Об утверждении Правил производства полетов государственной авиации Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 744. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2018 года № 16210.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила производства полетов государственной авиации Республики Казахстан.
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Начальник службы
государственной охраны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант
___________А. Куренбеков
"____" _________2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________К. Масимов
"____" _________2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
__________К. Касымов
"____" _________2017 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 14 декабря 2017 года № 744
Правила производства полетов государственной авиации Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 744 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 қаңтарда № 16210 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органдарының басшыларына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет
қызметінің бастығы
генерал-лейтенант
А. Күреңбеков
2017 жылғы "__" ______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
К. Мәсімов
2017 жылғы "____" _________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
2017 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 744 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидалары

Раздел 1. Общие положения
1. Правила производства полетов государственной авиации Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок производства полетов государственной авиации Республики Казахстан (далее – государственная авиация).
2. Основные определения, используемые в настоящих Правилах:
1) авиационная часть (далее – часть) – республиканское государственное учреждение, Авиационное управление Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан осуществляющее производство полетов воздушных судов (далее – ВС) истребительной, бомбардировочной, штурмовой, транспортной, армейской и учебной государственной авиации Республики Казахстан, их эксплуатацию, ремонт и хранение, авиационные комендатуры, склады авиационного имущества, структурные подразделения Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), Службы государственной охраны Республики Казахстан (далее – СГО РК), Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК), в которые входят подразделения эксплуатирующие беспилотные воздушные судна (далее – БВС), а также учебные центры по подготовке авиационного персонала, учебные центры боевой подготовки и боевого применения БВС;
2) руководящий летный состав авиационной части – летный состав, занимающий должности от командира авиационной эскадрильи, начальника авиационного отдела (далее - командира авиационной эскадрильи) и выше (в отдельной авиационной эскадрилье от командира звена (отряда), летчика группы (далее - командира звена (отряда)) и выше);
3) авиационные наземные специалисты по обслуживанию авиационной техники – авиационный персонал, имеющий специальную подготовку, осуществляющий деятельность по наземному обеспечению полетов воздушных судов, авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, эксплуатации наземных технических средств управления воздушным движением, навигации, посадки и связи, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
3-1) автожир (гироплан) – летательный аппарат тяжелее воздуха, который поддерживается в полете за счет реакций воздуха, с одним или несколькими несущими винтами, свободно вращающимися вокруг осей, находящихся примерно в вертикальном положении;
4) специальные воздушные суда – ВС, предназначенные для выполнения задач, с использованием установленного на них специального оборудования;
5) площадка целевого назначения – специально подготовленная и обозначенная площадка, обеспечивающая отработку отдельных упражнений по видам летной подготовки;

1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының (бұдан әрі – мемлекеттік авиация) ұшуын жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі анықтамалар:
1) авиациялық бөлім (бұдан әрі – бөлім) – Қазақстан Республикасы мемлекеттік жойғыш, бомбалаушы, шабуылдаушы, көлік, армиялық және оқу-жаттығу авиациясы әуе кемелерінің (бұдан әрі – ӘК) ұшуды, оларды пайдалануды, жөндеуді және сақтауды жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік мекеме, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің авиация басқармасы, авиациялық комендатуралар, авиациялық мүлік қоймалары, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ), Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің (бұдан әрі – ҚР МКҚ), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ІІМ) және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) құрылымдық бөлімшелері, олардың құрамына пилотсыз әуе кемесін (бұдан әрі – ПӘК) пайдаланатын бөлімшелер, сондай-ақ авиациялық персоналды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу орталықтары, ПӘК жауынгерлік даярлау және жауынгерлік қолдану оқу-жаттығу орталықтары кіреді;
2) авиациялық бөлімнің басшы ұшқыш құрамы – авиациялық эскадрилья командирінен, авиациялық бөлім бастығынан (бұдан әрі – авиациялық эскадрилья командирі) және одан жоғары (жеке авиациялық эскадрильяда буын (жасақ) командирінен, топ ұшқышынан (бұдан әрі – буын (жасақ) командирінен және одан жоғары) лауазымдарды атқаратын ұшқыш құрам;
3) авиациялық техникаға қызмет көрсету жөніндегі авиациялық жердегі мамандар – арнайы даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, авиациялық жұмыстарды жерде қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқарудың жердегі техникалық құралдарын пайдалану, навигациялау, қону және байланыс, әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын авиациялық персонал;
3-1) автожир (гирожоспар) – ауадан ауыр ұшу аппараты, ол шамамен тік тұрған ось айналасында еркін айналатын бір немесе бірнеше тасымалдаушы бұрандамен ауа реакциясының әсерінен ұшуда сақталады;
4) арнайы әуе кемелері – оларда орнатылған арнайы жабдықты пайдаланумен міндеттерді орындау үшін арналған ӘК;
5) арнайы мақсаттағы алаң – ұшу даярлығының түрлері бойынша жеке жаттығуларды пысықтауды қамтамасыз ететін арнайы дайындалған және белгіленген алаң;

6) специальное задание – полет на выполнение заданий, не предусмотренных Курсами (программами) боевой, летной, учебно-летной, специальной подготовки утверждаемые руководителями органов управления государственной авиации (далее – Курсы);
7) полет по приборам – полет, выполняемый в условиях, когда пространственное положение ВС и его местонахождение определяется экипажем полностью или частично по пилотажно-навигационным приборам или с помощью беспилотной авиационной системы;
8) командир ВС – летчик (пилот), являющийся старшим в экипаже и отвечающий за выполнение и безопасность полета ВС (далее – КВС);
9) маршрут полета ВС – проекция заданной (установленной) траектории полета ВС на земную (водную) поверхность, определенная основными поворотными пунктами;
10) старший авиационный начальник аэродрома – должностное лицо из числа командиров авиационных частей (начальников авиационных подразделений) государственной авиации, начальников предприятий и организаций гражданской авиации, базирующихся на данном аэродроме, назначенное органом управления государственной авиации (уполномоченным органом в сфере гражданской авиации) и организующее боевую подготовку (производственную деятельность) на аэродроме;
11) метеоспециалист – авиационный наземный специалист имеющий специальную подготовку и занимающий должность, связанную с обеспечением полетов воздушных судов, эксплуатацией, обслуживанием и проведением регламентных работ на технических средствах метеорологического подразделения;
12) центры управления воздушным движением (далее – центры УВД) – оперативные органы управления воздушным движением Вооруженных Сил Республики Казахстан, предназначенные для планирования и координирования использования воздушного пространства Республики Казахстан, контроля над соблюдением порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан, обеспечения безопасности полетов и регулярности воздушного движения в пределах, установленных для них районов ответственности в соответствии с Инструкцией по управлению воздушным движением утверждаемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации в соответствии с подпунктом 29) статьи 15 Закона;
13) маршрут обслуживания воздушного движения – установленный маршрут, который предназначен для направления потока движения в целях обеспечения обслуживания воздушного движения (далее - ОВД);
14) аэродромный круг полетов – установленный маршрут в районе аэродрома, по которому (или части которого) выполняется набор высоты после взлета, снижение для захода на посадку, ожидание посадки, выполнение полета над аэродромом (посадочной площадкой);

6) арнайы тапсырма – мемлекеттік авиацияны басқару органдарының басшылары бекітетін жауынгерлік, ұшу, оқу-ұшу, арнайы даярлық Курстарында (бағдарламаларында) көзделмеген тапсырмаларды орындауға ұшу (бұдан әрі – Курстар);
7) аспаптар бойынша ұшу – экипаж ӘК-нің кеңістіктік жағдайын және оның болатын жерін толық немесе ішінара пилотаждық-навигациялық аспап бойынша немесе пилотсыз авиациялық жүйе көмегімен айқындайтын жағдайда орындалатын ұшу;
8) ӘК командирі – экипажда үлкені болып табылатын және ӘК-нің ұшуына және қауіпсіздігіне жауап беретін ұшқыш (пилот) (бұдан әрі – ӘКК);
9) ӘК-ның ұшу маршруты – негізгі бұрылу пункттермен айқындалған жер (су) бетіне ӘК-ның берілген (белгіленген) ұшу траекториясының проекциясы;
10) әуеайлақтың аға авиациялық бастығы – мемлекеттік авиацияның басқару органы (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) тағайындаған және әуеайлақта жауынгерлік даярлықты (өндірістік қызметті) ұйымдастыратын осы әуеайлақта тұрған мемлекеттік авиация авиациялық бөлімдерінің командирі (авиациялық бөлімше бастықтары), азаматтық авиация кәсіпорны мен ұйымының бастықтарынан лауазымды адам;
11) метеомаман – арнайы дайындығы бар және әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз етумен, метеорологиялық бөлімшенің техникалық құралдарын пайдаланумен, қызмет көрсетумен және регламенттік жұмыстарды жүргізумен байланысты лауазымды атқаратын және авиациялық жерүсті маман;
12) әуе қозғалысын басқару орталықтары (бұдан әрі – ӘҚБ орталықтары) – Заңның 15-бабының 29) тармақшасына сәйкес мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Әуе қозғалысын басқару жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлауға және үйлестіруге, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің сақталуын бақылауға, оларға белгіленген жауапкершілік ауданы шегінде ұшу қауіпсіздігін және әуе қозғалысының тұрақтылығын қамтамасыз етуге арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әуе қозғалысын жедел басқару органдары;
13) әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруты – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді (бұдан әрі – ӘҚҚК) қамтамасыз ету мақсатында қозғалыс ағынын бағыттауға арналған белгіленген маршрут;
14) әуеайлақтық ұшу шеңбері – әуеайлақ ауданындағы белгіленген маршрут, олар бойынша (немесе оның бөлігінде) ұшып шыққаннан кейін биіктік алу, қонуға кіру үшін төмендеу, қонуды күту, әуеайлақ (ұшу алаңы) үстінен ұшуды орындау жасалатын әуеайлақ ауданында белгіленген маршрут;

