Правил при снятии заземлений.
2. Объясняет порядок снятия заземления.
3. Объясняет, кто может отключать заземляющие ножи и снимать переносное заземление.
Результат обучения: 3) Контролировать и обеспечивать методы безопасного ведения работ при установке и снятии заземления.
Критерии оценки:
1. Соблюдает методы безопасного ведения работ при установке и снятии заземления.
2. Определяет и исправляет действительные и потенциальные опасности на рабочем месте при установке и снятии заземления.
3. Называет регламентирующие документы при организации работ по установке и снятию заземлений.
4. Оказывает первую помощь при прямом или косвенном воздействии электрического тока.
ПК 15. Оформлять окончания работ
СМ 15. Оформление окончания работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления окончания работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить правила оформления приемо-сдаточных документов и передачи в эксплуатацию электроустановок; действия руководителя работ и допускающего по полному окончанию работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
выполнять действия руководителя работ (наблюдающего) по полному окончанию работ;
выполнять действия допускающего по полному окончанию работ;
выполнять включение электроустановки после полного окончания работ.
Результат обучения: 1) Выполнять действия производителя работ (наблюдающего) по полному окончанию работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает последовательность действий, выполняемых производителем работ (наблюдающим) по полному окончанию работ.

3. Қызметкерлерге электр жабдықтарын сынауға рұқсат беруталаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр және электр механикалық жабдықтарды қауіпсіз сынауды қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынақтар жүргізу үшін ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды жоспарлайды.
2. Сынақтар жүргізу үшін жұмыс орындарын дайындау бойынша жұмыстарды қауіпсіз және тиісті ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
3. Сынау үшін жеке қорғану құралдарының пайдаланылуын бақылайды.
4. Сынақтар кезінде қоршау және ескерту белгілерін орнатады.
КҚ 14. Жерлендіруді түсіру
АМ 14.
Жерлендіру
Аталмыш модуль жерлендіруді алып тастау жөніндегі жұмыстарды орындауға қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:электр қондырғыларындағыжерлендіру; сымдарды, қоршауларды алып тастау тәртібі; электр энергетикалық және электр техникалық жабдықтардағы жұмыстарды қауіпсіз жүргізу.
Білім алушылардың келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
сымдарды орнату тәртібін бақылау;
сымдарды алып тастау тәртібін бақылау;
сымдарды орнатужәне алу кезінде жұмыстардықауіпсіз жүргізу әдістерін қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Сымдарды орнату тәртібін бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сымдарды орнату кезіндегі ережелер талаптарының сақталуынбақылайды.
2. Сымдарды орнату тәртібін түсіндіреді.
3. Түрлі электр қондырғыларында сымдарды орнату ерекшеліктерін түсіндіреді.
Оқытунәтижесі: Б) Сымдарды алып тастау тәртібін бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сымдарды орнату кезіндегі ережелер талаптарының сақталуын бақылайды.
2. Сымдарды орнату тәртібін түсіндіреді.
3. Жерлендірілген шаппаларды кім сөндіре алатынын және жылжымалы жерлендіруді кім алып тастай алатынынтүсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Сымдарды орнатужәне алу кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Сымдарды орнатужәне алу кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін сақтайды.
2. Сымдарды орнатужәне алу кезінде жұмыс орнындағы орын алған және ықтимал қауіпті анықтайды және дұрыстайды
3. Сымдарды орнатужәне алужөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру кезіндегіреттеу құжаттарын атайды.
4. Электр тогының тікелей немесе жанама әсері кезінде алғашқы көмек көрсетеді.
КҚ 15. Жұмыс аяқталуын ресімдеу
АМ 15. Жұмыс аяқталуын ресімдеу
Аталмыш модуль жұмыстардың аяқталуын ресімдеуге қажетті жұмыс өнімділігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет:қабылдау-тапсыру құжаттарын ресімдеу және электр қондырғыларын пайдалануға беру ережелері; жұмыстарды басқарушының және жұмысты толық аяқтау бойынша рұқсат берушінің әрекеттері.
Модульді оқу нәтижесіндебілім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
жұмыстарды басқарушының (бақылаушының) жұмыстың толық аяқталуы жөніндегі әрекеттерін орындау;
жұмыстың толық аяқталуы жөніндегі рұқсат берушінің әрекеттерін орындау;
жұмыс толық аяқталғаннан кейін электр қондырғысынқосуды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстарды басқарушының (бақылаушының) жұмыстың толық аяқталуы жөніндегі әрекеттерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыстарды басқарушының (бақылаушының) жұмыстың толық аяқталуы жөніндегі әрекеттерінің ретін сақтайды;

2. Объясняет, кому производитель работ (наблюдающий) должен сообщить о полном окончании работ по наряду.
3. Оформляет окончание работ.
Результат обучения: 2) Выполнять действия допускающего по полному окончанию работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает последовательность действий допускающего, связанных с полным окончанием работ.
2. Объясняет, как оформляются перерывы в работе и окончание работ.
3. Объясняет, где фиксируется окончание работ.
Результат обучения: 3) Выполнять включение электроустановки после полного окончания работ.
Критерии оценки:
1. Называет условия, при которых возможно включение электроустановки после полного окончания работ.
2. Объясняет, кто должен снять плакаты, временные ограждения, заземления и восстановить постоянные ограждения после окончания работ перед включением электроустановки.
3. Включает электроустановку после полного окончания работ.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно- ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ознакомления со спецификой производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
определять производственные и общественные отношения на предприятии;
описывать методы организации производственного процесса в первичных звеньях производственной структуры; классифицирует виды инструктажа по технике безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Результат обучения: 1) Определять производственные и общественные отношения на предприятии.
Критерии оценки:
1. Описывает основные направлениями деятельности предприятия в условиях рыночной экономики
2. Описывает организационно управленческую структуру предприятия, места, роли и функции служб предприятия
3. Перечисляет нормативно правовые акты, приказы, распоряжения, указания и инструкции, регламентирующие деятельность предприятия
4. Рассказывает принципы работы структурных подразделений предприятия
Результат обучения: 2) Описывать методы организации производственного процесса в первичных звеньях производственной структуры.
Критерии оценки:
1. Перечисляет функции основных подразделений предприятия.
2. Описывает систему взаимосвязей конкретного подразделения.
3. Объясняет специфику выбранной профессии.
4. Формулирует должностные обязанности электромонтажника.
5. Осознает необходимость углубленного изучения общепрофессиональных и специальных дисциплин.
Результат обучения: 3) Классифицировать виды инструктажа по технике безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные виды инструктажей по технике безопасности.

2. Өкімхат бойынша жұмыстарды орындаушы (бақылаушы) жұмыстардың толық аяқталуы туралы кімге хабарлауы тиіс екенін түсіндіреді
3. Жұмыстардың аяқталуынресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыстың толық аяқталуы жөніндегі рұқсат берушінің әрекеттерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Рұқсат берушінің жұмыстардың толық аяқталуына байланысты әрекеттерінің ретін сақтайды.
2. Жұмыстағы үзілістердің және жұмыстардың аяқталуыныңқалай ресімделетінін түсіндіреді.
3. Жұмыстың аяқталуы қайда белгіленетінін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс толық аяқталғаннан кейін электр қондырғысын қосуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс толық аяқталғаннан кейін электр қондырғысын қосу мүмкін болатын жағдайлардыатайды.
2. Жұмыстар аяқталғаннан кейін, электр қондырғысын қоспастан бұрын плакаттарды, уақытша қоршауларды, жерлендірулерді кімалып тастайтынын, тұрақты қоршауларды кім қалпына келтіру керек екендігін түсіндіреді.
3. Жұмыс толық аяқталғаннан кейін электр қондырғысын қосады.
Кәсіптік практика
КТ 01. Оқу-таныстыру практика
Аталмыш модуь өндіріс ерекшелігімен танысуға қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылардың келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
кәсіпорындағы өндірістік және қоғамдық қатынастарды айқындау;
өндірістік құрылымның бастапқы буындарындағы өндірістік үдерісті ұйымдастыру әдістерін сипаттау;
қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқаулар түрлерін жіктеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорындағы өндірістік және қоғамдық қатынастарды айқындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Нарықтық экономика жағдайында кәсіпорын қызметінің негізгі бағыттарын сипаттайды
2. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық және басқарушылық құрылымын, кәсіпорын қызметтерінің орнын, рөлін және функцияларын сипаттайды
3. Кәсіпорын қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, бұйрықтарды, жарлықтар мен нұсқауларды тізімдейді
4. Кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс істеуқағидаттарын сипаттайды
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік құрылымның бастапқы буындарындағы өндірістік үдерісті ұйымдастыру әдістерін сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның негізгі бөлімшелерінің функцияларын атайды.
2. Нақты бөлімшенің өзара қарым-қатынастар жүйесін сипаттайды.
3. Таңдаған мамандықтың ерекшелігін түсіндіреді.
4. Электрмонтаждаушының лауызымдық міндеттерін тұжырымдайды
5. Жалпыкәсіптік және арнайы пәндерді терең зерттеу қажеттілігін түсінеді.
Оқытунәтижесі: 3) Қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқаулар түрлерін жіктеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулардың негізгі түрлерін жіктейді.

2. Классифицирует основные виды инструктажей по противопожарной безопасности.
3. Перечисляет основные требования производственной санитарии.
4. Классифицирует помещения по условиям окружающей среды, степени опасности поражения людей электрическим током, степени пожаро и взрывоопасности.
ПП 02. Производственно – технологическая практика
Квалификация "091002 2 Электро-монтажник по силовым сетям и электро-оборудованию"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации электромонтажник 3 разряда.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
выбирать экипировку, инструменты, приспособления, организовывать рабочее место, обследовать оборудование;
выполнять вспомогательные работы для монтажа электрооборудования и силовых цепей;
выполнять монтаж силовых цепей и электрооборудования.
Результат обучения: 1) Выбирать экипировку, инструменты, приспособления, организовывает рабочее место, обследует оборудование.
Критерии оценки:
1. Называет виды экипировки, инструментов и приспособлений для электромонтажных работ, определяет их назначение, объясняет устройство, демонстрирует приемы работы.
2. Выполняет оргтехмероприятия по безопасной подготовке рабочего места.
3. Проводит обследование оборудования, силовых кабелей, проводов, шкафов, крепежных материалов и вспомогательных инструментов и приспособлений, подъемно передвижных механизмов.
Результат обучения: 2) Выполнять вспомогательные работы для монтажа электрооборудования и силовых цепей.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовительные работы для монтажа силовых цепей и оборудования.
2. Производит слесарную обработку деталей в пределах различных классов точности и чистоты.
3. Подбирает необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования.
4. Демонстрирует виды сигнализации при работе с кранами.
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж силовых цепей и электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществляет монтаж силовой электропроводки и электрооборудования согласно схеме размещения и подключения оборудования.
2. Устанавливает и подключает электрооборудование.
3. Прокладывает кабельные линии различных видов.
4. Производит монтаж закрытых и открытых магистральных, распределительных, осветительных и троллейных шинопроводов.
5. Производит монтаж распределительных устройств и вторичных цепей.
6. Выполняет различные типы осветительных электропроводок, устанавливает и подключает светильники всех видов.
7. Умеет применять методы экономного расхода материалов, электрической энергии, запасных частей.
8. Соблюдает методы безопасного ведения работ,.
ПП 02. Производственно – технологическая практика
Квалификация "091005 3 – Техник электрик"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по оформлению окончания работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить правила оформления приемо-сдаточных документов и передачи в эксплуатацию электроустановок; действия руководителя работ и допускающего по полному окончанию работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
выполнять ревизию, техническое обслуживание, ремонт электрического и электромеханического оборудования;
использовать основные принципы планирования и организации производства электромонтажных работ;
осуществлять контроль над испытанием электрического и электромеханического оборудования, установкой заземления, проведением отключений, оформлять окончание работ.
Результат обучения: 1) Выполнять ревизию, техническое обслуживание, ремонт электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит ревизию, техническое обслуживание, ремонт электрического и электромеханического оборудования.

2. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулардың негізгі түрлерін жіктейді.
3. Өнеркәсіптік санитарияныңнегізгіталаптарынатайды.
4. Үй-жайларды қоршаған орта жағдайлары, адамдардың электр тоғымен зақымдану қаупінің дәрежесіне, өрт және жарылыс дәрежесіне сәйкес жіктейді.
КТ 02. Өндіріс – технология-лық практика "091002 2 Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электр монтаждау-шы" біліктілігі
Тәжірибеге қысқаша шолу:
Аталмыш модуль 3 санаттағыэлектрмонтаждаушыбiлiктiлiгін алуға қажеттi дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
арнайы киім, саймандарды, құралдарды таңдау, жұмыс орнын ұйымдастыру, жабдықты қарап тексеру;
- электр жабдықтары мен электр тізбектерінің монтаждау үшін қосалқы жұмыстарды орындау;
- күш желілері мен электр тізбектерін монтаждау
Оқыту нәтижесі: 1) Арнайы киім, саймандарды, құралдарды таңдау, жұмыс орнын ұйымдастыру, жабдықты қарап тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрмонтаждау жұмыстарын жүргізу үшінарнайы киімдерді, саймандарменқұралдардыңтүрлерінатайды, олардың мақсатын анықтайды, құрылысын түсіндіреді,жұмыс әдістерін көрсетеді.
2. Жұмыс орнын қауіпсіз дайындау жөніндегі ұйымдастыру-техникалық шараларын орындайды.
3. Жабдықтарды, күш кабелдерін, сымдарды, шкафтарды, бекіту материалдарын және қосалқы құралдар мен саймандарды, көтеру-жылжыту механизмдерін қарап тексереді
Оқытунәтижесі: 2) Электр жабдықтары мен электр тізбектерінің монтаждау үшін қосалқы жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тізбектері мен жабдықтарды монтаждау үшін дайындық жұмыстарын жүргізеді.
2. Дәлдігі мен айқындығының түрлі кластары шегінде бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындайды.
3. Жабдықтың тораптары мен бөлшектерін көтеру және жылжыту үшін қажетті такелажды жабдықты таңдайды.
4. Крандармен жұмыс істеу кезінде дабыл түрлерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Күш желілері мен электр тізбектерін монтаждау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтыорналастыру және қосу сызбасына сәйкес күштік электр сымдар жүйесі мен электр жабдығын монтаждауды жүзеге асырады.
2. Электр жабдығын орнатады және қосады.
3. Әртүрлі кабельдік желілерді төсейді.
4. Ашық және жабық магистральдық, тарату, жарықтандыру жәнетроллейлі шинасымдарды монтаждайды.
5. Тарату құрылғылары мен екінші реттік тізбектердімонтаждайды.
6. Жарықтандыру электр сымдар жүйесінің түрлі типтерін орындайды, әртүрлі шамдарды орнатады және қосады.
7. Материалдарды, электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді шығындау әдістерін қолдана алады.
8. Жұмыстың қауіпсіз құзырлығының әдістерін сақтайды, қарамастан.
КТ02. Өндіріс – технология-лық практика "091005 3 – Техник-электрик" біліктілігі
Аталмыш модуль жұмыстың аяқталуын ресімдеу жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажет жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульды оқу нәтижесінде білім алушылар келесілерді игеруі қажет: қабылдау-тапсыру құжаттарын ресімдеу мен электр қондырғыларын пайдалануға беруережелері; жұмыстарды басқарушының және жұмысты толық аяқтау бойынша рұқсат берушінің әрекеттері.
Модульды оқу нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы тиіс:
электр және электр механикалық жабдықтарды тексеру, оларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу;
электрмонтаждау жұмыстарын жоспарлаудың және өндірісін ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын қолдану;
электр және электр механикалық жабдықтарды,жерлендіру құрылғысын сынауды, сөндіруді бақылауды жүзеге асыру, жұмыстың аяқталуын ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және электр механикалық жабдықтарды тексеру, оларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және электр механикалық жабдықтарды тексеру, оларға техникалық қызмет көрсету, жөндеуді жүргізеді.

2. Грамотно организовывает и контролирует работы по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
3. Обеспечивает безопасное выполнение работ по техническому обслуживанию и ремонту, соблюдение правил технической эксплуатации и производственных инструкций.
4. Подбирает необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования, грузоподъемные машины и механизмы, специальные приспособления для проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту.
5. Выполняет диагностику и технический контроль при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
Результат обучения: 2) Использовать основные принципы планирования и организации производства электромонтажных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ в электроустановках.
2. Оформляет разрешительную и учетную документацию на производство работ.
3. Обеспечивает подчиненный персонал необходимыми запасными частями, приспособлениями, инструментом, материалами, средствами защиты.
4. Применяет методы экономного расхода материалов, электрической энергии, запасных частей.
5. Организовывает сдачу выполненных электромонтажных работ и приемку их в эксплуатацию.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль над испытанием электрического и электромеханического оборудования, установкой заземления, проведением отключений, оформляет окончание работ.
Критерии оценки:
1. Контролирует последовательность работ по проведению отключений электроустановок и кабельных линий.
2. Контролирует соблюдение требований правил техники безопасности при эксплуатации к заземлению электроустановок.
3. Производит контроль над испытаниями электрического и электромеханического оборудования.
4. Соблюдает последовательность действий, выполняемых производителем работ (наблюдающим) и допускающим по полному окончанию работ.
ПП 03. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для сбора информации для выполнения дипломного проекта и получения квалификации техник электрик.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
выполнять в качестве дублера организацию и управление деятельностью электромонтажного подразделения;
находить, анализировать, систематизировать техническую документацию: технические условия, положения и инструкции по производству технического обслуживания и ремонта, технические паспорта и электрические схемы с целью сбора материалов для выполнения дипломного проекта;
обеспечивать в качестве дублера безопасность жизнедеятельности коллектива электромонтажного подразделения.
Результат обучения: 1) Выполнять в качестве дублера организацию и управление деятельностью электромонтажного подразделения.
Критерии оценки:
1. Организовывает и контролирует монтаж, ревизию, техническое обслуживание, ремонт и испытания силовых цепей и электрооборудования.

2. Электр жән еэлектр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеужөнін дегіжұмыстарды дұрысұйым дастырады және басқарады.
3. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардық ауіпсізорындауды, техникалық пайдалануқағидаларының жәнеөндірістік нұсқаулықтардың сақталуынқамтамасызетеді.
4. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар жүргізу үшін тораптарды және жабдық бөлшектерін,жүккөтергіш машиналар мен механизмдерді, арнайы құрылғыларды көтеру және жылжытуға қажет такелаж жабдығын таңдайды.
5. Электр жән еэлектр механикалық жабдықтарға пайдалану кезіндедиагностика және техникалық бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) жүргізуді жоспарлау және ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын қолдану .
Бағалаукритерийлері:
1. Электр қондырғыларында жұмыс қауіпсіздігінқамтамасыз ететін ұйымдастырушылық шараларды орындайды.
2. Жұмыстар жүргізу үшін рұқсат және есеп құжаттамасын ресімдейді
3. Бағынышты қызметкерлерді қажетті қосалқы бөлшектермен, жабдықтармен, аспаптармен, материалдармен, қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етеді.
4. Материалдарды, электр энергиясын, қосалқы бөлшектердіүнемді шығындау әдістерін қолданады.
5. Орындалған электрмонтаждау жұмыстарын тапсыруды және оларды пайдалануға қабылдауды ұйымдастырады.
6.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жән еэлектр механикалық жабдықтарға , жерлендіру қондырғысын сынауды, сөндіруді бақылауды жүзеге асырады, жұмыстың аяқталуын ресімдейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қондырғылары мен кабельдік желілердіажырату жөніндегі жұмыстардың ретін бақылайды.
2. Қондырғыларды жерлендірудетұтынушылардың электрқондырғыларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздіктің техникасының жөн-жосықтары талаптарының сақталуын бақылайды.
3. Электр және электр механикалық жабдықтарды сынауды бақылауды жүзеге асырады
4. Жұмыстарды орындаушының (бақылаушының) жұмыстардың толық аяқталуына рұқсат берушінің әрекеттерінің ретін сақтайды
КТ 03
Диплом алды практика
Аталмыш модуль дипломдық жобаны орындау үшін және Техник-электрик біліктілігін алу үшін ақпарат жинауға қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларға ие болуы қажет:
дублер ретінде электрмонтаждаушы бөлімшенің қызметін ұйымдастыруды және басқаруды орындау;
дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау мақсатында техникалық құжаттаманы: қолданыстағы стандарттарды, техникалық шарттарды, Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды, техникалық төлқұжаттар мен электрлік сұлбаларды табу, талдау, жүйелеу;
дублер ретінде электрмонтаждаушы бөлімше ұжымының тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Дублер ретінде электрмонтаждаушы бөлімшенің қызметін ұйымдастыруды және басқаруды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Күш желілері мен электр жабдығының монтаждауды, тексеруді, оларға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және сынауды ұйымдастырады және бақылайды.

2. Находить компромисс между различными требованиями (стоимости, качества, сроков исполнения) при поиске приемлемых технологических решений.
3. Выполняет разработку технико- экономических обоснований и бизнес планов, планирует основные показатели производственной программы.
4. Разрабатывает и осуществляет мероприятия по предупреждению отказов оборудования, аварий, по увеличению межремонтных ресурсов, сокращению простоев по техническим причинам, снижению трудоемкости ремонта, улучшению его качества.
5. Осуществляет контроль над организацией ремонта оборудования, ведением технической документации, правильным хранением оборудования, приборов, запасных частей, за соблюдением правил технической эксплуатации и производственных инструкций.
6. Определяет структуру себестоимости, все виды прибыли предприятия и рентабельности, производит расчет доходов.
Результат обучения: 2) Находить, анализирует, систематизирует техническую документацию: технические условия, положения и инструкции по производству технического обслуживания и ремонта; технические паспорта и электрические схемы с целью сбора материалов для выполнения дипломного проекта
Критерии оценки:
1. Пользуется проектной и технической документацией.
2. Читает и разрабатывает электрические принципиальные, монтажные, структурные, блочно- функциональные схемы электрического и электромеханического оборудования.
3. Находит необходимую для монтажа, технического обслуживания, ремонта силовых цепей и электрооборудования информацию в справочных, технических и других профессионально ориентированных источниках информации.
4. Составляет электрические схемы и пояснительные записки в соответствии с требованиями Единой системы конструкторской документации и Единой системы технической документации.
5. Применяет компьютерные технологии для сбора и обработки данных, представления результатов.
Результат обучения: 3) Обеспечивать в качестве дублера безопасность жизнедеятельности коллектива электромонтажного подразделения.
Критерии оценки:
1. Организовывает безопасные условия труда на рабочем месте.
2. Проводить различные виды инструктажа по охране труда.
3. Организовывает систему контроля, учета, анализа и планирования работ по охране труда и окружающей среды.
4. Контролирует соблюдение Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
5. Обеспечивает наличие технических средств тушения пожаров действующих электроустановок и соблюдение противопожарных мероприятий.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 64
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0911000 – "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)"
Специализация:
"Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования предприятий металлургии"
Квалификация

2. Қолайлы технологиялық шешімдерді іздеу барысында қойылатын түрлі талаптар (құны, сапасы, орындау мерзімдері) арасында ымыра табу
3. Техникалық-экономикалық зерттеулер мен бизнес-жоспарларын әзірлеуді жүзеге асырады, өндірістік бағдарламаның негізгі көрсеткіштерін жоспарлайды.
4. Жабдықтың істен шығуын, апаттардың алдын алу, жөндеуаралық ресурстарды арттыру, техникалық себептер бойынша жұмыстың тоқтап қалу жағдайларын қысқарту, жөндеудің еңбек сыйымдылығын төмендету, оның сапасын жақсарту жөніндегі шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
5. Жабдықты жөндеудің ұйымдастырылуына, техникалық құжаттаманың жүргізілуіне, жабдықтардың құралдардың, қосалқы бөлшектердіңдұрыс сақталуына, техникалық пайдалану ережелері мен өндірістік нұсқаулықтардың сақталуына бақылау жүргізеді.
6. Өзіндік құнның құрылымын, кәсіпорын пайдасы мен табыстылығының барлық түрлерін анықтайды, табысты есептейді
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау мақсатында техникалық құжаттаманы: қолданыстағы стандарттарды, техникалық шарттарды, Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды, техникалық төлқұжаттар мен электрлік сұлбаларды табады, талдайды, жүйелейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Жобалау және техникалық құжаттаманықолданады
2. Электр және электр механикалық жабдықтың электрлік қағидатты, монтаждық, блоктық-функционалдық сұлбаларын оқиды және әзірлейді.
3. Анықтамалық, техникалық және басқа да кәсіптік бағытталған ақпарат көздерінен күш желілері мен электр жабдығын монтаждауға, оларға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге қажет ақпаратты табады
4. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу талаптарына сәйкес электр сұлбалары мен түсіндірме жазбалар құрайды.
5. Деректерді жинау және өңдеу үшін, нәтижелерін ұсыну үшін компьютерлік технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дублер ретінде электрмонтаждаушы бөлімше ұжымының тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнында қауіпсіз еңбек жағдайларын ұйымдастырады.
2. Еңбекті қорғау жөніндегі әртүрлі нұсқаулардыжүргізеді.
3. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жұмыстарды бақылау, есептеу, талдау және жоспарлау жүйесін ұйымдастырады
4. Электр құрылғыларын пайдалану кезінде Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын бақылайды.
5. Қолданыстағы электр қондырғыларыөртін сөндірудің техникалық құралдарының болуын және өртке қарсы шаралардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 64 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0911000 – Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)
Мамандыру : Металлургия кәсіпорындары электр және электр механикалық жабдықты техникалық пайдалану, қызмет көрсету әрі жөндеу"

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Читать эскизы и чертежи деталей, схемы металлургического оборудования и основных его узлов
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для чтения эскизов и чертежей деталей, схем технологического оборудования и основных его узлов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила оформления чертежей; технику выполнения графических работ по проекционному черчению и техническому рисованию.
При изучении модуля обучающие должны: читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности;
выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и машинной графике; оформлять технологическую и конструкторскую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы, чертежи деталей, оборудования и схемы технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Знает принципы построения плоских фигур в аксонометрических проекциях.
2. Знает последовательность выполнения сборочных чертежей.
3. Умеет выбирать форматы, масштабы чертежей и схем.

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Бөлшектердің нобайлары мен сызбаларын, металлургиялық жабдықтары мен олардың негізгі түйіндерінің сұлбаларын оқу
ЖКМ 01. Сызу
Осы модуль бөлшектердің нобайлары мен сызбаларын, технологиялық жабдықтың сұлбалары мен оның негізгі тораптарын орындау, техникалық құжаттаманы оқу, өлшейтін құралдарды пайдалану үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: сызбаларды безендіру ережесін; проекциялық сызу және техникалық сурет салу бойынша сызба құралдарымен графикалық жұмыстарды орындау техникасын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, сипаттамаларды және технологиялық құжаттаманы оқуы;
технологиялық жабдық пен технологиялық схемалардың графикалық суреттерін қол және машиналық графикада орындауы;
қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес, технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдеуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлшектердің нобайларын, сызбаларын, жабдықты және технологиялық процес сұлбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Аксонометриялық проекцияларда жалпақ мүсіндерді салу қағидаларын біледі.
2. Құрастыру сызбаларын орындау реттілігін біледі.
3. Сызбалар мен схемалардың форматтарын, масштабтарын таңдай алады.

4. Умеет выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
5. Умеет чертить плоские фигуры в аксонометрической проекции.
6. Умеет выполнять комплексные чертежи модели по аксонометрической проекции.
7. Умеет выполнять чертежи с применением сечений и разрезов.
Результат обучения: 2) Читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Знает способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем в ручной и машинной графике.
2. Знает типы и назначение спецификаций, правила их чтения и составления.
3. Умеет читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Результат обучения: 3) Оформлять технологическую и конструкторскую документацию.
Критерии оценки:
1. Знает требования группы стандартов Единой системы конструкторской документации.
2. Умеет выполнять надписи и наносить размеры на чертежах.
3. Умеет заполнять спецификацию.
4. Знает виды и комплектность конструкторских документов.
БК 7. Обслуживать металлургические агрегаты и механизмы, применяя законы механического движения
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания металлургических агрегатов и механизмов, применяя законы механического движения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные положения статики, кинематики и динамики; основные методы и принципы расчетов на прочность жесткость и устойчивость при всех видах нагружения; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения; механические свойства важнейших конструкционных материалов; основные характеристики и требования, предъявляемые к машинам и механизмам; основные понятия о зубчатых, червячных, ременных, цепных передачах; детали и сборочные единицы передач.
При изучении модуля обучающие должны: определять реакции опор твердого тела; определять центр тяжести сложной плоской фигуры; производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении;
подбирать материал исходя из условия прочности, жесткости и устойчивости.
Результат обучения: 1) Владеть основами статики.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и аксиомы статики.
2. Знает плоскую систему сходящихся сил, произвольно расположенных сил, момент сил, центр тяжести.
3. Умеет решать задачи на равновесие плоской системы сил и на определение центра тяжести плоских сечений.
Результат обучения: 2) Владеть основами сопротивления материалов.
Критерии оценки:

4. Машиналар мен механизмдер үшін бөлшектер мен қосалқы бөліктер дайындау мақсатымен нобайлар мен техникалық суреттер орындай алады.
5. Аксонометриялық проекцияларда жалпақ мүсіндерді сыза алады.
6. Аксонометриялық проекция бойынша үлгінің кешенді сызбаларын орындай алады.
7. Әр түрлі қималар мен кесіктерді қолданумен сызбалар орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қол және машиналық графикада технологиялық жабдықты графикалық көрсету және технологиялық схемалардың орындау тәсілдерін біледі.
2. Сипаттамалардың түрлері мен мақсатын, оларды оқу және құрастыру қағидаларын біледі.
3. Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес, технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің стандарттар тобының талаптарын біледі.
2. Жазулар орындай және сызбаларға өлшемдер түсіре алады.
3. Сипаттамаларды толтыра алады.
4. Құрылымдық құжаттардың түрлері мен жиынтығын біледі.
БҚ 7. Механикалық қозғалыс заңдарын қолданып, металлургиялық агрегаттар мен механизмдерді күту
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль механикалық қозғалыс заңдарын қолданып, металлургиялық агрегаттар мен механизмдерді күту үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: статика, кинематика мен динамиканың негізгі ережелерін; жүктеудің барлық түрлері кезінде қаттылық мен орнықтылықты беріктікке есептеудің негізгі әдістері мен қағидаларын; нақты, шекті қауіпті және шекті мүмкін кернеулер; аса маңызды құрылымдық материалдардың механикалық қасиеттерін; машиналар мен механизмдерге қойылатын негізгі сипаттамалар мен талаптарды; тісті, бұрамдықты, белдікті, тізбекті берілістер туралы негізгі түсініктерді; берілістің бөлшектері мен құрастыру бірліктерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қатты дененің тірек реакцияларын анықтауы; күрделі жалпақ фигураның ауырлық орталығын анықтауы; созылу, сығылу, айналу кезіндегі беріктікті және қаттылықты есептеуі; беріктік, қаттылық және тұрақтылық шарттарына қатысты материалды таңдауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Қатты дененің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статика аксиомасының негізгі ұғымдарын біледі.
2. Ауырлық ортасы, күш моменті, күштердің еркін орналасуы, қиылысатын күштердің жазықтық жүйесін біледі.
3. Жазықты қимадағы ауырлық ортасын анықтау және жазықтық күштер жүйесінің тепе-теңдігіне арналған есептерді шешуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдар кедергілігінің негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает деформации и напряжения, виды нагружений.
2. Знает растяжение – сжатие.
3.Умеет решать задачи на прочность при растяжении и сжатии.
4. Умеет решать задачи на срез и смятие.
5. Знает кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
Результат обучения: 3) Владеть элементами кинематики и динамики.
Критерии оценки:
1. Знает кинематику и динамику.
2. Знает виды передач вращательного движения.
3. Умеет решать задачи на определение скоростей и ускорений при поступательном и вращательном движении тела.
Результат обучения: 4) Владеть понятиями о деталях машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные детали машин и механизмов.
2. Знает виды износа и деформации деталей и узлов оборудования.
3. Знает виды соединений деталей и узлов оборудования.
БК 8. Контролировать техническое состояние электрического и электронного оборудования на обслуживаемом производственном участке
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля технического состояния электрического и электронного оборудования металлургических агрегатов на обслуживаемом производственном участке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законы, элементы и свойства электрических цепей постоянного и переменного тока; назначение и принцип работы измерительных приборов; область применения, принцип действия, устройство и назначение электрических машин; устройство, принцип действия, основные технические параметры и условные обозначения различных электронных приборов.
При изучении модуля обучающие должны: производить расчет электрических цепей постоянного и переменного тока; наблюдать и контролировать по показаниям измерительных приборов работу металлургического оборудования;
применять электронные устройства для контроля технологического процесса.
Результат обучения: 1) Владеть основами электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает электрические и магнитные цепи постоянного и переменного тока.
2. Умеет рассчитывать электрические цепи постоянного и переменного тока.
3. Знает параметры электрических измерений.
4. Умеет пользоваться электроизмерительными приборами.
5. Знает принцип действия, устройство и назначение электрических машин постоянного и переменного тока.
6. Знает принцип действия, устройство и назначение трансформаторов.
7. Знает применение электропривода на современном производстве.
8. Знает способы передачи и распределения электрической энергии.
9.Умеет читать электросхемы для ремонта электрооборудования.
Результат обучения: 2) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:

1. Деформация және кернеу, жүктелу түрлерін біледі.
2. Созылу-сығылуды біледі.
3. Созылу және сығылу кезіндегі беріктікті есептеуге арналған есептерді шешуді біледі.
4. Жаншылу және кесіндіге арналған есептерді шешуді біледі.
5. Өзекшелердің сығылу тұрақтылығын, иілумен бұралу, иілу, бұралуды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кинематика және динамика элементтерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика және динамиканы біледі.
2. Айналу қозғалысының беріліс түрлерін біледі.
3. Дененің ілгермелі және айналмалы қозғалысы кезіндегі жылдамдық және үдеуді анықтауға арналған есептерді шеше алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Машина бөлшектері және механизмдері жайлы түсініктерді игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі машина бөлшектерін және механизмдерін біледі.
2. Жабықтар бөлшектері және түйіндерінің тозуы және деформациялану түрлерін біледі.
3. Жабықтар бөлшектері және түйіндерінің қосылыс түрлерін біледі.
БҚ 8. Қызмет көрсететін өндірістік участкедегі электрлі және электронды жабықтарының техникалық жағдайын бақылау
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздерімен
Осы модуль қызмет көрсететін өндірістік участкедегі металлургиялық агрегаттардың электрлі және электронды жабықтарының техникалық жағдайын бақылау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектерінің заңдарын, элементтері мен қасиеттерін; өлшеу аспаптарының қолданысын және жұмыс жасау қағидасын; электрлі машиналардың қолданысы және құрылысын және жұмыс жасау әрекеттерін; құрылысы, жұмыс жасау қағидалары, негізгі техникалық парамтерлер және әртүрлі электрондық аспаптардың шартты белгілерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің есептеулері; металлургиялық жабдықтардың жұмыс жасауын бақылайтын өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бақылау және тексеруі; технологиялық процесті бақылау үшін электронды құрылғыларды қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Электртехника негіздерін игереді.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі және магнитті тізбектерін.
2. Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерін есептей алады.
3. Электр лі өлшемдер парамтерлерін біледі.
4. Электрлі өлшеу аспаптарын пайдалана алады.
5. Тұрақты және ауыспалы токты электрлі машиналар қолданысы және құрылысы, жұмыс жасау әрекетін біледі.
6. Трансформаторлар қолданысын және құрылысын және жұмыс жасау әрекетін біледі.
7. Казіргі кездегі өндірісте электржетекті қолдануды біледі.
8. Электрлі энергияның берілісі және таралу тәсілдерін біледі.
9. Электжабдықтарды жөндеуге арналған электрсұлбаларды оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроника негіздерін игереді.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных электронных приборов.
2. Знает принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств.
3. Умеет определять параметры электронных приборов.
БК 9. Обеспечивать качество металлопродукции в соответствии с нормативными документами в области стандартизации
ОПМ 04. Основы стандартизации и метрологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения качества металлопродукции в соответствии с нормативными документами в области стандартизации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные положения стандартизации и метрологии; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; классификацию и технические характеристики средств измерений; методы стандартизации; нормативные документы по стандартизации; основные понятия о качестве металлопродукции.
При изучении модуля обучающие должны: пользоваться средствами измерений для контроля технологического процесса;
определить действительное значение измерений, содержащих погрешность; использовать нормативные документы по стандартизации в производственной деятельности; принимать решение о соответствии металлопродукции предъявленному качеству.
Результат обучения: 1) Определять погрешность измерения.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия в области метрологии.
2. Знает правовые основы обеспечения единства измерений в Республике Казахстан.
3. Знает классификацию измерений.
4. Знает единицы измерения физических величин.
5. Знает классификацию погрешностей измерений.
6. Знает способы обнаружения и исключения погрешностей измерений.
7. Знает способы количественной оценки погрешностей измерений.
8. Знает классификацию средств измерений и их метрологические характеристики.
9. Умеет произвести измерение физической величины с помощью средства измерения.
10. Умеет выявить случайную и систематическую погрешность измерения.
11. Умеет количественно оценить погрешность измерения и скорректировать результат измерения.
Результат обучения: 2) Оценивать соответствие исходного сырья и металлопродукции нормативным документам по стандартизации.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия в области стандартизации и качества продукции.
2. Знает международные организации по стандартизации.
3. Знает методы стандартизации.
4. Знает нормативные документы по стандартизации Республики Казахстан.
5. Умеет определить качественные характеристики исходного сырья и металлопродукции.

1. Әртүрлі электронды аспаптарды қолдану салаларын және шартты белгілеуді, таңбалау, негізгі техникалық параметрлерді, жұмыс жасау қағидаларын, құрылысын біледі.
2. Түрлендіргішті қондырғылардың негізгі үлгілік сұлбаларын құрастыру қағиадаларын, қоректену көзін біледі.
3. Электронды аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
БҚ 9. Стандарттау саласындағы нормативтік құжаттарға сәйкес, металл өнімінің сапасын қамтамасыз ету
ЖКМ 04. Стандарттау және метрология негіздері
Осы модуль стандарттау саласындағы нормативтік құжаттарға сәйкес, металл өнімінің сапасын қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: стандарттау мен метрологияның негізгі ережелерін; физикалық шама бірліктерін; өлшемдердің түрлері мен кемшіліктерін; өлшем құралдарының жіктелуі мен техникалық сипаттамаларын; стандарттау әдістерін; стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды; металл өнімінің сапасы туралы негізгі түсініктерді меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: технологиялық процесті бақылау үшін өлшем құралдарын пайдалануы; кемшіліктері бар өлшемдердің шын мәнін анықтауы;
өндірістік қызметте стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды пайдалануы; металл өнімінің ұсынылған сапаға сәйкестігі туралы шешім қабылдауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өлшеудің қателіктерін анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Метрология саласындағы негізгі түсініктерді біледі.
2. Қазақстан Республикасында өлшем бірлігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздерін біледі.
3. Өлшемдердің жіктелімін біледі.
4. Физикалық шаманың өлшем бірліктерін біледі.
5. Өлшем қателіктерінің жіктелімін біледі.
6. Өлшем қателіктерін анықтау және жою тәсілдерін біледі.
7. Өлшем қателіктерін сандық бағалау тәсілдерін біледі.
8. Өлшем құралдарының жіктелуін және олардың метрологиялық сипаттамаларын біледі.
9. Өлшем құралының көмегімен физикалық шама өлшемін жүргізе алады.
10. Өлшемнің кездейсоқ және жүйелі қателіктерін анықтай алады.
11. Өлшем қателігін сандықбағалай алады және өлшем нәтижесін түзей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бастапқы шикізат пен металл өнімінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкестігін бағалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарттау және өнім сапасы саласындағы негізгі түсініктерді біледі.
2. Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдарды біледі.
3. Стандарттау әдістерін біледі.
4. Қазақстан Республикасының стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын біледі.
5. Бастапқы шикізат пен металл өнімінің сапа сипаттамаларын анықтай алады.

6. Умеет дать заключение о соответствии исходного сырья и металлопродукции требованиям нормативных документов по стандартизации.
БК 10. Обеспечивать оптимальный тепловой режим работы металлургических печей
ОПМ 05. Теплотехника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения оптимального теплового режима работы металлургических печей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: закономерности технической термодинамики; закономерности механики жидкостей и газов; основные понятия, законы и модели переноса тепла и массы при реализации технологических процессов; методы расчетов основных теплотехнических характеристик; основные принципы теплогенерации и энергопреобразования в металлургических агрегатах.
При изучении модуля обучающие должны: рассчитывать, потери напора при движении газов в газоходной системе; рассчитывать и анализировать тепловые процессы и процессы массопереноса, происходящие при получении цветных металлов; производить расчеты режимов горения, тепловых потерь и технико-экономических показателей; анализировать особенности работы и выбирать рациональные тепловые режимы работы металлургического оборудования.
Результат обучения: 1) Определять основные параметры технической термодинамики, механики жидкостей и газов, тепло- и массообмена металлургических процессов.
Критерии оценки:
1. Знает определения теплоты, работы, энтальпии, энтропии.
2. Знает закономерности механики жидкостей и газов в печах.
3. Знает виды, законы и модели переноса тепла и массы при реализации технологических процессов.
4. Знает методы расчетов основных теплотехнических характеристик.
5. Умеет рассчитывать, потери напора при движении газов в газоходной системе.
Результат обучения: 2) Выбирать источники теплогенерации для конкретных видов задач.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о топливе: виды и состав топлива, теплота сгорания топлива.
2. Знает методы сжигания твердого, жидкого и газообразного топлива.
3. Знает принципы дугового, электрического, индукционного нагрева, нагрева сопротивлением и плазменного нагрева.
4. Умеет проводить расчеты горения твердого, жидкого и газообразного топлива.
Результат обучения: 3) Анализировать теплотехнические характеристики агрегатов металлургии.
Критерии оценки:
1. Знает конструкции печей, используемых в цветной металлургии.
2. Знает особенности тепловой работы металлургических печей.
3. Умеет рассчитывать и анализировать процессы горения топлива и тепловыделения, внешнего и внутреннего теплообмена в печах различного технологического назначения.

6. Бастапқы шикізат пен металл өнімінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды бере алады.
БК 10. Металлургиялық пештердің жұмысының оңтайлы жылу тәртібін қамтамсыз ету
ЖКМ 05. Жылу техникасы
Осы модуль металлургиялық пештердің жұмысының оңтайлы жылу тәртібін қамтамсыз ету үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: техникалық термодинамика заңдылықтарын; сұйықтықтар мен газдардың механикалық заңдылықтарын; технологиялық процестерді іске асырған кездегі масса және жылудың ауысу модельдері және заңдылықтары, негізгі түсініктерді; жылутехникалық сипаттамаларды есептеу әдістерін; металлургиялық агрегаттардағы жылуды генерациялау мен энергияның түрленуінің негізгі қағидаларын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: газағар жүйесінде газдардың қозғалысы кезінде екпінді шығындарды есептеуі;
түсті металдар алу кезінде орындалатын жылу процестері мен масса алмасу процестерін есептеуі және талдауы; жану тәртіптерін, жылу шығынын мен техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуі; металлургиялық жабдық жұмысының тиімді жылу тәртіптерін таңдау және жұмыс жасау ерекшеліктерін талдауды тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық термодинамиканың, сұйықтықтар мен газдардың, металлургиялық процестердің жылу және масса алмасу механикасының негізгі параметрлерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылу, жұмыс, энтальпия, энтропияны анықтауды біледі.
2. Пештердегі газдар мен сұйықтықтар механикасының заңдылықтарын біледі.
3. Технологиялық процестерді іске асырған кезде жылу мен массаның түрлерін, заңдары мен ауысу модельдерін біледі.
4. Негізгі жылутехникалық сипаттамаларды есептеу әдістерін біледі.
5. Газағар жүйесінде газдардың қозғалысы кезінде екпінді шығынын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тапсырманың нақты түрлері үшін жылудың генерациялану көздерін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Отын туралы жалпы мәліметтерді: отынның түрлері мен құрамын, отынның жану жылулығын біледі.
2. Қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жану әдістерін біледі.
3. Доғалық, электрлік, индукциялық жылыту, кедергімен жылыту және плазмалық жылыту қағидаларын біледі.
4. Қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жануын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Металлургия агрегаттарының жылу техникалық сипаттамаларын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түсті металлургия саласында қолданылатын пештердің құрылымын біледі.
2. Металлургиялық пештердің жылу жұмысының ерекшеліктерін біледі.
3. Әртүрлі технологиялық мақсаттағы пештерде отынның жану және жылу бөліну, сыртқы және ішкі жылу алмасу процестерін есептеу мен талдай алады.

4. Умеет выбирать рациональные температурные и тепловые режимы работы металлургических печей.
БК 11. Понимать сущность химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
ОПМ 06. Физическая химия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания сущности химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия химической термодинамики и кинетики; химическое и фазовое равновесие; понятия химического потенциала и парциальной молярной величины; термодинамика растворов; законы электрохимии.
При изучении модуля обучающие должны: определять термодинамические величины процессов; рассчитать скорость химической реакции и константы равновесия реакции; вычислять парциальные молярные величины;
рассчитать окислительно-восстановительный гальванический элемент и потенциал электродов;
рассчитать фазовое, химическое и электрохимическое равновесие.
Результат обучения: 1) Определять термодинамические параметры.
Критерии оценки:
1. Знает основные термодинамические параметры и их характеристику.
2. Знает законы термодинамики.
3. Знает типы термодинамических систем.
4. Знает термодинамику фазового равновесия и условия равновесия одно-, двух- и трехкомпонентных систем.
5. Умеет рассчитать энтальпию, энтропию и энергию Гиббса.
6. Умеет рассчитывать тепловые эффекты реакций.
7. Умеет анализировать диаграммы двух- и трехкомпонентных систем.
Результат обучения: 2) Характеризовать свойства растворов.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию растворов.
2. Знает понятия парциальных молярных величин.
3. Знает законы Рауля и Генри.
4. Умеет рассчитать моляльность и молярность раствора.
5. Умеет рассчитать активность и коэффициент активности.
6. Умеет рассчитать температуру кристаллизации и кипения раствора.
Результат обучения: 3) Определять скорость химической реакции.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия химической кинетики.
2. Знает факторы, влияющие на скорость химической реакции.
3. Знает 1 и 2 законы действующих масс.
4. Знает физический смысл константы скорости химической реакции.
5. Знает понятие энергии активации.
6. Знает общие принципы катализа и виды катализаторов.
7. Умеет рассчитать константу равновесия химической реакции.
8. Умеет рассчитать скорость химической реакции.
Результат обучения: 4) Определять условия электродных процессов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия электрохимии.

4. Металлургиялық пештер жұмысының тиімді температуралық және жылу тәртіптерін таңдай алады.
БҚ 11. Металлургиялық өндіріс негізінде жатқан химиялық және физикалық-химиялық процестердің мәнін түсіну
ЖКМ 06. Физикалық химия
Осы модуль металлургиялық өндіріс негізіндегі химиялық және физикалық- химиялық процестердің мәнін түсіну үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: химиялық термодинамика және кинетикалық негізгі түсініктерін, химиялық және фазалық тепе-теңдіктерін; химиялық потенциал және парциалды молярлы шамаларын; ертінділердің термодинамикасын; электрхимиялық заңдылықтарын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: процестердің термодинамикалық көлемдерін анықтауы; химиялық реакция жылдамдығын және реакцияның тепе-теңдік константаларын есептеуі; парциалды молярлық шамаларды есептеуі; тотықты-тотықтырушы гальваникалық элементті және электродтардың потенциалын есептеуі; фазалық, химиялық және электр химиялық тепе-теңдікті есептеуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Термодинамикалық параметрлерді анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі термодинамикалық параметрлерді және олардың сипаттамасын біледі.
2. Термодинамика заңдарын біледі.
3. Термодинамикалық жүйелердің түрлерін біледі.
4. Бір-, екі- және үш компонентті жүйелердің фазалық тепе-теңдік термодинамикасы мен тепе-теңдік жағдайларын біледі.
5. Гиббс энтальпиясын, энтропиясы мен энергиясын есептей алады.
6. Реакцияның жылулық әсерін есептей алады.
7. Екі- және үш компонентті жүйелердің диаграммаларын талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ерітінділердің қасиеттерін сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ерітінділердің жіктелуін біледі.
2. Парциалды молярлық шамалардың түсініктерін біледі.
3. Рауль мен Генри заңдарын біледі.
4. Ерітіндінің молярлығы мен моляльдығын есептей алады.
5. Белсенділікті және белсенділік коэффициентін есептей алады.
6. Ерітіндінің кристалдану және қайнау температурасын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Химиялық реакция жылдамдығын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық кинетиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Химиялық реакцияның жылдамдығына әсер ететін факторларды біледі.
3. Әрекет етуші массалардың 1 және 2 заңдылықтарын біледі.
4. Химиялық реакцияның жылдамдығы константасының физикалық мағынасын біледі.
5. Активация энергиясының түсінігін біледі.
6. Катализдің жалпы қағидаттары мен катализатор түрлерін біледі.
7. Химиялық реакцияның тепе-теңдік константаларын есептей алады.
8. Химиялық реакцияның жылдамдығын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электродтық процестердің шарттарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрхимияның негізгі ұғымдарын біледі.

2. Знает классификацию электролитов и электродов.
3. Знает основные положения теории электролитической диссоциации.
4. Знает основные понятия о гальванических элементах.
5. Умеет выполнить термодинамический расчет окислительно-восстановительного гальванического элемента.
6. Умеет выполнить расчет электролиза.
БК 12. Соблюдать трудовое законодательство, требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности и правила безопасного ведения металлургических процессов
ОПМ 07. Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства, требований охраны труда, промышленной и экологической безопасности и правил безопасного ведения работ в цехах металлургии черных металлов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
При изучении модуля обучающие должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1.      Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2.      Знает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3.      Знает условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.
4.      Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Знает классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Знает профессиональные заболевания, характерные для производства черных металлов.
4. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования.
2. Знает требования безопасности при работе с электрооборудованием.
3. Знает правила безопасности при ведении технологических процессов производства цветных металлов.
БК 13. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 08. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.

2. Электролиттер мен электродтардың жіктелуін біледі.
3. Электролиттік диссоциация теориясының негізгі ережелерін біледі.
4. Гальваникалық элементтер туралы негізгі түсініктерді біледі.
5. Тотығу-тотықтыруды гальваникалық элементті термодинамикалық есептеуді орындай алады.
6. Электролиздің есебін орындай алады.
БҚ 12. Еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын және металлургиялық процестерін қауіпсіз жүргізу ережелерін сақтау
ЖКМ 07. Еңбекті қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын және еңбекті қорғау, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын және қара металдар металлургиясы салаларындағы цехтарда орындалатын жұмыстардың қауіпсіздік ережелерін сақтау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты сақтау жөніндегі нормативтік құжаттарын; ұйым территориясы және өндірістік ғимараттардағы жалпы қауіпсіздік талаптарын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының негіздерін біледі.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге арналған іс-шараларды біледі.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шарт жасау және бұзу талаптары мен тәртібін біледі.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, жұмыс уақыты мен демалыс уақытының бөлінуін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар жөніндегі мәселелерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі.
2. Жазатайым оқиғалардың жіктелуін және жарақаттану коэффициенттерін біледі.
3. Қара металдар өндірісіне тән кәсіптік ауруларды біледі.
4. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексерудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлығына қарай құрылатын комиссия құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелері жөніндегі мәселелерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Технологиялық жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережелерін біледі.
2. Электржабдықтармен жұмыс жасау кезіндегі жалпы қауіпсіздік талаптарын біледі.
3. Түсті металдар өндірісіндегі технологиялық процестерді орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі.
БҚ 13. Мемлекеттік тілде искерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 08. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздерін; құжаттардың қызметін және құру тәсілдерін; құжаттардың жіктемесін, тасымалдаушыларын, тағайындалуын, құрама бөліктерін, ресімдеу ережелерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасауы;
кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құруы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың жіктемесін және түрлерін біледі.

2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "100212 2 - Оператор загрузки конвертера"
ПК 1. Обеспечивать бесперебойную работу тракта подачи сыпучих материалов к конвертерам
СМ 01. Эксплуатация системы шихтоподачи
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения бесперебойной работы тракта подачи сыпучих материалов к конвертерам.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации механизмов и аппаратуры системы шихтоподачи материалов к конвертерам; дозирующие устройства; устройство и принцип работы уровнемеров; причины возникновения неисправностей в работе оборудования и методы их устранения; алгоритм действий и правила управления трактом подачи сыпучих материалов к конвертерам; производственная санитария и безопасность в сталеплавильном цехе; средства индивидуальной защиты.
При изучении модуля обучающие должны: выявлять и устранять неисправности в работе механизмов и аппаратуры автоматического управления; управлять с пульта трактом подачи сыпучих материалов к конвертерам;
регулировать подачу шихтовых материалов в бункера;
пользоваться простейшими измерительными и слесарными инструментами; выполнять слесарные и электрослесарные работы; применять средства индивидуальной защиты и противопожарной защиты;
оказывать первую помощь при несчастных случаях.
Результат обучения: 1) Производить осмотр, диагностику и текущий ремонт механизмов и аппаратуры системы шихтоподачи или отдельных узлов оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации механизмов и аппаратуры системы шихтоподачи материалов к конвертерам.
2. Знает конструктивные особенности и принцип работы дозирующих устройств и уровнемеров.
3. Знает назначение инструментов и приспособлений для ремонта обслуживаемого оборудования.

2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат құрастыра алады.
Арнайы модульдер
"100212 2 - Конвертерді жүктеу операторы" біліктілігі
КҚ 1. Конвертерлерге сусымалы материалдарды әперу жолының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
АМ 01. Шихта беру жүйесін пайдалану
Осы модуль сусымалы материалдарды конвертерлерге беру трактінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: конвертерлерге материалдарды шихта беру жүйесінің аппаратурасы мен механизмдерінің құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын; дозалаушы құрылғыларды; деңгей өлшеуіштердің құрылысымен жұмыс істеу қағидатын; жабдық жұмысында кемшіліктердің пайда болу себептері мен оларды жою әдістерін; сусымалы материалдарды конвертерлерге беру жолының әрекет ету алгоритмі мен басқару қағидаларын; болат балқыту цехындағы өндірістік санитария және қауіпсіздік; жеке қорғану құралдары меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: автоматты басқару аппаратурасы мен механизмдердің жұмысындағы кемшіліктерді анықтауы және жоюы;
сусымалы материалдарды конвертерлерге беру жолын пультпен басқаруы; шихталық материалдарды бункерге әперуді реттеуі; қарапайым өлшеу және слесарлық құралдарды пайдалануы;
слесарлық және электрослесарлық жұмыстарды орындауы; жеке қорғаныс және өртке қарсы қорғаныс құралдарын қолдануы;
жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы жәрдем көрсетуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Шихта беру жүйесінің механизмдері мен аппаратурасын немесе жабдықтың жекелеген тораптарын қарап-тексеруді, диагностикасын және ағымдағы жөндеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдарды конвертерлерге шихталық беру жүйесінің механизмдері мен аппаратурасының құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
2. Дозалаушы құрылғылар мен деңгей өлшеуіштердің құрылымдық ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге арналған құралдар мен құрылғылардың мақсатын біледі.

4. Умеет "читать" чертежи системы шихтоподачи.
5. Умеет определить точку (звено) в системе шихтоподачи и аппаратуре автоматического управления, имеющую неисправности или отклонения от нормальной работы.
6. Умеет произвести текущий ремонт оборудования системы шихтоподачи.
7. Умеет устранить неисправность в работе аппаратуры автоматического управления.
Результат обучения: 2) Управлять с пульта трактом подачи сыпучих материалов к конвертерам.
Критерии оценки:
1.      Знает требования техники безопасности и охраны труда на соответствующем участке сталеплавильного цеха.
2.      Умеет своевременно заполнять приемные бункера соответствующими шихтовыми материалами.
3. Умеет контролировать уровень материала в накопительных бункерах шихтового двора.
4. Умеет управлять обрушением шихты в накопительных бункерах шихтового двора.
5. Умеет транспортировать сыпучие материалы с шихтового двора в конвертерное отделение по основной и резервной нитке шихтоподачи.
6. Умеет рационально распределить шихтовые материалы по расходным бункерам.
7. Умеет применять средства индивидуальной защиты и противопожарной защиты.
ПК 2. Обеспечивать полную загрузку конвертера всеми видами шихтовых материалов
СМ 02. Загрузка конвертера
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения полной загрузки конвертера всеми видами шихтовых материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификацию шихтовых материалов сталеплавильного процесса; требования к шихтовым материалам кислородно-конвертерной плавки, их химический состав и физические свойства; учет шихтовых материалов в приемных и расходных бункерах; порядок присадки добавочных материалов.
При изучении модуля обучающие должны: управлять механизмами по дозировке и учету шихтовых материалов конвертерного производства; управлять механизмами по подаче шихтовых материалов в конвертер;
регулировать подачу шихтовых материалов в конвертер.
Результат обучения: 1) Производить взвешивание, загрузку и ведение учета наличия шихтовых материалов в приемных и расходных бункерах.
Критерии оценки:
1. Знает физические и химические свойства шихтовых материалов для выплавки стали и требования к ним.
2. Умеет контролировать уровень шихтовых материалов в расходных бункерах конвертерного отделения.
3. Умеет производить учет шихтовых материалов в приемных и расходных бункерах.
4. Умеет произвести расчет необходимого количества приемных и расходных бункеров.
5. Умеет ввести и вывести из работы отдельные бункера или группы бункеров.
Результат обучения: 2) Управлять механизмами по подаче и регулирование подачи шихтовых материалов в конвертер.
Критерии оценки:

4. Шихталық беру жүйесінің сызбаларын оқи алады.
5. Кемшіліктері немесе қалыпты жұмыстан ауытқулары бар шихталық беру және автоматты басқару аппаратурасы жүйесіндегі нүктені (буынды) анықтай алады.
6. Шихталық беру жүйесінің жабдығын ағымдағы жөндеуді жүргізе алады.
7. Автоматты басқару аппаратурасының жұмысындағы кемшіліктерді жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сусымалы материалдарды конвертерлерге беру жолын пультпен басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Болат балқыту цехының тиісті учаскесіндегі қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын біледі.
2. Қабылдау бункерлерін тиісті шихталық материалдармен уақтылы толтыра алады.
3. Шихталық ауладағы жинақтау бункерлеріндегі материалдардың деңгейін бақылай алады.
4. Шихталық ауладағы жинақтау бункерлеріндегі шихтаның құлауын басқара алады.
5. Сусымалы материалдарды шихталық ауладан конвертерлік бөлімшеге шихта берудің негізгі және резервтік тізбегі бойынша тасымалдай алады.
6. Шихталық материалдарды шығыс бункерлері бойынша ұтымды бөле алады.
7. Жеке қорғаныс және өртке қарсы қорғаныс құралдарын қолдана алады.
КҚ 2. Конвертерді шихталық материалдардың барлық түрлерімен толық жүктеуді қамтамасыз ету
АМ 02. Конвертерді жүктеу
Осы модуль конвертердің шихталық материалдардың барлық түрлерімен толық жүктелуін қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: болат балқыту процесінің шихталық материалдары жіктемесін; оттегі-конвертерлік балқытудың шихталық материалдарына қойылатын талаптарын, олардың химиялық құрамы мен физикалық қасиеттерін; қабылдау және беру бункерлеріндегі шихталық материалдарды есепке алуын; қосымша материалдарды қосу тәртібін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: конвертерлік өндірістің шихталық материалдарын дозалау және есепке алу бойынша механизмдерді басқаруы;
конвертерге шихталық материалдарды әперу бойынша механизмдерді басқаруы;
шихталық материалдардың конвертерге әперілуін реттеуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Қабылдау және беру бункерлерінде шихталық материалдарды өлшеу, жүктеу және болуын есепке алуды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Болат балқыту үшін шихталық материалдардың физикалық және химиялық қасиеттерін және оларға қойылатын талаптарды біледі.
2. Конвертерлік бөлімшенің беру бункерлеріндегі шихталық материалдардың деңгейін бақылай алады.
3. Қабылдау және беру бункерлеріндегі шихталық материалдарды есепке алуды жүргізе алады.
4. Қабылдау және беру бункерлерінің қажетті санының есебін жүргізе алады.
5. Жекелеген бункерлерді немесе бункерлер тобын жұмысқа енгізе алады және жұмыстан шығара алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Конвертерге шихталық материалдарды әперу және әперуді реттеу бойынша механизмдерді басқару.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает порядок присадки шихтовых материалов в конвертер.
2. Умеет управлять механизмами по подаче шихтовых материалов в конвертер.
3. Умеет управлять механизмами по доставке шихтовых материалов к конвертеру.
4. Умеет подавать в конвертер соответствующий шихтовый материал в соответствии с заданием.
Квалификация "100209 2 - Сталевар конвертера"
ПК 3. Подготавливать оборудование к выплавке стали
СМ 03. Подготовка оборудования к выплавке стали
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для подготовки оборудования к выплавке стали.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации кислородного конвертера и торкрет-машины; свойства и назначение материалов, применяемых для ремонта конвертеров; торкретирование футеровки конвертера.
При изучении модуля обучающие должны: организовать и руководить работой по торкретированию футеровки конвертера;
разогреть конвертер;
обеспечивать качественное состояние горловины, днища и оборудования конвертера; выполнять ремонт обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять проверку наличия исправных инструментов и материалов, необходимых для ремонта.
Критерии оценки:
1. Знает перечень инструмента, необходимого для ведения работ по обслуживанию и ремонту оборудования конвертера.
2. Знает свойства и назначение материалов, применяемых для ремонта конвертера.
3. Умеет определить качество заправочных материалов.
Результат обучения: 2) Выполнять организацию и руководство работой по торкретированию футеровки конвертера.
Критерии оценки:
1. Знает устройство футеровки конвертера.
2. Знает способы повышения стойкости футеровки конвертера.
3. Знает способы проведения ремонта футеровки конвертера.
4. Знает устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации торкрет-машины и устройств, обеспечивающих механизацию ремонта футеровки конвертера.
5. Умеет выявить изношенные участки футеровки конвертера.
6. Умеет произвести торкретирование футеровки конвертера.
Результат обучения: 3) Выполнять осмотр, диагностику и текущий ремонт обслуживаемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации кислородного конвертера и оборудования конвертера.
2. Умеет "читать" чертежи кислородного конвертера и его оборудования.
3. Умеет определить точку (звено) в обслуживаемом оборудовании, имеющую неисправности или отклонения от нормальной работы.
4. Умеет произвести текущий ремонт обслуживаемого оборудования.

1. Шихталық материалдарды конвертерге орналастыру тәртібін біледі.
2. Конвертерге шихталық материалдарды әперу бойынша механизмдерді басқара алады.
3. Конвертерге шихталық материалдарды әперу бойынша механизмдерді басқара алады.
4. Тапсырмаға сәйкес тиісті шихталық материалды конвертерге әпере алады.
"100209 2 - Конвертер болат балқытушы" біліктілігі
КҚ 3. Жабдықты болат балқытуға дайындау
АМ 03. Жабдықты болат балқытуға дайындау
Осы модуль жабдықты болат балқытуға дайындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: оттегі конвертерінің құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын және машина торкретін; конвертерлерді жөндеу үшін қолданылатын материалдардың қасиеттерімен мақсатын; конвертер қаптамасын торкреттеуді меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: конвертер қаптамасын торкреттеу жұмысын ұйымдастыруы және басқаруы;
конвертерді жылытуы;
конвертердің мойнының, түбінің және жабдығының сапалы жай-күйін қамтамасыз етуі;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуді орындауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеу үшін қажетті жарамды құралдар мен материалдардың болуын тексеруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Конвертер жабдығына қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу үшін қажетті құралдар тізбесін біледі.
2. Конвертерді жөндеу үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері мен мақсатын біледі.
3. Құю материалдарының сапасын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Конвертерқаптамасын торкреттеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Конвертер қаптамасының құрылысын біледі.
2. Конвертер қаптамасының төзімділігін арттыру тәсілдерін біледі.
3. Конвертер қаптамасына жөндеу жүргізу тәсілдерін біледі.
4. Торкрет-машинаның және конвертер қаптамасының жөнделуін механикаландыруды қамтамасыз ететін басқа құрылғылардың құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
5. Конвертер қаптамасының ескірген учаскелерін анықтай алады.
6. Конвертер қаптамасын торкреттеуді жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қызмет көрсетілетін жабдықты тексеріп-қарауды, диагностикасын және ағымдағы жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Оттегі конвертерінің және конвертер жабдығының құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
2. Оттегі конвертері мен оның жабдығының сызбаларын оқи алады.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтағы кемшіліктері немесе қалыпты жұмыстан ауытқулары бар нүктені (буынды) анықтай алады.
4. Қызмет көрсетілетін жабдыққа ағымдағы жөндеу жүргізе алады.

5. Умеет оценить техническое состояние оборудования конвертера после капитального ремонта и готовность его к работе.
ПК 4. Организовать и обеспечивать технологический процесс выплавки стали
СМ 04. Выплавка стали в конвертерах
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации и обеспечения технологического процесса выплавки стали.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: химический состав и физические свойства стали; этапы технологического процесса выплавки стали в конвертере; влияние кислорода и добавочных материалов на свойства стали и ход сталеплавильного процесса; параметры готовности плавки металла, способы доводки стали до заданного химического состава.
При изучении модуля обучающие должны: рассчитать необходимое количество добавочных материалов;
обеспечить заливку жидкого чугуна, завалку металлической шихты и добавочных материалов в конвертер; наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, характеризующих процесс плавки; регулировать расход кислорода; руководить работой подручного сталевара конвертера по отбору проб и замеру температуры металла; определять готовность плавки металла и необходимость присадки того или иного добавочного материала; обеспечивать слив шлака и металла; обеспечивать мероприятия по отсечке шлака при выпуске стали из конвертера; обеспечивать раскисление и легирование стали в ковше.
Результат обучения: 1) Выполнить расчет необходимого количества добавочных материалов и кислорода на плавку.
Критерии оценки:
1. Знает химический состав и физические свойства стали.
2. Знает состав шихты (в том числе добавочных материалов) для выплавки заданной марки стали.
3. Умеет рассчитать необходимое количество добавочных материалов и кислорода для выплавки заданной марки стали.
Результат обучения: 2) Вести технологический процесс выплавки стали.
Критерии оценки:
1. Знает этапы технологического процесса выплавки стали в
конвертере и их последовательность.
2. Знает основные металлургические процессы, протекающие при продувке в конвертере.
3. Знает правила техники безопасности при работе в качестве сталевара конвертера.
4. Знает параметры дутьевого режима кислородно-конвертерной плавки.
5. Умеет обеспечить и контролировать завалку металлического лома в конвертер.
6. Умеет выполнить заливку чугуна в конвертер.
7. Умеет наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов и регулировать расход кислорода.
Результат обучения: 3) Определять готовность плавки металла.
Критерии оценки:

5. Күрделі жөндеуден кейін конвертер жабдығының техникалық жай-күйін және оның жұмысқа дайындығын бағалай алады.
КҚ 4. Болат балқытудың технологиялық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
АМ 04. Конвертерлерде болат балқыту
Осы модуль болат балқытудың технологиялық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: болаттың химиялық құрамы мен физикалық қасиеттерін; конвертерде болат қорытудың технологиялық процесс кезеңдерін; оттегі мен қоспа материалдарының болат қасиеттеріне әсерін және болат балқыту процесінің барысын; металл қорытуға дайындық параметрлерін, болатты берілген химиялық құрамға дейін жеткізу тәсілдерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қоспа материалдарының қажетті санын есептеуі;
конвертерге сұйық шойын құюды, металл шихталар мен қоспа материалдарын үюді қамтамасыз етуі; қорыту процесін сипаттайтын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылауы;
оттегі шығысын реттеуі;
сынамалар іріктеу және металл температурасын өлшеу бойынша конвертердің қолмен болат қорытушысының жұмысын басқаруы; металл қорытуға дайындықты және қандай да бір қоспа материалды қосу қажеттігін анықтауы; қож бен металдың ағызылуын қамтамасыз етуі;
конвертерден болатты шығару кезінде қожды бөлу жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз етуі;
шөміштегі болаттың тотықсыздануы мен қосындылануын қамтамасыз ету тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Қорытуға оттегі мен қоспа материалдарының қажетті көлемінің есебін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Болаттың химиялық құрамы мен физикалық қасиеттерін біледі.
2. Болаттың берілген маркасын қорыту үшін шихта (соның ішінде қоспа материалдары) құрамын біледі.
3. Болаттың берілген маркасын қорыту үшін қоспа материалдары мен оттегінің қажетті мөлшерін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Болат қорытудың технологиялық процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конвертерде болат қорытудың технологиялық процесінің кезеңдерін
және олардың тәртібін біледі.
2.Конвертерде үрлеу кезінде орын алатын негізгі металлургиялық процестерді біледі.
3. Конвертердің болат қорытушысы ретінде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын біледі.
4. Оттегі-конвертерлік қорытудың үрлеу режимінің параметрлерін біледі.
5. Конвертерге металл сынығын үюді қамтамасыз ете алады және бақылай алады.
6. Конвертерге шойын құюды орындай алады.
7. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылай алады және оттегі шығысын реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Металдың қорытуға дайындығын анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает влияние кислорода и добавочных материалов на свойства стали и ход сталеплавильного процесса.
2. Умеет руководить работой подручного сталевара конвертера по отбору проб и замеру температуры металла.
3. Умеет определять готовность плавки металла по результатам химического анализа и температуре стали.
4. Умеет определить необходимость присадки того или иного добавочного материала для доводки металла.
5. Умеет определить необходимость додувки металла.
Результат обучения: 4) Выполнять слив шлака и металла из конвертера.
Критерии оценки:
1. Знает химический состав, строение и свойства сталеплавильных шлаков.
2. Знает условия формирования шлака и его влияние на ход процесса выплавки стали.
3. Знает перечень ферросплавов, используемых для раскисления заданной марки стали.
4. Умеет произвести заделку и разделку летки.
5. Умеет осуществить слив стали и шлака.
6. Умеет обеспечить отсечку шлака при выпуске стали из конвертера.
7. Умеет осуществить раскисление стали в ковше.
Квалификация "100221 3 - Техник-металлург"
ПК 5. Обеспечивать функционирование металлургического оборудования, систем транспортировки, хранения и переработки рудного сырья
СМ 05. Эксплуатация оборудования цехов черной металлургии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения функционирования металлургического оборудования, систем транспортировки, хранения и переработки рудного сырья.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации оборудования для подготовки сырья к металлургическим процессам, доменной печи, кислородного конвертера, машин непрерывного литья заготовок, агрегатов внепечной обработки стали, электросталеплавильных печей, печей для производства ферросплавов и вспомогательного оборудования металлургических цехов; правила безопасной эксплуатации металлургического оборудования и техника безопасности, противопожарная безопасность и производственная санитария в цехах металлургического производства.
При изучении модуля обучающие должны: рассчитать размеры и технологические характеристики основных металлургических агрегатов; участвовать в монтаже, регулировке, наладке и техническом обслуживании эксплуатируемого оборудования; осуществлять контроль эксплуатации металлургического оборудования;
наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов; соблюдать технологические параметры работы металлургического оборудования в соответствии с паспортными характеристиками; выявлять и устранять причины, приводящие к аварийным режимам работы металлургического оборудования; принимать оперативные решения при нарушении параметров работы металлургического оборудования и автоматических систем;
инструктировать работников, обслуживающих металлургическое оборудование, о правилах его эксплуатации, правилах и нормах охраны труда и техники безопасности; изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние опасных и вредных производственных факторов.
Результат обучения: 1) Выполнять технические задачи в области исследований и разработки оборудования для металлургической отрасли.
Критерии оценки:

1. Оттегі мен қоспа материалдарының болат қасиеттеріне және болат қорыту процесінің барысына әсерін біледі.
2. Сынамаларды іріктеу және металл температурасын өлшеу бойынша конвертердің қолмен болат қорытушысының жұмысын басқара алады.
3. Химиялық талдау нәтижелері және болат температурасы бойынша металл балқытуға дайындықты анықтай алады.
4. Металды жетілдіру үшін қандай да бір қоспа материалын қосу қажеттігін анықтай алады.
5. Металды үрлеу қажеттігін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Конвертерден қож бен металл ағызуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Болат балқыту қождарының химиялық құрамын, құрылысын және қасиеттерін біледі.
2. Қож қалыптастыру шарттарын және оның болат қорыту процесінің барысына әсерін біледі.
3. Болаттың берілген маркасын тотықсыздандыру үшін пайдаланылатын ферроқорытпалар тізбесін біледі.
3. Тесікті бітеу мен ашуды орындай алады.
4. Болат пен қож ағызуды жүзеге асыра алады.
5. Конвертерден болат шығару кезінде қожды бөлуді қамтамасыз ете алады.
6. Шөміште болат тотықсыздандыруды жүзеге асыра алады.
"100221 3 - Техник-металлург" біліктілігі
КҚ 5. Металлургиялық жабдықтың, кен шикізатын тасымалдау, сақтау және өңдеу жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
АМ 05. Қара металлургия цехтарының жабдығын пайдалану
Осы модуль металлургиялық жабдықтың, кен шикізатын тасымалдау, сақтау және өңдеу жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: металлургиялық процестерге шикізат дайындауға арналған жабдықтың, домна пешінің, оттегі конвертерінің, әзірлемелерді үзіліссіз құю машиналарының, болатты пештен тыс өңдеу агрегаттарының, электр болат балқыту пештерінің, ферроқорытпалар өндіруге арналған пештердің және металлургиялық цехтардың қосымша жабдығының құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын; металлургиялық өндіріс цехтарындағы металлургиялық жабдықты қауіпсіз пайдалану, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік және өндірістік санитария қағидаларын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі металлургиялық агрегаттардың өлшемдері мен технологиялық сипаттамаларын есептеуі; пайдаланылатын жабдықты монтаждауға, реттеуге, ретке келтіруге және техникалық қызмет көрсетуге қатысуы;
металлургиялық жабдықтың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыруы; бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылауы; паспорттық сипаттамаларға сәйкес, металлургиялық жабдық жұмысының технологиялық параметрлерін сақтауы;
металлургиялық жабдық жұмысының апатты режимдеріне әкелуі мүмкін себептерді анықтауы және жоюы; металлургиялық жабдық пен автоматты жүйелер жұмысының параметрлері бұзылған кезде жедел шешім қабылдауы;
металлургиялық жабдыққа қызмет көрсететін жұмыскерлерге жабдықты пайдалану ережелері, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары және қауіпсіздік техникасы туралы нұсқаулық жүргізуі; жарақаттануды болғызбайтын және қауіпті және зиянды өндірістік факторлар әсерін жоятын тәсілдерді, шараларды және құралдарды іздеп табуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Металлургиялық сала үшін жабдық әзірлеу және зерттеулер саласындағы техникалық міндеттерді орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает перечень основного и вспомогательного оборудования агломерационной фабрики, доменного цеха, сталеплавильного цеха, отделения разливки стали, отделения внепечной обработки металла, ферросплавного цеха.
2. Знает достоинства и недостатки основного и вспомогательного оборудования цехов черной металлургии.
3. Знает характеристику современного инновационного оборудования цехов черной металлургии.
4. Знает устройство металлургического оборудования.
5. Умеет рассчитать размеры и технологические характеристики основных металлургических агрегатов.
6. Умеет рассчитать количество необходимого основного и вспомогательного оборудования металлургического цеха.
Результат обучения: 2) Выполнять контроль соблюдения правильной эксплуатации технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы и правила технической эксплуатации металлургического оборудования.
2. Знает параметры, характеризующие нормальную работу металлургического оборудования.
3. Знает классификацию и принцип работы контрольно-измерительных приборов.
4. Умеет "читать" чертежи металлургического оборудования.
5. Умеет снять показания с контрольно-измерительных приборов.
6. Умеет разрабатывать и осуществлять мероприятия по предупреждению отказов оборудования, аварий, по увеличению межремонтных ресурсов, сокращению простоев по техническим причинам, снижению трудоемкости ремонта, улучшению его качества.
7. Умеет выявить отклонения от нормальной работы металлургического оборудования и устранить ее.
Результат обучения: 3) Проводить профилактические осмотры оборудования, выявлять и устранять неисправности.
1. Знает порядок профилактического осмотра металлургического оборудования.
2. Знает основные виды неисправностей металлургического оборудования.
3. Знает способы устранения и предупреждения неисправностей металлургического оборудования.
4.Знает правила техники безопасности при работе в различных подразделениях металлургии черных металлов.
5. Умеет определить место неисправности или отклонения от нормальной работы металлургического оборудования.
6. Умеет организовать ремонт металлургического оборудования.
7. Умеет изыскать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние опасных и вредных производственных факторов.
ПК 6. Владеть технологическими условиями и приемами ведения плавок, своевременно и эффективно решать возникающие в процессе работы проблемы
СМ 06. Управление технологическими процессами металлургии черных металлов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для владения технологическими условиями и приемами ведения плавок, своевременного и эффективного решения возникающих в процессе работы проблемы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: классификацию процессов подготовки сырья к металлургическим процессам; технологию производства чугуна; технологию производства стали и ферросплавов; технологию разливки и внепечной обработки стали; причины возникновения отклонений в ходе металлургических процессов и способы их устранения; инновации в черной металлургии.
При изучении модуля обучающие должны: соблюдать оптимальный режим технологического процесса получения металлургического продукта; управлять технологическими процессами получения агломерата, выплавки чугуна, стали и ферросплавов, разливки и внепечной обработки стали; использовать программное обеспечение в управлении технологическим процессом;
оценить качественные характеристики шихтовых материалов и готовой продукции;
анализировать причины брака выпускаемой продукции и разрабатывать мероприятия по его предупреждению; производить расчет шихты, материального и теплового баланса металлургических процессов; принимать решение по своевременному устранению возникающих в процессе работы проблем; рассчитать технико-экономические показатели процессов получения агломерата, чугуна, стали и ферросплавов; проектировать новые прогрессивные технологии металлургии черных металлов.
Результат обучения: 1) Производить оценку качественных характеристик шихтовых материалов и конечной продукции.
Критерии оценки:

1. Агломерациялық фабриканың, домна цехының, болат қорыту цехының, болат құю бөлімшесінің, металды пештен тыс өңдеу бөлімшесінің, ферроқорытпа цехының негізгі және қосымша жабдығының тізбесін біледі.
2. Қара металлургия цехтарының негізгі және қосымша жабдығының артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі.
3. Қара металлургия цехтарының заманауи инновациялық жабдығының сипаттамасын біледі.
4. Металлургиялық жабдық құрылысын біледі.
5. Негізгі металлургиялық агрегаттардың өлшемдері мен технологиялық сипаттамаларын есептей алады.
6. Металлургиялық цехтың қажетті негізгі және қосымша жабдығының санын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықтың дұрыс пайдаланылуының сақталуын бақылауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Металлургиялық жабдықтың жұмыс істеу қағидаты мен техникалық пайдалану қағидаларын біледі.
2. Металлургиялық жабдықтың қалыпты жұмысын сипаттайтын параметрлерді біледі.
3. Бақылау-өлшеу құралдарының жіктелуі мен жұмыс істеу қағидатын біледі.
4. Металлургиялық жабдық сызбаларын оқи алады.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіруді біледі.
6. Жабдықтың істен шығуларының, апаттардың алдын алу, жөндеуаралық ресурстарды арттыру, техникалық себептер бойынша тұрып қалуларды қысқарту, жөндеудің еңбек сыйымдылығын төмендету, сапасын жақсарту бойынша шараларды әзірлей алады және жүзеге асыра алады.
7. Металлургиялық жабдықтың қалыпты жұмыстан ауытқуын анықтай алады және оны жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізе, ақаулықтарды анықтай және жоя алады.
1. Металлургиялық жабдықты профилактикалық қарап-тексеру тәртібін біледі.
2. Металлургиялық жабдық кемшіліктерінің негізгі түрлерін біледі.
3. Металлургиялық жабдық кемшіліктерін жою және алдын алу тәсілдерін біледі.
4. Қара металдар металлургиясының әр түрлі бөлімшелерінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі.
5. Металлургиялық жабдықтың кемшіліктері немесе қалыпты жұмыстан ауытқулары бар орнын анықтай алады.
6. Металлургиялық жабдықты жөндеуді ұйымдастыра алады.
7. Жарақаттануды болғызбайтын және қауіпті және зиянды өндірістік факторлар әсерін жоятын тәсілдерді, шараларды және құралдарды іздеп таба алады.
КҚ 6. Қорытуды жүргізудің технологиялық шарттары мен тәсілдерін меңгеру, жұмыс процесінде туындайтын проблемаларды уақтылы және тиімді шешу
АМ 06. Қара металдар металлургиясының технологиялық процестерін басқару
Осы модуль қорытуды жүргізудің технологиялық шарттары мен тәсілдерін меңгеру және жұмыс барысында туындайтын проблемаларды тиімді шешу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шикізатты металлургиялық процестерге дайындау процестерінің жктелуін; шойын өндіру технологиясын; болат және ферроқорытпалар өндіру технологиясын; болат құю және пештен тыс өңдеу технологиясын; металлургиялық процестер барысында ауытқулардың туындау себептерін және оларды жою тәсілдерін; қара металлургиядағы инновацияларды меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: металлургиялық өнім алудың технологиялық процесінің оңтайлы режимін сақтауы;
агломерат алу, шойын, болат және ферроқорытпалар балқыту, болат құю және пештен тыс өңдеудің технологиялық процестерін басқаруы; технологиялық процесті басқаруда бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануы;
шихталық материалдар мен дайын өнімнің сапалық сипаттамаларын бағалауы; шығарылатын өнім ақауының себептерін талдау және оның алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеуі;
шихта, металлургиялық процестердің материалдық және жылу теңгерімінің есебін жүргізуі;
жұмыс барысында туындайтын проблемаларды уақтылы жою бойынша шешім қабылдауы;
агломерат, шойын, болат және ферроқорытпалар алу процестерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуі;
қара металдар металлургиясының жаңа прогрессивті технологияларын жобалауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Шихталық материалдардың және соңғы өнімнің сапа сипаттамаларына бағалау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает перечень шихтовых материалов для производства агломерата, чугуна, стали, ферросплавов.
2. Знает перечень материалов, применяемых для внепечной обработки металла.
3. Знает классификацию чугуна, стали, ферросплавов.
4. Знает требования стандартов к шихтовым материалам и конечной продукции.
5. Знает состав и свойства заправочных материалов.
6. Знает порядок отбора проб в соответствии с технологическим процессом.
7. Умеет отбирать пробы на анализ.
8. Умеет оценить соответствие шихтовых материалов и готовой продукции требованиям нормативных документов.
9. Умеет анализировать причины брака выпускаемой продукции и разрабатывать мероприятия по его предупреждению.
10. Умеет выполнить расчет шихты для получения агломерата, чугуна, стали и ферросплавов.
Результат обучения: 2) Организовать и контролировать технологию металлургического процесса и решать возникающие проблемы.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию процессов подготовки сырья, производства чугуна, стали, ферросплавов, разливки и внепечной обработки стали.
2. Знает особенности протекания технологических процессов металлургии черных металлов.
3. Знает основные технологические параметры процессов агломерации, выплавки чугуна, стали и ферросплавов.
4. Знает основные технико-экономические показатели производства чугуна, стали и ферросплавов.
5. Знает физико-химические процессы, лежащие в основе процесса выплавки черных металлов.
6. Знает причины возникновения отклонений в ходе металлургических процессов и способы их устранения.
7. Знает общие принципы работы автоматизированной системы управления технологическим процессом и прикладного программного обеспечения.
8. Умеет выполнять операции по загрузке плавильных агрегатов и выпуску продуктов плавки.
9. Умеет наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов и по их результатам регулировать параметры металлургического процесса.
10. Умеет выявлять и устранять нарушения технологических режимов металлургических процессов.
11. Умеет использовать программное обеспечение в управлении технологическим процессом.
12. Умеет выполнить расчет материального и теплового баланса выплавки чугуна и стали.
13. Умеет вести технологическую документацию и составлять отчеты.
Результат обучения: 3) Совершенствовать технологию металлургического производства.
Критерии оценки:
1. Знает инновационные технологии в черной металлургии.
2. Знает инновационное оборудование в черной металлургии.
3. Знает способы интенсификации металлургических процессов.

1. Агломерат, шойын, болат, ферроқорытпалар өндіруге арналған шихталық материалдар тізбесін біледі.
2. Металды пештен тыс өңдеу үшін қолданылатын материалдар тізбесін біледі.
3. Шойын, болат, ферроқорытпалар жіктелімін біледі.
4. Шихталық материалдар мен соңғы өнімге қойылатын стандарттар мен басқа нормативтік құжаттар талаптарын біледі.
5. Құю материалдарының құрамы мен қасиеттерін біледі.
6. Технологиялық процеске сәйкес сынамаларды іріктеу тәртібін біледі.
7. Талдауға сынамаларды іріктей алады.
8. Шихталық материалдар мен соңғы өнімнің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін бағалай алады.
9. Шығарылатын өнім брагының себептерін талдай алады және оның алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлей алады.
10. Агломерат, шойын, болат және ферроқорытпалар алу үшін шихта есебін орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Металлургиялық процесс технологиясын ұйымдастыру және бақылау және туындайтын проблемаларды шешу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат дайындау, шойын, болат, ферроқорытпалар өндіру, болат құю және пештен тыс өңдеу процестерінің жіктелуін біледі.
2. Қара металдар металлургиясының технологиялық процестерінің өту ерекшеліктерін біледі.
3. Агломерация, шойын, болат және ферроқорытпалар қорыту процестерінің негізгі технологиялық параметрлерін біледі.
4. Шойын, болат және ферроқорытпалар өндірудің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін біледі.
5. Қара металдарды қорыту процесінің негізінде жатқан физикалық-химиялық процестерді біледі.
6. Металлургиялық процестер барысында ауытқулардың туындау себептерін және оларды жою тәсілдерін біледі.
7. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету өнімінің жалпы жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
8. Қорытылатын агрегаттарды жүктеу және қорыту өнімдерін шығару операцияларын орындай алады.
9. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылай алады және олардың нәтижелері бойынша металлургиялық процесс параметрлерін реттей алады.
10. Металлургиялық процестердің технологиялық режимдерінің бұзылыстарын анықтап, жоя алады.
11. Технологиялық процесті басқаруда бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана алады.
12. Шойын және болат қорытудың материалдық және жылу теңгерімінің есебін орындай алады.
13. Технологиялық құжаттама жүргізе алады және есептер құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Металлургиялық өндіріс технологиясын жетілдіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қара металлургиядағы инновациялық технологияларды біледі.
2. Қара металлургиядағы инновациялық жабдықты біледі.
3. Металлургиялық процестерді сәйкестендіру тәсілдерін біледі.

4. Знает основные этапы проектирования.
5. Умеет участвовать в проектировании модернизации технологии металлургии черных металлов.
6. Умеет участвовать во внедрении в технологический процесс нового оборудования.
7. Умеет рассчитать экономический эффект от внедрения новой техники и прогрессивной технологии.
Результат обучения: 4) Определять технико-экономическую эффективность производства.
1. Знает методы оценки и показатели использования основных фондов производства.
2. Знает правила и приемы организации и нормирования труда.
3. Знает особенности организации и планирования производства.
4. Умеет определять степень износа оборудования.
5. Умеет рассчитывать часовые тарифные ставки и заработную плату рабочих.
6. Умеет рассчитать технико-экономические показатели металлургических процессов.
7. Умеет определить прибыль и рентабельность производства.
8. Умеет рассчитать себестоимость продукции.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ознакомления со спецификой металлургического производства.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: структуру предприятия; виды сырьевых материалов и выпускаемой продукции; общие представления о технологиях металлургии черных металлов; виды основного производственного оборудования; основные правила техники безопасности и охраны труда на предприятии.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает организационную структуру предприятия.
2. Знает основные виды сырьевых материалов и их характеристики.
3. Знает основные виды продукции производственных цехов.
4. Знает основы технологий производства продукции.
5. Знает основное производственное оборудование.
6. Знает основные правила техники безопасности и охраны труда на предприятии.
7. Умеет распознавать по внешнему виду основные металлургические агрегаты и вспомогательное оборудование.
8. Умеет распознавать по визуальным признакам основные виды исходных материалов.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификаций "Оператор загрузки конвертера" и "Сталевар конвертера".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации механизмов и аппаратуры системы шихтоподачи материалов к конвертерам; порядок присадки шихтовых материалов в конвертер; устройство футеровки конвертера и способы проведения ее ремонта; особенности протекания этапов выплавки стали в конвертере; требований техники безопасности и охраны труда при выполнении работ в сталеплавильном цеху.
При изучении модуля обучающие должны: производить осмотр, диагностику и текущий ремонт обслуживаемого оборудования; производить взвешивание, загрузку и ведение учета наличия шихтовых материалов в приемных и расходных бункерах; управлять механизмами по подаче и регулирование подачи шихтовых материалов в конвертер; выполнить расчет необходимого количества добавочных материалов и кислорода на плавку; вести технологический процесс выплавки стали; определять готовность плавки металла; выполнять слив шлака и металла из конвертера.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Оператор загрузки конвертера".
Критерии оценки:

4. Жобалаудың негізгі кезеңдерін біледі.
5. Қара металдар металлургиясының технологияларын жаңартуды жобалауға қатыса алады.
6. Технологиялық процеске жаңа жабдық енгізуге қатыса алады.
7. Жаңа техника мен прогрессивті технология енгізуден экономикалық әсерді есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігін анықтау.
1. Өндірістің негізгі қорларын бағалау әдістерін және пайдалану көрсеткіштерін біледі.
2. Еңбекті нормалау және ұйымдастыру ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Өндірісті жоспарлаудың және ұйымдастырудың ерекшеліктерін біледі.
4. Жабдықтың тозу деңгейін анықтай алады.
5. Жұмысшылардың сағаттық тарифтік мөлшерлемелері мен жалақысын есептей алады.
6. Металлургиялық процестердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептей алады.
7. Өндірістің пайдасы мен тиімділігін анықтай алады.
8. Өнімнің өзіндік құнын есептей алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль металлургиялық өндіріс ерекшелігімен танысу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: кәсіпорын құрылымын; шикізат материалдары мен шығарылатын өнім түрлерін; қара металдар металлургиясының технологиялары туралы жалпы түсінікті; негізгі өндірістік жабдық түрлерін; кәсіпорындағы негізгі қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидаларын меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымын біледі.
2. Шикізат материалдарының негізгі түрлерін және олардың сипаттамаларын біледі.
3. Өндірістік цехтар өнімінің негізгі түрлерін біледі.
4. Өнім өндіру технологияларының негіздерін біледі.
5. Негізгі өндірістік жабдықты біледі.
6. Кәсіпорындағы негізгі қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидаларын біледі.
7. Негізгі металлургиялық агрегаттар мен қосымша жабдықты сыртқы түрінен тани алады.
8. Бастапқы материалдардың негізгі түрлерін көзбен көрінетін белгілерінен тани алады.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Осы модуль "Конвертерді жүктеу операторы" және "Конвертер болат балқытушы" біліктіліктерін алу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: конвертерлерге материалдарды шихталық беру жүйесінің механизмдері мен аппаратурасының құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын; шихталық материалдарды конвертерге орналастыру тәртібін; конвертерді қаптау құрылысы мен оған жөндеу жүргізу тәсілдерін; конвертерде болат қорыту кезеңдерінің өту ерекшеліктерін; болат қорыту цехындағы жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар:
қызмет көрсетілетін жабдықты қарап-тексеруді, диагностикасын және ағымдағы жөндеуді жүргізуі; қабылдау және беру бункерлерінде шихталық материалдарды өлшеу, жүктеу және болуын есепке алуды жүргізуі; конвертерге шихталық материалдарды әперу және әперуді реттеу бойынша механизмдерді басқаруы; қорытуға оттегі мен қоспа материалдарының қажетті көлемінің есебін орындауы; болат қорытудың технологиялық процесін жүргізуі; металдың қорытуға дайындығын анықтауы; конвертерден қож бен металл ағызуды орындауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) "Конвертерді жүктеу операторы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет произвести текущий ремонт оборудования.
2. Умеет выявить и устранить неисправности в работе аппаратуры автоматического управления.
3. Умеет управлять с пульта трактом подачи сыпучих материалов к конвертерам.
4. Умеет взвешивать и загружать шихтовые материалы в бункера.
5. Умеет обеспечивать полную загрузку бункеров и конвертера всеми видами шихтовых материалов.
6. Умеет вводить и выводить из работы отдельные бункера или группы бункеров.
7. Умеет вести учет наличия шихтовых материалов в приемных и расходных бункерах.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Сталевар конвертера".
Критерии оценки:
1. Умеет произвести текущий ремонт оборудования и футеровки конвертера.
2. Умеет проверить наличие исправных инструментов, добавочных и заправочных материалов установленного качества.
3. Умеет рассчитать необходимое количество добавочных материалов и кислорода для выплавки заданной марки стали.
4. Умеет выполнить разогрев конвертера, заливку чугуна, добавление в конвертер присадок.
5. Умеет регулировать подачу кислорода в процессе продувки.
6. Умеет наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов.
7. Умеет определять готовность плавки металла и необходимость присадки того или иного добавочного материала.
8. Умеет осуществить слив стали и шлака.
9. Умеет руководить бригадой подручных сталевара конвертера.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Техник-металлург".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации металлургического оборудования; особенности протекания и основные параметры технологических процессов металлургии черных металлов; правила техники безопасности при работе в различных подразделениях металлургии черных металлов; требования стандартов предприятия и технических документов.
При изучении модуля обучающие должны: проводить профилактические осмотры оборудования, выявлять и устранять неисправности; производить оценку качественных характеристик шихтовых материалов и конечной продукции; организовать и контролировать технологию металлургического процесса и решать возникающие проблемы.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Техник-металлург".
Критерии оценки:
1. Умеет определять основные неисправности работы оборудования.
2. Умеет организовать ремонт металлургического оборудования.
3. Умеет определить мероприятия по обеспечению безопасности жизнедеятельности и охране окружающей среды.

1. Жабдыққа ағымдағы жөндеу жүргізе алады.
2. Автоматты басқару аппаратурасының жұмысындағы кемшіліктерді анықтап, жоя алады.
3. Сусымалы материалдарды конвертерлерге беру жолын пультпен басқара алады.
4. Шихталық материалдарды өлшіп, бункерге жүктей алады.
5. Бункерлер мен конвертерлерді шихталық материалдардың барлық түрлерімен толық жүктеуді қамтамасыз ете алады.
6. Жекелеген бункерлерді немесе бункерлер тобын жұмысқа енгізе алады және жұмыстан шығара алады.
7. Қабылдау және беру бункерлерінде шихталық материалдардың болуының есебін жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) "Конвертер болат балқытушы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдыққа және конвертер қаптамасына ағымдағы жөндеу жүргізе алады.
2. Сапасы белгіленген жарамды құралдардың, қосымша және толтыру материалдарының болуына тексеру жүргізе алады.
3. Болаттың берілген маркасын қорыту үшін қоспа материалдары мен оттегінің қажетті мөлшерін есептей алады.
4. Конвертерді жылытуды, шойын құюды, конвертерге қоспалар қосуды орындай алады.
5. Үрлеу процесінде оттегі беруді реттей алады.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылай алады.
7. Металл қорытуға дайындықты және қандай да бір қоспа материалды қосу қажеттігін анықтай алады.
8. Болат пен қож ағызуды жүзеге асыра алады.
9. Конвертердің болат қорытушысына бағынышты бригаданы басқара алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Осы модуль "Техник-металлург" біліктілігін алу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: металлургиялық жабдықтың құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын; қара металдар металлургиясының технологиялық процестерінің өту ерекшеліктері мен негізгі параметрлерін; қара металдар металлургиясының әр түрлі бөлімшелерінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын; кәсіпорын стандарттары мен басқа да нормативтік және техникалық құжаттардың талаптарын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: жабдыққа профилактикалық тексеру жүргізуі, ақаулықтарды анықтауы және жоюы; шихталық материалдардың және соңғы өнімнің сапа сипаттамаларына бағалау жүргізуі; металлургиялық процесс технологиясын ұйымдастыру және бақылау және туындайтын проблемаларды шешуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-металлург" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдық жұмысының негізгі жарамсыздықтарын анықтай алады.
2. Металлургиялық жабдықты жөндеуді ұйымдастыра алады.
3. Тіршілік қызметінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды анықтай алады.

4. Умеет вести технологический процесс на отдельно взятом участке.
5. Умеет пользоваться контрольно-измерительными приборами, средствами и системами автоматизации технологических процессов металлургических цехов.
6. Умеет устранить отклонения от нормального хода металлургического процесса.
7. Умеет выполнить анализ действующего производства с выявлением ”узких мест”.
8. Умеет разработать комплекс мероприятий по увеличению производительности труда и снижению себестоимости продукции, повышению ее качества.
9. Умеет организовать работу рабочего персонала.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 70
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность:
1003000 - Металлургия цветных металлов
Квалификация:

4. Жеке алынған учаскеде технологиялық процесті жүргізе алады.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарын, металлургиялық цехтардың технологиялық процестерін автоматтандыру құралдары мен жүйелерін пайдалана алады.
6. Металлургиялық процестің қалыпты жұмысынан ауытқуларды жоя алады.
7. "Арнайы орындарды" анықтай отырып, қолданыстағы өндірісті талдауды орындай алады.
8. Еңбек өнімділігін ұлғайту және өнімнің өзіндік құнын төмендету,
оның сапасын арттыру жөніндегі
іс-шаралар кешенін әзірлей алады.
9. Жұмыс персоналының жұмысын ұйымдастыра алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 70-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы:
1003000 - Түсті металдар металлургиясы
Біліктіліктер:

9. Умеет читать электросхемы для ремонта электрооборудования.
Результат обучения: 2) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных электронных приборов.
2. Знает принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств.
3. Умеет определять параметры электронных приборов.
БК 9. Использовать информационно-коммуникационные технологии в подготовке информации для автоматизированного управления металлургическим производством
ОПМ 04. Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования информационно-коммуникационных технологий в подготовке информации для автоматизированного управления металлургическим производством.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: поисковые системы; виды информационных технологий; основы информатизации; характеристики и назначение технических средств информатизации; основы теории автоматизации, назначение и устройство типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов; условия и критерии устойчивости систем автоматизации; методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
При изучении модуля обучающие должны: проводить поиск информации и владеть основными возможностями информационных технологий; читать функциональные и структурные схемы автоматизации; переводить с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
применять автоматические системы регулирования на обслуживаемом участке.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации и владеть основными возможностями информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться поисковыми системами.
2. Знает классификацию видов информационных технологий.
3. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
4. Знает базовые и прикладные информационные технологии.
5. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
6. Знает основы информатизации, характеристики и назначения технических средств информатизации.
Результат обучения: 2) Применять автоматические системы регулирования на обслуживаемом участке.
Критерии оценки:
1. Знает основы теории автоматизации, назначение и устройство типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов.
2. Знает условия и критерии устойчивости систем автоматизации, методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
3. Знает вспомогательные средства автоматических систем управления, органы настройки.

9. Электжабдықтарды жөндеуге арналған электрсұлбаларды оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроника негіздерін игереді.
Бағалау өлшемдері:
1. Әртүрлі электронды аспаптарды қолдану салаларын және шартты белгілеуді, таңбалау, негізгі техникалық параметрлерді, жұмыс жасау қағидаларын, құрылысын біледі.
2. Түрлендіргішті қондырғылардың негізгі үлгілік сұлбаларын құрастыру қағиадаларын, қоректену көзін біледі.
3. Электронды аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
БҚ 9. Металлургиялық өндірісті автоматтандырылған басқару үшін ақпарат дайындауда ақпараттық-коммуникациялық технологияларын пайдалану
ЖКМ 04. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Осы модуль металлургиялық өндірісін автоматтандырылған басқару үшін ақпарат дайындауда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: іздестіру жүелерің; ақпараттық технология түрлерін; автоматтандыру негіздерін; автоматтандырудың техникалық құралдарының сипаттамасы мен тағайындалуын; типтік динамикалық буындарды, автоматты реттеуіштерді автоматтандыру, тағайындау және орналастыру теориясының негіздерін; автоматтандыру жүйелерінің орнықтылық шарттары мен критерийлерін; автоматтандыру жүйелерін реттеу сапасын бағалау және арттыру әдістерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: ақпаратты іздеуді жүргізу және ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін білуі; автоматтандырудың функционалдық және құрылымдық сұлбаларын оқуы; процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және кері ауыстыруы; қызмет көрсетілетін учаскеде реттеудің автоматты жүйелерін қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты іздеуді жүргізу және ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздестіру жүйелерін падалана алады.
2. Ақпараттық технологиялар түрлерінің жіктемесін біледі.
3. Деректерді беру, өңдеу, жинақтау ақпараттық процестерін біледі.
4. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды біледі.
5. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды біледі.
6. Автоматтандыру негіздерін, автоматтандырудың техникалық құралдарының сипаттамалары мен тағайындалуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілетін учаскеде реттеудің автоматты жүйелерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандыру теориясының негіздерін, типтік динамикалық буындардың, автоматты реттеуіштердің тағайындалуы мен құрылысын біледі.
2. Автоматтандыру жүйелерінің шарттарын мен орнықтылық критерийлерін, автоматтандыру жүйесін реттеу сапасын бағалау мен арттыру әдістерін біледі.
3. Басқарудың автоматты жүйелерінің қосалқы құралдарын, баптау органдарын біледі.

4. Умеет проводить расчеты горения твердого, жидкого и газообразного топлива.
Результат обучения: 3) Анализировать теплотехнические характеристики агрегатов металлургии.
Критерии оценки:
1. Знает конструкции печей, используемых в цветной металлургии.
2. Знает особенности тепловой работы металлургических печей.
3. Умеет рассчитывать и анализировать процессы горения топлива и тепловыделения, внешнего и внутреннего теплообмена в печах различного технологического назначения.
4. Умеет выбирать рациональные температурные и тепловые режимы работы металлургических печей.
БК 12. Управлять качеством продукции посредством анализа физических, механических и эксплуатационных свойств цветных металлов и сплавов
ОПМ 07. Металловедение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления качеством продукции посредством анализа физических, механических и эксплуатационных свойств цветных металлов и сплавов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: строение и свойства металлов, сплавов; коррозию металлов; способы обработки металлов.
При изучении модуля обучающие должны: различать по видам и свойствам металлы и сплавы;
определять твердость и прочность металлических материалов;
исследовать структуру металлов;
проводить термическую обработку металлов.
Результат обучения: 1) Определять основные свойства цветных металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает виды, свойства металлов.
2. Знает назначение металлов.
3. Умеет определять физико-химические, механические, технологические свойства металлов.
4. Знает виды структур, образующиеся после кристаллизации.
5. Умеет исследовать микроструктуру металлов на микроскопе.
6. Умеет использовать справочную литературу по составу, структуре и свойствам основных типов металлов и сплавов.
7. Знает виды коррозии и последствия ее агрессивного воздействия.
8. Знает способы борьбы с коррозией.
Результат обучения: 3) Проводить мероприятия по улучшению свойств металлов.
Критерии оценки:
1. Знает виды термообработки.
2. Знает назначение процесса модифицирования металлов и виды модификаторов.
3. Знает виды оборудования для термообработки.
4. Умеет выбирать режимы тепловых воздействий, необходимых для достижения определенных свойств сплавов на основе цветных металлов.
5. Умеет проводить термообработку сплавов с соблюдением заданных режимов нагрева и охлаждения.
БК 13. Соблюдать трудовое законодательство, требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности и правила безопасного ведения металлургических процессов
ОПМ 08. Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства, требований охраны труда, промышленной и экологической безопасности и правил безопасного ведения работ в цехах металлургии цветных металлов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
При изучении модуля обучающие должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1. Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.

4. Қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жануын есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Металлургия агрегаттарының жылу техникалық сипаттамаларын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түсті металлургия саласында қолданылатын пештердің құрылымын біледі.
2. Металлургиялық пештердің жылу жұмысының ерекшеліктерін біледі.
3. Әртүрлі технологиялық мақсаттағы пештерде отынның жану және жылу бөліну, сыртқы және ішкі жылу алмасу процестерін есептеу мен талдай алады.
4. Металлургиялық пештер жұмысының тиімді температуралық және жылу тәртіптерін таңдай алады.
БҚ 12. Түсті металдар мен қорытпалардың физикалық, механикалық және пайдалану қасиеттерін талдау арқылы өнім сапасын басқару
ЖКМ 07. Металтану
Осы модуль түсті металдар мен қорытпалардың физикалық, механикалық және пайдалану қасиеттерін талдау арқылы өнім сапасын басқару үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: металдардың, қорытпалардың құрылысын және қасиеттерін; металдардың тоттануын; металдарды өңдеу тәсілдерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: металдарды және қорытпаларды түрлері және қасиеттері бойынша ажыратуы;
металл материалдарының қаттылығын анықтауы; металл материалдарының беріктігін анықтауы; металдардың микроқұрылымын микроскопта зерттеуі; металдарды термиялық өңдеуді орындауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Түсті металдар және қортпалардың негізгі қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Металдардың түрлерін, қасиеттерін біледі.
2. Металдардың қолданысын біледі.
3. Металдардың физикалық-химиялық, механикалық, технологиялық қасиеттерін анықтай алады.
4. Кристалданудан кейін пайда болатын құрылым түрлерін біледі.
5. Микроскопта материалдардың микроқұрылымын зерттей алады.
6. Металдар және қортпалардың негізгі түрлерінің құрамы, құрылымы және қасиеттері бойынша анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды біледі.
7. Тоттанудың түрлерін және оның басқыншыл әсерін біледі.
8. Тоттанумен күресу тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Металдардың қасиеттерін жақсартуға арналған іс-шаралар жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Термоөңдеу түрлерін біледі.
2. Металды түрлендіру процесінің мақсатын және түрлендіргіштердің түрлерін біледі.
3. Термоөңдеуге арналған жабдық түрлерін біледі.
4. Түсті металды негізді қортпалардың белгілі қасиетіне жетуге арналған қажетті жылулық әсер ету тәртіптерін таңдай алады.
5. Берілген қыздыру және салқындату тәртіптерін сақтаумен қортпаларды термиялық өңдеуден өткізе алады.
БҚ 13. Еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын және металлургиялық процестерін қауіпсіз жүргізу ережелерін сақтау
ЖКМ 08. Еңбекті қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын және еңбекті қорғау, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын және түсті металдар металлургиясы салаларындағы цехтарда орындалатын жұмыстардың қауіпсіздік ережелерін сақтау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты сақтау жөніндегі нормативтік құжаттарын; ұйым территориясы және өндірістік ғимараттардағы жалпы қауіпсіздік талаптарын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының негіздерін біледі.

Квалификация "100313 2 - Шихтовщик"
ПК 1. Вести процессы дозирования и шихтования материалов
СМ 01. Дозирование и шихтование материалов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения процессов дозирования и шихтования материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: физические и химические свойства компонентов шихты и их назначение; способы и приемы подготовки сырья к металлургической переработке; способы расчета заданного состава шихты; способы дозирования.
При изучении модуля обучающие должны: составлять шихту согласно заданной рецептуре; отбирать пробы, определять качество шихты и ее готовность; дозировать материалы.
Результат обучения: 1) Определять составные части шихты и их количество.
Критерии оценки:
1. Знает виды, свойства и назначение шихтовых материалов, применяемых для выплавки металлов и сплавов.
2. Знает способы подготовки шихтовых материалов к металлургическому переделу.
3. Знает способы расчета заданного состава шихты.
4. Умеет подготавливать шихту.
3. Умеет рассчитывать и составлять шихту согласно заданной рецептуре.
Результат обучения: 2) Определять качество и готовность шихты.
Критерии оценки:
1. Знает требования стандартов и нормативных документов, предъявляемые к качеству шихтуемых материалов.
2. Знает приемы пробоотбора материалов.
3. Знает влияние качества компонентов шихты на ход металлургических процессов.
4. Умеет проводить смешивание и увлажнение шихты.
5. Умеет отбирать пробы.
6. Умеет проверять качество сырья и готовность шихты по внешним признакам и данным анализов.
7. Умеет выявлять и устранять брак в составлении шихты.
Результат обучения: 3) Дозировать шихту.
Критерии оценки:
1. Знает способы дозирования шихты и схему движения материалов.
2. Знает основы сводообразования и истечения материалов.
3. Умеет определять погрешность дозирования.
4. Умеет вести учет расхода шихтовых материалов в смену.
ПК 2. Обслуживать печи, дозаторы, питатели, загрузочные и разгрузочные механизмы, выявлять и устранять неисправности в их работе
СМ 02. Обслуживание дозировочного, смесительного и транспортирующего оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обслуживания печей, дозаторов, питателей, загрузочных и разгрузочных механизмов, выявления и устранения неисправностей в их работе.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство и правила эксплуатации дозировочного, смесительного и транспортирующего оборудования.
При изучении модуля обучающие должны: управлять транспортно-питательными, грузовыми и загрузочными механизмами, шихтопогрузочными машинами и оборудованием; выявлять и устранять неисправности в работе оборудования.
Результат обучения: 1) Управлять различным оборудованием узла дозировки и шихтовки материалов и обеспечивать взаимосвязь в их работе.
Критерии оценки:

"100313 2 – Шихталаушы" біліктілігі
КҚ 1. Материалдарды дозалау және шихталау процестерін жүргізу
АМ 01. Материалдарды дозалау және шихталау
Осы модуль материалдарды шихталау және дозалау процестерін орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шихта компоненттерінің физикалық және химиялық қасиеттерін және олардың қолданысын; металлургиялық өңдеуге шикізатты дайындау тәсілдері мен әдістерін; шихтаның берілген құрамын есептеу тәсілдерін; дозалау тәсілдерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: берілген рецептураға сәйкес шихта құрастыруы;
сынамалар іріктеуі, шихта сапасын және оның дайындығын анықтауы;
материалдарды дозалауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Шихтаның құрамдық бөліктерін және олардың санын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Металдар мен қорытпаларды балқыту үшін қолданылатын шихталық материалдардың түрлерін, қасиеттері мен мақсатын біледі.
2. Шихталық материалдарды металлургиялық қайта балқытуға дайындау тәсілдерін біледі.
3. Шихтаның берілген құрамын есептеу тәсілдерін біледі.
4. Шихтаны дайындай алады.
3. Берілген рецептураға сәйкес, шихтаны есептеп, құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шихтаның сапасы мен дайындығын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шихталатын материалдардың сапасына қойылатын стандарттар мен басқа да нормативтік құжаттардың талаптарын біледі .
2. Материалдардың сынамаларын іріктеу тәсілдерін біледі.
3. Шихта компоненттері сапасының металлургиялық процестер барысына әсерін біледі.
4. Шихтаны араластыру мен ылғалдандыруды орындайды.
5. Сынамаларды таңдай алады.
6. Шикізат сапасы мен шихтаның дайындығын сыртқы белгілері мен сараптау деректері бойынша тексере алады.
7. Шихтаны құрастырудағы кемшіліктерді анықтап, жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шихтаны дозалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шихтаны дозалау тәсілдерін және материалдардың қозғалыс сұлбасын біледі.
2. Үйіндінің түзілу және материалдардың ағу негіздерін біледі.
3. Дозалаудың кемшіліктерін анықтай алады.
4. Бір ауысымдағы шихталық материалдардың шығынын есептеуді орындай алады.
КҚ 2. Пештерге, дозаторларға, қоректендіргіштерге, тиеу және түсіру механизмдеріне қызмет көрсету, олардың жұмысындағы жарамсыздықтарды анықтау және жою
АМ 02. Дозалаушы, араластырушы және тасымалдаушы
жабдыққа қызмет көрсету
Осы модуль пештерге, дозаторларға, қоректендіргіштерге, тиеу және түсіру механизмдеріне қызмет көрсету, олардың жұмысындағы жарамсыздықтарды анықтау және жою үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: дозалаушы, араластырушы және тасымалдаушы жабдықтардың құрылысын және пайдалану ережелерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: көлікті-қоректендіргішті, жүкті және тиеу механизмдерін, шихта тиеу машиналарын және басқа жабдықтарды басқаруы;
жабдықтар жұмысындағы ақаулықтарды анықтауы және түзетуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Материалдарды дозалау және шихталау түйіннің әртүрлі жабдықтарын басқару және олардың жұмысындағы өзара байланысын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает технические характеристики и правила эксплуатации бункерных устройств, дозировочного, смесительного и транспортирующего оборудования.
2. Знает предельные нормы нагрузки оборудования и подъемно-транспортных механизмов.
3. Умеет осуществлять пуск и остановку оборудования.
4. Умеет подавать и загружать шихту, флюсы и материалы в бункера, короба и дозировочные тележки.
5. Умеет регулировать равномерную подачу материалов и устранять заторы в бункерах.
Результат обучения: 2) Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает конструкцию бункерных устройств.
2. Знает устройство питателей, дозаторов и транспортирующего оборудования.
3. Знает схему расположения и правила обслуживания транспортно-питательного оборудования.
4. Знает места смазки оборудования и виды смазочных материалов.
5. Умеет выполнять основные слесарные операции.
6. Знает правила соблюдения техники безопасности на рабочем месте.
7. Умеет определять места неисправностей, обслуживаемых технологических схем и оборудования.
Квалификация "100301 2 - Плавильщик металла и сплавов"
ПК 3. Вести процессы плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов в печах различной конструкции
СМ 03. Плавка и рафинирование цветных металлов и сплавов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения технологических процессов плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов в печах различной конструкции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: теорию металлургических процессов производства цветных металлов; технологию плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов; факторы, влияющие на извлечение и содержание металла в продуктах плавки и выход металла и сплавов; основные свойства продуктов плавки.
При изучении модуля обучающие должны: вести процесс плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов.
Результат обучения: 1) Вести технологический режим плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает особенности технологии плавки и рафинирования цветных металлов в различных агрегатах.
2. Знает влияние добавочных материалов на свойства металлов и сплавов, порядок и способы их введения, и влияние их на ход технологического процесса в целом.
3. Знает факторы, влияющие на извлечение и содержание металла в продуктах плавки и выход металла и сплавов.

1. Бункерлік құрылғылардың, дозалаушы, араластырушы және тасымалдаушы жабдықтардың техникалық сипаттамаларын және пайдалану ережелерін біледі.
2. Жабдық пен көтергіш-көлік механизмдерінің шекті жүктеу нормаларын біледі.
3. Жабдықты іске қосу мен тоқтатуды орындай алады.
4. Бункерлерге, қораптарға және дозалаушы арбашаларға шихтаны, флюстерді және басқа материалдарды жеткізу, тиеу жұмыстарын орындай алады.
5. Материалдардың бір қалыпты берілуін реттейді және бункерлердегі іркілістерді жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Бункерлік құрылыстардың құрылымын біледі.
2. Көректендірушілер, дозаторлардың және тасымалдаушы жабдықтардың құрылысын біледі.
3. Көлікті-қоректендіргішті жабдықтары және басқа жабдықтардың орналасу сұлбасын және оларға қызмет көрсету ережелерін біледі.
4. Жабдықтарды майлау орындарын және майлау материалдарының түрлерін біледі.
5. Негізгі слесарлық операциларды орындай алады.
6. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерін біледі.
7. Қызмет көрсетілетін технологиялық сұлбалар мен жабдықтардың ақаулықты орындарын анықтай алады.
"100301 2 - Металл және қоспаларды балқытушы" біліктілігі
КҚ 3. Құрылымы әртүрлі пештерде түсті металдар мен қорытпаларды балқыту және тазартудың технологиялық процестерін жүргізу
АМ 03. Түсті металдар мен қорытпаларды балқыту және тазарту технологиясы
Осы модуль әртүрлі конструкциялы пештерде түсті металдар және қортпаларды қорту және тазартудың технологиялық процестерін орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: түсті металдар өндірісінің металлургиялық процестерінің теориясын; түсті металдар мен қорытпаларды қорту және тазалау технологиясын; қорыту өнімдерінен металл алу мен оның құрамына және металл мен қорытпалар шығымына әсер ететін факторды; қорыту өнімдерінің негізгі қасиеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: түсті металдар мен қорытпаларды қорту және тазарту процесін жүргізуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Түсті металдар мен қортпаларды қорту мен тазартудың технологиялық тәртібін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Әртүрлі агрегаттарда түсті металдарды қорту мен тазарту технологиясының ерекшеліктерін біледі.
2. Қоспа материалдарының металдар мен қорытпалардың қасиеттеріне әсер етуін, оларды енгізу тәртібін мен тәсілдерін, олардың жалпы технологиялық процесс барысына әсер етуін біледі.
3. Қортылған өнімдер құрамындағы металл мөлшеріне және оны алуға және металдар және қортпалардың шығымына әсер ететін факторларды біледі.

4. Умеет обеспечивать нормальный технологический режим плавки и рафинирования цветных металлов: регулировать температуру или интенсивность процесса горения, наблюдать за уровнем расплава и шлака в печи, осаждать ванну, контролировать режим дутья, регулировать положение электродов электропечей, поступление воды в кессоны.
Результат обучения: 2) Корректировать ход плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает возможные причины отклонения от нормального хода рабочего процесса.
2. Умеет выявлять и устранять нарушения в ходе плавки цветных металлов и сплавов по внешним признакам и показаниям контрольно-измерительных приборов.
3. Умеет проводить корректирующие действия в ходе плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов.
Результат обучения: 3) Определять готовность плавки и осуществлять выпуск продуктов.
Критерии оценки:
1. Знает свойства и характеристики продуктов и полупродуктов цветной металлургии.
2. Знает признаки, определяющие время выпуска продуктов плавки.
3. Знает способы предупреждения брака продукции.
4. Знает допускаемые потери металла и пути их сокращения.
5. Умеет осуществлять выпуск продуктов (штейна, шлака).
ПК 4. Обслуживать плавильные и рафинировочные печи, основное и вспомогательное оборудование, наблюдать за их техническим состоянием
СМ 04. Обслуживание плавильных и рафинировочных печей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по обслуживанию плавильных и рафинировочных печей, основного и вспомогательного оборудования, наблюдению за их техническим состоянием.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: конструкцию и принципы работы плавильных и рафинировочных печей и вспомагательного оборудования.
При изучении модуля обучающие должны: обслуживать металлургические агрегаты и вспомогательное оборудование.
Результат обучения: 1) Производить осмотр, подготовку плавильных и рафинировочных печей к плавке и контролировать их техническое состояние.
Критерии оценки:
1. Знает основные элементы печей: фундамент, корпус, кладка печи, отверстия в печах, охлаждаемые элементы корпуса печей.
2. Знает технические характеристики плавильных и рафинировочных печей и правила их эксплуатации.
3. Умеет осуществлять пуск и остановку печей.
4. Умеет очищать печи от настылей.
5. Умеет наращивать и осуществлять замену электродов при плавке в электропечах.

4. Түсті металдарды қорыту мен тазартудың бірқалыпты технологиялық тәртібін қамтамасыз ете алады: жану процесінің қарқындылығын немесе температурасын реттеуді, пештегі балқытпа және қождың деңгейін бақылауды, ваннада тұндыру, үрлеу тәртібін бақылау, электр пештерінің электродтарының жай-күйін, кессондарға судың берілуін реттеу және басқалар.
Оқыту нәтижесі: 2) Түсті металдар мен қорытпаларды балқыту және тазарту барысына түзеу енгізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс процесінің қалыпты жұмысынан ауытқулардың ықтимал себептерін біледі.
2. Түсті металдар мен қорытпаларды балқыту барысындағы ақаулықтарды бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері мен сыртқы белгілеріне қарай анықтайды және жоя алады.
3. Түсті металдар мен қорытпаларды балқыту және тазарту барысында түзету әрекеттерін жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қорытпаның дайындығын анықтау және өнімдерді шығаруды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Түсті металлургия өнімдері мен жартылай дайын өнімдер қасиеттерін мен сипаттамаларын біледі.
2. Қорыту өнімдерінің ағу уақытын анықтайтын белгілерді біледі.
3. Өнім ақаулығының алдын алу тәсілдерін біледі.
4. Металдың шақтамалы шығындарын және оларды қысқарту тәсілдерін біледі.
5. Өнімдерді (штейн, қож және басқаларды) шығаруды жүзеге асырады.
КҚ 4. Балқыту және тазарту пештеріне, негізгі және қосымша жабдыққа қызмет көрсету, олардың техникалық жағдайын қадағалау
АМ 04. Балқыту және тазарту пештеріне қызмет көрсету
Осы модуль балқыту және тазарту пештерін, негізгі және қосымша жабдықтарды күту, олардың техникалық жағдайын бақылауды орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: балқыту және тазарту пештерінің және қосымша жабдықтардың құрылымын мен жұмыс жасау қағидаларын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар:
металлургиялық агрегаттарды және басқа қосымша жабдықтарды күту қызметін көрсетуді тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Балқыту және тазарту пештерін тексеру, балқытуға дайындауды орындау және олардың техникалық жағдайларын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Пештердің негізгі элементтерін біледі: пештердің іргетасын, корпусын, құрылысын, пештердегі саңылауларды, пештердің корпустарын салқындататын элементтерді және басқаларды.
2. Балқыту және тазарту пештерінің техникалық сипаттамаларын және оларды пайдалану ережелерін біледі.
3. Пештерді іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асыра алады.
4. Пештерде қатып қалған қалдықтардан тазартай алады.
5. Электр пештерінде балқыту кезінде электродтарды көбейту және ауыстыруды жүзеге асыра алады.

6. Умеет проводить осмотр футеровки, выпускных отверстий печей, определять степень их износа.
7. Умеет устранять простейшие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 2) Проводить футеровочные работы.
Критерии оценки:
1. Знает виды и свойства огнеупорных материалов.
2. Знает особенности и порядок замены выпускных отверстий.
3. Умеет готовить огнеупорные массы.
4. Умеет осуществлять подмазку огнеупорной глиной порогов, шлаковых окон и выпускных отверстий.
5. Умеет подготавливать желоба для приема жидкого чернового металла и выпуска рафинированного металла.
6. Умеет производить ремонт или замену футеровки плавильных агрегатов.
Результат обучения: 2) Проверка схем электроснабжения, воздушных, паровых, газовых, водяных коммуникаций.
Критерии оценки:
1. Знает схемы электроснабжения, воздушных, паровых, газовых, водяных коммуникаций, следить за их работой.
2. Знает устройство газоходов, систем охлаждения.
3. Умеет соблюдать режимы охлаждения кессонов.
4. Умеет определять места неисправностей, обслуживаемых технологических схем.
Квалификация "100315 3 - Техник-металлург"
ПК 5. Контролировать технологические процессы и аппараты производства цветных металлов различными способами
СМ 05. Технологические процессы и аппараты цветной металлургии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения ведения, расчета и контроля технологических процессов и аппаратов производства цветных металлов различными способами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: современные и перспективные технологии переработки сырья цветных металлов и сопутствующих элементов; стадии и особенности технологий пиро- и гидрометаллургии производства цветных металлов; методик расчета технологических процессов и аппаратов цветной металлургии.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять расчеты технологических процессов и аппаратов цветной металлургии;
осуществлять контроль и регулирование технологических процессов производства цветных металлов; выбирать оптимальный вариант технологической схемы для переработки сырья заданного состава с комплексным извлечением ценных компонентов и получением качественной продукции.
Результат обучения: 1) Организовывать и контролировать технологический процесс производства цветных металлов.
Критерии оценки:
1. Знает состав и свойства исходного сырья для получения цветных металлов.

6. Пештердің қаптамасын, шығару саңылауларын тексереді, олардың тозу деңгейін анықтай алады.
7. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы қарапайым жарамсыздықтарды жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қаптау жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Отқа төзімді материалдардың түрлерін мен қасиеттерін біледі.
2. Шығару саңылауларының ерекшеліктерін мен ауыстыру тәртібін біледі.
3. Отқа төзімді массаларды дайындай алады.
4. Табалдырықтар, қож терезелер және шығару саңылауларын отқа төзімді сазбалшықпен майлауды жүзеге асыра алады.
5. Сұйық қара металды қабылдау және тазартылған металды ағызуға арналған науашаларды дайындай алады.
6. Балқыту агрегаттар қаптамасын жөндеу немесе ауыстыру жұмыстарын орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электрмен жабдықтау, ауа, бу, газ, су және басқа коммуникациялар сұлбаларын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электртехника және жылутехникасының негіздерін біледі.
2. Электрмен жабдықтау, ауа, бу, газ, су және басқа коммуникациялар сұлбаларын біледі, олардың жұмыс жасауын қадағалайды.
3. Газарналардың, салқындату жүйелерінің және басқаларының құрылысын біледі.
4. Кессондарды салқындату тәртіптерін сақтай алады.
5. Қызмет көрсетілетін технологиялық сұлбалардағы ақаулы орындарды анықтай алады.
"100315 3 - Техник-металлург" біліктілігі
КҚ 5. Әртүрлі тәсілдермен түсті металдар өндірудің технологиялық процестері мен аппараттарын бақылау
АМ 05. Түсті металлургияның технологиялық процестері мен аппараттары
Осы модуль әртүрлі тәсілдермен түсті металдар өндірісінің технологиялық процестері мен аппараттарын жүргізуді, есептеуді және бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: түсті металдар шикізатын және ілеспе элементтерді өңдеудің заманауи және болашақ технологияларын; түсті металдар өндірісінің пиро- және гидрометаллургиялық технологияларының кезеңдері мен ерекшеліктерін; түсті металлургияның технологиялық процестері мен аппараттарын есептеу әдістемелерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: түсті металлургия саласындағы технологиялық процестерді мен аппараттарды есептеуді орындауы; түсті металдар өндірісінің технологиялық процестерін бақылау мен реттеуді орындауы; сапалы өнімді алумен және бағалы компоненттерді кешенді алумен берілген құрамды шикізатты қайта өңдеуге арналған оңтайлы технологиялық сұлбаларды таңдауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Түсті металдар өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түсті металдар алу үшін бастапқы шикізат құрамын мен қасиеттерін біледі.

2. Знает технологию подготовки сырых материалов к металлургической переработке.
3. Знает особенности технологий пирометаллургических способов получения цветных металлов.
4. Знает особенности технологий гидрометаллургических способов получения цветных металлов.
5. Знает физико-химические процессы, протекающие в металлургических агрегатах.
6. Знает взаимосвязь режима технологических процессов и качества получаемых продуктов.
7. Знает современные и перспективные технологии производства цветных металлов.
8. Знает специфику формирования отходов в технологическом процессе, их состав, свойства и роль в общем балансе производства металлов, влияние на окружающую среду.
9. Умеет выполнять необходимые технологические расчеты (расчеты материального и теплового балансов плавки, рафинирования цветных металлов).
10. Умеет выбирать оптимальный вариант технологической схемы для переработки сырья заданного состава.
Результат обучения: 2) Контролировать работу технологического оборудования и организовывать его ремонты.
Критерии оценки:
1. Знает устройство плавильных агрегатов и их технические характеристики.
2. Знает причины основных неполадок в работе технологического оборудования, меры их предупреждения и устранения.
3. Знает причины возможных аварий, планы их ликвидации.
4. Знает безопасные приемы при выполнении производственных работ, бирочную систему.
5. Умеет рассчитывать размеры и технические характеристики основных агрегатов.
6. Умеет определять количество необходимого основного и вспомогательного оборудования для обеспечения производственной программы цеха.
7. Умеет разрабатывать новое и модернизировать старое оборудование с учетом мероприятий по повышению производительности и качества продукции, улучшений условий труда и охраны окружающей среды.
Результат обучения: 3) Контролировать качество сырья, продуктов и полупродуктов цветной металлургии.
Критерии оценки:
1. Знает методы аналитического контроля (химические, электрохимические, спектроскопические).
2. Знает требования стандартов, предъявляемые к качеству сырья, продуктов и полупродуктов цветной металлургии.
3. Знает свойства металлов и сплавов.
4. Знает элементы расчетов, необходимых для выбора метода анализа, количества пробы, концентрации реагентов, методов разделения и концентрирования элементов.
5. Умеет проводить сопоставление различных методов анализа для выбора оптимальных условий контроля.
6. Умеет осуществлять идентификацию основных компонентов, входящих в материалы.

2. Шикізатты материалдарды металлургиялық өңдеуге дайындау технологиясын біледі.
3. Түсті металдарды алудың пирометаллургиялық тәсілдерін технологияларының ерекшеліктерін біледі.
4. Түсті металдарды алудың гидрометаллургиялық тәсілдерін технологияларының ерекшеліктерін біледі.
5. Металлургиялық агрегаттарда орындалатын физика-химиялық процестерді біледі.
6. Технологиялық процестер тәртібінің өзара байланысын және алынатын өнімдер сапасын біледі.
7. Түсті металдар өндірісінің заманауи және болашақ технологияларын біледі.
8. Технологиялық процестердегі қалдықтардың қалыптасу ерекшелігін, олардың құрамын, қасиеттерін және металдар өндірісінің жалпы теңгеріміндегі рөлін, қоршаған ортаға әсерін біледі.
9. Қажетті технологиялық есептеулерді (түсті металдарды қорытудың, тазартудың материалдық және жылу теңгерімдерінің есептерін және басқалар) орындай алады.
10. Берілген құрамды шикізатты қайта өңдеуге арналған оңтайлы технологиялық сұлбалар нұсқаларын таңдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықтардың жұмысын бақылау және оны жөндеуді ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Балқыту агрегаттарының құрылысын және олардың техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Технологиялық жабдықтар жұмысындағы негізгі ақаулардың себептерін, олардың алдын алу және жою шараларын біледі.
3. Ықтимал апаттардың себептерін, оларды жою жоспарларын біледі.
4. Өндірістік жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіз тәсілдерді, биркалау жүйесін біледі.
5. Негізгі агрегаттардың өлшемдері мен техникалық сипаттамаларын есептеуді орындай алады.
6. Цехтың өндірістік бағдарламасын қамтамасыз ету үшін қажетті негізгі және қосымша жабдықтар санын анықтай алады.
7. Өнім сапасын мен өнімділігін арттыру, еңбек және қоршаған ортаны қорғау жағдайларын жақсартуға арналған іс-шараларды ескере отырып, жаңа жабдықтарды әзірлейду және ескі жабдықтарды жаңартуды жүзеге асыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Түсті металлургия саласының өнімі мен жартылай дайын өнімінің сапасын бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Аналитикалық бақлаудың тәсілдерін (химиялық, электр химиялық, спектроскопиялық) біледі.
2. Түсті металлургияның өнімі және жартылай дайын өнім сапасына қойылатын стандарттар мен басқа нормативтік құжаттардың талаптарын біледі.
3. Металдар мен қорытпалардың қасиеттерін біледі.
4. Талдау тәсілін, сынаманың мөлшерін, реагенттер концентрациясын, элементтерді ажырату және концентраттау тәсілдерін таңдау үшін қажетті есептеу элементтерін біледі.
5. Бақлаудың оңтайлы шарттарын таңдау үшін әртүрлі тәсілдерді салыстыруды жүзеге асыра алады.
6. Материалдарға кіретін негізгі компонентерін сәйкестендіруді жүзеге асыра алады.

7. Умеет оценивать качество сырья, полупродуктов и готового продукта по результатам лабораторных анализов.
8. Умеет использовать результаты анализов для регулирования технологии процессов и качества выпускаемых продуктов производства.
9. Умеет анализировать причины брака выпускаемой продукции и разрабатывать мероприятия по его предупреждению и устранению.
10. Умеет оформлять техническую документацию при контроле выпускаемой продукции.
ПК 6. Обеспечивать выполнение установленного наряда в производственном цехе
СМ 06. Организация производства цветных металлов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения выполнения установленного наряда в производственном цехе.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: способы организации производственного и технологического процессов; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы участка, показатели их эффективного использования; механизмы ценообразования на продукцию, формы оплаты труда в современных условиях.
При изучении модуля обучающие должны: владеть способами экономически эффективной организацией труда на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Определять технико-экономическую эффективность производства.
Критерии оценки:
1. Знает структуру производства, роль основных фондов в его развитии.
2. Знает методы оценки и показатели использования основных фондов производства.
3. Умеет определять степень износа оборудования.
4. Умеет разрабатывать мероприятия по улучшению использования оборудования.
5. Умеет рассчитывать технико-экономические показатели производства.
Результат обучения: 2) Организовать эффективную работу на участке, вести учет рабочего времени.
Критерии оценки:
1. Знает правила и приемы организации и нормирования труда.
2. Знает принципы делового общения в коллективе.
3. Умеет рассчитывать часовые тарифные ставки и заработную плату рабочих.
4. Умеет планировать и прогнозировать потребность в рабочей силе.
5. Умеет производить расстановку рабочих в соответствии с их должностными обязанностями, выписывать допуски на работу.
Результат обучения: 3) Обеспечивать выполнение производственного плана.
Критерии оценки:
1. Знает правила ведения технической и технологической документации.
2. Знает основные технико-экономические показатели производства, определения прибыли и рентабельности производства.
3. Знает баланс расходов и доходов предприятия.
4. Умеет вести учет и контроль расхода шихтовых материалов.
5. Умеет определять себестоимость продукции.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для формирования первичных знаний о структуре предприятия, материальных потоках производства, взаимосвязи основных и вспомогательных цехов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: общее представление об организационной структуре и функциональной деятельности отдельных цехов и предприятия в целом, видах выпускаемой продукции.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:

7. Зертханалық талдау нәтижелері бойынша шикізат, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің сапасын анықтай алады.
8. Шығарылатын өндірістің өнім сапасын және процестің технологиясын реттеу үшін талдаудың нәтижесін падалана алады.
9. Өндірілетін өнім ақаулығының себептерін талдайды және оның алдын алу мен жоюға арналған іс-шараларды әзірлейді.
10. Шығарылатын өнімді бақылау кезінде техникалық құжаттаманы ресімдей алады.
КҚ 6. Өндірістік цехта белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз ету
АМ 06. Түсті металдар өндірісін ұйымдастыру
Осы модуль өндірістік цехта белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыру тәсілдерін; участкенің материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын, олардың тиімді пайдалану көрсеткіштерін; өнім бағасын белгілеу механизмдерін, қазіргі жағдайларда еңбекақы төлеу түрлерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: жұмыс орнында экономикалық тиімді еңбекті ұйымдастыру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің техника-экономикалық тиімділігін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндіріс құрылымын, оның дамуындағы негізгі қорлар рөлін біледі.
2. Өндірістің негізгі қорларын бағалау әдістерін және пайдалану көрсеткіштерін біледі.
3.Жабдықтардың тозу деңгейін анықтай алады.
4. Жабдықтыардың пайдаланылуды жақсартуға арналған іс-шараларды әзірлей алады.
5. Өндірістің техника-экономикалық көрсеткіштерін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Участкеде тиімді жұмыс жасауды ұйымдастыру, жұмыс уақытын есепке алуды орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті нормалау және ұйымдастыру ережелері мен тәсілдерін біледі.
2. Ұжымдағы іскерлік қатынастар қағидаларын біледі.
3. Жұмысшылардың сағаттық тарифтік мөлшерлемелері мен жалақысын есептей алады.
4. Жұмыс күшіне деген қажеттілікті жоспарлайды және болжайды.
5. Жұмысшыларды олардың лауазымдық міндеттеріне сәйкес орналастырады, жұмысқа рұқсат жазып береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік жоспардың орындалуын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық және технологиялық құжаттаманы жүргізу қағидаларын біледі.
2. Өндірістің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін, өндірістің пайдасы мен тиімділігін анықтауды біледі.
3. Кәсіпорынның кіріс және шығыс балансын біледі.
4. Шихталық материалдар шығынын есептеуді және тексеруді орындай алады.
5. Өнімнің өзіндік құнын есептей алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль кәсіпорынның құрылымы, өндірістің материалдық ағымдары, негізгі және қосымша цехтардың өзара байланысы туралы алғашқы білімді қалыптастыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жеке цехтардың және жалпы кәсіпорынның ұйымдық құрылымы мен функционалдық қызметі, өнідірілетін өнім түрлері туралы жалпы түсінікті меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің ерекшеліктермен танысу
Бағалау өлшемдері:

1. Знает структуру предприятия, материальные потоки.
2. Знает виды сырья, их характеристики, предъявляемые к ним требования.
3. Знает виды продуктов и полупродуктов цветной металлургии, предъявляемые к ним требования.
4. Знает основы технологического процесса производства цветных металлов.
5. Знает основное производственное оборудование.
6. Знает правила техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для овладения трудовыми приемами, навыками, операциями выполнения трудовых обязанностей по профессиям "Шихтовщик" и "Плавильщик металлов и сплавов".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: должностные инструкции, необходимые для работы в качестве шихтовщика и плавильщика металла и сплавов; особенности ведения технологических операций; используемое оборудование (конструкция, технические характеристики) для соответствующей квалификации.
При изучении модуля обучающие должны: выполнять операции подготовки и дозирования шихты;
вести технологические операции выплавки и рафинирования цветных металлов и сплавов;
осуществлять обслуживание и ремонт основного и вспомогательного оборудования;
соблюдать требования техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Шихтовщик".
Критерии оценки:
1. Умеет вести процессы дозирования и шихтования материалов, рассчитывать шихту под руководством шихтовщика более высокой квалификации.
2. Умеет управлять транспopтно-питательными, грузоподъемными и загрузочными механизмами.
3. Умеет регулировать равномерную подачу шихты.
4. Умеет отбирать пробы и определять качество сырья и готовность шихты.
5. Умеет выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
6. Умеет соблюдать требования техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Плавильщик металла и сплавов".
Критерии оценки:
1. Умеет обеспечивать нормальный технологический режим плавки и рафинирования цветных металлов.
2. Умеет проводить осмотр футеровки, выпускных отверстий печей, определять степень их износа, очищать печи от настылей.
3. Умеет осуществлять подмазку огнеупорной глиной порогов, шлаковых окон и выпускных отверстий.
4. Умеет подготавливать желоба для приема жидкого чернового металла и выпуска рафинированного.
5. Умеет осуществлять выпуск продуктов плавки из печей (металла, шлака, штейна).

1. Кәсіпорын құрылымын, материалдық ағымдарды біледі.
2. Шикізат түрлерін, олардың сипаттамаларын, оларға қойылатын талаптарды біледі.
3. Түсті металлургия өнімдері мен жартылай дайын өнімдер түрлерін, оларға қойылатын талаптарды біледі.
4. Түсті металдар өндірісінің технологиялық процесінің негіздерін біледі.
5. Негізгі өндірістік жабдықтарды біледі.
6. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелерін біледі.
КП 02. Жұмысшы біліктілігін алуға арналған өндірістік практика
Осы модуль "Шихталаушы" және "Металл және қортпаларды балқытушы" мамандықтар бойынша еңбек міндеттерін орындаудағы еңбек тәсілдерін, дағдыларын, операцияларын меңгеру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шихталаушы мен металл және қортпаларды балқытушы ретінде жұмыс істеу үшін қажетті лауазымдық нұсқаулықтарын; технологиялық операцияларды жүргізу ерекшеліктерін; тиісті біліктілік үшін қолданылатын жабдықтарын (құрылымдар, техникалық сипаттамалар) меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: шихтаны дайындау және дозалау операцияларын орындауы;
түсті металдар мен қорытпаларды балқыту мен тазартудың технологиялық операцияларын орындауы; негізгі және қосымша жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын орындауы;
жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) "Шихталаушы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдарды дозалау мен шихталау процестерін жүргізеді, біліктілігі анағұрлым жоғары шихталаушының басшылығымен шихтаны есептеуді орындай алады.
2. Көлік-қоректендіргішті, жүк көтергіш және жүктеу механизмдерін басқара алады.
3. Шихтаның біркелкі берілуін реттей алады.
4. Сынамаларды таңдауды және шикізат сапасын және шихтаның дайын болуын анықтай алады.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтар жұмысындағы жарамсыздықтарды анықтайды және жоя алады.
6. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау талаптарын сақтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) "Металл және қортпаларды балқытушы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Түсті металдарды балқыту мен тазартудың бірқалыпты технологиялық тәртіптерін қамтамасыз ете алады.
2. Пештердің қаптамасын, саңылауларын тексереді, олардың тозу деңгейін анықтайды, пештерді тазалайды.
3. Табалдырықтарды, қож терезелерін және шығару саңылауларын отқа төзімді сазбалшықпен майлауды орындай алады.
4. Сұйық қара металлы қабылдау және тазартылғанын шығару үшін науашаларды дайындай алады.
5. Балқыту өнімдерін (металл, қож, штейн) пештен ағызуды орындай алады.

6. Умеет взвешивать и транспортировать металл.
7. Умеет выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в его ремонте.
8. Умеет соблюдать требования техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для овладения трудовыми приемами, навыками, операциями выполнения трудовых обязанностей, характерных квалификации "Техник-металлург" и сдачи итоговой аттестации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: особенности технологии производства цветных металлов и сплавов различными способами; взаимосвязь режима технологических процессов и качества получаемых продуктов; требования стандартов, предъявляемые к качеству продуктов и полупродуктов цветной металлургии; современные и перспективные технологии производства цветных металлов; устройство плавильных агрегатов и их технические характеристики.
При изучении модуля обучающие должны: вести контроль технологических параметров производства цветных металлов и сплавов; вести контроль эксплуатации основного и вспомогательного оборудования; вести контроль качества сырых материалов и готовой продукции; работать с паспортами плавок;
соблюдать требования техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Техник-металлург".
Критерии оценки:
1. Умеет регулировать режим работы печи по показаниям контрольно-измерительных приборов и данным анализов.
2. Умеет корректировать процесс плавки добавлением флюсов и оборотных материалов.
3. Умеет определять готовность плавки.
4. Умеет обеспечивать нормальную работу для следующей смены.
5. Уметь анализировать причины брака выпускаемой продукции и разрабатывать мероприятия по его предупреждению и устранению.
6. Умеет работать с плавильными журналами, технологическими инструкциями и картами, нормативами, паспортами оборудования, техническими отчетами.
7. Уметь разрабатывать новое и модернизировать старое оборудование с учетом мероприятий по повышению производительности и качества продукции, улучшений условий труда и охраны окружающей среды.
8. Умеет планировать и прогнозировать потребность в рабочей силе.
9. Умеет производить расстановку рабочих в соответствии с их должностными обязанностями, выписывать допуски на работу.
10. Умеет контролировать соблюдение техники безопасности, производственной санитарии, охраны труда на участке.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 73
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1006000 – Металлообработка (по видам)
Квалификация:

6. Металдарды өлшеуді және тасымалдауды орындай алады.
7. Қызмет көрсетілетін жабдық жұмысындағы жарамсыздықтарды анықтайды, оны жөндеу жұмыстарына қатыса алады.
8. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практика
Осы модуль "Техник-металлург" біліктілігіне тән еңбек міндеттерін орындаудың жұмыс тәсілдерін, дағдыларын, операцияларын меңгеру және қорытынды аттестаттауды тапсыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әртүрлі тәсілдермен түсті металдар мен қорытпаларды өндіру технологиясының ерекшеліктерін; технологиялық процестер тәртібі және алынатын өнімдер сапасының өзара байланысын; түсті металлургия саласының өнімдері мен жартылай дайын өнімдерінің сапасына қойылатын стандарттар мен басқа да нормативтік құжаттардың талаптарын; түсті металдар өндірісінің заманауи және болашақ технологияларын; балқыту агрегаттарының құрылысын және олардың техникалық сипаттамаларын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар:
түсті металдар мен қорытпалар өндірісінің технологиялық параметрлеріне бақылау жүргізуді;
негізгі және қосымша жабдықтардыы дұрыс пайдалануды бақылауды;
шикі материалдар мен дайын өнімнің сапасына бақылауды;
балқыту құжаттарымен жұмыс жасауды;
жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтауды.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-металлург" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау деректері бойынша пештің жұмыс тәртібін реттей алады.
2. Флюстар мен айналым материалдарын қосумен балқыту процесіне түзетулер енгізе алады.
3. Балқыма дайындығын анықтай алады.
4. Келесі ауысымның бірқалыпты жұмыс жасауын қамтамасыз ете алады.
5. Өндірілетін өнім ақауларының себептерін талдайды және оның алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлей алады.
6. Балқыту журналдарымен, технологиялық нұсқаулықтармен және карталармен, нормативтермен, жабдық құжаттарымен жұмыс жасауды біледі, техникалық есептеулерді орындай алады.
7. Өнім сапасы мен өнімділікті арттыру, еңбек және қоршаған ортаны қорғау жағдайларын жақсартуға арналған іс-шараларды ескере отырып, жаңа жабдықтарды әзірлейді және ескі жабдықтарды жаңартай алады.
8. Жұмыс күшінің қажеттігін жоспарлайды және болжайды.
9. Жұмысшыларды олардың лауазымдық міндеттеріне сәйкес орналастырады, жұмысқа рұқсат жазып бере алады.
10. Участкедегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау іс-шараларының сақталуын бақылай алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 73-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1000000 – Металлургия және машина жасау
Мамандығы:
1006000 – Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктіліктер:

2. Знает последовательность выполнения сборочных чертежей.
3. Умеет выбирать форматы, масштабы чертежей и схем.
4. Умеет выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
5. Умеет чертить плоские фигуры в аксонометрической проекции.
6. Умеет выполнять комплексные чертежи модели по аксонометрической проекции.
7. Умеет выполнять чертежи с применением сечений и разрезов.
Результат обучения: 2) Читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Знает способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем в ручной и машинной графике.
2. Знает типы и назначение спецификаций, правила их чтения и составления.
3. Умеет читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Результат обучения: 3) Оформлять технологическую и конструкторскую документацию.
Критерии оценки:
1. Знает требования группы стандартов Единой системы конструкторской документации.
2. Умеет выполнять надписи и наносить размеры на чертежах.
3. Умеет заполнять спецификацию.
4. Знает виды и комплектность конструкторских документов.
БК 7. Обслуживать прокатное технологическое оборудование и механизмы, применяя законы механического движения
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания прокатного технологического оборудования и механизмов, применяя законы механического движения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия статики, кинематики и динамики; основы расчетов на прочность и жесткость; детали механизмов и машин.
При изучении модуля обучающие должны: определять условия равновесия плоской и пространственной конструкции;
выполнять расчеты геометрических характеристик плоских поверхностей и объемных тел;
выполнять проектировочные и проверочные расчеты элементов при растяжении, сжатии, кручении и изгибе; выполнять типовые расчеты деталей и сборочных единиц общего назначения;
анализировать достоинства и недостатки передач и соединений;
определять критерии работоспособности передач в зависимости от области их применения; предотвращать возможные причины выхода из строя привода и отдельной передачи.
Результат обучения: 1) Владеть основными методами теоретической механики.
Критерии оценки:

2. Құрастыру сызбаларын орындау реттілігін біледі.
3. Сызбалар мен схемалардың форматтарын, масштабтарын таңдай алады.
4. Машиналар мен механизмдер үшін бөлшектер мен қосалқы бөліктер дайындау мақсатымен нобайлар мен техникалық суреттер орындай алады.
5. Аксонометриялық проекцияларда жалпақ мүсіндерді сыза алады.
6. Аксонометриялық проекция бойынша үлгінің кешенді сызбаларын орындай алады.
7. Әр түрлі қималар мен кесіктерді қолданумен сызбалар орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қол және машиналық графикада технологиялық жабдықты графикалық көрсету және технологиялық схемалардың орындау тәсілдерін біледі.
2. Сипаттамалардың түрлері мен мақсатын, оларды оқу және құрастыру қағидаларын біледі.
3. Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес, технологиялық және құрылымдық құжаттаманы ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің стандарттар тобының талаптарын біледі.
2. Жазулар орындай және сызбаларға өлшемдер түсіре алады.
3. Сипаттамаларды толтыра алады.
4. Құрылымдық құжаттардың түрлері мен жиынтығын біледі.
БҚ 7. Механикалық қозғалыс заңдарын қолданып, прокаттық технологиялық жабдығы мен механизмдерді күту
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль механикалық қозғалыс заңдарын қолданып, прокаттық технологиялық жабдығы мен механизмдерді күту үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі түсініктерін; беріктікке және қаттылыққа есептеу негіздерін; механизмдер мен машиналардың бөлшектерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: жалпақ және кеңістікті құрылымның тепе-теңдігі шарттарын анықтауы; жалпақ үстіңгі бөліктер мен көлемді денелердің геометриялық сипаттамаларының есептерін орындауы; тарту, қысу, бұрау және майыстыру кезінде элементтердің жобалау және тексеру есептерін орындауы;ортақ мақсаттағы бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің үлгілік есептерін орындауы;берілістер мен қосылыстардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдауы; қолданылу аясына қарай, берілістердің жұмысқа қабілеттілігі критерийлерін анықтауы;
жетектің және жекелеген берілістің істен шығуының ықтимал себептерінің алдын алуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Теориялық механиканың негізгі әдістерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает условия равновесия систем сил и балочных конструкций.
2. Умеет определять реакции в различных опорах конструкций.
3. Знает виды движения точки и твердого тела.
4. Умеет определять скорости и ускорения при различных видах движения точки и твердого тела.
5. Знает виды трения и физический смысл коэффициентов трения скольжения и качения.
6. Умеет вычислять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Результат обучения: 2) Владеть основными методами сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Знает основные гипотезы и допущения о свойствах материалов.
2. Умеет применять метод сечений.
3. Знает методики основных механических испытаний.
4. Умеет вычислять механические характеристики по результатам механических испытаний.
5. Умеет определять геометрические характеристики плоских сечений и объемных тел.
6. Умеет проводить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении и изгибе.
7. Умеет проводить расчет бруса круглого поперечного сечения при сочетании основных деформаций.
8. Знает о методах оценки сопротивления усталости.
Результат обучения: 3) Владеть базовыми знаниями основ расчета и конструирования деталей и сборочных единиц (узлов) общего назначения.
Критерии оценки:
1. Владеет общими сведениями о передачах.
2. Умеет компоновать привод из нескольких передач.
3. Анализировать достоинства и недостатки передач в зависимости от их области применения.
4. Выполнять основные расчеты зубчатых, червяных передач, передач гибкой связью и передачи винт-гайка.
5. Умеет подбирать размеры и материалы для валов и осей.
6. Умеет подбирать муфты различной конструкции для соединения валов и осей.
7. Умеет подбирать подшипники различного типа в зависимости от условий работы валов и осей.
8. Умеет выполнять основные расчеты разъемных и неразъемных соединений.
БК 8. Понимать устройство, принцип работы и назначение электрического оборудования и электронных устройств, используемых в прокатном производстве
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления об устройстве, принципах работы и назначении электрического оборудования и электронных устройств, используемых в прокатном производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законы, элементы и свойства электрических цепей постоянного и переменного тока; принцип действия, устройство, назначение электрических машин и измерительных приборов; устройство, принцип действия, основные технические параметры и условные обозначения различных электронных приборов.
При изучении модуля обучающие должны: производить расчет и определять основные характеристики электрических цепей постоянного и переменного тока; определять параметры и характеристики типовых электротехнических устройств и оборудования; наблюдать и контролировать работу электромеханического оборудования по показаниям измерительных приборов; применять электронные устройства для управления прокатным электромеханическим оборудованием.
Результат обучения: 1) Понимать принципы производства, передачи и распределения электрической энергии.
Критерии оценки:

1. Күш жүйелері мен арқалық құрылымдардың тепе-теңдігі шарттарын біледі.
2. Құрылымдардың әр түрлі тіректеріндегі реакцияларды анықтай алады.
3. Нүкте мен қатты дененің қозғалыс түрлерін біледі.
4. Нүкте мен қатты дененің әр түрлі қозғалыс түрлері кезіндегі жылдамдық пен жылдамдатуды анықтай алады.
5. Үйкеліс түрлерін және үйкеліс сырғанау және шайқалу коэффициенттерінің физикалық мағынасын біледі.
6. Пайдалы әрекет жұмысын, қуаттылығын және коэффициентін есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдар қарсылығының негізгі әдістерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдардың қасиеттері туралы негізгі болжамдар мен жорамалдарды біледі.
2. Кесу әдісін қолдана алады.
3. Негізгі механикалық сынау әдістемесін біледі.
4. Механикалық сынау нәтижелері бойынша механикалық сипаттамаларды есептей алады.
5. Жалпақ қималар мен көлемді денелердің геометриялық сипаттамаларын анықтай алады.
6. Созылу, сығылу, айналу және майысу кезіндегі беріктіктің және қаттылықтың есептеуін жүргізе алады.
7. Негізгі өзгерістерді үйлестіру кезінде дөңгелек көлденең қима діңгегінің есебін жүргізе алады.
8. Шаршау қарсылығын бағалау әдістері туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ортақ мақсаттағы бөлшектер мен құрастыру бірліктерін (тораптар) есептеу және құрылымдау негіздерінің базалық білімін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Берілістер туралы жалпы мәліметтерді меңгерген.
2. Бірнеше берілістен жетек құрастыра алады.
3. Қолданялу аясына қарай, берілістердің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдау.
4. Тісті, бұрамдықты берілістердің, икемді байланыс берілістерінің және бұрандама-сомын берілістерінің негізгі есептерін орындау.
5. Біліктер мен белағаштар үшін өлшемдер мен материалдар таңдай алады.
6. Біліктер мен белағаштарды біріктіруге арналған әр түрлі құрылымды жалғастырғыштарды таңдай алады.
7. Біліктер мен белағаштардың жұмыс істеу жағдайларына қарай, әр түрлі мойынтіректерді таңдай алады.
8. Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстардың негізгі есептерін орындай алады.
БҚ 8. Прокат өндірісінде пайдаланатын электр жабдығы мен электрондық құрылғылардың құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және мақсатын түсіну
ЖКМ 03. Электротехника электроника негіздерімен
Осы модуль прокат өндірісінде пайдаланатын электр жабдығы мен электрондық құрылғылардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және мақсаты туралы кешенді түсінікті қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің заңдарын, элементтері мен қасиеттерін; электр машиналар және өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидатын, құрылысын, тағайындалуын; әр түрлі электрондық аспаптардың құрылысын, жұмыс істеу қағидатын, негізгі техникалық сипаттамасын және шартты белгілерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің есептеулерін жүргізуі және негізгі сипаттамаларын анықтауы;
типтік электротехникалық құрылғылар мен жабдықтың параметрлері мен сипаттамаларын анықтауы; өлшейтін аспаптардың көрсеткіштері бойынша электромеханикалық жабдықтың жұмысын бақылау және қадағалауы;
прокаттық электромеханикалық жабдықты басқару үшін электрондық құрылғыларды қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын өндіру, беру және тарату қағидаттарын түсіну.
Бағалау өлшемдері:

1. Называет основные составные части электрической цепи.
2. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
3. Объясняет принцип производства электрической энергии.
4. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Понимать основные законы и характеристики электрических цепей и рассчитывать электрические цепи.
Критерии оценки:
1. Знает основные законы и свойства электрических и магнитных цепей.
2. Умеет оценить характеристики электрического и магнитного полей.
3. Знает особенности цепей постоянного и переменного тока.
4. Умеет рассчитывать линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
5. Умеет рассчитывать однофазные цепи переменного тока.
6. Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
7. Умеет рассчитывать магнитные цепи.
8. Знает различные методы расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
Результат обучения: 3) Наблюдать и контролировать работу прокатного электромеханического оборудования по показаниям измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Знает назначение измерительных приборов.
2. Знает способы преобразования измерительных величин.
3. Знает способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму.
4. Знает принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей.
5. Умеет рассчитать сопротивление шунта и добавочные сопротивления.
6. Умеет подобрать измерительные трансформаторы.
7. Умеет определять параметры электрической цепи.
8. Уметь пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения.
9. Уметь подобрать регистрирующий прибор и разобраться в принципе действия.
Результат обучения: 4) Применять электронные устройства для управления прокатным электромеханическим оборудованием.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных электронных приборов.
2. Знает принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств.
3. Знает принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей.
4. Умеет производить расчет электронных приборов.
5. Умеет определять параметры электронных приборов.
БК 9. Использовать информационно-коммуникационные технологии в подготовке информации для автоматизированного управления прокатным производством
ОПМ 04. Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования информационно-коммуникационных технологий в подготовке информации для автоматизированного управления прокатным производством.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: поисковые системы; виды информационных технологий; основы информатизации; характеристики и назначение технических средств информатизации; основы теории автоматизации, назначения и устройства типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов; условия и критерии устойчивости систем автоматизации; методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
При изучении модуля обучающие должны: проводить поиск информации и владеть основными возможностями информационных технологий; читать функциональные и структурные схемы автоматизации; переводить процесс с автоматического управления на ручное и обратно; применять автоматические системы регулирования на обслуживаемом участке.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации и владеть основными возможностями информационных технологий.
Критерии оценки:

1. Электр тізбегінің негізгі құрамдас бөліктерін біледі.
2. Электр энергиясы тұтынушылары мен көздерінің тағайындалуын анықтайды.
3. Электр энергиясын шығару қағидатын түсіндіре алады.
4. Электр энергиясын беру және үлестіру қағидаттарын білетінін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен сипаттамаларының білімдерін көрсету және электр тізбектерін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрлік және магниттік тізбектердің негізгі заңдары мен қасиеттерін біледі.
2. Электрлік және магниттік өрістердің сипаттамаларын бағалай біледі.
3. Тұрақты және ауыспалы тоқтың тізбек ерекшеліктерін біледі.
4. Тұрақты тоқтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептей алады.
5. Ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбектерін есептей алады.
6. Ауыспалы тоқтың симметриялық және симметриялық емес үш фазалық тізбектерін есептей алады.
7. Магниттік тізбектерді есептей алады.
8. Сызықтық электр тізбектеріндегі ауыспалы процестерді есептеудің әр түрлі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшейтін аспаптардың көрсеткіштері бойынша электромеханикалық жабдықтың дұрыс жұмысын бақылау және қадағалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшейтін құралдардың тағайындалуын біледі.
2. Өлшейтін шамалардың түрлену тәсілдерін біледі.
3. Өлшенетін шамаларды сандық түрге өзгерту тәсілдерін біледі.
4. Тіркеуші құралдар мен өзгерткіштердің әрекет ету қағидасын біледі.
5. Шунттың кедергісі мен қосымша кедергілерлі есептей алады.
6. Өлшейтін трансформаторларды таңдай алады.
7. Электр тізбектің параметрлерін анықтай алады.
8. Дәл құралдарды пайдалана және қосу сұлбаларын орындай алады.
9. Тіркеуші құралды іріктей және әрекет ету қағидасын түсіне алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Прокаттық электромеханикалық жабдықты басқару үшін электрондық құрылғыларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Әр түрлі электрондық құралдардың құрылысын, әрекет ету қағидасын, негізгі техникалық параметрлерін, маркалауын, шартты белгілері мен қолдану саласын біледі.
2. Негізгі типтік схемаларды құру қағидасын, қоректену көздерін, түрлендіруші құрылғыларды біледі.
3. Төмен жиілікті күшейтуші каскадтардың сұлбаларын, қуаттылық күшейткіштерін, көп каскадты күшейткіштерді, тұрақты күшейткіштерін, операциялық күшейткіштерді құру қағидасын біледі.
4. Электрондық құралдарға есептеу жүргізе алады.
5. Электрондық құралдардың параметрлерін анықтай алады.
БҚ 9. Прокат өндірісін автоматтандырылған басқару үшін ақпарат дайындауда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 04. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Осы модуль прокат өндірісін автоматтандырылған басқару үшін ақпарат дайындауда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: іздестіру жүелерің; ақпараттық технология түрлерін; автоматтандыру негіздерін; автоматтандырудың техникалық құралдарының сипаттамасы мен тағайындалуын; типтік динамикалық буындарды, автоматты реттеуіштерді автоматтандыру, тағайындау және орналастыру теориясының негіздерін; автоматтандыру жүйелерінің орнықтылық шарттары мен критерийлерін; автоматтандыру жүйелерін реттеу сапасын бағалау және арттыру әдістерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: ақпаратты іздеуді жүргізу және ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін білуі; автоматтандырудың функционалдық және құрылымдық сұлбаларын оқуы; процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және кері ауыстыруы; қызмет көрсетілетін учаскеде реттеудің автоматты жүйелерін қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты іздеуді жүргізу және ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін пайдалану.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет пользоваться поисковыми системами.
2. Знает классификацию видов информационных технологий.
3. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
4. Знает базовые и прикладные информационные технологии.
5. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
6. Знает основы информатизации, характеристики и назначения технических средств информатизации.
Результат обучения: 2) Применять автоматические системы регулирования на обслуживаемом участке.
Критерии оценки:
1. Знает основы теории автоматизации, назначение и устройство типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов.
2. Знает условия и критерии устойчивости систем автоматизации, методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
3. Знает вспомогательные средства автоматических систем управления, органы настройки.
4. Умеет читать функциональные и структурные схемы автоматизации.
5. Умеет переводить с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
6. Знает автоматическую систему управления производством и автоматическую систему управления технологическими процессами.
БК 10. Обеспечивать качество прокатной металлопродукции в соответствии со стандартами
ОПМ 05. Основы стандартизации и метрологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения качества прокатной металлопродукции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: техническое законодательство как основу деятельности по стандартизации, метрологии и сертификации; основные понятия цели, принципы, функции и задачи стандартизации, метрологии и серификации.
При изучении модуля обучающие должны: анализировать роль качества и нести ответственность за его обеспечение при осуществлении металлопроката.
Результат обучения: 1) Работать с нормативно-технической документацией по специальности.
Критерии оценки:
1. Знает задачи Государственной системы стандартизации Республики Казахстан.
2. Умеет применять основные методы стандартизации.
3. Умеет различать нормативные документы по стандартизации.
4. Умеет применять международные, региональные, национальные стандарты, в том числе стандарты зарубежных стран.
5. Знает задачи, права и обязанности Государственного надзора за соблюдением обязательных требований нормативных документов.
6. Знает особенности межгосударственной стандартизации в рамках Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Таможенного Союза и межгосударственных объединений, членом которых является Республика Казахстан.
Результат обучения: 2) Определять погрешности измерений.
Критерии оценки:

1. Іздестіру жүйелерін падалана алады.
2. Ақпараттық технологиялар түрлерінің жіктемесін біледі.
3. Деректерді беру, өңдеу, жинақтау ақпараттық процестерін біледі.
4. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды біледі.
5. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды біледі.
6. Автоматтандыру негіздерін; автоматтандырудың техникалық құралдарының сипаттамалары мен тағайындалуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілетін учаскеде реттеудің автоматты жүйелерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандыру теориясының негіздерін, типтік динамикалық буындардың, автоматты реттеуіштердің тағайындалуы мен құрылысын біледі.
2. Автоматтандыру жүйелерінің шарттарын мен орнықтылық критерийлерін, автоматтандыру жүйесін реттеу сапасын бағалау мен арттыру әдістерін біледі.
3. Басқарудың автоматты жүйелерінің қосалқы құралдарын, баптау органдарын біледі.
4. Автоматтандырудың функционалдық және құрылымдық сұлбаларын оқу біледі.
5. Процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және кері ауыстыруды біледі.
6. Өндірісті басқарудың автоматты жүйесі және технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйесін біледі.
БК 10. Прокаттық металөнімдер сапасын стандарттарға сәйкес қамтамасыз ету
ЖКМ 05. Стандарттау және метрология негіздері
Осы модуль прокаттық металлөнімдерін сапасын стандартқа сәйкес қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: стандарттау, метрология және сертификаттау бойынша іс-әрекет негізі ретінде техникалық заңнамасын; стандарттау, метрология және сертификаттаудың негізгі түсінігін, мақсатын, қағидаларын, атқарым мен міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар сапа рөлін талдау және металл прокатты жүзеге асыру кезінде оның қамтамасыз етілуі үшін жауапты болу.
Оқыту нәтижесі: 1) Мамандық бойынша нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік стандарттау жүйесінің міндеттерін біледі.
2. Стандарттаудың негізгі әдістерін қолдана алады.
3. Стандарттау бойынша нормативтік құжаттарды айыра біледі.
4. Халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарды, соның ішінде шет елдердің стандарттарын қолдана алады.
5. Нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының сақталуын мемлекеттік қадағалау міндеттерін, құқықтары мен міндеттемелерін біледі.
6. Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы, Шанхай ынтымақтастық ұйымы, Кеден Одағы және басқа мемлекетаралық бірлестіктер аясында мемлекетаралық стандарттау ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өлшемдердің қателіктерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает роль метрологии в производстве и задачи Государственной системы обеспечения единства измерений.
2. Умеет использовать единицы измерения физических величин.
3. Знается основные методики выполнения измерений.
4. Знает классификацию и метрологические характеристики средств измерений, применяемых в прокатном производстве.
5. Имеет практические навыки поверки средств измерений.
6. Умеет использовать с заданной точностью основные измерительные инструменты и приборы.
7. Умеет определять погрешность измерения.
БК 11. Понимать сущность производства и обработки цветных металлов и сплавов
ОПМ 06.Технология металлов и сварка
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания способов производства и обработки цветных металлов и сплавов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: способы получения черных и цветных металлов и сплавов; основы литейного производства; основы обработки металлов давлением; основы обработки металлов резанием; электрохимические и электрофизические способы обработки металлов и сплавов.
При изучении модуля обучающие должны: контролировать производство отливок; выбирать режущий инструмент для механической обработки поверхности заготовок;
назначать режим токарной, фрезерной и иных способов обработки поверхности слитков, слябов, заготовок; выбирать режимы электрофизической и электрохимической обработки металлов и сплавов; выявлять и устранять основные виды брака при сварке; контролировать качество сварных соединений.
Результат обучения: 1) Ознакомиться со способами получения черных и цветных металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает технологию производства чугуна и стали.
2. Знает технологию производства алюминия.
3. Знает технологию производства меди.
4. Знает технологию производства титана.
5. Знает технологию производства некоторых тугоплавких металлов.
Результат обучения: 2) Выбирать и использовать металлические материалы.
Критерии оценки:
1. Знает основы литейного производства.
2. Умеет контролировать производство отливок.
3. Знает основные способы обработки металлов давлением.
4. Умеет различать волочение, прессование, способы прокатки, ковку и штамповку цветного металла.
5. Знает основные сведения о процессе резания металлов.
6. Умеет выбирать режущий инструмент.
7. Умеет различать обработку на токарных, сверлильных, фрезерных, строгальных и шлифовальных станках.
8. Знает электрофизические и электрохимические способы обработки металлов и сплавов.
Результат обучения: 3) Применять сварку и огневую резку металлов.
Критерии оценки:

1. Метрологияның өндірістегі рөлін және Өлшемдер бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің міндеттерін біледі.
2. Физикалық шаманың өлшем бірліктерін қолдануды біледі.
3. Өлшемдерді орындаудың негізгі әдістемелерін біледі.
4. Прокат өндірісінде қолданылатын өлшем құралдарының жіктелімі мен метрологиялық сипаттамаларын біледі.
5. Өлшем құралдарын тексерудің практикалық дағдыларын меңгерген.
6. Негізгі өлшем құралдары мен аспаптарын берілген дәлдігімен қолдана алады.
7. Өлшеудің қателіктерін анықтай алады.
БҚ 11. Түсті металдар мен қорытпаларды өндіру және өңдеудің мәнін түсіну
ОПМ 06. Металдар технологиясы және дәнекерлеу
Осы модуль түсті металдар мен қорытпаларды өндіру және өңдеу тәсілдерін түсіну үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қара және түсті металдар мен қорытпалар тәсілдерін; құйма өндірісінің негіздерін; металды кысумен өндеу негіздерін; металлды кесумен өңдеу негіздерін; металлдар мен қорытпаларды электрохимиялық және электрліфизикалық өндеу әдістерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: құйындылар өндірісін бақылауы; дайындамалардың үстіңгі қабатын механикалық өңдеу үшін кесетін құралды таңдауы;
құймалардың, қаңылтақтардың, дайындамалардың үстіңгі қабатын өңдеудің жонғыш, фрезерлік және басқа тәсілдерінің режимін тағайындауы; металдар мен қорытпаларды электрофизикалық және электрохимиялық өңдеу режимдерін таңдауы;
дәнекерлеу кезіндегі ақаулардың негізгі түрлерін анықтап, жоюы;
дәнекерленетін қосылыстардың сапасын бақылауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Қара және түсті металдар мен қоспаларды алу тәсілдерімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шойын және болат өндіру технологиясын біледі.
2. Алюминий өндіру технологиясын біледі.
3. Мыс өндіру технологиясын біледі.
4. Титан өндіру технологиясын біледі.
5. Кейбір баяу балқитын металдарды өндіру технологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Металл материалдарды таңдау және пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Құю өндірісінің негіздерін біледі.
2. Құйындылар өндірісін бақылай алады.
3. Металдарды қысыммен өңдеудің негізгі тәсілдерін біледі.
4. Түсті металды созуды, сығымдауды, құю тәсілдерін, соғуды және штамптауды айыра алады.
5. Металл кесу процесінің негізгі мәліметтерін біледі.
6. Кескіш құралды таңдай алады.
7. Жонғыш, бұрғылайтын, фрезерлік, сүргілеу және ажарлағыш білдектерде өңдеуді ажырата алады.
8. Металдар мен қоспаларды өңдеудің электрофизикалық және электрохимиялық тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Металдарды дәнекерлеуді және отпен кесуді қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает классификацию и характеристику способов и видов сварки.
2. Знает строение сварного шва.
3. Умеет выбирать аппаратуру для газовой сварки.
4. Знает технологические особенности сварки различных цветных металлов и сплавов.
5. Умеет различать особые способы сварки.
6. Знает основные виды брака при сварке.
7. Знает методы контроля сварных соединений.
8. Владеет общими сведениями об электродуговой резке металлов.
9. Умеет назначать технологический процесс резки больших толщин.
БК 12. Соблюдать трудовое законодательство, требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности и правила безопасного ведения прокатных работ
ОПМ 07. Охрана труда в прокатном производстве
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства, требований охраны труда, промышленной и экологической безопасности и правил безопасного ведения технологических процессов прокатки, ремонта, наладки и обслуживания технологического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении технологических процессов прокатки, ремонта, наладки и обслуживания технологического оборудования.
При изучении модуля обучающие должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Критерии оценки:
1. Знает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Знает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3. Знает условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.
4. Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым законодательством Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Знает классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Знает профессиональные заболевания, характерные для прокатного производства.
4. Знает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности в прокатном производстве.
Критерии оценки:

1. Дәнекерлеу тәсілдері мен түрлерінің жіктелуі мен сипаттамасын біледі.
2. Дәнекерленген жіктің құрылысын біледі.
3. Газбен дәнекерлеу үшін аппаратура таңдай алады.
4. Әр түрлі түсті металдар мен қоспаларды дәнекерлеудің технологиялық ерекшеліктерін біледі.
5. Дәнекерлеудің ерекше тәсілдерін ажырата алады.
6. Дәнекерлеу кезіндегі ақаулардың негізгі түрлерін біледі.
7. Дәнекерленген жіктерді бақылау әдістерін біледі.
8. Металдарды электр имектеп кесу туралы жалпы мәліметтерді меңгерген.
9. Үлкен қалыңдықтарды кесудіңтехнологиялық процесін тағайындай алады.
БҚ 12. Еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын және таптау жұмыстарын қауіпсіз жүргізу ережелерін сақтау
ЖКМ 07. Прокат өндірісіндегі еңбекті қорғау
Осы модуль еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау және технологиялық жабдықты жөндеу, реттеу және қызмет көрсету, таптаудың технологиялық процестерін қауіпсіз жүргізу үшін қажетті қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: еңбекті қорғау саласындағы заңнамасын; еңбекті және денсаулықты сақтау бойынша нормативтік құжаттарды; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптарын; технологиялық жабдықты жөндеу, реттеу және қызмет көрсету, таптау технологиялық процестерін жүргізу кезіндегі жалпы қауіпсіздік қағидаларын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы бойынша білімін қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін біледі.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді біледі.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шарт жасау және бұзу талаптары мен тәртібін біледі.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, жұмыс уақыты мен демалыс уақытының бөлінуін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды біледі.
2. Жазатайым оқиғалардың жіктелуін және жарақаттану коэффициенттерін біледі.
3. Таптау өндірісіне тән кәсіптік ауруларды біледі.
4. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексерудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлығына қарай комиссия құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Прокат өндірісіндегі қауіпсіздік ережелері мәселелерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает общие меры по обеспечению безопасности при прокатке металла.
2. Умеет соблюдать правила охраны труда при обслуживании прокатных станов, отделке проката, на складах готового проката, при проведении ремонтных работ.
3. Умеет соблюдать правила электробезопасности в прокатных цехах.
4. Знает методы защиты от тепловых изучений.
5. Знает нормы освещения, вентиляции, борьбы с шумом и пылью в прокатном производстве.
6. Умеет применять индивидуальные средства защиты.
БК 13. Управлять качеством продукции посредством анализа физических, механических и эксплуатационных свойств цветных металлов и сплавов
ОПМ 08. Металловедение и термическая обработка цветных металлов и сплавов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления качеством продукции посредством анализа физических, механических и эксплуатационных свойств цветных металлов и сплавов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: общие сведения, классификацию, строение, физические и механические свойства алюминия, титана, меди, тугоплавких металлов и их сплавов; области применения различных цветных металлов и их сплавов.
При изучении модуля обучающие должны: анализировать атомно-кристаллические строение металлов; оценивать дефекты кристаллического строения и их роль в формировании комплекса свойств; выявлять зависимость между составом, строением свойствами сплавов различных цветных металлов; назначать режим нагрева различных металлов и сплавов в зависимости требуемых свойств; проводить металлографическое исследование образцов цветных металлов и сплавов.
Результат обучения: 1) Работать с алюминием и его сплавами.
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства алюминия.
2. Знает строение и свойства алюминиевых сплавов в литом и деформированном состояниях.
3. Умеет назначать температуру и режимы нагрева алюминия и его сплавов для горячей обработки давлением.
4. Умеет назначать режимы термической обработки для термически упрочняемых деформируемых сплавов.
5. Имеет практические навыки металлографического анализа образцов из алюминия и его сплавов.
6. Знает области применения алюминиевых сплавов.
7. Знает сплавы на основе алюминонов титана.
Результат обучения: 2) Работать с титаном и его сплавами.
Критерии оценки:
1. Знает основные физические и механические свойства титана и его сплавов.
2. Знает фазовые превращения в титане и его сплавах при старении и изотермической обработке.

1. Металл таптау кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі жалпы шараларды біледі.
2. Таптау білдектеріне қызмет көрсету, прокатты өңдеу кезінде, дайын прокат қоймаларында, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғауды сақтай алады.
3. Таптау цехтарындағы электр қауіпсіздігі қағидаларын сақтай алады.
4. Жылу сәулелерінен қорғану әдістерін біледі.
5. Прокат өндірісіндегі жарықтандыру, вентиляция, шуыл мен шаңға қарсы күрес нормаларын біледі.
6. Жеке қорғану құралдарын пайдалана алады.
БҚ 13. Түсті металдар мен қорытпалардың физикалық, механикалық және пайдалану қасиеттерін талдау арқылы өнім сапасын бақылау
ЖКМ 08. Металтану және түсті металдар мен қорытпаларды термиялық өңдеу
Осы модуль түсті металдар мен қорытпалардың физикалық, механикалық және пайдалану қасиеттерін талдау арқылы өнім сапасын бақылау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: алюминий, титан, мыс, баяу балқитын металдар және олардың қорытпалары туралы жалпы мәліметтерін,
жіктелуін, құрылысын, физикалық, механикалық және пайдалану қасиеттерін; әр түрлі түсті металдар мен олардың қорытпларын қолдану саласын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: металдардың атомдық-кристалды құрылысын талдауы;
кристал құрылыс ақауларын және олардың қасиеттер кешенін қалыптастырудағы рөлін бағалауы;
әр түрлі түсті металдар қорытпаларының құрамы, құрылысы және қасиеттері арасындағы тәуелділікті анықтауы;
талап етілетін қасиеттеріне байланысты, әр түрлі металдар мен қорытпаларды қыздыру режимін тағайындауы; түсті металдар мен қорытпалардың үлгілеріне металлографиялық зерттеу жүргізуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Алюминий және оның қорытпаларымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Алюминийдің негізгі қасиеттерін біледі.
2. Құйылған және өзгертілген жай-күйдегі алюминий қорытпаларының құрылысы мен қасиеттерін біледі.
3. Қысыммен ыстықтай өңдеу үшін алюминий мен оның қорытпаларын қыздыру температурасы мен режимдерін тағайындай алады.
4. Термиялық беріктендірілетін өзгертілетін қорытпалар үшін термиялық өңдеу режимдерін тағайындай алады.
5. Алюминий мен оның қорытпаларынан алынған үлгілерді металлографиялық талдаудың практикалық дағдыларын біледі.
6. Алюминий қорытпаларының қолданылу аясын біледі.
7. Титан алюминидтері негізінде қорытпаларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Титанмен және оның қорытпаларымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Титан мен оның қорытпаларының негізгі физикалық және механикалыққасиеттерін біледі.
2. Ескіру және изотермиялық өңдеу кезінде титан мен оның қорытпаларындағы кезеңдік өзгерістерді біледі.

3. Умеет назначать температуру и режимы нагрева титана и его сплавов для горячей обработки давлением.
4. Умеет назначать режимы термической обработки титана и его сплавов.
5. Умеет анализировать влияние примесей на структуру и механические свойства титана.
6. Имеет практические навыки металлографического анализа образцов из титана и его сплавов.
7. Знает области применения титана и его сплавов.
Результат обучения: 3) Работать с медью и ее сплавами.
Критерии оценки:
1. Знает свойства меди и ее сплавов.
2. Умеет анализировать влияние примесей на структуру и свойства меди.
3. Знает классификацию медных сплавов.
4. Умеет назначать температуру и режимы нагрева меди и ее сплавов для горячей обработки давлением.
5. Умеет назначать режимы термической обработки меди и ее сплавов.
6. Имеет практические навыки металлографического анализа образцов из меди и ее сплавов.
7. Знает области применения меди и ее сплавов.
Результат обучения: 4) Работать с тугоплавкими металлами и их сплавами.
Критерии оценки:
1. Знает основные физические и механические свойства тугоплавких металлов и их сплавов.
2. Знает принципы легирования тугоплавких металлов.
3. Умеет назначать температуру и режимы нагрева вольфрама, молибдена, ниобия, циркония и их сплавов для горячей обработки давлением.
4. Умеет назначать режимы термической обработки тугоплавких металлов и их сплавов.
5. Умеет анализировать влияние примесей на структуру и свойства тугоплавких металлов и их сплавов.
6. Имеет практические навыки металлографического анализа образцов из тугоплавких металлов и их сплавов.
7. Знает области применения тугоплавких металлов и их сплавов.
8. Знает общую характеристику интерметаллидов и сплавов на их основе.
БК 14. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 09. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:

3. Қысыммен ыстықтай өңдеу үшін титан мен оның қорытпаларын қыздыру температурасы мен режимдерін тағайындай алады.
4. Титан мен оның қорытпаларын термиялық өңдеу режимдерін тағайындай алады.
5. Қоспалардың титанның құрылысы мен механикалық қасиеттеріне әсерін талдай алады.
6. Титан мен оның қорытпаларынан үлгілерді металлографиялық талдаудың практикалық дағдыларын біледі.
7. Титан мен оның қорытпаларының қолданылу аясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Мыспен және оның қорытпаларымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мыс пен оның қорытпаларының қасиеттерін біледі.
2. Қоспалардың мыстың құрылысы мен қасиеттеріне әсерін талдай алады.
3. Мыс қорытпаларының жіктелуін біледі.
4. Қысыммен ыстықтай өңдеу үшін мыс пен оның қорытпаларын қыздыру температурасы мен режимдерін тағайындай алады.
5. Мыс пен оның қорытпаларын термиялық өңдеу режимдерін тағайындай алады.
6. Мыс пен оның қорытпаларынан алынған үлгілерді металлографиялық талдаудың практикалық дағдыларын біледі.
7. Мыс пен оның қорытпаларының қолданылу аясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Баяу балқитын металдармен және олардың қорытпаларымен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Баяу балқитын металдар мен олардың қорытпаларының негізгі физикалық және механикалық қасиеттерін біледі.
2. Баяу балқитын металдарды қосындылау қағидаттарын біледі.
3. Қысыммен ыстықтай өңдеу үшін вольфрам, молибден, ниобий, цирконий мен олардың қорытпаларын қыздыру температурасы мен режимдерін белгілей алады.
4. Баяу балқитын металдар мен олардың қорытпаларын термиялық өңдеу режимдерін белгілей алады.
5. Қоспалардың баяу балқитын металдар мен олардың қорытпаларының құрылысы мен қасиеттеріне әсерін талдай алады.
6. Баяу балқитын металдар мен олардың қорытпаларынан үлгілерді металлографиялық талдаудың практикалық дағдыларын біледі.
7. Баяу балқитын металдар мен олардың қорытпаларының қолданылу аясын біледі.
8. Интерметаллидтердің және олардың негізінде қорытпалардың жалпы сипаттамасын біледі.
БҚ 14. Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 09. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздерін; құжаттардың қызметін және құру тәсілдерін; құжаттардың жіктемесін, тасымалдаушыларын, тағайындалуын, құрама бөліктерін, ресімдеу ережелерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасауы;
кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құруы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "100603 2 - Прокатчик горячего металла"
ПК 1. Вести и контролировать процесс горячей листовой прокатки
СМ 01. Горячая листовая прокатка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения и контролирования технологического процесса горячей листовой прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования стандартов и нормативно-технической документации к горячекатаной листовой продукции; технологию горячей прокатки различных цветных металлов и сплавов; основные методики расчета технологических параметров горячей прокатки; виды и причины брака горячекатаного листа; правила маркировки, транспортировки и складирования горячекатаного металла; технику безопасности при горячей прокатке листа.
При изучении модуля обучающие должны: производить очистку слитков или слябов от окалины и их кантовку; производить обрезку концов и кромок полос; производить свертку, укладку рулонов, листов и полос металла;
производить расчеты основных показателей процесса прокатки;
выявлять возможные причины дефектов горячекатаного листового проката; контролировать режимы прокатки и качество прокатываемой продукции.
Результат обучения: 1) Подготавливать металл к прокатке.
Критерии оценки:
1. Знает температурные режимы нагрева слитков и заготовок.
2. Умеет управлять нагревом по показаниям контрольно-измерительных приборов.
3. Умеет очищать слитки или слябы от окалины.
4. Умеет кантовать слитки или слябы.
Результат обучения: 2) Вести процесс прокатки листов цветных металлов и сплавов в горячем состоянии.
Критерии оценки:
1. Знает основные параметры процесса листовой прокатки.
2. Знает требования к листовой горячекатаной продукции.
3. Умеет прокатывать металл на одноклетевых нереверсивных листовых станах.

1. Құжаттардың жіктемесін және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат құрастыра алады.
Арнайы модульдер
"100603 2 - Ыстық металл құюшы" біліктілігі
КҚ 1. Таптаудың ыстық табақтау процесін жүргізу және бақылау.
АМ 01. Ыстықтай табақ таптау
Осы модуль ыстықтай табақ икемдеудің технологиялық процесін жүргізу және бақылау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ыстықтай жұқартылған табақ өнімге қойылатын стандарттар мен басқа нормативтік-техникалық құжаттама талаптарын; әр түрлі түсті металдар мен қорытпаларды ыстықтай таптау технологиясын; ыстықтай таптаудың технологиялық параметрлерін есептеудің негізгі әдістемелерін; ыстықтай жұқартылған табақ ақауларының түрлері мен себептерін; ыстықтай жұқартылған металды маркалау, тасымалдау және қоймада сақтау қағидаларын; табақты ыстықтай таптау кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет..
Модульді игеру барысында білім алушылар: құйма немесе қаңылтақтарды қақтан тазарту және оларды көмкеруі; жолақтардың ұштары мен жиектерін кесуі;
металл орамаларын, табақтарын және жолақтарын тұқыртуды, төсеуді орындауы; таптау процесінің негізгі көрсеткіштерінің есебін жүргізуі; ыстықтай илемделген табақ прокаты ақауларының ықтимал себептерін анықтауы; таптау тәртібін және илемделген өнім сапасын бақылауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Металды таптауға дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құймалар мен дайындамаларды қыздырудың температуралық режимдерін біледі.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қыздыруды басқара алады.
3. Құймаларды немесе қаңылтақтарды қақтан тазарта алады.
4. Құймаларды немесе қаңылтақтарды көмкере алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ыстық күйіндегі түсті металдар мен қорытпаларды таптау процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Табақ таптау процесінің негізгі параметрлерін біледі.
2. Ыстықтай илемделген табақ өнімге қойылатын талаптарды біледі.
3. Бір көтермелі реверссіз табақ орнақтарда металл таптауды біледі.

4. Умеет прокатывать металл на непрерывных и полунепрерывных станах.
5. Умеет прокатывать металл на реверсивных станах.
6. Знает и умеет применять режимы охлаждения проката.
7. Знает виды и причины отбраковки горячекатаного листа, умеет выявлять и своевременно устранять их.
Результат обучения: 3) Проводить отделку готового проката.
Критерии оценки:
1. Умеет обрезать концы и кромки полос.
2. Умеет маркировать и транспортировать горячекатаный металл.
3. Умеет свертывать горячекатаный металл в рулоны.
4. Умеет укладывать листовой и полосовой металлопрокат.
5. Умеет проводить пакетирование проката.
ПК 2. Вести и контролировать процесс горячей сортовой прокатки
СМ 02. Горячая сортовая прокатка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения и контролирования технологического процесса горячей сортовой прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы калибровки прокатных валков; требования стандартов к горячекатаному сортовому прокату из цветных металлов и сплавов; технологию горячей прокатки сортовой продукции из цветных металлов и сплавов; виды и причины брака горячекатаного сортового проката; правила маркировки, транспортировки и складирования горячекатаной сортовой продукции; технику безопасности при горячей прокатке сортовой продукции.
При изучении модуля обучающие должны: производить расчеты основных показателей процесса прокатки; выявлять возможные причины дефектов сортового проката; контролировать режимы прокатки и качество прокатываемой продукции.
Результат обучения: 1) Назначать схемы калибровок для прокатки заданного профиля.
Критерии оценки:
1. Знает требования к горячекатаному сортовому прокату из цветных металлов и сплавов.
2. Знает основы калибровки прокатных валков.
3. Умеет строить калибры.
4. Знает системы вытяжных калибров.
5. Умеет выбрать оптимальную схему калибровки для прокатки заданного профиля.
6. Знает методы измерений геометрических размеров калибров и проката.
7. Умеет контролировать состояние калибров.
Результат обучения: 2) Вести процесс сортовой прокатки цветных металлов и сплавов в горячем состоянии.
Критерии оценки:
1. Умеет вести процесс прокатки простых горячекатаных профилей.
2. Умеет вести процесс прокатки фасонных горячекатаных профилей.
3. Умеет определять основные параметры и режимы сортовой прокатки.
4. Умеет рассчитывать параметры очага деформации и режимы обжатий при прокатке простых и фасонных профилей.

4. Үздіксіз және жартылай үздіксіз орнақтарда металл илемдей алады.
5. Реверсивтік орнақтарда металл илемдей алады.
6. Прокатты салқындату режимдерін біледі және қолдана алады.
7. Ыстықтай илемделген табақ ақауларының түрлерін және себептерін біледі, оларды анықтап, уақтылы жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайын прокат өңдеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолақтардың ұштары мен жиектерін кесе алады.
2. Ыстықтай илемделген металды маркалауды және тасымалдай біледі.
3. Ыстықтай илемделген металды орамаға орай алады.
4. Табақ және жолақ металл прокатын төсей алады.
5. Прокатты пакеттеуді жүргізе алады.
КҚ 2. Ыстықтай сұрыпталған таптау процесін жүргізу және бақылау
АМ 02. Ыстықтай сұрыпталған таптау
Осы модуль ыстықтай сұрыпты таптаудың технологиялық процесін жүргізу және бақылау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: таптау біліктерін калибрлеу негіздерін; түсті металдар мен қорытпалардан ыстықтай жұқартылған сұрыпты прокатқа қойылатын стандарт талаптарын; түсті металдар мен қорытпалардан ыстықтай таптау технологиясын; ыстықтай жұқартылған сұрыпты прокат ақауларының түрлері мен себептерін; ыстықтай жұқартылған сұрыпты өнімді маркалау, тасымалдау және қоймада сақтау қағидаларын; сұрыпты өнімді ыстықтай таптау кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: таптау процесінің негізгі көрсеткіштерінің есебін жүргізуі;
сұрыпты прокат ақауларының ықтимал себептерін анықтауы;
таптау тәртібін және илемделген өнім сапасын бақылауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Берілген бейінді таптау үшін калибрлеу схемаларын белгілеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Түсті металдар мен қорытпалардан ыстықтай жұқартылған сұрыпты прокатқа қойылатын талаптарды біледі.
2. Таптау біліктерін калибрлеу негіздерін біледі.
3. Калибрлерді жасай алады.
4. Созылмалы калибрлер жүйесін біледі.
5. Берілген бейінді таптау үшін калибрлеудің оңтайлы схемасын таңдай алады.
6. Калибрлер мен прокаттың геометриялық өлшемдерін өлшеу әдістерін біледі.
7. Калибрлердің жағдайын бақылай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ыстық күйіндегі түсті металдар мен қорытпаларды таптау процесін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ыстықтай жұқартылған қарапайым пішіндерді таптау процесін жүргізе алады.
2. Ыстықтай жұқартылған қалыпқа келтірілген қарапайым пішіндерді таптау процесін жүргізе алады.
3. Сұрыпталған таптаудың негізгі параметрлері мен режимдерін анықтай алады.
4. Қарапайым және қалыпқа келтірілген пішіндерді таптау кезінде ақаулар ошағының параметрлерін және қысу режимдерін есептей алады.

5. Умеет контролировать геометрические размеры и состояние поверхности сортового проката.
6. Знает виды и причины отбраковки горячекатаного сортового проката, умеет выявлять и своевременно устранять их.
Результат обучения: 3) Проводить отделку горячекатаного сортового проката.
Критерии оценки:
1. Умеет маркировать, транспортировать и складировать горячекатаный сортовой прокат.
2. Умеет производить пакетирование сортового проката.
3.Умеет производить увязку сортового проката.
4. Умеет выполнять прочие операции отделки сортового проката.
ПК 3. Производить ремонт, наладку и обслуживание стана горячей прокатки
СМ 03. Ремонт, наладка и обслуживание стана горячей прокатки
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по ремонту, наладке и обслуживанию стана горячей прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основное оборудование цехов горячей прокатки; устройство обслуживаемых станов, правила их эксплуатации и управления; материал и профилировку валков листопрокатных станов, основные характеристики двигателей стана; технику безопасности при работе на прокатных станах.
При изучении модуля обучающие должны: производить проверочный расчет оборудования главной линии стана; ремонтировать обслуживаемое оборудование; выявлять возможные причины неисправностей прокатного стана.
Результат обучения: 1) Выполнять слесарные и стропальные работы.
Критерии оценки:
1. Знает основные слесарные операции.
2. Знает технику безопасности при выполнении слесарных операций.
3. Умеет проводить правку резьбы, притирку и доводку.
4. Знает правила строповки грузов и сигнализации.
5. Умеет применять знаковую сигнализацию рукой при перемещении грузов кранами.
6. Умеет производить безопасную строповку грузов.
7. Умеет безопасно производить перемещение грузов.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонт стана горячей прокатки.
Критерии оценки:
1. Знает схему главной линии прокатного стана.
2. Знает устройство редукторов и шестеренных клетей.
3. Умеет рассчитывать сечение шпинделя.
4. Умеет рассчитывать муфты, нажимные винты и гайки.
5. Умеет определять крутящий момент вращения нажимного винта.
6. Знает порядок и умеет выполнять ремонт технологического оборудования.
7. Умеет подготовить технологическое оборудование стана к ремонту.
8. Умеет производить уборку скопившейся окалины, обрези, разливов масла.
9. Умеет проводить смену валков в клети.
10. Умеет производить осмотр и замену линеек, проводковую арматуру.

5. Сұрыпталған прокаттың геометриялық өлшемдерін және үстіңгі қабатының жай-күйін бақылай алады.
6. Ыстықтай жұқартылған сұрыпталған прокат ақауларының түрлерін және себептерін біледі, оларды анықтап, уақтылы жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ыстықтай жұқартылған сұрыпталған прокат өңдеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ыстықтай жұқартылған сұрыпталған прокатты таңбалай, тасымалдай және қоймалай алады.
2. Сұрыпталған прокатты пакеттеуді жүргізе алады.
3. Сұрыпталған прокатты буып-түюді орындай алады.
4. Сұрыпталған прокат өңдеудің басқа операцияларын орындай алады.
КҚ 3. Ыстықтай таптау орнағын жөндеу, реттеужәне қызмет көрсету
АМ 03. Ыстықтай таптау орнағын жөндеу, реттеу және қызмет көрсету
Осы модуль ыстықтай таптау орнағын жөндеу, реттеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ыстықтай таптау цехтарының негізгі жабдығын; қызмет көрсетілетін орнақтар құрылысы, оларды пайдалану және басқару ережелерін; қаңылтыр таптау орнақтарының біліктерінің материалы мен қалыпқа келтіру, орнақ қозғалтқыштарының негізгі сипаттамаларын; прокат орнақтарында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: орнақтың бас желісі жабдығының тексеру есебін жүргізуі; қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуі; прокат орнағы ақауларының ықтимал себептерін анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық және матау жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі слесарлық операцияларды біледі.
2. Слесарлық операцияларды орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі.
3. Ою, сылау және жетілдіруді түзетуді орындай алады.
4. Жүктерді матау және дабыл қағидаларын біледі.
5. Жүктерді крандармен ауыстыру кезінде қолмен белгі дабылын қолдана алады.
6. Жүктерді қауіпсіз матауды жүргізе алады.
7. Жүктерді ауыстыруды қауіпсіз орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ыстықтай таптау орнағын жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Прокат орнағының басты желісінің схемасын біледі.
2. Редукторлар мен тістегершікті қапастардың құрылысын біледі.
3. Сүмбі қимасын есептей алады.
4. Жалғастырғыштарды, қысқыш бұрамалар мен сомындарды есептей алады.
5. Қысқыш бұрама айналуының айналу кезін анықтай алады.
6. Технологиялық жабдықты жөндеу тәртібін біледі және жөндей алады.
7. Орнақтың технологиялық жабдығын жөндеуге дайындай алады.
8. Жиналған қақты, кесінділерді, төгіл ген майды және т.б. жинауды жүргізе алады.
9. Көтермеде біліктерді ауыстыруды орындай алады.
10. Сызғыштарды, өткізгіш арматураны тексеріп-қарау мен ауыстыруды орындай алады.

11. Знает правила безопасного выполнения ремонта стана горячей прокатки.
Результат обучения: 3) Производить наладку и пуск стана горячей прокатки.
Критерии оценки:
1. Знает порядок и умеет выполнять настройку стана.
2. Знает контролируемые параметры работы стана.
3. Умеет производить настройку проводок и проводковой арматуры.
4. Умеет производить осмотр и проверку состояния и наличия всех оградительных и защитных устройств.
5. Знает правила пуска стана после ремонта.
6. Знает правила безопасной наладки прокатного стана.
Результат обучения: 4) Обслуживать стан горячей прокатки.
1. Владеет навыками управления прокатным станом горячей прокатки.
2. Умеет проверять измерительными средствами зазоры, проводки.
3. Знает периодичность смазки прокатного оборудования.
4. Умеет эксплуатировать смазочные устройства.
5. Умеет контролировать работу систем смазки в процессе прокатки.
6. Умеет выставлять нажимные механизмы на заданный межвалковый зазор.
7. Умеет проверять охладительные и смазочные устройства.
8. Умеет контролировать правильное расположение проводок в процессе прокатки.
9. Знает правила безопасного обслуживания прокатного стана.
ПК 4. Управлять вспомогательным оборудованием стана горячей прокатки.
СМ 04. Вспомогательное оборудование цехов горячей прокатки
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления вспомогательным оборудованием стана горячей прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: вспомогательное оборудование цехов горячей прокатки; устройство вспомогательных механизмов, приспособлений, правила их эксплуатации и управление ими; технику безопасности при работе на вспомогательном оборудовании цехов.
При изучении модуля обучающие должны: производить расчеты вспомогательного оборудования;
управлять вспомогательными механизмами и приспособлениями;
ремонтировать обслуживаемое оборудование; выявлять возможные причины неисправностей вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 1) Управлять машинами и механизмами для перемещения слитков и проката.
Критерии оценки:
1. Знает типы устройств для транспортировки проката.
2.Знает устройство и умеет управлять рольгангами и транспортерами.
3. Знает способы и умеет восстанавливать ролики.
4. Знает назначение и устройство подъемно-качающегося стола.
5. Знает правила безопасной эксплуатации и умеет управлять подъемно-качающимся столом.
6. Знает устройства, обеспечивающие охлаждение металла после прокатки.
7. Знает работу транспортеров и холодильников.
Результат обучения: 2) Управлять машинами для резания и маркировки заготовок и проката.
Критерии оценки:

11. Ыстықтай таптау орнағын жөндеу ді қауіпсіз орындау қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ыстықтай таптау орнағын реттеу мен іске қосуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орнақты реттеуді орындау тәртібін біледі және орындай алады.
2. Орнақ жұмысының бақыланатын параметрлерін біледі.
3. Өткізгіштерді және өткізгіш арматураны реттеуді орындай алады.
4. Барлық қоршау және қорғау құрылғыларының болуы мен жай-күйін қарап, тексеруді жүргізе алады.
5. Жөндеуден кейін орнақты іске қосу қағидаларын біледі.
6. Прокат орнағын қауіпсіз реттеу қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Ыстықтай таптау орнағына қызмет көрсету.
1. Ыстықтай таптау прокат орнағын басқару дағдыларын меңгерген.
2. Саңылауларды, сымдарды өлшеу құралдарымен тексере алады.
3. Таптау жабдығын майлау мерзімділігін біледі.
4. Майлау құрылғыларын пайдалана алады.
5. Таптау процесіндегі майлау жүйелерінің жұмысын бақылай алады.
6. Берілген білікаралық саңылауға қысқыш механизмдерді орната алады.
7. Салқындату және майлау құрылғыларын тексере алады.
8. Таптау процесінде сымдардың дұрыс орналасуын бақылай алады.
9. Таптау орнағына қауіпсіз қызмет көрсету қағидаларын біледі.
КҚ 4. Ыстықтай таптау орнағының қосымша жабдығын басқару.
АМ 04. Ыстықтай таптау цехтарының қосымша жабдығы
Осы модуль ыстықтай таптау орнағының қосымша жабдығын басқару үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ыстықтай таптау цехтарының қосымша жабдығын; қосымша механизмдер, құрылғылар құрылысы, оларды пайдалану және басқару қағидаларын; цехтардың қосымша жабдығында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қосымша жабдық есептерін жүргізуі;
қосымша механизмдер мен құрылғыларды басқаруы;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуі; қосымша жабдық жарамсыздықтарының ықтимал себептерін анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Құймалар мен прокатты ауыстыру үшін машиналар мен механизмдерді басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Прокатты тасымалдауға арналған құрылғылардың типтерін біледі.
2. Құрылғыны біледі және рольгангтер мен тасымалдағыштарды басқара алады.
3. Роликтерді қалпына келтіру тәсілдерін біледі және қалпына келтіре алады.
4. Көтермелі-шайқалмалы үстелдің мақсаты мен құрылысын біледі.
5. Қауіпсіз пайдалану қағидаларын біледі және көтермелі-шайқалмалы үстелді басқара алады.
6. Таптаудан кейін металдың салқындауын қамтамасыз ететін құрылғыны біледі.
7. Тасымалдағыштар мен тоңазытқыштардың жұмысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындамалар мен прокатты кесу және маркалауға арналған машиналарды басқару.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство и умеет управлять гильотинными ножницами для резки сортового и листового проката.
2. Знает устройство и умеет управлять дисковыми пилами.
3. Знает устройство и умеет управлять дисковыми ножницами для продольной резки листового проката.
4. Знает устройство и умеет управлять летучими ножницами.
5. Знает работу и умеет управлять клеймителями металла и обрезков.
Результат обучения: 3) Управлять машинами для сматывания проката и его укладки.
Критерии оценки
1. Знает устройство и умеет управлять свертывающими машинами.
2. Знает устройство, принцип действия и умеет управлять листоукладочными устройствами.
3. Знает правила безопасной эксплуатации листоукладочных устройств.
Квалификация "100604 2 - Вальцовщик холодного металла"
ПК 5. Вести и контролировать процесс холодной листовой прокатки
СМ 05. Холодная листовая прокатка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения и контролирования технологического процесса холодной листовой прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования стандартов и нормативно-технической документации к холоднокатаной листовой продукции; технология холодной прокатки лент, листов, полос, фольги из цветных металлов и сплавов; основные методики расчета технологических параметров холодной прокатки; виды и причины брака холоднокатаного листа; правила маркировки, транспортировки и складирования холоднокатаного металла; технику безопасности при холодной прокатке листа.
При изучении модуля обучающие должны: регулировать натяжение ленты, скорость прокатки, намотки на барабан прокатываемых изделий; вести процесс промывки рулонов фольги из цветных металлов на стане; производить расчеты основных показателей холодной прокатки; выявлять возможные причины дефектов холоднокатаного листового проката.
Результат обучения: 1) Производить прием металла для прокатки на стане.
Критерии оценки:
1. Знает типы устройств для транспортировки проката.
2. Знает сортамент слитков, слябов и заготовок для холодной прокатки.
3. Умеет распознавать дефекты исходного металла и выбирать способы их устранения.
4. Умеет обтачивать или фрезеровать слитки или слябы для удаления поверхностных дефектов.
5. Умеет участвовать в травлении, резке и правке заготовок.
6. Умеет принять металл на склад строго поплавочно.
7. Умеет подать металл со склада на стан.
Результат обучения: 2) Вести технологические операции прокатки листового проката.
Критерии оценки:

1. Құрылғыны бәледі және сұрыпталған және табақ прокатты кесуге арналған көлбеу қайшыны басқара алады.
2. Тегерікті ара құрылысын біледі және басқара алады.
3. Табақ прокатты бойлай кесуге арналған тегерікті қайшының құрылысын біледі және басқара алады.
4. Жеңіл қайшы құрылысын біледі және басқара алады.
5. Металл мен қималардың белгілерінің жұмысын біледі және басқара алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Прокатты орау мен оны орналастыруға арналған машиналарды басқару.
Бағалау өлшемдері
1. Түруші машиналардың құрылысын біледі және басқара алады.
2. Табақ төсеу құрылғыларының құрылысын, жұмыс істеу қағидатын біледі және басқара алады.
3. Табақ төсеу құрылғыларының қауіпсіз пайдалану қағидаларын біледі.
"100604 2 - Салқын металл жаныштаушысы" біліктілігі
КҚ 5. Суықтай табақ таптау процесін жүргізу және бақылау
АМ 05. Суықтай табақ таптау
Осы модуль суықтай табақ таптау технологиялық процесін жүргізу және бақылау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: суықтай жұқартылған табақ өнімге қойылатын стандарттар мен басқа нормативтік-техникалық құжаттама талаптарын; түсті металдар мен қорытпалардан ленталар, табақтар, жолақтар, жұқалтырды суықтай таптау технологиясын; суықтай таптаудың технологиялық параметрлерін есептеудің негізгі әдістемелерін; суықтай жұқартылған табақ ақауларының түрлері мен себептерін; суықтай жұқартылған металды маркалау, тасымалдау және қоймада сақтау қағидаларын; табақты суықтай таптау кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет..
Модульді игеру барысында білім алушылар: лентаның созылуын, таптау, илемделетін бұйымдарды барабанға орау жылдамдығын реттеуі; орнақта түсті металдардан жұқалтыр орамаларын жуу процесін жүргізуі; суықтай таптаудың негізгі көрсеткіштерінің есебін жүргізуі; суықтай табақ таптау ақауларының ықтимал себептерін анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Орнақта таптау үшін металл қабылдауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Прокатты тасымалдауға арналған құрылғылардың типтерін біледі.
2. Суықтай таптауға арналған құймалардың, қаңылтақтардың және дайындамалардың сұрыптамасын біледі.
3. Бастапқы материал ақауларын тани алады және оарды жою тәсілдерін таңдай алады.
4. Үстіңгі ақауларды жою үшін құймаларды немесе қаңылтақтарды үшкірлей алады немесе фрезермен өңдей алады.
5. Дайындамаларды өңдеуге, кесуге және түзеуге қатыса алады.
6. Металды қоймаға қатаң қалтқымен қабылдай алады.
7. Металды қоймадан орнаққа әпере алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Табақ прокатты таптаудың технологиялық процестерін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает требования к листовой холоднокатаной продукции.
2. Знает виды и уровни нормативно-технической документации на производство холоднокатаного листового проката.
3. Умеет вести прокатку листа и полосы из тяжелых цветных металлов.
4. Умеет вести прокатку листа и полосы из легких цветных и драгоценных металлов.
5. Знает методы и средства контроля холоднокатаного проката.
6. Умеет рассчитывать основные параметры и режимы процесса холодной листовой прокатки.
7. Знает методы замера толщины холоднокатаного проката.
8. Умеет рассчитывать натяжение.
9. Умеет распознавать дефекты проката и выбирать способы их устранения.
10. Умеет маркировать, транспортировать и складировать холоднокатаный листовой прокат.
Результат обучения: 3) Вести технологические операции прокатки фольги.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность подготовительных операций при производстве фольги.
2. Знает технологические операции производства фольги.
3. Умеет прокатывать алюминиевую, медную, титановую фольгу, в том числе и в сдвоенном виде.
4. Умеет производить продольную и поперечную резку фольги.
5. Умеет проводить отделочные операции при прокатке фольги (каширование, окрашивание, тиснение, лакирование).
6. Знает виды и причины дефектов поверхности проката.
7. Умеет своевременно выявлять дефекты и принимать меры по их устранению.
ПК 6. Вести и контролировать процессы калибровки полос и холодной прокатки сортовых профилей
СМ 06. Калибровка полос и холодная сортовая прокатка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения и контролирования технологических процессов калибровки полос и холодной прокатки сортовых профилей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: требования стандартов к калиброванному и холоднокатаному сортовому прокату из цветных металлов и сплавов; определение параметров холодной прокатки в калибрах; технологию холодной прокатки прутков, полос и сортового проката из цветных металлов и сплавов; виды и причины брака холоднокатаного сортового проката; правила маркировки, транспортировки и складирования сортового и калиброванного проката; техника безопасности при холодной прокатке сортовой продукции.
При изучении модуля обучающие должны: производить расчеты основных показателей процесса холодной сортовой прокатки;
выявлять возможные причины дефектов холоднокатаного сортового проката.
Результат обучения: 1) Производить калибровку полос на калибровочных станах.
Критерии оценки:

1. Суықтай илемделген табақ өнімге қойылатын талаптарды біледі.
2. Суықтай илемделген табақ прокат өндірісіне арналған нормативтік-техникалық құжаттаманың түрлері мен деңгейлерін біледі.
3. Ауыр түсті металдардан табақ және жолақтар таптауды жүргізе алады.
4. Жеңіл және қымбат бағалы металдардан табақ пен жолақтар таптауды жүргізе алады.
5. Суықтай илемделген прокатты бақылау әдістері мен құралдарын біледі.
6. Суықтай табақ таптау процесінің негізгі параметрлері мен режимдерін есептей алады.
7. Суықтай илемделген прокат қалыңдығын өлшеу әдістерін біледі.
7. Керілісті есептей алады.
8. Ақауларды тани алады және оларды жою тәсілдерін таңдай алады.
9. Сұрыпталған прокат металын маркалау, тасымалдау және қоймада сақтау қағидаларын біледі.
10. Суықтай илемделген табақ прокатты маркалауды, тасымалдауды және қоймада сақтауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұқалтыр таптаудың технологиялық операцияларын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұқалтыр өндіру кезіндегі дайындық операцияларының тәртібін біледі.
2. Жұқалтыр өндірісінің технологиялық операияларын біледі.
3. Алюминий, мыс, титан және басқа жұқалтырды қосарланған түрінде таптауды біледі.
4. Жұқалтырды бойынан және көлденең кесуді орындай алады.
5. Жұқалтырды таптау кезінде өңдеу операцияларын жүргізе алады (каштеу, бояу, бедерлеу, лактау және басқалары).
6. Прокаттың үстіңгі қабатының ақауларының түрлері мен себептерін біледі.
7. Ақауларды уақтылы анықтап, оларды жою бойынша шараларды қабылдай алады.
КҚ 6. Жолақтарды калибрлеу және сұрыпталған пішіндерді суықтай таптау процестерін жүргізу және бақылау
АМ 06. Жолақтарды калибрлеу және суықтай сұрыпталған таптау
Осы модуль жолақтарды калибрлеу және сұрыпталған пішіндерді суықтай таптаудың технологиялық процесін жүргізу және бақылау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: түсті металдар мен қорытпалардан калибрленген және суықтай илемделген сұрыпталған таптауға қойылатын стандарт талаптарын; калибрлерде суықтай таптау параметрлерін анықтауды; түсті металдар мен қорытпалардан шыбықтарды, жолақтарды және сұрыпталған прокатты суықтай таптау технологиясын; суықтай илемделген сұрыпталған прокат ақауларының түрлері мен себептерін; сұрыпталған және калибрленген прокатты маркалау, тасымалдау және қоймада сақтау қағидаларын; сұрыпталған өнімді суықтай таптау кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет..
Модульді игеру барысында білім алушылар: суықтай сұрыпталған таптау процесінің негізгі көрсеткіштерінің есебін жүргізуі;
суықтай илемделген сұрыпталған прокат ақауларының ықтимал себептерін анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Калибрлеу орнақтарында жолақтарды калибрлеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает системы калибров.
2. Умеет выбирать системы калибров для прокатки заданного профиля.
3. Умеет рассчитывать по коэффициентам высотной деформации обжатия при прокатке полосы различного сечения.
4. Знает методы измерений.
5. Умеет вести процесс калибровки полосы на калибровочных станах.
6. Умеет контролировать калибры.
Результат обучения: 2) Производить прокатку прутков, полос и различных профилей на лентопрокатных и сортовых станах.
Критерии оценки:
1. Знает требования к ленте и холоднокатаному сортовому прокату из цветных металлов и сплавов.
2. Умеет вести процесс прокатки ленты из цветных металлов и сплавов.
3. Знает особенности технологии прокатки алюминиевых и медных шин.
4. Умеет участвовать в прокатке ленты на шестивалковом прокатном стане.
5. Умеет вести холодную прокатку простых и фасонных сортовых профилей из цветных металлов и сплавов.
6. Знает методы и умеет применять средства контроля технологического процесса.
7. Умеет рассчитывать режимы обжатий и количество проходов.
8. Знает виды и причины брака лент и сортового проката и умеет выявлять и своевременно устранять их.
Результат обучения: 3) Выполнять отделку сортового проката.
Критерии оценки:
1. Знает методы контроля и умеет контролировать геометрические размеры, состояние поверхности и формы проката.
2. Умеет вести отделку сортового проката на адъюстаже, на поточных линиях.
3. Умеет вести порезку и правку сортового проката.
4. Умеет маркировать, транспортировать и складировать сортовой и калиброванный прокат.
5. Умеет производить пакетирование и увязку сортового проката.
ПК 7. Производить ремонт, наладку и обслуживание стана холодной прокатки
СМ 07. Ремонт, наладка и обслуживание стана холодной прокатки
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по ремонту, наладке и обслуживанию стана холодной прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основное оборудование прокатных цехов; материал валков, их профилировка, основные характеристики двигателей стана; устройство обслуживаемых станов, приспособлений, правила их эксплуатации; техника безопасности при работе на станах холодной прокатки.
При изучении модуля обучающие должны: производить проверочный расчет оборудования главной линии стана; ремонтировать прокатное оборудование, его систему охлаждения и смазки; выявлять возможные причины неисправностей прокатного стана.
Результат обучения: 1) Производить ремонт стана холодной прокатки.
Критерии оценки:

1. Калибрлер жүйесін біледі.
2. Берілген пішінді таптау үшін калибрлер жүйесін таңдай алады.
3. Қималары әр түрлі жолақтарды таптау кезінде қысудың биіктік ақауларының коэффициенттері бойынша есептей алады.
4. Өлшеу әдістерін біледі.
5. Калибрлеу орнақтарында жолақтарды калибрлеу процесін жүргізе алады.
6. Калибрлерді бақылай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Лента таптау және сұрыптау орнақтарында шыбықтарды, жолақтарды және әр түрлі пішіндерді таптауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түсті металдар мен қорытпалардан суықтай илемделген сұрыпталған прокат пен лентаға қойылатын талаптарды біледі.
2. Түсті металдар мен қорытпалардан лента таптау процесін жүргізе алады.
3. Алюминий және мыс шиналарды таптау технологиясының ерекшеліктерін біледі.
4. Алты білікті таптау орнағында лента таптауға қатыса алады.
5. Түсті металдар мен қорытпалардан қарапайым және қалыпқа келтірілген сұрыпталған пішіндерді суықтай таптауды жүргізе алады.
6. Технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі және құралдарын пайдалана алады.
7. Қысу режимдерін және өткелдердің санын есептей алады.
8. Ленталар мен сұрыпталған прокат ақауларының түрлері мен себептерін біледі және оларды анықтап, уақтылы жоя алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сұрыпталған прокатөңдеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Геометриялық өлшемдерді, үстіңгі қабаттың жай-күйін және прокат нысандарын бақылау әдістерін біледі және бақылай алады.
2. Адъюстажда, ағымдық желілерде сұрыпталған прокат өңдеуді жүргізе алады.
3. Сұрыпталған прокат кесуді және түзеуді жүргізе алады.
4. Сұрыпталған және калибрленген прокатты маркалай, тасымалдай қоймада сақтай алады.
5. Сұрыпталған прокатты жобалау мен буып-түюді орындай алады.
КҚ 7. Суықтай таптау орнағын жөндеу, реттеу және қызмет көрсету.
АМ 07. Суықтай таптау орнағын жөндеу, реттеу және қызмет көрсету
Осы модуль суықтай таптау орнағын жөндеу, реттеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: таптау цехтарының негізгі жабдығын; біліктердің материалын, оларды пішіндеу, орнақ қозғалтқыштарының негізгі сипаттамаларын; қызмет көрсетілетін орнақтардың, құрылғылардың құрылысын, оларды пайдалану қағидаларын; суықтай таптау орнақтарында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет..
Модульді игеру барысында білім алушылар: орнақтың бас желісі жабдығының тексеру есебін жүргізуі; таптау жабдығын, оның суыту және майлау жүйесін жөндеуі; таптау орнағы ақауларының ықтимал себептерін анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Суықтай таптау орнағын жөндеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройство клетей кварто.
2. Знает устройство многовалковых клетей.
3. Знает правила подготовки стана холодной прокатки к ремонту.
4. Умеет производить смену валков на стане.
5. Умеет подготавливать валки для холодной прокатки листа и фольги: шлифование и полирование валков.
6. Знает виды нажимных устройств, их конструкции, принцип действия и методы регулировки.
7. Умеет выполнять ремонт оборудования стана.
Результат обучения: 2). Выполнять наладку и пуск стана холодной прокатки.
Критерии оценки:
1. Знает порядок и умеет выполнять настройку стана.
2. Знает методы контроля зазоров и настройки нажимных механизмов.
3. Умеет выставлять нажимные механизмы на заданный межвалковый зазор.
4. Умеет производить осмотр и проверку состояния и наличия всех оградительных и защитных устройств.
5. Знает контролируемые параметры работы стана.
6. Знает правила пуска стана после ремонта.
7. Умеет управлять прокатным станом с пульта.
Результат обучения: 3) Производить обслуживание стана холодной прокатки.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками управления прокатным станом холодной прокатки.
2. Знает периодичность смазки прокатного оборудования.
3. Знает правила эксплуатации смазочных устройств.
4. Умеет контролировать работу систем смазки.
5. Умеет проверять состояние и контролировать работу систем подачи смазочно-охлаждающих жидкостей.
6. Умеет управлять нажимными механизмами.
7. Умеет обслуживать средства измерения и контроля.
8. Знает требования безопасности при обслуживании стана холодной прокатки после ремонта или перевалки валков.
ПК 8. Управлять вспомогательным оборудованием стана холодной прокатки
СМ 08. Вспомогательное оборудование цехов холодной прокатки
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления вспомогательным оборудованием стана холодной прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: вспомогательное оборудование цехов холодной прокатки; устройство вспомогательных механизмов, приспособлений, правила их эксплуатации и управление ими; технику безопасности при работе на вспомогательном оборудовании цехов холодной прокатки.
При изучении модуля обучающие должны: производить проектировочный и проверочный расчеты вспомогательного оборудования; управлять вспомогательными механизмами и приспособлениями; ремонтировать обслуживаемое оборудование; выявлять возможные причины неисправностей вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 1) Управлять машинами и механизмами для перемещения металла.
Критерии оценки:
1. Знает типы механизмов подачи металла.

1. Кварто көтермелерінің құрылысын біледі.
2. Көп білікті көтермелер құрылысын біледі.
3. Суықтай таптау орнағын жөндеуге дайындау қағидаларын біледі.
4. Орнақтағы біліктерді ауыстыруды орындай алады.
5. Табақ пен жұқалтырды суықтай таптау үшін біліктер дайындай алады: біліктерді қырнау және тегістеу.
6. Қысқыш құрылғылардың түрлерін, олардың құрылымдарын, жұмыс істеу қағидатын және реттеу әдістерін біледі.
7. Орнақ жабдығын жөндеуді орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Суықтай таптау орнағын реттеу мен іске қосуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орнақты реттеу тәртібін біледі және орындай алады.
2. Саңылауларды бақылау және қысқыш механизмдерді реттеу әдістерін біледі.
3. Берілген білікаралық саңылауға қысқыш механизмдерді орната алады.
4. Барлық қоршау және қорғау құрылғыларының болуы мен жай-күйін қарап, тексеруді жүргізе алады.
5. Орнақ жұмысының бақыланатын параметрлерін біледі.
6. Жөндеуден кейін орнақты іске қосу қағидаларын біледі.
7. Прокат орнағын пультпен басқара алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Суықтай таптау орнағына қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Суықтай таптаудың прокат орнағын басқару дағдыларын біледі.
2. Таптау жабдығын майлау мерзімділігін біледі.
3. Майлау құрылғыларын пайдалану қағидаларын біледі.
4. Майлау жүйесінің жұмысын бақылай алады.
5. Майлау-салқындату сұйықтықтарын әперу жүйелерінің жай-күйін тексере алады және жұмысын бақылай алады.
6. Қысқыш механизмдерді басқара алады.
7. Өлшеу және бақылау құралдарына қызмет көрсете алады.
8. Біліктерді жөндеуден кейін немесе ауыстырғаннан кейін суықтай таптау орнағына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік талаптарын біледі.
КҚ 8. Суықтай таптау орнағының қосымша жабдығын басқару.
АМ 08. Суықтай таптау орнағын жөндеу, реттеу және қызмет көрсету
Осы модуль ыстықтай таптау орнағының қосымша жабдығын басқару үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: суықтай таптау цехтарының қосымша жабдығын; қосымша механизмдер, құрылғылар құрылысын, оларды пайдалану және басқару қағидаларын; суықтай таптау цехтарының қосымша жабдығында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: қосымша жабдықтың жобалау және тексеру есептерін жүргізуі; қосымша механизмдер мен құрылғыларды басқаруы;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуі; қосымша жабдық жарамсыздықтарының ықтимал себептерін анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Металды ауыстыруға арналған машиналар мен механизмдерді басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Метал әперу механизмдерінің типтерін біледі.

2. Знает назначение, устройство и принцип действия передающих и транспортирующих механизмов.
3. Умеет управлять передающим и транспортирующим механизмами.
4. Знает устройство и принцип действия устройств для съема рулонного проката.
5. Умеет управлять устройствами для съема рулонного проката.
Результат обучения: 2) Управлять устройствами для смотки и перемотки полос.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, устройство и принцип действия машин для сматывания полос и лент.
2. Умеет управлять машинами для сматывания полос.
3. Знает назначение и устройство перемоточных машин.
4. Умеет перематывать тонколистовой металл.
Результат обучения: 3) Управлять машинами и механизмами для правки проката.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, устройство и принцип действия правильно-задающих механизмов.
2. Умеет управлять правильно-задающими механизмами.
Квалификация "100601 3 - Техник-технолог"
ПК 9. Организовать, вести и контролировать процесс прокатки
СМ 09. Организация прокатного производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации, ведения и контролирования технологических процессов прокатки.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: организацию службы управления прокатным отделением; задачи оперативного управления; организацию хранения и отгрузки прокатной продукции.
При изучении модуля обучающие должны: вести учет производства проката на стане; составлять производственную программу цеха; планировать и вести учет производственной программы цеха.
Результат обучения: 1) Управлять прокатным производством.
Критерии оценки:
1. Знает организацию службы управление прокатными цехам и ее структуру.
2. Владеет навыками оперативного управления прокатным подразделением.
3. Умеет организовать отгрузку проката.
4.Знает технико-экономические показатели производства проката.
5. Умеет определить время работы прокатного стана.
6. Умеет планировать производственное задание прокатного стана и всего отделения.
7. Умеет организовать рабочее время персонала и его учет.
8. Умеет определить себестоимость прокатной продукции.
9. Уметь проводить на производстве все виды инструктажей по охране труда и участвовать в ведении личных карточек инструктажей по технике безопасности персонала, оперативно подчиненного мастеру участка.
Результат обучения: 2) Организовать работы обслуживающих подразделений.
Критерии оценки:
1. Знает валковое хозяйство.
2. Знает валковые материалы и способы изготовления прокатных валков.

2. Әперуші және тасымалдаушы механизмдердің мақсатын, құрылысын және жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
3. Әперуші және тасымалдаушы механизмдерді басқара алады.
4. Орама прокатты алуға арналған құрылғылардың құрылысын және жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
5. Орама прокатты алуға арналған құрылғыларды басқара алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жолақтарды орау және қайта орауға арналған құрылғыларды басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолақтар мен ленталарды орауға арналған машиналардың мақсатын, құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Жолақтарды орауға арналған машиналарды басқара алады.
3. Қайта орау машиналарының мақсаты мен құрылысын біледі.
4. Жұқа табақты металды қайта орауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Прокатты түзеуге арналған машиналар мен механизмдерді басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Дұрыс-тапсырғыш механизмдердің мақсатын, құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Дұрыс-тапсырғыш механизмдерді басқара алады.
"100601 3 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 9. Таптау процесін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
АМ 09. Прокат өндірісін ұйымдастыру
Осы модуль таптаудың технологиялық процесін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: таптау бөлімшесін басқару қызметін ұйымдастыруды; жедел басқару міндеттерін; таптау өнімін сақтау мен жүктеу ұйымдастыруды меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: орнақта прокат өндірісін есепке алуды жүргізуі; цехтың өндірістік бағдарламасын құрастыруы; цехтың өндірістік бағдарламасын жоспарлау және есепке алуды жүргізуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Прокат өндірісін басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Прокат цехтарын басқару қызметін ұйымдастыру мен оның құрылымын біледі.
2. Проат бөлімшелерін жедел басқару дағдыларын меңгерген.
3. Пркатты жүктеуді ұйымдастыра алады.
4. Прокат өндірісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін біледі.
5. Прокат орнағының жұмыс уақытын анықтай алады.
6. Прокат орнағының және барлық бөлімшенің өндірістік тапсырмасын жоспарлай алады.
7. Перосналдың жұмыс уақытын және оны есепке алуды ұйымдастыра алады.
8. Прокат өнімінің өзіндік құнын анықтай алады.
9. Өндірісте еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың барлық түрлерін жүргізе алады және учаске шеберіне жедел бағынатын қызметкерлердің қауыпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтардың жеке карточкаларын жүргізуге қатыса алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетуші бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Білік шаруашылығын біледі.
2. Білік материалдарын және прокат біліктерін дайындау тәсілдерін біледі.

3. Умеет провести комплектацию пар валков.
4. Умеет организовать работу валкового хозяйства.
5. Знает транспортное хозяйство.
6. Умеет организовать работу подъемно-транспортного оборудования на участке.
7. Умеет планировать загрузку подъемно-транспортного оборудования прокатного отделения.
8. Умеет рассчитывать количество и выбирать вспомогательное оборудование для заданной производственной программы прокатного отделения.
Результат обучения: 3) Вести контроль прокатного производства.
Критерии оценки:
1. Знает виды дефектов и умеет анализировать отбраковку металла по видам и причинам брака.
2. Знает технико-экономические показатели прокатного производства и умеет их определять.
3. Знает составляющие качества металлопроката.
4. Знает стандарты, показатели качества металлопродукции.
5. Умеет оценивать качество готового металлопроката.
6. Умеет применять необходимые методы технического контроля.
7. Умеет осуществлять визуальный контроль качества.
8. Умеет производить контроль геометрических размеров, формы и состояния поверхности металлопроката.
9. Умеет производить контроль механических свойств металла.
10. Умеет провести анализ забракованного металла по видам брака с разделением по различным критериям.
ПК 10. Организовать систему планово-предупредительных ремонтов и разрабатывать руководящие документы, относящиеся к эксплуатации, уходу, надзору и ремонтам прокатного оборудования
СМ 10. Организация ремонтов в прокатных цехах
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации системы планово-предупредительных ремонтов и разработки руководящих документов, относящихся к эксплуатации, уходу, надзору и ремонтам прокатного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: систему капитальных и планово-предупредительных ремонтов основного и вспомогательного оборудования прокатных цехов; нормативные сроки службы и нормы запаса агрегатов, узлов и деталей.
При изучении модуля обучающие должны: составлять графики капитальных и планово-предупредительных ремонтов и контролировать их соблюдение;
руководить планово-предупредительным ремонтом;
составлять нормативные списки требуемых агрегатов, узлов и деталей.
Результат обучения: 1) Планировать ремонт оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает виды ремонтов прокатного оборудования.
2. Умеет разрабатывать технически обоснованную классификацию ремонтов.
3. Умеет установить сроки ремонтного цикла, межремонтных периодов, количества и повторяемости в различных видах ремонтов.
4. Умеет планировать и составлять планы и графики организации капитального ремонта.

3. Білік жұптарын жинақтауды жүргізе алады.
4. Білік шаруашылығының жұмысын ұйымдастыра алады.
5. Көлік шаруашылығын біледі.
6. Учаскедегі көтергіш-көлік жабдығының жұмысын ұйымдастыра алады.
7. Прокат бөлімшесінің көтергіш-көлік жабдығын жүктеуді жоспарлай алады.
8. Прокат бөлімшесінің берілген өндірістік бағдарламасы үшін қосымша жабдық санын есептеп, таңдай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Прокат өндірісінбақылауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақаулардың түрлерін біледі және металды ақау түрлері мен себептері бойынша бөлуді талдай алады.
2. Прокат өндірісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін біледі және оларды анықтай алады.
3. Металл прокатының құрамдық қасиеттерін біледі.
4. Стандарттарды, металл өнімі сапасының көрсеткіштерін біледі.
5. Дайын металл өнімінің сапасын бағалай алады.
6. Техникалық бақылаудың қажетті әдістерін қолдана алады.
7. Сапаны көзбен бақылауды жүзеге асыра алады.
8. Металл өнімінің үстіңгі қабатының геометриялық өлшемдерін, нысандары мен жағдайын бақылауды жүргізе алады.
9. Металдың механикалық қасиеттерін бақылауды жүргізе алады.
10. Әр түрлі критерийлер бойынша бөле отырып, ақауы бар металды ақау түрлері бойынша талдауды жүргізе алады.
КҚ 10. Жоспарлы-сақтандырмалық жөндеу жүйесін ұйымдастыру және прокат жабдығын пайдалануға, күтіп-ұстауға, қадағалауға және жөндеуге жататын басқарушы құжаттарды әзірлеу
АМ 10. Прокат цехтарындағы жөндеуді ұйымдастыру
Осы модуль прокат жабдығын пайдалануға, күтіп-ұстауға, қадағалауға және жөндеуге жататын басқарушы құжаттарды әзірлеу және жоспарлы-сақтандырмалық жөндеу жүйесін ұйымдастыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: прокат цехтарының негізгі және қосымша жабдығын күрделі және жоспарлы-алдын ала жөндеу жүйесін; агрегаттардың, тораптардың және бөлшектердің жұмыс істеуінің нормативтік мерзімі және қор нормаларын меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: күрделі және жоспарлы-сақтандырмалық жөндеу кестелерін құрастыру және олардың сақталуын бақылауы; жоспарлы-сақтандырмалық жөндеуді басқаруы; талап етілетін агрегаттардың, тораптардың және бөлшектердің нормативтік тізімдерін құрастыруы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты жөндеуді жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:
1. Прокат жабдығын жөндеу түрлерін біледі.
2. Жөндеулердің техникалық негізделген жіктемесін әзірлей алады.
3. Жөндеу циклының, жөндеуаралық кезеңдердің мерзімін, жөндеу түрлеріндегі қайталану мен оның санын белгілей алады.
4. Күрделі жөндеуді ұйымдастырудың жоспарлары мен кестелерін жоспарлауды және құрастыруды біледі.

5. Умеет составлять планы и графики в организации планово-предупредительного ремонта.
Результат обучения: 2) Организовать ремонт оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет организовать и спланировать ремонтные работы прокатного отделения.
2. Знает характерные признаки и контрольный перечень основных работ капитального ремонта.
3. Имеет навыки организации капитального ремонта.
4.Имеет навыки организации планово-предупредительных (текущих) ремонтов.
5. Уметь контролировать процесс проведения ремонта.
6. Умеет принимать оборудование после планово-предупредительного ремонта.
7. Умеет составлять доклад непосредственному руководителю с замечаниями по ремонту.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ознакомления с работой предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологические процессы в отдельных цехах; состав и работу основного и вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с прокатными подразделениями предприятий по обработке цветных металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает правила безопасности в прокатном подразделении.
2. Знает основные типы прокатных технологий.
3. Знает структуру и состав прокатного подразделения.
4. Знает виды прокатной продукции.
5. Знает виды основного оборудования.
6. Знает виды вспомогательного оборудования.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые на получение квалификаций "Прокатчик горячего металла", "Вальцовщик холодного металла".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологию производства листа и сортового проката; состав и работу основного и вспомогательного оборудования прокатного цеха.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Прокатчик горячего металла" 3 разряда.
Критерии оценки:
1. Умеет подготовить металл к горячей прокатке.
2. Умеет вести процесс горячей прокатки листа.
3. Умеет вести процесс горячей прокатки простых профилей проката.
4. Умеет вести процесс горячей прокатки фасонных профилей сортового проката.
5. Владеет первичными практическими навыками ремонта и наладки стана горячей прокатки.
6. Владеет первичными практическими навыками обслуживания стана горячей прокатки.
7. Умеет применять основное и вспомогательное оборудование, обслуживающее стан горячей прокатки.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Вальцовщик холодного металла" 2 разряда.
Критерии оценки:

5. Жоспарлы-алдын ала жөндеуді ұйымдастырудағы жоспарлар мен кестелерді құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеуді ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Прокат бөлімшесінің жөндеу жұмыстарын ұйымдастыра және жоспарлай алады.
2. Күрделі жөндеудің негізгі жұмыстарына тән белгілерді және олардың бақылау тізбесін біледі.
3. Күрделі жөндеуді ұйымдастыру дағдыларын біледі.
4. Жоспарлы-алдын ала (ағымдағы) жөндеуді ұйымдастыру дағдыларын меңгерген.
5. Жөндеу жүргізу процесін бақылай алады.
6. Жоспарлы-алдын ала жөндеуден кейін жабдықты қабылдай алады.
7. Тікелей басшыға жөндеу бойынша ескертпелері бар баяндама құрастыра алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль кәсіпорын жұмысымен танысу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жекелеген цехтардағы технологиялық процестерін; негізгі және қосымша жабдықтың құрамы мен жұмысын меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Түсті металдар мен қорытпаларды өңдеу бойынша кәсіпорындардың прокат бөлімшелерімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Прокат бөлімшесіндегі қауіпсіздік қағидаларын біледі.
2. Прокат технологияларының негізгі типтерін біледі.
3. Прокат бөлімшесінің құрылымы мен құрамын біледі.
4. Прокат өнімінің түрлерін біледі.
5. Негізгі жабдық түрлерін біледі.
6. Қосымша жабдық түрлерін біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Осы модуль "Ыстық металл құюшы", "Салқын металл жаныштаушы" біліктіліктерін алу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: табақ пен сұрыпталған прокат өндіру технологиясын; прокат цехының негізгі және қосымша жабдығының құрамы мен жұмысын меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) 3 разрядты "Ыстық металл құюшы" біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Металды ыстықтай таптауға дайындай алады.
2. Табақты ыстықтай таптау процесін жүргізе алады.
3. Прокаттың қарапайым пішіндерін ыстықтай таптау процесін жүргізе алады.
4. Сұрыпталған прокаттың қалыпқа келтірілген пішіндерін ыстықтай таптау процесін жүргізе алады.
5. Ыстықтай таптау орнағын жөндеу және реттеудің алғашқы практикалық дағдыларын меңгерген.
6. Ыстықтай таптау орнағына қызмет көрсетудің алғашқы практикалық дағдыларын меңгерген.
7. Ыстықтай таптау орнағына қызмет көрсетуші, негізгі және қосымша жабдықты пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) 2 разрядты "Салқын металл жаныштаушысы" білктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет подготовить металл к холодной прокатке.
2.Умеет вести процесс холодной прокатки листа.
3. Умеет вести процесс холодной прокатки простых профилей сортового проката.
4. Умеет вести процесс холодной прокатки фасонных профилей сортового проката.
5. Владеет первичными практическими навыками ремонта, наладки стана холодной прокатки.
6. Владеет первичными практическими навыками обслуживания стана холодной прокатки.
7. Умеет применять основное и вспомогательное оборудование, обслуживающее стан холодной прокатки.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения квалификации "Техник-технолог".
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: структуру предприятия по обработке цветных металлов и их сплавов; вопросы экономики и организации прокатного производства; характерные признаки и контрольный перечень основных ремонтных работ; структуру валкового и подъемно- транспортного хозяйств прокатного цеха.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Техник-технолог".
Критерии оценки:
1. Знает особенности технологических процессов металлообработки.
2. Имеет навыки оформления документации на технологический процесс прокатки.
3. Имеет навыки оформления документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования.
4. Имеет навыки оформления распоряжения на производство работ.
5. Имеет навыки анализа работы прокатного подразделения.
6. Умеет определять и анализировать основные технико-экономические показатели прокатного производства.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 76
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:       1100000 - Транспорт (по отраслям) Морская техника.
Специальность:                   1103000 "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов"

1. Металды суықтай таптауға дайындай алады.
2. Табақты суықтай таптау процесін жүргізе алады.
3. Сұрыпталған прокаттың қалыпқа келтірілген пішіндерін суықтай таптау процесін жүргізе алады.
4. Сұрыпталған прокаттың қалыпқа келтірілген пішіндерін суықтай таптау процесін жүргізе алады.
5. Суықтай таптау орнағын жөндеу және реттеудің алғашқы практикалық дағдыларын меңгерген.
6. Суықтай таптау орнағына қызмет көрсетудің алғашқы практикалық дағдыларын меңгерген.
7. Суықтай таптау орнағына қызмет көрсетуші, негізгі және қосымша жабдықты пайдалана алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Осы модуль "Техник-технолог" біліктілігін алу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: түсті металдар мен қорытпалар өңдеу бойынша кәсіпорын құрылымын; прокат өндірісінің экономикасы мен ұйымдастырылуы мәселелерін; негізгі жөндеу жұмыстарына тән белгілер мен бақылау тізбесін; прокат цехының білік және көтергіш-көлік шаруашылықтарының құрылымын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-технолог" білктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Металл өңдеудің технологиялық процестерінің ерекшеліктерін біледі.
2. Таптаудың технологиялық процесіне құжаттама ресімдеу дағдыларын меңгерген.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеуге арналған құжаттаманы ресімдеу дағдыларын меңгерген.
4. Жұмыстарды жүргізуге өкім ресімдеу дағдыларын меңгерген.
5. Прокат бөлімшесінің жұмысын талдау дағдыларын меңгерген.
6. Прокат өндірісінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтай және талдай алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 76 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:: 1100000 Көлік (салалар бойынша) Теңіз техникасы.
Мамандығы: 1103000 "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету"

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 01 Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые по делопроизводству, составлять организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: оформления, хранение и сдачи дел в архив; основы делопроизводства; служебные документации; профессиональные термины; служебный этикет.
При изучении модуля обучающиеся должны:
вести делопроизводство;
совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия отрасли делопроизводства.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основ делопроизводства.
3. Определяет вид документов.
Результат обучения: 2) Знать классификацию документов по личному составу.
Критерии оценки:
1. Знает основные виды документов по личному составу.
2. Умеет вести документы по личному составу.
3. Знает документирование трудовых правоотношений.
Результат обучения: 3) Составлять организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по составлению документов.
2. Умеет составлять нормативные документы
3. Знает правила оформления личных документов.
Результат обучения: 4) Редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы редактирования документов.
2.Употребляет отдельные профессиональные термины, в языке письменной и деловой речи.
БК 7/. Знать и применять в трудовой деятельности основные положения и нормы единой системы конструкторской и технологической документации
ОПМ 02. Инженерная графика
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые выполнения разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила оформления чертежей, правила вычерчивания контуров технических деталей, основные понятия о технических средствах проектирования, компьютерных графических систем.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по - эскизам и копиям;
использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации
Результат обучения: 1) Выполнять чертежи деталей
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления чертежей
2. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей
3. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи общего вида по эскизам и копиям.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять проекционное черчение.
2. Применяет навыки машиностроительного черчения.
3. Распознает категории изображений на чертеже.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БК6 Мемлекеттік тілде құжат жүргізу және іскери хаттарды ресімдеу.
ЖКМ 01. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль ісжүргізуді жүргізу, ұйымдастыру тарату, қалыптық құқықтық, анықтамалық құжаттарға қажетті білім мен дағдыны игеруге мүмкіндік береді және жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: істерді ресімдеу, сақтау мұрағатқатапсыру; ісжүргізу негіздері; қызметтік құжаттар; кәсіби терминдер; қызметтік этикет.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
Ісжүргізуді жүргізу;
Мәтінді, кәсіби бағыттағы іскер құжаттарды жетілдіру әрі түзету.
Оқыту нәтижесі: 1) Ісжүргізу саласы негізгі түсініктерін білу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Ісжүргізу негізін білетінжігін көрсетеді.
3. Құжаттар түрін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке құрам бойынша құжаттар жіктелуін білу.
Бағалау
өлшемдері:
1.Жеке құрам бойынша құжаттардың негізгі түрін біледі.
2.Жеке құрам бойынша құжаттарды жүргізе алады.
3.Еңбек құқыққатынасты құжаттандыруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымдастыру тарату, қалыптық құқықтық, анықтама құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру.
Бағалау
өлшемдері:
1. Құжатты құрастыру білімін көрсетеді.
2. Қалыптық құжатты құрастыра біледі
3. Жеке құжаттарды ресімдей біледі (резюме, өмірбаян, өтініш, қолхат, сенім хат (жеке).
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіби бағыттағы мәтін, іскери құжаттарды тексеру.
Бағалау
өлшемдері:
1. Құжатты тексеру негізгі кезеңдерін біледі.
2. Жеке кәсіби терминді, тілдесуде жазу әрі әсери тілдесуді қолданады.
БК 7/. Құрастыру әрі технологиялық құжаттамада ортақ жүйе қалпы мен іскер қызметтік ереге сай білу әрі қолдану
ЖКМ02.
Инженерлік графика
Аталмыш модуль құрастыру әрі технологиялық құжаттарды әзірлеу, ресімдеу әрі оқуды орындауға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: сызуды ресімдеу ережесі; техникалық теіктерді сызу ережесі; жобалау техникалық құралдары туралы негізгі түсінік; компьютерлік графикалық жүйе.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
Сұлба мен көшірмеге қарап, тетік сызбасы, жалпы түрдің сызбасын орындау;
Құрастыру әрі технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарлама пакетін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Тетік сызбасын орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Сызуды ресімдеу ережелерін біледі
2. Техникалық тетік сұлбасын сызу ережелерін білетінін көрсетеді.
3. Техникалық тетіктің сұлбасын сызу ережелерін қолданып геометриялық сызуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сұлба әрі көшірмеге қарап жалпы түрдің сызуын орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Жобалық сызуды орындай алады.
2. Машина жасау сызудың дағдысын қолданады.
3. Сызбадағы бейне категориясын таниды.

4. Оформляет чертежи общего вида по эскизам и копиям.
5. Выполняет чертежи и схемы изделий по специальности, используя средства инженерной графики.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и оформлять конструкторскую и технологическую документацию с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия о технических средствах проектирования.
2. Демонстрирует знания о компьютерной графической системе.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
БК 8/. Знать принципиальные основы теоретической механики, проводить несложные расчеты конструкции на прочность и жесткость
ОПМ 03. Техническая механика
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для понимания назначения и устройства, предпочтительного применения по назначению машин и механизмов в составе соответствующих судовых устройств и систем.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: - аксиомы статики; плоскую и пространственную систему сил;
основные понятия кинематики; , аксиомы динамики, движение материальной точки; - детали механизмов и машин: передачи (фрикционные, зубчатые,
характеристики механизмов и машин.
При изучении модуля обучающиеся должны: выполнять кинематические схемы и эскизы при исполнении элементарных расчетов по определению системы сил, центра тяжести плоских сечений и прокатных профилей, оценке достаточной прочности и износостойкости судовых, механических и трубопроводных конструкций в процессе выполнения трубопроводных, судо-монтажных и механомонтажных работ.
Результат обучения: 1) Выполнять элементарные расчеты по определению сил и моментов в составе соответствующих механических конструкций.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.
2. Демонстрирует знания правил разложения сил.
3. Выполняет геометрические построения, используя способы определения равнодействующей системы сил.
4. Демонстрирует умение выполнения расчетов по определению положения центра тяжести.
Результат обучения: 2) Выполнять определенные виды расчетов, связанных с основными понятиями кинематики и динамики материальных тел.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и определения теории механизмов и машин.
2. Применяет аксиомы динамики и закономерности движения материальной точки при выполнении поверочных расчетов работы силы тяжести и постоянной силы вращающегося тела.
Результат обучения: 3) Выполнять трубопроводные и механомонтажные работы на основе знаний теории сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Знает основные виды нагрузок, напряжений и деформаций.
2. Умеет практически применять расчетные формулы по определению прочности материалов при растяжении и сжатии.
3. Демонстрирует знания основных понятий оценки надежности и работоспособности деталей машин и механизмов.

4. Сұлба мен көшірме бойынша сызуды ресімдейді.
5. Инженерлік графика құралын қолданып мамандық бойынша бұйым сызбасы мен сызуын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданбалы бағдарлама көмегімен құрастыру әрі технологиялық құжаттарды әзірлеу әрі ресімдеу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Жобалау техникалық құралдары туралы негізгі түсінікті біледі.
2. Компьютерлік графикалық жүйе туралы біліміні көрсетеді.
3. Құрастыру әрі технологиялық құжаттарды әзірлеу үшін қолданбалы бағдарлама пакетін қолданады.
БК 8/. Теориялық механика принципиалдық негіздерін білу, берікті пен қатталыққа қиын емес есептеулер жасай білу
ЖКМ 03. Техникалық механика
Аталмыш модуль сәйкес кеме құрылымы мен жүйесі құрамындағы машина мен механизмді жұмсау бойынша қажетті қолданыс түсінік пен құрылғыны түсінугі қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: статика аксиомасы; күштің жазық әрі кеңістік жүйесі; кинематика негізгі түсініктері; динамика аксиомасы, материалдық нүкте қозғалысы; механизм мен машина тетіктері: берілістер (фрикциялық, тісті), механизм мен машина сипаты.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды: күш жүйесін анықтауда қалапайым есепті орындауда кинематикалық сызба мен сұлбасын орындау, жазық қима мен илемді профиль ауырлық орталығын, кемеқұбыр, кемежинақтау және кеме, механикалық әрі құбыржол құрылымының мейлінше беріктігі мен тозуға тұрақтылығын бағалау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәйкес механикалық құрылым құрамында күш пен сәтті анықтау қарапайым есебін орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Статика негізгі түсініктерін біледі.
2. Күштердің бөліну ережелерін білетінін көрсетеді.
3. Күштің теңәрекететуші жүйесін анықтау тәсілдерін қолдану геометриялық құрылымды орындайды.
4. Ауырлық орталығы орналасуын анықтау бойынша есептерді орындау білігін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдық дене кинематика және динамика негізгі түсініктерімен байланысты есептер белгілі түрін орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Механизм мен машина теориясын анықтау және кинематика негізгі түсініктерін біледі.
2. Ауырлық күші жұмысы тексеру орындауда және айналу денесінің тұрақты күші кезінде динамика аксиомасы мен материалдық нүкте қозғалысы заңдылыңын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материал қарсыластығы теориясы білімі негізінде құбыржол және мехажинақтау жұмыстарын орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Жүктеме, кернеу мен бұзылу негізгі түрлерін біледі.
2. Созылу әрі қысылу кезінде материал беріктігін анықтау бойынша есептік формуланы нақты қолдана алады.
3. Машина мен механика тетіктері беріктігі мен жұмыс мүмкіндігі бағалау негізгі түсініктері білімін көрсетеді .

4. Демонстрирует знания и умеет объяснять область предпочтительного применения различных видов механических передач в судовых условиях с учетом их достоинств и недостатков.
БК 9/. Знать классификацию и принцип действия электрических машин и другого электрооборудования, использовать полученные знания применительно к судовой технике
ОПМ 04. Электротехника и электроника
Данный модуль даҰт возможность получить знания, необходимые для понимания назначения и устройства, предпочтительного применения в составе электроприводов соответствующих судовых устройств и систем электрических цепей постоянного и переменного тока.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов, электрические машины постоянного и переменного токов; основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
При изучении модуля обучающиеся должны: применять по назначению пускорегулирующую и защитную аппаратуру, выявлять неисправности электрических цепей судового оборудования при их техническом обслуживании.
Результат обучения: 1) Знать теоретические основы электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает современное состояние и перспективы развития электротехники и электроники.
2. Умеет объяснять основные характеристики электрического поля. и режимы работы электрических цепей.
3. Выполняет соответствующие расчеты электрических цепей при различном соединении сопротивлений и источников ЭДС.
4. Демонстрирует знания основных понятий электромагнетизма.
5. Имеет понятие об особенностях трехфазных электрических цепей.
Результат обучения: 2) Знать теоретические основы электроники.
Критерии оценки:
1. Знает основные виды полупроводников и их электрофизические свойства.
2. Демонстрирует знание основного устройства тиристоров, их устройства, принципа работы и предпочтительного применения в составе судового электрооборудования.
3. Умеет читать стандартные электрические схемы и практически применять их при эксплуатации и техническом обслуживании судового и технологического оборудования.
Результат обучения: 3) Иметь понятие об интегральных схемах микроэлектроники.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание технологии изготовления микросхем, их классификации, маркировки и преимущества применения.
Результат обучения: 4) Применять по назначению электрические и полупроводниковые приборы из состава судового электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Знает общую классификацию электроизмерительных приборов по различным признакам.
2. Владеет практическими навыками использования электрических и электронных измерительных приборов по их назначению.
3. Демонстрирует знания устройства и принципа действия приборов магнитоэлектрической, электромагнитной, электродинамической, ферродинамической и индукционной систем.
БК 10. Применять основные положения Государственной системы метрологии и стандартизации РК и международной системы общетехнических и общепрофессиональных дисциплин
ОПМ 05. Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Данный модуль даҰт возможность получить знания, необходимые для понимания основ стандартизации, принципов метрологии и сертификации применительно к судостроению, машиностроению, ремонту и техническому обслуживанию судовых машин и механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
структуру международных и региональных стандартов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
применять по назначению основные понятия и стандартные наработки в полном соответствии с системными требованиями нормативной технической и технологической документации,
использовать и эксплуатировать судовую технику, конструкционные материалы и изделия из них с учетом их стандартных физических, механических и ресурсных свойств
Результат обучения: 1) Знать основные цели, задачи и принципы стандартизации, метрологии и взаимозаменяемости.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и определения в области стандартизации.
2. Имеет понятие о сущности и принципах взаимозаменяемости.
3. Демонстрирует знания о задачах метрологии и сертификации продукции.
Результат обучения: 2) Уметь выполнять необходимые расчеты и обоснования в пределах профессиональной компетенции.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания в области унификации и агрегатирования судовых машин и механизмов.
2. Сознательно использует в своей трудовой деятельности ряды предпочтительных чисел.
3. Аргументировано объясняет роль и решающее значение стандартов и процесса стандартизации в обеспечении качества выпускаемой продукции.

4. Артықшылығы мен кемшіліктерін ескеріп кеме жағдайында механикалық беріліс түрлерін қолдану аясын түсіне біледі әрі білімін көрсетеді.
БК 9/. Электр машина мен басқа да жабдықтың жіктелуі мен әрекет қағидатын білу, алған білімін кеме техникасына қатысты қолдану
ЖКМ 04.
Электроника және электртехника
Аталмыш модуль тұрақты әрі айнымалы электрондық тізбек жүйесі мен кеме қондырғысыне сәйкес электржетек құрамын жұмысы мен құрылымына қажетті білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: синусиалдық тоқ бірфазалық және үш фазалық тұрақты әрі айнымалы тізбегі, тұрақты әрі айнамыл тоқты электр машинасы; электроника негіздері; электр қуаты өндірісі, берілісі және бөлінуі.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды: қосуды реттеуші және қорғаныш аппаратурасын жұмсалу мақсатына қарай қолдану, кеме жабдықтарына техникалық қызмет көрсету кезінде электр тізбегінің ақауын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электртехника теориялық негізін білу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Электртехника және электроника даму қалпы мен болашағын біледі.
2. Электр өрісі негізгі сипатын және электр тізбегі жұмыс кестесін түсіндіре алады.
3. ЭҚК қарсыластығы мен көзін түрліше қосу кезіндегі электр тізбегі сәйкес есептеулерін орындайды.
4. Электрмагнетизм негізгі түсініктерін білетінін көрсетеді.
5. Үшфазалық электр тізбегі ерекшелігі туралы түсінігі болады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроника теориялық негізін білу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Жартылай өткізгіш негізгі түрлерін және олардың электрфизикалық қасиетін біледі.
2. Тиристор негізгі құрылымы туралы білімін, құрылымын, кеме электр жабдығы құрамында қолдануды түсінеді.
3. Кеме және технологиялық жабдықты пайдалану кезінде стандарт электр сызбаны оқи алу.
Оқыту нәтижесі: 3) Микроэлектроника интеграл сызбасы тура түсінгі болу.
Бағалау
өлшемдері:
1.Микросызба даярлау технологиясы, жіктелуі, маркалануы және қолданыс артықшылығын білетінін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кеме электржабдығы құрамынан электр және жартылай жетекті аспапты мақсатына қарай қолдану.
Бағалау
өлшемдері:
1. Түрлі қасиетін қарап электрөлшеуіш аспаптың жалпылама жіктемесін біледі.
2. Жұмсалуына қарай электр және электрон сайманын нақты дағдысын иегереді.
3. Магнитэлектр, электрмагнит, электрдинамикалық, ферродинамикалық және индукция жүйесі әрекетінің қағидаты мен қондырғы білімін көрсетеді.
БК 10.
Гидроқұрылыста метрология, стандарттау және сертификаттау бойынша білімдерін қолдану
ЖКМ 05. Стандарттау,
метрология және сертификаттау.
Аталмыш модуль кеме қолданылатын қағидаттарын стандарттау, метрология және сертификаттау негіздерін түсіну, кеме техникасын машина жасау, жөндеу және қызмет көрсету үшін қажетті білім алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: стандарттау, метрология, сертификаттау құқықтық нысаны, қағидаты, нысаны, субъекті, құралы, әдістерін халықаралы, аймақтық стандарты.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
техникалық әрі технологиялық құжаттары жүйелік талаптарына сай стандарттық топтама мен негізгі түсінікті қолдану;
физикалық, механикалық әрі қор қасиетін ескеріп құрастырма материал мен бұйым, кеме техникасын қолдану әрі пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттау, метрология және өзара ауысым қағидаты мен міндетін, негізгі мақсатын білу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Стандарттау саласындағы негізгі түсінік пен анықтаманы біледі.
2. Өзара алмасу мәні мен қағидаты туралы түсінігі болады.
3. Өнімді стандарттау әрі метрология міндеттері туралы білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби құзыреттілік шегінде қажетті есеп пен негізді орындай алу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме машинасы мен механизмдерін біріздендіру әрі агрегаттау саласындағы білімін көрсетеді.
2. Қызметінде маңызды сандарды саналы түрде қолданылады.
3. Шығарылатын өнім сапасын қамтамасыз етуде стандарттау үрдісі мәні мен рөлін түсіндіреді.

4. Демонстрирует знания и практическое применение особенностей устройства и назначенного предпочтительного использования разных видов разъемных соединений с соблюдением необходимой точности обеспечения посадок с натягом, переходных и с зазором.
Результат обучения: 3) Применять в профессиональной деятельности стандартную техническую и технологическую документацию на основе устойчивого навыка работы с ней.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о стандартных видах взаимозаменяемости, успешно применяет в своей деятельности стандартные понятия и требования о допусках и посадках.
2. Демонстрирует знания и практическое понимание основ метрологии, неизбежной недостижимости абсолютной точности и наличия допустимых погрешностей измерений.
3. Умеет находить и использовать по назначению необходимую информацию в области стандартизации, метрологии и сертификации.
Результат обучения: 4) Выполнять грамотный стандартный контроль геометрических размеров и других параметрических данных судового оборудования, машин, механизмов, устройств и систем с помощью соответствующих приспособлений, инструментов и приборов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания и свободное владение главными единицами измерения Международной системы единиц и внесистемными единицами измерения, принятыми на флоте, в судостроении и судовом машиностроении.
2. Умеет выполнять необходимые измерения с использованием соответствующих измерительных инструментов, приборов и специальных устройств, как постоянного применения, так и приборов поверочного назначения.
БК 11. Применять по назначению средства борьбы за живучесть судна с учетом устройства судна, его назначения и расположения помещений
ОПМ 06. Теория, устройство судов и борьба за живучесть судна
Данный модуль даҰт возможность получить знания, необходимые для понимания классификации и области применения основных типов судов внутреннего плавания и морского флота, специальной судостроительной, мореходной и судомеханической терминологии, применяемой в судостроении, судоремонте а также и в области технического обслуживания судовых машин и механизмов.
При изучении модуля обучающиеся должны: применять по назначению знания специальной геометрии и устройства судна с учетом теоретических обводов его корпуса, особенностей конструкции и расположения его надстроек, отсеков корпуса, деталей набора и обшивки корпуса судна, расположения его палуб, платформ и трюмных помещений.
В свою очередь, знание устройства судна и его элементов (в том числе – механической части, вспомогательных механизмов, судовых устройств и систем) дает возможность целенаправленного исполнения трудовых обязанностей и полноценного участия в мероприятиях по борьбе за живучесть судна
Результат обучения: 1) Знать основные типы судов морского флота и внутреннего плавания.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание классификации морских и речных судов по различным признакам.
2. Объясняет стандартную классификацию судов по районам плавания.
3. Владеет специальной терминологией и определениями по геометрии и общему устройству судов в зависимости от их назначения.
Результат обучения: 2) Свободно ориентироваться и читать теоретические чертежи корпусов судов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания теоретических линий, базовых плоскостей и характерных обводов корпуса судна.
2. Объемно представляет форму корпуса судна по элементам теоретического чертежа.
3. Умеет выполнять необходимые расчеты площадей сечений корпуса судна (ватерлиний и шпангоутов) по элементам его теоретического чертежа.
Результат обучения: 3) Знать общее устройство судов, их мореходные и эксплуатационные качества.
1. Демонстрирует знание систем набора корпуса судна, его элементов, расположения палуб, платформ, переборок и выгородок, расположения и устройства надстроек судна.
2. Умеет объяснять сущность основных мореходных качеств судов: плавучесть, остойчивость, непотопляемость, ходкость, управляемость, устойчивость на курсе.
3. Имеет понятие об основных эксплуатационных качествах судна, как то: водоизмещение, осадка, грузовместимость, автономность плавания, скорость.
Результат обучения: 4) Знать средства и способы борьбы за живучесть судна.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о сущности конструктивной противопожарной защите судна.
2. Знает основной состав спасательных средств коллективного и индивидуального пользования, основные требования к спасательным шлюпкам и их расположению на судне.
3. Умеет объяснять основной состав аварийного и противопожарного снабжения судов, методы и способы его применения по назначению.

4. Қондырманы тартып, ауыспалы әрі саңылаулы қамтамасыз ету үшін түрлі қосылысты қолдану нақты білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіби қызметте стандарт техникалық әрі технологиялық құжаттаманы дағдысын қолдану.
Бағалау
өлшемдері:
1. Өзараалмасу түрінің стандарты туралы, өз қызметінде стандарт түсінік пен шақтама мен қондырма талартары мен түсінігі туралы білімді игереді.
2. Метрология негізін нақты түсіну әрі білімін абсолют дәлдік пен өзгеріс туралы білімін көрсетеді,.
3. Стандарттау, метрология, сертификаттау туралы қажетті мәліметті қолдана әрі таба біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Тиісті құрылғылар, аспаптар мен құралдарды арқылы құзыреттi бақылау стандартты өлшемдері және кеме жабдықтары, машиналар, құрылғылар мен жүйелерді басқа параметрлік көрсеткіштерін сауатты орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Флотта, кеме құрылысы және кеме машина жасауда қолданылған Бірліктер халықаралық жүйесі мен өлшеу жүйеден тыс өлшемін еркін игереді әрі білімін көрсетелі.
2. Сәйкес өлшеуіш сайман, аспап және арнайы қондырғыны қолданып, тексеру бағытндағы аспаптарын да қолданып қажетті өлшеуді орындай алады.
БК 11. Кеме құрылысы және оның өміршеңдігі үшін кұресу құралдарын тағайындау, имараттың орналасуы мен жұмсалуын қолдану
ЖКМ 06. Кеме құрылысы мен кеме өміршеңдігі үшін күрес теориясы
Бұл модуль ішкі су кемелері мен теңіз флоты негізгі түрлерінің өтініш түсіну, арнайы кеме жасау, кеме жасау, кеме жөндеу және жіктеу, сондай ақ кеме техникасын техникалық қызмет көрсету саласында қолданылатын теңіз техникасы және әскери теңіз терминологиясын түсіну, қажетті білім мен дағдыны алу үшін мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды: кеме қаңқасы туралы теориялық орамын ескеріп кеме құрылымы мен арнайы геометрия, корпус бөлмелері, кеме қаңқасының қаптамасы, палубаның орналасуын, платформа мен трюм бөлімшелері туралы білімін мақсатымен қолдану.
Өз кезегінде кеме және оның элементтерінің құрылымы (соның ішінде – механикалық бөлік, көмекші механизм, кеме қондырғысы мен жүйесі) еңбек міндетін мақсатты орындауға және кеменің өміршеңдігі үшін күресу шараға толыққанды қатысуға мүмкіндік береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теңіз флоты және ішкі қатынас кемелерінің негізгі түрлерін білу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Түрлі қасиетіне қарай теңіз әрі өзен кемелерін жіктеуді білетінін көрсетеді.
2. Жүзу айданына қарай кемелердің стандарттық жіктелуін түсіндіреді.
3. Жұмсалуына қарай кемелердің жалпы құрылымы мен геометриясы бойынша анықтама мен арнайы терминологияны игереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кеме қаңқасы теориялық сызбасын еркін игеріп оқи алу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме қаңқасы ернеуіне тән және базалық жазықтық, теориялық сызықты білетінін көрсетеді.
2. Теориялық сызба элементіне қарай кеме қаңқасы формасын ауқымды қып көрсетеді.
3. Теориялық сызбасы элементіне қарай (ватерсызық пен шпангоут) кеме қаңқасы қиысу алаңын қажетті өлшеуді орындай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кеменің жалпы құрылымын білу, кемеде жүзу және пайдалану сапасын білу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме қаққасы топ жүйесі, элементтері, палуба орналасуы, платформа, ернеу әрі арын, кеме бөлімшелерінің орналасуы мен құрылымын білетінін көрсетеді.
2. Кеменің теңізде жүзу негізгі сапасының мәнін: жүзгіштігі, қарқындылық, батпаушылық, жүргіштігі, басқарушылық, бағыттағы беріктігін түсіндіреді.
3. Кеменің пайдалану негізгі қасиеті туралы түсініктерді: сусыйымдылық, тұну, жүк сыйымдылығы, бөлек жүзу, жылдамдықты біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кеменің өміршеңдігі үшін құралы мен әдістерін білу
Бағалау
өлшемдері:
1. Кемені өрттен қорғау құрылымдық мәні туралы түсінігін біледі.
2. Ұжымдық әрі жеке қолданылатын құтқару құралының негізгі құрамын, құтқару қайығы және оның кемеде орналасу негізгі талабын біледі.
3. Кеменің апаттық және өртке қарсы қызметінің негізгі құрамын, қолданысына қарай әдіс пен тәсілдерін түсіндіре алады.

4. Знает методы и способы обнаружения водотечности корпуса судна и основы правильной организации борьбы за непотопляемость судна с помощью штатных и подручных средств.
Результат обучения: 5) Знать основы проектирования, постройки и испытания судов.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие об этапах разработки проекта судна и особенностях проектирования серийных судов.
2. Умеет объяснить закономерную последовательность этапов постройки судна в зависимости от способа сборки корпуса.
3. Демонстрирует знание сущности швартовных и ходовых испытаний судна.
Результат обучения: 6) Знать состав вооружения и оборудования судов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о назначении и разновидности конструкции судовых канатов, цепей и якорей.
2. Умеет объяснять различие понятий и "рангоут" и "такелаж", их разновидности в зависимости от типа и назначения судна и основной состав по назначению.
3. Знает виды судовых устройств и трубопроводных систем, умеет объяснять их основной состав и компоновку, расположение на судне в зависимости от назначения устройства или системы, основы их применения и обслуживания в эксплуатации.
БК 12. Эффективно использовать технические средства, научные достижения и передовые технологии в области информационных технологий; использовать типовые средства программного обеспечения, знать виды информации и способы представления..
ОПМ 07. Прикладная информатика
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания по основам компьютерных технологий, необходимые для выполнения профессиональной практической деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
роль и значение новых компьютерных технологий в профессиональном росте;
понятие операционной системы и принципы работы в операционных системах;
создание, копирование, переименование объектов;
назначение, структуру, главное меню, назначение горячих клавиш при работе на функции, диаграммы, объекта;
понятия: база данных, списки, поля, записи, прямая и ковенная связь;
основные принципы построения баз данных;
локальную, глобальную сети, их структуры, основные принципы работы в сетях;
структуру редактора, принципы работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение оринтации чертежа.
При изучении модуля обучающиеся должны:
применять теоретические знания в решении практических профессиональных задач;
настраивать опрационную систему;
копировать, удалять, переименовывать объекты, создавать ярлыки; настраивать интерфейс;
форматировать и редактировать текст, вставлять объекты, настраивать объекты на текст;
создавать и редактировать таблицы, вводить формулы;
подключать, настраивать и работать с внешними устройствами
Результат обучения: 1) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает принципы работы в операционных системах
2. Умеет настраивать операционные системы..
3. Умеет использовать современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.

4. Кеме қаңқасының суөткізгіштігін және штаттық әрі қол асты құрал көмегімен кеменің батпауы үшін күресті дұрыс ұйымдастыру әдістері мен тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: Д) Кемені жобалау, салу әрі сынау негізін білу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Сериялық кемені жобалау ерекшеліні мен кемені жобалауды әзірлеу кезеңдері туралы түсінігі болады.
2. Қаңқаны жинау тәсілдеріне сай кемені құрастыру кезеңі ретінің заңдлығын түсіндіре алады.
3. Кеме жүрісін сынау әрі швартовка мәнін білетінін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: Е) Кеме құрастыру әрі жабдықтану құрамын білу.
Бағалау
өлшемдері:
Кеме арқаны, шынжыры мен зәкірі құрылымы жұмсалуы мен түр түрі туралы білімін көрсетеді.
"Рангоут" және "такелаж" сияқты түрлі түсінікті және жұмсалуына қарай кеме және негізгі құрамы туралы түсінігін түсіндіреді.
Кеме және құбыржол жүйесі түрлерін, негізгі құрамы және жи ынтығы, пайдалану қызметі мен қолдану аясын біледі.
БК 12 Ақпараттық технология саласындағы озық технология және ғылыми жетістіктер, техникалық құралдарды тиімді қолдану, ЭЕМ ақпараттты түр түрін қолдануды білу
ЖКМ 07 Қолданбалы информатика
Аталмыш модуль нақты кәсіби қызметті орындауға қажетті компьютерлік технология негізі бойынша білімі мен дағдысын алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
Кәсіби өсуде жаңа компьютерлік технологиясы рөлі мен мәні;
операционная жүйе түсінігі;
операционная жүйе жұмыс қағидаты;
Нысанды құру, көшіру, атайын өзгерту;
бас мәзірі, жұмсалуы, құрылымы, ыстық перне жұмысының қызметі, диаграмма, нысан;
Ұңымдар: деректер базасы, тізімдер, өрістер, жазулар, тура әрі жанама байланыс;
Деректер базасын құру негізгі қағидаттары;
Желідегі жергілікті әрі ауықмды, құрылымы, желідегі жұмыс қағидаты;
Редактор құрылымы, редакторда жұмыс жасау қағидалары, объекті сипаттамалры туралы ұғымдар, координаталар бойынша сызу қағидаттары, сызу бағытының өзгерісі.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
Кәсіби міндетін шешудің теорилық білімін қолдану;
операционная жүйе баптау; нысанды көшіру, жою, атауын өзгерту, белгісін құрастыру; интерфейсті баптау;
мәтінді форматтау әрі түзету, нысанды қою, мәтінді нысанға баптау;
кестені құру әрі түзету, формуланы енгізу;
сыртқы қондырғыны қосуды басптау әрі жұмыс жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютер технологиясын нақты қызметте қолдану
Бағалау
өлшемдері:
1. операционная жүйе жұмыс қағидатын білкді.
2. операционная жүйе басптай алады.
3. Нақты қызметінде заманауи әрі болашақты компьютер әрі ақпараттық технологияны қолдана біледі.

4. Знает основные принципы построения баз данных.
5. Умеет создавать базу данных.
6. Знает структуру графических редакторов, принципы работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение оринтации чертежа.
7. Умеет использовать локальные сети для обмена информацией.
8. Умение использовать компьютерную технику при решении конструкторских и повседневных задач.
Результат обучения: 2) Выбирать и использовать оптимальные компьютерные программы при решении конкретных производственных задач.
Критерии оценки:
1. Умеет использовать графические редакторы при решении конкретных производственных задач.
2. Умеет создавать и редактировать чертеж различной профессиональной направленности.
3. Умеет форматировать и редактировать текст, вставлять объекты, настраивать объекты на текст.
4. Умеет создавать и редактировать таблицы, вводить формулы.
БК 13. Использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
ОПМ 08. Экономика отрасли
Содержание данного модуля позволяет сформировать комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования экономики транспортной отрасли.
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для эффективной организации производственных процессов в отрасли водного транспорта. Иметь навык расчҰтов по определению себестоимости, доходов и прибыли, производительности труда.
При изучении модуля обучающиеся должны:
анализировалать те или иные отраслевые экономические ситуации,
аргументировано защищать свою точку зрения.
Результат обучения: 1) Знать основы экономики отрасли водного транспорта.
Критерии оценки:
1. Знает экономические терминов, закономерности и принципы рыночной экономики;
2. Знает основы экономики производства;
3. Умеет различать организационно-правовые основы предпринимательства;
4. Умеет анализировать особенности экономического развития отрасли.
Результат обучения: 2) Знать производственные ресурсы предприятий.
Критерии оценки:
1. Знает производственные фонды, их состав, показатели эффективности;
2. Умеет определять показатели эффективности производственных фондов;
3. Знает о себестоимости, определении цены на продукцию и услуги;
4. Имеет понятие о доходах, как экономической категории;
5. Умеет определять основные экономические показатели предприятия, эффективность.
Результат обучения: 3) Знать основы организации производства.
Критерии оценки:
1. Знает об основных этапах и содержании планирования;
2. Знает методы планирования; содержание текущих и перспективных планов;

4. Деректер базасын құру негізгі қағидатын біледі.
5. Деректер базасын құрастыра алады.
6. Графикалық редактор құрылымын, редакторда жұмыс қағидаты, нысаны қасиеті туралы түсінік, сызу бағдарын өзгертуді біледі.
7. Ақпаратты алмастыру үшін жергілікті желіні қолдана біледі.
8. Құрастыру әрі күнделікті міндеттерді шешу үшін компьютер техникасын қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) нақты өндірістік міндетті орындау үшін тиімді компьютерлік бағдарламаны таңдау әрі қолдану.
Бағалау
өлшемдері:
1. Нақты өндірістік міндетті шешу үшін (AutoCad, Visio, Компас) графикалық редакторды қолданады.
2. Түрлі кәсіптік қызметтегі сызуды құрастыра әрі түзете біледі.
3. Мәтінді форматтай әрі түзе ебіледі, нысанды шығара, мәтінге нысанды баптай алады.
4. Кестені құрастыра әрі түзете алады, формула шығара алады.
БК 13. Нарықтық экономикада шаруашылықтану субъектілері ретіндегі кәсіпорында сала дамуының негізгі аспектілерін қолдану
ЖКМ8
.Салалар экономикасы
Бұл модуль су көліктері саласының өндірістік үрдістерін тиімді ұйымдастыруға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:нарықтық экономика заңдылығы, қағидатын, экономикалық терминдерді
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
қандай да бір салалық экономикалық жағдайын талдау, өз көзқарасын негізді түрде қорңа;.
еңбек өнімділігі, табыс пен пайда, өзіндік құнын анықтауды есептеу дағдысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Су көлігі саласы экономика негізін білу
Бағалау
өлшемдері:
1. Нарықтық экономика заңдылығы, қағидатын, экономикалық терминдерді біледі;
2. Өндріс экономикасы негіздерін біледі;
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастыру құқықтық негіздерін айыра біледі;
4. Саланың экономикалық даму ерекшелігін талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорын өндірістік қорын біледі
Бағалау
өлшемдері:
1. Өндірістік қорды, құрамы мен тиімділігін біледі;
2. Өндірістік қор тиімділігі көрсеткішін анықтай біледі;
3. Өнім мен қызметке құн анықтай алады, өзіндік құны туралы біледі;
4. Экономикалық категория ретінде табыс туралы түсінігі болады;
5. Кәсіпорын негізгі экономикалық көрсеткішін анықтай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндіріс ұйымдастыру негізін білу
Бағалау
өлшемдері:
1. Жоспарлау негізгі кезеңі мен мазмұны туралы біледі;
2. Жоспарлау әдістерін, ағындық әрі болашақ жоспар мазмұнын біледі;

3. Знает основы трудового законодательства в области оплаты труда.
БК 14. Знать законодательные и инструктивные материалы по вопросам организации менеджмента, порядок формирования финансовых результатов предприятия и его подразделений
ОПМ 09. Менеджмент
Содержание данного модуля позволяет сформировать у обучающихся представление о сущности менеджмента.
Данный модуль даҰт возможность получить знания и навыки, необходимые для эффективной организации управления производственными подразделениями.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: функции управления предприятием, структура трудового коллектива, личностные, этикет в деловом общении; принципы и методы работы в коллективе.
При изучении модуля обучающиеся должны: высказывать свое мнение, использовать различные методы в принятии управленческих решений, аргументировано защищать свою точку зрения. выбирать необходимую информацию для организации успешного менеджмента.
Результат обучения: 1) Знать основы менеджмента.
Критерии оценки:
1. Знает о сущности менеджмента, цели менеджмента.
2. Умеет различать классические структуры менеджмента.
Результат обучения: 2) Знать цели и функции менеджмента;
Критерии оценки:
1. Знает основные методы и функции менеджмента.
2. Умеет классифицировать системы, цели и функции менеджмента.
Результат обучения: 3) Знать основы маркетинга.
Критерии оценки:
1. Знает определение маркетинга, его роль в бизнесе.
2. Знает основные функции маркетинга.
БК 15. Знать общие закономерности термодинамических процессов, иметь навыки их применения при экономичной эксплуатации судового оборудования
ОПМ.10.Основы технической термодинамики и теплотехники
Данный модуль дает возможность познать взаимосвязь и взаимозависимость превращений различных видов энергии в энергию механическую в их прикладном значении применительно к тепловым машинам.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
При изучении модуля обучающиеся должны: понимание сложных тепловых явлений, происходящих в тепловых машинах, способствовать разумному установлению экономичного режима работы этих машин.
Результат обучения: 1) Различать термодинамическую сущность основных газовых законов в их прикладном значении.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие об основных параметрах состояния рабочего тела.
2. Различает основные закономерности протекания термодинамических процессов по различным признакам.
3. Владеет основными стандартными понятиями термодинамики и теплотехники в их прикладном назначении.
Результат обучения: 2) Применять термодинамические закономерности и понятия при выполнении судостроительных и пуско-наладочных работ, а также при техническом обслуживании и эксплуатации судовой техники.
Критерии оценки:

3. Еңбекақы төлеу саласындағы еңбек заңдылығы негізін біледі.
БК14 Өндірісті басқару әрі ұйымдастыру туралы білімдерін қолда ну
ЖКМ 9. Менеджмент
Аталмыш модульдің мазмұны менеджмент мәні туралы білім алушыларға көзқара қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Бұл модуль өндірістік бөлімшені басқаруды тиімді ұйымдастыруға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: кәсіпорынды басқару қызметі, еңбек ұжымының қызметі, еңбек ұжымының құрылымы, іскери қатынастағы этикет, ұжымда жұмыс жасау қағидаты мен әдістері.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
Өз көзқарасын білдіру, басқару шешімін қабылдау түрлі әдісін қолдану, өз көзқарасын әділ қорғай алу, сәтті менеджментті ұйымдастыру үшін қажетті ақпаратты таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Менеджмент негізін білу
Бағалау
өлшемдері:
1. Менеджмент мәні мен менеджмент мақсатын біледі;
2. Менеджмент классикалық құрылымын айыра біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Менеджмент мақсаты мен қызметін білу
Бағалау
өлшемдері:
1. Менеджмент негізгі әдісі мен қызметін біледі;
2. Менеджмент жүйесі, мақсаты мен қызметін жіктей алады
Оқыту нәтижесі: Маркетинг негізін білу
Бағалау
өлшемдері:
1. Маркетинг анықтамасын, бизнестегі рөлін біледі;
2. Маркетинг негізгі қызметін біледі;
БК 15 Термодинамикалық үрдістің жалпы заңдылықтарын білу, кеме құрылысындағы экономикалық пайдалануда қолдану дағдыларының болуы
ЖКМ 10. Техникалық термодинамика және жылутехника негіздері
Аталмыш модуль жылу техникасына қатысты энергияның түр түрінің механикалыққа ауысудағы өзара байланыс пен өзара тәуелділікті тануға мүмкіндік береді.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс қолданбалы мағынада газ негізгі заңдарының термодинамикалық мәнін:
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды: жылу машинасында болып жатқан күрделі жылу құбылысы, осы машина жұмысын экономикалық кестесін мейлінше орнатуға әсер етуші құбылысты түсіну.
Оқыту нәтижесі: 1) Қолданбалы мағынада газ негізгі заңдарының термодинамикалық мәнін айыру.
Бағалау
өлшемдері:
1. Жұмыс денесі негізгі көрсетеіштері туралы түсінігі болады.
2. Түрлі қасиетіне қарап термодинамикалық үрдістің өту негізгі заңдылықтарын айыра біледі.
3. Қолданбалы мағынада термодинамика және жылутехника негізгі стандарт түсініктерін игереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кемеқұрылысы мен қосу баптау жұмысын орындау түсінігі мен термодинамикалық заңдылықтары, сонымен бірге кеме техникасын пайдалану әрі техникалық қызметті қолдану.
Бағалау
өлшемдері:

1. Умеет анализировать и определять характерные отличия термодинамических явлений в рабочих циклах тепловых машин.
2. Выполняет стандартные расчеты по нахождению выгодных условий эксплуатации тепловых машин.
3. Применяет знания теплотехники при оценке теплопотерь работающего судового холодильного и теплоэнергетического оборудования.
4. Имеет понятие о регулировании работы тепловых машин на экономичную работу с учетом термодинамических закономерностей, то есть получать максимум мощности от машины при меньшем расходе топлива.
Специальные модули
Квалификация "110311 2 - Трубопроводчик судовой
ПК 1. Подбирать трубы по их заданным параметрам.
СМ. 01. Подбор труб по стандартной маркировке
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения подбора труб по стандартной маркировке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить
стандартные типоразмерные ряды труб;
правила оформления и чтения судостроительных чертежей;
основные методы подбора и подготовки труб;
транспортирование и правила хранения заготовок труб.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять проверку исправности работы средств труда;
готовить материалы и средства труда к работе;
выполнять подбор заготовок труб заданных параметров и номенклатуры;
соблюдать Правила техники безопастности в целевом применении средств труда
Результат обучения: 1) Выполнять проверку исправности работы средств труда.
Критерии оценки:
1. Знает основные средства труда для данного типа работ.
2. Готовит материалы и средства труда к работе.
3. Соблюдает установленный порядок проверки исправности средств труда.
4. Выполняет последовательно объҰм операций по подготовке материала и средств труда к работе.
Результат обучения: 2) Выполнять подбор заготовок труб заданных параметров и номенклатуры.
Критерии оценки:
1. Знает основные методы подбора и подготовки труб и подготовки труб к обработке.
2. Демонстрирует знания о типоразмерных рядах труб.
3. Умеет выполнять подбор труб заданных параметров по их номенклатуре.
4. Применяет знание правил стандартного оформления и чтения судостроительных чертежей.
Результат обучения: 3) Выполнять транспортирование и соблюдать условия хранения заготовок труб.
Критерии оценки
1. Знает правила оформления и чтения судостроительных чертежей.
2. Демонстрирует знания правил транспортирования и хранения заготовок труб.
3. Умеет транспортировать заготовки труб.
4. Соблюдает правила техники безопасности и производственной санитарии при транспортировке труб и их складировании.
ПК 2. Выполнять гибку труб из различных марок сталей и сплавов.
СМ. 02. Гибка труб из различных марок сталей и сплавов.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения гибки труб из различных марок сталей и сплавов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
назначение отдельных трубопроводов судовых систем; технология изготовления и сборки отдельных участков судовых трубопроводов в цеховых условиях;
правила оформления и чтения сборочных чертежей;
основы сварочного производства;
устройство, основные характеристики и правила эксплуатации трубогибочных станков и приспособлений.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять простые работы на трубогибочном станке;
использовать разметочный и измерительный инструмент по назначению;
соблюдать технологию гибки и последовательность предварительной сборки участков труб с учетом их материала и назначения
Результат обучения: 1) Выполнять простые работы на трубогибочном станке.
Критерии оценки:

1. Жылу машинасы жұмыс кезеңінде термодинамикалық құбылыс айырмашылығына тән сипатын талдау әрі анықтау.
2. Жылу машинасын пайдалану тиімді жағдайын тану стандартты есебін орындайды.
3. Кеме салқындату әрі жылуэнергетикасы жабдықтары жылу шығынды бағалау кезіндегі жылутехникасы білімін қолданады.
4. Термодинамикалық заңдылықты ескеріп экономикалық жұмысына жылу машинасы жұмысын реттеу туралы түсінігі болады.
Арнайы модульдер
"110311 2 Кеме құбыршысы" біліктілігі
КҚ 1. Белгілі көрсет
кіші бойынша құбырды таңдау
АМ 01 Стандартты маркасына қарай құбырды іріктеу
Аталмыш модуль стандарт саркалау бойынша құбырды таңдау орындауға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік беруді сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
құбырдың стандарт типкөлем қатары;
кемесалу сызуды ресімдеу әрі оқу ережелері;
құбырды таңдау әрі даярлау негізгі әдістері;
құбырды тасымалдау әрі дайындамасын сақтау ережелері.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
еңбек құралдарын дұрыс жұмыс істеуі тексеру жүргізу;
жұмыс істеуге еңбек материалдар мен құралдарын дайындау;
құбыр дана таңдау орындауға параметрлерін және номенклатурасы орнату;
жабдық құралдарды мақсатты қолдану, еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбек құралы жұмысы дұрыстығын тексеруді орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Осы жұмыстың негізгі құралдарын біледі.
2. Жұмысқа еңбек құралы мен материалды даярлайды.
3. Еңбек құралы жұмысының дұрыстығын тексеру тәртібін сақтайды.
4. Материал мен еңбек құралын жұмысқа ретімен даярлауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Берілген көрсеткіш пен номенклатура құбыр дайындамасын орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Құбырды таңдау әрі даярлау, өңдеуге даярлауды біледі.
2. Құбыр типкөлемді қатары туралды білімін көрсетеді.
3. Номенклатурасына қарай бекітіген құбырды таңдай алады.
4. Кеме құру сызбасын стандартты ресімдеу әрі оқу білімін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тасымалдау әрі құбырды сақтау ережелерін сақтауды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кемесалу сызбасын ресімдеу әрі оқу ережелерін біледі.
2. Құбыр дайындамасын сақтау әрі тасымалдау ережелерін білетінін көрсетеді.
3. Құбыр дайындамасын тасымалдай алады.
4. Құбырды тасымалдау әрі жинағанда өндірістік санитария мен ТҚ ережелерін сақтайды.
КҚ 2. Болат пен қорытпа түрлі марка
сынан құбырды июді орындау.
АМ 02
Болат пен қорытпа түрлі маркасынан құбырды ию
Аталмыш модуль болат пен қорытпа түрлі маркалы құбырды июге орындауға қажетті дағды мен білікті, жұмыс нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
кеме жүйелерін жеке құбырлары тағайындау;
цех қабатында теңіз құбырларын жекелеген учаскелерін дайындау және құрастыру технологиясы;
жинақтау құрылыстық сызбалар мен ережелерін оқу;
дәнекерлеу өндірісінің негіздері;
құрылғы, иілу машиналар мен құралдардың жұмыс істеуі негізгі сипаттамалары мен ережелер.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
құбыр майыстыру білдегінде қарапайым операцияны орындау;
мақсаты бойынша маркер және өлшеу құралын пайдалану;
технологиясын икемді және олардың материалдық қатысты және межелі бар құбыр учаскелерін алдын ала құрастыру реттілігінің сәйкес келуі.
Оқыту нәтижесі: 1) Құбыр ию білдегінде қарапайым жұмысты орындау
Бағалау
өлшемдері:

1. Знает устройство, основные характеристики и правила эксплуатации трубогибочных станков и приспособлений.
2. Знает номенклатуру и сортамент труб и фасонных частей.
3. Выполняет простые работы на трубогибочном станке с соблюдением мер безопасного труда.
Результат обучения: 2) Проводить предварительную сборку участков труб с учетом их материала и назначения.
Критерии оценки:
1. Знает назначение отдельных трубопроводов судовых систем, основные понятия о допусках и посадках.
2. Умеет читать сборочные чертежи.
3. Применяет знания о назначении отдельных трубопроводов по их принадлежности к судовым системам.
4. Выполняет технологию сборки отдельных участков судовых трубопроводов в цеховых условиях.
5. Знает способы очистки и изоляции труб.
Результат обучения: 3) Проводить гибку труб с учетом их материала и назначения.
Критерии оценки:
1. Знает основы сварочного производства при выполнении нагрева труб и электроприхваток с учетом возможностей оборудования для сварки и резки труб.
2. Применяет стандартную технологию упорядоченной сборки участка трубопровода в соответствии с чертежом изделия.
3. Применяет разметочный и измерительный инструмент по назначению.
4. Выполняет технологический процесс гибки участков трубопровода с учетом материала трубопровода, соблюдая правила техники безопасности и производственной санитарии при сварочных работах.
ПК 3. Выполнять изготовление и монтаж судовых трубопроводов и систем под руководством трубопроводчика судового более высокой квалификации.
СМ. 03. Выполнение работ по изготовлению и монтажу трубопроводов судовых систем.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по изготовлению и монтажу трубопроводов судовых систем
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
условия работы и правила эксплуатации судовых трубопроводных систем, в том числе силовых гидросистем;
правила оформления и чтения судостроительных чертежей и схем судовых систем;
основы сварочного производства;
основные сведения об устройстве судна и расположении его помещений;
При изучении модуля обучающиеся должны:
-применять знания стандартных методов и последовательности сборки трубопроводных систем при их монтаже на судне под руководством трубопроводчика судового более высокой квалификации;
-выполнять несложные работы по тепловой резке труб и электроприхватке.
Результат обучения: 1) Оценить устройство конкретного судна и расположение его помещений в ходе проведения трубопроводных работ.
Критерии оценки:
1. Знает устройство судна и расположения его помещений.

1. Құрылғыны, иілу машиналар мен құралдардың жұмыс істеуі негізгі сипаттамалары мен ережелерін біледі.
2. Құбырлар мен фасон бөлігі, ауқымын және ассортиментін біледі.
3. Қауіпсіз жұмыс шараларымен сәйкес құбыр майыстыру машинаға қарапайым операцияны орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалы мен жұмсалу мақсатына қарай құбырдың учаскесін алдын ала жинауды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме жүйелерін жеке құбырлары, төзімділік пен қондыру негізгі ұғымдарын тағайындай біледі.
2. Құрастыру сызбалары оқи біледі.
3. Кеме жүйелерін тиесілі ақ жеке құбырлар тағайындау білімін қолданады.
4. Цех жағдайында теңіз құбырлары жекелеген учаскелерін құрастыру технологиясын орындайды.
5. Тазалау және құбыр оқшаулау әдістері біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалы мен жұмсалу мақсатына қарай құбырды июді жүргізу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Дәнекерлеу және құбыр кесуге арналған жабдықтарды мүмкіндіктерін ескере отырып, жылыту құбырлары мен электр пеш қармауышын орындау кезінде дәнекерлеу өндірісінің негіздерін біледі.
2. Бұйым сызбасына сәйкес стандартты технологиясы құбыр бөлімін ұқыпты құрастыруды қолданады.
3. Жұмсалуы ретінде белгілеу және өлшеу құралдарын қолданады.
4. Дәнекерлеуге арналған қауіпсіздік ережелері және өндірістік гигиенаны сақтай отырып құбыр материал негізінде құбырының икемді бөлігін орындайды
КҚ 3.Біліктілігі жоғары Кеме құбыршысысы басшылығымен кеме құбыр
жолы мен жүйесін даярлау және жинақтауды орындау
АМ03
Кеме жүйесі құбыржолын даярлау әрі жинақтау жұмысын орындау
Аталмыш модуль кеме жүйесі құбыржолын даярлау әрі жинақтау бойынша жұмысты орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
кеме құбыр жүйелерінің жұмыс істеуі үшін еңбек жағдайлары мен ережелер гидравликалық жүйе күштік қолдану;
кеме жасау және теңіз жүйелер схемаларын жасау және оқу ережесі;
дәнекерлеу өндірісінің негіздері;
кеменің құрылымын және оның бөлмелерінің орналастырылуы туралы негізгі мәліметтер;
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
стандартты әдістері мен ұстаның жоғары біліктілік маманы қадағалауымен кеме бортындағы орнату құбырлар жүйелерiн ретімен монтаждау білімін қолдану;
құбырлардың термикалық кесу және электр қармау қарапайым жұмысын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құбыржол жұысын өткізу кезінде нақты кеме және оның бөлмелерінеің құрылымын бағалау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеменің және оның бөлмелерінің құрылғы орнын біледі.

2. Знает правила оформления и чтения судостроительных чертежей и схем судовых систем.
3. Оценивает устройство конкретного судна и расположение его помещений в ходе проведения трубопроводных работ.
4. Умеет оформлять и читать судостроительные чертежи при прокладке и монтаже трубопроводных систем.
Результат обучения: 2) Проводить монтаж трубопроводов на судне.
Критерии оценки:
1.      Знает общие требования к судовым системам,
2.      Знает условия работы и правила эксплуатации судовых трубопроводных систем в зависимости от их назначения.
2. Знает стандартные методы и последовательность сборки трубопроводных систем при их монтаже на судне.
3. Выполняет трассировку и монтаж трубопроводов на судне с соблюдением установленных правил.
4. Классифицирует забойные трубы в составе судовых систем.
Результат обучения: 3) Выполнять несложные работы по тепловой резке труб и электроприхватке при проведении судовых трубопроводных работ.
Критерии оценки:
1. Знает основы сварочного дела.
2.. Выполняет несложные работы по тепловой резке труб и электроприхватке с соблюдением технологии сварочного производства при выполнении трубопроводных работ.
3. Соблюдает меры техники безопасности при работе с электросварочным оборудованием.
Квалификация "110312 2 - Слесарь-монтажник судовой"
ПК 4. Затачивать применяемый режущий инструмент и выполнять подготовку средств труда и материалов к работе.
СМ. 04. Заточка применяемого режущего инструмента, проверка исправности средств труда и подготовка материалов к работе.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для заточки применяемого режущего инструмента
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
стандартные правила заточки режущего инструмента;
назначение, технические возможности и правила применения инструмента при выполнении рабочих операций;
основные методы подбора и подготовки рабочего инструмента и материала; рациональная подготовка и организация рабочего места в соответствии с заданием.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять проверку исправности работы средств труда, подготовку материалов и средств труда к работе;
осуществлять подготовку рабочего инструмента и оснастки с применением станочного технологического оборудования;
соблюдать Правила техники безопасности в целевом применении средств труда и рабочих материалов.
Результат обучения: 1) Выполнять заточку режущего инструмента и проверку исправности работы средств труда.
Критерии оценки:
1. Знает основные средства труда для данного типа работ.
2. Соблюдает стандартные правила заточки режущего инструмента.

2. Кеме жүйелері мен кеме суреттер мен сызбаларын сызу және оқу ережелерін біледі.
3. Белгілі бір кеме құрылғы және құбыр жұмыс барысында оның бөлмелерінің орналастырылуын бағалайды.
4. Төсеу және құбыр жүйелерін орнату кезінде кеме сызбалар жасайды және оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кемеде құбыржолды жинақтауды жүргізу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме жүйелер үшін жалпы талаптарды біледі.
2. Мақсатына қарай еңбек жағдайларын және кеме құбыр жүйелерін пайдалану ережелерін біледі.
3. Стандартты әдістері мен бортында оларды орнату кеме бойынша құбыр жүйелерін құрастыру ретін біледі.
4. Іздері және белгiленген ережелерге сәйкес кемеде құбырларды орнатады
5. Кеме жүйелерін бір бөлігі ретінде ұңғымалық түтікті жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кеме құбыржол жұмысы кезінде құбырды жылумен кесу және электр қармау қиын емес жұмыстарын орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Дәнекерлеу негіздерін біледі.
2. Құбырлар мен құбыр жұмыстарды орындау кезінде өндіріс технологиясының сәйкес дәнекерлеу электрлік қармау термикалық кесу қарапайым операциясын орындайды.
3. Дәнекерлеу жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
"110312 2 Кеме монтаждаушы слесарь" біліктілігі
КҚ 4. Қолданылатын кесуші сайманды қайрау, еңбек құралын тексеру және материалды жұмысқа даярлау
АМ 04
Қолданылатын кесуші сайманды қайрау, еңбек құралын тексеру және материалды жұмысқа даярлау
Аталмыш модуль кесуші сайманды қолданылатын қайрауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтилігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
кесу құралын қайрау стандартты ережелері;
жұмыс жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тағайындау, техникалық мүмкіндіктері мен құралдың ережелері;
іріктеу және жұмыс құралы және материалды оқытудың негізгі әдістері;
тапсырмаға сәйкес жұмыс орнын ұтымды дайындау және ұйымдастыру.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
еңбек құралдарын дұрыс жұмыс істеуін тексеруді жүзеге асыру;
жұмыс істеу үшін материалдар мен еңбек ресурстарын дайындау;
машина технологиялық жабдықтың жұмыс істеу құралдары мен жабдықтарын дайындау;
еңбек және операциялық материалдарды құралдарын мақсатты қолдану кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кесу сайманын қайрау және еңбек құралының жұмысқа жарамдылығын тексеруді орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Жұмыстың осы түріне арналған жұмыстың негізгі құралдарын біледі.
2. Кесу құралдарын қайрау үшін әдеттегі ережелерін сақтайды.

3. Умеет подготовить материалы и средства труда к работе.
4. Выполняет последовательно объҰм операций по заточке режущего инструмента, подготовки материала и средств труда к работе.
Результат обучения: 2) Выполнять подготовку материалов и средств труда к работе при рациональной организация рабочего места в соответствии с заданием.
Критерии оценки:
1. Знает основные методы подбора и подготовки материалов и средств труда.
2. Использует технические возможности инструмента при применении его по назначению.
3. Умеет выполнять подбор материала заданных параметров по спецификации сборочного чертежа.
4. Применяет знание правил стандартного оформления и чтения сборочных чертежей.
Результат обучения: 3) Осуществлять подготовку рабочего инструмента и технологической оснастки с применением станочного технологического оборудования с соблюдением Правил техники безопасности в целевом применении средств труда и рабочих материалов.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и рабочие возможности подбираемого инструмента.
2. Знает целевое применения механизированного инструмента для повышения производительности труда.
3. Умеет применять станочное оборудование механомонтажного цеха при подготовке рабочего инструмента и оснастки к использованию по назначению.
4. Соблюдает правила техники безопасности в рабочем процессе подбора и подготовки средств труда и необходимых материалов в их целевом применении.
ПК 5. Выполнять изготовление панелей кожухов, кронштейнов, одинарных подвесок, скоб, технологических заглушек из листового и профильного материала с применением оборудования.
СМ. 05. Изготовление панелей, кожухов, кронштейнов, одинарных подвесок, скоб, технологических заглушек из листового и профильного материала с применением оборудования.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения, изготовления панелей, кожухов, кронштейнов, одинарных подвесок, скоб, технологических заглушек из листового и профильного материала с применением оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
назначение отдельных трубопроводов судовых систем;
технологии изготовления и сборки отдельных участков судовых трубопроводов в цеховых условиях;
правила оформления и чтения сборочных чертежей;
основы сварочного производства;
технологии изготовления и сборки крепежных изделий судовых трубопроводов в цеховых условиях;
устройство, основные характеристики и правила эксплуатации станочного оборудования механомонтажного цеха.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения и навыки:
освоить технологию изготовления крепежных изделий судовых трубопроводов в цеховых условиях;
выполнять простые работы на технологическом оборудовании механомонтажного цеха с соблюдением мер безопасного труда;
использовать разметочный и измерительный инструмент по назначению.
Результат обучения: 1) Выполнять слесарную обработку деталей и сборку простых узлов
Критерии оценки:
1. Применяет знания правил оформления и чтения сборочных чертежей.
2. Использует разметочный и измерительный инструмент по назначению

3. Жұмыс істеуге еңбек материалдар мен құралдарды дайындау біледі.
4. Жұмыс істеуге еңбек материалдар мен құралдарын даярлау, дәйекті кескіш құралдарды қайрау бойынша операциялар көлемін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тапсырмаға сай жұпмыс орнын тиімді ұйымдастыру кезіндегі материал мен құралды даярлауды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Іріктеу және материалдар мен еңбек ресурстарының дайындау негізгі әдістерін біледі.
2. Мақсаты бойынша пайдаланған кезде, ол құралдың техникалық мүмкіндіктерін пайдаланады.
3. Құрастыру сызбасы техникалық сипаттамаларына материалдық жиынтығы параметрлерін iрiктеудi жүзеге асыруға қабілетін көрсетеді
4. Стандартты жобалау және оқу құрастыру сызбалары ережелерін білімдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек құралы мен жұмыс материалын мақсатты қолдану ҚТ ережелерін сақтап білдекті технологиялық жабдықты қолданып жұмыс сайманы мен технологиялық сайманды даярлауды жүзеге асыру.
Бағалау
өлшемдері:
1. Құралды таңдау үшін тағайындау және жұмыс мүмкіндік біледі.
2. Өнімділігін арттыру үшін электр құралының мақсатты бағдарламаны біледі.
3. Мақсаты бойынша пайдалану үшін жұмыс құралдар мен жабдықтарды дайындау кезінде машина жабдықтары механикалық құрастыру зауытын қолдануға қабілетін көрсетеді.
4. Іріктеу және еңбек және олардың мақсатты қолдану қажет материалдарды құралдарын дайындау жұмыс процесінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
КҚ 5. Жабдық
ты қолданып табақ әрі бейін материлынан техноло
гиялық тығырық
ты, панель, қап, кронштейін, бірреттік ілмек, аспаны даярлау
ды орындау
АМ 05
Жабдықты қолданып табақ әрі профиль материалынан технологиялық тығын, дара аспа, панель, кожух, кронштейінді даярлау
Аталмыш модуль жабдықты қолданып табақ әрі бейәін материалынан технологиялық тығырықты, панель, қап, кронштейін, бірреттік ілмек, аспаны даярлауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
кеме жүйелерін жеке құбырлары тағайындау;
цех жағдайында теңіз құбырларын жекелеген учаскелерін техника мен құрастыратын өндірістер;
жинақтау құрылыстық сызбалар мен ережелерін оқу; дәнекерлеу өндірісінің негіздері;
өндіріс және құрастыру технологиясы бекітпе цех қабатындағы теңіз құбырлары;
механикалық жинақтау цехындағы білдек жабдықтарын пайдалану ережелері және негізгі сипаттамалары, құрылымы.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
цех қабатында бекітпе теңіз құбырларын өндіру технологиясын меңгеру;
қауіпсіз жұмыс шараларымен сәйкес механикалық технологиялық жабдықтар құрастыру зауытында қарапайым операцияны жүзеге асырады;
мақсаты бойынша белгілеу және өлшеу құралы пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 1) Қарапайым буынды жинау әрі тетікті ұсталық өңдеуді орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Жинау сызбасын ресімдеу әрі оқу ережелерін біледі.
2. Жұмсалуына қарай белгілеу әрі өлшеу сайманын қолданады.

3. Выполняет слесарную обработку деталей и сборку простых узлов
Результат обучения: 2) Осуществлять изготовление и сборку кожухов и кронштейнов к ним с применением станочного оборудования механомонтажного цеха
Критерии оценки:
1. Применяет стандартные понятия технологии изготовления крепежных изделий судовых трубопроводов в цеховых условиях.
2. Выполняет сборочные работы крепежных изделий с применением механизированного инструментов.
3. Применяет знания основ сварочного производства при выполнении электроприхваток.
Результат обучения: 3) Выполнять гибку, разборку, ремонт, сборку и монтаж участков трубопроводов под руководством трубопроводчика.
Критерии оценки:
1. Практически применяет знания устройства и эксплуатационных возможностей станочного оборудования и монтажных приспособлений в целях повышения производительности труда.
2. Соблюдает Правила техники безопасности и производственной санитарии в целевом применении технологического оборудования и материалов.
ПК 6. Выполнять работы при разборке, ремонте, сборке и монтаже не центрируемых вспомогательных механизмов, агрегатов, теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры.
СМ. 06. Выполнение работ при разборке, ремонте, сборке и монтаже нецентрируемых вспомогательных механизмов, агрегатов, теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения выполнение работ при разборке, ремонте, сборке и монтаже нецентрируемых вспомогательных механизмов, агрегатов, теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
условия работы и правила эксплуатации судовых трубопроводных систем и их механизмов;
правила оформления и чтения судостроительных чертежей и схем судовых систем;
основы сварочного производства;
основные сведения об устройстве судна и расположении его помещений;
назначение, устройство и принцип работы трубопроводной арматуры и контрольно-измерительных приборов судовых систем;
- назначение, устройство и правила пользования измерительными устройствами и технологической оснасткой.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения и навыки:
освоить выполнение программы швартовных и ходовых испытаний вспомогательных механизмов и механизмов судовых систем в соответствии с инструкциями по их пуску и обслуживанию;
устранять конструктивные и технологические деформации, возникающие при выполнении работ;
выполнять окончательную сборку и пригонку судовых вспомогательных механизмов и насосов в составе соответствующих устройств и систем;
применять измерительные приборы, разметочный инструмент и средства технологического обеспечения по назначению
Результат обучения: 1) иметь понятие об устройстве судна и расположении его помещений, знать правила оформления и чтения судостроительных чертежей и схем судовых систем.
Критерии оценки:
1. Выполняет судомонтажные работы с учетом особенностей устройства и расположения помещений судна.
2. Выполняет монтаж механизмов трубопроводных систем с использованием судостроительных чертежей их расположения.
Результат обучения: 2) Применять знания условий работы и правил эксплуатации судовых вспомогательных механизмов и механизмов судовых систем в зависимости от их назначения.
Критерии оценки:
1. Выполняет монтаж судовых вспомогательных механизмов с учетом их расположения в составе соответствующего судового устройства.
2. Выполняет монтаж судовых вспомогательных механизмов с учетом их назначения и условий эксплуатации.
Результат обучения: 3) Выполнять окончательную сборку и пригонку, проектный монтаж вспомогательных механизмов и насосов в составе соответствующих судовых устройств и систем.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками сборки и монтажа судовых вспомогательных механизмов и насосов с учетом их конструкции и назначения.
2. Владеет навыками точной пригонки узлов и механизмов судовых систем при окончательном их монтаже на судне.
Результат обучения: 4) Применять знания стандартных методов обнаружения неполадок в работе судовых механизмов и способов их устранения (под руководством) в ходе швартовных испытаний.
Критерии оценки:
1. Применяет методы обнаружения неполадок в работе судовых механизмов при их испытаниях.
2. Соблюдает меры техники безопасности при проведении пусконаладочных работ на судне.

3. Қарапайым буын жинау және тетігін ұсталық өңдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Механикалық жинақтау цехы білдекті жабдықтарын қолданып кожух пен кронштейн даярлау әрі жинауды жүзеге асыру
Бағалау
өлшемдері:
1. Цех жағдайында кеме құбыржол бекіту бұйымын даярлау технологиясы стандарттық түсініктерін қолданады.
2. Механикаланған сайманды қолданып бекіту бұйымын жинау жұмысын орындайды.
3. Электр қармауды орындауда дәнекерлеу өндірісі турары білімін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Құбыржол салушы басшылығымен құбыржол учаскесін ию, бұзу, жөндеу, жинау әрі жинақтауды орындау
Бағалау
өлшемдері:
Еңбек өнімділігін көтеру мақсатында білдек жабдығы мен жинақтау айлбаұйымы пайдалану мүмкіндігі әрі құрылысы туралы білімін нақты қолданады.
Технологиялық жабдық пен материалды мақсаттық қолданғанда ӨС және ҚТ ережелерін сақтайды
КҚ 6. Орталан
байтын көмекші механизм, агрегат, жылу
алмасу аппараты, құбыржолАМатураны бұзу, жөндеу және жинақтауды орындау
АМ 06
Орталықтанатын көмекші механизм, агрегат, жылуалмасу аппарат, құбыржол, арматураны жинау, жөндеу, бұзу әрі жинақтау кезіндегі жұмысты орындау
Аталмыш модуль орталықтанбайтын көмекші механизм, агрегат, жылуалмасу аппараты, құбыржол, арматураны бұзу, жөндеу және жинақтауды орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
кеме құбыр жүйелері мен механизмдерінің жұмыс істеуі үшін еңбек жағдайлары мен ережелері;
кеме жасау және теңіз жүйелер схемаларын жасау және оқу ережесі;
дәнекерлеу өндірісінің негіздері;
кеменің құрылымын және оның үй жайлардың орналастырылуын туралы негізгі мәліметтер;
құбыр арматурасын және аспап кеме жүйелерін құрылғы және пайдалану тағайындау;
тағайындау, құрылғы және пайдалану өлшеу жабдықтарын немесе басқа да өндірістік жабдықтарға арналған нұсқаулар.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
іске қосу және қызмет көрсету үшін нұсқаулықтарға сәйкес бағдарлама арқандап және теңіз сынақтар қосалқы машиналар мен кеме жүйелері тетіктерін меңгеру; жұмыс барысында туындайтын құрылымдық және технологиялық штамм жою;
қорытынды құрастыру жүзеге асырады және тиісті құрылғылар мен жүйелерді бөлігі ретінде кемелік қосалқы техника мен сораптардың қиыстыру;
өлшеу аспаптары, орналасу құралдары және оның мақсаты бойынша технологиялық қолдау құралдарын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Кемесалу сызбасымен кеме жүйесі сызбасына сай кеме және оның бөлмелерінің орналасуы, ресімделу ережелері туралы түсінігі болу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме бөлмесінің орналасуына қарай кеме жинақтау жұмысын орындайды.
2. Кемеқұру сызуларын қолданып құбыржол жүйесі механизмін жинақтауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмсалуына қарай кеме жүйесі механизмі мен кеме көмекші механизмін пайдалану ережелері мен жұмыс шарты туралы білімін қолдану.
Бағалау
өлшемдері:
1. Тиісті кеме құрылғылар олардың орналасқан жеріне қатысты кемелік қосалқы аппаратының орнатылымды орындайды.
2. Мақсаты мен пайдалану жағдайларына сәйкес кеме қосалқы механизмдер жинақтауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сәйкес кеме қондырғы мен жүйесі құрамында көмекгі механизм мен сорғының жобалық жинақтауы, соңғы жинау әрі тексеруді орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Дағдылары мен олардың дизайны мен мақсаттары негізінде еншілес механизмдер мен сорғылар теңіз орнатуды салу меңгерген.
2. Кемеде олардың түпкілікті орнату тетіктерін дәл қиыстыру бірлік және кеме жүйелерін дағдыларын иеленеді.
Бағалау
өлшемдері:
1. Сынақтар кезінде дұрыс емес жұмыс істеуді, кеме техникасын анықтау әдістерін қолданады.
2. Кемеде іске қосу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.

