Об утверждении Методики по наблюдению за ценами на потребительские товары и услуги
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 22 сентября 2017 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2017 года № 15872.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику по наблюдению за ценами на потребительские товары и услуги.
2. Управлению статистики цен совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г.М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждена приказом
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 сентября 2017 года № 135
Методика
по наблюдению за ценами на потребительские товары и услуги

Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер бағасын байқау бойынша әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 22 қыркүйектегі № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 10 қазанда № 15872 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 12-бабы 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер бағасын байқау бойынша әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Баға статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі Статистика
комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2017 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 135 бұйрығымен бекітілді
Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер бағасын байқау бойынша әдістеме

Глава 1. Общие положения
1. Методика по наблюдению за ценами на потребительские товары и услуги (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Методика определяет основные аспекты и методы наблюдения за ценами на потребительские товары и услуги.
3. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и его территориальными подразделениями при проведении общегосударственных статистических наблюдений за ценами на потребительские товары и услуги (далее – товары (услуги).
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) ценовая котировка – цена товара (услуги), имеющего конкретные потребительские свойства (наименование, производитель, характерные особенности), зарегистрированная в определенном торговом объекте;
2) регистрация цен – сбор первичных статистических данных о ценах (тарифах) на товары и услуги при проведении общегосударственных статистических наблюдений;
3) базовый объект – отобранный объект для наблюдения и регистрации в нем цен;
4) спецификация – описание или перечень характеристик, которые используются для идентификации отдельного товара (услуги), отбираемого для регистрации цен;
5) товар (услуга)-представитель – совокупность определенных видов товара в товарной группе, которые отличаются друг от друга незначительными особенностями (деталями), не влияющими на качество и основные потребительские свойства товаров (услуг) и однородны по своему потребительскому назначению;
6) статус товара (услуги)-представителя – признак, характеризующий наличие, временное отсутствие или отсутствие регистрируемого товара, услуги в продаже во время регистрации цены и обеспечивающий ее сопоставимость в сравнении с предыдущим периодом.
Глава 2. Формирование набора потребительских товаров и услуг
5. Набор товаров (услуг) (далее – набор) устанавливается централизованно для всех регионов. Набор для наблюдения за ценами для областных центров, городов республиканского значения и столицы приведен в приложении 1 к настоящей Методике, набор для наблюдения за ценами для выборочного круга городов и районных центров приведен в приложении 2 к настоящей Методике.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер бағасын байқау бойынша әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Әдістеме тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтерге бағаны байқаудың негізгі аспектілері мен әдістерін айқындайды.
3. Осы Әдістемені Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі - Бюро) және оның аумақтық бөлімшелері тұтыну тауарларының және көрсетілетін қызметтердің (бұдан әрі – тауарлар (көрсетілетін қызметтер) бағаларына жалпымемлекеттік статистикалық байқау жүргізу кезінде қолданады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Әдістемеде келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) баға белгіленімі – бұл белгілі бір сауда объектісінде тіркелген, нақты тұтыну қасиеттері бар (атауы, өндірушісі, өзіне тән ерекшеліктері) тауардың (көрсетілетін қызметтің) бағасы;
2) бағаны тіркеу – жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу кезінде тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің бағалары (тарифтері) туралы алғашқы статистикалық деректерді жинау;
3) базалық объект – ондағы бағаларды байқау және тіркеу үшін іріктелген объекті;
4) ерекшелік – бағаны тіркеу үшін іріктелген жеке тауарды (көрсетілетін қызметтерді) сәйкестендіру үшін пайдаланылатын суреттеме немесе сипаттамалар тізбесі;
5) өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) – бұл тауардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен негізгі тұтыну қасиеттеріне әсер етпейтін және мақсаты бойынша біртекті бір-бірінен елеусіз ерекшеліктерімен (бөлшектерімен) айрықшаланатын тауар тобындағы белгілі бір тауар түрлерінің жиынтығы;
6) өкіл-тауардың (көрсетілетін қызметтердің) мәртебесі – баға тіркеу кезінде тіркелетін тауардың, көрсетілетін қызметтердің сатылымда болуын, уақытша болмауын немесе болмауын сипаттайтын және оның өткен кезеңмен салыстырғанда салғастырмалылығын қамтамасыз ететін белгі.
2-тарау. Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер жиынтығын қалыптастыру
5. Тауарлар (көрсетілетін қызметтер) жиынтығы (бұдан әрі – жиынтық) барлық өңірлер үшін орталықтандырылған түрде белгіленеді. Облыс орталықтары, республикалық маңызы бар қалалар және астана үшін бағаларды байқауға арналған жиынтық осы Әдістемеге 1-қосымшада, қалалар және аудан орталықтарының іріктемелі тобы үшін бағаларды байқауға арналған жиынтық осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. По каждому виду товаров (услуг), входящих в набор, отбираются конкретные их разновидности товаров (услуг)-представителей. Для описания товара (услуги)-представителя на региональном уровне используются спецификации, которые являются инструментом, указывающим, какой товар (услуга) оценивается при регистрации цен.
В рамках заданных спецификаций производится отбор наиболее репрезентативных товаров (услуг) в регионе и составление подробных характеристик к ним. Подробная характеристика разрабатывается путем конкретизации общей спецификации в целях детального описания товара (услуги).
7. При отсутствии на потребительском рынке региона отдельных видов товаров (услуг), входящих в набор, они исключаются из наблюдения.
На каждый товар (услугу)-представитель регистрируется не менее 6 (шести) ценовых котировок.
Исключение составляют отдельные виды услуг (жилищно-коммунальные, связи, транспорта, культуры, замены элемента питания наручных часов, изготовления гроба, захоронения и другие), а также отдельные виды товаров (рыба свежая, молоко сырое, дрова, скутеры и другие).
При определении количества котировок цен для конкретного товара (услуги)-представителя учитывается специфика структуры потребления населения в регионе, охват и насыщенность потребительского рынка товарами (услугами), уровень развития базовых объектов торговли и сферы услуг.
Глава 3. Наблюдение за ценами на потребительские товары и услуги
8. Наблюдение за ценами на товары (услуги) осуществляется путем регистрации цен согласно статистической форме общегосударственного статистического наблюдения.
9. Регистрация цен осуществляется:
1) ежемесячно по полному набору товаров (услуг)-представителей, используемому для расчета индекса потребительских цен (далее – ИПЦ), с 7 (седьмого) по 25 (двадцать пятое) число отчетного месяца. В период высокой волатильности цен на потребительском рынке, сбор цен (тарифов) на товары (услуги), подверженные сильным изменениям производится неоднократно;
2) еженедельно (1 раз в неделю) по перечню социально значимых продовольственных товаров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2010 года № 145.
Еженедельно регистрируемая ценовая информация на товары-представители увязывается с ежемесячной регистрацией и проводится в тех же базовых объектах наблюдения.
При совпадении сроков регистрации, информация по базовым объектам, полученная в ходе еженедельной регистрации включается в массив информации, собираемой в ежемесячном режиме.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жиынтыққа кіретін тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша олардың өкіл тауарларының (көрсетілетін қызметтердің) нақты өзге түрлерін таңдалынады. Өңірлік деңгейде өкіл тауарды (көрсетілетін қызметтерді) сипаттау үшін баға тіркеу кезінде қандай тауар (көрсетілетін қызмет) бағаланатынын көрсететін құрал болып табылатын ерекшелік пайдаланылады.
Осы берілген ерекшелік шеңберінде өңірдегі неғұрлым репрезентативті тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) іріктеу және оларға толық сипаттамалар жасалынады. Толық сипаттама тауарды (көрсетілетін қызметтерді) толық сипаттау мақсатында жалпы ерекшелікті нақтылау жолымен әзірленеді.
7. Өңірдің тұтыну нарығында жиынтыққа кіретін тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) жекелеген түрлері болмаған жағдайда, олар байқаудан алып тасталады.
Әрбір өкіл тауарға (көрсетілетін қызметке) 6 (алтыдан) кем емес баға белгіленімі тіркеледі.
Көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлері (тұрғын үй-коммуналдық, байланыс, көлік, мәдениет, қол сағаттарының қуат көзінің элементін ауыстыру, табыт жасау, көму және басқалары), сонымен қатар тауарлардың жекелеген түрлері (жаңа ауланған балық, шикі сүт, отын, скутерлер және басқалары) ерекшелік болып табылады.
Нақты өкіл тауарға (көрсетілетін қызметтерге) баға белгіленімінің санын анықтау кезінде өңірдегі халықтың тұтыну құрылымының ерекшелігі, тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) тұтыну нарығының қамтылуы мен қанықтылығы, сауда мен көрсетілетін қызметтер саласының базалық объектілерінің даму деңгейі есепке алынады.
3-тарау. Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер бағасын байқау
8. Тауарлар (көрсетілетін қызметтер) бағасын байқау жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанына сәйкес бағаны тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
9. Бағаны тіркеу:
1) ай сайын тұтыну бағасының индексін (бұдан әрі – ТБИ) есептеу үшін пайдаланылатын тауарлар (көрсетілетін қызметтер) өкілінің барлық жиынтығы бойынша, есепті айдың 7 (жетісінен) бастап 25 (жиырма бесіне) дейінгі күндері. Тұтыну нарығындағы бағалардың жоғары волатильділік кезеңінде өзгерістерге шалдыққыш тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) бағаны (тарифтерді) бірнеше рет жинау;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 наурыздағы №145 қаулысымен бекітілген әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесі бойынша апта сайын (аптасына 1 рет).
Апта сайын өкіл тауарларға бағалық ақпарат ай сайынғы тіркеумен байланыстырылады және сол бір байқаудың базалық объектілерінде жүргізіледі.
Тіркеу мерзімдері сәйкес келген жағдайда онда апта сайынғы тіркеу барысында алынған базалық объектілер бойынша ақпарат ай сайынғы режимде жиналатын ақпараттық массивке қосылады.

Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Сбор ценовой информации осуществляется следующими способами:
1) сбор ценовой информации проводится непосредственно в местах реализации товара (услуги) путем обхода базовых объектов, фиксирования цены (тарифа), указанного на ценнике (ярлыке), на основе размещенных прейскурантов или проводится опрос лиц, оказывающих платные услуги;
2) при регистрации цен используются данные, полученные в результате запроса в сети Интернет (услуги пассажирского железнодорожного и воздушного транспорта, сотовой связи, отдельные виды медицинских услуг, бытовая техника, аудиовизуальное оборудование, сотовые телефоны и другие).
При регистрации цен на услуги пассажирского транспорта на сайтах "Казахстан Темир Жолы" bilet.railways.kz, Эйр Астана www.airastana.com, Скат www.scat.kz, Флай Арыстан flyarystan.com, Авиата www.aviata.com, цен на товары в Интернет-магазинах Sulpak.kz, Technodom.kz, Mechta.kz для обеспечения сопоставимости фиксируются цены (тарифы) без стоимости доставки.
Регистрация цен ежемесячно осуществляется на услуги железнодорожного пассажирского транспорта по состоянию на 20 (двадцатое) число. Если 20 (двадцатое) число отчетного месяца выпадает на выходной или праздничный день, то регистрируется цена буднего дня. Стоимость билета выходного или праздничного дня подвержена резким колебаниям и учет изменений цен в эти дни является несопоставимым;
3) на некоторые виды услуг, условия, предоставления которых являются стандартными, уровень цен на них фиксируется на определенный период времени (например, цены на услуги химической чистки, стирки белья, мойки автомашин), ценовую информацию регистрируют по телефону. При получении ценовой информации по телефону, специалистами периодически (раз в квартал) посещаются базовые объекты с целью поддержания личных контактов с их сотрудниками и во избежание ошибок при выборе товаров, услуг-представителей при определении цены, а также с тем, чтобы удостовериться в сопоставимости спецификаций отобранных товаров, услуг-представителей;
4) в организации, для которых характерно установление цен (тарифов) на длительный период времени (санатории, медицинские и образовательные учреждения, организации, оказывающие ритуальные услуги, и другие), направляются официальные письма с просьбой предоставления информации о ценах (тарифах) на оказываемые услуги. Цены (тарифы) фиксируются на основе предоставленных прейскурантов, но в целях контроля достоверности данных не реже одного раза в квартал специалисты посещают базовые объекты для подтверждения полученной ценовой информации;

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Бағалық ақпаратты жинау келесі тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) бағалық ақпаратты жинау базалық объектілерді аралау арқылы тауарды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу орындарында тікелей жүргізу, бағалықта (жазба белгісінде) көрсетілген бағаларды (тарифтерді) белгілеу, орналастырылған бағатізбесі негізінде немесе ақылы қызметтер көрсететін адамдардың пікіртерімі жүргізіледі;
2) бағаларды тіркеу кезінде Интернет желісінде сұраулар нәтижесінде алынған деректер пайдаланылады (жолаушылар теміржол көлігі және әуе көлігі қызметтері, ұялы байланыс, медициналық көрсетілетін қызметтің жекелеген түрлері, тұрмыстық техника, дыбыс-бейне шолу жабдығы, ұялы телефондар және басқалары).
Қазақстан Темір жолы" bilet.railways.kz, Эйр Астана www.airastana.com, Скат www.scat.kz, Флай Арыстан flyarystan.com, Авиата www.aviata.com сайттарында жолаушылар көлігі қызметтеріне бағаларды, Sulpak.kz, Technodom.kz, Mechta.kz Интернет-дүкендерінде тауарларға бағаларды тіркеу кезінде салғастырымдылықты қамтамасыз ету үшін жеткізу құнынсыз бағалар (тарифтер) белгіленеді.
Ай сайын бағаларды тіркеу жолаушылар теміржол көлігі қызметтеріне 20 (жиырмасыншы) күнгі жағдай бойынша жүзеге асырылады. Егер есепті айдың 20 (жиырмасыншы) күні демалыс немесе мерекелік күнге түссе, онда жұмыс күндеріндегі баға тіркеледі. Демалыс немесе мерекелік күндегі билет құны күрт ауытқуларға ұшырайды және бұл күндері баға өзгерісін есепке алу салыстыруға келмейді;
3) ұсыну шарттары стандартты болып келетін баға деңгейі мезгілдің белгілі бір уақытында (мысалы, химиялық тазарту, киімдерді жуу, көліктерді жуу қызметтерінің бағалары) белгіленетін көрсетілетін қызметтердің кейбір түрлеріне бағалық ақпаратты телефон арқылы тіркейді. Бағалық ақпаратты телефон арқылы алған кезде олардың қызметкерлерімен жеке байланысты ұстау мақсатында және бағаны анықтау кезінде өкіл-тауарлар, көрсетілетін қызметтерді таңдау уақытында қателерді болдырмау, сондай-ақ іріктелген өкіл-тауарлар, көрсетілетін қызметтер ерекшеліктерінің салғастырымдылығына көз жеткізу мақсатында мамандар базалық объектілерді мезгіл-мезгіл (тоқсанына бір рет) аралап шығады;
4) ұзақ уақыт кезеңінде бағаны (тарифті) белгілеу тән ұйымдарға (санаторийлер, медицина және білім беру мекемелері, салт және басқа да көрсетілетін қызметтер ұсынатын ұйымдар) көрсетілетін қызметтерге баға (тариф) туралы ақпаратты беру өтінішімен ресми хаттар жолданады. Бағалар (тарифтер) ұсынылған прейскуранттар негізінде тіркеледі, бірақ деректердің анықтығын бақылау мақсатында алынған бағалық ақпаратты растау үшін мамандар тоқсанына бір реттен кем емес базалық объектілерді аралап шығады;

