Об утверждении Правил оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 428. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2017 года № 15676.
В соответствии с подпунктом 16-2) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
______________ Ж. Қасымбек
15 августа 2017 год
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 8 августа 2017 года № 428
Правила
оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 428 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қыркүйекте № 15676 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 16-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тылы және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
2017 жылғы 15 тамыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 8 тамыздағы
№ 428 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан (далее – ВС РК).
2. Воинские перевозки подразделяются на:
1) внутриреспубликанские – перевозки в пределах Республики Казахстан;
2) международные – перевозки в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
3. Воинские перевозки в пределах Республики Казахстан осуществляются:
1) на железнодорожном транспорте – в межобластных, межрайонных (междугородних внутриобластных) и пригородных перевозках;
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – в межобластных и межрайонных (междугородних внутриобластных) перевозках.
4. Международные воинские перевозки (перевозки по международным авиамаршрутам) осуществляются на железнодорожном и воздушном транспорте в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
5. Время, необходимое на проезд воинского пассажира определяется:
1) в пределах Республики Казахстан – от времени следования в данном направлении по кратчайшему маршруту пассажирским поездом, за исключением поездов международного сообщения;
2) за пределы Республики Казахстан – от времени следования в пути по кратчайшему маршруту на воздушном транспорте.
В случае отсутствия беспересадочного маршрута, время на проезд определяется с учетом времени, необходимого на пересадку(-ки) с одного маршрута (вида транспорта) на другой.
Исходными данными для расчета времени, необходимого на проезд являются действующие расписания движения пассажирских поездов и рейсов воздушных судов.
Расчет времени, необходимого на проезд в указанном направлении и обратно определяется в сутках (24 часа) путем суммирования, при этом неполные сутки округляются до полных суток.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) воинский эшелон – организованная для перевозки в одном поезде, на одном судне воинская часть, одно или несколько подразделений;
2) воинский транспорт – единовременная отправка воинских грузов в количестве одного или более вагонов, контейнеров;
3) воинская команда – группа военнослужащих в количестве двух и более человек, следующая к месту назначения с военным имуществом (в том числе с оружием и боеприпасами) или без него;
4) члены семьи военнослужащего – супруга (супруг), совместные или одного из супругов несовершеннолетние дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой), дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети супруга (супруги), обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения, в возрасте до двадцати трех лет, дети-инвалиды (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой), и дети-инвалиды супруга (супруги), ставшие инвалидами до восемнадцати лет, родители, находящиеся на иждивении военнослужащего;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде (бұдан әрі – ҚР ҚК) әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу тәртібін айқындайды.
2. Әскери тасымалдар:
1) республикаішілік – Қазақстан Республикасының шегіндегі тасымалдар;
2) халықаралық – Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес тасымалдар болып бөлінеді.
3. Қазақстан Республикасының шегіндегі әскери тасымалдар:
1) теміржол көлігінде – облысаралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңына тасымалдар;
2) автомобильде және ішкі су көлігінде – облысаралық және ауданаралық (облысішілік қалааралық) тасымалдар.
4. Халықаралық әскери тасымалдар (халыралалық авиамаршруттармен тасымалдар) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес теміржол және әуе көліктерімен жүзеге асырылады.
5. Әскери жолаушының жол жүрісіне қажетті уақыт:
1) Қазақстан Республикасының шегінде – халықаралық қатынастар поездын қоспағанда, жолаушылар поездының қысқаша маршруты бойынша осы бағытта жол жүрісі уақытынан;
2) Қазақстан Республикасынан тысқары – жақын әуежайға дейін авиациялық қатынасы болмаған жағдайда авиациялық көліктің қысқаша маршруты бойынша жол жүрісі уақытынан айқындалады.
Қайта отырғызу маршруты болмаған жағдайда жол жүрісіне уақыт бір маршруттан (көлік түрінен) басқасына қайта отыруға қажет уақытты ескере отырып айқындалады.
Жол жүрісіне қажетті уақытты есептеу үшін бастапқы деректер қолданыстағы жолаушылар поездарының қозғалыс кестелері және әуе кемелерінің рейстері болып табылады.
Көрсетілген бағытта және кері қарай жол жүруге қажетті уақытты есептеу қосу жолымен тәулікпен (24 сағат) айқындалады, бұл ретте толық емес тәулік толық тәулікке дөңгелектенеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) әскери эшелон – бір пойызда, бір кемеде тасымалдау үшін ұйымдастырылған әскери бөлім, бір немесе бірнеше бөлімше;
2) әскери көлік – саны бір немесе одан көп вагонмен, контейнермен әскери жүктерді бір уақытта жөнелту;
3) әскери команда – тағайындау орнына әскери мүлікпен (оның ішінде қарумен және оқ-дәрілермен) немесе онсыз жылжитын саны екі және одан көп әскери қызметшілер тобы;
4) әскери қызметшінің отбасы мүшелері – зайыбы (жұбайы), ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің кәмелетке толмаған (асырап алынған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) балалары, күндізгі оқыту нысаны бойынша білім беру ұйымдарында оқитын (асырап алған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) жиырма үш жасқа толмаған балалары және жұбайының (зайыбының) балалары, он сегіз жасқа толмаған мүгедек балалары (асырап алған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) және жұбайының (зайыбының) мүгедек балалары, әскери қызметшінің асырауындағы ата-аналары;

5) воинское требование (воинский перевозочный документ) – бланк строгого учета по форме, согласно приложения 1 к настоящим Правилам, предназначенный для оформления воинских перевозок и сопутствующих услуг (работ) на железнодорожном транспорте (далее – воинские требования форм 1, 2 и 3);
6) оправдательный документ – документ, удостоверяющий факт приобретения проездного документа (билета) или совершения перевозки груза, грузобагажа, при этом оправдательными документами являются: по воинскому требованию формы 1 - проездной документ (билет), по воинскому требованию формы 2 - квитанция о приеме груза к перевозке, по воинскому требованию формы 3 - грузобагажная квитанция.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Перечень воинских пассажиров
7. К воинским пассажирам относятся:
1) высшее командование ВС РК (высший командный состав);
2) военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву и по контракту;
3) курсанты и кадеты военных учебных заведений (военных факультетов);
4) члены семей военнослужащих;
5) лица гражданского персонала ВС РК;
6) лица, уволенные с воинской службы (за исключением уволенных в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации в соответствии с пунктом 3 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих").
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кроме лиц, указанных в пункте 7 настоящих Правил к воинским пассажирам в случаях проезда их на служебном автомобильном транспорте или судами государственной авиации относятся:
1) военнослужащие и гражданский персонал (работники) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований – при следовании их в районы проведения совместных учений, ликвидации чрезвычайных ситуаций, антитеррористических операций, ведения боевых действий и выполнения задач в условиях чрезвычайного или военного положения, а также в условиях вооруженного конфликта и обратно;
2) студенты военных кафедр (военных факультетов) – при следовании на полевые выходы, предусмотренные программами обучения, к местам участия в мероприятиях по планам ВС РК, а также ликвидации чрезвычайных ситуаций и обратно;

5) әскери талап (әскери тасымалдау құжаты) – теміржол көлігіндегі әскери тасымалдарды және ілеспе көрсетілетін қызметтерді (жұмыстарды) ресімдеу үшін арналған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қатаң есептіліктегі бланк (бұдан әрі – 1, 2 мен 3-нысандарындағы әскери талаптар);
6) ақтау құжаттары – жол жүру құжатының (билетінің) алынғаны немесе жүктің, жүк-багажының тасымалдануы іске асырылғаны фактісін куәландыратын құжат, бұл ретте: 1-нысандағы әскери талаптар бойынша – жол жүру құжаты (билет), 2-нысандағы әскери талаптар бойынша – жүкті тасымалдауға қабылдау туралы түбіртек, 3-нысандағы әскери талаптар бойынша – жүк-багаж түбіртегі ақтау құжаттары болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Әскери жолаушылардың тізбесі
7. Әскери жолаушыларға:
1) ҚР ҚК жоғары қолбасшылығы (жоғары командалық құрам);
2) әскерге шақыру және келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер;
3) әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары мен кадеттері;
4) әскери қызметшілердің отбасы мүшелері;
5) ҚР ҚК азаматтық персонал адамдары;
6) әскери қызметтен шығарылған адамдар ("Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда) жатады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген адамдардан басқа, олар қызметтік автомобиль көлігінде немесе мемлекеттік авиация кемелерінде жол жүрген жағдайларда әскери жолаушыларға мыналар жатқызылады:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері мен азаматтық персоналы (жұмыскерлері) – олар бірлескен оқу-жатығулар өткізу, төтенше жағдайларды жою, терроризмге қарсы операцияларды, жауынгерлік іс-қимылдарды жүргізу және төтенше немесе соғыс жағдайы шарттарындағы, сондай-ақ қарулы жанжал жағдайларындағы міндеттерді орындау аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
2) әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері – оқыту бағдарламаларында көзделген далалық шығуларға, ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу, сондай-ақ төтенше жағдайларды жою орындарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;

3) абитуриенты военных учебных заведений – при перевозке их на служебном автомобильном транспорте в период сдачи вступительных экзаменов;
4) лица военно-дипломатического корпуса, военнослужащие иностранных государств, инспектора и наблюдатели миссий ООН, ОДКБ, ШОС, НАТО и других международных организаций – при следовании их в районы подготовки и проведения международных учений, совместных мероприятий, проводимых на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и обратно;
5) военнослужащие иностранных государств, обучающиеся в военных учебных заведениях Республики Казахстан – при следовании их совместно с подразделением на полевые выходы или к местам участия в мероприятиях, предусмотренных программами обучения и обратно;
6) члены Совета безопасности, Правительства, депутаты Парламента Республики Казахстан, государственные и общественные деятели – при следовании их для посещения, инспектирования воинских частей, гарнизонов или к местам участия в мероприятиях по планам ВС РК и обратно;
7) работники здравоохранения – при следовании их в подразделения, воинские части для оказания медицинской помощи и сопровождения больных (раненых) к месту стационарного лечения;
8) сотрудники правоохранительных и специальных государственных органов – при следовании их в районы проведения оперативных, следственных мероприятий по фактам правонарушений или преступлений в ВС РК и обратно;
9) работники культуры, средств массовой информации – при следовании их в воинские части, гарнизоны, районы проведения учений, полевых выходов и обратно для участия в мероприятиях по планам ВС РК, проведения культурно-досуговых мероприятий или съемок, в том числе направленных на повышение имиджа ВС РК;
10) гражданские лица – при эвакуации их из зон ликвидации чрезвычайных ситуаций, районов проведения антитеррористических операций, ведения боевых действий, в условиях чрезвычайного или военного положений, а также в условиях вооруженного конфликта.
Основаниями для перевозки указанных категорий воинских пассажиров являются международные договора Республики Казахстан, постановления, решения Правительства, приказы, указания, распоряжения высшего командования.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.06.2022 № 465 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) әскери оқу орындарының талапкерлері – оларды оқуға түсу емтихандарын тапсыру кезеңінде қызметтік автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде;
4) әскери-дипломатиялық корпустың адамдары, шет мемлекеттердің әскери қызметшілері, БҰҰ, ҰҚШҰ, ШЫҰ, НАТО миссияларының және басқа да халықаралық ұйымдардың инспекторлары мен байқаушылары – олар Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін халықаралық оқу-жаттығуларға, бірлескен іс-шараларға дайындалу және өткізу аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
5) Қазақстан Республикасының әскери оқу орындарында білім алатын шет мемлекеттердің әскери қызметшілері – олар бөлімшемен бірге оқыту бағдарламаларында көзделген далалық шығуларға немесе іс-шараларға қатысу орындарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
6) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің, Үкіметінің мүшелері, Парламентінің депутаттары, мемлекет және қоғам қайраткерлері – олар әскери бөлімдерге, гарнизондарға бару, инспекциялау үшін немесе ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу орындарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
7) денсаулық сақтау жұмыскерлері – олар медициналық көмек көрсету және стационарлық емдеу орнына науқастармен (жараланғандармен) бірге жүру үшін бөлімшелерге, әскери бөлімдерге жол жүрген кезде;
8) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері – олар ҚР ҚК-да құқық бұзушылықтар немесе қылмыстар фактілері бойынша жедел, тергеу іс-шараларын жүргізу аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
9) мәдениет, бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыскерлері – олар ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу, мәдени-демалыс іс-шараларын немесе түсірілімдерді, оның ішінде ҚР ҚК имиджін арттыруға бағытталған іс-шараларды жүргізу үшін әскери бөлімдерге, гарнизондарға, оқу-жаттығулар, далалық шығулар өткізу аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
10) азаматтық адамдар – оларды төтенше жағдайларды жою аймақтарынан, терроризмге қарсы операцияларды жүргізу, жауынгерлік іс-қимылдарды жүргізу аудандарынан, төтенше немесе соғыс жағдайы шарттарында, сондай-ақ қарулы жанжал жағдайларында эвакуациялау кезінде.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары, Үкімет қаулылары, шешімдері, жоғары қолбасшылықтың бұйрықтары, нұсқаулары, өкімдері көрсетілген санаттағы әскери жолаушыларды тасымалдау үшін негіздер болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.06.2022 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Вследствие проживания в закрытых и обособленных военных городках к воинским пассажирам относятся дети военнослужащих и гражданского персонала ВС РК – при следовании их на служебном автомобильном транспорте в организации дошкольного и среднего образования и обратно, при этом основанием для перевозки является приказ командира воинской части, начальника гарнизона.
Параграф 2. Особенности и условия проезда воинских пассажиров
10. Воинским пассажирам определяются следующие условия проезда:
1) на железнодорожном транспорте:
высшему командованию ВС РК (высшему командному составу) и членам их семей – в спальных вагонах и вагонах класса "Бизнес" любой категории поезда;
военнослужащим по контракту, лицам, уволенным с воинской службы (за исключением уволенных в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации), членам их семей, гражданскому персоналу ВС РК – в купейных вагонах и вагонах класса "Турист" любой категории поезда (действие настоящего подпункта распространяется на лиц, уволенных с воинской службы после 13 июня 2017 года);
военнослужащим по призыву, курсантам, кадетам, а также военнообязанным, призванным на воинские сборы и лицам, уволенным с воинской службы по призыву, воинских сборов – в плацкартных вагонах любой категории поезда, а в случаях отсутствия необходимого количества мест в плацкартных вагонах – в купейных вагонах и вагонах класса "Турист" по согласованию с командованием органов военных сообщений;
2) на внутреннем водном транспорте:
высшему командованию ВС РК (высшему командному составу), военнослужащим по контракту, лицам, уволенным с воинской службы (за исключением уволенных в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации), членам их семей, гражданскому персоналу ВС РК – в каютах 1 категории (действие настоящего подпункта распространяется на лиц, уволенных с воинской службы после 13 июня 2017 года);
военнослужащим по призыву, курсантам, кадетам, а также военнообязанным, призванным на воинские сборы и лицам, уволенным с воинской службы по призыву, воинских сборов – в каютах 2 категории;

9. Жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда тұру салдарынан әскери қызметшілер мен ҚР ҚК азаматтық персоналдарының балалары әскери жолаушыларға – олар қызметтік автомобиль көлігінде мектепке дейінгі және орта білім ұйымдарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде жатады, бұл ретте тасымалдау үшін әскери бөлім командирінің, гарнизон бастығының бұйрығы негіздеме болып табылады.
2-параграф. Әскери жолаушылардың жол жүру ерекшеліктері мен шарттары
10. Әскери жолаушыларға мынадай жол жүру шарттары айқындалады:
1) теміржол көлігінде:
ҚР ҚК жоғары қолбасшылығы (жоғары командалық құрам) мен олардың отбасы мүшелеріне –кез келген санаттағы пойыздың жатын вагондарында және "Бизнес" класс вагондарында;
келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге, әскери қызметтен шығарылған адамдарға (Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда), олардың отбасы мүшелеріне, ҚР ҚК азаматтық персоналына – кез келген санаттағы пойыздың купе вагондарында және "Турист" класс вагондарында (осы тармақшаның күші 2017 жылғы 13 маусымнан кейін әскери қызметтен шығарылған адамдарға қолданылады);
әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерге, курсанттарға, кадеттерге, сондай-ақ әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерге және әскерге шақыру бойынша әскери қызметтен, әскери жиындардан шығарылған адамдарға – кез келген санаттағы пойыздың плацкарт вагондарында, ал плацкарт вагондарда қажетті орындар саны болмаған жағдайларда – әскери қатынастар органдарының қолбасшылығымен келісу бойынша купе вагондарда және "Турист" класс вагондарында;
2) ішкі су көлігінде:
ҚР ҚК жоғары қолбасшылығына (жоғары командалық құрамға), келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге, әскери қызметтен шығарылған адамдарға (Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда), олардың отбасы мүшелеріне, ҚР ҚК азаматтық персоналына – 1-санаттағы каюталарда (осы тармақшаның күші 2017 жылғы 13 маусымнан кейін әскери қызметтен шығарылған адамдарға қолданылады);
әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерге, курсанттарға, кадеттерге, сондай-ақ әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерге және әскерге шақыру бойынша әскери қызметтен, әскери жиындардан шығарылған адамдарға – 2-санаттағы каюталарда;

3) на автомобильном транспорте – в автобусах любой комфортабельности.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Воинскому пассажиру при проезде на железнодорожном транспорте оформляются проездные документы (билеты) на проезд в вагонах низкой или высокой комфортности любой категории поезда.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При оформлении проездных документов (билетов) на проезд воинского пассажира в вагонах более низкой комфортности по воинским требованиям, разница в стоимости проезда не возвращается.
13. При оформлении (приобретении) проездных документов (билетов) на проезд воинского пассажира в вагонах более высокой комфортности по воинским требованиям и за наличный расчет, разница в стоимости проезда взимается за личные средства воинского пассажира без последующей оплаты указанной разницы.
14. Переоформление проездных документов (билетов), приобретенных за наличный расчет производится в билетных кассах (пассажирских агентствах) путем возврата старого и оформления нового проездного документа (билета).
15. Переоформление проездных документов (билетов), оформленных по воинским требованиям, не производится.
16. В случае отмены или прекращения поездки воинский пассажир возвращает в билетную кассу (пассажирское агентство) и получает платежи за неиспользованные проездные документы (билеты).
17. Возврат платежей производится перевозчиком при предъявлении оригинала одного из документов, удостоверяющих личность воинского пассажира, по которому был оформлен проездной документ.
18. Возврат платежей за неиспользованные проездные документы (билеты) производится перевозчиком наличным и безналичным расчетом в зависимости от порядка возврата и способа приобретения проездного документа (билета).
19. Возврат платежей по проездным документам (билетам), приобретенным по платежным картам производится перевозчиком на банковский карт-счет, с которого производилась оплата.
20. Возврат платежей за неиспользованные проездные документы (билеты), оформленные по воинским требованиям производится перевозчиком в соответствии с условиями заключенного договора между Министерством обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) и перевозчиком, в этом случае возврат платежей воинскому пассажиру не производится.