15) внеаэродромный полет – полет ВС, выполняемый вне границ воздушного пространства района аэродрома, с передачей управления другому органу управления воздушным движением с посадкой на аэродроме взлета;
16) аэродромный полет – полет ВС, выполняемый в границах воздушного пространства района аэродрома взлета;
17) контролируемое воздушное пространство – воздушное пространство определенных размеров, в пределах которого обеспечивается управление воздушным движением (диспетчерское обслуживание);
18) неконтролируемое воздушное пространство – воздушное пространство, в пределах которого в соответствии с классификацией воздушного пространства обеспечивается только полетно-информационное обслуживание воздушного движения или управление воздушным движением отсутствует;
19) посадочная площадка необозначенная – участок земной, водной или иной поверхности, подобранный экипажем ВС в полете, пригодный для взлета и посадки ВС;
20) посадочная площадка обозначенная – участок земной, водной или иной поверхности, заранее подобранный и пригодный для взлета и посадки ВС, имеющий свои координаты, маркировку, при необходимости оснащенный средствами управления и обеспечения полетов;
21) эшелонирование боковое – рассредоточение ВС на одной высоте на установленные интервалы по расстоянию или угловому смещению между их линиями пути;
22) аэродромы совместного базирования – аэродромы гражданской и государственной авиации, на которых базируются ВС, относящиеся к государственной, гражданской и экспериментальной авиации;
23) векторение (радиолокационное наведение) – обеспечение навигационного наведения ВС посредством указания определенных курсов на основе использования данных радиолокатора;
24) особый случай – ситуация, возникающая в результате отказа авиационной техники или попадания ВС в условия, требующие от экипажа выполнения нестандартных действий для обеспечения безопасности ВС, пассажиров и экипажа;
25) местность равнинная – местность с относительными превышениями рельефа до 200 метров (далее – м) в радиусе 25 километров (далее – км);
25-1) тренажная подготовка – процесс приобретения, отработки и совершенствования практических умений и навыков экипажем (индивидуально) в полном объеме их функциональных обязанностей по летной эксплуатации ВС конкретного типа;
26) подлет – перемещение вертолета над площадью маневрирования аэродрома (посадочной площадки) в пределах диапазона высот, позволяющего использовать эффект земли и на скоростях, принятых для руления;
27) боевое воздушное судно – ВС, предназначенное для выполнения боевой задачи;

15) әуеайлақтан тыс ұшу – ұшып шығу әуеайлағына қонумен басқаруды басқа әуе қозғалысын басқару органына бере отырып, әуеайлақ ауданының әуе кеңістігі шекараларынан тыс орындалатын ӘК-ның ұшуы;
16) әуеайлақтық ұшу – ұшып көтерілу әуеайлағы ауданының әуе кеңістігі шекараларында орындалатын ӘК-ның ұшуы;
17) бақыланатын әуе кеңістігі – олардың шегінде әуе қозғалысын басқару (диспетчерлік қызмет көрсету) қамтамасыз етілетін белгілі бір мөлшердегі әуе кеңістігі;
18) бақыланбайтын әуе кеңістігі – олардың шегінде әуе кеңістігінің жіктеуішіне сәйкес тек әуе қозғалысына ұшу-ақпараттық қызмет көрсету қамтамасыз етілетін немесе әуе қозғалысын басқару болмайтын әуе кеңістігі;
19) белгіленбеген қону алаңы – ұшуда, ӘК-ның ұшып көтерілуі және қонуы үшін жарамды ӘК экипажы таңдаған жер учаскесі, су немесе өзге де жазықтық;
20) белгіленген қону алаңы – қажет болған кезде ұшуды басқару және қамтамасыз ету құралдарымен жарақтандырылған алдын ала таңдалған немесе ӘК-ның ұшып көтерілуі және қонуы үшін жарамды, өз координаталары, таңбалануы бар жер учаскесі, су немесе өзге де жазықтық;
21) бүйiрлі эшелондау – ӘК-ны бір биіктікте арақашықтық немесе олардың жол желілері арасындағы бұрыштық ығыстыру бойынша белгіленген аралықта бөліп орналастыру;
22) бірлесіп орналастыру әуеайлағы – мемлекеттік, азаматтық және эксперименттік авиацияға жататын ӘК орналастырылатын азаматтық және мемлекеттік авиацияның әуеайлақтары;
23) векторлау (радиолокациялық бағыттау) – радиолокатор деректерiн пайдалану негізінде белгіленген курстарды көрсету арқылы ӘК-ны навигациялық бағыттауды қамтамасыз ету;
24) ерекше жағдай – авиациялық техниканың кенеттен iстен шығуы немесе ӘК-ның, жолаушылар мен экипаждың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн экипаждан стандартты емес iс-әрекеттер жасау талап етілетiн жағдайларға ӘК-ның тап болуы нәтижесiнде туындайтын жағдай;
25) жазық жер – 25 километр (бұдан әрі – км) радиуста салыстырмалы түрде жер бедерi 200 метрге (бұдан әрі – м) дейiн жоғарылаған жергілікті жер;
25-1) тренажерлік даярлық – экипаждың (дербес) нақты типтегі ӘК-ні ұшуда пайдалануда оның функционалдық міндеттерінің толық көлемінде іс жүзінде дағдылануы және машықтануы, пысықтау және жетілдіру процесі;
26) жақын ұшып келу – жер тиімділігін пайдалануға мүмкіндік беретін биіктік диапазоны шегінде маневр жасау әуеайлағы алаңы (келіп қону алаңы) үстінде және рульді басқару үшін қабылданған жылдамдықтарда тікұшақтың орын ауыстыруы;
27) жауынгерлік әуе кемесі – жауынгерлік міндетті орындауға арналған ӘК;

28) сдвиг ветра – повышенный градиент скорости и (или) направления ветра в случаях, когда они значительно изменяются на относительно небольшом участке атмосферы;
28-1) наземная станция управления (далее – НСУ) – элемент беспилотной авиационной системы, включающий комплекс наземных средств управления и связи обеспечивающих выполнение полета БВС;
29) высший пилотаж – выполнение ВС фигур сложного пилотажа в их сочетании. Кроме того, к высшему пилотажу относятся все виды перевернутого полета и выполнение фигур с отрицательными перегрузками. Высший пилотаж выполняется на высокоманевренных и маневренных ВС;
30) окончание пробега – момент достижения ВС на пробеге скорости руления, определенной Руководством (инструкцией) по летной эксплуатации ВС, утвержденной руководителем завода изготовителя ВС (далее – РЛЭ), позволяющей выполнить безопасное изменение направление движения;
31) инженерно-технический состав – авиационный персонал, имеющий специальную подготовку и занимающие должности, связанные с обслуживанием, эксплуатацией, хранением и ремонтом авиационной техники;
32) эшелонирование продольное – рассредоточение ВС на одной высоте на установленные интервалы по времени или расстоянию вдоль линии пути;
33) транспортно-боевые воздушные суда – ВС, предназначенные для перевозки людей, грузов, горюче-смазочных материалов и выполнения боевой задачи;
34) транспортные воздушные суда – ВС, предназначенные для перевозки людей, грузов и горюче-смазочных материалов;
35) сложный пилотаж – выполнение воздушным судном фигур пилотажа с углами тангажа более 45 градусов (10 градусов) и с кренами более 60 градусов (30 градусов);
36) простой пилотаж – выполнение воздушным судном фигур пилотажа с углами тангажа до 45 градусов (10 градусов) и с кренами до 60 градусов (30 градусов);
37) беспилотная авиационная система (далее – БАС) – БВС и связанные с ним элементы (включая каналы связи и компоненты, управляющие БВС), которые необходимы для безопасной и эффективной эксплуатации БВС в воздушном пространстве;
38) посадка – замедленное движение ВС с высоты начала выравнивания (начала торможения при вертикальной посадке) до момента касания земной, водной или иной поверхности и окончания пробега (дросселирования двигателя после приземления при вертикальной посадке);
39) видимость посадочная – расстояние, с которого обнаруживается и опознается начало полосы точного приземления (место точного приземления – для вертолетов) или огни взлетно-посадочной полосы из кабины ВС, находящегося на глиссаде снижения;
40) местность холмистая – местность с пересеченным рельефом и относительными превышениями от 200 м до 500 м в радиусе 25 км;

