О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 284 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 882. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2017 года № 16087. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 15.10.2020 № ҚР ДСМ - 133/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 86) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 284 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11231, опубликован 19 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
государственный норматив сети организаций здравоохранения, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

"Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 284 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 882 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 желтоқсанда № 16087 болып тіркелді. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ - 133/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.10.2020 № ҚР ДСМ - 133/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 86) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 284 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11231 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 19 маусымда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение
к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2017 года № 882
Утвержден
приказом
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 284
Государственный норматив сети организаций здравоохранения
1. На районном уровне:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь:
медицинский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью среднегодового населения от 50 (пятьдесят) до 800 (восемьсот) человек*;
фельдшерско-акушерский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с количеством населения от 800 (восемьсот) до 1500 (одна тысяча пятьсот) человек;
врачебная амбулатория, создаваемая в населенном пункте (сельском округе) с количеством прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 10000 (десять тысяч) человек;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в населенном пункте (сельском округе) с количеством прикрепленного населения от 10000 (десять тысяч) до 30000 (тридцать тысяч) человек;
районная поликлиника, создаваемая в районном центре в составе районной больницы или межрайонной больницы;
номерная районная поликлиника, создаваемая при районной больнице в районе, имеющем сельские населенные пункты с численностью населения от 30 000 (тридцать тысяч) и выше;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь:
районная больница, создаваемая в районном центре и городах районного значения**;
номерная районная больница, создаваемая в районе, имеющем сельские населенные пункты с численностью населения от 30000 (тридцать тысяч) и выше;
многопрофильная межрайонная больница, создаваемая на базе существующей районной больницы для обслуживания населения нескольких близлежащих районов с численностью обслуживаемого населения от 50000 (пятьдесят тысяч) и выше**;
реабилитационная, паллиативная помощь, сестринский уход организуются в форме структурного подразделения (койки) районной или межрайонной больницы;
3) в районах организация, осуществляющая деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создается как централизованное патологоанатомическое отделение в структуре районной или межрайонной больницы;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А. В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 қарашадағы
№ 882 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 284 бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі
1. Аудандық деңгейде:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
халықтың орташа жылдық саны 50 (елу) бастап 800 (сегіз жүз) адамға дейін болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық пункт*;
халық саны 800-ден (сегіз жүз) бастап 1500 (бір мың бес жүз) адамға дейін болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын фельдшерлік-акушериялық пункт;
бекітілген халық саны 1500 (бір мың бес жүз) бастап және 10000 (он мың) адамға дейін болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын дәрігерлік амбулатория;
бекітілген халық саны 10000 (он мың) адамнан бастап 30000 (отыз мың) адамға дейін болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын алғашқы медициналық-санитариялық көмек орталығы;
аудандық аурухана немесе ауданаралық аурухана құрамында аудандық орталықта құрылатын аудандық емхана;
халық саны 30000 (отыз мың) адам және одан жоғары ауылдық елді мекендері бар аудандық аурухана жанынан құрылатын нөмірлік аудандық емхана;
2) стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
аудан орталығында және аудандық маңызы бар қалаларда құрылатын аудандық аурухана**;
халық саны 30000 (отыз мың) және одан жоғары ауылдық елді мекендері бар ауданда құрылатын нөмірлік аудандық аурухана;
қызмет көрсетілетін халықтың саны 50000 (елу мың) және одан жоғары бірнеше жақын орналасқан аудандардың халқына қызмет көрсету үшін жұмыс істеп тұрған аудандық ауруханада құрылатын көп бейінді ауданаралық аурухана**;
оңалту орталықтары, паллиативтік көмек, мейіргерлік күтім аудандық немесе ауданаралық аурухананың құрылымдық бөлімшесі (төсек) түрінде құрылады;
3) патологиялық анатомия (цитопатология) саласында қызметті жүзеге асыратын ұйымдар аудандарда орталықтандырылған патологиялық- анатомиялық бөлімше ретінде аудандық немесе ауданаралық ауруханада құрылады;