5) тарифы на жилищно-коммунальные услуги регистрируются на основе платежных документов (квитанций), выставляемых населению для оплаты за соответствующие виды услуг. При изменении тарифов их новый уровень подтверждается приказами государственных органов, осуществляющих руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, и организаций, оказывающих эти виды услуги.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Замена базовых объектов, товаров и услуг
11. Замена базового объекта осуществляется в соответствии с пунктом 34 Методологии построения индекса потребительских цен (далее – Методология), утвержденной приказом исполняющего обязанности Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 230, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12955.
Выбор базового объекта осуществляется на основе данных статистики внутренней торговли по объему розничной торговли. В наблюдение включаются объекты, со значительной долей товарооборота в регионе, реализующие товары по потребительским свойствам и уровню цен, рассчитанные на массового потребителя.
По сезонным товарам сохраняются базовые объекты при отсутствии в нем наблюдаемого товара в течение длительного периода времени (до шести месяцев).
12. Замена товара (услуги) производится в соответствии с пунктом 35 Методологии.
Процедура замены товара (услуги) осуществляется, когда товар больше не доступен, не продается в значительных объемах или в обычных условиях торговли.
Отсутствие товара (услуги) в продаже носит как временный, так и постоянный характер.
Товар (услуга) относится к постоянно отсутствующему, если более двух месяцев не реализуется в базовом объекте, и не предусматривается его реализация в будущем.
Товар (услуга) относится к временно отсутствующему, если имеются сведения, что их реализация в базовом объекте возобновится в будущем. Товары с конкретными потребительскими свойствами, участвующие в наблюдении за ценами, временно отсутствуют по причине, связанной с прекращением их выпуска, отсутствием спроса на продукцию, трудностями с транспортными перевозками.
Временно отсутствуют товары, имеющие сезонный характер производства и реализации. Такие товары ежегодно исчезают в одно и то же время, и их отсутствие предсказуемо (например, некоторые виды одежды и обуви, товары для спорта и другие). Для временно отсутствующих сезонных товаров используется метод условного исчисления цен в соответствии с подпунктом 3) пункта 42 Методологии.
При замене товаров (услуг), относящихся к постоянно отсутствующим, а также при введении в наблюдение новых товаров (услуг), заменяющих морально устаревшие их виды, учитывается изменение качественных характеристик товаров (услуг), которые находят свое отражение в цене.

5) тұрғын үй-комуналдық қызметтердің тарифтері тиісті қөрсетілетін қызмет түрлеріне ақы төлеу үшін халыққа берілетін төлем құжаттары (түбіртектер) негізінде тіркеледі. Тарифтер өзгерген жағдайда табиғи монополиялар саласында және реттелетін нарықта, осы қызметтің түрлерін көрсететін ұйымдарға басшылық жүргізетін мемлекеттік органдардың бұйрықтарымен олардың жаңа деңгейі расталады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Базалық объектілерді, тауарларды және көрсетілетін қызметтерді алмастыру
11. Базалық объектіні алмастыру Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 230 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12955 болып тіркелген Тұтыну бағасының индексін құру әдіснамасының (бұдан әрі – Әдіснама) 34-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Базалық объектіні таңдау бөлшек сауда көлемі бойынша ішкі сауда статистикасының деректері негізінде жүзеге асырылады. Байқауға тұтыну қасиеттері мен баға деңгейі бойынша, жаппай тұтынуға арналған тауарларды өткізетін өңірдегі тауар айналымының едәуір үлесі бар объектілер кіреді.
Маусымдық тауарлар бойынша базалық объектілер байқалатын тауар өте ұзақ уақыт мерзім ішінде (алты айға дейін) жоқ болған жағдайда сақталады.
12. Тауарды (көрсетілетін қызметтерді) алмастыру Әдіснаманың 35-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тауарды (көрсетілетін қызметтерді) алмастыру рәсімі тауар жоқ болғанда, едәуір көлемде сатылмайтын немесе сауданың қалыпты жағдайында сатылмағанда жүзеге асырылады.
Сатылымда тауардың (қөрсетілетін қызметтердің) жоқ болуы уақытша, сондай-ақ тұрақты сипатқа ие.
Базалық объектіде екі айдан көп сатылымда жоқ және болашақта оны өткізу көзделмейтін тауар (көрсетілетін қызметті) тұрақты түрде болмайтын тауарға жатады.
Базалық объектіде болашақта тауарды (көрсетілетін қызметті) өткізу қайта жаңартылатындығы жөнінде мәліметтер бар болса, онда ол уақытша жоқ деп саналады. Бағаны байқауда қатысатын нақты тұтыну қасиеттері бар тауарлар өнімге сұраныстың болмауынан, көліктік тасымалдау қиындықтарынан оларды шығаруды тоқтатуға байланысты себептерден уақытша жоқ болып келеді.
Өндіріс және өткізудің маусымдық сипаты бар тауарлар уақытша жоқ. Мұндай тауарлар жыл сайын бір уақытта жоқ болып кетеді және олардың жоқ болуы алдын ала болжанады (мысалы, киімнің және аяқкиімнің кейбір түрлері, спортқа арналған тауарлар және басқалар). Уақытша жоқ маусымдық тауарлар үшін Әдіснаманың 42-тармағы 3) тармақшасына сәйкес шартты есептеу тәсілі пайдаланылады.
Тұрақты жоқ тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) жататын тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) алмастыру кезінде, сондай-ақ байқауға олардың моральді ескірген түрлерін ауыстыратын жаңа тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) енгізген кезінде өзінің көрінісін бағада табатын тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) сапалық сипаттарының өзгеруі ескеріледі.