28) жел бағының өзгеруі – атмосфераның салыстырмалы шағын учаскесінде жел бағыты елеулі өзгергенде оның жылдамдығының және (немесе) бағытының жоғары градиенті;
28-1) жерүсті басқару станциясы (бұдан әрі – ЖБС) – ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ететін жерүсті басқару және байланыс құралының кешенін қамтитын пилотсыз авиациялық жүйе элементі;
29) жоғарғы пилотаж – ӘК-ның күрделі пилотаж фигураларын олардың үйлесімінде орындауы. Одан басқа, жоғары пилотажға төңкеріліп ұшудың барлық фигуралық түрлері және қолайсыз артық салмақпен фигураларды орындау жатады. Жоғары пилотаж жоғары маневрлі және маневрлі ӘК-да орындалады;
30) жүріп өтудің аяқталуы – ӘК-ның жүріп өтуде қозғалыс бағытын қауіпсіз өзгертуді орындауға мүмкіндік беретін ӘК-ны жасаушы зауыттың басшысы бекіткен ӘК-ны ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқауда (нұсқаулықта) (бұдан әрі – ҰПН) айқындалған басқару жылдамдығына қол жеткізген сәт;
31) инженерлік-техникалық құрам – арнайы дайындығы бар және авиациялық техникаға қызмет көрсетумен, пайдаланумен, сақтаумен және жөндеумен байланысты лауазымдарды атқаратын авиациялық персонал;
32) көлденең эшелондау – ӘК-ны бiр биiктiкте уақыт немесе қашықтық бойынша жол желiсi бойымен белгiленген аралықтарда бөліп орналастыру;
33) көліктік-жауынгерлік әуе кемелері – адамдарды, жүктерді және жанар-жағармай материалдарын тасымалдауға және жауынгерлік міндеттерді орындауға арналған ӘК;
34) көліктік әуе кемелері – адамдарды, жүктерді тасымалдауға арналған ӘК;
35) күрделі пилотаж – әуе кемесінің 45 градустан (10 градустан) астам тангаж бұрышымен және 60 градустан (30 градустан) астам кренмен пилотаж фигурасын орындауы;
36) қарапайым пилотаж – әуе кемесінің 45 градусқа (10 градусқа) дейінгі тангаж бұрышымен және 60 градусқа (30 градусқа) дейінгі кренмен пилотаж фигурасын орындауы;
37) пилотсыз авиациялық жүйе (бұдан әрі – ПАЖ) – ПӘК және ПӘК-ні әуе кеңістігінде қауіпсіз және тиімді пайдалану үшін қажетті онымен байланысты элементтер (байланыс арналарын және ПӘК-ні басқаратын компоненттерді қоса алғанда);
38) қону – биіктіктен түзеле бастағаннан (тік қону кезіндегі тежей бастағанан) бастап жер, су немесе өзге де жазықтыққа жанасу және жүріп өту (тік қону кезінде жерге қонғаннан кейінгі қозғалтқыштың дросселденуі) аяқталу сәтіне дейін ӘК-ның баяулаған қозғалысы;
39) қонудағы көрініс – ӘК кабинасынан төмендеу глиссадасындағы дәл жерге түсу жолақтарының (дәл жерге түсу орны – тікұшақтар үшін) басталуы немесе ұшу-қону жолақтарының жарықтары анықталатын және танылатын арақашықтық;
40) қырлы жергілікті жер – 25 км радиуста бедерлі қималары мен қатысты биіктеу 200-ден 500 м қырқасы бар жергілікті жер;

41) пункт управления государственной авиацией – командный пункт, командно-диспетчерский пункт, стартово-командный пункт, пункт наведения авиации, временный (вспомогательный) пункт управления, воздушный командный пункт, воздушный пункт наведения авиации, выполняющий задачи по контролю полетов и управлению ВС при операционном воздушном движении (далее – пункт управления); 42) видимость метеорологическая – горизонтальная видимость, определяемая метеорологической службой с помощью технических средств или визуально по ориентирам видимости;
43) навигационная подготовка – вид летной подготовки, направленный на обучение летчиков и штурманов ведению ориентировки в полете, выдерживанию параметров боевого (полетного) порядка и маршрута полета с выходом в заданную точку в установленное время;
44) учебные воздушные суда – ВС, предназначенные для обучения летного состава технике пилотирования и воздушной навигации;
45) учебно-боевые воздушные суда – ВС, предназначенные для обучения летного состава технике пилотирования, воздушной навигации, боевому применению и выполнения боевых задач; 46) аэронавигационный запас топлива – резерв топлива сверх расчетного количества для полета от аэродрома (посадочной площадки) вылета до аэродрома назначения (посадочной площадки), необходимый на случай изменения плана полета, вызванного направлением на запасной аэродром (посадочную площадку), отклонением от утвержденного маршрута, усилением скорости встречного ветра и другими обстоятельствами;
47) переходный слой – воздушное пространство между высотой перехода и эшелоном перехода, полеты ВС в режиме горизонтального полета в переходном слое не допускается;
48) высота перехода – установленная в районе аэродрома относительная (абсолютная) высота для перевода шкалы давления барометрического высотомера на значение давления 760 миллиметров ртутного столба (1013,25 миллибар/гектапаскаль (далее – Мбар/ГПа)) при наборе заданного эшелона;
49) эшелон перехода – нижний безопасный эшелон полета на аэродроме для перевода шкалы давления барометрического высотомера с давления 760 миллиметров ртутного столба (1013,25 Мбар/ГПа) на давление аэродрома или минимальное давление, приведенное к уровню моря;
50) пилотаж – преднамеренно выполняемые ВС маневры, характеризующиеся изменением его пространственного положения и режима полета. По степени сложности пилотаж подразделяется на простой, сложный и высший, а по количеству участвующих в нем ВС – на одиночный и групповой;
51) стартовое время – период времени, в течение которого экипажу ВС допускается выполнять полет;

41) мемлекеттік авиацияны басқару пункті– операциялық әуе қозғалысы кезінде ӘК-ның ұшуын бақылау және басқару жөніндегі міндеттерді орындайтын командалық пункт, командалық-диспетчерлік пункт, старттық командалық пункт, авиацияны бағыттау пункті, уақытша (қосалқы) басқару пункті, әуедегі командалық пункт, авиацияны әуедегі бағыттау пункті (бұдан әрі – басқару пункті);
42) метеорологиялық көрініс – метеорологиялық қызмет техникалық құралдар көмегімен немесе шолу бағдарлары бойынша айқындайтын көлденең көрініс;
43) навигациялық даярлық – ұшқыштар мен штурмандарды ұшуда бағдарлауды жүргізуге, жауынгерлік (ұшу) тәртіптің және ұшу бағытының параметрлерін белгіленген уақытта белгіленген нүктеге шығуымен ұстауға бағытталған ұшу даярлығынң түрі;
44) оқу-жаттығу әуе кемелері – ұшқыш құрамын ұшуды басқару техникасы мен әуе навигациясына үйретуге арналған ӘК;
45) оқу-жауынгерлік әуе кемелері – ұшқыш құрамын ұшуды басқару техникасына, әуе навигациясына, жауынгерлік қолдануға және жауынгерлік міндеттерді орындауға үйретуге арналған ӘК;
46) отынның аэронавигациялық қоры – қосалқы әуеайлаққа (қону алаңына) бағыттаумен, бекітілген маршруттан ауытқумен, қарсы соққан жел жылдамдығының күшеюімен және басқа да мән-жайлармен туындаған ұшу жоспары өзгерген жағдайда қажетті ұшып көтерілу әуеайлағынан (қону алаңынан) белгіленген әуеайлаққа (қону алаңына) дейін ұшуға арналған есептелген мөлшерден тыс отын резерві;
47) өтпелі қабат – өту биіктігі мен өту эшелоны арасындағы әуе кеңістігі, көлденең ұшу режиміндегі ӘК-ның өтпелі қабатта ұшуына жол берілмейді;
48) өту биіктігі – барометрлік биіктік өлшегіштің қысым шәкілін берілген эшелонды алу кезінде сынап бағанасы 760 миллиметр (1013, 25 миллибар/гектапаскаль (бұдан әрі – мбар/гПа) қысым мәніне ауыстыру үшін әуеайлақ ауданында белгіленген салыстырмалы (абсолютті) биіктік;
49) өту эшелоны – барометрлік биіктік өлшегіштің қысым шәкілін сынап бағанасы 760 миллиметр (1013,25 мбар/гПа) қысымынан әуеайлақ қысымына немесе теңіз деңгейіне келтірілген ең аз қысымға ауыстыру үшін белгіленген төменгі қауіпсіз эшелон;
50) пилотаж – оның кеңістіктік орны мен ұшу режимін өзгертумен сипатталатын ӘК әдейі орындайтын маневрлер. Күрделілік дәрежесі бойынша пилотаж қарапайым, күрделі және жоғары, ал оған қатысатын ӘК саны бойынша – дара және топтық болып бөлінеді;
51) старттық уақыт – ӘК-ның экипажына ұшуды орындауға жол берілетін уақыт кезеңі;

