Об утверждении Правил эксплуатации транспортных средств органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность
Совместный приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 9 сентября 2017 года № 77, Министра финансов Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 577, Министра обороны Республики Казахстан от 22 сентября 2017 года № 535, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 11-45, Директора Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" от 11 сентября 2017 года № 29, Председателя Агенства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 19 сентября 2017 года № 186, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 сентября 2017 года № 634. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2017 года № 15946. Утратил силу совместным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 ноября 2017 № 111 нс, Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 768, Министра обороны Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года № 771, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 15 декабря 2017 года № 11-58, Директора Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" от 5 декабря 2017 года № 35, Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 25 декабря 2017 года № 262 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 декабря 2017 года № 888 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом  Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.11.2017 № 111 нс, Министра финансов РК от 29.12.2017 № 768, Министра обороны РК от 27.12.2017 № 771, Начальника Службы государственной охраны РК от 15.12.2017 № 11-58, Директора Службы внешней разведки РК "Сырбар" от 05.12.2017 № 35, Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 25.12.2017 № 262 и Министра внутренних дел РК от 30.12.2017 № 888 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 16-1 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" от 17 апреля 2014 года и подпунктом 4-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности" от 15 сентября 1994 года, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила эксплуатации транспортных средств органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность.

Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың көлік құралдарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 9 қыркүйектегі № 77, Қазақстан Ремпубликасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 577, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 22 қыркүйектегі № 535, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 11-45, Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі директорының 2017 жылғы 11 қыркүйектегі № 29, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 186, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 20 қыркүйектегі № 634 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 30 қазанда № 15946 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 30 қарашадағы № 111 қе, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 768, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 27 желтоқсандағы № 771, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 2017 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-58, Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі директорының 2017 жылғы 5 желтоқсандағы № 35, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 262 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 30 желтоқсандағы № 888 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.11.2017 № 111 қе, ҚР Қаржы министрінің 29.12.2017 № 768, ҚР Қорғаныс министрінің 27.12.2017 № 771, ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 15.12.2017 № 11-58, ҚР "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі директорының 05.12.2017 № 35, ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 25.12.2017 № 262 және ҚР Ішкі істер министрінің 30.12.2017 № 888 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңының 16-1-бабына және "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Заңының 8-бабы 4-1)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың көлік құралдарын пайдалану қағидалары бекітілсін.

2. 6 Службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет – ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением пункта 2 настоящего совместного приказа возложить на заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, курирующего деятельность 6 Службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
"___" _________ 2017 года
Министр обороны
Республики Казахстан
______________ С. Жасузаков
"___" _________ 2017 года
Начальник Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
_____________ А. Куренбеков
"___" _________ 2017 года
Директор Службы
внешней разведки Республики
Казахстан "Сырбар"
______________ Г. Байжанов
"___" _________ 2017 года
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы и противодействию
коррупции
___________ К. Кожамжаров
21 августа 2017 года
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
______________ К. Масимов
"___" _________ 2017 года
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
"___" _________ 2017 года
Утверждены
совместным приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 сентября 2017 года № 577
Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 сентября 2017 года № 535
Начальника Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
от 29 сентября 2017 года № 11-45
Директора Службы
внешней разведки Республики
Казахстан "Сырбар"
от 11 сентября 2017 года № 29
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
от 19 сентября 2017 года № 186
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 09 сентября 2017 года № 77
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 сентября 2017 года № 634
Правила эксплуатации транспортных средств органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетiнің 6-қызметі:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаздағы және электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу және ресми түрде жариялау үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті интернет-ресурсына осы бірлескен бұйрықты оны ресми түрде жариялағаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың 2-тармағының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті 6-қызметінің қызметіне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
_________________ С. Жасұзақов
2017 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы
_______________ А. Күреңбеков
2017 жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің Директоры
________________ Ғ. Байжанов
2017 жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Төрағасы
_____________ Қ. Қожамжаров
2017 жылғы 21 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
__________________ К. Мәсімов
2017 жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_________________ Қ. Қасымов
2017 жылғы "___" ____________
№ __ дана
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 577
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 535
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметі
бастығының
2017 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 11-45
Қазақстан Республикасы
"Сырбар" Сыртқы барлау
қызметі директорының
2017 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 29
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі Төрағасының
2017 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 186
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2017 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 77
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 634
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың көлік құралдарын пайдалану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила эксплуатации транспортных средств органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность (далее - субъекты ОРД), разработаны в соответствии со статьей 16-1 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", а также подпунктом 4-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности" и определяют особенности эксплуатации транспортных средств субъектов ОРД.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) автопарк - территория субъекта ОРД, оборудованная для хранения, стоянки, технического обслуживания, ремонта и приведения в готовность транспортных средств;
2) моторесурс - наработки транспортного средства, двигателя до состояния, исключающего дальнейшую эксплуатацию по техническим причинам;
3) особенности эксплуатации - стадия жизненного цикла, включающая использование транспортных средств в оперативно-розыскных мероприятиях с момента их регистрации и до момента утилизации, с учетом специфики деятельности субъекта ОРД;
4) норма эксплуатации - годовой лимит пробега транспортного средства.
5) табель положенности – документ (произвольной формы), устанавливающий тип и количество транспортных средств;
Глава 2. Эксплуатация транспортных средств
3. Право содержания транспортного средства субъектом ОРД определяется табелем положенности, устанавливающим тип транспортного средства и его количество.
4. Табель положенности транспортных средств утверждается руководителем субъекта ОРД или его заместителем, курирующим финансово-хозяйственную деятельность.
5. Государственная регистрация транспортных средств (поступивших на баланс субъекта ОРД) в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан осуществляется в течение 10 суток со дня выделения денежных средств для их оформления.
6. Для обеспечения контроля и сохранности, транспортные средства размещаются в автопарке. Территория автопарка ограждается, оснащается техническими средствами охраны, озеленяется и освещается.
7. Выезд из автопарка допускается транспортным средствам субъекта ОРД:
1) закрепленным за начальниками подразделений и их заместителями: в рабочие дни с 7.00 до 22.00, в субботу с 7.00 до 15.00;
2) закрепленным за подразделениями с 7.30 до 20.00.
8. Использование транспортных средств в нерабочее время, выходные и праздничные дни по заявке (произвольной формы) подразделений санкционирует в:
1) центральном аппарате (далее - ЦА) - заместитель руководителя субъекта ОРД, курирующий финансово-хозяйственную деятельность;
2) территориальных органах, ведомствах и иных подразделениях - первый руководитель.

