Об утверждении критериев отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства и Методики их определения
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 августа 2017 года № 336. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2017 года № 15697. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 07.06.2024 № 193.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 07.06.2024 № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 77-5) и 77-7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Критерии отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику определения критериев отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттарын және оларды айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2017 жылғы 15 тамыздағы № 336 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 қыркүйекте № 15697 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 7 маусымдағы № 193 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 07.06.2024 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 77-5) және 77-7) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттарын айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Р. Курманов
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 августа 2017 года № 336
Критерии отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства
1. Настоящие Критерии отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 77-5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и применяются при утверждении перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения в разрезе водоемов и (или) участков для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства.
2. К горько-соленым (пригодным для добычи цист артемии) относятся рыбохозяйственные водоемы и (или) участки в которых:
отсутствует ихтиофауна;
минерализация воды более 30 г/дм3;
глубина не менее 0,5 метров (за исключением пересыхающих рыбохозяйственных водоемов и (или) участков).
Сноска. Пункт 2 в редакции Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 17.08.2020 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Термины и определения, используемые в настоящих Критериях, применяются в соответствии с Законом.
4. Критериями являются:
1) для промыслового рыболовства:
крупные рыбохозяйственные водоемы и (или) участки при наличии рыбных ресурсов и других водных животных и возможности ведения устойчивого промысла;
промысловая нагрузка на водоемах позволяет естественное воспроизводство рыбных ресурсов и других водных животных;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Р. Құрманов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 15 тамыздағы
№ 336 бұйрығына
1-қосымша
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік
балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру
шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су
айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттары
1. Осы Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарт) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 77-5) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындары және (немесе) учаскелер бойынша жергiлiктi маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тiзбесiн бекiту кезінде қолданылады.
2. Ащы-тұзды (артемия цисталарын өндіру үшін жарамды) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері жатады:
ихтиофаунаның болмауы;
судың минералдануы 30 г/дм3 артық;
тереңдігі 0,5 метрден кем емес (құрғайтын балық шаруашылығы су айдындарынан және (немесе) учаскелерінен басқа).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 17.08.2020 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Өлшемшарттарда пайдалынатын терминдер мен анықтамалар Заңға сәйкес қолданылады.
4. Өлшемшарттар мыналар болып табылады:
1) кәсіпшілік балық аулау үшін:
балық ресурстары және басқа да су жануарлары және тұрақты кәсіпшілік аулауды жүргізуге мүмкіндік болған кезде ірі балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері;
су айдындарына кәсіпшілік жүктеме балық ресурстары мен басқа да су жануарларын табиғи өсімін молайтуға мүмкіндік береді;

2) для любительского (спортивного) рыболовства:
водоемы и (или) участки, на которых невозможно организовать промысловое рыболовство, ведение озерно-товарного или садкового рыбоводных хозяйств (водоемы с закоряженным дном, подверженные к замороопасным явлениям, затоны, протоки);
водоемы и (или) участки с низкой продуктивностью промысловых видов рыб и не имеющие существенного значения для их воспроизводства;
3) для озерно-товарного рыбоводного хозяйства:
обособленные (изолированные) водоемы (системы водоемов), отчлененные заливы морей, рек и водохранилищ, другие изолированные водоемы местного значения, населенные преимущественно малоценными видами рыб и имеющие низкую естественную рыбопродуктивность возможность полного (тотального) облова водоема;
небольшие озера и водохранилища, отчлененные заливы морей, рек и водохранилищ, другие изолированные водоемы местного значения, которые могут быть использованы для целей развития аквакультуры;
4) для садкового рыбоводного хозяйства:
рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, с целью выращивания рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях.
Сноска. Пункт 4 в редакции Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 17.08.2020 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 августа 2017 года № 336
Методика определения критериев отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства
1. Настоящая Методика определения критериев отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 77-7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и применяется при разработке критериев отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства (далее – критерии).

2) әуесқойлық (спорттық) балық аулау үшін:
кәсіпшілік балық өсіруді ұйымдастыру, көлде тауарлы балық өсіру және тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізу мүмкін емес су айдындары және (немесе) учаскелері (түбінде тырбиған ағаштары бар, балық қырылу қауіптілігі құбылысына ұшыраған су айдындары, бөгеулер, ағыстар);
кәсіпшілік балық түрлерінің өнімділігі төмен және олардың өсімін молайту үшін айтарлықтай мәні жоқ су айдындары және (немесе) учаскелері;
3) көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығы үшін:
оқшауланған (бөліп тасталған) су айдындары (су айдындары жүйелері), теңіздердің, өзендер мен су қоймаларының бөлінген шығанақтары, жергілікті маңызы бар басқа да оқшауланған су айдындары, негізінен құндылығы төмен балық түрлері аз құнды түрлерімен мекендейтін және табиғи балық өнімділігі төмен балықтар су айдынын толық (жаппай) аулау мүмкіндігі;
4) тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы үшін:
жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру мақсатында балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 17.08.2020 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 15 тамыздағы
№ 336 бұйрығына
2-қосымша
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік
балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру
шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су
айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттарын айқындау әдістемесі
1. Осы Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттарын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылдың 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1 тармағының 77-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттарын (бұдан әрі – өлшемшарт) әзірлеу кезінде қолданылады.