52) перевозка – полет ВС с целью доставки пассажиров (войск) или грузов (боевой техники) с одного аэродрома (площадки) на другой;
53) местность горная – местность с пересеченным рельефом и относительными превышениями 500 м и более в радиусе 25 км, а также местность с превышением над уровнем моря 2000 м и более;
54) групповой полет – совместный полет двух и более ВС под управлением одного КВС, находящегося в составе группы;
55) эшелонирование вертикальное – рассредоточение ВС по высоте на установленные интервалы;
56) сокращенный минимум вертикального эшелонирования (Reduced Vertical Separation Minimum) – интервал вертикального эшелонирования, применяемый в диапазоне между эшелонами 8850 м (FL290) и 12500 м (FL410) для эшелонирования ВС, имеющих допуск к полетам с применением RVSM;
57) видимость вертикальная – максимальное расстояние от поверхности земли до уровня, с которого вниз по вертикали видны объекты на земной поверхности;
58) исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
59) оператор БВС – член расчета, манипулирующий БВС внеаэродромного базирования во время его полета;
60) летчик – член экипажа воздушного судна допущенный к выполнению функций по управлению воздушным судном;
60-1) летчик (пилот)-оператор БВС – член экипажа БВС допущенный к выполнению функций по управлению БВС аэродромного базирования;
61) летный состав – летчики, штурманы, бортовые проводники, курсанты (слушатели) летных учебных заведений и другие должностные лица выполняющие функции в полете в составе экипажа ВС;
62) летная смена – период времени, определенный плановой таблицей полетов, в течение которого выполняются полеты;
63) летная работа – работа, проводимая летным составом по выполнению полетного задания;
64) старший летной смены – должностное лицо, из числа руководящего летного состава авиационной части, назначаемое на летную смену для организации, проведения и контроля полетов;
65) продолжительность летной смены – время, отсчитываемое с момента начала взлета первого и до момента окончания посадки последнего ВС в соответствии с плановой таблицей полетов;
66) документы по летной подготовке – документы, определяющие содержание, объем и последовательность обучения, совершенствования, специализации и поддержания навыков летного состава при их подготовке к полетам днем и ночью в различных метеорологических условиях;
67) полетный порядок – взаимное расположение ВС, при совместном полете, не связанном с выполнением боевой задачи;

52) тасымалдар – ӘК бір әуеайлақтан (алаңнан) басқасына жолаушыларды (әскерлерді) немесе жүктерді (жайынгерлік техниканы) жеткізу мақсатында ұшуы;
53) таулы жер – 25 км радиуста бедерлi қималары мен салыстырмалы түрде 500 м және одан да астам қырқасы бар жер, сондай-ақ теңiз деңгейiнен 2000 м және одан да астам биiктiктегi жер;
54) топтық ұшу – топ құрамындағы бір ӘКК-нің басқаруымен екі немесе одан да көп ӘК-ның бірлесіп ұшуы;
55) тік эшелондау – белгіленген аралықтардағы биіктік бойынша ӘК-ны таратып орналастыру;
56) тік эшелондаудың қысқартылған минимумы (Reducе Vertical Separation Minimum) – RVSM қолданумен ұшуға рұқсаттамасы бар ӘК эшелондау үшін эшелондар арасында 8850 м (FL 290) және 12500 м (FL 410) диапазоныында қолданылатын тік эшелондау аралығы;
57) тік көрініс – жер бетінен жер бетіндегі объектілер тігінен төмен көрінетін деңгейге дейінгі барынша жоғарғы қашықтық;
58) алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
59) ПӘК операторы – әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуы кезінде оны басқаратын есептоп мүшесі;
60) ұшқыш – әуе кемесін басқару жөніндегі функцияларды орындауға рұқсат берілген әуе кемесі экипажының мүшесі;
60-1) ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы – әуеайлақта тұрған ПӘК-ні басқару жөніндегі функцияларды орындауға жіберілген ПӘК экипажының мүшесі;
61) ұшқыш құрамы – ұшқыштар, штурмандар, борттық жолсеріктер, ұшқыш оқу орындарының курсанттары (тыңдаушылары) және ӘК экипажының құрамында ұшуда функцияларды орындайтын басқа да лауазымды адамдар;
62) ұшу ауысымы – уақыт ішінде ұшу орындалатын ұшудың жоспарлы кестесімен айқындалған кезеңі;
63) ұшу жұмысы – ұшу тапсырмасын орындау бойынша ұшу құрамымен жүргізілетін жұмыс;
64) ұшу ауысымының жетекшісі – ұшуды ұйымдастыру, жүргізу мен бақылау үшін ұшу ауысымына тағайындалған авиациялық бөлімнің басшылық ұшу құрамы қатарынан лауазымды адамдар;
65) ұшу ауысымының ұзақтығы – ұшудың жоспарлы кестесіне сәйкес бірінші ӘК ұшып көтерілуі басталған сәттен бастап және соңғысы қонуды аяқтаған сәтке дейін есептелген уақыт;
66) ұшу даярлығы жөніндегі құжаттар – әртүрлі метеорологиялық жағдайларда оларды күндіз және түнде ұшуға даярлау кезінде жеке құрамды үйрету мазмұнын, ауқымы мен жүйелілігін, дағдыларын жетілдіруді, мамандандыруды және қолдауды айқындайтын құжаттар;
67) ұшу реттілігі – жауынгерлік міндеттерді орындаумен байланысты емес бірлесіп ұшқан кездегі ӘК-ның өзара орналасуы;

68) полетное задание – задание на полет от взлета до посадки воздушного судна, определяемое Курсом или заданное летчику непосредственным командиром (начальником), руководящим летным составом авиационной части, органом управления воздушным движением, органом управления государственной авиации;
69) время полета – время от начала разбега ВС при взлете (отрыва от земной или водной поверхности при вертикальном взлете) до окончания пробега (освобождения взлетно-посадочной полосы) или касания земной (водной) поверхности при вертикальной посадке;
70) эшелон полета – поверхность постоянного атмосферного давления, отнесенная к установленной величине давления 760 миллиметров ртутного столба (1013,25 Мбар/ГПа) и отстоящая от других таких поверхностей на величину установленных интервалов давления;
70-1) расчет БВС – личный состав, которому поручено исполнение обязанностей по эксплуатации и обслуживанию БАС;
71) руководство полетами – действия группы руководства полетами и расчетов пунктов управления, привлекаемых на полеты, направленные на обеспечение полноты, своевременности и безопасности выполнения экипажами ВС полетных заданий;
72) группа руководства полетами – авиационные наземные специалисты и/или летный состав, назначаемые командиром авиационной части, начальником авиационного управления (далее – командиром авиационной части) (руководителем органа управления государственной авиации, командующим Военно-воздушными силами) на период проведения полетов (перелетов) для руководства (управления, контроля) полетами в зонах своей ответственности;
73) видимость полетная – видимость из кабины ВС в полете;
74) техника пилотирования – вид летной подготовки, направленный на обучение летного состава взлету, посадке, выполнению пространственных маневров одиночно и в составе группы;
75) производство полетов – процесс согласованных действий личного состава авиационных частей по порядку подготовки, проведения и разбора полетов;
76) выполнение полета – процесс управления перемещением ВС в воздушном пространстве осуществляемый экипажами пилотируемых и БВС;
77) объективный контроль полетов – система проводимых командиром (начальником) мероприятий, направленных на комплексное использование всех средств и данных объективного контроля в интересах совершенствования качества обучения личного состава, повышения безопасности полетов и надежности ВС;
78) организация полетов – комплекс мероприятий, проводимых командирами и штабами частей, включающий принятие решения на проведение полетов, постановку задач на полеты, планирование полетов, подготовку к полетам летного состава, лиц группы руководства полетами, ВС, средств наземного обеспечения общего применения и аэродрома, выполнение полетов и разбор полетов;

68) ұшу тапсырмасы – Курспен айқындалған немесе тікелей командир (бастық), авиациялық бөлімнің басшы ұшқыш құрамы, әуе қозғалысын басқару органы, мемлекеттік авицияның басқару органы ұшқышқа берген әуе кемесінің ұшып көтерілуінен бастап қонуға дейінгі ұшуға тапсырма;
69) ұшу уақыты – ұшып көтерілуі (тік ұшып көтерілу кезінде жер немесе су бетінен көтерілуі) кезіндегі ӘК-ның екпін ала бастағаннан бастап жүріп өту аяқталғанға немесе тік қону кезінде жер (су) бетімен жанасқанға дейінгі уақыт;
70) ұшу эшелоны – қысымның сынап бағанасы 760 миллиметр (1013,25 мбар/гПа) стандартты кезінде есептелген және аралықтың белгіленген мөлшеріне басқа биіктіктен төмен болатын шартты биіктік;
70-1) ПӘК есептобы – ПАЖ-ны пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау тапсырылған жеке құрам;
71) ұшуға басшылық жасау – ӘК экипаждарының ұшу тапсырмаларын толық, уақтылы және қауіпсіз орындауын қамтамасыз етуге бағытталған ұшуға тартылатын ұшуға басшылық жасау тобының және басқару пунктері есептоптарының іс-қимылдары;
72) ұшуға басшылық жасау тобы – авиациялық бөлім командирі, авиациялық басқарма бастығы (бұдан әрі – авиациялық бөлім командирі) (мемлекеттік авиация басқару органының басшысы, Әскери-әуе күштерінің қолбасшысы) өз жауапкершілігі аймағында ұшуға басшылық жасау (басқару, бақылау) үшін ұшуды (ұшып өтуді) жүргізу кезеңіне тағайындайтын авиациялық жердегі мамандар және/немесе ұшқыш құрамы;
73) ұшудағы көрініс – ұшудағы ӘК кабиналарынан көрініс;
74) ұшуды басқару техникасы – жеке құрамды ұшып көтерілуға, қонуға, дара және топ құрамында кеңістіктік маневрлерді орындауға үйретуге бағытталған ұшу даярлығы түрі;
75) ұшуды жүргізу – авиациялық бөлімдер жеке құрамының ұшуды дайындау, жүргізу және талдау бойынша келісілген іс-қимылдары процесі;
76) ұшу – басқарылатын және ПӘК экипажы жүзеге асыратын әуе кеңістігіндегі ӘК қозғалысын басқару процесі;
77) ұшуды объективті түрде бақылау – командир (бастық) жүргізетін жеке құрамды оқыту сапасын жетілдіру, ӘК-ның ұшу қауіпсіздігін және сенімділігін арттыру мүддесінде барлық объективті бақылау құралдары мен деректерін кешенді пайдалануға бағытталған іс-шаралар жүйесі;
78) ұшуды жүргізуді ұйымдастыру – бөлімдердің командирлері мен штабтары жүргізетін ұшуды жүргізуге шешім қабылдауды, ұшуға міндеттер қоюды, ұшуды жоспарлауды, жеке құрамды, ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын, ӘК-ны, жерүсті қамтамасыз ету құралдарын және әуеайлақты ұшуға дайындауды, ауа райын барлауды орындауды және ұшуды талдауды қамтитын іс-шаралар кешені;

