О внесении изменений в Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 145 "Об утверждении Правил расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2017 года № 16047
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 145 "Об утверждении Правил расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10821, опубликован 8 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Авиационные происшествия и инциденты с тяжелыми беспилотными летательными аппаратами (далее - БПЛА) расследуются аналогично порядку расследования авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами с экипажем на борту, а также независимо от классификации БПЛА в случае авиационного происшествия, причинения вреда жизни или здоровью людей или нанесения ущерба имуществу.";
в пункте 5:
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) опасное сближение – непреднамеренное и непредусмотренное заданием на полет сближение воздушных судов между собой или с другими материальными объектами на интервалы менее половины, в результате которого возникает опасность их столкновения;";
дополнить подпунктами 36-1), 36-2) следующего содержания:
"36-1) ошибочное действие (ошибка) летного состава – неправильное или несвоевременное действие по управлению воздушным судном без наличия умысла. Ошибочные действия летного состава определяются инструкторским составом, персоналом группы руководства полетами и по данным материалов объективного контроля;

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 145 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 5 желтоқсанда № 16047 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10821 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 8 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидалары";
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ауыр ұшқышсыз ұшу аппараттарымен (бұдан әрі – ҰҰА) болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар бортында экипажы бар әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру тәртібіне ұқсас, сондай-ақ авиациялық оқиға болған жағдайда ҰҰА-ның жіктемесіне, адамдардың өміріне немесе денсаулығына зиян келтіруге немесе мүлікке залал келтіруге қарамастан тексеріледі.";
5-тармақта:
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) қауіпті жақындасу – нәтижесінде олардың қақтығысуы қаупі туындайтын жартысынан аз аралыққа әуе кемелерінің өз арасында немесе басқа да материалдық объектілермен абайсызда және ұшу тапсырмасымен көзделмеген жақындасу;";
мынадай мазмұндағы 36-1), 36-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"36-1) ұшқыш құрамының қате іс-қимылы (қателігі) – ниетінсіз әуе кемесін басқару жөніндегі іс-қимылды дұрыс немесе уақтылы жасамау. Ұшқыш құрамының қате іс-қимылдарын нұсқаушылар құрамы, ұшуға басшылық жасау тобының персоналы және объективті бақылау материалдарының деректері бойынша айқындалады;

36-2) полетное задание – задание на полет от взлета до посадки воздушного судна, определенное курсом боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации или заданное летчику командиром (начальником).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Устный доклад об авиационном происшествии командир авиационной части представляет немедленно руководителю органа управления государственной авиации и руководителю органа безопасности полетов государственной авиации.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Оперативная информация об авиационном происшествии представляется командиром авиационной части (по принадлежности воздушного судна) в форме письменного доклада руководителю органа управления государственной авиации и руководителю органа безопасности полетов государственной авиации в течение двух часов с момента авиационного происшествия.";
пункты 91, 92, 93 изложить в следующей редакции:
"91. Комиссия по расследованию серьезного авиационного инцидента создается руководителем органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна).
Уполномоченный орган в сфере государственной авиации создает комиссию по расследованию серьезного авиационного инцидента с БПЛА по принадлежности к Министерству обороны Республики Казахстан.
92. В случае серьезного авиационного инцидента, повлекшего материальный ущерб или нанесение вреда здоровью людей, руководитель органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна), в срок не позднее пяти рабочих дней со дня окончания расследования представляет письменный доклад о результатах расследования руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна), копию – в орган безопасности полетов государственной авиации.
В докладе указываются характер серьезного авиационного инцидента, данные о летчике (экипаже, операторе БПЛА), авиационной технике, полетное задание, обстоятельства и причины авиационного события, оценка действий летчика (экипажа, оператора БПЛА) и группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением), характер материального ущерба и степень нанесения вреда здоровью людей, срок, необходимый для восстановления воздушного судна, принятые меры, рекомендации по профилактике подобных событий.
93. Для расследования авиационных инцидентов, командиром (начальником) авиационной части (по принадлежности воздушного судна) создается комиссия по расследованию авиационных инцидентов.";
дополнить пунктом 107-1 следующего содержания:
"107-1. По результатам расследования авиационного инцидента издается приказ руководителя органа управления государственной авиации и/или командира (начальника) части.";
абзац первый пункта 109 изложить в следующей редакции:

36-2) ұшу тапсырмасы – авиация тегінің жауынгерлік дайындық (ұшу, оқу-жаттығу ұшу) курсымен айқындалған немесе командирдің (бастықтың) ұшқышқа бергенәуе кемесінің ұшып шығуынан бастап қонуына дейінгі ұшуға тапсырма;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Авиациялық бөлім командирі мемлекеттік авиацияны басқару органы басшысына және мемлекеттік авиация ұшуларының қауіпсіздігі органы басшысына авиациялық оқиға туралы дереу ауызша баяндайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Авиациялық бөлім командирі (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық оқиға туралы жедел ақпаратты авиациялық оқиға болған сәттен бастап екі сағат ішінде мемлекеттік авиацияны басқару органы басшысына және мемлекеттік авиация ұшуларының қауіпсіздігі органы басшысына ұсынады.";
91, 92, 93-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Елеулі авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссияны мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) құрады.
Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне тиесілігі бойынша ҰҰА-мен болған елеулі авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссияны құрады.
92. Материалдық залалға немесе адамдардың денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқтырған елеулі авиациялық инцидент болған жағдайда мемлекеттік авиацияны басқару органы басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тексеру аяқталған күннен бастап кешіктірмей бес жұмыс күнімерзімінде мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тексеру нәтижелері туралы жазбаша баяндаманы, көшірмесін – мемлекеттік авиация ұшуларының қауіпсіздігі органына ұсынады.
Баяндамада елеулі авиациялық инциденттің сипаты, ұшқыш (ҰҰА экипажы, операторы), авиациялық техника туралы деректер, ұшу тапсырмасы, авиациялық жағдайдың мән-жайлары мен себептері, ұшқыштың (ҰҰА экипажының, операторының) және ұшуға басшылық жасау тобының (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органының) іс-қимылдарын бағалау, материалдық залал сипаты және адамдардың денсаулығына зиян келтіру дәрежесі, әуе кемесін қалпына келтіру үшін қажетті мерзім, осындай жағдайлардың профилактикасы жөніндегіқабылданған шаралар, ұсынымдар көрсетіледі.
93. Авиациялық инциденттерді тексеру үшін авиациялық бөлімнің командирі (бастығы) (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық инциденттерді тексеру жөнінде комиссия құрады.";
мынадай мазмұндағы 107-1-тармақпен толықтырылсын:
"107-1. Авиациялық инцидентті тексеру нәтижелері бойынша мемлекеттік авиация басқару органы басшысының және/немесе бөлім командирінің (бастығының) бұйрығы шығарылады.";
109-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"109. Решение об отнесении авиационного события к авиационному происшествию или инциденту и о его классификации принимается командиром авиационной части или руководителем органа управления государственной авиации.";
абзац четвертый пункта 113 изложить в следующей редакции:
"в органе управления государственной авиации ведется учет авиационных событий, произошедших с воздушными судами подчиненных частей и подразделений;";
пункт 119 исключить;
в приложении 2:
в пункте 1:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) оценка фактической готовности экипажа (летчика, оператора БПЛА) к выполнению полета и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением) к руководству (управлению (обслуживанию) воздушным движением), а также действий экипажа (летчика, оператора БПЛА) и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением) при возникновении и развитии особой ситуации;
5) при наличии недостатков в организации полетов, в подготовке и действиях экипажа (летчика, оператора БПЛА) и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением), оценка степени их влияния и связь с авиационным происшествием;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) оценка состояния здоровья, работоспособности и психофизиологических особенностей деятельности экипажа, оператора БПЛА, влияния этих факторов на возникновение и исход особой ситуации;
8) оценка морально-психологической подготовки летчика (членов экипажа, оператора БПЛА);";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) анализ возникновения и развития особой ситуации и действий летчика (экипажа, оператора БПЛА) и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением);";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) исследование состояния воздушного судна с целью оценки ее работоспособности в полете, а в случае выявления отказа – установление его причины;";
в приложении 7:
в пункте 1:
абзац первый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) данные об экипаже (операторе БПЛА):";
абзац первый подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"6) данные о воздушном судне:";
в приложении 10:
подпункт 13) пункта 1 исключить.
2. Главному управлению по надзору за безопасностью полетов государственной авиации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"109. Авиациялық жағдайды авиациялық оқиғаға немесе инцидентке жатқызу туралы және оны жіктеу туралы шешімді авиациялық бөлімнің командирі немесе мемлекеттік авиацияны басқару органы басшысы қабылдайды.";
113-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік авиацияны басқару органында бағынысты бөлімдер мен бөлімшелердің әуе кемелерімен болған авиациялық жағдайларды есепке алу жүргізіледі;";
119-тармақ алып тасталсын;
2-қосымшада:
1-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) экипаждың (ұшқыштың, ҰҰА операторының) ұшуды орындауға және ұшуларға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының басшылық жасауға (әуе қозғалысын басқаруға (қызмет көрсетуге) нақты дайындығын, сондай-ақ ерекше жағдай туындаған және ол дамыған кезде экипаждың (ұшқыштың, ҰҰА операторының) және ұшуларға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының іс-қимылдарын бағалау;
5) ұшуларды ұйымдастыруда, экипаждың (ұшқыштың, ҰҰА операторының) және ұшуларға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының дайындығында және іс-қимылдарында кемшіліктер бар болған кезде олардың авиациялық оқиғаға әсер етуінің және онымен байланысының дәрежесін бағалау;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) экипаждың, ҰҰА операторының денсаулық жай-күйін, жұмыс қабілетін және психофизиологиялық қызмет ерекшеліктерін бағалау, осы факторлардың ерекше жағдайдың туындауына және нәтижесіне әсері;
8) ұшқыштың (экипаж мүшелерінің, ҰҰА операторының) моральдық-психологиялық дайындығын бағалау;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) ерекше жағдайдың туындауын және дамуын және ұшқыштың (экипаждың,ҰҰА операторының) және ұшуларға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының іс-қимылдарын талдау;";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әуе кемесінің ұшудағы жұмыс қабілетін бағалау мақсатында оның жай-күйін зерттеу, ал істен шығу анықталған жағдайда – оның себебін анықтау;";
7-қосымшада:
1-тармақта:
2) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) экипаж (ҰҰА операторы) туралы деректер:";
6) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әуе кемесі туралы деректер:";
10-қосымшада:
1-тармақтың 13) тармақшасы алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы ұшуларының қауіпсіздігін қадағалау бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________К. Масимов
"___" ___________ 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
______________К. Касымов
"___" ___________ 2017 год

2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелгеннен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресмижарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
_______________К. Мәсімов
2017 жылғы" __ " _________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
______________Қ. Қасымов
2017 жылғы" __ " _________