3) автомобиль көлігінде – кез келген қолайлылықтағы автобустарда.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әскери жолаушы теміржол көлігінде жол жүрген кезде кез келген санаттағы поездың қолайлығы төмен немесе жоғары вагонда жол жүру құжаты (билет) ресімделеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Әскери жолаушының жол жүруіне қолайлылығы анағұрлым төмен вагондарда жол жүруге әскери талаптар бойынша жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу кезінде әскери жолаушы жол жүру құнының айырмашылығын алмайды.
13. Әскери талаптар бойынша әскери жолаушының жол жүруіне қолайлылығы анағұрлым жоғары вагондарда жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу (сатып алу) және қолма-қол есеп айырысу кезінде көрсетілген айырмашылықты төлеусіз (өтеусіз) жол жүру құнының айырмашылығы әскери жолаушының жеке қаражатынан алынады.
14. Қолма-қол есеп айырысуға сатып алынған жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайта ресімдеу ескісін қайтару және жаңа жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу арқылы билет кассаларында (жолаушылар агенттігінде) жүргізіледі.
15. Әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттарын қайта ресімдеу жүргізілмейді.
16. Жол жүрмейтін немесе тоқтатылған жағдайда әскери жолаушы жол жүру құжаттарын (билетті) билет кассасына (жолаушылар агенттігіне) қайтарады және пайдаланылмаған олар үшін төлемдерді алады.
17. Төлемдерді қайтару ол бойынша жол жүру құжаты ресімделген әскери жолаушының жеке басын растайтын бір құжатының түпнұсқасын ұсынған кезде тасымалдаушымен жүргізіледі.
18. Пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) үшін төлемдерді қайтару тәртібіне және жол жүру құжатын (билетті) сатып алу тәсіліне байланысты қолма-қол және қолма-қол емес есеп айырысумен тасымалдаушымен жүргізіледі.
19. Төлем карталары бойынша сатып алынған жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша төлемдерді қайтару төлем жүргізілген банк карт-шотына тасымалдаушымен жүргізіледі.
20. Әскери талаптар бойынша ресімделген пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) үшін төлемдерді қайтару Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ) мен тасымалдаушы арасында жасасылған шарттардың ережелеріне сәйкес тасымалдаушымен жүргізіледі, бұл жағдайда әскери жолаушыға төлемдерді қайтару жүргізілмейді.

21. Исключен приказом Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае неиспользования воинским пассажиром полученных воинских требований, повторная их выдача не производится, за исключением случаев неправильного заполнения воинских требований финансовым подразделением воинской части, а также изменения сроков:
1) отправки воинских команд, караулов;
2) убытия (прибытия) военнослужащих, зачисленных в военные учебные заведения, в том числе иностранные учебные заведения;
3) выписки военнослужащих со стационарного лечения из военно-медицинских (медицинских) подразделений (организаций) по заключению врачебной комиссии (лечащего врача).
При утрате воинским пассажиром воинских требований, новые воинские требования не выдаются.
Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.06.2022 № 465 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Неиспользованные воинские требования или оправдательные документы по использованным воинским требованиям подлежат возврату в финансовое подразделение воинской части, за исключением случаев увольнения со срочной воинской службы.
При переводе к новому месту службы в другую местность (увольнении с воинской службы по контракту) военнослужащий (лицо, уволенное с воинской службы), сдает неиспользованные воинские требования или оправдательные документы по использованным воинским требованиям в финансовое подразделение воинской части, в которую он поставлен на денежное довольствие (местного органа военного управления, в который он поставлен на воинский учет).
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оплаты воинских перевозок
23. Оплата воинских перевозок осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по воинским требованиям форм 1, 2 и 3, а также за безналичный или наличный расчет;
2) на воздушном, автомобильном и внутреннем водном транспорте – за безналичный или наличный расчет.
Оплата услуг за воинские перевозки по воинским требованиям и за безналичный расчет, а также оплата услуг по бронированию и резервированию мест производится централизовано за счет средств республиканского бюджета в соответствии с заключенными в рамках законодательства договорами (контрактами) с организациями на видах транспорта, одновременно с ними оплачиваются дополнительные сборы за услуги, связанные с выполнением воинских перевозок.

21. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Әскери бөлімнің қаржы бөлімшесі әскери талаптарды дұрыс толтырмаған жағдайларды қоспағанда, әскери жолаушы алған әскери талаптарды пайдаланбаған, сондай-ақ мыналардың:
1) әскери командаларды, қарауылдарды жөнелту;
2) әскери оқу орындарына, оның ішінде шетел оқу орындарына қабылданған әскери қызметшілердің кету (келу);
3) әскери қызметшілерді дәрігерлік комиссияның (емдеу дәрігерінің) қорытындысы бойынша әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерден (ұйымдардан) стационарлық емделуден шығару мерзімдері өзгерген жағдайда оларды қайта беру жүргізілмейді.
Әскери жолаушы әскери талаптарды жоғалтқан кезде жаңа әскери талаптар берілмейді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.06.2022 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-1. Мерзімді әскери қызметтен шығарылған жағдайларды қоспағанда, пайдаланылмаған әскери талаптар немесе пайдаланылған әскери талаптар бойынша ақтау құжаттары әскери бөлімнің қаржы бөлімшесіне қайтарылуға тиіс.
Әскери қызметші (әскери қызметтен шығарылған адам) басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына ауысқан кезде (келісімшарт бойынша әскери қызметтен шығарылған) пайдаланылмаған әскери талаптарды немесе пайдаланылған әскери талаптар бойынша ақтау құжаттарын ол ақшалай ризыққа қойылған әскери бөлімнің қаржы бөлімшесіне (ол әскери есепке қойылған жергілікті әскери басқару органына) тапсырады.
Ескерту. 2-параграф 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Әскери тасымалдарды төлеу тәртібі
23. Әскери тасымалдарды төлеу:
1) теміржол көлігінде – 1, 2 мен 3-нысандарындағы әскери талаптар бойынша, сондай-ақ қолма-қол емес және қолма-қол есеп айырысулар үшін;
2) басқа да көлік түрлерінде – қолма-қол емес және қолма-қол есеп айырысулармен жүзеге асырылады.
Әскери талаптар бойынша әскери тасымалдаулар үшін көрсетілетін қызметтерді төлеу және қолма-қол емес есеп айырысу, сондай-ақ орындарды броньдау және резервке қою бойынша қызметтерді төлеу заңнама шеңберінде көлік түрлеріндегі ұйымдармен жасалған шарттарға (келісімшарттарға) сәйкес орталықтандырылып республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі, олармен бір уақытта әскери тасымалдарды орындауға байланысты көрсетілген қызметтер үшін қосымша алымдар төленеді.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае приобретения воинским пассажиром проездных документов (билетов) за личные средства в случаях, когда проезд предусмотрен за счет государства, такие расходы подлежат последующей оплате, за исключением:
1) увольнения со срочной воинской службы и воинских сборов;
2) самовольного оставления расположения воинской части, ареста или осуждения.
Не подлежат оплате за счет государства расходы за проезд по маршрутам регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок, перевозок такси и городским рельсовым транспортом (метрополитен, трамваи, легкорельсовый и монорельсовый транспорт).
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Основанием для оплаты воинскому пассажиру расходов за проезд является приказ командира воинской части (учреждения) или руководителя местного органа военного управления, где воинский пассажир поставлен на воинский учет, изданный после представления следующих документов:
1) рапорт (заявление);
2) выписка из приказа командира воинской части (учреждения) об убытии военнослужащего или лица, уволенного с воинской службы, а также копии документа, выдаваемого на руки (предписание, командировочное удостоверение, отпускной билет с отметками в пунктах пребывания);
3) оригиналы неиспользованных воинских требований, либо справка о неполучении воинских требований от воинской части (учреждения), в которой воинский пассажир состоял на денежном довольствии, по форме согласно приложения 4 к настоящим Правилам;
4) оригиналы проездных документов (билетов), приобретенных за личные средства воинского пассажира.
При отсутствии оригиналов проездных документов (билетов), приобретенных за личные средства, последующая оплата расходов за проезд производится по минимальной стоимости проезда по данному маршруту.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Оплата расходов за проезд в случаях, когда настоящими Правилами проезд предусмотрен за счет государства, производится:
1) в воинской части, в которой воинский пассажир состоит на денежном довольствии или местном органе военного управления, в котором состоит на воинском учете;

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Әскери жолаушы мемлекет есебінен жол жүру көзделген жағдайда жол жүру құжатын (билетті) өз қаражатына сатып алған жағдайда:
1) мерзімді әскери қызметтен және әскери жиыннан босатылған;
2) әскери бөлім орналасқан жерді өз еркімен тастап кеткенді, қамаққа алынғанды немесе сотталғанды қоспағанда, осы шығыс кейіннен төленуге тиіс.
Тұрақты жүретін қалалық (ауылдық), қала маңындағы және аудан ішіндегі автомобиль тасымалының, такси және қалалық рельстік көлік (метрополитен, трамвай, жеңіл рельстік және монорельстік көлік) тасымалының маршруты бойынша шығыс мемлекет есебінен төленбейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Әскери жолаушыға жол жүргені үшін шығысты төлеу үшін негіздеме әскери жолаушы мынадай құжаттарды:
1) баянат (өтініш);
2) әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының әскери қызметшінің (әскери қызметтен шығарылған адамның) кеткені туралы бұйрығынан үзінді және қолына берілетін құжат (іссапар куәлігі, бару пункті көрсетілген демалыс билеті) көшірмесін;
3) пайдаланылмаған әскери талаптың түпнұсқасын, не осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери жолаушы ақшалай жабдықталымда тұрған әскери бөлімнен (мекемеден) әскери талаптарды алмағаны туралы анықтаманы;
4) әскери жолаушының жеке қаражатына сатып алынған жол жүру құжатының (билеттің) түпнұсқасын ұсынғаннан кейін әскери қызметші ақшалай жабдықталымда тұрған әскери бөлім (мекеме) командирі немесе әскери жолаушы әскери есепке қойылған жергілікті әскери басқару органының басшысы шығарған бұйрық болып табылады.
Жеке қаражатқа сатып алынған жол жүру құжатының (билетінің) түпнұсқасы болмаған кезде жол жүргені үшін шығысты кейіннен төлеу сол маршрут бойынша жол жүрудің ең төмен құны бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы Қағидаларда мемлекет есебінен жол жүру көзделген жағдайларда жол жүру үшін шығыстарды төлеу:
1) әскери жолаушы ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде немесе әскери есепте тұрған жергілікті әскери басқару органында;

2) не позднее двух месяцев со дня издания приказа командира воинской части, руководителя местного органа военного управления, кроме случаев проезда, осуществленных в четвертом квартале года, которые оплачиваются в первом квартале следующего финансового года.
Документы, на основании которых издан приказ командира воинской части, руководителя местного органа военного управления об оплате расходов за проезд подшиваются в дело по воинским перевозкам и подлежат хранению в течение пяти лет. По истечению срока хранения, но не ранее проверки законности оплаты расходов за проезд, дело по воинским перевозкам уничтожается установленным порядком.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок оформления воинских перевозок
Параграф 1. Общие требования к оформлению воинских перевозок
27. Оформление воинских перевозок по воинским требованиям производится билетными (товарными, багажными) кассами при наличии записи военных комендантов комендатур военных сообщений (далее – военных комендантов) на каждом бланке воинского требования "к оформлению", заверенной штампом.
Оформление проезда воинских пассажиров по воинским требованиям производится по кратчайшему маршруту, при отсутствии железнодорожного сообщения в требуемом направлении оформление производится по маршруту, согласованному с командованием органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При отсутствии в данной местности комендатуры военных сообщений (далее – комендатуры), оформление осуществляется билетными (товарными, багажными) кассами после согласования с военным комендантом по средствам связи.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Воинские требования, не имеющие номер и дату приказа на выдачу воинского требования, номер лицевого счета по снабжению воинскими требованиями, подписи, даты выдачи, гербовой печати, с неясным оттиском гербовой печати, с исправлениями, дописками, подчистками, неправильно заполненные или просроченные, считаются недействительными и оформлению не подлежат.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) келесі қаржы жылының бірінші тоқсанында төленетін жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылған жол жүру жағдайларынан басқа, әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының бұйрығы шығарылған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының жол жүру үшін шығыстарды төлеу тұралы бұйрығының шығуына негіз болып табылатын құжаттар әскери тасымалдау жөніндегі іске тігіледі және бес жыл бойы сақталуға тиіс. Сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін, бірақ жол жүру үшін шығыстарды төлеу заңдылығын тексеруден ерте емес, әскери тасымалдау жөніндегі іс белгіленген тәртіппен жойылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әскери тасымалдауды ресімдеу тәртібі
27. Әскери талаптар бойынша әскери тасымалдарды ресімдеуді әскери қатынастар комендатуралары әскери коменданттарының (бұдан әрі – әскери коменданттар) әскери талаптың әрбір бланкісінде мөртаңбамен куәландырылған "ресімдеуге" деген жазбасы бар болған кезде билет (тауар, багаж) кассалары жүргізеді.
Әскери талаптар бойынша әскери жолаушылардың жол жүруін ресімдеу қысқаша маршрут бойынша жүргізіледі, қажетті бағытта теміржол қатынастары болмаған кезде ресімдеу әскери қатынастар органдарының қолбасшылығымен келісілген маршрут бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Осы жергілікті жерде әскери қатынастар комендатурасы (бұдан әрі – комендатура) болмаған кезде ресімдеуді билет (тауар, багаж кассалары байланыс құралдары арқылы әскери комендантпен келіскеннен кейін жүзеге асырады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Әскери талапты беруге бұйрықтың нөмірі мен күні, әскери талаптармен жабдықтау жөніндегі дербес шоттың нөмірі, қолы, берілген күні, елтаңбалы мөрі жоқ, елтаңбалы мөрінің бедері анық емес, түзетулермен, қосымша жазулармен, өшірулермен, дұрыс толтырылмаған немесе мерзімі өткен әскери талаптар жарамсыз деп саналады және ресімделмеуге тиіс.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

30. Исправления в воинских требованиях осуществляются только военными комендантами на станции отправления или в пути следования в случаях обнаружения:
1) расхождений не более двух букв, за исключением заглавных в фамилии воинских пассажиров, указанных в воинских требованиях, а также наличия или отсутствия инициалов – после сверки указанных данных с данными документов, удостоверяющих личность воинского пассажира;
2) указания вместо названий станций названия населенных пунктов или неверного указания названий станций;
3) неверного количества указанных платных воинских пассажиров;
4) указания вместо кратчайшего маршрута более протяженного.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Исправления в воинских требованиях удостоверяются записью на обороте воинского требования, а также в командировочном удостоверении, предписании или отпускном билете воинского пассажира, заверяются подписью военного коменданта и печатью (штампом).
32. Замена (выдача) воинских требований в пути следования осуществляется только военными комендантами, а при их отсутствии в данном населенном пункте, руководителями местных органов военного управления с письменного разрешения (по телеграмме) командования органов военных сообщений.
Выдача воинскими частями воинских требований для оформления проезда военнослужащих, не состоящих у них на денежном довольствии осуществляется только по письменным указаниям высшего командования, согласованным с командованием органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Замена (выдача) воинских требований в пути следования удостоверяется записью в командировочном удостоверении, предписании или отпускном билете воинского пассажира, заверяется подписью военного коменданта (руководителя местного органа военного управления) и печатью (штампом).
34. Замененные воинские требования остаются в комендатуре (местном органе военного управления) и подшиваются в дело по воинским перевозкам.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Военный комендант (руководитель местного органа военного управления, телеграммой (телефонограммой) о выдаче или замене воинских требований по форме, согласно приложения 2 к настоящим Правилам, сообщает в воинскую часть, выдавшей воинские требования о произведенной замене (выдаче).