При наличии изменений в качестве товара (услуги), к цене заменяющего товара (услуги) применяется поправка на изменение качества товара (услуги). Для корректировки цен применяется метод "совмещения" в соответствии с подпунктом 2) пункта 42 Методологии.
При наличии незначительных изменений в качестве товара (услуги), которые не влияют на основные параметры характеристики нового товара (услуги), применяется метод "прямого сопоставления цен" в соответствии с подпунктом 1) пункта 42 Методологии.
13. Для товаров, характеризующихся частой сменой ассортиментных видов и изменением характеристик, производятся целенаправленные замены, не ожидая полного исчезновения товара из продажи. К таким товарам относятся средства связи, бытовая техника, аудиовизуальное оборудование, автомобили, а также отдельные виды одежды и обуви, подверженные изменениям в связи с требованием рынка, моды. По ним осуществляется частичная ротация наблюдаемых товаров с конкретными потребительскими свойствами несколько раз в год.
Наблюдение за ценами на новую модель товара осуществляется с момента появления ее на потребительском рынке, а включение в расчеты средних цен и индексов цен в период массовой продажи, когда реализация товара производится повсеместно.
Примеры процедуры замены телевизора и автомобиля приведены в приложениях 3 и 4 к настоящей Методике.
Глава 5. Особенности наблюдения за ценами на сезонные товары и услуги
14. Регистрация цен на сезонные товары (услуги) и учет их динамики при расчете ИПЦ имеет свои особенности.
Продажа сезонных товаров и оказание отдельных видов услуг на потребительском рынке носит массовый характер в течение определенного времени года. В несезонный период года эти товары (услуги) продаются (оказываются) в незначительных объемах в условиях ограниченного потребительского спроса и предложения.
15. Сезонные товары подразделяются на сильновыраженные и слабовыраженные. Виды сезонных товаров подробно описаны в пункте 36 Методологии.
Слабовыраженные сезонные товары не требуют применения методов замены, но по ним наблюдаются закономерности в цикличности повторяющихся из года в год колебаний цен, что отражается на динамике цен. К ним относятся отдельные виды плодоовощной продукции. Регистрация цен на нее в летний период осуществляется раздельно: на ранний урожай текущего года и урожай предыдущего года. В расчет цена ранних плодоовощей включается постепенно с учетом возрастающей их доли в общем объеме реализации. Доля объема реализации ранних плодоовощей в общем объеме их реализации по населенному пункту определяется экспертной оценкой через количество соответствующих им ценовых котировок на день регистрации.
Данный способ расчета позволяет провести увязку цен на плодоовощи урожая текущего года с ценами урожая предыдущего года.
Для сохранения непрерывности ряда ценовой информации в период отсутствия реализации сильновыраженных сезонных товаров (до появления его в новом сезоне в достаточном количестве и ассортименте) используется метод "условного исчисления общего среднего" в соответствии с подпунктом 3) пункта 42 Методологии. К сильновыраженным сезонным товарам относятся отдельные виды одежды и обуви, товары для спорта и другие.
Расчетное исчисление цен на сильновыраженные сезонные товары в несезонный период осуществляется централизованно. Перечень сильновыраженных сезонных товаров приведен в приложении 5 к настоящей Методике.
При исчезновении из реализации отдельных видов одежды или обуви, цены на которые наблюдались в предыдущем сезоне, и появления товаров, имеющих отличные от предыдущих характеристики, отражающие новые тенденции рынка, моды осуществляется их замена с учетом изменения качества товара методом "совмещения" в соответствии с подпунктом 2) пункта 42 Методологии.

Тауардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасында өзгеріс болған жағдайда ауыстыратын тауардың (көрсетілген қызметтердің) бағасына тауардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасы өзгеруіне түзету қолданылады. Бағаны түзету үшін Әдіснаманың 42-тармағы 2) тармақшасына сәйкес "біріктіру" тәсілі қолданылады.
Тауардың (көрсетілетін қызметтің) сапасында жаңа тауардың (көрсетілетін қызметтің) сипаттамасының негізгі параметрлеріне әсер етпейтін азғантай өзгеріс кезінде Әдіснаманың 42-тармағының 1) тармақшасына сәйкес "бағаны тікелей салғастыру" тәсілі қолданылады.
13. Ассортименттік түрі және сипаттамаларының өзгеруі жиі ауысуымен сипатталатын тауарлар үшін сатылымнан тауардың толық жоғалуын күтпей мақсатты алмастырулар жүргізіледі. Мұндай тауарларға байланыс құралдары, тұрмыстық техника, аудиовизуальді жабдық, автомобильдер, сондай-ақ сән, нарық талаптарына байланысты өзгеріске ұшыраған киім және аяқкиімнің жекелеген түрлері жатады. Олар бойынша жылына бірнеше рет нақты тұтыну белгілерімен байқалатын тауарларды ішінара алмастыру жүзеге асырылады.
Тауардың жаңа моделіне бағаны байқау оның тұтыну нарығында пайда болған сәтінен басталады, ал жаппай сату кезеңінде, тауарды өткізу барлық жерде жүргізіліп жатқан уақытта орташа бағалар және баға индекстері есептеуге қосылады.
Теледидарды және автомобильды алмастыру рәсімінің мысалы осы Әдістемеге 3 және 4-қосымшаларда келтірілген.
5-тарау. Маусымдық тауарларға және көрсетілетін қызметтерге бағаны байқаудың ерекшеліктері
14. Маусымдық тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) бағаны тіркеудің және ТБИ есептеу кезінде олардың серпінін есепке алудың өз ерекшеліктері бар.
Жылдың нақты кезеңінде кейбір тауарларды сату және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін көрсету тұтыну нарығында жаппай сипатқа ие. Жылдың маусымдық емес кезеңінде аталған тауарлар (көрсетілетін қызметтер) шектелген тұтыну сұранысы мен ұсынысы жағдайында аз көлемде сатылады (көрсетіледі).
15. Маусымдық тауарлар айқын көрінетін және байқалмайтын түрлерге бөлінеді. Маусымдық тауарлардың түрлері Әдіснаманың 36-тармағында сипатталады.
Байқалмайтын маусымдық тауарлар ауыстыру әдісін қолдануды қажет етпейді, бірақ олар бойынша бағалар серпінінде көрсетілетін жылдан-жылға бағалар ауытқуының циклділігі қайталанатын заңдылық байқалады. Оған жеміс-көкөніс өнімдерінің жекелеген түрлері жатады. Жазғы кезеңде оған бағаны тіркеуді ағымдағы жылғы егіннің ерте және өткен жылғы егіннен бөлек жүргізіледі. Ерте жеміс-көкөністің бағасы сатылымның жалпы көлемінде оның өспелі үлесін ескере отырып есептеуге біртіндеп қосылады. Елді мекен бойынша сатылымның жалпы көлеміндегі ерте жеміс-көкөністің сатылым көлемінің үлесі тіркеу күніне оған сәйкес баға белгілерінің саны арқылы сарапшылық бағалаумен анықталады.
Бұл есептеу тәсілі ағымдағы жылғы жеміс-көкөніс өнімінің бағасын өткен жылғы өнімінің бағасымен үйлестіруді жүргізуге мүмкіндік береді.
Айқын көрінетін маусымдық тауарлардың сатылымда жоқ болуы кезеңінде (оның жаңа маусымда жеткілікті көлемде және ассортименте пайда болуына дейін) бағалық ақпарат қатардың үздіксіздігін сақтау үшін Әдіснаманың 42-тармағы 3) тармақшасына сәйкес "жалпы орта мәнді шартты есептеу" әдісі пайдаланылады. Айқын көрінетін маусымдық тауарларға киім және аяқкиімнің, спортқа арналған тауарлардың жекелеген түрлері және басқалар жатады.
Маусым емес кезеңде айқын көрінетін маусымдық тауарлар бойынша бағаларды есептік есептеу орталықтан жүзеге асырылады. Айқын көрінетін маусымдық тауарлардың тізбесі осы Әдістемеге 5-қосымшада келтірілген.
Өткен маусымда байқалған бағалар бойынша киім немесе аяқкиімнің жекелеген түрлері сатылымнан жоғалған жағдайда және жаңа маусымда нарықтың, сәннің жаңа үрдісін көрсететін сипаттамасында өзгешелігі бар жаңа тауарлар пайда болғанда олардың ауыстырылуы сападағы өзгерістерді есепке алу арқылы Әдіснаманың 42-тармағы 3) тармақшасына сәйкес "біріктіру" әдісімен жүзеге асырылады.

