О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 марта 2017 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2017 года № 15672. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.06.2022 № 308 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров" (зарегистрированный а Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12640, опубликованный 28 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 24 наурыздағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қыркүйекте № 15672 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.06.2022 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12640 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действия по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
7 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
24 мая 2017 года
Приложение
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 марта 2017 года № 164
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 9 декабря 2015 года № 1194
Правила предоставления
государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют порядок предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров.
2. Повышение производительности труда для субъектов индустриально-инновационной деятельности является конкурентным преимуществом и основывается на факторах, связанных с кадровым потенциалом, материально-технической базой производства, организационно-экономическими мероприятиями, оптимальным сочетанием производства продукции и ее реализации.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 7 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 24 мамыр
Қазақстан Республикасының
инвестициялар және даму
Министрінің
2017 жылғы 24 наурыздағы
№ 164 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасының
инвистициялар және даму
Министрінің
2015 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 1194 бұйрығымен бекітілген
Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 24) тармақшасына сәйкес әзірленген және еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Еңбек өнімділігін арттыру индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері үшін бәсекелестік артықшылық болып табылады және кадрлық әлеуетке, өндірістің материалдық-техникалық базасына, ұйымдастырушылық-экономикалық іс-шараларға, өнім өндіруді тиімді үйлестіру мен оны жүзеге асыруға байланысты факторларға негізделеді.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:

1) Шесть сигм (Six Sigma) – элемент бережливого производства, концепция управления производством, предусматривающая необходимость улучшения качества выходов каждого из процессов, минимизации дефектов и статистических отклонений в операционной деятельности (далее – Six Sigma);
2) комплексный план индустриально-инновационного проекта – пакет необходимой экономической, технической, управленческой и иной документации;
3) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
4) субъекты индустриально-инновационной деятельности – физические и (или) юридические лица, реализующие индустриально-инновационные проекты в приоритетных секторах экономики либо осуществляющие деятельность по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний и (или) внешние рынки;
5) Кайдзен (Kaizen) – элемент бережливого производства, японская философия или практика, которая фокусируется на непрерывном совершенствовании процессов производства, разработки, вспомогательных бизнес-процессов и управления, а также всех аспектов жизни (далее – Kaizen);
6) Канбан (Kanban) – элемент бережливого производства, система организации производства и снабжения, позволяющая реализовать принцип "точно в срок" (далее – Kanban);
7) проект Карты – индустриально-инновационный проект, реализуемый субъектом индустриально-инновационной деятельности в приоритетных секторах, и включенный в Карту индустриализации или в Карту поддержки предпринимательства региона;
8) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей, осуществляющая государственную нефинансовую поддержку предпринимателям в рамках четвертого направления Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168, за исключением компонентов "Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов (Программа Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан)", "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства";

1) Алты сигма (Six Sigma) – ұқыпты өндірістің бөлшегі, үдерістердің әрқайсысының сапалы шығуының жақсаруын, өндірістік істе кемістіктер мен статистикалық ауытқулардың төмендеуін көздейтін өндірісті басқару тұжырымдамасы (бұдан әрі – Six Sigma);
2) индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспары – қажетті экономикалық, техникалық, басқарушылық және басқа құжаттаманың пакеті;
3) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық-инновациялық дамыту саласындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген шектерде басшылықты, салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметке мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері – экономиканың басым секторларында индустриялық-инновациялық жобаларды жүзеге асыратын немесе ішкі және (немесе) сыртқы нарықта отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу жұмыстарын іске асыратын жеке және заңды тұлғалар;
5) Кайдзен (Kaizen) – ұқыпты өндірістің бөлшегі, өндіріс, әзірлеу процестерін, қосалқы бизнес-процестерді және басқаруды, сонымен қатар өмірдің барлық жақтарын үзіліссіз жетілдіруді көздейтін жапондық пәлсапа немесе тәжірибе (бұдан әрі – Kaizen);
6) Канбан (Kanban) – ұқыпты өндірістің бөлшегі, "дәл мезгілде" қағидасын іске асыруға мүмкіндік беретін өндіріс пен жабдықтауды ұйымдастыру жүйесі (бұдан әрі – Kanban);
7) Карта жобасы – Индустрияландыру картасына немесе Өңірдің кәсіпкерлігін қолдау картасына қосылған және басым секторлардағы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі жүзеге асыратын индустриялық-инновациялық жоба;
8) қаржылық емес қолдау операторы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының төртінші бағытының шеңберінде, "Сыртқы консультанттарды тарту арқылы алдыңғы қатарлы кәсіпорындардың консультациялық жобаларын қоса қаржыландыру (Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау бойынша Еуропалық Қайта құру және Даму банкінің Бағдарламасы)", "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" компоненттерін қоспағанда, кәсіпкерлерге мемлекеттік қаржылық емес қолдауды жүзеге асыратын Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;

9) Всеобщий уход за оборудованием (Total productive maintenance (TPM) – элемент бережливого производства, концепция менеджмента производственного оборудования, нацеленная на повышение эффективности технического обслуживания (далее – TPM);
10) оператор инструмента – юридическое лицо со 100-процентным участием государства в его уставном капитале, предоставляющее инструменты, и (или) дочерние организации национального института развития, национального управляющего холдинга;
11) исполнитель – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги заявителю в рамках настоящих Правил;
12) продукция – товары, производимые заявителем, и/или работы и/или услуги, выполняемые и оказываемые заявителем;
13) заявитель – субъект индустриально-инновационной деятельности, подавший заявку на получение инструмента в рамках настоящих Правил;
14) топ-менеджер – руководитель юридического лица или член его исполнительного органа или руководитель структурного подразделения по производству и/или продвижению произведенной продукции/услуг, за исключением финансового (бухгалтерия), административного, правового подразделения;
15) бережливое производство – концепция управления производственным предприятием, основанная на постоянном стремлении к устранению всех видов потерь, включающая элементы: Kaizen, TPM, Six Sigma, 5 S, Kanban и прочие;
16) энергоэффективные технологии – это технологии, которые направлены на эффективное (рациональное) использование энергетических ресурсов. Использование меньшего количества энергии для обеспечения того же уровня энергетического обеспечения зданий или технологических процессов на производстве;
17) 5S – элемент бережливого производства, система организации и рационализации рабочего места (рабочего пространства) (далее – 5S).
4. Возмещению заявителям не подлежат затраты по мероприятиям, финансируемым или профинансированным за счет средств республиканского и/или местного бюджетов в рамках иных мер государственной поддержки, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
5. Затраты, предъявляемые заявителем по проезду и проживанию, понесенных предприятием при подготовке и/или переподготовке кадров, в том числе топ-менеджеров, в рамках повышения компетенции предприятия, возмещаются в размерах, не превышающих предельные нормы, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 108 "О возмещении государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов".
6. На момент заключения договора между заявителем и исполнителем привлекается исполнитель, соответствующий требованиям пунктов 11, 12, 13, 26, 27, 35 и 43 настоящих Правил.

9) құрал жабдықтарды барынша күту (Total productive maintenance (TPM) – ұқыпты өндірістің бөлшегі техникалық күтудің тиімділігін жоғарылатуға бағытталған өндірістік құрал-жабдықтар менеджментінің тұжырымдамасы (бұдан әрі – ТРМ);
10) құрал операторы – құралдар жеткізетін, жарғылық капиталында мемлекеттің 100 пайыздық қатысуы бар заңды тұлға және (немесе) ұлттық даму институтының, ұлттық басқару холдингінің еншілес ұйымдары;
11) орындаушы – Қағидалар шеңберінде өтініш берушіге қызмет көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
12) өтініш берушінің өнімі – өтініш беруші өндіретін тауар және/немесе орындайтын/далған жұмыстар және/немесе көрсететін/көрсетілген қызметтер;
13) өтініш беруші – Қағидалар шеңберінде құралдарды алу үшін өтініш берген индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі;
14) топ-менеджер – заңды тұлға басшысы немесе оның атқарушы органының мүшесі немесе қаржы (бухгалтерия), әкімшілік, құқықтық бөлімдерін қоспағанда, өндірілген өнімді/қызметтерді өндіру/көрсету және/немесе өткізу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы.
15) Ұқыпты өндіріс – Kaizen, 5S, TPM, Kanban, Six Sigma және басқа да элементтерді қамтитын, ысыраптардың барлық түрлерін жоюға ұмтылуға негізделген өнеркәсіптік кәсіпорынды басқару тұжырымдамасы;
16) Энергия тиімді технологиялар – энергия ресурстарын тиімді (рационалды) пайдалануға бағытталған технологиялар. Ғимараттар және өндірістегі технологиялық процестердің энергиялық қамтамасыз етілу деңгейін кемітпейтіндей энергияның аз мөлшерін қолдану;
17) 5S – ұқыпты өндірістің бөлшегі, жұмыс орнын (жұмыс кеңістігін) ұйымдастыру мен оңтайландыру (бұдан әрі – 5S).
4. Өтініш берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген мемлекеттік қолдау шараларын көрсету шеңберінде республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландырылатын немесе қаржыландырылған іс-шаралар бойынша шығындар өтеуге жатпайды.
5. Өтініш берушінің кәсіпорын құзіретін арттыру шеңберінде кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау кезінде жол жүру мен мекендеуге жұмсалған шығындары "Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108 Қаулысына сәйкес қайтарылады.
6. Өтініш беруші мен орындаушы арасында шарт жасасу сәтінде осы қағидалардың 11, 12, 13, 26, 27, 35 және 43-тармақтарының талаптарына сәйкес орындаушы тартылады.

Глава 2. Порядок предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда
7. Государственная поддержка субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда, в рамках настоящих Правил заключается в предоставлении следующих инструментов:
1) возмещение затрат на разработку и/или экспертизу комплексного плана индустриально-инновационного проекта при:
разработке комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения долгосрочного лизингового финансирования;
разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования для проектов Карты;
2) возмещение затрат на повышение компетенции предприятия при:
подготовке и/или переподготовке кадров, в том числе топ-менеджеров;
внедрении лучших производственных практик путем привлечения экспертов;
3) возмещение затрат на совершенствование технологических процессов;
4) возмещение затрат на повышение эффективности организации производства.
Сумма затрат заявителя по договору, принимаемая к возмещению национальным институтом, определяется на основании документов, в том числе акта (актов) на общую сумму оказанных услуг, и в сроки, предусмотренные настоящими Правилами до даты подачи заявки.
При этом, исчисление срока для возмещения национальным институтом понесенных заявителем затрат производится с даты подачи заявителем заявки/повторно внесенной заявки в соответствии с пунктами 51 и 54 настоящих Правил и прилагаемых к ней документов, соответствующих установленным требованиям настоящих Правил.
Инструменты, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, предоставляются заявителям, реализующим и (или) планирующим реализовать индустриально-инновационный проект в соответствии с Перечнем приоритетных секторов экономики для заявителей, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Параграф 1. Возмещение затрат на разработку и/или экспертизу комплексного плана индустриально-инновационного проекта
8. Государственная поддержка заявителю в виде возмещения затрат на разработку и/или экспертизу комплексного плана индустриально-инновационного проекта предоставляется национальным институтом развития в области развития индустрии – акционерным обществом "Казахстанский институт развития индустрии" (далее – национальный институт).
9. В рамках разработки и/или экспертизы комплексного плана индустриально-инновационного проекта предусматривается возмещение затрат, понесенных заявителем в размере 40 (сорок) процентов, но не более 60 (шестьдесят) миллионов тенге в календарном году:

2-тарау. Еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тәртібі
7. Осы Қағидалар шеңберінде еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау мынадай құралдарды қамтамасыз ету болып табылады:
1) мына кездерде индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарының әзірлемесіне және/немесе сараптамасына кететін шығындардың орнын толтыру:
ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу кезінде;
Картаның жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және/немесе сараптау кезінде;
2) кәсіпорынның құзыреттілігін арттыруға кететін шығындардың орнын мына жағдайларда толтыру:
сарапшыларды тарту арқылы үздік өндірістік практикаларды енгізу;
3) технологиялық процестерді жетілдіруге кететін шығындардың орнын толтыру;
4) өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға кететін шығындардың орнын толтыру;
Ұлттық институт өтеуге қабылдайтын өтініш берушінің келісімшарт бойынша шығындары құжаттар негізінде, соның ішінде көрсетілген қызметтің жалпы сомасы актісінің (актілерінің) негізінде және Осы Қағидаларда көрсетілген өтініш беру мерзіміне сәйкес төленеді.
Бұған қоса, өтініш берушінің шығындарының ұлттық институт тарапынан өтелу мерзімінің есептелуі Осы Қағидалар талаптарына сай құжаттар қоса берілген шығындарды өтеу туралы өтініші Осы Қағидалардың 51 және 54-тармақтарына сәйкес енгізілген/қайталап енгізілген күннен бастап есептеледі.
Осы тармақтың 1), 2), 3) және 4)-тармақшаларында көрсетілген құралдар Осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтініш берушілер үшін Экономиканың басым секторларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес индустриялық-инновациялық жобаны іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлаған өтініш берушілерге беріледі.
1-параграф. Индустриялық–инновациялық жобаның кешенді жоспарының
әзірлемесіне және/немесе сараптамасына кететін шығындардың орнын толтыру
8. Өтініш берушіге индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарының әзірлемесіне және/немесе сараптамасына жұмсалатын шығындардың орнын толтыру түріндегі мемлекеттік қолдауды индустрияны дамыту саласындағы ұлттық дамыту институты – "Қазақстандық индустрия дамыту институты" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ұлттық институт) көрсетеді.
9. Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау шеңберінде, өтініш берушінің күнтізбелік жылда шеккен шығынының 40 (қырық) пайыз мөлшерінде, бірақ 60 (алпыс) миллион теңгеден аспайтын көлемде орнын толтыру көзделеді:

1) за разработку комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения лизингового финансирования;
2) за разработку и/или экспертизу технико-экономического обоснования для проектов Карты.
Сумма затрат заявителя, принимаемая к возмещению национальным институтом, определяется на основании акта (актов) оказания услуг, подписанного не ранее 24 (двадцать четыре) месяцев до даты подачи заявки.
10. Для рассмотрения допускаются заявки субъектов индустриально-инновационной деятельности:
1) при разработке комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения долгосрочного лизингового финансирования – реализующих и (или) планирующих реализовать индустриально-инновационный проект в приоритетных секторах экономики, указанных в Перечне;
2) при разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования для проектов Карты – осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики, указанных в Перечне.
11. Для разработки комплексного плана индустриально-инновационного проекта в целях получения долгосрочного лизингового финансирования в рамках настоящих Правил, заявителем привлекается исполнитель, соответствующий следующим критериям:
1) осуществление деятельности не менее 2 (два) лет;
2) наличие не менее 2 (два) работ в области разработки комплексных, бизнес-планов, технико-экономических обоснований по инфраструктурным проектам и проектам в обрабатывающей промышленности;
3) наличие штатного и/или внештатного специалиста (достаточно одного), привлекаемого/ых при оказании услуг, с высшим образованием и опытом работы не менее 3 (три) лет в сфере предоставляемых услуг.
12. Для разработки технико-экономического обоснования для проектов Карты, заявителем привлекается исполнитель, соответствующий следующим критериям:
1) осуществление деятельности не менее 2 (два) лет или наличие соответствующего разрешения, выдаваемого государственными органами на занятие отдельными видами деятельности;
2) наличие штатного и/или внештатного специалиста (достаточно одного), привлекаемого/ых при оказании услуг, с высшим образованием и опытом работы не менее 3 (три) лет в сфере предоставляемых услуг.
13. Исполнителями, привлекаемыми заявителем для проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономического обоснования для проектов Карты, являются аккредитованная экспертная организация или аттестованный эксперт, или государственная экспертная организация.
14. Заявитель, претендующий на получение возмещения затрат на разработку комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения долгосрочного лизингового финансирования в рамках настоящих Правил, представляет заявку на получение инструмента по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также следующие документы:

1) лизингтік қаржыландыруды алуға арналған индустриалды-инновациялық жобаны кешенді әзірлеу үшін;
2) Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және/немесе сараптау үшін.
Ұлттық институт өтейтін өтініш беруші шығындар сомасы өтініш беру күніне дейінгі 24 (жиырма төрт) айдан ерте емес мерзімде қол қойылған қызмет көрсетудің актісі (актілері) негізінде анықталады.
10. Қарауға индустриялық–инновациялық қызмет субъектілерінің өтінішдеріне жол беріледі:
1) ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу кезінде: Тізбеде анықталған экономиканың басым секторларында индустриялық-инновациялық жобаны жүзеге асырушы және (немесе) жүзеге асыруды жоспарлаушы;
2) Карта жобалары үшін техникалық–экономикалық негіздемені әзірлеу және/немесе сараптау кезінде: Тізбеде анықталған экономиканың басым секторларында қызметті жүзеге асырушылар.
11. Осы Қағидалар шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу мақсатында индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу үшін өтініш беруші мынадай критерийлерге сәйкес келетін орындаушыны тартады:
1) 2 (екі) жылдан кем емес қызметті жүзеге асыру;
2) өңдеу өнеркәсібіндегі жобалар және инфрақұрылымдық жобалар бойынша кешенді, бизнес-жоспарларды, техникалық–экономикалық негіздемелерді әзірлеу саласында кемінде 2 (екі) жұмысының болуы;
3) көрсетілетін қызмет саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі және жоғары білімі бар, қызмет көрсету кезінде тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманның болуы (біреуі жеткілікті).
12. Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу үшін өтініш беруші мынадай критерийлерге сәйкес келетін орындаушыны тартады:
1) кемінде 2 (екі) жыл қызмет ету немесе қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға мемлекеттік органдар беретін тиісті рұқсаттың болуы;
2) көрсетілетін қызметтер саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі және жоғары білімі бар, қызмет көрсету кезінде тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманы бар (біреуі жеткілікті).
13. Аккредиттелген сараптамалық ұйым немесе аттестацияланған сарапшы, немесе мемлекеттік сараптамалық ұйым Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздеменің кешенді ведомстводан тыс сараптамасын жүргізу үшін өтініш беруші тартқан орындаушылар болып табылады.
14. Осы Қағидалар шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарының әзірлемесіне кететін шығындардың орнын толтыруды алуға үміткер өтініш беруші Осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өтініш, сонымен қатар келесідей құжаттарды ұсынады:

1) физическим лицом:
копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или копия выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном заявителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
юридическим лицом:
копию устава;
копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства);
2) копию договора, заключенного между заявителем и исполнителем, предоставляющим услуги по разработке и/или экспертизе комплексного плана индустриально-инновационного проекта;
3) копии актов оказанных услуг исполнителем по разработке и/или экспертизе комплексного плана индустриально-инновационного проекта;
4) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг исполнителем по разработке и/или экспертизе комплексного плана индустриально-инновационного проекта;
5) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг исполнителем по разработке и/или экспертизе комплексного плана индустриально-инновационного проекта;
6) копию положительного решения оператора инструмента о предоставлении долгосрочного лизингового финансирования;
7) отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг по разработке и/или экспертизе комплексного плана индустриально-инновационного проекта, оформленного на бланке заявителя (при наличии) в произвольной форме за подписью первого руководителя или лица, исполняющего обязанности первого руководителя (в этом случае прилагается подтверждающий документ о временном исполнении обязанностей первого руководителя);
8) сведения, подтверждающие наличие у исполнителя опыта работ в сфере предоставляемых услуг, штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого при оказании услуг, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства) или свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя привлекаемого исполнителя или копия выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном привлекаемым исполнителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;

1) жеке тұлға:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы өтініш беруші жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі;
заңды тұлға:
жарғы көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), оның филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама көшірмесі;
2) индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау бойынша қызметтер көрсететін орындаушы мен өтініш беруші арасында жасалған шарттың көшірмесі;
3) индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарының әзірлемесі және/немесе сараптамасы бойынша орындаушының көрсеткен қызметтері актісінің көшірмесі;
4) индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарының әзірлемесі және/немесе сараптамасы бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомаға берген шот-фактураларының көшірмесі;
5) индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарының әзірлемесі және/немесе сараптамасы бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомасына төлем құжаттарының көшірмелері;
6) ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды беру туралы құрал операторының оң шешімінің көшірмесі;
7) өтініш берушінің бланкісінде (бар болса) еркін нысанда жазылған, бірінші басшының қолы немесе бірінші басшының міндеттерін атқарушы тұлғаның қолы бар (бұл жағдайда бірінші басшының міндеттерін уақытша атқарылуын растайтын құжат қосыла беріледі) индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарының әзірлемесі және/немесе сараптама орындаушысының көрсеткен қызметтерінің нәтижелері бойынша есебі;
8) Осы Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес, орындаушыда, қызмет көрсету кезінде тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманының, көрсетілетін қызмет саласында жұмыс тәжірибесінің бар екендігін растайтын мәліметтер;
9) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаны (филиалды, өкілдігін) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе тартылатын орындаушының жеке кәсіпкерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы тартылған орындаушы жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі;

10) копии не менее 2 (два) актов и/или рекомендаций и/или отзывов по итогам оказанных исполнителем аналогичных услуг, выполненных работ;
11) копии документов, подтверждающих квалификацию и опыт работы штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого для оказания услуг, согласно подпункту 3) пункта 11 настоящих Правил.
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документов, указанных в подпунктах 4) и 9) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и/или регистрацию такого юридического лица.
Отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг содержит информацию о необходимости реализации проекта, связанного с понесенными затратами, основании выполнения услуг (реквизиты договора, наименование исполнителя), оказанных услугах в рамках заключенного договора, а также достигнутом (ожидаемом) эффекте от реализации инструмента.
15. Заявитель, претендующий на получение возмещения затрат на разработку и/или экспертизу технико-экономического обоснования для проектов Карты, представляет заявку на получение инструмента по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также следующие документы:
1) физическим лицом:
копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или копия выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном заявителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
юридическим лицом:
копию устава;
копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства);
2) копию договора, заключенного между заявителем и исполнителем, предоставляющим услуги по разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования для проектов Карты;
3) копии актов оказанных услуг исполнителем по разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования для проектов Карты;
4) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг исполнителем по разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования для проектов Карты;
5) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг исполнителем по разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования для проектов Карты;
6) копию документа, подтверждающего включение заявителя в Карту поддержки предпринимательства региона;

10) орындаушымен көрсетілген ұқсас қызметтердің, орындалған жұмыстардың қорытындылары бойынша ұсыныстар және/немесе пікірлер және/немесе актілердің кемінде 2 (екі) көшірмелері;
11) Осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қызмет көрсету үшін тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманның біліктілігін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлға болған жағдайда осы тармақтың 4) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың орнына осындай заңды тұлғаның қызмет көрсетуін және/немесе тіркеуін растайтын құжаттар ұсынылады.
Орындаушының қызмет көрсету нәтижелері бойынша өтініш беруші есебі жұмсалған шығындармен байланысты жобаның іске асырылу қажеттігі, қызмет көрсетудің негізі (келісімшарт деректемелері, орындаушының атауы), жасалған келісімшарт шеңберінде көрсетілген қызметтер, және құралды іске асырудан алынған (күтілетін) әсер туралы ақпаратты қамтиды.
15. Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге және/немесе сараптауға жұмсалған шығындардың өтеуін алудан үміткер өтініш беруші Осы Қағидалардың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес құрал алуға өтінішпен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлғалар:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы өтініш беруші жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі;
заңды тұлғалар:
жарғы көшірмесі;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама көшірмесі;
2) өтініш беруші мен Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және/немесе сараптау бойынша қызметтер көрсететін орындаушы арасында жасалған шарттың көшірмесі;
3) Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және/немесе сараптау бойынша орындаушы көрсеткен қызметтер актісінің көшірмесі;
4) Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және/немесе сараптау бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомасына шот-фактураның көшірмесі;
5) Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және/немесе сараптау бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомасына төлем тапсырмаларының көшірмелері;
6) өтініш берушінің Өңірдің кәсіпкерлігін қолдау картасына қосылғанын растайтын құжаттың көшірмесі;

7) отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг по разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования для проектов Карты, оформленного на бланке заявителя (при наличии) в произвольной форме за подписью первого руководителя или лица, исполняющего обязанности первого руководителя (в этом случае прилагается подтверждающий документ о временном исполнении обязанностей первого руководителя);
8) сведения, подтверждающие наличие у исполнителя опыта работ в сфере предоставляемых услуг, штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого при оказании услуг, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства) или свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя привлекаемого исполнителя или копию выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном привлекаемым исполнителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя или копию разрешения, выдаваемого исполнителю государственными органами на занятие отдельными видами деятельности;
10) копии документов, подтверждающих квалификацию и опыт работы штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого для оказания услуг, согласно подпункту 2) пункта 12 настоящих Правил;
11) копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономического обоснования, проведенной аккредитованной экспертной организацией или экспертом, имеющим соответствующий аттестат, или государственной экспертной организацией (в случае, если данное заключение обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан).
Отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг содержит информацию о необходимости реализации проекта, связанного с понесенными затратами, основании выполнения услуг (реквизиты договора, наименование исполнителя), оказанных услугах в рамках заключенного договора, а также достигнутом (ожидаемом) эффекте от реализации инструмента.
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документов, указанных в подпунктах 4) и 9) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и/или регистрацию такого юридического лица.

7) өтініш берушінің бланкісінде (бар болса) еркін нысанда жазылған, бірінші басшының қолы немесе бірінші басшының міндеттерін атқарушы тұлғаның қолы бар (бұл жағдайда бірінші басшының міндеттерін уақытша атқарылуын растайтын құжат қосыла беріледі) Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және/немесе сараптама орындаушысының көрсеткен қызметтерінің нәтижелері бойынша есебі;
8) Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес, орындаушыда, қызмет көрсету кезінде тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманының, көрсетілетін қызмет саласында жұмыс тәжірибесінің бар екендігін растайтын мәліметтер;
9) тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаны (филиалды, өкілдігін) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе тартылатын орындаушының жеке кәсіпкерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы тартылған орындаушы жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі немесе жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға орындаушыға мемлекеттік органдар беретін рұқсаттың көшірмесі;
10) Осы Қағидалардың 12-тармағы 2) тармақшаларына сәйкес қызмет көрсету үшін тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманның біліктілігін растайтын құжаттардың көшірмелері;
11) аккредиттелген сарапшылық ұйым немесе тиісті аттестаты бар сарапшы немесе мемлекеттік сарапшылық ұйым жүргізген, құрылысқа арналған техникалық-экономикалық негіздеменің ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі (аталған қорытынды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті болған жағдайда).
Орындаушының қызмет көрсету нәтижелері бойынша өтініш беруші есебі жұмсалған шығындармен байланысты жобаның іске асырылу қажеттігі, қызмет көрсетудің негізі (келісімшарт деректемелері, орындаушының атауы), жасалған келісімшарт шеңберінде көрсетілген қызметтер, және құралды іске асырудан алынған (күтілетін) әсер туралы ақпаратты қамтиды.
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлға болған жағдайда осы тармақтың 4) және 9)-тармақшаларында көрсетілген құжаттардың орнына осындай заңды тұлға қызмет көрсетуін және/немесе тіркеуін растайтын құжаттар ұсынылады.

16. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, информации, исходных данных, расчетов, обоснований.
17. Материалы заявки на получение инструментов формируются в единую папку, листы пронумеровываются и оформляются на государственном и/или русском языках, копии документов заверяются полистно первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или лицом, уполномоченным им (при наличии доверенности), и оттиском печати (при наличии) заявителя.
Параграф 2. Возмещение затрат на повышение компетенции предприятия
18. Государственная поддержка в рамках настоящих Правил в виде возмещения затрат на повышение компетенции предприятия предоставляется заявителю национальным институтом.
19. В рамках повышения компетенции предприятия предусматривается возмещение затрат, понесенных заявителем не ранее, чем за 24 (двадцать четыре) месяца до даты подачи заявки, в размере 40 (сорок) процентов, но не более 30 (тридцать) миллионов тенге в календарном году:
1) на подготовку и/или переподготовку кадров, в том числе топ-менеджеров.
Сумма затрат заявителя, принимаемая к возмещению национальным институтом, определяется на основании акта (актов) оказания услуг организации, которая осуществила подготовку и/или переподготовку кадров, в том числе топ-менеджеров, подписанного не ранее 24 (двадцать четыре) месяцев до даты подачи заявки, а также документов, подтверждающих расходы, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 22 настоящих Правил.
2) на внедрение лучших производственных практик путем привлечения экспертов, но не более 9 (девять) миллионов тенге на 1 (один) эксперта.
Сумма затрат заявителя, принимаемая к возмещению национальным институтом, определяется на основании расчетно-платежных ведомостей и документов, оформленных в установленном законодательством порядке, подтверждающих оплату работ согласно трудовому договору квалифицированным зарубежным экспертам по внедрению лучших производственных практик в соответствии с расчетно-платежными ведомостями.
При расчете возмещаемых затрат по оплате работ принимаются полные календарные месяцы, вошедшие в возмещаемый период.
20. Подготовка и/или переподготовка кадров, в том числе топ-менеджеров по вопросам повышения производительности труда, предполагают повышение квалификации, обучение, переподготовку, стажировку инженерно-технического персонала, топ-менеджеров, производственного персонала, в том числе за рубежом, в целях приобретения новых знаний, навыков и опыта.

16. Өтініш беруші ұсынылатын құжаттардың, ақпараттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
17. Құралдарды алуға өтініш материалдары бір папкада қалыптастырылады, парақтары нөмірленеді және мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде рәсімделеді, құжат көшірмелері парақ бойынша өтініш берушінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушының (бірінші басшының міндетін атқарушылығын растайтын құжат болғанда) және/немесе ол уәкілеттендірген тұлғаның қолымен және мөр таңбасымен (бар болса) куәландырылады.
2-параграф. Кәсіпорын құзыретін арттыруға кететін шығындардың орнын толтыру
18. Осы Қағидалар шеңберінде өтініш берушіге кәсіпорын құзыретін арттыруға жұмсалатын шығындарды өтеу түріндегі мемлекеттік қолдауды ұлттық институт ұсынады.
19. Кәсіпорынның құзыреттілігін арттыру шеңберінде өтініш берушінің шеккен шығыстарын өтініш берілген күнге дейін 24 (жиырма төрт) айдан ерте емес 40 (қырық) пайыз, бірақ күнтізбелік жылда 30 (отыз) миллион теңгеден аспайтын мөлшерде төлеу көзделген;
1) кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау үшін;
Ұлттық институтпен өтелетін өтініш беруші шығыстарының сомасы кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлауды жүргізген ұйымның өтініш берілгенге дейінгі 24 (жиырма төрт) айдан ерте емес қол қойылған қызмет көрсету актісінің (актілерінің), сондай-ақ осы Қағидалардың 22 тармағының 2) мен 3)-тармақшаларында көрсетілген шығыстарды растаушы құжаттар негізінде анықталады.
2) 1 (бір) сарапшыға 9 (тоғыз) миллион теңгеден аспайтын көлеммен сарапшыларды тарту арқылы ең үздік өндіріс тәжірибесін ендіру үшін.
Ұлттық институтпен өтелетін өтініш беруші шығындарының сомасы келесілердің негізінде анықталады:
Есеп айырысу-төлем тізімдемелеріне сәйкес үздік өндірістік тәжірибелерді ендіру үшін шетелдік білікті сарапшыларға еңбек келісімшарттарына сай жалақы төлеуді растайтын заңнамалық тәртіппен бекітілген есеп айырысу-төлем тізімдемелері мен құжаттар.
Жұмысқа ақы төлеу шығыстарын есептеу кезінде өтелу мерзіміне кіретін толық күнтізбелік айлар есепке алынады.
20. Еңбек өнімділігін артыруға бағытталған кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау, жаңа білім, дағдылар мен тәжірибе алу мақсатында инженерлік-техникалық персоналдың, топ-менеджерлердің, өндірістік персоналдың біліктілігін арттыруды, оларды оқытуды, қайта даярлауды, тағлымдамадан өткізуді, оның ішінде шет елдерде де, ұйғарады.