30. Әскери талаптарда түзетулерді тек әскери коменданттар жөнелту станциясында немесе жүру жолында мыналар:
1) көрсетілген деректерді әскери жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттардағы деректермен салыстырғаннан кейін – әскери талаптарда көрсетілген әскери жолаушылардың тегінде бас әріптердін, сондай-ақ инициалдарының болуын немесе болмауын қоспағанда, екіден астам әріптің сәйкес келмеуі;
2) станциялардың атаулары орнына елді мекендердің атауларын көрсету немесе станциялардың атауларын дұрыс көрсетпеу;
3) көрсетілген ақылы әскери жолаушылар санының дұрыс болмауы;
4) қысқа маршруттың орнына анағұрлым ұзақ маршрутты көрсету анықталған жағдайларда жүзеге асырады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Әскери талаптардағы түзетулер әскери талаптың артқы жағына, сондай-ақ әскери жолаушының іссапар куәлігінде, нұсқамасында немесе демалыс билетінде жазба жазумен куәландырылады және әскери коменданттың қолтаңбасымен және мөрімен (мөртаңбасымен) расталады.
32. Жүру жолында әскери талаптарды ауыстыруды (беруді) тек әскери коменданттар, ал осы жергілікті жерде олар болмаған кезде әскери қатынастар органдары қолбасшылығының жазбаша рұқсатымен (телеграмма бойынша) жергілікті әскери басқару органдарының басшылары жүзеге асырады.
Оларда ақшалай ризықта тұрмайтын әскери қызметшілердің жол жүруін ресімдеу үшін әскери талаптарды әскери бөлімдер тек әскери қатынастар органдарының қолбасшылығымен келісілген жоғары қолбасшылықтың жазбаша нұсқаулары бойынша жүзеге асырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жүріс жолында әскери талаптарды ауыстыру (беру) әскери жолаушының іссапар куәлігінде, нұсқамасында немесе демалыс билетінде әскери коменданттың (жергілікті әскери басқару органы басшысының) жазба жасауымен куәландырылады, қолтаңбасымен және мөрмен (мөртаңбамен) расталады.
34. Ауыстырылған әскери талаптар комендатурада (жергілікті әскери басқару органында) қалады және әскери тасымалдар жөніндегі іске тігіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Әскери комендант (жергілікті әскери басқару органының басшысы) (осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери талаптарды беру немесе ауыстыру туралы жеделхатпен (телефонограммамен) әскери жолаушының қызмет орны бойынша әскери бөлімді хабарландырады.

36. Воинскому пассажиру, отставшему от воинского эшелона, воинского транспорта, воинской команды или караула при наличии у него документа, удостоверяющего его личность, предписания (командировочного удостоверения), воинских требований или денежных средств оформляются проездные документы (билеты) в пассажирские поезда любой категории, следующие в том же направлении.
37. При отсутствии у воинского пассажира предписания (командировочного удостоверения), воинских требований и денежных средств, но при наличии документов, удостоверяющих его личность, выдача новых воинских требований осуществляется в порядке, установленном пунктами 32, 35 настоящих Правил.
38. При отсутствии у воинского пассажира документа, удостоверяющего его личность, выдача воинских требований не допускается.
Параграф 2. Порядок оформления проезда военнослужащих при призыве на воинскую службу, сопровождении команд с призывниками, военнослужащими, призванными на срочную воинскую службу и военнообязанными, призванными на воинские сборы
39. Проезд военнослужащих, призванных на срочную воинскую службу (далее – военнослужащих по призыву) и военнообязанных, призванных на воинские сборы, а также лиц, призванных на воинскую службу офицеров по призыву от призывных (сборных) пунктов местных органов военного управления до воинских частей, осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются местными органами военного управления;
2) на воздушном, автомобильном и внутреннем водном транспорте – в соответствии с указаниями, распоряжениями высшего командования.
40. При проезде военнослужащих, призванных на срочную воинскую службу или военнообязанных на железнодорожном транспорте, воинские требования выдаются из расчета один бланк на перевозку до тридцати человек, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "призыв".
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. При проезде лиц, призванных на воинскую службу офицеров по призыву на железнодорожном транспорте воинские требования выдаются раздельно на каждого, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "призыв".
42. Проезд призывников от места жительства на призывную комиссию до призывных (сборных) пунктов и обратно к месту жительства, если они не будут призваны на воинскую службу, а также резервистов осуществляются за счет средств местного бюджета.

36. Әскери эшелоннан, әскери көліктен, әскери командадан немесе қарауылдан қалып қойған әскери жолаушыға, онда оның жеке басын куәландыратын құжат, нұсқама (іссапар куәлігі), әскери талаптар немесе ақша қаражаты бар болған кезде сол бағытта жүретін кез келген санаттағы жолаушылар поездарына жол жүру құжаттары ресімделеді.
37. Әскери жолаушыда нұсқама (іссапар куәлігі), әскери талаптар және ақша қаражаты болмаған, бірақ оның жеке басын куландыратын құжаттар бар болған кезде оған осы Қағидалардың 32, 35-тармақтарында белгіленген тәртіппен жаңа әскери талаптар беріледі.
38. Әскери жолаушыда оның жеке басын куәландыратын құжат болмаған кезде оған әскери талаптар берілмейді.
2-параграф. Әскери қызметке шақыру, әскерге шақырылушылар бар командаларға ілесіп жүру кезіндегі әскери қызметшілердің, мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілердің және әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілердің жол жүрулерін ресімдеу тәртібі
39. Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілердің (бұдан әрі – әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілер) және әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілердің, сондай-ақ запастағы офицерлердің жергілікті әскери басқару органдарының әскерге шақыру (жиын) пункттерінен әскери бөлімдерге дейін жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – жергілікті әскери басқару органы беретін әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша;
2) басқа да көлік түрлерінде – жоғары тұрған қолбасшылықтың нұсқауларына (өкімдеріне) сәйкес жүзеге асырылады.
40. Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметші немесе әскери міндетті теміржол көлігімен жол жүрген кезде әскери талап отыз адамға дейін жеткізуге бір бланк есебінен беріледі, бұл ретте әскери талаптың "жеткізу мақсаты" деген жолында "әскерге шақыру" деп көрсетіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Шақыру бойынша әскери қызметке шақырылған офицерлердің теміржол көлігінде жол жүрген кезде әскери талаптар әрбір әскери қызметшіге бөлек беріледі, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "әскерге шақыру" деп көрсетіледі.
42. Әскерге шақырылушылардың, сондай-ақ резервтегілердің тұрғылықты жерінен әскерге шақыру комиссиясына әскерге шақыру (жиын) пункттеріне дейін және, егер олар әскери қызметке шақырылмаса, тұрғылық жеріне кері қарай жол жүруі жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

43. Проезд лиц, поступающих на воинскую службу по контракту от места жительства, местного органа военного управления до места прохождения службы осуществляется за счет личных средств лиц, поступающих на воинскую службу по контракту, при этом расходы за проезд последующей оплате не подлежат.
44. Вид транспорта для перевозки военнослужащих по призыву и военнообязанных определяется в соответствии с указаниями, распоряжениями высшего командования.
45. Проезд лиц, сопровождающих призывников, военнослужащих по призыву и военнообязанных (далее – сопровождающих), осуществляется от воинских частей до призывных (сборных) пунктов местных органов военного управления и обратно за счет средств, предусмотренных на командировочные расходы. При этом проезд сопровождающих от призывных (сборных) пунктов местных органов военного управления до воинских частей осуществляется в соответствии с условиями, предусмотренными на проезд военнослужащих по призыву и военнообязанных.
46. Местные органы военного управления обеспечивают прибытие сопровождающих в комендатуры не позднее одних суток до времени отправления команды для оформления проездных документов (билетов) и инструктажа.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Вид транспорта для проезда сопровождающих определяется:
1) от места дислокации воинской части до призывных (сборных) пунктов – командиром воинской части;
2) от призывных (сборных) пунктов до места дислокации воинской части – в соответствии с указаниями, распоряжениями высшего командования.
Воинские требования на проезд сопровождающих не выдаются.
Параграф 3. Порядок оформления проезда военнослужащих и членов их семей при переводе к новому месту службы в другую местность
48. Проезд военнослужащих и членов их семей при переводе к новому месту службы в другую местность в пределах Республики Казахстан осуществляется на железнодорожном транспорте, а там где его нет на автомобильном или внутреннем водном транспорте, в следующем порядке:
1) на автомобильном или внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой ему расходов по прибытии к новому месту службы в воинской части, в которой военнослужащий зачислен на денежное довольствие;
2) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в воинской части, одновременно с исключением военнослужащего из списков воинской части и выдачей денежного аттестата.
При этом в строке воинского требования "цель перевозки", выданного на проезд самого военнослужащего или совместно с членами семьи, указывается "к новому месту службы", а номера выданных бланков воинских требований указываются в предписании и денежном аттестате военнослужащего.

43. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдардың тұрғылықты жерінен, жергілікті әскери басқару органынан қызмет өткеру орнына дейін жол жүруі келісімшарт бойынша әскери қызметке түсетін адамдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады, бұл ретте жол жүргені үшін шығындар төленбейді.
44. Әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерді және әскери міндеттілерді тасымалдау үшін көлік түрі жоғары тұрған қолбасшылықтың нұсқауларына, өкімдеріне сәйкес айқындалады.
45. Әскерге шақырылушылармен, әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілермен және әскери міндеттілермен бірге жүретін адамдардың (бұдан әрі – бірге жүрушілер) әскери бөлімдерден жергілікті әскери басқару органдарының әскерге шақыру (жиын) пункттеріне дейін және кері қарай жол жүруі іссапар шығындарына көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте бірге жүрушілердің жергілікті әскери басқару органдарының әскерге шақыру (жиын) пункттерінен әскери бөлімдерге дейін жол жүруі әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілердің және әскери міндеттілердің жол жүруіне көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
46. Жергілікті әскери басқару органдары бірге жүрушілердің жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу және нұсқау беру үшін команданы жөнелту уақытына дейін бір тәуліктен кешікпей комендатураларға келуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Бірге жүрушілердің жол жүруі үшін көлік түрін:
1) әскери бөлімнің орналасқан жерінен әскерге шақыру (жиын) пункттеріне дейін – әскери бөлімнің командирі;
2) әскерге шақыру (жиын) пункттерінен әскери бөлім орналасқан жерге дейін – жоғары тұрған қолбасшылықтың нұсқауларына, өкімдеріне сәйкес айқындалады.
Бірге жүрушілерге жол жүруге әскери талаптар берілмейді.
3-параграф. Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің басқа жергілікті жерге жаңа қызмет өткеру орнына ауысу кезіндегі жол жүруін ресімдеу тәртібі
48. Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасы шегінде басқа жергілікті жерге жаңа қызмет өткеру орнына ауысу кезіндегі жол жүруі теміржол көлігінде, ал ол жоқ жерде автомобиль немесе ішкі су көлігінде мынадай тәртіппен:
1) автомобиль немесе ішкі су көліктерінде – әскери қызметшіге ол жаңа қызмет орнына келгеннен кейін ақшалай ризыққа қойылған әскери бөлімде әскери қызметшінің шығындарын төлеумен оның қаражаты есебінен;
2) теміржол көлігінде – әскери қызметшіні бір уақытта әскери бөлімнің тізімдерінен шығарумен және ақшалай аттестатты берумен әскери бөлімде берілген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте әскери қызметшінің өзіне немесе отбасы мүшелерімен бірлесіп жол жүруге берілген әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "жаңа қызмет орнына" деп көрсетіледі, ал берілген әскери талаптар бланкілерінің нөмірлері әскери қызметшінің нұсқамасында және ақшалай аттестатында көрсетіледі.

49. Воинские требования для оформления проезда членов семьи допускается выдавать на отдельных бланках, при этом:
1) в строке 3 указываются фамилии и инициалы членов семьи с указанием степени родства и датами рождения детей в соответствии с данными документов, удостоверяющих личность;
2) в строке "цель перевозки" указывается "к новому месту службы супруга(и)", а номера выданных бланков воинских требований на проезд членов семьи указывается в предписании и денежном аттестате военнослужащего.
Воинские требования для оформления проезда членов семьи выдаются после предъявления военнослужащим в финансовое подразделение воинской части, в которой он состоит на денежном довольствии, справки о составе семьи с подразделения, ведущего учет личного состава.
50. В случае, когда оба члена семьи являются военнослужащими, воинские требования выдаются одному из них в воинской части, в которой он(а) состоит на денежном довольствии, после представления в финансовое подразделение:
1) справки о составе семьи, которую выдает подразделение, ведущее учет личного состава по форме, согласно приложения 3 к настоящим Правилам;
2) справки о неполучении воинских требований, которую выдает воинская часть, где супруг(а) состоит на денежном довольствии по форме, согласно приложения 4 к настоящим Правилам.
51. Основанием для выдачи справки о неполучении воинских требований является приказ командира воинской части по рапорту военнослужащего супруг(а), которого переведен(а) к новому месту службы в другую местность. Справка подписывается командиром воинской части и заверяется гербовой печатью.
52. Выдача воинских требований после выдачи справки о неполучении воинских требований, а также после исключения военнослужащего из списков воинской части не допускается.
53. Финансовое подразделение воинской части, в которую представляются указанные справки, подшивают их в дело по воинским перевозкам. В случае, если военнослужащий не представил справку о неполучении воинских требований супругом (ой), воинские требования выдаются только для оформления проезда самого военнослужащего.
54. Проезд за счет государства членов семей военнослужащего по контракту, окончившего военное учебное заведение, в том числе иностранное учебное заведение, к новому месту службы военнослужащего осуществляется от места дислокации военного учебного заведения, в котором обучался военнослужащий или от места проживания в пределах Республики Казахстан, указанного в рапорте военнослужащего до нового места прохождения службы.
55. Проезд лиц, сопровождающих военнослужащих срочной воинской службы к новому месту службы в другую местность и обратно, осуществляется за счет средств, предусмотренных на командировочные расходы.