16. Фактор сезонности проявляется также в изменении цен, тарифов на отдельные виды услуг, в частности, по группе туристических услуг.
Применение метода замены по услуге, предоставление которых носит сезонный характер, имеет свои особенности.
По туристическим услугам применяются следующие методы замены:
1) в период существенных темпов инфляции, при значительном темпе изменения курса иностранной валюты (доллара США) по отношению к национальной валюте индексирование цены путевки в соответствии с темпом изменения курса иностранной валюты по отношению к тенге;
2) в период низких темпов инфляции метод дублирования цены. В течение всего периода отсутствия фактической реализации путевок на отобранные для наблюдения туры перенос последней цены путевки, зарегистрированной в сезонный период.
Глава 6. Компьютеризированная система индивидуального опроса
17. Процесс автоматизации сбора цен представляет собой компьютеризированную систему индивидуального опроса (далее – КСИО). В первый год внедрения КСИО сбор цен осуществляется параллельно, как на бумажных носителях, так и с помощью использования переносных вычислительных устройств (далее – ПВУ).
18. Сбор цен и тарифов на потребительские товары (услуги) с использованием ПВУ осуществляется согласно электронной статистической форме общегосударственного статистического наблюдения, утвержденного в установленном порядке.
19. При загрузке электронной формы ввода данных процесс сбора цен производится с выбора кода-идентификатора для статуса товара (услуги) в обследуемом базовом объекте.
Статусы по конкретным товарам (услугам) предназначены для характеристики качественного состояния товара (услуги)-представителя в момент регистрации цены.
Коды-идентификаторы для статусов товаров (услуг):
1) С – сопоставимый, когда товар (услуга)-представитель сопоставим по характеристике. При выборе статуса товара сопоставимый из предыдущего периода данные переносятся в отчетный по характеристике, стране производства и расфасовке;
2) ВО – временно отсутствует, когда товар (услуга)-представитель не доступен для регистрации, но отсутствие временное, что определено после консультации с продавцом. Данный статус товара не применяется более двух месяцев. При выборе статуса товара временно отсутствующий из предыдущего периода данные переносятся в отчетный по характеристике, стране производства, расфасовке и цене;
3) О – отсутствует, когда товар (услуга)-представитель не доступен для регистрации и не планируется его поступление в продажу, что определено после консультации с продавцом. При выборе статуса товара отсутствующий, как и при временно отсутствующем из предыдущего периода данные переносятся в отчетный по характеристике, стране производства, расфасовке и цене;

16. Маусымдылық факторы, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріне, атап айтқанда туристік қызметтер тобы бойынша бағалар, тарифтер өзгерістерінде көрінеді.
Маусымдық сипатқа ие көрсетілетін қызметтер бойынша ауыстыру әдісін қолданудың өз ерекшеліктері бар.
Туристік қызметтер бойынша келесі ауыстыру әдістері қолданылады:
1) елеулі инфляция қарқыны кезеңінде, сондай-ақ ұлттық валютаға қатысты шетел валютасының (АҚШ доллары) бағамының елеулі өзгеру қарқыны жағдайында жолдама бағасын теңгеге қатысты шетел валютасы бағамының өзгеру қарқынына сәйкес индекстеуге болады;
2) қарқыны төмен инфляция кезеңінде бағаны қайталау әдісі. Бақылауға арналған іріктелген тауарлар жолдамаларының нақты түрде сатылымда жоқ барлық кезеңі бойынша жолдаманың маусым кезеңінде тіркелген соңғы бағасын ауыстыру.
6-тарау. Жеке пікіртерімнің компьютерлендірілген жүйесі
17. Бағаны жинаудың автоматтандырылған процесі жеке пікіртерімнің компьютерлендірілген жүйесін (бұдан әрі – ЖПКЖ) білдіреді. ЖПКЖ енгізудің бірінші жылында бағаларды жинау қағаз жеткізгіште және тасымалды есептегіш құралдардарын (бұдан әрі – ТЕҚ) қолданумен қатар жүзеге асырылды.
18. ТЕҚ пайдаланумен тұтыну тауарларына (көрсетілетін қызметтерге) бағалар мен тарифтерді жинау белгіленген тәртіппен бекітілген жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың электрондық статистикалық нысаны бойынша жүзеге асырылады.
19. Деректерді енгізудің электрондық нысанын жүктегенде баға жинау процесі зерттелетін базалық объектідегі тауардың (көрсетілетін қызметтердің) мәртебесіне арналған сәйкестендіруші-кодты таңдаудан басталады.
Нақты тауарлар (көрсетілетін қызметтер) бойынша мәртебелер бағаларды тіркеу сәтінде өкіл-тауардың (көрсетілетін қызметтердің) сапалы жағдайын сипаттауға арналған.
Тауарлар (көрсетілетін қызметтер) мәртебесі үшін сәйкестендіруші-кодтар:
1) С – салғастырмалы, өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) сипаттамасы бойынша салғастырмалы болған жағдайда. Тауардың өткен кезеңмен салыстырмалы мәртебесін таңдағанда деректер сипаттамасы, өндіруші ел және орамасы бойынша есепті кезеңге көшіріледі;
2) УЖ – уақытша жоқ болуы, өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) тіркеу үшін қолжетімсіз болғанда, бірақ сатушымен кеңескеннен кейін тауардың (көрсетілетін қызметтің) жоқ болуы уақытша екені анықталады. Аталған тауардың мәртебесін екі айдан көп қолданылмайды. Уақытша жоқ мәртебесін таңдаған жағдайда сипаттама, өндіруші ел, бөлшектеп өлшеу және баға бойынша деректер есепті кезеңге көшеді;
3) Ж – жоқ өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) баға тіркеу үшін қолжетімсіз болғанда және сатылымда пайда болуы жоспарланбайтындығы сатушымен кеңескеннен кейін анықталады. Тауардың жоқ мәртебесін таңдаған жағдайда сипаттама, өндіруші ел, бөлшектеп өлшеу және бағасы бойынша деректер уақытша жоқ мәртебесі сияқты өткен кезеңнен есепті кезеңге көшеді;