21. Подготовку и/или переподготовку кадров, в том числе топ-менеджеров, заявитель осуществляет следующим образом:
1) обучение на курсах, семинарах в образовательных, специализированных и научных организациях, в том числе зарубежных не более 1 (один) месяца;
2) стажировка на научно-промышленных, промышленных предприятиях, специализированных организациях, привлеченных для организации стажировки, в том числе зарубежных не более 3 (три) месяцев.
22. Возмещение затрат, понесенных заявителем при подготовке и/или переподготовке кадров, в том числе топ-менеджеров, включает:
1) стоимость услуг организации, которая осуществила подготовку и/или переподготовку кадров, в том числе топ-менеджеров;
2) стоимость проезда к месту командирования и обратно к месту постоянной работы однократно;
3) стоимость проживания работника в течение срока подготовки и/или переподготовки кадров, в том числе топ-менеджеров, не более 1 (один) месяца при обучении на курсах, семинарах и не более 3 (три) месяцев при прохождении стажировки, кроме затрат на суточные.
23. Внедрение лучших производственных практик путем привлечения экспертов предполагает привлечение квалифицированных зарубежных экспертов с целью совершенствования технологических процессов согласно пункту 32 настоящих Правил и повышения эффективности организации производства согласно пункту 40 настоящих Правил.
24. Возмещение затрат, понесенных заявителем при внедрении лучших производственных практик путем привлечения экспертов, предусматривает оплату работ согласно трудовому договору и проезда к месту оказания услуг и обратно к месту проживания однократно в течение возмещаемого периода, и не включает затраты на проживание эксперта, оплаты суточных.
25. Для рассмотрения допускаются заявки субъектов индустриально-инновационной деятельности:
осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики, указанных в Перечне, не менее 1 (один) года.
26. Для подготовки и/или переподготовки кадров, в том числе топ-менеджеров, заявителем привлекается исполнитель, соответствующий следующим критериям:
1) для образовательных и научных организаций:
осуществление деятельности не менее 2 (два) лет или наличие соответствующего разрешения, выдаваемого на занятие отдельными видами деятельности;
наличие штатного и/или внештатного специалиста (достаточно одного), привлекаемого/ых при оказании услуг, с высшим образованием и опытом работы не менее 3 (три) лет в сфере предоставляемых услуг;
2) для специализированных организаций, организующих стажировку и/или обучение:
осуществление деятельности не менее 2 (два) лет;
наличие не менее 2 (два) работ в сфере предоставляемых услуг;
наличие штатного и/или внештатного специалиста (достаточно одного), привлекаемого/ых при оказании услуг, с высшим образованием и опытом работы не менее 3 (три) лет в сфере предоставляемых услуг;

21. Кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлауды және/немесе қайта даярлауды өтініш беруші мына түрде жүзеге асырады:
1) білім беру, мамандандырылған және ғылыми ұйымдарда, соның ішінде шетелдік ұйымдарда курстарда, семинарларда 1 (бір) айдан көп емес оқыту;
2) тағлымдама ұйымдастыру үшін тартылған ғылыми-өнеркәсіптік, өнеркәсіптік кәсіпорындарда, мамандандырылған ұйымдарда, соның ішінде шетелдік ұйымдарда 3 (үш) айдан көп емес тағлымдамадан өткізу.
22. Кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау кезінде өтініш беруші шеккен шығындарды өтеуге:
1) кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлауды және / немесе қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйым қызметтерінің құны;
2) бір мәрте іссапарға жіберілген орынға бару және тұрақты жұмыс орнына қайту жол жүрісі құны;
3) жұмыскердің, оның ішінде топ-менеджерлердің кадрларды даярлау және/немесе қайта даярлау мерзімі ішінде, курстарда, семинарларда оқыту кезінде 1 (бір) айдан аспайтын және тағлымдамадан өту кезінде 3 (үш) айдан аспайтын тұрғын-үйді жалдау, тәуліктік шығындардан басқа, құны жатады.23. Ереженің 32-тармағына сәйкес сарапшыларды тарту жолымен үздік өндірістік практикаларды енгізу технологиялық процестерді жетілдіру және осы Ереженің 40-тармағына сәйкес өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру мақсатында мамандарды тартуды көздейді.
24. Сарапшыларды тарту жолымен үздік өндірістік практикаларды енгізу кезінде кәсіпорын шеккен шығындарды өтеу, өтелетін кезең ішінде еңбек шартына сәйкес жұмыстарын және қызметтерді көрсету жеріне және тұратын жеріне қайту үшін жол ақысын төлеуді көздейді және сарапшының тұруына арналған шығындар, тәуліктік шығындар кірмейді.
25. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өтінішдері қарауға жіберіледі:
Тізбеде көрсетілген экономиканың басым секторларында қызметін кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асыратын.
26. Кадрларды, соның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау үшін өтініш беруші мына критерийлерге сәйкес келетін орындаушыны тартады:
1) білім беру және ғылыми ұйымдар үшін:
кемінде 2 (екі) жыл қызмет ету немесе қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға мемлекеттік органдар беретін тиісті рұқсаттың болуы;
қызмет көрсету кезінде тартылатын, жоғары білімі мен көрсетілетін қызметтер саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі бар штаттық және/немесе штаттан тыс маманының болуы (біреуі жеткілікті);
2) тағылымдаманы және/немесе оқытуды ұйымдастыратын мамандандырылған ұйымдар үшін:
қызметін кемінде 2 (екі) жыл жүзеге асыратын;
көрсетілетін қызметтер саласында кемінде 2 (екі) жұмысының болуы;
қызмет көрсету кезінде тартылатын, жоғары білімі мен көрсетілетін қызметтер саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі бар штаттық және/немесе штаттан тыс маманының болуы (біреуі жеткілікті);

3) для научно-промышленных, промышленных предприятий, на базе которых проведена стажировка:
осуществление деятельности не менее 5 (пять) лет;
наличие штатного и/или внештатного специалиста (достаточно одного), привлекаемого/ых при оказании услуг, с высшим образованием и опытом работы не менее 3 (три) лет в сфере предоставляемых услуг.
27. Исполнитель, привлекаемый заявителем для внедрения лучших производственных практик путем привлечения экспертов, имеет высшее образование и опыт работы не менее 3 (три) лет в сфере предоставляемых услуг, или техническое и профессиональное образование и опыт работы не менее 5 (пять) лет в сфере предоставляемых услуг.
28. Заявитель, претендующий на получение возмещения затрат на подготовку и/или переподготовку кадров, в том числе топ-менеджеров, представляет заявку на получение инструмента по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также следующие документы:
1) физическим лицом:
копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или копия выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном заявителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
юридическим лицом:
копию устава;
копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства);
2) копию приказа о направлении на подготовку и/или переподготовку кадров инженерно-технического персонала и/или топ-менеджеров заявителя;
3) копию договора, заключенного между заявителем и исполнителем, предоставляющим услуги по подготовке и/или переподготовке кадров, в том числе топ-менеджеров;
4) копии актов оказанных услуг исполнителем (кроме командировочных затрат) по подготовке и/или переподготовке кадров, в том числе топ-менеджеров;
5) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг исполнителем по подготовке и/или переподготовке кадров, в том числе топ-менеджеров;
6) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг исполнителем по подготовке и/или переподготовке кадров, в том числе топ-менеджеров;
7) копию договора или контракта с работником с указанием обязательств, применения полученных знаний и навыков работника на предприятии;

3) базасында тағылымдама өткізілген ғылыми-өнеркәсіптік, өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін:
қызметін кемінде 5 (бес) жыл жүзеге асыратын;
қызмет көрсету кезінде тартылатын, жоғары білімі мен көрсетілетін қызметтер саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі бар штаттық және/немесе штаттан тыс маманының болуы (біреуі жеткілікті).
27. Сарапшыларды тарту арқылы үздік тәжірибелерді енгізу үшін өтініш беруші тартатын орындаушының жоғары білімі мен көрсетілетін қызмет саласында 3 (үш) жылдан кем емес еңбек өтілі болуы керек, немесе техникалық және кәсіби білімі мен қызмет көрсету саласында 5 (бес) жылдан кем емес еңбек өтілі болуы керек.
28. Осы Кадрларды, соның ішінде топ-менеджерлерді даярлауға және/немесе қайта даярлауға жұмсалған шығындардың өтеуін алудан үміткер өтініш беруші осы Қағидалардың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес құрал алуға өтінішпен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлға:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы өтініш беруші жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі;
заңды тұлға:
жарғы көшірмесі;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе дара кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы анықтама көшірмелері;
2) өтініш берушінің инженерлік-техникалық персонал кадрларын және/немесе топ-менеджерлерін даярлауға және/немесе қайта даярлауға жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі;
3) өтініш беруші мен кадрларды, соның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау бойынша қызметтер көрсететін орындаушы арасында жасалған шарттың көшірмесі;
4) жалпы сомаға (іссапар шығындарынан басқа) кадрларды, соның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау бойынша орындаушы көрсеткен қызметтер актісінің көшірмесі;
5) кадрларды, соның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомасына шот-фактураның көшірмесі;
6) кадрларды, соның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомасына төлем тапсырмалардың көшірмелері;
7) жұмыскер алған білімі мен дағдылардын кәсіпорында қолдану міндеттемелері көрсетілген жұмыс беруші мен жұмыскер арасында жасалған келісішарттың көшірмесі;

8) отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг, оформленного на бланке заявителя (при наличии) в произвольной форме за подписью первого руководителя или лица, исполняющего обязанности первого руководителя (в этом случае прилагается подтверждающий документ о временном исполнении обязанностей первого руководителя);
9) документальное подтверждение обучения, заявленного работника на курсах, семинарах, прохождения стажировки – копию сертификата (при наличии);
10) копии документов, подтверждающих стоимость проезда к месту командирования и обратно к месту постоянной работы однократно (кроме случаев, когда администрацией предоставляются командированному соответствующие средства передвижения), на основании предъявленных проездных документов при проезде по железным дорогам – по тарифу купированного вагона (за исключением вагонов с 2-х местными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (спальный вагон), а также классов "Турист" и "Бизнес" скоростных поездов); по водным путям, по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда; и воздушным транспортом – по тарифу экономического класса, при наличии подтверждающих документов; стоимость бронирования проездных билетов и места в гостинице, а также пользования постельными принадлежностями в поездах при проезде к месту командирования и обратно к месту постоянной работы, при наличии документов, подтверждающих данные расходы;
11) копии документов, подтверждающих стоимость проживания работника в течение срока подготовки и/ или переподготовки кадров, в том числе топ-менеджеров, не более 1 (один) месяца при обучении на курсах, семинарах и не более 3 (три) месяцев при прохождении стажировки по стоимости номера по классификации – стандарт по фактическим затратам, в том числе, расходы по бронированию, кроме затрат на суточные;
12) сведения, подтверждающие наличие у исполнителя опыта работ в сфере предоставляемых услуг, штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого при оказании услуг, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
13) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства) или свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя привлекаемого исполнителя или копия выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном привлекаемым исполнителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя или копию разрешения, выдаваемого исполнителю государственными органами на занятие отдельными видами деятельности;

8) өтініш берушінің бланкісінде (бар болса) еркін нысанда жазылған, бірінші басшының қолы немесе бірінші басшының міндеттерін атқарушы тұлғаның қолы бар (бұл жағдайда бірінші басшының міндеттерін уақытша атқарылуын растайтын құжат қосыла беріледі) орындаушының көрсеткен қызметтерінің нәтижелері бойынша есебі;
9) өтініш берген жұмыскердің курстарда, семинарларда оқығанын, тағлымдамадан өткенін құжаттамалық растауды – сертификат көшірмесі (бар болса);
10) темір жолмен жүрген кезде – купе вагон тарифі (жұмсақ дивандары төменде орналасқан, орналасуын реттейтін құрылғы орнатылған жұмсақ креслолары бар (жатын вагон) 2 орындық, сондай-ақ жүрдек пойыздардың "Турист" және "Бизнес" сыныпты купе вагондарын қоспағанда); су жолдары, тас және қара жолдармен – осы елді мекенде қолданылатын жол жүру құны бойынша; және әуе көлігімен – растау құжаттары бар болса, экономикалық сынып тарифі бойынша ұсынылған жол жүру құжаттарының негізінде бір мәрте іссапарға баратын жеріне және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру құнын (іссапарға жіберілген адамға әкімшілік тиісті қатынас көлігін беретін жағдайлардан басқа); жол жүру билеттері мен қонақүйден орын броньдау, сондай-ақ іссапарға баратын жеріне және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру кезінде мұндай шығыстарды растайтын құжаттары болған кезде, пойыздарда төсек-орын жабдығын пайдалану құнын растайтын құжаттың көшірмесі;
11) жұмыскердің, оның ішінде топ-менеджерлердің 1 (бір) айдан аспайтын курстарда, семинарларда оқытуда және 3 (үш) айдан аспайтын тағылымдамада даярлау немесе қайта даярлау мерзімі кезіндегі тұрғын үйді жалдау құны нөмірдің бағасы стандарт классификациясымен нақты шығындар бойынша, оның ішінде тәуліктік шығындардан басқа брондау шығындары дәлелденген құжат көшірмелері;
12) Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес, орындаушыда, қызмет көрсету кезінде тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманының, көрсетілетін қызмет саласында жұмыс тәжірибесінің бар екендігін растайтын мәліметтер;
13) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), оның филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе тартылатын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаны (филиалды, өкілдігін) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе тартылатын орындаушының жеке кәсіпкерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы тартылған орындаушы жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі немесе жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға орындаушыға мемлекеттік органдар беретін рұқсаттың көшірмесі;

14) копии не менее 2 (два) актов и/или рекомендаций и/или отзывов по итогам оказанных исполнителем аналогичных услуг, выполненных работ – для специализированных организаций, организующих стажировку и/или обучение;
15) копии документов, подтверждающих квалификацию и опыт работы штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого для оказания услуг, согласно пункту 26 настоящих Правил.
Отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг содержит информацию о необходимости реализации проекта, связанного с понесенными затратами, основании выполнения услуг (реквизиты договора, наименование исполнителя), оказанных услугах в рамках заключенного договора, а также достигнутом (ожидаемом) эффекте от реализации инструмента.
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документов, указанных в подпунктах 5) и 13) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и/или регистрацию такого юридического лица.
29. Заявитель, претендующий на получение возмещения затрат на внедрение лучших производственных практик путем привлечения экспертов, представляет заявку на получение инструмента по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также следующие документы:
1) физическим лицом:
копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или копия выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном заявителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
юридическим лицом:
копию устава;
копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства);
2) копию договора, заключенного между заявителем и исполнителем, предоставляющим услуги по внедрению лучших производственных практик;
3) копии документов, оформленных в установленном законодательством порядке, подтверждающих оплату работ согласно трудовому договору квалифицированному зарубежному специалисту, в том числе копию расчетно-платежной ведомости;
4) копии документов, подтверждающих стоимость проезда к месту оказания услуг и обратно к месту проживания однократно воздушным транспортом – по тарифу экономического класса, при наличии подтверждающих документов; стоимость бронирования проездных билетов, а также пользования постельными принадлежностями в поездах при проезде к месту командирования и обратно к месту постоянной работы, при наличии документов, подтверждающих эти расходы;

14) тағылымдаманы ұйымдастыратын мамандандырылған ұйымдар үшін – орындаушымен көрсетілген ұқсас қызметтердің, орындалған жұмыстар нәтижелері бойынша ұсыныстар және/немесе пікірлер және/немесе кемінде 2 (екі) акті көшірмелері;
15) Осы Қағиданың 26-тармағына сәйкес қызмет көрсету үшін тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманның біліктілігін және жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар көшірмелері.
Орындаушының қызмет көрсету нәтижелері бойынша өтініш беруші есебі жұмсалған шығындармен байланысты жобаның іске асырылу қажеттігі, қызмет көрсетудің негізі (келісімшарт деректемелері, орындаушының атауы), жасалған келісімшарт шеңберінде көрсетілген қызметтер, және құралды іске асырудан алынған (күтілетін) әсер туралы ақпаратты қамтиды.
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының резиденті болмаған жағдайда, осы тармақтың 5) және 13)-тармақшаларында көрсетілген құжаттардың орнына осындай заңды тұлға қызмет көрсетуін және/немесе тіркеуін растайтын құжаттарды ұсынады.
29. Сарапшыларды тарту арқылы үздік өндірістік практикаларды енгізуге жұмсалған шығындардың өтеуін алудан үміткер өтініш беруші осы Қағидалардың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес құрал алуға өтінішпен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлғалар:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы өтініш беруші жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі;
заңды тұлғалар:
жарғы көшірмесі;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама көшірмесі;
2) үздік өндірістік практикаларды енгізу бойынша қызметтер көрсететін орындаушы арасында жасалған шарттың көшірмесі;
3) үздік өндірістік практикаларды енгізу бойынша білікті шетелдік сарапшының көрсеткен қызметтері үшін ақы төленгенін растайтын заңды тәртіпте бекітіліп рәсімделген құжаттар, оның ішінде есеп айырысу-төлем тізімдемелерінің көшірмелері;
4) экономикалық класс тарифтері бойынша – қызметтер көрсету орнына және кері қарай тұратын орнына бір рет әуе көлігімен жол жүруінің құнын растайтын құжаттар көшірмелері; егер осы шығындарды растайтын құжаттар бар болған кезде іссапарға бару және тұрақты жұмыс орнына қайту кезіндегі жолақы билеттерін броньдау, сонымен қатар поездарда төсек-жабдықтарын пайдалану құны;

5) сведения, подтверждающие наличие у квалифицированного зарубежного специалиста высшего или технического и профессионального образования и опыта работы в соответствующей сфере, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
6) отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг, оформленного на бланке заявителя (при наличии) в произвольной форме за подписью первого руководителя или лица, исполняющего обязанности первого руководителя (в этом случае прилагается подтверждающий документ о временном исполнении обязанностей первого руководителя);
7) копии документов, подтверждающих квалификацию и опыт работы привлекаемого зарубежного специалиста согласно пункту 27 настоящих Правил.
Отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг содержит информацию о необходимости реализации проекта, связанного с понесенными затратами, основании выполнения услуг (реквизиты договора, наименование исполнителя), оказанных услугах в рамках заключенного договора, а также достигнутом (ожидаемом) эффекте от реализации инструмента.
30. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, информации, исходных данных, расчетов, обоснований.
31. Материалы заявки на получение инструментов формируются в единую папку, листы пронумеровываются и оформляются на государственном и/или русском языках, копии документов заверяются полистно первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или лицом, уполномоченным им (при наличии доверенности), и оттиском печати (при наличии) заявителя.
Параграф 3. Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов
32. Совершенствование технологических процессов осуществляется путем привлечения услуг/работ по:
1) оптимизации общего функционирования предприятия, включающих затраты, связанных с:
проведением технологического аудита, энергоаудита;
привлечением консалтинга в области информационных технологий, в том числе формирование требований к функциональным характеристикам автоматизированной системы (программное обеспечение) и/или ее внедрение на предприятии;
привлечением консалтинга по решению совокупности проблем, связанных с формированием, реорганизацией и функционированием системы управления компанией);
2) разработке промышленного дизайна производимой продукции;
3) подготовке инженерного замысла и решения, поиску новых конструкций, технологий, оборудования и определению возможностей их внедрения на производстве;
4) обеспечению, сопровождению и управлению процессами производства продукции, включающих затраты, связанных с:
монтажом и/или шеф-монтажом;
пуско-наладочными работами;
инженерными, конструкторскими разработками;
изготовлением опытных образцов;
техническим обслуживанием оборудования;
проведением промышленных испытаний продукции.