4) скорая медицинская помощь организовывается в форме структурного подразделения областной станции скорой медицинской помощи;
5) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
структурные подразделения национального центра экспертизы, создаваемые на районном уровне;
отделения противочумных учреждений, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний.
2. На городском уровне:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь:
врачебная амбулатория, создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 10000 (десять тысяч) человек;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 10000 (десять тысяч) до 30000 (тридцать тысяч) человек;
городская поликлиника (далее - ГП), создаваемая в городах с численностью прикрепленного населения в пределах зоны территориального обслуживания более 30000 (тридцать тысяч) человек, но не менее одной ГП;
первичный центр психического здоровья создается в составе ГП с численностью прикрепленного населения от 60000 (шестьдесят тысяч) человек и выше, в том числе для обслуживания населения одной или нескольких близлежащих амбулаторно-поликлинических организаций;
стоматологическая поликлиника, создаваемая в городе республиканского значения и столице;
консультативно-диагностический центр как структурное подразделение многопрофильной больницы в городе республиканского значения и столице;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь:
городская больница, создаваемая в городах с населением менее 100000 (сто тысяч) человек;
многопрофильная городская больница, создаваемая в городе республиканского значения, столице и в городах, для обслуживания населения близлежащих районов с численностью обслуживаемого населения более 100000 (сто тысяч);
многопрофильная городская детская больница, создаваемая в городах с населением более 300000 (триста тысяч) человек, в городе республиканского значения и столице;
центр психического здоровья, создаваемый в городе республиканского значения и столице;
противотуберкулезный диспансер, создаваемый в городе республиканского значения и столице;
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;

4) жедел медициналық көмек облыстық жедел медициналық жәрдем станциясының құрылымдық бөлімшесі нысанында құрылады;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
аудандық деңгейде құрылатын ұлттық сараптама орталығының құрылымдық бөлімшелері;
инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы мекемелердің бөлімшелері.
2. Қалалық деңгейде:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
бекітілген халық саны 1500-ден (бір мың бес жүз) бастап 10000 (он мың) адамға дейін болатын аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын дәрігерлік амбулатория;
бекітілген халық саны 10000-нан (он мың) бастап 30000 (отыз мың) адамға дейін болатын аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын алғашқы медициналық-санитариялық көмек орталығы;
бекітілген халық саны 30000 (отыз мың) адамнан асатын аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын қалалық емхана (бұдан әрі – ҚЕ), бірақ кемінде бір ҚЕ;
алғашқы психикалық денсаулық орталығы бекітілген халық саны 60000 (алпыс мың) адам және одан жоғары, оның ішінде бір немесе бірнеше жақын орналасқан амбулаториялық-емханалық ұйымдардың халқына қызмет көрсету үшін ҚЕ құрамында құрылады;
республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын стоматологиялық емхана;
республикалық маңызы бар қалада және астанада көп бейінді аурухананың құрылымдық бөлімшесі ретінде консультациялық - диагностикалық орталық;
2) стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
халқының саны 100000 (жүз мың) адамнан аспайтын қалаларда құрылатын қалалық аурухана;
қызмет көрсетілетін халықтың саны 100000 (жүз мың) адамнан асатын жақын орналасқан аудандардың халқына қызмет көрсету үшін республикалық маңызы бар қалада, астанада және қалаларда құрылатын көп бейінді қалалық аурухана;
халықтың саны 300000 (үш жүз мың) мың адамнан асатын қалаларда, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын көп бейінді қалалық балалар ауруханасы;
республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын психикалық денсаулық орталығы;
республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын туберкулезге қарсы диспансер;
көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық, травматогиялық, инсульттік, ревматологиялық, офтальмалогиялық, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтар құрылады;

3) станция скорой медицинской помощи, создаваемая в городе республиканского значения и столице. В городах, кроме города республиканского значения и столицы, создается как структурное подразделение областной станции скорой медицинской помощи;
4) организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
6) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, создаются в городах с населением более 300000 (триста тысяч) человек, в городе республиканского значения и столице, при отсутствии в них республиканских организаций здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
7) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создаваемые в городе республиканского значения и столице, а также в городах с численностью населения более 300000 (триста тысяч) человек. В городах с численностью населения менее 300000 (триста тысяч) создается как централизованное патологоанатомическое отделение в структуре городской или межрайонной больницы;
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД, создаваемые в городе республиканского значения и столице;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка создаваемые в городах республиканского значения и столицы;
10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые в городах, в городе республиканского значения и столице;
11) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
национальный центр экспертизы, создаваемый в столице, со структурными подразделениями в столице, городе республиканского значения;
научные организации, создаваемые в городе республиканского значения;
противочумные учреждения, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний;
12) национальный холдинг в области здравоохранения, создаваемый на республиканском уровне в столице в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3) республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын жедел медициналық жәрдем станциясы. Республикалық маңызы бар қала мен астанадан басқа қалаларда облыстық жедел медициналық жәрдем станциясының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
4) көп бейінді аурухана жанынан ұйымдастырылатын қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары - санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе оңалту бөлімшесі (төсектері);
5) көп бейінді аурухана, туберкулезге қарсы диспансер жанынан ұйымдастырылатын паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе бөлімшесі, төсектері;
6) қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары қала халқының саны 300000 (үш жүз мың) адамнан асатын қалаларда, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады, оларда қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары болмаған кезде;
7) республикалық маңызы бар қалада және астанада, сондай-ақ халық саны 300000 (үш жүз мың) адамнан асатын қалаларда құрылатын патологиялық анатомия (цитопатология) саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары. Халық саны 300000 (үш жүз мың) адамнан асатын қалаларда қалалық немесе ауданаралық ауруханалар құрылымында орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімше ретінде құрылады;
8) республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын АИТВ/ЖИТС-тің профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын жетім балаларға, туылғаннан бастап үш жылға дейін ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жылға дейін психикалық және физикалық дамуында ауытқулары бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу жүргізетін денсаулық сақтау ұйымдары;
10) қалаларда, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
астанада, республикалық маңызы бар қалада құрылымдық бөлімшелерімен астанада құрылатын ұлттық сараптама орталығы;
республикалық маңызы бар қалада құрылатын ғылыми ұйымдар;
инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы мекемелер;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық деңгейде астанада құрылатын денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдинг.