4) НС – несопоставимый, когда товар (услуга)-представитель отличается по всем параметрам характеристики. При выборе статуса товара несопоставимый данные из предыдущего и отчетного периода по характеристике, стране производства, расфасовке и цене открыты для корректировки и ввода данных;
5) СТ – сезонный, когда товар (услуга)-представитель отсутствует в несезонный период. При выборе статуса товара сезонный из предыдущего периода данные переносятся в отчетный по характеристике, стране производства и расфасовке;
6) З – замещение, когда товар (услуга)-представитель заменяется на аналогичный по характеристике, имеющий незначительные отличия. При выборе статуса товара замещение данных отчетного периода по характеристике, стране производства, расфасовке и цене открыты для корректировки и ввода данных;
7) Н – новый, когда появляется новая разновидность товара (услуги)-представителя.
Комбинация применения статусов товаров (услуг) при регистрации цен приведена в приложении 6 к настоящей Методике.
20. Автоматические контроли, предусмотренные при методе электронной технологии регистрации цен с использованием ПВУ:
1) пересчет цены регистрации за стандартную единицу измерения. Автоматический пересчет цены регистрации за стандартную единицу измерения определяется, как деление цены в момент регистрации на расфасовку товара и умножение на вес (количество) в стандартной единице измерения;
2) расчет индекса цен к предыдущему периоду. Индекс цен к предыдущему периоду по товару (услуге)-представителю рассчитывается, как деление цены в пересчете отчетного периода на цену в пересчете предыдущего периода и умножение на 100%;
3) установление предела максимального и минимального индекса цен и указание причины изменения цены при их превышении. Если индекс цен меньше 90% или больше 110%, то в поле примечание указывается причина изменения цены товара (услуги)-представителя. Данная функция дополнительно контролирует на правильность отражения цены и индекса.
Приложение 1
к Методике по наблюдению за
ценами на потребительские
товары и услуги
Набор потребительских товаров и услуг для наблюдения за ценами
для областных центров, городов республиканского значения, столицы

4) СТ – салыстырылмайтын тауар, өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) сипаттамасы барлық параметрі бойынша өзгеше. Салыстырылмайтын тауар мәртебесін таңдаған жағдайда өткен және есепті кезеңдегі сипаттама, өндіруші ел, бөлшектеп өлшеу және баға бойынша деректер түзету және енгізу үшін ашық;
5) МТ – маусымдық тауар, өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) маусым емес кезеңде сатылымда болмауы. Маусымдық тауар мәртебесін таңдаған жағдайда сипаттама, өндіруші ел және бөлшектеп өлшеу бойынша деректер есепті кезеңге көшеді;
6) А – ауыстыру, өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) сипаттамасы ұқсас, айтарлықтай өзгешеліктері жоқ басқа тауарға (көрсетілетін қызметке) ауыстырған жағдайда қолданылады. Ауыстыру мәртебесін таңдаған жағдайда сипаттама, өндіруші ел, бөлшектеп өлшеу және баға бойынша деректер түзету және енгізу үшін ашық;
7) Ж – жаңа, өкіл-тауардың (көрсетілетін қызметтің) жаңа түрі пайда болғанда қолданылады.
Баға тіркеу кезінде тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) мәртебелерін қолдану комбинациялары осы Әдістемеге 6-қосымшада келтірілді.
20. ТЕҚ қолдану арқылы баға тіркеудің электрондық технология әдісінде ұсынылған автоматтық бақылаулар:
1) тіркелген бағаны стандарттық өлшем бірліктегі бағаға қайта есептеу. Тіркелген бағаны стандарттық өлшем бірліктегі бағаға автоматы түрде қайта есептеу тіркеу сәтіндегі бағаны тауардың орамасына бөлу және стандарттық өлшем бірліктегі салмағына (санына) көбейту арқылы жүзеге асырылады;
2) өткен кезеңге баға индексін есептеу. Өкіл-тауар (көрсетілетін қызмет) бойынша өткен кезеңге баға индексі есепті кезеңнің қайта есептелген бағаны өткен кезеңдегі қайта есептелген бағаға бөлу және 100% көбейту арқылы есептеледі;
3) баға индекстеріне ең жоғары және ең төмен шектерін қою және индекс көлемінің қойылған шектерден асқан кезде баға өзгерісінің себебін көрсету. Егер баға индексі 90%-дан аз немесе 110%-дан үлкен болса ескертпеде өкіл-тауардың (көрсетілетін қызметтің) баға өзгерісінің себебі көрсетіледі. Аталған функция бағаның және индекстің дұрыс көрсетілуін қосымша бақылайды.
Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер бағасын байқау бойынша әдістемеге
1-қосымша
Облыс орталықтары, республикалық маңызы бар қалалар және астана үшін бағаларды байқауға арналған тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер жиынтығы

1) тип телевизора – жидкокристаллический;
2) размер экрана (диагональ) – 102 см;
3) торговая марка и модель – LG KDL-40R453 Smart;
4) цена – 129 990 тенге.
Для осуществления процедуры замены телевизора определяется его потребительский сегмент. Одним из критериев потребительского сегмента является размер диагонали телевизора, который определяет цель предназначения телевизора.
В базовом объекте наблюдался телевизор с большой диагональю экрана 102 см. Исходя из размера экрана телевизора, товар распределяется по моделям с подходящим типом, торговой маркой и другими характеристиками.
Распределение моделей телевизоров в базовом объекте по соответствующим характеристикам

1) теледидардың түрі – сұйықкристалды;
2) экранның көлемі (диагоналі) – 102 см;
3) сауда маркасы және моделі – LG KDL-40R453 Smart;
4) бағасы – 129 990 теңге.
Теледидарды алмастыру рәсімін жүзеге асыру үшін теледидардың тұтыну сегменті анықталады. Тұтыну сегменті өлшемшарттарының бірі теледидардың қолданылу мақсатын айқындайтын теледидар диагоналінің өлшемі болып табылады.
Базалық объектіде экранның диагоналі 102 см үлкен теледидар байқалды. Теледидар экранының көлеміне сүйене отырып, тауар сай келетін түрлерінің моделдері бойынша, сауда маркасы және басқа да сипаттамаларына бөлінеді.
Тиісті сипаттамалары бойынша базалық объектідегі теледидарлар модельдерін бөлудің үлгісі