Квалификация: 110316 3 Механик по судовым системам
ПК 7. Организовать техническое обслуживание судовых систем и их механизмов
СМ. 07. Организация и выполнение технического обслуживания судовых систем и механизмов.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации и выполнения технического обслуживания судовых систем и механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
основные правила проверки исправности, наладки и регулировки рабочего режима механомонтажного технологического станочного оборудования, ручного и механизированного инструмента;
назначение и основное содержание планово-предупредительной системы технического обслуживания судовых систем и механизмов;
- основы эксплуатации судовых систем в зависимости от их функционального назначения, состава и конструктивных особенностей обслуживающих механизмов и оборудования;
назначение, общее устройство и принцип работы контрольно-измерительных приборов технологического оборудования и судовых систем;
правила техники безопасности и охраны труда при выполнении трубопроводных и судо-монтажных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять проверку исправности технологического оборудования с учетом особенностей его конструкции и функционального назначения, следуя указаниям инструкции завода-изготовителя;
бережно относиться к ручному и механизированному инструменту, станочному оборудованию цеха;
организовать планомерное и последовательное техническое обслуживание судовых систем и механизмов;
осуществлять контроль эксплуатации судовых систем и их оборудования;
выполнять правильную последовательность операций при пуске в действие насосного агрегата с учетом особенностей его конструкции, типа насоса и назначения судовой системы; -демонстрировать логические действия при выводе судовой системы из действия, или при переключении еҰ в дублирующий (дублируемый) режим;
планировать мероприятия по выявлению и устранению неисправностей при соблюдении правил техники безопастности и мер по охране труда.
Результат обучения: 1) выполнять проверку исправности, наладку и регулировку работы технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет проверку исправности технологического оборудования с учетом особенностей его конструкции и функционального назначения.
2. Выполняет наладку и регулировку технологического оборудования строго по инструкции завода-изготовителя.
3. Демонстрирует бережное отношение к ручному и механизированному инструменту, станочному оборудованию цеха.
Результат обучения: 2) Уметь организовать планомерное и последовательное техническое обслуживание судовых систем и механизмов.
Критерии оценки:

"110316 3 Кеме жүйесінің механигі" біліктілігі
КҚ 7. Кеме жүйесі мен механизміне техника
лық қызмет көрсетуді ұйымдас
тыру әрі орындау
АМ 07 Кеме жүйесі мен механизмге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру әрі орындау
Аталмыш модуль кеме жүйесі мен механизміне техникалық қызмет көрсету және ұйымдастыруға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
бұзылуды тексеру, орнату және технологиялық білдектер, қолмен және электр құрал механикалық құрастыру жұмыс режимін түзету негізгі ережелері;
кеме жүйелері мен жүйесін тетіктерін алдын алудың негізгі мазмұны мен мақсаты;
функционалдық мақсатына қарай кеме жүйелерін пайдалану негіздері,
механизм мен жабдық қызмет көрсету ерекшеліктеріне қарай құрамы және құрылымдық ерекшелігі;
аспаптары технологиялық жабдықтарды және теңіз жүйелерді тағайындау, жалпы ұйымдастыру және пайдалану; құбыржол және кемежинақтау жұмысты орындау кезінде еңбек қауіпсіздік ережелері және техника қауіпсіздік ережелері.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
өндірушінің нұсқауларына мынадай тексеру технологиялық жабдықтар техникалық назарға оның құрылымы мен функциясын ескеріп тексеру;механикалық цех жабдықтарыны, нұсқаулықта және механикаландырылған құралдарға мұқият қарау;
кеме жүйелері мен механизмдерін жүйелі және дәйекті жүргізуді ұйымдастыруды білу;
кеме жүйелері мен жабдықтардың жұмысын бақылау;
құрылымына қатысты сорғы бірлік, сорғы және кеме жүйелерін тағайындау түрлері бойынша іске қосу кезінде операциялардың дұрыс ретпен жүзеге асыру;
іс әрекет, немесе сақтық көшірмесін (қайталануы) режимі оны ауыстырып кемені жүйелерін туынды логикалық қадамдарды көрсету;
техникалық ережелер еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау iс шаралары ақаулықтарын анықтау және жою үшін жоспарланған іс шаралар.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдық жұмысын бұзылуын тексеру, баптау және реттеуді орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Құрылымы мен функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, технологиялық құрал жабдықтар ақауларын тексеруді орындайды.
2. Өндіруші зауыттың нұсқауларына сәйкес технологиялық жабдықтарды орнату және күйіне келтіруді орындайды.
3. Қолмен және механикаландырылған құралдар үшін құрмет, машина цехы жабдықты көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кеме жүйесі мен механизміне жоспарлы әрі реттік техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыра білу
Бағалау
өлшемдері:

1. Выполняет техническое обслуживание судовых систем и механизмов планомерно и последовательно
2. Соблюдает закономерную последовательность выполнения операций технического обслуживания с учетом особенностей системы.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль эксплуатации судовых систем и их оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять правильную последовательность операций при пуске в действие насосного агрегата с учетом особенностей его конструкции, типа насоса и назначения судовой системы.
2. С учетом рабочих качеств и характеристик судовой системы демонстрирует умение деятельного контроля рабочего режима насосного агрегата по приборам и другими способами.
3. Демонстрирует логически правильные действия при выводе судовой системы из действия, или при переключении еҰ в дублирующий (дублируемый) режим.
Результат обучения: 4) Планировать мероприятия по выявлению и устранению неисправностей при соблюдении правил техники безопастности и мер по охране труда
Критерии оценки:
1. Имеет навык планирования мероприятий по охране труда.
2. Соблюдает принципы безопасности при выполнении обязанностей по обнаружению причин отказов и неисправностей обслуживаемых судовых механизмов, систем и устройств.
ПК 8. Организовать деятельность производственного подразделения при изготовлении и монтаже судовых систем.
СМ. 08. Организация деятельности производственного подразделения при изготовлении и монтаже судовых систем.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по профессии механика по судовым системам в ходе организации деятельности производственного подразделения при изготовлении, монтаже и техническом обслуживании судовых систем.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
структура и функционирование организации;
методы управления трудовым коллективом и структурными подразделениями;
способы стимулирования работы членов производственного подразделения;
методы контроля качества трубопроводных и судо-монтажных работ;
правила технической эксплуатации, техники безопасности и охраны труда при выполнении производственных заданий.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения и навыки:
выполнять организационные обязанности при техническом обслуживании судовых машин и механизмов в составе производственного подразделения;
контролировать своевременность, последовательность и качество выполнения мероприятий технического обслуживания судовых машин и механизмов.
Результат обучения: 1) Выполнять организационные обязанности в составе производственного подразделения при техническом обслуживании судовых машин и механизмов.
Критерии оценки:

1. Кеме жүйелері мен механизмдерінің техникалық қызмет көрсету жүйелі және дәйекті үшін орындайды
2. Жүйе ерекшеліктерін ескере отырып, техникалық қызмет көрсету операцияларын жүзеге асыратын заңды ретін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кеме жүйесі мен жабдықтарын пайдалануға бақылау жасау
Бағалау
өлшемдері:
1. Құрылымына қатысты сорғы бірлік, сорғының түрі мен кеме жүйелері тағайындау арқылы іске қосу кезінде операциялардың дұрыс ретін жүзеге асыруға қабілетін көрсетеді.
2. Кеме жүйесін жұмыс қасиеттері мен сипаттамаларын ескере отырып сорғы қондырғысы режимінде жұмыс құралы және өзге де тәсілдермен белсенді мониторинг қабілетін көрсетеді.
3. Іс шараның кеме жүйелерін шығару кезінде немесе сақтық көшірмесін (қайталануы) режимін ауыстырғанда логикалық әрекетті көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) ЕҚ және ҚТ ережелерін сақтау кезінде ақауды анықтау әрі жою шарасын жоспарлау
Бағалау
өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау шараларын жоспарлау дағдылары болады.
2. Бас және ақаулық қызмет кеме тетіктерін, жүйелер мен құрылғылардың себептерін анықтау үшін қызметтік міндеттерін орындау кезінде қауіпсіздік нұсқауларын орындайды.
КҚ 8. Кеме жүйесін даярлау әрі жинақтау кезіндегі өндірістік бөлімше қызметін ұйымдас
тыру
КАМ 08
еме жүйесін даярлауды өндірістік бөлімше қызметін ұйыдастыру
Аталмыш модуль кеме жүйелерін өндіру, орнату және техникалық қызмет көрсету өндірістік бірліктің ұйымдастыруға мамандық машинасын бортында жүйелерді жұмысты орындауға қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
ұйымның құрылымы мен жұмыс істеуі;
басқару әдістері еңбек, ұжымдық және құрылымдық бөлімшелері; өндірістік бірлік мүшелерінің жұмысын ынталандыру жолдары; құбыржолы және кемежинақтау жұмыстардың сапасын бақылау әдістері;
өндірістік мақсаттарға орындау кезінде техникалық пайдалану ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
өндірістік бірлік бөлігі ретінде теңіз техникасын техникалық қызмет көрсету ұйымдастыру міндеттерін орындау;
кеме техникасын техникалық қызмет көрсету уақтылы, сапасы мен сәйкестігін бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеме машиналары мен механизміне техникалық қызмет көрсету өндірістік бөлімшелерін құрамында ұйымдастырушылық міндетті орындау.
Бағалау
өлшемдері:

1. Знает функциональную структуру и организационное соподчинение подразделений предприятия.
2. Применяет знания методов управления трудовым коллективом и закономерностей взаимодействия со структурными подразделениями.
Результат обучения: 2) Контролировать своевременность, последовательность и качество выполнения мероприятий технического обслуживания судовых машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Применяет аналитический подход при контроле своевременности выполнения операций технического обслуживания судовой техники.
2. Соблюдает принцип последовательности при проверке качества технического обслуживания судовых машин и механизмов.
Результат обучения: 3) Применять методы контроля качества трубопроводных и судо-монтажных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ причин несоответствия с применением контрольно-измерительных приборов и инструментов.
2. Применяет знания правил технической эксплуатации, техники безопасности и охраны труда при выполнении производственных заданий.
3. Знает правила пожарной безопасности, обеспечивает экологическую чистоту окружающей среды.
ПК 9. Выполнять стандартные расчеты, эскизы и схемы судовых трубопроводных систем с обоснованием их состава в соответствии с назначением; планировать обслуживание судовой техники с соблюдением требований охраны труда и техники безопасности.
СМ. 09. Выполнение эскизов и схем судовых систем с обоснованием их состава в соответствии с назначением; планирование обслуживания судовой техники с соблюдением требований охраны труда и техники безопасности.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения эскизов и схем судовых систем с обоснованием их состава в соответствии с назначением.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
классификация и основы устройства судовых систем по различным признакам;
основные принципы отображения компоновки и трассировки трубопроводов судовых систем по стандартам судостроительного черчения;
технически обоснованный подбор механизмов и оборудования судовой системы заданного вида.
При изучении модуля обучающиеся должны:
применять знания основных положений соответствующих Правил и Инструкций согласно своим обязанностям;
принимать участие в расчҰтах основных технико-экономических показателей;
выполнять по правилам машиностроительного и судостроительного черчения стандартные схемы расположения судового оборудования и систем заданного состава на плане корпуса судна.
Результат обучения: 1) Уметь классифицировать и объяснять основы устройства судовых систем по различным признакам.
Критерии оценки:

1. Функционалдық құрылымын және кәсіпорынның бөлімшелерінің ұйымдастырушылық бағынуын біледі.
2. Құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс күші басқару және өзара іс қимыл заңдылықтарын білімдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кеме механизмімен машинасына техникалық қызмет көрсету шараларын орындау сапасы мен реті, мезгілін бақылау
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме жабдықтар операцияларды қамтамасыз етуіне бақылау аналитикалық тәсілін қолданады.
2. Кеме техникасын техникалық қызмет көрсету сапасын тексеру бірізділік қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құбыржол және кемежинақтау жұмыстар сапасын бақылау әдістерін қолдану.
Бағалау
өлшемдері:
1. Аспаптар мен құралдарды пайдалана отырып сақтамау себептерін талдау жүргізеді.
2. Өндірістік мақсаттарға орындау кезінде техникалық пайдалану, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін білуін қолданады.
3. Ол өрт қауіпсіздігі ережелерін біледі, экологиялық таза қоршаған ортаны қамтамасыз етеді.
КҚ 9. Жұмса
луына сай негіздел
ген кеме жүйесінің сызуы мен сұлбасын орындау; ЕҚ және ҚТ талапта
рын сақтай отырып кеме техника
сына қызмет көрсетуді жоспар
лауды орындау
АМ 09 Жұмсалуына сай құрамын негіздей отырып кеме жүйесі нобайы мен сызбасын орындау
Аталмыш модуль жұмсалуына қарай құрамын негіздей отырып кеме жүйесі сұлбасы мен сызуын орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
әртүрлі негіз бойынша жіктеу және негізделген құрылғылар кеме жүйелері;
теңіз кеме сызу стандарттар орналасу және дисплей ізі құбыр сым жүйелердің негізгі принциптері;
берілген форманың кеме машиналар мен жабдықтар жүйелерін техникалық ақаусыз таңдау.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
міндеттеріне сәйкес тиісті ережелер мен нормаларға негізгі ережелерін білімді қолдану;
негізгі техникалық экономикалық көрсеткіштерін есептеу кезінде қатысу;
кеме жабдықтар мен корпустың ұшақта осы құрамын жүйелерінің стандартты орналасуы сызу инженерлік және кеме жасау ережесіне сәйкес жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: А)Түрлі қасиетіне қарай кеме жүйенсін негізгі қондырғыларын түсіндіре әрі жүйелей алу
Бағалау
өлшемдері:

1. Применяет знание видов систем при выполнении рабочих схем и эскизов.
2. Различает судовые системы в зависимости от назначения, по проводимой среде и давлению при производстве трубопроводных работ.
3. Читает проектные, отчетные и паспортные чертежи судовых систем и их оборудования в процессе трубопроводного и механомонтажного производства.
4. Имеет профессиональное понятие о видах конструкторских документов верфи и умеет исполнять их в своей трудовой деятельности.
Результат обучения: 2) Применять основные принципы отображения компоновки и трассировки трубопроводов судовых систем по стандартам судостроительного черчения.
Критерии оценки:
1. Владеет знанием основных правил схематического изображения судовых систем по стандартам судостроительного черчения.
2. Владеет знанием условных обозначений элементов судовых систем на их схемах и чертежах.
3. Умеет отображать на судостроительных чертежах трассировку судовых трубопроводов в их логической последовательности.
Результат обучения: 3) Выполняет технически обоснованный подбор механизмов и оборудования судовой системы заданного вида.
Критерии оценки:
1. Проводит анализ состава судовой системы в зависимости от еҰ назначения и особенностей устройства судна.
2. Выполняет технически обоснованный подбор необходимых механизмов и аппаратов для системы заданного вида с учетом анализа еҰ назначения и соблюдения требований охраны труда.
3. Выполняет графическую эскизную проработку чертежа системы на плане корпуса судна по стандартам судостроительного черчения.
4. Применяет справочную и учебную литературу, стандартную машиностроительную и судостроительную информацию в специальных видах трудовой деятельности.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль знакомит с материально-технической базой учебного заведения и его учебными мастерскими, со структурой и режимом работы предприятий водного транспорта, общим характером трудовой деятельности на судах флота.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
история учебного заведения, его традиции и основы учебного распорядка;
сущность и основное содержание избранной профессии;
общее содержание и положительные возможности предстоящей практики в учебных мастерских колледжа;
назначение и производственные возможности предприятия водного транспорта;
целостное восприятие транспортного судна как места трудовой деятельности и проживания его экипажа.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести положительное восприятие социальной значимости будущей профессии;
настойчивой учебы по избранной специальности;
получение первичной информации о перспективах роста профессионального мастерства и возможностях трудоустройства.
Результат обучения: 1) Знакомится с учебным заведением и его учебным судном.
Критерии оценки:

1. Жұмыс сұлбаларын мен эскиздерін орындау кезінде жүйелердің түрлері білімдерін қолданады.
2. Орта және өндірістік құбыр жұмыстарға қысым жүзеге асырылады баратын негізделген кеме жүйелерін, ерекшелейді.
3. Құбыры және механикалық құрастыру өндірісін кеме жүйелері мен жоба, жабдықтарды есептілік және паспорттық сызбалар қорытындысын оқиды
4. Верфі құрылыс құжаттардың кәсіби түрлерін тұжырымдамасын бар және өз жұмысында оларды орындауға қабілетті болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кемесалу ды сызу стандартына сай кесе құбыр жолын жинақтау әрі салуды көрсету негізгі қағидаттарын қолдану.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме сызбасы стандарттарға арналған кеме жүйелерін схемалық бейнесі негізгі ережелерін біледі.
2. Жоспарлары мен құрылымын кеме жүйелерінің элементтерін белгілерін біледі.
3. Логикалық ретпен теңіз құбырлары қадағалау кеме сызбалары бойынша көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: В)Бекітілген түрдегі кеме жүйесі механизмімен жабдығын негіздей техникалық таңдауды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Мақсаты мен кеме құрылғының мүмкіндіктеріне байланысты, кеме жүйелеріне талдау жүргізеді.
2. Мақсаты және еңбекті қорғау талаптарына сәйкестігіне талдау негізінде жүйенің берілген түрі үшін қажетті құралдар мен машиналардың техникалық дыбыс таңдау орындайды.
3. Кеме сызу стандарттар кемеге арналған жоспарын жүйелі әзірлеу эскизін, графикалық суретін орындайды.
4. Анықтамалық және оқу әдебиеттері, жұмыспен қамту арнайы түрлері стандартты машина жасау және кеме жасау туралы ақпаратты қолданады.
Кәсіптік практика
КП 01 Оқу таныстыру
практикасы
Аталмыш модуль оқу орнының материалдық техникалық базасымен және шеберханаларымен, су көлігі кәсіпорны жұмыс кестесі мен құрылым, флот кемесіндегі еңбек қызметінің жалпы сипатымен танысады.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
мекеменің тарихы, оның дәстүрлері мен академиялық регламенттерін негізі;
таңдаған мамандықтың негізгі мазмұны мен мәні;
жалпы мазмұны мен алдағы тәжірибе колледж оқу шеберханаларында оң мүмкіндіктері;
су көлігі тағайындау және өндірістік мүмкіндіктері кәсіпорындар;
экипаж жұмыс орны мен тұрғылықты ретінде көлік кемесінің біртұтас қабылдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу орны және оұу кемесімен танысу.
Бағалау
өлшемдері:

1. Демонстрирует знание внутреннего распорядка и правил поведения в учебном заведении.
2. Демонстрирует знание материально-технической базы учебного заведения.
3. Имеет понятие о назначении учебного судна, его основных характеристиках как места прохождения учебной практики.
Результат обучения: 2) Знакомится с основным содержанием будущей профессии.
Критерии оценки:
1. Имеет целостное понятие о положительной сущности профессионального обучения для работы по специальности.
Результат обучения: 3) Знакомится с учебными мастерскими колледжа.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание перечня и общего содержания видов учебной практики.
2. Обладает первичными знаниями по технике безопасности и производственной санитарии.
3. Демонстрирует знание возможностей наличного оборудования учебных мастерских.
Результат обучения: 4) Знакомится с ведущими предприятиями водного транспорта.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания правил внутреннего трудового распорядка предприятия, поведения на территории предприятия и в производственных помещениях.
2. Демонстрирует знания о структуре и режиме работы предприятия, его основных и вспомогательных цехов, их назначении.
3. Имеет общее понятие специфики работы трубопроводчика судового, слесаря-монтажника судового и механика по судовым системам, как в специализированных цехах предприятия, так и в судовых условиях.
Результат обучения: 5) Знакомится с судами флота.
Критерии оценки:
1. Имеет общее понятие о видах судов, организации службы на судах.
2. Выполняет описание общей конструкции корпуса судна, расположения его отсеков, палуб, надстроек, служебных и бытовых помещений.
3. Знает общую специфику выполнения рабочих функций членов экипажа судна.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль знакомит с навыками правильной организации рабочего места, основными технологическими процессами комплексной слесарной обработки деталей, выполнения работ по станочной и тепловой обработке деталей.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
виды рабочих инструментов и правила их использования по назначению;
виды контрольно-измерительных приборов и приспособлений, их назначение и целевое применение;
общая технология слесарных работ (по видам обработки);
конструктивное устройство токарных, фрезерных, строгальных и шлифовальных станков, кинематика их механизмов и приводов;
технологические особенности металлообработки в зависимости от вида станочного оборудования;
виды кузнечных работ и их технологические особенности;
общая технология медницко) жестяницких работ;
) технологическое оборудование, инструменты и оснастка для выполнения сварочных и тепловых работ.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять комплексные слесарные работы с применением соответствующего инструментария и контрольно)измерительных приборов;
выполнять работы на металлообрабатывающих станках;
освоить простейшие операции сварочного производства, применяемые в ходе трубопроводных и механомонтажных работ;
приобрести первичные навыки тепловой обработки материалов.
применять по назначению защитные принадлежности при выполнении рабочих обязанностей.
Данный модуль знакомит с основными технологическими процессами предприятия, цеха (подразделения), структуры завода; устройством и принципом действия технологического оборудования;
техническим обслуживанием, ремонтом и эксплуатацией оборудования механомонтажного и трубопроводного производства судостроительной отрасли, изготовлением, монтажом, наладкой и испытанием судовых трубопроводных систем и их механизмов, как в цеховых условиях, так и непосредственно на строящемся или ремонтируемом судне (на стапеле, слипе или в доке).
Выполнение программы данной практики формирует компетенции по профессиям: а) трубопроводчик судовой; б) слесарь-монтажник судовой
Результат обучения: 1) Выполнить слесарную обработку деталей.
Критерии оценки:

1. Оқу орнында ішкі ережелер мен ұстану ережелерін білетінін көрсетеді.
2. Материалды білім мен оқу орындарының техникалық базасын көрсетеді.
3. Білім беру практикасын өту орны ретінде оқыту кеме, оның негізгі сипаттамаларын тағайындау тұжырымдамасын бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Болашақ мамандық негізгі мазмұнымен танысу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Мамандық бойынша оқыту оң сипаттағы біртұтас тұжырымдамасы бар.
2. Зерттеулерге жауапты көзқарас кәсіби өсу үшін бірегей мүмкіндіктері туралы жеткілікті мөлшерде хабардар.
Оқыту нәтижесі: 3) Колледж оқу шеберханаларымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлер мен білім беру тәжірибесінің жалпы мазмұны тізімін білімін көрсетеді.
2. Өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы бастапқы білімі бар.
3. Оқу орны шеберханасының жабдықтары болатындығын білетіндігін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Су көлік жетекші кәсіпорындарымен танысу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Өндірістік ғимараттар және бөлімшелерінде кәсіпорын, мінез құлық, ішкі еңбек тәртібі ережелерін білімін көрсетеді.
2. Кәсіпорынның, оның негізгі және қосалқы цехтардың, оларды тағайындау құрылымы мен жұмыс істеу білімін көрсетеді.
3. Кеменің ерекшелігіне тұжырымдамасын, осындай кәсiпорынның мамандандырылған цехтар бортында жүйелерді кеме жинақтаушы ж?не механика, сондай ақ теңіз орталарында болады.
Оқыту нәтижесі: Д) Флот кемесімен танысу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кемелер түрлері жалпы идеясын, кемелерде қызмет ұйымдастыру туралы түсінікті біледі
2. Корпустың құрылыс жалпы сипаттамасы, оның бөлімдері, палубаларда, қондырмалар, тұрғын және бөлмеде орналастырылуын орындайды.
3. Экипаж мүшелерінің жедел функцияларын жалпы орындау ерекшеліктерін біледі.
КП 02 Жұмысшы біліктілігін алу үшін өндірісітік практикасы
Аталмыш модуль жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру, білдек және тетікті жылумен өңдеу жұмысын орындау, тетікті кешендік ұсталық зөңдеу негізгі технологиялық үрдістердің дағдыларымен таныстырады.
Модульді оқу барысында білім алушы келесі білімді игеруі тиіс:
пайдалану үшін жұмыс құралдар мен ережелерін түрлері;
өлшеу құралдары түрлері мен құрылғылар түрі, олардың мақсаты мен мақсаты;
(өңдеу түрлері бойынша) ұсталық жұмыстың жалпы технологиясы;
машиналар, механизмдер мен жетектерді кинематикасы, ажарлау білдегі және ұсақтау, фрезерлік, токарлық құрылымдық бөлімшесі;
білдектің жабдығы түріне қарай металды өңдеу технологиялық ерекшеліктері;
темірші жұмыстарының түрі және технологиялық ерекшеліктері;
мыс қаңылтыр жұмыстың жалпы технологиясы;
дәнекерлеу және жылу жұмыстар үшін техникалық жабдықтар, құрал саймандар мен керек жарақтары.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі білім мен дағдыларды алғандары маңызды:
тиісті құралдар мен өлшеу аспаптары пайдаланып күрделі ұсталық жұмыстар орындау;
металөңдеуші білдекте жұмысты жүзеге асыру;
құбырлар мен механикалық монтаждау жұмыстары кезінде пайдаланылатын дәнекерлеу өндірісінің негізгі операцияларды игеру;
материалдардың бастапқы термоөңдеу дағдыларын игеру
еңбек міндеттерін орындау кезінде қорғаныш керек жарақтарды пайдалану әрі қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Тетіктерге ұсталық өңдеу жасауды орындау
Бағалау
өлшемдері:

1. Имеет навык правильной организации рабочего места.
2. Выполняет подбор инструмента для слесарных работ, подбор приспособлений для работ по опиливанию, рубке, резке, шабрению металла.
3. Выполняет различные виды операций при помощи слесарного, монтерского и измерительного инструмента, приспособлений, оснастки, защитных средств.
4. Соблюдает правила техники безопасности и производственной санитарии при выполнении слесарных работ.
Результат обучения: 2) Использовать инструменты и контрольно-измерительные приборы при выполнении слесарных работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила хранения, обслуживания и настройки контрольно-измерительных приборов и инструментов.
2. Соблюдает последовательность подготовки инструментов, приборов и оборудования к работе.
3. Применяет измерительный инструмент строго по назначению.
Результат обучения: 3) Выполняет обработку металлов на станочном оборудовании.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания устройства, принципа действия и рабочих режимов токарных, фрезерных, строгальных станков.
2. Имеет навык обслуживания привода оборудования в соответствии с кинематической схемой.
3. Используя основные понятия метрологии, выполняет контроль параметров технологического процесса .
4. Принимает участие в обнаружении неисправностей в работе оборудования и их устранении.
5. Соблюдает правила техники безопасности и производственной санитарии при работе на металлообрабатывающих станках.
Результат обучения: 4) Выполняет тепловую обработку материалов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания устройства, принципа действия и рабочих режимов оборудования и приспособлений для тепловой обработки материалов.
2. Имеет навык обслуживания привода оборудования в соответствии с инструкцией по эксплуатации.
3. Используя основные понятия метрологии, выполняет контроль параметров технологического процесса.
4. Принимает участие в обнаружении неисправностей в работе оборудования и их устранении.
5. Соблюдает правила техники безопасности и производственной санитарии при выполнении тепловых работ.
Результат обучения: 5) Изучить структурный состав и организацию судостроительного производства по профилю специальности.
Критерии оценки:

1. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру дағдысы болады.
2. Ұсталық жұмыстар, металл тазалауға, кесу, кесу, беру бойынша жұмыс құралдар іріктеу құралын орындайды.
3. Әртүрлі қызмет түрін электромеханика құбырдан пайдалану және өлшем құралдарын, жабдық, құрал жабдықтар, қорғану құралдарын орындайды.
4. Ұсталық жұмыстар орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін және өнеркәсіптік гигиена ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұсталық жұмысты орындау үшін сайман мен бақылау өлшеуіш сайманын қолдану
Бағалау
өлшемдері:
1. Аспаптар мен құралдар сақтау, техникалық қызмет көрсету және конфигурациясы ережелерін біледі.
2. Жұмыс үшін оқу құралдарын, аспаптар мен жабдықтарды дәйектілігін сақтайды.
3. Өлшеу құралы белгіленген дәл ретінде қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Білдек жабдығында металды өңдеуді орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Құрылғы, жұмыс принципі және операциялық режимдері токарлық, фрезерлік станоктарда, планеров білімін көрсетеді.
2. Кинематикалық сызбасына сәйкес жабдықтар диск қызмет дағдылары болады.
3. Метрология негізгі ұғымдар пайдалану, технологиялық параметрлерін бақылау жасауды жүзеге асырады.
4. Жабдықтарда ақауларды анықтау және оларды жою қатысады.
5. Металл өңдеуші білдектегі жұмыста қауіпсіздік ережелерін және өнеркәсіптік гигиенаны сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Материалды жылумен өңдеуді орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Материалдарды термиялық өңдеу үшін құрылғының білімді, жабдықтар мен құрылғылардың жұмыс қағидасы мен пайдалану шарттарын көрсетеді.
2. Нұсқаулықта сәйкес жабдықтар диск қызмет дағдылары бар.
3. Метрология негізгі ұғымдар пайдалану, технологиялық параметрлерін бақылау жасауды жүзеге асырады.
4. Жабдықтарда ақауларды анықтау және оларды жоюға қатысады.
5. Жылу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін және өнеркәсіптік гигиенасын сақтайды
КП 02 Өндірістік технологиялық практикасы
Бұл модуль зауыт құрылымын кәсіпорын басқару процесінің (бөлімшесі) негізгі технологиясын енгізуде; технологиялық жабдықтың жобалау және пайдалану; жаңадан салынған немесе кеме жөндеу жұмыстары (стапель, түбіртегі немесе доктағы) тікелей қызмет көрсету, механикалық құрастыру және құбыр кеме өнеркәсіп өнімдері, дайындау, монтаждау, іске қосу және кеме құбырлар жүйелері мен механизмдерінің тестілеу жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, цех қабатымен таныстырады.
Аталмыш практика бағдарламасын орындау а) кеме құбыр төсеуші; б) Кеме монтаждаушы слесарь мамадықтары бойынша құзыреттілікті қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Мамандық бейіні бойынша кеме құрылысы өндірісі құрылымдық құрамы мен ұйымдастыруын зерттеу
Бағалау
өлшемдері:

1. Демонстрирует знание режима работы судостроительного предприятия, функционального назначения и характерных особенностей производственного процесса его основных и вспомогательных подразделений.
2. Демонстрирует знание режима работы механомонтажного и трубопроводного цехов, функционального назначения и технологических особенностей производственного процесса их участков.
3. Демонстрирует знание видов внутризаводского транспорта, подъҰмно-транспортного оборудования механомонтажного и трубопроводного цехов, умеет использовать их возможности при выполнении производственных заданий.
Результат обучения: 6) Изучить и практически освоить технологические возможности станочного оборудования и средств механизации трубопроводного и механомонтажного производства.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание устройства и принципа работы станочного оборудования специализированного цеха (участка).
2. Имеет навык практического применения станков, переносного инструмента и технологической оснастки по назначению.
3. Выполняет технологическую последовательность и достаточный объҰм трубогибочных и трубо-сборочных работ в цеховых условиях с соблюдением правил техники безопасности и производственной санитарии.
Результат обучения: 7) Соблюдать последовательный порядок механосборочных, сборочно-монтажных и трубопроводных работ на строящемся судне с учетом его конструктивных качеств, особенностей расположения отсеков и помещений.
Критерии оценки:
1. Применяет знание устройства судна, расположения его отсеков и помещений при выполнении производственных заданий.
2. Имеет навыки выполнения судо-монтажных работ.
3. Имеет навык выполнения судовых трубопроводных работ.
4. Выполняет судо-монтажные и трубопроводные работы.
5. Соблюдает требования охраны труда и техники безопасности при выполнении работ в ограниченных объҰмах судовых отсеков и помещений.
Результат обучения: 8) Принимать участие в обеспечении и выполнении программы приемо-сдаточных испытаний судовых трубопроводных систем и их механизмов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание технико-эксплуатационных показателей судовых систем и их механизмов.
2. Принимает участие в обеспечении стандартных условий проведения испытаний судовых систем и их механизмов.
3. Принимает участие (под руководством) в выполнении программы приемо-сдаточных испытаний судовых трубопроводных систем и их механизмов.
4. Соблюдает правила техники безопасности во время судовых приемо-сдаточных испытаний.
5. Принимает участие (под руководством) в выполнении ревизии судовых систем и механизмов, устранении замечаний и неполадок с применением средств контроля и диагностики.
ПП 03 Технологическая (преддипломная) практика (механик по судовым системам).
Данный модуль знакомит:
- с режимом работы и организацией службы на судах, особенностями несения вахтенной службы при эксплуатации судна;
с технико-эксплуатационными качествами судна, судовой энергетической установки механизмов и систем;
с правилами эксплуатации как всего судна с комплексом, так и общесудового механического оборудования;
с организационными и практическими мерами охраны труда и окружающей среды;
Выполнение программы данной практики способствует формированию первичных компетенций по профессии "механик по судовым системам
Результат обучения: 1) Изучить основные технические данные судна, его общую компоновку и конструктивные особенности.
Критерии оценки:

1. Бастапқы және қайталама бірлік өндірістік процестің кеме кәсіпорынның, функционалдық және сипаттамаларын пайдалану режимінің білімін көрсетеді.
2. Механикалық құрастыру және құбыржол цехы, функционалдық және олардың учаскелерін өндірістік процесінің технологиялық ерекшеліктерін режимін білімін көрсетеді.
3. Өндірістік мақсаттарға орындау олардың мүмкіндіктерін пайдалану мүмкіндігі, механикалық құрастыру және құбыр өсімдіктердің жабдықтарды көтеру және өңдеу, ішкі көлік түрлерінің білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Құбыржолды және механикалық монтажды өндірісті механикаландырудың білдек жабдықтары мен құралының технологиялық мүмкіндіктерін нақты игеру әрі зерттеу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Құрылғы мен цех (бөлім) мамандандырылған білдектердің жұмысы қағидатын білетінін көрсетеді.
2. Арнаулы мақсаты бойынша білдектердің практикалық қолдану дағдыларын, тасымалданатын құралдар мен аспаптық құралдарды қолдану дағдысы болады.
3. Дәйектілігі мен құбыр майыстыру және қауіпсіздік жөніндегі регламенттерді және өнеркәсіптік гигиена сәйкес цех қабатында құбыр құрастыру жұмыс жеткіліктілігін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлік пен бөлмелердің орналасу ерекшеліктері, құрылымдық қасиетін ескеріп салынып жатқан кемедегі құбыржол және жинақтау жинау, механикалық жинау жұмысынің ретін сақтайды.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме құрылғы, өндірістік мақсаттарға орындау барысында өзінің бөліктердің және бөлмелерінің орналастырылу білімін қолданады.
2. Кеме құрастыру жұмыстары дағдыларын жүзеге асыру бар.
3. Кеме құбыры жұмыстарды орындау шеберлігі бар.
4. Жобалау және технологиялық құжаттама талаптарына сәйкес кеме жинақтаушы жұмысын орындайды.
5. Кеме бөліктердің және үй жайларды шектеулі көлемде жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарына сай келеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кеме құбыржол жүйесі мен механизмдерін қабылдау тапсыру сынағы бағдарламасын орындау әрі қызмет көрсетуге қатыса алу.
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме жүйелері мен механизмдерінің техникалық және пайдалану орындау білімін көрсетеді.
2. Кеме жүйелері мен механизмдерінің тестілеу стандартты шарттарын қамтамасыз ету қатысады.
3. Кеме құбыр жүйелері мен механизмдерінің бағдарламасы қабылдау тестілеу іске асыруға қатысады (әкелді).
4. Кеме қабылдау сынақтар кезінде қауіпсіздік ережелерін басшылыққа алады.
5. Бақылау құрылғылар мен диагностика ескертулер мен проблемаларды жою үшін кеме жүйелері мен механизмдерін аудитке қатысады (әкелді).
КП 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Бұл модуль кемені пайдалану және қызмет көрсету ұйымының режимін, кеменің пайдалануға вахта жұмысын атқаратын мүмкіндіктерді ұшырау; кеме, кеме энергетикалық қондырғы (КЭҚ) техникалық және пайдалану қасиеттері, механизмдер мен жүйелерімен; су КЭҚ кешені, кеме және жалпы механикалық жабдықтармен тұтас кеме ретінде пайдалану ережелерін; ұйымдастырушылық және практикалық еңбек қауіпсіздігі шаралары мен қоршаған ортамен таныстырады;
"Кеме жүйесінің механигі" мамандығы бойынша бастапқы құзыреттілікті қалыптастыруға аталмыш тәжірибенің бағдарламасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеменің негізгі техникалық деректерін, жалпы құрылымын және құрылымдық ерекшеліктерін зерттеу.
Бағалау
өлшемдері:

1. Выполняет стандартное техническое описание конструктивных и эксплуатационных характеристик судна.
2. Демонстрирует знание и исполняет уставные положения организации службы, служебные и вахтенные обязанности в составе экипажа судна.
3. Знает назначение и основные положения технического надзора за судами.
4. Соблюдает стандартные положения по организации охраны труда членов экипажа судна и правила техники безопасности при выполнении конкретных служебных обязанностей.
5. Имеет навык работы с судовыми и нормативными документами, применения их содержания в служебной деятельности.
Результат обучения: 2) Изучить основной состав, технические характеристики и особенности эксплуатации механизмов, оборудования, устройств и систем комплекса судовой энергетической установки.
Критерии оценки:
1. Выполняет стандартное техническое описание конструктивных и эксплуатационных характеристик всего комплекса и его составляющих.
2. Выполняет штатные вахтенные обязанности контроля работы, периодического технического обслуживания главных и вспомогательных двигателей судна, их систем и устройств.
3. Участвует в работах по регулированию параметров рабочих режимов и основных характеристик судовых двигателей с применением контрольных приборов, измерительных инструментов и приспособлений.
4. Проводит самостоятельный анализ регулировочных работ и делает выводы эффективности их влияния на улучшение технико-эксплуатационных параметров судовых дизелей и судна в целом.
Результат обучения: 3) Выполнять эксплуатацию и техническое обслуживание судовых вспомогательных котлоагрегатов.
Критерии оценки:
1. Выполняет стандартное техническое описание конструктивных и эксплуатационных характеристик судовых вспомогательных автономных и утилизационных котлоагрегатов.
2. Выполняет штатные вахтенные обязанности контроля рабочего режима, периодического технического обслуживания судовых вспомогательных котлов, их систем, механизмов, аппаратов, устройств автоматического управления.
3. Принимает участие в проведении профилактических мероприятий и поддерживающего ремонта судовых вспомогательных котлоагрегатов.
Результат обучения: 4) Выполнять обязанности по контролю технического состояния судовых вспомогательных механизмов в составе соответствующих устройств.
Критерии оценки:
1. Выполняет стандартное техническое описание конструктивных и эксплуатационных характеристик судовых устройств и их механизмов.
2. Принимает участие в периодическом техническом обслуживании судовых устройств и их механизмов.
3. Имеет навыки практической эксплуатации судовых вспомогательных механизмов по назначению с учетом особенностей их работы в составе соответствующих устройств.
Результат обучения: 5) Обеспечивать постоянную готовность целевого применения общесудовых и специальных систем.
Критерии оценки:

1. Кеменің құрылымдық және пайдалану сипаттамаларын стандартты техникалық сипаттамасын орындайды.
2. Экипаж бөлігі ретінде қызмет көрсету, қызмет көрсету және вахта міндеттерін ұйымның жарғылық ережелерін білімін көрсетеді және орындайды.
3. Кемелердің техникалық қадағалау мақсаты мен негізгі ережелерін біледі.
4. Экипаж мүшелерінің және арнайы міндеттерін орындау үшін еңбек қауіпсіздігі тапсырмаларын еңбекті қорғау ұйымдастыру бойынша кәдімгі ережелерін сақтайды.
5. Қызметінде мазмұнын қолданып кемелік әрі қалыптық құжаттармен жұмыс дағдысы болады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кеме энергетикалық қондырғы (КЭҚ) кешені жүйесі және қондырғы, жабдық, механизмді пайдалану ерекшеліктері мен техникалық сипаты, негізгі құрамын зерттеу
Бағалау
өлшемдері:
1. КЭҚ мен оның компоненттерін бүкіл кешенін жобалау және пайдалану сипаттамаларын стандартты техникалық сипаттамасын орындайды.
2. Тұрақты вахта жұмыстарын бақылау міндеттерін, кеме, жүйелер мен құрылғылардың негізгі және қосалқы қозғалтқыштар мерзімді техникалық қызмет көрсету жүзеге асырады.
3. Аспаптар мен өлшеу, жұмыс режимдерін параметрлерін және бақылау құралдарын пайдалана отырып кеме қозғалтқыштары негізгі сипаттамаларын реттеу жұмыстарына қатысады.
4. Реттеу жұмысының тәуелсіз талдау жүргізу және теңіз дизельдік қозғалтқыштар және тұтастай алғанда кеменің техникалық және пайдалану параметрлерін жетілдіру бойынша олардың әсер ету тиімділігіне талдау жасайды
Оқыту нәтижесі: 3) Кеме көмекші қазандық агрегатқа техникалық қызмет көрсету әрі пайдалануды орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Теңіз қосалқы автономды қазандық және кәдеге жарату жобалау және пайдалану сипаттамаларын стандартты техникалық сипаттамасын орындайды.
2. Режимі бақылау, теңіз қосалқы қазандар, жүйелерді, тетіктер, құрылғылар, автоматты басқару құрылғыларының мерзімді техникалық қызмет көрсету, жұмыс күзет кезекті міндеттерін орындайды.
3. Кеме қосалқы қазанагрегатын жөндеу және алдын алу шараларын жүргізуге қатысады және қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Сәйкес қондырғы құрамында кеменің көмекші механизмі техникалық қалпын бақылау бойынша міндеттерді орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Кеме құрылғылар мен механизмдердің жобалау және пайдалану сипаттамаларын стандартты техникалық сипаттамасын орындайды.
2. Кеме құрылғылар мен механизмдердің кезеңдік техникалық қызмет көрсетуіне қатысады.
3. Тиісті құрылғылар бөлігі ретінде назарға өз жұмысының сипаттамаларын ескере отырып, өзінің арнаулы мақсаты бойынша кеме қосалқы аппаратының тәжірибелік жұмысының дағдылары бар.
Оқыту нәтижесі: Д) Жалпыкемелік әрі арнайы жүйені мақсаттық қолданыс тұрақты даярлығын қамтамасыз ету
Бағалау
өлшемдері:

1. Выполняет стандартное техническое описание конструктивных и эксплуатационных характеристик судовых систем и их механизмов.
2. Принимает участие в периодическом техническом обслуживании судовых систем и их механизмов.
3. Имеет навыки практической эксплуатации общесудовых и специальных систем по их прямому и дополнительному назначению с учетом особенностей их назначения и работы вместе с обслуживающими механизмами (насосными агрегатами и компрессорами).
4. Выполняет выкопировки схем судовых систем на плане корпуса судна и его палуб с применением стандартных условных обозначений.
Преддипломная практика (механик по судовым системам).
Данный модуль знакомит с режимом и оборудованием судоремонтного предприятия, с работой подразделений предприятия, цехами общезаводского и специализированного назначения, выполнением обязанностей механика по судовым системам при организации и выполнении судоремонтных работ.
Выполнение программы данной практики способствует формированию компетенций специалиста среднего звена по профессии "механик по судовым системам".
Результаты обучения и критерии оценки
Результат обучения: 1) Подробно изучить и практически освоиться с рабочим режимом и технологическим оборудованием судоремонтного предприятия.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания внутреннего распорядка и соблюдает режим работы предприятия.
2. Освоил рабочие возможности технологического оборудования предприятия, его внутризаводского транспорта и грузоподъҰмного оборудования, системы снабжения сырьҰм, расходными материалами и энергоснабжения.
3. Демонстрирует знания организации судоремонта в условиях специализированного судоремонтного предприятия.
4. Имеет навык разработки организационных мер по охране труда и соблюдает правила техники безопасности, производственной санитарии и экологии.
5. Знает и применяет правила пожарной безопасности с учетом условий и специфики выполняемых судоремонтных работ.
6. Демонстрирует знание основных положений Правил технической эксплуатации флота и целевых функциональных возможностей планово-предупредительного ремонта судов, их механизмов и трубопроводных систем.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонтные и восстановительные работы по судовым трубопроводным системам и их механизмам в составе комплексной судоремонтной бригады.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание видов дефектов трубопроводов и причин их образования.
2. Применяет доступные виды дефектоскопии и выполняет по их результатам разработку ремонтной ведомости по судовым системам и их механизмам.
3. Соблюдает рациональную последовательность организации технологического процесса ремонта трубопроводов судовых систем и их механизмов в пределах обязанностей механика по судовым системам.

1. Кеме жүйелері мен механизмдерін жобалау және пайдалану сипаттамаларын стандартты техникалық сипаттамасын орындайды.
2. Кеме жүйелері мен механизмдерін кезеңдік техникалық қызмет көрсету қатысады.
3. Мақсаты бойынша жалпы кеме жүйелері мен нақты практикалық жұмыс істеу дағдылары бар және одан әрі оларды ескере межелі ерекшеліктерін ескере отырып және қызмет жөніндегі келісімдердің (сорғы бірлік, және компрессорлар) бірге жұмыс істейді.
4. Стандарттық шартты белгілерін қолданып кеме қаңқасы мен оның палубасы жоспарын кеме жүйесі сызбасының көшірмесін орындайды.
КП 03.
Диплом алдындағы практика
Бұл модуль ұйымда міндеттері механик кеме жүйелері үшін, бизнес бірлік, көшпелі семинарлар мен арнайы мақсаттарда, режим мен жабдықтар верфі енгізеді және кеме жөндеу жұмыстарын жүргізумен таныстырады.
Аталмыш практиканын бағдарламасын орындау "Кеме жүйесінің механигі" мамандығы бойынша орта буын маманы құзыретін қалыптастыру бағдарламасын орындауға әрекет етеді
Оқыту нәтижесі: 1) Кемежөндеу кәсіпорны жұмыс кестесімен технологиялық жабдығын игеру әрі егжей тегжелі зерттеу
Бағалау
өлшемдері:
1. Білімі мен кәсіпорын операцияның ішкі құжаттарына сәйкес көрсетеді.
2. Кәсіпорынның, көлік және көтергіш жабдықтарды оның зауытта, шикізатты жабдықтау жүйелері, шығыс материалдарын және энергетикалық технологиялық жабдықтарды жұмыс орындарын игерді.
3. Мамандандырылған верфьтерінің кеме жөндеу ұйымдастыру білімін көрсетеді.
4. Еңбекті қорғау жөніндегі ұйымдастыру шараларын машықтарын жетілдіру бар және қауіпсіздік жөніндегі регламенттерді, еңбекті және қоршаған ортаны қорғау сәйкес келеді.
5. Кемені жөндеу жұмысын орындау талаптары мен нақты жұмысты ескере отырып, өрт қауіпсіздігі ережелерін біледі және қолданады.
6. Кемелерді жөндеу, қамтамасыз ету, олардың тетіктері мен құбыр жүйелерін паркі мен міндеті функционалдық техникалық пайдалану ережесін негізгі ережелерін білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кешендік кемежөндеу бригадасы құрамында кем елік құбыржол жүйесі мен механизмдері жөндеу әрі қалпына келтіру жұмыстарын орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Құбырлары мен оларды қалыптастыру себептері ақауларды түрлерінің білімін көрсетеді.
2. Тексеру қолжетімді түрлерін қолданады және кеме жүйелері мен механизмдерін жөндеу парағын дамыту нәтижелері туралы орындайды.
3. Кеме жүйелері бойынша механиктің міндеттері аясында кеме жүйелерінің құбырларын жөндеу процесінің технологиялық ұйымдастырудың ұтымды ретін сақтайды.

4. Выполняет практическое руководство выбором труб и подбором элементов судовых систем и систем СЭУ на соответствие разработанным судоремонтным документам и принятой технологии судоремонта.
5. Выполняет эскизы и выбирает способы изготовления шаблонов труб для ремонтируемых систем на основании разработанных монтажных схем.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонтные и наладочные работы судовых и вспомогательных механизмов в составе комплексной судоремонтной бригады.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания характерных дефектов палубных вспомогательных механизмов и причин их образования.
2. Применяет доступные виды дефектоскопии и по их результатам принимает участие в разработке ремонтной ведомости по судовым вспомогательным механизмам.
3. Принимает участие в разработке и выполнении рациональной технологии ремонта движительно-рулевого комплекса судна.
4. Применяет знания конструкторской и технологической документации при организации ремонта и монтажа судовых механизмов, оборудования и трубопроводных систем.
5. Принимает участие в организации и выполнении швартовных и ходовых испытаний судовых систем в действии совместно с их механизмами и оборудованием при соблюдении правил охраны труда и техники безопасности.
6. Демонстрирует знания технологических мероприятий по защите судна, его механизмов и систем от коррозии, применяет их по принадлежности при исполнении производственных заданий.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 79
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1107000-Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и оборудования (по отраслям)" (на железнодорожном транспорте).

4. Құбырлар практикалық нұсқаулығы таңдау және құжаттар мен қабылданған кеме жөндеу кеме жөндеу технологиясымен сәйкестігіне әзірленген кеме жүйелері мен КЭҚ жүйелерінің элементтерін таңдау орындайды.
5.Қағидаттық схемалар негізінде әзірленген жөнделетін жүйелер үшін құбыр үлгілерін жасау үшін нобайларды таңдау әдістерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кешендік кеме жөндеу бригада құрамында кемелік механизм бойынша жөндеу әрі баптау жұмыстарын орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. Палубалық көмекші механизміне тән ақаудың білімін анықтайды және қалыптасу себептерін көрсетеді.
2. Тексеру қол жетімді түрлері мен кеме қосалқы тетіктерін жөндеу парақ дамытуға, олардың қабылдау бөлігінде нәтижелерін қолданады.
3. Тиімді технологияларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады қозғағыш кеме жөндеу.
4. Жөндеу және кеме техникасын орнату, жабдықтар мен құбыр жүйелерін ұйымдастыруда жобалау және технологиялық құжаттаманы білімдерін қолданады.
5. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауда механизм мен жабдықтарды бірлесіп әрекет ету кеме жүйесінің жүрісі мен швартовкасын сынауды орындауды ұйымдастыруға қатысады.
6. Өндірістік тапсырманы орындау кезінде қатысуына қатсты тоттан қорғау жүйесі мен механизмін, кемені қорғау технологиялық шарасын білетіндігін көрсетеді.
Ескерту:
БҚ базалық құзырет;
КҚ кәсіптік құзырет;
ЖГМ жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ әлеуметтік экономикалық модульдер;
ЖКМ жалпы кәсіптік модульдер;
АМ арнайы модульдер;
КП кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 79- қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім берудің коды мен бейіні: 1100000 - Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1107000-Техникалық пайдалану көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналар және жабдықтар (салалар бойынша) ( темір жол көлігінде)

4. Знает сущность процесса коммутации; виды коммутации.
5. Знает принцип действия машин переменного тока; классификацию и характеристики машин переменного тока; способы пуска машин переменного тока.
6. Умеет определить группу соединения трансформаторов.
7. Умеет включать синхронный двигатель.
8. Умеет выполнять пуск в ход асинхронного двигателя.
9. Умеет делать анализ характеристик асинхронного двигателя.
Результат обучения:3) Наблюдать и контролировать показания измерительных приборов электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает назначение мер измерительных приборов.
2. Знает назначение измерительных приборов.
3. Знает способы преобразования измерительных величин.
4. Знает способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму.
5. Знает принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей.
6. Умеет определять параметры электрической цепи.
7. Уметь пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения.
8. Уметь подобрать регистрирующий прибор и разобраться в принципе действия.
Результат обучения:4) Применять электронные устройства для управления металлургическим оборудованием.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных электронных приборов.
2. Знает принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств.
3. Умеет определять параметры электронных приборов.
БК 8. Иметь представление и соблюдать основы техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги
ОПМ.3. Охрана труда
Данный модуль описывает умения и знания охраны труда, правовой и нормативной базы, системы законодательных, социально-экономических, организационных, технических, санитарно-гигиенических мероприятий по созданию условий, обеспечивающих безопасность,
Знания данного модуля помогает учащимся в адаптироваться в условиях производства, сохранение здоровья и работоспособность человека в процессе труда, факторов, влияющих на условия труда, техники безопасности, технических средств обеспечения безопасности, средств индивидуальной защиты, гигиены труда и производственной санитарии на объектах железной дороги. а также при решении практических задач, связанных с технологией производства.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения и навыки, которые позволяют достичь обеспечения оптимальных условий труда, производственной безопасности и жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях
Результат обучения: 1) Знать трудовое законодательство.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работников транспорта.
2. Знает общие положения расследования и учета несчастных случаев при производстве.
3. Знает правила и инструкции по охране груда, пожарной безопасности, санитарные правила и нормы, требования стандартов, метрологических норм, правил и иных нормативных документов, установленных для выполняемой им работы.
Результат обучения:2) Знать основные принципы системы управления охраной труда.
Критерии оценки:
1. Знает функции управления охраной груда.
2. Знает систему стандартов безопасности труда.
2. Знает структуру органов надзора.
3. Знает виды инструктажей.
Результат обучения:3) Знать основы техники безопасности труда на железнодорожном транспорте.
1. Знает классификацию травматизма.
2. Знает основы пожарной безопасности
3. Знает меры безопасности при пропуске поездов, переход через пути.

4. Коммутация процесінің мәнін; коммутация түрлерін біледі
5. Ауыспалы ток машиналарының әрекетін; ауыспалы ток машиналарының жіктелуі мен сипаттамасын; ауыспалы ток машиналарын іске қосу тәсілдерінің қағидаларын біледі
6. Трансформаторлардың жалғану тобын анықтай біледі.
7. Синхронды қозғалтқышты қоса біледі.
8. Асинхронды қозғалтқыш бағытының іске қосылуын орындай біледі.
9. Асинхронды қозғалтқыш сипаттамасына талдау жасай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Электрмеханикалық жабдықтың дұрыс жұмыс істеуі үшін өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеу аспабының өлшемін белгілеуді біледі.
2. Өлшеу аспаптарының белгіленуін біледі.
3. Өлшеу шамаларын түрлендіру тәсілдерін біледі.
4. Өлшенген шамаларды сандық пішінге түрлендіру тәсілдерін біледі.
5. Тіркейтін аспаптар мен түрлендіргіштердің әрекет қағидасын біледі.
6. Электрлік тізбек параметрлерін анықтай біледі.
7. Нақты аспаптарды қолдану мен қосу сызбасын орындай біледі.
8. Тіркейтін аспаптарты таңдауды және әрекет қағидасын ажыратуды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Металлургиялық жабдықты басқаруға арналған электрондық құрылғыны қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылғыны, әрекет ету қағидасы, негізгі техникалық параметрлерін, таңбалауды, түрлі электрондық аспаптардың шартты мәндері мен қолдану саласын біледі.
2. Негізгі үлгілік сызбалардың құрылуын қағидаларын, қуат көзін, түрлендіргіш құрылғыларын біледі.
3. Электрондық аспап параметрлерін анықтай алады.
БҚ 08.
Темір жолдар нысандарында қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария, еңбек гигиенасын сақтау және түсінікке ие болуға
ЖКМ.3. Еңбекті қорғау
Осы модуль еңбекті қорғау икемділігі мен білуді, құқықтық және нормативтік база, заңнамалық, әлеуметтік-экономикалық жүйесінің, қауіпсіздікті қамтамасыз ететін шарттарды құру бойынша техникалық, санитариялық-гигиеналық іс-шараларды сипаттайды.
Осы модульді білу оқушыларға өндіріс жағдайына бейімделуге, адамның еңбек процесінде денсаулығы мен жұмыс қабілеттілігін сақтауға, еңбек шарттарына әсер ететін факторларға, қауіпсіздік техникасына, қауіпсіздікті қамтамасыз ететін техникалық құралдарға, жеке қорғаныс құралдарына, еңбек гигиенасы мен теміржол нысандарындағы өндірістік санитарияға, сондай-ақ, өндіріс технологиясымен байланысты тәжірибелік мәселелерді шешу кезінде көмектеседі.
Модульді оқып білу кезінде оқушылар еңбектің тиімді шарттарын, өндірістік қауіпсіздік пен төтенше жағдайлардағы тіршілік әрекетін қамтамасыз етуге қол жеткізуге мүмкіндік беретін келесі икемділік пен дағдыға қол жеткізуі тиіс
Оқыту нәтижесі:1) Еңбек заңнамасын білу
Бағалау өлшемдері:
1.Көлік жұмысшыларының құқығы мен міндеттерін біледі.
2.Өндіріс кезінде жазатайым жағдайларды зерттеу мен есепке алудың жалпы ережелерін біледі.
3.Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды, санитариялық ережелер мен нормаларды, стандарт талаптарын, олар орындаған жұмыс үшін белгіленген метрологиялық нормалар, ережелер мен өзге де нормативтік құжаттарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің негізгі ережелерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғауды басқару қызметтерін біледі.
2. Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесін (ЕҚСЖ) біледі.
3. Қадағалау органдарының құрылымын біледі.

4. Знает требования безопасности при производстве работ на контактной сети пути, требования безопасности при производстве работ на электрифицированных участках пути, требования безопасности при перевозке людей.
5. Умеет оказывать доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током:
- искусственное дыхание;
- непрямой массаж сердца.
6. Знает требование гигиены труда и производственной санитарии.
БК 9. Владеть приемами информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности;
ОПМ.4. Информационные технологии в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: перевод из одной системы в другую; формальная, математическая логика; язык программирования; программа, ее структуризация; приемы и способы и методы применения вычислительной техники принципы автоматизированной обработки, передачи информации и управления;
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ;
использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией;
использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах.
Результат обучения: 1) Проводить поиск информации.
Критерии оценки:
1. Знает поисковые программы.
2. Умеет пользоваться поисковыми программами.
Результат обучения:2) Владеть основными возможностями информационных технологий
Критерии оценки:
1. Знает классификацию видов информационных технологий
2. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
3. Знает базовые и прикладные информационные технологии.
4. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
5. Умеет работать с базами данных.
6. Владеет компьютерным моделированием в электронных таблицах.
Результат обучения:3) Использовать информационные технологии.
Критерии оценки:
1.Знает современные информационные технологии в электроснабжении железных дорог.
2.Знает профессионально ориентированные информационные технологии.
3. Знает перспективы развития информационных технологий.
БК10.Применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте;
ОПМ.5. Основы стандартизации и метрологии
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые, для применения стандартизации, сертификации и метрологии в производственной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить роль и значение стандартизации; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений, стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений; устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; организацию и порядок поверки средств измерений.
При изучении модуля обучающиеся должны:
пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления конструкторской и технической документации;
выбирать посадки назначать допуски;
правильно выбирать средства измерения и контроля и пользоваться ими;
выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей.
Результат обучения: 1) Определять допуски и посадки деталей машин..
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по категориям и видам стандартов, нормативным документам стандартизации и видам стандартов, показателям качества продукции.
2. Знает виды, параметры, назначение, обозначение, допуски и посадки деталей машин
3. Рассчитывает ряды предпочтительных чисел.

4. Нұсқамалық түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Теміржол көлігіндегі еңбек қауіпсіздігі техникасының негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жарақаттылықтың жіктелуін біледі.
2.Өрт қауіпсіздігі негіздерін біледі
3.Пойызды өткізген кездегі, жолдан өту кезіндегі қауіпсіздік шараларын біледі.
4.Жолдың жанаспалы желілеріндегі жұмыс өндірісі кезіндегі қауіпсіздік талаптарын, жолдың электрмен жабдықталған бөліктеріндегі жұмыс өндірісі кезіндегі қауіпсіздік талаптарын, адамдарды тасымалдаған кезде қауіпсіздік талаптарын біледі.
5.Электрлік токпен зақымданған кезде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді біледі:
- Жасанды тыныс алу;
- Жүрекке жанама массаж.
6. Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария талаптарын біледі.
БҚ09. Ақпараттық технологияларды сақтау, өңдеу ,ақпарат беру және бағдарламалау негіздері үшін кәсіби қызметі әдістерін игеру
ЖКМ.4. Кәсіби қызметіндегі ақпараттық технологиялар
Осы модуль өндірістік процестерді автоматтандырылған басқару тәсілдері мен ақпарат тарату, процестер туралы кешенді түсінік қалыптастыру, ақпаратты іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарату әдістері үшін қажетті машық, икемділік пен қабілетті сипаттайды.
Модульді оқып білу нәтижесінде оқушы келесі білімдерді меңгеруі тиіс: бір жүйеден өзгесіне ауысу; формалды, математикалық логика; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оның құрылымы; автоматтандырылған өңдеу қағидалары, есептеуіш техникасын қолдау тәсілдері мен әдістері, ақпарат беру мен басқару;
Модульді оқып білу барысында оқушылар келесі қабілеттер мен машықтарды иеленуі тиіс: қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолдану арқылы есептерді орындау; Ғаламтор желісі мен оның мүмкіндіктерін ақпаратпен шұғыл алмасуын ұйымдастыру үшін қолдану; кәсіби бағытталған ақпараттық жүйелердегі деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, түрлендіру мен жіберу технологиясын пайдалану
Оқыту нәтижесі:1) Ақпаратты іздеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздестіру бағдарламаларын біледі.
2. Іздестіру бағдарламаларын қолдана біледі. .
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктерін меңгеру
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялардың түрлерін жіктеуді біледі.
2. Ақпараттық процестерді жіберу, өңдеу, деректерді жинақтау үлгілерін біледі.
3. Негізгі және қолданбалы ақпараттық технологияларды біледі.
4. Желілік ақпараттық технологиялар мен байланысты біледі.
5. Деректер базасымен жұмыс істей біледі.
6. Электрондық кестелерде компьютерлік үлгілеуді меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпараттық технологияларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Теміржолдарды электрмен жабдықтаудағы заманауи ақпараттық технологияларды біледі.
2. Кәсіби бағытталған ақпараттық технологияларды біледі.
3. Ақпараттық технологиялардың даму келешегін біледі.
БҚ 10. Темір жол көлігінде метрология және сертификация саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттар қолдану;
ЖКМ.5. Стандарттау мен метрология негіздері
Осы модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және өндірістік қызметте стандарттау, сертификаттау мен метрологияны қолдану үшін қажетті білім мен машықтарға қол жеткізу мүмкіндігін ұсынады.
Модульді оқып білу барысында оқушы келесі білімді: стандарттау рөлі мен маңызы, өзара алмасушылық пен техникалық өлшеудің негізгі мәселелерін, түрлі бірігулерге арналған реттеуші шек пен қондырма стандарттарын; әмбебап өлшеу құралдарының құрылғысын, оларды пайдалануды, таңдау әдістемесі мен тәртібін; өлшеу құралдарын тексеруді ұйымдастыру мен тәртібін меңгеруі тиіс.
Модульді оқып білу кезінде оқушылар келесі машық пен білімді меңгеруі тиіс:
құрылымдық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу ережелерін реттейтін стандарттарды қолдану;
қондырманы таңдау, шекті белгілеу;
өлшеу мен бақылау құралдарын дұрыс таңдау және оларды қолдану;
метрологиялық құралдар көмегімен негізгі өлшеуді орындау, беткейдің жылжуын анықтау.
Оқыту нәтижесі:1) Машиналардың тетіктерінің шегі мен қондырманы анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарттардың санаты мен түрлері, стандарттаудың нормативті құжаттары мен стандарт түрлері, өнім сапасының көрсеткіштері бойынша білімді көрсетеді.
2. Машина тетіктерінің түрлері, параметрі, белгіленуі, мағынасы, шегі мен қондырманы біледі.
3. Артық сандардың қатарын есепке алады.

4. Выполняет графическое изображение полей допусков.
5. Определяет зазоры и натяги стандартных соединений.
6. Определяет основные значения допусков и посадок для деталей машин, строит поля допусков.
Результат обучения:2) Применять средства измерения и контроля для определения основных параметров деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия метрологии, классификацию методов измерений.
2. Применяет основные микрометрические инструменты для измерения .
3. Проводит оценку точности измерений.
4. Знает устройство, принцип действия контрольные приспособлений и измерительные средств.
5. Выполняет контроль шероховатости и волнистости.
6. Выполняет контроль гладких цилиндрических поверхностей.
7. Выполняет контроль резьбовых соединений.
8. Выполняет контроль углов и конусов.
9. Выполняет контроль качества заготовок.
10. Выбирать средства измерения для выполнения измерений деталей машин
Результат обучения:3) Определять порядок аккредитации органов по сертификации.
1. Знает основные понятия, функции, цели сертификации
2. Знает порядок аккредитации органов по сертификацци и испытательных лабораторий.
3. Знает основные термины и определения качества продукции, методы определения показателей качества.
БК11. Вести деловую переписку и оформлять документацию на государственном языке
ОПМ.6. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые по организация делопроизводства, составлять организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить оформления, хранение и сдачи дел в архив; основы делопроизводства; служебные документации; профессиональные термины; служебный этикет.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы на государственном языке;
совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия отрасли делопроизводство.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основ делопроизводства.
3. Определяет вид документов.
Результат обучения:2) Знать классификацию документов по личному составу..
Критерии оценки:
1. Знает основные виды документов по личному составу.
2. Умеет вести документы по личному составу.
3. Знает документирование трудовых правоотношений.
Результат обучения:3) Составлять организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по составлению документов.
2. Умеет составлять нормативные документы
3. Знает правила оформления личных документов (резюме, автобиография, заявление, расписка, доверенность личная).
Результат обучения:4) Редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы редактирования документов.
2. Употребляет отдельные профессиональные термины, в языке письменной и деловой речи.
БК 12.. Выбирать материалы в соответствии с их назначением, характеристиками и свойствами для выполнения работ на объектах профессиональной деятельности;
ОПМ.7. Материаловедение
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые, для использования выбора материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить : виды, свойства и области применения основных материалов э материалов, используемых в производстве;
классификацию и свойства металлов и сплавов;
методы измерения параметров и определения свойств материалов;
основные электрические, механические и тепловые свойства материалов;
сортамент проводов и кабелей;
зависимость электрической прочности электроизоляционных материалов от характеристик.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять свойства и классифицировать электротехнические материалы, применяемые в производстве;
различать основные электротехнические материалы по физико-механическим и технологическим свойствам;
определять закономерности изменения свойств под влиянием термического, химического или механического воздействия;
проводить испытания материалов.
Результат обучения: 1) Определять процесс производства стали.
Критерии оценки:
1.Знает современные способы получения и повышения качества стали.
Результат обучения:2) Знать строение и кристаллизацию металлов
Критерии оценки:
1.Знает кристаллизацию металлов и свойства.
2.Знает методы исследования структуры металлов.
Результат обучения:3) Знать основные механические свойства металлов.
Критерии оценки:
1.Знает механические свойства и основные показатели обрабатываемости металлов.
2.Знает методы проведения испытания и определения твердости.
3.Определяет твердость различными методами.
Результат обучения:4) Знать способы термической и термомеханической обработки металлов.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и виды термической обработки.
2. Умеет проводить микроанализ стали после термообработки.
3. Знает пути совершенствования методов термической обработки.
Результат обучения:5) Знать классификацию углеродистых сталей.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию, свойства углеродистых сталей.
2. Знает маркировку и применение углеродистых сталей.
Результат обучения: 6) Классифицировать легированные стали.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и свойства легированных сталей.
2. Знает маркировку и применение легированных сталей.
3. Подбирает марку стали для детали.
Результат обучения: 7) Классифицировать чугуны.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию, свойства чугунов.
2. Знает маркировку и применение чугунов.
Результат обучения: 8) Классифицировать цветные металлы и сплавы.
Критерии оценки:
1. Различает сплавы на основе меди, титана, магния.
2. Знает свойства, маркировку и область применения сплавов.
Результат обучения: 9) Различать порошковые материалы.
Критерии оценки:
1. Знает применение, методы получения и свойства металлических порошков.
Результат обучения: 10) Классифицировать инструментальные стали.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и свойства инструментальных сталей.
2. Знает маркировку и применение инструментальных сталей.
3. Подбирает марку стали для режущего, измерительного инструмента.
Результат обучения: 11) Классифицировать твердые сплавы и сверхтвердые режущие материалы.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию, свойства, маркировку твердых сплавов и новых сверхтвердых материалов;
2. Умеет расшифровать марку твердых сплавов;
3. Выбирает марку твердого сплава для режущего инструмента.
Результат обучения: 12) Производить выбор технологии производства отливок.
Критерии оценки:
1. Знает технологические свойства литейных сплавов;
2. Умеет обосновывать выбор заготовок, полученных литьем.
Результат обучения: 13) Выполнять технологию ковки и штамповки металла.
Критерии оценки:
1. Знает сущность процесса ковки и штамповки металла;
2. Различает преимущества и недостатки кованных заготовок.
Результат обучения: 14) Обосновывать процесс сварки.
Критерии оценки:
1. Знает сущность процесса сварки;
2. Знает технологию, способы сварки и виды брака при сварке.
БК13. Выбирать детали машин и механизмов в зависимости от назначения, классификации, способов соединения, видов передач для технического обслуживания путевых машин и механизмов
ОПМ.8. Детали машин
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания по деталям и узлам, основ расчета на прочность и жесткость деталей машин общего назначения, методов выбора материалов, а также конструирования с учетом технологии изготовления и эксплуатации машин.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания назначений, классификаций, способов соединения, видов передач, вращающих моментов деталей машин и механизмов
При изучении модуля обучающиеся должны производить:
-выполнение расчета допускаемых напряжений;
-выполнение расчета червячных передач на контактную выносливость и на сопротивление усталости по изгибу.
коэффициент полезного действия червячной передачи;
выполнение расчета охлаждения и смазка передачи;
выполнение расчета валов и осей на прочность;
выполнение расчета на жесткость;
Результат обучения: 1) Определять требования к деталям и узлам машин.
Критерии оценки:
1. Знает конструкции и критерии работоспособности деталей и узлов общемашиностроительного применения
2. Выявляет и устранять неисправности машин и механизмов;
3. Умеет осматривать, проверять и ремонтировать оборудования путевых машин.
Результат обучения:2) Знать основы теории совместной работы деталей машин и методов их расчета.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает и конструирует детали и узлы общемашиностроительного применения;
2. Выполняет расчеты, используя справочную литературу и ЭВМ.
3. Обнаруживать неисправности и устранять их, производить соединения деталей машин и механизмов.
Результат обучения:3) Владеть навыками конструирования и технического творчества.
Критерии оценки:
1. Выбирает конструкции и размеры деталей по справочной литературе и действующим стандартам;
2. Оформляет конструкторскую документацию.
БК14.Уметь на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок;
ОПМ.9. Основы технической механики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов деталей на прочность.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить : основные понятия статики, кинематики и динамики;
основные положения сопротивления материалов;
основные положения деталей машин;
виды износа и деформации деталей и узлов;
виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов;
устройство, классификацию, принцип действия передач;
виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести умения и навыки на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
Результат обучения: 1) Применять общие законы равновесия и движения материальных точек и твердых тел.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.
2. Знает основные аксиомы статики.
3. Знает связи и их реакции.

4. Шек өрісінің графикалық кескінін орындайды.
5. Стандарттық бірігулердің саңылау мен тартылыстарын анықтайды.
6. Машина тетіктері үшін шек пен қондырманың негізгі мәндерін анықтайды, шек өрістерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Машина тетіктерінің негізгі параметрлерін анықтау үшін өлшеу мен бақылау құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрологияның негізгі түсініктерін, өлшеу әдістерін жіктеуді біледі.
2. Негізгілерді өлшеу үшін негізгі микрометриялық аспаптарды қолданады.
3. Өлшеу дәлдігін бағалауды жүргізеді.
4. Бақылау құрылғысы мен өлшеу құралдарының әрекет қағидасын, жабдықтарын біледі.
5. Бұдырлық пен толқындылықты бақылауды жүргізеді.
6. Тегіс цилинрдлік беткейлерді бақылауды орындайды.
7. Кескіш қосылыстарды бақылауды жүргізеді.
8. Бұрыш пен конустарды бақылауды орындайды.
9. Дайындама сапасын бақылауды орындайды.
10. Машина тетіктерін өлшеуді орындауға арналған өлшеу құралдарын таңдау.
Оқыту нәтижесі: 3) Сертификаттау бойынша аккредиттеу органдарының тәртібін анықтау.
1. Сертификаттаудың негізгі түсініктерін, қызметін, мақсатын біледі.
2. Сертификаттау бойынша аккредиттеу органдары мен сынақ зертханаларының тәртібін біледі.
3. Өнім сапасының негізгі терминдері мен анықтауды, сапа көрсеткіштерін анықтау әдістерін біледі.
БҚ 11. Мемлекеттік тілде іскерлік хат алмасуды жүргізу және құжаттарды толтыру
ЖКМ.6. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру бойынша білім мен машықты иеленуге, ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттарды құрау мүмкіндігін береді.
Модульді меңгеру нәтижесінде оқушылар келесі білімдерді: істі рәсімдеу, сақтау мен мұрағатқа өткізу; іс қағаздарын жүргізу негіздері; қызметтік құжаттамалар; кәсіби терминдер; қызметтік этикетті меңгеруі тиіс.
Модульді оқып білу барысында оқушы келесі білім мен машықтарды меңгеруі тиіс:
-мемлекеттік тілде ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттарды жасау;
-мәтіндерді, кәсіби бағыттағы іскерлік құжаттарды жетілдіру мен редакциялау.
Оқыту нәтижесі:1) Іс қағаздары саласындағы негізгі түсініктерді білу
Бағалау өлшемдері:
1. Іс қағаздары негіздерінің білімін көрсетеді.
2. Құжаттардың түрін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке құрам бойынша құжаттардың жіктелуін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке құрам бойынша құжаттың негізгі түрлерін біледі.
2. Жеке құрам бойынша құжаттарды жүргізе біледі.
3. Еңбек құқық қатынастарын құжаттауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Мемлекеттік тілде ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттарды құрастыра білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Құжат жасау бойынша білімді көрсетеді.
2.Нормативтік құжаттарды жасай біледі.
3.Жеке құжаттарды (түйіндеме, автобиография, өтініш, қолхат, сенімхат (жеке) рәсімдеу ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Мәтіндерді, кәсіби бағыттағы іскерлік құжаттарын редакциялау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды редакциялаудың негізгі кезеңдерін біледі.
2. Жазбаша тілде және іс қағаздар тілінде жеке кәсіби терминдерді қолданады.
БҚ 12. Сипаттамалары және қасиеттері бар кәсіби қызмет объектілердегі жұмыстарды орындау үшін олардың мақсатына сәйкес материалдарды таңдау
ЖКМ.7. Материалтану
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және материалдарды таңдауды қолдану үшін қажетті білім мен машықтарға қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Модульді оқып білу нәтижесінде оқушылар өндірісте қолданылатын материалдар мен негізгі материалдарды қолдану түрлерін, қасиеттері мен қолдану саласын меңгеруі қажет:
-материалдар мен қорытпалардың жіктелуі мен қасиеті;
-маьтериалдардың параметрлерін өлшеу мен қасиеттерін анықтау әдістері;
-материалдардың негізгі электрлік, механикалық және жылулық қасиеттері;
желілер мен шоғырсымдардың сұрыпталымы;
-электроқшаулағыш материалдардың электрлік беріктік сипаттамасына тәуелділігі;
Модульді оқып білу барысында оқушылар келесі білім мен машықтарды иеленуі тиіс:
-өндірісте қолданылатын электртехникалық материалдардың қасиетін анықтау мен жіктеу;
-физикалық-механикалық және технологиялық қасиеттер бойынша негізгі электрмеханикалық материалдарды ажырата білу;
-термиялық, химиялық немесе механикалық әсермен қасиеттерді өлшеу заңдылығын анықтау;
- материалдарға сынақ жүргізу.
Оқыту нәтижесі:1) Болат өндірісі процесін анықтау
Бағалау өлшемдері:
1.Болат сапасына қол жеткізу мен арттырудың заманауи тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Металдардың құрылымы мен кристалдануын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Металдардың кристалдануы мен қасиеттерін біледі,
2. Металдардың құрылымын жіктеу әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Металдардың негізгі механикалық қасиеттерін білу
Бағалау өлшемдері:
1.Металдардың механикалық қасиеттері мен өңделуінің негізгі көрсеткіштерін біледі.
2. Сынақ жүргізу мен қаттылығын анықтау әдістерін біледі.
3. Түрлі әдістер арқылы қаттылығн анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Металдардың термиялық және термомеханикалық өңдеу тәсілдерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Термиялық өңдеуді белгілеу мен түрлерін біледі.
2. Төрмоөңдеуден кейін болаттың микроталдауын жүргізе біледі.
3.Термиялық өңдеу әдістерін жетілдіру жолдарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Көміртекті болаттардың жіктелуін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Көміртекті болаттардың жіктелуін, қасиетін біледі.
2.Көміртекті болаттардың таңбалануы мен қолданылуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Қосындылған болатты жіктеу
Бағалау өлшемдері:
1.Қосындыланған болатты жіктеу мен қасиеттерін біледі.
2.Қосындыланған болаттың таңбалануы мен жіктелуін біледі.
3.Тетіктер үшін болаттың белгісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Шойындарды жіктеу
Бағалау өлшемдері:
1.Шойындардың жіктелуін, қасиетін біледі.
2.Шойындардың таңбалануы мен қолданылуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Түсті металдар мен қорытпаларды жіктеу
Бағалау өлшемдері:
1.Мыс, титан, магний негізіндегі қорытпаларды ажырата біледі.
2.Қорытпалардың қасиетін, таңбалануы мен қолданылу саласын біледі.
Оқыту нәтижесі:9) Ұнтақ материалдарды ажырата білу
Бағалау өлшемдері:
1.Металл ұнтақтарды қолдану, алу әдістері мен қасиеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 10) Аспаптық болаттарды жіктеу
Бағалау өлшемдері:
1.Аспаптық болаттардың жіктелуі мен қасиетін біледі.
2. Аспаптық болаттардың таңбалануы мен қолданылуын біледі.
3. Кескіш, өлшеу аспаптары үшін болаттың белгісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 11) Қатты қорытпалар мен аса қатты кескіш материалдарды жіктеу
Бағалау өлшемдері:
1. Қатты қорытпалар мен аса қатты кескіш материалдардың жіктелуін, қасиетін, белгісін біледі.
2.Қатты қорытпалардың таңбасын түсіндіре алады;
3.Кескіш аспап үшін қатты қорытпа белгісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 12) Құйма өндірісі технологиясына таңдау жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1.Құю қорытпаларының технологиялық қасиеттерін біледі.
2. Құю арқылы алынған қалыптарды таңдауды негіздей біледі.
Оқыту нәтижесі: 13) Металдың соғылуы мен қалыпталу технологиясын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Металдың соғылуы мен қалыптау процесінің мәнін біледі.
2. Соғылған қалыптардың басымдылығы мен олқылығын ажырата алады.
Оқыту нәтижесі:14) Дәнекерлеу процесін негіздеу
Бағалау өлшемдері:
1.Дәнекерлің процесінің мәнін біледі.
2. Дәнекерлеу технологиясын, тәсілдері мен дәнекерлеу кезіндегі ақау түрлерін біледі.
БҚ 13. Жол машиналары мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету мақсатына байланысты машина бөлшектері мен механизмдерді таңдау.
ЖКМ 8. Машина бөлшектері
Осы модуль тетіктер мен тораптар, жалпыға арналған машиналардың тетіктерінің беріктігі мен қаттылығы есебінің негіздері, материалдарды таңдау әдістері, сондайақ, машиналарды дайындау технологиясы мен пайдалануды есепке ала отырып, құрастыру бойынша машықтар мен білім алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқып білу барысында оқушылар қосылыстардың белгіленуі, жіктелуі, тәсілдері, жіберу түрлері, машина мен механизмдердің тетіктерінің айналушы сәттері бойынша келесі білімді меңгеруі тиіс.
Модульды оқып білу барысында оқушылар келесі машықтар мен білімді иеленуі қажет:
жол берілетін кернеулердің есебін орындау;
бұрамдықты жіберулердің жанаспалы төзімділікке және иілім бойынша қажу кедергісіне есебін орындау. ПӘК бұрамдықты беріліс;
салқындату есебі мен берілісті майлауды орындау;
валдар мен осьтердің беріктік есебін орындау;
қаттылық есебін орындау.
Оқыту нәтижесі:1) Машиналардың тетіктері мен тораптарының талаптарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жалпы машина жасаудық қолданыстағы тетіктер мен тораптардың жұмыс қабілеттілігі мен құрылымы мен критерийлерін біледі.
2. Машиналар мен механизмдердің олқылығын анықтайды және жояды.
3. Жол машиналары жабдықтарын қарай, тексере және жөндей алады
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналардың тетіктерінің бірлескен жұмысының теориясының негіздері мен оларды есептеу әдістерін білу
Бағалау өлшемдері:
1.Жалпы машина жасауда қолданылатын тетіктер мен тораптарды есептей және құрастыра алады.
2.Анықтамалық әдебиет пен ЭЕМ қолдана отырып, есептеуді орындайды.
3. Машиналар мен механизмдердің тетіктерінің бірігуін орындау, олқылығын анықтау және оларды жою.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылымдау мен техникалық шығармашылық машықтарына ие болу.
Бағалау өлшемдері:
1.Анықтамалық әдебиет пен қолданыстағы стандарттар бойынша тетіктердің өлшемі мен құрылымын таңдайды.
2. Құрылымдық құжаттаманы рәсімдейді.
БҚ 14. Статика, кинематика және динамика заңдар негізінде конструкциялар элементтерінің беріктігі мен қаттылығы әр түрлі жүктемелер есептерін білу.
ЖКМ.9. Техникалық механика негіздері
Осы модуль беріктікке тетіктерді есептеуді орындау үшін қажетті машықтар мен білімге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Модульды оқып білу нәтижесінде оқушылар келесі білімді: статика, кинематика мен динамиканың негізгі түсініктерін меңгеруі тиіс:
материалдар кедергісінің негізгі ережелері;
машина тетіктерінің негізгі ережелері;
тетіктер емн тораптардың тозуы мен ақаулану түрлері;
майлау материалдарының түрлері, тетіктер мен тораптарды майлау үшін қолданылатын май қасиеттеріне қойылатын талаптар, майлау материалдарын сақтау ережелері;
Беріліс құрылғысы, жіктелуі, әрекет ету қағидасы;
механизм түрлері, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамасы.
Модульді оқып білу кезінде оқушылар статика, кинематика мен динамика негізіндегі келесі машықтар мен білімді иеленіп, құрылым элементтерінің түрлі жүктеме кезінде беріктік пен қаттылықтарының есебін жүргізе білуі тиіс
Оқыту нәтижесі:1) Материалдық нүктелер мен қатты денелердің тепетеңдігі мен қозғалысының жалпы заңдарын білу
Бағалау өлшемдері:
1.Статиканың негізгі түсініктерін біледі.
2. Статиканың негізгі аксиомасын біледі.
3. Байланыстар мен олардың реакциясын біледі.

4. Знает системы сил и условия их равновесия.
5. Знает балочные опоры и их реакции.
6. Знает центры тяжести.
7. Определяет реакции различных типов связей, используя два уравнения плоской системы сходящихся сил или три уравнения равновесия пространственной системы сходящихся сил.
8. Умеет определять реакции балочных опор, используя три уравнения равновесия плоской системы произвольно расположенных сил или шесть уравнений равновесия для пространственной системы произвольно расположенных сил;
9. Уметь находить положение центра тяжести плоских сечений, составленных из простых геометрических фигур, и профилей стандартного проката.
Результат обучения:2) Анализировать общие законы движения материальных точек и твердых тел без учета причин, вызывающих эти движения.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики, кинематика точки;
2. Знает простейшие движения твердого тела;
3. Знает сложное движение точки;
4. Знает плоскопараллельное движение твердого тела
5. Строит и читает кинематические графики s=f(t), v=s(t), at=v(t).;
6. Умеет определять расстояние, скорость, касательное и нормальное ускорение при движении точки по заданной траектории.
7. Умеет определять угловое перемещение, угловую скорость, угловое ускорение твердого тела при его вращательном движении.
8. Умеет определять перемещение, скорость, ускорение при сложном движении точки.
Результат обучения:3) Применять общие законы движения материальных точек и твердых тел с учетом причин, вызывающих эти движения в решении задач.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и аксиомы динамики;
2. Выполняет работу при поступательном и вращательном движении.
3. Знает механическую мощность при поступательном и вращательном движении.
4. Знает теоремы динамики.
5. Строит и читает кинематические графики s=f(t), v=s(t), at=v(t).
6. Определяет расстояние, скорость, касательное и нормальное ускорение при движении точки по заданной траектории;
7. Выполняет угловое перемещение, угловую скорость, угловое ускорение твердого тела при его вращательном движении;
8. Умеет определять перемещение, скорость, ускорение при сложном движении точки;
9. Решает задачи, в которых рассматриваются:
а) работа и мощность при поступательном и вращательном движении тел;
б) движение несвободной материальной точки с использованием уравнения кинетостатики, теоремы об изменении количества движения и теоремы об изменении кинетической энергии.
Результат обучения: 4) Использовать методы расчета элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
1. Знает основные понятия сопротивления материалов.
2. Знает растяжение и сжатие.
3. Знает эпюры продольных сил и нормальных напряжений.

4. Күштер мен олардың тепетеңдік шарттарының жүйесін біледі.
5. Арқалық тіректер мен олардың реакцияларын біледі.
6. Ауырлық ортасын біледі.
7. Жинақталатын күштердің тегіс жүйесінің екі теңдеуін немесе жинақталатын күштердің кеңістіктік жүйесі тепетеңдігінің үш теңдеуін қолдана отырып, байланыстың әр текті түрлерінің реакцияларын анықтау.
8.Еркін орналасқан күштердің тегіс жүйесі тепетеңдігінің үш теңдеуін немесе еркін орналасқан күштердің кеңістіктік жүйесі үшін тепетеңдіктің алты теңдеуін қолдана отырып, арқалық тіректерінің реакциясын анықтай алады;
9. Қарапайым геометриялық пішіндер мен стандартты прокат пішінінен құралған тегіс қиманың ауырлық орталығының орналасуын таба біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдық нүктелер қозғалысының және осы қозғалыстарды тудыратын себептерді есепке алмай, қатты денелер қозғалысының жалпы заңдарын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Кинематика, нүкте кинематикасының негізгі түсініктерін біледі;
2.Қатты дененің қарапайым қозғалыстарын біледі;
3. Нүктенің күрделі қозғалысын біледі;
4. Қатты дененің тегіс параллельдік қозғалысын біледі;
5. s=f(t), v=s(t), at=v(t) кинематикалық кестелерін жасайды және оқиды.
6.Белгіленген траектория бойынша нүкте қозғалысы кезінде арақашықтық, жылдамдық, жанама және қалыпты үдеуді анықтай алады.
7.Қатты дененіі оның айналмалы қозғалысы кезінде бұрыштық орын ауыстыруын, бұрыштық жылдамдығын, бұрыштық үдеуін анықтай алады;
8.Нүктенің күрделі қозғалысы кезінде орын ауыстыру, жылдамдық, үдеуін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдық нүктелердің қозғалысы мен міндеттерді шешуде осы қозғалыстарды тудыратын себептерді есепке ала отырып, қатты денелердің қозғалысының жалпы заңдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Динамиканың негізгі түсініктері мен аксиомасын біледі;
2. Ілгерілемелі және айналмалы қозғалыс кезінде жұмысты орындайды.
3. Ілгерілемелі және айналмалы қозғалыс кезінде механикалық қуатты біледі.
4. Динамика теоремасын біледі.
5.s=f(t), v=s(t), at=v(t) кинематикалық кестелерін жасайды және оқиды.
6.Белгіленген траектория бойынша нүкте қозғалысы кезінде арақашықтық, жылдамдық, жанама және қалыпты үдеуді анықтайды.
7.Қатты дененің ол айналымдық қозғалысы кезінде бұрыштық орын ауыстыру, бұрыштық жылдамдық, бұрыштық үдеуді орындайды.
8.Нүктенің күрделі қозғалысы кезінде орын ауыстыру, жылдамдық, үдеуді анықтай біледі.
9.Төмендегілерде қарастырылатын міндеттерді шешеді:
а)денелердің ілгерілемелі және айналмалы қозғалысы кезіндегі жұмыс пен қуат;
б) кинетостатиканың теңдеуін, қозғалыс мөлшерінің өзгерісі туралы теорема мен кинетикалық энергияның өзгерісі туралы теореманы қолдана отырып, еркін материалдық нүктенің қозғалысы.
Оқыту нәтижесі: Г) Құрылым элементтерінің түрлі ақау түрлері кезінде беріктігі, қаттылығы мен тұрақтылығын есептеу әдістерін қолдану
Бағалау өлшемдері:
1.Материалдардың кедергісінің негізгі түсініктерін біледі.
2.Созылу мен сығымдауды біледі.
3. Бойлық күш пен қалыпты кернеулердің эпюрасын біледі.

4. Знает продольную и поперечную деформацию, Закон Гука.
5. Выполняет условие прочности при растяжении и сжатии и три вида расчетов на прочность.
6. Знает внутренние силовые факторы при срезе и смятии.
7. Выполняет практические расчеты на прочность при срезе и смятии различных элементов конструкции, служащих для соединения деталей.
8. Знает внутренние силовые факторы при кручении и распределение напряжений.
9. Использует условие прочности при кручении и три вида расчетов на прочность.
10. Применяет условие жесткости при кручении и три вида расчетов на жесткость.
11. Знает особенности деформации изгиба.
12. Знает внутренние силовые факторы при изгибе, эпюры поперечных сил и изгибающих моментов при прямом поперечном и чистом изгибе.
13. Распределяет напряжения при прямом поперечном изгибе.
14. Использует расчеты на прочность при изгибе.
15. Знает условие жесткости при изгибе.
16. Знает устойчивость сжатых стержней.
17. Умеет определять внутренние силовые факторы в любом поперечном сечении бруса при различных видах деформации.
18. Строит эпюры продольных сил и нормальных напряжений, эпюры крутящих моментов, эпюры поперечных сил и изгибающих моментов.
19. Определяет полярные и осевые моменты инерции и сопротивления для круга, кольца.
20. Выполняет проверочные и проектные расчеты на прочность и жесткость статически определимых систем при растяжении (сжатии), среза (смятии), кручении, прямом поперечном изгибе, совместном действии изгиба и кручения.
БК15. Иметь представление о назначении, устройстве и эксплуатационных характеристиках двигателей внутреннего сгорания, применяемых на путевых машинах и механизмах;
ОПМ.10. Энергосиловые установки
Данный модуль предусматривает изучение основных вопросов устройства и эксплуатации двигателей внутреннего сгорания, электропривода, гидропривода и пневмопривода. основных типов энергосиловых установок на подъемно-транспортных, строительных и дорожных машинах железнодорожного транспорта.
При изучении модуля обучаемые должны освоить :
классификацию и устройства двигателей внутреннего сгорания. дизельные и карбюраторные двигатели системы газораспределения, питания охлаждения, зажигания, назначения, устройства и эксплуатационные характеристики двигателей внутреннего сгорания применяемых на путевых машинах и механизмах.
При изучении модуля обучающиеся должны:
эксплуатировать энергосиловые установки путевых машин и механизмов,
выявлять неисправности энергосиловых установок путевых машин и механизмов,
устранять данные неисправности.
Результат обучения: 1) Определять назначения, устройства и эксплуатационные характеристики двигателей внутреннего сгорания, применяемые на путевых машинах и механизмах.
Критерии оценки:
1. Знает назначения путевых машин и механизмов,
2. Знает принципы работы в системе газораспределения, питания охлаждения и зажигания.
Результат обучения:2) Понимать систему работы двигателя внутреннего сгорания.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и эксплуатацию двигателей внутреннего сгорания, электропривода, гидропривода и пневмопривода.
2. Различает основные размеры топливного насоса и форсунки, устройство облегчения пуска и систему охлаждения и пуска.
Результат обучения:3) Выполнять устранение неполадок.
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности машин и механизмов
2. Выполняет технические обслуживания путевых машин и оборудования
3. Знает технические характеристики подъемно- транспортных, строительно-дорожных машин и оборудования на железнодорожном транспорте
БК16. Понимать сущность технологий текущего содержания, порядка выполнения среднего и капитального ремонтов земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений. Соблюдать и применять нормы, допуски и технические условия эксплуатации железнодорожного пути;
ОПМ 11. Конструкция, техническое обслуживание и ремонт пути
Данный модуль даҰт возможность получить знания о конструкция, техническом обслуживании и ремонте пути
При изучении модуля обучаемые должны освоить
характеристики железнодорожного пути: грузонапряженность, осевые нагрузки, скорости движения поездов, характеристика путевого хозяйства и его роль в системе железнодорожного транспорта, общие задачи развития путевого хозяйства, характеристика условий работы железнодорожного пути в наиболее развитых станах.
Результат обучения: 1) Определять разновидности грунтов.
Критерии оценки:
1. Знает виды земляного полотна.
2. Проводит классификацию поперечных профилей.
3. Знает виды деформаций, повреждений и разрушений; виды материалов для балластного слоя.
4. Знает устройства колесной пары и взаимодействие с рельсами; рельсовой колеи на прямых участках пути; рельсовой колеи в кривых участках пути; конструкции переездов, габаритных ворот и сигнальных знаков.
5. Определять элементы земляного полотна и разновидности грунтов.
6. Определять типы рельсов.
7. Соблюдать нормы и допуски содержания пути.
8. Измерять ширину и уровень на прямых и кривых участках пути.
Результат обучения:2) Определять требования при осуществлении путевых работ.
Критерии оценки:
1. Знает устройства земляного полотна в сложных условиях; конструкции бесстыкового пути.
2. Знает требования, предъявляемые к пути.
3. Знает виды путевых работ, периодичность ремонта пути, критерии назначения ремонтов пути
4. Производит выбор типа верхнего строения пути.
5. Анализирует конструкции существующего пути.
6. Умеет укладывать бесстыковой путь.
7. Назначает ремонты пути по установленным межремонтным нормам и критериям.
Результат обучения:3) Определять порядок отвода земель и охранных зон.
Критерии оценки:
1. Выполняет проектирование поперечных профилей земляного полотна.
2. Выполняет поперечные профили насыпи и выемки в чертеже.
3. Определяяет размеры полосы отвода.
4. Производит расчет водоотводных сооружений для отвода поверхностных вод.
5. Производит расчеты по водоотводным сооружениям.
Результат обучения Г) Составлять конструкции пути на мостах, в тоннелях и на подходах к ним.
1. Знает габариты приближения строений и подвижного состава; пересечения путей и стрелочные съезды.
2. Различает виды соединений и пересечений пути.
3. Производит установку путевых знаков.
4. Производит расчет обыкновенного стрелочного перевода.
5. Определяет основные параметры стрелочных улиц.
6. Измеряет величины износа отдельных частей стрелочного перевода.
7. Составляет конструкции пути на мостах, в тоннелях и на подходах к ним.
8. Знает габариты приближения строений и подвижного состава; пересечения путей и стрелочные съезды.
БК17.Иметь представление об основных элементах железнодорожного пути, видах подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог;
ОПМ.12. Общий курс железных дорог
Данный модуль предусматривает изучение структуры железной дороги, устройства железнодорожного транспорта, устройства всех объектов железнодорожного транспорта и подвижного состава, принципа взаимодействия всех звеньев железной дороги, профессиональной терминологии.
Результат обучения: 1) Знать общие сведения о железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает роль транспорта, его виды и развитие.
2. Знает о организации управления железнодорожным транспортом.
3. Знает общие обязанности и требования правил технической эксплуатации к работникам железнодорожного транспорта.
Результат обучения:2) Определять профиль железнодорожного пути.
Критерии оценки:
1. Составляет план и профиль железнодорожной линии.
2. Различает земляное полотно железнодорожного пути.
3. ДаҰт понятие "искусственные сооружения".
4. Знает верхнее строение железнодорожного пути.
5. Знает соединения и пересечения на рельсовом пути.
6. Понимает роль путевого хозяйства.
7. Умеет излагать алгоритм ремонта железнодорожного пути.
Результат обучения:3) Определять структуру подвижного состава и его содержание.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о машинах для ремонта земляного полотна.
2. Знает общие сведения о машинах для балластировки и подъемки пути.
3. Знает общие сведения о машинах для очистки балласта.
4. Знает общие сведения о машинах для работы с рельсами, скреплениями.
5. Знает общие сведения о машинах для работы с путевой рельсошпальной решеткой и стрелочными переводами.
6. Знает общие сведения о транспортных, погрузочно-разгрузочных и грузоподъемных машинах.
7. Знает общие сведения о машинах для земляных работ.
8. Знает общие сведения о машинах для уборки и очистки железнодорожных путей от снега.
Специальные модули

4. Бойлық және көлденең деформацияны, Гук Заңын біледі.
5.Созылу мен сығымдау кезінде беріктік шарттары мен беріктікке есептің үш түрін орындайды.
6. Кесу мен езу кезінде ішкі күш факторын біледі.
7.Тетіктерді біріктіруге арналған құрылымдардың түрлі элементтерін кесу мен сығымдау кезінде беріктіктің тәжірибелік есептерін орындайды.
8.Кернеуді айналдыру мен үлестіру кезінде ішкі күш факторын біледі.
9.Айналдыру кезінде беріктіктің шарттары мен беріктікке есептің үш түрін қолданады.
10.Айналдыру кезінде қаттылық шарттары мен қаттылыққа есептің үш түрін қолданады.
11.Бүгілу ақауының ерекшеліктерін біледі.
12.Бүгу кезінде ішкі күш факторын , көлденең күш эпюрасы мен тікелей көлденең және таза бүгілу кезіндегі иілгіш сәттерді біледі.
13.Тікелей көлденең бүгілу кезінде кернеуді үлестіреді.
14.Бүгу кезінде беріктікке есепті қолданады.
15.Бүгу кезінде қаттылық шарттарын біледі.
16. Сығылған серіппе беріктігін біледі.
17.Ақаудың әр түрлі түрлері кезінде діңгектің кез келген көлденең қимасында ішкі күш факторларын анықтай алады.
18.Көлденең күштер эпюрасы мен қалыпты кернеулерді, айналушы сәттердің эпюрасын, көлденең күштер эпюрасы мен иілгіш сәттерді құрастырады.
19.Шеңбер, сақина үшін инерция мен кедергінің полярлық және осьтік сәттерін анықтайды.
20.Созылу (сығу), кесу (езу), айналдыру, тікелей көлденең иілу, бүгілу мен айналудың бірлескен әрекеті кезінде статикалық анықталатын жүйелердің беріктігі мен қаттылығына тексерістік және жобалық есептерді орындайды.
БҚ15. Жолдық машиналар мен тетіктерде қолданылатын іштен жану қозғалтқыштары болуы туралы түсінігі және пайдалану сипаттамалары болуы керек
ЖКМ. 10. Қуаттандыру қондырғылары
Осы модуль теміржол көлігінің көтергішкөліктік, құрылыс және жол көліктеріне энергиялық күшті қонырғылардың негізгі түрлерін, іштен жанатын қозғалтқыш, электр желісі, гидрожетек пен пневможетек құрылғысы мен пайдаланудың негізгі мәселелерін оқып білуді қарастырады.
Модульді оқып білу кезінде оқушылар келесі білімді меңгеруі тиіс:
Іштен жанатын қозғалтқыштардың, газ үлестіру жүйесінің дизельдік және карбюраторлық қозғалтқыштарының құрылғылары мен жіктелуі, салқындату, жағу қорек көзі, белгіленуі, жол машиналары мен механизмдерінде қолданылатын іштен жану қозғалтқыштарының құрылғысы мен пайдалану сипаттамасы.
Модульді оқып білу кезінде оқушылар келесі машық пен білімді иеленуі тиіс:
жол машиналары мен механизмдерінің энергиялық күшті қондырғысын пайдалану;
жол машиналары мен механизмдерінің энергиялық күшті олқылықты анықтау;
аталған олқылықтарды жою.
Оқыту нәтижесі:1) Жол машиналары мен механизмдерінде қолданылатын іштен жану қозғалтқыштарының белгіленуін, құрылғысы мен пайдалану сипаттамасын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1.Жол машиналары мен механизмдерінің белгіленуін біледі.
2.Газды үлестіру, салқындату мен жану көздері жүйесіндегі жұмыс қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) іштен жану қозғалтқышының жұмыс жүйесін түсіну
Бағалау өлшемдері:
1.Іштен жану қозғалтқышы, гидрожетек пен пневможетек құрылғысы мен пайдалануды біледі.
2.Отындық сорғы мен бүріккіштің негізгі өлшемдерін, іске қосуды жеңілдету құрылғысы мен салқындату және іске қосу жүйесін ажырата біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Олқылықтарды жоюды орындау
Бағалау өлшемдері:
1.Машиналар мен механизмдердің олқылығын анықтайды.
2.Жол машиналары мен құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
3.Теміржол көлігінде көтерукөліктік, құрылысжол машиналары мен жабдықтардың техникалық сипаттамасын біледі
БҚ 16. Технологиялардың ағымдағы мазмұнын, жер төсемінің орта және күрделі жөндеулерді орындау тәртібін, жолдың жоғарғы құрылысы және жасанды құрылыстардың мәнін түсіну. Теміржол жолының техникалық пайдалану шарттарын, нормаларын, шектерін сақтауға және дұрыс қолдану керек
ЖКМ.11. Жолды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және құрылымы
Осы модуль жолдардың құрылымы, техникалық қызмет көрсету мен жөндеу туралы білім алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқып білген кезде оқушылар келесі білімді меңгеруі тиіс:
Теміржолдың сипаттамасы: жүк қауырттылығы, білік жүктемесі, пойыз қозғалысының жылдамдығы. Жол шаруашылығының сипаттамасы мен теміржол көлігі жүйесіндегі оның рөлі. Жол шаруашылығын дамытудың жалпы міндеттері. Барынша дамыған мемлекеттердегі теміржол жұмысы шарттарының сипаттамасы.
Оқыту нәтижесі:1) Топырақтың әртүрлілігін анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Жер төсемінің түрлерін біледі.
2. Көлденең пішіндердің жіктеуін жүргізеді.
3. Ақау, бүліну мен пішіннің өзгеру түрлерін; балласт қабаттарыына арналған материалдардың түрлерін біледі.
4. Дөңгелек жұп құрылғысы және рельстермен өзара әрекетін, жолдың тура бөліктеріндегі рельстік жолдарын; жолдың қисық бөліктеріндегі рельстік жолды; торап, габариттік қақпа мен сигналдық белгілердің құрылымын біледі.
5. Жер төсемі мен топырақтың түр өзгешелік элементтерін анықтау.
6. Рельс түрлерін анықтау.
7. Жол мөлшерінің шегі мен нормаларын сақтау.
8. Жолдың тура және қисық бөліктеріндегі ен мен деңгейді өлшеу.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол жұмыстарын жүзеге асырған кездегі талаптарды анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Күрделі жағдайлардағы жер төсемінің құрылғысын; бунақсыз жол құрылымын біледі.
2. Жолға қойылатын талаптарды біледі.
3. Жол жұмыстарының түрлерін, жолды жөндеу мерзімділігін, жол жөндеудің белгілену критерийлерін біледі.
4. Жолдың жоғарғы құрылымының түрін таңдауды жүиргізеді.
5. Қолданыстағы жол құрылымын талдайды.
6. Бунақсыз жолды төсей біледі.
7. Белгіленген жөндеуаралық нормалар және критерийлер бойынша жолды жөндеуді белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жер мен қорғалу аймақтарының тәртібін анықтау
Бағалау өлшемдері:
1.Жер төсемінің көлденең пішініне жобалау жүргізеді.
2.Сызбада төсеме үйменің көлденең пішіндері мен ойықты орындайды.
3.Бұру жолақтарының өлшемін анықтайды.
4.Беткейлік суды бұру үшін су бұрғыш ғимараттардың есебін жүргізеді.
5.Су бұрғыш ғимараттар бойынша есеп жүргізеді.
Оқыту нәтижесі Г) Көпірлерде, туннельдерде және оларға кіреберісте жол құрылымын жасау
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдар мен жылжымалы құрамның жақындау габариттерін біледі;
2. Жолдардың түрлі қосылыстары мен қиылыстарын ажырата біледі;
3. Жол белгілерін орнатуды жүргізеді;
4. Қарапайым бағыттама жылжыту есебін жүргізеді.
5. Бағыттамалы көшелердің негізгі параметрлерін анықтайды.
6. Бағыттамалы желінің жеке бөліктерінің тозу шамасын өлшейді.
7. Көпірлер, туннельдер мен оларға кірер жердегі жолдардың құрылымын жасайды.
8. Құрылыс пен жылжымалы құрамның жақындау габариттерін; жолдардың қиылысы мен бағыттамалары келуді біледі.
БҚ17. Темір жол жолдарының негізгі элементтері туралы түсінікке,жылжымалы құрам түрлерін, бөлек тармақтарының, поездар қозғалысының жүйе аралық реттеуін және темір жолдарын электрмен жабдықтау туралы түсініктеме білу.
ЖКМ.12. Темір жолдардың жалпы курсы
Осы модуль жолдардың құрылымы, техникалық қызмет көрсету мен жөндеу туралы білім алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқып білген кезде оқушылар келесі білімді меңгеруі тиіс:
Теміржолдың сипаттамасы: жүк қауырттылығы, білік жүктемесі, пойыз қозғалысының жылдамдығы. Жол шаруашылығының сипаттамасы мен теміржол көлігі жүйесіндегі оның рөлі. Жол шаруашылығын дамытудың жалпы міндеттері. Барынша дамыған мемлекеттердегі теміржол жұмысы шарттарының сипаттамасы.
Оқыту нәтижесі:1) Теміржол көлігі туралы жалпы деректерді білу
Бағалау өлшемдері:
1.Көліктің маңыздылығын, оның түрлері мен дамуын біледі.
2.Теміржол көлігін басқаруды ұйымдастыру туралы біледі.
3.Теміржол көлігінің жұмысшыларына қойылатын техникалық пайдалану ережелерінің талаптары мен жалпы міндеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Теміржол жолдарының пішінін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Теміржол желілерінің жоспары мен пішінін жасайды.
2.Теміржолдың жер төсемін ажырата біледі.
3."Жасанды ғимарат" түсінігін береді.
4.Теміржолдың жоғарғы құрылымын біледі.
5.Рельстік жолдардағы қосылыстар мен қиылысты біледі.
6.Жол шаруашылығы рөлін түсінеді.
7.Теміржолды жөндеу алгоритмін баяндай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылжымалы құрамының құрылымы мен оның мазмұнын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1.Жер төсемін жөндеуге арналған машиналар туралы жалпы деректерді біледі.
2.Жолды балластау мен көтеруге арналған машиналар туралы жалпы деректерді біледі.
3.Балласты тазалауға арналған машиналар туралы жалпы деректерді біледі.
4.Рельстегі жұмыс, бекіту жұмыстарына арналған машиналар туралы жалпы деректерді біледі.
5.Жолдық рельсшпал торшасы мен бағыттамалары ауыстырулармен жұмыс істеуге арналған машиналар туралы жалпы деректер.
6.Көліктік, тиеутүсіру және жүк көтеретін машиналар туралы жалпы деректерді біледі.
7.Жер жұмыстарына арналған машиналар туралы жалпы деректерді біледі.
8.Теміржолдағы қаржы жинау мен тазартуға арналған машиналар туралы жалпы деректерді біледі.
Арнайы модульдер

Квалификация: 110701 2– Наладчик путевых машин и механизмов
ПК01.Выявилять и устранить неисправности путевых машин;
СМ О.1.Выявление и устранение неисправностей путевых машин;
Данный модуль описывает навыки и знания наладчика, необходимые при выявлении и устранении неисправностей путевых машин.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить : конструкции, принципы работы базовых путевых машин;
-технические характеристики путевых машин.
При изучении модуля обучающиеся должны:
-производить наладку, регулировку технического состояния механического, электрического, гидравлического и пневматического оборудования путевых машин;
-выявлять и устранять неисправности машин и механизмов;
-определять техническое состояние машин;
-определять износы, подбирать необходимые масла и смазки;
-составлять схемы и рассчитать мощность электродвигателя;
-различать виды и схемы крановых электродвигателей;
-строить принципиальные схемы;
-читать электрические, гидравлические и пневматические схемы машин.
Результат обучения: 1) Определять техническое состояние машин.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и технические характеристики путевых машин.
2. Проводит профилактические осмотры оборудования.
3. Знает конструкцию базовых путевых машин.
4. Знает принципы эксплуатации базовых путевых машин.
5. Составляет технические характеристики деталей и узлов.
Результат обучения:2) Определять причины неисправностей, способы предупреждения и их устранения.
Критерии оценки:
1. Производит наладку, регулировку технического состояния механического, электрического, гидравлического и пневматического оборудования путевых машин.
2. Выявляет и устраняет неисправности машин и механизмов.
3. Определяет техническое состояние машин.
4. Определяет износы, подбирает необходимые масла и смазки.
5. Составляет схемы и рассчитывает мощность электродвигателя.
6. Различает виды и схемы крановых электродвигателей.
7. Строит принципиальные схемы.
8. Читает электрические, гидравлические и пневматические схемы машин.
ПК02.Осуществлять техническое обслуживание и профилактический ремонт путевых машин и механизмов;
СМ 02. Техническое обслуживание и профилактический ремонт путевых машин и механизмов;
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые при наладке, регулировке, техническом обслуживании электрического и электромеханического оборудования, двигателей внутреннего сгорания, гидравлического и пневматического оборудования и автоматики путевых машин, механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить : принцип работы электростанции и дизель-электрических агрегатов;
устройства электрических и кинематических схем обслуживаемых машин, механизмов, станков, инструментов; назначения и устройства применяемого контрольно-измерительного инструмента и приборов; необходимые сведения по электротехнике, радиотехнике, электронике, механике, пневматике и гидравлике; правила и нормы по охране труда; методику диагностирования.
При изучении модуля обучающиеся должны:
--определять возможные неисправности оборудования и уметь устранять;
--готовить к работе используемые соответствующие контрольно-измерительные приборы для технического обслуживания и наладки электрического, пневматического и гидравлического инструмента, станков для обработки рельсов, двигателей внутреннего сгорания;
--владеть методикой диагностирования.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание и профилактический ремонт путевых машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает устройства электрических и кинематических схем обслуживаемых машин, механизмов, станков, инструментов.
2. Умеет по назначению применять контрольно-измерительные инструменты и приборы.
3. Производит профилактический ремонт отдельных узлов и механизмов путевых машин, электрического и электромеханического оборудования, двигателей внутреннего сгорания, гидравлического и пневматического оборудования и автоматики путевых машин.
4. Проводит испытание узлов механизмов путевых машин и оборудования.
Результат обучения:2) Наладить работу дизель-электрических агрегатов.
Критерии оценки:
1. Знает принцип работы электростанций и дизель-электрических агрегатов.
2. Выбирает и использует оборудования в техническом обслуживании машин и механизмов.
Результат обучения:3) Классифицировать применяемые контрольно-измерительные инструменты и приборы.
Критерии оценки:
1. Знает устройства электрических и кинематических схем обслуживаемых машин, механизмов, станков, инструментов.
2. Определяет назначения и устройства применяемого контрольно-измерительного инструмента и приборов.
3. Имеет необходимые сведения по электротехнике, механике, пневматике и гидравлике.
4. Выполняет правила и нормы по охране труда в данном виде работ.
5. Готовит к работе используемые соответствующие контрольно-измерительные приборы для технического обслуживания и наладки электрического, пневматического и гидравлического инструмента, станков для обработки рельсов, двигателей внутреннего сгорания.
6. Умеет по назначению применять контрольно-измерительные инструменты и приборы
Результат обучения:4) Определять возможные неисправности оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает методы диагностирования.
2. Определяет возможные причины неисправности оборудования.
3. Умеет выбирать способы устранения неисправностей.
ПК03.Готовить машины и механизмы к работе;
СМ 03. Подготовка машин и механизмов к работе;
Данный модуль описывает овладения знаниями и навыками правил при эксплуатации и техническом обслуживании, приемке и подготовке к работе путевых машин.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить : назначения, устройства, правила эксплуатации обслуживаемого оборудования и технологию выполняемых работ, правила и нормы по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии. приемка и подготовка к работе путевых машин. Рабочие узлы и механизмы, силовые установки, применяемые в ремонте и текущем содержании верхнего строения пути, искусственные сооружения и земляное полотно, реконструкции балластной призмы.
При изучении модуля обучающиеся должны:
- осуществлять техническое обслуживание машин и механизмов;
-подготовить к работе путевые машины;
-применять силовые установки в ремонте путевых машин;
-знать технику безопасности при эксплуатации и обслуживании путевых машин.
Результат обучения: 1) Выполнять приемку путевых машин.
Критерии оценки:
1. Знает правила приема путевых машин.
2. Выполняет заполнение журнала по приемке путевых машин.
3. Соблюдает правила техники безопасности при техническом обслуживании путевых машин.
Результат обучения:2) Применять силовые установки в ремонте и эксплуатации путевых машин.
Критерии оценки:
1. Выполняет осмотр силовых установок перед началом работы.
2. Умеет применять силовые установки в ремонте и эксплуатации путевых машин.
3. Знает назначения, устройства правила эксплуатации силовых установок.
Результат обучения:3) Выполнять техническое обслуживание путевых машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Умеет определять техническое состояние машин;
2. Умеет осуществлять техническое обслуживание машин и механизмов.
3. Умеет определять износы, подбирать необходимые масла и смазки.
4. Знает технику безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании путевых машин.

" 110701 2 Жол машиналары мен механизмдерді іске қосушы" біліктілігі
КҚ01.
Жол машинала
рының ақауларын табу және жою.
АМ.01. Жол машиналарының ақауларын анықтау және жою
Осы модуль жол машиналарының олқылығын анықтау мен жою кезінде қажетті жөедеушінің білімі мен машықтарын сипаттайды.
Модульді оқып білу нәтижесінде оқушы келесі білімдерді:
негізгі жол машиналарының жұмыс істеу қағидасын, құрылымын;
жол машиналарының техникалық сипаттамасын меңгеруі тиіс.
Модульді оқып білу барысында оқушы келесі білім мен машықтарды иеленуі тиіс:
жол машиналарының механикалық, электрлік, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарының техникалық күйін жөндеу, реттеуді жүргізу;
машиналар мен механизмдердің олқылығын анықтау мен жою;
машиналардың техникалық күйін анықтау;
тозуларды анықтау, қажетті майлар мен жағармайларды таңдау;
электрқозғалтқыштың сызбасын жасау және қуатын есептеу;
крандық қозғалтқыштардың түрлері мен сызбаларын ажырата білу;
қағидаға сай сызбаларды жасау;
машиналардың электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқу.
Оқыту нәтижесі:1) Машиналардың техникалық күйін анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Жол машиналарының құрылғысы мен техникалық сипаттамасын біледі.
2. Жабдықтың профилактикалық тексерісін жүргізеді.
3. Негізгі жол машиналарының құрылымын біледі.
4. Негізгі жол машиналарын пайдалану қағидаларын біледі.
5. Тетіктер мен тораптардың техникалық сипаттамасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Олқылықтың себептерін анықтау, олардың алдын алу мен жою тәсілдері
Бағалау өлшемдері:
1.Жол машиналарының механикалық, электрлік, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарының техникалық күйін жөндеу, реттеуді жүргізеді.
2.Машиналар мен механизмдердің олқылығын анықтайды және жояды.
3.Машиналардың техникалық күйін анықтайды.
4.Тозуды анықтайды, қажетті майлар мен жағармайларды таңдайды.
5.Электрқозғалтқыштың сызбасын жасау және қуатын есептейді.
6.Крандық қозғалтқыштардың түрлері мен сызбаларын ажырата біледі.
7.Қағидаға сай сызбаларды жасайды.
8.Машиналардың электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқиды.
КҚ02. Жол машиналарының және механизмдерінің техникалық қызмет көрсетуін және алдын ала жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру.
АМ.02. Жол машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және алдын ала жөндеу;
Осы модуль электрлік және электрмеханикалық құрылғыға, іштен жанатын қозғалтқыштарға, гидравликалық және пневматикалық жабдықтар мен жол машиналары, механизмдерінің автоматикасына техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу кезінде қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Модульді оқып білу нәтижесінде оқушылар келесі білімді: электр станциялары мен дизельэлектрлік агрегат жұмысының қағидасын; қызмет көрсетілетін машина, механизмдер, білдек, аспаптардың электрлік және кинематикалық сызба құрылғысын; қолданылатын бақылауөлшеу аспаптары мен құралдарының белгіленуі мен құрылғысын; электр техникасы, радиотехника, электроника, механика, пневматика мен гидравлика бойынша қажетті деректер; еңбекті қорғау бойынша ережелер мен нормалар; диагностикалау әдістерін меңгеруі тиіс.
Модульді оқып білу кезінде оқушылар келесі білім мен дағдыны иеленуі тиіс:
құрылғының ықтимал олқылығын анықтау мен жою білу;
техникалық қызмет көрсету үшін электрлік, пневматикалық және гидравликалық аспапты, рельстерді өңдеуге арналған білдектер, іштен жану қозғалтқыштарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуге арналған сәйкес бақылауөлшеу құрылғыларын жұмысқа дайындау;
диагностикалау әдістемесін меңгеру.
Оқыту нәтижесі:1) Жол машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету мен профилактикалық жөндеуді орындау
Бағалау өлшемдері:
1.Қызмет көрсететін машиналар, механизмдер, білдектер, аспаптардың электрлік және кинематикалық сызбаларының құрылысын біледі.
2.Белгілеу бойынша бақылауөлшеу аспаптары мен құрылғыларын қолдана біледі.
3.Электрлік және электрмеханикалық құрылғыға, іштен жанатын қозғалтқыштарға, гидравликалық және пневматикалық жабдықтар мен жол машиналары, механизмдерінің автоматикасына профилактикалық жөндеу жүргізеді.
4.Жол машиналары механизмдері тораптары мен жабдықтарына сынақ жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дизельэлектрлік агрегаттардың жұмысын жөндеу
Бағалау өлшемдері:
1.Электр станциясы мен дизельэлектрлік агрегаттардың жұмыс істеу қағидасын біледі.
2.Машиналар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсеткенде жабдықтарды таңдайды және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданылатын бақылауөлшеу аспаптары мен құрылғыларын жіктеу
Бағалау өлшемдері:
1.Қызмет көрсететін машина, механизмдер, білдектер, аспаптардың электрлік және кинематикалық жүйесінің құрылғысын біледі.
2.Қолданылатын бақылауөлшеу құрылғылары мен аспаптарының белгіленуі мен құрылғысын анықтайды.
3. Электр техникасы, механика, пневматика мен гидравлика бойынша қажетті деректерді иеленген.
4. Жұмыстың аталған түрінде еңбекті қорғау бойынша ережелер мен нормаларды орындайды.
5.Техникалық қызмет көрсету үшін электрлік, пневматикалық және гидравликалық аспапты, рельстерді өңдеуге арналған білдектер, іштен жану қозғалтқыштарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуге арналған сәйкес бақылауөлшеу құрылғыларын жұмысқа дайындайды.
6.Белгіленуі бойынша бақылауөлшеу аспаптары мен құрылғыларын қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтың ықтимал олқылықтарын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1.Диагностикалау әдістерін біледі.
2.Жабдықтың олқылығының ықтимал себептерін анықтайды.
3. Олқылықты жою тәсілдерін таңдай алады.
КҚ03. Машиналар мен тетіктерді жұмысқа дайындау.
АМ.03 Машиналар мен механизмдерді жұмысықа дайындау ;
Осы модуль жол машиналарын пайдалану мен техникалық қызмет көрсету, жұмысқа қабылдау мен дайындау кезіндегі ережелерді білу мен машықтарын игеруді сипаттайды.
Модульды оқып білу нәтижесінде оқушылар келесі білімді: қызмет көрсететін құрылғы мен орындалатын жұмыс технологиясын пайдалануды белгілеу, құрылғысы, ережелері, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелері мен нормаларын меңгеруі тиіс. Жол машиналарын жұмысқа қабылдау мен дайындау. Жұмыс тораптары мен механизмдері, жолдың жоғарғы құрылымын жөндеу мен ағымдағы күтуге қолданылатын күштік қондырғылар, жасанды ғимараттар мен жер төсемі, балластылы призманы қайта құрастыру.
Модульді оқып білу барысында оқушылар келесі білім мен дағдыны иеленуі тиіс:
машиналар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
жол машиналарын жұмысқа дайындау;
жол машиналарын жөндеуде күштік қондырғыларды қолдану;
жол машиналарын пайдалану мен қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын білу.
Оқыту нәтижесі:1) Жол машиналарын қабылдауды орындау
Бағалау өлшемдері:
1.Жол машиналарын қабылдау ережелерін біледі.
2. Жол машиналарын қабылдау бойынша журналды толтыруды орындайды.
3. Жол машиналарына техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол машиналарын жөндеу мен пайдалануда күштік қондырғыны қолдану
Бағалау өлшемдері:
1.Жұмысты бастар алдында күштік қондырғыны тексеруді орындайды.
2.Жол машиналарын жөндеу мен пайдалануда күштік қондырығыны қолдана білу.
3.Күштік қондырғыны пайдалану ережелерінің белгіленуін, құрылғысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жол машиналары мен механизмдерге техникалық қызмет көрсетуді орындау
Бағалау өлшемдері:
1.Машинаның техникалық күйін анықтай алады.
2.Машиналар мен механизмдердің техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыра алады.
3.Тозуды анықтау, қажетті май мен жағармайды іріктеуді жасай алады.
4.Жол машиналарын пайдалану мен техникалық қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.

Квалификация 110703 2 -Машинист путевых машин
ПК04.Принимать и готовить к работе путевые машины на основе правил технической эксплуатации.
СМ04. ПриҰм и подготовка к работе путевых машин на основе правил технической эксплуатации.
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые при приеме и подготовке к работе путевых машин.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить :
способы производства работ и технические требования к их качеству;
назначение и устройство машин, правила и инструкции по их эксплуатации;
-нормы расхода горючих и смазочных материалов, сорта и свойства применяемых масел и топлива;
правила и инструкции технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан.
При изучении модуля обучающиеся должны:
обслуживать и производить профилактический ремонт соответствующих машин и механизмов;
выявлять и устранять неисправности машин;
проверять исправности машины, ее системы и узлов;
участвовать в планово-профилактических ремонтах;
уметь заправлять горючими и смазочными материалами;
знать инструкции по движению поездов и производству маневровых работ;
знать инструкции по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ;
знать правила технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан
Результат обучения: 1) Выполнять прием к работе путевых машин на основе правил технической эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и устройство машин, правила и инструкции по их эксплуатации.
2. Умеет заправлять путевые машины горючими и смазочными материалами.
3. Знает нормы расхода горючих и смазочных материалов, сорта и свойства применяемых масел и топлива.
4. Проверяет исправности машины, ее системы и узлы.
5. Ведет техническую документацию по приему путевых машин.
Результат обучения:2) Выявлять и устранять неисправности в работе машин.
Критерии оценки:
1. Выполняет осмотр машины согласно правилам эксплуатации путевых машин.
2. Проверяет исправности машин, ее системы и узлов.
3. Проводит профилактический ремонт при выявлении неисправностей узлов и деталей.
Результат обучения:3) Выполнять инструкции по движению поездов и производству маневровых работ.
Критерии оценки:
1. Знает инструкции по движению поездов и производству маневровых работ.
2. Умеет в производственных условиях организовать работу для полного обеспечения безопасности движения поездов.
3. Умеет применять видимые и звуковые сигналы для обеспечения безопасности движения поездов и маневровой работе.
ПК05.Управлять и обслуживать путевые машины в пути следования.
СМ 05 Управление и обслуживание путевых машин.
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые при управлении машинами и механизмами, применяемыми при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ на железнодорожном транспорте. Виды обслуживания и профилактического ремонта соответствующих машин и механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производству маневровых работ на железнодорожном транспорте;
общие обязанности работников железнодорожного транспорта, ориентировку в основных сооружениях и устройствах железных дорог;
сооружения и устройства путевого хозяйства, элементы железнодорожного пути;
работа всех подразделений путевого хозяйства, сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, сооружения и устройства станционного хозяйства, сигнализации, централизации, блокировки, электроснабжения железных дорог, осмотр сооружений и устройств и их ремонт;
-структура подвижного состава, требования норм содержания колесных пар, тормозного оборудования и авто сцепного устройства.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять соответствие технического состояния основных сооружений и устройств железных дорог, подвижного состава требованиям;
определять соответствие основных элементов железнодорожного пути нормам и требованиям их содержания согласно всех действующих инструкций на железнодорожном транспорте;
определять соответствие подвижного состава и специального подвижного состава нормам и требованиям их содержания согласно инструкции.
Результат обучения: 1) Обслуживать и готовить путевые машины к эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает виды габаритов подвижного состава.
2. Знает правила приведения путевых машин в транспортное положение.
3. Производит визуальный осмотр состояния путевых машин.
4. Выполняет проверку исправности системы и узлов.
5. Проверяет заправку машин с горюче и смазочными материалами.
Результат обучения:2) Управлять путевыми машинами.
Критерии оценки:
1. Знает общие обязанности работников железнодорожного транспорта.
2. Соблюдает требования правил технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан.
3. Знает инструкции по сигнализации и связи.
Результат обучения:3) Знать работу устройства станционного хозяйства, сигнализации, централизации, блокировки, электроснабжения железных дорог.
Критерии оценки:
1. Знает назначения верхнего строения пути и составные элементы верхнего строения пути.
2. Понимает о плане и продольном профиле железнодорожного пути, переходных и круговых кривых, о возвышении наружного рельса в кривых участках пути.
3. Понимает о стрелочных переводах, переездах, пересечениях путей и устройствах бесстыкового пути.
4. Знает инструкции по электрифицированным участкам пути.

"110703 2 Жол машиналарының машинисі" біліктілігі
КҚК04. Техникалық пайдалану ережесі негізінде жол машинала
рын жұмысқа қабылдау және дайындау
АМ.04. Техникалық пайдалану ережесі негізінде жол машиналарының қабылдау және жұмысқа дайындау;
Осы модуль жол машиналарын жұмысқа қабылдау мен дайындау кезінде қажетті білім мен машықтарды сипаттайды.
Модульді оқып білу нәтижесінде оқушылар келесі білімді:
жұмыс өндірісі тәсілдері мен олардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
машиналарды белгілеу мен құрылғысын, оларды пайдалану бойынша ережелер мен нұсқаулықтар;
жанғыш және майлау материалдарының шығын нормалары, қолданылатын май мен отынның сұрпы мен қасиеттері;
Қазақстан Республикасы теміржолды техникалық пайдалану ережелері мен нұсқаулығы.
Модульді оқып білу барысында оқушылар келесі машықтар мен дағдыны иеленуі тиіс:
сәйкес машиналар мен механизмдерге профилактикалық жөндеу жүргізу мен қызмет көрсету;
машиналардың олқылығын анықтау мен жою;
машинаның, оның жүйесі мен тораптарының дұрыстығын тексеру;
жоспарлықпрофилактикалық жөндеуге қатысу;
жанғыш және майлау материалдарын құя білу;
пойыздардың қозғалысы және маневрлік жұмыстардың өндірісі бойынша нұсқаулықты білу;
жол қозғалыстарының өндірісі кезінде пойыз қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықты білу;
Қазақстан Республикасы теміржолды техникалық эксплатация ережелерін білу (сәйкес көлемде)
Оқыту нәтижесі:1) Техникалық пайдалану ережелерінің негізінде жол машиналарын жұмысқа қабылдауды орындау
Бағалау өлшемдері:
1.Машиналардың белгіленуі мен құрылғысын, олардың пайдалану бойынша ережелері мен нұсқаулығын біледі.
2.Жол машиналарына жанғыш және майлау материалдарын құя біледі.
3.Жанғыш және майлау материалдарының шығын нормасын, қолданылған май мен отын қасиеттері мен сұрпын біледі.
4.Машинаның, оның жүйесі мен тораптарының дұрыстығын тексереді.
5.Жол машиналарын қабылдау бойынша техникалық құжаттаманы жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналардың жұмысы кезіндегі оқылықтарды анықтау және жою
Бағалау өлшемдері:
1.Жол машиналарын пайдалану ережелеріне сәйкес машинаны тексеруді орындайды.
2.Машинаның, оның жүйесі мен тораптарының дұрыстығын тексереді.
3.Тораптар мен тетіктердің олқылығы анықталған кезде профилактикалық жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Пойыз қозғалысы мен маневрлік жұмыс өндірісі бойынша нұсқаулықты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Пойыз қозғалысы мен маневрлік жұмыс өндірісі бойынша нұсқаулықты біледі.
2.Пойыз қозғалысының қауіпсіздігін толықтай қамтамасыз ету үшін өндірістік талаптарда жұмысты ұйымдастыра алады.
3.Пойыз қозғалысы мен маневрлік жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін көрінетін және дыбыстық сигналдарды қолдана білу.
КҚ05. жол машиналарын жолда басқару және қызмет көрсету.
АМ.05. Жол машиналарын басқару және қызмет көрсету.
Осы модуль теміржол көлігіндегі құрылыс, монтаждау және жөндеупрофилактикалық жөндеуді жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын машинаалар мен механимздерді басқару кезінде қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Модульді оқып білу нәтижесінде оқушылар келесі білімді:
техникалық пайдалану ережелерінің талаптары, сигнал беру, байланыс бойынша нұсқаулық, пойыздар қозғалысы мен теміржол көлігіндегі маневрлік жұмыс өндірісі бойынша нұсқаулықтар;
теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері, теміржолдың негізгі ғимараттары мен құрылғыларына бағыттама;
жол шаруашылығы ғимараттары мен құрылғысы, теміржол элементтері;
жол шаруашылығының барлық бөлімшелерінің жұмысы, локомотивтік және вагон шаруашылығы ғимараттары мен құрылғысы, станциялық шаруашылық ғимараттары мен құрылғысы, сигнал беру, орталықтандыру, блокадалау, теміржолды электрмен жабдықтау, ғимараттар мен құрылғыларды тексеру және оларды жөндеуді білуі тиіс.
Модульді оқып білу кезінде оқушылар келесі білім мен дағдыны меңгеруі тиіс:
теміржолдың негізгі ғимараттары мен құрылғыларының, жылжымалы құрамның техникалық күйінің ТЭЕ талаптарына сәйкестігін анықтау;
теміржолдың негізгі элементтерінің мазмұнының ҚР теміржол көлігіне қолданыстағы барлық нұсқаулықтарына сәйкес нормалары мен талаптарға сәйкестігін анықтау;
жылжымалы құрам мен арнайы жылжымалы құрам мазмұнының ҚР нұсқаулығына сәйкес нормалар мен талаптарының сәйкестігін анықтау
Оқыту нәтижесі:1) Жол машиналарын пайдалануға дайындау және қызмет көрсету
Бағалау өлшемдері:
1.Жылжымалы құрам габариттерінің түрлерін біледі.
2. Жол машиналарын көліктік күйге келтіру ережелерін біледі.
3. Жол машиналарының күйіне көзбекөз тексеру жүргізеді.
4. Жүйелер мен тораптардың дұрыстығын тексереді.
5. Жанғыш және майлауыш материалдардың машинаға құйылуын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол машиналарын басқару
Бағалау өлшемдері:
1.Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттерін біледі.
2.Қазақстан Республикасы теміржолды техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын сақтайды.
3.Сигнал беру мен байланыс бойынша нұсқаулықты біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Теміржолдың станциялық шаруашылық құрылғысы, сигнал беру, орталықтандыру, блокадалау, электрмен жабдықтау жұмыстарын білу
Бағалау өлшемдері:
1.Жолдың жоғарғы құрылымын белгілеу мен жолдың жоғарғы құрылымының құрамдық элементтерін біледі.
2.Теміржолдың жоспары мен бойлық пішіні, ауыспалы және шеңберлік қисық, жолдың қисық бөліктеріндегі сыртқы рельстің жоғарылауы туралы түсінігі бар.
3.Бағыттауыш ауысу, торап, жолдардың қиылысуы мен бунақсыз жол құрылғылары туралы түсінігі бар.
4.Жолдың электрленген бөліктерінің нұсқаулығын біледі.

11. Осуществляет подготовку электрических машин подвижного состава к работе в зимнее и летнее время.
12. Проводит испытания надежности работы обслуживаемого электрических машин, после произведенного ремонта.
13. Оформляет техническую, технологическую и отчетную документацию.
БК.15.Знать назначения конструкции, характеристики, принцип работы энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования
ОПМ.10 Энергетические установки подвижного состава
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые, по использованию энергетических установок подвижного состава, по классификации двигателей внутреннего сгорания тепловозов, знать основные теории рабочих процессов двигатели внутреннего сгорания, конструкция дизеля, владеть принципами действия двигателей внутреннего сгорания
При изучении модуля обучающие должны:
определять виды рамы дизелей и блоки цилиндров:
устанавливать отличие в конструкции дизеля, холодильника вспомогательного оборудования, использовать знания при изучении предмета
Результат обучения: 1) Выполнять разборку дизелей.
Критерии оценки:
1. Знает классификации двигателей внутреннего сгорания тепловозов.
2. Знать основные теории рабочих процессов двигатели внутреннего сгорания.
3. Определяет конструкция дизеля.
4. Знает принципы действия двигателей внутреннего сгорания.
5. Знает правила оформления чертежей.
6. Выполняет геометрические построения.
7. Демонстрирует знания по устройству дизелей.
8. Знает расположение узлов и деталей на локомотиве.
9. Умеет пользоваться монтажными и слесарными инструментами.
10. Умеет производить разборку узлов и деталей, соблюдая требования правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять настройку и регулировку дизеля
Критерии оценки:
1. Уметь выполнять настройку дизеля.
2. Уметь выполнять регулировку дизеля.
3. Выполняет настройку селективной характеристики генератора.
4. Выполняет проверку работы электрической схемы на холостом ходу генератора
5. Настраивает внешнюю характеристику генератора.
6. Настраивает схему плавного аварийных схем и реле.
7. Соблюдать технику безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять сборку дизеля.
Критерии оценки:
1. Определяет назначение каждого узла.
2. Знать последовательную сборку дизеля.
3. Сливает собравшееся масло и топливо из поддонов агрегатов, а также отстой из топливного бака.
4. Проворачивает на 2-3 оборота рукоятки пластинчато- щелевых фильтров.
5. Составляет, дефектные ведомости и по проделанной работе в соответствии с формами учета.

11. қозғалмалы құрамды электр машиналарын қыс және жаз уақыттарында жұмыс істеуге дайындау жумыстарын орындайды.
12. жасалған жөндеу жұмыстарынан кейін, қызмет ететін электр машиналардың дәйектілігіне сынақ жүргізеді.
13. техникалық,технологиялық және есеп құжаттарын рәсімдейді.
БҚ.15.Энергетикалық құрылғылардың, қосалқы жабдық пен автоматты реттеу құрылғыларының жұмыс қағидатын, құрылым мақсатын
ЖКМ 10 Қозғалмалы құрамның энергетикалық құрылғылары
Аталған модуль жұмыстың нәтижелігін және тепловоздардың ішкі жану қозғалтқыштарының классификациялары бойынша, қозғалмалы құрамдас энергетикалық қондырғыларды қолдану бойынша дағдылар мен білідерді меңгеруге, ішкі жану қозғалтқыштарының жұмыс барысының негізгі теорияларын білуге, дизель конструкциясын,ішкі жану қозғалтқыштарының қағидаларының болуына мүмкіндік береді.
Модульді зерттеу барысында оқушылар келесі ептер мен дағдыларды меңгеруі қажет:
Дизельдер рамаларын және цилиндрлер блоктарын анықтау:
әрбір тағайындауын анықтау;
Дизель конструкциясындағы, тоңазытқыш, қосалқы заттағы өзгешелікті орнату, затты зерттеу барысында білімі қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) Дизельдерді бөлшектеуді орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Тепловоздар ішкі жану қозғалтқыштарының құрылымдарын біледі
2. Ішкі жану қозғалтқыштарының жұмыс үдерісінің негізгі теорияларын білу.
3. Дизельдің құрылымын анықтайды.
4. Іштен жану қозғалтқыштарының принциптерін біледі.
5. Сызбаларды рәсімдеу ережесін біледі.
6. Геометриялық құрылымдарды орындайды.
7. Дизельдердің құрылысы бойынша білімін көрсетеді.
8. Локомотивтегі бөлшектер мен тораптардың орналасуын біледі.
9. Монтаждау және слесарлы құралдарды пайдалана біледі.
10. Қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтай отырып, бөлшектер мен тораптарды бөлшектей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дизельді реттейді және баптайды
Бағалау
өлшемдері:
1.Дизельді баптай білу.
2. Дизельді реттей білу.
3. Генератордың селективті сипаттамасын баптайды
4. Генератордың бос жүрісінде электр сызбасының жұмысын тексереді
5. Генератордың сыртқы сипаттамасын баптайды
6. Реле мен апатты сызбалардың схемасын баптайды
7. Қауіпсіздік техникасын сақтайды
Оқыту нәтижелері : 3) Дизельді жинайды
Бағалау
өлшемдері:
1. Әр тораптың тағайындалуын анықтайды
2. Дизельдін жүйелі құрастыруды білу 3. Агрегат тұғырықтарынан жиналған маймен отынды және отын багынан тұнбасын құяды
4. Тілікті-түзелмелі сүзгілер тұтқышынын 2-3 айналымға бұрады
5. Тіркеу формаларына сәйкес атқарылған жұмыс бойынша және ақаулы тізімдемені дұрыс құрастырады

6. Оформляет техническую документацию работе в соответствии с формами учета.
Результат обучения: 4) Выполнять работу на стендах, измерительных установках для исследования состояния узлов и механизмов подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Обосновывает требований, предъявляемых к качеству ремонта и отремонтированных узлов и деталей в соответствии с технической документацией;
2. Применяет контрольно-измерительные приборы и инструменты для определения состояния узлов и механизмов подвижного состава в соответствии с технологическими картами.
3. Выполняет работы на стендах, измерительных установках для исследования состояния узлов и механизмов подвижного состава в соответствии с технологическими картами;
4. Соблюдает нормы и правила охраны труда и техники безопасности при выявлении неисправности в соответствии с правилами правил техники безопасности и эксплуатации.
Результат обучения: 5) Проводить испытания узлов и механизмов подвижного состава.
Критерии оценки
1. Знает технические условия на испытания и регулировку отдельных механизмов. подвижного состава и методов диагностики в соответствии с технической документацией.
2. Умеет применять приемы и методы определения неисправностей узлов и деталей подвижного состава в соответствии с технологическими картами.
3. Выполняет регулирование испытания узлов и механизмов в соответствии с технологическими картами.
4. Соблюдает нормы и правила охраны труда и техники безопасности при выявлении неисправности в соответствии с правилами правил технической эксплуатации.
БК.16.Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии
ОПМ.11 Общий курс железных дорог
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить знания по общему курсу железных дорог.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить структурные схемы устройства локомотивов, виды вагонов, виды раздельных пунктов ,классификацию станций ,как определяется полная и полезная длина пути, назначение сигналов и значение сигнальных цветов ,назначение автоблокировки ,структурную схему устройств и принцип действия, назначение электроцентрализации. стрелок и сигналов, основные виды связи на железнодорожном транспорте, классификацию ,порядок нумерации и установленного старшинства поездов .Значение графика движения поездов ,порядок движения на однопутном и двухпутном участках ,роль поездного диспетчера.
При изучении модуля обучающиеся должны:: различать по внешнему виду и надписям вид, тип и серию и назначение локомотивов, назвать осевую формулу локомотивов, расшифровать знаки и надписи на вагонах, определять границы станции на однопутном и двухпутном участках пути, номер пути и стрелочного перевода, определять систему интервального регулирования движения поездов и станционной автоматики, читать график движения поездов ,подсчитать интенсивность движения поездов в сутки.
Результат обучения: 1) Анализировать понятия "путь " и " путевое хозяйство".
Критерии оценки:
1. Знает основные элементы железнодорожного пути

6. Тіркеу формаларына сәйкес техникалық құжаттаманы сапалы тіркейді
Оқыту нәтижелері : 4) Жылжымалы құрамның механизмдері мен тораптарының күйін зерттеу үшін өлшеу қондырғыларында, стендтерде жұмыстарды орындау
Бағалау
өлшемдері:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес жөнделген тораптар мен бөлшектер және жөндеудің сапасына қойылатын талаптарды негіздейді;
2. Технологиялық карталарға сәйкес жылжымалы құрамның механизмдері мен тораптарының күйін зерттеу үшін бақылау -өлшеу аспаптарын және құрал-саймандарды қолданады
3. Технологиялық карталарға сәйкес жылжымалы құрамның механизмдері мен тораптарының күйін зерттеу үшін өлшеу қондырғыларында, стендтерде жұмыстарды орындайды;
4. Ережелеріне сәйкес ақаулықтарды анықтау кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды
Оқыту нәтижелері : 5) Жылжымалы құрамның механизмдері мен тораптарын сынайды.
Бағалау
өлшемдері:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес диагностикалау әдістері мен жылжымалы құрамның жеке механизмдерін реттейді және сынауға техникалық шарттарды біледі;
2. Технологиялық карталарға сәйкес жылжымалы құрамның бөлшектері мен тораптарының ақаулықтарын анықтау тәсілдерін қолдана біледі;
3. Технологиялық карталарға сәйкес механизмдер мен тораптарды сынауды реттейді;
4. Ережелеріне сәйкес ақаулықтарды анықтау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды
БҚ.16. Болашақ мамандығының маңызы мен әлеуметтік мәнін түсіну;
.
ЖКМ 11 Теміржолдардың жалпы курсы
Берілген модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және темір жолдардың жалпы курстары бойынша білімді алу мүмкіндігін береді.
Модульдің мазмұнын зерделеу нәтижесінде оқушылар келесі білімді меңгеруі керек, локомотивтердің құрылғысының құрылымды сызбалары ,вагондардың түрлері, жолдың толық және пайдалы ұзындығы анықталатын станциялардың жіктелуін, әр-түрлі тармақтарының түрлерін, сигналдардың мақсаты мен сигнал түстерінің мәні, автобұғаттау мақсаты, құрылғылардың құрылымдық сызбасын және әрекет ету принципін, сигналдар мен көрсеткіштердің электр орталықтау мақсатын, теміржол көлігіндегі байланыстың негізгі түрлері, жіктелуі, пойыздардың орнатылған ретін., пойыздардың қозғалыс кестесінің мәнін, бір жолды және екі жолды учаскелерінде қозғалыс ретін, пойыз диспетчерінің рөлін, эксплуатациялық жұмыстарының экономикалық мәні мен экономикалық маңызын.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар келесі ептіліктер мен дағдыларды иеленуі керек: сыртқы түрі мен жазуларына қарай локомотивтердің мақсатын, сериясы мен түрін айыра білу, локомотивтердің остік формуласын атау, вагондарда жазбалар мен белгілерді ашу, бір жолды және екі жолды учаскелерде станцияның шекарасын анықтау, көрсеткішті ауыстыру мен жол нөмірін, станциялы автоматика мен пойыздардың қозғалысын реттеу, пойыздардың қозғалысы кестесін оқу, тәулігіне пойыздардың қозғалыстарының қарқындылығын есептеу
Оқыту нәтижелері : 1) "Жол" және "Жол шаруашылығы" ұғымын талдау.
Бағалау
өлшемдері:
1 Теміржолдың негізгі элементтерін біледі

2. Знает элементы продольного профиля пути.
3. Знает условные обозначения продольного профиля.
4. Определяет назначение земляного полотна
5. Указывает элементы верхнего строения пути.
6. Читает чертҰж видов соединений и пересечений путей.
Результат обучения: 2) Различать по внешнему виду и надписям вид, тип, серию и назначение локомотивов.
Критерии оценки:
1. Различает виды локомотивов.
2. Сравнивает виды тяги.
3. Различает преимущества электротяги на переменном токе.
4. Умеет расшифровывать серии и осевые формулы локомотивов.
5. Показывает структурную схему устройства тепловоза
6. Знает основные типы пассажирских и грузовых вагонов, знаки и надписи на вагонах
Результат обучения: 3) Определять систему интервального регулирования движения поездов и станционной автоматики.
Критерии оценки:
1. Знает значение сигналов, их деление, основные сигнальные цвета и их значение.
2. Умеет устанавливать постоянные сигналы на станциях и перегонах.
3. Знает назначение электроцентрализации стрелок и сигналов.
4. Демонстрирует переносные, ручные и звуковые сигналы и их применение.
5. Знает систему интервального регулирования движения поездов.
6. Знает автоматическую локомотивную сигнализацию и автостопах.
7. Знает устройство, назначение связи .
Результат обучения: 4) Анализировать организацию железнодорожных перевозок и движения поездов.
Критерии оценки:
1. Знает принципы планирования перевозок.
2. Демонстрирует классификацию по видам сообщений, роду отправок, способам приема и погрузки.
3. Знает устав железных дорог и его значение
4. Знает порядок приема грузов к перевозке, их погрузки и выгрузки на станциях назначения.
5. Знает основные перевозочные документы.
6. Знает виды и назначения графиков движения поездов.
БК.17 Знать принципиальные основы теоретической механики, проводить несложные расчеты конструкции на прочность и жесткость
ОПМ.12.Основы технической механики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов деталей на прочность.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
основные понятия статики, кинематики и динамики;-основные положения сопротивления материалов;
основные положения деталей машин;
виды износа и деформации деталей и узлов;
устройство, классификацию, принцип действия передач;
виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять реакции стержневой и балочной системы;
определять работу, мощность и коэффициент полезного действия;
выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации;
выполнять расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений, передач, подшипников и валов;
выполнять расчҰты передач и валов;
выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт.
Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:

2. Жолдың бойлық бейінінің элементтерін біледі
3. Бойлық бейіннің шартты белгілерін біледі
4. Жер жабынының мақсатын анықтайды
5. Жолдың жоғарғы құрылымының элементтерін көрсетеді
6. Жолдардың қиылысы мен қосылыс түрлерінің сызбасын оқиды.
Оқыту нәтижелері : 2) Сыртқы түрі мен жазуларына қарай локомотивтердің мақсатын, сериясы мен түрін айыра білу
Бағалау
өлшемдері:
1. Локомотивтердің түрлерін айырады
2. тартым түрлерін салыстырады
3. Айнымалы тоқта электртартымының артықшылығын айырады.
4. Локомотивтердің остік формулалары мен серияларын аша біледі
5. Тепловоздың құрылғысының құрылымды кестесін көрсетеді
6. Жолаушы және жүк вагондарының негізгі түрлерін, вагондарда жазба мен белгілерді біледі
Оқыту нәтижелері : 3) Станциялы автоматика мен пойыздардың қозғалысын аралық реттеу жүйесін анықтайды.
Бағалау
өлшемдері:
1. Сигналдардың мәнін, оларды бөлуді, негізгі сигнал түстері мен олардың мақсатын біледі
2. Аралықтар мен станцияларда тұрақты сигналдарды орната біледі
3. Сигналдар мен көрсеткіштердің электр орталықтандыру мақсатын біледі
4. Ауыспалы, қол және дыбыстық сигналдарды және олардың қолданылуын көрсетеді
5. Пойыздардың қозғалысының аралық реттеу жүйесін біледі
6. Автотоқтату мен локомотивті сигнализациясын біледі
7. Байланыстың құрылғысы мен тағайындалуын біледі
Оқыту нәтижелері : 4) Пойыздардың қозғалыстары мен теміржол тасымалдарының ұйымдастырылуын талдайды.
Бағалау критерийлері:
1. Тасымалдарды жоспарлау принциптерін біледі
2. Хабарлама түрлері, жөнелтім түрлері, тиеу мен түсіру тәсілдері бойынша жіктелуін көрсетеді
3. Теміржолдар мен оның маңызын біледі
4. Тағайындау станцияларында жүктеу мен тиеу, тасымалдауға жүкті қабылдау ретін біледі
5. Негізгі тасымалдау құжаттарын біледі
6. Пойыздардың қозғалыс кестелерінің түрлері мен мақсаттарын біледі
БҚ.17 Теориялық механиканың түбегейлі негіздерін білу, құрылымның беріктік пен қаттылықтың шұғыл есептерін жүргізу
ЖКМ 12.
Техникалық механика негіздері
Бұл модуль төзімділікке бөлшектердің есептерді орындауға қажетті білім мен дағдыларды алудың мүмкіндігін береді.
Модульдің мазмұнын зерделеу нәтижесінде келесі білімді меңгеру:
кинематика, динамика мен статиканың негізгі ұғымы;
материалдардың кедергісінің негізгі ережелері;
машиналардың бөлшектерінің негізгі ережелері;
бөлшектер мен тораптардың деформациясы мен тозу түрлері;
Берілістердің әрекет ету принципі, жіктемесі, құрылғысы;
Механизмдердің түрлері, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамалары.
Модульді зерделеу барысында оқушылар келесі ептіліктер мен дағдыларға ие болулары керек:
Арқалық және өзекті жүйенің реакциясын анықтау;
ПӘК қуаты мен жұмысын анықтау;
Деформацияның түрлерінің төзімділігіне есептерді орындау;
Мойынтіректер мен біліктердің берілістері, төзімділігіне есептерді орындау;
Біліктер мен берілістердің есебін орындау;
қалыпты және стандартты жалғастырғыштарды іріктеу.
Оқыту нәтижелері : 1) Жазық және кеңістікті күш жүйелерінің реакциясын анықтайды.
Бағалау
өлшемдері:

1. Знает основные понятия статики.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации..
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов..
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный, проектировочный и расчҰт допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 4) Выполнять расчҰты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений..
3. Выполняет проектные расчҰты передач и валов.
4. Выполняет расчҰты на прочность, передач, подшипников и валов.
5. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
Специальные модули
Квалификация "110816 2 - Слесарь по ремонту локомотива (тепловоза и электровоза)"
ПК 1 Ремонтировать механическое оборудование локомотива
СМ 01 Ремонт механического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения. ремонта механического оборудования локомотива,
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
-конструкции и принцип действия оборудования;
-основные неисправности и причины их возникновения;
-техническое обслуживание и ремонт механического оборудования;
-основные принципы ремонта локомотива;
-современным способам восстановления поврежденных деталей, способам очистки;
-понятия надежности, долговечности;
-основные требования, предъявляемым к правилам ремонта.
При изучении модуля обучающиеся должны::
определять неисправности оборудования;
производить замеры;
монтаж, демонтаж узлов и деталей;
определять очередность операций при ремонте;
ремонтировать механическое оборудование.
Результат обучения: 1). Определять конструкцию узлов и деталей механического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает конструкцию кузова главной рамы.
2. Знает узлы деталей тележки.
3. Знает конструкцию автосцепного устройства и колесной пары.
4. Знает конструкцию дизеля и вспомогательного оборудования.
5. Знает конструкцию песочной системы
Результат обучения: 2) Анализировать принцип действия механического оборудования
Критерии оценки:

1. Статиканың негізгі ұғымдарын білу.
2. Өзекті және арқалық жүйесінің реакциясын анықтайды.
3. Стандартты бейіндер мен жазық геометриялық фигуралардың ауырлық орталығын анықтайды.
Оқыту нәтижелері : 2) ПӘК, қуаты мен жұмысын анықтау
Бағалау
өлшемдері:
1. Динамика мен кинематиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Динамиканың негізгі теоремалары мен кинестатика әдісін қолдана отырып инерцияның күшін анықтайды.
Оқыту нәтижелері : 3) Түрлі деформацияның төзімділігіне есептерді орындайды.
Бағалау
өлшемдері:
1. Материалдардың кедергісінің негізгі күйі бойынша білімін көрсетеді.
2. Жазық қиылыстардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
3. Деформацияның түрлі түрі кезінде рұқсатты жүктемені есептерді тексереді.
Оқыту нәтижелері : Г) Машиналардың бөлшектерінің төзімділігіне есептерді орындау.
Бағалау
өлшемдері:
1. машиналардың бөлшектерінің негізгі жағдайын біледі
2. Ажыратқыш және ажыратқыш емес қосылыстардың беріктілігіне есептерді орындайды.
3. Біліктер мен берілістердің жобалау есептерін орындайды.
4. Мойынтіректер мен біліктердің берілістері, төзімділігіне есептерді орындайды.
5. қалыпты және стандартты жалғастырғыштарды іріктейді.
Арнайы модульдер
"110816 2 - Локомотивті жөндеу слесарі (тепловоз-және электровоз)" біліктілігі
КҚ 1 Локомотивтің механикалық жабдығын жөндеу
АМ. 01 Механикалық жабдықты жөндеу
Берілген модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және локомотивтің механикалық жабдығын жөндеуді орындау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды алудың мүмкіндігін береді,
Модульдің мазмұнын зерделеу нәтижесінде оқушылар келесі білімдерді игеруі керек:
Жабдықтың әрекет ету принципі мен құрылымы;
негізгі ақаулықтар және олардың пайда болу себептері;
механикалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
локомотивті жөндеудің негізгі принциптері;
тазарту әдістері, зақымдалған бөлшектерді қалпына келтірудің қазіргі заманға сай әдістері;
сенімділік, ұзақ мерзімділік ұғымы;
жөндеудің ережелеріне қойылатын негізгі талаптар.Модульді зерделеу кезінде оқушылар келесі ептіліктер мен дағдыларды иелену керек:
жабдықтың ақаулығын анықтау;
- өлшеу жүргізу;
бөлшектер мен тораптарды монтаждау, демонтаждау;
жөндеу кезінде операциялардың кезектілігін анықтау;
механикалық жабдықты жөндеу.
Оқыту нәтижелері : А). механикалық жабдықтың бөлшектері мен тораптардың құрылымын анықтау
Бағалау
өлшемдері:
1. Негізгі раманың шанағының құрылымын біледі.
2. Арбаның бөлшектерінің тораптарын біледі.
3. Дөңгелек жұбы мен автотіркем құрылғысының құрылымын біледі.
4. Қосалқы жабдық пен дизельдің құрылымын біледі.
5. Құм жүйесінің құрылымын біледі
Оқыту нәтижелері : 2) Механикалық жабдықтың әрекет ету принципін талдау
Бағалау
өлшемдері:

1. Знает принцип действия кузова главной рамы.
2. Знает принцип действия колесно-моторного блока.
3. Знает принцип действия автосцепки.
4 .Знает принцип действия песочной системы.
5. Знает принцип действия дизеля и вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонт механического оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит ремонт кузова главной рамы .
2. Производит ремонт тележки.
3. Производит ремонт автосцепного устройства и колесной пары.
4. Производит ремонт деталей песочной системы.
5. Производит ремонт деталей дизеля и вспомогательного оборудования.
ПК 2. Ремонтировать электрическое оборудование локомотива
СМ 02 Ремонт электрического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения. ремонта электрического оборудования локомотива
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
устройство, назначения оборудования;
взаимодействия основных узлов ремонтируемых объектов подвижного состава;
устройства универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
виды технического обслуживания и ремонта подвижного состава;
знает классификацию электрических аппаратов;
принципы построения структурных схем электрооборудования тягового подвижного состава с различными системами электроснабжения;
назначение и устройства электрических аппаратов;
-принцип действия электрических аппаратов.
При изучении модуля обучающиеся должны :
умеет устанавливать отличие в конструкциях элементов цепей с большими токами от элементов с малыми токами
читать электрические схемы, контролировать состояния электрооборудования подвижного состава,
-осуществлять техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт
Результат обучения: 1) Определять конструкцию электрических аппаратов.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию электрических аппаратов, требования к ним.
2. Знает конструкцию аппаратов силовых цепей.
3. Знает конструкцию аппаратов цепей управления.
4. Знает конструкцию аппаратов защиты. Электрооборудования.
5. Знает конструкцию аппаратов автоматизации процессов управления, вспомогательных аппаратов.
6. Умеет устанавливать отличия в конструкциях элементов цепей с большими токами от элементов с малыми токами
Результат обучения Б) Анализировать принцип действия электрического оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает принцип действия аппаратов силовых цепей.
2. Знает принцип действия аппаратов цепей управления.
3. Знает принцип действия аппаратов цепей управления.
4. Знает принцип действия аппаратов защиты электрооборудования.
5. Знает принцип действия аппаратов автоматизации процессов управления, личной безопасности и вспомогательных аппаратов.
6. Читать электрические схемы, контролировать состояние электрооборудования тягового подвижного состава.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонт электрического оборудования.

1. Негізгі раманың шанағының әрекет ету принципін біледі.
2. Дөңгелекті-мотор блогының әрекет ету принципін біледі.
3. Автотіркемнің әрекет ету принципін біледі.
4. Құм жүйесінің әрекет ету принципін біледі.
5. Қосалқы жабдық пен дизельдің әрекет ету принципін біледі.
Оқыту нәтижелері : 3) Механикалық жабдықты жөндеу
Бағалау
өлшемдері:
1. Негізгі раманың шанағын жөндейді
2. Арбаны жөндейді
3. Дөңгелек жұбы мен автотіркем құрылғысын жөндейді
4. Құм жүйесінің бөлшектерін жөндейді
5. Қосалқы жабдық пен дизельдің бөлшектерін жөндейді
КҚ 2. Локомотивтің электр жабдығын жөндеу
АМ 02 Электр жабдығын жөндеу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және локомотивтің электр жабдығын жөндеуді орындау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді
Модульдің құрамын зерделеу нәтижесінде оқушылар келесіні игеруі керек:
жабдықтың тағайындалуы, құрылғысы;
взаимодействия основных узлов ремонтируемых объектов подвижного состава;
бақылауөлшеу құралдары мен әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылысы;
жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету түрлері;
электр аппараттарының жіктемесін біледі;
электрмен жабдықтаудың түрлі жүйелерімен ТПС электржабдығының құрылымдық кестелерін құрудың принциптері;
электр аппараттарының мақсаты мен құрылысы;
электр аппараттарының әрекет ету приниципі.
Оқушылардың модулін зерделеу кезінде келесі ептіліктер мен дағдыларды иеленуі керек:
шағын тоқтармен элементтерден үлкен тоқтармен тізбектердің элементтері құрылымында ерекшелікті орната алады
электр сызбаларын оқу, жылжымалы құрамның электр жабдығының күйін бақылау,
техникалық қызмет көрсетуді, пайдалану мен ағымдағы жөндеуді жүзеге асыру
Оқыту нәтижесі: 1) Электр аппараттарының құрылымдарын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Электр аппараттарының жіктелімін, оларға қойылатын талаптарды біледі.
2. Күш тізбегі аппараттарының құрылымын біледі.
3. Басқару тізбегі аппараттарының құрылымын біледі.
4. Қорғау аппараттарының құрылымын біледі. Электр құралсайманлары.
5. Басқару үдерісі автоматтандыру аппараттарының, көмекші аппараттардың құрылымын біледі.
6. Тогы аз элементтерден тогы көп тізбектер элементтері құрылымдарында айырмашылықтар орната біледі.
Оқыту нәтижесі 2) Электр аппаратының әрекет ету ұстанымын талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Күш тізбегі аппараттарының әрекет ету ұстанымын біледі.
2. Басқару тізбегі аппараттарының әрекет ету ұстанымын біледі. 3. Басқару тізбегі аппараттарының әрекет ету ұстанымын біледі.
4. Электр құралсаймандарын қорғау аппараттары әрекет ету ұстанымын біледі.
5. Басқару, жеке қауіпсіздік және көмекші аппараттар үдерістері автоматтандыру аппараттарының әрекет ету ұстанымын біледі.
6. Электр схемаларын оқу, жетеккүш жылжымалы құрамы электр құралсаймандары жайкүйін бақылау.
Оқыту нәтижелері: 3) Электр аппаратын жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает технологию ремонта электрических аппаратов, требования к ним.
2. Производит ремонт аппаратов силовых цепей.
3. Производит ремонт аппаратов цепей управления.
4. Производит ремонт аппаратов защиты электрооборудования..
5. Производит ремонт аппаратов автоматизации процессов управления.
ПК 3. Ремонтировать автотормозное оборудование локомотива
СМ 03 Ремонт автотормозного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, по ремонту автотормозного оборудования
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
устройство автоматических тормозов подвижного состав;
эксплуатацию автоматических тормозов подвижного состава;
требования, предъявляемые к автоматическим тормозам,
работу автоматических тормозов подвижного состава,
способы и технологические процессы их ремонта автоматических тормозов
При изучении модуля обучающиеся должны:
умеет вести контроль работы приборов автоматических тормозов подвижного состава,
осуществлять опробование автоматических тормозов подвижного состава
определить вид и характера износа деталей, способы восстановления;
составить график технологического процесса выполнения ремонта оборудования;
выполнить операции по восстановлению деталей;
составить схемы технологического процесса восстановления деталей различными методами;
выбрать смазочный материал, выполнить смазку оборудования; определить основные неисправности оборудования, причины их возникновения, выполнить ремонт оборудования отрасли;
провести мероприятия по устранению неисправностей ,испытывать оборудование в холостую и под нагрузкой;
составлять акты приемки в ремонт, и сдачи оборудования после ремонта;
принять участие в сдаче оборудования в ремонт, и приемке оборудования после ремонта, управлять техническим состоянием тормозного оборудования, проверять правильность и качество установки и сборки оборудования;
соблюдать требования рациональной организации труда при эксплуатации и модернизации оборудования и ремонтной оснастки;
провести инструктаж по технике безопасности: первичный, повторный, внеплановый, целевой;
оценить степень опасности производственной ситуации для работников и окружающей среды.
осуществить контроль соблюдения правил техники безопасности.
Результат обучения: 1) Определять конструкцию автоматических тормозов.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию автоматических тормозов, требования к ним.
2. Знает конструкцию приборов питания.
3. Знает конструкцию приборов управления тормозами.
4. Знает конструкцию приборов торможения .
5. Знает конструкцию воздухопровода и рычажных передач подвижного состава.
6. Знает конструкцию электропневматических тормозов.

1. Электр құралсаймандарын жөндеу технологиясын, оларға қойылатын талаптарды біледі.
2. Күш тізбегі аппараттарын жөндеуді жүргізеді.
3. Басқару тізбектері аппараттарын жөндеуді жүргізеді.
4. Электр құралсаймандарын қорғау аппараттарын жөндеуді жүргізеді.
5. Басқару үдерістерін автоматтандыру аппараттарын жөндеуді жүргізеді.
КҚ 3 Локомотивтің автотежеу жабдығын жөндеу
АМ.03 Автотежеу жабдығын жөндеу
Бұл модуль автотежегіш құралды жөндеу жұмысының нәтижелігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде оқушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
жылжымалы құрам автоматты тежегіштерінің құралсаймандары;
жылжымалы құрамның автоматты тежегіштерін пайдалану;
автоматты тежегіштерге қойылатын талаптар,
жылжымалы құрамның автоматты тежегіштерінің жұмысы,
автоматты тежегіштерді олардың жөндеу әдістері мен технологиялық үдерістері.
Модульді оқу кезінде оқушылар келесі біліктер мен дағдыларды үйренуі тиіс:
жылжымалы құрам автоматты тежегіштерінің құралдары жұмысын жүргізе алады,
жылжымалы құрам автоматты тежегіштерін сынаудан өткізуді жүзеге асыру,
тетіктердің түрі мен тозу сипатын анықтау, қалпына келтіру әдістері;
құралсайманды жөндеуді жүзеге асырудың технологиялық үдерісі кестесін жасау;
тетіктерді қалпына келтіру бойынша операцияларды орындау;
түрлі әдістермен тетіктерді қалпына келтіру технологиялық үдерісінің кестесін жасау;
майлау материалын таңдау, құралсаймандарды майлауды орындау;
құралсайманның негізгі ақауын, олардың пайда болу себебін анықтау, салалық құралсайманды жөндеуді орындау;
ақаулылықты жою бойынша шаралар жүргізу, құралсайманды бос және жүктемемен сынау;
жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін құралсайманды қабылдау актілерін жасау;
құралсайманды жөндеуге тапсыруға және жөндеуден кейін құралсайманды қабылдауға қатысу, тежегіш құралсайманның техникалық күйін басқару, құралсайманды орнату және сынау дұрыстығы
мен сапасын тексеру;
құралсайман мен жөндеу жабдықтарын пайдалану мен түрлендіруде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптарын сақтау;
қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық өткізу: біріншілік, қайталама, жоспардан тыс, мақсатты;
қызметкерлер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайдың қаупі деңгейін бағалау.
қағидаларын сақтауды бақылауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматты тежегіштер құрылымын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматты тежегіштер жіктелімін, оларға қойылатын талаптарды біледі.
2. Қоректену құралдарының құрылымын біледі.
3. Тежегіштерді басқару құралдарының құрылымын біледі.
4. Тежеу құралдарының құрылымын біледі.
5. Жылжымалы құрамның ауа құбыры мен иінтіректі беріліс құрылымын біледі.
6. Электропневматикалық тежегіштер құрылымын біледі.

7. Знает конструкцию автостопа и скоростемера.
Результат обучения: 2) Анализировать принцип действия автотормозного оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает принцип действия приборов питания.
2. Знает принцип действия приборов управления тормозами.
3. Знает принцип действия приборов торможения.
4. Знает принцип действия воздухопроводов и рычажных передач подвижного состава.
5. Знает принцип действия электропневматического тормоза.
6. Знает принцип действия автостопа и скоростемера.
Результат обучения: 3) Производить ремонт автоматических тормозов.
Критерии оценки:
1. Производит ремонта приборов питания.
2. Производит ремонт приборов управления тормозами.
3. Производит ремонт приборов торможения.
4. Производит ремонт воздухопровода и рычажных передач подвижного состава.
5. Производит ремонт электропневматического тормоза.
ПК 4. Контролировать сборку узлов и деталей, регулировать и проводить испытания собранных узлов и деталей подвижного состава
СМ 04. Контроль, сборка, регулировка, испытания собранных узлов и деталей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения контроля и сборки, регулировки, проведения испытания собранных узлов и деталей
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
устройства, назначение и взаимодействие основных узлов ремонтируемых объектов подвижного состава, устройства универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, системы допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости, технических условий на регулировку и испытание отдельных механизмов
назначение регулировок дизеля после ремонта;
нормативы, устанавливаемые правилами ремонта.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять допуски и посадки, шероховатость, вид деталей;
выполняют регулировку механизмов, регулирование узлов и деталей;
подготовить к испытаниям локомотив;
настроить характеристики генератора;
осуществлять опережения подачи топлива;
соответствие параметров при проверке требовании правила ремонта;
определять очередность проведения операции при техническом обслуживании и ремонте механизмов управления дизелем;
производить проверку и регулировку агрегатов и узлов управления механизма после ремонта;
производить проверку и регулировку узлов механической части, аккумулятора, вспомогательного оборудования электрических аппаратов и электрических машин локомотивов;
определять виды и назначение реостатных испытаний;
очередность проведения работ при реостатных испытании. регулировать и настраивать работу локомотива;
оформлять документацию после проведения реостатных испытаний.
Результат обучения: 1) Определять допуски и посадки, шероховатость, вид соединений деталей и узлов.
Критерии оценки:

7. Автостоп және жылдамдық өлшеуішінің құрылымын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Автотежегіш құралсаймандарының әрекет ету ұстанымын талдау
Бағалау өлшемдері:
1. Тамақтану құралдарының әрекет ету ұстанымын біледі.
2. Тежегіштерді басқару құралдарының әрекет ету ұстанымын біледі.
3. Тежеу құралдарының әрекет ету ұстанымын біледі.
4. Жылжымалы құрамның ауа құбыры мен иінтіректі берілісінің әрекет ету ұстанымын біледі.
5. Электропневматикалық тежегіштерінің әрекет ету ұстанымын біледі.
6. Автостоп және жылдамдық өлшеуішінің әрекет ету ұстанымын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматты тежегіштерді жөндеуді жүзеге асыру
Бағалау өлшемдері:
1. Тамақтану құралдарын жөндеуді жүргізеді.
2. Тежегіштерді басқару құралдарын жөндеуді жүргізеді.
3. Тежеу құралдарын жөндеуді жүргізеді.
4. Жылжымалы құрамның ауа құбыры мен иінтіректі берілісін жөндеуді жүргізеді.
5. Электропневматикалық тежегіштерін жөндеуді жүргізеді.
КҚ 4 Қозғалмалы құрамның жиналған тораптарын мен бөлшектерін бақылау, жинау, реттеу, сынауды жүргізу
АМ. 04. Жиналған тораптар мен бөлшектерді бақылау, жинау, реттеу, сынау
Бұл модульде жинақталған тораптармен тетіктерді бақылау және жинау, реттеу, сынақтар жүргізуді жүзеге асыру үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігі, дағдылар мен білімдер сипатталады.
Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде оқушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
жылжымалы құрам жөнделетін нысандарының негізгі тораптарының құрылғысы, белгіленуі және арақатынасы, әмбебап және арнайы құралдар мен бақылауөлшеу саймандары құрылғылары, кіру рұқсаты мен отырғызу, бұдырлық квалитеті мен параметрлері, жеке механиздерді реттеу мен сынауға техникалық жағдайлар жүйесі;
жөндеуден кейін дизельді реттеуді белгілеу;
жөндеу қағидаларымен белгіленетін нормативтер;.
Модульді оқыған кезде оқушылар келесі біліктер мен дағдыларды үйренуі тиіс: кіру рұқсаты мен отырғызу, бұдырлық, тетіктер түрін анықтайды; механизмдерді реттеуді, тораптар мен тетіктерді реттеуді орындайды;
локомотивті сынақтарға дайындау;
генератор сипаттамасын икемдеу;
жанармай беруді озық түрде жүреге асыру;
жөндеу қағидалары талаптарын тексеру кезінде параметрлердің сәйкестігі;
дизельді басқару механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде операциялар жүргізудің кезектілігін анықтау;
жөндеуден кейін агрегаттар мен механизмді басқару тораптарын тексеру мен реттеуді орындау;
механикалық бөлік тораптарын, аккумуляторды, электр аппараттарының көмекші құралсаймандарын және локомотивтердің электр машиналарын тексеруді және реттеуді орындау;
реостаттық сынақтар түрлері мен белгіленуін анықтау;
реостаттық сынақтар кезінде жұмыс жасау кезектілігі. Локомотив жұмысын реттеу және икемдеу;
реостаттық сынақтар жүргізгеннен кейін құжаттаманы рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кіру рұқсаты мен отырғызу, бұдырлық, тетіктер түрін анықтау
Бағалау өлшемдері:

1. Знает устройства универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
2. Знает системы допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости, технических условий на регулировку и испытание отдельных механизмов.
3. Определяет допуски и посадки деталей и узлов.
4. Определяет вид соединений деталей и узлов.
5. Проводит контрольные замеры.
6. Определяет шероховатость деталей и узлов.
Результат обучения: 2) Выполнить регулировку механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает устройства, назначение и взаимодействие основных узлов ремонтируемых объектов подвижного состава.
2. Знает устройства универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
3. Выполняет регулировку механизмов.
4. Выполняет регулировку топливную аппаратуру..
5. Выполняет регулировку кулачковых валов газораспределения топливных насосов.
6. Умеет определять и регулировать угол опережения подачи топлива.
7. Выполняет регулировку камеру сжатия цилиндров.
Результат обучения: 3) Проводить испытания локомотива.
Критерии оценки:
1. Знает нормативы, устанавливаемые правилами ремонта.
2. Знает правила сборки и испытания механизмов управления дизелем после сборки.
3. Знает алгоритм проверки механической части после ремонта.
4. Умеет готовить к испытаниям локомотив.
5. Выполняет испытания изоляции электрических аппаратов.
6. Выполняет. настройку характеристику генератора.
7. Выполняет настройку плавного трогания с места.
8. Выполняет настройку аварийных схем и реле.
Квалификация " 110806 2- Помощник машиниста тепловоза"
ПК 5.
Выполнять приемку и сдача локомотива
СМ 05.
Приемка и сдача локомотива
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения приемки и сдачи локомотива.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
устройство, технические характеристики тепловоза, правила управления им;
порядок содержания и ухода за тепловозом в процессе эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути;
путевые знаки на обслуживаемом участке;
схемы железнодорожных путей;
правила сцепки и расцепки подвижного состава;
инструкцию по техническому обслуживанию локомотивов в процессе эксплуатации;
основные режимы экономного расходования топлива;
способы выявления и устранения неисправностей в работе электрического, пневматического, гидравлического и механического оборудования;
правила технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и другие нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
основные требования, предъявляемые к перевозке груза и пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять особенности конструкции ходовой части локомотивов;
организовывать работу локомотивной бригады;
вести прием и подготовку подвижного состава в рейс, опробовать и испытывать тормозные устройства подвижного состава;
своевременно подготавливать к работе оборудование, инструменты и содержать их в надлежащем состоянии, соблюдать правила безопасности труда.
Результат обучения: 1) Выполнять приемку локомотива.
Критерии оценки:

1. Әмбебап және арнайы құралдар мен бақылауөлшеу саймандары құрылғыларын біледі.
2. Кіру рұқсаты мен отырғызу, бұдырлық квалитеттері мен параметрлері, жеке механизмдерді реттеу мен сынауға техникалық жағдайлар жүйелерін біледі.
3 Тетіктер мен тораптардың кіру рұқсаты мен отырғызуын анықтайды.
4.Тетіктер мен тораптардың байланысу түрлерін анықтайды.
5.Бақылау өлшемін жүргізеді.
6.Тетіктер мен тораптардың бұдырлығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Механизмдерді реттеуді жүзеге асыру
Бағалау өлшемдері:
1. Жылжымалы құрамның жөнделетін нысандары негізгі тораптарының құрылғысын, белгіленуін және арақатынасын біледі.
2. Әмбебап және арнайы құралдар мен бақылауөлшеу саймандары құрылғыларын біледі.
3. Механизмдерді реттеуді орындайды.
4. Жанармай аппаратурасын реттеуді орындайды.
5. Жанармай сорғыларының газ тарату жұдырықшалы біліктерін реттеуді орындайды.
6. Жанармайды берудің озу бұрышын анықтай және реттей алады.
7. Цилиндрлерді сығу камерасын реттеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Локомотивті сынауды жүргізеді
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу қағидаларымен белгіленетін нормативтерді біледі.
2. Жинау қағидаларын және жинаудан кейін дизельді басқару механизмдерін сынау қағидаларын біледі.
3. Жөндеуден кейін механикалық бөлікті тексеру алгоритмін біледі.
4. Локомотивті сынаққа дайындап біледі.
5. Электр аппараттарын оқшаулау сынақтарын орындайды.
6. Генератор сипаттамасын икемдеуді орындайды.
7. Орнынан бір қалыпты қозғалу баптауын орындайды.
8. Апатты сызбалар мен релені баптауды орындайды.
"110806 2 Тепловоз машинисінің көмекшісі" біліктілігі
КҚ 5. Локомотивті қабылдау және тапсыруды орындау
АМ. 05. Локомотивті қабылдау және тапсыру
Бұл модуль локомотивті қабылдау және тапсыруды орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігі, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде оқушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
тепловоз қондырғысын, техникалық сипаттамаларын, оны басқару қағидарларын;
пайдалану үдерісінде тепловозды ұстау және күту тәртібі;
тежеуіштерді басқару қондырғысы мен технологиясы;
темір жол қатынас жолы пішіні;
қызмет көрсетілетін учаскедегі жол белгілері;
темір жол қатынас жолы сызбалары;
жылжымалы құрамның тіркеу және ағыту қағидалары;
пайдалану үдерісінде локомотивтерге техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулық;
жанармайды тиімді шығындаудың негізгі режимдері;
электр, пневматикалық, гидравликалық және механикалық құралсаймандар жұмысында ақаулылықты анықтау және жою тәсілдері;
темір жолды техникалық пайдалану қағидалары;
темір жолдағы пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстар бойынша нұсқаулық;
темір жолдағы дабыл беру бойынша нұсқаулық және орындалатын жұмыстар шеңберіне қатысты өзге де нормативті актілер;
жүк пен жолаушыларды тасуға қойылатын басты талаптар;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін темір жол бекеттерінің, учаскелерінің техникалық тәртіп беретін актілері;
автоматика мен байланыс құралсаймандарының жұмысы және пайдалану тәртібі;
тежегіш тоспаларды пайдалану қағидалары;
пойыздардың қозғалу кестесі.
Модульді оқу кезінде оқушылар келесі біліктер мен дағдыларды үйренуі тиіс:
локомотивтердің жүрістік бөлігі құрылымының ерекшеліктерін анықтау;
локомотивті бригада жұмысын ұйымдастыру;
рейске жылжымалы құрамды қабылдау және дайындауды жүргізу, жылжымалы құрамның тежегіш құрылғысын байқап және сынап көру;
құралсаймандарды, саймандарды жұмысқа уақытында дайындау және оларды тиісті күйінде ұстау, еңбек қауіпсіздігі қағидаларын сақтау;
желі локомотив бригадаларын жұмысқа шақыру уақытын анықтау;
локомотив бригадасының дайындығын тексеру;
Оқыту нәтижесі: 1) Локомотивті қабылдауды орындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Выполняет последовательность действий при приҰмке.
2. Знает порядок получения инвентаря (включая медицинские аптечки), инструменты и документы для выполнения работ.
3. Умеет проверять исправность и пригодность локомотива к эксплуатации.
4. Знает нормативные и браковочные параметры и показатели основного и вспомогательного оборудования.
5. Выполняет проверку выполнение Техническое обслуживание сдающей локомотивной бригадой.
Результат обучения: 2) 2 Выполнять сдачу локомотива.
Критерии оценки:
1. Выполняет цикловые работы и уборку локомотива в соответствии с утвержденным перечнем.
2. Производит дополнительную проверку неисправных устройств с целью уточнения характера их состояния и причин повреждения.
3. Производит запись в журнале формы обо всех замеченных по работе узлов и систем локомотива.
4. Умеет составлять акт по утере инструмента, инвентаря, сигнальных принадлежностей и запасных частей.
Результат обучения: 3) Закрепить поезд от самопроизвольного ухода.
Критерии оценки:
1. Знает порядок закрепление поезда) от самопроизвольного ухода.
2. Соблюдает технику безопасности при закреплении поезда от самопроизвольного ухода.
3. Знает порядок действия при самопроизвольном уходе поезда.
4. Умеет подавать звуковые и ручные сигналы в нестандартных и аварийных ситуациях.
5.Определяет время вызова на работу локомотивных бригад нитки.
6.Проверяет готовность локомотивной бригады
ПК 6. Проводить техническое обслуживание и ремонт локомотива в пути следования, на стоянках
СМ 06. Техническое обслуживание, и ремонт локомотива в пути следования ,на стоянках
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживания и
ремонта локомотива в пути следования
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
назначение, принцип действия, классификация, устройство, узлы оборудования и технологических линий отрасли, вспомогательное оборудование, основные технические характеристики, особенности кинематических схем в соответствии с паспортами оборудования, основные расчҰты параметров оборудования, правила техники безопасности при работе на оборудовании и технологических линиях, неисправности в работе оборудования, показатели работоспособности оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны:
правильно эксплуатировать пневматические цепи, включать и выключать цепи управления,
определять соответствие механической, электрической части подвижного состава; требованиям приказа, а также конструкции и требования правил технической эксплуатации;
правильно эксплуатировать пневматические цепи, включать и выключать цепи управления.
Результат обучения А) Выполнять осмотр оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию устройств, узлов оборудования локомотива.
2. Знает основные параметры узлов локомотива.
3. Умеет определять неисправности локомотива.
4. Применяет инструкции по технике безопасности при работе на локомотиве.
Результат обучения: 2) Выявлять неисправности в работе оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность осмотра и основные неисправности в работе оборудования.
2. Проводит осмотр оборудования.
3. Знает порядок ведения технической документации при выявления неисправностей.
4. Умеет определять по показаниям измерительных приборов основные нормативные параметры локомотива.
Результат обучения: 3) Выполнять цикловые работы.
Критерии оценки:
1. Знает основные циклы по уходу локомотивом.
2. Осматривает, продувает узлы локомотива.
3. Проводит уборку локомотива.
4. Осматривает монтаж проводов.
5. Обдувает, осматривает электроаппаратуру высоковольтной камеры.
6. Знает план, профиль пути, станций обслуживаемых участков.
ПК 7 Выполнять правила технической эксплуатации железных дорог
СМ 07 Правила технической эксплуатации железных дорог
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения практических и теоретических знаний по выполнению правил технической эксплуатации.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производства маневровых работ
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения и навыки:
выполнять требования правил технической эксплуатации,
работать с инструкциями по сигнализации и связи,
-работать с инструкциями по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте;
уметь обнаруживать буксование колесных пар по загоранию сигнальных ламп
Результат обучения: 1) 1.Выполнять требование правил технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Знает требования к сооружениям и устройствам путевого, локомотивного, вагонного, станционного хозяйства и к устройствам сигнализации и
связи.
2. Знает требования к подвижному составу..
Результат обучения: 2) Выполнять требования инструкций по сигнализации железных дорог.
Критерии оценки:
1. Знает значения видимых и звуковых сигналов и умеет их подавать..
2. Знает значение постоянных сигналов..
3. Знает виды светофоров, основные их значения.
4. Знает виды переносных сигналов и умеет их применять.
5. Знает значения постоянных и временных сигнальных знаков.
6. Знает сигналы применяемые для обозначения поездов, умеет их применять.
Результат обучения В) Выполнять требования инструкций по движению поездов и маневровой работе.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять требования инструкции при автоблокировке, полуавтоблокировке, электрожезловой системе, телефонных средствах связи.
2. Знает порядок приема и отправления поездов..
3. Знает порядок действия при неисправности автоблокировки и полуавтоблокировки.
4. Знает порядок выдачи разрешений, предупреждений, телефонограмм.
5. Знает нормы и основные правила закрепления подвижного состава.
6. Знает порядок постановки в поездах вагонов с грузами, требующих особой осторожности и специального подвижного состава.

1. Қабылдау кезінде әрекеттер кезектілігін орындайды.
2. Құралсаймандар (медициналық дәріқұтыларды қосқанда), саймандар мен жұмысты орындауға қажетті құжаттарды қабылдау тәртібін біледі.
3.Локомотивті пайдаланудың дұрыстығын және жарамдылығын тексере алады.
4. Негізгі және көмекші құралсаймандардың нормативті және ақаулық параметрлері мен көрсеткіштерін біледі.
5. Тапсырушы локомотивті бригадамен Техникалық қызмет көрсету1 орындалуын тексеруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) 2 Локомотивті тапсыруды орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. ТҚ1 нысанында циклдік жұмыстарды және бекітілген тізімге сәйкес локомотивті жинастыруды орындайды.
2. Олардың күйін, сипатын және бүліну себебін дәлдеу мақсатында ақаулы құрылғыларға қосымша тексеру жүргізеді.
3. ТУ152 формалы журналында жұмыс кезінде байқалған тораптар мен локомотив жүйелері туралы жазбаны тіркейді.
4. Сайманның, құралсаймандардың, дабыл қағу бұйымдары мен қосалқы бөлшектердің жоғалуына акт жасайды (ТУ156 формалы акт).
Оқыту нәтижесі: 3) Өз бетімен жүріп кетуден пойызды (ЖҚҚ) бекітіп қою.
Бағалау өлшемдері:
1. Пойызды (ЖҚҚ) өз бетімен жүріп кетуден бекітіп қою тәртібін біледі.
2. Пойызды (ЖҚҚ) өз бетімен жүріп кетуден бекітіп қою кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Пойыздың өз бетімен жүріп кеткен кезінде әрекет ету тәртібін біледі.
4. Стандартты емес және апаттық жағдайларда дыбыстық және қолмен сигналдар бере алады.
КҚ 6. Локомотивтің жүру жолында, тұрақтарында техникалық қызмет көрсету ТҚ1, және жөндеу жүргізу
АМ. 06
.Локомотивтің жүру жолында, тұрақтарында техникалық қызмет көрсету ТҚ1, және жөндеу
Бұл модульде ТҚ1ге техникалық қызмет көрсету және жүру жолында локомотивті жөндеуді орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігі, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде оқушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
Белгілеу, әрекет ету ұстанымы, жіктелімі, құрылғысы, құралсаймандар мен саланың технологиялық желілері тораптары, көмекші құралсаймандар, негізгі техникалық сипаттамалары, құралсайман төлқұжаттарына сәйкес кинематикалық сызбалар ерекшеліктері, құралсаймандар параметрлерінің басты есептері, құралсаймандар мен технологиялық желілерде жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидалары, құралсаймандар жұмысындағы ақау, құралсаймандардың жұмысқа қабілеттігі көрсеткіштері.
Модульді оқу кезінде оқушылар келесі біліктер мен дағдыларды үйренуі керек:
пневматикалық тізбектерді дұрыс пайдалану, басқару тізбектерін қосу және ажырату,
ЖЖҚның механикалық, электр бөліктерінің бұйрық, сондайақ, ТПҚ құрылымдары мен талаптарына сәйкестігін анықтау,
пневматикалық тізбектерді дұрыс пайдалану, басқару тізбектерін қосу және ажырату.
Оқыту нәтижесі: 1) Құралсайманды тексеруді орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Локомотив құралсаймандарының құрылғылары, тораптары жіктелімін біледі.
2. Локомотив тораптарының басты параметрлерін біледі.
3. Локомотив ақауларын анықтай алады.
4. Локомотивте жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құралсайман жұмысындағы ақауларды табу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тексеру реттілігін және құралсаймандар жұмысындағы негізгі ақауларды біледі.
2. Құралсайманды тексеруді жүргізеді.
3. Ақаулар табылған кезде техникалық құжаттаманы жүргізу тәртібін біледі.
4. Өлшеу аспаптары көрсеткіштері бойынша локомотивтің негізгі нормативті параметрлерін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық күт-1 көлемінде циклдік жұмыстарды орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Локомотивті күту бойынша басты циклдерді біледі.
2. Локомотив тораптарын қарайды, үрлеп тазартады.
3. Локомотивті тазалауды жүргізеді.
4. Сымдар монтажын қарайды.
5. Жоғары вольтты камера электр аппаратурасын үрлейді, қарайды.
6. Қызмет көрсетілетін бекеттер жоспарын, жолдар пішінін,
КҚ 7 Теміржолдарды техникалық пайдалану ережелері
АМ. 07 Теміржолдарды техникалық пайдалану ережелері
Бұл модуль техникалық пайдалану қағидаларын орындау бойынша тәжірибелік және теориялық білімдер алу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігі, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде оқушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
Темір жолды техникалық пайдалану қағидалары, дабыл беру, байланыс нұсқаулықтары, пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстар жасау бойынша нұсқаулықтар
Модульді оқу кезінде оқушылар келесі біліктер мен дағдыларды үйренуі тиіс:
техникалық пайдалану қағидалары талаптарын орындау,
сигнал беру мен байланыс бойынша нұсқаулықтармен жұмыс жасау,
пойыздар қозғалысы мен темір жол көлігінде маневрлік жұмыстар жасау бойынша нұсқаулықтармен жұмыс;
сигнал шамының жалындауы бойынша дөңгелек жұбының текке айналуын көріп білу.
Оқыту нәтижесі: 1) 1.Қазақстан Республикасы темір жолын техникалық пайдалану қағидалары талаптарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1 .Жол, локомотив, вагондық, бекеттік шаруашылық ғимараттары мен құрылғыларына және сигнал беру мен байланыс құрылғыларына қойылатын талаптарды біледі.
2 .Жылжымалы құрамға қойылатын талаптарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Темір жол дабылдар жүйесі бойынша нұсқаулық талаптарын орындау
Бағалау өлшемдері:
1 Көрінетін және дыбыстық дабылдар мәнін біледі және оларды көрсете алады.
2 .Тұрақты дабылдар мәнін біледі.
3. Бағдаршамдар түрін, олардың басты мәндерін біледі.
4. Тасымалды дабылдар түрлерін біледі және оларды қолдана алады.
5. Тұрақты және уақытша дабыл белгілері мәнін біледі.
6. Пойыздарды белгілеу үшін қолданылатын дабылдарды біледі, оларды қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстар бойынша нұсқаулықтар талаптарын орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Автооқшаулау, жартылай автооқшаулау, электр таяқты жүйе, байланыстың телефон құралдары кезінде нұсқаулық талаптарын орындай алады.
2. Пойыздарды қабылдау және жіберу тәртібін біледі.
3. Автооқшаушау және жартылай автооқшаулау ақауы кезінде әрекет ету тәртібін біледі.
4.Рұқсаттар, ескертулер, телефонограммалар беру тәртібін біледі.
5.Жылжымалы құрамды бекіту нормалары мен басты қағидаларын біледі.
6 . Пойыздарда аса сақтықты және арнайы жылжымалы құрамды талап ететін жүктері бар вагондарды орналастыру тәртібін біледі.

7. Организация труда и заработной платы работников депо.
соединений и узлов, испытания локомотива после ремонта.
Результат обучения: 2) Выполнять расчет по определению экономической эффективности ремонта локомотивов. .
Критерии оценки:
1. Определяет пути снижения затрат на ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного сотава.
2. Производит оценку экономической эффективности снижения процента неисправных локомотивов.
3. Знает порядок организации материально-технического обеспечения депо.
4. Знает показатели эффективности использования производственных фондов депо.
5. Определяет основные факторы роста производительности труда.
6. Внедряет рационализаторское предложение, знает его основные признаки.
7. Анализирует производственно-финансовую деятельность предприятия.
Результат обучения: 3) Выполнять курсовую работу.
Критерии оценки:
1. Выбирает место экипировки, организации. . 2.Способы обслуживания тепловозной бригадами.
3. Определяет эксплуатируемый парк тепловозов, измерителей использования тепловозов.
4. Составляет расписания движения поездов в переделах плеч обслуживания тепловозов бригадами.
5. Определяет потребного количества локомотивных бригад
6. Составляет ведомости оборота, расписания или графика работы локомотивных бригад.
7. Рассчитывает годовую программу и фронт ремонта, процента неисправных тепловозов.
8. Определяет инвентарный парк.
9. Определяет фронт ремонта
10. Определяет количества стойл
11. Рассчитывает расход песка, топлива, воды и масла.
12. Определяет себестоимость ремонта.
13. Определяет расход запасных частей
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль знакомит со структурой и режимом работы предприятий,
Результат обучения: 1) Получать знания о специфике выбранной профессии….
Критерии оценки:
1. Знает ответственность выбранной профессии.
2. Знает опасные и вредные факторы на производстве, безопасные методы труда.
3. Обладает общими понятиями о работе слесаря по ремонту локомотивов.
4. Обладает общими понятиями о схемах обслуживания поездов локомотивами, обслуживании локомотивов бригадами.
Результат обучения: 2) Получать знания о структуре локомотивного депо и его подразделений.
Критерии оценки
1. Знает типы локомотивных депо, перечисляет функции основных подразделений депо.
2. Демонстрирует знания по правилам внутреннего трудового распорядка предприятия.
3. Демонстрирует знания о структуре и режиме работы предприятия, основных и вспомогательных цехов, их назначении.
Результат обучения: 3) Получать знания о должностных обязанностях слесаря и помощника машиниста
Критерии оценки
1. Умеет объяснить специфику выбранной профессии.
2. Знает специфику работы слесаря по ремонту локомотивов.
3 . Знает специфику работы помощника машиниста локомотива
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль знакомит с основными технологическими процессами предприятия, цеха (подразделения), структуры завода; устройством и принципом действия технологических линий и оборудования; слесарной обработкой деталей, формирует компетенции слесаря по ремонту локомотива (тепловозов, электровозов),
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания
подбор инструмента для слесарных работ, приспособлений для работ по опиливанию, рубке, резке, шабрению металла.
организовывает рабочее место.
различные виды операций при помощи слесарного и измерительного инструмента, приспособлений, оснастки, защитных средств.
планировать и организовать производство слесарных работ.
применять меры безопасности при работе с различным инструментом
производить приемку и сдачу локомотива.
проводить техническое обслуживание в объеме.
обслуживает тяговый подвижной состав в пути следования, на стоянках.
выполняет требования действующих инструкций, приказов и нормативных документов.
подавать ручные и звуковые сигналы, ограждать опасные места, обозначать подвижной состав
Результат обучения: 1) Выполнять слесарные работы
Критерии оценки:
1. Организовывает рабочее место.
2. Выполняет подбор инструмента для слесарных работ, приспособлений для работ по опиливанию, рубке, резке, шабрению металла.
3. Выполняет различные виды операций при помощи слесарного и измерительного инструмента, приспособлений, оснастки, защитных средств.
4. Умеет планировать и организовать производство слесарных работ.
5. Умеет применять меры безопасности при работе с различным инструментом
Результат обучения: 2) Выполнять технического обслуживания и текущего ремонта локомотивов.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, устройство и взаимодействие основных узлов локомотива.
2. Применяет методы использования слесарных операций при ремонте локомотива.
3. Готовить к осмотру и ремонту детали и узлы тягового подвижного состава.

7. Депо байланыстары мен тораптары жұмысшыларының еңбегі мен еңбекақысын ұйымдастыру, жөндеуден кейін локомотивтерді сынау.
Оқыту нәтижесі: 2) Локомотивтерді жөндеудің экономикалық тиімділігін анықтау бойынша есептеулерді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. ЖЖҚны жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге шығындарды төмендету жолдарын анықтайды.
2. Ақаулы локомотивтер пайызын төмендетудің экономикалық тиімділігі бағасын жүргізеді.
3. Депоны материалдытехникалық жабдықтауды ұйымдастырудың тәртібін біледі.
4. Депоның өндірістік қорларын пайдалану тиімділігі көрсеткіштерін біледі.
5. Еңбек өнімділігі өсуінің басты факторларын анықтайды.
6. Ұтымды ұсыныстар енгізеді, оның басты белгілерін біледі.
7. Мекеменің өндірістікқаржылық қызметін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Курстық жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1 ТҚ1 мекемесінің экипировкалау орнын таңдайды.
2. Тепловоздың бригадалармен қызмет көрсету әдістері.
3.Пайдаланылатын тепловоз паркін, тепловоздарды пайдалану өлшеуіштерін анықтайды.
4.Тепловоздардың бригадалармен қызмет көрсету шегінде пойыздардың қозғалыс кестесін жасайды.
5.Локомотив бригадарының тұтынылу санын анықтайды.
6.Локомотив бригадаларының айналым тізімдемесін, кестесін немесе графигін жасайды.
7. Жылдық бағдарлама мен жөндеу аумағын, ақаулы тепловоздар пайызын есептейді.
8.Құралсаймандар паркын анықтайды.
9.Жөндеу аумағын анықтайды.
10.Қоралар санын анықтайды.
11.Топырақ, жанармай, су және май шығынын есептейді.
12.Жөндеудің өз бағасын анықтайды.
13.Қосалқы бөлшектер шығынын анықтайды.
Кәсіптік практика
КП 01 Оқутаныстыру практикасы
Бұл модуль мекемелер құрылымы мен жұмыс режимімен таныстырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Таңдалған мамандық ерекшеліктері туралы білім алу
Бағалау өлшемдері:
1. Таңдалған мамандық жауапкершілігін біледі.
2. Өндірістегі қауіпті және зиянды факторларды, еңбектің қауіпсіз әдістерін біледі.
3. Локомотивтерді жөндеу жөніндегі слесарь жұмысы туралы жалпы түсініктерге ие.
4. Локомотивтермен пойыздарға қызмет көрсету, бригадасы бар локомотивтерге қызмет көрсету сызбалары туралы жалпы түсініктерге ие.
Оқыту нәтижесі: 2) Локомотивті депо мен оның бөлімшелерінің құрылымдары туралы білім алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Локомотивті депо типтерін біледі, депоның басты бөлімдерінің қызметін атап шығады.
2. Мекеменің ішкі еңбек тәртібі қағидалары бойынша білімдерді көрсетеді.
3. Мекеменің, негізгі және көмекші цехтардың құрылымы мен жұмыс режимі, оларды белгілеу туралы білімдерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Слесарь мен машинист көмекшісі лауазымдық міндеттері туралы білімдер алады
Бағалау өлшемдері:
1. Таңдалған мамандық ерекшелігін түсіндіре алады.
2. Локомотивті жөндеу жөніндегі слесарь жұмысының ерекшелігін біледі.
3. Локомотив машинист көмекшісі жұмысының ерекшелігін біледі.
КПТ 02 Жұмысшы мамандығын алуға өндірістік практикасы
Бұл модуль мекеменің, цехтың (бөлімшенің), зауыт құрылымының негізгі технологиялық үдерістерімен; технологиялық желілер мен құралсаймандар құрылғысы және әрекет ету ұстанымымен; тетіктерді слесірлік өңдеумен таныстырады, локомотивті (тепловоз, электровоз) жөндеу слесарі құзіретін рәсімдейді.
Модульді оқу кезінде оқушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
слесірлік жұмыстар үшін, металды арамен кесу, шабу, турау, қыру бойынша жұмыстарға құралдарды таңдау.
жұмыс орнын ұйымдастыру.
слесірлік және өлшеу аспаптары, құралдар, жабдықтар, қорғаныс құралдары көмегімен әр алуан түрлі операциялар.
слесірлік жұмыстар өндірісін жоспарлау және ұйымдастыру.
түрлі құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік шараларын орындау
локомотивті қабылдау және тапсыруды жүргізу.
ТҚ1 көлемінде техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
жол бойында, тұратын жерлерде ЖЖҚға қызмет көрсетеді.
қолданыстағы нұсқаулықтарға бұйрықтар мен нормативті құжаттар талаптарын орындайды.
қолмен және дыбыстық дабылдар көрсету, қауіпті жерлерді қоршау, жылжымалы құрамды белгілеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесірлік жұмыстарды орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2.Слесірлік жұмыстар үшін саймандарды, металды арамен кесу, шабу, турау, қыру бойынша жұмыстарға құралдарды таңдауды орындайды.
3. Слесірлік және өлшеу құралдары, аспаптар, жабдықтар, қорғауыш заттар көмегімен әр алуан операциялар түрін орындайды.
4. Слесірлік жұмыстар өндірісін жоспарлай және ұйымдастыра алады.
5.Түрлі саймандармен жұмыс кезінде қауіпсіздік шараларын қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Локомотивтерге техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуді орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Локомотивтің басты тораптарының белгіленуін, құрылғысын және арақатынасын біледі.
2. Локомотивті жөндеу кезінде слесірлік операцияларды пайдалану әдістерін қолданады.
3. Жүкті жылжымалы құрам тетіктері мен тораптарын тексеру және жөндеуге дайындайды.

4. Умеет производить слесарные операции до 3-го разряда.
5. Пользуется оборудованием цехов, производит монтаж, демонтаж узлов локомотива.
Результат обучения: 3) Управлять тяговым подвижным составом.
Критерии оценки
1. Производить приемку и сдачу локомотива.
2. Проводить техническое обслуживание в.
3. Обслуживает подвижной состав в пути следования, на стоянках.
4. Выполняет требования действующих инструкций, приказов и нормативных документов.
5. Умеет подавать ручные и звуковые сигналы, ограждать опасные места, обозначать подвижной состав.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль знакомит с режимом и оборудованием предприятия, с работой подразделений предприятия, цехами общезаводского назначения, ситстематизацией материалов для выполнения дипломных проектов, выполнением обязанностей техникаэлектромеханика.
знать прав и обязанностей мастера по оборудованию цеха ,его расположением расчета потребного количества рабочих по профессии и квалификациям заполнять и выдавать наряд на работу , требования на материалы и запасные части
Результат обучения: 1) Знать организацию работы локомотивного депо.
Критерии оценки:
1. Демонстрировать знания по тяговой территории депо
2. Умеет организовывать и контролировать монтаж, и техническое обслуживание, ремонт подвижного состава
3. Демонстрирует расположение и назначение участков и цехов
Результат обучения: 2) Производить работы мастера (бригадира) по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания прав и обязанностей мастера
2. Демонстрирует знания по оборудованию цеха ,его расположением
3. Демонтрирует знания расчета потребного количества рабочих по профессии и квалификациям
4. Умеет заполнять и выдавать наряд на работу , требования на материалы и запасные части
Результат обучения В) Вести наблюдение за работой эксплуатационного депо и производственно-технического отдела.
Критерии оценки:
1. Знания связанные с выдачей локомотивов под поезда
2. Заполняет техническую документацию
3. Демонстрирует знания работы дежурного по депо
4. Демонстрирует знания по измерителям работы подвижного состава
5. Умеет составлять график работы локомотивных бригад
Преддипломная практика
Во время преддипломной практики обучающиеся выполняют требования и задачи программы практики, а также трудовые обязанности в соответствии с должностями. Знакомится с режимом и оборудованием предприятия, с работой подразделений предприятия, цехов, структуры, устройством и принципом действия технологических линий; техническим обслуживанием, ремонтом и эксплуатацией оборудования отрасли, монтажом, наладкой и испытанием оборудования, приҰмом и передачи смены, формируют компетенции техник-электромеханика, систематизацию материалов для выполнения дипломных проектов.
Результат обучения: 1) Выявлять и устранять неисправности и организовать эксплуатацию путевых машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания внутреннего распорядка, режима работы предприятия.
Результат обучения: 2) Организовать работу технического персонала по требованиям правил технической эксплуатации и обеспечить безопасность движения поездов в производственных условиях
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания прав и обязанностей техника-электромеханика.
2. Умеет заполнять техническую документацию.
3. Составляет график правил проведения ремонта оборудования, план-смету капитального и текущего ремонта, план-отчет ремонта оборудования, приемо-сдаточные акты на ремонт оборудования, правила проведения ремонта, правила оформления планово-предупредительного ремонта оборудования.

4. 3разрядқа дейін слесірлік операцияларды жасау алады.
5. Цехтар құралсаймандарын пайдаланады, локомотив тораптарын монтаждау, бөлшектеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жүкті жылжымалы құрамды басқару
Бағалау өлшемдері:
1. Локомотивті қабылдау және тапсыруды орындайды.
2. ТҚ1 көлемінде техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
3. Жол бойында, тұратын орындарда ЖЖҚға қызмет көрсетеді.
4. Қолданыстағы нұсқаулықтар, бұйрықтар мен нормативті құжаттар талаптарын орындайды.
5. Қолмен және дыбысты сигналдар бере алады, қауіпті жерлерді қоршай және жылжымалы құрамды белгілей алады.
КП –03 Технологиялық (диплом алды) практикасы
Бұл модульде мекеменің режимі және құралсаймандарымен, мекеменің құрылымдарының жұмысымен, жалпы зауыттық белгіленген цехтармен, дипломдық жобаларды орындауға материалдарды жүйелендірумен, техникэлектромеханик міндеттерін орындаумен танысады.
шебердің құқықтары мен міндеттерін білу
цех құралсаймандары, орналасуы бойынша
мамандықтар мен біліктілік бойынша қажетті жұмысшылар санын есептеу
жұмысқа жүктелімді, материалдар мен қосалқы бөлшектерге талаптарды толтыру және ұсыну.
Оқыту нәтижесі: 1) Локомотив депосы жұмысын ұйымдастыра білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Депоның тартым территориясында білімін көрсету
2.Жылжымалы құрамды монтаждау және техникалық қызмет көрсету, жөндеуді ұйымдастыра әрі бақылай алады.
3.Учаскелер мен цехтар орналасуы мен белгіленуін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломды жоба тақырыбы бойынша шебер (бригадир) жұмыстарын жасау.
Бағалау өлшемдері:
1.Шебердің құқықтары мен міндеттерін білетінін көрсетеді.
2. Цех құралсаймандары, олардың орналасуы бойынша білімдерін көрсетеді.
3. Мамандықтар мен біліктілік бойынша қажетті жұмысшылар санын есептеу жөніндегі білімін көрсетеді.
4. Жұмысқа жүктелімді, материалдар мен қосалқы бөлшектерге талаптарды толтыра және бере алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Эксплуатациялық депо мен өндірістіктехникалық бөлім жұмысын бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Пойыздарға локомотивтерді берумен байланысты білімдер.
2. Техникалық құжаттаманы толтырады.
3. Депо бойынша кезекші жұмысын білетінін көрсетеді.
4. Жылжымалы құрам жұмысын өлшегіштер бойынша білімін көрсетеді.
5. Локомотив бригадалары жұмысының графигін жасай алады.
Диплом алдындағы практика
Осы модуль оқудың соңғы кезеңі болыптабылады және теориялық курсты оқыған соң және оқушылар түлектерді дайындау деңгейі мен мазмұнының мемлекеттік талаптарында қарастырылған аралық аттестаттаудың барлық түрлерін тапсырған соң жүргізіледі.
Дипломалдылық тәжірибе кезінде оқушылар тәжірибе талаптары мен бағдарлама міндеттерін, сондайақ, міндеттерге сәйкес еңбек міндеттерін орындайды. Кәсіпорынның режимі және құрылғыларымен, кәсіпорын бөлімшелерінің, цехтар жұмысымен, құрылыммен, технологиялық желі құрылғысы және әрекет қағидасымен; техникалық қызмет көрсету, сала жабдықтарын жөндеу мен пайдалану , электрмеханикалық құрылғыларды монтаждау, жөндеу және сынақпен, ауысымды қабылдау мен өткізумен танысады, техникэлектр механигі құзыреттілігін, диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелендіруді қалыптастырады
Оқыту нәтижесі: 1) Жол машиналары мен механизмдерінің олқылығын анықтау мен пайдалануды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның ішкі тәртібін, жұмыс режимін білетіндігін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірстік жағдайда пойыз қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен пайдаланудың техникалық ережелері бойынша техникалық қызметкердің жұмысын ұйымдастыру
Бағалау өлшемдері:
1. Техникэлектр механигі құқығы мен міндеттерін білетіндігін көрсетеді.
2. Техникалық құжаттаманы толтыра алады.
3. Құрылғының жолды өңдеу жұмыстарының кестесін, күрделі және ағымдағы жөндеудің жоспарсметасын, жабдықты жөндеудің жоспаресебін, жабдықты жөндеуге қабылдаутапсыру актісін, жолды өңдеу жұмыстарын жүргізу ережелерін, жабдықты жоспарлықсақтандыру жөндеуін рәсімдеу ережелерін құрастырады.

4. ВедҰт установленную техническую документацию
Результат обучения: 3) Знать работу подразделений предприятия, цехов общезаводского назначения
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания структуры, функций, прав, отделов предприятия, их взаимоотношений с другими отделами.
Результат обучения: 4) Систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Имеет материалы для выполнения дипломного проекта в соответствии с перечнем вопросов, предусмотренных заданием на дипломное проектирование.
2.Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет отчҰт по практике.
4. Ведет отчҰт по итогам практики.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 85
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1109000 - Токарное дело и металлообработка (по видам)
Квалификация:
1109102 - Станочник широкого профиля
1109132 - Контролер станочных работ
1109113 - Техник-механик
Форма обучения: очная

4. Белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорын бөлімшелерінің, жалпы зауыттық белгіленген цехтардың жұмысын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорын бөлімдерінің құрылымын, қызметін, құқығын және олардың өзге бөлімдермен өзара қатынасын білетіндігін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4)Дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жүйелендіру
Бағалау өлшемдері:
1. Дипломдық жобалау тапсырмасында қарастырылған мәселелер тізіміне сәйкес дипломмдық жобаның орындалуы үшін материалдарға ие.
2. Тәжірибе бойынша күнделік жазады.
3. Тәжірибе бойынша есеп жазады.
4. Тәжірибе қорытындысы бойынша есеп жүргізеді.
Ескерту:
БҚ базалық құзырет;
КҚ кәсіптік құзырет;
ЖГМ жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ әлеуметтікэкономикалық модульдер;
ЖКМ жалпы кәсіптік модульдер;
АМ арнайы модульдер;
КП кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 85-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:
1100000 - Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:
1109000 - Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктіліктер:
1109102 - Кең бейінді станокшы
1109132 - Станоктық жұмыстарды бақылаушы
1109113 - Техник-механик
Оқыту нысаны: күндізгі

6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе трудового законодательства Республики Казахстан.
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия социологии и политологии; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Умеет ориентироваться в основных понятиях социологии и политологии.
2. Умеет связывать теоретический материал с проблемами современности.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 2) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
3. Применяет политологические и социологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 5. Иметь комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы
СЭМ 05. Основы экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Владеть навыками ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с установленными требованиями к составлению и оформлению документов
ОПМ 01. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с офисной документацией.
Критерии оценки:
1. Ведет учет, хранение и контроль исполнения документов.
2.Умеет классифицировать различные документы.
3. Знает классификацию деловых и информационных документов.
Результат обучения: 2) Архивировать документы.
Критерии оценки:
1.Проводит анализ образцов текстов архивных документов.
2. Готовит документы на хранение в архив.
3.Составляет формуляры документов.
БК 7. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 02. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами, выполнения чертежей по профилю специальности с использованием ручной или машинной графики.
При изучении модуля обучающиеся должны: знать общие правила оформления машиностроительных чертежей; выполнять эскизы деталей и чертежи сборочных единиц; читать чертежи деталей, сборочные чертежи; применять принцип построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Результат обучения: 1) Уметь выполнять чертежи простых технических объектов.
Критерии оценки:
1. Выбирает масштабы и правильно проставляет размеры.
2.Соблюдает порядок и последовательность выполнения эскиза детали.
3.Знает основные стандарты по выполнению чертежей.
4.Умеет выполнять чертежи графических изображений деталей и сборочных единиц.
Результат обучения: 2) Выполнять и читать чертежи и схемы по специальности.
Критерии оценки:
1. Выполняет чертежи деталей и сборочные чертежи несложных изделий.
2. Умеет пользоваться инженерно-техническими программами.
3. Умеет читать сборочные чертежи.
4. Умеет читать схемы.
БК 8. Применять законы механического движения в эксплуатации токарного оборудования
ОПМ 03. Техническая механика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения сопротивления материалов на изгиб, кручение, жесткости и устойчивости; основных понятиях статики, динамики, основ сопротивления материалов, основ деталей машин, реакции вала, осей и опор под нагрузкой, видов соединений деталей и машин, сил инерции, понятия кинематики и статики.
При изучении модуля обучающиеся должны: применять основные понятия и законы твердого тела, сопротивления материалов, различные соединения деталей и машин; производить расчеты на
прочность, жесткость и устойчивость;
производить структурный и кинематический анализ механизмов передач; определять реакции связи, кинематические характеристики;
читать машиностроительные чертежи соединения деталей машин.
Результат обучения: 1) Уметь производить необходимые расчеты.
Критерии оценки:
1.Владеет основами расчета сопротивления на прочность деталей машин.
2.Умеет производить расчет детали на изгиб и кручение.
3.Умеет производить расчет соединения деталей и узлов на прочность.
4. Умеет пользоваться справочно-технической литературой, формулами.
Результат обучения: 2) Уметь применять основные понятия и законы механики.
Критерии оценки:
1.Умеет применять знания об основных понятиях и аксиомы динамики.
2.Знает основные понятия кинематики.
3. Знает основные понятия и законы механики твердого тела.
4. Знает основные понятия деталей машин.
БК 9. Обладать базовыми знаниями материалов используемых при изготовлении деталей машин и механизмов, режущего, мерительного инструментов
ОПМ 04. Материаловедение
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для осуществления правильного выбора заготовок и инструментов необходимых в производстве или ремонте металлорежущего оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны знать и применять: современные способы получения и повышения качества стали; кристаллизация металлов, свойства; механические свойства и основные показатели обрабатываемости металлов; методы испытания; назначение и виды термической обработки; классификация, свойства и маркировка углеродистых и легированных сталей; классификация, свойства и маркировка чугунов; сплавы на основе меди, титана, магния, антификционные сплавы; применение, методы получения и свойства металлических порошков; свойства, область применения пластмасс и композиционных материалов; классификация, свойства и маркировка инструментальных сталей, твердых сплавов; технологические свойства литейных сплавов; виды обработки давлением; сущность процесса ковки и штамповки; сущность процесса сварки.
Результат обучения: 1) Применять процесс кристаллизации металлов.
Критерии оценки:
1.Понимает процессы, протекающие при кристаллизации металла.
2.Знает виды кристаллизации металла.
3.Знает методы исследования структуры металлов.
Результат обучения: 2) Применять механические свойства металлов при испытаниях.
Критерии оценки:
1. Знает механические свойства и основные показатели обрабатываемости металлов.
2. Проводит испытания и определяет твердость материалов различными методами.
3. Знает назначение и виды термической обработки.
Результат обучения: 3) Классифицировать углеродистые и легированные стали.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию, свойства углеродистых, легированных сталей.
2. Распознает маркировку, применение углеродистых и легированных сталей.
3. Подбирает марку стали для детали.
Результат обучения: 4) Классифицировать инструментальные стали.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и свойства инструментальных сталей.
2. Понимает маркировку и применение инструментальных сталей.
3. Подбирает марку стали для режущего, мерительного инструмента.
Результат обучения: 5) Выбирать марку твердого сплава для режущего инструмента.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию, свойства, маркировку твердых сплавов и новых сверх твердых материалов.
2. Умеет расшифровать марку твердых сплавов.
3. Умеет выбирать марку твердого сплава для режущего инструмента.
БК 10. Обладать базовыми знаниями материалов используемых при изготовлении деталей машин и механизмов, режущего, мерительного инструментов
ОПМ 05. Основы технологии машиностроения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для изучения технологического процесса и точности механической обработки детали, разработки технологических карт для металлорежущих станков, расчета норм времени, нормирования трудовых процессов, проектирования приспособлений, технологии проектирования участков механического цехов, технологии сборки машин, нормы времени.
После изучения модуля обучающиеся должны продемонстрировать следующие знания: производственные и технологические процессы в машиностроении; точность изготовление изделий в машиностроении; технология изготовление станин, валов, зубчатых колес и корпусных изделий; технологичность конструкций изделия и его элементы; составление экономическо-расчетных показателей производства; внедрение новых модернизированных, эффективных оборудований в производство; проектирование производственных участков для изготовление изделий различных конструкций.
Результат обучения: 1) Владеть основами технологии обработки деталей на токарных, фрезерных, сверлильных и шлифовальных станках.
Критерии оценки:
1. Знает общие правила разработки технологических процессов.
2. Умеет определять вид обработки металла резанием.
3.Знает влияние качества поверхности на эксплуатационные характеристики деталей оборудования.
4.Умеет выбирать базы для различных операций механической обработки.
Результат обучения: 2) Уметь производить необходимый расчет показателей.
Критерии оценки:
1.Составляет экономическо-расчетные показатели производства.
2.Умеет проектировать механический участок для изготовления деталей различных конструкций.
3.Знает методы нормирования трудовых процессов.
4.Умеет рассчитывать норму времени.
Результат обучения: 3) Разрабатывать технологические процессы изготовления и сборки различных изделий.
Критерии оценки:
1. Знает способы и методы получения заготовки.
2. Умеет составлять технологические процесс сборки узла.
3. Умеет оформлять технологическую документацию технологического процесса сборки.
4. Знает технологический процесс изготовления станин.
5.Имеет представление о технологическом процессе изготовления корпусных изделий.

6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын;
азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алуы; кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Саясаттанудың негізгі уғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі уғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықаралық саяси үдерістерді, геополитикалық жағдаятты түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы біледі.
БҚ 5. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы кешенді түсінікке ие болу
ӘЭМ 05. Экономика негіздері
Осы модуль заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді көріністі қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі;
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Іс жүргізуді ұйымдастыру бойынша нақты әрекетке, ұйымдастыру-реттеу, қалыптық-құқықтық, анықтама құжаттарын даярлау
ЖКМ 01. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Осы модуль кәсіпкерлік жағдайда ұйымдық-өкімдік және техникалық құжатнаманы рәсімдеу үшін өажет дағдылар мен білімдер, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: іскери және ақпараттың құжатнаманың жіктелуін; іс жүргізудің заманауи стандарттарына деген басты талаптарды; құжат формулярлары мен олардың құрамдық бөліктерін; шығыс және кіріс корресподенциясын тіркеу; құжаттар қоры туралы түсінік; құжаттар мұрағаты; ведомстволық архив.
Осы дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Мемлекеттік тілде құжаттарды құрастыру;
кірген құжатнаманы талдау, жүйелеу;
құжаттарды жинау мен сақтауды ұйымдастыра алу.
Оқу нәтижесі: 1) Офис құжатнамасынмен жұмыс жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды орындауды бақылау және сақтау, олардың есебін жүргізуді біледі
2. Түрлі құжаттарды жіктей алады.
3. Іскери және ақпараттық жіктемені біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Жеке құрам бойынша құжаттар топтамасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке құрам бойынша құжаттардың негізгі түрлерін біледі.
2. Жеке құрам бойынша құжаттарды жүргізе алады.
3. Еңбек құқық қатынасты құжаттандыра алады.
Оқу нәтижесі: 3) Мемлекеттік тілде құжат құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды құрастыру білімін көрсетеді.
2. Жеке құжаттарды ресімдеу ережесін біледі (резюме, өмірбаян, арыз, өтініш, қолхат, сенімхат (жеке).
Оқу нәтижесі: 4) Кәсіби бағыттағы іскери құжаттар, мәтінді реттейді, түзетеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды реттеудің негізгі кезеңдерін біледі.
2. Жазу және іскери тілдесуде кәсіби жеке терминдерді қолданады.
БҚ 7. Өлшеуіш сайман мен аспаптьарды қолданып техникалық құжаттарды оқу, сызба әрі сызуды орындау дағдысы мен білімін игеру
ЖКМ 02. Сызу
Осы модуль сызу мен сызбаны орындау, техникалықұ құжаттарды оқу үшін қажетті практикалық дағды мен білімді ақулға қажетті біліңмді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: жинақтау сызбасы, сызуда қолданылатын шарттар мен жеңілдіктер жұмсалуы, жұмыс сызбасының ресімдеу ережелері оқылуы; құрылымдық, технологиялық қалыптық құжаттаманың негізгі ережелерін; техникалық тетікті сызу ережелері мен геометриялық құрылымы, технологиялық жабдық пен технологиялық сызбаны орындауды ұсынудың графикалық тәсілдері; сызу мен сызбаны құрастыру және ресімдеудің Құрастырушы құжаттама ортақ жүйесінің және Технологиялық құжаттаманың ортақ жүйесі стандарт таплаптары.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:тетік, технологиялық сызба нобайы, жұмыс және жинақтау сызбасын оқу әрі орындау; графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану; инженерлік графика құралдарын қолдану.
Оқу нәтижесі: 1) Жинақтау сызбасы, сызуда қолданылатын шарттар мен жеңілдіктер жұмсалуы, жұмыс сызбасының ресімдеу ережелері оқылуы; құрылымдық, технологиялық және т.б. қалыптық құжаттаманың негізгі ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Талаптарына сай желі типін біледі және қолданады.
2. Талаптарына сай сызу ғаріптерін қолданады.
3. Талаптарына сай сызбалардыв ресімдеу ережелерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Сызуды орындайды және оқиды.
Бағалау өлшемдері:
1. Геометриялық құрылым дағдыларын игереді
2. Кернеушені құру дағыдларын игереді
3. Сызуға қажетті құрылыммен жазық тетікті сызады
4. Көлемін белгілейді, сызады
5. Шартты белгіге қарай сызбаны орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сызбану оқу дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жинақтау сызбасын оқиды, детальдеуді орындайды.
2. Принципиалдық электр сызбасын оқиды.
БК 8. Механикалық қозғалыс жалпы заңдары туралы білімін игеру және оларды заманауи техникада қолдану
ЖКМ 03. Техникалық механика
Осы модуль механикалық қозғалыс заңы мен оның заманауи техникада қолданылуы турал ақпаратты игеруге қажетті білімдерді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: күш негізгі жүйесін; күш жүйесі тепе-теңдік шарттары; нүкте мен өске қатысты күш сәттерін; бұзылатын дене және бұзылу сипаты қасиеті туралы негізгі гипотеза мен ойлар; беріктік, қаттылық пен тұрақтылық шарттары.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды: тірек реакциясын аналитикалық анықтау; түрлі күш жүйесі тепе-теңдігі есептерін шешу; қарапайым әрі күрделі қиысу ауырлық орталығының қалпын анықтау; болатты илемдеу сортаментін қолдану; қиысу әдістермен ішкі күштерді анықтау; ішкі күштік фактор мен кернеудің эпюрін құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Механикалық беріліс пен қарапайым жинақтау бірлігін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық механика негіздерін біледі.
2. Механизм, кинематикалық және динамикалық сипаттарын біледі.
3. Механикалық беріліс пен қарапайым жинақтау бірлігін есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылымдық элементтегі кернеуді анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдағы тетіктердің қослылі тәсілдерін біледі.
2. Беттерді көлемін бағалау үшін өлшеу құралдарын қолданады.
3. Бұзылудың түр-түрі кезінде құрылым элементтерін беріктік, қаттылық әрі тұрақтылығын есептеуді орындайды.
БҚ 9. Машина саймандарын және механизмдерді, кескіш, өлшегіш құралдарды жасау кезде қолданылатын материалдар туралы базалық білімі болу
ЖКМ 04. Материалтану
Осы модуль материалдарды сипаттау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды; тағайындау аясын диэлектрлік, магниттік, жартылай өткізгіш материалдар; өткізгіш өнімдері; орамасының, орнату және жинақтау сымдары; өткізгіштер; айырмасы бар желім ағындары.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: материяның құрылымы; атомдар мен молекулалардың өзара қарым-қатынасы түрлері; қасиеттері және ішкі кристалдық құрылымы, аморфты және аморфты-кристалды заттар; электр жабдықтарын жіктеу; негізгі қасиеттері, қатты органикалық, бейорганикалық, сұйық, газ тәріздес диэлектрик және белсенді қолдану бағыттары туралы магниттік материалдардың негізгі қасиеттері, параметрлері және қолдану бағыттары туралы; электрондық бұйымдарды жартылай өткізгіш материалдардың қасиеттері туралы.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды: сырт келбетіне қарап электр материалын ажырата алу; электр материал қолданыс аясын анықтау; электр материалдар бойынша анықтамалықты пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр материал қолданыс аясын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жартылай өткізгіш, диэлектрик, материал негізгі көрсеткішіні біледі.
2. Өткізгіш бұйымның қолданыс аясын анықтайды.
3. Қоршаған орта әсеріне байланысты материал қоданыс аясын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) сыртқы келбетіне қарап электр материалды айыра білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Микросызба, электр техника, аппаратурадағы электр материалды айыра біледі.
2. Электр сызбасында жартылай өткізгіш материалды қолданады.
3. Кәсіби қызметінде материал қасиеті туралы түсінікті қолданады.
БК 10. Машинажасау саласында жұмысты ұйымдастыру бойынша базалық білімі болу
ЖКМ 05. Машинажасау технологиясының негіздері
Осы модуль қажетті дағдылары мен процесінің зерттеу және дәлдігі өңдеу бөлшектер, станоктар технологиялық карталарын дамыту үшін білімді, жұмыс процестерді, жобалау құралдарын, механикалық шеберханалар технологиясы жобалау аудандарда, технологиясы бойынша құрастыру машиналар уақыты стандарттау нормаларын есептеу, жазық ставкаларын жұмыс әсерін сипаттайды .
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: машина жасау өндіріс және технологиялық процестер; машина өнімдерін дәлдігі өндірістік; өндірістік технологиясы жақтау, біліктер, тісті және іс өнімдер; өнім конструкцияларын және оның элементтерінің технологиялық; өндіріс және реттеу экономикалық көрсеткіштерін құрастыру; өнеркәсіпте жаңа, модернизацияланған, тиімді құрал-жабдықтарды енгізу; әр түрлі конструкциялардың өнімдерін өндіру үшін өнеркәсіптік объектілердің жобалау.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды: өндірістік көрсеткіштері экономикалық-есептеу жасауға қабілетті болуы; түрлі конструкцияларын бөлшектер өндіру үшін механикалық аймағын жобалау қабілетті болуы; әртүрлі білдек технологиялық қайта өңдеу картасының мәліметтерін дамыту қабілетті болуы; өңдеу түр-түрі үшін уақыт стандарттарын анықтай алуы; жаңа жаңғыртылған өндірістік жабдықтарды талдау және іске асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұсталық, фрезерлік, бұрғылау әрі ажарлау білдектерінде тетікті өңдеу технология негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық процестерді дамыту үшін бірыңғай ережелерін біледі.
2. Металды өңдеу түрін анықтау мүмкіндігін біледі.
3. Жабдықтар бөлшектер орындау бойынша жер үсті сапасына әсерін біледі.
4. Операцияларын өңдеу түрлі базасын таңдай біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Көрсеткіштер қажетті есебін жүргізе алу.
Бағалау өлшемдері:
1.Өндірістік көрсеткіштері экономикалық-есептеудің бір бөлігі екенін біледі.
2.Әртүрлі конструкция механикалық бөлшектер өндіру түрлерін біледі.
3.Жұмыс үрдістерін стандарттау әдістерін біледі.
4.Уақыт ставкасын есептеу мүмкіндігін игереді.
Оқыту нәтижесі:3) Түрді бұйымды даярлау әрі жинау технологиялық үрдісін әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Теру, жинау жолдары мен әдістерін біледі.
2. Жинау технологиялық процесін өндіре алады.
3. Технологиялық құжаттама технологиялық құрастыру үрдісін жүзеге асыруға қабілеттілігін біледі.
4. Соқпақтар өндіру үрдісін біледі.
5. Шкафтар өндіру процесінің идеясын бар.

3. Умеет сверлить, рассверливать, зенковать сквозные и гладкие отверстия в деталях, средней сложности по 8-11 квалитетам.
4. Умеет сверлить и развертывать отверстия.
5. Умеет производить нарезание резьбы диаметром до 2 мм, свыше 24 до 42 мм на проход и в упор на сверлильных станках.
6. Умеет производить контроль обработанных отверстий контрольно-измерительными приборами и инструментом.
7. Знает устройство и правила подналадки сверлильных станков.
Результат обучения: 4) Выполнение комплексных работ станочника широкого профиля на рабочих местах: обработка деталей на шлифовальных станках.
Критерии оценки:
1.Знает характеристики шлифовальных кругов и умеет подбирать необходимые шлифовальные круги, приспособления и оснастку для обработки деталей.
2. Умеет корректировать режимы резания при различных видах шлифования.
3. Умеет осуществлять контроль обработанных деталей контрольно-измерительными приборами и инструментом.
5. Устанавливает и обрабатывает детали средней конфигурации по 8-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости.
6. Умеет проводить круглое наружное шлифование на оправке и шлифование конуса.
7. Умеет шлифовать хвостовую часть цилиндрических и конических разверток.
8. Умеет шлифовать токарные центры.
9. Умеет проводить шлифование плоскости и контура заготовок средней сложности.
10.Знает устройство и умеет производить под наладку шлифовальных станков различных типов.
11. Вводит управляющею программу с пульта станка с числовым программным обеспечением, с использованием различных операционных систем для обработки деталей средней сложности.
14. Корректирует управляющею программу на станках с числовым программным обеспечением.
12.Осуществляетконтроль качества полученных деталей на станках с числовым программным обеспечением.
Результат обучения: 5) Выполнение комплексных работ контролера станочных работ на рабочих местах: контроль и приемка изделий после механической обработки.
Критерии оценки:
1. Умеет осуществлять визуальный и измерительный контроль детали, изделия.
2. Обладает навыками применения основных измерительных средств для проведения контроля.
3. Умеет осуществлять контроль и приемку деталей средней сложности после механической обработки.
4. Умеет осуществлять контроль и приемку узлов конструкций и рабочих механизмов после сборочных операций согласно чертежам и техническим условиям.
5. Умеет классифицировать брак на обслуживаемом участке по видам и установление причин его возникновения.
6. Знает методику оформления документации на принятую и забракованную продукцию.
Результат обучения: 6) Выполнение комплексных работ контролера станочных работ на рабочих местах: испытание и приемка узлов оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, устройство сборочных кондукторов, приборов, испытательной аппаратуры и стендов.
2. Умеет выполнять проверку узлов и конструкций после их сборки.
3. Умеет проводить проверку и испытание отдельных агрегатов на стендах пpи помощи необходимых контрольно-измерительных приборов.
4. Умеет пользоваться приспособлениями для подъема и перемещения деталей с пола.
5. Умеет управлять подъемно-транспортным оборудованием с пола.
6. Осуществляет контроль и прием качества сборочных работ.
7. Знает технические условия на приҰмку деталей и проведение испытаний узлов и конструкций средней сложности.
8. Умеет вести журнал испытаний, учета и отчетности по качеству и количеству на принятую и забракованную продукцию.
ПП 03. Преддипломная практика
Данный модуль описывает виды выполняемых практических работ необходимые для формирования знаний и навыки по профилю специальности и подготовки обучающегося к выполнению выпускной квалификационной работы путҰм практической подготовки будущего техника-механика к овладению профессиональными техническими навыками, соответствующими образовательному стандарту, приобретения опыта самостоятельного решения технических и производственных задач, изучения, подбора и систематизации материалов по теме дипломного проекта, ознакомления с производственной деятельностью предприятия и отдельных его подразделений.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать производственную деятельность предприятия.
Критерии оценки:
1. Изучает инструкции, правила и нормы по технике безопасности и производственной санитарии.
2. Знает современные методы организации, планирования и управления машиностроительным производством.
3. Осуществляет анализ техники безопасности, противопожарной профилактики в условиях машиностроительного производства.
Результат обучения: 2) Изучать и анализировать применяемые технологические процессы на предприятии.
Критерии оценки:
1.Осуществляет анализ технологического оборудования в действующих технологических процессах, приспособления, режущие и мерительные инструменты, технологические эскизы сборки и механической обработки.
2.Осуществляет анализ технологических процессов сборки и механической обработки заготовок на станках с ручным и программным управлением.
3.Анализирует последовательность получения заготовок и дальнейшее маршрутное движение.
Результат обучения: 3) Изучать и анализировать применяемое передовое технологическое оборудование на предприятии.
Критерии оценки:
1.Знает физическую сущность новейших технологических процессов механической обработки заготовок и сборки машин.
2.Знает современные методы и оборудование для автоматизации машиностроительного производства.
3.Осуществляет анализ технологических методов повышения качества, надҰжности и долговечности машин.
Результат обучения: 4) Выполнять обязанности техника-механика на участке, в цехах или отделах.
Критерии оценки:
1.Разрабатывает графики различных видов ремонтов металлообрабатывающего оборудования.
2.Разрабатывает мероприятия по улучшению эксплуатации, содержания и ремонту металлообрабатывающего оборудования.
2.Контролирует соблюдение технологической дисциплины на участке и правил эксплуатации металлорежущего оборудования.
3. Выполняет необходимые расчеты для составления заявок и спецификации.
4.Проектирует несложную технологическую оснастку.
Результат обучения: 5) Выполнять комплексные работы техника-механика на рабочих местах: эксплуатация металлорежущих станков.
Критерии оценки:
1. Умеет проводить техническое обслуживание металлорежущих станков в соответствии с правилами эксплуатации.
2. Обладает навыками безопасных приемов работ при эксплуатации металлорежущего оборудования.
3. Умеет составлять паспорт металлорежущего станка.
4. Знает и умеет производить установку металлорежущего станка на фундамент и опоры.
5. Умеет проводить регулировку и смазку основных узлов и механизмов станка.
6. Умеет проводить комплексное техническое обслуживание станка.
7. Умеет работает с технической документацией технологического оборудования.
Результат обучения: 6) Выполнение комплексных работ техника-механика на рабочих местах: наладка металлорежущих станков.
Критерии оценки:
1. Проводит приемочные испытания и наладку узлов, механизмов металлорежущих станков.
2. Умеет производить наладку и эксплуатацию гидравлических и пневматических систем.
3. Знает правила проведения испытания узлов, конструкций и частей токарных станков.
Результат обучения: 7) Выполнение комплексных работ техника-механика на рабочих местах: ремонт металлорежущих станков.
Критерии оценки:
1. Умеет проводить планово-предупредительный ремонт металлорежущего оборудования.
2. Умеет проводить диагностирование оборудования и определять ремонтную сложность оборудования.
3. Обладает умениями проведения монтажно-демонтажных работ металлорежущего оборудования.
4. Обладает навыками применения инструментов и приспособлений для ремонта металлорежущего оборудования.
Результат обучения: 8) Обработка результатов прохождения преддипломной практики.
Критерии оценки:
1. Выполняет сбор материала по теме дипломного проекта, обрабатывает и анализирует их результаты.
2. Обобщает и использует собранный материал на защите дипломного проекта.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 88
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1112000 - Эксплуатация машин и оборудования промышленности
Квалификации:
1112022 - Слесарь механосборочных работ
1112032 - Слесарь - ремонтник
1112043 - Техник-механик
Форма обучения: очная

3. 8-11 квалитетті күрделігі орташа тетікке жазық тесік, бұрғылау,ұңғылау, бұрауды біледі.
4.Тесіктерді тесе әрі бұрғылай алады.
5.Диаметрі 2 мм-ге дейін, 24-42 мм-ден жоғары тесіктерді кесе біледі.
6.Бақылау-өлшеу аспабы мен сайманы көмегімен өңделген тесіктергі бақылауды жүргізе алады.
7.Бұрғылау білдектерін баптау құрылымы мен ережесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс орнында кей бейінді білдекші кешендік жұмысын орындау: ажарлау білдекте тетіктерді өңдеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Ажарлаушы дөңгелеу сипаты мен соған қажетті дөңгелектерді және тетіктерді өңдеу айлабұйымдарының сипатын біледі.
2.Ажарлау түрлерінде кесу кестесін түзете алады.
3.Бақылау-өлшеу аспабы мен сайманымен тетіктердің өңделуіне бақылауды жүргізеді.
4. 8-11 валитетті салқындатушы сұйықты қолданып орташа конфигурациялы тетіктерді орнатады әрі өңдейді.
5. Сыртта дөңгелектей ажарлау және конусты ажарлауды өткізе алады.
6. Цилиндр әрі конус бұйымның құйрық жағын ажарлай алады.
7. Ұсталық орталықтарды ажарлай алады.
8. Күрделігі орташа дайындама жазығы мен сұлбасын ажарлауды жүргізеді.
9. Түрлі типтес ажарлаушы білдек құрылымы мен өндірісін біледі
10.Білдек пультінен басқарушы бағдарламаны енгізеді, ол кезде күрделігі орташа тетіктерді өңдеу операциялық жұйесінің түрлілері қолданылады.
11.Білдекті басқарушы бағдарламасын түзетеді.
12.Білдекті алынған тетіктің сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жұмыс орнында кей бейінді білдекші кешендік жұмысын орындау: Механикалық өңдеуден соң бұйымды қабылдау әрі бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1.Тетік, бұйымды сырттан теусеру, өлшеуіш бақылауды жүзеге асырады.
2.Бақылауды жүргізу үшін негізгі өлшеуіш құралын қолдану дағдысын игереді.
3.Механикалық өңдеуден соң күрделігі орташа тетікті бақылу әрі қабылдауды жүзеге асырады.
4.Сызу мен техникалық шартқа сай жұмыс механизмі мен құрылымды бақылау әрі қабылдауды жүзеге асырады.
5.Қызмет көрсетілетін учаскедегі ақауды топтастырады және туындау себептерін анықтай алады.
6.Қабылданған және істен шығарылған өнімнің құжатын ресімдеу әдістемесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Жұмыс орнында кей бейінді білдекші кешендік жұмысын орындау: жабдық буынын сынау әрі қабылдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Бақылау-өлшеуіш сайман, жинау кондуктор құрылғысы, аспап, сынау аппаратурасы мен стендін қолдану шарты мен жұмсалуын біледі.
2.Жинақтаудан соң буын мен құрылымды тексеруді орындай алады.
3.Бақылау- өлшеуіш аспаптың көмегімен стендідегі агрегаттың жекелерін тексеру әрі сынауды жүргізе алады.
4.Тетікті еденнен көтеру әрі жылжыту айлабұйымдарын қолдана алады.
5.Көтеру-көлік жабдықтарын еденнен басқаруды жүргізе алады.
6.Жинау жұмысы сапасын бақылау әрі қабылдауды жүргізеді.
7.Күрделігі орташа буын мен құрылымға сынау және тетікті қабылдау техникалық шартын біледі.
8.Қабылданған әрі істен шығарылған өнімді сынау, есепке алу әрі есеп беру сапасы мен санын ескеру журналын жүргізе алады.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Осы модуль кәсіби техникалық дағдыларды меңгеруге болашақ жабдықтар механик практикалық оқыту арқылы соңғы біліктілік жұмыс орындауға мамандық және бейіні бойынша білім мен дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті орындалатын практикалық жұмыс түрлерін, тиісті білім беру стандарттарын, өзін-өзі шеше техникалық және өндірістік мәселелерді тәжірибе жинап, зерттеу сипаттайды , кәсіпорынның және оның жеке бөлімшелерінің өндірістік қызметімен таныс дипломдық жобаның тақырыбы бойынша материалдарды іріктеу және жүйелеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын өндірістік қызметін зерттейді әрі сараптау.
Бағалау өлшемдері:
1. Нұсқалулықтарды зерттейді.
2.Машинажасау өндірісінде ұйымдастыру, жоспарлау әрі басқару негізгі әдістерін біледі.
3.Машинажасау өндірісі жағдайында өртке қасы әрекет сараптауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорында қлданылатын технологиялық үрдістерді зерттеу әрі талдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Айлабұйым, кесу әрі өлшеу аспаптарының технологиялық жабдықтарына талпдау жасайды, жинау әрі механикалық өңдеудің технологиялық нобайын салады.
2.Қол және бағдарламамен басқарылатын білдекте дайындаманы механикалық өңдеу әрі жинау технологиялық үрдісіне таңлауды жүзеге асырады.
3.Дайындаманы алу реті мен оынң әрі қарай жылжу бағдарын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорында қолданылатын озық технологиялық жабдықты зерттеу әрі талдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Дайындама мен машинаны жинау механикалық өңдеу технологиялық жаңашлы үрдістерінің физикалық мәнін біледі.
2.Машинажасау өндірісін автоматтандыру жабдығы мен заманауи әдістерін біледі.
3.Машина сапасын көтеру, беріктігі мен ұзақтығы технологиялық әдістерін сараптауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Учаске, цех әрі бөлімшедегі механик-техниктің міндеттерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Металөңдеуші жабдықты жөндеу түрлері кестесін әзірлейді.
2.Металөңдеуші жабдықты жөндеу әрі тұтыну, пайдалануды жақсарту шараларын әзірлейді.
3.Учаскедегі технологиялық тәртіпті сақтау әрі металкесуші жабдықтағы пайдалану ережелерінің сақталуын бақылайды.
4.Тапсырыс пен ерекшеліктер үшін қажетті есептерді орындайды.
5.Қиын емес технологиялық жабдықты жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жұмыс орнында механик-техник кешендік жұмысын орындау: металлкесуші білдекті пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1.Пайдалану ережелеріне сай металкесуші білдекке техникалық қызметті көрсете алады.
2.Металкесуші жабдықты пайдалану кезіндегі жұмысты қабылдау қауіпсізді дағдыларын игереді.
3.Металкесуші білдектің төлқұжатын құрастыра алады.
4.Металкесуші білдекті іргетас пен тірекке орнатуды біледі әрі жүзеге асырады.
5.Білдектің негізгі буыны мен механизмдерін майлау әрі реттеуді жүргізеді.
6.Білдекке кешендік техникалық қызметті көрсете жүргізе алады.
7.Технологиялық жабдықтың техникалық құжаттарымен жұмыс жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жұмыс орнында механик-техник кешендік жұмысын орындау: металлкесуші білдекті баптау.
Бағалау өлшемдері:
1.Металкесуші білдек механизмі, буынын сынау әрі қабылдау баптауын жүргізеді.
2.Гидравликалық әрі пневматикалық жүйені баптау әрі пайдалануды жүргізеді.
3.Ұсталық білдек буыны, құрылымы мен бөліктеріне сынау жүргізу ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Жұмыс орнында механик-техник кешендік жұмысын орындау: металлкесуші білдекті жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Металкесуші білдектерге жоспарлы-алдын алу жөндеуді жүргізе алады.
2.Жабдыққа балау жүргізу және жабдықтың жөндеу қиындығын анықтай алады.
3.Металкесуші жабдықты жинақтау-бұзу жұмысын жүргізу білігін иегереді.
4.Металкесуші білдекті жөндеу айлабұйымы мен сайманды қолдану дағысын игереді.
Оқыту нәтижесі: 8) Диплом алдындағы тәжірибені өту нәтижесін өңдеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Диплом жобасы тақырыбына материал жиайды, өңдейді әрі нәтижені талдайды.
2.Диплом жұмысын қорғауда жиналған материалды өңдейді әрі қолданады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 88-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1100000 - Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:
1112000 - Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану
Біліктіліктер:
111202 2 - Механикалық жинақтаушы жұмысының слесарі
111203 2 - Слесарь-жөндеуші
111204 3 - Техник-механик
Оқыту нысаны: күндізгі

6. Разрабатывает сборочный чертеж узла и спецификацию к нему.
7. Составляет кинематическую схему механизма и экспликацию.
8. Составляет гидравлическую схему и экспликацию.
Результат обучения: 2) Читать чертежи и схемы.
Критерии оценки:
1. Читает чертеж детали и сборочной единицы.
2. Читает кинематическую схему.
3. Читает гидравлическую схему.
Результат обучения: 3) Выполнять эскиз и технический рисунок детали.
Критерии оценки:
1. Знает правила выполнения эскиза.
2. Разрабатывает эскиз детали.
3. Выполняет технический рисунок детали.
БК 7. Владеть общими законами механического движения и применения их в современной технике
ОПМ 02. Техническая механика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения информацией об общих законах механического движения и применения их в современной технике; определения факторов, воздействующих на детали и узлы машин в процессе их работы; уменьшения вредного воздействия неблагоприятных факторов; решения конструкторских задач с использованием законов технической механики.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные положения статики, кинематики, динамики, методы определения показателей работы; приемы и методы испытания материалов; расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов
общего назначения, тенденции совершенствования машин.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: производить испытания материалов и определять основные механические характеристики; выбирать материалы в соответствии с их назначением и использованием в конкретных эксплуатационных условиях; производить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость.
Результат обучения: 1) Решать задачи на основные законы механики.
Критерии оценки:
1.Знает основные законы теоретической механики.
2. Определяет опорные реакции.
3. Рассчитывает положение центра тяжести сечения.
4. Производит кинематический и силовой расчет механизма.
5. Рассчитывает работу и мощность.
6. Определяет коэффициент полезного действия механизма.
7.Пользуется справочной литературой.
Результат обучения: 2) Производить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость.
Критерии оценки:
1. Знает виды деформации.
2. Определяет внутренние силовые факторы, возникающие при растяжении и сжатии, кручении, изгибе.
3. Рассчитывает детали на прочность, срез и смятие, усталость и устойчивость.
Результат обучения: 3) Проектировать и конструировать детали машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные требования к машинам и деталям машин.
2. Знает условное обозначение передач, кинематические схемы механизмов.
3. Знает и рассчитывает кинематические и силовые соотношения в передаточных механизмах;
4. Выполняет расчеты передач вращательного движения (кинематический, подбор сечения, расчеты на прочность).
5. Знает назначение, область применения, конструкцию осей и валов, подшипников, редукторов.

6. Буын жинақтау сызбасы мен оның ерекшеліктерін әзірлейді.
7. Механизм мен экспликация кинематикалық сызбасын құрастырады.
8.Гидравликалық сызба мен экспликацияны құрастырады.
Оқу нәтижесі: 2) Сызу мен сызбаны оқу
Бағалау өлшемдері:
1.Тетік сызбасы мен жинақтау бірліктерін оқиды.
2.Кинематикалық сызбаны оқиды.
3.Гидравликалық сызбаны оқиды.
Оқу нәтижесі: 3) Нобай мен тетіктің техникалық суретін орындау
Бағалау өлшемдері:
1.Нобайды орындау ережелерін біледі.
2.Тетік нобайын әзірлейді.
3.Тетік техникалық суретін орындайды.
БК 7. Жалпы механикалық қозғалыс заңдары мен заманауи технология заңдылықтарын білу
ЖКМ 02. Техникалық механика негіздері
Осы модуль өз жұмысында мәліметтерін және машина құрамдастарын әсер ететін факторларды анықтау, механикалық қозғалысы және қазіргі заманғы технология бойынша оларды қолдану жалпы заңдары туралы ақпаратты меңгеру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды; қолайсыз факторлардың зиянды әсерін төмендету; техникалық механика заңдарын пайдаланып жобалау проблемаларын шешу.
Аталмыш модуль оқушылардың зерттеу келесі білімдерді меңгеруі тиіс: өнімділігін анықтау үшін
статика, кинематика, динамика, әдістерін негізгі ережелері; әдістері және сынау материалдар әдістері; беріктік, қаттылық, қарсылық машина бөлшектерін есептеу; машина бөлшектері және жалпы техникасын жобалау принциптері, техника жетілдіру үрдісі.
Білім алушылар келесі қол жеткізуге мүмкіндік дағдыларын игерулері маңызды: тест материалдарын өндіруге және негізгі механикалық қасиеттерін анықтау; нақты жұмыс жағдайында олардың мақсаты мен пайдалану бойынша материалдарды таңдау; беріктік, қаттылық пен тұрақтылық үшін есептеулер жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Механика заңына негіздей есептер шығару.
Бағалау өлшемдері:
1. Теориялық механиканың негізгі заңдарын біледі.
2. Тірек әрекетін анықтайды.
3. Қиысу ауырлық орталығы ұстанымын есептейді.
4. Механизм кинематикалық және күштік есептеуді жүргізеді.
5. Жұмыс және қуатын есептейді.
6. Механизм анықтайды.
7. Анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Берікті, қаттылық пен тұрақтылыққа епестеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұзылу түрлерін біледі.
2. Созылу және сығылу бұралу, иілу кезінде туындайтын ішкі күші факторларды анықтайды.
3. Ығысу және ұсақтау шаршау және тұрақтылық мәліметтерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Машина тетігін жобалау әрі құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналар мен машина бөлшектері үшін негізгі талаптарды біледі.
2. Механизм кинематикалық схемасы, берілстің шартты белгілерін біледі.
3. Беріліс механизміндегі кинематикалық және күштердің қарым-қатынасын біледі әрі есептейді.
4. Айналмалы қозғалыс беру, есептеулерді (кинематика, бөлім іріктеу, беріктікке есептеу) орындайды.
5. Білік пен өс, мойынтірек, тісті дөңгелектердің қолдану мақсаты, қолданылу аясы, құрылымын біледі.

6. Знает основные принципы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
7. Выполняет проверочный и проектировочный расчеты осей, валов, подбор и расчет подшипников.
БК 8. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 03. Общая электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные характеристики электромагнитного поля - напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов; основные законы постоянного тока - Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца; основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока; причины возникновения переходных процессов; первый и второй законы коммутации.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: выполнять расчеты электрических цепей; подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока; выполнять расчеты постоянного тока.
Результат обучения: 1) Знать основные законы и явления электротехники.
Критерии оценки:
1. Знает основные характеристики электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов.
2. Знает основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца.
3. Знает основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока.
4. Знает причины возникновения переходных процессов.
5. Первый и второй законы коммутации.
Результат обучения: 2) Выполнять электротехнические расчеты.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчеты электрических цепей.
2. Применяет закон Кулона.
3. Применяет теорему Гаусса.
4. Подбирает параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока.
5. Выполняет расчеты постоянного тока.
6. Знает последовательность работ по зарядке, разрядке конденсатора.
7. Выполняет лабораторную работу на стенде с решением различных задач.
8. Отключает индуктивную катушку.
БК 9. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания производственных и технологических процессов, технологической подготовки производства
ОПМ 04. Основы технологии отрасли
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями о производственных и технологических процессах, технологической подготовки производства, технологической организации процессов сборки.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: технологические процессы металлургического производства, технология обработки металлов давлением, прокатка, прессование, штамповка; литейное и сварочное производства.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: организовать технологическую подготовку производства; управлять процессом технологической подготовки производства; выбирать технологические схемы; производить сварочные работы; производить резку и пайку металлов.
Результат обучения: 1) Знать технологические и производственные процессы.
Критерии оценки:
1. Знает производственные и технологические процессы.
2. Знает технологию литейного производства.
3. Знает технологию сварочного производства.
4. Знает основные виды обработки металлов давлением.
5. Знает технологическую организацию процессов сборки.

6. Машина бөлшектерін және жалпы машиналарының жобалану негізгі қағидаттарын біледі.
7. Өс, білік тексеру әрі жобалау есептерін, мойынтіректі таңдау әрі есептеуді орындайды.
БК 8. Күрделі құбылыстар мен электротехника және электроника заңдары түсіну үшін қажетті негізгі білімі бар
ЖКМ 03. Электроника негізі бар жалпы электртехника
Осы модуль күрделі құбылыстар мен электротехника және электроника заңдары түсіну үшін қажетті негізгі білімді меңгеру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Аталмыш модульде білім алушылар зерттеу барысында келесі білімдерді меңгерулері тиіс: электромагниттік өріс негізгі сипаттамалары - қарқындылығы, электр әлеуеті, кернеу, әлеуетті айырма; негізгі заңдар - кулондық, Ом заңы, Кирхгоф, Джоуль; сызықты және сызықты емес тізбектердің есептеу негізгі әдістері; өтпелі себебі; бірінші және екінші коммутация заңдары.
Білім алушылар келесі білім мен дағдыға қол жеткізуге мүмкіндікалуы маңызды: Электр тізбектерінің есептеулерін орындау үшін; жұмыс тізбектерін және тұрақты тоқ құрылғылардың берілген шарттар бойынша элементтердің параметрлерін таңдау; тұрақты тоқты есептеулерді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электртехника негізгі заңы мен құбылыстарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Беріктік, электр әлеуеті, кернеу, әлеуетті айырмашылық, электромагниттік өріс негізгі сипаттамаларын біледі.
2. Кулон, Ом заңы, Кирхгоф, Джоуль-Ленц негізгі заңдарын біледі.
3. Сызықты және сызықты емес токтың тізбектерді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
4. Өтпелі себептерді біледі.
5. Бірінші және екінші коммутация заңдарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электртехникалық есептерді шығару.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тізбектерін есептеуді орындайды.
2. Кулон заңын қолданады.
3. Гаусс теоремасын қолданады, сипаттайды.
4. Жұмыс тізбектері және тұрақты тоқ құрылғылардың берілген шарттар бойынша элемент параметрлерін таңдайды.
5. Тұрақты тоқты есептеуді орындайды.
6. Конденсатор разрядты зарядтау жұмыс ретін біледі
7. Түрлі есепті шешу үшін стендте зертханалық жұмыстарды орындайды.
8. Индуктивті катушкаларды өшіреді, сөндіреді.
БК 9. Өнеркәсіптік және технологиялық процестерді түсіну үшін қажетті базалық білімі бар, өндірісті технологиялық дайындау
ЖКМ 04. Сала технологиясының негіздері
Осы модуль өндірістік және технологиялық процестердегі базалық білім, өндірістің технологиялық дайындығын, жинақтау үрдісінің технологиялық ұйымдастырылуын меңгеруге қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді игергенде мынадай білімдерді меңгеруі зерттеулері мүмкін: технологиялық металлургиялық өндіру процестері, металл өңдеу қысым, жылжымалы, басу, қалыптау; құю және дәнекерлеу өндірісі.
Білім алушылар келесі дағдыларға қол жеткізуге мүмкіндік алғаны маңызды: алдын-ала өндірістік процесті ұйымдастыру; өндірістің технологиялық дайындау процесін басқару; технологиялық схемаларын таңдауға; дәнекерлеу жұмыстарын орындау; кесу және дәнекерлеу металдарын өндіру.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық әрі өндірістік үрдістерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік және технологиялық процестерді біледі.
2. Құю өндірісінің технологиясын біледі.
3. Дәнекерлеу өндірісінің технологиясын біледі.
4. Металдарды қысыммен өңдеу негізгі түрлерін біледі.
5. Жинақтау процесті технологиялық ұйымдастырылуын біледі.

6. Составляет структурные схемы технологических процессов.
7. Определяет производительность агрегатов.
Результат обучения: 2) Проводить технологическую подготовку производства.
Критерии оценки:
1. Знает особенности формообразования заготовок.
2. Выбирает технологию изготовления заготовки.
3. Организует технологическую подготовку производства.
4. Управляет процессом технологической подготовки производства.
5. Выбирает технологические схемы.
6. Производит сварочные работы.
7. Производит резку и пайку металлов.
БК 10. Обладать базовыми знаниями о металлах и конструкционных материалах и их применении в металлургической промышленности
ОПМ 05. Металловедение и конструкционные материалы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями о металлах и конструкционных материалах и их применении в металлургической промышленности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: строение и кристаллизация металлов; методы исследования и испытания механических свойств металлов; основы теории сплавов; железоуглеродистые сплавы; цветные металлы и сплавы; порошковая металлургия и производство порошковых изделий; коррозия металлов и сплавов и методы борьбы с ней; неметаллические конструкционные материалы.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
определять твердость металлов и сплавов; определять физико-химический состав, прочностные характеристики металлов; выбирать режим термической обработки в зависимости от условий работы деталей; расшифровывать маркировку сплавов.
Результат обучения: 1) Знать методы и способы получения, строение, свойства металлов и конструкционных материалов.
Критерии оценки:
1. Знает механический и химический состав металлов.
2. Знает способы плавки черных и цветных металлов.
3. Знает методы и способы получения металлов из ферросплавов.
4. Знает методы защиты и борьбы с коррозией металлов и сплавов.
5. Знает строение и свойство металлов.
6. Знает методы испытания металлов.
7. Знает основы теории сплавов.
8. Знает железоуглеродистые сплавы, цветные металлы и их сплавы.
9. Знает термическую и химическую обработку стали.
10.Знает классификацию и маркировку сталей и чугунов.
11. Знает коррозию металлов и методы борьбы с ней.
12.Знает неметаллические конструкционные материалы.
Результат обучения: 2) Применять металлы и конструкционные материалы при ремонтах, наладке и регулировании оборудования.
Критерии оценки:
1. Применяет инструментальную сталь, олово, медь, алюминий и цинк.
2. Определяет твердость металлов и сплавов.
3. Определяет прочностные характеристики стали при растяжении.

6. Технологиялық үрдістердің құрылымдық сызбаларын құрастырады.
7. Агрегат өнімділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістің технологиялық
даярлығын өткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дайындамаларын қалыптастыру ерекшеліктерін біледі.
2. Дайындаманы даярлау технологиясын таңдайды.
3. Өндірістің технологиялық дайындығын ұйымдастырады.
4. Өндірістің технологиялық дайындау үрдісін басқарады.
5. Технологиялық сызбаларды таңдайды.
6. Дәнекерлеу жұмысын орындайды.
7. Металдарды кесу және дәнекерлеуді орындайды.
БК 10. Металл мен құрылыс материалдарын және металлургия өнеркәсібінде оларды пайдалану негізгі білімі бар
ЖКМ 05. Металтану және құрастыру материалдары
Осы модуль металл мен құрылыс материалдарын және металлургия өнеркәсібінде оларды пайдалану негізгі білімдерді меңгеруі үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Аталмыш модульді білім алушылар зерттеген кезде келесі білімдерді меңгеруі тиіс: металдар құрылымы мен кристалдану; металдардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістері; қорытпалардың негізгі теориясы; темір-көміртекті қорытпалар; түсті металдар мен қорытпалар; ұнтақ өнімдерін ұнтақ металлургия және өндіру; металдар мен қорытпалардың және онымен күрестің әдістерін коррозия; металл емес құрылыс материалдары.
Білім алушылар келесі жетіктікке қол жеткізу мүмкіндік дағдыларын иеленуі маңызды: металдар мен қорытпалардың қаттылығын анықтау үшін; , Физикалық және химиялық құрамын анықтау металдардың беріктік қасиеттері; бөліктерінің пайдалану жағдайларына байланысты термоөңдеу режимін таңдау; таңбалау қорытпалар қабылдамау.
Оқыту нәтижесі: 1) Металл және құрастырушы материал алу, құрылысы, қасиетінің әдістері мен тәсілдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Металдың механикалық және химиялық құрамын біледі.
2. Қара және түсті металдарды қалай балқытуды біледі.
3. Ферроқорытпа жылғы металдар өндіру әдістері мен әдістерін білу.
4. Металдар мен қорытпалардың қорғау және коррозиялық бақылау әдістерін біледі.
5. Металдардың құрылымы мен қасиеттерін біледі.
6. Металдардың сынау әдістерін біледі.
7. Қорытпалардың негізгі теориясын біледі.
8. Темір-көміртекті қорытпаларды, түсті металдар мен олардың қорытпаларын біледі.
9. Болат термикалық және химиялық өңдеуді біледі.
10. Болат пен шойын жіктеуді және таңбалауды біледі.
11. Металдар тотығын мен және онымен күресу жолдарын біледі.
12. Металл емес құрылыс материалдарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеу, баптау әрі реттеу кезінде қолданылатын металл мен құрастырушы материалды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Аспаптық болат, қалайы, мыс, алюминий және мырыш сипаттайды.
2. Металдар мен қорытпалардың қаттылығын анықтайды.
3. Тарту үшін болаттай беріктік қасиеттерін анықтайды.

4. Расшифровывает маркировку сплавов.
5. Выбирает режим термической обработки в зависимости от условий работы деталей.
БК 11. Обладать базовыми знаниями об обработке резанием, металлорежущем инструменте, станках и их обслуживании, и ремонте
ОПМ 06. Обработка резанием, металлорежущий инструмент и станки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями об обработке резанием, металлорежущем инструменте и станках.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные сведения о резании металлов и металлорежущих станках; обработка на станках токарной группы, сверлильных, расточных; нарезание зубьев, нарезание резьбы; обработка металлов на строгальных и долбежных станках; монтаж и эксплуатация металлорежущих станков, режущий инструмент и режимы резания; основные узлы станков.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: выполнять текущий ремонт металлорежущих станков; обслуживать металлорежущие станки; определять степень износа деталей и механизмов; производить настройку и регулировку станков; обосновывать дефекты узлов и механизмов.
Результат обучения: 1) Знать обработку резанием, металлорежущие станки и инструмент.
Критерии оценки:
1. Знает физические основы резания материалов.
2. Знает тепловые процессы и методы оценки температуры в зоне резания металлорежущие станки и инструменты.
3. Знает виды движения, скорость резания и скорость подачи.
4. Знает разновидности приводов станков, коробок скоростей и коробки подач.
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание, ремонт и эксплуатацию металлорежущего оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет текущий ремонт металлорежущих станков.
2. Обслуживает металлорежущие станки.
3. Определяет степень износа деталей и механизмов.
4. Производит настройку и регулировку станков.
5. Обосновывает дефекты узлов и механизмов.
6. Выбирает способы ремонта оборудования.
БК 12. Обладать базовыми знаниями о назначении, устройстве, принципе действия гидравлических приводов и их обслуживании, и ремонте
ОПМ 07. Гидравлические и пневматические приводы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями о назначении, устройстве, принципе действия гидравлических приводов и их обслуживании.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные законы гидравлики, пневматики и теплотехники, гидравлические машины и гидросистемы, пневмомеханический привод, регулировка различных систем пневмомеханического привода, гидромеханический привод.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: выполнять ремонт и техническое обслуживание гидравлического, пневматического привода.
Результат обучения: 1) Знать основные законы гидравлики, пневматики, теплотехники и устройство гидравлического, пневматического приводов.
Критерии оценки:
1. Знает основные законы гидравлики, пневматики и теплотехники.
2. Знает устройство, принцип работы и правила применения жидкостных и механических приборов для измерения давления.
3. Знает назначение, принцип действия и устройство гидравлического оборудования.

4. Қорытпалардың таңбаларын түсіндіреді.
5. Бөліктерінің пайдалану жағдайына байланысты термоөңдеу режимін таңдайды.
БК 11. Өңдеу негізгі білімі бар, металл кесетін станоктар, станоктар және олардың қызмет көрсету және жөндеу
ЖКМ 06. Кесіп өңдеу, металкескіш сайман мен білдек
Осы модуль өңдеу, металл кесетін білдек пен машина негізгі білімдерін меңгеру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Аталмыш модульде білім алушылар зерттеу кезінде келесі білімді меңгеруі тиіс: металл кесу негіздері және машина құралдары; бұрғылау, металкесуші білдек тобы, бұрғылау білдегінде өңдеу, тістерін кесу түрту; енділігі және қалыптастыру машиналарда металл өңдеу; білдек орнату және техникалық қызмет көрсету, кесуші құралдар мен кесу кестесі; білдектің негізгі буындары.
Білім алушылар модульді оқыған кезде мына білім мен дағдыға қол жеткізгендері маңызды: металкесуші білдекті жоспарлы жөндеу бойынша жұмыстарды орындау; білдекке қызмет көрсету; бөлшектер мен механизмдердің тозу дәрежесін анықтау; білдекді орнату және түзетуді жүргізу; механизм мен тетіктердің ақауларын негіздеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кесіп өңдеу, металкескіш аспап пен білдекті білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кесу материалды физикалық негізін біледі.
2. Металкесуші білдек мен аспаптардың кесу аймағындағы температурасын бағалауды, жылу процестері мен әдістерін біледі.
3. Қозғалыс түрлерін және беріліс және кесу жылдамдығын біледі.
4. Беріліс корабы, жылдамдық қорабы, білдектер жетегінің түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Металкескіш жабдықтың техникалық қызмет, жөндеу және пайдалануын өткізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Металкескіш білдекке ағымдық жөндеуді орындайды.
2. Металкесуші білдекке қызмет көрсетеді.
3. Бөлшектері мен механизмдерінің тозу дәрежесін анықтайды.
4. Білдек параметрін және түзетуін жасайды.
5. Топтама мен тетіктердің ақауларын негіздейді.
6. Жабдықты жөндеу әдісін таңдайды.
БК 12. Тағайындау базалық білім, гидравликалық жетекті және олардың қызмет көрсету және жөндеу жұмысының құрылғы ұстанымым бар
ЖКМ 07. Гидравликалық және пневматикалық жетектер
Осы модуль тағайындау базалық білім, гидравликалық жетекті және олардың қызмет көрсету жұмысының құрылғы принципін меңгеру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар осы модульді игерген кезде мына білімдергі игерулері қажет: гидравлика, пневматика мен жылу техникасының негізгі заңдары, гидравликалық машиналар, гидравликалық, пневмомеханикалық, гидромеханикалық жетектің түрлі жүйелерін реттеу.
Білім алушылар модульді оқыған кезде мына білім мен дағдыға қол жеткізгендері маңызды: гидравликалық, пневматикалық жетегі жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидравлика, пневматика, жылутехника және гидравликалық, пневматикалық жетектің негізгі заңдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Гидравлика, пневматика мен жылыту жабдықтарды негізгі заңдылықтарын біледі.
2. Пайдалану және сұйық және механикалық манометр қолдану ережелерін құрылғы принципін біледі.
3. Тағайындау, іс-әрекеттерін және гидравликалық жабдықтар бірлігі принципін біледі.

4. Знает системы гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов.
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание и ремонт гидравлического, пневматического приводов.
Критерии оценки:
1. Решает задачи по гидравлике.
2. Использует приборы для измерения давления.
3. Выполняет текущий ремонт гидравлического, пневматического привода.
4. Обслуживает гидравлические и пневматические приводы.
5. Определять степень износа приводов.
6. Производить настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода.
7. Выбирает способы ремонта гидравлического оборудования.
8. Ремонтирует гидравлическое оборудование.
БК 13. Обладать базовыми знаниями о назначении, устройстве, принципе действия подъемно-транспортных устройств и их обслуживании
ОПМ 08. Подъемно - транспортные устройства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями о назначении, устройстве, принципе действия подъемно-транспортных устройств и их обслуживании.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: устройство, принцип работы грузоподъемных машин; машины непрерывного транспорта; транспортирующие машины для периодической подачи грузов; пневматический и гидравлический транспорт; погрузочно-разгрузочные машины; расчеты на прочность.
Результат обучения: 1) Знать виды, назначение, принцип действия и устройство подъемно-транспортных устройств.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, принцип действия и устройство грузоподъемных машин.
2. Знает назначение, принцип действия и устройство, машин непрерывного транспорта.
3. Знает назначение, принцип действия и устройство транспортирующих машин для периодической подачи грузов.
4. Знает виды погрузочно-разгрузочных машин.
5.Знает конструкции подъемно-транспортных машин, правила технической эксплуатации.
6. Производит расчеты на прочность деталей и узлов подъемно-транспортных машин.
7. Выполняет кинематические и силовые расчеты приводов подъемно-транспортных машин.
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание и ремонт подъемно-транспортных устройств.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает технологические процессы ремонта подъемно-транспортных устройств.
2. Ремонтирует подъемно-транспортные устройства.
3. Производит наладку подъемно-транспортных устройств.
4. Производит техническое обслуживание подъемно-транспортных устройств.
БК 14. Обладать базовыми знаниями об основах стандартизации, допусках, посадках и технических измерениях
ОПМ 09. Основы стандартизации, допуски и посадки, технические измерения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями об основах стандартизации, допусках, посадках и технических измерениях.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы стандартизации, показатели качества продукции; методы, принципы, действующие стандарты,; допуски и посадки на размеры типовых соединений; допуски форм, расположения; шероховатости поверхностей типовых соединений; методы и средства измерения различных деталей; допуски и посадки; взаимозаменяемость и технические измерения.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: сертифицировать, пользоваться стандартами, выбирать посадки, назначать допуски, правильно выбирать измерительные средства и пользоваться ими, определять шероховатости поверхностей.
Результат обучения: 1) Знать основные положения, общие понятия и определения в области стандартизации, сертификации.
Критерии оценки:
1. Знает методы, принципы, действующие стандарты, единой системы конструкторской документаации.
2. Знает допуски и посадки на размеры типовых соединений.
3. Знает допуски форм, расположения, шероховатости поверхностей типовых соединений.

4. Гидравликалық жүйесі, пневматикалық жетек және жылуалмасу аппратарын меңгереді.
Зерттеу нәтижесі: 2) гидравликалық, пневматикалық жетектер қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Гидравлика бойынша есептерді шешеді.
2. Қысымын өлшеу үшін құрылғыны пайдаланады.
3. Гидравликалық, пневматикалық жетектің ағымдағы жөндеуін орындайды.
4. Гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет етеді.
5. Жетектің тозу дәрежесін анықтайды.
6. Гидравликалық, пневматикалық жетегін баптау және түзетуді жүзеге асырады.
7. Гидравликалық жабдықтарды жөндеу әдісін таңдайды.
8. Гидравликалық жабдықтарды жөндейді.
БК 13. Тағайындау базалық білім, көтергiш-көлiктiк құрылғылар мен олардың қызмет көрсету жұмысының құрылғы ұстанымым бар
ЖКМ 08. Көтеру-көлік қондырғысы
Осы модуль тағайындау базалық білім, көтергiш-көлiктiк құрылғылар мен олардың қызмет көрсету жұмысының құрылғы принципін меңгеру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Аталмыш модуль кезінде білім алушылар зерттеуде мынадай білімді меңгерулері тиіс: құрылғының, көтергіш машина жұмыс жасау принципін; үздіксіз көлік машиналары; мезгіл-мезгіл тауарларды жеткізуге машинаны тасымалдау; пневматикалық және гидравликалық тасымалдау; тиеу және түсіру машиналары; беріктігін сынау.
Оқыту нәтижесі: 1) Көтеру-көлік құрылғылары түрі, жұмсалуы, әрекет ету қағидаты мен құрылымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүккөтергіш машина жұмсалуы, әрекет ету қағидаты мен құрылымын біледі.
2. Үздіксіз көлік машина жұмсалу мақсаты, әрекет қағидаты мен құрылымын біледі.
3. Жүкті кезеңімен беретін тасымалдаушы машинаныуң жұмсалу мақсаты, әрекет қағидаты мен құрылымын біледі.
4. Тиеу-түсіру машиналарының түрлерін біледі.
5. Көтергіш-көлік машиналар құрылымы мен техникалық пайдалану ережелерін біледі.
6. Көтеру-көлік машиналарының буну мен тетіктерінің беріктігін есептейді.
7. Көтеру-көлік машиналар жетегін кинематикалық және күштік есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көтеру-көлік құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Көтергiш-көлiктiк құрылғыларды жөндеу технологиялық үрдісін әзірлейді.
2. Көтергіш-көлік құрылғыны жөндейді.
3. Көтергіш-көлік құрылғыларын баптауды орындайды.
4. Көтергiш-көлiктiк құрылғыларға техникалық қызмет атқарады.
БК 14. Стандарттау негіздері, рұқсат, көгалдандыру және техникалық өлшемдер туралы негізгі білімі бар
ЖКМ 09. Стандарттау, шақтама мен қондыру, техникалық өлшеуіш негіздері
Осы модуль стандарттау, ауытқулар, отырғызу және техникалық өлшемдер негіздері туралы негізгі білімдерді меңгеруі үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Аталмыш модульде білім алушылар зерттеуде келесі білімді меңгерулері тиіс: стандарттау негіздері, өнімнің сапа көрсеткіштері; әдістері, қағидаттары, қолданылатын стандарттар; типтік қосылыстар мөлшері рұқсат және қону; түрінде, орналасқан жері рұқсат; қосылыстардың тән бетінің кедір; әдістері және әр түрлі бөліктерінің өлшеу құралдары; ауытқулар мен алаңдар; өзара және техникалық өлшеу.
Білім алушылар модульді оқыған кезде мына білім мен дағдыға қол жеткізгендері маңызды: сертификатталған, өлшем құралдарын дұрыс таңдау және беттердің кедірлігін анықтау үшін оларды пайдалануға рұқсатты тағайындау, қондыруды таңдау, стандарттарды пайдалану, өлшеу құралын дұрыс таңдау және оны қолдана білу, беттердің кедірін анықтауалдын алу іс-шараларын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттау, сертификаттау саласындағы жалпы түсінік, негізгі ереже мен анықтамаларды білу
Бағалау өлшемдері:
1.Әдістері, қағидалары мен қолданыстағы стандарттарды меңгереді.
2.Стандартты қосылыстардың өлшеміне с?йкестендіру және рұқсаты біледі.
3.Ауытқулар нысандарын, орналасқан жерін, стандартты қосылыстардың бетінің кедірбұдырлығын біледі.
4.Стандарттау саласындағы негізгі ережелерін, ортақ терминдер мен анықтамаларды меңгереді.
5.Өзара және техникалық өлшеу негізгі мәселелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Стандарттау, ауытқулар, отырғызу және техникалық өлшемдер негіздері туралы негізгі ереже, жалпы түсінікті білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Терминдер мен анықтамаларды біледі.
2. Стандарттарды қолданады.
3. Тиісті мемлекеттік стандарт белгілеген рұқсат және жүйені сипаттайды.

4. Знает основные положения, общие понятия и определения в области стандартизации.
5. Знает основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений.
Результат обучения: 2) Знать основные положения, общие понятия и определения в области взаимозаменяемости, допусков, посадок и технических измерений.
Критерии оценки:
1. Применяет термины и определения.
2. Пользуется стандартами.
3. Применяет систему допусков и посадок.
4.Определяет шероховатости поверхностей.
Результат обучения: 3) Пользоваться измерительными средствами при техническом обслуживании и ремонте оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и устройство измерительных средств.
2. Знает методы и средства измерения различных деталей.
3. Правильно выбирает измерительные средства и пользуется ими.
4. Готовит измерительные средства к работе.
БК 15. Обладать необходимыми общими знаниями по специальности
ОПМ 10. Введение в специальность
Данный модуль описывает знания и навыки, необходимые для овладения общими знаниями о специальности: структурой металлургического предприятия, современными машинами и агрегатами металлургической промышленности, состоянием и перспективами развития металлургического производства, структурой и организацией системы технического обслуживания и ремонта предприятия.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: структура современного металлургического предприятия; современное состояние и перспективы развития металлургического производства; особенности металлургических машин и агрегатов; грузопотоки металлургического предприятия; современные машины и агрегаты металлургической промышленности; структура и организация системы технического обслуживания и ремонта предприятия.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют применять полученные знания в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Изучить структуру современного металлургического предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает порядок обеспечения безопасности на производстве.
2. Перечисляет правила внутреннего трудового распорядка цехов предприятия.
3. Знает структуру современного металлургического предприятия.
4. Знает общую технологическую схему предприятия.
5. Перечисляет виды выпускаемой продукции.
6. Знает современное состояние и перспективы развития металлургического производства.
Результат обучения: 2) Изучить основные машины и агрегаты металлургической промышленности.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и принцип работы машин и агрегатов доменных цехов.
2. Знает назначение и принцип работы машин и агрегатов сталеплавильных цехов.
3. Знает назначение и принцип работы машин и агрегатов прокатных цехов.
4. Знает назначение и принцип работы машин и агрегатов для дробления, просеивания и разделения горной массы.

4. Беттердің кедір-бұдырлығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Жабдыққа жөндеу кезіндегі өлшеуіш аспаптарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылғыны өлшеу мақсаты мен құралдарын біледі.
2. Әртүрлі бөлікті өлшеу әдістері мен құралдарын меңгереді.
3. Құралдары өлшеу дұрыс таңдайды және оларды пайдаланады.
4. Өлшеп жұмыс істеуге дайындығын білдіреді.
БК 15. Мамандық бойынша қажетті жалпы білімі бар
ЖКМ 10. Мамандыққа кіріспе
Осы модуль қазіргі заманғы машиналар мен металлургия саласының бөлімшелерімен металлургиялық зауытының құрылысы, мемлекеттік және техникалық қызмет көрсету және жөндеу кәсіпорынның жүйесін металлургиялық өндіріс, құрылымы мен ұйымдастыру даму болашағы: Бұл модуль мамандығы туралы
жалпы білімдерді меңгеруі қажет білім мен дағдыларды сипаттайды.
Аталмыш модуль оқушылардың зерттеу келесі білімдерді меңгеруі тиіс: қазіргі заманғы металлургиялық кәсіпорынның құрылымы; металлургиялық өндірістің дамуының қазіргі жағдайы мен болашағы; әсіресе металлургиялық машиналар мен компоненттер; трафик болат зауыты ағындары; қазіргі заманғы машиналар мен қондырғылар металлургия өнеркәсібі; техникалық қызмет көрсету және жөндеу, кәсіпорынның жүйесінің құрылымы және жөндеуді ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі металлургиялық кәсіпорын құрылымын зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі тәртібін біледі.
2. Кәсіпорын бөлімдерінің ішкі ережелерін атап өтеді.
3. Қазіргі заманғы металлургиялық кәсіпорынның құрылымын біледі.
4. Кәсіпорынның жалпы технологиялық схемасын біледі.
5. Шығарылатын өнімдерінің түрлерін атайды.
6. Металлургиялық өндірістің дамуының ағымдағы жай-күйі мен болашағын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Металлургия өнеркәсібі негізгі машинасы мен агрегаттарын зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Домен пештері, машиналар мен агрегаттар мақсаты мен қағидатын біледі.
2. Болатты балқыту машиналар мен агрегаттың жұмыс мақсаты мен принципін біледі.
3. Илемдеу цехының машиналары мен бөлімшелерінің мақсаты мен принципін біледі.
4. Ұсақтау және тау массасын бөлу машинасы мен агрегатының жұмыс мақсаты мен принципін біледі.

5. Знает назначение и принцип работы машин и агрегатов для обогащения, фильтрации и обезвоживания сырья.
6. Знает назначение и принцип работы машин и агрегатов для пылеулавливания и очистки.
7. Знает назначение и принцип работы оборудования обогатительных фабрик.
8.Знает особенности металлургических машин и агрегатов.
Результат обучения: 3) Иметь представление о системе технического обслуживания и ремонта оборудования предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает организацию системы технического обслуживания и ремонта на предприятии.
2. Знает структуру ремонтной службы предприятия.
Специальные модули
Квалификация "1112022 - Слесарь механосборочных работ"
ПК 1. Производит подбор, подготовку материалов и инструментов. Настраивает оборудование и контрольно-измерительную аппаратуру
СМ 01. Подбор, подготовка материалов и инструментов. Настройка оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для подбора, подготовки материалов и инструментов, настройки оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: общее устройство и принцип работы собираемых узлов механизмов и станков; сборка и регулировка сборочных единиц, узлов и механизмов оборудования; виды технологической документации на сборку; применяемый контрольно-измерительный инструмент и приспособления; слесарная обработка и инструмент для сборочных и слесарных работ.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь развития навыков и умений подбора и подготовки материалов и инструментов, работы с контрольно-измерительным инструментом, настройки оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры, сборки и регулировки простых типовых сборочных единиц, узлов и механизмов машин.
Результат обучения: 1) Производит подбор, подготовку материалов и инструментов.
Критерии оценки:
1. Знает механические свойства материалов и их маркировку.
2. Знает виды и назначение рабочего инструмента слесаря.
3. Выполняет заточку слесарного инструмента.
4. Выполняет доводку слесарного инструмента.
5. Выполняет разметку деталей средней сложности.
6. Знает виды припоев и способы их приготовления.
Результат обучения: 2) Настраивает оборудование и контрольно-измерительную аппаратуру.
Критерии оценки:
1. Объясняет устройство, назначение и принцип работы простых и средней сложности узлов механизмов и станков.
2. Знает технические условия на сборку простых и средней сложности узлов механизмов и станков.
3. Знает виды и назначение контрольно-измерительных инструментов и приспособлений.

5. Шикізатты байыту, сүзу және сусыздандыру үшін машина мен агрегаттың жұмыс мақсаты мен принципін біледі.
6. Шаң жою және тазалау үшін машина мен агрегаттың жұмыс мақсаты мен принципін біледі
7. Байыту фабрикасы жабдықтарының мақсаты мен принципін біледі.
8. Металлургиялық машина мен агрегаттар ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорын жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету жүйесі туралы білімі болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорындағы жөндеу жүйесін ұйымдастыра алады.
2. Кәсіпорын жөндеу қызметі құрылымын біледі.
Арнайы модульдер
"111202 2- Механикалық жинақтау жұмысының слесарі" біліктілігі
КҚ 1. Ол таңдауды, оқу материалдарын және құрал-саймандар жасау. Жабдықтар мен аспаптарды реттеу
АМ 01. Материал мен сайманды іріктеу, даярлау. Жабдық пен бақылау-өлшеуіш аппаратурасын баптау
Осы модуль жұмыс, іріктеу үшін қажетті дағдылар мен білімі, оқу материалдарын, құрал, жабдықтар көрсеткштеріне және сынақ құрал-жабдықтар өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модульде білім алушылар зерттеуде келесі білімді меңгерулері тиіс: жалпы ұйымдастыру және жұмыс істеу жиналған компоненттері құралдар мен машиналар; құрастыру және тораптар компоненттері мен жабдықтар тетіктерін реттеу; құрастыру үшін техникалық құжаттаманы түрлері; тексеру қолданбалы және өлшеу құралдары және жарақтары; өңдеу және құрастыру және ұсталық жұмыстар үшін ұста құралы.
Білім алушылар сынақ және өлшеу құралдары, жабдықтар көрсеткштеріне және сынақ құрал-жабдықтармен жұмыс, дағдылары сәйкестік және оқу материалдары мен құралдарын дамыту үшін мүмкіндік береді жұмысын, жинақтау және реттеу қарапайым стандартты жиналыстар, жиналыстар мен машиналардың тетіктерін орындаған маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Материал мен сайманды таңдау, даярлауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар мен оларды таңбалау механикалық қасиеттерін біледі.
2. Ұста жұмыс құралы түрлері мен мақсатын біледі.
3. Орындықтармен қайрауды орындайды.
4. Бұрауыш құралдарының баптауын орындайды.
5. Күрделілігі орташа бөліктерінің орналасуын орындайды.
6. Дайындау үшін сызбамен мен процестер түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдық пен бақылау-өлшеуіш аппаратураны баптау.
Бағалау өлшемдері:
1. Күрделігі қарапайым және орта компонентті құралдар мен машиналар құрылғысы, мақсаты мен қағидатын түсіндіреді.
2. Күрделілігі қарапайым және орта компоненттері құралдар мен машиналар құрастыру үшін техникалық жағдайды біледі.
3. Өлшеу және реттеу аспаптары және құрылғылар түрлері мен мақсаты меңгереді.

4. Выполняет подготовку контрольно-измерительной аппаратуры к работе.
5. Производит работу со специальными приспособлениями.
6. Выполняет работу с универсальными приспособлениями.
7. Знает виды неразъемных соединений и особенности их сборки.
8. Знает виды разъемных соединений и особенности их сборки.
9. Знает виды смазки.
10. Объясняет назначение смазывающих жидкостей и способы их применения.
Результат обучения: 3) Организует рабочее место в соответствии с требованиями безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Знает требования к организации рабочего места и безопасности труда при выполнении сборочных работ.
2. Знает требования к организации рабочего места и безопасности труда при работе с контрольно-измерительным инструментом, проведении измерений.
3. Выполняет требования пожарной безопасности в учебной мастерской.
4. Использует первичные средства пожаротушения.
5. Знает правила поведения при пожаре.
6. Выполняет требования по охране окружающей среды.
7. Знает требования к организации рабочего места и безопасности труда при слесарных работах.
ПК 2. Собирает и регулирует простые и средней сложности узлы, механизмы. Проводит слесарную обработку и пригонку деталей в пределах 7-12 квалитетов с применением универсальных приспособлений. Собирает детали под прихватку и сварку.
СМ 02. Сборка и регулировка узлов, механизмов. Слесарная обработка деталей.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые необходимые для сборки и регулировки простых и средней сложности узлов, механизмов, слесарной обработки и пригонки деталей в пределах 7-12 квалитетов с применением универсальных приспособлений, сборки деталей под прихватку и сварку.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды, способы и схемы сборки; технологический процесс сборки; приспособления, инструмент, оборудование, подъемно-транспортные средства, применяемые при сборке; слесарная обработка и пригонка деталей.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь развития навыков и умений по сборке и регулировке узлов, механизмов; слесарной обработке и пригонке деталей; применении ручного и механизированного инструмента для слесарных и сборочных работ; работы на металлорежущих станках.
Результат обучения: 1) Выполнять сборку и регулировку узлов, механизмов, такелажные работы при сборке.
Критерии оценки:
1. Выполняет соединение деталей и узлов пайкой.
2. Выполняет соединение деталей и узлов клеями.
3. Выполняет соединение деталей и узлов болтами.

4. Сынақ жабдықтарының дайындығын жұмыста жүзеге асырады.
5. Арнайы құрылғылармен жұмысты шығарады.
6. Әмбебап құрылғылармен жұмыс істеуді орындайды.
7. Тұрақты байланыс және олардың құрастыру ерекшелік түрлерін біледі.
8. Алынатын буын және олардың құрастыру түрлерін біледі.
9. Майлау түрлері біледі.
10. Пайдалану үшін сұйық жағар мақсаты мен әдістерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Талаптарына сай жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрастыру жұмыстарын орындаған кезде жұмыс орнындағы ұйымның қауіпсіздігі мен қорғау талаптарын біледі.
2. Сынақ және өлшеу құрал өлшеу жұмыс істеу кезінде жұмыс орнында еңбек ету қауіпсіздігін ұйымдастыру талаптарын біледі.
3. Өрт қауіпсіздік талаптарын семинар тренингін орындайды.
4. Өрт сөндіру бастауыш құралдарын пайдаланады.
5. Өрт болған жағдайда тәртіп, ұстану ережелерін біледі.
6. Экологиялық талаптарды орындайды.
7. Ұсталық жұмыс орнындағы ұйымның қауіпсіздігі мен қорғау талаптарын біледі.
КҚ 2. Іріктеу және басқару элементтері күрделілігі тетіктерін түйіндері қарапайым және орта болып табылады. Әмбебап құралдарды пайдалану арқылы 7-12 квалитет ішінде слесарь өңдеу және қиыстыру бөліктерін орындау, дәнекерлеу және дәнекерлеу үшін элементтерді жинау.
АМ 02. Буын, механизмді жинау әрі реттеу. Тетіктерді ұсталық өңдеу
Осы модуль жабысқақ емес дәнекерлеу және дәнекерлеу үшін құрастыру бөліктерін әмбебап құралдарды пайдалану арқылы, қарапайым және күрделілігі орташа жиналыстар, механизмдер, ұста өңдеу және 7-12 квалитет шегінде бөлшектерді құрастыру және реттеу үшін қажетті дағдылар мен білімді жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модульде білім алушы зерттеуде келесі білімді меңгерулері тиіс: түрлері, әдістері, және құрастыру сызбасы; технологиялық құрастыру процесі; техника, құрал-саймандар, жабдықтар, құрастыру кезінде пайдаланылатын жабдықты өңдеу материалдар; стендтік жұмысы және қиыстыру бөлшектер.
Білім алушылар тетіктерін құрастыру және реттеу үшін дағдыларын дамыту үшін мүмкіндік береді жұмысын орындады деп маңызды болып табылады; ұста өңдеу және қиыстыру бөліктері; металл өңдеу және құрастыру жұмыстары үшін қолмен және электр құралдарын қолдану; білдек жұмыс істейді.
1. Оқыту нәтижесі: 1) Жинау кезінде буын, механизмды реттеу әрі жинау, такелаж жұмысын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тетік пен буынды дәнекермен қосуды орындайды.
2. Тетік пен буынды желіммен қосуды орындайды.
3. Тетік пен буынды бұрандамен қосуды орындайды.

4. Выполняет соединение деталей и узлов холодной клепкой.
5. Выполняет сборку простого узла и механизма.
6. Выполняет сборку механизма средней сложности с применением специальных приспособлений.
7. Выполняет регулировку простого узла и механизма.
8. Выполняет регулировку механизма средней сложности с применением специальных приспособлений.
9. Выполняет сборку деталей под прихватку.
10. Выполняет сборку деталей под сварку.
11. Определяет погрешности сборки механизмов.
12. Выполняет сборку и разборку узлов гидравлических приводов.
13. Выполняет сборку и разборку узлов пневматических приводов.
14. Называет правила строповки и увязки грузов.
15. Называет правила складирования.
16. Выполняет строповку, увязку груза для подъҰма и перемещения.
17. Осуществляет управление тельфером.
18. Выполняет расчҰты по определению посадок, допусков и конусности.
Результат обучения: 2) Выполнять слесарную обработку простых и средней сложности деталей.
Критерии оценки:
1. Выполняет снятие фасок с помощью специального приспособления.
2. Выполняет сверление отверстий по разметке на простом сверлильном станке.
3. Выполняет сверление отверстий пневматическими и электрическими машинками.
4. Выполняет сверление отверстий по кондуктору на простом сверлильном станке.
5. Перечисляет инструменты для рубки и резания металлов.
6. Выполняет рубку металла с использованием режущего инструмента, механизма.
7. Вырубает заготовки различных очертаний из листовой стали.
8. Выполняет резание металлов ручными и механизированными инструментами.
9. Называет и применяет инструмент для опиливания.
10. Перечисляет ручные и механизированные приспособления для получения и обработки отверстий.
11. Выполняет ручную и машинную притирку и доводку.
12. Подбирает материал для детали, соответствующей марки стали.
13. Называет способы контроля качества слесарных работ.
14. Контролирует качество слесарных работ.
15. Определяет погрешности обработки деталей.
Результат обучения: 3) Выполнять сборочные и слесарные работы в соответствии с требованиями безопасности, охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Применяет безопасные и производительные способы и приемы труда.
2. Соблюдает требования пожарной безопасности и производственной санитарии при выполнении слесарных работ.
3. Соблюдает требования пожарной безопасности и производственной санитарии при выполнении сборочных работ.
4. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении такелажных работ.
ПК 3. Проводит испытание собираемых узлов и механизмов. Устраняет дефекты, обнаруженные при сборке и испытании узлов и механизмов. Проверяет правильность сборки со снятием эксплуатационных диаграмм и характеристик
СМ 03. Испытание собираемых узлов и механизмов. Контроль качества выполненных работ и устранение обнаруженных дефектов.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения испытаний собираемых узлов и механизмов, устранения дефектов, обнаруженных при сборке и испытании узлов и механизмов, проверки правильности сборки со снятием эксплуатационных диаграмм и характеристик.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды и способы испытаний, виды дефектов и способы их устранения, наладка и регулировка собираемых узлов и механизмов; конструкции, кинематические схемы и принцип работы испытуемых узлов и механизмов, их эксплуатационные характеристики.
Результат обучения: 1) Проводить испытания собираемых узлов и механизмов.
Критерии оценки:
1. Проводит испытания собранного узла, механизма.
2. Объясняет правила проведения испытания собранного узла на специальной установке или стенде.
3. Объясняет правила проведения испытания собранного узла на гидравлическом прессе.
4. Проводит сборку и регулировку зубчатых передач, установку боковых и радиальных зазоров согласно чертежам и техническим условиям.
5. Выполняет испытание собранных узлов и механизмов в соответствии с требованиями безопасности, охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
Результат обучения: 2) Проводить контроль качества выполненных работ и устранять обнаруженные дефекты.
Критерии оценки:
1. Выполняет проверку правильности сборки машины, станка или агрегата.
2. Называет правила сдачи машины, оформления акт сдачи.
3. Перечисляет дефекты сборки узла.
4. Объясняет причины дефектов сборки узла.
5. Объясняет способы устранения дефектов.

4. Тетік пен буынды салқын тойтармамен қосуды орындайды.
5. Қарапайым буын мен механизмді жинайды.
6. Арнайы айлабұйымды қолданып орташа қиын механизмді жинайды.
7. Қарапайым буын мен механизмді реттейді.
8. Арнайы айлабұйымды қолданып орташа қиын механизмді баптайды.
9. Қармауышпен тетікті жинайды.
10. Дәнекермен тетікті жинайды.
11. Механизм жинау ақауын анықтайды.
12. Гидрожетекбуынын жинау әрі бұзуды орындайды.
13. Пневможетек буынын жинау әрі бұзуды орындайды.
14. Эүктерді тіркеу әрі байлау ережесін айтады.
15. Қоймалау ережесін атайды.
16. Жүкті көтеру әрі жылжыту үшін тіркейді, байлайды.
17. Тельфербі басқарады.
18. Шақтатама, қондырма әрі конустықты анықтау есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қарапайым әрі орташа қиындықты тетікке ұсталық өңдеу жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Арнайы айлабұйыммен ернемекті алады.
2. Қарапайым бұрғылау білдегінде текіс теседі.
3. Пневматикалық әрі электр машинкамен тесікті теседі.
4. Қарапайым бұрғылау білдегіндекондуктормен тесік теседі.
5. Металды кесу әрі шабу сайманын атайды.
6. Кесуші сайман, механизммен металды кеседі.
7. Табақ болаттан түрі үлгідегі дайындаманы кесіп алады.
8. Қол және механикаланған сайманның көмегімен металды кеседі.
9. Кесіп алу сайманын атайды әрі қолданады.
10. Тесікті алу әрі өңдеуге қажетті қол әрі механикаланған айлабұйымды атайды.
11.Қол әрі машинамен қыру әрі жеткізу ді орындайды.
12.Болаттын сәйкес маркасына қарай материалды таңдайды.
13. Ұсталық жұмысты бақылау тәсілдерін атайды.
14. Ұсталық жұмыс сапасын тексереді.
15. Тетікті өңдеудің ақауларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Талаптарына сай жинақтау әрі ұсталық жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Еңбектің қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін қолданады.
2.Ұсталық жұмыс орындау кезінде өрт қауіпсіздігі мен өндірістік гигиенаны сақтайды.
3.Құрастыру жұмыстарын орындаған кезде өрт қауіпсіздігі және өндірістік гигиена ережелерін орындайды.
4.Көтергіш жұмысты орындау кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
КҚ 3. Жиналған бірлік және тетіктерін сынақтар жүргізеді. Құрастыру және жиналыстар мен механизмдерін тестілеу табылған кемшіліктерді жояды. Жедел диаграммалар мен ерекшеліктері жою дұрыс жинағын тексеру
АМ 03. Жиналатын буын мен механизмді сынау. Орындалған жұмыстың сапасын бақылау және анықталған ақауды жою
Осы модуль жұмыс өнімділігі, жиналған бірлік мен тетіктерін сынақ жүргізу үшін қажетті дағдылар мен білімді, жиналыстар мен тетіктерін құрастыру және сынау кезінде анықталған ақауларды жоюды сипаттау, пайдалану диаграмма мен сипаттаманы алумен жинаудың дұрыстығын тексеру.
Аталмыш модульде білім алушы зерттеуде келесі білімді меңгерулеріі тиіс: сынау түрлері және әдістері, ақаулар мен оларды шешу түрлері, пайдалануға беру және жиналған бөлімшелер мен тетіктерін реттеу; жобалау, кинематикалық схемасы және олардың буыны мен механимзедірінің атқарылуы туралы сынақ қағидаты мен пайдалану сипаттары.
Білім алушы сапаны бақылау орындайды, дағдыларын дамыту үшін мүмкіндік береді: жиналған механизмдер мен бірліктердің техникалық құжаттамасы, орнату және реттеу жұмысының статикалық және динамикалық теңгерімдеу бөліктері және құрастыру тетіктерінің қате өңдеуін анықтау, механизм мен тетіктерін құрастыру қабілетін тексеру жұмыстарын орындайтын жұмыстың сапсы мен анықталған кемшіліктерді жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Жиналатын буын мен механизмке сынақ жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жинақталған механизмі мен буынға сынақ жүргізеді.
2.Арнайы қондырғы немесе стендте жиналған буынды сынау ережелерін түсіндіреді.
3.Гидравликалық баспақта жиналған буынның сыналуы туралы ережесін түсіндіреді.
4.Сызбалар мен техникалық шарттарға сәйкес қыр әрі радиал саңылауды ортану, тісті берілісті жинау әрі реттеуді жүргізеді.
5.Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғау, қауіпсіздік талаптарына сәйкес жиналған механизм мен буынға сынақ жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орындалу сапасына бақылау жасау, анықталған ақауды жою.
Бағалау өлшемдері:
1.Машина құрастыру, машина немесе құрылғыны тексеруді орындайды.
2.Машина тапсыру ережелерін атайды, тапсыру актін ресімдейді.
3.Буынды жинау ақауларын атайды.
4.Буынды жинақтау ақаулары себептерін түсіндіреді.
5. Ақауларды қалай жою жолдарын түсіндіреді.

6. Объясняет способы и приемы выполнения статической и динамической балансировки.
7. Проводит статическую балансировку.
8. Проводит динамическую балансировку.
9. Перечисляет приемы наладки и регулировки при сборке узлов и механизмов.
10. Перечисляет меры предупреждения деформации деталей.
11. Определяет погрешности обработки деталей и сборки механизмов.
Результат обучения: 3) Уметь работать с технической документацией.
Критерии оценки:
1. Объясняет конструкцию, назначение и принцип работы узлов и механизмов маши и станков.
2. Читает чертежи.
3. Читает кинематические схемы.
4. Называет виды и формы технологической документации на сборку.
5. Снимает диаграммы и характеристики результатов испытания.
6. Читает эксплуатационные диаграммы и характеристики.
Квалификация "111203 2 Слесарь-ремонтник"
ПК 4. Проводит разборку, ремонт, сборку средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин. Выполняет такелажные работы при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов
СМ 04. Разборка, ремонт, сборка средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин. Такелажные работы при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения разборки, ремонта, сборки средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин, выполнения такелажных работ при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: устройство, назначение, взаимодействие основных сборочных единиц, узлов механизмов ремонтируемого оборудования; виды и технология ремонта промышленного оборудования; основные приемы выполнения работ по разборке, ремонту, сборке средней сложности узлов и механизмов; смазке и смазочных материалах, проведение такелажных работ.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь развития навыков и умений проведения разборки, ремонта, сборки и смазки средней сложности узлов и механизмов, дефектовки и восстановления деталей, изготовления простых и средней сложности приспособлений для ремонта и сборки.
Результат обучения: 1) Проводить разборку, ремонт, сборку средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин.
Критерии оценки:
1. Осуществляет разборку и сборку средней сложности сборочных единиц и механизмов машин и агрегатов металлургического производства.
2. Выполняет слесарные операции для обработки средней сложности деталей.

6. Статикалық және динамикалық теңгеру орындау әдістері мен тәсілдерін түсіндіреді.
7.Статикалық теңдестіруді жүргізеді.
8.Динамикалық теңгеру жүргізеді.
9. Түзету әдістері мен жабдық пен механизм құрастыруды түзетуді атайды.
10.Тетіктердің бұзылуының алдын алу шараларын атайды.
11. Бөлшектері мен құрастыру тетіктерінің қате өңделуін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық құжатпен жұмыс жасау.
Бағалау өлшемдері:
1.Машина мен білдектің буны мен механизмдерін құрылымы, жұмсалу мақсаты мен жұмыс жасау қағидатын түсіндіреді.
2.Сызбаларды оқиды.
3.Кинематикалық сызба қорытындысын жасайды.
4. Құрастыруға арналған техникалық құжаттама түрлері мен нысандарын сипаттайды.
5. Диаграмманы және сынау нәтижелері техникалық сипаттамаларын түсіреді.
6. Пайдалану диаграммасы мен сипаттамаларын оқиды.
"111203 2- Слесарь-жөндеуші" біліктілігі
КҚ 4. Күрделілігі орташа бөлшектер мен жабдықтар тетіктерін, жиналыстар мен машиналар бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жүргізу. Қарапайым көтергіш құралдары мен тетіктерін пайдалана отырып, тауарларды өткiзген кезде такелажбен орындау
АМ 04. Жабдық, агрегат пен машина орташа қиындықты буын мен тетіктерін бұзу, жөндеу, жинау. қарапайым жүккөтергіш құрал мен механизм көмегімен жүктерді жылжыту кезіндегі такелаж жұмыстары
Бұл модуль күрделілігі орташа бөлшектер мен жабдықтар тетіктерін, жиналыстар мен машиналар құрастыру қарапайым көтергіш құралдары мен тетіктерін пайдалана отырып, тауарларды өткiзген кезде операцияларды жүкті көтеруді орындау, бөлшектеу, жөндеу үшін қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модульде білім алушылар зерттеуде мынадай білім, мақсатын жүргізе алады: негізгі құрастыру бірліктерінің өзара іс-қимылды, механизм мен жабдықтардың бірлігін меңгеру; технология және өнеркәсіптік жабдықтарды жөндеу түрлері; буын мен механизмдерді және күрделігі орташа бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша жұмыстардың негізгі әдістері; май және майлау материалдары, такелаж жұмыстарын өткізу.
Білім алушыларына жабдық пен тетіктердің күрделілігі орташа ақаулықтын жою және бөлшектерін қалпына келтіру, бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және майлау дағдылары мен қабілеттерін дамыту үшін мүмкіндік береді, күрделілігі қарапайым және орташа айлабұйымды жөндеу және құрастыру үшін құрылғылардың өндірісін орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдық, агрегат пен машинаның
буыны мен механизмдерін бұзу, жөндеу,
қиындығы орташа жинауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Металлургиялық өндіріс машинасы, механизм мен агрегаттың жинау бірдігін қиындығы ортана бұзу әрі жинауды жүзеге асырады.
2.Күрделілігі орташа бөлшектерді өңдеу үшін слесарлық операцияларды орындайды.

3. Называет виды износа деталей и узлов оборудования, величину допускаемого износа.
4. Производит дефектовку средней сложности деталей.
5. Составляет дефектную ведомость.
6. Перечисляет правила ведения журнала дефектов.
7. Осуществляет восстановление изношенных деталей.
8. Производит ремонт средней сложности сборочных единиц и механизмов машин и агрегатов металлургического производства.
9. Составляет карту смазки и осуществляет смазку средней сложности узлов агрегатов и машин.
10. Читает средней сложности чертежи оборудования.
11. Знает правила применения ручного и механизированного инструментов.
12. Знает правила применения контрольно-измерительного инструмента.
14. Знает основные свойства обрабатываемых материалов.
15. Знает основные смазочные материалы, их свойства и правила выбора.
Результат обучения: 2) Выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает правила строповки, подъема и перемещения грузов.
2. Знает правила эксплуатации простых грузоподъемных средств и механизмов.
3. Знает назначение и устройство простых такелажных приспособлений.
4. Осуществляет строповку, подъем и перемещение грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонтные работы в соответствии с требованиями безопасности, охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует безопасные методы и приемы труда при выполнении работ по разборке, ремонту и сборке узлов и механизмов машин и агрегатов.
2. Знает правила пожарной безопасности при ведении ремонтных работ.
3. Знает требования по охране окружающей среды при ведении ремонтных работ.
4. Выполняет ремонтные работы с соблюдением безопасных методов и приемов труда.
5. Выполняет такелажные работы с соблюдением безопасных методов и приемов труда.
ПК 5. Проводит испытание, регулирование, наладку узлов и механизмов металлургического оборудования, агрегатов и машин, сдачу после ремонта. Испытывает и регулирует сложное металлургическое оборудование под руководством слесаря более высокой квалификации
СМ 05. Испытание, регулирование, наладка узлов и механизмов металлургического оборудования, агрегатов и машин, сдача после ремонта
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения испытаний, регулирования, наладки узлов и механизмов металлургического оборудования, агрегатов и машин, сдачи после ремонта.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: устройство, назначение, взаимодействие основных узлов и механизмов ремонтируемого оборудования; технические условия на испытание, регулировку и приемку сборочных единиц (узло3) и механизмов; правила и последовательность проведения статических и динамических испытаний; безопасные методы и приемы труда при регулировании, испытании и наладке металлургического оборудования.
Важно, чтобы обучающиеся практически выполнили работу по проведению статических и динамических испытаний, регулированию и наладке средней сложности узлов и механизмов металлургического оборудования, агрегатов и машин.
Результат обучения: 1) Проводить испытание, регулирование, наладку узлов и механизмов металлургического оборудования, агрегатов и машин, сдачу после ремонта.
Критерии оценки:
1. Осуществляет регулирование режимных параметров оборудования, агрегатов и машин средней сложности.
2. Проводит статические испытания агрегатов и машин средней сложности.