49. Отбасы мүшелерінің жол жүруін ресімдеуге арналған әскери талаптарды жеке бланктерде беруге рұқсат беріледі, бұл ретте:
1) 3 жолда олардың туыстық дәрежесін және жеке басын куәландыратын құжаттардағы деректерге сәйкес балаларының туған күндерін көрсетумен отбасы мүшелерінің тектері мен аты-жөнінің бас әріптері;
2) "тасымалдау мақсаты" деген жолда "зайыбының (жұбайының) жаңа қызмет орнына" деп көрсетіледі, ал отбасы мүшелерінің жол жүруіне берілген әскери талаптар бланкілерінің нөмірлері әскери қызметшінің нұсқамасында және ақшалай аттестатында көрсетіледі.
Отбасы мүшелерінің жол жүруін ресімдеуге арналған әскери талаптар әскери қызметші өзі ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімнің қарсы бөлімшесіне жеке құрамның есебін жүргізетін бөлімшеден отбасы құрамы туралы анықтаманы ұсынғаннан кейін беріледі.
50. Отбасының екі мүшесі де әскери қызметшілер болып табылған жағдайда әскери талаптар екеуінің біреуіне ол ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде қаржы бөлімшесіне мыналарды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке құрамды есепке алуды жүргізетін бөлімше беретін отбасы құрамы туралы анықтаманы;
2) зайыбы (жұбайы) ақшалай ризықта тұрған әскери бөлім беретін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери талаптарды алмағаны туралы анықтаманы ұсынғаннан кейін беріледі.
51. Әскери талапты алмағаны туралы анықтама беру үшін негіздеме басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына ауыстырылған әскери қызметші зайыбының (жұбайының) баянаты бойынша әскери бөлім командирінің бұйрығы болып табылады. Анықтамаға әскери бөлімнің командирі қолтаңба қояды және елтаңбалық мөрмен расталады.
52. Әскери талапты алмағаны туралы анықтама берілгеннен кейін, сондай-ақ әскери қызметшіні әскери бөлім тізімдерінен шығарғаннан кейін әскери талаптар беруге жол берілмейді.
53. Анықтама ұсынылатын әскери бөлімнің қаржы бөлімшесі оны әскери тасымалдар жөніндегі іске тігеді. Егер әскери қызметші зайыбының (жұбайының) қызмет орнынан әскери талапты алмағаны туралы анықтаманы ұсынбаған жағдайда әскери талаптар тек әскери қызметшінің өзіне жол жүруін ресімдеу үшін беріледі.
54. Әскери оқу орындарын, сондай-ақ шетел оқу орындарын аяқтаған келісімшарт бойынша әскери қызметшілер отбасы мүшелерінің жол жүруі әскери қызметші оқыған әскери оқу орнының орналасқан жерінен немесе әскери қызметшінің баянатында көрсетілген Қазақстан Республикасының шегіндегі олардың тұрғылықты жерінен жаңа қызмет орнына дейін жүзеге асырылады.
55. Басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына және кері қарай мерзімді қызмет әскери қызметшілерімен бірге жүретін адамдардың жол жүруі іссапар шығыстарына көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 55 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок оформления проезда военнослужащих при направлении на обучение
56. Проезд военнослужащих при направлении уполномоченным органом на обучение в военные учебные заведения Республики Казахстан и другие организации, реализующие программы послевузовского образования, а также по завершению обучения, осуществляется на железнодорожном транспорте, а там, где его нет – на автомобильном или внутреннем водном транспорте.
57. Проезд высшего командного состава и военнослужащих по контракту для подготовки и сдачи вступительных экзаменов в военные учебные заведения и другие организации, реализующие программы послевузовского образования, а также соискания ученых степеней доктора философии (PhD) и доктора по профилю от места прохождения службы до места дислокации приемной комиссии и обратно осуществляются за счет их личных средств, при этом расходы за проезд оплате не подлежат.
58. Проезд военнослужащего срочной службы для подготовки и сдачи вступительных экзаменов в военное учебное заведение от места прохождения службы до места дислокации приемной комиссии и обратно осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в воинской части, где военнослужащий состоит на денежном довольствии, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "поступление в ВУЗ", обратно – "к месту службы", а номера выданных бланков воинских требований указываются в предписании военнослужащего;
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в случае поступления – в военном учебном заведении, а в случае не поступления – в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии.
59. Проезд военнослужащего, зачисленного в военное учебное заведение Республики Казахстан с исключением из списков воинской части осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в воинской части, где военнослужащий состоит на денежном довольствии от места прохождения службы до места обучения, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "к месту обучения", а номера выданных бланков воинских требований указываются в предписании военнослужащего;

Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Әскери қызметшілердің оқуға жіберу кезіндегі жол жүруді ресімдеу тәртібі
56. Уәкілетті орган әскери қызметшілерді Қазақстан Республикасының әскери оқу орындарына және жоғары оқу орындарынан кейінгі білім алу бағдарламасын іске асыратын басқа ұйымдарға оқуға жіберген кезде, сондай-ақ оқу аяқталғаннан кейін олардың жол жүруі теміржол көлігінде, ал ол болмаған кезде – автомобиль немесе ішкі су көліктерінде жүзеге асырылады.
57. Әскери оқу орындарына және жоғары оқу орындарынан кейінгі білім алу бағдарламасын іске асыратын басқа ұйымдарға түсу емтихандарына дайындалу және оны тапсыру, сондай-ақ философия докторы (PhD) және бейін бойынша доктор ғылыми дәрежелерін іздену үшін жоғары командалық құрамның және келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің қызмет өткеру орнынан қабылдау комиссиясы орналасқан орынға дейін және кері қарай жол жүруі олардың жеке қаражаты есебінен жүзеге асырылады, бұл ретте жол жүргені үшін шығындар төленуге жатпайды.
58. Әскери оқу орнына түсу емтихандарына дайындалу және оны тапсыру үшін мерзімді қызмет әскери қызметшісінің қызмет өткеру орнынан қабылдау комиссиясы орналасқан орынға дейін және кері қарай жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – ол ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде берілген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "ӘОО-ға түсу", кері қарай – "қызмет орнына" деп көрсетіледі, ал берілген әскери талаптар бланкілерінің нөмірлері әскери қызметшінің нұсқамасында көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көлігінде – әскери оқу орындарына түскен жағдайда әскери қызметшінің өз қаражаты есебінен, ал түспеген жағдайда – ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде шығындарды төлеумен:
59. Әскери бөлімнің тізімдерінен шығара отырып, әскери оқу орнына қабылданған әскери қызметшінің жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – ол ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде берілген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "оқу орнына" деп көрсетіледі, ал берілген әскери талаптар бланкілерінің нөмірлері әскери қызметшінің нұсқамасында көрсетіледі;

2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в военном учебном заведении.
60. Проезд военнослужащего, окончившего военное учебное заведение Республики Казахстан, осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "к новому месту службы", а номера выданных бланков воинских требований указываются в предписании военнослужащего.
В этом случае воинские требования выдаются:
военным учебным заведением – на проезд от места обучения до места дислокации органа военного управления, в распоряжение которого направлен военнослужащий;
органом военного управления – на проезд от места его дислокации до нового места службы военнослужащего;
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего с последующей оплатой расходов в воинской части, в которую военнослужащий зачислен на денежное довольствие.
В этом случае расходы оплачиваются за проезд от места обучения до места дислокации органа военного управления, в распоряжение которого направлен военнослужащий и от места дислокации органа военного управления до нового места службы военнослужащего.
61. Проезд военнослужащих за счет государства при зачислении в иностранные учебные заведения и окончании их, если в соответствии с международными договорами Республика Казахстан, не предусмотрен иной порядок, осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте от места прохождения службы до аэропорта (пункта) отправления, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "к месту обучения";
2) на воздушном транспорте от места прохождения службы (пункта отправления) к месту обучения и обратно.
62. При направлении уполномоченным органом на курсовую подготовку, семинары, повышение квалификации, переподготовку, усовершенствование и специализацию, а также для прохождения интернатуры в организациях Республики Казахстан, проезд военнослужащих осуществляется по воинским требованиям. При этом, в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "к месту обучения".
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Проезд военнослужащих, обучающихся в военных учебных заведениях Республики Казахстан, на стажировку от места обучения до места прохождения стажировки и обратно осуществляется:

2) автомобиль және ішкі су көлігінде – әскери оқу орнындағы шығындарды төлеумен әскери қызметшінің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
60. Әскери оқу орнын бітірген әскери қызметшінің жол жүруі:
1) Әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "жаңа қызмет орнына" деп көрсетіледі, ал берілген әскери талаптар бланкілерінің нөмірлері әскери қызметшінің нұсқамасында көрсетіледі.
Бұл жағдайда әскери талаптарды:
әскери оқу орны – оқу орнынан әскери қызметші қарамағына жіберілген әскери басқару органы орналасқан орынға дейін жол жүруге;
әскери басқару органы – ол орналасқан орыннан әскери қызметшінің жаңа қызмет орнына дейін жол жүруіне береді.
2) автомобиль және ішкі су көлігінде – әскери қызметші ақшалай ризыққа қабылданған әскери бөлімде шығындарды төлеумен әскери қызметшінің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бұл жағдайда шығындар оқу орнынан әскери қызметші қарамағына жіберілген әскери басқару органы орналасқан орынға дейін және әскери басқару органы орналасқан орыннан әскери қызметшінің жаңа қызмет орнына дейін жол жүргені үшін төленеді.
61. Әскери қызметшілерді шетел оқу орындарына қабылдаған кезде және оларды бітіргеннен кейін олардың мемлекет есебінен жол жүруі, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзге тәртіп көзделмесе:
1) теміржол көлігінде қызмет өткеру орнынан ұшу (орнына) әуежайына дейін, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "оқу орнына" деп көрсетіледі;
2) әуе көлігінде қызмет өткеру орнынан (ұшу орнынан) оқу орнына дейін және кері қарай жүзеге асырылады.
62. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ұйымына курстық даярлыққа, семинарға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға, жетілдіруге және мамандандыруға, сондай-ақ интернатурадан өту үшін жіберген кезде әскери қызметшінің жол жүруі әскери талап бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте әскери талаптың "жеткізу мақсаты" деген жолында "оқу орнына" деп көрсетіледі.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Әскери оқу орындарында білім алатын әскери қызметшілердің тағылымдамаға оқу орнынан тағылымдамадан өту орнына дейін және кері қарай жол жүруі:

1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в военном учебном заведении, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "стажировка";
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в военном учебном заведении.
64. Проезд военнослужащих, обучающихся в военных учебных заведениях Республики Казахстан, на стажировку в иностранные государства и обратно осуществляется за счет государства, если в соответствии с международными договорами Республики Казахстан не предусмотрен иной порядок. Вид транспорта для проезда на стажировку в иностранные государства определяется высшим командованием.
65. Проезд военнослужащего, обучающегося в иностранном учебном заведении на стажировку в Республику Казахстан и обратно, если международными договорами Республика Казахстан, не предусмотрен иной порядок, осуществляется:
1) исключен приказом Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) на железнодорожном транспорте – от места дислокации органа военного управления, в распоряжение которого направлен военнослужащий до места прохождения стажировки и от места прохождения стажировки до аэропорта (пункта) отправления по воинским требованиям, выданным этим органом военного управления, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "стажировка".
Сноска. Пункт 65 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Проезд членов семей военнослужащих, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву, курсантов и кадетов, при зачислении военнослужащих в военные учебные заведения, в том числе иностранные учебные заведения, и окончании их осуществляется в порядке, предусмотренном в пунктах 54, 59, 61 настоящих Правил.
При выдаче воинских требований на проезд членов семьи военнослужащего на железнодорожном транспорте, в строке "цель перевозки" указывается "к месту обучения супруга(и)".
67. В случае, когда оба члена семьи являются военнослужащими, выдача воинских требований производится в порядке, установленном в пунктах 50-53 настоящих Правил.
Параграф 5. Порядок оформления проезда военнослужащих на лечение
68. Проезд военнослужащего по направлению военно-медицинского подразделения к месту стационарного лечения, в том числе для прохождения военно-врачебной (летной) комиссии в пределах Республики Казахстан от места прохождения службы до места лечения осуществляется:

1) теміржол көлігінде – ол әскери бөлімде берілген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "тағылымдама" деп көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көліктерінде – олар әскери оқу орнында шығындарды төлеумен өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
64. Қазақстан Республикасының әскери оқу орындарында білім алатын әскери қызметшілердің шетел мемлекеттеріне тағылымдамаға және кері қарай жол жүруі, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзге тәртіп көзделмесе мемлекет есебінен жүзеге асырылады. Шетел мемлекеттерінде тағлымдамаға жол жүру үшін көлік түрін жоғары басшылық айқындайды.
65. Шетел оқу орнында білім алатын әскери қызметшінің Қазақстан Республикасына тағылымдамаға және кері қарай жол жүруі, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзге тәртіп көзделмесе:
1) алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) теміржол көлігінде – әскери басқару органы орналасқан орыннан тағылымдамадан өту орнына дейін, тағылымдамадан өту орнынан ұшу (орнына) әуежайына дейін осы әскери басқару органы берген әскери талаптар бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "тағылымдама" деп көрсетіледі.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді, курсанттар мен кадеттерді қоспағанда, әскери қызметшілерді әскери оқу орындарына, оның ішінде шетел оқу орындарына қабылдаған кезде және оларды бітіргеннен кейін олардың отбасы мүшелерінің жол жүруі осы Қағидалардың 54, 59, 61-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Әскери қызметшінің отбасы мүшелерінің теміржол көлігінде жол жүруіне әскери талаптар берілген кезде "тасымалдау мақсаты" деген жолда "жұбайының (зайыбының) оқу орнына" деп көрсетіледі.
67. Отбасы мүшесінің екеуі де әскери қызметшілер болып табылған жағдайда әскери талаптарды беру осы Қағидалардың 50-53-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
5-параграф. Әскери қызметшілердің емделуге жол жүрун ресімдеу тәртібі
68. Әскери қызметшінің Қазақстан Республикасының шегінде әскери-медициналық бөлімшенің жолдамасы бойынша стационарлық емдеу орнына, оның ішінде әскери-дәрігерлік (ұшу) комиссиядан өту үшін қызмет өткеру орнынан емдеу орнына жол жүруі:

1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в воинской части, где военнослужащий состоит на денежном довольствии, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "на лечение";
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии.
Сноска. Пункт 68 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Проезд военнослужащего от места стационарного лечения, а также места прохождения медицинской, военно-врачебной (летной) комиссии к месту прохождения службы осуществляется в пределах Республики Казахстан:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются военно-медицинским подразделением, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "с лечения";
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии.
Сноска. Пункт 69 – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.06.2022 № 465 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Проезд военнослужащего для продолжения лечения из одного лечебного учреждения в другое, осуществляется в пределах Республики Казахстан:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются военно-медицинским подразделением, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "на лечение";
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии.
Сноска. Пункт 70 – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.06.2022 № 465 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. В случае, когда военнослужащий, при проезде в лечебное учреждение и обратно, переводе из одного лечебного учреждения в другое, нуждается в сопровождающих, то сопровождающие перевозятся в оба конца пути за счет средств, предусмотренных на командировочные расходы.

1) теміржол көлігінде – ол әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде берілген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "емделуге" деп көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көліктерінде – әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде шығындарды төлеумен өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Әскери қызметшінің Қазақстан Республикасы шегінде стационарлық емдеу орнынан, сондай-ақ медициналық, әскери-дәрігерлік (ұшу) комиссиядан өту орнынан қызмет өткеру орнына дейін жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – әскери-медициналық бөлімше беретін әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "емделуден" деп көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көлігінде – әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде кейіннен шығысты төлеумен өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.06.2022 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Әскери қызметшінің емделуді жалғастыру үшін бір емдеу мекемесінен басқасына Қазақстан Республикасы шегінде жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – әскери-медициналық бөлімше беретін әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "емделуге" деп көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көлігінде – әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде кейіннен шығысты төлеумен өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.06.2022 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Әскери қызметші емдеу мекемесіне және кері қарай жол жүрген, бір емдеу мекемесінен екіншісіне ауысқан кезде бірге жүрушілерге мұқтаж болған жағдайда бірге жүрушілер іссапар шығындарына көзделген қаражат есебінен жүретін жолдың екі жағына тасымалданады.