5) білікті шетелдік мамандарда тиісті салада жоғары немесе техникалық және кәсіби білімінің және тиісті салада жұмыс тәжірибесінің бар екендігін растайтын, осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысанға сәйкес, мәліметтер;
6) өтініш берушінің бланкісінде (бар болса) еркін нысанда жазылған, бірінші басшының қолы немесе бірінші басшының міндеттерін атқарушы тұлғаның қолы бар (бұл жағдайда бірінші басшының міндеттерін уақытша атқарылуын растайтын құжат қосыла беріледі) орындаушының көрсеткен қызметтерінің нәтижелері бойынша есебі;
7) тартылатын шетелдік маманның біліктілігін және осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес еңбек өтілін растайтын құжаттар көшірмелері.
Орындаушының қызмет көрсету нәтижелері бойынша өтініш беруші есебі жұмсалған шығындармен байланысты жобаның іске асырылу қажеттігі, қызмет көрсетудің негізі (келісімшарт деректемелері, орындаушының атауы), жасалған келісімшарт шеңберінде көрсетілген қызметтер, және құралды іске асырудан алынған (күтілетін) әсер туралы ақпаратты қамтиды.
30. Өтініш беруші ұсынылатын құжаттардың, ақпараттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
31. Құралдарды алуға өтініш материалдары бір папкада қалыптастырылады, парақтары нөмірленеді және мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде рәсімделеді, құжат көшірмелері парақ бойынша өтініш берушінің бірінші басшымен немесе оның орнын басушының (бірінші басшының орнын басушы қол қойған кезде, сенімхатты қоса тіркеу керек) және/немесе ол уәкілеттендірген тұлғаның қол қоюымен және мөр таңбасымен (бар болса) куәландырылады.
3-параграф. Технологиялық процестерді жетілдіруге кететін шығындардың орнын толтыру
32. Технологиялық процестерді жетілдіру :
1) төмендегілермен байланысты шығындарды қоса алғанда кәсіпорынның жалпы жұмысын жетілдіру:
технологиялық аудитті, энергоаудитті жүргізу;
ақпараттық технологиялар саласындағы консалтингті тарту, оның ішінде автоматтандырылған жүйенің қызмет сипаттамаларына қойылатын талаптарды қалыптастыру (бағдарламалық қамтамасыз ету) және/немесе кәсіпорынға енгізу
компанияны басқару жүйесінің қалыптасуымен, қайта құрылуымен және қызмет етуімен байланысты мәселелер жиынтығын шешу бойынша консалтинг тарту);
2) өндірілетін өнімнің өнеркәсіптік дизайнын әзірлеу;
3) инженерлік ниет пен шешімді дайындау, жаңа конструкцияларды, технологияларды, жабдықты іздеу және оларды өндіріске енгізу мүмкіндіктерін айқындау;
4) төмендегілерге байланысты шығындарды қамтитын өнімдерді өндіру процестерін қамтамасыз ету, сүйемелдеу:
монтаждау және/немесе шеф-монтаждау;
қосу–түзету жұмыстары;
инженерлік, конструкторлық әзірлемелер;
тәжірибелік үлгілерді даярлау;
жабдықтарды техникалық күту;
қажет болғанда өнімдерді/тауарларды, көрсетілген қызмет нәтижелерін сертификаттауды қоса өнеркәсіптік сынақтар жүргізу.

33. В рамках совершенствования технологических процессов предусматривается возмещение затрат, понесенных заявителем не ранее, чем за 24 (двадцать четыре) месяца до даты подачи заявки в размере 40 (сорок) процентов, но не более 60 (шестьдесят) миллионов тенге в календарном году.
Сумма затрат заявителя, принимаемая к возмещению национальным институтом, определяется на основании акта (актов) оказания услуг, подписанного не ранее 24 (двадцать четыре) месяцев до даты подачи заявки.
34. Для рассмотрения допускаются заявки субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики, указанных в Перечне, не менее 1 (один) года.
35. Для проведения совершенствования технологических процессов, заявителем привлекается исполнитель, соответствующий следующим критериям:
1) осуществление деятельности не менее 2 (два) лет или наличие соответствующего разрешения, выдаваемого государственными органами на занятие отдельными видами деятельности;
2) наличие не менее 2 (два) работ в сфере предоставляемых услуг;
3) наличие штатного и/или внештатного специалиста (достаточно одного), привлекаемого/ых при оказании услуг, с высшим и/или техническим и профессиональным образованием и опытом работы не менее 3 (три) лет в сфере предоставляемых услуг.
Критерии, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, не распространяются на исполнителя-поставщика оборудования, привлекаемого заявителем для проведения монтажа и/или шеф-монтажа, пусконаладочных работ.
36. Заявитель, претендующий на получение возмещение затрат на совершенствование технологических процессов, представляет заявку на получение инструмента по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также следующие документы:
1) физическим лицом:
копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или копия выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном заявителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
юридическим лицом:
копию устава;
копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства);
2) копию договора, заключенного между заявителем и исполнителем, предоставляющим услуги по совершенствованию технологических процессов;

33. Технологиялық процестерді жетілдіру шеңберінде өтініш берілген күнге дейін 24 (жиырма төрт) айдан бұрын емес жүргізілген, бірақ күнтізбелік жылда 60 (алпыс) миллион теңгеден аспайтын өтініш беруші шеккен шығындардың 40 (қырық) пайызы мөлшерінде өтеу көзделеді.
Ұлттық институт өтеуіне қабылданатын өтініш беруші шығындарының сомасы өтініш берген күнге дейін 24 (жиырма төрт) айдан бұрын емес қол қойылған қызметтер көрсету түпкілікті актінің (актілердің) негізінде анықталады.
34. Өтініш беруші Қағидаларға сәйкес технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалатын шығындарды өтеу түріндегі мемлекеттік қолдауды алу үшін мынадай өлшемге сәйкес болуы тиіс: Тізбеде көрсетілген экономиканың басым секторларындағы қызметті жүзеге асыруы кемінде 1 (бір) жыл.
35. Технологиялық процестерді жетілдіруді жүргізу үшін өтініш беруші орындаушыны тартады:
1) кемінде 2 (екі) жыл қызмет ету немесе қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға мемлекеттік органдар беретін тиісті рұқсаттың болуы;
2) қызмет көрсету саласында кемінде 2 (екі) жұмысы бар;
3) қызмет көрсету кезінде тартылатын, жоғары білімі және/немесе техникалық және кәсіби білімі бар және көрсетілген қызметтер саласында 3 (үш) жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар штаттық және/немесе штаттан тыс маманы бар (біреуі жеткілікті).
Осы тармақтың 2)-3) тармақшаларында көрсетілген критерийлер монтаждау және/немесе шеф-монтаждауды, іске қосу мен жөндеу жүргізу үшін өтініш берушімен тартылатын жабдықтарды өндіруші-орындаушыға қолданылмайды.
36. Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындардың өтеуін алудан үміткер өтініш беруші Қағидалардың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес құрал алуға өтінішпен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлғалар:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы өтініш беруші жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі;
заңды тұлғалар:
жарғы көшірмесі;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама көшірмесі;
2) өтініш беруші мен технологиялық процестерді жетілдіру бойынша қызметтер көрсететін орындаушы арасында жасалған шарттың көшірмесі;

3) копии актов оказанных услуг исполнителем по совершенствованию технологических процессов;
4) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг исполнителем по совершенствованию технологических процессов;
5) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг исполнителем по совершенствованию технологических процессов;
6) копию разрешения, выдаваемого государственными органами на занятие отдельными видами деятельности;
7) сведения, подтверждающие наличие у исполнителя опыта работ в сфере предоставляемых услуг, штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого при оказании услуг, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
8) отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг, оформленного на бланке заявителя (при наличии) в произвольной форме за подписью первого руководителя или лица, исполняющего обязанности первого руководителя (в этом случае прилагается подтверждающий документ о временном исполнении обязанностей первого руководителя);
9) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) его филиалов и представительств (в том числе полученной с веб-портала "электронного правительства") или свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства) или свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя привлекаемого исполнителя или копия уведомления выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном привлекаемым исполнителем уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя или копию разрешения, выдаваемого исполнителю государственными органами на занятие отдельными видами деятельности;
10) копии не менее 2 (два) актов и/или рекомендаций и/или отзывов по итогам оказанных исполнителем аналогичных услуг, выполненных работ;
11) копии документов, подтверждающих квалификацию и опыт работы штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого для оказания услуг, согласно подпункту 3) пункта 35 настоящих Правил.
Заявителем при заявлении затрат по проведенным монтажу и/или шеф-монтажу, пуско-наладочным работам в рамках инструмента "Совершенствование технологических процессов" документы исполнителя – поставщика оборудования, указанные в подпунктах 7), 10) и 11) настоящего пункта, не предоставляются.
Отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг содержит информацию о необходимости реализации проекта, связанного с понесенными затратами, основании выполнения услуг (реквизиты договора, наименование исполнителя), оказанных услугах в рамках заключенного договора, а также достигнутом (ожидаемом) эффекте от реализации инструмента.

3) жалпы сомаға технологиялық процестерді жетілдіру бойынша орындаушы көрсеткен қызметтер актісінің көшірмесі;
4) технологиялық процестерді жетілдіру бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомасына шот-фактураның көшірмесі;
5) технологиялық процестерді жетілдіру бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің жалпы сомасына төлем тапсырмалардың көшірмелері;
6) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға мемлекеттік органдар беретін рұқсаттың көшірмесі;
7) Осы Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес, орындаушыда, қызмет көрсету кезінде тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманының, көрсетілетін қызмет саласында жұмыс тәжірибесінің бар екендігін растайтын мәліметтер;
8) өтініш берушінің бланкісінде (бар болса) еркін нысанда жазылған, бірінші басшының қолы немесе бірінші басшының міндеттерін атқарушы тұлғаның қолы бар (бұл жағдайда бірінші басшының міндеттерін уақытша атқарылуын растайтын құжат қосыла беріледі) орындаушының көрсеткен қызметтерінің нәтижелері бойынша есебі;
9) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), оның филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе тартылатын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары және өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған) немесе заңды тұлғаны (филиалды, өкілдігін) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе тартылатын орындаушының жеке кәсіпкерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы тартылған орындаушы жіберген рұқсаттың және хабарламаның мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірмесі немесе жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға орындаушыға мемлекеттік органдар беретін рұқсаттың көшірмесі;
10) орындаушымен көрсетілген ұқсас қызметтердің, орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша және/немесе ұсыныстар мен пікірлер және/немесе 2 (екіден) кем емес актілер көшірмелері;
11) Осы Қағидалардың 35-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қызмет көрсету үшін тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманның біліктілігін растайтын құжаттар көшірмелері.
Өтініш беруші "Технологиялық процестерді жетілдіру" құралы шеңберінде жүргізілген монтаждау және / немесе құрастыруды бақылау, іске қосу мен жөндеу жұмыстары бойынша шығындарды талап ету кезінде осы тармақтың 7), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген жабдықтың жабдықтаушы-орындаушысының құжаттары ұсынылмайды.
Орындаушының қызмет көрсету нәтижелері бойынша өтініш беруші есебі жұмсалған шығындармен байланысты жобаның іске асырылу қажеттігі, қызмет көрсетудің негізі (келісімшарт деректемелері, орындаушының атауы), жасалған келісімшарт шеңберінде көрсетілген қызметтер, және құралды іске асырудан алынған (күтілетін) әсер туралы ақпаратты қамтиды.

В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документов, указанных в подпунктах 4) и 9) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и/или регистрацию такого юридического лица.
37. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, информации, исходных данных, расчетов, обоснований.
38. Материалы заявки на получение инструментов формируются в единую папку, листы пронумеровываются и оформляются на государственном и/или русском языках, копии документов заверяются полистно первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или лицом, уполномоченным им (при наличии доверенности), и оттиском печати (при наличии) заявителя.
Параграф 4. Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства
39. Государственная поддержка в рамках настоящих Правил в виде возмещения затрат на повышение эффективности организации производства предоставляется заявителю национальным институтом.
40. Повышение эффективности организации производства осуществляется путем разработки документации для повышения эффективности организации производства и/или внедрения прогрессивных управленческих и производственных технологий (технологии, повышающие экономическую эффективность организации, в том числе автоматизированные системы управления (программное обеспечение), энергоэффективные и зеленые технологии, стандарты управления проектами, элементы Бережливого производства (Kaizen, TPM, Six Sigma, 5 S, Kanban и прочие), стандарты по сертификации товаров, работ и услуг и систем менеджмента).
41. В рамках повышения эффективности организации производства предусматривается возмещение затрат, понесенных заявителем не ранее, чем за 24 (двадцать четыре) месяца до даты подачи заявки, в размере 40 (сорок) процентов, но не более 60 (шестьдесят) миллионов тенге в календарном году.
Сумма затрат заявителя, принимаемая к возмещению национальным институтом, определяется на основании акта (актов) оказания услуг, подписанного не ранее 24 (двадцать четыре) месяцев до даты подачи заявки.
42. Для рассмотрения допускаются заявки субъектов индустриально-инновационной деятельности: осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики, указанных в Перечне, не менее 1 (один) года.
43. Для повышения эффективности организации производства заявителем привлекается исполнитель, соответствующий следующим критериям:
1) осуществление деятельности не менее 2 (два) лет или наличие соответствующего разрешения, выдаваемого государственными органами на занятие отдельными видами деятельности;

Егер орындаушы Қазақстан Республикасының резиденті болмаған жағдайда, осы тармақтың 4) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың орнына осындай заңды тұлға қызмет көрсетуін және/немесе тіркеуін растайтын құжаттарды ұсынады.
37. Өтініш беруші ұсынылатын құжаттардың, ақпараттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
38. Құралдарды алуға өтініш материалдары бір папкада қалыптастырылады, парақтары нөмірленеді және мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде рәсімделеді, құжат көшірмелерінің парақ бойынша өтініш берушінің бірінші басшымен немесе оның орнын басушының (бірінші басшының орнын басушы қол қойған кезде, сенімхатты қоса тіркеу керек) және/немесе ол уәкілеттендірген тұлғаның қолымен және мөр таңбасымен (бар болса) куәландырылады.
4-параграф. Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға кететін шығындардың орнын толтыру
39. Осы Қағидалар шеңберінде өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға жұмсалатын шығындарды өтеу түріндегі мемлекеттік қолдауды өтініш берушіге ұлттық институт ұсынады.
40. Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға арналған құжаттарды әзірлеу және/немесе прогрессивті басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізу (ұйымның экономикалық тиімділігін арттыратын технологиялар, соның ішінде басқарудың автоматтандырылған жүйелері (бағдарламалық қамтамасыз ету), энергияға тиімді және жасыл технологиялар, жобаларды басқару стандарттары, Ұқыпты өндіріс элементтері (Кайдзен, TPM, Six Sigma, 5 S, Канбан және т.б.), тауарлар, қызметтер, жұмыстар және менеджент жүйелерін сертификациялау бойынша стандарттар) жолдарымен жүзеге асырылады.
41. Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру шеңберінде 40 (қырық) пайыз, бірақ күнтізбелік жылда 60 (алпыс) миллион теңгеден аспайтын көлемде өтініш беру күніне дейінгі 24 (жиырма төрт) айдан бұрын емес өтініш беруші кетірген шығындарды өтеу қарастырылады.
Ұлттық институт тарапынан өтеуге қабылданатын өтініш берушінің шығындарының сомасы өтініш беру күніне дейінгі 24 (жиырма төрт) айдан бұрын емес қол қойылған қызметтер көрсетудің түпкілікті актісі (актілері) негізінде анықталады.
42. Қарауға индустриялық-инновациялық қызметтің субъектілерінің өтінішдері рұқсат етіледі: Тізбеде көрсетілген экономиканың басым секторларындағы қызметті кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асыруы.
43. Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру үшін өтініш беруші орындаушыны мынадай критерийлері бойынша тартады:
1) кемінде 2 (екі) жыл қызмет ету немесе қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға мемлекеттік органдар беретін тиісті рұқсаттың болуы;

9) копии не менее 2 (два) актов и/или рекомендаций и/или отзывов по итогам оказанных исполнителем аналогичных услуг, выполненных работ;
10) копии документов, подтверждающих квалификацию и опыт работы штатного и/или внештатного специалиста, привлекаемого для оказания услуг, согласно подпункту 2) пункта 43 настоящих Правил.
Отчет заявителя по итогам оказания исполнителем услуг содержит информацию о необходимости реализации проекта, связанного с понесенными затратами, основании выполнения услуг (реквизиты договора, наименование исполнителя), оказанных услугах в рамках заключенного договора, а также достигнутом (ожидаемом) эффекте от реализации инструмента.
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документов, указанных в подпунктах 4) и 8) части первой настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и/или регистрацию такого юридического лица.
45. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, информации, исходных данных, расчетов, обоснований.
46. Материалы заявки на получение инструментов формируются в единую папку, листы пронумеровываются и оформляются на государственном и/или русском языках, копии документов заверяются полистно первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или лицом, уполномоченным им (при наличии доверенности), и оттиском печати (при наличии) заявителя.
Глава 3. Рассмотрение документов, предоставляемых для возмещения затрат
47. Для получения инструментов "Возмещение затрат на разработку и/или экспертизу комплексного плана индустриально-инновационного проекта", "Возмещение затрат на повышение компетенции предприятия", "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов" и "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства" в рамках настоящих Правил заявитель через оператора нефинансовой поддержки или напрямую через национальный институт представляет заявку на получение инструмента по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением требуемых документов согласно заявленным инструментам.
48. Национальный институт при получении заявки заявителя от оператора нефинансовой поддержки в 10 (десять) рабочих дней со дня регистрации заявки и прилагаемых документов осуществляет проверку представленной заявки и прилагаемых к ней документов на предмет соответствия установленным требованиям настоящих Правил и принимает решение о возможности или невозможности возмещения затрат.