3. Жабдық буыны мен тетіктерінің тозу түрін атайды, болуы мүмкін тозудың шамасын көрсетеді.
4.Күрделілігі орташа бөлшектердің ақаулығын жояды.
5.Ақау тізімдемесін жасайды.
6. Ақау журналын жүргізу ережелерін атайды.
7.Тозған бөлшектерді қалпына келтіру қамтамасыз етеді.
8. Металлургиялық өндіріс машиналары мен тетіктерінің бірлігі мен мезанизмдерінің орташа күрделі жөндеуді жүргізеді..
9.Агрегат пен машина буынының орташа күрделі майлауын жүзеге асырады дәне майлау картасын құрастырады.
10. Жабдықтардың орташа күрделі сызбасын оқиды.
11. Қол және механикаландырылған құралдарды қолдану ережелерін біледі.
12. Бақылау-өлшеуіш сайманын қолдану ережелерін біледі.
13. Өңделген материалдардың негізгі қасиеттерін біледі.
14. Негізгі жағармайларды біледі, олардың қасиеті мен таңдау ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қарапайым жүккөтергіш құрал мен механизм к
өмегімен жүктерді жылжытудағы
такелаждық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Көлік, арқанмен көтеру және жылжыту ережелерін біледі.
2.Қарапайым көтергіш құралдары мен тетіктерін пайдалану ережелерін біледі.
3. Мақсаты мен құрылғысы қарапайым көтергіш құрылғыларды біледі.
4. Қарапайым көтергіш құралдары мен тетіктерін пайдалана отырып, тауарларды, көтеру және қозғалысын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпсіздік техникасы,
еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі.
Қоршаған ортаны қорғау талаптарына сай
жөндеу жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Машиналар мен агрегат буыны мен тетіктерін бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша жұмыс істеу кезінде қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін көрсетеді.
2. Жөндеуді басқаруда өрт қауіпсіздігі ережелерін біледі.
3. Жөндеу жүргізу кезінде қоршаған ортаны сақтау талаптары туралы біледі.
4. Қауіпсіз тәжірибе мен жұмыс әдістеріне сәйкес жөндеуді орындайды.
5.Қауіпсіз тәжірибе мен жұмыс әдістеріне сәйкес такелаж жұмыстарын орындайды.
КҚ 5. Тест, бақылау, металлургиялық жабдықтарды жиналыстар мен тетіктерін түзету, машина жабдықтары және көлік, жөндеу жұмыстарынан кейін жеткізуді жүзеге асыру. Тесттер және слесарь жоғары біліктілік жетекшілігімен кешенді металлургиялық жабдықтарды бақылау
АМ 05. Металлургиялық жабдық, агрегат пен машина, буыны мен механизмдерін сынау, реттеу, баптау, жөндеуден кейін тапсыру
Осы модуль жұмыс өнімділігі, дағдылары мен тексеру үшін қажетті білім, бақылау, металлургиялық жабдықтарды механизмдер мен бірліктердің түзету, машина жабдықтары және көлік, жөндеу жұмыстарынан кейін жеткізуді сипаттайды.
Аталмыш модуль оқушылардың зерттеу мынадай білімді, мақсатын, мен тетіктерін, жабдықтардың негізгі компоненттерінің өзара іс-қимылын меңгеру тиіс; құрастыру бірлік (тораптар) және тетіктерін сынау, реттеу және қабылдау үшін техникалық сипаттамалары; ережелер мен статикалық және динамикалық сынақтар тізбегі; қауіпсіз практикасы мен металлургиялық жабдықтарды реттеу, сынау және пайдалану жұмысының қауіпсіз әдістері мен тәсілдері.
Білім алушылар осы модульді оқыған кезде мына нақты білімдерін игергені маңызды: статикалық әрі динамикалық сынақты жүргізу, металлургиялық жабдықтар, агрегаттар мен машиналар буны мен механимздерін қиындығы орташа механизм мен торапты реттеу әрі баптау.
Оқыту нәтижесі: 1) Металлургиялық жабдықтың тетігі мен буындарын сынау, реттеу, баптау және жөндеуден соң тапсыруды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жабдықтар, дана және күрделілігі орташа машиналардың реттеу режимі параметрлерін қамтамасыз етеді.
2.Күрделілігі орташа агрегат пен машинаға статикалық сынау жүргізеді.

3. Проводит динамические испытания агрегатов и машин средней сложности.
4. Производит регулирование сложного металлургического оборудования под руководством слесаря более высокой квалификации.
5. Проводит испытания сложного металлургического оборудования под руководством слесаря более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Выполнять испытания, наладку и регулирование в соответствии с требованиями безопасности, охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Перечисляет безопасные методы и приемы труда при регулировании, испытании средней сложности и сложного металлургического оборудования.
2. Выполняет работы с соблюдением безопасных методов и приемов труда.
3. Называет правила пожарной безопасности при испытаниях, наладке и регулировании.
4. Перечисляет требования по охране окружающей среды при испытаниях, наладке и регулировании.
Квалификация "111204 3 – Техник-механик"
ПК 6. Изучает условия работы оборудования, отдельных узлов и деталей с целью выявления, и устранения причин их преждевременного износа
СМ 06. Условия работы оборудования, отдельных узлов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для изучения условий работы оборудования, отдельных узлов и деталей с целью выявления, и устранения причин их преждевременного износа.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить знания о назначении, конструкции, принципе работы машин и агрегатов металлургического производства, электрооборудовании машин и агрегатов; условиях работы и факторах, влияющих на износ машин и агрегатов; видах разрушения и износа деталей; способах определения преждевременного износа деталей.
Важно, чтобы обучающиеся практически выполнили работу, которая позволяет достичь развития навыков и умений при выполнении проектных и проверочных расчетов деталей и узлов машин металлургического оборудования, расчетов кинематических и силовых параметров приводов машин, расчетов технологических параметров, определении видов разрушения и износа деталей, обосновании причин их возникновения, определении расхода смазочных материалов для основных узлов трения.
Результат обучения: 1) Определять износ деталей и узлов, обосновывать причины его возникновения. Разрабатывать мероприятия по устранению преждевременного износа деталей и узлов.
Критерии оценки:
1. Перечисляет виды износа.
2. Называет допускаемые величины износа деталей.
3. Определяет величину износа детали методом сравнения фактических размеров с допускаемыми величинами.
4. Называет причины возникновения износа.
5. Перечисляет мероприятия по устранению преждевременного износа деталей и узлов.
6. Называет способы повышения износостойкости деталей.
Результат обучения: 2) Знать технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации оборудования металлургического предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, конструкцию и принцип работы машин и агрегатов для дробления, просеивания и разделения горной массы.
2. Знает назначение, конструкцию и принцип работы машин и агрегатов для обогащения, фильтрации и обезвоживания сырья, оборудования обогатительных фабрик.
3. Знает назначение, конструкцию и принцип работы машин и агрегатов доменных цехов.
4. Знает назначение, конструкцию и принцип работы машин и агрегатов сталеплавильных цехов.
5. Знает назначение, конструкцию и принцип работы машин и агрегатов для производства и отделки проката.
6. Знает назначение, конструкцию и принцип работы оборудования обогатительных фабрик.
7. Рассчитывает кинематические и силовые параметры приводов машин и агрегатов.
8. Рассчитывает технологические параметры.
9. Знает режимы работы и правила эксплуатации оборудования металлургических предприятий.

3. Күрделілігі орташа агрегат пен машинаға динамикалық сынау жүргізеді.
4. Біліктілігі жоғары жетекші басшылығымен күрделі металлургиялық жабдықтарды реттеуді жүргізеді.
5. Біліктілігі жоғары жетекші басшылығымен күрделі металлургиялық жабдықтарды сынауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауыпсіздік техникасы, еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, жөндеу жұмыстарын орындау талаптарына сай сынау, баптау, реттеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орта және күрделі қиындықты металлургиялық жабдықтарға сынақ жүргізгендегі қауіпсіз еңбек тәсілі мен әдістерін атап береді.
2.Қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін сатақй отырып жұмыс орындайды.
3. Тестілеу, сынау, түзету және реттеу кезінде өрт қауіпсіздік ережелерін атайды.
4.Сынау, баптау әрі реттеу кезінде қоршаған ортаны сақтау талаптарын атайды.
"111204 3 – Техник-механик" біліктілігі
КҚ 6.Жабдық, жеке буын жұмыс шарты мен тетігін ерте тозу себептерін анықтау және жою мақсатында мәліметтерін зерттеу
АМ 06. Жабдық, жеке буын жұмыс шарты
Осы модуль ерте тозу себептерін анықтау және жою мақсатында, жабдықтың жұмыс жағдайларын, жеке тораптар мен компоненттерін зерттеу үшін қажетті дағдылар мен білімді жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модульде машиналар мен компоненттерін амортизация қозғайтын жұмыс шарттары мен факторлары; модуль оқушылардың зерттеу мақсатында білімдерін, құрылымын, металлургиялық өндіріс, электр машиналар мен компоненттерін машиналар мен компоненттерінің жұмысының принципін меңгеру тиіс; залалды түрлері мен тозу; бөлшектерді уақытынан бұрын істен анықтау сипатталған.
Білім алушылар іс жүзінде бөліктері мен металлургиялық жабдықтар машиналар компоненттерін жобалау және тексеру есептеулер орындау дағдыларын дамыту үшін мүмкіндік береді жұмысын аяқтады, деп маңызды кинематикалық және электр параметрлері машиналар дискілерде, технологиялық параметрлерін есептеу есептеулер, сынған түрлерін анықтау мен бөлшектер тозу, олардың себептерін негіздейтін негізгі үйкеліс бірлік үшін жағар май материалдарының шығынын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Буын мен тетіктің тозуын, оның туындау себептерін негіздеуді көрсету. Тетік пен буынның уақытынан ерте тозуын жою шараларын әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Тозу түрлерін атайды.
2.Бөлшектерді рұқсат етілген мөлшерде тозу түрлерін атайды.
3. Рұқсат етілген мәндері бар нақты өлшемдерін салыстыру арқылы тозуы бөлшектерді көлемін анықтайды.
4. Тозу себептері туралы белгілерді атайды.
5. Бөлшектер мен агрегаттардың уақытынан бұрын істен шығуын жою бойынша шараларды біледі.
6. Бөлшектер тозуға төзімділігін арттыру жолдарын қарастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Металлургиялық кәсіпорын жабдықтарын пайдалану ережелері мен жұмыс кестесі, жұмсалуы, ерекшеліктерін, техникалық сипатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Тау массасын үгіту, сүзу және бөлу үшін машина мен агрегаттың жұыс мақсаты, құрылымы мен жұмыс қағидатын біледі.
2. Байыту фабрикасы жабдықтары, шикізатын байыту, сүщу әрі сусыздандыру үшін машина мен агрегаттың жұмыс мақсаты, құрылымы мен жұмыс қағидатын біледі.
3. Домна меші машина мен агрегатының жұмыс мақсаты мен құрылымы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
4. Болатбалқыту цехы машина мен агрегатының жұмыс мақсаты мен құрылымы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
5. Илемді өндіру әрі баптаудың машина мен агрегатының жұмыс мақсаты мен құрылымы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
6. Байыту фабрикасы жабдықтарының машина мен агрегатының жұмыс мақсаты мен құрылымы және жұмыс істеу қағидатын біледі.
7. Машина мен агрегат жетегі кинематикалық әрі күштік көрсеткіштерін есептейді.
8. Технологиялық көрсеткіштерді есептейді.
9. Металлургия өндірісі жабдықтарын пайдалану ережесі мен жұмыс кестесін біледі.

10. Анализирует условия работы машин и агрегатов.
11. Знает конструктивные особенности машин и агрегатов.
Результат обучения: 3) Выбирать и анализировать смазочные материалы для деталей и узлов оборудования, машин и агрегатов.
Критерии оценки:
1. Называет виды и область применения смазочных материалов.
2. Называет характеристики смазочных материалов.
3. Осуществляет подбор смазочных материалов.
4. Определяет расход смазочных материалов.
5. Знает системы смазки.
6. Знает виды трения.
Результат обучения: 4) Знать электрооборудование машин и агрегатов.
Критерии оценки:
1. Знает разновидности электроприводов машин.
2. Читает схему электроснабжения предприятия.
3. Знает принцип действия аппаратов управления и защиты.
4. Контролирует работу электрооборудования подъемно-транспортных машин.
5. Проводит профилактический осмотр оборудования и агрегатов.
6. Контролирует работу электрооборудования металлургического производства.
ПК 7. Организует работу структурного подразделения
СМ 07. Организация работы структурного подразделения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации работы структурного подразделения (цеха, участк1).
При изучении модуля обучающиеся должны освоить знания о нормативных, методических и других руководящих материалах по проведению ремонта оборудования, основах организации и технологии ремонтных работ, монтаже, регулировке и наладке оборудования, правилах и нормах охраны труда и пожарной безопасности.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь развития навыков и умений выполнения расчетов, необходимых для составления заявок и спецификаций на запасные части, материалы, инструмент, смазочные материалы и др., составления ремонтной документации, разработки мероприятий по улучшению эксплуатации, содержанию и ремонту оборудования.
Результат обучения: 1) Организовать работу по проведению текущих и капитальных ремонтов.
Критерии оценки:
1. Определяет нормы времени для ремонта машин и агрегатов.
2. Знает виды ремонтов.
3. Знает способы и методы проведения ремонтов.
4. Объясняет структуру ремонтного хозяйства предприятия.
5. Определяет ремонтный цикл машины, агрегата.
6. Составляет месячный график ремонта оборудования.
7. Составляет годовой график ремонта оборудования.
8. Объясняет, как планируется и оформляется заказ на ремонтно-эксплуатационный материал.
9. Выполняет расчҰт необходимого количества смазки для проведения ремонта узла, машины.
10. Составляется дефектную ведомость на ремонт машины.
11. Знает и составляет ведомость необходимых материалов, инструментов и приспособлений для проведения ремонта машины.
12. Знает обязанности эксплуатационного, ремонтного и инженерно-технического персонала.
13. Проводит инструктаж по технике безопасности
Результат обучения: 2) Обеспечивает безопасные условия труда.
Критерии оценки:
1. Знает стандарты в области безопасности труда, безопасных производственных процессов.
2. Применяет функции, формы и методы работы отдела охраны труда и техники безопасности предприятия.
3. Соблюдает требования к организации рабочего места с учетом безопасности труда, охраны здоровья и работоспособности трудящихся.
4. Анализирует основные виды производственного травматизма.
5. Владеет навыками расследования, оформления и учета несчастных случаев на производстве.
6. Перечисляет вредные производственные факторы и их влияние на организм человека.
7. Определяет параметры искусственного и естественного освещения.
8. Определяет параметры механической вентиляции.
Результат обучения: 3) Организовать и планировать производство.
Критерии оценки:
1. Знает производственную структуру предприятия.
2. Классифицирует цеха и производственные участки.
3. Характеризует и сравнивает предприятия различных форм собственности.
4. Классифицирует производственные фонды предприятия.
5. Планирует нормирование оборотных средств.
6. Определяет источники образования и пополнения оборотных средств.
7. Определяет первоначальную, балансовую и остаточную стоимость основных средств.
8. Рассчитывает норму амортизации основных средств.
9. Рассчитывает эффективность использования основных средств и оборотных средств.

10. Машиналар мен агрегаттар жұмыс жасау шарттарын біледі
11. Машиналар мен агрегаттардың жобалау ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдық, машина мен агрегат тетігі мен буынының майлау материалын таңдау әрі сараптау.
Бағалау өлшемдері:
1.Майлау және жанар-жағармай материалдарын қолдану белгілерін біледі.
2.Майлау материалдарының сипаттамаларын біледі.
3. Майлау материалдарын іріктеуді жүзеге асырады.
4. Майлау материалының шығынын анықтайды.
5. Майлау жүйесін біледі.
6.Үйкеліс түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Машина мен агрегат электр жабдықтарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Машина электржетегінің түрлерін біледі.
2. Кәсіпорынның электрмен жабдықтау сызбасын біледі.
3. Басқару және қорғау құрылғыларының принципін біледі.
4. Көтеру-көлік машиансы электр жабдықтары қызметін бақылауды жүзеге асырады.
5. Жабдық және агрегатты жоспарлы тексеруді жүргізеді.
6.Металлургия өндірісі электржабдықтарын жұмысын бақылауды жүзеге асырады.
КҚ 7. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
АМ 07. Құрылымдық бөлімшенің жұмысы
Осы модуль жұмыс өнімділігі, құрылымдық бөлімшенің (цех, учаске) ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар зерттеу жабдықтарды жөндеу үшін, нормативтік-әдістемелік және басқа да нұсқаулар материалдарды білімді, ұйымдастыру және технологиясы жөндеу, монтаждау, жабдықтарды баптау және іске қосу, ережелер мен еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормаларын меңгеруі тиіс.
Білім алушылар осы жұмыстарды орындау кезінде дағдылары мен қабілеттерін дамытуға мүмкіндік алады: бөлшектер, материалдар, құралдар, жанар-жағармай материалдар, тапсырыстарды мен техникалық дайындау үшін қажетті есептеулерді орындау, жөндеу құжаттамасын, жұмысын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу, техникалық қызмет көрсету және жабдықты пайдалану, ұстау әрі жөндеуді жақсарту шараларын әзірлеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағымдық әрі капиталдық жөндеу жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Машиналар мен агрегаттарды жөндеу үшін рұқсат уақытты анықтайды.
2.Жөндеу түрлерін біледі.
3.Жөндеу жүргізу жолдары мен әдістерін меңгереді.
4. Кәсіпорын жөндеу шаруашылығын құрылымын түсіндіреді.
5.Машина, агрегаттың жөндеу циклын анықтайды.
6. Жабдықтарды жөндеудың айлық кестесін дайындайды.
7. Жабдықтарды жөндеудың жылдық кестесін дайындайды.
8.Жөндеу-пайдалану материалына тапсырыс қалай жоспарланатынын әрі ресімделетінін түсіндіреді.
9. Буын, машинаны жөндеу жүргізу үшін майдың қаншалықты қажет екенін есептеуді орындайды.
10. Машиналарды жөндеу және компонент жөндеуді біледі.
11. Машинаның жөндеу үшін қажетті материалдарды, құралдар мен құрылғылардың мәлімдеме біледі және болып табылады.
12. Инженерлік-техникалық және жөндеу, пайдалану персонал қ міндеттерін біледі.
13. Қауіпсіздіктехникасы бойынша нұсқаулық жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіз еңбек ету
жағдайын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1.Еңбекті қорғау саласындағы стандарттар өндірістік қауіпсіздік процесстерді біледі.
2. Еңбек жағдайлары үдемелі реттеу стандарттарын меңгерген.
3. Кәсіпорынның еңбекті қорғау және қауіпсіздік бөлімінің жұмысы функциялары, құқықтары, нысандары мен әдістерін меңгерген.
4.Қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін ауысым басшысы, шебер, бригадир құқықтары мен міндеттерін біледі.
5. Қауіпсіздік, денсаулығы мен қызметкерлер денсаулығының ескере отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру үшін талаптарды біледі.
6. Өндірістік жарақаттануды талдау негізгі түрлерін біледі.
7. Жұмыста жазатайым оқиғаларды тергеп-тіркеу және есепке алу тәртібін біледі.
8. Өндірістік зиянды факторлар мен олардың адам организміне әсерін біледі.
9. Жұмыс аймағында температура мен ауаның ұтқырлық нормативтік талаптарды біледі.

10. Проводит расчет производственных запасов.
11. Рассчитывает численность основных и вспомогательных рабочих.
12. Рассчитывает годовой фонд заработной платы.
13. Рассчитывает калькуляцию себестоимости продукции.
14. Составляет смету затрат на капитальный ремонт оборудования.
15. Объясняет, как проводить налоговые расчеты.
16. Рассчитывает экономическую эффективность производства.
17. Составляет оперативные план-графики.
18. Составляет сетевой график.
19. Составляет основные статьи бизнес-плана.
ПК 8. Проводит работы по эксплуатации, техническому обслуживанию оборудования промышленных предприятий
СМ 08. Эксплуатация, техническое обслуживание, ремонт и монтаж оборудования промышленных предприятий
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения работ по эксплуатации и техническому обслуживанию оборудования промышленных предприятий.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить знания о правилах технической эксплуатации оборудования, комплексе мероприятий по техническому обслуживанию, проактивном техническом обслуживании, методах и способах технического диагностирования оборудования. Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь развития навыков и умений по разработке технической документации для проведения ремонта, мониторингу состояния и определения остаточного ресурса работы оборудования, дефектации деталей и узлов, разработке технологии ремонта и монтажа, восстановлению деталей и узлов оборудования.
Результат обучения: 1) Осуществляет контроль за соблюдением правил технической эксплуатации оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает меры по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий.
2. Разрабатывает комплекс профилактических работ для машины или агрегата.
3. Перечисляет комплекс мероприятий по контролю механической, гидравлической и пневматической систем.
4. Разрабатывает мероприятия для устранения отказов оборудования при эксплуатации.
5. Осуществляет контроль работы механической системы.
6. Осуществляет контроль работы гидравлической системы.
7. Осуществляет контроль работы пневматической системы.
8. Объясняет, как производится настройка и регулировка оборудования.
Результат обучения: 2) Проводит диагностику оборудования, применяет прогрессивные методы ремонта и технического обслуживания.
Критерии оценки:
1. Знает виды и методы диагностики оборудования.
2. Перечисляет приборы неразрушающего контроля, их назначение и принцип работы.
3. Осуществляет неразрушающий контроль узлов и механизмов машины.
4. Анализирует результаты диагностирования оборудования.
5. Определяет остаточный ресурс работы оборудования.
6. Разрабатывает мероприятия, составляющие комплекс технического обслуживания.
7. Составляет график технического обслуживания машины или агрегата.
ПК 09. Проводит ремонту и монтажу оборудования промышленных предприятий
СМ 09. Ремонт, монтаж оборудования промышленных предприятий
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения ремонту и монтажу оборудования промышленных предприятий.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить знания о правилах составления технической документации для проведения ремонта, технологии ремонта и монтажа машин и агрегатов металлургического производства, планировании и нормировании ремонтных работ, безопасности труда при ремонтных и монтажных работах.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь развития навыков и умений по разработке технической документации для проведения ремонта, мониторингу состояния и определения остаточного ресурса работы оборудования, дефектации деталей и узлов, разработке технологии ремонта и монтажа, восстановлению деталей и узлов оборудования.
Результат обучения: 1) Организует и проводит работы по ремонту оборудования, обеспечивает безопасное проведение ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Выявляет и устраняет дефекты во время эксплуатации оборудования.
2. Знает правила ведения агрегатного журнала.
3. Разрабатывает технологический процесс ремонта узла, машины.
4. Разрабатывает проект организации работ.
5. Составляет ведомость объема ремонтных работ.
6. Составляет акт передачи оборудования в ремонт.
7. Составляет оперативный план-график ремонта, разрабатывает графики планово-предупредительных и капитальных ремонтов.
8. Определяет методы восстановления детали или узла машины.
9. Разрабатывает технологическую карту восстановления детали.

10. Жасанды және табиғи жарық параметрлерін анықтайды.
11. Механикалық желдету параметрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісті ұйымдастыру әрі жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:
1.Кәсіпорынның өндірістік құрылымын біледі.
2.Цех және өндірістік учаскелерді жіктейді.
3. Әртүрлі меншік формалары кәсіпорындарын сипаттайды және салыстырады.
4.Өндірістік кәсіпорындар қаражатын жіктейді.
5. Айналым активтерін нормалауды жоспарлайды.
6. Айналым қаражатын пайда болу көздерін және толықтыруды анықтайды
7. Түпнұсқаны және тіркелген активтердің қалдық баланстық құнын анықтайды.
8. Тiркелген активтер тозу деңгейін есептейді.
9. Негізгі қор мен айналым капиталының тиімділігін есептейді
10.Өндірістік қорды есептеуді орындайды.
11.Негізгі және көмекші жұмысшылар санын есептейді.
12.Жыл сайынғы жалақы қорын есептейді.
13.Өндіріс өзіндік құнын есептейді.
14.Жабдықтың күрделі жөндеу бойынша шығындар сметасын дайындайды.
15.Салықты есептеу жұмыстарын орындауды түсіндіреді.
16. Өндірістің экономикалық тиімділігін есептейді.
17. Жедел жоспар-кестелерді дайындайды.
18.Желілік кестені жасайды.
19. Бизнес-жоспардың негізгі бөліктерін құрастырады.
ҚК 8. Өнеркәсіп кәсіпорын жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
АМ 08. Өнеркәсіп кәсіпорын жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
Осы модуль пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және өнеркәсіптік жабдықтарды орнату бойынша жұмыс істеу үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модуль білім алушылар зерттеу, жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білуі, техникалық қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды, мейлінше белсенді қызмет көрсету, әдістерін және техникалық диагностика жабдықтарды жолдарын, машиналар мен металлургиялық өнім бірліктерімен жөндеу, технология, жөндеу және орнату үшін техникалық құжаттаманы жасау ережелері кешенін, жоспарлауды меңгерулері тиіс және жөндеу жұмыстары, жөндеу және құрастыру жұмысы барысында қауіпсіздігін сақтауды жоспарлау әрі қалыптаулары керек.
Білім алушылар техникалық жөндеу үшін құжаттаманы, жағдайы мониторингі мен жабдықтарды қалдық мерзімін анықтаған, бөлшектер мен тораптарды тексеру үшін, жөндеу және технология орнату дамыту, бөлшектер мен жабдықтар бірлік қалпына келтіру дамыту үшін дағдыларын дамыту үшін мүмкіндік беру жұмысын орындағаны маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жадбықтың техникалық пайдалану ережелерінің сақталыуын бақылау жасау.
Бағалау өлшемдері:
1.Бұзылу, коррозиялық тозу және апаттарды болдырмау шараларының көзделгенін біледі.
2.Машина немесе агрегат үшін профилактикалық жұмыс кешенін әзірлейді.
3. Механикалық, гидравликалық және пневматикалық жүйелерін бақылау бойынша іс-шаралар жиынтығы, тізімін қалыптастырады.
4. Операция кезінде жабдықтар істен шешу үшін іс-шараларын әзірлейді
5.Механикалық жүйенің жұмысын бақылайды.
6. Гидравликалық жүйенің жұмысын бақылайды.
7. Пневматикалық жүйенің жұмысын бақылайды.
8. Жабдықты-қалай орнату, реттеу керектігін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдыққа балау жасау, жөндеу әрі техникалық қызмет көрсетудің прогрессивтік әдістерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Жабдықтарды балау түрлері мен әдістерін меңгерген.
2. Бұзбайтын бақылау құралдарының тізімі, олардың мақсаты және пайдалануын тізбектейді.
3. Машинаның буын және механизмдерін бұзбай бақылауды орындайды.
4. Жабдықтарды диагностикадан өткізу нәтижелерін талдайды.
5. Жабдықтардың жұмысының қалдық қорын анықтайды.
6. Кешенді техникалық қызмет көрсету құрайды, қызметін дамытады.
7. Машина немес агрегаттың техникалық қызметі кестесін жоспарлайды.
КҚ 9. Жөндеу және орнатқаннан кейін жабдықтарды сынау және қабылдау жүргізеді, бұл техникалық жағдайын тексеру
АМ 09. Өнеркәсіп кәсіпорын жабдықтарын жөндеу және орнату бойынша жұмыстар жүргізу
Осы модуль пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және өнеркәсіптік жабдықтарды орнату бойынша жұмыс істеу үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Аталмыш модуль білім алушылар зерттеу, жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білуі, техникалық қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды, мейлінше белсенді қызмет көрсету, әдістерін және техникалық диагностика жабдықтарды жолдарын, машиналар мен металлургиялық өнім бірліктерімен жөндеу, технология, жөндеу және орнату үшін техникалық құжаттаманы жасау ережелері кешенін, жоспарлауды меңгерулері тиіс және жөндеу жұмыстары, жөндеу және құрастыру жұмысы барысында қауіпсіздігін сақтауды жоспарлау әрі қалыптаулары керек.
Білім алушылар техникалық жөндеу үшін құжаттаманы, жағдайы мониторингі мен жабдықтарды қалдық мерзімін анықтаған, бөлшектер мен тораптарды тексеру үшін, жөндеу және технология орнату дамыту, бөлшектер мен жабдықтар бірлік қалпына келтіру дамыту үшін дағдыларын дамыту үшін мүмкіндік беру жұмысын орындағаны маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты жөндеу жұмысын ұйымдастыру әрі өткізу, жөндеу жұмыстарының қауіпсіз өткізуді қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1.Жабдықты пайдалану кезінде ақауларды анықтайды және жояды.
2. Агрегаттық журналды жүргізу ережелерді біледі.
3. Машина мен буынды технологиялық жөндеу үрдісін әзірлейді.
4. Жұмыстарды ұйымдастыру жобасын әзірлейді.
5.Жөндеу жұмыстарының көлемі тізімдемесін құрастырады.
6. Жабдықты жөндеуге тапсыру актін құрастырады.
7.Жөндеу жедел кестесін дайындайды, профилактикалық және күрделі жөндеу кестелерін әзірлейді.
8. Машина тетігі мен буынын қалпына келтіру әдістерін анықтайды.
9. Тетікті қалпына келтіру процесі картасы мәліметтерін әзірлейді.

10. Разрабатывает методы контроля качества ремонта деталей и узлов механизмов.
11. Составляет наряд-допуск.
12. Составляет смету-ведомость.
13. Применяет безопасные и производительные способы и приемы труда при поведении ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Организует и проводит работы по монтажу оборудования, обеспечивает безопасное проведение монтажных работ.
Критерии оценки:
1. Знает основные операции при сборке и монтаже машин.
2. Знает назначение и виды такелажных работ, такелажные средства и приспособления.
3. Знает устройства и краны, применяемые при монтаже машин и агрегатов.
4. Знает особенности монтажа подъемно-транспортных машин, машин для подготовки шихты, оборудования сталеплавильных, доменных, прокатных цехов.
5. Применяет безопасные и производительные способы и приемы труда при поведении монтажных работ.
ПК 10. Проводит испытания и приемку оборудования после ремонта и монтажа, проверяет соответствие технического состояния
СМ 10. Испытания и приемка оборудования после ремонта и монтажа, проверка соответствия технического состояния
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения испытаний и приемки оборудования после ремонта и монтажа, проверки соответствия технического состояния.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить знания о сборке, обкатке и испытании машин и механизмов после ремонта, контроле качества ремонтных работ, испытании и комплексном опробовании оборудования после монтажа, способах достижения снижения себестоимости ремонтов.
Результат обучения: 1) Организует и проводит испытания и приемку оборудования после капитального ремонта.
Критерии оценки:
1. Осуществляет комплекс мероприятий по проведению статических и динамических испытаний.
2. Проводит комплекс мероприятий по контролю механической, гидравлической и пневматической систем.
3. Называет допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования.
4. Осуществляет контроль ремонта механической системы.
5. Осуществляет контроль ремонта гидравлической системы.
6. Осуществляет контроль работы пневматической системы.
7. Составляет программу испытаний и приемки оборудования после ремонта.
Результат обучения: 2) Организует и проводит приемку и комплексное опробование оборудования после монтажа.
Критерии оценки:
1. Проводит мероприятия по подготовке и организации монтажных работ.
2. Знает правила поставки, хранения и подготовки оборудования к монтажу.
3. Объясняет методы производства монтажных работ.
4. Знает методы контроля точности сборки и установки машин.
5. Проводит приемку и комплексное опробование оборудования после монтажа.
7. Знает требования по охране труда и пожарной безопасности, производственной санитарии.
8. Применяет безопасные и производительные способы и приемы труда при приемке и комплексном опробовании оборудования после монтажа.
Результат обучения: 3) Оформляет техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Составляет акты приемки оборудования после ремонта.
2. Выполняет расчет эффективности ремонта.
3. Выполняет расчет снижения себестоимости ремонта.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Учебно-ознакомительная практика направлена на ознакомление с металлургическим предприятием, современными машинами и агрегатами металлургической промышленности, состоянием и перспективами развития металлургического производства, структурой и организацией системы технического обслуживания и ремонта предприятия.
Учебно-ознакомительная практика проводится в виде экскурсии по мастерским и на производстве.
Результат обучения: 1) Ознакомиться со структурой современного металлургического предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает порядок обеспечения безопасности на производстве.
2. Перечисляет правила внутреннего трудового распорядка цехов предприятия.
3. Знает структуру современного металлургического предприятия.
4. Знает общую технологическую схему предприятия.
5. Перечисляет виды выпускаемой продукции.
6. Знает современное состояние и перспективы развития металлургического производства.
Результат обучения: 2) Ознакомиться с основными машинами и агрегатами металлургической промышленности.
Критерии оценки:
1. Называет назначение и принцип работы машин и агрегатов доменных цехов.
2. Называет назначение и принцип работы машин и агрегатов сталеплавильных цехов.
3. Называет назначение и принцип работы машин и агрегатов прокатных цехов.
4. Называет назначение и принцип работы машин и агрегатов для дробления, просеивания и разделения горной массы.
5. Называет назначение и принцип работы машин и агрегатов для обогащения, фильтрации и обезвоживания сырья.
6. Называет назначение и принцип работы машин и агрегатов для пылеулавливания и очистки.
7. Называет назначение и принцип работы оборудования обогатительных фабрик.
8.Перечисляет особенности металлургических машин и агрегатов.
Результат обучения: 3) Ознакомиться с системой технического обслуживания и ремонта оборудования предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает организацию системы технического обслуживания и ремонта на предприятии.
2. Знает структуру ремонтной службы предприятия.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
На технологической практике обучающиеся в условиях производства совершенствуют профессиональные навыки, изучают методы и способы технического обслуживания оборудования, технологию ремонта, испытание и приемку оборудования, технологию монтажа машин и агрегатов, пути повышения надежности оборудования.
Получение квалификации "Слесарь механосборочных работ".
Результат обучения: 1) Подбирать, подготавливать, материалы и инструменты. Настраивать оборудование и контрольно-измерительную аппаратуру.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место слесаря механосборочных работ.
2. Выполняет заточку слесарного инструмента.
3. Выполняет доводку слесарного инструмента.
4. Выполняет подготовку контрольно-измерительной аппаратуры к работе.
5. Обосновывает выбор материалов для заготовок и расшифровывает марки стали.
Результат обучения: 2) Проводить слесарную обработку деталей.
Критерии оценки:
1. Выполняет разметку деталей средней сложности.
2. Выполняет разрубание и вырубание металла.
3. Выполняет резание металлов ручными и механизированными инструментами.
4. Выполняет ручную и машинную притирку и доводку.
5. Вырубает заготовки различных очертаний из листовой стали.
6. Разрубает прутковый материал, прорубает пазы и канавки.
7. Нарезает резьбу метчиками и плашками.
8. Выполняет шабрение деталей средней сложности.
9. Выполняет сверление отверстий по разметке.

10. Жөндеу, бөлшектер мен машиналар компоненттерінің сапасын бақылау әдістерін әзірлеу.
11. Жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты дайындайды.
12. Смета-тізімін жасайды.
13. Баптау-жөндеу жұмыстары бойынша қауіпсіз және өндірістік жұмыс әдістері мен тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеу жұмысын ұйымдастыру әрі өткізу, жинақтау жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1.Машинаны жинау әрі жинақтау кезіндегі негізгі операцияларды біледі.
2.Такелаж құралы мен керек-жарақтары, такелаж жұмыстарының жұмсалуы мен түрлерін біледі.
3.Машиналар мен агрегаттар орнату пайдаланылатын құрылғылар мен крандарды меңгереді.
4. Илектеу, көтергіш және көлік машиналарды монтаждау, қоспаларын дайындау үшін машиналар, болат құю жабдықтар, домна, илем цехтарындағы ерекшеліктерін біледі.
5. Монтаждау жұмыстары жүргізу қауіпсіз және өндірістік жұмыс әдістері мен тәсілдерін анықтайды.
КҚ 10. Жөндеу әрі жинақтаудан соңғы жабдықты сынау әрі қабылдау, техникалық қалпының сәйкестігін тексеру
АМ 10. Жөндеу әрі жинақтаудан соңғы жабдықты сынау әрі қабылдау, техникалық қалпының сәйкестігін тексеру
Осы модуль жұмыс өнімділігі, жөндеу және орнату кейін жабдықтарды сынау және қабылдау үшін қажетті дағдылар мен білімді, техникалық жай-күйін тексеру сәйкестік сипаттайды.
Аталмыш модульде жөндеу құнын төмендетуге қол жеткізуге қалай модуль оқушылардың зерттеу, құрастыру білімін меңгеру керек, жөндеу, сапасын бақылау, жөндеу, сынау және орнатқаннан кейін жабдықтарды кешенді тестілеу кейін машиналар және тест-іс жүргізіледі.
Білім алушы жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау, студенттер жөндеу жұмыстарынан кейін машиналар мен агрегаттар тестілеу, жүгіру-жылы, құрастыру үшін дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді жұмысын орындады деп маңызды және сынақтар ақауларды себептерін анықтау үшін, техникалық қызмет көрсету кейін жабдықтарды қабылдау актiсiн жасау, техникалық және талдау технологияны қолдану экономикалық көрсеткіштері, экономикалық тиімділігі және техникалық қызмет көрсету шығындарын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты капиталдық жөндеуден соң қабылдау әрі сынауды өткізу әрі ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Статикалық және динамикалық сынау үшін іс-шаралар кешенін қамтамасыз етеді.
2.Механикалық гидравликалық және пневматикалық жүйелерді бақылау жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізеді.
3.Рұқсат етілген жүктеме жұмыс бөлшектер, құрал-жабдықтар, механизмдерін іске шақырады.
4.Механикалық жүйенің жөндеуді бақылайды.
5.Гидравликалық жүйені жөндеуді бақылайды.
6.Пневматикалық жүйесінің жұмысын бақылайды.
7.Жөндеу (жинақтау) кейін жабдықтарды сынау бағдарламасы мен қабылдауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жинақтаудан соң жабдықты кешендік сынау әрі қабылдауды өткізу әрі ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Оқу қызметін және орнату ұйымдастыру жүргізеді.
2.Орнату үшін жабдықтарды жеткізу, сақтау және дайындау меңгернді
3.Өндіру және монтаждау жұмыстары әдістерін түсіндіреді.
4.Машиналар құрастыру және орнату дәлдігін мониторинг әдістерін біледі.
5.Қабылдау және орнатудан кейін жабдықтардың кешенді тестілеу жүргізеді.
6.Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын біледі
7.Қабылдау және орнатудан кейін жабдықтардың кешенді тестілеу жұмыс қауіпсіз және өндірістік әдістері мен тәсілдерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық құжаттарды ресімдеу
Бағалау өлшемдері:
1.Жөндеу жұмыстарынан кейін жабдықтарды қабылдау актілерін жасайды.
2.Жөндеу тиімділігін есептеу орындайды.
3.Жөндеу шығындарын өзіндік құнын азайтуды орындайды.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Қазіргі заманғы машиналар мен металлургия саласының бөлімшелерімен болат зауыты, мемлекет пен техникалық қызмет көрсету және жөндеу кәсіпорынның жүйесін металлургиялық өндірісті дамытуға, құрылымы мен ұйымдастыру перспективалары танысу бағытталған оқыту мен таныстыру тәжірибесі.
Оқыту-таныстыру тәжірибесі өндіріске және шеберханаларға саяхат жасау арқылы жүзеге асырылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи металлургиялық кәсіпорын құрылымын зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі тәртібін біледі.
1. Кәсіпорын бөлімдерінің ішкі ережелерді атайды.
3. Қазіргі заманғы металлургиялық кәсіпорынның құрылымын біледі.
4. Кәсіпорынның жалпы технологиялық схемасы біледі.
5. Шығарылатын німдерінің түрлерін біледі.
6.Металлургиялық өндірістің дамуының ағымдағы қалпы мен болашағын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Металлургия өнеркәсібі негізгі машина әрі агрегаттарын зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Домен цехы, машиналар мен агрегаттар мақсаты мен қағидаты туралы белгілерді біледі.
2.Машина мен жабдық металл жұмыс мақсаты мен қағидаты туралы белгілерді біледі.
3. Илектеу цехы машиналар мен агрегаттар мақсаты мен қағидаты туралы белгілерді біледі.
4. Тау массасын ұсақтау, сүзу және бөлу үшін машина мен жабдық жұмыс мақсаты мен қағидаты туралы белгілерді біледі.
5. Шикізат байыту, сүзу және сусыздандыру үшін машина мен жабдық жұмысның мақсаты мен қағидаты туралы белгілерді біледі.
6. Шаң жою және тазалау үшін машина мен жабдықты пайдалану мақсаты мен қағидатын біледі.
7. Концентраторлар жабдықтарды мақсаты мен қағидаты туралы белгілерді біледі.
8. Металлургиялық машиналар мен агрегаттар ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорын жабдықтарын жөндеу әрі техникалық қызмет көрсету жүйесімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жүйе және компанияны ұйымдастыруды біледі.
2.Жөндеу сервистік компания құрылымын біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Осы модуль шашты сән бағытын ескеріп өңдеу, шашты бояу және бұйралау, шаш қию, шашты сәндеу, түрлі бағыттағы сәнді шашты орындау,беттің гримі және макияжы үрдістерін орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
Еңбек заңдылығына сәйкес өндірістік учаскеде жеке және ұжымдық жұмысты ұйымдастыру және де өз жұмысы мен тұтас алғанда команда жұмысы нәтижелерін объективті бағалау.
Білім алушылардың жұмысты орындауға білімді игергені маңызды:
сән бағытын ескеріп өңдеу, шашты бояу және бұйралау, шаш қию, шашты сәндеу, түрлі бағыттағы сәнді шашты орындау технологиялық үрдістерін пайдалану;
декоративті косметика және шаштараз жұмысын орындауда жекелік және шығармашылық фантазия көрсету.
"1112022- Механикалық жинақтау жұмысының слесарі" біліктілігін алу.
Оқыту нәтижесі: 1) Материал мен сайманды таңдау, даярлау. Жабдық пен бақылау-өлшеуіш аппаратурасын баптау.
Бағалау өлшемдері:
1.Ұста жұмыс орнын ұйымдастырады.
2.Орындықтармен қайрауды рындайды.
3.Ұста құралдарды әрлеуді орындайды.
4.Жұмысқа сынақ жабдықтарды дайындығын жүзеге асырады.
5.Болат пен дайындамалар үшін материалдарды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тетіктерге ұсталық өңдеу жасау.
Бағалау өлшемдері:
1.Күрделілігі орташа бөліктерінің орналасуын орындайды.
2.Металл ұсақтау және кесуді орындайды.
3.Қол мен электр құралдарымен металды кесуді орындайды.
4.Қолмен және машинаны тегістеу және әрлеу орындайды.
5. Болат дайындама кескіндерді түрліше шабады.
6. Материал ұяларға және ойықтарға кеседі.
7. Крандар бұрандайды және өлшейді.
8.Күрделілік орташа бөліктерін тазалауды орындайды.
9. Белгіленген нүктесінде бұрғылау тесіктерін орындайды.

10. Работает на сверлильных, токарно-винторезных и фрезерных станках.
11. Контролирует качество слесарных работ.
12. Определяет погрешности обработки деталей.
13. Соблюдает требования техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии при выполнении слесарных работ.
Результат обучения: 3) Собирать, регулировать узлы и механизмы.
Критерии оценки:
1. Выполняет соединение деталей и узлов пайкой.
2. Выполняет соединение деталей и узлов клеями.
3. Выполняет соединение деталей и узлов болтами.
4. Выполняет соединение деталей и узлов холодной клепкой.
5. Выполняет сборку простого узла и механизма.
6. Выполняет сборку механизмов средней сложности с применением специальных приспособлений.
7. Выполняет сборку деталей под прихватку и сварку.
8. Выполняет сборку и разборку узлов гидравлических и пневматических приводов.
9. Соблюдает требования техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии при выполнении сборочных работ.
Результат обучения: 4) Испытывать собираемые узлы и механизмы. Контролировать качество выполненных работ и устранять обнаруженные дефекты.
Критерии оценки:
1. Выполняет проверку правильности сборки машины, станка или агрегата.
2. Определяет погрешности обработки деталей и сборки механизмов.
3. Испытывает собираемые узлы и механизмы.
4. Контролирует качество выполненных работ и устранение обнаруженных дефектов.
5. Выполняет регулировку простого узла и механизма.
6. Выполняет регулировку механизма средней сложности с применением специальных приспособлений.
7. Соблюдает требования техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии при проведении испытаний.
Получение квалификации "Слесарь ремонтник"
Результат обучения: 1) Ремонтировать простые и средней сложности детали, узлы и механизмы агрегатов и машин металлургического производства.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место слесаря-ремонтника.
2. Осуществляет техническое обслуживание простых механизмов и машин.
3. Заполняет журналы приемки и сдачи смен, агрегатные журналы.
4. Готовит оборудование к ремонту.
5. Устанавливает объем и продолжительность ремонта.
6. Составляет ремонтную документацию.
7. Определяет износ деталей.
8. Применяет контрольно-измерительный инструмент.
9. Составляет ведомости дефектов.
10. Производит разборку узлов и механизмов оборудования, промывку и дефектовку деталей.
11. Применяет инструменты и приспособления при разборке неподвижных соединений механизмов оборудования.
12. Выбирает метод ремонта и восстановления изношенных деталей.
13. Производит восстановление изношенных деталей.
14. Выполняет сборку отремонтированных узлов и механизмов оборудования.
15. Выполняет ремонт валов, проверяет прямолинейности валов и осей.

10. Бұрғылау, жіп-кесу және фрезерлік білдекті реттейді
11.Ұсталық жұмыстың сапасын бақылайды.
12.Қате өңдеу бөліктерін анықтайды.
13. Ұста жұмысын орындау кезінде қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарына сай келеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Буын мен механизмді жинау әрі реттеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Дәнекермен тетік пен буынды қосуды орындайды.
2. Желіммен тетік пен буынды қосуды орындайды.
3. Бұрандамен тетік пен буынды қосуды орындайды.
4. Салқын тойтармамен тетік пен буынды қосуды орындайды.
5. Қарапайым буын мен тетікті жинақтайды.
6. Аранйы айлабұйыммен қиындығы орташа механизмді жинайды.
7. Қармау әрі дәнекерлеумен тетіктерді жинайды.
8. Гидравликалық және пневматикалық жетектер компоненттерінің бөлшектеуді құрастыруды орындайды.
9. Құрастыру жұмыстарын орындаған кезде қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарына сай келеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жиналатын буын мен механизмді сынау. Орындалған жұмыс сапасын бақылау және анықталған ақауды жою.
Бағалау өлшемдері:
1.Машина құрастыру, білдек пен құрылғыны тексеруді орындайды.
2. Бөлшектері мен құрастыру тетіктерін қате өңделуін көрсетеді.
3. Жиналатын буын мен механизмді сынайды.
4. Жұмысының сапасы мен табылған ақауларды жою алдын ала бақылайды, тексерді.
5. Қарапайым буын мен механизмді реттеуді орындайды
6. Арнайы құралдарды қолдана отырып механизмінің күрделілігі орташасын реттейді.
7. Қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария сынақтарын жүргізу талаптарын сақтайды.
"1112032 - Слесарь-жөндеуші" біліктілігін алу
Оқыту нәтижесі: 1) Металлургиялық өндірістегі қиындығы қарапайым әрі орташа тетік, буын мен механизмді жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Механик-жөндеуші жұмыс орны ұйымдастырады.
2.Қарапайым механизмдер мен машиналар жүргiзудi жүзеге асырады.
3.Журналдар қабылдайды және жеткізуді толтырып жиынтық журналдар жүргізеді.
4. Жөндеу жабдықтарды дайындайды.
5. Жөндеу көлемі мен ұзақтығын орнатады.
6. Жөндеу құжаттаманы құрастырады.
7. Тетіктердің тозуын анықтайды.
8. Тексеру құралын сипаттайды.
9. Ақау тізімін жасайды.
10. Бұзып бөлшектер мен жабдықтар уағдаластықтар, жуу, ақауды жою туралы мәліметтерін жүргізеді.
11. Жабдық тетіктерін белгілейді буындарды бөлшектеу кезінде құралдар мен керек-жарақтарды түгендейді.
12. Тозған бөлшектер жөндейді және қалпына келтіру әдісін таңдайды.
13. Тозған бөлшектерді қалпына келтіруді орындайды.
14. Жөндеуден өткен бөлшектер мен жабдықтар уағдаластықтар құрастыруды орындайды.
15. Біліктер мен осьтерді сызықты тексереді, оқпандарды жөндеуді орындайды.

16. Выполняет ремонт подшипниковых узлов.
17. Выполняет ремонт шкивов и тормозов.
18. Выполняет ремонт муфт.
19. Выполняет ремонт деталей зубчатых, червячных и цепных передач.
20. Выполняет ремонт базовых деталей.
21. Выполняет ремонт деталей и узлов гидро- и пневмоприводная.
22. Выполняет ремонт оборудования централизованных систем густой и жидкой смазки.
23. Применяет безопасные и производительные способы и приемы труда.
Результат обучения: 2) Испытывать, регулировать, производить наладку узлов и механизмов металлургического оборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществляет настройку и регулировку механизмов после сборки.
2. Устанавливает, регулирует и крепит кожухи, оградительные и защитные устройства, подключает коммуникации.
3. Производит обкатку отремонтированного и налаженного оборудования.
4. Производит проверку отремонтированного агрегата на всех режимах и на потребляемую мощность.
6. Применяет безопасные и производительные способы и приемы труда.
Результат обучения: 3) Выполнять такелажные работы.
Критерии оценки:
1. Называет назначение и виды такелажных работ.
2. Перечисляет такелажные средства и приспособления.
3. Называет устройства и краны, применяемые при монтаже машин и агрегатов.
4. Выполняет такелажные работы.
5. Применяет безопасные приемы труда при выполнении такелажных работ.
ПП 03. Преддипломная практика
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных обучающимися в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку технических материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает систему технического обслуживания и ремонта оборудования предприятия (цеха).
2. Знает обязанности планово-экономического отдела.
3. Знает обязанности отдела труда и заработной платы.
4. Знает обязанности отдела главного механика.
5. Знает обязанности отдела главного энергетика.
6. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
7. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать технические материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Знает грузопотоки и технологический процесс цеха; структуру цеха, его технико-экономические показатели.
2. Знает конструкцию, технические характеристики и принцип работы основного оборудования цеха, чертежи и кинематические схемы механизмов и машин, инструкции по эксплуатации оборудования.
3. Анализирует работу оборудования цеха, его конструктивные недостатки.
4. Разрабатывает мероприятия по устранению конструктивных недостатков оборудования цеха.
5. Знает конструкцию, техническую характеристику, правила технической эксплуатации, принцип работы и взаимодействие механизмов проектируемой машины, подбирает чертежи.
6. Анализирует конструктивные недостатки машины.
7. Разрабатывает методы повышения износостойкости деталей и эксплуатационной надежности машины.
8. Собирает сметно-ремонтную документацию для проектируемой машины.

16. Құрамаларын мойынтірек жөндеуді орындайды.
17. Блоктардың мен тежегіштер жөндеуді орындайды.
18. Жөндеу біріктірушілерді орындайды.
19. Бөлшектер тісті, құрт және тізбекті дискілерді жөндеуді орындайды
20. Негізгі бөлшектер жөндеуді орындайды.
21.Бөлшектер мен гидравликалық және пневматикалық компоненттерін жөндеуді орындайды.
22. Орталықтандырылған жабдықтар тығыз және сұйық майлау жөндеуді орындайды.
23. Еңбек әдістері мен тәсілдерін қауіпсіз және жемісті түрде жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Металлургиялық жабдықтардың буыны мен механизмдерін сынау, реттеу, баптауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Конфигурация және реттеу тетіктерін құрастырады.
2.Қоршау және қауіпсіздік құрылғы қарым-қатынас жалғанады, орнатады, реттейді және қамтамасыз етеді.
3.Жабдықтарды іске қосады, жөндеуден өткізеді және түзетіледі, орындайды.
5.Барлық режимде және электр энергиясын тұтыну жөндеуден соң құрылғыны тексеруді орындайды.
6.Еңбек әдістері мен тәсілдерін қауіпсіз және жемісті жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3)Такелаж жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Мақсаты мен жарақтандыру түрлерінің белгілерін көрсетеді.
2. Такелаж құралы мен айлабұйымын атап өтеді.
3. Машина мен агрегатты жинақтауда қолданылатын құрылғы мен кранды атайды.
4. Такелаж жұмыстарын орындайды.
5. Такелаж жұмыстарын орындау кезінде еңбектіің қауіпсіз тәсілдерін қолданады.
КП 03. Диплом алды практикасы
Диплом алдындағы тәжірибенің оқу үдерісінде студенттердің алған білімдері мен практикалық дағдыларды жинақтау және жетілдіруге бағытталған; қазіргі заманғы жөндеу әдістерін, жаңа құрал-жабдықтар, еңбек ұйымдастыру, өндірістің экономикасы, экологиялық проблемаларды шешу жолдарын кәсіпорындарында тікелей танысу; дипломдық жоба үшін қажетті техникалық материалдар жинау мен дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын жұмысын талдау және зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық қызмет көрсету және кәсіпорынның (цех) жабдықты жөндеу жүйесін біледі.
2.Жоспарлау және экономикалық бөлімінің міндеттерін біледі.
3.Еңбек және еңбекақы бөлімінің міндеттерін біледі.
4.Бөлімдегі бас механик міндеттерін біледі.
5. Басты энергетик міндеттерін жасау қызметін біледі.
6. Кәсіпорынның жұмысы туралы деректерді жинайды әрі талдайды.
7. Тәжірибе бойынша есеп дайындайды
Оқыту нәтижесі: 2) Диплом жобасы тақырыбы бойынша техникалық материалды зерттеу, жинау әрі талдау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жүк ағындарын және технологиялық зауыт біледі; басқару құрылымын, оның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін біледі.
2.Негізгі құрал-жабдықтар цехы, сызбаларды және механизмдер мен машиналар схемасын кинематикалық, жабдықтар оқулықтар жобалау, сипаттамасын алу және пайдалануды меңгереді.
3.Цех жабдықтарды жұмысын, оның жобалық кемшіліктерін талдайды.
4.Жобалық, цех жабдықтары кемшіліктерін жою жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.
5.Жобалау, техникалық сипаттама, техникалық пайдалану ережелері, машина сызбаларын көтереді жобалық пайдалану.
6.Машинаның дизайны кемшіліктерін талдайды.
7.Бөлшектер мен машинаның операциялық сенімділігк төзімділігін жақсарту әдістерін әзірлейді.
8.Жобаланған құрылғыға арналған сметаны және жөндеу құжаттамасын жинайды.

9. Знает безопасные методы обслуживания и ремонта оборудования, противопожарную защиту, защиту окружающей среды.
10. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 3) Применять современные методы ремонта.
Критерии оценки:
1. Владеет прогрессивными методами ремонта.
2. Характеризует современные методы повышения износостойкости деталей и повышения эксплуатационной надежности оборудования.
3. Применяет современные методы восстановления изношенных узлов машин.
4. Знает пути механизации трудоемких работ при ремонтах оборудования.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 91
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:       1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:                   1113000 – Машины и оборудование в металлургии
Квалификация:                   1113012 – Монтажник оборудования металлургических заводов
1113023 – Техник-механик
Форма обучения: очная

9. Техникалық қызмет көрсету және жабдықтарды жөндеу, өртке қарсы қорғау, қоршаған ортаны қорғау қауіпсіз әдістерін біледі.
10. Тәжірибе бойынша есеп дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қосымша материалды жүйелеу әрі жинау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жөндеу озық әдістерін біледі.
2.Бөлшектер тозуға төзімділігін арттыру, қазіргі заманғы әдістерін біледі және жабдықтарды пайдалану сенімділігін арттыру мәселелерін біледі
3 Машина тозған бөлшектерін қалпына келтіру қазіргі заманғы әдістерін біледі.
4.Жабдықтарды жөндеу еңбек ететін жұмысты механикаландыру жолын біледі.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 91-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (саласына қарай)
Мамандығы: 1113000 – Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар
Біліктіліктер: 1113012 – Металлургиялық зауыттардың жабдығының монтажшысы
1113023 – Техник-механик
Оқыту нысаны: күндізгі

2. Знает структуру и правила оформления документов.
3. Владеет навыками составления служебных документов.
4. Знает классификацию документов и правила организации документооборота.
Результат обучения: 2) Составлять и оформлять документацию на государственном языке в соответствие с установленными требованиями.
Критерии оценки:
1.Знает правила оформления реквизитов различных документов на государственном языке.
2. Владеет навыками делового письма
3.Владеет специальной терминологией на государственном языке.
БК 7. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 02. Инженерная графика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
использовать полученные знания в своей профессиональной деятельности;
использовать полученные знания при выполнении конструкторских документов с помощью компьютерной графики, курсовых, расчетно-графических и дипломных работ.
Результат обучения: 1) Знать правила разработки, выполнения, оформления конструкторской документации.
Критерии оценки:
1.Знает правила разработки, выполнения, оформления и чтения конструкторской документации.
2.Знает способы графического представления пространственных образов и схем.
3. Знает стандарты единой системы конструкторской документации.
Результат обучения: 2) Уметь разрабатывать документацию
Критерии оценки:
1. Умеет использовать полученные знания в своей профессиональной деятельности.
2. Умеет использовать полученные знания при выполнении конструкторских документов с помощью компьютерной графики, курсовых, расчетно-графических и дипломных работ.
3. Умеет читать чертежи.
Результат обучения: 3) Иметь представления о чертежах
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы конструкции, показанной на чертеже.
2. Выполняет чертежи на компьютере.
3. Погнимает международные стандарты выполнения чертежей.
БК 8. Обладать информацией об общих законах механического движения и применения их в современной технике
ОПМ 03. Техническая механика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения общими законами механического движения и применения их в современной технике.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: действие основных систем сил; условия равновесия систем сил; моменты сил относительно точки и оси; основные гипотезы о свойствах деформируемого тела и характере деформаций; условия прочности, жесткости и устойчивости.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями: аналитически определять опорные реакции; решать задачи на равновесие различных систем сил; определять положение центра тяжести простых и сложных сечений; пользоваться сортаментом проката стали; определять внутренние силы методом сечений; строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
Результат обучения: 1) Уметь производить прочностные и кинематические расчеты.
Критерии оценки:
1.Производит расчеты механических передач и простейших сборочных единиц.
2.Читает кинематические схемы.
3.Определяет напряжения в конструкционных элементах.
Результат обучения: 2) Знать основы технической механики
Критерии оценки:

2. Іскери хат дағдыларын игереді.
3.Мемлекеттік тілдегі арнайы терминологияны игерген.
БҚ 7. Өлшеу аспабы мен сайманын қолдану, техникалық құжаттарды оқу, сызу мен сызбаны орындаудың нақты дағдыларын игеру
ЖКМ 02. Инженерлік графика
Осы модуль сызбалар мен сызуды орындау, техникалық құжаттаманы оқу, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың практикалық біліктері мен дағдыларын игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:конструкторлық құжаттама; сызбаларды ресімдеу; Бөлшек геометриясы элементтері; суреттер, жазбалар, белгілеулер; деталдардың аксонометриялық проекциялары; Бөлшек элементтерін бейнелеу және суреті; бұранданы бейнелеу және кескіндемесі; деталдардың жұмыс сызбалары; машина деталдары эскиздерін орындау; жинау бірліктерін бейнелеу; бұйымның жинақтық сызбасы; машиналық графика элементтері.
Білім алушы келесіге қол жеткізе алатын білікті игеруі маңызды:
алған білімін өзінің кәсіптік қызметінде пайдалану;
компьютерлік графика, курс, есептеу-графикалық және диплом жұмыстарының көмегімен конструкторлық құжаттарды орындағанда алған білімдерін пайдалану.
Оқу нәтижесі: 1) Конструкторлық құжаттама әзірлеу, орындау, ресімдеу ережесін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық құжаттама әзірлеу, орындау, ресімдеу ережесін біледі;
2. Кеңістіктік бейне мен сызбаларды графикалық беру тәсілдерін біледі;
3. Орындау біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Құжаттаманы әзірлей білу
Бағалау өлшемдері:
1. Өзінің кәсіптік қызметінде алған білімдеріін пайдалана біледі;
2. Компьютерлік графика, курс, есептеу-графикалық және диплом жұмыстарының көмегімен конструкторлық құжаттарды орындағанда алған білімдерін пайдалана біледі
3. Сызбаларды оқи біледі
Оқу нәтижесі: 3) Сызулар туралы түсінігі болуы
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбада көрсетілген конструкция жұмысының қағидаты туралы көзқарас бар;
2. Имеет представление о возможностях Сызбаны компьютерлік орындау мүмкіндіктері туралы көзқарас бар;
3. Сызбаны орындаудың халықаралық стандарттары туралы көзқарас бар.
БҚ 8. Заманауи техниканы қолдану және механикалық қозғалыс заңдары туралы ақпаратты игеру
ЖКМ 03. Техникалық механика
Осы модуль мехағникалық қозғалыстың жалпы заңдары және оларды қазіргі заманғы техникада қолдануды игеруге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: күштің негізгі жүйелерінің әрекеті; күш жүйесі тепе-теңдігінің жағдайы; нүкте және оське қатысты күш сәттері; бүлінетін дене қасиеттері және бұзылу сипаты туралы негізгі гипотезалар; мықтылық, қаттылық және тұрақтылық жағдайлары.
Білім алушы біліктерді игергені маңызды: тірек реакцияларын аналитикалық анықтау; күштің түрлі жүйелерінің тепе-теңдігіне міндеттерді шешу; қарапайым және күрделі бөлу ауырлық орталығы жағдайын анықтау; болат прокаты сұрыпталымын пайдалану; бөлу әдісі арқылы ішкі күштерді анықтау; ішкі күштік факторлар мен кернеу эпюрлерін жасау.
Оқу нәтижесі: 1) Беріктік және кинематикалық есептерді жүргізе білу
Бағалау өлшемдері:
1.Механикалық беріліс және қарпайым жинау бірліктері есебін жүргізе білу.
2.Кинематикалық сызбаларды оқи біледі.
3.Конструкциялық элементтерде кернеуді анықтай біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Техникалық механика негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:

1. Применяет основы технической механики; виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
2. Использует методику расчета элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
3. Производит расчеты механических передач и простейших сборочных единиц общего назначения.
Результат обучения: 3) Знать основы технической механики.
Критерии оценки:
1. Знает основы устройства типовых механизмов и машин.
2. Применяет основные методы определения кинематических характеристик звеньев и силовых факторов, действующих на звенья в процессе работы механизма.
3. Применяет основные методы исследования напряжҰнно-деформированного состояния и выполнения расчҰтов на прочность типовых элементов.
4. Применяет методы проектных и проверочных расчҰтов типовых деталей машин.
5. Обеспечивает последовательность проектирования изделий.
БК 9. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 04. Электротехника и электроника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями, необходимыми для применения законов электротехники и электроники.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: электротехники с основами электроники; электрических цепей постоянного и переменного тока, электромагнетизма; видов трансформаторов; основ электропривода; основ электроники; электронных выпрямителей и стабилизаторов.
Результат обучения: 1) Обобщать и анализировать результаты решения конкретных электротехнических задач.
Критерии оценки:
1. Аргументировано и логически верно представляет (устно и письменно) результаты выполненных самостоятельно практических и лабораторных работ.
2. Знает схемы замещения источников питания, элементы топологии: узел, ветвь, контур.
3. Применяет закон Ома для участка цепи с пассивными элементами.
4. Применяет законы Кирхгофа.
Результат обучения: 2) Уметь выполнять лабораторные и практические работы в составе бригады.
Критерии оценки:
1. Определяет топологические параметры цепей (узел, ветвь, контур).
2. Умеет рассчитывать электрические цепи с использованием закона Ома.
3. Применяет законы Кирхгофа для расчета электрических цепей.
Результат обучения: 3) Уметь представлять электрические цепи в виде физических и математических моделей.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета линейных электрических цепей постоянного тока.

1. Техникалық механика негіздері;
тетіктердің түрі, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын біледі;
2. Бұзылудың түрлі түрлерінде мықтылық, қаттылық және тұрақтылыққа конструкция элементтері есебі әдістемесін біледі;
3. Жалпы тағайындау механикалық беріліс және қарапайым жинау бірліктері есебінін негіздерін біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Техникалық механика негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналар мен тетіктер құрылымы негіздерін біледі;
2. Тетік жұмысы үрдісінде звеноларға әрекет ететін күштік факторлар және звенолардың кинематикалық сипаттамасын анықтау әдістерін біледі;
3. Типтік элементтерді тығыздығына есептерді орындау және кернеу-бұзылған жағдайын зерттеудің негізгі әдістерін біледі;
4. Машина типтік деталдарын жорбалау және тексеру есептері әдістерін біледі;
5. Бұйымды жобалау және ретін біледі.
БҚ 9. Электртехника мен электрониканың күрделі құбылыстары мен заңдарын игеруге қажетті базалық білімді игеру
ЖКМ 04. Электротехника мен электроника
Осы модуль электр техникасы және электроника заңдарын түсінуге қажетті базалық білімді игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: электроника негіздері бар электр техникасы; тұрақты және ауыспалы ток электр тізбектері, электр магнетизм; трансформаторлар түрі; электр жетегі негіздері; электроника негіздері; электронды түзеткіштер және стабилизаторлар.
Білім алушы білікті игергені маңызды:
өткізгіштік бұйымдар және электр оқшаулау материалдарын пайдалану;
электрлік өлшеуді қолдану;
тұрақты және ауыспалы ток электр ические машиналарын пайдалану;
электронды аспаптарды қолдану.
Оқу нәтижесі: 1) Нақты электр техникалық міндеттерді жинақтау және нәтижелерін талдау
Бағалау өлшемдері:
1. Өздігінен орындаған практикалық және зертханалық жұмыстардың нәтижесін (ауызша және жазабаш1) дәлелденген және логикалық түрде дұрыс жеткізеді.
2. Қоректену көздерін ауыстыру сызбасы, топология элементтері: торап, бұтақ, контурын біледі;
3. Құрамында бар тізбек участогы және пассивті элементтері бар тізбек участогына Ом заңын қолданады;
4. Кирхгоф заңдарын қолданады.
Оқу нәтижесі: 2) Бригада құрамында зертханалық және практикалық жұмыстарды орындай білу
Бағалау өлшемдері:
1. Тізбектердің топологиялық параметрлерін (торап, тармақ, контур) анықтай білу;
2. Ом заңын пайдаланып электр тізбектерін есептей біледі;
3. Электр тізбектерінің есебі үшін Кирхгоф заңын қолдана біледі;
Оқу нәтижесі: 3) Физикалық және математикалық моделдер түрінде электр тізбектерін бере білу
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты ток желілік электр тізбектері есебі дағдыларын игерді;

2. Владеет методикой сборки электрических цепей и измерений постоянных токов и напряжений.
3. Владеет навыками расчета линейных электрических цепей с синусоидальным током.
4. Владеет методикой сборки электрических цепей и измерений синусоидальных токов и напряжений, мощности в электрических цепях.
5. Владеет навыками расчета реакции линейной электрической цепи на произвольные воздействия.
БК 10. Знать виды конструкционных материалов и требования к ним, способы производства стали и чугуна, основы металловедения и термической обработки
ОПМ 05. Материаловедение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования знаний о процессах и закономерностях, определяющих структуру различных свойств материалов, технологических приемах, используемых на практике с целью придания материалам определенных свойств; о методах производства конструкционных материалов и современных способах формообразования заготовок и готовых деталей, получения неразъемных соединений.
Результат обучения: 1) Знать о развитии тенденции материаловедения.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития материаловедения.
2. Знает основные свойства и области использования наиболее распространенных конструкционных инструментальных машиностроительных материалов.
3. Применяет виды предварительной и окончательной термической обработки заготовок и деталей машин.
4. Знает способы поверхностного упрочнения деталей.
5. Знает область применения материалов.
Результат обучения: 2) Использовать научно-техническую литературу.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в потоке информации для ее применения в учебном процессе.
2. Выбирает вид термообработки для готового изделия с точки зрения экономической эффективности, обеспечения долговечности и надежности детали.
Результат обучения: 3) Определять материалы по марке.
Критерии оценки:
1. Владеет способами распознавания материала по марке, расшифровке его химического состава.
2. Владеет современными компьютерными технологиями в профессиональной деятельности.
3. Определяет необходимую информацию для повышения квалификации и расширения профессионального кругозора.
БК 11. Обладать базовыми знаниями об устройствах пневмо и гидроприводов технологического оборудования, знать работу и их применение
ОПМ 06. Гидравлика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания и применения направлений гидравлики в производстве металлургии, физические свойства жидкости, основные понятия гидродинамики, напоры движущейся жидкости, движение жидкости в напорных трубопроводах.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
производить расчеты равновесия жидкостей, движения их в трубопроводах и каналах, их истечения через отверстия и сопла;
проводить экспериментальные исследования в области механики жидкостей, пользоваться экспериментальной аппаратурой;
проектировать системы подачи и эвакуации жидких и сред и определять необходимые для этого параметры энергетической аппаратуры.
Результат обучения: 1) Знать основные физические свойства жидкостей и факторы, на эти свойства влияющие.
Критерии оценки:

2. Электр тізбектерін жинау және тұрақты ток пен кернеулердің өлшеулері әдістемесін игерді;
3. Синусоидалды тоқпен желілік электр тізбектері есебі дағдыларын игерді;
4. Синусоидалды тоқ пен кернеу өлшеулері, электр тізбектерінде қуаттылық, электр тізбектерін жинау әдістемесін игерді;
5. Еркін әсерге желілік электр тізбектері реакциясы есебі дағдыларын игерді.
БҚ 10. Құрастыру материалы және оның талабын, болат пен шойын өндіріс тәсілі, металтану және термиялық өңдеу негіздерін білу
ЖКМ 05. Материалтану
Осы модуль материалдардың түрлі қасиеттері құрылымы, анықталған қасиет, материалдарына беру мақсатында пайдаланылатын технологиялық тәсілдер, конструкциялық материалдар өндірісінің әдістері және дайын деталдар мен түрқұраушы дайындамалардың заманауи тәсілдерін анықтайтын, бөлінбейтін біріктіруді алуға үрдістер мен заңдар туралы білімді қалыптастыруға қажет
Оқу нәтижесі: 1) Материалтану үрдісін дамыту туралы білу
Бағалау өлшемдері:
1. Материалтану үрдісін дамытуды біледі;
2. Кеңінен таралған конструкциялық құралдық және машина жасау материалдарын пайдалану саласы және негізгі қасиеттерін біледі;
3. Композициялық полимерлік және басқа да металл емес материалдарды біледі;
4. Машина деталдары және дайындамаларды алдын ала және соңғы термиялық өңдеу түрлерін біледі;
5. Деталдарды үстіңгі орнықтыру тәсілдерін біледі;
6. Материалды қолдану саласын біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Ғылыми-техникалық әдебиетті өздігінен пайдалана білу
Бағалау өлшемдері:
1.  Оқу және ғылыми-техникалық әдебиетті өздігінен пайдалана біледі;
2. Ақпарат ағынында оны оқу үрдісінде қолданыу үшін жөн таба біледі;
3. Экономикалық тиімділік, бөлшектің төзімділігі мен беріктігі көзқарасынан дайын бұйымды жылумен өңдеу түрін таңдай біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Материалды маркасы бойынша тануды игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Материалды маркасы бойынша тану, оның химиялық құрамының шифрын ашу тәсілдерін игерді;
2. Кәсіптік қызметте қазіргі заманғы компьютерлік технологияларды игерді;
3. Біліктілік арттыру және кәсіптік көзқарасты кеңейту мақсатында қажетті ақпаратты алады.
БҚ 11. Технологиялық жабдықтардың пневмо-гидрожетек қондырғысы туралы базалық білімді игеру
ЖКМ 06. Гидравлика
Осы модуль металлургия өндірісінде гидравлика, сұйықтың физикалық қасиеттері, гидродинамика негізгі түсініктері, қозғалып тұрған сұйықтың күші, қысым құбыр желісінде сұйықтың қозғалысы және бағыттарды түсіну және қолдануға қажетті білімді сипаттайды.
Білім алушы келесіге қол жеткізетін білімді игергені маңызды:
сұйықтықтың тепе-теңдігі есебі, олардың құбыржелісі мен қозғалысы, олардың саңылау мен шүмек арқылы ағуы есебін жүргізу;
сұйықтық механикасы саласында эксперименталды зерттеулер жүргізу, эксперименталды аппаратураны пайдалану;
сұйықтық және ортаны беру және пайдалану жүйелерін жобалау және бұған қажетті энергетикалық аппаратура параметрлерін анықтау.
Оқу нәтижесі: 1) Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттері және осы қасиеттерге әсер ететін факторларды білу
Бағалау өлшемдері:

1. Знает законы равновесия жидких сред.
2. Применяет основные законы движения сплошной среды.
3. Применяет режимы движения жидкостей и структурные особенности потоков этих сред.
4. Знает энергетику потоков жидкостей, закономерности, описывающие потери энергии при их движении.
5. Применяет законы истечения жидких сред.
6. Знает характеристики движения жидкостей по трубопроводам и каналам.
7. Понимает свойства вязко- пластичных жидкостей и их движение по трубам.
Результат обучения: 2) Производить расчеты.
Критерии оценки:
1. Производит расчеты равновесия жидкостей, движения их в трубопроводах и каналах, их истечения через отверстия и сопла.
2. Проводит экспериментальные исследования в области механики жидкостей, пользоваться экспериментальной аппаратурой.
3. Умеет проектировать системы подачи и эвакуации жидких и сред и определять необходимые для этого параметры энергетической аппаратуры.
Результат обучения: 3) Владеть методами расчета
Критерии оценки:
1. Применяет методы расчета равновесия жидкостей, движения этих сред в трубопроводах и каналах.
2. Владеет методиками проведения экспериментальных исследований, пользоваться экспериментальной аппаратурой.
3. Применяет методы проектирования подачи и отведения жидкостей.
БК 12. Обладать базовыми знаниями о типовых конструкции деталей и узлов машин, их свойства и применение
ОПМ 07. Детали машин и основы конструирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения основных методов расчетов при различных схемах нагружения;
определения допускаемых напряжений в сварных швах; выбора стандартных посадок с натягом из условия неподвижности соединения под действием нагрузки без дополнительных креплений для обеспечения передачи заданной нагрузки;
методик расчета одиночных и групповых болтовых соединений по эквивалентным напряжениям;
особенностей расчета ненапряженных соединений с помощью призматических и сегментных шпонок и напряженных с натягом с помощью клиновых шпонок;
основного критерия работоспособности шпоночных соединений;
прямобочных и эвольвентных зубчатых соединений;
напряжений смятия на боковых поверхностях шлицов;
передаточных отношений приводов;
геометрические размеры цилиндрических и конических фрикционных передач;
механизмов для бесступенчатого изменения угловой скорости ведомого вала при неизменной угловой скорости ведущего вала;
расчетной долговечности ремня по частоте пробегов;
основных элементов и характеристик зацепления в зубчатых передачах;
расчета червячных передач на контактную прочность и изгиб зубьев червячного колеса;
теплового расчета редукторов;
передач преобразования вращательного движения в поступательное;
условий износостойкости резьбовых механизмов;
расчетов цепных передач на износостойкость;
конструкций валов и осей; расчетов валов на жесткость и усталость;
расчета динамической грузоподъемности и долговечности подшипников качения, критериев
Результат обучения: 1) Применять основные понятия курса "Детали машин и основы конструирования".
Критерии оценки:

1. Сұйықтықтың тепе-теңдік заңдарын біледі;
2. Тегіс орта қозғалысының негізгі заңдарын біледі;
3. Сұйықтықтың қозғалыс режімі және осы орта ағынының құрылымдық ерекшеліктерін біледі;
4. Сұйықтықтың ағыны энергетикасын, олардың қозғалысы кезінде энергия жоғалтуын сипаттайтын заңдылықтарды біледі;
5. Сұйықтықтың ағу заңдарын біледі;
6. Сұйықтықтың құбыр желісі және каналдары бойынша қозғалыс сипаттамасын біледі;
7. Тұтқыр-пластикалық сұйықтықтың қасиеті және оларды тұрба бойынша қозғалысын біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Есептерді жүргізе білу
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйықтықтың тепе-теңдігі есебі, олардың құбыржелісі мен қозғалысы, олардың саңылау мен шүмек арқылы ағуы есебін жүргізе біледі;
2. Сұйықтықтың механика саласында эксперименталды зерттеу, эксперименталды аппаратураны пайдалана біледі;
3. Сұйықтық және ортаны беру және пайдалану жүйелерін жобалау және бұған қажетті энергетикалық аппаратура параметрлерін анықтай біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Есептеу әдістерін игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйықтықтың тепе-теңдігі есебі, олардың құбыржелісі мен қозғалысын есептеу әдістері
2. Эксперименталды зерттеулер жүргізу, эксперименталды аппаратураны пайдалану әдістемесі.
3. Сұйықтықты беру және бұрып жіберуді жобалау әдістері.
БҚ 12. Машина тораптары мен бөлшектерінің типтік конструкциясы туралы базалық білімді игеру, олардың қасиеттері мен қолданылуы
ЖКМ 07. Машина бөлшектері және құрастыру негіздері
Осы модуль жүктелудің түрлі сызбалары кезінде есептерін дәнекерлеу тігістері негізгі әдістерін түсіну және қолдануға қажетті білімді сипаттайды;
дәнекерлеу тігістерінде мүмкін болатын кернеулерді анықтау;
берілген жүкті тапсыруды қамтамасыз ету үшін қосымша бекітулерсіз жүктің әсерімен біріктіру әрекетсіздігі жағдайынан тартылыспен стандартты отырғызуын таңдау:
эквивалентті кернеулер бойынша жалғыз және топпен бұрандама бірлестіктерін есептеу әдістемесі;
сыналы кілтектің көмегімен кернеулік және призматикалық және сегментті сына көмегімен кернеусіз қосылыстар есебінің ерекшеліктері;
кілтекті қосылыстардың жұмысқақабілеттілігін негізгі критериі;
турабүйірлі және эвольвентті тісті қосылыстар;
бүйірлі үстіңгі оймакілтекте кернеуді жапыру;
жетектердің тапсыру қатынастары;
цилиндрлік және коникалық фрикциялық тапсырудың геометриялық мөлшері;
жетекші білік бұрыштық жылдамдық өзгермегенде жетектегі білік сатысыз өзгеріссіз бұрыштық жылдамдық үшін тетіктер;
жүріс жиілігі бойынша белдіктің есептік ұзақтығы;
тісті тапсырыста ілініс негізгі элементтері және сипаттамасы;
бұрамдықты берілісті контактілік тығыздығына және бұрамдықты доңғалақ тістерінің бүгілуі есебі;
редукторлардың жылу есебі;
айналыс қозғалысының ілгерімелі қозғалысқа айналып берілуі;
бұрандалы тетіктің тозуғатөзімділік жағдайы;
бөзімділікке тізбекті тапсыру есептері;
білік пен осьтердің конструкциялары; білікті қаттылық және шаршампаздыққа есептері;
динамикалық жүккөтергіштігі және томалақтау мойынтірек төзімділігі, жылжу мойынтірегі жұмысқа қабілетілігінің критерийлерін есептеу.
Оқу нәтижесі: 1)Машина тетігі және құрастыру негіздері курсы негізгі түсініктерін білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает понятие прочности как основы ремонтопригодности механизмов.
2. Знает задачи дисциплины Детали машин и основы конструирования.
3. Знает классификацию механических передач.
4. Знает классификацию видов приводов машин и механизмов.
Результат обучения: 2) Уметь производить расчеты.
Критерии оценки:
1. Умеет применять на практике методы полной и неполной взаимозаменяемости деталей, узлов и агрегатов.
2. Умеет производить расчеты допускаемых напряжений по основным теориям прочности.
3. Умеет использовать на практике основные принципы прочностных расчетов.
4. Умеет работать с различными типами и классами приборов и средств измерения.
5. Умеет пользоваться таблицами предельных отклонений размеров и формы расположения поверхностей.
6. Умеет производить расчеты долговечности и работоспособности.
7. Умеет осуществлять оценку качества изготовления продукции.
Результат обучения: 3) Знать показатели и критерии оценки прочности по контактным напряжениям, на изгиб и смятие.
Критерии оценки:
1. Знает методы качественного оценивания работоспособности и моторесурса механизмов и машин.
2. Знает методы количественной оценки величин допускаемых напряжений.
3. Знает методы выбора средств измерения.
4. Знает методы анализа предельных отклонений расчетных величин от номинальных.
5. Знает способы расчета размерных цепей.
6. Знает способы определения точности и шероховатости деталей.
7. Знает допуски и посадки подшипников качения.
8. Знает кинематический расчет приводных устройств.
9. Знает современное состояние и перспективы развития учения о конструировании.
10. Знает общие принципы взаимозаменяемости деталей машин.
11. Знает основы теории и расчета ременных передач.
БК 13. Обладать знаниями о строении и свойствах материалов, основах термической обработки, цветных металлов и сплавов, неметаллических и композиционных материалов
ОПМ 08. Технология конструирования материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения номенклатурой строительных материалов, умения рационально выбрать материалы для различных сооружений, создания основ общеинженерной базовой отраслевой подготовки студентов, обеспечивающей формирование умений и навыков практического решения конкретных конструкторских задач в области проектирования технологических машин сварочного производства.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
обоснованно выбирать материал для изготовления сварных конструкций общего машиностроения;
определять вид материала по набору его механических характеристик и наоборот (пластичный, хрупкий или упруго-пластичный);
выделять основной критерий работоспособности детали технологической машины сварочного производства в зависимости от условий ее эксплуатации;
определять вид нагружения детали технологической машины сварочного производства;
анализировать условия нагружения детали технологической машины сварочного производства и выявлять причины их разрушения;
выполнять проектные расчеты детали технологической машины сварочного производства по основному критерию работоспособности (в зависимости от условий эксплуатации);
осуществлять выбор наиболее эффективного технологического или конструктивного метода увеличения долговечности детали технологической машины сварочного производства;
реализовывать все стадии проектирования деталей и узлов технологической машины сварочного производства с использованием компьютерных технологий;
обоснованно выбирать оборудование и вид механической обработки, обеспечивающие требуемую точность размеров, формы, взаимного расположения поверхностей детали и шероховатость ее поверхностей;
использовать знания компьютерных программных средств и стандартов единой системы конструкторской документации для оформления текстовых документов, деталировочных и сборочных чертежей.
Результат обучения: 1) Знать основные механические свойства материалов.
Критерии оценки:

1. Беріктік түсінігін тетіктердің жөндеугежарамдылық негізі ретінде біледі;
2. Машина тетігі және құрастыру негіздері пәнінің міндеттерін біледі;
3. Механикалық берілістің тізбесі біледі;
4. Машина және тетіктер жетегі түрлерінің тізбесін біледі;
Оқу нәтижесі: 2) Есептерді жүргізе білу
Бағалау өлшемдері:
1. Практикада Бөлшек, торап және агрегаттардың толық және толық емес өзараауыстырымдылығы әдістерін қолдана білу;
2. Мүмкін болатын кернеулерді беріктік негізгі теорияларына есеп жүргізе біледі;
3. Практикада беріктік есептердің негізгі қағидаттарын пайдалана біледі;
4. А спаптар және өлшеу құралдарының түрлі типтері мен кластарымен жұмыс істей біледі;
5. Жазықтықта орналасу түрі мен мөлшерінің шекті ауытқулары кестесін пайдалана біледі;
6. Төзімділік және жұмысқа қабілеттілік есебін жүргізе біледі;
7. Өнімді дайындау сапасын бағалауды жүргізе біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Контактілік кернеу бойынша беріктіктің бағалау критериінің ию және майысуына көрсеткіштерді білу;
Бағалау өлшемдері:
1. Машина және тетіктер моторесурсы және жұмысқақабілеттілігін сапалы бағалау әдістерін біледі;
2. Мүмкін болатын кернеу көлемінің сандық бағалау әдістерін біледі;
3. Өлшеу құралдарын таңдау әдістерін біледі;
4. Есептеу көлемін номиналды көлемнен шекті ауытқуын талдау әдісін біледі;
5. Мөлшерлі тізбек есебі тәсілдерін біледі;
6. Деталдар беріктігі менкедір-бұдырлығын анықтау тәсілдерін біледі;
7. Теңселу мойынтірегі рұқсаты мен отырғызуын біледі;
8. Жетектік құрылымның кинематикалық есебін біледі;
9. Конструкциялау туралы жаттығудің қазіргі заманғы жағдайы және дамыту перспективасын біледі
10. Машин деталдары өзараауыстыру жалпы қағидаттарын біледі;
11. Белбеулі берілістің теория негіздерін біледі.
БҚ 13. Материалдың құрылымы мен қасиеті, түсті металдар мен қорытпалар, металл емес және композициялық материалдардың термиялық өңдеу негіздері туралы білімді игеру
ЖКМ 08. Материалды құрастыру технологиясы
Осы модуль құрылыс материалдары номенклатурасын игеру, түрлі құрылымдарға материалды тиімді таңдай білу, дәнекерлеу өндірісі технологиялық машиналарды жобалау саласында нақты конструкторлық міндетті практикалық шешу біліктері мен дағдыларын қалыптастыруды қамтамасыз ететін студенттерді жалпыинженерлік базалық салалық дайындау негіздерін жасауға қажетті білімді сипаттайды.
Білім алушы келесіге қол жеткізу үшін мынадай біліктерді игергені маңызды:
жалпы машина жасау дәнекерлеу конструкциясын дайындауға материалды негізді таңдау;
материалдың түрін механикалық сипаттамасы жинауды анықтау және керісінше (пластикалық, сынғыш немесс серіппелі-пластикалық);
технологиялық машина деталдарының жұмысқа дәнекерлеу өндірісінің пайдалану жағдайына қарамай деталдың жұмысқа қабілеттілік негізгі критериін бөлу;
дәнекерлеу өндірісі технологиялық
машина деталдарыжүктеу түрін анықтау;
дәнекерлеу өндірісі технологиялық машина деталдары (немесе торап) жүктеу жағдайын талдау және олардың бұзылу себептерін анықтау;
жұмысқақабілетілігі негізгі критериі бойынша дәнекерлеу өндірісі технологиялық машина деталдары (немесе торап) жобалық есептерін орындау;
дәнекерлеу өндірісі технологиялық машина деталдары төзімділігін көбейтудің ең тиімді технологиялық немесе конструктивтік әдісін таңдауды жүзеге асыру;
компьютерлік технологияларды пайдаланып дәнекерлеу өндірісі технологиялық машина деталдары мен тораптарын жобалаудың барлық кезеңдерін іске асыру;
деталдің үстіңгі және оның үстінің бұдырлығының өзара орналасу, мөлшері, түрлерінің талап етілетін нақтылығын қамтамасыз ететін
жабдық және механикалық өңдеу түрін негізді таңдау;
мәтіндік құжаттар, деталданған және жинақтау сызбаларын ресімдеу үшін компьютерлік программалар құралдарын пайдалану.
Оқу нәтижесі: 1) Материалдар және негізгі механикалық қасиеттерін білу
Бағалау өлшемдері:

1. Выполнение перемещения оборудования массой до 10 тонн при помощи блоков.
2. Выполнение перемещения оборудования массой до 10 тонн домкратом и ручной лебҰдкой.
3. Соблюдение техника безопасности.
Результат обучения: 3) Консервация концов труб.
Критерии оценки:
1.Выполнение консервации концов труб.
2.Выполнение консервации внутренней поверхности труб с внутренним оребрением.
3.Выполнение высадки концов стальных труб.
4. Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 4) Крепление стыков монтажными болтами.
Критерии оценки:
1. Выполнение крепления стыков монтажными болтами.
2. Закрепления стальных конструкции.
3. Соблюдение техника безопасности.
Результат обучения: 5) Сборка резьбовых и фланцевых соединений.
Критерии оценки:
1. Выполнение сборки резьбового соединения.
2. Выполнение сборки фланцевого соединения.
3. Соблюдение техники безопасности.
ПК 3.Производить настройку оборудования
СМ 03. Настройка оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения смазки и настройки оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: способы смазки деталей и узлов оборудования, устройство и принцип действия систем смазки, сортамент применяемых масел и смазок технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Нанесение эксплуатационной смазки.
Критерии оценки:
1.Перечисление основной характеристики жидкой и густой смазок.
2.Расшифрование условных обозначения смазки.
3. Выполнение смазки подшипников.
4. Выполнение смазки редуктора.
5. Выполнение смазки зубчатой муфты
6. Соблюдение техника безопасности.
Результат обучения: 2) Наладка оборудования.
Критерии оценки:
1.Выполнение наладки смонтированной машины.
2.Проведение испытания смонтированного оборудования.
3. Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 3) Выверка оборудования нивелиром и теодолитом и сдача под подливку.
Критерии оценки:
1.Проведение выверки смонтированного оборудования и сдача его под подливку.
2. Проведение поверки и юстировки нивелира и теодолита.
3. Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 4) Проверка зазоров в зубчатых зацеплениях.
Критерии оценки:
1. Определение зазоров зубчатого зацепления, проведение сравнение с допускаемыми зазорами.
2. Регулирование зацепления шестерен зубчатых передач.
3. Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 5) Притирка арматуры диаметром до 600 мм.
Критерии оценки:
1. Выполнение притирки арматуры.
2. Установление арматуры диаметром до 600 мм.
3. Соблюдение техники безопасности.
ПК 4. Проводить испытания смонтированного оборудования и сдача его в эксплуатацию
СМ 04. Испытание смонтированного оборудования и сдача оборудования в эксплуатацию
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для испытания смонтированного оборудования и сдачи оборудования в эксплуатацию.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
правила проведения гидравлических и пневматических испытаний;
технические требования и допуски, предъявляемые к монтажу механизмов и машин;
статическая балансировка деталей диаметром более 800 мм;
правила проведения динамической, и статическая балансировки деталей машин;
способы проведения аэродинамических испытаний вентиляционных систем;
правила опробования агрегатов и машин при вводе их в эксплуатацию;
правила сдачи в эксплуатацию оборудования, систем вентиляции и другого монтируемого оборудования;
требования, предъявляемые при сдаче оборудования в эксплуатацию.
Результат обучения: 1) Гидравлические и пневматическое испытания оборудования при рабочем давлении до 4 МПа.
Критерии оценки:

1. Салмағы 10 тонна дейін жабдықты блоктардың көмегімен қайта орналастыруды орындау .
2. Салмағы 10 тонна дейін жабдықты домкрат және қол жүкарбасымен орындау.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 3) Тұрба соңын консервациялау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрба соңын консервациялауды орындау.
2. Тұрбаны ішкі қабырғалануымен ішкі үстіңгісін консервациялауды орындау.
3. Болат тұрбалар аяғын түсіруді орындау.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 4) Монтаждау бұрандаларымен жігін бекіту.
Бағалау өлшемдері:
1. Монтаждау бұрандаларымен жігін бекітуді орындау.
2. Болат конструкцияларды бекіту.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 5) Бұрандалы және фланцтік біріктіруді жинау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бұрандалық біріктіруді жинауды орындау.
2. Фланцтік біріктіруді жинауды орындау.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 3.Жабдықты баптауды жүргізу
АМ 03. Жабдықты баптау
Осы модуль жабдықты баптау және майлауды орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модулді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: жабдық тораптары мен деталдарын майлау тәсілдері, майлау жүйесі әрекетінің қағидаты мен құрылымыу, қолданылатын технологиялық жабдық пен майды сұрыптамасы.
Оқу нәтижесі: 1) Пайдалану майын енгізу
Бағалау өлшемдері:
1. Сұйық және қою майлаудың негізгі сипаттамасын атау
2.Майлаудың шартты белгілерін ажырату.
3.Мойынтіректі майлауды орындау.
4. Редукторды майлауды орындау.
5.Тісті жалғастырғышты майлауды орындау
6. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 2) Жабдықты баптау
Бағалау өлшемдері:
1. Жөнделген машинаны баптауды орындау.
2. Жөнделген жабдықтың сынауын жүргізу
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 3) Жабдықты нивелир және теодолитпен мұқият тексеру, құюға тапсыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жөнделген жабдықты мұқият тексеру, құюға тапсыру жүргізу.
2. Нивелир және теодолитаті тексеру және дәлдеме жүргізу
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 4) Тісті іліністегі саңылауды тексеру
Бағалау өлшемдері:
1.Тісті іліністегі саңылауды анықтау, жол берілетін іліністермен салыстыру жүргізу.
2. Тісті тапсыру дегершігі ілінісін реттеу.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 5) Диаметрі 600 мм дейін арматураны сүрту.
Бағалау өлшемдері:
1. Арматураны сүртуді орындау.
2. Диаметрі 600 мм дейін арматураны орнату.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 4. Жөнделген жабдықтың сынауын жүргізу және оны пайдалануға тапсыру
АМ 04. Жөнделген жабдықтың сынауын жүргізу және оны пайдалануға тапсыру
Бұл модуль жөнделген жабдықты сынау және жабдықты пайдалануға тапсыруға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) 4 мегапаскальға дейін жұмыс қысымы кезінде дейін жабдықты гидравликалық және пневматикалық сынау
Бағалау өлшемдері:

1. Проведение гидравлического и пневматического испытания смонтированного оборудования при рабочем давлении до 4 МПа.
2. Проведение установки для гидравлических и пневматического испытаний.
3. Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 2) Пуск агрегатов и машин и сдача их в эксплуатацию.
Критерии оценки:
1 Выполнение комплекс работ для сдачи смонтированного оборудования в эксплуатацию.
2 Проведение пуска, наблюдение за работой и остановкой машины (агрегата).
3 Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 3) Пуск агрегатов и машин и сдача их в эксплуатацию.
Критерии оценки:
1. Выполнение комплекс работ для сдачи смонтированного оборудования в эксплуатацию.
2. Проведение пуска, наблюдение за работой и останов машины (агрегата).
3. Соблюдение техники безопасности.
Квалификация "111302 3 -Техник-механик"
ПК 5. Составлять годовые и месячные графики для проведения капитальных и текущих ремонтов
СМ 05. Планирование деятельности при ремонте оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для составления календарных графики различных видов ремонта оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
виды ремонтов;
способы и методы проведения ремонтов;
систему планово-предупредительных ремонтов;
ремонтный цикл;
структуру ремонтного хозяйства предприятия;
правила составления графиков, согласования и утверждения.
Результат обучения: 1) Знать назначение нормы времени для ведения ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Знает назначение нормы времени для ремонта машины.
2. Знает назначение нормы времени для ремонта агрегата.
3. Знает проведение планово-предупредительных ремонтов.
Результат обучения: 2) Уметь разрабатывать техническую документацию к ремонтам машин и агрегатов.
Критерии оценки:
1. Определяет ремонтный цикл машины, агрегата.
2. Составляет годовой график ремонта оборудования завода.
3.Составляет месячный график ремонта оборудования цеха.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Знать требования сдачи коммуникаций в эксплуатацию.
Критерии оценки:
1. Знает порядок проведения контроля выполненных монтажных работ при сдаче коммуникаций в эксплуатацию.
2. Знает порядок проведения процедуры сдача объекта в эксплуатацию. Учет документации.
3. Соблюдение техники безопасности.
ПК 6. Организовывать и проводить техническое обслуживание, ремонт оборудования
СМ 06. Организация мероприятий по улучшению эксплуатации, содержанию и ремонту оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для разработки мероприятий по улучшению эксплуатации, содержанию и ремонту оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации оборудования;
способы измерения параметров, характеристик и данных режимов работы оборудования;
мероприятия, составляющие комплекс технического обслуживания;
способы определения преждевременного износа деталей;
методы диагностики (способы неразрушающего контроля деталей машин);
технологический процесс ремонта;
техника безопасности при проведении ремонта;
правила заполнения агрегатного журнала.
Результат обучения: 1) Знать требования к организации технического обслуживания машин и агрегатов.
Критерии оценки:
1. Знает мероприятия, составляющие комплекс технического обслуживания.
2. Составляет график технического обслуживания машины или агрегата.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Знать о контроле ведения агрегатного журнала, своевременного устранение замечаний по работе оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает правила ведения агрегатного журнала.
2.Знает назначение сроков и ответственных лиц за своевременное устранение замечаний по работе оборудования.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Знать о организации и проведении текущих и капитальных ремонтов.
Критерии оценки:
1. Умеет определять объҰм текущих ремонтов (первого и второго) и капитального ремонта.
2. Умеет планировать технологический процесс ремонта узлов, машины.
3. Соблюдает технику безопасности.
ПК 7.Знать технологию восстановления изношенных деталей, контроль качества восстановленных деталей
СМ 07. Восстановление деталей, процесс их изготовления
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для восстановления деталей и их изготовления.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: правила составления технической документации (ремонтных чертежей, технологические карты восстановления деталей); правила пользования измерительными приборами, инструментом и приспособлениями; порядок осмотра оборудования; виды износа деталей и механизмов ремонтируемого оборудования; величины допускаемого износа; методы восстановления деталей и узлов машин; слесарные операции.
Результат обучения: 1) Уметь контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака.
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль качества отремонтированного узла, машины.
2. Устраняет причины брака.
3. Соблюдает технику безопасности
Результат обучения: 2) Определять дефекты деталей и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает виды износа деталей и механизмов ремонтируемого оборудования.
2. Определяет величину допускаемого износа деталей узлов.
3. Выполняет необходимые замеры и делает выводы о пригодности детали или узла к дальнейшей эксплуатации.
Результат обучения: 3) Знать о выполнении ремонтных чертежей.
Критерии оценки:
1. Выполняет ремонтные чертеж детали.
2. Читает ремонтные чертежи детали.
Результат обучения: 4) Знать о организации работы по восстановлению деталей и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает методы восстановления детали или узла машины.
2. Может создать технологическую карту восстановления деталей.
ПК 8. Знать порядок оформления технической документации для проведения текущих и капитальных ремонтов машин и агрегатов
СМ 08. Требования к оформлению актов и форм выполненных ремонтных работ оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления технической документации, необходимой для проведения текущих и капитальных ремонтов машин и агрегатов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
правила составления актов и другой технической документации (ведомость объҰма работ; проект организации работ; акт сдачи оборудования в ремонт; наряд-допуск);
правила назначения норм времени на виды ремонтных работ;
правила составления ведомости объҰма работ;
комплекс мероприятий;
техника безопасности при выполнении ремонтных работ;
методику определения количества ремонтников;
методику расчҰта заработной платы ремонтных рабочих;
правила составления сметы-ведомости.
Результат обучения: 1) Назначать нормы времени для ведения ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Знает назначение нормы времени для ремонта детали, узла или механизма.
2. Знает правила ведения ремонтных работ.
3. Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 2) Разрабатывать техническую документации к ремонтам машин и агрегатов.
Критерии оценки:
1. Знает составление ведомости объҰма ремонтных работ.
2. Создание проекта организации работ.
3. Составление акта передачи оборудования в ремонт.
4. Составление наряда-допуска.

1. 4 мегапаскальға дейін жұмыс қысымы кезінде монждалған жабдықты гидравликалық және пневматикалық сынау жүргізу.
2.Гидравликалық және пневматикалық сынауларға арналған қондырғы жүргізу.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 2) Агрегаттар мен машиналарды жіберіп қосу және оларды пайдалануға тапсыру
Бағалау өлшемдері:
1.Монтаждалған жабдықты пайдалануға беру үшін жұмыс кешенін орындау.
2. Қосуды жүргізу машина (агрегат) жұмысы мен тоқтауын қадағалау.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқу нәтижесі: 3) Агрегаттар мен машиналарды жіберіп қосу және оларды пайдалануға тапсыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Монтаждалған жабдықты пайдалануға беру үшін жұмыс кешенін орындау.
2.Қосуды жүргізу машина жұмысы мен тоқтауын қадағалау.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
"111302 3 –Техник-механик" біліктілігі
КҚ 5. Күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізуге жылдық және айлық кестелер жасау
АМ 05. Жабдықты жөндеу кезіндегі әрекетті жоспарлау
Бұл модуль жабдықты жөндеу түрлерінің күнтізбелік кестесін жасауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстарын жүргізуге уақыт нормасын тағайындалуын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина жөндеуге уақыт нормасын тағайындалуын біледі.
2. Агрегат жөндеуге уақыт нормасын тағайындалуын біледі.
3. Жоспарлы-ескерту жөндеуін жүргізу біледі
Оқу нәтижесі: 2) Машина және агрегаттарды жөндеуге техникалық құжаттаманы әзірлей білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина, агрегаттың жөндеу циклын анықтайды.
2. Зауыт жабдығын жөндеудің жылдық кестесін жасайды.
3. Цех жабдығын жөндеудің айлық кестесін жасайды.
4.Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 4) Коммуникацияларды пайдалануға тапсыру талаптарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Коммуникацияларды пайдалануға тапсырғанда орындалған монтаждау жұмыстарын бақылау жүргізу тәртібін біледі.
2. Нысанды пайдалануға тапсыру рәсімін жүргізу тәртібін біледі. Құжаттаманың есебі.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 6. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету, жабдықты жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу
АМ 06. Жабдықты пайдалану, ұстау және жөндеу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру
Осы модуль жабдықты пайдалану, ұстау және жөндеуді жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеуге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету талаптарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет көрсету кешенін құрайтын іс-шараларды біледі.
2. Машина немесе агрегат кестесін жасайды
3.Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2) Жабдықтың жұмысы бойынша кемшіліктерді уақытында жою, агрегатты журналды жүргізілуі туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Агрегатты журналды толтыру ережесін біледі правила ведения агрегатного журнала.
2. Жабдықтың жұмысы бойынша кемшіліктерді уақытында жоюға жауапты тұлғалар (қызмет) және мерзімдерінің тағайындалуын біледі.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 3) Ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуді ұйымдастыру және жүргізу туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ағымдағы жөндеу (алғашқы және екінші) және күрделі жөндеу көлемін анықтай біледі.
2. Машина, тораптарды жөндеу технологиялық үрдісін жоспарлай біледі.
3.Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 7.Тозған бөлшектердің технологиясын білу, қалпына келтірілген бөлшектер сапасын бақылау
АМ 07. Бөлшектерді қалпына келтіру, оларды даярлау үрдісі
Бұл модуль деталдарды қалпына келтіру және оларды дайындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модулді зерделеген кезде білім алушы келесі білімді игеруі тиіс: техникалық құжаттама (жөндеу сызбалары, деталдарды қалпына келтіру технологиялық карталары) жасау ережесі; өлшеу аспаптары, құралдары мен құрылғыларын пайдалану ережесі; жабдықты қарап-тексері тәртібі порядок; жөнделетін жабдықтың деталдары және тетіктерінің тозу түрлері; мүмкін болатын тозудың көлемі; машина деталдары мен тораптарын қалпына келтіру әдістері; слесарлық операциялар.
Оқу нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылай және ақау себептерін танықтау біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөнделген машина, тораптардың сапасын бақылауды жүзеге аысрады.
2.Ақау себептерін жояды.
3.Қауіпсіздік техникасын сақтайды
Оқу нәтижесі: 2) Бөлшектер мен тетіктердің ақауларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жөнделетін жабдықтың деталдары мен тетіктерінің тозу түрлерін біледі.
2. Торап деталдарының мүмкін болатын тозу көлемін анықтайды.
3. Қажетті өлшеулерді орындайды және Бөлшек немесе торапты әрі қарай пайдалануға жарамдығы туралы шешім жасайды.
Оқу нәтижесі: 3) Жөндеу сызбаларын орындау туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бөлшектердің жөндеу сызбасын орындайды.
2.Бөлшектердің жөндеу сызбаларын оқиды.
Оқу нәтижесі: 4) Бөлшек және тетіктерді қалпына келтіру бойынша жұмысты ұйымдастыру туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина бөлшегі немесе торабын қалпына келтіру әдістерін біледі.
2.Деталдарды қалпына келтіру технологиялық картасын жасай алады.
КҚ 8. Машина мен агрегаттарға ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуге техникалық құжаттаманы рәсімдеу тәртібін білу.
АМ 08. Жабдыққа жасалған жөндеу жұмыстарының нысандары мен актілерін рәсімдеу талаптары
Бұл модуль машина мен агрегаттарға ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуге қажетті техникалық құжаттаманы ресімдеуге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстарын жүргізуге уақыт нормасын тағайындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Бөлшек, торап және тетіктерді жөнднуге уақыт нормасын тағайындауды біледі.
2.Жөндеу жұмыстарын жүргізу ережесін біледі.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2) Машина және агрегаттар жөндеуіне техникалық құжаттаманы әзірлеу .
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстары көлемі ведосын жасай біледі.
2. Жұмысты ұйымдастыру жобасын құру.
3. Жабдықты жөндеуге тапсыру актісін жасау.
4. Жүктелім-қолжетімділік жасау.

5. Составление оперативного плана -графика ремонта.
Результат обучения: 3) Определять количество рабочих, необходимых для проведения ремонта.
Критерии оценки:
1. Определение количество рабочих, необходимых для проведения ремонта.
2. Знает требования к организации производства.
3. Соблюдение техники безопасности.
Результат обучения: 4) Рассчитывать заработную плату ремонтных рабочих.
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями проведения расчета заработной платы ремонтных рабочих.
2. Обладает знаниями проведения расчета технико-экономических показателей производства.
3. Обладает знаниями проведения расчета сметной стоимости оборудования.
4. Обладает знаниями проведения расчета на запчасти технологического оборудования.
Результат обучения: 5) Определять стоимость ремонта.
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями определения стоимости ремонта.
2. Обладает знаниями проведения составления сметной ведомости.
ПК 9. Знать требования профилактических работ по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий, правил эксплуатации оборудования
СМ 09. Техническое состояние оборудования в процессе эксплуатации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации и проведения профилактических работ по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий, правил эксплуатации оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
правила оформления акта приҰмки оборудования после ремонта;
правила пользования измерительными приборами, инструментом и приспособлениями;
порядок осмотра оборудования, методы обнаружения его дефектов.
Результат обучения: 1) Знать о проведение статических и динамических испытаний.
Критерии оценки:
1.Знает комплексы мероприятия проведения статических и динамических испытаний.
2.Знает техническое освидетельствования грузоподъемных кранов.
Результат обучения: 2) Уметь контролировать качества ремонтных работ и выявлять причины брака в ходе испытаний.
Критерии оценки:
1. Знает комплекс мероприятий по контролю механической, гидравлической и пневматической систем.
2. Знает нормы допустимых нагрузок на работающие детали, узлы, механизмы оборудования.
3. Знает требования к контролю работы механической системы.
4. Знает требования к контролю работы гидравлической системы.
5. Знает требования к контролю работы пневматической системы.
Результат обучения: 3) Знать о составление актов приҰмки оборудования после ремонта.
Критерии оценки:
1. Знает порядок составления акта приҰмки оборудования после ремонта.
2. Знает требования и порядок проведения испытания оборудования.
3. Соблюдение техники безопасности.
ПК 10. Осуществлять проведения мероприятия по снижению себестоимости ремонта
СМ 10. Анализ и оценка экономической эффективности производственной деятельности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения мероприятий по снижению себестоимости ремонтов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
основы трудового законодательства;
назначение и принцип работы приборов для определения эксплуатационных характеристик оборудования;
допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования;
профилактические меры по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий;
методы диагностики;
правила эксплуатации оборудования;
основы экономики, научной организации труда и организации производства;
правила эксплуатации оборудования.
Результат обучения: 1) Знать способы анализа технико-экономических показателей использования техники и расчета экономической эффективности ее применения.
Критерии оценки:
1. Знает порядок проведения анализа технико-экономических показателей использования техники.
2. Знает порядок проведения расчета экономической эффективности, проведения капитального ремонта машины.
3. Знает порядок использования техники на производстве.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает умения и навыки необходимые для формирования первоначального представления о будущей профессии, специальности, а также для формирования первоначальных умений по профилю специальности. Проводится в виде экскурсии на предприятии для ознакомления с технологическими процессами по специальности; с технологическим оборудованием; технологической оснасткой; структурой машиностроительного предприятия.
Результат обучения: 1) Знать структуру организации предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает структуру организации.
2. Знает историю и возникновения предприятия, технологические процессы, основные и вспомогательные цеха и оборудования.
3. Знает функционирование ремонтной службы.
4. Знает должностные инструкции работников.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает виды выполняемых практических работ необходимые для формирования умений и навыков по специальности, ознакомление обучающихся с рабочим местом, графиком перемещений, проведением производственных работ на участках с металлургическим оборудованием.
Получение квалификации "1113012 - Монтажник оборудования металлургических заводов".
Результат обучения: 1) Знать о наладке оборудования, подготовка рабочих мест.
Критерии оценки:
1.Умеет выполнять наладку смонтированной машины.
2.Умеет выполнять испытания смонтированного оборудования.
3. Умеет подготовить рабочее место.
4. Знает о паспорте рабочего места.

5. Жөндеу кестесі-оперативтік жоспар жасау.
Оқу нәтижесі: 3) Жөндеу жүргізуге қажетті жұмысшылар санын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жүргізуге қажетті жұмысшылар санын анықтау.
2.Өндірісті ұйымдастыруға талаптарды біледі.
3.Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 4) Жөндеу жасайтын жұмысшыларға еңбекақыны есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жасайтын жұмысшыларға еңбекақыны есептеуді жүргізу білімдерін игерді.
2.Өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне есептеу жүргізуге білімдері бар.
3. Жабдықтың сметалық құнына есептеу жүргізуге білімдері бар.
4. Технологиялық жабдық қосалқы бөлшектеріне есептеу жүргізуге білімдері бар.
Оқу нәтижесі: 5) Жөндеу құнын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу құнын анықтау білімдері бар.
2. Сметалық ведомость жасау жүргізуге білімдері бар.
КҚ 9. Коррозиялық тозу және апат, сынуды ескерту, жабдықты пайдалану ережесі бойынша профилактикалық жұмыс талаптарын білу.
АМ 09. Пайдалану үрдісінде жабдықтың техникалық жағдайы.
Бұл модуль жабдықты пайдалану ережесі, сыну, коррозиялық тозу және апатты ескерту бойынша профилактикалық жұмысты ұйымдастыру және жүргізуге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Статикалық және динамикалық сынауларды жүргізу туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Статикалық және динамикалық сынауларды жүргізу іс-шаралары кешенін біледі.
2. Жүк көтеретін крандардың техникалық куәландыруын біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Жөндеу жұмыстарынң сапасын бақылау және сынау барысында ақау себептерін анықтай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Механикалық, гидравликалық және пневматикалық жүйелерді бақылау жөнінде іс-шаралар кешенін аударуды біледі.
2. Жұмыс істейтін Бөлшек, торап, жабдық тетіктерінне мүмкін болатын жүктемелер нормаларын біледі.
3. Механикалық жүйе жұмысын бақылауға талаптарды біледі.
4. Гидравлика жүйе жұмысын бақылауға талаптарды біледі.
5. Пневматикалық жүйе жұмысын бақылауға талаптарды біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Жөндеуден кейін жабдықты қабылдау актісін жасау туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеуден кейін жабдықты қабылдау актісін жасау тәртібін біледі.
2. Жабдыққа сынау жүргізу тәртібі мен талаптарын біледі.
3.Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 10. Жөндеудің өзіндік құнын төмендету жөнінде іс-шаралар жүргізу.
АМ 10. Өндірістік қызметтің экономикалық тиімділігін талдау және бағалау
Бұл модуль жөндеудің өзіндік құнын төмендету бойынша іс-шаралар жүргізуге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Техниканы пайдаланудың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін талдау және оны қолданудың экономикалық тиімділігі есебі тәсілдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техниканы пайдаланудың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін талдау жүргізе біледі.
2. Біледі экономикалық тиімділік есебі, машинаға күрделі жөндеу жүргізу тәртібін біледі.
3. Өндірісте техниканы пайдалану тәртібін біледі.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Бұл модуль болашақ маманды, кәсіп туралы алғашқы мәлімет қалыптастыру және мамандық бейіні бойынша бастапқы білікті қалыптастыруға қажетті білім мен дағдыны сипаттайды. Мамандық бойынша технологиялық үрдістермен танысу үшін кәсіпорында экскурсия түрінде жүргізіледі; технологиялық жабдық; технологиялық жарақ; машинажасау кәсіпорнының құрылымы.
Оқу нәтижесі: 1) Кәсіпорынды ұйымдастыру құрылымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұйымның құрылымын біледі.
2. Кәсіпорынның пайда болуы және тарихы, технологиялық үрдістері, негізгі және қосымша цехтар мен жабдықтарды біледі.
3. Жөндеу қызметінің жұмыс істеуін біледі.
4. Қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практика
Бұл модуль мамандық бойынша білік пен дағдыларды қалыптастыру, білім алушыларды жұмыс орнымен таныстыру, орнын ауыстыру кестесі, металлургиялық жабдығы бар участоктарда өндірістік жұмыстарды жүргізуге қажетті орындалатын практикалық жұмыстардың түрлерін сипаттайды.
"111301 2 - Металлургиялық зауыттардың жабдығының монтажшысы" біліктілігін алу
Оқу нәтижесі: 1) Жабдықты баптау, жұмыс орындарын дайындау туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөнделген машинаны баптауды орындай біледі.
2. Жөнделген жабдыққа сынақ орындауды біледі
3. Жұмыс орнын дайындай біледі.
4. Жұмыс орнының паспорты туралы біледі.

5. Знает технологический процесс.
Результат обучения: 2) Знать о подготовке рабочего места и оборудования к работе.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять строповку и расстроповку, перемещение оборудования, выполнение работ в качестве дублҰра по профессии.
2. Умеет выполнить распаковка и сборка оборудования, узлов, деталей и соединений.
3. Выполняет работу по прогонке резьбовой части блоков, опиловки и нарезки резьбы.
4. Выполняет разметку, установку и перенесение монтажных осей под оборудование любой сложности.
5. Выполняет монтаж технологического оборудования, узлами или блоками, массой более 10 тонн и в сборе массой свыше 25 тонн при рабочем давлении свыше 10 МПа.
6. Выполняет смазку подшипников, редуктора, зубчатых колес.
Результат обучения: 3) Знать выравнивания, насечку и очистку опорных поверхностей фундаментов и промывка их водой.
Критерии оценки:
1. Знает установку оградительных кожухов и сеток, многоболтовых зажимов, простой такелажной оснастки.
2. Умеет выполнять затяжку и разболчивание неответственных соединений.
3. Умеет производить проверку состояния фундаментов под монтаж оборудования.
Получения квалификации "1113023 - Техник-механик".
Результат обучения: 4) Знать техническую документацию к ремонтам машин и агрегатов.
Критерии оценки:
1. Умеет составлять календарные графики различных видов ремонта оборудования.
2. Умеет заполнят правила ведения агрегатного журнала.
3. Умеет назначать нормы времени для ведения ремонтных работ.
4. Умеет составлять ремонтный цикл машины, агрегата.
5. Умеет составлять годовой и месячный график ремонта.
Результат обучения: 5) Уметь составлять дефектные ведомости, определение материалов, инструментов и приспособлений, необходимого количества смазки.
Критерии оценки:
1. Умеет разрабатывать техническую документацию к ремонтам машин и агрегатов: дефектные ведомости, ведомости необходимых материалов, инструментов и приспособлений.
2. Умеет определять материалы, инструменты и приспособления, необходимое количество смазки для проведения ремонта.
3. Знает правила составления и оформления технической документации, необходимой для проведения ремонта.
Результат обучения: 6) Знать технологию восстановления изношенных деталей, контроль качества восстановленных деталей.
Критерии оценки:
1. Умеет проводить контроль качества ремонтных работ и выявляет причины брака.
2. Умеет определять дефекты деталей и механизмов.
3. Умеет выполнять ремонтные чертежи.
4. Умеет разрабатывать технологические карты восстановления деталей.
5. Умеет организовывать работы по восстановлению деталей и механизмов.
ПП 03. Преддипломная практика
Преддипломная практика проводится с целью овладения и получения выпускником профессионального опыта, проверки готовности будущего специалиста к самостоятельной трудовой деятельности, а также сбора материалов для выпускной квалификационной (дипломной) работы. Преддипломная практика является завершающим этапом формирования квалифицированного специалиста, способного самостоятельно решать конкретные задачи в деятельности государственных и коммерческих организаций.
Результат обучения: 1) Уметь обобщать и совершенствовать знания и практические навыки, полученные в процессе обучения.
Критерии оценки:
1. Знает характеристику предприятия.
2. Знает о достижениях основных целей и задач, поставленных перед прохождением практики.
3. Умеет качественно выполнять индивидуального задания по практики.
Результат обучения: 2) Знать о передовой технологией и экономикой производства.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики оборудования.
2. Знает об организации производства на предприятии.
3. Знает экономику производства.
4. Знает требования охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 3) Обработка результатов прохождения преддипломной практики.
Критерии оценки:
1. Подготавливает необходимые материалы по теме дипломного проекта, обрабатывает и анализирует их результаты.
2. Применяет подготовленный материал на защите дипломного проекта.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 94
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:       1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность:                   1114000 – Сварочное дело (по видам)

5. Технологиялық үрдісті біледі
Оқу нәтижесі: 2) жұмыс орны және жұмысқа жабдық дайындау туралы білу
Бағалау өлшемдері:
1. Ілмектеу және матауды орындау, жабдықты ауыстыру, мамандық бойынша дублҰр ретінде жұмысты орындай біледі;
2. Жабдық, торап, деталдар және қосылуларды жинау және ашуды орындай біледі.
3. Блоктың бұрандалы бөлігі, арамен кесу және кесу бойынша жұмысты орындайды.
4. Кез келген күрделілігі бар жабдыққа монтаждау остерін белгілеу, орнату және көшіруды орындайды.
5. Технологиялық жабдықты салмағы 10 тонна көп емес тораптар мен блоктар, салмағы 10 мегапаскаль артық жұмыс қысымы кезінде салмағы 25 тонна жоғары жиында монтаждауды орындайды.
6. Мойынтірек, редуктор, тісті доңғалақты майлауды орындайды.
Оқу нәтижесі: 3) Іргетастың үстіңгі тіректерін тегістеу, кертпесі және тазалауын және оларды жуып-шаюды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қоршау қаптамасы мен торлар, көпбұрандалы қысқыш, жай такелажды жабдықтарды орната біледі.
2. Жауапты емес біріктіруді созу және бұрандауды орындай біледі.
3. Іргетастың жағдайын жабдықты монтаждаудан тексеру жүргізе біледі.
" Техник- механик" біліктілігін алу
Оқу нәтижесі: 4) Машина мен агрегаттар жөндеуіне техникалық құжаттаманы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты жөндеу түрлерінің күнтізбелік кестелерін жасау біледі.
2. Агрегатты журналды жүргізу ережесін толтыра біледі.
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге уақыт нормасын тағайындай біледі;
4. Машина, агрегат жөндеу циклын жасай біледі.
5. Жөндеудің жылдық және айлық кестесін жасай біледі.
Оқу нәтижесі: 5) Ақау ведомостарын жасау, материал, құралдар мен құрылғыларды анықтау, майлаудың қажетті санын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина және и агрегаттарды жөндеуге техникалық құжаттама: ақау ведомостары, қажетті материал, құралдар мен құрылғылардың ведомостарын әзірлей біледі.
2. Жөндеу жүргізуге майлаудың қажетті саны материал, құралдар мен құрылғыларды анықтай біледі.
3. Жөндеу жүргізуге қажетті техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу ережесін біледі;
Оқу нәтижесі: 6) Тозған деталдарды қалпына келтіру технологиясы, қалпына келтірілген деталдар сапасын бақылай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстары сапасына бақылау жүргізе біледі және ақау себептерін анықтайды.
2. Деталдар мен тетіктердің ақауын анықтай біледі.
3. Жөндеу сызбаларын орындай біледі.
4. Деталдарды қалпына келтіру технологиялық карталарын қалпына келтіруді әзірлей біледі.
5. Деталдар мен тетіктерді қалпына келтіру бойынша жұмысты ұйымдастыра біледі.
КП 03. Диплом алды практикасы
Диплом алдындағы практика түлектің кәсіптік тәжірибе алу және игеру, болашақ маманның өзіндік екңбек қызметіне дайындығын тексеру, сондай-ақ бітіруші біліктілік (диплом) жұмысына материалдар жинау мақсатында өткізіледі. Диплом алдындағы тәжірибе білікті мемлекеттік және коммерциялық ұйымдар қызметінде нақты міндеттерді өзі шеше алатын маманды қалыптастырудың аяқтаушы кезеңі болып табылады.
Оқу нәтижесі: 1) Оқу үрдісінде алған білімі мен практикалық дағдыларын жинақтау және жетілдіруді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның сипаттамасын біледі.
2.Практика өтер алдында қойылған негізіг мақсаттары мен міндеттерінің жетістіктері біледі.
3. Практика бойынша жеке тапсырамын сапалы оындай біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Озық технология және өндіріс экономикасы туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жабдықтың техникалық сипттамасын біледі.
2.Кәсіпорында өндірісті ұйымдастыру туралы біледі.
3 Өндіріс экономикасын біледі.
4 Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау талаптарын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Диплом алды практикасын өту нәтижелелерін өңдеу
Бағалау өлшемдері:
1.Диплом жобасы тақырыбы бойынша қажетті материалдарды дайындайды, олардың нәтижелерін өңдейді және талдайды.
2.Диплом жобасын қорғауға дайындаған материалды қолданады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 94 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім берудің коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (сала бойынша)
Мамандығы: 1114000 – Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)

1. Знает правила командных спортивных игр.
2. Знает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Владеть теорией физического воспитания, системой умений и навыков двигательной активности.
Критерии оценки:
1. Знает основные принципы физического воспитания.
2. Знает физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями.
3.Умеет контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Результат обучения: 4) Оказывать первую доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Умеет оказывать первую доврачебную помощь при травмах.
БК 3. Понимать историю казахского народа, роль и место Казахстана в мировом сообществе
ОГМ 04. История Казахстана
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы основных исторических периодов истории Казахстана и этапы формирования казахской нации; роль, значение и вклад кочевой цивилизации в историю мировой цивилизации; причины и последствия процессов присоединения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей; этнодемографическую ситуацию в первые годы Советской власти, образование казахской диаспоры за рубежом;
историю национально освободительных восстаний и движений казахского народа за независимость: причины, ход, последствия крупных национально освободительных восстаний 18- 19 веков;
сущность политических партий Казахстана в начале 20- го века и в последующее время;
причины, ход и последствия декабрьского востания 1986 года в Алматы и городах Казахстана; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости; достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 1) Знать основные этапы становления казахского народа.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы истории и становления независимости Казахстана
2. Умеет раскрыть роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко- культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Знает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Способствовать формированию казахстанского патриотизма.
Критерии оценки:

1. Командалық спорттық ойындардың ережелерін біледі.
2. Дене жүктемесі мен оны реттеу тәсілдері негіздерін біледі.
3. Жаттығу орындау техникасын біледі.
4. Оқу ойынында оқыған ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада ескерілген бақылау нормативтері мен тесттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дене тәрбиесі, қозғалыс белсенділігі икемдері мен дағдылары жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Дене тәрбиесінің негізгі қағидаттарын біледі.
2. Дене жаттығуларын орындау кезінде организмнің физиологиялық ерекшеліктерін біледі.
3. Дене жаттығуларын орындағанда организмнің функционалдық жағдайын бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақат алғанда және қайғылы оқиғалар орын алғанда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
1. Жаттығу жасау барысындағы жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақат алмау тәсілдерін біледі.
2. Жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
БҚ 3. Қазақ халқының тарихын, әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның рөлі мен орнын түсіну
ЖГМ 04. Қазақстан тарихы
Осы модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан тарихының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары және қазақ халқының қалыптасу кезеңдерін; көшпелі өркениеттің рөлі мен маңызы, әлемдік өркениетке қосқан үлесін; Қазақстанның Ресей империясына қосылу, Ресей империясының Қазақстанды басып алу және отарлау себептері мен салдарларын; Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этно)демографиялық жағдай, шет елдерде қазақ диаспорасының құрылуын; ұлт)азаттық көтерілістердің және қазақ халқының тәуелсіздік үшін күресінің тарихы: себебі, барысы, 18)19 ғасырдағы ірі ұлт)азаттық көтерілістердің салдарларын; 20)ғасырдың басы мен кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның саяси партияларының мәнін; 1986 жылы Алматы және Қазақстанның қалаларында болған желтоқсан қозғалысының себебі, барысы және салдарларын; тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасындағы саяси және қоғамдық өзгерістерін; тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан тарихының және тәуелсіздігі қалыптасуының негізгі кезеңдерін біледі.
2. Қазақ халқының жалпытүрік қоғамдағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи)мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын аша біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстандық отансүйгіштікті қалыптастыруға тырысу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Соблюдать правила профессиональной этики и психологии общения
ОПМ 01. Психология и этика профессиональной деятельности
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, содействующие соблюдению правил профессиональной этики и психологии общения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
общие сведения о психологии;
функции, виды, средства общения;
принципы ведения партнерской беседы;
понятие, историю, назначение этики;
этику взаимоотношений в коллективе;
нормы и правила современного этикета.
При изучении модуля обучающие должны:
применять техники и приемы эффективного общения в профессиональной деятельности;
использовать приемы саморегуляции поведения в процессе межличностного общения;
соблюдать речевой этикет, культуру профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Осуществлять профессиональное общение с соблюдением норм и правил делового этикета
Критерии оценки:
1. Знает основные этические нормы общения с коллегами, администрацией, партнҰрами в процессе производства
2. ДаҰт психологическую характеристику особенностям личности, их проявлениям в поведении и профессиональной деятельности;
3. Аргументировано отстаивает свою точку зрения в корректной форме.
4. Поддерживает деловую репутацию, создаҰт и соблюдает имидж делового человека.
Результат обучения: 2) Использовать приемы саморегуляции поведения в процессе межличностного общения.
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық)құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық)құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БК 6. Кәсіптік этика және қатынасу психологиясы ережесін сақтау
ЖКМ 01. Кәсіптік қызмет психологиясы және этикасы
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және кәсіптік этика және қатынас психологиясы режесін сақтауға көмек көрсететін білім және білікті алуға мүмкіндік береді.
Білім алушы модулді зерделегенде келесі негізгі білімді игере алуы тиіс:
психологиятуралы жалпы мәліметтер;
қатынас құралдары, түрлері, функциялары;
серіктестік әңгіме жүргізу қағидаттары;
түсінік, тарихы, назначение этика тағайындауы;
ұжымда өзара қатынас этикасы;
заманауи этикет нормасы мен ережесі.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
кәсіптік қызметте тиімді қатынас тәсілдері мен техникасын қолдану;
тұлғааралық қатынас үрдісінде өзіндік реттеу тәртібі тәсілдерін қолдану;
сөйлеу этикеті, кәсіптік қызмет мәдениетін сақтау.
Оқу нәтижесі: 1) Осуществлять профессиональное общение с соблюдением норм и правил делового этикета
Бағалау өлшеулері:
1. Әріптестер, әкімшілік, өндіріс үрдісінде серіктестіктермен қатынаста негізгі этикалық нормаларды біледі.
2. Тұлғаның ерекшеліктеріне кәсіптік қызмет және тәртібінде олардың көріністеріне психологиялық сипаттама береді;
3. Өзінің көзқарасын түзету түрінде дәйекті түрде қорғайды.
4. Іскерлік беделді қолдайды, іскери адам имиджін жасайды және сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2)Тұлғааралық қатынас үрдісінде тәртіп өзіндік реттеу тәсілдерін пайдалану
Бағалау өлшеулері:

1. Оценивает свое поведение с нравственной точки зрения.
2. Взаимодействует в группе, воспринимает социально-ролевое общение.
3. Применяет знания психологии общения, конфликтологии в процессе межличностного общения.
4. Умеет предотвращать конфликтные ситуации в решении проблем, возникающих в процессе трудовой деятельности.
Результат обучения: 3) Соблюдать речевой этикет, культуру профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания форм обращения, изложения просьб, выражения признательности, способов аргументации в производственных ситуациях.
2. ПередаҰт информацию устно и письменно с соблюдением требований культуры речи.
3. Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач
БК 7. Обеспечивать безопасное ведение электрогазосварочных работ, охрану труда и окружающей среды
ОПМ 02. Охрана труда и основы промышленной экологии
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для безопасного выполнения специалистом основной производственной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
виды и оценка опасностей;
правовые и организационные вопросы охраны труда;
основы техники безопасности;
основные причины несчастных случаев на производстве;
особенности воздействия на биосферу Земли природных и техногенных факторов;
экологические проблемы современности;
закон об охране окружающей среды;
основные принципы, методы и средства защиты окружающей среды от загрязнения и истощения природных ресурсов
При изучении модуля обучающие должны выполнять основную производственную деятельность;
организовывать производственный процесс согласно Закона об охране окружающей среды.
Результат обучения: 1) Безопасно выполнять основную производственную деятельность.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных причин несчастных случаев на производстве, влияния ультрафиолетового и инфракрасного излучения, электромагнитного и теплового излучения, световой радиации на организм человека.
2. Демонстрирует знания правил и техники безопасного ведения работ; правил пожаро - и электробезопасности; санитарно-гигиенических норм, вредных веществ, выделяемых при электрогазосварочных работах.
3. Демонстрирует знания норм производственной санитарии: состояния воздушной среды в производственных помещениях; производственного освещения, шума и вибрации; вредного излучения и защита от него, вентиляции помещений.
4. Умеет применять индивидуальных защитных средств, средств пожаротушения, оказания первой помощи при производственной травме при выполнении сварочных работ.
5. Соблюдает правила безопасности при работе с неметаллическими материалами.
Результат обучения: 2) Организовать производственный процесс согласно Закона об охране окружающей среды.
Критерии оценки

1. Өз тәртібін адамгершілік көзқарас тұрғысынан бағалайды.
2. Топта өзара әрекет етеді, әлеуметтік)рөлдік қатынасты қабылдайды.
3. Қатынас психологиясы, тұлғааралық қатынас үрдісінде жанжалтану білімін қолданады.
4. Еңбек қызметі үрдісінде пайда болған мәселелерді шешуде конфликтілік жағдайды алдын ала біледі.
Оқу нәтижесі: 3)Кәсіптік қызмет мәдениеті, сөйлеу этикетін сақтау
Бағалау өлшеулері:
1. Өндірістік жағдайларда дәлелдеме тәсілдері, сұраныс беру, қатынас түрлері білімдерін көрсеетеді .
2. Сөйлеу мәдениеті талаптарын ақтап ауызша және жазбаша ақпаратты береді.
3. Кәсіптік міндеттерді қою мен шешуге қажетті ақпаратты іздеу, талдау және бағалаудыжүргізеді
БК 7. Электргазбен пісіру жұмыстары, еңбекті қорғау және қоршаған орта қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ЖКМ 02. Еңбекті қорғау және өнеркәсіп)тік экология негіздері
Бұл модуль негізгі өндірістік қызметті қауіпсіз орындауға қажетті білімжәне ғдылардылуға мүмкіндік береді.
Білім алушы модулды зерделегенде келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
қауіп түрлері және бағалау;
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары;
қауіпсіздік техникасы негіздері;
өндірісте қайғылы оқиғалардың негізгі себептері;
Табиғи және техногендік факторлардың Жер биосферасына әсер ерекшеліктері;
қазіргі замандық экологиялық мәселелер;
қоршаған ортаны қорғау туралы заң;
табиғи ресурстарды ластау және жұқартудан қоршаған ортаны қорғау құралдары, әдістері және негізгі қағидаттары
Білім алушы келесіні қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
негізгі өндірістік қызметті қауіпті орындау;
Қоршаған ортаны қорғау туралы заңға сәйкес өндірістік үрдісті ұйымдастыру.
Оқу нәтижесі: 1) Негізгі өндірістік қызметті қауіпсіз орындау
Бағалау өлшеулері:
1. Өндірісте қайғылы оқиғалардың негізгі себептері, ультракүлгін және инфрақызыл сәулелену әсері, электромагнитті және жылу әулелену, адам ағзасына жарық радиациясы білімдерін көрсетеді.
2. Жұмысты қауіпсіз жүргізу техникасы мен ережесі өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; санитарлық)гигиеналық нормалар, электргазбен дәнекерлеу жұмысы кезінде бөлінетін зиянды заттар туралы білімдерін көрсетеді.
3. Өндірістік санитария нормалары: өндірістік жайларда ауа орта жағдайы; өндірістік жарықтану, шу және вибрация; зиянды сәулелену және одан қорғану, жайларды желдету нормаларын көрсетеді.
4. Жеке қорғану құралдары, өрт сөндіру құралдары, дәнекерлеу жұмысын орындаған кезінде өндірістік жарақат алса алғашқы көмек көрсетудіқолдана біледі.
5. Металл емес материалдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережесін сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2)Қоршаған ортаны қорғау Заңына сай өндірістік үрдісті ұйымдастыру

1. Демонстрирует знания Закона об охране окружающей среды, особенностей воздействия на биосферу Земли природных и техногенных факторов, принципов, методов и средств защиты окружающей среды от загрязнения и истощения природных ресурсов
2. Умеет организовывать производственный процесс согласно Закона об охране окружающей среды.
БК 8. Подбирать материалы для выполнения электрогазосварочных работ
ОПМ 03. Материаловедение
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения подбора металла для сварных конструкций различного назначения, выбирать термическую обработку металла, определять виды защиты металлических изделий от коррозии, знать область применения неметаллических и электроизоляционных материалов, выбирать электропроводниковые материалы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- свойств, структуры и назначения железоуглеродистых сплавов;
- назначения и видов термической обработки;
- свойств, структуры и назначения цветных металлов и сплавов;
- свойств и назначения инструментальных сталей и твердых сплавов;
- особенностей процессов химической и электрохимической коррозии;
- свойств, структуры и назначения неметаллических, электроизоляционных и электропроводниковых материалов.
При изучении модуля обучающиеся должны::
- выбирать конструкционные материалы для изготовления конструкций и изделий из них в зависимости от назначения и условий эксплуатации;
выбирать вид термической обработки;
выбирать цветные металлы и сплавы для изготовления изделий из них в зависимости от назначения и условий их эксплуатации;
при выборе инструментов для механической обработки деталей, определить по маркировке инструментальных сталей и твердых сплавов, для какой технологической обработке они предназначены;
определять и подбирать методы защиты изделий от коррозии в зависимости от ее вида;
различать виды неметаллических материалов по назначению;
различать по маркировке назначение электроизоляционных и электропроводниковых материалов.
Результат обучения: 1) Выбирать конструкционные материалы для изготовления конструкций и изделий из них в зависимости от назначения и условий эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Определяет марку материала, из которого изготовлена конструкция или деталь, характеризовать их технологические свойства и химический состав.
2. Читает диаграмму железо-углерод.
3. Анализирует свойства сплава в зависимости от содержания углерода.
4. ДаҰт сравнительный анализ свойств стали и чугуна.
5. Определяет по диаграмме Fe-C структуру железоуглеродистого сплава в зависимости от содержания углерода и температуры.
Результат обучения: 2) Выбирать термическую обработку.
Критерии оценки:

1. Қоршаған ортаны қорғау Заңын білетіндігін көрсетеді. Табиғи ресурстарды ластау және жұқартудан қоршаған ортаны қорғау құралдары, әдістері, қағидаттары, табиғи және техногендік факторлардың Жер биосферасына әсері ерекшеліктері, қоршаған ортаны қорғау туралы заң білімдерін көрсетеді.
2. Қоршаған ортаны қорғау туралы заңға сай өндірістік үрдісті ұйымдастыра біледі.
БК 8. Электргазбен пісіру жұмыстарын орындау үшін материалдар іріктеу
ЖКМ 03. Материал)тану
Бұл модуль түрлі тағайындау дәнекерлеу конструкцияларына металл іріктеуді орындауға қажетті білім мен білікті алуға, металды термикалық өңдеуге таңдау, коррозиядан металл бұйымдарды қорғау түрлерін анықтау, металл емес және электр оңашаландыру материалдарын қолдану саласын білу, электр өткізуші материалдарды таңдауға мүмкіндік береді .
Білім алушы модулды зерделегенде келесі негізі білімді игеруі тиіс:
теміркөміртекті қорытпа құрылысы, құрылымы және тағайындауы;
термикалық өңдеу түрлері мен тағайындалуы;
түсті металдар мен қорытпалардың қасиеті, құрылымы және тағайындалуы;
инструменталды болат және қатты қорытпалар қасиеті мен тағайындалуы;
химиялық және электр химиялық коррозия үрдістерінің ерекшеліктері;
металл емес, электр оңашаландыру және электр өткізгіштік материалдардың қасиеті, құрылымы және тағайындалуы.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
конструкциялар мен бұйымдарды дайындау үшін конструкциялық материалдарды тағайындалуына және пайдалану жағдайына қарамай таңдау;
- термикалық өңдеу түрлерін таңдау;
- материалдарды тағайындалуы және пайдалану жағдайына қарамай бұйымдар дайындау үшін түсті металдар мен қорытпалар таңдау;
- детальды механикалық өңдеуге құралдарды таңдаған кезде инструменталды болаттар мен қатты қорытпаларды белгілеу бойынша олар қандай технологиялық өңдеуге тағайындалғанын анықтау;
- бұйымның коррозиядан қорғауын оның түріне қарамай қорғау әдістерін іріктеу және анықтау;
- металл емес материалдың түрлерін тағайындауы бойынша айыра білу;
- электроңашаландыру және электрөткізгіштік материалдарды тағайындауды белгілеу бойынша ажырату .
Оқу нәтижесі: 1) конструкциялар мен бұйымдарды дайындау үшін конструкциялық материалдарды тағайындалуына және пайдалану жағдайына қарамай таңдау
Бағалау өлшеулері:
1. Конструкция немесе деталь дайындалған материалдың маркасын анықтау, олардың технологиялыққасиеті және химиялық құрамын сипаттау.
2. Темір)көміртегі диаграммасын оқиды.
3. Көміртек құрамына қарамай қорытпа қасиетін талдайды
4. Болат пен шойын қасиетінің салыстырмалы талдауын береді.
5. Көміртек және температураның құрамына қарамай теміркөміртекті қорытпа Fe)C құрылымын диаграмма бойынша анықтайды.
Оқу нәтижесі: 2)термиялық өңдеуді таңдау
Бағалау өлшеулері:

1. Понимает влияние термической обработки на структуру и свойства материалов и сплавов.
2. Знает характерные структуры металлов и сплавов в зависимости от их термической обработки.
3. Классифицирует основные процессы и стадии химико-термической обработки металлов и сплавов в зависимости от условий эксплуатации.
4. Понимает основные параметры термической обработки.
5. Определяет назначение оборудования для проведения химико-термической обработки в зависимости от вида термообработки.
6. Определяет в зависимости от назначения вид термообработки различных материалов.
Результат обучения: 3) Выбирать цветные металлы и сплавы для изготовления изделий из них в зависимости от назначения и условий их эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Определяет по маркировке цветные металлы и сплавы, из которых изготовлено изделие, охарактеризовать химический состав и свойства сплава.
2. Анализирует свойства сплава в зависимости от химического состава.
3. Знает температуры плавления чистых цветных металлов.
4. Классифицирует сплавы цветных металлов в зависимости от основного компонента.
Результат обучения: Результат обучения 4): Определять вид технологической обработки при выборе инструментов для механической обработки деталей по маркировке инструментальных сталей и твердых сплавов.
Критерии оценки:
1. Определяет маркировку инструментальных сталей.
2. Выполняет по маркировке инструментальных сталей, сравнительную характеристику их свойств и назначения.
3. Выбирает по технологическому процессу режущий инструмент по маркировке инструментальных сталей.
Результат обучения: 5) Определять и подбирать методы защиты изделий от коррозии в зависимости от ее вида.
Критерии оценки:
1. Классифицирует вид коррозии в зависимости от внешних воздействий на металл.
2. Знает механизм действия защитных покрытий для предотвращения коррозии.
3. Определяет вид коррозии, от которого производится защита по представленным защитным материалам, обосновывает выбор метода защиты изделий от коррозии.
4. Выбирает материалы и покрытия для защиты деталей и изделий от коррозии.
Результат обучения: 6) Различать виды неметаллических материалов по назначению.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды неметаллических материалов по назначению.
2. Знает разновидности неметаллических материалов.
3. Имеют представление о перспективах применения неметаллических материалов в технике.
4. Знает методы получения изделий порошковой металлургией.
5. Имеет понятие о "пусковом токе".
Результат обучения: 7) Различать по маркировке назначение, виды и происхождение электроизоляционных и электропроводниковых материалов.
Критерии оценки:

1. Материалдар мен қорытпалар құрылымы мен қасиетіне термиялық өңдеу әсерін түсінеді.
2. Термиялық өңдеуге қарамай металдар мен қорытпалардың сипатты құрылымын біледі.
3. Пайдалану жағдайына қарамай металдар мен қорытпаларды химиялық)термиялық өңдеу үрдістерімен кезеңдерін топтастырады.
4. Термиялық өңдеудің негізгі параметрлерін түсінеді.
5. Термоөңдеу түріне қарамай химиялық)термиялық өңдеу жүргізу үшін жабдықтың тағайындалуын анықтайды.
Тағайындау түріне қарамай түрлі материалдарды термоөңдеуді анықтайды.
Оқу нәтижесі: 3)Материалдарды тағайындалуы және пайдалану жағдайына қарамай бұйымдар дайындау үшін түсті металдар мен қорытпалар таңдау
Бағалау өлшеулері:
1. Неден жасалған бұйымның түсті металдар мен қорытпаларды белгілеуі, химиялық құрамы және қорытпа қасиетін сипаттау бойынша, олардың технологиялық қасиеті және химиялық құрамын анықтайды.
2. Химиялық құрамына қарамай қорытпа қасиетін талдайды.
3. Таза түсті цветных металдарды балқыту температурасын біледі.
4.Негізгі компонентіне қарамай түсті металдар қорытпасын топтайды.
Оқу нәтижесі: 4) Детальды механикалық өңдеуге құралдарды таңдаған кезде инструменталды болаттар мен қатты қорытпаларды белгілеу бойынша олар қандай технологиялық өңдеуге тағайындалғанын анықтау
Бағалау өлшеулері:
1. Инструменталды болатты белгілеуді анықтайды.
2. Инструменталды болатты белгілеу, олардың қасиеті мен тағайындалуының салыстырмалы сипаттамасын орындайды.
3.Технологиялық үрдіс бойынша инструменталды болатты белгілеу бойынша кесетін инструментті таңдайды.
Оқу нәтижесі: 5)) бұйымды түріне қарамай жемірленуден қорғау әдістерін анықтау және іріктеу
Бағалау өлшеулері:
1. Жемірлену түріне қарамай металдың сыртқыәсерінен түрін жіктеп бөледі.
2. Жемірленудің алдын алу үшін қорғаныш жабуы әсері тетігін біледі.
3. Берілген қорғаныш материалдары бойынша қорғау жүргізілетін жемірлену түрін анықтайды, коррозиядан бұйымдықорғау әдісін таңдауды негіздейді.
4.Деталдар мен бұйымдарды и изделий от коррозиядан қорғау үшін материалдар мен жабындарды таңдайды.
Оқу нәтижесі: 6)Тағайындауы бойынша металл емес материалдың түрлерін айыра білу
Бағалау өлшеулері:
1. Тағайындауы бойынша металл емес материалдар түрін жіктейді.
2. Металл емес материалдардың түрлерін біледі.
3. Техникада металл емес материалдардың қолданылу перспективасы туралы түсінік біледі.
4. Ұнтақтық металлурги бұйымдарын алу әдістерін іледі.
5."Қосу ток" туралы түсінік бар.
Оқу нәтижесі: 7)Электроңашаландыру және электрөткізгіштік материалдарды тағайындалуы, түрі мен шығу тегін белгілеу бойынша ажырата алу
Бағалау өлшеулері:

1. Различает по маркировке назначение электроизоляционных и электропроводниковых материалов.
2. Определяет по маркировке электроизоляционные материалы и выясняет, какое напряжение на пробой они выдерживают.
БК 9. Читать и выполнять чертежи сварных металлических конструкций
ОПМ 04. Черчение
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения и чтения чертежей простых сварных металлических конструкций.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
основные сведения по графическому оформлению и изображению чертежей в соответствии со стандартами;
основные способы графического изображения предметов;
основы технического черчения;
основы строительного черчения;
основные стандарты на изображение и обозначение сварных швов, прокатного профиля, сварных конструкций;
общие правила чтения чертежей.
При изучении модуля обучающие должны выполнять простые чертежи, эскизы и технические рисунки деталей в соответствии со стандартами; читать чертежи.
Результат обучения: 1) Выполнять чертежи графических изображений простых технических объектов.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных способов графического изображения деталей, методов и приемов проекционного черчения, технического рисования.
2. Демонстрирует знания видов изображений, способов соединения деталей, правил выполнения архитектурно-строительных чертежей, правила выполнения рабочих и сборочных машиностроительных и строительных чертежей несложных деталей и чертежей сварных металлических конструкций.
3. Выполняет чертежи деталей с применением геометрических построений.
4. Выполняет чертеж детали в аксонометрических проекциях.
5. Выполняет технический рисунок сварного соединения, узла металлоконструкции.
6. Выполняет эскиз детали.
7. Выполняет рабочий чертеж детали с применением необходимого разреза (сечения).
8. Выполняет чертежи сварных соединений и узлов металлоконструкций.
9. Выполняет и оформляет чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
Результат обучения: 2) Читать чертежи несложных деталей и сварных металлических конструкций.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания правил чтения архитектурно-строительных чертежей, правила выполнения и чтения рабочих и сборочных машиностроительных и строительных чертежей несложных деталей и чертежей сварных металлических конструкций.
2. Читает рабочие машиностроительные чертежи.
3. Читает сборочные машиностроительные чертежи.
4. Читает архитектурно-строительные чертежи.
5. Читает чертежи сварных металлических конструкций.
БК 9 Читать и выполнять чертежи сварных металлических конструкций
ОПМ 05 Инженерная графика
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения разработки, оформления и чтения чертежей сварных средней сложности металлических конструкций, конструкторской и технологической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
общие требования к проектно-конструкторской документации;
способы графического изображения на плоскости пространственных объектов в соответствии (с основами начертательной геометрии);
правила чтения чертежей сварных металлических конструкций; правила разработки, выполнения, оформления и чтения конструкторской и технологической документации в соответствии со стандартами.
При изучении модуля обучающие должны :выполнять изображения средней сложности металлических конструкций и их узлов; читать чертежи сварных металлических конструкций средней сложности и чертежи используемого сварочного оборудования.
Результат обучения: 1) Вычерчивать изображения средней сложности металлических конструкций и их узлов.
Критерии оценки:

1. Электроңашаландыру және электрөткізгіштік материалдарды тағайындауды белгілеу бойынша ажырата алады.
2. Электроңашаландыру материалын белгілеуі бойынша анықтайды және сынамада қандай кернеу ұстайтынын анықтайды .
БК 9. Пісіру металл конструкциялары сыщуын оқу және орындау
ЖКМ 04. Сызу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін суреттейді және қарапайым дәнекерлеу металл конструкциялары сызбасын оқу және орындауға қажетті білім мен дағдылардыалуға мүмкіндік береді.
Модулді зерделегенде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
стандарттарға сәйкес сызбаларды графикалық ресімдеу және бейнелеу жөнінде негізгі мәліметтер;
заттарды графикалық бейнелеудіңнегізгі тәсілдері;
техникалық сызу негіздері;
құрылыс сызу негіздері;
дәнекерлеу тігісі, прокатты бейін, дәнекерлеу конструкциялары бейнелеуге негізгі стандарттар;
сызбаны оқудың жалпы ережесі.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
стандарттарға сәйкес деталдардың қарапайым сызба, эскиздер мен техникалық суреттерін орындау;
сызбаларды оқу.
Оқу нәтижесі: 1) Қарапайым техникалық нысандардың гарфикалық бейнелеу сызуын орындау
Бағалау өлшеулері:
1. Проекциялық сызу, техникалық сурет деталдары, әдістері мен тәсілдерін графикалық бейнелеу негізгі тәсілдері білімдерін көрсетеді.
2. Бейнелеу түрлері, деталдарды біріктіру тәсілдері, сәулет)құрылыс сызбаларын орындау ережесі, дәнекерлеуші металл конструкциялары күрделі емес деталдары мен сызбаларын жұмыс және құрастыру машина құрылысы және құрылыс сызбаларын орындау ережесі білімдерін көрсетеді.
3. Геометриялық құруды пайдаланып тегіс деталь сызуын орындайды .
4. Аксонометриялық проекцияларда деталдар сызуын орындайды.
5. Дәнекерлеу бірігуін металл конструкциялары торабы техникалық суретін орындайды.
6. Деталь эскизін орындайды.
7. Қажетті бөлу (тілу) пайдаланып жұмыс сызбасын орындайды.
8. Дәнекерлеуді біріктіру және металл конструкциялары түйіні сызбасын орындайды.
9. Қолданыста жүрген нормативті базаға сәйкес сызбаларды орындайды және ресімдейді.
Оқу нәтижесі: 2) Күрделі емес деталдар және дәнекерлеуші металл конструкциялары сызбаларын оқу
Бағалау өлшеулері:
1. Сәулет )құрылыс сызбаларын орындау ережесі, дәнекерлеуші металл конструкциялары күрделі емес деталдары мен сызбаларын жұмыс және құрастыру машина құрылысы және құрылыс сызбаларын орындау ережесі білімдерін көрсетеді.
2. Жұмыс машина жасау сызбаларын оқиды.
3. Құрастыру машина жасау сызбаларын оқиды.
4. Сәулет )құрылыс сызбаларын оқиды.
5. Дәнекерлеуші металл конструкциясы сызбаларын оқиды.
БК 9. Пісіру металл конструкциялары сыщуын оқу және орындау
ЖКМ 05. Инженер)лік графика
Бұл модуль дәнекерлеуші күрделілігі металл конструкциялары сызбасын әзірлеу, ресімдеужәне оқу, конструкторлық және технологиялық құжаттама орындауға қажетті білімі мен дағдыларын алумүмкіндігін береді.
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
жобалау)конструкторлық құжаттамаға жалпы талаптар;
жазықтықта кеңістік нысандарды сәйкесінше (сызу геометриясы негіздерімен) графикалық бейнелеу тәсілдері;
дәнекерлеуші металл конструкциялары сызбаларын оқу ережесі;
конструкторлық және технологиялық құжаттаманы стандарттарға сәйкес әзірлеу, орындау, ресімдеу және оқу ережесі.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
күрделілігі орта металл конструкциялары және олардың тораптарын бейнелеуді сызу;
күрделілігі орта металл конструкциялары және пайдаланылатын дәнекерлеу жабдықтары сызбаларын оқу.
Оқу нәтижесі: 1) Күрделілігі орта металл конструкциялары және олардың тораптарын бейнелеуді сызу.
Бағалау өлшеулері:

1. Знает правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
2. Знает способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем в ручной и/или машинной графике
3. Выполняет комплексный чертеж геометрических тел и проекций точек, лежащих на их поверхности.
4. Выполняет сборочный чертеж изделия, конструкции.
5. Выполняет расчетно-графическую работу по вычерчиванию узла сварной металлической конструкции.
6. Использует нормативную документацию при выполнении и оформлении чертежей.
7. Вычерчивать изображения в ручной и/или машинной графике.
Результат обучения: 2) Читать чертежи сварных металлических конструкций средней сложности и чертежи используемого сварочного оборудования.
Критерии оценки:
1. Читает чертежи сварных металлических конструкций средней сложности.
2. Читает чертежи сварочного оборудования.
3. Читает схемы по специальности.
БК 10. Использовать прикладные программы для разработки документации и технологических процессов
ОПМ 06.
Основы компьютерной технологии
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для использования прикладных программ для разработки документации и технологических процессов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
операционную систему Windows;
текстовый редактор
электронная таблица
базы данных;
компьютерные сети;
графический редактор
выполнение чертежей в системе автоматизированного проектирования.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
настраивать опреационную систему Windows;
использовать прикладные программы el для работы с документацией;
создавать чертежи в системе автоматизированного проектирования;
использовать компьютерные сети для обмена информацией
Результат обучения: 1) Настраивать операционную систему Windows.
Критерии оценки:
1. Оперирует объектами ОС Windows
2. Управляет ресурсами компьютера
3. Изменяет настройки операционной системы
Результат обучения: 2) Использовать прикладные программы текстовый редакторы и электронные табличные процессоры для работы с документацией
Критерии оценки:
1. Редактирует и оформляет текстовые документы.
2. Создает и редактирует таблицы.
3. Использует информационные технологии для экономических расчетов.
Результат обучения: 3) Создавать чертежи в системе автоматизированного проектирования.
Критерии оценки:
1. Выполняет чертежи в программах компьютерной графики.
2. СоздаҰт 2- и 3-мерные чертежи в программах компьютерной графики.d для проектной документации.
Результат обучения: 4) Использовать компьютерные сети для обмена информацией.
1. Демонстрирует знания по поиску информации.
2. Работает с электронной почтой.
3. Использовать средства телекоммуникаций для получения информации
БК 11. Находить и применять экономическую информацию для обеспечения собственной конкурентоспособности на рынке труда
ОПМ 07. Основы рыночной экономики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения находить и применять экономическую информацию для обеспечения собственной конкурентоспособности на рынке труда.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- основ экономических знаний;
-общих принципов организации производственного и технологического процесса;
-механизма ценообразования на продукцию;
-формы оплаты труда.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
- рассчитывать доходы, расходы;
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену;
- составлять бизнес-план;
- объяснять необходимость оплаты налогов.
Результат обучения: 1) Рассчитывать доходы, расходы.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания: экономической терминологии, функции денег, банковской системы, причины различий в уровне оплаты труда, основные виды налогов, организационно-правовые формы предпринимательства, виды ценных бумаг, факторы экономического роста, государственное регулирование в Республике Казахстан, законов спроса и предложения.
2. Оценивает собственные экономические действия в качестве потребителя, члена семьи и гражданина
3. Решает задачи по составлению и планированию семейного бюджета.
4. Демонстрирует знания о государственном бюджете, о налогообложении и налоговой грамотности, монополии и антимонопольном законодательстве, о конкуренции и их видах.
5. Составляет график спроса и предложения, анализирует графики изменения спроса и предложения.
6. Определяет цену равновесия спроса и предложения.

1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу және ресімдеу ережесін біледі.
2. Қолмен және машиналы графикада технологиялық сызбаларды орындау және технологиялық жабдықты графикалық ұсыну тәсілдерін біледі.
3. Геометриялық денелер және олардың үстінде жатқан нүкте проекцилары кешендік сызбасын орындайды.
4. 4)6 деталдан тұратын бұйымды құрастырып сызу бойынша деталдар сызбасын орындайды.
5. Дәнекерлеу металл конструкциялары түйінін сызу бойынша есептік)графикалық жұмысты орындайды.
6. Сызбаларды орындау және ресімдеу кезінде нормативтік құжаттаманы пайдаланады.
7. Қолмен және машиналы графикада бейнелеуді сызу.
Оқу нәтижесі: 2)Күрделілігі орта металл конструкциялары және пайдаланылатын дәнекерлеу жабдықтары сызбаларын оқу.
Бағалау өлшеулері:
1. Күрделілігі орта дәнекерлеуші металл конструкциялары ызбаларын оқиды.
2. Дәнекерлеу жабдықтары сызбаларын оқиды.
3. Мамандық бойынша сызбаларды оқиды.
БК 10. Құжаттамалау және технология)лық үрдістерді әзірлеу үшін қолданбалы программаларды пайдалану
ЖКМ 06. Компьютерлік технология негіздері
Бұл модуль құжаттама және технологиялық үрдістерді әзірлеу үшін қолданбалы программаларды пайдалануға қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
Операциялық жүйе
Windows;
MicrosoftWord текстік редактор;
Excel электронды кестесі;
деректер базасы;
компьютерлік желілер;
графикалық редактор
автоматтандырылған жобалау жүйесінде сызбаларды орындау.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
Операциялық жүйе Windows баптау;
MicrosoftWord текстік редакторлары қолданбалы бағдарламалар және құжаттамамен жұмыс істеу үшін MicrosoftExcel электронды кестелі процессорды пайдалану;
автоматтандырылған жобалау жүйесінде сызбалар жасау;
ақпарат алмасу үшін компьютерлік желілерді пайдалану
Оқу нәтижесі: 1) Windows Операциялық жүйе
баптау
Бағалау өлшеулері:
1. Операциялық жүйе Windows нысандарын операциялайды
2. Компьютер ресурстарын басқарады
3. Операциялық жүйе реттеуін өзгертеді
Оқу нәтижесі: 2)құжаттамамен жұмыс істеу үшін электронды кестелі процессорлар және қолданбалы программалар текстік редакторларды пайдалану
Бағалау өлшеулері:
1. Текстік құжаттарды редакциялайды және ресімдейді.
2. Кестелер жасайды және редакциялайды.
3. Экономикалық есептер үшін ақпараттық технологияларды пайдаланылады .
Оқу нәтижесі: 3)AutoCad автоматтандырылған жобалау жүйесінде сызбалар жасау
Бағалау өлшеулері:
1. Компьютерлік графика программаларында сызбаларды орындайды.
2. Жобалау құжаттамасы үшін компьютерлік графика программаларында 2) және 3өлшемді сызбаларды жасайды.
Оқу нәтижесі: 4) Ақпарат алмасу үшін компьютерлік желілерді пайдалану
Бағалау өлшеулері:
1. Ақпаратты іздестіру бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Электронды поштамен жұмыс істейді.
3. Ақпарат алу үшін телекоммуникация құралдарын пайдалану
БК 11. Еңбек нарығында меншіктік бәсекегеқабілеттілікті қамтамасыз ету үшін экономикалық ақпаратты табу және қолдану
ЖКМ 07. Нарықтық экономика негіздері
Бұл модуль еңбек нарығында жеке бәсекегеқабілеттілікті қамтамасыз ету үшін экономикалық ақпаратты іздеу және қолдануға қажетті білімі мен дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
экономикалық білім негіздері;
өндірістік және технологиялық үрдісті ұйымдастырудың жалпы қағидаттары;
өнімге баға қою тетігі;
еңбекке ақы төлеу түрі.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
кірістер, шығыстарды есептеу;
тауардың өзіндік құны бағасы, өндіріс бағасы, көтерме баға, бөлшектеп сату бағасын анықтау;
бизнес)жоспар жасау;
салық төлеу қажеттігін түсіндіру.
Оқу нәтижесі: 1) Кірістер, шығыстарды есептеу;
Бағалау өлшеулері:
1. Экономикалық терминология, ақша функциялары, банктік жүйелер, еңбекке ақы төлеу деңгейінде айырмашылықтар себебі, салықтың негізгі түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық)құқықтық түрлері, бағалы қағаздар түрлері, экономикалық өсу факторлары, ҚР)да мемлекеттік реттеу, сұраныс және ұсыныс заңдары білімдерін көрсетеді.
2. Тұтынушы, отбасы мүшесі және азамат ретінде жеке экономикалық әрекеттерді бағалайды
3. Отбасылық бюджетті жасау және жоспарлау бойынша міндеттерді шешеді.
4. Мемлекеттік бюджет, салық салужәне салық сауаттылығы, монополия және монополияға қарсы заңдылық, бәсеккелестік және олардың түрлері туралы білімдерін көрсетед.
5. Сұраныс және ұсыныс кестесін жасайды, сұраныс және ұсыныс кестелерін талдайды.
6. Сұраныс және ұсыныс баға тепе)теңдігін анықтайды.

7. Знает основные теоретические положения экономической науки.
Результат обучения: 2) Определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о рентабельности предприятия, себестоимости производства.
2. Составляет и вносит в таблицу стоимость основных фондов.
БК 11. Находить и применять экономическую информацию для обеспечения собственной конкурентоспособности на рынке труда
ОПМ 08. Экономика отрасли
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для поиска и применения экономической информации для обеспечения собственной конкурентоспособности на рынке труда. Понимать сущность основных экономических понятий и показателей в отрасли, иметь ясное представление о природе взаимосвязей этих показателей, их зависимости от уровня техники, технологии и организации производства и внешних условий
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- основ и особенностей экономики сварочного производства;
- порядка тарификации работ и рабочих;
- норм и расценок на работы, порядок их пересмотра;
- действующих положений об оплате труда и форм материального стимулирования; передового отечественного и зарубежного опыта по управлению производством;
- основ организации производства, труда и управления.
При изучении модуля обучающие должны:
- обосновывать нормы и нормирование заданий, применение систем заработной платы и премирования;
- оформлять плановую и отчетную документацию;
- планировать деятельность коллектива;
- составлять бизнесплан.
Результат обучения: 1) Анализировать тенденции развития мировой экономики.
Критерии оценки:
4. Демонстрирует знания тенденций развития мировой экономики, необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике,
5. Демонстрирует знания основных методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта наиболее распространенных методов анализа отраслевых экономических процессов.
6. Имеет представление о возможностях успеха и риска предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 2) Обосновывать нормы и нормирование заданий, применение систем заработной платы и премирования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания планирования, контроля, оценки состояния предприятия.
2. Демонстрирует знания основ организации труда.
3. Определяет экономическую эффективность производительности труда, составляет таблицу затрат на энергоносители и топливо.
Результат обучения: 3) Оформлять плановую и отчетную документацию.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о нормативной документации на предприятии, об основных понятиях бухучета
2. Заполняет таблицу показателей производительности труда, нормы времени, нормы выработки, нормы затрат труда, нормы обслуживания.
Результат обучения: 4) Планировать деятельность коллектива..
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания об исследовании и анализе рынка, маркетинговое исследование, о конкурирующей среде,
2. Выполняет практические задания, связанные с разработкой плана маркетинговых действий и определения возможных потенциальных рисков.
Результат обучения: 5) Применять законодательство об организации малого предпринимательства
Критерии оценки:
1. Знает цели предпринимательства, факторов и условий его развития.
2. Определяет преимущества малого предпринимательства, современных организационно - правовых формах предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Знают организацию работы по составлению бизнес-плана.
4. Выполняет практические задания, связанные с определением прибыли от реализации товаров и услуг.
5. Выполняет практические задания, связанные с определением чистой прибыли проекта.
6. Выполняет практические задания, связанные с анализом постоянных затрат (это затраты, не меняющиеся в зависимости от изменений объема производства). (Стандартно к ним относят затраты на оплату труда административного персонала, стоимость аренды.)

7. Экономика ғылымында негізгі теориялық ережені біледі.
Оқу нәтижесі: 2)Тауардың өзіндік құны, өндіріс бағасы, көтерме баға, бөлшектеп сату бағасын анықтау
Бағалау өлшеулері:
1. Кәсіпорын рентабельдігі, өндірістің өзіндік құны туралы білімдерін көрсетеді.
2. Кестеге негізгіқордың құнын жасайдыжәне енгізеді .
БК 11. Еңбек нарығында меншіктік бәсекегеқабілеттілікті қамтамасыз ету үшін экономикалық ақпаратты табу және қолдану
ЖКМ 08. Өндірісті басқару және экономика
Бұл модуль еңбек нарығында жеке бәсекегеқабілеттілікті қамтамасыз ету үшін экономикалық ақпаратты іздестіру және қолдануға қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді. Сыртқы жағдай және өндіріс техникасы, технологиясы және ұйымдастыру деңгейіне қарамай салада экономикалық түсініктер мен көрсеткіштер мәнін түсіну, бұл көрсеткіштердің өзара байланыс табиғаты туралы анық түйін беру
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
дәнкерлеу өндірісі экономикасыеның негіздері мен ерекшеліктері;
жұмыс және жұмыскерлердің тарификация тәртібі;
жұмыс, қайта қарау тәртібіне нормалар мен бағалар;
еңбекке ақы төлеу және материалды ынталандыру түрі туралы қолданыстағы ереже; өндірісті басқару жөнінде озық отандық және шетелдік тәжірибе;
өндіріс, еңбек және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
- тапсырмалар нормасы және нормалануын негіздеу, еңбекке ақы төлеу және сыйақы беру жүйесін қолдану;
- жоспарлы және есептік құжаттаманы ресімдеу;
- ұжым қызметін жоспарлау;
- бизнес)жоспар жасау.
Оқу нәтижесі: 1) Анализировать тенденции развития мировой экономики
Бағалау өлшеулері:
1. "Жасыл" экономикаға мемлекеттің көшуінің негізгі міндеттері, ауыспалы кезеңде макроэкономикалық тұрақтандыру қажеттігі, әлемдік экономиканы дамыту тенденциясы білімдерін көрсетеді,
2. ІЖӨ және ІҰӨ есептеудің негізгі әдістері, салалық экономикалық үрдістер – қадағалау, салыстыру талдаудың ең кеңінен тараған әдістері білімін көрсетеді.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысы мен қауіптері мүмкіндіктері туралы түсінік біледі.
Оқу нәтижесі: 2)Тапсырмалар нормасы және нормалануын негіздеу, еңбекке ақы төлеу және сыйақы беру жүйесін қолдану
Бағалау өлшеулері:
1. Кәсіпорын жағдайын бағалау, жоспарлау, бақылау білімдерін көрсетеді.
2. Еңбекті ұйымдастыру негіздері білімін көрсетеді.
3. Еңбек өнімділігінің экономикалық тиімділігін анықтайды, энергия тасымалдаушылар мен отынға шығынның кестесін жасайды.
Оқу нәтижесі: 3)Жоспарлы және есептік құжаттаманы ресімдеу
Бағалау өлшеулері:
1. Бухесеп негізгі түсініктері туралы, кәсіпорында нормативтік құжаттама туралы білімдерін көрсетеді
2. Еңбек өніміділігі көрсеткіштері, уақыт нормасы, жұмыс істеу нормасы, еңбекке шығын нормасы, қызмет көрсету нормасы кестесін толтырады.
Оқу нәтижесі: 4) Ұжым қызметін жоспарлау
Бағалау өлшеулері:
1. Нарықты талдау және зерттеу, маркетингтік зерттеу, бәсекелестік орта туралы білімдерін көрсетеді,
2. Маркетингтік әрекет жоспарын әзірлеу және мүмкін болатын әлеуетті қауіптерді анықтауға байланысты практикалық тапсырмаларды орындайды.
Оқу нәтижесі: 5)) Шағын кәсіпкерлікті ұйымдастыру туралы заңнаманы қолдану
Бағалау өлшеулері:
1. ,Кәсіпкерлік мақсаты, оны дамыту факторлары мен жағдайын біледі.
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық)құқықтық түрлері, шағын кәсіпкерліктің басымдығын анықтайды.
3. Бизнес)жоспар жасау жөнінде жұмысты ұйымдастыра біледі.
4. Тауар және қызметті іске асырудан пайданы анықтауға байланысты практикалық тапсырмаларды орындайды.
5. Жобаның таза пайдасын ангықтауға байланысты практикалық тапсырамаларды орындайды.
6. Ұдайы шығындарды талдауға байланысты (өндіріс көлемін өзгертуге байланысты өзгермейтін шығындар),. (Оларға стандартты түрде әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы, жалға беру құны және т.б. шығындар жатады) практикалық тапсырмаларды орындайды

7. Выполняет практические задания, связанные с анализом переменных затрат (это затраты, изменяющиеся прямо пропорционально изменению объема производства –затраты на сырье и оплату труда сотрудников).
БК 12. Нормировать работы и технологические процессы
ОПМ 09. Техническое нормирование
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения нормирования сварочных работ - определения нормы времени, нормы выработки, нормы расхода электродов и электроэнергии.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- понятие единицы работы;
- определение нормы времени;
- методы расчета нормы выработки сварщика;
- методы расчета нормы расхода сварочных материалов и электроэнергии.
При изучении модуля обучающие должны: производить простые расчеты нормы выработки и расчета сварочных материалов при выполнении лабораторных, практических работ курсовых и дипломных проектов.
Результат обучения: 1) Производить простые расчеты нормы выработки и расчета сварочных материалов при выполнении лабораторных, практических работ и дипломных проектов.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает единицу работы на одно сварное изделие.
2. Рассчитывает норму выработки за смену.
3. Рассчитывает расход электроэнергии на один килограмм наплавленного металла.
4. Умеет выполнять нормирование отдельных работ и технологических процессов сварочного производства.
БК 13. Применять электротехнические законы и правила для обеспечения рациональной и безопасной эксплуатации сварочного электрооборудования.
ОПМ 10. Электротехника
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для применения электротехнических законов и правил для обеспечения рациональной и безопасной эксплуатации сварочного электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- основы электротехники;
- виды, устройство и принцип работы электрических машин и электронных приборов;
- методы защиты от короткого замыкания, заземление, зануление;
- методы расчҰта и измерения основных параметров простых электрических, магнитных и электронных цепей;
- правила пуска и остановки электродвигателей, установленных на оборудовании.
При изучении модуля обучающие должны:
включать, выключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами;
использовать в работе электроизмерительные приборы;
читать монтажные и простые принципиальные электрические, структурны схемы;
рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических, магнитных и электронных цепей;
пускать и останавливать электродвигатели.
Результат обучения: 1) Применять основные понятия и законы электротехники в практической деятельности
Критерии оценки:
1. Знает определения основных электротехнических величин (тока, напряжения, сопротивления, мощности), их единиц измерения, приборов для измерения этих величин и способов их включения для измерения.
2. Знает виды соединений проводников, закона Ома для полной цепи и еҰ участка, основных параметров переменного тока и способов включения потребителей в звезду и треугольник и область применения этих соединений.
3. Имеет понятие об электромагнетизме и магнитной индукции.
4. Демонстрирует понимание сути основных понятий и законов электротехники для качественной сборки цепи сварочной дуги, контроля и настройки источников питания сварочной дуги по электроизмерительным приборам.
5. Производит расчҰты основных параметров переменного тока.
Результат обучения: 2) Освоить принципы работы и устройство сварочного электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Знает принципы работы и устройства трансформатора, генератора постоянного тока, выпрямителя; устройство и способы включения трҰхфазного асинхронного двигателя, способ измерения направления вращения; назначения основной коммутационной и защитной аппаратуры; назначение и устройство защитного и рабочего заземления, способы заземления корпуса и вторичной обмотки сварочного трансформатора.
2. Умеет определять неисправности, возникающие в процессе эксплуатации, как во вторичной сварочной цепи, так и в цепи источника питания, устранять и предотвращать их.
3. Производит расчҰты сечения сварочного кабеля по току нагрузки и температуре нагрева, а также в зависимости от длины сварочной линии; методы расчҰта плавных вставок предохранителей и токовой защиты первичных цепей источников питания сварочной дуги.

7. Өзгеріп тұратын шығындарға байланысты (өндіріс көлемінің тура пропорционалды өзгеруіне – қызметкерлердің еңбегіне ақы және шикізатқа шығындар және т.б. шығындар) практикалық тапсырмаларды орындайды.
БК 12. Технологиялық үрдістер мен жұмыстарды қалыпқа келтіру
ЖКМ 09. Техника)лық нормалау
Бұл модуль дәнекерлеу жұмыстарын қалыпқа ) уақыт нормасын анықтау, жұмыс істеу нормасы, келтіру электродтар және и электр энергиясына шығын нормасын орындауға қажетті білімі мен дағдыларын алуға мүмкіндік береді .
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
жұмыс бірлігі түсінігі;
уақыт қалыбын анықтау;
дәнекерлеуші жұмыс істеу нормасы есебінің әдістері;
дәнекерлеу материалдары мен электр энергиясына шығындар есебінің әдістері.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды: зертханалық, практикалық жұмыстар және курс және диплом жобаларын орындаған кезде дәнекерлеу материалдарының есебі және жұмыс істеу нормасының қарапайым есептерін жүргізу.
Оқу нәтижесі: 1) Зертханалық, практикалық жұмыстар және курс және диплом жобаларын орындаған кезде дәнекерлеу материалдарының есебі және жұмыс істеу нормасының қарапайым есептерін жүргізу
Бағалау өлшеулері:
1. Бір дәнекерлеу бұйымына жұмыс бірлігін есептейді.
2. Ауысымда жұмыс істеу нормасын есептейді.
3. Балқытылған металдың бір килограмына электр энергиясын есептейді.
4. Дәнекерлеу өндірісінің технологиялық үрдістері және жеке жұмыстарын нормалауды орындай біледі
БК 13. Дәнекерлеу электржабдықтарын тиімді және қауіпсіз пайдалану үшін электротехникалық заңдар мен ережелерді қолдану.
ЖКМ 10. Электр техникасы
Бұл модуль дәнекерлеу электр жабдықтарын тиімді және қауіпсіз пайдалану ережесі және электр техникалық заңдарды қолдануға қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
электр техникасы негіздері;
электр машиналары және электронды аспаптар жұмысының құрылысы мен қағидаты, түрлері;
қысқа тұйықталу, жерсіздендіру, нөлдеу;
қарапайым электр, магнитті және электронды тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшемі әдістері;
жабдыққа орнатылған электр қозғалтқыштарын қосу және тоқтату ережесі.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
электр жетегімен жабдықталған жабдықты қосу, сөндіру және пайдалану;
жұмыста электр өлшеу аспаптарын қолдану;
монтаждық және қарапайым принципиалды электр, құрылымдық сызбаларды оқу;
қарапайым электр, магнитті және электронды тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу;
электр қозғалтқыштарды қосу және тоқтату.
Оқу нәтижесі: 1) Практикалық қызметте электр техникасы негізгі түсмініктері мен заңдарын қолдану
Бағалау өлшеулері:
1. Негізгі электр техникалық көлемдер (ток, кернеу, жерлендіру, қуат), өлшеу бірліктері, бұл көлемдерді өлшеу аспаптары және өлшеуге оларды қосу тәсілдерін агнықтауды біледі.
2. Өткізгіштердің біріктіру түрлері, толық тізбек және оның учаскесіне Ом заңы, бұл құрылымдарды қолдану саласы мен үшбұрышы және жұлдызына тұтынушылардың қосу тәсілдері және ауыспалы токтың негізгі параметрлерін біледі.
3. Электр магнеттілігі және магнит индукциясы туралы түсінік біледі.
4. Электр өлшеу аспаптары бойынша дәнекерлеу доғасын қоректендіру көздерін бақылау, дәнекерлеу доғасы тізбегін сапалы жинау үшін электр техникасы заңдары мен негізгі түсініктерінің маңызын түсінуді көрсетеді
5. Ауыспалы ток негізгі параметрлері есебін жүргізеді.
Оқу нәтижесі: 2)Дәнекерлеу электр жабдығы жұмысының құрылысы мен қағидаттарын игеру лектрооборудования
Бағалау өлшеулері:
1. Трансформатор, үнемі ток генераторы, түзетуші жұмысы мен құрылысы; устройство и способы включения үш фазалы асинхронды қозғалтқышты қолсу тәсілдері мен құрылымы, айналу бағытының өлшеу тәсілі; негізгі коммутациялық және қорғау аппаратурасының тағайындалуы; қорғау және жұмыс жерсіздендену құрылымы мен тағайындалуы, дәнекерлеу трансформаторының корпусы және қайталап орау жерлендіру тәсілдерін біледі.
2. Қайталап дәнекерлеу тізбегін де, қоректендіру көзі тізбегінде де пайдалану үрдісінде пайда болған кемшіліктерді, анықтай, олардың алдын алу және жоюды біледі.
3. Температура және қыздыру жүктеу тогы бойынша дәнекерлеу кабелінің бөліну есмебін, сондай)ақ дәнекерлеу желісінің ұзындығына қарамай, дәнекерлеу доғасын қоректендіру көздері бастапқы тізбегін токтан қорғау және сақтандырғыштарды қою есебі әдістерін жүргізеді.

4. Классифицирует организационные и технические мероприятия, обеспечивающих безопасность работ при напряжении до 1 кВ в объҰме ІІІ группы допуска.
5. Знает правила технической эксплуатации сварочного оборудования.
БК 14. Обладать информацией о принципах стандартизации, о структуре и организации метрологического обеспечения производства, принципах управления качествам продукции на всех этапных жизненного цикла, основных принципов и методов аттестаций и сертификации продукции (услуг), производственных процессов
ОПМ 11. Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения всех видов сварочных работ в соответствии с документами для упорядоченности в сферах производства и обращения продукции и повышение конкурентоспособности продукции, работ или услуг.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
категории и виды стандартов;
экономичное использование всех видов ресурсов;
нормативные документы по стандартизации;
совместимость и взаимозаменяемость продукции;
единая система измерений;
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
обеспечения взаимопонимания между разработчиками, изготовителями, продавцами и потребителями (заказчиками);
установления оптимальных требований к номенклатуре и качеству продукции в интересах потребителя и государства, в том числе обеспечивающих ее безопасность для окружающей среды, жизни, здоровья и имущества;
установления требований по совместимости, а также взаимозаменяемости продукции;
создания системы каталогизации для обеспечения потребителей информацией о номенклатуре и основных показателях продукции;
Результат обучения: 1) Представлять организацию обеспечения взаимопонимания между разработчиками, изготовителями, продавцами и потребителями (заказчиками).
Критерии оценки:
1. Производит согласование и увязку показателей и характеристик продукции, ее элементов, комплектующих изделий, сырья и материалов.
2. Умеет производить унификацию на основе установления и применения параметрических и типоразмерных рядов.
3. Знает, как производится унификация на основе базовых конструкций, конструктивно-унифицированных блочно -модульных составных частей изделий.
Результат обучения: 2) Представлять правила оптимальных требований к номенклатуре и качеству продукции.
Критерии оценки:
1. Умеет устанавливать метрологические нормы, правила, положения и требования.
2. Пользуется документами нормативно-технического контроля, сертификации и оценки качества продукции.
3. Определяет требования к технологическим процессам техническими условиями.
Результат обучения: 3) Представлять организацию установления требований по совместимости и взаимозаменяемости продукции.
Критерии оценки:
1. Определяет необходимость системы взаимозаменяемости.
2. Умеет приводить примеры взаимозаменяемости в машиностроении.
3. Определяет различия между стандартами и техническими условиями.
Результат обучения: 4) Представляет организацию системы каталогизации для обеспечения потребителей информацией о номенклатуре и основных показателях продукции
Критерии оценки:
1. Устанавливает метрологические нормы, правила, положения и требования.
2. Умеет читать коды технико-экономической информации.
3. Ориентируется при выборе сварочных материалов и технологий сварки.
БК 15. Выполнять проектирование технологических процессов производства сварных соединений с заданными свойствами
ОПМ 12. Основы технологии машиностроения
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые по разработке технологических процессов изготовления деталей и выполнения проектирования технологических процессов сборки сварных соединений.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- основные понятия и определения машиностроительного производства;
- определение видов изделий;
- определение производственного и технологического процессов;
- расчет коэффициента закрепления операций для определения типа производства;
- определения базовых поверхностей и размерных цепей;
- основы разработки технологического процесса изготовления детали;
- основы технологии сборки изделий сварными соединениями
При изучении модуля обучающие должны:
- оперировать основными понятиями и определениями машиностроительного производства;
- различать виды изделий; классифицировать технологические процессы; определять тип производства по коэффициенту закрепления операций; различать базовые поверхности и строить размерные цепи ;разрабатывать технологические процессы изготовления деталей; выполнять проектирование технологических процессов сборки сварных конструкций.
Результат обучения: 1) Оперировать основными понятиями и определениями машиностроительного производства
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и определения статики, машиностроительного производства.
2. Строит схему жизненного цикла изделий.
3. Знает показатели качества изделий.

4. ІІІ жіберу тобы көлемінде 1 кВ –қа дейін кернеу кезінде жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылывқ және техникалық іс)шараларды топтайды.
5. Дәнекерлеу жабдығын техникалық пайдалану ережесін біледі.
БК 14. Стандарттау қағидатиы туралы ақпаратты, метрологиялық қамтамасыз ету ұйымы мен құрылымы, бар кезеңді өнім сапасын басқару қағидаты, өндірістік үрдіс, өнім (қызмет) атестаттау әрі сертификаттау әдістері мен негізгі қағидаты туралы ақпаратты игеру
ЖКМ 11. Стандарт)тау, сертификаттау және метрология негіздері
Бұл модуль жұмыс немесе қызмет, өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және өнім айналымы мен өндіріс саласын тәртіпке келтіру үшін құжаттарға сәйкес дәнекерлеу жұмыстарының барлыұ түрлерін орындауға қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
стандарт түрлері мен категориялары;
ресурстың барлық түрлерін экономикалық пайдалану;
стандарттау бойынша нормативтік құжаттар;
өнімнің өзара ауысымдылығы мен бірлесуі;
өлшеудің бірыңғай жүйесі ;
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
әзірлеушілер, дайындаушылар, сатушылар және тұтынушылар (тапсырыс берушілер) арасында өзара түсіністікті қамтамасыз ету;
мемлекет және тұтынушы мүддесіне өнімнің сапасы мен номенклатурасы, соның ішінде қоршаған орта, өмір, денсаулық және мүлік қауіпсіздігін қамтамасыз ететін оңтайлы талаптарды орнату;
үйлесімділік және өнімнің өзара өзгеруі жөнінде талаптарды белгілеу
? өнімнің негізгі көрсеткіштері мен номенклатурасы туралы ақпаратпен тұтынушыларды қамтамасыз етуге каталогтау жүйесін жасау;
Оқу нәтижесі: 1) Әзірлеушілер, дайындаушылар, сатушылар және тұтынушылар (тапсырыс берушілер) арасында өзара түсіністікті қамтамасыз ету ұйымдастыра білу
Бағалау өлшеулері:
1. Өнім, оның элементтері, қосымша бұйымдары, шикізат және материалдарының сипаттамасы мен көрсеткіштерімен келісу және қиыстырады.
2. Параметрлік және и тип мөлшерлді қатарларды орнату және қолдану негізінде сәйкестендіруді жүргізе біледі;
3. Бұйымдардың базалық конструкция, конструктивтік)сәйкестендіру, блоктық)модульдық құрамдас бөліктері негізінде сәйкестендіру қалай жүргізілетінін біледі.
Оқу нәтижесі: 2)Өнімнің сапасы мен номенклатурасына оңтайлы талаптарды орнату ережесін береді
Бағалау өлшеулері:
1. Метрологиялық норма, ереже және талаптарды орната біледі.
2. Өнімді нормативтік)техникалық бақылау, сертификаттау және сапапсын бағалау құжаттарын пайдаланады .
3. Техникалық жағдайлар және ГОСТ)тар технологиялық үрдістеріне талаптарды анықтайды .
Оқу нәтижесі: 3)Өнімнің өзара ауысымдылығы мен сәйкестендірілуі жөніндегі талаптарды орнатуды ұйымдастыра біледі
Бағалау өлшеулері:
1. Өзара ауысымдылық жүйесі қажеттігін анықтайды.
2. Машина жасауда өзара ауысымдылық мысалдарын келтіре біледі.
3. Стандарттар мен техникалық шарттар арасында айырмашылықтарды ажыратады.
Оқу нәтижесі: 4) Өнімнің негізгі көрсеткіштері мен номенклатурасы туралы ақпаратпен тұтынушыларды қамтамасыз етуге каталогтау жүйесін ұйымдастыруды ұсынады
Бағалау өлшеулері:
1. Метрологиялық нормалар, ереже, жағдай және талаптарды орнатады.
2. Техникалық)экономикалық ақпараттывң кодтарын оқи біледі.
3. Дәнекерлеу технологиясы және ах при выборе дәнекерлеу материалдарын таңдаған кезде ГОСТ)ға сүйенеді .
БК 15. Берілген құрылымдарымен дәнекерлеу біріктіру өндірісі технологиялық үрдістердің жобалануын орындау
ЖКМ 12. Машина жасау технологиясы негіздері
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және дәнекерлеу бірлесуін жинаутехнологиялық үрдісінде жобалауды орындау процессов изготовления деталдар дайындау үрдісін әзірлеуге .қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
машина жасау өндірісі негізгі түсініктері және анықтау;
бұйым түрлерін анықтау ;
өндірістік және технологиялық үрдістерді анықтау;
өндіріс типін анықтау үшін закрепления операцияларды бекіту коэффициентінің есебі;
базалық үсті және өлшемді тізбектерді анықтау;
деталды дайындағанда технологиялық үрдісті әзірлеу негізі;
бұйымды дәнекерлеп біріктіру технологиясы негіздері
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
машина жасау өндірісі негізгі түсініктері мен анықтамаларын операциялау;
бұйым түрлерін айыра білу ;
технологиялық үрдістерід жіктеу;
өндіріс типін операция бекіту коэффициенті бойынша анықтау;
базалық жазықты айыру және мөлшер тізбектерін жасау ;
деталдарды дайындаудың технологиялық үрдістерін әзірлеу;
дәнекерлеу конструкцияларын жинау технологиялық үрдістерін жобалауды орындау.
Оқу нәтижесі: 1) Машина жасау өндірісі негізгі түсініктері және анықтауды операциялау
Бағалау өлшеулері:
1. Машина жасау өндірісі, статикасы және негізгі түсініктерін біледі.
2. Бұйымның өмірлік циклы исызбасын құрайды.
3. Бұйым сапасының көрсеткіштерін біледі.

4. Классифицирует технологические процессы
5. Определяет типы производства по коэффициенту. закрепления операций.
6. Рассчитывает показатели производительности труда.
Результат обучения: 2) Различать базовые поверхности и строить размерные цепи.
Критерии оценки:
1. Оперирует понятиями о базах и базировании.
2. Умеет классифицировать баз.
3. Строит схемы базирования призматических и цилиндрических изделий.
4. Строит размерные цепи деталей.
Результат обучения: 3) Разрабатывать технологические процессы изготовления деталей
Критерии оценки:
1. Знает принципы разработки технологического процесса изготовления детали.
2. Составляет последовательность технологического процесса изготовления детали.
Результат обучения: 4) Выполнять проектирование технологических процессов сборки сварных соединений.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по процессам сборки изделий и сборочных операций.
2. Определяет виды соединений и их характеристики.
3. Проектирует технологический процесс сборки сварных соединений.
БК 16. Выполнять расчҰты прочности механических систем средней сложности
ОПМ 13. Техническая механика
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые по основам теории механизмов и машин, принципам инженерных расчҰтов и проектирования механических устройств в объҰме необходимом для будущей профессиональной деятельности по своей специальности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- основные понятия статики;
- плоская система сил;
- моменты сил;
- элементы кинематики и динамики;
- основы сопротивления материалов;
- основы деталей машин;
- основные понятия о механизмах и машинах;
- виды и характеры деформаций тел.
При изучении модуля обучающие должны:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
выбирать необходимый вид механизма
Результат обучения: 1) Выбирать необходимый вид механизма
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и определения технической механики, основные понятия о механизмах и машинах.
2. Определяет взаимодействие кинематических пар, взаимодействие кинематических цепей, основных требований к машинам и деталям машин, устройства и классификации механических передач.
3. Знает виды и характер деформаций, действительных, предельно-опасных и допускаемых напряжений, методов определения внутренних сил и сечений.
4. Анализирует конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
Результат обучения: 2) Выполняет расчҰт прочности механических систем средней сложности.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов, деталей машин.
2. Выполняет расчеты на срез и смятие.
3. Выполняет расчеты на изгиб и кручение.

4. Технологиялық үрдістерді жіктейді
5. Операция бекіту коэффициенті бойынша өндірістің типін анықтайды.
6. Еңбек өнімділігі көрсеткіштерін есептейді.
Оқу нәтижесі: 2)Базалық жазықты айыра білу және мөлшер тізбектерін жасау
Бағалау өлшеулері:
1. Базалар және базалау туралы түсініктерді операциялайды
2. Базаларды жіктей біледі
3. Призматикалық және цилиндр бұйымдарды базалау сызбаларын жасайды.
4. Тетіктердің мөлшерлі тізбектерін жасайды
Оқу нәтижесі: 3)Деталдарды дайындаудың технологиялық үрдістерін әзірлеу
Бағалау өлшеулері:
1. Тетіктерді дайындаудың технологиялық үрдістерін әзірлеу қағидаттарын біледі
2. Тетіктерді дайындаудың технологиялық үрдісі ретін жасайды
Оқу нәтижесі: 4) Дәнекерлеу бірлесуін жинау технологиялық үрдістерін жобалауды орындау
Бағалау өлшеулері:
1. Бұйымдарды жинау және жинау операциялары үрдістері бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Біріктіру түрлері және олардың сипаттамасын анықтайды.
3. Дәнекерлеу бірлесуін жинау технологиялық үрдістерін жобалайды.
БК 16. Орта күрделі механикалық жүйелер беріктігі есептерін орындау
ЖКМ 13
Техника)лық механика
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және өз мамандығы бойынша болашақ кәсіптік қызметке қажетті көлемде механикалық құрылымдарды жобалау және инженерлік есептер қағидаты, машиналар және тетік теориясы негіздері бойынша қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
статикиа негізгі түсініктері;
күштің жазық жүйесі;
күш сәттері;
кинематика және динамика элементтері;
материалдар қарсыласу негіздері;
машина детальдарының негіздері;
машиналар және тетіктер туралы ;
дененің бұзылу түрлері мен сипаттары.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:механикалық жүйелердің беріктігі есептерін орындау;
тетіктің қажетті түрін таңдау;
Оқу нәтижесі: 1) Тетіктің қажетті түрін таңдау
Бағалау өлшеулері:
1. Техникалық механика негізгі түсінігі және анықтау, и машиналар және тетіктер туралы негізгі түсініктерді біледі.
2. Кинематикалық екеу өзара әрекеті, кинематикалық тізбектер өзара әрекеті, машиналар және машина деталдары, механикалық беріліс құрылысы мен жіктелуіне негізгі талаптарды анықтайды.
3. Ішкі күш және бөлінуін анықтау әдістері, қазіргі, шекті)қауіпті және жол берілетін кернеулер, бұзылу түрлері мен сипатын біледі.
4. Тетіктер мен конструкциялар жинау бірліктерінің конструктивтік ерекшеліктерін талдайды.
Оқу нәтижесі: 2)Күрделілігі орташа механикалық жүйелердің беріктігі есептерін орындайды
Бағалау өлшеулері:
1. Машина деталдары, үйлесу материалдары негізгі ережесі білімін көрсетеді.
2. Кесу және майысуға есептер орындайды.
3. Майысу және айналуына есептер орындайды.

4. Выполняет расчеты на прочность при растяжении и сжатии.
5. Рассчитывает угловую скорость ведомых валов по передаточному отношению.
БК 17. Вести деловую переписку и оформлять документацию на государственном языке
ОПМ 14. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающие должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 3) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация: "111404 2-Электрогазосварщик"
ПК 1. Выполнять сварку и резку электрической дугой
СМ 01. Сварка и резка электрической дугой
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения сварки и резки электрической дугой конструкций из черных, цветных металлов и сплавов; наплавки в различных пространственных положениях.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
организация рабочего места;
техника и технология выполнения слесарносборочных работ;
конструктивные элементы сварных соединений и швов, назначение обозначений и маркировки электродов и сварочных материалов;
источники питания, оборудования для ручной дуговой сварки;
свойства и виды сварочных дуг, способы зажигания дуги;
режим сварки;
техника и технология ручной дуговой сварки и резки, дуговая сварка чугуна и цветных металлов;
сварка конструкций;
техника и технология дуговой резки металлов плавящимся и неплавящимся электродом;
высокопроизводительные методы ручной дуговой сварки;
техника и технология плазменной сварки, автоматической и полуавтоматической сварки;
принцип действия и условия эксплуатации электросварочных автоматов и полуавтоматов;
требования к качеству сварки, дефекты сварных швов и методы их исправления;
контрольно-измерительные приборы, их назначение и применение;
правила техники безопасности, пожаро -и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
При изучении модуля обучающие должны:
сваривать и резать электрической дугой детали простые, средней сложности, аппараты, узлы, конструкции и трубопроводы из металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва;
наплавлять поверхности различной конфигурации.
Результат обучения: 1) Готовить металл и материалы к сборке и сварке конструкций
Критерии оценки:

4. Созу және қысқан кезде беріктігіне есептер орындайды
5. Тапсыруға қатысты берілетін жетеші біліктің бұрыштық жылдамдығын есептейді.
БЕК17. Мемлекеттік тілде іскери хат алмасуды жүргізу әрі ресімдеу
ЖКМ 14. Мемлекет)тік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль жеке компьютерді қолдана отырып мемлекеттік тілде құжат құрастырғанда кәсіби қызмет саласында жеке құрам, бақраушылық қызмет, ақпаратық)анықтамалық және қаржылық)есептеушілік құжаттарды ресімдеуге қажетті білімі мен дағддысын, жұмысыны нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: құжаттардың топтастырылуы; құжаттардың реквизиті мен формуляры; стандарттық бөліктерәі; еңбек келісімін ресімдеу ережелері; жеке құжаттарды ресімдеу ережелері.
Осы дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
- ұйымдастыру)тарату, ақпараттық)анықтамалық құжаттармен жұмыс жасау;
- мемлекеттік тілде кәсіби қызметінде қажет болатын қызметтік құжаттарды құрастыру
Оқу нәтижесі: 1) Ұйымдастыру)тарату, ақпараттық)анықтамалық құжаттармен жұмыс жасау
Бағалау өлшеулері:
1. Құжаттардың топтастырылуын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық әрі коммуникациялық қызметін біледі.
3. Құжат құрылымын біледі.
4. Қызметтік хаттың негізгі реквизитін біледі.
5. Құжат мәтініні қойылатын талаптарды біледі.
6. Ұйымдастыру)тарату, ақпараттық)анықтамалық құжаттармен жұмыс жасай алады
Оқу нәтижесі: 2)Қызметтің қатынасты реттеуші мемлекеттік тілде құжат құрастыру .
Бағалау өлшеулері:
1 ҚР Еңбек кодексіне сай еңбек қатынасын реттеуші құдаттар туралы түсінігі болады.
2.Еңбек келісімі ресімдеу ережелерін біледі.
3.Мемлекеттік тілде резюме, өмірбаян, мінзедеме, өтініш, арыз, сенімхат, қол хат жаза құрастыра біледі.
Арнайы модулдер
"111404 2 –Электр газымен дәнекерлеуші" біліктілігі
КҚ 1. дәнекерлеу және кесуді электр доғасымен орындау
АМ 01. Электр доғасын дәнекерлеу және кесу
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және түрлі кеңістіктік жағдайларда қара, түсті металдар мен қорытпалардан конструкцияларды электр доғасымен дәнекерлеу және кесуді орындауға қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
)жұмыс орнын ұйымдастыру;
)слесарлық)жинау жұмыстарын орындау техникасы мен технологиясы;
)дәнекерлеу біріктіру мен тігістерінің конструктивті элементтері электродтар және дәнекерлеу материалдарын белгілеу және белгілерін тағайындау;
)қолмен доғалық дәнекерлеуге жабдықтар, қоректендіру көздері;
)дәнекерлеу доғасының түрлері мен қасиеті, доғаны жағу тәсілдері;
)дәнекерлеу режімі;
)қол доғалық дәнекерлеу және кесу техникасы және технологиясы, шойын және түсті металдарды доғалық дәнекерлеу;
) конструкцияларды дәнекерлеу;
)балқитын және балқымайтын электродпен металды доғалық кесу техникасы және технологиясы;
қол доғалық дәнекерлеудің жоғарыөнімді әдістері;
плазмалық дәнекерлеу, автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеу техникасы және технологиясы;
автоматтар мен жартылай автоматты электр дәнекерлеу пайдалану жағдайы және әрекетінің қағидаты;
дәнекерлеу сапасына талаптар, дәнекерлеу тігістерінің ақауы және оны түзету әдістері;
бақылау)өлшеу аспаптары, олардың тағайындалуы мен қолданылуы;
- қауіпсіздік, өрт және электр қауіпсіздігі техникасы ережесі, еңбекті қорғау және қоршаған орта нормалары.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
)барлық кеңістіктік жағдайларда дәнекерлеу тігісінде металдар мен қорытпалардан конструкциялар мен тұрбаөткізгіштер, тораптар, аппараттар, күрделілігі қарапайым, орта деталдарды электр доғасымен дәнекерлеу және кесу;
түрлі конфигурация үстерін балқыту.
Оқу нәтижесі: 1) Металл және материалдарды конструкцияны жинау мен дәнекерлеуге дайындау
Бағалау өлшеулері:

1. Демонстрирует знания организации рабочего места, техники и технологии выполнения слесарно-сборочных операций для подготовки металла и материалов к ручной дуговой сварке; правил техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности.
2. Демонстрирует знания конструктивных элементов сварных соединений и швов; назначения, обозначений и маркировки электродов и сварочных материалов; методов сборки и контроля качества выполненных работ.
3. Готовит рабочее место для выполнения слесарно-сборочных операций в соответствии с поставленной задачей.
4. Выполняет ручную правку, гибку пластин, труб; очистку металла; разметку (перенос размеров с чертежа на заготовку) металла; рубку листового металла зубилом, вырубку канавки крейцмейселем и канавочником; резку пластин и труб ножовкой, труборезом; опиливание ребер и плоскостей пластин, кромок труб согласно технологическим инструкциям.
5. Производит вырубку и разделку зубилом участков недоброкачественного шва под исправление.
6. Выполняет слесарные операции по подготовке металла к сварке в полном объҰме и технологической точности.
7. Производит заготовительные операции под сборку и сварку конструкции с учетом минимального расхода металла и материалов согласно технической документации.
8. Собирает пластины различной длины и толщины встык, в угол, втавр, внахлҰст; собирать трубы и арматурные стержни под сварку соединений.
9. Готовит торцы свариваемого металла под сборку и ручную дуговую сварку конструкции
10. Выполняет сборку деталей под сварку в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно-технологическими картами.
11. Выполняет визуальный контроль качества подготовленного к сварке и сборке металла.
12. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро - и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 2) Готовить рабочее место, инструмент, оборудование для сварки конструкций
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания назначения, видов, устройства, техники и приҰмов подготовки, правил эксплуатации и обслуживания инструментов, приспособлений, источников питания дуги; структуры, свойств и видов сварочных дуг; сущности тепловых процессов при ручной дуговой сварке; правил техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности.
2. Подготавливает рабочее место к ручной дуговой сварке конструкции в соответствии с экономичностью, безопасностью.
3. Подбирает и подготавливает необходимые инструменты, оборудование и аппаратуру для ручной дуговой сварки.
4. Определяет оптимальную зону для расположения, инструмента, оборудования и аппаратуры согласно санитарным нормам и правилам.

1. Металл және материалдарды қол доғамен дәнекерлеуге дайындауға слесарлық)жинау операциясын орындау техникасы мен технологиясы, қауіпсіздік техникасы ережесі, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, жұмыс орнын ұйымдастыру білімін көрсетеді.
2. Дәнекерлеу бірігуі және тігістерінің конструктивті элементтері;электродтар және дәнекерлеу материалдарын белгілеу, ттағайындалуы; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және жинау әдістері білімін көрсетеді.
3. Қойылған міндеттерге сәйкес слесарлық)жинау операцияларын орындауға жұмыс орнын дайындайды.
4. Металды қолмен түзету, пластинаны, тұрбаны бүгу, металды тазалау; металды бөлу (мөлшерін чертежден дайындауға ауыстыру); жапырақтық металды қашаумен кесу, вырубку жырашықты крейцмейселмен және бунақтағышпен шабу; пластина мен тұрбаны ара, тұрбакескішпен кесу; технологиялық инструкцияларға сай тұрбаның шеті, пластинаның қабырғасы мен тегістігін кесуді орындайды.
5. Сапасыз тігістің аумағын түзетуге арамен кесу және бөлуді жүргізеді.
6. Металды дәнекерлеуге толық көлемде және технологиялық нақтылыққа дайындауға слесарлық операцияларды орындайды.
7. Техникалық құжаттамаға сай металл және материалдардың минималды шығыны есебімен конструкцияны жинау және дәнекерлеуге дайындау операцияларын жүргізеді.
8. Түрлі ұзындық және қалыңдықты пластиналар аралық, бұрыштық, айқассалын; біріктіру дәнекерлеуіне тұрбалар және арматуралық серіппелер жинайды.
9. Дәнекерленетін металды жинау және конструкцияны қолмен доғалық дәнекерлеу МеМСТ)қа сай шет жақ бүйірін дайындайды.
10. Деталды толық көлемде дәнекерлеуге нұсқаулық)технологиялық картаға сәйкес технологиялық нақтылықпен жинауды орындайды.
11. Металды жинау мен дәнекерлеуге дайындалған сапаны визуалды бақылауды орындайды.
12. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2)Жұмыс орны, инструмент, конструкцияны дәнекерлеуге жабдық дайындау
Бағалау өлшеулері:
1. Доғаны қоректендіру көздері, қосымшалар, құрал)саймандарды пайдалану және қызмет көрсету, тағайындалуы, түрлері, құрылымы, техникасы мен тәсілдері; дәнекерлеу доғасының құрылымы, қасиеті және түрлері; қолмен доғалық дәнекерлеу кезінде жылу үрдістерінің маңызы; қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережесі білімдерін көрсетеді.
2. Экономикалық, қауіпсіздікке сәйкес конструкцияны қолмен доғалық дәнекерлеуге жұмыс орнын дайындайды.
3. Қолмен доғалық дәнекерлеуге қажетті инструменттер, жабдықтар және аппаратура іріктейді және дайындайды.
4. Санитарлық нормалар мен ережеге сай орналасу, инструмент, жабдық және аппаратураларға ыңғайлы аумақты анықтайды.

5. Подсоединяет кабели к клеммам источника питания и электрододержателю, показывает приемы удлинения кабеля.
6. Зажигает дугу различными способами и поддерживает еҰ горение.
7. Выполняет визуальный контроль качества подготовленного рабочего места, инструмента и оборудования.
8. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 3) Производить сборку и сварку конструкций.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания техники и технологии ручной дуговой сварки различных соединений в нижнем положении; наплавки валиков на плоские и цилиндрические поверхности, наплавки при ремонте деталей различной конфигурации и назначения, из низкоуглеродистых сталей, видов материалов для наплавки; свойства, сортамент и маркировку материалов для сварки; способы подбора диаметра электрода в зависимости от толщины металла и марки стали; требования к сварным швам; механических свойств свариваемых металлов и сварных швов; правила подбора термического цикла сварки; причины возникновения сварочных напряжений и методы их предупреждения; основные технологические приемы сварки и наплавки сложных деталей и конструкций; назначения и условия применения контрольно-измерительных приборов; правил техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности при выполнении сварочных и наплавочных работ.
2. Выполняет установку деталей и заготовок в кондукторы и приспособления
3. Выполняет прихватку деталей, изделий и конструкций во всех пространственных положениях, кроме потолочного.
4. Выполняет однослойную сварку листового металла встык, в угол, в тавр, в нахлестку в нижнем положении ниточным швом с манипуляцией.
5. Выполняет многослойные и многопроходные сварные швы различных соединений в нижнем положении.
6. Производит сварку наклонных пластин многослойными швами в стыковых и угловых соединениях.
7. Производит многослойную сварку пластин вертикальными швами, горизонтальными и вертикальными швами без подготовки кромок, горизонтальными и вертикальными швами с подготовкой кромок в стыковых и угловых соединениях.
8. Выполняет однослойную сварку встык в нижнем положении горизонтальными швами.
9. Выполняет однослойную сварку стыковых и угловых швов в наклонном, вертикальном и горизонтальном положениях.
10. Выполняет наплавку валиков на горизонтальной поверхности (на пластины) ниточным швом с манипуляцией, способами "на себя", " от себя", "слева направо", "справа налево".

5. Кабелді қоректені көзі клемдары және электродты ұстағышты қосады, кабелді ұзарту тәсілдерін көрсетеді.
6. Доғаны түрлі тәсілдермен жағады және оның жануын қолдайды.
7. Дайындалған жұмыс орны, құралдар мен жабдықтардың сапаны визуалды бақылауды орындайды.
8. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 3)Конструкцияны жинау және дәнекерлеуді жүргізу
Бағалау өлшеулері:
1. Төменгі жағдайда түрлі біріктірулерді қол доғамен дәнекерлеу техникасы мен технологиясы; тегіс және цилиндрлік жазыққа балқыма қаптамасы, түрлі конфигурация мен тағайындаулар деталдарын жөндеген кезде балқыма қаптамасы, төмен көміртекті болатта, балқыма қаптамасына материал түрлері; дәнекерлеуге арналған материалдардың қасиеті, сұрпы және белгіленуі; металдың қалыңдығы және болаттың маркасына қарамай электрод диаметрін іріктеу тәсілдері; дәнекерлеу тігістеріне талаптар; дәнекерленетін металдар мен дәнекерлеу тігістерінің механикалық қасиеті; дәнекерлеу термикалық циклын іріктеу ережесі; дәнекерлеу кернеуінің пайда болу себептері және оларды ескерту әдістері; күрделі деталдар мен конструкцияларды дәнекерлеу және балқыма қаптамасының негізгі технологиялық тәсілдері; бақылау)өлшеу аспаптарын қолдану жағдайы мен тағайындалуы; дәнекерлеу және балқыма қаптамасы жұмыстарын орындағанда қауіпсіздік правил техникасы, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігінен білімін көрсетеді.
2. Кондукторларға тетіктер мен дайындамалары және қосалқы заттарын орнатуды орындайды
3. Төбеден басқа барлық кеңістіктік жағдайларда деталдар, бұйымдар және конструкциялар тұтқыштарын орындайды.
4. Манипуляциялау арқылы төменгі жіптік тігісін аралық, бұрыштық, айқассалын; біріктіру жапырақ металдың бірқабатты дәнекерлеуін орындайды.
5. Төменгі жағдайда түрлі біріктіру көпқабатты және көпөтпелі дәнекерлеу тігістерін орындайды.
6. Түйістік және бұрыштық біріктірулерде көпқабатты тігістермен иілген пластиналарды дәнекерлеуді жүргізеді.
7. Пластинаны вертикалды тігіс, шетін дайындамай горизонталды және вертикалды тігіс, түйіс және бұрыштық біріктірулерде жиегін горизонталды және вертикалды тігістермен дайындап көпқабатты дәнекерлеуді жүргізеді.
8. Төменгі жағдайда горизонталды тігістермен аралық бірқабатты дәнекерлеуді орындайды.
9. Көлбеу, вертикалды және горизонталды жағдайларда аралық және бұрыштық тігістермен бірқабатты дәнекерлеуді орындайды.
10. "Өзіне қарай", " өзінен кері", "солдан оңға қарай", "оңнан солға қарай" тәсілдерімен манипуляциялай жіп тігісімен горизонталды жазық (пластиналарға) білікшені қаптауды орындайды.

11. Выполняет однослойную и многослойную наплавку валиков в нижнем положении, на горизонтальные, наклонные поверхности, на цилиндрические поверхности различными наплавочными материалами; заварку трещин при ремонте простых деталей; прожигание и заплавку отверстий в пластинах и трубах.
12. Выполняет ручную дуговую сварку простых деталей, узлов или конструкций из низкоуглеродистых сталей покрытыми электродами в различных положениях шва.
13. Выполняет контроль качества сварных соединений внешним осмотром.
14. Устраняет при необходимости выявленные дефекты.
15. Выполняет сборку и сварку конструкций с учҰтом возможных деформаций.
13. Выполняет сварку деталей в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно-технологическими картами.
16. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожарной и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 4) Выполнять сварку труб.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания техники, технологии выполнения сварки труб различного диаметра и толщины стенок с поворотом и без поворота с использованием и без использования специальных поворотных устройств; правил техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности при сварке труб.
2. Выполняет сварку поворотных стыков труб с толщиной стенки до 5 миллиметров с применением поворотных приспособлений операционным швом.
3. Выполняет сварку кольцевых швов фланцев.
4. Выполняет сварку поворотных стыков труб с толщиной стенки более 5-12 миллиметров.
5. Осуществляет контроль качества сварного шва на плотность водой и керосином.
6. Выполняет сборку и сварку конструкций с учҰтом возможных деформаций.
7. Устраняет при необходимости выявленные дефекты.
8. Выполняет сварку деталей в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно-технологическими картами.
9. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро - и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды
Результат обучения: 5) Производить резку конструкций.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания сущности, техники и технологии дуговой резки металла плавящимися и неплавящимися электродами в различных пространственных положениях; правил техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности при выполнении дуговой резки металла.
2. Выполняет прямолинейную резку металла различного назначения и толщины угольным электродом в различных пространственных положениях.
3. Выполняет прямолинейную резку металла различного назначения и толщины металлическим электродом в различных пространственных положениях.
4. Выполняет криволинейную резку металлическим электродом простых деталей по разметке.

11. Төменгі жағдайда горизонталды, еңкіш жазықтар, цилиндрлік жазықты түрлі балқыту материалдары; қарапайым деталдарды жөндегенде жарықты пісіру; пластиналар мен тұрбаларда саңылауды күйдіру және балқытуда білікшені бірқабатты және көпқабатты дәнекерлеуді орындайды.
12. Тігісті түрлі жағдайларда төмен көміртекті болатпен электродтармен жабу қарпайым деталдары, тораптар мен конструкциялар қолмен доғалық дәнекерлеуді орындайды.
13. Дәнекерлеу бірліктерін сыртқы қараумен сапасын бақылауды орындайды.
14. Қажет болғанда анықталған ақауларды жояды.
15. Мүмкін болған бұзылуларды ескеріп конструкцияларды жинау және дәнекерлеуді орындайды
10. Нұсқаулық)технологиялық карталарға сәйкес деталдарды толық көлемде, технологиялық дәлдікпен дәнекерлеуді орындайды
16. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 4) Тұрбаны дәнекерлеуді орындау
Бағалау өлшеулері:
1. Арнайы бұрылатын құрылғылар айналдырып және айналдырмай бұруды пайдаланып және пайдаланбай қабырғасын түрлі диаметр және қалыңдығы тұрбаны дәнекерлеуді орындау техникасы, технологиясы; тұрбаны дәнекерлегенде техника қауіпсіздігі ережесі, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережесін орындауда білімдерін көрсетеді.
2. Операциялық тігіске айналмалы қосымшаларды қолданып қабырғасының қалыңдығы до 5 миллиметрге дейін тұрбаны айналмалы жігін дәнекерлеуді орындайды.
3. Ернемектің сақиналы тігісін дәнекерлеуді орындайды.
4. Қабырғасының қалыңдығы 5)12 миллиметрден көп тұрбаның айналмалы жігін дәнекерлеуді орындайды.
5. Дәнекерлеу тігісін су мен керосинге тығыздығына сапасын бақылауды жүргізеді.
6. Мүмкін болатын бұзылуларды ескеріп конструкцияларды жинау және дәнекерлеуді орындайды
7. Қажет болғанда анықталған ақауларды жояды.
8.Инснұсқаулық)технологиялық карталарға сәйкес деталдарды толық көлемде, технологиялық дәлдікпен дәнекерлеуді орындайды
9.Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқу нәтижесі: 5)) Конструкцияларды кесуді жүргізу
Бағалау өлшеулері:
1. Металды доғалық кесуді орындаған кезде қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережесі, түрлі кеңістіктік жағдайларда балқитын және балқымайтын электродтармен металды доғалық кесу техникасы мен технологиясы, маңызымен білімдерін көрсетеді.
2. Түрлі кеңістіктік жағдайларда түрлі тағайындау және қалыңдығы бұрыштық электродпен металды тіксызықпен кесуді орындайды.
3. Түрлі кеңістіктік жағдайларда түрлі тағайындау және қалыңдығы металдық электродпен металды тіксызықпен кесуді орындайды.
4. Бөлу бойынша қарапайым деталдарды металл электродпен қисықсызықпен кесуді орындайды.

5. Производит криволинейную резку угольным электродом простых деталей по разметке.
6. Выполнять контроль качества результата резки металла внешним осмотром.
7. Выполнят резку конструкций с учҰтом возможных деформаций.
8. Устранять при необходимости выявленные дефекты.
10. Выполняет резку деталей в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно-технологическими картами.
9. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 6) Выполнять ручную дуговую сварку высокопроизводительными методами.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания техники и технологии высокопроизводительных методов ручной дуговой сварки; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Выполняет ручную дуговую сварку высокопроизводительными методами: сварка спаренными электродами, гребенкой электродов, погруженной дугой, наклонным и лежачим электродом; сварку способом глубокого проплавления, ваннодуговую сварку, сварку трҰхфазной дугой, сварку короткой дугой, электрошлаковую сварку.
3. Выполняет контроль качества результата резки металла внешним осмотром.
4. Выполняет резку конструкций с учҰтом возможных деформаций.
5. Устраняет при необходимости выявленные дефекты.
11. Выполняет сварку деталей в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно-технологическими картами.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожарной и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: Ж) Обеспечивать качество выполнения сборки и сварки конструкции
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания основных видов испытаний сварных соединений; видов дефектов сварных швов и их классификации; причины образования дефектов, меры по их предупреждению и устранению; способов контроля качества сварных соединений и процесса сварки и резки металла; нормы расхода сварочных материалов; правил техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности при ведении работ.
2. Производит контроль качества заготовок деталей согласно технологической документации.
3. Устраняет при необходимости выявленные дефекты и деформации в свариваемых деталях и конструкциях простых и средней сложности.
4. Производит зачистку сварных швов и околошовной зоны от шлака и брызг.
5. Производит визуальный контроль качества сборки, сварки, резки конструкции, согласно технической документации.
6. Производит проверку сварных швов на плотность.
Результат обучения: 7) Выполнять комплексные проверочные сварочные работы.
Критерии оценки
1. Выполняет проверочные работы, включающие резку, сборку, прихватку и сварку деталей, узлов и несложных конструкций.
2. Определяет рациональную последовательность выполнения сварных швов.
3. Выявляет дефекты наружным осмотром.
4. Устраняет при необходимости выявленные дефекты.

5. Бөлу бойынша қарапайым деталдарды бұрыштық электродпен қисықсызықпен кесуді орындайды.
6. Металды сыртқы бақылап кесу нәтижесінің сапасын бақылауды орындау
7. Мүмкін болатын бұзылуларды ескеріп конструкцияларды кесуді орындайды
8. Қажет болғанда анықталған ақауларды жояды.
8. Нұсқаулық)технологиялық карталарға сәйкес деталдарды толық көлемде, технологиялық дәлдікпен дәнекерлеуді орындайды.
9. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
Оқу нәтижесі: Е) Өнімділігі жоғары әдістерін қолмен доғалық пісіру орындау
Бағалау критериі
1. Жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптарға сай қолмен доғалық дәнекерлеу өнімділігі жоғары әдістерін техника және технология білімін көрсетеді;.
2. Дәнекерлеу жұптастырылған электрод, тарақша электродтар, флюс қабатының астында және көлбеу төсек)электрод; терең ену, дәнекерлеу, үш фазалық доғасының, қысқа доғалық пісіру электрошлак дәнекерлеу дәнекерлеу әдісімен жоғары сапалы әдістерін қолмен доғалық пісіру орындайды:.
3. Металл кесу көзбен қарау арқылы сапаны бақылау нәтижелерін орындайды.
4. Құрылымдарды кесу ескере ықтимал бұрмалай отырып орындайды.
5. Қажет болса, анықталған кемшіліктерді жояды.
6. Нұсқаулық технологиялық карталарына сәйкес толық, процесс дәлдік бөлшектерді дәнекерлеуді орындайды.
7. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқу нәтижесі: 6)Құрастыру және дәнекерлеу конструкцияларын сапасын қамтамасыз ету
Бағалау критериі
1. Дәнекерлеу ақаулар және олардың жіктелуі түрлері; ақауларды, олардың алдын алу және жою жөніндегі іс)шараларды қалыптастыру себептері; дәнекерленген қосылыстардың және дәнекерлеу және металл кесу процесінің сапасын бақылау әдістері; дәнекерлеу материалдары қолдану қарқыны; қауіпсіздік ережелері, еңбекті қорғау, операцияларды жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігіне орай пісірілген қосылыстардың тестілеу негізгі түрлерінің білімін көрсетеді;
2. Техникалық құжаттамаға сәйкес сапаны бақылау дайындамалар орындайды.
3. Қарапайым және күрделілігі орташа дәнекерлеу бұйымдар мен конструкциялар кезде кемшіліктерді және деформация анықтау қажеттігін жояды.
4.қож және шашырауы бастап жіктердің және жылу зардап шеккен аймақты тазалауды орындайды.
5. Техникалық құжаттамаға сәйкес, көрнекі құрастыру сапасын бақылауды, дәнекерлеу, кесу, жобалау шығарады.
6. Ағып пісіруге арналған дәнекерленген тексеру орындайды.
Оқу нәтижесі: 7)Кешендік тексеру дәнекерлеуді орындау
Бағалау критериі
1. Кесу, құрастыру, жабысқақ емес және дәнекерлеу бөліктері мен қарапайым конструкцияларын, соның ішінде тексеру жұмыстары, орындайды.
2. Бұл дәнекерленген ұтымды ретін анықтайды.
3. Сыртқы сараптама кемшіліктерді анықтайды.
4. Егер қажет болса, жояды кемшіліктерді анықтайды.

5. Выполняет сварку и резку деталей в полном объҰме и технологической точности.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро - и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 8) Выполнять производственные электросварочные работы.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания техники и технологии плазменной (микроплазменная) сварки со сквозным проплавлением; особенностей и технологии сварки различных сталей, чугуна, цветных металлов, сплавов; классификации сварных конструкций; особенностей сварки при изготовлении типовых конструкций; видов и технологии автоматической, полуавтоматической, плазменной сварки простых деталей и узлов из конструкционных сталей и средней сложности из углеродистых сталей во всех пространственных положениях сварного шва, кроме потолочного; устройства, назначения, принципа действия и условий эксплуатации обслуживаемых электросварочных автоматов и полуавтоматов; плазмотрона; назначения и условий применения контрольно- измерительных приборов; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Выполняет электросварочные работы и наплавку в период производственно-технологической практики на предприятии в соответствии с содержанием (обзором) модуля профессиональной практики.
ПК 2. Выполнять сварку газовым пламенем
СМ 02. Сварка газовым пламенем
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения сварки газовым пламенем элементов конструкции из черных, цветных металлов и сплавов; наплавки в различных пространственных положениях.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
материалы для газовой сварки;
оборудование для газовой сварки;
назначение, устройство и правила эксплуатации аппаратуры для газовой сварки;
техника и технология сварки газовым пламенем деталей простых, средней сложности и сложных из металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва;
газовая сварка поворотных труб и цилиндрических сосудов;
технология и особенности газовой сварки углеродистых и легированных сталей;
газовая сварка цветных металлов и их сплавов;
технология газопламенной наплавки поверхностей различной конфигурации;
контроль качества сварных соединений и швов;
правила техники безопасности, пожаро и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
При изучении модуля обучающиеся должны:
сваривать газовым пламенем детали простые, средней сложности и сложные из металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва;
наплавлять поверхности различной конфигурации.
Результат обучения: 1) Подготавливать рабочее место, металл и материалы к сборке и сварке конструкции.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных свойств, назначения, способов получения и характеристик кислорода, карбида кальция, ацетилена и других горючие газов, флюсов; марок сварочной проволоки; структуру и характеристики газового пламени; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Выполняет подготовку рабочего места для сборки и сварки конструкции в соответствии с поставленной задачей.
3. Производит правку и очистку металла.
4. Выполняет заготовительные операции под сборку и сварку конструкции с учетом минимального расхода металла согласно технологической документации.

5. Толық және технологиялық дәлдік дәнекерлеу және кесу бөлшектер орындайды.
6. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқу нәтижесі: 8) Өндірістік электрдәнекерлеу жұмыстарын орындау
Бағалау өлшемдері
1. түрлі болат дәнекерлеу ерекшеліктері мен технологиясы, темір, түсті металдар, қорытпалар; дәнекер конструкциялардың жіктелуі; стандартты конструкцияларын өндiру дәнекерлеу сипаттамалары; төбенің қоспағанда дәнекерлеу барлық қызметтерде түрлері және автоматты технологиялар, құрылымдық болаттан қарапайым тораптар мен бөлшектердi дәнекерлеу жартылай автоматты, плазма және көміртекті болаттан орташа күрделілігі; құрылғы, мақсаты, электр дәнекерлеу машиналар мен жартылай автоматты қызмет пайдалану және пайдалану жағдайларында принципі; плазмалы алау; мақсаты және құралдарын пайдалану шарттары; жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптар арқылы)ену дәнекерлеу бар технологияларды білім мен плазмалық технологиясын (микроплазмалық) көрсетеді;
2. Кәсіби практика мазмұны (шолу) модуль сәйкес компанияның өндірістік және технологиялық практикалар арасындағы жұмысты бетіне электр дәнекерлеуді орындайды
КҚ 2. Дәнекерлеуді газ жалынымен орындау
АМ 02.
Газ жалынымен дәнекерлеу
Бұл модуль қара, түсті металдар мен қорытпалардың жасалған дәнекерлеу газ жалынды дизайн элементтері орындау үшін қажетті машықтары мен білімдерін сипаттайды; түрлі кеңістіктік лауазымдарда дәнекерлеуге мүмкіндік береді.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
газ дәнекерлеуге арналған материалдар;
газ дәнекерлеу арналған жабдықтар;
мақсаты, құрылымы және газ дәнекерлеу үшін жабдықтар ережелерін пайдалану;
дәнекерлеу барлық қызметтерде металдар мен қорытпалардың газ жалынды тегжейлі қарапайым, орта және күрделі күрделілігін дәнекерлеу технологиялары және жабдықтары;
құбырлар мен цилиндр кемелерді айналмалы газ дәнекерлеу;
технологиялар мен көміртекті және легирленген болаттан газ дәнекерлеу ерекшеліктері;
түсті металдар мен олардың қорытпаларын газ дәнекерлеу;
технологиясы жалын түрлі үйлесімде беттерін дәнекерленген жіктер мен түйістерді сапасын бақылау;
қауіпсіздік техникасы, өрт және электр қауіпсіздігі, еңбек стандарттары және қоршаған ортаны қорғау.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
дәнекерлеу барлық қызметтерде дәнекерлеу толығырақ газ жалынды қарапайым және орта күрделілігі мен металдар мен қорытпалар кешені;
түрлі үйлесімде бетін жүктейді.
Оқу нәтижесі: 1) Құрылымды жинау әрі дәнекерлеу үшін жұмыс орнын, миеталл мен материалды даярлау
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі қасиеттері, мақсаттары, оттегі және кальций карбиді сипаттамаларын өндіру әдістерін, ацетилен және басқа да жанғыш газдар, флюс білімін көрсетеді; дәнекерлеу сым брендтер; құрылымы мен газ жалын сипаттамалары; жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптарды орындайды;
2. Тапсырмаға сәйкес монтаждау және дәнекерлеу құрылымы бойынша оқу жұмыс орнын орындайды.
3. Редакцияланған және металл тазалайды
4. Техникалық құжаттамаға сәйкес металдың ең төменгі ағынының жылдамдығын жататын құрылыстарды құрастыру және дәнекерлеу бойынша сатып алу операцияларын орындайды.

5. Подготавливает торцы свариваемого металла под сборку и сварку конструкции согласно технологической документации.
6. Подбирает и подготавливает сварочные материалы согласно технологической документации.
7. Выполняет сборку деталей под сварку в полном объҰме и технологической точности.
8. Выполняет визуальный контроль качества сборки подготовленного к сварке металла.
9. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 2) Подготавливать оборудование и аппаратуру к сборке и сварке конструкции.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по видам, назначению, устройству, принципу действия и правилам эксплуатации аппаратуры для газовой сварки металлов, специальные правила по обращению с газовыми баллонами и ацетиленовыми генераторами; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Определяет оптимальную зону для расположения, инструмента, оборудования и аппаратуры согласно санитарным нормам и правилам.
3. Проверяет исправность корпуса генератора и загрузочных устройств.
4. Проверяет генератор на герметичность.
5. Проверяет герметичность горелки, предохранительного водяного затвора, надежность присоединения шланга к затвору и горелке.
6. Располагает газовые баллоны в соответствии с инструкцией.
7. Проверяет наличие и исправность манометров и редукторов.
8. Выбирает шланги для кислорода, горючих газов и жидкостей.
9. Выполняет сборку деталей под сварку в полном объҰме и технологической точности.
10. Выполняет визуальный контроль качества подготовленного к сварке и сборке оборудования.
11. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 3) Устанавливать и проверять параметры режима сварки конструкции.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания способов установления режимов сварки в зависимости от конфигурации и толщины свариваемых деталей; правил выбора режима нагрева металла в зависимости от его марки и толщины; при выполнении вертикальных и наклонных швов; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Выполняет подбор видов и мощности подогревающего пламени, номер наконечника сварочной горелки в соответствии с толщиной металла.
3. Выбирает присадочный материал.
4. Устанавливает расход горючего газа и кислорода.
5. Выбирает номер наконечника сварочной горелки.
6. Устанавливает термический цикл сварки.
7. Устанавливает и регулирует ь сварочное пламя.
Результат обучения: 4) Определять меры для предупреждения деформации при сборке и сварке конструкции
Критерии оценки:
1. Производит сборку конструкции с учетом возможной деформации в соответствии со сборочными и рабочим чертежом и техническими условиями.
2. Производит закрепление деталей и узлов конструкции под сварку.
3. Определяет рациональную последовательность выполнения сварных швов в соответствии с технологической картой.
Результат обучения: 5) Производить сборку и сварку конструкции.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания технологии и особенности газовой сварки металлов и сплавов; способов передвижения горелки по шву; техники выполнения сварки нижних, горизонтальных, вертикальных швов, однослойной и многослойной сварки, сварки пламенем повышенной мощности; сварки многопламенной горелкой; сварки сквозным валиком; видов деформации при сварке, методы их предупреждения и уменьшения; термической обработки изделий после сварки; технологии сварки листового металла; способов ремонта сварных конструкций; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Выполняет качественную сборку конструкции согласно технологической документации.
3. Выполняет закрепление деталей и узлов конструкции под сварку.
4. Выполняет сварку конструкций в соответствии с технологической документацией.

5. Техникалық құжаттамаға сәйкес құрастыру және құрылыс дәнекерлеу астында металдардан ұштарын дайындайды
6. Техникалық құжаттамаға сәйкес дәнекерлеу материалдарды таңдайды және дайындайды.
7. Толық және технологиялық дәлдік дәнекерлеу үшін бөлшектерді құрастыру орындайды.
8. Металл дәнекерлеу үшін дайындалған сапасын бақылау көзбен құрастыру орындайды.
9. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқу нәтижесі: 2)Құрылымды және аппаратураны жинақтау әрі дәнекерлеуге даярлау
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлері, мақсаттары, құрылғы жұмыс принципі және металдарды газ дәнекерлеу, газ баллондарын және ацетилен генераторларын өңдеу үшін арнайы ережелер, жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптар жабдықтарды пайдалану ережелерiн білімін көрсетеді;
2. Санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес орналасуы, құрал, жабдықтар мен аппаратура үшін оңтайлы аймағын анықтайды.
3. Генератор мен жүктеме құрылғы қабілетін тексереді.
4. Генераторды саңылаусыздыққа тексереді
5. Генераторы және тұрғын үй)жүктеу құрылғыларының қауіпсіздік, су пломба, сенімді шланг қақпа қосылу және оттық, тиімділігін тексереді.
6. Нұсқауларға сәйкес баллондардағы газ ерекшеліктерін тексереді.
7. Оттықтың герметикалығын тексеру, датчиктерді және тісті қолжетімділігі мен жарамдылығын тексереді.
8. Оттегі, жанғыш газдар мен сұйықтықтар үшін шлангтарды таңдайды.
9. Толық және технологиялық дәлдік дәнекерлеу үшін бөлшектерді құрастыру орындайды.
10. Дәнекерлеу және құрастыру жабдықтарын сапасын көзбен тексеру орындайды.
11. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқу нәтижесі: 3)Құрылым дәнекерлеу кестесі көрсеткішін орнату және тексеру
Бағалау өлшемдері:
1.Қалыңдығына байланысты металл қыздыру режимін ережелерін білетінін көрсетеді тік және көлбеу жіктердің; жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптарына сай дәнекерленген бөлшектер конфигурациясына мен қалыңдығына байланысты дәнекерлеу режимдерін белгілеу жолдары туралы білімін көрсетеді;
2.Металл қалыңдығы сәйкес жалынды, алау ұшы санын алдын ала қыздыру түрлер мен қуатты таңдауды орындайды.
3.Толтырғыш материал таңдайды.
4.Жанғыш газ және оттегі тұтыну шығынын орнатады.
5. Дәнекерлеу жану ұшы үшін нөмірді таңдайды.
6.Дәнекерлеу термикалық циклын орнатады.
7. Дәнекерлеу жалынын орнатады және реттейді
Оқу нәтижесі: 4) Құрылымды жинау әрі дәнекерлеу кезіндегі бұзылудың алдын алу шараларын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Назарға құрастыру және жұмыс сызбалары мен техникалық сипаттамаларына сәйкес ықтимал деформациясы отырып, акт дизайнын шығарады.
2. Дәнекерлеуге арналған бекіту бөлшектер және құрылыс компоненттерін құрайды.
3. Технологиялық картамен сәйкес дәнекерленген ұтымды ретін анықтайды.
Оқу нәтижесі: 5)) Құрылымды жинайды әрі дәнекерлейді.
Бағалау өлшемдері
1.Дәнекер конструкциялардың жөндеу тәсілдері; жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптарына сай жік бойымен алау жылжыту жолдары; төмен дәнекерлеу техника, көлденең, тік жіктерді моноқабат және көп қабатты пісіру, қуаты жоғары жалын; алауын дәнекерлеу көпжалынды; білігіне арқылы дәнекерлеу; алдын алу және азайту дәнекерлеу, әдістерін кезінде деформация түрлері; өнімдерін пісіру кейін термиялық өңдеу; табақты металдан дәнекерлеу технологиясы;технологиялар мен металдар мен қорытпалардың газ дәнекерлеу ерекшеліктерін білімін көрсетеді;.
2. Техникалық құжаттамаға сәйкес сапа құрастыру құрылымын орындайды.
3.Дәнекерлеуге арналған қамтамасыз ету бөлшектер және құрылыс компоненттерін орындайды.
4.Техникалық құжаттамаға сәйкес дәнекерлеу конструкцияларын орындайды.

5. Выполняет наплавку валиков на стальных пластинах толщиной 5-8 мм без присадочного материала и присадочной проволоки по прямой, квадрату, кривой, правым и левым видами.
6. Производит прихватки и сварку пластин толщиной 2, 3 и 4 мм встык без скоса кромок плоским и выпуклым швами.
7. Производит прихватки и сварку пластин толщиной до 1 мм с отбортовкой кромок без присадочного материала.
8. Выполняет сварку пластин в тавр толщиной 4-5 мм без скоса кромок сплошным односторонним, сплошным двусторонним и прерывистым швами.
9. Выполняет сварку пластин толщиной 4-5 мм под углом 90º.
10. Выполняет сварку пластин толщиной от 5-10 мм встык с односторонним скосом двух кромок.
11. Выполняет сварку пластин толщиной 12 мм встык с двухсторонним симметричным скосом двух кромок.
12. Выполняет наплавку на вертикальную пластину вертикального валика движением горелки снизу вверх.
13. Выполняет наплавку горизонтального валика.
14. Выполняет сварку пластин встык без скоса кромок.
15. Выполняет сварку пластин с односторонним и двухсторонним скосом кромок.
16. Выполняет наплавку валиков в нижнем и наклонном положениях шва.
17. Выполняет сварку тонколистового металла, сварка металла толщиной более 3 мм встык без скоса кромок, с одно - и двухсторонним скосом кромок.
18. Производит сварку стыков в вертикальном и горизонтальном положениях.
19. Выявляет и устраняет дефекты при сварке.
20. Выполняет однослойную и многослойную наплавки на пластины из низкогоуглеродистой стали.
21. Выполняет многослойную сварка пластин встык с разделкой кромок.
22. Выполняет заварку отверстий и постановка заплат.
23. Выполняет сварку деталей в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно-технологическими картами.
24. Выполняет визуальный контроль качества подготовленного к сборке и сварке металла.
25. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 8) Выполнять сварку поворотных стыков труб
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания технологии и особенности сварки поворотных труб многослойными швами; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
12 Производит сварку поворотных стыков труб, колена из труб под различными углами.
13. Производит сварку цилиндрических сосудов из тонколистовой стали.
14. Приваривает заглушки к трубам.
15. Осуществляет контроль качества сварного шва на плотность водой и керосином.
16. Выполняет сборку и сварку конструкций с учҰтом возможных деформаций.
17. Устраняет при необходимости выявленные дефекты.
18. Выполняет сварку деталей в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно -технологическими картами.
19. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро - и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 9) Обеспечивать качество выполнения сборки и сварки конструкции
Критерии оценки

5. Болат пластина 5)8 толтырғыштар жоқ қалың мм және түзу сызықпен толтырғыш сым, шаршы, қисық, сол және оң көзқарастары туралы ролик қаптастыру орындайды.
6.Жалпақ және дөңес тақталарын фаска шетінен жоқ дәнекерлеу және дәнекерлеу қалың таңбаларының 2, 3 және 4 мм дәнекерлейді.
7.Толтырғыш материалдың жоқ қалыңдығы 1 мм фланецті шетіне дейін таңбаларының дәнекерлеу және дәнекерлейді.
8.Үздіксіз бір)жол шетіне екі жақты, үздіксіз және жіктер үзілген бедер жоқ қалыңдығы 4)5 мм brands дәнекерлеу табақшаларды орындайды.
9.90? бұрышпен 4)5 мм дәнекерлеу қалыңдығын орындайды.
10.Бір жақты фаска екі ұштарымен аяқтау үшін 5)10 мм соңына қалыңдығы таңбаларының дәнекерлеу орындайды.
11.Екі жақты симметриялы екі конустық ұштарымен пластиналар 12 мм қалыңдығы эпизотиялық дәнекерлеуді орындайды.
12.Төменнен жоғары алауының тік ролл қозғалысының тік кестесінде бетіне орындайды.
13.Көлденең роликті бетіне орындайды.
14.Бұрышпен шетінен жоқ дәнекерлеу пластиналар эпизотиялық орындайды.
15.Бір жақты және екі жақты фаска ұштарымен таңбаларының дәнекерлеу орындайды.
16.Бірлескен төменгі және бұрыштық лауазымдарда роликтер қаптастыру орындайды.
17.Екі жақты фаска шетінен бір)бірімен фаска жиегі жоқ 3 мм)ден артық эпизотиялық металл қалыңдығы, дәнекерлеу, т дәнекерлеу парақ металл орындайды.
18.Тік және көлденең лауазымдарда буынын анықтайды
19. Дәнекерлеу кемшіліктерді жояды.
20.Төменгісінен бастап болат табаққа бір қабатты және көп қабатты қаптастыру орындайды;
21.Шеттері пластиналар буын көп қабатты пісіру орындайды.
22. Дәнекерлеу тесіктерін және аралықты орындайды.
23.Нұсқаулық технологиялық карталарына сәйкес толық, процесс дәлдік дәнекерлеу бөлшектер орындайды.
24.Дәнекерлеу сапасы мен металл құрастыру визуалды тексеру орындайды.
25.Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқу нәтижесі: 6) Құбылдың айналмалы тігісін дәнекерлеуді орындайды
Бағалау өлшемдері
1. Жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптар бойынша дәнекерлеудің технологиясы және айналмалы көп қабатты құбыр буын ерекшеліктерін білімін көрсетеді;.
2. Болат дәнекерлеу цилиндрлік контейнерлер айналмалы дәнекерлеу құбыр буындарды түрлі бұрыштармен құбырлар түзеді
3. Ол құбыр тығын дәнекерленген отыр су мен керосин тығыздығы дәнекерлеу сапасын бақылауды қамтамасыз етеді.
4. Ықтимал деформациясын ескере отырып құрылыстардың жинақтау және дәнекерлеу орындайды
5. Егер қажет болса, жояды кемшіліктерді анықтайды.
6. Нұсқаулық технологиялық карталарына сәйкес толық, процесс дәлдік дәнекерлеу бөлшектер орындайды.
7. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқу нәтижесі: 7)Құрылымды жинау әрі дәнекерлеуді орындау сапасын қамтамасыз етеді
Бағалау өлшемдері

1. Производит контроль качества заготовок деталей согласно технологической документации.
2. Производит зачистку сварных швов и околошовной зоны от шлака и брызг.
3. Выполняет визуальный контроль качества сборки и сварки согласно технологической документации.
4. Производит измерения геометрических размеров швов, формы сварной конструкции.
5. Устраняет, при необходимости, выявленные дефекты и деформации в свариваемых деталях и конструкциях простых и средней сложности.
Результат обучения: И) Выполнять производственные газосварочные работы и газопламенную наплавку.
Критерии оценки
1. Знает технологии и особенности газовой сварки углеродистых и легированных сталей; газопламенной наплавки цветных металлов и сплавов.
2. Выполняет газосварочные работы и газопламенную наплавку в период производственно-технологической практики на предприятии в соответствии с содержанием (обзором) модуля профессиональной практики.
ПК 3.Выполнять резку газовым пламенем
СМ 03. Резка газовым пламенем
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по выполнению резки газовым пламенем элементов конструкции из черных, цветных металлов и сплавов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
- подготовка основного и вспомогательного оборудования для резки и инструмента к работе;
- режимы резки;
- технология ручной и машинной резки газовым пламенем деталей простых, средней сложности и сложных из металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва;
- контроль качества резки;
- правила техники безопасности, пожаро- и электробезопасности, нормы охраны труда и окружающей среды.
При изучении модуля обучающие должны:
резать вручную и машинами газовым пламенем детали и конструкции простые, средней сложности и сложные из металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва;
выполнить курсовую работу по технологии электрогазосварочных работ
Результат обучения: 1) Подготавливать металл и материалы к сборке и резке заготовок деталей.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания технологии подготовки металла и материалов к сборке и резке заготовок деталей для резки; инструмента газорезчика; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Выполняет подготовку рабочего места для сборки и резки конструкции в соответствии с поставленной задачей.
3. Производит правку и очистку металла.
4.Производит разметку вырезаемых деталей (при необходимости).
5. Выполняет проверку горизонтальности уложенной конструкции.
6. Выполняет проверку качество кислорода, горючих газов и жидкостей согласно технологической документации.
7. Выполняет визуальный контроль качества подготовки металла к резке.

1. Техникалық құжаттамаға сәйкес сапаны бақылау дайындамалар орындайды.
2. Қож және шашырауы бастап аймағы зардап шеккен дәнекерленген және жылу тазалауды құрайды.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес құрастыру және дәнекерлеу сапасын көзбен тексеру орындайды.
4. Буындардың геометриялық өлшемдерін өлшеу шығарады, құрылыс нысандарын дәнекерлейді
5. Қажет болған жағдайда, анықталған ақаулар және деформациялар қарапайым және күрделілігі орташа дәнекерленген компоненттері мен құрылымдарда жояды.
Оқу нәтижесі: 8)Өндірістік газбенпісіру жұмысы мен газжалындық жанбаны орындау
Бағалау өлшемдері
1. Технологиялар мен көміртекті және легирленген болаттан газ дәнекерлеу ерекшеліктерін біледі; түсті металдар мен қорытпалардың жалын қаптастырады.
2. Мазмұны (шолу) кәсіптік тәжірибенің модуль сәйкес компанияның өндірістік және технологиялық практикалар арасындағы жұмысты қаптастыру газ дәнекерлеу және жалынды орындайды.
КҚ 3.Кесуді газ жалынымен орындау
АМ 03. Газ жалынымен кесу
Осы модуль қара, түсті металдар мен қорытпалардың жасалған газ жалынды дизайн элементтері кесу іске асыру бойынша жұмысты жүзеге асыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Модулды зерделеген кезде білім алушы келесі негізгі білімді игеруі тиіс:
жұмыс үшін кесу және құралдар үшін негізгі және қосалқы жабдықтарды дайындау;
кесу режимдері;
дәнекерлеу барлық қызметтерде металдар мен қорытпалардың газ жалынды тегжейлі қарапайым, орта және күрделі күрделілігі кесу қолмен және машиналық технологиясы;
сапасын бақылап кесу;
қауіпсіздік техникасы, өрт және электр қауіпсіздігі, еңбек стандарттары және қоршаған ортаны қорғау.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
қолмен және машиналық газ жалынды егжей)тегжейлі арқылы кесу және дәнекерлеу барлық қызметтерде металдар мен қорытпалардың қарапайым, орта және күрделі күрделілігі жобалау;
электр газ жалынмен дәнекерлеу технологиясы жұмыстар бойынша курстық жұмысты орындауға.
Оқытудың нәтижесі: 1)Тетікті жинау әрі кесуге даярлап металл мен материталды даярлау
Бағалау өлшемдері:
1. Газ кескіш құралы; жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптарға сай Металл емдеу технологиясы және құрастыру және кесу үшін дайындамалар кесу үшін материалдарды білімін көрсетеді;.
2. Тапсырмаға сәйкес жобалау кесу үшін оқыту жұмыс орнын орындайды.
3. Металл тазалау әрі түзетуді жүргізеді.
4. Кесілген бөліктерін (қажет болған жағдайда) құрылымын тексереді.
5. Құрылымның көлденең жатысын тексеруді орындайды.
6. Оттегі сапасы, жанғыш газдар мен сұйықтықтарды техникалық құжаттамаға сәйкес тексереді
7. Металл кесуге арналған дайындық сапасын көзбен тексеру орындайды.

8. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 2) Подготавливать рабочее место, оборудование и аппаратуру к сборке и резке конструкции
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания технологии подготовки основного и вспомогательного оборудования для резки; инструмента газорезчика; видов, назначения, принципа действия и правил эксплуатации газорезательного оборудования; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Определяет оптимальную зону для расположения, инструмента, оборудования и аппаратуры согласно санитарным нормам и правилам.
3. Проверяет исправность резака, редуктора, предохранительного затвора.
4. Проверяет исправность газорезательного оборудования в соответствии с эксплуатационными требованиями.
5. Выполняет визуальный контроль качества подготовленного к резке оборудования.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды
Результат обучения: 3) Устанавливать и проверять параметры режима резки заготовок деталей.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания способов установления режимов резки в зависимости от толщины металла; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Устанавливает и подбирает давление режущего кислорода в соответствии толщине металла, чистоте кислорода и размеру режущего сопла.
3. Определяет скорость резки металла в соответствии с толщиной и свойствам разрезаемого металла, видом и методом резки.
4. Устанавливает расход горючего газа и кислорода в соответствии с толщиной разрезаемого металла.
5. Устанавливает необходимые номера наружного и внутреннего мундштуков ручных резаков в соответствии с толщиной разрезаемого металла.
6. Устанавливает расстояние между торцами мундштука и поверхностью металла при машинной резке в соответствии с толщиной и видом разрезаемого металла.
Результат обучения: 4) Производить резку заготовок деталей.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания технологии ручной и машинной газовой резки; требований к организации рабочего места и безопасности труда.
2. Производит жесткое закрепление вырезаемых деталей зажимными приспособлениями.
3. Производит резку металла с учетом уравновешивания деформации.
4. Выполняет резку деталей в полном объҰме, технологической точности в соответствии с инструкционно-технологическими картами.
5. Выполняет визуальный контроль качества резки металла.
6. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
Результат обучения: 5) Обеспечивать качество выполнения резки заготовок деталей.
Критерии оценки

8. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2)Құрылымды кесу үшін жұмыс орыны, жабдық пен аппаратураны даярлау
Бағалау өлшемдері:
1. Газ кескіш құралы; түрлері, мақсаты, қағидасы мен газ кесу жабдықтарды пайдалану ережелерін; жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптарына сай кесу үшін негізгі және қосалқы жабдықтарды дайындау технологиясын білімін көрсетеді;
2. Санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес орналасқан жері, құралдар, аспаптар мен аппараттар үшін оңтайлы аймағын анықтайды.
3. Техникалық, мемст талаптарына сәйкес қауіпсіздік клапанын қатерге тексереді
4. Техникалық жедел талаптарына сәйкес газ кесу жабдықтарын тексеру кесу жабдықтарының сапасын көзбен тексеруді орындайды
5. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі;
6. Еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды
Оқытудың нәтижесі: 3) Тетіктерді кесу кестесі көрсеткішін тексеру әрі орнату
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптарына сай металл қалыңдығына қарай кесу режимін белгілеу жолдарын білімін көрсетеді;.
2. Металл қалыңдығы, оттегі кесу саңылаулардың мөлшері мен тазалығы бойынша оттегі қысымын кесу таңдайды.
3. Металл кесуге, түрі және кесу әдісі қалыңдығы және қасиеттеріне сәйкес металл кесу машинасының жылдамдығын анықтайды.
4. Металл кесуге қалыңдығы сәйкес отын газ және оттегі шығынын орнатады
5. Сыртқы және ішкі мундштуки қолмен катерлерді қажетті саны металл кесуге қалыңдығына сәйкес орнатады.
6. Металл кесуге түрiне және қалыңдығы сәйкес машинаны кесу кезінде мундштука ұшына және металл бетіне арасындағы қашықтықты орнатады.
Оқу нәтижесі: 4) Тетік дайындамасын кесугі даярлау
Бағалау өлшемдері
1. Жұмыс орнындағы ұйымдастыру және қауіпсіздігі бойынша талаптар бойынша жағынан және машина алау кесу технологиясын білімін көрсетеді;
2. Кесілген бөлшектер мен қысқыш құрылғылардың қатаң бекіту шығарады.
3. Шаршауын теңестіретін негізделген металл кесетін шығарады.
4. Әдістемелік)технологиялық карталарына сәйкес процесі дәлдігі толық бөлшектерін кесуді орындайды,
5. Металл кесу визуалды сапасын тексеруді орындайды.
6. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 5)) Тетік дайындаманы кесуді орындау сапасын қамтамасыз ету
Бағалау өлшемдері

При изучении модуля обучающиеся применят ранее полученные знания по модулям: М 2.1.1 Сварка и резка электрической дугой, М 2.1.2 Сварка газовым пламенем, М 2.1.3 Резка газовым пламенем, а также ознакомятся с основными технологическими процессами сварочного производства предприятия, цеха (подразделения), структуры предприятия; устройством и принципом действия технологических линий и оборудования; слесарной обработкой деталей.
При изучении модуля обучающие должны:
выполнять электросварочные работы;
выполнять наплавку,
выполнять газосварочные работы;
выполнять газорезательные работы.
Результат обучения: 1) Выполнять наплавку, сварку и резку электрической дугой.
Критерии оценки:
1. Выполнять осмотр основного и вспомогательного оборудования для сварки и резки, инструмента и приспособлений.
2. Готовить изделия, узлы и соединения под сварку.
3. Производит подогрев деталей при сварке.
4. Производит однослойную сварку легированных сталей во всех пространственных положениях.
5. Производит многослойную сварку легированных сталей во всех пространственных положениях.
6. Производит холодную и горячую сварку чугуна при ремонтных работах.
7. Производит наплавку простых, средней сложности деталей и узлов, сложных деталей и инструмента.
8. Выполняет сварку листовых, решҰтчатых и трубных конструкций из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов.
9. Выполняет неповоротные стыки труб. Соединять трубы из высоколегированных сталей.
10. Соединяет арматурную сталь.
11. Производит плазменную резку средней сложности деталей по разметке вручную.
12. Производит ручное дуговое воздушное строгание средней сложности деталей из различных металлов и сплавов во всех пространственных положения.
13. Производит предварительный и сопутствующий подогрев при сварке деталей с соблюдением заданного режима.
14. Устраняет при необходимости выявленные дефекты.
15. Выполняет сварку и резку конструкций в полном объҰме и технологической точности.
16. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды
Результат обучения: 2) Выполнять сварку газовым пламенем.
Критерии оценки:
1. Выполняет осмотр основного и вспомогательного оборудования для сварки, инструмента и приспособлений.
2. Выполняет подготовку изделий, узлов и соединений под сварку.
3. Выполняет подготовку газовых баллонов к работе.
4. Умеет обслуживать переносные газогенераторы.
5. Выполняет газовую сварку простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей, средней сложности узлов, деталей и поворотных стыков труб из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов во всех пространственных положениях, кроме потолочного сварного шва.

Зерттеу модульде студенттер бұрын алынған білімдер модульдерді қолдануға болады М 2.1.1 Дәнекерлеу және доғалық кесу, М, 2.1.2 газ жалынымен пісіру М 2.1.3 газ жалынында кесу, сондай)ақ, кәсіпорынның құрылымы кәсіпорын өндірісі басқару (бірлік) дәнекерлеу негізгі процесіне танысу; өндірістік желілер мен жабдықтарды жобалау және пайдалануға болады.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындау үшін маңызды:
) Электр дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу;
) Қалтқы орындаңыз,
) Газ дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу
) Газ)кесу жұмыстарын жүзеге асыру.
Оқу нәтижесі: 1) Қалтқы, электр доғасымен дәнекерлеу әрі кесуді орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Дәнекерлеу және кесу құралдар мен керек)жарақтары үшін негізгі және қосалқы жабдықтарды тексеру жүргізуге құқығы бар.
2. Дәнекерлеу үшін өнімді, құрамдауыштарды және қосылымдарды аяқталды.
3. Дәнекерлеу бөліктерінің жылу шығарады.
4. Барлық қызметте легірленген болаттарды бірқабатты пісіру шығарады.
5. Барлық қызметте легірленген болаттарды көп қабатты пісіру орындайды.
6. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде суық және ыстық шойын дәнекерлеу өндіреді.
7. Қарапайым, орта күрделілігі тораптар мен бөлшектердi, күрделі бөлшектер мен құралдарды бетіне етеді.
8. Металл табақ, құбыр және құрылымдық болаттан жасалған торлы құрылымдар, түрлі)түсті металдар мен қорытпалардың дәнекерлеуді орындайды.
9. Құбыр буындарды бұрып жоғары қоспалы болаттан құбырлар қосылуды орындайды.
10. Арматуралауға қосуды орындайды
11. Қолмен орналастыру бойынша орташа күрделілігі бөлшектер плазмалық кесу шығарады.
12. Барлық қызметте әртүрлі металл мен қорытпаның жасалған күрделілігі орташа бөлшектер сүргілеу қолмен доғалы ауаны орындайды.
13. Алдын)ала және ілеспе қыздыру кезінде көрсетілген режимде сәйкес бөлшектер дәнекерлеу орындайды.
14. Қажет болған жағдайда, анықталған кемшіліктерді жояды.
15. Дәнекерлеу және кесу конструкциялары толық және технологиялық дәлдікпен орындайды
16. Қауіпсіз жұмыс, өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін, еңбек және қоршаған ортаны қорғау стандарттарын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2)Газ жалынымен дәнекерлеуді орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Дәнекерлеу құралдар мен жабдықтар үшін негізгі және қосалқы жабдықтарды инспекциялауды орындайды.
2. Дайындау өнімді, құрамдауыштарды және дәнекерлеуге арналған қосылымдарды орындайды.
3. Портативті газ генераторлар қызмет көрсете алады
4. Жұмыс істеуге газ баллондарын даярлауды жүзеге асырады.
5. Дәнекерлеу төбеге қоспағанда көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектер мен құрылымдарды, орта күрделілігі компоненттері, бөлшектер мен көміртегі мен құрылымдық болаттан жасалған құбырлар мен барлық қызметте түсті металл мен қорытпалардың қарапайым бөлшектерін айналмалы буын, дәнекерлеу газ орындайды.

6. Выполняет наплавку твердыми сплавами простых неответственных деталей, из низкоуглеродистых и низколегированных сталей.
7. Устраняет раковины и трещины наплавкой в простых отливках и в деталях и узлах средней сложности.
8. Выполняет термическую правку конструкций и деталей (при необходимости).
9. Выполняет предварительный и сопутствующий подогрев при сварке деталей с соблюдением заданного режима.
10. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды
Результат обучения: 3) Выполнять резку газовым пламенем.
Критерии оценки:
1. Умеет готовить металла к резке.
2. Выполняет зачистку от пpигаpа.
3. Выполняет подготовку рабочего места и оборудования.
4. Выполняет подготовку газовых баллонов к работе.
5. Выполняет ручную кислородную резку и резка бензорезательными и керосинорезательными аппаратами стального легковесного и тяжелого лома; на заданные pазмеpы с выделением отходов цветных металлов и с сохpанением или выpезом узлов и частей машины.
6. Выполняет кислородную и плазменную прямолинейную и криволинейную резку в pазличных положениях металлов а также простых и средней сложности деталей из углеродистых сталей и легиpованных сталей, цветных металлов и сплавов по pазметке вpучную на пеpеносных, стационаpных и плазмоpезательных машинах во всех положениях сваpного шва.
7. Выполняет ручную прямолинейную и фигурную резку в вертикальном и нижнем положениях, на переносных и стационарных газорезательных машинах.
Результат обучения: 4) Выполнять комплексные производственные электрогазосварочные работы на предприятии.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку металла, основного и вспомогательного оборудования для сварки и резки, инструмента и приспособлений к работе.
2. Осуществлять технологический процесс ручной дуговой, сварки простых деталей, узлов и конструкций из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов и средней сложности деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей.
3. Осуществлять технологический процесс автоматической и полуавтоматической сварки простых деталей, узлов и конструкций из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов и средней сложности деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей.
4. Осуществлять технологический процесс плазменной сварки простых деталей, узлов и конструкций из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов и средней сложности деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей.
5. Осуществлять технологический процесс газовой сварки простых деталей, узлов и конструкций из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов и средней сложности деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей.

6. Қарапайым емес сыни төмен көміртекті бөліктерін және төмен легирленген болаттан қаптастыруды орындайды.
7. Раковина және қарапайым құю және бөлшектер мен орташа күрделілігі компоненттері жарықтары дәнекерлеп жояды.
8. Көрсетілген режимде сәйкес бөлшектер дәнекерлеу кезінде жылу түзеткіш құрылымдар мен компоненттерін (қажет болған жағдайда) орындайды.
9. Алдын ала және ілеспе қыздыруды орындайды.
10. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 3)Газ жалынымен кесуді орынлдау
Бағалау өлшемдері:
1. Металды кесу үшін дайындауға қабілетті
2. Жалындаудан тазалауды орындайды.
3. Жұмыс орны мен жабдықтарды дайындауды орындайды.
4. Жұмыс газ цилиндрлер дайындау орындайды.
5. Жеңіл машиналар және ауыр болат сынықтарын оттегіні қолмен кесу орындайды; Түсті металдар мен компоненттері мен машина бөлшектерін шығарумен сұрақтарға оттегі және көптеген түрлі жерлерде сондай)ақ көміртекті болатты дәнекерлеуді орындайды
6. Болаттан жасалған қарапайым және орта күрделілігі бөліктерінде қолданылатын қисық сызықты және металл плазмалық кесу, түрлі)түсті металдар мен қорытпалар дәнекерленген жік барлық қызметте стационарлық машиналар, жылжымалы көптеген түрлі жерлерде сондай)ақ көміртекті болатты дәнекерлеуді орындайды
7. Портативті және стационарлық газ кесетін станоктар тік және төменгі қызметтерде қолмен тік және пішінін кесуді орындайды.
Оқу нәтижесі: 4) Кәсіпорында кешендік өндірістік электргазбен дәнекерлеу жұмысын орандау
Бағалау өлшемдері:
1. Металл дайындау, дәнекерлеу үшін негізгі және қосалқы жабдықтар мен жұмыс істеу үшін құралдар мен жабдықтар кесу орындайды
2. Қарапайым бөлшектер мен құрылымдарды құрылымдық болаттан жасалған, түрлі)түсті металдар мен қорытпалар және көміртекті болаттан күрделілігі орташа бөлшектер, бөліктер құрылымдар мен құбырларды дәнекерлеу процесі қолмен доғаның жүзеге асырады.
3. Қарапайым бөлшектер мен құрылымдарды құрылымдық болаттан жасалған, түрлі)түсті металдар мен қорытпалар және көміртекті болаттан күрделілігі орташа бөлшектер, бөліктер құрылымдар мен құбырларды дәнекерлеу автоматты және жартылай автоматты процесін жүзеге асырады.
4. Қарапайым бөлшектер мен құрылымдарды құрылымдық болаттан жасалған, түрлі)түсті металдар мен қорытпалар және көміртекті болаттан күрделілігі орташа бөлшектер, бөліктер құрылымдар мен құбырларды дәнекерлеу плазма технологиялық процесін жүргізе алады.
5. Қарапайым бөлшектер мен құрылымдарды құрылымдық болаттан жасалған, түрлі)түсті металдар мен қорытпалар және орта күрделілігі бөлшектер, бөліктер құрылымдар мен көміртекті болаттан құбырларын пісіру процесі газбен жүзеге асырады.

6. Выполняет кислородную плазменную прямолинейную и криволинейную резку металлов, средней сложности деталей из углеродистых и легированных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную на переносных, стационарных и плазморезательных машинах во всех положениях сварного шва.
7. Выполняет ручную резку бензорезательными и керосинорезательными аппаратами на заданные размеры с выделением отходов цветных металлов и с сохранением или вырезом узлов и частей машины.
8. Выполняет ручное дуговое воздушное строгание деталей средней сложности и сложных из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов в различных положениях.
9. Выполняет наплавку раковин и трещин в деталях, узлах и отливках.
10. Выполняет термообработку газовой горелкой сварных стыков после сварки.
11. Выполняет зачистку швов после сварки и резки.
12. Соблюдает правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охраны труда и окружающей среды.
ПП 02. Производственно-технологическая практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки, знания и умения необходимые для получения квалификации техник-механик.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
подготавливать и составлять первичную технологическую документацию;
освоить работу мастера по организации бесперебойной и надежной работы обслуживаемого механического оборудования.
Результат обучения: 1) Готовить и составлять первичную технологическую документацию.
Критерии оценки:
1. Осуществляет разработку планов и графиков осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования, регламентированных положениями.
2. Составляет и оформляет техническую, отчетную документации.
3. Организует составление календарных планов (графиков) осмотров, проверок и ремонта оборудования, заявок на централизованное выполнение капитальных ремонтов, на получение необходимых для планово-предупредительных и текущих ремонтов материалов, запасных частей, инструмента, составление паспортов на оборудование, спецификаций на запасные части и другой технической документации.
4. Выполняет работу по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем, обеспечивая их соответствие техническим заданиям, действующим стандартам и нормативным документам.
5. Выполняет работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности, научно-технической информации. Составляет описания проводимых работ, необходимые спецификации, диаграммы, таблицы, графики и другую техническую документацию.
Результат обучения: 2) Организовать бесперебойную и надежную работу обслуживаемого механического оборудования.
Критерии оценки:

6. Оттегі плазмалық турасызықты, қисықсызықты орындайды және дәнекерлеу барлық қызметте, тасымалданатын және стационарлық плазмамен кесушгі машиналарда қолмен түзету үшін көміртекті және легирленген болаттан күрделілігі орташа бөлшектер, түрлі)түсті металдар мен қорытпалардың металл кеседі.
7. Түсті металл қалдықтарын және сақтауға немесе кесілген компоненттері мен машина бөлшектерін шығарумен көрсетілген өлшемдеріне қолмен кесу және бензинмен және керосинмен кесетін құрылғылармен орындайды.
8. Болаттар түрлі орташа күрделілігі мен кешенінің қолмен доғалы әуеде позициялар түрлі темір, түсті металдар мен қорытпалардың сүргілеу бөліктерін орындайды,.
9. Бөлшектерді, тораптарды және құю бойынша қабыршақтар мен жарықшақтар бетіне жабуды орындайды.
10. Термоөңдеу газ қыздырғыштары дәнекерлеу кейін буындарды дәнекерленген орындайды.
11. Дәнекерлеу және дәнекерленген кейін кесу тазалауды орындайды.
12. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау және қоршаған орта нормаларын сақтайды.
КП –02
Өндірістік)технологиялық практика
Аталмыш модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және техник)механикке қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Ол білім алушыдарға мыналарды қол жеткізуге мүмкіндік береді, бұл тапсырманы орындау маңызды болып табылады:) Бастауыш техникалық құжаттаманы дайындау және болуы;
) Қызмет механикалық жабдықтарды, тегіс және сенімді жұмыс істеуін ұйымдастыру;.
Оқу нәтижесі: 1) Бастапқы технологиялық құжаттаманы даярлау
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлары мен кестелерін тексеру, тестілеу мен жабдықтарды алдын алу, реттелетін ережелерін әзірлейді.
2. Техникалық, есеп беру құжаттамасын дайындайды және ресімдейді.
3. Қосалқы бөлшектер мен басқа да техникалық құжаттаманы үшін сипаттамаларын, кестелер және т.б. Профилактикалық және ағымдағы жөндеу, қосалқы бөлшектер, құрал)саймандар, жоспарлап үшін қажетті алуға (диаграммалар) тексерулер, чектер мен жабдықтарды жөндеу, күрделі жөндеу орталықтандырылған орындау үшін өтініштер, жабдықтар үшін паспорттар дайындау компиляциясы ұйымдастырады.
4. Техникалық талаптарға, қолданыстағы стандарттар мен ережелерге сәйкестігін қамтамасыз ету, қажетті техникалық есептеулерді, қарапайым жобаларды жобалау, және қарапайым схемалар жүзеге асыру бойынша жұмыс орындайды
5. Шикізатты қайта өңдеу және сақтау, статистикалық есеп деректерін, ғылыми және ғылыми)техникалық ақпаратты жинауды орындайды. жұмыс, қажетті техникалық сипаттамалар, диаграммалар, кестелер, графиктер мен басқа да техникалық құжаттаманы сипаттамасы болып табылады.
Оқу нәтижесі: 2)Қызмет көрсетілетін жабдықтың механикалық тегіс және сенімді жұмыс істеуін ұйымдастыру
Бағалау өлшемдері:

1. Организует работу по учету наличия, передачи оборудования.
2. Реализует качественный и своевременный ремонт, модернизацию оборудования, технический контроль за его состоянием, содействует рациональному использованию материалов.
3. Участвует в разработке предложений по планированию, учету рабочих мест, реконструкции оборудования, техническому переоснащению организации, внедрению средств механизации и автоматизации.
4. Определяет оборудование, механизмы, требующие замены, капитального ремонта. Устанавливает порядок произведения ремонтных работ.
5. Принимает участие в пуско-наладочных, экспериментальных и иных работах по внедрению, освоению новой техники, в испытаниях и приеме оборудования.
6. Участвует во внедрении мероприятий по созданию благоприятных и безопасных условий труда.
7. Руководит внедрением и разработкой мероприятий по замене низкоэффективного оборудования более производительным; сокращению частоты внеплановых ремонтов и простоев оборудования, расходов на его ремонт, содержание, восстановление.
8. Осуществляет работы по выявлению оборудования, не использующегося в деятельности предприятия; улучшению использования оборудования; организации ремонтных работ с применением средств механизации труда и внедрения прогрессивных технологий, совершенствованию условий работы.
9. Осуществляет соблюдение правил техники безопасности, охраны труда во время проведения ремонтных работ.
10. Руководит работниками предприятия, находящимися в его подчинении.
ПП 03 Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки, знания и умения необходимые для получения квалификации техник-механик.
При изучении модуля обучающие должны подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
Результат обучения: 3) Подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет изучение и сбор необходимых материалов по теме дипломного проекта (работе).
2. Участвует в конструкторских, технологических и исследовательских разработках предприятия;
3. Изучает производственную деятельность предприятия и отдельных его подразделений.
4. Систематизирует и обобщает материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
5. Оформляет отчет.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 97
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям) Технологические машины и оборудование
Специальность:
1115000 - Электромеханическое оборудование промышленности (по видам)
Квалификация:
111506 3 – Электромеханик (всех наименований);

1. Қолжетімділігін есебінен жұмысты, беріліс жабдықтары ұйымдастырады.
2. Сапалы және дер кезінде жөндеу жұмыстарының жүзеге асырады, жабдықтарды жаңғырту, оның жай)күйiн техникалық бақылау, материалдарды орнықты пайдалану ықпал етеді.
Жоспарлау ұсыныстар, бухгалтерлік жұмыс орындарын, жабдықтарды қайта құру, техникалық қайта ұйымдастыру, механикаландыру және автоматтандыру енгізу дамытуға қатысады.
3. Ауыстыруды, күрделі жөндеуді қажет ететін, құрал)жабдықтар, техника анықтайды. Өніміңіздің жөндеуге тәртібі орнатады.
4. Сынақтар мен қабылдау жабдықтарды, пайдалануға жаңа технологияларды енгізу, дамыту үшін эксперименттік және басқа да жұмыстарды қатысады.
5. Қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс)шараларды іске асыруға қатысады. Басқа өнімді тиімсіз жабдықты ауыстыру жөніндегі іс)шараларды әзірлеу және іске асыру жібереді;
6. Жөндеуге жұмсалатын шығыстар, техникалық қызмет көрсету,
7. Жөндеу үшін, жоспардан тыс жөндеу және тұрып қалу жиілігін азайтады. Жоспардан тыс жөндеу, жабдықтардың жұмыссыз тұрып қалуы, оның жөндеуі, қалпына келтіру және басқа да жұмыстарға кеткен шығындарды қысқартуға қатысты жұмыстарға басшылық етеді.
8. Жабдықтарды сәйкестендіру кәсіпорынның қолданылып тұрмаған; жабдықтар кәдеге жаратуды жақсартатын; еңбек механикаландыру және алдыңғы қатарлы технологияларды, еңбек жағдайларын жақсарту енгізу құралдарын пайдалана отырып, жөндеу жұмыстарын ұйымдастырады.
9. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде техникалық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі мен денсаулығын сақтауды жүзеге асырады.
10. Басшылығы астындағы кәсіпорынның қызметкерлеріне жетекшілік етеді.
Диплом алдындағыпрактика
Аталмыш модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және техник)механикке қажетті білім мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді диплом жобасы (жұмысы) үшін материалдар дайындау және ұйымдастыру.
Оқу нәтижесі: 3)Диплом жобасы (жұмысын) орындау үшін материалды даярлау әрі жүйелеу
Бағалау өлшемдері
1.Диплом жобасы (жұмысы) тақырыбына қажетті материалды зерттеу әрі жинау.
2. Кәсіпорынның құрастыру, технологиялық және зерттеу жұмыстарына қатысады.
3. Кәсіпорын өндірістік қызметін және оның жеке бөлімшелерін зерттейді.
4. Диплом жлобасы (жұмысы) Орындау үшін материалды жүйелейді әрі жалпылайды.
5. Есепті ресімдейді
Ескерту:
БҚ ) базалық құзырет;
КҚ ) кәсіптік құзырет;
ЖГМ ) жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ ) әлеуметтік)экономикалық модульдер;
ЖКМ ) жалпы кәсіптік модульдер;
АМ ) арнайы модульдер;
КП ) кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 97- қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (сала бойынша) Технологиялық машина мен жабдықтар
Мамандығы: 1115000 - Өнеркәсіптегі электрмеханикалық жабдықтар (түрлеріне қарай)
Біліктіліктер: 1115063 – Электрмеханик (бар атауы)

2. Умеет составлять нормативные документы.
3. Знает правила оформления личных документов (резюме, автобиография, заявление, расписка, доверенность (личная).
Результат обучения: 4) Редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы редактирования документов.
2. Употребляет отдельные профессиональные термины, в языке письменной и деловой речи.
БК 7. Быть способным к практической деятельности по оформлению и чтению конструкторской и технологической документации
ОПМ 02. Инженерная графика
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила оформления и чтения рабочих чертежей; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем; требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
При изучении модуля обучающиеся должны::
выполнять чертежи деталей;
выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам и копиям;
выполнять схемы по специальности;
соблюдать требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации при оформлении и составлении чертежей и схем.
Результат обучения: 1) Выполнять чертежи деталей.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2. Выполняет геометрические построения.
3. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
5. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
6. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
7. Выполняет изображение и обозначение резьб.
8. Выполняет эскизы и чертежи деталей.

2. Жеке құрам бойынша құжаттарды жүргізе алады.
3. Еңбек құқыққатынасты құжаттандыра алады.
Оқытудың нәтижесі: 3)Мемлекеттік тілде ұйымдастыру-тарату, құқықтық-қалыптық, анықтамалық құжатты құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды құрастыру білімін көрсетеді.
2. Қалыптық құжаттарды құрастыра алады.
3. Жеке құжаттарды ресімдеу ережесін біледі (резюме, өмірбаян, арыз, өтініш, қолхат, сенімхат (жеке).
Оқытудың нәтижесі: 4))Кәсіңби бағыттағы іскери құжаттарды, мәтінді реттейді, түзетеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттарды реттеудің негізгі кезеңдерін біледі.
2. Жазу және іскери тілдесуде кәсіби жеке терминдерді қолданады.
БҚ 7 Құрылымдық және технологиялық құжаттарды ресімдеу және оқу бойынша практикалық қызметке даяр болу
ЖКМ 02. Инжене-рлік графика
Аталмыш модуль құрылым және технологиялық құжаттарды өңдеу, ресімдеу әрі жазуды орындауға қажетті дағды мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: геометриялық құрылым және техникалық тетіктерді сызу ережелері; жинақтау сызбалары туралы жалпы деректер; сызуда қолданылатын шарттар мен жеңілдіктердің жұмсалуы; жұмыс сызбаларын ресімдеу әрі оқу ережелері; құрылымдық, технологиялық және басқа да қалыптық құжаттардың негізгі ережелері; технологиялық жабдық және технологиялық сызбаны орындаудың графикалық тәсілдері; Құрылымдық құжаттар ортақ жүйесі және Технологиялық құжаттар ортақ жүйесі сызу мен нобайды ресімдеу әрі құрастыруға қойылатын талаптары; -құрылымдық, технологиялық және басқа да қалыптық құжаттардың негізгі ережелері.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Тетіктердің сызбасын орындау;
Нобай мен көшірмеге қарап жалпы түр және жинақтау сызбаның сызуын орындау;
Мамандық бойынша сызбаны орындау;
Сызба мен нобайды ресімдеу әрі құрастыру кезінде Құрылымдық құжаттар ортақ жүйесі (ҚҚОЖ) және Технологиялық құжаттар ортақ жүйесі (ТҚОЖ) сызу мен нобайды ресімдеу әрі құрастыруға қойылатын талаптарын сақтау
Оқытудың нәтижесі: 1) Тетіктер сызуын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдық, технологиялық және басқа да қалыптық құжаттардың негізгі ережелерін біледі.
2. Геометриялық құрылым орындайды.
3. Техникалық тетік сұлбасын сызу ережелерін білетіндігін көрсетеді.
4. Техникалық тетік сұлбасын сызу ережесін қолданып геометриялық құрылым орындайды.
5. Геометриялық дене және оның аксонометриясының процекциясын орындайды.
6. Тетік проекциясын, қажетті кесу мен қиманы орындайды.
7. Бейне және қиманың бейнесін орындайды.
8. Тетік сұлбасы мен нобайын орындайды.

9. Выполняет чертежи разъҰмных и неразъҰмных соединений.
10. Выполняет чертежи передач.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления и чтения чертежей общего вида, сборочных чертежей и рабочих чертежей.
2. Демонстрирует знания условностей и упрощений, применяемых в чертежах.
3. Применяет навыки машиностроительного черчения.
4. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
5. Читает сборочные чертежи и рабочие чертежи.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и оформлять схемы по специальности.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Выполняет схемы по специальности, используя средства инженерной графики.
БК 8. Обладать информацией об общих законах механического движения и применения их при эксплуатации электрооборудования выбирать детали и узлы на основе анализа их свойств для применения.
ОПМ 03. Техническая механика
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов деталей на прочность.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; основные положения деталей машин; виды износа и деформации деталей и узлов; виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов; устройство, классификацию и принцип действия передач; виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
При изучении модуля обучающиеся должны::
определять реакции стержневой и балочной системы;
-определять работу, мощность и коэффициент полезного действия;;
определять реакции опор твердого тела;
определять центр тяжести сложной плоской фигуры;
-выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации;
выполнять расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений, передач, подшипников и валов;
выполнять расчҰты передач и валов;
выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт;
производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении;
подбирать материал исходя из условия прочности, жесткости и устойчивости.
Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.

9. Айырмалы және айырылмайтын қосылым сызбасын орындайды.
10. Беріліс сызбасын орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2)Жалпы түрдегі және жинақтау сызбасын нобайға қарап орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы түрдегі, жиналған сызбажәне жұмыс сызбасын ресімдеу және жинау ережесін біледі.
2. Сызбада қолданылатын шарттылық пен жеңілдетуді білетіндігін көрсетеді.
3. Машинажасау сызбасы дағдысын қолданады.
4. Нобайға қарап жинақтау сызбасын ресімдейді.
5. Жинақтау сызбасы мен жұмыс сызбасын оқиды.
Оқытудың нәтижесі: 3)Мамандық бойынша сызбаны әзірлейді және ресімдейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық құралдар туралы негізгі түсінікті біледі.
2. Компьютерлік графика білімін көрсетеді.
3. Инженерлік графика құралын қолданып мамандық бойынша сызбаны орындайды.
БҚ 8
Қолдану үшін қасиетін талдау негізінде тетік пен торапты электржаб-дығын пайдалану кезінде қолдану үшін таңдау және механикалық қозғалыс жалпы заңы туралы ақпаратты игеру.
ЖКМ 03.
Техникалық механика
Аталмыш модуль тетіктердің беріктігін есептеуді орындауға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Статика, кинематика, динамика негізгі түсініктерін; Материал қарсыластығының негізгі ережелері; Машина тетіктерінің негізгі ережелерін; Тетік пен буынның тозу және бұзылу түрлерін; Буын мен тетікті майлауда қолданылатын май қасиетіне қойылатын талаптар майлау материалының түрлерін; Триботехника туралы түсінікті; Беріліс әрекетінің құрылымы, топтастырылуы және қағидаттары; Тетіктердің түрі, кинематикалық және динамикалық сипаттамасы.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Діңгектік және арқалық жүйенің реакциясын анықтау;
тиімділігі жұмысы, қуатын анықтау;
Бұзылу түр-түрінің беріктігін анықтау есебін орындау;
Ойықты және ойықсыз қосылыс, беріліс, мойынтірек пен біліктің беріктігін есептеуді орындау;
Беріліс пен біліктің жобалау есебін орындау;
стандарттық және қалыптық жалғастырғышты таңдауды орындау.
Оқытудың нәтижесі: 1) Күштің жазық және еңістік жүйесінің әрекетін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статика негізгі түсініктерін біледі.

2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
4. Знает виды износа, виды смазочных материалов.
5. Имеет понятие о триботехнике.
Результат обучения: 3) Выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный и проектировочный расчҰт допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 4) Выполнять расчҰты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений.
3. Выполняет проектные расчҰты передач и валов.
4. Выполняет расчҰты на прочность, передач, подшипников и валов.
5. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
БК 9. Применять знания стандартизации, сертификации и метрологии в производственной деятельности
ОПМ 04. Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые, для применения стандартизации, сертификации и метрологии в производственной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить роль и значение стандартизации; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений, стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений; устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; организацию и порядок поверки средств измерений.
При изучении модуля обучающиеся должны::
пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления конструкторской и технической документации;
выбирать посадки назначать допуски;
правильно выбирать средства измерения и контроля и пользоваться ими;
выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей.
Результат обучения: 1) Определять допуски и посадки деталей машин.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по категориям и видам стандартов, нормативным документам стандартизации и видам стандартов, показателям качества продукции.
2. Знает виды, параметры, назначение, обозначение, допуски и посадки деталей машин.
3. Выполняет графическое изображение полей допусков.
4. Определяет зазоры и натяги стандартных соединений.
5. Определяет основные значения допусков и посадок для деталей машин, строит поля допусков.
Результат обучения: 2) Применять средства измерения и контроля для определения основных параметров деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия метрологии, классификацию методов измерений.

2. Діңгек және арқалық жүйесінің әрекетін анықтайды.
3. Жазық геометриялық фигура және стандарт пішін ауырлық орталығын анықтайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Тиімділігі , жұмыс, қуатты анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика және динамика негізгі түсініктерін біледі.
2. Механикалық қозғалыс негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдісін және динамика негізгі теоремаларын қолданып инерция күшін анықтайды.
4. Тозу түрін, майлау материалы түрлерін біледі.
5. Триботехника туралы түсінігі бар.
Оқытудың нәтижесі: 3)бұзылу түр-түрін беріктікке есептеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар қарсыластығы негізгі ережелерін білетіндігін көрсетеді.
2. Жазық қиылысу геометриялық сипаттамасын анықтайды.
3. Бұзылу түр-түрі кезінде рұқсат етілген жүктеменің тексеру және жобалау есебін орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 4))Машина тетігін беріктігін есептеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина тетігі негізгі ережелерін біледі.
2. Ойықты және ойықсыз қосылыс беріктігін еептеуді орындайды.
3. Беріліс пен біліктің жобалау есептерін орындайды.
4. Беріліс, мойынтірек пен білдектің беріктігін есептеуді орындайды.
5. Стандарттық және қалыптық жалғастырғышты іріктеуді орындайды.
БҚ 9. Өндірістік қызметте стандарттау, сертификаттау, метрология білімін қолдану
ЖКМ 04. Стандарт-тау, сертификаттау және метрология
Аталмыш модуль өндірістік қызметте стандарттау, сертификаттау және метрологияны қолдануға қажетті дағды мен білікті алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: стандарттау мәні мен рөлі; өзараалмасы және техникалық өлшеуіш негізгі мәселелері, түрлі қосылыс шақтама мен отырысты реттеуші стандарттар; өлшеуіш әмбебап құрал құрылғылары, пайдалану, таңдау әдістемесі мен таңдау тәртібі; өлшеуіш құралдарын тексеру тәртібі және ұйымдастыру.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Құрылымдық және техникалық құжаттарды ресімдеу ережесін реттеуші стандарттарды қолдану;
Шектеуді таңдау, шақтаманы тағайындау;
Өлшеу және бақылау құралдарын дұрыс таңдау және дұрыс қолдана білу;
Метрологиялық құрал көмегімен негізгі өлшеуді орындау, беттердің ауытқуларын анықтау.
Оқытудың нәтижесі: 1) Машина тетіктері шақтама мен шектерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарт категориясы мен түріне қарай, стандарттау қалыптық құжаттары және өнім сапасының көрсеткіші стандарт түрі туралы білімдерін көрсетеді.

2. Выбирает и применяет универсальные инструменты для измерения основных параметров деталей машин.
3. Проводит оценку точности измерений.
4. Знает устройство измерительных средств.
5. Выполняет контроль шероховатости и волнистости.
6. Выполняет контроль гладких цилиндрических поверхностей.
7. Выполняет контроль резьбовых соединений.
8. Выполняет контроль углов и конусов.
9. Выполняет контроль качества заготовок.
Результат обучения: 3) Определять порядок аккредитации органов по сертификации.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия, функции, цели сертификации.
2. Знает порядок аккредитации органов по сертификации и испытательных лабораторий.
3. Знает основные термины и определения качества продукции, методы определения показателей качества.
БК 10. Иметь представление об основных свойствах электротехнических и конструкционных материалов, области их применения в силовых цепях.
ОПМ05. Электротехнические материалы
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые, для использования выбора электротехнических материалов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве; классификацию и свойства металлов и сплавов; методы измерения параметров и определения свойств материалов; основные электрические, механические и тепловые свойства материалов; сортамент проводов и кабелей; зависимость электрической прочности электроизоляционных материалов от характеристик.
При изучении модуля обучающиеся должны:определять свойства и классифицировать электротехнические материалы, применяемые в производстве;
различать основные электротехнические материалы по физико-механическим и технологическим свойствам;
определять закономерности изменения свойств под влиянием термического, химического или механического воздействия;
проводить испытания материалов
Результат обучения: 1) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Знает виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
2. Знает характеристики электротехнических материалов.
Результат обучения: 2) Выбирать электроизоляционныее материалы.
Критерии оценки:
1. Умеет расшифровать марки проводов и кабелей.

2. Машина тетіктері шақтама мен шектеулері түрі, көрсеткіші, жұмсалуы, белгілерін біледі.
3. Шектеме шеттерін графикалық бейнесін орындайды.
4. Стандарттық қосылу саңылауы мен тартылымын анықтайды.
5. Машина тетіктері шақтама мен шектері негізгі мәнін анықтайды, шектеме ернеуін құрастырады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Машина тетіктері негізгі көрсеткіштерін анықтау үшін өлшеу және бақылау құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Метрология негізгі түсініктерін, өлшеу әдістерінің топтамасын біледі.
2. Машина тетіктері негізгі көрсеткіштерін өлшеу әмбебап саймандарын таңдайдыәрі қолданады.
3.Өлшеуіш нақтылығын бағалауды жүргізеді.
4. Өлшеуіш құралдар құрылысын біледі.
5. Кедір-бұдырлық және толқындылықты бақылауды орындайды.
6.Жазық цилиндрлік беттерді бақылауды орындайды.
7. Ойық қосылысты бақылауды орындайды.
8. Бұрыш пен конусқа балықауды жүргізеді.
9. Дайындама сапасын бақылауды орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 3)Сертификациялау бойынша аккредиттеу ұйымының тәртібін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сертификаттау негізгі түсінігі, қызметі, мақсатын біледі.
2. Сертификаттау және сынау зертханалары бойынша аккредиттеу ұйымының тәртібін біледі.
3. Өнім сапасы негізгі терминдері мен сапасын анықтауды, сапа көрсетішін анықтау әдістерін біледі.
БҚ 10. Күштік тізбекте қолданылу саласына электр техникалық әрі құрастыру материалының негізгі қасиеті туралы көзқарасының болуы
ЖКМ 05. Электртехникалық материал-дар
Аталмыш модуль электртехникалық материалды таңдауда қолдану үшін қажетті білік пен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: өндірісте қолданылатын электртехникалық негізгі материал түрі, қасиеті мен қолдану аясы; металл мен қорытпаны топтастыру әрі қасиеттері; материал қасиетін анықтау және көрсеткішті өлшеу әдістері; материал негізгі электр, механикалық және жылу қасиеттері; сым мен шоғырсым сортаменті; сипаттамасына қарай электроқшаулаушы материал электрлік беріктігіне тәуелділігі.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Өндірісте қолданылатын электртехникалық материалдың қасиетін анықтау және топтастыру;
Электртехникалық материалды физикалық-химиялық және технологиялық қасиетіне қарай ажырата білу;
Термикалық, химиялық немесе механикаләсер салдарынан қасиеттің өзгеру заңдылықтарын анықтау;
Материалды сынауды жүргізу.
Оқытудың нәтижесі: 1) Өндірісте қолданылатын материал қасиеті мен топтастырылуын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісте қолданылатын электртехникалық негізгі материалының қолданыс аясы, түрі мен қасиетін біледі.

2. Классифицирует основные электротехнические материалы по физико-механическим и электрическим характеристикам.
Результат обучения: 3) Проводить испытания материалов.
Критерии оценки:
1. Знает виды и способы проведения испытания материалов.
2. Определяет электрическую прочность жидких диэлектриков.
3. Определяет электрическую прочность твердых диэлектриков.
БК 11. Быть способным в практической деятельности выполнять измерения различных электрических и неэлектрических величин
ОПМ 06. Измерительная техника
Данный модуль даҰт возможность получить знания об измерениях и единицах измерения физических величин; метрологических показателях средств измерений; погрешностях измерений. Модуль дает навыки необходимые для выполнения измерений электрических и неэлектрических величин в сфере профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
основных видов средств измерений и их классификацию;
методов измерений;
принципа действия и устройства измерительных приборов;
схемы включения электроизмерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся должны::
производить измерения электрических и неэлектрических параметров;
определять пределы измерения величин;
определять цену деления;
расширять пределы измерения;
производить измерения электрических параметров универсальными приборами измерения;
определять погрешности измерений.
Результат обучения: 1) Классифицировать средства измерений электрических величин.
Критерии оценки:
1. Знает основные виды средств измерений и их классификацию.
2. Знает общие требования к аналоговым измерительным приборам.
3. Знает конструкцию электроизмерительного механизма.
4. Умеет проводить поверку технического амперметра и вольтметра.
Результат обучения: 2) Производить электрические измерения.
Критерии оценки:
1. Читает условные обозначения наносимые на приборы.
2. Определяет цену деления измерительных приборов.
3. Определяет погрешности измерений и измерительных приборов.
4. Знает схемы включения электроизмерительных приборов.
5. Знает способы расширения пределов измерения.
6. Производит измерения электрических и неэлектрических величин.
БК 12. Понимать законы электрических и магнитных цепей с целью правильного монтажа, технического обслуживания и ремонта силовых цепей и электрооборудования
ОПМ 07. Теоретические основы электротехники
Данный модуль даҰт возможность получить знания об электрическом и магнитном полях; электрическом токе, его физической сущности; электрических цепях постоянного и переменного тока и их параметрах; законах электротехники.
Модуль дает навыки необходимые для выполнения расчетов электрических цепей переменного и постоянного тока; чтения и сборки электрической цепи и определения параметров.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить термины и определения теоретической электротехники; условные графические обозначения элементов электрических цепей; единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин; свойства, параметры и законы электрических и магнитных полей; свойства, параметры и законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
При изучении модуля обучающиеся должны::
читать и собирать электрические схемы;
определять параметры электрических величин;
уметь рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами;
экспериментальным способом определять параметры и характеристики типовых электротехнических устройств, оборудования и электрических цепей
Результат обучения: 1) Демонстрировать знания характеристик и основных законов электрических и магнитных полей.
Критерии оценки:
1. Знает физическую сущность электрических и магнитных полей; их параметров (обозначения и единицы измерения).
2. Знает законы электрических и магнитных полей.
3. Производит расчет параметров электрических и магнитных полей.
Результат обучения: 2) Характеризовать электрическую цепь, ее элементы, параметры и режимы работы.
Критерии оценки:
1. Знает физическую сущность всех элементов и параметров электрической цепи, их обозначения и единицы измерения.
2. Знает законы электрических цепей.
3. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
4. Производит расчет параметров электрической цепи постоянного тока.

2. Электртехникалық материал сипаттамасын біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)Электроқшаулаушы материалды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сым мен орам маркасын оқи алады.
2. Электртехникалық материалды негізгі физикалық-механикалық және электрлік сипатына қарай топтастырады.
Оқытудың нәтижесі: 3)Материалды сынақтан өткізу
Бағалау өлшемдері:
1. Материалды сынақтан өткізу түрі мен тәсілдерін біледі.
2. Сұйық диэлектриктердің электірлік беріктігін анықтайды.
3. Қатты диэлектриктердің электрлік беріктігін анықтайды.
БҚ 11. Түрлі электрлік және электрлік емес шаманы өлшеу нақты әрекетіне даяр болу
ЖКМ 06. Өлшеуіш техника
Аталмыш модуль физикалық шама өлшеуіш бірліктері және өлшеуіштер туралы; өлшеуіш құралдарының метрологиялық көрсеткіші туралы; өлшеудегі ақаулар туралы білімді алуға мүмкіндік береді. Модуль кәсіби қызмет аясында электрлік және электрлік емес шаманы өлшеуді орындауға қажетті дағдыларды береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет:
Өлшеуіш құралдарының негізгі түрлері мен олардың топтамасын;
Өлшеу әдістерін;
Өлшеуіш аспаптардың әрекет қағидаты мен құрылымын;
Электрөлшеуіш аспаптарды қосу сызбасын.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Электрлік және электрлік емес көрсеткішті өлшеуді жүргізу;
Шаманы өлшеу шектерін анықтау;
Бөліну құнын анықтау;
Өлшеу шектерін кеңейту;
Өлшеуіш әмбебап құралдармен электр көрсеткіштерді өлшеу жүргізу;
Өлшеуде кеткен олқылықтарды анықтау.
Оқытудың нәтижесі: 1) Электрлік шама өлшеуіш құралдарын топтастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеуіш құрал негізгі түрлерін және олардың топтамасын біледі.
2. Ұқсас өлшеуіш аспаптардың жалпы талаптарын біледі.
3. Электрөлшеуіш материал құрылымын біледі.
4. Техникалық амперметр мен вольтметрді тексеруін жүргізе алады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Электрлік өлшеу жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Аспапқа бедерленген шартты белгілерді оқиды.
2. Өлшеуіш аспаптардың бөліну құнын анықтайды.
3. Өлшеу және өлшеуіш аспап ақауларын анықтайды.
4. Электрөлшеуіш аспапты қосу сызбасын біледі.
5. Өлшеу шегін кеңейту тәсілдерін біледі.
6. Электр және электремес шаманы өлшеуді жүргізеді.
БҚ 12 Нақты практикалық қызметке даяр болу: электр және магнит тізбектің есебін орындау, сызбаны оқу және тізбекті жинақтауды жүргізу
ЖКМ 07. Электртехника теориялық негіздері
Аталмыш модуль электр және магнит өрістер жайлы; электр тоғы, оның физикалық мәні жайлы; тұрақты және айнымалы тоқ электр тізбегі және оның көрсеткіші; электртехника заңдары туралы білім алуға мүмкіндік береді.
Модуль тұрақты және айналмалы тоқты электрлік тізбекті есептеу жүргізуге қажетті дағдыны; электр тізегін оқу әрі жинау және көрсеткішін анықтау дағдысын береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Теориялық электртехника термині мен анықтамасын; Электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілері; Электр және магнит шаманың өлшеуіш бірліктері мен ғаріптік белгілері; Электр және магнит өріс қасиеті, көрсеткіші мен заңдылығы; Электр және магнит тізбектің қасиеті, көрсеткіші мен заңдылықтары; Тұрақты және айнымалы тоқ тізбектерін сараптаудың әдістерін; Тізбекті және тізбексіз электр тізбегінің ауыспалы және тұрақты үрдістерін есептеу әдістері.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Электр сызбаны оқиды және жинақтайды;
Электр шаманың көрсеткіштерін анықтайды;
Аналитикалық және графикалық әдістермен электр тізбектерін есептей алады;
Типтік электр қондырғы, жабдық пен электр тізбектің көрсеткіші мен сипаттамасын тәжірибелі түрде анықтай алады.
Оқытудың нәтижесі: 1) Электр және магнит өрістердің сипаттамасы мен негізгі заңдылықтары туралы білімін көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр және магнит өрістердің физикалық мәнін; көрсеткіштерін (белгілері мен өлшеу бірліктерін) біледі.
2. Электр және магнит өрістерінің заңдылықтарын біледі.
3. Электр және магнит өріс көрсеткіштерінің есептеуін жүргізеді.
Оқытудың нәтижесі: 2)Электр тізбегі, элементтерін, көрсеткіші мен жұмыс кестесін сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тізбегі бар элементі мен көрсеткішінің физикалық мәнін, белгіленуін және өлшеу бірліктерін біледі.
2. Электр тізбектерінің заңдылықтарын біледі.
3. Тұрақты және айнымалы тоқ тізбектерінің ерекшеліктерін айырады.
4. Тұрақты тоқ электр тізбегі көрсеткіштерін есептей алады.

5. Умеет рассчитывать однофазные цепи переменного тока.
6. Умеет рассчитывать симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
7. Читает схемы и производит сборку электрических цепей.
8. Определяет параметры цепи опытным путем.
9. Строит векторные диаграммы цепи.
Результат обучения: 3) Характеризовать магнитную цепь, ее элементы, параметры..
Критерии оценки:
1. Оценивает характеристики магнитных цепей.
2. Дает определение основных законов и свойств магнитных цепей.
3. Рассчитывает разветвленные и не разветвленные магнитные цепи.
Результат обучения: 4) Рассчитывать электрические цепи переменного тока с применением комплексных чисел.
Критерии оценки:
1. Знает комплексные значения сопротивлений и проводимостей цепи переменного тока.
2. Умеет применять законы при расчете электрических цепей переменного тока символическим методом.
3. Умеет рассчитывать электрические цепи переменного тока символическим методом.
Результат обучения: 5) Демонстрировать знания по основам переходных процессов в электрических цепях.
Критерии оценки:
1. Знает условия возникновения переходных процессов.
2. Знает законы коммутации.
3. Умеет рассчитать изменения напряжения и тока при зарядке и разрядке конденсатора и построить кривую переходного процесса.
4. Умеет рассчитать изменение тока при включении и выключении реальной индуктивной катушки на постоянное напряжение и построить кривую переходного процесса.
БК 13. Применять знания по промышленной электронике при эксплуатации тиристорных приводов, выпрямительных установок, цепей автоматики и защиты в производственной деятельности
ОПМ 08. Основы промышленной электроники
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для понимания устройства и физических основ работы полупроводниковых приборов, аналоговых и цифровых электронных устройств и электронных схем и их связи с электрооборудованием.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов; принцип построения схем источников питания, преобразовательных устройств, усилителей, электронных генераторов и импульсных устройств; перспективы развития электронной техники.
При изучении модуля обучающиеся должны::
понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры;
выбирать типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения;
эксплуатировать электронные устройства.
Результат обучения: 1) Понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов.

5. Айнымалы тоқтың бірфазалық тізбегін есептей алады.
6. Айнымалы тоқтың симметриялы және симметриясыз үшфазалық тізбегін есептей алады.
7. Сызбаны оқиды және электр тізбекті жинақтайды.
8. Тізбектің көрсеткіштерін тәжірибелі жолмен анықтайды.
9. Тізбектің векторлық диаграммасын құрайды.
Оқытудың нәтижесі: 3)Магнит тізбек, элементтері, көрсткіштерін сипаттау.
Бағалау өлшемдері:
1. Магнит тізбектің сипаттамасын бағалайды.
2. Магнит тізбек негізгі заңдары мен қасиеттеріне анықтама береді.
3. Тармақталған және тармақталмаған магнит тізбекті есептейді.
Оқу нәтижесі: Кешенді санды қолданып айнымалы тоқты электр тізбегін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Айнымалы тоқ қарсыластығы мен өткізгіштігінің кешендік мәнін біледі.
2. Рәміздік әдіспен айнымалы тоқ электр тізбегін есептеуді заңдылықты қолдана алады.
3. Рәміздік әдіспен айнымалы тоқ электр тізбегін есептей алады.
БҚ 13. Тристор жетегі, түзету қондырғы, автоматика тізбегі мен қорғанышты өндірістік қызметте өнеркәсіптік электроника бойынша білімін қолдану
ЖКМ 08.
Өнер-кәсіптік электро-ника негіздері
Аталмыш модуль жартылайөткізгіш аспап, ұқсас және сандық электр қондырғы жұмысының физикалық негізі мен құрылымын, электрондық сызба мен оның электржабдықпен байланысын түсінуге қажетті білік пен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: түрлі жартылайөткізгіш сайман құрылысы, әрекет ету қағидаты, техникалық негізгі көрсеткіштері, маркалануы, шартты белгілері және қолдану аясын; қоректену көзі, өзгерту қондырғысы, күшейткіш, электрондық генератор мен импульстік қондырғы сызбасын құру қағидатын; электрондық техниканың даму болашағы.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Типтік электрондық аппаратура қарапайым сызбасын түсінеді және оқи алады;
Қолдану ерекшелігіне қарай электрондық сайман типін таңдау;
Электрондық қондырғыны пайдалану.
Оқытудың нәтижесі: 1) Типтік электрондық аппаратура қарапайым сызбасын түсіну және оқи алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жартылайөткізгіш түрлі аспап құрылғы, әрекет ету қағидаты, негізгі техникалық көрсеткіші, маркасы, шартты белгісін жәіне қолдану аясын біледі.

2. Анализирует особенности построения и принцип работы типовых схем выпрямителей, преобразовательных устройств и источников питания.
3. Производит расчет выпрямителей.
4. Производит сборку и исследование схем выпрямления.
5. Характеризует усилительные каскады низкой частоты, усилители мощности, многокаскадные усилители, усилители постоянного тока, операционные усилители, генераторы и импульсные устройства; объясняет принцип их действия; определяет параметры усилителей низкой частоты.
6. Читает схемы типовой электронной аппаратуры.
Результат обучения: 2) Выбирать типы и эксплуатировать электронные приборы в зависимости от особенностей их применения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор электронных приборов для управления электрооборудованием.
2. Оценивает назначение электронных устройств.
3. Умеет эксплуатировать электронные устройства.
БК 14. Знать конструкции, принцип действия, характеристики генераторов и двигателей постоянного и переменного тока, однофазных и многофазных трансформаторах
ОПМ 09. Электрические машины и аппараты
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения работ по техническому обслуживанию электрических машин и трансформаторов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить назначение, классификация, области применения, конструкция и принцип действия электрических машин; способы пуска и регулирования частоты вращения электрических машин; основные эксплуатационные показатели электрических машин; назначение, классификация, области применения, конструкция и принцип действия трансформаторов и автотрансформаторов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь умений при монтаже, эксплуатации и ремонте электрооборудования, электрических машин и трансформаторов:
определение типа электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
сборка схем пуска двигателей и снятие характеристик;
расчет и выполнение развернутых схем обмоток якоря и обмоток статора;
расчет параметров электрических машин;
расчет и построение характеристик электрических машин;
расчет потерь и коэффициент постоянного тока. электрических машин;
расчет параметров и характеристик трансформаторов;
расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами.
Результат обучения: 1) Применять на практике знания по коллекторным электрическим машинам постоянного тока.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия машин постоянного ток.
2. Знает строение обмоток машин постоянного тока.
3. Выполняет расчет и построение развернутой схемы обмоток якоря.

2. Қоректену аспабы мен өзгерткіш құрылғы, түзеткіштердің типтік сызбасындағы құрылыс ерекшелігі мен жұмыс жасау қағидаты ерекшеліктерін сараптайды.
3. Түзеткіштерге есептеу жүргізеді.
4. Түзету сызбаларын жинайды және зерттейді.
5. Төмен жиілікті күшейту каскады, қуатты күшейткіш, көпкаскадты күшейткіш, тұрақты тоқты күшейткіш, операциялық күшейткіш, генератор мен импульстік құрылғы күшейту каскадын сипаттайды; олардың әрекет ету қағидатын түсіндіреді; төмен жиілік күшейткіш көрсеткіштерін анықтайды.
6. Типтік электрондық аппаратура сызбасын оқи алады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Қолданыс ерекшелігіне қарай электрондық аспаптың типін таңдау әрі пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржабдықты басқару үшін электрондық сайманды таңдауды жүзеге асырады.
2. Электрондық қондырғының жұмсалуын бағалайды.
3. Электрондық қондырғыны пайдалана алады.
БҚ14. Электржабдықтарын жөндеу, қызмет көрсету және пайдалану кезінде электр машинасы мен аппараты туралы білімін қолдану.
ЖКМ 09
Электрондық машина мен аппараттар
Аталмыш модуль Электр машина және трансформаторға техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау үшін қажетті дағды мен білікті алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Электр машина жұмсалуы, топталуы, қолдану аясы, құрылымы мен әрекет ету қағидасын; Электр машина айналым жиілігін қосу әрі реттеу тәсілдері; Электр машинасы пайдалану негізгі көрсеткіштері; Трансформатор мен автотрансформатор жұмсалуы, топтасуы, қолдану аясы, құрылымы мен әрекет ету қағидаты.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды: Құрылымы және төлқұжат деректеріне қарай электр машинасы мен тансформатор типтерін анықтау;
Қозғалтқышты қосу сызбасын жинақтау және сипаттамасын алу;
Зәкірді орау және статорды орау кеңейтілген сызбасын есептеу әрі орындау;
Электр машинасы көрсеткіштерін есептеу;
Электр машинасы сипаттамасынн есептеу әрі құрастыру;
Электр машинасы жоғалту және ПӘК есептеу;
Трансформатор көрсеткіші мен сипаттамасын есептеу;
Параллель қосылған трансформатор арасындағы жүктемені бөлуді есептеу.
Оқытудың нәтижесі: 1) Коллекторлық электр тұрақты тоқ машинасы бойынша білімдерін тәжірибеде қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқ машинасы жұмсалуы, топталуы, қолдану аясы, құрылымы мен әрекет ету қағидатын біледі.
2. Тұрақты тоқ машина орамы құрылымын біледі.
3. Зәкір орамасы ПП және ПВ кеңейтілген сызбасы есептеу және құрастыруды орындайды.