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың (бұдан әрі – ЖІҚ субъектілері) көлік құралдарын пайдалану қағидалары "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабына, сондай-ақ "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және ЖІҚ субъектілерінің көлік құралдарын пайдалану ерекшелігін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) автопарк – сақтауға, тұраққа қоюға, техникалық қызмет көрсетуге, жөндеу жұмыстарын жүргізуге және көлік құралын дайындыққа келтіруге жабдықталған ЖІҚ субъектісінің аумағы;
2) моторесурс – техникалық себептер бойынша одан әрі пайдалануға жарамайтын жай-күйіге дейінгі көлік құралының, қозғалтқыштың атқарған жұмыс көлемі;
3) пайдалану ерекшеліктері – көлік құралдарын тіркеген сәттен бастап кәдеге жарату сәтіне дейін ЖІҚ субъектілері қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып, жедел-іздестіру іс-шараларында оларды пайдаланудан тұратын жұмыс істеу сатысы;
4) пайдалану нормасы – көлік құралының жылдық жүріс лимиті;
5) тиістілік табелі – көлік құралының түрі мен санын белгілеу үшін әзірленетін құжат (еркін формада).
2 - тарау. Автокөлік құралдарын пайдалану
3. ЖІҚ субъектісінің көлік құралын ұстау құқығы автокөліктің түрлері мен санын белгілейтін тиістілік табелімен белгіленеді.
4. Көлік құралының тиістілік табелін ЖІҚ субъектісінің басшысы немесе оның қаржы-шаруашылық қызметті жетекшілік ететін орынбасары бекітеді.
5. ЖІҚ субъектілерінің балансындағы көлік құралдары рәсімдеуге қажетті қаражат бөлінген күннен бастап 10 тәулік ішінде Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінде мемлекеттік тіркелуге жатады.
6. Бақылау мен сақтауды қамтамасыз ету үшін көлік құралы автопаркке орналастырылады. Автопарк аумағы қоршалады, техникалық күзет құралдарымен қамтамасыз етіледі, көгалдандырылады және жарықтандырылады.
7. Автопарк аумағынан көлік құралдарының шығуы ЖІҚ субъектісінің:
1) бөлімшелер бастықтарына және олардың орынбасарларына бекітілген: жұмыс күндері 7.00-ден 22.00-ге дейін, сенбі күні 7.00-ден 15.00-ге дейін;
2) бөлімшелерге бекітілген 7.30-дан 20.00-ге дейін рұқсат етіледі.
8. Көлік құралдарын жұмыс уақытынан тыс, демалыс және мереке күндері пайдалану бөлімшелердің өтініміне (еркін формада) сәйкес:
1) орталық аппаратта (бұдан әрі – ОА) – қаржы-шаруашылық қызметіне жетекшілік ететін ЖІҚ субъектісі басшысының орынбасары;
2) аумақтық органдарда, ведомстволар мен өзге де бөлімшелерде - бірінші басшысы рұқсат береді.