72. Проезд военнослужащего, требующего изоляции по заключению медицинской, военно-врачебной комиссии или по заключению врача воинской части, на железнодорожном транспорте осуществляется с сопровождающими в отдельном купе любой категории поездов.
Сноска. Пункт 72 – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.06.2022 № 465 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Вид транспорта на проезд (перевозку) военнослужащего к месту стационарного лечения определяется врачом воинской части, военно-медицинского (медицинского) подразделения (организации).
Сноска. Пункт 73 – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.06.2022 № 465 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Проезд военнослужащих на амбулаторное лечение, курсы реабилитации осуществляется за счет личных средств военнослужащих, при этом расходы за проезд последующей оплате не подлежат.
75. Исключен приказом Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Порядок оформления проезда на учения, полевые выходы (выходы в море), парады войск и обратно
76. Проезд военнослужащих на полевые выходы (выходы в море), учения, парады войск (далее – мероприятия по планам ВС РК) и обратно осуществляется в пределах Республики Казахстан:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в воинской части, где военнослужащие состоят на денежном довольствии, из расчета одно воинское требование на перевозку до тридцати человек, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "полевой выход", "учения", "парад" соответственно;
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – в соответствии с указаниями, распоряжениями высшего командования.
Вид транспорта для проезда военнослужащих для участия в мероприятиях по планам ВС РК и обратно определяется указаниями, распоряжениями высшего командования.
77. Проезд военнослужащих для участия в мероприятиях по планам ВС РК и обратно международными перевозками осуществляется в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
78. Исключен приказом Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

72. Медициналық, әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы бойынша немесе әскери бөлім дәрігерінің қорытындысы бойынша оқшаулауды қажет ететін әскери қызметшінің теміржол көлігінде жол жүруі кез келген санаттағы пойыздардың жеке купесінде бірге жүрушілермен бірге жүзеге асырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.06.2022 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Әскери қызметшінің стационарлық емдеу орнына дейін жол жүруіне (тасымалдануына) көлік түрін әскери бөлімнің, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің (ұйымның) дәрігері айқындайды.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.06.2022 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Әскери қызметшілердің амбулаторлық емделуге, оңалту курстарына жол жүруі әскери қызметшілердің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады, бұл ретте жол жүру үшін шығындар төлеуге жатпайды.
75. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Оқу-жаттығуларға, далалық шығуларға (теңізге шығуларға), әскерлер парадына және кері қарай жол жүруді ресімдеу тәртібі
76. Әскери қызметшілердің далалық шығуларға (теңізге шығуларға), оқу-жаттығуларға, әскерлер парадына (бұдан әрі – ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шаралар) және кері қарай жол жүруі Қазақстан Республикасы шегінде:
1) теміржол көлігінде – бір әскери талап отыз адамға дейін тасымалдауға есебінен әскери қызметшілер ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде берілген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында тиісінше "далалық шығу", "оқу-жаттығулар", "парад" деп көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көліктерінде – жоғарғы қолбасшылықтың нұсқауларына, өкімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Әскери қызметшілердің ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу үшін және кері қарай жол жүруі үшін көлік түрі жоғарғы қолбасшылықтың нұсқауларымен, өкімдерімен айқындалады.
77. Әскери қызметшілердің ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу үшін және кері қарай халықаралық тасымалдармен жол жүруі Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
78. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 7. Порядок оформления проезда военнослужащих для участия в ликвидации чрезвычайных ситуаций, антитеррористических, миротворческих операциях по поддержанию мира и безопасности, боевых действиях, выполнения задач в условиях чрезвычайного или военного положения, а также в условиях вооруженных конфликтов
79. Проезд (перевозки) военнослужащих для участия в ликвидации чрезвычайных ситуаций, антитеррористических, миротворческих операциях по поддержанию мира и безопасности, боевых действиях, выполнения задач в условиях чрезвычайного или военного положения, а также в условиях вооруженных конфликтов на территории Республики Казахстан осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – в составе воинских эшелонов, воинских транспортов, воинских команд;
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – в соответствии с указаниями, распоряжениями высшего командования.
Вид транспорта для проезда (перевозки) военнослужащих в указанных случаях определяет высшее командование, при этом оплата проезда (перевозок) осуществляется централизовано за счет средств республиканского бюджета.
Параграф 8. Порядок оформления проезда военнослужащих в отпуска
80. Проезд высшего командования (высшего командного состава) и военнослужащих по контракту к месту проведения отпуска и обратно за исключением военнослужащих, проходящих службу в Объединенном штабе Организации Договора о коллективной безопасности и членов их семей, осуществляется за счет их личных средств, при этом расходы за проезд последующей оплате не подлежат.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Проезд военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу в краткосрочные отпуска от места прохождения службы, а также курсантов и кадетов военных учебных заведений (военных факультетов) Республики Казахстан в каникулярные отпуска от места обучения, прохождения стажировки до места проведения отпуска в пределах Республики Казахстан и обратно осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в воинской части, военном учебном заведении, где военнослужащие состоят на денежном довольствии, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "отпуск", а номера выданных воинских требований указываются в отпускных билетах;
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства с последующей оплатой расходов в воинской части, военном учебном заведении, в котором они состоят на денежном довольствии.

7-параграф. Әскери қызметшілердің төтенше жағдайларды жоюға, терроризмге қарсы операцияларға, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі бітімгершілік операцияларға, жауынгерлік іс-қимылдарға қатысу, төтенше немесе соғыс жағдайында, сондай-ақ қарулы жанжалдар жағдайларында міндеттерді орындау үшін жол жүруді ресімдеу тәртібі
79. Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы аумағында төтенше жағдайларды жоюға, терроризмге қарсы операцияларға, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі бітімгершілік операцияларға, жауынгерлік іс-қимылдарға қатысу, төтенше немесе соғыс жағдайында, сондай-ақ қарулы жанжалдар жағдайларында міндеттерді орындау үшін жол жүруі (тасымалдануы):
1) теміржол көлігінде – әскери эшелондар, әскери көліктер, әскери командалар құрамында;
2) автомобиль және ішкі су көліктерінде – жоғарғы қолбасшылықтың нұсқауларына (өкімдеріне) сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілген жағдайларда әскери қызметшілердің жол жүруі (тасымалдануы) үшін көлік түрін жоғарғы қолбасшылық айқындайды, бұл ретте жол жүруді (тасымалдауды) төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен орталықтандырылған түрде жүзеге асырылады.
8-параграф. Әскери қызметшілердің демалыстарға жол жүруді ресімдеу тәртібі
80. Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының Біріккен штабында қызмет өткеретін әскери қызметші мен оның отбасы мүшелерін қоспағанда, жоғарғы қолбасшылықтың (жоғары командалық құрамның) және келісімшарт бойынша әскери қызметшінің демалыс өткізу орнына және кері қарай жол жүруі олардың жеке қаражаты есебінен жүзеге асырылады, бұл ретте жол жүру үшін шығыс кейіннен төленбейді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің қысқа мерзімді демалыстарға қызмет өткеру орнынан, сондай-ақ Қазақстан Республикасы әскери оқу орындарының (әскери факультеттерінің) курсанттары мен кадеттерінің каникулдық демалыстарға оқу, тағылымдамадан өту орнынан Қазақстан Республикасы шегінде демалысты өткізу орнына дейін және кері қарай жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде, әскери оқу орнында берілген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "демалыс" деп көрсетіледі, ал берілген әскери талаптардың нөмірлері демалыс билеттерінде көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көліктерінде – олар ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде, әскери оқу орнында шығындарды төлеумен өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

82. Независимо от пребывания военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета в нескольких местах проведения отпуска воинские требования выдаются только до (от) места, указанного в отпускном билете.
83. В случае если курсант, обучающийся в иностранном учебном заведении, после прохождения стажировки убывает в отпуск, проводимый в пределах Республики Казахстан и далее к месту обучения, его проезд осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются уполномоченным органом военного управления, от места прохождения стажировки до места проведения отпуска, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "отпуск";
2) на воздушном транспорте – от места проведения отпуска (аэропорта (пункта) отправления) до места обучения.
84. Проезд военнослужащих, окончивших военные учебные заведения, в отпуск осуществляется за счет их личных средств.
В этом случае воинские требования на проезд к месту проведения отпуска не выдаются и последующая оплата расходов за проезд не производится.
Параграф 9. Порядок оформления проезда лиц, уволенных с воинской службы
85. Проезд лиц, уволенных с воинской службы, (за исключением уволенных в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации) к избранному месту жительства, месту постановки на воинский учет в пределах Республики Казахстан осуществляется на железнодорожном транспорте по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям (действие настоящего пункта распространяется на лиц, уволенных с воинской службы после 13 июня 2017 года).
Воинские требования выдаются в воинской части, в которой лицо, уволенное с воинской службы состояло на денежном довольствии, одновременно с исключением из списков воинской части, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "увольнение", а номера выданных воинских требований указываются в предписании.
Выдача воинских требований после исключения лица, уволенного с воинской службы из списков воинской части не допускается.
Сноска. Пункт 85 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Проезд лиц, уволенных с воинской службы к избранному месту жительства за пределы Республики Казахстан осуществляется за счет их личных средств и последующей оплате не подлежат.

82. Мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің демалысты өткізудің бірнеше орындарында болуына қарамастан, әскери талаптар тек демалыс билетінде көрсетілген орынға дейін (орыннан) беріледі.
83. Егер шетел оқу орнында білім алатын курсант тағылымдамадан өткеннен кейін Қазақстан Республикасы шегінде өткізілетін демалысқа және одан әрі оқу орнына кеткен жағдайда оның жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – әскери басқару органы берген әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, тағылымдамадан өту орнынан демалысты өткізу орнына дейін, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "демалыс" деп көрсетіледі;
2) әуе көлігінде – демалысты өткізу орнынан (ұшу әуежайынан (орнынан) оқу орнына дейін жүзеге асырылады.
84. Әскери оқу орындарын бітірген әскери қызметшілердің демалысқа жол жүруі өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бұл жағдайда демалысты өткізу орнына дейін жол жүруге әскери талаптар берілмейді және шығындардың төлеу жүргізілмейді.
9-параграф. Әскери қызметтен шығарылған адамдардың жол жүруін ресімдеу тәртібі
85. Әскери қызметтен шығарылған адамдардың (Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша шығарылғандарды қоспағанда) Қазақстан Республикасының шегінде таңдалған тұрғылықты жеріне, әскери есепке қойылатын жерге жол жүруі әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша теміржол көлігінде жүзеге асырылады (осы тармақтың күші 2017 жылғы 13 маусымнан кейін әскери қызметтен шығарылған адамдарға қолданылады).
Босатылғандар ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде әскери бөлімнің тізімінен шығарылуымен бірге әскери талаптар беріледі, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "босату" деп, ал берілген әскери талаптың нөмірі нұсқамада көрсетіледі.
Әскери бөлімнің тізімінен шығарылған әскери қызметтен шығарылған адамға босатылғаннан кейін әскери талап беру жүргізілмейді.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Әскери қызметтен шығарылған адамдардың Қазақстан Ресбуликасының шегінен тыс таңдалынған тұрғын жерге жол жүруі оның өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады және одан әрі төлеуге жатпайды.

87. В случае неиспользования полученных воинских требований в период установленного срока действия, повторная выдача новых воинских требований взамен неиспользованных не производится.
88. В случае, когда оба члена семьи являются военнослужащими, при этом оба или один из них увольняется с воинской службы, воинские требования выдаются одному из них в порядке, определенном пунктах 50-53 настоящих Правил.
Параграф 10. Порядок оформления проезда караулов
89. Проезд караулов осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – в отдельных купе любой категории поездов, по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются в воинских частях, в которых военнослужащие состоят на денежном довольствии.
При этом воинские требования выдаются раздельно на каждого военнослужащего, в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "караул";
2) на автомобильном транспорте – на служебном автомобильном транспорте в пределах гарнизона, при расстоянии менее двухсот километров между гарнизонами или отсутствии железнодорожного транспорта в данной местности;
3) на морском и внутреннем водном транспорте – в отдельных каютах судов.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Вид транспорта на проезд караулов определяется указаниями, распоряжениями высшего командования.
Не допускается оформление и проезд караулов:
1) на железнодорожном транспорте – в вагонах электропоездов;
2) на городском рельсовом транспорте (метрополитенах, трамваях, легкорельсовом и монорельсовом транспорте);
3) на автомобильном транспорте – всеми видами автомобильных перевозок, за исключением перевозок на служебном автомобильном транспорте;
4) на внутреннем водном транспорте – экскурсионными судами.
Параграф 11. Порядок оформления перевозки гроба с телом погибшего (умершего) военнослужащего и проезда лиц при его сопровождении
91. Перевозка гроба с телом погибшего (умершего) военнослужащего к месту погребения осуществляется только при наличии сопровождающих.
92. Проезд лиц, сопровождающих гроб с телом погибшего (умершего) военнослужащего до места погребения и обратно на железнодорожном, автомобильном и внутреннем водном транспорте осуществляется за счет средств, предусмотренных на командировочные расходы.
93. На перевозку гроба с телом погибшего (умершего) военнослужащего до места погребения на железнодорожном транспорте одному из сопровождающих выдается воинское требование формы 3, при этом в строках воинского требования:
"Наименование груза (оказываемых услуг)" указывается "груз – 300";
"Вес груза" указывается "300 кг".

87. Алынған әскери талаптар белгіленген қолдану мерзімі кезеңінде пайдаланылмаған жағдайда пайдаланылмағандардың орнына жаңа әскери талаптарды қайта беру жүргізілмейді.
88. Отбасы мүшесінің екеуі де әскери қызметшілер болып табылған жағдайда, бұл ретте екеуі де немесе екеуінің біреуі әскери қызметтен шығарылса, әскери талаптар екеуінің біреуіне осы Қағидалардың 50-53-тармақтарында айқындалған тәртіппен беріледі.
10-параграф. Қарауылдардың жол жүруін ресімдеу тәртібі
89. Қарауылдың жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – кез келген санаттағы поездың жеке купесінде, әскери қызметші ақшалай жабдықталымда тұрған әскери бөлімде берілген әскери талап бойынша ресімделген жол жүру құжаты (билет) бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте әскери талап әрбір әскери қызметшіге бөлек беріледі, әскери талаптың "жеткізу мақсаты" деген жолында "қарауыл" деп көрсетіледі;
2) автомобиль көлігінде – гарнизон шегінде қызметтік автомобиль көлігінде, гарнизондар арасындағы арақашықтық екі жүз километрден аз болған немесе осы жергілікті жерде теміржол көлігі болмаған кезде;
3) теңіз және ішкі су көлігінде – кеменің жеке каютасында.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Қарауылдардың жол жүруіне көлік түрі жоғарғы қолбасшылықтың нұсқауларымен (өкімдерімен) айқындалады.
Қарауылдарды ресімдеуге және олардың:
1) теміржол көлігінде – электр поездарының вагондарында;
2) қалалық рельстік көлікте (метрополитендерде, трамвайларда, жеңіл рельстік және монорельстік көлікте);
3) автомобиль көлігінде – қызметтік автомобиль көлігімен тасымалдауды қоспағанда, автомобильдік тасымалдардың барлық түрлерімен;
4) ішкі су көлігінде – экскурсиялық кемелермен жол жүруіне рұқсат етілмейеді.
11-параграф. Қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің мәйіті салынған табытты тасымалдауды және оны алып жүру кезінде адамдардың жол жүруін ресімдеу тәртібі
91. Қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің мәйіті салынған табытты жерлеу жеріне тасымалдау тек бірге жүрушілер болған кезде ғана жүзеге асырылады.
92. Қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің мәйіті салынған табытты алып жүретін адамдардың жерлеу орнына дейін және кері қарай теміржол, автомобиль және ішкі су көлігінде жол жүруі іссапар шығындарына көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
93. Қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің мәйіті салынған табытты жерлеу орнына дейін теміржол көлігінде тасымалдауға бірге жүрушілердің біреуіне 3-нысандағы әскери талап беріледі, бұл ретте әскери талаптың мынадай жолдарында:
"Жүк (көрсетілетін қызметтердің) атауында" деген бағанада "жүк – 300" деп көрсетіледі;
"Жүк салмағы" деген бағанада "300 кг" деп көрсетіледі.