4. Знает способы возбуждения машин постоянного тока.
5. Знает способы пуска и регулирования частоты вращения.
6. Осуществляет сборку схемы, производит пуск и регулирование частоты вращения двигателя постоянного тока..
7. Производит расчет параметров машин постоянного тока.
8. Знает способы коммутации машин постоянного тока, способы еҰ улучшения.
9. Анализирует причины появление реакции якоря и характеризует способы устранения вредного влияния реакции якоря.
10. Знает причины искрения на коллекторе и способы снижения искрения в машин постоянного тока.
Результат обучения: 2) Применять на практике знания по бесколлекторным электрическим машинам.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и области применения бесколлекторных машин переменного тока.
2. Объясняет устройство, режимы работы и принцип действия синхронных и асинхронных машин.
3. Знает строение обмоток статора машин переменного тока.
4. Рассчитывает и строит развернутую схему обмоток статора различного типа.
5. Знает способы пуска и регулирования частоты вращения асинхронного двигателя .
6. Осуществляет сборку схемы, производит пуск ирегулирование частоты вращения асинхронного двигателя построение характеристик.
7. Знает системы возбуждения синхронных машин.
8. Знает способы пуска синхронного двигателя.
9. Производит расчет параметров машин переменного тока.
10. Анализирует устройство, принцип действия, достоинства и недостатки синхронных генераторов различного типа.
11. Объясняет возможность использования синхронного двигателя в режиме синхронного компенсатора.
Результат обучения: 3) Применять на практике знания по трансформаторам и автотрансформаторам.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия трансформаторов.
2. Осуществляет сборку схемы и исследование работы трансформатора в рабочем и номинальном режимах, в режиме холостого хода и режиме короткого замыкания.
3. Производит расчет параметров трансформатора.
4. Знает группы соединения трансформаторов.
5. Знает условия включения трансформаторов на параллельную работу.
6. Производит расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами.
7. Знает особенности конструкции, области применения и принципа работы автотрансформаторов.
8. Знает особенности конструкции и режима работы специальных трансформаторов.
БК 15. Иметь представление об элементах систем автоматики и системах автоматического управления
ОПМ 10. Автоматика
Данный модуль даҰт возможность получить знания об основах автоматики и телемеханики, элементах и средствах автоматизации производственных процессов, о методах и средствах контроля технологических параметров, микропроцессорной и вычислительной техники.
Модуль дает навыки необходимые для распознавания основных элементов автоматики, в том числе бесконтактные и микропроцессорные устройства, выбора аппаратуры автоматизации, составление и способы выполнения функциональных схем автоматизации и безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить основные характеристики, динамические свойства и принципы действия устройств систем автоматики.
При изучении модуля обучающиеся должны:
классифицировать автоматические системы и их структуру;
классифицировать средства автоматизации;
читать схемы автоматизации..
Результат обучения: 1) Применять на практике знания автоматизации производственных процессов.
Критерии оценки:

4. Тұрақты тоқ машинасы қозу тәсілдерін біледі.
5. Трансформатор мен автотрансформатор Қ айналу жиілігін қосу әрі реттеу тәсілдерін біледі.
6. Трансформатор мен автотрансформатор Қ айналу жиілігі қосу мен реттеуін жүргізеді, сызбасын жинақтауды жүзеге асырады.
7. Трансформатор мен автотрансформатор көрсеткіштерін есептейді.
8. Трансформатор мен автотрансформатор коммутация тәсілдерін, оны жақсарту тәсілдерін біледі.
9. Зәкір әрекеті кері әсерін жою тәсілдерін сипаттайды және зәкір әрекетінің көріну себептерін сараптайды.
10. Коллектордың ұшқындану себебін және ТТМ ұшқындануды азайту тәсілдерін біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)Коллекторсыз электр машинасы бойынша білімді тәжірибе барысында қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Айнымалы тоқты коллекторсыз машинаның топтасуы мен қолданыс аясын біледі.
2. Синхрон және асинхрон машина құрылысы, жұмыс кестесі мен әрекет ету қағидатын түсіндіреді.
3. Айнымалы тоқ машинасы статорын орау құрылысын біледі.
4. Түрлі типтегі статор орамы кеңейтілген сызбасын есептейцді және құрады.
5. Асинхрон қозғалтқыш (АҚ) айналу жиілігін қосу және реттеу тәсілдерін біледі.
6. АҚ сызбасын жинақтау, айналым жиілігін қосады әрі реттейді, сипаттамасын құрастыруды жүзеге асырады.
7. Синхрон машина қозу жүйесін біледі.
8. Синхрон қозғалтқышты (СҚ) қосу тәсілдерін біледі .
9. Айнымалы тоқ машина көрсеткіштерін есептеуді жүргізеді.
10. Түрлі типтес синхрон генератор құрылымы, әрекет ету қағидаты, артықшылықтары мен кемшіліктерін сараптайды.
11. Синхрон компенсатор кестесіндегі СҚ қолдану мүмкіндігін түсіндіреді.
Оқытудың нәтижесі: 2)Трансорматор және автотрансформатор туралы білімін тәжірибе барысында қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформатор жұмсалуы, топтасуы, қолдану аясы, құрылымы мен әрекет ету қағидатын біледі.
2. Трансформатор жұмысын жұмыс атауыш кестеде, бос жүріс және қысқаша тұйықталу кестесінде жұмысын зерттеу және сызбаны жинақтауды жүзеге асырады.
3. Трансформатор көрсеткіштерін есептейді.
4. Трансформаторды қосу топтарын біледі.
5. Параллель жұмысқа трансформаторды қосу шартын біледі.
6. Параллель қосылған трансформатор арасындағы жүктемені бөлуді есептейді.
7. Автотрансформатор жұмысы құрылыс ерекшелігі, қолданыс аясы мен жұмыс ету қағидатын біледі.
8. Арнайы трансформатор құрылым ерекшелігі мен жұмыс кестесін біледі.
БҚ15. Автоматика жүйесі және автоматтық басқару жүйесінің элементтері туралы мәліметті игеру
ЖКМ 10
Автома-тика
Аталмыш модуль автоматика және телемеханика негіздері, өндірістік үрдіс автоматтану элементі мен құралдары, технологиялық көрсеткіш әдістері мен бақылау құралдары, микропроцессор және есептеу техникасы туралы білімдерді алуға мүмкіндік береді.
Модуль автоматика негізгі элементтерін тануға қажетті дағдыны береді, соның ішінде кәсіби қызмет аясында байланыссыз және микропроцессорлық құрылғы, автоматтану аппаратурасын таңдау, автоматтау маңызды сызбасын орындау тәсілдерін анықтауға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет:
Автоматика жүйесі құрылымын әрекетінің қағидаттары мен динамикалық қасиеттерін, негізгі сипатттамасын игеру қажет.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Автоматты жүйе мен оның құрылымын топтастыру;
Автоматтандыру құралдарын топтастыру;
Автоматтандыру сызбасын оқу.
Оқытудың нәтижесі: 1) Өндірістік үрдістерді автоматтандыру білімін тәжірибеде қолданады.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основы автоматики и телемеханики.
2. Знает принципы построения автоматизированных систем управления.
3. Классифицирует автоматические системы и их структуру.
Результат обучения: 2) Классифицировать средства автоматизации.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию средств автоматизации.
2. Знает назначение, принцип действия, применение первичных преобразователей, реле, распределителей, стабилизаторов напряжения, усилителей.
3. Знает методы и средства контроля технологических параметров.
4. Рассчитывает параметры датчиков и средств контроля технологических параметров.
Результат обучения: 3) Составление и способы выполнения функциональных схем автоматизации.
Критерии оценки:
1. Знает графические и буквенно-цифровые условные обозначения элементов функциональных схем.
2. Умеет выполнять функциональные схемы систем автоматизации.
БК 16. Быть способным к практической деятельности по использованию готовых информационных моделей, оценке их соответствия реальному объекту и целям моделирования
ОПМ 11. Вычислительная техника
Данный модуль даҰт возможность получить знания об электронно-вычислительной технике; системах счисления; видах информации и способах представления,; о логических основах и основах микропроцессорных систем; о типовых узлах и устройствах вычислительной техники; о взаимодействии аппаратного и программного обеспечения в работе электронно- вычислительные машин.. Модуль дает навыки необходимые для выполнения перевода чисел из одной системы счисления в другую, правил недесятичной арифметики, способов представления чисел в разрядной сетке ЭВМ.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить принцип действия, классификацию, характеристики электронно-вычислительной техники; основной базис и законы алгебры логики; системы команд микропроцессора, процедуры выполнения команд, рабочего цикла микропроцессора
При изучении модуля обучающиеся должны::
использовать профессиональные пакеты программ;
характеризовать регистры, дешифраторы, счетчики, сумматоры;
классифицировать принципы построения устройств памяти.
Результат обучения: 1) Применять на практике знания по работе на персональном компьютере.
Критерии оценки:
1. Знает общее устройство персонального компьютера.
2. Знает устройство и назначение микропроцессора.
3. Знает виды и назначения запоминающих устройств.
Результат обучения: 2) Использовать электронно- вычислительные машины в автоматизированных системах управления.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение периферийных устройств.
2.Знает типы применения электронно- вычислительных машин в автоматизированных системах управления технологическими процессами.
Результат обучения: 3) Использовать системные программные программы.
Критерии оценки:

1. Автоматика мен телемеханика негіздерін біледі.
2. Басқару автоматтанған жүйесінің құрылу қағидаттарын біледі.
3. Автоматтық жүйе мен оның құрылымын топтастырады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Автоматтандыру құралдарын топтастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандыру құрал топтамасын біледі.
2. Бастапқы өзгерткіш, реле, бөлгіш, кернеуді тұрақтандырғыш, кұшейткіштердің жұмсалуы, әрекет ету қағидаттары, қолданысын біледі.
3. Технологиялық көрсеткіштің әдістері мен бақылау құралдарын біледі.
4. Бергіш көрсеткіші мен технологиялық көрсеткішті бақылау құралын есептейді.
Оқытудың нәтижесі: 3)Автоматтандыру маңызды сызбасын орындау тәсілдері мен құрастырылуы.
Бағалау өлшемдері:
1. Маңызды сызба графикалық және ғаріптік-сандық шартты белгілерін біледі.
2. Автоматтандыру жүйесі маңызды жүйесін орындай алады.
БҚ16. Даяр ақпараттық модельді нақты әрекет кезінде қолдануға бейім болу, шынайы нысанға және модельдеу мақсатына оның сәйкестігін бағалау
ЖКМ 11
Есептеу техникасы
Аталмыш модуль электр-есептеу техникасы; есептеу жүйесі; ақпарат түрлері және оның ЭЕМ ұсынылу тәсілдері; ЭЕМ қисындық негіздері және микропроцессорлық жүйе негіздері; есептеу техникасы құрылымы мен типтік буындар туралы; ЭЕМ жұмысында аппараттық және бағдарламалық қамсыздану қатынасы туралы білімді алуға мүмкіндік береді. Модуль есептеу бір жүйесінен сандарды өзгесіне өткізу, ондық емес арифметика ережелері, ЭЕМ разрядтық тордағы сандардың ұсынылу тәсілдерін орындауға қажетті дағыдларды береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Электрондық есептеу техникасы әрекет ету қағидаты, топтамасы, сипаттамасын; Алгебра қисын негізгі базис және заңдары; Микропроцессор команда жүйесі, команданы орындау процедурасы, микропроцессор жұмыс циклы
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
Бағдарлама кәсіптік пакеттерін қолдану;
Регистр, дешифратор, есептеуіш, сумматорды сипаттау;
Жады құрылым құрастыру қағидатын топтастыру.
Оқытудың нәтижесі: 1) Жеке компьютерде жұмыс жасау тәжірибесін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке компьютер жалпы құрылымын біледі.
2. Микропроцессор құрылымы мен жұмсалуын біледі.
3. Жадыда сақтау құрылғы түрі мен жұмсалуын біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)Автоматтанған басқару жүйесінде ЭЕМ қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Перифериялық қондырғы түрі мен жұмсалуын біледі.
2. Технологиялық үрдісті басқарудың автоматтандырылған жүйесінде ЭЕМ қолдану типтерін біледі.
Оқытудың нәтижесі: 3)Жүйелік бағдарламаны қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды антивирусных программ.
2. Умеет использовать программы архиваторы.
Результат обучения: 4) Использовать прикладные программные средства.
Критерии оценки:
1. Умеет использовать текстовый редактор
2. Умеет использовать табличный процессор
3. Умеет использовать редакторы баз данных.
БК 17. Применять знания в различных видах управленческой деятельности, анализа и проектирования механизмов управления
ОПМ 12. Менеджмент
Данный модуль позволяет освоить менеджмент по его основным направлениям, сформировать у обучающихся комплекс знаний об управлении, выработать навыки осуществления различных видов управленческой деятельности, анализа и проектирования механизмов управления.
Содержание настоящего модуля позволяет сформировать у обучающихся представление и определенные знания о теории и практике менеджмента, способствовать развитию взгляда на управление организацией как на деятельность, обеспечивающую гибкое поведение организации в динамично изменяющейся среде, позволяющее ей при этом достичь своих целей.
При изучении модуля обучающиеся должны::
анализировать взаимосвязи между функциональными стратегиями компаний с целью подготовки сбалансированных управленческих решений;
участвовать в разработке стратегии управления человеческими ресурсами организаций, планировать и осуществлять мероприятия, направленные на ее реализацию;
участвовать в разработке стратегии организации, используя инструментарий стратегического менеджмента;
-владеть методами принятия стратегических, тактических и оперативных решений в управлении операционной (производственной) деятельностью организаций.
Результат обучения: 1) Анализировать взаимосвязи между функциональными стратегиями компаний с целью подготовки сбалансированных управленческих решений.
Критерии оценки:
1. Знает специальную терминологию в области основ менеджмента.
2. Знает основные этапы развития управленческой деятельности в Республике Казахстан и за рубежом, тенденции развития менеджмента в 19 веке.
3. Знает основные законы и закономерности менеджмента, их требования, формы их проявления и использования в менеджменте организации.
4. Знает сущность и содержание менеджмента, его особенности, цели, задачи и функции.
Результат обучения: 2) Участвовать в разработке стратегии управления человеческими ресурсами организаций, планировать и осуществлять мероприятия, направленные на ее реализацию.
Критерии оценки:
1. Знает основополагающие принципы менеджмента, формы их реализации и направления развития.
2. Систематизирует и обобщает информацию о состоянии внутренней и внешней среды организации.

1. Антивирустық бағдарлама түрлерін біледі.
2. Архиватор бағдарламасын қолдана алады.
Оқытудың нәтижесі: 4))Қолданбалы бағдарламалық құралдарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. MSWord мәтін редакторын қолдана алады.
2. MSExcel кесте процессорын қолдана алады
3. СУБД MSAccess қолдана алады
БҚ 17. Басқару механизмдерін сараптау әрі жобалау, басқару қызметінің түрлі түрінде білімін қолдана алу
ЖКМ 12.
Менеджмент
Аталмыш модуль мазмұны менеджмент теориясы мен практикасы туралы анықтама туралы білім алушылар бойына білімді дарытуға мүмкіндік береді, қарқынды дамитын ортада ұйымның түрлі ұстанымын қамтамасыз етуге қызмет ретіндегі ұйымды басқару көзқарасын дамытуға көмек етеді, ол кезде өз мақсатына қол жеткізу бастапқы орында болмақ.
Қоғамдағы қазіргі өзгерістер қажетті шарты ғылыми, техника және озық технология жетістіктерін жан-жақты қолдана отырып әлеуметтік жүйеде басқаруды тұрақты жетілдіру қажетті жағдай болып отыр.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
теңдестірілген басқару шешімдерін дайындау үшін компанияның функционалдық стратегия арасындағы қатынастарды талдау;
оны іске асыру бағытталған шараларды жоспарлауға және жүзеге асыруға ұйымдардың адам ресурстарын басқару стратегияларын әзірлеуге қатысу;
стратегиялық басқару құралдарын пайдалану арқылы ұйымдастыру даму стратегиясын қатысу;
ұйымның операциялық (өндірістік) қызметті басқару бойынша стратегиялық, тактикалық және жедел шешім қабылдау қабылдау меншікті әдістерін игеру.
Оқытудың нәтижесі: 1) Байыпты басқару шешімін даярлау мақсатында компания маңызды стратегиясы арасындағы байланысты сараптау.
Бағалау өлшемдері:
1. Менеджмент негізі саласындағы арнайы терминологияны біледі.
2. Қазақстан Республикасы және шет елдегі басқару қызметінің даму негізгі кезеңдерін, 30 ғасырдағы менеджмент даму тенденциясын біледі.
3. Менеджмент заңы мен заңдылықтарын, талаптарын, оның көрінісін және ұйым менеджментіндегі қолданысын біледі.
4. Менеджмент, ерекшелігі, мақсаты, міндеті мен қызметі, мәні мен мазмұнын біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)Ұйымның адами қорларын басқару стратегиясын әзірдеуге, оны жүзеге асыру шарасын жоспарлау әрі жүзеге асыруға қатысады.
Бағалау өлшемдері:
1. Менеджмент негізін қалаушы қағидаттарын біледі, оны жүзеге асыру қалпы мен дамыту бағыттарын біледі.
2. Ұйымның сыртқы және ішеі ортасының қалпы туралы ақпаратты жүйелейді және топтастырады.

3. Классифицирует факторы внешней среды и определяет характер и направление их влияния на деятельность организации.
4. Применяет современную научную методологию исследования и решения конкретных проблем менеджмента.
Результат обучения: 3) Участвовать в разработке стратегии организации, используя инструментарий стратегического менеджмента.
Критерии оценки:
1. Знает коммуникации возникающие в процессе разработок менеджмента и содержание информационного обеспечения процесса управленческой деятельности.
2. Знает сущность и содержание эффективности менеджмента, ее взаимосвязь с эффективностью управленческой деятельности организации, основные подходы к ее оценке эффективности проектов.
3. Применяет современную научную методологию исследования и решения конкретных проблем менеджмента.
4. Классифицирует факторы внешней среды и определяет характер и направление их влияния на деятельность организации.
Результат обучения: 4) Владеть методами принятия стратегических, тактических и оперативных решений в управлении операционной (производственной) деятельностью организаций.
Критерии оценки:
1. Знает содержание процесса управленческой деятельности и систему методов мотивации.
2. Анализирует информацию, оценивает ситуации, разрабатывает и обосновывает варианты стратегического планирования, выбирает наиболее эффективные из них с позиций императивов управления, принимает управленческие решения по внедрению методов менеджмента.
3. Владеет навыками межличностного общения и ведения дискуссии при решении управленческих проблем менеджмента.
4. Владеет навыками самостоятельного изучения учебной и научной литературы, материалов периодической печати по проблемам менеджмента.
БК 18. Обеспечивать безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности
ОПМ 13. Охрана труда
Данный модуль даҰт возможность получить знания по правовым и организационным вопросам охраны труда; по основам трудового законодательства; по организационным работам по охране труда на производстве и на рабочем месте; о воздействии, негативных и опасных производственных факторах на человека, методах и средствах защиты от них. Модуль дает навыки необходимые для выполнения обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить основные задачи и правовые основы охраны труда; общие нормы охраны труда; нормы безопасности технологических процессов; правила техники безопасности при обслуживании электроустановок; правила противопожарной техники и производственной санитарии; виды инструктажей; причин профессиональных заболеваний и травматизма на предприятии.
При изучении модуля обучающиеся должны:
применять на практике знания по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды;
определять степень опасности воздействия опасных производственных факторов на человека;
-использовать коллективные и индивидуальные средства защиты;
оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь.
Результат обучения: 1) Применять на практике знания по охране труда и окружающей среды.
Критерии оценки:

3. Сыртқы орта факторын топтастырады және оның ұйым қызметіне әсер етуші сипаты мен бағытын анықтайды.
4. Менеджмент нақты мәселесін шешу және зерттеу заманауи ғылыми әдіснамасын қолданады.
Оқытудың нәтижесі: 3)Стратегиялық менеджмент сайманын қолданып ұйым стратегиясын әзірлеуге қатысу
Бағалау өлшемдері:
1. Менеджментті әзірлеу үрдісінде туындайцтын коммуникацияны және басқару қызметі үрдісін ақпараттық қамтамасызө етуші мазмұнды біледі.
2. Менеджмент тиімділігінің мәні мен мазмұнын, оның ұйым басқару қызметі тиімділігімен байланысты, жоба тиімділігін бағалаудағы негізгі көзқарастарды біледі.
3. Зерттеу заманауи ғылыми әдіснамасын және менеджмент нақты мәселені шешуді қолданады.
4. Қоршаған орта факторын топтастырады және ұйым қызметіне әсер етуші сипаты мен бағыттарын анықтайды.
Оқытудың нәтижесі: 4))Ұйымның операциялық (өндірістік) қызметін шешуде стратегиялық, тактикалық және оперативтік шешімдерді қолдану әдістерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Басқару қызметі үрдісі мазмұнын және уәждеу әдістерінің жүйесін біледі.
2. Стратегиялық жоспарлау нұсқауын әзірлейді және негіздейді, ақпаратты сараптайды, жағдайды бағалайды, басқару императиві тұрғысынан олардан ең тиімдісін таңдайды, менеджмент әдістерін енгізу бойынша басқару шешімдерін қабылдайды.
3. Менеджмент басқару мәселелерін шешуде тұлғааралық қатынас және дискуссия жүргізу дағдыларын игереді.
4. Менеджмент мәселелері бойынша оқу және ғылыми әдебиеттерді, бұқаралық басылым материалдарын өздігінен оқу дағдысын игереді.
БҚ 18. Кәсіптік қызметі саласында еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз еті
ЖКМ 13
Еңбекті қорғау
Аталмыш модуль еңбекті қорғау құқықтық және ұйымдастыру; еңбек заңнамасы негіздері; өндіріс және жұмыс орнындағы еңбекті қорғау ұйымдастыру жұмысттары; адамға жағымсыз және қатерлі өндірістік фактордың әсері, олардан қорғау әдістері мен құралдары туралы мәселелері бойынша білімді алуға мүмкіндік береді. Модуль кәсіби қызмет саласындағы еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етуді орындауға қажетті дағдыларды береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: еңбекті қорғау негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін; еңбекті қорғау негізгі қалыптарын; технологиялық үрдістер қауіпсіздігінің қалыптарын; электрқондырғыға қызмет көрсеткендегі қауіпсіздік техникасының ережелері; өртке қарсы техника мен өндірістік санитария ережелері; нұсқаулықтардың түрін; кәсіби ауру және кәсіпорындағы жарақаттану себептерін.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша тәжірибе кезінде білімдерін қолдану;
Адамға қатерлі өндірістік факторлың әсер ету қаупі дәрежесін анықтау;
Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
Жарақаттанғанның жағдайын бағалау және алғашқы көмекті көрсету
Оқытудың нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және қоршаған орта бойынша білдімдерін нақты өмірде қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные задачи и правовые основы охраны труда
2. Знает виды инструктажей.
3. Знает опасные производственные факторы.
4. Знает методы и средства защиты от опасных производственных факторов.
5. Оценивает риски при производстве работ.
6. Заполняет лист отказа.
7. Выполняет производственные работы с учетом требований охраны труда.
Результат обучения: 2) Использовать средства защиты.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию средств защиты.
2. Выбирает и проверяет средства защиты.
3. Использует индивидуальные средства защиты при выполнении работ.
Результат обучения: 3) Оказать помощь при получении производственной травмы.
Критерии оценки:
1. Знает факторы, влияющие на исход электротравм.
2. Знает правила оказания первой помощи.
3. Умеет освободить пострадавшего от воздействия электрического тока.
4. Оказывает первую помощь пострадавшему.
Результат обучения: 4) Применять на практике знания по пожаробезопасности.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения пожара на производственных объектах.
2. Знает средства пожаротушения.
3. Умеет пользоваться средствами пожаротушения.
Специальные модули
Квалификация: 111504 2 – Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
ПК 01. Выполнять слесарные и такелажные работы
СМ 01. Слесарные и такелажные работы
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения слесарных и такелажных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить основы технологических измерений, виды измерений при слесарно-механической обработке материалов, правила безопасной работы со слесарно- монтажным инструментом; виды механической обработки материалов на токарных и фрезерных станках; приемы дуговой электросварки, аппаратуру и приспособления, противопожарную технику при производстве ручной и дугой электрической сварки; классификацию и характеристику такелажных работ по перемещению, разборке и установке узлов деталей и элементов оборудования; приемы и последовательность производства такелажных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять измерения при слесарно-механической обработке материалов;
наносить разметку;
выполнять резку металла, правку и гибку заготовок;
производить опиловочные работы, сверление и зенкование, нарезание резьбы, лужение и другие слесарные работы;
выполнять простую механическую обработку материалов на токарных и фрезерных станках; сборку отдельных узлов;
выполнять такелажные работы по перемещению, разборке и установке узлов деталей и элементов оборудования.
Результат обучения: 1) Производить технологические измерения.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности, умеет оказывать первую помощь.
2. Знает приборы и инструменты.
3. Умеет организовывать рабочее место.
4. Умеет выполнять технологические измерения в соответствии с правилами.
5. Умеет пользоваться измерительным инструментом.
6. Наносит разметку деталей.
Результат обучения: 2) Производить слесарно-механическую обработку материалов.
Критерии оценки
1. Умеет организовывать рабочее место.
2. Знает виды механической обработки материалов на токарных и фрезерных станках.
3. Умеет пользоваться слесарно- монтажным инструментом.
4. Выполняет резку металла, правку и гибку заготовок.
5. Выполняет опиловочные работы.
6. Выполняет несложные работы на токарных и фрезерных станках.
Результат обучения: 3) Производить сборку отдельных узлов.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность сборки узлов.
2. Умеет пользоваться слесарно- монтажным инструментом.
3. Выполняет сборку разъҰмных и неразъҰмных соединений.
4. Знает приемы дуговой электросварки.
Результат обучения: 4) Выполняет такелажные работы.
Критерии оценки:
1. Знает правила проведения такелажных работ с применением простых грузоподъемных средств и кранов, управляемых с пола.
2. Знает приемы и последовательность производства такелажных работ, с соблюдением правил техники безопасности.
3. Выполнил выбор такелажного оборудования.
4. Выполнил выбор грузозахватных приспособлений.
5. Выполняет строповку, подъҰм и перемещение грузов.
ПК 02. Выполнять отдельные работы по монтажу электрооборудования
СМ 02. Работы по монтажу электрооборудования
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения работ по монтажу электрооборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
порядок организации рабочего места; правила техники безопасности при монтаже внутренних электрических сетей; правила оказания первой помощи пострадавшему; назначение и правила безопасного использования инструментов, приспособлений и измерительных приборов; типы и назначение электрических станций в энергетических системах; виды линий электропередач и сетей внутренней проводки; условно-графические обозначения элементов схем; элементы конструкции силового кабеля; маркировку проводов и кабелей; методику измерения сопротивления изоляции кабелей мегомметром с учетом требований ТБ; технологию прокладки проводов в стальных, пластмассовых трубах, коробах, лотках; технологию прокладки кабелей различными методами; порядок выполнения разделки силовых и контрольных кабелей, опрессовки и пайки наконечников, соединения и оконцевания жил кабелей и проводов, прокладки и крепления электропроводки; классификацию осветительных установок; методы выполнения светотехнического расчета; порядок выполнения монтажа.
При изучении модуля обучающиеся должны::
организовывать рабочее место;
оказывать первую помощь пострадавшему;
пользоваться инструментом, приспособлениями и измерительными приборами в соответствии с требованиями техники безопасности;
измерять сопротивление изоляции кабелей мегомметром;
выполнять разделку силовых и контрольных кабелей;
выполнять опрессовку и пайку наконечников;
выполнять соединения и оконцевания жил кабелей и проводов;
выполнять прокладку и крепление электропроводки;
выполнять светотехнический расчет;
выполнять замер освещенности с помощью люксметра;
собирать схему управления электрическим освещением;
выполнять монтаж установочных, крепежных изделий, осветительных электропроводок, светильников, осветительных коробок, розеток, выключателей;
проверять состояние изоляции обмоток электрической машины, состояния коллектора, щеток, щеточного механизма;
собрать схему прямого пуска электродвигателя;
рассчитывать и выбрать сечение троллеев мостового крана
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу безопасными методами.
2. Умеет организовывать рабочее место.
3. Умеет оказывать первую помощь пострадавшему.
Результат обучения: 2) Владеть основами монтажа внутренних электрических сетей.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при монтаже внутренних электрических сетей.
2. Знает типы и назначение электрических станций в энергетических системах.
3. Знает виды линий электропередач и сетей внутренней проводки.
4. Знает условно-графические обозначения элементов схем.
5. Объясняет элементы конструкции силового кабеля.
6. Знает маркировку проводов и кабелей.

1. Еңбекті қорғау негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін біледі
2. Нұқсаулықтың түр-түрін біледі.
3. Қатерлі өндірістік факторларды біледі.
4. Қатерлі өндірістік фактордан қорғау әдістері мен құралдарын біледі.
5. Жұмыс кезіндегі қауіптерді бағалайды.
6. Бас тарту парағын толтырады.
7. Еңбекті қорғау талаптары есебінен өндірістік жұмыстарды орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2)Қорғаныш құралдарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Қорғаныш құралдары оптамасын біледі.
2. Қорғаныш құралдарын таңдайды және тексереді.
3. Жұмысты орындау кезінде жеке қорғаныш құралдарын қолданады.
Оқытудың нәтижесі: 3)Өндірістік жарақат алғанда көмек көрсете алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржарақат салдарына әсер етуші факторларды біледі.
2. Алғашқы көмек көрсету ережелерін біледі.
3. Электр тоғынан жарақат алған адамды босата алады.
4. Жарақаттанғанға алғаншы көмек көрсете алады.
Оқытудың нәтижесі: 4))Өрт қауіпсіздігі бойынша білімін нақты өмірде қолдана алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік нысанда өрт туындау себептерін біледі.
2. Өрт сөндіру құралдарын біледі.
3. Өрт сөндіру құралдарын қолдана алады.
Арнайы модулдер
111504 2 – Электржабдықты жөндеу және қызмет көрсету электрмонтері
КҚ 1. Ұсталық және такелаж жұмыстарын орындау
АМ; 01. Ұсталық және такелаж жұмыстары
Аталмыш модуль ұсталық және такелаждық жұмыс жасауға қажетті білік пен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: материалды ұсталық-механикалық өңдеуде технологиялық өлшеуіш, өлшеуіш түрлерін, ұсталық-жинақтау сайманымен қауіпсізжұмыс жасау ережелерін; қырнау, фрезер білдегінде материалды механикалық өңдеудің түрлерін; қолмен не доғамен электр пісіру кезіндегі доғалап пісіру, аппаратура және айлабұйым, өрткеқарсы техниканың тәсілдерін; жабдықтар тетігі мен элементі буындарын жылжыту, бұзу әрі орнату кезіндегі такелаждық жұмыс топтамасы мен сипаттамасын; такелаждық жұмыстың тәсілдері мен ретін біледі.
-Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
-Материалды ұсталық өңдеу кезіндегі өлшеулерді орындау;
-Белгілерді салу;
-Мателды кесу, дайындаманы түзету әрі майыстыруды орындау;
-Бұрғылау жұмысын, ұңғылау әрі жоңқалау, ойық ою, қалайылау және басқа да ұсталық жұмыстарды жүргізу;
-Ұсталық және фрезер білдегінде материалдың қарапайым механикалық өңдеуін; жеке буындарды жинақтауды орындау;
-Жабдық тетігі мен элементтері буындарын ылжыту, бұзу әрі орнату такелаждық жұмыстарын орындау.
Оқытудың нәтижесі: 1) Технологиялық өлшеулерді ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. ҚТ ережелерін сақтауды, алғашқы көмек көрсете алады.
2. Сайман мен аспаптарды біледі.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
4. Ережеге сай технологиялық өлшеулерді орындай алады.
5. Өлшеуіш сайманды қолдана алады.
6. Тетіктерге белгі салады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Материалды ұсталық-механикалық өңдеуден өткізеді.
Бағалау критерийлері
1. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
2. Ұста және фрезер білдегінде материалды механикалық өңдеудің түрлерін біледі.
3. Ұсталық-механикалық айманды қолдана алады.
4. Металды кесе, дайындаманы түзете әрі майыстыра алады.
5. Бұрғылау жұмысын орындайды.
6. Ұсталық және ферезрлік білдекте қарапайым жұмысты орындай алады.
Оқытудың нәтижесі: 3)Жеке буындарды жинақтай алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Буындарды жинау ретін біледі.
2. Ұста-жинақтау сайманын қолдана алады.
3. Ойықты және ойықсыз қосылысы жинақтай алады.
4. Доғалық электрпісіру тәсілдерін біледі.
Оқытудың нәтижесі: 4))Такелаж жұмыстарын орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1.Еденнен басқарылатын қарапайым жүккөтергіш құрал мен кранды қолданып такелаж жұмысын өткізу ережесін біледі.
2.Қауіпсіздік техникасы ережесін сақтап такелаж жұмысы өндірісінің тәсілдері мен ретін біледі.
3.Такелаж жабдықтарын таңдауды орындайды.
4.Жүктіқармау айлабұйымын таңдауды орындайды.
5.Жүкті тіркеу, көтеру әрі жылжыту жұмыстарын орындайды.
КҚ 2. Электржабдық-тарды жинақтау жеке жұмыстарын орындау
АМ; 02. Электржабдықтарын жинақтау жұмыстары
Аталмыш модуль электржабдықтарын жинақтау жұмысын орындау үшін ажетті білік пен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: жұмыс орнын ұйымдастыру тәртібін; ішкі электер желісін жинақтау кезіндегі қт ережелерін; жарақаттанғанға алғашқы көмек көрсету ережелерін; сайман, айлабұйым мен өлшеуіш аспапты қауіпсіз қолдану ережелері мен жұмсалуын; энергетикалық жүйедегі электр станцияларының типі мен жұмсалуын; электрберіліс желісінің түрі мен ішкі сымдар желісін; сызба элементіің шартты-графикалық белгілерін; күштік сым құрылымының элементтерін; сым мен Кабель маркалануын; қталаптарын ескеріп мегомметрмен Кабельдің оқшаулануға қарсыластығын өлшеу әдісін; болат, пластмасса құбыр, қорап, науаға сымды салу технологиясын; түрлі әдістермен кабельді жүргізу (тарту) технологиясын; күштік әрі бақылау қабілі, қысыммен тексеру және ұштарды дәнекерлеу, Кабель мен сымдықосу әрі тұйықтау, электрсымды төсеу әрі бекітуді орындау тәртібін; жарық түсіру қондырғысының топтамасын; жарықтехникалық есептеуді орындау әдістерін; жинақтауды орындау тәртібін игерулері қажет.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
-жұмыс орнын ұйымдастыру;
-жарақаттанғанға алғашқы көмек көрсету;
-қауіпсіздік техникасы талаптарына сай сайман, айлабұйым және өлшеуіш аспаптарды қолдана білу;
-мегомметрмен Кабель оқшаулану қарсыластығын өлшей алу;
-күштік және бақылау кабелін бөлуді орындау;
қысыммен тексеру және ұштарды дәнекерлеуді орындау;
Кабель мен сым тарамдарын қосу және тұйықтауды орындау;
-электржеліні төсеу әрі бекітуді орындау;
-жарықтехникалық есептеуді орындау;
-люксметр көмегімен жарықтануды өлшеуді орындау;
-электрлік жарықтануды басқару сызбасын жинау;
-орнату, бекіту бұйымдары, жарықтандыру электржелісі, шам, жарықтандыру қопрабы, розетка мен сөндіргіштерді жинақтауды орындау;
-электр машинасы, коллектор алпы, щетка, щетка тетігі орамының оқшаулану қалпын тексеру;
-электрқозғалтқышты тура қосу сызбасын жинау;
-көпір краны троллер қиылысын есептеу әрі таңдау.
Оқытудың нәтижесі: 1) Қауіпсіздік ережесі ережелерін сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмысты қапіпсіз әдістермен орындау.
2. Жұмыс орнын ұйымдастыра білу.
3. Жарақаттанған алғашқы көмек көрсете алу.
Оқытудың нәтижесі: 2)Ішкі электр желісін жинақтау негізін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Ішкі электр желісін жинақтау кезінде Қауіпсіздік ережесі ережелерін сақтайды.
2. Энергетикалық желідегі электр станциясының типі мен жұмсалуын біледі.
3. Ішкі желі электрберіліс пен торабы желілер түрін біледі
4. Сызба элементі шартты-граикалық белгілерін біледі.
5. Күш кабелі құрылымы элементтерін түсіндіреді.
6. Сым мен Кабель маркаларын біледі.

7. Проверяет сопротивление изоляции кабелей мегомметром.
8. Объясняет технологию прокладки проводов в стальных, пластмассовых трубах, коробах, лотках.
9. Объясняет технологию прокладки кабелей различными методами.
10. Выполняет разделку силовых и контрольных кабелей.
11. Выполняет опрессовку и пайку наконечников.
12. Выполняет соединения и оконцевания жил кабелей и проводов.
13. Выполняет прокладку и крепление электропроводки.
Результат обучения: 3) Владеть основами монтажа осветительных установок.
Критерии оценки:
1.Соблюдает правила техники безопасности при монтаже осветительных установок.
1. Классифицирует осветительные установки.
2. Выполняет светотехнический расчет.
3. Проводит замер освещенности с помощью люксметра.
4. Собирает схему управления электрическим освещением.
5. Производит монтаж установочных, крепежных изделий, осветительных электропроводок, светильников, осветительных коробок, розеток, выключателей.
Результат обучения: 4) Владеть основами электромонтажных работ на подстанциях и в распределительных устройствах.
Критерии оценки:
1.Соблюдает правила техники безопасности при выполнении электромонтажных работ.
1. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим.
2. Умеет организовывать рабочее место.
3. Умеет пользоваться инструментом и приспособлениями.
4. Перечисляет виды подстанций и распределительных устройств.
5. Объясняет назначение и устройство распределительных устройств..
6. Знает конструкцию трансформаторов
7. Перечисляет виды, назначение и конструкцию разъединителей, выключателей и приводов.
8. Знает об этапах работ по монтажу электрооборудования постанций.
9. Объясняет, как установить и отрегулировать трехполюсный разъединитель.
10. Перечисляет, из каких операций состоит монтаж выключателей нагрузки и приводов к ним.
11. Называет условия включения трансформаторов без ревизии его активной части.
12. Знает назначение, устройство и правила монтажа токоограничивающих аппаратов.
13. Перечисляет порядок действий при монтаже измерительных трансформаторов тока и напряжения.
14. Знает принципы прокладки и маркировки вторичной цепи.
15. Перечисляет порядок действий при монтаже аккумуляторных батарей и конденсаторных установок.
Результат обучения: 5) Владеть основами монтажа электрических машин и аппаратов управления.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении электромонтажных работ.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим.
3. Умеет организовывать рабочее место.
4. Умеет пользоваться инструментом, приспособлениями и измерительными приборами.
5. Знает классификацию и конструктивное исполнение электродвигателей.

7. Мегомметрмен Кабель қарсыластық оқшаулануын тексереді.
8. Болат, пластмасса құбыр, қорап, науадағы желінің салыну технологиясын түсіндіреді.
9. Түрлі әдіспен Кабельдің салыну технологиясын түсіндіреді.
10. Күштік және бақылау кабелін бөлуді орындайды.
11. Ұштарды қысыммен өңдеу әрі дәнекерлеуді орындайды.
12. Кабель мен сым тармақтарын қосу әрі тұйықтауды орындайды.
13. Электрсымды салу әрі бекітуды орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 3)Жарық түсіру қондырғыны жинақтау негізін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жарық түсіру қондырғысын жинақтау кезіндегі Қауіпсіздік ережесі ережелерін сақтайды.
2. Жарық түсіру қондырғыларын топтастырады.
3. Жарықтехникалық есептеуді орындайды.
4. Люксметр көмегімен жарық түсірілуді өлшейді.
5. Электрмен жарық түсіруді басқару сызбасын жинайды.
6. Орнату, бекіту бұйымдары, жарықтандыру электржелісі, шам, жарықтандыру қопрабы, розетка мен сөндіргіштерді жинақтауды орындайды.
Оқу нәтижесі: Г)Қосалқы станция және бөлу қондырғыларында электржинақтау жұмыстарының негізін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржинақтау жұмыстарын орындау кезінде Қауіпсіздік ережес ережелерін сақтау.
2. Жарақаттанғандарға алғашқы көмек көрсете алады.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
4. Сайман және айлабұйымдарды қолдана алады.
5. Қосалқы станция және бөлу қондырғылар түрін атап береді.
6. тізбект жұмсалуы мен құрылымын түсіндіреді.
7. Трансформатор құрылысын біледі
8. Бөлгіш, сөндіргіш және жетек түрі, ұмсалуы мен құрылымын атап береді.
9. тізбект электржабдықтарын жинактау бойынша жұмыстар кезеңі туралы біледі.
10. Үшполюсті бөлгішті орнату әрі реттеу тәртібін түсіндіреді.
11. Жүктемені сөндіргіш және оның жетектерін жинақтау қандай операциядан тұратынын санамалап береді.
12. Белсенді бөлігіне тексеру жасамастан трансформаторды қосу шартын атап береді.
13. Қарапайым салыстырғанда артықшылығын негіздеп береді.
14. Тоқтышектеуші аппараты жинақтау ережесі мен құрылысы, жұмсалуын біледі.
15. Тоқ пен кернеу өлшеуіш трансформаторын жинақтау кезіндегі әрекет ету тәртібін санамалап береді.
16. Қосалқы тізбекті төсеу әрі маркалау қағидаттарын біледі.
17. Аккумулятор батарея мен конденсатор қондырғыны жинақтау кезіндегі әрекет тәртібін санамалайды.
Оқу нәтижесі: Д) Электр машинасы мен басқару аппаратын жинақтау негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржинақтау ұмыстарын орындау кезіндегі ережелерін сақтайды.
2. Жарақаттанғанға алғашқы көмек көрсете алады.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
4. Сайман, айлабұйым мен өлшеуішаспаптарды қолдана алады.
5. Электрқозғалтқыштарды құрылымдық орындау және топтастырылуы біледі.

6. Объясняет порядок монтажа электрических машин.
7. Проверяет состояние изоляции обмоток электрической машины, состояния коллектора, щеток, щеточного механизма.
8. Объясняет виды, назначение и конструкцию электрических аппаратов ручного и дистанционного управления.
9. Рассказывает порядок монтажа аппаратов управления.
10. Собирает схему прямого пуска электродвигателя.
11. Объясняет порядок монтажа защитного заземления.
Результат обучения: 6) Владеть основами монтажа троллеев и электропроводки мостового крана.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении электромонтажных работ.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим.
3. Умеет организовывать рабочее место.
4. Умеет пользоваться инструментом, приспособлениями и измерительными приборами.
5. Знает классификацию и конструктивное исполнение подъҰмно-транспортных машин.
6. Рассчитывает и выбирает сечение троллеев.
7. Объясняет порядок монтажа электропроводки подъҰмно-транспортных машин.
ПК 03. Выполнять отдельные работы по эксплуатации электрооборудования
СМ 03. Работы по эксплуатации электрооборудования
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения работ по эксплуатации электрооборудования.
При изучении модуля обучаемые должны освоить назначение электрических сетей напряжением до 1 киловольт;
правила эксплуатации внутрицеховых электросетей; порядок расчета электрической нагрузки промышленных предприятий различными методами;
схемы построения осветительных сетей; принципы нормирования освещения; основные методы расчета освещения; приборы автоматического управления осветительными установками и работу схем; порядок осмотра осветительных установок, обнаружение неисправностей и способы их устранения; основные виды работ по эксплуатации кабельных линий; основное оборудование электрических станций и подстанций; правила эксплуатации силовых трансформаторов и трансформаторного масла; порядок контроля за нагрузкой и температурой трансформаторов; периодичность и правила взятия проб масла из трансформатора; правила эксплуатации аккумуляторных станций; назначение статических конденсаторов;
режимы работы электродвигателей;
способы регулирования координат электропривода; содержание технического обслуживания и текущего ремонта обмоток и щеточно-коллекторного узла электрических машин; требования к механизмам мостового крана;
устройство и назначение аппаратуры управления и защиты мостового крана;
электрооборудование поточно-транспортных механизмов; электрооборудование лифтов и подвесных тележек;
правила эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования подъҰмно-транспортных установок; работу схемы управления конвейера; характеристику электрооборудования вентиляторов, компрессоров;
характеристику электрооборудования насосов; характеристику электрооборудования электротермических и сварочных установок; работу схемы управления вентиляторов; работу схемы управления компрессоров напряжением до 1 киловольт ;
работу схемы управления насосов напряжением до 1 киловольт;
правила эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования общепромышленных установок.
При изучении модуля обучающиеся должны::
оказать первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током;
производить расчет электрической нагрузки промышленных предприятий различными методами;
производить осмотр, проверку и снятие параметров с измерительных приборов и приборов учета; выполнять расчет освещения методом коэффициента использования светового потока и точечным методом;
составлять схему управления электрическим освещением с использованием датчиков движения и фотореле и собрать цепь; выполнять ревизию сети освещения с различными типами светильников;
-выполнять ревизию группового щитка освещения;
производить замену ламп и светильников;
рассчитывать и выбирать сечение проводов и кабелей по допустимой токовой нагрузке;
выбрать сечение кабелей выше 1 киловольт по экономической плотности тока и проверять по допустимому нагреву и потере напряжения;
производить осмотр и паспортизацию кабельных линий;
производить маркировку кабеля;
рассчитывать мощность компенсирующих устройств и выбирать тип и место установки батарей конденсаторов;
рассчитывать мощность и выбрать силовые трансформаторы;
проводить выбор высоковольтного оборудования по заданным параметрам;
производить выбор средств пожаротушения;
производить выбор защитных средств, применяемых при эксплуатации подстанций;
производить осмотр электропривода с двигателями постоянного тока;
производить осмотр электропривода с двигателями переменного тока;
рассчитывать мощность и выбрать двигатели для технологического оборудования;
собирать схему управления асинхронным двигателем с использованием реверсивного магнитного пускателя и определять параметры двигателя;
собирать схему пуска двигателя постоянного тока и определять параметры двигателя;
обнаруживать неисправность в семе пуска электродвигателя;
проводить осмотр и проверку состояния автоматов, станций управления, предохранителей, заземляющих устройств;
рассчитывать нагреватели для печей; мощность и выбрать двигатель для общепромышленной установки (насос, вентилятор, компрессор);
рассчитывать мощность и выбрать двигатель для металлорежущего станка;
производить внешний осмотр электротермической установки и заполнять карту осмотра;
производить внешний осмотр и несложный ремонт сварочного трансформатора.
Курсовой проект "Электроснабжение производственного цеха".
рассчитывать электрическую нагрузку цеха;
рассчитывать мощность компенсирующих устройств, выбирать тип и место установки батарей конденсаторов;
выбирать число и мощность силовых трансформаторов по результатам технико-экономического расчета;
выбрать высоковольтное оборудование для систем электроснабжения;
выбирать низковольтное оборудование для систем электроснабжения;
строить схему электроснабжения по расчетным данным.
Результат обучения: 1) Владеть основами эксплуатации внутрицеховых электросетей.
Критерии оценки:

6. Электр машинасын жинақтау тәртібін түсіндіреді.
7. Электр машинасы орманының оқшаулану қалпы, коллектор, щетка, щетка тетіктерінің қалпын тексереді.
8. Қолмен және қашықтықтан басқарылатын электр аппараты түрі, жұмсалуы мен құрылымын түсіндіреді.
9. Басқару аппаратын жинақтау тәртібін айтып береді.
10. Электрқозғалтқышты тура қосу сызбасын жинайды.
11. Қорғаныш жермелеуді жинақтау тәртібін түсіндіреді.
Оқу нәтижесі: Е) Көпір краны троллері мен электржелісін жинақтау негізін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржинақтау жұмысын орындау кезінде ҚТ ережелерін сақтау.
2. Жарақаттанғанға алғашқы көмек көрсете алады.
3. Жұмыс орнын йымдастыра алады.
4. Сайман, айлабұйым және өлшеуіш аспапты қолдана алады.
5. Көтеру-көліктік машинасының топтамасы мен құрылымдық орындалуын біледі.
6. Троллердің қиысуын есептейді және таңдайды.
7. Көтеру-көліктік машина электржелісін жинақтау тәртібін түсіндіреді.
КҚ 3. Электржабдықтарды пайдалану жеке жұмыстарын орындау
АМ; 03.
Электржабдықтарды пайдалану жұмыстары
Аталмыш модуль электржабдықтарын пайдалану барысында орындалатын жұмысқа қажетті дағды мен білікті алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Кернеуі 1 кВ дейінгі электр желісінің жұмсалуын; Цехішілік электржеліні пайдалану ережелерін; Түрлі әдіспен өнеркәсіптік кәсіпорынның электрлік жүктемесін есептеу тәртібін; Жарық түсіру желілерін құру сызбасын; Жарық түсіру қалыптарының қағидаттары; жарық түсіруді есептеу негізгі әдістерін; Жарық түсіру қондырғыны автоматты басқару сайманы және сызба жұмысын; Жарық түсіру қондырғысын тексеру тәртібін, ақауды нықтау және оны жою тәсілдерін; Кабельдік желіні пайдалану жұмыстарының негізгі түрлерін; Электр станция және қосалқы станция негізгі жабдықтары; Күш трансформаторы мен трансфорсматор майларын пайдалану ережелерін; Трансформатор температурасы мен жүктемесін бақылау тәртібін; Трансформатордан майды сынаққа алу кезеңі мен ережелерін; Аккумулятор станциясын пайдалану ережелерін; статикалық конденсатордың жұмсалуын; Электрқозғалтқыш жұмысының кестесін; Электржетек координатын реттеу тәсілдерін; Электр машинасы ормасмасына және щеткалық-коллекторлық буынға ағымдық жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің мазмұнын; Көпір краны тетіктерін деген талапты; Көпір кранын басқару әрі қорғау аппаратурасының құрылымы мен жұмсалуын; Ағындық-көліктік тетіктерің электржабдықтарын; Лифт және аспалы арбаның электржабдықтарын; Көтеру-көліктік қондырғы электржабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелерін; Конвейерді басқару сызбасының жұмысын; Желдеткіш пен сығымдағыш электржабдықтарының сипаттамасын; Сорап электржабдықтарының сипаттамасын; Электртермикалық және пісіру қондырғысы электржабдықтарының сипаттамасын; Желдеткіштерді басқару сызбасының жұмысын; 1кВ-ға дейінгі кернеулі сығымдағышты басқару сызбасының жұмысын; 1 кВ-ға дейінгі кернеулі сорапты басқару сызбасының жұмысын; Жалпыөнеркәсіптік қондырғы электржабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелерін игерулері қажет.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
Электр тоғы ұрған жарақаттанғанға алғашқы көмек көрсету;
Түрлі әдіспен өнеркәсіптік кәсіпорын электр жүктемелерінің есебін жүргізу;
Өлшеуіш аспап пен есептеу аспабы көрсеткіштерін тенксеру, қарау және алуды жүргізу; вжарық ағыны және нүктелеу әдісін қолданып коэфициент әдістерімен жарық түсіруді есептеуді орындау;
Қозғалыс бергіші мен фоторелені қолданып электр жарығын түсірудібасқару сызбасын құрастыру және тізбекті жинау; шамдардың түрлі типімен жарық түсіру желісіне тексеріс жасау;
- Жарық түсіру топтық қалқаншасына тексеріс жасау;
Лампа мен шамдарды ауыстыру;
Рұқсат етілген тоқ жүктемесімен сым мен Кабель қиысуын есептеу және таңдау;
Тоқтың экономикалық тығыздығы бойынша 1кВ жоғары Кабель қиылысын таңдау және рұқсат етілген қызу және кернеудің шығыны бойынша тексеру;
Кабель желісін тексеру және құжаттарын түгендеу;
Кабельдердің маркаларын тексеру, түгендеу;
Орнын толтыратын қондырғы қуатын есептеу және конденсатор батареясының орналасу орны мен типін таңдау;
Қуатты өлшеу және күш трансформаторын таңдау;
Берілген көрсеткіштерге сай жоғарывольттік жабдықтарды таңдауды жүргізу;
ПТ өрт сөндіру құралдарын таңдауды жүргізу;
Қосалқы станцияны пайдалануда қолданылатын қорғаныш құралын таңдауды жүргізу;
Тұрақты тоқ қозғалтқыштарымен электржетегін қарауды жүргізу;
Айнымалы тоқ қозғалтқышымен электржетегін қарауды жүргізу;
Технологиялық жабдықтар үшін қозғалтқышты таңдау және қуатты есептеу;
Реверсивтік магнит қозғалтқыш қолданумен асинхрон қозғалтқышты басқару сызбасын жинау және қозалтқыш көрсеткіштерін анықтау;
Тұрақты тоқ қозғалтқышын қосу сызбасын жинау және қозалтқыш көрсеткіштерін анықтау;
Электрқозғалтқыш қосу сызбасындағы ақауды анықтау;
Автомат, басқару станциясы, сақтандырғыш, жермелеу қондырғы қалпын тексеру және қарауды жүргізу;
Мешке қажет қыздырғышты, қуатын есептеу; жалпыөнеркәсіптік қондырғы (сорап, желдеткіш, сығымдағыш) үшін қозғалтқышты таңдау;
Металкескіш білдекке қозғалтқыш таңдау және кернеуін есептеу;
Электртермикалық қондырғыны сырттай қарап шығу және қарау сартасын толтыру;
Пісіру трансформаторына қиын емес жөндеу жүргізужәне сырттан қарап тексеру.
"Өндірістік цехтың электрмен қамтылуы" курстық жоба.
Цехтың электрлік жүктемесін есептеу;
Орнын толтыратын қондырғы қуатын есептеу, конденсатор батареясы типі мен орнату орнын таңдау;
Техникалық-экономикалық есептеу нәтижесіне қарай күш трансформаторы саны мен қуатын іріктеу;
Электрмен қамтамасыз ету жүйесі үшін жоғары вольттік жабдықты таңдау;
Электрмен қамтамасыз ету жүйесі үшін төмен вольттік жабдықты таңдау;
Есептеу деректеріне сай электрмен қамту сызбасын құру.
Оқытудың нәтижесі: 1) Цехішілік электржеліні пайданалу негізін игеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электрооборудования.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.
3. Объясняет назначение электрических сетей напряжением до 1 киловольт.
4. Знает категории электроприҰмников по степени надежности электроснабжения.
5. Объясняет правила эксплуатации внутрицеховых электросетей.
6. Решает примеры по расчету электрических нагрузок промышленных предприятий.
7. Производит осмотр, проверку и снятие параметров с измерительных приборов и приборов учета.
Результат обучения: 2) Владеть основами эксплуатации осветительных установок.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации осветительных установок.
2. Оказывает первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.
3. Объясняет системы построения осветительных сетей.
4. Выполняет расчет освещения методом коэффициента использования светового потока и точечным методом.
5. Составляет схему управления электрическим освещением с использованием датчиков движения и фотореле и собирает цепь.
6. Выполняет ревизию сети освещения с различными типами светильников.
7. Выполняет ревизию группового щитка освещения.
8. Производит замену ламп и светильников.
Результат обучения: 3) Владеть основами эксплуатации кабельных линий.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации кабельных линий.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.
3. Рассчитывает и выбирает сечение проводов и кабелей по допустимой токовой нагрузке.
4. Выбирает сечение кабелей выше 1 кВ по экономической плотности тока и проверяет по допустимому нагреву и потере напряжения.
5. Производит осмотр и паспортизацию кабельных линий.
6. Производит маркировку кабеля.
Результат обучения: 4) Владеть основами эксплуатации подстанций и распределительных устройств.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности и пожаробезопасности при эксплуатации подстанций и распределительных устройств.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.
3. Знает основное оборудование электрических станций и подстанций.
4. Рассчитывает мощность компенсирующих устройств и выбирает тип и место установки батарей конденсаторов.
5. Рассчитывает мощность и выбирает силовые трансформаторы.
6. Проводит выбор высоковольтного оборудования по заданным параметрам.
7. Объясняет правила эксплуатации силовых трансформаторов и трансформаторного масла.
8. Объясняет порядок контроля за нагрузкой и температурой трансформаторов.

1. Электржабдықтарды пайдалану кезіндегі ережелерін сақтайды
2. Электр тоғы ұрған жарақаттанушыға алғашқы көмекті көрсете алады
3. 1 кВ-қа дейінгі кернеулі электр желісінің жұмсалуын түсіндіреді
4. Электрмен қамтамасыз ету дәрежесіне қарай электрқабылдағыш категориясын біледі.
5. Цехішілік электржеліні пайдалану ережелерін түсіндіреді.
6. Өнеркәсіптік кәсіпорын электр жүктемесін есептеу бойынша мысалды шешеді.
7. Өлшеуіш аспап және есепке алу аспабын тексереді, қарайды және көрсеткіштерін алады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Жарық түсіру қондырғыны пайдалану негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жарық түсіру қондырғысын пайдалану кезінде ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Электр тоғы ұрған жарақаттанушыға алғашқы көмекті көрсете алады
3. Жарық түсіру желісінің құрылыс жүйесін түсіндіреді.
4. Жарық ағыны мен нүктелік әдісті қолданып коэффициент әдістімен жарық түсіру есебін орындайды.
5. Қозалыс бергіші және фоторелені қолданып электрлік жарық түсіру басқару сызбасын құрастырады және тізбекті жинайды.
6. Шам түрлі типтерімен жарық түсіру желісіне тексеріс жасайды.
7. Жарық түсіру топтық қалқаншаға тексеру жасайды.
8. Лампа мен шамдарды ауыстырады.
Оқытудың нәтижесі: 3)Кабель желісін пайдалану негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Кабель желісін пайдалануда ережелерін сақтайды.
2. Электр тоғы ұрған жарақаттанушыға алғашқы көмекті көрсете алады
3. Рұқсат етілген тоқ жүктемесі шегінде сым мен Кабель тоғысуын таңдайды және есептейді.
4. Тоқтың экономикалық тығыздығы 1 кВ-дан жоғары кабельдік қиысуды таңдайды және рұсат етілген қызу және кернеу жоғалтуы бойынша тексереді.
5. Кабель желісін қарайды және төлқұжатын жасайды.
6. Кабелььдің маркасын жасайды.
Оқытудың нәтижесі: 4))Қосалқы станция және тарату қондырғыны пайдалану негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қосалқы станция және тарату қондырғыны пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі және ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Электр тоғы ұрған жарақаттанушыға алғашқы көмекті көрсете алады
3. Электр станциясы мен қосалқы станция негізгі жабдықтарын біледі.
4. Орнын толтырушы қондырғы қуатын есептейді және конденсатор батареясын орнату орнын және типін таңдайды.
5. Күштік трансформатор таңдайды және қуатын есептейді.
6. Келтірілген көрсеткіштерге қарап жоғары вольттік жабдықтарға таңдау жасайды.
7. Күштік трансформатор және трансформатор майларын пайдалану ережелерін түсіндіреді.
8. Трансформатор жүктемесі мен температурасына бақылау жасау тәртібін түсіндіреді.

9. Описывает периодичность и правила взятия проб масла из трансформатора.
10. Объясняет правила эксплуатации аккумуляторных станций.
11. Производит выбор средств пожаротушения.
12. Производит выбор защитных средств, применяемых при эксплуатации подстанций.
13. Объясняет назначение статических конденсаторов..
Результат обучения: 5) Владеть основами эксплуатации электроприводов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электродвигателей.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.
3. Характеризует режимы работы электродвигателей.
4. Знает способы регулирования координат электропривода.
5. Производит осмотр электропривода с двигателями постоянного тока.
6. Производит осмотр электропривода с двигателями переменного тока.
7. Объясняет содержание технического обслуживания и текущего ремонта обмоток электрических машин.
8. Объясняет содержание технического обслуживания и текущего ремонта щеточно-коллекторного узла электрических машин.
9. Рассчитывает мощность и выбирает двигатель для технологического оборудования.
10. Собирает схему управления асинхронным двигателем с использованием реверсивного магнитного пускателя и определяет параметры двигателя.
11. Собирает схему пуска двигателя постоянного тока и определяет параметры двигателя.
12. Может обнаружить неисправность в семе пуска электродвигателя.
13. Проводит осмотр и проверку состояния автоматов, станций управления, предохранителей, заземляющих устройств.
Результат обучения: 6) Владеть основами эксплуатации электрооборудования подъемно-транспортных установок.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации подъемно-транспортных установок.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.
3. Знает требования к механизмам мостового крана.
4. Знает устройство и назначение аппаратуры управления и защиты.
5. Характеризует электрооборудование поточно-транспортных механизмов.
6. Характеризует электрооборудование лифтов и подвесных тележек.
7. Объясняет правила эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования подъемно-транспортных установок.
8. Объясняет работу схемы управления крановой защитной панели.
9. Объясняет работу схемы управления конвейера.
Результат обучения: 7) Владеть основами эксплуатации электрооборудования общепромышленных установок.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электрооборудования общепромышленных установок.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.

9. Трансформатордан май сынамасын алу кезеңі мен ережесін сипаттайды.
10. Аккумуляторлық станцияны пайцдалану ережелерін түсіндіреді.
11. ПТ өртті сөндіру құралдарын таңдауды жүргізеді.
12. Қосалқы станцияны пайдалану кезінде қолданылатын қорғаныш құралдарына таңдау жасайды.
13. ПТ статикалық конденсаты тағайындалуын түсіндіреді.
Оқу нәтижесі: Д) Электржетегін пайдалану негізін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрқозғалтқышты пайдалану кезіндегі ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Электр тоғы ұрған жарақаттанушыға алғашқы көмекті көрсете алады
3. Электрқозғалтқыш жұмыс кестесін сипаттайды.
4. Электржетек координатын реттеу тәсілдерін біледі.
5. Тұрақты тоқ қозғалтқышты электржетекті тексеруді жүргізеді.
6. Айнымалы тоқ қозғалтқышты электржетекті тексеруді жүргізеді.
7. Электр машина орамына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуден өткізуін түсіндіреді.
8. Электр машина щетка-коллекторлық буынына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуден өткізуін түсіндіреді.
9. Технологиялық жабдық үшін қозғалтқышты тақтайды және қуатын есептейді.
10. Реверсивтік магнит қосқышын қолданып асинхрон қозғалтқышты басқару сызбасын жинайды және қозғалтқыш көрсеткішін анықтайды.
11. Тұрақты тоқ қозғалтқышын қосу сызбасын жинайды және қозғалтқыш көрсеткішін анықтайды.
12. Электрқозғалтқышты қосу сызбасындағы ақауды анықтай алады.
13. Автомат, басқару станциясы, сақтандырғыш, жермелеу қондырғыны тексереді және қарайды.
Оқу нәтижесі: Е) Көтеру-көліктік қондырғы электржабдықтарын пайдалану негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Көтеру-көліктік қондырғыны пайдалану кезіндені ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Электр тоғы ұрған жарақаттанушыға алғашқы көмекті көрсете алады
3. Көпір краны тетіктеріне қойылатын талаптарды біледі.
4. Басқару және қорғаныш аппаратурасының құрылысы мен жұмсалуын біледі.
5. Ағындық-көліктік тетік электржабдықтарын сипаттайды.
6. Лифт пен аспалы арба электржабдықтарын сипаттайды.
7. Көтеру-көліктік қондырғы электржабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелерін түсіндіреді.
8. Панельді крандық қорғаныш басқару сызбасының жұмысын түсіндіреді.
9. Конвейерді басқару сызбасының жұмысын түсіндіреді.
Оқу нәтижесі: Ж) Жалпы көсіпорындық қондырғы электржабдықтары пайдалану негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы кәсіпорындық қондырғы электржабдықтарын пайдалану кезіндегі ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Электр тоғы ұрған жарақаттанушыға алғашқы көмекті көрсете алады

3. Характеризует электрооборудование вентиляторов, компрессоров.
4. Характеризует электрооборудование насосов.
5. Характеризует электрооборудование электротермических и сварочных установок.
6. Производит расчет нагревателей для печей.
7. Объясняет работу схемы управления вентиляторов.
8. Объясняет работу схемы управления компрессоров напряжением до 1 киловольт.
9.Объясняет работу схемы управления насосов напряжением до 1 киловольт..
9. Рассчитывает мощность и выбирает двигатель для общепромышленной установки (насос, вентилятор, компрессор).
10. Рассчитывает мощность и выбирает двигатель для металлорежущего станка.
11. Объясняет правила эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования общепромышленных установок.
12. Производит внешний осмотр электротермической установки и заполняет карту осмотра.
13. Производит внешний осмотр и несложный ремонт сварочного трансформатора.
Результат обучения: З) Выполнять курсовой проект "Электроснабжение производственного цеха".
Критерии оценки:
1. Рассчитывает электрическую нагрузку цеха.
2. Рассчитывает мощность компенсирующих устройств, выбирает тип и место установки батарей конденсаторов.
3. Выбирает число и мощность силовых трансформаторов по результатам технико-экономического расчета.
4. Выбирает высоковольтное оборудование для систем электроснабжения.
5. Выбирает низковольтное оборудование для систем электроснабжения.
6. По расчетным данным составляет схему электроснабжения цеха.
ПК 04. Выполнять отдельные работы по ремонту электрооборудования
СМ 04. Работы по ремонту электрооборудования
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения работ по ремонту электрооборудования.
При изучении модуля обучаемые должны освоить правила техники безопасности и противопожарной техники при выполнении ремонтных работ;
способы определения мест повреждения и ремонта внутрицеховых сетей электросетей;
способы ремонта кабельных линий; порядок действий при ремонте концевых заделок, соединительных и концевых муфт;
приемы сварки жил кабеля; приемы работ и последовательность операций при разборке и сборке силовых трансформаторов;
порядок составления дефектной ведомости трансформатора;
способы ремонта вводов, бака, расширителя, выхлопной трубы, крышки, маслоуказателя и переключателя напряжений; технологию ремонта высоковольтных выключателей; особенности ремонта измерительных и сварочных трансформаторов; внешние неполадки и причины повреждений пускорегулирующей аппаратуры; виды ремонтов электрических машин и сроки их проведения; классификацию обмоточных проводов, применяемых при изготовлении обмоток электрических машин; лаки, применяемые для пропитки электрических машин и порядок пропитки; оборудование электрообмоточного цеха; технологию перемотки обмоток статора, укладки обмоток в пазы, бандажирования обмоток якоря, пропитки и сушки электродвигателей.
При изучении модуля обучающиеся должны::
оказывать первую помощь пострадавшим; организовывать рабочее место;
определять места повреждения шинопроводов и электрооборудования силовых и осветительных распределительных пунктов, сетей и установок;
производить ремонт кабеля в местах повреждения;
выполнять разборку и сборку силовых трансформаторов 1-го габарита;
выявлять неисправности трансформаторов;
производить разборку, ремонт и сборку с зачисткой подгоревших контактов пускорегулирующей аппаратуры;
производить ремонт и испытание изоляционных частей, дугогасительных камер, катушек-контакторов и магнитных пускателей;
производить осмотр и дефектацию и подготовку электрических машин к ремонту;
производить проверку целостности обмоток; измерять сопротивления изоляции обмоток между фазами и между фазами и корпусом; проверять обмотки на отсутствие межвиткового замыкания;
составлять дефектную ведомость для ремонта электродвигателя.
Результат обучения: 1) Владеть навыками ремонта электрических внутрицеховых сетей.
Критерии оценки:

3. Желдеткіш, сығымдағыш электржабдықтарын сипаттайды.
4. Сораптың электржабдықтарын сипаттайды.
5. Электртермикалық және пісіру қондырғысының электржабдықтарын сипаттайды.
6. Мештер қыздырғыштарының есептеулерін жүргізеді.
7. Желдеткіштерді басқару сызбасының жұмысын түсіндіреді.
8. 1кВ-қа дейінгі кернеулі сығымдағыш ты басқару сызбасы жұмысын түсіндіреді.
9. 1 кВ-ға дейінгі кернеулі сорапты басқару сызба жұмысын түсіндіреді.
10. Жалпы кәсіпорындық қондырғы (сорап, желдеткіш, сығымдағыш) үшін қозғалтқыш таңдайды және қауытн есептейді.
11. Металкескіш білдек үшін қозғалтқыш таңдайды және қуатын есептейді.
12. Жалпы өнеркәсіптік қондырғыны пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелерін түсіндіреді.
13. Электртермикалық қондырғыны сырттай қарап шығады және қарау картасын толтырады.
14. Пісіру трансформатрын сырттай қарап шығады және қарау картасын толтырады.
Оқу нәтижесі: З) "Өндірістік цехты электрмен қамту" курстық жобасын орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Цехтың электрлік жүктемесін есептейді.
2. Орнын толтырушы қондырғы қуатын есептецді, конденсатор батареясын орнату орны мен типін таңдайды.
3. Техникалық-экономикалық есептек нәтижесіне қарай күш трансформатор саны мен қуатын таңдайды.
4. Электрмен қамту жүйесі үшін жоғары вольттық жабдықтарды таңдайды.
5. Электрмен қамту жүйесі үшін төмен вольттық жабдықтарды таңдайды.
6. Есептеу деректеріне сай цех электрмен қамту сызбасын құрастырады.
КҚ 4. Электржабдықтарды жөндеу жеке жұмыстарын орындау
АМ 04. Электржабдықтарын жөндеу жұмыстары
Аталмыш модуль электржабдықты жөндеу жұмыстарын орындауға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде өрт қауіпсіздігі мен ҚТ ережелерін; Электржелі цехішілік желіні жөндеу және бұзылған жерлерін анықтау тәсілдерін; Кабель желісін жөндеу тәсілдерін; ұшты бітеу, қосу және ұштық жалғастырғышты жөндеу кезінені әрекет тәртібін; Кабель тармағын пісіру тәсілдерін; Күш трансформаторын бұзу және жинау кезінденгі операция реті мен жұмыс тәсілдерін; Трансформатор ақау тізімдемесін құрастыру тәртібін; Қосу, бак, кеңейткіш, газ шығару құбыр, қақпақ, майкөрсеткіш және кернеуді қосып-сөндіргішті жөндеу тәсілдерін; Жоғарывольттік қосқыштарды жөндеу технологиясын; Өлшеуіш және пісіру трансформаторын жөндеу ерекшеліктерін; Қосудыреттеуші аппаратурының бұзылу себептері мен сыртқы кемшіліктерді; Электр машинасын жөндеудің түрлері мен оны жүргізу мерзімін; Электр желісі орамасын даярлау кезінде пайдаланылатын орама сымдардың топтамасын; Электр машинаға май сіңіруде қолданылатын лактер және май сіңіру тәртіптері; Электрорам цехтарының жабдықтары; Статор орамын қайта орай, ораманы ойыққа төсеу, зәкірді орай бандаждау, майды чіңірту және электрқозғалтқышты кептіру технологиясын.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
Жарақаттанғандарға алғашқы көмек көрсету; жұмыс орнын ұйымдастыру;
Шанақжетегі мен экүштік және жарық түсіру тарату пункті, желісі мен қондырғысының электржабдықтардың бұзылу орындарын анықтау;
Бұзылған жердегі Кабельді жөндеу;
1-габариттік күштік трансформаторды бұзу және жинауды орындау;
Трансформатор ақауларын анықтау;
Қосудыреттеуші аппаратура жанып кеткен байланысын бұзу, жөндеу және тазартып жинауды жүргізу;
Оқшаулаушы бөлік, доғаны бұзатын камера, катушка-контактор мен магнит қосқышты жөндеу және сынауды жүргізу;
Электр машинасын қарау, ақауын анықтау және даярлауды жүргізу;
Ораманың толыққандылығын тексеруді жүргізу; фаза мен корпус арасындағы және фаза арасындағы ораманың оқшаулану қарсыластығын өлшеу; айналымаралық тұйықталу жоқтығын орамада тексеру;
Электрқозғалтқышты жөндеу үшін ақау тізімдемесін құрастыру.
Оқытудың нәтижесі: 1) Цехішілік электр желіні жөндеу дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении ремонтных работ.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим.
3. Умеет организовывать рабочее место.
4. Знает способы ремонта кабельных линий.
5. Определяет места повреждения шинопроводов и электрооборудования силовых и осветительных распределительных пунктов сетей и установок и производит ремонт.
6. Знает порядок действий при ремонте концевых заделок, соединительных и концевых муфт.
7. Владеет навыками разделки кабеля в местах повреждения.
8. Знает приемы сварки жил кабеля.
Результат обучения: 2) Владеть навыками ремонта силовых трансформаторов и электрооборудования подстанций.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении ремонтных работ.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим.
3. Умеет организовывать рабочее место.
4. Знает приемы работ и последовательность операций при разборке и сборке силовых трансформаторов.
5. Выполняет разборку и сборку силовых трансформаторов 1-го габарита.
6. Определяет неисправность трансформаторов.
7. Знает порядок составления дефектной ведомости трансформатора.
8. Знает способы ремонта вводов, бака, расширителя, выхлопной трубы, крышки, маслоуказателя и переключателя напряжений.
9. Знает технологию ремонта высоковольтных выключателей.
10. Проводит анализ особенностей ремонта измерительных и сварочных трансформаторов.
11. Характеризует возможные неполадки в РУ и объясняет порядок проведения ремонта.
Результат обучения: 3) Владеть навыками ремонта пускорегулирующей аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении ремонтных работ.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим.
3.Умеет организовывать рабочее место.
4. Указывает внешние неполадки и причины повреждений пускорегулирующей аппаратуры.
5. Производит разборку, ремонт и сборку с зачисткой подгоревших контактов пускорегулирующей аппаратуры.
6. Производит ремонт и испытание изоляционных частей, дугогасительных камер, катушек контакторов и магнитных пускателей.
Результат обучения: 4) Владеть навыками ремонта электрических машин.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении ремонтных работ.
2. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим.
3. Умеет организовывать рабочее место.
4. Знает виды ремонтов электрических машин и сроки их проведения.
5. Классифицирует обмоточные провода, применяемые при изготовлении обмоток электрических машин; лаки применяемые для пропитки электрических машин.
6. Производит осмотр, дефектацию и подготовку электрических машин к ремонту.

1. Жөндеу жұмысын орындау барысында ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Жарақаттанғандарға алғашқы көмек көрсете біледі.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыра біледі.
4. Кабель желісін жөндеу тәсілдерін біледі.
5. Шанақжетек және күштік және жарық түсіру тарату пінкт желісі мен қондырғысының бұзылу орнын анықтау және жөндеу жүргізу.
6. Ұштық тұйықтау, қосу және ұш жалғастырғыштарын жөндеу кезіндегі әрекеттер тәртібін біледі.
7. Бұзылған жердегі Кабельді бөлу дағдысын игереді.
8. Қабіл тармағын пісіру тәсілдерін біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)Күштік трансформатор және қосалқы станцияны жөндеу дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстары кезінде ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Жарақаттанушыға алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
4. Күш трансформаторын жинау әрі бұзу операциясының ретін және жұмыс тәсілдерін біледі.
5. 1-габаритті күш трансформаторын жинау әрі бұзуды орындайды
6. Трансформатор бұзылуын анықтайды.
7. Трансформатор ақау тізімідемесін құрастыру тәртібін біледі.
8. Кіріс, бак, кеңейткіш, газ шығару түтігі, қақпақ, майкөрсеткіш және кернеуді қосып-айыруды жөндеу тәсілдерін біледі.
9. Жоғарывольттық қосып-сөндіргішті жөндеу технологиясын біледі.
10. Өлшеуіш және пісіру трансформаторын жөндеу ерекшеліктерін сараптауды жүргізеді.
11. БР болуы мүмкін ақауды сипаттайды және жөндеуді өткізу тәртібін түсіндіреді.
Оқытудың нәтижесі: 3)Қосудыреттеуші аппаратураны жөндеу дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі ережелерін сақтайды.
2. Жарақаттанғандарға алғашқы көмекті көрсете алады.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
4. Қосудыреттеуші аппаратура ақауының себептерін және сыртқы ақауды көрсетеді.
5. Қосудыреттеуші аппаратура жанып кеткен контактілерін тазартып жинайды, жөндейді және бұзады.
6. Оқшаулаушы бөліктер, доға бұзушы камера, контактор катушкасы мен магнит қосқышты жөндеу және сынауды жүргізеді.
Оқытудың нәтижесі: 4))Электр машинасын жөндеу дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Жарақаттанғандарға алғашқы көмекті көрсете алады.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
4. Электр машинасын жөндеу түрлерін және оны өткізу мерзімін біледі.
5. Электр машинасын орайды даярлауда қолданылатын орау сымдарын топтастырады; электр машинасына май сіңіру үшін қолданылатын лактар.
6. Электр машинаны жөндеуге даярлау және ақауын анықтау және қарауды жүргізеді.

7. Производит проверку целостности обмоток; измерение сопротивления изоляции обмоток между фазами и между фазами и корпусом; проверку обмотки на отсутствие межвиткового замыкания.
8. Составляет дефектную ведомость для ремонта электродвигателя.
9. Характеризует оборудование электрообмоточного цеха.
10. Знает технологию перемотки обмоток статора; укладки обмоток в статор; бандажирования обмоток якорей; пропитки и сушки электродвигателей.
Квалификация: 1115063 – Электромеханик
ПК 05. Организовать эксплуатацию энергетического хозяйства
СМ 05. Организация эксплуатации энергетического хозяйства
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения организации эксплуатации энергетического хозяйства.
При изучении модуля обучаемые должны освоить задачи эксплуатации и управления энергетическим хозяйством; правила приема в эксплуатацию вновь смонтированного электрооборудования; методы оценки состояния действующего оборудования; порядок приемки в эксплуатацию вновь смонтированного оборудования и сетей; назначение и содержание приемо-сдаточной, эксплуатационно-технической документации; основные требования при эксплуатации электрооборудования; внешние проявления неполадок в работе электрооборудования; причины отказов оборудования; нормы приемо-сдаточных испытаний при приҰмке в эксплуатацию внутрицеховых электросетей и осветительных установок; назначение и конструкцию воздушных линий; порядок приемки воздушных линий в эксплуатацию; порядок осмотра ЛЭП, проведения профилактических испытаний и измерений; способы перетяжки, регулировки проводов и смены изоляторов; порядок приемки кабельных линий в эксплуатацию и оформления документации;
методы определения мест повреждения в кабельных линиях;
порядок приемки электрооборудования трансформаторных подстанций и распределительных устройств в эксплуатацию;
сроки осмотров и профилактических испытанияй электрооборудования подстанций и распределительных устройств;
порядок проведения наладки, фазировки и условия включения силовых трансформаторов на параллельную работу; работу схемы электроснабжения предприятия; схему вторичных цепей коммутации; основные положения по приемке вновь вводимых в эксплуатацию пускорегулирующей аппаратуры;
структуру механической части электропривода; способы регулирования координат изменением магнитного потока и подводимого к якорю напряжения; методы регулирования координат двигателя постоянного тока;;
схему включения, статические характеристики и режимы работы асинхронного двигателя;
способы регулирования координат с помощью резисторов,
изменением напряжения, скорости изменением частоты, изменением числа пар полюсов; способы торможения асинхронного двигателя;
схему включения, статические характеристики и режимы работы синхронного двигателя ; правила организации безопасного поведения работ в электроустановках; основные положения оценки состояния электрооборудования по результатам проверок измерений и испытаний; правила приемки в эксплуатацию электрооборудования вновь смонтированных кранов и подъемников; правила приемки в эксплуатацию электротермических и сварочных установок; условия и режимы работы технологического оборудования промышленных предприятий.
При изучении модуля обучающиеся должны::
производить наладочные работы в соответствии с требованиями;
составлять заявку на приобретение расходных материалов и запасных частей;
заполнять приҰмо-сдаточную документацию
выполнять приҰмку осветительной установки, ее осмотр, очистку;
производить испытание и замену элементов схемы освещения;
анализировать методы профилактических испытаний и измерения на кабельных линиях;
рассчитывать напряжение, стрелу провеса и усилия тяжения проводов при различных температурах и климатических условиях;
определять эксплуатационные свойства оборудования распределительного устройства;
проводить организационные мероприятия при выполнении ревизии электрооборудования подстанций;
заполнять бланк наряд-допуска, наряд-задания;
производить технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения; заполнять бланк переключений;
анализировать методы профилактических испытаний и измерения на линиях электропередач;
производить проверку установившегося механического движения ЭП с помощью механических характеристик двигателя и исполнительного органа рабочей машины;
-проводить выбор и поверку по нагреву резисторов в цепях двигателей;
-проводить исследование характеристик асинхронных двигателей, двигателя постоянного тока;
проводить сборку схем управления электроприводов с использованием блокировок и систем сигнализации;
заполнять бланк протокола проверки и испытаний электрооборудования;
рассчитывать мощность и выбирать двигатели для крановых механизмов;
рассчитывать и строить нагрузочные диаграммы привода крановых механизмов;
рассчитывать мощность и выбирать двигатели для механизмов непрерывного транспорта;
выполнять расчет электрического освещения цеха (участка) по заданным параметрам;
выполнять расчет мощности электродвигателя для промышленного оборудования;
проводить проверку выбранного двигателя на нагрев;
строить механическую характеристику выбранного двигателя;
строить нагрузочную диаграмму.
Курсовой проект "Электрооборудование промышленного оборудования
Результат обучения: 1) Организовать техническую эксплуатацию электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Знает задачи эксплуатации и управления энергетическим хозяйством.

7. Ораманың бүтіндігін тексереді; фаза мен корпус арасы, фаза арасындағы ораманың оқшаулану қарсыластығын өлшейді; қорам арасындағы тұйықталу орамда жоқтығын тексереді.
8. Электрқозғалтқышты жөндеу үшін ақау тізімдемесін құрастырады.
9. Электрорамдық цех жабдықтарын сипаттайды.
10. Статорды орау; статорға орамды орналастыру; зәкір орамын бандаждау; электрқозғалтқышқа май сіңіру және кептіру технологиясын біледі.
111506 3 – Электрмеханик (бар атауы)
КҚ 5. Энергетикалық шаруашылықты пайдалануды ұйымдастыру
АМ;05. Электрлік шаруашы-лықты пайдалану-ды ұйымдастыру
Аталмыш модуль энергетикалық шаруашылықты пайдалануды орындау үшін қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Энергетикалық шаруашылықты пайдалану және басқару міндеттерін; Жаңадан орнатылған электржабдықты пайдалануға қабылдау ережелерін; Қолданыстағы жабдықтардың қалпын бағалау әдістерін; Жаңадан орнатылған жабдық пен желіні пайдалануға қабылдау тәртібін; Қабылдау-тапсыру, пайдалану-техникалық құжаттардың жұмсалуы мен мазмұнын; электржабдықтарды пайдалану кезіндегі негізгі талаптарды; Электржабдықтар жұмысындағы ақаулардың сырттай көрінісін; Жабдықтың істен шығу себептерін; Цехішілік электржелісі мен жарық түсіру қондырғысын пайдалануға қабылдау кезіндені қабылдау-тапсыру сынақтарының қалпы; әуе желісінің жұмсалуы мен құрылымын; Әуе желілерін пайдалануға алу тәртібін; ЖЭБ қарау тәртібін, алдын алу сынағы мен өлшемдерін өткізуді; Сымды тарту, реттеу және оқшаулауышты ауыстыру тәртібі; Кабель желісін пайдалануға қабылдау және құжатты ресімдеу тәртібі; Кабельді желідегі бұзылу орындарын анықтау әдістері; Трансформатор қосалқы станциясы мен тарату қондырғысы электржабдықтарын қабылдау тәртібі мен пайдалану қосуын; Қосалқы станция мен тарату қондырғыларын қарау ждәне алдын ала сынау мерзімін; Параллель жұмысқа күштік трансформаторды баптау, фазирлеу әрі қосу шартының тәртібін; кәсіпорын электрмен жабдықтау сызба жұмысын; Жаңадан орталыған кран мен көтергіштердің электржабдықтарын пайдалануға алу ережелерін; электртермикалық және пісіру қондырғысын пайдалануға қабылдау ережелерін; Өнеркәсіптік кәсіпорын технологиялық жабдықтары жұмысының кестесі мен шарттарын.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
ҚТЕ және ПТЕ талаптарына сай бастапу жұмыстарын жүргізу;
Шығыс материалы мен қосалқы бөлшектерді сатып алу тапсырысын құрастыру;
Қабылдау-тапсыру құжаттарын толтыру;
Электржабдықты қабылдауды ұйымдастыру, қарау, электр жүктемесін және желі кернеуін бақылауды орындау;
Жарық түсіру қондырғысын қабылдауды орындау, қарап, тексеру, тазарту;
Жарық түсіру сызбасын сынау және ауыстыруды жүзеге асыру;
Кабель желісіндегі алдын алу сынағы мен өлшемдері әдістерін сараптау;
Түрлі температура және
Қозғалтқыш механикалық сипаты көмегімен механикалық қозғалысын орнатушы тексеруді жүргізу және жұмыс машинасы атқарушы ұйымын тексеруді жүзеге асыру;
Қозғалтқыш тізбегіндегі қызу резисторы бойынша таңдау әрі тексеруді жүргізу;
Асинхрон қозғалтқыш, тұрақты тоқ қозғалтқышын сипаттауды зерттеуді жүргізу;
Тығырықтау және сигнал беру жүйесін қолданып электржетекті басқару сызбасын жинауды ұйымдастыру;
Электржабдықты тексеру және сынау хаттатасы бланкін толтыру;
Кран тетігіне қозғалтқышты таңңдау және қуатты есептеу;
Кран тетіктері жетек жүктеу диаграммасын есептеу және құрастыру;
Үздіксіз көлік тетігі үшін қозғалтқышты таңдау және қуатты есептеу;
Берілген көрсеткіштерге сай цехтың электрмен жарық түсіруін есептеу;
Өнеркәсіптік жабдық үшін электржабдық қуатын есептеуді орындау;
Таңдалған қозғалтқышты қызуға тексеруді жүргізу;
Таңдалған қозғалтқыштың механикалық сипаттамасын құрастыру;
Жүктеу диаграммасын құрастыру.
"Өнеркәсіптік кәсіпорынның электржабдықтары" курстық жоба:
Берілген көрсеткіштерге сай цех (учаске) электрмен жарық түсуін есептеуді орындау;
Өнеркәсіптік жабдық үшін электржабдық қуатын есептеуді орындау;
Таңдалған қозғалтқышты қызуға тексеруді жүргізу;
Таңдалған қозғалтқыштың механикалық сипаттамасын құрастыру;
Жүктеу диаграммасын құрастыру;
Жарық түсіру желісін келтіріп цех (учаске) жоспары сызбасын орындау;
Өнеркәсіптік жабдықты басқару электр сызбасын орындау.
Оқытудың нәтижесі: 1) Электржабдықтың техникалық пайдаланысын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Энергетикалық шаруашылықты пайцдалану және басқару міндеттерін біледі.

2. Знает правила приема в эксплуатацию вновь смонтированного электрооборудования.
3. Знает назначение и порядок проведения наладочных работ.
4. Проводит наладочные работы в соответствии с требованиями.
5. Знает методы оценки состояния действующего оборудования.
6. Знает порядок приемки в эксплуатацию вновь смонтированного оборудования и сетей.
7. Знает назначение и содержание приемо-сдаточной, эксплуатационно-технической документации.
8. Излагает основные требования при эксплуатации электрооборудования.
9. Определяет эксплуатационные свойства оборудования.
10. Проводит анализ причин отказов оборудования.
11. Указывает внешние проявления неполадок в работе электрооборудования.
12. Составляет заявку на приобретение расходных материалов и запасных частей.
Результат обучения: 2) Организовать приҰмку и текущую эксплуатацию внутрицеховых электросетей и осветительных установок.
Критерии оценки:
1. Знает нормы приемо-сдаточных испытаний приҰмки в эксплуатацию внутрицеховых электросетей и осветительных установок в производственных условиях.
2. Заполняет приҰмо-сдаточную документацию.
3. Организует приҰмку электрооборудования, его осмотр, контроль электрической нагрузки и напряжения сети.
4. Организовывает приҰмку осветительной установки; ее осмотр, очистку, испытание и замену элементов схемы освещения.
Результат обучения: 3) Организовать приҰмку и текущую эксплуатацию кабельных и воздушных линий.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и конструкцию воздушных линий.
2. Знает порядок приемки воздушных линий в эксплуатацию.
3. Объясняет порядок осмотра линий электропередач, проведения профилактических испытаний и измерений.
4. Объясняет способы перетяжки, регулировки проводов и смены изоляторов.
5. Рассчитывает напряжение, стрелу провеса и усилия тяжения проводов при различных температурах и климатических условиях.
6. Объясняет порядок приемки кабельных линий в эксплуатацию и оформления документации.
7. Анализирует методы профилактических испытаний и измерения на кабельных линиях.
8. Рассказывает о методах определения мест повреждения в кабельных линиях.
Результат обучения: 4) Организовывать эксплуатацию трансформаторных подстанций и распределительных устройств.
Критерии оценки:
1. Знает порядок приемки электрооборудования трансформаторных подстанций и распределительных устройств в эксплуатацию.
2. Рассказывает о сроках осмотров и профилактических испытаниях электрооборудования подстанций и распределительных устройств.
3. Определяет эксплуатационные свойства оборудования распределительного устройства.

2. Жаңадан орнатылған электржабдықты пайдалануға қабылдау ережелерін біледі.
3. Баптау жұмыстарын жұмсау және орындау тәртібін біледі.
4. ҚТЕ және ПТЕ талаптарына сай баптау жұмыстарын жүргізу.
5. Қолданыстағы жабдықтың қалпын бағалау әдістерін біледі.
6. Жаңадан орнатылған жабдық пен желіні пайдалануға қабылдау тәртібін біледі.
7. Қабылдау-тапсыру, пайдалану-техникалық құжаттар жұмсалуы мен мазмұнын біледі.
8. Электржабдықты пайдалану кезіндегі басты талаптарды келтіреді.
9. Жабдықтың пайдалану қасиеттерін анықтайды.
10. Жабдықтың істен шығу себептерін сараптауды жүргізеді.
11. Электржабдық жұмысындағы сырт көзге белгілі көріністерін көрсетеді.
12. Шығыс материалы мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға тапсырыс құрастырады.
Оқытудың нәтижесі: 2)цехішілік электржелі мен жарық түсіру қондырғысын қабылдау және ағымдық пайдалануға алуды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Цехішілік электржелі мен жарық түсіру қондырғысын өндірістік шартпен қабылдауда қабылдау-тапсыру сынақтарының қалпын біледі.
2. Қабылдау-тапсыру құжаттарын толтырады.
3. Электржабдықтарын қабылдайды, қарайды, электр жүктемесі мен желі кернеуін бақылайды.
4. Жарық түсіру қондырғысын қабылдауды ұйымдастырады; қарау, тазарту, сынау және жарық тұсіру сызбасы элементтерін ауыстырады.
Оқытудың нәтижесі: 3)Кабель және әуе желісін қабылдау және ағымда пайдалануды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Әуе желілерінің жұмсалуы мен құрылымын біледі.
2. Әуе желісін пайдалануға қабылдау тәртібін біледі.
электр желілері
3. Карау тәртібін түсіндіреді, алдын алу сынағы мен өлшемін жүргізеді.
4. Тарту тәсілдерін, жетекті реттеу және оқшаулағышты ауыстыруды түсіндіреді.
5. Түрлі температура және климаттық жағдайдағы кернеу, салбырау жебесі мен тарту күші желісін есептеуді.
6. Электр желілері алдын ала сынау және өлшеу әдістерін сараптайды.
7. Кабель желісін пайдалануға қабылдау тәртібін түсіндіреді және құжаттаманы ресімдеу.
8. Алдын алу сынақтары әдістерін сараптайды және Кабель желісіндегі өлшемдер.
9. Кабель желісіндегі ақау орнын анықтау әдістері туралы айтады.
Оқытудың нәтижесі: 4))Трансформатор қосалқы станция және тарату қондырғысын пайдалануды ұйымдастыру
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформатр қосалқы станция және тарату қондырғысы электржабдықтарын пайдалануға қабылдау тәртібін біледі.
2. Қосалқы станция және тарату қондырғысы электржабдықтарын салдын ала сынау және қарау мерзімдері туралы айтып береді.
3. Тарату қондырғысы жабдықтарының пайдалану қасиетін анықтайды.

4. Характеризует порядок проведения наладки, фазировки и включения силовых трансформаторов.
5. Объясняет работу схемы электроснабжения предприятия.
6. Объясняет схему вторичных цепей коммутации.
7. Заполняет бланк переключений.
8. Проводит организационные мероприятия при выполнении ревизии электрооборудования подстанций.
9. Заполняет бланк наряд-допуск.
10. Проводит технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения.
Результат обучения: 5) Организовывать эксплуатацию электропривода и пускорегулирующей аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Излагает основные положения по приемке вновь вводимых в эксплуатацию электропривода и пускорегулирующей аппаратуры.
1. Знает структуру механической части электропривода.
2. Производит проверку установившегося механического движения ЭП с помощью механических характеристик двигателя и исполнительного органа рабочей машины.
3. Объясняет способы регулирования скорости, тока и момента двигателей постоянного тока независимого возбуждения с помощью резисторов в цепи якоря.
4. Производит выбор и поверку по нагреву резисторов в цепях двигателей.
5. Объясняет способы регулирования координат изменением магнитного потока и подводимого к якорю напряжения.
6. Рассказывает о методах регулирования координат двигателя постоянного тока последовательного возбуждения.
7. Проводит исследование характеристик двигателя постоянного тока.
8. Объясняет схему включения, статические характеристики и режимы работы асинхронного двигателя.
9. Анализирует способы регулирования координат с помощью резисторов, изменением напряжения, скорости изменением частоты, изменением числа пар полюсов.
10. Знает существующие способы торможения асинхронного двигателя.
10. Проводит исследование характеристик асинхронных двигателей.
11. Разъясняет схему включения, статические характеристики и режимы работы синхронного двигателя.
12. Проводит сборку схем управления электроприводов с использованием блокировок и систем сигнализации.
Результат обучения: 6) Производить эксплуатацию промышленного оборудования.
Критерии оценки:
1. Объясняет правила организации безопасного поведения работ в электроустановках.
2. Излагает основные положения оценки состояния электрооборудования по результатам проверок измерений и испытаний.
3. Объясняет правила приемки в эксплуатацию электрооборудования вновь смонтированных кранов и подъемников.
4. Объясняет правила приемки в эксплуатацию электротермических и сварочных установок.
5. Характеризует условия и режимы работы технологического оборудования промышленных предприятий.

4. Күш трансформаторын баптау, фазирлеу және қосуды жүргізу тәртібін сипаттайды.
5. Кәсіпорын электрмен жабдықтау жұмыс сызбасын түсіндіреді.
6. Коммутация қосалқы тізбек сызбасын түсіндіреді.
7. Қосып-айыру бланкін толтырады.
8. Қосалқы станция электржабдықтарын тексеруді орындау кезінде ұйымдастыру шараларын ұйымдастырады.
9. Рұқсат қағазы бланкін толтырады.
10. Кернеуді алған кезде орындалатын жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз етугі техникалық шараларды өткізеді.
Оқу нәтижесі: 4) Электржабдықты және қосудыреттеуші аппаратурасын пайдалануды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электржабдықты жіне қосудыреттеуші аппаратураны пайдалануға қайта қосуды қабылдау негізгі ережелерін сипаттайды.
2. Электржетегінің механикалық бөлік құрылымын біледі.
3. Қозғалтқыш механикалық сипаттамасы және жұмыс машинасы атқару ұйымы көмегімен ЭЖ орнатылған механикалық қозғалысын тексеруді жүргізеді.
4. Зәкір тізбегіндегі резистор көмегімен тәуелсіз қозу тұрақты тоғы сәті мен тоқ, жылдамдықты реттеу тәсілдерін түсіндіреді.
5. Қозғалтқыш тізбегіндегі резистрдің қызуын тексеруді және таңдауды жүргізеді.
6. Зікірге келетін кернеуге келетін магнит ағынының өзгеру координатын реттеуші тәсілдерді түсіндіреді.
7. Ретімен қозатын түпкілікті қырманның қозғағышы координатын реттеу әдістері туралы айтып береді. түпкілікті қырманның қозғағышы
8. Тұрақты тоқ қозғалтқышын сипаттауды зерттеу жүргізеді.
9. Асинхрон қозғалтқыш жұмыс кестесі статикалық сипаты, қосу сызбасын түсіндіреді.
10. Резистор көмегімен, кернеуді өзгертумен, жиілікті өзгерту жыдамдығымен, полюс жұбы санының өзгеруімен координаты реттеу тәсілдерін сараптайды.
11. Асинхрон қозғалтқыш тежелу бар тәсілдерін біледі
12. Асинхрон қозғалтқыш сипаттамасын зерттеуді жүргізеді.
13. СҚ жұмыс кестесі мен статикалық сипаты, қосу сызбасын түсіндіреді.
14. Тежеу және сигнал беру жүйесін қлданып электржетекті басқару сызбасын жинауды жүргізеді.
Оқу нәтижесі: 5) Өнеркәсіптік жабдықты пайдалануды жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрқондырғыда қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру ережелерін түсіндіреді.
2. Өлшеуіш пен сынақты тексеру нәтижесі бойынша электржабдықтың қалпын бағалау негізгі ережелерін сипаттайды.
3. Жаңадан орнатылған кран мен көтергіштерді пайдалануға қабылдау ережелерін түсіндіреді.
4. Электртермикалық және пісіру қондырғыларын пайдалануға қабылдау ережесін түсіндіреді.
5. Өнеркәсіптік кәсіпорын технологиялық жабдықтары жұмыс кестесі мен шартын сипаттайды.

6. Заполняет бланк протокола проверки и испытаний электрооборудования.
7. Рассчитывает мощность и выбирает двигатели для крановых механизмов.
8. Рассчитывает и строит нагрузочные диаграммы привода крановых механизмов.
9. Рассчитывает мощность и выбирает двигатели для механизмов непрерывного транспорта.
Результат обучения: 6) Выполнять курсовой проект "Электрооборудование промышленного предприятия".
Критерии оценки:
1. Выполняет расчет электрического освещения цеха (участка) по заданным параметрам.
2. Выполняет расчет мощности электродвигателя для промышленного оборудования.
3. Проводит проверку выбранного двигателя на нагрев.
4. Строит механическую характеристику выбранного двигателя.
5. Строит нагрузочную диаграмму.
6. Выполняет чертеж плана цеха (участка) с нанесением осветительной сети.
7. Выполняет чертеж электрической схемы управления промышленного оборудования.
ПК 06. Организовать, проводить и контролировать работу электромонтеров при ремонте и монтаже электроустановок
СМ 06. Руководство и контроль выполнения работы электромонтеров при ремонте и монтаже электроустановок
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для осуществления руководства и контроля выполнения работы электромонтеров при ремонте и монтаже электроустановок.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: правила организации безопасного поведения работ в электроустановках;
основные положения по противопожарной безопасности в цехе, технология производства цеха, назначение и режимы работы основного оборудования;
основные требования к организации труда при выполнении ремонтных работ электрослужбой цеха; основные положения по организации ремонтных работ, выполняемых членами бригады (электромонтерами) электрослужбы цеха; причины отказов оборудования; внешние проявления неполадок в работе электрооборудования; критерии качества выполняемых работ и соблюдение технологии; порядок вывода в ремонт электрооборудования; организация работ по ремонту электрооборудования подстанций с соблюдением норм и правил техники эксплуатации и правил техники безопасности и учетом требований пожаробезопасности;
виды, причины возникновения, способы выявления и методы устранения неисправностей; назначение, цель, виды, классификация, организационно-технические стадии, порядок подготовки и проведения испытаний оборудования подстанций и распределительных устройств; причины и условия, вызывающие повреждения в электрических сетях;
виды ремонтных работ в сети, выполняемых без снятия напряжения;
условия безопасного проведения работ; виды повреждений в кабельных сетях и способы их устранения; способы перетяжки и регулировки натяжения проводов при обрывах и ослаблениях натяжения; особенности ремонтных работ под напряжением; принципы организации ремонта воздушных линий, особенности монтажа воздушных линий;
классификацию, назначение, правила использования средств защиты, инструментов и оборудования для испытания; методы проведения испытаний электродвигателей; виды, причины возникновения повреждений, способы выявления и методы устранения повреждений электродвигателей; назначение пробного пуска электродвигателя; способы центровки вала электромашин и механизмов;
объемы и нормативы эксплуатационных испытаний электрических машин постоянного и переменного тока; причины и условия, вызывающие повреждения коммутационной аппаратуры; виды ремонтных работ в схемах пуска, выполняемых без снятия напряжения; условия безопасного проведения работ; виды повреждений в пускорегулирующей аппаратуре и способы их устранения.
При изучении модуля обучающиеся должны::
оценивать возможные риски;
выбрать средства защит;
выбрать средства пожаротушения;
перечислять порядок действий в случае возникновения пожара;
составлять техническую характеристику обслуживаемого оборудования;
составлять технологическую карту выполнения работ по ремонту электрооборудования;
проводить обучение безопасным методам работы членов бригады и контролировать соблюдение правил техники эксплуатации и правил техники безопасности при выполнении ремонтно-наладочных работ;
составлять таблицу баланса рабочего времени оборудования;
производить расчет структуры ремонтного цикла;
составлять график на ремонтный цикл;
производить расчет количества дней для проведения капитального ремонта оборудования и составлять сетевой график;
разрабатывать технологию ремонта по дефектной ведомости для силового трансформатора;
составлять заявку на приобретение запасных частей по дефектной ведомости для силового трансформатора;
контролировать качество сборки трансформатора с использованием универсального и специального контрольно-измерительного и рабочего инструмента и приспособлений;
определять дефекты и неисправности, возникающие в процессе сборки трансформатора;
организовывать работу по ремонту воздушных и кабельных линий с соблюдением норм и правил техники безопасности
организовывать работу по ремонту электрических машин с соблюдением норм и правил техники безопасности и учетом требований пожаробезопасности;
проверять дефектные ведомости на узлы и детали, подлежащие ремонту;
разрабатывать технологию ремонта по дефектной ведомости для электродвигателя;
проводить контроль качества сборки электродвигателя с использованием универсального и специального контрольно-измерительного и рабочего инструмента и приспособлений;
-составлять заявку на приобретение запасных частей по дефектной ведомости;
производить проверку и определил дефекты и неисправности, возникающие в процессе сборки электродвигателя;
проводить исследование правильности выполнения внутренних соединений обмоток машин переменного и постоянного тока;
организовывать работу по ремонту аппаратуры напряжением до 1000 В с соблюдением норм и правил техники безопасности и учетом требований пожаробезопасности;
определять место повреждения в схеме управления автоматизированного электропривода;
контролировать качество выполнения ремонта элементов пускорегулирующей аппаратуры с использованием универсального и специального контрольно-измерительного и рабочего инструмента и приспособлений;
производить проверку и настройку коммутационного аппарата (по выбору.)
Результат обучения: 1) Организовать выполнение ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Знает технологию производства цеха, назначение и режимы работы основного оборудования.

6. Электржабдықты тексеру және сынау хаттамасы бланкін толтырады.
7. Кран тетіктері үшін қозғалтқыштарды таңдау және қуатты есептеу.
8. Кран тетіктері жетегінің жүктеу диаграммасын есептейді және құрастырады.
9. Үздіксіз көлік тетіктері үшін қозғалтқыш таңдауды және қуатын есептейді.
Оқу нәтижесі: Е) "Өнеркәсіптік кәсіпорын электржабдықтары" курстық жобасын орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Берілген көрсеткіш бойынша цех (учаске) электрлік жарық түсуін есептеуді орындайды.
2. Өнеркәсіптік жабдық үшін электрқозғалтқыш қуатын есептеуді орындайды.
3. Таңдалған қозғалтқышты қызуға тексереді.
4. Таңдалған қозғалтқыштың механикалық сипаттамасын құрастырады.
5. Жүктеу диаграммасын құрастырады.
6. Жарық түсіру желісін қосып цех (учаске) жоспарының сызбасын орындайды.
7. Өнеркәсіптік жабдықты басқару электрлік сызбасының нобайын орындайды.
КҚ 6. Электрқондырғыны жөндеу және жинақтау кезінде электрмонтер жұмысын ұйымдастыру, өткізу және бақылау
АМ;06.
Электрқондырғыны жөндеу және жинақтау кезінде электрмонтер жұмысын орындауды басқару әрі бақылау
Аталмыш модуль электржабдықты жөндеу әрі жинақтау кезінде электрмонтер жұмыс орынлауына басшылық ету және бақылауды жүзеге асыруға қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Электрқондырғыда қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдамстыру ережелерін; Цехтағы өрт қауіпсіздігі туралы негізгі ережелерін, Цех өндірісінің технологиясы, негізгі жабдықтардың жұмсалуы мен жұмыс кестесін; Цех электрқызметімен жөндеу жұмысын орындау кезінде еңбекті ұйымдастыру негізгі талаптарын; Цех электр қызмет (электрмонтер) бригада мүшелері орындаған жөнжеу жұмыстарын ұйымдастыру бойынша негізгі ережелерді; Жабдықтардың істен шығу себептерін; Электржабдықтар жұмысында сырттан болған ақаулардың көрінісін; Орындалатын жұмыс сапасы мен технологияны сақтау критерийлерін; Электржабдықтарды жөндеуге шығару тәртібін; сақтап қосалқы станция электр жабқытарын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру; Бұзылуды жою әдістері мен анықтау тәсілдері, түрлері мен туындау себептерін; Қосалқы станция және тарату қондырғысы жабдықтарының жұмсалуы, мақсаты, түрлері, топтасуы, ұйымдастыру-техникалық кезеңдері, даярлау тәртібі мен сынақты өткізу тәртібін; Электр желісінің бұзылуын тудыратын себептері мен шарттарын; Кернеу алынбастан орындалатын желідегі жөндену жұмыстарының түрін; Жұмысты қатерсіз орындау шарттарын; Кабель желісіндегі бұзылу түрлері және оны жоюдың тәсілдерін; Кабель желісіндегі пайдалануғағы жөндеу жұмыстарының түрін; ВЛ пайдалану кезіндені жөндеу жұмыстарының түрін; Тарту босағанда және үщілгенде сымдардың тартылуын реттеу және тарту тәсілдерін; Кернеу астындағы высоковольтные сызықтар жөндеу жұмысының ерекшеліктерін; Әуе желісін жөндеуді ұйымдастыру қағидаттары, әуе желілерін жинақтау ерекшеліктерін; кабельдік сызық және высоковольтные сызықтар сынау үшін сайман мен жабдықтар, қорғаныш құралдарын қолдану ережелері, топтамасы, жұмсалуын; Электрқозғалтқышқа сынау жүргізу әдістерін; Бұзылудың туындау себептері мен түрлерін; электрқозғалтқыш бұзылуын жою әдістері мен тәсілдерін; Электрқозғалтқышты сынама қосудың жұмсалуын; Электрмашина мен тетіктердің білігін орталықтандыру тәсілдерін;
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
Болуы мүмкін қатерлерді бағалау;
Қорғаныш құралдарын таңдау;
Өрт сөндіру құралдарын таңдау;
Өрт болған кездегі әрекет ету тәртібін атап беру;
Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамасын құрастыру;
Электржабдықты жөндеу бойынша жұмысты орындау технологиялық картасын құрастыру;
Жөндеу-баптау жұмыстарын орындау барысында ауіпсіздіктің және техникалық қанаушылықтың ережесінің техникасының жөн-жосықтары сақталуын бақылау және бригада мүшелері жұмысының қауіпсіз түрін оқытуды жүргізу;
Жпбдық жұмыс уақытын баланстау кестесін құрастыру;
Жөндеу кезеңі құрылымын есептеуді жүргізу;
ППР жөндеу кезеңінен кесте құру;
Жабдықты капиталдық жөндеу жүргізу үшін қажетті күнді есептеу және желілік кестені құрастыру;
Күштік трансформатор үшін ақау тізімдемесі бойынша жөндеу технологиясын әзірлеу;
Күштік трансформатор үшін ақау тізімдемесі бойынша қосалқы бөлшектерді сатып алуға тапсырыс құрастыру;
Әмбебап және арнаулы бақылау-өлшеуіш және жұмыс сайманы мен айлабұйымын қолданып трансформаторды жинақтау сапасын бақылау;
Трансформатрды жинау үрдісінде туындаушы ақау мен қателіктерді анықтау;
ПТЕ және ҚТЕ қалпы мен ережелерін сақтап әуе және Кабель желісін жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
Өрт қауіпсіздігі талаптарын ескеріп ПҚЕ және ТҚЕ қалпы мен ережесін сақтап электр машинасын жөндеу жұмысын ұйымдастыру;
Жөндеуге жататын буын мен тетіктің ақаулық тізімдемесін тексеру;
Электрқозғалтқыш үшін ақау тізімдемесі бойынша жөндеу технологиясын әзірлеу;
Әмбебап және арнайы бақылау-өлшеуіш және жұмыс сайманы мен айлабұйымын қолданып электрқозғалтқышты жинау сапасына бақылау жүргізу;
Ақау тізімдемесімен қосалқы бөліктерді сатып алуға тапсырысты тапсыру;
Электржабдықты жинау кезінде туындайтын ақау мен кемшіліктерді тексеру әрі анықтауды жүргізу;
? Айнымалы және тұрақты тоқ машинасы орамының ішкі қосылысын орындау дұрыстығын зерттеуді жүргізу;
Әмбебап және арнайы бақылау-өлшеуіш және жұмыс сайманы мен айлабұйымын қолданып қосуға әсер етуші аппаратура элементін жөндеу сапасын бақылау;
Коммутациялық аппаратты баптау және тексеруді ұйымдастыру (таңдайына сай).
Оқытудың нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстарын орындауды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Цех өндірісі технологиясын, негізгі жабдықтың жұмсалуы мен кестесін біледі.

2. Составляет техническую характеристику обслуживаемого оборудования.
3. Излагает основные требования к организации труда при выполнении ремонтных работ электрослужбой цеха.
4. Излагает основные положения по организации ремонтных работ, выполняемых членами бригады (электромонтерами) электрослужбы цеха.
5. Анализирует причины отказов оборудования.
6. Перечисляет внешние проявления неполадок в работе электрооборудования.
7. Объясняет правила организации безопасного поведения работ в электроустановках.
8. Составляет технологическую карту выполнения работ по ремонту электрооборудования.
9. Перечисляет критерии качества выполняемых работ и соблюдение технологии.
10. Обучает безопасным методам работы членов бригады и контролирует соблюдение правил техники эксплуатации и правил техники безопасности при выполнении ремонтно-наладочных работ.
11. Излагает основные положения по противопожарной безопасности в цехе, оценивает возможные риски, выбирает средства пожаротушения, перечисляет порядок действий в случае возникновения пожара.
12. Составляет таблицу баланса рабочего времени оборудования.
13. Рассчитывает структуру ремонтного цикла.
14. Составляет график работ на ремонтный цикл.
15. Знает порядок вывода в ремонт электрооборудования.
16. Рассчитывает количество дней для проведения капитального ремонта оборудования.
17. Составляет сетевой график.
Результат обучения: 2) Организовывать выполнение ремонтных работ на подстанциях.
Критерии оценки:
1. Организовывает работу по ремонту электрооборудования подстанций с соблюдением норм и правил правил технической эксплуатации и учетом требований пожаробезопасности.
2. Проверяет дефектные ведомости на узлы и детали, подлежащие ремонту.
3. Разрабатывает технологию ремонта по дефектной ведомости для силового трансформатора.
4. Составляет заявку на приобретение запасных частей по дефектной ведомости.
5. Контролирует качество сборки трансформатора с использованием универсального и специального контрольно-измерительного и рабочего инструмента и приспособлений.
6. Определяет дефекты и неисправности, возникающие в процессе сборки трансформатора. Объясняет: виды, причины возникновения, способы выявления и методы устранения.
7. Объясняет основные этапы проверки и испытания измерительных трансформаторов.
8. Объясняет: назначение, цель, виды, классификацию, организационно-технические стадии, порядок подготовки и проведения испытаний оборудования подстанций и распределительных устройств.
Результат обучения: 3) Организовывать выполнение ремонтных работ на кабельных линиях.
Критерии оценки:
1.Организовывает работу по ремонту воздушных и кабельных линий с соблюдением норм и правил техники эксплуатации и правил техники безопасности

2. Қызмет көрсетуші жабдықтардың техникалық сипаттамасын құрастырады.
3. Цех электрқызметі жөндеу жұмыстарын орындауда еңбекті ұйымдастыру негізгі талаптарын сипаттайды.
4. Цех электрқызметі (электрмонтер) бригада мүшелері орындайтын жөндеу жұмысын ұйымдастыру негізгі ережелерін сипаттайды.
5. Жабдықтардың істен шығу себептерін сараптайды.
6. Электржабдық жұмысындағы бұзылулардың сыртқы көрінісін сипаттайды.
7. Электрқондырғыдағы жұмысты қатерсіз өткізуді ұйымдастыру ережелерін түсіндіреді.
8. Электржабдықтарын жөндеу жұмыстарын орындау технологиялық картасын құрастырады.
9. Орындалған жұмыс пен технологияны сақтау сапасы критерийлерін сангамалап береді.
10. Жөндеу-баптау жұмысын орындау кезінде және сақтауын бақылайды және жұмыс бригада мүшелерінің қауісзі жұмыс жасауын үйретеді.
11. Цехтағы өрт қауіпсіздігі бойынша негізгі ережелерді сипаттайды, болуы мүмкін қатерді бағлайды, өрт сөндіру құралдарын іріктейді, таңдайды, өрт кездегі әрекет ету тәртібін санамалап береді.
12. Жабдықтың жұмыс уақыты бойынша баланс кестесін құрастырады.
13. Жөндеу кезеңі құрылымын есептейді.
14. Жөндеу кезеңіне кестесін құрастырады.
15. Электржабдықты жөндеуге шығару тәртібін біледі.
16. Жабдықты капиталдық жөндеуін жүргізу үшін қажетті күшні есептейді.
17. Желілік кестені құрастырады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Қосалқы станцияларда жөндеу жұмысын орындауды ұйымдастырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Өрт қауіпсіздігі талаптарын ескеріп
2. қалпы мен ережемін сақтап қосалқы станциядағы электр жабдықтарды жөндеу жұмысын ұйымдастырады.
3. Жөндеуге жататын буын мен тетіктердің ақаулық тізімдемесін тексереді.
4. Күш трансформаторы үшін ақау тізімдемесі бойынша жөндеу технологиясын әзірлейді.
5. Ақау тізімдемесі бойынша қосалқы бөлшекті сатып алуға тапсырыс құрастырады.
6. Әмбебап және арнаулы бақылау-өлшеуіш және жұмыс сайманы мен айлабұйымын қолданып трансформаторды жинау сапасын бақылайды.
7. Трансформаторды жинақтау кезінде туындаған ақау мен кемшіліктерді анықтайды. Туындау себебі, түрлерін, анықтау тәсілі мен жою жолдарын түсіндіреді.
8. Өлшеуіш трансформат орды тексеру және сынау негізгі кезеңін түсіндіреді.
9. Қосалқы станция мен тарату қондырғысы жабдықтарын сынауға даярлық және өткізу тәртібі жұмсалуы, мақсаты, түрі, топтастырылуы, ұйымдастыру-техникалық кезеңін түсіндіреді.
Оқытудың нәтижесі: 3)ВЛ және Кабель желісіндегі жөндеу жұмысын орындауды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:

1. Перечисляет причины и условия, вызывающие повреждения в электрических сетях.
2. Перечисляет виды ремонтных работ в сети, выполняемых без снятия напряжения и условия безопасного проведения работ.
3. Характеризует виды повреждений в кабельных сетях и способы их устранения.
4.Перечисляет виды ремонтных работ при эксплуатации кабельных линий.
5.Перечисляет виды ремонтных работ при эксплуатации ВЛ.
6.Рассказывает способы перетяжки и регулировки натяжения проводов при обрывах и ослаблениях натяжения.
7.Объясняет особенности ремонтных работ на высоковольтных линиях под напряжением.
8.Объясняет: принципы организации ремонта воздушных линий, особенности монтажа воздушных линий.
9.Объясняет: классификацию, назначение, правила использования средств защиты, инструментов и оборудования линий.
Результат обучения: 4) Организовать выполнение ремонта электрических машин.
Критерии оценки:
1. Организовать работу по ремонту электрических машин с соблюдением норм и правил техники эксплуатации и правил техники безопасности и учетом требований пожаробезопасности.
2. Проверяет дефектные ведомости на узлы и детали, подлежащие ремонту.
3. Разрабатывает технологию ремонта по дефектной ведомости для электродвигателя.
4. Объясняет методы проведения испытаний электродвигателей.
5. Контролирует качество сборки электродвигателя с использованием универсального и специального контрольно-измерительного и рабочего инструмента и приспособлений.
6. Составляет заявку на приобретение запасных частей по дефектной ведомости.
7. Производит проверку и определяет дефекты и неисправности, возникающие в процессе сборки электродвигателя.
8. Объясняет: виды, причины возникновения, способы выявления и методы устранения.
9. Проводит исследование правильности выполнения внутренних соединений обмоток машин переменного и постоянного тока.
10. Объясняет назначение пробного пуска.
11. Объясняет способы центровки вала электромашин и механизмов.
12. Объясняет объемы и нормативы эксплуатационных испытаний электрических машин постоянного и переменного тока.
Результат обучения: 5) Организовывать выполнение ремонтных работ аппаратуры напряжением до 1000 В.
Критерии оценки:
1. Организует работу по ремонту аппаратуры напряжением до 1000 В с соблюдением норм и правил правил техники безопасности и учетом требований пожаробезопасности.

1. Кауіпсіздіктің және техникалық қанаушылықтың ережесінің техникасының жөн-жосықтары қалпы мен ережелерін сақтап әуе және Кабель желілерін жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
2. Электрлік желінің бұзылуын туындатушы себептер мен шарттарды санамалап береді.
3. Кернеуі алынбастан және жұмысты қауіпсіз орындау үшін орындалатын желідегі жөндеу жұмыстарының түрлерін атайды.
4. Кабель желісіндегі ақаулар түрін сипаттайды және оны жою тәсілдерін көрсетеді.
5. пайдалану кезінде жөндеу жұмысында қолданылатын түрлерді санамалап береді.
6. пайдалану кезінде жөндеу жұмысында қолданылатын түрлерді санамалап береді.
7. Үзілген және созылған жағлайда сымдардың тартылуын реттеуші және тартушы тәсілдер туралы айтады.
8. Кернеу астындағы жөндеу жұмысының ерекшеліктерін түсіндіреді.
9. Әуе жолын жинақтау ерекшеліктері, әуе жолын жөндеуді ұйымдастыру қағидаттарын түсіндіреді.
10. Кабельдік сызық және высоковольтные сызықтар сынау үшін сайман мен жабдықтар, қорғаныш құралын қолдану ережелері, жұмсалуы, топтастырылуын түсіндіреді.
Оқытудың нәтижесі: 4))Электр машинаны жөндеуді орындауды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Өрт қауіпсіздігі талаптарын ескеріп және ауіпсіздіктің және техникалық қанаушылықтың ережесінің техникасының жөн-жосықтары қалпы мен ережесін сақтап электр машинасын жөндеу жұмыстарын ұйымдастырады.
2. Жөндеуге жататын буын мен тетіктердің ақау тізімдемесін тексереді.
3. Электрқозғалтқыш үшін ақау тізімдемесінде жөндеу технологиясын әзірлейді.
4. Электрқозғалтқышқа сынау жүргізу әдістерін түсіндіреді.
5. Әмбебап және арнайы бақылау-өлшеуіш және жұмыс сайманы мен айлабұйымын қолданып электрқозғалтқышты жинау сапасын бақылайды.
6. Ақау тізімдемесі бойынша қосалқы бөлшектерді сатып алу тапсынысын құрастырады.
7. Электрқозғалтқышты жинау кезінде туындаған ақау мен кемшіліктерді анықтайды және тексеруді жүргізеді.
8. Түрі, туындау себебі, анықтау тәсілі мен жою жолдарын түсіндіреді.
9. Тұрақты және айнымалы тоқ машиналары орамының ішкі қосылысынның орындалу дәлдігін зерттеу жүргізіледі.
10. Сынама қосудың жұмсалуын түсіндіреді.
11. Электр машина мен тетіктердің білігін орталықтандыру тәсілдерін түсіндіреді.
12. Объясняет объемы и нормативы эксплуатационных испытаний электрических машин постоянного и переменного тока.
Оқу нәтижесі: Д) Кернеуі 1000 В-ге дейінгі аппаратура жөндеу жұмысын орындауды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Өрт қауіпсіздігін ескеріп және ауіпсіздіктің және техникалық қанаушылықтың ережесінің техникасының жөн-жосықтары қалпы мен ережесін сақтап 1000 В дейінгі кернеулі аппаратураны жөндеу жұмысын ұйымдастырады.

2. Определяет место повреждения в схеме управления автоматизированного электропривода.
3. Перечисляет причины и условия, вызывающие повреждения коммутационной аппаратуры
4. Перечисляет виды ремонтных работ в схемах пуска, выполняемых без снятия напряжения. Условия безопасного проведения работ.
5. Характеризует виды повреждений в пускорегулирующей аппаратуре и способы их устранения.
6. Контролирует качество выполнения ремонта элементов пускорегулирующей аппаратуры с использованием универсального и специального контрольно-измерительного и рабочего инструмента и приспособлений.
7. Производит проверку и настройку коммутационного аппарата (по выбору).
ПК 07. Планировать деятельность и разрабатывать мероприятия по повышению надежности действующих устройств и их модернизации
СМ 07. Участие в разработке мероприятий по повышению надежности действующих устройств и их модернизации
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для участия в разработке мероприятий по повышению надежности действующих устройств и их модернизации.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить структуру электрослужбы;
задачи эксплуатационного персонала; ответственные за электрохозяйство; порядок расследования и учета нарушений правил эксплуатации электрооборудования; порядок проведения организационных мероприятий, обеспечивающих безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения; назначение паспорта рабочего места (электромонтерской); назначение и принцип действия заземления и зануления в электроустановках; правила хранения и учета заземлений на подстанциях и в распределительных устройствах; требования к заземляющим устройствам; порядок наложения и снятия переносного заземления; основные требования к релейной защите; устройство и принцип действия различных видов реле в схемах релейной защиты; основные требования по учету и контролю электроэнергии; работа схемы автоматического включения резерва), автоматического повторного включения), автоматической разгрузки по частоте) и току назначение защиты от перенапряжений и молниезащиты зданий и сооружений; принцип действия защиты подземных сооружений отэлектрокоррозии; способы борьбы с гололедом и вибрацией проводов; перечень работ по предотвращению аварий и ликвидации их последствий; основные требования к организации наладочных работ; способы проведения наладки и регулирования режима работы оборудования; виды испытаний оборудования после наладки; способы проверки и наладки систем возбуждения синхронных машин, электрических машин переменного и постоянного тока; способы проверки и наладки измерительных трансформаторов; показатели качества электроэнергии; отечественный и зарубежный передовой опыт эксплуатационного и ремонтного обслуживания оборудования и его внедрения; мероприятия по увеличению сроков службы оборудования, сокращению его простоев и повышению сменности, снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению его качества.
При изучении модуля обучающиеся должны:
обеспечивать соблюдение правил правил техники эксплуатации и правил техники безопасности;
оказывать первую помощь при поражении электрическим током;
проводить инструктаж перед выполнением работы;
вести надзор за соблюдением правил технической эксплуатации и правил техники безопасности;
оформлять окончание работы;
заполнять бланк отказа;
выполнять технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения;
назначение и порядок проведения наладочных работ;
выполнять расчет заземляющих устройств в цехах предприятий и на п/ст;
выполнять расчет заземляющих устройств в электроустановках.
проводить измерения сопротивления изоляции, коэффициента абсорбции и тангенса угла диэлектрических потерь;
измерять коэффициент мощности, напряжения фазы, частоту и определять чередование фаз в электроустановках;
рассчитывать молниезащиту зданий (сооружений);
проводить общие измерения при производстве наладочных работ;
проводить технико-экономический расчет выбора системы электроснабжения цеха;
составлять смету затрат на приобретение и монтаж электрооборудования;
рассчитывать годовой фонд заработной платы;
рассчитывать годовой расход электроэнергии на оборудование;
рассчитывать средства на содержание и эксплуатацию электрооборудования;
рассчитывать технико-экономические показатели при модернизации оборудования;
оформлять документы на получение материальных ценностей с цеховых складов;
выполнять нормирование расхода материала;
Дипломный проект:
рассчитывать мощность и проводить выбор двигателя;
строить механические характеристики выбранного двигателя;
строить нагрузочные диаграммы электродвигателя;
производить выбор оборудования;
проводить расчет электрического освещения цеха и разрабатывать схему освещения;
проводить экономический расчет, определять эконмическую эффективность от внедрения новой техники;
разрабатывать схемы управления оборудования.
Результат обучения: 1) Обеспечивать оперативное управление электрохозяйством.
Критерии оценки:

2. Автоматтандырылған электржеліні басқару сызбасында бұзылған орнынды анықтау.
3. Коммутациялық аппаратураның бұзылуын туындатушы себептер мен шарттарды санамалап береді;
4. Кернеуі алынбастан орындалатын қосу сызбасындағы жөндеу жұмысының түрлерін санамалайды. Жұмысты қауіпсіз өткізу шарттары.
5. Қосуды реттеуші аппаратурадағы бұзылудың түрін және оны жою тәсілдерін сипаттайды.
13. Әмбебап және арнайы бақылау-өлшеуіш және жұмыс сайманы мен айлабұйымын қолданып электрқозғалтқышты жинау сапасын бақылайды.
6. Коммутациялық аппараты тексеру және басптауды жүргізеді (таңдауы бойынша).
КҚ 7. Қолданыстағы қондырғының беріктігін көтеру және жаңашаландыру қызметі мен әзірлеуді жоспарлау
АМ;07. Қолданыстағы қондырғының беріктігін көтеру шараларын әзірлеуге және жаңартуға қатысу
Аталмыш модуль қолданыстағы қондырғы мен жаңарту беріктігін көтеру шарасын әзірлеуге қажетті білім мен дағдыны алуға мүмкіндік береді.
Осы модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: Электрқызмет құрылымы; Пайдалану персоналының міндеттері; Электршаруашылыққа жауаптылар; Электржабдықтарды пайдалану ережелерін бұзуды ескеру және зерттеу тәртібі; Кернеуі түсумен орындалатын жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуші шараларды ұйымдастыру тәртібі; Жұмыс орнының (жлектрмонтерлік) төлқұжатының мақсаты; Электрқондырғыдағы жермелеу және нольдеу әрекетінің қағидаты; Қосалқы станция мен тарату қондырғысындағы жермелеуді ескері және сақтау ережелері; Жермелеуші қондырғыларға қойылатын талаптар; Жылжымалы жерлемені салу жәіне алу тәртібі; Релейлік қорғашықа қойылатын негізгі талаптар; Релейлік қорғаныш сызбасындағы реле түр-түрін әрекетінің қағидаты мен құрылымы; Электрқуатын есепке алу және бақылаудың негізгі талаптары; Қорды автоматты қосу (ҚАҚ) сызбасының жұмысы, қайтадан автоматты қосу (ҚАҚ), жиілігі бойынша автоматты тиеу (ЖАТ) және (ТАТ)жұмысы; Ғимарат пен имараттың қуаты артуы және найзағайдан қорғау қорғанышын тағайындау; Электр тотығынан жерасты ғимараттардың қорғаныш әрекеті қағидаты; Сымдарды тайғанақ пен дірілмен күресу тәсілдері; Апаттың алдын алу жұмысының тізімі және олардың алдын ал және салдарын жою тзімі; Баптау жұмыстарын ұйымдастырудың негізгі талаптары; Жабдық жұмыс кестесін баптау және реттеуді жүргізу тәсілдері; Баптаудан соң жабдықтарды сынау түрлері; Тұрақты және айнымалы тоқ электр машин, синхрон машинаның қозу жүйесін баптау және тексеру тәсілдері; Өлшеуіш трансформаторын тексеру және басптау тәілдері; Электрқуаты сапасының көрсеткіштері; Жабдықтарды пайдалану және жөндей қызмет көрсету еліміздің және шет елдік озық тәжірибесін енгізу; Жабдықтардың қолдану мерзімін ұзарту бойнша шаралар, тұрып қалуды қысқарту және ауыспалылықты көтеру, еңбектің жұмсалуын азайту және жөндеудің өзіндің құны, оның сапасын жақсарту.
Мына дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
ҚТ ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
Электр тоғы соққан адамға кезде алғашқы көмек көрсету;
Жұмысты орындау алдында нұсқаулықты өткізу;
Техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауға бақылау жүргізу;
Жұмыстың аяқталуын ресімдеу;
Бас тарту бланкін толтыру;
Кернеуі алынып орындалған жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз етуші техникалық шараларды орындау;
Баптау жұмысты орындау тәртібі мен жұмсалуы;
Кәсіпорын цехында жермелеуші қондырғыны есептеуді орындау;
Электрқондырғыда жермелеуші қондырғысының есептеуін орындау;
Оқшаулаудың қарсыластығын өлшеуді өткізу, диэлектрлік шығынның бұрыш тангенсі мен абсорбция коэффициентін орындау;
Қуат коэффициентін өлшеу, кернеу фазасын, электрқондырғыдағы фазаның алмасуын анықтау және жиілігі;
Ғимаратт (имаратты) найзағайдан қорғауды есептеу;
Баптау жұмысы өндірісіндегі жалпы өлшеуді жүргізу;
Цехты электрмен қамтамасыз ету жүйесін таңдауды техникалық-экономикалық есептеуді өткізу;
Электржабдықтарды сатып алу және жинақтауға кететін шығын сметасын құрастыру;
Жалақы жылдық қорын есептеу;
Жабдықққа электрқуатын жылдық шығындауын есептеу;
Электржабдық мазмұнын және пайдалану құралын есептеу;
Жабдықтарды жаңартуда техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу;
Цехтық қойманың материалдық құндылықтарын алу үшңн құжаттар ресімделеді;
Материалды шығындау қалыптарын орындау;
Дипломдық жоба:
Қозғалтқыш қуатын есептейді және таңдауды өткізеді;
Таңдалған қозғалтқыштардың механикалық сипатын құрастыру;
Электрқозғалтқышының жүктеме диаграммасын құрастыру;
Жабдықтарды таңдауды жүргізу;
Цехты электрмен жарықтандыру есебін өткізу және жарық түсіру сызбасын әзірлеу;
Жаңа техниканы енгізуден экономикалық тиімділікті анықтау, экономикалық есепті өткізу;
Жабдықты басқару сызбасын әзірлеу.
Оқытудың нәтижесі: 1) Электршаруашылықты оперативтік басқаруды қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:

1. Характеризует структуру электрослужбы.
2. Обозначает задачи эксплуатационного персонала.
3. Перечисляет ответственных за электрохозяйство и обозначает их обязанности.
4. Обеспечивает соблюдение правил техники безопасности, умеет оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
5. Знает порядок расследования и учета нарушений правил эксплуатации электрооборудования.
6. Знает порядок проведения организационных мероприятий, обеспечивающих безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения.
7. Проводит инструктаж перед выполнением работы.
8. Ведет надзор за соблюдением правил технической эксплуатации и правил техники безопасности.
9. Оформляет окончание работы.
10. Выполняет технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения.
11. Объясняет назначение паспорта рабочего места (электромастерской).
12. Заполняет бланк отказа.
Результат обучения: 2) Организовать деятельность по повышению надежности действующих устройств и их модернизации.
Критерии оценки:
1. Знает назначении и принципе действия заземления и зануления в электроустановках.
2. Объясняет правила хранения и учета заземлений на подстанциях и в распределительных устройствах.
3. Перечисляет требования к заземляющим устройствам.
4. Производит расчет заземляющих устройств в цехах предприятий и на п/ст.
5. Производит расчет заземляющих устройств в электроустановках.
6. Знает порядок наложения и снятия переносного заземления.
7. Излагает основные требования к релейной защите.
8. Объясняет устройство и принцип действия различных видов реле в схемах релейной защиты.
9. Проводит исследование работы различных видов реле.
10. Излагает основные требования по учету и контролю электроэнергии.
11. Проводит испытание схемы автоматического включения резерва автоматического повторного включения автоматической разгрузке по частоте (АЧР) и току (АРТ).
12. Знает о назначении защиты от перенапряжений и о молниезащите зданий и сооружений.
13. Рассчитывает молниезащиту зданий (сооружений).
14. Объясняет принцип действия защиты подземных сооружений от электрокоррозии.
15. Рассказывает о способах борьбы с гололедом и вибрацией проводов.
16. Разрабатывает перечень работ по предотвращению аварий и ликвидации их последствий.
Результат обучения: 3) Организовать наладочные работы.
Критерии оценки:
1. Знает способы регулирования параметров технологического процесса оборудования.
2. Объясняет способы проведения наладки и регулирования режима работы оборудования.
3. Готовит приспособления и инструменты для наладки.

1. Электрқызмет құрылымын сипатын.
2. Пайдалану персоналы міндеттерін белгілейді.
3. Электршаруашылыққа жауаптыларды атап өту және олардың міндеттерін белгілейді.
4. ҚТ ережелерін сақтауды қамтамасыз етеді, электр тоғы ұрған кезде алғашқы көмек көрсетеді.
5. Электржабдықтарын пайдалану ережелерін бұзуды есепке алу және зерттеу тәртібін біледі.
6. Кернеуі алынып отындалатын жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуші ұйымдастыру шарасын өткізу тәртібін біледі.
7. Жұмысты орындау алдында нұсқаулықты өткізеді.
8. Техникалық пайдалану ережесін сақтау және қауіпсіздік техникасы ережесіне бақылау жүргізеді.
9. Жұмыстың аяқталуын ресімдейді.
10. Кернеуі алынып орындалатын жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуші техникалық шараны орындау.
11. Жұмыс орнын (электршеберхана) тұлқұжатын тағайындауды түсіндіреді.
12. Бас тарту бланкін толтырады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Қолданыстағы қондырғы беріктігін көтеру бойынша қызметті ұйымдастыру және оны жаңарту.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрқондырғыда жермелеу және нольдеу әрекеті қағидатын және тағайындалуын біледі.
2. Қосалқы станция және тарату қондырғысына жермелеуді сақтау және есепке алу ережесін түсіндіреді.
3. Жермелеуші қондырғыға деген талаптарын санамалап берді.
4. Кәсіпорын цехтарында жермелеуші қондырғыны есептеуді жүргізеді.
5. Электрқондырғыда жермелеуші қондырғының есебін жүргізу.
6. Ауыспалы жермелеуді қоса салу және алып тастау тәртібін біледі.
7. Релейлік қорғанышқа деген негізгі талаптарды береді.
8. Релейлік қорғаныш сызбасындағы реле түр-түрінің әрекет қағидаты мен құрылымын түсіндіреді.
9. Реленің түр-түрлі жұмысын зерттеуді жүргізеді.
10. Электрқуатын есептеу және бақылау негізгі талаптарын сипаттайды.
11. Қорды автоматы қосу (ҚАҚ) сызбасын сынауды жүргізу, автоматтық қайталап қосу (АҚҚ), жиілігіне қарай автоматтық жүктеме (ЖАЖ) және тоқ (ТАЖ).
12. Ғимарат пен имаратты найзағайдан қорғау және қайта кернеуден қорғанышты таңайындау туралы біледі.
13. Ғимаратты (имаратты) найзағайдан қорғауды есептеу.
14. Электртотығынан жерасты имараттарын қорғау әрекетін қағидатын түсіндіреді.
15. Тайғанақ және жетек дірілімен күресу тәсілдері туралы хабарлайды.
16. Апаттың алдын алу жұмысы тізімін әзірлейді және салдарын жояды.
Оқытудың нәтижесі: 3)Баптау жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықтардың технологиялық үрдісі көрсеткіштерін реттеу тәсілдері туралы хабарлайды.
2. Жабдықтың жұмыс кестесін реттеу және басптауды жүргізу тәсілдерін түсіндіреді.
3. Баптау үшін айлабұйым мен сайманды даярлайды.

4. Знает виды испытаний оборудования после наладки.
5. Объясняет способы проверки и наладки систем возбуждения синхронных машин.
6. Объясняет способы проверки и наладки электрических машин переменного тока.
7. Объясняет способы проверки и наладки машин постоянного тока.
8. Объясняет способы проверки и наладки измерительных трансформаторов.
Результат обучения 4) Разработать мероприятия по повышению экономической эффективности и модернизации.
Критерии оценки
1. Выбирает схему и напряжение для внутризаводского электроснабжения.
2. Перечисляет показатели качества электроэнергии.
3. Проводит технико-экономический расчет выбора системы электроснабжения цеха.
4. Строит схему электроснабжения по расчетным данным.
5. Составляет смету затрат на приобретение и монтаж электрооборудования.
6. Рассчитывает годовой фонд заработной платы.
7. Рассчитывает годовой расход электроэнергии на оборудование.
8. Рассчитывает средства на содержание и эксплуатацию электрооборудования.
9. Рассчитывает технико-экономические показатели при модернизации оборудования.
10. Оформляет документы на получение материальных ценностей с цеховых складов.
11. Выполняет нормирование расхода материала.
12. Предлагает мероприятия по изучению передового опыта отечественного и зарубежного опыта эксплуатационного и ремонтного обслуживания оборудования и его внедрения.
13. Проводит мероприятия по увеличению сроков службы оборудования, сокращению его простоев и повышению сменности, снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению его качества.
Результат обучения Д) Выполнить курсовую работу "Расчет технико-экономических показателей при внедрении нового оборудования".
Критерии оценки
1. Выполняет расчет сметной стоимости капитальных затрат при внедрении оборудования.
2. Выполняет расчет списочного состава и фонда заработной платы основных работников.
3. Выполняет расчет фонда заработной платы.
4. Выполняет расчет затрат на эксплуатацию и содержание оборудования.
5. Выполняет расчет цеховых расходов.
6. Выполняет калькуляцию себестоимости затрат на оборудование.
7. Выполняет расчет коэффициента эффективности и срока окупаемости оборудования.
Результат обучения: 6) Выполнить дипломный проект.
Критерии оценки:
1. Описывает технологический процесс цеха и производства в целом.
2. Составляет технологическую характеристику оборудования.
3. Проводит расчет мощности и выбор электродвигателя оборудования.
4. Строит механические характеристики выбранного двигателя.
5. Строит нагрузочные диаграммы электродвигателя.
6. Производит выбор оборудования.
7. Проводит расчет электрического освещения цеха.

4. Баптаудан соң жабдықтарды сынау түрлері туралы хабарлайды.
5. Синхрон машинаны қоздыру жүйесін тексеру және баптау тәсілдерін түсіндіреді.
6. Айнымалы тоқ электр машинаны тексеру және баптау тәсілдерін түсіндіреді.
7. Тұрақты тоқты машинаны тексеру және баптау тәсілдерін түсіндіреді.
8. Өлшеуіш трансформат орын тексеру және басптау тәсілдерін түсіндіреді.
Оқу нәтижесі Г) Экономикалық тиімділікті және жаңартуды көтеру бойынша шараларды әзірлеу.
Бағалау критерийлері
1. Зауытішіндегі электржабдықтар үшін сызба мен кернеуді таңдау.
2. Электрқуаты сапасы көрсеткіштерін санамалайды.
3. Цехты электржабдықтары жүйесін таңдаудың техникалық-экономикалық есептеуді жүргізеді.
4. Есептеу деректері бойынша электрмен қамтамасыз ету сызбасын құрастыру.
5. Электржабдықтарын сатып алу және жинақтауға шығын сметасын құрастыру.
6. Жалақы жылдық қорын есептейді.
7. Жабдықтың электрқуаты жылдық шығынын есептейді.
8. Электржабдықтар мазмұны мен пайдалану құралын есептейді.
9. Жабдықты жаңарту кезіндегі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
10. Цех қоймасында материалдық құндылықтарды алу үшін құжаттарды ресімдейді.
11. Материалдың шығынын қалыптауды орындайды.
12. Жабдықтарды пайдалану және жөндеу қызметін көрсету еліміздің және шет елдің озық тәжірибелерін зерттеу және енгізу шараларын ұсынады.
13. Жабдықтың қызмет мерзімін ұлғайту бойынша, тұру уақытын қысқарту және алмасуын көбейту, еңбек жұмсалуын және жөндеу өзіндік құнын азайту, оның сапасын жақсарту шараларын өткізеді.
Оқу нәтижесі Д) "Жаңа жабдықты енгізген кездегі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді енгізуді есептеу" курстық жұмысын орындау.
Бағалау критерийлері
1. Жабдықты ендіру кезіндегі капиталдық шығын сметалық құнын есептеуді орындайды.
2. Негізгі қызметкер жалақы қоры мен тізімдік құрамын есептеуді орындайды.
3. ИТҚ жалақысының қорын есептейді.
4. Жабдықты пайдалану және ұстауға кеткен шығынды есептейді.
5. Цех шығындарын есептеуді орындайды.
6. Жабдыққа кеткен шығынның өзіндік құны калькуляциясын орындайды.
7. Жабдықтың өз құнын шығару мерзімі мен тиімділік коэфициентін есептеуді орындайды.
Оқу нәтижесі: Е) Дипломдық жобаны орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Цех және толықтай өндірістің технологиялық үрдісін сипаттайды.
2. Жабдықтың технологиялық сипаттамасын құрастырады.
3. Қуатты есептейді және жабдық электрқозғалтқышын таңдайды.
4. Таңдаған қозғалтқыштың механикалық сипаттамасын құрастырады.
5. Электрқозғалтқыштың тиеу диаграммасын құрастырады.
6. Жабдықтың таңдауды жүзеге асырады.
7. Цехтың электермен жарықтануын есептейді.

8. Проводит экономический расчет, определяет экономическую эффективность от внедрения нового оборудования.
9. Рассматривает мероприятия по ТБ при эксплуатации данного оборудования и пожаробезопасность в цехе.
10. Выполняет чертежи с использованием графических редакторов согласно расчетной части.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Цель: Сформировать представление о технологии производства и структуре предприятия в целом. Ознакомить с трудовыми функциями электромонтера и электромеханика. Воспитывать ответственное отношение к соблюдению правил техники безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Краткий обзор практики: Данный модуль дает представление обучающимся о структуре предприятия, организации мероприятий по техники безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
знакомит с технологией производства и с основным оборудование производственных цехов. позволяет получить представления о будущей специальности.
Результат обучения: 1) Классифицировать виды инструктажа по технике безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные виды инструктажей по технике безопасности.
2. Классифицирует основные виды инструктажей по противопожарной безопасности.
3. Перечисляет основные требования производственной санитарии.
4. Классифицирует помещения по условиям окружающей среды, степени опасности поражения людей электрическим током, степени пожаро- и взрывоопасности.
5. Отвечает на вопросы по промышленной безопасности.
6. Знает маршрут передвижения по территории предприятия.
7. Знает структуру административно-бытового комплекса, правила внутреннего распорядка.
Результат обучения: 2) Описывать методы организации производственного процесса в первичных звеньях производственной структуры.
Критерии оценки:
1. Перечисляет функции основных подразделений предприятия.
2. Описывает систему взаимосвязей конкретного подразделения.
3. Объясняет специфику выбранной профессии.
4. Формулирует должностные обязанности электромеханика.
5. Осознает необходимость углубленного изучения общепрофессиональных и специальных дисциплин.
Результат обучения: 3) Описывать технологию производства каждого участка и предприятия в целом.
Критерии оценки
1. Знает назначение производственного участка в производственном процессе предприятия.
2. ДаҰт технологическую характеристику каждого производственного участка.
3. Объясняет специфику условий труда каждого производственного участка.
ПП 02. Профессиональная практика на приобретение рабочей профессии "электромонтер"
Цель: Закрепить знания по безопасному производству монтажных, эксплуатационных и ремонтных работ в электроустановках; способствовать развитию логического, технического мышления при обнаружении неисправностей в работе электрооборудования и их устранении; привить навыки проведения осмотра, проверки, составления дефектной ведомости, ремонта схем управления электрооборудования,
электрического освещения и пуско-регулирующей аппаратуры; развивать навык использования слесарно-монтажного инструмента и измерительных приборов.
Краткий обзор практики: Данный практика на приобретение рабочей профессии электромонтер дает представление обучающимся о структуре предприятия, организации работы электрослужбы, должностных обязанностях электромонтера, ответственности за выполнение правил техники эксплуатации и правил техники безопасности;способствует закреплению теоретических знаний и получению навыков выполнения монтажных, эксплуатационных и ремонтных работ в осветительных установках, подстанциях и распределительных устройствах, в электроприводах технологического оборудования в производственных условиях. Результатом прохождения практики является сдача экзамена на II группу допуска по электробезопасности и получение квалификации "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Результат обучения: 1) Владеть навыками безопасного проведения работ.
Критерии оценки:

8. Экономикалық есеп жүргізеді, жаңа жабдықты енгізуден экономикалық тиімділікті анықтайды.
9. Аталмыш жабдықты пайдалану кезінде ҚТ шараларын қарастырады және цехтағы өрт қауіпсіздігін тексереді.
10. Есептеу бөліміне сай графикалық редакторды қолданып сызбаны орындайды.
Кәсіби практика
КП 01 Оқу-таныстыру практика
Мақсаты: Өндіріс технологиясы және жалпы кәсіпорын құрылымы туралы өзқарасты қалыптастыру. Электрмонтер мен электрмеханик еңбек ету әрекеттерімен таныстыру. Қауіпсіздік техникасынының ережелерін, өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария ережелерін сақтауға жауапкершілік қатынасты тәрбиелеу.
Пән/модульге қысқаша сипаттама: Аталмыш модуль білім алушыларға кәсіпорын құрылымы, қауіпсіздік техникасы бойынша шараны ұйымдастыру, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша шараны ұйымдастыру туралы түсінік береді. Өндіріс технологиясымен таныстырады және өндірістік цех негізгі жабдықтарымен таныстарады. Болашақ мамандық туралы көзқарасты алуға мүмкіндік береді.
Оқытудың нәтижесі: 1) қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария бойынша нұсқаулық түрлерін топтастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық негізгі түрлерін топтастырады.
2. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық негізгі түрлерін топтастырады.
3. Өндірістік санитария негізгі талаптарын санамалайды.
4. Бөлмелерді қоршаған орта шарты, адамдардың электр тоғымен ұру қаупі дәрежесі, өрт- және жарылыс қаупіне қарай топтастырады.
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелерін шешеді.
6. Кәсіпорын аумағында жылжу бағдарын біледі.
7. Әкімшілік-тұрмыстық кешен құрылымы, іште жүру тәртібін біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)Өндірістік ұрылым бастапқы бөлімшесінде өндірістік үрдісті ұйымдастыру әдістерін сипаттайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорын негізгі бөлімшелерінің қызметін атап өтеді.
2. Нақты бөлімше өзара байланыс жүйесін сипаттайды.
3. Таңдаған мамандық ерекшелігін түсіндіреді.
4. Электрмеханик лауазымдық міндеттерін қалыптастырады.
5. Жаклпыкәсіби және арнайы пәндерді тереңінен зерттеу қажеттілігін түсінеді.
Оқытудың нәтижесі: 3)Әр учаске және толықтай цехтың өндірістік технологиясын сипаттайды.
Бағалау критерийлері
1. Кәсіпорын өндірістік үрдісінде өндірістік әр учаскедегі жұмсалу мақсатын сипаттайды.
2. Әр өндірістік учаскенің технологиялық сппаттамасын береді.
3. Әр өндірістік учаске еңбек шарты ерекшелігін түсіндіреді.
КП 02 Жұмысшы біліктілігін алу үшін өндірісітк практика
111504 2 – Электржабдықты жөндеу және қызмет көрсету электрмонтері жұмыс мамандығын
алуға арналған кәсіби тәжірибе
Мақсаты: Өнеркәсіптік кәсіпорын негізгі және қосалқы жабдықтарын жөндеу және технологиялық қызмет көрсетеді, тексеруді ұйымдастыру және өткізуді игереді. Электржабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету құжаттарын ресімдеу білігі мен дағдысын қалыптастыру.
Тәжірибеге қысқаша шолу: технологиялық тәжірибе өткізу барысында білім алушылар электрқондырғыдағы пайдалану және жөндеу жұмысын жүргізу дағдыларын жетілдіреді. Пайдалану және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру дағдысын игереді, ұйымдажәне техникалық шараларды орындайды, кернеуі алынған кезде орындалатын жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етеді. Электрқауіпсіздік ІІІ топта рұқсат алған емтиханнан өткен білалушы тәжірибеден өтті деген нәтиже болады.
Оқу нәтижесі: 1)қауіпсіз жұмыс жүргізу дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды инструктажей.
2. Отвечает на вопросы по промышленной безопасности.
3. Знает маршрут передвижения по территории предприятия.
4. Знает структурную схему участков эксплуатации и обслуживания электрооборудования по цеху.
5. Знает должностные обязанности электромонтера, ответственность и надзор за выполнением правил техники эксплуатации и правил техники безопасности.
5. Объясняет назначение паспорта рабочего места (электромастерской).
6. Знает материал на II группу допуска по электробезопасности.
Результат обучения: 2) Владеть навыками монтажных работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении монтажных работ.
2. Оказывает первую помощь пострадавшим.
3. Организовывает рабочее место.
4. Производит прокладку проводов в стальных и пластмассовых трубах, в лотках и коробах.
5. Производит монтаж групповых осветительных щитков и светильников.
6. Производит монтаж защитного заземления.
7. Производит монтаж кабельных концевых заделок и концевых соединительных муфт.
8. Участвует в монтаже подстанций, комплектных распределительных устройств.
9. Выполняет в соответствии с правилами такелажные работы по установке оборудования подстанций и распределительных устройств.
10. Выполняет монтаж и сборку силовых трансформаторов.
11. Производит монтаж заземляющих устройств, изоляторов и ошиновки.
12. Участвует в монтаже троллеев и электропроводки.
13. Выполняет монтаж электрических машин и аппаратов.
Результат обучения В) Владеть навыками эксплуатации электрических внутрицеховых сетей и осветительных электроустановок.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении эксплуатационных работ.
2. Оказывает первую помощь при поражении электрическим током.
3. Проводит осмотр внутрицеховых электросетей.
4. Выполняет замену неисправных изоляторов, выключателей, розеток, закрепление электропроводки, восстановление электросети в местах ее обрывов, смену автоматов и предохранителей.
5. Проводит наружный осмотр кабелей и выполняет паспортизацию кабелей.
6. Контролирует нагрузку кабельных линий с помощью измерительных приборов.
7. Обнаруживает повреждения на участке внутрицеховой сети напряжением до 1000В.
8. Устраняет повреждения шинопровода.
9. Производит ремонт электрооборудования силовых и осветительных распределительных пунктов сетей и установок.
10. Устраняет повреждения кабельных линий: восстановление изоляции, ремонт концевых заделок и замена соединительных и концевых муфт.
Результат обучения 4) Владеть навыками ремонтных работ на трансформаторных подстанциях.
Критерии оценки:

1. Нұсқаулық түрлерін біледі.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселесіне жауап береді.
3. Кәсіпорын аумағында жылжу бағдарын біледі.
4. Пайдалану учаскесі құрылымдық сызбасын және цехтағы электр жабдыққа қызмет көрсетуді біледі.
5. Электрмонтер лауазымдық міндетін біледі, ПТЕ және ҚТЕ ережелері орындалуын бақылау әрі жауапкершілік.
6. Жұмыс орны (электршеберхана) төлқұжатының маңызын түсіндіреді.
7. Электрқауіпсіздік ІІ тобына рұқсат етілген материалды біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)жинақтау жұмысы дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жинақтау жұмысын орындауда ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Жарақаттанғандарға алғашқы көмек көрсетеді.
3. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
4. Пластмасса және болат құбырда, науа мен қорапта сымдарды төсейді.
5. Жарық түсіру қалқаншасы мен шамдардың тобын жинақтайды.
6. Қорғаныш жермелеуді жинақтайды.
7. Ұшты Кабельді тұйықтама және қосатын жалғастырғыш ұшын жинақтайды.
8. Кешенді бөлу қондырғысын, қосалқы станцияны жинақтауға қатысады.
9. Ережеге сай қосалқы станция және тарату қондырғысы жабдықтарын орнату бойынша такелаж жұмыстарын орындайды.
10. Күштік трансформатор жинақтау және жинауын орындайды.
11. Жермелеу қондырғы, оқшаулағыш пен шанақтауышты жинақтайды.
12. Троллей мен эелетржетекті жинақтауға қатысады.
13. Электр машина мен аппараты жинақтайды.
Оқу нәтижесі 2)цехішілік желі мен жарық түсіру электрлік қондырғыны пайдалану дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Пайдалану жұмыстарын орындауда ҚТ ережелерін сақтайды.
2. Электр тоғы ұрған кезде алғашқы көмек көрсетеді.
3. Цехішілік электржеліге тексеріс жасайды.
4. Оқшаулағыш, қосқыш, розетка, электржеліні бекіту, үзілген жерінде электржеліні қалпына келтіру, автомат пен сақтандырғышты ауыстыруды орындайды.
5. Кабелььге сырттай бақылау жасайды және Кабельдің төлқұжатын орындайды.
6. Өлшеуіш аспаптармен Кабельдік желінің жүктемесін бақылайды.
7. Кернеуі 1000В дейін цехішілік учаскеде ауытқуларды табады.
8. Шанақжелідегі бұзылуларды жояды.
9. Желі мен қондырғы күштік және жарық түсіру тарату пінкттерінде электржабдықтарға жөндеу жүргізеді.
10. Кабельдік желі бүлінгенін жояды: оқшаулауын қалпына келтіреді, ұштық бекітпені жөндейді және қосу және ұштық жалғастырғышты ауыстырады.
Оқу нәтижесі 3) Трансформаторлық қосалқы станцияадағы жөндеу жұмыстарының дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:

1. Производит разборку трансформаторов 1 габарита и ремонт обмоток и магнитопровода.
2. Производит несложный ремонт выводов, бака, расширителя, выхлопной трубы, крышки маслоуказателя и переключателя напряжений.
3. Устраняет незначительные повреждения в сварочных трансформаторах.
4. Производит ревизию оборудования распределительных устройств.
5. Производит ревизию выключателей нагрузки.
6. Читает схемы электроснабжения.
7. Характеризует аппаратуру масляного хозяйства.
8. Выполняет замену измерительных трансформаторов с соблюдением правил техники безопасности.
9. Производит ремонт распределительных устройств, стационарных камер одностороннего обслуживания.
Результат обучения 5) Владеть навыками эксплуатации электроприводов и пускорегулирующей аппаратуры.
Критерии оценки
1. Устанавливает по паспорту основные параметры электродвигателя.
2. Очищает от пыли и грязи, осматривает двигатель, проверяет станину и подшипниковые щиты на отсутствие трещин и зачищает места, покрытые коррозией.
3. Производит разборку, проверку целостности обмоток; измерение сопротивления изоляции обмоток между фазами и между фазами и корпусом; проверку обмотки на отсутствие межвиткового замыкания.
4. Заменяет подшипники качения и проверил на отсутствие заедания и задевание ротора о статор.
5. Заменяет крепежные изделия, изношенные щетки.
6. Производит ревизию и ремонт контактных соединений; обследует контактные поверхности коллектора; осуществляет балансировку якоря.
7. Осматривает и производит ремонт выводов двигателя; проверяет состояние щеток, контактных колец, пускового реостата и соединительных проводов (в двигателе с фазным ротором); проверяет смазку в подшипниках.
8. Производит техническое обслуживание и текущий ремонт щеточно-коллекторного узла.
9. Проверяет затяжку крепежных деталей, крепления к фундаменту или рабочей машины, плотность посадки шкива, полумуфты или звездочки; проверяет заземление.
10. Собирает схему и выполняет пуск и остановку электродвигателя.
11. Собирает электродвигатель, проверяет зазор между статором и ротором; проводит проверку свободного вращения ротора в обе стороны, окрашивает корпус.
12. Проводит анализ причин повреждений пускорегулирующей аппаратуры.
13. Производит ремонт и регулировку контактов и механических деталей контактора.
14. Выполняет ремонт и испытание изоляционных частей, дугогасительных камер, катушек-контакторов и магнитных пускателей, рубильников и реостатов.
15. Объясняет условия работы общепромышленного оборудования.
ПП 03 Технологическая (преддипломная) практика
Цель: Освоить организацию и проведение ревизии, технологического обслуживания и ремонта основного и вспомогательного оборудования промышленных предприятий. Сформировать умения и навыки оформления документации на ремонт и техническое обслуживание электрооборудования.
Краткий обзор практики: В ходе проведения технологической практики обучающиеся совершенствует навыки проведения эксплуатационных и ремонтных работ в электроустановках. Осваивают навыки организации эксплуатационных и ремонтных работ, выполняют организационные и технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения. Результатом прохождения практики является сдача экзамена на III группу допуска по электробезопасности.
Цель: Обобщить и совершенствовать навыки по специальности; развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием. Изучить в рабочем процессе работу мастера энергетической службы. Ознакомить со структурой отдела главного энергетика, задачами энергослужбы. Приобрести навыки организаторской работы. Собрать и систематизировать материал для выполнения дипломного проекта.
Краткий обзор практики: Данная практика знакомит с технологической и оперативной документацией, технологическими картами, актами сдачи - приемки на ремонт технологического оборудования и машин, готовой продукции, сменными заданиями, требованиями по организации рабочих мест.
Результат обучения: 1) Владеть навыками безопасного проведения работ
Критерии оценки:

1. 1 габариттік трансформаторды бұзады және орама мен магнитжеліні жөндейді.
2. Шығару, бак, кеңейткіш, газы шығару түтігі, майкөрсеткіш қақпағы мен кернеудіқосыпайырғышқа қиын емес жөндеу жүргізеді.
3. Пісіру трансформаторындағы аздаған бұзылуларды жояды.
4. Бөлу қондырғысы жабдықтарына ексеру жасайды.
5. Жүктемені сөндіргішке тексеру жасайды.
6. Электрмен қамту сызбасын оқиды.
7. Май шаруашылығы аппаратурасын сипаттайды.
8. ережелерін сақтап өлшеуіш трансформаторын ауыстырады.
9. Бір жақты қызмет көрсетуші тарату құрылғыстационарлық камераға жөндеу жасайды.
Оқу нәтижесі 4) Электржетек пен қосудыреттеуші аппраратты пайдалану дағдыларын игеру.
Бағалау критерийлері
1. Электрқозғалтқыш негізгі көрсеткіштерінің тұлқұжатын орнатады.
2. Қозғалтқышты қарайды, шаң мен тозаңнан тазалайды, тұғыр мен мойнтірек қалқаншасында жарықбар/жоғын тексереді де, тоты бар жерлерді тазартады.
3. Ораманың тұтастығын тексереді, бұзады; фаза мен қаңқа және фаза арасындағы орамның оқшаулану қарсыластығын өлшейді; иірімарасындағы тұйықталудың жоқтығына көз жеткізіп орамды тексереді.
4. Тербелі мойынтірегін ауыстырады және қажалудың жоқтығын анықтайды және ротор мен сатордыңбір біріне тимегеніне көз жеткізеді.
5. Бекіту бұйымдарын, тозығы жеткен щетканы ауыстырады.
6. Байланыс қосылыстарын жөндейді және тексереді; коллектордың байланысты беттерін ерттейді; зәкірге теңгерім жасайды.
7. Қозғалтқыш шығарымын қарастырады және жөндеу жасайды; щетка, байланыс сақиналары, қосу репостер және қосу сымдарын (фазалық роторлы қозғалтқышта) тексереді; мойынтрек майлануын тексереді.
8. Щеткалық коллекторлық буынға техникалық қызмет көрсетеді және ағымдағы жөндеуден өткізеді.
9. Бекіту тетіктерін тартады, іргетасқа не жұмыс машинасына бекігенін, тегершік тығыз отырғызылуын, жартылай жалғастырғыш немесе жұлдызшаны тексереді; жермелеуді тексереді.
10. Электрқозғалтқышты қосу және тоқтануды орындайды және сызбаны жинайды.
11. Электрқозғалтқышты жинайды, статор мен ротор арасындағы саңылауды тексереді; екі жаққа ротордың еркін айналуын тексереді, конусты бояйды.
12. Қосудыреттеуіш аппаратураның бұзылу себебіне сараптама жасайды.
13. Байланысты жөндейді және реттейді, байланыстың механикалық тетіктерін реттейді.
14. Оқшаулауыш бөлшек, доғаныбасушы камера, катушка-байланыс және магнит қосқыш, айырғыш пен реостаты жөндейді және сынайды.
15. Жалпыкәсіпорындық жабдықтар жұмыс шартын түсіндіреді.
КП 03
Технологиялық (диплом алдында-ғы) практика
Біліктілік: 1115063 – Электрмеханик
Мақсаты: Өнеркәсіптік кәсіпорын негізгі және қосалқы жабдықтарын жөндеу және технологиялық қызмет көрсетеді, тексеруді ұйымдастыру және өткізуді игереді. Электржабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету құжаттарын ресімдеу білігі мен дағдысын қалыптастыру.
Тәжірибеге қысқаша шолу: технологиялық тәжірибе өткізу барысында білім алушылар электрқондырғыдағы пайдалану және жөндеу жұмысын жүргізу дағдыларын жетілдіреді. Пайдалану және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру дағдысын игереді, ұйымдажәне техникалық шараларды орындайды, кернеуі алынған кезде орындалатын жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етеді. Электрқауіпсіздік топта рұқсат алған емтиханнан өткен білалушы тәжірибеден өтті деген нәтиже болады.
Оқытудың нәтижесі: 1) Жұмысты қауіпсіз өткізу дағдыларын игереді
Бағалау өлшемдері:

1. Знает назначение участка в производственном процессе предприятия.
2. Знает основные вопросы планирования.
3. Оформляет документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования.
4. Оформляет и закрывает наряд на выполнение работы.
5. Проводит инструктаж на рабочем месте.
6. Организует безопасные условия работы на электроустановках.
7. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
8. Характеризует виды инструктажей.
9. Отвечает на вопросы по промышленной безопасности.
10. Рассказывает маршрут передвижения по территории предприятия.
11. Объясняет структурную схему участков эксплуатации и обслуживания электрооборудования по цеху.
12. Знает должностные обязанности электромеханика, ответственность и надзор за выполнением правил технической эксплуатации.
13. Разрабатывает паспорт рабочего места (электромастерской). Обозначает риски при выполнении работ.
14. Излагает мероприятия по улучшению безопасности труда.
15. Составляет технологическую схему производства.
16. Контролирует соблюдение режима работы.
17. Рассказывает содержание инструкций по техническому обслуживанию электрооборудования на данной промышленной площадке предприятия.
18. Объясняет порядок учета и расследования аварий.
19. Выполняет анализ причин несчастных случаев, заболеваний, аварий.
20. Составляет акт о несчастном случае.
21. Знает материал на III группу допуска по электробезопасности.
Результат обучения: 2) Проводить ревизию и ремонт сети наружного освещения.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности, умеет оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
2. Организовывает рабочее место.
3. Проводит ревизию состояния сети наружного освещения.
4. Обнаруживает неисправности в сетях наружного освещения и устраняет их.
5. Производит включение сети наружного освещения под напряжение.
6. Производит монтаж блока автоматического управления наружного освещения объекта.
Результат обучения: 4) Организовать эксплуатацию и ремонт электрооборудования подстанций и распределительных устройств.
Критерии оценки
1. Проводит организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ.
2. Проводит технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения.
3. Читает схему электроснабжения.
4. Рассказывает алгоритм проведения оперативных переключений.
5. Проводит ревизию переключающего устройства трансформатора.
6. Проводит ревизию комплектных распределительных устройств напряжением до 1000 В.
7. Проводит ревизию ячейки КРУ-10 кВ.
8. Проводит ревизию трехфазного полупроводникового выпрямителя мощность до 20 квт.

1. Кәсіпорын өндірістік үрдісіндегі учаенің жұмыс бағытын біледі.
2. Жобалаудың негізгі мәселелерін біледі.
3. Жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету құжаттарын ресімдейді.
4. Орындалған жұмыстарды ресімдейді және нарядты жабады.
5. Жұмыс орнында нұсқаулық жасайды.
6. Электрқондырғыда жұмысқа қауіпсіз жағдай жасайды.
7. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы ресімдейді.
8. Нұсқаулықтың түрлерін сипаттайды.
9. Өнеркәсіптік қауіпсіздік сұрақтарына жауап береді.
10. Кәсіпорын аймағында жылжу бағдарын көрсетеді.
11. Цехтағы электржабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету құрылымдық сызбасын түсіндіреді.
12. Электрмеханика лауазымдық қызметін біледі ережелерін орындауға жауапты әрі бақылау жасайды.
13. Жұмыс орны (электршеберхана) төлқұжатын әзірлейді. Жұмысты орындау кезінде қатерлерді белгілеп қояды.
14. Еңбек қауіпсіздігін жақсарту бойынша шараларды сипаттайды.
15. Өндірістің технологиялық сызбасын құрастырады.
16. Жұмыс кестесінің сақталуын бақылайды.
17. Электржабдықтардың кәсіпорынның аталмыш өнеркәсіптік алаңында техникалық қызмет көрсетілуі нұсқаулығының мазмұнын ашады.
18. Апатты есепке алу тәртібі мен зерттеуді түсіндіреді.
19. Қайғылы оқиға, ауру, апаттың себептерінесараптама жасайды.
20. Қайғылы оқиға жайлы акт жасайды.
21. Электр қауіпсіздік рұқсат ету топ материалын біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2)Сырттағы жарық желісіне тексеріс жасау және жөндеу жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. ҚТ ережелерін сақтау, электр тоғы ұрған адамға алғашқы көмек көрсете алу.
2. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
3. Сыртта жарық беру желісінің қалпына тексеріс жүргізу.
4. Сыртта жарық беру желісіндегі бұзылуларды анықтайды және оларды жояды.
5. Кернеумен сырта жарық беру желісінің қосылуын басқарады.
6. Нысан сырттан жарық беру автоматтық басқару бірікпесін жинақтайды.
Оқу нәтижесі: С) Қосалқы станция әне тарату қондырғысын пайдалану және жөндеуді ұйымдастыру
Бағалау критерийлері
1. Жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз етуші ұйымдастыру шараларын өткізу.
2. Кернеу алынып орындалатын жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз етуші техникалық шара жүргізеді.
3. Электрмен қамтамасыз ету сызбасын оқиды
4. Оперативтік қосу/айыруды үргізу алгоритмін түсіндіреді.
5. Трансформатор қосу-айыру қондырғысын тексереді.
6. Кернеуі 1000 В дейінгі тарату қондырғысының кешеніне тексеріс ұйымдастырады
7. КРУ-10 кВ ұяшығына тексеріс жүргізеді.
8. Қуаты 20 квт дейінгі үшфазалық жартылайөткізгіштік түзеткішке тексеріс жүргізіледі.

9. Проводит ревизию воздушных линий электропередач.
Результат обучения: 5) Организовать эксплуатацию и ремонт электроприводов.
Критерии оценки
1. Проводит организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ.
2. Проводит технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ, выполняемых со снятием напряжения.
3. Читает схему электроснабжения.
4. Рассказывает алгоритм проведения оперативных переключений.
5. Проводит ревизию переключающего устройства трансформатора.
6. Проводит ревизию комплектных распределительных устройств напряжением до 1000 В.
7. Проводит ревизию ячейки распределительного устройства -10 киловольт.
8. Проводит ревизию трехфазного полупроводникового выпрямителя мощность до 20 киловольт.
9. Проводит ревизию воздушных линий электропередач.
Результат обучения 6) Организовать мероприятия по защите, приемке и наладке электрооборудования.
Критерии оценки
1. Определяет меры и средства защиты от поражения электрическим током при выполнении испытаний и наладки.
2. Выполняет анализ работы приборов релейной защиты и автоматики.
3. Устраняет неполадки в работе приборов релейной защиты и автоматики.
4. Проводит проверку и испытания заземляющих устройств.
5. Определяет состояние изоляции токоведущих частей.
6. Проводит испытание изоляции повышенным напряжением.
7. Выполняет проверку соответствия установленного оборудования схеме.
8. Производит монтаж и наладку защиты трехфазного асинхронного двигателя.
9. Выполняет осмотр и проверку соответствия смонтированных проводов и кабелей (марка, материал, сечение и др.) проекту и действующим правилам.
10. Выполняет проверку наличия и правильности маркировки на оконцевателях проводов и жил кабелей, клеммниках, выводах аппаратов.
11. Выполняет проверку качества монтажа (надежности контактных соединений, укладки проводов на панелях, прокладки кабеля и т.п.)
12. Выполняет проверку схем электрических цепей под напряжением.
13. Проводит проверку и испытание аппаратуры высокого напряжения.
14. Проводит проверку и испытания изоляторов и вводов.
15. Проводит проверку и испытания изоляции коммутационных аппаратов и ошиновки распределительных устройств
16. Проводит проверку и наладку приводов вакуумных выключателей.
17. Проводит проверку и испытание силовых трансформаторов и автотрансформаторов.
18. Выполняет доливку масла в оборудование, подтяжка и зачистка контактов, смена неисправных предохранителей, ремонт маслоуказательных стекол и другие аналогичные работы.
19. Выполняет проверку полярности и групп соединения обмоток силовых трансформаторов.

9. Электрберіліс әуе желілеріне тексеріс жүргізіледі.
Оқу нәтижесі: Д) Электржетектерін пайдалану және жөндеуді ұйымдастыру.
Бағалау критерийлері
1. Жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуші ұйымдастыру шараларын өткізеді.
2. Кернеу алынып орындалатын жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз етуші техникалық шара жүргізеді.
3. Электрмен қамтамасыз ету сызбасын оқиды
4. Оперативтік қосу/айыруды үргізу алгоритмін түсіндіреді.
5. Трансформатор қосу-айыру қондырғысын тексереді.
6. Кернеуі 1000 В дейінгі тарату қондырғысының кешеніне тексеріс ұйымдастырады
7. КРУ-10 кВ ұяшығына тексеріс жүргізеді.
8. Қуаты 20 квт дейінгі үшфазалық жартылайөткізгіштік түзеткішке тексеріс жүргізіледі.
9. Электрберіліс әуе желілеріне тексеріс жүргізіледі.
Оқу нәтижесі Е) Электржабдықтарды қорғау, қабылдау және баптау шараларын ұйымдастыру
Бағалау критерийлері
1. Сынақ пен баптауды орындау барысында электр тоғы ұруынан қорғаныш шаралары мен құралдарын анықтайды.
2. Релейлік қорғаныш және автоматика аспаптары жұмысын сараптауды орындайды.
3. Релейлік қорғаныш және автоматика аспаптары жұмысындағы ақаулардың орнын толтырады.
4. Жермелеуші қондырғыны тексереді және сынайды.
5. Тоқжүргізуші бөліктің оқшаулану қалпын анықтайды.
6. Көтеріңкі кернеумен оқшаулауға сынақ жүргізеді.
7. Белгіленген үлгінің сызбаға сәйкестігін тексеруді орындайды.
8. Үшфазалық асинхрон қозғалтқышты жинақтау және қорғанышын баптауды орындайды.
9. Жоба және қолданыстағы ережелерге (марка, материал, қиысу және т.т.) жабыстырылған сым мен Кабельді қарау және тексеру ұйымдастыру.
10. Ұштаушы сым мен Кабель тармағының маркалануын және дұрыстығын, аппарат шығу тегін тексеруді орындау.
11. Жинақтау сапасын тексеруді орындайды (байланыс қосындысының беріктігін, панельдегі сымдарды салу, Кабельді төсеу және т.т.).
12. Кернеудегі электр тізбектерінің сызбасын тексеруді орындайды.
13. Жоғары кернеулі аппаратураны тексеру және сынауды жүргізу.
14. Оқшаулауыш пен қосуды тексеру және сынау.
15. Таратушы қондырғы коммутациялық аппараты мен шанақтарын тексеру және сынауды жүргізеді.
16. Ваккумдық айырғыш жетегін тексеру және баптауды жүргізеді.
17. Күштік трансформатор және автотрансформаторды тексеру және сынауды жүргізеді.
18. Жабдыққа майды толтырады, байланыстарды тартады тазартады, сақтандырғыштың ақауын түзетеді, майкөрсеткіш шыныны жөндейді және басқа дажұмысты жүргізеді.
19. Күштік трансформатор орам қосылыс тобы мен полюсі тексереді.

20. Осуществляет фазировку силовых трансформаторов.
21. Объясняет методику измерения сопротивления изоляции, коэффициента абсорбции и тангенса угла диэлектрических потерь в производственных условиях.
22. Производит наладку коммутационной аппаратуры низкого напряжения.
23. Проводит проверку и испытание силовых кабелей.
24. Проводит проверку и испытания электрических машин после капитального ремонта.
25. Осуществляет проверку заземления.
26. Проводит испытания электротехнических защитных средств.
27. Составляет электрические схемы и техническую документацию на электрооборудование.
Результат обучения: 1) Владеет навыками проектной деятельности.
Критерии оценки:
1. Рассказывает назначение участка в производственном процессе предприятия.
2. Определяет основные этапы планирования производства.
3. Разрабатывает технологическую карту на техническое обслуживание и ремонт электрооборудования.
4. Заполняет акт сдачи - приемки на ремонт электрооборудования производственного участка.
5. Распределяет работу согласно сменному заданию.
6. Проводит организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ.
7. Контролирует организацию рабочего места согласно требованиям техники безопасности.
8. Проводит технические мероприятия.
9. Контролирует: качество работ выполняемых электромонтерами; соблюдение технологии; выполнение правил по технике безопасности и пожарной безопасности при обслуживании электроустановок.
10. Проводит анализ имеющегося оборудования на моральный и технический износ.
11. Рассматривает возможность замены устаревшего оборудования на новое.
12. Рассчитывает экономическую эффективность от внедрения новой техники.
13. Проводит мероприятия по увеличению сроков службы электрооборудования, сокращению его простоев, снижению трудоҰмкости и себестоимости ремонта.
14. Составляет таблицу баланса рабочего времени оборудования.
15. Рассчитывает количество дней для проведения капитального ремонта оборудования.
16. Составляет сетевой график.
17. Составляет дефектные ведомости на узлы и детали, подлежащие ремонту.
18. Рассчитывает структуру ремонтного цикла.

20. Күштік трансформаторға фазировка жасайды.
21. Оқшаулауыш қарсыластығын өлшеу әдісін, өндірістік жағдайдағы диэлектрлік шығын тангенс бұрыш пен бсорбция коэфициентін түсіндіреді.
22. Кернеуі төмен коммутациялық аппаратураны баптайды.
23. Күштік кабельді тексереді және сынайды.
24. Капиталдық жөндеуденсоң электр машинасын тексереді және сынайды.
25. Жермелеуді тексереді.
26. Электртехникалық қорғаныш құралдарына сынақ жүргізеді.
27. Электржабдықтарына техникалық құжаттама менлектр сызбасын құрастырады.
Диплом алдындағы практика
Мақсаты: Мамандық бойынша дағдыларын жалпылау және жетілдіру; орташа арнаулы білімі бар мамандарға жүктелетін қызмет шегінде өндірістік жеке буынды басқару дағдыларын дамыту. Жұмыс үрдісінде эрнергетикалық қызмет шебері жұмысын зерделеу. Бас энергетик өлімінің құрылымы, эрегия қызметінің міндеттерімен таныстыру. Ұйымдастыру жұмысының дағдысын игеру, алу. Диплом жұмысын орындау үшін материал жинау және жүйелеу.
Тәжірибеге қысқаша шолу: Аталмыш тәжірибе технологиялық және оперативтік құжаттармен, техогиялық карта, технологиялық жабдық машинаны жөндеу тапсыру-қабылдау актісі, даяр өнім, ауыспалы тапсырма, жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарымен таныстырады.
Оқытудың нәтижесі: 1) Жобалау қызметінің дағдыларын игереді.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорын өндірістік үрдісіндегі учаскенің мақсатымен таныстырады.
2. Өндірісті жобалау негізгі кезеңдерін анықтайды.
3. Электржабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологиялық картасын әзірлейді.
4. Өндірістік учаске электржабдықтарынжөндеудің қабылдау-тапсыру актін толтырады.
5. Ауыспалы тапсырмаға сай жұмысты бөледі.
6. Жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз етуші ұйымдастыру шараларын өткізеді.
7. талаптарына сай жұмыс орнын ұйымдастыруды бақылайды.
8. Техникалық шаралар өткізеді.
9. Электрмонтер орындаған жұмыстың сапасын; технологияның сақталуын; электржабдықққа қызмет көрсету өрт қауіпсізідігі мен қауіпсіздік техникасы ережелерін орынды бақылайды.
10. Қолданыстағы жабдықтардморалдық әрі техникалық тозуына сараптама жасайды.
11. Ескірген жабдықтарды жаңаға айырбастау мүмкіндігін қарастырады.
12. Жаңа техниканы енгізуден түскен экономикалықімділікті есептейді.
13. Электржабдықтар қызметін ұлғайту, оның тұрып қалуын қысқарту, еңбек жұмсауды азайту және жөндеуге кеткен шығынды азайту шараларын жүргізеді.
14. Жабдықтың жұмыс уақыты балансы кестесін құрастырады.
15. Жабдыққа капиталдық жөндеу жүргізу күн санын есептейді.
16. Желілік кестені құрайды.
17. Жөндеуге кететін тетік пен буын ақау тізімдемесін құрастырады.
18. Жөндеу кезеңі құрылымын есептейді.

19. Составляет график работ на ремонтный цикл.
20. Участвует в корректировке инструкций по техническому обслуживанию электрооборудования на данной промышленной площадке предприятия
21. Предлагает мероприятия по улучшению условий труда и повышению безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Выполнять сбор материала для выполнения дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Знает технологический процесс цеха и производства в целом.
2. Составляет технологическую характеристику оборудования.
3. Характеризует режимы работы основного оборудования.
4. Анализирует существующие схемы управления заданного оборудования и предлагает мероприятия по ее модернизации.
5. Разрабатывает схему управления заданного оборудования с использованием новейшей аппаратуры управления.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 100
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям) Технологические машины и оборудование
Специальность:
1118000 – Оборудование предприятий питания торговли, и мясной промышленности
Квалификация:

19. Жөндеу кезеңінде кестесін құрастырады.
20. Кәсіпорынның аталмыш өнеркәсіптік алаңында электржабдыққа техникалық қызмет көрсету нұсқаулығын реттеуге қатысады.
21. Жұмыс орнындағы қауіпсіздікті көтеру және еңбек шартын жақсарту шараларын ұсынады.
Оқытудың нәтижесі: 2)Диплом жобасын орындау үшін материал жинастырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Цехтың және жалпы өндірістің технологиялық үрдісін біледі.
2. Жабдықтың технологиялық сипатын құрастырады.
3. Негізгі жабдық жұмыс кестесін сипаттайды.
4. Берілген жабдықты басқару бар сызбасын сараптайды және оны жаңарту бойынша шаралар ұсынады.
5. Басқарудың жаңашыл аппаратурасын қолданып берілген жабдықты басқару сызбасын әзірлейді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 100 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні: 1100000 Көлік (саласына қарай). Технологиялық машиналар мен жабдық
Мамандығы: 1118000 Тамақ, сауда және ет өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары

5. Знает о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе действующего законодательства.
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: различные сферы социальной жизни общества; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основные политологические понятия власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
разбираться в специфике социальных и политических процессов в Республике Казахстан.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 2) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
3. Применяет политологические и социологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 5. Иметь комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы
СЭМ 05. Основы экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы экономической теории; общие основы экономических систем; производство и обращение новой стоимости; система первичного распределения доходов; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками ведения офисной и документационной работы
ОПМ 01. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения требований, предъявляемых к оформлению документов, методике составления служебного письма.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следущее:
термины делопроизводства;
виды документов;
формирование документов;
оформление образцов документов;
грамотное заполнение деловых бумаг.
Результат обучения: 1) Знать требования, предъявляемые к оформлению документов.
Критерии оценки:
1.Знает документы, их назначение и способы документирования.
2.Знает структуру и правила оформления документов.
3.Владеет навыками составления служебных документов.
4. Знает классификацию документов и правила организации документооборота.
Результат обучения: 2) Составлять и оформлять документацию на государственном языке в соответствии с установленными требованиями.
Критерии оценки:
1.Знает правила оформления реквизитов различных документов на государственном языке.
2.Владеет навыками делового письма.
3.Владеет специальной терминологией на государственном языке.
БК 7. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 02. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые определения масштаба, применения методов проецирования, основ начертательной геометрии, правил выполнения чертежей.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями читать и выполнять чертежи по специальности.
Результат обучения: 1) Знать правила выполнения чертежей по специальности.
Критерии оценки:
1.Знает требования, предъявляемые к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
2.Знает основные методы проецирования, основы начертательной геометрии, способы преобразования проекций.
3.Знает правила выполнения чертежей.
Результат обучения: 2) Уметь читать и выполнять чертежи по специальности.
Критерии оценки:
1. Умеет выбирать масштаб и выполнять чертежи в масштабе.
2. Умеет наносить обозначения, надписи.
3. Читает и выполняет чертежи по специальности.
БК 8. Обладать информацией об общих законах механического движения и применения их в современной технике.
ОПМ 03. Основы технической механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания и применения явлений и законов равновесия сил, деформации, прочности, устойчивости и жесткости тел.
Результат обучения: 1) Определять положение центра тяжести.
Критерии оценки:
1. Знает основные системы сил.
2. Знает условие равновесия систем сил.
3. Знает пространственную систему сил.
4. Знает устойчивость равновесия.

5. Салық түрлері туралы біледі.
6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын;
азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алуы; кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Саясаттанудың негізгі уғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі уғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықаралық саяси үдерістерді, геополитикалық жағдаятты түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы біледі.
БҚ 5. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы кешенді түсінікке ие болу
ӘЭМ 05. Экономика негіздері
Осы модуль заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді көріністі қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі;
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БК 6. Мемлекеттік тілде құжат жүргізу және іскери хаттарды ресімдеу.
ЖКМ 01. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде құжат құрастырғанда кәсіби қызмет саласында жеке құрам, бақраушылық қызмет, ақпаратық-анықтамалық және қаржылық-есептеушілік құжаттарды ресімдеуге қажетті білімі мен дағддысын, жұмысыны нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Үлгімен құжаттарды толтыру
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың топтастырылуын біледі.
2. Құжаттардың реквизиті мен формулярын біледі, құрамдас бөлігін біледі.
3. Құжаттар бланкін толтыра алады.
Оқу нәтижесі: 2) Мемлекеттік тілде құжат құрастыру
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек келісімі ресімдеу ережелерін біледі.
2. Мемлекеттік тілде келісім шарт құрастыра біледі.
3.Ақпараттық-анықтамалық әдебиетті қолдана алады.
Оқу нәтижесі: 3) Жеке құжат тарды ресімдеу
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке құжатты ресімдеу ережелерін біледі
2. Мемлекеттік тілде жеке құжаттарды ресімдейді біледі.
3. Жеке компьютерді қолдана алады.
БК 7. Өлшеуіш сайман мен аспаптарды қолданып техникалық құжаттарды оқу, сызу мен сызбаны орындау дағдысы мен білімін нақты игееді
ЖКМ 02. Сызу
Осы модуль сызбаны орындау ережелері, сызбалық геометрия негіздері, жоабалау негізгі әдістері, жазу, белгілеу, анықтама, машстаб бойынша қажетті практикалық дағды мен білімді алуға қажетті білімді сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Мамандық бойынша сызбаны орындау ережелерін біледі
Бағалау өлшемдері:
1.Сызуға қойылатын татаптарды, масштабты, анықтама, белгілеу, жазбаларды біледі.
2. Жобалау негізгі әдістері, сызбалы геометрия негіздерін, жобаны өзгерту тәсілдерін біледі.
3.Сызбаны орындау ережелерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Мамандық бойынша сызбаны орындайды және оқиды
Бағалау өлшемдері:
1.Масштабты таңдай алады және сол машстабта сызбаны орындайды.
2.Белгілеу мен жазуларды суреттей алады.
3.Мамандық бойынша сызбаларды орындайды әрі оқиды.
БК 8. Заманауи техника тетіктері жұмысында аталмыш заң туралы білімді қолдану және механикалық қозғалыс жалпы заңдары туралы білімін игеру.
ЖКМ 03. Техникалық механика негіздері
Осы модуль күштердің тепетеңдігі, бұзылуы, беріктігі, және дененің қаттылығы туралы білімді сипаттайды.
Түрлі күш жүйесінің тепе-теңдігі, қарапайым әрі күрделі қиысу ауырлық орталығының қалпы, тірек реакциясын аналитикалық жолмен анықтау, есептерді шығаруды білім алушылардың игергені маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауырлық орталығы қалпын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Күштің негізгі жүйесін біледі
2. Күш жүйесі тепе-теңдік шартын біледі.
3. Күштің кеңістіктікті жүйесін біледі
4. Тепе-теңдік тұрақтылығын біледі

5. Знает основы эксплуатации транспортных средств.
6. Умеет работать с техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
7. Исполняет план оперативной работы.
8. Разрабатывает и выдает задания на смену.
ПК 2. Производить документальное оформление перевозок и составлять отчетность по установленной форме
СМ 02. Документальное оформление перевозок
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для документального оформления перевозок и составления отчетности по установленной форме.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды и формы перевозочных документов, порядок их оформления, выдачи путевой документации.
Результат обучения: 1) Оформление и проверка технологической документации
Критерии оценки:
1. Знает виды и формы перевозочных документов, порядок их оформления, выдачи путевой документации
2. Знает порядок регистрации путевой документации в регистрационных журналах или в банке данных
3. Знает правила составления Договора на перевозку.
4. Знает документальное оформление перевозок.
5. Оформляет, комплектует и выдает путевую документацию.
6. Оформляет и осуществляет проверку документов по приему, погрузке, выдаче грузов и багажа, а также по их переадресовке.
Результат обучения: 2) Работа с технической документацией.
Критерии оценки:
1. Знает порядок ведения технической документации.
2. Умеет работать с техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями перевозку.
3. Умеет вести техническую документацию.
Результат обучения: 3) Получение, хранение и сдача бланков документов в установленном порядке.
Критерии оценки:
1. Знает формы бланков строгой отчетности.
2. Знает правила заполнения и хранения бланков строгой отчетности.
3. Осуществляет получение, хранение и сдача бланков документов в установленном порядке.
Результат обучения: 4) Составление отчетности в установленном порядке.
Критерии оценки:
1. Знает отчетность по перевозкам.
2. Составляет отчетность в установленном порядке.
ПК 3. Применять и взыскивать тарифы, установленные доплаты и сборы за оказанные услуги, штрафные платежи
СМ 03. Тарифы на перевозку грузов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения тарифов, установленных доплат и сборов за оказанные услуги, штрафных платежей.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды тарифов, сферу их применения, тарифные руководства, виды доплат и сборов за оказанные услуги.
Результат обучения: 1) Определение и взыскание тарифов на перевозку грузов.
Критерии оценки:

5. Көлікті (көлік түріне қарай) пайдалану негіздерін біледі.
6. Техникалық жабдықтың техникалық төлқұжаты, анықтамалық әдебиет, технологиялық реттегіш, өндірісітік нұсқаулықтармен жұмыс жасай біледі.
7. Оперативтік жұмыс жоспарын орындайды
8. Ауысымға тапсырманы әзірлейді әрі бөліп береді.
КҚ 2. Тасымалдауды құжатпен ресімдеу және белгіленген формала есепті құрастыруды жүргізу
АМ 02. Тасымалдау құжаттай ресімдеу
Осы модуль тасымалды құжаттай ресімдеу өндірісі және белгіленген формада есепті құруға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық құжатты ресімдеу әрі тексеру
Бағалау өлшемдері:
1. Тасымалдаушы құжаттың түрі мен формасын, ресімдеу тәртібін, жол құжатын беруді біледі.
2. Тіркеу журналы не деректер банкінде жол құжатын тіркеу тәртібін біледі.
3. Тасымалдау келісімін құрастыру ережесін біледі.
4. Тасымалдауды құжаттай ресімдеуді біледі.
5. Жол құжатын ресімдейді, жинастырады және береді
6. Жүк пен жолжүкті қабылдау, тиеу әрі беру құжаттарын ресімдейді және тексеруді жүзеге асырады, сонымен қатар олардың басқа жаққа да бағыттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық құжатпен жұмыс
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық құжатты толтыру ретін, тәртібін біледі.
2. Технологиялық жабдық төлқұжаты, анықтама әдебиет, технологиялық реттеуіш, тасымалдаудың өндірістік нұсқаулықтарымен жұмыс жасай біледі
3. Техникалық құжатты толтыра, жүргізе алады
Оқыту нәтижесі: 3) Белгіленген тәртіпте құжат бланкілерін алу, сақтау әрпі тапсыру
Бағалау өлшемдері:
1. Қатаң ессепке алынатын бланкі формаларын біледі
2. Қатаң есептегі бланкілерді толтыру әрі сақтау ережелерін біледі.
3. Белгіленген тәртіпте құжат бланкілерін алу, сақтау әрпі тапсыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Белгіленген тәртіптегі есепті құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тасымалдау бойынша есеп беруді біледі.
2. Белгіленген тәртіппен есеп құрастырады.
КҚ 3. Көрсетілген қызмет, айыппұл төлемінің белгіленген жинағы мен қосалқы ақы тарифін алу
АМ 03. Жүктерді тасымалдау тарифі
Осы модуль тарифті қолдану әрі өндіріп алу, белгіленген қосымша ақы әрі көрсетілген қызмет, айыппыұл төлемін қабылдауғак қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жүктерді тасымалдағаны үшін тарифті анықтау әрі өндіріп алу
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды тарифов, сферу их применения, тарифные руководства, виды доплат и сборов за оказанные услуги.
2. Знает основания для начислений штрафов, виды штрафов и штрафные платежи.
3. Знает порядок расчетов за перевозку, округление веса и платежей.
4. Определяет и взыскивает тарифы на перевозку грузов.
5. Производит расчеты с клиентами.
6. Вносит изменения и дополнения в тарифные и подсобные руководства
Результат обучения: 2) Ведение учета по учетным карточкам.
Критерии оценки:
1. Знает порядок визирования и ведения учета по учетным карточкам.
2. Производит визирование.
3. Осуществляет ведение учета по учетным карточкам.
4. Работает на телетайпе
Результат обучения: 3) Прием, учет и хранение денежных сумм.
Критерии оценки:
1. Знает порядок приема, учета и хранения денежных сумм.
2. Производит операции по приему, учету и хранению денежных сумм с обязательным соблюдением правил, обеспечивающих их сохранность.
3. Знает правила ведения кассовой книги и составления кассовой отчетности.
4. Составляет кассовую отчетность в установленном порядке
ПК 4. Применять информационные и телекоммуникационные технологии для электронного оформления перевозочных документов, расчетов за перевозку
СМ 04. Информационное обеспечение документального оформления перевозок и расчетов за перевозку грузов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения информационных и телекоммуникационных технологий для электронного оформления перевозочных документов, расчетов за перевозку.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Использование в профессиональной деятельности компьютерных средств и программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Знает состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Знает порядок и методы осуществления связи с клиентурой, погрузочно-разгрузочными и линейными диспетчерскими пунктами.
3. Использует в профессиональной деятельности текстовый процессор, табличный процессор.
4. Применяет информационные и телекоммуникационные технологии для электронного оформления перевозочных документов, расчетов за перевозку, осуществления оперативной связи с клиентурой, погрузочно-разгрузочными и линейными диспетчерскими пунктами, и кассами.
Результат обучения: 2) Работа с программами по расчету тарифов.
Критерии оценки:
1. Знает программы по расчету тарифов.

1. Тариф түрін, қолдану аясын, тарифтегі басшылық, көрсетілген қызмет үшін төлем мен жинақты біледі.
2. Айыппұл салу негізін, айыппұл түрі мен айыппұл төлемдерін іледі.
3. Тасымал үшін есептесу тәртібін, жүк пен төлемді дөңгелету ретін біледі.
4. Жүктерді тасымалдағаны үшін тарифті анықтау әрі өндіріп алады.
5. Клиенттермен есептесуді жүргізеді.
6. Тарифтік әрі қосалқы басшылыққа өзгеріс пен толықтыру енгізеді
Оқыту нәтижесі: 2) Есептеу карточкасы бойынша есепті жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Есептеу карточкасы бойынша белгі қою әрі еспті жүргізу тәртібін біледі.
2. Рұқсат белгісін қояды.
3. Есептеу карточкасы бойынша есепті жүргізеді.
4. Телетайпта жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақша сомасын қабылдау, есептеу әрі сақтау
Бағалау өлшемдері:
1. Ақша сомасын қабылдау, есептеу әрі сақтауды біледі.
2. Сақталуын қамтамасыз етуші ережелерді міндетті түрде сақтап қаражатты қабылдау, есепке алу және сақтау операциясын жүргізеді.
3. Касса кітабын жүргізу ережесі мен кассалық есеп беруді құрастыруды біледі.
4. Белгіленген тәртіпте кассалық есеп беруді құрастырады.
КҚ 4. Тасымалдау құжаттары, тасымалдағын үшін есептесуді электрондық ресімдеу үшін ақпараттық және телеконууникациялық технологияны қолдану
АМ 04. Жүктерді тасымалдау үшін есептесу және тасымалдауды құжаттай ресімдеуді ақпараттық қамтамасыз ету
Бұл модуль тасымалдау құжаттарын электрондық ресімдеу үшін ақпараттық әрі телекоммуникациялық технология, тасымал үшін есеп айырысуға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік құрал мен бағдарламамен қамсыздандыруды кәсіби қызметте қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік құрал мен бағдарламамен қамсыздандыруды кәсіби қызметте қолдану құрамы, қызметі мен мүмкіндіктерін біледі.
2. Клиентпен байланысты жүзеге асыру әдістері мен тәсілдерін, тізбекті диспетчерлік және тиеу-түсіру пунктідегі тәртіпті біледі.
3. Кәсіби қызметінде MS Word мәтін редакторы мен MS Excel кесте редакторын қолданады;
4. Тасымалдау құжаттарын электрондық ресімдеу, клиентура, тасымалдаушы құдаттарды, диспетчерлік пункт әрі кассамен шұғыл байланысты қамтамасыз етуші ақпараттық әрі телекоммуникациялық технологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарифті есептеу бағдарламасымен жұмыс
Бағалау өлшемдері:
1. Тарифті есептеу бағдарламасын біледі.

2. Осуществляет работу с программами по расчету тарифов.
Результат обучения: 3) Использование автоматизированного рабочего места товарного кассира.
Критерии оценки:
1. Знает комплекс технических средств товарного кассира и его структуру.
2. Использует автоматизированное рабочее место товарного кассира для оформления перевозочных документов.
3. Использует автоматизированное рабочее место товарного кассира для расчетов за перевозку.
Квалификация "120203 2 – Кассир (билетный)"
ПК 5. Понимать технологию перевозки и обслуживания пассажиров (по видам транспорта)
СМ 05. Основные принципы организации пассажирских перевозок и обслуживания пассажиров
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для понимания технологии перевозки и обслуживания пассажиров.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: структуру пассажирского транспортного предприятия, структуру управления работой, оперативное планирование работы.
Результат обучения: 1) Прием заявки на перевозку пассажиров
Критерии оценки:
1. Знает структуру пассажирского транспортного предприятия, структуру управления работой, оперативное планирование работы.
2. Знает форму и алгоритм приема заявки на перевозку.
3. Умеет принимать заявки на перевозку.
4. Осуществляет прием заявок от пассажиров, организаций и учреждений на групповые перевозки пассажиров.
Результат обучения: 2) Выбор подвижного состава под погрузку заявленного груза.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию пассажирского подвижного состава и его основные эксплуатационные характеристики.
2. Знает требования, предъявляемые к экипировке транспортных средств для перевозки пассажиров.
3. Знает методы эксплуатации транспортных средств на пассажирском предприятии.
4. Знает методику выбора подвижного состава под перевозку.
5. Отыскивает оптимальный вариант использования транспортных средств под перевозку пассажиров.
Результат обучения: 3) Разработка и составление характеристики маршрута.
Критерии оценки:
1. Знает понятие пассажиропотоков, виды пассажирских перевозок, классификацию маршрутов, технико-эксплуатационные показатели работы пассажирского транспорта.
2. Определяет технико-эксплуатационные показатели работы пассажирского транспорта.
3. Знает классификацию, назначение и функции пассажирских остановочных пунктов, вокзалов и станций.
4. Знает правила перевозки пассажиров и багажа соответствующим видом транспорта внутренних и международных сообщений.
5. Знает способы обследования пассажиропотоков.
6. Проводит обследования пассажиропотоков.

2. Тарифті есептеу бағдарламасымен жұмысты жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 3) Тауарлық кассирдің автоматика жұмыс орынын қолдануы
Бағалау өлшемдері:
1. Тауарлық кассир автоматика жұмыс орынын және оның құрылымыны техникалық құрал кешенін біледі.
2. Тасымалдау құжаттарын ресімдеуде тауарлық кассир автоматика жұмыс орынын қолданады
3. Тасымалдау үшін тауарлық кассир автоматика жұмыс орынын қолданады.
120203 2 – (Билет) кассирі - біліктілігі
КҚ 5. Жүктерді тасымалдау және жолаушыға қызмет көрсету технологиясын түсіну
АМ 05. Жүктерді тасымалдау және жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру негізгі қағидаттары (көлік түріне қарай)
Бұл модуль жолаушыны тасымалдау әрі қызмет көрсету технологиясын түсінуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жолаушы тасыуға тапсырыс қабылдау
Бағалау өлшемдері:
1. Жолаушы көлік кәсіпорны құрылымын, жұмысты басқару құрылымы, жұмысты шұғыл жоспарлауды біледі.
2. Тасымалдауға тапсырыс алудың формасы мен алгоритмін біледі.
3. Тасымалдауға тапсырысты қабылдай біледі.
4. Жолаушыларды топпен тасымалдауға жолаушы, мекеме және ұйымдардан тапсырысты алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Белгіленген жүкті тиеу үшін жылжымалы құрамды таңдау
Бағалау өлшемдері:
1. Жолаушы жылжымалы құрамның топтастырылуын және оның пайдалану негізгі сипаттарын біледі.
2. Жолаушы тасымалдаушы көлікті жабдықтауға қойылатын талаптарды біледі.
3. Жолаушы кәсіпорнындағы көліктерді пайдалану әдістерін біледі.
4. Тасымалдау үшін жылжымалы құрамды таңдау әдістерін біледі.
5. Жолаушы тасымалдау үшін көлікті қолдану тиімді нұсқасын іріктеп табады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдар сипатын әзірлеу әрі құрастыру
Бағалау өлшемдері:
1. Жолаушыағыны, жолаушы тасымал түрі, бағдардың топтастырылуын, жолаушы көлігі жұмысының техникалық-пайдалану көрсеткіштерін біледі.
2. Жолаушы көлігі жұмысы техникалық-пайдалану көрсеткіштерін анықтайды.
3. Жолаушы тұрақ пункті, вокзал мен станция топтастырылуы, жұмсалуы мен қызметін біледі.
4. Ішкі және халықаралық бағдармен көліктің сәйкес түріне қарау жолаушы мен жүкті тасымалдау ережелерін біледі
5. Жолаушыағынын зерттеу тәсілдерін біледі
6. Жолаушыағынына зерттеу жүргізеді.

7. Исследует, разрабатывает и составляет характеристики маршрута.
ПК 6. Оформлять расчеты с пассажирами за проездные и перевозочные документы
СМ 06. Тарифы и билетная система на пассажирском транспорте
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления расчетов с пассажирами за проездные и перевозочные документы.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: принцип и методику распределения мест между кассами и ведения учета свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте, тарифные руководства и пассажирские тарифы; формы проездных документов на внутренних и международных перевозках; правила выдачи бесплатных и льготных билетов и порядок проезда по служебным билетам.
Результат обучения: 1) Распределение мест между кассами и ведение учета свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает схемы расположения мест в транспортных средствах.
2. Знает принцип и методику распределения мест между кассами и ведения учета свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте.
3. Передает сведения об остатке свободных мест после отправления пассажирского транспорта.
4. Распределяет места между кассами и ведет учет свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте.
Результат обучения: 2) Определение и взыскание тарифов на перевозку грузов.
Критерии оценки:
1. Знает Тарифные руководства и пассажирские тарифы; формы проездных документов на внутренних и международных перевозках; правила выдачи бесплатных и льготных билетов и порядок проезда по служебным билетам.
2. Знает порядок оформления и продажи билетов для проезда в специальные зоны.
3. Вносит изменения и дополнения в тарифные и подсобные руководства.
4. Знает правила оплаты проезда на пассажирском транспорте.
5. Применяет тарифы, установленные доплаты и сборы.
6. Производит расчет оплаты стоимости проезда.
Результат обучения: 3) Работа с клиентурой.
Критерии оценки:
1. Оформляет и продает билеты, посадочные талоны, квитанции по оплате багажа, установленных сборов, проездные и перевозочные документы пассажирам на транспорте в соответствии.
2. Осуществляет прием проездных документов от пассажиров в случаях их отказа от поездки, полета и возврат в установленном порядке уплаченных ими денег.
3. Информирует пассажиров при продаже проездного документа об условиях перевозки.
4. Ведет учет наличия посадочных талонов.
ПК 7. Получать, хранить и сдавать денежные средства, бланки документов в установленном порядке, составлять и вести отчҰтность по установленной форме
СМ 07. Кассовая отчетность
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получения, хранения и сдачи денежных средства, бланков документов в установленном порядке, составления и ведения отчҰтности по установленной форме.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: формы бланков строгой отчетности, правила их заполнения, установленную отчетность по пассажирским перевозкам и порядок ее составления.
Результат обучения: 1) Заказ, получение и хранение бланков строгой отчетности.
Критерии оценки:
1. Знает формы бланков строгой отчетности, правила их заполнения.
2. Осуществляет заказ и получает бланки строгой отчетности для оформления перевозки пассажиров.
3. Обеспечивает хранение бланков строгой отчетности и других документов.
Результат обучения: 2) Составление кассовой отчетности.
Критерии оценки:
1. Знает установленную отчетность по пассажирским перевозкам.
2. Знает порядок составления отчетности по пассажирским перевозкам.
3. Составляет в соответствии с установленной периодичностью кассовые отчеты и отчеты по продаже билетов и движению бланков строгой отчетности.
Результат обучения: 3) Прием, учет и хранение денежных сумм.
Критерии оценки:
1. Знает установленный порядок хранения и сдачи денежных средств.

7. Бағдарды зерттеуді, әзірлейді және сипаттамасын құрастырады.
КҚ 6. Жолаушылардың жол жүру және тасымалдау құжаттары үшін есепті ресімдеу
АМ 06. Жолаушы көлігіндегі тарифтер мен билет жүйесі
Осы модуль жол ақысы мен тасымалдау құжаттарымен есептесуді ресімдеуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Касса мен жолаушы көлігінде босаған әрі бос орынды бөлу
Бағалау өлшемдері:
1. Көліктегі орнынның орналасу сызбасын біледі.
2. Касса мен жолаушы көлігінде босаған әрі бос орынды бөлу және есепке алу қағидаты мен әдістерін біледі.
3. Жолаушы көлігі жүрген соң бос орын туралы мәліметті береді.
4. Касса мен жолаушы көлігінде босаған әрі бос орынды есепке алады және бөледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүкті тасымалдау тарифін
анықтау және өндіріп алу
Бағалау өлшемдері:
1. Тарифтік басшылық пен жолаушы тарифін біледі; ішкі және халықаралық жолаушы тасымалы жол жүру құжаттары формасын; тегін әрі жеңілдігі бар билетті беру ережесі мен қызметтік билетпен жол жүру ережесін біледі.
2. Арнайы аймақтарға жол жүру билетін сату әрі ресімдеу тәртібін біледі.
3. Тарифтік әрі қосалқы басшылыққа өзгерту мен толықтырулар енгізеді.
4. Жолаушы көлігінде жол ақы төлеу ережелерін біледі.
5. Орнатылған қосымша ақы мен жинақ, тарифті қолданады.
6. Жол ақысын төлеу есебін жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 3) Клиентурамен жұмыс
Бағалау өлшемдері:
1. Қолданыстағы технологияға сай жолаушыларға билет ресімдейді, сатады, отыру талонын, жүкке төлеген ақысы туралы түбіртекті рәсімдейді.
2. Жол жүру, ұшудан бас тартқан кезде жолаушы билеттерін қайтару, қабыла алуды жүзеге асырады, ақшасын қайтарады.г
3. Жолаушыларға тасымалдау шарты туралы билет сатқан кезде ескертеді.
4. Отыру талонының болуына есеп жүргізеді.
КҚ 7. Бекітілген тәртіпте ақша, қаражат, құжат бланкілерін алу, сақтау әрі тапсыру, белгіленген формада есепті құрастыру және тапсыру.
АМ 07. Кассалық есеп берілетін
Бұл модуль құжаттарды бекітілген тәртіпте алу, сақтау әрі тапсыру, белгіленген формада есептеуді жүргізу және толтыруға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қатаң есеп берілетін бланкілерін тапсыру, алу әрі сақтау
Бағалау өлшемдері:
1. Қатаң есеп берілетін бланкілерінің формасын, оны толтыру ережесін біледі.
2. Жолаушыларды тасымалдауды ресімдеу үшін қатаң есеп берілетін бланкілеріне тапсырыс береді әрі алады 3. Қатаң есеп берілетін бланкі және басқа да құжаттарды сақтауды жүзеге асырады
Оқыту нәтижесі: 2) Кассалық есеп беруді құрастыру
Бағалау өлшемдері:
1. Жолаушы тасымалы бойынша бекітілген есеп беруді біледі
2. Жолаушы тасымалы бойынша есепті құрастыру тәртібін біледі.
3.Белгіленген кезеңіне орай кассалық есепті және билеттің сатылуы бойынша есепті және қатаң есеп берілетін бланкілердің қозғалысна есеп береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақша сомасын қабылдау, есепке алу әрі сақтау
Бағалау өлшемдері:
1. Ақша сомасын сақтау әрі тапсыру бекітілген тәртібін біледі.

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: конструкторская документация; оформление чертежей; элементы геометрии деталей; изображения, надписи, обозначения; аксонометрические проекции деталей; изображения и обозначения элементов деталей; изображение и обозначение резьбы; рабочие чертежи деталей; выполнение эскизов деталей машин; изображения сборочных единиц; сборочный чертеж изделий; элементы машинной графики.
Результат обучения: 1) Знать графическое оформление чертежей.
Критерии оценки:
1.Знает пересечение плоскостей, прямой и плоскости.
2. Знает построение геометрических тел и их поверхностей.
3.Умеет читать чертежи
Результат обучения: 2) Владеть приемами геометрического и проекционного черчения.
Критерии оценки:
1. Умеет проецировать различные геометрические тела.
2. Выполняет технические рисунки.
3. Умеет применять методы решения графических задач.
Результат обучения: 3) Знать особенности строительных чертежей.
Критерии оценки:
1.Знает элементы машиностроительного черчения.
2. Знает правила оформления чертежей.
3.Соблюдает основы начертательной геометрии.
БК 7. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 02. Общая электротехника с основами электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения
основ электротехники, электрических цепей постоянного и переменного тока, электромагнетизма, умения использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы
Результат обучения: 1) Знать требования к отдельным видам средств защиты и правила пользования ими.
Критерии оценки:
1.Знает физическую сущность процессов, происходящих в электрических цепях постоянного и переменного тока.
2.Знает основные характеристики приборов и аппаратов преимущества переменного тока перед постоянным.
3.Знает характеристики переменного тока.
4.Умеет применять электрические измерения.
Результат обучения: 2) Знать законы, которым подчиняются методы расчета электрических и магнитных цепей.
Критерии оценки:
1. Умеет определять отрывную силу электромагнита.
2. Определяет коэффициент мощности методом ампервольтметра и ваттметра.
3. Знает принцип действия простейших схем.
БК 8. Быть способным к самостоятельныи действиям в нестандартных и аварийных ситуациях
ОПМ 03. Системы интервального регулирования движения поездов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения систем регулирования движения поездов, обеспечения увеличения пропускной способности железных дорог и бесперебойного, безопасного движения.
Результат обучения: 1) Знать элементы систем регулирования движения.
Критерии оценки:
1.Знает классификацию систем регулирования движения поездов.
2.Знает общие сведения об элементах систем.
2.Знает устройство, принцип действия и назначение рельсовых цепей.
3.Умеет исследовать реле и релейные приборы при различных состояниях.
Результат обучения: 2) Знать назначение, виды и места установки светофоров.
Критерии оценки:
1. Знает принцип действия сигнализации светофоров, их устройство.
2. Знает порядок включения огней на входных и выходных светофорах.
3. Умеет проводить исследование режима работы рельсовых цепей.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Сызбалар мен сұлбаларды орындаудың практикалық шеберліктері мен дағдыларын меңгеру, техникалық құжаттаманы оқу, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалану
ЖКМ 01. Сызу
Бұл модульді зерделеу геометриялық сызуды меңгеру, сызбаларды дұрыс ресімдеу үшін қажет.
Білім алушылардың геометриялық салуларға және техникалық бөлшектердің нобайларын сызу ережелеріне үйретуге, сызбалар мен сұлбаларды оқуға мүмкіндік беретін, іскерліктерді меңгергендері маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Талаптарына сәйкес сызбаларды графикалық ресімдеуді білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жазықтықтардың, тік сызық пен жазықтықтардың қиылысуын біледі.
2. Геометриялық денелер мен олардың беттерін салуды біледі
3.Сызбаны оқи біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Геометриялық және жобалық сызу тәсілдерін меңгерген
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі геометриялық денелерді жобалай біледі
2. Техникалық суреттерді орындайды;
3. Графикалық әдістерді шешу тәсілдерін қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыс сызбаларының ерекшеліктерін біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Машина құрастыру сызбасының элементтерін біледі.
2. Сызбаларды ресімдеу ережелерін біледі.
3. Сызба геометрия негіздерін сақтайды.
БҚ 7. Электроника мен электротехниканың күрделі құбылыстары мен заңдарын түсіну үшін қажетті, базалық білімдерді меңгеру
ЖКМ 02. Электроника негізіндегі электротехника
Бұл модуль электротехниканың негіздерін, тұрақты және айнымалы тоқтың электрлі тізбегін, электромагнетимзді, өткізгіш бұйымдар мен электр оқшаулаушы материалдарды пайдалану үшін қажетті білімдерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қорғаныс құралдарының жекелеген түрлеріне және оларды пайдалану ережелеріне қойылатын талаптарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқтың электрлі тізбегінде жүретін, процестердің физикалық мәнін біледі.
2. Айнымалы тоқтың тұрақты тоқтың алдындағы артықшылығын, аспаптар мен аппараттардың негізгі сипаттамаларын біледі.
3. Айнымалы тоқтың сипаттамасын біледі.
4.Электрлі өлшеулерді қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрлі және магнитті тізбектерді есептеу әдістеріне бағынатын, заңдарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электромагниттің жұлып алу күшін анықтай біледі.
2. Ампер-вольтметр және ваттметр әдісімен қуат коэффициентін анықтайды.
3.Қарапайым сұлбалардың әрекет ету қағидасын біледі.
БҚ 8. Стандартты емес және авариялық жағдайларда өз бетімен әрекет жасауға қабілетті болу
ЖКМ 03. Пойыздар қозғалысын интервалды реттеу жүйелері
Бұл модуль пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің әрекет етуін зерделеуді көздейді, теміржолдың өткізу қабілетін ұлғайтуды және үздіксіз, қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз етуде қозғалысты реттеу құралының рөлін түсінуге мүмкіндік береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Пойыздарды реттеу жүйелерінің элементтерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің жіктемесін біледі.
2. Жүйе элементтері туралы жалпы мәліметті біледі
2. Рельс тізбектерінің құрылымын, әрекет ету қағидаларын және тағайындалуын біледі.
3. Түрлі жағдайлар кезінде релені және релелік аспаптарды зерттей біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдаршамдардың тағайындалуын, түрлері мен орнатылатын орнын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бағдаршамдар сигналдарының әрекет ету қағидаларын, олардың құрылымын біледі.
2. Шығатын және кіретін бағдаршам оттарының іске қосылу тәртібін біледі.
3. Рельс тізбектерінің жұмыс режиміне зерттеу жүргізе біледі.

4. Знает принцип действия автоматической и полуавтоматической блокировки.
5. Умеет рассчитывать интервал между поездами в пакете при трехзначной и четырехзначной автоблокировке.
Результат обучения: 3) Знать принцип действия автоматической локомотивной сигнализации.
Критерии оценки:
1.Знает принцип работы автоматической локомотивной сигнализации непрерывного типа.
2.Знает систему автоматического управления тормозами.
3.Знает назначение ограждающих устройств на переезде.
4. Назначение и классификация систем электрической централизации.
5. Умеет составлять схематичный однониточный план промежуточной станции с расстановкой путевых и напольных устройств.
Результат обучения: 4) Знать работу систем автоматизации и механизации сортировочных горок, диспетчерской централизации.
Критерии оценки:
1. Знает принципы механизации и автоматизации работы сортировочных станций.
2. Знает устройство горочных вагонных замедлителей.
3. Умеет определять по индикации на табло нарушения в работе на крупных и средних станциях.
4. Знает назначение аппараты управления и контроля при диспетчерской централизации.
БК 9. Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности
ОПМ 04. Подвижной состав и основы тяги поездов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации локомотивов и мотор – вагонного подвижного состава, вагонов и контейнеров, использования их эксплуатационных характеристик, методики расчета массы поездов, скорости движения и времени хода по перегонам, решения тормозных задач, а также вопросов организации вагонного и локомотивного хозяйства.
Результат обучения: 1) Знать общие сведения о вагонах.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о подвижном составе, его классификацию.
2. Знает общие требования, габариты подвижного состава.
3. Знает назначение и классификацию вагонов, конструктивные части вагонов.
4. Знает назначение изотермического подвижного состава.
Результат обучения: 2) Знать структуру, технические средства вагонного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Знает структуру вагонного парка и его распределения.
2. Знает систему текущего обслуживания и ремонта грузовых, пассажирских и изотермических вагонов.
3. Знает задачи и назначение пунктов технического обслуживания вагонов.
Результат обучения: 3) Знать тяговый подвижной состав и локомотивное хозяйство.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о локомотивах и мотор – вагонном подвижном составе.
2. Знает технико – экономические характеристики различных видов тяги.
3. Знает общие сведения об электроснабжении электрифицированных железных дорог.
3. Знает устройство контактной сети.
4. Знает требования к сооружениям и устройствам энергоснабжения.
Результат обучения: 4) Знать автономный тяговый подвижной состав.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и основные технические характеристики тепловозов.
2. Знает общие сведения о дизель – поездах, автомотрисах, дрезин, мотовозов.
3. Знает назначение и классификацию тормозов.
БК 10. Пользоваться нормативно-технической документацией в области стандартизации и производить измерения современными средствами
ОПМ 05. Основы стандартизации и метрологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения правовых основ и средств метрологии, стандартизации и сертификации, определения показателей качества продукции.
Результат обучения: 1) Знать основные термины и определения в области сертификации.
Критерии оценки:
1. Знает правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации.
2.Знает основные понятия и определения, метрологические службы.
3.Знает основные термины и определения в области стандартизации.
4.Умеет применять методы качества оценки метрологии.
Результат обучения: 2) Знать Государственную систему стандартизации Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1.Знает основные термины и определения в области сертификации.
2.Умеет соблюдать порядок и правила сертификации.
БК 11. Своевременно и качественно выполнять должностные обязанности по соответствующим квалификациям, владеть профессиональной лексикой
ОПМ 06 Устройство пути и станции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения современных требований к конструкциям элементов пути и современные методы их защиты, укладки и содержания, порядок расчетов элементов пути и раздельных пунктов, порядок расчета устройств для грузовых и пассажирских операций. различных типов схем станций и технологию работы железнодорожных станций.
Результат обучения: 1) Знать конструктивные элементы земляного полотна.
Критерии оценки:
1.Знает конструктивные элементы земляного полотна.
2. Знает категории железнодорожных линий.
3.Знает назначение и составные элементы верхнего строения пути.
4.Знает устройство и содержнания рельсовой колеи.
Результат обучения: 2) Знать конструкцию и назначение стрелочных переводов.
Критерии оценки:
1. Знает виды стрелочных переводов, взаимное расположение стрелочных переводов в горловинах станций.
2. Знает изображение стрелочных переводов на планах станции.
3. Знает геометрические элементы стрелочных переводов.
Результат обучения: 3) Знать станционные пути и габаритные рассстояния.
Критерии оценки:
1.Знает габариты, междупутья и габритные расстояния.
2. Знает классификцию путей.
3. Знает нумерацию путей и стрелочных переводов.
4.Знает общие требования к проектированию и устройству раздельных пунктов.
Результат обучения: 4) Знать общие сведения о работе станций.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию станций, их техническое оснащение.
2. Знает назначение промежуточных раздельных пунктов.
3. Знает примыкания подъездных путей к промежуточной станции.

4. Автоматты және жартылай автоматты бұғаттаудың әрекет ету қағидаларын біледі.
5. Үштаңбалы және төрттаңбалы автобұғаттау кезінде пакеттегі пойыздардың арасындағы интервалды есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматты локомотивтік сигналдың әрекет ету қағидасын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Үздіксіз типтегі автоматты локомотивтік сигналдың жұмыс қағидасын біледі.
2.Тежегіштерді автоматты басқару жүйесін біледі.
3. Теміржол өткелдеріндегі қоршау құрылғыларының тағайындалуын біледі.
4. Электрлік орталықтандыру жүйесінің мақсаты мен міндеттерін біледі.
5. Жол және еден үстілік құрылғыларды орналастыра отырып аралық станцияның сұлбалық бір желілік жоспарын құра біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Сорттау төбешіктерінің, диспетчерлік орталықтандырудың автоматтандырылу және механикаландырылу жүйелерінің жұмысын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Сорттау станцияларының жұмысын автоматтандыру мен механикаландыру қағидаларын біледі.
3. Ірі және орташа станциялардағы жұмысындағы бұзылушылықтарды таблоға сәйкестендіруді анықтай біледі.
4. Диспетчерлік орталықтандыру кезінде басқару және бақылау аппаратураларын тағайындауды біледі.
БҚ 9. Қызметті жүзеге асырудың ең ұтымды тәсілдері мен құралдарын таңдау
ЖКМ 04. Жылжымалы құрам және пойыздардың тартылу негіздері
Бұл модуль локомотивтер конструкциясын және моторды, яғни вагондық жылжымалы құрамды, вагондар мен контейнерлерді олардың эксплуатациялық сипаттамаларын, пойыздардың массасын есептеу әдістемесін, қозғалыс жылдамдығын және аралықтар бойынша жүріс уақытын, сондай-ақ вагондық және локомотивтік шаруашылықты ұйымдастыру мәселелерін зерделеуді көздейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Вагондар туралы жалпы мәліметтерді білу
Бағалау өлшемдері:
1.Жылжымалы құрам туралы мәліметтерді, оның құрамын, жіктеуішін біледі
2.Жалпы талаптарын, жылжымалы құрамның габариттерін біледі
3. Вагондардың тағайындалуын және сыныптамасын, вагондардың құрылымдық бөлшектерін біледі
4.Жылжымалы құрамның изотермалық тағайындалуын біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Вагон шаруашылығының құрылымын, техникалық құралдарын білу
Бағалау өлшемдері:
1.Вагон паркінің құрылымын және оның үлестірімін біледі
2. Жүк, жолаушы таситын және изотермалық вагондардың ағымдағы қызмет көрсетуін және жөндеуді біледі.
3. Вагондарға техникалық қызмет көрсету пункттерінің міндеттерін және тағайындалуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Тартылатын жылжымалы құрамды және локомотивтік шаруашылықты білу
Бағалау өлшемдері:
1. Локомотивтер және моторды, яғни вагондық жылжымалы құрам туралы жалпы мәліметтерді біледі
2.Тяганың әр түрлі түрлерінің техникалық-экономикалық сипаттамаларын біледі.
3. Электрофикацияланған темір жолдарды электрмен жабдықтау туралы жалпы мәліметтерді біледі.
3. Контактілік желі құрылымын біледі.
4. Электрмен жабдықтайтын құрылыстар мен құрылғыларға қоятын талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Автономды тартылатын жылжымалы құрамды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Тепловоздардың жіктеуішін және негізгі техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Дизель – пойыздар, автоматристар, дрезин, мотовозовдар туралы жалпы мәліметтерді біледі.
3. Тежегіштердің тағайындалуы мен жіктеуішін біледі.
БҚ 10. Стандарттау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану және заманауи құралдармен өлшеу жүргізу
ЖКМ 05. Стандарттау және метрология негіздері
Бұл модульді зерделеу құқықтық негіздерді және метрология, стандарттау және сертификаттау құралдарын қолдану, өнімнің сапа көрсеткішін анықтау үшін қажет
Оқыту нәтижесі: 1) Сертификаттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Метрология, стандарттау және сертификаттау құралдары мен объектілерін, құқықтық негіздерін, мақсаттарын принциптерін біледі
2.Негізгі ұғымдар мен анықтамаларды, метрологиялық қызметті біледі.
3.Стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды біледі.
4.Метрологиялық бағалау сапасының әдістерін қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттау жүйесін біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Сертификаттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды біледі.
2.Сертификаттау тәртібі мен ережелерін сақтай біледі.
БҚ 11. Тиісті біліктіліктер бойынша лауазымдық міндеттемелерді уақытылы және сапалы орындау, кәсіптік лексиканы меңгеру
ЖКМ 06. Жол мен станция құрылғылары
Бұл модуль жол элементтерінің конструкциясына және оларды заманауи қорғауға, төсеуге және ұстауға қойылатын талаптарды, жол элементтері мен жеке пункттерді есептеу тәртібін зерделеуді көздейді. Білім алушылардың станциялардың сұлбалары мен құрылымына бағдарлануға үйренуге мүмкіншілік беретін, іскерліктерді меңгергені маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жер төсемінің конструктивтік элементтерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Жер төсемінің конструктивтік элементтерін білу
2. Т.ж желісінің категорияларын біледі.
3. Жолдың жоғарғы құрылысының тағайындалуы мен құрамдас элементтерін біледі.
4. Рельс шұңқырының құрылымы мен мазмұнын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарлы ауыстырғыштардың құрылымы мен тағайындалуын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Бағдарлы ауыстырғыштардың түрлерін, Бағдарлы ауыстырғыштардың станция қылтасына өзара орналасуын біледі.
2. Бағдарлы ауыстырғыштардың станция жоспарында бейнеленуін біледі.
3. Бағдарлы ауыстырғыштардың геометриялық элементтерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Станциялық жолдар мен габариттік арақашықтықтарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Габариттерді, габариттік арақашықтықтарды біледі.
2.Жолдардың жіктеуішін біледі.
3. Бағдарлы ауыстырғыштар мен жолдардың нөмірленуін біледі.
3.Жеке пункттерді жобалауға және құрылымына қойылатын жалпы талаптарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Станция жұмыс туралы жалпы мәліметтерді білу
Бағалау өлшемдері:
1. Станциялардың жіктеуішін , олардың техникалық жарақтануын біледі.
2.Аралық жеке пункттердің тағайындалуын біледі.
3. Кіретін жолдардың аралық станцияға түйісетіндігін біледі.

4. Знает назначение участковых станций.
5. Знает назначение сортировочных станций.
6. Знает назначение грузовых станций, грузового района.
7. Знает назначение пассажирских станций.
8. Знает методы расчета пропускной способности станций.
9. Знает значение узлов, рамещение станций и основных устройств в узле.
БК 12. Обладать практическими умениями и навыками ведения офисной и документационной работы
ОПМ 07. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения требований, предъявляемых к оформлению документов, методике составления служебного письма.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следущее:
термины делопроизводства;
виды документов;
формирование документов;
оформление образцов документов;
грамотное заполнение деловых бумаг.
Результат обучения: 1) Знать требования, предъявляемых к оформлению документов.
Критерии оценки:
1.Знает документы, их назначение и способы документирования.
2. Знает структуру и правила оформления документов.
3.Владеет навыками составления служебных документов.
4.Знает классификацию документов и правила организации документооборота.
Результат обучения: 2) Составлять и оформлять документацию на государственном языке в соответствие с установленными требованиями.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления реквизитов различных документов на государственном языке.
2. Владеет навыками делового письма.
3. Владеет специальной терминологией на государственном языке.
БК 13. Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности
ОПМ 08. Механизация погрузочно – разгрузочных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работ по обслуживанию погрузочно- разгрузочных машин и механизмов, выполнению необходимых технических расчетов по грузовой работе.
Результат обучения: 1) Знать технические характеристики, принципы работы погрузочно-разгрузочных машин.
Критерии оценки:
1. Знает конструкцию, технические характеристики погрузочно-разгрузочных машин и механизмов.
2. Знает классификацию погрузочно-разгрузочных машин и механизмов.
3. Рассчитывает необходимое количество подвижного состава и погрузочно-разгрузочных машин и механизмов в зависимости от объема перерабатываемого груза.
Результат обучения: 2) Знать классификацию железнодорожных складов, их типы.
Критерии оценки:
1.Знает классификацию железнодорожных складов.
2. Знает типы и оборудование грузовых дворов.
3. Знает основные требования охраны труда и техники безопасности при выполнении погрузочно – разгрузочных работ.
БК 14. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 09 Основы информатизации и автоматизации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения на железнодорожном транспорте автоматизированных информационных и информационно-управляющих систем сетевого, дорожного и линейного уровня, перспектив развития информационных технологий в отрасли.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия и определения, виды информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Знает этапы развития информационных технологий.
2.Имеет понятие о едином информационном пространстве.
3. Знает современные информационные технологии.
4.Знает основные компоненты информационных технологий. Направления развития информационных технологий.
Результат обучения: 2) Знать классификацию информационных систем.
Критерии оценки:
1. Знает информационные системы, их функции.

4. Учаскелік станциялардың тағайындалуын біледі
5. Сорттау станцияларының тағайындалуын біледі
6. Жүк станциялары мен жүк аудандарының тағайындалуын біледі.
7.Жолаушылар станцияларының тағайындалуын біледі
8. Станцияның өткізу қабілетін есептеу әдістерін біледі.
9. Тораптардың мәнін, станцияларды орналастыруды және тораптағы негізгі құрылғыларды біледі
БҚ 12. Кеңселік және құжаттамалық жұмыстарды жүргізудің практикалық шеберліктері мен дағдыларын меңгеру
ЖКМ 07. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бұл модуль құжаттарды ресімдеуге, қызметтік хаттарды құру әдістемесіне қойылатын талаптарды сақтау үшін қажетті, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Оқыту нәтижелері: 1) Құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1.Құжаттарды, олардың тағайындалуын және құжаттау тәсілдерін біледі.
2. Құжаттардың құрылымы мен ресімдеу ережелерін біледі.
3. Қызметтік құжаттарды жасау дағдыларын меңгерген.
4. Құжаттардың жіктеуішін және құжат айналымын ұйымдастыру ережелерін біледі.
Оқыту нәтижелері: 2) Белгіленген талапқа сәйкес құжаттамаларды мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу
Бағалау өлшемдері:
1. Мемлекеттік тілдегі әр түрлі құжаттардың деректемелерінің ресімделу ережелерін біледі.
2. Іскерлік хат дағдыларын меңгерген
3. Мемлекеттік тілдегі арнайы терминологияларды меңгерген.
БҚ 13. Қызметті жүзеге асырудың ең ұтымды тәсілдері мен құралдарын таңдау
ЖКМ 08. Тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыру
Бұл модуль тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыру, тиеу-түсіру машиналарының жіктеуіші, теміржол станциялары қоймаларының жіктеуіші, оларды түрлері ұғымдарды береді және тиеу-түсіру машиналарына қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға ықпал етеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тиеу-түсіру машиналарының техникалық сипаттамаларын, жұмыс принциптерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тиеу-түсіру машиналары мен механизмдердің техникалық сипаттамаларын, конструкциясын біледі.
2. Тиеу-түсіру машиналары мен механизмдердің жіктеуішін біледі.
3. Өңделетін жүктің көлеміне қарай жылжымалы құрамның және тиеу-түсіру машиналары мен механизмдердің қажетті санын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Теміржол қоймаларының жіктеуіші мен олардың типтерін білу
Бағалау өлшемдері:
1.Теміржол қоймаларының жіктеуішін біледі
2. Жүк аулаларының типтері мен жабдықтарын біледі
3. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау мен техника қауіпсіздігінің негізгі талаптарын біледі.
БҚ 14.Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 09. Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Бұл модульді зерделеу теміржол көлігінде қолданылатын және енгізілген, желілік, жолдық деңгейдегі автоматтандырылған ақпараттық және ақпараттық басқару жүйелері туралы, ақпараттық технологияның саладағы даму болашағы туралы ұғым береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық технологиялардың түрлерін, негізгі ұғымдары мен анықтамаларын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Ақпараттық технологиялардың даму кезеңдерін біледі.
2 Бірыңғай ақпараттық кеңістік туралы ұғымды біледі.
3.Заманауи ақпараттық технологияларды біледі.
4.Ақпараттық технологиялардың негізгі компоненттерін біледі.
5.Ақпараттық технологиялардың даму бағытын біледі.
Оқыту нәтижелері: 2) Ақпараттық технологиялардың жіктеуішін білу
Бағалау өлшемдері:
1 Ақпараттық технологияларды, олардың функцияларын біледі.

2. Знает требования, предъявляемые к информационной системе.
3.Знает обеспечение автоматизированных информационных систем.
4.Знает архитектуру автоматизированных информационных систем и их жизненный цикл.
5. Знает модели жизненного цикла автоматизированных информационных систем.
Результат обучения: 3) Знать аппаратно – техническое обеспечение информационных технологий.
Критерии оценки:
1.Знает характеристику основных аппаратно – технических средств.
2. Знает поколения электронно-вычислительных машин, классификацию компьютеров.
3. Знает классификацию программного обеспечения.
Результат обучения: 4) Знать операционные системы, среды и оболочки.
Критерии оценки:
1. Знает объектно – ориентированный подход Windows 95/98, основные особенности.
2. Знает функции и состав ОС Windows 95/98. Интерфейс Windows 95/98.
3. Знает архитектурные модули Windows NT.
4. Знает основные отличия Windows 2000.
5. Знает основные особенности Windows XP.
6. Работа с файлами и каталогами в оболочке Norton Commander.
Результат обучения: 5) Знать основные пакеты программ.
Критерии оценки:
1.Знает текстовый процессор MicrosoftWord.
2.Знает табличный процессор MicrosoftExcel.
3. Знает создание файловых архивов.
4. Знает создание таблиц, их особенности.
Результат обучения: 6) Знать создание архивов WinRAR, WinZIP. Возможности WinRAR, WinZIP.
Критерии оценки:
1. Знает извлечение и архивацию файлов.
2. Знает шифрование архивов.
3. Знает защиту файлов от повреждений.
Результат обучения: 7) Знать локальные и глобальные информационные сети.
Критерии оценки:
1. Знает локальные и глобальные информационные сети.
2. Знает архитектуру компьютерных сетей.
3. Знает основные протоколы Интернета.
4. Знает основные службы Интернета: WWW, Telnet, E – mail, Usenet, FTR, IRC и др. Виды доступа к Интернету.
5. Знает язык гипертекстовой системы WorldWideWeb.
Результат обучения: 8) Знать локальные Пакеты прикладных программ по профилю специальности, освоение и профессиональная работа.
Критерии оценки:
1. Знает пакеты прикладных программ по профилю специальности, освоение и профессиональная работа.
2. Знает изучение интерфейса и панелей инструментов пакета прикладных программ по профилю специальности.
3. Знает изучение возможностей пакета прикладных программ по профилю специальности.
4. Знает работу с пакетом прикладных программ по профилю специальности.
БК 15. Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
ОПМ 10. Охрана труда и основы экологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования способности самостоятельно решать проблемы обеспечения оптимальных условий труда, производственной безопасности и жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях.
Результат обучения: 1) Знать правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работников транспорта.
2. Знает общие положения расследования и учета несчастных случаев при производстве.

2. Ақпараттық жүйеге қойылатын талаптарды біледі.
3. Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді қамтамасыз етуді біледі.
4. Автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің архитектурасын тіршілік циклін біледі.
5. Тіршілік циклінің моделін біледі.
Оқыту нәтижелері: 3) Ақпараттық технологиялардың аппараттық-техникалық қамтамасыз етілуін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі аппараттық-техникалық құралдардың сипаттамаларын біледі.
2.Буынын, компьютерлердің жіктеуішін біледі.
3.Бағдарламалық қамсыздандыру жіктеуішін біледі.
Оқыту нәтижелері: 4) Операциялық жүйелерді, ортаны және қабықшаларды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Windows 95/98 обьективті-бағдарланған тәсілдемесін, негізгі ерекшеліктерін біледі.
2. Интерфейс Windows 95/98, Windows 95/98 ОЖ-нің функциялары мен құрамын біледі.
3. Windows NTархитектуралық модульдерін біледі.
4. Windows 2000 негізгі ерекшеліктерін біледі.
5. Windows XP негізгі ерекшеліктерін біледі.
6. Norton Commander қабықшасында файлдармен және каталогтармен жұмыс істей алады
Оқыту нәтижелері: 5) Бағдарламаның негізгі пакеттерін білу
Бағалау өлшемдері:
1.MicrosoftWord мәтіндік процессорын біледі
2.MicrosoftExcel кестелік процессорын біледі
3.Негізгі функцияларын біледі. 4. Файлдық мұрағаттар құру біледі
5.Кестелер құру, олардың ерекшеліктерін біледі..
Оқыту нәтижелері: 6) WinRAR, WinZIP мұрағаттарын құруды. WinRAR, WinZIP мүмкіндіктерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Файлдарды мұрағаттан алып шығуды және мұрағаттауды біледі
2. Мұрағаттарды шифрлеуді біледі
3. Файлды зақымданудан қорғауды біледі.
Оқыту нәтижелері: 7) Жергілікті және ауқымды ақпараттық желілерді білу
Бағалау өлшемдері:
1. Жергілікті және ауқымды ақпараттық желілерді біледі.
2. Компьютерлік желілердің архитектурасын біледі.
3. Ғаламтордың негізгі хаттамаларын біледі.
4. Ғаламтордың негізгі қызметтерін біледі: WWW, Telnet, E – mail, Usenet, FTR, IRC және басқалары. Ғаламторға қолжетімділік түрлері.
5 WorldWideWeb гипермәтіндік жүйесінің тілін біледі.
Оқыту нәтижелері: З) Мамандық бейіні бойынша қолданбалы бағдарламалардың жергілікті пакеттерін білу, меңгеру және кәсіби жұмыс.
Бағалау өлшемдері:
1. Мамандық бейіні бойынша қолданбалы бағдарламалардың жергілікті пакеттерін біледі.
2. Мамандық бейіні бойынша интерфейсті және қолданбалы бағдарламалар пакеттерінің құрал-саймандар панелін зерделей біледі.
3. Мамандық бейіні бойынша қолданбалы бағдарламалар пакеттерінің мүмкіндіктерін зерделей біледі.
4. Мамандық бейіні бойынша қолданбалы бағдарламалар пакеттерімен жұмыс істеуді біледі.
БҚ 15. Өз денсаулығы үшін жауапты болу, практикалық жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
ЖКМ 10. Еңбекті қорғау және экология негіздері
Бұл модульді зерделеу оңтайлы еңбек жағдайын, өндірістік қауіпсіздікті және төтенше жағдайлардағы тіршілік әрекетін қамтамасыз ету мәселелерін өз бетімен шешуге қабілетті маман қалыптастыру үшін қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбек заңнамасын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Көлік қызметкерінің құқықтары мен міндеттерін біледі
2. Өндіріс кезіндегі зерттеудің және жазатайым оқиғаларды есепке алудың жалпы жағдайларын біледі.
3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды, санитарлық ережелер мен нормаларды, өздері орындау үшін белгіленген, ережелер мен өзге де нормативтік құжаттамаларды, стандарттар талаптары мен метрологиялық нормаларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің негізгі принциптерін білу
Бағалау өлшемдері:
1.Еңбекті қорғауды басқару функцияларын біледі.
2.Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесін біледі.
2. Қадағалау органдарының құрылымын біледі.

3. Знает правила и инструкции по охране груда, пожарной безопасности, санитарные правила и нормы, требования стандартов, метрологических норм, правил и иных нормативных документов, установленных для выполняемой им работы.
Результат обучения: 2) Знать основные принципы системы управления охраной труда.
Критерии оценки:
1. Знает функции управления охраной груда.
2. Знает систему стандартов безопасности труда.
2. Структуру органов надзора.
3. Знает виды инструктажей.
Результат обучения: 3) Знать основы техники безопасности на железнодорожном транспорте.
1. Знает классификацию травматизма.
2. Знает основы пожарной безопасности.
3.Знает меры безопасности при пропуске поездов, переход через пути.
4. Знает требования безопасности при производстве работ на контактной сети пути, требования безопасности при производстве работ на электрифицированных участках пути, требования безопасности при перевозке людей.
5. Умеет оказывать доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током:
искусственное дыхание;
непрямой массаж сердца.
6. Знает требование гигиены труда и производственной санитарии.
Специальные модули
Квалификация "1203012 Дежурный по железнодорожной станции 4 и 5 класса"
ПК 1. Выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкции по сигнализации, инструкции по движению поездов и маневровой работе, и других нормативных документов.
СМ 01 Правила технической эксплуатации и безопасность движения.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения требований правил технической эксплуатации, инструкции по сигнализации, других нормативных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные правила и инструкции, техническо – распорядительный акт станции и его разделы, должностную инструкцию дежурного по станции; права, обязанности и ответственность дежурного по станци при приеме дежурства, во время дежурства, порядок сдачи дежурства;
общие обязанности работников железнодорожного транспорта, их ответственность за обеспечение безопасности движения.
Результат обучения: 1) Знать обязанности работников железнодорожного транспорта, ответственность за обеспечение безопасности движения.
Критерии оценки:
1. Знает основные обязанности работников железнодорожного транспорта.
2. Знает должностные обязанности дежурного по станции.
3. Знает порядок приема дежурства.
4. Контроль за наличием инвентаря строгого учета, закреплением вагонов на путях.
Результат обучения: 2) Знать основные руководящие документы по работе дежурного по станции.
Критерии оценки:
1 . Знает требования правил технической эксплуатации на железных дорогах Республики Казахстан.
2. Знает значение инструкции по сигнализации для обеспечения безопасности движения.
3. Знает значение инструкции по движению поездов и маневровой работы.
4. Знает структуру станции, его основные разделы.
5. Знает устав о дисциплине работников железнодорожного транспорта
Результат обучения: 3) Знать требования к техническим средствам на железнодорожном. транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает порядок содержания железнодорожных сооружений и устройств.
2. Знает значение габаритов приближения строения и подвижного состава для обеспечения безопасности движения поездов.
3. Знает габаритные расстояния, негабаритность грузов.
4. Знает виды и значение габаритов.
Результат обучения: 4) Знать сооружения и устройства станционного хозяйства, путевое развитие станции.
Критерии оценки:
1. Знает назначение станционные постов централизации, стрелочных постов и районов.
2. Знает требования к размещению обрудования служебных помещений.
3. Знает порядок нумерации парков, путей и стрелок, и сигналов.
4. Требования к содержанию пути, к продольному профилю приемоотправочных путей, производство маневров по предупреждению самопроизвольного ухода подвижного состава.
5. Нормы и допуски по содержанию колеи.
6. Неисправности, при наличии которых запрещается эксплуатировать стрелочные переводы и глухие пересечения.
7. Оборудование стрелок контрольными стрелочными замками.

3. Нұсқаулықтар түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Көлігіндегі еңбек қауіпсіздігі техникасының негіздерін білу
1. Жарақаттану жіктеуішін біледі.
2. Өрт қауіпсіздігі негіздерін біледі.
3. Пойыздар өткен кездегі, жол арқылы өткен кездегі қауіпсіздік шараларын біледі.
4. Жолдың байланыс жүйесінде жұмыс жүргізудегі қауіпсіздік талаптарын, жолдың электрлендірілген аумағында жұмыс жүргізудегі қауіпсіздік талаптарын, адамдарды тасымалдаудағы қауіпсіздік талаптарын біледі
5.Электр тоғымен зақымданған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсете біледі:
жасанды тыныс алдыру;
жүрекке жанама массаж жасау.
6.Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария талаптарын біледі.
Арнайы модульдер
"1203012 4-ші және 5-ші кластардың теміржол стансасының кезекшісі" біліктілі
КҚ 1. Техникалық эксплуатациялау ережелерінің талаптарын орындау, сигнализация бойынша нұсқаулар, пойыздар қозғалысы мен маневрлық жұмыстар және басқа да нормативтік құжаттар бойынша нұсқаулар
АМ 01. Техникалық эксплуатациялау және қозғалыс қауіпсіздігі ережелері.
Бұл модуль техникалық эксплуатациялау ережелерінің, сигнал беру жөніндегі нұсқаулықтардың, басқа да нормативтік құжаттамалардың талаптарын орындау үшін қажетті, дағдылар мен білімдерді, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Теміржол көлігі қызметкерлерінің негізгі міндеттерін, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауапкершілікті білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Теміржол көлігі қызметкерлерінің негізгі міндеттерін біледі.
2. Станция бойынша кезекшінің лауазымдық нұсқаулығын біледі.
3. Кезекшілікті қабылдап алу тәртібін біледі.
4.Жолдағы вагондарды бекітуде құрал-сайманның болуын қатаң қадағалау
Оқыту нәтижесі: 2) Станция бойынша кезекшінің жұмыс жөніндегі негізгі басшылық құжаттарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1 . Қазақстан Респудликасы теміржолындағы техникалық эксплуатациялау ережелерінің талаптарын біледі.
2. Жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сигнал беру жөніндегі нұсқаулықтың мәнін біледі.
3. Пойыздар қозғалысы және маневрлік жұмыстар жөніндегі нұсқаулықтың мәнін біледі.
4. Станцияның негізгі бөлімдерін біледі.
5. Теміржол көлігі қызметкерлерінің тәртібі туралы жарғыны біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Теміржол көлігіндегі техникалық құралдарға қойылатын талаптарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Теміржол құрылыстары мен құрылғыларын күтіп ұстау тәртібін біледі.
2. Габариттік арақашықтықтарды, габаритті емес жүктерді біледі
3. Габариттерінің түрлері мен маңызын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Станциялық шаруашылықтың құрылыстары мен құрылғыларын білу, станция жолының дамуы.
Бағалау өлшемдері:
1 Станциялық орталықтандырылу бекеттерінің, Бағдарлы қ бекеттер мен аудандардың тағайындалуын біледі.
2 Қызмет бөлмесіндегі жабдықты орналастыру ретін біледі
3 Парктердің, жолдардың және стрелкалар мен сигналдардың нөмірлену тәртібін біледі.
4 Жолдың мазмұны бойынша нормалар мен жол берілген шаманы біледі
5. Жолдың мазмұнына, қабылдау-жөнелту жолының бойлық бейініне, жылжымалы құрамның өздігінен кету, жолдан ауытқуының алдын алуына қойылатын талаптарды біледі
6. Жолға қойылатын нормалар мен рұқсаттар;
7. Ол болған жағдайда, бағдарлы қауыстырғыштар мен тұйық қиылысуларды эксплуатациялау тыйым салынатын, ақаулар.

8. Знает роль линейных предприятий вагонного хозяйства в обеспечении пассажирских перевозок.
9. Знает задачи пассажирских станций и вокзалов, основные критерии, основы и особенности управления пассажирскими перевозками.
Результат обучения: 7) Знать понятие о пассажирских тарифах.
Критерии оценки:
1. Знает виды тарифов.
2. Знает общий пассажирский тариф, схему и принципы его построения, область применения.
3. Знает особенность общего пассажирского тарифа, тарифы доплат.
Результат обучения: 8) Знать пригородные тарифы и их виды. Льготные и международные тарифы. Страховой сбор.
Критерии оценки:
1. Знает пригородные тарифы, их виды (зонный тариф, покилометровый общий без страхового сбора.
2. Знает абонементный общий, абонементный льготный схемы и принципы их построения.
3. Знает льготные тарифы, цель и сроки их действия.
4. Знает международные тарифы и их особенности. Прочие тарифы.
5. Знает расчетные таблицы тарифов, сборы за услуги, оказываемые пассажирам, страховой сбор.
6. Знает тарифные расстояния и тарифные пояса, указатель пассажирских маршрутов.
Результат обучения: 9) Знать общие сведения о проездных документах.
Критерии оценки:
1. Знает виды бланковых документов для взрослых и детей.
2. Знает общие сведения о проездных документах, виды проездных пассажирских документов.
3. Знает основное отличие бланковых проездных документов.
4. Знает основное преимущество картонных проездных документов.
5. Знает проездные билеты и квитанции доплат для проезда в прямом и местном сообщениях.
Результат обучения: 10) Знать проездные билеты для проезда в пригородном сообщении. Билеты выходного дня. Детские проездные билеты, условия проезда детей.
Критерии оценки:
1. Знает проездные билеты для проезда в пригородном сообщении.
2. Знает катушечные билеты и информация, содержащаяся в них билеты выходного дня.
3. Знает детские проездные билеты, условия проезда детей, особенности оформления детских билетов.
4. Знает льготные билеты, условия проезда по ним.
5. Формы служебных проездных документов, особенности оформления служебных проездных документов. Разовые билеты.
Результат обучения: 10) Знать определение и оформление стоимости проезда пассажиров.
Критерии оценки:
1. Знает определение стоимости проезда пассажиров.
2. Знает правила оформления проездных документов, согласно Тарифного руководства.
3. Знает оформление проездных документов на проезд в пассажирских поездах дальнего следования.
Результат обучения: 11) Знать оформление проездных документов в пункте отправления, в пункте пересадки вручную и с использованием системы "Экспресс".
Критерии оценки:
1. Знает оформление проездных документов в пункте отправления и в пункте пересадки вручную.
2. Знает заполнение бланковых проездных документов. Компостерный знак. Платные годовые билеты.
3. Знает основные понятия о системе "Экспресс". Правила оформления проездных документов с использованием системы "Экспресс".
4. Знает содержание проездного документа, оформленного через систему "Экспресс".
ПК 6. Планировать и организовывать оперативную работу подразделений
СМ. 06 Экономика и планирование.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для планирования производственно-финансовой деятельности на железнодорожном транспорте; расчета технико-экономических показателей работы транспорта; организации и планирования труда.
Результат обучения: 1) Знать основы планирования на железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает технико-экономическую характеристику магистрального транспорта.
2. Дает характеристику отрасли.
2. Знает задачи и принципы планирования, виды планов и их содержание.
3. Знает методы планирования и прогнозирования, стратегическое планирование.
4. Знает миссию железнодорожного транспорта. Цели, задачи, принципы реструктуризации. Этапы реструктуризации.
5 . Знает основные схемы финансового и технологического взаимодействия между создаваемыми новыми структурами.
6. Знает план развития Акционерного общества "Казахстан темір жолы" на перспективу.
Результат обучения: 2) Знать расчет технико-экономических показателей работы транспорта.
Критерии оценки:
1. Знает основные производственные фонды, их экономическая сущность, классификация.
2. Знает методы оценки основных производственных фондов в натуральном и стоимостном выражении.
3. Знает методику расчета среднегодовой стоимости основных производственных фондов. Виды износа основных производственных фондов.
4. Знает амортизация основных производственных фондов. Методика расчета амортизации.
5.Знает показатели использования основных производственных фондов, их значение.
6. Знает назначение оборотных средств, их состав и структуру. Нормативы оборотных средств.

8. Жолаушылар тасымалын қамтамасыз етуде вагон шаруашылығының желілік кәсіпорындары рөлін біледі.
9. Жолаушылар станциялары мен вокзалдардың міндеттерін, негізгі критерийлерін, жолаушылар тасымалын басқарудың негіздері мен ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Жолаушылар тарифтері туралы ұғымды білу
Бағалау өлшемдері:
1.Тарифтер түрлерін біледі.
2. Жалпы жолаушылар тарифін, оны құру сызбасы мен қағидасын, қолдану ортасын біледі.
3. Жалпы жолаушылар тарифінің, қосымша ақы ерекшелігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Қала маңы тарифтерін және олардың түрлерін біледі. Жеңілдік және халықаралық тарифтер. Сақтандыру жинағы.
Бағалау өлшемдері:
1. Қала маңы тарифтерін, түрлерін біледі (аймақтық тариф, сақтандыру жинағысыз жалпы километрлік тариф).
2. Жалпы абонементтік, жеңілдік абонементтік сызбаларын және оларды құру қағидаларын біледі.
3. Жеңілдік тарифтерін, олардың әрекет ету мақсаты мен мерзімдерін біледі.
4. Халықаралық тарифтерді және олардың ерекшеліктерін біледі. Басқа тарифтер.
5. Тарифтердің есеп кестелерін, жолаушыларға көрсетілетін қызмет жинақтарын, сақтандыру жинақтарын біледі.
6. Тарифтік қашықтықтарды және тарифтік аймақтарды, жолаушылар маршрутының көрсеткішін біледі.
Оқыту нәтижесі: 9) Жолаушылар құжаттары туралы жалпы мәліметтерді біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Ересектер мен балалар үшін бланктік құжаттар түрін біледі.
2. Жолаушылар құжаттары туралы жалпы мәліметтерді, жолаушылар құжаттарының түрлерін біледі.
3. Бланктік жолаушылар құжаттарының негізгі айырмашылықтарын біледі.
4. Картонды жолаушылар құжаттарының негізгі артықшылығын біледі.
5. Жолаушылар билетін және тікелей және жергілікті қатынастағы пойыз үшін қосымша ақы түбіртектерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 10) Қала маңы қатынасындағы жүрісі үшін жол жүру билетін білу. Балалар жол жүру билеті, балаларды тасымалдау шарттары.
Бағалау өлшемдері:
1. Қала маңы қатынасындағы жүрісі үшін жол жүру билетін біледі.
2. Катушка түріндегі билеттерді және демалыс күндері көрсетілетін ақпараттар билетін біледі.
3. Балалар жол жүру билетін, балаларды тасымалдау шарттарын, балалар билетін рәсімдеу ерекшеліктерін біледі.
4. Жеңілдік билеттерін, олармен жүр шарттарын біледі.
5. Қызметтік жол жүру билеттерінің түрлері, қызметтік жол жүру билеттерін рәсімдеу ерекшеліктері. Біржолғы билеттер.
КҚ 6. Бөлімшенің оперативтік жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
АМ 06. Экономика және жоспарлау
Бұл модуль зерттеуге қажетті білім мен дағдыларды сипаттады.
Модульді оқыту барысында білім алушылар келесі білімді меңгеруі керек: темір жол көлігіндегі өндірістік-қаржылық қызметті жоспарлау негіздері; көлік жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу, еңбекті ұйымдастыру және жоспарлау
Білім алушылардың келесі міндеттерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы керек: жүк вагондарын пайдалану көрсеткіштерін анықтау; локомотивтердің жасалу көрсеткіштерін анықтау.
Оқыту нәтижелері: 1) Темір жол көлігіндегі жоспарлау негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Магистралды көліктің техникалық–экономикалық сипаттамаларын білу
2. Салаға сипаттама береді
2.Жоспарлау міндеттері мен ұстанымдарын, олардың мазмұны мен түрлерін біледі
3. Жоспарлау және болжау әдістерін біледі
4. Темір жол көлігі миссиясын біледі. Қайта құру міндеттері мен мақсаттарын, қайта құру кезеңдерін біледі.
5 .Жаңа құрылымдар арасындағы өзара технологиялық және қаржылық әрекеттестіктің негізгі сызбаларын біледі
5. "Қазақстан темір жолы" даму жоспарын біледі
Оқыту нәтижелері: 2) Көліктің жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді білу
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі өндірістік қорларды, олардың экономикалық мәні мен жіктелуін біледі
2. Заттай және бағамен өрнектегендегі негізгі өндірістік қорды бағалау әдістерін біледі
3. Негізгі өндірістік қорлардың орташа жылдық құнын есептеу әдісін біледі. Өндірістік қорлардың тозу түрлері
4. Негізгі өндірістік құралдардың амортизациясын біледі. Амортизацияны есептеу әдістері.
5. Негізгі өндірістік қорларды пайдалану көрсеткіштерін, олардың мәндерін біледі
6. Айналымдық құралдардың тағайындалуын және құрылымын біледі. Айналымдық құралдар нормативтері.

8. Знает кругооборот и показатели оборачиваемости оборотных средств.
9. Знает определение объемных показателей эксплуатационной работы: грузооборота тарифного и эксплуатационного, приведенной продукции, отправление грузов, отправление пассажиров, перевезено пассажиров, пассажирооборот, пробег локомотивов.
10. Определение основных качественных показателей: участковой скорости, технической скорости, статической нагрузки, динамической нагрузки рабочего, груженого вагона, производительности вагона, производительности локомотива.
11. Знает деление расходов на эксплуатационные и расходы по подсобно-вспомогательной деятельности; по элементам затрат; на основные и накладные; прямые и косвенные; зависящие и независящие.
12. Знает методы оценки основных производственных фондов.
13. Характеризует оборотные средства, их состав и структуру.
14. Рассчитывает объемные показатели эксплуатационной работы.
15. Рассчитывает качественные показатели использования подвижного состава.
16. Знает виды рентабельности.
17. Определяет эксплуатационные расходы на перевозки.
18. Рассчитывает себестоимость перевозки.
Результат обучения: 3) Знать организацию и планирование труда.
1. Знает значение и задачи нормирования труда.
2. Знает понятие о производственном цикле. Бюджет рабочего времени. Классификацию затрат рабочего времени.
3.Знает требование к разрабатываемым нормативам, порядок и способы их разработки.
5. Знает Нормы времени, выработки и численности рабочих, порядок их проектирования.
6. Знает нормирование труда работников станции, единых смен. Коллективная норма труда и порядок ее разработки.
7. Знает порядок установления нормативных заданий рабочим-повременщикам. Порядок пересмотра норм.
8. Знает основные принципы организации труда.
9. Знает основные направления совершенствования организации труда, арендный и бригадный подряд.
10. Знает порядок совмещения профессий единой сменой.
11. Знает производительность труда, показатели, метод их определения, пути и резервы повышения производительности труда.
Результат обучения: 4) Знать организацию и планирование оплаты труда.
1. Знает номинальную и реальную заработную плату. Формы и системы оплаты труда.
2. Знает тарифную систему, ее элементы. Должностные оклады. Особенности труда при бригадной организации.
3. Знает права предприятия в области оплаты труда. Фонд оплаты труда, налог с заработной платы.
4. Знает налоговый кодекс о структурных подразделениях, самостоятельно исчисляющих и уплачивающих в бюджет налоги.
Результат обучения: 5) Знать планирование производственно-финансовой деятельности.
1. Знает основные цели деятельности отделения дороги. Задачи отделения дороги. Содержание индикативного плана. Объемные и качественные показатели.
2. Знает план эксплуатационных расходов.
3.Знает основные цели Акционерного общества "Пассажирские перевозки". Основные задачи АО "Пассажирские перевозки".
4. Знает содержание индикативного плана. План объемных показателей. Расходы основных средств.
5. Знает содержание плана-прогноза станции. Планирование объемных показателей работы станции. Планирование качественных показателей станции. План по труду. Планирование численности работников.
Результат обучения: 7) Знать технико-экономический анализ производственно-финансовой деятельности железнодорожного транспорта
1. Знать формы системы контроля; аудит, ревизия, внутренний контроль, определение внутреннего контроля, ревизии.
2. Знать учетную политику предприятия, хозяйствующего субъекта в целях достижения сопоставимости показателен финансовой отчетности.
3. Знать анализ финансовой отчетности; анализ управленческого учета.
3. Знать методы анализа, виды учета, их сущность и организацию.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает умения и навыки необходимые для формирования первоначального представления о будущей профессии, специальности, а также для формирования первоначальных умений по профилю специальности.
Результат обучения: 1) Знать виды инструктажей, технику безопасности при нахождении на железнодорожных путях.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает места прохода по станционным путям.
3. Знает порядок действия в стандартных, критических и аварийных ситуациях.
Результат обучения: 2) Знать путевое развитие станции.
Критерии оценки:
1. Вычерчивает стрелочные улицы и горловины станции.
2. Устанавливает на схеме станции входные и выходные сигналы, указывает на схеме станции места установки предельных столбиков.
3. Знает назначение пассажирских устройств на станции.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает виды выполняемых практических работ необходимые для формирования умений и навыков по специальности, ознакомление обучающихся с рабочим местом, графиком перемещений, проведением производственных работ на участках с металлургическим оборудованием.
Результат обучения: 1) Знать инструктаж по технике безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает порядок получения инструктажа на рабочем месте.
2. Знает правила техники безопасности при нахождении на железнодорожных. путях станции
Результат обучения: 2) Знать должностные обязанности дежурного по станции.
Критерии оценки:
1. Знает порядок оформления приема и сдачи дежурства, умеет фиксировать положение поездной и станционной обстановки на станции.
2. Знает порядок контроля, проверки инвентаря строгого учета.
3. Знает порядок приема, отправления и пропуска поездов по станции.
4. Знает порядок приема и передачи информации о подходе поездов и грузов.
5. Оформляет записи, заполняет и выдает бланки разрешений на поезда.

8. Айналымдық құралдардың айналымы мен көрсеткіштерін біледі
9. Пайдалану жұмыстарының көлемдік көрсеткіштерінің анықтамасын біледі: жүк айналымы, мөлшерлемелік және пайдаланушылық, жолаушыларды жөнелту, жолаушыларды тасымалдау, жолаушы айналымы, локомотивтер жүрісі.
10.Негізгі сапалық көрсеткіштерді анықтау: учаске жылдамдығы, техникалық жылдамдық, санақтық жүктеме, жұмыскердің динамикалық жүктемесін анықтау.
11.Пайдалану және қосалқы қызметтеріне шығындарын жіктеу: шығындар элементтері бойынша, негізгі және қосымша, тікелей және жанама, тәуелді және тәуелсіз.
12. Өндірістік құралдар қорларын бағалау әдістерін біледі
13. Айналымдық құралдарды, олардың құрамы мен құрылымын біледі
14. Пайдалану жұмыстарының көлемдік көрсеткіштерін есептеу
15. Жылжымалы құрамның сапалық көрсеткіштерін есептеу
16. Пайдалылық түрлерін біледі
17. Тасымалдаудың пайдалану шығындарын анықтау
18. Тасымалдаудың өзіндік құнын есептеу
Оқыту нәтижелері: 3) Еңбекті ұйымдастыру мен жоспарлауды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті нормалар міндеттері мен мәнін біледі
2. Өндірістік цикл туралы түсінікті біледі. Жұмыс уақыты бюджеті. Жұмыс уақыты шығынын жіктеуді біледі.
3.Әзірленетін нормативтерге қойылатын талаптарды әзірлеу тәртібі мен тәсілдері, жіктеуді біледі,
5. Уақыт нормасын, жұмыскерлер санын, оны жобалау тәртібін біледі
6 Станция жұмыскерлері еңбегін нормалау, жалғыз ауысым, Ұжымдық еңбек нормалары және оны әзірлеу тәртібін біледі.
7. Уақытша жұмыскерлердің нормативті тапсырмаларын белгілеу тәртібін біледі. Нормаларды қайта қарастыру тәртібін біледі
8. Еңбекті ұйымдастырудың негізгі ұстанымдарын біледі
9. Еңбекті ұйымдастыруды жетілдірудің негізгі бағыттарын, жалға алу немесе бригадалық тәртіпті біледі,
10. Бір ауысымдағы мамандықтарды үйлестіру тәртібін біледі
11. Еңбек өнімділігін, оның көрсеткіштері мен анықтау әдістерін, еңбек өнімділігін арттыру жолдары мен резервтерн біледі
Оқыту нәтижелері: 4) Еңбек ақы төлемін жоспарлау мен ұйымдастыруды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Номиналды және нақты еңбек ақыны, еңбек ақы төлемі формасы мен жүйесін біледі
2. Мөлшерлеме жүйесі мен элементтерін біледі. Лауазымдық еңбек ақы. Бригадалық ұйым еңбегін ұйымдастыру
3.Еңбек ақы төлемі саласындағы кәсіпорын құқықтарын біледі. Еңбек ақы төлемі қоры және еңбек ақыға салық.
4.Бюджетке салықты дербес есептейтін және төлейтін құрылымдық бөлімшелер туралы салық кодексін біледі
Оқыту нәтижелері: 5) Өндірістік – қаржылық қызметті жоспарлай білу
Бағалау өлшемдері:
1. Жол бөлімдері қызметінің негізгі мақсаттарын білу. Жол бөлімдерін біледі. Индикативті жоспар мазмұны. Көлемдік және сапалық көрсеткіштер
2. Пайдалану шығындары жоспарын біледі.
3. "Жолаушы тасымалы" негізгі мақсаттарын біледі. "Жолаушы тасымалы" негізгі міндеттерін біледі
4. Индикативті жоспар мазмұнын біледі. Көлемдік көрсеткіштер жоспарын, негізгі қаражат шығындарын, еңбек туралы жоспар біледі
5.Станцияның жоспар – болжамы мазмұнын біледі. Станция жұмысының көлемдік көрсеткіштерін жоспарлау. Станция жұмысының сапалық көрсеткіштерін жоспарлау. Еңбек бойынша жоспар. Жұмыскерлер санын жоспарлау.
Оқыту нәтижелері: 7) Темір жол көлігінің өндірістік-қаржылық қызметін техникалық-қаржылық қызметін білу
1. Бақылау жүйесінің формаларын: аудит, ревизия, ішкі бақылау, ішкі бақылауды, ревизияны біледі;
2. Кәсіпорынның, шаруашылық жүргізу субъектісінің есеп саясатын қаржылық есеп көрсеткіштермен салыстыру мақсатында біледі
3. Қаржылық есептілікті, басқару есебін талдай біледі
3. Талдау әдістерін, есеп түрлері, олардың мәні мен ұйымдастыруын біледі
Кәсіптік практика
ПП 01. Оқу-таныстыру практика
Бұл модуль мамандық бойынша тәжірибелік қызметті бастапқы көрсетуді және бастапқы біліктіліктерді қалыптастыру үшін қажетті біліктілік пен дағдыны сипаттайды. Технологиялық үдерістермен, технологиялық құрылғылармен, темір жол кәсіпорны құрылымымен танысу мақсатында темір жол кәсіпорындарына экскурсия түрінде өткізіледі.
Оқыту нәтижелері: 1) Т/ж жолдарда болу кезінде нұсқама алу ережесін біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаманы біледі
2. Станция жолдары бойынша өту орындарын біледі
3. Стандартты, дағдарыстық және апатты жағдайлардағы әрекет тәртібін біледі
Оқыту нәтижелері: 2) Станция жолдарының дамуын біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Станцияның бағдар көшесі мен қылтасын сыза біледі
2. Шекті бағандарды орнату орындарын станция сызбасында кіріс және шығыс белгілерін орната біледі
3. Станциядағы жолаушылар құрылғыларының тағайындалуын біледі
Оқыту нәтижелері: 3) Станция шаруашылығын біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Жолаушылар құрылғыларының сипаттамаларын біледі
2. Станция жолдарының толық және пайдалы ұзындығын біледі
Оқыту нәтижелері: 4) Сұрыптау құрылғыларының тағайындалуын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Үймелеу құрылғыларының жұмыс ұстанымдарын біледі
2. Сұрыптау жұмыстарындағы орағыту жолдары ұстанымдарын біледі
3. Үйіндінің технологиялық жұмыс кестесін сыза біледі
Оқыту нәтижелері: 5) Вагон және локомотив шаруашылығын, электрмен қамту құрылғыларын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Вагон шаруашылығы жұмысын және вагондарды жіктеуді біледі
2. Локомотив шаруашылығы жұмысын біледі
3. Электрмен қамту құралдарының жұмысын, байланыс желісінің тағайындалуын біледі
Оқыту нәтижелері: 6) Кірме жолының, арту-түсіру машиналарының және механизмдердің жұмыстарын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Кірме жолдары мен өндірістік кәсіпорын жұмыстарын біледі
2. Арту-түсіру машиналары мен механизмдеріне сипаттама береді
3 Станция санатын анықтайды
Оқыту нәтижелері: 7) Орағыту жұмыстары өндірісі тәртібін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Орағыту жұмыстары мәнін біледі
2. Орағыту жұмыстары өндірісі тәртібін, станцияның орағыту аударының сипаттамасын біледі
3. Орағыту қозғалыстарының уақыт нормасын есептей біледі
ПП 02. Технологиялық практика
Бұл модуль оқу үдерісін өндіріспен кіріктіруді, студенттердің танымдық қызметін өндірістік үдеріске тікелей қатысу арқылы белсендіруді, кәсіби дағдыларды алуды, жұмысшы мамандықтары бойынша іс-тәжірибеден өтуді қарастырады.
Оқыту нәтижелері: 1) Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаманы білу
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнында нұсқама алу тәртібін біледі
2. Станцияның т/ж жолдарында болғанда қауіпсіздік ережелерін біледі
Оқыту нәтижелері: 2) Станция бойынша кезекшінің лауазымдық міндеттерін білу
Бағалау өлшемдері:
1 Станциядағы пойыз және станциялық жағдай бойынша ахуалды анықтау, кезекшілікті тапсыру және қабылдау тәртібін біледі
2. Қатаң есеп бұйымдарын тексеруді бақылау тәртібін біледі
3. Пойыздарды станцияда қабылдау, жөнелту және өткізу тәртібін біледі
4. Пойыздар мен жүктер туралы ақпаратты беру және қабылдау тәртібін біледі
5. Жазбаларды рәсімдейді, пойыздардың рұқсат бланкілерін береді

6. Вычерчивает график движения поездов, под руководством наставника.
Результат обучения: 3) Знать порядок приема, отправления поездов в нестандартных (аварийных) ситуациях.
Критерии оценки:
1. Знает порядок перевода стрелок курбелем и замыкание их при подготовке маршрутов приема и отправления поездов: проверка свободности пути при выключении и неисправности устройств централизации и электрической изоляции путей.
2. Знает регламент переговоров.
3. Знает порядок действий работников в условиях нарушения устройств связи.
ПП 03. Преддипломная практика
Преддипломная практика предусматривает закрепление, обобщение и совершенствование обучающимися полученных знаний и навыков непосредственно на производстве, участие в организации труда и производства, решении технико-экономических вопросов, работе с документацией, сбор и подготовка материала для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Знать порядок управления движением поездов на станции.
Критерии оценки:
1. Знает порядок управления движением поездов на пульт-табло.
2. Знает порядок выполнения маневровых передвижений.
3. Различает системы связи.
Результат обучения: 2) Знать контроль по безопасности движения
Критерии оценки:
1. Знает порядок проверки поездного положения на аппарате управления.
2. Умеет осуществлять контроль занятости тупиков и станционных путей.
3. Знает порядок контроля перевода стрелок на аппарате управления.
Результат обучения: 3) Знать организацию сменно – суточного планирования работы станции
Критерии оценки:
1. Выполняет экономические расчеты.
2. Выполняет анализ работы железнодорожного транспорта.
3. Рассчитывает технические нормы эксплуатационной работы.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 115
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1211000 - Швейное производство и моделирование одежды
Квалификации:
1211032 - Швея
1211062 - Портной
1211093 - Техник-технолог
Форма обучения: очная

6. Пойыздар қозғалысының кестесін тәлімгер басшылығымен сызады
Оқыту нәтижелері: 3) Стандарттан тыс (апатты) жағдайларда пойыздарды қабылдау және жөнелту тәртібін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Жолдарды электрлік оқшаулау және орталықтандыру құралдарының ақаулықтары мен сөндіруді тексереді, пойыздарды қабылдау мен жөнелтуге дайындау, бағдарды бұру тәртібін біледі
2. Келіссөз жүргізу регламентін біледі
3. Байланыс құралдарының бұзылуы жағдайында жұмыскер әрекеттері тәртібін біледі
ПП 03. Диплом алды практика
Диплом жазу практикасы өндірісте тікелей алынған білім мен дағдыларды білім алушылардың бекіту мен жалпылауын, жетілдіруін қарастырады, ол еңбекті ұйымдастыруға қатысады және техникалық-экономикалық мәселелердің шешімін табады, құжаттамамен жұмыс жасап, дипломдық жобаға арналған материалдарды жинайды және дайындайды.
Оқыту нәтижелері: 1) Станциядағы пойыздар қозғалысын басқару тәртібін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Пульт-таблода пойыздар қозғалысын басқару тәртібін біледі
2. Орағыту қозғалыстарын орындау тәртібін біледі
3. Байланыс жүйелерін ажыратады
Оқыту нәтижелері: 2) Қозғалыс қауіпсіздігін бақылауды біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Басқару аппаратында пойыз қозғалысын тексеру тәртібін біледі
2. Станция жолдарын және тұйық орындардың бос болуын бақылауды жүзеге асыру
3. Басқару аппаратында бағдарларды ауыстыру тәртібін біледі
Оқыту нәтижелері: 3) Станция жұмысын ауысымдық-тәуліктік жоспарлауды біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалық есептеуді орындайды
2. Темір жол көлігі жұмысына талдау жасайды
3. Пайдалану жұмыстарының техникалық нормаларын есептейді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 115-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:
Бұқаралық тұтыну бұйымы мен тауарларының технологиясы
Мамандығы:
1211000 – Тігін өндірісі мен киімді үлгілеу
Біліктіліктер:
1211032 – Тігінші
1211062 – Тігуші
1211093 – Технолог-техник
Оқыту нысаны: күндізгі

5. Знает о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе трудового законодательства Республики Казахстан.
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия социологии и политологии; функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 2) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 5. Иметь комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы
СЭМ 05. Основы экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Владеть навыками ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с установленными требованиями к составлению и оформлению документов.
ОПМ 01. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения требований, предъявляемых к оформлению документов, методике составления служебного письма.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующее: термины делопроизводства; виды документов; формирование документов; оформление образцов документов; грамотное заполнение деловых бумаг.
Результат обучения: 1) Знать требования, предъявляемых к оформлению документов.
Критерии оценки:
1. Знает документы, их назначение и способы документирования.
2. Знает структуру и правила оформления документов.
3. Владеет навыками составления служебных документов.
4. Знает классификацию документов и правила организации документооборота.
Результат обучения: 2) Составлять и оформлять документацию на государственном языке в соответствие с установленными требованиями.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления реквизитов различных документов на государственном языке.
2. Владеет навыками делового письма
3. Владеет специальной терминологией на государственном языке
БК 7. Знать требования к графическому оформлению чертежей;
единую систему конструкторской документации;
основные правила построения чертежей и схем.
ОПМ 02. Черчение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основ электротехники, электрических цепей постоянного и переменного тока, электромагнетизма, умения использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы
Результат обучения: 1) Знать технику черчения.
Критерии оценки:
1. Знает графическое оформление чертежей.
2. Понимает составление основы геометрического и проекционного черчения.
3. Знает элементы технического рисунка.
Результат обучения: 2) Знать общие правила выполнения чертежей.
Критерии оценки:
1. Проводит анализ конструкции детали.
2. Читает чертежи и схемы по специальности.
БК 8. Владеть специализированными прикладными программными обеспечениями, средствами антивирусной защиты, офисными пакетами
ОПМ 03. Прикладная информатика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы с современными компьютерными программами, владения специализированными прикладными программными обеспечениями, средствами антивирусной защиты, офисными пакетами.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующее: современные компьютерные программы для оформления отчетов, научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок; значение и место электронно-вычислительных машин в организационной работе предприятия.
Результат обучения: 1) Знать виды программного обеспечения (системное и прикладное).
Критерии оценки:
1. Знает основные команды операционной системы.
2. Знает определение работы в сервисных программах.
3. Выполняет создание и оформление презентаций в программе
4. Использует сети: локальная и глобальная, архиваторы.
Результат обучения: 2) Знать системы управления базами данных.
Критерии оценки:
1. Владеет общими сведениями об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства.
БК 9. Знать основы спецрисунка, общие сведения о цвете, различную технику работы живописи
ОПМ 04. Спецрисунок и художественная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения основами спецрисунка и художественной практикой.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующее: основы спецрисунка; общие сведения о цвете; различную технику работы живописи; традиции изображения казахского национального орнамента; законы стилизации; правила изображения головы и фигуры человека в разных ракурсах; принцип построения фигуры человека в одежде; правила передачи фигуры человека в динамике; законы многофигурной композиции.
Результат обучения: 1) Знать художественную графику.
Критерии оценки:
1. Выполнение драпировок с несложными предметами.
2. Знание цветов, орнаментов.
3. Знание пропорции фигуры человека.
4. Выполнение одежды и ее деталей.
БК 10. Обладать базовыми знаниями об общих законах механического движения и применения их в современной технике.
ОПМ 05. Техническая механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения общими законами механического движения и применения их в современной технике.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующее: основные понятия и аксиомы статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; виды деформаций и напряжений; основные сведения о деталях машин; виды механизмов и передач, принцип работы; назначение и конструкции валов и осей.
Результат обучения: 1) Знать статику, кинематику, динамику.
Критерии оценки:
1. Знает основы сопротивления материалов, основные понятия и положения.
2. Знает виды деформаций и напряжения при них.
3. Знает расчетные уравнения на прочность при растяжении и сжатии, кручении и изгибе.
Результат обучения: 2) Знать детали машин.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия и определения.
2. Владеет знаниями о механизмах поступательного, колебательного и прерывистого движения.
3. Владеет знаниями о механических передачах вращательного движения.
БК 11. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 06. Общая электротехника с основными электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания сложных явлений и применения законов электротехники и электроники.
Результат обучения: 1) Знать общую электротехнику.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об электрическом поле.
2. Владеет знаниями об электрической цепи постоянного и переменного тока.
3. Владеет знаниями о электромагнетизме.
4. Владеет знаниями о трансформаторах.

5. Салық түрлері туралы біледі.
6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын;
азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алуы; кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Саясаттанудың негізгі уғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі уғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықаралық саяси үдерістерді, геополитикалық жағдаятты түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы біледі.
БҚ 5. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы кешенді түсінікке ие болу
ӘЭМ 05. Экономика негіздері
Осы модуль заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді көріністі қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі;
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БК 6. Құжаттарды ресімдеу және құрастыруға қойылатын талаптарға сай мемлекеттік тілде құжат жүргізу дағдысын игеру
ЖКМ 01. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бұл модуль мемлекеттік тілде құжат құрастырғанда кәсіби қызмет саласында кез келген маманға қажетті жеке құрам бойынша құжаттармен жұмыс жасау дағдысын алуға мүмкіндік береді.
Оқу нәтижесі: 1) Құжатты ресімдеуге қойылатын талаптарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Құжатты, жұмсалу мақсаты мен құжаттану тәсілдерін біледі;
2.Құжаттарды ресімдеу ережесі мен құрлымын біледі.
3.Қызметтік құжаттарды құрастыру дағдысын игереді.
4.Құжаттарды жіктеу және құжат айналымды ұйымдастыру ережелерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Белгіленген талаптарға сай мемлекеттік тілде құжаттарды құрастыру әрі ресімдеу
Бағалау өлшемдері:
1.Мемлекеттік тілде түрлі құжаттар реквизитін ресімдеу ережелерін біледі.
2.Іскери хат дағдысын игереді.
3. Мемлекеттік тілдегі арнайы терминологияны игереді.
БК 7. Сызуға графикалық ресімдеуіне қойылатын талаптарды, құрастырушы құжаттара ортақ жүйесін, сызба мен сызуды құрастыру негізгі ережелеріне қойылатын талаптарды білу.
ЖКМ 02. Сызу
Бұл модуль сызуды графикалық ресімдеу, құрастыру құжатының ортақ жүйесі, сызу мен сызбаны құрастыру негізгі ережелеріне қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі:1) Сызу техникасын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Сызудың графикалық ресімделуін біледі.
2.Геометрия әрі жобалау сызу негізін түсінеді.
3.Техникалық сурет элементін біледі.
Оқыту нәтижесі:2) Сызуды орындау негізгі ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1Тетік құрылымына талдау жасайды.
2.Мамандық бойынша сызу мен сызбаны оқиды.
БК 8. Вирусқа қарсы қорғаныш құралы, офистік пакет, арнайы қолданбалы бағдарламаны игеру.
ЖКМ 03. Қолданбалы информатика
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану үшін қажетті білімді сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
есептер, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді ресімдеу үшін заманауи компьютерлік программаларды;
кәсіпорынның ұйымдастырушылық жұмысында дербес компьютердің орны мен маңызы.
Білім алушылар мына білімге қол жеткізгені, білімді игергені маңызды:
мәтіндік құжаттаманы өңдеуге компьютерлерді практикалық пайдалану;
мәліметтер базасын басқару жүйесін қолдану;
естелік мәліметтер негізінде сандық және мәтіндік ақпараттың өңделуін орындау;
қолданбалы программалар топтамасымен жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламамен қамту (жүйелік және қолданбалы) түрлерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Операциялық жүйе негізгі командасын біледі.
2.Сервистік бағдарламамен жұмысты анықтай алады.
3.Тұсаукесерді бағдарламада құрау әрі ресімдеуді орындайды.
4.Жергілікті әрі ауқымды желі, WinZip мұрағат қолданылады.
Оқыту нәтижесі: 2) Деректер базасын басқару жүйесін білу
Бағалау өлшемдері:
1.Тігін өндірісі жабдықтарын автоматтандыру және автоматика элементтері туралы жалпы деректерді игереді.
БК 9. Арнайы сурет негізін. Түс туралы жалпы дерек, кескіндеме жұмысы түрлі текхникасын білу
ЖКМ 04. Арнайы сурет пен көркем тәжірибе
Бұл модуль арнайы сурет және көркем практика негіздерін игеруге қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесіні игеруі тиіс:
арнайы сурет негіздері;
түс туралы жалпы мәлімет;
кескіндеме жұмысының түрлі техникасы;
қазақ ұлттық оюын бейнелеу дәстүрлері;
стилдеу заңдары;
адамның басы мен денесін түрлі ракурста бейнелеу ережесі;
адам денесін киімде салу қағидаты;
адам денесін динамикада беру ережесі;
көпденелі композиция заңдары.
Оқу нәтижесі: 1) Көркем графиканы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Күрделі емес заттармен перделеуді орындау.
2.Түстер, оюларды білу.
3. Адам денесі пропорциясын білу.
4.Киім және оның детальдарын орындау
БК 10. Механикалық қозғалыс жалпы заңы туралы және оны қазіргі техникада қолдану туралы базалық білімді игеру.
ЖКМ 05. Техникалық механика
Бұл модуль механикалық қозғалыс жалпы заңдарын игеру және оларды қазіргі заманғы техникада қолдануға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесіні игеруі тиіс:
статика, кинематика және динамика негізгі түсініктері және аксиомлары;
материалдардың қарсыласу негізгі жағдайы;
бүліну және кернеу түрлері;
машина деталдары туралы негізгі мәліметтер;
тетік және тапсыру түрлері, жұмыс қағидаты;
білік және остің тағайындалуы мен конструкциясы
Оқу нәтижесі: 1) Статика, кинематика, динамиканы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдардың қарсыласу негіздері, негізгі түсінік және жағдайларды біледі.
2.Бүліну түрлері және олардың кернеулерін біледі.
3. Созу, қысқарту, айналдыру және бүктегенде мықтылығына есептік теңдеулерді біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Машина деталдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Негізгі түсінік және анықтамаларды түсінеді.
2.Түсу, тербеліс және үздіксіз қозғалыс тетіктері туралы білімді игерді.
3.Айналу қозғалысының механикалық берілуі туралы білімді игерді.
БК 11. Электртехника мен электроника заңдары мен күрделі құбылыстарын түсінуге қажетті базалық білімін игеру
ЖКМ 06. Электроника негізді электртехника
Бұл модуль электротехника және электроника заңдары мен күрделі құбылыстарды түсінуге қажетті базалық білімді игеруге білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Жалпы электротехниканы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр өрісі туралы білімді игереді.
2. Ұдайы және ауыспалы ток электр тізбектері туралы білімді игерді.
3. Электр магнетизм туралы білімді игерді.
4. Трансформаторлар туралы білімді игерді

5. Владеет знаниями об электрических машинах переменного и постоянного тока.
6. Владеет знаниями о электроприводах и аппаратурах управления; передаче электрической энергии.
Результат обучения: 2) Знать основы электроники.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об электровакуумных и газоразрядных приборах.
2. Владеет знаниями о полупроводниковых и фотоэлектронных приборах.
3. Владеет знаниями об электронных выпрямителях и усилителях.
4. Владеет знаниями об электронных генераторах и измерительных приборах.
5. Понимает интегральные схемы микроэлектроники.
БК 12.Знать общие сведения о психологии, культуре общения работника с клиентом
ОПМ 07. Профессиональная этика и этикет
В результате изучении модуля обучающиеся должны освоить следующее: общие сведения о психологии; культуру общения работника с клиентом; способы разрешения конфликтов; этику взаимоотношений в трудовом коллективе; социальную, экономическую, эстетическую сущность рекламы; эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест.
Результат обучения: 1) Знать психологию культуры сервиса.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об этической культуре сервиса.
2. Владение профессиональной этики.
3. Понимание этики взаимоотношений в трудовом коллективе.
Результат обучения: 2) Знать эстетическую культуру.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о технической эстетике и дизайне.
2. Знает требования к внешнему облику рабочего.
3. Соблюдает этикет работника контактной зоны.
4. Знание организационно-технологическая культура сервиса.
5. Знание маркетинга сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
БК 13. Знать основные концепции рыночной деятельности, понятие маркетинга, его цели, функции, принципы
ОПМ 08. Основы маркетинга
В результате изучении модуля обучающиеся должны освоить следующее: основные концепции рыночной деятельности; понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификацию; стратегию ценообразования; классификацию цен.
Результат обучения: 1) Знать технические характеристики, принципы работы погрузочно-разгрузочных машин.
Критерии оценки:
1. Знает конструкцию, технические характеристики погрузочно-разгрузочных машин и механизмов.
2. Знает классификацию погрузочно-разгрузочных машин и механизмов.
3. Рассчитывает необходимое количество подвижного состава и погрузочно-разгрузочных машин и механизмов в зависимости от объема перерабатываемого груза.
Результат обучения: 2) Знать классификацию железнодорожных складов, их типы.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию железнодорожных складов.
2. Знает типы и оборудование грузовых дворов.
3. Знает основные требования охраны труда и техники безопасности при выполнении погрузочно – разгрузочных работ.
БК 14. Знать современные принципы и методы, организационную структуру управления, методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений
ОПМ 09. Основы менеджмента
В результате изучении модуля обучающиеся должны освоить следующее: современные принципы и методы управления, функции управления организационную структуру управления; методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений; методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникации и связи; методы оценки деловых качеств работника;
способы управления конфликтными ситуациями.
Результат обучения: 1) Знать менеджмент как вид деятельности в системе управления.
Критерии оценки:
1. Знает информационное обеспечение в менеджменте, методы и технология принятия управленческих решений, коммуникация как связующий процесс.
Результат обучения: 2) Знать менеджмент и менеджеры.
Критерии оценки:
1. Знает стиль менеджмента и имидж менеджера.
2. Определяет конфликтные ситуации, их предупреждение и преодоление.
3. Определяет социально-психологический климат в коллективе, знает методы управлении конфликтами.
Результат обучения: 3) Знать мотивационные стратегии и методы.
Критерии оценки:
1. Знает методы управления персоналом.
2. Составляет кадровое планирование.
3. Составляет систему служебно-профессионального продвижения персонала по службе.
БК 15. Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
ОПМ 10. Охрана труда и основы промышленной экологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил техники безопасности при выполнении практических работ.
Результат обучения: 1) Знать основы законодательства по охране труда.
Критерии оценки:
1. Знает требования охраны труда.
2. Организует работу по охране труда.
3. Проводит анализ условий труда.
4. Знает причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Результат обучения: 2) Знать технику безопасности.
Критерии оценки:
1. Знание системы стандартов безопасности труда.
2. Знает требования производственной санитарии.
Результат обучения: 3) Знать микроклимат производственных помещений.
Критерии оценки:
1. Знание основ пожарной профилактики.
2. Знание промышленной экологии, охраны атмосферного воздуха, воздушных ресурсов.
БК 16. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 11. Автоматизация производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Знать общие сведения об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о микропроцессорах и мини электронно-вычислительных машин в системах автоматизации швейного производства.
2. Понимает автоматизацию швейных машин, оснащенных микропроцессорами и мини электронно-вычислительных машин.
3. Знает автоматизацию транспортных устройств.
4. Знает автоматизацию оборудования влажно-тепловой обработки изделий.
Специальные модули

5. Ұдайы және ауыспалы ток электр машиналары туралы білімді игерді.
6. Электр энергиясын тапсыру; басқару аппаратуралары және электр жетектері туралы білімді игерді.
Оқу нәтижесі: 2) Электроника негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр вакуумды және газразрядты аспаптар туралы білімді игерді.
2.Владеет знаниями о полупроводниковых и фотоэлектронды аспаптар және жартылай өткізгіштер туралы білімді игерді.
3. Электронды түзеткіш және күшейткіштер туралы білімді игерді.
4. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары туралы білімді игерді.
5. Микроэлектроника интегралды сызбаларын түсінеді.
БК 12. Психология, қызметкердің клиентпен қатынас мәдениету туралы жалпы деректі білу.
ЖКМ 07. Кәсіби этика мен этикет
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесіні игеруі тиіс:
психология туралы жалпы мәліметтер;
қызметкердің клиентпен сөйлесу мәдениеті;
дау-жанжалды шешу тәсілдері;
еңбек ұжымында өзара қарым-қатынас этикасы;
жарнаманың әлеуметтік, экономикалық, эстетикалық маңызы;
кәсіпорын интерьері және жұмыс орнын сыртқы ресімдеу эстетикасы.
Оқу нәтижесі: 1) Сервис мәдениеті психологиясын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Сервистің этикалық мәдениеті туралы білімді игерді.
2. Кәсіптік этиканы игеру.
3.Еңбек ұжымында өзара қарым-қатынас этикасын түсіну.
Оқу нәтижесі: 2) Эстетикалық мәдениетті білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық эстетика және дизайн туралы білімді игерді.
2.Жұмысшының сыртқы бейнесіне талаптарды біледі.
3.Контактік аумақ қызметкері этикетін сақтайды.
4.Сервистің ұйымдастырушылық-технологиялық мәдениетін білу.
5. Қызмет саласы маркетингі және қызмет көрсетудің прогрессивтік түрлерін білу.
БК 13. Нарық қызметі негізгі құзыретін білу, маркетинг, мақсаты, қызметі мен қағидатын білу
ЖКМ 08. Маркетинг негіздері
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесіні игеруі тиіс:
нарық қызметінің негізгі тұжырымдамасы;
маркетинг түсінігі, оның мақсаты, функциясы, қағидаты, сегменеттелуі, тізбесі;
баға жасау стратегиясы;
баға тізбесі.
Оқу нәтижесі: 1) Нарық қызметінің негізгі тұжырымдамасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Маркетинг негізгі түсінігі, оның мақсаты, функциясы, қағидаты, тізбесі, классификация сегменттелуі біледі.
2. Маркетинг нысандары мен субъектілерін анықтайды.
3. Маркетинг құралдарын біледі.
4. Сұранысты қалыптастыру және болжауды зерделеу әдістері, нарықта тауар және қызметтерді жылжыту және сатуды ынталандыру әдістерін біледі.
БК 14. Басқару ұйымдастыру құрылымы, заманаи қағидаты мен әдістерін білу, басқару шешімін қабылдау әрі негіздеудің әдістері мен заманау технологиясы.
ЖКМ 09. Менеджмент негіздері
Бұл модуль басқару әдістері мен функцияларын игеруге қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеген кезде білім алушы келесіні игеруі тиіс:
басқару әдістері мен заманауи қағидаттары, басқару функциялары;
басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы;
басқарушылық шешім негіздемесі мен дайындық әдістері мен заманауи технологиялары;
қазіргі заманғы техникалық құралдар, коммуникация және байланыс құралдарын пайдаланып ақпаратты өңдеу әдістері;
қызметкердің іскери сапасын бағалау әдістері.
Оқу нәтижесі: 1) Менеджментті басқару жүйесінде қызмет түрі ретінде білу.
Бағалау критериі
1. Менеджментте, басқарушылық шешімдерді қабылдау әдістері мен технологиясы, коммуникация байланыстырушы үрдіс ретінде ақпараттық қамтамасыз етуді біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Менеджмент және менеджерлерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Менеджмент стилі және и менеджердің имиджін біледі.
2. Дау-жанжал жағдайларын анықтайды, оларды ескерту және жою.
3. Ұжымда әлеуметтік-психологиялық климатты анықтайды, дау-жанжалды басқару әдісін біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Уәждеу стратегиясы мен әдістерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Персоналды басқару әдісін біледі
2. Кадрлық жоспарлауды жасайды.
3. Персоналдың қызмет бойынша қызметтік-кәсіптік жылжу жүйесін жаасайды .
БК 15. Өз денсаулығы, үшін жауапты болу, нақты жұмысты орындауда қауіпсіздік техникасын сақтау
ЖКМ 10. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Бұл модуль практикалық жұмыстарды орындағанда қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау негізгі заңын білу
Бағалау критериі
1.Еңбекті қорғау талаптарын біледі.
2.Еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастырады.
3.Еңбек жағдайына талдау жүргізеді.
4.Жарақат және кәсіптік аурулар себептерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техникасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек қауіпсіздігі стандарттар жүйесін білу.
2. Өндірістік санитария талаптарын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Өндірістік жайлардың микроклиматын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Өрттің алдын алу негіздерін білу.
2. Өнеркәсіптік экология, атмосфералық ауа, ауа ресурстарын қорғауды білу.
БК 16. Кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдану.
ЖКМ 11. Өндірісті автоматтандыру
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Автоматика элементтері және тігін өндірісі жабдығын автоматтандыру жүйесі туралы жалпы мәліметтерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тігін өндірісін автоматтандыру жүйесінде мини микропроцессорлар туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2.Микропроцессорлармен жабдықталған тігін машиналарын автоматтандыруды түсінеді.
3Көлік құралдарын автоматтандыруды біледі
4.Бұйымды дымқыл-жылу өңдеу жабдықтарының автоматтануын біледі.
Арнайы модульдер

Квалификация "121103 2 - Швея"
ПК 1. Владеть навыками работы на швейном оборудовании автоматического и полуавтоматического действия
СМ 01. Оборудование швейного производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы на швейном оборудовании автоматического и полуавтоматического действия.
Результат обучения: 1) Знать виды швейного оборудования.
Критерии оценки:
1.Знает влажно-тепловую обработку при работе специальном оборудовании.
2. Знает рабочие органы швейных машин.
3. Знает ассортимент швейного оборудования.
4. Умеет устранять мелкие неполадки.
5. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Знать и использовать швейные машины челночного стежка.
Критерии оценки:
1. Знает и использует универсальные швейные машины челночного стежка.
2. Знает и использует швейные машины для стачивания срезов с регулируемой посадкой материала.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Знать и применять швейные машины цепного стежка.
Критерии оценки:
1. Знает и использует швейные машины однониточного цепного стежка.
2. Знает и использует швейные машины двухниточного цепного стежка.
3. Знает и использует стачивающе-обметочные швейные машины.
4. Знает и использует швейные машины потайного стежка.
5. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Знать и применять швейные машины полуавтоматы.
Критерии оценки:
1. Знает и использует швейные машины-полуавтоматы для пришивания пуговиц и изготовления закрепок.
2. Знает и использует швейные машины-полуавтоматы для обметывания прямой петли.
3. Знает и использует швейные машины для отделки изделий.
4. Соблюдает технику безопасности.
ПК 2. Выбирать способы и режимы обработки в зависимости от свойств применяемых материалов
СМ 02. Материалы для швейных изделий
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения способов и выбора режима обработки в зависимости от свойств применяемых материалов.
Результат обучения: 1) Знать волокнистый состав материала.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию волокон.
2. Знает общие сведения о волокнах.
3. Знает структуры волокон.
4. Различает натуральные, химические волокна.
Результат обучения: 2) Знать трикотажные и нетканые полотна.
Критерии оценки:
1. Знает трикотажные переплетения.
2. Знает свойства трикотажных полотен.
3. Знает ассортимент трикотажных полотен.
4. Знает сортность трикотажных полотен.
5. Знает нетканые материалы.
Результат обучения: 3) Знать виды материалов для изготовления одежды.
Критерии оценки:
1. Знает ткацкие переплетения.
2. Знает отделку тканей.
3. Знает свойства тканей.
4. Знает ассортимент тканей.
Результат обучения: 4) Знать виды швейных ниток.
Критерии оценки:
1. Знает ассортимент и свойства швейных ниток.
2. Знает хлопчатобумажные нитки.
3. Знает шелковые нитки.
4. Знает синтетические нитки.
ПК 3. Выполнять все виды швейных работ по изготовлению изделий в массовом производстве согласно технических условий
СМ 03. Технология швейного производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения всех видов швейных работ по изготовлению изделий в массовом производстве согласно техническим условиям.
Результат обучения: 1) Знать основы технологии изготовления одежды.
Критерии оценки:
1. Знает инструменты и приспособления для ручных работ.
2. Знает технику безопасности при выполнении ручных стежков.
3. Знает виды ручных стежков и машинных строчек.
4. Знает терминологию и технические условия выполнения ручных работ.
5. Знает терминологию и технические условия машинных работ.

"121103 2 - Тігінші" біліктілігі
КҚ 1. Тігін жабдығында жұмыс жасау дағдысын игеру
АМ 01. Тігін өндірісінің жабдықтары
Бұл модуль тігін жабдығында автоматты және жартылай автоматты жұмыс дағдыларын игеруге қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Тігін жабдығының түрлерін білу
Бағалау өлшемдері:
1.Арнайы жабдықта жұмыс істегенде дымқыл-жылу өңдеуді біледі.
3. Тігін машиналарының жұмыс органдарын біледі.
2. Тігін жабдығының ассортиментін біледі.
3. Ұсақ кемшіліктерлі жоя біледі.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 2) Тігін машинасының көктеуін білу және пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Көктеу үшін әмбебеап тігін машиналарын біледі және пайдаланады.
2. Материалды реттеп салатын кескен жерлерді тігуге тігін машиналарын біледі және пайдаланады.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 3) Тізбектеп тігу тігін машиналарын білу және қолдану .
Бағалау өлшемдері:
1. Біржіппен тізбектеп тігу тігін машиналарын біледі және пайдланады однониточного цепного стежка.
2. Екі жіппен тізбектеп тігу тігін машиналарын біледі және пайдаланады .
3. Сырып-айналдырып тігу тігін машиналарын біледі және пайдаланады
4.. Білдіртпей тігу тігін машиналарын біледі және пайдаланады
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқу нәтижесі: 4) Жартылай автомат- тігін машиналарын білу және қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Түйме тігу және қыстырма дайындауға жартылай автомат- тігін машиналарын біледі және қолданады
2. Тік ідмекті орау үшін тігін машиналары-жартылай автоматты н біледі және қолданады.
3. Бұйымды әрлеуге тігін машиналарын біледі және қолданады.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 2. Қолданылатын материал қасиетіне қарай өңдеу тәсілі мен кестесін таңдау
АМ 02. Тігін бұйымына қажет материалдар
Бұл модуль қолданылатын материалдың қасиетіне қарамай өңдеу режімі мен тәсілдеріне қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Материалдың талшықтық құрамын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Талшық тізбесін біледі.
2.Талшық туралы жалпы мәліметтерді біледі.
3.Талшық құрылымын біледі.
4. Натуралды, химиялық талшықты айыра біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Трикотаж және тоқымалы емес кенепті білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Трикотажды айқасымын біледі.
2. Трикотаж кенептің қасиетін біледі.
3.Трикотаж кенептің ассортиментін біледі.
4. Трикотаж кенептің сұрыптылығын біледі.
5. Тоқыма емес материалдарды біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Киім дайындауға арналған материалдардың түрін білу .
Бағалау өлшемдері:
1.Тоқыма айқасымдарын біледі.
2.Матаны әрлеуді біледі.
3. Матаның қасиеттерін біледі.
4. З Матаның ассортиментін біледі.
Оқу нәтижесі: 4) Тігетін жіптердің түрін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Тігетін жіптердің ассортименті және қасиетін біледі.
2. Мақатақағазды жіптерді біледі.
3.Жібек жіптерді біледі.
4.Синтетикалық жіптерді біледі.
КҚ 3. Техникалық шартқа қарай бұқаралық өндірістегі бұйымды даярлау бойынша тігін жұмысының бар түрін орындау
АМ 03. Тігін өндірісінің технологиясы
Бұл модуль техникалық сай жапай өндірісте бұйымдарды дайындау бойынша тігін жұмыстарының барлық түрлерін орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Киім дайындау технологиясының негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Қол жұмыстарына құралдар мен құрылғыларды біледі.
2. Қолмен тігуді орындағанда қауіпсіздік техникасын біледі.
3. Қолмен тігу және машинамен тігу түрлерін біледі.
4. Қол жұмыстарын орындау терминологиясы мен техникалық жағдайын біледі.
5. Машина жұмыстарыныңт терминологиясы мен техникалық жағдайын біледі.

6. Умеет применять все виды клеевых материалов при изготовлении изделий и дублирование основных деталей
7. Знает терминологию и технические условия, употребляемые при выполнении влажно-тепловой обработки.
Результат обучения: 2) Знать основы технологии обработки отдельных деталей и узлов.
Критерии оценки:
1. Знает обработку мелких деталей.
2. Знает поузловую обработку.
3. Знает обработку отдельных деталей.
4. Знает особенности обработки карманов.
5. Знает особенности обработки бортов.
6. Знает особенности обработки воротников и соединения их с изделием.
7. Знает особенности обработки рукавов и соединение их с изделием.
8. Знает особенности обработки горловины и пройм в изделиях без воротника и рукавов.
9. Знает особенности обработки низа изделия.
10. Знает все виды отделок.
ПК 4. Обеспечивать выполнение индивидуальных норм выработки на рабочем месте
СМ 04. Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения индивидуальных норм выработки на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Знать роль стандартизации в обеспечении качества продукции в швейном производстве.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и определения в области стандартизации.
2. Знает основные положения государственной системы стандартизации Республики Казахстан.
3. Понимает экономическую эффективность стандартизации.
Результат обучения: 2) Знать основы метрологии и обеспечения единства измерений.
Критерии оценки:
1. Знает основы управления качеством.
2. Знает виды контроля, сертификации и испытание продукции.
3. Определяет комплексную систему управления качеством продукции.
4. Знает международную систему стандартизации в области швейного производства.
Квалификация "1211062 – Портной"
ПК 5. Выполнять все виды работ по пошиву изделий по индивидуальным заказам в соответствии с техническими условиями
СМ 05. Технология швейного производства по пошиву изделий по индивидуальным заказам. Особенности обработки казахской национальной одежды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения всех видов работ по пошиву изделий по индивидуальным заказам в соответствии с техническими условиями.
Результат обучения: 1) Знать характеристику изготовления изделий с примерками.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность обработки изделий с примерками.
2. Умеет определять износ и виды ремонта одежды.
Результат обучения: 2) Знать особенности обработки изделий из разных видов тканей.
Критерии оценки:
1. Знает особенности поузловой обработки.
2. Знает особенности обработки изделий при ремонте и обновлении одежды.
3. Умеет обрабатывать подклад изделия и его соединение.
4. Умеет обрабатывать изделия из капрона, трикотажа, болоньи из искусственного меха и кожи.
Результат обучения: 3) Знать технологию изготовления одежды.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность изготовления одежды.
2. Знает особенности обработки юбок.
3. Знает особенности обработки брюк.
4. Знает особенности обработки жилетов.
5. Знает особенности обработки костюмов и верхней одежды.
Результат обучения: 4) Уметь подкраивать мелкие деталей из основного и прокладочного материала.
Критерии оценки:
1. Знает основы конструирование.
2. Знает определение нитей основы и утка.
Результат обучения: 5) Определять качество продукции.
Критерии оценки:
1. Знает требования, критерии контроля, качества продукции.
ПК 6. Выполнять работы по ремонту и обновлению одежды
СМ 06. Конструирование одежды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работы по ремонту, обновлению одежды.
Результат обучения: 1) Знать исходные данные для конструирования одежды.
Критерии оценки:
1. Владеет сведениями по анатомии человека.
2. Знает морфологическое строение тела человека.
3. Знает измерения антропометрических данных человека.
4. Знает типы телосложения, пропорции тела человека.
5. Знает размерную характеристику тела человека.
Результат обучения: 2) Знать конструирование женской одежды.
Критерии оценки:
1. Знает построение базисной сетки чертежа.
2. Знает построение чертежа конструкции спинки и полочки.
3. Знает построение основы чертежа конструкции втачного рукава.
4. Знает конструирование видов воротников.
5. Знает конструирование женских поясных изделий.
Результат обучения: 3) Знать конструирование детской одежды.
Критерии оценки:
1. Знает построение чертежей, основы конструкции детских плечевых изделий.
2. Знает чертеж основы конструкции втачного рукава.
3. Знает построение чертежа конструкции детских поясных изделий.
Результат обучения: 4) Знать конструирование мужской одежды.
Критерии оценки:
1. Знает построение базисной сетки чертежа.
2. Знает построение чертежа конструкции полочки и спинки.
3. Знает построение конструкции двухшовного и одношовного рукава.
4. Знает конструирование мужских брюк.
ПК 7. Выбирать способы и режимы обработки в зависимости от свойств применяемых материалов
СМ 07. Моделирование и художественное оформление одежды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения способов и режимов обработки в зависимости от свойств применяемых материалов.
Результат обучения: 1) Знать основы художественного моделирования одежды.
Критерии оценки:
1. Знает функции одежды.
2. Знает структуру и функции моды.
Результат обучения: 2) Знать основы композиции костюма.
Критерии оценки:
1. Знает свойства композиции.
2. Знает цвет в композиции костюма.
3. Знает фактуру и декор костюма.
Результат обучения: 3) Знать художественное проектирование одежды.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и ассортимент одежды.
2. Знает принципы моделирования и художественного оформления женской одежды.
3. Знает принципы моделирования и художественного оформления детской одежды.

6. Бұйымдарды дайындағанда желімделетін материалдардың барлық түрін пайдалана негізгі деталдарды қайталай біледі
7.Дымқыл-жылу өңдеуін орындаған кезде қолданылатын терминология және техникалық жағдайды біледі
Оқу нәтижесі: 2) Жеке деталдар мен түйіндерді өңдеу технологиясы негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұсақ деталдарды өңдеуді біледі.
2.Түйіндік өңдеуді біледі.
3. Жеке деталдарды өңдеуді біледі.
4.Қалтаны өңдеу ерекшеліктерін біледі.
5. Бортты өңдеу ерекшеліктерін біледі.
6. Жаға және оларды бұйыммен біріктіре өңдеу ерекшеліктерін біледі.
7. Жең және оларды бұйыммен біріктіре өңдеу ерекшеліктерін біледі.
8. Мойны және жағасы мен жеңі жоқ бұйымдарда ойық өңдеу ерекшеліктерін біледі.
9Бұйымның төменгі жағын өңдеу ерекшеліктерін біледі.
10. Әшекейдің барлық түрін біледі
КҚ 4. Жұмыс орнында жұмыс жасау жеке қалыптарын орындауды қамтамасыз ету
АМ 04. Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Бұл модуль жұмыс орнында өңдеудің жеке нормаларын орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Тігін өндірісінде өнім сапасмын қамтамасыз етуде стандарттау рөлін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарттау саласында негізгі түсініктер мен анықтамаларды біледі.
2. Қазақстан Республикасы стандарттау мемлекеттік жүйесінің негізгі ережелерін біледі.
3. Стандарттаудың экономикалық тиімділігін түсінеді.
Оқу нәтижесі: 2) Метрология нгіздері және өлшеу бірліктерін қамтамасыз ету негіздерін білу .
Бағалау өлшемдері:
1.Сапаны басқару негіздерін біледі.
2. Бақылау, сертификаттау және өнімді сынау түрлерін біледі.
3. Өнім сапасын басқару кешендік жүйесін анықтайды.
4. Халықаралық жүйесін біледі.
"121106 2 - Тігуші" біліктілігі
КҚ 5. Техникалық шартқа сай жеке тапсырыспен бұйымды тігу тігін өндірісінің технологиясы бар жұмысын орындау
АМ 05. ТШ сай жеке тапсырыспен бұйымды тігу тігін өндірісінің технологиясы. Қазақ ұлттық киімін безендіру ерекшелігі
Бұл модуль техникалық жағдайға сәйкес жеке тапсырыс бойынша бұйымдарды тігудің барлық түрлерін орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Шақтап көру бұйымдарын дайындау сипаттамасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шақтап көру бұйымдарын өңдеу және ретін біледі.
2.Киімді жөндеу түрі және тозуын анықтай біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Түрлі маталардан бұйымдарды өңдеу ерекшеліктерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Түйіндік өңдеу ерекшеліктерін біледі.
2.Киімді жаңарту және жөндеу кезінде бұйымды өңдеу ерекшеліктерін біледі.
3.Бұйымның астарын өңдеу және оны біріктіруді біледі.
4. Капрон, трикотаж, жасанды тері және теріден болон бұйымдарын өңдеу біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Киімді дайындау технологиясын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Киімді дайындау ретін біледі.
2.Белдемшені өңдеу ерекшеліктерін біледі.
3.Шалбарды өңдеу ерекшеліктерін біледі.
4. Жилетті өңдеу ерекшеліктерін біледі.
5. Костюм және сыртқы киім өңдеу ерекшеліктерін біледі.
Оқу нәтижесі: 4) Негізгі және астар материалынан ұсақ деталдарды піше білу .
Бағалау критериі
1.К онструкциялау негіздерін біледі.
2.Жіп негіздерін анықтауды біледі.
Оқу нәтижесі: 5) Өнім сапасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Өнім сапасы, талаптары, бақылау критерийлерін біледі.
КҚ 6. Киімді жөндеу әрі жаңарту жұмыстарын орындау;
АМ 06. Киімді құрастыру
Бұл модуль киімді жаңартып жөндеу бойынша жұмысты орындауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Киімді құрастыруға шығыс мәліметтерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Адам анатомиясы бойынша мәліметтерді игерді.
2. Адам денесінің морфологиялық құрылымын біледі.
3. Адамның антропометриялық мәліметтерін өлшеуді біледі.
4.Адам денесінің пропорциясы, дене бітімі типтерін біледі.
5.Адам денесінің мөлшерлік сипаттамасын біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Әйелдер киімін құрастыруды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызудың базистік сеткасын құру біледі.
2.Артқы бой конструкциясы сызуының құрылымын біледі.
3. Тігілген жең сызу негіздерін құру біледі.
4.Жаға түрлерін құрастыру біледі.
5.Әйелдер белбеу бұйымдарын құрастыру біледі
Оқу нәтижесі: 3) Балалар киімін құрастыруды білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Балалар иық бұйымдарын құрастыру негіздерін, сызу құруды біледі.
2. Тігілген жең сызу негіздерін құрастыру біледі.
3.Балалар белбеу бұйымдарын конструкциясы сызбасын құрастыру біледі.
Оқу нәтижесі: 4) Ерлер киімін құрастыруды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызудың базистік сеткасын құру біледі
2. Артқы бой конструкциясы сызуының құрылымын біледі.
3.. Екітігісті және біртігісті жең конструкциясын құра біледі.
4.. Ерлер шалбарын құрастыру біледі.
КҚ 7.Қолданылатын материалға байланысты өңдеудің тәсілі мен кестесін таңдау
АМ 07. Киімді үлгілеу әрі көркемдеп безендіру
Бұл модуль қолданылатын материалдың қасиетіне қарамай өңдеу режімі мен тәсілдеріне қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Оқу нәтижесі: 1) Киімді көркемдеп моделдеу негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Киім функцияларын біледі
2.Сән құрылымы мен функциясын біледі
Оқу нәтижесі: 2) Костюмді композициялау негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Композициялау қасиетін біледі.
2. Костюм композициялауда түсті біледі.
3. Костюмнің фактурасы мен декорын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Киімді көркемдеп жобалауды.
Бағалау өлшемдері:
1. Киімнің тізбесі мен ассортиментін біледі.
2. Әйелдер киімін моделдеу және көркемдеп ресімдеу қағидаттарын біледі.
3. Балалар киімін моделдеу және көркемдеп ресімдеу қағидаттарын біледі.

Квалификация "121109 3 - Техник-технолог"
ПК 8. Составлять инструкционные карты на выполнение технологических операций
СМ 08. Последовательность обработки швейных изделий. Составление схемы разделения труда
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для составления инструкционных карт, выполнения технологических операции.
Результат обучения: 1) Знать проектирование технологических процессов при изготовлении одежды.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения проектирования технологических процессов.
2. Знает составление технологической последовательности.
3. Знает составление технологической схемы разделения труда.
ПК 9. Организовывать технологический процесс изготовления швейных изделий, составлять схемы разделения труда и выполнять распланировку рабочих мест
СМ 09. Проектирование технологических потоков швейных цехов. Распланировка рабочих мест
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации технологических процессов изготовления швейных изделий, составление схемы разделения труда и выполнение распланировки мест.
Результат обучения: 1) Уметь организовать работу на швейном предприятии.
Критерии оценки:
1. Знает требования к изготовлению одежды.
2. Умеет проводить начальную обработку основных деталей верха одежды, а также поузловую обработку.
Знает структуру производства.
3. Знает контроль качества продукции.
4. Знает охрану труда и технику безопасности на швейном предприятии.
Результат обучения: 2) Знать проектирование технологических процессов при изготовлении одежды.
Критерии оценки:
1. Умеет производить предварительный расчет потоков.
2. Знает технические условия на согласование операции.
3. Умеет составлять график синхронности.
4. Умеет составлять монтажный график.
5. Умеет делать распланировку рабочих мест в потоке.
Результат обучения: 3) Знать экономику швейного предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает требования к организации производства.
2. Знает техническое нормирование труда, его виды, методы и расчет технико-экономических показателей.
3. Обладает знаниями по оплате труда и себестоимости продукции.
4. Составляет планирование деятельности предприятия.
ПК 10. Уметь определять дефекты материалов, деталей кроя, полуфабрикатов, готовых изделий и знать способы их предупреждения и устранения
СМ 10. Подготовительно-раскройное производство.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения дефектов материала, деталей кроя, полуфабрикатов, готовых изделий и знать способы их предупреждения и устранения.
Результат обучения: 1) Знать подготовительно-раскройное производство.
Критерии оценки:
1. Знает принципы рационального использования материалов.
2. Знает способы определения площади лекал.
3. Знает нормирование расхода материалов на изделие.
4. Знает способы настилания и раскроя материалов.
ПК 11. Обеспечить внутри процессный и окончательный контроль качества изделий
СМ 11.Экономика отрасли
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для изучения рыночной системы, роли предприятия, планирования и прогнозирования деятельности предприятия, выполнения калькулирования услуги.
Результат обучения: 1) Знать предприятия в условиях рыночной системы
Критерии оценки:
1. Знает основные фонды предприятия, оборотные средства.
2. Знает организацию производства.
3. Знает производительность, организацию и нормирование труда.
Результат обучения: 2) Знать планирование и прогнозирование деятельности предприятия
Критерии оценки:
1. Знает основные разделы и показатели годового плана.
2. Знает ценообразование.
3. Знает налоги и другие обязательные платежи.
Результат обучения: 3) Выполнять калькулирование выполненной услуги.
Критерии оценки:
1. Умеет считать затраты на сырье и материалы.
2. Умеет проводить оценку выполненной работы.
3. Расчитывает прибыль, рентабельность.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает умения и навыки необходимые для формирования первоначального представления о будущей профессии, специальности, а также для формирования первоначальных умений по профилю специальности.
Результат обучения: 1) Ознакомиться со швейными предприятиями.
Критерии оценки:
1. Знает порядок обеспечения безопасности на производстве.
2. Перечисляет правила внутреннего трудового распорядка цехов предприятия.
3. Знает все виды ручных и машинных стежков и строчек.
4. Знает поузловую обработку.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
На технологической практике обучающиеся в условиях производства совершенствуют профессиональные навыки, изучают методы и способы технического обслуживания оборудования.
Получение квалификации "1211032 - Швея"
Результат обучения: 1) Знать основы технологии изготовления одежды.
Критерии оценки:
1. Знает инструктаж по технике безопасности.
2. Знает требования к изготовлению одежды.
3. Знает виды влажно-тепловых работ.
4. Знает все виды ручных и машинных стежков и строчек.
5. Знает оборудование швейного производства.
6. Умеет применять все виды клеевых материалов при изготовлении изделий.