9) орындаушымен көрсетілген ұқсас қызметтердің, орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша және/немесе ұсыныстар мен пікірлер және/немесе 2 (екіден) кем емес актілер көшірмелері;
10) Осы Қағидалардың 43-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ұйымдастыру тиімділігін арттыру бойынша қызмет көрсету үшін тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманның біліктілігін растайтын құжаттар көшірмелері.
Орындаушының қызмет көрсету нәтижелері бойынша өтініш беруші есебі жұмсалған шығындармен байланысты жобаның іске асырылу қажеттігі, қызмет көрсетудің негізі (келісімшарт деректемелері, орындаушының атауы), жасалған келісімшарт шеңберінде көрсетілген қызметтер, және құралды іске асырудан алынған (күтілетін) әсер туралы ақпаратты қамтиды.
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлға болған жағдайда осы тармақтың бірінші бөліміндегі 4) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың орнына осындай заңды тұлға қызмет көрсетуін және/немесе тіркеуін растайтын құжаттар ұсынылады.
45. Өтініш беруші ұсынылатын құжаттардың, ақпараттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
46. Құралдарды алуға өтініш материалдары бір папкада қалыптастырылады, парақтары нөмірленеді және мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде рәсімделеді, құжат көшірмелері парақ бойынша өтініш берушінің бірінші басшымен немесе оның орнын басушының (бірінші басшының орнын басушы қол қойған кезде, сенімхатты қоса тіркеу керек) және/немесе ол уәкілеттендірген тұлғаның қолымен және мөр таңбасымен (бар болса) куәландырылады.
3-тарау. Шығындарды өтеу үшін берілетін құжаттарды қарау
47. Осы Қағидалар шеңберінде "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау", "Кәсіпорын құзыретін арттыру", "Технологиялық үдерістерді жетілдіру" және "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құралдарын алу үшін өтініш беруші қаржылай қолдамайтын оператор немесе тікелей ұлттық институт арқылы Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, өтініш берілген құралдарға сәйкес талап етілетін құжаттарды қоса бере отырып, құралды алуға өтініш береді.
48. Ұлттық институт өтініш берушінің өтінішін қаржылай қолдамайтын оператордан алған жағдайда өтініш мен қоса берілген құжаттар тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінде ұсынылған өтініш мен оған қоса берілген құжаттарға Қағидаларда белгіленген талаптарына сәйкестігі тұрғысында тексеру жүргізеді және шығындарды өтеу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.

49. Порядок предоставления инструментов через оператора нефинансовой поддержки определяется в соответствии с Единой программой поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168.
50. В случае представления заявки напрямую национальному институту, последний, в 3 (три) рабочих дня со дня регистрации заявки и прилагаемых документов рассматривает их на полноту и, в случае обнаружения несоответствия заявки и прилагаемых к ней документов, уведомляет об этом заявителя.
51. Заявитель после получения уведомления о несоответствии заявки и/или необходимых приложений устраняет несоответствия и повторно вносит национальному институту на рассмотрение в сроки, указанные в пункте 50 настоящих Правил, заявку и прилагаемые документы, в отношении которых были выставлены несоответствия, согласно уведомления национального института.
52. Национальный институт в 7 (семь) рабочих дней при полноте заявки и прилагаемых к ней документов осуществляет их проверку на предмет соответствия установленным требованиям настоящих Правил и принимает решение о возможности или невозможности возмещения затрат.
53. Национальный институт в 2 (два) рабочих дня:
со дня принятия решения о возможности возмещения затрат направляет заявителю уведомление с приложением подписанного со стороны национального института Соглашения о возмещении затрат (в 2 (два) экземплярах) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам. В случае необходимости в уведомлении приводится пояснение суммы, принимаемой к возмещению затрат;
со дня принятия решения о невозможности возмещения затрат направляет заявителю уведомление с соответствующим обоснованием.
54. Заявитель после получения от национального института уведомления с указанием несоответствия(й) устраняет его (их) и повторно вносит заявку и недостающие и/или исправленные документы национальному институту.
55. После подписания заявителем Соглашения о возмещении затрат 1 (один) экземпляр возвращается национальному институту.
56. Соглашение о возмещении затрат предусматривает:
1) сумму возмещения затрат по инструменту;
2) право национального института запрашивать у заявителя информацию о ходе реализации инструмента в случае недостижения целевого индикатора по инструменту;
3) расторжение Соглашения о возмещении затрат и возврат денежных средств, выданных по инструменту в виде возмещения затрат, в случае нарушения его условий;
4) предоставление заявителем национальному институту для дальнейшего направления в уполномоченный орган в области государственной статистики согласия на распространение первичных статистических данных о заявителе уполномоченному органу и национальному институту, составленного по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, включая данные за 2 (два) года до и 2 (два) года после дня заключения Соглашения о возмещении затрат, с целью проведения национальным институтом мониторинга реализации инструмента.

49. Қаржылай қолдамайтын оператор арқылы құралдарды ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасына сәйкес айқындалады.
50. Өтініш ұлттық институтқа тікелей берілген жағдайда, соңғысы, өтініш мен қоса берілген құжаттар тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінде олардың толықтығын қарастырады, өтініш мен оған қоса берілген құжаттар сәйкес келмеген жағдайда, бұл туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
51. Өтініш беруші өтінішнің және/немесе қажетті қосымшалардың сәйкес келмейтіні туралы хабарламаны алғаннан кейін сәйкессіздіктерді жояды және ұлттық институттың хабарламасы бойынша оларға қатысты сәйкессіздіктер анықталған өтініш мен қоса берілген құжаттарды осы Қағиданың 50-тармағында көрсетілдген мерзімде қарау үшін ұлттық институтқа қайта енгізеді.
52. Ұлттық институт, өтініш мен оған қоса берілетін құжаттар толық болған жағдайда, 7 (жеті) жұмыс күнінде оларды осы Қағидалардың белгіленген талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады және шығындарды өтеу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
53. Ұлттық институт 2 (екі) жұмыс күнінде:
шешім қабылданған күннен бастап шығындарды өтеу мүмкіндігі туралы өтініш берушіге осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұлттық институт тарапынан қол қойылған Шығындарды өтеу туралы келісімді (2 (екі) дана) қоса бере отырып, хабарлама жібереді. Қажет болған жағдайда, хабарламада шығындарды өтеуге қабылданатын соманы түсіндіру келтіріледі;
шығындарды өтеу мүмкін еместігі туралы шешім қабылдаған күннен бастап өтініш берушіге сәйкес негіздемемен хабарлама жолдайды.
54. Өтініш беруші ұлттық институттан сәйкессіздік(тер) көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін оны (оларды) жояды және жетпейтін және/немесе түзетілген өтінішді ұлттық институтқа қайта енгізеді.
55. Өтініш беруші Шығындарды өтеу туралы келісімге қол қойғаннан кейін 1 (бір) данасы ұлттық институтқа қайтарылады.
56. Шығындардың бір бөлігін өтеу туралы келісім мыналарды:
1) құрал бойынша шығындарды өтеу сомасын;
2) ұлттық институттың құрал бойынша нысаналы индикаторға қол жеткізілмеген жағдайда құралдың іске асырылу барысы туралы ақпаратты өтініш берушіден сұрату құқығын;
3) шығындарды өтеу туралы келісімді бұзуды және оның шарттары бұзылған жағдайда шығындарды өтеу түрінде құрал бойынша берілген ақша қаражатын қайтаруды;
4) өтініш берушінің ұлттық институтқа мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға ұлттық институттың құралды жүзеге асыруға мониторинг жасау мақсатында Шығындарды өтеу туралы келісімді жасаған күннен кейін 2 (екі) жыл және 2 (екі ) жыл ішіндегі деректерді қоса алғанда осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған ұлттық институтқа және уәкілетті органға өтініш беруші туралы статистикалық деректерді әрі қарай бағыттау үшін беруін қамтиды.

57. Национальный институт в 5 (пять) рабочих дней после дня заключения Соглашения о возмещении затрат предоставляет инструмент путем возмещения заявителю затрат в соответствии с условиями и размерами возмещения инструмента, при этом вознаграждение национальному институту за перечисление денежных средств заявителю не предусмотрено. Днем заключения Соглашения о возмещении затрат считается день поступления национальному институту подписанного заявителем Соглашения о возмещении затрат.
58. В случае отказа заявителя в подписании Соглашения о возмещении затрат в адрес национального института направляется соответствующее уведомление с указанием причин.
59. В рамках реализации настоящих Правил:
1) уполномоченный орган перечисляет на текущий счет национального института средства, предусмотренные на предоставление мер государственной поддержки, для последующего возмещения некоторых видов затрат заявителям в рамках настоящих Правил в соответствии с графиком платежей, утверждаемым администратором бюджетной программы согласно индивидуального плана финансирования по платежам на соответствующий финансовый год;
2) национальный институт:
открывает текущий счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан на основе договора, заключаемого между администратором бюджетной программы и национальным институтом, для осуществления управления средствами, выделенными на предоставление мер государственной поддержки в повышении производительности труда и развитии территориальных кластеров;
на периодической основе либо по запросу предоставляет администратору бюджетной программы отчет о целевом использовании выделенных средств;
в случае недостаточности денежных средств на текущем счете, необходимых для предоставления мер государственной поддержки, возмещение затрат приостанавливает до поступления средств;
при использовании средств, находящихся на текущем счете, в случае необходимости, перераспределяет суммы между видами мер государственной поддержки в рамках общей суммы, выделенной администратором бюджетной программы;
все вознаграждения, начисляемые по текущему счету банком второго уровня – резидентом Республики Казахстан, включаются в сумму средств, выделенных для предоставления мер государственной поддержки, находящихся на текущем счете;
обеспечивает возврат денежных средств, поступающих от заявителей в случае нарушения условий Соглашения о возмещении затрат;
осуществляет предоставление мер государственной поддержки в рамках настоящих Правил, в том числе по развитию территориальных кластеров, в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом на соответствующий финансовый год;
в случаях представления заявителем в рамках возмещения затрат документов, подтверждающих расходы в иностранной валюте, сумма возмещения затрат рассчитывается исходя из курса валюты Национального банка Республики Казахстан на дату подписания акта (актов)оказанных услуг исполнителем или на дату формирования расчетно-платежных ведомостей при привлечении квалифицированных зарубежных специалистов.

57. Ұлттық институт Шығындарды өтеу туралы келісім жасалған күннен соң 5 (бес) жұмыс күнінде өтініш берушіге құралды өтеу шарттары мен мөлшеріне сәйкес шығындарды өтеу арқылы құралды береді, бұл ретте өтініш берушіге ақша қаражатын аударғаны үшін ұлттық институтқа сыйақы көзделмеген. Өтініш беруші қол қойған Шығындарды өтеу туралы келісім ұлттық институтқа келіп түскен күн Шығындарды өтеу туралы келісімнің жасалған күні болып есептеледі.
58. Егер өтініш беруші Шығындардың өтеу туралы келісімге қол қоюдан бас тартса, ұлттық институтқа себептерін көрсете отырып, тиісті ескерту жіберіледі.
59. Осы Қағидаларды жүзеге асыру аясында:
1) уәкілетті орган ұлттық институттың ағымдағы шотына мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуға көзделген, тиісті қаржы жылына төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшілігімен бекітілген төлемдер кестесіне сәйкес осы Қағидалар шеңберінде кейіннен өтініш берушінің шығындарының кейбір түрлерін өтеуге арналған қаражаттарды аударады;
2) ұлттық институт:
бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен үлттық институт арасында жасалған шарт негізінде еңбек өнімділігін арттыруда және аумақтық кластерлерді дамытуда мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуға бөлінген қаражатты басқаруды жүзеге асыру үшін екінші деңгейлі банкте – Қазақстан Республикасының резидентінде ағымдағы есепшотты ашады;
кезеңдік негізде немесе сұрату бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшісіне бөлінген қаржының мақсатты жұмсалуы жөніндегі есепті ұсынады;
ағымдағы есепшотта мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуға қажетті ақша қаражаты жетіспейтін жағдайда қаражат түскенге дейін шығындарды өтеуді тоқтата тұрады;
қажет болатын жағдайда ағымдағы есепшоттағы қаражатты пайдаланған кезде, бюджеттік бағдарлама әкімшісі бөлген жалпы сома шеңберінде мемлекеттік қолдау шаралары түрлері арасында соманы қайта бөледі;
Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейлі банк ағымдағы есепшот бойынша есептейтін барлық сыйақыларды ағымдағы шоттағы мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну үшін бөлінген қаражат сомасына қосады;
Шығындарды өтеу туралы келісімнің шарттары бұзылған жағдайда өтініш берушілерден түсетін ақшалай қаражатты қайтаруды қамтамасыз етеді;
Осы Қағидалар шеңберінде мемлекеттік қолдауды, соның ішінде республикалық бюджетпен тиісті қаржылық жылға көзделген қаражат шеңберінде аумақтық кластерлердің даму бойынша шараларын ұсынуды жүзеге асырады;
шығындарды өтеу шеңберінде өтініш беруші шығындарды шетел валютасында растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, шығындарды өтеу сомасы орындаушының көрсетілген қызметтер актісіне (актілеріне) қол қою күніндегі немесе шетелдік білікті мамандарды тарту кезінде есеп-төлем ведомостарын қалыптастыру күніндегі Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің валюталар бағамына сүйене отырып есептеледі.

Глава 4. Порядок предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на развитие территориальных кластеров
60. Государственная поддержка субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на развитие территориальных кластеров, в рамках настоящих Правил в виде возмещения затрат по реализации Плана работ по развитию территориального кластера предоставляется заявителю национальным институтом.
61. Возмещение затрат по реализации Плана работ по развитию территориального кластера осуществляется заявителю, являющемуся победителем конкурсного отбора территориальных кластеров.
62. В рамках возмещения затрат предусматривается оплата расходов, понесенных при реализации Плана работ по развитию территориального кластера, в размере 50 (пятьдесят) процентов, но не более 15 (пятнадцать) миллионов тенге на 1 (один) территориальный кластер.
Возмещение затрат для реализации Плана мероприятий развития территориального кластера предоставляется на:
1) поддержку и развитие кооперации и сотрудничества участников кластера;
2) развитие человеческих ресурсов кластера (тренинги, обучение, повышение квалификации);
3) мероприятия по расширению кластера (создание бизнес-инкубатора для проектов; привлечение иностранных инвесторов; проведение информационно-рекламной компании на крупных мероприятиях для привлечения новых участников в кластер);
4) развитие инноваций и технологий (создание специализированных инжиниринговых организаций; создание технологических площадок для разработки новых продуктов (опытных образцов и партий), совершенствование существующих на предприятиях кластера технологий и адаптация лучших мировых технологий к условиям действующих предприятий; обеспечение разработки совместных проектов по научно-исследовательским и опытно-конструкторским работам участников кластера (с вовлечением научно-исследовательских институтов, образовательных учреждений и предприятий); патентование изобретений;
5) мероприятия по созданию бизнес-климата и инфраструктуры, в том числе на условиях государственно-частного партнерства;
6) организацию мероприятий по повышению качества выпускаемой продукции предприятиями кластера (испытательные базы и/или лаборатории, в том числе сертификационные);
7) другие специфичные конкретные мероприятия для развития кластера в целом.
63. Для получения возмещения затрат по реализации Плана работ по развитию территориального кластера заявитель представляет национальному институту заявку на получение инструмента по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением отчета заявителя по реализации Плана работ по развитию территориального кластера по итогам года и подтверждающих документов, включащих (но не ограничиваясь):

4-тарау. Аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету тәртібі
60. Өнеркәсіптік және инновациялық қызметтің субъектілеріне аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған осы Қағидалар аясында аумақтық кластерді дамыту жөніндегі жұмыс жоспарын іске асыру үшін шығыстарды өтеу түрінде мемлекеттік қолдау өтініш берушіге Ұлттық институт арқылы беріледі.
61. Аумақтық кластерлерді дамытудың жұмыс жоспарын жүзеге асыру шығындары аумақтық кластерлерді іріктеу конкурсының жеңімпазы болып табылатын өтініш берушіге өтеледі.
62. Шығындарды өтеу шеңберінде Аумақтық кластерлерді дамытудың жұмыс жоспарын жүзеге асыру кезінде шеккен шығындарды 50 (елу) пайыз көлемінде, бірақ 1 аумақтық кластер үшін 15 (он бес) миллион теңгеден аспайтын мөлшерде өтеу көзделген.
Аумақтық кластерлерді дамыту шаралары Жоспарын жүзеге асыру үшін шығындарды өтеу қолданылады:
1) кооперацияны қолдау мен дамытуға және кластер өатысушыларымен ынтымақтастыққа;
2) кластердің адами ресурстарын дамыту (тренингтер, оқыту, біліктілікті арттыру);
3) кластерді кеңейту шаралары (жобаларға арналған бизнес-инкубаторлар құру; шетелдік инвесторларды тарту; кластерге жаңа қатысушыларды тарту үшін үлкен іс-шараларда ақпараттық-жарнамалық кампаниялар өткізу;);
4) инновациялар мен технологияларды дамыту (мамандандырылған инжинирингті ұйымдар құру; жаңа өнімдерді өңдеуге арналған технологиялық алаңдар құру (тәжірибелі үлгілер мен топтамалар); кәсіпорындардағы технологиялар кластерлерін дамыту мен әлемдік үздік технологияларды кәсіпорын шарттарына бейімдеу; кластер қатысушыларының ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстары бойынша бірлескен жобаларын өңдеуді қамтамасыз ету (ғылыми-зерттеу институттары, білім беру мекемелері мен кәсіпорындардың қатысуымен); өнертабысты патенттеу;
5) бизнес-климат пен инфрақұрлымды құру, оның ішінде мемлекеттік-жеке әріптестік шарттарына сәйкес құру;
6) кластер кәсіпорындарымен шығарылатын өнім сапасын көтеру шараларын ұйымдастыру (сынақ базалары және/немесе лабораториялар, соның ішінде сертификатталғандары).
7) кластерді жалпы дамытуға арналған ерекше нақты шаралар.
63. Аумақтық кластерді дамыту жөніндегі жұмыс жоспарын жүзеге асыру бойынша өтемақы алу үшін өтініш беруші жыл қорытындысы мен қастаушы құжаттар бойынша аумақтық кластерді дамыту жөніндегі жұмыс жоспарын іске асыру туралы өтініш берушінің есебін қоса бере отырып, Ұлттық Институтқа осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құралды алуға өтінім береді (бірақ онымен шектелмей):