2. Термины и определения, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с Законом.
3. Определение критериев осуществляется путем изучения и сбора следующих данных:
1) границы и площади акватории водоема и (или) участка, глубина;
2) состояние водных объектов, гидрохимический состав, гидрологический режим, наличие течения и волнового образования, характеристика дна (наличие коряг, донных отложений);
3) состояние малых и средних водоемов, отчлененных заливов морей, рек и водохранилищ на признаки замороопасности, изолированности от других водоемов в целях исключения замора и захода рыб из других водоемов и возможности производства полного (тотального) отлова;
4) состав ихтиофауны, условия для естественного воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных;
5) рыбопродуктивность водоемов, численность промысловых рыб и других водных животных.
4. Основные условия для ведения:
1) промыслового рыболовства:
глубоководные водоемы или участки с гидрохимическим составом и гидрологическим режимом, обеспечивающим удовлетворительные условия для жизнедеятельности рыб и других водных животных;
водоемы с характеристиками дна, позволяющими эксплуатацию промысловых орудий лова;
ведение устойчивого рыболовства без ущерба к естественному воспроизводству рыбных ресурсов;
2) любительского (спортивного) рыболовства:
водоемы, населенные преимущественно малоценными и сорными видами рыб;
водоемы с низкой продуктивностью ценных видов рыб и рельефом дна, не позволяющим использование промысловых видов орудий лова;
3) озерно-товарного рыбоводного хозяйства:
водоемы, пригодные для частичной или полной замены ихтиофауны и развития аквакультуры;
водоемы, где имеется возможность полного (тотального) отлова рыб;
4) садкового рыбоводного хозяйства:
защищенные от ветров и течений акватории водоемов;
глубина водоема, позволяющая выращивание товарной рыбы и посадочного материала, на месте установки садков;
отсутствие легко взмучиваемых донных отложений, особенно антропогенного происхождения.

2. Осы Әдістемеде пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Заңға сәйкес қолданылады.
3. Өлшемшарттарды айқындау мынадай деректерді зерделеу және жинақтау жолымен жүзеге асырылады:
1) су айдыны және (немесе) учаскесі акваториясының шекарасы мен аумағы, тереңдігі;
2) су объектілерінің жай-күйі, гидрохимиялық құрамы, гидрологиялық режимі, ағынның және толқынның бар-жоғы, түбінің сипаттамасы (бұтақ ағаштың, су түбіндегі шөгінділердің бар-жоғы);
3) шағын және орта су айдындарының, теңіздердің, өзендер мен су қоймаларының бөлінген шығанақтарының жай-күйі, балықтардың қырылуын және басқа су айдындарынан кіруін болдырмау және толық (жаппай) аулау жүргізу мүмкіндігі мақсатында су айдындарының балық қырылу қауіптілігі, басқа су айдындарынан оқшаулану белгілері;
4) ихтиофауналардың құрамы, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының табиғи өсімін молайтуға жасалған жағдай;
5) су айдындарының балық өнімділігі, кәсіпшілік балықтың және басқа да су жануарларының саны.
4. Мыналарды:
1) кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін негізгі шарттар:
балықтардың және басқа да су жануарларының тыныс-тіршілігі үшін қанағаттанарлық жағдаймен қамтамасыз ететін гидрохимиялық құрамы мен гидрологиялық режимі бар терең сулы су айдындары немесе учаскелері;
кәсіпшілік аулау құралдарын пайдалануға мүмкіндік беретін түбінің сипаттамасы бар су айдындары;
балық ресурстарының табиғи өсімін молайтуға зиян келтірместен орнықты балық шаруашылығын жүргізу;
2) әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу үшін негізгі шарттар:
көбіне арзан және құнсыз балық түрлері мекендейтін су айдындары;
бағалы балық түрлерінің өнімділігі төмен және кәсіпшілік аулау құралдарының түрлерін пайдалануға мүмкіндік бермейтін су айдындары;
3) көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын жүргізу үшін негізгі шарттар:
ихтиофаунаны ішінара немесе толық ауыстыру және акваөсіруді дамыту үшін жарамды су айдындары;
балығын толық (жаппай) аулау мүмкіндігі бар су айдындары;
4) тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізу үшін негізгі шарттар:
желден және ағыстардан қорғалған су айдындарының акваториясы;
тауарлы балық өсіруге және тор қоршамасын орнату орнында отырғызу материалын өсіруге мүмкіндік беретін су айдынының тереңдігі;
жеңіл лайланған су түбіндегі шөгінділердің, әсіресе антропогенді сипаттағы шөгінділердің болмауы.