"121109 3 - Технолог-техник" біліктілігі
КҚ 8. Технологиялық операцияны орындау үшін нұсқаулық картаны құрастыру
АМ 08. Тігін бұйымын ретімен өңдеу. Еңбекті бөлу сызбасын құру.
Бұл модуль технологиялық операцияларды орындауға инструкциялық карталарды жасауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Киімді дайындаған кезде технологиялық үрдістерді жобалауды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық үрдістерді жобалаудың негізгі ережесін біледі.
2. Технологиялық ретін жасау біледі.
3. Еңбекті бөлудің технологиялық сызбаларын жасау біледі.
КҚ 9. Тігін бұйымдарын даярлау технологиялық үрдісін ұйымдастыру және еңбекті бөлу сызбасы мен жұмыс орнын жоспарлауды орындау
АМ 09. Тігін цехы технологиялық ағынын жобалау. Жұмыс орнын жоспарлау
Бұл модуль орынды жоспарлауды орындау және еңбекті бөлу сызбасын жасау, тігін бұйымдарын дайындау технологиялық үрдістерін ұйымдастыруға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Тігін кәсіпорнында жұмысты ұйымдастыра білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Киміді дайындауға талаптарды біледі
2. Киімнің үстіңгі негізгі деталдарын бастапқы өңдеу және түйіндік өңдеу жүргізу біледі.
3. Өндіріс құрылымын біледі.
4.Өнім сапасын бақылауды біледі.
5. Тігін кәсіпорнында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Киімді дайындаған кезде технологиялық үрдістерді жоспарлауды білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Ағынның алдын ала есебін жүргізу біледі.
2. Операция келісуге техникалық жағдайларды біледі.
3. Синхрондық кестені жасау біледі.
4. Монтажды кесте жасау біледі.
5.Ағында жұмыс орнын жоспарлау жасауды біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Тігін кәсіпорнының экономикасын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Өндірісті ұйымдастыруға талаптарды біледі.
2. Еңбекті техникалық нормалау, оның түрлері, есептеу және әдістерін біледі.
3.Еңбекке ақы төлеу және өнімнің өзіндік құны жөнінде білімге ие.
4.Кәсіпорын қызметін жоспарлауды жасайды.
КҚ 10. Материал, тігіс тетігі, жартылай фабрикат, даяр ұйым ақауларын анықтай алу және олардың алдын алу әрі жою тәсілдерін білу
АМ 10. Даярлау-пішу өндірісі.
Бұл модуль материал ақаулары, пішу деталдары, жартылай фабрикаттар, дайын өнімдерді анықтау және оларды жою және ескерту тәсілдерін білуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Дайындау-пішу өндірісін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдарды тиімді пайдалану қағидаттарын біледі.
2.Сызбаүлгі аумағын анықтау тәсілдерін біледі.
3. Бұйымға материал шығыннын нормалауды біледі.
4. Материалды төсеткізу және пішу тәсілдерін біледі.
КҚ 11. Бұйым сапасын үрдіс ішінде және соңғы бақылауды қамтамасыз ету
АМ 11. Сала экономикасы
Бұл модуль бұйым сапасын үрдісішілік және түпкілікті бақылауды қамтамасыз етуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды
Оқу нәтижесі: 1) Нарықтық жүйе жағдайында кәсіпорныды білу
Бағалау өлшемдері:
1.Кәсіпорынның негізгі қоры, айналым құралдарын біледі;
2. Өндірісті ұйымдастыруды біледі.
3. Еңбек өнімділігі, ұйымдастыру және нормалауды труда біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжауды
Бағалау өлшемдері:
1.Жылдық жоспар көрсеткіштері және негізгі бөлімдерін біледі;
2.Бағақұруды біледі;
3. Салық және басқа міндетті төлем түрлерін біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Атқарылған қызметтің калькуляциялауын орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат және материалға шығынды есептеу біледі;
2.Орындалған жұмысқа бағалау жүргізу біледі;
3. Пайда, рентабельдікті есептейді.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-танысу практикасы
Бұл модуль кәсіпорын жұмыс кестесі және режімімен танысу, баға саясатын зерделеу, жабдық және құралдарымен танысуға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) тігін кәсіпорындарымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісте қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін біледі.
2. Кәсіпорын цехтары ішкі еңбек тәртібі ережесін атайды.
3.Қол және машинамен тігудің барлық түрлерін біледі.
4. Түйін бойынша анықтауды біледі.
КП 02. Технологиялық практика
Технологиялық практикада білім алушы өндіріс жағдайында кәсіптік дағдыны жетілдіреді, жабдыққа техникалық қызмет көрсету әдістері мен тәсілдерін зерделейді.
"1211032 - Тігінші" біліктілігін алу
Оқу нәтижесі: 1) Киімді дайындау технологиясын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша инструктаж біледі.
2.Киімді дайындауға талаптарды біледі.
3.Дымқыл-жылу жұмыстарының түрлерін біледі.
4.Қол және машинамен тігудің барлық түрлерін біледі
5. Тігін өндірісінің жабдықтарын біледі
6.Бұйымды дайындаған кезде желім материалдарының барлық түрін қолдана біледі.

7. Знает обработку мелких деталей.
8. Знает поузловую обработку.
Результат обучения: 2) Знать технологию изготовления изделий одежды.
Критерии оценки:
1. Знает особенности обработки изделий с рукавами покроя реглан.
2. Знает особенности технологии изготовления платья-костюма.
3. Знает особенности технологии изготовления юбок.
4. Знает особенности технологии изготовления мужских брюк.
5. Знает особенности технологии изготовления жилета.
6. Знает особенности технологии изготовления мужских сорочек.
Получение квалификации "1211062 – Портной"
Результат обучения: 3) Знать характеристику изготовления изделий одежды с примерками.
Критерии оценки:
1. Знает изготовление изделий с примерками.
2. Знает покрой деталей из основных и прокладочных материалов
3. Знает последовательность изготовления изделий по индивидуальным заказам.
4. Знает технологическую особенность обработку изделий, с учетом модельных особенностей.
5. Определяет износ и вид ремонта одежды.
6. Знает требования, критерии контроля качества продукции.
Получение квалификации "1211093 - Техник-технолог".
Результат обучения: 1) Знать проектирование технологических процессов при изготовлении одежды на швейном производстве.
Критерии оценки:
1. Умеет применять потоки, характеристику и основы расчета
2. Умеет проектировать технологические потоки.
3. Знает составление технологической последовательности.
4. Знает предварительный расчет производства.
5. Знает выбор материалов.
6. Знает подбор оборудования.
7. Умеет компоновать швейные технологические операции.
8. Умеет составлять схемы разделения труда.
9. Умеет рассчитать технико-экономические показатели.
10. Умеет составить синхронный график.
11. Умеет составить монтажный график.
12. Умеет разместить планы потоков.
ПП 03. Преддипломная практика
Преддипломная практика предусматривает закрепление, обобщение и совершенствование обучающимися полученных знаний и навыков непосредственно на производстве, участие в организации труда и производства, решении технико-экономических вопросов, работе с документацией, сбор и подготовка материала для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1). Изучать, собирать и анализировать технические материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Анализирует работу предприятия.
2. Разрабатывает мероприятия по устранению недостатков при работе.
3. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 2) Организация работы по выполнению дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Подготовить техническое проектирование.
2. Подготовить рабочее проектирование.
3. Составить экономическое обоснование.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 118
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1219000 – Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Квалификации:
1219142 – Пекарь
1219243 – Техник-технолог
Форма обучения: очная

7. Ұсақ деталдарды өңдеу біледі
8.Түйіндік өңдеуді біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Киім бұйымдарын дайындау технологиясын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Реглан пішу жеңдерімен бұйымды өңдеу ерекшеліктерін біледі.
2. Көйлек-костюм дайындау технологиясы ерекшеліктерін біледі.
3. Белдемше дайындау технологиясы ерекшеліктерін біледі.
4.Ерлер шалбарын дайындау технологиясы ерекшеліктерін біледі.
5. Жилет дайындау технологиясы ерекшеліктерін біледі.
6.Ерлер көйлегін дайындау технологиясы ерекшеліктерін біледі.
"1211062 – Тігуші" біліктілігін алу
Оқу нәтижесі: 3) Шақтап көру киім бұйымдарының дайындалу сипаттамасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шақтап көру бұйымдарының дайындалуын біледі.
2. Негізгі және төсеме материалдарынан деталдар пішуді біледі
3.Жеке тапсырыс бойынша бұйымды дайындау ретін біледі
4. Моделдік ерекшеліктерді ескеріп, бұйымды өңдеудің технологиялық ерекшелігін біледі
5.Киімнің тозуы және жөндеу түрін анықтайды.
Өнім сапасын бақылау критерийлері, талаптарын біледі.
"1211093 - Техник-технолог" біліктілігін алу
Оқу нәтижесі: 1) Тігін өндірісінде киімді дайындаған кезде технологиялық үрдістерді жобалауды білу
Критерии оценки:
1. Ағын, сипаттама және есеп негіздерін біледі
2. Технологиялық ағынды жобалау біледі.
3. Технологиялық ретін жасауды біледі.
4.Өндірістің алдын ала есебін біледі.
5.М атериалды таңдау біледі.
6.Жабдықты таңдауды біледі.
7. Тігін технологиялық операцияларды жинақтау біледі.
8.Еңбекті бөлу сызбаларын жасай біледі
9. Есептеу біледі.
10. Синхронды кесте жасай біледі.
11. Монтажды кесте жасай біледі.
12.Ағын жоспарларын орналастыра біледі.
КП 03. Диплом алды практикасы
Диплом алды практикасы оқу үрдісінде алған білімі мен практикалық дағдыларын жинақтау және жетілдіруге бағытталған; тікелей кәсіпорында тігін өндірісі қазіргі заманғы әдістері, жаңа жабдық, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс экономикасы, экологиялық мәселелерді шешу жолдарымен танысу; диплом жобасын орындауға техникалық материалды жинау және дайындау
Оқу нәтижесі: 1). Диплом жобасының тақырыбы бойынша техникалық материалдарды зерделеу, жинау және талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорын жұмысын талдайды.
2. Жұмыс істегенде кемшіліктерді жою жөнінде іс-шараларды әзірлейді.
3. Практика бойынша есеп дайындайды.
Оқу нәтижесі: 2) Диплом жобасын орындау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
1. Техникалық жобалауды дайындау.
2.Жұмыс жобалауды дайындау.
3. Экономикалық негіздеме жасау.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 118-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1219000 – Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі
Біліктіліктер:
121914 2 – Наубайшы
121924 3 – Техник-технолог
Оқыту нысаны: күндізгі

13. Выполняет рабочие чертежи отдельных деталей.
14. Работает с современными программами компьютерной графики Auto CAD, Компас-3D.
БК 7. Проводить микробиологические исследования при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
ОПМ 02. Микробиология
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения микробиологических исследований при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
классификацию, морфологию и физиологию микроорганизмов;
формы, строение микроорганизмов, химический и биохимический состав клетки;
влияние факторов внешней среды на жизнедеятельность микроорганизмов;
санитарно-гигиенический контроль производства пищевых продуктов;
схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки производства хлеба, хлебобулочных, макаронных и кондитерских изделий.
Результат обучения: 1) Выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам.
Критерии оценки:
1. Знает основные микробиологические понятия, важнейшие биохимические процессы микроорганизмов, возможные источники микробиологического загрязнения на производстве.
2. Готовит лабораторное оборудование к работе.
3. Пользуется химическими приборами и реактивами.
4. Осуществляет отбор проб, готовит пробы к анализу.
5. Проводит лабораторные анализы для определения качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
6. Проводит обработку результатов анализа.
БК 8. Проводить аналитические исследования при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
ОПМ 03. Химия пищевых производств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения аналитических исследований при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
основные методы классического количественного анализа, методы физико-химического анализа;
физико-химическое состояние и строение веществ, входящих в состав сырья и готовой продукции;
химический состав и свойства основных компонентов пищевого сырья: белков, липидов, углеводов, ферментов, пищевых добавок.
Результат обучения: 1) Выполнять аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции, основные операции классического количественного анализа.
Критерии оценки:
1. Знает сущность основных операций классического количественного анализа.
2. Готовит лабораторное оборудование к работе.
3. Пользуется химическими приборами и реактивами.
4. Осуществляет отбор проб, готовит пробы к анализу.

13. Құрастырмалы сызбалар сызады
14.Жекелеген бөлшектердің жұмыс сызбаларын сызады
15.Компьютер графикасының Auto CAD, Компас-3D заманауи бағдарламаларымен жұмыс істейді
БҚ 7. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімді бақылау кезінде микробиологиялық зерттеулер жүргізу
ЖКМ 02. Микробиология
Бұл модуль шикізатты, жартылай фабрикаттар мене дайын өнімді бақылау кезінде микробиологиялық зерттеулер жүргізуге қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
микроағзалардың жіктегішін, морфологиясын және физиологиясын;
микроағзалардың түрлерін, құрылымын, жасаушылардың химиялық және биохимиялық құрамын;
сыртқы орта факторларының микроағзалардың өмір сүруіне әсер етуін;
тамақ өнімдерін өндірудің санитарлық-гигиеналық бақылауын;
микробиологиялық бақылау сызбаларын; нан, тан-тоқаш, макарон және кондитер өнімдерін өндіруді санитарлық-гигиеналық бағалаудың негізгі көрсеткіштерін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Қарапайым микробиологиялық зерттеулер орындау және алынған нетижелерге баға беру.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі микробиологиялық ұғымдарды, микроағзалардың маңызды биохимиялық үрдістерін, өндірісте микробиологиялық ластанудың мүмкін көздерін біледі.
2. Зертхана жабдықтарын жұмысқа дайындайды
3. Химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдаланады
4. Сынамаларды таңдайды, сынамаларды талдауға дайындайды
5. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын анықтау үшін зертханалық талдаулар жүргізеді
6. Талдау нәтижелерін өңдейді
БҚ 8. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімді бақылау кезінде талдамалық зерттеулер жүргізу
ЖКМ 03. Тамақ өндірісінің химиясы
Бұл модуль шикізатты, жартылай фабрикаттар мене дайын өнімді бақылау кезінде талдамалық зерттеулер жүргізуге қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білімалушылар:
классикалық сандық талдаудың, физикалық-химиялық талдаудың негізгі әдістерін;
шикізат және дайын өнім құрамына кіретін заттардың физикалық-химиялық жағдайы мен құрылуын;
ақуыз, липид, көміртек, ферменттер, тағамдық қоспалар сияқты тағамдық шикізаттардың негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттерін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Шикізат, материалдар мен дайын өнімді бақылау кезінде талдамалық зерттеулер, классикалық сандық талдаудың негізгі операцияларын орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Классикалық сандық талдаудың негізгі операцияларының мағынасын біледі
2. Зертхана жабдықтарын жұмысқа дайындайды
3. Химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдаланады
4. Сынамаларды таңдайды, сынамаларды талдауға дайындайды

5. Проводит лабораторные анализы для определения качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
6. Проводит обработку результатов анализа.
Результат обучения: 2) Применять физико-химические методы анализа при контроле сырья, материалов и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и сущность физико-химических методов анализа.
2. Готовит мерную посуду к работе
3. Взвешивает пробы на аналитических или электронных весах.
4. Готовит стандартные и рабочие растворы различной концентрации для объемного, колориметрического, нефелометрического методов анализа.
5. Пользуется приборами для измерения физических величин.
6. Проводит обработку результатов анализа.
БК 9. Обеспечивать качество и безопасность продовольственного сырья и готовой продукции
ОПМ 04. Безопасность сырья и пищевых продуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения требований к обеспечению качества и безопасности продовольственного сырья и продуктов питания.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
систему государственного контроля и надзора в области безопасности продовольственного сырья и продуктов питания;
методы обеспечения качества и безопасности продовольственного сырья, пищевых продуктов, материалов и изделий;
требования к проведению экспертизы, утилизации или уничтожению некачественных и опасных продуктов питания, изъятию из оборота;
источники загрязнения продовольственного сырья и пищевых продуктов;
международные стандарты пищевой безопасности.
Результат обучения: 1) Проводить стандартные испытания по определению показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает критерии биологической безопасности сырья и продуктов питания, требования к качеству продукции растительного и животного происхождения, виды и методы контроля качества сырья растительного и животного происхождения, принципы оценки биологической безопасности сырья и пищевых добавок.
2. Проводит исследования по оценке биологической безопасности продовольственного сырья и материалов растительного и животного происхождения.
3. Осуществляет контроль за использованием пищевых добавок.
4. Реализовывает мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции.
5. Ориентируется в требованиях международных стандартов пищевой безопасности.
БК 10. Соблюдать стандарты на сырье, полуфабрикаты и готовую продукцию
ОПМ 05. Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения правовых основ метрологии и сертификации в профессиональной деятельности, соблюдения стандартов на сырье, полуфабрикаты и готовую продукцию хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
Результат обучения: 1) Применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности
Критерии оценки:

5. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын анықтау үшін зертханалық талдаулар жүргізеді
6. Талдау нәтижелерін өңдейді
Оқу нәтижесі: 2) Шикізат, материалдар мен дайын өнімді бақылау кезінде талдаудың физикалық-химиялық әдістерін қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Талдаудың физикалық-химиялық әдістерінің жіктегішін және мән-мағынасын біледі
2. Өлшеуге арналған ыдысты жұмысқа дайындайды
3. Сынамаларды талдамалық және электрондық таразыларда өлшейді
4. Талдаудың көлемдік, клориметриялық, нефелометриялық әдістеріне әртүрлі концентрацияда стандартты және жұмыс ерітінділерін дайындайды
5. Физикалық шамаларды өлшеу үшін аспаптарды пайдаланады
6. Талдау нәтижелерін өңдейді
БҚ 9
ЖКМ 04. Шикізат пен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі
Бұл модуль азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтау үшін қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесін;
азық-түлік шикізаты, тамақ өнімдері, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету әдістерін;
сапасыз және қауіпті тамақ өнімдеріне сараптама жүргізу, көму немесе жоюға, айналымнан алып тастауға қойылатын талаптарды;
азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің ластану көздерін;
тамақ қауіпсіздігінің халықаралық стандарттарын білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасының көрсеткіштерін анықтау бойынша стандартты сынақтар жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат пен тамақ өнімдерінің биологиялық қауіпсіздік критерийлерін, өсімдік және малдан алынатын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды, өсімдік және малдан алынатын шикізат түрлері мен оның сапасын бақылау әдістерін, шикізат пен тамақ қоспаларының биологиялық қауіпсіздігін бағалау қағидаттарын біледі
2. Өсімдік және малдан алынатын азық-түлік шикізаты мен материалдарының биологиялық сапасын бағалау бойынша зерттеулер жүргізеді
3. Тамақ қоспаларын пайдалануға бақылау жасайды
4. Шикізат пен дайын өнім қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды іске асырады
5. Тамақ қауіпсіздігінің халықаралық стандарттар талаптарына бағдар алады
БҚ 10. Шикізатқа, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімге стандарттарды сақтау
ЖКМ 05. Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Бұл модуль кәсіптік қызметте метрология, стандарттау және сертификаттаудың құқықтық негіздері мен құралдарын қолдану, нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің шикізаттарына, жартылай фабрикаттарына және дайын өнімге стандарттады сақтауға қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметте стандарттаудың, сертификаттаудың және метрологияның негізгі ережелерін қолдану
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные положения нормативно-правовых документов в области стандартизации, сертификации и метрологии, организацию и технологию сертификации продукции, способы анализа качества продукции.
2. Использует стандарты в профессиональной деятельности.
3. Владеет основными методами и средствами сбора, обработки и анализа измерительной информации.
4. Обрабатывает и анализирует результаты измерений.
5. Ориентируется в документации системы менеджмента качества.
БК 11. Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
ОПМ 06. Охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при ведении технологических процессов хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
нормативно-технические документы по технике безопасности;
систему стандартов безопасности труда;
требования техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
устройство и работу технических средств пожаротушения.
Результат обучения: 1) Обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает общегосударственные нормы и правила по охране труда, технику безопасности при работе с основным технологическим оборудованием, требования производственной санитарии и противопожарной безопасности, специфику охраны труда в хлебопекарном, макаронном и кондитерском производстве.
2. Пользуется средствами защиты.
3. Оказывает первую доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
4. Соблюдает меры по обеспечению охраны окружающей среды.
5. Соблюдает правила выполняемой работы и санитарных требований.
БК 12. Оценивать и анализировать ресурсный потенциал предприятия
ОПМ 07. Экономика отрасли
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для рациональной организации производственного процесса, эффективного использования кадрового потенциала, обеспечения рентабельности деятельности предприятия и его стабильного положения на рынке.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
систему принципов, методов, средств, форм управления;
методы мотивации;
общие характеристики, виды и среду организаций;
элементы и этапы процесса коммуникаций;
сущность и функции стратегического планирования;
составляющие маркетинговой среды;
этапы маркетинговых исследований;
модели поведения потребителя;
основные характеристики каналов сбыта и процесса товародвижения.
Результат обучения: 1) Определяют технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
Критерии оценки:

1. Стандарттау, сертификаттау және метрология саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттардың негізгі ережелерін, өнімді сетрификаттауды ұйымдастыруды және оның технологиясын, өнім сапасын талдау тәсілдерін біледі
2. Стандарттарды кәсіптік қызметте пайдаланады
3. Өлшеу ақпаратын жинау, өңдеу және талдаудың негізгі әдістерін және құралдарын біледі
4. Өлшеу нәтижелерін өңдейді және талдайды
5. Сапа менеджменті жүйесінің құжаттарына сүйенеді
БҚ 11. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережесі мен нормаларын сақтау
ЖКМ 06. Еңбекті қорғау
Бұл модуль нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық үрдістерін жүргізу кезінде техника қауіпсіздігін, еңбектиі қорғау ережесі мен нормаларын, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздікті сақтауға қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
техника қауіпсіздігі бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйелерін;
өндірістік үй-жайларға және жұмыс орындарына қойылатын қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптарын;
өрт сөндірудің техникалық құралдарының жұмысын білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Қауіпсіз жұмыс жасауды қамту және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауға бақылау жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау бойынша жалпымемлекеттік нормалар мен ережелерді, негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс жасау кезінде нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінде техника қауіпсіздігін, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын, еңбекті қорғау ерекшеліктерін біледі
2. Қорғаныс құралдарын пайдаланады
3. Жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетеді.
4. Қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтайды
5. Атқарылатын жұмыс ережелерін және сантарлық талаптарды сақтайды
БҚ 12
ЖКМ 07. Салалар экономикасы
Бұл модуль тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының ресурстық әлеуетін бағалау және талдауға, тамақ өнеркәсібінің инновациялық технологияларын пайдаланумен өндіріс пен еңбекті тиімді пайдалануға қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
тамақ өнеркәсібінің салалық құрылымын және оны қалыптастыруға әсер ететін факторларды;
Қазақстан Республикасының тамақ өнеркәсібінің құрылымын;
тамақ өнеркәсібі және аграрлық сектор саласында мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын;
өндірістік үрдістерді оңтайландыру қағидаттары мен тәсілдерін;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісін ұйымдастыру ерекшелігін;
еңбек өнімділігін және өндіріс құралдарын пайдалану тиімділігін жоғарылату жолдарын;
ілгерілемелі ресурсты жинақтау технологиясын;
тамақ өнімдері нарығының конъюнктурасын білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыруға және талдауға, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау
Бағалау өлшемдері:

1. Знают последовательность разработки производственной программы, методы определения потребности в оборотных средствах, формы и системы оплаты труда.
2. Определяют потребность в материальных ресурсах на основе действующих норм расхода.
3. Проводят расчет потребности в производственном оборудовании и амортизационных отчислений с использованием различных методов начисления амортизации.
4. Осуществляют расчет потребности в трудовых ресурсах, фонда заработной платы работников предприятия.
5. Составляют калькуляцию себестоимости продукции.
6. Знают порядок формирования прибыли, рассчитывают различные виды прибыли.
Результат обучения: 2) Рассчитывают (анализируют) показатели эффективности использования производственных ресурсов.
Критерии оценки:
1. Используют методы определения производительности труда, рассчитывают показатели движения персонала.
2. Определяют показатели эффективности использования материальных ресурсов, оборотных средств.
3. Определяют затраты на один тенге товарной продукции.
4. Рассчитывают показатели рентабельности.
БК 13. Эффективно осуществлять управленческие функции для достижения целей и задач предприятия
ОПМ 08. Основы менеджмента и маркетинга
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для рациональной организации производственного процесса, эффективного использования кадрового потенциала, обеспечения рентабельности деятельности предприятия и его стабильного положения на рынке.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
систему принципов, методов, средств, форм управления;
методы мотивации;
общие характеристики, виды и среду организаций;
элементы и этапы процесса коммуникаций;
сущность и функции стратегического планирования;
составляющие маркетинговой среды;
этапы маркетинговых исследований;
модели поведения потребителя;
основные характеристики каналов сбыта и процесса товародвижения.
Результат обучения: 1) Анализировать внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает: особенности управления производством и сбытом продукции на предприятиях макаронного, хлебопекарного и кондитерского производства, основы планирования деятельности организации, пути повышения эффективности информационных обменов.
2. Применяет различные подходы к принятию решений.
3. Осуществляет делегирование полномочий и задач.
4. Применяет различные модели мотивации и меры контроля в практике управления.
5. Учитывает юридические ограничения при планировании трудовых ресурсов, проектировании изделий и производственных процессов.
Результат обучения: 2) Решать различные практические задачи, связанные повышением эффективности маркетинговой деятельности предприятия.
Критерии оценки:

1. Өндірістік бағдарламаны әзірлеу ретін, айналым қаражатына қажеттілікті анықтау әдістерін, еңбекке төлем нысандары мен жүйелерін біледі
2. Қолданыстағы шығыс нормалары негізінде материалдық ресурстарға қажеттілікті анықтайды
3. Өтелімді есептеудің әртүрлі әдістерін пайдаланумен өндірістік жабдықтарға және өтелім аударымдарына қажеттілікті есептейді
4. Кәсіпорынның еңбек ресурстарына, еңбекақы қорына қажеттілігін есептейді
5. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын құрады
6. Табысты қалыптастыру тәртібін біледі, табыстың әртүрін есептейді
Оқу нәтижесі: 2) Өндірістік ресурстарды пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін есептейді (талдайды)
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек өнімділігін анықтау әдістерін пайдаланады, персонал қозғалысы көрсеткіштерін есептейді
2. Материалдық ресурстарды, айналым қаражатын пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін анықтайды
3. Бір теңге тауарлық өнімге кететін шығындарды анықтайды
4. Тиімділік көрсеткіштерін есептейді (өнімнің, сатудың, өндірістің тиімділігі)
БҚ 13. Тәуекелдерді бақалау және басқару шешімдерін қабылдау
ЖКМ 08. Менеджмент және маркетинг негіздері
Бұл модуль өндірістік үрдісті тиімді ұйымдастыруға, кадр әлеуетін тиімді пайдалануға, кәспорын қызметінің тиімділігін қамтуға және оның нарықтағы жағдайын тұрақтандыруға қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Оқу нәтижесі: 1) Ұйымның қызмет ету тиімділігіне әсер ететін ішкі айнымалылар мен сыртқы факторларды талдау
Бағалау өлшемдері:
1. Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі кәсіпорындарында өнім өндіру және оны өткізуді басқару ерекшеліктерін, ұйым қызметін жаспарлаудың негіздерін, ақпараттық ауысымдар тиімділігін жоғарылату жолдарын біледі.
2. Шешім қабылдауда әртүрлі тәсілдерді қолданады
3. Өкілеттілік пен міндеттерді табыстайды
4. Уәждендірудің әртүрлі модельдерін және басқару практикасындағы бақылау шараларын қолданады
5. Еңбек ресурстарын жоспарлау, бұйымдар мен өндірістік үрдістерді жобалау кезінде заңгерлік шектеулерді ескереді
Оқу нәтижесі: 2) Кәсіпорынның маркетингтік қызметінің тиімділігін жоғарылатуға байланысты әртүрлі практикалық есептерді шешу
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные направления товарной, ценовой и сбытовой политики.
2. Использует внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований.
3. Применяет различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований.
4. Анализирует факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя.
БК 14. Использовать информационно- коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 09. Информационные технологии в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
основы практического применения персонального компьютера: устройство персонального компьютера, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
назначение, особенности использования интегрированного пакета Microsoft Office;
основные возможности компьютерной графики.
Результат обучения: 1) Применять информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Работает с архивными и антивирусными программами.
2. Создает текстовые документы содержащие таблицы и графические объекты в MS Word.
3. Создает таблицы и выполняет расчеты в электронной таблице MS Excel.
4. Разрабатывает базу данных в среде СУБД MS Access.
5. Создает презентации в MS Power Point и управляет их воспроизведением.
6. Создает объекты в графическом редакторе Auto Cad.
БК 15. Владеть навыками ведения делопроизводства на государственном языке
ОПМ 10. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с утвержденными требованиями к составлению и оформлению документов.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
нормативно-методическую базу делопроизводства;
классификацию документов и правила их оформления;
способы создания и функции документов;
понятие о формуляре-образце, реквизитах и бланках документов;
характеристику и особенности оформления организационно-распорядительной документации, документов личного происхождения и документов по личному составу;
порядок составления, согласования и утверждения номенклатуры дел.
Результат обучения: 1) Знать трудовое законодательство.
Критерии оценки:
1.Знает права и обязанности работников транспорта.
2.Знает общие положения расследования и учета несчастных случаев при производстве.
3. Знает правила и инструкции по охране груда, пожарной безопасности, санитарные правила и нормы, требования стандартов, метрологических норм, правил и иных нормативных документов, установленных для выполняемой им работы.
Специальные модули

1. Тауарлық, бағалық және өткізу саясатының негізгі бағыттарын біледі;
2. Маркетингтік зерттеулер жүргізу үшін екінші ақпараттың ішкі және сыртқы дереккөздерін пайдаланады
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізу кезінде алғашқы ақпараттар жинаудың әртүрлі әдістерін қолданады
4. Тұтынушының өзін ұстауына және таңдау жасауына әсер ететін факторларды талдайды
БҚ 14. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 09. Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технология
Аталмыш модуль ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кәсіптік қызметте пайдалануға қажетті білім, дағды және икемдерді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
дербес компьютерді іс жүзінде қолдану негіздерін: операциялық жүйе, бағдарламалар және деректерге мұрағат жүргізу, ақпаратты қорғау;
MicrosoftOffice кіріктірілген пакетінің мақсатын, оны пайдалану ерекшеліктерін;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктерін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Дербес компьютерде жұмыс жасауға дағдылану
Бағалау өлшемдері:
1. Мұрағат және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс жасайды
2. MSWord кестелермен және графикалық объектілермен жұмыс жасайды
3. MSExcel электрондық кестесінде деректер құрады және түзетеді
4. Шикізаттың және негізгі материалдардың құнын есептеу үшін MSExcel негізгі операцияларын қолданады
5. Базаны MSAccess деректер базасын басқару жүйесінде әзірлейді
6. MSPowerPoint-та тұсаукесерлер әзірлейді және оның көрсетілуін басқарады
7. AutoCad графикалық редакторында объектілер салады
БҚ 15. Мемлекеттік тілде іс жүргізу дағдысын меңгеру
ЖКМ 10. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль құжаттар жасау және ресімдеуге қойылатын бекітілген талаптарға сәйкес мемлекеттік тілде іс жүргізу үшін қажетті білім, дағды мен икемдерді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
құжаттар жасау тәсілдері және оның функцияларын;
ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар, жеке құжаттар мен жеке құрам бойынша құжаттар жіктеуішін, сипаттамасын, ережесін және ресімдеу ерекшеліктерін білуі тиіс
Оқу нәтижесі: 1) Құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Құжаттар жіктегішін және құжат айналымын ұйымдастыру қағидаттарын біледі.
ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар жүйесін бір ізге салу;
ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды ресімдеу;
жеке құрам және жеке пайда болған құжаттарды құру және ресімдеу;
құжаттармен, құжат айналымымен, құжаттар ағынымен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындауды бақылау
2. Құжаттар құрылымы мен ресімдеу ережесін пайдаланады.
3. Қызметтік құжаттар жасай алады.
Арнайы модульдер

Квалификация "121914 2 – Пекарь"
ПК 1. Приготавливать тесто различными способами, проводить разделку теста, формовать тестовые заготовки, укладывать сформованные полуфабрикаты в тару
СМ 01. Технология приготовления и разделки теста
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для приготовления теста, разделки и формования тестовых заготовок.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
характеристику сырья и требования к его качеству, правилам и срокам хранения;
способы приготовления опары и закваски для различных видов теста в соответствии с рецептурой;
способы замеса и приготовления различных видов теста;
способы разделки различных видов теста и полуфабрикатов;
массу тестовых заготовок для выпускаемого ассортимента;
режимы расстойки полуфабрикатов для различных изделий;
причины дефектов полуфабрикатов и способы их исправления;
правила безопасного обслуживания технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Подготавливать и дозировать сырье.
Критерии оценки:
1. Знает виды и свойства основного и дополнительного сырья, требования к его качеству, правилам и срокам хранения.
2. Оценивает качество сырья и полуфабрикатов по органолептическим показателям.
3. Определяет физико-химические показатели сырья и полуфабрикатов.
4. Активирует прессованные дрожжи.
5. Осуществляет контроль консистенции и качества дрожжей органолептическим методом.
6. Дозирует все виды сырья.
Результат обучения: 2) Приготавливать тесто различными способами согласно производственным рецептурам.
Критерии оценки:
1. Знает производственные рецептуры и технологические режимы приготовления различного вида теста.
2. Готовит опару и закваску для различных видов теста в соответствии с рецептурой.
3. Определяет готовность полуфабрикатов при замесе и брожении.
4. Приготавливает тесто различными способами.
5. Определяет различными методами готовность теста в процессе созревания.
Результат обучения: 3) Разделывать тесто и формовать тестовые заготовки.
Критерии оценки:
1. Знает технологический процесс разделки и расстойки теста.
2. Делит тесто на куски заданной массы, придает им определенную форму.
3. Проводит предварительную расстойку.
4. Придает окончательную форму тестовым заготовкам.
5. Работает с полуфабрикатами из замороженного теста.
6. Укладывает сформованные полуфабрикаты в тару.
7. Смазывает и отделывает поверхности полуфабрикатов.
8. Осуществляет контроль качества окончательной расстойки полуфабрикатов.
9. Устраняет дефекты тестовых заготовок различными способами.
ПК 2. Вести технологический процесс выпечки хлеба, хлебобулочных, бараночных, сухарных, пряничных и мучных кондитерских изделий, упаковывать и укладывать готовую продукцию в тару
СМ 02. Технология выпечки хлеба, хлебобулочных, бараночных, сухарных, пряничных и мучных кондитерских изделий
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для выпекания хлеба, хлебобулочных, бараночных, сухарных, пряничных и мучных кондитерских изделий, укладки и упаковки готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
методы определения готовности полуфабрикатов к выпечке;
режимы выпечки различных видов хлеба, хлебобулочных, бараночных, пряничных и мучных кондитерских изделий;
условия выпекания сухарных плит и сушки сухарных изделий;
ассортимент и особенности выпечки изделий из замороженного теста;
приемы посадки полуфабрикатов в печь;
методы расчета упека и усушки хлебных изделий;
методы расчета выхода готовой продукции;
методы определения готовности изделий при выпечке;
требования, предъявляемые к качеству готовой продукции;
правила укладки и отбраковки продукции;
требования, предъявляемые к упаковке и маркировке изделий;
правила техники безопасности при обслуживании технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Выпекать хлеб, хлебобулочные, бараночные, сухарные, пряничные и мучные кондитерские изделия.
Критерии оценки:

"121914 2 – Наубайшы" біліктілігі
КҚ 1. Әртүрлі тәсілдермен қамыр дайындау, қамырды бөлу, қамыр дайындамаларын келтіру, қалыптастырылған жартылай фабрикаттарды ыдысқа салу
АМ 01. Қамыр дайындау және бөлу технологиясы
Бұл модуль қамыр дайындау, қамыр дайындамаларын бөлу және оған пішін беруге қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
шикізат сипаттамасын және оның сапасына, ережесі мен сақтау мерзімдеріне қойылатын талаптарды;
рецептураға сәйкес қамырдың әртүрлеріне ашытқы дайындау тәсілдерін;
илеу және қамырдың әртүрлерін дайындау тәсілдерін;
әртүрлі қамыр мен жартылай фабрикаттарды бөлу тәсілдерін;
шығарылатын ассортимент үшін қамыр дайындамасының салмағын;
әртүрлі бұйымдарға жартылай фабрикаттарды ашытып қою тәртібін;
жартылай фабрикаттар ақауларының себептерін және оны түзету тәсілдерін;
технологиялық жабдықтарға қауіпсіз қызмет көрсету ережесін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Шикізат дайындау және мөлшерлеу
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі және қосымша шикізат түрлері мен қасиеттерін, оның сапасына, ережесіне және сақтау мерзімдеріне қойылатын талаптарды біледі
2. Органолептикалық көрсетікштер бойынша шикізат пен жартылай фабрикаттар сапасын бағалайды
3. Шикізат пен жартылай фабрикаттардың физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтайды
4. Нығыздатылған ашытқыларды белсенділетеді
5. Органолептикалық әдіспен ашытқылардың консинтенциясына және сапасына бақылау жасайды
6. Шикізаттың барлық түрлерін мөлшерлейді
Оқу нәтижесі: 2) Өндірістік рецептураға сәйкес әртүрлі тәсілдерімен қамыр дайындайды
Бағалау өлшемдері:
1. Қамырдың әртүрлі түрлерін дайындаудың өндірістік рецептураларын және технологиялық тәртібін біледі
2. Рецептураға сәйкес қамырдың әртүрлі түрлеріне ашытқы дайындайды
3. Илеу және ашыту кезінде жартылай фабрикаттардың дайын болуын анықтайды
4. Қамырды әртүрлі тәсілдермен дайындайды
5. Пісіру кезінде қамырдың дайын болуын әртүрлі әдістермен анықтайды
Оқу нәтижесі: 3) Қамырды бөлу және қамыр дайындамаларына пішін беру
Бағалау өлшемдері:
1. Қамырды бөлу және оны ашытып қоюдың технологиялық үрдістерін біледі
2. Қамырды берілген салмақпен кесектерге бөледі, оларға белгілі бір пішін береді
3. Алдын ала ашытып қояды
4. Қамыр дайындамаларына соңғы пішін береді
5. Мұздатылған қамырдан жасалған жартылай фабрикаттармен жұмыс жасайды
6. Қалыптастырылған жартылай фабрикаттарды ыдыстарға салады
7. Жартылай фабрикаттарды майлайды және өңдейді
8. Жартылай фабрикаттардың соңғы ашытқысының сапасын бақылайды
9. Қамыр дайындамаларының ақауларын әртүрлі тәсілдермен жояды
КҚ 2. Нан, нан-тоқаш, бәліш, кептірілген, прәндік және ұннан жасалған кондитер өнімдерін пісіруде технологиялық үрдісті жүргізу, дайын өнімді ыдысқа салу және орау
АМ 02. Нан, нан-тоқаш, бәліш, кептірілген, прәндік және ұннан жасалған кондитер өнімдерін пісіру технологиясы
Бұл модуль нан, нан-тоқаш, бәліш, кептірілген нан, прәндік және ұннан жасалатын кондитер өнімдерін пісіруге, дайын өнімді салу және орауға қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
жартылай фабрикаттарды пісіруге дайындығын анықтау әдістерін;
нан, нан-тоқаш, бәліш, кептірілген нан, прәндік және ұннан жасалатын кондитер өнімдерінің әртүрлі түрлерін пісіру тәртібін;
қытырлақ нан пісіру және қытырлақ өнімдерді кептіру шарттары;
мұздатылған қамырдан жасалатын өнімдер ассортиментін және оларды пісіру ерекшеліктерін;
жартылай фабрикаттарды пешке салу тәсілдерін;
нан өнімдерінің көтерілу және кептіруін есептеу әдістерін;
дайын өнімнің шығуын есептеу әдістерін;
пісіру кезінде өнімнің дайын болуын анықтау әдістерін;
дайын өнім сапасына қойылатын алаптарды;
өнімді қалап қою және жарамсыздарын алып тастау ережелерін;
өнімдерді орау және маркалауға қойылатын талаптарды;
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Нан, нан-тоқаш, бәліш, кептірілген нан, прәндік және ұннан жасалатын кондитер өнімдерін пісіру
Бағалау өлшемдері:

1. Знает режимы выпечки различных видов хлеба, хлебобулочных, бараночных, сухарных, пряничных и мучных кондитерских изделий.
2. Определяет готовность полуфабрикатов к выпечке.
3. Загружает полуфабрикаты в печь.
4. Определяет готовность изделий при выпечке.
5. Оценивает качество выпеченных изделий по органолептическим показателям.
6. Производит отделку поверхности готовых изделий.
7. Определяет выход готовой продукции, рассчитывает упек и сушку.
Результат обучения: 2) Оценивать качество готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает ассортимент, сорта и требования, предъявляемые к качеству выпускаемой продукции.
2. Определяет дефекты хлеба и хлебобулочных изделий органолептическим методом.
3. Отбраковывает готовую продукцию.
Результат обучения: 3) Укладывать и упаковывать готовую продукцию.
Критерии оценки:
1. Знает требования, предъявляемые к укладке и упаковке
готовой продукции.
2. Упаковывает изделия различными способами.
3. Укладывает готовую продукцию в тару.
ПК 3. Обслуживать технологическое оборудование и устранять мелкие неисправности в его работе
СМ 03. Эксплуатация технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для обслуживания технологического оборудования и устранения мелких неисправностей в его работе.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
устройство, принципы работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
причины основных неполадок и способы их устранения;
правила техники безопасности при обслуживании технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Обеспечивать работу обслуживаемого оборудования
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принципы работы и эксплуатации основного технологического оборудования.
2. Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Настраивает и регулирует режимы оборудования в зависимости от конкретных условий и качества сырья.
Квалификация "121924 3 – Техник-технолог"
ПК 4. Вести технологические процессы хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства, осуществлять контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
СМ 04. Технология хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для ведения технологических процессов хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства, осуществления контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
виды основного и дополнительного сырья хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
требования, предъявляемые к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
показатели качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции и методы их определения;
технологии производства хлебобулочных, макаронных и кондитерских изделий;
технологические схемы хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
технологические факторы, определяющие качество продукции;
гигиенические требования к качеству и безопасности продовольственного сырья и готовой продукции;
организацию технохимического контроля на предприятиях;
виды, назначение принципы работы лабораторного оборудования и контрольно-измерительных приборов для определения качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Готовить сырье к производству.
Критерии оценки:

1. Нан, нан-тоқаш, бәліш, кептірілген нан, прәндік және ұннан жасалатын кондитер өнімдерін пісіру тәртібін біледі
2. Жартылай фабрикаттардың пісіруге дайын болуын анықтайды
3. Жартылай фабрикаттарды пешке салады
4. Пісіру кезінде өнімнің дайын болуын анықтайды
5. Пісірілген өнімдердің сапасын органолептикалық көрсеткіштермен бағалайды
6. Дайын өнімдердің үстін әрлейді
7. Дайын өнімның шығуын анықтайды, көтерілуі мен кептірілуін есептейді
Оқу нәтижесі: 2) Дайын өнім сапасын анықтайды
Бағалау өлшемдері:
1. Ассортимент, сорт және шығарылатын өнімнің сапысына қойылатын талаптарды біледі
2. Нан және нан-тоқаш өнімдерінің ақауларын органолептикалық тәсілдермен анықтайды
3. Дайын өнімнің жарамсыздарын алып тастайды
Оқу нәтижесі: 3) Дайын өнімдерді қалап қою және орау
Бағалау өлшемдері:
1. Өнімдерді қалап қою және орауға қойылататын талаптарды біледі
2. Өнімдерді әртүрлі тәсілдермен орайды
3. Дайын өнімдерді ыдыстарға салады
КҚ 3. Техноолгиялық жабдықтарға қызмет көрсету және оның жұмысындағы ұсақ ақауларды жою
АМ 03. Техникалық жабдықтарды пайдалану
Бұл модуль технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуге және оның жұмысындағы шағын ақауларды жоюға қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
негізгі технологиялық жабдықтың құрылымын, жұмыс істеу қағидаттарын және оны пайдалануды;
негізгі ақаулар себептерін және оларды жою тәсілдерін;
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету кезінде техника қауіпсіздігі ережесін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысын қамтамасыз ету
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі технологиялық жабдықтың құрылымын, жұмыс істеу қағидаттарын және оны пайдалануды біледі
2. Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережесі мен нормаларын сақтайды
3. Шикізаттың нақты шарттары мен сапасына қарай жабдықтарды баптайды және реттейді
"121924 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 4. Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық үрдісін жүргізу, шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын бақылау
АМ 04. Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиясы
Бұл модуль нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық үрдістерін жүргізу, шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын бақылауға қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің негізгі қосымша шикізат түрлерін;
шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімге қойылатын талаптарды;
шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасының көрсеткіштерін және оларды анықтау әдістерін;
нан-тоқаш, макарон және кондитер өнімдерін өндіру технологиясын;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық сызбаларын;
өнім сапасын анықтайтын технологиялық факторларды;
азық-түлік шикізаты мен дайын өнім сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптарды;
кәсіпорындардағы технологиялық химиялық бақылауды ұйымдастыруды;
шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын анықтау үшін зертханалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін, жұмыс жасау қағидаларының мақсатын білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Шикізатты өндіріске дайындау
Бағалау өлшемдері:

1. Знает виды, состав, свойства, требования к качеству, правила взаимозаменяемости основного и дополнительного сырья хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
2. Определяет качество сырья хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства по органолептическим и физико-химическим показателям.
3. Осуществляет подбор и дозирование сырья в соответствии с установленной рецептурой.
4. Соблюдает правила подготовки сырья к производству.
5. Изменяет технологический процесс в зависимости от качества сырья.
6. Подбирает сырье для правильной замены, рассчитывает его количество.
7. Оформляет производственную и технологическую документацию при контроле качества и отпуске сырья.
Результат обучения: 2) Вести технологический процесс производства хлеба, хлебобулочных, макаронных и кондитерских изделий.
Критерии оценки:
1. Знает:
технологии производства хлеба, хлебобулочных, макаронных и кондитерских изделий;
ассортимент, рецептуру и способы приготовления выпускаемой продукции;
методы расчета производственных рецептур, расхода, затрат и потерь сырья;
назначение, сущность и режимы технологических операций (замес, брожение, разделка, формование, расстойка, выпечка);
причины и технологическое значение упека и усушки вырабатываемых изделий
способы укладки, условия и сроки хранения готовой продукции.
2. Определяет качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции органолептическим методом.
3. Рассчитывает производственные рецептуры, расход сырья, затраты и потери сырья и полуфабрикатов на отдельных участках технологического процесса.
4. Выбирает операции и технологические режимы производства для различных групп изделий.
5. Выявляет изменения, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса и неисправности оборудования.
6. Определяет и контролирует выход готовой продукции, технологические потери и затраты.
7. Проводит оценку качества полуфабрикатов и готовой продукции, выявляет и устраняет причины брака.
8. Ведет соответствующую производственную и технологическую документацию.
Результат обучения: 3) Оценивать и контролировать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
Критерии оценки:
1. Знает:
общие показатели, применяемые для оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
методы исследования пищевых продуктов: органолептические, химические, физические, физико-химические, прямые и косвенные, арбитражные и ускоренные;
устройство контрольно-измерительных приборов;
стандарты, определяющие требования к качеству сырья и готовых изделий.

1. Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің негізгі және қосымша шикізаттарының түрлерін, құрамын, қасиетін, сапасына қойылатын талаптарын, өзара алмастыру ережесін біледі
2. Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі шикізатының сапасын органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштер бойынша анықтайды
3. Белгіленген рецептураға сәйкес шикізатты іріктейді және мөлшерлейді
4. Шикізатты өндіріске дайындау ережесін сақтайды
5. Шикізат сапасына қарай технологиялық үрдісті өзгертеді
6. Шикізатты дұрыс алмастыру үшін іріктейді, оның санын есептейді
7. Сапаны бақылау және шикізатты босату кезінде өндірістік және технологиялық құжаттаманы ресімдейді
Оқу нәтижесі: 2) Нан, нан-тоқаш, макарон және кондитер өнімдері өндірісінің технологиялық үрдістерін жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Біледі:
нан, нан-тоқаш, макарон және кондитер өнімдерін өндіру технологиясын;
шығарылатын өнім ассортиментін, рецептурасын және дайындау тәсілдерін;
шикізаттың өндірістік рецептурасын, шығысын, шығынын есептеу әдістерін;
технологиялық операциялар мақсатын, мән-мағынасын және тәртібін (илеу, ашыту, бөлу, пішін беру, ашытқы қою, пісіру және басқалары);
өндірілетін өнімнің көтерілу және кептіру себептерін және технологиялық мәнін
дайын өнімді қалап қою тәсілдерін, сақтау шарттары мен мерзімдерін
2. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын органолептикалық әдіспен анықтайды
3. Технологиялық үрдістің жекелеген учаскелерінде шикізаттың өндірістік рецептурасын, шығысын, шығынын есептейді
4. Өнімдердің әртүрлі топтарына арналған операцияларды және технологиялық тәртіпті таңдайды
5. Технологиялық үрдісті дұрыс жүргізбеу және жабдық жарамыз болған кезде шикізатта, жартылай фабрикаттарда және дайын өнімде болатын өзгерулерді анықтайды
6. Дайын өнімнің шығуын, технологиялық жоғалтулар мен шығындарды анықтайды және бақылайды
7. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасына бақылау жүргізеді, ақаулар себептерін анықтайды және жояды
8.Тиісті өндірістік және технологиялық құжаттаманы жүргізеді
Оқу нәтижесі: 3) Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын бағалау және бақылау
Бағалау өлшемдері:
1. Біледі:
шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын бағалау үшін қолданылатын жалпы көрсеткіштерді;
тамақ өнімдерін зерттеу әдістерін: органолептикалық, химиялық, физикалық, физикалық-химиялық, тікелей және жанама, арбитражды және жеделдетілген;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын;
шикізат пен дайын өнімдер сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттарды.

2. Проводит отбор проб образцов сырья, полуфабрикатов и готовой продукции для лабораторных анализов, готовит пробы к анализу.
3. Настраивает и проверяет точность контрольно-измерительных приборов.
4. Проводит испытания по определению органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Осуществляет контроль соблюдения технологических режимов производства, использует результаты контроля для оптимизации производства.
6. Контролирует качество готовой продукции.
7. Пользуется нормативно-технической документацией.
8. Оформляет соответствующую производственную и технологическую документацию по контролю качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
9. Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 5. Обеспечивать эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства
СМ 05. Эксплуатация технологического оборудования и автоматизация технологических процессов
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для безопасной эксплуатации и обслуживания технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны знать:
физико-химическую сущность основных и специфических процессов пищевых производств;
устройство и методы расчета современных аппаратов, предназначенных для проведения технологических процессов хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
виды, назначение, устройство и принципы работы технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
аппаратурно-технологические схемы хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
правила техники безопасности при работе с оборудованием.
Результат обучения: 1) Проводить расчеты процессов и аппаратов хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства
Критерии оценки:
1. Знает:
физико-химическую сущность основных процессов пищевых производств;
технологические цели, теоретические основы и инженерные задачи основных процессов пищевых производств;
устройство и методы расчета современных аппаратов, предназначенных для проведения технологических процессов хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
проблемы энергосбережения и экологической защиты окружающей среды при эксплуатации современных аппаратов пищевых производств;
традиционные и новые способы обработки пищевых сред, применяемых в пищевых производствах.

2. Зертханалық талдауларға шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің үлгі сынамаларын таңдайды, сынамаларды талдауға дайындайды
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын баптайды және дәлдігін тексереді
4. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасының органолептикалық, физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау бойынша сынақтар жүргізеді
5. Өндірістің технологиялық тәртібін сақтауды бақылайды, бақылау нәтижелерін өндірісті оңтайландыру үшін пайдаланады
6. Дайын өнім сапасын бақылайды
7. Нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады
8. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын бақылау бойынша тиісті өндірістік және технологиялық құжаттаманы ресімдейді
9. Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережесі мен нормаларын сақтайды
КҚ 5. Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық өндірісін пайдалануды қамтамасыз ету
АМ 05. Технологиялық жабдықтарды пайдалану және технологиялық үрдістерді автоматтандыру
Бұл модуль нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын қауіпсіз пайдалану және техникалық қызмет көрсетуге қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білімалушылар:
тамақ өндірісінің негізгі және ерекше үрдістерінің физикалық-химиялық мағынасын;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық үрдістерін жүргізуге арналған заманауи аппараттар құрылғысын және есептеу әдістерін;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарының түрлерін, мақсаттарын, құрылғысы мен жұмыс жасау қағидаттарын;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің аппараттық-технологиялық сызбаларын;
жабдықтармен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі үрдістерінің және аппараттарының есебін жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Біледі:
тамақ өндірісінің негізгі үрдістерінің физикалық-химиялық мәнін;
тамақ өндірісінің негізгі үрдістерінің технологиялық мақсаттарын, теориялық негіздерін және инженерлік міндеттерін;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық үрдістерін жүргізуге арналған қондырғыларды және заманауи аппараттарды есептеу әдістерін;
тамақ өндірісінің заманауи аппараттарын пайдалану кезінде энергия жинау және қоршаған ортаны экологиялық қорғау мәселелерін;
тамақ өндірісінде қолданылатын тамақ ортаны өңдеудің дәстүрлі және жаңа тәсілдерін

2. Определяет характеристики основных процессов.
3. Читает технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств.
4. Рассчитывает характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств.
5. Определяет возможные элементы моделирования основных процессов пищевых производств, выполняет расчеты и выбор аппаратов.
6. Анализирует основные процессы пищевых производств и их влияние на качество выпускаемой продукции.
Результат обучения: 2) Обеспечивать эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства
Критерии оценки:
1. Знает:
виды, назначение, устройство, принципы работы основного технологического и вспомогательного оборудования;
основные принципы проектирования технологических линий;
типы и виды контрольно-измерительных приборов, используемых при обслуживании оборудования.
2. Соблюдает правила безопасной эксплуатации оборудования, нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Настраивает и регулирует режимы технологического оборудования в зависимости от конкретных условий, качества сырья и видов выпускаемой продукции.
4. Предупреждает и устраняет мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль процессов автоматического регулирования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
Критерии оценки:
1. Знает:
общую характеристику и задачи автоматизации пищевых производств;
законы регулирования и переходные процессы при контроле технологических параметров;
методы измерения технологических параметров, принципы действия и особенности применения средств измерений;
систему автоматизированного производства хлеба, хлебобулочных, макаронных и кондитерских изделий;
аппаратурно-технологические схемы хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
2. Соблюдает правила безопасной эксплуатации оборудования, нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Пользуется автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами.
4. Использует контрольно-измерительные приборы.
5. Предотвращает сбои технологических режимов и параметров производства.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности, ознакомления с производственной деятельностью предприятий хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства.
В результате прохождения практики, обучающиеся должны знать:
организационную структуру и производственную деятельность предприятия;
работу технологических участков предприятия;
вид, ассортимент и объем выпускаемой продукции;
назначение и область применения технологического оборудования и технологических линий предприятия;
функциональные обязанности работников, занятых в производстве.
Результат обучения: Обобщает материалы и составляет отчет о прохождении практики.
Критерии оценки:

2. Негізгі үдерістердің сипаттамаларын анықтайды
3. Тамақ өндірісінің машиналары мен аппараттарының технологиялық сызбаларын оқиды
4. Тамақ өндірісінің негізгі үдерістерін жүргізу үшін машиналар мен аппараттардың сипаттамаларын және көрсеткіштерін есептейді
5. Тамақ өндірісінің негізгі үдерістерін модельдеудің мүмкін элементтерін анықтайды, есептеулерді орындайды және аппараттарды таңдайды
6. Тамақ өндірісінің негізгі үдерістерін және олардың шығарылатын өнім сапасына әсер етуін талдайды
Оқу нәтижесі: 2) Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз етеді
Бағалау өлшемдері:
1. Біледі:
негізгі технологиялық және қосалқы жабдықтар түрлерін, мақсаттарын, құрылғысын, жұмыс істеу қағидаттарын;
технологиялық сызықтарды жобалаудың негізгі қағидаттарын;
жабдықтарға қызмет көрсету кезінде пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптарының типтері мен түрлерін
2. Жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережелерін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік нормаларын сақтайды
3. Шикізаттың нақты шарттары, сапасы және шығарылатын өнімнің түрлеріне қарай технологиялық жабдықтарды баптайды және тәртібін реттейді
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың шағын ақауларын ескертеді және оларды жояды
Оқу нәтижесі: 3) Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісін автоматты түрде реттеу үрдістерін бақылайды
Бағалау өлшемдері:
1. Біледі:
тамақ өндірісін автоматтандырудың жалпы сипаттамасын және міндеттерін;
технологиялық көрсеткіштерді бақылау кезінде реттеу және ауыспалы үрдістер заңдарын;
технологиялық көрсеткіштерді өлшеу әдістерін, әрекет ету қағидаттарын және өлшеу құралдарын қолдану ерекшеліктерін;
нан, нан-тоқаш, макарон және кондитер өнімдерін өндіруді автоматтандыру жүйесін;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісінің аппараттық-технологиялық сызбасын
2. Жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережелерін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік нормаларын сақтайды
3. Автоматты реттегішті және атқару механизмдерін пайдаланады
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады
5. Технологиялық тәртіптің және өндіріс көрсеткіштерінің істен шығуының алдын алады
Кәсіптік практика
ПП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Бұл модуль таңдалған мамандық бойынша қызметтің іс жүзіндегі шарттарында бағдар алу үшін қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін, нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі кәсіпорындарының өндірістік қызметімен таныстыруды сипаттайды.
Практикадан өту нәтижесінде білімалушылар:
кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымын және өндірістік қызметті;
кәсіпорынның технологиялық учаскелер жұмысын;
шығарылатын өнім түрлерін, ассортиментін және көлемін;
кәсіпорынның технологиялық жабдықтарын және технологиялық желілерін қолдану мақсаты мен аясын;
өндірісте жұмыспен қамтылған қызметкерлердің функционалдық міндеттерін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: Материалдарды жалпылайды және практикадан өту туралы есеп құрады
Бағалау өлшемдері:

1. Составляет производственную характеристику предприятия.
2. Описывает виды выпускаемой продукции.
3. Дает характеристику производственной деятельности предприятия (основное и вспомогательное производство, техника и технологии, используемые на предприятии).
4. Описывает технологические процессы производства.
5. Описывает результаты выполнения индивидуального задания.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для приобретения и закрепления профессиональных навыков.
В результате прохождения практики, обучающиеся должны знать:
структуру предприятия, цеха, подразделения;
сырье и полуфабрикаты, используемые в производстве выпускаемой продукции;
требования к качеству сырья и правила подготовки сырья к производству;
назначение отдельных стадий и операций на различных участках производства;
технологический процесс производства полуфабрикатов и готовой продукции;
правила складирования, условия и сроки хранения сырья и готовой продукции;
правила заполнения и ведения журналов о качестве;
режимы контроля технологического оборудования;
устройство и правила эксплуатации технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Распределение на предприятие.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
2. Ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой вспомогательных цехов.
3. Ознакомление с функциональными обязанностями работников, занятых в производстве.
Результат обучения: 2) Работает на производственно-технологических участках предприятия.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии.
2. Оценивает качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
3. Готовит сырьҰ к производству.
4. Выполняет основные ручные и механизированные технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий.
5. Регулирует работу технологического оборудования.
6. Соблюдает требования нормативных документов к выпускаемой продукции.
7. Оформляет документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 3) Обобщает материалы и составляет отчет о прохождении практики.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия.
2. Описывает виды выпускаемой продукции.
3. Дает характеристику производственной деятельности предприятия (основное и вспомогательное производство, техника и технологии, используемые на предприятии).

1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады
2. Шығарылатын өнімнің түрлерін сипаттайды
3. Кәсіпорынның өндірістік қызметіне мінездеме береді (негізгі және қосалқы өндіріс, кәсіпорында пайдаланылатын техника және технология және басқалары)
4. Өндірістің технологиялық үрдістерін сипаттайды
5. Жеке тапсырманы орындау нәтижелерін сипаттайды
КП 02.
Кәсіптік дағдыларды меңгеру және бекіту практикасы
Аталмыш модуль кәсіптік дағды алу және оны бекітуге қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Практикадан өту нәтижесінде білімалушылар:
кәсіпорын, цех, бөлімше құрылымын;
шығарылатын өнімді өндіруде пайдаланылатын шикізат пен жартылай фабрикаттарды;
шикізат сапасына қойылатын талаптарды және шикізатты өндіріске дайындау ережесін;
өндірістің әртүрлі учаскелеріндегі жекелеген сатылар мен операциялардың мақсатын;
жартылай фабрикаттар мен дайын өнім өндірудің технологиялық үрдісін;
шикізат пен дайын өнімді қалап қою ережесін, оны сақтау шарттары мен мерзімдерін;
сапа туралы журналдарды толтыру және жүргізу ережесін;
технологиялық жабдықтарды бақылау тәртібін;
технологиялық жабдықтар құрылғысы мен оны пайдалану ережесін білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Кәсіпорынға бөлу
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін сақтайды
2. Өндіріс технологиясымен, технологиялық жабдықтармен, қосалқы цехтар жұмыстарымен танысу
3. Өндірісте жұмыспен қамтылған қызметкерлердің функционалдық міндеттерімен танысу
Оқу нәтижесі: 2) Кәсіпорынның өндірістік-технологиялық учаскелерінде жұмыс істейді
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін сақтайды
2. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын бағалайды
3. Шикізатты өндіріске дайындайды
4. Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі бойынша негізгі қолмен істелетін және механизацияланған технологиялық операцияларды орындайды
5. Технологиялық жабдықтар жұмысын реттейді
6. Шығарылатын өнімге нормативтік құжаттар талаптарын сақтайды
7. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын растайтын құжаттарды ресімдейді
Оқу нәтижесі: 3) Материалдарды жалпылайды және практикадан өту туралы есеп құрады
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады
2. Шығарылатын өнімнің түрлерін сипаттайды
3. Кәсіпорынның өндірістік қызметіне мінездеме береді (негізгі және қосалқы өндіріс, кәсіпорында пайдаланылатын техника және технология және басқалары)

4. Описывает технологические процессы производства.
5. Описывает результаты выполнения индивидуального задания.
ПП 03. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, навыки и результаты работы, необходимые для обобщения и совершенствования навыков по квалификации.
В результате прохождения практики, обучающиеся должны знать:
организационную структуру предприятия;
правила техники безопасности с учетом специфики участка;
технологические процессы и режимы производства;
основные технологические и конструктивные данные выпускаемой продукции;
технические и экономические требования к сырью, материалам, полуфабрикатам и готовой продукции;
действующие стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции;
системы, средства и методы контроля производства;
правила приемки и хранения готовой продукции, сырья, материалов, полуфабрикатов, методы отбора проб, порядок маркировки и упаковки продукции;
виды производственного брака, методы его предупреждения и устранения;
порядок оформления технической документации, удостоверяющей качество продукции;
основы экономики, организации труда, производства и управления;
правила внутреннего трудового распорядка;
правила и нормы охраны труда.
Результат обучения: 1) Распределение на предприятие.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
2. Ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой цехов и отделов предприятия.
3. Ознакомление с функциональными обязанностями работников, занятых в производстве.
Результат обучения: 2) Дублирование работы на штатных рабочих местах по квалификациям.
Критерии оценки:
1. Ведет технологические процессы по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий на автоматизированных и комплексно-механизированных линиях.
2. Определяет технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса.
3. Контролирует и обеспечивает ведение процессов приготовления различных полуфабрикатов и готовой продукции по всем технологическим фазам производства.
4. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Предупреждает и устраняет отклонения от норм технологических режимов при производстве хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий.
6. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом.
7. Предупреждает и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
8. Ведет учетно-отчетную документацию.

4. Өндірістің технологиялық үрдістерін сипаттайды
5. Жеке тапсырманы орындау нәтижелерін сипаттайды
КП 03. Дипломалды практика
Аталмыш модуль біліктілік бойынша дағдыларды жалпылау және жетілдіруге қажетті білім, дағды және жұмыс нәтижелерін сипаттайды.
Практикадан өту нәтижесінде білімалушылар:
кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылыммен техника қауіпсіздігі ережесін;
технологиялық үрдістер мен өндіріс тәртібін;
шығарылатын өнімнің негізгі технологиялық және конструктивті деректерін;
шикізатқа, жартылай фабрикаттарға және дайын өнімге қойылатын техникалық және экономикалық талаптарды;
қолданыстағы стандарттарды, техникалық шарттарды, сапалы көрсеткіштер нормативтерін, технологиялық нұсқаулықтарды;
өндірісті бақылау жүйесін, құралдары және әдістерін;
дайын өнімді, шикізатты және жартылай фабрикаттарды қабылдау және сақтау ережесін, сынама алу әдістерін, өнімді маркалау және орау тәртібін;
өндірістік ақау түрлерін, оны ескерту және жою әдістерін;
өнімнің сапасын растайтын техникалық құжаттамаларды ресімдеу тәртібін;
экономика негіздерін, еңбекті, өндіріс және басқаруды ұйымдастыруды;
ішкі еңбек тәртібі ережесін;
еңбекті қорғау ережесі мен нормаларын білуі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Кәсіпорынға бөлу
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін сақтайды
2. Өндіріс технологиясымен, технологиялық жабдықтармен, кәсіпорын цехтары мен бөлімдерінің жұмыстарымен танысу
3. Өндірісте жұмыспен қамтылған қызметкерлердің функционалдық міндеттерімен танысу
Оқу нәтижесі: 2) Біліктілік бойынша штаттық жұмыс орнында жұмыстарды қайталау
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандырылған және кешенді-механикаландырылған желілерде нан пісіру, макарон және кондитер өнімдерін өндірудің технологиялық үрдістерін жүргізеді
2. Технологиялық үрдістердің әртүрлі сатыларында технологиялық шығындарды анықтайды
3. Өндірістің барлық технологиялық фазалары бойынша әртүрлі жартылай фабрикаттар мен дайын өнім дайындауды бақылайды және жүргізеді
4. Жартылай фабрикаттар мен шикізаттар сапасына қойылатын талаптарды сақтайды
5. Нан пісіру, макарон және кондитер өнімдерін өндіру кезінде технологиялық тәртіп нормасынан ауытқуларды ескертеді және жояды
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдау нәтижелері және органолептикалық әдістермен технологиялық үрдіс барысын бақылайды
7. Қызмет көрсетілетін жабдықтар жұмысындағы ақауларды ескертеді және жояды
8. Есепке алу-есептілік құжаттамасын жүргізеді

9. Пользуется стандартами и нормативно-технической документацией.
Результат обучения: 3) Обобщает материалы и составляет отчет о прохождении практики.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции, финансовое состояние и положение на рынке.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 121
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1224000 - Производство молочной продукции
Квалификация:
1224052 - Мастер производства цельномолочной и кисломолочной продукции
1224062 - Оператор автоматической линии производства молочных продуктов
1224073 - Техник-технолог
Форма обучения: очная

9. Стандарттарды және нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады
Оқу нәтижесі: 3) Материалдарды жалпылайды және практикадан өту туралы есеп құрады
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның өндірістік мінездемесін құрады: атауы, құрылымы, шығарылатын өнім түрлері, қаржылық жағдайы және нарықтағы орны
2. Практика бағдарламасының мазмұнын және жеке тапсырманы орындауды қысқаша баяндайды
3. Практикадан өту тізбегін, орныдалатын жұмыстар тізбесін және практика уақытында алған дағдыларды сипаттайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 121-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:
1200000 – Өндіріс, жинақтау, пайдалану және жөндеу (саласына қарай). Тағам өнімдері өндірісінің технологиясы
Мамандығы:
1224000 – Сүт өнімі өндірісі
Біліктіліктер:
1224052 – Айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерін өндіру шебері
1224062 – Сүт өнімдерін өндіру автоматтық желі операторы
1224073 – Технолог-техник
Оқыту нысаны: күндізгі

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 01. Инженерная графика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для развития пространственного представления и воображения; конструктивно-геометрического мышление на основе графических моделей пространственных форм; применения основных положений единой системы конструкторской документации.
Результат обучения: 1) Знать правила чтения конструкторской и технологической документации.
Критерии оценки:
1. Читает конструкторскую и технологическую документацию по профилю специальности.
2. Оформляет проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
Результат обучения: 2) Выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов в ручной и машинной графике.
Критерии оценки:
1. Знает законы, методы и приемы проекционного черчения.
2. Знает правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем.
3. Выполняет комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и машинной графике.
4. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и машинной графике.
БК 7. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 02. Электротехника и электроника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения
основ электротехники и электроники, обеспечения высокой работоспособности и сохранности электрических машин и оборудования.
Результат обучения: 1) Уметь пользоваться электроизмерительными приборами и приспособлениями.
Критерии оценки:
1. Подбирает устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
2. Знает правила эксплуатации электрооборудования.
Результат обучения: 2) Уметь использовать основные законы и принципы теоретической электротехники и электронной техники в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает основные законы электротехники.
2. Рассчитывает параметры электрических, магнитных цепей.
БК 8. Осуществлять контроль за качеством выпускаемой молочной продукции
ОПМ 03. Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы со стандартами и другими нормативными документами по метрологии и стандартизации, проведения измерений и обработки их результатов; оформления технологической и технической документации в соответствии с действующей нормативной базой.
Результат обучения: 1) Уметь применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия метрологии.
2. Знает основные положения систем общетехнических и организационно – методических стандартов.
3. Знает терминологию и единицы измерения величин в соответствии с действующими стандартами и международной системой единиц.
Результат обучения: 2) Оформлять техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
Критерии оценки:
1. Умеет использовать в профессиональной деятельности документацию систем качества.
2. Оформляет техническую документацию.
БК 9. Обладать знаниями о теоретических основных различных методах исследования растворов и дисперсных систем, контроля качества молока и молочной продукции
ОПМ 04. Физическая и коллоидная химия
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для практического использования в современных технологических процессах законов физической и коллоидной химии.
Результат обучения: 1) Знать основные термодинамические понятия и величины.
Критерии оценки:
1. Применяет знания термодинамики к объяснению важнейших процессов и явлений.
2.Рассчитывает константы скорости, теплового эффекта реакции, осмотического давления, порога коагуляции, степени набухания полимеров.
БК 10. Обладать знаниями о строении органических веществ, номенклатуре, физических и химических свойствах
ОПМ 05. Органическая химия
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения профессиональных задач, связанных с производством и переработкой сырья животного происхождения.
Результат обучения: 1) Знать теоретические основы органической химии.
Критерии оценки:
1. Знает строение органических веществ, номенклатуру.
2. Знает физические и химические свойства, распространение в природе и применение.
3. Знает основные направления развития теоретической и практической органической химии, механизмы химических процессов, принципы планирования органического синтеза.
Результат обучения: 2) Знать химию биоорганических соединений, необходимых при изучении обмена веществ в организме и биохимических процессов, лежащих в основе производства молочной продукции.
Критерии оценки:
1. Проводит эксперимент по изучению свойств и идентификации классов органических соединений.
2. Оформляет полученные результаты.
3. Анализирует результаты эксперимента и делать вытекающие их них выводы.
БК 11. Владеть физико-химическими методами исследования на современной приборной технике
ОПМ 06. Химия аналитическая
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения физико-химических методов исследования химического состава организма.
Результат обучения: 1) Знать теоретические основы качественного и количественного анализа состава вещества и их смесей, контроля качества молока и молочной продукции.
Критерии оценки:
1. Применяет физико-химические методы исследования химического состава организма.
2. Осуществляет постановку и проведение эксперимента.
Результат обучения: 2) Уметь критически оценивать принимаемые решения и выбирать оптимальные.
Критерии оценки:
1. Сравнивает полученные данные и идентифицирует их с применяемыми методами.
2. Оценивает достоверность полученных данных, формулирует выводы.
БК 12. Владеть теоретическими основами и способами осуществления процессов, применяемых в пищевой промышленности
ОПМ 07. Процессы и аппараты молочной промышленности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения кинематических характеристик, овладения теоретическими основами и практическими методами расчетов на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций и машин.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные законы науки о процессах и аппаратах; методы исследования процессов и аппаратов; основные положения и теории подобия; механические процессы: измельчение, сортирование, тепловые процессы, основные законы теплопередачи; конденсаторы и конденсация; массообменные процессы, основные теории массопередачи; абсорбция и адсорбция; мембранные процессы: микрофильтрация, ультрафильтрация, обратный осмос; мембранные аппараты, основные процессы молочной промышленности.
Результат обучения: 1) Уметь разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов производства молочной продукции.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, область применения, классификацию, принцип действия и критерии выбора современных аппаратов и машин.
2. Решает ситуационные задачи различного типа, выбирать современные аппараты и машины, в наибольшей степени отвечающие особенностям технологического процесса.
3. Владеет методами контроля технологических режимов работы машин и аппаратов отрасли.
Результат обучения: 2) Применять метрологические принципы инструментальных измерений.
Критерии оценки:
1. Знает методы исследования процессов и аппаратов, закономерности перехода от лабораторных аппаратов к промышленным.
2. Проводит исследования работы аппаратов с целью определения оптимальных условий осуществления процессов в рациональной схеме соответствующего аппаратурного оформления.
3. Владеет методами управления действующими технологическими процессами переработки сырья животного происхождения, обеспечивающими выпуск продукции, отвечающей требованиям стандартов.
БК 13. Понимать сущность основных экономических понятий и показателей в отрасли
ОПМ 08. Экономика отрасли
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оценивания экономической ситуации в стране и на уровне предприятия, устанавливая при этом, какой конкретно действует экономический закон; выявить факторы и степень их влияния на спрос и предложение продукции.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: сущность экономических законов и факторов, влияющих на их проявление; экономическое содержание факторов производства, производственной функции, затрат, безработицы, инфляции, денежно-кредитной и налоговой систем; особенности различных типов строения рынка; роль государства в стабилизации экономических отношений; законодательные акты, регламентирующие экономические отношения; показатели, характеризующие развитие национальной экономики; сущность международных экономических отношений и формы международной интеграции.
Результат обучения: 1) Анализ экономической ситуации в стране и за рубежом.
Критерии оценки:
1. Определяет факторы, влияющие на спрос предложение продукции, выпускаемой предприятиями агропромышленного комплекса.
2. Устанавливает принадлежность конкретного вида хозяйственной деятельности к одному из типов строения рынка.
3. Оценивает, на сколько эффективен выбранный способ использования имеющихся ресурсов в сравнении с другими альтернативами.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БК 6. Өлшеу сайманы мен аспабын қолданып, техникалық құжатты оқу, сызба мен сызуды орындау дағдысы мен білігі игеру
ЖКМ 01. Инженерлік графика
Бұл модуль болашақта жалпы инженерлік дайындау (кеңістіктік өкілдік және қиял дамыту, кеңістіктік формалары графикалық модельдер негізінде сындарлы-геометриялық ойлау, негізгі ережелерін оқу) базасын қалыптастыруға қатысты білім алуға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрастыру әрі технологиялық құжаттарды оқы ережелерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Мамандық бойынша құрастыру әрі технологиялық құжаттарды оқиды;
2. Қодданыстағы қалыптық базаға сай жоабау-құрастыру, технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тетік, оның элементтерінің сұлбасы, суреті мен сызбасын, қол және машина графикасын орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Жобалау сызу, заң, әдістері мен тәсілдерін біледі;
2. Сызу, техникалық сурет, сұлба мен сызбаны орындау ережелерін біледі;
3. Бетте жатқан, қол және машина графикасында геометриялық дене, нүкте жобасын кешенді сызуды орындайды;
4. Қол және машина графикасында технологиялық жабдық әрі технологиялық сызуды орындайды.
БК 7. Электертехника мен электроника күрделі құбылысы мен заңдарын түсінуге қажетті базалық білімін игеру
ЖКМ 02. Электртехника мен электроника
Бұл модуль болашақта электр машиналары мен жабдықтарын жоғары тиімділігін және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге білім алуға қажетті білім мен дағдыны, жүмыстың нәтижелілігін сипаттайды
Оқыту нәтижесі: 1) Электр өлшеуіш аспап пен айлабұйымды қолдана білу
Бағалау өлшемдері:
1. Белгілі көрсеткіш пен сипаты бар электрондық техника, электр аспап пен жабдық, электр жабдық пен аспап қондырғысын таңдайды;
2. Электржабдықтарды пайдалану ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби қызметте электртехникасы мен телриялық электртехника негізгі заңы мен қағидаттарын қолдана білу;
Бағалау өлшемдері:
1. Электртехника негізгі заңдарын біледі;
2. Электр, магнит тізбегі көрсеткіштерін есептейді.
БК 8. Шыңарылатын сүт өнімдеріне бақылау жасау
ЖКМ 03. Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Бұл модуль болашақта метрология және стандарттау, өлшем және коммерциялық және басқа да іс-шаралар туындайтын проблемаларды нақты шешу үшін нәтижелерін өңдеу бойынша стандарттар мен басқа да нормативтік құжаттармен жұмыс істеу; қолданыстағы нормативтік құқықтық базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеуге білім алуға қажетті білім мен дағдыны, жүмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнмі мен үрдіс негізгі түріне қалыптық құжаттардың талабын қолдана білу
Бағалау өлшемдері:
1. Метрология негізгі түсініктерін біледі;
2. Жалпытехникаық және ұйымдастыру-әдістемелік стандарт жүйесі (кешен) негізгі ережелерін біледі;
3. Халықаралық бірліктер жүйесі мен қолданыстағы стандартқа сай шама өлшеу бірлігі мен терминологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданыстағы қалыпық базаға сай техникалық құжатты ресімдеу
Бағалау өлшемдері:
1. Сапа жүйесі құжаттарын кәсіби қызметте қолдана алады;
2. Техникалық құжатты ресімдейді.
БК 9. Сүт және сүт өнімдерінің сапасын бақылау, дисперстік жүйе және ерітінділерді зерттеу негізгі түрлі әдістері туралы білімді игеру
ЖКМ 04. Физикалық және коллойдтық химия
Бұл модуль болашақта физикалық және коллоидты химия заңдарын қазіргі заманғы технологиялық үрдістерде практикалық пайдалануға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі термодинамикалық түсініктер мен көлемді білу
Бағалау өлшемдері:
1. Маңызды үрдістер мен құбылыстарды түсіндіруге термодинамика білімін қолданады;
2. Жылдамдық константы, реакцияның жылу әсері, осмотикалық қысым, коагуляция жамылғы, полимерлердің ісу деңгейлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнеркәсіп өндірісіне адам, жануарлар, өсімдіктер өміріне ерітіндінің маңызы, ерітінділер тізбесін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Жоғарымолекулярлы ерітінділер қасиеті, ісуі, ісу деңгейін біледі;
2. Өнеркәсіп өндірісіне адам, жануарлар, өсімдіктер өміріне ерітіндінің маңызын біледі.
БК 10. Органикалық заттардың құрылысы, номенклатурасы, физикалық және химиялық қасиеттері туралы білімді игеру
ЖКМ 05. Органикалық химия
Бұл модуль жануардан шикізатты өндіру және қайта өңдеуге байланысты кәсіпетік міндеттерді орындау және мамандықтың бейіндеуші пәндері және биологиялық химияны игеруге болашақта білім алуға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Органикалық химияның теориялық негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Органикалық заттардың құрылымы, номенклатурасын біледі;
2. Физикалық және химиялық қасиеттерін, табиғатта таратылуы және қолданылуын біледі;
3. Органикалық химия теориялық және практикалық дамытудың негізгі бағыттары, химиялық үрдістердің тетіктері, органикалық синтезді жоспарлау қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сүт өнімдері өндірісі негізінде, биохимиялық үрдістер және ағзада зат алмасуды зерделегенде қажетті биоорганикалық қосылыстар химиясын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Органикалық қосылыстар кластарын сәйкестендіру және қасиетін зерделеу бойынша эксперимент жүргізеді;
2. Алынған нәтижені ресімдейді;
3. Эксперимент нәтижелерін талдайды және одан шығатын шешімдерді жасайды.
БК 11. Заманауи аспаптық техникада зерттеудің физикалық-химиялық әдістерін игеру
ЖКМ 06. Аналитикалық химия
Аталмыш модуль болашақта білім алуға ағзаның химиялық құрамын зерттеу физикалық-химиялық әдістерін қолдануға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Заттар және олардың қоспасы құрамын сапалық және сандық талдаудың теорялық негіздерін білу, сүт және сүт өнімдері сапасын бақылау
Бағалау өлшемдері:
1. Ағзаның химиялық құрамының физикалық-химиялық әдістерін қолданады;
2. Осуществляет постановку и проведение эксперимента
Оқыту нәтижесі: 2) Қабылданған шешімді сыни бағалау және оңтайлы шешімді таңдай білу
Бағалау өлшемдері:
1. Алынған мәліметтерді салыстырады және оларды қолданылған әдістерді сәйкестендіреді;
2. Алынған мәліметтердің дұрыстығын бағалайды, шешімдер шығарады.
БК 12. Тамақ өнеркәсібінде қолданылатын үрдістердің теориялық негіздері және жүргізу тәсілдерін игеру
ЖКМ 07. Сүт өнеркәсібі үрдістері мен аппараты
Бұл модуль болашақта білім алуға кинематикалық сипаттаманы анықтау, конструкциялар мен машина элементтерінің мықтылық, қаттылық және тұрақтылығына теориялық негіздер және практикалық әдістерді игеруге қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Сүт өнімін өндіру технологиялық үрдістерін жетілдіру жөнінде іс-шараларды әзірлей білу
Бағалау өлшемдері:
1. Қазіргі заманғы аппараттар мен машиналарының тағайындалуы, қолдану саласы, тізбесі, әрекет ету қағидаты және таңдау критерийлерін біледі;
2. Түрлі типтегі жағдаяттың міндеттерін шешеді, технологиялық үрдіс ерекшеліктеріне жауап беретін ең үлкен деңгейде қазіргі заманғы аппараттар мен машиналарды таңдау;
3. Сала машиналары мен аппараттары жұмысы технологиялық режімін бақылау әдістерін игерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Инструменталды өлшемдердің метрологиялық қағидаттарын қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Үрдістер және аппараттарды зерттеу әдістері, зертханалық аппараттан өнеркәсіптік аппаратқа көшу заңдылығын біледі;
2. Тиісті аппаратуралық ресімдеу тиімді сызбасында үрдістерді жүзеге асыру оңтайлы жағдайын анықтау мақсатында аппараттар жұмысына зерттеуді жүргізеді;
3. Стандарт талаптарына жауап беретін өнімнің шығарылуын қамтамасыз ететін малдан шикізатты қайта өңдеу қолданыстағы технологиялық үрдістерді басқару әдісін игерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық үрдістер сызбасын өлшегенде технологиялық жабдықтың жаңа түрлерін игеру, зерттеудің жаңа әдістері және жаңа аспап техникасын игереді
Бағалау өлшемдері:
1. Стационарлық емес және қайталанбайтын технологиялық үрдістер, тиісті аппараттар есебі әдістерін біледі;
2. Технологиялық үрдістердің математикалық моделдерін жасайды;
3. Жабдықтың жаңа түрлерін енгізу және технологиялық үрдістер сызбасын өзгерткен кезде технологиялық жабдықты таңдау әдістерін игерді
БК 13. Фирманың қаржы-шаруашылық қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық базасы туралы білімді игеру
ЖКМ 08. Сала экономикасы
Бұл модуль болашақта білім алуға елімізде және кәсіпорын деңгейінде :для экономикалық жағдайды бағалау, мұнда нақты қандай экономикалық заң жұмыс істейді; өнімнің сұранысы мен ұсыныстарына әсер ету деңгейі мен факторларын анықтауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Елімізде және шетелде экономикалық жағдайды талдау
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорындары шығаратын өнімнің сұранысына әсер ететін факторларды анықтайды;
2. Шаруашылық қызметінің нақты түрін нарық құрылымы типтерінің біреуіне қатьысын анықтайды;
3. Бар ресурсты пайдаланудың таңдаған тәсілі басқа альтернативалармен салыстырғанда қанша тиімді екенін бағалайды;

4. Выбирает инвестиционную политику в зависимости от характера развития экономических отношений.
5. Знает основы экономического анализа.
Результат обучения: 2) Знать методы планирования и управления деятельностью организации.
Критерии оценки:
1. Знает нормативно-правовую базу, регулирующую финансово-хозяйственную деятельность организации.
2.Знает методы планирования деятельности фирмы и обоснования управленческих решений.
3.Оценивает деятельность организации.
БК 14. Управленческая деятельность в рамках участка технологического процесса и стратегии деятельности предприятия, предполагающая ответственность за достижение конечного результата.
ОПМ 09. Основы управленческой деятельности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые осуществления управленческой деятельности в рамках участка технологического процесса и стратегии деятельности предприятия, предполагающая ответственность за достижение конечного результата.
Результат обучения: 1) Знать менеджмент в организации.
Критерии оценки:
1. Знает законодательные документы, регламентирующие учетную и экономическую политику в сельском хозяйстве.
2. Знает принципы организации и управления сельскохозяйственным производством.
Результат обучения: 2) Знать формы разделения труда, управления сельскохозяйственным производство.
Критерии оценки:
1. Устанавливает степень влияния различных факторов на результаты деятельности сельскохозяйственного предприятия и его подразделений, на эффективность управленческого решения.
2. Владеет способами разработки и принятия управленческих решений.
Результат обучения: 3) Знать мотивационные стратегии и методы.
Критерии оценки:
1.Знает методы управления персоналом.
2.Составляет кадровое планирование.
3.Составляет систему служебно-профессионального продвижения персонала по службе.
БК 15. Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
ОПМ 10. Охрана труда
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для создания безопасных и безвредных условий труда на каждом рабочем месте, юридической грамотности специалистов, способных обеспечить жизнь и здоровье работников в процессе трудовой деятельности.
Результат обучения: 1) Проводить вводный инструктаж подчиненных работников, инструктировать их по вопросам техники безопасности на рабочем месте с учетом специфики выполняемых работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила техники безопасности.
2. Проводит инструктаж по технике безопасности.
3. Выполняет требования правил техники безопасности.
Результат обучения: 2) Выявлять опасные и вредные производственные факторы и соответствующие им риски, связанные с прошлыми, настоящими или планируемыми видами профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает законы и иные нормативные правовые акты, содержащие государственные нормативные требования охраны труда, распространяющиеся на деятельность организации.
2. Знает обязанности работников в области охраны труда.
Результат обучения: 3) Знать микроклимат производственных помещений.
Критерии оценки:
1.Знает основы пожарной профилактики.
2. Знает требования промышленной экологии, охраны атмосферного воздуха, воздушных ресурсов.
Специальные модули
Квалификация "1224052 – Мастер производства цельномолочной и кисломолочной продукции"
ПК 1. Соблюдать санитарно-технологические требования к помещениям, оборудованию, инвентарю, одежде; правила личной гигиены работников пищевых производств молока и молочных продуктов
СМ 01. Санитария и гигиена с основами микробиологии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для соблюдения санитарно-технологических требований к помещениям, оборудованию, инвентарю, одежде; правила личной гигиены работников пищевых производств молока и молочных продуктов.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила личной гигиены и санитарные требования.
Критерии оценки:
1. Знает санитарно-технические требования к помещениям, инвентарю, оборудованию одежде.
2. Знает правила личной гигиены работников пищевых производств.
3. Соблюдает правила личной гигиены, санитарно-гигиенические требования на всех стадиях технологических процессов.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам.
Критерии оценки:
1. Знает основные группы микроорганизмов.
2. Знает основные пищевые инфекции и пищевые отравления.
3. Знает возможные источники микробиологического загрязнения в пищевом производстве.

4. Экономикалық қатынастарды дамыту сипатына қарамай инвестициялық саясатты таңдайды;
5. Экономикалық талдау негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметін басқару және жоспарлау әдістерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық базасын біледі;
2. Фирма қызметін жоспарлау әдістері және басқарушылық шешімді негіздеуді біледі;
3. Ұйымның қызметін бағалайды.
БК 14. Түпкілікті нәтижеге қол жеткізуге жауапкершілікті бағамдайтын кәсіпорын қызметінің стратегиясы және технологиялық үрдіс шеңберінде басқарушылық қызмет.
ЖКМ 09. Басқару қызметінің негіздері
Бұл модуль болашақта білім алуға түпкілікіті нәтижеге қол жеткізуге жауапкершілікті болжайтын кәсіпорын стратегиясы және технологиялық үрдісі шеңберінде басқарушылық қызметті жүргізе білуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдағы менеджментті білу
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылығында есептік және экономикалық саясатты реттейтін заңнамалық құжаттарды біледі;
2. Ауылшаруашылығы өндірісін басқару және ұйымдастыру қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті бөлу түрлері, ауыл шаруашылығы өндірісін басқаруды білу;
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары және оның құрылымдары қызметінің нәтижесіне факторлар, басқарушылық шешім тиімділігіне әсер ету деңгейлерін белгілейді;
2. Басқарушылық шешім қабылдау және әзірлеу тәсілдерін игерді
БК 15. Практикалық жұмыстарды орындағанда қауіпсіздік техникасын сақтау, өз денсаулығына жауапты болу
ЖКМ 10. Еңбекті қорғау
Бұл модуль болашақта білім алуға еңбек қызметі үрдісінде қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына әсер мамандардың заңдық сауаттылығы, әр жұмыс орнында еңбектің қауіпсіз және зиянсыз жағдайларын жасауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қарамағындағы қызметкерлермен (персонал) кіріспе инструктаж жүргізу, орындалатын жұмыс ерекшелігін ескеріп, жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы сұрақтары бойынша нұсқаулық беру
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы ережесін біледі;
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша инструктаж жүргізеді;
3. Қауіпсіздік техникасы инструктаж талаптарын орындайды
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптің өткен, қазіргі немесе жоспарланатын түрлерімен байланысты қауіпті және зиянды өндірістік факторлар және оларға тиісті қауіпті анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Ұйым қызметіне таратылатын еңбекті қорғау мемлекеттік нормативтік талаптары бар заңдар және өзге де нормативтік құқықтық актілерді біледі;
2. Еңбекті қорғау саласында қызметкерлердің міндеттерін біледі.
Арнайы модульдер
"1224052 –Қаймағы алынбаған және ашымалы сүт өнімдерін жасау шебері" біліктілігі
КҚ 1. Сүт және сүт өнімдері тамақ өндірісі қызметкерлерінің жеке гигиена ережесі, жайлар, жабдық, мүлік, киімге санитарлық-технологиялық талаптарды игеру
АМ 01. Санитария және микробиология негізді гигиена
Бұл модуль болашақта білім алуға сүт және сүт өнімдері өндірісі қызметкерлерінің жеке гигиена ережесі; жайлар, жабдық, мүлік, киімге санитарлық-технологических талаптарды сақтауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеке гигиена және санитарлық талаптарды сақтау
Бағалау өлшемдері:
1. Жай, мүлік, жабдық, киімге санитарлық-техникалық талаптарды біледі;
2. Тамақ өндірісі қызметкерлерінің жеке гигиенасы ережесін біледі;
3. Технологиялық үрдістердің барлық кезеңінде жеке гигиена, санитарлық-гигиеналық талаптар ережесін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қарапайым микробиологиялық зерттеулерді орындау және алынған нәтижеге баға беру
Бағалау өлшемдері:
1. Микроағзалардың негізгі топтарын біледі;
2. Негізгі тамақ инфекциялары және тамақтан улануларды біледі;
3. Тамақ өндірісінде микробиологиялық ластанудың мүмкін болатын көздерін біледі;

4. Проводит микробиологические исследования.
Результат обучения: 3) Производить санитарную обработку оборудования и инвентаря.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию моющих средств, правила их применения, условия и сроки реализации.
2. Знает правила проведения дезинфекции, дезинсекции и дератизации.
3. Готовит растворы дезинфицирующих и моющих средств.
ПК 2. Определять биохимический состав и свойства цельномолочной и кисломолочной продукции
СМ 02. Биохимические процессы в цельномолочной и кисломолочной промышленности.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения биохимического состава и свойств цельномолочной и кисломолочной продукции.
Результат обучения: 1) Определять химический состав, пищевую и биологическую ценность молока и молочных продуктов.
Критерии оценки:
1. Знает химический состав, пищевую и биологическую ценность молока и молочных продуктов.
2. Знает факторы, влияющие на химический состав молока и его технологические свойства.
3. Определяет химический состав молока и молочных продуктов.
Результат обучения: 2) Определять качественные и количественные показатели сырья в соответствии со стандартом.
Критерии оценки:
1. Определяет массовую долю жира кислотным методом.
2. Определяет титруемую кислотность молочных продуктов.
3. Определяет массовую долю влаги в молочных продуктах.
Результат обучения: 3) Оценивать степень выраженности процессов при термической обработке и хранении цельномолочной и кисломолочной продукции.
Критерии оценки:
1. Знает характеристику основных физико-химических и биохимических процессов изменения цельномолочной и кисломолочной продукции при изготовлении, термической обработке и хранении.
2. Знает изменение химического состава и свойств молока под влиянием различных факторов.
ПК 3. Проводить микробиологические исследования цельномолочной и кисломолочной продукции
СМ 03. Микробиология в цельномолочной и кисломолочной промышленности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения микробиологических исследований цельномолочной и кисломолочной продукции.
Результат обучения: 1) Знать требования к организации входного контроля качества сырья и вспомогательных материалов, параметров технологических процессов и контроль качества готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает основы морфологии и физиологии основных групп микроорганизмов (бактерий, грибов, дрожжей), идентифицирующие признаки основных групп микроорганизмов; характер влияния условий окружающей среды на жизнедеятельность микроорганизмов.
2. Проводит выделение микроорганизмов из объектов окружающей внешней среды: воды, воздуха; культивировать микроорганизмы и изучать их свойства.
Результат обучения: 2) Обработка текущей производственной информации, анализ полученных данных и использование их в управлении качеством продукции.
Критерии оценки:
1. Знает систематику и биологические свойства микроорганизмов, оказывающих влияние на качество цельномолочной и кисломолочной продукции, принципы их культивирования, применение заквасок, их состав и свойства, используемых при производстве молочных продуктов.
2. Знает требования, предъявляемые к качеству закваски, оценивает качество молока и молочных продуктов.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль соблюдения экологической и биологической безопасности сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает средства и методы определения микробиологического состояния объектов окружающей среды, безопасности и качества сырья и готовой продукции по микробиологическим критериям, способы обнаружения основных санитарно- показательных микроорганизмов в окружающей среде и пищевых продуктах.
2. Проводит первичную идентификацию микроорганизмов основных групп по культуральным и морфологическим признакам классическими методами, определять влияние различных факторов на жизнедеятельность микроорганизмов и определяет микробиологическую безопасность продуктов животного происхождения по основным нормативным микробиологическим критериям.
ПК 4. Производить цельномолочную и кисломолочную продукции
СМ 04. Технология производства цельномолочной и кисломолочной продукции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для производства цельномолочной и кисломолочной продукции.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
влияние различных факторов на качество молока и молочных продуктов, основы технологии цельномолочной и кисломолочной продукции, безотходной технологии производства молочных продуктов, основ технологии цельномолочной и кисломолочной продукции.
Результат обучения: 1) Выработка цельномолочной и кисломолочной продукции
Критерии оценки:
1. Знает требования, предъявляемые к качеству сырья и готовой продукции.
2. Знает нормы расхода сырья и материалов.
3. Знает технологию производства молока и молочных продуктов.

4. Микробиологиялық зерттеулер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдық пен мүліктің санитарлық өңдеуін жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Жуатын заттар тізбесі, оларды пайдалану ережесі, оларды сақтау мерзімі мен жағдайларын біледі.;
2. Дезинфекция, дезинсекция и дератизация жүргізу ережесін біледі;
3. Дезинфекциялайтын ерітінділер және жуушы құралдарды дайындайды
КҚ 2. Айырылмаған сүт және қышқыл сүт өнімдерінің биохимиялық құрамы мен қасиеттерінт анықтау
АМ 02. Айырылмаған және қышқыл сүтті өндіру өнеркәсібіндегі биохимиялық үрдістер
Бұл модуль болашақта білім алуға айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерінің биохимиялық құрамы мен қасиетін анықтауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Сүт және сүт өнімдерінің химиялық құрамы, ас және биологиялық құндылығын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Сүт және сүт өнімдерінің химиялық құрамы, ас және биологиялық құндылығын біледі;
2. Сүттің химиялық құрамы және оның технологиялық қасиетіне әсер ететін факторларды біледі;
3. Сүт және сүт өнімдерінің химиялық құрамын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Стандартқа сәйкес шикізаттың сапалық және сандық көрсеткіштерін анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Майдың салмақ үлесін қышқыл әдісімен анықтау;
2. Сүт өнімдері титрленетін қышқылдығын анықтайды;
3. Сүт өнімдерінде ылғалдың салмақ үлесін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерін термиялық өңдеу және сақтауы кезінде үрдіс белгіленуінің деңгейін бағалау
Бағалау өлшемдері:
1. Термиялық өңдеу және сақтауы кезінде айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерінің негізгі физикалық-химиялық және биохимиялық үрдістерін өзгерту сипаттамасын біледі;
2. Түрлі факторлардың әсерінен сүттің химиялық құрамы мен қасиетінің өзгеруін біледі.
КҚ 3. Айырылмаған сүт және қышқыл сүт өнімдерінің микробиологиялық зерттеуін жүргізу
АМ 03. Айырылмаған және қышқыл сүтті өндіру өнеркәсібіндегі микробиология
Бұл модуль болашақта білім алуға айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерінің микробиологиялық зерттеулерін жүргізуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізат және қосалқы материалдар сапасын бақылауды ұйымдастыру, технологиялық үрдіс параметрлері және дайын өнімнің сапасын бақылау талаптарын біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Микроағзалар (бактерия, саңырауқұлақ, ашытқы) негізгі топтарының морфологиясы мен физиологиясы, микроағза негізгі топтарының сәйкестендіруші белгілері; қоршаған орта жағдайының микроағза өміріне әсерінің сипатын біледі;
2. Қоршаған сыртқы орта: су, ауа нысандарынан микроағзаны бөлу; микроағзаларды тарату және олардың қасиетін зерделеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ағымдағы өндірістік ақпаартты өңдеу, алынған мәліметтерді талдау және оларды өнім сапасын басқаруға пайдалану
Бағалау өлшемдері:
1. Айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерінің сапасына әсер ететін микроағзалардың жүйесі мен биологиялық қасиеті, оларды тарату қағидаттары, ұйытқы пайдалану, сүт өнімдері өндірісінде пайдаланылатын олардың құрамы мен қасиетін біледі;
2. Ұйытқы сапапсына ұсынылатын талаптарды біледі, сүт және сүт өнімдерінің сапасын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат және дайын өнімнің экологиялық және биологиялық қауіпсіздігін сақталуын бақылауын жүзеге асыру
Бағалау өлшемдері:
1. Қоршаған орта нысандарының микробиологиялық жағдайын анықтау әдістері мен құралдары, микробиологиялық критерийлер бойынша шикізат және дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігі, тамақ өнімдері және қоршаған ортада негізгі санитарлық- көрсеткіштік микроағзаларды анықтау тәсілдерін біледі;
2. Дақылдық және морфологиялық белгілерін классикалық әдіспен негізгі топтар ағзаларын бастапқы сәйкестендіру, микроағзаның өміріне түрлі факторлардың әсерін анықтау жүргізеді және негізгі нормативтік микробиологиялық критерийлер бойынша мал өнімдерінің микробиологиялық қауіпсіздігін анықтайды.
КҚ 4. Сүт және сүт өнімдері өндірісіне шикізат дайындау, сүт қабылдауды жүргізу, сүт және сүт өнімдерін өндіру, дайын өнімнің сапасын бақылау, дайын өнімді орау, белгілеу және іске асыруды жүргізу
АМ 04. Айырылмаған және қышқыл сүтті өндіру өнеркәсібі технологиясы
Бұл модуль болашақта білім алуға айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерінің өндірісіне қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Айырылмаған және қышқыл сүт өнімдерін өңдеу
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат және дайын өнімнің сапасына ұсынылатын талаптарды біледі;
2. Шикізат және материалдар шығыны нормасын біледі;
3. Сүт және сүт өнімдерін өндіру технологиясын біледі;

4. Определяет качественные и количественные показатели сырья в соответствии со стандартом.
5. Выбирает температурные режимы и давление в зависимости от качества сырья и ассортимента вырабатываемой продукции.
6. Регулирует давление и температуру по контрольно-измерительным приборам в соответствии с заданными режимами.
Результат обучения: 2) Знать требования к выработке заквасок.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, применение и состав микрофлоры заквасок и препаратов для различных видов кисломолочной продукции.
2. Знает способы приготовления заквасок.
3. Знает качественные показатели готовых заквасок.
4. Рассчитывает количество вносимых заквасок и бактериальных препаратов в зависимости от активности и условий производства.
5. Готовит различные виды заквасок.
6. Определяет качество заквасок.
7. Вносит закваски при помощи насосов-дозаторов.
Результат обучения: 3) Знать требования к фасованию готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает виды упаковок.
2. Знает требования, предъявляемые к качеству фасования, упаковочного материала и оформления упаковки продукции.
3. Знает правила маркировки продукции.
4. Ведет процесс фасования и упаковывания готовой продукции.
5. Заправляет фасовочные аппараты упаковочным материалом.
6. Наносит маркировку.
Квалификация "1224062 – Оператор автоматической линии производства молочных продуктов"
ПК 5. Выполнять технологический процесс производства молочных продуктов на автоматической линии.
СМ 05. Автоматизация технологических процессов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения технологического процесса производства молочных продуктов на автоматической линии.
Результат обучения: 1) Владеть современными информационными технологиями.
Критерии оценки:
1. Знает понятие автоматизации производства, их задачи. принципы измерения, регулирования, контроля и автоматического управления параметрами технологического процесса.
2. Знает основные понятия автоматизированной обработки информации.
3. Знает классификацию автоматических систем и средств измерений.
4. Знает общие сведения об автоматизированных системах управления и системах автоматического управления.
5. Решает ситуационные задачи различного типа.
6. Использует типовые средства измерений, область их применения.
7. Владеет методами внедрения автоматизированных систем управления технологическими процессами на базе микропроцессорной техники.
Результат обучения: 2) Уметь использовать математическое моделирование процессов и объектов на базе стандартных пакетов автоматизированного проектирования и исследования.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию автоматических средств измерения автоматизации.
2. Знает основные виды электрических, электронных, пневматических, гидравлических и комбинированных устройств, в том числе соответствующие датчики и исполнительные механизмы, интерфейсные, микропроцессорные и компьютерные устройства, область их применения.
3. Использует типовые системы автоматического регулирования технологических процессов, область их применения.

4. Стандартқа сәйкес шикізаттың сапалық және сандық көрсеткіштерін анықтайды;
5. Өндірілетін өнімнің ассортименті және шикізат сапасына қарамай температуралық режім және қысымды таңдайды;
6. Тапсырылған режімге сәйкес бақылау-өлшеу аспаптары бойынша температура және қысымды реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ашытқыны өңдеуге талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Ашытқы микрофлорасының мен қышқыл сүт өнімі түрлеріне препараттардың тағайындалуы, қолданылуы және құрамын біледі;
2. Ашытқыны дайындау тәсілдерін біледі;
3. Дайын ашытқының сапалы көрсеткіштерін біледі;
4. Өндіріс белсенділігі мен жағдайына қарамай бактериалды препараттар мен енгізілетін ашытқының санын есептейді;
5. Ашытқының түрлі түрлерін дайындайды;
6. Ашытқының сапасын анықтайды;
7. Насос-дозаторлардың көмегімен ашытқы енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайын өнімді орауға талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Орамның түрлерін біледі;
2. Өнімді орау, орау материалы және ресімдеу сапасына ұсынылатын талаптарды біледі;
3. Өнімді маркировкалау ережесін біледі;
4. Дайын өнімді орау үрдісі және оралуын жүргізеді;
5. Орау аппараттарын орайтын материалды салып қояды;
6. Маркировка салады.
"1224062 –Сүт өнімдері өндірісіндегі автоматты желілер операторы" біліктілігі
КҚ 5. Жұмысқа технологиялық жабдық дайындау, берілген тапсырма бойынша белгілі ретпен сүт өнімдері өндірісінің технологиялық үрдісін жүргізу, жұмыс орнын және жұмыс жағдайына жабдық дайындау.
АМ 05. Технологиялық үрдісті автоматтандыру
Бұл модуль болашақта сүт өнімдерін автоматты желіде өндіру технологиялық үрдісін жүргізуге білім алуға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісті автоматтандыру, олардың міндеттері; технологиялық үрдіс параметрлерін автоматты басқару, өлшеу, реттеу, бақылау қағидаттарын біледі;
2. Ақпаратты автоматтандырылған өңдеу негізгі түсініктерін біледі;
3. Автоматты жүйе тізбесі және өлшеу құралдарын біледі;
4. Басқарудың автоматтандырылған жүйесі автоматты басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтерді біледі;
5. Түрлі типтегі жағдаяттың міндетерді шешеді;
6. Өлшеудің типтік құралдарын, олардың қолданылу саласын пайдаланады;
7. Микропроцессорлық техника базасында технологиялық үрдістерін басқарудың автоматты жүйесін енгізу әдістерін игереді.
Оқыту нәтижесі: 2) үрдістерді математикалық моделдеу және зерттеу мен автоматтандырылған жобалау стандартты пакет базасында нысандар мен үрдістерді пайдалана білу
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандырылған өлшеудің автоматты құралдары тізбесін біледі;
2. Электр, электрондық, пневматикалық, гидравликалық және құрастырылған құрылғылардың негізгі түрлері, оның ішінде тиісті датчиктер және атқарушы тетіктер, интерфейстік, микропроцессорлық және компьютерлік құрылғылар, олардың қолдану саласын біледі;
3. Технологиялық үрдістерді автоматты басқару типтік жүйесін қолданады

4. Владеет системами метрологического обеспечения производства. система автоматизированного проектирования.
ПК 6. Проводить оценку качества молочных продуктов по данным лабораторных анализов
СМ 06. Оценка качества молочных продуктов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения оценки качества молочных продуктов по данным лабораторных анализов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
нормативные документы по проведению технохимического контроля; требования к проведению испытаний по определению органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Знать требования к контролю качества сырья, продуктов, припасов, материалов и тары.
Критерии оценки:
1. Знает показатели качества основного сырья, полуфабрикатов, готовой продукции и методы их определения.
2. Отбирает пробы молока и молочных продуктов и готовить их к анализу.
3. Проводит испытания по определению органолептических, физико-химических показателей, качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции.
4. Оформляет документацию по контролю качества и безопасности заготовляемого молока.
Результат обучения: 2) Уметь контролировать технологические процессы обработки сырья и производства готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает технологический процесс готовой продукции.
2. Использует результаты контроля сырья, технологического процесса, готовой продукции для оптимизации производства молока и молочных продуктов.
Результат обучения: 3) Уметь контролировать качество готовой продукции, упаковки, маркировки и порядка выпуска продукции с предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения брака и дефектов вырабатываемой продукции.
2. Знает требования к упаковкам.
3. Знает требования к маркировке молока и молочной продукции.
4. Отбирает пробы готовой продукции и готовит их к анализу.
5. Оформляет документацию по контролю качества.
Квалификация "1224073 – Техник-технолог"
ПК 7. Производить контроль технологических процессов производства молока и молочных продуктов по всем этапам
СМ 07. Технологические процессы производства молока и молочных продуктов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для контроля технологических процессов производства молока и молочных продуктов по всем этапам.
Результат обучения: 1) Уметь проводить приемку и первичную обработку молочного сырья.
Критерии оценки:
1. Знает требования, предъявляемые к приемке и первичной обработки молочного сырья.
2. Принимает молочное сырье на переработку.
3. Знает требования, предъявляемые к качеству сырья.

4. Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету жүйелері; автоматтандырылған жобалау жүйесін игерді
КҚ 6. Зертханалық талдау мәліметтері бойынша сүт өнімдерінің сапасына бағалау жүргізу
АМ 06. Сүт өнімдері сапасын бағалау
Бұл модуль болашақта зертханалық талдау мәліметтері бойынша сүт өнімдері сапасына бағалау жүргізуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізат, өнім, дайындап алған азық-түлік, материал және ыдыстарға талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі шикізат, жартылай фабрикат, даяр өнім сапасы көрсеткішін және оны анықтау әдістерін біледі;
2. Сүт және сүт өнімдері сынамасын таңдайды және оларды талдауға дайындау;
3. Дайын өнімдер, органолептикалық, физикалық-химиялық көрсеткіштер, шикізат, жартылай фабрикаттар сапасын анықтауға сынамалар жүргізеді;
4. Дайындалатын сүттің қауіпсіздігі мен сапасын бақылау бойынша құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайын өнімнің өндірісі және шикізатты өңдеу технологиялық үрдістерін бақылай білу
Бағалау өлшемдері:
1. Дайын өнімнің технологиялық үрдісін біледі;
2. Сүт және сүт өнімдері өндірісін оңтайландыру үшін шикізатты бақылау, технологиялық үрдіс нәтижелерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайын өнімдер сапасы, орау, маркировка және кәсіпорыннан өнім шығару тәртібін бақылай білу
Бағалау өлшемдері:
1. Өңделетін өнімнің ақауы мен кемшілігінің пайда болу себептерін біледі;
2. Орамдарға талаптарды біледі;
3. Сүт және сүт өнімдерін таңбалауға талаптар біледі;
4. Дайын өнімнің сынамасын алады және олардың таладуын дайындайды;
5. Сапаны бақылау бойынша құжаттаманы ресімдейді.
"1224073 – Техник- технолог" біліктілігі
КҚ 7. Сүт және сүт өнімдері өндірісіне шикізат дайындау және қабылдау жүргізу, сүт өнімдері технологиялық үрдістерін әзірлеу, дайын өнімнің сапасын бақылау, дайын өнімді орау, белгілеу және іске асыруды жүргізу
АМ 07. Сүт және сүт өнімдерін өндірудің технологиялық үрдістері
Бұл модуль болашақта барлық кезеңдер бойынша сүт және сүт өнімдері өндірісі технологиялық үрдістерді бақылауға қажетті білім мен дағдыны, жүмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Сүт өнімін қабылдау және бастапқы өңдеуін жүргізе білу
Бағалау өлшемдері:
1. Сүт өнімін қабылдау және бастапқы өңдеуге ұсынылатын талаптарды біледі;
2. Сүт шикізатын қайта өңдеуге қабылдайды;
3. Шикізат сапасына ұсынылатын талаптарды біледі;

4. Организовывает и проводит первичную переработку сырья в соответствии с его качеством.
Результат обучения: 2) Знать технологический процесс производства молока и молочных продуктов.
Критерии оценки:
1. Знает технологический процесс производства молока и молочной продукции.
2. Соблюдает требования к сырью при выработке молока и молочных продуктов.
3. Ведет технологические процессы производства молока и молочных продуктов.
Результат обучения: 3) Знать требования, предъявляемые к качеству готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает требования, предъявляемые к сырью.
2. Знает требования, предъявляемые к качеству готовой продукции.
3. Ведет учетно-отчетную документацию.
ПК 8. Проводить работу по эксплуатации электрооборудования, механизмов передачи движения технологических машин и аппаратов
ПМ 08. Эксплуатация электрооборудования, механизмов передачи движения технологических машин и аппаратов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для эксплуатации электрооборудования, механизмов передачи движения технологических машин и аппаратов.
Результат обучения: 1) Осваивать новые виды технологического оборудования при изменении схем технологических процессов, осваивать новые приборные техники и новые методы исследования.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принципы действия современного технологического оборудования, молочной отрасли.
2. Осуществляет их технологическое проектирование с использованием прикладных компьютерных программ.
3. Производит расчеты основных параметров оборудования с применением современных средств вычислительной техники.
Результат обучения: 2) Осуществлять поиск, выбор и использование новейших достижений техники и технологии в области производства продуктов питания животного происхождения.
Критерии оценки:
1. Знает основные технические характеристики оборудования молочной отрасли.
2. Владеет новыми методами переработки молока и получения молочных продуктов, их техническим обеспечением.
Результат обучения: 3) Разработать порядок выполнения работ, планы размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест, рассчитать производственные мощности и загрузку оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает правила и условия безопасной эксплуатации оборудования.
2. Совершенствует и оптимизирует действующие технологические процессы на базе системного подхода к анализу качества сырья, технологического процесса и требований к конечной продукции.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает умения и навыки необходимые для формирования первоначального представления о будущей профессии, специальности, а также для формирования первоначальных умений по профилю специальности.
Результат обучения: 1) Знать особенности и структуру предприятия молочной промышленности.
Критерии оценки:
1. Знает внутренний распорядок организации.
2. Знает оборудование, используемое на предприятии.
3. Знает требования к работникам предприятия.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила личной гигиены и правил техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает правила личной гигиены работников пищевой промышленности.
2. Знает правила техники безопасности на предприятии
Результат обучения: 3) Знать требования, предъявляемые к качеству сырья.
Критерии оценки:
1. Определяет количество принимаемого сырья.
2. Наблюдает за отбором пробы сырья и подготовкой их к анализу.
3. Наблюдает за определением степени чистоты молока, массовой доли жира и кислотности.

4. Шикізатты сапасына сәйкес бастапқы қайта өңдеуді ұйымдастырады және жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сүт және сүт өнімдері өндірісі технологиялық үрдісін білу ческий
Бағалау өлшемдері:
1. Сүт және сүт өнімдерін өндіру технологиялық үрдісін біледі;
2. Сүт және сүт өнімдерін өңдеу кезінде шикізатқа талаптарды сақтайды;
3. Сүт және сүт өнімдерін өндірудің технологиялық үрдістерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайын өнімнің сапасына ұсынылатын талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізатқа қойылатын талаптарды біледі Знает требования, предъявляемые к сырью;
2. Дайын өнімнің сарпасына берілетін талаптарды біледі;
3. Есеп-есептік құжаттаманы жүргізеді.
КҚ 8. Жұмысқа технологиялық жабдық дайындау
АМ 08. Технологиялық машина мен аппарат қозғалыс берілісі механизмі мен электржабдықтарын пайдалану
Бұл модуль болашақта технологиялық машина мен аппараттарды қозғалыс берілісі тетігі, электржабдықтарын пайдалану бойынша жұмысты жүргізуге қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды .
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық үрдістер сызбасын өзгерткенде технологиялық жабдықтың жаңа түрлері, зерттеудің жаңа аспаптық техникасы және жаңа әдістерін игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Сүт саласы, қазіргі заманғы технологиялық жабдық құрылымы мен әрекет ету қағидатын біледі;
2. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдаланып оларға технологиялық жобалау жүргізеді ;
3. Есептеу техникасы заманауи құралдарын қолданып жабдықтың негізгі параметрлерінің есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Малдардан тамақ өнімдерін өндіру саласында техника мен технологияны іздестіру, таңдау және ең озық жетістіктерін пайдалануды жүзеге асыру
Бағалау өлшемдері:
1. Сүт саласы жабдығының негізгі техникалық сипаттамасын біледі;
2. Сүтті қайта өңдеу және сүт өнімдерін алу, оларды техникалық қамтамасыз ету жаңа әдістерін игерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмысты орындау тәртібі, жабдықты орналастыру жоспары, жұмыс орындарын техникалық жарықтану және ұйымдастыру, өндірістік қуаттылық және жабдықты салу тәртібін есептеуді әзірлеу
Бағалау өлшемдері:
1. Жабдықты қауіпсіз пайдалану ережесі мен жағдайын біледі;
2. Түпкілікті өнімге талаптар, технологиялық үрдіс және шикізат сапасын таладуға жүйелік бағыт базасында қолданыстағы технологиялық үрдістерді жетілдіреді және оңтайландырады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Оқу-таныстыру практикасы өндіріс, жабдық және зертханалық ыдыспен танысу мақсатында өндірісте шеберхана және экскурсия түрінде жүргізіледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Сүт өнеркәсібі кәсіпорнының құрылымы мен ерекшеліктерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Ұйымның ішкі тәртібін біледі;
2. Кәсіпорында пайдаланылатын жабдықты біледі;
3. Кәсіпорын қызметкерлеріне талаптар біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке гигиена және қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау
Бағалау өлшемдері:
1. Тамақ өнеркәсібі қызметкерлерінің жеке гигиенасы ережесін біледі;
2. Кәсіпорында қауіпсіздік техникасы ережесін біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат сапасына ұсынылатын талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Қабылданатын шикізаттың санын анықтайды;
2. Шикізат сынамасын іріктеу және оларды таладуға дайындығын қадағалайды;
3. Сүт жиілігі деңгейі, майдың салмақ үлесі және қышқылдығын анықтауды қадағалайды;

4. Владеет навыками определения качества сырья по органолептическим показателям.
Результат обучения: 4) Уметь заполнять первичную документацию на предприятии.
Критерии оценки:
1. Знает принципы заполнения товарно-транспортных накладных на принимаемое сырье.
2. Знает правила заполнения лабораторных журналов по приемке молока.
3. Знает правила ведения журнала по санитарно-гигиеническому состоянию работников завода.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
На технологической практике обучающиеся в условиях производства совершенствуют профессиональные навыки, изучают методы и способы технического обслуживания оборудования.
Получение квалификации "1224052 – Мастер производства цельномолочной и кисломолочной продукции".
Результат обучения: 1) Соблюдать правила и нормы на предприятиях пищевой промышленности.
Критерии оценки:
1. Знает правила личной гигиены работников пищевого производства.
2. Знает санитарно-технические требования к помещениям, инвентарю, оборудованию и одежде.
3. Знает правила соблюдения техники безопасности на предприятии.
4. Знает классификацию моющих средств, правила их применения.
Результат обучения: 2) Знать требования, предъявляемые к качеству сырья и готовой молочной продукции.
Критерии оценки:
1. Определяет качественные и количественные показатели сырья в соответствии со стандартом.
2. Отбирает пробы готовой продукции и готовит их к анализу.
3. Проводит испытания по определению органолептических и физико-химических показателей готовой продукции.
4. Оформляет документацию по контролю качества и безопасности заготовляемого молока.
5. Оформляет документы по контролю технологического процесса производства и качества готовой продукции.
Результат обучения: 3) Знать технологический процесс производства молочной продукции.
Критерии оценки:
1. Знает правила приемки молока.
2. Знает принцип работы автоматической линии производства.
3. Знает температурные режимы производства молока и кисломолочной продукции.
4. Заправляет фасовочные аппараты упаковочным материалом.
5. Знает правила маркировки продукции.
6. Знает виды упаковки.
7. Фасует готовую продукцию.
ПП 03. Преддипломная практика
Преддипломная практика предусматривает закрепление, обобщение и совершенствование обучающимися полученных знаний и навыков непосредственно на производстве, участие в организации труда и производства, решении технико-экономических вопросов, работе с документацией, сбор и подготовка материала для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила и нормы на предприятиях молочной промышленности.
Критерии оценки:
1. Знает технику безопасности.
2. Знает правила личной гигиены.
3. Знает правила санитарии на молочном предприятии.
Результат обучения: 2) Уметь вести технологический процесс производства молочной продукции.
Критерии оценки:
1. Знает правила приемки молока.
2. Знает процесс пастеризации и охлаждения молока и молочных продуктов.
3. Знает процесс сепарирования молока.

4. Шикізат сапасын органолептикалық көрсеткіштерін анықтау дағдыларын игерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорында бастапқы құжаттаманы толтыра білу
Бағалау өлшемдері:
1. Қабылданатын шикізатқа тауарлы-көліктік жүк қағазын толтыру қағидаттарын біледі;
2. Сүтті қабылдау бойынша зертханалық журналдарды толтыру ережесін біледі;
3. Зауыт қызметкерлерінің санитарлық-гигиеналық жағдайын жүргізу ережесін біледі.
КП 02. Жұмысшы біліктілігін алу үшін өндірістік практика
Технологиялық практика кезеңінде жұмыс оқу бағдарламасына сәйкес практикалық жұмыс түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарында ереже мен нормаларды сақтау
Бағалау өлшемдері:
1. Тамақ өнеркәсібі қызметкерлерінің жеке гигиена ережесін біледі;
2. Жай, мүлік, жабдық және киімге санитарлық-техникалық талаптарды біледі;
3. Кәсіпорында қауіпсіздік техникасын сақтау ережесін біледі;
4. Жуғыш заттар тізбесі, оларды қолдану ережесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайын сүт өнімі және шикізат сапасына ұсынылатын талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізатты стандартқа сәйкес сапалық және сандық көрсеткіштерін анықтайды;
2. Дайын өнімнің сынамасын іріктейді және оларды талдауға дайындайды;
3. Дайын өнімнің органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау бойынша сынамалар жүргізеді;
4. Дайындалатын сүт қауіпсіздігі мен сапасын бақылау бойынша құжаттаманы ресімдейді;
5. Дайын өнім сапасы және өндіріс технологиялық үрдісін бақылау бойынша құжаттарды ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Сүт өнімдері өндірісінің технологиялық үрдісін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Сүтті қабылдау ережесін біледі біледі;
2. Сүт өнеркәсібі кәсіпорындары жабдығының жұмыс қағидатын біледі;
3. Сүт және қышқыл сүт өнімі өндірісінің температуралық режімін біледі;
4. Сүт өнімдері өндірісінің технологиялық үрдісін жүргізеді;
5. Орау аппараттарына орайтын материалдар салады;
6. Өнімді таңбалау ережесін біледі;
7. Орау түрлерін біледі;
8. Таңбалау жасайды.
КП 03. Диплом алдындағы практика
Диплом алды тәжірибе кезеңінде бейіндеуші пәндер бойынша алынған білімін бекіту және олардың практикалық пайдалануын тексеру; сүт өндірісі саласында жұмыстың практикалық дағдысын алу және алынатын өнімнің сапасын басқару; диплом жұмысына материалдар жинау жүргізіледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Сүт өндірісі кәсіпорындарында ереже мен нормаларды сақтау
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасын біледі;
2. Жеке гигиена ережесін біледі;
3. Сүт кәсіпорнында санитария ережесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сүт өнімі өндірісі технологиялық үдерісін жүргізе біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Сүтті қабыладу ережесін біледі;
2. Сүт және сүт өнімдерін салқындату және пастерлеу үрдісін біледі;
3. Сүтті сепаратордан өткізу үрдісін біледі;

4. Знает процесс гомогенизации.
5. Фасует готовую продукцию.
6. Знает требования к упаковке и к ее маркировке.
7. Знает тепловые режимы при заквашивании и сквашивании, созревании кисломолочной продукции.
8. Знает процесс производства молочной продукции, сроки и условия их хранения.
9. Ведет технологический процесс производства молока и молочных продуктов.
Результат обучения: 3) Знать требования, предъявляемые к качеству сырья, молочной продукции.
Критерии оценки:
1. Готовит и отбирает пробы сырья, молочной продукции.
2. Проводит анализы сырья и готовой продукции по органолептическим и физико-химическим показателям.
3. Знает требования, предъявляемые к качеству моющих растворов.
Результат обучения: 4) Уметь оформлять необходимую документацию на предприятии.
Критерии оценки:
1. Знает первичный учет сырья на предприятии.
2. Заполняет технологические журналы, контролирующие технологический процесс производства молочной продукции.
3. Заполняет журналы лабораторных испытаний.
4. Заполняет удостоверения качества готовой молочной продукции.
5. Рассчитывает нормы расхода сырья на каждый вид продукции при ее выработке.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 124
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность:
1303000 – Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте"
Квалификации:
130302 2 – Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации, блокировки
130304 3 – Электромеханик
Форма обучения: очная

4. Гомогендеу үрдісін біледі;
5. Дайын өнімді орайды;
6. Орауға және оны таңбалауға талаптарды біледі;
7. Қышқыл өнімді ашыту және ұйыту кезінде жылу режімдерін біледі;
8. Сүт өнімі өндірісі үрдісі, мерзімі және оларды сақтау ережесін біледі;
9. Сүт және сүт өнімдері өндірісі технологиялық үрдісін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат, сүт өнімі сапасына ұсынылатын талаптарды білу
Бағалау өлшемдері:
1. Шикізат, сүт өнімі сынамасын дайындайды және іріктейді;
2. Органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштері бойынша шикізат және дайын өнімнің талдауын жүргізеді;
3. Жуғыш ерітінділер сапасына ұсынылатын талаптарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорында қажетті құжаттаманы ресімдей білу
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорында шикізаттың бастапқы есебін біледі;
2. Сүт өнімі өндірісін бақылайтын технологиялық үрдіс, технологиялық журналдарды толтырады;
3. Зертханалық сынаулар журналын толтырады;
4. Дайын сүт өнімінің сапасы куәлігін толтырады;
5. Шикізатты өңдеген кезде өнімнің әр түріне шығын нормаларын есептейді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 124-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электронды техника
Мамандығы:
1303000 – Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және қозғалысты басқару
Біліктіліктер:
1303022 – Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеу электр монтері
1303032 – Байланыс аппаратурасы мен құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеу электр монтері
1303043 – Электр механигі
Оқыту нысаны: күндізгі

5. Умеет применять специальные компьютерные программы для диагностики, контроля и работы электрических схем.
6. Умеет работать со справочной литературой.
Результат обучения: 3) Применять методы для оптимального решения поставленных професиональных задач.
Критерии оценки:
1. Умеет применять методы социальных, экономических, общетехнических и специальных знаний для оптимального решения поставленных профессиональных задач.
2. Умеет организовывать процессы самообразования, самоконтроля, самооценки и общего саморазвития.
3. Умеет оценивать перспективы развития систем подвижного состава железных дорог.
4. Умеет творчески подходить к решению поставленных производственных задач.
5. Умеет творчески анализировать результаты своей профессиональной деятельности.
БК 8. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 03. Информационные технологии в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы с современными компьютерными программами, владения специализированными прикладными программными обеспечениями, средствами антивирусной защиты, офисными пакетами.
Результат обучения: 1) Знать классификацию информационных технологий по типу информации.
Критерии оценки:
1.Знает классификацию информационных технологий по типу информации.
2. Проводит сбор и поиск накопленной в разных источниках информации о состоянии изучаемых или используемых объектов, процессов и явлений.
3. Знает целенаправленное изменение свойств информации, определяемое содержанием решаемой задачи.
Результат обучения: 2) Использовать информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает способы организации системного программного обеспечения и инструментального обеспечения разработки программ.
2. Знает прикладное программное обеспечение и жизненный цикл программных средств компьютерных информационных технологий.
4. Знает состав прикладного программного обеспечения компьютерных информационных технологий.
Результат обучения: 3) Обеспечивать реализацию всех действий технических средств и персонала в единый процесс в соответствии с информационным преобразованием.
Критерии оценки:
1. Производит сбор материала по подготовке и оформлению различных документов в рамках решения конкретной задачи.
2. Производит сбор материала по эксплуатации технических средств, правила их использования в соответствии с техникой безопасности.
3. Производит сбор материала по организации работы персонала .
БК 9. Обладать базовыми знаниями знаний по делопроизводству на государственном языке, общие требования к созданию и обеспечению единого порядка документирования, контроля исполнения и хранения документов в Республике Казахстан
ОПМ 04. Делопроизводство на казахском языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обладания базовыми знаниями по делопроизводству на казахском языке.
Результат обучения: 1) Знать сущность документационного обеспечения управления.
Критерии оценки:
1. Знает сущность документационного обеспечения управления на предприятия.
2. Знает язык и стиль деловой документации.
3. Знает направления классификации, стандартизации и унификации документов на производстве.
Результат обучения: 2) Знать нормативно-методическую базу делопроизводства, организационно-правовые документы.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления реквизитов документов.
2. Составляет и знает оформление служебных документов.
3. Знает правила составления личных дел, работу с обращениями граждан, документооборот в организации.
Результат обучения: 3) Составлять формуляры-образцы служебных документов.
Критерии оценки:
1. Составляет формуляры-образцы служебных документов.
2. Умеет составлять и оформлять организационно-распорядительные документы.
3. Умеет формировать личное дело, обрабатывать регистрировать входящие, исходящие и внутренние документопотоки, составлять номенклатуру дел, оформлять дела и передавать их в архив.
БК 10. Обладать базовыми знаниями и понимать сущность физических процессов, протекающих в устройствах электроники, элементную базу, логические элементы и операции в схемах электронных устройств для сбора, обработки и хранения информации, функциональные возможности электронных и микроэлектронных устройств в системах автоматики, телемеханики и связи на железнодорожном транспорте
ОПМ 05. Электроника, микроэлектроника и микропроцессорная техника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обладания базовыми знаниями по электронике, микроэлектронике и микропроцессорной технике.
Результат обучения: 1) Исследовать работы элементов и устройств электроники, микроэлектроники и микропроцессорных систем.
Критерии оценки:
1. Выполняет контроль работы по принципиальным, структурным и монтажным электрическим схемам в микропроцессорных системах.
2. Знает технику чертежа изображение полупроводниковых диодов, транзисторов и других полупроводниковых приборов.
3.Определяет схемы включения транзисторов в практических схемах.
4. Снимает, строит и знает статические характеристики полупроводниковых приборов.

5. Электрлік сызбалар диагностикасына және жұмысына арналған арнайы компьютерлік бағдарламаларды қолдана біледі.
6. Анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасай біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қойылған кәсіптік міндеттердің оңтайлы шешімін таба білу үшін әдістерді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Қойылған кәсіптік міндеттердің оңтайлы шешімін табу үшін әлеуметтік, экономикалық, жалпы техникалық және арнайы білімді қолдана біледі.
2. Өзін-өзі оқыту, өзін – өзі бақылау мен бағалау үдерістерін ұйымдастыра біледі.
3. Темір жолдардың жылжымалы құрамы жүйелерінің даму болашағын бағалай біледі.
4. Қойылған өндірістік міндеттердің шешімін табу үшін шығармашылық әдіс қолдана біледі.
5. Өзінің кәсіби қызметінің нәтижелерін шығармашылық тұрғыда талдай біледі.
БҚ 8. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 03. Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Бұл модуль кәсіби қызметтері базалық білім мен ақпараттық технологияларды меңгеруге қажетті білімдерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпарат типі бойынша ақпараттық технологияларды жіктей білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпарат типі бойынша ақпараттық технологияларды жіктей біледі.
2. Оқылатын немесе пайдаланылатын нысандар, үдерістер мен құбылыстар үшін әр түрлі ақпарат көздерінде жинақталған деректерді жинау және іздеуді біледі.
3. Шешімін табатын міндет мазмұнымен анықталатын аппарат қасиеттерінің мақсатты бағыттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1.Бағдарлама әзірлеуді құралдық қамсыздандыруды және жүйелік бағдарламалық жабдықтаманы ұйымдастыру тәсілдерін біледі.
2.Компьютерлік ақпараттық технологиялардың қолданбалы бағдарламалық жабдықтамасы мен өмірлік циклын біледі.
4.Компьютерлік ақпараттық технологиялардың қолданбалы бағдарламалық жабдықтамасының құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық түрленуге сәйкес техникалық құралдар мен персоналдың барлық әрекеттерін жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Нақты мақсат шеңберінде әр түрлі құжаттарды дайындау мен ресімдеу бойынша материалдар жинай біледі.
2. Техникалық құралдарды пайдалану бойынша материалдар жинау, техника қауіпсіздігі ережелеріне сәйкес оларды пайдалана біледі.
3.Нақты шеңберінде персонал жұмыстарын ұйымдастыру бойынша материалдар жинай біледі.
БҚ 9. Мемлекеттік тілде іс жүргізу үшін қажетті базалық білімді игеру, құжаттаудың бірыңғай ретін жасаудың жалпы талаптарын, Қазақстан Республикасы құжаттарды сақтау және орындалуын бақылау ретін білу.
ЖКМ 04. Қазақ тілінде іс жүргізу
Бұл модуль қазақ тілінде іс жүргізу бойынша базалық білімерді меңгеруге қажетті білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Басқаруды құжатпен қамтамасыз етудің мәнін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Кәсіпорындағы басқаруды құжатпен қамтамасыз етудің мәнін біледі.
2. Іскерлік құжаттың тілі мен стилін біледі.
3.Өндірісте құжатты топтауды, стандарттауды және бірегейлендіру бағытын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Іс жүргізудің нормативті – әдістемелік негізін, ұйымдастыру-құқықтық құжаттарды білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Құжаттың реквизиттерін рәсімдеу ережесін біледі.
2.Қызметтік құжаттардың құрылуы мен рәсімделуін біледі.
3.Жеке іс құру, азаматтардың жолдаулары жұмысын, ұйымдағы құжат айналымының ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызметтік құжаттардың формуляр-үлгілерін құру.
Бағалау өлшемдері:
1.Қызметтік құжаттардың формуляр-үлгілерін құрады.
2.Ұйымдастырушылық – жарғылық құжаттарды рәсімдеп және құра алады.
3. Жеке істі құрып, Кіріс, шығыс және ішкі құжаттар ағымын өңдеуді тіркеп, істер номенклатурасын құрып, істі рәсімдеп оны мұрағатқа өткізуді жасай алады.
БҚ 10. Электрлік құрылғыларда өтетін базалық білімді меңгеру және физикалық үдерістердің мәнін түсіну, элементтік базаны, электронды құралдар жүйесіндегі операциялар мен логикалық элементтерді меңгеру, ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау, темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс жүйесінің электронды және микроэлектронды құрылғыларының функционалдық мүмкіндіктерін пайдалану
ЖКМ 05. Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника
Бұл модуль электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника бойынша базалық білімді меңгеруге арналған білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық жүйелердің құрылымы мен жұмыс элементтерін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Микропроцессорлық жүйелерде ұстанымдық, құрылымдық және монтаждық электрлік сызбалар бойынша жұмыстарды бақылау жасайды.
2.Жартылай өткізгіш диодтар, транзисторлар және басқада жартылай өткізгіш құралдардың сызба техникасын біледі.
3.Тәжірибелік сызбаларды транзисторларды қосу сызбаларын анықтайды.
4.Жартылай өткізгіш құралдардың статикалық сипаттамаларын құрастыру және түсіндіру біледі.
5.Электронды генераторлар, импульсті техника құрылғылары, электронды күшейткіштер сипаттамалары мен сызбаларын біледі және түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи ақпараттық кеңістіктің тағайындалуы мен қолданылуын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Заманауи ақпараттық кеңістікте қолдану және тағайындау мәселелері бойынша бағдарлану дағдыларына ие болады.
2. Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника элементтері мен құралдарының жұмысын бақылау және диагностика негіздерін анықтайды.
3. Микросызбалар құрылымы мен дайындау технологиясын, негізгі техникалық көрсеткіштерін шарты белгілер жүйесінде анықтайды.
4. Логикалық элементтер құрылымы мен жұмысының ерекшеліктерін шартты белгі бойынша анықтайды.

5. Определяет по изображению вид комбинационного цифрового устройства, объясняет их назначение, анализирует работу цифровых устройств комбинационного типа.
Результат обучения: 3) Использовать специальные терминологии в области электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
Критерии оценки:
1. Указывает по изображению и маркировке вид устройства, назначение выводов, режимы, особенности структуры и работы устройства, определяет основные классификационные параметры.
2. Проводит исследование основных цифровых устройств микроэлектроники с помощью специальных компьютерных программ.
3. Определяет по маркировке основное назначение элементов микропроцессорных систем управления.
БК 11. Обладать базовыми знаниями и понимать совокупность нормативно-правовых актов по специфическим вопросам транспортной деятельности и нормы формирующихся в составе нормативно-правовых актов специального транспортного законодательства и входящие в состав нормативно-правовых актов фундаментальных отраслей права
ОПМ 06. Основы права и транспортного законодательства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обладания базовыми знаниями совокупности нормативно-правовых актов по специфическим вопросам транспортной деятельности и нормы формирующихся в составе нормативно-правовых актов специального транспортного законодательства и входящие в состав нормативно-правовых актов фундаментальных отраслей права.
Результат обучения: 1) Знать государственную политику в области железнодорожного транспорта.
Критерии оценки:
1. Знает государственную политику в области железнодорожного транспорта направлена на создание условий для удовлетворения потребностей населения, экономики и государства в перевозках, исходя из принципов.
2. Знает требования свободного доступа всех субъектов транспортного рынка к получению услуг железнодорожного транспорта.
3. Знает правила применения единого стандарта правовых и экономических гарантий для всех участников перевозок.
Результат обучения: 2) Обеспечивать безопасноть железнодорожного транспорта.
Критерии оценки:
1. Знает развитие магистральной железнодорожной сети железнодорожного транспорта.
2. Знает правила обеспечения безопасности железнодорожного транспорта и процессов его жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды.
3. Знает осуществление тарифной, налоговой и таможенной политики на железнодорожном транспорте в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Знает создание условий свободного предпринимательства на железнодорожном транспорте и недопущение незаконного вмешательства государственных органов в хозяйственную деятельность.
БК 12. Обладать базовыми знаниями и понимать сущность назначение, принципы построения, взаимодействие элементов систем автоматики и телемеханики, технические характеристики систем автоматики и телемеханики, характерные виды отказов, типовые инструкции по испытанию устройств,
основные свойства и принципы действия элементов систем автоматики и телемеханики, схемы и параметры элементов систем автоматики и телемеханики, способы защиты элементов систем автоматики и телемеханики от взаимных и мешающих влияний, обеспечивающие их надежную и безопасную работу
ОПМ 07. Основы автоматики и дискретных устройств сигнализации, централизации и блокировки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обладания базовыми знаниями о назначении, принципы построения, взаимодействие элементов систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте.
Результат обучения: 1) Знать назначение, принципы построения, взаимодействие элементов систем автоматики и телемеханики.
Критерии оценки:
1. Знает основные элементы систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте.
2. Обладает знаниями техническом характеристиках устройств.
3. Знает периодичность осмотра, проверки и настройки устройств автоматики и телемеханики.
Результат обучения: 2) Знать о наладке, ремонте элементов автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает наладку, ремонт, техническое обслуживание, эксплуатацию элементов сигнализации, централизации и блокировки.
2. Знает контроль, испытания, диагностику работы.
3. Знает критерии аварийности оборудования, причины, вызывающие аварии и порядок разработки мероприятий по их устранению.
Результат обучения: 3) Знать способы защиты элементов автоматики и телемеханики.
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства и принципы действия элементов систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте.
2. Знает схемы и параметры элементов систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте.
3. Знает способы защиты элементов от взаимных и мешающих влияний, обеспечивающие их надежную и безопасную работу, способы наладки, ремонта и технического обслуживания.
БК 13. Обладать базовыми знаниями средств связи для работы железнодорожного транспорта, виды электросвязи, применяемые на железнодорожном транспорте, их назначение, краткий исторический обзор развития различных видов связи на железнодорожном транспорте
ОПМ 08. Технические средства электросвязи на транспорте
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обладания базовыми знаниями о технических средствах электросвязи на железнодорожном транспорте.
Результат обучения: 1) Знать средства связи на железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает виды электросвязи, применяемые на железнодорожном транспорте и их назначение.
2. Обладает знаниями о развитии различных видов связи на железнодорожном транспорте.
3. Знает перспективы развития связи железнодорожном транспорте.
4.Знает классификацию электрической связи по роду передаваемых сообщений и использованию линий передачи.
Результат обучения: 2) Знать основные положения действующей нормативной документации по устройствам технических средств электросвязи.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения действующей нормативной документации по устройствам технических средств электросвязи.
2. Знает наладку, ремонт, техническое обслуживание, эксплуатацию аппаратуры связи.
3. Знает контроль, испытания, диагностику работы технических средств электросвязи, анализ аварийности оборудования, причин, вызывающих отказ и разработку мероприятий по их устранению.
4. Умеет пользоваться комплектными проверочными устройствами, контрольно-измерительными и регулировочными приборами, программным обеспечением аппаратуры.
Результат обучения: 3) Знать назначение, принципы построения, взаимодействие технических средств электросвязи на железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики систем, характерные виды отказов технических систем электрсвязи.
2. Знает типовые инструкции по испытанию аппаратуры связи и периодичность осмотра, проверки и настройки устройств связи.
3. Умеет производить наладку, ремонт, техническое обслуживание устройств оборудования и проверять работоспособность аппаратуры связи.
4. Умеет производить наладку, ремонт, техническое обслуживание устройств оборудования.

5. Байланыс аппаратурасының жұмысқа қабілеттігін тексеруді біледі.
БҚ 14. Телемеханикалы бақылау аппаратураларының монтаждық және құрылымдық, прициптік электрлі сызбаларының негізгі түрлерін,
телемеханикалы бақылау құралдары элементтерінің жасалуының құрылымдық және құрамын, телемеханикалы бақылау аппаратураларының негізгі тораптары, блоктары және олардың әрекет ету принциптерін, ақауларды анықтау принциптерін, телемеханикалы бақылау құрылғыларының сенімді және қауіпсіз жұмыс жасауы үшін жағдайды, телемеханикалы бақылау құрылғыларының техникалық қызмет көрсету және жөндеу, реттеу әдістері, құрылғыларын баптау, тексеру, өлшеу кезіндегі арнай аппаратураны, техникалық диагностика тағайындау аппаратураларын тексеру мен баптау әдістерін, құрылым принциптерін,
жүйе бөліктерінің субблоктары мен блоктарының өзара байланысы, телемеханикалы бақылау аппаратураларын сынау, жүйесі аппараттарының және құрылғыларының баптаулары мен тексерілуі, тексерілу кезеңдерін білу
ЖКМ 09. Телемеханикалық бақылау және техникалық диагностикалау жүйесінің негіздері
Бұл модуль телемеханикалық бақылау және техникалық диагностикалау жүйесінің негіздері бойынша базалық білімдерді меңгеру үшін қажетті білімдерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылжымалы құрамның артындағы телемеханикалық бақылау аппаратурасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Телемеханикалық бақылау аппаратурасының электрлік сипаттамасын біледі.
2.|Телемеханикалық бақылау аппаратурасы бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін рәсімдеу және толтыруды біледі.
3.Телемеханикалық бақылау аппаратурасын баптау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, пайдалануды, айыру және станциялық жабдықтың жұмысын бақылау, сынау, диагностикалауды, жабдықтың апаттылығын талдауды, істен шығуды тудыратын себептер мен оларды жою бойынша іс-шараларды әзірлеуді біледі.
4.Жиынтық тексеріс құрылғыларын, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалануды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Телемеханикалық бақылау құралдары элементтерінің құрамын және құрылмалы орындалуын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Телемеханикалық бақылау аппаратурасының негізгі блоктары, түйіндері және олардың іс-әрекет қағидатын біледі.
2.Телемеханикалық бақылау құрылғыларының сенімді және қауіпсіз жұмыс шарттары, ақауларды табу қағидатын, телемеханикалық бақылау құралдарын баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету тәсілдерін біледі.
3.Технологиялық және нормативтік құжаттар, жедел журналдар және басқа нормативтік құжаттаманы рәсімдеу және толтыруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық диагностика аппаратурасының негізгі блоктары, түйіндері және олардың іс-әрекет қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық диагностика құрылғыларының сенімді және қауіпсіз жұмыс шарттары, ақауларды табу қағидатын біледі.
2.Техникалық диагностика құралдарын баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету тәсілдерін біледі.
3.Техникалық диагностика құралдарын өлшеу, тексеру және баптау кезінде арнайы аппаратураны біледі.
4.Аппаратура ақауларының себептерін жояды және оларды жою тәсілдерін біледі.
БҚ 15 Стандартта бойынша негізгі түсініктер мен анықтамаларды, нарықтық қатынастардағы орнын, әлемдегі стандарттаудың әлемдегі, теміржол көлігіндегі даму тарихын, этаптарын білу, оның жиынтық қасиеті ретінде өнім сапасы бойынша негізгі түсініктерді, өнімнің қасиеттерін, стандарттау мен метрологияның мемлекеттік жүйесінің негізгі ережелерін білу
ЖКМ 10. Стандарттау және метрология негіздері мен өнім сапасын басқару
Бұл модуль . стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері бойынша базалық білімдерді қалыптастыруға қажет білімді сипаттайды
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттау саласында негізгі терминдер мен анықтамаларды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарттау саласында негізгі терминдер мен анықтамаларды біледі.
2. Стандарттаудың әлемдегі, теміржол көлігіндегі даму тарихын, этаптарын біледі.
3. Оның жиынтық қасиеті ретінде өнім сапасы бойынша негізгі түсініктерді, өнімнің қасиетін, өнімнің белгілерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстан Республикасы стандарттарының түрлері бойынша түсінік қалыптастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Өнімге негізін қалаушы стандарттарды, жұмыс стандарттарын, бақылау әдістерінің стандарттарын біледі.
2. Жалпы техникалық талаптардың комплекстік жүйесін және сапаны бақылаудың кешенді жүйесін біледі.
3. Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесін және бағдарламалық құжаттаудың бірыңғай жүйесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Метрологияны, өлшеуді, өлшем бірлігін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрологияны, өлшеуді, өлшем бірлігін, өлшеу техникасын біледі.
2. Метрология құралдарын, метрологияның негізгі міндеттерін, механикалық шамаларды өлшеуді, жүйесін біледі.
3. Өлшем шкалаларын, геометриялық шамаларды өлшеуді, механикалық шамаларды өлшеуді, ағын параметрлерін өлшеуді, қысымды өлшеуді, ваккумдық өлшеулерді біледі.
БҚ 16. Электрлік өлшеу техникасы
мен электр құрылғы құрылымының дамуы туралы қысқа мәліметті, сандық және электрлі өлшеу құрылғылары,
телеөлшем жүйелерінің топталуы және темір жолы транспорттарында қолданылуын білу
ЖКМ 11. Электр
өлшемдері
Бұл модуль теміржол көлігіндегі негізгі электр өлшемдерінің мәні туралы базалық білімдерді меңгеру үшін қажетті білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Теміржол көлігінде пайдаланылатын электр өлшеуші техника туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр өлшегіш техника және электр құралдарын жасаудың дамуы туралы қысқаша мәліметтерді біледі.
2. Өлшегіш техниканың қазіргі жағдайын және даму келешегін біледі.
3.Теміржол көлігіндегі электр құрылғылардың апатсыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін электр өлшемдерінің мәнін біледі.
4.Жиынтық тексеріс құрылғыларын, бақылау-өлшеу және реттеу аспаптарын пайдалануды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр өлшегіш құралдарды баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша дағдылары болу.
Бағалау өлшемдері:
1.Құрылғыларын сынаудың стандартты және сертификациялық тәсілдерін біледі.
2.Нормативтік құжаттарды сапасы бойынша қолдануды және жабдық құрылғыларына баптау, жөндеу жүргізуді, техникалық қызмет көрсетуді біледі.
3.Электр өлшеу құрылғылары бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
4.Жиынтық тексеріс құрылғыларын, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалануды біледі.
БҚ 17. Темір жолдарының негізгі құрылымдарының мәнін түсіну және таңдалған мамандық бойынша түсініктің болуы.
ЖКМ 12. Жалпы темір жол курсы
Бұл модуль теміржолдардың негізгі құрылымдарының мәні туралы базалық білімдерді меңгеру үшін қажетті білімді, таңдаған мамандық бойынша түсінігі болуын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1)Жол және жол шаруашылығын, теміржол көлігіндегі жылжымалы құрамды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Теміржол желілерінің санатын, трассалар бойынша ақпаратты, жол жоспары мен бейінін, теміржол трассасы мен әкету жолағын біледі.
2. Жер төсемі және жасанды құрылыстар туралы білімді игерген.
3. Жылжымалы құрамның типтері мен мақсатын, тәжі түрлерін, электр жылжымалы құрамның типтері мен мақсатын біледі.
4. Локомотивтер, электр поездары және дизель поездардағы қауіпсіздік құрылғыларын, жол және жылжымалы құрамның өзара іс-әрекетін, локомотивтік шаруашылықты және басқа біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматика, телемеханика және байланыс құрылғыларының кешені туралы түсінігі болуы.
Бағалау өлшемдері:
1.Автоматика, телемеханика және байланыс құрылғыларының кешені, құрылғылардың жіктелуі мен олардың мақсаты туралы түсінікке ие.
2.Аралықтардағы құрылғысының, автоматтық және жартылай автоматтық кілттеудің негіздерін біледі.
3.Станциялардағы құрылғыларын, олардың мақсаты мен жіктелуін, теміржол көлігіндегі байланысты біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Теміржол көлігінде тасымалдаулар және электрмен жабдықтау туралы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүк тасымалдауды ұйымдастыруды, тарифтер мен таксалауды біледі.
2. Жолаушылар поездарының, вокзал жұмысының технологиялық үдерістерінің жіктелуін біледі.
3. Вагондар ағыны және поездар қозғалысын ұйымдастыруды біледі.
4. Тасымалдауларды жедел басқарудың автоматтандырылған жүйесі, пайдалану жұмыстарын басқару үдерістерін автоматтандыру туралы түсінігі бар.

5. Умеет проверять работоспособность аппаратуры связи.
БК 14. Знать основные виды принципиальных, структурных и монтажных электрических схем аппаратуры телемеханического контроля состав и конструктивное исполнение элементов средств телемеханического контроля, основные блоки, узлы аппаратуры телемеханического контроля и принцип их действия, принцип обнаружения неисправностей, условия для надежной и безопасной работы устройств телемеханического контроля, способы наладки, ремонта и технического обслуживания средств телемеханического контроля, специальную аппаратуру при измерений, проверки и настройки средств технической диагностики, способы настройки и проверки аппаратуры технической диагностики
назначение, принципы построения, взаимодействие блоков и субблоков подсистем, испытанию аппаратуры телемеханического контроля, периодичность осмотра, проверки и настройки приборов и аппаратов
ОПМ 09. Основы телемеханического контроля и системы технической диагностики
Данный модуль описывает знания, необходимые для обладания базовыми знаниями по основам телемеханического контроля и системы технической диагностики.
Результат обучения: 1) Знать аппаратуры телемеханического контроля за подвижным составом.
Критерии оценки:
1. Знает электрические характеристики аппаратуры телемеханического контроля.
2. Умеет оформлять и заполнять основные положения действующей нормативной документации по аппаратуре телемеханического контроля.
3. Знает наладку, ремонт, техническое обслуживание, эксплуатацию аппаратуры телемеханического контроля, контроль, испытания, диагностику работы перегонного и станционного оборудования, анализ аварийности оборудования, причин, вызывающих аварии, и разработку мероприятий по их устранении.
4. Умеет пользоваться комплектными проверочными устройствами, контрольно-измерительными приборами.
Результат обучения: 2) Знать состав и конструктивное исполнение элементов средств телемеханического контроля.
Критерии оценки:
1. Знает основные блоки, узлы аппаратуры телемеханического контроля и принцип их действия.
2. Знает принцип обнаружения неисправностей, условия для надежной и безопасной работы устройств телемеханического контроля, способы наладки, ремонта и технического обслуживания средств телемеханического контроля.
3. Умеет оформлять и заполнять технологические и нормативные документы, оперативные журналы и другую нормативную документацию.
Результат обучения: 3) Знать основные блоки, узлы аппаратуры технической диагностики и принцип их действия.
Критерии оценки:
1. Знает принцип обнаружения неисправностей, условия для надежной и безопасной работы устройств технической диагностики.
2. Знает способы наладки, ремонта и технического обслуживания средств технической диагностики.
3. Знает специальную аппаратуру при измерении, проверке и настройке средств технической диагностики.
4. Умеет устранять причины неисправностей аппаратуры и знает методы их ликвидации.
БК 15. Знать основные понятия и определения в области стандартизации, краткое содержание предмета, его место в условиях рыночных отношений, история развития стандартизации в мире, на железнодорожном транспорте, этапы, развития, основные понятия в области качества продукции как совокупность ее свойств, свойства продукции, признаки продукции и основные положения, государственные системы стандартизации и метрологии
ОПМ 10. Основы стандартизации и метрологии и управление качеством продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил техники безопасности при выполнении практических работ.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия и определения в области стандартизации.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия и определения в области стандартизации.
2. Знает историю развития стандартизации в мире, на железнодорожном транспорте, этапы, развития.
3. Знает основные понятия в области качества продукции как совокупность ее свойств и свойства продукции, признаки продукции.
Результат обучения: 2) Иметь понятие об общих технических требованиях и комплексных системах контроля качества.
Критерии оценки:
1. Знает основополагающие стандарты на продукцию, стандарты на работы, стандарты на методы контроля.
2. Знает комплексную систему общих технических требований и комплексная система контроля качества.
3. Знает государственную систему обеспечения единства измерений и единую систему программной документации.
Результат обучения: 3) Знать о метрологии, измерении и единиство измерении.
Критерии оценки:
1. Знает метрологию, измерение, единство измерений, измерительная техника.
2. Знает средства метрологии, главные задачи метрологии и единица физических величин, система измерений.
3. Знает шкалы измерений, измерение геометрических величин, измерение механических величин, измерение параметров потока, измерение давления, вакуумные измерения.
БК 16. Знать краткое сведения о развитии электроизмерительной техники и электроприборостроения, цифровые и электронные измерительные приборы, классификация систем телеизмерении и их применение на железнодорожном транспорте
ОПМ 11. Электрические измерения
Данный модуль описывает знания, необходимые для обладания базовыми знаниями о сущности основных электрических измерений на железнодорожном транспорте.
Результат обучения: 1) Знать об электроизмерительной технике, применяемой на железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает краткие сведения о развитии электроизмерительной техники и электроприборостроения.
2. Знает современные состояние и перспективы развития измерительной техники.
3. Знает значение электрических измерений для обеспечения безаварийной работы электрических устройств на железнодорожном транспорте.
4. Умеет пользоваться комплектными проверочными устройствами, контрольно-измерительными и регулировочными приборами.
Результат обучения: 2) Иметь навыки по наладке, ремонт и техническое обслуживание электроизмерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Знает способы стандартных и сертификационных испытаний устройств автоматики и телемеханики.
2. Умеет использовать нормативные документы по качеству и производить накладку, ремонт, техническое обслуживание устройств оборудования.
3. Знает основные положения действующей нормативной документации по устройствам электроизмерения.
4. Умеет пользоваться комплектными проверочными устройствами, контрольно-измерительными приборами.
БК 17. Понимать сущность основных структур железной дороги и иметь представление по выбранной специальности
ОПМ 12. Общий курс железных дорог
Данный модуль описывает знания, необходимые для обладания базовыми знаниями о сущности основных структур железной дороги, иметь представление по выбранной специальности.
Результат обучения: 1) Знать путь и путевое хозяйство, подвижной состав на железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает категории железнодорожных линий, информации по трассам, план и профиль пути, трасса железнодорожного пути и полоса отвода.
2. Обладает знаниями о земляном полотне и искусственных сооружениях.
3. Знает типы и назначение подвижного состава,виды тяги, типы и назначение электрического подвижного состава.
4. Знает устройства безопасности на локомотивах,электропоездах и дизель поездах,взаимодействие пути и подвижного состава, локомотивное хозяйство.
Результат обучения: 2) Иметь понятие о комплексе устройств автоматики, телемеханики и связи.
Критерии оценки:
1. Обладает понятием о комплексе устройств автоматики, телемеханики и связи,классификацию устройств и их назначение.
2. Знает основы устройства сигнализации, централизации ,
блокировки на перегонах, автоматической и полуавтоматической блокировки.
3. Знает устройства сигнализации, централизации, блокировки на станциях; назначение и классификацию устройств; связь на железнодорожном транспорте.
Результат обучения: 3) Знать о перевозках на железнодорожном транспорте и электроснабжение.
Критерии оценки:
1. Знает организацию грузовых перевозок, требования к тарифам и таксировке.
2. Знает классификацию пассажирских поездов, технологических процессов работы вокзала.
3. Знает организацию вагонопотоков и движения поездов.
4. Имеет понятие об автоматизированной системе оперативного управления перевозками, автоматизация процессов управления эксплуатационной работой.

5. Электр энергиясының көзін және тұтынушыларын біледі.
6. Электрификацияланған теміржолдарды электрмен жабдықтау жүйесін біледі және теміржолдарды электрмен жабдықтау кестесін және құрылғылар кешенін біледі.
БҚ 18. Электрқуаттағыш қондырғыларының құрылымының, олардың қызмет көрсету реті, қолдану жағдайларын, құрылғыларына қызмет көрсету кезіндегі нормативтік құжаттамасын, технологиялық карталардың, аралықтарда және бекеттерде электрқуаттағыш құрылғыларды қолданудың мәнін түсіну және негізгі білімдерін меңгеру
ЖКМ 13. Электрқуат-тағыш құрылғы-лары
Бұл модуль темір жол көлігінің сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау электрқуаттағыш құрылғылары туралы базалық білімдерді меңгеру үшін қажетті білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрамын және элементтерін конструктивті орындауды электрқуаттағыш құрылғыларын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Құрамын және элементтерін конструктивті орындауды электрқуаттағыш құрылғыларын біледі.
2.Электрқуаттағыш құрылғыларындағы ақауларды анықтау тәртібін біледі.
3.Электрқуаттағыш құрылғыларының сенімді және қауіпсіз жұмыс істеуіне арналған шарттарды біледі.
4. Баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрқуаттағыш құрылғыларының ақауларын анықтау тәсілдерін және қалыпты жұмыс жасау режимдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Электрқуаттағыш құрылғыларының қалыпты жұмыс жасау режимдерін біледі.
2.Электрқуаттағыш құрылғыларын пайдалану және қызмет көрсету кезінде жұмысты қауіпсіз жүргізу шараларын біледі.
3. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, электрқуаттағыш құрылғыларымен жоспарлы және апаттық жұмыстарды жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі параметрлерін білу және технологиялық және нормативтік құжаттарды толтыра алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрқуаттағыш құрылғыларының негізгі параметрлерін біледі.
2. Электрқуаттағыш құрылғыларының конструкциясының ерекшеліктерін біледі.
3. Технологиялық және нормативтік құжаттарды және басқа да нормативтік құжаттамаларды ресімдей және толтыра алады.
4. Электрқуаттағыш құрылғыларды аралықтар мен бекеттерде қолдану саласын біледі.
БҚ 19. Нарық экономикасының, еңбекті ұйымдастырудың негізгі принциптері және темір жол транспортындағы өндірістің мәнін түсіну және негізгі білімдеріне ие болу
ЖКМ 14. Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Бұл модуль нарықтық экономиканы, еңбекті ұйымдастырудың негізгі қағидалары және темір жол көлігіндегі өндіріс туралы базалық білімді меңгеруге қажетті білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Теміржол көлігінің айналым құралдарын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Теміржол көлігінің айналым құралдарын біледі.
2. Өндірістің ерекшеліктері мен негізгі сипаттарын біледі.
3. Мемлекеттік кәсіпорындардың нарық жағдайындағы негізін біледі.
4. Акционерлік қоғам негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бастапқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіби қызметін іске асыру кезінде жағдайды талдауды және шешім таңдауды талап ететін алған қойылған міндеттерді шеш алады.
2. Жұмыстағы әріптесімен қарым-қатынас жасау туралы біледі, ұжым жұмысын басқару және ұйымдастыру әдістерін біледі.
3. Құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеуде, техникалық нормалар мен сала стандарттарына сәйкес, технологиялық үдерістер кестесін орындау мақсатында бастапқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру туралы біледі.
4. Сигнализация және байланыс дистанциясының қызметін ұйымдастыру негіздерін меңгерген және оның құрылымдық бөлімшелері мен оларды басқару дағдыларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Басқару негіздерін, қағидаттарын және әдістерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Өндіріс жұмысын жоспарлауды және ұйымдастыруды біледі.
2. Есепке алу және есептілікті біледі.
3.Өндірістік-шаруашылық қызметті талдауды біледі.
Арнайы модульдер
"1303022 - Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеу электр монтері" біліктілігі
КҚ 1. Автоматика және телемеханика станциялық жүйесі құрылғысының құрылымын және жұмысын, электр жетектерінің негізгі бөліктерінің міндеттерін, құрастырылымын, әртүрлілігін білу, құрылғыларын монтаждау, бөлшектеу және реттеу, қызмет көрсету технологиясы бойынша білім мен тәжірибелік дағдыларды меңгеру, еденде орналасқан құрылғыларды және электрлік орталықтандыру
жүйелерін монтаждау және жөндеу, автоматтандырылған және механикалық сұрыптау, автоматтандырылған және жартылай автоматтандырылған бұғаттау құрылғыларын және өтпелердегі автоматика, автоматты локомотивті сигнал беру және пневматикалық пошта.профилактикалық тексеру
АМ 01. Теміржол көлігіндегі автоматтандырылған станциялық жүйе жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль темір жол транспорттарында автоматталған стационарлы жүйелермен жұмыс жасауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстар нәтижесін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Құралдарының құрылысын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Релелі жүйелердің құрылымы мен жұмыс ұстанымдарын біледі.
2. Бағдаршам құрылымы мен түрлерін біледі.
3. Еденге орнатылған құрылғылар қызметі мен жұмыс ұстанымын біледі.
4. Құралдарының электрлік параметрлерін өлшеу.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрлі сызбалардың монтаждық, электрлік және ұстанымдық түрлерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Бағдаршам, нұсқағыш, кабельдік желілердің есептеу ординатасын біледі.
2. Блоктық жоспарлауды құруды біледі.
3. Берілген маршрутқа байланысты электр орталықтандырулардың принципиалды және монтажды сызбаларын құра алады.
4. Жылдам жұмыстарды орындау кезінде электрлі орталықтандыру сызбаларының жұмысын талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдарын анықтамалық материалдар, нұсқаулар және технологиялық карталар бойынша таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Мамандығы бойынша анықтамалық материалдарды, нұсқаулар мен технологиялық карталарды білу.
2. Реле және трансмиттерлерді жөндеу және қызмет көрсету бойынша берілген технологиялық операцияны жүргізуге арналған өлшеу құралдарын таңдау.
3. Жөндеу мен қызмет көрсетуге арналған құралдар мен құрылғыларды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 4) Электрлік орталықтандыру құрылғыларына техникалық қызмет көрсету, монтаждау, жөндеу және реттеуді жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Темір жол көлігіндегі құралдарының ақаулықтарын анықтайды.
2. Еденге орнатылатын электрлік реттеу, автоматты және механикалық сұрыптау құралдарын монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау.
3. Жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 1. Элементтерінің құрамын және құрастырылымдық орындалуын, аппаратурасының негізгі түйіні мен торабын, құрылғысының сенімді және қауіпсіз жұмыс шартын, ақаудың табылу принциптерін білу құрылғыларын монтаждау, бөлшектеу және реттеу, өлшеу барысында арнайы аппаратты құралдарға жөндеу жұмыстарын және техникалық қызмет көрсету, аппаратурасын тексеру, күйге келтіру, құралына техникалық және жедел қызмет көрсету және құрылғысы бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін білу
АМ 02. Пойыз қозғалысын интервалдық реттеу автоматтандырылған жүйесі жүйесіне аралықта техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль пойыз қозғалысын интервалдық реттеу автоматтандырылған жүйесі бойынша жұмысты орындауға қажетті дағдылар мен білімді, сондай-ақ жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Аралық құралдарының құрылымдық, қағидаттық сызбаларын және элемент қасиеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық диагностикалау аппаратурасының аралық құралдарының құрылымдық, қағидаттық сызбаларын және элемент қасиеттерін біледі.
2.Техникалық диагностикалау аппаратурасының айрықша ерекшеліктері мен конструктивті орындауды біледі.
3. Аралық құрылғылардың электрлік және монтаждық сызбаларын оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрамын және элементтерін конструктивті орындауды білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Аппаратурасының негізгі бұғаттарын, тораптарын және олардың әрекет ету қағидаттарын біледі.
2. Ақауларды анықтау қағидаттарын біледі.
3. Құрылғыларының сенімді және қауіпсіз жұмыс істеуіне арналған шарттарды біледі.
4. Құралдарды баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Монаждық жұмыстарды жүргізу және электрлік орталықтандыру жүйелерінің құралдарын ауыстыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Аралықтағы құрылғылар мен автоматика жүйесінің жұмыстарын бақылауды біледі.
2. Аралық құралдарының аспаптары мен құрылғыларын ауыстыра алады.
3. Аралықтағы құрылғылар мен автоматика жүйесінің жұмыстарын монтаждауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жүйесі аппаратурасының жұмысқа қабілеттілігіне кешенді бақылау жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматика және телемеханика жүйесінің микропроцессорлық және диагностикалық жұмыстарына бақылау жүргізеді.
2. Түскен ақпараттарды өңдеу барысында автоматика мен телемеханиканың микропроцессорлық және диагностикалық жүйесінің қызмет ету үдерісіне талдау жүргізеді.
3. Автоматика мен телемеханиканың микропроцессорлық және диагностикалық жүйесінің жұмысқа қабілеттілігіне кешенді бақылау жасайды.
1. Автоматика мен телемеханиканың микропроцессорлық және диагностикалық жүйесінің жұмысқа қабілеттілігіне кешенді бақылау жасау нәтижелерін талдауды біледі.
2. Автоматика мен телемеханиканың микропроцессорлық және диагностикалық жүйесінің аппаратура құрылғыларының суббұғаттарын және элементтерін ауыстырады.
"130304 3 – Электр механигі" біліктілігі
КҚ 3. Диспетчерлік жүйенің құрылымын білу, пойыздардың құрылысын диспетчерлік басқару және тасымалдауды ұйымдастыру, телемеханикалық сигналдарды қабылдау -беру әдістерін талдау және басқарудың телемеханикалық жүйесінің функционалдық тораптарының міндеттерін білу. Құрылғысына техникалық қызмет көрсету, түйіспесіз код аппаратурасын тексеру және реттеу бойынша технологиялық қызмет көрсету графигі, кодты релені тазалау және ауыстыру
АМ 03. Телебасқару және телесигналдау жүйелерін автоматтандыру
Бұл модуль телебасқару және телесигналдау жүйелерін автоматтандыру бойынша жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Диспетчерлік жүйе құрылымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Диспетчерлік жүйенің құрылымын, тасымалдауды ұйымдастыруды және пойыз қозғалысын диспетчерлік басқаруды біледі.
2. Телемеханикалық сигналдарды беру және қабылдау тәсілдерін телебасқару жүйесінің телемеханикалық тораптарының функционалдық мақсатын талдай алады.
3.Микропроцессорлық жүйе қағидаттарын, жүйенің негізгі құрылымын біледі.
4.Темір жол көлігінің жекелеген нысандарын ақпаратты бейнелеу құралдары мен шартты графикалық белгілеулерді және индикациялауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылғысына қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Арнатүзгіш аппаратуралар мен олардың өзара әрекеттестігіне талдау жүргізе алады.
2. Құрылғыларына техникалық қызмет көрсету тәртібін, байланыссыз кодтық аппаратураны іске бейімдеу және тексеру жөніндегі технологиялық кестелерді, кодтық реле ауыстыру және тазалауды біледі.
3. Құрылғысын ұстау және оны жөндеу жұмысы өндірісінде құрылғысына техникалық қызмет көрсету жөніндегі және пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық қызмет көрсету жөніндегі негізгі қызмет түрін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Телемеханикалық жүйенің релелік және транзисторлық элементтік базасының сызбасын біледі.
2. Жүйесінің қағидаттық, құрылымдық және электрлік сызбасын талдай алады.
3. Микропроцессорлық жүйені қою қағидаттарын және телебасқарудың микропроцессорлық жүйелеріне қойылатын техникалық-пайдалану талаптары.
4. Телебасқару жүйелерінің орталық және сызықтық пост аппаратураларының функционалдық мүмкіндіктерін талдай алады.

5. Производит оценку эффективности производственной деятельности.
6. Анализирует и оценивает состояние техники безопасности на производственном участке, осуществлять и следить за беспрекословным выполнением правил и норм охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты.
7. Производит применяние и контроль выполнение правил технической эксплуатации, должностных инструкций и правил безопасности работ при эксплуатации и ремонту устройств автоматики, телемеханики и связи на железнодорожном транспорте.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает умения и навыки необходимые для формирования первоначального представления о будущей профессии, специальности, а также для формирования первоначальных умений по профилю специальности.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с инструктажом по технике безопасности и с историей предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает инструктаж по технике безопасности и противопожарной безопасности.
2. Знает историю предприятия, перспектив его развития, основных видов продукции и их технико-экономические характеристики.
3. Ознакомлен с первичным инструктажом на производственной базе. Ознакомлен с дистанцией сигнализации и связи.
4. Владеет знаниями технологий выполняемых работ на предприятиях региона.
5. Знает порядок обеспечения безопасности на производстве.
Результат обучения: 2) Знать дистанцию сигнализации и связи.
Критерии оценки:
1. Знает структуру дистанции сигнализации и связи, основные подразделения, цеха.
2. Знает цеха: контрольно-измерительных приборов сигнализации, централизации и блокировки, постами электрического цеха, диспетчерских центров.
3. Знает структуру, характер деятельности цехов дистанции сигнализации и связи.
4. Владеет основами безопасного нахождения на предприятиях железнодорожного транспорта.
Результат обучения: 3) Ознакомиться со структурными предприятиями железнодорожного транспорта.
Критерии оценки:
1. Знает структуру предприятия, его управление, назначение и задачи основных служб, функций основных структурных подразделений, их связи с другими отделами и подразделениями железной дороги.
2. Знает порядок перевозки грузов и пассажиров, перспективы их развития.
3. Знает обязанности работников железнодорожного транспорта.
4. Подготовливает отчет по ознакомительной практике.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
На технологической практике обучающиеся в условиях производства совершенствуют профессиональные навыки, изучают методы и способы технического обслуживания оборудования.
Получение квалификации "1303022 - Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации, блокировки".
Результат обучения: 1) Ознакомиться с участком метрологии, ремонт устройств и разработка технических документации, цехами электрической централизации.
Критерии оценки:
1. Знает участок метрологии, ремонт устройств и разработку технической документации.
2. Знает цеха электрической цнтрализации и диспетчерской централизации.
3. Знает работу горочно-автоматической централизации.
4. Знает должностные обязанностями работников участка.
Результат обучения: 2) Иметь навыки по разборке, сборке, чистке и окраске узлов и деталей устройств сигнализации, централизации и блокировки.
Критерии оценки:
1. Имеет навыки по частичной разборке и сборке узлов и деталей устройств сигнализации, централизации и блокировки в ремонтно-технологических участках.
2. Производит чистку и окраску узлов и деталей устройств сигнализации, централизации и блокировки в ремонтно-технологических участках.
3. Умеет производить прокладку и монтаж кабельных сетей.
4. Знает правилы выполнение подсобных работ при бригадном и индустриальном методах обслуживании устройств сигнализации, централизации и блокировки на станциях и перегонах.
Результат обучения: 3) Иметь навыки по текущему ремонту, замене, регилировке напольных устройств сигнализации, централизации и блокировки и воздухопроводных сетей.
Критерии оценки:
1. Осуществляет текущий ремонт и замену напольных устройств. сигнализации, централизации и блокировки.
2. Осуществляет регулировку и чистку напольных устройств. сигнализации, централизации и блокировки.
3. Осуществляет техническое обслуживание воздухопроводных сетей для тормозных средств и пневмопочты сортировочных станций.
4. Подготовливает отчет по технологической практике.
Получение квалификации "1303043 – Электромеханик".
Результат обучения: 4) Разработать технические документации и составлять акты.
Критерии оценки:
1. Осуществляет разработку технических документаций.
2. Имеет навыки о составлении дефектных ведомостей, ведомостей, необходимых материалов и приспособлений.
3. Составляет план по количествам приборов и устройств требуемой ремонту или замене.
4. Проверяет правила составления и оформления технической документации, необходимой для проведения ремонта.

5. Өндірістік қызмет тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
6.Өндірістік учаскедегі техника қауіпсіздігі жағдайын талдау және бағалау, еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын бақылайды, өнеркәсіптік санитария мен өртке қарсы қорғаныс ережелерін сақтайды.
7.Техникалық пайдалану ережелерін, лауазымдық нұсқаулықтарды, автоматика құрылғысын, телемеханика мен теміржол байланысын пайдалану және жөндеу кезінде қауіпсіз жұмыс жүргізу ережелерін пайдаланады және орындалуын қадағалайды.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практика
Бұл модуль кәсіпорын құрылымымен танысу үшін қажетті жұмыстар, білім мен біліктілік, дағдылар нәтижесін, кәсіпорынның жұмыс режимі және кестесін, темір жол көлігі бөлімшелерінің өзара әрекеттестігі құрылымдық сызбаларын, темір жолдың басқа бөлімшелерінің өзара байланысының негізгі элементтерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықпен және кәсіпорын тарихымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша нұсқауларды білу.
2.Кәсіпорын тарихын, оның даму перспективасын, өнімдерінің негізгі түрлерін және техникалық-экономикалық көрсеткіштерін білу.
3.Базасындағы алғашқы нұсқаулықпен танысу.
4.Сигнал беру және байланыс дистанциясымен танысу.
4. Аймақ кәсіпорындарында атқарылатын жұмыстар технологиясы бойынша білімді меңгеру.
5. Өндірістегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Сигнал беру және байланыс дистанциясымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Сигнал беру және байланыс дистанциясының құрылымы, негізгі бөлімшелері мен цехтерін білу.
2.Сигнал беру және байланыс дистанциясының цехтерінің қызмет сипаты мен құрылымын білу.
3.Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы қауіпсіздік негіздерін білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Темір жол көлігінің құрылымдық кәсіпорындарымен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорын құрылымын, оны басқаруды, тағайындалуы мен негізгі қызметтерінің, бөлімшелерінің міндеттерін, олардың басқа бөлімшелермен және темір жол бөлімдерімен байланысын білу.
2. Жүк пен жолаушы тасымалы тәртібін, оларды дамыту болашағын білу.
3. Темір жол көлігі жұмыскерлерінің міндеттерін білу.
4. Танысу тәжірибесі бойынша есеп дайындау.
КП 02. Технологиялық практика
Технологиялық тәжірибеде студенттер өндіріс жағдайында, кәсіптік дағдыларын жетілдіреді, құрылғыларға техникалық қызмет көрсету әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
"1303022 - Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеу электр монтері" біліктілігін алу
Оқыту нәтижесі: 1) Метрология үлескісімен танысу, құрылғыларын жөндеу, техникалық құжаттама дайындаумен және электрлік орталықтандыру цехтерімен танысу
Бағалау өлшемдері:
1. Метрология үлескісін, құрылғыларын жөндеу, техникалық құжаттама дайындауды білу
2. Электрлік орталықтандыру және диспетчерлік орталықтандыру цехтерін білу
3. Дөңесті-автоматты орталықтандыру жұмысын білу.
4. Учаске жұмыскерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын білу.
Оқыту нәтижесі: 2). Құрылғыларын бөлшектеу, жинау, тазалау және бояу дағдыларын меңгеру
Бағалау өлшемдері:
1.Жөндеу-технологиялық учаскелерінде құрылғыларын бөлшектеу, жинау, тазалау және бояу дағдыларын меңгеру.
2.Жөндеу-технологиялық учаскелерінде құрылғыларын тазалау және бояу
3.Шоғырсым желілерін төсеу және монтаждауды білу.
4.Бекеттер мен аралықтарда құрылғыларына қызмет көрсетудің бригадалық және индустриалдық қосалқы жұмыстарын жүргізу ережелерін білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Едендегі құрылғыларын және ауа желілерін ағымдағы жөндеу, алмастыру және реттеу бойынша дағдыларды меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Едендегі құрылғыларын ағымдағы жөндеу және алмастыруды жүзеге асыру
2. Едендегі құрылғыларын реттеу мен тазалауды жүзеге асыру
3. Сұрыптау бекеттерінің тежегіш жүйелерін және пневмопоштасына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
4. Технологиялық тәжірибе бойынша есеп дайындау.
"1303043 - Электр механигі" біліктілігін алу
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық құжаттама дайындау және акті құрастыру
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық құжаттама әзірлеуді жүзеге асыру
2. Ақаулық ведомостін, қажетті материалдар мен жабдықтардың ведомостін құрастыру дағдыларын меңгеру
3. Жөндеу немесе алмастыру қажет болатын құралдар мен аспаптар саны бойынша жоспар құрастыру
4. Жөндеу жүргізу үшін қажетті техникалық құжаттаманы ресімдеу мен құрастыру ережелерін тексеру

5. Имеет навыки о выборе основных приборов и оборудовании на основе справочных данных и вести документации по выполняемой работе.
Результат обучения: 5) Знать эксплуатационно-технические основы устройств сигнализации, централизации и блокировки.
Критерии оценки:
1. Знает эксплуатационно-технические основы оборудования станций системами автоматики, логику построения, типовые схемные решения станционных систем автоматики, построение принципиальных блочных схем станционных систем автоматики, принцип работы схем автоматизации и механизации сортировочных станций по принципиальным и блочным схемам, построение кабельных сетей на станциях.
2. Знает эксплуатационно-технические основы оборудования перегонов системами интервального регулирования движения поездов, принцип расстановки сигналов на перегонах; основы проектирования при оборудовании перегонов перегонными системами автоматики для интервального регулирования движения поездов на перегонах; логика построения, типовые схемные решения систем перегонной автоматики.
3. Знает эксплуатационно-технические основы оборудования станций и перегонов микропроцессорными системами регулирования движения поездов и диагностических систем; логика и типовые решения построения аппаратуры микропроцессорных и телемеханики структура и принципы построения микропроцессорных и диагностических систем автоматики и телемеханики.
Результат обучения: 6) Иметь навыки по техническому обслуживанию устройств. сигнализации, централизации и блокировки.
Критерии оценки:
1. Имеет навыки по техническому содержании в исправном состоянии устройств с контрольными стрелочными замками, электрожезловой системы, полуавтоматической блокировки, воздушных и кабельных линий сигнализации и связи.
2. Осуществляет текущий ремонт и замену устройств с контрольными стрелочными замками, электрожезловой системы, полуавтоматической блокировки, воздушных и кабельных линий сигнализации и связи.
3. Осуществляет первичную механическую и электрическую регулировку аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки электромагнитных систем, кодовой и электронной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки в ремонтно-технологических участках.
4. Имеет навыки по технике копирвании и обновлении технических документаций.
5. Производит техническое обслуживание в соответствии с утвержденным графиком: устройств автоматической локомотивной сигнализации, дистанционно-испытательной системы контроля подвижного состава на ходу поезда, аппаратуры для бесконтактного обнаружения перегретых букс в поездах.
6. Имеет навыки нахождения простейших неисправностей устройств автоблокировки, электрической, диспетчерской, горочной централизации.
Результат обучения: 7) Иметь навыки по техническому обслуживанию систем железной дороги.
Критерии оценки:
1. Осуществляет техническое обслуживание устройств автоблокировки, электрической, диспетчерской, горочной централизации.
2. Осуществляет работу по определении и их устранение.
3. Осуществляет обслуживание устройств и замену неисправных блоков электронной аппаратуры и аппаратуры на микропроцессорной технике в устройствах сигнализации, централизации и блокировки и сортировочных горок.
4. Производит работу по обслуживании рельсовых цепей, оборудованных устройствами автоматической локомотивной сигнализации и дублирующими автономными устройствами автоматического регулирования скорости.

5. Орындалатын жұмыс бойынша анықтамалық деректер негізінде құжаттама жүргізу арқылы құралдар мен құрылғыларды таңдау дағдыларын меңгеру
Оқыту нәтижесі: 2) Құралдары мен жүйелерінің пайдаланушылық техникалық негіздерін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматика жүйелерінің бекеттерінің құрылғыларының пайдаланушылық-техникалық негіздерін білу, құрастыру логикасын, бекеттегі автоматика жүйелерінің типтік сызбалық шешімдерін, бекеттегі автоматика жүйелерінің блокты ұстанымдық сызбаларын құрастыру, сұрыптау станцияларын автоматтандыру мен механикаландыру сызбаларының жұмыстарын білу, бекеттерде шоғырсым желілерін тарту білу
2. Аралықтар құрылғыларының және пойыздар қозғалысын аралық реттеу жүйелерінің пайдаланушылық-техникалық негіздерін, аралықты сигналдарды орналастыру ұстанымдарын, пойыздар қозғалысын аралық реттеуге арналған аралық автоматика жүйелерін жобалау негіздерін, аралық автоматикасы жүйелерінің типтік сызбалық шешімдерін білу.
3. Станция мен аралықтарда пойыздар қозғалысын басқарудың микропроцессорлық жүйелері мен құрылғыларының пайдалану, техникалық негіздері, микропроцессорлық және телемеханика аппаратының құрылымының логикасы мен типтік шешімдерін білу, автоматика мен телемеханиканың микропроцессорлық және диагностикалық жүйелерінің құрылымын білу
Оқыту нәтижесі: 3) Құралдарының техникалық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру
Бағалау өлшемдері:
1.Бақылау бағдар құлыптары, жартылай автоматты бұғаттау және сигнал беру мен байланыстың шоғырсым желілерін құрылғыларын ақаусыз қалыпта ұстау және техникалық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру
2. Бақылау бағдар құлыптары, жартылай автоматты бұғаттау және сигнал беру мен байланыстың шоғырсым желілерін құрылғыларына ағымдағы жөндеу жұмыстарын немесе алмастыруды жүзеге асыру
3. Аппаратурасын алғашқы механикалық және электрлік реттеуді жүзеге асыру, кодты және электронды аппаратурасын жөндеу технологиялық учаскелерде реттеу
4. Техникалық құжаттаманы көшіру және жаңарту дағдыларын меңгеру
5. Белгіленген кестеге сәйкес қызмет көрсетуді жүзеге асыру: автоматты локомативті станция құрылғылары, жылжымалы құрамды қашықтықтан бақылауды сынау жүйелері, пойыздарда қызып кеткен букстерді анықтауға арналған аппаратура
6. Автобұғаттау, электрлік, диспетчерлік және дөңесті орталықтандыру құрылдарының ақаулықтарын жоюдың қарапайым жолдарын табу.
Оқыту нәтижесі: 4) Жүйелеріне техникалық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Автобұғаттау, электрлік, диспетчерлік орталықтандыру құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
2. Оларды анықтау және жою жұмыстарын жүзеге асыру
3. Сұрыптау дөңестерінің сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларындағы электронды аппаратураның және микропроцессорлық техника аппаратурасының ақаулығы бар блоктарына қызмет көрсету немесе алмастыру
4. Автоматты локомотивті сигнал беру құрылғыларымен және дербес жылдамдықты автоматты реттеу құрылғыларымен жабдықталған рельс тізбектеріне қызмет көрсету

5. Подготовливает отчет по технологической практике.
ПП 03. Преддипломная практика
Преддипломная практика предусматривает закрепление, обобщение и совершенствование обучающимися полученных знаний и навыков непосредственно на производстве, участие в организации труда и производства, решении технико-экономических вопросов, работе с документацией, сбор и подготовка материала для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Обобщать и совершенствовать знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения.
Критерии оценки:
1. Знает характеристику и структуру предприятия дистанции сигнализации и связи.
2. Знает организацию работы того цеха сигнализации, централизации и блокировки, к которому приближена тема дипломного проекта.
3. Знает работу смежных цехов и участков на дистанции сигнализации свяи.
Результат обучения: 2) Ознакомиться с передовой технологией и экономикой производства.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики оборудования.
2. Знает организацию производства на предприятии.
3.Знает положеня по охране труда и окружающей среды на предприятии.
Результат обучения: 3) Собирать информацию и материалы для выполнения дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Сбор материалов для дипломного проекта производится в соответствии с указанием руководителя проекта.
2. Выполняет анализ собранных данных.
3. Знает требования составления и оформления отчета по преддипломной практике.
4. Подготавливает отчет по практике.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 127
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии
Специальность:
1305000 – Информационные системы (по отраслям применения)
Квалификации:
1305011 – Дизайнер
1305023 – Техник-программист
Форма обучения: очная

5. Технологиялық тәжірибе бойынша есеп дайындау
КП 03. Диплом алдындағы практика
Өндірістік диплом жазу тәжірибесінің негізгі бөлігі дипломдық жұмысты орындауға қажетті материалды жүйелеу, өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштері, озық еңбек әдістерімен танысу, өзінің тәжірибелік білімі мен дағдыларын жетілдіру, жалпылау және бекіту болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу үдерісінде алынған білім мен тәжірибелік дағдыларды жалпылау және жетілдіру
Бағалау өлшемдері:
1.Сигнал беру және байланыс дистанциясы кәсіпорнының сипаттамасы мен құрылымын біледі.
2. Дипломдық жобасы жазылатын СОБ цехының жұмысын ұйымдастыра біледі
3.Сигнал беру және байланыс дистанциясындағы аралық цехтер мен учаскелердің жұмыстарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістің озық технологиясы және экономикасымен танысады
Бағалау өлшемдері:
1.Құрылғының техникалық сипаттамаларын біледі
2.Кәсіпорындағы өндірісті ұйымдастыруды біледі
3.Кәсіпорындағы еңбекті және қоршаған ортаны қорғау ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жобаны орындауға қажетті ақпарат пен материалдарды жинақтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Дипломдық жобаға арналған материалдарды жинау жоба жетекшісінің нұсқауына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Жиналған деректерді талдауды жүзеге асыру.
3.Диплом жазу тәжірибесінің есебін дайындау мен ресімдеу талаптарын біледі
4. Тәжірибе бойынша есеп дайындайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 127-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:
1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технология
Мамандығы:
1305000 – Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)
Біліктіліктер:
1305011 – Дизайнер
1305023 – Техник-бағдарламашы
Оқыту нысаны: күндізгі

7. Применяет шаблоны.
ПК 2. Использование современных средств двухмерной компьютерной графики, профессиональные навыки работы с программами
СМ 02. Компьютерная графика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для использования современных средств двухмерной компьютерной графики, профессиональные навыки работы с программами.
Результат обучения: 1) Владеть теоретическими основами компьютерной графики.
Критерии оценки:
1. Знает представление графической информации в компьютере.
2. Знает базовые понятия компьютерной графики: разрешение, форматы файлов, виды компьютерной графики.
Результат обучения: 2) Владеть практическими навыками работы в программе CorelDraw.
Критерии оценки:
1. Создает простые фигуры в CorelDraw, объекты, формы.
2. Редактирует изображения, работает с цветом, меню Image.
3. Работает со шрифтами. Применяет глифы.
4. Работает с инструментом текст. Форматирует текст.
5. Рисует инструментом Pen векторные кривые.
Результат обучения: 3) Владеть практическими навыками работы в программе Photoshop.
Критерии оценки:
1. Редактирует изображения в программе Photoshop.
2. Работает с цветом, с меню Image.
3. Преобразует изображения.
4. Работает со слоями.
5. Работает с текстом.
6. Применяет фильтры для редактирования изображений.
Результат обучения: 4) Владеть практическими навыками работы в программе Adobe Illustrator.
Критерии оценки:
1. Создает и редактирует элементы интерфейса (кнопки), ее состояния.
2. Создает вкладки меню и его состояния с помощью панели Appearance. Сохраняет элементы в панели Symbols.
3. Применяет эффекты к тексту.
4.Редактирует векторную кривую.
5. Применяет библиотеку Swatches, применяет цветовые схемы.
ПК 3.Умение работать с мультимедиа-технологиями: музыкой, звуковыми эффектами, анимацией. Работа с трехмерной графикой; создание простой анимации, владение практическими методами создания и обработки трехмерных объектов
СМ 03. Трехмерная графика и мультимедиа – технологии
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы с мультимедиа-технологиями: музыкой, звуковыми эффектами, анимацией. Работа с трехмерной графикой; создание простой анимации, владение практическими методами создания и обработки трехмерных объектов.
Результат обучения: 1) Иметь представление о средствах мультимедиа.
Критерии оценки:
1. Знает средства мультимедиа.
2. Редактирует звук с помощью программного обеспечения.
3. Знает методику обработки видео с помощью программы Adobe Premiere Pro.
4. Выполняет обработку видео в программе Adobe Premiere Pro.
Результат обучения: 2) Работать с программами трехмерной графики.
Критерии оценки:

7. JavaScript үлгісін қолданады.
КҚ 2. AdobeIllustrator, CorelDraw и Photoshop бағдарламасымен жұмыс жасаудың кәсіби дағдысы, екіөлшемді компьюьерлік графика заманауи құралын қолдану
АМ 02. Компьютерлік графика
Бұл модуль, екі өлшемді компьютерлік графика, кәсіби дағдыларын AdobeIllustrator бағдарламалар, CorelDraw және Photoshop заманауи құралдарын пайдалану үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды.
1. Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік графика теориялық негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютердегі графикалық ақпарат туралы көзқарасы болады.
2. Компьютерлік графика туралы базалық білімі болады.
Оқыту нәтижесі: 2) CorelDraw бағдарламасында жұмыстың нақты дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. CorelDraw-та қарапайым дене, нысан, форма құрастырады.
2. Image мәзірінде бейне, түспен жұмыс жасай біледі.
3. Ғаріптермен жұмыс жасайды. Глиф қолданады.
4. Мәтін сайманымен жұмыс жасайды. Мәтінді форматтайды.
5. Pen сайманымен вектор қисықтарын сызады.
Оқыту нәтижесі: 3) Photoshop бағдарламасында жұмыстың нақты дағдыларын игеру
Бағалау өлшемдері:
1. Photoshop бағдарламасында бейнені түзетеді.
2. Image мәзірімен түспен жұмыс жасайды.
3. Бейнені өзгертеді.
4. Қатпармен жұмыс жасайды.
5. Мәтінмен жұмыс жасайды.
6. Бейнені жөндеу үшін сүзгіні қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) AdobeIllustrator бағдарламасында жұмыстың нақты дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Интерфейс элементін құрады әрі жөндейді.
2. Appearance панелі көмегімен мәзір және қалпын құрастырады. Symbols панелінде элементтерді сақтайды.
3. Мәтіндегі әсерлерді қолданады.
4. Вектор қисығын реттейді.
5. Swatches кітапханасын қолданады, түс сызбаларын қолданады.
КҚ 3.Мультимедиатехнология: музыка, дыбыс әсері, анимациямен жұмыс жасай алу. Үшөлшемді графикамен жұмыс, қарапайым анимация құру, үшһлшемді нысанды өңдеу әрі құру нақты әдістерін игеру
АМ 03. Үшөлшемді графика және мультимедиа-технологиялар
Бұл модуль, мультимедиялық технологиясымен жұмыс істеу үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды. Үш өлшемді графикамен жұмыс істеу; құру және үш өлшемді объектілерді өңдеу қарапайым анимация, иелену тәжірибесін жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Мудьтимедиа құралы туралы көзқарасы болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мультимедиа құралын біледі.
2. Бағдакрламалық қамту көмегімен дыбысты реттейді.
3. AdobePremierePro бағдарламасы көмегімен бейнені өңдеу әдістемесін біледі.
4. AdobePremierePro бағдарламасында бейнені өңдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Үшөлшемдік графика бағдарламасымен жұмыс жасау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает концептуальные основы моделирования объектов.
2. Осуществляет геометрическое моделирование с использованием модификаторов.
3. Знает и характеризует программы работы с трехмерной графикой.
Результат обучения: 3) Уметь геометрически моделировать в программе 3d Studio Max.
Критерии оценки:
1. Осуществляет создание изображений в программе 3D Studio Мах.
2. Осуществляет моделирование в программе 3D Studio Мах.
3. Работает с освещением, использует камеры.
4. Использует ключевую анимацию.
5. Применяет визуализацию объектов.
ПК 4.Эффективное комбинирование различных элементов Web-страниц и мультимедиа с использованием различных методов проектирования приложений для использования в среде Интернет
СМ 04. Технологии проектирования приложений
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для эффективного комбинирования различных элементов Web-страниц и мультимедиа с использованием различных методов проектирования приложений для использования в среде Интернет.
Результат обучения: 1) Знать принципы организации и функционирования сети Интернет.
Критерии оценки:
1. Знает современные перспективы и тенденции развития Web – технологий.
2. Знает принципы организации, функционирования глобальной сети Интернет.
3. Знает протоколы обмена информацией Web-серверов и клиентских браузеров.
Результат обучения: 2) Уметь разрабатывать сайты, используя языки HTML, JavaScript, PHP.
Критерии оценки:
1. Знает синтаксис языка JavaScript, PHP.
2. Использует продвинутые языковые средства JavaScript.
3. Использует библиотеки jQuery.
4. Использует CSS.
5. Осуществляет интеграцию графики и элементов мультимедиа в web- страницы с помощью JavaScript.
Результат обучения: 3) Выполнять разработку интерактивных web-приложений.
Критерии оценки:
1. Определяет цели разработки сайта.
2. Применяет методы концептуального проектирования сайта.
3. Разрабатывает структуру сайта.
4. Знает инструменты и технологии платформы .NET Framework 4.5 на базе ASP.NET MVC 5.
5. Применяет инструменты и технологии платформы .NET Framework 4.5 на базе ASP.NET MVC.
Результат обучения: 4) Владеть методами сопровождения сайта.
Критерии оценки:
1. Размещает на хостинге.
2. Выполняет тестирование сайта.
3. Применяет методы интернет-маркетинга.
ПК 5. Применение инструментов прикладного дизайна и связанных с ними методов прикладного дизайна и графического оформления компьютерной продукции. Разработка интерфейсов электронных и мультимедиа изданий, инструментальные средства объемного художественного проектирования
СМ 05. Инструментальные средства визуальной коммуникации и прикладной дизайн
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения инструментов прикладного дизайна и связанных с ними методах прикладного дизайна и графического оформления компьютерной продукции, приемов верстки и макетирования изданий. Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: разработки интерфейсов электронных и мультимедиа изданий, овладение инструментальными средствами объемного художественного проектирования.
Результат обучения: 1) Знать понятие коммуникации.
Критерии оценки:

1. Нысанды модельдеу маңызды негіздерін біледі.
2. Модификатор көмегімен геометриялық модельдеуді жүзеге асырады.
3. Үш өлшемдік графикамен жұмыс жасау сипатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) 3d StudioMax бағдарламасында геометриялық модельдеу жасай алу.
Бағалау өлшемдері:
1. 3D Studio Мах бағдарламада бейнені құрастыра алады.
2. 3D Studio Мах бағдарламада модельдеуді жасайды.
3. Жарықпен жұмыс жасайды, камераны қолданады.
4. Маңызды анимацияны қолданады.
5. Нысанды өрінетін етеді.
КҚ 4. Web-беттердің түрлі беттері мен мультимедианы тиімді ұштастыру, Интернет ортасында қолдану қосымшасын жобалау түрлі әдісіні қолдану
АМ 04. Қосымшаны жобалау технологиясы
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, Интернет ортада пайдалануға арналған жобалау әдістерін пайдалана отырып, түрлі веб-беттер мен мультимедиялық қосымшалардың әр түрлі элементтерін тиімді біріктіру үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Интернет желісін ұйымдастыру және жұмысқа салу қағидаттарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Web-технология даму қыры мен заманауи болашағын біледі.
2. Интернет ауқымды желісін ұйымдастыру, жұмысқа салу қағидаттарын біледі.
3. Web-сервер мен тұтынушы браузерінде ақпаратты алмастыру хаттамасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) HTML, JavaScript, PHP тілдерін қолданып сайтты әзірлей білу.
Бағалау өлшемдері:
1. JavaScript, PHP тілі синтаксисін біледі.
2. JavaScript тілдік озық құралдарын қолданады.
3. Query кітапханасын қолданады.
4. CSS қолданады.
5. JavaScript көмегімен web-беттерінде мультимедиа графигі мен элементін шоғырландыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Интербелсенді web-қосымшаны әзірлеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сайтты әзірлеу мақсатын анықтайды.
2. Сайтты күрделі жобалаудың әдістерін қолданады.
3. Сайт құрылымын әзірлейді.
4. NET Framework 4.5 на базе ASP.NET MVC 5 технологиялық платформа мен сайманды біледі.
5. NET Framework 4.5 на базе ASP.NET. MVC 5 технологиялық мінбер мен сайманды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сайтқа қосымша болу әдістерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Хостингте орналасады.
2. Сайтты тексеруді орындайды.
3. Интернет-маркетинг әдістерін қолданады.
КҚ 5. Қолданбалы дизайн сайманы мен сонымен байланысты қолданбалы дизайн және компьютер өнімін графикалық ресімдеу әдістерін қолдану. Электрон әрі мультимедиа басылым интерфейсін әзірлеу, көлемді көркем жобалау сайман құралдары
АМ 05. Визуалдық коммуникация мен қолданбалы дизайн саймандық құралдары
Бұл модуль жұмыс, дағдылар және қолданбалы дизайн құралдары мен басылымдардың қолданбалы дизайн және компьютерлік өнімдерді графикалық дизайн, техника, макеттің және орналасуының ілеспе әдістерін білім өнімділігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Коммуникация түсінігін білу
Бағалау өлшемдері:

1. Знает понятие и виды коммуникации: информационная, экспрессивная, прагматическая.
2. Знает понятие визуальной коммуникации и специфику различных носителей информации.
3. Знает понятие "типографика" и шрифтовые гарнитуры.
Результат обучения: 2) Знать методы верстки и макетирования изданий.
Критерии оценки:
1. Знает понятие "оригинал-макет" и способы его представления.
2. Владеет верстальными программными пакетами.
3. Владеет методами композиции текста.
Результат обучения: 3) Владеть методами программирования интерактивных сценариев.
Критерии оценки:
1. Осуществляет связывание мультимедиа и интерактивных объектов с электронным изданием.
2. Осуществляет разработка интерфейсов электронных.
3. Осуществляет разработка интерфейсов мультимедиа изданий.
Квалификация "1305023 – Техник – программист"
ПК 6.Знать архитектуру, устройство и принципы функционирования вычислительных систем, аппаратных и программных средств и платформ инфраструктуры информационных технологий организаций
СМ 06. Архитектура вычислительных систем.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для понимания архитектуры, устройства и принципов функционирования вычислительных систем, аппаратных и программных средств и платформ инфраструктуры информационных технологий организаций.
Результат обучения: 1) Знать принципы построения и функционирования вычислительных систем.
Критерии оценки:
1. Знает принципы построения электронно вычислительных машин.
2. Знает поколения и классификацию электронно вычислительных машин.
3. Знает информационно-логические основы вычислительных машин.
4. Знает структурную организацию вычислительных машин.
Результат обучения: 2) Разбираться в базовой архитектуре компьютеров.
Критерии оценки:
1. Знает архитектурные особенности и режимы работы микропроцессоров.
2. Знает организацию памяти электронно-вычислительных машин.
3. Знает интерфейсные функции и технические характеристики интерфейсов ввода/вывода.
4. Знает интерфейсы для подключения внешних устройств.
Результат обучения: 3) Знать принципы работы различных периферийных устройств персонального компьютера.
Критерии оценки:
1. Классифицирует и описывает периферийные устройства персонального компьютера.
2. Знает принципы работы периферийных устройств персонального компьютера.
3. Знает основные характеристики периферийных устройств персонального компьютера.
4. Знает физических принципы формирования изображений в мониторах.
ПК 7. Выполнять мелкий ремонт персонального компьютера (замена HDD, увеличение памяти). Знать и уметь использовать технологию клонирования компьютеров и процесс создания мастер - образа для ускоренного развертывания персонального компьютера. Понимать принципы работы сетевого оборудования и внутреннего устройства компьютерной сети
СМ 07. Принципы работы персонального компьютера и сетевого оборудование
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения технологии клонирования компьютеров и процесс создания мастер - образа для ускоренного развертывания персонального компьютера. Понимание принципов работы сетевого оборудования и внутреннего устройства компьютерной сети.
Результат обучения: 1) Выполнять ремонт персонального компьютера (замена жесткого диска, увеличение памяти).
Критерии оценки:

1. Коммуникация: ақпараттық, экспрессивтік, прагматикалық тирлерін әрі түсінікті біледі.
2. Ақпаратты тасымалдаушы түрлі еркшелігі мен визуалдық коммунткация түсінігін біледі.
3. "Типографика" және шрифт гарнитурасы түсінігін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Теру әрі бұйымды макеттеу әдістерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. "Түпнұсқа-макет" түсінігін және оны таныстыру тәсілдерін біледі.
2. Теру бағдарлама пакетін игереді.
3. Мәтін композициясы әдістерін игереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Интербелсенді сценарийді бағдарламалау әдістерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрондық басылым интербелсенді нысаны мен мультимедиа байланысын жүзеге асырады.
2. Электрондық интерфейсті әзірлеуді жүзеге асырады.
3. Мультимедиа басылым интерфейс әзірлеуді жүзеге асырады.
"1305023 - Техник-бағдарламашы" біліктілігі
КҚ 6.Есептеу жүйесі, апппараттық және баңдарламалақы құрал мен ұйым ақпараттық технология инфрақұрылым платформасы құрылымы мен қағидаты, сәулетін білу
АМ 06. Есептеу жүйесінің сәулеті
Бұл модуль, жұмыстарды орындау сипаттайды дағдылары мен білім сәулет түсіну үшін қажет, құрылғылар, компьютерлік жүйелер және аппараттық және бағдарламалық платформалар және ақпараттық технологиялар ұйымдарының инфрақұрылымдық жұмыс істеу принциптері.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылымы менжұмыс қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электронды есептеу машина құрылу қағидатын біледі.
2. Электронды есептеу машина ұрпағы мен топтамасын біледі.
3. Ақпараттық-қисындық негізін біледі.
4. Құрылымдық ұйымдасуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Компьютер базалық сәулетін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Микропроцессор сәулеттің ерекшелігі мен жұмыс кестесін біледі.
2. Электронды есептеу машина жадысын ұйымдастыруды біледі.
3. Интерфецс кіру/шығу техникалық сипаттамасы мен қызметін біледі.
4. Сыртқы құрылғыны қосуға қажет интерфейсті біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі сыртқы қондырғысының жұмыс қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сыртқы құрылғысын топтайды әрі сипаттайды.
2. Сыртқы құрылғы жұмыс қағидатын біледі.
3. Сыртқы қондырғы негізгі сипатын біледі.
4. Мониторда бейненің қалыптасу физикалық қағидаттарын біледі.
КҚ 7. Ұсақ жөндеу орындау. Жедел жинауы үшін шебер-бейнені құру үрдісі және компьютерді клондау технологиясын қолдануды білу әрі қолдана алу. Компьютер желісі ішкі құрылғысы мен желі жабдығы жұмыс қаңидатын түсіну
АМ 07 Желі жабдығы жұмысын қағидаты
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, клондау компьютерлер технологиясы және шебер құру процесінде қолдану үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютер жөндеу.
Бағалау өлшемдері:

1. Осуществляет подключение и замену жесткого диска, модулей памяти, процессора.
2. Подключает внешние устройства с помощью кабелей.
3. Пользуется утилитами работы с внешними запоминающими устройствами.
4. Собирает специализированные компьютерные системы.
Результат обучения: 2) Знать и уметь использовать сетевое оборудование.
Критерии оценки:
1. Описывает преимущества и недостатки организации компьютерных сетей.
2. Описывает топологии локальных вычислительных сетей.
3. Рассказывает о принципах работы сетевого оборудования.
4. Устанавливает сетевой адаптер.
5. Описывает основные технологии организации сетей.
6. Прокладывает простую сеть.
7. Устанавливает и настраивает беспроводную сетевую плату в Windows.
8. Настраивает маршрутизатор в локальной сети.
9. Создает домашнюю группу, подключает сетевой диск.
Результат обучения: 3) Использовать технологию клонирования компьютеров.
Критерии оценки:
1. Описывает методы клонирования компьютеров.
2. Описывает технологию создания мастер-образов.
3. Применяет методику создания мастер-образов.
ПК 8.Знание (на уровне администратора локальной системы) операционных систем Microsoft Windows, UNIX. Уметь устанавливать и настраивать системное и специализированное программное обеспечение, подключать и настраивать периферийные устройства
СМ 08. Системное программное обеспечение и администрирование
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для администрирования (на уровне администратора локальной системы) операционных систем Microsoft Windows, UNIX.
Результат обучения: 1) Знать общие принципы организации и функционирования программного обеспечения вычислительной техники.
Критерии оценки:
1. Классифицирует программное обеспечение вычислительной техники.
2. Знает функции и структуру операционных систем.
3. Знает типы и характеристики операционных систем.
4. Знает организацию файловой системы.
Результат обучения: 2) Выполнять функции администрирования операционной системы Windows.
Критерии оценки:
1. Выполняет установку операционной системы Windows.
2. Создает учетные записи пользователей.
3. Устанавливает приложения в операционной системы.
4. Управляет системными ресурсами Windows.
Результат обучения: 3) Выполняет функции администрирования операционной системы UNIX/Linux.
Критерии оценки:
1. Устанавливает операционную систему. UNIX/Linux.
2. Устанавливает приложения.
3. Знает и применяет основные команды работы с файлами.
Результат обучения: 4) Выполняет функции администрирования операционной системы Windows Server.
1. Выполняет установку Windows Server в виртуальной машине.

1. Қатты диск, жады модулі, процессор жіне қосуды жүзеге асырады.
2. Кабіл көмегімен сыртқы қондырғыны қосады.
3. Сыртқы жадыда сақтау қондырғысымен жұмысты қолданады.
4. Арайы компьютер жүйесін жинайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Желі жабдығын қодана білу әрі қолынан келу.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютер желіні ұйымдастыру артықшылығы мен кемшілігін сипаттайды.
2. Жергілікті есептеу желісі топологиясын сипаттайды.
3. Желі жабдығы жұмыс қағидаты туралы айтады.
4. Желілік бейімдегішті орнатады.
5. Желіні ұйымдстыру негізгі технологиясын сипаттайды.
6. Қарапайым желіні төсейді.
7. Windows сымсыз желі платасын орнатады және баптайды
8. Жергілікті желіде бағдарды анықтауды баптайды.
9. Үй тобын құрады, желілік дискіні қосады.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютер клондау технологиясын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерді колндау әдістерін сипаттайды.
2. Шебер-бейне құрау технологиясын сипаттайды.
3. Шебер-бейне құрастыру әдістерін қолданады.
КҚ 8. MicrosoftWindows, UNIX операциялық жүйені (жергілікті желі әкімгері деңгейінд6) білу. Жүйелі әрі арнайы бағдарламалалық қамсыздануды орната әрі баптай алу, шетжақ құрылғыны қоса әрі баптай білу
АМ 08. Жүйелік бағдарлама-лық қамсыздану және әкімшілік
Бұл модуль (жергілікті жүйе әкімшісі деңгейд6), басқару үшін қажетті дағдылар мен білімді жұмыс өнімділігін сипаттайды MicrosoftWindows операциялық жүйелер, UNIX.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмысы мен ұйымдастыру қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бағдарламамен қамтуды топтастырады.
2. Операциялық жүйе құрылымы мен жұмысын біледі.
3. Операциялық жүйе типі мен сиипатын біледі.
4. Файл жүйесін ұйымдастыруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Windows операцияялық жүйе әкімгері қызметін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Windows орнатуды орындайды.
2. Тұтынушы усептік жазбасын құрастырады.
3. Қосамышасын орнатады.
4. Windows жүйелік қорын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 3) UNIX/Linux операцияялық жүйе әкімгері қызметін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. UNIX/Linux орнатады.
2. Қосамышаны орнатады.
3. Файлмен жұмыс жасау негізгі команжаларын біледі әрі қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Windows Server операцияялық жүйе әкімгері қызметін орындау.
1. Windows Server виртуал машинада орнатуды орындайды.

2. Выполняет установку Windows.
3. Развертывает службу каталогов Active Directory.
ПК 9. Уверенное владение технологиями, принципами организации и функционирования локальных вычислительных сетей и Интернет, принципами сетевого администрирования
СМ 09. Вычислительные сети
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для уверенного владения технологиями, принципами организации и функционирования локальных вычислительных сетей и Интернет.
Результат обучения: 1) Знать принципы организации сетей.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию компьютерных сетей.
2. Знает общие принципы построения сетей.
3. Знает архитектуру и стандартизацию сетей.
4. Знает характеристики и требования к сети.
Результат обучения: 2) Знать аппаратное и программное обеспечение вычислительных сетей.
Критерии оценки:
1. Знает топологии компьютерных сетей.
2. Знает основные компоненты сети: мосты, повторители, маршрутизаторы, шлюзы.
3. Знает типы кабелей.
Результат обучения: 3) Знать принципы организации локальных вычислительных сетей.
Критерии оценки:
1. Знает основы сетевых технологий.
2. Знает принципы маршрутизации и коммутации.
3. Знает беспроводные компьютерные сети.
4. Знает основные протоколы.
Результат обучения: 4) Знать принципы организации глобальных вычислительных сетей.
1. Знает сетевые модели и уровни модели.
2. Знает стандартизацию сетей.
3. Знает сетевые протоколы.
4. Знает систему IP-адресации.
Результат обучения: 5) Уметь построить небольшие (домашние и офисные) компьютерные сети, как для маломощных персональной компьютере, так и для современных машин.
Критерии оценки:
1. Осуществляет настройку сетевой операционной системы.
2. Осуществляет динамическую маршрутизацию.
3. Осуществляет настройку беспроводных локальных сетей.
4. Осуществляет настройку серверов.
ПК 10. Уверенное владение специализированным прикладным программным обеспечением, средства антивирусной защиты, офисные пакеты
СМ 10. Программное обеспечение информационных систем
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для уверенного владения специализированным прикладным программным обеспечением, средств антивирусной защиты, офисных пакетов.
Результат обучения: 1) Знать виды современного программного обеспечения персонального компьютера.
Критерии оценки:
1. Знает общие определения и виды программного обеспечения.
2. Знает варианты использования и распространения программных продуктов.
Результат обучения: 2) Знать и уметь работать с офисными пакетами.
Критерии оценки:
1. Устанавливает офисные пакеты.

2. Windows 7 орнатуды орындайды.
3. Active Directory қызмет топтамасын ашады.
КҚ 9. Жергілікті есептеу желісі мен Интернет ұйымдастыру әрі қызмет ету қағидаты, технологиясын, желілік әкімгерлік қағидаттарын сенімді игеру
АМ 09. Есептеуіш желілер
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, белгілі бір технологиялық меншік үшін қажетті дағдылар мен білімі, жергілікті желілер мен Интернетте ұйымдастыру және жұмыс істеу принциптерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Желіні қйыидастыру қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік желі топтамасын біледі.
2. Желіні құру жалпы қағидатын біледі.
3. Желінің сәулеті мен стандантырн біледі.
4. Желі сипаты мен талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Аппараттық әрі бағдарламалық қамсыздануын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютер топологиясын біледі.
2. Негізгі желі компонентін: көпір, қайцталағыш, бағдаралушы, шлюзді біледі.
3. Компьютер типтерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Жергілікті ұйымдастыру қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Желілік технология негіздерін біледі.
2. Бағдаралу әрі комутация қағидаттарын біледі.
3. Сымсыз компьютер желілерін біледі.
4. (Ethernet, IPv4, IPv6, TCP, UDP және басқөаларын) негізгі хаттамамалын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Ауқымды ЕЖ ұйымдастыру қағидатын білу.
1. Желі моделі мен модель деңгейін біледі.
2. Желілерді стандарттауды біледі.
3. TCP/IP желілік хаттамаларын біледі.
4. IP-мекенжай желісін біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Шағын үй және офис құрастыра білу, олар қуаты аз компьютер Windows XP, сонымен бірге Windows 7 заманауи.
Бағалау өлшемдері:
1. Желісін баптауды жүзеге асырады.
2. Қарқынды бағдаралуды жүзеге асырады.
3. Сымсыз жергілікті желіні баптауды жүзеге асырады.
4. DHCP және DNS-серверді баптауды жүзеге асырады.
КҚ 10. Қолданбалы бағдарламалық қамту, вирусқа қарсы құрал, офис пакеттерін сенімді игеру
АМ 10. Ақпараттық жүйенің бағдарлама-лық қамтылуы
Бұл модуль, белгілі бір меншік мамандандырылған бағдарламалық жасақтама, вирустардан қорғау, офистік үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи базалық компьютер түрлерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы анықтамасы мен түрлерін біледі.
2. Қолдану әрі тарату нұсқаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Microsoft Office, Open Office; EasyOffice офистік пакеттерінмен жұмыс жасай білу әрі қолынан келу.
Бағалау өлшемдері:
1. Microsoft Office, Open Office; Easy Office офистік пакеттерін орнатады.

3. Знает организационно правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6 БК 6. Выполнять и читать технические чертежи
ОПМ01.Черчение
Данный модуль дает возможность получить знания, умения и навыки необходимые для разработки, оформления и чтения технических чертежей, а также конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить порядок оформления технических чертежей, приемы вычерчивания контуров технических деталей и проекционное черчение, правила выполнения электрических, принципиальных и структурных схем с соблюдением единой системы конструкторской документации.
Результат обучения: 1) Выполнять чертежи общего вида сборочные чертежи по эскизам.
Критерии оценки:
1. Знает основные правила построения и оформления чертежей.
2. Знает основные положения констукторской и технологической документации.
3. Выполняет чертежи общего вида.
4. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
5. Выполняет электрические принципиальные и монтажные схемы.
6. Применяет программное обеспечение при выполнении и оформлении чертежей и схем.
Результат обучения: 2) Разрабатывать и оформлять схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Знает основы применения технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4.Использует интерфейс графических редакторов.
5.Выполняет копирование, незначительную корректировку чертежей.
6.Выполняет схемы по специальности, используя графические редакторы.
БК 7. Рассчитывать основные параметры и элементы электрических и электронных устройств, составлять и читать схемы различных усилителей
ОПМ 02. Теория электрических цепей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудования.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: важнейшие свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
Режимы бегущих и стоящих волн. Нелинейные преобразования сигналов в канале связи. Классификация видов модуляции. Генераторы автоколебаний и условий самовозбуждения автогенераторов.
Важно, что бы обучающиеся выполнили работы, которая позволяет достичь следующего:
уметь рассчитывать параметры электрических цепей и электронных устройств аналитическими и графическими методами;
определять основные характеристики электрической цепи и давать физическое обоснование полученным результатам
Результат обучения: 1) Демонстрирует основные законы и характеристики электрических и магнитных цепей.
Критерии оценки:
1. Оценивает характеристики электрических и магнитных полей.
2. Дает определение основных законов и свойств электрических и магнитных цепей.

3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдерімен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. ҚҚБЖ және МЕМСТ талаптарына сәйкес техникалық сызбаларды орындау және оқу
ЖКМ 01.Сызу
Аталмыш модуль техникалық сызбаларды, сонымен бірге конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, рәсімдеу және оқу үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар техникалық сызбаларды рәсімдеу тәртібін, техникалық бөлшектердің контурын сызу тәсілдері мен жобалап сызуды, МЕМСТ мен ҚҚБЖ сақтаумен электрлік, қағидалық және құрылымдық сызбаларды орындау ережелерін игеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы көріністі сызбаларды, нобай бойынша құрамалық сызбаларды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сызбаларды құру мен рәсімдеудің негізгі ережелерін білу.
2. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманың негізгі ережелерін білу.
3. Жалпы көріністі сызбаларды орындау.
4. Геометриялық денелердің проекцияларын және олардың аксонометриясын орындау.
5. Электрлік қағидалық және монтажды сызбаларды орындау.
6. Сызбалар мен үлгілерді орындаған кезде қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану.
Оқыту нәтижесі: 2)Мамандық бойынша сызбаларды қолданбалы бағдарламалар пакеті көмегімен әзірлеу және рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық құралдар туралы негізгі түсініктерді білу.
2. Компьютерлік графика білімдерін көрсету.
3. Конструкторлық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдалану.
4. Visio, Компас, AutoCAD Electrical , ElectriCS ADT интерфейсімен таныс болу, көшірме жасау, сызбалардың шағын өзгертуін орындай білу. Мамандық бойынша сызбаларды графикалық редакторды қолдана отырып орындау.
БҚ 7.Электрлік және электрондық құрылғылардың негізгі параметрлері мен элементтерін есептеу, әр түрлі күшейткіштер сызбаларын құру мен оқу
ЖКМ 02. Электрлік тізбектер теориясы
Аталмыш модуль электрлік және магниттік тізбектердің негізгі заңдарын және әр түрлі күш тізбектері мен электр жабдығындағы тануларын кәсіби қызметінде қолдану үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: электрлік және магниттік тізбектердің маңызды қасиеттері мен мінездемелері; электрмагнитті өріс заңдары мен негізгі түсініктер, электрлік және магниттік тізбектер заңдары; стационарлы және ауысымды тәртіптерде тұрақты және ауыспалы тоқ тізбектерін талдау әдістері; сызықты және сызықты емес электр тізбектеріндегі ауыспалы және орнатылған үдерістерді есептеу әдістері.
Қума және тұратын толқындар тәртіптері. Байланыс каналында сигналдарды сызықты емес түрлендіру. Модуляция түрлерінің біліктендіргіші. Автогенераторлардың автоауытқу және өздігінен қозу шарттарының генераторы.
Білім алушының келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды: электр тізбектері мен электрондық құрылғылардың параметрлерін талдамалы және графикалық әдістермен есептей білу;
электрлік тізбектің негізгі мінездемелерін анықтау және алынған нәтижелерге физикалық негіздеме беру.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрлік және магниттік тізбектердің негізгі заңдары мен мінездемелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрлік және магниттікөрістердің мінездемелерін бағалау.
2. Электрлік және магниттік тізбектердің негізгі заңдары мен қасиеттеріне анықтама беру.

3. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
4. Различает особенности линейных и не линейных цепей.
Результат обучения: 2) Знать режимы распространения волн.
Критерии оценки:
1.Знает свойства распространения амплитудно-частотные и фазо-частотные характеристики электрических цепей.
2.Знает свойства конструктивных и функциональных длин волн.
3.Знает методы построения нелинейных цепей.
4.Знает классификации видов модуляции детектирования, простейших схем модуляторов и детекторов.
5. Знает основные свойства автоколебаний, условий самовозбуждения и стационарного режима работы автогенератора.
Результат обучения: 3) Рассчитывать электрические схемы.
Критерии оценки:
1.Умеет рассчитывать линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2.Умеет расчитывать параметры полупроводниковых и фотоэлектронных приборы.
3. Умеет рассчитывать типовые электронные устройства.
4. Умеет рассчитывать магнитные цепи.
5.Выбирает логические схемы для электрических систем связи.
БК 8. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 03. Информационные технологии в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает навыки, умения и знания, необходимые для формирования комплексного представления о процессах, методах поиска, сбора, хранения, обработки, предоставления, распространения информации и способах автоматизированного управления производственными процессами.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: перевод из одной системы в другую; формальная, математическая логика; язык программирования; образовательная программа, ее структуризация; приемы и способы и методы применения вычислительной техники принципы автоматизированной обработки, передачи информации и управления;
Должны освоить следующие умения: использовать прикладное программное обеспечение в профессиональной деятельности (текстовый, табличные, графические редакторы); использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией; использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах.
Результат обучения: 1)Проводить поиск информации.
Критерии оценки:
1. Знает поисковые программы.
2. Умеет пользоваться поисковыми образовательная программами.
Результат обучения: 2) Владеть основными возможностями информационных технологий
Критерии оценки:
1. Знает классификацию видов информационных технологий .
2. Знает модели информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.

3. Тұрақты және ауыспалы тоқ тізбектерінің ерекшеліктерін ажырата білу.
4. Сызықты және сызықты емес тізбектердің ерекшеліктерін ажырата білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Толқындардың таралу тәртіптерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрлік тізбектердің ауытқу-жиілікті және фазалық-жиілікті мінездемелердің таралу қасиеттерін білу.
2. Толқындардың конструктивті және атқарымды ұзындықтарының қасиеттерін білу.
3. Сызықты емес тізбектерді құрастыру әдістерін білу.
4. Детектерлеу модуляциясы және модуляторлар мен детекторлардың қарапайым сызбалары түрлерінің сыныпталуын білу.
5. Авто ауытқулардың, өздігінен қозу шарттарының және автогенератор жұмысының стационарлы тәртібінің негізгі қасиеттерін білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Электрлік сызбаларды есептеу
Бағалау өлшемдері:
1.Тұрақты тоқтың сызықты және сызықты емес тізбектерін есептей білу.
2.Жартылай өткізгіш және фотоэлектронды аспаптардың параметрлерін есептей білу.
3.Үлгілік электрондық құрылғыларды есептей білу.
4.Магниттік тізбектерді есептей білу.
5.Байланыстың электрлік жүйелері үшін логикалық сызбаларды таңдау.
БҚ 8. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
ЖКМ 03. Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Аталмыш модуль ақпаратты іздеу, жинау, сақтау, өңдеу, ұсыну, тарау үдерістері мен әдістері және өндірістік үдерістерді автоматты басқару әдістері туралы жиынтықты түсініктің қалыптасуы үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: бір жүйеден басқаға ауыстыру; формалды, математикалық логика, бағдарламалау тілі; білім беру бағдарламасы, оның құрылымы; есептеу техникасын қолдану әдістері мен тәсілдері, автоматтандырылған өңдеу қағидалары, ақпаратты жіберу мен басқару.
Осы білімді игеру нәтижесінде білім алушы мынаған қол жеткізулері тиіс: кәсіби қызметте қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану (мәтіндік, кестелік, графикалық редакторлар); ақпаратпен жедел алмасуды ұйымдастыру үшін Интернет желісі мен оның мүмкіндіктерін қолдану; кәсіби бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, түрлендіру және жіберу технологияларын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпарат іздеуді өткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздеу бағдарламаларын білу.
2. Іздеу білім беру бағдарламаларын қолдана білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық технологиялардың негізгі мүмкіндіктеріне ие болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялар түрлерінің біліктендіргішін білу.
2. Деректердің жіберу, өңдеу, жинақтау ақпараттық үдерістерінің үлгілерін білу.

3. Знает базовые и прикладные информационные технологии;
4. Знает сетевые информационные технологии и коммуникации.
Результат обучения: 3) Использовать информационные технологии.
Критерии оценки:
1. Знает современные информационные технологии в электроснабжении железных дорог.
2. Знает профессионально ориентированные информационные технологии.
3. Знает перспективы развития информационных технологий.
БК9. Рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств и порядок применения электронной техники в устройствах связи
ОПМ 04. Электронная техника
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для понимания устройства и физических основ работы полупроводниковых приборов, аналоговых и цифровых электронных устройств и электронных схем и их связи с электрооборудованием.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов; принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей, типовых схем генераторов и импульсных устройств, источников питания, преобразовательных устройств; принцип работы основных цифровых устройств; перспективы развития электроной техники.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры;
выбирать типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения;
эксплуатировать электронные устройства.
Результат обучения: 1) Читать простые схемы типовой электронной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Называет устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов.
2. Знает электронные выпрямители.
3. Различает усилительные каскады низкой частоты, усилители мощности, многокаскадные усилители, усилители постоянного тока, операционные усилители, генераторы и импульсные устройства и объясняет принцип их действия, определяет параметры усилителей низкой частоты.
4. Различает особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания, производит расчет выпрямителей, составляет таблицы истинности для логических элементов.

3. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды білу.
4. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпараттық технологияларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Темір жолды электрлік жетістірудегі заманауи ақпараттық технологияларды білу.
2. Кәсіби бағдарланған ақпараттық технологияларды білу.
3. Ақпараттық технологиялар дамуының келешектерін білу.
БҚ 9. Электрлік және электрондық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін және байланыс құрылғыларында электрондық техниканы қолдану тәртібін есептеу
ЖКМ 04. Электрондық техника
Аталмыш модуль жартылай өткізгіш аспаптар, ұқсас және цифрлық электрондық құрылғылар және электрондық сызбалар жұмысының физикалық негіздері мен құрылысын және олардың электр жабдығымен байланысын түсіну үшін қажетті икемдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: құрылысы, әрекет қағидасы, негізгі техникалық параметрлер, маркалау, шартты белгілер мен алуан түрлі жартылай өткізгіш аспаптарды қолдану саласы; төмен жиілікті күшейткіш каскадтар, қуаттылық күшейткіштер, көпкаскадты күшейткіштер, тұрақты тоқ күшейткіштері мен операциялық күшейткіштер сызбаларының, сонымен қатар генераторлар мен импульсті құрылғылардың, қоректендіру көздерінің, түрлендіру құрылғыларының үлгілік сызбаларының құрылу қағидаты; негізгі цифрлық құрылғылардың жұмыс қағидаты; электрондық техника дамуының келешектері.
Білім алушының келесіге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
үлгілік электрондық аппаратурасының қарапайым сызбаларын түсіну мен оқу;
электрондық аспаптардың типтерін оларды қолдану ерекшеліктеріне байланысты таңдау;
электрондық құрылғыларды пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Типтік электрондық аппаратурасының қарапайым сызбаларын түсіну және оқу
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі жартылай желілі аспаптардың қолданылу аумағын, шартты белгілерін, құрылғысын, негізгі техникалық параметрлерін, ықпалдық қағидасын, таңбалануын атайды.
2. Электрондық түзеткіштерді біледі.
3. Төменгі жиіліктегі күшейткіш каскадтарды, қуат күшейткіштерін, көп каскадты күшейткіштерді, тұрақты тоқ күшейткіштерін, операциялық күшейткіштерді, генераторлар мен импульстік құрылғыларды ерекшелеп, олардың ықпалдық қағидасын түсіндіреді, төменгі жиіліктегі күшейткіштердің параметрлерін анықтайды.
4. Қайта жасаушы құрылғылар мен қуат көзінің типтік сызбаларының жасалуы мен жұмыс істеу қағидасының ерекшеліктерін анықтайды, түзеткіштерге есеп жүргізеді, логикалық бөлшектер үшін ақиқат кестесін жасайды.

5. Знает основные типы цифровых устройств, составляет таблицы истинности для логических элементов.
6. Читает простые схемы типовой электронной аппаратуры.
Знает интегральные схемы микроэлектроники.
Результат обучения: 2) Работать с электронными приборами, с учетом особенностей их применения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор электронных приборов для управления электрооборудованием.
2. Оценивает назначение электронных устройств.
3. Умеет эксплуатировать электронные устройства.
БК9. Рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств и порядок применения электронной техники в устройствах связи
ОПМ 05. Электрические измерения с основами стандартизации
Модуль дает основы метрологии, принципы работы и основы эксплуатации измерительных приборов различных систем и типов, умение практически выполнять измерение различных электрических и неэлектрических величин при подготовке специалистов по эксплуатации электротехнических систем железных дорог.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
основные этапы и перспективы развития измерительных приборов, средств, способов и методов измерений;
основы метрологии;
способы и методы измерений;
погрешности измерений и приборов;
общее устройство приборов непосредственной оценки;
устройство, принцип работы, основы эксплуатации и области применения измерительных приборов различных систем, авометров, гальванометров, осциллографов, цифровых приборов.
способы и методы измерения тока, напряжения, мощности, электрической энергии, коэффициента мощности, частоты;
устройство, назначение принцип работы и применение измерительных трансформаторов тока и напряжения;
способы и методы измерения сопротивления, индуктивности и емкости.
способы и методы измерения сопротивления изоляции и заземления;
способы и методы измерений в воздушных и кабельных линиях;
параметрические преобразователи неэлектрических величин электрическими методами;
способы и методы измерения неэлектрических величин электрическими методами.
Результат обучения: 1) Выбирать измерительные приборы с идентификацией измеряемых величин.
Критерии оценки:
1. Применять знания измерительных приборов, способов и методов измерений в своей профессиональной деятельности.
2. Оценивать погрешности измерений и измерительных приборов.
3. Осуществлять проверку измерительных приборов.
4. Объяснять принцип работы измерительных приборов различных систем, авометров, гальванометров, осциллографов, цифровых приборов.
5. Выбирать измерительные приборе различных систем и типов для выполнения конкретных необходимых измерений.

5. Сандық құрылғылардың
негізгі типтерін атайды, логикалық бөлшектер үшін ақиқат кестесін жасайды.
6. Типтік электрондық аппаратураның қарапайым сызбаларын оқиды. Микроэлектрониканың интегралдық сызбасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2)Электрондық аспаптардың түрлерін таңдап, оларды қолданылу ерекшеліктеріне қарай пайдалану
Бағалау өлшемдері:
1. Электр жабдықтарын басқару үшін электрондық аспаптарға таңдау жүргізеді.
2. Электрондық құрылғылардың мақсатын бағалайды.
3. Электрондық құрылғыларды пайдалана біледі.
БҚ 10. Байланыс жүйелерінде қолданылатын құрылғылар мен жабдықтардың әр түрлі электрлік және электрлік емес шамалар өлшеулерін орындау
ЖКМ 05. Стандарттау негіздерімен бірге электрлік өлшеулер
Модуль метрология негіздерін, жұмыс қағидалары мен әр түрлі жүйелер мен типтердің өлшеу аспаптарын пайдалану негіздерін, темір жолдың электртехникалық жүйелерін пайдалану бойынша мамандарды даярлау кезінде алуан түрлі электрлік және электрлік емес шамалардың өлшеуін практикалық орындау ептілігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: өлшеу аспаптарының және өлшеу құралдары, әдістері мен тәсілдерінің даму кезеңдері мен келешектері;
метрология негіздері;
өлшеу әдістері мен тәсілдері;
өлшеулер мен аспаптардың дәлсіздіктері;
тікелей бағалау аспаптарының жалпы құрылысы;
құрылысы, жұмыс қағидаты, пайдалану негіздері және әр түрлі жүйелердің, автометрдің, гальванометрдің, осциллографтың, цифрлық аспаптардың қолдану салалары; тоқ, кернеу, қуат, электр энергиясы, қуат коэффициенті мен жиілікті өлшеу әдістері мен тәсілдері;
құрылысы, тағайындалуы, жұмыс қағидаты және тоқ пен кернеуді өлшеу трансформаторларын қолдану;
кедергіні, индуктивтілікті және сыйымдылықты өлшеу әдістері мен тәсілдері;
оқшаулау мен жерге тұйықтау кедергісін өлшеу әдістері мен тәсілдері;
ауа және кабель желілерінде өлшеудің әдістері мен тәсілдері;
электрлік емес шамаларды электрлік әдістермен параметрлік түрлендіргіштер;
электрлік емес шамаларды электрлік әдістермен өлшеу әдістері мен тәсілдері.
Оқыту нәтижесі: 1) Өлшенбелі шаманы сәйкестендіре отырып, өлшемдік аспаптарды таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өзінің кәсіби қызметінде өлшемдік аспаптар, өлшем амалдары мен әдістері туралы білімді қолданады.
2. Өлшем мен өлшеу аспаптарының дәлсіздіктерін бағалау.
3. Өлшеу аспаптарына тексеру жүргізеді.
4. Түрлі жүйедегі өлшеу аспаптарының, авометрлерінің, гальванометрлерінің, осциллографтарының, сандық аспаптарының жұмыс істеу қағидасын түсіндіреді.
5. Нақты қажетті өлшемдерді анықтау үшін түрлі жүйелер мен типтердегі өлшеу аспаптарын таңдайды.

6. Выполнять измерений основных параметров электрических цепей, основных электрических величин, характеристик электрических и магнитных полей.
7. Использовать специальную терминологию в области электрических измерений.
8. Ориентироваться в современном информационном пространстве по вопросам назначения и применения различных измерительных приборов, использования современных методов измерений.
9. Пользоваться технической, нормативной и справочной литературой.
Результат обучения: 2) Выполнять измерения электрических величин.
Критерии оценки:
1. Измерять ток, напряжение, мощность, электрическую энергию, коэффициент мощности, частоту в различных электрических цепях и устройствах.
2. Измерять малые, средние, большие сопротивления, сопротивления изоляции и заземления различными способами и методами.
3. Измерять индуктивность, взаимную индуктивность и емкость.
4. Измерять характеристики электрических и магнитных полей.
Результат обучения: 3) Выполнять специальные измерения.
Критерии оценки:
1. Выполнять измерения в кабельных и воздушных линиях.
2. Определять места повреждения воздушных и кабельных линий.
3. Измерять неэлектрические величины электрическими методами.
4. Знать принципы телеизмерений.
БК9. Рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств и порядок применения электронной техники в устройствах связи
ОПМ06.Цифровая схемотехника
Данный модуль дает возможность получать знания, умения и навыки по использованию цифровых систем схемотехники в устройствах связи.
При изучении модуля обучаемые должны получить следующие знания: классификацию и маркировку микросхем, содержащих элементы цифровой техники, структуру, область применения цифровых устройств комбинационного и последовательного типа.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
проводить синтез и анализ работы цифровых устройств;
пользоваться структурными и функциональными схемами цифровых устройств.
Результат обучения: 1) Читать схемы цифровых устройств схемотехники.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию, маркировку и систему условных обозначений микросхем, содержащих элементы цифровой техники и основные цифровые устройства.
2. Знает классификацию аналого-цифровых и цифроаналоговых преобразователей, методов построения и контроля за работой устройств.
3. Знает архитектуру микропроцессоров, методы организации , системы команд и реализации типовых функций.
4. Знает структуру, назначение, область применения и принцип функционирования цифровых устройств комбинационного и последовательного типов.
5. Проводит синтез и анализ работы цифровых устройств.

6. Электр шынжырлардың негізгі параметрлеріне, негізгі электр шамасына, электрлік және магниттік өрістердің сипаттамасына өлшемдер жүргізеді.
7. Электр өлшемдерінің аумағында арнайы терминологияны қолданады.
8. Түрлі өлшеу аспаптарының міндеттері мен қолданылуы, өлшеудің қазіргі заманғы әдістерін қолдану, техникалық, нормативтік және анықтамалық әдебиетін қолданумәселелері бойынша қазіргі заманғы ақпарат кеңістігіне бейімделеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрлік шамаларды өлшейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі электрлік желілер мен құрылғылардағы тоқты, қысымды, қуатты, электр энергиясын, қуат коэффициентін, жиілікті өлшейді.
2. Кіші, орта, үлкен кедергілерді, оқшаулану мен тұйықталу кедергісін түрлі әдістер мен амалдар арқылы өлшейді.
3. Индукцияны, өзара индукцияны және сыйымдылықты өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 3)Арнайы өлшеулер орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Кабель және ауа сызықтарында өлшемдер жүргізеді.
2. Кабель және ауа сызықтарының зақымдалу орындарын анықтайды.
3. Электрлік емес шамаларды электрлік әдістермен өлшейді.
4. Телеөлшемдердің қағидаларын біледі.
БҚ 11. Цифрлық құрылғылардың құрылымдық және атқарымдық сызбаларын пайдалану және оларды оперативтік-технологиялық байланыс жүйесінде қолдану
ЖКМ 06.Цифрлық схемотехника
Аталмыш модуль байланыс құрылғыларында схемотехниканың цифрлық жүйелерін пайдалану бойынша білімдерді, икемдер мен дағдыларды алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: цифрлық техника элементтері бар микросхеманы маркалау және оның біліктендіргіші, құрылым, комбинациялы және реттілікті типті цифрлық құрылғыларды пайдалану саласы.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін ептіліктерге иеленуі маңызды:
цифрлық құрылғылар жұмысының синтезі мен талдауын өткізу;
цифрлық құрылғылардың құрылымдық және атқарымдық сұлбаларын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Схемотехниканың сандық сызбаларын түсіну және оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сандық техниканың бөлшектерінен тұратын микросызбалардың шартты белгілерінің жіктелуін, таңбалануы мен жүйесін және негізгі сандық құрылғыларды біледі;
2. Аналогтық-сандық және сандық-аналогтық қайта жасаушылардың, құрылғылар жұмысын бақылау мен құрылым әдістерінің жіктелуін біледі;
3. Микропроцессорлардың архитектурасын, микро ЭЕМ ұйымдастыру әдістерін, типтік функциялардың топтық және жүзеге асыру жүйелерін біледі;
4. Комбинациялық және жүйелі типтегі сандық құрылғылардың құрылымын, міндетін, қолданылу аумағын, және қызмет қағидасын біледі;
5. Сандық құрылғылардың жұмысына синтез және анализ жасайды;

6. Пользуется структурными и функциональными схемами цифровых устройств.
Результат обучения: 2) Выбирать типы и эксплуатировать цифровые электронные приборы в зависимости от особенностей их применения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор цифровых приборов используемых в устройствах связи.
2. Использует микропроцессорные системы в технике связи.
3. Умеет эксплуатировать цифровые электронные устройства.
БК 12. Организовывать и управлять производственно-технологическими процессами производства, уметь разрабатывать бизнес план развития и рассчитывать основные технико-экономические показатели производственной деятельности.
ОПМ07.Экономика отрасли и основы менеджмента
Данный модуль дает возможность получить знания, умения и навыки необходимые для управления производственной деятельностью структурных линейных подразделений связи. Производить планирование социально-экономического развития производства, а также учет и анализ производственно-финансовой деятельности дистанции связи. Повышение эффективности производства.
При изучении данного модуля обучаемые должны получить следующие знания:
знать основные фонды и показатели их использования;:
знать принципы управления производством и организации труда;;
производить расчеты заработной платы сотрудникам;
определять себестоимость и прибыль производственной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть аспектами развития отрасли, как хозяйствующих субъектов рыночной экономики.
Критерии оценки:
1. Знает особенности и перспективы развития дистанции связи.
2. Знает материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы предприятия.
3. Знает виды экономических показателей развития отрасли.
4. Знает формы и методы организации труда, как хозяйствующего субъекта.
Результат обучения: 2) Управлять и организовывать производственно-технологическими процессами производства.
Критерии оценки:
1. Знает основные производственные и технологические процессы отрасли.
2. Знает основные и оборотные средства отрасли.
3. Знает порядок организации, планирования и оплаты труда.
4. Знает маркетинговую деятельность предприятия.
5. Знает издержки производства и себестоимости продукции и услуг.
Результат обучения: 3) Производить экономическую оценку деятельности отрасли.
Критерии оценки:
1. Составляет бизнес-план экономического развития отрасли.
2. Рассчитывает основные технико-экономические показатели деятельности предприятия.
БК 13. Соблюдать Законы РК, законодательные акты, нормативно-правовые документы регулирующие отношения в процессе профессиональной деятельности
ОПМ 08. Основы транспортного законодательства
Данный модуль дает возможность получить знания в области правового регулировании деятельности железнодорожного транспорта.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
Конституция Республики Казахстан, основные законы и законодательные акты;
Нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности; ответственность за нарушение безопасности движения поездов;
Важно, чтобы обучающиеся выполняли работу, которая позволяет достичь следующего:
Соблюдать "Устав железных дорог" и требования нормативно-правовых документов регламентирующих деятельность железнодорожного транспорта и обеспечивать безопасность движения поездов.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в системе законодательства и нормативно-правовых актов регламентирующих деятельность железнодорожного транспорта.
Критерии оценки:
1. Знает правовые вопросы обеспечения безопасности движения поездов.
2. Знает основные нормативные акты, регламентирующие перевозки пассажиров, грузов и багажа.
3. Знает порядок предъявления и распределения претензий и исков.
4. Знает порядок составления коллективного договора и трудового договора с сотрудниками.
5. Знает порядок разрешения трудовых споров и разногласий.
БК 14. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 09. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает результативность работы и даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые по организация делопроизводства, составлять организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Иметь навык оформления, хранение и сдачи дел в архив. основ делопроизводства;
служебной документации;
профессиональных терминов;
служебного этикета;
Умения: вести делопроизводство; оформлять, хранить и сдачи дел в архив; совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.

6. Сандық құрылғылардың құрылымдық және функционалдық сызбаларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сандық электрондық аспаптардың түрлерін таңдап, олардың қолданылу ерекшеліктеріне қарай пайдалану.
Бағалау өлшемдері
1. Байланыс құрылғыларда
қолданылатын сандық
аспаптарына таңдау жасайды.
2. Байланыс техникасында микропроцессорлық жүйелерді қолданады.
3.Сандық электрондық құрылғыларды пайдалана біледі.
БҚ 12. Өндірістің өндірістік-технологиялық үдерістерін ұйымдастыру мен басқару, дамудың бизнес жоспарын әзірлеуді білу және өндірістік қызметтің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
ЖКМ 07.Сала экономикасы және менеджмент негіздері
Аталмыш модуль байланыстың құрылымдық желілік бөлімшелердің өндірістік қызметін басқару үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды алу мүмкіндігін береді. Өндірістің әлеуметтік-экономикалық дамуының жоспарлауын, сонымен қатар байланыс қашықтығының өндірістік-қаржылық қызметін есепке алу мен талдауын өткізу.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
негізгі қорлар мен оларды қолдану көрсеткіштерін білу;
- өндірісті басқару мен еңбекті басқару қағидаларын білу;
- қызметкерлерге еңбекақысының есеп айырылысуын өткізу;
- өндірістік қызметтің өзіндік құны мен табысын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сала дамуының аспектілерін нарықтық экономиканың шаруашылық етуші субъектілері ретінде игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Байланыс дистанциясының даму ерекшеліктері мен болашағын біледі;
2. Кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын біледі;
3. Саланың дамуының экономикалық көрсеткіштерінің түрлерін біледі;
4. Шаруашылық етуші субъект ретінде еңбекті ұйымдастырудың формалары мен әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістің өндірістік-технологиялық үдерістерін басқарып, ұйымдастырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Саланың негізгі өндірістік және технологиялық үдерістерін біледі;
2. Саланың негізгі және айналмалы құралдарын біледі;
3. Еңбекті ұйымдастыру, жоспарлау және ақы төлеу тәртібін біледі;
4. Кәсіпорынның маркетингтік қызметін біледі;
5. Өндіріс шығындарын, өнім мен қызмет көрсетудің өзіндік құнын біледі.
Оқыту нәтижесі:3) Сала қызметіне экономикалық бағалау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Саланың экономикалық дамуының бизнес жоспарын жасайды;
2. Кәсіпорын қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді;
3. Байланысқа сапалы және бәсекеге қабілетті қызмет көрсетеді.
БҚ 13. Кәсіби қызмет үдерісінде қатынастарды реттейтін ҚР Заңдарын, заңнамалық актілерді, нормативті-құқықтық құжаттарды сақтау
ЖКМ 08. Көліктік заңнама негіздері
Аталмыш модуль темір жол көлігінің қызметін құқықтық реттеу саласында білімдерді алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
- ҚР Конституциясы, негізгі заңдар мен заңнамалық актілер;
кәсіби қызмет үдерісінде қатынастарды реттейтін нормативті-құқықтық құжаттар;
пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін бұзу үшін жауапкершілік.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
"Темір жол жарғысы" мен темір жол көлігінің қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттар талаптарын сақтау және пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1)Темір жол көліктерінің қызметін реттейтін заң шығару және нормативтік-құқықтық актілердің жүйесіне сүйену.
Бағалау өлшемдері:
1. Пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық мәселелерін біледі;
2. Жолаушылардың, жүктер мен жолжүктердің тасымалын реттейтін негізгі нормативтік актілерді біледі;
3. Шағымдар мен талаптар қою мен үлестіру тәртібін біледі;
4. Ұжымдық келісім-шарт пен қызметкерлермен еңбек келісім-шартының тәртібін біледі;
5. Еңбек даулары мен келіспеушіліктерінің шешілу тәртібін біледі.
БҚ 14. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде құру мен рәсімдеу
ЖКМ 9. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және іс жүргізуді ұйымдастыру, ұйымдастырушылық-басқарушы, нормативті-құқықтық, анықтама құжаттарын құру үшін қажетті икемдер мен білімдерді алу мүмкіндігін береді. Келесі икемдерге ие болу:
істерді рәсімдеу, сақтау және архивке тапсыру;
іс жүргізу негіздері; қызметтік құжаттама;
кәсіби терминдер; қызмет этикеті.
Дағдылар:
іс жүргізу;
істерді рәсімдеу, сақтау және архивке тапсыру;
кәсіби бағыттағы мәтіндерді, іс құжаттарды жетілдіру мен түзету.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-басқарушы, нормативті-құқықтық, анықтама құжаттарын құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Іс жүргізу негіздерінің білімдерін көрсету.
2. Қызмет құжаттарын рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 2)Іс жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіби терминдер білімдерін көрсету.
2. Қызмет этикеті түсінігіне ие болу.
Оқыту нәтижесі: 3)Кәсіби бағыттағы мәтіндерді, іс құжаттарды жетілдіру мен түзету.
Бағалау өлшемдері:
1. Істерді рәсімдеу және архивке сақтау мен тапсыру үшін дайындау.
2. Заманауи ақпараттық технологиялар құралдары көмегімен іс жүргізу.
БҚ 15. Байланыстың құрылғылары мен жабдығының қасиеттерін анықтау және оларды өндіру, пайдалану, жөндеу және монтаждау кезінде қолданылатын қажетті электротехникалық материалдарды сыныптау
ЖКМ 10. Электрматериалтану
Аталмыш модуль практикалық қызметте қолданылатын материалдардың таңдауын орындау үшін қажетті икемдер мен білімдерді алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
материалдар біліктендіргіші, олардың тағайындалуы;
материалдардың құрамы, құрылымы мен қасиеттері арасындағы негізгі байланыстар, сонымен қатар осы қасиеттердің термиялық, химиялық немесе механикалық әсер етудің ықпалынан өзгеру заңдылықтары;
материалдарды өңдеудің негізгі технологиялық үдерістері;
өңделетін материалдардың атауы мен маркалануы;
материалдардың негізгі қасиеттері;
өткізгіш және жартылай өткізгіш материалдар мен бұйымдар;
магниттік және электр оқшауланған материалдар;
электр көмір материалдар
электртехникалық материалдарды пайдалану шарттары.
Білім алушының электр жабдығын өндіру, монтаждау, пайдалану мен жөндеу және байланыс сигналдарын өндіру мен жеткізу кезінде электртехникалық материалдарды қолдану икемдеріне қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
өндірістік қызметте қолдануға қажетті материалды таңдау;
материалдардың талап етілген пайдалану қасиеттерін алу үшін өңдеу түрін анықтау;
материалдарды өңдеудің рационалды әдісі мен тәртібін, дайындамалар мен дайын бұйымдарды алу үшін қажетті жабдықты таңдау;
стандартизация бойынша нормативті құжатты және анықтама әдебиетті қолдану;
қажетті электр материалдарды таңдау кезінде баламаны ескеру.
Оқыту нәтижесі: 1)Өндірісте пайдаланылатын материалдардың қасиеттерін анықтау және оларды сыныптау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісте қолданылатын негізгі электртехникалық материалдардың қолдану саласын, түрлерін, қасиеттері мен мінездемелерін білу.
2. Материалдарды өңдеу әдістерінің білімдерін көрсету.
3. Металдарды алу әдістерінің білімдерін көрсету.
4. Қорытпалар теориясының негізгі мәліметтерін білу.
5. Қорытпалар диаграммасын оқи білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Электроқшауланған және қорғаныш материалдарының қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бейөткізгіштердің электрөткізгіштік негіздерін білу.
2. Электр оқшауланған материалдардың созу мен қысу механикалық сынақтарын өткізе алу.
3. Металдарды өңдеу әдістерін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 3) Өткізгіш және магнитті материалдар мен бұйымдардың қасиеттерін анықтау.
1. Металдан жасалған өткізгіш және магнитті материалдардың құрылысын білу.
2. Металдардың электрлік және магниттік өрістердегі тәртібін білу.
3. Металдардың электрлік қасиеттерін білу.
4. Өткізгіш және магнитті материалдардың біліктендіргішін білу.
5. Материалдар кедергісінің есептелуін жүзеге асыра алу.

Квалификация: 131101 3 Электромеханик связи
ПК 1. Выполнить техническое обслуживание и ремонт системы сети телекоммуникаций
СМ01.Техническое обслуживание и ремонт систем сети телекоммуникаций
Данный модуль дает возможность получать знания и умения при выполнении основных видов работ по техническому обслуживанию и ремонте устройств телекоммуникации и электросвязи на железнодорожном транспорте.
При изучении модуля обучающиеся должны усвоить следующие знания:
устройство и принцип действия автоматических телефонных станций различных систем;
структуру сетей связи, устройство воздушных и кабельных линий передач;
назначение и организацию различных систем электросвязи;
источники, способы и организацию электропитания устройств телекоммуникации и электросвязи;
технологию обслуживания, ремонта, нормы содержания устройств технологической связи на железнодорожном транспорте.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
производить подключение, проверку работоспособности, устранение повреждений приборов автоматической коммутации и систем электросвязи по руководству перевозочным процессом на железнодорожном транспорте;
Проводить эксплуатационно-техническое обслуживание устройств электропитания систем связи;
выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств телекоммуникации и электросвязи на железнодорожном транспорте.
Результат обучения: 1) Производить монтаж, демонтаж и регулировку систем телекоммуникации.
Критерии оценки:
1. Знает правила строительства и монтажа кабельных линий связи.
2. Знает конструкцию, назначение и принципы действия систем телекоммуникаций.
3. Читает и вычерчивает принципиальные и монтажные схемы обслуживания устройств систем телекоммуникации.
4. Выполняет расчеты линейных и групповых трактов систем телекоммуникации.
5. Определяет порядок монтажа и демонтажа устройств электросвязи.
Результат обучения: 3) Производить техническое обслуживание и ремонт систем электропитания устройств связи.
Критерии оценки:
1. Знает нормы и правила технической эксплуатации линий связи.
2. Разбирается в конструкции кабелей.
3. Составляет основные схемы станционных устройств электросвязи опасных внешних воздействий.
4. Знает источник и организацию электропитания устройств связи.
5. Знает порядок электроснабжения радиоцентров и узлов связи на железнодорожном транспорте.
6. Читает принципиальные монтажные схемы устройств питания.
7. Знает устройство, принцип работы и эксплуатации химических источников и преобразователей электроэнергетики.
8. Выполняет расчеты устройств электропитания.
Результат обучения: 4) Выполнять работы по техническому обслуживанию и ремонту аппаратуры телекоммуникации и электросвязи .
Критерии оценки:
1. Использует измерительные и диагностические приборы при техническом обслуживании и ремонте устройств телекоммуникации и электросвязи.
2. Планирует и производит профилактические осмотры устройств телекоммуникации и электросвязи, ремонтные работы.
3. Выявляет и устраняет неисправности систем устройств связи.
4. Составляет сметы и производственно-финансовые планы.
5. Выполняет работы по нормированию труда, классифицирует затраты рабочего времени.
ПК 2. Выполнить техническое обслуживание и ремонт многоканальной оперативно – технологической системы связи
СМ02.Техническое обслуживание и ремонт многоканальной оперативно – технологической системы связи
Данный модуль дает возможность получить знания, умения и навыки при выполнении основных видов работ по техническому обслуживанию и ремонту многоканальной оперативно-технологической связи на железнодорожном транспорте.
При изучении модуля обучающийся должен усвоить следующие знания:
назначение и организацию различных видов оперативно-технологической связи по руководству перевозочным процессом на железнодорожном транспорте;устройство, работу и схемы аппаратуры оперативно-диспетчерской связи по видам; основные понятия и законы акустики;
устройство, принцип действия, эксплуатационные характеристики, особенность применения электроакустических преобразователей и аппаратуры.
Важно, что обучающийся выполнял работу, которая позволит достичь следующего:
читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы устройств;
рассчитывать основные характеристики звука, проводить оценку качества электрических преобразователей;
выполнять основные виды работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту аппаратуры оперативно-технологической связи.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы по техническому обслуживанию и ремонту многоканальной оперативно – технологической системы связи.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, устройство и принципы действия оборудования оперативно-технологической связи.
2. Знает назначение и организацию различных видов оперативно-технологической связи.
3. Знает устройство, работу и схемы аппаратуры оперативно-диспетчерской связи
4. Читает функциональные и принципиальные схемы оперативно-технологической связи.
5.Знает назначение устройств и принцип действия, эксплуатационные характеристики, область применения электрических преобразователей и аппаратуры.

Біліктілік "131101 3 – Байланыс электрмеханигі"
КҚ 1. Телекоммуникация желісі жүйесіне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
АМ01. Телекоммуникация желісі жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Аталмыш модуль темір жол көлігінде телекоммуникациялар мен электрбайланыс желісі жүйелерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау кезінде білімдер мен икемдерді алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
әр түрлі жүйелердің автоматты телефондық станцияларының құрылысы мен әрекет ету қағидаты;
байланыс желілерінің құрылымы, жіберудің ауа және кабельді желілерінің құрылысы;
электрбайланыстың әр түрлі жүйелерінің тағайындалуы мен ұйымдастырылуы;
телекоммуникация мен электрбайланыс құрылғылары электрқоректенуінің көздері, әдістері мен ұйымдастырылуы;
темір көлігінде технологиялық байланыс құрылғыларына қызмет көрсету, жөндеу технологиясы, ұстау нормалары.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
автоматты коммутация мен электрбайланыс жүйелері аспаптарының қосылуын, жұмыс қабілеттілігін тексеруді, ақаулықтарды жоюды темір жол көлігінде тасымалдау үдерісті басқару бойынша өткізу;
байланыс жүйелерінің электр қоректенудің құрылғыларына пайдаланушы-техникалық қызмет көрсетуді өткізу;
темір жол көлігінде телекоммуникация мен электрбайланыс құрылғыларын жөндеу мен қызмет көрсету бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Оперативті технологиялық байланыстың телекоммуникациялар жүйелерінің құрылымын, тағайындалуын және әрекет ету қағидасын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Телекоммуникациялар жүйелерінің құрылымын, тағайындалуын және әрекет ету қағидасын білу.
2. Телекоммуникация жүйелері құрылғыларына қызмет көрсетудің тұрлаулы және монтаж сызбаларын оқу және сызу.
3. Телекоммуникация жүйелерінің желілік және топтық жолдар есептеулерін орындау.
4. Телекоммуникация жүйелерінің техникалық пайдалануын жүзеге асыру.
5. Телекоммникация жүйелерінің монтажын, демонтажын және реттелуін өткізу.
Оқыту нәтижесі: 2)Электрбайланысының құрылысын, тағайындалуын және әрекет ету қағидатын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Байланыстың кабельді желілерінің құрылыс және монтаждау ережелерін білу.
2. Байланыс желісін техникалық пайдаланудың нормалары мен ережелерін білу.
3. Кабельдер құрылымын білу.
4. Қауіпті сыртқы әсерлі электрбайланыстың станциялық құрылғыларының негізгі сызбаларын құру.
5. Электрбайланыс құрылғыларының монтаж және демонтаж тәртібін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 3)Байланыс құрылғыларының электрқоректендіру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеу өткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Байланыс құрылғыларының көзін және электр қоректендірудің ұйымдастырылуын білу.
2. Темір жол көлігінде байланыс орталықтары мен тораптарын электржетістіру тәртібін білу.
3. Қоректендіру құрылғыларының тұрлаулы монтажды сызбаларын оқи білу.
4. Электрэнергетиканың химиялық көздері мен түрлендіргіштерінің құрылысын, жұмыс пен пайдалану қағидатын білу.
5. Электр қоректендіру құрылғыларының есептеулерін орындау.
Оқыту нәтижесі: 4)Телекоммуникация мен электрбайланыс аппаратурасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Телекоммуникация мен электрбайланыс құралдарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету кезінде өлшеу мен диагностикалық аспаптарды қолдану.
2. Телекоммуникация мен электрбайланыс құралдарына профилактикалық қарауларды жоспарлау мен өткізу.
3. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау.
4. Байланыс құрылғылары жүйелерінің жөнсіздігін анықтау және түзету.
5. Сметалар мен өндірістік-қаржылық жоспарларды құру.
6. Еңбекті нормалау жөніндегі жұмыстарды орындау, жұмыс уақытының шығындарын сыныптау.
КҚ 2. Телекоммуникация желісі жүйесіне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
АМ02. Телекоммуникация желісі жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Аталмыш модуль темір жол көлігінде байланыстың оперативті-технологиялық жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау кезінде білімдер, икемдер мен дағдыларды алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: оперативті-технологиялық байланыстың алуан түрлерін темір жол көлігінде тасымалдау үдерісін басқару бойынша тағайындау мен ұйымдастыру;
оперативті-диспетчерлік байланыстың түрлер бойынша сызбалары, құрылысы мен жұмысы;
акустиканың негізгі түсініктері мен заңдары;
электр акустикалық түрлендіргіштер мен аппаратуралардың құрылысы, әрекет ету қағидаты, пайдалану мінездемелері мен қолдану ерекшеліктері.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
қызмет көрсетілетін құрылғылардың тұрлаулы және монтаж сызбаларын оқу және құрылғылардың электрлік сұлбаларын құру;
дыбыстың негізгі мінездемелерін есептеу, электрлік түрлендіргіштер сапасына бағалау өткізу;
оперативті-технологиялық байланыстың аппаратурасын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Оперативті-технологиялық байланысты ұйымдастырудың негізгі қағидаларына ие болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Оперативті-технологиялық байланыс жабдығының тағайындалуы, құрылысы мен әрекет ету қағидаларын білу.
2. Оперативті-технологиялық байланыстың алуан түрлерінің тағайындалуы мен ұйымдастырылуын білу.
3. Оперативті-технологиялық байланыс аппаратурасының құрылысы, жұмысы мен сұлбасын білу.
4. Оперативті-технологиялық байланыстың тұрлаулы және монтаж сызбаларын оқи білу.
5. Электрлік түрлендіргіштер мен аппаратураның пайдалану мінездемелері, қолдану саласы, әрекет ету қағидаты мен құрылғылар тағайындалуын білу.

6. Читает принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и умеет составлять электрические схемы устройств.
7. Рассчитывает основные характеристики звука, производит оценку качества акустических преобразователей
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание и ремонт устройств оперативно-логической связи.
Критерии оценки:
1. Знает производственную базу, структурные подразделения и зоны обслуживания дистанции связи железной дороги.
2. Умеет организовывать и нормировать технологию работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств систем связи .
3. Производить монтаж и наладку устройств оперативно-технологической связи.
4. Выполнять основные виды работ по технологическому обслуживанию и ремонту аппаратуры и оперативно-технологической связи.
ПК3. Выполнить работы по обслуживанию систем передачи дискретной информации по аналоговым каналам связи
СМ03.Выполнение работ по обслуживанию систем передачи дискретной информации по аналоговым каналам связи
Данный модуль дает возможность получить знания, умения и навыки выполнять основные виды работ по обслуживанию систем передачи дискретной информации по аналоговым каналам связи.
При изучении модуля обучающийся должен усвоить следующие знания:
устройство, принцип действия основных узлов и блоков аппаратуры многоканальной системы передачи информации;
Классификацию видов сигналов электросвязи, ее структуру, виды сигналов электросвязи, спектры сигналов, виды линейных и нелинейных сигналов и каналов;
классификацию видов модуляции и распространения электромагнитной энергии по однородным и не однородным цепям конечной длины.
Важно, чтобы обучающийся выполнял работу, которая позволит достигнуть следующего:
выполнять проверку работоспособности и измерение параметров каналов аппаратуры оконечных и вспомогательных устройств;
контролировать работу и осуществлять техническую эксплуатацию оборудования многоканальной связи;
обеспечивать качественную и бесперебойную работу аппаратуры и осуществлять техническое обслуживание и ремонт систем передачи сигналов электросвязи;
планировать и производить техническое обслуживание аппаратуры и систем оперативнотехнологической связи;
обеспечивать оперативнотехнологическую связь качествнными сигналами связи.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную, бесперебойную работу многоканальной системы передачи.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия основных узлов и блоков аппаратуры многоканальной системы передачи.
2. Знает структурные и функциональные схемы устройств аналоговых систем передачи.
3. Знает принципы построения многоканальных систем передачи и способы разделения каналов.
4. Выполнять проверку работоспособности и измерение параметров каналов аппаратуры оконечных и вспомогательных устройств.
5. Производить расчеты линейных и групповых трактов передачи, контролировать работу и осуществлять техническую эксплуатацию оборудования многоканальной связи.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную, бесперебойную работу систем передачи сигналов электросвязи.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию каналов и линий связи.
2. Знает классификацию видов сигналов.
3. Знает виды модуляций.
4. Знает принципы кодирования сигналов и преобразование частоты сигналов связи.
5. Знает принципы распространения электромагнитной энергии по однородным и не однородным цепям конечной длины.

6. Қызмет көрсетілетін құрылғылардың тұрлаулы және монтаж сызбаларын оқи білу және құрылғылардың электрлік сұлбаларын құру.
7. Дыбыстың негізгі мінездемелерін есептеу және акустикалық түрлендіргіштердің сапасына бағалау өткізу.
Оқыту нәтижесі: 2) Оперативті-логикалық байланыс құрылғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Темір жолдың байланыс қашықтығының қызмет көрсету аймақтары, өндірістік базасы мен құрылымдық бөлімшелерін білу.
2. Жұмыс технологиясын байланыс жүйесі құрылғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша ұйымдастыру мен нормалауды білу.
3. Оперативті-технологиялық байланыс құралдарының монтажы мен жөндеуін өткізу.
4. Оперативті-технологиялық байланыс пен аппаратураға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 3. Дискретті ақпаратты байланыстың ұқсас каналдары бойынша жіберу жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
АМ 03. Дискретті ақпаратты байланыстың ұқсас каналдары бойынша жіберу жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
Аталмыш модуль дискретті ақпаратты байланыстың ұқсас каналдары бойынша жіберу жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың негізгі түрлерін орындау білімдері, икемдері мен дағдыларын алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
ақпаратты жіберудің көпканалды жүйесінің негізгі тораптары мен аппаратура блоктарының құрылысы, әрекет ету қағидасы;
электрбайланыс сигналдарының түрлерін сыныптау, оның құрылымы, электрбайланыс сигналдарының түрлері, сигналдар спектрлері, сызықты және сызықты емес сигналдар мен каналдар түрлері;
-электрмагнитті энергияның соңғы ұзындықтың біртекті және біртекті емес тізбектері бойынша таралудың және модуляцияның түрлерін сыныптау.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
түпкі және қосымша құрылғылардың аппаратура каналдары параметрлерінің өлшеуін және жұмыс қабілеттілігін тексеруді орындау;
жұмысты бақылау және көпканалды байланыс жабдығының техникалық пайдалауын жүзеге асыру;
аппаратураның сапалық және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету және электрбайланыс сигналдарын жіберу жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асыру;
аппаратура мен опретивті-технологиялық байланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау және өткізу;
оперативті-технологиялық байланысты байланыстың сапалық сигналдарымен қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Жіберудің көпканалды жүйесінің сапалы, үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіберудің көпканалды жүйесінің негізгі тораптары мен аппаратура блоктарының құрылысын, әрекет ету қағидасын білу.
2. Жіберудің ұқсас жүйелері құрылғыларының құрылымдық және атқарымдық сұлбаларын білу.
3. Жіберудің көпканалды жүйелерінің құрылу қағидаларын және каналдарды бөлу әдістерін білу.
4. Түпкі және қосымша құрылғылардың аппаратура каналдарының параметрлерін өлшеуін жіне жұмыс қабілеттілігін тексеруді орындау.
5. Жіберудің желілік және топтық жол есептеулерін жүзеге асыру, жұмысты бақылау және көпканалды байланыс жабдығының техникалық пайдалануын жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрбайланыстың сигналдарын жіберу жүйесінің сапалы және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету және техникалық қызметті орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Байланыстың каналдар мен желілер біліктендіргішін білу.
2. Сигналдар түрлерінің біліктендіргішін білу.
3. Модуляция түрлерін білу.
4. Сигналдарды кодтау қағидаларын және байланыс сигналдарының жиіліктерін түрлендіруді білу.
5. Электрмагнитті энергияның соңғы ұзындықтың біртекті және біртекті емес тізбектері бойынша таралу қағидаларын білу.

6. Знает виды искажений сообщений и помех в системах передачи, способы их устранения или уменьшения и меры защиты.
7. Читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых систем связи и составлять электрические схемы отдельных устройств.
8. Выполнять регулировку и измерение параметров телефонных реле.
9. Рассчитывать цепи и строить входные и выходные передаточные характеристики.
10. Определяет коэффициенты передачи и полосы пропуска, производит оценку свойств цепей.
11. Строить временные спектральные диаграммы сигналов.
ПК 4. Выполнить техническое обслуживание систем передач дискретной информации по цифровым и волоконно-оптическим каналам связи
СМ04. Техническому обслуживанию систем передачи дискретной информации по цифровым и волоконно-оптическим каналам связи
Данный модуль дает возможность получить знания, умения и навыки при выполнении основных видов работ по техническому обслуживанию систем передачи дискретной информации по цифровым и волоконно-оптическим каналам связи.
При изучении модуля обучающийся должен освоить следующие знания:
устройство, характеристики и принципы действия основных узлов и блоков систем цифровых каналов связи;
принципы построения цифровых передач данных и методы их защиты;
устройства и характеристики электронных компонентов цифровой и волоконно-оптической систем передачи информации, виды работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования связи;
принципы построения цифровых систем каналообразующего оборудования и методы их уплотнения;
системы синхронной цифровой иерархии и принципы построения интегральных цифровых сетей связи;
особенности использования волоконно-оптических систем передачи информации.
Важно, что обучающийся выполнил работу, которая позволяет достичь следующего:
пользоваться принципиальными, структурными и техническими описаниями аппаратуры;
производить выбор типа оптического кабеля при проектировании цифровой сети связи участка железной дороги;
производить расчет технико-эксплуатационных характеристик, выбор состава оборудования сети;
производить измерения параметров оптических сигналов;
обеспечивать качественную и без перебойную работу оборудования, поддерживать его технические параметры в соответствии с нормами
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную и бесперебойную работу цифровых систем передачи.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, технические характеристики и принципы действия основных блоков аппаратуры цифровой системы передачи.
2. Владеет принципами построения цифровых систем передачи плезиохронной цифровой передачи.
3. Владеет принципами построения синхронной и цифровой иерархии и управляет цифровыми сетями.
4. Знает функциональные методы защиты цифровых потоков.
5. Владеет особенностями применения цифровых систем передач на железнодорожном транспорте.

6. Жіберу жүйелерінде хабарламалардың бұрмалану түрлерін және оларды жою немесе азайту әдістері мен қорғау шараларын білу.
7. Байланыстың қызмет көрсетілетін жүйелерінің тұрлаулы және монтаж сызбаларын оқи білу жіне бөлек құрылғылардың электрлік сұлбаларын құру.
8. Телефондық реле параметрлерін өлшеу және реттеуді орындау.
9. Кіретін және шығатын табыстамалы сипаттамаларды құру және тізбектерді есептеу.
10. Өткізудің жіберулері мен жолдарының коэффициенттерін анықтау, тізбектер қасиеттерінің бағалауын жүзеге асыру.
11. Сигналдардың уақыттық спектралды диаграммаларын құру.
КҚ 4. Дискретті ақпаратты байланыстың цифрлық және талшықты-оптикалық каналдары бойынша жіберу жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау
АМ 04. Дискретті ақпаратты байланыстың цифрлық және талшықты-оптикалық каналдары бойынша жіберу жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
Аталмыш модуль дискретті ақпаратты байланыстың цифрлық және талшықты-оптикалық каналдары бойынша жіберу жүйелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау кезінде білімдерді, икемдер мен дағдыларды алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
байланыстың цифрлық каналдар жүйелерінің блоктары мен негізгі тораптарының құрылысы, мінездемесі мен әрекет ету қағидаттары;
деректерді цифрлық жіберу құрылысының қағидалары мен оларды қорғау әдістері;
ақпаратты жіберудің цифрлық және талшықты-оптикалық жүйелерінің электрондық құрылымдарының құрылысы мен мінездемесі;
-канал түзуші жабдықтың цифрлық жүйелерінің құрылу қағидалары және оларды тығыздау әдістері;
синхронды цифрлық иерархия жүйелері мен байланыстың интегралды цифрлық жүйелердің құрылу қағидалары;
ақпаратты жіберудің талшықты-оптикалық жүйелерін пайдалану ерекшеліктері.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
-аппаратураның тұрлаулы, құрылымдық және техникалық сипаттамаларын пайдалану;
темір жол телімі байланысының цифрлық желісін жобалау кезінде оптикалық кабель типінің таңдауын жүзеге асыру;
техникалық-пайдаланушылық мінездемелердің есептеуін және желінің жабдық құрамының таңдауын жүзеге асыру;
оптикалық сигналдар параметрлерінің өлшеулерін жүзеге асыру;
-жабдықтың сапалы және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету, оның техникалық параметрлерін нормаларға сәйкес ұстау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жіберудің цифрлық жүйелерінің сапалы және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіберудің цифрлық жүйелері аппаратурасының негізгі блоктарының құрылысы, техникалық мінездемелер мен әрекет ету қағидалары.
2. Плезиохронды цифрлық жіберудің цифрлық жүйелерінің құрылу қағидаларына ие болу.
3. Синхронды және цифрлық иерархияның құрылу қағидаларына ие болу және цифрлық желілерді басқару.
4. Цифрлық ағындардың атқарымдық қорғану әдістерін білу.
5. Темір жол көлігінде жіберудің цифрлық жүйелерінің ерекшеліктеріне ие болу.

6. Пользоваться принципиальными и структурными схемами, а также техническими описаниями аппаратуры цифровой системы передачи.
7. Обеспечивать качественную и бесперебойную работу аппаратуры и осуществлять техническое обслуживание и ремонт систем цифровой передачи оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную оценку и бесперебойную работу волоконно-оптической системы передачи.
Критерии оценки:
1. Знает основные компоненты и устройство сопряжения и аппаратуру оптических сетей волоконно-оптических систем передачи.
2. Знает типы и виды оптических изоляторов и основных переключателей и узлов.
3. Знает принципы построения оптических распределителей и кроссовых устройств.
4. Знает типы устройства и характеристики электронных компонентов систем оптической связи, в том числе передающие оптоэлектронные и приемные оптоэлектронные модули, повторители и оптические усилители.
5. Производит выбор типа оптического кабеля при проектировании цифровой сети.
6. Производит расчет эксплуатационных характеристик сети и выбора состава оборудования связи.
7. Производит расчет эксплуатационных характеристик сети и выбора состава оборудования связи.
8. Выполнять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры сопряжения и оптических сетей.
ПК 5. Выполнить техническое обслуживание системы радиосвязи с подвижным объектом
СМ05.Техническое обслуживание систем радиосвязи с подвижным объектом
Данный модуль дает возможность получить знания, умения и навыки при выполнении основных видов работ по техническому обслуживанию и ремонту систем радиосвязи с подвижными объектами.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
физические основы радиосвязи и принципы организации радиосвязи с подвижными объектами;
организацию поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи на железнодорожном транспорте;
организацию технического обслуживания аппаратуры радиосвязи и ее эксплуатацию.
Важно, что обучаемые выполняли работу. Которая позволяет достичь следующего:
производить измерения основных параметров в каскадах радиоустройств;
Производить настройку и регулировку аппаратуры радиосвязи.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную, бесперебойную работу систем радиосвязи на железнодорожном транспорте.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и технические характеристики и причины организации радиосвязи с подвижными объектами.
2. Знает структурные схемы организации поездной работы , станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи.
3. Знает методы обеспечения электромагнитной совместимости средств и устройств радиосвязи;
4. Знает устройства и направляющие линии в системе .
5. Выявляет причины искажения и помехи в каналах и способы их подавления.

6. Тұрлаулы және құрылымдық сызбаларды, сонымен қатар жіберудің цифрлық жүйесі аппаратурасының техникалық сипаттамаларын пайдалану.
7. Аппаратураның сапалы және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету және темір жол көлігінде оперативті технологиялық байланыстың цифрлық жіберу жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 2) Жіберудің талшықты-оптикалық жүйесінің сапалы және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жіберудің талшықты-оптикалық жүйелерінің негізгі құрамдастары. аппаратурасын және түйіндесу құрылғысын білу.
2. Оптикалық оқшаулағыштардың, негізгі ауыстырып қосқыштар мен тораптардың типтері мен түрлерін білу.
3. Оптикалық таратқыштар мен кросстық құрылғылардың құрылу қағидаттарын білу.
4. Оптикалық байланыс жүйесінің электрондық құрамдастарының мінездемелері мен құрылғы типтерін білу, соның ішінде жіберетін оптикалық-электрондық (ЖОМ) және қабылдайтын оптикалық-электрондық модульдер, қайталағыштар мен оптикалық күшейткіштер.
5. Цифрлық желіні жобалау кезінде оптикалық кабель типінің таңдауын жүзеге асыру.
6. Желінің пайдалану мінездемелерінің және байланыс жабдығының құрам таңдауының есептеуін жүзеге асыру.
7. Түйіндесу мен оптикалық желілер аппаратурасына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау.
КҚ 5. Жылжымалы нысаны бар радиобайланыс жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді орындау
АМ 05. Жылжымалы нысаны бар радиобайланыс жүйесіне техникалық қызмет көрсету
Аталмыш модуль жылжымалы нысаны бар радиобайланыс жүйесіне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау кезінде білімдер, икемдер мен дағдыларды алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
радиобайланыстың физикалық негіздері және жылжымалы нысандары бар радиобайланысын ұйымдастыру қағидалары;
темір жол көлігінде пойыздық, станциялық және жөндеу-оперативтік радиобайланысты ұйымдастыру;
радиобайланыс аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оны пайдалану.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
радиоқұрылғылар каскадтарында негізгі параметрлердің өлшеуін жүзеге асыру;
радиобайланыс аппаратурасының баптауы мен реттелуін жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Темір жол көлігінде радиобайланыс жүйелерінің сапалы және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жылжымалы нысандары бар радиобайланысты ұйымдастыру себептерін, техникалық мінездемелер мен құрылысын білу.
2. Пойыздық жұмыс, станциялық
3. және жөндеу-оперативтік радиобайланыстың жұмысын ұйымдастырудың құрылымдық сұлбаларын білу.
4. Радиобайланыстың құралдары мен құрылғыларының электрмагнитті үйлесімділігін қамтамасыз ету әдістерін білу.
5. Жүйесінде бағыттауыш желілер мен құрылғыларды білу.

6. Производит измерения основных параметров в каскадах радиоустройств.
7. Производит техническое обслуживание, ремонт, настройку и регулировку аппаратуры радиосвязи.
ПК 6. Выполнить и обеспечить требования правил технической эксплуатации, охраны труда и технической безопасности
СМ06. Выполнение правил технической эксплуатации, охраны труда и техники безопасности
Данный модуль дает возможность приобрести знания, умения и навыки в выполнении требований охраны труда и техники безопасности в процессе профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучаемый должен освоить следующие знания:
правила и нормы охраны труда в системе управления производством и вредные производственные фактор;
меры и правила пожарной безопасности;
меры и правила электробезопасности;
порядок ведения учета травматизма и профессиональных заболеваний.
Важно, чтобы обучаемый выполнял работу, которая позволяет достичь следующих результатов:
выполнять обязательные требования промышленной санитарии;
определять опасные и вредные производственные факторы;
организовывать и обеспечивать безопасность работников в процессе выполнения работ;
владеет знаниями трудового законодательства;
соблюдать правила пожарной и электрической безопасности.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать безопасное производство плановых и аварийных работ участка связи.
Критерии оценки:
1. Применяет правила и нормы охраны труда в системе управления производством: правовые, социальные и экономические аспекты охраны труда.
2. Определяет опасные и вредные производственные факторы;
3. Выполняет обязательные требования промышленной безопасности.
4. Участвует в разработке плана ликвидации аварий, обеспечивают готовность к ликвидации аварий, инцидентов.
5. Участвует в проведении обучения по охране труда и техники безопасности.
6. Организует, обеспечивают и контролируют максимальную безопасность работников предприятия в процессе выполнения работ, соблюдение всех норм и правил по охране труда.
7. Владеет знаниями основы трудового законодательства
8. Ведет учет причин травматизма и профессиональных заболевания.
9. Соблюдает правила пожарной безопасности при работе с высоковольтным оборудованием.
10. Соблюдает технику безопасности на железнодорожных путях при движении поездов.
11. Соблюдает правила электробезопасности и безопасные приемы работ в устройствах электроснабжения железнодорожного транспорта.
Профессиональная практика
ПО 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, необходимые для ознакомления с железнодорожным транспортом Казахстана, перспективы его развития, со спецификой работы электромеханик связи и других рабочих.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: содержание первичного инструктажа по технике безопасности; правила поведения рабочего на производственном участке; специфика работы железнодорожной отрасли; объекты оборудования оперативно-технологической связи железнодорожного транспорта.
Результат обучения: 1) Изучить назначение и задачи, решаемые службами железных дорог.
Критерии оценки:
1. Знает историю развития железнодорожного транспорта Казахстана, перспективы его развития, основные виды продукции и ее технико-экономические характеристики.
2.Знает структуру КазТрансТелекома и дистанции сигнализации и связи железных дорог, его управления, знаком с назначением и задачами основных служб, функциями структурных подразделений, их связями с другими отделами и подразделениями железной дороги.
3. Знает предприятия железнодорожного транспорта (локомотивное, вагонное, путевое хозяйство, службу движения и службу сигнализации, централизации и блокировки).
4. Объясняет назначение, и называет основные объекты оборудования оперативно-технологической связи железнодорожного транспорта.
5. Знает условия труда рабочих, техников, инженерно-технических работников
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для приобретения практического опыта по рабочей профессии установленного уровня квалификации, получение повышенного разряда.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
инновационные технологии организации производства в соответствии с современными требованиями, передовую технологию организации труда;
организацию и осуществления работы на производственном участке, в трудовом коллективе.
овладеть навыками самостоятельного управления производственными процессами, дублируя технический персонал дистанции связи;
Важно, чтобы обучающийся выполнял работу, которая позволяет достичь следующего:
выполнять работы в соответствии с назначением и статусом предприятия, обеспечивать технологические процессы, обеспечивающие бесперебойную работу систем связи, определить место и положение предприятия на рынке услуг связи;
изучить структуру и содержания производственных процессов и обеспечивать нормальную безаварийную работу систем связи;
анализировать состав и состояние имущественного комплекса предприятия;
выполнять организацию технического обслуживания и ремонта, эксплуатации и диагностирования всех систем связи железных дорог;
анализировать и решать проблемы управления персоналом предприятия;
выполнять организацию работ по проведению оперативных переключений;
выполнять и контролировать режим работы и правила внутреннего устройства на производстве, соблюдая права и обязанности администрации и рабочих.
Результат обучения: 1) Производить строительные и монтажные работы систем оперативно-технологической связи.
Критерии оценки:
1. Выполняет такелажные работы, применяя инструменты и приспособления.
2. Выполняет слесарную и механическую обработку деталей устройств связи.
3. Описывает последовательность подготовки, приема, транспортировки и складирования материалов и узлов устройств связи.
4. Устанавливает воздушных линий связи, описывает технологию выполнения земляных работ вручную и с применением машин и механизмов, объясняет технологию выправки опор.
5. Выполняет демонтаж и монтаж устройств связи .

6. Каналдарында бұрмалау мен кедергілердің себептерін анықтау.
7. Радиоқұрылғылар каскадтарында негізгі параметрлердің өлшеуін жүзеге асыру.
8. Радиобайланыс аппаратурасына техникалық қызмет көрсету, жөндеу, баптау мен реттеуді жүзеге асыру.
КҚ 6. Техникалық пайдалану, еңбек қорғау мен техникалық қауіпсіздік ережелер талаптарын орындау және қамтамасыз ету
АМ 06. Техникалық пайдалану, еңбек қорғау мен техникалық қауіпсіздік ережелерін орындау
Аталмыш модуль кәсіби қызмет үдерісінде техникалық пайдалану, еңбек қорғау мен техникалық қауіпсіздік ережелерін орындау кезінде білімдер, икемдер мен дағдыларды алу мүмкіндігін береді.
Осы модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
өндірісті басқару жүйесіндегі еңбек қорғау ережелері мен нормалары және зиянды өндірістік факторлар;
өрт қауіпсіздігінің шаралары мен ережелері;
электр қауіпсіздік шаралары мен ережелері;
жарақаттану мен кәсіби аурулардың есебін жүргізу тәртібі.
Білім алушының келесі нәтижелерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
өнеркәсіптік санитарияның міндетті талаптарын орындау;
қауіпті және зиянды өндірістік факторларды анықтау;
жұмыстарды орындау барысында қызметкерлердің қауіпсіздігін ұйымдастыру мен қамтамасыз ету;
еңбек заңнамасының білімдеріне ие болу.
өрт және электрлік қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Байланыс телімінің жоспарлы және апатты жұмыстарының қауіпсіз өндірісін қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірісті басқару жүйесіндегі еңбек қорғау ережелері мен нормаларын қолдану: еңбек қорғауының құқықтық, әлеуметтік және экономикалық аспектілері.
2. Қауіпті және зиянды өндірістік факторларды анықтау.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздіктің міндетті талаптарын орындау.
4. Апатты жою жоспарын әзірлеуге қатысу, апаттарды, оқиғаларды жоюға дайындықты қамтамасыз ету.
5. ЕҚ мен ТҚ бойынша оқытуды өткізуге қатысу.
6. Жұмыстарды орындау үдерісі кезінде кәсіпорын қызметкерлерінің максималды қауіпсіздігін ұйымдастыру, қамтамасыз ету мен бақылау, еңбек қорғау бойынша барлық нормалар мен ережелерді сақтау.
7. Еңбек заңнамасы, ЕҚ мен ТҚ негіздерінің білімдеріне ие болу.
8. Жарақаттану мен кәсіби аурулар себептерінің есебін жүргізу.
9. Жоғары вольтті жабдықпен жұмыс кезінде өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
10. Пойыздардың қозғалысы кезінде темір жол қатынас жолдарында қауіпсіздік техникасын сақтау.
11. Темір жол көлігінде электржетістіру құрылғыларындағы жұмыстардың қауіпсіз тәсілдерін және электрқауіпсіздік ережелерін сақтау.
Кәсіптік практика
КбБ 01. Оқу-танысу практика
Аталмыш модуль темір жолдардың құрылымымен, барлық қызметтерімен және жұмыс тәртібімен таныстырады. Модуль өз келешек кәсіби қызметінің нысандарымен танысуға, мамандық бойынша оқу құралдарын саналы оқып дайындалуға мүмкіндік береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Темір жол қызметтерімен шешілетін тағайындаулар мен тапсырмаларды оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстанның темір жол көлігі дамуының тарихын, оның даму келешектерін, өнімнің негізгі түрлері мен оның техникалық-экономикалық мінездемелерін білу.
2. ҚазТрансТелеком құрылымын және сигнал беру, темір жол байланысы мен оның басқарудың қашықтықтарын білу, негізгі қызметтердің тағайындалуы мен тапсырмаларымен, құрылымдық бөлімшелердің атқарымдарымен, олардың темір жолының басқа бөлімдері мен бөлімшелері арасындағы байланыстарымен танысу.
3. Темір жол көлігінің кәсіпорындарын (локомотивтік, вагондық, жол шаруашылығы, қозғалыс қызметі мен сигнал беру, орталықтандыру және оқшаулау қызметі) білу.
4. Тағайындауды түсіндіру және темір жол көлігінің оперативтік-технологиялық байланыс жабдығының негізгі нысандарын атау.
5. Құрылымды, әрекет ету мінезін түсіндіру, оперативті-технологиялық байланыс түрлерін атау.
КТ 02. Қызмет біліктілігін алу үшін өндірістік практика
Аталмыш модуль кәсіпорынның негізгі технологиялық үдерістерімен таныстырады, студенттерге мамандық бейіні бойынша кәсіби білімдер, икемдер мен дағдыларды иеленуге, теориялық оқыту үдерісі кезінде арнаулы модульдер бойынша алынған білімдерді бекітуге, тереңдетуге және жүйелендіруге мүмкіндік береді.
Модуль келесілерге мүмкіндік береді:
бүтін кәсіби қызметке иелену үшін практикалық тәжірибені алуға: біліктіліктің орнатылған деңгейлі жұмыс кәсібін алуға, жоғарылатылған разрядты алуға;
жаңартпа технологияларды зерттеу мен қолдануға, заманауи талаптарға сәйкес өндірісті ұйымдастыруға;
кәсіби ойдың қалыптасуына;
өндірістік телімде, еңбек ұжымында жұмысты ұйымдастыру мен жүзеге асыру икемдері мен дағдыларына иеленуге;
орта топтың мамандарын өздігінен кәсіби еңбек қызметіне даярлауға;
қолданбалы технологиямен, еңбекті ұйымдастырумен және өндіріс экономикасымен таныстыруға; кәсіпорында қолданылатын өндірістің технологиясы мен ұйымдастырылуын сыни бағалау икемін қалыптастыруға, байқалған кемшіліктерді жою жолдарын табуға;
байланыс қашықтығының техникалық ұжымын қайталай отырып, өндірістік үдерістерді өздігінен басқару икемдеріне иеленуге.
Білім алушының келесілерге қолжеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
жұмыстарды кәсіпорын тағайындауы мен мәртебесіне сәйкес орындау, байланыс жүйелерінің үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ететін технологиялық үдерістерді қамтамасыз ету, кәсіпорынның байланыс қызметтері нарығындағы орны мен жайғасымын анықтау;
өндірістік үдерістердің мазмұны мен құрылымын зерттеу және байланыс жүйелерінің қалыпты апатсыз жұмысын қамтамасыз ету;
кәсіпорынның мүліктік жиынтығының құрамы мен күйін талдау;
технологияларды бұзбай, темір жол байланысының барлық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді, пайдалану мен диагностикалауды орындау;
кәсіпорын ұжымын басқарудың мәселелерін талдау мен шешу;
оперативтік ауыстырып қосуларды өткізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
қызметкерлердің еңбегін ұйымдастыру мен ынталандырудың ілгерінді түрлерін ендіру;
әкімшілік пен қызметкерлердің құқықтары мен міндеттерін сақтай отырып, өндірістегі жұмыс тәртібі мен ішкі құрылыс ережелерін орындау мен бақылау;
кәсіпорынның қаржылық күйін талдау, оның қызметінің тиімділігін жоғарылатудың резервтерін анықтау
Оқыту нәтижесі: 1) Оперативті-технологиялық байланыс жүйелерінің құрылыс және монтаж жұмыстарын өткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құралдар мен аспаптарды қолдана отырып, такелаж жұмыстарын орындау.
2. Байланыс құрылғыларының бөлшектеріне слесарлық және механикалық өңдеуді орындау.
3. Байланыс құрылғыларының материалдары мен тораптарын дайындау, қабылдау, тасымалдау мен қоймалау реттілігін сипаттау.
4. Байланыстың ауа желілерін орнату, жер жұмыстарын қолмен және машианалр мен механизмдерді қолданумен орындау технологиясын сипаттау, тіректі түзету технологиясын түсіндіру.
5. Байланыс құрылғысынының монтажы мен демонтажын орындау.

6. Выполняет технологию работ по монтажу различных устройств связи.
7. Выполняет регулировку проводов воздушных линий связи.
Результат обучения: 2) Владеть технологией электромонтажных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет монтаж и ремонт проводов кабельных и воздушных линий связи, выполняет их испытания и наладку осветительных электроустановок.
2. Проводит электрические измерения.
3. Снимает показания приборов.
Результат обучения: 3) Осуществлять техническое обслуживание и ремонт устройств связи
Критерии оценки:
1. Участвует в работах в составе бригады по текущему обслуживанию и ремонту устройств связи.
2. Выполняет простые операции по обслуживанию, ремонту и регулировке устройств связи (линий автоблокировки, связи, отсасывающих и питающих линий,) в условиях текущей эксплуатации, в соответствии технологических карт на выполнение работ.
3. Осуществляет стыкование и крепление проводов.
4. Выполняет ограждение мест производства работ на станциях и перегонах.
Результат обучения: 4) Обеспечивать исправное состояние, безаварийную и надежную работу систем оперативно-технологической связи.
Критерии оценки:
1. Выявляет и обнаруживает неисправности устройств связи в ходе осмотров;
2. Выявляет причины преждевременного износа, принимают меры по их предупреждению и устранению.
3. Осуществляет наладку, испытания, эксплуатацию, обслуживание и ремонт воздушных и кабельных линий устройств сигнализации и связи.
4. Участвуют в расследовании причин повреждений оборудования и разработке мероприятий по предупреждению аварий и производственного травматизма.
5. Выполняют работы в составе бригады по установке и регулировке сборных комплектных распределительных устройств и их отдельных блоков и узлов.
6. Выполняют работы в составе бригады в ликвидации неисправностей в работе устройств связи, их ремонте, монтаже и регулировке, электротехнических измерениях и испытаниях.
7. Применяют в работе средства большой и малой механизации, специальных приспособлений и инструментов.
8. Снимают показания контрольно- измерительных приборов. Обслуживают аккумуляторные батареи.
Результат обучения: 5) Выполняет основы электробезопасности, охраны труда и техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Применяет средства индивидуальной защиты от поражения электрическим током основные и дополнительные.
2. Соблюдает требования безопасности перед началом работы, во время работы, по окончании работы и в аварийных ситуациях.
3. Выполняет правила при выполнении работ по кругу своих должностных обязанностей, соблюдает правила электробезопасности при рабочих местах.
4. Выполняет правила нахождения на железнодорожных путях.
5. Оказывает первую доврачебную помощь пострадавшему при травматизме.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве электромеханика специалиста среднего звена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: технологию и организацию оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте.
При изучении модуля обучающие должны приобрести следующие умения и навыки:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка;
составлять рабочую проектно-сметную документацию по эксплуатации устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта применять действующие нормативные документы при ведении учета объемов выполнения работ и оформления документации.
Данный модуль знакомит с режимом и оборудованием предприятия, с работой всех структурных подразделений. Модуль дает возможность подготовки к дипломному проектированию, позволяет выполнить закрепление, обобщение и совершенствование студентами полученных знаний и навыков, осуществить знакомство непосредственно на производстве с передовой технологией, организация труда и производства, разобрать и разработать технико-экономические вопросы по теме дипломного проекта, приобрести первоначальный опыт организаторской работы по своей специальности, собрать и подготовить материал для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать основные технико- экономические показатели работы базового предприятия .
Критерии оценки:
1. Знает организационную структуру предприятия и действующую на нем систему управления.
2. Знает действующую нормативную документацию по профилю специальности.
3. Систематизирует, расширяет и закрепляет теоретические и практические знания по специальности, полученные за время обучения, и приобретает практические навыки в работе.
4. Владеет информацией по технико - экономическим вопросам работы предприятия и материалами по административно управленческому аппарату дистанции сигнализации и связи.
5. Владеет основными показателями производственно-хозяйственной деятельности организации (предприятия).

6. Байланыстың әр түрлі құрылғыларының монтаждау бойынша жұмыстар технологисын түсіндіру.
7. Байланыстың ауа желісінің сымдарын реттеу технологиясын түсіндіру.
Оқыту нәтижесі: 2)Электрмонтажды жұмыстар технологиясын иелену.
Бағалау өлшемдері:
1. Байланыстың кабельді және ауа желісі сымдарының монтажы мен жөндеуін орындау, оларды сынайды және жарықтандыру электрқондырғыларын жөндейді.
2. Электрлік өлшеулерді өткізеді.
3. Аспаптар көрсеткіштерін жазып алу.
Оқыту нәтижесі: 3) Байланыс құрылғыларының техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеуін жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Байланыс құрылғысын жөндеу мен ағымдағы қызмет көрсету бойынша жұмыстарға бригада құрамында қатысу.
2. Ағымдағы пайдалану шарттарында жұмыстарды орындауға технологиялық карталарға сәйкес, байланыс құрылғыларын (байланыс, авто оқшаулау желілерін, сорғы және қоректендіру желілерін және т.б.) жөндеу, реттеу мен қызмет көрсету бойынша қарапайым операцияларды орындау.
3. Сымдардың түйісуі мен бекітілуін жүзеге асыру.
4. Әр түрлі атмосфералық әсер етулер кезінде қалпына келтіру жұмыстарының қағидаларын түсіну.
5. Станциялар мен өткеліктерде жұмыстар өндірісінің орындарын қоршау.
Оқыту нәтижесі: 4)Оперативтік-технологиялық байланыс жүйелерінің жөнді күйін, апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Қарау барысында байланыс құрылғысының жөнсіздігін анықтап табу.
2. Мерзімнен ерте тозу себептерін анықтау, олардың алдын алу мен жою бойынша шараларын қабылдау.
3. Сигнал беру мен байланыс құрылғыларының ауа және кабельді желілеріне жөндеуді, сынауды, пайдалану мен қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
4. Апаттар мен өндірістік жарақаттанудың алдын алу бойынша шаралардың әзірленуіне және жабдық бұзылу себептерінің тергеуіне қатысу.
5. Құрама жиынтықты тарату құрылғыларын және олардың бөлек блоктары мен тораптарын орнату мен реттеу бойынша жұмыстарды орындау.
6. Байланыс құрылғылары жұмысындағы жөнсіздіктерді жою жұмыстарын, оларды жөндеу, монтаждау мен реттеуді, электртехникалық өлшеулер мен сынауларды бригада құрамында орындау.
7. Жұмыста үлкен және кіші механизация құралдарын, арнаулы аспаптар мен құрылғыларын қолдану.
8. Бақылау-өлшеу аспаптардың көрсеткіштерін жазып алу. Аккумуляторлы батареяларға қызмет көрсету.
Оқыту нәтижесі: 5) Электрқауіпсіздігі, еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасының негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр тоғымен жарақаттанудан жеке қорғаныс құралдарын пайдалану – негізгі және қосымша.
2. Жұмыс басталар алдында, жұмыс уақытында, жұмыс аяқталғанда және апатты жағдайларда қауіпсіздік талаптарын сақтау.
3. Өз лауазымдық міндеттер айналымы бойынша жұмыстарды орындау кезінде мен ережелерін орындау, жұмыс орындарында электрқауіпсіздік ережелерін сақтау.
4. Темір жол қатынас жолдарында болу ережелерін орындау.
5. Жарақаттану кезінде зардап шеккенге дәрігерге дейігі көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 6) Өртқауіпсіздігі негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Өрт қауіпсіздігі саласында қызметкерлердің міндеттерін атау, олардың өрт уақытындағы әрекеттері.
2. Бөлмелер санаттарын ажырату.
3. Өрт өндіру құралдары мен құрылғыларды атау.
4. Электрқондырғыларында өртті сөндіру үшін өртсөндіргіштердің әсер ету қағидаттарын түсіну.
Оқыту нәтижесі: З) Сұлбаларды орындау: жоспарлар мен кескіндер, тұрлаулы, монтажды, құрылымдық, оперативтік, технологиялық, электрлік сұлбалар.
Бағалау өлшемдері:
1. Есептеулер мен өндірістік үдерістерді көрсету үшін сызбалар (кестелер, диаграммалар, құрылымдық сұлбалар) икемдеріне ие.
2. Сызбалар мен сұлбаларды өз міндеттерінің айналымы бойынша қолмен және ЖК көмегімен орындау.
КТ 03. Технологиялық (диплом алдындағы) практика
Аталмыш модуль кәсіпорынның тәртібімен және жабдығымен, барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысымен таныстырады. Модуль дипломдық жобалауға дайындалу, студенттермен алынған білімдер мен икемдерді бекіту, жалпылау мен жетілдіруді орындау, өндірісте қолданбалы технологиямен және еңбек пен өндірісті ұйымдастырумен тікелей танысуды жүзеге асыру, диплом жобасының тақырыбы бойынша техникалық-экономикалық сұрақтарды талдау мен әзірлеу, өз мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыстың алғашқы тәжірибесін алу, диплом жобасын орындау үшін материалды жинау мен дайындау мүмкіндігін береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Базалық кәсіпорын жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымын және онда әрекет ететін басқару жүйесін білу.
2. Мамандық бейіні бойынша қолданыстағы нормативті құжатты игеру.
3. Оқыту уақыты бойынша алынған, мамандық бойынша теориялық және практикалық білімдерді жүйелендіру, кеңейту мен бекіту және жұмыстағы практикалық икемдерді иелену.
4. Кәсіпорын жұмысының техникалық-экономикалық сұрақтары бойынша ақпаратына және сигнал беру мен байланыс қашықтығының әкімшілік-басқару аппараты бойынша материалдарға ие болу.
5. Ұйымның (кәсіпорынның) өндірістік-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін игеру.

6. Владеет методами и приемами прогнозирования, анализа, регулирования, планирования и другими вопросами, связанными с деятельностью структурных подразделений.
7. Осуществил сбор материала, необходимого для написания дипломной работы.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 139
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1402000 – Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация:

6. Болжамдаудың, талдаудың, реттеудің және жоспарлаудың әдістері мен тәсілдеріне және құрылымдық бөлімшелердің қызметімен байланысқан сұрақтарына ие.
7. Диплом жұмысын жазу үшін қажетті материалдардың жиналуын жүзеге асыру.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 139 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1402000 – Жолқұрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Біліктіліктер:

Квалификация "140218 2-Слесарь по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов"
ПК 1. Проводить разборку и подготовку к ремонту узлов и агрегатов машин
СМ 01. Подготовка машин и механизмов к ремонтным работам
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для подготовки машин и механизмов к ремонтным работам.
При изучении модуля обучаемые должны освоить знания по устройству обслуживаемой машины, перечень и последовательность работ
при подготовке строительно-дорожных машин к работе.
Важно, чтобы обучающиеся овладели способами и приемами обеспечения контроля за техническим состоянием машин и механизмов перед строительно-монтажными работами.
Результат обучения: 1) Готовить рабочее место к ремонтным работам.
Критерии оценки:
1. Знает основные инструменты для ремонтных работ.
2. Проверяет техническое состояние инструментов для проведения ремонтных работ.
3. Проводит технический осмотр оборудования для проведения ремонтных работ.
4. Устраняет выявленные неисправности оборудования и инструментов для проведения ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Проводить технический осмотр дорожно-строительной машины.
Критерии оценки:
1. Производит технический осмотр дорожно-строительных машин.
2. Составляет ведомость выявленных неисправностей при техническом осмотре дорожно-строительных машин.
3. Направляет дорожно-строительных машин
на определҰнный ремонтный участок.
Результат обучения: 3) Проводить разборку узлов и агрегатов машин перед ремонтом.
Критерии оценки:
1. Знает общее устройство дорожно-строительных машин,устройство узлов и агрегатов машин.
2.Умеет применять средства механизации и автоматизации разборочных работ: подъемно-транспортные устройства, разборочные стенды, приспособления для разборки, механизированный инструмент.
3. Производит разборку узлов и агрегатов машин перед ремонтом: свинчивание и развинчивание резьбовых соединений;
разборка посадок с натягом,: снятие подшипников, шкивов, выпрессовка пальцев, разборка деталей, соединенных заклепками.
ПК 2. Подбирать материалы и запасные части, используемые при эксплуатации дорожно-строительных машин и тракторов.
СМ 02. Подбор материалов и запасных частей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения подбора материалов и запасных частей.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: материалы и запасные части, используемые при эксплуатации дорожно-строительных машин. Факторы, влияющие на расход запасных частей. Обеспечение запасными частями и материалами.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу по составлению заявок на запасные части и материалы, получение, учет их расходов.
Результат обучения: 1) Составить заявку на запасные части и материалы.
Критерии оценки:
1. Знает номенклатуру применяемых материалов и запасных частей, их эксплуатационные свойства, возможности унификации материалов и запасных частей применяемых в различных марках машин.
2. Определяет необходимые запасные части и материалы на конкретную дорожно-строительную машину.
3. Знает и умеет составлять заявку на запасные части и материалы.
Результат обучения 2) Выполнить входной контроль качества запасных частей и материалов.
Критерии оценки:
1. Знает методы неразрушающего контроля качества деталей и материалов как магнитный, капиллярный и ультразвуковой.
2. Выполняет входной контроль качества запасных частей и материалов.
3. Умеет получать запасные части и материалы со склада предприятия.
Результат обучения: 3) Проводить учет расходования запасных частей и материалов.
Критерии оценки:
1. Составляет дефектовочные ведомости.
2. Заполняет расходные карточки.
3. Выполняет анализ расходования запасных частей и материалов.
ПК 3. Определять предельные состояния элементов машин и неисправности в работе механизмов, агрегатов и приборов
СМ 03. Неисправности и предельные состояния элементов машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения неисправностей и предельных состояний элементов машин.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: признаки и причины основных эксплуатационных неисправностей, основные способы восстановления деталей машин и узлов машин.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу по выявления неисправностей в узлах и механизмах машин с использованием стандартных способов и приемов.
Результат обучения: 1) Выявить неисправности в узлах и механизмах дорожно-строительных машин.
Критерии оценки:
1. Знает возможные неисправности в узлах и механизмах дорожно-строительных машин.
2. Оценивает состояние трущихся поверхностей и их соответствие нормальному процессу эксплуатации.
3. Выявляет неисправности двигателя и агрегатов, ходовой части в системах управления , электрооборудования и рабочих органов дорожно-строительных машин .
Результат обучения: 2) Выявить неисправности в узлах и механизмах дорожно-строительных машин, влияющих на безопасное производство строительно-дорожных работ.
Критерии оценки:
1. Знает основные узлы и механизмы дорожно-строительных машин, влияющих на безопасное производство работ.
2. Оценивает рабочее состояние деталей в узлах и механизмах дорожно-строительных машин. 3. Выявляет неисправности в узлах и механизмах дорожно-строительных машин, влияющих на безопасное производство работ.
Результат обучения: 3) Определить предельные состояния элементов машин.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию видов изнашивания деталей машин.
2. определяет предельные состояния деталей двигателя и агрегатов систем управления, электрооборудования и рабочих органов дорожно-строительных машин.
3. Выявляет причины поломки деталей машин : визуальным осмотром; с применением приборов.
ПК 4. Производить ТО и ремонт, сборку и регулировку узлов и агрегатов с заменой отдельных частей и деталей;
СМ04.Техническое обслуживание, текущий и капитальный ремонт узлов и механизмов дорожно-строительных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для технического обслуживания, текущего и капитального ремонта узлов и механизмов дорожно-строительных машин
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: очистительно-моечные, проверочно-контрольные, крепежные, регулировочные и смазочные операции согласно перечню и последовательности выполнения работ при ТО, технологии ремонта дорожно-строительных машин.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
Овладеть способами и приемами разборки и сборки узлов и агрегатов машин.
Овладеть способами и приемами проведения ремонта деталей, узлов, оборудования и рабочих органов дорожно-строительных машин
Результат обучения: 1) Выполнить работы при различных видах технического обслуживания дорожно-строительных машин и тракторов.
Критерии оценки:
1. Знает виды и перечень работ при техническом обслуживании .
2. Использует технологическое оборудование и инструменты для очистительно-моечных, проверочно-контрольных, крепежных, регулировочных, смазочных работ согласно .перечня работ по техническому обслуживанию.
3. Выполняет работы по техническому обслуживанию в соответствии с техническими требованиями.
Результат обучения: 2) Выполнить ремонт агрегатов, узлов и деталей дорожно-строительных машин и тракторов.
Критерии оценки:
1. Знает технологический процесс разборки агрегатов, узлов и деталей, технические требования на дефектацию деталей ,
методы контроля при дефектации деталей .
2. Выполняет разборку, дефектацию, комплектовку и замену изношенных деталей и узлов двигателя, агрегатов трансмиссии и ходовой части, систем управления , и рабочего органа дорожно-строительных машин.
3. Выполняет ремонт и восстановление деталей методами:
механической обработки; сваркой и наплавкой; напылением металла; нанесением гальванических и химических покрытий.
Результат обучения: 3) Выполнить сборку и регулировку отремонтированных сборочных единиц.
Критерии оценки:
1. Выполняет сборку и регулировку отремонтированных сборочных единиц дорожно-строительных машин:
сборку агрегатов; сборку типовых соединений и передач.
2 . Выполняет балансировку деталей и узлов при сборке.
3. Выполняет приработку и испытание агрегатов, узлов и деталей.
ПК 5. Производить слесарную обработку деталей машин.
СМ05.Слесарная обработка деталей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения слесарной обработки деталей.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: способов и методов технических измерений, отклонения, допуск, получение посадок.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
Овладеть способами и приемами выполнения слесарных работ;
Выбирать допуски, посадки и шероховатость;
Правильно обозначать их на чертежах.
Рассчитывать основные размеры деталей;
Производить измерения современными средствами.
Результат обучения: 1) Выполнить подготовительные операции.
Критерии оценки:
1. Знает как произвести различные виды слесарной обработки.
2. Умеет выбрать необходимые инструменты, приспособления и материалы.
3. Выполняет разметку: плоскостную прямыми линиями, плоскостную кривыми линиями, пространственную.
Результат обучения: 2) Выполнить основные операции.
Критерии оценки:
1. Выполняет операции по разметке, рубке, правке, гибке, резке, шабрению ,притирке, опиливанию, сверлению, зенкерованию, зенкованию и развертыванию отверстий и нарезанию резьбы.
2. Выполняет следующие виды слесарной обработки изношенных поверхностей деталей: механическую обработку под ремонтные размеры; постановку дополнительных ремонтных деталей (втулки, кольца и др.); накатывание (раскатывание) поверхности шариком или роликом.
Результат обучения: Проверить качество обработки деталей.
Критерии оценки:
1.Производит технический осмотр обработки деталей
2. Использует стандарты по слесарной обработке.
3. Выявляет и анализирует причины брака.