79) плановая таблица полетов – документ установленного образца, в котором графически и текстуально изложены (отображены) решение командира на проведение полетов и задания экипажам, участвующим в них;
80) видимость на взлетно-посадочной полосе – расстояние, в пределах которого пилот ВС, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, видит маркировочные знаки на поверхности взлетно-посадочной полосы или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
81) летно-тактическая подготовка – вид летной подготовки, направленный на обучение летного состава ведению боевых действий (выполнению боевых задач) одиночно, в составе подразделения и части;
82) перелет – полет, выполняемый ВС с посадкой на другом аэродроме (площадке);
83) взлет – ускоренное движение ВС с момента страгивания (момента отделения от поверхности при вертикальном взлете) до отделения от земной (водной) или искусственной поверхности и набора высоты 10 м (высоты влияния экрана поверхности при вертикальном взлете);
84) болтанка – беспорядочное перемещение ВС при полетах в турбулентной атмосфере:
болтанка умеренная – умеренное изменение положения и (или) абсолютной высоты ВС, но по-прежнему обеспечивающее надежное управление, где показания акселерометра составляют 0,5 ÷ 1,0g в центре тяжести ВС, а при взлете и посадке, умеренная болтанка при плюс 0,3 ÷ 0,4g;
болтанка сильная – резкое изменение положения и (или) абсолютной высоты ВС, где в течение коротких периодов ВС не реагирует на управление, с характерными изменениями воздушной скорости, с показаниями акселерометра, превышающими 1.0g в центре тяжести ВС, а при взлете и посадке, с приращениями перегрузки больше плюс 0,4g);
85) пограничная зона – часть территории Республики Казахстан, примыкающая к пограничной полосе в пределах территории административно-территориальных единиц;
86) приграничная полоса – воздушное пространство, примыкающее к сухопутной Государственной границе Республики Казахстан, шириной 25 км, а также над территориальными водами шириной 22.2 км (12 морских миль);
87) электронный полетный планшет – электронная информационная система для летного экипажа, состоящая из оборудования и прикладных программ и позволяющая ему использовать функции по хранению, обновлению, отображению и обработке данных, применяемых при выполнении полета или обязанностей, связанных с полетом.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

79) ұшудың жоспарлы кестесі – белгіленген үлгідегі құжат, онда командирдің ұшуды жүргізуге шешімі және оларға қатысатын экипаждарға тапсырмалары графикалық түрде және мәтінмен баяндалған (бейнеленген);
80) ұшу-қону жолағында көру мүмкіндігі – оның шегінде ұшу-қону жолағының осьтік сызығында болатын ӘК пилоты ұшу-қону жолағы бетіндегі таңбалау белгілерін немесе ұшу-қону жолағын шектейтін немесе оның осьтік сызығын белгілейтін жарықтарды көре алатын қашықтық;
81) ұшу-тактикалық даярлық – ұшқыш құрамды дара, бөлімшелер мен бөлімдер құрамында жауынгерлік іс-қимылдарды жүргізуге (жауынгерлік міндеттерді орындауға) үйретуге бағытталған ұшу даярлығы түрі;
82) ұшып өту – ӘК басқа әуеайлаққа (алаңға) қонумен орындайтын ұшу;
83) ұшып көтерілу – ӘК-ның орнынан қозғалу сәтінен (тік ұшып көтерілу кезіндегі жерден көтерілу сәтінен) бастап жер (су) бетінен немесежасанды жазықтан көтерілу және 10 м биіктік (тік ұшып көтерілу кезіндегі жазықтық экраны ықпал ету биіктігін) алғанға дейінгі қозғалыс жылдамдығы;
84) шайқалу – ӘК-нің турбуленттi атмосферада ұшу кезiндегі ретсiз қозғалысы:
қалыпты шайқалу – ӘК қалпының және (немесе) абсолюттік биіктігінің қалыпты, бірақ бұрынғыдай сенімді басқаруды қамтамасыз ететіндей өзгеруі, мұнда акселерометр көрсеткіші ӘК ауырлық күші ортасында 0,5 ÷ 1,0g, ал ұшып көтерілу және қону кезіндегі бірқалыпты шайқалу плюс болған кезде 0,3 ÷ 0,4g құрайды;
қатты шайқалу – ӘК қалпының және (немесе) абсолюттік биіктігінің күрт өзгеруі, мұнда қысқа кезең ішінде ӘК әуе жылдамдығының сипатты өзгеруімен, акселерометр көрсеткіші ӘК ауырлық күші ортасында 1.0 g астам, ал ұшып көтерілу және қону кезінде жүктеменің плюс 0,4g астам болған кезде басқаруға бағынбайды;
85) шекара аймағы – әкімшілік-аумақтық бірлігі аумағының шектерінде Мемлекеттік шекараға шектесетін Қазақстан Республикасы аумағының бөлігі;
86) шекарамаңы жолағы – Қазақстан Республикасының құрлықтағы Мемлекеттік шекарасына ені 25 км, сондай-ақ ені 22,2 км (12 теңіз милі) аумақтық сулар үстінде шектесетін әуе кеңістігі;
87) электрондық ұшу планшеті – жабдықтан және қолданбалы бағдарламалардан тұратын және оған ұшуды немесе ұшумен байланысты міндеттерді орындауда деректерді сақтау, жаңарту, бейнелеу және өңдеу жөніндегі функцияларды пайдалануға мүмкіндік беретін ұшу экижпажына арналған электрондық ақпарат жүйесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

3. К органам управления государственной авиации Республики Казахстан относятся:
1) Управление главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан – в авиации МО РК;
2) Главное командование Национальной гвардией Республики Казахстан – в авиации органов внутренних дел Республики Казахстан;
3) Авиационная служба КНБ РК (далее – АС КНБ) – в авиации органов национальной безопасности.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основанием для начала профессиональной деятельности летного состава и группы руководства полетами являются:
1) для летчиков, штурманов - документ (диплом, свидетельство) об окончании специальных учебных заведений;
2) для другого летного состава и лиц группы руководства полетами – приказ о допуске к полетам (к руководству полетами) по окончанию обучения согласно курсов боевой (специальной) подготовки (программ летной подготовки);
3) заключение медицинской экспертизы о годности к профессиональной деятельности;
4) летная книжка (книжка руководителя полетов), в которой отражены сведения о наличии необходимых знаний и навыков, на осуществление профессиональной деятельности.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Орган управления государственной авиации обеспечивает:
1) понимание авиационным персоналом языка, на котором написаны РЛЭ, Руководства по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту ВС разработанные разработчиком ВС и другие документы, которые связаны с выполнением авиационным персоналом своих служебных обязанностей и его полномочиями или обеспечивает эксплуатанта ВС сертифицированным переводом вышеуказанной технической литературы;
2) возможность ведения радиообмена и общения – КВС и членов экипажа, в соответствии с содержащимися в РЛЭ процедурами, с авиационным персоналом, наземными службами, включая органы ОВД и представителями уполномоченного органа иностранного государства на английском языке при выполнении международных полетов.
Раздел 2. Порядок производства полетов государственной авиации
Глава 1. Подготовка полетов
Параграф 1. Классификация воздушных судов и временные интервалы при взлете и посадке на одну взлетно-посадочную полосу.
6. ВС государственной авиации по предназначению подразделяются на боевые, учебно-боевые, транспортные, транспортно-боевые, учебные и специальные.

3. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының басқару органдарына мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы – ҚР ҚМ авиациясында;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының бас қолбасшылығы – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының авиациясында;
3) ҚР ҰҚК Авиациялық қызметі (бұдан әрі – ҰҚК АҚ) – ұлттық қауіпсіздік органдарының авиациясында.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ұшқыш құрамының және ұшуға басшылық жасау тобының кәсіби қызметті бастау үшін негіздеме:
1) ұшқыштар, штурмандар үшін – арнайы оқу орындарын бітіргені туралы құжат (диплом, куәлік);
2) басқа ұшқыш құрамына және ұшуға басшылық жасау тобының адамдары үшін – жауынгерлік (арнайы) даярлық курстарына (ұшуға даярлық бағдарламаларына) сәйкес оқуды аяқтағаннан кейін ұшуға (ұшуға басшылық жасауға) рұқсат беру туралы бұйрық;
3) кәсіптік қызметке жарамдылық туралы медициналық сараптама қорытындысы;
4) кәсіби қызметті жүзеге асыруға қажетті білімінің және дағдыларының болуы туралы мәліметтер көрсетілген ұшу кітапшасы (ұшу жетекшісінің кітапшасы) болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік авиацияның басқару органы:
1) авиациялық персоналдың ӘК-ны жасаушы әзірлеген ҰПН, ӘК-ны техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нұсқау және өз қызметтік міндеттерін орындаумен және оның өкілеттіктергімен байланысты басқа да құжаттар жазылған тілді түсінуін қамтамасыз етеді немесе ӘК-ны пайдаланатынды жоғарыда көрсетілген техникалық әдебиеттің сертификатталған аудармасымен;
2) халықаралық ұшуды орындау кезінде ҰПН-да мазмұндалған рәсімдерге сәйкес ӘКК-ның және экипаж мүшелерінің ӘҚҚК органдарын қоса алғанда, авиациялық персоналмен, жерүсті қызметтермен және шетел мемлекетінің уәкілетті органының өкілдері мен ағылшын тілінде – радиоалмасу мен сөйлесуді жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
2-бөлім. Мемлекеттік авиацияның ұшуды жүргізу тәртібі
1-тарау. Ұшуды даярлау
1-параграф. Әуе кемелерін жіктеу және бір ұшу-қону жолағына ұшып көтерілу және қону кезіндегі уақыт аралықтары
6. Мемлекеттік авиацияның ӘК тағайындалуы бойынша жауынгерлік, оқу-жаттығу жауынгерлік, көліктік, көліктік-жауынгерлік, оқу-жаттығу және арнайы болып бөлінеді.

7. Классификация ВС в зависимости от максимальной взлетной массы отражена в приложении 1 к настоящим Правилам.
8. В отношении ВС, имеющих категорию турбулентности, свойственной тяжелым воздушным судам, при первичном установлении связи между такими воздушными судами и органом управления воздушным движением (далее – органом УВД) перед вылетом или прибытием, к позывному ВС добавляется слово "тяжелый".
9. Минимальные временные интервалы при взлете с одной взлетно-посадочной полосы (далее – ВПП) устанавливаются:
1) для легких ВС за средними и тяжелыми воздушными судами – 3 минуты;
2) для тяжелых ВС за тяжелыми, а также средних ВС, следующих за тяжелыми – 2 минуты;
3) при выполнении групповых полетов – в соответствии с методическими рекомендациями утвержденными командиром части;
4) во всех остальных случаях – не менее 1 минуты.
10. Минимум эшелонирования, равный 3 минутам, применяется в отношении "легкого" или "среднего" ВС, взлетающего вслед за "тяжелым" ВС, или "легкого" ВС, взлетающего вслед за "средним" ВС, если взлет выполняется:
1) со средней части одной и той же BПП;
2) со средней части параллельных ВПП, расположенных на расстоянии менее 760 м одна от другой.
11. При смещенном пороге ВПП:
Между "легким" или "средним" ВС и "тяжелым" ВС, а также между "легким" ВС и "средним" ВС применяется минимум эшелонирования равный 2 минутам при использовании ВПП со смещенным порогом в случаях:
1) взлет "легкого" или "среднего" ВС следует за посадкой "тяжелого" ВС и взлет "легкого" ВС следует за посадкой "среднего" ВС;
2) посадка "легкого" или "среднего" ВС следует за взлетом "тяжелого" ВС и посадка "легкого" ВС следует за взлетом "среднего" ВС, если ожидается, что их расчетные траектории полета пересекутся.
Минимальный временной интервал между взлетом и посадкой ВС при полетах с одной ВПП и параллельных ВПП, расстояние между осями которых менее 760 м – 1 минута.
12. Минимальные временные интервалы при посадке на одну ВПП, устанавливаются:
1) для легких ВС за средними и тяжелыми воздушными судами – 3 минуты;
2) для средних и тяжелых ВС за тяжелыми воздушными судами – 2 минуты;
3) во всех остальных случаях – не менее 1 минуты.
Параграф 2. Классификация полетов
13. По назначению полеты подразделяются на:
1) боевые – для выполнения боевых задач с применением авиационных средств поражения или других задач боевого применения ВС государственной авиации по предназначению;
2) специальные – для выполнения задач по обеспечению национальной безопасности и территориальной целостности государства, охраны правопорядка и Государственной границы, при объявлении чрезвычайного положения или особого периода;

7. Барынша ұшу массасына байланысты ӘК-ны жіктеу осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
8. Ауыр әуе кемелеріне тән, турбуленттік санаты бар ӘК-ға қатысты осындай әуе кемелері мен әуе қозғалысын басқару органы (бұдан әрі – ӘҚБ органы) арасында ұшып көтерілу немесе ұшып келу алдында бастапқы байланысты орнату кезінде ӘК-ның шақыру атауына "ауыр" деген сөз қосылады.
9. Бір ұшу-қону жолағынан (бұдан әрі – ҰҚЖ) ұшып көтерілу кезінде ең төменгі уақыт аралығы:
1) орташа және ауыр әуе кемелерінен кейін жеңіл әуе кемелері үшін – 3 минут;
2) ауырдан кейін ауыр әуе кемелері, сондай-ақ ауырдан кейін орташа әуе кемелері үшін – 2 минут;
3) топтық ұшуды орындаған кезде – бөлім командирі бекіткен әдістемелік ұсыныстарға сәйкес;
4) қалған барлық жағдайларда – кемінде 1 минут болып белгіленеді.
10. 3 минутқа тең эшелондаудың ең азы, егер ұшып көтерілу:
1) сол бір ҰҚЖ-ның орта бөлігінен;
2) біреуі екіншісінен кемінде 760 м қашықтықта орналасқан қатарлас ҰҚЖ-ның орта бөлігінен орындалса, "ауыр" әуе кемесі соңынан ұшып шығатын "жеңіл" немесе "орташа" әуе кемелеріне немесе "орташа" әуе кемелерінің соңынан ұшып шығатын "жеңіл" әуе кемелеріне қатысты қолданылады.
11. ҰҚЖ-ның аралас шегі кезінде:
"Жеңіл" немесе "орташа" ӘК және "ауыр" ӘК арасында, сондай-ақ "жеңіл" ӘК мен "орташа" ӘК арасында мынадай жағдайларда ҰҚЖ-ның аралас шегін пайдалану кезінде 2 минутқа тең эшелондау минимумы қолданылады:
1) "жеңіл" немесе "орташа" ӘК-ның ұшып көтерілуі "ауыр" ӘК-ның қонуымен және "жеңіл" ӘК-ның ұшып көтерілуі "орташа" ӘК-ның қонумен үйлескен;
2) "жеңіл" немесе "орташа" ӘК-ның қонуы "ауыр" ӘК-ның ұшып көтерілуімен және "жеңіл" ӘК-ның қонуы "орташа" ӘК-ның ұшып көтерілуімен үйлескен, егер олардың есептік ұшу траекториялары қиылысса.
Бір ҰҚЖ-дағы және қатарлас ҰҚЖ-дағы ұшу кезінде ӘК-ның ұшып көтерілуі және қонуы арасындағы ең аз уақыт аралығы, осьтер арасындағы аралық – 1 минут, олар кемінде 760 м.
12. Бір ҰҚЖ-ға қону кезінде ең аз ұшу аралығы:
1) орташа және ауыр әуе кемелерінен кейінгі жеңіл ӘК үшін – 3 минут;
2) ауыр әуе кемелерінен кейінгі орташа және ауыр ӘК үшін – 2 минут;
3) қалған барлық жағдайларда – кемінде 1 минут болып белгіленеді.
2-параграф. Ұшуды жіктеу
13. Ұшу мақсаттары бойынша былай бөлінеді:
1) жауынгерлік – авиациялық зақымдау құралдарын қолданумен жауынгерлік міндеттерді немесе тағайындалуы бойынша мемлекеттік авиацияның ӘК-ны жауынгерлік қолданудың басқа да міндеттерін орындау үшін;
2) арнайы – төтенше жағдай немесе ерекше кезең жарияланған кезде ұлттық қауіпсіздікті және мемлекеттің аумақтық тұтастығын қамтамасыз ету, құқық тәртібін және Мемлекет шекараны күзету жөніндегі міндеттерді орындау үшін;