9. Перед выездом на линию водитель проходит медицинский осмотр.
10. Отказ от прохождения водителем медицинского осмотра является основанием для его отстранения от работы.
11. Парковку транспортных средств за пределами автопарка или территории субъекта ОРД по заявке подразделений санкционирует в:
1) ЦА - заместитель руководителя субъекта ОРД, курирующий финансово-хозяйственную деятельность;
2) территориальных органах, ведомствах и иных подразделениях - первый руководитель.
12. Парковка транспортных средств вне территории субъекта ОРД допускается только на охраняемой автомобильной стоянке или паркинге.
13. Право управлять транспортным средством имеет только водитель, на имя которого выписан путевой лист.
14. Водителю не допускается выезд на линию без путевого листа и передача управления транспортным средством лицам, не указанным в путевом листе.
15. Своевременность и точность записей в путевом листе по форме, установленной субъектом ОРД, обеспечиваются водителем.
16. При эксплуатации транспортных средств субъекты ОРД руководствуются Законом Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам".
17. При планировании технической эксплуатации транспортных средств учитывается:
1) техническое состояние;
2) годовая норма эксплуатации;
3) общий моторесурс.
18. Техническое состояние транспортного средства определяется путем диагностики его агрегатов, узлов и деталей.
19. Потребность в комплектующих (запасных частей) транспортного средства определяется руководством по эксплуатации (сервисная книжка), выдаваемым заводом - изготовителем.
20. Годовая норма эксплуатации транспортных средств утверждается заместителем руководителя субъекта ОРД, курирующим финансово-хозяйственную деятельность до 5 января каждого года.
21. Выделение горюче-смазочных материалов сверх лимита в субъектах ОРД по заявке подразделений санкционирует в:
1) ЦА - заместитель руководителя субъекта ОРД, курирующий финансово-хозяйственную деятельность;
2) территориальных органах, ведомствах и иных подразделениях - первый руководитель.
22. Эксплуатация транспортных средств Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований субъекта ОРД осуществляется в соответствии с требованиями Указа Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", а также ведомственными нормативными правовыми актами.

9. Бағытқа шығар алдында жүргізуші медициналық тексеріп қараудан өтеді.
10. Жүргізушінің медициналық тексеріп қараудан өтуден бас тартуы оны жұмыстан шеттетуге негіздеме болып табылады.
11. Бөлімшелердің өтініміне сәйкес көлік құралын автопарк немесе ЖІҚ субъектілерінің аумағынан тыс жерге тұраққа қоюға:
1) ОА – қаржы-шаруашылық қызметіне жетекшілік ететін ЖІҚ субъектісі басшысының орынбасары;
2) аумақтық органдарда, ведомстволар мен өзге де бөлімшелерде - бірінші басшысы рұқсат береді.
12. ЖІҚ субъектісінің аумағынан тыс жерлерде көлік құралын тұраққа қою күзетілетін автокөлік тұрағында немесе паркингте рұқсат етіледі.
13. Көлік құралын жүргізуге тек қана жол парақта аты көрсетілген жүргізушінің құқығы бар.
14. Жүргізушіге жол парақсыз бағытқа шығуға және жол парақта көрсетілмеген адамдарға көлік құралын басқаруды беруге тыйым салынады.
15. ЖІҚ субъектілерінің белгіленген жол парақ нысанын уақытылы және дәл толтыруды жүргізуші қамтамасыз етеді.
16. ЖІҚ субъектілері автокөлікті пайдалану кезінде "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын және "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" (бұдан әрі – Жол жүрісі қағидалары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысын басшылыққа алады.
17. Автокөлік құралдарына техникалық пайдалануды жоспарлау кезінде:
1) техникалық жай-күйі;
2) жылдық пайдалану нормасы;
3) жалпы моторесурсы ескеріледі.
18. Көлік құралының техникалық жай-күйі агрегаттарын, түйінді тораптары мен бөлшектерін диагностикалау арқылы анықталады.
19. Көлік құралының жинақтаушыға (қосалқы бөлшектер) қажеттілігі зауыт-өндірушінің автокөлікті пайдалану жөніндегі басшылығына сәйкес анықталады.
20. Көлік құралдарын пайдаланудың жылдық нормасын қаржы-шаруашылық қызметіне жетекшілік ететін ЖІҚ субъектісі басшысының орынбасары жыл сайын 5 қаңтарға дейін бекітеді.
21. Бөлімшелердің өтініміне сәйкес ЖІҚ субъектілерінде жанар-жағармай материалдарын лимиттан тыс бөлуге:
1) ОА – қаржы-шаруашылық қызметіне жетекшілік ететін ЖІҚ субъектісі басшысының орынбасары;
2) аумақтық органдарда, ведомстволар мен өзге де бөлімшелерде – бірінші басшы рұқсат береді.
22. ЖІҚ субъектілерінің Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының көлік құралын пайдалануы "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5-шілдедегі № 364 Жарлығының талаптарына, сондай-ақ ведомствалық нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.