Біліктілігі 140218 2 – Жол құрылыс машиналарын және тракторларын жөндеу слесарі"
КҚ 1. Машина агрегаты мен буындарын бұзу және жөндеуге даярлауды ұйымдастыру
АМ 01 Машина мен тетіктерді жөндеу жұмыстарына даярлау
Аталмыш модуль машина мен тетіктерді даярлау үшін жөндеу жұмысын даярлауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: Құрылысжол машиналарын жұмысқа даярлау үшін қызмет көрсетуші машина құрылысын игерулері, жұмыс тізімі мен ретін игерулері қажет.
Келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беру үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды: құрылысжинақтау жұмыстары алдында машина мен тетіктерінің техникалық қалпына бақылауды қамтамасыз ету тәсілдері мен әдістерін игереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстарына жұмыс орнын даярлау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жөндеу жұмысына қажетті негізгі саймандарын біледі.
2.Жөндеу жұмыстарын өткізу үшін сайман техникалық қалпын тексереді.
3.Жөндеу жұмыстарын өткізу үшін жабдыққа техникалық тексеру жүргізу.
4. Жөндеу жұмысты өткізу сайманы мен жабдықтарының анықталған бұзылуларды жою.
Оқыту нәтижесі: 2) Жолқұрылыс машинасын техникалық қарауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық тексеруді жүргізу.
2.Техникалық бақылау кезіндегі анықталған олқылықтардың тізімін құрастыру.
3.Белгілі жөндеу учаскесімен бағыттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеу алдында машина агрегаты мен торабын бұзуды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Машина агрегаты мен буындары құрылысы, жалқы құоылымы туралы біледі.
2.Бұзу жұмыстарын механикаландыру әрі автоматтандыру құралдарын қолдана алады: көтеру көлік құрылғысы, бұзу қа бырғалары, бұзуға қажетті айла бұйым, механикаланған сайман.
3.Бұрғылау қосылысын бұрғылау әрі бұрап алу, тартқышпен шектемені бұзу; мойынтіректі алу, білікті, білдекті, тетікті әзірлеу, қосу тойтАМаны жөндеу алдында машина буыны мен агрегатты бұзуды жүргізу;
КҚ 2. ЖҚМ және тракторды пайдалануда қолданылатын материал мен қосалқы бөлшекті іріктеу
АМ 02. Материал мен қосалқы бөлшекті іріктеу
Аталмыш модуль материал мен қолсалқы бөлшектң іріктеуді орындауға қажетті білік пен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: ЖҚМ пайдалану кезінде материал мен қосалқы бөлшектер. Қосалқы бөлшекті шығындауға әсер етуші факторлар. Қосалқы бөлшек пен материалмен қамтамасыз ету.
Келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беру үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды: қосалқы бөлшек пен материалды алуға тапсырыс беру, алу және шығындарды есепке алу.
Оқыту нәтижесі: 1) Қосалқы бөлшек материалға тапсырыс құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қолданылатын материал мен қосалқы бөлшектің номенклатурасын біледі, пайдалану қасиетін, машианың түрлі маркасында қолданылатын материал және қосалқы бөлшекті бейімдеу мүмкіндіктері.
2.Кәсіпорындағы қосалқы бөлшек және материалдың болуын анықтайды.
3.Қосалқы бөлшек және материалға тапсырыс береді.
Оқыту нәтижесі 2) Қосалқы бөлшек пен материал сапасына кіріс бақылауын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Тетік пен материал сапасын бұзылмайтын бақылау магнит, капиллярлық, ультрадыбыстық әдістерін біледі.
2.Қосалқы бөлшек пен материал сапасын кірісте бақылауды орындайды.
3. Кәсіпорын қоймасынан қосалқы бөлшек пен материалды алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қосалқы бөлшек пен материалды шығындау есебін жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақаулық тізімдемені құрастырады.
2.Шығыс карточкасын толтырады.
3. Қосалқы бөлшек пен материалдың шығынына сараптама жасайды.
КҚ 3. Механизм, агрегат пен аспап жұмысындағы ақаулар мен машина элементтерінің шекті жағдайын анықтау
АМ 03. Машина элементі шеткі қалпы мен ақаулары
Аталмыш модульмашина элементі ақаулары мен шеткі қалпын анықтауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: машина буындары мен тетіктерін қалпына келтіру негізгі тәсілдері, пайдалану олқылықтарының негізгі қасиеті мен себептері.
Келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беру үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды: стандарттық тәсілдер әдістерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1 ) Жолқұрылыс машинасы тетіктері мен буындары ақауларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тетіктері мен буындарындағы болуы мүмкін ақауларды білу.
2. Үйкелу үрдісіне сәйкес пайдалану үрдісіне сай қалыпты бағалайды. Сырттай қарап ақауларды анықтайды: көрінетін жарықтар, ұрылғандар, қауіп, тат және т.б..
3. ЖҚМ жұмыс ұйымы мен электржабдықтары, бақрау жүйесі, жүріс жолы, қозғалтқыш пен агрегаттағы ақауды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс қауіпсіз өндірісіне әсер етуші буыны мен тетіктердегі ақауларды анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс қауіпсіз өндірісіне әсер етуші ЖҚМ буыны мен тетіктердегі ақауларды біледі.
2. Жұмыс қауіпсіз өндірісіне әсер етуші буыны мен тетіктердегі тетігі мен буындары қалпын бағалау.
3. Жұмыс қауіпсіз өндірісіне әсер етуші ЖҚМ буыны мен тетіктердегі ақауларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Машина тетіктері шеткі қалыптарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина тетіктерінің ақаулану түрін топтастыруды біледі.
2. ЖҚМ электржабдықтары мен жұмыс ұйымы, бақылау жүйесі, қозғалтқыш тетіктері мен агрегатының шеткі қалпын анықтайды.
3. Машина тетіктерінің бұзылу себептерін анықтайды: көзбен қарау, сайманды қолдану.
КҚ 4. Буын мен аграгаттың жеке бөлшектері мен тетіктерін ауыстырып және жөндеу, жинақтау әрі ретке келтіруді жүргізу;
АМ04.Жол құрылыс машиналарын және трактор тетігі буындарын техникалық жөндеу, ағымдық әрі капиталдық жөндеу
Аталмыш модуль Жол құрылыс машиналарын буыны мен тетігіне капиталдық жөндеу, ағымдық әрі капталдық жөндеуге қажетті дағды мен білік, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет.
Жол құрылыс машиналарын жөндеу технологиясы, ТҚ орындау ретін мен тізімінне сай майлау операциясы мен реттеуші, бекіту, тазарту жуу, тексеру жуу, тексеру бақылау жұмыстарын игеру.
Келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беру үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды.
Машина агрегаты мен тетіктерін бұзу әрі жинақтау тәсілдері мен әдістерін игеру.
Жол құрылыс машиналарын жұмыс ұйымы мен жабдықтары, тетік, буындарды жөндеу жұмыстары тәсілдері мен әдістерін игеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Тракторға техникалық қызмет көрсету түрлері кезіндегі жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет көрсету кезінде жұмыс түрі мен тізімін біледі.
2. Тазарту жуу, тексеру бақлау, бекіту, реттеу, майлау жұмыстары үшін технологиялық қызмет көрсету жұмысы тізіміне сай технологиялық жабдық пен сайманды қолданады.
3. Техникалық талаптарға сай техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Жол құрылыс машиналарын және трактор агрегаты, буну мен тетігін жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тетіктердің ақауын анықтау техникалық талаптар, агрегат, буын мен тетікті бұзудың технологиялық үрдісін, тетіктердің ақауын анықтау техникалық талаптарын біледі.
2. Тозған тетік, қоғалтқыш буыны, трансмиссия мен жүріс бөлігінің агрегаты, басқару жүйесі мен жол құрылыс машиналарын жұмыс органын бұзу, ақауға шығару, жинау әрі ауыстыруды орындайды.
3. Механикалық өңдеу, дәнекерлеу әрі пісіру, металға бүрку, гальван әрі химиялық қабатты жағу секілді әдістермен тетікті жөндеу және қалпына келтіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөнделген жинақтау бірліктерін жинау әрі реттеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол құрылыс машиналарын жөнделген жинақтау бірлігін жинау әрі реттеуді; агрегатты жинақтауды; үлгілік қосылық пен берілісті жинақтауды орындайды.
2. Жинақтау кезінде тетік пен буынға теңгеру жасайды.
3. Агрегат, буын мен тетікті сынайды да іске кірістіреді.
КҚ 5. Машина тетіктеріне ұсталық өңдеуді жүргізу
АМ 05. Тетіктерді ұсталап өңдеу.
Аталмыш модуль тетіктерге ұсталық өңдеу жасауға қажетті білім мен дағды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: техникалық өлшеудің әдістері мен тәсілдерін, ауытқуларын, шақтаманы, қондырманы алуды.
Келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беру үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңңызды:
Ұсталық жұмысты орындау тәсілдері мен әдістерін игеру;
Шақтама, қондырме мен кедірбұдырлықты таңдау;
Сызбада оларды дұрыс орналастыру.
Тетіктердің негізгі көлемін есептеу;
Заманауи тәсілмен құралмен өлшеуді жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайындық жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұсталық өңдеуді қалайша жүргізудің бірнеше түрін біледі.
2. Қажетті сайман, айлабұйым мен материалды таңдай біледі.
3. Жазықтық тура сызықты, жазық қисық сызықты, кеңістіктік белгілеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі операцияларды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тесікті белгілеу, шабу, түзеу, майыстыру, кесу, қырнау, қыру, кесіп алу, бұрғылау, ұңғымалау, жоңқалау және және ойықты кесуді орындайды.
2. Тетіктерлің тозға бетін ұсталық өңдеудің мына түрлерін: жөндеу көлеміне сай механикалық өңдеу; қосалқы жөндеу тетіктерін (төлке, сақина және т.т.) орнату; шар не ойнақшамен бетті сайналдыруды (домалатуды).
Оқыту нәтижесі: Тетікті өңдеудің сапасын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Тетікті өңдеуге техникалық қарауды жүргізу.
2. Ұсталық өңдеу бойынша МеМСТ қолданады.
3. Ақаудың себептерін анықтайды және сараптайды.

Квалификация "140220 3 Техник-механик"
ПК 6. Осуществлять контроль за состоянием дорожно-строительных машин и оборудования
СМ06 Осуществление технического контроля
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления технического надзора за состоянием дорожно-строительных машин и оборудования
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: правила и требования технического надзора за состоянием оборудования.
Результат обучения: 1) Производить технический контроль за общим техническим состоянием дорожно-строительных машин.
Критерии оценки:
1. Знает правила выполнения технического контроля за общим состоянием дорожно-строительных машин.
2. Выполняет технический контроль за состоянием двигателя, агрегатов трансмиссии и ходовой части, систем управления электрооборудования и рабочих органов дорожно-строительных машин.
3. ВедҰт документацию по техническому контролю за общим состоянием дорожно-строительных машин.
Результат обучения: 2) Производить технический контроль за состоянием механизмов и узлов дорожно-строительных машин влияющих на безопасное производство работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила выполнения технического контроля за состоянием механизмов и узлов дорожно-строительных машин влияющих на безопасное производство работ.
2. Выполняет технический контроль за состоянием механизмов и узлов дорожно-строительных машин влияющих на безопасное производство работ.
3. Выполняет технический контроль за устранением неисправностей механизмов и узлов дорожно-строительных машин влияющих на безопасное производство работ.
Результат обучения: 3) Производить технический надзор за состоянием и ремонтом оборудования и инструментов, используемых при ремонтных работах.
Критерии оценки:
1. Знает правила выполнения технического надзора за состоянием инструментов и оборудования, используемых при ремонтных работах.
2. Выполняет технический надзор за ремонтом оборудования, используемого при ремонтных работах.
3. Выполняет технический надзор за ремонтом инструментов, используемых при ремонтных работах.
ПК 7.Производить диагностику и наладку дорожно-строительных маши и тракторов
СМ07. Диагностирование и наладка дорожно-строительных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения диагностики и наладки дорожно-строительных маши .При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: технологию проведения диагностики технического состояния машины последовательность выполнения регулировочно-наладочных работ двигателя , агрегатов трансмиссии, ходовой части, работы систем управления и электрооборудования дорожно-строительных машин.
Результат обучения: 1) Производить диагностику узлов и механизмов дорожно-строительных машин.
Критерии оценки:
1. Знает виды обслуживания дорожно-строительных машин и оборудования.
2. Знает технологию проведения диагностики технического состояния машины.
2. Выполняет диагностику двигателя, агрегатов трансмиссии, ходовой части.
3. Выполняет диагностику систем управления, электрооборудования дорожно-строительных машин и его рабочих органов.
Результат обучения: 2) Выполнить регулировочно-наладочные работы двигателя, трансмиссии, систем управления и электрооборудования дорожно-строительных машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные регулировочно-наладочные работы дорожно-строительных машин.
2. Выполняет регулировочно-наладочные работы двигателя, агрегатов трансмиссии, ходовой части.
3. Выполняет регулировочно-наладочные работы систем управления и электрооборудования дорожно-строительных машин.
Результат обучения: Выполнить регулировочно-наладочные работы рабочих органов дорожно-строительных машин.
Критерии оценки:
1. Проверяет целостность соответствия нормативным требованиям (осмотр) гидравлических устройств и соединений рабочих органов.
2. Производит испытание на герметичность гидравлических устройств и соединений рабочих органов (приборный метод ).
3. Выполняет регулировочно-наладочные работы рабочих органов дорожно-строительных машин .
ПК 8. Управлять дорожно-строительной машиной
СМ08. Основы управления дорожно-строительных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для управления дорожно-строительных машин и тракторов. При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: принципы управления дорожно-строительных машин тракторов, практические работы на различных видах дорожно-строительных машин и тракторов, соблюдает положения техники безопасности при управлений дорожно-строительных машин и тракторов.
Результат обучения: 1) Владеть правилами дорожного движения на дорожно-строительных машин.
Критерии оценки:
1. Знает правилами дорожного движения на дорожно-строительных машин и виды систем управления дорожно-строительных машин.
2. Знает последовательность выполнения операции по управлению дорожно-строительных машин.
3. Соблюдает правила техники безопасности при управлении дорожно-строительных машин.
Результат обучения: 2) Выполнить управление дорожно-строительных машин .
Критерии оценки
1. Руководствуется дорожной разметкой и знаками регулировщика;
определять тип перекрестка и правила его проезда;размещать и обозначать груз.
2. Выполняет операции рычажной и гидравлической безнасосной системами управления.
3. Выполняет операции пневматической и электрической системами управления.
4. Выполняет операции гидравлической насосной системой управления.
Результат обучения 3) Выполнить практические работы на различных видах дорожно-строительных машин.
Критерии оценки
1. Выполняет опускание и подъем отвала бульдозера.
2. Производит опускание и подъем ковша скрепера.
3. Выполняет работы навесными орудиями кусторезов и кочевателей.
ПК9.Обеспечивать безопасность движения дорожно-строительных машин при производстве работ
СМ09.Обеспечение безопасности дорожного движения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для овладения способами безопасного управления дорожно-строительных машин и тракторов
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
маневрирование дорожно-строительных машин и тракторов на проезжей части дорог в соответствии с правилами дорожного движения Республики Казахстан; оказания первой доврачебной помощи при несчастных случаях
Результат обучения: 1) Выполнять безопасное движение при производстве работ.
Критерии оценки:
1. Знает правила дорожного движения.
2. Выполняет движение и маневрирование дорожно-строительных машин в соответствии с правилами дорожного движения при нахождении машины на дороге и на производстве строительно-дорожных работ.
3. Организует постановку дорожно-строительных машин, тракторов и транспортных средств на стоянку и хранение в зимний период.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль за техническим состоянием дорожно-строительной машины при эксплуатации .
Критерии оценки:
1. Знает требования по оценке технического состояния оборудования транспортных средств.
2. Знает перечень неисправностей, при которых запрещена эксплуатация.
3. Устраняет мелкие неисправности в дорожно-строительной машине.
Результат обучения: 3) Оказать первую доврачебную помощь при дорожно-транспортных происшествиях.
Критерии оценки:
1. Знает способы и приҰмы оказания первой помощи пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях.
2. Оказывает приемы первой доврачебной помощи с определением травмирующего фактора.
3. Выполняет приҰмы безопасного извлечения пострадавшего из транспортного средства, а также действует в соответствии с правилами погрузки и транспортировки пострадавших.
ПК10.Организовать и контролировать процесс технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования
СМ10.Организация и контроль процесса технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления организации и технического контроля технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
Методы организации, правила и требования технического контроля технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
Результат обучения: 1) Организовать процесс технического обслуживания дорожно-строительных машин и оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает технологию процесса технического обслуживания дорожно-строительных машин и оборудования.
2. Организует техническое обслуживание дорожно-строительных машин методами: на универсальных постах; на потоке.
3. ВедҰт документы по организации и учету работ при техническом обслуживании дорожно-строительных машин и оборудования.
Результат обучения: 2) Организовать процесс ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает технологию процесса ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
2. Организует ремонт дорожно-строительных машин.
3. Владеет методами по организации ремонта дорожно-строительных машин: агрегатным; индивидуальным; универсальным и специализированными постами.
4. ВедҰт документы для организации и учета ремонтных работ .
Результат обучения: 3) Контроль процесса технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает виды и порядок контроля процесса технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
2. Осуществляет следующие виды контроля процесса технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования : входной контроль; операционный контроль (организуется на производственных участках); приемочный контроль по окончании работ; самоконтроль .
3. ВедҰт документы, используемые для контроля качества проведения технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
Профессиональная практика
ПП01.Учебноознакомительная практика
Данный модуль описывает знания, необходимые для ознакомления с техникой и технологией строительно-дорожных работ, технологической документацией и спецификой работы слесаря по ремонту дорожностроительных машин и тракторов, техникамеханика и инженера по эксплуатации дорожно-строительных машин В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: содержание первичного инструктажа по технике безопасности; правила поведения рабочего на производственном участке; специфика работы строительной отрасли , с режимом работы и правилами внутреннего распорядка предприятий и организаций, предстоящих для посещения. В ходе учебно-ознакомительной практики обучающиеся должны получить общее представление о своей будущей специальности.
Результат обучения: Знает работу заводов, карьеров по производству и добычи дорожно-строительных материалов, где применяются дорожно-строительные машины и трактора.
Критерии оценки:
1. Знает работу дорожно-строительных предприятий.
2. Знает работу машинистов работающих на производстве дорожно-строительных материалов и дробильно-сортировочном оборудовании.
3. Знает работу заводов по производству дорожно-строительных материалов.
4. Знает специфику работы слесаря по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов, техникамеханика и инженера по эксплуатации дорожно-строительных машин.
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения операций необходимых для квалификации слесаря по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов.
Производственная практика на получение рабочей квалификации
предусматривается для закрепления умений и навыков, полученных за период теоретического и практического и производственного обучения. В период практики обучающийся должен выполнять работы соблюдая все предъявляемые требования и инструкции. Организовывать производственные процессы. Изучение проектных материалов, нормативных документов и литературы, связанных с темой курсового проекта. Составление отчет о прохождении технологической практики.
Результат обучения: 1) Получение квалификации слесаря по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов.
Критерии оценки:
1. Проводит разборку и подготовку к ремонту узлов и агрегатов машин.
2. Подбирает материалы и запасные части, используемые при
эксплуатации дорожно-строительных машин.
3. Определяет неисправности в работе механизмов, агрегатов и приборов. Определяет предельные состояния элементов машин.
4. Производит технический осмотр и ремонт, сборку и регулировку узлов и агрегатов с заменой отдельных частей и деталей.

"140220 3 Техникмеханик" біліктілігі
КҚ 6.ЖҚМ және жабдықтардың қалпына бақылау жүргізу
АМ06 Техникалық бақылауды жүзеге асыру
Аталмыш модуль ЖҚМ және жабдықтары қалпына техникалық қадағалауды жүзеге асыруға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет:
Жабдық қалпына техникалық қадағалаудың ережелері мен талаптары.
Оқыту нәтижесі: 1 ) Жол құрылыс машиналарын жалпы техникалық қалпына техникалық бақылауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолқұрылыс машиналарын жалпы қалпына техникалық бақылауды орындаудың ережелерін біледі.
2. Жол құрылыс машиналарын қозғалтқышы, тансмиссия және қозғалтқыш, басқару жүйесі, электржабдық пен жұмыс органдары қалпына техникалық бақылауды орындайды.
3. Жол құрылыс машиналарын жалпы қалпын техникалық бақылау құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс қауіпсіз өндірісіне әсер етуші ЖҚМ тетігі мен буындары қалпына техникалық бақылауды жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіз жұмыс өндірісіне әсер етуші Жол құрылыс машиналарын тетіктері мен буындары қалпына техникалық бақылауды орындау ережелерін біледі.
2. Қауіпсіз жұмыс өндірісіне әсер етуші Жол құрылыс машиналарын тетіктері мен буындары қалпына техникалық бақылауды орындайды.
3. Қауіпсіз жұмыс өндірісіне әсер етуші Жол құрылыс машиналарын тетіктері мен буындары қалпынің ақауларын жоюына техникалық бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі:3) Жөндеу жұмыстары кезінде қолданылатын сайман мен жабдықты жөндеу және техникалық қадағалауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстары кезінде қолданылатын сайман мен жабдықты жөндеу және техникалық қадағалауды жүргізуережелерін біледі.
2. Жөндеу жұмыстары кезінде қолданылатын жабдыққа жөндеу және техникалық қадағалауды жүргізеді.
3. Жөндеу жұмыстары кезінде қолданылатын сайманға жөндеу және техникалық қадағалауды жүргізеді.
КҚ 7. Жол құрылыс машиналарын және тракторларды балау және баптау жұмыстарын жүргізу
АМ07.Жол құрылыс машиналарындиагностикадан өткізу және баптау
Аталмыш модуль Жол құрылыс машиналарын балау және баптауды орындауға қажетті білім мен дағды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: Машина техникалық қалпына балауды жүргізу технологиясы, қозғалтқыш, агрегат, трансмиссия, жүру бөлігі, басқару жүйесі жұмысы мен Жол құрылыс машиналарын электржабдықтарына реттеу баптау жұмыстарын жүргізудің ретін игеру керек.
Оқыту нәтижесі: 1)Жол құрылыс машиналарын буыны мен тетіктеріне балау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Машина технологиялық қалпын балауды жүргізу технологиясын біледі.
2.Қозғалтқыш, трансмиссия агрегаты, жүріс бөлігін балауды орындайды.
3 Жол құрылыс машиналарынэлектржабдықтары, басқару жүйесі мен жұмыс органдарын балауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Жол құрылыс машиналарын электржабдықтары мен басқару жүйесі, трансмиссия, қозғалтқыш реттеубаптау жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол құрылыс машиналарын реттеуішбаптау жұмыстарының негізін біледі.
2.Қозғалтқыш, трансмиссия агрегаты, жүріс бөлігі реттеубаптау жұмыстарын орындайды.
3. Жол құрылыс машиналарын электржабдықтары мен басқару жүйесінің реттеу баптау жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: Жол құрылыс машиналарынжұмыс органы реттеубаптау жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Гидравликалық қондырғы мен жұмыс органы қосылыстарын қалыптық талаптарға сай тұтастығын тексеру (қарау).
2.Гидравликалық қондырғы мен жұмыс органы қосылыстарының тығыз жабылғанын сынауды жүргізу (аспаптық әдіс).
3. Жол құрылыс машиналарын жұмыс органы реттеубаптау жұмыстарын орындайды.
КҚ 8. Жолқұрылыс машинасын басқару
АМ 08. Жол құрылыс машиналарын басқару негіздері
Аталмыш модуль Жол құрылыс машиналарын және тракторды басқаруға қажетті білік пен дағды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: Жол құрылыс машиналарын және тракторды басқару қағидаттарын, Жол құрылыс машиналарын және трактордың түртүрінде нақты жұмыс жасауды; Жол құрылыс машиналарын және тракторды басқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды игерулері керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол құрылыс машиналарын жолда жүру ережелерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жол құрылыс машиналарын жолда жүру ережесі және ЖҚМ басқару жүйесінің түрлерін біледі.
2. Жол құрылыс машиналарын басқару операциясын орындау ретін біледі.
3. Жол құрылыс машиналарын басқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Жол құрылыс машиналарын басқаруды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Басқару жүйесінің иінтірек әрі гидравликалық сорапсыз жүйесінің операциясын орындайды.
2.Басқару пневматикалық және электрлік жүйесінің операциясын орындайды.
3.Басқарудың гидравликалық сораптық жүйесінің операциясын орындайды.
Оқыту нәтижесі 3 )Жол құрылыс машиналарын түртүріндегі нақты жұмыстарды орында.
Бағалау өлшемдері:
1.Бульдозер үйіндісін көтеру әрі түсіруді орындайды.
2.Скрепер шөмішін көтеру әрі түсіруді орындайды.
3.Бұтақкескіш, түптеуші және басқа да ЖҚМ аспалы жабдықтарымен жұмысты орындайды.
КҚ 9.Жұмыс өндірісі кезінде Жол құрылыс машиналарын қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету
АМ09.Жолда жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Аталмыш модуль Жол құрылыс машиналарын және тракторды қауіпсіз басқару тәсілдерін игеру үшін қажетті білік пен дағды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: ҚР ЖЖЕ сай жол үстінде ЖҚМ және трактордың маневрін; қайғылы жағдайға ұшыраған кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмекті көрсете алуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс өндірісі кезіндегі қауіпсіз жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолда жүру ережелерін біледі: Көліктердің қозғалысы, тоқтау әрі тұрақталу тәртібі. Қиылыстан өту. Жүргінші жолы, бағдарлы бұқаралы көліктер және темір жол өту жолдарынн қту ережелерін біледі.
2. Машина жолда және жұмыс өндірісінде болғанда жолда жүру ережесіне сай ЖҚМ қозғалысы мен маневрін орындау.
3. Жол құрылыс машиналарын, тракторы мен көліктерді тұраққа және қысқы уақытқа сақтауға қоюды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалану кезінде Жол құрылыс машиналарын техникалық қалпына бақылауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Көліктер жабдығының техникалық қалпын бағалау бойынша жолда жүру ережесі талаптарын және пайдалануға қатаң тыйым салынған бұзылулар тізімін біледі Жол құрылыс машиналарын жабдығының техникалық қалпын бағалауда жолда жүру ережесі талаптарын орындайды.
2. Жолдда жүру ережелеріне сай пайдалануға тыйым салынған Жол құрылыс машиналарын ақауларын жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жол көлік оқиға кезінде дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1.Жарақат алған адамға алғашқы көмек көрсету тәсілдері мен әдістерін біледі.
1. Жарақаттандырушы факторды анықтауда дәрігерге дейінгі алғашқы көмектің тәсілдерін көрсетеді.
2. Апатқа түскен адамды көліктен қауіпсіз тәсілмен шығару, жарақаттанған адамды көлікке тиеу ережелеріне сай әрекет ете алады.
КҚ 10. Жол құрылыс машиналарын және жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу үрдісін ұйымдастыру және бақылау
АМ 10. Жол құрылыс машиналарын және жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу үрдісін ұйымдастыру әрі бақылау
Аталмыш модуль Жол құрылыс машиналарын мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуге қажетті білік пен дағды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімді игерулері қажет: Жол құрылыс машиналарын мен жабдықты жөндеу әрі ТҚ талаптары мен ережелері, ұйымдастыру әдістерін игереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол құрылыс машиналарын және жабдықтарына техникалық қызмет көрсету үрдісін ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жол құрылыс машиналарын және жабдықтарына технологиялық үрдісті біледі.
2. Жол құрылыс машиналарын әдістерін: әмбебап постыда; ағында; операциялық постыда ұйымдастырады.
3. Жол құрылыс машиналарын және жабдыққа техникалық қызмет көрсету жұмысын ұйымдастыру әрі есепке алу құжаттарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол құрылыс машиналарын және жабдықтарды жөндеудің үрдісін ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол құрылыс машиналарын мен жабдықтарды жөндеу үрдісі технологиясын біледі.
2. Жол құрылыс машиналарын жөндеуді: агрегаттық, жеке; әмбебап постыда; арнайы постыда ұйымдастырады.
3.Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру әрі есепке алуда қолданылатын құжаттарды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3)Жол құрылыс машиналарынжәне жабдықты жөндеу әрі техникаық қызмет көрсетуше бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол құрылыс машиналарын және жабдықты жөндеу және үрдісін бақылау түрі мен тәртібін біледі.
2. Жол құрылыс машиналарын және жабдықтарға жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге келесі: кіріс бақылау; операциялық бақылау (өндірістік учаскеде ұйымдастырылады); жұмыс соңындағы шақтай бақылау; өзін өзі бақылау секілді бақылауды жүзеге асырады.
3. Жол құрылыс машиналарын және жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету жүргізу сапасын бақылауда қооданылатын құжаттарды жүргізеді.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқутаныстыру практика
"Жолқұрылыс машиналарын техникалық пайдалану" мамандығы жалпы сипаттамасымен, баратын кәсіпорын және ұйымның ішкі тәртіп ережелері мен жұмыс кестесімен білім алушыларды таныстыру. Оқутаныстыру тәжірибесі барысында білім алушылар өздерінің болашақ мамандығы туралы жалпы көзқарастарын қалыптастырулары керек.
Оқыту нәтижесі: Жол құрылыс машиналарын және трактор қолданылатын материалын өндіру әрі игеруді жүргізетін зауыт жұмыстарын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолқұрылыс кәсіпорын жұмысын біледі.
2. ЖҚ материалы және ұсақтау сұрыптау жабдықтары өндірісінде жұмыс жасаушы машинист жұмысын біледі.
3. Жол құрылыс материалдарын өндіру зауыты жұмыстарын біледі.
4. Жол құрылыс машиналарын пайдалану техникмеханигі мен инженері, жол құрылыс машиналарын мен тракторын жөндеу ұстасы жұмысының ерекшелігін біледі.
КП 02. Жұмысшы біліктілігін алуға арналған
өндірістіктехнологиялық практика
Өндірістіктехнологиялық тәжірибесі теориялық және практикалық, өндірістік тәжірибе кезінде алыған білімі мен дағдысын беуітуді қарастырған. Тәжірибе барысында білім алушы барлық талап пен нұсқауды сақтау жұмыстарын орындау қажет. Өндірістік үрдістерді ұйымдастыру. Курстық жоба тақырыбымен байланысты жоба материалы, қалыптық құжаттар мен әдебиеттін зерттеу. Технологиялық тәжірибені өткені туралы есепті құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1)Жол құрылыс машиналарын мен тракторларды жөндеу бойынша слесарь біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1.Машина түйіндері мен агрегаттарын бөлшектеп, жөндеуге дайындық жасайды.
2. Жол құрылыс машиналарын пайдалану кезінде қолданылатын материалдар мен артық бөліктерін таңдайды.
3. Механизмдердің агрегаттар мен аспаптардың жұмысындағы жөнсіздіктерді анықтайды. Машина бөлшектерінің шекті жағдайын анықтайды.
4. Жеке бөліктер мен бөлшектерін ауыстыра отырып, түйіндер мен агрегаттарға техникалық тексеру, жөндеу, жинау, және реттеу жүргізеді.

5. Производит слесарную обработку деталей машин.
6. Выполняет балансировку деталей и узлов при сборке.
7. Выполняет приработку и испытание агрегатов, узлов и деталей.
8. Оценивает состояние трущихся поверхностей и соответствие их нормальному процессу эксплуатации. Внешним осмотром обнаруживает повреждения: видимые трещины, пробоины, задиры, риски, коррозию .
9. Выявляет причины поломки деталей машин:
1) визуальным осмотром
2) с применением приборов.
ПП03.Технологическая (преддипломная) практика
Производственная преддипломная практика предназначена для подготовки выпускника к самостоятельной работе в качестве техника по эксплуатации дорожно-строительных машин. Техник по эксплуатации дорожно-строительных машин должен обладать умениями и навыками использования нормативной и справочной литературы, составления необходимой документации на объектах.
Преддипломная практика является этапом для подготовки к профессиональной деятельности, сбора материала для разработки и выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Исполняет обязанности дублератехника по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов.
Критерии оценки:
1. Осуществляет технический контроль за состоянием дорожно-строительных машин и оборудования.
2. Производит диагностику и наладку дорожно-строительных машин.
3. Управляет дорожно-строительной машиной.
4. Выполняет безопасное движение дорожно-строительных машин.
5. Организовывает процесс технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
6. Контролирует процесс технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин и оборудования.
7. Проверяет комплектность оборудования и инструментов для производства ремонта.
8.Организует постановку дорожно-строительных машин
тракторов, и транспортных средств на стоянку и хранение в зимний период.
9. Устраняет неисправности дорожно-строительной машины при которых запрещена эксплуатация в соответствии с правилами дорожного движения.
10. ВедҰт документы, используемые для организации и учета работ при техническом обслуживании и ремонтных работах
дорожно-строительных машин
и оборудования.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика
Приложение 142
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль специальности:       1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:                   1405000 – Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Квалификация:                   1405012 – Слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования

5. Машина бөлшектеріне слесарлық өңдеу жасайды.
6. Жинау кезінде бөлшектер мен түйіндерді теңдестіреді.
7.Агрегаттарды, түйіндерді, бөлшектерді іске кірістіріп, сынақ жүргізеді.
8. Қажалған беткейлердің жағдайын, олардың қалыпты үдерістерге сәйкестігін бағалайды. Зақымдалуды: көрінетін жарықшақтарды, ойықтарды, қажамаларды, тотығуларды және т.б. сыртқы тексеріс арқылы анықтайды.
9. Машиналардың бөлшектерінің сыну себептерін анықтайды:
1) көзбен шолу арқылы
2) аспаптарды қолдану арқылы;
КП 03. Технолгиялық (диплом алды) практика
Өндірістік диплом алды практика түлекті жол құрылыс машиналарын пайдалану бойынша техник ретінде жеке жұмыс жүргізуге дайындауға арналған. Жол құрылыс машиналарын пайдалану бойынша техник нормативтік және анықтамалық әдебиетті пайдалану, объектілерде қажетті құжаттамаларды жасау қабілеті мен дағдысын игеруі тиіс. Диплом алды практика кәсіптік қызметке, дипломдық жобаны жасап, орындау үшін материал жинақтауға
дайындық кезеңі болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол құрылыс машиналарын мен тракторларды жөндеу бойынша дублертехниктың міндеттерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол құрылыс машиналарынмен жабдықтардың жағдайына техникалық бақылау жасайды.
2. Жол құрылыс машиналарына диагностика жасап, жөндеу жүргізеді.
3. Жол құрылыс машинасын басқарады.
4. Жол құрылыс машиналарын қауіпсіздік қозғалысын орындайды.
5. Жол құрылыс машиналары мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу үдерістерін ұйымдастырады.
6. Жол құрылыс машиналары мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу үдерістерін бақылайды.
7. Жөндеу жүргізу үшін жабдықтары мен құралдарының толымдылығын тексереді.
8. Жол құрылыс машиналарын тракторлар мен жол құраладарының қысқы мерзімде тұраққа қойылып, сақталуын ұйымдастырады.
8. Жол жүру ережелеріне сәйкес жол құрылыс машиналарының пайдаланылу кезіндегі ақауларын жояды.
9. Жол құрылыс машиналарын мен жабдықтарға техникалық қызмет көрмету мен жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыстарды есепке алу мен ұйымдастыру үшін қолданылатын құжаттарды жүргізеді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 142 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Мамандық коды және профильі:1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1405000 Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану
Біліктіліктер :140501 2– Газ құбырларын пайдалану және жөндеу слесарі

1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу РК.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 7. Обладать базовыми знаниями для практического применения основных расчҰтов по технической механике , выбирать материалы, детали и узлы машин на основе анализа их свойств, для конкретного применения.
ОПМ 02. Техническая механика
В данном модуле рассматриваются вопросы теоретической механики, статики, кинематики, динамики, сопротивление материалов.
Данный модуль обращается к знаниям процессов сопротивлением материалов, аксиомы динамики, развитие навыков, выполнение испытаний на прочность и жесткость деталей машин и элементов конструкций сооружений.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
составлять: статику сооружений: основные положения; исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем;
определять перемещения статически определимых плоских систем;
делать основные расчеты статически неопределимых систем методом сил; неразрезных балок, подпорных стен.
Результат обучения: 1) Производить расчеты механических передач и простейших сборочных единиц
Критерии оценки:
1. Знает основы технической механики.
2. Знает виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
3. Выполняет расчет механических передач и простейших сборочных единиц общего назначения.
Результат обучения: 2) Определять напряжение в конструкционных элементах.
Критерии оценки:
1. Знает способы соединения деталей в конструкциях.
2. Применяет средства измерения для оценки размеров поверхностей.
3. Выполняет расчет элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
Результат обучения: 3) Выполнять испытания различных стержней, деталей машин, элементов сооружений на растяжение и сжатие.
Критерии оценки:
1. Производит подбор методов испытаний металлических и бетонных элементов.
2. Выполнят испытания на прочность, изгиб , растяжение и сжатие различных деталей с использованием различных лабораторных приборов.
3. Производит обоснование устойчивости, прочности испытуемых деталей : стержней, валов и осей, элементов конструкций.
БК 8. Строить чертежи, уметь читать и составлять графическую и текстовую конструкторскую документацию в соответствии с требованиями стандартов, уметь на практике применять полученные знания и навыки.
ОПМ 03. Инженерная графика
В данном модуле рассматриваются правила оформление чертежей, умения и навыки необходимые для выполнение проекционных чертежей, изображений планов, разрезов, сечений, методы и приемы выполнение схем по специальности.
Данный модуль описывает основные правила выполнения и оформления проектно-конструкторской документации в соответствии с единой системой конструкторской документации.
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу, которая позволяет достичь:
самостоятельности выполнение и оформление чертежей
владения системой проектной документации строительства .
производства конструкторской документации.
Результат обучения: 1) Выполнять геометрические построения и вычерчивать различные элементы.
Критерии оценки:
1. Знает единую систему конструкторской и проектной документаций.
2. Использует правила оформления чертежей.
3. Выполняет машиностроительные чертежи: виды, разрезы, сечения.
4. Выполняет схемы по специальности, условные графические обозночения.
Результат обучения: 2) Выполнять геометрические построения с соблюдением правил вычерчивания и технического рисования .
Критерии оценки:
1. Выполняет построение проекций с числовыми отметками.
2. Выполняет элементы технического рисования и строительного черчения.
3. Производит решение графических задач.
Результат обучения: 3) Определять конструкцию строительного элемента и пользуется информационными технологиями.
Критерии оценки:

1. Қазахстан Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Механикалық беріліс пен қарапайым жинақтау бірліктерін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкциялардағы тетіктердің қосылу тәсілдерін біледі
2. Беттердің көлемін бағалау үшін өлшеу құралдарын қолданады.
3. Түрлі бұзылу кезінде конструкция элементтерін беріктігін, қаттылығы мен тұрақтылығын есептеуді орындайды.
Оқытунәтижесі: 4)Түрлі біліктердің, машина бөлшектерінің, ғимарат элементтерінің созылуына және қысылуына сынаулар жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Метал және бетондық элементтерді сынау әдістерін таңдайды
2. Түрлі зертханалық құралдарды қолдана отырып, түрлі бөлшектерді беріктік, майысу, созылу және қысылуына сынау жүргізеді.
3. Сыналатын бөлшектердің (біліктер, белдіктер, конструкция элементтері) төзімділік, беріктік негіздемелерін жүргізеді.
БК 8. Стандарт талаптарына сай сызуды орындау және оқу, графикалық және мәтіндік құрыстырушы құжаттарды құрастыру, алған білім мен дағдыларды тәжірибеде қолдана білу
ЖКМ 03.Инженерлік графика
Аталмыш модульде сызуды ресімдеу ережелері, жобалық сызбаны, жоспарды орындау, кесу, қиықты орындау үшін, мамандық бойынша сызбаны орындауға қажетті икемдер мен дағдылар қарастырылады.
Аталмыш модуль негізгі КҚБЖ стандарттарына сәйкес, жобалық.конструкторлық құжаттаманы орындау мен ресімдеудің негізгі ережелерін сипаттайды.
Білім алушылардың келесілерге жетуіне мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
сызуды орындау және ресімдеу кезіндегі жекешілдік;
ҚЖҚЖ құрылыстың жобалау құжаттамасы жүйесімен жұмыс істей білу;
конструкторлық құжаттама жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Геометриялық құрылымдар жасау және түрлі элементтер сызу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық және жобалық құжаттамалардың бірыңғай жүйесін біледі.
2. Сызуларды ресімдеу ережелерін қолданады.
3. Машинажасау сызбаларын: түрі, кесіндісі мен қиысуын орындайды.
4. Мамандық бойынша сызбаларды, шартты графикалық белгілерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызу ережесі мен техникалық сурет салу ережелерін сақтай отырып, геометриялық құрастыруды орындайды .
Бағалау өлшемдері:
1. Сандық белгісі бар проекцияларды құруды орындайды.
2. Техникалық сурет салу және құрылыс сызбасының элементтерін орындайды.
3. Графикалық есептерді шешуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Құрылыс элементінің конструкциясын анықтау және ақпараттық технологияларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлік графиканың қолданбалы бағдарламаларын қолданады.
2. Кәсіби қызметінде компьютерлік графика негіздерін қолданады.
3. Инженерлік графика құралдарын қолдану дағдыларына ие.
БК 9. Электротехниканың күрделі құбылыстары мен заңдарын түсіну үшін қажетті базалық білімге ие болу
ЖКМ 04. Электротехника негіздері
Аталмыш модуль жалпы электротехника, құрылысты электрлік қамтамасыз ету, құрылыс алаңдарындағы электр желілері, басқару және қорғау аппаратурасы, құрылыстағы дәнекерлеу жабдығы, электрқауіпсіздігі туралы білімге бағытталады.
Білім алушылардың келесілер туралы білім алуына мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
Жалпы электротехника, тұрақты және ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері;
Үшфазалы электр желілері, трансформаторлар, тұрақты және ауыспалы тоқты электр машиналары;
Құрылысты электрмен жабдықтау, электр құрылғыларымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр өрісі мен электромагниттіліктің кернеулігін анықтау бойынша тапсырмаларды шешу.
Бағалау өлшемдері:

1. Использует прикладные программы компьютерной графики.
2. Применяет основы компьютерной графики в профессиональной деятельности .
3. Обладает навыками использования средств инженерной графики.
БК 9. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники
ОПМ 04. Основы электротехники
Данный модуль обращается к знаниям общей электротехники, электроснабжение строительства, электрических сетей на строй площадках , аппаратуры управление и защиты, сварочного оборудования в строительстве, электробезопасность
Важно чтобы обучаемый выполнял работы которые позволят достичь знаний:
Общий электротехники, электрических цепей постоянного и переменного тока
Трехфазных электрических сетей, трансформаторов, электрических машин постоянного и переменного тока
Электроснабжение строительства и техники безопасности при работе с электроустановками.
Результат обучения: 1) Выполнять решение типовых задач по определению напряженности электрического поля и электромагнитизма.
Критерии оценки:
1. Знает напряженность электрического поля, проводник и диэлектрики, основные свойства и характеристики и магнитного поля.
2. Определяет емкости конденсатора и их параллельные и последовательные соединения .
3. Производит подбор электроизмерительных приборов переменного тока.
Результат обучения: 2) Определять соотношение между фазами и линейными напряжениями трехфазных электрических сетей.
Критерии оценки:
1. Знает трехфазную ситему.
2.Выполняет иследования трехфазной сети при соеденени потреблений в звезду или треугольник .
3. Использует характеристики трансформаторов .
Результат обучения: 3) Производить подбор электрических машин постоянного и переменного тока .
Критерии оценки:
1. Знает назначение машин постоянного и переменного тока.
2. Выполняет определение " начал" и "концов" обмоток трехфазного асинхронного двигателя.
3.Производит подбор электродвигателя заданной мощности.
Результат обучения: 4) Производить подбор электроснабжения строительства.
Критерии оценки:
1. Знает электрические станций и системы, электрические сети на сроительных площадках.
2. Выполняет подбор аппаратуры управлений и защиты при электроснабжение строительной площадки.
3. Производит определение потерь напряжений в линии.
4. Выполняет мероприятия по экономи электроэнергий и техники безопастности при работе с электроустановками.
БК 10. Применять знания по метрологии, стандартизации и сертификации в гидростроительстве
ОПМ 06. Основы метрологии, стандартизации и сертификации
Данный модуль описывает знания и навыки, необходимые для соблюдения технического регулирования и стандартизации, оценки соответствия и управления качеством продукции; виды стандартов, используемые в профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные понятия, термины и определения в области стандартизации и метрологии.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
определять вид стандарта в зависимости от содержания устанавливаемых к нему требований; оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой на основе использования основных положений метрологии, стандартизации и сертификации в производственной деятельности;
применять документацию системы качества;
применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов.
Результат обучения: 1) Использовать основные термины и определения в своей профессиональной деятельности.
Критерии оценки:

1. Электр өрісінің, өткізгіш пен диэлектриканың кернеулігін, магнит өрісінің негізгі қасиеттері мен ерекшеліктерін біледі.
2. Конденсатор сыйымдылықтары мен олардың параллель және тізбекті қосылыстарын анықтайды.
3. Айнымалы тоқтың электр күшін өлшейтін аспаптарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Үшфазалы электр желілерінің желілік кернеулері мен фазалары арасындағы қатынасты анықтау .
Бағалау өлшемдері:
1. Үшфазалық жүйені, үшфазалы ЭҚК өндіруді біледі.
2. Тұтынулардың жұлдызшаға немесе үшбұрышқа қосылуы кезінде үшфазалы желіге зерттеу жүргізеді.
3. Трансформаторлардың сипаттамаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұрақты және айнымалы тоқты электр машиналарын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқты машиналардың қолданылу мақсатын біледі.
2. Үшфазалы асинхронды қозғалтқыш орамының "басы" және "аяғы" анықтамаларын біледі.
3. Берілген қуатты электр қозғалтқышын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Құрылысты электрмен жабдықтауды таңдау .
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс алаңдарындағы электр станцияларын және жүйелерін, электр желілерін біледі.
2. Құрылыс алаңын электрмен жабдықтау барысында басқару және қорғау аппаратурасын таңдайды.
3. Желідегі кернеулердің жоғалуын анықтайды.
4. Электр құрылғыларымен жұмыс істеу барысында электр энергиясын үнемдеу мен қауіпсіздік техникасы шараларын орындайды.
БК 10.Гидроқұрылыстағы метрология, стандарттау және сертификаттау бойынша білімдерін қолдану
ЖКМ 06. Метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері
Аталмыш модуль техникалық реттеу мен стандарттауды сақтауға, сәйкестікті және өнім сапасын басқару; кәсіби қызметте қолданылатын стандарт түрлерін бағалауға қажет білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушылар келесілерді меңгеруі қажет: стандарттау және метрология саласындағы негізгі ұғымдар, терминдер мен анықтамалар.
Білім алушылардың келесілерге қол жеткізуіне мүмкіндік беретін икемдерге ие болуы маңызды:
Стандарттың, оған қойылатын талаптарының мазмұнына байланысты түрін анықтау;
кәсіби қызметте метрология, стандарттау және сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану негізінде қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы ресімдеу;
сапа жүйесінің құжаттамасын пайдалану;
нормативтік құжаттардың өнімдер (қызметтер) мен үдерістердің негізгі түрлеріне қоятын талаптарын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қызметте негізгі терминдер мен анықтамаларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрология, стандарттау және сертификаттаудың негізгі түсініктері мен анықтамаларын біледі.
2. Құжаттамалауда стандарттау негіздерін қолданады.
3. Сапа жүйесі құжаттамасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Стандарттарды тәжірибеде қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные понятия и определения метрологии, стандартизации и сертификации.
2. Использует в документации основы стандартизации.
3. Знает документацию систем качества.
Результат обучения: 2) Применять стандарты в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает основы повышения качества продукции.
2. Умеет пользоваться техническими измерительными средствами в своей отрасли.
3. Знает категории и виды стандартов.
Результат обучения: 3) Применять необходимые стандарты и другие документы по стандартизации для решения поставленных задач.
Критерии оценки:
1. Знает виды стандартов.
2. Умеет пользоваться информационными изданиями по стандартизации.
3. Контролирует параметры при проверке качества изделий.
БК 11. Обладать базовыми знаниями по исследованию водного режима при выполнении предпроектных и проектных работ при эксплуатации гидротехнических сооружений и гидроузлов.
ОПМ 07Гидравлика
Данный модуль обращается к знаниям процессов и методов, необходимым для изучение жидкости и ее свойств, определения давления на плоские и различные криволинейные поверхности, плавание тел; основные характеристики и режимы движения жидкости в различных руслах, трубах; истечение жидкости из отверстий, насадок; движение жидкости в напорных трубопроводах, открытых руслах, гидравлический прыжок и сопряжение бъефов гидротехнических сооружений.
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу, которая позволяет достичь знаний
гидростатики, силы давления жидкости на различные поверхности и плавания тел;
гидродинамики, основных характеристик режимов движения жидкости;
приемов и навыков выполнения гидравлических исследований и расчҰтов водного потока различного состояния, его воздействия на сооружения,
выполнение работ по исследованию водного режима при выполнении предпроектных и проектных работ, при эксплуатации гидротехнических сооружений и гидроузлов.
Результат обучения: 1) Знать физические, гидростатические и гидродинамические свойства жидкости .
Критерии оценки:
1. Определяет физические величины.
2. Определяет давление на плоские и различные криволинейные поверхности, плавание тел.
3. Определяет параметры и типы гидравлических прыжков и условий сопряжения бъефов гидросооружений.
Результат обучения: 2) Проводить гидравлические исследования
Критерии оценки:
1. Пользуется приборами для измерения гидравлических параметров.
2. Определяет гидростатическое давление, гидравлические сопротивления и потери напора при движении жидкости.
3. Применяет основы моделирования гидравлических процессов.
Результат обучения: 3) Использовать законы гидравлики при проектировании и строительстве гидротехнических сооружений.
Критерии оценки:

1. Өнім сапасын арттыру негіздерін біледі.
2. Өз саласында техникалық өлшеуіш құралдарды қолдана біледі.
3. Стандарттар түрі мен санаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Қойылған міндеттерді шешуде қажетті стандарттар мен стандарттау бойынша басқа да құжаттарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарт түрлерін біледі.
2. Стандарттау бойынша ақпараттық басылымдарды қолдана алады.
3. Бұйым сапасын тексеруде параметрлерді бақылайды.
БК 11. Гидротехникалық имараттар мен су тораптарын пайдалану барысында жобаға дейінгі және жоба жұмыстарын орындауда су режимін зерттеу бойынша базалық білімге ие болу
ЖКМ 07. Гидравлика
Аталмыш модуль сұйықтық пен оның қасиеттері туралы білуге, жалпақ және түрлі қисықсызықты беттерге түсетін қысымды; денелердің жүзуін, түрлі арналар, құбырлардағы сұйықтықтың қозғалу режимі мен негізгі сипаттамаларын анықтауға; саңылаулардан, саптамалардан сұйықтықтың ағуын; қысымды құбырлардағы, ашық арналардағы сұйықтықтың қозғалысын, гидравликалық секірістер мен гидротехникалық имараттар бьефтерінің түйіндесуін оқып білуге қажетті үдерістер мен әдістер туралы білімге бағытталады.
Білім алушы келесілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
гидростатика, сұйықтықтың түрлі беттерге және денелердің жүзуіне тигізетін қысымы күші;
гидродинамика, сұйықтық қозғалысы режимінің негізгі сипаттамалары;
гидравликалық зерттеулер жүргізумен түрлі жағдайлы су ағынын есептеудің амалдары мен дағдылары, оның имараттарға әсері;
жобаға дейінгі және жоба жұмыстарын орындау кезінде, гидротехникалық имараттар мен су тораптарын пайдалану кезінде су режимін зерттеу жұмыстарын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сұйықтың физикалық, гидростатикалық, гидродинамикалық қасиеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. ГОСТна сай физикалық шамаларды анықтайды.
2. Тегіс және түрлі қисықсызықты беттерге, денелердің жүзуіне түсетін қысымды анықтайды.
3. Гидроимараттардың гидравликалық секіруі мен бьефтерінің түйіндесу шарттарының параметрлері мен типтерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидравликалық зерттеулер жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Гидравликалық параметрлерді өлшеу үшін аспаптар қолданады.
2. Сұйықтық қозғалысы кезіндегі гидростатикалық қысымды, гидравликалық кедергі мен арынның азаюын анықтайды.
3. Гидравликалық үдерістерді модельдеу негіздерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидротехникалық имараттарды жобалау мен салу кезінде гидравлика заңдарын қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Гидравликалық есептеулерді жүргізуде техникалық және анықтамалық әдебиетті қолданады.
2. Сұйықтықтың белгіленген қозғалысы кезінде гидроимараттардың өткізгіштік қабілетін анықтайды.
3. Сұйықтықтың арынды құбырлардағы, ашық арналардағы қозғалысын анықтайды.
4. Гидроимараттардың гидравликалық секіруі мен бьефтерінің түйіндесу шарттарының параметрлерін анықтайды.
БК 12. Гидротехникалық имараттар құрылысы кезіндегі инженерлік геологиядан білімін қолдану
ЖКМ 10 Инженерлік геология
Аталмыш модуль жер қыртысы геологиясын, жер асты суларының, және олардың гидротехникалық имараттар мен құрылыс конструкцияларына әсерін оқып білуге қажетті үдерістер мен әдістер туралы білімге бағытталады.
Білім алушы келесілер туралы білім алуы үшін жұмыстар орындағаны маңызды:
құбылыстардың геологиялық үдерістері;
минералдардың, құрамалардың және жер асты суларының физикалық қасиеттері, химиялық құрамы және морфологиясы.

1. Использует техническую и справочную литературу при выполнении гидравлических расчетов.
2. Определяет пропускную способность гидросооружений при установившемся движении жидкости.
3.Устанавливает движение жидкости в напорных трубопроводах, открытых руслах.
4.Определяет параметры гидравлического прыжка и условия сопряжения бъефов гидротехнических сооружений.
БК 12 Применять знания по инженерной геологии при строительстве гидротехнических сооружений
ОПМ 10 Инженерная геология
Данный модуль обращается к знаниям процессов и методов, необходимым для изучения геологий земной коры , подземных вод, их воздействий на гидротехнические сооружения и строительные конструкции.
Важно чтобы обучаемый выполнял работу которая позволяет достичь знаний:
геологических процессов явлений
физических свойств, химического состава и морфологий минералов, образований и подземных вод.
Результат обучения: 1) Выполнять построение и описание геологических разрезов.
Критерии оценки:
1. Знает форму размер и строение Земли, характеристики оболочек Земли и теплового режима, физические свойство земли.
2. Определяет пройсхождения классификацию, строение и основные свойтсво горных пород.
3. Производит подбор и определение породообразующих минералов и пород .
Результат обучения: 2) Определять эндогенные и экзогенные геологические процессы и их влияния на сооружения водохозяйственных объектов.
Критерии оценки:
1. Знает виды тектонических движений и структур, влияния землетресений на сооружений.
2. Выполняет решение задач по гидроизогипс и пьезогипс.
3. Использует сисмическую шкалу и карту распространения землетресение с целью опрделения влияний землетресений.
Результат обучения: 3) Определять физические свойства и химический состав подземных вод.
Критерии оценки:
1. Знает физические свойство подземных вод и режимы их движения.
2. Определяет коэффициенты фильтрации на типовом лабораторном приборе .
3.Проводит иследования безнапорной и напорной фильтраций в основании сооружений.
Результат обучения: 4) Определять основные физико-механические свойство грунтов, контролировать качество уплотнения грунта.
Критерии оценки:
1. Знает гранулометрический состав обломочной и глинистых грунтов, их физические и механические свойства.
2. Выполняет лабораторные исследование для определения сопротивлений грунтов сжатию, сдвигу сцеплению.
3. Определяет угол естественного откоса, угол внутреннего трения, уплотняемость грунтов.
БК 13. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания основных экономических показателей деятельности водохозяйственных объектов
ОПМ 11 Экономика отрасли
Данный модуль обращается к знаниям приемам и навыкам расчета основных экономических показателей деятельности предприятии, выводам и анализам численных показателей, составление бизнес плана
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу по материально техническому и финансово обеспечению строительной отрасли определял основные направления роста эффективности производства
Результат обучения: 1) Определять типы производственных структур и организацию производства
Критерии оценки:
1. Знает классификацию и элементы рынка.
2. Знает правила рыночной экономики при опрделении экономических ресурсов и эффективности их использования.
2. Определяет типы производственных структур и организацию производства.
3. Определяет основные фонды предприятия, показатели эффективности их использования .
Результат обучения: 2) Уметь использовать систему управления качеством продукций и маркетингом на предприятии.
Критерии оценки:

1. Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық қималар құру және сипаттау
Бағалау өлшемдері:
1. Жерформасын, өлшемі мен құрылымын, Жерқабаттары мен жылу режимінің сипаттамасын, Жердің физикалық қасиеттерін біледі.
2. Тау жыныстарының шығу тегін, жіктелуін, құрылымын және негізгі қасиеттерін анықтайды.
3. Жыныс түзуші минералдар мен жыныстарды таңдайды және анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Эндогенді және экзогенді геологиялық үдерістерді және олардың су шаруашылығы нысандарының ғимараттарына әсерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тектоникалық қозғалыстар мен құрылымдардың түрлерін, жер сілкінісінің имараттарға әсерін біледі.
2. Гидроизогипс және пьезогипс бойынша тапсырмалардың шешімін табады.
3. Жер сілкінісі әсерлерін анықтау мақсатында жер сілкінісі құрылысының сейсмикалық межелігі мен картасын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жерасты суларының физикалық қасиеттері мен химиялық құрамын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жер асты суларының физикалық қасиеттері мен олардың қозғалыс режимдерін біледі.
2. Стандартты зертханалық құралда (Арнайыгео түтігі) фильтрациялау коэффициенттерін анықтайды.
3. Имараттардың негізінде қысымсыз және қысымды фильтрациялауға зерттеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Топырақтың негізгі физикалық механикалық қасиетін анықтау, топырақтың тығыздану сапасын бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынықты және саз топырақтың гранулометриялық құрамын, олардың физикалық және механикалық қасиеттерін біледі.
2. Топырақтың қысылуға, ығысуына, тұтасуына қарсылығын анықтау үшін зертханалық зерттеулер жүргізеді.
3. Табиғи еңісті, ішкі үйкеліс бұрышын, топырақтың тығыздалғыштығын анықтайды.
БК 13. Су шаруашылығы объектілері қызметінің негізгі экономикалық көрсеткіштерді түсінуге қажетті базалық білімге ие болу
ЖКМ11. Сала экономикасы
Аталмыш модуль кәсіпорын қызметінің негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеудің, сандық көрсеткіштердің түйіні мен талдауының, бизнесжоспар құрудың амалдары мен дағдылары туралы білімге бағытталады.
Білім алушының келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
құрылыс саласын материалдықтехникалық және қаржылық қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар;
өндіріс тиімділігі өсімінің негізгі бағыттарын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік құрылымдар мен өндірісті ұйымдастыру типтерін анықтау .
Бағалау өлшемдері:
1. Нарық жіктемесі мен элементтерін біледі.
2. Экономикалық ресурстар мен оларды қолдану тиімділігін анықтауда нарықтық экономика ережелерін біледі.
3. Өндірістік құрылымдар мен өндірісті ұйымдастыру типтерін анықтайды.
4. Өнеркәсіптің негізгі қорларын, оларды қолдану тиімділігінің көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнім сапасын басқару жүйесі мен өнеркәсіптегі маркетингті қолдана білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает социально- экономические основы, сущьность принципы и функций маркетинга.
2. Выполняет расчеты прямых и косвенных расходов, производственной и полной себестоимости продукций.
3. Использует ценовую стратегию предприятия, выбирает методы ценаоброзования в различных моделях рынка.
Результат обучения: 3) Определять инвестиционную и инновационную политику предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает экономическую сущность, виды, класификацию рынка, особенности, виды и тенденции инновации.
2. Выполняет расчет показателя экономической эфективности инвестиций.
3. Проводит планирование и прогназироване деятельности предприятия, составляет бизнес – план.
БК 14. Применять знания по менеджменту в управлении предприятием в современных условиях хозяйствования.
ОПМ 12 Менеджмент
Данный модуль обращается к знаниям , приемам и навыкам принятия управленческих решений и организаций работы менеджера владеющего современным аппаратом для решения принципиально новых задач
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу по закреплению основ теории и практики управление предприятиями в современных условиях хозяйствования.
Результат обучения: 1) Знать основные подходы и тенденции развития современного менеджмента.
Критерии оценки:
1. Знает организации виды и типы организаций, суть управленческой деятельности.
2. Определяет внутренние переменные взаймосвязи организаций.
3. Производит подбор коммуникационного процесса .
Результат обучения: 2) Определить связующие процессы в принятии решений и методов прогнозирования .
Критерии оценки:
1. Знает моделирование, методы принятия решений и прогназирования.
2. Выполняет выбор структуры и формирования организаций в целом.
3. Использует модели методы приняти решений.
Результат обучения: 3) Определить функции управления .
Критерии оценки:
1. Знает стратегическое планирования, его ключевые компоненты.
2. Выполняет выбор, реализаций и
оценку стратегической альтарнативы.
3. Проводит контроль работы сотрудников.
4. Знает основы мотивационой политики работников.
5. Знает методы управления трудовыми ресурсами.
БК 15. Обладать знаниями безопасного ведения гидротехнического строительства
ОПМ 13 Охрана труда
Результат обучения: 1) Использовать законодательство в области безопасности и охраны труда.
Критерии оценки:

1. Маркетингтің әлеуметтік экономикалық негіздерін, мәнін, қағидаттарын және функцияларын біледі.
2. Тікелей және жанама шығындардың, өнімнің өндірістік және толық өзіндік құнын есептеуді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның баға стратегиясын қолданады, нарықтың түрлі модельдерінде бағаның құрылу әдістерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның инвестициялық және инновациялық саясатын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Нарықтың экономикалық мәнін, түрлерін, жіктемесін, инновациялардың ерекшеліктерін, түрлері мен үрдістерін біледі.
2. Инвестициялардың экономикалық тиімділігі көрсеткіштерін есептеуді жүргізеді.
3. Кәсіпорын қызметін жоспарлау мен болжауды жүргізеді, бизнесжоспар құрады.
БК14. Шаруашылық жүргізудің қазіргі заманы жағдайында кәсіпорынды басқарудағы менеджмент бойынша білімін қолдану
ЖКМ12.Менеджмент
Аталмыш модуль басқару шешімдерін қабылдау мен қағида түрінде жаңа міндеттерді шешу үшін заманауи аппаратқа ие менеджер жұмысын ұйымдастырудың амалдары мен дағдылары туралы білімге бағытталады.
Білім алушының шаруашылық жүргізудің қазіргі заманғы жағдайында кәсіпорынды басқару теориясы мен тәжірибесі негіздерін бекіту жөніндегі жұмыстарды орындағаны маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі заманғы менеджмент дамуының негізгі тәсілдері мен үрдістерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұйымдарды, олардың ұйымдасу түрлерімен типтерін, басқару қызметінің мәнін біледі.
2. Ұйымдардың ішкі айнымалы өзара байланысын анықтайды.
3. Байланыс үдерісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шешімдер қабылдаудағы және болжау әдістерінің байланыстырушы үдерістерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Шешімдер қабылдау және болжауды модельдеуді, олардың әдістерін біледі.
2. Ұйымдардың құрылымын таңдайды және ұйымдардың тұтастай алғандағы құрылуын жүзеге асырады.
3. Шешімдер қабылдау моделдерін, әдістерін пайдаланылады.
Оқыту нәтижесі: 3) Басқару функцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Стратегиялық жоспарлауды, оның негізгі компоненттерін біледі.
2. Стратегиялық баламаны таңдау, жүзеге асыру және бағалауды орындайды.
3. Қызметкерлерді бақылауды және ынталандыруды жүргізеді.
4. Еңбек ресурстарын басқару әдістерін біледі.
БК 15. Гидротехникалық құрылысты қауіпсіз жүргізу біліміне ие болу
ЖКМ 13. Еңбекті қорғау
Аталмыш модульде экологиялық қауіпсіздік пен қоршаған ортаны қорғау талаптарын ескере отырып, түрлі мақсаттағы имараттарды жобалау, құрылысы және пайдалану бойынша жұмыстар орындау үдерісінде қажет еңбекті қорғау ережелерінің теориялық негіздері қарастырылады.
Бәсекеге қабілетті кадрларды даярлаудағы пәннің рөлі мен маңызы – гидротехникалық құрылыстағы еңбекті қорғау нормалары мен қауіпсіздік техникасын қолдану туралы білімге, амалдары мен дағдыларына ие болу.
"Еңбекті қорғау" пәнін оқуда "Құқық негіздері" пәнімен, арнайы модульдермен біріктіруді жүргізу қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік пен еңбекті қорғау саласында заңнамаларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает применение положений нормативноправовых актов по безопасности и охране труда.
2. Составляет план номенклатурных мероприятий по безопасности и охране труда.
3. Оформляет акты по установленным формам и разрабатывает мероприятия по устранению причин несчастного случая.
Результат обучения: 2) Соблюдать производственную санитарию.
Критерии оценки:
1. Знает правила гигиены труда и производственной санитарии, факторы влияющие на условия труда.
2. Выполняет санитарногигиенические нормы в рабочей зоне.
3. Использует вспомогательные санитарнобытовые и защитные помещения.
4. Осуществляет подбор специальной одежды и индивидуальных средств защиты.
5. Выполняет правила оказания первой доврачебной помощи при несчастных случаях.
Результат обучения: 3) Соблюдать основы безопасности труда и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Выполняет правила по обеспечению безопасности и средства защиты от поражения электрическим током, молниезащиты.
2. Проектирует организацию строительства и производства работ с учетом вопросов охраны труда и экологической безопасности.
3. Составляет памятку по технике безопасности и охране труда на рабочих местах.
4. Выполняет правила противопожарной безопасности .
Квалификация "140701 3 "Техник гидротехник"
ПК 1. Выполнять топографо-геодезические работы.
СМ 01 Топографо-геодезические работы
Данный модуль описывает результативность навыков и знаний, необходимых для выполнения топографо-геодезических работы.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: полевые и камеральные геодезические работы при проектировании и строительстве гидротехнических сооружений
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
применять геодезические измерений на местности;
использовать планы , карты и профили;
применять геодезические приборы в строительстве;
использовать информационные системы в геодезии
Результат обучения: 1) Проводить геодезические измерения на местности и их камеральную обработку.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и условия применения геодезических приборов и инструментов для выполнения полевых и камеральных работ.
2. Использует приборы для измерения геодезических параметров .
3. Выполняет полевые работы при теодолитной съемке, нивелировании.
4. Выполняет камеральные работы геодезических измерений.
5. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 2) Выполнять геодезические работы при возведении и эксплуатации гидротехнических сооружений.
Критерии оценки:
1. Производит геодезические работы при проектировании и выполнении строительных работ нулевого цикла.
2. Выполнят геодезические работы при строительстве гидротехнических сооружений.
3. Производит геодезические работы при эксплуатации гидротехнических сооружений.
ПК.2 Выполнять гидрологические расчеты
СМ 02 Гидрологические работы
Данный модуль обращается к изучению основ общей гидрологии, гидрометрии и охраны окружающей среды применительно к проектированию, строительству и эксплуатации гидротехнических сооружении и охраны окружающей среды.
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу, которая позволяет достичь знаний:
гидрологии суши;
гидрометрических измерений ;
использования водных ресурсов в гидротехнике;
охраны природной среды и водных ресурсов.
Результат обучения: 1) Использовать знания по гидрологии суши……………..
Критерии оценки:
1. Знает кругооборот воды в природе, испарение, осадки, сток.
2. Знает речную систему, питание и режим рек.
3. Выявляет особенности гидрологического режима в различных морфологических частях.
4. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 2) Производить гидрологические расчеты .
Критерии оценки:
1. Производит замер глубин, измерение скоростей течения потока с использованием гидрометрических приборов.
2. Определяет расход водотоков.
3. Выполняет расчет максимального стока, расчетных расходов и уровней.
4. Определяет движение наносов и происходящих русловых процессов.
Результат обучения: 3) Проводить мероприятия по охране природы.
Критерии оценки:
1. Знает и применяет водное законодательство в профессиональной деятельности.
2. Выявляет воздействие гидротехнических сооружений на окружающую среду.
3. Проводит мероприятия по охране природы.
ПК 3. Выбирать строительные материалы и изделия на основе анализа
СМ 03. Выбор и испытание строительных материалов
В данном модуле рассматриваются результаты работы, навыки и знания, необходимые в процессе выполнения полевых работ и лабораторных анализов образцов.
Данный модуль обращается к знаниям процессов и методов, необходимым для развития навыков отбора проб, выполнения их анализов.
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу, которая позволяет достичь
самостоятельности выполнения отбора проб
проведения диагностических анализов
производства технического и экономического выбора строительных материалов и изделий для конкретных условий их использования
Результат обучения: 1) Выполнить выбор строительных материалов в соответствии с их назначением
Критерии оценки:
1. Знает строительные материалы в соответствии с их назначением
2. Определяет по внешним признакам и маркеровке вид и качество строительных материалов и изделий.
3. Производит подбор строительных материалов и изделий .
4. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 2) Определить физико-механические и эксплуатационные свойства строительных материалов.
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства и области применения строительных материалов и изделий.
2. Выполняет физико-механические анализы для определения параметров и свойств материалов.
3. Использует различные методы испытания и контроля качества строительных материалов.
Результат обучения: 3) Определить технические характеристики и область применения строительных материалов.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики и область применения строительных материалов.
2. Выполняет правила приемки и складирования строительных материалов и изделий.
3.Проводит испытание строительных материалов.
ПК 4. Подбирать основания и фундаменты для гидротехнических сооружений
СМ 04 Подбор оснований и фундаментов
Данный модуль обращается к знаниям процессов и методов возведения оснований, конструктивных решений промышленных и гражданских зданий и сооружений, расчета и конструирование их элементов.
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу, которая позволяет достичь:
правильного подбора фундаментов в зависимости от вида оснований сооружений;
определять величины нормативных и расчетных нагрузок
Результат обучения: 1) Производить расчеты оснований и фундаментов с соблюдением нормативных требований.
Критерии оценки:
1. Определяет сжимаемые зоны в основании гидротехничеких сооружений.
2. Выполняет расчеты прочности подстилающего слоя фундаментов в особых условиях.
3 . Производит конструирование фундаментов неглубокого заложения на естественных основаниях.
4. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 2) Производить работы по подготовке оснований и возведению фундаментов
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по расчистке оснований, подготовке котлованов.
2. Выполняет комплекс опалубочных работ.
3. Выполняет работы по укладке, уплотнению бетонной смеси при возведении фундаментов.
4. Уход за бетоном, разборка опалубки.
Результат обучения: 3) Определить качество выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет испытания на определение прочности бетона с применением приборов.
2. Проводит приемку выполненных работ по подготовке оснований и устройству фундаментов.
ПК 5. Подбирать строительные конструкции зданий и сооружений
СМ 05. Подбор строительных конструкций
Данный модуль обращается к знаниям процессов и методов возведения оснований, конструктивных решений промышленных и гражданских зданий и сооружений, расчета и конструирование их элементов.
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу:
по определению величины нормативных и расчетных нагрузок;
уметь рассчитывать элементы железобетонных, каменных, армокаменных, металлических и деревянных конструкций;
определять расчетную схему конструкций и вид напряженно-деформированного состояния;
Результат обучения: 1) Выполнить расчеты строительных конструкций.
Критерии оценки:
1. Выполняет требования, предъявляемые к строительным конструкциям и их рациональному применению.
2. Выполняет расчеты строительных конструкций по предельным состояниям.
3. Использует промышленные строительные конструкции и изделия в гидротехнических сооружениях.
4. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 2) Выполнить работы по возведению железобетонных и бетонных конструкций в гидротехнических строительстве.
Критерии оценки:
1. Знает основы применения железобетонных и, металлических конструкций в гидротехнических сооружениях.
2. Производит подбор и конструирование металлических балок и ферм.
3. Выполняет работы по возведению железобетонных и бетонных конструкций в гидротехнических строительстве.
4. Конструирует армированные элементы в строительстве.
ПК 6. Проектировать гидротехнические сооружения
СМ 06. Проектирование гидротехнических сооружений
Данный модуль обращается к знаниям основ проектирования и расчетов водопроводящих, регулирующих, водоподпорных, водозаборных и специальных гидротехнических сооружений, их конструктивных особенностей от геологических, гидрологических, климатических условий, грамотной эксплуатации водохозяйственных сооружений.
Важно, чтобы обучаемый выполнил работу, которая позволяет достичь
приемов и навыков проектирования гидротехнических сооружений, выполнения гидравлических расчетов на основе гидрологических наблюдений, определения их прочности, устойчивости и долговечности
умений составления технической документации с учетом экологических последствий строительства гидроузлов
эксплуатации гидротехнических сооружений.
Результат обучения: 1) Проектировать каналы и гидротехнические сооружения на них.
Критерии оценки:
1. Использует данные изысканий и исследований
2. Применяет на практике методы проектирования каналов и регулирующих сооружений на них.
3. Выполняет расчетное обоснование водопроводящих и сопрягающих сооружений на каналах.
4. Использует материалы справочной и нормативной литературы.

1. Қауіпсіздік пен еңбекті қорғау бойынша нормативтік құқықтық актілер ережелерінің қолданысын біледі.
2. Қауіпсіздік пен еңбекті қорғау бойынша номенклатуралық шаралар жоспарын құрады.
3. Белгіленген нысандар бойынша актілерді ресімдейді және қайғылы оқиғалардың себептерін жою бойынша шараларды әзірлейді.
Оқытунәтижесі: 2) Өндірістік санитарияны сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек пен өндірістік санитарияның гигиена ережелерін, еңбек жағдайларына әсер ететін факторларды біледі.
2. Жұмыс аймағында санитариялықгигиеналық нормаларды орындайды.
3. Көмекші тұрмыстық санитариялық және қорғау үй -жайларын қолданады.
4. Арнайы киім мен жеке қорғану құралдарын таңдайды.
5. Қайғылы оқиғалар орын алған жағдайда және дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі негіздерін сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік пен электр тогымен зақымданудан қорғау құралдарымен, найзағайдан қорғану құралдарымен қамтамасыз ету ережелерін орындайды.
2. Еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік мәселелерін ескере отырып, құрылысты ұйымдастыру мен жұмыстарды орындауды жобалайды.
3. Жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау бойынша ескертпені құрастырады.
4. Өрт қауіпсіздігі ережелерін орындайды.
Арнайы модульдер
"140701 3 "Гидротехниктехник"біліктілігі
КҚ 1. Топографиялық-геодезиялық жұмыстар орындау
АМ 01 Топографиялықгеодезиялық жұмыстар
Аталмыш модуль топографиялықгеодезиялық жұмыстарды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімнің нәтижелілігін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқу кезінде білім алушылар келесілерді игерулері қажет: гидротехникалық имараттарды жобалау және салу барысындағы далалық және камералық геодезиялық жұмыстар
Білім алушылардың келесілерді игеруіне мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
жергілікті жерде геодезиялық өлшемдерді қолдану;
жоспарлар, карталар және профильдерді пайдалану;
құрылыста геодезиялық аспаптарды қолдану;
геодезияда ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1 ) Жергілікті жерде геодезиялық өлшемдер мен олардың камералық өңдеуін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Далалық және камералық жұмыстар жүргізу үшін геодезиялық аспаптар мен құралдарды ұйымдастыру мен қолданылу жағдайларын біледі.
2. Геодезиялық параметрлерді өлшеу. Үшін құрылғыларды пайдаланады.
3. Теодолиттік түсірілім, тегістеу барысында далалық жұмыстарды орындайды.
4. Геодезиялық өлшеулердің камералық.жұмыстарын жүргізеді.
5. Мамандық бойынша стандарттармен оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқытунәтижесі: 2) Гидротехникалық имаратттарды салу мен пайдалану кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Нөлдік циклді.құрылыс жұмыстарын жобалаумен орындау барысында геодезиялық жұмыстарды жүзеге асырады.
2. Гидротехникалық ғимараттарды салуда геодезиялық жұмыстарды орындайды.
3. Гидротехникалық ғимараттарды пайдалануда геодезиялық жұмыстарды жүзеге асырады.
КҚ.2 Гидрологиялық есептеулерді орындау
АМ 02 Гидрологиялық жұмыстар
Аталмыш модуль гидротехникалық имараттарды жобалау, салу және пайдалану мен қоршаған ортаны қорғауға қатысты жалпы гидрология, гидрометрия және қоршаған ортаны қорғау негіздерін оқып білуге бағытталған.
Білім алушылардың келесілерді игеруі үшін жұмыстары орындағаны маңызды:
құрлық гидрологиясы;
гидрометриялық өлшемдер;
гидротехникада су ресурстарын пайдалану;
табиғат ортасы мен су ресурстарын қорғау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрлық гидрологиясы бойынша білімдерін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғаттағы су айналымы, булану, жауыншашын, суағарлар туралы біледі.
2. Өзен жүйесін, өзендер қоректенуі мен режимін біледі.
3. Түрлі морфологиялық бөліктердегі гидрологиялық режимнің ерекшеліктерін анықтайды.
4. Мамандық бойынша стандарттар мен оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидрологиялық есептемелер жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тереңдіктерді, гидрометриялық құралдарды пайдалана отырып, су ағыны ағымының жылдамдықтарын өлшейді.
2. Су ағынының тұтынылуын анықтайды.
3. Судың максималды пайдаланылуына, есептік тұтынуға және деңгейлерге есептеу жүргізеді.
4. Шөгінділер мен орын алатын арналық үдерістердің қозғалысын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Табиғатты қорғау шараларын өткізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіби қызметтегі су заңнамасын біледі және қолданылады.
2. Гидротехникалық ғимараттардың қоршаған ортаға әсерін анықтайды.
3. Табиғатты қорғау жөніндегі ісшараларды жүргізеді.
КҚ 3. Сараптау негізінде құрылыс материалы мен бұйымын таңдау
АМ 03. Құрылыс материалын таңдау және сынау
Аталмыш модульде далалық жұмыстар мен үлгілердің зертханалық талдауын орындау үдерісінде қажет жұмыстың нәтижелері, білім мен дағдылар қарастырылады.
Аталмыш модуль сынамалар алу, оларды талдау дағдыларын дамытуға қажетті үдерістер мен әдістер туралы білімге бағытталады.
Білім алушылардың келесілерді оқып білуіне мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
- өз бетімен сынама алу;
- диагностикалық талдау жүргізу;
- қолданудың нақты жағдайлары үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарын техникалық және экономикалық таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Мақсатына қарай құрылыс материалдарын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Мақсатына қарай құрылыс материалдарын біледі.
2. Құрылыс материалдарымен бұйымдарының түрі мен сапасын, олардың сыртқы белгілері және таңбалануы бойынша анықтайды.
3. Құрылыс материалдарымен өнімдерін таңдайды.
4. Мамандық бойынша стандарттармен оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс материалдарының физикалық механикалық және пайдаланылу қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс материалдары мен өнімдерінің қолданылу аясындағы негізгі қасиеттерін біледі.
2. Материалдардың параметрлері мен қасиеттеріне физикалық механикалық талдау жүргізеді.
3. Құрылыс материалдарын сынау мен бақылаудың түрлі әдістерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыс материалдарының техникалық сипаттамалары мен қолданылу аясын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс материалдарының техникалық сипаттамалары мен қолданылу аясын біледі.
2. Құрылыс материалдары мен өнімдерін қабылдау және сақтау ережелерін жүзеге асырады.
3. Құрылыс материалдарын сынауды жүргізеді.
КҚ 4. Гидротехникалық имараттың негізі мен іргетасын таңдау
АМ 04 Негіз бен іргетасты таңдау
Аталмыш модуль өнеркәсіптік және азаматтық имараттар мен құрылыстардың негіздерін қалау, құрылымдық шешімдері, олардың элементтерін есептеу мен құрастыру үдерістері мен әдістерін білуге бағытталады.
Білім алушылардың келесілерді оқып білуіне мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
ғимараттардың негіздерінің түріне байланысты іргетасты дұрыс таңдау;
нормативтік және есептік жүктемелердің шамасын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Нормативтік талаптарды сақтай отырып, негіздер мен іргетастардың есептемелерін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Гидротехникалық ғимараттардың негізіндегі қысылатын аймақтарды анықтайды.
2. Ерекше жағдайларда іргетастардың төсеме қабатының беріктігін есептейді.
3. Табиғи негіздерде терең орналаспаған іргетастарды құрылымдауды жүргізеді.
4. Мамандық бойынша стандарттар мен оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі; 2) Негіздерді даярлау мен іргетастар салу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Негіздерді тазарту, шұңқырларды даярлау жұмыстарын орындайды.
2. Қалыптау жұмыстары кешенін орындайды.
3. Іргетастар салу барысында бетон қоспасын төсеу, тығыздаужұмыстарын жүргізеді.
4. Бетон күтімі, қалыпты бөлшектеу.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған жұмыс сапасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылғыларды қолдана отырып, бетон беріктігін анықтау үшін сынақтар жүргізеді.
2. Негіздерді даярдау мен іргетастар салу бойынша орындалған жұмыстарды қабылдауды жүргізеді.
КҚ 5. Ғимарат пен имараттардың құрылыс конструкцияларын таңдау
АМ 05. Құрылыс конструкцияларын таңдау
Аталмыш модуль өнеркәсіптік және азаматтық имараттар мен құрылыстардың негіздерін қалау, құрылымдық шешімдері, олардың элементтерін есептеу мен құрастыру үдерістері мен әдістерін білуге бағытталады.
Білім алушылардың келесі жұмыстарды орындағаны маңызды:
нормативтік және есептік жүктемелердің шамасын анықтау;
темірбетон, тас, металл және ағаш құрылымдардың элементтерін есептей білу;
құрылымдар мен кернеулібұзылған күй түрінің есептік сызбасын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс конструкцияларын есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс конструкцияларына және оларды ұтымды пайдалануға қойылатын талаптарды орындайды.
2. Шектік күйлер бойынша құрылыс конструкцияларын есептейді.
3. ГТҚғы өнеркәсіптік конструкциялар мен өнімдерді пайдаланады.
4. Мамандық бойынша стандарттар мен оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі:. 2) ГТҚда темірбетон және бетон құрылымдарын салу жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Темірбетон және бетон құрылымдарының қолданылу негіздерін біледі.
2. Металл арқалықтар мен арқандарды таңдайды және құрылымдайды.
3. Темірбетон және бетон құрылымдарын салу жұмыстарын жүргізеді.
4. Құрылыста А.Матураланған элементтерді құрылымдайды.
КҚ 6. Гидротехникалық имараттарды жобалау
АМ 06. Гидротехникалық имараттарды жобалау
Аталмыш модуль суөткізгіш, суды реттеуші, су арынды, су жинаушы және басқа да арнайы гидротехникалық имараттар, олардың геологиялық, гидрологиялық, климаттық жағдайлардан құрылымдық өзгешеліктерін, су шаруашылық имараттарын сауатты пайдалануды жобалау мен есептеу негіздері туралы білімге бағытталады.
Білім алушылардың келесілерді оқып білуіне мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
гидротехникалық имараттарды жобалау, гидрологиялық бақылаулар негізінде гидравликалық есептеулер жүргізу, олардың беріктігі, тұрақтылығы мен төзімділігін анықтау амалдары мен дағдылары;
су тораптарын салудың экологиялық салдарларын ескере отырып, техникалық құжаттаманы құра білу;
гидротехникалық имараттарды пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Арналарды және олардың үстіне салынатын гидротехникалық имараттарды жобалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Іздеулер мен зерттеулердің деректерін пайдаланады.
2. Арналарды және олардың үстіне салынатын реттеуші имараттарды жобалау әдістерін тәжірибеде қолданады.
3. Каналдардағы су өткізетін және түйісетін құрылымдардың есептік негіздемесін орындайды.
4. Анықтамалық және нормативтік әдебиеттердің материалдарын пайдаланады.

5. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 2) Подбирать механическое оборудование.
Критерии оценки:
1. Выполняет подбор механического оборудования в гидро сооружениях.
2. Соблюдает требования при проектировании конструкций и определению нагрузок на затворы водосливных отверстий, затворовавтоматов.
3. Соблюдает особенности работы затворов глубинных отверстий.
Результат обучения: 3) Выполнить конструирование и расчет водопропускных сооружений гидроузлов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к проектированию поперечного профиля грунтовых и каменноземляных плотин и определению их устойчивости .
2. Проектирует плотины, водосбросы и специальные гидротехнических строительстве.
3. Выполняет схематическое конструирование и расчет бетонной и железобетонной плотины.
4. Производит водноэнергетическое обоснование энергетического гидроузла.
ПК 7 Выполнять строительно- монтажные работы: штукатурно-малярные и бетонные.
СМ 07. Выполнение штукатурно-малярных, бетонных работ
В данном модуле рассматриваются результаты работы, навыки и знания, изучение общих вопросов организации и производства работ в гидротехническом строительстве; производство специальных видов работ; технические и технологические расчеты при производстве общестроительных и гидротехнических работ.
Данный модуль обращается к знаниям процессов и методов, необходимым для развития навыков выполнения технических и технологических расчетов при производстве общестроительных и гидротехнических работ, знание принципов работы и правил эксплуатации используемых строительных машин, оборудования и сооружений, соблюдение технологии производства.
Важно, чтобы обучаемый выполнял работу, которая позволяет достичь:
правильного использования строительного оборудования и машин;
выполнения общестроительных и гидротехнических работ;
решения вопросов организации строительной площадки и планирования строительства.
Результат обучения: 1) Выполнить бетонные работы.
Критерии оценки:
1. Приготавливает растворы и бетонные смеси.
2. Производит разбивку бетонного сооружения на ярусы и блоки бетонирования.
3. Соблюдает технологический процесс по укладке и уходу за бетоном.
4. Соблюдает нормы расхода материалов на выполняемые работы.
5. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 2) Выполнить штукатурно-малярные работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет штукатурные и малярные работы при отделке внутренних и наружных поверхностей зданий и сооружений.
2. Использует механизмы и приспособления для приготовления растворов.
3. Выполняет оклейку поверхности рулонными материалами.
4. Выполняет малярные работы с требуемым качеством.
Результат обучения: 3) Определить качество выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к качеству выполняемых работ.
2. Контролирует нормы расхода материалов.
3. Оформляет наряды, составляет акты на выполненные и скрытые работы, составляет отчетную документацию.
ПК8. Проводить ремонтные работы при эксплуатации гидротехнических сооружений и систем.
СМ 08. Эксплуатация и ремонт гидротехнических сооружений и систем.
Данный модуль обращается к знаниям процессам и методам, необходимым для развития навыков использования принципов и методов технической диагностики мелиорируемых территорий, их гидросооружений, приборов и методов натурных исследований.
Важно, чтобы обучаемый выполнял работу, которая позволяет достичь:
знаний видов мелиораций и их режимов;
устранения неполадок оборудования и элементов в гидротехнических системах;
проведение диагностических тестов, визуальные и приборные исследования;
определение первопричин проблем инженерной защиты территорий от затоплений и подтоплений.
Результат обучения: 1) Выполнить осмотры сооружений при их эксплуатации с целью предупреждения аварий гидротехнических строительстве.
Критерии оценки:
1. Производит комплексные осмотры в гидротехнических строительстве с применением измерительной аппаратуры.
2. Выполняет визуальные, инструментальные наблюдения за грунтовыми и бетонными водоподпорными сооружениями,
ведет записи в соответствующем журнале.
3. Производит замеры, составлять деффектные акты, калькуляции по производству ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Выполнить ремонтно-восстановительные работы.
Критерии оценки:
1. Определяет объем ремонтных работ, подбирает строительные материалы для их выполнения.
2. Разрабатывает технологию ремонта, составляет план и калькуляцию проведения ремонтных работ.
3. Выполняет ремонтные работы и реконструкцию водохозяйственных объектов.
4. Проводит приемку выполненных работ по ремонту сооружений у подрядчиков, контролирует качество выполненных работ, в соответствии со стандартами и согласно требованиям регламента .
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Ознакомление обучающихся с общей характеристикой специальности "Гидротехническое строительство", с режимом работы и правилами внутреннего распорядка предприятий и организаций, предстоящих для посещения. В ходе ознакомительной практики обучающиеся должны получить общее представление о своей будущей специальности.
Результат обучения: 1) Знает работу водохозяйственных объектов.
Критерии оценки:
1. Имеет общее представление о гидротехнических сооружениях и своей будущей профессии.
2. Различает принципы строительства и эксплуатации сооружений для водного хозяйства и энергетики.
Результат обучения: 2) Выполняет описание развития гидротехнического строительства.
Критерии оценки:
1. Различает принципы и особенности работы сооружений на водных источниках.
2. Описывает особенности сооружений для водообеспеченности городов, промышленности, орошения земель и гидротехнического строительства в Средней Азии и Казахстане.
3. Составляет краткий исторический обзор развития гидротехнического строительства
в древности и в средневековье.
Результат обучения: 3) Выполняет требования техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования инструктажа по правилам техники безопасности при выполнении основных видов строительных, ремонтных работ.
2. Выполняет регистрацию инструктажа в журнале по техники безопасности.
3. Использует методы обеспечения технической и экологической безопасности в строительстве сооружений на водных источниках .
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Производственная практика на получение рабочей квалификации предусматривается для закрепления умений и навыков, полученных за период теоретического и практического обучений. В период практики обучающийся должен выполнять работы как в качестве рабочего 34 разрядов соблюдая все предъявляемые требования и инструкции.
Результат обучения: 1) Выполняет работы бетонщика арматурщика в составе бригады при производстве строительно-монтажных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет работы требуемого качества по приготовлению арматурных каркасов.
2. Выполняет работы по приготовлению бетонных растворов с соблюдением технологии.
3. Производит укладку, уплотнение и уход за бетонными конструкциями .
4. Выполняет ремонтные работы при повреждениях гидротехнических сооружений.
Результат обучения: 2) Выполняет работы штукатура-маляра в составе бригады при производстве отделочных работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технологические процессы штукатурных и малярных работ при строительстве или ремонте сооружений.
2. Соблюдает нормы расхода материалов при выполнении штукатурных и малярных работ.
3. Выполняет штукатурные, малярные работы при строительстве или ремонте в гидротехнических строительстве.
Результат обучения: 3) Выполняет работы дублера мастера.
Критерии оценки:
1.Умеет использовать правила приема и складирования строительных конструкций и материалов.
2. Обладает навыками подсчета объемов выполняемых работ и использования системы оплаты труда в бригаде.
3. Соблюдает правила оформления документации по поступлению и расходам материалов.
4. Обладает навыками составления документации по организации строительной площадки.

5. Мамандық бойынша стандарттар мен оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Механикалық жабдықты таңдау
Бағалау өлшемдері:
1. Су құрылыстарындағы механикалық жабдықтарды таңдайды.
2. Конструкцияларды жобалауда және суағынды саңылаулардың тығындыларына, автоматтардың тығындыларына түсетін жүктемені анықтау барысында талаптарды сақтайды.
3. Терең саңылаулардың тығындыларының жұмысының ерекшеліктерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Су тораптарының суөткізгіш ғимараттарын құрастыру және есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақты және тасты бөгеттің көлденең бейінін жобалау және олардың тұрақтылығын айқындау талаптарын сақтайды.
2. Бөгеттерді, су ағытқыштар мен арнайы тоғандарды жобалайды.
3. Бетон және темірбетон бөгеттерін схемалық құрылымдау мен есептеуді орындайды.
4. Энергетикалық су торабының су энергетикалық негіздемесін шығарады.
КҚ 7Құрылысжинақтау: тегістеу,сылау және бетон жұмыстарын орындау
АМ 07. Тегістеу, сылау, бетон жұмыстарын орындау
Аталмыш модульде гидротехникалық құрылыстағы жұмыстарды ұйымдастыру мен орындаудың жалпы мәселелерін; арнайы жұмыс түрлерін орындауды; жалпы құрылыс және гидротехникалық жұмыстарды орындау барысында техникалық және технологиялық есептеулерді оқып білудің дағдылары мен білімі, жұмыс нәтижелері қарастырылады.
Аталмыш модуль жалпы құрылыс және гидротехникалық жұмыстарды орындау барысында техникалық және технологиялық есептеулерді орындау, қолданыстағы құрылыс машиналарын, жабдықтар мен имараттарды пайдалану ережелері мен жұмыс қағидаттарын білу, өндіріс технологиясын сақтау дағдыларын дамытуға қажетті үдерістер мен әдістерді оқып білуге бағытталады.
Білім алушылардың келесілерді оқып білуіне мүмкіндік беретін жұмыстарды орындағаны маңызды:
құрылыс жабдықтары мен машиналарын дұрыс пайдалану;
жалпы құрылыс және гидротехникалық жұмыстарды орындау;
құрылыс алаңын ұйымдастыру және құрылысты жоспарлау мәселелерін шешу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бетон жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ерітінділер және бетон қоспаларын дайындайды.
2. Бетон имаратын ярустар мен бетондау бөліктеріне бөледі.
3. Бетон төсеу мен оны күту бойынша технологиялық үдерісті сақтайды.
4. Орындалатын жұмыстар үшiн материалдық шығындар нормасын сақтайды.
5. Мамандық бойынша стандарттар мен оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тегістеусылау жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ғимараттар мен имараттардың ішкі және сыртқы беттерін өңдеуде тегістеусылау жұмыстарын орындайды.
2. Ерітінділер дайындау үшін тетіктер мен құрылғыларды пайдаланады.
3. Беттерді рулон материалд мен желімдейді.
4. Қажетті сапаға сай сылау жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған жұмыстар сапасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Материалдар шығыны нормасын бақылайды.
3. Өкімхаттарды ресімдейді, орындалған және жабық жұмыстарға актілердайындайды, есеп құжаттамасын құрады.
КҚ8. Гидротехникалық имараттармен жүйелерді пайдалану және жөндеу жұмыстарын жүргізу
АМ 08. Гидротехникалық имараттар мен жүйелерді пайдалану және жөндеу
Аталмыш модуль мелиорацияланатын аумақтарды, олардың су имараттарын, құрылғылары мен заттай зерттеу әдістерін техникалық диагностикалау қағидаттары мен әдістерін қолдану дағдыларын дамытуға қажетті үдерістер мен әдістер туралы білімге бағытталады.
Білім алушылардың келесілерді оқып білуіне мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
мелиорация түрлері мен олардың режимдерін білу;
жабдықтар жүйелері элементтерінің ақауларын жою;
диагностикалық тестілеу жүргізу, көрнекі және құрылғымен зерттеу жүргізу;
аумақтарды су тасқындары мен су басудан инженерлік қорғаудың түпкілікті себептерін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ғимараттарды апаттарының алдын алу мақсатында оларды пайдалану кезінде тексеріп қарау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеу аппаратурасын қолдана отырып, кешенді тексеріпқарауын жүргізеді.
2. Топырақ және бетон сутіреулік ғимараттарға көзбен, аспаптық бақылау жүргізу.
3. Өлшеулер жүргізеді, ақау актілерін құрады, жөндеу жұмыстарын орындау бойынша калькуляциялар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Алдын алу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Су құрылыстары параметрлерін өлшеуді жүзеге асырады.
2. Техникалық ретттеу талаптарына сай стандарттарға сәйкес материалдардың (көзбен немесе аспаптар көмегімен) күйінің сапасын анықтайды.
3. Бүлінуіне алып келген себептерді жою бойынша шешімдер қабылдайды.
4. Бүлінген, бұзылған жерлерінің сипатын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеуқалпына келтіру жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтайды, оларды іске асыру үшін құрылыс материалдарын таңдайды.
2. Жөндеу технологиясы жоспарын әзірлейді, жөндеу жұмыстарын жүргізу жоспары мен калькуляциясын құрады.
3. Су шаруашылық нысандарын жөндеу және реконструкциялау жұмыстарын орындайды.
4. Техникалық ретттеу талаптарына сай стандарттарға сәйкес мердігерлерлен имараттарды жөндеу бойынша орындалған жұмыстарды қабылдауды жүргізеді, орындалған жұмыстардың сапасын бақылайды.
Кәсіптік практика
КТ 01. Оқутаныстыру практика
Білім алушыларды "Гидротехникалық құрылыс" мамандығының жалпы сипаттамасымен, жұмыс режимімен және олар баратын компаниялар мен ұйымдардың ішкі ережелерімен таныстыру. Таныстыру тәжірибесі барысында білім алушылар өздерінің болашақ мамандығы туралы жалпы түсінік алулары тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Су шаруашылық нысандарының жұмысын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Гидротехникалық имараттар мен өзінің болашақ мамандығы туралы жалпы көрініске ие.
2. Су шаруашылығы мен энергетика үшін имараттарды салу мен пайдалану қағидаттарын айыра біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидротехникалық құрылыстың дамуына сипаттама жасайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Су көздерінде имараттардың жұмыс істеу қағидаттары мен ерекшеліктерін айыра біледі.
2. Орта Азия мен Қазақстандағы қалалардың, өнеркәсіптердің сумен қамтылуы, жерлер мен гидротехникалық құрылыстардың суарылуы үшін имараттардың ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Ежелгі және орта ғасырдағы гидротехникалық құрылыстардың дамуына қысқаша тарихи шолу жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) ҚТ талаптарын орындайды
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс, жөндеу жұмыстарының негізгі түрлерін орындау кезіндегі ҚТ ережелері бойынша нұсқаулық талаптарын сақтайды.
2. ҚТ журналында нұсқаулықты тіркейді.
3. Су көздерінде имараттар салуда техникалық және экологиялық қаупісіздікті қамтамасыз ету әдістерін қолданады.
КТ 02. Жұмыс біліктілігін алуға бағытталған өндірістік практика
Өндірістіктехнологиялық тәжірибе теориялық және практикалық оқыту кезеңінде алған білім мен дағдыларды бекіту үшін жүргізіледі. Тәжірибеден өту барысында білім алушы 34разрядты жұмысша ретінде де, бригада басшысының дублері ретінде де барлық талаптар мен нұсқаулықтарды сақтай отырып, жұмыс істеуі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылысжинақтау жұмысы барысында бригада құрамында арматуршы -бетоншы жұмысын орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Қажетті сапалы арқаулы қаңқа дайындау жұмыстарын орындайды.
2. Технологияны сақтай отырып, бетон ерітінділерін дайындау жұмыстарын орындайды.
3. Бетон конструкцияларын төсеу, тығыздау және оларға күтім жасауды жүзеге асырады.
4. Бүлінуі орын алғанда жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
Оқытунәтижесі: 2) Әрлеу жұмыстарын орындау барысында бригада құрамында сылақшысырлаушы жұмысын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ғимараттар салу немесе жөндеу кезінде сылау және сырлау жұмыстарының технологиялық үдерістерін сақтайды.
2. Сылау және сырлау жұмыстарын жүргізуде материалдарды тұтыну нормаларын сақтайды.
3. Басқа да ғимараттардыс алу немесе жөндеу кезінде сылау, сырлау жұмыстарын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дублер шебер жұмысын орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс конструкциялары мен материалдарын қабылдау және сақтау ережелерін пайдалана алады.
2. Орындалатын жұмыстар көлемін есептеу және бригадада еңбек ақы төлеу жүйесін қолдану дағдыларына ие.
3. Материал кірістері мен шығыстары бойынша құжаттамаларды ресімдеу ережелерін сақтайды.
4. Құрылыс алаңын ұйымдастыру жөніндегі құжаттарды рәсімдеу дағдыларын игереді.

5. Владеет методами контроля стандартов по специальности.
Результат обучения: 4) Проводит изыскательские работы при строительстве, ремонте и реконструкции водохозяйственного объекта.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять полевые геодезические работы при нулевом цикле и строительстве в гидротехнических строительстве.
2. Обладает навыками выполнения наблюдений за гидрологическим режимом водотоков.
3. Умеет выполнять камеральные работы.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Технологическая (преддипломная) практика предназначена для подготовки выпускника к самостоятельной работе в качестве техника гидротехника при строительстве, эксплуатации, ремонте, реконструкции или восстановлении и объектов водохозяйственных назначений. Техник гидротехник должен обладать умениями и навыками использования нормативной и справочной литературы, составления необходимой документации на объектах.
Результат обучения: 1) Выполняет обязанностей инженерно-технического работника на водохозяйственном объекте в качестве дублера
Критерии оценки:
1. Умеет использовать техническую и технологическую документации на работы, выполняемые на объекте.
2. Обеспечивает бригаду инструментом, приспособлениями и механизмами.
3. Выполняет приемку и входной контроль качества материалов, конструкций и оборудования в соответствии со стандартами согласно требованиям технического регламента.
Результат обучения: 2) Производит работы по составлению документации на исполняемой должности .
Критерии оценки:
1. Обладает навыками составления планов и калькуляции проведения строительных и ремонтно-восстановительных работ.
2. Обладает навыками составления технической и проектной документации на строящиеся или реконструируемые объекты.
3. Осуществляет использование нормативных и технических инструкций при ведении документации по эксплуатации гидротехнических сооружений
Результат обучения: 3) Выполняет работы по планированию, и управлению водохозяйственной организации в рыночных условиях.
Критерии оценки:
1. Обладает навыками выполнения подготовительных работ по организации и производству работ на объекте.
2. Обладает навыками приемки материалов и конструкций и правил их транспортировки и хранения.
3. Обладает навыками работы со строительными правилами и другой технической документацией.
4. Умеет организовать и управлять работами в условиях рыночной экономики.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 148
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:       1400000 –Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:                   1409000– Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
Квалификация:                   1409022 –Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
1409053 – Техник – путеец – строитель
Форма обучения: очная

5. Мамандығына сай стандарттарға бақылау жасау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Су шаруашылығы нысанын жөндеу, қайта өңдеу, қалпына келтіру кезіндегі ізденушілік жұмыстарды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Нөлдік циклдің және салу кезінде далалық геодезиялық жұмыстарды орындай алады.
2. Ағындардың гидрологиялық режимiн бақылау дағдыларына ие.
3. Камералдық жұмыстар орындай алады.
КТ 03. Технологиялық (диплом алдындағы) практика
Өндірістік диплом алдындағы тәжірибе түлектің су шаруашылығы мақсатында салынатын объектілерді салуда, пайдалануда, жөндеуде, реконструкциялауда немесе қалпына келтірудегі гидротехниктехник ретінде өзіндік жұмыс істеуіне арналады. Гидротехниктехник нормативтік және анықтамалық әдебиетті қолдану, нысандарда қажетті құжаттаманы құру қабілеті мен дағдыларына ие болуы қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Дублер ретінде сушаруашылығы нысанында инженерлік техникалық қызметші міндеттерін атқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Объектіде орындалатын жұмыстарға техникалық және технологиялық құжаттаманы қолдана біледі.
2. Бригаданы аспаптармен, құралдармен және механизмдермен қамтамасыз етеді.
3. Техникалық регламент талаптарына сай, стандарттарға сәйкес материалдар, конструкциялар мен жабдықтарды қабылдау мен кіріс сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі : 2) Атқарушы лауазымында құжаттаманы құру жұмыстарын жүргізу .
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс және жөндеуқалпына келтіру жұмыстарын жүргізу жоспарларын құру мен калькуляциясы дағдыларына ие.
2. Салынып жатқан немесе қайта құрылып жатқан нысандарға техникалық және жобалау құжаттамаларын құру дағдыларына.
3. Пайдалану бойынша құжаттама жүргізуде нормативтік және техникалық нұсқауларды қолдануды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Нарықтық жағдайда су шаруашылығы ұйымдарын жобалау және басқару жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Нысанда жұмыстарды ұйымдастыру және орындау бойынша дайындық жұмыстарының дағдыларына ие.
2. Материалдар мен конструкцияларды қабылдау дағдылары мен оларды тасымалдау және сақтау ережелерін біледі.
3. ҚНЖЕ және басқа да техникалық құжаттамамен жұмыс істеу дағдыларына ие.
4. Нарықтық экономика жағдайында жұмысты ұйымдастыра және басқара алады.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ – әлеуметтік - экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 148 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні: 1400000- Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1409000 - Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
Біліктіліктер: 140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі
140905 3 – Техник-жолшы-құрылысшы
Оқыту нысаны: күндізгі

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 9. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ01.Черчение
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для общих правил оформления чертежей: форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров в сфере своей профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть основами черчения и правилами выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами и приемы основных геометрических построений.
Результат обучения: 1) Знать правила оформления чертежей.
Критерии оценки:
1. Знает расположение изображений на чертежах. 2. Понимает проекционные изображения на чертежах.
3. Выполняет сечения и разрезы.
Результат обучения: 2) Уметь читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает основы машиностроительного черчения.
2. Читает простейшие чертежи металлических конструкций.
3. Читает сборочные чертежи.
Результат обучения: 3) Выполнять эскизы и технические рисунки.
Критерии оценки:
1. Представляет объемный вид различных соединений .
2. Выполняет сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали.
3. Производит детализирование по сборочному чертежу.
БК 10. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники
ОПМ02.Теоретические основы электротехники
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для применения основ электротехники в усвоение специальных модулей и получение профессиональных компетенций.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания:
представлять роль и значимость электротехники в подготовке квалифицированных кадров по соответствующей специальности, наиболее общие процессы производства и использования электроэнергии;
понимать физический смысл электрических, магнитных явлений и процессов, принцип действия электрических машин, аппаратов, электронных приборов и устройств, особенности применения электрической энергии в соответствующей производственной деятельности;
подключать электроизмерительные приборы в электрическую цепь и снимать показания, производить расчеты электрических цепей различной сложности.
В процессе изучения учебного предмета необходимо создавать развития мотивов и интереса обучающихся в применении знаний и умений в области электротехники для решения профессиональных задач.
Результат обучения: 1) Знать электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов.
Критерии оценки:
1. Знает основы электротехники.
2. Знает режимов работы электрической цепи.
3. Умеет измерять характеристики электрического тока.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 9. Схемалар мен сызуды сыза алудың, техникалық құжаттарды оқудың, өлшеу құралдары мен құрылғыларын пайдаланудың практикалық білімі мен дағдыларына игеру.
ЖКМ01.Сызу
Осы модуль сызбаларды: форматтар, масштабтар, сызықтар түрлері, сызба шрифті, өз кәсіптік қызмет саласындағы өлшемдер егізуді рәсімдеудің жалпы ережелеріне арналған қажетті білімді, біліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар осы модульді үйренген кезде сызу негіздері мен сызбаларды мнегізгі стандарттары мен негізгі геометриялық құрылыстардың тәсілдеріне сәйкес жасау ережлерін білу керек.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаларды рәсімдеу ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Сызбалардағы суреттердің орналасуын біледі.
2.Сызбалардағы проекциялық бейнелерді түсінеді.
3.Қима мен кескіндерді жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтарғы қызмет көрсету және оларды жөндеу жөніндегі жұмыстарды атқару үшін қарапайым сызбаларды оқи алады.
Бағалаукритерийлері:
1.Машина құрылысының сызбасы негіздерін білдеді.
2. Металл конструкцияларының қарапайым сызбаларын оқиды. 3. Жинақ сызбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Эскиздер мен техникалық суреттерді жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі қоспалардың көлемді түрін ұсынады.
2. Жинақ сызбасын, жұмыс сызбасын, бөлшек эскизін, бөлшектің техникалық суретін жасайды.
3. Жинақ сызбасы бойынша түгендеуді жүргізеді.
БҚ 10.Электротехниканың қиын құбылыстары мен заңдарын түсіну үшін қажетті білім базасын игеру
ЖКМ02.Электротехниканың теориялық негіздері
Бұл модуль арнайы модульдерді игеруде және кәсіптік құзыреттіліктерді алуда электротехниканың негіздерін қолдану үшін
қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай білімдерді игеруі тиіс:
тиісті мамандық бойынша білікті кадрларды даярлауда электротехниканың рөлі мен мәнін, өндірістің барынша жалпы процестерін және электроэнергияны пайдалануды көрсетуге;
электр, магниттік құбылыстардың және процестердің мәнін, электр машиналарының, аппараттардың, электр құралдарының және құрылғыларының жұмыс істеу қағидаттарын, тиісті өндірістік қызметте электр энергиясын қолданудың ерекшеліктерін түсіну;
электр тізбегіне электр өлшеуіш құралдарды қосу және көрсеткіштерді жазу, күрделілігі әртүрлі электр тізбектерінің есептерін жүргізу.
Оқу процесінде кәсіптік міндеттерді шешу үшін электротехника саласындағы білімін және ептілігін қолдануда білім алушылардың уәдемелерін және қызығушылығын дамыту қажет.
Оқыту нәтижесі : 1) Тұрақты бір фазалық және үш фазалық синусоидалық токтардың электр тізбегін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электротехника негіздерін біледі.
2.Электр тізбегінің жұмыс тәртібін біледі.
3.Электр тоғының сипаттамасын өлшей алады.
4.Электр тізбегінің сипаттамасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі : 2) Тұрақты және ауыспалы тоқтардың электр машиналарын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және ауыспалы тоқтардың электр машиналарын біледі.
2.Машиналардың жұмыс режимін анықтайды.
3.Қуатты трансформаторлардың жұмыс режимін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электровакуумды және газды разрядтаушы құралдарды, электрондық түзеткіштерді, стабилизаторларды, күшейткіштерді және генераторларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Электроника негіздерін біледі.
2.Жартылай өткізгіштік құралдарды біледі.
3. Өту процестерінің пайда болу себептерін анықтайды.
БҚ 11 . Өз денсаулығына жауапты болу, практикалық жұмыстарды орындау кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
ЖКМ03.Еңбек қорғау
Бұл модульде экологиялық қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарды ескере отырып, әртүрлі мақсаттағы құрылыстарды жобалау, салу және пайдалануға беру бойынша жұмыстарды орындау процесінде қажетті еңбекті қорғау ережелерінің теориялық негіздері қарастырылады.
Бәсекеге қабілетті кадрларды даярлауда пәннің рөлі мен мәні – гидротехникалық құрылыста еңбекті қорғау нормаларын және қауіпсіздік техникасын қолдануда білімдә, тәсілдерді жәнедағдыларды игеру.
"Еңбекті қорғау" пәнін оқу кезінде "Құқықтану" пәндерімен, арнайы пәндермен және өндірістік оқытумен ықпалдастыру қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша нормативтік құқықтық актілердің ережелерін қолдануды білу.
2. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша номенклатуралық ісшаралардың жоспарын жасайды.
3.Белгіленген формалар бойынша актілер рәсімдейді және жазатайым оқиғалардың себептерін жою бойынша ісшараларды әзірлейді.
Оқыту нәтижесі : 2) Өндірістік санитарияны сақтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария ережелерін, еңбек жағдайына әсер ететін факторларды біледі.
2. Жұмыс аймағында санитариялықгигиеналық нормаларды орындайды.
3. Қосалқы санитарлықтұрмыстық және қорғаныс үйжайларын пайдаланады.

4. Определяет характеристики электрических цепей.
Результат обучения: 2) Знать электрические машины постоянного и переменного токов.
Критерии оценки:
1. Знает электрические машины постоянного и переменного токов.
2. Определяет режимов работы машины.
3. Определяет режимы работы силовых трансформаторов.
Результат обучения: 3) Применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генератор.
Критерии оценки:
1. Знает основы электроники.
2. Знает виды полупроводниковых приборов.
3. Определяет причины возникновения переходных процессов .
БК 11 . Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
ОПМ03.Охрана труда
В данном модуле рассматриваются теоретические основы положений охраны труда необходимых в процессе выполнения работ по проектированию, строительству и эксплуатации сооружений различного назначения с учетом требований экологической безопасности и охраны окружающей среды.
Роль и значение дисциплины в подготовке конкурентоспособных кадров – овладение знаниями, приемами и навыками использования нормы охраны труда и техники безопасности в гидротехническом строительстве.
При изучении дисциплины "Охрана труда" необходимо проводить интеграцию с дисциплинами "Основы права", специальных модулей.
Результат обучения: 1) Знать законодательства в области безопасности и охраны труда.
Критерии оценки:
1. Знает применение положений нормативно-правовых актов по безопасности и охране труда.
2. Составляет план номенклатурных мероприятий по безопасности и охране труда.
3. Оформляет акты по установленным формам и разрабатывает мероприятия по устранению причин несчастного случая.
Результат обучения: 2) Знать и соблюдать основы безопасности труда и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Выполняет правила по обеспечению безопасности и средства защиты от поражения электрическим током, молниезащиты.
2.Проектирует строительства и производства работ с учетом охраны труда и экологической безопасности.
3.Составляет памятку по технике безопасности и охране труда на рабочих местах.
4. Выполняет правила противопожарной безопасности.
БК 12. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ04.Информационные технологии в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для использования компьютерных технологий в повседневной и в профессиональной деятельности; составления отчетов, форматирования официальных документов в текстовом процессоре и электронной таблице .
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: назначение и использование стандартных программ, архиватора, антивируса; работать с архивными файлами; составлять диаграммы, создавать таблицы с автоматическим подсчетом данных, выводить документы на печать.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
пользоваться операционной системой ;
оформлять различные документы в текстовом редакторе , создавать таблицы по специальности ;
сохранять информацию на машинных носителях, подключает периферийные устройства.
Результат обучения: 1) Создавать документы в операционной системе.
Критерии оценки:
1. Знает основные принципы, методы и свойства информационных технологий.
2. Умеет пользоваться возможностями операционной системы.
3. Знает назначение стандартных и графических программ.
Результат обучения: 2) Оформлять различные документы в текстовом редакторе.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и возможности текстового процессора.
2. Набирает и форматирует официальные документы, составляет отчеты.
Результат обучения: 3) Создавать таблицы по специальности.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и возможности электронных таблиц.
2.Умеет создавать и форматировать таблицы с автоматическим подсчетом данных.
3. Умеет составлять диаграммы и выводить на печать в нужном формате.
Результат обучения: 4) Применять стандарты в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает основы повышения качества продукции.
2. Умеет пользоваться техническими измерительными средствами в своей отрасли.
3. Знает категории и виды стандартов.
Результат обучения: 5) Применять необходимые стандарты и другие документы по стандартизации для решения поставленных задач.
Критерии оценки:
1. Знает виды стандартов.
2. Умеет пользоваться информационными изданиями по стандартизации.
3. Контролирует параметры при проверке качества изделий.
БК 14. Оформлять деловые бумаги и вести документацию на государственном языке
ОПМ 06.Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления документации по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочную и финансово-расчетную документацию на государственном языке с использованием персонального компьютера.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: классификацию документов;реквизиты и формуляр документов, его составные части;правила оформления трудовых отношений; правила оформления личных документов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
заполнять документы по образцу;
составлять договора на государственном языке;оформлять личные документы.
Результат обучения: 1) Заполнять документы по образцу.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию документов.
2. Знает реквизиты и формуляр документов, его составные части.
3. Умеет заполнять бланки документов.
Результат обучения: 2) Составлять договора на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления трудовых отношений.
2. Умеет составлять договора на государственном языке.
3.Умеет пользоваться информационно-справочной литературой.
Результат обучения: 3) Оформлять личные документы
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления личных документов.
2. Умеет оформлять личные документы на государственном языке.
3.Умеет пользоваться персональным компьютером.
БК 15.Обладать прикладными знаниями в области теоретической механике для освоения специальных модулей
ОПМ 07.Основы технической механики
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для понимания механических устройств, их движение, и применение в современной технике.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить основные понятия: аксиому статики; плоскую систему сходящихся сил; пару сил; устойчивость равновесия; пространственную систему сил; центр тяжести; кинематика точки; простейшие виды движения твердого тела; элементы динамики точки; работа и мощность.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
составлять статику сооружений;
исследовать геометрическую неизменяемость плоских стержневых систем;
определять перемещения статически определимых плоских систем;
делать основные расчеты статически неопределимых систем методом сил; неразрезных балок, подпорных стен.
Результат обучения: 1) Производить расчеты механических передач и простейших сборочных единиц.
Критерии оценки:
1. Знает основы технической механики.
2. Знает виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
3. Выполняет расчет механических передач и простейших сборочных единиц общего назначения.
Результат обучения: 2) Определять напряжения в конструкционных элементах.
Критерии оценки:
1. Знает способы соединения деталей в конструкциях.
2. Применяет средства измерения для оценки размеров поверхностей.
3. Выполняет расчет элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
БК16.Иметь целостное представление о строение металлов и их классификацию, виды и свойства строительных материалов.
ОПМ08.Материаловедение и строительные материалы
Данный модуль изучает характеристику строительных материалов; назначения, характеристик и свойств материалов, способов хранения и условий применения на производстве.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали; их свойства, характеристики и области применения. Классификация электротехнических материалов: проводники, полупроводниковые материалы: свойства, область применения. Электроизоляционные материалы: физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда; керамика, стекло; слоистые пластмассы; магнитные материалы: их свойства характеристики и области их применения.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
различать строительные материалы по внешнему виду;
определять область применения строительных материалов
пользоваться справочной литературой по строительным материалом.
Результат обучения: 1) Определять область применения строительных материалов.
Критерии оценки:
1. Знает основные назначения, характеристик и свойств строительных материалов.
2. Определяет область применения строительных материалов.
3. Определяет область применения материала в зависимости от воздействия окружающей среды.
Результат обучения: 2) Различать строительные материалы по внешнему виду.
Критерии оценки:
1. Различает строительные материалы по свойствам и внешним видам.
2. Применяет строительные материалы в профессиональной деятельности.
3. Применяет знания о свойствах материалов при строительстве железных дорог.
БК16.Применять знания по основам геодезии для строительство железных дорог
ОПМ 09.Геодезия
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения геодезических съемок при изыскании.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: назначения, устройства и технических характеристик геодезических инструментов; - способов производства геодезических съемок и технологию обработки полевых материалов.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
- владеть информацией по выполнению теодолитных съемок;
обработка полевых материалов
владеть линейными измерениями при укладке бесстыкового пути.
Результат обучения: 1) Производить теодолитную съемку.
Критерии оценки:
1. Знает основные геодезические определения.
2. Умеет составлять планов теодолитных ходов.
3. Умеет работать с теодолитом.
БК17. Различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов.
ОПМ10.Общий курс железных дорог
В данном модуле рассматриваются теоретические основы общего курса железных дорог необходимых в формирование у студентов цельного представления о железнодорожном транспорте, взаимосвязи его отраслей, приобретение основных знаний о комплексе устройств, техническом оснащении, строительстве и эксплуатации железных дорог и взаимодействии их с другими видами транспорта.
Роль и значение дисциплины в подготовке конкурентоспособных кадров – овладение знаниями, приемами и навыками о железнодорожном транспорте и системе управления им, путь и путевом хозяйстве.
Результат обучения: 1) Обеспечивать безопасность движения поездов.
Критерии оценки:
1. Знает устройство железнодорожного пути.
2. Знает правила технической эксплуатации к сооружениям и устройствам железных дорог.
3. Обеспечивает безопасности движения поездов.
Результат обучения: 2) Различать неисправности элементов железнодорожного пути и их выявление.
Критерии оценки:
1. Знает основные элементы железнодорожного пути.
2. Различает неисправности элементов железнодорожного пути.
3. Проверяет соответствие нормам состояния элементов железнодорожного пути.
Результат обучения: 3) Знать основные понятия об организации движения поездов.
Критерии оценки:
1. Знает систему управления железнодорожным транспортом.
2. Владеет информацией регулирования движения поездов.
3. Соблюдает технику безопасности и охрану труда на рабочих местах.
Специальные модули

4. Арнайы киім және жеке қорғаныс құралдарын іріктеуді жүзеге асырады.
5. Жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету қағидаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі : 3) Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі негіздерін білу және сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздікті және электр тоғынан, найзағайдан зақымданудан қорғану құралдарын қамтамасыз ету бойынша ережелерді орындайды.
2. Еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздікті ескере отырып құрылыстарды және өндірістерді жобалайды.
3. Жұмыс орындарында қауіпсіздік техникасы және еңбек қауіпсіздігі бойынша жаднаманы дайындайды.
4. Өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін орындайды.
БҚ 12. Кәсіптік қызметте ақпараттықкоммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ04.Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Бұл модуль күнделікті және кәсіптік қызметте компьютерлік технологияларды пайдалану үшін қажетті жұмыстың, дағдылардың және білімнің, есептерді дайындау, мәтіндік процессорда және EXCEL электрондық кестеде ресми құжаттарды қалыптастыру нәтижелігін сипаттайды;
Модульді оқу кезінде білім алушылар мынадай білімді игеруі тиіс: стандартты бағдарламаларды, архиваторды, антивирусты тағайындау және пайдалану; мұрағаттық файлдармен жұмыс; диаграммалар дайындау, мәліметтерді автоматты түрде есептейтін кестелер құру; құжаттарды басып шығару.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:
Windows XP операциялық жүйесін пайдалану;
MSWord мәтіндік редакторында әртүрлі құжаттарды рәсімдеу, MS Excel мамандығы бойынша кестелер құру;
ақпаратты машиналық тасығыштарды сақтау, периферилік құрылғыларды қосу.
Оқыту нәтижесі : 1) Windows XP операциялық жүйесінде құжаттар дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялардың негізгі қағидаттары, әдістерін және ерекшеліктерін біледі.
2. Операциялық жүйенің мүмкіндіктерін қолдана алады.
3. Стандартты және графикалық бағдарламалардың мәнін біледі.
Оқыту нәтижесі : 2) MS Word мәтіндік редакторында әртүрлі құжаттарды рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Мәтіндік процессордың қолданысын және мүмкіндігін біледі.
2. Ресми құжаттарды теріп жазады және жояды, есептерді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) MS Excelде мамандығы бойынша кестелер құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрондық кестелердің қолданылуын және мүмкіндіктерін біледі.
2.Мәліметтерді автоматты есептеумен кестелерді құра және жоя алады.
3. Диаграммалар әзірлеу алады және қажетті форматта басып шығара алады.
БҚ 13. Өндірістік қызметтегі метрологияның, стандарттаудың және сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану негізінде қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы ресімдеу
ЖКМ05.Стандарттау және метрология негіздері
Бұл модуль техникалық реттеу және стандарттауды сақтау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, өнім сапасын сәйкестікке бағалау және басқаруды; кәсіптік қызметте қолданылатын стандартардың түрлерін сипаттайды
Модульді оқу кезінде білім алушы мынадай білімді игеруі тиіс: стандарттау және метрология саласында негізгі түсініктер, терминдер және анықтамалар.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін ептілікті игеруі маңызды:
стандартқа қойылатын талаптардың мазмұнына байланысты стандарттың түрін анықтау;
өндірістік қызметте метрология, стандарттау және сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану негізінде қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу;
сапа жүйесінде құжаттаманы қолдану;
нормативтік құжаттардың талаптарын өнімнің (қызметтер) және процестердің негізгі түрлеріне қолдану.
Оқыту нәтижесі : 1) Өзінің кәсіптік қызметінде негізгі терминдер мен анықтамаларды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрология, стандарттау және сертификаттаудың негізгі түсініктері мен анықтамаларын білу.
2. Құжаттамада стандарттау негіздерін пайдалану.
3. Сапа жүйесінің құжаттамасын білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Практикалық қызметте стандарттарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Өнім сапасын арттырудың негіздерін біледі.
2. Өзінің саласында техникалық өлшеу құралдарын пайдалана алады.
3.Стандарттардың санаты мен түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Алға қойылған міндеттерді шешу үшін стандарттау бойынша қажетті стандарттарды және басқа да құжаттарды қолданады.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарттардың түрлерін біледі.
2. Стандарттау бойынша ақпараттық басылымдарды пайдалана алады.
3.Бұйым сапасын тексеру кезінде параметрлерді бақылайды.
БҚ 14. Іскерлік қағаздарды ресімдеу және құжаттаманы мемлекеттік тілде жүргізу
ЖКМ 06.Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бұл модуль дербес компьютерді пайдаланумен мемлекеттік тілде жеке құрам бойынша құжаттаманы, басқару қызметі, ақпараттықанықтамалық және қаржылық есептеу құжаттамасын рәсімдеу үшін қажетті жұмыстың нәтижелігі, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мынадай білімді игеруі тиіс: құжаттарды жіктеу; құжаттардың реквизиттері және формуляр және оның құрамдауыш бөліктері; еңбек қатынастарын рәсімдеу қағидалары; жеке құжаттарды рәсімдеу қағидалары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:
үлгі бойынша құжаттарды толтыру;
шарттарды мемлекеттік тілде жасайды;
жеке құжаттарды рәсімдейді
Оқыту нәтижесі : 1) Құжаттарды үлгі бойынша толтырады.
Бағалау өлшемдері:
1.Құжаттардың жіктемесін біледі.
2.Құжаттардың реквизиттерін және формулярын, оның құрамдауыш бөліктерін біледі.
3.Құжаттардың бланкілерін толтыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шарттарды мемлекеттік тілде жасайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек қатынастарын рәсімдеу қағидаларын біледі.
2.Шарттарды мемлекеттік тілде жасайды.
3.Ақпараттықанықтамалық әдебиетті қолдана алады.
Оқыту нәтижесі : 2) Жеке құжаттарды рәсімдейді
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке құжаттарды рәсімдеудің қағидаларын біледі.
2. Жеке құжаттарды мемлекеттік тілде рәсімдей алады.
3. Дербес компьютерді пайдалана алады.
БҚ 15.Арнайы модульдерді игеру үшін теориялық механика саласындағы қолданбалы білімді игеру
ЖКМ 07.Техникалық механика негіздері
Бұл модуль механикалық құралдарды, олардың қозғалысы, және қазіргі заманғы техникада қолданылуын түсіну үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқы кезінде білім алушылар мынадай негізгі түсініктерді игеруі тиіс: статика аксиомасын; жинақтау күшінің жазық жүйесі; бірнеше қуат; тепетеңдіктің тұрақтылығы; күштердің кеңістік жүйесі, ауырлық ортасы; нүктелердің кинематикасы; ауыр дене қозғалысының қарапайым түрлері; нүкте динамикасының элементтері, жұмыс және қуаттылық.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін ептілікті игеруі маңызды:
құрылыстардың статикасын әзірлеу
жазық стержндік жүйелердің геометриялық өзгермеуін зерттеу;
анықталатын жазық жүйелер статистикасының ауысуын анықтау;
күш әдісімен статистикалық анықталмайтын жүйелердің негізгі есептерін әзірлеу.
Оқыту нәтижесі : 1) Механикалық берудің және қарапайым жинақтауыш бірліктердің есептерін жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық механика негіздерін біледі.
2. Механизм түрлерін, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын біледі.
3. Механикалық берулер және жалпы қолданылатын қарапайым жинақталған бірліктерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Конструкциондық элементтерде кернеуді анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкцияларда бөлшектерді біріктіру әдістерін біледі.
2. Беттердің өлшемдерін бағалау үшін өлшеу құралдарын қолдану.
3. Әртүрлі деформация кезінде беріктігіне, қаттылығына және тұрақтылығына конструкция элементтеріне есептерді орындайды.
БҚ16.Металдардың құрылымы және олардың сыныптамасы, құрылыс материалдарының түрлері мен құрамы туралы жалпы түсініктің болуы.
ЖКМ 08.Материалтану және құрылыс материалдары
Бұл модуль құрылыс материалдарының сипаттамасы; материалдардың сипаттамасы мен құрамдарын, сақтау шарттарын және өндірісте қолдану шарттарын сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мынадай білімдерді игеруі тиіс: материалдардың параметрлерін және құрамдарын өлшеу әдістері. Материалдарды қолдану салалары. Конструктивтік материалдардың жіктемесі: металл, ерітінділер, шойын, қоспалы болат, олардың құрамы, сипаттамасы және қолдану аясы. Электротехникалық материалдардың жіктемесі: өткізгіштер, жартылай өткізгіш материалдар: құрамдары, қолдану аясы. Электрді оқшаулайтын материалдар: диэлектрик физикасы, физикалық механикалық сипаттама, газға ұқсас диэлектриктер; үйектегіш материалдар; электрді оқшаулайтын материалдар және компаундар; резиналар; электрді оқшаулайтын слюда; қыш тақтайша, шыны, қабатты пластмассалар, магнитті материалдар: олардың сипаттама құрамы және оларды қолдану аясы.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуіне мүмкіндік беретін ептіліктерді игеруі маңызды:
құрылыс материалдарын сыртқы түрі бойынша ажыра білу;
құрылыс материалдарын қолдану аясын анықтау;
құрылыс материалдарының анықтама әдебиетін қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) құрылыс материалдарын қолдану аясын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс материалдарының негізгі қолданысын, сипаттамасы мен құрамын білу.
2. Құрылыс материалдарын қолдану аясын анықтау.
3. Қоршаған ортаның әсеріне байланысты материалдардың қолдану аясын анықтау.
Оқыту нәтижесі : 2) Құрылыс материалдарын сыртқы түрі бойынша ажырата білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс материалдарын құрамы және сыртқы түрі бойынша ажырату.
2. Құрылыс материалдарын кәсіптік жұмысында пайдалану.
3. Темір жол құрылысы кезінде материалдардың құрам туралы білімдерін қолдану.
БҚ16.Теміржол жолдарды салу үшін геодезия негіздері бойынша білімді қолдану
ЖКМ 09.Геодезия
Бұл модуль іздестіру кезінде геодезиялық түсірілімдерді орындау үшін қажетті жұмыстың, дағдылар мен білімнің нәтижелігін сипаттайды.
Бұл модульді оқу кезінде білім алушы мынадай білімдерді игеруі тиіс: геодезиялық құралдардың қолдану аясы, құрылғылар мен техникалық сипаттамасы; геодезиялық түсірілім өндірісі әдістері және дала материалдарын өңдеудің технологиясы.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны маңызды:
теодолитті түсірілімдерді орындау бойынша ақпаратты білу;
дала материалдарын өңдеу
жапсарсыз жолдарды төсеу кезінде желілік өлшемдерді білу.
Оқыту нәтижесі : 1) Теодолитті түсірілімдерді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Теодолитті түсірілімдерді орындау.
2. Теодолитті жолдардың жоспарын жасай білу.
3.Теодолиттермен жұмыс істей білу.
БҚ17.Теміржол жолдарының элементтерін, жылжымалы құрамның түрлерін, бөлетін пункттерді және пойыздардың қозғалысын реттеу жүйелерін ажырату.
ЖКМ10.Темір жолының жалпы курсы
Бұл модульде студенттерде темір жол көлігі туралы тұтас түсініктің қалыптасуы үшін қажетті темір жолдың жалпы курсының теориялық негіздері, оның салаларының өзра байланысы, темір жол құрылғыларының, техникалық жарақтандырылуының, құрылысы және пайдалануы, олардың көліктің басқа түрлерімен өзара байланысы туралы негізгі білімі қарастырылады.
Бәсекеге қабілетті кадрларды даярлауда тәртіптің рөлі мен мәні – темір жол көлігі туралы білімді, тәсілдерді және дағдыларды игеру, және оларды басқару жүйесі, жол және жол шаруашылығы.
Оқыту нәтижесі : 1) Поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Темір жолының құрылғысын білу.
2.Құрылыстарға және теміржолдардың құрылғыларына техникалық пайдалану ережелерін біледі.
3. Поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі : 2) Теміржолдар элементтерінің ақаулығын анықтау және оларды анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Теміржолдарының негізгі элементтерін біледі.
2. Теміржол элементтерінің ақаулығын ажырата алады.
3.Теміржол элементтері жағдайының нормаларға сәйкестікке тексеру.
Оқыту нәтижесі: 3) Поездар қозғалысын ұйымдастыру туралы негізгі түсініктерді білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Темір жол көлігін басқару жүйесін білу.
2. Поездардың қозғалысын реттеу ақпаратын біледі.
3.Қауіпсіздік техникасын сақтайды және жұмыс орындарында еңбекті қорғайды.
Арнайы модульдер

Квалификация 140902 2 Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений"
ПК1. Содержать путь и его элементов
СМ01. Техническое содержание пути и его элементов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проверки и подготовки рабочего место, путевых знаков и сигналов, оборудования для выполнения работ , содержание пути в исправном состоянии, осмотр и ремонт пути.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: устройства железнодорожного пути и искусственных сооружений; дефектов элементов верхнего строения пути и искусственных сооружений; правил и технологии проведения работ по их текущему содержанию и ремонту; устройства инструмента и механизмов для производства работ; правил производства измерений с помощью инструмента и приборов, применяемых при текущем содержании и ремонте пути; поведения работ по очистке пути и ликвидации повреждений, вызванных стихийными бедствиями; виды путевых знаков и приборов путевого заграждения; установки путевых знаков, заградительных светофоров и сигнальных знаков перед переездами.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
проводить периодические осмотры и проверки пути;
планировать планово-предупредительных работ по текущему содержанию пути;
выполнить планово-предупредительные работы.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы по текущему содержанию пути.
Критерии оценки:
1. Проверяет путевые знаки и сигналы.
2. Устанавливает временные сигнальные знаки.
3. Подготавливает путевые знаки и сигналы, сигнальных принадлежностей и оборудования для выполнения работ.
4. Обеспечивает исправное состояния инструмента,
механизмов, инвентаря, материалов и кладовых для их хранения.
Результат обучения: 2) Проводить осмотры и проверки пути с выборочным измерением его параметров.
Критерии оценки:
1. Знает причины вызывающие неисправности пути.
2. Определяет состояние пути, земляного полотна, путевых устройств.
3. Выявляет неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения пути.
4. Определяет виды и объемы работ по устранению и предупреждению неисправностей.
5. Проводит осмотр стрелочных переводов и сооружений.
6. Проверяет деформации земляного полотна.
7. Устанавливает сроки их выполнения.
Результат обучения: 3) Проверять путь с использованием измерительных средств.
Критерии оценки:
1. Знает путевые инструменты и оборудования.
2. Замеряет кривых участков пути
3. Сопровождает дефектоскопную тележку.
4. Проверяет путь путеизмерительным вагоном и путеизмерительной тележкой.
4. Контролирует состояния противопожарного инвентаря.
5. Проверяет состояния всех обустройств переезда.

"140902 2Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі " біліктілігі
КҚ1. Жолды және оның элементтерін ұстау
АМ01. Жолды және оның элементтерін ұстау
Бұл модуль жұмыс орнын тексеру және дайындау, жол белгілерін және сигналдарды, жұмыстарды орындау үшін жабдықтар, жолдарды жарамды қалыпта ұстау, тексеру және жолдарды жөндеу үшін қажетті жұмыстың, дағдылар мен білімнің нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мынадай білімді игеруі тиіс: теміржолдарының және жасанды ғимараттардың құрылысы, жолдардың және жасанды ғимараттардың жоғарғы бөлігі элементтерінің ақаулары, олардың ағымдағы ұстау әне жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу ережелері және технологиялары, жұмыстарды жасау үшін құралдың құрылысы және механизмі; жолдарды ағымдағы ұстау және жөндеу кезінде қолданылатын құралдардың және құрылғылардың көмегімен өлшем жасау ережелері; апаттық жағдайлардан туындаған жолдарды тазалау және ақауларды жою бойынша жұмыстарды жүргізу, жол белгілерінің түрлері және жолдарды жабу құралдары, жол белгілерін орнату, бөгейтін бағдаршамдарды, және дабыл белгілерін өту жолдарында орнату.
Білім алушы төмендегілерге қол жеткізуге
мүмкіндік беретін мынада жұмыстарды орындауы маңызды:
дүркіндүркін жолдарда тексеру жүргізу;
жолдарды ағымдағы ұстау бойынша жоспарлымәжбүрлеу жұмыстарын жоспарлау;
жоспарлымәжбүрлеу жұмыстарын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жолды ағымдағы ұстау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол белгілерін және сигналдарын тексеру.
2. Уақытша сигнал белгілерін орнату.
3. Жұмыстарды орындау үшін жол белгілерін және сигналдарды, сигнал құрылғыларын дайындау.
4. Құралдардың, құралдардың, материалдардың жарамды жағдайын және сақталуын қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі : 2) Жол параметрлерін ішінара өлшеумен жолдарға тексеру және тексеру жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолдардың ақаулығын тудыратын себептерді біледі.
2. Жолдың, жер бетінің, жол құрылысының жағдайын анықтайды.
3. Жолдың жоғары құрылысындағы элементтерде пайда болатын ақауларды анықтау.
4. Ақауларды болдырмау және алдын алу бойынша жұмыстардың түрлерін және көлемін анықтайды.
5. Меңзерлік ауысуларды және ғимараттарға тексеру жүргізеді.
6. Жер бетінің бұзылуын тексереді.
7. Оларды орындау мерзімдерін белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдарын пайдаланумен жолды тексереді.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол құралдарын және құрылғыларын біледі.
2. Жолдың қисық бөліктерін өлшеу.
3. Дефектоскоптық арбаны сүйемелдейді.
4. Жолды жол өлшейтін вагонмен және жол өлшейтін арбамен тексереді.
4. Өртке қарсы мүліктің жағдайын бақылайды.
5. Өтетін жердің барлық құралдарының жағдайын тексереді.

6. Проверяет стрелочные переводы по ординатам и износу металлических частей.
7. Выявляет неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения пути.
Результат обучения: 4) Планировать планово-предупредительные работы по текущему содержанию пути.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает по результатам осмотров и проверок пути план-график работы.
2. Выполняет работу по отводу воды с пути и земляного полотна.
3. Выполняет работу по закреплению противоугонов, стыковых, клеммных и закладных болтов, добивке костылей и довертыванию шурупов.
4. Заменяет негодные шпалы в неблагополучных местах.
5. Проводит работу по предупреждению разжижения балластного слоя и появления выплесков.
6. Регулирует зазоры и рихтует путь в местах с отступлениями от норм.
7. Планирует работы по выправке пути в местах просадок.
8. Планирует работы, направленные на предупреждение появления неисправностей пути в зимний период.
Результат обучения: 5) Выполнить планово-предупредительные работы с применением машин и механизмов.
1. Очищает рельсы и скреплений от грязи.
2. Удаляет загрязнителей из-под подошвы рельсов.
3. Убирают засорителей с поверхности балластной призмы.
4. Удаляет из-под подошвы рельсов накопившихся регулировочных прокладок при железобетонных шпалах с раздельным скреплением.
5. Заменяет в небольших количествах дефектных элементов верхнего строения.
4. Заменяет дефектных соединителей.
5. Выполняет планировку балластной призмы (при необходимости с досыпкой балласта и обочин земляного полотна.
6. Устраняет недостатков в содержании электрических рельсовых цепей.
7. Проводит работу по очистке и планировке кюветов и других водоотводных сооружений.
ПК2. Обеспечить безопасность движения поездов при проведении путевых работ и соблюдать охрану труда на рабочем месте
СМ02. Обеспечение безопасности движения поездов при проведении путевых работ и соблюдение охраны труда на рабочем месте
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по обеспечению безопасности движения поездов при проведении путевых работ.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
инструкции по содержанию железнодорожного пути, по обеспечению безопасности движения поездов и правила охраны труда , производственной санитарии при проведении ремонтных работ.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
соблюдать требований безопасности движения и личной безопасности;
проверять соблюдение правил безопасности движения.
Результат обучения: 1) Проводить ремонтные работы с соблюдением правил охраны труда и производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Знает правил и инструкций по охране труда, санитарных правил и норм.
2. Проводит инструктаж по технике безопасности и по охране труда.

6. Ординаттар бойынша меңзерлік ауысуларды және метал бөліктерінің тозуын тексереді.
7. Жолдың жоғары бөлігінің элементтерінде пайда болатын ақауларды анықтау.
Оқыту нәтижесі : 4) Жолды ағымдағы ұстау бойынша жоспарлымәжбүрлі жұмыстарды жоспарлау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолдарды тексеру және қарау нәтижелері бойынша жұмыстардың жоспар кестесін әзірлейді.
2. Жолдан және жер бетінен суды алу бойынша жұмысты орындайды.
3. Ұрлап кету, жік, клеммалық және төсейтін болттарды, шойшеге және бұрамашегені бұрау бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Қолайсыз жерлерде жарамсыз шпалдарды ауыстырады.
5. Балластық қабатты және төгудің пайда болуын сұйылтудың алдын алу ойынша жұмыстарды жүргізеді.
6. Нормалардан ауытқумен жерлерде саңылауларды реттейді.
7. Жер бетінің тұтастай жылжуы жерлерінде жолдарды түзету бойынша жұмыстарды жоспарлайды.
8. Қысқы мерзімде жолдардың ақауларының алдын алуға бағытталған жұмыстарды жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі : 5) Машиналарды және механизмдерді қолданумен жоспарлы мәжбүрлі жұмыстарды орындау.
1. Релстер мен бекіністерді кірден тазалайды.
2. Рельстердің астынан ластағыштарды алып тастайды.
3. Балластық призма үстінен ластағыштарды алып тастайды.
4. Рельстердің астарынан бөлек бекітілген темір – бетон шпалдар болғанда реттеу төсемдерін алып тастайды.
5.Жоғары құрылыстағы ақаулық элементтерді аз ғана мөлшерде ауыстырады.
4. Ақаулық біріктіргіштерді ауыстыру.
5. Балластық призма (қажет болғанда балласты себумен) және жер қыртысының жағасын жобалауды орындайды.
6. Электр рельс желілерін ұстаудағы ақауларды жою.
7. Кюветтерді және басқа да суды айдайтын құрылғыларды тазалау және жобалау бойынша жұмысты жүргізеді.
КҚ2. Жол жұмыстарын жүргізу кезінде пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жұмыс орнында еңбекті қорғауды сақтау
АМ 02. Жол жұмыстарын жүргізу кезінде пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жұмыс орнында еңбекті қорғауды сақтау
Бұл модуль жол жұмыстарын жүргізу кезінде поездардың қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз еу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыс, дағды және білімнің нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушы мынадай білімді игеруі тиіс: темір жолды ұстау бойынша нұсқау, поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және еңбекті қорғау ережелері, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде өндірістік санитария
Білім алушының төмендегілерге қол жеткізу мүмкіндігіне жету үшін мынадай жұмысты орындауы маңызды:
қозғалыс қауіпсіздігінің және жеке қауіпсіздік талаптарын сақтау;
қозғалыс қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын тексеру.
Оқыту нәтижесі : А ) Еңбекті қорғау және өндірістік санитария ережелерін сақтаумен жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау, санитарлық ережелер және нормалар бойынша ережелер мен нұсқауды біледі.
2. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық жүргізеді.

3. Соблюдает инструкции по содержанию железнодорожного пути.
4.Соблюдает требований безопасности и охраны труда, пожарной безопасности и производственной санитарии на рабочем месте.
5.Контролирует состояния противопожарного инвентаря.
6.Обучает работников бригад непосредственно на рабочих местах по технике безопасности.
7.Обучает работников бригад правильному использованию средств индивидуальной защиты.
Результат обучения: 2) Обеспечивать безопасность движения поездов при проведении путевых работ.
Критерии оценки:
1. Знает формы выдачи предупреждение на поезд.
2. Устанавливает путевые и сигнальные знаки.
3. Ограждает места работы.
4. Ограждает места внезапно возникшего препятствия для движения поездов.
5. Ограждает опасное место сигналами остановки.
6. Ограждает мест производства работ сигналами остановки поезда.
7. Обеспечивает исправное состояние инструментов
механизмов, инвентаря, сигнальных принадлежностей.
8. Обеспечивает безопасность движения поездов при ремонте устройств .
Результат обучения: 3) Разрабатывать мероприятие, обеспечивающие безопасность движения на период выполнения работ.
Критерии оценки:
1. Знает инструкцию по обеспечению безопасности движения поездов при проведении путевых работ.
2. Выполняет требования по исключению нарушений работы на электрифицированных участках.
3. Проверяет соблюдение техники безопасности на рабочем месте.
4. Организует работу в время "окна".
4. Проверяет стрелочные переводы при централизации.
5. Контролирует своевременный отвод воды от земляного полотна.
6. Осматривает снегозащитные ограждения.
7. Поднимает и переставляет снеговые щиты.
Квалификация "140905 3 - Техник-путеец-строитель"
ПК 3. Диагностировать путь и выявить неисправности элементов железнодорожного пути и искусственных сооружении
СМ03.Диагностика пути и выявление неисправностей элементов железнодорожного пути и искусственных сооружении.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по осмотру и диагностики пути в установленные сроки; выявление неисправностей в элементах верхнего строения пути и искусственных сооружений.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
элементы железнодорожного пути и искусственные сооружения, габариты подвижного состава и приближения строений, план и профиль пути, методы выявления неисправностей элементов железнодорожного пути, а также плановые, неотложные и первоочередные работы связаны с устранением неисправностей пути.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
различать элементы железнодорожного пути и искусственные сооружения;
проводить диагностику и осмотр пути в установленные сроки; выявлять неисправности в элементах верхнего строения пути, земляном полотне; проводить работ по предупреждению и устранению неисправностей пути.
Результат обучения: 1) Владеть навыками определения состояния железнодорожного пути.
Критерии оценки:
1. Знает элементы железнодорожного пути и искусственных сооружений.
2. Определяет дефекты элементов железнодорожного пути.

3. Темір жолдарын ұстау бойынша нұсқауды сақтайды.
4. Қауіпсіздік, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, жұмыс орнындағы өндірістік санитария ережелерін сақтайды.
5.Өртке қарсы мүліктің жағдайын қадағалайды.
6.Бригадалардың жұмысшыларын тікелей жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы бойынша оқытады.
7.Бригадалардың жұмысшыларын жеке қорғаныс құраларын дұрыс пайдалануға оқытады.
Оқыту нәтижесі : 2) жол жұмыстары кезінде поездардың қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Поезға ескерту беру формасын біледі.
2. Жол және дабыл белгілерін орнату.
3. Жұмыс орнын оқшаулайды
4. Поездардың қозғалысы үшін кенеттен кедергі пайда болған жерлерді оқшаулайды.
5. Қауіпті жерді дабыл сигналдарымен оқшаулайды.
6. Жұмыстардың жүріп жатқан жерін поездың тоқтау сигналдарымен оқшаулайды.
7.Құралдардың, механизмдердің, мүліктің, дабыл құралдарының дұрыс жұмыс істейін қамтамасыз етеді.
8. СЦБ құралдарын жөндеу кезінде поездардың қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі : 3) Жұмыстарды орындау кезеңінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ісшараларды әзірлейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол жұмыстарын жүргізу кезінде поез қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқауды біледі.
2. Электрифицирленген учаскелерде жұмыстардың бұзушылықтарын болдырмау бойынша талаптарды орындайды.
3. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтауды тексереді.
4. "Терезе" уақытында жұмысты ұйымдастырады.
4. Орталықтандыру кезінде меңзерлік ауысуларды тексереді.
5. Жер қыртысынан суды уақтылы алуды бақылайды.
6. Қардан қорғайтын қақпаларды тексереді.
7.Қар қорғаныстарын көтереді және орнын ауыстырады.
"1409053 Техник-жолшы-құрылысшы " біліктілігі
КҚ 3.Жолды диагностикалау және теміржол жолдары мен жасанды ғимараттардың жөндеуге келмейтін элементтерін айқындау
АМ03. Жолды диагностикалау және теміржол жолдары мен жасанды ғимараттардың жөндеуге келмейтін элементтерін айқындау
Бұл модуль белгіленген мерзімде жолдарды тексеру және диагностикалау бойынша жұмыстарды орындау үшін, жолдың жоғары құрылысында және жасанды ғимараттардың элементтерінде ақауларды анықтауға қажетті жұмыс, дағдылар мен білімнің нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушы мынадай білімді игеруі тиіс: теміржолдардың және жасанды ғимараттардың элементтері, қозғалыстағы құрамның габариттері, және құрылымның жақындауы, жолдың жоспары және бейіні, темір жол элементтерінің ақауларын анықтау, сондайақ жолдардың ақауларын жоюмен байланысты жоспарлы, кезек күттірмейтін, және бірінші кезектегі жұмыстар.
Білім алушының төмендегілерге қол жеткізу мүмкіндігіне жету үшін мынадай жұмысты орындауы маңызды:
теміржолдардың және жасанды ғимараттардың элементтерін ажырату;
белгіленген мерзімде жолдарды тексеру және диагностикалау;
жолдың жоғары құрылысында және жер қыртысында ақауларды анықтау;
жолдардың ақауларын жою және алдын алу бойынша жұмыстар жүргізу.
Оқыту нәтижесі : 1) Теміржолдардың жағдайын анықтау дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Темір жолдардың және жасанды ғимараттардың элементтерін біледі.
2. Темір жол элементтерінің ақауларын анықтайды.

3. Проверяет элементы пути и стрелочные переводы.
Результат обучения: 2) Выявить неисправности железнодорожного пути.
Критерии оценки:
1. Проводит диагностику и осмотр пути.
2. Выявлять неисправности в элементах верхнего строения пути, земляном полотне.
3. Наблюдает за состоянием земляного полотна.
Результат обучения: 3) Определить виды и объемы работ по предупреждению и устранению неисправностей пути.
Критерии оценки:
1. Умеет проводить осмотр и диагностику пути.
2. Выявляет неисправности пути.
3. Оценивает состояние пути в целом.
ПК 4. Планировать, организовать и контролировать работы по техническому обслуживанию и ремонту железнодорожного пути
СМ04. Планирование, организация и контроль работ по техническому обслуживанию и ремонту пути
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для планирования, организации работ по техническому обслуживанию и ремонту пути и искусственных сооружений, содержание их в исправном состоянии, обеспечивающее бесперебойное и безопасное движение поездов и контроль за выполнением работ.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
Виды и классификация работ по техническому обслуживанию и ремонту пути. Технологические процессы ремонтов пути, проектирование ремонтов пути.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
выполнить работы по техническому обслуживанию и ремонту пути;
проектировать технологические процессы ремонтов пути;
руководить и контролировать работы по техническому обслуживанию и ремонту пути.
Результат обучения: 1) Владеть основами выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту пути.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию работ по техническому обслуживанию и ремонту пути.
2. Определяет виды и объемы работ.
3. Выполняет работы по содержанию пути в исправном состоянии.
Результат обучения: 2) Проектировать технологические процессы ремонтов пути.
Критерии оценки:
1. Проектирует работы по техническому обслуживанию и ремонту пути.
2. Проводит организацию выполнения работ.
3. Выполняет работу по продлению сроков службы верхнего строения пути.
Результат обучения: Руководить и контролировать работы по техническому обслуживанию и ремонту пути.
Критерии оценки:
1. Контролирует ход организации и выполнения работ.
2. Выполняют организационные работы по предоставлению "окна" на ремонтные работы.

3. Жол элементтерін және меңзерлік ауысуларды тексеру.
Оқыту нәтижесі : 2) Темір жолдардың ақауларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолдарға тексеру және диагностика жүргізу.
2. Жолдың жоғары құрылысында, жер бетіндегі элементтерді ақауларды анықтау.
3. Жер бетінің жағдайын қадағалау.
Оқыту нәтижесі: 3) Жолдардың ақауларын алдын алу және жою бойынша жұмыстардың түрлерін және көлемін анықтайды.
Бағалау критерийлері:
1.Жолды тексере және диагностикалай алады.
2. Жолдың ақауларын анықтайды.
3. Жолдың жалпы жағдайын бағалайды.
КҚ 4.Теміржол жолдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысты жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
АМ04. Теміржол жолдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысты жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
Бұл модуль жолдарды және жасанды ғимараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жоспарлау, ұйымдастыру, оларды жарамды күйде ұстау, поездардың үздіксіз және тоқтаусыз қозғалысын қамтамасыз ететін және жұмыстардың орындалуын бақылау үшін қажетті жұмыстар, дағдылар мен білімнің нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мынадай білімді игеруге тиіс:
Жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың түрлері және жіктемесі.
Жолдарды жөндеудің технологиялық процесі және жолдарды жөндеуді жобалау.
Білім алушының төмендегілерге қол жеткізу мүмкіндігіне жету үшін мынадай жұмысты орындауы маңызды:
Жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау;
Жолдарды жөндеудің технологиялық процестерін жобалау;
Жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысты бақылау және басшылық ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың түрлерін және жіктемесін біледі.
2. Жұмыстардың түрлерін және көлемін анықтайды.
3. Жолдардың жарамды күйде ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі : 2) Жолдарды жөндеудің технологиялық процестерін жобалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолдарды техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жобалайды.
2. Жұмыстардың орындалуын ұйымдастырады.
3. Жолдың жоғары бөлігінің қызмет көрсету мерзімдерін ұзарту бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: Жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысқа басшылық етеді және бақылайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыстардың орындалу және жүру барысын бақылайды.
2. Жөндеу жұмыстарына "терезе" ұсыну бойынша ұйымдастыру жұмыстарын орындайды.

3. Руководить работой во время "окна" и обеспечивает безопасность движения поездов.
ПК5. Использовать при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту пути средства малой механизации и путевые машины
СМ05. Использование средств малой механизации и путевых машин при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту пути
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по использованию средств малой механизации и путевых машин при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту пути.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
классификацию машин и механизмов для путевых и строительных работ, инструменты строгой отчетности и работа с инструментами и средствами малой механизации.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
различать виды путевых машин и механизмов для производства путевых и строительных работ;
соблюдение правил безопасности при работе с инструментами; соблюдение правила выдачи и возврата инструментов строгой отчетности.
Результат обучения: 1) Владеть основами выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту пути с применением путевых машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию путевых машин и механизмов.
2. Различает виды путевых машин и механизмов по назначению.
3. Владеет порядком формирования рабочих поездов.
Результат обучения: 2) Обеспечивать безопасное проведение путевых работ применением средств малой механизации.
Критерии оценки:
1. Работа с малой механизацией и инструментами.
2. Соблюдение правил безопасности при работе с инструментами.
3. Обеспечивает исправное состояние инструментов.
механизмов, инвентаря, сигнальных принадлежностей.
Результат обучения: 3) Разрабатывать мероприятия, обеспечивающие исправное состояние и сохранность инструментов , механизмов, инвентаря, сигнальных принадлежностей.
Критерии оценки:
1. Соблюдает условия хранения инструментов, механизмов, инвентаря, сигнальных принадлежностей.
2. Выполняет требования по исключению нарушений при выдаче и возврата инструментов.
2. Проверяет соблюдение техники безопасности на рабочем месте.
ПК 6. Проводить геодезические работы при изыскании и проектировании новых а также ремонте существующих железных дорог
СМ06. Изыскание и проектирование железных дорог, проведение геодезических работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по изысканию и проектированию новых железнодорожных линий, ремонта существующих железных дорог, применение геодезических инструментов и проведение геодезических работ.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
проектирование новой железнодорожной линий, анализ расчетов и выбор оптимального варианта для проектируемой железной дороги, проведение геодезических работ и работа с геодезическими инструментами.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
знать классификацию геодезических инструментов;
производить геодезические работы;
проектировать железнодорожную линию с выбором оптимального варианта.
Результат обучения: 1) Владеть основой геодезии и работой геодезическими инструментами.
Критерии оценки:
1.Знает виды геодезических инструментов.
2. Выполняет поверки и юстировки геодезических приборов.

3. "Терезе" кезінде жұмысқа басшылық етеді және поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
КҚ 5.Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыс өндірісі кезінде кіші механизация құралдарының жолын және жол машиналарын пайдалану
АМ05. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыс өндірісі кезінде кіші механизация құралдарының жолын және жол машиналарын пайдалану
Бұл модуль жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде шағын механизация және жол машиналарының құралдарын пайдалану бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмысты, дағдылар мен білімнің нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушы мынадай білімді игеруі тиіс: жол және құрылыс жұмыстары үшін машиналар мен механизмдердің жіктемесі, қатаң есептілік құралдарын және құралдармен және шағын механизациямен жұмыс.
Білім алушының төмендегілерге қол жеткізу мүмкіндігіне жету үшін мынадай жұмысты орындауы маңызды:
жол және құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін жол машиналарының және механизмдерінің түрлерін ажырата білу;
құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау;
қатаң есептілік құралдарын беру және қайтару ережелерін сақтау
Оқыту нәтижесі : 1) Жол машиналарын және механизмдерін қолданумен жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау негіздерін игеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жол машиналарының және механизмдердің жіктемесін білу.
2. Жол машиналарын және механизмдердің түрлерін жұмысы бойынша ажырата білу.
3.Жұмыс поездарын қалыптастыру тәртібін игеру.
Оқыту нәтижесі: 2) Шағын механизация құралдарын қолданумен жол жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Шағын механизациямен және құралдармен жұмыс.
2. Құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
3. Құралдардың, механизмдердің, мүліктің, дабыл құралдарының дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 3) Құралдардың, механизмдердің, мүліктің, дабыл құралдарының дұрыс жұмыс істеуін және сақталуын қамтамасыз ететін ісшараларды әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құралдардың, механизмдердің, мүліктің, дабыл құралдарының сақтау шарттарын ұстану.
2. Құралдарды беру және қайтару кезінде бұзушылықтарды болдырмау бойынша талаптарды орындайды.
3. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтауды тексереді.
КҚ 6.Жаңа теміржол жолдарын іздестіру және жобалау, сондайақ қолданыстағы теміржол жолдарын жөндеу кезінде геодезиялық жұмыстарды жүргізу
АМ06. Теміржол жолдарын іздестіру және жобалау, геодезиялық жұмыстар жүргізу
Бұл модуль жаңа темір жолдарын іздестіру және жобалау, қолданыстағы темір жолдарды жөндеу, геодезиялық құралдарды қолдану және геодезиялық жұмыстарды орындау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмы, дағдылар мен білімнің нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушы мынадай білімді игеруі тиіс:
жаңа темір жолдарын жобалау, есептерді талдау және жобаланатын темір жол үшін оңтайды нұсқаны таңдау, геодезиялық жұмыстарды жүргізу және геодезиялық құралдармен жұмыс.
Білім алушының төмендегілерге қол жеткізу мүмкіндігіне жету үшін мынадай жұмысты орындауы маңызды:
геодезиялық құралдардың жіктемесін білу;
геодезиялық жұмыстарды жүргізу;
оңтайлы нұсқаны таңдаумен темір жол желісін жобалау.
Оқыту нәтижесі : 1) Геодезия негіздерін және геодезиялық құралдармен жұмысты игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Геодезиялық құралдардың түрлерін білу.
2. Геодезиялық құралдарға тексерулер жүргізу.

3. Приводить геодезический инструмент в рабочее положение.
Результат обучения: 2) Выполнить геодезические работы.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться геодезическими инструментами.
2. Производить съемки с применением геодезических приборов.
3. Производить расчеты на основе результатов геодезических работ.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по изысканию и проектированию железных дорог.
Критерии оценки:
1. Умеет работать с картами в разных масштабах.
2. Выполняет работу по проектированию железной дороги.
3. Проводит сравнительный анализ с выбором оптимального варианта железнодорожной линии.
ПК 7. Проводить расчеты констукций, контролировать содержание элементов зданий и сооружений на железнодорожном транспорте
СМ07.Содержание элементов зданий и сооружений на железнодорожном транспорте в соответствии с нормативами и проведение расчетов строительных конструкции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по содержанию зданий и сооружений в путевом хозяйстве в соответствии с нормативными документами.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
проведение расчетов строительной конструкции в соответствии их характеристикам, виды и элементы зданий и сооружений на железнодорожном транспорте и в путевом хозяйстве.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
знать классификацию зданий и сооружений на железнодорожном транспорте и их элементы;
производить расчеты строительных конструкций; содержать зданий и сооружения в путевом хозяйстве в соответствии с нормативными документами.
Результат обучения: 1) Владеть основами конструкции зданий и сооружений в путевом хозяйстве.
Критерии оценки:
1. Знает виды зданий и сооружений в путевом хозяйстве.
2. Умеет различать элементы конструкции зданий и сооружений.
3. Работа с нормативной документацией.
Результат обучения: 2) Выполнить расчеты строительных конструкций.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться рабочей документацией.
2. Производить расчеты конструкций на изгиб, сжатие и растяжение.
3. Производить расчеты элементов конструкций в процессе работы.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по содержанию зданий и сооружений в соответствии с нормативными документами.
Критерии оценки:
1. Умеет работать с нормативной документацией.
2. Выполняет работу по содержанию элементов зданий в исправном состоянии.
3. Выполнять работы по ведению паспорта зданий и сооружений.
ПК0 8. Соблюдать технологию выполнения всех видов работ по сооружению и ремонту железнодорожного пути
СМ 08. Соблюдение технологии выполнения работ по сооружению и ремонту железнодорожного пути
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по организации и технологии строительства и ремонта железнодорожного пути.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
технология выполнения работ по сооружению и ремонту железнодорожного пути, составления календарного плана строительства.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
знать технологию выполнения работ;
разработать календарный график строительства;
построит сетевые графики производства работ.
Результат обучения: 1) Владеть технологией выполнения работ по строительству и ремонту пути.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность выполнения работ .
2. Выполняет работы согласно их технологией проведения.
Результат обучения: 2) Выполнить работы по построению календарного графика производства работ.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться нормативной документацией.
2. Производить расчеты по построению графика производства работ.

3. Геодезиялық құралдармен жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 2) Геодезиялық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Геодезиялық құралдармен жұмыс істей білу.
2. Геодезиялық құралдарды қолданумен түсірілімдер жүргізу.
3. Геодезиялық жұмыстардың нәтижесінің негізінде есептерді жүргізу.
Оқыту нәтижесі : 3) Темір жолдарды іздестіру және жобалау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Әртүрлі масштабтағы карталармен жұмыс істеу.
2. Темір жолды жобалау бойынша жұмысты орындау.
3. Темір жол желісінің оңтайлы нұсқасын таңдаумен салыстырмалы талдау жүргізу.
КҚ 7.Конструкция есептерін жүргізу, теміржол көлігіндегі ғимараттар мен құрылыстардың элементтерін ұстауды бақылау
АМ07. Теміржол көлігіндегі ғимараттар мен құрылыстардың элементтеріннормативтерге сәйкес ұстау және құрылыс конструкцияларының есептерін жүргізу
Бұл модуль нормативтік құжаттарға сәйкес жол шаруашылығында ғимараттар мен құрылыстарды ұстау бойынша орындауға қажетті жұмысты, дағдылар мен білімнің нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушы мынадай білімдерді игеруі тиіс:
Құрылыс конструкциясының сипаттамасына сәйкес есептерді жүргізу, темір жол көлігінде және жол шаруашылығында ғимараттар мен құрылыстардың түрлері және элементтері.
Білім алушы төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін мынадай жұмысты орындауы маңызды:
темір жол көлігінде ғимараттар мен құрылыстардың жіктемесін және олардың элементтерін білу;
құрылыс конструкциясының есептерін жүргізу;
жол шаруашылығындағы ғимараттар мен құрылыстарды нормативтік құжаттарға сәйкес ұстау.
Оқыту нәтижесі : 1) жол шаруашылығындағы ғимараттар мен құрылыстар конструкциясының негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жол шаруашылығында ғимараттар мен құрылыстардың түрлерін білу.
2. Ғимараттар мен құрылыстар конструкциясының элементтерін ажырата білу.
3. Нормативтік құжаттамамен жұмыс.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс конструкциясының есептерін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс құжаттамасын қолдану білу.
2. Майысу, қысылу және созылуға конструкция есептерін жүргізу.
3. Жұмыс процесінде конструкция элементтерінің есебін жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 3) Нормативтік құжаттарға сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды ұстау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Нормативтік құжаттамамен жұмыс істей алады.
2. Ғимарат бөлшектерін жарамды күйде ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың паспортын жүргізу бойынша жұмысты орындау.
КҚ 8.Теміржол жолдарын салу және жөндеу бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау технологиясын сақтау
АМ 8. Теміржол жолдарын салу және жөндеу бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау технологиясын сақтау
Бұл модуль темір жолдарының құрылысы және жөндеуді ұйымдастыру және технологиясы бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыстардың, дағдылар мен білімнің нәтижелігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мынадай білімдерді игеруі тиіс:
Темір жолдарды салу және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау технологиясы
Құрылыстың күнтізбелік жоспарын құрастыру.
Білім алушылар төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
жұмыстарды орындау технологиясын білу;
құрылыстың күнтізбелік кестесін әзірлеу;
жұмыстар өндіріс бойынша желілік кестелерді құрастыру.
Оқыту нәтижесі : 1) Темір жолдарының құрылысы және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау технологиясын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жұмыстарды орындау тәртібін білу.
2. Жұмыстарды орындау технологиясына сәйкес орындайды.
Оқыту нәтижесі : 2) Жұмыс өндірісінің күнтізбелік кестесін құру бойынша жұмысты орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Нормативтік құжаттамамен қолдана алады.
2. Жұмыс өндірісінің кестесін құру бойынша есептерді жүргізуде.

3. Производить разработку .
Результат обучения: 3) Выполнять работы по изысканию и проектированию железных дорог.
Критерии оценки:
1. Умеет работать с картами в разных масштабах.
2. Выполняет работу по проектированию железной дороги.
3. Проводит сравнительный анализ с выбором оптимального варианта железнодорожной линии.
Профессиональная практика
ПП01.Учебно-ознакомительная практика
В данном модуле рассматриваются ознакомление с структурой характерами путевых работ, правилами внутреннего распорядка мероприятия по технике безопасности.
При изучении модуля обучаемые должны овладеть знаниями, приемами и навыками о железнодорожном транспорте и системе управления им, путь и путевом хозяйстве, характерами путевых работ, правилами внутреннего распорядка и мероприятиями по технике безопасности, инструкциями по обеспечению безопасности движение поездов при производство путевых работ.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
знать структуру; знать правила внутреннего распорядка и мероприятии по технике безопасности на производстве.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает структуру предприятия по производству путевых и строительных работ.
3. Знает структуру дистанции пути.
4. Знает структурные подразделения путевого хозяйства, осуществляющие текущее содержание пути.
ПП 02. Практика на получение рабочей профессии
Данный модуль предусматривает ознакомление об обучающихся непосредственно на предприятиях с будущей профессиональной деятельностью, приобретение обучающимися начальных умений и навыков по специальности, закрепление, углубление и систематизацию знаний, полученных при изучении теоретического материала и приобретение практического навыка профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучаемые должны освоить навыки работы в качестве непосредственных исполнителей технологических операции. По окончании технологической производственной практики предусматриваются квалификационные испытания на получение разряда рабочей профессии.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
наблюдать за состоянием земляного полотна, балластной призмы
определяет степень неисправности пути
определять причины вызывающие неисправности пути.
Результат обучения: 1) Проведение производственно-технологических работ.
Критерии оценки:
1. Готовить путевые знаки и сигналы.
2. Подготавливает материалы для ремонта верхнего строения пути .

3. Әзірлемені дайындайды.
Оқыту нәтижесі : 3) Темір жолдарды іздестіру және жобалау бойынша жұмыстары орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Әртүрлі масштабтағы карталармен жұмыс істей алады.
2. Темір жолдарды жобалау бойынша жұмысты орындайды.
3. Темір жолдың оңтайлы нұсқасын таңдаумен салыстырма талдау жүргізеді.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқутанысу практикасы
Бұл модульде құрылымымен, цехтармен, бөлімшелермен және жол шаруашылығы кәсіпорындарының құрылымдық бөлімшелерімен, жол жұмыстарының сипатымен, қауіпсіздік техникасы бойынша ісшаралардың ішкі тәртібінің қағидаларымен танысу қарастырылады.
Модульді оқу кезінде білім алушылар темір жол көлігі және оларды басқару жүесі туралы, жол және жол шаруашылығы, жол жұмыстарының сипаты, қауіпсіздік техникасы бойынша ішкі тәртіп ережелері және ісшаралар, жол жұмыстарын жүргізу кезінде поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулар туралы білімді, тәсілдер мен дағдыларды игеруі тиіс.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін мынадай жұмыстарды орындауы маңызды:
Цехтың, бөлімшенің құрылымын білу
өндірісте қауіпсіздік техникасы бойынша ішкі тәртіп және ісшаралар қағидаларын білу.
Оқыту нәтижесі : 1) Өндірістің ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқауды біледі.
2. Жол және құрылыс жұмыстарының өндірісі бойынша кәсіпорынның құрылымын білу.
3. Жол тәртібінің құрылымын білу.
4. Жолды ағымдағы ұстауды жүзеге асыратын жол шаруашылығының құрылымдық бөлімшесін біледі.
КП 02. Технологиялық практика
Бұл модуль білім алушылардың тікелей кәсіпорындарда болашақ кәсіптік қызметімен танысуға, білім алушылардың мамандығы бойынша бастапқы ептілігін және дағдыларын игеруге, теориялық материалды зерделеу кезінде алынған білімін бекіту, тереңдету және жүйелендіруге және кәсіптік қызметтің практикалық дағдыларын алуын көздейді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық операциялардың тікелей орындаушылары ретінде жұмыс дағдыларын игеруі тиіс. Технологиялық өндірістік практика аяқталғаннан кейін жұмыс кәсібінің разрядын алуға біліктілік сынағы қарастырылған.
Білім алушылар төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін мынадай жұмыстарды орындауы маңызды:
жер бетінің, балдық призманың жағдайын қадағалау
жолдардың ақаулығының дәрежесін анықтау
жолдардың ақаулығын тудыратын себептерді анықтау.
Оқыту нәтижесі : 1) Өндірістік технологиялық жұмыстарды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол белгілерін және сигналдарын дайындайды.
2. Жолдың жоғары құрылысын жөндеу үшін материалдарды дайындайды.

3. Подготавливает оборудования для выполнения работ.
Результат обучения: 2) Получение квалификации монтера пути 2 разряда.
Критерии оценки:
1. Контролирует установки путевых знаков и сигналов.
2. Проверяет оборудования для выполнения работ.
3. Проверяет работы и исправности оборудования.
4. Осматривает путь в установленные сроки.
5. Проводит замер кривых участков пути.
6. Проверяет укладки рельсов.
7. Обладает навыками подготовки оборудования и механизмов к работе.
8. Обладает навыками обслуживания машин и механизмов для выполнения работ.
9. Обладает навыками устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 3) Получение квалификации монтера пути 3 разряда.
Критерии оценки:
1. Проверяют состояния пути
2. Выявляет неисправности, появляющихся в элементах верхнего строения пути и земляном полотне
3. Проверяют работу по их предупреждению, а также по продлению сроков службы верхнего строения пути.
4. Измеряют положения рельсовых нитей по ширине колеи и уровню.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения не отложенных, первоочередных и планово-предупредительных работ направленные на предупреждение (профилактику) появления неисправностей.
При изучении модуля обучаемые должны освоить передовую технологию на производстве, организацию труда и производства, решить технико-экономические вопросы, ознакомится с технической документацией.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
производить качественно путевые работы, применяя безопасные методы работы
выполнить правила трудового распорядка
организовать выполнение работ по ремонту пути и оценивать их качества выполнения.
Результат обучения: 1) Осуществить проектирование строительство железных дорог.
Критерии оценки:
1. Проверяет состояния пути и искусственные сооружение.
2. Организует работу по содержанию пути и искусственных сооружении.
3. Осматривает путь и искусственные сооружения.
4. Знакомиться с технологическим процессом при производстве путевых работ.
5. Выполняет технологические операции.
6. Производить расчет кривой на компьютере.
7. Выполняет проектирование производства работ, расчет продолжительности "окон".
8. Составляет графика производства работ и применение машин и механизмов при капитальном ремонте земляного полотна.
9. Составляет ведомости затрат труда.
10. Сбор материалов для выполнения дипломного проектирования.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 151
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 –
Строительство и коммунальное хозяйство
Специальности:
1410000 –
Строительство автомобильных дорог и аэродромов
Квалификация:
141003 2 –
Дорожный рабочий
141004 2 –
Машинист укладчика асфальтобетона
141001 3 –
Техник-строитель
Форма обучения: очная

3. Жұмыстарды орындау үшін жабдықтарды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) 2 разрядтағы жол монтеріннің бліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жол белгілерінің және сигналдардың орнатылуын бақылайды.
2. Жұмыстарды орындау үшін жабдықтарды тексереді.
3. Жабдықтардың жұмысын және дұрыстығын тексереді.
4.Жолды белгіленген мерзімдерді тексереді.
5. Жолдың қисық жерлерін өлшейді.
6. Рельстердің орналасуын тексереді.
7.Жұмысқа жабдықтарды және механизмдерді дайындау дағдыларын игерген.
8. Жұмыстарды орындау үшін машиналарды және механизмдерге қызмет көрсету дағдыларын игерген.
9. Қызмет көрсету жабдығының жұмысында шағын ақауларды жою дағдыларын игерген.
Оқыту нәтижесі : 3) 3 разрядтағы жол монтерінің біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол жағдайын тексереді.
2. Жолдың жоғары құрылысында және жердің бетіндегі элементтерде пайда болған ақауларды анықтау.
3. Жолдың жоғары құрылысының қызметін ұзарту бойынша, сондайақ олардың алдын алу бойынша жұмысты тексереді.
4. Рельс жолдарының жағдайын ені және деңгейі бойынша өлшейді.
КП 03. Диплом алды практика
Бұл модуль ақауларды пайда болуын алдын алу бағытталған кезек күттірмейтін, бірінші кезектегі және жоспарлыалдын алу жұмыстарын орындауға қажетті жұмыстарды, дағдылар мен білімнің нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушы өндірістегі алдыңғы технологияны, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру, техникалықэкономикалық мәселелерді шешу, техникалық құжаттамамен танысуы керек.
Білім алушылар төмендегілерге қол жеткізу мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:
жұмыстың қауіпсіз әдістерін қолданумен жол жұмыстарын сапасы жүргізу
еңбек тәртібінің ережелерін орындау
жолдарды жөндеу бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру және олардың орындалу сапасын бағалау.
Оқыту нәтижесі : 1) Технологияларды жобалауды және өндірісті ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Бағалау өлшемдері:
1. Жолдардың және жасанды ғимараттардың жағдайын тексереді.
2. Жолдарды және жасанды ғимараттарды ұстау бойынша жұмысты ұйымдастырады.
3. Жолды және жасанды ғимараттарды тексереді.
4 Жол жұмыстарын орындау кезінде технологиялық процеспен танысады.
5. Технологиялық операцияларды орындайды.
6. Компьютерде қисық есепті есептейді.
7. "Терезелердің" жұмысын, ұзақтық есептерінің өндірісін жобалауды орындайды.
8. Жер бетін күрделі жөндеу кезінде машиналар мен механизмдерді қолдану және жұмыс өндірісінің кестесін құрастырады.
9. Еңбек шығындарының ведомосін әзірлейді.
10. Дипломдық жобалау үшін материалдарды жинау.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 151-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:1400000 – Құрылыс пен коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:1410000 – Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы
Біліктіліктер:141003 2 – Жол жұмысшысы
141004 2– Асфальтбетон төсеуші машинист
141001 3 – Техник-құрылысшы
Оқыту нысаны: күндізгі

6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе трудового законодательства Республики Казахстан.
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия социологии и политологии; функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 2) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 5. Иметь комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы
СЭМ 05. Основы экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Выполняет проектно-конструкторскую документацию в соответствии с единой системой конструкторской документации
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль описывает основные правила выполнения и оформления проектно-конструкторской документации в соответствии с единой системой конструкторской документации.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: о форматах, типах линий, чертежных шрифтах, масштабах; правилах оформления чертежей; основах геометрических построений на плоскости, основах прямоугольного проецирования на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости и способы построения аксонометрических изображений; основных правил выполнения и обозначения сечений, правил выполнения и обозначения простых и сложных разрезов, условностях изображения и обозначения резьбы; способах построения развҰрток преобразованных геометрических тел; правилах выполнения сборочных чертежей; об основных понятиях о схемах, условных обозначениях и правилах их выполнения.
Результат обучения: 1) Знать правила оформления проектно-конструкторской документации.
Критерии оценки:
1.Знает правила оформления проектно-конструкторской документации.
2.Определяет назначение и масштаб выполнения чертежа технических деталей.
3.Оформляет чертежи согласно правил соответствии с единой системой конструкторской документации.
4.Обладает навыками оформления текстовой документации.
Результат обучения: 2) Владеть навыками проецирования на плоскости.
Критерии оценки:
1. Строит чертежи с проецированием на несколько плоскостей.
2. Выполняет и оформляет необходимые разрезы на чертежах.
3. Выполняет аксонометрическое проецирование.
4. Выполняет чертежи схем по условным обозначениям.
БК 7 . Определять вид стандарта в зависимости от содержания устанавливаемых к нему требований
ОПМ 02. Основы стандартизации и метрологии и качество продукции
Данный модуль описывает знания и навыки, необходимые для соблюдения технического регулирования и стандартизации, оценки соответствия и управления качеством продукции; виды стандартов, используемые в профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные понятия, термины и определения в области стандартизации и метрологии.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
определять вид стандарта в зависимости от содержания устанавливаемых к нему требований;
оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой на основе использования основных положений метрологии, стандартизации и сертификации в производственной деятельности;
применять документацию системы качества;
применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов.
Результат обучения: 1) Использовать основные термины и определения в своей профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1.Знает основные понятия и определения метрологии, стандартизации и сертификации.
2. Использует в документации основы стандартизации.
3. Знает документацию систем качества.
Результат обучения: 2) Применить стандарты в практической деятельности.
Критерии оценки:
1.Знает основы повышения качества продукции.
2. Умеет пользоваться техническими измерительными средствами в своей отрасли.
3.Знает категории и виды стандартов.
Результат обучения: 3) Применить необходимые стандарты и другие документы по стандартизации для решения поставленных задач.
Критерии оценки:
1. Знает виды стандартов.
2. Умеет пользоваться информационными изданиями по стандартизации.
3.Контролирует параметры при проверке качества изделий.
БК 8. Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
ОПМ 03. Охрана труда в строительстве и окружающей среде
В данном модуле рассматриваются теоретические основы положений охраны труда необходимых в процессе выполнения работ по проектированию, строительству и эксплуатации сооружений различного назначения с учетом требований экологической безопасности и охраны окружающей среды.
Роль и значение дисциплины в подготовке конкурентоспособных кадров – овладение знаниями, приемами и навыками использования нормы охраны труда и техники безопасности в гидротехническом строительстве.
При изучении дисциплины "Охрана труда" необходимо проводить интеграцию с дисциплинами "Основы права", специальных дисциплин и производственного обучения.
Результат обучения: 1) Соблюдать правовые нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Критерии оценки:
1. Определяет воздействие негативных факторов на человека.
2.Оказывает первую помощь при несчастных случаях.
3.Расследует несчастные случаи на производстве.
Результат обучения: 2) Проводить расследования, учет и изучение профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1.Осуществляет защиту зданий и сооружений от атмосферного электричества.
2.Использует знания особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
3.Разрабатывает схемы и инструкции для эвакуации людей в случае возникновения пожара.
Результат обучения: 3) Разрабатывать планы управления охраны окружающей среды для конкретного участка работ.
1.Определяет виды рисков связанные с проектом.
2.Разрабатывает мероприятия по снижению выбросов, сбросов и отходов.
3.Работает с нормативно-справочной литературой.
БК 9. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники
ОПМ 04. Электротехника и основы электроники
Данный модуль описывает процессы , происходящие в электрических цепях постоянного и переменного токов, принципы действия электрических машин и аппаратов, электроизмерительных приборов, электронных приборов систем автоматики и их практическое применение.
Результат обучения: 1) Знать электрические и магнитные цепи.
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства электрического поля, электрические цепи постоянного и переменного тока.
2. Знает основные законы электротехники.
3. Применяет формулы для расчета цепей постоянного и переменного тока. 4.Вычерчивает элементы электрических цепей. 5. Владеет навыками сборки электрических схем.

6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын;
азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алуы; кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Саясаттанудың негізгі уғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі уғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықаралық саяси үдерістерді, геополитикалық жағдаятты түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы біледі.
БҚ 5. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы кешенді түсінікке ие болу
ӘЭМ 05. Экономика негіздері
Осы модуль заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді көріністі қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі;
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалықтерминдерді, нарықтықэкономиказаңдылықтарыменқағидаттарынбіледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұны біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БК 9. Өлшеуіш сайман мен аспаптарды қолданып техникалық құжаттарды оқу, сызу мен сызбаны орындау дағдысы мен білімін нақты игееді
ЖКМ 01. Сызу
Аталмыш модуль негізгі стандарттарына сай жобалау-құрылымдық құжаттарды ресімдеу әрі орындау негізгі ережелерін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушы келесі білімдерді игерулері қажет: сызу қарпі, формат, сызық типі, масштаб; сызуды ресімдеу ережелері; жазықтағы геометриялық құрылым негіздері, өзара перпендикуляр бір, екі үш жазыққа турабұрышты бедерлеу негіздері және аксонометриялық бейнені салу тәсілдері; қиысуды орындау әрі белгілеу ережелері, қарапайым әрі күрделі кесуді орындау әрі белгілеу ережелері, ойықты бейнелеу әрі белгілеу шарттары; өзгертілген геометриялық денені бұруды құрастыру тәсілдері; жинау сызбасын орындау ережелері; сызба, шартты белгілер және оларды орындау туралы негізгі түсініктер.
Оқыту нәтижесі: 1) Жобалау-құрастыру құжаттарын ресімдеу ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Жобалау-құрастыру құжаттарын ресімдеу ережелерін біледі.
2.Техникалық тетік сызбасывн орындау жұмсалуы мен масштабын анықтайды.
3.Ережелеріне сай сызуды ресімдеу
4.Мәтін құжаттарын ресімдеу дағдыларын игерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Жазықтықты түсіру дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Бірнеше жазықтыққа түсіру арқылы сызбаны орындайды.
2.Сызбадағы қажетті кесулерді орындайды әрі ресімдейді.
3.Аксонометрикалық түсіруді орындайды.
4.Белгілермен сыу сызбасын орындайды.
БК 7. Кәсіби қызметте метрология, стандарттау және сертификаттау бойынша білімдерін қолдану
ЖКМ 02. Өнімнің сапасы және стандарттау мен метрология негіздері
Аталмыш модуль мемлекеттік стандарт қалыптық-техникалық құжаттары мен көрсеткіштеріне қажетті базалық білімді игеруге қажетті білімді сипаттайды; бақылау заманауи құралдарымен өлшеу өндірісі, кедір-бұдыр, шақтама мен шектемені таңдайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:
стандарттау және өнім сапасын қамтамасыз ету әдістері, қағидаттары; стандарттау мемлекеттік жүйесі негізгі ережелерін; автокөліктегі сапаны басқару жүйесін білу;
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
бекітілген талаптарға сай мазмұнына тәуелді стандарттың түрін анықтау;
өндірістік қызметте метрология, стандарттау әрі сертификаттау негізгі ережелерін қолдануда қолданыстағы қалыптық базасына сай технологиялық әрі техникалық құжаттарды ресімдеу;
сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
өнім (қызмет) және үрдістің негізні тұріне қалыптық құжаттардың талаптарын қолдану
1) Қойылған міндеттерді шешуде стандарттау құжаттары және қажетті стандарттарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Метрлогия, стандарттау әрі сертификаттау тураны түсініктер мен анықтаманы біледі.
2. Стандарттау негізі құжаттарын қолданады.
3. Сапа қасиеті құжаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2)Қойылған міндеттерді шешуде стандарттау құжаттары және қажетті стандарттарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандарт түрлерін біледі.
2. Стандарттау бойынша ақпараттық басылымдарды қолдана алады.
3. Бұйым сапасын тексеру көрсеткіштерін бақылайды.
БК 8. Практикалық жұмысты орындау кезінде ережелерін сақтау, өз денсаулынына жауапты болу
ЖКМ 03. Құрылыс және қоршаған ортадағы
еңбекті қорғау
Аталмыш модуль техникалық құрал қауіпсіздігін көтеру және технологиялық үрдісті қауіпсіз етуде қолданылатын дағдыларын игеруге қажетті білімді сипаттайды, адам мен қоршаған ортаға әсер етуші қауіпті заттарды азайту тәсілдерін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: бәсекеге қабілетті кадрды даярлаудағы пәннің рөлі мен мәні – гидротехникалық құрылыста еңбекті қорғау әрі қауіпсіздік техникасы бойынша қалыптарды қолдану білімі, дағдысы мен білігін игеру.
"Еңбекті қорғау" пәнін оқыған кезде "Құқықты қорғау" арнайы пәндермен бірге шоғырландыра, біріктіріе беру қажет
Оқу нәтижесі: 1) Кәсіпорындағы еңбекті қорғау қағидаты мен еңбек заңнамасы негізгі ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Адамға келеңсіз фактордың әсер етуін анықтайды.
2. Жазатайым жағдайда алғашқы көмек көрсетеді.
3. Өндірістегі қайғылы жағдайды зерделейді.
Оқу нәтижесі: 2)Кәсіби ауруды зерттеу, есепке алу әрі зерделеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Атмосфералық электрден ғимарат пен имаратты сақтауды жүзеге асырады.
2. Кәсіби қызмет саласында еңбектің қауіпсіз болуын қамтамасыз етуші ерекшелік туралы білімін қолданады.
3. Өрт туындаған жағдайда адамдарды жедел көшіру сызбасы мен нұсқаулығын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыстың нақты учаскесіне сай қоршаған ортаны қорғауды басқару жоспарын әзірлеу
Бағалау өлшемдері:
1. Жобамен байланысты қатердің түрлерін анықтайды.
2. Ластаушы, қалдықтар мен шығындарды азауты шараларын әзірлейді.
3. Қалыптық-анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасайды.
БК 09. Электртехника заңы мен күрделі құбылысты түсіну үшін қажетті бағалық білімді игеру
ЖКМ 04. Электротехника және электроника негіздері
Аталмыш модуль электртехника заңдарын түсінуге қажетті білім мен дағдыны игеруге қажетті білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: электртехника; тұрақты және айнымалы тоқты электр тізбек, электромагнетизм; трансформатор түрлері; электржетек негіздері; электрондық түзеткіш пен тұрақтандырғыш.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
сым бұйым мен электроқшаулаушы материалды қолдану;
электрлік өлшемдерді қолдану;
тұрақты және ауыспалы тоқты электр машинасын пайдалану;
электрондық аспапты қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және магнит тізбектерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымады тоқ электр өрісі,электр тізбегі негізгі қасиетін біледі.
2. Электртехника негізгі заңдарын біледі.
3. Тұрақты және айнымады тоқ тізбегін есептеу формуласын қолданады.
4. Электр тізбегі элементтерін сызады.
5. Электр сызбасын жинау дағдыларын игерген.

6. Выполнять электрические измерения с заданной точностью электроизмерительными приборами.
Результат обучения: 2) Уметь различать параметры электрического и магнитного полей.
Критерии оценки:
1.Знает общие сведения об электрических цепях постоянного тока.
2. Знает условие возникновения магнитного поля, основные свойства, понятия магнитного поля, его применение.
3.Умеет применять формулы для расчета цепей, графически составлять и вычерчивать электрические цепи.
4. Владеет навыками сборки электрических схем.
5.Уметь графически обозначать магнитное поле и его характеристики.
6. Имеет навыки в вычерчивании магнитных цепей, расчете простейших магнитных цепей.
7.Выполняет электрические измерения с заданной точностью электроизмерительными приборами.
Результат обучения: 3) Иметь навыки практической сборки электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства цепей с активным, индуктивным и емкостным сопротивлениями.
2.Умеет применять формулы для расчета электрической цепи, вычерчивать векторные диаграммы цепей.
3. Владеет навыками сборки электрической цепи с различными способами соединения.
4.Знает основные понятия, закономерности двух способов соединения в трехфазной цепи: звездой и треугольником.
5.Умеет вести расчет трехфазных цепей, вычерчивать векторные диаграммы.
6. Умеет применять формулы для расчета параметров трансформатора, имеет навыки подключения трансформаторов в электрическую сеть.
Результат обучения: 4) Знать устройство и принцип действия электрических машин переменного и постоянного тока.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы асинхронного двигателя, синхронной машины. 2. Знает устройство, принцип действия электрических машин постоянного тока. 3. Умеет применять формулы для расчета параметров асинхронного двигателя и его характеристик. 4. Умеет вести расчет основных параметров электрических машин постоянного тока. 5. Имеет навыки подключения двигателя к сети, составляет схемы пуска и регулирования асинхронным двигателем.
6. Имеет навыки в подключении генератора и двигателя постоянного тока, экспериментальном измерении параметров электрических машин.
Результат обучения: 5) Знать способы передачи и распределения электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Знает назначение трансформаторных подстанций, проводниковых материалов. 2. Знает условное обозначение элементов электрических схем электроснабжения. 3. Умеет читать простые типовые схемы электроснабжения предприятий. 4.Имеет элементарные навыки расчета защитного заземления и отличает обмоточные, монтажные, установочные провода и силовые кабели.
Результат обучения: 6) Знать устройство, принцип действия и применение приборов используемых в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1.Знает назначение, устройство, принцип действия данных приборов. 2. Умеет различать типы, маркировку и имеет навыки в выборе основных параметров приборов.
3.Умеет классифицировать электроизмерительные приборы, вести расшифровку обозначений по шкале прибора.
4. Имеет навыки работы со справочной и учебной литературой при выборе типа и определении параметров приборов.
Критерии оценки:
1.Пользуется приборами для измерения гидравлических параметров.
2.Определяет гидростатическое давление, гидравлические сопротивления и потери напора при движении жидкости.
3.Применяет основы моделирования гидравлических процессов.
Результат обучения: 3) Использовать законы гидравлики при проектировании и строительстве гидротехнических сооружений.
Критерии оценки:
1.Использует техническую и справочную литературу при выполнении гидравлических расчетов.
2.Определяет пропускную способность гидросооружений при установившемся движении жидкости.
3.устанавливает движение жидкости в напорных трубопроводах, открытых руслах.
4.Определяет параметры гидравлического прыжка и условия сопряжения бъефов гидротехнических сооружений.
БК 10. Оформлять деловые бумаги и вести документацию на государственном языке
ОПМ 05. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для оформления документации по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочную и финансово-расчетную документацию на государственном языке с использованием персонального компьютера.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: классификацию документов; реквизиты и формуляр документов, его составные части; правила оформления трудовых отношений; правила оформления личных документов.
Важно, чтобы обучающиеся, выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
заполнять документы по образцу;
составлять договора на государственном языке;
оформлять личные документы.
Результат обучения: 1) Заполнить документы по образцу
Критерии оценки:
1.Знает классификацию документов.
2.Знает реквизиты и формуляр документов, его составные части.
3.Умеет заполнять бланки документов.
Результат обучения: 2) Составить договора на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления трудовых отношений.
2. Умеет составлять договора на государственном языке.
3.Умеет пользоваться информационносправочной литературой.
Результат обучения: 2) Оформить личные документы.
Критерии оценки:
1. Знает правила оформления личных документов.
2. Умеет оформлять личные документы на государственном языке.
3. Умеет пользоваться персональным компьютером.
БК 11. Обладать основными знаниями в области теоретической механики для освоения специальных модулей
ОПМ 06. Основы технической механики и статики сооружения
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для понимания механических устройств, их движение, и применение в современной технике.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить основные понятия и аксиомы статики; плоская система сходящихся сил; пара сил; устойчивость равновесия; пространственная система сил; центр тяжести; кинематика точки; простейшие виды движения твердого тела; элементы динамики точки; работа и мощность.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
составлять: электрические схемы и соединять электрические машины и приборы;
измерять напряжение, силы тока, сопротивление;
знать устройство и классификацию электрических машин и приборов.
Результат обучения: 1) Производить расчеты механических передач и простейших сборочных единиц.
Критерии оценки:
1. Знает основы технической механики.
2. Знает виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
3. Выполняет расчет механических передач и простейших сборочных единиц общего назначения.
Результат обучения: 2) Определить напряжения в конструкционных элементах.
Критерии оценки:
1. Знает способы соединения деталей в конструкциях.
2. Применяет средства измерения для оценки размеров поверхностей.
3. Выполняет расчет элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
Специальные модули

6. Электрөлшеуіш аспаптың берілген дәілдігімен электр өлшеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр және магнит тізбектірінің көрсеткіштерін айыра алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты тоқ электрикалық тізбегі туралы жалпы деректерді біледі.
2. Магнит өрісі, негізгі қасиеті, магнит өрісінің түсінігі мен оның қолданысының туындау шартын біледі.
3. Тізбектерді есептеу формуласы, графикалық құрастырады және электр тізбегін сызады.
4. Электрикалық сызбаны жинау дағдыларын игерген.
5. Магнит өрісі және оның сипаттамасын графикалық белгілей алады.
6. Магнит тізбегін сызу, қарапайым магнит тізбегін есептеу дағдыларын біледі.
7. Электрөлшеуіш аспабы ділдігі берілген электр өлшеуді орындайды.
Оқу нәтижесі: 3) Электр тізбегін жинау нақты дағдысы болу.
Бағалау өлшемдері:
1. Белсенді, индуктив әрі сыйымды қарсыласты тізбектің негізгі қасиетін біледі.
2. Электр тізбегін есептеу үшін формуланы қолдануды, тізбектің векторлық диаграммасын сызуды біледі.
3. Қосылу тәсілдері әртүрлі электр тізбектерін жинау дағдыларын игерген.
4. Үшфазалы тізбекті: жұлдызша әрі үшбұрышты қосылу екі тәсілінің заңдылығын, негізнгі түсінігін біледі.
5. Үшфазалы тізбекті есептеуді, веторлық диаграмманы сызуды біледі.
6. Трансформатор көрсеткішін есептеу үшін формуланы қолдана біледі, трансформаторды электр желісіне қосу дағдысын игереді
Оқунәтижесі: 4)Тұрақты және ауыспалы тоқты электр машинасын негізгі түрі мен жұмыс қғаидатын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Асинхрон қозғалтқыш, синхрон машина құрылымы мен жұмыс қағидатын біледі.
2. Тұрақты тоқты электр машинасы құрылымы мен әреукет ету қағидатын біледі.
3. Асинхрон қоғазлтқыш және оның сипатттамасы көрсеткішін есептеу үшін формуланы қолдана біледі.
4. Тұрақты токты электр машинасы негізгі көрсеткіштерін есептеуді біледі.
5. Қохғалтқышты желіге қоса алады, асинхрон қозғалтқышты қосу әрі реттеу сызбасын құрастырады.
6. Генератор мен тұрақты тоқ қозғалтқышын электр машинасы көрсеткіштерінің тәжірибелік өлшеуішін қосу дағдысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр қуатын беру және бөлу тәсілдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Трансформатор қосалқы станциясы, жетекті материалдың жұмсалуын біледі.
2. Электрмен қамту электр сызбасы элементтерін шартты белгілеулерін біледі.
3. Кәсіпорын электрмен қамту үлгілік қарапайым сызбасын оқи алады.
4. Қорғаныш жермелеуді есептеу қарапайым дағдысы болады және орама, жинақтау, қонлыру сымы мен күштік кабілдерді айыра алады.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіби қызметте қолданылатын сайманды қолдану әрі әрекет қағидаттары мен құрылымын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Аталмыш аспап жұмсалуы, құрылымы әрекет ету қағидатын біледі.
2. Типі мен маркалануын анықтай алады, негізгі көрсеткіші мен таңдау дағдыларын игерген.
3. Электрөлшеуіш аспапты топтастыру, аспаптың шәкілі белгілерін оқи біледі.
4. Аспаптың көрсеткішін анықтауда анықтама әрі оқу әдебиеттерімен жұмыс істеу дағдысын игерген.
Оқыту нәтижесі:2) Гидравликалық зерттеулер жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Гидравликалық көрсеткіш өлшеу үшін аспапты қолданады;
2. Сұйықтық қозғалысы кезіндегі арын азаюы және гидравликалық қарсыластық, гидпостатикалық қысымды анықтайды;
3. Гидравликалық үрдісті модельдеу негіздерін қолданады;
Оқыту нәтижесі:3) Гидротехникалық имарат құрылысы мен жобалау кезіндегі гидравлика заңдарын қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Гидравликалық есептеуді жүргізу үшін техникалық және анықтамалық әдебиетті қолданады.
2. Сұйықтық қозғалысы орнатылған гидроимараттардың су өткізу мүмкіндігін анықтайды.
3. Арынды құбыр, ашық жерде сұйықтық қозғалвсын орнатады.
4. Гидротехникалық имаратты бьеф кернеу шарты мен гидравликалық секіру көрсеткіштерін анықталады.
БК10. Мемлекеттік тілде құжат
жүргізу және іскери
хаттарды ресімдеу.
ЖКМ 05. Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Аталмыш модуль жеке компьютерді қолдана отырып мемлекеттік тілде құжат құрастырғанда кәсіби қызмет саласында жеке құрам, бақраушылық қызмет, ақпаратық-анықтамалық және қаржылық-есептеушілік құжаттарды ресімдеуге қажетті білімі мен дағддысын, жұмысыны нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде мына білімдерді игерулері қажет: құжаттардың топтастырылуы; құжаттардың реквизиті мен формуляры; стандарттық бөліктерәі; еңбек келісімін ресімдеу ережелері; жеке құжаттарды ресімде
ережелері.
Осы дағдыларға қол жеткізу үшін білім алушылар мына жұмыстарды орындағаны маңызды:
үлгі бойынша құжаттарды толтыру;
мемлекеттік тілде келісім шартты құрастыру;
жеке құжаттарды ресімдеу
Оқу нәтижесі: 1) Әлгімен құжаттарды толтыру.
Бағалау өлшемдері:
1. 1.Құжаттардың топтастырылуын біледі.
2. 2.Құжаттардың реквизиті мен формулярын біледі, құрамдас бөлігін біледі.
3. 3.Құжаттар бланкін толтыра алады.
Оқу нәтижесі: 2)Мемлекеттік тілде құжат құрастыру .
Бағалау өлшемдері:
1 Еңбек келісімі ресімдеу ережелерін біледі.
2. Мемлекеттік тілде келісім шарт құрастыра біледі.
3.Ақпараттық-анықтамалық әдебиетті қолдана алады.
Оқу нәтижесі: 3) Жеке құжат тарды ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке құжатты ресімдеу ережелерін біледі.
2.Мемлекеттік тілде жеке құжаттарды ресімдейді біледі.
3. Жеке компьютерді қолдана алады.
БК 11. Арнайы модульді игеру үшін теориялық механика саласындағы негізгі білімдерін игеру
ЖКМ 06. Техникалық механика негіздеріжәне ғиммараттың статикасы
Берілген модуль механикалық құрылғыларды түсіну үшін қажет дағдылар мен білімдерді, олардың қозғалысын, қазіргі заманғы техникада қолданылуын сипаттайды.
Модульді оқып үйрену кезінде оқушылар статиканың үйкеліс күшінің тегіс жүйесі, тең күш, теңдік тұрақталығы, күштердің кеңістіктік жүйесі, ауырлық орталығы, нүкте кинематикасы, қатты заттың қозғалысының қарапайым түрлері, нүкте динамикасының бөлшектері, жұмыс пен қуат сияқты негізгі түсініктері мен аксиомаларын игеруі тиіс;
Оқушылардың келесілерге қол жеткізетін қабілетке ие болуы маңызды:
- электрлік сызбаларды құрап, электрлік машиналар мен аспаптарды біріктіру;
- кернеу, тоқ күші, кедергіні өлшеу;
- электр машиналары мен аспаптарының құрылымы мен жіктелуін білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Механикалық беріліс пен қарапайым жинақтау бірлігін есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық механика негіздерін біледі.
2. Механизм түрлерін, кинематикалық әрі динамикалық сипаттарын біледі.
3. Механикалық беріліс пен жалпы жұмсалушы қарапайым жинақтау бірлігін есептеуді орындайды.
Оқытунәтижесі:2)Құрылымдық элементтегі кернеуді анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылымдағы тетіктердің қосылу тәсілдері біледі.
2. Бет көлемін бағалау үшін өлшеу құралын қолданады.
3. Бұзылу түрлері кезінде құрымының беріктігі, қаттылығы мен тұрақтылығын есептеуді орындайды.
Арнайы модульдер

Квалификация "141003 2 "Дорожный рабочий"
ПК 1. Распознавать горные породы и их свойства
СМ 01. Распознавание горных пород и их свойств
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для распознавание горных пород полевым методом, определение свойств грунтов
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: Минералы, горные породы, виды полезных ископаемых геологические процессы, повлиявшие на формирование рельефа..
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
определять состав и основные физикомеханические свойства грунтов;
определять главнейшие минералы и горные породы;
охарактеризовывать основные геологические тела и элементы их залегания
Результат обучения: 1) Определить минералы, горные породы и грунты по физико-механическим свойствам.
Критерии оценки:
1. Знает строение Земли.
2. Знает главные породообразующие минералы.
3. Определяет горные породы исходя из их свойств и внешних признаков.
4. Определяет мероприятия по закреплению оползневых склонов.
5. Владеет методами искусственного понижения уровня грунтовой воды.
6. Использует четвертичные отложения в дорожном строительстве.
Результат обучения: 2) Классифицировать грунты, минералы и горные породы.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию грунтов.
2. Знает основные физические и механические свойства грунтов.
Результат обучения: 3) Использовать различные методы и приборы для определения состава и свойства грунтов.
Критерии оценки:
1. Определяет гранулометрический состав грунтов различными методами и приборами.
2. Составляет геологическую колонку.
Результат обучения: Исследовать рельеф и условия проложения трассы с учетом геологического строения местности.
Критерии оценки:
1. Составляет документацию, заполняемую при инженерно-геологических обследованиях.
2. Составляет грунтов о геологический разрез на продольном профиле дороги.
3. Исследует месторождения дорожно-строительных материалов и защите окружающей среды.
ПК 2. Определять свойства применяемых дорожно-строительных и лакокрасочных материалов
СМ 02. Определение свойств дорожно-строительных материалов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работ по определению свойств дорожно-строительных материалов
При изучении модуля обучаемые должны освоить знания по основным свойствам дорожно строительных материалов.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
владеть необходимыми знаниями и навыками по определению основных свойств дорожно-строительных материалов;
правильно выбирать конструкционные материалы, обеспечивающие требуемые показатели надежности, безопасности, экономичности и эффективности сооружений.
Результат обучения: 1) Определить физические и химические свойства каменных материалов.
Критерии оценки:

Біліктілігі 141003 2 – Жол жұмысшысы
КҚ1. Тау жынысы және қасиетін тану
АМ 01.Тау жынысы мен оның қасиетін тану
Аталмыш модуль тау жынысын дала әдісімен тану, топырақ қасиетін анықтауды түсінуге қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушы мына білімді игеруі қажет: минерал, тау жынысы, пайдалы қазба түрлері, бедердің қалыптасуына әсер еткен геологиялық үрдістер.
Білім алушы мына білімге қол жеткізу үшін осы жұмысты орындағаны маңызды:
топырақ физикалық-механикалық негізгі қасиеті мен құрамын анықтау;
басты тау жынысы менминаралын анықтау;
негізгі геологиялық элемент пен оның шөгу орындарын сипаттау.
Оқыту нәтижесі: 1) Физика-механикалық тәсілмен минерал, тау жынысы мен топырақты анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Жер құрылысын біледі.
2. Жынысқалыптастырушы минералдың негізгілерін біледі.
3. Қасиеті мен сыртқы пішінінен тау жынысын анықтайды.
4. Сырғымалы беткейді бекіту шараларын анықтайды.
5. Жерасты су деңгейін жасанды түсіру әдістерін игенген.
6. Жол құрылысындағы ширек шөгіндіні қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2)Топырақ, минарел мен тау жыныстарын топтастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақты топтастыра біледі.
2. Топырақтың физикалық әрі механикалық негізгі қасиеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Топырақ құрамы мен қасиетін анықтау үшін сайман мен түрлі әдістерді қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі әдіс әрі сайманмен топырақ грануламетрикалық құрамын анықтайды.
2. Геологиялық бағанды құрастырады.
Оқыту нәтижесі: Жердің геологиялық қыртысын ескеріп трассаны салу шарты мен бедерін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Инженерлік-геологиялық зерттеу кезінде толтырылатын құжаттарды толтырады.
2. Жолдың көлбеу бедерінде топырақ-геологиялық кесімді құрастырады.
3. Жол-құрылыс материалы орны мен қоршаған ортаны қорғауды зерттейді.
КҚ 2. ЖҚ және лакбояу материалын қолдану қасиетін анықтау
АМ 02.Жол-құрылыс материалы қасиетін анықтау
Аталмыш модуль жол-құрылыс материалдары қасиетін анықтауды түсінуге қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушы мына білімді игеруі қажет: жол-құрылыс материалдарының негізгі қасиеті бойынша білімдері болуы керек.
Білім алушы мына білімге қол жеткізу үшін осы жұмысты орындағаны маңызды:
жол-құрылыс материалы негізгі қасиетін анықтау;
құрылымдық материалды дұрыс таңдау, олар имараттың беріктігі, қауіпсіздігі, үнемділігі мен тиімділігін қамтамасыз етеді;
Оқыту нәтижесі: 1) Тас материал физикалық әрі химиялық қасиетін анықтау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные структурные характеристики и свойства строительных материалов.
2. Владеть знаниями о физических, механических и химических свойствах дорожно-строительных материалов.
Результат обучения: 2) Определить физические, механические свойства органических вяжущих.
Критерии оценки:
1. Знает виды органических вяжущих, их преимущества и недостатки.
2. Определяет марки битумов и дегтей .
3. Определяет физические свойства минеральных порошков.
4. Знает классификацию асфальтобетонной смеси, методы проектирования и приготовления асфальтобетонной смеси.
Результат обучения: 3) Определить сроки схватывания и марку гипсового вяжущего и портландцемента.
Критерии оценки:
1. Классифицирует минеральные вяжущие.
2. Классифицирует и определяет физические свойства цементов.
3. Рассчитывает состав цементобетона.
4. Проектирует составы смесей грунтов с вяжущими материалами.
5. Знает виды побочных продуктов промышленности, применяемые при строительстве автомобильных дорог и аэродромов.
ПК 3. Производить геодезические и разбивочные работы при строительстве, ремонте автомобильных дорог
СМ 03. Проведение геодезических и разбивочных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые дляпроведение геодезических и разбивочных работ.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: Измерение и определение площадей участков местности; устройство и приемы работы с геодезическими инструментами и приборами
Важно, чтобы обучаемые выполнили инженерногеодезические работы при проектировании автомобильных дорог и аэродромов.
Результат обучения: 1) Владеть навыками изображения на планах и картах; изображение рельефа горизонталями.
Критерии оценки:
1. Знает геодезические документы.
2. Умеет пользоваться каждым видом масштаба.
3. Определяет по горизонталям высоты точек, крутизну склонов.
4. Измеряет площади по топографическим картам и планам.
Результат обучения: 2) Производить измерения геодезическими приборами.
Критерии оценки:
1. Измеряет углы ориентирования на топографической карте и на местности с помощью буссолей.
2. Измеряет углы теодолитом и заполняет угломерный журнал.
3. Определяет непреступные расстояния.
4. Производит продольное и поперечное нивелирование.
5. Осуществляет теодолитную съемку.
6. Производит тахеометрическую съемку.
7. Производит мензульную съемку.
Результат обучения: 3) Составить рабочий чертеж детальной разбивки круговой кривой.
Критерии оценки:
1. Знает способы выноса проектных данных в натуру.
2. Производит вычислительную и графическую обработку полевых измерений.

1. Құрылыс материалы қасиеті мен қүрылымдық сипатын біледі.
2. Жол-құрылыс материалдары физикалық, механикалықжәне химикалық қасиеттерін біледі.
Оқытунәтижесі: 2)Органикалық тұтқырлағыштың физикалық, механикалық қасиеттері.
Бағалау өлшемдері:
1. Органикалық тұтқырлық түрлері, артықшылығы мен кешіліктерін біледі.
2. Битум мен қарамай маркасын анықтайды.
3. Минералдық ұнтақ физикалық қасиетін анықтайды.
4. Асфальтбетон қоспасы топтамасын, асфальтбетон қоспасын жобалау әрі даярлау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3)Гипс тұтқырлағыш пен портландцемент маркасы мен қату мерзімін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Минералдық тұтқырлағышты топтастырады.
2. Цементтің физикалық қасиетін топтастыралы әрі анықтайды.
3. Цементбетон құрамын есептейді.
4. Тұтқыр материалмен топырақ қоспасы құрамын жобалайды.
5. Автомобиль жолы мен аэродром құрылысы кезінде қолданыдатын өнеркәсіп қосалқы өнімдерінің түрін біледі.
КҚ 3.Құрылыс, автомобиль
жолын жөндеуде геодезиялық және
бөлу жұмыстарын жүргізу
АМ03.Геодезиялық әрі бөлу жұмыстарын жүргізу
Аталмыш модуль геодезия және бөлу жұмыстарын жүргізуді түсінуге қажетті білім мен дағдыны сипаттайды..
Осы модульді оқыған кезде білім алушы мына білімді игеруі қажет: жер көлемін өлшеу әрі анықтау;геодезия сайманы әрі аспабымен жұмыс жасау әрі құрылымы.
Білім алушы мына білімге қол жеткізу үшін осы жұмысты орындағаны маңызды: автомобиль жолы мен аэродромды жобалаудағы инженерлік-геодезиялық жұмыстар.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоспар мен картадағы бейненің дағдысын игеру; көлденеңмен бедерді бейнелеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Геодезиялық құжаттарды біледі.
2. Масштабтың әр түрін қолдана біледі
3. Көлденеңнен нүкте биіктігі, бөктер шұғылдығын анықтайды
4. Топографиялық карта мен жоспардан көлемді өлшейді
Оқыту нәтижесі: 2)Геодезиялық аспаптАМен өзшеу жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Буссоль көмегімен топографиялық карта және жерде бағдар бұрышын өлшейді.
2. Теодолитпен бұрышты өлшейді және бұрышөлшеу жорналын толтырады.
3. Қол жетпейтін қашықтықты анықтайды.
4. Көлбеу әрі бойлық нивелирлеу жүргізеді.
5. Теодолит түсірілім жүргізеді
6. Тахеометрикалық түсірілім жүргізеді.
7. Мензуль түсірілім жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3)Доңғалақ қисықпен тетікпен бөлудің жұмыс сызбасын құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жобалау деректерін натураға шығару тәсілдерін біледі.
2. Дала өлшемінің есептеу әрі графикалық өңдеуін жүргізеді.

3. Выполняет съемку ситуации местности различными способами.
ПК4.Использовать различные способы графического представления пространственных образов; читать проектную документацию и рабочие чертежи
СМ 04. Выполнение чертежей с использованием систем автоматического проектирования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания ,необходимые для выполнение чертежей с использованием
систем автоматического проектирования.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: программные продукты для архитектурно-строительного проектирования;
назначение и возможности программного пакета.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
настраивать рабочую среду;
открывать, создавать и сохранять документы;
строить отрезки, многоугольники, окружности, дуги, эллипсы и другие графические примитивы.
Результат обучения: 1) Соблюдать единую систему проектно-конструкторской документации для строительства.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила геометрических построений и вычерчивания технических деталей.
2. Соблюдает требования стандартов единую систему проектно-конструкторской документации к составлению и оформлению чертежей.
3. Знает виды нормативно-технической документации.
Результат обучения: 2) Читать архитектурно-строительные чертежи
Критерии оценки:
1. Знает графическое обозначение строительных конструкций и материалов, линий, применяемых в строительных чертежах.
2. Читает и выполняет эскизы, рабочие и строительные чертежи вручную.
3. Соблюдает требования единой системы проектно-конструкторской документации к составлению и оформлению чертежей.
Результат обучения: Выполнять технические чертежи с применением компьютерной графики.
Критерии оценки:
1. Выполняет эскизы, рабочие и строительные чертежи.
2. Соблюдает правила геометрических построений и вычерчивания продольных и поперечных профилей автомобильной дороги.
3. Работает с единой системой проектно-конструкторской документации по составлению и оформлению чертежей.
141004 2 "Машинист укладчика асфальтобетона"
ПК 5.Подбирать дорожно-строительные машины для выполнения различных технологических операций по строительству и эксплуатации автомобильных дорог
СМ 05. Подборка состава парка дорожно-строительных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выбора дорожно-строительные машины для выполнения различных технологических операций по строительству и эксплуатации автомобильных дорог
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: общие устройства подъемнотранспортных машин и энергетического оборудования.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: уметь определить необходимые машины и оборудования для строительства, ремонта и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов.
Результат обучения: 1) Владеть навыками по работе со схемами устройства машин и рабочего оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает принципы работы дорожно-строительных машин.
2. Читает схемы по устройству машин и рабочего оборудования.
Результат обучения: 2) Выбирать тип машины для производства различных видов дорожно-строительных работ.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию дорожно-строительных машин, типаж и область применения.
2. Подбирает типы машин для производства различных видов работ.
Результат обучения: Выполнить расчеты производительности машин.
Критерии оценки:
1. Знает технико-эксплуатационные характеристики машин и механизмов.
2. Выполняет расчеты по определению производительности машин.

3. Түрлі тәсілмен жер бедерін түсіруді орындайды.
КҚ4. Кеңістіктік бейне
графикалық белгілерінде
түрлі тәсілді қолдану;
жоба құжаттары мен
жұмыс сызбасын оқу
АМ 04.Автоматтық жобалау жүйесін қолданып сызуды орындау
Аталмыш модуль автоматтық жобалау жүйесін қолданып сызуды орындауды түсінуге қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушы мына білімді игеруі қажет: сәулет-құрылыс жобалауының бағдарлама өнімі; бағдарлама пакеті жұмсалуы мен мүмкіндігі;..
Білім алушы мына білімге қол жеткізу үшін осы жұмысты орындағаны маңызды:
жұмыс ортасын құру;
құжатты ашу, құру және сақтау;
кесім, көпқыр, доңғалақ, доға, эллипс және басқа да графикалық қарапайым сызу
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыста және сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Геометриялық құрылыс пен техникалық тетікті сызу ережелерін сақтайды.
2. Сызуды құру әрі ресімдеуде стандарт талаптарын сақтайды.
3. Қалыптық-техникалық құжаттаманың түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сәулет-құрылыс сызбаларын оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылыс сызбасында қолданылатын құрылым мен материал, сызықтың гграфикалық белгілерін біледі.
2. Жұмыс әрі құрылыс сызбаларын қолмен орындайды әрі оқиды
3. Сызуды құру әрі ресімдеуде стандарт талаптарын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 3)Компьютердік графиканы қолданып техникалық сызуды орындау
Бағалау өлшемдері:
1. Нобай, жұмыс әрі құрылыс сызбасын орындайды.
2. Автомобиль жолында көлбеу әрі бойлау профилін құрастыру әрі геометриялық сызу ережелерін сақтайды.
3. Сызуды құру әрі ресімдеуде стандарттарымен жұмыс жасайды.
141004 2-- Асфальтбетон төсеуші машинист
КҚ 5.Құрылыс және автомобиль жолдарын пайдалану технологиялық түрлі операциясын орындау үшін жол-құрылыс машинасы таңдау.
АМ 05.Жол-құрылыс машинасы парк құрамын іріктеу
Аталмыш модуль автомобиль жолы құрылысы мен пайдалану бойынша түрлі технологиялық операция орындау үшін жол-құрылыс машинасы таңдауды түсінуге қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушы мына білімді игеруі қажет: көтеру-көлік машинасы мен энергетикалық жабдықтың жалпы құрылысын білу керек.
Білім алушы мына білімге қол жеткізу үшін осы жұмысты орындағаны маңызды: Автомобиль жолы мен аэродром құрылысы, жөндеу әрі пайдалануға қажетті машина мен жабдықтарды анықтай алу.
Оқыту нәтижесі: 1) Машина мен жабдық құрылысы жұмыс сызбасымен жұмыс дағдысын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жол-құрылыс машинасы жұмысының қағидатын біледі
2.Машина және жұмыс жабдығы құрылымы сызбасын оқиды.
Оқытунәтижесі: 2)Жол-құрылыс жұмысы түрлерін өндіру үшін машина типтерін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол-құрылыс машинасы, типажы мен қолданыс аясының топтастырылуын біледі.
2. Жұмыстың түр-түрі өндірісі үшін машина типін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: Машина өнімділігін есептеуді орындалады.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина мен механизм техникалық-пайдалану сипатын біледі.
2. Машина өнімділігін анықтау есебін орындайды.

3. Определяет основные параметры процесса дробления каменных материалов.
4. Подбирает необходимое технологическое оборудование.
ПК 6. Определять основные элементы автомобильных дорог
СМ 06. Определение основных элементов автомобильных дорог
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определение основных элементов автомобильных дорог. При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: основные элементы автомобильных дорог: общие принципы проложения трассы и проектирования автомобильных дорог.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
определять основные элементы автомобильных дорог;
рассчитать элементы закругления круговой кривой.
расчитать размеры резерва.
Результат обучения: 1) Рассчитать закругление с круговой кривой по заданным значениям угла поворота, радиуса закругления и пикетажного положения.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию автомобильных дорог Республики Казахстан.
2. Вычерчивает схемы закругления плана трассы.
3. Вычерчивает схемы закругления плана трассы с переходной кривой.
Результат обучения: 2) Проектировать продольный и поперечный профили автомобильной дороги.
Критерии оценки:
1. Знает элементы поперечного профиля автомобильной дороги.
2. Определяет размеры резерва.
3. Знает элементы продольного профиля автомобильной дороги.
4. Определяет продольные уклоны, проектные и рабочие отметки прямых участков проектной линии.
Результат обучения: Проектировать основные элементы и конструктивные слои дорожной одежды.
Критерии оценки:
1. Определять границу видимости на кривой.
2. Знает классификацию дорожных одежд.
3. Знает основные элементы земляного полотна и требования предъявляемые к ним.
ПК 7.3 Работает с технологическими картами на строительство автомобильных дорог
СМ 07. Работы с технологическими картами
Данный модуль предусматривает изучение основ технологии и организации строительства автомобильных дорог и аэродромов.
Результат обучения: 1) Выбирать методы и принципы организации дорожного строительства и технологии строительных работ для конкретных строящихся участков.
Критерии оценки:
1. Знает методы строительства автомобильных дороги условия рационального применения.
2. Знает общие требования к организации дорожно-строительного производства, состав работ.
Результат обучения: 2) Владеть документацией по организации строительства и производства работ.
Критерии оценки:
1. Знает состав проекта организации строительства.
2. Знает состав проекта производства работ.
Результат обучения: 3) Читать карты трудовых процессов.
Критерии оценки:
1. Читает карты трудовых процессов.
2. Знает основные формы организации труда рабочих и имеет понятие о комплексных и специализированных бригадах, звеньях.
ПК8. Управлять транспортными средствами и машиной укладчик асфальтобетона в различных дорожных и метеорологических условиях укладчиком асфальтобетона
СМ 08. Управление транспортными средствами и специальной машиной укладчик асфальтобетона в различных дорожных и метеорологических условиях
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые дляуправление транспортными средствами и специальной машиной укладчик асфальтобетона в различных дорожных и метеорологических условиях
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: Правил дорожного движения, техникоэксплуатационных свойств автомобиля вляющих на безопасность движения, последовательность действий при оказании помощи пострадавшим при несчастных случаях на дорогах, назначение, классификация устройства, принцип действия и характеристики укладчика асфальтобетона, его механизмов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
Управлять транспортным средством.
Определять дорожные условия влияющие на безопасность движения:
оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах
определять техническое состояние укладчика асфальтобетона
осуществлять монтаж и демонтаж механизмов укладчика асфальтобетона.
Результат обучения: 1) Управлять транспортным средством в соответствии с требованиями "Правил дорожного движения Республики Казахстан".
Критерии оценки:
1. Пользоваться дорожными знаками и разметкой.
2. Ориентироваться по сигналам регулировщика.

3. Тас материалды үгіту негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
4. Қажетті технологиялық жабдықты іріктейді.
КҚ6. Автомобиль жолдары негізгі элементін анықтау
АМ 06. Автомобиль жолы негізгі элементтерін анықтау
Аталмыш модуль автомобиль жолдарының негізгі элементтерін анықтауға қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушы мына білімді игеруі қажет: автомобиль жолының негізгі элементі: трасса салу негізгі қағидаттары мен автомобил жолын жобалау.
Білім алушы мына білімге қол жеткізу үшін осы жұмысты орындағаны маңызды:
автомобиль жолының негізгі элементін анықтау;
қисықтың дөңгелену элементін есептеу;
қор көлемін есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрылу бұрышы, доңғалану радиусы, пикет жағдайы белгіленген мәні бойынша доңғалақ қисықтың дөңгеленуін есептейді.
Бағалау өлшемдері:
1. Автомобиль жолы топтамасын біледі.
2. Трасса жоспарын дөңгелету сызбасын сызады.
3. Өтпелі қисықпен трасса жоспарының доңғалану сызбасын сызады.
Оқытунәтижесі: 2)Автомобиль жолы көлбеу әрі бойлау профилін жобалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Автомобиль жолы көлбеу профилінің элементін біледі
2. Қор көлемін анықтайды.
3. Автомобиль жолының бойлау профилінің элементін біледі.
4. Бойлау еңкішін, жобалау сызығы тура учаске жұмыс әрі жоба белгісін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Жол беті құрылымлық қабаты мен негізгі элементін жобалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қисықтағы көріну шегарасын анықтайды.
2. Жол беті топтамасын біледі.
3. Жер қабатының негізгі элементін және оған қойылатын талаптарды біледі.
КҚ 7.Автомобиль жолдары құрылысында технологилық картамен жұмыс
АМ 07.Жол-құрылыс жұмыстары технологиясы негізі
Аталмыш модуль автомобиль жолы мен аэродром құрылысын ұйымдастыру және технология негіздерін зерттеуді қарастырған.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол құрылысын ұйымдастыру қағидаты мен әдістерін және нақты құрылыс жүріп жатқан құрылыс жұмысының технологиясын таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Автомобиль жолы құрылысы әдістерін және оны тиімді пайдалану шарттарын біледі.
2. Құрамын ұйымдастыру жаллпы талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс пен жұмыс өндірісін ұйымдасытур құжаттарын игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылысты ұйымдастыру жобасы құрамын біледі.
2. Жұмыс өндірісі жобасы құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі:3)Жұмыс үрдісі картасын оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс үрдісі картасын оқиды.
2. Жұмысшы еңбегін ұйымдастыру негізгі формасын біледі және кешенлік әрі маманданған бригада, буын туралы түсінігі бар.
КҚ 8. Асфальтбетон төсеушімен түрлі жол және метеорологиялық жағдайда асфальтті төсеу машинасы мен көліктерді басқрау
АМ 08.Түрлі жол және метеорологиялық шарты жағдайында асфальтбетон төсек арнайы машинасы және көліктерді басқару
Аталмыш модуль түрлі жол жәіне метеорологиялық жағдайда асфальтбетон төсеу машинасы мен көліктерді басқаруға қажетті білім мен дағдыны сипаттайды.
Осы модульді оқыған кезде білім алушы мына білімді игеруі қажет: қозғалыс қауіпсіздігіне әсер етуші автомобиль жолда жарақат алған адамға алғашы көмек көрсету әрекет ретін біледі, асфальтбетон төсеу жұмсалуы, құрылым топтамасы, әрекет ету қағидаты мен сипаттамасы, механизмі
Білім алушы мына білімге қол жеткізу үшін осы жұмысты орындағаны маңызды:
көлікті басқару;
қауіпсіз қозғалысқа әсер етуші жол жаңдайын анықтау;
жолда жарақаттанған адамға алғашқы көмек көрсету;
асфальтбетон төсеуіштің техникалық қалпын анықтау;
асфальтбетон төсеуші тетіктерін жинақтау әрі бұзуды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) "ҚР Жол жүру ережелері" талаптарына сай көлікті басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Жол белгілерін қолдану.
2. Реттеуіш сигналын түсіну.

8. Устанавливает ограждения и дорожные знаки в пределах фронта ведения работ.
9. Строит конструктивные слои дорожной одежды всех типов.
10.Заполняет журналы скрытых работ, акты приемки и контроля качества скрытых работ.
Результат обучения: Получение квалификации машинист укладчика асфальтобетона 3 разряда.
Критерии оценки:
1. Запускает и выводит укладчик асфальтобетона на рабочий режим .
2. Засыпает смесь в приҰмный бункер.
3. Распределяет смесь в шнековой камере по ширине укладки.
4. Регулирует параметры уплотнения (амплитуду и частоту колебаний) в зависимости от вида смеси и толщины слоя.
5. Проверяет качество уплотнения смеси .
6. Производит транспортировку укладчика асфальтобетона на место стоянки.
7. Контролирует качество выполненных работ.
Технологическая (преддипломная) практика
Технологическая (преддипломная) практика предназначена для подготовки выпускника к самостоятельной работе в качестве техника строителя при строительстве автомобильных дорог и аэродромов.
В результате практики должен научиться руководить работой строительной бригадой и обеспечивать высококачественный ремонт и обслуживание автомобльных дорог и аэродромов, определять с помощью диагностирования техническое состояние автомобильных дорог, контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака. Собирать матераилы для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: Руководить работой строительной бригадой, определять с помощью диагностирования техническое состояние автомобильных дорог, контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака.
Критерии оценки:
1. Работает с отчетной документацией, отражающей осуществление контроля качества работ инженерно-технических работников среднего звена.
2. Работает в качестве бригадира дублера на участке дорожной организации.
3. Участвует в производстве разбивочных и земляных работ.
4. Составляет отчетность по использованию и списанию строительных материалов и специальной одежды.
5. Выполняет расчеты для текущих и перспективных планов, заявок на материалы и транспортные средства.
6. Выполняет отчет по преддипломной практике с приложением материалов собранных для выполнения дипломного проектирования в соответствии с перечнем вопросов предусмотренных в дипломном задании.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 154
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 –Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1412000 – Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:

8. Жұмыс жүргізу жері шегінде қоршау және жол белгілерін орнатады.
9. Барлық типтегі жол беті құрылымдық қабатын салады.
10. Жасырын жұмыс, жасырын жұмысты қабылдау және сапасын бақылау журналы мен актілерін толтырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Асфальтобетон төсеу машинисті 3 разряды біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс кестесіне шығарады және енгізеді.
2. Қабылдау бункеріне қоспаны толтырады.
3. Төсеу еніне қарау иінтірек камерасына қоспаны бөледі.
4. Қоспа түрі және қабат қалыңдығына қарай (тербелік амплитудасы мен жиілігіне) тығыздалу көрсеткіштерін реттейді.
5. Қоспаның тығыздалу сапасын тексереді.
6. Аялдау орнына асфальтбетонды төсеуді тасымалдайды.
7. Орындалған жұмыс сапасын бақылайды.
Технологиялық (диплом алдындағы)практика
Құрылыс бригадасы жұмысын басқарады және автокөлік жолы және аэродромға қызмет көрсету және жоғары сапалы жөндеуді қамтамасыз етуді басқарады, балау арқылы автокөлік жолы техникалық қалпын анықтау, жөндеу жұмысы сапасын бақылаужәне ақаудың себептерін анықтау. Диплом жобасын орындауға материал жинау.
Оқыту нәтижесі: Құрылыс бригадасы жұмысын басқарады және автокөлік жолы және аэродромға қызмет көрсету және жоғары сапалы жөндеуді қамтамасыз етуді басқарады, балау арқылы автокөлік жолы техникалық қалпын анықтау, жөндеу жұмысы сапасын бақылаужәне ақаудың себептерін анықтау. 1410000 "Автомобиль жолы мен аэродром құрылысы" мамандығы бойынша кәсіби білімі мен дағдысын және теориялық білімін бекіту.
Бағалау өлшемдері:
1. Орта буын жұмысы сапасын бақылауды жүзеге асыруда сипатталатын есеп құжаттарымен жұмыс жасайды.
2. Жол ұйымы учаскесінде бригадир дублері ретінде жұмыс жасайды.
3. Бөлу әрі жер жұмысы өндірісіне қатысады.
4. Құрылыс материалы мен арнайы киімді қолдану әрі істен шығару есептерін құрастырады
5. Ағымдағы және болашақ жоспар үшін есептер орындайды, материа мен көлік құралына тапсырыс беруді орындайды.
6. Диплом тапсырмасында қарастырылған сұрақтар тізімімен дипломдық жобалауды орындау үшін жиналған материалдың қосымшасымен диплом алдындағы тәжірибенің есебін орындайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 154 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:
1400000 –Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1412000 – Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі
Біліктіліктер:

Результат обучения: 2) Получение квалификации формовщика 3 разряда
Критерии оценки
1. Готовит бетонные смеси и растворы, управляет работой смесительных установок.
2. Производит формирование железобетонных изделий и конструкций.
3. Осуществляет контроль параметров технологического процесса и качества готовой продукции.
4. Обслуживает технологическое оборудование производства железобетона.
5. Обладает навыками подготовки оборудования и механизмов к работе.
6. Обладает навыками обслуживания машин и механизмов для выполнения работ.
7. Обладает навыками устранения мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 3) Получение квалификации шихтовщика 3 разряда.
Критерии оценки:
1.      Составляет и дозирует рабочую шихту.
2.Подготовливает оборудования и механизмы к работе.
3.Загружает шихту в вагранки – печи
4. Обслужививает оборудования для выпуска шихты.
5.Проверяет качества изготовленных изделий.
6.Обладает навыками подготовки загрузочных устройств.
7.Обладает навыками проверку исправности оборудования.
8.Обладает навыками процесса обжига и эксплуатации загрузочных устройств.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания.
Необходимые для проведения преддипломной практики.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
порядок снабжения сырьем, технологический процесса цеха, составление технологической карты изготовления изделий.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
навыки проектноконструкторской деятельности
в области производственно технологической деятельности
организационно-управленческой деятельности
Результат обучения: 1) Проектировать технологию и организацию производства.
Критерии оценки:
1.Работает на отдельных технологических постах по подготовке сырьевых материалов, бетонной смеси или формовочной массы, формовочных установках.
2.Изучает порядок снабжения сырьем и материалами.
3.Дает описание конструкций изделия.
4. Описывает технологический процесс цеха.
5.Вычерчивает план размещения оборудования с указанием транспортных средств.
6.Составляет технологическую карту изготовления изделий.
7.Описывает способы упаковки. изделий, отгрузки готовой продукции.
8. Контролирует и управляет качеством продукции.
9. Соблюдает мероприятия обеспечивающие благоприятные условия труда и отдыха.
10.Сбор материалов для дипломного проектирования.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социальноэкономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ- специальные модули;
ПП - профессиональная практика
Приложение 157
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:       1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:                   1415000 - Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)

Оқыту нәтижелері: 2) 3 санаттағы қалыпшы біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Бетон қоспасы мен ерітіндісін әзірлейді, араластырғыш құрылғы жұмысын басқарады.
2. Темірбетонды бұйымдар мен құрылымдарды қалыптастырады.
3. Технологиялық процесс пен дайын өнім сапасын бақылайды.
4. Темірбетон өндірісінің технологиялық құралына қызмет көрсетеді.
5. Жұмыс тетіктері мен құралдары дайындау машықтарына ие.
6.Жұмыстарды орындауға арналған машиналар мен тетіктерге қызмет көрсету машықтарына ие.
7.Қызмет көрсетілетін құралдар жұмысындағы ұсақ кемшіліктерді жою дағдыларына ие.
Оқыту нәтижелері: 3) 3 санаттағы шихталаушы біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс шихтасын құрастырады және мөлшерлейді.
2.Құралдар мен тетіктерді жұмысқа дайындайды.
3.Шихтаны шойын балқытқыш –пешке тиейді.
4.Тиеу құралдарын дайындау дағдыларына ие.
5.Құралдардың жарамдылығын тексеру машықтарын ие.
6. Еңбек демалыстың қолайлы жағдайларын қамтамасыз ететін ісшараларды ұстанады.
КП 03. Диплом алдындағы практика
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, диплом алдындағы тәжірибені өткізуге қажет машықтар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу барысында білім алушылар келесі білімдерді игерулері тиіс:
Шикізатпен жабдықтау тәртібі, цехтың технологиялық процесі, бұйымды дайындаудың технологиялық картасын құрастыру.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:
жобалауқұрылымдық қызмет саласындағы машықтар
өндірістік – технологиялық қызмет саласындағы машықтар
ұйымдықбасқару қызметі.
Оқыту нәтижелері: 1) Өндірісті ұйымдастыру және технологияны жобалауды жүзеге асырады.
Бағалау өлшемдері:
1.Жекелеген технологиялық бекеттерде шикізат материалдарын, бетон қоспаларын немесе қалып массасын, қалыпқа келтіруші құрылғыларды дайындау бойынша жұмыс атқарады.
2.Шикізатпен және материалдармен жабдықтау тәртібін зерделейді.
3.Бұйым құрылымының сипаттамасын береді.
4.Цехтың технологиялық процесінің сипаттамасын келтіреді.
5.Көлік құралдарын көрсете отырып, құралжабдықтарды орналастыру жоспарын сызады.
6.Өнім дайындаудың технологиялық картасын құрастырады.
7. Бұйымдарды байлау, дайын өнімдерді тиеу тәсілдерін сипаттайды.
8. Өнім сапасын бақылайды және басқарады.
9. Еңбек демалыстың қолайлы жағдайларын қамтамасыз ететін ісшараларды ұстанады..
10.Дипломдық жобалауға арналған материалдарды жинайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 157 қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні:1400000 –Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1415000 – Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынш1)

1. Знает применение положений нормативно-правовых актов по безопасности и охране труда.
2. Составляет план номенклатурных мероприятий по безопасности и охране труда.
3. Оформляет акты по установленным формам и разрабатывает мероприятия по устранению причин несчастного случая.
Результат обучения: 2) Соблюдать производственную санитарию.
Критерии оценки:
1. Знает правила гигиены труда и производственной санитарии, факторы влияющие на условия труда.
2. Выполняет санитарно-гигиенические нормы в рабочей зоне.
3. Использует вспомогательные санитарно-бытовые и защитные помещения.
4. Осуществляет подбор специальной одежды и индивидуальных средств защиты.
5. Оказывает первую доврачебную помощь при несчастных случаях.
Результат обучения: 3) Соблюдать основы безопасности труда и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Выполняет правила по обеспечению безопасности и средства защиты от поражения электрическим током, молние защиты.
2. Проектирует организацию строительства и производства работ с учетом вопросов охраны труда и экологической безопасности.
3.Составляет памятку по технике безопасности и охране труда на рабочих местах.
4. Выполняет правила противопожарной безопасности.
Специальные модули
Квалификация "1415001 2 Электромеханик по лифтам"
ПК 1. Определять и подготавливать инструменты и материалы при монтаже лифтов и эскалаторов
СМ01. Подготовка необходимых инструментов и материалов при монтаже лифтов и эскалаторов
Данный модуль описывает умения и знания, необходимые для подготовки необходимых инструментов, материалов при монтаже лифтов и эскалаторов
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды и назначение инструмента, материалов и такелажного оборудования, применяемого при монтаже лифтов и эскалаторов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
подготавливать рабочее место, материалы, механизмы и инструменты ,необходимые для монтажа и/или ремонта лифтового оборудования
Результат обучения: 1) Использовать материалы и такелажное оборудование при монтаже лифтов и эскалаторов.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначение инструментов, материалов и такелажного оборудования при монтаже лифтов.
2. Определяет инструменты для ремонта лифтового оборудования.
3. Определяет механизмы для ремонта лифтового оборудования.
Результат обучения: 2) Подготовить инструменты для ремонта и монтажа лифтов и эскалаторов.
Критерии оценки:
1. Готовит материалы и оборудования для монтажа лифтов и эскалаторов.
2. Готовит инструменты и оборудования при ремонте лифтов и эскалаторов.
3. Готовит механизмы при монтаже лифтов и эскалаторов.
ПК 2. Выполнять контрольную проверку оборудования лифтов и эскалаторов
СМ02.Контрольная проверка состояния оборудования лифтов и эскалаторов
Данный модуль описывает умения и знания, необходимые для выполнения контрольной проверки оборудования.
При изучении модуля обучаемые должны освоить правила устройства и безопасной эксплуатации лифтов и чтение документации.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
уметь выполнять испытание механического и электрического лифтового оборудования; производить наладку, регулирование механического и электрического лифтового оборудования
Результат обучения: 1) Выполнить контрольную проверку состояния лифтового оборудования.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и назначение лифтов и эскалаторов и их составные части.
2. Проводит внешний осмотр механизмов, узлов и электрических аппаратов лифта и эскалатора.
3. Проверяет рабочее состояние лифтов и эскалаторов.
Результат обучения: 2) Проверить исправность освещения шахты, кабины и машинного помещения .
Критерии оценки:
1. Знает необходимый уровень освещения.
2. Применяет специальные инструменты.
3. Проверяет соответствие освещение требованиям технадзора.
Результат обучения: 3) Проверить исправность состояния ограждения шахты и кабины.
Критерии оценки:
1. Знает назначение ограждений шахты и кабины.
2. Выполняет проверку оборудование, размещаемого в шахте лифта.
3. Выполняет проверку оборудование, размещаемого в шкафу управления.
ПК 3 Устранять неисправности через датчики на оборудование
СМ03.Устранение неисправностей через датчики на оборудование
Данный модуль описывает умения и знания, необходимые для выполнения работ по устранению неисправностей через датчики на оборудование
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: содержание и назначение датчиков, сведения о допусках и посадках и обозначения их на чертежах, приемы и последовательность выполнение
неисправностей выявленных датчиками.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: уметь работать с датчиками оборудования уметь читать электрические схемы лифтов; устранять неисправности оборудование выявленные датчиками.
Результат обучения: 1) Проверить неисправности в работе оборудования и механизмов лифтов и эскалаторов.
Критерии оценки:
1. Знает конструктивные части лифтов.
2. Знает оборудование машинного помещения.
3. Выявляет неисправности в работе оборудования и в механизмах лифтов и эскалаторов.
Результат обучения: 2) Выполнить разборку и сборку механических узлов и электроаппаратов лифтов.
Критерии оценки:
1.Знает последовательность разборки и сборки механических узлов и электроаппаратов лифтов.
2. Выполняет проверку механических узлов установленных в шахте лифта.
3. Умеет читать сложные электрические схемы лифтов.
Результат обучения: 3) Выполнить работы с датчиками размещҰнными на оборудование.
Критерии оценки:
1. Знает назначение датчиков.
2. Опеределяет сроки службы деталей и узлов оборудования лифтов.
3. Выполняет проверку датчиков размещаемых в шахте лифта и в оборудование эскалатора.
ПК 4. Подбирать, устанавливать и использовать оптимальные режимы работы лифтового оборудования
СМ04.Подборка и установка оптимального режима работы лифтового оборудования
Данный модуль описывает умения и знания, необходимые для выполнения регулирования режима работы механического и электрического оборудования лифтов.

1. Еңбекті қорғау қағидаты мен еңбек заңнамасы негізгі ережелерін біледі.
2. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау номенклатуралық шараларына жоспар құрады.
3. Жазатайым оқиға себебін анықтау шараларын әдірлейді және белгіленген формада актілерді ресімдейді.
Оқу нәтижесі: 2) Өндірістік санитарнияны сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек етушгі әсер етуші еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария ережелерін біледі.
2. Жұмыс аймағында манитарлықгигиеналық қалыпты орындайды.
3. Көмекшісанитарлықтұрмыстық әрі қорғаныш бөлмелерін қолданады.
4. Арнайы киім мен қорғану жеке құралдарын таңдауды жүзеге асырады.
5. Қауіпті жағдайда дәрігер келгенше алғашқы көмек көрсету ережесін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін білу әрі сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Электр тоғы ұрғанда, күн түсуден сақтану құралдары мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету ережелерін орындайды.
2.Еңбекті қорғау және эконлогиялық қауіпсіздік мәселесін игеру жұмыстарын ұйымдастыруды жобалайды.
3.Қауіпсіздік техникасы және жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша ескертеп құрастырады.
4.Өрт қауіпсіздік ережелерін орындайды.
Арнайы модульдер
Біліктілік "1415001 2 Лифт бойынша электрмеханик"
КҚ 1. Лифті мен эскалаторды жинақтауда сайман мен материалды анықтау әрі даярлау
АМ01. Лифті мен эскалаторды жинақтауда қажетті сайман мен материалды даярлау
Бұл модуль лифтілер және эскалаторлардың орнату үшін қажетті құралдар мен материалдарды дайындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:лифтілер және эскалаторлардың орнату пайдаланылатын құрал, материалдар мен тиеутүсіру жабдығын түрі мен мақсаты.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
лифт жабдықтарынорнату және/немесе техникалық қызмет көрсету үшін қажетті жұмыс орнын, материалдарды, тетіктер мен құралдарды дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифт және эскалаторды жинақтауда материал мен такелаж жабдықтарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифт және эскалаторды жинақтауда материал мен такелаж жабдықтарын қолдану түрі мен атауларын біледі.
2.Лифт жабдығын жөндеу саймандарын анықтайды;
3.Лифтжабдықтарынжөндеумезанизмдерінанықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Лифт және эскалаторды жинақтау және жөндеу үшін сайман даярлау.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифт және эскалаторды жинақтау үшін материал мен жабдық даярлайды.
2.Лифт және эскалаторды жөндеу үшін материал мен жабдық даярлайды.
3.Лифт және эскалаторды жинақтау үшін механизм даярлайды.
КҚ 2. Лифті мен эскалатор жабдықтарын бақылай тексеруді жүргізу
АМ02.Лифті мен эскалатор жабдықтары қалпын бақылай текусеру
Бұл модуль бақылау тестілеу жабдықты орындауға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: лифтіні жобалау және қауіпсіз пайдалану үшін құжаттама, ережені оқу.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
механикалық және электр лифт жабдықтарды сынау орындауға қабілетті болуы;
механикалық және электр лифт жабдықтарды реттеу, реттеу жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифт жабдықтары қалпына бақылай тексеруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Блок пен лифтілер және эскалаторлардың және олардың компоненттерін тағайындай біледі.
2.Инспекциялық тетіктерін, құрамалар және электр лифтілер және эскалаторлардың бірліктерін түгендейді.
3.Лифтілер және эскалаторлардың жұмысын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2)Шахта, кабина және машина ішін тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Жарықтандыру қажетті деңгейін біледі.
2.Арнайы құралдар қолдануға.
3.Tехникалық қадағалау тааптарына сай жарықтандыру талаптарын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3)Шахта мен кабина қоршалу дұрыстығын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Қоршаулар мен кабиналар тағайындалуын біледі.
2.Лифт шахтасында орналастырылған жабдықтарды тексереді.
3.Бақылау кабинетте орналасқан жабдықтарды тексереді.
КҚ 3 Жабдықтағы қадаға арқылы ақауды жою
АМ03.Жабдықтағы қадаға арқылы ақауларды жою
Бұл модуль жабдықта сенсорлар арқылы жұмыс орындарын ақаулықтарды жою үшін қажетті дағдылар мен білімі сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:қадаға мазмұны мен мақсаты, рұқсат және қону пен сенсорларды анықталған кемшіліктер қайраткерлері, әдістері мен ретпен олардың белгілердің туралы ақпарат.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
жабдық қадағасымен жұмыс жасау;
лифт электр сызбасын оқи алу;
қадаға анықтаған жабдық ақауларын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифті мен эскалатор жабдығы мен механизміндегі жұмыс ақауын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифт құрылым бөлшегін ауыстырады.
2.Машина бөлмесі жабдықтарын біледі.
3.Лифті мен эскалатор жабдығы мен механизміндегі ақауды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Лифт электраппараты мен механикалық буынды жинау әрі бұзуды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифт электраппараты мен механикалық буынды жинау әрі бұзу ретін біледі.
2.Лифт шахтасындағы меаникалық буынды тексереді.
3.Лифт күрделі электр сызбасын оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдыққа салынған қадаға жұмысын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Қадаған жұмсалуын біледі.
2.Лифт буыны мен жабдығы қызметі мерзімін анықтайды.
3.Лифт шахтасы мен эскалатор жабдығында орналасқан қадағаны тексереді.
КҚ 4. Лифт жабдықтары жұмысының тиімді кестесін таңдау, орнату әрі қолдану.
АМ04.Лифті жабдығы жұмысының тиімді кестесін таңдау әрі орнату
Бұл модуль лифтілер механикалық және электр жабдықтарын бақылау режимдерін орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.

При изучении модуля обучающиеся е должны освоить следующие знания: управление с одиночным механического и электрического оборудования лифтов, движущихся со скоростью до и свыше 0,71 метров/секунду.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
уметь работать с механическим и электрическим оборудованием лифтов; уметь читать электрические схемы лифтов;
устранять простые неисправности в цепях освещения, сигнализации и управления приводом лифтов.
Результат обучения: 1) Определить режимы работы лифтового оборудования
Критерии оценки:
1. Знает основные цепи электросхем лифтов, их назначение и требования к ним.
2. Знает правила устройства электроустановок и правила эксплуатации электроустановок потребителей.
3. Читает типовые электрические схемы лифтов.
4. Знает режимы работы лифтового оборудования.
5. Умеет выбирать оптимальные режимы работы лифтового оборудования.
6. Проверяет маркировку монтажных и принципиальных схем.
7. Устанавливает оптимальные режимы работы лифтового оборудования.
Результат обучения: 2) Выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Знает элементы оборудования.
2. Знает последовательность операций слесарной обработки деталей.
3. Выполняет сборку стыковых планок направляющих кронштейнов, направляющих этажных переключателей, шунтов и датчиков.
Результат обучения: 3) Проверять исправность действия приборов сигнализации.
Критерии оценки:
1. Знает разборку и сборку механических и автоматических замков.
2. Умеет определить и устранить простых неисправностей в цепях.
3. Устраняет простые неисправности в цепях освещения и сигнализации.
4. Умеет управлять приводом лифта.
Результат обучения: 4) Выполнять курсовой проект на тему "Электрические схемы лифтов и эскалаторов".
Критерии оценки:
1. Использует условные и графические обозначения.
2. Выполняет правила их расположения на монтажных и принципиальных схемах.
3. Умеет определить режимы работы лифтового оборудования.
4. Умеет рассчитать допустимые размеры зазора.
5. Умеет рассчитать и выбрать освещения.
6. Умеет рассчитать и выбрать электрические оборудование и коммутационные аппараты.
ПК 5. Выполнять работы средней сложности по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации лифтового оборудования и эскалаторов
СМ05. Ремонт, монтаж, демонтаж и техническая эксплуатация лифтового оборудования и эскалаторов
Данный модуль описывает умения и знания, необходимые для выполнения ремонта, монтажа, демонтажа и технической эксплуатация лифтового оборудования и эскалаторов
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: способы монтажа механического и электрического оборудования лифтов со скоростью движения более 1 метра/секунду, работающих на переменном и постоянном токе.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
уметь проводить прокладку и подключение электропроводки;
уметь проводить регулировку всех узлов и наладку систем управления лифтов с групповым и парным управлением со скоростью движения до и более 1 метра/секунду; выполнять монтаж оборудования машинного помещения и направляющих специального подъемника
Результат обучения: 1) Выявить причины дефектов в обслуживаемых механизмах лифта.
Критерии оценки:
1. Знает конструкции и принципы действия подъемных и тормозных механизмов, их технические характеристики.
2. Знает признаки и причины отклонения от нормальной работы.
3. Выполняет сборку и разборку подъемного механизма и тормозного устройства.
Результат обучения: 2) Подготовить оборудования к ремонту.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и назначения монтажного оборудования.
2. Знает основные требования к материалам, заготовкам, деталям и узлам лифта при производстве ремонтных работ.
3. Умеет выполнять монтаж электрического и механического оборудования лифта.
Результат обучения: 3) Выполнить подготовительные работы для эксплуатации лифтового оборудования.
Критерии оценки:
1. Проводит диагностирование лифтового оборудования.
2. Определяет сроки ремонтных и наладочных работ.
2. Соблюдает требования техники безопасности при проведении технического обслуживания лифтов и эскалаторов.
3. Выполняет проверку комплектности деталей и механизмов, поставляемых с завода изготовителя и соответствия их качества с требованиями.
ПК 6. Производить наладку, регулирование и испытание механического и электрического оборудования лифтов и эскалаторов
СМ06.Наладка, регулировка и испытание механического и электрического оборудования лифтов и эскалаторов
Данный модуль описывает умения и знания, необходимые для выполнения наладки, регулирование и испытание механического и электрического оборудования лифтов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: документации на монтаж лифта, строительную часть лифта, подготовки лифта под монтаж оборудования.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
определять и устранять сложные неисправности в цепях освещения, сигнализации и управления приводом лифтов; выполнять слесарную обработку деталей по 7-11 квалитетам (2-4 классам точности);       изготавливать установочные шаблоны и приспособления, ускоряющие и облегчающие производство монтажных и ремонтных работ.
Результат обучения: 1) Изготовить установочные шаблоны и приспособления, ускоряющие и облегчающие производство монтажных и ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Знает технические условия на монтаж, ремонт и демонтаж лифтов.
2. Знает технологию разборки и сборки оборудования лифтов.
3. Выполняет слесарную обработку деталей по 7-11 квалитетам (2-4 классам точности).
Результат обучения: 2) Производить подключение электродвигателей.
Критерии оценки:
1. Знает устройство асинхронных двигателей.
2. Выполняет разделку кабелей, проводов, прокладка в трубах или жгутах по шахте и машинному помещению оборудования.
3. 3. Выполняет подключение, центровку и установку электродвигателя.
Результат обучения: 3) Производить разборку и сборку механических узлов и электроаппаратов лифтов.
Критерии оценки:
1. Знает устройство нерегулируемых асинхронных двигателей, трансформаторов, реле и магнитных пускателей, ловителей.
2. Владеет технологией разборки и сборки средней сложности и сложных узлов лифтового оборудования.
3. Выполняет принципиальные электрические схемы обслуживаемых лифтов.
ПК7. Оценить качество выполнения работ согласно инструкциям заводов изготовителей и требованиям промышленной безопасности
СМ07. Выполнение работ по сдаче смонтированного оборудования в эксплуатацию
Данный модуль описывает умение и знания, необходимые для выполнения качественной работы по сдаче смонтированного оборудования в эксплуатацию.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: технические условия на испытание лифтов; разборку и сборку механических и автоматических замков.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего:
уметь снимать характеристики полупроводниковых элементов;
производить монтаж в системах управления, освещения и сигнализации скоростных лифтов.
Результат обучения: 1) Производить испытание лифтов и эскалаторов
Критерии оценки:
1. Знает технические условия на испытание лифтов.
2. Определяет и устраняют неисправности в системах парного управления.
3. 3. Снимает характеристики полупроводниковых элементов.
Результат обучения: 2) Производить монтаж механического и электрического оборудования лифтов и эскалаторов.
Критерии оценки:
1. Производит прозвонку кабеля электрического оборудования лифтов и эскалаторов.
2. Выполняет разборку и сборку механических и автоматических замков.
3. Производит монтаж в системах управления, освещения и сигнализации скоростных лифтов.
Результат обучения: 3) Выполнить мероприятия по увеличению сроков службы деталей и узлов оборудования лифтов и эскалаторов.
Критерии оценки:
1. Знает требования, предъявляемые к качеству монтажа механического и электрического оборудования лифтов и эскалаторов.
2. Знает требования, предъявляемые к качеству ремонта механического и электрического оборудования лифтов и эскалаторов.
3. Готовит документацию и оборудование лифтов и эскалаторов к техническому освидетельствованию органами технадзора.

Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: лифті механикалық әрі электржабдығын басқаруын сипаттайды, олар секундына 0,71 м дейінгі жылдамдықпен қозғалады.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
лифтілер механикалық және электр жабдықтармен жұмыс істей білу;
лифті электр сызбасын оқи білу;
жарықтандыру тізбектерінің, дабыл соғу, сигнал беру және бақылаужетегіндегі қарапайым ақаулықтарды жоюды орындау.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифт жабдығы жұмыс кестесін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Эскалатор, лифт мақсаттары мен оларға қойылатын талаптарды ПУБЭЛ негізгі электросхемасын біледі.
2.Электр орнату және электр тұтынушылардың пайдалану ережелерiн біледі.
3.Көтергіштер үлгілік электр тізбектерінің қорытындысын анықтайды.
4.Лифт режимдерін біледі.
5.Лифт жабдықтары оңтайлы режимдерін таңдай біледі.
6.Таңбалау және орнату ұғымдарын тексереді.
7.Лифт жабдықтары оңтайлы режимдерін орнатады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұсталық жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жабдық элементтерін біледі.
2.Тетіктерге ұсталық өңдеу жасау ретін біледі.
3.Тұйық пен қадаға, қабаттағы қосыпағытқышты бағыттауыш, бағыттауыш тіреуіш қиысу қаңқасын жинауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сигнал беру аспабы әрекетінің дұрыстығын тексеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Механикалық және автоматты құлыптар бөлшектеу және құрастыру біледі.
2.Тізбектерді қарапайым ақаулықтарды анықтау және жоя алады.
3.Жарықтандыру тізбектер және дабыл қарапайым кінәратты жояды.
4.Лифт жетегін басқара біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) "Лифті мен эскалатор электр сызбасы" тақырыбында курстық жобаны орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1.Дәстүрлі және графикалық символдарды пайдаланады.
2.Орнату және қағидаттық схемалар бойынша олардың орналасқан жері ережелерін сақтайды.
3.Көтергіш жұмыс режимдерін анықтау мүмкіндігін біледі.
4.Алшақтықты рұқсат етілген мөлшерін есептей біледі.
5.Жарық есептеу және таңдау мүмкіндігін біледі.
6.Электр жабдықтар мен таратуды есептей және таңдай біледі.
КҚ 5. Лифті мен эскалатор жабдықтарына қиындығы орташа жөндеу, жинақтау, бұзу, және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау
АМ05. Лифті жабдығы мен эскалаторды жөндеу, жинақтау, бұзу және техникалық пайдалану
Бұл модуль жөндеу, монтаждау, бөлшектеу және лифт жабдықтар мен эскалаторлар техникалық қызмет көрсету жүзеге асыру үшін қажетті дағдылар мен білімін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: айнымалы әрі тұрақты тоқ кестесінде секундына 1 метр жылдамдықпен қозғалатын лифт механикалық әрі электр жабдықтарын жинақтау тәсілдері.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
электржетекті төсеу және қосуды жүргізе алады;
айнымалы әрі тұрақты тоқ кестесінде секундына 1 метр жылдамдықпен қозғалатын лифт механикалық әрі электр жабдықтарын жинақтау тәсілдерін жүргізе алады,
арнайы көтергішпен машина ішіндені жабдықты жинақтауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифт қызмет көрсетілетін тетіктерінің ақауы себептерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Көтергішкөлік және тежеу тетіктерін жобалау және пайдалану олардың техникалық сипаттамаларын біледі.
2.Қалыпты жұмыс ауытқу белгілері мен себептерін біледі.
3.Көтергіш және тежегіш құрылғының бөлшектеу, құрастыруын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтарды жөндеуге даярлау.
Бағалау өлшемдері:
1.Тағайындау құрылғыны және монтаждау аппараттық біледі.
2.Материалдар, бос жерлерді, бөлшектер мен агрегаттардың үшін негізгі талаптар жөндеу үшін көтеріңіз біледі.
3.Электр және механикалық лифт жабдықтарын орнатуды орындауға қабілеті болады.
Оқыту нәтижесі: 3) Лифт жабдықтарын пайдалану үшін дайындық жұмысын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифт жабдығынан балауды жүргізеді.
2.Жабдықты жөндеу және реттеу жұмысы мерзімін айқындайды.
3.Лифтілер және эскалаторлардың қамтамасыз ету үшін қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
4.Зауытта және сапалы талаптарына сәйкестiгiн келіп бөлшектер мен механизмдер толықтығын тексерді.
КҚ 6. Лифті мен эскалатор механикалық әрі электрлік жабдықтарын баптау, реттеу және сынауды жүргізу
АМ06. Лифті мен эскалатор механикалық әрі электрлік жабдықтарын баптау, реттеу әрі сынау
Бұл модуль көтергіштер механикалық және электр жабдықтарын реттеу, реттеу және тестілеу орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:лифт орнату үшін құжаттама, лифт құрылысы, жабдықтарды орнату үшін лифт дайындайды.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
сигнализация және бақылаужетектіі лифт, жарықтандыру тізбектерінің ақауын анықтау және шешу;
бөлшектерге 711 квалитет (24 сыныпты дәлдік) бойынша ұсталық өңдеуді орындау;
өндіру, орнату және жөндеу жұмыстарын жеделдету және жеңілдету орнату үлгілерді мен құралдарын жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жинақтау және жөндеу жұмыстарының өндірісін жылдамдатушы әрі жеңілдетуші айлабұйым мен ортану шаблонын даярлау.
Бағалау өлшемдері:
1.Көтергіштер орнату, жөндеу және бөлшектеу бойынша техникалық жағдайды біледі.
2.Бөлшектеу және құрастыру технологиясы лифт жабдықтын біледі.
3.711 квалитет үшін слесарь өңдеу мәліметтерін орындайды (24 дәлдік класы).
Оқыту нәтижесі: 2) Электрқозғалтқышты қосуды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Құрылғы асинхронды қозғалтқыштарын біледі.
2.Кабельді кесу сым, құбырлар төсеу немесе біліктің және машина бөлмесі жабдықты жинақтауды орындайды.
3.Мотор, теңестіру және орнатуды қосады.
Оқыту нәтижесі: 3) Лифт электр аппараты мен механикалық бөлшегін бұзу әрі жинауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Құрылғы реттелмейтін асинхронды қозғалтқыштар, трансформаторлар, реле, магниттік стартерлер, көріністердің білед.
2.Қиындықтары орташа лифт жабдықтарды күрделі бөлшектерді технологиясы бөлшектеу және құрастыруды біледі.
3.Лифт қызмет базалық электр тізбектерін орындайды.
КҚ7. Даярлаушы зауыт пен өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сай жұмыстың орындалу сапасын бағалау
АМ07. Жинақталуға жабдықтарды пайдалануға тапсыру жұмысын орындау
Бұл модуль пайдалануға орнатылған жабдықтарды жеткізу бойынша жоғары сапалы жұмысты орындау үшін қажетті машықтары мен білімдерін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:
көтергіштер сынау үшін сипаттамалары;
механикалық және автоматты құлыптар бөлшектеу және құрастыру.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
жартылай өткізгіш элементтерінің сипаттамаларын анықтай алады;
жылдам лифтіде басқару, жарықтандыру әрі сигнад беру жүйесіне жинақтау жүргіе алады.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифті мен эскалатор сынағын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифтіні сынау үшін техникалық сипаттамаларын біледі.
2.Жұп бақылау жүйелерінде кемшіліктер анықтайды және жояды.
3.Жартылай өткізгіш элементтерінің сипаттамаларын жояды.
Оқыту нәтижесі: 2) Лифті мен эскалатор механикалық әрі электр жабдығына жинақтау жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифті және эскалаторлардың теру кабельдік электр аппаратураларын өндіреді.
2.Механикалық және автоматы құлыптар бөлшектеу және құрастыруды орындайды.
3.Бақылау жүйелерi жарықтандыру жылдамдығы және дабыл лифтімен орнатуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Лифті мен эскалатор жабдығы тетігі мен буындары қызмет мерзімін ұлғайту шараларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифтілер және эскалаторлардың механикалық және электр жабдықтарын монтаждау сапасына қойылатын талаптарды біледі.
2.Лифтілер және эскалаторлардың механикалық және электр жабдықтарын жөндеу сапасына қойылатын талаптарды біледі.
3.Техникалық қадағалау органдары тексертуүшін лифтілер және эскалаторлардың құжаттама мен жабдықтарды дайындайды.

Квалификация "141504 3 Техник механик"
ПК 8.Определять маркировку монтажных и принципиальных схем, типовые электрические схемы лифтов различных по назначению, грузоподъемности и модификации
СМ08. Определение маркировки монтажных и принципиальных схем
Данный модуль описывает умения и знания, необходимые для выполнения определения маркировку монтажных и принципиальных схем лифтового оборудования.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: приемы и последовательность операций слесарной обработки деталей, порядок разборки и сборки простых узлов и механизмов лифтов; свойства и маркировку металлов; общие сведения о допусках и посадках и обозначения их на чертежах; правила обращения со стальными канатами и цепями; устройство подъемных механизмов (лебедок), блоков, шкивов, барабанов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
умеет пользоваться мегометром;
проверять состояние изоляции и измерение величины ее сопротивления в сетях системы управления; производить испытание механического и электрического оборудования лифтов.
Результат обучения: 1) Выполнить наладку лифтов с групповым управлением со скоростью движения до 1метра /секунду, работающих на переменном токе.
Критерии оценки:
1. Знает правила наладки лифтов групповым управлениям.
2. Производит наладку механического и электрического оборудования лифтов.
3. Производит регулировку механического и электрического оборудования лифтов.
4. Производит испытание механического и электрического оборудования скоростных лифтов.
Результат обучения: 2) Производить проверку габаритов шахты и их соответствия требованиям проекта и техническим условиям.
Критерии оценки:
1. Знает способы проверки габаритов шахты и их соответствия требованиям проекта и техническим условиям.
2. Выполняет проверку принципиальных схем.
3. Проверяет соответствия требованиям проекта.
Результат обучения: 3) Выполнить подготовку эскалатора к техническому освидетельствованию органами технадзора.
Критерии оценки:
1. Знает правила проведения испытания и сдачи в эксплуатацию эскалаторов и лифтов с групповым и парным управлением.
2. Выполняет подготовку эскалатора и /или лифта к техническому освидетельствованию органами технадзора.
3. Производит монтаж лифтов и эскалаторов, согласно нормативных документов.
ПК 9. Определять и устранять неисправности в системах управления, освещения и сигнализации диспетчерского оборудования лифтов
СМ09.Определе-ние и устранение неисправностей в системах управления, освещения и сигнализации диспетчерского оборудования лифтов
Данный модуль описывает умение и знания, необходимые для устранения простых неисправностей в цепях освещения, сигнализации диспетчерского оборудования лифтов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные сведения об устройстве и назначении типовых лифтов; электрические и электросиловые схемы цепей освещения и сигнализации лифтов и системы управления приводами лифтов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: уметь проверять состояния электроаппаратов в цепях системы управления; производить устранение диспетчерского оборудования лифтов.
Результат обучения: 1) Выполнить слесарную обработка деталей.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и устройство слесарного инструмента.
2. Знает последовательность операций слесарной обработки деталей.
3. Производит слесарную обработку деталей по 11 -14квалитетам.
Результат обучения: 2) Производить разборку и сборку простых узлов и механизмов лифтов.
Критерии оценки:
1. Знает основы разборки и сборки простых узлов и механизмов лифтов.
2. Выполняет разборку и сборку механических и автоматических замков.
3. Выполняет разборку и сборку затворов, концевых выключателей, этажных переключателей, кнопочных и вызывных аппаратов.
Результат обучения: 3) Устранить неисправности в цепях управления приводом лифтов.
Критерии оценки:
1. Знает способы проверки габаритов шахты и их соответствия требованиям проекта и техническим условиям.
2. Определяет простые неисправности в цепях освещения, сигнализации и управления приводом лифтов.
3. Устраняет простые неисправности в цепях освещения, сигнализации и управления приводом лифтов.
4. Умеет определить виды сигнализации.

Біліктілік "141504 3 Техник механик"
КҚ 8.Жұмсалуы, жүк көтергіштігі, түрі түрліше лифт үлгілік электр сызбасы, жинақтау әрі принципиалдық сызбасының маркалануын анықтау
АМ08. Жинақтау және принципиалдық сызба маркалануын анықтау
Бұл модуль дағдылары мен білімдерін таңбалау анықтау орындау үшін қажетті, орнату және лифт жабдықтарын тұжырымдамасын сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:әдістер мен жұмыс процесінің слесарь бөліктері өңдеу, қарапайым компоненттері мен лифт тетіктерін бөлшектеу және құрастыру тәртібі; қасиеттері мен таңбалау металдар; рұқсат және қону мен сызбалар олардың белгілердің туралы жалпы ақпарат; болат арқандар және тізбектердің емдеу ережесі; құрылғы көтергіштер (жүкшығыр), блоктар, барабандар;
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
мегометрді пайдалану жолын біледі;
желілер басқару шамасын оқшаулау және кедергісін өлшеу жағдайын тексереді;
лифтілер механикалық және электр жабдықтарын сынаудан өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыспалы тоқта жұмыс жасайтын секундына 1 метр жылдамдықпен қозғалушы топпен басқаррылатын лифтіні баптауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Лифтіні топпен түзету ережелерін біледі.
2.Лифтілер механикалық және электр жабдықтарын пайдалануға шығарады.
3.Көтергіштер механикалық және электр жабдықтарына түзету енгізеді.
4.Механикалық және электр жабдықтары, жоғары жылдамдықтағы лифтілерді тестіден шығарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жоба талабы мен техникалық шарттарға сай шахтаның габаритін тексеруді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Білігі өлшемдері мен жоба талаптар мен ерекшеліктері бар, олардың сақталуын тексеру жолдарын біледі.
2.Принципиалдық сызбаны тексеруді орындайды.
3.Жоба талаптарына сәйкестігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық қадағалау ұйымдарымен эскалаторға техникалық куәліндаруды даярлауды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Ол эскалаторлар мен лифтіні топ не жұппен басқарып сынақтан өткізіп тапсыру ережелерін біледі.
2.Техникалық қадағалау ұйымдарымен куәландырып лифт және/немесе эскалаторды даярлауды жүргізеді.
3.Нұсқаулық құжаттарына сай лифтілер және эскалаторларды жинақтауды орындайды.
КҚ 9. Лифті диспетчерлік жабдықтары басқару, жарық түсіру әрі сигнал беру жүйесіндегі бұзылулыарды анықтау әрі жою.
АМ09.Лифті диспетчерлік жабдығы басқару, жарық түсіру және сигнал беру жүйесіндегі ақауды анықтау әрі жою
Бұл модуль жарықтандыру схемаларды, лифт жабдықты диспетчерлік дабылдың қарапайым ақаулықтарды жою үшін қажетті дағдылар мен білімі сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:үлгілік лифт құрылымы мен мақсаты туралы негізгі мәліметтер; электр және электр жарықтандыру тізбектері және көтергіштер және бақылау жүйесін жетек лифтінің сигналдық тізбектері.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
басқару жүйесі тізбегіндегі электр аппарат қалпын тексере алады;
лифтінің диспетчерлік жабдықтарын жоюды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Тетіктерге ұсталық өңдеу жасау.
Бағалау өлшемдері:
1.Тағайындау және құрылғы ұсталық құралдарын біледі
2.Қайта өңдеу бойынша операцияларды тізбегі бөліктерінің ұсталық жұмысын біледі.
3.1114 .квалитетті ұсталық өңдеу бөлшектерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Лифт қарапайым буыны мен тетіктерін жинау әрі бұзыду жүргізу.
Бағалау өлшемдері:0
1.Қарапайым компоненттері мен лифт тетіктерін бөлшектеу және құрастыру негіздері біледі.
2.Механикалық және автоматты құлыптар бөлшектеу және құрастыру орындайды.
3.Клапандар, шегі ажыратқыштар, еден ажыратқыштар, түймені басу және сақина жинақтарын бөлшектеу және құрастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Лифт жетегін басқару тізбегіндегі ақауды жою.
Бағалау өлшемдері:
1. Білік өлшемдері мен жоба талаптар мен ерекшеліктері бар, олардың сақталуын тексеру жолдарын біледі.
2. Жарықтандыру тізбектерінің қарапайым ақаулықтарды анықтайды, лифті сигнал беру және бақылаужетегін тексереді.
3. Жарықтандыру тізбектерінің қарапайым ақаулықтарды жояды, лифті сигнал беру және бақылаужетегін тексереді.
4. Дабыл түрлерін анықтай алады.

5. Знает способы управления приводом лифтов.
6. Выполняет работы соблюдая нормативно- правовую базу по лифтостроению и монтажу лифтов.
ПК 10. Выполнять работы по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации диспетчерского оборудования лифтов
СМ10. Ремонт, монтаж, демонтаж и техническая эксплуатация диспетчерского оборудования лифтов
Данный модуль описывает умение и знания необходимые для выполнения технической эксплуатации диспетчерского оборудования лифтов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные сведения об устройстве и назначении типовых лифтов; технологическую последовательность ремонта лифтового оборудования; технические условия на монтаж и ремонт; регистрацию и ввод лифтов в эксплуатацию.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: производить монтаж, демонтаж диспетчерского оборудования лифтов; производить несколько видов ремонта лифтов; производить расследования аварий и несчастных случаев.
Результат обучения: 1) Выполнить ремонт диспетчерского оборудования лифтов.
Критерии оценки:
1. Читает чертежи электрических схем лифтов.
2. Знает принципы работы системы сигнализации.
3. Умеет определить программы диспетчерского оборудования.
4. Проверяет входные и выходные сигналы диспетчерского оборудования.
Результат обучения: 2) Производить наладку регулирование и испытание лифтов.
Критерии оценки:
1. Знает последовательность разборки и сборки механических узлов и электроаппаратов лифтов.
2. Знает технические условия на монтаж скоростных лифтов.
3. Знает технические условия на ремонт скоростных лифтов.
4. Производит монтаж телефонно-диспетчерской связи внутри лифтовых шахт.
5. Определяет элементы печатного монтажа электрических схем.
6. Выполняет работы по монтажу, ремонту и демонтажу лифтового оборудования, согласно чертежам.
7. Выполняет работы с электронными микроэлементами и в электрических системах.
Результат обучения: 3) Выполняет курсовой проект "Расчет выбора скорости лифта".
Критерии оценки:
1. Умеет рассчитать выбор тросса.
2. Умеет рассчитать заземление лифтового оборудования.
3. Умеет рассчитать и выбрать скорости лифта.
ПК11. Выявлять и устранять неисправности электромеханического оборудования
СМ11.Контроль и устранение неисправности электромеханического оборудования
Данный модуль описывает умение и знания, необходимые для выполнения наладки, регулирование и испытание механического и электрического оборудования скоростных лифтов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: проверки мегометром состояния изоляции и сопротивления в электродвигателях, трансформаторах, в кабельных сетях и цепях систем управления; подготовка лифта к техническому освидетельствованию органами технадзора.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: производить контроль неисправности электромеханического оборудования;
производить проверку мегометром состояния изоляции электрооборудования; производить диагностику электрооборудования.
Результат обучения: 1) Выполнить проверку состояния изоляции электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет проверку мегометром состояния изоляции.
2. Измеряет величину сопротивления в электродвигателях.
3. Выполняет проверку мегометром состояния изоляции и измерение величины ее сопротивления в кабельных сетях.
4. Выполняет проверку мегометром состояния изоляции и измерение величины ее сопротивления в системах управления.
Результат обучения: 2) Производить диагностику электрооборудования
Критерии оценки:
1. Производит испытание механического оборудования скоростных лифтов.
2. Выполняет наладку, регулирование электрического оборудования скоростных лифтов.
3. Производит испытание электрического оборудования скоростных лифтов.
Результат обучения: 3) Выполнить подготовку лифта к техническому освидетельствованию органами технадзора.
Критерии оценки:
1. Знает технические условия на испытание лифтов.
2. Знает требования, предъявляемые к
качеству монтажа, ремонта и испытаний механического и
электрического оборудования лифтов.
3. Знает сроки службы деталей и узлов
4. Выполняет мероприятия по увеличению срока службы деталей и узлов.
ПК12.Выполнять работы с контрольно- измерительными приборами.
СМ12. Работы с контрольно- измерительными приборами
Данный модуль описывает умение и знания, необходимые для выполнения работ с контрольно- измерительными приборами.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: виды измерительных приборов, подключения к цепи, правила пользования измерительными приборами.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: производить работы с контрольно- измерительными приборами; производить замену конторльно- измерительным приборам
Результат обучения: 1) Выполнить измерения погрешности контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Знает методы измерения погрешностей.
2. Знает формы сигналов.
3. Проводит измерения погрешностей контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Устранять неисправности в цепях пуска и управления.
Критерии оценки:
1. Знает влияние измерительных приборов на точность измерений.
2. Определяет неисправности в механических узлах, системах управления, освещения и сигнализации скоростных лифтов.
3. Устраняет неисправности в цепях пуска и управления.
4. Производит изоляцию и заземления в цепях пуска и управления.
Результат обучения: 3) Проводить установку и регулирование пуско-регулирующей аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Знает технические условия на испытание лифтов.
2. Знает требования, предъявляемые к качеству монтажа механического и электрического оборудования лифтов.
3. Знает требования, предъявляемые к качеству испытаний механического и электрического оборудования.
4. Устанавливает пуско-регулирующую аппаратуры.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Ознакомление обучающихся с общей характеристикой специальности "Лифтовое хозяйства и эскалаторы", с режимом работы и правилами внутреннего распорядка предприятий и организаций, предстоящих для посещения.
Целью учебно-ознакомительной практики является: знакомство со структурой работы предприятия, процессом работы и другими трудовыми функциями, необходимыми в профессиональной деятельности и др.
Результат обучения: 1) Ознакомиться со спецификой работы лифтового хозяйства.
Критерии оценки:
1. Знает основные процессы слесарной и механической обработки металлов и применяемым оборудование в лифтовом хозяйстве.
2. Знает организацию рабочего места и основы нормирования труда.
3. Знает специфику работы электромеханика по лифтам; техника-механика.
Результат обучения: 2) Выполнять требования безопасного ведения работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по технике безопасности при выполнении основных видов строительных и монтажных работ.
2. Выполняет регистрацию инструктажа в журнале по технике безопасности.
3. Знает запасные выходы из шахты при различных авариях.
4. Знает правила поведения рабочего в соответствии с планом ликвидации аварий.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Производственная практика на получение рабочей квалификации предусматривает закрепления умений и навыков, полученных за период теоретического и практического обучений.
В период практики обучающийся должен выполнять следующие виды работы: ознакомление с технологией монтажных и ремонтных работ на производстве; изучение прав и обязанностей электромеханика по лифтам; сдача экзамена на получение рабочей профессии; степень механизации, автоматизации производственных процессов; изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства технических работ; участие в приемке объектов под монтаж, в разработке проекта производства работ и технологических карт, в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности, в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчет 1); ознакомление с работой структурных подразделений предприятия; оформление дневника, отчета о практике.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: производить монтажные, ремонтные, наладочные работы на лифтах соблюдая правила техники безопасности и промышленной санитарии; оформлять документацию на монтаж, ремонт и техническое обслуживание лифтов; участия в производственных технологических процессах.
Результат обучения: 1) Выполнять комплексные производственные работы на рабочем месте электромеханика по лифтам.
Критерии оценки:
1. Подготовливает необходимые инструменты и материалы для ремонта лифтового оборудования.
2. Выполняет контрольную проверку состояния лифтового оборудования;
3. Выполняет разборку и сборку механических узлов и электроаппаратов лифтов.
4. Устраняет неисправности через датчики на оборудование.

5. Лифтінің жетек бақылау құралдарын біледі.
6. Лифт және лифт бөлімінің орнату үшін құқықтық және нормативтік базамен жұмыс істейді.
КҚ10.Лифті диспетчерлік жабдығын жөндеу, жинақтау, бұзу әрі техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау.
АМ10.Лифті диспетчерлік жабдығын жөндеу, жинақтау, бұзу әрі техникалық пайдалану
Бұл модуль лифт жабдық диспетчерлік техникалық жұмысты орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:үлгілік элеваторлар құрылымы мен мақсаты туралы негізгі мәліметтер; көтергіш жөндеу технологиялық тізбегі; орнату және жөндеу техникалық сипаттамалары; тіркеу және көтергіштер қызметі енуі.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
диспетчерлік лифт жабдықтарды бөлшектеу, жинақтау;
лифтіні жөндеу бірнеше түрін жүргізу;
апаттар мен қайғылы жағдайға тергеу жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифт диспетчерлік жабдығын жөндеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Көтергіштерэлектртізбектерініңсызбаларықорытындысын оқиды.
2. Дабыл жүйесінің принциптерін біледі.
3. Жабдықтарды диспетчерлік бағдарламасын анықтай алады.
4. Жабдықты диспетчерлік кіріс және шығыс сигналдарын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Лифтіге реттеу әрі сынауына баптау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Механикалық компоненттерін мен аппаратура лифтілер бөлшектеу және құрастыру ретін біледі.
2. Жоғары жылдамдықты лифтілер орнату үшін техникалық шарттарды біледі.
3. Жоғары жылдамдықты лифтіні жөндеу үшін техникалық шарттарды біледі.
4. Лифт шахталарында телефон және диспетчерлік байланыс орнатылымды орындайды.
5. Электр тізбектерін байланыстыру баспа элементтерін анықтайды.
6. Сызбалары бойынша, лифт жабдықтарын орнату, жөндеу және бөлшектеу бойынша жұмыстар орындайды.
7. Жүзеге электр жүйелерінде электрондық және микроэлементтердің жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 4) "Лифт жылдамдығын таңдауды есептеу" курстық жұмысын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қанат ауқымын есептей біледі.
2. Лифт жабдықтарының жермелеуін есептей алады.
3. Лифт жылдамдығын есептеу және таңдауды біледі.
КҚ11. Электрмеханикалық жабдықтағы ақауды анықтау әрі жою.
АМ11.Электрмеханикалық жабдық ақауын жою әрі бақылау
Бұл модуль механикалық және электр жабдықтары, жоғары жылдамдықтағы лифтілер реттеу, реттеу және тестілеу орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:мегометрмен жинағы электр моторларын, трансформаторлар, кабель желілері мен басқару жүйелерін тізбегінің оқшаулау және қарсылық күйін тексереді; техникалық қадағалау органдарының техникалық сараптамаға элеватор дайындау.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
электромеханикалық жабдықтардың ақауларына бақылау жасау;
мегометрмен электр жабдықтарын оқшаулау жайкүйін тексеруді жүргізу;
электр жабдықтарды диагностикалауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Электржабдық оқшаулану қалпын тексеруді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тексеру, жинақ оқшаулау жағдайын мегометрмен өлшейді.
2. Бұл электр қозғалтқыштарда қарсылық мөлшерін өлшейді.
3. Тексеру кабельдік желілерде оның қарсылық құнының оқшаулау және өлшем жинағы жайкүйін мегометрмен өлшейді.
4. Тексеру басқару жүйелерін оның қарсылық құнының оқшаулау және өлшем жинағын мегометрмен өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 2)Электржабдыққа тексеру жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жедел лифтілердің механикалық жабдығына сынақ жүргізеді.
2. Жедел лифтілердің электр жабдықтарын жөндеп, реттейді.
3. Жедел лифтілердің электр жабдықтарына сынақ жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық бақылау ұйымдары механикалық куәландыру үшін лифтіні даярлау.
Бағалау өлшемдері:
1. Көтергіштер сынау үшін техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Сапалы орнату, жөндеу және көтергіштер механикалық және электр жабдықтарын сынау қойылатын талаптарды біледі.
3. Бөліктері мен компоненттерінің қызмет мерзімін біледі.
4. Бөлшектер мен тораптарды қызмет мерзімін арттыру үшін жүзеге асырады.
КҚ12.Бақылауөлшщеуіш аспаптарымен жұмысты орындау.
АМ12. Бақылауөлшеуіш аспаптарымен жұмыс
Бұл модуль бақылау және өлшеу құралдары жұмысты орындау үшін қажетті машықтары мен білімдерін сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:өлшем құралдарының түрлерін пайдалану ережелері, тұйықталу байланысты құрылғыларды өлшеу.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды: бақылау және өлшеу аспаптарының жұмысын өндіру;
бақылауөлшеуіш спаптары ауыстыру
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылауөлшеуіш аспап бұзылуларын өлшеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеу қателіктерінің әдістерін біледі.
2. Сигнал формаларын біледі.
3. Өлшеу құралдары өлшеу қателерін анықтауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қосу әрі басқару тізбегіндегі қателіктерді жою .
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеу дәлдігі өлшеу аспаптары әсерін біледі.
2. Механикалық компоненттерін, басқару жүйелерін, жарықтандыру және дабыл жылдамдығы лифтімен ақауы айқындайды.
3. Іске қосу және басқару тізбектерін ақауларын жою;
4. Қосу және бақылау тізбектеріндегі оқшаулау және жермелейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қосуреттеуіш аппаратураны орнату әрі реттеуді жүргізу .
Бағалау өлшемдері:
1. Көтергіштер сынау үшін техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Механикалық және электр жабдықтары сапалы көтергіштер орнату үшін талаптарды білед
3. Механикалық және электр жабдықтарын сапасын тексеру үшін қойылатын талаптарды білед
4. Қосуреттеуші жабдық орнатыңыз.
Кәсіптік практика
КТ 01. Оқутаныстыру тәжірибесі
Блм алушыларды "Лифт шаруашылығы және эскалатор" мамандығы жалпы сипатымен таныстыру, кәсіпорын және ұйымның ішкі тәртібі мен ережелерімен таныстыру.
Оқыту және бағалау тәжірибесінің мақсаты: кәсіпорынның құрылымы танысу, жұмыс процесі және кәсіби қызметінде қажет басқа да еңбек функцияларымен танысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифт шаруашылығы жұмысы ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Лифтіні пайдаланылатын негізгі процестер мен металл өңдеу ұсталық мен жабдықтар жұмысын біледі.
2. Жұмыс орнын ұйымдастыру және жұмыс нормалау негіздерін біледі.
3. Техникмеханик, лифті электр механигі жұмысы ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмысты қауіпсіз жүргізу талаптарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрылысмонтаж жұмыстарының негізгі түрлерін орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын.
2. ТҚ журналында тіркеу нұсқау орындайды.
3. Түрлі авариялар кенішінен қашып бағыттарды біледі.
4. Төтенше жағдайларда әрекет ету жоспарына сәйкес жұмыс мінезқұлық ережелерін біледі.
КТ 02. Жұмыс біліктілігін алуға қажетті өндірістік тәжірибе
Теориялық және практикалық оқыту кезеңінде алынған дағдыларын қамтамасыз ету үшін технологиялық тәжірибе.
Технологиялық тәжірибе кезінде тәжірибе кезеңінде білім алушы мынадай ісшаралар жүзеге асыру керек:
Өндірістегі жинақтау және жөндеу жұмыстарының технологиясымен танысу;
лифт үшін электрик құқықтары мен міндеттерін зерттеу;
жұмыс мамандығын алу үшін емтихан тапсыру;
өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру дәрежесі;
үрдіс пен технологиялық схемалар, графиктер, техникалық жұмыс өндірісін оқу
(нарядты құру, есеп материалын әзірлеу) өткен айда атқарылған жұмыс қорытындысын шығару, жұмыс орны денсаулық және қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық, жұмыстар мен технологиялық карталарын әзірлеу, жинақтау нысанын қабылдау қатысу;
кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысымен танысу;
тәжірибе бойынша күнделік ресімдеу, есеп жазу, жасау.
Оқыған білімдерін тиісті бағытта қолдану, белгілі нәтижеге қол жеткізу үшін білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
қауіпсіздігі мен өнеркәсіптік гигиена сақтай отырып лифтіде жинақтау, жөндеу әрі баптау жұмыстарын жүргізу;
лифті орнату, жөндеу және күтіп ұстау жөніндегі құжаттамны ресімдеу;
өндірістік технологиялық үрдіске қатысу.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Лифт электрмеханигі жұмыс орнында өндірістік кешенді жұмысты орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Лифтіні жөндеу үшін қажетті құралдар мен материалдарды дайындайды.
2. Лифт жабдықтарына тексеру жүргізеді.
3. Механикалық компоненттерін мен аппаратура лифтілер бөлшектеу және құрастыру орындайды.
4. Жабдықта бергіштер арқылы ақаулықтарды жояды.

5. Работает с разными режимами лифтового оборудования.
6. Проверяет исправность действия приборов сигнализации.
7. Выполняет проверку комплектности деталей и механизмов, поставляемых с завода изготовителя.
8. Производит наладку, регулирование и испытание механического и электрического оборудования лифтов.
9. Выполняет работы средней сложности по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации лифтового оборудования.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Технологическая преддипломная практика предназначена для подготовки выпускника к самостоятельной работе в качестве техника при строительстве, эксплуатации, ремонте, реконструкции лифтов и эскалаторов. Техник должен обладать умениями и навыками использования нормативной и справочной литературы, составления необходимой документации на объектах.
Преддипломная практика является этапом для подготовки к профессиональной деятельности, сбора материала для разработки и выполнения дипломного проекта
Результат обучения: 1) Выполняет обязанности техника на лифтовом хозяйстве в качестве дублера.
Критерии оценки:
1. Умеет использовать техническую и технологическую документацию на работы, выполняемые на объекте.
2. Обеспечивает бригаду инструментом, приспособлениями и механизмами.
3. Выполняет приемку и входной контроль качества материалов, конструкций и оборудования.
Результат обучения: 2) Производит работы по составлению документации на исполняемой должности.
Критерии оценки:
1. Обладает навыками составления планов и калькуляции проведения строительных и ремонтно восстановительных работ.
2. Использует нормативные и технические инструкции при ведении документации
3. Составляет техническую и проектную документацию на строящимся или реконструируемом объектах.
Результат обучения: 3) Выполняет работы по планированию, и управлению на лифтовом хозяйстве.
1. Обладает навыками выполнения подготовительных работ по организации и производству работ на объекте.
2. Обладает навыками работы со строительными нормами и правилами и другой технической документацией.
3. Организует работу бригады электромехаников.
Результат обучения: 4) Подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
Критерии оценки:
1. Выполняет изучение и сбор необходимых материалов по теме дипломного проекта (работе).
2. Участвует в конструкторских, технологических и исследовательских разработках предприятия.
3. Изучает производственную деятельность предприятия и отдельных его подразделений.
4. Систематизирует и обобщает материалы для выполнения дипломного проекта (работы).

5. Көтергіш түрлі режимдерін жұмыс істейді.
6. Сигнал құрылғыларының дұрыс жұмыс істеуін тексереді.
7. Өндіруші зауыттан әкелінген бөлшектер мен тетіктерің толықтығын тексереді.
8. Лифт электржабдықтары механикалық әрі электр баптау, реттеу, сынаудан өткізеді.
9. Жөндеу қиындығы орташа, орнату, бөлшектеу және лифт жабдықтарын техникалық пайдалану жұмыстарын орындайды.
ПП 03. Технологиялық (Диплом алдындағы) тәжірибе
Өндіріс диплом алдындағы тәжірибе, құрылыста техник болып өз бетінше жұмыс істеуге түлектерді дайындауға арналған пайдалану, жөндеу, лифтілер және эскалаторлардың қайта жаңғырту болып табылады. Техник объектілеріне қажетті құжаттаманы жасау, нормативтік және анықтамалық кітаптар пайдалану дағдылары мен қабілеттерін болуы тиіс.
Диплом алдындағы тәжірибенің дипломдық жобаны әзірлеу және жүзеге асыру үшін материалды жинау кәсіби қызметке дайындау үшін қадам болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Дублер ретінде лифтн шаруашылығында техник міндетін атқарады.
Бағалау өлшемдері:
1. Нысанда орындалған жұмыс үшiн техникалық және технологиялық құжаттаманы қалай пайдалану керек екендігін біледі.
2. Бригада құралдарын, құралдар мен механизмдерді қамтамасыз етеді.
3. Материалдар, құрылымдар мен жабдықтарды қабылдау және кіріс сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Атқаратын лауазымы бойынша құжаттарды құрастыру жұмысын жүргізу .
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарларын және құрылыс және жөндеу жұмыстарының құны дағдыларын игереді.
2. Операция құжаттаманы басқару нормативтіктехникалық басшылықты пайдаланады.
3. Жаңа немесе жөнделген нысандар үшін техникалық және конструкторлық құжаттамаларды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Лифт шаруашылығында басқару әрі жоспарлау жұмыстарын орындау.
1. Өндіріс және жоба бойынша жұмысты ұйымдастыру бойынша дайындық жұмыстарының дағдыларын игереді.
2. ҚНжЕ және басқа техникалық құжаттамаға дағдыларын игереді.
3. Электриктер командасының жұмысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Диплом жұмысы (жобасын) орындау үшін материал жинау әрі даярлау, жүйелеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Диплом жобасын (жұмысын) бойынша қажетті материалдарды зерттеу және жинауды орындайды.
2. Кәсіпорынның жобалық, технологиялық ғылымизерттеу және тәжірибелікконструкторлық әзірлемелеріне қатысады.
3. Өндірістік компания қызметін және оның жеке бөлімшелерін зерттейді.
4. Дипломдық жобаны (жұмысты) жүзеге асыру үшін материалдарды жүйелейді және қорытындылайды.

5. Оформляет отчет.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 160
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль специальности:       1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:                   1417000 - Дизайн интерьера, реставрация, реконструкция гражданских зданий
Квалификации:                   141701 3 - Техник-дизайнер
Форма обучения: очная

5. Есеп дайындайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 160-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1417000 – Азаматтық ғимараттар ішкі к?рінісінің дизайны, қалпына келтіру,қайта құру
Біліктілік: 1417013 –-Техник- дизайнер
Оқыту нысаны: күндізгі

Квалификация "141803 3 – Техник-проектировщик"
ПК 1.Выполнять чертежно- графические работы
СМ01.Выполнение чертежно - графических работ.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения чертежно - графических работ.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: основы теории архитектурной графики; методику выполнения чертежей на разных стадиях проектирования; законы, методы и приҰмы выполнения перспективных проекций.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: выполнять архитектурно-строительные чертежи на разных стадиях проектирования; применять информационные технологии в архитектурно-строительных чертежах
Результат обучения: 1) Выполнять архитектурно-строительные чертежи.
Критерии оценки:
1. Знает основы технического черчения.
2. Знает виды архитектурно-строительных чертежей и методику их выполнения.
3. Выполняет все виды архитектурно-строительных чертежей на разных стадиях проектирования.
Результат обучения: 2) Применять информационные технологии в архитектурно-строительных чертежах.
Критерии оценки:
1. Знает возможности использования информационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Умеет пользоваться компьютерными средствами при разработке творческих проектов.
ПК 2. Выбирать строительные материалы и изделия.
СМ02.Выбор строительных материалов и изделий.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения архитектурных конструкций с учетом свойств выбранных строительных материалов, проектировать конструктивные элементы и системы.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: строительные нормы и правила на проектирование строительных конструкций и оснований; новое в науке о строительных материалах и изделиях; эксплуатационно-технические свойства строительных материалов и изделий для несущих и ограждающих конструкций зданий, для наружной и внутренней отделки зданий и сооружений.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: определять эксплуатационно-технические свойства материалов; применять строительные материалы и изделия
Результат обучения: 1) Определять эксплуатационно-технические свойства материалов.
Критерии оценки:
1. Определяет основные свойства материалов.
2. Маркирует строительные материалы и изделия.
3. Дает характеристики эксплуатационным свойствам материалов.
Результат обучения: 2) Применять строительные материалы и изделия.
Критерии оценки:
1. Рационально выбирает и применяет строительные материалы и изделия, согласно положения технического регламента.
2. Определяет экономическую эффективность применения различных материалов.
ПК 3. Выполнять архитектурное проектирование современных дизайн-концепций
СМ03.Архитектурное проектирование современных дизайн - концепций
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по проектированию общественных и жилых зданий, с учетом влияния природно-климатических условий, разрабатывать по эскизам архитектора отдельные элементы проектов зданий и сооружений малых форм
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: основы проектирования жилых зданий; приемы и методы работы с материалами в процессе макетного моделирования; композиционно формировать дизайн интерьера; владеть техникой и навыками объемного моделирования средовых объектов.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: проектировать жилые и общественные здания; использовать современные дизайн - концепции; выполнять макеты.
Результат обучения: 1) Проектировать жилые и общественные здания.
Критерии оценки:
1. Знает особенности проектирования жилых зданий и сооружений.
2. Формирует внутреннее пространство в соответствии с функциональным назначением.
3. Выполняет необходимые чертежи и прорабатывает узлы и детали.
4. Применяет стандарты в проектировании и черчении.
Результат обучения: 2) Использовать современные дизайн концепции.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и внедряет концепцию дизайна проекта.
2. Владеет особенностями композиционного формирования дизайна интерьера.
3. Использует в проектировании современные дизайн-концепций.
Результат обучения: 3) Выполнить макетирования зданий и его элементов.
Критерии оценки:
1. Знает свойства и область применения материалов и инструментов для макетирования.
2. Умеет пользоваться материалами и инструментами.
3. Владеет приемами макетирования.
4. Выдерживает масштаб и пропорции.
5. Макетирование объекта.
ПК 4.Осуществлять ведение архитектурно-планировочной композиции
СМ04.Архитектурно-планировочная композиция
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по решению композиционных задач, проведению анализа художественных произведений на предмет их композиционного построения, выполнять эскизы архитектурных памятников, оформлять альбомы, рисовать формы архитектурных сооружений и окружающей среды.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: формирование живописного изображения; владеть основными видами композиции и свойствами объемно-пространственных форм; иметь представление о формировании основных архитектурных стилей различных эпох с Древнего мира до наших дней; проводить критический анализ архитектурных произведений.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: выполнять рисунок различных архитектурных композиций; применять архитектурные стили
Результат обучения: 1) Выполнить рисунок различных архитектурных композиций.
Критерии оценки:
1. Изображает формы предметов, живой и мертвой натуры.
2. Выполняет светотеневой и тональный рисунок.
3. Рисует формы архитектурных сооружений и окружающей среды.
4. Выполняет построение пространства, объема, колорита
5. Изображает предметы в пространстве.
Результат обучения: 2) Применять архитектурные стили
Критерии оценки:
1. Использует цветовые композиции архитектурных стилей.
2. Определяет элементы архитектурных стилей.
3. Знает основные архитектурные стили и творчество известных архитекторов.
4. Владеет приемами эклектики.
ПК 5.Выполнять планирование структуры территории застройки
СМ05. Планирование структуры территории застройки
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ художественного проектирования элементов благоустройства территорий; изучения рельефа местности и умения пользоваться теодолитом и нивелиром, а также строить продольный профиль улиц, пользоваться графической документацией при архитектурном проектировании; выбирать территории для строительства и благоустройства населенных мест.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: применять основные геодезические определения; методы и принципы выполнения топографо-геодезических работ; геодезические приборы; классификацию населенных мест.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: выполнять топографо-геодезические работы; планировать городскую территорию; выполнять планировочные работы по благоустройству
Результат обучения: 1) Выполнять топографо-геодезические работы.
Критерии оценки:
1. Эффективно использует топографию местности.
2. Умеет выполнять геодезические работы.
3. Проектирует садово-парковый ландшафт.
Результат обучения: 2) Планировать городскую территорию.
Критерии оценки:
1. Учитывает градообразующие факторы
2. Применяет санитарно-технические требования.
3. Учитывает многофункциональность территории населенных мест.
4. Применяет стандарты при создании чертежей планов.
5. Сохраняет и органично включает в планировку памятники и исторические места.
Результат обучения: 3) Выполнять планировочные работы по благоустройству.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает генплан проектируемого объекта с организацией рельефа.
2. Знает принципы благоустройства территории города.
3. Выполняет планировочные решения благоустройства территории, в соответствии с требованиями технического регламента.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Целью ознакомительной практики является: ознакомление со структурой работы предприятия, процессом работы и другими основополагающими факторами, необходимыми в профессиональной деятельности.
Практика подготавливает обучающихся к изучению профессиональных модулей.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает процесс работы с заказчиком по разработке проектов.
3. Знает виды оборудования используемые в производственном процессе.
4. Знает специфику работы техника-проектировщика.
5. Знает новейшие достижения в области компьютерного проектирования.
ПП 02. Технологическая практика
Данный модуль описывает результативность работы по закреплению полученных профессиональных компетенций в учебном заведении.
Важно, чтобы в течение практики студент прошел инструктаж по технике безопасности, закрепления за отделом проектной организации. Участвовал в выполнении производственного плана проектной организации, осваивая на практике все элементы архитектурного проектирования на различных его стадиях.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить проектные материалы, нормативные документы и литературу, связанные с темой курсового проекта. Составление отчет о прохождении технологической практики.
Результат обучения: 1) Изучение документации предприятия.
Критерии оценки:
1. Свободно читает проектную документацию.
2. Выполняет несложные композиционные задачи при построении архитектурных объектов.
3. Использует систему проектной и рабочей документации для строительства основные требования к ней: основы теории и методы разновидностей архитектурного проектирования.
4. Выполняет архитектурно-проектную документацию на всех стадиях, включая рабочие чертежи.
Результат обучения: 2) Разработка чертежей в графических редакторах.
Критерии оценки:
1. Выполняет архитектурно-строительные чертежи.
2. Выполняет архитектурно-строительные чертежи на разных стадиях проектирования.
3. Разрабатывает эффективные проектные решения.
4.Качественно оформляет технические решения на чертежах.
Результат обучения: 3) Визуализация проектов в графических редакторах.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает по эскизам архитектора отдельные элементы проектов зданий и сооружений малых форм.
2. Собирает и анализирует исходную информацию для дипломного проекта
3. Разрабатывает проектирование архитектурных объектов, в соответствии с требованиями технического регламента.
ПП 03. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для получение квалификации техник-проектировщик
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: структуру предприятия технологический процесс предприятия, сбор и систематизация собранных материалов для дипломного проекта, обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Оформление отчетов. Разработка пояснительной записки к дипломному проекту.
Практика подготавливает обучающихся к сдаче экзамена и защите дипломного проекта (работы).
Результат обучения: 1) РасчҰт материалов для проектируемого заказа.
Критерии оценки:
1.Использует правила техники безопасности.
2. Работает в качестве дублера техника – архитектора.
3. Выполняет по заданию руководителя практики от проектной организации различные проектные работы.
4. Использует методы анализа результатов, полученных в результате обработки информации определять требования к проекту.
Результат обучения: 2) Сбор материала по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Производит расчет потребности работников подразделения предприятия и фонда заработной платы.
2. Составляет технико-экономическое обоснование.
3. Собирает и систематизирует материалы для дипломного проекта.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 166
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1501000 – Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники
Квалификация:

"141803 3 – Жобалаушы-техник" біліктілігі
ПК 1. Сызу-графикалық жұмысты орындау
АМ01.Сызу-графикалық жұмысты орындау
Бұл модуль сызбасы және графикалық жұмыстарды орындауға, қажетті дағдылар мен білімді жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет:сәулет графика теориясы негіздері; жобалаудың әртүрлі кезеңінде сызбалар жасау әдісі; заңдар, әдістері және перспективалық проекция орындау әдістері.
Келесі жұмыстарды білім алушылар орындау нәтижесінде мыналарға қол жеткізуге болатыны маңызды:
жобалаудың әртүрлі сатысына арналған сәулет-құрылыс сызбаларды орындау;
сәулет сызбаларды ақпараттық технологияларды қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәулет-құрылыс сызбаларын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық сызу негіздерін біледі.
2.Сәулетсыз баларымен әдістері түрлерініске асыра біледі.
3.Жобалаудың әртүрлі кезеңінде сәулет сызбаларды барлық түрлерін орындайды.
4.Стандарттарды қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық технологияны сәулет-құрылыс сызбасында қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Кәсіби қызметінде ақпараттық технологияларды пайдалану мүмкіндігін біледі.
2.Шығамашылық жобаларды дамыту компьютерлік құралдарды пайдалану мүмкіндігін біледі.
ПК2.Құрылыс материалы мен бұйымын таңдау.
АМ02.Құрылыс материалы мен бұйымын таңдау
Бұл модуль ескере таңдалған құрылыс материалдары, жобалау, құрылыс элементтері мен жүйелерінің қасиеттері отырып, сәулет дизайнын жүзеге асыруға қажетті дағдылар мен білімді жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: Құрылыс конструкцияларын және негіздер жобалау Құрылыс ережелер; құрылыс материалдары мен бұйымдарын ғылым жаңа; ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі безендіру үшін тірек арналған құрылыс материалдары мен бұйымдарын және ғимараттарды қоршаған конструкциялардың жедел және техникалық қасиеттері,.
Келесі жұмыстарды білім алушылар орындау нәтижесінде мыналарға қол жеткізуге болатыны маңызды:
материалдардың эксплуатациялық және техникалық қасиеттерін анықтау.
құрылыс материалдары мен бұйымдарын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1)материал пайдалану-техникалық қасиетін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Бұлматериалдардыңнегізгіқасиеттерінанықтайды.
2.Құрылысматериалдарыменбұйымдар белгілейді.
3.Бұл материалдардың эксплуатациялық қасиеттерін сипаттамалары береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыс материалы мен бұйымын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Ұтымды техникалық регламенттер ережелеріне сәйкес, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен таңдайды және пайдаланады.
2.Түрлі материалды қолдану экономикалық тиімділігін анықтайды.
ПК 3. Қазіргі дизайн-тұжырымды сәулеттік жобалауды орындау
АМ03.Қазіргідизайн-тұжырымдысәулеттікжобалау
Бұл модуль ғимараттар мен шағын нысандарын құрылыстардың жобаларын жеке элементтерін жобалау ескере сәулетші нобайлар бойынша климаттық жағдайларына әсерін ескере отырып, қоғамдық және тұрғын үй ғимараттарын жобалау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімі жұмыс өнімділігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: Тұрғын үй ғимараттарын жобалау принциптері; жалған модельдеу материалдАМен жұмыс тәсілдері мен әдістері; Интерьер дизайны қалыптастыру құрамы;өз жабдықтар мен қоршаған орта нысандарындағы кеңістіктік модельдеу дағдыларын.
Келесі жұмыстарды білім алушылар орындау нәтижесінде мыналарға қол жеткізуге болатыны маңызды:
Тұрғын және қоғамдық ғимараттардың жобалау;
Қазіргі заманғы дизайн пайдалану тұжырымдамасы;
макеттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1)Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды жобалау.
Бағалау өлшемдері:
1.Тұрғын үй ғимараттар мен құрылыстардың жобалау ерекшеліктерін біледі.
2.Функциясы сәйкес ішкі кеңістікті қалыптастырады.
3.Қажеттісыз балар орындайды және компоненттер мен қосалқы бөлшектер бойынша жұмыс істейді.
4.Жобалау және әзірлеу стандарттарын жұмсай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазіргі дизайн-тұжырымды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Жобаның тұжырымдамасын әзірлейді және іске асырады.
2.Интерьер дизайны қалыптастыру композициялық ерекшеліктерін біледі.
3.Қазіргі заманғы дизайн тұжырымдамалар жобалауды ұтымды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі:3) Ғимараттары және элементтерін макеттеуді орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Қасиеттері мен макеттеу үшін материалдар мен құралдарды қолдануды біледі.
2.Материалдар мен құралдарды пайдалану біледі.
3.Прототип әдістерін меңгерген.
4.Масштаб пен пропорциясын сақтайды.
5.Нысанның макетін жасайды.
ПК4.Сәулеттік-жоспарлау композициясын жүргізуді жүзеге асыру
АМ04.Сәулетттік-жобалау композициясы
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, композициялық проблемаларды шешу үшін жұмысты жүзеге асыру үшін қажетті дағдылар мен білімді, олардың композициялық құрылымы бойынша өнер туындыларының талдау сипаттайды, сәулет ескерткіштерін эскиздер орындауға, альбомдарды ұйымдастырады, сәулет және қоршаған ортаны пішіндерді салуға.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: әдемі суреттерді қалыптастыру; құрамы мен үш өлшемді фигуралар қасиеттері негізгі түрлерімен таныс; бүгінгі күнге дейінгі ежелгі әлемнің әр түрлі дәуірлердегі ірі архитектуралық стильдегі қалыптастыру түсіну; сәулет жұмыстар сыни талдау жүргізу.
Келесі жұмыстарды білім алушылар орындау нәтижесінде мыналарға қол жеткізуге болатыны маңызды:
түрлі сәулет композициялар сызбасын жүзеге асыру;
сәулет стильдерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1)Түрлі сәулет композициясы суреттерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Объектілердің, жанды және жансыз табиғат пішінін сипаттайды.
2.Қиып алу және үндестік үлгісін орындайды.
3.Сәулет нысанын және қоршаған ортаны аударады.
4.Кеңістік, көлем, түсті құрады
5.Кеңістікте нысандардың бейнеленгенін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәулеттік стильдерді қолдану
Бағалау өлшемдері:
1.Сәулеттік идеялардың түсті құрамын пайдаланады.
2.Сәулет стильдер элементтерін анықтайды.
3.Атақты сәулетшілер негізгі архитектуралық стилі және жұмыстарын біледі.
4.Әдістер эклектикасын игерген.
ПК 5.Құрылыс салу аймағы құрылымын жобалауды орындау
СМ05. Құрылыс аймағы құрылымын жоспарлау
Бұл модуль жұмыс өнімділігі, аумақтарды абаттандыру элементтерінің көркемдік жобалау жұмыстарын орындауға қажетті дағдылары мен білімдерін сипаттайды; жерлерде және теодолит және нивелирлеу пайдалануға, сондай-ақ бойлық көшесі профайлын құрастыру үшін, сәулет дизайны бар графикалық құжаттаманы пайдалану мүмкіндігін зерделеу; елдi мекендердi салу және жетілдіру үшін аумақты таңдау.
Модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: негізгі геодезиялық анықтамаларды қолданады; әдістері мен топографиялық-геодезиялық жұмыстардың орындалу принциптері; геодезиялық құралдар; тұрғын аудандардың жіктеу.
Келесі жұмыстарды білім алушылар орындау нәтижесінде мыналарға қол жеткізуге болатыны маңызды:
маркшейдерлік жұмыстарды орындау;
қалалық аумақты жоспарлау;
абаттандыру, жетілдіру жұмыстарын жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жер топографиясын әсерлі пайдаланады.
2.Маркшейдерлік қызметтерді орындау қабілеті болады.
3.Бақшалар мен саябақтар ландшафтын жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қала аймағын жобалау.
Бағалау өлшемдері:
1.Қала түзуші факторлардың мүмкіндігін біледі.
2.Санитарлық және техникалық талаптарды қолданылады.
3.Елді мекендердің әмбебап мүмкіндігін пайдаланы.
4.Жоспар сызбаларды құру кезінде стандартты қолданады.
5.Органикалық күтудегі ескерткіштер мен тарихи орындарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Абаттандыру бойынша жоспарлау жұмысын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Бедерлі ұйыммен мастер-жоспары әзірленген нысанды әзірлейді.
2.Абаттандыру кезінде қаланың принциптерін біледі.
3.Техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес, шешімдер көгалдандыру жоспарын жүзеге асырады.
Кәсіптік практика
КП01.Оқу-таныстыру практика
Зерттеудің мақсаты тәжірибемен танысу болып табылады: кәсіпорынның құрылымен таныстыру, процесс, жұмыс және олардың кәсіби қызметіне қажетті басқа да негізгі факторлар.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс аракшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Бастауыш, қауіпсіздік нұсқауды біледі.
2.Жобаларды дамыту үшін тапсырыс берушімен жұмыс процесін біледі.
3.Жабдықтар мен өндіріс процесінде құралдар мен материалды пайдалану түрлерін біледі.
4.Дизайнер, жабдықтар ерекшеліктерін біледі.
5.Автоматтандырылған жобалау саласындағы соңғы жетістіктерді біледі.
КП02. Технологиялық практика
Қауіпсіздік нұсқаулық. Жобалау ұйымының департаменті мен басқама түрлері. Түрлі сатыларында сәулеттік жобалау барлық элементтерін практикаға оқыту жобалау ұйымның өндірістік жоспарын іске асыруға қатысу Жобаның тақырыбына байланысты жобалық материалдарды, құқықтық құжаттарды және әдебиет зерттеу. Технологиялық практика өту туралы есепті құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын құжаттарын зерделеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Оқу жобалық құжаттаманы еркін оқиды.
2.Сәулет объектілерін салу қарапайым композициялық проблемаларды жүзеге асырады.
3.Негізгі талаптар жүйесін салу үшін жобалық және жұмыс құжаттамасын түсінеді.
4.Сәулет жобалау сұрыптау негізгі теориясы мен әдістерін біледі.
5.Жобалық, оның ішінде сызбалар барлық сатысында, сәулет және жобалық құжаттаманы жүзеге асыруға қабілеті жетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) ArchiCAD, CorelDRAW. бағдарламасында сызбаны әзірлеу
Бағалау өлшемдері:
1.Сәулет-құрылыс сызбаларын орындайды.
2.Жоабалаудың түрлі кезеңінде сәулет-құрылыс сызбаларын орындайды.
3.Тиімді жобалау шешімдерін әзірлейді.
4.Сызбадағы техникалық шешімдерді сапалы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) ArchiCAD, AutoCAD бағдарламасында жобаны бейнелендіру.
Бағалау өлшемдері:
1.Ғимараттар мен шағын нысандарын құрылыстардың жобаларын сәулетші жеке элементтерінің нобайлар бойынша әзірлейді.
2.Дипломдық жобалауға шығыс мәліметтерін жинайды әрі сараптайды.
3.Техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес, сәулет объектілерінің бастапқы жобалық тапсырмасын әзірлейді
КП 03. Диплом алдындағы практика
Қауіпсіздік нұсқаулық. Кәсіпорынның технологиялық процесінің сипаттамасы. Дипломдық жоба тапсырмаларын орындау. Дипломдық жобалар бойынша жиналған материалдар жинау мен жүйелеу. Техникалық құжаттамаға және сақталуы тиіс рәсімдерді өңдеу және тіркеу. есептерді жасау. Дипломдық жобаға түсіндірме жазбада дамыту.
Оқыту нәтижесі: 1) Тапсырысты жобалау үшін материалды есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Қауіпсіздіктехникасы ережелерін қолданады.
2.Дублер ретінде сәулетші-техник қызметінде жұмыс жасайды.
3.Жоабалу түрлі жұмысынан жобалау ұйымы басшысы берген тапсырмаларды орындайды.
4.Жобаның талабын анықтау ақпаратын өңдеу нәтижесінде алынған нәтижені талдау әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Диплом жобасы тақырыбы бойынша матарила жинау.
Бағалау өлшемдері:
1.Дипломдық жобаның тақырыбы байланысты жобалау және нормативтік материалдарды білім алушыАМен таныстырады.
2.Кәсіпорын және жалақы қорының бөлімшелері қызметкерлерінің сұранысын есептеуді орындайды.
3.Техникалық-экономикалық негіздемені дайындайды.
4.Мең басты міндеттерді анықтайды, мәселені шешу үшін математикалық әдістер қолданады.
5.Дипломдық жобалауға қажетті материалдарды жинайды және жүйелейді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
қҚазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 166-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1501000 – Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктіліктер:

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 01. Машиностроительное черчение
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля обучаемые должны: геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила оформления и чтения рабочих чертежей; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем; требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации. выполнять чертежи деталей; выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам и копиям; выполнять схемы по специальности.
Результат обучения: 1) Знать единую систему конструкторской документации.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации .
2. Знает правила и приемы выполнения чертежей и эскизов.
3. Знает основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Результат обучения: 2) Выполнение чертежных работ.
Критерии оценки
1. Выполняет геометрические построения.
2. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
3. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Схемалар мен сызбаларды орындаудың,техникалық құжаттаманы оқуды, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың тәжірибелік шеберліктері мен дағдыларын иелену
ЖКМ 01. Машина жасау сызбасы
Берілген модуль конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеуді, рәсімдеуді және оқуды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: геометриялық құралымдар және техникалық бөлшектерді сызу ережелерін; ұрамалық сызбалар туралы жалпы мәліметтерді; сызбаларда қолданылатын шартты белгілер мен қысқартуларды белгілеуді; жұмыстық сызбаларды рәсімдеуді және оқу ережелерін; конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелерін; технологиялық жабдықтарды графикалық көрсетудің тәсілдері мен технологиялық сызбанұсқаларын орындауды; Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен сызбанұсқаларды рәсімдеу мен жасауға қоятын талаптарды; конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелерді меңгеруі тиіс; бөлшектердің сызбаларын орындау; жалпы көріністің сызбаларын және нобайлары мен көшірмелері бойынша құрамалық сызбаларды орындау; мамандығы бойынша сызбанұсқаларды орындау сияқты шеберлігін арттыратын жұмыстарға қол жеткізуі маңызды.
Оқу нәтижесі: 1) Конструкторлық құжаттаманың біріңғай жүйесін білу
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
2. Сызбалар мен нобайларды орындаудың ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Сызба геометриясы мен жобалама сызудың негіздерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Сызба жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері
1. Геометриялық құралымдарды орындайды.
2.Техникалық бөлшектер контурларын сызу ережелерін білетіндігін көрсетеді.
3.Техникалық тетіктер контурларын сызу ережелерін пайдаланып, геометриялық құрылымды орындайды.

4. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
5. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
6. Выполняет изображение и обозначение резьб.
7. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
8. Выполняет сборочные чертежи.
9. Оформляет спецификацию.
10. Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Разработка и оформление схем по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2. Демонстрирует знания компьютерной графики.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет схемы по специальности, используя средства инженерной графики.
БК 7. Обладать информацией об общих законах механического движения и применения их в современной технике
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰтов деталей на прочность.
При изучении модуля обучаемые должны: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; основные положения деталей машин; виды износа и деформации деталей и узлов; виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов; устройство, классификацию, принцип действия передач; виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики; определять реакции стержневой и балочной системы; определять работу, мощность и коэфециент полезного действия; выполнять расчҰты на прочность различных видов деформации; выполнять расчҰты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений, передач, подшипников и валов; выполнять проектные расчҰты передач и валов; выполнять подбор стандартных и нормализованных муфт.
Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определять центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэфециент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Выполнять расчеты на прочность различных видов деформации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный, проектировочный расчет допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 4) Выполнять расчеты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчеты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений.
3. Выполняет проектные расчеты передач и валов.

4. Геометриялық денелер проекциясын және олардың аксонометриясын орындайды.
5. Тетіктер проекцияларын, қажетті тіліктер мен қималарды орындайды.
6. Бұрандалардың бейнеленуі мен белгіленуін орындайды.
8. Тетіктердің эскиздері мен сызбаларын орындайды.
9. Құрастыру сызбасын орындайды
10. Ерекшелікті рәсімдейді
11. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
Оқу нәтижесі: 3) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен мамандығы бойынша схемаларды әзірлеу және рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері
1.Техникалық құралдар жөнінде негізгі ұғымдарды біледі.
2. Компьютерлік графика білімін көрсетеді.
3. Конструкторлық құжаттама әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдаланады.
4. Инженерлік графика құралдарын пайдаланып, мамандығы бойынша схемаларды орындайды.
БҚ 7. Механикалық қозғалыстың жалпы заңдары туралы ақпараттарды иелену және оларды заманауи техникада қолдану
ЖКМ 02. Техника-лық механика негіздері
Берілген модуль бөлшектердің беріктігің есептеуді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдарды; материалдардың кедергісінің негізгі ережелерді; машиналардың бөлшектерінің негізгі ережелерді; бөлшектер мен түйіндердің тозуы мен деформациясының түрлерін; майлау материалдарының түрлері, түйіндер мен бөлшектерді майлау үшін қолданылатын майлардың қасиеттеріне қойылатын талаптар, майлау материалдарын сақтау ережелерін; құрылғы, жіктелуі, беріліс әрекетінің қағидаларын; механизмдердің түрлері, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын меңгеруі тиіс;сырықты және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтау; жұмысты, қуатты және пайдалы әсер коэфициентін анықтау; деформацияның әртүрлі түрлеріне қарсы беріктік есептеулерін орындау; ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың, берілістің, мойынтіректердің және біліктердің беріктік есептеулерін орындау; берілістер мен біліктердің жобалық есептеулерін орындау; стандартты және қалыптанған жалғастырғыштарды таңдауды орындау сияқты шеберлігін арттыратын жұмыстарға қол жеткізуі маңызды.
Оқу нәтижесі: 1) Жазық және кеңістік күштер жүйесінің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Сырықты және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтайды.
3. Тегіс геометриялық фигуралардың және стандартты бейіндердің ауырлық ортасын анықтау
Оқу нәтижесі: 2) Жұмысты, қуатты және пайдалы әсер коэфициентін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдістерін және динамиканың негізгі теоремаларын қолданып инерция күшін анықтайды.
Оқу нәтижесі: 3) Деформацияның әртүрлі түрлерінің беріктік қасиетіне есептеу жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Материал кедергілерінің негізгі ережелерін біледі.
2. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
3. Деформацияның әртүрлі түрлері кезіндегі тексеру, жобалау және рұқсат берілген жүктемелердің есептеулерін орындайды.
Оқу нәтижесі: 4) Машина бөлшектерінің беріктік қасиетіне есептеу жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина бөлшектерінің негізгі ережелерін біледі.
2. Ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың беріктік есептеулерін орындайды.
3. Берілістер мен біліктердің жобалық есептеулерін орындайды.

4. Выполняет расчеты на прочность, передач, подшипников и валов.
5. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
Результат обучения: 5) Выполнять проектировочный расчет.
Критерии оценки:
1. Выбирает электродвигатель и муфты для механического привода.
2. Выполняет кинематический расчет механического привода.
3. Выполняет проектировочный и проверочный расчет передачи.
4. Выполняет проектировочный расчет валов и шпоночных соединений.
5. Выполняет эскизную компоновку передачи.
6. Разрабатывает конструкцию шестерни и колеса; червяка, червячного колеса и корпуса редуктора.
7. Выполняет подбор и проверку долговечности подшипников.
8. Выполняет расчет вала колеса на усталость.
9. Выбирает смазочный материал для зубчатой передачи и подшипников.
10. Выбирает посадки деталей редуктора.
БК 8. Применять основные сведения о машиностроительных материалах, металлах и сплавах в профессиональной деятельности
ОПМ 03. Технология конструкционных материалов и материаловедение
Модуль предусматривает строение и свойства металлов и основы теории сплавов, основные физико-химические свойства металлов.
Усвоение учебного материала основывается на полученных обучающимися при изучении знаний как: легированные сталии чугуны; порошковые материалы и твердые сплавы; сплавы цветных металлов и сплавы особого назначения; коррозия металлов и меры борьбы с ней; способы обработки металлов и обработка металлов давлением; сварка, пайка и термическая резка металлов и обработка металлов резанием; электрические методы обработки; неметаллические конструкционные материалы; пластические массы и материалы на основе каучука; древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы; новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Результат обучения: 1) Определять свойства получения различных сплавов.
Критерии оценки:
1. Знает способы получения чугуна, стали, меди, титана, алюминия.
2. Знает классификацию сталей по химическому составу, назначению, качеству и по характеру при разливке.
3. Различает классификацию, маркировку и применение литейного чугуна, его достоинство.
Результат обучения: 2) Классификация стали по химическому составу.
Критерии оценки:
1. Знает применение сталей для оборудования сельскохозяйственной промышленности.
2. Знает классификацию металлов по химическому составу.
3. Различает маркировку и применение литейного чугуна и его достоинства.
Результат обучения: 3) Защищать металлические изделия от коррозии .
Критерии оценки:
1. Выбирает режимы и техники проведения каждого вида термической и химико-термической обработки.
2. Знает влияния легирующих элементов на структуру свойств и термическую обработку сталей.
3. Знает сущность порошковой металлургии.

4. Берілістердің, мойынтіректердің және біліктердің беріктік есептеулерін орындайды.
5. Стандартты және қалыптанты жалғастырғыштарды таңдауды орындайды.
Оқу нәтижесі: 5) Жобалық есептеуді орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қозғалтқыштарды, механикалық жетектің жалғастырғыштарын таңдайды.
2. Механикалық жетектің кинематикалық есептеуін орындайды.
3. Жеткізудің жобалық және тексеру есептерін орындайды.
4. Мойынтіректер мен буатты қосылыстардың жобалық есептерін орындайды.
5. Берілістің нобайлы конструкцичсын орындайды.
6. Тегершік пен дөңгелектің; бұрамдықтың, бұрамдықты дөңгелектің және редуктор корпусының конструкциясын әзірлейді.
7. Мойынтіректердің төзімділігінің таңдауын және тексеруін орындайды.
11. Доңғалақ білігінің қажуының есептеуін орындайды.
9. Тісті беріліс пен мойынтіректерді майлау материалын таңдайды.
10. Бәсеңдеткіш бөлшектерін орнатуды таңдайды.
БҚ 8. Кәсіби қызметтегі машина жасау материалдары, металлдар мен балқымалар туралы негізгі деректерді қолдану.
ЖКМ 03. Конструк-циялық материал-дар мен материал-тану техноло-гиясы
Модулі металлдардың құрылымы мен қасиеттерін және қорытпалар теориясының негіздерін, металлдардың негізгі физика-химиялық қасиеттерін қарастырады.
Зертеу кезіндегі оқу материалын меңгеру мынадай білімдеріне негізделеді: легирленген болаттар мен шойындар; ұнтақты материалдар мен қатты қорытпалар; түрлі-түсті металдар қорытпалары мен ерекше мақсаттағы қорытпалар; металлдардың коррозиясы және онымен күресу шаралары; металдарды өңдеу және металдарды қысыммен өңдеу тәсілдері; металдарды піскілеу, дәнекерлеу мен термиялық кесу және металдарды кесу арқылы өңдеу; өңдеудің электрлік әдістері; металлдық емес конструкциялық материалдар; пластикалық массалар және каучук негізіндегі материалдар; ағаш, лакты-сырлытөсеме және нығыздаушы материалдар; жаңа конструкциялық материалдар мен ілгерілеуші технологиялар
Оқу нәтижесі: 1) Әртүрлі қорытпаларды алудың қасиеттерін анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Шойынды, болатты, мысты, титанды, алюминийді алу тәсілдерін біледі.
2. Болаттың химиялық құрамы, тағайындалуы, сапасы бойынша және құю кезіндегі сипаты бойынша жіктелуін біледі.
3. Құйма шойынның жіктелуін, таңбалануын және қолданылуын, оның артықшылықтарын ажыратады.
Оқу нәтижесі: 2) Болатты химиялық құрамы бойынша жіктей білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Болаттың мұнай-газ тасымалдаушы өнеркәсіптері үшін қолданылуын біледі.
2. Металлдардың химиялық құрамы бойынша жіктелуін біледі.
3. Құйма шойынның таңбалануы мен қолдануын және оның артықшылықтарын ажыратады.
Оқу нәтижесі: 3) Металл бұйымдарды коррозиядан қорғау.
Бағалау өлшемдері:
1. Термиялық және химия-термиялық өңдеудің әрбір түрін өткізудің режимдері мен техникасын таңдайды.
2. Легирлеуші элементтердің болаттың құрылымына, қасиеттеріне және термиялық өңдеуіне тигізетін әсерін біледі.
3. Ұнтақты металлургияның мәнін біледі.

4. Знает области применения, классификации, состав, маркировку и применение твердых сплавов.
5. Знает виды коррозии и коррозионных разрушений.
БК 9. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 04. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 10. Определять основные понятия, термины и обязанности водителей, пешеходов и пассажиров, применяемые при изучении курса
ОПМ 05. Правила дорожного движения
Основные понятия и термины обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Дорожные знаки. Дорожная разметка и еҰ характеристика. Порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, регулирование дорожного движения, проезд перекрҰстков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов. Особые условия движения. Перевозка людей и грузов, технический осмотр транспортных средств, дорожные, номерные и опознавательные знаки обязанности должностных лиц автотранспортных и других организаций по обеспечению безопасности дорожного движения. Движение в колонне.
Результат обучения: 1) Знать правила дорожного движения
Критерии оценки:
1. Знает правила поведения всех участников движения: пешехода, пассажира, водителя автотранспорта.
2. Знает дорожные, номерные и опознавательные знаки, обязанности всех участников движения.
3. Умеет соблюдать правила дорожного движения.

4. Қатты қорытпалардың қолдану аясын, жіктелуін, құрамын, таңбалануын және қолданылуын біледі.
5. Коррозияның және коррозиялық бұзылулардың мәнін, түрлерін біледі.
БҚ 9. Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 04. Мемлекет-тік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиісті: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері; құжаттардың қызметі және құру тәсілдері; құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, ресімдеу ережелері.
Модульді игеру кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларды алуға тиіс: ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу; кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
БҚ 10. Курсты оқу кезінде қолданылатын жүргізушілердің, жаяу жүргіншілер мен жолаушылардың негізгі түсініктерін, терминдерін және міндеттерін анықтайды.
ЖКМ 05. Жол қозғалысы ережелері
Негізгі түсініктер мен терминдер, жүргізушілердің, жаяу жүргіншілердің және пассажирлердің міндеттері. Жол белгілері. Жол белгілері және олардың сипаттамалары. Көлік құралдарының қозғалыс, тоқтау және тоқтап тұру реті, жол қозғалысын ретке келтіру, жол қиылыстарынан, жаяу жүргіншілер жолынан, жалпы қолданыстағы көлік құралдарының және темір жол тораптарынан өту. Қозғалыстың ерекше талаптары. Адамдар мен жүктерді тасымалдау, көлік құралдарын техникалық қарау, жол, нөмірлі және тану белгілері, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша автокөлік және өзге ұйымдардағы лауазымды тұлғалардың міндеттері. Колонна бойынша қозғалу.
Оқу нәтижесі: 1) Жол қозғалысының қағидасын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қозғалысының барлық қатысушыларының: жаяу жүргіншінің, пассажирлердің, автокөлік жүргізушісінің іс-әрекет қағидасын біледі.
2. Жол, нөмірлі және тану белгілерін, қозғалыстың барлық қатысушыларының міндеттерін біледі.
3. Жол қозғалысы қағидасын сақтай алады,

4. Умеет создавать благоприятные условия для движения.
БК 11. Знать сущность и функции аграрного права, Земельный кодекс Республики Казахстан, нормативные акты , формы хозяйствования и структуру управления сельским хозяйством
ОПМ 06. Аграрное право
Сущность и функции аграрного права. Право собственности. Правовое положение сельскохозяйственных хозяйствующих субъектов. Правовые основы предпринимательства. Хозяйственный договор и его роль в деятельности сельскохозяйственных предприятий и организаций. Отдельные виды хозяйственного договора. Земельное право. Основы экологического права. Правовое регулирование труда в сельскохозяйственных предприятий и организациях. Дисциплинарная и материальная ответственность. Трудовые споры и порядок их рассмотрения.
Результат обучения: 1) Знать нормы государственное регулирование и управление сельским хозяйством.
Критерии оценки:
1. Знает Земельный кодекс Республики Казахстан.
2. Знает нормативные акты, регулирующие отношения в сельском хозяйстве.
3. Знает формы хозяйствования и структуру управления сельским хозяйством.
4. Умеет ориентироваться в статьях гражданского и уголовного кодексов, в законодательстве об административно-правовой ответственности за нарушение природоохранительных законодательных актов.
5. Умеет анализировать причины и следствия нарушений Земельного кодекса Республики Казахстан и других нормативных актов, регулирующих отношения по поводу владения, пользования и распоряжения землей и природными ресурсами в экономических целях.
БК 12. Проводить правильную организацию работ и мероприятий по охране труда на предприятии, анализировать условия труда
ОПМ 07. Охрана труда и техника безопасности
Теоретические основы охраны труда. Требования к организации безопасного введения полевых работ. Правовые вопросы охраны труда в законодательных актах Республики Казахстан. Производственная санитария. Вредные вещества в работе и защита. Техника безопасности при выполнении сельскохозяйственных работ.
Программа позволяет решить следующие задачи: причины производственных травм и профессиональных заболеваний; безопасное ведение работ и осуществление контроля за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности.
Результат обучения: 1) Причины производственных травм и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Знает основы производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Знает основы техники безопасности при выполнении землеустроительных работ.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
Результат обучения: 2) Безопасное ведение работ и осуществление контроля за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Проводит рациональное планирование мероприятий по охране труда.
2. Анализирует причины травматизма и реализовывает мероприятия по профилактике.
3. Умеет оценивать условия труда на рабочих местах.

4. Қозғалыс үшін қолайлы жағдайларды құра алады.
БҚ 11. Аграрлық құқықтық мәні мен функциясын, Қазақстан Республикасының Жер Кодексін және нормативті актілерін, шаруашылық нысандарын және ауыл шаруашылығын басқарудың құрылымын білу
ЖКМ 06. Аграрлық құқық
Аграрлық құқықтың мәні мен функциясы. Меншік құқығы. Ауыл шаруашылығы шаруашылық субъектілерінің құқықтық ережесі. Кәсіпкерліктің құқықтық негіздері. Ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдары қызметіндегі шаруашылық шарты және оның рөлі. Шаруашылық шартының жекелеме түрлері. Жер құқығы. Экологиялық құқықтың негіздері. Ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдарындағы еңбекті құқықтық реттеу. Тәртіптік және материалдық жауапкершілік. Еңбек даулары және оларды қарау реті.
Оқу нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығын мемлекеттік реттеу және басқару нормаларын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасының Жер Кодексін біледі.
2. Ауыл шаруашылығындағы қарым-қатынысты реттейтін нормативтік актілерді біледі.
3. Ауыл шаруашылығындағы қарым-қатынасты реттейтін нормативтік актілерді біледі.
4. Азаматтық және қылмыстық кодекстің баптарын, табиғат қорғау заң актілерін бұзғаны үшін әкімшілік-құқықтық жауапкершілік туралы заңнаманы бағдарлай біледі.
5. Экономикалық мақсатта жерді пайдалану, билік ету және табиғи ресурстар бойынша қарым-қатынасты реттейтін Қазақстан Республикасының Жер Кодексінің және өзге де нормативтік актілерінің бұзылу себебі мен салдарларын талдай алады.
БҚ 12. Кәсіпорындағы еңбекті қорғау бойынша дұрыс ұйымдастырылған жұмыс пен іс-шараларды жүргізу, еңбек жағдайларын талдау
ЖКМ 07. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Еңбекті қорғаудың теориялық негіздері. Дала жұмыстарын қауіпсіз жүргізуге қойылатын талаптар. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріндегі еңбекті қорғаудың құқықтық мәселелері. Өндірістік санитария. Жұмыстары зиянды заттар және қорғану. Ауыл шаруашылық жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Бағдарлама мына міндеттерді шешуге мүмкіндік береді: өндірістік жарақаттар мен кәсіби аурулардың себептері; жұмысты қауіпсіз жүргізу және еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидасын сақтаудағы бақылауды жүзеге асыру.
Оқу нәтижесі: 1) Өндірістік жарақаттар мен кәсіби аурулардың себептері.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігінің негіздерін біледі.
2. Жерге орналастыру жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негіздерін біледі.
3. Жарақат алғандарға дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Оқу нәтижесі: 2) Жұмысты қауіпсіз жүргізу және еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидасын сақтаудағы бақылауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау бойынша тиімді жоспарланған іс-шараларды жүргізеді.
2. Жарақаттың себептерін талдайды және алдын алу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
3. Жұмыс орнындағы еңбек талаптарын бағалай алады.

4. Определяет потребность в средствах индивидуальной защиты и специальной одежде.
БК 13. Знать устройство современного компьютера, программы, структуру программного обеспечение ПЭВМ, обработку диаграммы, основные понятия баз данных и создание базы данных
ОПМ 08. Информатика с основами программирования
Устройство современного компьютера, программное обеспечение персональных электронно-вычислительных машин, классификация программных средств. Операционные системы. Сервисные программы. Пакеты прикладных программ: редакторы текстов, электронные таблицы, графические редакторы, системы управления базами данных.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями о компьютерах.
Критерии оценки:
1. Знает сведения о компьютерах и их характеристики.
2. Выполняет операционные системы персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды)
3. Составляет сервисную команду - NORTONCOMMANDER (NC).
Результат обучения: 2) Архивация разархивация файлов программы.
Критерии оценки:
1. Знает программы архивации разархивации файлов.
2. Составляет интегрированную программную оболочку WINDOWS.
3. Знает тенденции и перспективы развития информатики .
Результат обучения: 3) Составление программ и электронных таблиц.
Критерии оценки:
1.Умее составлять электронные таблицы EXCEL.
2. Знает операционную систему персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды).
3. Умеет увеличить производительность Windows, NORTONCOMMANDER и EXCEL.
4. Умеет создавать графики и диаграммы, сводные таблицы и расчеты на разных листах рабочей книги.
5. Умеет производить подключение к сети Интернет.
6. Умеет соблюдать технику безопасности при работе с компьютерами.
БК 14. Уметь оценивать негативное воздействие технологических процессов на окружающую среду; анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона
ОПМ 09. Охрана окружающей среды
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
Охрана и рациональное использование природных ресурсов и недр. Охрана и рациональное использование атмосферы. Значение атмосферы для жизни человека, естественные и искусственные загрязнения атмосферы. Виды загрязнений, последствия загрязнений атмосферы, мероприятия по охране и рациональному использованию атмосферного воздуха
Результат обучения: 1) Знает принципы охраны окружающей среды, нормы и правила природопользования.
Критерий оценки
1. Знает влияние экологических факторов на здоровье.
2. Знает нормативную документацию по охране окружающей среды для оценки состояния и качества окружающей среды.
Результат обучения: 2) Значение недр и атмосферы для жизни человека.
Критерий оценки
1. Умеет разъяснить функции, природные и антропогенные изменения экосистемы.
2. Умеет составлять мероприятия по очистке атмосферного воздуха и охране природных ресурсов и недр.
БК 15. Освоить основные направления электроники, изучить проблемы конструирования, исследования, создания и применения электронных устройств высокой степенью функциональной и конструктивной интеграции.
ОПМ 10. Основы технологии производства изделий микроэлектронной техники
Систематические знания фундаментальных принципов проявления квантово-механических эффектов в наноразмерных структурах, технологические основы изготовления наноматериалов и микроэлектронных устройств, методы их контроля и исследования, умение оценивать микроэлектронную технику, изучение методов интеграции микроэлектроники, основы используемых технологических процессов.
Результат обучения: 1) Знать основы технологического процесса микроэлектронной техники.
Критерий оценки
1. Знать технологические методы изготовления наноэлектронных изделий и способы контроля за их параметрами.
2. Уметь проводить оценочные расчеты типовых параметров технологических процессов.
3. Знать элементы низкоразмерных структур в микроэлектронной технике и их физических свойства .
Результат обучения: 2) Владеть методом формирования микроэлектронной техники.
Критерий оценки
1. Знать конструкцию и свойства наноэлектронных приборов на основе низкоразмерных объектов.
2. Уметь моделировать технологические процессы микроэлектронной техники.
3. Уметь поддержать жизненный цикл изделия на всех этапах автоматизированного проектирования.
БК 16. Знать современные методы управления мехатронными модулями и системами, а также структуру и принципы интеграции мехатронных систем
ОПМ 11. Основы мехатроники
Материал и темы универсальны и отражают факт, что мехатроника по своей природе междисциплинарна и не ограничена одной специализированной областью. Мехатроника охватывает маленькие, однокомпонентные системы, соединяющие более большие системы из разных направлений. Мехатроника-это система, как взаимосвязь различных частей, а как единый модуль.
Применение мехатроники, учитывая свойства мехатронных систем и продуктов необходимых в соединении. Типичные мехатронные компоненты рассматриваются до изучения шагов и процессов проектирования мехатронных систем и продуктов.
Результат обучения: 1) Понимать применение ряда мехатронных систем и продуктов.
Критерий оценки
1. Умеет выявлять мехатронные системы с помощью их интеграции дисциплин .
2. Знает необходимость в комплексном развитии мехатронной системы .
3. Знает применением мехатроники в потребительских продуктах и промышленных процессах.
Результат обучения: 2) Понимать электро-механические модели и компоненты в мехатронных системах и продуктах .
Критерий оценки
1. Знает математическую модель для определения электрической и механической систем.
2. Умеет анализировать аналоги между моделями физически различных систем.
3. Знает типичные сенсоры и приводы для мехатронных систем и продуктов.
Результат обучения: 3) Уметь производить спецификацию для мехатронной системы или мехатронного продукта
Критерий оценки
1. Знает спецификацию для мехатронной системы.
2. Умеет выбирать подходящие технологии сенсоров и приводов для мехатронной системы.
3. Умеет точно определять подходящее компьютерное оборудование контроля.
БК 17. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники в сельском хозяйстве
ОПМ 12. Электрические машины и аппараты
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰта и выбора электрооборудования для привода машин и механизмов.
При изучении модуля обучаемые должны: основные понятия о постоянном и переменном электрическом токе; сущность и методы измерений электрических величин; конструктивные и технические характеристики измерительных приборов; типы и правила графического изображения и составления электрических схем; условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин; двигатели постоянного и переменного тока, их устройство, принципы действия, правила пуска, остановки; виды и свойства электротехнических материалов; правила техники безопасности при работе с электрическими приборами; производить контроль параметров работы электрооборудования; пускать и останавливать электродвигатели, установленные на эксплуатируемом оборудовании; рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов; снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации; читать принципиальные, электрические и монтажные схемы; проводить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ.
Результат обучения: 1) Составлять схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия общей электротехники.
2. Знает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
3. Применяет методы измерений различных электрических величин.

4. Арнайы қорғаныс құралдары мен арнай киімдегі қажеттілікті анықтайды.
БҚ 13. Заманауи компьютердің, бағдарламаның, ДЭЕМ-ның құрылымдық бағдарламалық қамсыздандыруын, диаграммаларды өңдеуді, деректер базасының негізгі түсініктері мен деректер базасын құру қондырғысын білу
ЖКМ 08. Информа-тиканың бағдарла-малау негіздері
Заманауи компьютердің қондырғысы, дербес электронды-есептегіш машиналарды бағдарламалық қамсыздандыру, бағдарламалық құралдарды жіктеу. Операциялық жүйелер. Сервистік бағдарламалар. Қолданбалы бағдарлама пакеттері: мәтін редакторлары, электронды кестелер, графикалық редакторлар, мәліметтер қорларын басқару жүйелері.
Оқу нәтижесі: 1) Компьютер туралы білімді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазіргі компьютерлер мен олардың сипаттамалары туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орындайды (магнитті дискілер мен олардың жүйелік аумағы, пакеттік командалық файлдар және олардың ішкі командалары).
3. NORTONCOMMANDER (NC) - сервистік командасын құрайды.
Оқу нәтижесі: 2) Бағдарлама файлдарын мұрағаттау және мұрағаттан шығару.
Бағалау өлшемдері:
1. Файлдарды мұрағаттау мұрағаттан шығару бағдарламаларын біледі.
2. WINDOWS біріктірілген бағдарламалық қабықшасын құрайды.
3. Информатиканы дамытудың процестері мен перспективасын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Бағдарламалар мен электронды кестелерді құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. EXCEL электронды кестелерін құрастыра алады.
2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін (магнитті дискілер мен олардың жүйелік аумағы, пакеттік командалық файлдар және олардың ішкі командалары) біледі.
3. Windows, NORTONCOMMANDER және EXCEL өнімділігін арттыра алады.
4. Жұмыс кітабының әр түрлі парақтарында графикалар мен диаграммаларды, жиынтық кестелер мен есептеулерді құрастыра алады.
5. Интернет желісіне қосуды жүзеге асыра алады.
6. Компьютерлермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтай алады.
БҚ 14. Заманауи экологияның негіздері мен құрылымын білу. Технологиялық процестердің қоршаған ортаға жағымсыз әсерін бағалай білу; өңірдің экологиялық жағдайы ауқымында өз қызметіңіздің нәтижелерін талдай білу
ЖКМ 9. Қоршаған ортаны қорғау
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: табиғи ресурстар мен жерді күзету және тиімді пайдалану. Атмосфераны күзеті және тиімді пайдалану. Адам өмірі үшін атмосфераның маңызы, атмосфераның табиғи және жасанды ластануы. Ластанудың түрлері, ластанған атмосфераның салдарлары, атмосфералық ауаны күзеті және тиімді пайдалану бойынша іс-шаралар
Оқу нәтижесі: 1) Қоршаған ортаны қорғау принциптерін, табиғатты қорғаудың нормалары мен қағидаларын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Экологиялық факторлардың денсаулыққа әсерін біледі.
2. Қоршаған ортаның жағдайы мен сапасын бағалау үшін қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік құжаттаманы біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Адам өмірі үшін жер мен атмосфераның маңызы.
Бағалау өлшемдері:
1. Экожүйенің функциясын, табиғи және антропогенті өзгерістерін түсіндіре алады.
2. Атмосфералық ауаны тазалау және табиғи ресурстар мен жерді күзету бойынша іс-шараларды құрастыра алады.
БҚ 15. Заманауи экологияның негіздері мен құрылымын білу. Технологиялық процестердің қоршаған ортаға жағымсыз әсерін бағалай білу; өңірдің экологиялық жағдайы ауқымында өз қызметіңіздің нәтижелерін талдай білу
ЖКМ 10. Микроэлектронды техника бұйымда-рын өндіру технологиясының негіздері
Наноөлшемді құрылымдарда квантты-механикалық көріністердің іргелі принциптерінің жүйелікбілімін, наноматериалдар мен микроэлектронды құрылғыларды дайындаудың технологиялық негіздері, оларды бақылау және зерттеу әдістері, микроэлектронды техниканы бағалай білу, техникасын, микроэлектрониканы кіріктіру әдістерін оқу және қолданылатын технологиялық процестердің негіздері
Оқу нәтижесі: 1) Микроэлектронды техниканың технологиялық процесінің негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Наноэлектронды бұйымдарды әзірлеудің технологиялық әдістерін және олардың көрсеткіштерін бақылай тәсілдерін білу.
2. Технологиялық процестердің типтік көрсеткіштерін бағалау есептерін жүргізе білу .
3. Микроэлектронды техникадағы төменгі өлшемді құрылымдардың элементтерін және олардың физикалық қасиеттерін білу .
Оқу нәтижесі: 2) Микроэлектронды техниканы құрастыру әдісін меңгерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Төменгі өлшемді объектілер негізіндегі наноэлектронды құралдардың конструкциясы мен қасиетін білу.
2. Микроэлектронды техниканың технологиялық процестерін үлгілей алады.
3. Автоматтандырылған жобалаудың барлық кезеңіндегі бұйымның өмірлік циклдарын қолдай алады.
БҚ 16. Мехатронды модульдер мен жүйелерді басқарудың заманауи әдістерін, сондай-ақ мехатронды жүйелерді кіріктіру құрылымы мен принциптерін білу
ЖКМ 11. Мехатро-ника негіздері
Материалдар мен тақырыптар қолданбалы және мехатроника өзінің табиғаты бойынша пән аралық екендігін және бір ғана мамандандырылған саламен шектелмегендігін көрсетеді. Мехатроника түрлі бағыттағы аса үлкен жүйелерді біріктіретін кішкентай, бір компонентті жүйелерді қамтиды. Мехатроника - бірыңғай модуль ретіндегі түрлі бөліктердің өзара байланысының жүйесі.
Байланысқа қажетті мехатронды жүйенің қасиеті мен өнімдерін ескере отырып мехатрониканы қолдану. Ұқсас мехатронды құрамдастар мехатронды жүйе мен өнімдерді жобалаудағы қадамдар мен процестерді зерттегенге дейін қарастырады.
Оқу нәтижесі: 1) . Мехатронды жүйелер мен өнімдері тізбегінің қолданысын түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Мехатронды жүйелерді пәндермен біріктіру арқылы анықтай білу .
2. Мехатронды жүйені кешенді дамытудың қажеттілігін білу.
3. Тұтынушылық өнімдер мен өндірістік процестердегі мехатрониканың қолданысын білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Мехатронды жүйелер мен өнімдердегі электрлі-механикалық модельдерді және құрамдастарды түсіну .
Бағалау өлшемдері:
1. Электрлі және механикалық жүйені анықтауға арналған математикалық модельді біледі .
2. Физикалық тұрғыдан түрлі жүйелер арасындағы ұқсастықтарды талдай алады .
3. Мехатронды жүйелер мен өнімдерге арналған ұқсас сенсорлар мен тежегіштерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Мехатронды жүйе мен мехатронды өнімге арналған ерекшелікті жүргізе алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Мехатронды жүйеге арналған ерекшелікті біледі.
2. Мехатронды жүйеге арналған қолайлы болатын технологиялық сенсорлар мен тежегіштерді таңдай алады .
3. Сәйкес келетін бақылаудың компьютерлік жабдықтарын нақты анықтай алады.
БҚ 17. Ауыл шаруашылығындағы электротехника және электроника заңдары мен күрделі құбылыстарын түсіну үшін қажет базалық білімі болу
ЖКМ 12. Электрлі машиналар мен аппараттар
Бұл модуль машиналар мен механизмдер жетектерінің электр жабдықтарын есептеу және таңдауды орындау үшін қажет, дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: тұрақты және айнымалы электр тоғы жөнінде негізгі ұғымдарын; электр шамаларының мәні және өлшеу әдістерін; өлшеу құралдарының конструкциялық және техникалық сипаттамаларын; графикалық кескіндердің түрлері мен ережелері және электр схемаларын жасауды; электр техникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілеуді; тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштары, олардың құрылымы, жұмыс істеу қағидалары, қосу, тоқтату ережелерін; электр техникалық материалдардың түрлері мен қасиеттерін; электр құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін меңгеруі тиіс; электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылауды жүргізу; пайдаланылатын жабдықта орнатылған электр қозғалтқышты жүргізу және тоқтату; әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды іске қосу параметрлерін есептеу, схемаларын жасау және жинау; жұмыс көрсеткіштерін түсіру және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану; қағидалық, электр және монтаждау схемасын оқу; сымдардың тұтасуын, дәнекерлеп бекітуін және оқшаулауын жүргізу және орындалатын жұмыстың сапасын бақылау сияқты шеберлігін арттыратын жұмыстарға қол жеткізуі маңызды.
Оқу нәтижесі: 1) Әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды іске қосу схемаларын жасау және жинау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы электрониканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Электр шамаларын өлшеудің мәні мен әдістерін, өлшеу аспаптарының конструкциясын және техникалық сипаттамаларын біледі.
3. Әртүрлі электр шамаларын өлшеу әдістерін қолданады.

4. Рассчитывает параметры, составляет и собирает схемы включения приборов при измерении различных электрических величин.
Результат обучения: 2) Пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает устройство двигателей постоянного и переменного тока, принципы действия, правила пуска, остановки и способы экономии электроэнергии.
2. Знает особенности силовых видов трансформаторов и специальных видов трансформаторов.
3. Умеет производить контроль параметров работы электрооборудования.
4. Выполняет пуск и остановку электродвигателя, установленного на эксплуатируемом оборудовании.
Результат обучения: 3) Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Критерии оценки:
1. Знает типы и правила графического изображения и составления электрических схем.
2. Знает условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин.
3. Умеет разбираться в принципиальных, электрических и монтажных схемах.
Результат обучения: 4) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:
1. Умеет исследовать параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных приборов .
2. Знает устройство электронных приборов.
3. Умеет определить параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных приборов.
БК 18. Знает метод создания обработанного текста отчета с измененными частями чертежа
ОПМ 13. Современные СAD технологии
Проектировщики продукта сообщают о своих проектах через системы программного обеспечения CAD. CAD используется на всех стадиях проекта: от разработки концептуальной модели до производства рабочих чертежей. Оно предоставляет основу для производства продукта. Простые ошибки с моделями и чертежами CAD могут привести к довольно дорогостоящим последствиям. Ошибки могут быть в форме неправильной инструментальной оснастки или продуктов, которые не подходят или не работают надлежащим образом. В промышленности конкурентное преимущество получают через стремление к рынку новых проектов.
Результат обучения: 1) Изменять и обновлять существующий проект.
Критерий оценки:
1. Умеет загружать файлы чертежей из различных источников, используя разные форматы .
2. Умеет обновлять измененные блоки и загружать в чертеж.
3. Умеет применить чертеж согласно новым требованиям и записывать изменения.
4. Знает метод создания обработанного текста отчета с измененными частями чертежа.
Результат обучения: 2) Создавать модель поверхности.
Критерий оценки:
1. Умеет работать с пользовательской и внешней системами координат для соответствия требованиям построения.
2. Знает формы, содержащие правильную геометрическую форму требуемой поверхности и правильное построение поверхности.
3. Умеет создавать подходящую среду обзора, производить отчет, описывающий разные методы построения поверхности.
1. Результат обучения: 3) Создавать модель твердого тела
Критерий оценки:
1. Умеет работать с пользовательской и внешней системами координат для соответствия требованиям построения.
2. Знает ограниченные геометрические формы для выдавливания и вращения.
3. Умеет производить сечения из модели твердого тела.
БК 19. Понимать сущность основных экономических расчетов и показателей в сельском хозяйстве. Оценивать текущую социально-экономическую ситуацию в стране для повышения эффективности и совершенствования сельского хозяйства
ОПМ 14. Основы менеджмента, маркетинга и организация агробизнеса
При изучении модуля обучаемые должны: принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом. Менеджмент, как наука об управлении. Сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента. Экономические методы управления производством.
Метод и организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями. Теоретические основы эффективности общественного производства. Государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях перехода в условиях рыночной экономики. Сущность и особенности маркетинга. Стратегия планирования и контроль маркетинга
Результат обучения: 1) Понимать сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента.
Критерии оценки:
1. Знает сферы деятельности менеджмента на сельскохозяйственных предприятиях, уровни менеджмента, функции менеджмента, современные проблемы менеджмента.
2. Знает схемы построения стандартной модели системы агропромышленного менеджмента.
3. Умеет обследовать внешние факторы воздействия на сельскохозяйственные предприятия.
Результат обучения: 2) Владеть основами и стратегией маркетинга.
Критерии оценки:
1. Знает социальные основы маркетинга; понятия о товаре, рынке; управление маркетингом.
2. Умеет составить характеристику концепции производства и совершенствование товара.
3. Умеет обследовать конкурентную среду, поставщиков, применяя ситуационные задачи.

4. Параметрлерін есептейді, әртүрлі электр шамаларын өлшеу кезінде аспаптарды қосудың сызба нұсқаларын жасайды және құрастырады.
Оқу нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштарының құрылысын, әрекет қағидасын, іске қосу, тоқтату ережелерін; электр энергиясын үнемдеудің тәсілдерін біледі.
2. Трансформаторлардың күштік түрлерінің және трансформаторлардың арнайы түрлерінің ерекшеліктерін біледі.
3. Электр жабдықтарының жұмыс параметрлерінің бақылауын жүргізеді.
4. Қолданылатын жабдыққа орнатылған электр қозғалтқышты іске қосуды және тоқтатуды орындайды.
Оқу нәтижесі: 3) Қағидалық, электр және монтаждау схемаларын оқи алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Графикалық кескіндердің және электр схемаларын жасаудың түрлері мен ережелерін біледі.
2. Электротехникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілерін біледі.
3. Қағидалық, электрлік және монтаждық сызбанұсқаларды ажыратады.
Оқу нәтижесі: 4) Электроника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өткізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін зерттей алады .
2. Электронды аспаптардың құрылысын зерттей алады.
3. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өтізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
БҚ 18. Электрониканың негізгі бағыттарын меңгеру, функциональдық және құрылымдық кіріктірудің жоғары деңгейі бар электронды қондырғыларды құрылымдау, зерттеу, құру және қолдану негіздерін меңгеру.
ЖКМ 13. Қазіргі заманғы СAD технологиялары
Өнімді жобалаушылар өздерінің жобалары туралы CAD бағдарламалық қамсыздандыру жүйесі арқылы хабарлайды. CAD жобалаудың барлық кезеңдерінде қолданылады: тұжырымдамалық модельді әзірлеуден бастап жұмыс сызбаларын өндіруге дейін. Ол өнімді өндіру үшін негіз бола алады. CAD үлгілерімен және сызбаларымен жасалған қарапайым қателер өте қымбатқа түсетін салдарларға әкелуі мүмкін. Қателіктер сәйкес келмейтін немесе тиісінше жұмыс істемейтін аспапты білдіктер немесе өнімдер нысанында болуы мүмкін. Өнеркәсіпте бәсекелестік артықшылықты жаңа жобалар нарығына ұмтылу арқылы қол жеткізеді.
Оқу нәтижесі: 1) Қолда бар жобаны өзгерту және жаңарту.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі форматтарды қолдана отырып, түрлі дереккөздеріндегі сызбалар файлдарын жүктей алады .
2. Өзгертілген блоктарды жаңартып, сызбаға жүктей алады.
3. жаңа талаптарға сәйкес сызбаларды қолдана алады және жаза алады .
4. Сызбаның өзгертілген бөлшектері бар есептің өңделген мәтіндерін құру әдісін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Беттік моделін құра алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрастыру талаптарына сәйкес болуы үшін координаттың қолданушылық және ішкі жүйелерімен жұмыс істей алады .
2. Қажет етілетін дұрыс геометриялық нысаннан тұратын қалыптарды және беттің дұрыс құрылымын біледі .
3. Шолудың қолайлы ортасын құра алады, беттіктің құрылуының түрлі әдістерін сипаттайтын есептерді жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қатты дененің моделін құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрастыру талаптарына сәйкес болуы үшін координаттың қолданушылық және ішкі жүйелерімен жұмыс істей алады.
2. Итеру мен айналу үшін шектелген геометриялық нысандарды біледі.
3. Қатты дененің моделінен кескін жүргізе алады.
БҚ 19. Ауыл шаруашылығындағы экономикалық есептердің және көрсеткіштердің негізгі мәнін түсінеді. Ауыл шаруашылығын тиімділігін жоғарлату және жетілдіру үшін елдегі ағымдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды бағалау
ЖКМ 14. Менед-жмент, маркетинг және агро-бизнесті ұйым-дастыру негіздері
Агроөнеркәсіп кешенін басқарудың принциптері, әдістері және функциялары Менеджмент басқару туралы ғылым ретінде. Агроөнеркәсіп кешенін мәні мен халық шаруашылығындағы мәні. Өндірісті басқарудың экономикалық әдістері. Жаңа ауыл шаруашылығы құрылымдарын басқарудың әдістері мен ұйымдастыру жүйесі. Қоғамдық өндірістің тиімділігінің теориялық негіздері. Нарықтық экономика талаптарына ауысу жағдайындағы агро өнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік реттеу. Маркетингтің мәні мен ерекшеліктері. Жоспарлау стратегиясы мен маркетингті бақылау
Оқу нәтижесі: 1) Агроөнеркәсіп кешенін мәні мен халық шаруашылығындағы мәнін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылық кәсіпорындарындағы менеджментің қызмет саласын, менеджмент деңгейлерін, менеджемент функцияларын, менеджменттің қазіргі заманғы мәселелерін біледі .
2. Агро өнеркәсіптік менеджмент жүйесінің стандартты моделінің сызбасының құрылымын біледі.
3. Ауыл шаруашылық кәсіпорындарына ішкі фактор әсерлерін талдай алады .
Оқу нәтижесі: 2) Маркетингтің негіздері мен стратегиясын меңгерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Маркетингтің әлеуметтік негіздерін; тауар, нарық туралы түсінікті; маркетингті басқаруды біледі.
2. Өндіріс пен тауарларды жетілдірудің тұжырымдылық сипаттамасын құрастыра алады.
3. Жағдайлық міндеттерді қолдана отырып бәсекелестік ортаны, жеткізушілерді зерттей алады.

4. Знает сущность рынка, теорию и суть современного маркетинга.
БК 20. Знать области применения роботов. Иметь представления промышленных и непромышленных роботов. Умет конструировать роботов
ОПМ 15. Основы робототехники
Робототехника опирается на такие дисциплины, как электроника, механика, информатика, а также радиотехника и электротехника. Выделяют строительную, промышленную, бытовую, авиационную и экстремальную (военную, космическую, подводную) робототехнику.
Сегодня человечество практически вплотную подошло к тому моменту, когда роботы будут использоваться во всех сферах жизнедеятельности. Поэтому курсы робототехники и компьютерного программирования необходимо вводить в образовательные учреждения.
Изучение робототехники позволяет решить следующие задачи, которые стоят перед информатикой как учебным предметом. А именно, рассмотрение линии алгоритмизация и программирование, исполнитель, основы логики и логические основы компьютера.
Результаты обучения: 1) Представляет области применения роботов. Классификацию роботов и робототехнических систем.
Критерий оценки
1. Знает виды роботов.
2. Знает принцип действия автоматических, биотехнических, интерактивных роботов.
Результат обучения: 2) Знает промышленных роботов и роботов непромышленного назначения.
Критерий оценки
1. Знает принцип действия автоматических, биотехнических, интерактивных роботов.
2. Знает для перемещения и сборку, для сварочных работ, дуговой сварке, нанесение защитного слоя, чертежных работ, обработка древесины, вырезание из металла.
3. Знает перенос материалов (перенос деталей и заготовок от станка к станку или с конвейера на конвейер, штабелирование, работа с поддонами, укладка деталей в тару.
Результат обучения: 3) Умеет конструировать роботов.
Критерий оценки
1. Знает особенности конструирование.
2. Знает основы программирование роботов.
3. Собирает и программирует Бот-внедорожник, используя датчик касания.
Специальные модули
Квалификация "150101 2 – Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства"
ПК1. Проводить ежедневное техническое обслуживании тракторов и сельхоз машин
СМ 01. Поддержание технического состояния средств механизации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения технического обслуживание тракторов и сельскохозяйственных машин.
При изучении модуля обучаемые должны: проведение профилактических и слесарных работ по ремонту и техническому обслуживанию тракторов и сельскохозяйственных машин, классификацию тракторов и их двигателей, устройства основных механизмов и систем двигателей; определить основные неисправности систем и механизмов двигателя, муфты сцепления и коробки передач, заднего моста и механизма управления тракторами, ходовой части трактора, гидравлической навесной системы и других оборудований, способы их устранения; проводить техническое обслуживание тракторов; уметь разбирать и собирать, выполнять регулировку основных механизмов двигателя; уметь определить основные неисправности систем и механизмов двигателя, муфты сцепления и коробки передач, заднего моста и механизма управления тракторами, ходовой части трактора, гидравлической навесной системы и других оборудований, способы их устранения; управлять тракторами.
Результат обучения: 1) Проводить техническое обслуживание тракторов и сельскохозяйственных машин.
Критерии оценки:
1. Знает устройство, принцип действия и технические характеристики тракторов и сельскохозяйственных машин.

4. Нарықтың мәнін, қазіргі заманғы маркетингтің теориясы мен мәнін біледі.
БҚ 20. Роботтарды пайдалану аясын білу. Өнеркәсіп роботтары мен өнеркәсіпке арналмаған роботтарды біледі.. Роботтарды құрастыруды біледі.
ЖКМ 15. Робото-техника негіздері.
Робототехника электроника, механика, информатика, сонымен қатар радиотехника мен электротехника сияқты пәндерге сүйенеді. Құрылыс, өнеркәсіп, авиациялық және экстремалды (әскери, космостық, су асты) робототехникалар болып бөлінеді.
Қазіргі таңда роботтар адам өмірінің барлық өрісінде пайдалану кезеңіне жетті. Сондықтан робототехника мен компьютерлік бағдарламалау курстарын білім беру мемкемелеріне енгізу қажет.
Робототехниеаны оқып, үйрену пәні ретінде информатика алдында тұрған келесі міндеттерді шешуге көмектеседі. Соның ішінде алгоритмдеу, орындаушы, логика негіздері мен компьютердің логикалық негіздерін қарастырады. Сонымен қатар робототехниканы математика (негізгі математикалық операцияларды жүзеге асыру, роботтарды құрастыру) технология (роботтарды құрастыру), физика (роботошассиді қозғалысқа әкелуге қажетті құрастыру бөлшектерін жинау) курстарында оқып үйренуге болады.
Оқу нәтижесі: 1) Роботтарды қолдану облысын ұсыну. Роботтар мен робототехника жүйелерін классификациялау.
Бағалау өлшемдері:
1.Робот түрлерін біледі.
2.Автоматтық, биотехникалық, интерактивтік роботтардың жұмыс принциптерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Өнеркәсіп роботтары мен өнеркәсіпке арналмаған роботтарды біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Автоматтық, биотехникалық, интерактивтік роботтардың жұмыс принциптерін біледі.
2.Металдарды кесу, ағаштарды өңдеу, сызба жұмыстары, қорғаныс қабықтарын жасау мен қатар дәнекерлеуді, заттарды жинауға арналғанды біледі.
3.Материалдарды тасымалдау (бөлшектер мен дайын өнімдерді станоктан станокқа немесе конвейерден конвейерге тасымалдау, текшелеу, төсенішпен жұмыс өнімдерін жинау).
Оқу нәтижесі: 3) Роботтарды құрастыра алады.
Бағалау өлшемдері:
1.Құрастыру ерекшеліктерін біледі.
2.Роботтарды бағдарламалау негіздерін біледі.
Арнайы модульдер
Біліктілігі "150101 2 – Ауыл шаруашылық өндірісіндегі тракторшы-машинисі"
КҚ1. Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарына күнделікті техникалық қызмет жүргізу
АМ 01. Механи-зация құралдарының техника-лық жағдайына қолдау көрсету.
Берілген модуль тракторларға және ауыл шаруашылық машиналарына техникалық қызмет көрсетуге арналған жұмыс нәтижелілігін, білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету, тракторлар мен олардың қозғалтқыштарын жіктеу бойынша алдын алу және дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу; қозғалтқыш, тежегіштің муфталары мен беріс қорабының, артқы белдіктің және тракторларды басқару механизімінің, трактордың жүріс бөлігінің, гидравликалық аспалы жүйенің және өзге де жабдықтардың жүйесі мен механизмдеріндегі негізгі ақауларды анықтау, оларды жою жолдары.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: тракторларға техникалық қызмет көрсету; қозғалтқыштың негізгі механизімдерін ретке келтіруді, бөлшектеу мен жинауды біледі; қозғалтқыш, тежегіштің муфталары мен беріс қорабының, артқы белдіктің және тракторларды басқару механизімінің, трактордың жүріс бөлігінің, гидравликалық аспалы жүйенің және өзге де жабдықтардың жүйесі мен механизмдеріндегі негізгі ақауларды анықтап, оларды жоя алады; тракторларды меңгеру.
Оқу нәтижесі: 1) Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1.Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарының қызметін, әрекет ету принципін және техникалық сипаттамасын біледі.
2.Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарына техникалық қызмет көрсету бойынша алдын алу жұмыстарын өткізу әдістерін біледі .
3.Қызметі, типі, қондырғысы, жүріс бөлігі бойынша тракторлардың жіктелімін, тракторлардың тартқыш класстарын біледі .
4. Қозғалтқыштардың, негізгі механизмдердің және олардың қызметін біледі.
5.Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің жұмыс қабілетін біледі.
6. Жүйелер мен механизмдердің негізгі ақауларын, оларды жою жолдарын біледі .
Оқу нәтижесі: 2) Тракторларға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу
Бағалау өлшемдері:
1. Жетекші көпірдің, трансмиссия мен ажыратқыштың, беріліс қорабының, тарату қорабының, карданды берілістің, көпірлердің, жүріс бөлігін, рульді басқарудың, тежеуіш жүйесінің, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтардың құрылысын біледі .

2. Знает методы проведения профилактических работ по техническому обслуживанию тракторов и сельскохозяйственных машин.
3. Знает классификацию тракторов, по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора.
4. Знает классификацию двигателей, основных механизмов и их назначение.
5. Знает способы работы основных механизмов и систем двигателя.
6. Знает основные неисправности систем и механизмов, способы их устранения.
Результат обучения: 2) Проводит текуший ремонт тракторов.
Критерии оценки:
1. Знает устройство ведущего моста, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
2. Умеет выявить и устранить неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
3. Умеет проводить техническое обслуживание и текущий ремонт сельскохозяйственных машин и тракторов с применением современных контрольно-измерительных приборов, инструментов и средств технического оснащения.
Результат обучения: 3) Управлять тракторами и сельскохозяйственными машинами.
Критерии оценки:
1. Умеет управлять сельскохозяйственными машинами и тракторами.
2. Умеет выполнить технологические операции по регулировке машин и механизмов.
3. Знает правила работы с прицепными приспособлениями и устройствами.
4. Умеет устранить возникшие неисправности во время эксплуатации транспортных средств, не требующих разборки узлов и агрегатов, с соблюдением техники безопасности.
5. Знает устройство и принцип работы гидроцилиндров.
6. Умеет определить неисправности тормозных систем.
ПК2. Знать классификацию и назначение сельскохозяйственных машин и оборудований
СМ 02. Виды сельскохозяйственных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для транспортировки и доставки оборудования и материалов в сельскохозяйственном производстве.
При изучении модуля обучаемые должны: классификацию, виды и технические характеристики сельскохозяйственных машин, правила погрузки и разгрузки, схемы откатки и путевых маршрутов; приемы и правила такелажных работ; правила транспортировки, агротехнические требования, назначение, устройство и принципы работы,; общее устройство, работу сельскохозяйственных машин и оборудования; подготавливать сельхозмашины к работе в соответствии с агротехническими требованиями; выполнять установку, регулировку, подготовку, настройку, технический уход за сельскохозяйственными машинами и оборудованиями; принимать материалы, оборудование и запасные части.
Результат обучения: 1) Классификация сельскохозяйственных машин.
Критерии оценки:
1. Знает почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины; машины для внесения удобрения; машины для химической защиты растений; машины для заготовки кормов.

2. Қозғалтқыштың жүйелері мен механизмдердегі, трансмиссия мен ажыратқыштағы, беріліс қорабындағы, тарату қорабындағы, карданды берілістегі, көпірлердегі, жүріс бөлігіндегі, рульді басқарудағы, тежеуіш жүйесіндегі, кабинадағы, платформаның және қосымша жабдықтардағы ақауларды анықтап, жоюды біледі.
3. Заманауи бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптарды және техникалық жабдықтау құралдарын қолдана отырып ауыл шаруашылық машиналары мен тракт орларына техникалық қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізе алады.
Оқу нәтижесі: 3) Тракторларды және ауыл шаруашылық машиналарын басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларын басқара алады.
2. Машиналар мен механизімдерді реттеу бойынша технологиялық операцияларды орындай алады.
3. Сүйретпе құралдармен және қондырғылармен жұмыс істеу қағидасын біледі.
4. Қауіпсіздік техникасын ұстана отырып көлік құралдарын пайдалану кезінде, бөлшектеуді қажет етпейтін түйіндер мен агрегаттар, пайда болған ақауларды жоя алады .
5. Тиеу машиналарының құрылысын және жұмыс істеу қағидатын.
6. Тежеу жүйесіндегі ақаулықтарды анықтай алады.
КҚ2. Ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының жіктелуі мен қызметін білу
АМ 02. Ауыл шаруашы-лық машина-ларының түрлері
Берілген модуль жұмыс нәтижелілігін, ауыл шаруашылық өндірісіндегі жабдықтар мен материалдарды тасымалдау мен жеткізу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: ауыл шаруашылық машиналарының жіктелімін, түрлері мен техникалық сипаттамаларын, тиеу мен түсіру қағидасын, тасып шығару мен жол маршруттарының сызбасын; такелаж жұмыстарының амалдары мен қағидаларын; тасымалдау қағидасын, агротехникалық талаптарды, мәнін, қызметі мен жұмыс принципін; жалпы қондырғыны, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының жұмысын
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: агротехникалық талаптарға сәйкес ауыл шаруашылық машиналарын әзірлейді, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын орнатуды, ретке келтіруді, дайындауды, икемдеуді, техникалық күтім көрсетуді жүзеге асырады, материалдарды, жабдықты және қосалқы бөлшектерді қабылдау
Оқу нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылық машиналарының жіктелуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақ өндейтін машиналар мен себу және отырғызу машиналарының құралдарын біледі. Тыңайтқыш енгізетін машиналар. Өсімдіктерді химиялық қорғауға арналған машиналар. Мал азығын дайындауға арналған машиналар.
2. Ауыл шаруашылық машиналарының агротехникалық талаптарын, мағынасын, қызметі мен жұмыс принципін, техникалық сипаттамаларын біледі.
3. Егін шаруашылығына арналған ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының қызметін, жұмысын, жіктелемін біледі.
4. Топырақ өңдейтін машиналар мен себу және отырғызу машиналарының құралдары Тыңайтқыш енгізетін машиналар. Өсімдіктерді химиялық қорғауға арналған машиналар. Мал азығын дайындауға арналған машиналар.
Оқу нәтижесі: 2) Бұрғылау сорғыларына техникалық қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналарға техникалық қызмет көрсету қағидасын, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының қызметін біледі.

2. Знает агротехнические требования, назначение, устройство и принцип работы, технические характеристики сельскохозяйственных машин.
3. Знает общее устройство, работу, классификацию сельскохозяйственных машин и оборудования для полеводства.
4. Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание сельскохозяйственных машин.
Критерии оценки:
1. Знает правила технического обслуживания машин, назначение сельскохозяйственных машин и оборудования.
2. Умеет подготавливать сельхозмашины и оборудования в соответствии с агротехническими требованиями, выполнять установку, регулировку, подготовку, настройку.
3. Выполняет технический уход за сельскохозяйственными машинами и оборудованиями.
Результат обучения: 3) Выполнять текущий ремонт сельскохозяйственных машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные неисправности систем и механизмов сельскохозяйственных машин.
2. Умеет производить сборку, разборку и регулировку основных механизмов и узлов сельскохозяйственных машин.
3. Умеет выполнить техническую диагностику и планово-предупредительную систему технического обслуживания, контрольное и ежедневное техническое обслуживание.
4. Умеет проводить восстановление и ремонт основных деталей сельскохозяйственных машин и оборудований.
ПК3. Осуществлять погрузочно-разгрузочные, транспортные и стационарные работы в сельском хозяйстве
СМ 03. Технология механизированных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения комплексных процессов производственных, механизированных работ в сельском хозяйстве.
При изучении модуля обучаемые должны: методы комплектования агрегатов, правила транспортировки сельскохозяйственных культур, технология посева и производственные операции, технологический процесс прямого и раздельного комбайнирования, обработку сельскохозяйственных культур; виды посевных и уборочных работ; агротехнические требования по уходу за сельскохозяйственными культурами; весь спектр технологии механизированной работы.
Результат обучения: 1) Знать состав машинно-тракторного агрегата.
Критерии оценки:
1. Знает методы комплектования агрегатов.
2.Знает производительность сельскохозяйственных агрегатов и способы движения агрегатов.
3. Знает технологию вспашки, технологию подготовки и внесения удобрений, боронования и лущения стерни, сплошной культивации, посева, посадки картофеля, рассады, уборки трав на сено, картофеля, овощей. Обработку междурядий. Силосование кормов.
4. Знает организационно -технологические карты для выполнения работ на основе операционной технологии.
Результат обучения: 2) Владеть методами обработки.
Критерии оценки:
1. Знает технологию посева, посадки картофеля, рассады, уборки трав на сено.

2. Агротехникалық талаптарға сәйкес ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын дайындауды, орнату жүргізуді, ретке келтіруді, дайындауды, икемдеуді біледі .
3. Ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарына техникалық күтім жүргізеді.
Оқу нәтижесі: 3) Ауыл шаруашылық машиналарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылық машиналары мен механизімдерінің негізгі ақауларын біледі.
2. Ауыл шаруашылық машиналарының негізгі механизмдері мен түйіндеріне жинақтау, бөлшектеу және ретке келтіруді жүргізе алады.
3. Техникалық диагностиканы және жоспарлы алдын алу жүйесін, соңғы және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.
4. Ауыл шаруашылық машиналары мен қондырғыларының негізгі бөлшектерін қалыпқа келтіру мен жөндеу жұмыстарын жүргізе алады.
КҚ3. Ауыл шаруашылығындағы тиеу-түсіру, тасымалдау және стационарлық жұмыстарды жүзеге асырады
АМ 03. Механиза-цияланған жұмыстар-дың техноло-гиясы
Берілген модуль ауыл шаруашылығында өндірістік, механизацияланған жұмыстардың кешендік процесін жүргізу үшін қажетті жұмыстардың, дағдылардың және білім нәтижелігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: агрегаттарды жинақтау әдістері, ауыл шаруашылық дақылдарын тасымалдау қағидасы, егу технологиясы мен өндірістік операциялар, тікелей және жекеше комбайндаудың технологиялық процестері, ауыл шаруашылық дақылдарын өңдеу.
Білім алушыларға: егіс және егін жинау жұмыстарының түрлерін білу; ауыл шаруашылық дақылдарын күту бойынша агротехникалық талаптарды орындау; механизацияланған жұмыстардың спектрінің барлық технологиясын білу; механизацияланған жұмыстарды сапалы жүргізу үшін білімді пайдалану сияқты шеберлігін арттыратын жұмыстарға қол жеткізуі маңызды.
Оқу нәтижесі: 1) Машина-трактор агрегатының құрамын біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Агрегаттарды жинақтаудың әдістерін біледі .
2. Ауыл шаруашылық агрегаттарының өнімділігі мен агрегаттардың қозғалыс тәсілдерін біледі.
3. Жырту технологиясын, тыңайтқыштарды дайындау мен енгізу технологиясын, ақ сабақты тырмалау мен аршу, жалпылама қопсыту, тұқым себу, картопты, көшеттерді егу, шөпті пішенге жинау, картоп, көкөністерді жинау. Қатар аралықты өңдеу. Сүрленген мал азықтары.
3. Операциялық технологиялар негізінде жұмыстарды орындау үшін ұйымдастырушылық-технологиялық картаны біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Өңдеу әдістерін меңгерген.
Бағалау өлшемдері:
1. Себу, отырғызу, картоп жинау, көшет отырғызу, шөпті пішенге жинау технологиясын біледі.

2. Знает производственные операции и урожайность сельскохозяйственных культур.
3. Знает режимы работы и скорости движения агрегатов.
4. Знает пути повышения производительности машина-тракторного агрегата.
Результат обучения: 3) Проводить качественную обработку.
Критерии оценки:
1. Умеет соблюдать агротехнические требования по уходу за сельскохозяйственными культурами.
2. Умеет готовить и вносить удобрения.
3. Умеет подготовить машины для мелиоративных, землеройных работ и для орошения.
4. Умеет обеспечить прием, размещение, крепление и перевозку грузов.
Квалификация "150102 2 – Мастер по эксплуатации и ремонту машин и механизмов"
ПК4. Выполнять работы по эксплуатации, использованию, консервации и сезонному хранению тракторов, сельскохозяйственных машин и обрудования
СМ 04. Техническая безопасность при использовании и хранении трактора, комбайна и сельскохозяйственных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для безопасного выполнения сельскохозяйственных работ.
При изучении модуля обучаемые должны: анализ рабочей ситуации, осуществление текущего контроля при использовании сельскохозяйственных машин, оборудований и транспортных средств в сельском хозяйстве.
И достигли следующего: решать задачи и разрабатывать решения при эксплуатации сельскохозяйственных машин и оборудования; использовать сельскохозяйственные машины и оборудования; выполнять работы по консервации и сезонному хранению транспортных средств на сельском хозяйстве; соблюдать правила и технику безопасности при выполнении сельскохозяйственных работ.
Результат обучения: 1) Организовать сельскохозяйственные работы.
Критерии оценки:
1. Умеет организовать работу сельскохозяйственных машин и оборудований с соблюдением техники безопасности и охраны труда.
2. Знает правила проведения профилактических осмотров тракторов, сельскохозяйственных машин, прицепных и навесных устройств.
3. Умеет комплектовать трактора и сельскохозяйственные машины для проведения агротехнических работ в сельском хозяйстве.
Результат обучения: 2) Соблюдать регламент и правила в сельском хозяйстве.
Критерии оценки:
1. Умеет осуществлять контроль по выполнению технического обслуживания и ремонта сельскохозяйственной техники и машин.
2. Знает правила выполнения работ с соблюдением требований техники. безопасности и экологической безопасности
3. Умеет пользоваться нормативной, технической и технологической документацией.
Результат обучения: 3) Производить контроль по эксплуатации и консервации сельскохозяйственных машин и транспортных средств.
Критерии оценки:

2. Ауыл шаруашылық дақылдарының өндірістік операциялары мен өнімділігін біледі.
3. Агрегаттардың жұмыс тәртібі мен қозғалыс жылдамдығын біледі.
4 Машина-трактор агрегатының өнімділігін жоғарлату жолдарын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Сапалы өңдеуді жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылық дақылдарын күту бойынша агротехникалық талаптарды сақтай алады.
2. Тыңайтқыштарды дайындап, енгізе алады.
3. Мелиоративтік, жер қазу жұмыстарды және суару үшін машиналарды дайындай алады.
4. Жүктерді қабылдауды, орналастыруды, бекітуді және тасымалдауды қамтамасыз ете алады.
Біліктілігі "150102 2 – Машина мен механизмдерді пайдалану және жөндеу шебері"
КҚ 4. Трак- торларды, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын пайдалану, қолдану, тоқтатып қою және маусымдық қолдану бойынша жұмыстарды орындайды
АМ 04. Тракторды, комбайнды және ауыл шаруашылық машинасы пайдалану мен сақтау кезіндегі қауіпсіздік техникасы
Берілген модуль дала жұмыстарын ұйымдастыру мен жоюға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: жұмыс жағдайын талдау, ауыл шаруашылық машиналарын, жабдықтарын және көлік құралдарын ауыл шаруашылығында қолдану кезіндегі ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
Мыналарға қол жеткізілді: ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын пайдалану кезіндегі тапсырмаларды шешу және шешімдерді әзірлеу; ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын пайдалану, ауыл шаруашылығындағы көлік құралдарын қорғау және маусымдық сақтау бойынша жұмыстарды орындау, ауыл шаруашылық жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік қағидасын мен техникасын сақтау
Оқу нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды сақтай отырып ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының жұмысын ұйымдастыра алады.
2. Тракторларды, ауыл шаруашылық машиналары, сүйретпелерін және аспалы қондырғыларды алдын ала қарау қағидасын біледі.
3. Ауыл шаруашылығында агротехникалық жұмыстарды жүргізу үшін тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарын жинақтай алады.
Оқу нәтижесі: 2) А қағиданы суыл шаруашылығында регламент пен қағиданы сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылық техникалары мен машиналарына технологиялық қызмет көрсету және жөндеу бойынша бақылауды жүзеге асыра алады.
2. Қауіпсіздік техникасы мен экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жұмыстарды орындау қағидасын біледі.
3. Нормативті техникалық және технологиялық құжаттарды қолдана алады.
Оқу нәтижесі: 3) Ауыл шаруашылық машиналары мен көлік құралдарын пайдалану және қорғау бойынша бақылау жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет определить мощность обслуживаемого двигателя и предельную нагрузку прицепных приспособлений сельскохозяйственных машин и транспортных средств.
2. Знает правила эксплуатации, консервации, сезонного хранения сельскохозяйственной техники.
ПК5. Выполнять разборочно-сборочные и деффектовочные работы при ремонте сельскохозяйственных агрегатов, установок, машин, оборудования
СМ 05. Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для подготовки сельскохозяйственных машин и оборудование к работе в соответствии с агротехническими требованиями.
При изучении модуля обучаемые должны: устройство и классификация тракторов, приҰмы управления трактором, основы работы двигателя, техническое обслуживание и ремонт машин и оборудования: общие сведения о ремонте, дефектация и комплектование деталей и сопряжений. Ремонт сборочных единиц машин и оборудования. Капитальный ремонт аккумуляторов и электрооборудования.
И достигли следующего: выполнять техническую диагностику и ежедневное техническое обслуживание; проводить восстановление и ремонт сельскохозяйственных машин и оборудований дополнительными ремонтными деталями; устройство, принципы работы, правила подготовки сельскохозяйственных машин; анализировать неисправности и выявить способы их устранения
Результат обучения: 1) Производить техническое обслуживание сельскохозяйственных машин и оборудований.
Критерии оценки:
1. Знает правила технического обслуживания машин, назначение сельскохозяйственных машин и оборудования.
2. Знает устройство и работу основных механизмов и систем двигателя, назначение деталей двигателя.
3. Умеет использовать знание, понимание и навыки для оценки выявленных неисправностей.
Результат обучения: 2) Определить основные неисправности систем и механизмов машин, сельскохозяйственных машин и оборудований.
Критерии оценки:
1. Умеет производить сборку, разборку и регулировку основных механизмов двигателя.
2. Умеет находить и исправлять неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования .
3. Знает методы выполнения разборочно-сборочных и деффектовочных работ при ремонте сельскохозяйственных агрегатов, установок, машин, оборудования.

1. Ауыл шаруашылық машиналары мен көлік құралдарының қызмет көрсетілетін қозғалтқышының қуатын және сүйретпе қондырғылардың рұқсат етілген жүктемесін анықтай алады.
2. Ауыл шаруашылық техникасын пайдалану, қорғау, маусымдық сақтау қағидасын біледі.
КҚ5. Ауыл шаруашылық агрегаттарын, қондырғыларды, машиналар-ды, жабдықтарды жөндеу кезіндегі бөлшектеу-жинау және ақаулық жұмыстарды орындайды
АМ 05. Ауыл шаруашы-лық машина-ларын техника-лық қызмет көрсету және жөндеу
Берілген модуль агротехникалық талаптарға сәйкес ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын дайындау үшін дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: тракторлардың жалпы қызметі мен жіктелуі, тракторды басқару тәсілдері, қозғалтқыш жұмысының негізі. Машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу: жөндеу, ақаулары және бөлшектерді жинақтау және түйіндестіру туралы жалпы мәліметтер. Машиналар мен жабдықтардың жинамалы бірліктерін жөндеу. Аккумуляторлар мен электр жабдықтарын түбегейлі жөндеу.
Мыналарға қол жеткізілді: техникалық диагностиканы орындау және күнделікті техникалық қызмет көрсету; қосымша жөндеу бөлшектерімен ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын қалыпқа келтіруді және жөндеуді жүргізеді; ауыл шаруашылық машиналарының жалпы қызметін, жұмыс принципін, дайындауды біледі; ақауларды талдау және оларды жою тәсілдерін анықтау
Оқу нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналарға техникалық қызмет көрсету қағидасын, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының қызметін біледі.
2. Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйесінің қызметі мен жұмысын, қозғалтқыш бөлшектерінің қызметін біледі .
3. Анықталған ақауларды бағалау үшін білімін, түсінігін және дағдыларын қолдана алады .
Оқу нәтижесі: 2) Машиналардың, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтары жүйесі мен механизмдеріндегі негізгі ақауларды анықтай алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Қозғалтқыштың негізгі механизімдерін бөлшектеуді, жинақтауды және реттеуді жүргізе алады.
2. Қозғалтқыштың жүйелері мен механизімдердегі, трансмиссия мен ажыратқыштағы, беріліс қорабындағы, тарату қорабындағы, карданды берілістегі, көпірлердегі, жүріс бөлігіндегі, рульді басқарудағы, тежеуіш жүйесіндегі, кабинадағы, платформаның және қосымша жабдықтардағы ақауларды тауып, жөндей алады.
Ауыл шаруашылық агрегаттарымен, қондырғыларымен, машиналарымен, жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі бөлшектеу-жинау және кемшіліктері бар жұмыстарды орындау әдістерін біледі.

4. Умеет восстановить сельскохозяйственных машин и оборудования .
Квалификация "150103 3 –Мехатроник"
ПК6. Выполнять разборочно-сборочные и деффектовочные работы при ремонте мехатронных систем
СМ 06. Техническая диагностика, обслуживание и ремонт мехатронных систем
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения разборочно-сборочных и деффектовочных работ при ремонте мехатронных систем.
При изучении модуля обучаемые должны: автоматизацию, развитию производственных процессов, классификацию оборудований, общие сведения о технологическом оборудовании и технологических процессах, автоматизированное программное управление.
Результат обучения: 1) Технологическое оборудование и оснастка автоматизированных и мехатронных систем.
Критерии оценки:
1. Знает автоматизацию, развитию производственных процессов.
2. Знает классификацию оборудований.
3. Знает общее сведение о технологическом оборудовании и технологических процессах.
4. Умеет управлять автоматизированным управлением.
5. Знает программное управление.
6. Умеет определить область применения мехатронных систем.
7. Умеет выполнить технического обслуживания и эксплуатацию электромагнитных коммутационных аппаратов.
Результат обучения: 2) Автоматизированные системы управления
Критерии оценки:
1. Знает функцию, задачу автоматизированных систем управления
2. Знает теории, рассмотрение схем, конструкции и технические характеристики электрических датчиков.
3. Умеет определить методы случайного воздействия систем управления.
4. Знает характеристики и параметры элементов автоматики.
5. Знает характеристику измерительных систем, эффективность, полноту выполняемых функций, достоверность, надежность, быстродействие, характеристики входов и выходов, метрологию.
Результат обучения: 3) Переключающие и исполнительные устройства.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения по преимуществу переключающих устройств и исполнительных устройств.
2. Знает методы эксплуатации и классификацию терморезисторных преобразователей.
3. Умеет управлять технологическими процессами запуска конвейера.
ПК7. Знать принцип действия технологических оборудований
СМ 07. Устройство технологического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения принципов действия технологических автоматизированных оборудований в сельском хозяйстве.
При изучении модуля обучаемые должны: основу теории автоматического управления в сельском хозяйстве, технологические процессы в сельскохозяйственных машинах, правила управления, иерархии задач управления и уровень автоматизации сельского хозяйства.
Результат обучения: 1) Автоматизация сельхоз машин.
Критерии оценки:
1. Знает основу теории автоматического управления.

4. Ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын қалыпқа келтіре алады .
Біліктілігі "150103 3 – Мехатроник"
КҚ6. Мехатронды жүйелерді жөндеу кезінде бөлшектеу-жинау және ақаулық жұмыстарды орындайды
АМ6. Мехатрон-ды жүйелерді техника-лық диагностикалау, қызмет көрсету және жөндеу
Берілген модуль мехатронды жүйелерді жөндеу кезіндегі бөлшектеу-жинау және кемшіліктері бар жұмыстарды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: автоматизацияны, өндірістік процестерді дамытуды, жабдықтардың жіктелуін, технологиялық жабдықтар мен технологиялық процестер туралы жалпы мәліметтерді, автоматтандырылған бағдарламаларды басқаруды меңгеруі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Автоматтандырылған және мехатронды жүйелердің технологиялық құралдары мен білдіктері.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік процестердің автоматизациясын, дамуын біледі.
2. Жабдықтардың жіктелуін біледі.
3. Технологиялық жабдықтар мен технологиялық процестер туралы жалпы мәліметтерді біледі .
4. Автоматтандырылған басқаруды басқара алады.
5. Бағдарламалық басқаруы біледі.
6. Мехатронды жүйелердің қолданыс аясын анықтай алады.
7. Электромагнитті коммутационды аппараттардың қолданылуын орындай алады.
Оқу нәтижесі: 2) Басқарудың автоматтандырылған жүйелері .
Бағалау өлшемдері:
1. Басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің қызметін, міндетін біледі.
2. Теорияны, сызбаларды қарауды, электр датчиктерінің конструкциясы мен техникалық сипаттамасын біледі.
3. Басқару жүйесінің кездейсоқ әсерінің әдістерін анықтай алады.
4. Автоматика элементтерінің сипаттамасы мен көрсеткіштерін біледі.
5. Өлшем құралдарының сипаттамасын, тиімділігін, орындалатын қызметтердің толықтығын, сенімділігін, нақтылығын, жылдам әрекет етуін, кірістер мен шығыстардың сипаттамасын, метрологиясын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Қайта қосатын және атқарушы қондырғылар.
Бағалау өлшемдері:
1. Қайта қосатын және атқарушы қондырғылар артықшылығы бойынша жалпы мәліметті біледі.
2. Терморезисторлы түрлендіргіштері пайдалану мен жіктеудің әдістерін біледі.
3. Конвейерді іске қосудың технологиялық процестерін басқара алады.
КҚ7. Технология-лық жабдықтардың әрекет ету принципін білу
АМ 07. Техноло-гиялық жабдық қондыр-ғысы
Берілген модуль ауыл шаруашылығында технологиялық автоматтандырылған жабдықтардың әрекетінің принциптерін анықтау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: ауыл шаруашылығындағы автоматтандырылған басқару теориясының негіздерін, ауыл шаруашылық машиналарындағы технологиялық процестерді, басқарудың иерархиялық міндеттері мен ауыл шаруашылығын автоматтандыру деңгейін меңгеруге тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылық машиналарын автоматтандыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматы басқару теориясының негіздерін біледі.

2. Знает технологические процессы, объекты управления, иерархию задач управления, уровень автоматизации.
3. Умеет моделировать автоматизированные процессы сельскохозяйственных машин.
4. Умеет составлять план последовательности проектирования автоматизированных машин.
Результат обучения: 2) Основа теории автоматического управления.
Критерии оценки:
1. Знает структурный анализ системы автоматического управления.
2. Знает оптимальные и адаптивные системы автоматического управления.
3. Умеет выбирать технические средства автоматизации.
Результат обучения: 3) Технические средства автоматизации
Критерии оценки:
1. Знает функциональные и исполнительные элементы автоматики.
2. Знает принципы проектирования автоматизированной сельскохозяйственной машины.
3. Алгоритм управления.
ПК8. Уметь создавать программное обеспечение, программировать автоматизированные оборудования
СМ 08. Программное обеспечение и программирование автоматизированного оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для создания программного обеспечения и программирования автоматизированных оборудований в сельском хозяйстве.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: методику проектирования мехатронных модулей и систем, структуру автоматизированного проектирования, основы программирования оборудований в сельском хозяйстве, составление программного обеспечения для автоматизации сельскохозяйственных машин.
Результат обучения: 1) Проектирование мехатронных систем.
Критерии оценки:
1. Умеет находить системный подход к проектированию.
2. Знает основы программирования оборудования.
3. Знает структуру автоматизированного проектирования.
4. Умеет составлять методику проектирования мехатронных модулей и систем.
Результат обучения: 2) Средства в моделировании системы автоматизации проектных работ.
Критерии оценки:
1. Знает математическое моделирование.
2. Знает имитационное и виртуальное моделирование.
3. Разрабатывает структуру и разновидности системы автоматизации проектных работ.
4. Знает цифровую имитацию.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Для проведения практики являются поля, сады, огороды, учебно-производственные мастерские, машинный двор учебно-производственного хозяйства, другие вспомогательные объекты учебного заведения и агроформирования региона.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.

2. Технологиялық процестерді, басқару объектілерін, басқару тапсырмасының иерархиясын, автоматтандыру деңгейін біледі.
3. Ауыл шаруашылық машиналарын автоматтандыру процесін үлгілей алады.
4. Автоматтандырылған машиналарды жобалаудың кезеңдік жоспарын құрастыра алады.
Оқу нәтижесі: 2) Автоматтандырылған басқару теориясының негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандырылған басқару жүйесінің құрылымын талдай алады.
2. Автоматтандырылған басқарудың оңтайлы және бейімделген жүйелерін біледі.
3. Автоматтандырудың техникалық құралдарын таңдай алады.
Оқу нәтижесі: 3) Автоматтандырудың техникалық құралдары.
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматиканың функциональды және атқарушы элементтерін біледі .
2. Автоматтандырылған ауыл шаруашылық машиналарын жобалау принциптерін біледі.
3. Басқару алгоритмі.
КҚ8. Бағдарлама-лық қамсыздандыруды құра білу, автоматтанды-рылған жабдықтарды бағдарлай алу
АМ 08. Автомат-тандырыл-ған жабдық-тарды бағдарламалық қамсыздандыру және бағдарламалау
Берілген модуль ауыл шаруашылығында бағдарламалық қамсыздандыруды құру және автоматтандырылған жабдықтарды бағдарлау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: мехатронды модульдер мен жүйелерді жобалау әдістемесін, автоматтандырылған жобалаудың құрылымын, ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды бағдарлаудың негіздерін, ауыл шаруашылық машиналарын автоматтандырудың бағдарламалық қамсыздандыруын құрастыруды меңгеруі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Мехатронды жүйелерді жобалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жобалаудың жүйелік амалдарын таба алады.
2. Жабдықтарды бағдарлаудың негіздерін біледі.
3. Автоматтандырылған жобалаудың құрылымын біледі.
4. Мехатронды модульдер мен жүйелерді жобалаудың әдістемесін құрастыра алады.
Оқу нәтижесі: 2) Автоматтандырылған жабдықтарды бағдарламалық қамсыздандыруды үлгілейтін құралдар.
Бағалау өлшемдері:
1. Мехатронды үлгілеуді біледі.
2. Еліктеме және виртуал үлгілеуді біледі .
3.Автоматтандырылған жабдықтарды бағдарламалық қамсыздандыру дың құрылымы мен әртүрлілігін құрастырады.
4. Сандық еліктеуді біледі.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Оқу практикасы кезінде білім алушылар алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістегі негізгі технологиялық процестермен танысуы тиіс.
Практиканы жүргізу орны егістіктер, бау-бақшалар, бақтар, оқу-өндірістік шеберханалары, оқу-өндірістік шаруашылықтың машина ауласы, оқу орнының өзге де қосалқы объектілері және өңірді агро қалыпқа келтіру.
Оқу нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1.Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаманы біледі.

2. Знает основы устройства и планировки машинного двора, правила приемки и выдачи машин.
3. Знает методы устройства и расположения площадок для комплектования и наладки машинно-тракторных агрегатов.
4. Знает изучение производственной взаимосвязи отдельных участков мастерской с ремонтными предприятиями агропромышленного комплекса.
5. Знает должностные обязанности тракториста-машиниста сельскохозяйственного производства, мастера по эксплуатации и ремонту машин и механизмов, мехатроника.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Результат обучения: 1) Проведение планового и профилактического технического осмотра сельскохозяйственных машин.
Критерии оценки:
1. Подготовка средств и материалов, используемых при установке машин на хранение.
2. Выполнение работ на площадках и складе хранения сборочных единиц и деталей, снятых с машин на временное хранение.
3. Проверка наличия технологической оснастки, инструмента и материалов, необходимых для наладки агрегатов.
4. Наладка и ежесменное обслуживание машин, входящих в состав агрегата.
5. Проведение ежесменного и планового технического обслуживания тракторов и комбайнов, и других сельскохозяйственных машин.
6. Работа в качестве слесаря по ремонту сельскохозяйственной техники сначала под наблюдением опытных рабочих-ремонтников, а затем самостоятельно.
7. Анализ недостатков, выявленных в процессе работы и предложения по их устранению.
8. Проведение ежесменного и планового технического обслуживания автомобилей.
Результат обучения: 2) Механизация животноводства.
Критерии оценки:
1. Изучение правил техники безопасности при работе на тракторных агрегатах для приготовления кормов.
2. Подготовка машин к копнению и скирдованию или прессованию сена, их техническое обслуживание и технологическая наладка.
3. Выполнение всего цикла работ по приготовлению травяной муки.
4. Подготовка к работе косилки-измельчителя.
5. Составление агрегата и измельчение травы, погрузка ее в транспортные средства.
Результат обучения: 3) Ремонт сельскохозяйственных машин.
Критерии оценки:
1. Техническое обслуживание и наладка оборудования и приборов.
2. Очистка сборочных единиц, проверка параметров технического состояния.

2. Машина ауласының негізі қондырғылары мен жоспарын, машиналарды қабылдау мен беруді біледі.
3. Машина-тракторлық агрегаттарды жинақтау мен баптау үшін алаңдардың орналасуы мен олардағы қондырғыларды біледі.
4. Агроөнеркәсіптік кешендегі жөндеу кәсіпорындарымен шеберхананың жекелеген учаскелеріндегі өндірістік өзара байланыстарды оқи алады.
5. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі тракторист-машинистің, машиналар мен механизімдерді, мехатрониканы пайдалану және жөндеу жөніндегі шебердің лауазымдық нұсқаулықтарын біледі.
КП 02. Жұмыс біліктілігін алуға өндірістік практикасы
Өндірістік технологиялық практиканың міндеті білім алушыларды кәсіпорындарда өндірістік процестермен таныстыру, арнайы пәндерді оқу кезінде алған білімдерін нығайту және мамандық бойынша практикалық дағдыларды игеру болып табылады.
Оқу нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылық машиналарын жоспарлы және алдын ала техникалық қарау жүргізу .
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналарды сақтауға қою кезінде қолданылатын құралдар мен материалдарды дайындау.
2. Сақтау кезінде машиналардан шешіліп алынған құрастырмалы бірліктер мен бөлшектерді алаңдар мен қоймаларда сақтау кезіндегі жұмыстарды орындау.
3. Агрегаттарды қалыпқа келтіру үшін қажетті технологиялық білдік, аспаптардың және материалдардың бар екендігін тексеру .
4. Агрегат құрамына кіретін машиналарды қалыпқа келтіру және ауысым сайын қызмет көрсету.
5. Тракторлар мен комбайндарға және өзге де ауыл шаруашылық машиналарына ауысым сайын және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
6. Ауыл шаруашылық техникаларын жөндеу бойынша ең алдымен тәжірибелі жұмысшы-жөндеушілердің бақылауымен, кейін өздігінен слесарь ретінде жұмыс істеу.
7. Жұмыс процесінде анықталған кемшіліктерді талдау және оларды жою бойынша ұсыныстар.
8. Автомобильдерге ай сайынғы және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Оқу нәтижесі: 2) Мал шаруашылығын механизациялау.
Бағалау өлшемдері:
1. Мал азығын дайындау үшін тракторлы агрегаттарда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидасын оқу.
2. Машиналарды шөпті шөмелелеуге және маялауға немесе нығыздауды дайындау, оларға техникалық қызмет көрсету және технологиялық икемдеу.
3. Шөп ұнын әзірлеу бойынша жұмыстың барлық кезеңін орындау.
4. Шөп шапқыш-ұсатқышты жұмысқа дайындау.
5. Агрегатты құрастыру және шөпті ұсақтау, оны көлік құралына тиеу.
Оқу нәтижесі: 3) Ауыл шаруашылық машиналарын жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет көрсету және жабдықтар мен аспаптарды икемге келтіру.
2. Жинағыш бірліктерді тазалау, технологиялық жағдайының көрсеткіштерін тексеру.

3. Выполнение разборочно-моечных, дефектовочно-комплектовочных, сборочно-подготовительных работ.
4. Обкатка, регулирование параметров технического состояния и испытание сборочных единиц.
Результат обучения: 4) Текущий ремонт и наладка машин и оборудования.
Критерии оценки:
1. Текущий ремонт и наладка доильных установок.
2. Техническое обслуживание, текущий ремонт и наладка оборудования для первичной обработки молока.
3. Освоение приемов работы и работа на сепараторе, пастеризаторе и холодильной установке.
4. Анализ недостатков, выявленных в процессе работы и предложения по их устранению.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Квалификационная преддипломная практика предусматривает изучение:
функционирования производства, комплекса мер по выполнению резервов повышения эффективности и производительности труда, а также оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов;
мероприятия, проводимые по охране труда и технике безопасности по использованию экологически безопасной технологии производства.
Результат обучения: 1) Участвовать в комплектовании сельскохозяйственной техники.
Критерии оценки:
1. Изучать документацию на учет работы машин, расходование горюче-смазочных и других материалов и денежных средств на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт техники.
2. Внедрять совместно с механиком в производство достижения науки и передового опыта по механизации и электрификации сельского хозяйства, участвовать в разработке и внедрении в производство прогрессивных форм организации и оплаты труда и технически обоснованных норм выработки.
3. Помогать механику с организации работы механизаторов отделения, добиваясь экономии трудовых и материально-технических затрат, снижения себестоимости механизированных работ и сельскохозяйственной продукции.
4. Разрабатывать совместно с механиком мероприятия по охране труда, участвовать в проведении инструктажа, проверять знания и контролировать соблюдение механизаторами правил техники безопасности.
Результат обучения: 2) Заведовать машинным двором.
Критерии оценки:
1. Участвовать в организации работы по хранению машин, сборочных единиц и деталей в соответствии с государственными стандартами и техническими требованиями.
2. Участвовать в обеспечении машинного двора соответствующими средствами и материалами, используемыми при постановке машин на хранение.
3. Участвовать в приемке и выдаче машины соответственно на хранение и в эксплуатацию.
4. Производить приемку, расконсервацию и организовывать сборку и хранение вновь поступивших машин в хозяйство.

3. Бөлшектеу-жуу, ақаулық-жинақтаушы, құрастыру-дайындау жұмыстарын орындау.
4. Баптау, техникалық жағдайдың көрсеткіштерін реттеу және құрастыру бірліктерін сынау.
Оқу нәтижесі: 4) Машиналар мен жабдықтарды ағымдық жөндеу және икемге келтіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сауатын қондырғыларды ағымдық жөндеу және икемге келтіру
2. Сүтті бастапқы өндеуге арналған жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу және икемге келтіру.
3. Жұмыс тәсілдерін меңгеру және айырғышта, пастерлеушіде және тоңазытқыш қондырғыда жұмыс істеу.
4. Жұмыс процесінде анықталған кемшіліктерді талдау және оларды жою бойынша ұсыныстар.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Диплом алдындағы біліктілік практикасы мыналарды:
өндірістің жұмыс істеуін, еңбек өнімділігі мен тиімділігін арттыру бойынша резервтерді орындау кешенінің іс-шараларын, сондай-ақ жабдықтарды, өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыруды;
өндірістің экологиялық қауіпсіз технологиясын қолдану бойынша еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жүргізілетін іс-шараларды оқуды қарастырады.
Оқу нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылық машиналарын толымтауға қатысу .
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналарды есепке алу, жанар-жағармай мен өзге де материалдардың және қолданыстағы ақша қаражаттарының шығындарын, техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу құжаттарын оқу.
2. Механикпен бірлесіп өндіріске механизация және ауыл шаруашылығын электрлендіру бойынша ғылым мен алдыңғы қатардағы тәжірибеге қол жеткізу, өндіріске еңбекті ұйымдастыру және ақы төлеудің алдыңғы қатардағы нысандарын және өңдеудің техникалық негізделген нормаларын енгізу.
3. Еңбек және материалдық-техникалық шығындардың үнемделуіне, механизациялаған жұмыстар мен ауыл шаруашылық өнімдерінің өзіндік құнын төмендетуге қол жеткізе отырып механикке бөлімше механизаторларының жұмысын ұйымдастыруға көмектесу.
4. Механикпен бірлесіп еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар әзірлеу, нұсқаулықты жүргізуге, қауіпсіздік техникасы бойынша механизаторлардың білімін тексеріп, қағиданың сақталуын бақылауға қатысу.
Оқу нәтижесі: 2) Машина ауласына басшылық ету.
Бағалау өлшемдері:
1. Стандартқа және техникалық талаптарға сәйкес машиналарды, жинамалы бірліктерді және бөлшектерді сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыруға қатысу.
2. Машина ауласын машинаны сақтауға қойған кезде қолданылатын тиісті құралдармен және материалдармен қамтамасыз етуге қатысу.
3. Машиналарды қабылдауға және беруге тиісінше сақауға және пайдалануға беруге қатысу.
4. Шаруашылыққа жаңадан түскен машиналарға қабылдауды, қайта іске қосуды жүргізу және жинақтау мен сақтауды ұйымдастыру.

5. Следить за сохранностью помещений, навесов, площадок для хранения и наладки машин, эстакады для мойки машин.
Результат обучения: 3) Участвовать в составлении заявки на технические средства, материалы и устройства.
Критерии оценки:
1. Участвовать в организации списания машин, отслуживших амортизационный срок и непригодных к дальнейшему использованию.
2. Принимать участие в составлении соответствующих отчетов о движении техники и представлении их в бухгалтерию хозяйства.
3. Анализировать недостатки, выявленные в процессе работы, и давать предложения по их устранению.
Результат обучения: 4) Организация технологических мероприятий.
Критерии оценки:
1. Принимать участие в организации мероприятий по научной организации и прогрессивной технологии обслуживания машин.
2. Принимать участие в разработке планов работы, графиков, в проведении учета выполненных работ.
3. Использовать оборудование и приборы, применяемые при техническом диагностировании и обслуживании машин.
4.Владеть должностной инструкцией мехатроника
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 169
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1503000 – Растениеводство
Квалификация:

5. Машиналарды сақтау мен икемге келтіру үшін үй-жайлардың, аспалардың, алаңдардың, машиналарды жууға арналған эстакадалардың сақталуын бақылау.
Оқу нәтижесі: 3) Техникалық құралдарға, материалдарға және қондырғыларға өнімін құруға қатысу
Бағалау өлшемдері:
1. Амортизациялық мерзімі бойынша істен шыққан және одан әрі пайдалануға жарамсыз машиналарды тізімнен шығаруды ұйымдастыруға қатысу.
2. Техниканың қозғалысы туралы тиісті есептерді құрастыру және оны шаруашылық бухгалтериясына тапсыруға қатысу.
3. Жұмыс процесінде анықталған кемшіліктерді талдау және оларды жою бойынша ұсыныстар.
Оқу нәтижесі: 4) Технологиялық іс-шараларды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналарға қызмет көрсету бойынша ғылыми ұйымдастырылған және прогрессивті технологиялар бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу.
2. Жоспарларды, жұмыстарды, кестелерді әзірлеуге, орындалған жұмыстарға есеп жүргізуге қатысу.
3. Машиналарды техникалық диагностикалау және қызмет көрсету кезінде қолданылатын жабықтар мен құралдарды қолдану.
4. Мехатрониктің лауазымдық нұсқаулығын меңгерген.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 169-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1503000 – Өсімдік шаруашылығы
Біліктіліктер:

1. Знает основные принципы физического воспитания.
2. Знает физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями.
3. Умеет контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Результат обучения: 4) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Знает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Умеет оказывать первую медицинскую помощь при травмах.
БК 3. Понимать историю казахского народа, роль и место Казахстана в мировом сообществе
ОГМ 04. История Казахстана
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы основных исторических периодов истории Казахстана и этапы формирования казахской нации; роль, значение и вклад кочевой цивилизации в историю мировой цивилизации; причины и последствия процессов присоединения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей; этнодемографическую ситуацию в первые годы Советской власти, образование казахской диаспоры за рубежом; историю национально-освободительных восстаний и движений казахского народа за независимость: причины, ход, последствия крупных национально-освободительных восстаний 18-19 веков; сущность политических партий Казахстана в начале 20-го века и в последующее время; причины, ход и последствия декабрьского востания 1986 года в Алматы и городах Казахстана; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости; достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 1) Знать основные этапы становления казахского народа.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы истории и становления независимости Казахстана
2. Умеет раскрыть роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Знает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Способствовать формированию казахстанского патриотизма.
Критерии оценки:
1. Осознает сущность и содержание духовных ценностей, основывающихся на идеалах моральных и духовных качеств человека.
2. Знает культурные традиции казахского народа, а также народов, проживающих в Казахстане.
Результат обучения: 3) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Знает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Умеет работать с историческими источниками.
Общепрофессиональные модули
БК 5. Знать основы строения растительных клеток, способов деления ядра и клетки, устройство светового микроскопа и правил работы с ним
ОПМ 01. Основы ботаники и физиологии растений
При изучении модуля обучаемые должны освоить: деление ядра и клетки; производные протопласта; органография и размножение растений; репродуктивные органы; цветок; опыление; оплодотворение; морфология семени; плоды сухие и сочные; размножение растений; систематика растений; низшие растения; введение в систематику; бактерии, вирусы и фаги; грибы, слизевики, лишайники, водоросли; отделы; физиология растений, растительной клетки; фотосинтез; дыхание растений, водный режим растений; онтогенез растений; устойчивость растений к неблагоприятным условиям среды; биология и физиология микроорганизмов.
Результат обучения: 1) Знать основы строения растительного мира.
Критерии оценки:
1. Знает виды растений. понятия размножения и воспроизведения, их значение в хозяйственной деятельности человека.
2. Знает понятие флоры, растительности, фитоценоза, агрфитоценоза, флорического царства, широтной и вертикальной зональности, экологических факторов, их влияние на жизнедеятельность растений.
3. Умеет отличить особенности разных видов растений, культурные дикорастущие и сорные растения.
Результат обучения: 2) Знать систематику растений и физиологию растений.
Критерии оценки:
1. Умеет работать с определителем систематических и морфологических характеристик растений, изготавливать временные микропрепараты.
2. Умеет различать запасные продукты клетки на микропрепаратах, показывать на примерах взаимосвязь растительных тканей.
3. Знает физиологию растений, фотосинтез, дыхание растений, водный режим растений, физиологические основы питания растений.
БК 6. Понимать сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента
ОПМ 02. Основы аграрного менеджмента и маркетинга
При изучении модуля обучаемые должны освоить: принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом; менеджмент, как наука об управлении; сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента; экономические методы управления производством; метод и организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями; теоретические основы эффективности общественного производства; государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях перехода в условиях рыночной экономики; сущность и особенности маркетинга; стратегия планирования и контроль маркетинга
Результат обучения: 1) Знать менеджмент, как науку об управлении.
Критерии оценки:
1. Знает сферы деятельности менеджмента на сельскохозяйственных предприятиях; уровни менеджмента; функции менеджмента; современные проблемы менеджмента.
2. Знает схемы построения стандартной модели системы агропромышленного менеджмента.
3. Умеет обследовать внешние факторы воздействия на сельскохозяйственные предприятия.
Результат обучения: 2) Владеть организацией распределения и товародвижения, понимать сущность рынка, теорию и суть современного маркетинга .
Критерии оценки:
1. Знает социальные основы маркетинга; понятия о товаре, рынке; управление маркетингом.
2. Умеет составить характеристику концепции производства и совершенствование товара.
3. Умеет обследовать конкурентную среду, поставщиков, применяя ситуационные задачи.
БК 7. Знать опасные для сельского хозяйства метеорологические явления и методы борьбы с ними
ОПМ 03. Агрометеорология
При изучении модуля обучаемые должны освоить: атмосфера и ее свойства; растение и солнечная радиация; температура воздуха и почвы; вода в атмосфере и в почве; ветер; погода и ее прогнозирование; опасные для сельского хозяйства метеорологические явления и методы борьбы с ними; агрометеорологический прогноз; методы агрометеорологического прогноза.
Результат обучения: 1) Атмосфера и ее свойства.
Критерии оценки:
1. Умеет определить основные свойства атмосферы и опасные метеорологические явления.
2. Знает методы борьбы с метереолигическими явлениями в сельском хозяйстве.
Результат обучения: 2) Агрометерологический прогноз.
Критерии оценки:
1. Умеет обеспечить сельское хозяйство агрометеорологическим прогнозом.
2. Умеет рассчитать температуру воздуха и почвы.
БК 8. Владеть общими сведения об орошении и процессом превращения поливной воды в атмосферную и почвенную влагу
ОПМ 04. Сельскохозяйственная мелиорация
При изучении модуля обучаемые должны освоить: общие сведения об орошении; процесс превращения поливной воды в атмосферную и почвенную влагу; искусственное увеличение почвенной влаги; влияние влаги на окружающую среду и на урожайность сельскохозяйственных культур; режим полива и его элементы; нормы полива и сроки полива; гидромодуль и графики полива; методы полива и его виды; общие сведения о капельном орошении; общие сведения об инъекционном поливе; расположение основных элементов и оборудовании при инъекционном поливе.
Результат обучения: 1) Мелиорация.
Критерии оценки:
1. Знает виды орошения и основные элементы системы капельного орошения.
2. Знает методы и особенности капельного орошения.
Результат обучения: 2) Роль мелиорации в охране окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Умеет определять режим и технологию капельного и инъекционного полива.
2. Знает особенности инъекционного полива.
БК 9. Соблюдать мероприятия по охране труда и техники безопасности на предприятии
ОПМ 05. Охрана труда
При изучении модуля обучаемые должны освоить: о системе организации работы по созданию здоровых и безопасных условий труда на предприятиях , по предотвращению аварий, взрывов и пожаров, а так же по обеспечению надлежащих санитарно-гигиенических условий труда и профилактики профессиональных заболеваний и отравлений; охрана и рациональное использование природных ресурсов и недр. охрана и рациональное использование атмосферы. значение атмосферы для жизни человека, естественные и искусственные загрязнения атмосферы; виды загрязнений, последствия загрязнений атмосферы, мероприятия по охране и рациональному использованию атмосферного воздуха.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями о безопасности жизнедеятельности.
Критерии оценки:
1. Знает нормативы и технические основы охраны труда на предприятии.
2. Умеет контролировать соблюдение правил техники безопасности и пожаробезопасности .
Результат обучения: 2) Применение теоретических знаний практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Выполняет работы с нормативной документацией по охране труда и окружающей среды.
2. Умеет составлять план мероприятий по охране труда и охране окружающей среды.
Результат обучения: 3) Выполнение правил охраны труда.
Критерии оценки:
1. Применяет индивидуальные средства защиты.
2. Умеет оказывать первую доврачебную помощь.
Результат обучения: 4) Знает принципы охраны окружающей среды, нормы и правила природопользования.
Критерий оценки
1. Знает методы изучения экологических факторов на здоровье.
2. Умеет использовать нормативы качества окружающей среды для оценки состояния и качества окружающей среды.
Результат обучения: 5) Значение недр и атмосферы для жизни человека.
Критерий оценки
1. Умеет разъяснить функции, природные и антропогенные изменения экосистемы.
2. Умеет составлять мероприятия по очистке атмосферного воздуха и охране природных ресурсов и недр.
БК 10. Знать основы механизации и автоматизации сельскохозяйственного производства.
ОПМ 06. Механизация производственных процессов
Данный модуль описывает результативность работы, комплектование агрегатов, производительность сельскохозяйственных агрегатов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: производственные операции и урожайность сельскохозяйственных культур, общую классификацию сельскохозяйственных агрегатов, эксплуатационные показатели и свойства сельскохозяйственных машин; режимы работы и скорости движения агрегатов; определение производительности агрегатов; важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
основы комплектования машинно-тракторных агрегатов,
механизация и автоматизация производственных процессов.
Результат обучения: 1) Основы комплектования машинно-тракторных агрегатов.
Критерии оценки:
1. Знает условия и особенности применения машин в сельском хозяйстве.
2. Знает производственные операции и их классификацию.
3. Знает основные факторы, влияющие на качество технологических операций и урожайность сельскохозяйственных культур.
Результат обучения: 2) Механизация и автоматизация производственных процессов.
Критерии оценки:
1. Знает классификацию, структуру и системы машин.
2. Знает устройство и работу машин современные системы машин для комплексной механизации.
3. Умеет применять средства комплексной механизации и устранять выявленные неисправности.
4. Умеет проводить регулировку, испытание работ систем и механизмов водоснабжения.
5. Умеет выполнять пуск и остановку аппаратов, установок, их регулировку и диагностирование.
Специальные модули

1. Дене тәрбиесінің негізгі қағидаттарын біледі.
2. Дене жаттығуларын орындау кезінде организмнің физиологиялық ерекшеліктерін біледі.
3. Дене жаттығуларын орындағанда организмнің функционалдық жағдайын бақылап, реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақат алғанда және қайғылы оқиғалар орын алғанда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
1. Жаттығу жасау барысындағы жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақат алмау тәсілдерін біледі.
2. Жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
БҚ 3. Қазақ халқының тарихын, әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның рөлі мен орнын түсіну
ЖГМ 04. Қазақстан тарихы
Осы модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан тарихының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары және қазақ халқының қалыптасу кезеңдерін; көшпелі өркениеттің рөлі мен маңызы, әлемдік өркениетке қосқан үлесін; Қазақстанның Ресей империясына қосылу, Ресей империясының Қазақстанды басып алу және отарлау себептері мен салдарларын; Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этно-демографиялық жағдай, шет елдерде қазақ диаспорасының құрылуын; ұлт-азаттық көтерілістердің және қазақ халқының тәуелсіздік үшін күресінің тарихы: себебі, барысы, 18-19 ғасырдағы ірі ұлт-азаттық көтерілістердің салдарларын; 20-ғасырдың басы мен кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның саяси партияларының мәнін; 1986 жылы Алматы және Қазақстанның қалаларында болған желтоқсан қозғалысының себебі, барысы және салдарларын; тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасындағы саяси және қоғамдық өзгерістерін; тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін меңгеруі қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан тарихының және тәуелсіздігі қалыптасуының негізгі кезеңдерін біледі.
2. Қазақ халқының жалпытүрік қоғамдағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын аша біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстандық отансүйгіштікті қалыптастыруға тырысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Адамның моральдық және рухани қасиеттеріне негізделетін рухани құндылықтардың мәні мен мазмұнын түсінеді.
2. Қазақ халқының, сонымен қатар Қазақстанда тұрып жатқан басқа да ұлттардың мәдени дәстүрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Тарихи оқиғалардың себеп-салдар байланысын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан тарихының толыққандылығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи дереккөздермен жұмыс жасай алады.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 5. Өсімдік жасушалары құрылысының негіздерін, ядро мен жасушаның бөліну тәсілдерін, жарық микроскопының құрылысын және онымен жұмыс істеу қағидаларын білу
ЖКМ 01. Ботаника және өсімдіктердің физиологиясы негіздері
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: ядро мен жасушаның бөлінуі; протопласт туындылары; органография және өсімдіктердің көбеюі; репродуктивті органдар; гүл; тозаңдандыру; ұрықтандыру; тұқым морфологиясы; құрғақ және шырынды жемістер; өсімдіктердің көбеюі; өсімдіктерді топтастыру; төменгі сатыдағы өсімдіктер; топтастыруға енгізу; бактериялар, вирустар және фагтар; саңырауқұлақтар, шараналы саңырауқұлақтар, қыналар, балдырлар; бөлімдер; өсімдіктердің, өсімдік жасушаларының физиологиясы; фотосинтез; өсімдіктердің тынысы, өсімдіктердің су режимі; өсімдіктер онтогенезі; өсімдіктердің қолайсыз орта жағдайларына төзімділігі; микроағзалардың биологиясы мен физиологиясы.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдіктер дүниесінің құрылысы негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Өсімдік түрлерін, көбею және молаю түсініктерін, олардың адамның шаруашылық қызметіндегі маңызын біледі.
2. Флора, өсімдік, фитоценоз, агрфитоценоз, флора дүниесі, ендік және бойлық аймақ, экологиялық факторлар түсініктерін, олардың өсімдіктердің тіршілігіне әсерін біледі.
3. Әр түрлі өсімдіктердің ерекшеліктерін, дақылдық жабайы және арам шөпті өсімдіктерді айыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдіктердің топтастырылуы мен өсімдіктердің физиологиясын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдіктердің жүйелі және морфологиялық сипаттамаларын анықтауышпен жұмыс істей алады, уақытша микропрепараттар дайындай алады.
2. Микропрепараттарда қосымша жасуша өнімдерін айыра алады, өсімдік тіндерінің өзара байланысын мысалмен көрсете алады.
3.Өсімдіктердің физиологиясын, фотосинтезді, өсімдіктер тынысын, өсімдіктердің су режимін, өсімдіктер қорегінің физиологиялық негіздерін біледі.
БҚ 6. Агроөнеркәсіп менеджментінің мәні мен халық шаруашылығындағы маңызын түсіну
ЖКМ 02. Аграрлық менеджмент және маркетинг негіздері
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: агроөнеркәсіп кешенін басқарудың қағидаттары, әдістері және функциялары; менеджмент басқару туралы ғылым ретінде; агроөнеркәсіп менеджментінің мәні мен халық шаруашылығындағы маңызы; өндірісті басқарудың экономикалық әдістері; жаңа ауыл шаруашылығы құрылымдарын басқарудың әдістері мен ұйымдастыру жүйесі; қоғамдық өндіріс тиімділігінің теориялық негіздері; нарықтық экономика талаптарына ауысу жағдайындағы агроөнеркәсіптік кешенін дамытуды мемлекеттік реттеу; маркетингтің мәні мен ерекшеліктері; жоспарлау стратегиясы мен маркетингті бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Менеджментті басқару туралы ғылым ретінде білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылық кәсіпорындарындағы менеджментің қызмет саласын; менеджмент деңгейлерін; менеджемент функцияларын; менеджменттің қазіргі заманғы мәселелерін біледі.
2. Агроөнеркәсіптіктік менеджмент жүйесінің стандартты моделі құрылысының схемасын біледі.
3. Ауыл шаруашылық кәсіпорындарына ішкі фактор әсерлерін талдай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Үлестіру және тауар қозғалысын ұйымдастыруды, нарық мәнін, қазіргі маркетингтің теориясын және мәнін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Маркетингтің әлеуметтік негіздерін; тауар, нарық туралы түсінікті; маркетингті басқаруды біледі.
2. Өндіріс пен тауарларды жетілдіру тұжырымдамасының сипаттамасын құрастыра алады.
3. Жағдайлық міндеттерді қолдана отырып бәсекелестік ортаны, жеткізушілерді зерттей алады.
БҚ 7. Ауыл шаруашылығы үшін қауіпті метеорологиялық құбылыстарды және олармен күресу әдістерін білу
ЖКМ 03. Агрометеоро-логия
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: атмосфера және оның қасиеттері; өсімдік және күн радиациясы; ауа және топырақ температурасы; атмосфера мен топырақтағы су; жел; ауа райы және оны болжау; ауыл шаруашылығы үшін қауіпті метеорологиялық құбылыстар және олармен күресу әдістері; агрометеорологиялық болжам; агрометеорологиялық болжам әдістері.
Оқыту нәтижесі: 1) Атмосфера және оның қасиеттері
Бағалау өлшемдері:
1. Атмосфераның негізгі қасиеттерін және
қауіпті метеорологиялық құбылыстарды анықтай алады.
2.Ауыл шаруашылығындағы метеорологиялық құбылыстармен күресу әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Агрометеорологиялық болжам.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылығын агрометеорологиялық болжаммен қамтамасыз ете алады.
2. Ауа және топырақ температурасын есептей алады.
БҚ 8. Суару туралы жалпы мәліметтерді және суармалы суды атмосфералық және топырақ ылғалына айналдыру процесін меңгеру.
ЖКМ 04. Ауыл шаруашылы-ғы мелиорация-сы
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: суару туралы жалпы мәліметтер; суаратын суды атмосфералық және топырақ ылғалына айналдыру процесі; топырақ ылғалын жасанды ұлғайту; ылғалдың қоршаған ортаға және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігіне әсері; суару режимі және оның элементтері; суару нормалары мен суару мерзімі; гидромодуль және суару кестелері; суару әдісі мен оның түрлері; тамшылап суару туралы жалпы мәліметтер; инъекциялық суару туралы жалпы мәліметтер; инъекциялық суару кезінде негізгі элементтер мен жабдықтың орналасуы.
Оқыту нәтижесі: 1) Мелиорация.
Бағалау өлшемдері:
1.Суару түрлерін және тамшылап суару жүйесінің негізгі элементтерін біледі.
2. Тамшылап суару әдістері мен ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мелиорацияның қоршаған ортаны қорғаудағы рөлі.
Бағалау өлшемдері:
1.Тамшылап және инъекциялық суару режимі мен технологиясын анықтай алады .
2.Инъекциялық суару ерекшеліктерін біледі.
БҚ 9. Кәсіпорында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі іс-шараларды сақтау
ЖКМ 05. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: кәсіпорындарда дұрыс және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, апаттардың, жарылыстардың және өрттің алдын алу, сонымен қатар тиісті санитариялық-гигиеналық еңбек жағдайларын қамтамасыз ету және кәсіптік сырқаттар мен уланулардың алдын алу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру жүйесі туралы; табиғи ресурстар мен жер қойнауын қорғау және тиімді пайдалану; атмофераны қорғау және тиімді пайдалану; атмосфераның адам өмірі үшін маңызы, атмосфераның табиғи және жасанды жолмен ластануы; ластану түрлері, атмосфераның ластануының салдары, атмосфералық ауаны қорғау және тиімді пайдалану жөніндегі іс-шаралар.
Оқыту нәтижесі: 1) Тіршілік қызметінің қауіпсіздігі туралы білімді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Кәсіпорында еңбекті қорғау нормативтері мен техникалық негіздерін біледі .
2.Қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі қағидаларының сақталуын бақылай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Практикалық қызметтің теориялық білімін қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттамамен жұмыстарды орындайды.
2. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың жоспарын жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбекті қорғау ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Жеке қорғану құралдарын қолданады.
2. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоршаған ортаны қорғау қағидаттарын, табиғатты пайдалану нормалары мен қағидаларын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Денсаулыққа әсер ететін экологиялық факторларды зерттеу әдістерін біледі .
2.Қоршаған ортаның жай-күйі мен сапасын бағалау үшін қоршаған орта сапасының нормативтерін қолдана алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жер қойнауы мен атмосфераның адам өмірі үшін маңызы .
Бағалау өлшемдері:
1.Экожүйенің функцияларын, табиғи және антропогенді өзгерістерін түсіндіре алады.
2.Атмосфералық ауаны тазарту және табиғи ресурстар мен жер қойнауын қорғау бойынша іс-шараларды құрастыра алады .
БҚ 10. Ауыл шаруашылығы өндірісін
механикаландыру және автоматтандыру негіздерін білу.
ЖКМ 06. Өндірістік процестерді механикалан-дыру
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, агрегаттардың жиынтықталуын, ауылшаруашылық агрегаттарының өнімділігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: өндірістік операциялар және ауылшаруашылық дақылдарының өнімділігі, ауылшаруашылық агрегаттарының жалпы жіктелуі, ауылшаруашылық машиналарының пайдалану көрсеткіштері және қасиеттері; агрегаттардың жұмыс режимдері мен қозғалыс жылдамдығы; агрегаттардың өнімділігін анықтау.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
машина-трактор агрегаттарын жиынтықтау негіздері,
өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Машина-трактор агрегаттарын жиынтықтау негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналардың ауыл шаруашылығында қолданылу жағдайлары мен ерекшеліктерін біледі.
2. Өндірістік операцияларды және олардың жіктелуін біледі.
3.Технологиялық операциялардың сапасына және ауылшаруашылық дақылдарының өнімділігіне ықпал ететін негізгі факторларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Машиналардың жіктелуін, құрылымын және жүйесін біледі.
2.Машиналардың құрылысын және жұмысын, кешенді механикаландыруға арналған машиналардың заманауи жүйесін біледі.
3.Кешенді механикаландыру құралдарын қолдана білу және анықталған ақаулықтарды жоя білу.
4.Сумен жабдықтау жүйелері мен механизмдерінің жұмысын реттеуді, сынауды білу.
5.Қондырғыларды, іске қосуды және тоқтатуды, оларды реттеуді және диагностикалауды орындай білу.
Арнайы модульдер

Квалификация "150306 2 Цветовод"
ПК 1. Подготовить почвы для выращивания декоративно-цветочных растений
СМ 01. Агро технология
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основы почвоведения, основы земледелия, обработки почвы, системы земледелия, основы агрохимии, задачи агрохимии, виды и применение удобрений.
Важно, чтобы обучающиеся достиг следующего: определять свойства и плодородие почвы; подбирать необходимую обработку почвы; разрабатывать мероприятия по внесению удобрений.
Результат обучения: 1) Физиология растений.
Критерии оценки:
1. Знает роль зеленых растений в природе и сельхозпроизводстве.
2. Знает физиологию растений.
Результат обучения: 2) Основы почвоведения.
Критерии оценки:
1. Знает почвообразовательный процесс и факторы почвообразования.
2. Знает морфологические признаки и состав почв.
3. Определяет свойства почв и плодородие почв.
4. Умеет проводить структурный анализ почвы.
Результат обучения: 3) Основы земледелия.
Критерии оценки:
1. Знает законы земледелия.
2. Знает сорные растения.
3. Определят меры борьбы с сорными растениями.
4. Знает систему земледелия.
5. Знает виды обработки почвы.
6. Подбирает необходимый способ обработки почвы.
7. Заготавливает землю и составляет почво-смеси.
Результат обучения: 4) Основы агрохимии.
Критерии оценки:
1. Знает задачи агрономической химии.
2. Знает виды минеральных удобрений и их применение.
3. Знает виды органических удобрений и их применение.
4. Знает систему применения удобрений.
5. Разрабатывает мероприятия по внесению удобрений и охране окружающей среды.
3.      ПК 2. Анализировать и систематизировать информацию о биологических особенностях цветочно-декоративных культур, выполнять агротехнические приемы по выращиванию: проводить семенное и вегетативное размножение, ухаживать за ними;
СМ 02. Технология выращивания цветочно-декоративных культур
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые для выполнения агротехнических мероприятий по выращиванию цветочных растений.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: строение, размножение и приемы выращивания цветочных растений; ассортимент цветочных растений для оранжерей и интерьеров, ассортимента цветочных растений для ландшафтного дизайна, особенности культуры роз и декоративных лиан, выгонку декоративно-цветочных растений.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: определять виды и биологические особенности цветочных растений; размножать цветочные растения; подбирать необходимые агротехнические мероприятия по выращиванию цветочных растений; выполнять выгонку цветочных растений; составлять технологическую карту по выращиванию цветочных растений.
Результат обучения: 1) Определение строения цветочных растений.
Критерии оценки:
1. Знает строение и функции вегетативных органов растений.
2. Дает характеристику генеративных органов растения.

"150306 2 Гүл өсіруші" біліктілігі
1. КҚ 1. Сәндік-гүл өсімдіктерін өсіру үшін топырақ дайындау
АМ 01. Агро технология
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: топырақтану негіздерін, егіншілік негіздерін, топырақ өңдеу, егіншілік жүйелерін, агрохимия негіздерін, агрохимия міндеттерін, тыңайтқыштар түрлері мен қолданылуын меңгеруі тиіс.
Білім алушылардың мыналарға қол жеткізуі маңызды: топырақтың қасиеті мен құнарлылығын анықтау; топырақты қажетті өңдеуді таңдау; тыңайтқыштар енгізу бойынша іс-шараларды әзірлеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдіктер физиологиясы.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдіктердің табиғаттағы және ауыл шаруашылығы өндірісіндегі рөлін біледі.
2. Өсімдіктердің физиологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Топырақтану негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақтың түзілу процесін және топырақтың түзілу факторларын біледі.
2. Топырақтың морфологиялық белгілері мен құрамын біледі.
3. Топырақтың қасиеті мен құнарлылығын анықтайды.
4. Топырақтың құрылымдық талдауын жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Егіншілік негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Егіншілік заңдарын біледі.
2. Арам шөптерді біледі.
3. Арам шөптермен күресу шараларын анықтайды.
4. Егіншілік жүйесін біледі.
5. Топырақты өңдеу түрлерін біледі.
6. Топырақты өңдеудің қажетті тәсілін таңдайды.
7. Жерді дайындайды және топырақ қоспаларын құрайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Агрохимия негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Агрономиялық химия міндеттерін біледі.
2. Минералды тыңайтқыштардың түрлерін және олардың қолданылуын біледі.
3. Органикалық тыңайтқыштардың түрлерін және олардың қолданылуын біледі.
4. Тыңайтқыштарды қолдану жүйесін біледі.
5. Тыңайтқыштарды енгізу және қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды әзірлейді.
2. КҚ 2. Гүл-сәндік дақылдардың биологиялық ерекшеліктері туралы ақпаратты талдау және жүйелендіру,
3. өсіру бойынша агротехникалық тәсілдерді орындау: тұқымдық және вегетативтік көбейтуді жүргізу, оларды күту;
АМ 02. Гүлді-сәндік дақылдар өсіру технологиясы
Осы модуль гүлді өсімдіктерді өсіру бойынша агротехникалық іс-шараларды орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: гүлді өсімдіктердің құрылысы, көбеюі және өсіру тәсілдері; жылыжайлар мен ішкі көріністерге арналған гүлді өсімдіктер ассортименті, ландшафтілік дизайнға арналған гүлді өсімдіктер ассортименті, раушан және сәндік лиана дақылдарының ерекшеліктері, сәндік-гүлді өсімдіктерді көктету бойынша.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: гүлді өсімдіктердің түрлері мен биологиялық ерекшеліктерін анықтау; гүлді өсімдіктерді көбейту; гүлді өсімдіктер өсіру бойынша қажетті агротехникалық іс-шараларды таңдау; гүлді өсімдіктерді көктетуді орындау; гүлді өсімдіктер өсіру бойынша технологиялық карта құрастыру
Оқыту нәтижесі: 1) Гүлді өсімдіктердің құрылысын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдіктердің вегетативтік органдарының құрылысы мен функцияларын біледі.

2. Дает характеристику вегетативных органов растения.
Результат обучения: 2) Управление режимами.
Критерии оценки:
1. Определяет воздушно-газовый и водный режим почвы.
2. Определяет пищевой режим почвы.
3.Дает характеристику удобрениям, микроудобрениям.
4. Выполняет посадку цветочных растений и ухаживает за пересаженными растениями.
Результат обучения: 3) Размножение комнатных растений.
Критерии оценки:
1. Размножает цветочные растения семенами.
2. Размножает растения естественным вегетативным способом.
3. Размножает растения искусственным вегетативным способом.
Результат обучения: 4) Выращивание цветочно-декоративных растений.
Критерии оценки:
1. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению однолетних цветочных растений.
2. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению двулетних растений.
3. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению многолетних цветочных растений.
4. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению цветочных растений закрытого грунта.
5. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению лиан.
Результат обучения: 5) Выгонка цветочных растений.
Критерии оценки:
1. Выполняет выгонку роз, сирени, гортензии.
2. Выполняет выгонку тюльпанов, гиацинтов, нарциссов и лилии.
Результат обучения: 6) Цветочное хозяйство.
Критерии оценки:
1. Организовывает территорию цветочного хозяйства.
2. Составляет технологическую карту по выращиванию цветочных растений.
ПК 3. Выполнять посадку деревьев и кустарников, ухаживать за ними
СМ 03. Технология выращивания древесно-кустарниковых культур
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения агротехнических мероприятий по выращиванию древесных растений.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основные понятия и термины по дендрологии; таксономическом разнообразии древесных растений; жизненных формах древесных растений; систематику голосеменных и покрытосеменных растений; биологические и экологические особенности древесной растительности; дендрофлору Казахстана.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: определять виды и биологические особенности древесных растений; размножать древесные растения; подбирать необходимые агротехнические мероприятия по посадке древесных растений.
Результат обучения: 1) Основы биологии и экологии древесных растений.
Критерии оценки:
1. Знает жизненные формы деревянистых растений, полу древесных растений.
2. Умеет определять жизненные формы древесных растений.
3. Знает ботанические и биологические особенности древесных растений.
4. Знает понятие об ареале, типы ареалов древесных растений.
5. Знает виды экологических факторов, влияющих на развитие древесных растений.
6. Знает интродукцию и акклиматизацию древесных растений.
7. Умеет определять экологические группы растений по их отношению к водному режиму, к засухе, к свету.
Результат обучения: 2) Основы декоративной дендрологии.
Критерии оценки:
1. Знает декоративные качества кроны, листьев, плодов, цветов, ствола .

2. Өсімдіктің генеративтік органдарына сипаттама береді.
2. Өсімдіктің вегетативтік органдарына сипаттама береді.
Оқыту нәтижесі: 2) Режимдерді басқару.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақтың ауа-газ және су режимдерін анықтайды.
2. Топырақтың қорек режимін анықтайды;
3. Тыңайтқыштарға, микротыңайтқыштарға сипаттама береді.
4. Гүлді өсімдіктерді отырғызуды орындайды және қайта отырғызылған өсімдіктерді күтіп-ұстайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлме өсімдіктерін көбейту.
Бағалау өлшемдері:
1. Гүлді өсімдіктерді тұқыммен көбейтеді.
2. Өсімдіктерді табиғи вегетативтік тәсілмен көбейтеді.
3. Өсімдіктерді қол арқылы вегетативтік тәсілмен көбейтеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Гүлді-сәндік өсімдіктерді өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Біржылдық гүлді өсімдіктерді өсіру және көбейту бойынша агротехникалық іс-шараларды орындайды.
2. Екіжылдық өсімдіктерді өсіру және көбейту бойынша агротехникалық іс-шараларды орындайды.
3. Көпжылдық гүлді өсімдіктерді өсіру және көбейту бойынша агротехникалық іс-шараларды орындайды.
4. Жабық топырақтың гүлді өсімдіктерін өсіру және көбейту бойынша агротехникалық іс-шараларды орындайды.
5. Лианаларды өсіру және көбейту бойынша агротехникалық іс-шараларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Гүлді өсімдіктерді көктету.
Бағалау өлшемдері:
1. Раушан, мамыргүл, жапонгүлдерді көктетуді орындайды.
2. Қызғалдақ, сүмбіл, нәркес және лалагүлдерді көктетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Гүл шаруашылығы.
Бағалау өлшемдері:
1. Гүл шаруашылығы аумағын ұйымдастырады.
2. Гүлді өсімдіктерді өсіру бойынша технологиялық карта құрастырады.
КҚ 3. Ағаштар мен бұталарды отырғызуды орындау, оларды күту
АМ 03. Ағаш-бұта дақылдарын өсіру технологиясы
Модульге қысқаша шолу
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, ағаш өсімдіктерін өсіру бойынша агротехникалық іс-шараларды орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: дендрология бойынша негізгі түсініктер мен терминдер; ағаш өсімдіктерінің таксономиялық алуан түрлілігі; ағаш өсімдіктерінің тіршілік нысандары; жалаңаштұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің топтастырылуы; ағаш өсімдіктердің биологиялық және экологиялық ерекшеліктері; Қазақстанның дендрофлорасы.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: ағаш өсімдіктерінің түрлері мен биологиялық ерекшеліктерін анықтау; ағаш өсімдіктерін көбейту; ағаш өсімдіктерді отырғызу бойынша қажетті агротехникалық іс-шараларды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағаш өсімдіктерінің биологиясы мен экологиясының негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Ағаш өсімдіктерінің, жартылай ағаш өсімдіктерінің тіршілік нысандарын біледі.

2. Умеет отличать и распознавать по ботаническим особенностям формы кроны древесных       растений.
3. Умеет отличать и распознавать по ботаническим особенностям формы листьев.
4. Умеет отличать и распознавать по ботаническим особенностям формы цветков, группы древесных пород по времени и продолжительности цветения.
5. Умеет отличать и распознавать древесные растения по декоративности плодов, фактуры и цвета коры       ствола .
6. Умеет формировать кроны деревьев и кустарников.
Результат обучения: 3) Деревья и кустарники хвойных пород.
Критерии оценки:
1. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семейству сосновые, их ботанические и биологические особенности и декоративные свойства.
2. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семейству кипарисовые, их ботанические и биологические особенности и декоративные свойства.
3. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семейству тиссовые, их ботанические и биологические особенности и декоративные свойства.
4. Знает агротехнические приемы посадки древесных растений хвойных пород.
Результат обучения: 4) Деревья и кустарники лиственных пород.
Критерии оценки:
1. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семействам лимонниковые, барбарисовые, самшитовые, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
2. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семействам ильмовые, тутовые, буковые, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
3. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семействам берҰзовые, ореховые, тамариксовые, ивовые, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
4. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семействам актинидиевые, вересковые, липовые, гортензиевые, крыжовниковые, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
5. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семействам розоцветные, бобовые, миртовые, рутовые, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
6. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семейства манакардиевые, клҰновые, конскокаштановые, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
7. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семействам кизиловые, аралиевые, бересклетовые, крушиновые, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
8. Знает все изучаемые роды и виды относящиеся к семейства мвиноградовые, лоховые, маслиновые, жимолостные, их ботанические и биологические особенности, декоративные свойства, ареал и применение в озеленении.
9. Знает агротехнические приемы посадки древесных растений хвойных пород.
ПК 4. Бороться с вредителями и болезнями декоративно-цветочных
СМ 04. Защита растений от вредителей и болезней
Цель данного модуля: формирование знаний и навыков по защите растений, направленных на повышение качества цветов и декоративных растений и предотвращение опасности загрязнения окружающей среды.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: виды вредителей и болезней декоративных культур и широко используемых пестицидов; агротехнические, организационно-хозяйственные, физико-механические, биологические, химические и комбинированные методы борьбы с вредителями и болезнями; способами оздоровления почвы в парниках и теплицах, обеззараживание парников, оранжерей, хранилищ, дезинфекции семян.
Важно, чтобы обучающиеся достиг следующего: определял виды болезней и вредителей цветочных растений; планировал профилактические и истребительные мероприятия по борьбе с вредителями растений защищенного грунта с соблюдением правил безопасности.
Результат обучения: 1) Общие сведения о вредителях и болезнях.
Критерии оценки:
1. Знает характеристику вредителей декоративных растений по внешнему виду и циклы развития насекомых.
2. Знает характеристику возбудителей болезней декоративных растений.
3. Определяет виды болезней и вредителей декоративных растений.
Результат обучения: 2) Средства и методы защиты декоративных растений.
Критерии оценки:
1. Знает методы борьбы с вредителями и болезнями.

2. Ағаш өсімдіктерінің тіршілік нысандарын анықтай алады.
3. Ағаш өсімдіктерінің ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін біледі.
4. Ағаш өсімдіктерінің таралу аймағы, таралу аймақтарының типтері туралы түсінігі бар.
5. Ағаш өсімдіктерінің дамуына әсер ететін экологиялық факторлардың түрлерін біледі.
6. Ағаш өсімдіктерінің жерсіндіру мен бейімдеуді біледі
7. Өсімдіктердің су режиміне, құрғақшылыққа, жарыққа қатысы бойынша олардың экологиялық топтарын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сәндік дендрология негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Ағаш басының, жапырақтардың, жемістердің, гүлдердің, сабақтың сәндік қасиеттерін біледі.
2. Ағаш өсімдіктері басының пішіндерінің ботаникалық ерекшеліктері бойынша айырып, тани алады.
3. Жапырақтардың пішіндерін ботаникалық ерекшеліктері бойынша айыра алады және тани алады.
4. Гүлдердің пішіндерін ботаникалық ерекшеліктері бойынша, ағаш тұқымдары топтарын гүлдену уақыты мен ұзақтығы бойынша айыра алады және тани алады.
5. Ағаш өсімдіктерін жемістері, сабақ қабығының түсі мен фактурасы бойынша айыра алады және тани алады.
6. Ағаштар мен бұталардың сабақтарын қалыптастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қылқан жапырақты тұқымдарға жататын ағаштар мен бұталар.
Бағалау өлшемдері:
1. Қарағай тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін және сәндік қасиеттерін біледі.
2. Сауырағаш тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін және сәндік қасиеттерін біледі.
3. Шілік тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін және сәндік қасиеттерін біледі.
4. Қылқан жапырақ тұқымдастарына жататын ағаш өсімдіктерін отырғызудың агротехникалық тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жапырақты тұқымдастарға жататын ағаштар мен бұталар.
Бағалау өлшемдері:
1. Сермене, бөріқарақат, шамшат тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
2. Өарағаш, тұт ағаштар, бут ағаштары тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
3. Қайың, жаңғақ, жыңғыл, тал тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
4. Актинидия, аршагүл, жөке, жапонгүл, қарлыған тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
5. Раушангүлділер, бұршақ, мирта, рута тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
6. Анакардий, үйеңкі, талшын тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
7. Қызыл тал, аралий, өгейбұталар, қаражеміс тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
8. Жүзім, жидек, зәйтүн, бөріжидек тұқымдастарына жататын барлық зерттелетін тұқымдар мен түрлерді, олардың ботаникалық және биологиялық ерекшеліктерін, сәндік қасиеттерін, таралу аймағын және көгалдандыруда қолданылуын біледі.
9. Қылқан жапырақ тұқымдастарына жататын ағаш өсімдіктерін отырғызудың агротехникалық тәсілдерін біледі.
КҚ 4.
Сәндік-гүлді өсімдіктердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу
АМ 04. Өсімдіктерді зиянкестер мен аурулардан қорғау
Осы модульдің мақсаты: экологиялық таза ауыл шаруашылығы өнімінің өндірісін ұлғайтуға және қоршаған ортаның ластану қаупінің алдын алуға бағытталған өсімдіктерді қорғау бойынша білім мен дағдыларды қалыптастыру.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: сәндік дақылдардың аурулары мен зиянкестердің және кеңінен қолданылатын пестицидтердің түрлері; зиякестермен және аурулармен күресудің агротехникалық, ұйымдастырушылық-шаруашылық, физикалық-механикалық, биологиялық, химиялық және аралас әдістері; көшетханалар мен жылыжайларда топырақты қалпына келтіру тәсілдері, көшетханаларды, жылыжайларды, қоймаларды, залалсыздандыру, тұқымдарды дезинфекциялау.
Білім алушылардың мыналарға қол жеткізуі маңызды: гүлді өсімдіктердің ауруларының түрлері мен зиянкестерін анықтау; қауіпсіздік қағидаларын сақтай отырып, жабық топырақ өсімдіктерінің зиянкестерімен күресу бойынша профилактикалық және жою іс-шараларын жоспарлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Зиянкестер мен аурулар туралы жалпы мәліметтер.
Бағалау өлшемдері:
1. Сәндік өсімдіктердің зиянкестерінің сипаттамасын сыртқы түрі бойынша және құрт-құмырсқалардың даму циклдарын біледі.

2. Дает характеристику основных пестицидов.
Результат обучения: 3) Способы оздоровления почвы в парниках и теплицах.
Критерии оценки:
1. Знает способы оздоровления почвы в парниках и теплицах.
2. Обеззараживание парников, хранилищ.
3. Оздоровляет почву в оранжереях, парниках и теплицах.
Результат обучения: 4) Вредители декоративных растений. Меры борьбы.
Критерии оценки:
1. Знает виды вредителей декоративных растений и способы борьбы с ними.
2. Определять виды вредителей декоративных растений и способы борьбы с ними.
3. Организовывает работы по защите растений от вредителей.
4. Проводит обработку растений против вредителей.
Результат обучения: 5) Болезни декоративных растений. Меры борьбы.
Критерии оценки:
1. Знает виды болезней декоративных растений и способы борьбы с ними.
2. Определяет причины и возбудителей болезней декоративных растений и способы борьбы с ними.
3. Организовывает работы по защите растений от болезней.
4. Проводит обработку растений от болезней.
Результат обучения: 6) Организация работ по защите растений от вредителей и болезней.
Критерии оценки:
1. Знает методику учета и обследования декоративных растений на зараженность вредителями и болезнями.
ПК 5. Устраивать и формировать цветники различных типов
СМ 05. Основы зеленого строительства
Цель данного модуля: выработать у обучающихся экологический подход к созданию объектов озеленения в населенных пунктах
При изучении модуля обучаемые должны освоить: садово-парковое искусство разных стран, классификация объектов зеленых насаждений, стили садово-паркового искусства, средства ландшафтной композиции, общие принципы подбора растительного материала, особенности композиции древесных и кустарниковых насаждений, основные композиционные элементы цветочного оформления, основные принципы и приемы внутреннего озеленения, расположение растений в интерьере, создание зимних садов, вертикальное озеленение, применение малых архитектурных форм, основы проектирования в ландшафтном искусстве.
Важно, чтобы обучающиеся достиг следующего: разрабатывать проекты цветников и устраивать цветники различных типов и видов; составлять композиции древесных и кустарниковых насаждений; озеленять различные территории.
Результат обучения: 1) Исторический обзор садово-паркового искусства.
Критерии оценки:
1. Знает о ландшафтном искусстве стран Востока, висячих садах Семирамиды, о китайских и японских садах.
2. Знает ландшафтное искусство стран Запада, монастырские сады, ботанические сады, пейзажное направление в садово-парковом искусстве.
3. Знает Садово-парковое искусство России и Казахстана.
Результат обучения: 2) Средства и стили, применяемые в ландшафтном искусстве.
Критерии оценки:
1. Знает гармонизацию цветовых сочетаний.

2. Сәндік өсімдіктердің ауруларын қоздырғыштардың сипаттамасын біледі .
3. Сәндік өсімдіктердің аурулары мен зиянкестерінің түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сәндік өсімдіктерді қорғау құралдары мен әдістері.
Бағалау өлшемдері:
1. Зиянкестермен және аурулармен күресу әдістерін біледі.
2. Негізгі пестицидтерге сипаттама береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Көшетханалар мен жылыжайлардағы топырақты қалпына келтіру тәсілдері.
Бағалау өлшемдері:
1. Көшетханалар мен жылыжайлардағы топырақты қалпына келтіру тәсілдерін біледі.
2. Көшетханаларды, қоймаларды залалсыздандыру
3. Жылыжайлардағы, көшетханалардағы топырақты қалпына келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Сәндік өсімдіктердің зиянкестері. Күресу шаралары.
Бағалау өлшемдері:
1. Сәндік өсімдіктердің зиянкестерінің түрлерін және олармен күресу тәсілдерін біледі.
2. Сәндік өсімдіктердің зиянкестерінің түрлерін және олармен күресу тәсілдерін анықтайды.
3. Өсімдіктерді зиянкестерден қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
4. Өсімдіктерді зиянкестерге қарсы өңдеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Сәндік өсімдіктердің аурулары. Күресу шаралары.
Бағалау өлшемдері:
1. Сәндік өсімдіктердің зиянкестерінің түрлерін және олармен күресу тәсілдерін біледі.
2. Сәндік өсімдіктердің ауруларының себептері мен қоздырғыштарын және олармен күресу тәсілдерін анықтайды.
3. Өсімдіктерді аурулардан қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
4. Өсімдіктерді аурулардан өңдеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Өсімдіктерді зиянкестер мен аурулардан қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сәндік өсімдіктерді зиякестер мен аурулардың жұғуына тексеру және есепке алу әдістемесін біледі.
КҚ 5. Әр түрлі гүлзарлар орналастыру және қалыптастыру.
АМ 05. Жасыл құрылыс негіздері
Осы модульдің мақсаты: білім алушыларға елді мекендерде көгалдандыру объектілерін құрудың экологиялық тәсілін үйрету
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: әр түрлі елдердің бау-бақша-саябақ өнері, жасыл екпелер объектілерінің жіктемесі, бау-бақша-саябақ өнерінің стилі, ландшафтілік композиция құралдары, өсімдік материалын таңдаудың жалпы қағидаттары, ағаш және бұта екпелері композициясының ерекшеліктері, гүлмен безендірудің негізгі композициялық элементтері, ішкі көгалдандырудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері, өсімдіктерді ішкі көріністе орналастыру, қысқы бақтар жасау, тігінен көгалдандыру, шағын сәулет нысандарын қолдану, ландшафт өнеріндегі жобалау негіздері.
Білім алушылардың мыналарға қол жеткізуі маңызды: гүлзар жобаларын әзірлеу және типтері мен түрлері әр түрлі гүлзарларды орналастыру; ағаш және бұта көшеттерінің композицияларын жасау; әр түрлі аумақтарды көгалдандыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Бау-бақша-саябақ өнеріне тарихи шолу.
Бағалау өлшемдері:
1. Шығыс елдерінің ландшафт өнері, Семирамиданың аспалы бау-бақшалары, қытай және жапон бау-бақшалары туралы біледі.

2. Знает типы пространственных структур, их свойства, освещенность.
3. Знает стили ландшафтного искусства.
4. Знает основы проектирования в ландшафтном искусстве.
5. Проектирует объекты ландшафтного дизайна.
Результат обучения: 3) Классификация объектов зеленых насаждений, подбор древесных растений.
Критерии оценки:
1. Знает виды насаждений общего, специального и ограниченного пользования.
2. Знает принципы подбора растительного материала для озеленения территории.
3. Знает экологические характеристики деревьев и кустарников.
4. Знает декоративные качества деревьев и кустарников.
5. Знает особенности композиции древесных и кустарниковых насаждений.
6. Составляет композиции древесных и кустарниковых насаждений.
Результат обучения: 4) Принципы подбора цветочных растений.
Критерии оценки:
1. Знает декоративные качества цветочных растений.
2. Знает основные композиционные элементы цветочного дизайна.
3. Знает способы озеленения территории.
4. Знает способы создания цветников и уход за ними.
5. Создает цветники различного типа и ухаживает за ними.
6. Знает назначения и содержание газонов.
7. Знает нормы и сроки высева газона.
8. Подготавливает участок под газон и сеет семена газона.
9. Ухаживает за газоном, омолаживает и ремонтирует газон.
Результат обучения: 5) Применение в ландшафтном искусстве малых архитектурных форм.
Критерии оценки:
1. Знает способы вертикального озеленения.
2. Знает ассортимент вьющихся растений.
3. Знает правила посадки вьющихся растений.
4. Знает способы ухода за вьющимися растениями.
5. Создает объекты вертикального озеленения.
6. Ухаживает за растениями вертикального озеленения.
7. Знает значение малых архитектурных форм в озеленении и их виды.
8. Знает принципы устройства водоемов.
Результат обучения: 6) Применение в ландшафтном искусстве малых архитектурных форм
Критерии оценки:
1. Знает ассортимент растений для внутреннего озеленения.
2. Знает правила расположения растений в интерьере.
3. Знает основы создания зимних садов.
4. Проектирует зимние сады, расположение цветочных растений в интерьере.
ПК 6. Оформлять жилые дома и офисы декоративными растениями
СМ 06. Основы фитодизайна и аранжировки цветов
Цель данного модуля: освоение теоретических положений и практических навыков о направлениях и стилях фитодизайна и флористики.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основы аранжировки, назначение аранжировок; букеты и композиции из срезанных цветов, сохранение срезанных цветов; техника составления икебаны, бонсай, флористического коллажа; современная флористика, цветочный этикет, оформления интерьеров композициями из комнатных растений; выполнения агротехнических работ в зимних садах.
Важно, чтобы обучающиеся достиг следующего: составлять флористические композиции; оформлять праздники и торжества; оформления интерьеров композициями из комнатных растений.
Результат обучения: 1) Основы аранжировки.
Критерии оценки:
1. Знает выразительные средства аранжировки (цвет, симметрия, масштабность, контраст, нюанс).
2. Знает материалы используемые в аранжировке, инструменты для аранжировки, техника безопасности.
3. Умеет подготавливать растительные материалы к аранжировке.
Результат обучения: 2) Назначение аранжировок.
Критерии оценки:
1. Знает виды и назначения аранжировок.

2. Батыс елдерінің ландшафт өнерін, монастырь бау-бақшаларын, ботаникалық бау-бақшаларды, бау-бақша-саябақ өнеріндегі пейзаж бағытын біледі.
3. Ресей мен Қазақстанның Бау-бақша-саябақ өнерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ландшафт өнерінде қолданылатын құралдар мен стильдер.
Бағалау өлшемдері:
1. Гүл үйлесімін біледі.
2. Кеңістік құрылымдарының типтерін, олардың қасиеттерін, жарықтандырылуын біледі.
3. Ландшафт өнерінің стильдерін біледі.
4. Ландшафт өнеріндегі жобалау негіздерін біледі.
5. Ландшафт дизайны объектілерін жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жасыл екпе объектілерін жіктеу, ағаш өсімдіктерін таңдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ортақ, арнайы және шектеулі пайдаланымдағы көшеттердің түрлерін біледі
2. Аумақты көгалдандыру үшін өсімдік материалын таңдау қағидаттарын біледі.
3. Ағаштар мен бұталардың экологиялық сипаттамаларын біледі .
4. Ағаштар мен бұталардың сәндік қасиеттерін біледі.
5. Ағаш және бұта көшеттері композицияларының ерекшеліктерін біледі.
6. Ағаш және бұта көшеттерінің композицияларын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Гүлді өсімдіктерді таңдау қағидаттары.
Бағалау өлшемдері:
1. Гүлді өсімдіктердің сәндік қасиеттерін біледі.
2. Гүлді дизайнның негізгі композициялық элементтерін біледі.
3. Аумақты көгалдандыру тәсілдерін біледі
4. Гүлзарлар жасау және оларды күтіп ұстау тәсілдерін біледі .
5. Әр түрлі гүлзарлар жасайды және оларды күтіп-ұстайды.
6. Көгалдардың мақсаты мен құрамын біледі.
7. Көгал егу нормалары мен мерзімін біледі.
8. Учаскені көгалға дайындайды және кқгал тұқымдарын себеді.
9. Көгалды күтіп-ұстайды, жасартады және жөндейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ландшафт өнерінде шағын сәулет нысандарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тік көгалдандыру тәсілдерін біледі.
2. Шырмалғыш өсімдіктердің ассортиментін біледі.
3. Шырмалғыш өсімдіктерді отырғызу қағидаларын біледі.
4. Шырмалғыш өсімдіктерді күтіп-ұстау тәсілдерін біледі.
5. Тік көгалдандыру объектілерін жасайды.
6. Тік көгалдандыру өсімдіктерін күтіп-ұстайды.
7. Шағын сәулет нысандарының көгалдандырудағы маңызын және олардың түрлерін біледі.
8. Су айдындарының құрылыс қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Ландшафт өнерінде шағын сәулет нысандарын қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Ішкі көгалдандыру үшін өсімдіктер ассортиментін біледі.
2. Өсімдіктерді ішкі көріністе орналастыру қағидатын біледі.
3. Қысқы бақтар жасау негіздерін біледі.
4. Қысқы бақтарды, гүлді өсімдіктердің ішкі көріністе орналасуын жобалайды.
КҚ 6. Тұрғын үйлер мен кеңселерді сәндік өсімдіктермен безендіру.
АМ 06. Фитодизайн негіздері және гүлдерді безендіру
Осы модульдің мақсаты: фитодизайн мен флористика бағыттары мен стильдері туралы теориялық ережелер мен практикалық дағдыларды меңгеру.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі тиіс: безендіру негіздері, безендіру мақсаты; кесілген гүлдерден жасалған гүлшоқтар мен композияциялар, кесілген гүлдерді сақтау; икебана, бонсай, флористикалық коллаж жасау техникасы; заманауи флористика, гүл этикеті, ішкі көріністі бөлме өсімдіктерінен жасалған композициялармен безендіру; қысқы бақтарда агротехникалық жұмыстарды орындау.
Білім алушылардың мыналарға қол жеткізуі маңызды: флористикалық композицияларды жасау; мерекелер мен салтанатты шараларды безендіру; ішкі көріністерді бөлме өсімдіктерінен жасалған композициялармен безендіру.
Оқыту нәтижесі: 1) Көркемдеу негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Көркемдеудің суреттеу құралдарын біледі (түсі, симметрия, ауқымдылық, түстердің кереғарлығы, нюанс)

2. Умеет составлять тематические композиции к праздникам.
Результат обучения: 3) Букеты и композиции из срезанных цветов.
Критерии оценки:
1. Знает стили и формы букетов, виды букетов разных стран.
2. Знает технику составления букетов из срезанных цветов.
3. Знает технику составления свадебных букетов, и оформления свадеб.
4. Знает цветочный этикет.
Результат обучения: 4) Сохранение срезанных цветов.
Критерии оценки:
1. Умеет производить выгонку цветущих веток в зимнее время.
2. Знает технику срезки цветов, причины увядания и восстановления свежести.
3. Знает правила хранения и транспортировки цветов.
Результат обучения: 5) Икебана, бансай, флористический коллаж.
Критерии оценки:
1. Знает истории возникновения икебаны, бонсай и флористического коллажа.
2. Знает технику составления икебаны, бонсай и флористического коллажа.
3. Умеет составлять икебаны, бонсай и флористические коллажи.
Результат обучения: 6) Современная флористика.
Критерии оценки:
1. Знает виды композиций из сухого растительного материала и технику изготовления.
2. Знает приемы консервации растений, специальные приемы обработки (сушка, окрашивание, отбеливание ).
3. Умеет консервировать и сушить растительные материалы, составлять букеты из сухих цветов.
4. Умеет составлять натюрморт.
Результат обучения: 7) Оформление композиций из комнатных растений.
Критерии оценки:
1. Знает технику безопасности при выполнении работ, инструменты, приспособления, почвенные смеси и материалы для декорирования.
2. Знает требования к микроклиматическим условиям.
3. Знает основы композиции и цветоведения.
4. Знает типы стационарных композиций, цветочниц и контейнеров.
5. Выполняет агротехнические работы в зимних садах, оранжереях.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление учащихся с технической базой, режимом и условиями работы, порядком прохождения практики. Ознакомление с цветочным хозяйством, его организацией, ассортиментом выращиваемых культур. Ознакомление с организацией планирования труда и контроля качества продукции на производственном участке, в бригаде, на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Ознакомление с цветочным хозяйством. Изучение состояния цветоводства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает техническую базу, режим и условия работы, порядок прохождения практики.
3. Знает цветочное хозяйство, организацию, ассортимент выращиваемых культур.
4. Знает организацию планирования труда и контроля качества продукции на производственном участке, в бригаде, на рабочем месте.
ПП 02. Производственная практика
Вид учебной деятельности, направленный на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ с будущей профессиональной деятельностью распределен на учебно-ознакомительную и технологическую практику.
Результат обучения: 1) Выращивание цветочных растений в закрытом грунте.
Критерии оценки:
1. Подготавливает и набивает парники, грядки.

2. Көркемдеуде қолданылатын материалдарды, көркемдеу құралдарын, қауіпсіздік техникасын біледі.
3. Өсімдік материалдарын көркемдеуге дайындай алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Көркемдеудің мақсаты.
Бағалау өлшемдері:
1. Көркемдеу түрлері мен мақсаттарын біледі.
2. Мерекеге тақырыптық композициялар жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кесілген гүлдерден жасалған гүлшоқтар мен композициялар.
Бағалау өлшемдері:
1. Гүлшоқтардың стильдері мен пішіндерін, әр түрлі елдердің гүлшоқ түрлерін біледі.
2. Кесілген гүлдерден гүлшоқтар жасау техникасын біледі.
3. Үйлену тойларына арналған гүлшоқтарды жасау және үйлену тойларын безендіру техникасын біледі.
4. Гүл этикетін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кесілген гүлдерді сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қыс уақытында гүлдейтін бұтақтарды көктетуді жүргізе алады.
2. Гүлдерді кесу техникасын, олардың солу және қайта қалпына келтіру себептерін біледі.
3. Гүлдерді сақтау және тасымалдау қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Икебана, бансай, флористикалық коллаж.
Бағалау өлшемдері:
1. Икебананың, бонсайдың және флористикалық коллаждың пайда болу тарихын біледі.
2. Икебана, бонсай және флористикалық коллаж жасау техникасын біледі.
3. Икебана, бонсай және флористикалық коллаж жасауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Заманауи флористика.
Бағалау өлшемдері:
1. Құрғақ өсімдік материалынан жасалған композиция түрлерін және дайындау техникасын біледі.
2. Өсімдіктерді тоқтатып қою тәсілдерін, өңдеудің арнайы тәсілдерін (кептіру, бояу, ағарту және басқалары) біледі.
3. Өсімдік материалдарын тоқтатып, кептіре алады, құрғақ гүлдерден гүлшоқтарын жасай алады.
4. Натюрморт жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 7) Бөлме өсімдіктерінен композициялар безендіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын, безендіруге арналған құралдарды, құрылғыларды, топырақ қоспаларын және материалдарды біледі.
2. Микроклиматтық жағдайларға қойылатын талаптарды біледі;
3. Гүлтану және композиция негіздерін біледі;
4. Стационарлық композициялардың типтерін, гүл сатушылар мен контейнерлерді біледі;
5. Қысқы бақтарда, жылыжайларда агротехникалық жұмыстарды орындайды
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулық. Білім алушыларды техникалық базамен, жұмыс режимімен және шарттарымен, практика өту тәртібімен таныстыру. Гүл шаруашылығымен, оның ұйымдастырылуымен, өсірілетін дақылдардың ассортиментімен танысу. Өндірістік учаскеде, бригадада, жұмыс орнында өнім сапасын бақылау және еңбекті жоспарлауды ұйымдастырумен таныстыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Гүл шаруашылығымен танысу. Гүл өсіру шаруашылығының жағдайын зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаулықты біледі.

2. Подготавливает земельные смеси и набивка ящиков.
3. Подготовка семян к посеву, проверка на всхожесть, протравливание, промораживание, обработка микроэлементами, выдерживание при переменных температурах.
4. Посев семян, заделка семян.
5. Уход за посевами, пикировка, высадка рассады в парники и теплицы.
6.Обрезка и уход декоративных кустарников.
Результат обучения: 2) Выращивание цветочных растений в открытом грунте.
Критерии оценки:
1. Подготовка рассадников, гряд открытого грунта.
2. Подготовка почвы на участке.
3. Внесение удобрений под различные культуры.
4. Выращивание летников, двулетников, многолетников из семян, уход за ними.
5. Вегетативное размножение многолетников, деление кустов деление корневищ.
6. Черенкование многолетников в разные сроки в открытый грунт, рассадники, парники. Уход за черенками.
7. Уход за сезонно – цветущими растениями. Выкопка из открытого грунта сезонно – цветущих культур.
8. Уход за газонной травой.
9. Посадка на постоянное место растений.
10. Сбор семян однолетников и двулетников.
11. Выращивание тенелюбивых растений в открытом грунте.
Результат обучения: 3) Выращивание луковичных растений.
Критерии оценки:
1. Выращивание луковичных тюльпанов, нарциссов, гиацинтов.
2. Выкопка луковичных.
4. Просушка, хранение и подготовка почвы.
5. Посадка и уход
Результат обучения: 4) Устройство цветников различного типа.
Критерии оценки:
1. Устройство партеров.
2. Устройство клумб.
3. Устройство миксбордеров (смешанных посадок), альпинариев.
4. Одиночные посадки цветов.
5.Групповые посадки цветов.
6. Бордюрные посадки цветов.
7. Опушечные посадки цветов.
8. Посадка летников, двулетников и многолетников.
9. Уход за высаженными цветами.
Результат обучения: 5) Устройство и содержание газонов.
Критерии оценки:
1. Знакомство с основными видами газонных растений.
2. Подготовка почвы для газона.
3. Посев семян газона.
4. Посадка дерн.
5. Уход за газонами, борьба с сорняками с помощью гербицидов.
Результат обучения: 6) Семенное и вегетативное размножение комнатных растений.
Критерии оценки:
1. Подготовка семян к посеву.
2. Посев семян.
3. Прореживание всходов.
4. Пикировка и подрезка корней сеянцев.
5. Размножение черенками (листовыми, стеблевыми, верхушечными).
6. Размножение делением куста.
7. Размножение молодыми луковичками.
8. Размножение корневыми отпрысками.
9. Размножение глазками или почками.
10. Размножение воздушными отводками.
11. Размножение прививками, уход за привитыми растениями
12. Уход за комнатными растениями.
Результат обучения: 7) Подготовка почвы под посадку комнатных растений.
Критерии оценки:
1. Заготовка дерновой земли.

2. Техникалық базаны, жұмыс режимі мен жағдайларын, практикадан өту тәртібін біледі.
3. Гүл шаруашылығын, өсірілетін дақылдардың ұйымдастырылуын, ассортиментін біледі.
4.Өндірістік учаскеде, бригадада, жұмыс орнында өнім сапасын бақылау және еңбекті жоспарлауды ұйымдастыруды біледі.
КП 02. Өндірістік практика
Теориялық білім мен дағдыларды бекітуге бағытталған оқу қызметінің түрі, болашақ кәсіптік қызметімен жұмыстардың белгілі бір түрлерін орындау процесінде практикалық дағдылар мен құзыреттерді меңгеру және дамыту, оқу-таныстыру және технологиялық практикаға жіберілген.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабық топырақта гүлді өсімдіктерді өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Көшетханаларды, жүйектерді дайындайды және толтырады.
2. Жер қоспаларын дайындайды және жәшіктерді толтырады.
3. Тұқымдарды егуге дайындау, шығымдылыққа тексеру, дәрілеу, мұздату, микроэлементтермен өңдеу, ауыспалы температуралар кезінде төзу
4. Тұқым себу, тұқымдарды отырғызу.
5. Себілген тұқымдарды күту, көшеттеу, көшеттерді көшетханалар мен жылыжайларға отырғызу.
6. Сәндік бұталарды кесу және күту.
Оқыту нәтижесі: 2) Ашық топырақта гүлді өсімдіктерді өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Ашық топырақ көшеттерін, жүйектерін дайындау.
2. Учаскеде топырақ дайындау.
3. Әр түрлі дақылдарға арналған тыңайтқыштарды енгізу.
4. Тұқымдардан біржылдық, екіжылдық, көпжылдық өсімдіктерді өсіру, оларды күту.
5. Көпжылдық өсімдіктерді вегетативтік көбейту, флокс, сәлдегүл, көпжылдық ақкекіре түптерін бөлу, сарыгүлдің тамыр сабақтарын бөлу.
6. Көпжылдық өсімдіктерді әр түрлі мерзімде ашық топыраққа, көшеттерге, көшетханаларға қаламшалау. Бұтақтарды күту.
7. Маусымдық-гүлтейтін өсімдіктерді күту. Маусымдық-гүлдейтін дақылдарды ашық топырақтан қазып алу.
8. Гүлзардағы шөпті күту.
9. Өсімдіктердің тұрақты орнына отырғызу.
10. Біржылдық және екіжылдық тұқымдарды жинау.
11. Көлеңкені сүйетін өсімдіктерді ашық топырақта өсіру.
Оқыту нәтижесі: 3) Баданалы өсімдіктерді өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Баданалы қызғалдақтарды, нәркестерді, сүмбілдерді өсіру.
2. Баданалы өсімдіктерді қазып алу.
3. Топырақты кептіру, сақтау және дайындау.
4. Отырғызу және күту.
Оқыту нәтижесі: 4) Әр түрлі гүлбақтарын орналастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Партерлерді орналастыру .
2. Гүлзарларды орналастыру .
3. Миксбордерлерді (аралас көшеттер), альпинарийлерді орналастыру.
4. Гүлдерді бір-бірден отырғызу.
5.Гүлдерді топтастырып отырғызу .
6. Гүлдерді жиекке отырғызу .
7.Гүлдерді отырғызу.
8. Біржылдық, екіжылдық және көпжылдық гүлдерді отырғызу.
9. Отырғызылған гүлдерді күту.
Оқыту нәтижесі: 5) Көгалдарды орналастыру және күту.
Бағалау өлшемдері:
1.Көгал өсімдіктерінің негізгі түрлерімен танысу.
2.Көгал үшін топырақ дайындау.
3.Көгал тұқымдарын егу.
4.Шым отырғызуКөгалдарды күту, гербицидтердің көмегімен арам шөптермен күресу.
Оқыту нәтижесі: 6) Бөлме өсімдіктерін тұқым арқылы және вегетативтік жолмен көбейту .
Бағалау өлшемдері:
1. Тұқымдарды себуге дайындау.
2. Тұқымдарды себу.
3. Көктеп шыққан өсімдіктерді сирету.
4. Екпе көшеттерді көшеттеу және кесу.
5. Сабақ арқылы көбейту (жапырақты, сабақты, төбелі).
6. Түпті бөлу арқылы көбейту.
7. Жас баданшалармен көбейту.
8. Атпа бұтақтар арқылы көбейту.
9. Көз немесе өркен арқылы көбейту.
10. Ауада бұру арқылы көбейту.
11. Ұластыру арқылы көбейту, ұластырылған өсімдіктерді күту .
12. Бөлме өсмдіктерін күту.
Оқыту нәтижесі: 7) Бөлме өсімдіктерін отырғызуға топырақ дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Шымды жер дайындау.

2. Заготовка листовой земли.
3. Заготовка торфяной земли.
4. Заготовка перегнойной земли.
5. Заготовка почвенных смесей.
Результат обучения: 8) Выращивание комнатных растений.
Критерии оценки:
1. Выращивание декоративно-лиственных комнатных растений.
2. Выращивание красивоцветущих комнатных растений.
3. Выращивание лиан.
4. Выращивание комнатных плодовых растений.
5. Выращивание красивоцветущих комнатных растений.
Результат обучения: 9) Составление различные виды букетов.
Критерии оценки:
1. Составление букетов из разных стран.
2. Составление круглых букетов.
3. Составление овальных букетов.
4. Составление треугольных букетов.
5. Составление букетов из срезанных цветов.
6. Составление цветочных корзин.
7. Свадебный букет.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Вид учебной деятельности, направленный на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ с будущей профессиональной деятельностью на предприятиях.
Результат обучения: 1) Инструктаж по безопасным условиям труда, ознакомление с рабочим местом.
Критерии оценки:
1. Условия работы на рабочем месте.
2. Инструкции техники безопасности на рабочнм месте.
Результат обучения: 2) Выращивание цветочных растений.
Критерии оценки:
1. Размножение однолетников семенами.
2. Размножение многолетников семенами.
3. Пикировка сеянцев однолетников и двулетников.
4. Размножение двулетних, многолетних делением куста.
5. Размножение многолетников черенками.
6. Размножение многолетников делением куста.
7. Размножение многолетников клубнями.
8. Посадка однолетников и двулетников открытый грунт.
9. Уход за однолетниками, двулетниками и многолетниками.
Результат обучения: 3) Предпосевная обработка почвы.
Критерии оценки:
1. Обработка почвы для посадки и посева семян декоративных растений.
2. Внесение органических удобрений.
3. Внесение минеральных удобрений.
Результат обучения: 4) Посадка древесных растений на постоянное место.
Критерии оценки:
1. Подготовка посадочных ям.
2. Уход за древесными растениями.
3. Полив древесных растений.
4. Рыхление и мульчирование площади лунки.
5. Обрезка и прореживание деревьев.
Результат обучения: 5) Устройство цветников различных типов.
Критерии оценки:
1. Подготовка участка для устройства цветников.
2. Устройство цветников цветочных групп.
3. Устроиство смешанных цветников.
4. Устройство альпинариев.
5. Устройство цветников миксбордеров.
6. Устройство партеров и клумб.
7. Бордюрные и опушечные посадки цветов.
Результат обучения: 6) Выращивание различных групп роз.
Критерии оценки:
1. Подготовка почвы под розы.
2. Посадка роз.
3. Уход и полив роз.
4. Подкормка роз.

2. Жапырақты жер дайындау.
3. Шым тезекті жер дайындау.
4. Қарашірікті жер дайындау.
5. Топырақ қоспаларын дайындау.
Оқыту нәтижесі: 8) Бөлме өсімдіктерін өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Сәндік-жапырақты бөлме өсімдіктерін өсіру.
2. Әдемі гүлдейтін бөлме өсімдіктерін өсіру.
3. Лиана өсіру.
4. Бөлмелі жемісті өсімдіктерді өсіру .
5. Әдемі гүлдейтін бөлме өсімдіктерін өсіру.
Оқыту нәтижесі: 9) Әр түрлі гүл шоқтарын жасау.
Бағалау өлшемдері:
1.Әр түрлі елдерден гүл шоқтарын жасау .
2. Дөңгелек гүл шоқтарын жасау .
3. Сопақша гүл шоқтарын жасау.
4. Үш бұрышты гүл шоқтарын жасау .
5. Кесілген гүлдерден гүл шоқтарын жасау.
6. Гүл себеттерін жасау .
7. Тойға арналған гүл шоғы.
КП 03. Технология-лық (диплом алды) практикасы
Теориялық білім мен дағдыларды бекітуге, кәсіпорындарда болашақ кәсіптік қызметімен жұмыстардың белгілі бір түрлерін орындау процесінде практикалық дағдылар мен құзыреттерді меңгеру мен дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбектің қауіпсіз жағдайлары жөнінде нұсқаулық жүргізу, жұмыс орнымен таныстыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жұмыс орнындағы жұмыс жағдайлары.
2. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы нұсқаулықтары.
Оқыту нәтижесі: 2) Гүлді өсімдіктерді өсіру
Бағалау өлшемдері:
1.Біржылдық өсімдіктерді тұқым арқылы көбейту.
2. Көпжылдық өсімдіктерді тұқым арқылы көбейту.
3.Біржылдық және екіжылдық өсімдіктердің екпе көшеттерін көшеттеу.
4. Екіжылдық, көпжылдық өсімдіктерді түптерді бөлу арқылы көбейту.
5.Көпжылдық өсімдіктерді кесінділер арқылы көбейту.
6. Көпжылдық өсімдіктерді түпті бөлу арқылы көбейту .
7. Көпжылдық өсімдіктерді түйнектер арқылы көбейту .
8. Біржылдық және екіжылдық өсімдіктерді ашық топыраққа отырғызу.
9. Біржылдық, екіжылдық және көпжылдық өсімдіктерді күту.
Оқыту нәтижесі: 3) Топырақты егу алдындағы өңдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Сәнік өсімдіктерді отырғызу және тқымдарын себу үшін топырақты өңдеу.
2. Органикалық тыңайтқыштар себу.
3. Минералды тыңайтқыштар себу.
Оқыту нәтижесі: 4) Ағаш өсімдіктерін тұрақты орынға отырғызу.
Бағалау өлшемдері:
1. Отырғызу шұңқырларын дайындау.
2. Ағаш өсімдіктерін күту.
3. Ағаш өсімдіктерін суару.
4. Шұңқыр ауданын қопсыту және жабындау.
5. Ағаштарды кесу және сирету.
Оқыту нәтижесі: 5) Әр түрлі көгалдарды орналастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Көгалдарды орналастыру үшін учаске дайындау.
2.Гүл топтарының көгалдарын орналастыру.
3.Аралас көгалдарды орналастыру.
4. Альпинарийлер орналастыру.
5. Миксбордерлер көгалдарын орналастыру.
6.Партерлер мен гүлзарлар орналастыру.
7. Гүлдерді жиекке отырғызу.
Оқыту нәтижесі: 6) Раушан гүлдердің әр түрлі топтарын өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1.Раушан гүлдерге топырақ дайындау.
2.Раушан гүлдерді отырғызу.
3. Раушан гүлдерді күту және суару.
4. Раушан гүлдерді қосымша қоректендіру.

5. Размножение роз черенками.
Результат обучения: 7) Выращивание газона.
Критерии оценки:
1. Подготовка почвы для газона.
2. Посев семян газона.
3. Посадка дерн.
4. Уход за газоном, борьба с сорняками с помощью гербицидов.
Результат обучения: 8) Уход за срезанными цветами.
Критерии оценки:
1. Срезка цветов.
2. Способы восстановление свежести.
3. Хранение срезанных цветов.
4. Транспортировка срезанных цветов.
Результат обучения: 9) Составление различные виды букетов.
Критерии оценки:
1. Составление букетов из разных стран.
2. Составление круглых букетов.
3. Составление овальных букетов.
4. Составление треугольных букетов.
5. Составление букетов из срезанных цветов.
6. Составление цветочных корзин.
7. Свадебный букет.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 172
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1508000 – Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)
Квалификация:

5. Раушан гүлдерді кесінділермен көбейту.
Оқыту нәтижесі: 7) Гүлзарларды өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1.Гүлзар үшін топырақ дайындау.
2. Гүлзар тұқымдарын себу.
3.Шым отырғызу.
3. Гүлзарды күту, гербицидтердің көмегімен арамшөптермен күресу.
Оқыту нәтижесі: 8) Кесілген гүлдерді күту.
Бағалау өлшемдері:
1.Гүлдерді кесу.
2. Хош иісін қалпына келтіру тәсілдері.
3. Кесілген гүлдерді сақтау.
4. Кесілген гүлдерді тасымалдау.
Оқыту нәтижесі: 9) Әр түрлі гүл шоқтарын жасау.
Бағалау өлшемдері:
1.Әр түрлі елдерден гүл шоқтарын жасау .
2. Дөңгелек гүл шоқтарын жасау.
3. Сопақша гүл шоқтарын жасау.
4. Үш бұрышты гүл шоқтарын жасау .
5. Кесілген гүлдерден гүл шоқтарын жасау.
6. Гүл себеттерін жасау .
7. Тойға арналған гүл шоғы.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 172-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1500000-Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1508000 – Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынш1)
Біліктіліктер:

1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Соблюдать требования техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности
ОПМ 01. Охрана труда
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для соблюдения принципов государственной политики в области безопасности и охраны труда, гарантии прав работника на охрану труда.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основные положения Конституции РК, "Трудового кодекса", регламентирующие права работника на безопасность и охрану труда; законодательство об охране труда; государственное управление, надзор и контроль в области безопасности и охраны труда; организация деятельности по безопасности и охране труда в лесном хозяйстве; травматизм, расследование и учет несчастных случаев.
Умеет в профессиональной деятельности руководствоваться законами и нормативными актами. Работать в тесном контакте со службой охраны предприятия, государственной инспекцией безопасности и охраны труда, органами контроля и надзора.
Результат обучения: 1) Проводить вводный, первичный инструктаж, инструктаж на рабочем месте подчиненных работников.
Критерии оценки:
1. Знает правила техники безопасности.
2. Проводит инструктаж по технике безопасности.
3. Выполняет требования правил техники безопасности.
Результат обучения: 2) Знание законов и нормативно-правовых актов по охране труда.
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтау
ЖКМ 01. Еңбекті қорғау
Берілген модуль еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, еңбекті қорғаудағы қызметкердің құқықтарына берілетін кепілдіктер саласындағы мемлекеттік саясаттың принциптерін сақтау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігі, білім мен дағдыларын сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі қажет: қызметкердің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау құқығын реттейтін Қазақстан Республикасының Конституциясының, "Еңбек Кодексінің" негізгі ережелерін; еңбекті қорғау туралы заңнаманы; мемлекеттік басқару, қадағалау және бақылау саласындағы еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды; орман шаруашылығындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша ұйым қызметін; жарақат алу, тергеу және жазатайым оқиғаларды есепке алуды игеруі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Қарамағындағы жұмысшыларға кіріспе, алғашқы, жұмыс орнындағы нұсқаулықты жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаулықты өткізеді.
3. Қауіпсіздік техникасының талаптарын орындайды
Оқу нәтижесі: 2) Еңбекті қорғау бойынша заңдарды және нормативті-құқықтық актілерді білу.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает законы и иные нормативные правовые акты, содержащие государственные нормативные требования охраны труда, распространяющиеся на деятельность организации.
2. Знает обязанности работников в области охраны труда.
Результат обучения: 3) Основы производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Знает вопросы гигиены труда и производственной санитарии.
2. Использует в работе спецодежду и индивидуальные средства защиты.
3. Умеет оказывать доврачебную помощь пострадавшим.
4. Умеет использовать в своей профессиональной деятельности санитарные нормы и правила.
Результат обучения: 4) Безопасность труда.
Критерии оценки:
1. Знает вопросы обеспечивающую безопасность труда, условия безопасности производственного оборудования и производственных процессов.
2. Выполняет работы (лесохозяйственные, лесозаготовительные, по сбору и переработки семян и плодов, транспортны6) с учетом правил техники безопасности.
3. Умеет определять опасный производственный фактор, опасную зону.
БК 7. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
ОПМ 02. Основы информационных технологий
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для свободного использования компьютера в решении повседневных задач.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основы пользования персонального компьютера, интерфейс и основы работы в среде Microsoft Windows; интерфейс и работа с среде Microsoft Office.
Умеет в профессиональной деятельности использовать персональный компьютер.
Результат обучения: 1) Пользование программным обеспечением для обработки данных.
Критерии оценки:
1. Знает структуру персонального компьютера.
2. Знает современные компьютерные программы.
3. Умеет практически использовать компьютеры для обработки различного вида документации с помощью пакета программ Microsoft Office.
4. Умеет устанавливать программы, архивировать файлы, устанавливать принтер, работать с антивирусными программами.
БК 8. Обладать практическими умениями и навыками чтения планшетов, планов лесонасаждений, карт-схем ГУ, выносить проект лесосек в натуру
ОПМ 03. Основы топографического черчения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для формирования общей подготовки выполнения лесоустроительных материалов (планшет, план лесонасаждений, карта–схема лесохозяйственного предприятия), чтения технической документации.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основные форматы чертежей по государственному стандарту, а также форматы, принятые при изготовлении планово-картографических материалов лесоустройства; линии чертежа; масштабы планово-картографических материалов, принятые в лесоустройстве; читать планово-картографические материалы лесоустройства; вносить изменения на планшеты; читать и вносить изменения в техническую документацию; вести абрис на пробные площади, отводимые лесосеки.
Результат обучения: 1) Планово-картографические документы.
Критерии оценки:

1. Ұйым қызметіне таралатын еңбекті қорғаудың мемлекеттік нормативтік талаптарынан тұратын заңдармен өзгеде нормативтік құқықтық актілерді біледі.
2. Еңбекқорғаусаласындақызметкерлердіңқұқықтарыменміндеттерінбіледі.
Оқунәтижесі: 3) Өндірістік санитарияның негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек гигиенасымен өндірістік санитарияның сұрақтарын біледі.
2. Жұмыста арнайы киіммен жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
3. Жарақаталғандарғадәрігергедейінгікөмеккөрсетеалады.
4. Өзінің кәсіптік қызметінде санитарлық нормалармен қағиданы қолдана алады.
Оқунәтижесі: 4) Еңбек қауіпсіздігі.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіз еңбекті қамтамасыз ететін, өндірістік жабдықтармен өндірістік процестердің қауіпсіздік жағдайының сұрақтарын біледі.
2. Жұмыстарды қауіпсіздік техникасын ескере отырып (орманшаруашылық, ағашдайындаушы, үшін тұқымдармен жемістерді жинау және өңдеу бойынша, көліктік) орындайды.
3. Қауіпті өндірістік фактормен қауіпті аймақты анықтай біледі.
БҚ 7. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 02. Ақпараттық технологиялар негіздері
Берілген модуль жұмыс нәтижелілігін, тау-кен құрылысы өндірісіндегі қосымша жұмыстарды орындау үшін қажетті біліммен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі қажет: дербес компьютерді қолданудың негіздері; Microsoft Windows ортасындағы жұмыстардың интерфейсімен негіздері; MicrosoftOffice ортасындағы интерфейспен жұмыс.
Оқу нәтижесі: 1) Деректерді өңдеу үшін бағдарламалық қамсыздандыруды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Дербес компьютердің құрылымын білу.
2. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды білу.
3. MicrosoftOffice бағдарламасы пакетінің көмегімен түрлі құжаттарды өңдеу үшін компьютерлерді практикалық тұрғыдан қолдана алады.
4. Бағдарламаларды орнатып, файлдарды мұрағаттап, принтерді орнатып, антивирус бағдарламалармен жұмыс жасай алады.
БҚ 8. Планшеттерді, орман екпелерінің жоспарларын, ММ карта-сызбасын, оқудың практикалық білімі мен дағдыларын меңгеру, ағаш кесу орындары жобасының болмысын енгізу.
ЖКМ 03. Топографиялық сызба негіздері
Берілген модуль орманды жайластыру материалдарын (планшет, орман екпелерінің жоспары, орман шаруашылығы кәсіпорындарының карта–схема, оқу және техникалық құжаттам1) жалпы дайындықтық орындауды қалыптастыру үшін қажетті жұмыстың нәтижелігін, білім мен дағдыларын сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі қажет: мемлекеттік стандарттарға, сондай-ақ орманды жайластыру бойынша жоспарлы-картографиялық материалдарды дайындау кезінде қабылданған форматтардың негізгі сызбалары; сызба сызықтары; орманды жайластыруда қабылданған жоспарлы-картографиялық материалдардың ауқамы; сөздердегі әріптерді, сандардағы цифрларды, сөздер мен жолдар арасындағы қашықтықты жазу тәсілдері; орман жайластыру, топографиялық жоспарларды және карталардың жоспарлы-картографиялық материалдарына арналған шартты белгілер мен таңбалар; таксациялық сипаттамасы; аралас жерді пайдаланушыларды сипаттау, шартты таңбалар мен өзге де жазбалар.
Оқу нәтижесі: 1) Жоспарлы-картографиялық құжаттар.
Бағалау өлшемдері:

1. Читает планшет.
2. Вносит изменения на планшет.
3. Читает план лесонасаждений.
4. Ориентируется в карте-схеме лесохозяйственного предприятия.
5. Ведет абрис.
Результат обучения: 2) Выполнять эскизы, технические чертежи и их элементы в ручной и машинной графике.
Критерии оценки:
1. Знает правила выполнения технических чертежей, эскизов и схем.
2. Выполняет простейшие технические чертежи, эскизы и схемы в ручной и машинной графике.
3. Выполняет плана местности, розу ветров в ручной и машинной графике.
БК 9. Выполнять разные виды съемок местности, составлять план лесонасаждений
ОПМ 04. Лесная съемка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по выносу лесосеки в натуру, ведению абриса, привязки к квартальной и визирной сети, ориентированию в лесу.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: принципы и методы выполнения съемочных работ, основные сведения из теории погрешностей; линейные измерения, мерные ленты, буссольную съемку, теодолитную съемку, обработку материалов буссольной и теодолитной съемки, определение площадей, механический и аналитический способ определения площадей, порядок вычисления площадей; иметь представление о нивелировании и аэрофототопографической съемке; организацию съемочно-геодезических работ при лесоустройстве; геодезическое проектирование и вынос в натуру объектов лесоустройства; проводить буссольную съемку; составлять план местности; вести абрис на отведенную лесосеку; выносить лесосеку в натуру.
Результат обучения: 1) Принципы и методы съемочных работ.
Критерии оценки:
1. Знает принципы съемочных работ.
2. Знает методы съемочных работ.
3. Знает основные сведения из теории погрешности.
4. Умеет правильно вести вычисления.
Результат обучения: 2) Полевые работы при производстве съемки местности.
Критерии оценки:
1. Знает устройство мерной ленты и ее компарирование.
2. Измерять расстояния мерной лентой.
3. Знает устройства буссоли и ее поверки.
4. Определять азимут и румб.
5. Выполнять привязку к квартальной сети.
Результат обучения: 3) Ориентирование в лесу.
Критерии оценки:
1. Выносить лесосеку в натуру.
2. Вести абрис на лесосеку, на пробную площадь.
3. Вносить изменения на планшеты.

1. Планшетті оқиды.
2. Планшеттерге өзгерістер енгізеді.
3. Орман екпелерінің жоспарын оқиды.
4. Орман шаруашылығы кәсіпорнындағы карта-сызбадағы бағыты біледі.
5. Абристі жүргізеді.
Оқу нәтижесі: 2) Нобайларды, техникалық суреттерді және сызбаларды қол және машиналық графикада орындай алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық сызбаларды, нобайларды және кескіндерді орындау қағидасын білді.
2. Қарапайым техникалық сызбаларды, нобайларды және кескіндерді қол және машиналық графикада орындай алады.
3. Жергілікті жердің жоспарын, желтармақтарын қол және машиналық графикада орындай алады.
БҚ 9. Жергілікті жердің түрлі түсірімдерін, орман екпелерінің жоспарын құруды орындау.
ЖКМ 04. Орманды суретке түсіру.
Берілген модуль орман кесетін орынды болмысына келтіру, абристі жүргізу, орамдық және визир желісіне байланыстыру, орман ішінде бағдар ұстай білу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыстың нәтижелігін, дағдылары мен білімдерін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі қажет: түсіру суреттерін орындау принципі мен әдістері, қателіктер теориясының негізгі мәліметтері, сызықтық өлшемдер, өлшем таспалары, бусольды суретке түсіру, теодолитті суретке түсіру, дала жұмыстары, теодолитті суретке түсірудің материалдарын өндеу, алаңдарын анықтау, алаңдарды анықтаудың механикалық және аналитикалық тәсілдері, алаңдарды есептеу жолдары; нивелирлеу және аэрофототопографиялық түсірім туралы түсініктің болуы; орманды жайластыру кезіндегі суретке түсіру-геодезиялық жұмыстарды ұйымдастыру; геодезиялық жобалау және орманды жайластыру объектілерін болмысын шығару; бусольды суретке түсіру; жергілікті жердің жоспарын құрастыру; ағаш кесетін орынды бөлу бойынша абристі жүргізу; орман ағашын кесетін жердің болмысын көрсету.
Оқу нәтижесі: 1) Суретке түсіру жұмыстарының принциптері мен әдістері.
Бағалау өлшемдері:
1. Суретке түсіру жұмыстарының принципін білу.
2. Суретке түсіру жұмыстарының әдістерін білу.
3. Қателіктер теориясының негізгі мәліметтерді білу.
4. Есептеуді дұрыс жүргізе білу.
Оқу нәтижесі: 2) Жергілікті жерді суретке түсіру кезіндегі дала жұмыстары.
Бағалау өлшемдері:
1. Өлшеу лентасы қондырғысын және оны компарирлеуді білу.
2. Өлшем лентасының қашықтығын өлшеу.
3. Буссолль қондырғысын және оны тексеруді білу.
4. Азимут пен румбты анықтау.
5. Орамдық желіге байланыстыруды орындау.
Оқу нәтижесі: 3) Орманда бағдар ұстай алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Орман ағашын кесетін жердің болмысын көрсету.
2. Ағаш кесетін орынның, байқау алаңының арбисін жүргізу.
3. Планшеттерге өзгерістер енгізу.

4. Умеет находить объекты в лесу.
Результат обучения: 4) Определение площадей.
Критерии оценки:
1. Знает определение площадей различными способами.
2. Знает порядок определения площадей.
3. Определять площадь лесосеки, таксационного выдела различными способами.
Результат обучения: 5) Другие виды съемок местности.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о теодолитной съемке и способах ее производства.
2. Иметь представление о производстве нивелирования площадей.
3. Иметь представление об аэрофототопографической съемке.
Результат обучения: 6) Полевые работы.
Критерии оценки:
1. Умеет проводить рекогносцировочные работы.
2. Умеет закреплять точки на местности.
3. Умеет вести съемочные работы на местности.
4. Умеет составлять план по румбам и длинам линий.
5. Умеет читать планшеты и находить необходимые объекты.
6. Умеет выносить лесосеки в натуру.
БК 10. Владеть знаниями по морфологии и экологии основных травянистых растений
ОПМ 05.Ботаника
Содержание настоящего модуля позволяет сформировать у обучающихся комплексное представление о развитии растений, морфологии, размножении, систематике растений.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: по морфологии растений, анатомии растений, размножений растений, физиологии растений и систематике растений; определять травянистые растения по определителю и в натуре; использовать знания о травянистых растениях на практике.
Результат обучения: 1) Морфология растений.
Критерии оценки:
1. Знает строение стебля, корня, листа, цветка, плода.
2. Знает генеративные органы.
3. Знает вегетативные органы.
4. Умеет дать морфологический анализ цветкового растения.
Результат обучения: 2) Анатомия растений.
Критерии оценки:
1. Знает строение растительной клетки.
2. Знает ткани растения.
3. Знает строение ствола хвойных и лиственных деревьев.
4. Умеет подсчитать годичные слои древесины.
5. Знает анатомическое строение корня.
6. Знает анатомическое строение листа.
7. Умеет подготавливать к работе и пользоваться биологическим микроскопом.
8. Умеет изготавливать простейшие препараты.
9. Умеет использовать готовые препараты.
Результат обучения: 3) Размножение растений.
Критерии оценки:
1. Знает размножение растений.
2. Знает роль вегетативного размножения в растительных сообществах.
3. Умеет размножать растения вегетативным способом.
Результат обучения: 4) Физиология растений.
Критерии оценки:
1. Знает основы физиологии растительной клетки.
2. Знает химическую природу и свойства хлорофилла.
3. Иметь представление о росте и развитии.
4. Умеет определять и анализировать влияние внешних факторов срезы на физиологические процессы растений.

4. Орманнан объектілерді таба білу.
Оқу нәтижесі: 4) Алаңдарды анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Түрлі әдістермен алаңдарды анықтай алу.
2. Алаңдарды анықтау ретін білу.
3. Ағаш кесетін орынның алаңын, таксациялық телімді түрлі тәсілдермен анықтау.
Оқу нәтижесі: 5) Жергілікті жерді суретке түсірудің өзге де тәсілдері.
Бағалау өлшемдері:
1. Теодолитті суретке түсіру туралы және оны өндіру туралы түсінігінің болуы.
2. Алаңдарды нивелирлеп өндіру туралы түсінігінің болуы.
3. Аэрофототопографиялық суретке түсіру туралы түсінігінің болуы.
Оқунәтижесі: 6) Далалық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері:
1. Барлау жұмыстарын жүргізе білу.
2. Жерге балл бекіте білу.
3. Жерге барлау жұмыстарын жүргізе білу.
4. Румба және ұзақ желілері жоспарын жасай білу.
5. Планшеттерді оқып қажетті нысандарды таба білу.
6. Орман ағашын кесетін жердің болмысын көрсете білу.
БҚ 10. Негізгі шөптесін өсімдіктердің морфологиясы мен экологиясын білімдерін меңгеру
ЖКМ 05. Өсімдіктану
Берілген модульдің мазмұны білім алушыларға өсімдіктердің дамуы, морфологиясы, көбеюі, өсімдіктердің жүйесі туралы кешендік түсінігін қалыптастыруға көмектеседі.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: өсімдіктердің морфологиясы, өсімдіктердің анатомиясы, өсімдіктердің көбеюі, өсімдіктердің физиологиясы және өсімдіктерді жүйелендіру бойынша білімді меңгеруі тиіс.
Оқу нәтижесі: 1) Өсімдіктер морфологиясы.
Бағалау өлшемдері:
1. Сабақтардың құрлысын, тамырын, жапырағын, гүлін, ұрықтарын білу.
2. Генеративті ағзаларды білу.
3. Вегетативті ағзаларды білу.
4. Гүлді өсімдіктерге морфологиялық талдау жасай алу.
Оқу нәтижесі: 2) Өсімдіктер анатомиясы.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдік жасушасының құрылымын білу.
2. Өсімдіктің тіндерін білу.
3. Қылқан жапырақты және жапырақты ағаштардың сабақтарының құрылысын білу.
4. Ағаштардың жылдық қабаттарын есептей алу.
5. Тамырдың анатомиялық құрылымын білу.
6. Жапырақтың анатомиялық құрылымын білу.
7. Биологиялық микроскопты жұмысқа дайындау және пайдалана алу.
8. Қарапайым препараттарды дайындай алу.
9. Дайын препараттарды пайдалана алу.
Оқу нәтижесі: 3) Өсімдіктердің көбеюі.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдіктердің көбеюін білу.
2. Өсімдік қауымдастықтарындағы вегетативті көбеюдің рөлін білу.
3. Өсімдіктерді вегетативті тәсілдермен көбейте білу.
Оқу нәтижесі: 4) Өсімдіктердің физиологиясы.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдік жасушаларының физиологиялық негіздерін білу.
2. Хлорофиллдің химиялық табиғатымен қасиеттерін білу.
3. Өсуімен дамуы туралы түсінігінің болуы.
4. Қоршаған ортаның ішкі факторларының өсімдіктің физиологиялық процесіне әсерін анықтап, талдай алу.

5. Иметь представление об устойчивости растений к неблагоприятным условиям среды, засухоустойчивости, морозоустойчивости, зимостойкости, газоустойчивости растений.
6. Иметь представление о почвенном питании растений и минеральном питании растений.
Результат обучения: 5) Систематика растений.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о систематике растений.
2. Знает основные этапы эволюции растений.
3. Знает систематические категории (таксоны).
4. Умеет различать однодольные и двудольные растения по совокупности признаков.
5. Умеет описывать растения.
6. Умеет работать с определителем.
7. Использовать знания систематике растений на практике.
8. Знает виды растений, занесенных в красную книгу Казахстана.
Результат обучения: 6) Полевые работы.
Критерии оценки:
1. Собрать и смонтировать гербарий травянистых растений в количестве 50-60 штук.
2. Определить травянистые растений гербария используя определитель.
3. Собрать и определить основные сорные растений местного региона.
БК 11.Владеть знаниями по морфологии почв, плодородию почв, использовать знания по почвам Казахстана
ОПМ 06.Почвоведение
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работ по определению механического состава почв, использовании почв на объектах лесного хозяйства.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: продукты выветривания, простейшие методы определения механического состава почвы, органическую часть почвы, морфологические признаки почв, плодородие почв, почвы Казахстана; определять главнейшие минералы; определять морфологические признаки почв; определять механический состав почв.
Результат обучения: 1) Основы геологии.
Критерии оценки:
1. Знает главнейшие минералы и горные породы.
2. Умеет распознавать минералы и горные породы по коллекциям.
3. Иметь представление о выветривании.
4. Знает вред, наносимый ветровой и водной эрозиями.
Результат обучения: 2) Состав и свойства почв.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о почвообразовательном процессе.
2. Знает минеральную часть почвы.
3. Умеет определять механический состав почвы простейшими методами.
4. Знает органическую часть почвы.
5. Иметь представление о гумусе.
6. Знает значение гумуса для плодородия почв.
7. Знает основные физические свойства почвы.
8. Знает морфологические признаки почв.
9. Умеет описывать почвенные горизонты.
10. Умеет рассчитать дозу минеральных удобрений.
11. Знает пути повышения плодородия почв.
Результат обучения: 3) Почвы Казахстана.
Критерии оценки:

5. Өсімдіктердің қолайсыз орта жағдайына, құрғақшылыққа, аязға, қысқа, газға төзімділігінің тұрақтылығы туралы түсінігінің болуы.
6. Өсімдіктерді топырақты және минералды қоректендіру туралы түсінігінің болуы.
Оқунәтижесі: 5) Өсімдіктердіжүйелендіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдіктердің жүйесі туралы түсінігінің болуы.
2. Өсімдіктер эволюциясының негізгі кезеңдері туралы білу.
3. Жүйелік санаттарын (таксондарын) білу.
4. Жиынтықты белгілері бойынша сыңар ұрықты және екі ұрықты өсімдіктерді айыра алу.
5. Өсімдіктерді сипаттай алу.
6. Анықтамалармен жұмыс істей алу.
7. Практикада өсімдіктердің жүйесі туралы білімін қолдана білу.
8. Қазақстанның Кызыл кітабына енгізілген өсімдіктердің түрлерін білу.
Оқунәтижесі: 6) Далалық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері:
1. 50-60 бірлік мөлшерінде шөпті өсімдіктердің гербарин құрастыру.
2. Анықтаушы арқылы шөпті өсімдіктер гербариінде анықтау.
3. Жергілікті аймақтың негізгі арамшөптерін жинап анықтай білу.
БҚ 11. Топырақ, топырақтың құнарлылығы морфологиясы бойынша білімді меңгеру, Қазақстан топырақтары бойынша білімді қолдану
ЖКМ 06.Топырақтану
Берілген модуль топырақтың механикалық құрамын анықтау, орман шаруашылығының объектілерінде топырақты қолдану үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімдерін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі қажет: желмен кептірілген өнімдерді, топырақтың механикалық құрамын анықтаудың қарапайым әдістерін, топырақтың органикалық бөлігін, топырақтың морфологиялық белгілерін, топырақтың құнарлығын, Қазақстанның топырағын; ең басты минералдарды анықтай алу; топырақтың морфологиялық белгілерін анықтай алу; топырақтың механикалық құрамын анықтау.
Оқу нәтижесі: 1) Геология негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Ең басты минералдар мен тау жыныстарын білу.
2. Топтамасы бойынша минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу.
3. Желмен кептіру туралы түсінігінің болуы.
4. Жел және су эрозиясы тигізетін зиянды білу.
Оқу нәтижесі: 2) Топырақтың құрамы және қасиеттері.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақ түзілу процесі туралы түсінігінің болуы.
2. Топырақтың минералды бөлігін білу.
3. Қарапайым тәсілдермен топырақтың механикалық қасиеттерін анықтай алу.
4. Топырақтың органикалық бөлігін білу.
5. Қарашірік туралы түсінігінің болуы.
6. Топырақты құнарландыру үшін қарашіріктің мағынасын білу.
7. Топырақтың негізгі физикалық қасиеттерін білу.
8. Топырақтың морфологиялық белгілерін білу.
9. Топырақтың көкжиектерін сипаттай алу.
10. Минералды тыңайтқыштардың мөлшерін есептей алу.
11. Топырақтың құнарлығын арттыру жолдарын білу.
Оқу нәтижесі: 3) Қазақстанның топырақтары.
Бағалау өлшемдері:

1. Иметь представление о природном многообразии почв.
2. Иметь представление о горизонтальной и вертикальной зональности почв.
3. Знает характеристику черноземной зоны Казахстана.
4. Знает характеристику каштановой зоны Казахстана.
5. Знает меры борьбы с эрозией почв.
6. Знает характеристику серо-бурым почвам.
7. Знает характеристику бурых почв.
8. Знает характеристику сероземов.
9. Иметь представление об интразональных почвах.
10. Иметь представление об интразональных почвах, их использовании и Знает пути повышения их плодородия.
11. Знает почвы горных районов.
12. Знает пески Казахстана и их использование.
13. Знает почвы долин рек.
14. Умеет читать почвенные карты.
Результат обучения: 4) Полевые работы.
Критерии оценки:
1. Умеет заложить почвенный разрез.
2. Умеет выделить почвенные горизонты.
3. Умеет взять почвенные образцы.
4. Умеет определять наличие карбонатов.
5. Умеет читать почвенную карту.
6. Умеет определять механический состав почв полевым методом.
БК 12. Использовать знания по энтомологии, фитопатологии, биологии лесных зверей и птиц, пирологии при работе на лесохозяйственных предприятиях
ОПМ 07.Охрана и защита леса
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по охране и защите леса от вредителей, болезней, лесных пожаров.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: лесной энтомологии и фитопатологии, по биологии зверей и птиц, методы и технику организации лесозащиты; использовать законы, нормативно-правовые акты в области охраны природы; определять насекомых; определять болезни; определять степень пожарной опасности в лесу; определять степень угрозы насаждениям от вредителей и болезней.
Результат обучения: 1) Охрана природы.
Критерии оценки:
1. Знает правовые основы охраны природы.
2. Знает источники загрязнения.
3. Умеет использовать законы, нормативно-правовые акты в области охраны природы.
Результат обучения: 2) Основы лесной энтомологии.
Критерии оценки:
1. Знает экологию насекомых: вредителей плодов и семян; посадочного материала; хвое и листогрызущих вредителей; стволовых вредителей технических вредителей древесины.
2. Знает причины массовых размножений насекомых, приносимые ими вред и пользу.
3. Умеет определять насекомых.
4. Умеет работать с определителями, атласами насекомых, справочной литературой.
Результат обучения: 3) Основы лесной фитопатологии.
Критерии оценки:

1. Топырақтың табиғи көптүрлілігі туралы түсінігінің болуы.
2. Топырақтың көлденең және тікзоналдығы туралы түсінігінің болуы.
3. Қазақстанның қаратопырақты сипаттамасын білу.
4. Қазақстанның талшынды аймағының сипаттамасын білу.
5. Топырақтың эрозиясымен күрес шараларын білу.
6. Сұр-қоңыртопырақтың сипаттамасын білу.
7. Қоңыр топырақтың сипаттамасын білу.
8. Сұр топырақты жердің сипаттамасын білу.
9. Интразоналды топырақтар туралы түсінігінің болуы.
10. Интразоналды топырақтар, оларды қолдану және олардың құнарлығын жоғарлату жолдары туралы түсінігінің болуы.
11. Таулы аудандардың топырағын білу.
12. Қазақстанның топырағын және оларды пайдалануды білу.
13. Өзен бойындағы топырақтарды білу.
14. Топырақтың картасын оқи алу.
Оқу нәтижесі: 4) Далалық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақ бөлімдерін орната білу.
2. Топырақ көкжиектерін анықтай білу.
3. Карбонаттар қатысын анықтай білу.
4. Топырақ картасын оқи білу.
5. Топырақтың механикалық құрамын далалық әдіс арқылы анықтай білу.
БҚ 12. Орман шаруашылығы кәсіпорындарында жұмыс кезінде энтомология, фитопатология, орман аңдары мен құстарының биологиясы, пирология бойынша білімді қолдану
ЖКМ 07. Орманды қорғау және сақтау
Берілген модуль орманды зиянкестерден, аурулардан, орман өрттерінен түзету және қорғау үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімдерін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: орман энтомологиясы мен фитопатологиясы, аңдар мен жануарлар биологиясы бойынша, орманды қорғау әдістері мен техникасы бойынша білімді меңгеруі тиіс.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін шеберлікке ие болуы маңызды: табиғатты қорғау саласындағы заңдарды, нормативтік-құқықтық актілерді қолдана алу; жәндіктерді анықтау; ауруларды анықтау; ормандағы өрт қауіптілігінің деңгейін анықтау; зиянкестер мен аурулардан орман ағаштарына келетін қауіптілік деңгейін анықтау.
Оқу нәтижесі: 1) Табиғатты қорғау.
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғатты қорғаудың құқықтық негіздерін білу.
2. Ластану көздерін білу.
3. Табиғатты қорғау саласындағы заңдарды, нормативтік-құқықтық актілерді қолдана алу.
Оқу нәтижесі: 2) Орман этимологиясының негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Жәндіктердің экологиясын білу. Жемістермен тұқымдар зиянкестері; отырғызылатын материалдар; қылқанжапырақ кеміргіштермен жапырақ кеміргіш зиянкестер; діңдік зиянкестердің; сүректің техникалық зиянкестері.
2. Оларға зиян және пайда әкелетін жәндіктердің жаппай таралуының себептерін білу.
3. Жәндіктерді анықтай алу.
4. Анықтағыштармен, жәндіктер атласымен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс істей алу.
Оқу нәтижесі: 3) Орман фитопатологиясының негіздері.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает причины болезней растений.
2. Знает болезни древесных пород и кустарников.
3. Знает болезни плодов и семян, посадочного материала, некрозно-раковые и сосудистые болезни, гнилевые болезни стволов и корней, разрушение древесины на складах и постройках.
4. Умеет определять болезни плодов и семян, посадочного материала, некрозно-раковые и сосудистые болезни, гнилевые болезни стволов и корней, разрушение древесины на складах и постройках.
5. Умеет работать с определителем, справочной литературой, атласами пороков древесины.
Результат обучения: 4) Лесные звери и птицы.
Критерии оценки:
1. Знает биологию и экологию птиц и зверей.
2. Иметь представление о местах их обитания.
3. Знает главнейшие отряды, семейства и виды птиц: куриные, голубиные, хищные, насекомоядные.
4. Умеет определять лесных птиц.
5. Иметь представление о лесных зверях.
6. Знает главнейшие отряды, семейства и виды лесных зверей: насекомоядные, рукокрылые, грызуны, хищные, зайцеобразные, парнокопытные.
7. Иметь представление о роли зверей в жизни леса.
8. Умеет определять лесных зверей.
9. Знает вопросы охраны фауны.
Результат обучения: 5) Лесная пирология.
Критерии оценки:
1. Знает функции, права и обязанности государственной лесной охраны.
2. Знает условия возникновения пожара.
3. Умеет определять степень пожарной опасности по типу леса и условиям погоды.
4. Умеет составлять схему противопожарных мероприятий лесничества.
5. Знает предупредительные меры по охране лесов от пожаров.
6. Знает средства, способы, технику и тактику тушения лесных пожаров.
7. Умеет использовать средства, способы, технику тушения лесных пожаров.
8. Знает организационные и правовые вопросы охраны лесов от лесонарушителей.
9. Умеет использовать правовые вопросы охраны лесов.
10. Умеет проводить ревизию обходов.
Результат обучения: 6) Организация лесозащиты.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о классификации лесозащитных мероприятий.
2. Знает права и обязанности специалистов защиты леса и лесной охраны.
3. Знает технологию и организацию борьбы с вредителями и болезнями леса, плодов и семян, культур и молодняков, питомников.
4. Умеет определять степень угрозы насаждениям от вредителей и болезней.
5. Умеет определять и вести учет очагов и болезней.
6. Умеет рассчитывать концентрацию и нормы пестицидов.

1. Өсімдік ауруларының себептерін білу.
2. Ағаш және бұтақты тұқымдардың ауруларын білу.
3. Жемістер мен тұқымдардың ауруларын, отырғызылатын материалды, жүйке-обырлық және тамырлық ауруларды білу, сабақтар мен тамырлардың шірікті аурулары, қоймалар мен құрылыстардағы ағаштар құрамының бұзылуын білу.
4. Жемістер мен тұқымдардың ауруларын, отырғызылатын материалды, жүйке-обырлық және тамырлық ауруларды білу, сабақтар мен тамырлардың шірікті аурулары, қоймалар мен құрылыстардағы ағаштар құрамының бұзылуын анықтай алу.
5. Анықтағыштармен, анықтамалық әдебиеттермен, ағаш ақауларының атласымен жұмыс істей алу.
Оқу нәтижесі: 4) Орман аңдары мен құстары.
Бағалау өлшемдері:
1. Құстар мен аңдардың биологиясы мен экологиясын білу.
2. Олардың мекендеу орны туралы түсінігінің болуы.
3. Құстарды негізгі отрядтарын, тұқымдастарын және түрлерін білу: тауық, көгершін, жыртқыш, жәндіктер жегіш.
4. Орман құстарын анықтай алу.
5. Орман аңдары туралы түсінігінің болуы.
6. Құстарды негізгі отрядтарын, тұқымдастарын және түрлерін білу: жәндіктер жегіш, жарқанаттылар, кеміргіштер, жыртқыштар, қоян тәріздестер, ашатұяқтылар.
7. Аңдардың орман өміріндегі рөлі туралы түсінігінің болуы.
8. Орман аңдарын анықтай алу.
9. Фаунаны қорғау сұрақтарын білу.
Оқу нәтижесі: 5) Орман пирологиясы.
Бағалау өлшемдері:
1. Мемлекеттік орман күзетінің функциясын, құқықтарын және міндеттерін білу.
2. Өрттің туындау шарттарын білу.
3. Орман типі мен ауа райының шарттары бойынша өрт қауіптілік деңгейін анықтай алу.
4. Орманшылықтағы өртке қарсы іс-шаралардың сызбасын құрастыру.
5. Орманды өрттен қорғау бойынша алдын алу шараларын білу.
6. Орман өртін сөндіру бойынша құралдарды, тәсілдерді, техниканы және тактиканы білу.
7. Орман өртін сөндіру бойынша құралдарды, тәсілдерді, техниканы және тактиканы пайдалана білу.
8. Орман бұзушылардан ормандық орғау бойынша ұйымдастырушылық және құқытық мәселелерді білу.
9. Орманды қорғаудың құқтық мәселелерін білу.
10. Қарап шығу ревизиясын жүргізе алу.
Оқу нәтижесі: 6) Орманды қорғауды ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Орманды қорғау іс-шараларының жіктелуі туралы түсінігінің болуы.
2. Орманды қорғау және орманды күзету мамандарының құқықтарымен міндеттерін білу.
3. Орманның, жемістермен тұқымдардың, дақылдарымен жас шыбықтардың, көшеттіктердің зиянкестерімен және ауруларымен күресті ұйымдастыру мен технологиясын білу.
4. Зиянкестер мен аурулардан орман ағаштарына келетін қауіптілік деңгейін анықтай алу.
5. Ошақтар мен ауруларды анықтай алу және себін жүргізе алу.
6. Пестицидтердің шоғырлануы мен нормаларын есептей алу.

7. Умеет использовать нормативно-справочную литературу по защите и охране леса.
Результат обучения: 7) Полевые работы.
Критерии оценки:
1. Собрать и смонтировать гербарий вредителей леса данного региона (не менее 30 штук).
2. Собрать и смонтировать гербарий болезней леса (не менее 20 штук).
3. Провести лесопатологическое обследование насаждений.
4. Провести ревизию обходов.
БК 13. Владеть знаниями о машинах и механизмах используемых в лесном хозяйстве и техники безопасности при проведении работ
ОПМ 08.Механизация лесного хозяйства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения лесохозяйственных, лесокультурных, лесозащитных работ с использованием машин и механизмов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основ деталей машин и механизмов, общее устройство тракторов и автомобилей, основные лесохозяйственные машины и орудия, организацию использования машин и орудий в лесном хозяйстве, основы технической эксплуатации машинно-тракторного парка; определять системы машин и механизмов необходимых для проведения конкретных лесокультурных, лесозащитных и лесохозяйственных работ; правильно агрегатировать и подготавливать к работе машины и орудия; определять производительность и потребное количество машин и орудий.
Результат обучения: 1) Устройство тракторов и автомобилей.
Критерии оценки:
1. Иметь представление об устройстве и работе двигателей внутреннего сгорания.
2. Знает устройство и работу: кривошипно-шатунного механизма, газораспределительного, системы питания, системы смазки, систему зажигания, систему охлаждения, систему пуска двигателя внутреннего сгорания.
3. Знает ходовую часть и механизмы управления тракторов и автомобилей.
4. Знает рабочее и дополнительное оборудование тракторов и автомобилей.
5. Умеет проводить базовые настройки тракторов.
Результат обучения: 2) Машины и орудия.
Критерии оценки:
1. Знает назначение основных машин и механизмов используемых в лесном хозяйстве.
2. Знает почвообрабатывающие машины и орудия, машины для сбора и обработки семян.
3. Знает посевные и лесопосадочные машины.
4. Умеет правильно эксплуатировать посевные и лесопосадочные машины.
5. Знает машины и аппараты для химической защиты леса.
6. Умеет правильно эксплуатировать машины и аппараты для химической защиты леса.
7. Знает машины для проведения рубок ухода за лесом.

7. Орманды қорғау және күзету бойынша нормативтік-анықтамалық әдебиетті қолдана алу.
Оқу нәтижесі:7) Далалық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері:
1. Аумақтағы орман зиянкестері гербариін құрастыру (кемінде 30 дан1).
2. Орман ауруларының түрлері жөнінде гербари құрастыру (кемінде 20 дан1).
3. Плантацияларға орман-потологиялық зерттеулер жүргізу.
4. Аралап шығу аудитін жүргізе білу.
БҚ 13. Орман шаруашылығында қолданылатын машиналар мен механизмдерді және жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы туралы білімді меңгеру
ЖКМ 08. Орман шаруашылығын механизациялау
Берілген модуль машиналар мен механизімдерді қолданумен орман шаруашылығы, екпе ормандар, орманды қорғау жұмыстарын орындау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: машиналар мен механизмдер бөлшектерінің негізін, тракторлар мен автомобильдердің жалпы қызметін, орман шаруашылығының негізгі машиналары мен аспаптарының, орман шаруашылығында машиналар мен аспаптарды қолдануды ұйымдастыру, машина-трактор паркін пайдаланудың техникалық негіздерін меңгеруі тиіс.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін шеберлікке ие болуы маңызды: нақты орман шаруашылығы, орманды қорғау және орман шаруашылығы жұмыстарын жүргізу үшін қажетті машиналар мен механизмдердің жүйесін анықтау; машиналар мен аспаптарды жұмысқа дұрыс агрегаттау және дайындау; машиналар мен аспаптардың өнімділігі мен қажетті санын анықтау.
Оқу нәтижесі: 1) Тракторлар мен автомобиль қондырғылары.
Бағалау өлшемдері:
1. Іштен жану қозғалтқыштарының қызметімен жұмысы туралы түсінігінің болуы.
2. Мыналарды қызметімен жұмысын білу: кривошип-шатунды механизмнің атқаратын қызметін, газ таратушы жүйені, қоректендіру жүйесін, майлаужүйесін, оталдыружүйесін, іштен жану қозғалтқышын іске қосуды.
3. Тракторлармен автомобильдердің жүріс бөлігімен басқару механизімін білу.
4. Тракторлармен механизмдердің жұмыс және қосымша жабдықтарын білу.
5. Тракторларға базалық икемдеу жүргізе алу.
Оқу нәтижесі: 2) Машиналар мен аспаптар.
Бағалау өлшемдері:
1. Орман шаруашылығында қолданылатын негізгі машиналармен механизмдердің мағынасын білу.
2. Топырақты өндеуші машиналар мен аспаптарды, тұқымдарды жинау және өндеуге арналған машиналарды білу.
3. Егу және орман отырғызу машиналарын білу.
4. Егу және орман отырғызу машиналарын дұрыс пайдалана алу.
5. Орманды химиялық қорғауға арналған машиналар мен аппараттарды білу.
6. Орманды химиялық қорғауға арналған машиналар мен аппараттарды
7. Орманды күтіп шабу жұмыстарын жүргізуге арналған машиналарды білу.

8. Умеет правильно эксплуатировать машины для проведения рубок ухода за лесом.
9. Знает машины и аппараты для борьбы с лесными пожарами.
10. Умеет правильно эксплуатировать машины и аппараты для борьбы с лесными пожарами.
11. Умеет правильно агрегатировать и подготавливать к работе машины и орудия.
12. Проводить базовые регулировки и настройки машин и орудий.
Результат обучения: 3) Машино использование.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о машинотракторном парке.
2. Знает организацию тракторных бригад.
3. Умеет определять производительность, сменную выработку и потребное количество машин и орудий.
4. Знает основы технической эксплуатации машинотракторного парка.
5. Умеет переводить объем работы в условные единицы.
6. Знает и выполнять требования техники безопасности и противопожарной безопасности.
Результат обучения: 4) Полевые работы.
Критерии оценки:
1. Умеет комплектовать агрегаты для обработки почвы, для посева и посадки лесных культур.
2. Умеет устанавливать лесопосадочные машины на заданную глубину и шаг посадки.
3. Умеет проводить дополнение лесных культур.
4. Умеет проводить механизированный уход на питомнике и за лесными культурами.
5. Умеет работать с опрыскивателями и аэрозольными генераторами, мотопомпами.
6. Умеет выполнять требования техники безопасности и противопожарной безопасности.
БК 14. Владеть знаниями о физических процессах в атмосфере, о гидрометеорологической службе
ОПМ 09.Лесная метеорология
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнению работ по проведению фенологических наблюдений за лесными насаждениями; использованию данных метеонаблюдения.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: состав, строение и физические свойства атмосферы; регулирование радиации, освещенности и тепловой энергии в насаждениях лесохозяйственными мероприятиями; методы измерения температуры воздуха; взаимодействие леса с атмосферой; влияние леса на осадки; оборудование метеорологических площадок; прогнозировать погоду по природным явлениям; проводить фенологические наблюдения в лесу; снимать и записывать данные метеонаблюдений.
Результат обучения: 1) Основы лесной метеорологии.
Критерии оценки:
1. Знает состав, строение и физические свойства атмосферы
2. Знает состав воздуха в почве и под пологом леса.
3. Иметь представление о солнечной радиации.
4. Знает приборы для наблюдения за ветром, температурой воздуха, атмосферным давлением.

8. Орманды күтіп шабу жұмыстарын жүргізуге арналған машиналарды дұрыс пайдалан алу.
9. Орман өртімен күресуге арналған машиналар мен аппараттарды дұрыс қолдана алу.
10. Орман өртімен күресуге арналған машиналар мен аппараттарды дұрыс пайдалана алу.
11. Машиналар мен аспаптарды жұмысқа дұрыс агрегаттау және дайындауды білу.
12. Машиналар мен аспаптарға базалық реттеу мен икемдеуді жүргізу.
Оқу нәтижесі: 3) Машиналық қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина тракторлық парк туралы түсінігінің болуы.
2. Тракторлық бригадаларды ұйымдастыруды білу.
3. Машиналар мен аспаптардың өнімділігін, ауысымдық өндіруін және қажетті санын анықтай алу.
4. Машина трактор паркін пайдаланудың техникалық негіздерін білу.
5. Жұмыс көлемін шартты бірліктерге айналдыра алу.
6. Қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын білу және орындау.
Оқу нәтижесі: 4) Далалық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері:
1. Орман дақылдарын өңдеу, егу және отырғызу агрегаттарын құрастыра білу .
2. Ағаш отырғызу машинаны қажетті тереңдігі мен қону қадамға орната білу.
3. Орман дақылдарын толықтыруды жүзеге асыра білу.
4. Питомник және орман дақылдарын механикаландырылған күтім жүргізу.
5. Бүркігіштер және аэрозоль генераторлары мотопомпалармен жұмыс істеу.
6. қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау.
БҚ 14. Атмосферадағы физикалық процестер туралы, гидрометерологиялық қызмет туралы білімді меңгеру
ЖКМ 09. Орман метеорологиясы
Берілген модуль орман еспелеріне фенологиялық бақылау жүргізу; метеобақылау деректерін қолдану бойынша құмысты орындауға қажетті жұмыс нәтижелігін, дағдылары мен білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: атмосфераның құрамы, құрылымы және физикалық қасиетін; орман шаруашылығының іс-шаралары арқылы еспелердегі радиацияның, жарықтандыруды және жылу энергиясын үнемдеуді; ауаның температурасын өлшеу әдістерін; орманның атмосферамен өзара байланысын; орманның шөгінділерге әсерін; метеорологиялық алаңдардың жабдықтарын меңгеруге тиіс.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін шеберлікке ие болуы маңызды: табиғат көріністері бойынша ауа райын болжай алу; орманда фенологиялық бақылауларды жүргізеді; метеобақылау деректерін түсіреді және жазады.
Оқу нәтижесі: 1) Орман метеорологиясының негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Атмосфераның құрамын, құрылымын және физикалық қасиетін білу.
2. Топырақпен орман астарындағы ауаның құрамын білу.
3. Күн радиациясы туралы түсінігінің болуы.
4. Желді, ауа температурасын, атмосфералық қысымды бақылауға арналған құралдарды білу.

5. Умеет пользоваться приборами для наблюдения за ветром, температурой воздуха, атмосферным давлением.
Результат обучения: 2) Фенологические наблюдения.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о погоде и ее прогнозе.
2. Иметь представление о фенологических наблюдениях.
3. Знает влияние низких и высоких температур воздуха на лесную растительность.
4. Умеет вести фенологические наблюдения.
Результат обучения: 3) Прогнозирование погоды.
Критерии оценки:
1. Знает работу гидрометеорологических станций.
2. Знает влияние леса на осадки.
3. Знает влияние леса на поверхностный сток.
4. Умеет использовать розу ветров в лесном хозяйстве.
5. Знает природные явления, используемые в прогнозировании погоды.
6. Умеет прогнозировать погоду по природным явлениям.
БК 15. Знает и учитывать в работе морфологические, биологические, экологические свойства древесно -кустарниковых пород при содействии естественному возобновлению леса, рубкам ухода за лесом
ОПМ 10.Дендрология
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения лесохозяйственных работ.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: жизненные формы древесных растений; интродукцию и акклиматизацию; биологические, экологические, лесоводственные, декоративные свойства основных хвойных и покрытосеменных растений; определять древесно-кустарниковые породы в натуре; использовать древесно-кустарниковые породы в лесохозяйственной практике.
Результат обучения: 1) Общие вопросы дендрологии.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о дендрологической науке.
2. Знает лесной фонд Республики Казахстан.
3. Распознавать жизненные формы древесных растений.
4. Иметь понятия об интродукции.
5. Знает интродуценты.
6. Иметь понятия об акклиматизации растений.
7. Знает ареалы основных лесообразующих пород.
8. Знает морфологические признаки растений.
9. Знает декоративные качества пород.
Результат обучения: 2) Хвойные растения.
Критерии оценки:
1. Знает биологические, экологические, лесоводственные свойства основных хвойных пород.
2. Умеет распознавать хвойные растения в натуре.
3. Умеет работать с гербарием и коллекциями.
4. Умеет давать полную и сравнительные характеристики пород.
Результат обучения: 3) Покрытосеменные растения.
Критерии оценки:
1. Знает биологические, экологические, лесоводственные свойства основных покрытосеменных пород.
2. Умеет распознавать покрытосеменные растения в натуре.
3. Умеет работать с гербарием и коллекциями.
4. Умеет давать полную и сравнительные характеристики пород.

5. Желді, ауа температурасын, атмосфералық қысымды бақылауға арналған құралдарды пайдаланаалу.
Оқунәтижесі: 2) Фенологиялық бақылау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауа райы және оның болжамы туралы түсінігінің болуы.
2. Фенологиялық бақылаулар туралы түсінігінің болуы.
3. Орман өсімдіктеріне ауаның төмен және жоғары температуралының әсерін білу.
4. Фенологиялық бақылауды жүргізе алу.
Оқу нәтижесі: 3) Ауа райын болжау.
Бағалау өлшемдері:
1. Гидрометерологиялық станциялардың жұмысын білу.
2. Жауын-шашының орманға әсерін білу.
3. Жер үсті ағын суларына орманның ықпалын білу.
4. Орман шаруашылығында жел тармақтарын қолдана білу.
5. Ауа райын болжау кезінде қолданылатын ауа райының әсерін білу.
6. Табиғат көріністері бойынша ауа райын болжай алу.
БҚ 15. Орманның табиғи қалыпқа келуіне, орманды күту үшін кесуге жұмыстары кезінде қолданылатын ағаш-бұталы тұқымдардың морфологиялық, биологиялық, экологиялық қасиеттерін білу және жұмыста ескеру
ЖКМ 10. Дендрология
Берілген модуль орман шаруашылығын жүргізу үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі қажет: сүректі өсімдіктердің өміршеңдік нысандары; жерсіндіру және бейімдеу; жабық тұқымды өсімдіктердің және негізгі қылқандылардың биологиялық, экологиялық, орман өсірушілік, сәндік қасиеттері; болмыста ағаш-бұтақты тұқымдарды анықтай алу; орман шаруашылығының практикасынде ағашты-бұталы тұқымдарды пайдалану.
Оқу нәтижесі: 1) Дендрологияның жалпы сұрақтары.
Бағалау өлшемдері:
1. Дендрологиялық ғылым туралы түсінігінің болуы.
2. Қазақстан Республикасының орман қорын білу.
3. Сүректі өсімдіктердің өміршеңдік нысандарын тани білу.
4. Жерсіндіру туралы түсінігінің болуы.
5. Жерсіндірілген түрлерді білу.
6. Өсімдіктерді бейімдеу туралы түсінігінің болуы.
7. Негізгі орман түзуші тұқымдастардың аймағын білу.
8. Өсімдіктердің морфологиялық белгілерін білу.
9. Тұқымдастардың сәндік сапаларын білу.
Оқу нәтижесі: 2) Қылқан жапырақты өсімдіктер.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі қылқанжапырақтылардың биологиялық, экологиялық, орман өсірушілік қасиеттерін білу.
2. Қылқан жапырақты өсімдіктердің болмысын тани білу.
3. Гербарийлармен және топтамалармен жұмыс істей білу.
4. Тұқымдастарға толық және салыстырмалы сипаттама бере алу.
Оқу нәтижесі: 3) Жабық тұқымды өсімдіктер.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі жабық тұқымдастардың биологиялық, эко логиялық, орман өсірушілік қасиеттерін білу.
2. Жабық тұқымды өсімдіктердің болмысын тани білу.
3. Гербарийлармен және топтамалармен жұмыс істей білу.
4. Тұқымдарға толық және салыстырмалы сипаттама бере алу.

5. Умеет подобрать ассортимент древесно-кустарниковых пород для озеленения территории предприятия.
Результат обучения: 4) Характеристика лесного фонда Казахстана.
Критерии оценки:
1. Знает характеристику лесов, произрастающих на территории Казахстана.
2. Знает характеристику сосновых, березовых, саксауловых, пойменных и тугайных лесов на территории Казахстана.
3. Знает характеристику лесных насаждений Восточного Казахстана и горных районов юга и юга-востока республики.
Результат обучения: 5) Полевые работы.
Критерии оценки:
1. Собрать и смонтировать гербарий древесно-кустарниковых пород в количестве 70-80 штук.
2. Определить древесно-кустарниковые породы по листьям, плодам, семенам, шишкам.
3. Подобрать ассортимент древесно-кустарниковых пород для создания лесных культур, озеленительных работ для данного региона.
БК 16. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 11.Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 3) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "150809 2 Вальщик леса"
ПК 1. Иметь представление об основах лесного хозяйства: основные лесообразующие породы РК, ориентирование в лесу, пожарная безопасность
СМ 01. Основы лесного хозяйства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения ориентирования в лесу, соблюдения правил пожарной безопасности в лесу, распознавания основных лесообразующих пород Республики Казахстан.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основные лесообразующие породы, картографические материалы, основы лесной пирологии; распознавать основные лесообразующие породы; ориентироваться в лесу; соблюдать правила пожарной безопасности в лесу.

5. Кәсіпорын аумағын көгалдандыру үшін ағаш-бұталы тұқымдардың ассортиментін іріктей алу.
Оқу нәтижесі: 4) Қазақстанның орман қорының сипаттамасы.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан аумағында өсетін ормандардың сипаттамасын білу.
2. Қазақстан аумағындағы қарағайлы, қайыңды, сексеуілді, жайылма және ағашты ормандардың сипаттамасын білу.
3. Шығыс Қазақстанның және республикасының оңтүстік, оңтүстік-шығысындағы таулы аудандардағы орман екпелерінің сипаттамасын білу.
Оқунәтижесі: 5) Далалық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері:
1. 70-80 дана ағаштар мен бұталардын гербариін құрастыру.
2. Ағаш-бұта тұқымдастарының жапырағы, жемісі, тұқымы, бүрі бойынша анықтау.
3. Жергілікті жер үшін көгалдандыру жұмыстарын жасауға ағаштар мен бұталардың ассортиментін таңдау.
БҚ 16. . Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 11. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиісті: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері; құжаттардың қызметі және құру тәсілдері; құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, ресімдеу ережелері.
Модульді игеру кезінде білім алушылар келесі іскерліктер мен дағдыларды алуға тиіс: ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу; кәсіптік қызметінде қәжетті қызметтік құжаттарды мемлекетттік тілде құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
Біліктілігі "150809 2 Орман ағашын жығушы"
КҚ 1. Орман шаруашылығының ерекшеліктері туралы хабардар болу: ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ орманды құрайтын негізгі тұқымдастар; орманда бағдар ұстай білу, өрт қауіпсіздігі.
АМ 01. Орман шаруашылығы-ның негіздері
Берілген модуль орманда бағдар ала білу, орманда өрт қауіпсіздігінің қағидасын сақтау, Қазақстан Республикасы негізгі орман түзуші тұқымдарын тану үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: негізгі орман түзуші тұқымдарды, картографиялық материалдарды, орман пирологиясының негіздерін меңгеруі тиіс.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: негізгі орман түзуші тұқымдастарды тани білу; орманда бағдар ала білу; орманда өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау

1. Результат обучения: 1) Основные лесообразующие породы.
Критерии оценки:
1. Знает основные лесообразующие породы (сосна, ель, лиственница, пихта, береза, осина, дуб, тополь, вяз).
2. Умеет распознавать в натуре.
3. Умеет распознавать по гербарному материалу.
2. Результат обучения: 2) Ориентирование в лесу.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о планшете и плане лесонасаждений.
2. Умеет ориентироваться по планшету и по плану лесонасаждений.
3. Умеет найти лесосеку в натуре.
3. Результат обучения: 3) Пожарная безопасность.
Критерии оценки:
1. Знает правила пожарной безопасности в лесах Казахстана.
2. Умеет наладить безопасную работу на месте.
ПК 2. Выполнять техническое облуживание бензомоторной пилы и валочно - гидравлического клина, определять возможные неисправности машин и механизмов
СМ 02. Устройство и обслуживание оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работ по техническому облуживанию бензомоторной пилы и валочно - гидравлического клина, определению возможных неисправностей машин и механизмов и устранению их причин.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: назначение и технические характеристики бензомоторных пил, техническое обслуживание и его периодичность, соблюдение техники безопасности при работе с бензомоторной пилой; устройство бензомоторной пилы; проводить техническое обслуживание бензомоторных пил; делать мелкий ремонт.
Результат обучения: 1) Устройство бензомоторной пилы.
Критерии оценки:
1. Знает назначение и классификацию бензомоторных пил и гидравлически - валочного клина.
2. Знает технические характеристики и комплектность бензомоторных пил.
3. Знает устройство бензопилы.
4. Умеет регулировать натяжение пильной цепи и ее заточку.
5. Умеет производить очистку воздушного фильтра и регулировку карбюратора.
6. Знает технику безопасности при работе с бензопилой.
7. Умеет производить заправку топливом.
Результат обучения: 2) Техническое обслуживание и мелкий ремонт.
Критерии оценки:
1. Знает виды технического обслуживания и их периодичность.
2. Проводить неполную разборку бензопилы для очистки нагара поршневой группы.
3. Проводить разборку и промывку карбюратора.
4. Проводить регулировку муфты сцепления.
ПК 3.Проводить подготовительные работы на лесосеке перед валкой, проводить работы по валке и раскряжевке деревьев на сортименты бензомоторными пилами
СМ 03. Лесохозяйственные работы
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по подготовке рабочего места на лесосеке перед валкой, по валке и раскряжевке деревьев на сортименты бензомоторными пилами в соответствии с установленными правилами, проводить работы по организации механизированной разработке лесосек.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: по механизированной разработке лесосек, способы рациональной разделки хлыстов на сортименты, способы и приемы безопасного выполнение работ.
Результат обучения: 1) Подготовка рабочего места.
Критерии оценки:

1. Оқу нәтижесі: 1) Негізгі орман түзуші тұқымдастар.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі орман түзуші (қарағай, шырша, балқарағай, майқарағай, қайың, көктерек, емен, терек, шегіршін)тұқымдастарды білу.
2. Болмысын тани білу.
3. Гербарлық материал бойынша тани білу.
2. Оқу нәтижесі: 2) Орманда бағдар ұстай алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Планшетте және орман екпелерінің жоспары туралы түсінігінің болуы.
2. Планшетте және орман екпелерінің жоспары бойынша бағдар ала білу.
3. Орман ағашын кесетен орындардың болмысын тани білу.
3. Оқу нәтижесі: 3) Өрт қауіпсіздігі.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан ормандарындағы өрт қауіпсіздігінің ережелерін білу.
2. Орында қауіпсіз жұмысты атқара білу.
КҚ 2. Бензин моторлы араларға және құлату-гидравликалық сыналарға техникалық қызмет көрсетуді орындау, машиналар мен механизмдердегі мүмкін болатын ақауларды анықтау.
АМ 02. Құралды дайын-дау және қызмет көрсету
Берілген модуль бензин моторлы аралар мен құлату-гидравликалық сынларға техникалық қызмет көрсету, машиналар мен механизімдердің мүмкін болатын аауларын анықтау және олардың салдарларын жою үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеруі қажет: бензин моторлы аралардың қызметі мен техникалық сипаттамасы, техникалық қызмет көрсету мен олардың кезеңділігі, банзин моторлы арамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау; бензин моторлы қондырғының қызметін білу; бензин моторлы араларға техникалық қызмет көрсете білу; ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізе білу.
Оқу нәтижесі: 1) Бензин моторлы қондырғы.
Бағалау өлшемдері:
1. Бензин моторлы аралармен құлату-гидравликалық сынлардың мағынасы мен жіктелуін білу.
2. Бензин моторлы аралардың техникалық сипаттамасымен жиынтығын білу.
3. Бензин араның құрылымын білу.
4. Ара шынжыртабанын тартылысы мен оны қайрауды ретке келтіре алу.
5. Ауа сүзгісін тазалауды және карбюраторды реттеуді жүргізе алу.
6. Бензин арамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын білу.
7. Жанармай құя білу.
Оқу нәтижесі: 2) Қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жұмыстары.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық қызмет көрсету түрлері мен оның кезеңділігін білу.
2. Прошеньді топты күйіктерден тазалау үшін бензин арасына толық емес бөлшектеуді жүргізу.
3. Карбюраторды бөлшектеу және жуу.
4. Адыратқыш муфтасына реттеу жүргізу.
КҚ 3. Құлату алдында ағаш кесетін орында дайындық жұмыстарын жүргізу, құлату жұмысын жүргізу және бензонматорлы аралармен ағаш сортименттерін түбірінен қопару жұмыстарын жүргізу.
АМ 03. Орман шаруашылығы-ның жұмыс-тары
Берілген модуль құлату алдында ағаш кесу орнындағы жұмыс орнын дайындау бойынша жұмыстарды орындау, белгіленген ережелерге сәйкес бензин моторлы арамен ағаштарды құлату және түбірімен қопару сұрыптау, ағаш кесу орындарында механикаландырылған әзірлеуді ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізу үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеру қажет: ағаш кесу орындарын механикаландырылған әзірлеу, шыбықтарды сұрыптарға ұтымды бөлу тәсілдері мен жұмыстарды қауіпсіз орындау амалдары; кесілетін ағаштардың маңында жұмыс орнын дайындай білу, ағаштарды құлату және түбімен қопсыту кезінде бензин моторлы аралармен практикалық тұрғыда жұмыс істей білу, жұмыстарды қауіпсіз орындаудың тәсілдері мен амалдарын пайдалана білу.
Оқу нәтижесі: 1) Жұмыс орнын дайындау.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает порядок подготовки рабочего места.
2. Умеет выбрать направление валки.
Результат обучения: 2) Валка и раскряжевка деревьев.
Критерии оценки:
1. Знает правила выполнения спила.
2. Умеет выполнять спил дерева.
3. Знает высоту оставляемого пня.
4. Знает роль недопила.
5. Умеет правильно выполнять валку.
6. Знает правила обрезки сучьев, раскряжевки.
7. Умеет раскряжевывать спиленные деревья на сортименты.
8. Знает способы и приемы безопасного выполнения работ по валке и раскряжевки деревьев.
Квалификация "150805 2 Лесник"
ПК 4. Соблюдать правила отпуска леса, побочного пользования. Составлять протоколы
СМ 04.Основы организации лесного хозяйства и лесопользование
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по отпуску леса на корню и заготовленной древесины, отводу лесосек, побочному пользованию: правила сенокошения, пастьбы скота; составлению протокола о нарушении правил отпуска древесины, санитарных требований, самовольного захвата земли.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: лесной кодекс Республики Казахстан и нормативно-правовые документы по лесному хозяйству; виды учета древесины; формы протоколов о нарушениях лесного законодательства; пользоваться нормативно – правовыми документами; вести учет древесины; составлять протоколы о нарушениях лесного законодательства.
Результат обучения: 1) Основы организации лесного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Знает основы организации лесного хозяйства на участках государственного лесного фонда.
2. Знает лесной фонд лесничества.
3. Знает деление лесного массива на квартала.
4. Иметь представление о выделе.
5. Умеет работать с мерной вилкой, кубатурной линейкой, рулеткой.
Результат обучения: 2) Основные виды лесопользования.
Критерии оценки:
1. Назвать основные виды лесопользования.
2. Знает виды побочных пользований.
3. Знает правила отведения участков лесного фонда под сенокошение, пастьбу скота, пчеловодство, мараловодство.
4. Знает правила проведения заготовки и сбора лекарственных растений, орехов, грибов, ягод, лесной подстилки, камыша.
Результат обучения: 3) Отвод лесосек под рубки главного пользования, рубки ухода, санитарные рубки и прочие рубки.
Критерии оценки:
1. Знает рубки главного пользования, проводимые в лесах Казахстан.
2. Знает виды рубок ухода в лесах Казахстана.
3. Знает санитарные рубки и прочие рубки в лесах Казахстана.

1. Жұмыс орнын дайындау ретін білу.
2. Құлату бағытын таңдай білу.
Оқу нәтижесі: 2) Ағаштарды құлату және түбімен қопару.
Бағалау өлшемдері:
1. Егелеуді орындау қағидасын білу.
2. Ағашты егеуді орындай білу.
3. Қалдыратың діңгектің биіктігін білу.
4. Қалдырып кесудің рөлін білу.
5. Құлатуды дұрыс орындай білу.
6. Бұталарды кесу, жару қағидасын білу.
7. Сұрыптауға кесілен ағаштарды жара алу.
8. Ағаштарды құлату және жару брйынша жұмыстарды қауіпсіз орындау тәсілдері мен амалдарын білу.
Біліктілігі "150805 2 - Орманшы"
КҚ 4. Хаттамалар құрастыру7 Жанама қолдану, орман босату ережелерін сақтау.
АМ 04.Орманды пайдалану және орман шаруашылығын ұйымдастыру негіздері
Берілген модуль орманда өсіп тұрған ағаштарды және дайындалған сүректерді, ағаш кесу орындарын бөлу, қосалқы пайдалану үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды. шөп шабу, мал жаю қағидасы; сүріктерді босатуды бұзғандығы туралы хаттамаларды әзірлеу, санитарлық талаптар, жерді өздігінен басап алу.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: Қазақстан Республикасы Орман Кодексі мен орман шаруашылығы бойынша нормативтік-құқықтық құжаттар; сүріктерді есепке алу түрлері; орман заңнамасн бұзғандығы туралы хаттамалар нысаны.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: нормативтік-құққтық құжаттарды қолдана алу; сүріктердің себебін жүргізу; орман заңнамасн бұзғандығы туралы хаттамалар жазу.
Оқу нәтижесі: 1) Орман шаруашылығын ұйымдастыру негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманшаруашылығын ұйымдастыру негіздерін білу.
2. Орман шаруашылығындағы орман қорын білу.
3. Орман алқаптарын орамдарға бөле білу.
4. Бөлу туралы түсінігінің болуы.
5. Өлшегіш шанышқымен, кубатурл сызғышпен, рулеткамен жұмыс істей алу.
Оқу нәтижесі: 2) Орманды пайдаланудың негізгі түрлері.
Бағалау өлшемдері:
1. Орманды пайдаланудың негізгі түрлерін атау.
2. Жанама пайдаланудың түрлерін білу.
3. Орман қоры учаскелерін шөп шабу, мал жаю, ара шаруашылығы, марал шаруашылығына беру қағидасын білу.
4. Дәрілік өсімдіктерді, жаңғақтарды, саңырауқұлақтарды, жидектерді, орман төсеніштерін, қамысты дайындау және жинау ережелерін білу.
Оқу нәтижесі: 3) Кеспеағашты басты мақсатта пайдалану үшін кесу, күтіп-баптау үшін кесу, санитарлық кесу және өзге де кесулер.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан ормандарында жүргізілетін басты мақсатта пайдалану үшін кесуді білу.
2. Қазақстан ормандарындағы күтіп кесу түрлерін білу.
3. Қазақстан ормандарындағы санитарлық кесу және өзге де кесу түрлерін білу.

4. Умеет выделять категории технической годности деревьев при назначении в рубку.
5. Отводить лесосеки под рубки главного пользования.
6. Отводить лесосеки под рубки ухода и прочие рубки.
7. Отводить лесосеки под санитарные рубки.
Результат обучения: 4) Правила учета и обмера заготовленной древесины.
Критерии оценки:
1. Знает правила обмера заготовленной древесины.
2. Знает правила учета заготовленной древесины.
3. Умеет пользоваться объемными таблицами.
4. Умеет переводить складочные кубометры в плотные.
Результат обучения: 5) Правила штабелевки лесоматериалов.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о круглых деловых сортиментах.
2. Умеет пользоваться таблицами объемов круглых лесоматериалов.
3. Знает правила формирования и укладки в штабеля.
4. Знает правила эксплуатации механизмов применяемых в работе.
5. Знает условия устойчивости штабеля.
6. Знает таксацию дров.
7. Умеет определять объем дров.
Результат обучения: 6) Правила отпуска древесины на корню.
Критерии оценки:
1. Знает правила отпуска древесины на корню.
2. Умеет составлять абрис.
3. Умеет вести перечетную ведомость.
4. Знает инструкцию по отводу и таксации лесосек.
5. Вносить в планшеты и таксационные описания записи текущих изменений.
Результат обучения: 7) Составление протоколов о лесонарушениях.
Критерии оценки:
1. Знает формы протоколов о нарушениях лесного законодательства.
2. Составлять протоколы о нарушениях лесного законодательства.
ПК 5.Участвовать в работе по отводу и таксации лесосек, оказывать помощь при проведении лесоустроительных работ
СМ 05. Таксация лесных насаждений
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по отводу и таксации лесосек; оценки древесины; оказании помощи при проведении лесоустроительных работ.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: таксационные показатели насаждения, инструменты и приборы для измерения диаметра, высоты и возраста; измерять диаметр растущего и срубленного дерева; измерять высоту растущего дерева; измерять длину срубленного дерева; визуально определять таксационные показатели насаждения: средний диаметр, среднюю высоту, бонитет, полноту, возраст.
Результат обучения: 1) Участвует в работе по отводу и таксации лесосек.
Критерии оценки:
1. Знает устройство складного метра, шеста, мерной ленты.
2. Знает правила измерения длины срубленного дерева.
3. Умеет измерять длину срубленного дерева.

4. Кесуге тағайындаған кездегі ағаштардың техникалық дайындығының санатын айқындай алу.
5. Басты мақсатта пайдалану үшін кеспеғаштарын бөлу.
6. Күтіп кесу және өзге де кесулер үшін ағаш кесу орындарын бөлу.
7. Санитарлық кесу үшін кеспеағаштарды бөлу.
Оқу нәтижесі: 4) Дайындалған сүректерді өлшеу және есепке алу ережелері .
Бағалау өлшемдері:
1. Кесілген сүректерді өлшеу қағидасы.
2. Дайындалған сүректерді есепке алу қағидасын білу.
3. Көлемді кестелерді қолдана білу.
4. Ойдағы куб метрді тығыздыққа айналдыра алу.
Оқу нәтижесі: 5) Ағаш материалдары қаттау қағидасы.
Бағалау өлшемдері:
1. Дөңгелек үлестік сұрыптар туралы түсініктің болуы.
2. Дөңгелеу ағаш материалдар көлемінің кестесін қолдана алу.
3. Қаттауды қалыптастыру және тізбектеу қағидасын білу.
4. Жұмыста қолданылатын механизімдерді пайдалану қағидасын білу.
5. Қаттаудың тұрақтылық талаптарын білу.
6. Ағаштардың таксациясын білу.
7. Ағаштардың көлемін анықтай алу.
Оқу нәтижесі: 6) Сүріктерді тамырымен босату қағидасы.
Бағалау өлшемдері:
1. Сүріктерді тамырымен босату қағидасын білу.
2. Абристі құрастыра алады.
3. Қайта санау ведомостын жүргізе білу.
4. Ағаш кесу орындарын бөлу және таксациялау бойынша нұсқаулықты білу.
5. Планшеттер мен жазбалардың таксациялық сипаттамасына ағымдағы өзгерістерді енгізу.
Оқу нәтижесі: 7) Орманды пайдалану тәртібін бұзу туралы хаттамаларды жазу.
Бағалау өлшемдері:
1. Орман заңнамасын бұзу туралы хаттамалар нысандарын білу.
2. Орман заңнамасын бұзғандығы туралы хаттамалар жазу.
КҚ 5. Орманды орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде көмек көрсету, ағаш кесетін орындардын таксация, отвод жұмыстарына қатысу.
АМ 05. Орман екпелерінің таксациясы
Берілген модуль кеспе ағаштарды бөлу және максациялау; сүректерді бағалау; орманды жайластыру жұмыстарын жүргізу кезінде көмек көрсету үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеру қажет: екпелердің таксациялық көрсеткіштері, диаметрін, биіктігіні және жасын өлшеуге арналған аспаптар мен құралдар; өсіп тұрған және кесілген ағаштардың диаметрін өлшеу; өсіп тұрған ағаштың биіктігін өлшеу; кесілген ағаштың ұзындығын өлшеу; екпелердің таксациялық көрсеткіштерін көзбен шолып анықтау: орташа диаметр, орташа биіктік, бонитет, тығыздығы, жасы.
Оқу нәтижесі: 1) Ағаш кесу орындарын бөлу және таксациялау бойынша жұмыстарға қатысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жиналмалы метрлердің, өлшеген лентаның сырықтарның қызметін білу.
2. Кесілген ағаштың ұзындығын өлшеу қағидасын біледі.
3. Кесілген ағаштың ұзындығын өлшей алады.

4. Знает правила измерения диаметра срубленного дерева.
5. Знает устройство мерной скобы.
6. Умеет измерять диаметры мерной скобой.
7. Знает устройство мерной вилки.
8. Знает правила измерения диаметра растущего дерева.
9. Умеет измерять мерной вилкой диаметр растущего дерева.
10. Знает морфологические признаки определения возраста дерева и насаждения.
11. Знает устройство высотомеров различных конструкций.
12. Умеет измерять высоту дерева различными высотомерами и мерной вилкой.
13. Умеет визуально определять средний диаметр, среднюю высоту, бонитет, полноту, происхождение насаждения, возраст.
14. Умеет подписывать деляночные столбы в соответствии с правила отвода и таксации лесосек
Результат обучения: 2) Оказывает помощь при проведении лесоустроительных работ.
Критерии оценки:
1. Умеет ставить квартальные, граничные и хозяйственные столбы.
2. Умеет вести перечетную ведомость.
3. Умеет работать с полнотомером.
Результат обучения: 3) Ведет учет древесины.
Критерии оценки:
1. Знает приближенные способы определения объема ствола растущего дерева.
2. Умеет определять объем штабеля.
3. Умеет определять объем деловых сортиментов.
ПК 6. Проводить лесокулътурные работы: сбор семян, посадка и уход за лесными культурами, проводить работы в лесном питомнике.
СМ 06. Лесовосстановление
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения лесокулътурных работ: ведет сбор семян, участвует в работе в лесном питомнике, участвует в работе по посадке лесных культур и участвует в работе по уходу за лесными культурами.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: факторы, оказывающие влияние на периодичность плодоношения и величину урожая; основные способы сбора лесосеменного сырья; основные положения стандартов по отбору средних образцов и основных документов на семена; приемы и системы обработки почвы в зависимости от категории лесокультурных площадей; учитывать факторы оказывающие влияние на плодоношение; производить сбор лесосеменного сырья; производить посев и уход на питомнике; производить посев, посадку лесных культур, уход за лесными культурами.
Результат обучения: 1) Сбор лесных семян.
Критерии оценки:
1. Знает сроки созревания семян и плодов основных лесообразующих пород.
2. Знает способы учета плодоношения.
3. Умеет извлекать семена из плодов и шишек.
4. Знает способы хранения семян.
5. Умеет хранить семена.
6. Умеет проводить сбор лесных семян.
Результат обучения: 2) Уход в посевном и школьном отделениях питомника.
Критерии оценки:

4. Кесілген ағаштың диаметрін өлшеу қағидасын біледі.
5. Өлшеу қапсырмасының қызметін біледі.
6. Диаметрді өлшеу қапсырмасымен өлшей алады.
7. Өлшеу арасының қызметін біледі.
8. Өсіп тұрған ағаштың диаметрін өлшеу қағидасын біледі.
9. Өлшеу арасымен өсіп тұрған ағаштың диаметрін өлшей алады.
10. Ағаштар мен екпелердің жасын анықтайдың морфологиялық белгілерін біледі.
11. Түрлі құрылымдардың биіктік өлшегішінің қызметінің біледі.
12. Түрлі биіктік өлшегіштермен және өлшеу арасымен ағаштың биіктігін өлшей алады.
13. Көзбен орташа диаметрін, орташа биіктігін, бонитетін, тығыздығын, екпелердің шығу тегін, жасын анықтай алады.
14. Ағаш кесу орындарын бөлу және таксациялау қағидасына сәйкес бөлуші бағандарды таңбалай алады.
Оқу нәтижесі: 2) Орманды жайластыру жұмыстарн жүргізу кезінде көмек көрсете алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Орамдық, шекаралық және шаруашылық бағандарын қоя алады.
2. Қайта санау ведомостын жүргізе білу.
3. Толық өлшегішпен жұмыс істей алу.
Оқу нәтижесі: 3) Сүректердің есебін жүргізеді.
Бағалау өлшемдері:
1. Өсіп тұрған ағаштың діңгегінің көлемін анықтаудың мөлшерлі әдістерін біледі.
2. Қабаттаудың көлемін анықтай алу.
3. Үлестік сұрыптардың көлемін анықтай алу.
КҚ 6. Орман дақылдар жұмыстарын жүргізу: тұқымдарды жинау, орман дақылдарын отырғызу және күту, орман тәлімбағында жұмыстар жүргізу.
АМ 06. Орман-ды қалпына келтіру
Берілген модуль орман өсіру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды. тұқым жинауды жүргізеді, орман питомнигінде жұмыстар жүргізу, орман дақылдарын отырғызу және орман дақылдарын күту бойынша жұмыстарға қатысады.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеру қажет: жеміс беру кезеңділігі мен егіннің көлеміне әсер ететін факторлар; орман тұқымды шикізаттын жинаудың негізгі тәсілдері; орташа үлгілерді іріктеу мен тұқымдардың негізгі құжаттарын жинау бойынша стандарттардың негізгі режелері; орман өсіру алқаптарының санатына байланысты топырақты өндеудің амалдары мен тәсілдері; жеміс беруге әсер ететін факторларды ескеру; орман тұқымды шикізатты жинауды жүргізу; тәлімбақта егуді және жинауды жүргізу; егуді, ағаш отырғызуды, орман екпелеріне күтім жасауды жүргізу.
Оқу нәтижесі: 1) Орман тұқымдарын жинау.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі орман түзуші тұқымдастардың ұрықтары мен жемістерінің пісу мерзімдерін білу.
2. Жемісті есепке алу тәсілдерін білу.
3. Жемістерден және бүршіктерден тұқымдарды ала білу.
4. Тұқымдарды сақтау тәсілдерін білу.
5. Тұқымдарды сақтай білу.
6. Орман тұқымдарын жинауды жүргізе білу.
Оқу нәтижесі: 2) Егістіктердегі және мектеп бөліміндегі тәлімбақтардағы күтім.
Бағалау өлшемдері:

1. Знает основные виды посадочного материала.
2. Знает различия между посевным, школьным отделениями и маточной плантацией.
3. Знает технологию посева семян.
4. Умеет высевать семена основных лесообразующих пород.
5. Умеет вести уход в посевном и школьном отделениях.
Результат обучения: 3) Посадка лесных культур.
Критерии оценки:
1. Иметь представление о лесокультурных площадях.
2. Иметь представление о видах лесных культур, о типах лесных культур, о способах производства.
3. Умеет дополнять лесные культуры под меч Колесова.
4. Знает способы обработки почвы под лесные культуры.
5. Умеет делать прикопки.
6. Знает сроки посадки.
7. Умеет высаживать посадочный материал на лесокультурных площадях.
Результат обучения: 4) Уход за лесными культурами.
Критерии оценки:
1. Знает правила внесения гербицидов или арборицидов.
2. Знает способы борьбы с сорняками.
3. Умеет делать оправку сеянцев и саженцев.
4. Умеет рыхлить почву с одновременным удалением травы.
5. Знает сорную растительность.
6. Умеет бороться с сорной растительностью.
Квалификация "150804 3 Мастер леса"
ПК 7. Использовать в работе знания основ лесоводства, технологий выполнения рубок, пути повышения продуктивности лесов.
СМ 07. Лесоведение и лесоводство
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения лесохозяйственных работ, технологии выполнения рубок, пути повышения продуктивности лесов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: экологические факторы, экологию леса, рост и развитие леса, возобновление леса, смену пород, рубки главного пользования, рубки ухода, пути повышения продуктивности лесов; выделять элементы леса; определять признаки насаждения; определять категорию возобновления, тип леса и тип лесорастительных условий; использовать достижения науки и практики для повышения продуктивности лесов.
Результат обучения: 1) Экология леса.
Критерии оценки:
1. Знает элементы и признаки леса.
2. Знает вопросы влияния леса на окружающую среду.
3. Знает вопросы возобновления леса и его учет.
4. Умеет закладывать пробные площадки для учета и оценки естественного возобновления леса.
5. Иметь представление о смене древесных пород.
6. Знает типы лесов Казахстана.
Результат обучения: 2) Лесохозяйственные работы.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, классификацию рубок главного пользования и их применение в Казахстане.
2. Знает технологии рубок главного пользования в лесах Казахстана.

1. Екпе материалдың негізгі түрлерін білу.
2. Егістік, мектеп бөлімшелері және аналық плантациялар арасындағы айырмашылықты білу.
3. Тұқымдарды себу технологиясын білу.
4. Негізгі орман түзуші тұқымдастардың дәндерін себе білу.
5. Егістікте және мектеп бөлімінде күтім жасай алу.
Оқу нәтижесі: 3) Орман дақылдарын отырғызу.
Бағалау өлшемдері:
1. Орман өсімдіктерінің алаңдары туралы түсінігінің болуы.
2. Орман дақылдарының түрлері туралы, орман дақылдарының тптері туралы, өндіру тәсілдері туралы түсінігінің болуы.
3. Орман дақылдарын Колесов қалқанымен толықтыра білу.
4. Топырақты орман дақылдарының түріне қарай өндеу тәсілдері.
5. Көме білу.
6. Отырғызу мерзімдерін білу.
7. Орман өсімдіктерінің алаңдарында екпе материалдарды еге білу.
Оқу нәтижесі: 4) Орман дақылдарын күту.
Бағалау өлшемдері:
1. Гербицидтерді немесе арборицидтерді енгізу қағидасын білу.
2. Арамшөптермен күресу тәсілдерін білу.
3. Сеппе көшеттері мен көшеттерді қаптай алу.
4. Бір мезетте шөбін ала отырып топрақты қопсыта білу.
5. Арамшөпті өсімдіктерді білу.
6. Арамшөпті өсімдіктермен күресе білу.
Біліктілігі "150804 3 Орман шебері"
КҚ 7. Ормандардың өнімділігін арттыру жолдары, ағаш кесу технологиясын орындау, орман шаруашылық білім негіздерін жұмыста қолдану
АМ 07. Ормантану және орман шаруа-шылығы
Берілген модуль орман шаруашылығының жұмысын орындау, шабу технологиясын орындау, орманның өнімділігін жоғарлату жолдары үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеру қажет: экологиялық факторлар, орман экологиясы, орманның өсуі мен дамуы, орманның қалыпқа келуі, тұқымдарды өзгерту, басты мақсатта пайдалану үшін кесу, күтіп-баптау үшін кесу, ормандардың өнімділігін арттыру жолдары; орман элементтерін бөлу; екпелердің белгілерін анытау; қайта жаңғырту санатын анықтау, орман түрі мен орманды өсіру жағдайлары; орманның өнімділігін арттыру үшін ғылым мен практиканың жетістіктерін пайдалану.
Оқу нәтижесі: 1) Орман экологиясы.
Бағалау өлшемдері:
1. Орманның элементтері мен белгілерін білу.
2. Қоршаған ортаға орманның әсері туралы сұрақтарды білу.
3. Орманның жаңғыруы мен оның есепке алу мәселесін білу.
4. Орманның табиғи жаңаруын есепке алу және бағалау үшін сынау алаңдарын жасай білу.
5. Тоғай тұқымдастарын ауыстыру туралы түсінігінің болуы.
6. Қазақстан орман типтерін білу.
Оқу нәтижесі: 2) Орман шаруашылығының жұмыстары.
Бағалау өлшемдері:
1. Басты мақсатта пайдалану үшін кесу мағынасы мен жіктелімін және оларды Қазақстанда қолдануды білу.
2. Қазақстан ормандарын басты мақсатта пайдалану үшін кесу технологиясын білу.

3. Знает технологию рубок ухода за лесом и других видов рубок.
4. Умеет отводить лесосеки в натуре под рубки ухода.
5. Умеет отводить лесосеки под санитарные и прочие рубки.
6. Знает способы очистки мест рубок.
Результат обучения: 3) Повышение продуктивности лесов.
Критерии оценки:
1. Знает вопросы повышения комплексной продуктивности лесов.
2. Умеет решать вопросы повышения комплексной продуктивности лесов.
ПК 8. Работать с картографическими документами, выполнять работу по отводу и таксации лесосек, учету древесины, оформлять документацию по рубкам ухода
СМ 08. Оценка лесных насаждений
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ с картографическими документами (планшетами, планами лесонасаждений), по отводу лесосек, привязки к квартальной сети, составления абриса лесосеки, по учету древесины.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: по использованию приборов и инструментов для таксации насаждения, по определению запаса, по таксации лесных кварталов; определять таксационные показатели насаждений; вычислять запас различными способами; пользоваться сортиментными таблицами; применять учет отпуска леса по площади, по числу деревьев назначенных в рубки, по количеству заготовленной древесины; владеть навыками по проведению материально-денежной оценки и определению среднего объема хлыста.
Результат обучения: 1) Приборы и инструменты используемые при таксации насаждений.
Критерии оценки:
1. Знает устройство возрастного бурава.
2. Умеет пользоваться возрастным буравом.
3. Знает устройство полнотомеров.
4. Умеет пользоваться полнотомером.
5. Умеет определять инструментально таксационные показатели насаждения: форму, состав, бонитет, полноту, средний диаметр, среднюю высоту.
6. Умеет определять происхождение насаждения и тип леса.
Результат обучения: 2) Закладка временных и постоянных пробных площадей.
Критерии оценки:
1. Иметь понятие о лесосечном фонде.
2. Знает методику закладки временной и постоянной пробных площадей.
3. Проведение работ на пробной площади.
Результат обучения: 3) Отвод и таксация лесосек.
Критерии оценки:
1. Знает методику отвода лесосек под рубки главного пользования.
2. Знает методику отвода лесосек под рубки ухода.
3. Умеет отводить лесосеки под рубки ухода.
4. Знает методику отвода лесосек под санитарные рубки.

3. Орманды күтіп-баптау технологиясын және кесудің өзге де түрлерін білу.
4. Болмыстағы ағаш кесу орындарын күтіп кесуге бөле білу.
5. Кеспе ағаштарды санитарлық және өзге де кеспелерге бөле білу.
6. Кеспе орындарын тазалау тісілдерін білу.
Оқу нәтижесі: 3) Ормандардың өнімділігін жоғарлату.
Бағалау өлшемдері:
1. Орман өнімділігін кешенді арттыру мәселесін білу.
2. Орман өнімділігін кешенді арттыру мәселесін
КҚ 8. Күту үшін кесу жұмыстары бойынша құжаттарды рәсімдеу, орман ағаштарын кесетін жерлердің таксациясы және бұру жұмыстарын орындау. Картографиялық құжаттарымен жұмыс істеу.
АМ 08. Орман екпеле-рін бағалау
Берілген модуль картографиялық құжаттармен (планшетермен, орман екпелерінің жоспарларымен) жұмыс жасау, кеспе ағаштарды бөлу, орамдық желіге байланыстыру, кеспе ағаш абрисін құрастыру, сүректерді есепке алу, күтіп кесу құжаттарын рәсімдеу жұмыстары үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: екпелерді таксациялау бойынша аспаптар мен құралдарды пайдалану, қорды анықтау, орман аудандарын таксациялау бойынша білімдерді меңгереді.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: екпелердің таксациялық көрсеткіштерін анықтау; түрлі жолдармен қорларды анықтау; сұрыптау кестелерін қолдану; алаңды, кесуге тағайындалған ағаштардың мөлшері, дайындалған сүректердің саны бойынша ормандары бөлу есебін қолдану; материалдық-ақша қаражаттарын жүргізу және шыбықтың орташа көлемін анықтау бойынша дағдыларды игеру.
Оқу нәтижесі: 1) Екпелерді таксациялау кезінде қолданылатын құралдар мен аспаптар.
Бағалау өлшемдері:
1. Ұзын бұрғының құрылымын білу.
2. Ұзын бұрығына пайдалана алу.
3. Толық өлшегіштің құрылымын білу.
4. Толық өлшегішті қолдана алу.
5. Екпелердің таксациялық көрсеткіштерін аспаппен қарап анықтау: нысаны, құрамы, бонитеті, тығыздығы орташа диаметрі, орташа биіктігі.
6. Ескелердің тегі менорманның типін анықтай алу.
Оқу нәтижесі: 2) Уақытша және тұрақты сынақ алаңдарының қалау.
Бағалау өлшемдері:
1. Ағаш кесу қоры туралы түсінігінің болуы.
2. Уақытша және тұрақты сынақ алаңдарын алау әдістемесін білу.
3. Сынақ алаңдарында жұмыстар жүргізу.
Оқу нәтижесі: 3) Ағаш кесуге арналған орындарды бөлу және таксациялау.
Бағалау өлшемдері:
1. Басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу орындарындағы кесу әдістемесін білу.
2. Күтіп кесу үшін ағаш кесу орындарын бөлу әдістемесін білу.
3. Ағаш кесу орындарын күтіп кесу үшін бөлу.
4. Санитарлық кесу үшін ағаш кесу орындарын бөлу әдістемесін білу.

5. Умеет отводить лесосеки под санитарные рубки.
6. Владеть навыками привязки лесосеки к квартальной сети.
7. Умеет составлять абрис.
8. Умеет вести перечетную ведомость.
9. Знает правила отпуска леса по площади, по числу деревьев назначенных в рубку, по количеству заготовленной древесины.
Результат обучения: 4) Определение запаса насаждения.
Критерии оценки:
1. Умеет пользоваться лесотаксационным справочником.
2. Умеет пользоваться сортиментными таблицами Казахстана.
3. Умеет определять разряд высот.
4. Умеет делать материально-денежную оценку.
5. Знает способы определения запаса насаждения.
Результат обучения: 5) Прирост отдельного дерева и насаждения и ход роста насаждений.
Критерии оценки:
1. Знает вопросы прироста отдельного дерева.
2. Знает вопросы о приросте насаждений.
3. Знает ход роста дерева.
4. Знает ход роста насаждений.
5. Умеет пользоваться таблицами хода роста насаждений.
ПК 9. Проводить лесокультурные работы (питомник, лесокультурные площади)
СМ 09. Производство лесных культур
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по посадке и посеву на питомнике, содействию естественному возобновлению леса, сбору семян, оформлению учетно-отчетной документации по лесному хозяйству, по расчету площади питомника в соответствии с выращиваемым посадочным материалом, посадке лесных культур и по уходу за лесными культурами.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: приемы и системы обработки почвы в зависимости от категории лесокультурных площадей; способы подготовки семян к посеву, виды и схемы посевов; технологию и агротехнику выращивания посадочного материала в школах; основные категории лесокультурных площадей; уход за лесными культурами; выбирать места под временные лесные питомники; производить посев и уход на питомнике; проводить инвентаризацию посадочного материала; заполнять документацию по лесному питомнику; выбирать категорию лесокультурных площадей; составлять проект лесного питомника; составлять проект лесных культур; производить посев, посадку лесных культур; уход за лесными культурами.
Результат обучения: 1) Лесосеменное дело.
Критерии оценки:
1. Знает правила отбора среднего образца.
2. Умеет отобрать средний образец семян.
3. Умеет заполнять акт отбора средних образцов.
4. Умеет проводить сбор семян в насаждении и с отдельно стоящего дерева.
5. Умеет принимать и учитывать лесосеменное сырьҰ.
6. Умеет заполнять этикетку.
7. Знает технику безопасности при заготовках лесных семян.
8. Знает устройство машин, механизмов и приспособлений для заготовки семян.

5. Кеспе ағаштарды санитарлық кесуге бөле білу.
6. Ағаш кесу орындарын орамдық желілерге байланыстыру дағдыларын игеру.
7. Абристі құрастыра алады.
8. Қайта санау ведомостын жүргізе білу.
9. Алаңды, кесуге тағайындалған ағаштардың мөлшері, дайындалған сүректердің саны бойынша ағаш кесу орындарын бөлу қағидасын білу.
Оқу нәтижесі: 4) Екпелер қорын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Орманды таксациялау анықтамалығын қолдана білу.
2. Қазақстанның сұрыптық кестелрін қолдана білу.
3. Биіктіктің рзрядын анықтай білу.
4. Материалдық-ақшалай бағалауды жүргізе білу.
5. Екпелердің қорын анықтау иәсілдерін білу.
Оқу нәтижесі: 5) Ағаштар мен көшеттердің жекелеме түрінің өсуі және көшеттердің өсу барысы.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке ағаштың өсу мәселесін білу.
2. Көшеттердің өсуі туралы мәселені білу.
3. ағаштардың өсу барысын білу.
4. Көшеттердің өсу барысын білу.
5. Көшеттердің өсу барысының кестелерін қолдана білу.
КҚ 9. Орман дақылдар (тәлім бақтар, орман дақылдар алаңдары) жұмыстарын жүргізу.
АМ 09. Орман дақылдарының өндірісі
Берілген модуль тәлімбақта отырғызу және егу, орманның табиғи жаңғырына қолдау көрсету, тұқымдарды жинау, орман шаруашылығы бойынша есептік-есептілік құжаттарын рәсімдеу, өсірілетін екпе материалына сәйкес тәлімбақтың алаңын есептеу және орман дақылдарын күту бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыстың нәтижелегін, дағдыларын және білімін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде меңгеру қажет: орман өсіру алаңдарын санатына қарай топырақты өңдеу тәсілдері мен жүйелері; тұқымды себуге дайындау тәсілдері, егістік түрлері және сызбалары; мектептерде отырғызу материалын өсіру технологиясы мен агротехникасы; орман өсіру алаңдарының негізгі санаттары; орман екпелеріне күтім жасау; уақытша орман тәлімбақтары үшін орындарды таңдау; тәлімбақта егуді және жинауды жүргізу; екпе материалдарына түгендеу үргізу; орман тәлімбағы бойынша құжаттаманы толтыру; орман дақылдары алаңдарының санатын таңдау; орман тәлімбағының жобасын құрастыру; орман дақылдарының жобасын құрастыру; орман дақылдарын егуді, отырғызуды жүзеге асыру; орман дақылдарын күту.
Оқу нәтижесі: 1) Орман тұқымы ісі.
Бағалау өлшемдері:
1. Орташа үлгіні іріктеу қағидасын білу.
2. Тұқымдардың орташа үлгісін іріктей алу.
3. Орташа үлгілерді іріктеу актісін толтыра білу.
4. Көшеттерден және жеке тұрған ағаштардан тұқым жинауды жүргізе білу.
5. Орман тұқымдас шикізатты қабылдау және есептеу
6. Зат белгіні толтыра білу.
7. Орман тұқымдарын дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын білу.
8. Тұқым дайындауға арналған машиналардың, механизімдердің және құралдардың қызметін білу.

9. Умеет пользоваться машинами, механизмами и приспособлениями для заготовки семян.
10. Знает устройство и принцип работы стационарных и передвижных шишкосушилок.
11. Умеет пользоваться стационарными и передвижными шишкосушилками.
Результат обучения: 2) Выбор места под питомник расчет площади питомника.
Критерии оценки:
1. Знает методику выбора места под питомник.
2. Умеет выбирать место под питомник.
3. Знает методику расчета площади питомника.
4. Умеет рассчитывать общую площадь полей, общую продуцирующую площадь отделения.
Результат обучения: 3) Обработка почвы в питомниках.
Критерии оценки:
1. Знает системы обработки почвы.
2. Знает используемые удобрения для выращивания посадочного материала.
3. Умеет рассчитать дозу минеральных и органических удобрений.
Результат обучения: 4) Выращивание посадочного материала.
Критерии оценки:
1. Знает агротехнику выращивания сеянцев в открытом грунте: предпосевная подготовка семян, предпосевная обработка почвы, виды и схемы посевов.
2. Умеет применять агротехнику выращивания сеянцев в открытом грунте: предпосевная подготовка семян, предпосевная обработка почвы, виды и схемы посевов.
3. Знает особенности выращивания сеянцев основных древесных пород.
4. Умеет производить посев семян в посевном отделении питомника.
5. Знает выращивание посадочного материала в закрытом грунте: теплице.
6. Знает агротехнику выращивания саженцев в древесных школах.
7. Умеет применять агротехнику выращивания саженцев в древесных школах.
8. Знает выращивание посадочного материала вегетативного происхождения.
Результат обучения: 5) Уход на питомнике.
Критерии оценки:
1. Знает методику ухода за посевами до появления всходов, после появления всходов.
2. Умеет производить уход за посевами до появления всходов, после появления всходов.
3. Знает мероприятия по защите сеянцев от болезней и вредителей.
4. Умеет проводить мероприятия по защите сеянцев от болезней и вредителей.
Результат обучения: 6) Приемка, инвентаризация, выкопка посадочного материала на питомнике.
Критерии оценки:
1. Знает государственный стандарт на посадочный материал.
2. Знает устройство выкопочной скобы.
3. Умеет выкапывать посадочный материал.
4. Умеет производить техническую приемку посадочного материала.
5. Умеет хранить и перевозить посадочный материал.
6. Знает инвентаризацию посадочного материла на питомнике.
7. Умеет производить инвентаризацию посадочного материла на питомнике.
Результат обучения: 7) Курсовая работа "Организационно-хозяйственный план питомника".
Критерии оценки:
1. Умеет рассчитать общую площадь питомника, продуцирующую площадь.

9. Тұқым дайындауға арналған машиналардың, механизімдердің және құралдарды пайдалана білу.
10. Стационарлық және көшпелі бүршіктерді кептіру қондырғысы мен сүйретпелерінің жұмысын білу.
11. Стационарлық және көшпелі бүршіктерді кептіру қондырғысы.
Оқу нәтижесі: 2) тәлімбақ үшін орында таңдау, тәлімбақ алаңын есептеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Тәлімбақ үшін орынды таңдау әдістемесін білу.
2. Тәлімбақ үшін орын таңдап алу.
3. Тәлімбақ алаңын есептей алу әдістемесін білу.
4. Алаңдардыңжалпыауданын, бөлімшенің жалпы өндірілетін алаңын есептей алу.
Оқу нәтижесі: 3) Тәлім бақтағы топырақты өндеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақты өндеу жүйесін білу.
2. Екпе материалды өндіру үшін қолданылатын тыңайытқыштарды білу.
3. Минералды және органикалық тыңайтқыштардың мөлшерін есептей алу.
Оқу нәтижесі: 4) Екпе материалды өсіру.
Бағалау өлшемдері:
1. Ашық топырақтак өшеттерді өсірудің агро техникасын білу: егу алдындағы тұқымд айындау, егу алдындағы топырақты өңдеу, егістіктіңтүрлеріменсызбалары.
2. Ашық топырақта көшеттерді өсірудің агротехникасын қолдана алу: егу алдындағы тұқым дайындау, егу алдындағы топырақты өңдеу, егістіктің түрлерімен сызбалары.
3. Негізгі ағаштұқымдарын өсіру ерекшеліктерін білу.
4. Тәлім бақтың екпе бөлімшесінде тұқымдарды себуді жүргізе білу.
5. Жабық топырақта екпе материалды өсіруді білу. жылыжайда.
6. Ағаш мектептерінде көшеттерді өсіру агротехникасын білу.
7. Ағаш мектептерінде көшеттерді өсіру агротехникасын пайдалана білу.
8. Вегетативті түрдегі екпе материалын өсіре білу.
Оқу нәтижесі: 5) Тәлімбақтағы күтім.
Бағалау өлшемдері:
1. Көгеруге дейінгі, көгеруден кейінгі егістіктерді күту әдістемесін білу.
2. Көгеруге дейінгі, көгеруден кейінгі егістіктерді күту.
3. Көшеттерді зиянкестермен аурулардан қорғау бойынша іс-шараларды білу.
4. Көшеттерді зиянкестермен аурулардан қорғау бойынша іс-шараларды білу.
Оқунәтижесі: 6) Тәлімбақтағы екпематериалын қабылдау, түгендеу, қазу.
Бағалау өлшемдері:
1. Екпе матриалдығы.
2. Қазу қапсырмасының қызметін білу.
3. Екпе материалды қазып ала білу.
4. Екпе материалға техникалық қабылдау жүргізе білу.
5. Екпе материалды сақтау және тасымалдай алу.
6. Тәлімбақтағы екпе материалын түгендеуді білу.
7. Тәлімбақтағы екпе материалын түгендеуді
Оқу нәтижесі: 7) Питомник шаруашылығын ұйымдастыру жоспарын жасау.
Бағалау өлшемдері:
1. Питомниктің жалпы ауданын есептеу.

Квалификация "150902 3 - Техник особо охраняемых природных территорий"
ПК 1. Отбирать и обращаться со всеми видами проб
СМ 01. Отбор проб на анализ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по отбору и обращению со всеми видами проб
При изучении модуля обучаемые должны освоить: классификацию проб, порядок отбора, приема, хранения и возврата проб, обращение с пробами в ходе испытания и некондиционными пробами; правила ведения технической документации, учета и хранения проб; правила обработки проб; отбирать пробы воздуха, воды, горных пород в различных условиях; работать с пробоотборниками; проводить предварительную подготовку и обработку проб различного назначения.
Результат обучения: 1) Основные навыки работы с приборами.
Критерии оценки:
1. Объясняет схему строения аспирационной установки для отбора проб воздуха.
2. Аппаратура для отбора проб воды.
3. Инструменты для отбора проб почвы и горных пород.
4. Инструменты для отбора проб растений.
5. Аппаратура для отбора проб атмосферных осадков.
Результат обучения: 2) Классификация проб.
Критерии оценки:
1. Знает порядок приҰма проб.
2. Классифицирует пробы по порядку отбора.
3. Знает способы транспортировки и порядок возврата проб.
4. Умеет работать с некондиционными пробами.
5. Умеет работать с радиоактивными и ядовитыми веществами.
Результат обучения: 3) Соблюдение правил ведения технической документации.
Критерии оценки:
1. Умеет правильно оформлять образцы.
2. Записывает данные в регистрационном журнале.
3. Составляет этикетки, паспорт и аналитические ведомости проб воды.
4. Составляет этикетки и паспортизацию обследуемого участка недр и почв.
5. Оформляет документацию для отбора проб атмосферного воздуха.
Результат обучения: 4) Практические навыки отбора всех видов проб.
Критерии оценки:
1. Отбор проб воздуха.
2. Отбор проб воды.
3. Отбор проб почвы и горных пород.
4. Отбор проб растений.
5. Отбор проб атмосферных осадков.
6. Проводит консервацию проб с помощью химических реагентов.
7. Знает способы хранения проб в соответствии с государственными стандартами.
ПК 2. Работать с приборами, проводить проверку чувствительности приборов, получать результаты, записывать показания в регистрационный журнал
СМ 02. Современные средства измерения и методы анализа объектов окружающей среды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ с приборами, проверки их чувствительности, записей показаний в регистрационный журнал.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: назначение и схемы контрольно-измерительных приборов, правила подготовки аппаратуры и оборудования к работе, настройка, эталонирование, градуировка приборов, правила безопасности при работе с ними, требования к качеству выполнения анализов и технологии проведения опытов; использовать приборы согласно инструкции к проведению испытаний; снимать дифференциальные спектры, характеристики счетчиков; выбирать оптимальный режим аппаратуры; проводить измерения с аппаратурой; регистрировать полученные данные.
Результат обучения: 1) Знать функциональные схемы и принцип работы приборов.
Критерии оценки:
1. Объясняет схему и принцип работы электроаспираторов.
2. Объясняет схему и принцип работы спектрофотометров и фотоколориметров.
3. Объясняет схему и принцип работы газоанализаторов.
4. Объясняет схему и принцип работы иономеров.
5. Объясняет схему и принцип работы газового хроматографа.
Результат обучения: 2) Определение концентрации с помощью автоматических газоанализаторов.
Критерии оценки:
1. Определение диоксида серы с помощью газоанализаторов .
2. Определение углеводородов газоанализатором .
3. Контроль выбросов загрязняющих веществ газовым хроматографом.
4. Определение оксида углерода.
Результат обучения: 3) Приборы метеостанций и метеопостов.
Критерии оценки:
1. Знает самописцы психрометрической будки их устройство и принцип действия.
2. Знает устройство и принцип действия приборов для измерения скорости и направления ветра.
3. Знает устройство и принцип действия приборов для измерения атмосферного давления.
4. Знает устройство и принцип действия приборов для измерения интенсивности солнечной радиации.
Результат обучения: 4) Приборы для стерилизации и первичной обработки проб.
Критерии оценки:
1. Объясняет устройство и принцип действия сушильных шкафов.
2. Объясняет устройство и принцип работы муфельной печи.
3. Объясняет устройство и принцип действия микроволновой печи.
4. Объясняет устройство и принцип действия водяной и песочной бани.
5. Объясняет устройство и принцип действия термостата.
6. Объясняет устройство и принцип действия автоклава.
7. Объясняет устройство и принцип действия центрифуги.
Результат обучения: 5) Знает основное оборудование химических лабораторий.
Критерии оценки:
1. Умеет распознавать химическую посуду и принадлежности.
2. Объясняет устройство и назначение вытяжных шкафов.
3. Работает на титровальной установке.
4. Отбирает навеску с помощью технических, аналитических и электронных весов.
Результат обучения: 6) Практические навыки работы с приборами.
Критерии оценки:
1.Знает технику безопасности при работе с электра- приборами.
2. Проводит проверку чувствительности приборов.
3. Настраивает и градуирует приборы с помощью стандартных растворов.
4. Строит калибровочный график .
5. Соблюдает этапы проведения спектрофотометрического анализа .
6. Объясняет этапы проведения атомно-абсорбционного анализа.
7. Определяет рН электрохимическим методом.

"150902 3 - Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының технигі" біліктілігі
КҚ 1. Сынамалардың барлық түрлерін іріктеу және олармын жұмыс істеу
АМ 01. Талдауға сынамалар іріктеу
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, сынамалардың барлық түрлерін іріктеу және олармен жұмыс істеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: сынамалар жіктемесін, сынамаларды іріктеу, қабылдау, сақтау және қайтару тәртібін, сынақ барысында сынамалармен және кондицияға сәйкес емес сынамалармен жұмыс істеуді, техникалық құжаттама жүргізу, сынамаларды есепке алу және сақтау қағидаларын, әр түрлі жағдайларда ауа, су, тау жыныстарының сынамаларын іріктеу, сынама алғыштармен жұмыс істеу, әр түрлі мақсаттағы сынамаларды алдын ала дайындау мен өңдеуді жүргізуді меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Құралдармен жұмыс істеудің негізгі дағдылары.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауа сынамаларын іріктеу үшін аспирациялық қондырғы құрылысының схемасын түсіндіреді.
2. Су сынамаларын іріктеуге арналған аспаптар.
3. Топырақ және тау жыныстарының сынамаларын іріктеуге арналған құралдар.
4. Өсімдіктердің сынамаларын іріктеуге арналған жабдықтар.
5. Атмосфералық жауын-шашын сынамаларын іріктеуге арналған аспаптар .
Оқыту нәтижесі: 2) Сынамалар жіктемесі.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынамаларды қабылдау тәртібін біледі.
2. Іріктеу тәртібі бойынша сынамаларды жіктейді.
3. Сынамаларды тасымалдау тәсілдерін және қайтару тәртібін біледі.
4. Кондицияға сәйкес емес сынамалармен жұмыс істей алады.
5. Радиоактивті және улы заттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық құжаттама жүргізу қағидаларын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Үлгілерді дұрыс ресімдей алады.
2. Деректерді тіркеу журналына жазады.
3. Су сынамаларының затбелгілерін, құжатын және талдау ведомостарын құрастырады.
4. Зерттелетін жер қойнауы мен топырақтың затбелгілері мен құжатын құрастырады.
5. Атмосфералық ауа сынамаларын алу үшін құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Сынамалардың барлық түрлерін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауа сынамаларын алу.
2. Су сынамаларын алу.
3. Топырақ және тау жыныстарының сынамаларын алу.
4. Өсімдіктердің сынамаларын алу.
5. Атмосфералық жауын-шашын сынамаларын алу.
6. Сынамаларды консерванциялау және сақтау.
7. Мемлекеттік стандарттар бойынша сынамалар сақтау әдістерін біледі.
КҚ 2. Құралдермен жұмыс істеу, сезамталды-ғын тексеру, көрсеткіштерді тіркеу журналына жазу
АМ 02. Қоршаған орта объекті-лерін заманауи өлшеу құралдары мен талдау әдістері
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, аспаптармен жұмыс істеу, олардың сезімталдығын тексеру, тіркеу журналында көрсеткіштерді жазу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен сызба-нұскасын аспаптар мен жабдықты жұмысқа дайындау қағидаларын, аспаптарды реттеу, эталондау, сатылау, олармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын, талдауларды орындау сапасы мен тәжірибелер жүргізу технологиясына қойылатын талаптарды, есептегіштердің сипаттамаларын, сараланған спектрлерді алу, аспаптардың оңтайлы режимін таңдау, құралдармен өлшемдер жүргізу, алынған деректерді тіркеу, құралдарды сынақ жүргізу нұсқаулығына сәйкес пайдалануды меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Құралдардың функционалдық сызба-нұскалардын және жұмыс істеу қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Электроаспираторлардың схемасы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
2.Спектрофотометрлер мен фотоколориметрлердің сызба-нұскасымен мен жұмысістеу қағидатын түсіндіреді .
3. Газ талдауыштардың сызба-нұскасымен мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
4. Ион өлшеуіштердің сызба-нұскасымен мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
5. Газ хроматографының сызба-нұскасымен мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматты газ талдауыштардың көмегімен концентрацияны анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Газ талдауыштардың көмегімен күкірт диоксидін анықтау.
2. Газ талдауышының көмегімен көмірсутектерді анықтау.
3. Газ хроматографымен ластаушы заттар шығарылымын бақылау.
4. Көміртек оксидін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 3) Метеостанциялар мен метеопосттар аспаптары.
Бағалау өлшемдері:
1.Психрометриялық құралдың өздігінен жазу қоидырғысының, олардың құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Жел жылдамдығы мен бағытын өлшеуге арналған құралдар.
3. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құралдар.
4. Қарқынды күн радиациясының қерқындылығы өлшеуге арналған құралдар.
Оқыту нәтижесі: 4) Сынамаларды зарарсыздандыру және бастапқы өңдеу құралдары.
Бағалау өлшемдері:
1. Кептіру шкафтарының құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
2. Муфельді пештің құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
3. Микротолқынды пештің құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
4. Су және құм моншасының құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
5. Термостаттың құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
6. Автоклавтың құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
7.Центрифуганың құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Химиялық зертханалардың негізгі жабдығын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық ыдыс пен құрал-жабдықтарды ажырата алады.
2. Тартпа шкафтардың құрылысы мен мақсатын түсіндіреді.
3. Титрлеу қондырғысында жұмыс істейді.
4. Техникалық және талдамалық таразылардың көмегімен керек мөлшерді іріктейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Құралдарды жұмысқа дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Электр құралдардымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі.
2. Құралдардың сезімталдығына тексеру жүргізеді.
3. Стандартты ерітінділердің көмегімен құралдарды реттейді және бөледі.
4. Калибрлеу қисық сызығын құрады.
5. Спектрофотометриялық талдау жүргізу кезеңдерін сақтайды.
6. Атомдық-абсорбциялық талдау жүргізу кезеңдерін түсіндіреді.
7. Электрохимиялық әдіспен рН анықтайды.

8. Объясняет этапы проведения анализа на пламенном фотометре.
ПК 3. Проводить физико-химический анализ и обрабатывать его данные
СМ 03. Химический анализ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ проведения физико-химического анализа и обработки его данных.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: теоретические основы и классификацию физико-химических методов анализа, оборудование современных химико-аналитических лабораторий, последовательность проведения основных приҰмов и операций в качественном и количественном анализе; составлять уравнения реакций в молекулярной, ионной полной и краткой формах; производить расчеты при приготовлении растворов; обнаруживать количественное содержание составляющих компонентов в анализируемом образце химическими и физико-химическими методами; добиться результатов анализа
Результат обучения: 1) Представление о теоретических основах аналитической химии.
Критерии оценки:
1. Готовит растворы в зависимости от их характеристик.
2. Знает химические реакции в водных растворах.
Результат обучения: 2) Знать основные закономерности химических реакций.
Критерии оценки:
1. Готовит растворы электролитов.
2. Знает электролитическую диссоциацию, комплексное соединение.
3. Различает группы катионов и анионов.
4. Готовит буферные и коллоидные растворы.
Результат обучения: 3) Знать качественный и количественный анализ.
Критерии оценки:
1.Знает основы гравиметрического и титриметрического методов анализа.
2. Проводит кислотно - основное, окислительно –восстановительное титрование.
3. Определяет концентрацию вещества с помощью осадительного и комплексонометрического титрования.
Результат обучения: 4) Представление о методах спектрального анализа.
Критерии оценки:
1. Знает основные характеристики и спектр электромагнитного излучения.
2. Обладает знаниями о строении атома и атомных спектров.
3. Объясняет происхождение спектров испускания и поглощения.
4. Знает источники света и спектральные приборы.
5. Объясняет основные метрологические характеристики методов анализа.
Результат обучения: 5) Проведение анализа по молекулярным и видимым спектрам поглощения.
Критерии оценки:
1. Знает молекулярные спектры поглощения.
2. Проводит анализ по инфракрасным - спектрам поглощения.
3. Проводит анализ по ультрафиолетовым и видимым- спектрам поглощения.
Результат обучения: 6) Проведение хроматографических методов анализа.
Критерии оценки:
1. Определение оксида углерода методом газовой хроматографии.
2. Объясняет процесс разделения веществ с помощью жидкостной хроматографии.
3. Определяет качественный и количественный состав пробы с помощью колоночной хроматографии.
4. Знает основы ионообменной и гельпроникающей хроматографии.
5. Знает устройство и принцип работы аппаратуры для хроматографического разделения веществ.
Результат обучения: 7) Имеет представления об анализе по спектрам комбинационного рассеивания и флуоресценции.
Критерии оценки:
1. Знает качественный, количественный анализ по спектрам комбинационного рассеивания.
2. Работает с аппаратурой для регистрации спектров комбинационного рассеивания.
3. Имеет представление о флюоресценции, как виде люминесценции.
4. Объясняет схему образования люминесценции и методику проведения анализа.
Результат обучения: 8) Знать методы анализа.
Критерии оценки:
1. Знает принцип проведения электрохимического метода.
2. Объясняет ход проведения микробиологического метода анализа.
3. Использует физические методы анализа.
4. Имеет представление об неоптических методах спектроскопии.
Результат обучения: 9) Проводит физико-химический анализ и обрабатывает его данные.
Критерии оценки
1. Знает закономерности, используемые в химическом анализе.
2. Готовит растворы различной концентрации.
3. Отбирает и подготавливает пробы к анализу.
4. Умеет работать с приборами, оборудованием, химической посудой и реактивами.
5. Проводит анализы, расчеты.
6. Производит построение калибровочных графиков, схем, диаграмм.
7. Умеет вести записи в лабораторном журнале.

8. Жалын-фотомерінде талдау жүргізу кезеңдерін түсіндіреді.
КҚ 3. Физикалық-химиялық талдау жүргізу және оның деректерін өңдеу
АМ 03. Химиялық талдау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жұмыстарды орындау, физикалық-химиялық талдау жүргізу және оның деректерін өңдеу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: талдаудың физикалық-химиялық әдістерінің жіктелуі мен теориялық негіздерін, заманауи химиялық-талдау зертханаларының жабдығын, сапалық және сандық талдауда негізгі тәсілдер мен операцияларды жүргізу тәртібін, молекулалық, иондық толық және қысқа нысандарда реакциялар теңдеуін құрастыру, ерітінділерді дайындау кезінде есептер жүргізу, химиялық және физикалық-химиялық әдістермен талданатын үлгі құрамындағы компоненттердің сандық мөлшерін анықтауды меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Аналитикалық химиясының теориялық негіздері туралы түсінігі бар.
Бағалау өлшемдері:
1. Сипаттамаларына сәйкес ерітінділер дайындайды.
2.Су ерітінділеріндегі химиялық реакцияларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Химиялық реакциялардың негізгі заңдылықтарын біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Электролиттіқ ерітінділер дайындайды.
2. Электролиттік диссоциацияны, кешенді қосылысты біледі.
3. Катиондар мен аниондар тобын айыра алады.
4. Диссоциация дәрежесін, амфотерлікті қосылыстерды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сапалық және сандық талдауды біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Талдаудың гравиметриялық және титриметриялық әдістерінің негіздерін біледі.
2.Қышқылды-негізгді және тотығу-тотықсыздануын титрлеуін жүргізеді.
3.Тұнбаға түсіру және компенсонометриялық титрлеу көмегімен заттың концентрациясын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Спектрлік талдау әдістері туралы түсінігі бар.
Бағалау өлшемдері:
1.Электромагниттік сәуленің негізгі сипаттамаларын және шоғырын біледі.
2.Атомдар мен атомдық спектрлердің құрылысы туралы білімі бар.
3.Шығару және сіңіру спектрлерінің пайда болуын түсіндіреді.
4. Жарық көздерін және спектрлік құралдарды біледі.
5. Талдау әдістерінің негізгі метрологиялық сипаттамаларын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Сіңірудің молекулалық және көрінетін спектрлері бойынша талдау жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Молекулалық жұтылу спектрлерін біледі.
2. Жутылу-спектрлері бойынша талдау жүргізеді.
3.Сіңірудің көрінетін жұтылу спектрлері бойынша талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Талдаудың хроматографиялық әдістерін жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Газ хроматографиясы әдісімен көміртегі оксидін анықтау.
2. Сұйық хроматографияның көмегімен заттардың ыдырау процесін түсіндіреді.
3.Бағандық хроматография көмегімен сынаманың сапалық және сандық құрамын анықтайды.
4. Ион алмасу және гель өткізгіш хроматография негіздерін біледі.
5. Заттардың хроматографиялық ыдырауына арналған аспаптердың құрылысын және жұмыс істеу қағидатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Қиыстырмалы шашырау және флуоресценция спектрлері бойынша талдау туралы түсінігі бар .
Бағалау өлшемдері:
1. Комбинациялық тарау спектрлері бойынша сапалық, сандық талдауды біледі.
2. Қиыстырмалы шашырау спектрлерін тіркеуге арналған аспаптермен жұмыс істейді.
3.Люминесценция түрі ретінде флюоресценция туралы түсінігі бар.
4.Люминесценцияның пайда болу схемасын және талдау жүргізу әдістемесін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 8) Талдау әдістерін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрохимиялық әдіс жүргізу қағидатын біледі.
2.Микробиологиялық әдісті жүргізу тәсілін түсіндіреді.
3. Талдаудың физикалық әдістерін қолданады.
4.Спектроскопияның оптикалық емес әдістері туралы түсінігі бар .
Оқыту нәтижесі: 9) Физико-химиялық анализ жүргізу, оның мәліметтерін өңдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық анализдерде қолданылатын заңдылықтарды біледі.
2. Әртүрлі концентрацияда ертінділер дайындау.
3. Сынама алу және анализге дайындау.
4. Химиялық ыдыстармен, құрал-жабдықтармен, аспаптармен және реагенттермен жұмыс жасай біледі.
5. Анализге есептеулер жүргізеді.
6. Калибровка графигін, схемасын, диаграммасын құрастыра білу.
7. Зертханалық журналда толтыра білу.

8. Определяет основные причины сокращения и исчезновения видов животных и растений.
9. Умеет определять острое и хроническое повреждение растений.
10. Знает симптомы повреждения растений под воздействием вредных веществ.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по выбранной специальности. Знакомство с учебным заведением. Экскурсии по базам практик. Экскурсии по организациям охраны окружающей среды, музеям. Правила оформления отчетов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: ознакомление с участком и местом работы, изучение инструкций (памяток) по безопасным методам работы, плана организации работ, ознакомление с правилами внутреннего распорядка, поверхностным комплексом и сооружениями природоохранных предприятий.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает технологическую документацию лабораторий, природоохранных учреждений, станций экологического мониторинга.
3. Знает правила поведения при работе с ядовитыми, летучими, радиоактивными, легковоспламеняющимися веществами.
4. Знает правила поведения в аналитических лабораториях массовых анализов.
5. Знает, инструкций, стандарты и нормативы по охраны окружающей среды, правила ведения отчетов, документации.
6. Знает специфику работы пробоотборщика, лаборанта химического анализа, лаборанта микробиолога, техника особо охраняемых природных территорий.
ПП 02. Производственная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по совершенствованию умений и навыков, приобретению совокупных профессиональных умений, закрепление знаний, полученных при изучении специальных, общепрофессиональных дисциплин.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основы химического анализа, основные законы, теории химии, закономерности, используемые в химическом анализе и должны уметь работать с приборами, оборудованием, химической посудой, реактивами. Получение рабочей профессии, специалиста среднего звена или более высокого разряда, рабочего повышенного уровня квалификации, закрепление теоретических знаний, приобретение навыков в работе по избранной специальности.
Результат обучения: 1) Проведение отбора и обработки всех видов проб.
Критерии оценки:
1. Умеет отбирать пробы воды.
2. Проводит предварительную обработку проб природных и сточных вод.
3. Знает методику отбора проб воздуха.
4. Дает характеристику оценки санитарного состояния естественного покрова при исследовании почв.
5. Проводит паспортизацию исследуемого участка.
6. Знает порядок приема проб и их классификацию.
7. Знает способы консервирования и хранения проб.

8. Азайып немесе жоғалып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлар түрлерінің негізгі себебін анықтайды.
9. Өсімдіктердің зақымданғандығын анықтай біледі.
10. Зиянды заттармен өсімдіктердің зақымданған белгілерін біледі.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, таңдалған мамандық бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. Оқу орнымен танысу. Практика бағазалыр бойынша саяхат. ҚОҚ ұйымдары, мұражайлар бойынша саяхат. Есептерді ресімдеу қағидалары.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: учаскемен және жұмыс орнымен танысу, жұмыстың қауіпсіз әдістері жөніндегі нұсқаулықтарды (жадынамаларды), жұмыстарды ұйымдастыру жоспарын зерттеу, ішкі еңбек тәртібі ережелерімен, үстіңгі кешенмен және табиғат қорғау кәсіпорындарының құрылысымен танысу бойынша білімді, экологиялық бақылау құжаттарын ресімдеу, ластаушы көздерді түгендеуді жүргізу, экологиялық есептерді шешуді меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаулықты білу.
2. Зертханалардың, табиғат қорғау мекемелерінің, экологиялық мониторинг станцияларының технологиялық құжаттамасын біледі.
3. Улы, ұшпалы, радиоактивті, тез жанатын заттармен жұмыс істеу кезіндегі тәртіп қағидаларын біледі.
4. Көпшілік талдаулардың талдау зертханаларындағы тәртіп қағидаларын біледі.
5. Нұсқаулықтарды, стандарттар мен нормативтерді, есептерді, құжаттаманы жүргізу қағидаларын біледі.
6. Сынама іріктеушінің, химиялық талдау зертханашысының, микробиолог зертханашының, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар технигінің жұмыс ерекшелігін біледі
ДП 02. Өндірістік практика
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, білім мен дағдыларды жетілдіру, жиынтық кәсіптік білім алу, арнаулы, жалпы кәсіптік пәндерді оқу кезінде алынған білімді бекіту бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: химиялық талдау негіздерін, негізгі заңдарды, химия теорияларын, химиялық талдауда қолданылатын заңдылықтарды меңгеруі тиіс және аспаптармен, жабдықпен, химиялық ыдыспен, реактивтермен жұмыс істей алуы тиіс. Жұмысшы кәсібін, ортабуын немесе одан да жоғары разрядты маман, біліктілік деңгейі жоғары жұмысшы деңгейін алу, теориялық білімдерді бекіту, таңдалған мамандық бойынша жұмыста дағдыларды меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Сынамалардың іріктеуді және барлық түрлерін өңдеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Су сынамаларын іріктей алады.
2. Табиғи және ағынды сулардың сынамаларын алдын ала өңдеуді жүргізеді.
3. Ауа сынамаларын іріктеу әдістемесін біледі.
4. Топырақты зерттеу кезінде табиғи қабатаның санитариялық жағдайын бағалауға сипаттама береді.
5. Зерттелетін учаскені паспорттандыруды жүргізеді.
6. Сынамаларды қабылдау тәртібін және олардың жіктемесін біледі.
7. Сынамаларды консервателау қою және сақтау тәсілдерін біледі.

8. Оформляет образцы и составляет этикетки на разные пробы.
9. Производит транспортировку и по необходимости возврат проб.
Результат обучения: 2) Получение производственных навыков лаборанта химического анализа
Критерии оценки:
1. Знает закономерности, используемые в химическом анализе.
2. Готовит растворы различной концентрации.
3. Отбирает и подготавливает пробы к анализу.
4. Умеет работать с приборами, оборудованием, химической посудой и реактивами.
5. Проводит анализы, расчеты.
6. Производит построение калибровочных графиков, схем, диаграмм.
7. Умеет вести записи в лабораторном журнале.
8. Имеет навыки самостоятельной работы в лаборатории.
9. Умеет самостоятельно делать выводы и заключения.
Результат обучения: 3) Получение производственных навыков в подготовке техника особо охраняемых природных территорий.
Критерии оценки:
1. Определяет нормативы качества природной среды, ущерб нанесенный окружающей среде, расчет платежей за пользование природными ресурсами.
2. Обрабатывает данные физико-химического анализа.
3. Контролирует соблюдение норм и нормативов на производстве.
4. Определяет источники загрязнения, рассматривает причины, выявляет факторы загрязнения.
5. Проводит анализы и обработку данных наблюдений за состоянием окружающей среды.
6. Устанавливает объект и предмет экологического правонарушения, экологического вреда и меру ответственности за нарушение.
7. Знает социально-экологические проблемы общества и пути их решения.
8. Владеет элементами экологической этики и культуры.
9. Организовывает управление и контроль в особо охраняемых природных территориях.
10.Знает правовой режим в особо охраняемых природных территориях.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Данный модуль описывает результативность приобретения умений и навыков организации и осуществления работы на производственном участке предприятия, проверки профессиональной готовности специалистов среднего звена к самостоятельной трудовой деятельности
При изучении модуля обучаемые должны освоить: ознакомление с передовой технологией, организацией труда и экономикой производства; выработки умения критически оценивать действующую на предприятии технологию и организацию производства, находить пути к устранению замеченных недостатков; овладение навыками самостоятельного управления производственными процессами.
Результат обучения: 1) Проведение наблюдения и контроля за состоянием окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Умеет проводить наблюдения на стационарных передвижных постах, контролировать состояние окружающей среды, записывать результаты анализов и наблюдений.
2. Знает виды и источники загрязнений, методы очистки и рациональное использование атмосферного воздуха, воды, почв, недр, ландшафтов, растительного и животного мира.
3. Знает перечень экологически опасных видов хозяйственной деятельности, порядок их лицензирования.
4. Разбирается в нормативах качества окружающей среды: предельно допустимая концентрация, предельно допустимые выбросы, предельно допустимые сбросы, предельно допустимые уровни, шума, вибрации, магнитных полей, радиоактивного воздействия.
5. Экономическая оценка природных ресурсов.
Результат обучения: 2) Подготовка специалистов среднего звена в области природоохранной деятельности.
Критерии оценки:
1. Дает характеристику органам контроля в области охраны окружающей среды и природоохранной деятельности.
2. Знает функции, права и обязанности должностных лиц, уполномоченных государственными органами, исполнительных местных органов; суть ведомственного и производственного контроля, общественного контроля в области охраны окружающей среды и природоохранной деятельности.
3. Разбирается в экологических программах и программах по различным направлениям природоохранной деятельности.
4. Знает суть экологической экспертизы, экологического паспорта.
5. Знает деятельность иностранных организаций и граждан в области охраны окружающей среды на территории Республики Казахстан.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 178
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1510000 – Механизация сельского хозяйства
Квалификация:

8. Үлгілерді ресімдейді және әр түрлі сынамаларға зат белгілер жасайды.
9. Сынамаларды тасымалдауды және қажет болған кезде қайтаруды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) 3 разрядты химиялық талдау зертханашысы біліктілігін алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Химиялық талдауда қолданылатын заңдылықтарды біледі.
2. Концентрациясы әр түрлі ерітінділерді дайындайды.
3. Сынаманы іріктейді және талдауға дайындайды
4. Құралдармен, жабдықпен, химиялық ыдыспен және реактивтермен жұмыс істей алады.
5. Талдаулар, есептер жүргізеді.
6. Калибрлеу кестелерін, сызба-нұскаларды, диаграммаларды құрастырады.
7. Зертханалық журналда жазба жүргізе алады.
8. Зертханада өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгерген.
9. Тұжырымдар мен қорытындыларды өз бетінше жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар технигін даярлауда өндірістік дағдыларды меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғи орта сапасының нормативтерін, қоршаған ортаға келтірілген зиянды, табиғи ресурстарды пайдалану үшін төлемдер есебін айқындайды.
2. Физикалық-химиялық талдау дерктерін өңдейді.
3. Өндірістегі нормалар мен нормативтердің сақталуын бақылайды.
4. Ластану көздерін анықтайды, ластану факторларының себептерін қарайды, факторларын анықтайды.
5. Қоршаған орта жағдайын бақылау деректерін талдау мен өңдеуді жүргізеді.
6. Экологиялық құқық бұзушылықтың, экологиялық зиянның объектісі мен мәнін және бұзушылық үшін жауапкершілік шарасын анықтайды.
7. Қоғамның әлеуметтік-экологиялық проблемаларын және оларды шешу жолдарын біледі.
8. Экологиялық этикамен мәдениет элементтерін меңгерген.
9. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда басқару мен бақылауды ұйымдастырады.
10. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы құқықтық режимді біледі.
ДП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Осы модуль кәсіпорынның өндірістік учаскесіндегі жұмыстарды ұйымдастыру мен жүзеге асыру, орта буын мамандарының өз бетінше жұмыс істеуге кәсіптік даярлығын тексеру білімі мен дағдыларын меңгеру нәтижелілігін сипатайды.
Білім алушылар модульді зерттеу кезінде: озық технологиямен, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс экономикасымен танысу; кәсіпорында қолданылатын өндіріс технологиясы мен ұйымдастырылуын сыни бағалау дағдыларын меңгеру , анықталған кемшіліктерді жою жолдарын табу; кіші техникалық персоналды қайталай отыра, өндірістік процестерді өз бетінше басқару дағдыларын меңгеру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоршаған орта жағдайын қадағалау мен бақылауды жүргізу .
Бағалау өлшемдері:
1. Стационарлық жылжымалы посттарда қадағалау жүргізуді, қоршаған орта жағдайын бақылауды, талдау және қадағалау нәтижелерін жазуды біледі.
2. Атмосфералық ауаның, судың, топырақтың, жер қойнауының, ландшафтық, өсімдіктер және жануарлар әлемінің ластану көздері мен түрлерін, тазарту әдістері мен ұтымды пайдаланылуын біледі.
3. Шаруашылық қызметтің экологиялық қауіпті түрлерінің тізбесін, оларды лицензиялау тәртібін біледі.
4. Қоршаған ортаның сапа нормативтерін біледі: Шуылдың, дірілдің, магниттік өрістердің, радиоактивті әсердің.
5. Табиғи ресурстарды экономикалық бағалау.
Оқыту нәтижесі: 2) Табиғат қорғау қызметі саласындағы ортабуын мамандарын даярлау
Бағалау өлшемдері:
1. Қоршаған ортаны қорғау және табиғат қорғау қызметі саласындағы бақылау органдарына сипаттама береді.
2. Уәкілетті мемлекеттік органдардың, атқарушы жергілікті органдардың лауазымды тұлғаларының функцияларын, құқықтары мен міндеттерін; қоршаған ортаны қорғау және табиғат қорғау қызметі саласындағы қоғамдық бақылау, ведомстволық және өндірістік бақылау мәнін біледі.
3. Экологиялық бағдарламаларды және табиғат қорғау қызметінің әр түрлі бағыттары бойынша бағдарламаларды біледі.
4. Экологиялық сараптаманың, экологиялық құжат мәнін біледі.
5. Қазақстан Республикасы аумағындағы қоршаған ортаны қорғау саласындағы азаматтар мен шетелдік ұйымдардың қызметін біледі.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 178-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1510000 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Біліктіліктер:

6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Умеет разрешать трудовые споры на основе трудового законодательства Республики Казахстан.
СЭМ 04. Основы социологии и политологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия социологии и политологии; функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
применять политологические и социологические знания в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 2) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 5. Иметь комплексное представление о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы
СЭМ 05. Основы экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 01. Черчение
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила оформления и чтения рабочих чертежей; основные положения конструкторской, технологической и нормативной документации; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем; требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем; выполнять чертежи деталей; выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам и копиям; выполнять схемы по специальности.
Результат обучения: 1) Знать единую систему конструкторской документации.
Критерии оценки:
1.Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2.Знает правила и приемы выполнения чертежей и эскизов.
3.Знает основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Результат обучения: 2) Выполнение чертежных работ.
Критерии оценки
1.Знает правила вычерчивания контуров технических деталей.
2.Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
3.Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
4.Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы, сечения, изображение и обозначение резьб.
5.Выполняет эскизы, чертежи деталей и борочные чертежи.
6.Оформляет спецификацию.
7.Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Разработка и оформление схем по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки
1.Знает основные понятия о технических средствах.
2.Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документациии компьютерной графики.
3.Выполняет схемы по специальности, используя средства инженерной графики.
БК 7. Обладать информацией об общих законах механического движения и применения их в современной технике
ОПМ 02. Основы технической механики
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчетов деталей на прочность.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; основные положения деталей машин; виды износа и деформации деталей и узлов; виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов; устройство, классификацию, принцип действия передач; виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
Результат обучения: 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия статики.
2.Умеет определить реакции стержневой и балочной системы.
3.Умеет определить центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2.Определяет основные параметры механического движения.
3.Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 3) Выполнять расчеты на прочность различных видов деформации.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный, проектировочный расчет допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 4) Выполнять расчеты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчеты на прочность разъҰмных и неразъҰмных соединений.
3.Выполняет проектные расчеты и расчеты на прочность передач, подшипников и валов.
4.Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
Результат обучения: 5) Владеть основами технической механики.
Критерии оценки:
1.Выбирает электродвигатель, муфты для механического привода.
2. Выполняет кинематический расчҰт механического привода.
3. Выполняет проверочный расчҰт шпоночных соединений.
4. Выполняет эскизную компоновку передачи.
5. Разрабатывает конструкцию шестерни и колеса; червяка и червячного колеса.