3) транспортные – для перевозки пассажиров, грузов, багажа и почтовых отправлений;
4) поисково-спасательные, аварийно-спасательные и для оказания медицинской помощи населению (в том числе, при стихийных бедствиях природного и техногенного характера);
5) учебные:
вывозные – полеты для выработки практических навыков и умений у летного состава обеспечивающих успешное освоение ими техники пилотирования, навигации и боевого применения ВС;
контрольные – для проверки летного состава к выполнению тренировочных полетов;
тренировочные – для отработки приобретенных летных навыков и дальнейшего их совершенствования;
зачетные – полеты для определения готовности летного состава к выполнению задач по видам летной и тактической подготовки;
6) облеты наземных радиотехнических средств – для проверки и настройки радиотехнических средств локации, навигации и связи, наземных посадочных систем;
7) облеты ВС (ознакомительные, контрольные полеты) – для проверки в полете работы систем и агрегатов ВС и силовых установок;
8) перегоночный полет – перелет в целях передачи ВС из авиаремонтного предприятия (авиационной ремонтной части, базы) в авиационную часть или обратно, а также из одной авиационной части в другую;
9) демонстрационные – для показа авиационной и парашютной техники, пропаганды достижений авиации, а также в целях проведения массово-политических, спортивных и культурных мероприятий.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. По количеству ВС полеты подразделяются на одиночные и групповые.
15. По высоте выполнения полеты подразделяются:
1) на предельно малых высотах – от 0 до 200 м (включительно) над рельефом местности или водной поверхностью;
2) на малых высотах – выше 200 м и до 1000 м (включительно) над рельефом местности или водной поверхностью;
3) на средних высотах – выше 1000 м и до 4000 м (включительно) от уровня моря;
4) на больших высотах – выше 4000 м и до 12000 м (включительно) от уровня моря;
5) в стратосфере – выше 12000 м от уровня моря.
16. По физико-географическим условиям полеты подразделяются:
1) над равниной и холмистой местностью;
2) над горной местностью;
3) над безориентирной и пустынной местностью и над водной поверхностью;
4) в полярных районах Северного и Южного полушарий.
17. По времени суток полеты подразделяются:
1) дневные, выполняемые в период между восходом и заходом солнца;
2) ночные, выполняемые в период между заходом и восходом солнца;

3) көлік – жолаушыларды, жүктерді, бағажды және пошталық жөнелтілімдерді жеткізу үшін;
4) іздеу-құтқару, авариялық-құтқару және халыққа медициналық көмек көрсету үшін (оның ішінде табиғи және техногендік сипаттағы зілзала кезінде);
5) оқу-жаттығу:
шығару – ұшқыш құрамда ӘК-ны басқару, навигациялау техникасын және оны жауынгерлік қолдануды табысты меңгеруін қамтамасыз ететін практикалық дағдылар мен шеберлікті шынықтыру үшін ұшу;
бақылау – ұшқыш құрамды жаттықтырып ұшуды орындауға тексеру үшін;
жаттықтыру – алған ұшу дағдыларын машықтандыру және оларды одан әрі жетілдіру үшін;
сынақ – ұшқыш құрамның ұшу және тактикалық даярлық түрлері бойынша міндеттерді орынадуға әзірлігін айқындау үшін ұшу;
6) жерүсті радиотехникалық құралдарды ұшып тексеру – локациялау, навигациялау және байланыс радиотехникалық құралдарын, жерүсті қону жүйелерін тексеру және теңшеу үшін;
7) ӘК-ның айналып ұшуы (танысып, бақылап ұшуы) – ұшу кезінде ӘК-ның жүйелері мен агрегаттарының және қуат беру қондырғыларының жұмысын тексеру үшін;
8) ұшырып апару – ӘК-ны авиажөндеу кәсіпорнынан (авиациялық жөндеу бөлімінен, базадан) авиациялық бөлімге немесе кері қарай, сондай-ақ бір авиациялық бөлімнен екіншісіне ұшырып апару мақсатында ұшу;
9) көрнекі – авиациялық және парашюттік техниканы көрсету, авиация жетістіктерін насихаттау үшін, сондай-ақ жаппай-саяси, спорттық және мәдени іс-шараларды өткізу мақсатында.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ӘК-ның саны бойынша ұшу дара және топтық ұшу болып бөлінеді.
15. Ұшуды орындау биіктігі бойынша мыналарға бөлінеді:
1) барынша шағын биіктіктерде – жер бедері немесе су беті үстінен 0 м – 200 м (қоса алғанда) дейін;
2) шағын биіктіктерде – жер бедері немесе су беті үстінен 200 м жоғары және 1000 м (қоса алғанда) дейін;
3) орта биіктіктерде – теңіз деңгейінен 1000 м жоғары және 4000 м (қоса алғанда) дейін;
4) жоғары биіктіктерде – теңіз деңгейінен 4000 м жоғары және 12000 м (қоса алғанда) дейін;
5) стратосферада – теңіз деңгейінен 12000 м жоғары.
16. Физикалық-географиялық жағдайлар бойынша ұшу:
1) жазық және төбелі жерлер үстінен;
2) таулы жерлер үстінен;
3) бағдарсыз және шөлейт жерлер немесе су беті үстінен;
4) Солтүстік және Оңтүстік жарты шарлардың полярлық аудандарында болып бөлінеді.
17. Тәулік мезгілі бойынша ұшу:
1) күннің шығуы мен батуы арасындағы кезеңде орындалатын күндізгі;
2) күннің батуы мен шығуы арасындағы кезеңде орындалады түнгі;

3) смешанные, при выполнении которых, в период от взлета до посадки ВС происходит переход от дневного полета к ночному или наоборот;
4) с пересечением 4 часовых поясов и более.
Параграф 3. Метеорологические условия полетов
18. Метеорологические условия по степени сложности выполнения полета в них делятся на простые и сложные.
Простые метеорологические условия (далее – ПМУ) – условия, при которых весь полет выполняется визуально (кроме визуального полета под облаками при низкой облачности или ограниченной полетной видимости).
Сложные метеорологические условия (далее – СМУ) – условия, при которых полет полностью или частично выполняется по приборам (при отсутствии видимости земли или естественного горизонта) или визуально под облаками при низкой облачности или ограниченной полетной видимости.
Максимальные и граничные значения параметров метеоэлементов при которых полеты считаются выполненными в СМУ и минимуме погоды приведены в приложении 2 настоящих Правил.
К полетам в СМУ относятся полеты:
в облаках, между слоями облаков, за облаками при облачности 7 баллов и более;
при максимальных значениях параметров метеоэлементов, при которых полеты под облаками или ухудшенной видимости считаются выполненными в СМУ согласно таблице 1 приложения 2 к настоящим Правилам;
над водными пространствами и без ориентирной местностью при отсутствии видимости естественного горизонта (береговой черты), а также в стратосфере.
19. Граничные параметры метоэлементов, менее которых полеты считаются выполненными в минимуме погоды приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящим Правилам. Для обеспечения безопасности полетов днем и ночью в СМУ различают следующие минимумы погоды: минимум аэродрома, минимум ВС, минимум КВС и установленный минимум погоды.
Минимум аэродрома – минимально допустимые значения видимости (видимости на взлетно-посадочной полосе), высоты нижней границы облаков (вертикальной видимости), при которых на данном аэродроме допускается выполнять взлет или посадку ВС данного типа.
Минимумы погоды аэродромов (для каждого направления ВПП) устанавливаются аэронавигационными паспортами этих аэродромов (вертодромов), утверждаемыми руководителем органа управления государственной авиации (далее – аэронавигационный паспорт аэродрома) по принадлежности аэродромов к органам управления государственной авиации. Типовой аэронавигационный паспорт аэродрома приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.
Минимум ВС – минимально допустимые значения видимости на взлетно-посадочной полосе (видимости) и высоты нижней границы облаков (вертикальной видимости), при которых допускается безопасно производить взлет и посадку на воздушном судне данного типа.
Минимум КВС – минимально допустимые значения, видимости на взлетно-посадочной полосе (видимости) и высоты принятия решения (высоты нижней границы облаков или вертикальной видимости), при которых КВС допускается выполнять взлет, посадку или полет по правилам визуальных полетов (далее – ПВП) на воздушном судне данного типа;
Установленный минимум погоды (далее – УМП) – установленные минимально допустимые значения высоты нижней границы облаков и видимости при выполнении полетов и перелетов. Минимум погоды устанавливает командир авиационной части или орган управления государственной авиации (командующий Военно-воздушными силами) в каждом конкретном случае в зависимости от фактического уровня подготовки и натренированности экипажей, минимума ВС и аэродромов.