94. Перевозка гроба с телом погибшего (умершего) военнослужащего и проезд лиц, сопровождающих его до места погребения и обратно, на служебном автомобильном транспорте осуществляется на основании приказа командира воинской части, начальника гарнизона.
95. Вид транспорта для перевозки гроба с телом умершего (погибшего) военнослужащего, за исключением воздушного, определяется командиром воинской части, руководителем местного органа военного управления.
96. Проезд членов семьи умершего (погибшего) военнослужащего за счет государства к избранному месту жительства, за исключением членов семей курсантов, кадетов и военнослужащих срочной службы, осуществляется на железнодорожном транспорте в пределах Республики Казахстан не более одного раза и не позднее одного года от даты смерти (гибели) военнослужащего. В этом случае один из членов семьи обращается к командиру воинской части с письменным заявлением о выдаче воинских требований.
97. Воинские требования для оформления проезда членов семьи умершего (погибшего) военнослужащего к избранному месту жительства выдаются в воинской части, в которой умерший (погибший) военнослужащий состоял на денежном довольствии, не позднее пяти рабочих дней с момента обращения заявителя, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "семья умершего (погибшего) военнослужащего".
Параграф 12. Порядок оформления воинских эшелонов и воинских транспортов
98. Оформление воинских эшелонов и воинских транспортов на железнодорожном транспорте по воинским требованиям осуществляется в товарных кассах на станциях отправления и назначения.
99. На станциях отправления оформляется:
1) проезд личного состава караулов в вагонах, оборудованных для перевозки людей;
2) перевозки воинских грузов в грузовых вагонах, контейнерах.
При этом оформление воинского груза и сопровождающего его караула осуществляется одним бланком воинского требования.
100. На станциях назначения допускается оформление международных перевозок (поступление воинских грузов для нужд ВС РК или в связи с участием ВС РК в мероприятиях в соответствии с международными договорами Республики Казахстан).
101. Оформление проезда личного состава воинских эшелонов в пассажирских вагонах осуществляется в билетной кассе на станции назначения, а при отсутствии ее в билетной кассе ближайшей станции, открытой для производства пассажирских операций.
102. Начальник воинского эшелона получает на пассажирские вагоны:
1) в билетной кассе – квитанции разных сборов;

94. Қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің мәйіті салынған табытты тасымалдау және оны жерлеу орнына дейін және кері қарай қызметтік автомобиль көлігінде алып жүретін адамдардың жол жүруі әскери бөлім командирінің, гарнизон бастығының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
95. Қайтыс болған (қаза тапқан) әскери қызметшінің мәйіті салынған табытты тасымалдау үшін әуе көлігін қоспағанда, көлік түрін әскери бөлім командирі, жергілікті әскери басқару органының басшысы айқындайды.
96. Курсанттардың, кадеттер мен мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің отбасы мүшелерін қоспағанда, қайтыс болған (қаза тапқан) әскери қызметшінің отбасы мүшелерінің мемлекет есебінен таңдалған тұрғылықты жеріне жол жүруі Қазақстан Республикасы шегінде теміржол көлігінде бір реттен артық емес және әскери қызметшінің қайтыс болған (қаза тапқан) күнінен бір жылдан кешіктірілмей жүзеге асырылады. Осы жағдайда отбасы мүшесінің бір адамы әскери бөлімнің командиріне әскери талапты беру туралы жазбаша арыз береді.
97. Қайтыс болған (қаза тапқан) әскери қызметшінің отбасы мүшелерінің жол жүруін ресімдеу үшін әскери талаптар қайтыс болған (қаза тапқан) әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде арызданушы шағымдану мезетінен бес жұмыс күнінен кешіктірмей беріледі, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "қайтыс болған (қаза тапқан) әскери қызметшінің отбасы" деп көрсетіледі.
12-параграф. Әскери эшелондар мен әскери көліктерді ресімдеу тәртібі
98. Әскери эшелондар мен әскери көліктерді теміржол көлігінде әскери талаптар бойынша ресімдеу жөнелту және баратын станцияларда тауар кассаларында жүзеге асырылады.
99. Жөнелту станцияларында:
1) қарауылдар жеке құрамының адамдарды тасымалдау үшін жабдықталған вагондарда жол жүруі;
2) әскери жүктерді жүк вагондарында, контейнерлерде тасымалдау ресімделеді.
Бұл ретте әскери жүкті және оны алып жүретін қарауылды ресімдеу әскери талаптың бір бланкімен жүзеге асырылады.
100. Баратын станцияларда халықаралық тасымалдарға (ҚР ҚК мұқтажы үшін әскери жүктердің келіп түсуі немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес ҚР ҚК-ның іс-шараларға қатысуына байланысты) ресімделуге рұқсат беріледі.
101. Әскери эшелондар жеке құрамының жолаушылар вагондарында жол жүруін ресімдеу баратын станцияда билет кассасында, ал ол болмаған кезде жолаушылар операцияларын жүргізу үшін ашылған ең жақын станцияның билет кассасында жүзеге асырылады.
102. Әскери эшелон бастығы жолаушылар вагондарына:
1) Билет кассасында – әртүрлі жиындардың түбіртектерін;

2) у проводников – акт приема-передачи пассажирских вагонов, подписывает акт и один экземпляр (копию) сдает в финансовое подразделение воинской части.
103. Выдача воинских требований на перевозку личного состава воинскими эшелонами не производится.
Глава 4. Воинские требования
Параграф 1. Формы воинских требований, порядок их изготовления, выдачи, оформления, исправлений или замены
104. Воинские требования форм 1, 2 и 3 предназначены:
1) воинское требование формы 1 – для оформления проездных документов (билетов) воинского пассажира, воинской команды в поездах любой категории и сопутствующих услуг;
2) воинское требование формы 2 – для оформления перевозок воинских эшелонов, воинских транспортов, воинских грузов, подвижных учреждений МО РК, а также сопутствующих и дополнительных услуг, в том числе по обслуживанию и сопровождению пассажирских вагонов собственности МО РК;
3) воинское требование формы 3 – для оформления перевозок воинских грузов (военного имущества) багажом и грузобагажом.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. Бланки воинских требований изготавливаются по заявке командования органов военных сообщений на Банкнотной фабрике Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Во всех случаях, предусмотренных настоящими Правилами, основанием для выдачи воинских требований является приказ командира воинской части, руководителя органа военного управления. Срок действия выданных воинских требований составляет два месяца, исчисляемых от даты их выдачи до даты приобретения проездного документа (билета).
107. Проверки учета, хранения, законности выдачи воинских требований, оплаты за счет государства расходов за проезд и выплаты денег за перевозку собственного имущества (далее – проверки) проводятся представителями органов военных сообщений на основании годового Плана проверок, утвержденного курирующим заместителем Министра обороны Республики Казахстан по предписаниям, выданным органами военных сообщений с составлением актов.
В воинских частях, где на денежном довольствии состоят должностные лица высшего командования (высший командный состав) и в военных учебных заведениях, проверки проводятся представителями органов военных сообщений совместно с представителями органов внутреннего аудита МО РК.
Командование органов военных сообщений назначает внеплановые проверки в случаях:

2) Жолсеріктен – қабылдау-беру актісін алады, актіге қол қояды және бір данасын (көшірмесін) әскери бөлімнің қаржы бөлімшесіне тапсырады.
103. Әскери эшелон жеке құрамды тасымалдауға әскери талаптарды беруді жүргізбейді.
4-тарау. Әскери талаптар
1-параграф. Әскери талаптардың нысандары, оларды дайындау, беру, ресімдеу, түзету немесе ауыстыру тәртібі
104. 1, 2 мен 3-нысандарындағы әскери талаптар:
1) 1-нысандағы әскери талап – кез келген санаттағы пойыздарда әскери жолаушының, әскери команданың жол жүру құжаттарын (билеттерді) және қосалқы кө рсетілетін қызметтерді ресімдеу үшін;
2) 2-нысандағы әскери талап – әскери эшелондарды, әскери көлікті, әскери жүктерді, ҚР ҚМ жылжымалы мекемелерін тасымалдауды, сондай-ақ қосалқы және қосымша көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде ҚР ҚМ меншікті жолаушылар вагондарына қызмет көрсету және оған ілесіп жүру бойынша көрсетілетін қызметтерді ресімдеу үшін;
3) 3-нысандағы әскери талап – әскери жүктерді (әскери мүлікті) багажбен және жүк-багажбен тасымалдауды ресімдеу үшін арналған.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Әскери талаптардың бланкілері әскери қатынастар органдары қолбасшылығының өтінімі бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасында дайындалады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Осы Қағидамен көзделген барлық жағдайларда, әскери билеттерді беру үшін негіздеме әскери бөлім командирінің, әскери басқару органы басшысының бұйрығы болып табылады. Берілген әскери талаптардың қолданылу мерзімі олар берілген күннен бастап жол жүру құжатын (билетті) алған күніне дейін есептелетін екі айды құрайды.
107. Әскери талаптарды есепке алуды, сақтауды, беру, жол жүру үшін шығысты мемлекет есебінен төлеу және өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу заңдылығын тексеруді (бұдан әрі – тексеру) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасары бекіткен жылдық тексеру жоспары негізінде әскери қатынастар органы берген нұсқамалар бойынша акті жасаумен әскери қатынастар органының өкілдері жүргізеді.
Ақшалай ризықта жоғары қолбасшылықтың лауазымды адамдары (жоғары командалық құрам) тұратын әскери бөлімдерде және әскери оқу орындарында тексеруді әскери қатынастар органының өкілдері ҚР ҚМ ішкі аудит органының өкілдерімен бірлесіп жүргізеді.
Әскери қатынастар органының қолбасшылығы жоспардан тыс тексеруді мынадай:

1) поступления информации о фактах утраты, хищения или недостачи бланков воинских требований;
2) закрытии лицевого счета воинской части, местного органа военного управления;
3) предстоящего расформирования, переформирования, приема, сдачи дел и должности командирами воинских частей, руководителями местных органов военного управления с включением представителей органов военных сообщений в составы соответствующих комиссий.
По окончании финансового года командование органов военных сообщений представляет в адрес курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан доклад о выявленных нарушениях, а в случаях выявления в ходе проверки фактов утраты, хищения или незаконной оплаты за счет государства расходов за проезд – немедленно.
Сноска. Пункт 107 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Снабжение бланками воинских требований
108. Бланками воинских требований снабжаются воинские части, местные органы военного управления, содержащиеся за счет республиканского бюджета и имеющие лицевой счет на снабжение бланками воинских требований.
Лицевой счет на снабжение воинской части, местного органа военного управления бланками воинских требований присваивает командование органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. Снабжение бланками воинских требований осуществляется органами военных сообщений по обоснованным заявкам воинских частей, местных органов военного управления в соответствии с данными о годовом обороте.
При снабжении бланками воинских требований органы военных сообщений проводя с представителями воинских частей, местных органов военного управления сверку учетных и бухгалтерских данных.
Перемещение бланков воинских требований между воинскими частями, местными органами военного управления производится на основании нарядов, выданных командованием органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Для проверки и оприходования бланков воинских требований командир воинской части, местного органа военного управления привлекает внутреннюю проверочную комиссию.
Внутренняя проверочная комиссия производит полистную проверку бланков воинских требований, по результатам проверки и оприходования составляет акт оприходования с указанием серий, номеров и количества бланков воинских требований.
Акт оприходования утверждается командиром воинской части, руководителем местного органа военного управления и один экземпляр его подшивается в дело по воинским перевозкам.

1) әскери талаптар бланкілерін жоғалту, ұрлау немесе жетіспеу фактілері туралы ақпарат келіп түскен;
2) әскери бөлімнің, жергілікті әскери басқару органының дербес шотын жапқан;
3) алда болатын әскери бөлімді таратқан, қайта құрған, әскери қатынастар органының өкілдерін тиісті комиссия құрамына қосумен әскери бөлім командирлері, жергілікті әскери басқару органының басшылары істер мен лауазымын қабылдаған, тапсырған жағдайда тағайындайды.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейін әскери қатынастар органының қолбасшылығы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарының мекенжайына анықталған бұзушылық туралы баяндауды, ал тексеру барысында жоғалту, ұрлау немесе жол жүру үшін шығысты мемлекет есебінен заңсыз төлеу фактісі анықталған жағдайда дереу ұсынады.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Әскери талаптардың бланкілерімен жабдықтау
108. Әскери талаптардың бланкілерімен республикалық бюджет есебінен қамтылған және әскери талаптар бланкілерімен жабдықталуға дербес шоты бар әскери бөлімдер, жергілікті әскери басқару органдары жабдықталады.
Әскери бөлімді, жергілікті әскери басқару органын әскери талаптардың бланкілерімен жабдықтауға дербес шотты әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы береді.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Әскери талаптың бланкісімен жабдықтауды әскери бөлімнің, жергілікті әскери басқару органының негізделген өтінімі бойынша жылдық айналым туралы деректерге сәйкес әскери қатынастар басқармасы жүзеге асырады.
Әскери талаптың бланкісімен жабдықтау кезінде әскери қатынастар басқармасы әскери бөлімнің, жергілікті әскери басқару органының өкілімен есептік және бухгалтерлік деректерді салыстырып тексереді.
Әскери талаптың бланкісін әскери бөлім, жергілікті әскери басқару органы арасында ауыстыру әскери қатынастар органының қолбасшылығы берген наряд негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Әскери талаптардың бланкілерін тексеру және кіріске алу үшін әскери бөлім командирі, жергілікті әскери басқару органының басшысы ішкі тексеру комиссиясын тартады.
Ішкі тексеру комиссиясы әскери талаптар бланкілерінің әр парағын тексеруді жүргізеді, тексеру және кіріске алу нәтижелері бойынша әскери талаптар бланкілерінің серияларын, нөмірлері мен санын көрсетіп, акт жасайды.
Кіріске алу актісін әскери бөлімнің командирі, жергілікті әскери басқару органының басшысы бекітеді және оның бір данасы әскери тасымалдау жөніндегі іске тігіледі.

Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. В случаях расформирования, переформирования или закрытия лицевого счета воинской части, местного органа военного управления корешки использованных воинских требований с оправдательными документами, неиспользованные и испорченные бланки воинских требований, а также дела по воинским перевозкам после проверки их представителями органов военных сообщений:
1) с истекшими сроками хранения – списываются с учета и уничтожаются с составлением акта уничтожения воинских требований по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт уничтожения воинских требований);
2) с не истекшими сроками хранения – направляются для дальнейшего хранения в финансовое подразделение вышестоящего органа военного управления.
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. В случаях, указанных в пункте 111 настоящих Правил, не начатые книжки бланков воинских требований установленным порядком направляются в адрес командования органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. В случае наличия расхождения учетных данных с фактическим наличием воинских требований разница в сумме подлежит к взысканию с виновных лиц в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Параграф 3. Учет бланков воинских требований
114. Учет бланков воинских требований ведется в книге учета движения бланков воинских требований по установленной форме, согласно приложения 6 к настоящим Правилам.
В книге учета движения бланков воинских требований остаток расхода бланков выводится ежеквартально. Расход бланков воинских требований производится с соблюдением последовательности их серии и номеров.
115. Приказом командира воинской части ответственным за получение, учет, хранение и выдачу воинских требований назначается начальник финансового подразделения или подчиненное ему лицо из числа военнослужащих.
116. При убытии лица, ответственного за получение, учет, хранение и выдачу воинских требований в отпуск, служебную командировку, лечение, обучение или по другим причинам сроком свыше десяти календарных суток бланки воинских требований передаются по акту лицу из числа военнослужащих, подчиненных начальнику финансового подразделения, временно назначенному приказом по воинской части.

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Әскери бөлімді, жергілікті әскери басқару органын таратқан, қайта құрған немесе дербес шотын жапқан жағдайларда пайдаланылған әскери талаптардың түбіртектері ақтау құжаттарымен бірге, пайдаланылмаған және бүлінген әскери талаптар бланкілері, сондай-ақ әскери тасымалдау жөніндегі істер әскери қатынастар органдарының өкілдері оларды тексергеннен кейін:
1) сақтау мерзімі аяқталған – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – әскери талаптарды жою актісі) есептен шығарылады және әскери талаптарды жою актісін жасаумен жойылады;
2) сақтау мерзімі аяқталмаған – жоғары тұрған әскери басқару органының қаржы бөлімшесіне одан әрі сақтау үшін жолданады.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Осы Қағидалардың 111-тармағында көрсетілген жағдайларда, басталмаған әскери талаптар бланкілерінің кітапшалары белгіленген тәртіппен әскери қатынастар органдары қолбасшылығының мекенжайына жолданады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Есепке алу деректерінің әскери талаптардың нақты қолда барымен айырмашылығы бар болған жағдайда сомадағы айырмашылық Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен кінәлі адамдардан өндіріп алуға жатады.
3-параграф. Әскери талаптардың бланкілерін есепке алу
114. Әскери талаптарды есепке алу бланкілері осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша әскери талаптар бланкілерінің қозғалысын есепке алу кітабында жүргізіледі.
Әскери талаптар бланкілерінің қозғалысын есепке алу кітабында бланкілер шығысының қалдығы тоқсан сайын шығарылады. Әскери талаптар бланкілерінің шығысы олардың сериялары мен нөмірлерін сақтай отырып жүргізіледі.
115. Әскери талаптарды алуға, есепке алуға, сақтауға және беруге жауапты болып әскери бөлім командирінің бұйрығымен қаржы бөлімшесінің бастығы немесе әскери қызметшілер қатарынан оған бағынысты адам тағайындалады.
116. Әскери талаптарды алуға, есепке алуға, сақтауға және беруге жауапты адам күнтізбелік 10 тәуліктен артық мерзімге демалысқа, қызметтік іссапарға, емделуге, оқуға немесе басқа да себептер бойынша кеткен кезде әскери талаптар бланкілерін әскери бөлім бойынша бұйрықпен уақытша тағайындалған қаржы бөлімшесінің бастығына бағынысты акті бойынша әскери қызметшілер қатарынан басқа адамға беріледі.

117. При переводе ответственного за получение, учет, хранение и выдачу воинских требований к новому месту службы или увольнении, производится проверка воинских требований внутренней проверочной комиссией воинской части, с составлением акта.
118. Наличие бланков воинских требований при их передаче и проверке проверяется полистно.
119. В акте передачи бланков воинских требований и книге учета движения бланков указывается количество неиспользованных, выданных и испорченных бланков, их серии и номера, а также сумма не взысканного ущерба, причиненного государству.
120. По состоянию на 31 декабря отчетного года ответственные за получение, учет, хранение и выдачу воинских требований производят в книге учета движения бланков воинских требований, следующие отметки:
1) остаток бланков воинских требований на 1 января отчетного года, по сериям и номерам;
2) поступило бланков воинских требований в течение отчетного года, по сериям и номерам;
3) израсходовано бланков воинских требований за отчетный год, в том числе испорчено, по сериям и номерам;
4) наличие бланков воинских требований на конец отчетного года, по сериям и номерам.
Отчет по движению бланков воинских требований по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, представляется ежегодно в адрес командования органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120-1. Проверка учета воинских требований осуществляется внутренними проверочными комиссиями согласно пункту 127-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 120-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Хранение, списание и уничтожение бланков воинских требований
121. Воинские требования хранятся в запираемых и опечатываемых металлических шкафах (сейфах) в служебных помещениях финансовых подразделений воинских частей.
Допуск к воинским требованиям разрешается только лицу, назначенному приказом по воинской части ответственным за эти документы.
122. Корешки использованных воинских требований с оправдательными документами, неиспользованные и испорченные бланки воинских требований хранятся в таком же порядке в течение пяти лет со дня выдачи последнего бланка из соответствующей книжки.
По истечению срока хранения, но не ранее проверки их представителями органов военных сообщений списываются с учета и уничтожаются внутренней проверочной комиссией с составлением акта уничтожения воинских требований.