1) копию Плана работ по развитию территориального кластера;
2) копию договора, заключенного между заявителем и исполнителем, предоставляющим услуги;
3) копии актов оказанных услуг исполнителем;
4) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг исполнителем;
5) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг исполнителем.
Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, информации, исходных данных, расчетов, обоснований.
Материалы заявки на получение инструментов формируются в единую папку, листы пронумеровываются и оформляются на государственном и/или русском языках, копии документов заверяются полистно первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или лицом, уполномоченным им (при наличии доверенности), и оттиском печати (при наличии) заявителя.
64. Национальный институт в течение 2 (два) рабочих дней со дня регистрации заявки с прилагаемым пакетом документов проводит экспертизу на предмет полноты.
65. В случае представления неполного пакета документов, национальный институт в течение 1 (один) рабочего дня со дня окончания проверки на предмет полноты направляет заявителю по почте и/или на адрес электронной почты, указанный в заявлении заявителя (в случае наличия), уведомление с указанием несоответствия.
66. Заявитель после получения уведомления о несоответствии устраняет их и повторно вносит заявку и прилагаемые документы национальному институту.
67. Национальный институт в течение 7 (семь) рабочих дней со дня проведения проверки заявки с прилагаемым пакетом документов на предмет полноты проводит ее экспертизу на соответствие требованиям настоящих Правил.
68. После проведения экспертизы на соответствие требованиям настоящих Правил по заявке на реализацию Плана работ по развитию территориального кластера национальный институт в течение 3 (три) рабочих дней принимает решение о возможности или невозможности возмещения затрат.
69. Национальный институт в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения о возможности возмещения затрат направляет заявителю уведомление.
70. Национальный институт в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения о невозможности возмещения затрат, связанного с установлением несоответствия заявки и прилагаемых документов требованиям настоящих Правил, направляет заявителю уведомление с указанием несоответствия заявителя установленным требованиям.
71. На основании решения уполномоченного органа о признании победителем конкурса национальный институт в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения о возможности возмещения затрат по реализации Плана работ по развитию территориального кластера осуществляет оплату заявителю затрат в соответствии с условиями и размерами возмещения по инструменту, при этом вознаграждение национальному институту за перечисление денежных средств заявителю не предусмотрено.

1) Аумақтық кластерлерді дамытудың жұмыс жоспары көшірмесі;
2) өтініш беруші мен қызмет көрсетуді орындаушы арасында жасалған келісімшарт көшірмесі;
3) орындаушымен көрсетілген қызмет актілерінің көшірмелері;
4) орындаушымен көрсетілген қызметтің жалпы сомасы шот-фактурасы көшірмелері;
5) орындаушымен көрсетілген қызметтің жалпы сомасы төлем тапсырмаларының көшірмелері.
Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, ақпараттардың, шығыс деректердің, есеп берулердің, негіздемелердің толықтығын және анықтығын қамтамасыз етеді.
Құралдарды алуға арналған өтініш материалдары бірыңғай папкаға қалыптастырылады, парақтары нөмірленеді мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде рәсімделеді, құжаттардың көшірмелерінің парақ бойынша бірінші басшы немесе оның орнын ауыстыратын адам (өтініш берушінің бірінші басшысын ауыстыратын адам қол қойған жағдайда сенімхатты қоса тіркеу керек) және/немесе ол уәкілеттендірілген тұлғаның қол қоюымен және өтініш берушінің мөрімен (бар болса) куәландырылады.
64. Ұлттық институт қосымша құжаттармен бірге өтініш тіркелген күннен бастап ағымдағы 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтылығына сараптама жүргізеді.
65. Толық емес құжаттар пакеті ұсынылған жағдайда, ұлттық институт толықтығын тексеру күні аяқталған соң 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге пошта және/немесе өтініш берушінің өтінішінде көрсетілген электрондық пошта мекен-жайына (бар болса), сәйкессіздігін көрсетіп хабарлама жолдайды.
66. Өтініш беруші сәйкессіздігі жайлы хабарламаны алғаннан кейін оларды жойып және ұлттық институтқа өтінішді және қосымша құжаттарды қайталап енгізеді.
67. Ұлттық институт өтінішге қосымша құжаттармен бірге олардың толықтығына тексеру жүргізілген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидаларға сәйкестігіне сараптама жүргізеді.
68. Осы Қағидалардың талаптарына сәйкестікке жүргізілген сынақтан кейін ұлттық институт аумақтық кластерлерді дамыту шараларының Жоспарын жүзеге асыру өтініші бойынша шығынның орнын толтырудың мүмкін не мүмкін еместігі туралы шешімді 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
69. Ұлттық институт шығындарды өтеу мүмкіндігі бойынша шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарлама жолдайды.
70. Ұлттық институт өтінішнің және қосымша құжаттардың осы Қағидаларға талаптарына сәйкессіздігін анықтаумен байланысты шығындарды өтеу мүмкін еместігі туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде, өтініш берушіге белгіленген талаптарға сәйкессіздігін көрсете отырып хабарлама жолдайды.
71. Уәкілетті органның конкурс жеңімпазы деп таныған шешімі негізінде ұлттық институт Аумақтық кластерді дамытудың жұмыс жоспары бойынша шығындарды өтеу мүмкіндігі туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге құрал бойынша шығындар бөлігін өтеу көлемінің шарттарына сәйкес төлем жүргізеді, бұл ретте ұлттық институтқа өтініш берушіге ақшалай қаражат аударғаны үшін сыйақы беру қарастырылмаған.

Глава 5. Заключительное положение
72. В целях определения эффективности инструментов, предусмотренных настоящими Правилами, национальным институтом и операторами инструментов проводится мониторинг их реализации.
73. Мониторинг реализации инструментов проводится национальным институтом на основании информации, представленной заявителями и операторами инструментов.
74. Мониторинг включает:
1) своевременное выявление проблем в реализации инструментов;
2) подготовку предложений по повышению эффективности реализации инструментов;
3) свод информации о заявителях, получивших государственную поддержку в рамках настоящих Правил.
75. В рамках мониторинга национальный институт ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет уполномоченному органу отчет национального института в области развития индустрии о реализации инструментов, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
76. В целях осуществления мониторинга национальный институт запрашивает у заявителей данные для формирования отчета о реализации инструментов.
77. Мониторинг реализации инструментов "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта", "Повышение компетенции предприятия", "Совершенствование технологических процессов" и "Повышение эффективности организации производства" в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" определяется в соответствии с Единой программой поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020".
78. Мониторинг реализации инструмента (ов) проводится в течение 2 (два) лет после дня заключения Соглашения о возмещении затрат путем получения первичных статистических данных о заявителе от уполномоченного органа в области государственной статистики на основании письменного согласия заявителя. Днем заключения Соглашения о возмещении затрат считается день поступления национальному институту подписанного заявителем Соглашения о возмещении затрат.
79. В случае невозможности получения и/или проведения мониторинга реализации инструмента (ов) на основании первичных статистических данных уполномоченного органа в области государственной статистики, заявитель предоставляет национальному институту по его письменному запросу данные для проведения мониторинга.
80. Форма паспорта индустриально-инновационного проекта для получения долгосрочного лизингового финансирования приведена в Приложении 7 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственной поддержки
субъектам индустриально-
инновационной деятельности,
направленной на повышение
производительности труда и
развитие территориальных
кластеров
Перечень приоритетных секторов экономики для заявителей
Код общего классификатора экономической деятельности
Наименование
1
2
Агропромышленный комплекс
10
Производство продуктов питания

5-тарау. Соңғы ережелер
72. Осы Қағидаларда көзделген құралдардың тиімділігін анықтау мақсатында құрал операторлары және ұлттық институт оларды жүзеге асырудың мониторингін жүргізеді.
73. Құралдарды жүзеге асыру мониторингін өтініш берушілердің және құрал операторларының ұсынған ақпараттарына сәйкес ұлттық институт жүргізеді.
74. Мониторингке:
1) құралдарды жүзеге асырудағы мәселелерді уақытында анықтау;
2) құралдарды жүзеге асыру тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды дайындау;
3) Осы Қағидалар шеңберінде мемлекеттік қолдауды алған өтініш берушілер жайлы ақпаратты жинақтау кіреді.
75. Мониторинг шеңберінде ұлттық институт тоқсан сайын келесі есептік кезеңдерден кейінгі айдың 25 күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға ұлттық институттың осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құралдардың жүзеге асуы туралы есеп ұсынады.
76. Мониторинг жүргізу мақсатында ұлттық институт құралды жүзеге асыру туралы есептер қалыптастыру үшін өтініш берушілерден деректер сұратады.
77. "Бизнестің жол картасы 2020" Бірыңғай бизнесті қолдау және дамыту бағдарламасы шеңберінде "Индустриялық-инновациялық жобаның кешендік жоспарын өңдеу және/немесе сараптау", "Өнеркәсіптің құзыреттілігін арттыру", "Технологиялық процестерді жетілдіру" және "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құралдарын жүзеге асыру мониторингі "Бизнестің жол картасы 2020" Бірыңғай бизнесті қолдау және дамыту бағдарламасына сәйкес анықталады.
78. Құралды (дарды) жүзеге асыру мониторингі өтініш беруші жайлы уәкілетті органнан бірінші реттік статистикалық мәліметтерді алғаннан кейін мемлекеттік статистика аумағында өтініш берушінің жазбаша келісімі негізінде Шығындарды өтеу келісімі бекітілген күннен кейін 2 жыл ішінде жүргізіледі. Шығындарды өтеу келісімінің күні болып өтініш берушімен Шығындарды өтеу жайлы қол қойылған келісімнің ұлттық институтқа түскен күні саналады.
79. Мемлекеттік статистика аумағындағы уәкілетті органның бірінші реттік статистикалық деректері бойынша құралды (-дарды) жүзеге асыру мониторингін жүргізу және/немесе алу мүмкін болмаған жағдайда, өтініш беруші ұлттық институтқа оның жазбаша сұранысымен мониторинг жүргізуге қажетті ақпараттарды ұсынады.
80. Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық паспорты осы Қағидалардың 7-қосымшасының нысанына сәйкес толтырылады.
Еңбек өнімділігін арттыруға
және аумақтық кластерлерді
дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Өтініш берушілер үшін экономиканың басым секторларының тізбесі
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Агроөнеркәсіптік кешен
10
Тамақ өнімдерін өндіру

38.22
Обработка и удаление опасных отходов
38.32
Утилизация отсортированных материалов
82.92
Упаковывание
Транспорт и складирование
50
Водный транспорт
51
Воздушный транспорт
52
Складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность
Информация и связь
61
Связь
62
Компьютерное программирование, консультации и другие сопутствующие услуги
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственной поддержки
субъектам индустриально-
инновационной деятельности,
направленной на повышение
производительности труда и
развитие территориальных
кластеров
форма
Акционерное общество
"Казахстанский институт
развития индустрии"
от ________________________
(полное наименование
заявителя)
Заявка на получение инструмента
(заполняется заявителем)
1. Полное наименование заявителя
2. Юридический адрес (индекс, область, город/район, населенный пункт, улица, телефон)
3. Первый руководитель (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес)
4. Номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) заявителя
5. БИН (бизнес идентификационный номер)/ ИИН (индивидуальный идентификационный номер) заявителя
6. Наименование отрасли, подотрасли
7. Основной вид деятельности (с указанием кода общего классификатора экономической деятельности)
8. Номенклатура выпускаемой продукции
9. Установленная мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении)
10. Текущая загруженность мощностей (процент)
11. Текущий износ производственного оборудования (процент)
12. Текущая производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек)*
13. Является (-лся) ли заявитель участником государственных и/или отраслевых Программ (если да, то укажите год получения мер государственной поддержки, в рамках каких Программ и какие инструменты получали)
14. Какой инструмент планируется использовать в рамках Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров (далее – Правила) (необходимое отметьте
):
Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта:
разработка комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения долгосрочного лизингового финансирования в рамках Правил;
разработка и/или экспертиза технико-экономического обоснования для проектов Карты;
Повышение компетенции предприятия:
подготовка и/или переподготовка кадров, в том числе топ-менеджеров;
внедрение лучших производственных практик путем привлечения экспертов;
Совершенствование технологических процессов;
Повышение эффективности организации производств;
Возмещение затрат по реализации Плана работ по развитию территориального кластера.

38.22
Қауіпті қалдықтарды өңдеу және жою
38.32
Сұрыпталған материалдарды кәдеге жарату
82.92
Орау
Көлік және қоймаға қою
50
Су көлігі
51
Әуе көлігі
52
Қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі
Ақпарат және байланыс
61
Байланыс
62
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялар және басқа да ілеспе көрсетілетін қызметтер
Еңбек өнімділігін арттыруға
және аумақтық кластерлерді
дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
нысан
"Қазақстандық индустрия
дамыту институты" акционерлік
қоғамы кімнен ____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Құрал алуға өтініш (өтініш беруші толтырады)
1. Өтініш берушінің толық атауы
2. Заңды мекенжайы (индекс, облыс, қала/аудан, елді мекен, көше, телефон)
3. Бірінші басшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс/ұялы телефонының нөмірі, электронды мекенжайы)
4. Өтініш берушіні мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні
5. Өтініш берушінің БСН (бизнес сәйкестендіру нөмірі)/ ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі)
6. Саланың, бағынысты саланың атауы
7. Негізгі қызмет түрі (экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктелімінің кодын көрсетумен)
8. Шығарылатын өнім номенклатурасы
9. Өтініш берушінің белгіленген қуаты (заттай және ақшалай мәнде)
10. Қуаттардың ағымдағы жүктелуі (пайыз)
11. Өндірістік жабдықтың ағымдағы тозуы (пайыз)
12. Ағымдағы еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың/АҚШ доллары/адам)*
13. Өтініш беруші мемлекеттік және/немесе салалық Бағдарламалардың қатысушысы болып табыла ма (болды ма) (егер болса, мемлекеттік қолдау шараларын алу жылын, қай Бағдарлама шеңберінде және қандай құрал алғанын көрсетіңіз)
14. Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну туралы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) шеңберінде қандай құрал алу жоспарланып отыр (қажеттісін
белгілеңіз):
Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау:

Қағидалардың шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру алу үшін индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу;

Карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу және/немесе сараптау;

Кәсіпорын құзыреттілігін арттыру:

кадрларды, соның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау;
сарапшыларды тарту жолымен үздік өндірістік практикаларды енгізу;
Технологиялық үдерістерді жетілдіру;

Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру;

Аумақтық кластерді дамыту бойынша жұмыстар жоспарын жүзеге асыру бойынша шығындарды өтеу.