6. Қылмыстық жауапкершілік пен оның орын алу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғай білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбек кодексіне сәйкес, қызметкердің құқықтары мен міндеттерін біледі.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
3. Қолданыстағы заңнама негізінде еңбек дауларын шеше алады.
ӘЭМ 04. Саясаттану және әлеуметтану
Осы модуль қоғам дамуының заңдылықтары мен болашағын, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін ұғынуға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын;
азаматтар мен саясаттың басқа да субъектілерінің қоғамдағы қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: әлеуметтік өзара әрекеттестік барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бейімделе алуы; кәсіптік қызметте саясаттанушылық және әлеуметтанушылық білімдерді қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Саясаттанудың негізгі уғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі уғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын белгілей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықаралық саяси үдерістерді, геополитикалық жағдаятты түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы біледі.
БҚ 5. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы кешенді түсінікке ие болу
ӘЭМ 05. Экономика негіздері
Осы модуль заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді көріністі қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгеруі қажет.
Модульді игеру барысында білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі;
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Схемалар мен сызбаларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың тәжірибелік шеберліктері мен дағдыларын иелену
ЖКМ 01. Сызу
Берілген модуль конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеуді, рәсімдеуді және оқуды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде: геометриялық құралымдар және техникалық бөлшектерді сызу ережелері; құрамалық сызбалар туралы жалпы мәліметтер; сызбаларда қолданылатын шартты белгілер мен қысқартуларды белгілеу; жұмыстық сызбаларды рәсімдеу және оқу ережелері; конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелері; технологиялық жабдықтарды графикалық көрсетудің тәсілдері және технологиялық схемаларды орындау; конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен схемаларды рәсімдеу мен жасауға қоятын талаптарын меңгеруі тиіс
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкциялық құжаттаманың біріңғай жүйесін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі.
2. Сызбалар мен нобайларды орындаудың ережелері мен тәсілдерін біледі.
3. Сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызба жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін біледі.
2.Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін пайдаланып, геометриялық құрылымды орындайды.
3. Геометриялық денелер проекциясын және олардың аксонометриясын орындайды.
4.Бөлшектердің проекцияларын, қажетті тіліктерді, қималарды, кескіндерді және бұрандалардың белгілерін орындайды.
5.Бөлшектердің нобайлары, сызбаларын және құрастыру сызбаларын орындайды.
6.Ерекшелікті рәсімдейді.
7. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен мамандығы бойынша схемаларды әзірлеу және ресімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалық құралдар жөнінде негізгі ұғымдарды біледі.
2. Конструкторлық құжаттама және компьютерлік графика әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдаланады.
3. Инженерлік графика құралдарын пайдаланып, мамандығы бойынша схемаларды орындайды.
БҚ 7. Механикалық қозғалыстың жалпы заңдары туралы ақпараттарды иелену және оларды қазіргі техникаға қолдану
ЖКМ 02. Техника-лық механика негіздері
Берілген модуль бөлшектердің беріктігін есептеуді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде: статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдары; материалдардың кедергісінің негізгі ережелері; машиналардың бөлшектерінің негізгі ережелері; бөлшектер мен түйіндердің тозуы мен деформациясының түрлері; майлау материалдарының түрлері, түйіндер мен бөлшектерді майлау үшін қолданылатын майлардың қасиеттеріне қойылатын талаптар, майлау материалдарын сақтау ережелері; құрылғы, жіктелуі, беріліс әрекетінің қағидалары; механизмдердің түрлері, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жазық және кеңістік күштер жүйесінің реакцияларын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Статиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Өзекті және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтай алады.
3. Жазық геометриялық фигуралардың және стандартты пішіндердің ауырлық орталығын анықтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмысын, қуатын және пайдалы әсер коэффициенті анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдістерін және динамиканың негізгі теоремаларын қолданып инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Деформацияның әртүрлі түрлеріне қарсы беріктік есептеулерін орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін біледі
2. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
3. Деформацияның әртүрлі түрлері кезіндегі тексеру, жобалау және рұқсат берілген жүктемелердің есептеулерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Машина бөлшектерінің беріктік есептеулерін орындайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Машина бөлшектерінің негізгі ережелерін біледі.
2. Ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың беріктік есептеулерін орындайды.
3.Берілістердің, мойынтіректердің және біліктердің жобалық есептеуін және беріктік есептеулерін орындайды.
4. Стандартты және қалыптандырылған муфталарды таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Техникалық механика негіздерін меңгеру
Бағалау өлшемдері:
1. Электр қозғалтқыштарды, механикалық жетектің муфталарын таңдайды.
2. Механикалық жетектің кинематикалық есептеуін орындайды.
3. Буатты қосылыстардың тексеріс есептеуін орындайды.
4. Берілісті нобайлы құрастыруды орындайды.
8. Тісті доңғалақтың және доңғалақтың; бұрамдық пен бұрамдықты доңғалақтың құрылымын әзірлейді.

6. Разрабатывает конструкцию корпуса редуктора.
7. Выполняет подбор и проверку долговечности подшипников.
8. Выполняет расчҰт вала колеса на усталость.
9. Выбирает смазочный материал для зубчатой передачи, подшипников, посадки деталей редуктора и червячного редуктора.
БК 8. Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания сложных явлений и законов электротехники и электроники сельском хозяйстве
ОПМ 03. Общая электротехника и применение электрической энергии в сельском хозяйстве
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчета и выбора электрооборудования для привода машин и механизмов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: основные понятия о постоянном и переменном электрическом токе; сущность и методы измерений электрических величин; конструктивные и технические характеристики измерительных приборов; типы и правила графического изображения и составления электрических схем; условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин; двигатели постоянного и переменного тока, их устройство, принципы действия, правила пуска, остановки; виды и свойства электротехнических материалов; правила техники безопасности при работе с электрическими приборами.
Результат обучения: 1) Составление и сборка схем включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов.
Критерии оценки:
1.Знает основные понятия общей электротехники в сельском хозяйстве.
2.Знает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
3.Умеет применить методы измерений различных электрических величин.
4. 4.Умеет рассчитать параметры, составляет и собирает схемы включения приборов при измерении различных электрических величин.
Результат обучения: 2) Пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает устройство двигателей постоянного и переменного тока, принципы действия, правила пуска, остановки; способы экономии электроэнергии.
2. Знает особенности силовых видов трансформаторов и специальных видов трансформаторов.
3.Умеет производить контроль параметров работы электрооборудования.
4. Выполняет пуск и остановку электродвигателя, установленного на эксплуатируемом оборудовании.
5.Умеет пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Результат обучения: 3) Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Критерии оценки:
1. Знает типы и правила графического изображения и составления электрических схем.
2.Знает условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин.
3. Умеет разобраться в принципиальных, электрических и монтажных схемах.
Результат обучения: 4) Владеть основами электроники.
Критерии оценки:
1.Умеет исследовать параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных и электронных приборов.
2. Знает основы электроники.
3.Умеет определить параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных и электронных приборов.
БК 9. Определять основные сведения о машиностроительных материалах, металлах и сплавах
ОПМ 04. Технология конструкционных материалов и материаловедение
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: строение и свойства металлов, основы теории сплавов, основные физико-химические свойства металлов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: легированные стали, чугуны, порошковые материалы, твердые сплавы, сплавы цветных металлов, сплавы особого назначения, коррозия металлов и меры борьбы с ней, способы обработки металлов, обработка металлов давлением, сварка, пайка и термическая резка металлов, обработка металлов резанием, электрические методы обработки, неметаллические конструкционные материалы, пластические массы, материалы на основе каучука, древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы, новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Результат обучения: 1) Определять свойства получения различных сплавов.
Критерии оценки:
1.Знает способы получения чугуна, стали, меди, титана, алюминия.
2.Знает классификацию сталей по химическому составу, назначению, качеству и по характеру при разливке.
3.Различает классификацию, маркировку и применение литейного чугуна, его достоинство.
Результат обучения: 2) Уметь классифицировать стали по химическому составу.
Критерии оценки:
1.Знает применение сталей для оборудования в сельском хозяйстве.
2.Знает классификацию металлов по химическому составу.
3.Различает маркировку и применение литейного чугуна и его достоинства.
Результат обучения: 3) Защищать металлические изделия от коррозии.
Критерии оценки:
1.Выбирает режимы и техники проведения каждого вида термической и химико-термической обработки.
2.Знает влияния легирующих элементов на структуру, свойств и термическую обработку сталей.
3.Знает сущности порошковой металлургии.
4.Знает область применения, классификации, состав, маркировку и применение твердых сплавов.
5.Знает сущность, виды коррозии и коррозионных разрушений.
БК 10. Обладать основными понятиями и определения теплотехники и гидравлики
ОПМ 05. Основы теплотехники и гидравлики
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: основные понятия и определения смеси газов и теплоҰмкость. Первый закон термодинамики. Второй закон термодинамики. Исследование термических процессов. Идеальные циклы поршневых двигателей внутреннего сгорания. Основы компрессорных машин. Истечение газов и паров. Основные понятия и определения теории теплообмена. Теплопроводимость. Конвективный теплообмен. Теплопередача и теплообменные аппараты. Топливо и его характеристики. Процесс сгорания топлива и способы сжигания. Котельные установки. Тепловой баланс котельного агрегата. Теплогенераторы. Гидростатика. Характеристика гидравлики, еҰ значение в технике. Сила гидростатического давления жидкости. Режимы движения жидкости. Классификация насосов. ОбъҰмные насосы и регулирование подачи объҰмных насосов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: условия плавления тел. Гидродинамика. Задачи гидродинамики; уравнение неразрывности для элементарной струйки и потока жидкости; определение потерь напора на преодоление местных сопротивлений; регулирование подачи и напора лопастных насосов.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями о первых началах термодинамики.
Критерии оценки:
1. Знает о термодинамических процессах, характеристиках состояния рабочего тела.
2. Знает основные законы идеальных газов.
3. Рассчитывает первый закон термодинамики для замкнутой системы и потока газа.
Результат обучения: 2) Знать закон Второго начала термодинамики.
Критерии оценки:
1. Знает сущности энтропии, второй закон термодинамики.
2. Знает принцип действия основных типов теплообменных аппаратов.
3.Оценивает классификацию, устройство и основные показатели работы топок, котельных установок, общем устройстве двигателя внутреннего сгорания, принципа действия, виды топлива, применяемые в двигателя внутреннего сгорания.
Результат обучения: 3) Рассчитывать тепловые расчеты в теплообменных аппаратах.
Критерии оценки:
1. Применяет уравнения состояния идеальных и реальных газов при решении практических задач.
2. Производит расчеты термодинамических процессов.
3.Выполняет расчет рекуперативного теплообменника.
4. Производит расчет топлива и процесса горения.
5. Решает практические задачи по определению скорости истечения газа и пара при дросселировании.

6. Редуктор корпусының құрылымын әзірлейді.
7. Мойынтіректердің төзімділігін таңдауды және тексеруді орындайды.
8. Доңғалақ білігінің қажуының есептеуін орындайды.
9. Тісті беріліс, мойынтіректер, редуктордың және бұрамдықты редуктордың бөлшектерін қондыру үшін жағармай материалын таңдайды.
БҚ 8. Ауыл шаруашылығындағы электротехника және электроника заңдары мен күрделі құбылыстарын түсіну үшін қажет базалық білімі болу
ЖКМ 03. Жалпы электротехника және электр энергиясын ауыл шаруашылығында қолдану
Осы модуль машиналар мен механизмдер жетектерінің электр жабдықтарын есептеу және таңдауды орындау үшін қажет дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде: тұрақты және айнымалы электр тоғы жөнінде негізгі ұғымдар; электр шамаларының мәні және өлшеу әдістері; өлшеу құралдарының құрылмалық және техникалық сипаттамалары; графикалық кескіндердің түрлері мен ережелері және электр схемаларын жасау; электр техникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілеулері; тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштары, олардың құрылымы, жұмыс істеу қағидалары, қосу, тоқтату ережелері; электр техникалық материалдардың түрлері мен қасиеттері; электр құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды іске қосу схемаларын жасау және жинау.
Бағалау өлшемдері:
1.Ауыл шаруашылығындағы электрлік техниканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Электр шамаларын өлшеудің мәні мен әдістерін, өлшеу аспаптарының құрылымдық және техникалық сипаттамаларын біледі.
3. Әртүрлі электр шамаларын өлшеу әдістерін қолдануды біледі.
4. Параметрлерін есептеуді, әртүрлі электр шамаларын өлшеу кезінде аспаптарды қосудың схемаларын жасауды және құрастыруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштарының құрылысын, әрекет ету қағидасын, іске қосу, тоқтату ережелерін; электр энергиясын үнемдеу тәсілдерін біледі.
2. Трансформаторлардың күштік түрлерінің және трансформаторлардың арнайы түрлерінің ерекшеліктерін біледі.
3. Электр жабдықтарының жұмыс параметрлерінің бақылауын жүргізеді.
4. Қолданылатын жабдыққа орнатылған электр қозғалтқышты іске қосуды және тоқтатуды орындайды.
5.Техникалық қауіпсіздік нормаларын және пайдалану ережелерін сақтай отырып, электр жабдықты пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қағидалық, электр және монтаждау схемаларын оқи алады.
Бағалау өлшемдері:
1. Графикалық кескіндердің және электр схемаларын жасаудың түрлері мен ережелерін біледі.
2. Электротехникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілерін біледі.
3. Қағидалық, электрлік және монтаждық схемаларды ажыра алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электроника негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өткізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін зерттей алады.
2. Электроника негіздерін біледі.
3. Электровакуумдық, газразрядтық, жартылай өткізгіштік, фотоэлектрондық және электронды аспаптардың параметрлерін анықтай алады.
БҚ 9. Машина жасау материалдары, металдар мен қорытпалар туралы негізгі мәліметтерді анықтау
ЖКМ 04. Конструкциялық материал-дар мен материал-тану техноло-гиясы
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: металлдардың құрылымы мен қасиеттерін, қорытпалар тоериясының негіздерін, металлдардың негізгі физика-химиялық қасиеттері.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде: қосындыланған болат, шойын, ұнтақты материалдар, қатты қорытпалар, түсті металлдардың қорытпалары, арнайы мақсаттағы қорытпалар, металлдардың коррозиясы және онымен қүресу шаралары, металлдарды өңдеу тәсілдері, металлдарды қысыммен өңдеу, металлдарды дәнекерлеу, балқытып біріктіру және термиялық кесу, металлдарды кесу арқылы өңдеу, өңдеудің электрлік әдістері, металлдық емес құрылмалық материалдар, пластикалық массалар, каучук негізінде жасалған материалдар, ағаш, лактық-сырлық, төсеме және нығыздауыш материалдар, жаңа құрылмалық материалдар және ілгерілеуші технологияларды меңгеру керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Әртүрлі қорытпаларды алу қасиеттерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Шойынды, болатты, мысты, титанды, алюминийді алу тәсілдерін біледі.
2. Болаттың химиялық құрамы, тағайындалуы, сапасы бойынша және құю кезіндегі сипаты бойынша жіктелуін біледі;
3. Құйма шойынның жіктелуін, таңбалануын және қолданылуын, оның артықшылықтарын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Болатты химиялық құрамы бойынша жіктей біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Болаттың ауыл шаруашылығындағы жабдықтар үшін қолданылуын біледі.
2.Металлдардың химиялық құрамы бойынша жіктелуін біледі.
3.Құйма шойынның таңбалануы мен қолдануын және оның артықшылықтарын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Металл бұйымдарды коррозиядан қорғау
Бағалау өлшемдері:
1.Термиялық және химия-термиялық өңдеудің әрбір түрін өткізудің режимдері мен техникасын таңдайды.
2.Қоспалауыш элементтердің болаттың құрылымына, қасиеттеріне және термиялық өңдеуіне тигізетін әсерін біледі.
3.Ұнтақты металлургияның мәнісін біледі.
4.Қатты қорытпалардың қолдану аясын, жіктелуін, құрамын, таңбалануын және қолданылуын біледі.
5.Коррозияның және коррозиялық бұзылулардың мәнін, түрлерін біледі.
БҚ 10. Жылу техникасы мен гидравликаның негізгі ұғымдарын және анықтамаларын меңгеру
ЖКМ 05. Жылу техникасы және гидравлика негіздері
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: газ қоспаларының негізгі ұғымдары мен анықтамалары және жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың бірінші заңы. Термодинамиканың екінші заңы. Термиялық процестерді зерттеу. Іштен жанатын поршеньді қозғалтқыштардың мінсіз циклдары. Компрессорлық машиналардың негіздері. Газдар мен булардың кетуі. Жылу алмасу теориясының негізгі ұғымдары мен анықтамалары. Жылу өткізгіштік. Конвективтік жылу алмасу. Жылу беру және жылу алмасу аппараттары. Отын және оның сипаттамалары. Отынның жану процесі және жағу тәсілдері. Қазандық қондырғылары. Қазандық агрегатының жылу балансы. Жылу генераторлары. Гидростатика. Гидравликаның сипаттамасы, оның техникадағы мәні. Сұйықтықтың гидростатикалық күші. Сұйықтық қозғалысының режимдері. Сорғылардың жіктелуі. Көлемді сорғылар және көлемді сорғылардың берілуін реттеу.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде: денелердің балқу жағдайлары. Гидродинамика. Гидродинамиканың міндеттері; сұйықтықтың қарапайым ақырын ағысы мен ағысы үшін үздіксіздікті теңестіру; жергілікті кедергілерден өту үшін қысымның шығынын анықтау; қалақты сорғылардың берілуін және қысымын реттеуді меңгеру тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Термодинамиканың алғашқы негіздері туралы білімді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Термодинамикалық процестер, қолданыстық зат жағдайының сипаттамалары жөнінде біледі.
2. Идеал газдардың негізгі заңдарын біледі.
3. Тұйықталған жүйе мен газ ағыны үшін термодинамиканың бірінші заңын есептеп шығарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Термодинамиканың екінші негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Энтропия мәнін, термодинамиканың екінші заңын біледі.
2. Жылу алмасу аппараттарының негізгі түрлерінің әрекет ету қағидасын біледі.
3. Оттықтар, бу қазандары қондырғылары жұмысының жіктелуін, құрылғысын және негізгі көрсеткіштерін жалпы құрылғысында; әрекет қағидасын; қолданылатын отын түрлерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылу алмасу аппаратарындағы жылу есептеулерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Тәжірибелік есептерді шығару кезінде идеал және нақты газдар күйінің теңдеуін қолданады.
2. Термодинамикалық процестердің есептеулерін жүргізеді.
3. Рекуперативтік жылу алмастырғыштың есептеуін орындайды.
4. Отын мен жану процесінің есептеуін жүргізеді.
5. Дроссельдеу кезінде газ бен будың кету жылдамдығын анықтау бойынша практикалық есептерді шешеді.

6. Определяет мощность привода компрессора и число ступеней сжатия.
7.Выполняет практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках.
БК 11. Знать виды топливо-смазочных материалов, применяемых в автотранспортных средствах
ОПМ 06. Топливо смазочные материалы
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: топливо для карбюраторных двигателей. Октановое число. Марки бензинов. Топливо для дизельных двигателей. Сгорание топлива. Цетановое число. Марки дизельного топлива. Газообразное топливо. Применение газообразного топлива в двигателях внутреннего сгорания. Смазочные материалы. Масла для дизельных двигателей. Масла для карбюраторных двигателей. Трансмиссионные масла. Специальные технические жидкости. Технические средства заправки машин.
Результат обучения: 1) Виды топливо-смазочных материалов.
Критерии оценки:
1.Знает маркии эксплуатационные требования автомобильных бензинов и дизельного топлива.
2. Знает влияния отклонений качества топлива на работу двигателя.
3. Знает классификацию смазочных масел, марки масел для карбюраторных и дизельных двигателей.
4. Знает изменения свойств масел в процессе работы двигателя.
5. Знает устройства средств пожаротушения.
6. Умеет определять пригодность различного вида топлива к использованию в автомобильных двигателях.
7. Умеет производить замену масел в двигателях; производить замену технических жидкостей в системе охлаждения двигателей и тормозной системе автомобиля; пользоваться различными типами горюче-смазочных заправочных устройств.
8. Умеет определять марки моторного масла, вязкостные свойства и пригодность масла к использованию.
БК 12. Определять основные понятия и термины применяемые при изучении курса, знать обязанности водителей, пешеходов и пассажиров
ОПМ 07. Правила дорожного движения
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: основные понятия и термины обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Дорожные знаки. Дорожная разметка и еҰ характеристика. Порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, регулирование дорожного движения, проезд перекрҰстков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов. Особые условия движения. Перевозка людей и грузов, технический осмотр транспортных средств, дорожные, номерные и опознавательные знаки обязанности должностных лиц автотранспортных и других организаций по обеспечению безопасности дорожного движения. Движение в колонне.
Результат обучения: 1) Знать правила дорожного движения.
Критерии оценки:
1. Знает правила поведения всех участников движения: пешехода, пассажира, водителя автотранспорта.
2. Знает дорожные, номерные и опознавательные знаки, обязанности всех участников движения.
3. Умеет соблюдать правила дорожного движения.
4. Умеет создавать благоприятные условия для движения.
БК 13. Знать нормы государственного регулирования и управления сельским хозяйством
ОПМ 08. Аграрное право
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: сущность и функции аграрного права. Право собственности. Правовое положение сельскохозяйственных хозяйствующих субъектов. Правовые основы предпринимательства. Хозяйственный договор и его роль в деятельности сельскохозяйственных предприятий и организаций. Отдельные виды хозяйственного договора. Земельное право. Основы экологического права. Правовое регулирование труда в сельскохозяйственных предприятий и организациях. Трудовые споры и порядок их рассмотрения.
Результат обучения: 1) Знать нормы государственное регулирование и управление сельским хозяйством.
Критерии оценки:
1. Знает Земельный кодекс Республики Казахстан.
2. Знает нормативные акты, регулирующие отношения в сельском хозяйстве.
3. Знает формы хозяйствования и структуру управления сельским хозяйством.
4. Умеет ориентироваться в статьях гражданского и уголовного кодексов, в законодательстве об административно-правовой ответственности за нарушение природоохранных законодательных актов.
5. Умеет анализировать причины и следствия нарушений Земельного кодекса Республики Казахстан и нормативных актов, регулирующих отношения по поводу владения, пользования и распоряжения землей и природными ресурсами в экономических целях.
БК 14. Проводить правильную организацию работ по охране труда и техники безопасности на предприятии
ОПМ 09. Охрана труда и техника безопасности
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания:
теоретические основы охраны труда. Требования к организации безопасного введения полевых работ. Правовые вопросы охраны труда в законодательных актах Республики Казахстан. Производственная санитария. Вредные вещества в работе и защита. Техника безопасности при выполнении сельскохозяйственных работ.
Результат обучения: 1) Причины производственных травм и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1.Знает основы производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Знает основы техники безопасности при выполнении землеустроительных работ.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
Результат обучения: 2) Безопасное ведение работ и осуществление контроля за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Проводит рациональное планирование мероприятий по охране труда.
2.Анализирует причины травматизма и реализовывает мероприятия по профилактике.
3. Умеет оценивать условия труда на рабочих местах.
4. Определяет потребность в средствах индивидуальной защиты и специальной одежде.
БК 15. Знать основные понятия баз данных и создание базы данных в СУБД Access, создание таблицы в СУБД Access
ОПМ 10. Информатика с основами программирования
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: устройство современного компьютера, программное обеспечение персональных электронно-вычислительных машин, классификация программных средств. Операционные системы. Сервисные программы. Пакеты прикладных программ: редакторы текстов, электронные таблицы, графические редакторы, системы управления базами данных.
Результат обучения: 1) Уметь работать с прикладным и системным программным обеспечением.
Критерии оценки:
1.Знание архитектуры персональных компьютеров.
2.Выполнение основных команд в операционных системах семейства Linux, Windows.
3. Знание классификации программного обеспечения, использование интернета для обмена информацией.
Результат обучения: 2) Уметь работать с базами данных.
Критерии оценки:
1. Знание программ.
2. Составление баз данных.
3. Знание основных структур баз данных.
Результат обучения: 3) Уметь работать с графическими редакторами.
Критерии оценки:
1.Умение составлять чертежи в программах.
2.Знание основных элементов управления в программах.
3.Умение использовать программы для решения прикладных задач.
4. Умеет использовать базовых элементов программы.
5. Знание других графических редакторов
БК 16. Определять взаимосвязь растений со средой, факторы роста и развития растений, закон независимости и равнозначимости факторов роста
ОПМ 11. Основы агрономии
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: условия жизни сельскохозяйственных культур и регулирование в земледелии. Почва и еҰ плодородие. Сорняки, основные меры борьбы с ними. Севообороты и их значение. Обработка почвы. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур и основные меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Мелиоративные и противоэрозийные мероприятия. Семена и посев. Зональная система земледелия. Технология возделывания зерновых культур. Технология возделывания зернобобовых культур. Технология возделывания корнеплодов. Технология возделывания картофеля. Технология возделывания масличных культур. Кормовые сеянные травы. Сенокосы и пастбища. Технология выращивания овощных и плодовых культур.
Результат обучения: 1) Определять взаимосвязь растений со средой, факторы роста и развития растений.
Критерии оценки:
1. Знает о роли растений в жизни человека, их классификацию, размножение и необходимые условия для развития.
2. Знает о почве, еҰ плодородии, механическом составе и физических свойствах.
3. Знает о вредителях и болезнях, о мерах борьбы с ними.
4. Знает о севообороте и его значении, значении удобрений, влиянии их на урожайность сельскохозяйственных культур.
5. Знает приемы основной и предпосевной обработки почвы, качества и требований к обработке почвы, требований к качеству семян, способов посева, преимущества и недостатков способов посева.

6. Компрессор жетегінің қуаты мен қысу сатыларының санын анықтайды.
7. Бір және көп қабатты қабырғалардағы стационарлық жылу өткізгіштіктің тәжірибелік есептеулерін орындайды.
БҚ 11.Автокөлік құралдарында қолданылатын жанар-жағар материалдардың түрлерін білу
ЖКМ 06. Жанар-жағармай материалдары
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: карбюратор қозғалтқыштарына арналған отын. Октанды сан. Жанармай маркалары. Дизельді қозғалтқыштарына арналған отын. Отынның жануы. Цетанды сан. Дизельді жанармайдың маркалары. Газ тәріздес жанармай. Ішкі жану қозғалтқыштарында газ тәріздес жанармайды қолдану. Майлау материалдары Дизельді қозғалтқыштарға арналған отын. Карбюраторлы қозғалтқыштарға арналған май. Трансмиссиялық май. Арнайы техникалық сұйықтықтар. Машинаға жанармай құюға арналған техникалық жабдықтар.
Оқыту нәтижесі: 1) Отын және майлау материалдарының түрлері.
Бағалау өлшемдері:
1. Автомобиль бензиндерінің және дизельдік отынның маркалары мен пайдалану талаптарын біледі.
2. Отын сапасының ауытқуының қозғалтқыш жұмысына әсерін біледі.
3. Карбюраторлы және дизельді қозғалтқыштар үшін майлау майларының, май маркаларының жіктелуін біледі.
4. Қозғалтқыштың жұмыс процесіндегі май қасиетінің өзгеруін біледі.
5. Өрт сөндіру құралдарының қызметін біледі.
6. Автомобиль қозғалтқыштарында пайдалану үшін түрлі отын түрлерінің жарамдылығын анықтай алады.
7. Қозғалтқыштағы майды ауыстыруды; автомобиль қозғалтқышындағы салқындату жүйесіндегі және тежегіштік жүйесіндегі техникалық сұйықтықты ауыстыруды; түрлі жанар-жағармай, құю қондырғыларының типін қолдануды біледі.
8. Мотор майларының маркасын, тұтқырлық қасиетін, майдың пайдалануға жарамды екендігін анықтай алады.
БҚ 12. Курсты өзгерту кезінде қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдерді анықтау, жүргізушілердің, жаяу жүргіншілердің және жолаушылардың міндеттерін білу
ЖКМ 07. Жол қозғалысы ережелері
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді:
негізгі түсініктер мен терминдер, жүргізушілердің, жаяу жүргіншілердің және пассажирлердің міндеттері. Жол белгілері. Жол белгілері және олардың сипаттамалары. Көлік құралдарының қозғалыс, тоқтау және тоқтап тұру реті, жол қозғалысын ретке келтіру, жол қиылыстарынан, жаяу жүргіншілер жолынан, жалпы қолданыстағы көлік құралдарының және темір жол тораптарынан өту. Қозғалыстың ерекше талаптары. Адамдар мен жүктерді тасымалдау, көлік құралдарын техникалық қарау, жол, нөмірлі және тану белгілері, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша автокөлік және өзге ұйымдардағы лауазымды тұлғалардың міндеттері. Колонна бойынша қозғалу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол қозғалысының ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қозғалысының барлық қатысушыларының: жаяу жүргіншінің, пассажирлердің, автокөлік жүргізушісінің іс-әрекет қағидасын біледі.
2. Жол, нөмірлі және тану белгілерін, қозғалыстың барлық қатысушыларының міндеттерін біледі.
3. Жол қозғалысы қағидасын сақтай алады.
4. Қозғалыс үшін қолайлы жағдайларды жасай алады.
БҚ 13. Ауыл шаруашылығын мемлекеттік реттеу және басқару нормаларын білу
ЖКМ 08. Аграрлық құқық
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді:
аграрлық құқықтың мәні мен функциясы. Меншік құқығы. Ауыл шаруашылығы шаруашылық субъектілерінің құқықтық ережесі. Кәсіпкерліктің құқықтық негіздері. Ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдары қызметіндегі шаруашылық шарты және оның рөлі. Шаруашылық шартының жекелеме түрлері. Жер құқығы. Экологиялық құқықтың негіздері. Ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдарындағы еңбекті құқықтық реттеу. Тәртіптік және материалдық жауапкершілік. Еңбек даулары және оларды қарау реті.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығын мемлекеттік реттеу және басқару нормаларын білу
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасының Жер Кодексін біледі.
2. Ауыл шаруашылығындағы қарым-қатынасты реттейтін нормативтік актілерді біледі.
3. Шаруашылық жүргізу нысаны мен ауыл шаруашылығын басқарудың құрылымын біледі.
4. Азаматтық және қылмыстық кодекстің баптарын, табиғат қорғау заң актілерін бұзғаны үшін әкімшілік-құқықтық жауапкершілік туралы заңнаманы бағдайлай біледі.
5. Экономикалық мақсатта жерді пайдалану, билік ету және табиғи ресурстар бойынша қарым-қатынасты реттейтін Қазақстан Республикасының Жер Кодексінің және өзге де нормативтік актілерінің бұзылу себебі мен салдарларын талдай алады.
БҚ 14. Кәсіпорында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі жұмыстарды дұрыс ұйымдастыру
ЖКМ 09. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: еңбекті қорғаудың теориялық негіздері. Дала жұмыстарын қауіпсіз жүргізуге қойылатын талаптар. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріндегі еңбекті қорғаудың құқықтық мәселелері. Өндірістік санитария. Жұмыстары зиянды заттар және қорғану. Ауыл шаруашылық жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік жарақаттар мен кәсіби сырқаттардың себептері; жұмысты қауіпсіз жүргізу және еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидасын сақтаудағы бақылауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік жарақаттар мен кәсіби сырқаттардың себептері.
Бағалау өлшемдері:
1. Өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігінің негіздерін біледі
2. Жерге орналастыру жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негіздерін біледі.
3. Жарақат алғандарға дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмысты қауіпсіз жүргізу және еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидасын сақтаудағы бақылауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Еңбекті қорғау бойынша тиімді жоспарланған іс-шараларды жүргізеді.
2. Жарақаттың себептерін талдайды және алдын алу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
3. Жұмыс орнындағы еңбек талаптарын бағалай алады.
4. Арнайы қорғаныс құралдары мен арнай киімдегі қажеттілікті анықтайды.
БҚ 15. Деректер базасының негізгі ұғымдарын білу және Access ДББЖ деректер базасын жасау, Access ДББЖ кесте жасау
ЖКМ 10. Информатиканың бағдарламалау негіздері
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: заманауи компьютердің қондырғысы, дербес электронды-есептегіш машиналарды бағдарламалық қамсыздандыру, бағдарламалық құралдарды жіктеу. Операциялық жүйелер. Сервистік бағдарламалар. Қолданбалы бағдарлама пакеттері: мәтін редакторлары, электронды кестелер, графикалық редакторлар, мәліметтер қорларын басқару жүйелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютер туралы білімді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Компьютерлер мен олардың сипаттамалары туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орындайды (магнитті дискілер мен олардың жүйелік аумағы, пакеттік командалық файлдар және олардың ішкі командалары).
3. NORTONCOMMANDER (NC) - сервистік командасын құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарлама файлдарын мұрағаттау және мұрағаттан шығару.
Бағалау өлшемдері:
1. Файлдарды мұрағаттау мұрағаттан шығару бағдарламаларын біледі.
2. WINDOWS біріктірілген бағдарламалық қабықшасын құрайды.
3. Информатиканы дамытудың үрдістері мен перспективасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалар мен электронды кестелерді құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. EXCEL электронды кестелерін жасай алады.
2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін (магнитті дискілер мен олардың жүйелік аумағы, пакеттік командалық файлдар және олардың ішкі командалары) біледі.
3. Windows, NORTONCOMMANDER және EXCEL өнімділігін арттыра алады.
4. Жұмыс кітабының әр түрлі парақтарында графикалар мен диаграммаларды, жиынтық кестелер мен есептеулерді құрастыра алады.
5. Интернет желісіне қосылуды жүзеге асыра алады.

6. Знает особенности выращивания овощных, плодовых и ягодных культур.
7. Умеет различать растения по семействам, условиям жизни и способам размножения.
8. Умеет составлять схему севооборотов, распознавать удобрения по внешнему виду, рассчитывать норму внесения удобрений.
9. Умеет рассчитывать посевную годность и норму высева семян, составлять технологические карты под сельскохозяйственные культуры.
10. Умеет распознавать семена основных сельскохозяйственных культур.
БК 17. Знать основы анатомии и физиологии при уходе за животными
ОПМ 12. Основы животноводства
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: анатомия и физиология сельскохозяйственных животных. Разведение сельскохозяйственных животных. Кормление сельскохозяйственных животных. Основы зоогигиены. Основы ветеринарии. Скотоводство и технология производства молока и говядины. Свиноводство и технология производства свинины. Овцеводство и технология производства шерсти и мяса. Коневодство. Птицеводство и технология производства яиц и мяса. Пчеловодство. Звероводство и прудовое рыбоводство.
Результат обучения: 1) Знать основы анатомии и физиологии при уходе за животными.
Критерии оценки:
1. Знает о строении организма животных, строения и функции отдельных органов и систем организма, основы племенного разведения животных, породы и их классификации, бонитировка.
2. Знает организацию искусственного осеменения животных.
3. Знает основы кормления животных, химического состава, характеристики питательных веществ.
4. Знает технологию заготовки, хранения и переработки кормов.
5. Знает требования зоогигиены к кормлению, содержанию и эксплуатации животных.
6. Знает классификацию болезней и меры борьбы с ними.
7. Знает биологические особенности сельскохозяйственных животных, технологию производства животноводческой продукции.
8. Умеет проводить бонитировку и вести борьбу с бесплодием у животных.
9. Умеет организовать кормление животных и проводить оценку качества кормов.
10. Умеет осуществлять уход за животными.
БК 18. Обладать основами экологии, знать структуру современной экологии, уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии
ОПМ 13. Охрана окружающей среды
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: охрана и рациональное использование природных ресурсов и недр. Охрана и рациональное использование атмосферы. Значение атмосферы для жизни человека, естественные и искусственные загрязнения атмосферы. Виды загрязнений, последствия загрязнений атмосферы, мероприятия по охране и рациональному использованию атмосферного воздуха
Результат обучения: 1) Знать принципы охраны окружающей среды, нормы и правила природопользования.
Критерий оценки
1.Знает влияние экологических факторов на здоровье.
2.Знает нормативную документацию по охране окружающей среды для оценки состояния и качества окружающей среды.
Результат обучения: 2) Значение недр и атмосферы для жизни человека.
Критерий оценки
1.Умеет разъяснить функции, природные и антропогенные изменения экосистемы.
2.Умеет составлять мероприятия по очистке атмосферного воздуха и охране природных ресурсов и недр.
БК 19. Владеть основными экономическими понятиями и показателями в сельском хозяйстве
ОПМ 14. Экономика сельского хозяйства
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания: основные экономические понятия и показатели в сельском хозяйстве, экономические основы рыночного механизма хозяйствования. Размещение, специализация, концентрация и интегрированные процессы в сельском хозяйстве. Виды продукции. Товарно-денежные отношения в сельском хозяйстве. Издержки производства и себестоимость продукции в условиях предпринимательства. Цены, совершенствования и рентабельности предприятия.
Результат обучения: 1) Владеть основными экономическими понятиями и показателями в сельском хозяйстве.
Критерии оценки:
1.Знает о показателях экономической эффективности производства.
2. Знает рентабельность, систему земледелия, задачи развития отраслей растениеводства и систему животноводства.
3.Знает товарно-денежные отношения в сельском хозяйстве и виды продукции.
4.Знает особенности инвестиций, капитальных вложений в сельское хозяйство, источники финансирования.
5.Знает формы собственности хозяйствования в условиях рынка.
6.Умеет составлять инфраструктуру сельского хозяйства.
7.Умеет определить потребности сельского хозяйства в ресурсах и экономической эффективности земель.
8.Умеет выполнить расчҰты по эффективности и окупаемости вложений.
9.Умеет вести расчеты издержек и определить себестоимость продукции сельского хозяйства.
БК 20. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
ОПМ 15. Делопроизводство на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.

6. Компьютерлермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтай алады.
БҚ 16. Өсімдіктік ортамен қарым-қатынасын, өсімдіктің өсу және даму факторларын, өсу факторларының тәуелсіздік және тең маңыздылық заңын анықтау
ЖКМ 11. Агрономия негіздері
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: ауылшаруашылық дақылдарының тіршілік жағдайлары және егіншілікті реттеу. Топырақ және оның құнарлығы. Арамшөптер, олармен негізгі күресу шаралары. Ауыспалы егіс және оның мәні. Топырақты өңдеу. Зиянкестер мен ауылшаруашылық дақылдарының аурулары және олармен негізгі күресу шаралары. Тыңайтқыштар және олардың қолданылуы. Мелиорациялық және эрозияға қарсы іс-шаралар. Тұқымдар және егін. Егіншіліктің аймақтық жүйесі. Дәнді дақылдарды күтіп-баптау технологиясы. Дәнді-бұршақты дақылдарды күтіп-баптау технологиясы. Тамыр жемістерді күтіп-баптау технологиясы. Картопты күтіп-баптау технологиясы. Май дақылдарды күтіп-баптау технологиясы. Егілген азықтық шөптер. Шабындықтар мен жайылымдар. Көкөніс және жеміс дақылдарын өсіру технологиясы.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдіктердің ортамен өзара байланысын, өсу факторларын және өсімдіктерд
Бағалау өлшемдері:
1. Адам өміріндегі өсімдіктердің рөлі, оолардың жіктелуі, көбеюі және дамуы үшін қажетті жағдайлар туралы біледі.
2. Топырақ, оның құнарлылығы, механикалық құрамы және физикалық қасиеттері туралы біледі.
3. Зиянкестер мен аурулар туралы, олармен күресу шаралары туралы біледі.
4. Ауыспалы егіс жән оның мәні, тыңайтқыштардың маңызы, олардың ауылшаруашылық дақылдарының өнімділігіне ықпалы туралы біледі.
5. Топырақты негізгі және егіс алдындағы өңдеу амалдарын, топырақтың сапасын және оны өңдеуге қойылатын талаптарды, тұқымның сапасына қойылатын талаптарды, егу тәсілдерін, егу тәсілдерінің артықшылығын және кемшіліктерін біледі.
Көкөніс, жеміс және жидек дақылдарын өсірудің ерекшеліктерін біледі.
7. Өсімдіктерді тұқымдастары, тіршілік жағдайлары және көбею тәсілдері бойынша ажырата алады.
8. Ауыспалы егістердің схемасын жасауды, тыңайтқыштарды сыртқы түрі бойынша тануды, тыңайтқыштарды енгуз нормасын есептеуді біледі.
9. Тұқымның себуге жарамдылығын және егілу нормасын есептеуді, ауылшаруашылық дақылдарының технологиялық картасын жасауды біледі.
10. Негізгі ауылшаруашылық дақылдарының тұқымдарын тануды біледі.
БҚ 17. Жануарларға күтім жасау кезінде анатомия және физиология негіздерін білу
ЖКМ 12. Мал шаруашы-лығы негіздері
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: ауылшаруашылық жануарларының анатомиясы мен физиологиясы. Ауылшаруашылық жануарларын өсіру. Ауылшаруашылық жануарларын азықтандыру. Зоогигиена негіздері. Ветеринария негіздері. Мал шаруашылығы және сүт және ет өндіру технологиясы. Шошқа шаруашылығы және шошқа етін өндіру технологиясы. Қой шаруашылығы және жүн мен ет өндіру технологиясы. Жылқы шаруашылығы. Құс шаруашылығы және жұмыртқа мен ет өндіру технологиясы. Ара шаруашылығы. Аң шаруашылығы және тоғандағы балық шаруашылығы.
Оқыту нәтижесі: 1) Жануарларға күтім жасау кезінде анатомия және физиология негіздерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Жануралар ағзасының құрылысы туралы, ағзаның жекелеген органдары мен жүйелерінің құрылысы мен функциясын, асылтұқымды мал өсіру негіздері, тұқымы және олардың жіктелуін, сұрыптауды білу.
2. Жануарларды жасанды ұрықтандыруды ұйымдастыруды біледі.
3. Жануарларды азықтандыру негіздерін, қоректік заттардың сипаттамалары, химиялық құрамын біледі.
4. Азықты дайындау, сақтау және қайта өңдеу технологиясын біледі.
5. Жануарларды азықтандыруға, күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын зоогигиена талаптарын біледі.
6. Аурулардың жіктелуін және олармен күресу шараларын біледі.
7. Ауылшаруашылық жануарларының биологиялық ерекшеліктерін, мал шаруашылық өнімдерін өндіру технологиясын біледі.
8. Сұрыптау жүргізуді және жануарлардың бедеулігімен күресуді біледі.
9. Жануарларды азықтандыруды ұйымдастыра алады және азықтық сапасына бағалау жүргізе алады.
10. Жануарларға күтім жасай алады.
БҚ 18. Экология негіздерін меңгеру, қазіргі экологияның құрылымын білу, табиғатты қорғау қызметінің, агроэкологияның экологиялық проблемаларын шеше білу
ЖКМ 13. Қоршаған ортаны қорғау
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді:
табиғи ресурстар мен жерді күзету және тиімді пайдалану. Атмосфераны күзеті және тиімді пайдалану. Адам өмірі үшін атмосфераның маңызы, атмосфераның табиғи және жасанды ластануы. Ластанудың түрлері, ластанған атмосфераның салдарлары, атмосфералық ауаны күзеті және тиімді пайдалану бойынша іс-шаралар
Оқыту нәтижесі: 1) Қоршаған ортаны қорғау қағидаттарын, табиғатты қорғаудың нормалары мен қағидаларын біледі
Бағалау өлшемдері:
1. Экологиялық факторлардың денсаулыққа әсерін біледі.
2. Қоршаған ортаның жағдайы мен сапасын бағалау үшін қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік құжаттаманы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өмірі үшін жер қойнауы мен атмосфераның маңызы.
Бағалау өлшемдері:
1. Экожүйенің функциясын, табиғи және антропогенді өзгерістерін түсіндіре алады.
2. Атмосфералық ауаны тазалау және табиғи ресурстар мен жерді күзету бойынша іс-шараларды құрастыра алады.
БҚ 19. Ауыл шаруашылығындағы негізгі экономикалық ұғымдарды және көрсеткіштерді меңгеру
ЖКМ 14. Ауыл шаруашы-лығы экономи-касы
Осы модуль дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: ауыл шаруашылығындағы негізгі экономикалық ұғымдар мен көрсеткіштер, нарықтық шаруашылық ету тетігінің экономикалық негіздері. Орналастыру, мамандандыру, шоғырландыру және ауыл шаруашылығындағы біріктірілген процестер. Өнім түрлері. Ауыл шаруашылығындағы тауар-ақша қатынастары. Өндіріс шығындары және кәсіпкерлік жағдайында өнімнің өзіндік құны. Кәсіпорынның бағалары, жетілуі және пайдалылығы.
Оқыту нәтижесі: 1)Ауыл шаруашылығындағы негізгі экономикалық ұғымдарды және көрсеткіштерді меңгеру.
Бағалау өлшемдері:
1.Өндірістің экономикалық тиімділік көрсеткіштері туралы біледі.
2. Пайдалылықты, егін шаруашылығы жүйесін, өсімдік шаруашылығы саласның даму міндеттерін және мал шаруашылығы жүйесін біледі.
3.Ауыл шаруашылығындағы тауар-ақша қатынастары және өнім түрлерін біледі.
4.Ауыл шаруашылығына салынатын инвестициялардың, күрделі салымдардың ерекшеліктерін, қаржыландыру көздерін біледі.
5.Нарық жағдайындағы шаруашылықтың меншік нысандарын біледі.
6.Ауыл шаруашылығының инфрақұрылымын құруды біледі.
7.Ауыл шаруашылығының ресурстарға және жерлердің экономикалық тиімділігіне қажеттіліктерін анықтай алады.
8.Салымдардың тиімділігі және өтелімділігі бойынша есептеулер жасай алады.
9.Шығындарын есебін жүргізе алады және ауыл шаруашылығы өнімдерінің өзіндік құнын анықтай алады.
БҚ 20. Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу
ЖКМ 15. Мемлекет-тік тілде іс қағаздарын жүргізу
Осы модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құру және рәсімдеу үшін қажетті білімдер, іскерліктер мен дағдылады сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиісті: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздері; құжаттардың қызметі және құру тәсілдері; құжаттардың сыныптамасы, тасымалдаушылары, тағайындалуы, құрама бөліктері, ресімдеу ережелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Құжаттардың сыныптамасын және түрлерін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік атқарымын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.

6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
Специальные модули
Квалификация "151001 2 Слесарь-ремонтник "
ПК 1. Выполнять обработку деталей и узлов различной сложности
СМ 01. Основные слесарные работы и соблюдение техники безопасности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для доставки оборудования и материалов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: перспектив развития производства чугуна, разницы между белым и серым чугуном, области применения белых и серых чугунов; свойства металлов, их классификации, методов их испытания; классификацию тракторов, самоходных шасси и автомобилей по назначению, типу и устройству ходовой части; тяговые классы тракторов; основные части трактора и автомобиля, классификацию двигателей, основные механизмы и системы двигателей, их назначение.
Результат обучения: 1) Подготовка деталей к слесарному ремонту.
Критерии оценки:
1.Знает способы разметки, рубки, правки и гибки, резания металлов.
2. Умеет применять основные слесарные оборудования.
3. Умеет организовать технологию слесарных работ.
4. Умеет определять металлы по их свойствам.
5. Знает основные неисправности механизмов двигателя, способы их устранения.
Результат обучения: 2) Работа слесарными оборудованиями.
Критерии оценки:
1. Умеет правильно выбрать технологию при обработке материалов и деталей.
2. Знает основные слесарные работы.
3. Умеет применить базовую технологию в слесарных работах.
4.Знает процессы впуска, сжатия, сгорания, расширения, выпуска, температуры и давления в конце каждого процесса.
5. Умеет регулировать влияние различных факторов на индикаторные показатели двигателей.
Результат обучения: 3) Основные слесарные работы.
Критерии оценки:
1.Умеет систематизировать работу при слесарном сборе.
2.Знает основные меры при разборке и сборке механизмов машин и сборке агрегатов.
3.Умеет выполнять ремонтные работы, ремонт крывошипно - шатунный механизм, газо распределительный механизм, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи.
ПК 2.Выполнять разборочно-сборочные и деффектовочные работы при ремонте сельскохозяйственных агрегатов, установок, машин, оборудования
СМ 02. Сборочно-разборочные работы при ремонте сельскохозяйственных машин
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для доставки оборудования и материалов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: техника безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов. Общее устройство и классификация тракторов, приҰмы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, сборка, обработка, регулировка и испытание двигателя после ремонта.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Знает соблюдение техники безопасности при выполнений работ слесарными оборудованиями.
2.Знает назначение деталей, и их материал обработки.
3.Умеет подгтовить поверхности детали (заготовки) к разметке.
4.Умеет проводить сборку, обработку, регулировку и испытание двигателя после ремонта.
5.Умеет проводить восстановление и ремонт деталей пластической деформации.
6.Знает применение дополнительных ремонтных деталей и полимерных материалов.
Результат обучения: 2) Устройство и работа основных механизмов и систем двигателя.
Критерии оценки:
1.Умеет применить правку, рихтовку, гибку и необходимый инструмент.
2. Знает технику выполнения правки, рихтовки и гибки металла.

6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. ҚР Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
Арнайы модульдер
"151001 2 Слесарь - жөндеуші" біліктілігі
КҚ 1. Күрделілігі әртүрлі бөлшектерді және тораптарды өңдеу
АМ 01. Негізгі слесарлық жұмыстар және қауіпсіздік техникасын сақтау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жабдық пен материалдарды жеткізу үшін қажетті білім мен дағдыларды біледі.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: шойын өндірісін дамыту келешектері, ақ және сұр шойын арасындағы айырмашылық, ақ және сұр шойынның қолданылу аясы; металдардың қасиеттері, олардың жіктелуі, оларды сынау әдістері; тракторлардың, өздігінен жүретін шассилердің және автомобильдердің тағайындалуы, түрі және жүру бөлігінің құрылысы бойынша жіктелуі; тракторлардың тартқыш кластары; трактордың және автомобильдің негізгі бөліктері, қозғалтқыштардың жіктелуі, қозғалтқыштардың негізгі механизмдері мен жүйелері, олардың мақсаты
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлшектерді слесарлық жө
Бағалау өлшемдері:
1.Металдарды белгілеу, шабу, түзету және майыстыру, кесу тәсілдерін біледі.
2. Негізгі слесарлық жабдықтардың қолдануды біледі.
3. Слесарлық жұмыстардың технологиясын ұйымдастыруды біледі.
4. Металдарды қасиеттері бойынша анықтай алады.
5. Қозғалтқыш механизмдерінің негізгі ақаулықтарын және оларды жою тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Слесарлық жабдықпен жұмыс істеу
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар мен бөлшектерді өңдеу кезінде технологияны дұрыс таңдай алады.
2. Негізгі слесарлық жұмыстарды біледі.
3. Слесарлық жұмыстарда базалық технологияны қолдана алады.
4. Іске қосу, сығу, жану, кеңею, шығару прцестерін, әр процестің соңындағы температураны және қысымды біледі.
5. Түрлі факторлардың қозғалтқыштардың индикаторлық көрсеткіштеріне әсерін реттей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі слесарлық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері:
1.Слесарлық жинау кезінде жұмысты жүйелеуді біледі.
2.Машиналардың механизмдерін бөлшектеу және құрастыру және агрегаттарды құрастыру кезіндегі негізгі шараларды біледі.
3.Жөндеу жұмыстарын, қоректендіру, салқындату, майлау, күш берілісі жүйелерін жөндеуді орындай алады.
КҚ 2.Ауыл шаруашылық агрегаттарын, қондырғыларды, машиналарды, жабдықтарды жөндеу кезіндегі бөлшектеу-жинау және ақаулық жұмыстарды орындау
АМ 02. Ауылшаруашылық машина-ларын жөндеу кезіндегі құрастыру-бөлшектеу жұмыстары
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жабдық пен материалдарды жеткізу үшін қажетті білім мен дағдыларды біледі.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы, өлшеу теникасы, құрал-саймандарды толтыру, металдарды шабу, түзету және майыстыру, металдарды кесу, металдарды құйып дайындау. Тракторлардың жалпы құрылысы және жіктелуі, тракторды басқару тәсілдері, іштен жану қозғалтқышы жұмысының негіздері, қозғалтқышты құрастыру, өңдеу, реттеу және жөндеуден кейін сынау.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Слесарлық жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды біледі.
2.Бөлшектердің мақсатын, оларды өңдеу материалын біледі.
3.Бөлшектің үстіңгі бетін белгілеуге дайындауды (дайындамалар) біледі.
4.Қозғалтқышты құрастыруды, өңдеуді, реттеуді және жөндеуден кейін сынауды біледі.
5.Пластикалық деформацияланған бөлшектерді қалпына келтіруді және жөндеуді біледі.
6.Қосымша жөндеу бөлшектерінің және полимерлік материалдардың қолданылуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қозғалтқыштардың негізігі тетіктері мен механизмдерінің құрылысы мен жұмысы
Бағалау өлшемдері:
1.Түзетуді тегістеуді, майыстыруды және қажетті құрал-сайманды қолдана алады.
2. Металды түзету, тегістеу және майыстыру техникасын біледі.

3. Умеет проводить сборку, обработку, регулировку и испытание двигателя после ремонта, ведущего и ведомого мостов колес.
4.Умеет производить сборку, разборку и регулировку основных механизмов двигателя.
5.Знает техническую диагностику и планово-предупредительную систему технического обслуживания.
Результат обучения: 3) Виды и классификация сельскохозяйственных машин и оборудования.
Критерии оценки:
1. Умеет подготовить сельхозмашины и оборудования для работы ,в соответствии с агротехническими требованиями.
2.Знает установку, регулировку, подготовку, настройку, технический уход за сельскохозяйственными машинами и оборудованиями для животноводства.
3.Умеет поддерживать технику в исправном состоянии, проверить исправное состояние техники, использовать безопасные приемы работ.
4. Знает агротехнические требования и назначения.
ПК 3. Использовать ремонтно-технологическое оборудование для выполнения регулировочных работ после ремонта и сборки техники
СМ 03. Основы материаловедения, виды и последовательность слесарных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для доставки оборудования и материалов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: Общие сведения о металлах и сплавах. Производство чҰрных и цветных металлов. Сплавы железа с углеродом и методы изменения их свойств. Цветные металлы и сплавы, порошковые материалы, коррозия металлов. Основы автомобильных и тракторных двигателей. Двигатели тракторов, самоходных шасси и автомобилей. Электрическое оборудование тракторов, самоходных шасси и автомобилей. Капитальный ремонт машин и оборудования: общие сведения о ремонте, дефектация и комплектование деталей и сопряжений. Ремонт сборочных единиц машин и оборудования.
Результат обучения: 1) Технология конструкционных материалов и материаловедения.
Критерии оценки:
1.Знает свойства металлов, их классификацию и методы их испытания.
2.Умеет выбирать виды термической, химико-термической обработки.
3. Знает свойства, маркировку по стандарту и область применения материалов.
Результат обучения: 2) Классификация тракторов, самоходных шасси и автомобилей по назначению.
Критерии оценки:
1.Знаеттипы и устройства ходовой части; тяговые классы тракторов.
2.Знает основные части трактора и автомобиля и классификацию двигателей.
3.Знает механизмы и системы двигателей, их назначение, краткие технические характеристики двигателей тракторов и автомобилей.
4. Умеет определять рабочие циклы бензиновых и дизельных двигателей.
5.Умеет определять действительные и теоретические циклы бензиновых и дизельных двигателей.
Результат обучения: 3) Техническое обслуживание и ремонт машин.
Критерии оценки:
1.Умеет производить сборку, разборку и регулировку основных механизмов двигателя.
2.Умеет выполнять техническую диагностику и планово-предупредительную систему технического обслуживания, контрольное и ежедневное техническое обслуживание.

3. Қозғалтқышты, доңғалақтың жетекші және жетектегі белдіктерін жөндеуден кейін құрастыруды, өңдеуді, реттеуді және сынауды біледі.
4. Қозғалтқыштың негізгі мезанизімдерін жинақтауды, бөлшектеуді және реттеуді жүргізе алады.
5.Техникалық диагностиканы және ТБ жоспарлы-біледі.
Оқу нәтижесі: 3)Ауылшаруашылық машиналары мен жабдықтарының түрлері және жіктелуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Агротехникалық талаптареа сәйкес, ауылшаруашылық машиналарын және жабдықтарды дайындай алады.
2. Мал шаруашылығына арналған ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарын орнатуды, ретке келтіруді, дайындауды, икемдеуді, техникалық күтім көрсетуді біледі.
3.Техниканы жарамды жағдайда ұстауды, техниканың жарамды жағдайын тексеруді, жұмыстың қауіпсіз тәсілдері қолдануды біледі.
4. Агротехникалық талаптарды және тағайындалуын біледі..
КҚ 3. Техниканы жөндеуден және құрастырудан кейін реттеу жұмыстарын орындауға арналған жөндеу-технологиялық жабдығын пайдалану
АМ 03. Материал-тану негіздері, слесарлық жұмыстардың түрлері мен реттілігі
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, жабдық пен материалдарды жеткізу үшін қажетті білім мен дағдыларды біледі.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: Металдар мен қорытпалар туралы жалпы мәліметтер. Қара және түсті металдар өндіру. Көміртекті темір қорытпалары және олардың қасиеттерін өзгерту әдістері. Түсті металдар мен қорытпалар, ұнтақты материалдар, металдардың коррозиясы. Автомобиль және трактор қозғалтқыштарының негіздері. Тракторларды, өздігінен жүретін шассидің және автомобильдердің қозғалтқыштары. Тракторлардың, өздігінен жүретін шассидің және автомобильдердің электр жабдығы. Машиналарды және жабдықтарды күрделі жөндеу: жөндеу, ақаулары және бөлшектерді жинақтау және түйіндестіру туралы жалпы мәліметтер. Машиналар мен жабдықтардың жинамалы бірліктерін жөндеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкциялық материалдар мен материалтану технологиясы.
Бағалау өлшемдері:
1.Металдардың қасиеттерін, олардың жіктелуін және оларды сынау әдістерін біледі.
2.Термиялық, химия-термиялық өңдеу түрлерін таңдай алады.
3. Материалдардың стандарт бойынша қасиеттерін, таңбалануын және қолданылу аясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тракторларды, өздігінен жүретін шассидің және автомобильдердің масқаты бойынша жіктелуі.
Бағалау өлшемдері:
1.Жүріс бөлігіқұрылысының түрлерін; тракторлардың тартқыш кластарын біледі.
2.Трактордың және автомобильдің негізгі бөліктерінтерін және қозғалтқыштардың жіктелуін біледі.
3.Қозғалтқыштардың механизмдері мен жүйелерін, тракторлар мен автомобильдердің қысқаша техникалық сипаттамаларын біледі.
4. Бензинді және дизельді қозғалтықштардың жұмыс циклын анықтай алады.
5.Бензинді және дизельді қозғалтқыштардың шынайы және теориялық циклдарын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қозғалтқыштың негізгі мезанизімдеріне бөлшектеуді, жинақтауды және реттеуді жүргізе алады.
2. Техникалық диагностиканы және ТБ жоспарлы алдын алу жүйесін, соңғы және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді орындай алады.

3. Знает применение электрофизической и слесарно-механической обработки для восстанавливаемых деталей.
4.Умеет диагностировать двигатели тракторов и автомобилей.
5.Знает правила техники безопасности при ремонтно-восстановительных работах.
Квалификация "151002 2 Оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм"
ПК 4. Обеспечить работу агрегатов и механизированных комплексов на предприятии
СМ 04.Механизированные комплексы сельского хозяйства
Данный модуль описывает результативность работы, комплектование агрегатов, производительность сельскохозяйственных агрегатов.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: Производственные операции и урожайность сельскохозяйственных культур, общую классификацию сельскохозяйственных агрегатов, эксплуатационные показатели и свойства сельскохозяйственных машин. Режимы работы и скорости движения агрегатов. Определение производительности агрегатов. Общее устройство, размещение и санитарно-техническое оборудование животноводческих ферм и комплексов. Типы, планировка и размещение животноводческих ферм и комплексов. Механизация доения коров, первичной обработки и переработки молока: доильные аппараты. Типы доильных установок. Доильные установки для доения коров в стойлах. Доильные установки для доения коров в доильных станках. Организация машинного доения коров. Очистка, охлаждение и хранение молока. Сепарирование молока. Холодильные установки. Механизация производственных процессов на фермах и комплексах.
Результат обучения: 1) Основы комплектования машинно-тракторных агрегатов.
Критерии оценки:
1. Знает условия и особенности применения машин в сельском хозяйстве.
2. Знает производственные операции и их классификацию.
3.Знает основные факторы, влияющие на качество технологических операций и урожайность сельскохозяйственных культур.
Результат обучения: 2) Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве.
Критерии оценки:
1.Знаетклассификацию, структуру и системы машин для животноводства.
2.Знает устройство и работу машин для доения коров, первичную обработку и переработку молока, современные системы машин для комплексной механизации.
3.Умеет применять средства комплексной механизации и устранять выявленные неисправности.
4.Умеет проводить регулировку, испытание работ систем и механизмов водоснабжения.
5.Умеет выполнять пуск и остановку доильных аппаратов, установок, молочных сепараторов, пастеризаторов, холодильных установок, их регулировку и диагностирование.
Результат обучения: 3) Техническое обслуживание и ремонт животноводческих комплексов.
Критерии оценки:
1.Умеет производить сборку, разборку и регулировку основных механизмов двигателя, ведущего моста.
2.Умеет находить и исправлять неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
3.Знает правила ремонта сборочных единиц машин и оборудования.
Результат обучения: 4) Общие сведения о кормах.
1. Знает ботаническую систематику и классификацию кормовых культур, их морфологические признаки, биологические особенности, индустриальные технологии получения продукции земледелия и производства кормов.
2. Знает способы улучшения естественных кормовых угодий.
3. Знает создание культурных пастбищ и рациональное их использование.
4. Умеет рационально использовать естественные кормовые угодья.
5. Умеет организовывать правильное использование мелиорируемых кормовых угодий.
ПК 5. Выполнять действия предусмотренные технологическим процессом, применять средства комплексной механизации, устранять неисправности оборудований
СМ 05. Принцип управления механизмами и оборудованием по совершествованию технологического процесса
Данный модуль описывает результативность работы:
совершенствование технологии ремонта сельскохозяйственной техники, действия предусмотренные технологическим процессом, применение средств комплексной механизации.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: материально-техническая база капитального ремонта сельскохозяйственной техники и восстановления изношенных деталей, работы в специализированных мастерских и на ремонтных заводах агропромышленного комплекса.
Результат обучения: 1) Общие сведения о производственном процессе ремонта.
Критерии оценки:
1.Знает структуру и схемы производственного процесса капительного ремонта машин и оборудования.
2.Знает требования, предъявляемые к машинам и сборочным единицам, поступающим на капитальный ремонт.
3.Знает сведения о сборке при капитальном ремонте сборочных единиц и машин.
4.Умеет применить понятие о размерных цепях и точности выполнения сборочных операций.
5.Умеет выполнить технологию обкатки и испытания сборочных единиц и машины.
Результат обучения: 2) Основы проектирования технологических процессов ремонта.
Критерии оценки:
1.Умеет использовать данные для проектирования технологических процессов ремонта, восстановления и разборочно-сборочных работ.
2. Знает план восстановления деталей, схемы наладки.
3.Умеет применить карты технологических процессов с использованием электронно-вычислительных машин.
4.Знает условия экономической целесообразности ремонта (восстановления) деталей и сборки сборочной единицы.
Результат обучения: 3) Ремонт сборочных единиц машин и оборудования.
Критерии оценки:
1.Знает технические характеристики двигателей.
2.Умеет определить основные неисправности систем и механизмов двигателя.
3.Знает технологические и экономические показатели эксплуатационных качеств тракторов и сельскохозяйственных машин.
4.Знает эксплуатационные свойства тракторов.
5.Умеет использовать регуляторную характеристику двигателя.
ПК 6. Выполнять регулировочные работы после ремонта и сборки техники
СМ 06. Устройство, работа и регулировка базовых сельскохозяйственных машин
Данный модуль описывает результативность работы, технологию и организацию технического обслуживания и текущего ремонта сельскохозяйственных машин, полный спектр ремонтно-регулировочных процедур.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: общие сведения о ремонте, дефектация и комплектование деталей и сопряжений. Ремонт сборочных единиц машин и оборудования: несущих конструкций, каркасов и кабин, блок-картеров, головок цилиндров, корпусных деталей и кожухов, деталей цилиндропоршневой группы, кривошипно-шатунных и газораспределительных механизмов насосов, фильтров, радиаторов и турбокомпрессоров, топливной и гидравлической аппаратуры сельскохозяйственных машин.
Результат обучения: 1) Классификацию двигателей, основные механизмы и системы двигателей.
Критерии оценки:
1.Знает рабочие циклы двигателей сельскохозяйственных машин.
2.Знаетустройство и работу основных механизмов и систем двигателя.
3.Умеет определять основные неисправности систем и механизмов двигателя сельскохозяйственных машин.
4.Знает технические характеристики двигателей сельскохозяйственных машин.
Результат обучения: 2) Технология и организация технического обслуживания и текущего ремонта машин.
Критерии оценки:
1.Знает схемы технологического процесса, технического обслуживания и ремонта сельскохозяйственных машин.
2.Умеет определять задачи проектирования технологических процессов и факторы, влияющие на их структуру.
3.Умеет выявить основные параметры состояния сельскохозяйственных машин.
4.Знает структуру ремонтно-обслуживающей базы сельского хозяйства.
Результат обучения: 3) Общее диагностирование и техническое обслуживание двигателя сельскохозяйственных машин.
Критерии оценки:
1.Умеет подготовить двигатель к диагностированию.
2.Знает оборудования и приборы, применяемые для диагностирования сельскохозяйственных машин.
3.Умеет выполнять техническое обслуживание сельскохозяйственных машин.
4.Знает нормальные, допустимые и предельные параметры технического состояния.
Результат обучения: 4) Обслуживание и ремонт цилиндропоршневой группы икривошипно-шатунного механизма сельскохозяйственных машин.
1.Знаетвнешние признаки и способы определения характерных неисправностей.
2.Умеет выполнять диагностирование цилиндропоршневой группы и кривошипно-шатунного механизма при неработающем и работающем двигателе сельскохозяйственных машин.
3.Знает особенности разборки кривошипно-шатунного механизма сельскохозяйственных машин.
4.Умеет определить типичные износы, деформации, повреждения деталей (блок-картера, поршней, втулок верхней головки шатуна и вкладышей коленчатого вала, маховика).

3. Қалпына келтірілетін бөлшектер үшін электрофизикалық және слесарлық-механиклаық өңдеуді қолдануды біледі.
4.Тракторлар мен автомобильдердің қозғалтқыштарын диагностикалауды біледі.
5.Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі.
"151002 2 Мал шаруашылық кешеніндегі және механикаландырылған ферма операторы" біліктілігі
КҚ 4. Кәсіпорындағы агрегаттар мен механикаландырылған кешендердің жұмысын қамтамасыз ету
АМ 04. Ауыл шаруашы-лығының механика-ландырыл-ған кешендері
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, агрегаттардың жиынтықталуын, ауылшаруашылық агрегаттарының өнімділігін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс: Өндірістік операциялар және ауылшаруашылық дақылдарының өнімділігі, ауылшаруашылық агрегаттарының жалпы жіктелуі, ауылшаруашылық машиналарының пайдалану көрсеткіштері және қасиеттері. Агрегаттардың жұмыс режимдері мен қозғалыс жылдамдығы. Агрегаттардың өнімділігін анықтау. Мал шаруашылығы және фермалары мен кешендерінің жалпы құрылысы, орналасуы және санитарлық-техникалық жабдығы. Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінің түрлері, жоспарлануы және орналасуы.
Оқыту нәтижесі: 1) машина-трактор агрегаттарын жиынтықтау негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналардың ауыл шаруашылығында қолданылу жағдайлары мен ерекшеліктерін біледі.
2. Өндірістік операцияларды және олардың жіктелуін біледі.
3.Технологиялық операциялардың сапасына және ауылшаруашылық дақылдарының өнімділігіне ықпал ететін негізгі факторларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мал шаруашылығындағы өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Мал шаруашылығына арналған машиналардың жіктелуін, құрылымын және жүйесін біледі.
2.Сиыр саууға арналған машиналардың құрылысын және жұмысын, сүтті бастапқы өңдеуді және қайта өңдеуді, кешенді механикаландыруға арналған машиналардың заманауи жүйесін біледі
3.Кешенді механикаландыру құралдарын қолдана білу және анықталған ақаулықтарды жоя білу.
4.Сумен жабдықтау жүйелері мен механизмдерінің жұмысын реттеуді, сынауды білу.
5.Сауу аппараттарын, қондырғыларды, сүт сепараторларын, пастеризаторларды, тоңазыту қондырғыларын іске қосуды және тоқтатуды, оларды реттеуді және диагностикалауды орындай білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Мал шаруашылығы кешендеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Қозғалтқыштың негізгі механизмдерін, жетекші белдікті құрастыруды, бөлшектеуді және реттеуді біледі .
2. Қозғалтқыш жүйелері мен механизмдерінің, трансмиссияның және ажыратқыштың, берілістер қорабының, тарату қорабының, карданды берілістің, белдіктердің, жүру бөлігінің, рөлдік басқаарудың, тежеу жүйесінің, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтың ақаулықтарын табуды және жөндеуді біледі.
3.Машиналар мен жабдықтардың құрастыру бірліктерін жөндеу ережелерін біледі.
КҚ 5. Технологиялық процесте көзделген іс-әрекеттерді орындау, кешенді механикаландыру құралдарын қолдану, жабдықтың ақаулықтарын жою
АМ 05. Технологиялық процесті жетілдіру жөніндегі механизмдерді және жабдықты басқару қағидаты
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды : ауылшаруашылық техникасын жқндеу технологиясын жетілдіру, технологиялық процесте көзделген іс-әрекеттер, кешенді механикаландыру құралдарын қолдану.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: ауылшаруашылық техникасын күрделу жөндеу және тозған бөлшектерді қалпына келтіруге арналған материалдық-техникалық базасы, мамандандырылған шеберханаларда және агроөнеркәсіптік кешеннің жөндеу зауыттарында жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеудің өндірістік процесі туралы жалпы мәліметтер.
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналар мен жабдықтарды күрделі жөндеу өндірістік процесінің құрылымы мен схемасын біледі.
2.Күрделі жөндеуге келіп түскен машиналарға және құрастыру бірліктеріне қойылатын талаптарды біледі.
3.Құрастыру бірліктері мен машиналарды күрделі жөндеу кезінде құрастыру туралы мәліметтерді біледі.
Өлшемді тізбектер және құрастыру операцияларын орындау нақтылығы туралы ұғымды қолдана алады.
5.Құрастыру бірліктері мен машиналарды бейімдеу және сынау технологиясын орындауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеудің технологиялық процестерін жобалау негіздері
Бағалау өлшемдері:
1.Жөндеудің технологиялық процестерін жобалауға, қалпына келтіруге және бөлшектеу-құрастыру жұмыстарына арналған деректерді пайдалана алады.
2. Бөлшектерді қалпына келтіру жоспарын, ретке келтіру схемасын біледі.
3. Электронды-есептеу машиналарын пайдалана отырып, технологиялық процестердің картасын қолдануды біледі.
Бөлшектерді жөндеудің (қалпына келтірудің) және құрастыру бірлігін құрастырудың экономикалық орындылық жағдайын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Машиналар мен жабдықтардың жинамалы бірліктерін жөндеу.
Бағалау өлшемдері:
2.Қозғалтқыштардың техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Қозғалтқыштың жүйелері мен механизмдерінің негізгі ақаулықтарын анықтай алады.
3.Тракторлар мен ауылшаруашылық машиналарын пайдалану сапасының технологиялық және экономикалық көрсеткіштерін біледі.
4.Тракторлардың пайдалану қасиеттерін біледі.
5.Қозғалтқыштың реттеу сипаттамасын қолдана алады.
КҚ 6. Техниканы жөндеу және құрастырудан кейін реттеу жұмыстарын орындау
АМ 06. Базалық ауылшаруашылық машиналарының құрылысы, жұмысы және реттелуі
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, ауылшаруашылық машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологиясы мен ұйымдастыруды, жөндеу-реттеу процедураларының толық спектрін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: жөндеу, ақаулары және бөлшектерді жинақтау және түйіндестіру туралы жалпы мәліметтер. Машиналар мен жабдықтардың құрастыру бірліктерін жөндеу: көтергіш конструкциялары, каркастары мен кабиналары, блок-картері, цилиндрлердің бастиегі, корпустық бөлшектер мен қаптама, цилиндрлі-поршенді топтағы бөлшектер, қисық ши пті-шатунды және газ тарату механизмдері, фильтрлер, радиаторлар және құбыр компрессорлар, ауылшаруашылық машиналарының отындық және гидравликалық аппаратуралары.
Оқыту нәтижесі: 1) Қозғалтқыштардың жіктелуі, қозғалтқыштардың негізгі механизмдері мен жүйелері.
Бағалау өлшемдері:
1.Ауылшаруашыылқ машиналары қозғалтқыштарының жұмыс циклдарын біледі.
2. Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйесінің құрылысы мен жұмысын біледі.
3. Ауылшаруашылық машиналары қозғалтқышының жүйелері мен механизмдерінің негізгі ақаулықтарын анықтай алады.
4.Ауылшаруашыылқ машиналары қозғалтқыштарының техникалық сипаттамаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналарды техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу технологиясы және ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Технологиялық процестің, ауылшаруашылық машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу схемаларын біледі.
2.Технологиялық процестерді жобалау міндеттерін және олардың құрылымына әсер ететін факторларды анықтай алады.
3. Ауылшаруашыылқ машиналары жай-күйінің негізгі параметрлерін анықтай алады.
4. Ауыл шаруашылығының жөндеу-қызмет көрсету базасының құрылымын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ауылшаруашылық машиналарының қозғалтқыштарын жалпы диагностикалау және техникалық қызмет көрсету
Бағалау өлшемдері:
1.Қозғалтқышты диагностикалауға дайындай алады .
2. Ауылшаруашылық машиналарын диагностикалау үшін қолданылатын жабдықтар мен аспаптарды біледі .
3.Ауылшаруашылық машиналарына техникалық қызмет көрсету жүргізе алады.
4. Техникалық жай-күйдің қалыпты, рұқсат етілетін және шекті параметрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Цилиндрлі-поршенді топты және ауылшаруашылық машиналарының қисық шипті-шатунды механиміне қызмет көрсету және жөндеу.
1.Өзіндік ақаулықтарды анықтаудың сыртқы белгілері мен тәсілдерін біледі.
2.Ауылшаруашылық машиналарының жұмыс істемейтін және жұмыс істейтін қозғалтқышы кезінде цилиндрлі-поршенді топты және қисық шипті-шатунды механизмді диагностикалауды біледі.
3.Ауылшаруашылық машиналарының қисық шипті-шатунды механизмін бөлшектеу ерекшеліктерін біледі.
Бөлшектердің (блок-картердің, поршеньдердің, шатунның жоғары бастиегінің тығыны және иінді біліктің ішпегі, сермер) типтік тозуын, деформациясын, бүлінуін анықтай алады.

Квалификация "151004 3 Техник-механик"
ПК 7. Обладать основами устройства тракторов и сельскохохяйственных машин
СМ 07. Общие сведения о тракторах и сельскохозяйственных машинах
Данный модуль описывает результативность работы, навыки, знания, общие сведения о тракторах и автомобилях.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: классификацию тракторов, самоходных шасси и автомобилей по назначению, типу и устройству ходовой части; о тяговых классах тракторов; основных частях трактора и автомобиля, классификацию двигателей, основных механизмах и системе двигателей, их назначении, кратких технических характеристик двигателей тракторов, автомобилей, о рабочих циклах бензиновых и дизельных двигателей; о действительных и теоретических циклах, бензиновых и дизельных двигателей; об индикаторных диаграммах; о типах кривошипно-шатунных механизмов с применениям последных достижений в технике; Рабочее и вспомогательное оборудование тракторов и автомобилей . Гидронавесные системы тракторов. Навесные устройства, их назначение и принцип работы. Схема навесных устройств, возможные переналадки и техническое обслуживание. Внешние силы, действующие на автомобиль и трактор при их движении. Тяговый баланс тракторов и автомобилей. Динамическая характеристика автомобиля, еҰ анализ. Измерители экономичности автомобиля. Основы теории тракторов и автомобилей
Результат обучения: 1) Общие сведения о тракторах и автомобилях.
Критерии оценки:
1.Знаетустройство и эксплуатацию тракторов, автомобилей и самоходных шасси.
2. Знаетосновные части трактора и автомобиля.
3. Знает устройство двигателя внутреннего сгорания.
4. Знаетуправление работой тракторов, самоходных шасси и автомобилей через системный GPS.
5. Знает основные работы двигателя с применениям компьютера в системе двигателя, их назначение.
6. Знает краткие технические характеристики двигателей тракторов, автомобилей.
7. Пременения компьютерных знаний для определения технических характеристик двигателя, выброс вредных газов, расход топлива, правильной работы система зажигания.
Результат обучения: 2) Основные части трактора, самоходного шасси и автомобильных двигателей.
Критерии оценки:
1.Знает назначение и общее устройство кривошипно-шатунного механизма.
2.Умеетопределить измерения деталей цилиндропоршневой группы.
3. Знает устройство коленчатого вала.
4. Знает действительные и теоретические циклы карбюраторных и дизельных двигателей.
5. Применение компьютерных технологий в разработке индикаторных диаграмм, влияние различных факторов на индикаторные показатели двигателей.
6.Знать технические характеристики двигателей; расход топлива, систему смазки, развиваемую мощность двигателя.
Результат обучения: 3) Электрическое оборудование тракторов, самоходных шасси и автомобилей.
Критерии оценки:
1. Знает назначение электрического оборудования.
2. Знает работу стартерных аккумуляторных батарей.

"151004 3 Техник-механик" біліктілігі
КҚ 7. Тракторлар мен ауылшаруашылық машиналарының құрылысы негіздерін меңгеру
АМ 7. Тракторлар және ауылшаруашылық машина-лары туралы жалпы мәліметтер
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, тракторлар мен автомобильдер туралы дағдыларды, білімді жалпы мәліметтерді сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: тракторларды, өздігінен жүретін шасси және автомобильдердің мақсаты, түрі және жүру бөлігінің құрылысы бойынша жіктелуі; тракторлардың тартқыш кластары; трактордң және автомобильдің негізгі бөліктері, қозғалтқыштарының жіктелуі, қозғалттқыштардың негізгі механизмдері және жүйесі, олардың мақсаты, тракторлар, автомобильдер қозғалтқыштарының қысқаша техникалық сипаттамалары, бензинді және дизельді қозғалтқыштардың жұмыс циклдері; бензинді және дизельді қозғалтқыштардың шынайы және теориялық циклдары; қисық шипті-шатунды механизмдердің түрлері туралы:
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: тракторлар және автомобильдер туралы жалпы мәліметтер, трактордың, өздігінен жүретін шассидің және автомобиль қозғалтқыштарының жалпы құрылысы, тракторлардың, өздігінен жүретін шассидің және автомобильдердің электр жабдығы, тракторлардың, өздігінен жүретін шассидің және автомобильдердің трансмиссиялары.
Оқыту нәтижесі: 1) Тракторлар және автомобильдер туралы жалпы мәліметтер
Бағалау өлшемдері:
1.Тракторлардың, автомобильдердің және өздігінен жүретін шассидің құрылысын және пайдалануды біледі.
2. Трактордың және автомобильдің негізгі бөліктерін біледі.
3. Іштен жану қозғалтқышының құрылысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Трактордың, өздігінен жүретін шассидің және автомобиль қозғалтқыштарының негізгі бөліктері.
Бағалау өлшемдері:
1. Қисық шипті-шатунды механизмнің мақсатын және жалпы құрылысын біледі .
2.Цилиндрлі-поршенді топ бөлшектерінің өлшемдерін анықтай алады.
3.Иінді біліктің құрылысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Тракторлардың, өздігінен жүретін шассидің және автомобильдердің электр жабдығы.
Бағалау өлшемдері:
1.Электр жабдығының мақсатын біледі.
2. Стартерлік аккумулятор батареяларының жұмысын біледі.
3. Генераторлардың жай-күйін анықтай алады.
4. Реле-реттеуіштің жұмыс істеу қағидатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Тракторлардың, өздігінен жүретін шассидің және автомобильдердің трансмиссиялары.
Бағалау өлшемдері:
1.Трансмиссиямеханизмдерінің мақсатын біледі.
2.Автомобильдердің доңғалақты және шынжыр табанды тракторлардың және өздігінен жүретін шассилердің трансмиссия конструкциясының ерекшеліктерін біледі.
3.Трансмиссияның пайдалы әрекет коэффициентін және беріліс санын анықтай алады.
КҚ 8. Ауылшаруашылық машиналарының жұмыс істеу қағидаты мен техникалық сипаттамалрын білу
АМ 8. Ауылшаруашылық машиналарының құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және техника-лық сипат-тамалары.
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін, ауылшаруашылық машиналарына және мал шаруашылығына арналған жабдықтарға техникалық күтіп ұстауды сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде меңгеруі тиіс: қауіпсіздік техникасы бойынша; ауылшаруашылық машиналарының агротехникалық талаптар, мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу қағидаты, техникалық сипаттамасы бойынша; машиналарға техникалық қызмет көрсету ережелері, ауылшаруашылық машиналарының және мал шаруашылығына арналған жабдықтардың мақсаты; ауылшаруашылық машиналарының және мал шаруашылығына арналған жабдықтардың жалпы құрылысы, жұмысы, жіктелуі туарлы.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауылшаруашылық машиналарының және жабдықтарының түрлері.
Бағалау өлшемдері:
1.Машиналардың ауылшаруашылығы өндірісін дамытудағы рөлі мен маңызын біледі.
2.Әмбебап және өнімділігі жоғары жылдамдықты машиналар мен құралдарды біледі.

3. Умеет определить состояние генераторов.
4. Знает принцип работы реле-регулятора.
5. Знает общее устройство, принцип работы электрооборудования автомобилей и тракторов.
6. Знаетдля определение неисправности в электрооборудование тракторов, автомобилей применять компьютерную диагностику.
Результат обучения: 4) Трансмиссии тракторов, самоходных шасси и автомобилей.
Критерии оценки:
1.Знает назначения механизмов трансмиссии.
2.Знает особенности конструкций трансмиссий автомобилей, колесных и гусеничных тракторов и самоходных шасси.
3.Умеет определить коэффициент полезного действия и передаточное число трансмиссии.
4. Назначение и общее устройство муфты сцепления, гидродинамические передачи; характеристику гидромуфты, гидротрансформаторов; схемы гидродинамических трансмиссии.
5. Назначение и общее устройство, принцип работы коробок передач, раздаточных коробок и ходоуменьшителей, промежуточных соединений и карданных передач, ведущих мостов тракторов и автомобилей.
6. При определение неисправностей трансмиссии тракторов и автомобилей применять компьютерные технологий, стенды.
Результат обучения: 5) Рабочее оборудование тракторов, самоходных шасси и автомобилей.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, общее устройство и принцип работы гидравлических навесных систем тракторов.
2. Знает конструкцию элементов гидронавесной системы.
3. Знает назначение, принцип работы, устройство, управление гидравлическим и механическим догружателями ведущих колес трактора.
4. Знает подъемный механизм автомобиля самосвала, его устройство и техническое обслуживание; определить неисправности гидросистемы и выполнить техническое обслуживание за гидросистемой.
5. Знает внешние силы, действующие на автомобиль и трактор при их движении; тяговый баланс тракторов и автомобилей; продольную и поперечную устойчивость трактора.
6. Знает экономическую характеристику автомобиля; способы экономии топлива и горюче-смазочных материалов на тракторах и автомобилях.
7. Знает составлять тяговый баланс тракторов и автомобилей; определять предельные углы подъема и уклона.
ПК 8. Знать принцип работы и технические характеристики сельскохозяйственных машин
СМ 08. Устройство, принцип работы и технические характеристики сельскохозяйственных машин.
Данный модуль описывает результативность работы, технический уход за сельскохозяйственными машинами и оборудованием для животноводства.
При изучении модуля обучаемые должны освоить: посевные и посадочные машины; м ;машины для внесения удобрений; машины для заготовки кормов; машины для послеуборочной обработки зерна и т. д. в том числе оборудование для животноводства. технику безопасности; агротехнические требования , назначение, устройство и принципы работы, технические характеристики сельскохозяйственных машин; правила технического обслуживания машин, назначение сельскохозяйственных машин и оборудования для животноводства; общее устройство , работу, классификацию сельскохозяйственных машин и оборудования для животноводства.
Результат обучения: 1) Разновидности сельскохозяйственных машин и оборудования.
Критерии оценки:
1.Знает роль и значение машин в развитии сельскохозяйственного производства.
2.Знает универсальные и высокопроизводительные скоростные машины и орудия.
3.Умеет использовать достижения передовых хозяйств и новаторов сельскохозяйственного производства по эффективному использованию сельскохозяйственных машин.
4.Знает автоматизацию управления сельского хозяйства.
5.Умеет выполнять контроль за работой сельскохозяйственных машин и оборудования для животноводства.
Результат обучения: 2) Классификация почвообрабатывающих машин и орудий.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять механическую обработку почвы.
2. Знает агротехнические требования почвообрабатывающих машин.
3. Знает рабочие и вспомогательные органы почвообрабатывающих машин.
4. Знает классификация сеялок, агротехнические требования к сеялкам.
5. Знает общее устройство и процесс работы рядовой комбинированной сеялки.
6. Знает пневматические сеялки для посева кукурузы, подсолнечника и других культур, устройство и работа.
7. Знает свекловичные, льняные, хлопковые и овощные сеялки, их устройство, работа, регулировки и техническая характеристика.
Результат обучения: 3) Машины для химической защиты растений.
Критерии оценки:
1. Знает агротехнические требования к протравливателям.
2. Знает устройство и работу протравливателей семян.

3. Ауылшаруашылық өндірістің озық шаруашылықтары мен жаңашылдардың ауылшаруашылық машиналарын тиімді пайдалану бойынша жетістіктерін қолдана алады.
4.Ауыл шаруашылығын басқаруды автоматтандыруды біледі.
5.Ауылшаруашылық машиналарының және мал шаруашылығына арналған жабдықтардың жұмысына бақылау жасай алады..
Оқыту нәтижесі: 2) Топырақ өңдейтін машиналар мен құралдардың жіктелуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақты механикалық өңдеуді орындай алады.
2.Топырақ өңдейтін машиналардың агротехникалық талаптарын біледі.
3.Топырақ өңдейтін машиналардың жұмыс істейтін және қосалқы бөліктерін біледі .
Оқыту нәтижесі: 3) Өсімдіктерді химиялық қорғауға арналған машиналар.
Бағалау өлшемдері:
1.Дәрілеушілерге қойылатын агротехникалық талаптарды біледі .
2. Тұқым дәрілеушілердің құрылысын және жұмысын біледі .
3. Өсімдіктерді химиялық қорғау жұмыстарын орындауға арналған машиналарды дайындай алады.
4. Тозаңдатқыштардың тағайындалуы мен жіктелуін біледі;
Оқыту нәтижесі: 4) Астық жинайтын машиналар.
Бағалау өлшемдері:
1. Комбайндардың жіктелуін біледі.
2. Астық жинайтын комбайндардың техникалық сипаттамасын және жалпы құрылысын біледі.
3. Жұмыс орындау үшін құрылғыны, комбайнның жұмыс және қосалқы бірліктерін есептеуді біледі.
4. Астық жинайтын машиналардың жұмысын реттеуді біледі.
КҚ 9. Ауыл шаруашылық машиналарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу
АМ 9. Ауыл шаруашы-лық машина-ларын техника-лық қызмет көрсету және жөндеу түрлері
Осы модуль тракторлардың жалпы құрылсыын және жіктелуін, тракторды басқару тәсілдерін, іштен жану қозғалтқышы жұмысының негіздерін, машиналар мен жабдықты ағымдағы және күрделі жөндеуді, техникалық қызмет көрсету негіздерін сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде мынадай білімдерді меңгеруі тиіс:
- тракторлардың, өздігінен жүретін шассидің, автомобильдердің мақсаты, түрі, құрылысы, жүру бөлігі бойынша жіктелуі, трактордың тартқыш кластары; тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктері; қозғалтқыштардың, қозғалтқыштың негізгі механизмдері мен жүйелерінің жіктелуі, олардың мақсаты; қозғалтқыштардың
техникалық сипаттамалары; қозғалтқыштардың жұмыс циклдары туралы ұғымдар; қозғалтқыштың негізгі механизмдері мен жүйелерінің құрылысы мен жұмысы, бөлшектердің мақсаты, өңдеу материалы; қозғалтқыштың жүйелері мен механизмдердің, ажыратқыш муфтаның және беріліс қорабының, артқы белдіктің және тракторды басқару механизмдерінің, трактордың жүру бөлігінің, гидравликалық аспалы жүйенің және басқа да жабдықтың құрылысы, негізгі ақаулықтары, оларды жою тәсілдері.
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналардың сапасы мен сенімділігі.
Бағалау өлшемдері:
1.Машиналардың негізгі қасиеттерін, сапасын және сенімділігін біледі.
2.Машиналардың техникалық жай-күйін бағалай алады.
3.Ауылшаруашылық машиналарының ақаулықтарын анықтай алады.
4.Машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу міндеттері.
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналарды техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу технологиясы және ұйымдастыру.
Бағалау өлшемдері:
1.Технологиялық процеске сәйкес, машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізе алады.
2.Технологиялық процестерді жобалау міндеттерін және олардың құрылымына әсер ететін факторларды біледі.
3.Машиналардың жай-күйінің негізгі параметрлерін анықтай алады .
4. Ауыл шаруашылығының жөндеу-қызмет көрсету базасының құрылымын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Қозғалтқышты жалпы диагностикалау және техникалық қызмет көрсету.
Бағалау өлшемдері:
1. Қозғалтқышты диагностикалауға дайындай алады .
2. Қозғалтқышты диагностикалау үшін қолданылатын жабдықтар мен аспаптарды біледі.

3. Знает оборудования и приборы, применяемые для диагностирования двигателя.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Для проведения практики являются поля, сады, огороды, учебно-производственные мастерские, машинный двор учебно-производственного хозяйства, другие вспомогательные объекты учебного заведения и агроформирования региона.
Результат обучения: 1) Знакомство со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Знает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Знает технологическую документацию участка, технологического комплекса поверхности.
3. Знает устройство и планировку машинного двора, правила приемки и выдачи машин.
4. Знает устройство и расположение площадок для комплектования и наладки машинно-тракторных агрегатов.
5. Знает организацию (компоновкой) рабочих мест и обеспечение их оборудованием, технологической оснасткой, инструментом и технической документацией.
6. Знает изучение производственной взаимосвязи отдельных участков мастерской и ремонтных предприятий агропромышленного комплекса.
7. Знает методы диагностирования машин и дефектации деталей (совместно с мастером или опытным рабочим).
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Результат обучения: 1) Использование машин в сельском хозяйстве.
Критерии оценки:
1. Подготовка средств и материалов, используемых при установке машин на хранение.
2. Установка машин на хранение.
3. Выполнение работ на площадках и складе хранения сборочных единиц и деталей, снятых с машин на временное хранение.
4. Проверка наличия технологической оснастки, инструмента и материалов, необходимых для наладки агрегатов.
5. Наладка и ежесменное обслуживание машин, входящих в состав агрегата.
Результат обучения: 2) Работа в мастерской и на пункте технического обслуживания машин.
Критерии оценки:
1. Проведение ежесменного и планового технического обслуживания тракторов, комбайнов и других сельскохозяйственных машин.
2. Работа в качестве слесаря по ремонту сельскохозяйственной техники сначала под наблюдением опытных рабочих-ремонтников, а затем самостоятельно.

3. Қозғалтқышты диагностикалау үшін қолданылатын жабдықтар мен аспаптарды біледі.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практикасы
Оқу практикасы кезінде білім алушылар алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістегі негізгі технологиялық процестермен танысуы тиіс.
Практиканы жүргізу орны егістіктер, бау-бақшалар, бақтар, оқу-өндірістік шеберханалары, оқу-өндірістік шаруашылықтың машина ауласы, оқу орнының өзге де қосалқы объектілері және өңірді агро қалыпқа келтіру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігімен танысу
Бағалау өлшемдері:
1.Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаулықты біледі.
2. Учаскенің технологиялық құжаттамасын, беткі қабаттың технологиялық кешенін біледі.
3. Машина ауласының құрылысы мен жоспарын, машиналарды қабылдау мен беру ережелерін біледі.
4. Машина-трактор агрегаттарsy жинақтау мен баптау үшін алаңдардың орналасуы мен құрылысын біледі.
5. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды (құрылымдауды) және оларды жабдықпен, технологиялық аспаппен, құрал-сайменмен және техниклық құжаттамамен қамтамасыз етуді біледі.
6. Агроөнеркәсіптік кешендегі жөндеу кәсіпорындардың шеберхананың және жөндеу жекелеген учаскелеріің өндірістік өзара байланыстарды зерделей алады.
7. Машиналарды диагностикалау және бөлшектердің ақауын анықтау әдістерін біледі (шебермен немесе тәжірибелі жұмысшымен бірге).
КП 02. Технологиялық практика
Өндірістік технологиялық практиканың міндеті білім алушыларды кәсіпорындарда өндірістік процестермен таныстыру, арнайы пәндерді оқу кезінде алған білімдерін нығайту және мамандық бойынша практикалық дағдыларды игеру болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығында машиналарды пайдалану
Бағалау өлшемдері:
1. Машиналарды сақтауға қою кезінде қолданылатын құралдар мен материалдарды дайындау.
2. Машиналарды сақтауға қою.
3. Сақтау кезінде машиналардан шешіліп алынған құрастырмалы бірліктер мен бөлшектерді алаңдар мен қоймаларда сақтау кезіндегі жұмыстарды орындау.
4. Агрегаттарды қалыпқа келтіру үшін қажетті технологиялық білдіктердің, аспаптардың және материалдардың бар екендігін тексеру.
5. Агрегат құрамына кіретін машиналарды қалыпқа келтіру және ауысым сайын қызмет көрсету.
Оқыту нәтижесі: 2) Шеберханадағы және машиналарға техникалық қызмет көрсету бекетіндегі жұмыс.
Бағалау өлшемдері:
1. Тракторлар мен комбайндарға және өзге де ауыл шаруашылық машиналарына ауысым сайын және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Ауыл шаруашылық техникаларын жөндеу бойынша ең алдымен тәжірибелі жұмысшы-жөндеушілердің бақылауында, кейін өздігінен слесарь ретінде жұмыс істеу.

3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно-правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Знать методы полевых и лабораторных исследований почв, классификацию и диагностику почв, комплекс свойств основных типов, родов и видов почв
ОПМ 01. Почвоведение с основами геоботаники
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы геологии, состав земной коры, процессы выветривания, рельеф его происхождение, классификация почвообразующие породы, происхождение, состав и свойства почв, почвообразовательный процесс, факторы почвообразования, генезис и эволюция почв, органическая часть почвы, основы геологии и минералогии, почвенные карты и картограммы, образование, состав и свойства почвы, почвы европейской и азиатской частей СНГ, элементы ботанической географии.
Результат обучения: 1) Основы геологии и минералогии
Критерии оценки:
1. Знает происхождение и строение Земли.
2. Образование и состав земной коры.
3. Понятие рельеф, поверхностные отложения земной коры и процессы их образования.
4. Знает почвообразующие породы.
Результат обучения: 2) Почвенные карты и картограммы.
Критерии оценки:
1. Использовать почвенные карты и сопровождающие их картограммы при землеустройстве.
2. Давать обоснованное заключение о современном состоянии и перспективах рационального использования почвенного покрова различных территорий.

3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптік модульдер
БҚ 6. Топырақты далада және зертханалық зерттеу әдістерін, топырақтың жіктелуін және диагностикасын, топырақтың негізгі типтерінің, тегінің және түрлері қасиеттерінің кешенін білу.
ЖКМ 01. Геобота-ника негіздері-мен топырақта-ну
Геология негіздері. Жер қыртысының құрамы. Үгілу процестері. Жер бедері, оның пайда болуы, топырақ құрайтын жыныстың жіктелуі. Топырақтың пайда болуы, құрамы және қасиеттері. Топырақ түзілу процесі. Топырақ түзілу факторлары. Генезис және топырақ эволюциясы. Топырақтың органикалық бөлігі.
Бағдарлама мына міндеттерді шешуге мүмкіндік береді:
- геология және минералогия негіздері;
- топырақ карталары мен картограммалар;
- топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері;
- Тәуелсіз Мемелекеттер Достастығы елдеріндегі европалық және азиаттық топырақтар;
- ботаникалық география элементтері.
Оқыту нәтижесі: 1) Геология және минералогия негіздері
Бағалау өлшемдері:
1. Жердің құрылуы және шығу тегі;
2. Жер бетінің құрамы және пайда болуы;
3. Жер бедері, жердің беткі қабатының шөгінділері және олардың қалыптасуы;
4. Топырақ түзуші жыныстар.
Оқыту нәтижесі: 2) Топырақ карталары мен картограммалар.
Бағалау өлшемдері:
1. Жерге орналастыру кезінде топырақ карталарын және оларға ілеспе картограммаларды пайдалану;
2. Түрлі аумақтардағы топырақ жабынының қазіргі жағдайы және оны оңтайлы пайдалану перспективалары туралы дәйекті қорытынды беру;

3. Проводить качественную оценку земель с целью прогнозирования, планирования и программирования урожаев полевых культур.
Результат обучения: 3) Образование, состав и свойства почвы.
Критерии оценки:
1. Понятие о почве, почвообразовательный процесс и факторы почвообразования.
2. Происхождение и состав органической части (гумуса) почвы.
3. Знает химический состав почвы и процессы превращения питательных веществ в ней.
4. Механический состав и его влияние на свойства почвы.
5. Определяет щелочность почвы и меры борьбы с излишней щелочностью.
6. Определяет влажность, водопроницаемость и водоподъемный способность.
7. Понятие плодородие почв.
Результат обучения: 4) Почвы европейской и азиатской частей содружество независимых государств
Критерии оценки:
1. Перечисляет типы, подтипы, роды, виды и и разновидности почвы.
2. Почвы тундровой и таежно - лесной зон.
3. Описывает почвы лесостепной и степной зоны.
4. Описывает почвы сухих и полупустынных степей, солончаки, солонцы, солоди.
5. Описывает почвы пустынной зоны, пески.
6. Описывает почвы зоны сухих субтропиков.
Результат обучения: 5) Элементы ботанической географии
Критерии оценки:
1. Знает основные экологические факторы.
2. Различает типов растительных сообществ.
3. Флористическая география растений .
БК 7. Знать условия жизни сельскохозяйственных растений, их регулирование, сорняки, вредители, болезни системы земледелия и севообороты, систему паровой, зябликовой, предпосевной, пропашной, мелиоративной, противоэрозийной обработок почвы
ОПМ 02. Земледелие и растениеводство
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы земледелия, растения и условия их жизни, вредители и болезни сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними, принципы программирования сельскохозяйственных культур, прогрессивная технология возделывания важнейших сельскохозяйственных культур.
Результат обучения: 1) Основы земледелия.
Критерии оценки:
1. Знает основные законы научного земледелия.
2. Определяет экономическую эффективность отдельных мероприятий и всего комплекса мер по повышению урожайности культур и плодородие почвы.
3. Знает болезни системы земледелия и севооборотов.
4. Умеет рассчитать весовые дозы гербицидов.
5. Умеет разработать и кратко обосновать систему обработки почвы в севообороте конкретного хозяйства.
6. Знает систему противоэрозийных мероприятий.
7. Умеет рассчитать дозы минеральных удобрений на запланированную урожайность культур.
Результат обучения: 2) Растениеводство.
Критерии оценки:
1. Определяет фенологические фазы развития растений.
2. Определяет посевные качества семян.

3. Дала дақылдарының өнімділігін болжау, жоспарлау ж әне бағдарламалау мақсатында жерге сапалық бағалау жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 3) Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақ туралы түсінік, топырақ түзілу процесі және топырақ түзуші факторлар;
2. Топырақтың (қарашіріктің) органикалық бөлігінің құрамы мен шығу тегі;
3. Топырақтың химиялық құрамы және ондағы қоректік заттардың түзілу процесін біледі;
4. Топырақтың механикалық құрамы және оның қасиеттеріне әсерін біледі;
5. Жұту қабілеті және топырақ реакциясы;
6. Топырақтың су қасиеттері және су режимі, топырақ ерітіндісі;
7. Топырақ құнарлығы туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Тәуелсіз Мемелекеттер Достастығы елдеріндегі европалық және азиаттық топырақтар
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғаттағы топырақтың көп түрлілігі және оның жіктелуі;
2. Тундра және тайга- орман аймақтарының топырақтарын біледі;
3. Ормандала және дала аймақтары топырақтары;
4. Құрғақ және жартылайшөлейт дала топырақтарын, сортаңдар, сорлар, солодтарды сипаттайды;
5. Шөлейт аймақтары топырақтарын, құмдарды сипаттайды;
6. Құрғақ субтропик аймақтарының топырақтарын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ботаникалық география элементтері
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі экологиялық факторларды біледі;
2. Өсімдік бірлестіктері түсінігі бар;
3. Өсімдіктердің флористикалық географиясын біледі.
БҚ 7. Ауылшаруашылық өсімдіктерінің тіршілік жағдайларын, оларды реттеуді, арамшөптерді, зиянкестерді, ауруларды, егіншілік және ауыспалы егіс жүйелерін, топырақты пар, шұбар шымшыққа қарсы, егіс алдындағы, отамалы, мелиорациялық, эррозияға қарсы өңдеу жүйесін білу.
ЖКМ 02. Егіншілік және өсімдік шаруашылығы
Егіншілік негіздері.Өсімдіктер және олардың тіршілік жағдайлары. Ауылшаруашылық дақылдарының зиянкестері мен аурулары, олармен күресу шаралары. Ауылшаруашылық дақылдарын бағдарламалау қағидаттары. Маңызды ауылшаруашылық дақылдарын күтіп-баптаудың үдемелі технологиясы.
Бағдарлама мына міндеттерді шешуге мүмкіндік береді: егіншілік негіздері; өсімдік өсіру
Оқыту нәтижесі: 1) Егіншілік негіздері
Бағалау өлшемдері:
1. Ғылыми егіншілік басты заңдарын біледі;
2. Бөлек шаралардың экономикалық тиімділігін анықтайды және егін шығымдылығы мен топырақ құнарлығын көтеру шараларын анықтайды;
3. Егіншілік және ауыспалы егіс жүйесінің ауруларын біледі;
4. Гербицидтердің салмақ мөлшерін есептей біледі;
5. Нақты шаруашылықтың ауыспалы егісіндегі топырақ өңдеу жүйесін әзірлейді және қысқаша негіздей біледі;
6. Эрозияға қарсы іс-шаралар жүйесін біледі;
7. Жоспарланған егін шығымдылығына қажет минерал тыңайтқыштарының мөлшерін есептей біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдік өсіру
Бағалау өлшемдері:
1. Өсімдік дамуының фенологиялық дәуірін анықтай алады;
2. Тұқымның егіс сапаларын анықтай алады;

3. Составляет технологические карты возделывания злаковых культур.
4. Знает биологические особенности зернобобовых культур.
5. Составляет агротехническую часть технологической карты индустриальных технологий возделывания подсолнечника.
6. Знает технологические качества хлопкового волокна.
7. Сахароносные и крахмалоносные культуры.
8. Кормовые и бахчевые культуры.
9. Умеет учитывать приход фар в полевых условиях.
10. Знает какие мероприятия необходимо проводить по улучшению природных кормовых угодий.
11. Знает технологию заготовки сена, силоса, сенажа, зерносенажа и витаминной травяной муки.
БК 8. Знать классификацию и общее устройство тракторов и автомобилей, основные принципы работы и общее устройство двигателя;
ОПМ 03. Механизация сельскохозяйственного производства
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания. Сельскохозяйственные машины. Общие сведения о сельскохозяйственных машинах и орудиях.
Программа позволяет решить следующие задачи: развитие механизации сельского хозяйства; основные сведения о материалах механизмах и деталях машин; общие сведения о сельскохозяйственных машинах и орудиях; основные принципы работы и общее устройство двигателя; определение классификации и общие устройство тракторов и двигателей; определение давления впрыска топлива, качества распыления топлива.
Результат обучения: 1) Развитие механизации сельского хозяйства.
Критерии оценки:
1. Знает историю механизации и основные этапы развития механизации в нашей стране.
2. Перечисляет основные направления научно- технического прогресса в области механизации сельского хозяйства.
Результат обучения: 2) Основные сведения о материалах, механизмах и деталях машин.
Критерии оценки:
1. Материалы, их свойства и применение.
2. Знает основные сведения о механизмах и деталях машин.
Результат обучения: 3) Общие сведения о сельскохозяйственных машинах и орудиях.
Критерии оценки:
1. Знает машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями.
2. Знает посевных и посадочных машин.
3. Перечисляет машины для уборки сельскохозяйственных культур.
Результат обучения: 4) Основные принципы работы и общее устройство двигателя.
Критерии оценки:
1. Рассматривает устройству и работу кривошипно-шатунного.
2. Рассказывает об устройство и работу системы питания и смазки.

3. Дәнді дақылдар өндіруінің технологиялық сызбасын құрады;
4. Дәнді-бұршақты дақылдардың биологиялық ерекшеліктерін біледі;
5. Күнбағысты индустриалды технологиялармен егіп өсірудің технологиялық картасын агротехникалық бөлігін құрастыра біледі;
6. Талшықты дақылдар дәндерінің егіске дайындығын жасайды;
7. Қантты және крахмалды дақылдар;
8. Жемшөптік және бақша дақылдары;
9. Егіс жағдайындағы ФАР кірісін есептей біледі;
10. Табиғи жемшөптік алқаптарды жақсарту жөніндегі қандай іс-шаралар жүргізу қажеттігін біледі;
11. Пішен, сүрлем, пішендеме, астық пішендеме және витаминді шөп ұнтасын дайындау технологиясын біледі.
БҚ 8. Тракторлар мен автомобильдердің жіктелуін және жалпы құрылысын, қозғалтқыш жұмысының негізгі қағидаттары және жалпы құрылысын білу.
ЖКМ 03. Ауылшаруашылық өндірісін механикаландыру
Тракторлар, іштен жану қозғалтқыштары туралы негізгі мәліметтер. Іштен жану қозғалтқыштарының механизмдері мен жүйелері. Ауылшаруашылық машиналары. Ауылшаруашылық машиналары мен құралдары туралы жалпы мәліметтер.
Бағдарлама мына міндеттерді шешуге мүмкіндік береді: ауылшаруашылығын механикаландыруды дамыту; материал, механизм, машина бөлшектері жөніндегі негізгі мәліметтер; ауылшаруашылық машиналар мен құралдар туралы жалпы мәліметтер; қозғалтқыш жұмысының негізгі қағидаттары және жалпы құрылысы; тракторлар мен қозғалтқыштардың жіктелуін және жалпы құрылысын анықтау; отынды бүрку қысымын, отынды ыдырату сапасын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауылшаруашылығын механикаландыруды дамыту
Бағалау өлшемдері:
1. Механикаландыру тарихы және механикаландыруды дамытудың негізгі кезеңдерін біледі;
2. Ауыл шаруашылығын механикаландыру саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктердің негізгі бағыттарын анықтап көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Материал, механизм, машина бөлшектері жөніндегі негізгі мәліметтер
Бағалау өлшемдері:
1. Материалдар, олардың қолданылуы және қасиеттерін біледі;
2. Механизм, машинаның механизмі бөлшектері жөнінде негізгі мәліметтерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ауылшаруашылық машиналары мен құралдары туралы жалпы мәліметтер.
Бағалау өлшемдері:
1.Топырақты негізгі, беткі өңдеуге және өсімдіктерге күтім жасауға арналған машиналар мен құралдарды біледі.
2. Себу және отырғызу машиналарын біледі
3. Ауылшаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналарды атап өтеді
Оқыту нәтижесі: 4) Қозғалтқыш жұмысының негізгі қағидаттары және жалпы құрылысы
Бағалау өлшемдері:
1. Қисық шипті-шатунды тетіктің құрылысын және жұмысын қарастырады;
2.Қоректендіру және майлау жүйесінің құрылысы және жұмысы туралы әңгімелейді;

3. Знает систему охлаждения и пуска двигателей.
Результат обучения: 5) Определение классификации и общие устройство тракторов и двигателей
Критерии оценки:
1. Знает принципы работы двигателей внутреннего сгорания.
2. Производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма.
3. Проверяет состояние форсунки.
Результат обучения: 6) Определение давления впрыска топлива, качества распыления топлива.
Критерии оценки:
1. Регулирует форсунку на нормальное давление впрыска.
2. Определяет давлению срабатывания и регулировку клапанов систем смазки.
3. Проводить проверку работы реактивной масляной центрифуги.
БК 9. Знать виды мелиорации, правила охраны водных и земельных ресурсов, мероприятия по борьбе с эрозией почв, систему гидротехнической, лесомелиоративной и другой мелиорации, обеспечивающих высокую рентабельность сельскохозяйственного производства, достижения науки и передового опыта в области мелиорации
ОПМ 04. Мелиорация и сельскохозяйственное водоснабжение
Оросительная мелиорация. Осушительная мелиорация. Культуротехническая мелиорация и сельскохозяйственное освоение земель. Эрозия почв и меры борьбы с ней. Сельскохозяйственное водоснабжение и канализация. Программа позволяет решить следующие задачи: оросительные и осушительные мелиорации; сельскохозяйственное водоснабжение и обводнение.
Результат обучения: 1) Оросительные и осушительные мелиорации .
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения об оросительных мелиорациях.
2. Определяет и анализирует элементы водного баланса.
3. Знает наиболее эффективные способы борьбы с потерями воды в оросительных каналах.
4. Знает конструкцию оросительной сети и гидротехнических сооружении.
5. Умеет составлять неукомплектованный график полива и знает способы регулирования водного режима почв.
6. Знает основные способы полива.
7. Дождевальные машины и их основные характеристики.
8. Умеет составлять схемы разбивки лиманов.
9. Орошение сточными водами.
10. Знает мелиорацию засоленных почв.
11. Умеет составлять водохозяйственный план водоиспользования.
12. Умеет определять эффективность мелиорации по конкретным показателям.
13. Знает значение осушительной мелиорации.
Результат обучения: 2) Сельскохозяйственное водоснабжение и обводнение.
Критерии оценки:
1. Знает значение водоснабжения и обводнение.
2. Составляет схемы водопроводов и их элементы.
3. Составляет график водопотребления.
4. Умеет рассчитать суммарное количество воды необходимые хозяйству в сутки и на год.
5. Знает экологические мероприятия на гидромелиоративных системах.
БК 10. Различать современную экологическую обстановку в районе, области, республике и последствия воздействия экологических факторов на организм
ОПМ 05. Экология и мониторинг земель
Теоретическая основа охраны природы. Формирование естественных и антропогенных ландшафтов. Экология землепользования. Земля - ведущий природный фактор в сельскохозяйственном производстве. Современные проблемы использования и охрана земель Казахстана. Экологическое обоснование проектов межхозяйственного землеустройства. Комплексная природоохранная организация территории землепользования.
Программа позволяет решить следующие задачи: современную экологическую обстановку; современное состояние мониторинга земель в Республике Казахстан; решение проблемы охраны природы; основы экологии; экология землепользования.
Результат обучения: 1) Современную экологическую обстановку.
Критерии оценки:
1.Знает последствие воздействия экологических факторов на организм.

3. Қозғалтқыштарды салқындату және іске қосу жүйесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Тракторлар мен қозғалтқыштардың жіктелуін және жалпы құрылысын анықтау
Бағалау өлшемдері:
1. Іштен жану қозғалтқыштарының жұмыс істеу қағидаттарын біледі;
2. Қисық шипті-шатунды механизмді құрастыруды және бөлшектеуді орындайды;
3. Бүріккіштің жай-күйін тексереді
Оқыту нәтижесі: 6) Отынды бүрку қысымын, отынды ыдырату сапасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Бүріккішті қалыпты бүрку қысымына ретке келтіреді;
2. Іске қосылу қысымын және майлау жүйесі қақпақшаларын реттеуді анықтайды;
3. Реактивті май центрифугасының жұмысына тексеру жүргізеді.
БҚ 9. Мелиорация түрлерін, су және жер ресурстарын қорғау ережелерін, топырақтың эрозиясымен күресу іс-шараларын, гидротехникалық, орман-мелиорациялық жүйесін және ауылшаруашылық өндірісінің жоғары пайдалылығын арттыраны басқа да мелиорацияны, мелиорация саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені білу.
ЖКМ 04. Мелиора-ция және ауылшаруашылық сумен жабдықтау
Суару мелиорациясы. Құрғату мелиорациясы.Дақылдық-техникалық мелиорация және ауылшаруашылық жерлерді игеру. Топырақтың эрозиясы және онымен күресу шаралары. Ауылшаруашылық сумен жабдықтау және кәріз. Бағдарлама келесі міндеттерді шешуге мүмкіндік береді: суару – құрғату мелиорациясы; ауылшаруашылық сумен қамту және суландыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Суару-құрғату мелиорациясы
Бағалау өлшемдері:
1. Су мелиорациясы туралы жалпы түсінік бар;
2. Определяет и анализирует элементы водного баланса;
3. Суару каналдарында суды жоғалуды болдырмаудың тиімді әдістерін біледі;
4. Гидротехникалық ғимараттар және суару желілерін құрастыруды біледі;
5. Топырақтың су режимін реттеу әдістерін біледі және суарудың жинақталмаған суару кестесін құрады;
6. Негізгі суару түрлерін біледі;
7. Су шашатын машиналар және олардың негізгі сипаттамаларын атайды;
8. Лиманды бөлу схемасын құруды істей алады;
9. Ағын сулармен суару;
10. Тұзды топырақтарды мелиорациялау туралы біледі;
11. Суландыру жүйесінде судың есебін жүргізеді;
12. Нақты көрсеткіштер бойынша мелиорациялаудың тиімділігін анықтай алады;
13. Құрғату мелиорациясының маңызын айтады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ауылшаруашылық сумен қамту және суландыру
Бағалау өлшемдері:
1. Сумен қамту және суландыру маңызын біледі;
2. Су өткізу құбырларының сұлбасы және олардың элементтерін құру;
3. Су пайдаланудың кестесін жасайды;
4. Шаруашылық қабір тәулікке бір жылға қажетті су мөлшерін есептейді;
5. Гидромелиорация жүйесіндегі экологиялық шараларын біледі.
БҚ 10. Аудандағы, облыстағы, республикадағы қазіргі экологиялық ахуалды және экологиялық факторлардың ағзаға ықпалының салдарын ажырату.
ЖКМ 05. Экология және жер монито-рингі
Табиғатты қорғаудың теориялық негіздері. Табиғи және антропогендік ландшафтардың қалыптасуы. Жерді пайдалану экологиясы. Жер - ауылшаруашылық өндірісіндегі жетекші табиғи фактор. Қазақстанда қазіргі жерді пайдалану және қорғау проблемалары. Шаруашылықаралық жерге орналастыру жобаларының экологиялық негіздемесі. Жер пайдалану ааумағын кешенді табиғатты қорғауды ұйымдастыру.
Бағдарлама мына міндеттерді шешуге мүмкіндік береді қазіргі экологиялық ахуал; Қазақстан Республикасында жер мониторингінің қазіргі жағдайы, табиғатты қорғау проблемаларын шешу; экология негіздері; жерді пайдалану экологиясы.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі экологиялық ахуал
Бағалау өлшемдері:
1.Экологиялық факторлардың ағзаға ықпалының салдарын біледі;

Квалификация "151101 2 Чертежник"
ПК 1. Сформировывать графические и текстовые документы в геоинформационных системах MapInfo, ArcGIS, AutoCADGeoniCS.
СМ 01. Формирование графических и текстовых документов.
Данный модуль описывает использование геоинформационных систем MapInfo, ArcGIS, AutoCAD GeoniCS при создании цифровых топографических карт.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
назначение программы AutoCAD GeoniCS.;
применение геоинформационные системы MapInfo, ArcGIS.
Результат обучения: 1) Назначение программы AutoCAD GeoniCS.
Критерии оценки:
1. Умеет работать на экране AutoCAD.
2. Чертит линии, многоугольники, кривые; запускает команды или выделенные объекты.
3. Работает с текстами и символами, со штрихами.
4. Загружает данные с тахеометра, GPS – приемника.
5. Обработает данные в программе GeoniCS с помощью геоточек отрисовка ситуации с помощью GeoniCS.
Результат обучения: 2) Применение геоинформационные системы MapInfo, ArcGIS.
Критерии оценки:
1. Устанавливает программу на персонального компьютера.
2. Создает цифровые топографические карты.
ПК 2. Знать математическую основу карты и картографические знаки, способы их изображения.
СМ 02. Элементы математической основы карты и основные конструирования картографических знаков.
Элементы и основные конструирования картографических знаков. Способы изображения: значковый, точечный, изолиний, качественного фона, ареалов, картограммы, картодиаграммы, локализованной диаграммы, линейных знаков, знаков движения. Легенда карты (определение, виды).
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: знание математической основы карты и картографических знаков, способов их изображения; элементы и основные конструирования картографических знаков; картографическая генерализация и картографические источники; использование карт в землеустройстве и земельном кадастре; автоматизация в картографии; технология создания сельскохозяйственных карт.
Результат обучения: 1) Знание математической основы карты и картографических знаков, способов их изображения.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает и строит фрагменты математической основы (трапеции) в проекции Гаусса-Крюгера для тематических карт сельскохозяйственного предприятия.
2. Различает части и элементы карты.
3. Знает элементы математической основы карты.
Результат обучения: 2) Элементы и основные конструирования картографических знаков.
Критерии оценки:
1. Знает способы изображения: значковых, точечных, изолиний, качественного фона, ареалов, картограммы, картодиаграммы, локализованной диаграммы, линейных знаков, знаков движения.

"151101 2 Сызушы" біліктілігі
КҚ 1. MapInfo, ArcGIS, AutoCADGeoniCS геоақпараттық жүйесінде графикалық және мәтіндік құжаттарды қалыптастыру
АМ 01. Графикалық және мәтіндік құжаттарды жасау.
Осы модуль сандық топографиялық карталарды жасау кезінде MapInfo, ArcGIS, AutoCADGeoniCS геоақпараттық жүйелерінің қолданылуын сипаттайды.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды AutoCADGeoniCS.бағдарламасының мақсаты; MapInfo, ArcGIS геоақпараттық жүйелерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) AutoCAD бағдарламасының мақсаты.
Бағалау өлшемдері:
1. AutoCAD экранында жұмыс істей алады.
2. Сызықтар, көп бұрыштар, қисық сызықтар сызады; командаларды немесе белгіленген объектілерді іске қосады;
3. Мәтіндермен, символдармен, штрихтармен жұмыс істейді.
4. Тахеометрден, GPS – қабылдағыштан деректерді жүктейді
5. GeoniCS көмегімен ахуалды геонүктелік суреттеу арқылы GeoniCS бағдарламасында деректерді өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) MapInfo, ArcGIS геоақпараттық жүйелерін қолдану
Бағалау өлшемдері:
1. Бағдарламаны дербес компьютерде орнатады
2. Сандық топографиялық карталарды жасайды.
КҚ 2. Картаның математикалық негізін және картографиялық белгілерді, оларды кескіндеу тәсілдерін білу.
АМ 02. Картаның математикалық негізінің элемент-тері және картогра-фиялық белгілердің негізгі құрасты-рулары
Картографиялық белгілердің элементтері және негізгі құрылымдары. Кескіндеу тәсілдері: белгі, нүкте, изосызық, сапалы фон, ареалдар, картограммалар, картодиаграммалар, оқшауланған диаграммалар, сызықтық белгілер, қозғалыс белгілері. Картаның түсінік сөздері (анықтамасы, түрлері)
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: картаның математикалық негізін және картографиялық белгілерді, оларды кескіндеу тәсілдерін білу картографиялық белгілердің негізгі құрастырулары мен элементтері; картографиялық генерализация және картографиялық бастамалар; карталарды жерге орналастыру мен жер кадастырында пайдалану; картографиядағы автоматтандыру; ауыл шаруашылығы карталарын жасау технологиясы.
Оқыту нәтижесі: 1) Картаның математикалық негіздерін және картографиялық белгілерді, оларды кескіндеу тәсілдерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылығы картографиялауда қолданылатын Гаусс-Крюгер жобасын есептейді және құрайды;
2. Картаның бөліктері мен бөлімдерін анықтайды;
3. Картаның математикалық негізінің элементтерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Картографиялық белгілердің негізгі құрастырулары мен элементтері.
Бағалау өлшемдері:
1. Бейнелеу тәсілдері: белгілік, картограммалар, кардиограммалар, локализацияланған диаграммалар, сызықты белгілер, қозғалыс белгілерін біледі;

2. Определяет виды легенды карты.
3. Знает проектирование картографических знаковых систем.
4. Знает содержание и оформление морфометрической карты (углов наклона, экспликации склона, пластики рельефа) сельскохозяйственного предприятия.
Результат обучения: 3) Картографическая генерализация и картографические источники.
Критерии оценки:
1. Умеет генерализировать изображение в зависимости от способа отображения тематического содержания.
2. Умеет использовать аэрокосмические снимки в сельскохозяйственном картографировании.
3. Выполнение генерализации, гидрографии и рельефа в горизонталях.
Результат обучения: 4) Использование карт в землеустройстве и земельном кадастре.
Критерии оценки:
1. Знает методы анализа картографической информации.
2. Знает задачи, решаемые с помощью карт в землеустроительном проектировании, земельном кадастре, управлении земельными ресурсами: при мелиорации, охране, рекультивации земель и другие.
3. Определяет принципы организации автоматизированных картографических систем.
Результат обучения: 5) Автоматизация в картографии.
Критерии оценки:
1. Знает принципы организации автоматизированных картографических систем.
2. Перечисляет подсистемы автоматизированных картографических систем: ввод, обработка, хранение и вывод информации.
3. Составление аннотации карты.
Результат обучения: 6) Технология создания сельскохозяйственных карт.
Критерии оценки:
1. Составляет фрагмент карты сельскохозяйственного предприятия.
2. Составляет фрагмент земельно-ресурсной карты сельскохозяйственного административного района по картам сельскохозяйственных предприятий.
ПК 3. Выполнять вычерчивание и оформление плана.
СМ 03. Вычерчивание и оформление планов и карт.
Данный модуль описывает чертежные инструменты, шрифты применяемые при оформлении планов, карт в землеустроительном производстве. Условные знаки для топографических карт, оформление плана землепользование. Вычерчивание оформление карт. Элементы фотограмметрической графики.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: знание элементов топографической и землеустроительной графики и методику их выполнения; оформление проектов, планов и карты землеустройства с окраской; условные знаки для топографических карт, виды применения; вычерчивание и красочное оформление проектов планировки и застройки
Результат обучения: 1) Знание элементов топографической и землеустроительной графики и методику их выполнения.
Критерии оценки:
1. Вычерчивает план в соответствии с условными знаками.

2. Картаның легендасының түрін анықтайды;
3. Картографиялық белгілер жүйелерін жобалайды;
4. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының морфометриялық картасын (көлбеу бұрыштар, жер бедерінің пластиктері) безендіру және мазмұнын жетілдіру.
Оқыту нәтижесі: 3) Картографиялық генерализация және картографиялық бастамалар
Бағалау өлшемдері:
1. Тақырыптық мазмұнын бейнелеп алу тәсіліне байланысты бейнелеуді генерализациялайды;
2. Ауыл шаруашылығы картографиялауда аэроғарыштық суреттерді пайдалану;
3. Көлденең кескінде жер бедері мен гидрографияның генерализациясын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Карталарды жерге орналастыру мен жер кадастырында пайдалану
Бағалау өлшемдері:
1. Картографиялық ақпараттың талдау әдістерін біледі;
2. Жерге орналастыру жобалауында, жер кадастырында , жер ресурстарын басқаруда: жерді мелиорациялауда, қорғауда, құнарландыруда және басқа кездерде, карталардың көмегімен шешілетін мәселелер;
3. Автоматтандырылған картографиялық жүйелерді ұйымдастыру принциптерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Картографиядағы автоматтандыру
Бағалау өлшемдері:
1. Автоматтандырылған картографиялық жүйелерді ұйымдастыру принциптерін біледі;
2. Автоматтандырылған картографиялық жүйелердің жүйешелері: ақпаратты енгізу, өңдеу, сақтау және шығару;
3. Карта аннотациясын құрады.
Оқыту нәтижесі: 6) Ауыл шаруашылығы карталарын жасау технологиясы
Бағалау өлшемдері:
1. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары карталдарының фрагментін құрастырады;
2. Ауыл шаруашылық кәсіпорындардың карталары бойынша әкімшілік ауыл шаруашылық аудандардың жер-ресурстық карталардың кескіндерін құрастырады.
КҚ 3. Жоспарды сызуды және рәсімдеуді орындау.
АМ 03. Пландар мен карталарды сызу және рәсімдеу
Осы модуль жерге орналастыру жоспарларын, карталарын рәсімдеу кезінде қолданылатын сызу құралдарын, шрифтерді сипаттайды. Топографиялық карталарға арналған шартты белгілер, жерді пайдалану жоспарын рәсімдеу. Карталардың рәсімделуін сызу. Фотограмметриялық графика элементтері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: топографиялық және жерге орналастыру графикасының элементтерін және оларды орындау әдістемесін білу; жерге орналастыру жобаларын, жоспарларын және карталарын бояумен рәсімдеу; топографиялық карталарға арналған шартты белгілер, қолдану түрлері;
жобалаумен құрылыс салуды сызу және бояу арқылы безендіру.
Оқыту нәтижесі: 1) Топографиялық және жерге орналастыру графикасының элементтерін және оларды орындау әдістемесін білу.
Бағалау өлшемдері
1. Жоспарды шартты белгілерге сәйкес сызады.

2. Выполняет оформление графической документации с соблюдением технических и художественных требований.
3. Пользуется различными чертежными инструментами и принадлежностями.
Результат обучения: 2) Оформление проектов, планов и карты землеустройства с окраской.
Критерии оценки:
1. Оформляет чертежные работы, карты, схемы, начертательное описание работ, размножение планово-картографического материала.
2. Дает характеристику элементам, средствам, способам и технику окрашивания площадей.
3. Вычерчивает условные знаки при дешифрировании аэрофотоснимков.
Результат обучения: 3) Условные знаки для топографических карт, виды применения.
Критерии оценки:
1. Знает принципы конструирования, классификацию по условию кодирования.
2. Вычерчивает условные знаки населенных пунктов, растительности и многолетних насаждений, дорог, границ, линий связи, гидрографии, грунтов и рельефа.
3. Вычерчивает внемасштабные условные знаки в цвете.
Результат обучения: 4) Вычерчивание и красочное оформление проектов планировки и застройки.
Критерии оценки:
1. Вычерчивает и оформляет надписи элементов основного и дополнительного чертежей в туше.
2. Знает элементы содержания почвенной карты и ее оформление.
3. Знает условные обозначения при составлении почвенной карты.
4. Умеет изображать картографических явлений, применяемых на специальных картах хозяйства.
Квалификация "151103 3 Техник"
ПК 4. Осуществлять государственный земельный кадастр и деятельности технологически связанной с ее введением.
СМ 04. Получения, обработки и анализа данных при ведении земельного кадастра.
Данный модуль описывает основные этапы развития земельного кадастра, научное обеспечение земельного кадастра, основные принципы земельного кадастра, критерии земельного кадастра, состав земельных угодий, знать способы получения сведений земельного кадастра, сущность и содержание земельной регистрации и учета. Основные задачи районного и областного центра АИС ЗК.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: методологические основы земельного кадастра; общеметодические вопросы земельного кадастра; знание земельных отношении, исторических и правовых аспектов и особенностей их развития в Казахстане; использование различных способов получения земельно-кадастровых сведений; категории земель и их краткая характеристика; понятие и общие положения земельной регистрации и общие сведения об учете земель; оценка земель и внутрихозяйственная оценка сельскохозяйственных угодий; знание правового режима земель сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов, предприятий промышленности, транспорта и земель иного несельскохозяйственного назначения; земельный кадастр административного района и земельный кадастр в области; стандарт государственной услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка".
Результат обучения: 1) Методологические основы земельного кадастра.
Критерии оценки:

2. Техникалық және көркемдік талаптарын сақтай отырып, графикалық құжаттаманы рәсімдеуді орындайды.
3. Түрлі сызу құралдарын және керек-жарақтарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жобаларды, жоспарларды, жерге орналастыру карталарын бояумен рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері
1. Сызу жұмыстарын, карталарды, схемаларды, сызбалық сипаттама жұмыстарын рәсімдейді, планды- картографиялық материалдарды көбейту;
2. Алаңдарды бояудың техникалық тәсілдері, құралдары, элементтеріне сипаттама береді;
3. Аэрофотосуреттерді дешифрлеу кезінде шартты белгілерін сызады.
Оқыту нәтижесі: 3) Топографиялық карталарға арналған шартты белгілер, қолдану түрлері.
Бағалау өлшемдері
1. Констрлеу принциптері, шартты кодтаудың жіктелуін біледі;
2. Тұрғылықты мекендердің, өсімдіктердің және көпжылдық, екпелердің, байланыс торабының, шекаралардың және жолдардың, рельф танаптардың және гидрографияның шартты белгілерін сызады;
3. Масштабтан тыс шартты белгілерді түрлі түсті қылып сызады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жобалаумен құрылыс салуды сызу және бояу арқылы безендіру
Бағалау өлшемдері
1. Тушпен қосымша және негізгі сызбалардың элементтер жазуын безендіреді және сызады;
2. Топырақ картасының мазмұны элементтерін біледі және оны безендіреді;
3. Топырақ картасын құрастыру кезіндегі шартты белгілер;
4. Шаруашылық карталарда қолданылатын картографиялық түсірілімдерді бейнелейді.
"151103 3 Техник" біліктілігі
КҚ 4. Мемлекеттік жер кадастрын және оны жүргізуге байланысты технологиялық қызметін жүзеге асыру.
АМ 04. Жер кадастрын жүргізу кезінде деректерді алу, өңдеу және талдау.
Осы модуль жер кадастры дамуының негізгі кезеңдерін, жер кадастрының ғылыми қамтамасыз етілуін, жер кадастрының негізгі қағидаттарын, жер кадастрының критерийлері, жер алқаптарының құрамын сипаттайды, жер кадастры мәліметтерін алу тәсілдерін білу, жерді тіркеу және есепке алудың мәні мен мазмұны. Аудандық және облыстық орталығының негізгі міндеттері
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: жер кадастрының методологиялық негізі;
жер кадастрының жалпы методикалық сұрақтары; Қазақстандағы жер қатынастарын, тарихи және құқықтық аспектілерін және олардың даму ерекшеліктерін білу;
жер-кадастр мәліметтерін алудың түрлі тәсілдерін пайдалану; жер санаттары және олардың қысқаша сипаттамасы;
жерді тіркеудің жалпы ережелері мен ұғымдар және жерді есепке алу туралы жалпы түсінік;
жерді бағалау және ауылшаруашылық алқаптарын ішкішаруашылық бағалау;
ауылшаруашылық мақсаттағы, елді мекен жерлерінің, кәсіпорындармен өнеркәсіптердің, жол қатынасы, өзге де ауыл шаруашылығы емес мақсаттағы жерлердің құқықтық режимын білу; әкімшілік ауданның және облыстың жер кадастры; "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын аанықтау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты.
Оқыту нәтижесі: 1) Жер кадастрының методологиялық негізі.
Бағалау өлшемдері

1. Знает возникновение и развитие земельного кадастра.
2. Перечисляет основные свойства земли и их учет при земельном кадастре.
3. Знает цели, задачи и содержание земельного кадастра.
Результат обучения: 2) Общеметодические вопросы земельного кадастра.
Критерии оценки:
1. Научные основы земельного кадастра.
2. Предмет и методы земельного кадастра.
3. Классификация земельного кадастра.
Результат обучения: 3) Знание земельных отношении, исторических и правовых аспектов и особенностей их развития в Казахстане.
Критерии оценки:
1. Знает нормативно - правовые документы земельного кадастра.
2. Знает роль земельного кадастра в условиях развития рыночных отношений и управлении земельным фондом Республики Казахстан.
3. Перечисляет основные принципы земельного кадастра, их суть.
Результат обучения: 4) Использование различных способов получения земельно-кадастровых сведений.
Критерии оценки:
1. Знает состав земельно-кадастровой информации, виды и формы статистического наблюдения.
2. Владеет методами экономических исследований и математического моделирования.
3. Выполняет расчет планово картографических материалов площади на территории Республики.
4. Знает закономерности создания информационной системы земельного кадастра.
Результат обучения: 5) Категории земель и их краткая характеристика.
Критерии оценки:
1. Распределение земель Республики Казахстан по категориям.
2. Распределение на планово-картографических материалах категорий земель.
3. Классификация угодий в составе земельного кадастра.
4. Организационно-экономическая сущность землепользования каждого вида земельного угодья.
5. Установление на местности границ административно- территориальных образований, особо охраняемых природных территорий и других земельных участков с особыми условиями пользования и охраны земель.
Результат обучения: 6) Понятие и общие положения земельной регистрации и общие сведения об учете земель.
Критерии оценки:
1. Знает содержание земельной регистрации и состав документов.
2. Заполняет регистрационные документы.
3. Различает регистрацию право пользования на земельные участки граждан и юридических лиц при первичном и не первичном предоставлении земли.
4. Знает методику ведения земельного учета.
5. Знает количественной и качественной учет земель.
6. Определение учета земли по количеству и качеству.
7. Проведение инвентаризации земель, выявление неиспользуемых, нерационально используемых или используемых не по целевому назначению земель.
Результат обучения: 7) Оценка земель и внутрихозяйственная оценка сельскохозяйственных угодий.
Критерии оценки:

1. Жер кадастрының туындауы мен даму тарихын біледі;
2. Жердің негізгі қасиеттерін анықтайды және жер кадастырндағы есепке алынуы;
3. Жер кадастрының мақсатын, міндетін және мазмұнын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жер кадастрының жалпы методикалық сұрақтары
Бағалау өлшемдері
1. Жер кадастрының ғылыми негізі;
2. Жер кадастрының әдісі;
3. Жер кадастрының жіктелуі.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстандағы жер қатынастарын, тарихи және құқықтық аспектілері мен олардың даму ерекшеліктерін білу.
Бағалау өлшемдері
1. Жер кадастрының нормативтік - құқықтық құжаттарын біледі;
2. Нарық қатынастардың даму жағдайларында және Қазақстан Республикасының жер қорын басқарудағы жер кадастрының ролі;
3. Жер кадастрының негізгі принциптарын анықтап, олардың мәнін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жер-кадастрлық мәліметтерді алудың әртүрлі тәсілдерін пайдалану.
Бағалау өлшемдері
1. Жер- кадастрлық мәліметтердің құрамын біледі, статистикалық бақылаудың түрлері мен формасын біледі.
2. Экономикалық зерттеу мен математикалық ең пайдалы оңтайлы (оптималды) варианттарды табу әдістерін пайдаланады.
3. Қазақстан Республикасы аумағында олардың ауданын планды- картографиялық материалдар бойынша есептейді;
4. Жер кадастрының ақпаратты жүйесін жасаудың заңдылығын біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Жер санаттары және олардың қысқаша сипаттамасы
Бағалау өлшемдері
1. Қазақстан Республикасы жерін санаттарына қарай бөледі;
2. Қазақстан Республикасы аумағында олардың ауданын планды- картографиялық материалдар бойынша есептейді;
3. Жер кадастры құрамындағы алқаптардың классификациясы;
4. Жер қорының әртүрінде жерді пайдаланудың ұйымдастыру – экономикалық маңызы;
5. Белгілі бір жерде әкімшілік-аумақтық құрылымдардың, ерекше қорғалатын табиғи аймақтардың және жерді пайдалану мен қорғаудың ерекше шарттары бар басқа да жер учаскелерінің шекарасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жерді тіркеудің жалпы ережелері мен ұғымдар және жерді есепке алу туралы жалпы түсінік.
Бағалау өлшемдері
1. Жерді тіркеудің мазмұнын және құжаттардың құрамын біледі;
2. Тіркеу құжаттарын толтырады;
3. Азаматтарға және жерді заңды тұлғаларға алғашқы немесе алғашқы емес ұсыну кезінде, жер бөлікшелерін пайдалану құқығын тіркеу;
4. Жер кадастрын жүргізудің методикасын біледі;
5. Жерді сапалық және сандық есепке алуды біледі;
6. Жерді сапалық және сандық есепке алуды анықтайды;
7. Жерді түгендеу ісін жүргізуді, пайдаланылмай жатқан, ұтымды пайдаланылмай жүрген немесе нысаналы мақсатында пайдаланылмай отырған жерді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жерді бағалау және ауылшаруашылық алқаптарын ішкішаруашылық бағалау.
Бағалау өлшемдері

1. Знает качественную оценку земель (бонитировку).
2. Проведет оценку почвенных образцов (бонитировки) и определяет их агропроизводственной группы.
3. Знает показатели экономической оценки земель.
4. Знает основу внутрихозяйственной оценки сельскохозяйственных угодий.
5. Решает задачи на анализ разнокачественности земель.
Результат обучения: 8) Знание правового режима земель сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов, предприятий промышленности, транспорта и земель иного несельскохозяйственного назначения.
Критерии оценки:
1. Владеет информации о распределении земель по категориям.
2. Знает организационно-экономическую сущность землепользования и интенсивность использования каждого вида земельного угодья.
3. Дает характеристику земель сельскохозяйственного назначения, поселений, промышленности, транспорта, связи и особо охраняемых территорий, лесного, водного фонда.
Результат обучения: 9) Земельный кадастр административного района и земельный кадастр в области.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ документов и составляет перечень необходимой документации для выдачи государственного акта на право пользования землей.
2. Знает сущность автоматизации ведения регистрации земельных участков, учета земель, составления отчетности и выдачи информации.
3. Перечисляет основные задачи районного и областного центра.
Результат обучения: 10) Стандарт государственной услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка".
Критерии оценки:
1. Общие положения стандарта.
2. Знает порядок оказания государственной услуги.
3. Срок оказания государственной услуги.
4. Форма оказания государственной услуги.
5. Форма предоставления результата оказания государственной услуги.
ПК 5. Проводить топографо- геодезические работы.
СМ 05. Геодезические измерения на земной поверхности, тахеометрические и нивелирные работы на местности.
Данный модуль описывает геодезические измерения на земной поверхности: изображение поверхности Земли в целом и по частям; измерения линий, масштабы, виды съемок, ориентирование линий на местности и на плане. Тахеометрическая съемка: понятие о тахеометрической съемке. Теория погрешностей измерений. Геодезические работы при землеустройстве.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: геодезические измерения на земной поверхности; методы определения площадей; виды и способы нивелирования и производство технического нивелирования; общие сведения о тахеометрической съемке для решения задач землеустройства и кадастра; понятие о погрешностях измерений; геодезические работы при землеустройстве; государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства "Геодезические работы в строительстве".
Результат обучения: 1) Геодезические измерения на земной поверхности.
Критерии оценки:

1. Жердің сапалық бағалауын (бонитировк1) біледі;
2. Топырақтың үлгілерін бағалауды жүргізеді және оларды белгілі агроөндірістік топқа анықтайды;
3. Жерді экономикалық бағалаудың көрсеткіштерін анықтайды;
4. Ауылшаруашылық алқаптарының ішкі шаруашылық бағалау негізін біледі;
5. Жердің әртүрлі сапалылығын талдауда есептерді шығарады.
Оқыту нәтижесі: 8) Ауылшаруашылық мақсаттағы, елді мекен жерлерінің, кәсіпорындармен өнеркәсіптердің, жол қатынасы, өзге де ауыл шаруашылығы емес мақсаттағы жерлердің құқықтық режимын білу.
Бағалау өлшемдері
1. Қазақстан Республикасы жер қорының бөлінуі туралы мәліметтерді біледі;
2. Жер қорының әртүрінде жерді пайдаланудың ұйымдастыру – экономикалық маңызын біледі.
3. Ауылшаруашылық мақсаттағы, елді мекен жерлерінің, кәсіпорындармен өнеркәсіптердің, жол қатынасы, байланыс және ерекше қорғалатын аймақтардың, орман, су қорының жерлеріне сипаттама береді.
Оқыту нәтижесі: 9) Әкімшілік ауданның және облыстың жер кадастры.
Бағалау өлшемдері
1. Жерді пайдалану құқығын беретін актыны беру үшін, қажетті құжаттарды құру және талдау;
2. Жер телімдерін тіркеу, есепке алуды автоматтандыру,есеп беру,мәліметтерді тарату.
3. Аудандық және облыстық орталықтың мақсатын анықтайды.
Результат обучения: 10) "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын анықтау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты.
Бағалау өлшемдері
1. Стандарттың жалпы ережелері;
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін біледі;
3. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі;
4. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны.
КҚ 5. Топографты-геодезиялық жұмыстарды жүргізу.
АМ 05. Жер бетіндегі геодезия-лық өлшеулер, жергілікті жердегі тахеометриялық және нивелирлік жұмыстар.
Осы модуль жер бетіндегі геодезиялық өлшеулерді сипаттайды: Жердің бетінің толық және бөлшек түрде кескіндеу; сызықтарды өлшеу, масштабтар, түсіріс түрлері, жергілікті жерде сызықты бағдарлау. Тахеометриялық түсіріс: тахеометриялық түсіріс туралы ұғым. Өлшеу қателіктері теориясы. Жерге орналастыру кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
жер бетінде геодезиялық өлшеулер. Жер бетінде геодезиялық өлшеулер;
ауданды анықтаудың әдістері;
нивелирлеудің түрлері мен әдістері және техникалық нивелирлеу өндірісі;
жерге орналастыру және кадастр мәселелерін шешуде тахеометриялық түсіріс туралы жалпы мәлімет; өлшеудің қателіктері туралы түсінік және жер пайдаланушылықтарды жүйелеуде жобаны натураға көшіру; жерге орналастырудағы геодезиялық жұмыстар; Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары "Құрылыстағы геодезиялық жұмыстар".
Оқыту нәтижесі: 1) Жер бетінде геодезиялық өлшеулер.
Бағалау өлшемдері

1. Знает изображение поверхности Земли в целом и по частям.
2. Понятие о масштабах.
3. Ориентирование линий на местности.
4. Дает понятие о топографической съемке, план, карта и профиль.
5. Определяет прямоугольных и географических координат.
6. Определяет горизонтальные проложения линий, абсолютной и относительной погрешности измерения и сравнивает ее с предельно-допустимой.
Результат обучения: 2) Методы определения площадей.
Критерии оценки:
1. Знает аналитические, графические и механические методы определения площадей.
2. Вычисляет площадь аналитическим методом.
3. Определяет площадь участка графическим методом.
4. Определяет площади землепользования и контуров земельных угодий.
5. Определяет площади участка по способу А.Н. Савича.
6. Определяет площади секций и контуров на плане и их увязывает.
7. Составляет экспликаций и кальки контуров.
Результат обучения: 3) Виды и способы нивелирования и производство технического нивелирования.
Критерии оценки:
1. Различает абсолютные и относительные высоты.
2. Знает рельеф и изображает на плане.
3. Различает виды и способы нивелирования.
4. Знает способы геометрического нивелирования.
5. Проводит полевые работы при создании государственных высотных сетей 3-4 классов.
6. Делает расчет журнала геометрического нивелирования.
7. Выполняет камеральную обработку результатов нивелирования 4 класса.
8. Выполняет подготовительные работы для технического нивелирования трассы.
9. Вычисляет высоты пикетов и промежуточных точек и горизонт нивелира.
10. Построение на миллиметровке продольного профиля трассы.
11. Наносит на профиль проектные линии.
12. Проводит нивелирование поверхности по квадратам.
13. Составляет план нивелирования поверхности и проведет горизонталей.
14. Обработает результаты нивелирования поверхности.
15. Делает расчет элементов круговой кривой.
Результат обучения: 4) Общие сведения о тахеометрической съемке для решения задач землеустройства и кадастра.
Критерии оценки:
1. Создает съемочную сеть для тахеометрической съемки.
2. Делает испытания и поверки тахеометров.
3. Знает основные технические характеристики электронного тахеометра, его основные части.
4. Знает порядок работы с электронным тахеометром.
5. Выполняет камеральную обработку полевых измерений.
6. Знает особенности организации полевых работ и камеральной обработки при применении электронных тахеометров с картой памяти.
7. Проверяет юстировку сетки нитей зрительной трубы и коллиматорных визиров.
8. Умение ориентировать тахеометр относительно исходного дирекционного угла.
9. Знает выбор скорости передачи данных в компьютер.

1. Толық және бөлшек түрде жер бетін бейнелеуді біледі;
2. Масштабтар туралы түсінік;
3. Жергілікте жерде сызықты бағдарлау;
4. Топографиялық түсіріс, карта, план және профиль туралы түсінік береді;
5. Тікбұрышты және географиялық координаттарды анықтайды;
6. Сызықтың горизонтал ұзындығын анықтайды, өлшеудің абсолютты және салыстырмалы қателіктерін және оны шекті қателікпен салыстыру жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ауданды анықтаудың әдістері
Бағалау өлшемдері
1. Ауданды анықтаудың аналитикалық, графикалық және механикалық әдістерін біледі;
2. Ауданды аналитикалық әдіспен анықтайды;
3. Ауданды графикалық әдіспен анықтайды;
4. Жер пайдаланушылықтың ауданын және жер алқаптарының контурларын анықтайды;
5. А.Н.Савич тәсілімен учаскенің ауданын анықтайды;
6. Планда секцияның және контурдың ауданын анықтайды және оны үйлестіреді;
7. Контурлардың калькасын және экспликациясын құрады.
Оқыту нәтижесі: 3) Нивелирлеудің түрлері мен әдістері және техникалық нивелирлеу өндірісі
Бағалау өлшемдері
1. Абсолютті және салыстырмалы биіктіктерді ерекшелейді;
2. Жер бедерін біледі және планда оны кескіндейді;
3. Нивелирлеудің түрлері мен әдістерін ерекшелейді;
4. Геометриялық нивелирлеудің әдістерін біледі;
5. 3-4 классты мемлекеттік биіктік жүйесін құру кезінде далалық жұмыстарды жүргізу;
6. Геометриялық нивелирлеудің журналын есептеу жүргізеді;
7. 4 классты нивелирлеудің нәтижелерін камералды өңдеу орындайды;
8. Трассаны техникалық нивелирлеу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізеді;
9.Пикеттердің және аралық нүктелердің биіктіктерін, аспаптың горизонтын есептейді;
10. Миллиметрлік қағазда трассаның бойлық профилін құру.
11. Жобалық сызықты профилге салу;
12. Бетті квадратты бойынша нивелирлеу;
13. Бетті нивелирлеудің планын салып, горизонталдар жүргізеді;
14. Бетті нивелирлеудің нәтижесін өңдейді;
15. Дөңгелек қисықтың элементтерін есептеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жерге орналастыру және кадастр мәселелерін шешуде тахеометриялық түсіріс туралы жалпы мәлімет.
Бағалау өлшемдері
1. Тахеометриялық түсіріс үшін түсіріс жүйесін құрады;
2. Тахеометрлерге тексерулер мен жөндеулер жүргізеді;
3. Электронды тахеометрдің негізгі техникалық сипаттамаларын және негізгі бөлігін біледі;
4. Электронды тахеометрмен жұмыс істеу ретін біледі;
5. Далалық өлшеулерді камералді өңдеу жүргізеді;
6. Жады картасымен электрондық тахеометрлерді қолдану кезіндегі далалық жұмыстар мен камералық өңдеуді ұйымдастырудың ерекшеліктерін біледі;
7. Көру дүрбісінің жіптер торын, Коллиматорлық визирлерді тексереді;
8. Бастапқы дирекциялық бұрышқа қатысты тахеометрді бағдарлау;
9. Мәліметтерді компьютерге беру қаттылығын таңдайды;

10. Умеет очистить карты памяти.
Результат обучения: 5) Понятие о погрешностях измерений и перенесение проекта в натуру при упорядочении землепользований.
Критерии оценки:
1. Понятие о погрешностях измерений и знает свойства случайных погрешностей.
2. Знает оценку точности равноточных измерений по истинным погрешностям.
3. Знает неравноточные измерения и их веса.
Результат обучения: 6) Геодезические работы при землеустройстве.
Критерии оценки:
1. Геодезические работы при межхозяйственном землеустройстве.
2. Подготавливает геодезические данные для перенесения проекта в натуру.
3. Умеет выполнять перенесение проекта землеустройства в натуру.
Результат обучения: 7) Государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства "Геодезические работы в строительстве".
Критерии оценки:
1. Знает область применение.
2. Требования к составу проекта производства геодезических работ.
3. Основные требования к созданию геодезической разбивочной основы для строительство.
4. Общие сведения о разбивочной основе.
5. Соблюдает охрану труда при выполнении геодезических работ в строительсве.
ПК 6. Проводить дешифрирования снимков.
СМ 06. Создание топографических планов и карт фотограмметрическими методами и аэрофотогеодезические изыскание в сельском хозяйстве.
Данный модуль описывает аэрофотосъемку, основные сведения о фотографии. Основные сведения об аэрофотосъемке. Геометрические свойства снимка. Основные сведения о линейной перспективе. Анализ снимка, фотосхемы, фотопланы, привязка снимка. Трансформирование снимков, фототриангуляция. Изготовление фотопланов и контурных планов по фотопланам. Дешифрирование снимков.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: аэрофотосъемка; геометрические свойства снимка; фотопланы; дешифрирование снимков; создание топографических планов и карт фотограмметрическими методами; использование материалов аэросъемки при проведении землеустроительных работ и понятие о космической съемке поверхности Земли.
Результат обучения: 1) Аэрофотосъемка.
Критерии оценки:
1. Знает основные сведения о фотографии.
2. Основные сведения об аэрофотосъемке.
3. Оценивает качества аэрофотосъемки.
Результат обучения: 2) Геометрические свойства снимка.
Критерии оценки:
1. Владеет основными сведениями о линейной перспективе.
2. Знает элементы ориентирования снимка.
3. Контролирует за изготовлением фотосхем.
Результат обучения: 3) Фотопланы.
Критерии оценки:
1. Привязка снимков.
2. Общие сведения о фототриангуляции.
3. Общие сведения о трансформировании и знает основы фототрансформирования.

10. Карта жадын тазалайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Өлшеудің қателіктері туралы түсінік және жер пайдаланушылықтарды жүйелеуде жобаны натураға көшіру.
Бағалау өлшемдері
1. Өлшеудің қателіктерін, кездейсоқ қателіктердің қасиеттерін біледі;
2. Нақты қателіктер бойынша тең дәлдікті өлшеулерді бағалайды;
3. Тең дәлдікті емес өлшеулер және олардың салмақтылығы;
Оқыту нәтижесі: 6) Жерге орналастырудағы геодезиялық жұмыстар.
Бағалау өлшемдері
1. Шаруашылық аралық жерге орналастыру кезіндегі геодезиялық жұмыстар;
2. Жобаны натураға көшіруге мәліметтерді дайындайды;
3. Жобаны натураға көшіруді біледі.
Результат обучения: 7) Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары "Құрылыстағы геодезиялық жұмыстар"
Бағалау өлшемдері
1. Қолдану саласын біледі;
2. Геодезиялық жұмыс орындау жобасының құрамына қойылатын талаптар;
3. Құрылыс үшін геодезиялық бөлу негізін жасауға қойылатын негізгі талаптар;
4. Бөлу туралы жалпы мәліметтер;
5. Құрылыста геодезиялық жұмыстарды орындау барысында еңбекті қорғауды сақтайды.
КҚ 6. Түсірілімдерге дешифрлеу жүргізу.
АМ 06. Фотограм-метриялық әдіспен карталарды және топографиялық планды құру және ауылшаруашылығын-дағы аэрофото-геодезиялық зерттеу.
Осы модуль аэрофототүсірілімді, фотография туралы негізгі мәліметтерді сипаттайды. Аэрофототүсірілім туралы негізгі мәліметтер. Суреттің геометриялық қасиеттері. Желілік перспектива туралы негізгі мәліметтер. Суретті, фотосхеманы, фотожоспарды талдау, суретті байланыстыру. Суреттерді түрлендіру, фототриангуляция. Фотожоспарларды және фотожоспарлар бойынша контурлық жоспарларды дайындау. Суреттерді дешифрлеу.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
аэрофототүсіріс; суреттердің геометриялық қасиеттері;
фотопландар; суреттерді дешифрлеу;
фотограмметриялық әдістермен топографиялық пландар мен карталарды құру;
жерге орналастыру жұмыстарын жүргізу барысында аэротүсірістердің материалдарын пайдалану және Жер бетінің космостық түсірісі туралы түсінік.
Оқыту нәтижесі: 1) Аэрофототүсіріс
Бағалау өлшемдері
1. Фотография туралы негізгі мәліметті біледі;
2. Аэрофототүсіріс туралы негізгі мәліметті біледі;
3. Аэрофототүсірістің сапасын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Суреттердің геометриялық қасиеттері
Бағалау өлшемдері
1. Тік бағыттылар перспективасы туралы негізгі мәліметтер;
2. Суретті бағыттау элементтерін біледі;
3. Фотосхемаларды дайындауды бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Фотопландар
Бағалау өлшемдері
1. Суреттерді байлау;
2. Фототриангуляция туралы жалпы мәлімет;
3. Өзгерту (трансформациялау) туралы жалпы мәліметтер, фототрансформациялаудың негіздері.

4. Изготавливает фотопланы.
5. Изготавливает контурные планы по фотопланам.
Результат обучения: 4) Дешифрирование снимков.
Критерии оценки:
1. Знает основы дешифрирования.
2. Применяет различные способы дешифрирования.
3. Знает особенности сельскохозяйственного дешифрирования.
4. Изучает дешифрированных признаков.
5. Сравнивает результаты камерального и полевого дешифрирования одних и тех же снимков.
Результат обучения: 5) Создание топографических планов и карт фотограмметрическими методами.
Критерии оценки:
1. Общие сведения о комбинированной съемке.
2. Получает стереоэффект о паре снимков с помощью стереоскопа.
3. Использует измерительный стереоскоп для определения превышений и уклонов по снимкам гиростабилизированой съемки.
Результат обучения 6) Использование материалов аэросъемки при проведении землеустроительных работ и понятие о космической съемке поверхности Земли.
Критерии оценки:
1. Знает технологические схемы изготовления планов и карт.
2. Делает корректировку и обновление планов землепользований аэрофотогеодезическими методами.
3. Использует материалы аэросъемки при проведении землеустроительных работ.
4. Проведение космической съемки и ее использование для сельского хозяйства.
ПК 7. Составлять землеустроительные проекты.
СМ 07.Теоретические основы землеустроительного проектирования, задачи, содержание и общая методика составления проекта.
Данный модуль описывает содержание и задачи межхозяйственного землеустройства, образование землепользований сельскохозяйственных предприятий. Оформление, рассмотрение и утверждение проекта. Перенесение проекта в натуру. Организация осуществления проекта внутрихозяйственного землеустройства. Подготовительные работы при составлении рабочего проекта. Основные виды и классификацию рабочих проектов.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: теоретические основы землеустроительного проектирования; учение о земле как средстве производства, использование земли в отраслях народного хозяйства; генеральных схем использования земельных ресурсов, данные земельного кадастра, прогнозы использования и охраны водных ресурсов; межхозяйственное землеустройство; задачи, содержание и общая методика внутрихозяйственного землеустройства; осуществление проектов внутрихозяйственного землеустройства; рабочие проекты по использованию земельных угодий и устройству их территории; осуществление проектов внутрихозяйственного землеустройства, оформление и выдача документов; порайонные особенности землеустройства; стандарт государственной услуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков"
Результат обучения: 1) Теоретические основы землеустроительного проектирования.
Критерии оценки:

4. Фотопландар дайындайды;
5. Фотоплан бойынша контурлық пландар дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Суреттерді дешифрлеу
Бағалау өлшемдері
1. Дешифрлеудің негізін біледі;
2. Дешифрлеудің әртүрлі әдістерін қолданады;
3. Ауыл шаруашылық дешифрлеудің ерекшеліктерін біледі;
4. Дешифрлеу белгілерін меңгереді;
5. Бір суретте, камральды және далалық дешифрлеудің нәтежелерін салыстырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Фотограмметриялық әдістермен топографиялық пландар мен карталарды құру.
Бағалау өлшемдері
1. Құрама түсіріс туралы жалпы түсінік;
2. Стереоскоптың көмегімен қос суреттер бойынша, стереоэффект алады;
3. Гидростабилизированияланған түсірістің суреттері бойынша, көлбеулер мен биік айырымды анықтау үшін, елшегін стереоскопты пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жерге орналастыру жұмыстарын жүргізу барысында аэротүсірістердің материалдарын пайдалану және Жер бетінің космостық түсірісі туралы түсінік.
Бағалау өлшемдері:
1. Пландар мен карталарды әзірлеудің технологиялық схемаларын біледі;
2. Пайдаланылатын жерлердің пландарын аэрофогеодезиялық әдістермен жаңарту мен сұрыптау (корректировкалау);
3. Жерге орналастыру жұмыстарын жүргізгенде аэротүсіріс материалдарын пайдаланады;
4. Ғарыштық түсірісті жүргізу және оны ауыл шаруашылығы мақсаты үшін пайдаланады.
КҚ 7. Жерге орналастыру жобаларын жасау.
АМ 07. Жерге орналастыруды жобалау-дың теориялық негіздері, жобаны құрасты-рудың мақсаты, мазмұны, және жалпы әдістемесі
Осы модуль шаруашылықаралық жерге орналастырудың мазмұны мен міндеттерін, ауылшаруашылық кәсіпорындардың жерді пайдаланушылықтарын құруын сипаттайды. Жобаны рәсімдеу, қарау және бекіту. Жобаны натураға көшіру. Ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобасын жүзеге асыруды ұйымдастыру. Жұмыс жобасын жасау кезіндегі дайындау жұмыстары. Жұмыс жобаларының негізгі түрлері және жіктелуі.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
жерге орналастыруды жобалаудың теориялық негіздері.
өндіріс құралы ретіндегі жер туралы ілім, жерді халық шаруашылығы салаларында пайдалану;
жер ресурстарын пайдаланудың бас схемалары, жер кадастрының деректері, су ресурстарын пайдалану және қорғау болжамдары.
шаруашылық аралық жерге орналастыру
ішкі шаруашылықтың жерге орналастыруы туралы түсінік, міндеттері мен мазмұны.
ішкі шаруашылықты жерге орналастыру жобаларын жүзеге асыру
пайдалынатын жерді орналастырудың жұмыс жобасы
ішкі шаруашылықты жерге орналастырудың жобаларын жүзеге асыру, оған қатысты құжаттарды толтыру және бекіту.
жерге орналастырудың әрбір аудан бойынша ерекшеліктері.
"Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты.
Оқыту нәтижесі: 1) Жерге орналастыруды жобалаудың теориялық негіздері.
Бағалау өлшемдері

1. Знает определение, назначение и содержание землеустройство.
2. Знает методологические вопросы землеустроительного проектирования.
3. Знает развитие проектирования как стадии землеустроительного процесса.
4. Содержание землеустроительного проектирования на современном этапе.
5. Перечисляет принципы землеустроительного проектирования.
6. Предпроектные разработки и знает классификацию проектов.
7. Перечисляет стадийность в землеустроительном проектирования.
8. Методы решения проектных задач и их экономическое обоснование.
9. Землеустроительное проектирование – центральное звено рациональной организации территории.
10. Разработка республиканских, областных и региональных схем (проектов) землеустройства, зонирования земель использования, улучшения и охраны земельных ресурсов на основе ландшафтно- экологического подхода.
11. Составление тематических карт и атласов состояния и использования земельных ресурсов.
Результат обучения: 2) Учение о земле как средстве производства, использование земли в отраслях народного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Понимание развитие сельского хозяйства в условиях многообразия форм в хозяйственности.
2. Знает земельный фонд Республики Казахстан как объект землеустройства.
3. Определяет место землеустройства в общественном производстве.
Результат обучения: 3) Генеральных схем использования земельных ресурсов, данные земельного кадастра, прогнозы использования и охраны водных ресурсов.
Критерии оценки:
1. Знает назначение, содержание и порядок разработки схем землеустройства, их роль как предплановых и предпроектных документов.
2. Знает методику разработки схем землеустройства, порядок согласования и утверждения.
3. Различает методы землеустроительного проектирования (абстрактно-логический, расчетно-конструктивный, экономико-математический, графоаналитический).
Результат обучения: 4) Межхозяйственное землеустройство.
Критерии оценки:
1. Знает задачи, содержание и общую методику межхозяйственного землеустройства.
2. Перечисляет задачи и принципы организации землепользования сельскохозяйственных предприятий.
3. Разбор производственных проектов образования землепользований.
4. Оформляет проектные документации по отводу земель крестьянским хозяйствам.
5. Знает задачи образования землепользования несельскохозяйственного назначения.
6. Разбор производственных проектов предоставления земельных участков для несельскохозяйственных нужд.
7. Обоснует размеры возмещения потерь сельского хозяйства.
8. Обоснует убытки землевладельцам и землепользователям при изъятии земель для несельскохозяйственных целей.
9. Понятие об охране земель, о рекультивации нарушенных земель.

1. Жерге орналастырудың мақсаты мен мазмұнын біледі;
2. Жерге орналастыруды жобалаудың методологиялық сұрақтарын біледі;
3. Жобалаудың дамуы жерге орналастыру үрдісінің бір кезеңі;
4. Жерге орналастыруды жобалаудың қазіргі кездегі мазмұнын анықтайды;
5. Жерге орналастыруды жобалаудың принциптарын анықтайды;
6. Жобалау алдында жүргізілетін жұмыстар және жобалардың жүйеленуін біледі;
7. Жерге орналастыруды жобалаудың кезеңдігін анықтайды;
8. Жобалау тапсырмаларын шешудің әдістері мен олардың экономикалық негізі;
9. Жерге орналастыруды жобалау- аумақты орнымен қолдануды ұйымдастырудың орталық буыны;
10. Ланшафтық- экологиялық көзқарас негізінде жерге орналастырудың, жерді аймақтарға бөлудің, жер ресурстарын пайдаланудың, жақсарту мен қорғаудың республикалық, облыстық және схемаларын (жобаларын) әзірлейді;
11. Жер ресурстарының жай-күйі мен пайдаланылуының тақырыптық карталары мен атластарын жасауды қамтиды және қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс құралы ретіндегі жер туралы ілім, жерді халық шаруашылығы салаларында пайдалану.
Бағалау өлшемдері
1. Шаруашылық нысандарының көп түрлілігі жағдайында ауыл шаруашылығын дамуын түсіну.
2. Қазақстан Республикасының жер қорын жерге орналастыру объектісі ретінде біледі.
3. Қоғамдық өндірістегі жерге орналастырудың орнын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жер ресурстарын пайдаланудың бас схемалары, жер кадастрының деректері, су ресурстарын пайдалану және қорғау болжамдары.
Бағалау өлшемдері:
1. Жерге орналастыру схемаларының мақсатын, мазмұнын және әзірлеу тәртібін, жоспаралды және жобаалды құжаттардағы рөлін біледі.
2. Жерге орналастыру схемасын әзірлеу әдістемесін, келісу және бекіту тәртібін біледі.
3. Жерге орналастыруды жобалау әдістерін (абстрактілік-логикалық, есептік-конструктивтік, экономикалық-математикалық, графоаналитикалық) ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 4) Шаруашылық аралық жерге орналастыру
Бағалау өлшемдері
1. Шаруашылық аралық жерге орналастырудың міндеттері, мазмұны мен жалпы әдістемесін біледі;
2. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының жерді пайдалауын ұйымдастырудың міндеттері мен ұстанымдарын анықтайды;
3. Жерді пайдаланудың өндірістік жобаларын талдайды;
4. Шаруа қожалықтары жер беру жөніндегі жоба іс-қағаздарын реттейді;
5. Ауыл шаруашылығына арналмаған жер пайдаланушылықты құру міндеттерін біледі;
6. Ауыл шаруашылығына арналмаған жерлердің өндірістік жобаларын талдайды;
7. Ауыл шаруашылығына келтірілген шығынның көлемін өтеу негіздейді;
8. Жер пайдаланушылықтары мен жер иеліктерінің жерлерін ауыл шаруашылық емес мақсатарға алудағы келтірілген залалдардың негіздейді;
9. Жер қорғау және қалпына келтіру туралы түсінік бар;

10. Знает проекты рекультивации земель, их содержании порядок составления и финансирования.
11. Составление проектов межхозяйственного землеустройства по образованию и упорядочению существующих землепользований, отвод и установление границ земельных участков на местности.
Результат обучения: 5) Задачи, содержание и общая методика внутрихозяйственного землеустройства.
Критерии оценки:
1. Знает задачи рационального распределения, устройства и использования земельного фонда в отраслях народного хозяйства.
2. Проводит подготовительные работы к проведению межхозяйственного землеустройства и перенесения их в натуру.
3. Проводит подготовительные работы при внутрихозяйственном землеустройстве.
4. Изготовление плановой основы для составления проекта внутрихозяйственного землеустройства графическим способом с построением координатной сетки при помощи линейки (линейки Дробышева).
5. Вычисляет площади и составляет экспликацию земель на год землеустройства графическим, аналитическим и механическими способами.
6. Выявляет земли подлежащих трансформации и улучшению плодородия земель сельскохозяйственных угодий.
7. Размещает производственные центры сельскохозяйственных предприятий.
8. Проводит размещение внутрихозяйственных дорог, водохозяйственных и других инженерных сооружений.
9. Выполняет задание по организации угодий и проектирует системы севооборотов на конкретном объекте.
10. Выполняет задание по устройству территории одного из полевых или кормовых севооборотов по объекту.
11. Расчет экономической эффективности каждого проектного элемента в отдельности и вариантов устройства территории севооборотов в целом.
12. Устройство территории многолетних насаждений.
13. Устройство территории кормовых угодий.
14. Составляет схемы внутрихозяйственного землеустройства крестьянского хозяйства, арендуемого участка по заданию.
15. Знает экономическую и социальную эффективность внутрихозяйственного землеустройства.
16. Рассчитает технико- экономические показатели проекта: среднее расстояние, условий длины гона, коэффициент компактности, протяженности, защищенности земель лесными полосами, транспортных затрат.
17.Определение и установление на местности границ (черты) населенных пунктов, составление проектов их земельно-хозяйственного устройства.
18. Проведение топографо- геодезических, картографических, почвенных, геоботанических и других обследовательских и изыскательских работ.
Результат обучения: 6) Осуществление проектов внутрихозяйственного землеустройства.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие, задачи и содержание внутрихозяйственного землеустройства сельскохозяйственных предприятий и хозяйств.

10. Қалпына келтіру жобаларының мазмұны, құрастыру реті және қаржыландырылуын біледі;
11. Қолданыстағы жер пайдалануды қалыптастыру және ретке келтіру жөніндегі шаруашылықаралық жерге орналастыру жобаларын жасайды, белгілі бір жерде жер учаскелерін бөліп беру мен шекарасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ішкі шаруашылықтың жерге орналастыруы туралы түсінік, міндеттері мен мазмұны.
Бағалау өлшемдері
1. Халық шаруашылық салаларында жер қорын орнымен пайдалану, орналастыру міндеттерін біледі;
2. Шаруашылық жерге орналастыруды жүргізуге және оларды натураға көшіруге дайындық жұмыстарын жүргізеді;
3. Ішкі шаруашылық жерге орналастырудың дайындық жұмыстарын жүргізеді;
4. Ішкі шаруашылықты жерге орналастыру жобасын құру үшін Дробышев сызғышы сызғыштары арқылы координаталар торын құра отырып, графикалық жоспардың негізін дайындайды.
5. Жерге орналастырудың бір жылға арналған, жерді пайдалануға беру мен жер аумақтарын графикалық, аналитикалық және механикалық тәсілдері арқылы сызу құралы- планиметрді пайдалана отырып есептейді;
7. Өндірістік бөлімшелер мен шаруашылық орталықтарын орналастырады;
8. Ішкі шаруашылық жолдарын, су шаруашылығымен өзге де инженерлік қондырғыларын орналастырады;
9. Пайдаланылатын жер-суды ұйымдастыру бойынша тапсырманы орындау және нақты объектіде ауыспалы егіс жүйесін жобалайды;
10. Пайдаланылатын жер суды ұйымдастыру тақырыбы бойынша лабораториялық жұмысты орындау барысында кез-келген ауыспалы егіс аумағын орналастырады;
11. Ауыспалы егіс аумағын орналастыру жобасының элементтерін экономикалық тұрғыдан негіздейді;
12. Көпжылдық екпе ағаштарының аумағын орналастырады.
13. Мал азығына арналған жерді орналастырады;
14. Шаруа қожалығының ішкі шаруашылық жерін орналастыру сызбасын құру, еңбек ұжымдары мен азаматарға жалға берілген жерлерді орналастыру ерекшеліктері;
15. Ішкі шаруашылықты жерге орналастырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігін біледі;
16. Жобаның техникалық- экономикалық көрсеткіштерін есептейді, орташа арақашықтығы, ашық көлемінің коэффициенті, ұзындығы, жердің орман алқабымен қорғануы, көлік шығынын есептейді;
17. Белгілі бір жерде елді мекендердің шекарасын (шегін) анықтау және белгілейді, олардың жер-шаруашылық орналастыру жобаларын жасайды;
18. Топографиялық- геодезиялық, картографиялық, топырақты зерттеу, геоботаникалық және басқа да зерттеу мен іздестіру жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Ішкі шаруашылықты жерге орналастыру жобаларын жүзеге асыру
Бағалау өлшемдері
1. Ауыл шаруашылық кәсіпорындарының ішкі шаруашылық жерге орналастыру туралы түсінік, міндеттерін және мазмұнын біледі;

2. Проводит перенесение проекта в натуру, осуществление намеченных мероприятий, оформление и выдача землеустроительной документации, авторский надзор.
3. Умеет определять экономической эффективность проектных мероприятий.
4. Составляет проектно-сметной документации и ее утверждение.
Результат обучения: 7) Рабочие проекты по использованию земельных угодий и устройству их территории.
Критерии оценки:
1. Знает задачи, содержание и методика составления рабочих проектов.
2. Знает последовательность составления рабочего проекта.
3. Рассмотрение и утверждение проекта;
4. Разработка, согласование, утверждение и выдачу проектов земельно- хозяйственного устройства территории, рекультивации нарушенных и освоения новых земель, а также других проектов, связанных с использованием и охраной земель.
Результат обучения: 8) Осуществление проектов внутрихозяйственного землеустройства, оформление и выдача документов.
Критерии оценки:
1. Осуществление проектов внутрихозяйственного землеустройства.
2. Знает план осуществления проекта, его содержание и методику составления.
3. Перечисляет содержание документации и оформление проекта.
Результат обучения: 9) Порайонные особенности землеустройства.
Критерии оценки:
1. Знает особенности землеустройства в районах повышенной опасности эрозии земель.
2. Знает особенности межхозяйственного землеустройства в районах орошаемого земледелия..
3. Расчет проекта межхозяйственного землеустройства.
Результат обучения: 10) Стандарт государственной услуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков".
Критерии оценки:
1. Общие положения стандарта государственной углуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков".
2. Знает осуществление приема документов и выдача результатов оказания государственной услуги.
3. Перечисляет порядок оказания государственной услуги.
4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, центров обслужования населения и (или) их работников, по вопросам оказания государственных услуг.
5. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через центры обслуживания населения.
6. Знает как заполнять заявление на утверждение землеустроительного проекта по формированию земельных участков.
7. Знает как заполнять расписку об отказе в приеме документов.
ПК 8.Использовать геоинформационные технологии для решения землеустроительных и геодезических задач. Выполнять топографические планы в программе CREDO_ТОПОПЛАН, CREDO_ЗЕМПЛАН.
СМ 08. Построение планово-высотного геодезического обоснования средствами спутниковых и наземных измерений.
Данный модуль описывает основные направления автоматизации геодезических измерений. Понятие о географических информационных системах, их структура, классификация и применение. Место геоинформационных систем в информационном обеспечении земельного кадастра и землеустройства. Ознакомление с интерфейсом системы CREDO_ТОПОПЛАН, CREDO_ЗЕМПЛАН. Создание базы данных проектов. Ознакомление с интерфейсом системы CREDO_ТОПОПЛАН. Настройки нового проекта. Импорт проекта CREDO_DAT. Заполнение карточки объекта. Импорт файлов данных. Ввод данных с клавиатуры. Выбор формата чертежа и кадастровой сетки.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
история развития, классификация, структура географических информационных системах;
построение планово-высотного геодезического обоснования средствами спутниковых и наземных измерений; рекогносцировка местности и выбор вида наблюдений в зависимости от ее закрытости (лес, городская застройка и т.п.) и конфигурации сети пунктов; принципы построения и особенности работы современных спутниковых систем; общий обзор и настройки программного комплекса CREDO_DAT; знание общих принципов работы и функциональные возможности системы CREDO_ТОПОПЛАН; общие принципы создания цифровой модели ситуации; знание общих принципов и фунциональных возможностей системы CREDO_ЗЕМПЛАН.
Результат обучения: 1) История развития, классификация, структура географических информационных системах.
Критерии оценки:

2. Жобаны нақты іске асыру;белгіленген шарларды жүзеге асыру; жерге орналастыру құжаттарын толтыру және беру;автор тарапынан бақылау;
3. Жобаның экономикалық тиімділігін есептеу;
4. Жоба сметалық құжат толтыру және бекіту.
Оқыту нәтижесі: 7) Пайдалынатын жерді орналастырудың жұмыс жобасы
Бағалау өлшемдері
1. Жұмыс жобаларын құру әдістемесі, мазмұны мен міндеттерін біледі;
2. Жұмыс жобасын құрудың кезеңдерін біледі;
3. Жобаны қарастырады және бекітеді;
4. Аумақтың жер-шаруашылық орналастыру, бүлінген жерді жаңғырту мен жаңа жерді игеру жобаларын, сондай –ақ жерді пайдалану мен қорғауға байланысты басқа да жобаларды әзірлеуді, келісуді, бекітуді және беруді біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Ішкі шаруашылықты жерге орналастырудың жобаларын жүзеге асыру, оған қатысты құжаттарды толтыру және бекіту.
Бағалау өлшемдері
1. Ішкі шаруашылықты жерге орналастыру жобаларын жүзеге асырады;
2. Жобаны жүзеге асырудың жоспары, мазмұны мен оны құрудың әдістемесін біледі;
3. Құжаттың мазмұны мен жобаны реттеу және автор тарапынан бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Жерге орналастырудың әрбір аудан бойынша ерекшеліктері.
Бағалау өлшемдері
1. Топырақ эрозиясы қаупі басым аудандардағы жерге орналастырудың ерекшеліктерін біледі;
2. Өндірістік суармалы егіншілігі басым аудандардағы жерге орналастырудың ерекшеліктерін біледі;
3. Шаруашылық аралық жерге орналастыру жобасын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 10) "Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Бағалау өлшемдері
1. "Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жалпы ережелері;
2. Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді біледі;
3. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін анықтайды;
4. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, халыққа қызмет көрсету орталықтарының және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі;
5. Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар;
6. Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын бекітуге өтінішті толтыруды біледі;
7. Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты толтырады.
КҚ 8. Жерге орналастыру және геодезиялық тапсырмаларды шешу кезінде геоақпараттық технологияларды қолдану.
CREDO_ТОПОПЛАН, CREDO_ЗЕМПЛАН бағдарламаларында топографиялық пландарды орындау.
АМ 08. Спутниктік құралдардың және жер бетінде өлшеулер арқылы планды – биіктік геодезиялық негіздерді құру.
Осы модуль геодезиялық өлшеулерді автоматтандырудың негізгі бағыттарын сипаттайды. Географиялық ақпараттық жүйелер туралы ұғым, олардың құрылымы, жіктелуі және қолданылуы. Жер кадастрын және жерге орналастыруды ақпараттық қамтамасыз етудегі геоақпараттық жүйелердің орны. CREDO_ТОПОПЛАН, CREDO_ЗЕМПЛАН жүйесінің интерфейсімен таныстыруды сипаттайды. Жобалардың деректер базасын жасау. CREDO_ТОПОПЛАН жүйесінің интерфейсімен танысу. Жаңа жобаны ретке келтіру. CREDO_DAT жобасының импорты. Объектінің карточкасын толтыру. Деректер файлдарының импорты. Пернетақтадан деректерді енгізу. Сызбаның және кадастр торының форматын таңдау.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды:
Географиялық ақпараттық жүйелер даму тарихы, Географиялық ақпараттық жүйелер жіктелуі, Географиялық ақпараттық жүйелер құрылымы; спутниктік және жер үсті өлшеу құралдарының жоспарлы-биіктік геодезиялық негіздемесін жасау; жергілікті жерді алдын ала тексеру және оның жамылғысына (орман, қалалық құрылыс) байланысты бақылау түрін және пунктер тораптарының конфигурациясын таңдау;заманауи спутниктік жүйелер құрылысының қағидаттары және жұмыс ерекшеліктері;CREDO DAТ бағдарламалық кешеніне жалпы шолу және оны жөнге келтіру;CREDO ТОПОПЛАН жүйесінің жалпы жұмыс қағидаттары және атқаратын мүмкіндіктері;ахуалдың сандық үлгісін жасаудың жалпы қағидаттары;CREDO – ЗЕМПЛАН жүйесінің жалпы жұмыс қағидаттары және атқаратын мүмкіндіктері.
Оқыту нәтижесі: А Географиялық ақпараттық жүйелер даму тарихы, Географиялық ақпараттық жүйелер жіктелуі, Географиялық ақпараттық жүйелер құрылымы.
Бағалау өлшемдері

1. Знает перспективы развития географических информационных системах технологий в мире.
2. Проводит предпосылки к автоматизации геодезических вычислений.
3. Использование цифровой модели местности в отраслях промышленности и сельского хозяйства.
Результат обучения: 2) Построение планово-высотного геодезического обоснования средствами спутниковых и наземных измерений.
Критерии оценки:
1. Знает принципы построения и особенности работы современных спутниковых систем.
2. Знает технологию построения опорных пространственных геодезических сетей на основе совместного использования спутниковых и традиционных геодезических измерений.
3. Обработает результаты наблюдений и определение координат пунктов с использованием специальных программ.
Результат обучения: 3) Рекогносцировка местности и выбор вида наблюдений в зависимости от ее закрытости (лес, городская застройка ) и конфигурации сети пунктов.
Критерии оценки:
1. Обоснование выбора того или иного метода съемки (абсолютный/относительный, статический/кинематический).
2. Составляет график и примерный маршрут движения подвижной станции.
3. Проводит ознакомление с требованиями проекта к точности определения положений геодезических пунктов.
4. Технология построения опорных пространственных геодезических сетей на основе совместного использования спутниковых и традиционных геодезических измерений.
5. Распаковка базовой станции.
6. Устанавливает антенны и регулирующего устройства, калибровка и программирование приемника.
7. Устанавливает станций на пунктах наблюдений, включает, инициализация.
8. Проводит прием и сохранение данных наблюдений.
9. Обрабатывает результаты наблюдений и определяет координаты пунктов с использованием специальных программ.
Результат обучения: 4) Принципы построения и особенности работы современных спутниковых систем.
Критерии оценки:
1. Знает секторы спутниковой системы: космический, управления и контроля, потребителя, их назначение.
2. Знает методы измерений и вычислений, используемые в спутниковых системах.
3. Умеет находит источники ошибок спутниковых измерений и методы борьбы с ними.
Результат обучения: 5) Общий обзор и настройки программного комплекса CREDO.
Критерии оценки:
1. Выполняет начальные установки системы и создание нового проекта.
2. Умение водит полевые данные теодолитных ходов и предобработка данных.
3. Умение водит полевые данные нивелирование и предобработка данных.
3. Обрабатывает данные и поиск грубых ошибок, уравнивает плановые и высотные опорные сети.
4. Формирует и редактирует шаблоны отчетных документов.

1. Географиялық ақпараттық жүйелер -технологиялардың әлемдегі даму келешегін біледі.
2. Геодезиялық есептеуді автоматтандыруға алғышарттарды орындайды.
3. Өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы салаларындағы жергілікті жердің сандық моделін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 2) Спутниктік және жер үсті өлшеу құралдарының жоспарлы-биіктік геодезиялық негіздемесін жасау
Бағалау өлшемдері
1. Осы заманғы спутниктік жүйелерді жасау қағидаттары және жұмысының ерекшеліктерін біледі;
2. Спутниктік және дәстүрлі геодезиялық өлшемдерді бірлескен пайдалану негізінде тіреулі кеңістік геодезиялық тораптарды жасау технологиясын біледі;
3. Арнаулы бағдарламаларды пайдаланумен бақылау нәтижелерін өңдеу және пунктердің координаттарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жергілікті жерді алдын ала тексеру және оның жамылғысына (орман, қалалық құрылыс ) байланысты бақылау түрін және пунктер тораптарының конфигурациясын таңдау.
Бағалау өлшемдері
1. Түсіру әдісін таңдау негіздемесі (шексіз, салыстырмалы, статистикалық, кинематикалық);
2. GPS жылжымалы стансасының қозғалыс кестесі мен шамалы маршрутын құрастырады;
3. Геодезиялық пунктердің ережелерін анықтау дәлдігіне қойылатын жобаның талаптарымен танысады;
4. Спутниктік және дәстүрлі геодезиялық өлшемді бірлескен пайдалану негізінде тіреулі кеңістіктік геодезиялық тораптарды жасау технологиясы;
5. Базалық станцияны жасақтау;
6. Антенна және тіркеу құрылғысын орналастырады, антеннаның биіктігін және түсіруді өлшейді, қабылдағышты калибрлеу және бағдарлайды;
7. Бақылау пунктеріне станцияны орналастыру, қосу, инициалдандыру қосады;
8. Мәліметтерін қабылдау және сақтау жүргізеді;
9. Арнаулы бағдарламаларды пайдаланумен бақылау нәтижелерін өңдеу және пунктердің координаттарын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 4) Заманауи спутниктік жүйелер құрылысының қағидаттары және жұмыс ерекшеліктері.
Бағалау өлшемдері
1. Спутниктік жүйенің секторларын біледі: ғарыштық, басқару және бақылау, тұтынушылар, олардың мақсаты.
2. Спутниктік жүйелерді қолданылатын өлшеу және есептеу әдістерін біледі.
3. Спутниктік өлшеу қателіктерінің көздерін және олармен күресу әдістерін таба біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) CREDO DAТ бағдарламалық кешеніне жалпы шолу және оны жөнге келтіру.
Бағалау өлшемдері
1. Жүйенің бастапқы қондырғыларын орындау, жаңа жобаны жасауды.
2. Теодолиттік жүрістің далалық мәліметтерін енгізе білу және мәліметтерді өңдеуді;
3. Нивелирлік жүрістің далалық мәліметтерін енгізе білу және мәліметтерді өңдеуді;
4. Мәліметтерді өңдеу және қателерді іздеу, жоспарлы және биіктегі тіреулі тараптарды теңестіреді;

5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 7.Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 02. Топочерчение
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для владения условными знаками различного характера; условные знаки геологического характера и владения ими; современные методы вычерчивания издательских оригиналов планов и карт.
Результат обучения: 1) Знать единую систему конструкторской документации.
Критерии оценки:
1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
2. Знает правила и приемы выполнения чертежей и эскизов.
Результат обучения: 2) Выполнение чертежных работ.
Критерии оценки
1. Знает требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологическеих карт.
2. Умеет оформлять спецификацию.
3. Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Разработка и оформление схем по специальности с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки
1. Знает основные понятия о технических средствах.
2.Умеет использовать пакеты прикладных программ.
БК8.Обладать базовыми знаниями, необходимыми для понимания основ и законов электротехники и электроники
ОПМ 03. Электротехника с основами электроники
Данный модуль даҰт возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения расчҰта и выбора электрооборудования для привода машин и механизмов.
При освоении модуля обучаемые должны усвоить следующие знания: основные понятия о постоянном и переменном электрическом токе; сущность и методы измерений электрических величин; конструктивные и технические характеристики измерительных приборов; типы и правила графического изображения и составления электрических схем; условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин; двигатели постоянного и переменного тока, их устройство, принципы действия, правила пуска, остановки; виды и свойства электротехнических материалов; правила техники безопасности при работе с электрическими приборами.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: производить контроль параметров работы электрооборудования; пускать и останавливать электродвигатели, установленные на эксплуатируемом оборудовании; рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов; снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации; читать принципиальные, электрические и монтажные схемы; проводить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ; иметь представление о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Результат обучения: 1) Составлять схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов.
Критерии оценки:
1.Знает основные понятия общей электротехники.
2.Знает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
3.Умеет применять методы измерений различных электрических величин.
4.Знает расчет параметров, составляет и собирает схемы включения приборов при измерении различных электрических величин.
Результат обучения: 2) Снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Знает устройство двигателей постоянного и переменного тока, принципы действия, правила пуска, остановки, способы экономии электроэнергии.
2. Знает особенности силовых видов трансформаторов и специальных видов трансформаторов.
3.Умеет контролировать параметры работы электрооборудования.
4. Умеет выполнять пуск и остановку электродвигателя, установленного на эксплуатируемом оборудовании.

5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарын біледі.
6. Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шарттың қәжетті шарттарын біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, өтініш, арыз, сенімхат, қолхат жасау біледі.
БҚ 7. Схемалар мен сызбаларды орындаудың, техникалық құжаттаманы оқудың, өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдаланудың тәжірибелік шеберліктері мен дағдыларын иелену
ЖКМ 02. Топогра-фиялық сызу
Берілген модуль әр түрлі сипаттағы шартты белгілерді меңгеру; геологиялық сипаттағы шартты белгілер мен оларды иелену; жоспарлар мен карталардың баспа түпнұсқаларын сызудың заманауи әдістерін меңгеру үшін қажет дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Оқу нәтижесі: 1) Бағдарламалық жүйені білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін біледі
2. Сызбалар мен нобайларды орындаудың ережелері мен тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызба жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұндағы шартты белгілерді сызу талаптарын біледі.
2. Ерекшелікті көркемдей алады
3. Компьютерлік графика әдістерін қолданады
Оқу нәтижесі: 3) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен мамандығы бойынша схемаларды әзірлеу және рәсімдеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Техникалық құралдар жөнінде негізгі ұғымдарды біледі.
2. Қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдалана біледі.
БҚ 8. Электротехника және электроника заңдары мен негіздерін түсіну үшін қажетті базалық білімді игеру
ЖКМ 03. Электроника негіздері бар электро-техника
Бұл модуль машиналар мен механизмдер жетектерінің электр жабдықтарын есептеу және таңдауды орындау үшін қажет дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Білім алушылар модульді меңгеру кезінде мынадай білімдерді игеруі тиіс: тұрақты және айнымалы электр тоғы жөнінде негізгі ұғымдар; электр шамаларының мәні және өлшеу әдістері; өлшеу құралдарының конструктивті және техникалық сипаттамалары; графикалық кескіндердің түрлері мен ережелері және электр схемаларын жасау; электр техникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілеулері; тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштары, олардың құрылымы, жұмыс істеу қағидалары, қосу, тоқтату ережелері; электр техникалық материалдардың түрлері мен қасиеттері; электр құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері.
Білім алушылардың төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылауды жүргізу; пайдаланылатын жабдықта орнатылған электр қозғалтқышты жүргізу және тоқтату; әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптардыіске қосу параметрлерін есептеу, схемаларын жасау және жинау; жұмыс көрсеткіштерін тұсіру және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану; қағидалық, электр және монтаждау схемасын оқу; сымдардың тұтасуын, дәнекерлеп бекітуін және оқшаулауын жүргізу және орындалатын жұмыстың сапасын бақылау; электр энергиясын өндіру, жіберу және үлестіру туралы түсініктің болуы
Оқу нәтижесі: 1) Әр түрлі электр шамаларын, электр машиналарын және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды іске қосу схемаларын құрастыру.
Бағалау өлшемдері:
1. Жалпы электротехниканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Электр шамаларын өлшеудің мәні мен әдістерін, өлшеу аспаптарының құрылмалық және техникалық сипаттамаларын біледі.
3. 3. Әртүрлі электр шамаларын өлшеу әдістерін қолдану біледі.
4. 4. Параметрлерін есептейді, әртүрлі электр шамаларын өлшеу кезінде аспаптарды қосудың сызбанұсқаларын жасайды және құрастырады.
Оқу нәтижесі: 2) Жұмыс көрсеткіштерін түсіру және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану.
Бағалау өлшемдері:
1. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштарының құрылысын, әрекет қағидасын, іске қосу, тоқтату ережелерін; электр энергиясын үнемдеудің тәсілдерін біледі
2.Трансформаторлардың күштік түрлерінің және трансформаторлардың арнайы түрлерінің ерекшеліктерін біледі.
3. Электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылай алады.
4. Қолданылатын жабдыққа орнатылған электр қозғалтқышты іске қосуды және тоқтатуды орындайды.

5. Знает снимать показания работы и умеет пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации.
Результат обучения: 3) Читать принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Критерии оценки:
1. Знает типы и правила графического изображения и составления электрических схем.
2. Знает условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин.
3. Знает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Результат обучения: 4) Знать основы электроники.
Критерии оценки:
1. Знает и определяет параметры электровакуумных, газоразрядных, полупроводниковых, фотоэлектронных приборов.
2. Знает устройство электронных приборов.
БК 9. Уметь оценивать негативное воздействие технологических процессов на экологию; анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона
ОПМ 04. Основы общей экологии и проблемы экологии человека
Данный модуль изучает предмет экологии, его структуру; задачи и объекты экологии; основные понятия и законы экологии; экология популяции и сообщества; экологическая система; энергия в экологических целях; биогеохимические циклы; основные понятия системной экологии; экология и здоровье человека; качество общественного здоровья; факторы экологического риска; приспособленность человека для жизни в разных средах; основы адаптации.
При освоении модуля обучаемые должны усвоить следующие знания:
основные понятия, нормы и законы экологии,
структуру и функционирование систем экологии
принципы разработки рационального использования природных ресурсов на основе закономерностей организации жизни
актуальность и значимость проблем экологии человека
основы адаптации и тактики поведения человечества
Результат обучения: 1) Основные понятия и законы экологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные законы экологии.
2. Знает экологические факторы и их действие на живые организмы.
Результат обучения: 2) Основные понятия системной экологии.
Критерии оценки
1. Знает основные понятия системной экологии.
2. Умеет оценить экологические факторы на экосистемы.
3. Умеет разработать требования природоохранной стратегии.
Результат обучения: 3) Основные проблемы экологии человечества и использование природных ресурсов.
Критерии оценки
1. Знает основы познания себя и мира.
2. Знает виды экологического риска, связанные с деятельностью человека.
3. Знает основные принципы использвания природных ресурсов.
Результат обучения: 4) Понимать особенности взаимодействия человечества и природы.
Критерии оценки
1. Знает принципы современной экологии.
2. Имеет знания в развитии теории рационального взаимодействия в экологической системе человек-общество-природа.
БК 10. Применять знания по геодезии и маркшейдерскому делу для строительства подземных сооружений, эффективного и безопасного ведения горных работ и охраны недр
ОПМ 05. Геодезия и маркшейдерское дело
Модуль изучает масштабы, планы и карты. Номенклатура карт, теодолитная съемка, нивелирование, тахеометрическая съемка, мензульная съемка, определение площадей, глазомерная съемка, аэрофотосъемка и фотограмметрия. Основы маркшейдерского дела.
При освоении модуля обучаемые должны усвоить следующие знания:
основы и понятия геодезии и маркшрейдеровского дела
виды и методы проведения измерения и съемок на земной поверхности
построения планов и чертежей изучаемых объектов для решения горно-геометрических задач.
правильная постановка и проведение топографических съемок инженерных работ
Результат обучения: 1)Основные понятия геодезии и маркшрейдерского дела.
Критерии оценки:
1. Знает основы и понятия геодезии и маркшрейдерского дела.
2. Умеет определить методы проведения измерения и съемок.
Результат обучения: 2) Масштабы, планы и карты.
Критерии оценки:
1. Знает карты, планы и масштабы.
2. Знает оценку точности результатов измерения.
3.Определяет сущность назначения различных видов съемки.
4.Знает типы и виды приборов применяемых при измерениях и съемках.
Результат обучения: 3) Виды съемок.
Критерии оценки
1. Умеет выполнять теодолитную съемку.
2. Умеет выполнять тахеометрическую съемку.
3. Умеет выполнять мензульную съемку.
4. Обрабатывает результаты.
БК 11.Оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять правила обеспечения безопасных условий труда; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда
ОПМ 06. Охрана труда
Модуль "Охрана труда" предусматривает формирование знаний обучающихся по системе организации работы по созданию безопасных условий труда на предприятиях химической промышленности, по предотвращению аварий, взрывов и пожаров, а так же по обеспечению надлежащих санитарно-гигиенических условий труда и профилактики профессиональных заболеваний и отравлений.
Усвоение учебного материала основывается на знаниях, полученных обучающимися при изучении экологических основ природопользования. На знаниях данного модуля базируется изучение таких модулей, как процессы и аппараты химической промышленности, курсовое и дипломное проектирование, учебная, технологическая и преддипломная практика
Модуль предусматривает изучение:
типовых мер техники безопасности и противопожарной техники,
правовых, нормативных, организационных основ охраны труда,
правила обеспечения и соблюдения безопасных условий труда на производстве.
Результат обучения: 1) Владение глубокими знаниями о безопасности жизнедеятельности.
Критерии оценки:
1. Знает технические основы охраны труда на предприятиях отрасли.
2. Применяет законодательство о труде.
3. Знает безопасные методы эксплуатации оборудования.
4. Понимает роль охраны здоровья и техники безопасности в создании автоматической системы управления качеством.
Результат обучения: 2) Применение теоретических знаний в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Прогнозирует действие токсичных веществ на человека.
2. Оценивает степень опасности производственной ситуации.
3. Выполняет работы с нормативной документацией по охране труда и окружающей среды.
4. Умеет составлять план мероприятий по охране труда и охране окружающей среды.

5. Жұмыс көрсеткіштерін түсіреді және қауіпсіздік техникасы нормалары мен пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалануды біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Қағидалық, электр және монтаждау сызбанұсқаларын оқу.
Бағалау өлшемдері:
1. Графикалық кескіндердің және электр схемаларын жасаудың түрлері мен ережелерін біледі.
2. Электротехникалық аспаптар мен электр машиналарының шартты белгілерін біледі.
3. Қағидалық, электр және монтаждау схемаларын біледі.
Оқу нәтижесі: 4) Электроника негіздерін біледі.
Бағалау өлшемдері:
1.Электрвакуумдық, газразрядтық, жартылай өтізгіштік, фотоэлектрондық аспаптардың параметрлерін біледі және анықтайды.
2. Электронды аспаптардың құрылымын біледі.
БҚ 9. Технологиялық процестердің экологияға жағымсыз әсерін бағалай білу; өңірдің экологиялық жағдайы ауқымында өз қызметіңіздің нәтижелерін талдай білу
ЖКМ 04. Жалпы экология негіздері және адам экологиясының мәселелері
Бұл модуль экология пәнін, оның құрылымын; экология міндеттері мен нысандарын; экологияның негізгі ұғымын және заңдарын; популяция және қоғамдастық экологиясын; экологиялық жүйе; экологиялық мақсаттағы энергияны; билгеохимиялық циклдарды; жүйелік экологияның негізгі ұғымын; экология және дам денсаулығы; қоғамдық денсаулық сапасын; экологиялық тәуекел факторларын; адамның әр түрлі ортада өмір сүру икемділігін; бейімделу негіздерін зерттейді.
Білім алушылар модульді меңгеру кезінде мынадай білімдерді игеруі тиіс:
экологияның негізгі ұғымы, нормалары мен заңдары,
экология жүйесінің құрылымы және жұмыс істеуі
өмірді ұйымдастыру заңдылықтары негізінде табиғи ресурстарды тиімді пайдалануды әзірлеу қағидалары
адам экологиясының өзектілігі мен маңызы
адамзаттың бейімделу және беталыс тактикасы негіздері
Оқу нәтижесі: 1) Экологияның негізгі ұғымдары мен заңдары.
Бағалау өлшемдері:
1. Экологияның негізгі заңдарын біледі.
2. Экологиялық факторларды және олардың тірі ағзаларға әсерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Жүйелік экологияның негізгі ұғымдары.
Бағалау өлшемдері:
1. Жүйелік экологияның негізгі ұғымдарын біледі.
2. Экожүйеге экологиялық факторлар әсерін бағалай алады.
3. Табиғат қорғау стратегиясыынң талаптарын әзірлей алады.
Оқу нәтижесі: 3) Адам экологиясының негізгі мәселелері және табиғи ресурстарды пайдалану
Бағалау өлшемдері:
1. Өзін және әлемді тану негіздерін біледі.
2. Адам қызметімен байланысты экологиялық тәуекелдер түрлерін біледі.
3. Табиғи ресурстарды пайдаланудың негізгі қағидаларын біледі.
Оқу нәтижесі: 4) Адамзат пен табиғаттың өзара әрекетінің ерекшеліктерін түсіну.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазіргі экология қағидаларын біледі.
2. Адам-қоғам-табиғат экологиялық жүйесіндегі өзара тиімді әрекет теориясын дамыту білімін алған.
БҚ 10. Жерасты құрылыстары үшін, тау жұмыстарын тиімді және қауіпсіз жүргізу мен жер қойнауын қорғау үшін геодезия мен маркшейдерлік іс бойынша білімді қолдану
ЖКМ 05. Геодезия мен маркшей-дерлік іс
Модуль масштабтарды, жоспарларды және картаны зерттейді. Карталар номенклатурасы, теодолиттік түсірме, нивелирлеу, тахеометриялық түсірме, мензульді түсірме, аудандарды анықтау, көз мөлшерімен түсіру, аэрофототүсірілім және фотограмметрия. Маркшейдерлік істің негіздері.
Білім алушылар модульді меңгеру кезінде мынадай білімдерді игеруі тиіс:
геодезия мен маркшейдерлік істің негіздері және ұғымы
жер үстіндегі өлшеулер мен түсірмелерді жүргізу түрлері және әдістері
таулы-геометриялық міндеттерді шешуде зерттелетін нысандардың жоспарлары мен сызбаларын құру.
инженерлік жұмыстардың топографиялық түсірмелерін дұрыс қою және жүргізу
Оқу нәтижесі: 1) Геодезия мен маркшейдерлік істің негізгі ұғымдары.
Бағалау өлшемдері:
1. Геодезия мен маркшейдерлік істің негіздері мен ұғымдарын біледі.
2. Өлшеу мен түсіруді жүргізу әдістерін анықтай алады.
Оқу нәтижесі: 2) Масштабтар, жоспарлар және карталар.
Бағалау өлшемдері:
1. Карталар, жоспарлар және масштабтарды біледі.
2. Өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалай біледі.
3. Түсірменің әр алуан түрлерінің тағайындалу маңызын анықтайды.
4. Өлшеулер мен түсірулер кезінде қолданылатын аспаптардың типтері мен түрлерін біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Түсірмелер түрлері.
Бағалау өлшемдері:
1. Теодолиттік түсірмені орындай алады.
2. Тахеометриялық түсірмені орындай алады.
3. Мензульдік түсірмені орындай алады.
4. Нәтижелерді өңдейді.
БҚ 11. Өндірістік жағдайдың қызметкерлер мен қоршаған ортаға қауіптілігін бағалау; қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ережелерін қолдану; еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері
ЖКМ 06. Еңбекті қорғау
"Еңбекті қорғау" модулі білім алушыларда химия өнеркәсібінің кәсіпорындарында қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, апаттардың, жарылыстардың және өрттің алдын алу, сонымен қатар тиісті санитариялық-гигиеналық еңбек жағдайларын қамтамасыз ету және кәсіби сырқаттар мен уланулардың алдын алу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырудың жүйесі бойынша білімді қалыптастыруды қарастырады.
Оқу материалын меңгеру білім алушының табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздерін зерделеуі кезінде алған білімдеріне негізделеді. Берілген модульдің біліміне химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары сияқты модульдерді зерттеу, курстық және дипломдық жобалаулар, оқу, технологиялық және диплом алдындағы тәжірибелер негізделеді
Модуль мыналарды зерттеуді қарастырады:
қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы техниканың типтікшараларын,
еңбек қорғаудың құқықтық, нормативтік, ұйымдық негіздерін,
өндірістегі қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету және сақтау ережелерін.
Оқу нәтижесі: 1) Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі туралы терең білімдерді игеру.
Бағалау өлшемдері:
1. Саланың кәсіпорындарында еңбек қорғаудың техникалық негіздерін біледі.
2. Қазахстан Республикасы еңбек туралы заңнамасын қолданады.
3. Жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіз әдістерін біледі.
4. Сапаны басқарудың автоматты жүйесін құрудағы денсаулық қорғау мен қауіпсіздік техникасының рөлін түсінеді.
Оқу нәтижесі: 2) Теориялық білімді тәжірибелік қызметте қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1.Улы заттардың адамға тигізетін әсерін болжайды.
2. Өндірістік жағдайдың қауіптілік деңгейін бағалайды.
3. Еңбек және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттамамен жұмыс атқарады.
4. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың жоспарын жасай алады.

5. Умеет прогнозировать последствия несоблюдения правил техники безопасности на производстве.
Результат обучения: 3) Выполнение правил охраны труда.
Критерии оценки:
1. Применяет индивидуальные средства защиты.
2. Применяет меры предупреждения взрывов и пожаров.
3. Применяет средства индивидуальной защиты.
4. Умеет оказывать первую доврачебную помощь.
5. Использует в работе контрольно-измерительные приборы.
6. Контролирует соблюдение правил техники безопасности и пожаробезопасности на производстве.
БК 12.Обладать практическими навыками применения основных законов природопользования и владеть нормативно- правовыми документами, регламентирующие профессиональную деятельность
ОПМ 07. Основы законодательства и правовые основы природопользования
В модуле изучается экологическая концепция Республики Казахстан, правовой механизм охраны окружающей среды, конституционные основы, источники и категории экологического права, действующие природоохранные законы. Так же рассматривается виды источников экологического права РК, международные источники экологического прав. Цели и виды экологического контроля, суть государственной экологической экспертизы, основное содержание законодательства о ресурсах.
Результат обучения: 1) Экологическая концепция Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Знает виды источников экологического права.
2. Знает международные источники экологического права.
Результат обучения: 2) Источники и категории экологического права.
Критерии оценки:
1. Умеет определять соответствие экологической ситуации нормам и стандартам.
2. Умеет проводит необходимые экологические исследования.
3. Умеет оформлять неободимую документацию.
БК 13. Обладать необходимыми общими знаниями по специальности для обеспечения экологической безопасности народного хозяйства и других сфер человеческой деятельности
ОПМ 08. Введение в специальность
Целью настоящего модуля является формирование у обучающихся устойчивого положительного отношения к специальности эколога, мотивация к получению профессиональных знаний, необходимость сформировать у обучающихся знание об основных экологических законах и концепциях. Основные задачи модуля – ознакомление обучающихся с основными понятиями, проблемами, методами и разделами специальности с разными аспектами профессиональной деятельности. Модуль призван помочь экологам корректно подходить к анализу влияния экологических факторов на живые организмы, а также к анализу самого человека как мощного антропогенного фактора.
Обучающимся уже в начале обучения необходимо иметь чҰткие представления о будущей профессии, науках, которые необходимо изучить для еҰ освоения, объектах и целях изучаемых модулей. Целью настоящего модуля является стимулирование интереса к выбранной профессии, формирования мировоззрения, способствующего осознанному отношению к учебным занятиям, а также к современным способам получения профессиональных знаний.
Модуль "Введение в специальности" является теоретическим фундаментом ряда специальных дисциплин. Его освоение обусловлено тем, что он формирует у обучающихся более осознанный подход к овладению профессиональными знаниями при изучении всего комплекса последующих дисциплин /модулей специальности, предусмотренных учебным планом.
Результат обучения: 1) Изучение исторического очерка развития естественных наук с периода античности до наших дней.
Критерии оценки:
1. Знает предмет, объект и задачи экологии.
2. Знает различные взгляды на структуру современной экологии.
3. Умеет определять общественную потребность в экологии в наши дни.
Результат обучения: 2) Определение понятия "Экологические факторы".
Критерии оценки:
1. Знает экологическую роль абиотических и биотических факторов.
2. Знает классификацию факторов. Лимитирующие факторы.
3. Знает основные экологические законы.
Результат обучения: 2) Специалист-эколог в современных условиях рыночной экономики.
Критерии оценки:
1. Знает основы актуальности профессиональной деятельности эколога: на промышленных предприятиях, в организациях и лабораториях экологического, биологического и химического контроля и санитарного надзора за состоянием окружающей среды, в различных организациях правового и экономического надзора (прокуратура, налоговая инспекция), в органах государственного управления природопользования и охраной окружающей среды.
БК 14. Владеть навыками оценки экологической эффективности от внедрения организационно- технических мероприятий
ОПМ 09. Экономика, организация и планирование экологических исследований в сельском хозяйстве
Данный модуль рассматривает наиболее обоснованные пути в реализации рационализации природопользования, экономической эффективности, осуществляемых природоохранных мероприятий, экономического ущерба, приносимого народному хозяйству загрязнением окружающей среды; комплексного подхода в планировании экологических исследований, взаимосвязь и взаимозависимость природных комплексов; проблем рационального использования естесственных ресурсов и охраны окружающей среды с точки зрения экологических, социально- экономических последствий в результате взаимодействия природы и общества.
Результат обучения: 1) Пути реализации рационализации природопользования.
Критерии оценки:
1. Умеет вести учет и проводить анализ экологических исследований.
2. Знает методы ведение учета и анализа выполнения производственных заданий.
Результат обучения: 2) Социально- экономические последствия в результате взаимодействия природы и общества.
Критерии оценки:
1. Знает типы и нарушения природных компонентов.
2. Умеет различать технологические особенности экологических исследований.
3. Умеет оценивать возможные загрязнения в конкретных экологических ситуациях.
Специальные модули

5. Өндірістегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтамау салдарларын болжай алады.
Оқу нәтижесі: 3) Еңбекті қорғау ережелерін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
2. Жарылыстар мен өрттің алдын алу шараларын қолданады.
3. Жеке қорғаныс құралын қолданады;
4. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете алады.
5. Жұмыста бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Өндірісте қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын бақылайды.
БҚ 12. Табиғат пайдаланудың негізгі заңдарын қолданудың тәжірибелік дағдыларын игеру және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттаманы иелену
ЖКМ 07. Табиғат пайдалану-дың заңнамаларының негіздері және құқықтық негіздері
Модульде Қазақстан Республикасының экологиялық тұжырымдамасы, қоршаған ортаны қорғаудың құқықтық механизмі, экологиялық құқықтың конституциялық негіздері, көздері және санаттары, қолданыстағы табиғат қорғау заңдары зерттеледі. Сондай-ақ Қазахстан Республикасы экологиялық құқық көздерінің түрлері, халықаралық экологиялық құқық көздері қарастырылады. Экологиялық бақылаудың мақсаты мен түрлері, мемлекеттік эколологиялық сараптаманың маңызы, ресурстар туралы заңнаманың негізгі мазмұны.
Оқу нәтижесі: 1) Қазақстан Республикасының экологиялық тұжырымдамасы.
Бағалау өлшемдері:
1. Қазахстан Республикасы экологиялық құқық көздерінің түрлерін біледі.
2. Экологиялық құқықтың халықаралық көздерін біледі
Оқу нәтижесі: 2) Экологиялық құқық көздері мен санаттары.
Бағалау өлшемдері:
1. Экологиялық жағдайдың нормалар мен стандарттарға сәйкестігін анықтай алады.
2. Қажетті экологиялық зерттеулер жүргізе алады.
3. Қажетті құжаттаманы рәсімдей алады.
БҚ 13. Халық шаруашылығы мен адам қызметінің басқа салаларының экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мамандық бойынша қажетті жалпы мағлұматтарды білу
ЖКМ 08. Мамандыққа кіріспе
Бұл модульдің мақсаты білім алушыларда эколог мамандығына орнықты дұрыс қатынастар, кәсіби білім алуға ынталандыруды қалыптастыру, білім алушыларда негізгі экология заңдары мен тұжырымдамалары туралы білімді қалыптастыру қажеттігі болып табылады. Модульдің негізгі міндеті - білім алушыларды кәсіби қызметтің әр түрлі аспектілерімен бірге мамандықтың негізгі ұғымымен, мәселелерімен, әдістерімен жәнебөлімдерімен таныстыру. Модуль экологтарға экологиялық факторлардың тірі ағзаларға әсерін талдауға, сондай-ақ қуатты антропогендік фактор ретіндегі адамның өзін талдауға дұрыс кірісуге көмектесуге бейімделген.
Білім алушыларда оқытудың басында-ақ болашақ мамандығы, оны меңгеру үшін зерттеуі тиіс ғылымдар, зерттелетін модульдердің нысандары мен мақсаттары туралы айқын түсініктің болуы тиіс. Осы модульдің мақсаты таңдалған мамандыққа деген қызығушылықты ынталандыру, оқу сабақтарына, сондай-ақ кәсіби білім алудың заманауи тәсілдеріне саналы түрде қарауға мүмкіндік беретін дүниетанымын қалыптастыру болып табылады.
"Мамандыққа кіріспе" модулі бірқатар арнайы пәндердің теориялық негізі болып табылады. Студенттерде оқу жоспарымен қарастырылған мамандықтың кейінгі пәндерінің/модульдерінің барлық кешенін зерттеу кезінде кәсіби дағдыларды меңгерудің аса саналы тәсілдемесінің қалыптасатындығынан осы модульді меңгеру қажет.
Оқу нәтижесі: 1) Көне кезеңнен біздің кезімізге дейінгі жаратылыстану ғылымдарын дамытудың тарихи очеркін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Экология пәнін, нысанын және міндеттерін біледі.
2. Қазіргі экология құрылымына әр түрлі көзқарастарды біледі.
3. Біздің күндеріміздегі экологияға қоғамдық қажеттілікті анықтай алады.
Оқу нәтижесі: 2) "Экологиялық факторлар" ұғымының анықтамасы.
Бағалау өлшемдері:
1. Абиотикалық және биотикалық факторлардың экологиялық рөлін біледі.
2. Факторлардың жіктелуін біледі. Шектеуші факторлар.
3. Негізгі экологиялық заңдарды біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Қазіргі нарық эконмикасы жағдайындағы маман-эколог.
Бағалау өлшемдері:
1. Экологтың кәсіби қызметінің өзектілік негіздерін біледі: өнеркәсіп кәсіпорындарында, қоршаған орта жағдайын экологиялық, биологиялық және химиялық бақылау мен санитарлық қадағалау ұйымдары мен зертханаларында, әр түрлі құқықтық және экономикалық қадағалау ұймдарында (прокуратура, салық инспекциясы), табиғат пайдалану мен қоршаған ортаны қорғауды мемлекеттік басқару органдарында.
БҚ 14. Ұйымдық-техникалық іс-шаралар енгізудің экологиялық тиімділігін бағалау дағдыларын меңгеру
ЖКМ 09. Ауыл шаруашылығында экология-лық зерттеулердің экономи-касы, ұйымдастырылуы және жоспар-лауы
Бұл модуль табиғат пайдалануды оңтайландыруды, экономикалық тиімділікті іске асырудың, жүзеге асырылатын табиғат қорғау шараларының, қоршаған ортаның ластануымен халық шаруашылығына келтірілетін экономикалық залалдың неғұрлым негізделген жолдарын; экологиялық зерттеулерді жоспарлаудың кешенді тәсілдемелерін, табиғи кешендердің өзара байланысы мен өзара тәуелділігін; табиғат пен қоғамның өзара әрекеті нәтижесіндегі экологиялық, әлеуметтік экономикалық салдарлар көзқарасынан табиғи ресурстарды оңтайлы пайдалану менқоршаған ортаны қорғау мәселелерін қарастырады.
Оқу нәтижесі: 1) Табиғат пайдалануды оңтайландыруды іске асыру жолдары.
Бағалау өлшемдері:
1. Экологиялық зерттеулердің есебін жүргізіп және талдауын жасай алады.
2. Өндірістік тапсырмалардың есебін жүргізу және орындалуын талдау әдістерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Табиғат пен қоғамның өзара әрекеті нәтижесіндегі әлеуметтік-экономикалық салдарлар.
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғи компоненттердің түрлері мен бұзылуын біледі.
2. Экологиялық зерттеулердің технологиялық ерекшеліктерін ажырата алады.
3. Нақты экологиялық жағдайлардағы ықтимал ластануды бағалай алады.
Арнайы модульдер

Квалификация "151407 2 Пробоотборщик"
ПК 1. Владеть устройствами современных приборов для отбора проб, обслуживать приборы и оборудования, применяемые для контроля загрязнения окружающей среды
СМ 01. Приборы для изучения состояния окружающей среды
В модуле обучающиеся изучают введение в экологию, общие сведение об атмосфере, организация наблюдений и контроля загрязнения атмосферного воздуха; приборы для измерения физических параметров атмосферного воздуха- счетчик газа, счетчик газа, измерение температур, измерение давления, измерение влажности; Методы и приборы для измерения концентрации вредных веществ в атмосферном воздухе и газовых потоках- методы газового анализа, газоанализаторы; Определение запыленности газов; Электроаспираторы, воздухоотборники, спектрофотометры, хроматографы; Методы для определения автоматического газового анализа- газоиндикаторы, галоанализаторы; Компексные лаборатории для наблюдения за уровнем загрязнения воздуха- комплектная и передвижная лаборатория; Наблюдения за уровнем загрязнения атмосферы и метеорологические наблюдения; Анализ природных вод; Анализ почвы; Защита от шума- ультра- и инфразвука, вибрации; Защита от электромагнитных полей и лазерного излучения; Лабораторные работы по измерениям; Термины и определения.
Результат обучения: 1) Требования к качеству выполнения анализов.
Критерий оценки
1. Умеет использовать приборы согласно инструкции к проведению испытаний.
2. Умеет производить отбор и подготовку проб к анализам.
Результат обучения: 2) Используемое оборудование, приборы.
Критерий оценки
1. Умеет определять состав атмосферного воздуха с помощью необходимых приборов и установок.
2. Умеет определять состав водной среды с помощью необходимых приборов и установок.
3. Умеет определять состав почвенного покрова с помощью необходимых приборов и установок.
Результат обучения: 3) Технология проведения опытов.
Критерий оценки
1. Умеет отбирать и производить анализ проб атмосферного воздуха согласно методике.
2. Умеет отбирать и производить анализ проб воды согласно методике.
3. Умеет отбирать и производить анализ проб почвы согласно методике.
ПК 2. Владеть способами отбора, оформления и хранения образцов воды, воздуха, почв в различных условиях
СМ 02. Основные способы отбора проб для изучения состояния окружающей среды
Отбор проб воды: вода питьевая из централизованных систем водоснабжения; вода из нецентрализованных источников; вода природная, в том числе подземная; сточные воды, в том числе очищенные и ливневые; морская вода. Отбор проб почвы, грунта, донных отложений. Отбор проб атмосферного воздуха: промышленные выбросы в атмосферу; атмосферный воздух и воздух жилых (закрытых) помещений, в том числе воздух жилых и общественных зданий. Атмосферные осадки. Отходы производства и потребления: коммунальные; химического; органического; минерального происхождения.
Результат обучения: 1) Способы отбора проб воды, почвы, воздуха, атмосферных осадков.
Критерий оценки

"151407 2 Сынама іріктеуші" біліктілігі
КҚ 1. Сынамаларды іріктеу үшін заманауи құралдардың құрылымдарын білу, қоршаған ортаны бақылау үшін қолданылатын аспаптар мен жабдықтарға қызмет көрсету
АМ 01. Қоршаған ортаның жағдайын зерттеуге арналған аспаптар
Бұл модульде білім алушылар экологияға кіріспені, атмосфера, атмосфералық ауаның ластануын қадағалау мен бақылауды ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтерді; атмосфералық ауаның физикалық параметрлерін өлшеу- газ есептегіш, газ есептегіш, температура өлшеу, қысым өлшеу, ылғалдылықты өлшеу аспаптарын; Атмосфералық ауадағы және газ ағынындағы- зиянды заттардың шоғырлануын өлшеуге арналған әдістер мен аспаптар, газ талдау әдістерін, газ талдауышты; Газдардың шаңдануын анықтауды; Электроаспираторлар, ауа алғыштар, спектрофотометры, хроматографтарды; Автоматтандырылған газ талдауын анықтау әдістерін- газиндикаторларын, газ талдауышты; Ауаның ластану деңгейін бақылайтын кешенді зертханалар- жиынтық және жылжымалы зертхананы; Ауаның ластану деңгейін бақылау және метеорологиялық бақылау; Табиғи суларды талдау; Топырақ талдауын; Шудан- ультра- және инфрадыбыстан, дірілден қорғауды; Электрмагниттік өріс пен лазерлік сәулеленуден қорғауды; Өлшемдер бойынша зертханалық жұмысты; Терминдер мен белгілеулерді зерттейді.
Оқу нәтижесі: 1) Талдауды орындау сапасына қойылатын талаптар.
Бағалау өлшемдері:
1. Аспаптарды сынақ жүргізу нұсқаулығына сәйкес пайдалану.
2. Сынамаларды талдауға іріктеу мен дайындауды жүргізе білу.
Оқу нәтижесі: 2) Пайдаланылатын жабдықтар, аспаптар
Бағалау өлшемдері:
1. Қажетті аспаптар мен қондырғылардың көмегімен атмосфералық ауа құрамын анықтай алады.
2. Қажетті аспаптар мен қондырғылардың көмегімен сулы ортаның құрамын анықтай алады.
3. Қажетті аспаптар мен қондырғылардың көмегімен топырақ жамылғысының құрамын анықтай алады.
Оқу нәтижесі: 3) Тәжірибелер жүргізу технологиясы.
Бағалау өлшемдері:
1. Әдістемеге сәйкес атмосфералық ауа сынамасын іріктеу мен талдауды жүргізе алады.
2. Әдістемеге сәйкес судың сынамасын іріктеу мен талдауды жүргізе алады.
3. Әдістемеге сәйкес топырақ сынамасын іріктеу мен талдауды жүргізе алады.
КҚ 2. Түрлі жағдайлардағы су, ауа, топырақ сынамаларын іріктеу, рәсімдеу және сақтау әдістерін білу
АМ 02. Қоршаған ортаның жағдайын зерттеу үшін сынамалар-ды іріктеудің негізгі әдістері
Су сынамаларын іріктеу: орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінен алынған ауыз су; орталықтандырылмаған көздерден алынған сулар; табиғи, соның ішінде жер асты сулары; ағын сулар, соның ішінде тазартылған және нөсер сулары; теңіз суы.
Топырақ, жер, түпкі шөгінділердің сынамаларын іріктеу.
Атмосфералық ауаның сынамаларын іріктеу: атмосфераға өнеркәсіп шығарылулары; атмосфералық ауа және тұрғын (жабық) үй-жайлардың ауасы, соның ішінде тұрғын және қоғамдық ғимараттардың ауасы.
Атмосфералық жауын-шашын.
Өндірістік және тұтыну қалдықтары: коммуналдық; химиялық; органикалық; минералдық пайда болған.
Оқу нәтижесі: 1) Судың, топырақтың, ауаның, атмосфералық жауын-шашынның сынамаларын іріктеу тәсілдері.
Бағалау өлшемдері:

1. Умеет определять место отбора.
2. Умеет выбирать способы отбора проб.
3. Знает правильную разделку проб.
Результат обучения: 2) Оформление проб воды, почвы, воздуха, атмосферных осадков.
Критерий оценки
1. Умеет качественно упаковать пробы.
2. Знает оформление этикеток.
3. Умеет подготавливать все виды проб к хранению.
4. Знает подготовку к транспортировке всех проб.
Результат обучения: 3) Ознакомление нормативными документами при отборе проб всех видов.
Критерий оценки
1. Знает нормативы отбора проб воды.
2. Знает нормативы отбора проб воздуха.
3. Знает нормативы отбора проб почвенного покрова.
4. Знает нормативы отбора проб атмосферных осадков.
Результат обучения: 4) Изучение методики проведения качественного и количественного анализов.
Критерий оценки
1. Знает методику проведения анализов воздуха.
2. Знает методику проведения анализов водной среды.
3. Знает методику проведения анализов почвенного покрова.
Квалификация "151404 2 Лаборант химического анализа"
ПК 3. Готовить растворы различной концентрации; выполнять качественный и количественный анализ различными методами; выполнять расчеты результатов анализа; проводить статистическую обработку результатов
СМ 03. Аналитическая химия
Основы качественного анализа: аналитические группы катионов. Основы количественного анализа и его основные методы. Основы физико- химических методов анализа (колориметрия, фотоколориметрический, хроматография)
Результат обучения: 1) Основы качественного анализа.
Критерий оценки
1. Знает свойства водных растворов.
2. Знает характеристику катионов и анионов.
3. Знает условия осаждения кристаллических и аморфных осадков.
Результат обучения: 2) Основы количественного анализа и его основные методы.
Критерий оценки
1. Умеет составлять ионные уравнения.
2. Умеет использовать свои знания для решения качественных задач.
3. Умеет проводить гравиметрические операции.
4. Готовит стандартные и стандартизированные растворы.
ПК 4. Владеть проведением качественного и количественного анализа веществ физико- химическими методами
СМ 04. Основы физико- химического анализа
Теоретические основы аналитической химии; качественный анализ групп катоинов, анионов, количественный анализ, классификация и методика проведения физико- химических методов анализа: оптических (фотометрический, спектральный, люминисцентный); электрохимических (кондуктометрический, потенциометрический, купонометрический, полярографический); хроматографических (газовая и жидкостная хроматография); устройство, принцип действия и правила эксплуатации приборов, используемых при проведении физико- химических методов.
Результат обучения: 1) Классификация и методика проведения физико- химических методов анализа.
Критерий оценки
1. Знает характеристику электромагнитного излучения, типы спектров.
2. Знает особенности методов и методик проведения различных анализов.
Результат обучения: 2) Устройство, принцип действия и правила эксплуатация приборов, используемых при проведении физико- химических методов.
Критерий оценки
1. Умеет определять средние выборки, единичные отклонения.
2. Умеет определять квантовые числа.
3. Умеет выполнять работы на определение концентрации анализов.
ПК 5. Уметь пользоваться оборудованием современных химико- аналитических лабораторий и знать перспективные методы пробирного анализа
СМ 05. Геохимия и экогеохимия
Предмет и объект геохимии. Методы геохимических исследований. История развития геохимии. Геохимические классификации элементов Вернадского. Геохимические барьеры. Их природа. Геохимия атмосферы. Происхождение, кларки, Классификация газов. Геохимия гидросферы. Происхождение, кларки.Геохимия педосферы. Происхождение, кларки, типы зональности. Биосфера. Кларки и геохимические функции живого вещества. Элементарный и геохимический ландшафт. Техногенез как геохимический фактор. Загрязнение окружающей среды. Геохимические аномалии и их классификации
Результат обучения: 1) Методы геохимических исследований.
Критерий оценки
1. Знает историю развития геохимии.
2. Умеет классифицировать элементы Вернадского.
3. Знает геохимические барьеры.
Результат обучения: 2) Геохимия природных компонентов.
Критерий оценки
1. Знает геохимию атмосферы.
2. Знает геохимию водной среды.
3. Знает геохимию почвенного покрова.
4. Знает геохимию ландшафта.
Результат обучения: 3) Геохимические аномалии и их классифкация.
Критерий оценки
1. Умеет выявлять геохимические аномалии.
2. Знает классификацию геохимических аномалии.
ПК 6. Владеть методами измерения радиоэкологических параметров и системного анализа условий миграции и концентрирования радиоактивных элементов
СМ 06. Радиоэкология
Характеристики воздействия радиации на живые организмы и его проявление в их жизнедеятельности. Основные принципы нормирования и нормы радиационной безопасности. Миграция радионуклидов в биосфере. Рассеяние примесей в атмосфере. Модели переноса примесей в атмосфере. Выпадение примесей на поверхность земли. Перенос примесей в гидросфере. Определения характеристик радиационного воздействия на человека. Источники естественного фонового облучения в биосфере и природный радиационный фон. Технологически повышенный естественный радиационный фон. Радиоактивное загрязнение в результате испытаний ядерного оружия.
Результат обучения: 1) Характеристики воздействия радиации на живые организмы и его проявление в их жизнедеятельности.
Критерий оценки
1. Знает основные принципы нормирования и нормы радиационной безопасности.
2. Умеет определять миграцию примесей в атмосфере.
3. Умеет определять миграцию примесей в гидросфере.
4. Умеет определять миграцию примесей на поверхности Земли.
Результат обучения: 2) Определения характеристик радиационного воздействия на человека.
Критерий оценки
1. Определяет характеристику радиационного воздействия на человека.
2. Определяет источники естественного фонового облучения.
3. Знает состав природного радиационного фонда.
ПК 7. Владеть основными видами геоэкологического картографирования, методику проведения полевых и камеральных работ
СМ 07. Геоэкологическое картографирование
Введение в структурную геологию. Геологическая и геоэкологическая карты и другие виды графики. Структурная геология. Слоистая структура в земноц коре. Общий анализ геологического и геоэкологического строения региона по карте. Геологическое и геоэкологическое картографирование. Современные проблемы региональтных геоэкологических исследований
Результат обучения: 1) Геологическая и геоэкологическая карты и другие виды графики.
Критерий оценки
1. Знает назначение специальных съемок.
2. Знает основные понятия.
3. Умеет читать рельеф , изображенный на карте.
Результат обучения: 2) Общий анализ геологического и геоэкологического строения региона по карте.
Критерий оценки
1. Знает основные виды геоэкологического картографирования.
2. Знает методы и способы анализа геологического строения и геологической истории по карте.
Результат обучения: 3) Современные проблемы региональтных геоэкологических исследований.
Критерий оценки
1. Знает примеры глобальных проблем экологии.
2. Знает классификацию топографических и геологических карт.
3. Умеет составлять геоэкологические карты и разрезы.
4. Умеет обрабатывать результаты специальных съемок.
ПК 8. Владеть принципом и порядком подготовки и обработки первичных материалов, экологической документации и опробования на персонального электронно вычислительных машин с помощью различных программ
СМ 08. Использование информационных технологии при геоэкологических исследованиях
Программное обеспечение электронно вычислительных машин. Современные программные продукты общего назначения для работы с текстовой, числовой и графической. Программы для подготовки текстов для математических вычислений и преобразований. Программное обеспечение географических информационных системах. Понятие географических информационных системах.
Результат обучения: 1) Программное обеспечение электронных вычислительных машин.
Критерий оценки
1. Знает современное состояние информационных технологии.
2. Знает правила техники безопасности при работе с компьютером.
Результат обучения: 2) Программы для подготовки текстов для математических вычислений и преобразований.
Критерий оценки
1. Знает картографические проекции.
2. Знает возможности программных продуктов для обработки геологических данных.
3. Умеет создавать и редактировать графические документы.
4. Строить диаграммы и графики функции.
Результат обучения: 3) Программное обеспечение географических информационных системах.
Критерий оценки
1. Знает о геоинформационных системах.
2. Знает работу с таблицами.
3. Умеет применять геоинформационные системы в практической работе.
4. Умеет производить обмен данных между системами.
ПК 9. Владеть проведением и обработкой статистических результатов гидрогеологических, радиологических и экологических наблюдений
СМ 09. Первичная статистическая обработка данных наблюдений и анализа
Виды наблюдений и анализов в экологии и формы представления результатов. Методы математической статистики применямые при обработке экологических данных. Применение компьютерных программ для обработки результатов экологических исследований.
Результат обучения: 1) Виды наблюдений и анализов в экологии и формы представления результатов.
Критерий оценки
1. Знает формы представления различных видов анализов.
2. Знает элементы первичной обработки результатов.
3. Умеет проводить анализ и первичную обработку результатов исследований.
4. Умеет пользоваться компьютерными программами.

1. Іріктеу орындарын анықтай алады.
2. Сынамаларды іріктеу тәсілдерін таңдай алады.
3. Сынамаларды дұрыс өңдеу біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Судың, топырақтың, ауаның, атмосфералық жауын-шашынның сынамаларын дайындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Сынамаларды сапалы қаптай алады
2. Заттаңбаларды рәсімдеу біледі.
3. Сынамалардың барлық түрлерін сақтауға дайындай алады .
4. Барлық сынамаларды тасымалдауға дайындай біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Сынамалардың барлық түрлерін іріктеу кезінде нормативтік құжаттармен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Су сынамаларын іріктеу нормативтерін біледі.
2. Ауа сынамаларын іріктеу нормативтерін біледі.
3. Топырақ жамылғысын іріктеу нормативтерін біледі.
4. Атмосфералық жауын-шашын сынамаларын іріктеу нормативтерін біледі.
Оқу нәтижесі: 4) Сапалық және сандық талдаулар жүргізу әдістемесін зерттеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Ауа талдауларын жүргізу әдістемесін біледі.
2. Сулы ортаның талдауларын жүргізу әдістемесін біледі.
3. Топырақ жамылғысының талдауларын жүргізу әдістемесін біледі.
"151404 2 Химиялық талдау зертханашысы" біліктілігі
КҚ 3. Әр түрлі концентрация ерітінділерін дайындау; сапалық және сандық талдауларды әр түрлі әдістермен орындау; талдау нәтижелерін есептеуді орындау; нәтижелерді статистикалық өңдеуді жүргізу.
АМ 03. Аналитикалық химия
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары. Сандық талдау негіздері және оның негізгі әдістері. Талдаудың физика-химиялық әдістерінің негіздері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография)
Оқу нәтижесі: 1) Сапалық талдау негіздері.
Бағалау өлшемдері:
1. Су ерітінділердің қасиеттерін біледі.
2. Катиондар мен аниондардың сипаттамаларын біледі .
3. Кристалл және аморфты шөгінділерді тұндыру жағдайларын біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Сандық талдау негіздері және оның негізгі әдістері.
Бағалау өлшемдері:
1. Иондық теңдеулерді жасай алады.
2. Өз білімін сапалық міндеттерді шешу үшін пайдалана алады.
3. Гравиметриялық операцияларды жүргізе алады.
4. Стандартты және стандартталған ерітінділерді дайындайды.
КҚ 4. Заттардың физикалық-химиялық әдістермен сапалық және сандық талдауын жүргізе білу
АМ 04. Физика-химиялық талдау негіздері
Аналитикалық химияның теориялық негіздері; катиондар, аниондар топтарының сапалық талдауы, сандық талдау, физика-химиялық талдау әдістерін жіктеу және жүргізу әдістемесі: оптикалық (фотометриядық, спектральды, люминисцентті); электрохимиялық (кондуктометриялық, потенциометриялық, купонометриялық, полярографикалық); хроматографиялық (газды және сұйық хроматография); физика-химиялық әдістерді жүргізу кезінде пайдаланылатын аспаптардың құрылымы, әрекет қағидасы және пайдалану ережелері.
Оқу нәтижесі: 1) Физика-химиялық талдау әдістерін жіктеу және жүргізу әдістемесі.
Бағалау өлшемдері:
1. Электрмагниттік сәулелену сипаттамасын, спектрлер түрлерін біледі.
2. Әр түрлі талдауларды жүргізу әдістері мен әдістемелерінің ерекшеліктерін біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Физика-химиялық әдістерді жүргізу кезінде пайдаланылатын аспаптардың құрылымы, әрекет қағидасы және пайдалану ережелері.
Бағалау өлшемдері:
1. Орташа іріктемені, бірлік ауытқуды анықтай алады.
2. Квантты сандарды анықтай алады.
3. Талдау концентрациясын анықтау жұмыстарын орындай алады.
КҚ 5. Замануи химиялық-аналиткалық зертханалардың жабдықтарын пайдалана білу және аспаптық талдаудың келешек әдістерін білу
АМ 05. Геохимия және экогеохи-мия
Геохимия пәні және нысаны. Геохимиялық зерттеу әдістері. Геохимияның даму тарихы. Вернадский элементтерінің геохимиялық жіктемесі. Геохимиялық тосқауылдар. Олардың табиғаты. Атмосфера геохимиясы. Пайда болуы, кларкі. Газдар жіктемесі. Гидросфера геохимиясы. Пайда болуы, кларкі. Педосфера геохимиясы. Пайда болуы, кларкі, зоналық түрлері. Биосфера. Тірі заттардың кларктері және геохимиялық қызметі. Қарапайым және геохимиялық ландшафт. Геохимиялық фактор ретіндегі техногеноз. Қоршаған ортаның ластануы. Геохимиялық аномалия және олардың жіктелімі
Оқу нәтижесі: 1) Геохимиялық зерттеу әдістері.
Бағалау өлшемдері:
1.Геохимияның даму тарихын біледі.
2.Вернадский элементтерін жіктей алады.
3.Геохимиялық тосқауылдарды біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Табиғи компоненттердің геохимиясы.
Бағалау өлшемдері:
1.Атмосфера геохимияын біледі
2.Сулы ортаның геохимиясын біледі.
3.Топырақ жамылғысының геохимиясын біледі.
4.Ландшафт геохимиясын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Геохимиялық аномалиялар және олардың жіктелімі.
Бағалау өлшемдері:
1. Геохимиялық аномалияларды анықтай алады.
2. Геохимиялық аномалиялардың жіктелімін біледі.
КҚ 6. Радиоэкологиялық параметрлерді өлшеу және маграция жағдайының жүйелік талдау және радиоактивті элементтердің шоғырлану әдістерін білу
АМ 06. Радиоэкология
Радиацияның тірі ағзаларға әсерінің сипаттамасы және оның олардың тіршілік әрекетінде көрінуі. Радиациялық қауіпсіздіктің нормалары және негізгі нормалау қағидалары. Биосферадағы радионуклидтер орын ауысуы. Атмосферада қоспалардың шашырауы. Атмосферада қоспаларды көшіру үлгілері. Қоспалардың жер бетіне түсуі. Қоспалардығ гидросфераға көшуі. Адамға радиациялық әсер етудің сипаттамасын анықтау. Биосферадағы табиғи болмысты сәулесоққы көздері және табиғи радиациялық болмыс. Технологиялық көтеріңкі табиғи радиациялық болмыс. Ядролық қаруды сынау нәтижесінде болған радиоактивті ластану
Оқу нәтижесі: 1) Радиацияның тірі ағзаларға әсерінің сипаттамасы және оның олардың тіршілік әрекетінде көрінуі.
Бағалау өлшемдері:
1. Радиациялық қауіпсіздіктің нормаларын және негізгі нормалау қағидаларын біледі.
2. Қоспалардың атмосферада орын ауыстыруын анықтай алады.
3. Қоспалардың гидросферада орын ауыстыруын анықтай алады.
4. Қоспалардың Жер бетінде орын ауыстыруын анықтай алады.
Оқу нәтижесі: 2) Адамға радиациялық әсер етудің сипаттамасын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Адамға радиациялық әсер етудің сипаттамасын анықтайды.
2. Табиғи болмысты сәулесоққының көздерін анықтайды.
3. Табиғи радиациялық болмыс құрамын біледі.
КҚ 7.Геоэкологиялық картаға түсірудің негізні түрлерін, далалық және ғылыми өңдеу жұмыстарын жүргізу әдістемесін меңгеру
АМ 07. Геоэкологиялық картаға түсіру
Құрылымдық геологияға кіріспе. Геологиялық және геоэкологиялық карталар мен графиканың өзге түрлері. Құрылымдық геология. Жер қыртысындағы қабатты құрылым. Карта бойынша аймақтың геологиялық және геоэкологиялық құрылысының жалпы талдауы. Геологиялық және геоэкологиялық картаға түсіру.Аймақтық геоэкологиялық зерттеулердің қазіргі мәселелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық және геоэкологиялық карталар мен графиканың өзге түрлері.
Бағалау өлшемдері:
1.Арнайы түсірменің мақсатын біледі
2. негізгі ұғымдарды біледі.
3. Картада бейнеленген бедерді оқи алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Карта бойынша аймақтың геологиялық және геоэкологиялық құрылысының жалпы талдауы.
Бағалау өлшемдері:
1. Геоэкологиялық картаға түсірудің негізгі түрлерін біледі.
2. Карта бойынша геологиялық құрылысы мен геологиялық тарихын таолдау әдістері мен тәсілдерін біледі .
Оқыту нәтижесі: 3) Аймақтық геоэкологиялық зерттеулердің қазіргі мәселелері.
Бағалау өлшемдері:
1. Жаһандық экология мәселелерінің мысалдарын біледі .
2. Топографиялық және геологиялық карталар жіктемесін біледі.
3. Геоэкологиялық карталар мен тіліктерді құрастыра біледі.
4. Арнайы түсірмелердің нәтижелерін өңдей алады .
КҚ 08. Бастапқы материалдардыэкологиялық құжаттамалар
ды дайындау мен өңдеу және әр түрлі бағдарламалардың көмегімен дербес электронды есептеуіш машиналар да сынап көру қағидалары мен тәртібін білу
АМ 08.Геоэкологиялық зерттеулер кезінде ақпараттық технологияларды қолдану
Электронды есептеуіш машиналар бағдарламалық жасақтамасы. Мәтіндік, сандық және графикалық жұмыстар үшін жалпы тағайындалған қазіргі бағдарламалық өнімдер. Математикалық есептеулер мен түрлендірулер үшін мәтіндер дайындау бағдарламалары. Электронды есептеуіш машиналар бағдарламалық жасақтамасы.
Оқыту нәтижелері: 1) Электронды есептеуіш машиналар бағдарламалық жасақтамасы.
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттық технологиялардың қазіргі жағдайын біледі.
2. Компьютермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі.
Оқыту нәтижелері: 2) Математикалық есептеулер мен түрлендірулер үшін мәтіндер дайындау бағдарламалары.
Бағалау өлшемдері:
1. Картографиялық проекцияларды біледі.
2. Геологиялық мәліметтерді өңдеу үшін бағдарламалық өнімдер мүмкіндігін біледі.
3. Графикалық құжаттарды жасап және редакциялай алады.
4. Функция диаграммасы мен графикасын құрады.
Оқыту нәтижелері: 3) Бағдарламалық жасақтамасы
Бағалау өлшемдері:
1. Геоақпарат жүйелері жөнінде біледі.
2. Кестелермен жұмыс істей алады.
3. Геоақпарат жүйелерін тәжірибелік жұмыста қолдана алады.
4. Жүйелер арасында мәліметтер алмасуды біледі.
КҚ 09. Гидрогеологиялық, радиология
лық және экологиялық бақылаулар
дың статистикалық нәтижелерін жүргізу және өңдеуді меңгеру
АМ 09. Бақылау және талдау мәлімет-терін бастапқы статистикалық өңдеу
Экологиядағы бақылаулар мен талдаулар түрлері және нәтижелерді ұсыну нысандары. Экологиялық мәліметтерді өңдеу кезінде қолданылатын математикалық статистика әдістері. Экологиялық зерттеулер нәтижелерін өңдеу үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
Оқыту нәтижелері: 1) Экологиядағы бақылаулар мен талдаулар түрлері және нәтижелерді ұсыну нысандары.
Бағалау өлшемдері:
1. Әр алуан талдау түрлерін ұсыну нысандарын біледі.
2. Нәтижелерді талдау мен бастапқы өңдеуді жүргізе алады .
3. Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана алады.

Квалификация "151409 3 Эколог"
ПК 10. Владеть теоретическими основами общей экологии, геоэкологии, охраны окружающей среды, экологии человека, социальной экологии
СМ 10. Охрана окружающей среды с основами экологии и социальной экологии
Возникновение экологии человека. Палеоэкология человека. Этническая экология. Урбанизация. Образ жизни. Состояния и оптимизация среды обитания. Экологические аспекты здровья населения. Методы изучения экологических факторов на здоровье. Развитие экологии человека и социальной экологии в других странах. Принципы и правила социальной экологии.
Результат обучения: 1) Принципы охраны окружающей среды, норм и правил природопользования.
Критерий оценки
1. Знает историю возникновение экологии человека.
2. Знает методы изучения экологических факторов на здоровье.
3. Умеет использовать нормативы качества окружающей среды для оценки состояния и качества природных сред.
Результат обучения: 2) Основные экологические законы, правила, теории.
Критерий оценки
1. Знает развитие экологии человека в других старанах.
2. Знает демографические проблемы населения.
3. Знает основные проблемы социальной экологии.
4. Умеет собирать и анализировать экологическую информацию.
Результат обучения: 3) Научные факты; взаимодействия гео-эко-соцсистем.
Критерий оценки
1. Умеет разъяснить функции, природные и антропогенные изменения экосистемы.
2. Умеет формулировать выводы.
ПК11. Владеть основами учения об атмосфере, гидросфере, биосфере и ландшафтоведении
СМ 11. Охрана и рациональное использование природных ресурсов
Классификация природных ресурсов. Природный потенциал. История развития охраны и рационального использования природных ресурсов.
Современный этап охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов в Казахстане и за рубежом. Принципы планирования и управления окружающей средой. Законодательная база в области охраны и рационального использования природных ресурсов.
Охрана и рациональное использование атмосферы. Охрана и рациональное использование водных ресурсов. Охрана и рациональное использование недр. Охрана и рациональное использование почв. Охрана и рациональное использование растительного мира. Охрана и рациональное использование животного мира. Охрана и рациональное использование ландшафтов. Охрана и рациональное использование природных ресурсов.
Результат обучения: 1) Экологические законодательства, стандарты и нормативы.
Критерий оценки
1. Знает классификацию природных ресурсов.
2. Знает историю развития и современный этап развития в Казахстане и за рубежом.

"151409 3 Эколог" біліктілігі
КҚ 10. Жалпы экология, геология, адам экологиясы, әлеуметтік экологияның теориялық негіздерін білу.
АМ 10. Экология және әлеуметтік экология негіздерімен бірге қоршаған ортаны қорғау
Адам экологиясының туындауы. Адам палеэкологиясы. Этникалық экология. Урбандалу. Өмір салты. Тіршілік ортасының жағдайы мен оңтайландыруы. Тұрғындар денсаулығының экологиялық аспектілері. Экологиялық факторлардың денсаулыққа әсерін зерттеу әдістері. Өзге елдердегі адам экологиясы мен әлеуметтік экологияның дамуы. Әлеуметтік экологияның қағидалары мен ережелері.
Оқу нәтижесі: 1) Қоршаған ортаны қорғау, табиғат қорғау нормалары мен ережелерінің қағидалары.
Бағалау өлшемдері:
1. Адам экологиясының туындау тарихын біледі.
2. Экологиялық факторлардың денсаулыққа әсерін зерттеу әдістерін біледі.
3. Қоршаған ортаның жағдайы мен сапасын бағалау үшін қоршаған ортаның сапа нормативтерін пайдалана алады.
Оқу нәтижесі: 2) Негізгі экологиялық заңдар, ережелер, теориялар.
Бағалау өлшемдері:
1. Өзге елдердегі адам экологиясы дамуын біледі.
2. Халықтың демографиялық мәселелерін біледі.
3. Әлеуметтік экологияның негізгі мәселелерін біледі.
4. Экологиялық ақпаратты жинап және талдау жасай алады.
Оқу нәтижесі: 3) Ғылыми фактілер: гео-эко-әлеуметтік жүйелердің өзара әрекеттері.
Бағалау өлшемдері:
1. Экожүйенің қызметін, табиғи және антропогендік өзгерістерін түсіндіре алады.
2. Қорытындыларды тұжырымдай алады.
КҚ 11. Атомосфера, гидросфера, биосфера және ландшафттану ілімдерінің негізін білу.
АМ 11. Табиғи ресурстар-ды қорғау және үнемді пайдалану
Табиғи ресурстардың жіктелімі. Табиғи потенциал. Табиғи ресурстарды қорғауды дамыту және тиімді пайдалану тарихы.
Қазақстан және шетелдердегі қоршаған ортаны қорғау мен табиғи ресурстарды тиімді пайдаланудың қазіргі кезеңі. Қоршаған ортаны жоспарлау және басқару қағидалары. Табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану саласындағы заңнамалық база.
Атмосфераны қорғау және тиімді пайдалану. Табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану. Жер қойнауын қорғау және тиімді пайдалану. Топырақты қорғау және тиімді пайдалану. Өсімдіктер әлемін қорғау және тиімді пайдалану. Хайуанаттар дүниесін қорғау және тиімді пайдалану. Ландшафтарды қорғау және тиімді пайдалану. Табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану
Оқу нәтижесі: 1) Экологиялық заңдылықтар, стандарттар мен нормативтер .
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғи ресурстардың жіктелімін біледі.
2. Қазақстан және шетелдердегі даму тарихы мен қазіргі даму кезеңін біледі.

3. Умеет проводить работы по природоохранной деятельности в соответствии стандартам.
Результат обучения: 2) Выявление неблагоприятных воздействий и степени их влияния на компоненты окружающей среды.
Критерий оценки
1. Знает природные и антропогенные факторы влияющие на окружающую среду.
2. Умеет определить основные загрязнители природных ресурсов.
3. Умеет решать задачи защиты природных ресурсов.
Результат обучения: 3) Определение допустимой экологической нагрузки на окружающую среду (водная, воздушная, почва, растительный и животный мир )
Критерий оценки
1. Умеет оценивать уровень загрязнений в конкретных экологических ситуациях.
2. Умеет проводить сбор, анализ и обработку необходимой информации.
ПК 12. Уметь оценивать и анализировать виды воздействия на окружающую среду
СМ 12. Природопользование с основами изучения антропогенных факторов
Природопользование и экологическое состояние природы. Влияние радиационного загрязнения. Влияние промышленности и транспорта на состояние природных компонентов. Влияние сельского хозяйства на состояние природных компонентов. Особо охраняемые природные территории и их роль в сохранении биоразнообразия. Пути оптимизации природопользования.
Результат обучения: 1) Численность и размещении населения на земном шаре.
Критерий оценки
1. Знает влияние радиационного загрязнения.
2. Знает влияние промышленности и транспорта на состояние природных компонентов.
3. Умеет выявлять пути оптимизации природопользования.
Результат обучения: 2) Глобальные и региональные закономерности урбанизации.
Критерий оценки
1. Умеет выявлять по карте основные антропогенные воздействия на природу.
2. Умеет классифицировать антропогенные воздействия на природную среду.
Результат обучения: 3) Научные основы охраны природы, взаимодействия природы и общества.
Критерий оценки
1. Умеет определять последствия воздействия хозяйственной деятельности человека на отдельные природные компоненты и природные комплексы.
2. Знает нормативы всех производственных сфер.
ПК 13.Способность понимать, излагать и критически анализировать базовую информацию в области экологии и природопользования
СМ 13. Основы анализа информации о состояния природопользования
Анализ состояния природопользования. Основные объекты осуществляющие анализ природопользования. Понятие и роль экологически значимой информации. Источники экологически значимой информации. Государственные кадастры и реестры природных ресурсов.
Результат обучения: 1) Требования к качеству природной среды.
Критерий оценки
1. Умеет вводить базу данных по землепользованию и природопользованию.

3. Стандарттарына сәйкес табиғат қорғау қызметі бойынша жұмыстар жүргізе алады.
Оқу нәтижесі: 2) Жағымсыз әсерлер мен олардың қоршаған ортаның компоненттеріне әсер ету деңгейін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қоршаған ортаға әсерін тигізетін табиғи және антропогендік факторларды біледі.
2. Табиғи ресурстардың негізгі ластаушыларын анықтай алады.
3. Табиғи ресурстарды қорғау міндеттерін шеше алады.
Оқу нәтижесі: 3) Қоршаған ортаға шақтамалы экологиялық жүктемені анықтау (су, ауа, топырақ, өсімдікжәне жануарлар әлемі және т.б.).
Бағалау өлшемдері:
1. Нақты экологиялық жағдайлардағы ластанудың деңгейін бағалай алады.
2. Қажетті ақпараттарды жинау, талдау және өңдеуді жүргізе алады.
КҚ 12. Қоршаған ортаға әсердің түрлерін бағалау және талдай білу.
АМ 12. Антропо-генді факторлар-ды зерттеу негіздері-мен табиғатты пайдалану
Табиғат пайдалану және табиғаттың экологиялық жағдайы. Радиациялық ластану әсері. Өнеркәсіп пен көліктің табиғи компоненттер жағдайына тигізетін әсері. Ауыл шаруашылығының табиғи компоненттер жағдайына тигізетін әсері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен олардың биоәртүрлілікті сақтаудағы рөлі. Табиғат пайдалануды оңтайландыру жолдары.
Оқу нәтижесі: 1) Жер шарындағы халық саны мен орналасуы.
Бағалау өлшемдері:
1. Радиациялық ластаудың әсерін біледі.
2. Өнеркәсіп пен көліктің табиғи компоненттер жағдайына тигізетін әсерін біледі.
3. Табиғат пайдалануды оңтайландыру жолдарын анықтауды біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Жаһандық және өңірлік урбандалу заңдылықтары.
Бағалау өлшемдері:
1. Табиғатқа негізгі антропогендік ықпалдарды карта бойынша анықтай алады.
2. Табиғи ортаға антропогендік әсерлерді жіктей алады.
Оқу нәтижесі: 3) Табиғат қорғаудың ғылыми негіздері, табиғат пен қоғамның өзара әрекеті.
Бағалау өлшемдері:
1. Адамның шаруашылық қызметінің жекелеген табиғи компоненттерге және табиғи кешендерге тигізетін әсерінің салдарларын анықтай алады.
2. Барлық өндірістік салалардың нормативтерін біледі.
КҚ 13. Экология және табиғатты пайдалану саласында базалық ақпаратты түсіну, баяндау және сыни талдау қабілеті
АМ 13. Табиғатты пайдалану-дың жағдайы туралы ақпаратты талдау негіздері
Табиғат пайдалану жағдайын талдау. Табиғат пайдаланудың талдауын жүзеге асыратын негізгі нысандар. Экологиялық маңызды ақпараттар ұғымы және рөлі. Экологиялық маңызды ақпарат көздері. Табиғи ресурстардың мемлекеттік кадастрлары және тізілімдері.
Оқу нәтижесі: 1) Табиғи ортаның сапасына қойылатын талаптар.
Бағалау өлшемдері:
1. Жерді пайдалану мен табиғат қорғау жөнінде дерекқорлар енгізе алады.

2. Умеет анализировать экологическую значимость экосистем округа.
Результат обучения: 2) Предпосылки и признаки загрязнения и изменения природной среды.
Критерий оценки
1. Понимает роль экологической информации.
2. Знает государственные кадастры и реестры природных ресурсов.
3. Участвует в картографировании природоохранных объектов.
Результат обучения: 3) Меры защиты и владения информацией о разработке современных методов борьбы с загрязнением окружающей среды.
Критерий оценки
1. Умеет собирать, накапливать и распространять информации.
2. Умеет информировать органы власти для принятия решений в области охраны окружающей среды и экологической безопасности.
ПК 14. Использовать геологические характристики для оценки качества почв
СМ 14. Охрана почв с основами геологии
Основы почвоведения. Основы геологии. Виды землепользования. Эрозия почв. Защита почв от эрозии. Загрязнение недр и почв. Влияние антропогенных факторов на экологическое состояние почв. Правовая охрана почв. Международные программы и соглашения в области охраны почв.
Результат обучения: 1) Происхождение Земли, горных пород и минералов.
Критерий оценки
1. Знает основы почвоведения.
2. Знает виды землепользования.
3. Умеет систематизировать знания о видах и источниках загрязнения почвы.
Результат обучения: 2) Химический состав и структура недр, строении почвенного профиля, лесохимического состава и органической части почвы.
Критерий оценки
1. Знает основы геологии.
2. Знает химический состав и структуру недр.
3. Знает строение почвенного профиля.
4. Знает лесохимический состав и органическую часть почвы.
5. Знает международные программы и соглашения в области охраны почв.
Результат обучения: 3) Меры защиты и современные методы борьбы с загрязнением почвенной среды.
Критерий оценки
1. Умеет проводить мероприятия по охране и восстановлению плодородия почв.
2. Умеет оценить экологическую ситуацию почвенного покрова.
3. Знает законодательные акты в области почвоведения.
4. Умеет находить прямые источники загрязнений.
ПК 15. Владеть теоретическими основами экологического мониторинга, нормирование и снижение загрязнения окружающей среды
СМ 15. Мониторинг окружающей среды
Понятия, виды и задачи мониторинга. Объекты и субъекты экологического мониторинга. Уровни мониторинга. Системы мониторинга. Мониторинг атмосферного воздуха. Мониторинг состояния атмосферных осадков и снежного покрова; мониторинг качественного состояния поверхностных вод; мониторинг состояния почв; радиационный мониторинг; мониторинг трансграничных водотоков; фоновый мониторинг.
Результат обучения: 1) Теоретические основы и методы экологического мониторинга.
Критерий оценки
1. Знает понятия, виды и задачи мониторинга.

2. Округтің экожүйесінің экологиялық маңызын талдай алады.
Оқу нәтижесі: 2) Табиғи ортаның ластану және өзгеру алғышарттары мен белгілері.
Бағалау өлшемдері:
1. Экологиялық ақпараттың рөлін түсінеді.
2. Табиғи ресурстардың мемлекеттік кадастрлары және тізілімдерін біледі.
3. Табиғат қорғау нысандарын картаға түсіруге қатысады.
Оқу нәтижесі: 3) Қоршаған ортаның ластануымен күресудің қазіргі әдістерін әзірлеу жөнінде ақпараттарды иелену және қорғау шаралары .
Бағалау өлшемдері:
1. Ақпараттарды жинап, жинақтап және тарата алады.
2. Қоршаған ортаны және экологиялық қауіпсіздікті қорғау саласында шешімдер қабылдау үшін билік органдарына хабарлай алады.
КҚ 14. Топырақ сапасын бағалау үшін геологиялық сипаттамаларды пайдалану
АМ 14. Геология негіздері-мен топырақты қорғау
Топырақтану негіздері. Геология негіздері. Жерді пайдалану негіздері. Топырақ эрозиясы. Топырақты эрозиядан қорғау. Жер қойнауы мен топырақтың ластануы. Антропогендік факторлардың топырақ жағдайына әсері. Топырақты құқықтық қорғау. Топырақ қорғау саласындағы халықаралық бағдарламалар мен келісімдер.
Оқу нәтижесі: 1) Жердің, тау жыныстарының және минералдардың пайда болуы.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақтану негіздерін біледі.
2. Жерді пайдалану түрлерін біледі.
3. Топырақтың ластану түрлері мен көздері жөнінде білімді жүйеге келтіре алады.
Оқу нәтижесі: 2) Жер қойнауының химиялық құрамы және құрылымы, топырақ профилінің құрылысы, топырақтың орман химиялық құрамы және органикалық бөлігі.
Бағалау өлшемдері:
1. Геология негіздерін біледі.
2. Жер қойнауының химиялық құрамын және құрылымын біледі.
3. Топырақ профилінің құрылысын біледі.
4. Топырақтың орман химиялық құрамын және органикалық бөлігін біледі.
5. Топырақ қорғау саласындағы халықаралық бағдарламалар мен келісімдерді біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Топырақ ортасын қорғау шаралары және ластанумен күресудің қазіргі әдістері.
Бағалау өлшемдері:
1. Топырақ құнарлылығын қорғау және қалпына келтіру шараларын жүргізе алады.
2. Топырақ жамылғысының экологиялық жағдайын бағалай алады.
3. Топырақтану саласындағы заңнамалық актілерді біледі.
4. Тікелей ластану көздерін таба алады.
КҚ 15. Экологиялық мониторингтің, қоршаған ортаның ластануын нормалау және төмендетудің теориялық негіздерін білу.
АМ 15. Қоршаған орта монито-
рингі
Мониторинг ұғымы, түрлері және міндеттері. Экологиялық мониторингтің объектілері мен субъектілері. Мониторинг деңгейлері. Мониторинг жүйесі. Атмосфералық ауа мониторингі. Атмосфералық жауын-шашын және қарлы жамылғы жағдайының мониторингі; беттік сулардың сапалық жағдайы мониторингі; топырақ жағдайының мониторингі; радиациялық мониторинг; трансшекаралық ағын су мониторингі; болмыстық мониторинг.
Оқу нәтижесі: 1) Экологиялық мониторингтің теоретикалық негіздері мен әдістері.
Бағалау өлшемдері:
1. Мониторингтің түсінігін, түрлерін және міндеттерін біледі.

2. Знает объекты и субъекты мониторинга.
3. Умеет составлять мониторинг состояния природных компонентов.
4. Умеет излагать и критически анализировать базовую общепрофессиональную информацию.
Результат обучения: 2) Нормирования и снижения загрязнений окружающей среды.
Критерий оценки
1. Умеет применить экологические методы исследований при решении типовых профессиональных задач.
2. Знает составление программы мониторинга окружающей среды.
3. Знает составление программы мониторинга отдельных компонентов.
Результат обучения: 3) Новейшие научные данные о пределах устойчивости биосферы и глобальных экологических изменений
Критерий оценки
1. Знает антропогенные изменения в живой и неживой природе.
2. Знает основные загрязнители природной среды.
3. Умеет классифицировать антропогенные воздействия на природу.
Профессиональная практика
ПП 01. Учебно-ознакомительная практика
Приобретение экологической мировоззренческой установки к природосообразной деятельности в любых биосоциальных сферах и в различных направлениях антропогенной активности. Закрепление основ теории экологического мониторинга и экологического анализа объектов окружающей среды. Знакомство с современной технической базой, аналитическими методами и подходами, применяемыми при проведении экологического мониторинга и оценки состояния различных экологических систем. Обучение проведения анализа экологической ситуации в конкретных условиях местности. Обучение приемам полевого пробоотбора объектов мониторинга, проведению лабораторной пробоподготовки образцов, получению и оценке качества аналитической информации. Ознакомление с особенностями функционирования аналитических комплексных лабораторий, осуществляющих экологический контроль за объектами окружающей среды.
Результат обучения: 1) Приобретение экологической мировоззренческой установки к природосообразной деятельности в любых биосоциальных сферах и в различных направлениях антропогенной активности.
Критерий оценки
1. Знает основы теории экологического мониторинга и экологического анализа объектов окружающей среды.
2. Умееть обращаться с современной технической базой, аналитическими методами и подходами.
3. Умеет анализировать экологическую ситуацию в конкретных условиях местности.
Результат обучения: 2) Ознакомление с особенностями функционирования аналитических комплексных лабораторий, осуществляющих экологический контроль за объектами окружающей среды.
Критерий оценки
1. Знает устройство основных приборов.
2. Знает структуру основных исследовательских лабораторий
3. Знает основные программы наблюдений и контроля за состоянием окружающей среды.
Результат обучения: 3) Обучение проведению анализа экологической ситуации в конкретных условиях местности.
Критерий оценки
1. Знает методы определения местности во время учебной практики.

2. Мониторинг объектілері мен субъектілерін біледі.
3. Табиғи компоненттер жағдайларының мониторингін жасай алады.
4. Базалық жалпы кәсіби ақпаратты түсіндіре алады және сыни талдай алады.
Оқу нәтижесі: 2) Қоршаған ортаның ластануын нормалау және төмендету.
Бағалау өлшемдері:
1. Типтік кәсіби тапсырмаларды орындау кезінде зерттеудің экологиялық әдістерін қолдана алады.
2. Қоршаған орта мониторингінің бағдарламасын құру біледі.
3. Жеке компоненттердің мониторингі бағдарламасын құру біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Биосфера тұрақтылығының шектері мен жаһандық экологиялық өзгерістер туралы жаңа ғылыми мәліметтер.
Бағалау өлшемдері:
1. Тірі және өлі табиғттағы антропогендік өзгерістерді біледі.
2. Қоршаған ортаның негізгі ластаушыларын біледі.
3. Табиаттағы антропогендік әсерлерді жіктей алады.
Кәсіптік практика
КП 01. Оқу-таныстыру практи-касы
Кез-келген биоәлеуметтік салаларда және антропогенді белсенділіктің түрлі бағыттарында табиғатқа үйлесімді қызметтерге экологиялық дүниетанымдық мақсаттарды иелену. Қоршаған орта объектілеріне экологиялық мониторинг және экологиялық талдау теориясының негіздерін бекіту. Экологиялық мониторинг және түрлі экологиялық жүйелердің жағдайын бағалауды жүргізу кезінде қолданылатын заманауи техникалық базамен, талдамалы әдістер мен тәсілдермен танысу. Аймақтың нақты жағдайларында экологиялық жағдайдың талдауын жүргізуді оқыту. Мониторинг объектілерінде далалық сынама іріктеу әдістерін, үлгілердің зертханалық сынамаларын дайындауды жүргізуді, талдамалы ақпаратты алу мен сапасын бағалауды үйрету. Қоршаған ортаның объектілерінде экологиялық бақылауды жүзеге асыратын талдамалы кешенді зертханалардың жұмыс істеу ерекшеліктерімен танысу.
Оқу нәтижесі: 1) Кез-келген биоәлеуметтік салаларда және антрпогенді белсенділіктің түрлі бағыттарында табиғатқа үйлесімді қызметтерге экологиялық дүниетанымдық мақсаттарды иелену.
Бағалау өлшемдері:
1. Қоршаған орта объектілеріне экологиялық мониторинг және экологиялық талдау теориясының негіздерін біледі.
2. Заманауи техникалық базасын, талдау әдістерін және тәсілдерін біледі.
3. Аймақтың нақты жағдайларында экологиялық жағдайды талдау біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Қоршаған ортаның объектілерінде экологиялық бақылауды жүзеге асыратын талдамалы кешенді зертханалардың жұмыс істеу ерекшеліктерімен танысу.
Бағалау өлшемдері:
1. Негізгі жабдықтардың құрылымын біледі.
2. Негізгі зерттеу зертханасының құрылымын біледі.
3. Қоршаған ортаның жағдайын қадағалау мен бақылаудың негізгі бағдарламасын біледі.
Оқу нәтижесі: 3) Аймақтың нақты жағдайларында экологиялық жағдайдың талдауын жүргізуді үйрету.
Бағалау өлшемдері:
1. Оқу тәжірибесі уақытында төңіректі анықтау әдістерін біледі.

2. Умеет составить программу исследования местности.
3. Знает правила отбора проб для измерения состояния окружающей среды.
ПП 02. Производственная практика на получение рабочей квалификации
Ознакомление с местом прохождения практик, техникой безопасности и внутренним распорядком предприятия.
Проведение маршрутов исследования, документация обнажений горных пород и техногенных отложений. Работа дублером при отборе проб, режимных работах.
Геохимические наблюдения. Режимные наблюдения, лабораторные работы.
Результат обучения: 1) Проведение отбора проб для изучения состояния окружающей среды.
Критерий оценки
1. Знает нормативы отбора проб воды, воздуха, почвенного покрова, атмосферных осадков.
2. Умеет определять место отбора.
3. Умеет выбирать способы отбора проб.
4. Знает правильную разделку проб.
Результат обучения: 2) Получение квалификации лаборант химического анализа
Критерий оценки
1. Умеет проводить гравиметрические операции.
2. Умеет выполнять работы на определение концентрации анализов .
3. Готовит стандартные и стандартизированные растворы.
Результат обучения: 3) Получение профессиональных знаний и навыков.
Критерий оценки
1. Собирать материалы по программе технологической практики.
2. Осуществляет все запланированные работы по программе технологической практики.
3. Умеет грамотно систематизировать и анализировать собранную информацию и делает вывод.
ПП 03. Технологическая (преддипломная) практика
Изучение работы измерительных приборов по контролю параметров окружающего воздуха и водной среды. (Описать способы измерения и места установки измерительных приборо3). Сбор входных и выходных параметров всех источников загрязнения на предприятии с учетом или без учета работы очистных сооружений.
Разработка мероприятия по экологизации технологических процессов:
-по защите атмосферного воздуха
-по защите водной среды
-по защите земельных ресурсов
-по защите почвенного покрова
Изучение и анализ сущности "парникового эффекта", изменения озонового слоя земли с целью разработки мер по предотвращению этих проблем; Изучение и анализ физических факторов воздействий как объекта исследования (шума, вибрации, ионизирующих излучений, электромагнитных волн и пр.) на окружающую среду.
Результат обучения: 1) Разработка мероприятия по экологизации технологических процессов.
Критерий оценки
1. Разрабатывает мероприятия по защите атмосферного воздуха.
2. Разрабатывает мероприятия по защите водной среды.
3. Разрабатывает мероприятия по защите земельных ресурсов.
4. Разрабатывает мероприятия по защите почвенного покрова.

2. Төңіректі зерттеу бағдарламасын құру біледі.
3. Қоршаған ортаның жағдайын зерттеу үшін сынымаларды іріктеудің тәртібін біледі.
КП 02. Жұмыс маманды-ғын алатын өнідірістік практика
Тәжірибені өткізу орнымен, кәсіпорынның қауіпсіздік техникасы және ішкі тәртбімен танысу. Зерттеу бағдарларын жүргізу, тау жыныстары мен техногенді түзілімдердің ашылу құжаттамасы. Сынамаларды іріктеу, режимдік жұмыс кездерінде дублер жұмысын атқару.
Геохимиялық бақылау. Режимдік бақылау, зертханалық жұмыстар.
Оқу нәтижесі: 1) Қоршаған ортаның жағдайын зерттеу үшін сынамаларды іріктеуді жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1. Су, ауа, топырақ жамылғысын, атмосфералық жауын-шашынның сынамаларын іріктеу нормативтерін біледі .
2. Іріктеу орнын анықтай алады.
3. Сынамаларды іріктеу тәсілдерін таңдай біледі.
4. Сынамларды дұрыс бөлуді біледі.
Оқу нәтижесі: 2) Химиялық талдау зертханашысы мамандығын алу .
Бағалау өлшемдері:
1.Гравиметриялық операцияларды жүргізе алады.
2. Талдаулар концентрациясын анықтау жұмыстарын орындай алады.
3. Стандартты және стандартталған ерітінділерді дайындайды.
Оқу нәтижесі: 3) Кәсіби білімдер мен дағдыларды алу.
Бағалау өлшемдері:
1. Технологиялық практика бойынша материалдар жинау.
2. Технологиялық практика бойынша жоспарланған барлық жұмыстарды жүзеге асырады.
3. Жиналған ақпаратты сауатты жүйелейді және талдайды және қорытыныды жасайды.
КП 03. Технологиялық (диплом алды) практикасы
Қоршаған ауа мен сулы ортаның параметрлерін бақылау бойынша өлшеуіш құралдардың жұмысын зерттеу. (Өлшеу әдістерін және өлшеуіш құралдарды орнату жерлерін талдау). Тазартқыш құрылыстарды ескерумен және ескерусіз кәсіпорындарда барлық ластауыш көздердің кіріс және шығыс параметрлерін жинау.
Технологиялық процестерді экологияландыру жөнінде іс-шараларды әзірлеу:
- атмосфералық ауаны қорғау бойынша
- сулы ортаны қорғау бойынша
- жер ресурстарын қорғау бойынша
- топырақ жамылғысын қорғау бойынша
"Жылыжай әсері", жердің озон қабатының өзгеруінің негізін осындай мәселелерді алдын-алу бойынша шараларды әзірлеу мақсатымен зерттеу және талдау; Қоршаған ортаға зерттеу объектісі ретінде ВСНТ әсер етудің физикалық факторларын зерттеу және талдау (шу, тербеліс, иондаушы сәулелер, электромагниттік толқындар және бқ.).
Оқу нәтижесі: 1) Технологиялық процестерді экологияландыру жөнінде іс-шараларды әзірлеу.
Бағалау өлшемдері:
1. Атмосфералық ауаны қорғау бойынша іс-шараларды әзірлейді.
2. Сулы ортаны қорғау бойынша іс-шараларды әзірлейді.
3. Жер ресурстарын қорғау бойынша іс-шараларды әзірлейді .
4. Топырақ жамылғысын қорғау бойынша іс-шараларды әзірлейді.

5. Собирает и анализирует экологическую информацию.
Результат обучения: 2) Изучение и анализ физических факторов воздействий как объекта исследования (шума, вибрации, ионизирующих излучений, электромагнитных волн и пр.) на окружающую среду.
Критерий оценки
1. Знает комплекс лабораторных и полевых методов исследований.
2. Знает систему методических разработок и мероприятий по рациональному использованию природных ресурсов.
3. Знает методы организации и управления качеством окружающей среды на предприятиях.
Результат обучения: 3) Изучение и анализ сущности "парникового эффекта", изменения озонового слоя земли с целью разработки мер по предотвращению этих проблем.
Критерий оценки
1. Грамотно использует нормативы качества окружающей среды для оценки состояния и качества природных сред.
2. Знает глобальные экологические проблемы ("парниковый эффект", "проблема озонового слоя").
3. Знает мировой опыт в разработке природоохранных мер.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
ОГМ - общегуманитарные модули;
СЭМ - социально-экономические модули;
ОПМ - общепрофессиональные модули;
СМ - специальные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 193
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 апреля 2017 года № 196
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН технического и профессионального образования
Код и профиль образования:       1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:                   1517000 – Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)

5. Экологиялық ақпаратты жинайды және талдайды.
Оқу нәтижесі: 2) Қоршаған ортаға зерттеу объектісі ретінде әсер етудің физикалық факторларын зерттеу және талдау (шу, тербеліс, иондаушы сәулелер, электромагниттік толқындар).
Бағалау өлшемдері:
1. Зерттеудің кешендік зертханалық және далалық әдістерін біледі.
2. Табиғат ресурстарын тиімді пайдалану бойынша әдістемелік әзірмелер мен іс-шаралардың жүйесін біледі.
3. Кәсіпорындардағы ұйымдастыру әдістері мен қоршаған ортаны қорғау сапасын басқаруды біледі.
Оқу нәтижесі: 3) "Жылыжай әсері", жердің озон қабатының өзгеруінің негізін осындай мәселелерді алдын-алу бойынша шараларды әзірлеу мақсатымен зерттеу және талдау.
Бағалау өлшемдері:
1. Қоршаған ортаның жағдайы мен сапасын бағалау үшін қоршаған ортаның сапа нормативтерін сауатты пайдаланады.
2. Жаһандық экологиялық мәселелерді біледі ("жылыжай әсері", "озон қабатының мәселесі").
3. Табиғатты қорғау шараларын әзірлеуде әлемдік тәжірибені біледі.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
ЖГМ - жалпы гуманитарлық модульдер;
ӘЭМ - әлеуметтік-экономикалық модульдер;
ЖКМ - жалпы кәсіптік модульдер;
АМ - арнайы модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына 193-қосымша
техникалық және кәсіптік білім берудің
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
Білім беру коды мен бейіні: 1500000 – Ауыл шарушылығы, ветеринария мен экология
Мамандығы: 1517000 – Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынш1)

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Знает организационно правовые формы предпринимательства.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес плана.
Общепрофессиональные модули
БК 6. Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов
ОПМ 01.Черчение
Данный модуль описывает знания и навыки, необходимые для чтения технических чертежей, выполнения и оформления проектно-конструкторской документации в соответствии с основными стандартами Единой системы конструкторской документации.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: о форматах, типах линий, чертежных шрифтах, масштабах; правилах оформления чертежей; основах геометрических построений на плоскости, условностях изображения и обозначения резьбы; основных правилах выполнения и обозначения сечений способах построения развҰрток преобразованных геометрических тел. Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: выполнять прямоугольное проецирование на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости; выполнять аксонометрические изображения; читать и выполнять простые и сложные разрезы, выполнять сборочные чертежи; уметь читать схемы знать правила их выполнения и условные обозначения.
Результат обучения: 1) Знать правила оформления чертежей.
Критерии оценки:
1. Знает расположение изображений на чертежах.
2. Понимает способы проецирования на чертежах.
3. Определяет назначение и масштаб выполнения чертежа.
Результат обучения: 2) Уметь читать простейшие чертежи для выполнения профессиональных работ.
Критерии оценки:
1. Знает основы машиностроительного черчения.
2. Читает простые архитектурно-строительные чертежи, чертежи деталей, конструкций и сборочных единиц.
3. Читает принципиальные электрические схемы.
Результат обучения: 3) Выполнять эскизы и технические рисунки.
Критерии оценки:
1. Различает виды соединений сборочных единиц и изделий.
2. Выполняет необходимые сечения и разрезы.
3. Выполняет эскизы, рабочие чертежи и технические рисунки деталей.
4. Производит детализирование сборочного чертежа.
БК 7.Выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации, выбирать материалы, детали и узлы машин на основе анализа их свойств
ОПМ 02.Основы технической механики
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для понимания механических устройств, их движение, и применение в современной технике.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить основные понятия и аксиомы статики; плоскую систему сходящихся сил; пару сил; устойчивость равновесия; пространственную систему сил; центр тяжести; кинематику точки; простейшие виды движения твердого тела; элементы динамики точки; работу и мощность.
Важно, чтобы обучающиеся владели умениями, которые позволяют достичь следующего: составлять статику сооружений; определять перемещения статически определимых плоских систем; делать основные расчеты статически неопределимых систем методом сил, неразрезных балок, подпорных стен; выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
Результат обучения: 1) Производить расчҰт и выбор деталей машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Знает основные определения, положения, понятия и аксиомы технической механики.
2. Имеет понятие о действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжения.
3. Читает виды соединений деталей.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспары түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1. Жоспарлаудыңнегізгікезеңдеріменмазмұнынбіледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденциясын біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтайды.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі
4. Бизнес жоспарды құру негіздерін біледі.
Жалпы кәсіптікмодульдер
БК 6. Өлшеуіш сайман мен аспаптарды қолданып техникалық құжаттарды оқу, сызу мен сызбаны орындау дағдысы мен білімін нақты игеру
ЖКМ 01.Сызу
Аталмыш модуль сызу мен сызбаны орындау, техникалықұ құжаттарды оқу үшін қажетті практикалық дағды мен білімді ақулға қажетті біліңмді сипаттайды.
Аталмыш модульді оқыған кезде білім алушылар мына білімдерді игерулері қажет: жинақтау сызбасы, сызуда қолданылатын шарттар мен жеңілдіктер жұмсалуы, жұмыс сызбасының ресімдеу ережелері оқылуы; құрылымдық, технологиялық және қалыптық құжаттаманың негізгі ережелерін; техникалық тетікті сызу ережелері мен геометриялық құрылымы, технологиялық жабдық пен технологиялық сызбаны орындауды ұсынудың графикалық тәсілдері; сызу мен сызбаны құрастыру және ресімдеудің Құрастырушы құжаттама ортақ жүйесінің және Технологиялық құжаттаманың ортақ жүйесі стандарт таплаптары.
Білім алушылардың келесі мәліметтерді білгені маңызды:
тетік, технологиялық сызба нщбайы, жұмыс және жинақтау сызбасын оқу әрі орындау
графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану;
инженерлік графика құралдарын қолдану.
Оқу нәтижесі: 1)жинақтау сызбасы, сызуда қолданылатын шарттар мен жеңілдіктер жұмсалуы, жұмыс сызбасының ресімдеу ережелері оқылуы; құрылымдық, технологиялық және т.б. қалыптық құжаттаманың негізгі ережелерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Талаптарына сай желі типін біледі және қолданады.
2.Талаптарына сай сызу ғаріптерін қолданады.
3.Талаптарына сай сызбалардыв ресімдеу ережелерін біледі.
Оқунәтижесі: 2)Сызуды орындайды және оқиды
Бағалау өлшемдері:
1.Геометриялық құрылым дағдыларын игереді.
2.Кернеушені құру дағыдларын игереді.
3.Сызуға қажетті құрылыммен жазық тетікті сызады.
4.Көлемін белгілейді, сызады.
5.Бойынша шартты белгіге қарай сызбаны орындайды.
БК7.Қсаиеттерді талдау негізінде түрлі штамм түрлері, материалдар іріктеу, бөлшектер мен машиналар бөлімшелерінде беріктігі, қаттылығы және тұрақтылық үшін есептеулерді орындау
ЖКМ02.Техника-лық механика негіздері
Бұл модуль механикалық құрылым, олардың қозғалысы, заманауи техникада қолданылуын түсінуге қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модулды зерделегенде білім алушы статика негізгі түсінігі мен аксиомасы; күштің жазық жүйесі; күштің буын; тепе-теңдік тұрақтылығы; күштің кеңістіктік жүйесі; ауырлық ортасы; нүктенің кинематикасы; қатты дене қозғалысының қарапайым түрлері; нүкте динамикасының элементтері; жұмысы және қуаттылығын игеруі тиіс.
Мына жетістіктерге жету үшін білім алушылар осы білімдерді игергендері маңызды:
ғимарат статикасын жасау;
статикалық анықталатын жазық жүйенің орналасуын анықтау;
статикалық анықталмайтын жүйені күш әдісімен, тілінбейтін бөрене, тіреулік қабырға негізгі есептерін жасау.
ақаудың түрлі түрлерінде мықтылығы, қаттылығы және тұрақтылығына есептер орындау.
Оқыту нәтижесі : 1) Техникалық механика негізгі түсінігі мен аксиомасын білу
Бағалау өлшемдері:
1.Техникалықмеханиканегізгі анықтамасы, ережесі, түсінігі мен аксиомасын біледі.
2. Жұмыс істеп тұрған, шекті қауіпті және мүмкін болатын кернеу туралы түсінік бар.
3Деталдардың біріктіру түрлерін оқиды.
4. Айналатын қозғалысты беру түрлерін ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 2)Ақаудың түрлі түрлерінде мықтылығы, қаттылығы және тұрақтылығына есептер орындау.
Бағалау өлшемдері.
1. Бүліну және кернеулер туралы түсінік бар.
2.Пішін өзгерудің негізгі түрлерін біледі.
3.Кернеу және серпімділіктің ішкі және сыртқы күштерін айыра алады.

4. Выполняет расчеты по определению толщины стенок труб и резервуаров.
5. Определяет производительность и напор насоса по заданным параметрам.
Результат обучения: 3) Определять коэффициент теплоотдачи и энергию теплового потока.
Критерии оценки:
1. Знает виды теплообмена и законы теплового излучения.
2. Решает задачи по определению коэффициента теплоотдачи и энергии теплового потока.
3. Знает виды и типы теплообменных аппаратов.
БК 9. Применять знания основных характеристик электротехнических и электронных устройств и приборов, принципов их действия для эксплуатации электрооборудования и технологических машин и аппаратов
ОПМ04.Электротехника и электроника
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для изучения учебного предмета "Электротехника и электроника". При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: представлять роль и значимость электротехники в подготовке квалифицированных кадров по соответствующей специальности, наиболее общие процессы производства и использования электроэнергии; понимать физический смысл электрических, магнитных явлений и процессов, принцип действия электрических машин, аппаратов, электронных приборов и устройств, особенности применения электрической энергии в соответствующей производственной деятельности; подключать электроизмерительные приборы в электрическую цепь и снимать показания, производить расчеты электрических цепей различной сложности.
В процессе изучения учебного предмета необходимо создавать условия к развитию мотивации и интереса обучающихся в применении знаний и умений в области электротехники для решения профессиональных задач.
Результат обучения: 1) Знать электрические и магнитные цепи и уметь различать параметры электрического и магнитного полей.
Критерии оценки:
1. Знает основные свойства электрического поля, электрические цепи постоянного и переменного тока.
2. Знает основные законы электротехники.
3. Знает условие возникновения магнитного поля, основные свойства, понятия магнитного поля, его применение.
4. Умеет применять формулы для расчета цепей, графически составлять и вычерчивать электрические цепи.
5. Владеет навыками сборки электрических схем.
6. Выполняет электрические измерения с заданной точностью электроизмерительными приборами.
Результат обучения: 2) Знать устройство и принцип действия электрических машин переменного и постоянного тока.
Критерии оценки:
1. Знает устройство и принцип работы асинхронного двигателя, синхронной машины.
2. Знает устройство, принцип действия электрических машин постоянного тока.
3. Умеет применять формулы для расчета параметров асинхронного двигателя и его характеристик.

4. Қорғау жерсіздендіру есебінің элементарлы дағдылары бар және орамалық, монтаждық, орнату сымдары және күштік кабелдерді ажыратады.
Оқыту нәтижесі : 4) Кәсіптік қызметте қолданылатын аспаптар пайдалану және құрылымы мен жұмыс істеу қағидатын білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Осы аспаптардың тағайындалуы, құрылымы, жұмыс істеу қағидатын біледі.
2. Аспаптардың негізгі параметрлерін таңдауда дағдылары бар және типтері, маркировкасын айыра біледі.
3. Электр өлшеу аспаптарын жіктей біледі, аспаптың шкаласы бойынша белгілерді түсіндіруді жүргізе біледі.
4. Аспап параметрлерін анықтау және типін таңдауда анықтамалық және оқу әдебиетімен жұмыс дағдылары бар.
БК 13.Кәсіптік қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
ЖКМ 05.Басқару мен байланыстың автоматтанған жүйесі
Модулдың тағайындалуы –іздестіру-құтқарушылық жұмысы барлық кешенінің оперативті жүргізу құралдары мен күштерінің тиімді қызметіне максималды қысқа мерзімге, минималды шығындармен басқарудың автоматтандырылған жүйесін қолданудың арқасында шығындарға жағдай жасау тәсілдерін зерделеу. Бұл модуль кәсіптік қызмет саласында компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдануға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушы мына білімдерді игерулері қажет: ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі түсініктері; программалық қамтамасыз ету түрлері; базалық жүйелік программалық өнімдер және кәсіптік қызмет саласында қолданбалы программалар пакеттері; компьютерлік және телекоммуникациялық құралдар; байланыс құралдары және оларды қолдану ережесі; оперативтік басқару және автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану және құрылымы қағидаттары; байланыс және құлақтандыру типтік техникалық құралдарын пайдалану бойынша талаптар.
Мына жетістіктерге жету үшін білім алушылар осы білімдерді игергендері маңызды:ақпаратт оперативтік жинау, оны талдау және өңдеу, шынайы жағдайды бағалау, шешімдер қабылдау; жағдайдың ұдайы мониторингі, ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау; басқарудың автоматтандырылған жүйелер, байланыс негізгі түрлері мен құралдарын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты автоматтандырылған өңдеулің негізгі түсінігін білу.
Бағалау өлшемдері:
1.Ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, тапсыру және толтыру әдістерін біледі.
2.Басқарудың автоматтандырылғанжүйесін біледі.
3.Ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, тапсыру және толтыруды біледі.
Оқыту нәтижесі : 2)Атқару автоматталған жүйелер және байланыстын негізгі құралдарымен қолдана білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Байланыс құралдары және байланысты қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздерін біледі.
2. Байланыс және хабарлау типтіктехникалық құралдарын пайдалану жөнінде талаптарды орындайды.
3. Байланыс қауіпсіздігі және құпиялылық тәртібі талаптарын сақтайды.

5. Владеет приемами и методами саморегуляции.
Результат обучения: 2) Уметь оказывать экстренную психологическую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Знает общие принципы общения с пострадавшими в зоне чрезвычайных ситуаций.
2. Знает кризисные состояния и их последствия.
3. Знает о психологическом и физиологическом видах стресса. 4. Владеет методами вербального и невербального общения.
5.Умеет выбирать пути выхода из кризисных ситуаций.
Результат обучения: 3) Владеть методами оказания психологической помощи при острых реакциях на стресс в чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Знает временные характеристики, динамику острых реакций на стресс.
2. Знает основные принципы оказания психологической помощи при острых реакциях.
3. Умеет оказывать помощь при плаче, истероидной реакции, нервной дрожи, страхе, двигательном возбуждении, агрессии, ступоре, апатии.
БК 15.Обладать знаниями об опасных и вредных факторах чрезвычайных ситуаций, их влиянии на человека, принципах и способах защиты населения в зоне чрезвычайных ситуаций.
ОПМ 07.Безопасность жизнедеятельности
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для изучения учебного предмета "Безопасность жизнедеятельности". При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности; принципы регулирования и нормирования безопасности жизнедеятельности в условиях чрезвычайных ситуаций; роль и влияние темпов развития научно-технического прогресса, масштабов прогрессивной деятельности людей, использование сложных технических систем на реальную угрозу здоровью и жизни людей, окружающей среде; основные принципы и способы защиты населения; основные цели и задачи служб и подразделений гражданской защиты.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить и уяснить следующее опасные и вредные производственные факторы, их влияние на человека; роль и значение законов Республики Казахстан в области Гражданской защиты; основные задачи и функции законодательства в области чрезвычайных ситуаций; действия населения и должностных лиц при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного и природного характера; мероприятия в области защиты населения, территорий и окружающей среды при возникновении чрезвычайных ситуаций.
Результат обучения: 1) Знать опасные и вредные производственные факторы, их влияние на человека и выполнять меры безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает влияние на организм человека микроклиматических условий в помещениях
2. Выполняет мероприятия для поддержания нормальных параметров микроклимата в рабочей зоне.
3. Пользуется средствами индивидуальной защиты от вибрации, шума, ультра- и инфразвуков
4. Владеет способами защиты от ионизирующих излучений.

5. Басқарудың автоматтандырылған жүйесі және оперативтік басқару жүйесін құру және пайдалану қағидаттарын игерді.
Оқыту нәтижесі : 3) Кәсіптік қызмет саласында компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
Бағалау өлшемдері:
1. Программалық қамтамасыз ету түрлерін біледі.
2. Программалық қамтамасыз ету дағдыларын игерді.
3. Кәсіптік қызмет саласында базалық жүйелік программалық өнімдер және қолданбалы программалар пакетін қолданады.
БК 14. Төтенше саласындағы зардап шеккендер мен алдын алу және бұқаралық дүрбелең жою өз әдістерімен байланыс ерекшелiктерiн, шұғыл психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру туралы білімін игеру
ЖКМ06.Психоло-гиялық дайындық
Құтқарушылардың кәсіптік қызметі күнделікті практикада связана скәсіптік қызметтің экстремалды жағдайлары, мамандарға күйзелісті факторлардың көп әсерімен байланысты. "Психологиялық дайындық" пәні бағдарламасының шеңберінде психологиялық дайындықтың басты міндеті күнделікті кәсіптік қызмет, төтенше жағдайларда, ТЖ нәтижесінде зардап шеккендермен жұмыс және құрылымның жеке құрамының алдында тұрған кәсіптік міндеттерді тиімді шешу үшін психология саласында білім, дағды және біліктің қажетті деңгейін алу болады.
Модульді оқыған кезде білім алушы мына білімдерді игерулері қажет:
шұғыл психологиялық көмекті ұйымдастыру қағидаттары; Төтенше жағдай-да зардап шеккендерге шұғыл психологиялық көмекті ұйымдастыру кезеңдері; Төтенше жағдай жұмыс кезінде рт сөндірушілер мен құтқарушыларға әсер ететін стресті факторлар; сыртқы белгілер, маманның "күйіп кету" синдромы пайда болу себептері; "күйіп кету" синдромының түрі және алдын алу әдістері; өзіндік реттеу техникасын игеру қағидаты; өзіндік реттеу әдістері мен тәсілдері; стрестік жағдайға мүмкін болатын стрестік жағдайға түрлі реакциялары бар психологиялық жұмыс түрлері; Төтенше жағдай аумағында зардап шеккендермен сөйлесудің өзіндік ерекшеліктері; вербалды және вербалды емес сөйлесу тәсілдері; зардап шеккендермен сөйлескенде суггестивтік интервенция элементтері; белсенді тыңдау тәсілдері; жұрттың пайда болу тетігі және олардың тәртіп заңдылығы; тобырды манипуляциялау және басқару тәсілдері; жаппай дүрлікті жою және алдын алу тәсілдері.
Мына жетістіктерге жету үшін білім алушылар осы білімдерді игергендері маңызды:
практикалық қызметте алған білімі мен дағдыларын қолдану;
практикада стрестік жағдайға жіті реакциясы барламен жұмыс тәсілдері мен техникасы ;
өзіндік реттеу тәсілдерін пайдалана огтырып өзінің өзекті психофизиологиялық жағдайын реттеу;
топ адамдармен жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 1)Құтқарушының кәсіптік қызметінде бейімделу тетіктерін білу.
Бағалау өлшемдері:
1. Кәсіптік стресс және оны дамыту тетігінің себептерін, салдарын біледі.
2. Кәсіптікстрессатің пайда болу, ұлғаюы және жиналуына мүмкіндік беретін факторларды біледі.
3.Кәсіптік бүлінудің алдын алу әдістерін меңгерді.
4. Практикада концепцию "өзін қорғау" тұжырымдамасын қолданады.

Квалификация "151703 3- Техник"
ПК 8. Производить первоначальную оценку обстановки на месте чрезвычайных ситуаций и определять возможные пути ее развития
СМ 08. Оценка обстановки на месте чрезвычайных ситуаций
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для первоначальной оценки обстановки на месте чрезвычайных ситуаций и определения возможных путей ее развития.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: особенности работы конструкций в условиях чрезвычайных ситуаций; поражающие факторы чрезвычайных ситуаций, влияющие на объекты, характер разрушений конструкций; системы нарушения функций жизнеобеспечения; зоны поражения вокруг обрушивающихся зданий; методы усиления конструкций, поврежденных при чрезвычайных ситуациях; методы восстановления и усиления конструкций, работающих на сжатие, изгиб, растяжение..
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
определять характер работы конструкций; разрабатывать план мероприятий по ликвидации наиболее опасных объектов;
прогнозировать работу несущих и ограждающих элементов зданий при различных чрезвычайных ситуациях; выполнять соответствующие расчеты.
Результат обучения: 1) Прогнозировать работу несущих и ограждающих элементов здания в ситуации чрезвычайного характера.
Критерии оценки:
1. Знает физические, механические и специальные свойства строительных материалов.
2. Знает основные нормативные документы, используемые при проектировании строительных конструкций.
3. Знает способы учета факторов, вызывающих отклонение нагрузок в неблагоприятную сторону от нормативных значений.
4. Умеет осуществлять сбор нагрузок для расчета основных конструктивных элементов и узлов зданий и сооружений.
5. Выполняет методы расчета конструкций по предельным состояниям.
Результат обучения: 2) Производить оценку работы конструкций в условиях различных чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Знает общие сведения о динамических, взрывных, ударных нагрузках.
2. Умеет выполнять расчет конструкций на действие различных нагрузок.
3. Знает поражающее воздействие воздушной ударной волны на объекты и характер разрушений конструкций здания от ее воздействия.
4. Выполняет выбор способов усиления строительных конструкций.
Результат обучения: 3) Выполнять аварийно-восстановительные работы в зоне чрезвычайных ситуаций в составе формирования при любых условиях.
Критерии оценки:
1. Знает способы усиления конструкций, работающих на сжатие и растяжение и методы защиты конструкций.
2. Знает основы ведения аварийно-восстановительных работ в зоне чрезвычайных ситуаций.
3. Устраняет повреждения на коммунально- энергетических сетях.
4. Выполняет меры безопасности при ведении аварийно-восстановительных работ на сетях и сооружениях коммунально-энергетических сетей.
5. Пользуется средствами защиты от воздействия опасных производственных факторов при выполнении аварийно-восстановительные работы.
ПК 9. Определять параметры опасных зон, масштабы и структуру очагов поражения при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера
СМ 09. Определение параметров опасных зон, масштабов и структуры очагов поражения при чрезвычайных ситуациях.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для определения параметров опасных зон, масштабы и структуру очагов поражения при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: основы организации поисково-спасательных служб и требования, предъявляемые к спасателям; руководство поисково-спасательными работами; основы управления силами и средствами при ведении поисково-спасательные работы; приемы, способы, последовательность выполнения поисково-спасательных работ при аварии на различных объектах, подвергшихся воздействию чрезвычайных ситуаций; методы оперативного расчета потребного количества сил и средств для ликвидации чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера; охрана труда и техника безопасности при ведении поисково-спасательных работ.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
-управлять силами и средствами при ведении поисково-спасательных работ; выполнять расчет потребных сил и средств для деблокирования пострадавших из-под завалов; определять параметры и масштабы чрезвычайных ситуаций природного характера.
Результат обучения: 1) Управлять силами и средствами при ведении поисково-спасательных работ.
Критерии оценки:
1. Знает основы управления силами и средствами при ведении поисково-спасательных работ.
2. Знает организацию поисково-спасательных работ на различных объектах при техногенных и природных чрезвычайных ситуаций
3. Организует и обеспечивает поисково-спасательные работы при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
4. Выполняет действия руководителя поисково-спасательные работы при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Результат обучения: 2) Выполнять расчет потребных сил и средств для деблокирования пострадавших из-под завалов.
Критерии оценки:
1. Знает законы разрушения зданий и сооружений.
2. Знает зависимость вероятности поражения людей от интенсивности поражающего фактора.
3. Производит оперативный расчет схемы завала при разрушении зданий и сооружений при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.
4. Выполняет расчет потребных сил и средств для деблокирования пострадавших из-под завалов.
5. Выполняет оперативный расчет затрат труда и машинного времени на разборку завала.

Біліктілік "151703 3- Техник"
ПК8. Жағдай бойынша-сайтында төтенше жағдайлар бастапқы бағалау жасау үшін және оның даму жолдарын анықтау үшін
АМ08. Төтенше жағдайорнындағы жағдаятты бағалау
Бұл модуль төтенше жағдайорнында жағдаятты бастапқы бағалау және оның дамуының мүмкін болатын жолдарын анықтауға қажетті білім мен дағдыны, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушы мына білімдерді игерулері қажет: Төтенше жағдай-да конструкция жұмысының ерекшеліктері; конструкцияның бұзылу сипаты, нысандарына әсер ететін Төтенше жағдай зақымдайтын факторлары; өмірмен қамтамасыз ету қызметі бұзылу жүйесі; қираған ғимараттар маңында зақымдану аумақтары; Төтенше жағдай кезінде бүлінген конструкцияларды күшейту әдістері; қысу, бүгу, созуға жұмыс істейтін конструкцияларды күшейту және қалпына келтіру әдістері.
Мына жетістіктерге жету үшін білім алушылар осы білімдерді игергендері маңызды:
конструкция жұмысының сипатын анықтау;
ең қауіпті нысандарды жою жөнінде іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
-түрлі төтенше жағдай-да ғимараттардың қозғалмалы және қоршау элементтері жұмысын болжау;
тиісті есептерді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Төтенше жағдайларда ғимараттардың қозғалмалы және қоршау элементтері жұмысын болжау.
Бағалау өлшемдері:
1.Құрылыс материалдарының физикалық, механикалық және арнайы қасиеттерін біледі.
2.Құрылыс конструкцияларын жобалағанда пайдаанылатын негізгі нормативтік құжаттарды біледі.
3.Нормативті маңыздан қолайсыз жағдайға ауытқу тудыратын факторлар есебі тәсілдерін біледі.
4.Ғимараттармен құрылымдар негізгі конструктивті элементтері және тораптарын есептеу үшін жүктеме жинауды жүргізе біледі.
5.Шекті жағдайлар бойынша конструкция есебінің әдістерін орындайды
Оқыту нәтижесі: 2) Түрлі Төтенше жағдай-да конструкциялардың жұмысын бағалауды жүргізу.
Бағалау өлшемдері:
1.Динамикалық, жарылыс, соққы жүктемелер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2.Түрлі жүктемелер әрекетіне конструкциялар есебін орындай біледі.
3.Нысандарға ауа соққы толқынның әсері және оның әсерінен ғимарат конструкциясының бұзылу сипатын біледі.
4.Құрылыс конструкцияларын күшейту тәсілдерін таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі : 3) Кез келген жағдайда құрылым құрамында төтенше жағдай аумағында апат-қалпына келтіру жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Қысу және созуда жұмыс істейтін конструкцияларды күшейту тәсілдері және конструкцияларды қорғау әдістерін біледі.
2.Төтенше жағдайаумағында апат-қлапына келтіру жұмыстарын жүргізу негіздерін біледі.
3.Коммуналдық - энергетикалық желілердегі бүлінулерді жояды.
4.Коммуналдық-энергетикалық желілер құрылымдарында апат-қалпына келтіру жұмысын жүргізгенде қауіпсіздік шараларын орындайды.
5. Төтенше жағдай орындаған кезде қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен қорғану құралдарын пайдаланады.
ПК 9. Зақымдану дәрежесі және апат табиғи және техногендік сипаттағы құрылымы, қауіпті аудандарда параметрлерін анықтау
АМ 09. ТЖ кезінде зақымданған ошақтар қауіпті аумағы, масштабы және құрылымдары параметрлерін анықтау
Бұл модуль табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ кезінде зақымданған ошақ қауіпті аумағы, масштабы және құрылымдары параметрлерін анықтауға қажетті білім мен дағдылар, жұмыс нәтижелілілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушы мына білімдерді игерулері қажет: іздестіру-құтқару қызметін ұйымдастыру негіздері және құтқарушыларға талаптар; іздестіру-құтқару жұмысына басшылық; Апаттан құтқару жұмыстары жүргізгенде құралдар мен күштерін басқару негіздері; Төтенше жағдай-да әрекетке жататын түрлі нысандарда апат кезінде Апаттан құтқару жұмыстары орындау тәсілдері, әдістері, реті; табиғи және техногендік сипаттағы Төтенше жағдай-ды жою үшін қажетті құралдар мен күштерді оперативтік есептеу әдістері; Апаттан құтқару жұмыстары жүргізген кезде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Мына жетістіктерге жету үшін білім алушылар осы білімдерді игергендері маңызды:
іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізгенде күштер мен құралдарды басқару.
жер астынан зардап шеккендерді алып шығу үшін қажетті күштер мен құралдар есебін орындау;
табиғи сипаттағы Төтенше жағдай параметрлері мен масштабтарын анықтау.
Оқыту нәтижесі : 1) Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізгенде күштер мен құралдарды басқару.
Бағалау өлшемдері:
1.Апаттан құтқару жұмыстары жүргізген кезде күштер мен құралдарды басқару негіздерін біледі.
2.Табиғи және техногендік сипаттағы Төтенше жағдай түрлі нысандарында Апаттан құтқару жұмыстары ұйымдастыруды біледі.
3Төтенше жағдайжою кезінде Апаттан құтқару жұмыстарыұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
4.Төтенше жағдай жою кезінде Апаттан құтқару жұмыстарыбасышылқ әрекетін орындайды.
Оқыту нәтижесі : 2) Жер астынан зардап шеккендерді алып шығу үшін қажетті күштер мен құралдар есебін орындау.
Бағалау өлшемдері:
1.Ғимараттар мен құрылымдардың бүліну заңын біледі.
2.Адамдардың зақымдаушы фактордың интенсивтілігінен зақымдану мүмкіндігне қарамай біледі.
3.Табиғи және техногендік сипаттағы Төтенше жағдай кезінде ғимараттар мен құрылымдар бүлінгенде жер асты сызбаларыс есебін жүргізеді.
4.Жер астынан зардап шеккендерді алып шығу үшін қажетті күштер мен құралдар есебін орындайды .
5.Қазылған жерді талдауға еңбек шығыны мен машиналық уақытты оперативтік есептеуді орындайды.
6.Жер асты және зардап шеккендерді көшіру жұмысын ұйымдастыру кестесін жасайды.
7.Жер астында жүргізген кезде зардап шеккендерді көшіру тәсілдері және қайта орналастыру әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі : 3) Табиғи сипаттағы Төтенше жағдай параметрлері мен масштабтарын анықтау.
Бағалау өлшемдері:
1.Табиғи сипаттағы түрлі Төтенше жағдай пайда болу себептері, сипаттамасы, зақымдаушы факторлар, экстремалды жағдайлары және салдарын біледі.
2.Табиғи сипаттағы жүргізгенде Төтенше жағдай жою бойынша жұмысты ұйымдастыру ерекшеліктерін біледі.
3.Су тасқыны, қатты жел, сел ағындары, қар көшуі, жел құбылыстарыәсерінен туындаған және атмосфералық жауын сияқты
4. Төтенше жағдай жою үшін күштер мен құралдардың оперативті есебін жүргізеді.
5.Табиғи сипаттағы ТЖ жою бойынша жұмысты ұйымдастырады және орындайды.
ПК 10. Радиациялық, химиялық және биологиялық ластану аймақтарында құтқару және шұғыл жұмыстарды жүзеге асыру
АМ10.Радиациялық, химиялық және биологиялық жарақаттану аймағындағы жұмыстар
Бұл модуль радиациялық, химиялық және биологиялық зақымдану аумақтарында апат-құтқару және шұғыл жұмыстарды орындауға қажетті білім мен дағдылар, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді оқыған кезде білім алушы мына білімдерді игерулері қажет: Адам ағзасына зақымдайтын факторлар әсері және радиациялық және химиялық қауіпті нысандарда апат кезінде зақымдаушы факторлар; радиациялық, химиялық және биологиялық зақымдану жағдайында құтқару жұмыстарын жүргізу; биологиялық-әлеуметтік сипаттағы Төтенше жағдай зақымдаушы факторлары; радиациялық, химиялық және биологиялық жағдайды бағалау және Төтенше жағдай жою кезінде оперативтік есептерді орындау.
Мына жетістіктерге жету үшін білім алушылар осы білімдерді игергендері маңызды:
радиоактивті ластану жағдайында құтқару жұмыстарын орындау;
төтенше жағдайларда биологиялық қорғауды қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Радиоактивті ластану жағдайында құтқару жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемдері:
1. Адам ағзасына радиация әсері және радиациялық қауіпті нысандарда апат кезінде негізгі зақымдаушы факторларды біледі.
2. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша негізгі нормативтік-құқықтық құжаттарды біледі.
3.Радиациялыдозиметриялық, топтық және жек бақылауын орындайды.
4. Жеке қорғану құралдары пайдаланады, радиациялық барлау аспаптарымен жұмыс істеу және арнайы өңдеу жүргізеді.
5.Жеке құрамды қорғауды ұйымдастырады, қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етеді.