117. Әскери талаптарды алуға, есепке алуға, сақтауға және беруге жауапты жаңа қызмет орнына ауысқан немесе қызметтен шығарылған кезде актіні жасай отырып, әскери бөлімнің ішкі тексеру комиссиясы әскери талаптарға тексеру жүргізеді.
118. Әскери талаптар бланкілерінің бар болуы оларды беру және тексеру кезінде әр парақ бойынша тексеріледі.
119. Әскери талаптар бланкілерін беру актісінде және бланкілердің қозғалысын есепке алу кітабында пайдаланылмаған, берілген және бүлінген бланкілердің саны, олардың сериялары мен нөмірлері, сондай-ақ мемлекетке келтірілген өндіріп алынбаған залал сомасы көрсетіледі.
120. Есепті жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша әскери талаптарды алуға, есепке алуға, сақтауға және беруге жауаптылар әскери талаптар бланкілерінің қозғалысын есепке алу кітабында:
1) есепті жылдың 1 қаңтарына сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің қалдығы;
2) есепті жыл ішінде сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің келіп түскені;
3) есепті жыл ішінде сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің жұмсалғаны, оның ішінде бүлінгені;
4) есепті жылдың соңында сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің бар болуы туралы белгілер жасайды.
Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери талаптар бланкілерінің қозғалысы бойынша есеп беру жыл сайын әскери қатынастар органдары қолбасшылығының мекенжайына ұсынылады.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120-1. Әскери талапты дұрыс есепке алуды тексеруді осы Қағидаларға 127-1-тармаққа сәйкес ішкі тексеру комиссиясы жүзеге асырады.
Ескерту. Қағидалар 120-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Әскери талаптардың бланкілерін сақтау, есептен шығару және жою
121. Әскери талаптар әскери бөлімдердің қаржы бөлімшелерінің қызметтік үй-жайларында құлыпқа жабылатын және мөрленетін металл шкафтарда (сейфтерде) сақталады.
Әскери талаптарға рұқсатнама тек осы құжаттар үшін жауапты әскери бөлім бойынша бұйрықпен тағайындалған адамға рұқсат етіледі.
122. Пайдаланылған әскери талаптардың түбіртектері ақтау құжаттарымен бірге, пайдаланылмаған және бүлінген әскери талаптардың бланкілері тиісті кітапшадан соңғы бланк берілген күннен бастап осындай тәртіппен бес жыл бойы сақталады.
Сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін, бірақ әскери қатынастар органдары өкілдерінің оларды тексеруінен ерте емес, ішкі тексеру комиссиясы, әскери талаптарды жою актісін жасаумен есептен шығарады және жояды.

Сноска. Пункт 122 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Одновременно уничтожаются испорченные воинские требования и их корешки. В акте указывается наименование уничтоженных документов, их количество, серии и номера, а также период времени, за который они были выданы.
124. Списание воинских требований с баланса воинской части производится на основании акта уничтожения.
125. Акт составляется в одном экземпляре, утверждается командиром воинской части и хранится в делах воинской части в течении пяти лет, после чего уничтожается.
126. Номер и дата акта, номера уничтоженных бланков воинских требований указываются в книге учета движения бланков.
127. При утрате, хищении или недостаче бланков воинских требований командир воинской части:
1) немедленно информирует командование органов военных сообщений, своих прямых начальников и органы военной полиции гарнизона о факте утраты, хищения или недостаче с указанием серий и номеров утраченных бланков воинских требований;
2) назначает служебное расследование и принимает необходимые меры к розыску утраченных бланков воинских требований;
3) о результатах служебного расследования и мерах, принятых к розыску утраченных бланков воинских требований, докладывает своим прямым начальникам и информирует командование органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 127 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127-1. Для проверки получения, хранения, списания и уничтожения назначаются внутренние проверочные комиссии, которые не реже одного раза в полугодие проверяют:
1) получение, учет и хранение воинских требований;
2) фактическое наличие воинских требований и их корешков по данным учета, правильность заполнения и подписания воинских требований, а также наличие оснований для их выдачи;
3) списание и уничтожение воинских требований.
Каждая проверка оформляется актом внутренней проверочной комиссии, по форме согласно приложения 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 127-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Требования к заполнению, подписанию и выдаче воинских требований
128. Должностные лица, ответственные за выдачу воинских требований, правильно и разборчиво указывают:

Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. Бір уақытта бүлінген әскери талаптар мен олардың түбіртектері жойылады. Актіде жойылған құжаттардың атауы, олардың саны, сериялары мен нөмірлері, сондай-ақ олар берілген уақыт ішіндегі кезең көрсетіледі.
124. Әскери бөлімнің балансынан әскери талаптарды есептен шығару жою актісі негізінде жүргізіледі.
125. Акт бір данада жасалады, әскери бөлімнің командирі бекітеді және бес жыл ішінде әскери бөлімнің істерінде сақталады, одан кейін жойылады.
126. Актінің нөмірі мен күні, жойылған әскери талаптар бланкілерінің нөмірлері бланкілер қозғалысын есепке алу кітабында көрсетіледі.
127. Әскери талаптардың бланкілері жоғалған, ұрланған немесе жетіспеген кезде әскери бөлімнің командирі:
1) әскери қатынастар органдарының қолбасшылығына, өзінің тура бастықтарына және гарнизонның әскери полиция органдарына жоғалған әскери талаптар бланкілерінің сериялары мен нөмірлерін көрсете отырып, олардыжоғалту, ұрлау немесе жетіспеу фактісі туралы дереу хабарлайды;
2) қызметтік тергеп-тексеруді тағайындайды және жоғалған әскери талаптардың бланкілерін іздеуге қажетті шаралар қабылдайды;
3) қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері және жоғалған әскери талаптардың бланкілерін іздеуге қабылданған шаралар туралы өзінің тура бастықтарына баяндайды және әскери қатынастар органдарының қолбасшылығына хабарлайды.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127-1. Алуды, сақтауды, есептен шығару мен жоюды тексеру үшін ішкі тексеру комиссиясы тағайындалады, ол жартыжылда бір реттен сиретпей:
1) әскери талапты алуды, есепке алу мен сақтауды;
2) есепке алу деректері бойынша әскери талаптың және оның түбіртегінің нақты болуын, әскери талапты дұрыс толтыруды және қол қоюды, сондай-ақ оны беру үшін негіздеменің болуын;
3) әскери талапты есептен шығаруды және жоюды тексереді.
Әрбір тексеру осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі тексеру комиссиясының актісімен ресімделеді.
Ескерту. Қағидалар 127-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Әскери талаптарды толтыру, қол қою және беру кезіндегі жалпы талаптар
128. Әскери талапты беру үшін жауапты лауазымды адамдар:

1) воинское звание, фамилию и инициалы воинского пассажира в соответствии с данными документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан;
2) названия станций.
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Воинские требования и их корешки подписываются командиром воинской части, руководителем местного органа военного управления.
130. При подписании воинских требований и их корешков в строке "Подпись" указываются фамилия и инициалы подписывающего лица без указания должности и воинского звания.
131. Должностные лица, подписывающие воинские требования, отвечают за законность их выдачи, правильность и точность указанных в них сведений.
132. Подписанное воинское требование и его корешки заверяются гербовой печатью воинской части.
Сноска. Пункт 132 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Воинские требования заполняются пастой синего цвета на государственном или русском языке и только лицами, ответственными за их получение, учет, хранение и выдачу.
134. Строки, не требующие заполнения, прочеркиваются. Серии и номера выданных воинских требований, номер и дата приказа на выдачу воинских требований указываются на самом бланке воинских требований и их корешках.
Сноска. Пункт 134 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. При заполнении воинских требований не допускается указание сведений, составляющих государственные секреты.
136. Воинские требования выдаются воинским пассажирам, фамилии которых указаны в воинских требованиях под роспись на оборотной стороне каждого корешка воинского требования.
137. Серии и номера, выданных воинских требований указываются в предписаниях, отпускных билетах военнослужащих.
Сноска. Пункт 137 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
138. Не допускается выдача и вынос незаполненных воинских требований.
Параграф 6. Порядок заполнения воинского требования формы 1
139. В строке "Лицевой счет №___" проставляется номер лицевого счета, присвоенный командованием органов военных сообщений.

1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың деректеріне сәйкес әскери жолаушының әскери атағын, тегі мен инициалдарын;
2) станцияның атауын дұрыс және айқын көрсетеді.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Әскери талаптарға және олардың түбіртектеріне әскери бөлімнің командирі, жергілікті әскери басқару органының басшысы қолтаңбасын қояды.
130. Әскери талаптар мен олардың түбіртектеріне қолтаңба қою кезінде "Қолтаңба" деген жолда лауазымы мен әскери атағын көрсетусіз қол қоятын адамның тегі мен аты-жөнінің бас әріптері көрсетіледі.
131. Әскери талаптарға қол қоятын лауазымды адамдар оларды беру заңдылығына, олардағы көрсетілген мәліметтердің дұрыстығына және нақтылығына жауапты болады.
132. Қол қойылған әскери талап пен оның түбіртектері әскери бөлімнің елтаңбалы мөрімен расталады.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Әскери талаптар мемлекеттік немесе орыс тілінде көк түсті сиямен және тек оларды алу, есепке алу, сақтау және беру үшін жауапты адамдарға толтырылады.
134. Толтыруды қажет етпейтін жолдар сызылады. Берілген әскери талаптардың сериялары мен нөмірлері және әскери талаптарды беруге бұйрықтың нөмірі мен күні әскери талаптар бланкісінің өзінде және олардың түбіртектерінде көрсетіледі.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Әскери талаптарды толтыру кезінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді көрсетуге жол берілмейді.
136. Әскери талаптар әрбір әскери талаптардың түбіртегінің артқы жағына қол қойғыза отырып, әскери талаптарда тектері көрсетілетін әскери қызметшілерге беріледі.
137. Берілген әскери талаптың сериясы мен нөмірі әскери қызметшінің нұсқамасында, демалыс билетінде көрсетіледі.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
138. Толтырылмаған әскери талаптарды беруге және шығаруға жол берілмейді.
6-параграф. 1-нысандағы әскери талапты толтыру тәртібі
139. "№ ___ дербес шот" деген жолда әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген дербес шоттың нөмірі қойылады.

Сноска. Пункт 139 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. В строке 1 "От" и "До" указываются названия станций отправления и назначения.
141. В строке 2 заполняется категория поезда и вагона, например: "купейном вагоне любой категории поезда", "плацкартном вагоне любой категории поезда".
142. В строке 3 заполняется:
1) для военнослужащих – воинское звание, фамилия и инициалы; для военнослужащих срочной службы после воинского звания делается пометка – "с/с", для военнослужащих по контракту – "п/к";
2) для членов семей военнослужащих – степень родства, фамилия, инициалы, даты рождения несовершеннолетних детей;
3) при перевозке воинских команд (караулов) – воинское звание, фамилия начальника воинской команды (караула) и ее численность.
143. Строка 4 "Всего платных пассажиров: взрослых ……, детей ….. " - количество (прописью) взрослых пассажиров и отдельно – детей. Количество платных пассажиров указывается (заполняется) в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714.
144. В строке 5 "Количество плацкарт" письменно указывается количество занимаемых мест.
145. В строке 6 "Цель перевозки" заполняется одна из следующих целей перевозки: "призыв", "отпуск", "лечение", "к новому месту службы", "к месту службы супруга(и)", "увольнение", "караул", "к месту обучения", "к месту обучения супруга(и)", "по плану ВС РК", "стажировка", "полевой выход", "учения", "парад", "груз – 300", "семья умершего (погибшего) военнослужащего", "следственные мероприятия", "для участия в судебном заседании", "соревнования".
Сноска. Пункт 145 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. В строке 7 "Дата выдачи" указывается дата выдачи.
Сноска. Пункт 146 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
147. В строке 8 "Действителен до" указывается дата окончания срока действия воинского требования на дату приобретения проездного документа (билета).

Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
140. "..бастап" және "..дейін" деген 1 жолда жөнелту және баратын станциялардың атаулары көрсетіледі.
141. 2 жолда поезд бен вагонның санаты толтырылады, мысалы: "кез келген санаттағы поездың купе вагонында", "кез келген санаттағы поездың плацкарт вагонында".
142. 3 жолда:
1) әскери қызметшілер үшін – әскери атағы, тегі мен аты-жөнінің бас әріптері; мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін әскери атағынан кейін – "м/қ" белгісі, келісімшарт бойынша әскери қызметшілер үшін – "к/б" белгісі қойылады;
2) әскери қызметшілердің отбасы мүшелері үшін – туыстық дәрежесі, тегі, аты-жөнінің бас әріптері, кәмелетке толмаған балаларының туылған күндері;
3) әскери командаларды (қарауылдарды) тасымалдау кезінде – әскери команда (қарауыл) бастығының әскери атағы, тегі және оның саны толтырылады.
143. "Барлығы ақы төлеген жолаушылар: ересектер ........, балалар ......" деген 4 жолда – ересек жолаушылар және бөлек – балалар саны (жазбаша). Ақы төлейтін жолаушылар саны "Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) көрсетіледі (толтырылады).
144. "Плацкарттар саны" деген 5 жолда алынған орындардың саны жазбаша көрсетіледі.
145. "Жеткізу мақсаты" деген 6-жолда "тасымалдаудың мынадай мақсаттарының бірі толтырылады: "әскерге шақыру", "демалыс", "емделу", "жаңа қызмет орнына", "жұбайының (зайыбының) қызмет орнына", "жұмыстан босату", "қарауыл", "оқу орнына", "жұбайының (зайыбының) оқу орнына", "ҚР ҚК жоспары бойынша", "тағылымдама", "далалық жорық", "оқу-жаттығу", "парад", "жүк – 300", "қайтыс болған (қаза тапқан) әскери қызметшінің отбасы", "тергеу іс-шаралары", "сот отырысына қатысу үшін", "жарыс".
Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146. "Берілген күн" деген 7-жолда берілген күні көрсетіледі.
Ескерту. 146-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
147. "... дейін жарамды" деген 8-жолда әскери талаптың қолданылу мерзімінің аяқталған күні жол жүру құжатын (билетті) сатып алған күнге көрсетіледі.