15. Цель привлечения государственной поддержки в рамках Правил (краткое описание, обоснование необходимости, результат)
16. Общая стоимость затрат, понесенных в рамках заявленного инструмента-(тенге)
17. Период, по которому понесены затраты в рамках заявленного инструмента (от и до (месяц, год)
18. Наименование исполнителя, оказавшего услуги
19. Указать банковские реквизиты заявителя
Данной заявкой заявитель берет на себя ответственность за полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований.
Заявитель подтверждает, что затраты по мероприятиям, понесенные в рамках запрашиваемого (ых) инструмента (ов), не финансировались за счет средств республиканского и/или местного бюджетов в рамках иных мер государственной поддержки, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Контактное лицо, заполнившее заявку на получение инструмента (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес): _____________________
Дата заполнения заявки ___________
Руководитель заявителя (лицо, уполномоченное руководителем заявителя)
____________       ______________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Примечание:
* Производительность труда рассчитывается как соотношение валовой добавленной стоимости или объема произведенной продукции (при отсутствии данных по промежуточному потреблению) к численности занятых.
Заявка оформляется на фирменном бланке, заверенной подписью первого руководителя и оттиском печати (при наличии) заявителя.
При подписании лица, замещающего первого руководителя Заявителя, обязательно приложить подтверждающий документ об исполнении обязанностей первого руководителя.
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственной поддержки
субъектам индустриально-
инновационной деятельности,
направленной на повышение
производительности труда и
развитие территориальных
кластеров
форма
Сведения, подтверждающие наличие у исполнителя опыта работ
в сфере предоставляемых услуг, штатного и/или внештатного специалиста,
привлекаемого при оказании услуг
(заполняется на фирменном бланке заявителя)

15. Қағидалардың шеңберінде мемлекеттік қолдау тарту мақсаты (қысқаша сипаттамасы, қажеттіліктің негіздемесі, нәтижесі)
16. Өтініш берілген құралдың шеңберінде жұмсалған шығындардың жалры құну (теңге)
17. Өтініш берілген құралдың шеңберінде шығындар жұмсалған кезең (бастап-дейін (айы, жылы))
18. Қызметтерді көрсеткен орындаушылардың атауы
19. Өтініш берушінің банк деректемелерін көрсету
Осы өтініш арқылы өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің толықтығы мен анықтығы үшін жауапкершілік жүктейді.
Өтініш беруші сұралатын құрал(дар) шеңберінде жұмсалған іс-шаралар бойынша шығындардың Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген мемлекеттік қолдаудың басқа шаралары шеңберінде республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылмағанын растайды.
Құралды алу өтінішін толтырған тұлға (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс/ұялы телефонының нөмірі, электронды мекенжайы): _____________________
Өтінішді толтыру күні ___________
Өтініш берушінің басшысы (өтініш берушінің басшысы уәкілеттендірген тұлға) _________ __________________________________
(қолы)            (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
М.О. (бар болса)
Ескертпе:
* Еңбек өнімділігі жалпы қосылған құнның немесе өндірілген өнім көлемінің (аралық тұтыну бойынша деректер болмаған кезде) жұмыспен қамтылғандар санына арақатынасы ретінде есептеледі.
Өтініш өтініш берушінің бірінші басшысының қолымен және мөр таңбасымен (бар болса) куәландырылған фирмалық бланкіде ресімделеді.
Өтініш берушінің бірінші басшысының орнын ауыстыратын тұлға қол қойған кезде, бірінші басшының міндеттерін орындау туралы растаушы құжатты мәндетті түрде қоса беру қажет.
Еңбек өнімділігін арттыруға
және аумақтық кластерлерді
дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Орындаушыда, ұсынылатын қызметтер саласында жұмыс тәжірибесінің, қызметтерді
көрсету кезінде тартылатын штаттық және/немесе штаттан тыс маманының болуын
растайтын мәліметтер (өтініш берушінің фирмалық бланкісінде толтырылады)

1. Наименование исполнителя ________________________________________________
2. Дата государственной регистрации (перерегистрации) исполнителя
__________________________________________________________________________
3. Ранее оказанные исполнителем аналогичные услуги в течение последних 2 (два) лет до заключения Договора с заявителем (не менее 2 (два) работ в сфере предоставляемых услуг).
Наименование оказанных услуг
Наименование заказчиков и номера их телефонов
Место и год оказания услуг
Стоимость договора, тенге (может не указываться)
1
2
3
4

1. Орындаушының атауы ________________________________________
2. Орындаушыны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні ______________
3. Өтініш берушімен шарт жасасқанға дейін Орындаушының соңғы 2 (екі) жыл ішінде ертеректе көрсеткен осы тәрізді қызметтерінің көлемі (ұсынылатын қызметтер саласында жұмыстар 2 (екі) жылдан кем емес).
Көрсетілген қызметтер атауы
Тапсырыс берушілердің атауы және телефон нөмірлері
Қызмет көрсеткен орны және жылы
Шарт құны, теңге (көрсетілмеуі де мүмкін)
1
2
3
4

4. Квалификация и опыт сотрудника (указывается сотрудник, которого исполнитель привлек для исполнения обязательств по данному договору)
№ п/п
Фамилия, имя отчество (при наличии)
Должность
Стаж работы в сфере оказания услуг по данному направлению
Квалификация или специальность по диплому, свидетельству и другим документам об образовании (указать №, серию и дату выдачи)
Категория, разряд, класс по специальности (при наличии)
Гражданство
1
2
3
4
5
6
7
Достоверность всех сведений, указанных выше, подтверждаю.
Руководитель заявителя ____________ _________________________________________
(подпись)       (Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати (при наличии)
Примечание:
Данная форма не заполняется заявителем при заявлении затрат по проведенному энергоаудиту в рамках инструмента "Совершенствование технологических процессов".
Пункт 3 настоящих сведений не заполняется заявителем при заявлении затрат по разработке и/или экспертизе технико-экономического обоснования в рамках инструмента "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта", а также по подготовке и/или переподготовки кадров, в том числе топ-менеджеров в образовательных и научных организациях, научно-промышленных, промышленных предприятиях в рамках инструмента "Повышение компетенции предприятия".
Приложение 4
к Правилам предоставления
государственной поддержки
субъектам индустриально-
инновационной деятельности,
направленной на повышение
производительности труда и
развитие территориальных
кластеров
форма
Сведения, подтверждающие наличие у квалифицированного
зарубежного специалиста высшего или технического и профессионального
образования и опыта работы в соответствующей сфере
(заполняется на бланке заявителя)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) зарубежного специалиста
___________________________________________________________
п/п
Должность
Стаж работы в сфере оказания услуг по данному направлению
Квалификация или специальность по диплому, свидетельству и другим документам об образовании (указать №, серию и дату выдачи)
Категория, разряд, класс по специальности (при наличии)
Гражданство
1
2
3
4
5
6
Достоверность всех сведений, указанных выше, подтверждаю.
Руководитель заявителя____________       _______________________________________
(подпись)       (Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати (при наличии)
Приложение 5
к Правилам предоставления
государственной поддержки
субъектам индустриально-
инновационной деятельности,
направленной на повышение
производительности труда и
развитие территориальных
кластеров
форма
Соглашение о возмещении затрат
____________                                     "___"____________ 20 ___г.
(город)
Акционерное общество "Казахстанский институт развития индустрии", именуемое в дальнейшем "национальный институт", в лице________________________________________________, действующего на основании ____________________, с одной стороны, и
____________________________________________________________________, (полное наименование Заявителя)именуемое в дальнейшем "Заявитель", в лице _________________________________, (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя) действующего на основании ____________________,с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", на основании Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров (далее – Правила), заключили настоящее Соглашение о возмещении затрат (далее – Соглашение) о нижеследующем:

4. Қызметкерлердің біліктілігі мен тәжірибесі (осы шарт бойынша міндеттемелерін орындау үшін орындаушы жұмысқа тартқан қызметкерлер көрсетіледі)
р/с
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Лауазымы
Осы бағыт бойынша қызмет көрсету саласындағы еңбек өтілі
Дипломы, куәлігі және басқа да білімі туралы құжаттар бойынша біліктілігі мен мамандығы (№, серияны және беру күнін көрсету)
Мамандығы бойынша санаты, разряды, сыныбы (бар болса)
Азаматтығы
1
2
3
4
5
6
7
Жоғарыда көрсетілген барлық мәліметтердің дұрыстығын растаймын
Өтініш берушінің
басшысы _____________ _________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мөр орны (бар болса)
Ескертпе:
Осы нысанды өтініш беруші "Технологиялық процестерді жетілдіру" құралы шеңберінде жүргізілген энергоаудит бойынша шығындарды мәлімдеген кезде толтырмайды.
Осы мәліметтердің 3-тармағы өтініш беруші "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құралы шеңберінде техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және/немесе сараптау бойынша, сондай-ақ "Кәсіпорын құзыреттілігін арттыру" құралы шеңберінде білім беретін және ғылыми ұйымдарда, ғылыми-өнеркәсіптік, өнеркәсіптік кәсіпорындарда кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлау және/немесе қайта даярлау бойынша шығындарды мәлімдеген кезде толтырмайды.
Еңбек өнімділігін арттыруға
және аумақтық кластерлерді
дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Білікті шетел маманында жоғары білімнің және тиісті салада жұмыс тәжірибиесінің болуын растайтын мәліметтер (өтініш берушінің бланкісінде толтырылады) Шетел маманының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ____________________________________________________________
р/с
Лауазымы
Осы бағыт бойынша қызмет көрсету саласындағы еңбек өтілі
Дипломы, куәлігі және басқа да білімі туралы құжаттар бойынша біліктілігі мен мамандығы (№, серияны және беру күнін көрсету)
Мамандығы бойынша санаты, разряды, сыныбы (бар болса)
Азаматтығы
1
2
3
4
5
6
Жоғарыда көрсетілген барлық мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Өтініш берушінің
басшысы _____________ ____________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
М.О. (бар болса)
Еңбек өнімділігін арттыруға
және аумақтық кластерлерді
дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Шығындарды өтеу туралы келісім
_______________                                    201__жылғы "___"___________
(қала)
Бұдан әрі "ұлттық институт" деп аталатын атынан, ________________ негізінде әрекет
ететін, ____________________________________________ тұлғасында "Қазақстандық
индустрия дамыту институты" акционерлік қоғамы, ____________________________, бір
тараптан, бұдан әрі "Өтініш беруші" деп аталатын ________________________________
негізінде әрекет ететін және _____________________, __________________________________
екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп, ал әрқайсысы жеке "Тарап" деп аталатындар,
мына төмендегілер Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға
бағытталған индустриялық-инновациялық субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын
ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) негізінде шығындарды өтеу туралы осы Келісімді
(бұдан әрі – Келісім) жасасты:

1. Предмет Соглашения
1. Национальный институт обязуется предоставить инструмент (ы) в рамках Правил "_____________________________________________________" (наименование инструмента) (далее – инструмент(ы)) в виде возмещения затрат на________________________________________________________(вид затрат) в сумме ___________ (сумма прописью) тенге согласно заявки в полном объеме, а Заявитель достичь целевой индикатор Инструмента в соответствии с подпунктом 3)пункта 5 настоящего Соглашения.
2. В случаях представления Заявителем в рамках возмещения затрат документов, подтверждающих расходы в иностранной валюте, сумма, принимаемая к возмещению затрат, определяется исходя из курса валюты Национального банка Республики Казахстан на дату совершения заявителем оплаты исполнителю за оказанные услуги.
3. В случае недостаточности денежных средств на текущем счете, необходимых для предоставления инструментов, возмещение затрат приостанавливается национальным институтом до поступления средств от администратора бюджетной программы.
2. Обязательства Сторон
4. Национальный институт обязуется:
1) информировать Заявителя обо всех изменениях, связанных с реализацией Правил, способных оказать существенное влияние на исполнение Соглашения;
2) проводить мониторинг реализации инструмента(ов) в течение 2 (два) лет после дня подписания настоящего Соглашения.
5. Заявитель обязуется:
1) предоставить Национальному институту для дальнейшего направления в уполномоченный орган в области государственной статистики согласие на распространение первичных статистических данных уполномоченному органу в области индустриально-инновационного развития и национальному институту, включая данные за 2 (два) года до и 2 (два) года после дня заключения Сторонами настоящего Соглашения с целью проведения национальным институтом мониторинга реализации инструмента(ов). Днем заключения Соглашения о возмещении затрат считается день поступления национальному институту подписанного заявителем Соглашения о возмещении затрат. Форма Согласия на распространение первичных статистических данных приведена в приложении к настоящему Соглашению;
2) в случае невозможности получения и/или проведения мониторинга реализации инструмента (ов) на основании первичных статистических данных уполномоченного органа в области государственной статистики, предоставлять в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня получения письменного запроса национального института необходимые данные для проведения мониторинга;
3) достичь целевой индикатор инструмента (ов) – увеличение объема доходов предприятия не менее чем в 2 (два) тенге от вложенного государством 1 (один) тенге в рамках Правил согласно пункту 1 настоящего Соглашения.
При этом, при возмещении затрат на повышение эффективности системы продвижения производимой продукции достичь целевой индикатор инструмента – увеличение объема реализованной продукции предприятия не менее чем в 1 (один) тенге 50 (пятьдесят) тиын от вложенного государством 1 (один) тенге в рамках Правил согласно пункту 1 настоящего Соглашения;

1. Келісімнің мәні
1. Ұлттық институт Қағидалар шеңберінде "____________________________________
__________________________________________________________________" (құралдың
атауы) (бұдан әрі – Құрал) __________________________________ (шығындардың түрі)
_____________(сомасы жазбаша) теңге шығындарды өтінішге сәйкес толық көлемде өтеу
түріндегі инструментты ұсынуға міндеттенеді, ал Өтініш беруші Келісімнің 5-тармағының 3)
тармақшасына сәйкес Құралдың нысаналы индикаторына қол жеткізуге міндеттенеді.
2. Өтініш беруші шығындарды өтеу шеңберінде шет ел валютасындағы шығындарын
растайтын құжаттарын ұсынған жағдайда, шығындарды өтеуге қолданылатын сома өтініш
беруші көрсетілген қызметтер үшін орындаушыға төлеу жасалған күнгі Ұлттық банктің
валюта бағамын негізге ала отырып анықталады.
3. Ағымдағы есепшотта құралдарды ұсынуға қажет ақша қаражатының жетіспеуі
жағдайында, Ұлттық институт бюджеттік бағдарлама әкімшілігінен қаражат түскенге дейін
шығындарды қайтаруды тоқтатады.
2. Тараптардың міндеттемелері
4. Ұлттық институт:
1) өтініш берушіні Келісімді орындауға айтарлықтай әсер етуге жарамды Қағидалар
іске асырумен байланысты барлық өзгерістер туралы хабардар етуге;
2) осы Келісімге қол қойылған күнінен кейін 2 (екі) жыл ішінде Құралды іске асыру
мониторингін жүргізуге міндеттенеді.
5. Өтініш беруші:
1) Келісім қосымшасындағы нысан бойынша Ұлттық институт Құралды іске асыруға
мониторинг жүргізу мақсатында Ұлттық институтқа одан әрі мемлекеттік статистика
саласындағы уәкілетті органға жіберу үшін, өтініш бергенге дейінгі 2 (екі) жылғы және өтініш
бергеннен кейінгі 2 (екі) жылғы мәліметтерді қоса отырып, бастапқы статистикалық
деректерді индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органға және
Бағдарлама операторына беруге келісімін беруге. Шығындарды өтеу туралы келісімге қол қою
күні болып шығындарды өтеу туралы келісімге өтініш беруші қол қойылған күн есептеледі.
Бастапқы статистикалық мәліметтерді таратуға келісу үлгі насаны осы Келісімге косымшада
көрсетілген;
2) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан алынған бастапқы
статистикалық деректерді алу мүмкін болмағанда және/немесе олар негізінде құралдың
іске асырылуын мониторинг жүргізу мүмкін болмағанда, Ұлттық институттан жазбаша сұрау
алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде мониторинг жүргізуге қажет деректерді
беруге;
3) осы Келісімнің 1-тармағына сәйкес құралдың нысаналы индикаторына қол жеткізу –
кәсіпорынның кірісі көлемін Қағидалар шеңберінде мемлекет салған 1 (бір) теңгеден 2 (екі)
теңгеден кем болмайтындай мөлшерде ұлғайтуға;

4) в соответствии с письменным запросом национального института предоставлять в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня его получения от национального института информацию о ходе реализации инструмента(ов) в случае не достижения целевого индикатора по инструменту(ам) согласно подпункту 3) настоящего пункта;
5) обеспечить возврат денежных средств, выданных национальным институтом по инструменту(ам) в виде возмещения затрат, в случае нарушения условий Соглашения, за исключением предусмотренных в подпункте 3) настоящего пункта, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения соответствующего уведомления от национального института.
6) обеспечить полноту, своевременность и достоверность предоставленной информации, исходных данных, расчетов, обоснований в рамках реализации Инструмента (ов).
3. Права Сторон
6. Национальный институт вправе:
1) запрашивать у Заявителя информацию о ходе реализации инструмента(ов) в случае не достижения целевого индикатора по инструменту(ам), а также для проведения мониторинга реализации инструмента(ов) в случае невозможности получения и/или проведения мониторинга на основании первичных статистических данных уполномоченного органа в области государственной статистики;
2) в одностороннем порядке расторгнуть настоящее Соглашение и востребовать возврат денежных средств, выданных по Инструменту(ам) в виде возмещения затрат, в случае нарушения условий настоящего Соглашения, за исключением предусмотренных в подпункте 3) пункта 5 настоящего Соглашения.
4. Ответственность Сторон
7. Национальный институт несет ответственность за:
1) полноту, своевременность и достоверность предоставленной информации в рамках реализации Инструмента (ов);
2) за своевременное предоставление инструмента(ов).
8. Заявитель несет ответственность за:
1) полноту, своевременность и достоверность предоставленной информации, исходных данных, расчетов, обоснований в рамках реализации Инструмента (ов);
2) достижение целевого индикатора Инструмента (ов), указанного в подпункте 3) пункта 5 настоящего Соглашения;
3) своевременность возврата денежных средств, выданных по Инструменту (ам) в виде возмещения затрат, в случае нарушения условий настоящего Соглашения, за исключением предусмотренных в подпункте 3) пункта 6 настоящего Соглашения.
5. Конфиденциальность
9. Информация, касающаяся условий настоящего Соглашения, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная Сторонами в ходе заключения и исполнения настоящего Соглашения, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
К конфиденциальной не относится информация, касающаяся наименований Заявителя и инструмента.