3. На областном уровне:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь:
стоматологическая поликлиника;
консультативно-диагностический центр как структурное подразделение многопрофильной областной больницы;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь:
многопрофильная областная больница, создаваемая в областном центре;
многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре;
областной центр психического здоровья, создаваемый в областном центре;
областной противотуберкулезный диспансер, создаваемый в областном центре;
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
3) областная станция скорой медицинской помощи, включающая отделение санитарной авиации;
4) организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
7) организации, осуществляющие деятельность патологической анатомии (цитопатологии);
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка создаваемые на областном уровне;
10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые на областном уровне.
Примечание:
* медицинский пункт создается в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятидесяти) человек, при отсутствии медицинской организации в радиусе более 5 километров в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 9 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
** отделения районной больницы или межрайонной больницы создаются в отдаленных сельских населенных пунктах (округах) с численностью обслуживаемого населения не менее 5000 (пять тысяч) человек в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 9 Кодекса.
Настоящий государственный норматив сети организаций здравоохранения Республики Казахстан устанавливает норматив сети организаций здравоохранения Республики Казахстан, оказывающих гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, а также медицинскую помощь в рамках системы обязательного социального медицинского страхования и обеспечивает минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступности услуг здравоохранения населению" в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".

3. Облыстық деңгейде:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
стоматологиялық емхана;
көп бейінді облыстық аурухананың құрылымдық бөлімшесі ретінде консультациялық - диагностикалық орталық;
2) стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
облыс орталығында құрылатын көп бейінді облыстық аурухана;
облыс орталығында құрылатын көп бейінді облыстық балалар ауруханасы;
облыс орталығында құрылатын облыстық психикалық денсаулық орталығы;
облыс орталығында құрылатын облыстық туберкулезге қарсы диспансер;
перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық, травматогиялық, инсульттік, ревматологиялық, офтальмалогиялық, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтар көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
3) санитариялық авиация бөлімшесін қоса алғандағы облыстық жедел медициналық жәрдем станциясы;
4) көп бейінді аурухананың жанынан құрылатын қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары-санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе оңалту бөлімшесі (төсектері);
5) көп бейінді аурухана, туберкулезге қарсы диспансер жанынан ұйымдастырылатын паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе бөлімшесі, төсектері;
6) қан қызметі саласында жұмысты жүзеге асыратын ұйымдар;
7) патологиялық анатомия (цитопатология) қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
8) АИТВ/ЖИТС-тің профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) жетім балаларға, туғаннан бастап үш жылға дейін ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жылға дейін психикалық және физикалық дамуында ауытқулары бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу жүргізетін облыстық деңгейде құрылатын денсаулық сақтау ұйымдары;
10) қалаларда, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары.
Ескерту:
* "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – кодекс) 9-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес 5 километрден асатын радиуста медициналық ұйым болмаған жағдайда халық саны 50-ден (елу) аз елді мекенде медициналық пункт құрылады;
** кодекстің 9-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес халқының саны кемінде 5000 (бес мың) адам шалғай ауылдық елді мекендерде аудандық аурухана немесе ауданаралық аурухана бөлімшелері құрылады.
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің, сондай-ақ міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің шеңберінде медициналық көмекті көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне қолданылады және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес "Денсаулық сақтаудың көрсетілетін қызметтерінің халыққа қолжетімді болуын қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын қамтамасыз етеді.