Сноска. Пункт 147 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. В строке "Подпись" проставляется подпись с указанием инициалов и фамилии командира воинской части, руководителя местного органа военного управления.
Параграф 7. Порядок заполнения воинского требования формы 2
149. В строке "Лицевой счет №___" проставляется номер лицевого счета, присвоенный командованием органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 149 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150. В строке "Воинский эшелон (транспорт) №____" указывается номер воинского эшелона (транспорта) присвоенный в соответствии с планом воинских перевозок.
151. В строке "К дорожной ведомости №___" указывается номер дорожной ведомости (накладной) выдаваемый на станции отправления.
152. В строке "На воинскую перевозку. . . - скоростью" письменно проставляется "грузовой".
153. В строках "Станция отправления" и "Станция назначения" указывается название станций отправления и назначения.
Сноска. Пункт 153 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. В строках "Отправитель", "Адрес отправителя" и "Получатель", "Адрес получателя" указывается условное, а при его отсутствии - действительное наименование отправителя или получателя, наименования населенных пунктов.
155. В столбце "Количество мест" указывается количество мест занимаемых грузом в вагоне.
156. В столбце "Род упаковки" указывается тара, применяемая для упаковки грузового места.
157. В столбце "Наименование груза (оказываемых услуг)" письменно указывается наименование груза перевозимого в составе воинского эшелона (транспорта), фамилия и инициалы начальника караула (сопровождающих лиц).
158. В столбце "Вес груза определен" указывается нетто груза определенная отправителем (воинской частью).
159. В строке "Дата выдачи" указывается дата выдачи.
Сноска. Пункт 159 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. В строке "Действителен до" указывается дата окончания срока действия воинского требования.
Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
148. "Қолтаңба" деген жолда әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының аты-жөнінің бас әріптерін және тегін көрсете отырып, қолтаңба қойылады.
7-параграф. 2-нысандағы әскери талапты толтыру тәртібі
149. "№ ___ дербес шот" деген жолда әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген дербес шоттың нөмірі қойылады.
Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150. "№ ___ әскери эшелон (көлік)" деген жолда әскери тасымалдаулар жоспарына сәйкес берілген әскери эшелонның (көліктің) нөмірі көрсетіледі;
151. "№ ___ жол ведомосына" деген жолда жөнелту станциясына берілетін жол ведомосының (жүкқұжаттың) нөмірі көрсетіледі.
152. "Әскери тасымалдауға ... – жылдамдығымен" деген жолға жазбаша "жүк" қойылады.
153. "Жөнелту станциясы" және "Баратын станция" деген жолда жөнелту және баратын станцияның атауы көрсетіледі.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154. "Жөнелтуші", "Жөнелтушінің мекенжайы" және "Алушы", "Алушының мекенжайы" деген жолдарда шартты, ал ол болмаған кезде – жөнелтушінің немесе алушының нақты атауы, елді мекендердің атауы көрсетіледі.
155. "Орындар саны" деген бағанада вагонда жүктер алатын орындардың саны көрсетіледі.
156. "Буып түю түрі" деген бағанада жүкті орнында буып түю үшін қолданылатын ыдыс көрсетіледі.
157. "Жүктің (көрсетілетін қызметтердің) атауы" деген бағанада әскери эшелон (көлік) құрамында тасымалданатын жүктің атауы, қарауыл бастығының (бірге жүретін адамдардың) тегі және аты-жөнінің бас әріптері көрсетіледі.
158. "Жүк массасы айқындалған" деген бағанада жөнелтуші (әскери бөлім, мекеме) айқындаған жүктің неттосы көрсетіледі.
159. "Берілген күні" деген жолда берілген күні көрсетіледі.
Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
160. "... дейін жарамды" деген жолда әскери талаптың қолданылу мерзімінің аяқталған күні көрсетіледі.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

161. В строке "Подпись" проставляется подпись с указанием инициалов и фамилии командира воинской части, руководителя местного органа военного управления.
162. На оборотной стороне воинского требования формы 2 указывается:
1) в столбце "Род вагона" – сокращенное наименование вагона;
2) в столбце "№ вагона" – номер вагона;
3) в столбце "Грузоподъемность" - подъемная сила, проставленная на трафарете транспортного средства;
4) в столбце "Вес груза" – для вагонов, занятых грузом - нетто груза, для вагонов, занятых караулом (людьми) – 33 тонны.
Параграф 8. Порядок заполнения воинского требования формы 3
163. В строке "Лицевой счет №___" проставляется номер лицевого счета, присвоенный командованием органов военных сообщений.
Сноска. Пункт 163 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. В строках "Станция отправления" и "Станция назначения" указывается название станций отправления и назначения.
Сноска. Пункт 164 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. В строках "Отправитель", "Адрес отправителя" и "Получатель", "Адрес получателя" указывается условное, а при его отсутствии - действительное наименование отправителя и получателя, наименования населенных пунктов.
166. В столбце "Количество мест" указывается количество мест занимаемых грузом в вагоне.
167. В столбце "Наименование груза (оказываемых услуг)" письменно указывается наименование перевозимого груза (оказываемых услуг).
168. В столбце "Вес груза" указывается нетто груза определенная отправителем (воинской частью).
169. В строке "Дата выдачи" указывается дата выдачи.
Сноска. Пункт 169 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170. В строке "Действителен до" указывается дата окончания срока действия воинского требования.
Сноска. Пункт 170 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. В строке "Подпись" проставляется подпись с указанием инициалов и фамилии командира воинской части, руководителя местного органа военного управления.
Параграф 9. Работа внутренней проверочной комиссии
Сноска. Параграф 9 исключен приказом Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оформления и
оплаты воинских перевозок в
Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Формы
Формы воинских требований
Воинское требование формы 1
Воинское требование формы 2
Воинское требование формы 3
Приложение 2
к Правилам оформления и
оплаты воинских перевозок в
Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Командиру воинской части 00000
Телеграмма (телефонограмма)
о выдаче или замене воинских требований
Сообщаю, что в соответствии с п. ____ приказа Министра обороны Республики
Казахстан "Об утверждении Правил оформления и оплаты воинских перевозок в
Вооруженных Силах Республики Казахстан" от "___" ____________ 20__ года № _________
воинскому пассажиру
________________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и при наличии отчество)
выданы, заменены воинские требования № _______________________________ для проезда
по маршруту: ____________________________________________________________
Военный комендант ________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал и фамилия)
Приложение 3
к Правилам оформления и
оплаты воинских перевозок в
Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
СПРАВКА
о составе семьи
Выдана _____________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и при наличии отчество)
в том, что в его личное дело записаны и находятся на его иждивении члены его семьи:
__________________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения)
__________________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения)
__________________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения)
__________________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения)
__________________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения)
__________________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения)
что и удостоверяется.
Командир (начальник) ____________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал и фамилия)
М.П.
Приложение 4
к Правилам оформления
и оплаты воинских перевозок
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
СПРАВКА о неполучении воинских требований

161. "Қолтаңба" деген жолда әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының тегі мен аты-жөнінің бас әріптерін көрсете отырып қолтаңба қойылады.
162. 2-нысандағы әскери талаптың артқы жағында:
1) "Вагон түрі" деген бағанада – вагонның қысқартылған атауы;
2) "вагон №" деген бағанада – вагонның нөмірі;
3) "Жүккөтергіштігі" деген бағанада – көлік құралының трафаретіне қойылған көтеру күші;
4) "Жүк салмағы" деген бағанада – жүгі бар вагондар үшін – жүк неттосы, қарауыл (адамдар) бар вагондар үшін – 33 тонна көрсетіледі.
8-параграф. 3-нысандағы әскери талаптарды толтыру тәртібі
163. "№ ___ дербес шот" деген жолда әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген дербес шоттың нөмірі қойылады.
Ескерту. 163-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. "Жөнелту станциясы" және "Баратын станция" деген жолда жөнелту және баратын станцияның атауы көрсетіледі.
Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
165. "Жөнелтуші", "Жөнелтушінің мекенжайы" және "Алушы", "Алушының мекенжайы" деген жолдарда шартты, ал ол болмаған кезде – жөнелтушінің және алушының нақты атауы, елді мекендердің атауы көрсетіледі.
166. "Орындар саны" деген бағанада вагондағы жүктің алатын орындарының саны көрсетіледі.
167. "Жүк (көрсетілетін қызметтердің) атауы" деген бағанада тасымалданатын жүктің (көрсетілетін қызметтердің) атауы жазбаша көрсетіледі.
168. "Жүк салмағы" деген жолда жөнелтуші (әскери бөлім, мекеме) айқындаған жүктің неттосы көрсетіледі.
169. "Берілген күні" деген жолда берілген күні көрсетіледі.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
170. "... дейін жарамды" деген жолда әскери талаптың қолданылу мерзімінің аяқталған күні көрсетіледі.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. "Қолтаңба" деген жолда әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының аты-жөнінің бас әріптерін және тегін көрсете отырып, қолтаңба қойылады.
9-параграф. Ішкі тексеру комиссиясы жұмысының тәртібі
Ескерту. 9-параграф алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери
тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларына
1-қосымша
Нысандар
Әскери талаптардың нысандары
1-нысандағы әскери талап
2-нысандағы әскери талап
3-нысандағы әскери талап
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери
тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
00000 әскери бөлімінің
командиріне
Әскери талаптарды беру немесе ауыстыру туралы жеделхат (телефоннограмма)
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
20___ жылғы "___"___________№ ____ бұйрығының ___ тармағына сәйкес әскери жолаушы
________________ _______________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты және болған кезде әкесінің аты)
_________________________________________________________________________ бағыты
бойынша жол жүру үшін № ______________________ әскери талаптар берілгенін,
ауыстырылғанын хабарлаймын.
Әскери комендант ________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери
тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Отбасы мүшелері туралы АНЫҚТАМА
________________________________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты)
оның жеке ісінде жазылғанын және оның асырауындағы:
________________________________________________________________________________
(тегі, аты және бар болған кезде әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты және бар болған кезде әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты және бар болған кезде әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты және бар болған кезде әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты және бар болған кезде әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты және бар болған кезде әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
отбасы мүшелері бар екені туралы растайды.
Командир (бастық) ______________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)
М.О.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери
тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әскери талапты алмағаны туралы АНЫҚТАМА

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдана ____________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
о том, что воинские требования на себя и семью в составе:
___________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
___________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
___________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
___________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
___________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
___________________________________________________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
не получал(а).
Командир (начальник)
___________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
М.П.
Приложение 5 к Правилам
оформления и оплаты
воинских перевозок
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Разрешаю уничтожить
____________________________
(должность)
____________________________
(воинское звание подпись,
инициалы и фамилия)
"___" ______________ 20___ г.
АКТ
уничтожения воинских требований
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" ______________ 20___ г. г.___________________
Комиссия в составе
____________________________________________________________________
(занимаемые должности, воинские звания, фамилии и инициалы)
____________________________________________________________________
(председателя и членов комиссии)
произвела отбор корешков, использованных и испорченных воинских требований
для списания с учета и уничтожения согласно пункту (пунктам) ___ Правил
оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики
Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан
от 8 августа 2017 года № 428 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 15676):
№ п/п
Серии и номера воинских требований
Количество
Период использования
Год проверки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) проверяющего
1
2
3
4
5
6
Всего подлежит уничтожению _________________________________
наименований, (прописью) записи акта с учетными данными сверены.
Председатель комиссии:
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены комиссии:
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Перечисленные документы после получения разрешения на уничтожение
сверили с записями в книгах учета и полностью уничтожили путем
___________________________________________________________
(указать способ уничтожения)
Председатель комиссии:
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
М.П.
Члены комиссии:
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Уничтоженные документы в книгах учета списаны.
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
"___" ______________ 20___ г.
Приложение 6
к Правилам оформления и
оплаты воинских перевозок в
Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
КНИГА
учета движения бланков воинских требований
п/п
Дата От кого и по какому документу получено
или кому и на основании какого документа
выдано (списано)
Движение Остаток
Приход Расход к-во серии и номера
к-во серии и номера к-во серии и номера
1
7.01.2017г
Получено от военно-транспортного командования по накладной №1 от 1.07.2017 года.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________ берілді.
(туыстық дәрежесі, тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)
Оған және отбасы мүшелеріне:
____________________________________________________________________
(туыстық дәрежесі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні)
____________________________________________________________________
(туыстық дәрежесі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні)
____________________________________________________________________
(туыстық дәрежесі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні)
____________________________________________________________________
(туыстық дәрежесі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні)
____________________________________________________________________
(туыстық дәрежесі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні)
____________________________________________________________________
(туыстық дәрежесі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні)
әскери талап берілген жоқ.
Командир (бастық) ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
М.О.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери
тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жоюға рұқсат етемін
____________________________
(лауазымы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
20___ ж. "___" ______________
Әскери талапты жою
АКТІСІ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ ж. "___" ___________                               ______________ қ.
Мынадай құрамдағы комиссия
____________________________________________________________________
(комиссия төрағасы мен мүшелерінің атқаратын лауазымы,
____________________________________________________________________
әскери атағы, тегі мен инициалы)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 428 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларының ___-тармағына (тармақшасына) сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15676 болып тіркелген) пайдаланылған және бүлінген әскери талаптың түбіртегін есептен шығару және жою үшін іріктеді:
Р/с
Әскери талаптың сериясы мен нөмірі
Саны
Пайдаланылған кезең
Тексерілген жыл
Тексерушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
1
2
3
4
5
6
Барлығы ____________________ атау жойылуға тиіс, актінің жазбалары
(жазбаша)
есептік деректермен салыстырып тексерілді.
Комиссия төрағасы:
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
Атап көрсетілген құжаттарды жоюға рұқсатты алғаннан кейін есепке алу
кітабындағы жазбалармен салыстырып тексердік және
____________________________________________________________________
(жою тәсілі көрсетілсін)
арқылы толық жойдық.
Комиссия төрағасы:
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
М.О.
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
Жойылған құжаттар есепке алу кітабында есептен шығарылды.
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
20___ ж. "___" ______________
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери
тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Әскери талаптар бланкілерінің қозғалысын есепке алу КІТАБЫ
Р/с
Күні
Кімнен және қандай құжат бойынша алынды немесе кімге және қандай құжат негізінде берілді (есептен шығарылды)
Қозғалыс
Қалдық
Кіріс
Шығыс
саны
сериялары мен нөмірлері
саны
сериялары мен нөмірлері
саны
сериялары мен нөмірлері
1
2017 ж. 07.01.
Әскери-көлік қолбасшылығынан 2017 ж. 7. 01. № 1 жүкқұжаты бойынша алынды

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование бланков Движение бланков
Воинское требование
формы 1
Воинское требование
формы 2
Воинское требование
формы 3
к-во
серии и номера
к-во
серии и номера
к-во
серии и номера
1
Остаток на 1 января 20___года
2
Поступило за отчетный период
1) от_____________________
2) от_____________________
3) в п.п. "1)" и "2)" указывается от кого поступило
ИТОГО:
3
Израсходовано (выдано/испорчено) за отчетный период
4
Передано другим воинским частям (учреждениям)
5
Остаток на 1 января 20___года
Примечание:
1. Отчет составляется один раз в год и предоставляется командирами воинских
частей, руководителями местных органов военного управления к 5 января.
2. Остаток бланков на 1 января _____ года, следующего за отчетным, показывается
на отдельном листе по сериям и номерам и прилагается к отчету.
___________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
М.П.
"_____"_____________20____г.
Приложение 8
к Правилам оформления и
оплаты воинских перевозок в
Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
АКТ
внутренней проверочной комиссии
Комиссия в составе ______________________________________________
(занимаемые должности, воинские звания, фамилии и инициалы)
____________________________________________________________________
(председателя и членов комиссии)
На основании приказа командира воинской части 00000 от 00.00.0000 года № 00 произвела проверку:
учета, хранения воинских требований (прописываются недостатки, в случае отсутствия недостатков указывается "ведение учета, хранения воинских требований соответствует требованиям Правил оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Сил Республики Казахстан");
фактического наличия воинских требований и их корешков по данным учета, правильность заполнения и подписания воинских требований;
наличия оснований для выдачи воинских требований;
списания и уничтожения воинских требований.
Остаток чистых бланков на день проверки (00.00.0000 года) составляет:
№ п/п Наименование воинского требования Количество Серии и номера воинских требований
1
Воинское требование формы 1

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________________________
(әскери бөлім (мекеме) атауы)
Р/с №
Бланкінің атауы Бланкінің қозғалысы
1-нысандағы әскери талап
2-нысандағы әскери талап
3-нысандағы әскери талап
саны
сериясы мен нөмірі
саны
сериясы мен нөмірі
саны
сериясы мен нөмірі
1
20____ жылғы 1 қаңтардағы қалдық
2
Есепті кезеңде түскені:
1) _____________________
2) _____________________
3) "1)" және "2)" тармақшада кімнен түскені көрсетіледі
ЖИЫНЫ:
3
Есепті кезеңде жұмсалғаны (берілгені/бөлінгені)
4
Басқа әскери бөлімге (мекемеге) берілгені
5
20____ жылғы 1 қаңтардағы қалдық
Ескертпе:
1. Есеп беру жылына бір рет жасалады және әскери бөлім командирі, жергілікті әскери басқару органының басшысы 5 қаңтарға қарай ұсынады.
2. Есептіден кейінгі ____ жылғы 1 қаңтарда бланк қалдығы сериясы мен нөмірі бойынша жеке парақта көрсетіледі және есеп беруге қоса беріледі.
___________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
М.О.
20 ___ж. "___" _____________
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери
тасымалдарды ресімдеу және
оларға ақы төлеу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Ішкі тексеру комиссиясының АКТІСІ
Мынадай құрамдағы комиссия _______________________________________________
(комиссия төрағасы мен мүшелерінің
________________________________________________________________________________
әскери атақтары, тектері мен аты-жөнінің бас әріптері)
00000 әскери бөлімі командирінің 0000 жылғы 00.00. № 00 бұйрығы негізінде мыналар:
әскери талаптарды есепке алуға, сақтауға (кемшіліктер жазылады, кемшіліктер болмаған жағдайда "әскери талаптарды есепке алу, сақтау Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларының талаптарына сәйкес" деп көрсетіледі);
әскери талаптардың және олардың түбіртектерінің есепке алу деректері бойынша нақты бар болуына, әскери талаптарды дұрыс толтырылуы мен қол қойылуына;
әскери талаптарды беру үшін негіздемелердің бар болуына;
әскери талаптарды есептен шығаруға және жоюға тексеру жүргізілді.
Тексеру күнінде (20___ жылғы 00.00.) таза бланкілердің қалдығы:
Р/с
Әскери талаптың атауы
Саны
Әскери талаптардың сериялары мен нөмірлері
1
1-нысандағы әскери талап