4) Ұлттық институттың жазбаша сұрау салуына оны Ұлттық институттан алған күннен
бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде осы тармағының 3) тармақшасындағы Құрал бойынша
нысаналы индикаторға қол жеткізе алмағанда Құралды іске асыру барысы туралы ақпаратты
беруге;
5) Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген шартарды қоспағанда Келісім
шарттарын бұзғанда, Ұлттық институттан тиісті хабарлама алған күннен бастап
күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Ұлттық институт Құрал бойынша шығындарды өтеу түрінде
берген ақша қаражаттарын қайтаруды қамтамасыз етуге міндеттенеді.
6) Құралды(дарды) жүзеге асыру шеңберінде ұсынылған ақпараттың, бастапқы
деректердің, негіздемелердің толықтығын, уақытылығын және анықтығын қамтамасыз ету.
3. Тараптардың құқықтары
6. Ұлттық институт:
1) Құрал бойынша нысаналы индикаторға қол жеткізе алмаған жағдайда, сондай-ақ
мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан алынған бастапқы статистикалық
деректерді алу мүмкін болмағанда және/немесе олар негізінде құралдың іске асырылуына
мониторинг жүргізу мүмкін болмағанда құралдардың іске асырылуына мониторинг жүргізу
үшін Өтініш берушіден Құралдың іске асырылу барысы туралы ақпаратты сұратуға;
2) осы Келісімді біржақты тәртіпте бұзуға және осы Келісімнің 6-тармағының 3)
тармақшасында көзделген шартарды қоспағанда осы Келісімнің талаптарын бұзған жағдайда,
Құрал бойынша берілген ақша қаражатын өтеуді талап етуге құқылы.
4. Тараптардың жауапкершілігі
7. Ұлттық институт:
1) Құралды іске асыру шеңберінде ұсынылған ақпараттың толықтығына, уақтылығына
және дұрыстығына;
2) құралдардың уақтылы ұсынылуына жауапкершілікте болады.
8. Өтініш беруші:
1) Құралды іске асыру шеңберінде негізделіп ұсынылған ақпараттың, бастапқы
деректердің, есептеулердің, негіздемелердің толықтығына, уақтылығына және дұрыстығына;
2) осы Келісімнің 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Құралдың нысаналы
индикаторына қол жеткізуге;
3) осы Келісімнің 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген шартарды қоспағанда
осы Келісімнің талаптары бұзылған жағдайда, Құрал бойынша берілген ақша қаражатын
шығындарды өтеу түрінде уақтылы өтеуге жауапты болады.
5. Құпиялылық
9. Осы Келісім шарттарына қатысты ақпарат, банктік құпия, сондай-ақ Келісімді жасасу
және орындау барысында Тараптар алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат
құпия болып табылады және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында
көзделген жағдайларды қоспағанда үшінші тұлғаларға жариялауға жатпайды.
Құпия ақпаратқа Өтініш берушінің және құрал атаулары жатпайды.

10. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера для сохранения конфиденциальности настоящего Соглашения. Должностными лицами и работниками Сторон не допускаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Соглашения.
11. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Соглашения, виновная Сторона несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможных убытков, понесенных другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
6. Форс-мажор
12. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по настоящему Соглашению, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств непреодолимой силы, возникших после заключения настоящего Соглашения, в результате таких событий чрезвычайного характера, которые Стороны не могли предвидеть и предотвратить разумными мерами. К обстоятельствам не преодолимой силы относятся события, на которые Стороны не могут оказать влияние, за возникновение которых они не могут нести ответственности и которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Соглашению.
7. Решение спорных вопросов
13. Национальный институт и Заявитель должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
14. Если в результате переговоров национальный институт и Заявитель не могут разрешить спор, любая из Сторон передает спор на рассмотрение суда Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Заключительные положения
15. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания Сторон и действует в течение 2 (два) лет со дня его подписания.
16. Все изменения и дополнения, вносимые в настоящее Соглашение, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами всех Сторон, которые в дальнейшем являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
17. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета).
18. Настоящее Соглашение составлено в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой Стороны.
9. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Национальный институт:
АО "Казахстанский институт
развития индустрии"
Адрес:
тел/факс:
БИН
ИИК
БИК
_______________________________
(должность первого руководителя)
_______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати (при наличии)
Заявитель ______________________
_______________________________
_______________________________
Адрес:
тел/факс:
БИН
ИИК
БИК
_______________________________
(должность первого руководителя)
_______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати (при наличии)
Приложение/
к Соглашению о
возмещении затрат
форма
Согласие на распространение первичных статистических данных
(заполняется на бланке Заявителя)
__________________________________________________ дает согласие на раскрытие
(полное наименование Заявителя)
первичных статистических данных уполномоченному органу в области индустриально-инновационного развития (Министерству по инвестициям и развитию Республики Казахстан) и национальному институту (Акционерному обществу "Казахстанский институт развития индустрии") по следующим формам:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
за период:________________________________
по показателям:___________________________
Руководитель Заявителя_____________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 6
к Правилам предоставления
государственной поддержки
субъектам индустриально-
инновационной деятельности,
направленной на повышение
производительности труда и
развитие территориальных
кластеров
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Отчет национального института в области развития
индустрии о реализации инструментов
Отчет за ________ квартал 20___ года
Индекс:1- КИРИ
Периодичность: ежеквартально
Круг лиц, представляющих: Акционерное общество "Казахстанский институт развития индустрии"
Куда представляется: Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
тысяч тенге
№ п/п
Наименование предприятия
Наименование инструмента
Дата поступления заявки
Дата принятия решения о предоставлении меры государственной поддержки
Сумма затрат
Сумма, профинансированная на отчетную дату
Текущее состояние
собственное участие заявителя
государственная поддержка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель национального института
в области развития индустрии:_________________ / Фамилия, имя, отчество
(при наличии)/(подпись)
Место печати (при наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению приведены в приложении к настоящей форме "Отчет национального института в области развития индустрии о реализации инструментов", предназначенной для сбора административных данных.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет национального
института в области развития
индустрии о реализации
инструментов"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет национального института в области развития индустрии о
реализации инструментов"

10. Тараптар осы Келісімнің құпиялығын сақтау үшін барлық қажетті, оның ішінде
құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғалары мен
қызметкерлеріне осы Келісімді іске асыру барысында алынған мәліметтерді жариялауына не
үшінші тұлғаларға беруіне жол берілмейді.
11. Тараптардың кез келгені осы Келісімнің талаптарын бұзуда құпия ақпаратты
жариялау не тарату жағдайында, кінәлі Тарап осындай ақпаратты жариялау салдарынан басқа
Тарап шығындарды өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген
жауапкершілікке тартылады.
6. Форс-мажор
12. Тараптар осы Келісім бойынша міндеттемелерін ішінара немесе толық
орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады, егер осы орындамау осы Келісімді
жасағаннан кейін еңсерілмейтін күштің күтпеген жағдайларының салдары болса, Тараптар
болжай алмаған және тиісті шаралармен алдын алмаған осындай төтенше сипаттағы оқиғалар
нәтижелерінде орындалмаса, жауапкершіліктен босатылады. Еңсерілмейтін күш
жағдайларына Тараптар әсер ете алмайтын, оның туындауына олар жауапкершілік арта
алмайтын оқиғалар және Келісім бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей әсер еткен
жағдайлар жатады.
7. Даулы мәселелерді шешу
13. Ұлттық институт мен Өтініш беруші олардың арасында Шарт бойынша немесе оған
байланысты туындаған барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды тікелей келіссөздер
жүргізу процесінде кезінде шешу үшін барлық күштерін жұмылдыруға тиіс.
14. Егер келіссөздердің нәтижесінде Ұлттық институт пен Өтініш беруші дауларды
шеше алмаса, Тараптардың кез келгені дауды Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес Қазақстан Республикасы Сотының қарауына береді.
8. Қорытынды ережелер
15. Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және оған қол қойылған
күннен бастап 2 (екі) жыл ішінде қолданыста болады.
16. Осы Келісімге енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар оларды жазбаша
түрде рәсімдеген және одан әрі Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын барлық
Тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қойған кезде жарамды болады.
17. Тараптар деректемелері (заңды мекенжайлары, есепшот нөмірлері) өзгерген
жағдайда, бір-бірін дереу хабардар етеді.
18. Осы Келісім Тараптардың әрқайсысына бір данадан берілетін бірдей заңды күші бар
екі данада жасалған.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Ұлттық институт:
"Қазақстандық индустрия дамыту
институты" АҚ
Мекенжайы:
тел/факс:
БСН
ЖСК
БСК
_____________________________
(бірінші басшы лауазымы)
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны (бар болса)
Өтініш беруші
__________________________________
Мекенжайы:
тел/факс:
БСН
ЖСК
БСК
__________________________________
(бірінші басшы лауазымы)
__________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны (бар болса)
Шығындарды өтеу туралы
келісімге қосымша
нысан
Бастапқы статистикалық деректерді таратуға келісім (Өтініш берушінің бланкісінде толтырылады)
______________________________________________________ индустриялық-инновациялық
(Өтініш берушінің толық атауы)
даму саласындағы уәкілетті органға (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігіне) және ұлттық институтқа ("Қазақстандық индустрия дамыту институты"
акционерлік қоғамына) бастапқы статистикалық деректерді келесі нысандар бойынша ашуға
келісімін береді.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
____________ кезеңіне
____________ көрсеткіштер бойынша
Өтініш беруші
басшысы __________________________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мөр орны (бар болса)
Еңбек өнімділігін арттыруға
және аумақтық кластерлерді
дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
6-қосымша
Индустрияны дамыту саласындағы ұлттық институттың құралдарды іске асыру туралы есебі
20___ жылдың _________ тоқсанының есебі
Индекс: 1-КИРИ
Мерзімділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын тұлғалар: "Қазақстандық индустрия дамыту институты" АҚ
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есептік мерзімнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей
мың теңге
Рс
Кәсіпорын атауы
Құралдың атауы
Өтініштің түскен күні
Мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну туралы шешімнің қабылданған күні
Шығындар сомасы
Есептік күнге қаржыландырылған сома
Ағымдағы жағдай
өтініш берушінің өзінің қатысуы
мемлекеттік қолдау
1
2
3
4
5
6
7
8
10
Индустрияны дамыту саласындағы
ұлттық институттың басшысы: _____________________ /аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі/                                          (қолы)
Мөр орны (бар болса)
Ескертпе: толтыру нұсқауы әкімшілік мәліметтерді жинауға арналған осы "Индустрияны дамыту саласындағы ұлттық институттың құралдарды іске асыру туралы есебі" атты нысанының қосымшасында көрсетілген.
Әкімшілік мәліметтерді жинауға
арналған "Индустрияны дамыту
саласындағы ұлттық
институттың құралдарды іске
асыру туралы есебі" атты
нысанына қосымша
Әкімшілік мәліметтерді жинауға арналған "Индустрияны дамыту саласындағы ұлттық институттың құралдарды іске асыру туралы есебі" атты нысанын толтыру нұсқауы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая форма разработана в целях осуществления мониторинга реализации мер государственной поддержки, предусмотренных Правилами.
2. Заполненная Форма предоставляется в Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан Акционерным обществом "Казахстанский институт развития индустрии" ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
3. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
6. В графе 2 Формы указывается наименование предприятия, получившего меры государственной поддержки в рамках Правил.
7. В графе 3 Формы указывается наименование инструмента государственной поддержки, предоставленной в рамках Правил.
8. В графе 4 Формы указывается дата поступления заявки.
9. В графе 5 Формы указывается дата принятия решения о предоставлении меры государственной поддержки.
10. В графе 6 Формы указывается сумма собственного участия заявителя.
11. В графе 7 Формы указывается сумма государственной поддержки.
12. В графе 8 Формы указывается сумма, профинансированная на отчетную дату.
13. В графе 9 Формы указывается текущее состояние по инструменту "Долгосрочное лизинговое финансирование".
Приложение 7
к Правилам предоставления
государственной поддержки
субъектам индустриально-
инновационной деятельности,
направленной на повышение
производительности труда и
развитие территориальных
кластеров
форма
Паспорт индустриально-инновационного проекта
для получения долгосрочного лизингового финансирования
(заполняется на бланке заявителя)
1.
Полное наименование заявителя
2.
Юридический и фактический адрес (индекс, область, район, населенный пункт, улица, телефон, электронный адрес)
3.
Первый руководитель (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес)
4.
Соответствие требованиям инструмента "Предоставление долгосрочного лизингового финансирования"
Стоимость предмета лизинга (не менее 150 млн.тенге (для предприятий легкой промышленности не менее 75 млн.тенге))
Срок долгосрочного лизингового финансирования (не более 10 лет)
Обеспечение участия денежными средствами в реализации проекта (не менее 15 % от общей стоимости предметов лизинга)
5.
Соответствие Перечню приоритетных секторов экономики для заявителей, утвержденному постановлением
код ОКЭД
наименование
6.
Номенклатура выпускаемой продукции
7.
Численность персонала, в том числе персонала основной деятельности (работники, занятые непосредственно на производстве основного продукта (товаров, услуг)
фактическая численность
планируемая численность
8.
Установленная и/или планируемая мощность предприятия
в натуральном выражении
в денежном выражении
9.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы нысан Қағидаларда көзделген мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға мониторингті жүргізу мақсатында әзірленген.
2. "Қазақстандық индустрия дамыту институты" АҚ толтырылған нысанды тоқсан сайын есептік мерзімнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігіне ұсынады.
3. Көрсеткіштер ағымдағы есептік мерзімнің бірінші күніндегі іс жүзіндегі мәліметтер негізінде құралады.
4. Нысанға бірінші басшы қол қояды, ал ол болмаған жағдайда оның міндеттерін атқаратын тұлға қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру нұсқауы
5. Нысанның 1-бағанында реттік сан көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында Қағидалар шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын алған кәсіпорын атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында Қағидалар шеңберінде берілген мемлекеттік қолдау құжатының атауын көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында өтініштің түскен күні көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында мемлекеттік қолдау шарасын беру шешімі қабылданған күні көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында өтініш берушінің өзінің қаржылай қатысуы көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында мемлекеттік қолдау сомасы көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында есептік күнге қаржыландырылған сома көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында "Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру" құралы бойынша ағымдағы жағдай көрсетіледі.
Еңбек өнімділігін арттыруға
және аумақтық кластерлерді
дамытуға бағытталған
индустриялық-инновациялық
субъектілеріне мемлекеттік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық жоба паспорты (өтініш берушінің бланкісінде толтырылады)
1.
Өтініш берушінің толық атауы
2.
Заңды және нақты мекенжайы (индексі, облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, телефоны, электрондық мекенжайы)
3.
Бірінші басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болcа), лауазымы, жұмыс/ұялы телефонының нөмірі, электрондық мекенжайы)
4
"Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды ұсыну" құралының талаптарына сәйкестігі
Лизинг затының құны (150 млн.теңгеден кем емес (жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары үшін 75 млн. теңгеден кем емес))
Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру мерзімі (10 жылдан артық емес)
Жобаны іске асыруда ақша қаражаттарымен қатысуды қамтамасыз ету (лизинг заттарының жалпы құнының 15 %-нан кем емес)
5.
Қаулымен бекітілген өтініш берушілерге арналған экономиканың басым секторларының тізбесіне сәйкестік
ЭҚЖЖ коды
атауы
6.
Шығарылатын өнім номенклатурасы
7.
Персонал саны, соның ішінде негізгі қызмет персоналының саны (тікелей негізгі өнім (тауар, қызмет) өндірісінде жұмыс істейтін жұмыскерлер)
Нақты саны
Жоспарлы саны
8.
Кәсіпорынның белгіленген және/немесе жоспарланған қуаты
Заттай мәнде
Ақшалай мәнде
9.

Текущая и планируемая производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч/долларов США/человек) по годам (расчет производится в соответствии с Методикой расчета производительности труда, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 214)
Показатель
Ед. изм.
Текущие данные
Планируемые данные (по годам)
2020
Объем произведенной продукции
тыс. тенге
Промежуточное потребление (ПП)
тыс. тенге
Валовая добавленная стоимость (ВДС)
тыс. тенге
Численность персонала
чел.
Производительность труда
тыс. тенге/чел
тыс. долл. США/чел.
Среднеотраслевой показатель производительности труда (годовой)
тыс. долл. США/чел.
Х
Х
Х
Х
Я, _______________________________________________________________________ ,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя*)
беру на себя ответственность за полноту и достоверность представленных исходных
данных, расчетов, обоснований, приведенных в данном паспорте проекта.
__________________ ___________ ____________________________________________
(должность)             (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати (при наличии)
Примечание:
*паспорт проекта подписывается первым руководителем, в случае подписания по доверенности, последняя прилагается к документу.

Жылдар бойынша ағымдағы және жоспарланған еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам) (есептеу Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасың 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 214 бұйрығымен бекітілген Еңбек өнімділігін есептеу әдістемесіне сәйкес жүргізіледі)
Көрсеткіш
Өлш.бірл.
Ағымдағы деректер
Жоспарлы деректер (жылдар бойынша)
2020
Өндірілген өнім көлемі
Мың теңге
Аралық тұтыну (АТ)
Мың теңге
Жалпы қосылған құн (ЖҚҚ)
Мың теңге
Персонал саны
адам
Еңбек өнімділігі
Мың теңге/адам
Мың АҚШ доллары/ адам
Еңбек өнімділігінің орташа салалық көрсеткіші (жылдық)
Мың АҚШ доллары/ адам
х
х
х
х
Мен, __________________________________________________________________ осы
(бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болcа)*)
жоба паспортында келтірілген ұсынылған бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің толықтығы мен дұрыстығына қатысты жауапкершілікті өзіме аламын.
__________________ ___________ __________________________________________________
(лауазымы)            (қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны (бар болса)
Ескертпе:
*жоба паспортына бірінші басшы қол қояды, сенімхат негізінде қол қойылған жағдайда, соңғысы құжатқа қоса тіркеледі.