Samsung UE40HU7000UXKZ Smart 4K UHD
Samsung UE40H6500ATXKZ Smart
Hisense LED-N42K220DP
Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart
Цена
189 990
132 500
99 990
154 990
Тип экрана
жидкокристал-
лический
жидкокристал-
лический
плазменный
жидкокристал-
лический
Диагональ, см
102
102
107
107
Разрешение экрана
3840x2160
1920x1080
1920x1080
1920x1080
Частота развертки, Гц
200
100
100
Соотношение сторон
16:9
16:9
16:9
HD-формат
2160р
(4K UHDTV)
1080p
(Full HD)
1080p Full HD
Поддержка технологии "SMART TV"
Да
Да
Нет
Да
Поддержка 3D
Нет
Нет
Нет
Нет
Поддержка Wi-Fi
Да
Да
Нет
Да
Количество HDMI
4
4
3
Количество USB
3
3
2
Разъем SCART
Да
Да
Нет
Наиболее подходящей моделью для замены телевизора "LG KDL-40R453 Smart" является модель "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart". Подобранная для замены модель телевизора "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart" имеет идентичные характеристики (диагональ, тип, разрешение экрана, частота развертки и формат изображения) и относится к той же торговой марке (средняя ценовая котировка).
Замена товара производится методом "прямого сопоставления цен" в соответствии с подпунктом 1) пункта 42 Методологии. Цена телевизора "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart" (132 500 тенге) напрямую сравнивается с ценой отсутствущей модели "LG KDL-40R453 Smart" (129 990 тенге) и отражается индекс цен 101,9%.
Классификация торговых марок телевизора по ценовым котировкам
Ценовая категория
Высокая
Средняя
Низкая
Телевизоры
SONY, TOSHIBA, LOEWE, PANASONIC
LG, SAMSUNG, PHILLIPS, SHARP
DAEWOO, HAIER, AKAI, AVEST, BBK, ELENBERG, VESTEL, SUPRA, ERICSSON
При ситуации, когда выбранный для замены телевизор "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart" (диагональ 102 см) не относится к модели с большим объемом продаж и представлен на рынке малым количеством, подбирается репрезентативная модель товара. Замена производится путем определения доли объема продаж, оценка которого осуществляется с помощью продавца-консультанта базового объекта (например, наиболее представительной моделью для замены определен экспертным методом телевизор "Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart" (цена 154 990 тенге).
Заменяющая модель телевизора "Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart" отличается от предыдущей модели "LG KDL-40R453 Smart" по размеру экрана (диагональ 107 см). При значительном изменении в качестве товара, когда заменяющий товар не сопоставим с отсутствующим, применяется корректировка цен на качество товара методом "совмещения" в соответствии с подпунктом 2) пункта 42 Методологии.
Замена телевизора "LG KDL-40R453 Smart" на "Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart" осуществляется путем корректировки предыдущей цены, отсутствующего товара (129 990 тенге) на цену заменяющего за предыдущий период (154 990 тенге).
Приложение 4
к Методике по наблюдению за
ценами на потребительские
товары и услуги
Пример процедуры замены автомобиля
Автомобильный рынок, как и рынок электробытовой техники подвержен частым технологическим изменениям. По позиции автомобили, процедуру замены осуществляют как в рамках одной модели определенной марки, так и в рамках двух разных марок автомобилей. Под моделью подразумевается разновидность продукции определенной марки автомобиля.
Пример марок, моделей и комплектации автомобилей
Марки
Модели
Комплектация
Renault
Logan
Renault Fluence
Новый Sandero
Renault Sandero Stepway
Access
Confort
Privilege
Luxe
Privilege
Authentique
Expression
Chevrolet
Cobalt
Aveo
Cruze
Malibu
Orlando
LS, LT, LTZ
Kia
Picanto
Cee`d
Pro_cee`d
Cerato new
Rio
Base, Base+, Luxe, Prestige, Premium, Comfort
При осуществлении процедуры замены товара рассматривается тип кузова автомобиля, особенно при замене в рамках одной марки и модели автомобиля.
Классификация легковых автомобилей по типу кузова подразделяется на:

Samsung UE40HU7000UXKZ Smart 4K UHD
Samsung UE40H6500ATXKZ Smart 3D
Hisense LED-N42K220DP
Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart
Баға
189 990
132 500
99 990
154 990
Экран түрі
сұйықкристалды
сұйықкристалды
плазмалық
сұйықкристалды
Диагональ, см
102
102
107
107
Экран мүмкіндігі
3840x2160
1920x1080
1920x1080
1920x1080
Ұңғылау жиілігі, Гц
200
100
100
Экран жақтарының ара қатынасы
16:9
16:9
16:9
HD-формат
2160р
(4K UHDTV)
1080p
(Full HD)
1080p Full HD
"SMART TV" технологиясын қолдау
Ия
Ия
Жоқ
Ия
3D форматын қолдау
Жоқ
Ия
Жоқ
Жоқ
Wi-Fi қолдау
Ия
Ия
Жоқ
Ия
HDMI саны
4
4
3
USB саны
3
3
2
SCART
Ия
Ия
Жоқ
"LG KDL-40R453 Smart" теледидарын алмастыру үшін сай келетін "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart 3D" моделі болып табылады. Алмастыру үшін алынған "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart" теледидар моделі бірдей сипаттамаларға ие (диагоналі, түрі, экранның рұқсаттылығы, ұңғалау жиілігі және бейненің форматы) және сол сауда маркасына жатады (орташа бағалық белгіленім).
Әдіснаманың 42-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тауарды алмастыруды "бағаны тура салғастыру" әдісімен жүзеге асырылады. "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart" теледидарының бағасын (132 500 теңге) бағасы жоқ "LG KDL-40R453 Smart" (129 990 теңге) моделімен тура салыстырылады және 101,9% баға индексі көрсетіледі.
Баға белгіленімі бойынша теледидар сауда маркаларының классификациясы
Баға санаты
Жоғары
Орташа
Төмен
Теледидар
SONY, TOSHIBA, LOEWE, PANASONIC
BLOMBERG, CANDY, LG, PHILLIPS, SAMSUNG, SHARP
DAEWOO, HAIER, AKAI, AVEST, BBK, ELENBERG, VESTEL, SUPRA, ERICSSON ERISSON
Ауыстыруға таңдалған "Samsung UE40H6500ATXKZ Smart" (диагоналі 102 см) теледидары көп сатылым моделіне жатпаса және нарықта аз көлемде сатылған жағдайда тауардың репрезентативті моделі таңдалады. Алмастыру сатылым көлемінің үлесін анықтау арқылы жүзеге асырылады, үлесті бағалау базалық объекті сатушысының көмегі арқылы жүзеге асырылады (мысалы, сарапшылық әдіс арқылы алмастыру үшін ең өкілді модель ретінде "Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart" теледидары бағасы 154 990 теңге анықталды).
"Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart" теледидарының алмастыратын моделі "LG KDL-40R453 Smart" бұрынғы моделінен экран көлемі (диагоналі 107 см) бойынша өзгешеленеді. Ауыстыратын тауар жоқ тауармен сәйкес емес болғанда тауар сапасындағы айтарлықтай өзгеріс болған жағдайда Әдіснаманың 42-тармағының 2) тармақшасына сәйкес "біріктіру" әдісімен тауар сапасына бағаны түзетуді қолдану ұсынылады.
"LG KDL-40R453 Smart" теледидарын "Samsung UE-43J5500AUXKZ Smart" алмастыру жоқ тауардың алдыңғы бағасын (129 990 теңге) алдыңғы кезеңдегі алмастыратын бағаға (154 990 теңге) түзету арқылы жүзеге асырылады.
Тұтыну тауарлары мен
көрсетілетін қызметтер бағасын
байқау бойынша әдістемеге
4-қосымша
Автомобильді алмастыру рәсімінің мысалы
Автомобиль нарығы тұрмыстық электр техникасы нарығы сияқты жиі технологиялық өзгерістерге ұшырайды. Автомобиль позициясы бойынша алмастыру рәсімі белгілі марканың бір моделі шеңберінде, сол сияқты автомобильдің әртүрлі маркалары шеңберінде жүзеге асырылады. Модель белгілі автомобиль маркасының әртүрлі өнімін білдіреді.
Автомобильдер маркаларының, модельдерінің және комплектацияларының мысалдары
Маркалар
Модельдер
Комплектациялар
Renault
Logan
Renault Fluence
Жаңа Sandero
Renault Sandero Stepway
Access
Confort
Privilege
Luxe
Privilege
Authentique
Expression
Chevrolet
Cobalt
Aveo
Cruze
Malibu
Orlando
LS, LT, LTZ
Kia
Picanto
Cee`d
Pro_cee`d
Cerato new
Rio
Base, Base+, Luxe, Prestige, Premium, Comfort
Тауарды алмастыру рәсімін жүзеге асыру кезінде автомобиль шанағының типі әсіресе автомобильдің бір маркасы және моделі шеңберінде алмастыру кезінде қарастырылады.
Шанақ типі бойынша жеңіл автомобильдер төмендегідей жіктелімдерге бөлінеді:

1) седан;
2) универсал;
3) хетчбэк;
4) внедорожник;
5) минивэн.
Вместе с информацией о типах кузова учитываются данные о классах автомобиля. Классы автомобилей обозначаются латинскими буквами (основные виды "A", "B", "C", "D", "Е").
Автомобиль одной модели (например, Volkswagen Passat) с типом кузова седан, класса D не сравнивается с автомобилем другой модели (например, BMW 5) с типом кузова седан, класса E. Автомобили класса D относятся к среднему классу, а автомобили класса Е – к высшему среднему, что значительно влияет на цену автомобиля.
При замене автомобиля в рамках одной марки, модели и комплектации, но разного года выпуска применяется метод "прямого сопоставления цен" в соответствии с подпунктом 1) пункта 42 Методологии.
При снятии с производства автомобиля определенной марки и модели подбирается автомобиль другой марки и модели со схожими характеристиками (комплектацией, типом кузова, классом и годом выпуска).

1) седан;
2) универсал;
3) хетчбэк;
4) жолсызбен жүретін автомобиль;
5) минивэн.
Шанақ типі туралы ақпараттымен бірге автомобиль кластары туралы деректер ескеріледі. Автомобильдер класы латын әріптерімен (негізгі түрлері "A", "B", "C", "D", "Е") белгіленеді.
Бір моделді шанақ типі седан, класы D (мысалы, Volkswagen Passat) автомобилін басқа моделді шанақ типі седан, класы E (мысалы, BMW 5) автомобилімен салыстырылмайды. D класты автомобильдер – орташа, ал Е класты автомобильдер жоғары орташа класқа жатады, бұл автомобиль бағасына едәуір әсер етеді.
Бір марка, модель және комплектация шеңберінде, бірақ шығарылған жылдары әртүрлі автомобильді алмастыру кезінде Әдіснаманың 42-тармағы 1) тармақшасына сәйкес "бағаны тікелей салғастыру" тәсілі қолданылады.
Белгілі бір маркалы және модельді автомобиль өндірістен шығарылған кезде сипаттамалары ұқсас (комплектациясы, шанақ типі, класы және шығарылған жылы) басқа маркалы және модельді автомобиль таңдалынады.

Условный пример, в отчетном периоде автомобиль марки Renault модели Logan комплектации Access (без кондиционера, тип кузова седан, класса B, год выпуска 2015 год) со стоимостью 3 000 500 тенге стала непопулярной, и снизились объемы его продаж. Автосалон принял решение не продавать автомобиль данной комплектации в виду нерепрезентативности товара на рынке.
Для осуществления замены автомобиля, изучается рынок автомобиля марки Renault, по имеющимся в продаже моделям и комплектациям. При выборе замещающего товара учитывается его репрезентативность, устойчивое наличие в продаже и объем продаж. Изучив рынок автомобиля данной марки, для замены выбирается наиболее репрезентативная модель Logan комплектации Confort (с кондиционером, тип кузова седан, класса B, год выпуска 2016 год) со стоимостью 3 720 000 тенге.

Шартты мысал, есепті кезеңде Renault маркалы Logan модельді, Access комплектациялы (ауабаптағышсыз, шанақ типі седан, B класты, 2015ж. шығарылған) құны 3 000 500 теңге тұратын автомобиль таныла қоймады және оның сатылу көлемдері төмендеді. Автомобиль салоны нарықта тауардың репрезентативті болмауына байланысты мұндай комплектациядағы автомобильді сатпау туралы шешім қабылдады.
Автокөлікті ауыстыруды жүзеге асыру үшін сатылымда бар модельдер мен комплектациялар бойынша Renault маркалы автокөлік нарығын зерделенеді. Ауыстыратын тауарды таңдау кезінде оның репрезентативтілігі, сатылымда тұрақты болуы және сатылу көлемі ескеріледі. Осындай маркалы автокөлік нарығын зерделеп, ауыстыру үшін құны 3 720 000 теңге Logan-ның неғұрлым репрезентативті модельді Confort (ауа баптағышпен, шанақтың типі седан, В класты, 2016 жылы шығарылған) комплектациясы таңдалады.

Замещающаяся модель автомобиля по сравнению с отсутствующей имеет значительное отличие по параметру характеристики (наличие кондиционера). При наличии значительных отличий в изменении качества товара применяется корректировка цен методом "совмещения" в соответствии с подпунктом 2) пункта 42 Методологии.
Автомобиль марки Renault модель Logan комплектации Access (3 000 500 тенге) заменяется этой же моделью, но комплектации Confort (цена 3 720 000 тенге) путем корректировки предыдущей цены на цену заменяющего.
Приложение 5
к Методике по наблюдению за
ценами на потребительские
товары и услуги
Перечень сильновыраженных сезонных товаров

Автомобильдің ауыстыратын моделі жоқ автомобильмен салыстырғанда сипаттама параметрлері бойынша айтарлықтай өзгешеліктері бар (ауа баптағыштың болуы). Тауар сапасының өзгерісінде айтарлықтай өзгешеліктер болған жағдайда Әдіснаманың 42-тармағы 2)-тармақшасына сәйкес "бірлестіру" тәсілімен бағаға түзету қолданылады.
Access комплектациялы Renault маркалы Logan модельді (3 000 500 теңге) тек Confort (бағасы 3 720 000 теңге) комплектациясына алдыңғы бағаны ауыстырылатын бағаға түзету арқылы ауыстырылады
Тұтыну тауарлары мен
көрсетілетін қызметтер бағасын
байқау бойынша әдістемеге
5-қосымша
Айқын көрінетін маусымдық тауарлардың тізбесі