3) ӘК ұшып көтерілунан бастап қонғанға дейінгі кезеңде, оларды орындау кезінде күндізгі ұшудан түнгі немесе керісінше ауысу орын алатын аралас;
4) 4 және одан астам сағаттық белдеулерді қиып өтетін болып бөлінеді.
3-параграф. Ұшудың метеорологиялық жағдайлары
18. Метеорологиялық жағдайлар оларда ұшуды орындаудың күрделілігі дәрежесі бойынша қарапайым және күрделі болып бөлінеді.
Қарапайым метеорологиялық жағдай (бұдан әрі – ҚМЖ) – олар кезінде барлық ұшу көрініспен орындалатын жағдайлар (бұлттылығы төмен немесе ұшу көрінісі шектелген кезде бұлттар астында ұшу көрінісінен басқа).
Күрделі метеорологиялық жағдайлар (бұдан әрі – КМЖ) – олар кезінде толық немесе жартылай ұшу аспаптар (жер немесе табиғи көкжиек көрінбеген кезде) бойынша немесе бұлттылығы төмен немесе ұшу көрінісі шектелген кезде бұлттар астында ұшу көрінісі кезіндегі жағдайлар.
Олар кезінде ұшу КМЖ-да және ауа райы нашар болғанда орындалды деп саналатын метеэлементтер параметрлерінің барынша және шекті мәні осы қағидаларға 2-қосымшада келтірілген.
КМЖ-да ұшуға:
бұлттылық 7 балл және одан астам болған кезде бұлттар арасындағы, бұлттар қабаты арасындағы;
бұлт астындағы немесе нашарланған көріністегі ұшулар КМЖ-да орындалған деп есептелетін метеоэлементтер параметрлерінің барынша мәні осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес келген кезде;
табиғи көкжиектің (жағалық сызықтың) көрінісінен тыс су беті кеңістігі және бағдарсыз жерлер үстіндегі, сондай-ақ стратосферадағы ұшу жатады.
19. Олардан аз болған кезде ұшу ауа-райы минимумында орындалды деп есептелетін метеоэлементтердің шектердегі параметрлері осы Қағидаларға 2-қосымшадағы 2-кестеде келтірілген. КМЖ-да күндіз және түнде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мынадай ауа-райының минимумы ажыратылады: әуеайлақ минимумы, ӘК минимумы, ӘКК минимумы және белгіленген ауа-райы минимумы.
Әуеайлақ минимумы – олар кезінде осы әуеайлақта осы типтегі ӘК-ның ұшып көтерілуіна немесе қонуына рұқсат етілетін көрінімнің (ұшу-қону жолағындағы көрінім), бұлттардың төменгі шегі биіктігінің (тік көрінімнің) ең аз жол берілген мәні.
Әуеайлақтың (ҰҚЖ-ның әрбір бағыты үшін) ауа райы минимумы әуеайлақтың мемлекеттік авиацияны басқару органына тиесілігі бойынша мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы бекітетін осы әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) аэронавигациялық паспортында (бұдан әрі – аэронавигациялық әуеайлақ паспорты) белгіленеді. Әуеайлақтың үлгілік аэронавигациялық паспорты осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
ӘК минимумы – олар кезінде осы типтегі әуе кемесінде қауіпсіз ұшып көтерілуға және қонуға рұқсат етілетін ұшу-қону жолағы (көрінім) мен бұлттардың төменгі шегінің биіктігіндегі көрінудің (тік көрінімнің) ең аз жол берілген мәні.
ӘКК минимумы – олар кезінде ӘКК осы типтегі әуе кемесінде шолып ұшудың реттілігі (бұдан әрі – ШҰР) бойынша ұшып көтерілуды, қонуды немесе ұшуды орындауға рұқсат етілетін ұшу-қону жолағындағы көрінімнің (көріністің) және шешім қабылдау биіктігінің (бұлттар төменгі шегінің биіктігі немесе тік көрінімнің) ең аз жол берілген мәні.
Белгіленген ауа-райы минимумы (бұдан әрі – БАМ) – ұшуды және ұшып өтуді орындау кезіндегі бұлттар төменгі шегінің биіктігі және көріністің ең аз жол берілген мәні. Ауа-райы минимумын экипаждар даярлығының және жаттыққандығының нақты деңгейіне, ӘК және әуеайлақтар минимумына байланысты әрбір нақты жағдайда авиациялық бөлімнің командирі немесе мемлекеттік авиацияның басқару органы (Әскери-әуе күштерінің қолбасшысы) белгілейді.

Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Организация воздушного движения
20. Воздушное движение в воздушном пространстве Республики Казахстан подразделяется на общее и операционное.
21. В соответствии с пунктом 129-3 Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 (далее – Правила использования воздушного пространства Республики Казахстан) общее воздушное движение представляет собой движение ВС всех видов авиации во всем воздушном пространстве Республики Казахстан, за исключением специально установленных зон полетов государственной авиации. Предоставление всех видов обслуживания воздушного движения для ВС общего воздушного движения относится к компетенции органов ОВД.
22. Все полеты ВС, участвующих в общем воздушном движении, осуществляются в соответствии с Инструкцией по организации и обслуживанию воздушного движения, утвержденной исполняющим обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7006) (далее – Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения) и Правилами производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 509 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15852) (далее – Правила производства полетов в гражданской авиации).
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. В соответствии с пунктом 129-5 Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан операционное воздушное движение представляет собой воздушное движение в специально установленных зонах (на маршрутах) полетов государственной авиации, для выполнения испытательных полетов, дозаправки топливом в воздухе, полетов на малых и предельно малых высотах, пусков ракет, воздушных стрельб, отработки приемов маневрирования и других специальных полетов, или в случаях, когда экипажи ВС не обеспечивают выполнение требований, установленных для общего воздушного движения.

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Әуе қозғалысын ұйымдастыру
20. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіндегі әуе қозғалысы ортақ және операциялық болып бөлінеді.
21. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасы) 129-3-тармағына сәйкес ортақ әуе қозғалысы мемлекеттік авиацияның арнайы белгіленген ұшу аймақтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының барлық әуе кеңістігінде авиацияның барлық түрлері ӘК-ның қозғалысын білдіреді. Ортақ әуе қозғалысының ӘК үшін Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің барлық түрлерін ұсыну ӘҚҚ органдарының құзыретіне жатады.
22. Жалпы әуе қозғалысына қатысатын ӘК-ның барлық ұшуы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрі міндетін уақытша атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығымен бекітілген Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7006 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15852 болып тіркелген) (бұдан әрі – Азаматтық авиацияда ұшуды жүргізу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасының 129-5 – тармағына сәйкес операциялық әуе қозғалысы сынау ұшуын орындауды, әуеде отын толық құюды, төмен және шекті төмен биіктіктерде ұшуды, зымырандар ұшыруды, әуеден атыстарды орындау, маневр жасау тәсілдерін пысықтауды және басқа да арнайы ұшуды орындау үшін не ӘК-ның экипаждары ортақ әуе қозғалысы үшін белгілеген талаптарды орындауды қамтамасыз ете алмайтын жағдайларда мемлекеттік авиация ұшуының арнайы белгіленген аймақтарындағы (маршруттарындағы) әуе қозғалысын білдіреді.

24. Управление операционным воздушным движением относится к компетенции органов УВД или группы руководства полетами от авиационной части.
25. Решение об отнесении конкретного полета ВС государственной авиации к операционному воздушному движению принимается главным центром УВД (далее – ГЦ УВД) или центром УВД путем определения (назначения) пунктов управления, введения временных режимов или кратковременных ограничений использования воздушного пространства.
26. Полеты ВС при операционном воздушном движении осуществляются в соответствии с настоящими Правилами.
27. Обслуживание воздушного движения ВС гражданской авиации, а также одиночных полетов и перелетов военно-транспортных и (или) транспортных ВС государственной авиации в районах аэродромов совместного базирования осуществляет дежурная смена органа (службы) ОВД.
Особенности обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), связанные с осуществлением одновременного смешанного общего и операционного воздушного движения в районах аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации определяются в соответствии с Правилами использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации Республики Казахстан, утвержденными совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 91 и Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2011 года № 128 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6922) (далее - Правила использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации Республики Казахстан).
Между смежными органами ОВД и органами УВД производится обмен информацией, относящейся к безопасному и беспрепятственному производству полетов ВС.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Правила полетов по приборам
28. Правила полетов по приборам (далее – ППП) предусматривают:
1) пилотирование ВС по пилотажно-навигационным приборам;
2) обеспечение органом УВД установленных интервалов эшелонирования между воздушными судами.
29. Полеты по ППП применяются:
1) в нижнем районе полетной информации;
2) в верхнем районе полетной информации;
3) при полетах с применением шторок и других аналогичных устройств.
30. При полете по ППП экипаж ВС ведет постоянное наблюдение за воздушной и метеорологической обстановкой с использованием бортового пилотажно-навигационного оборудования и визуально.

24. Операциялық әуе қозғалысын басқару ӘҚБ органдарының немесе авиациялық әскери бөлімнен ұшуға басшылық жасау тобының құзыретіне жатады.
25. Мемлекеттік авиация ӘК-ның нақты ұшуын операциялық әуе қозғалысына жатқызу туралы шешімді ӘҚБ-ның бас орталығы (бұдан әрі – ӘҚБ БО) не басқару пунктерін айқындау (тағайындау), әуе кеңістігін пайдалануға уақыттық режимдерді немесе қысқа мерзімді шектеулер енгізу арқылы ӘҚБ орталығы қабылдайды.
26. Операциялық әуе қозғалысы кезінде ӘК-ның ұшуы осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
27. Бірлесіп орналасу әуеайлақтары аудандарында азаматтық авиация ӘК-ның әуе қозғалысына, сондай-ақ мемлекеттік авиацияның әскери-көлік және (немесе) көлік ӘК-ның жеке ұшуына және ұшып өтуіне қызмет көрсетуді ӘҚҚ органының (қызметінің) кезекші ауысымы жүзеге асырады.
Азаматтық және мемлекеттік авиацияның бірлесіп орналасу әуеайлақтары аудандарында бір уақытта аралас және операциялық әуе қозғалысын жүзеге асырумен байланысты әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) ерекшеліктері Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2011 жылғы 25 ақпандағы № 91 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 18 наурыздағы № 128 бірлескен бұйрықтарымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 6922 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының азаматтық және мемлекеттік авиациясының бірлесіп орналастыру әуеайлақтарын пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының азаматтық және мемлекеттік авиациясының бірлесіп орналастыру әуеайлақтарын пайдалану қағидалары) сәйкес айқындалады.
Аралас ӘҚҚК органдары мен ӘҚБ органдары арасында ӘК-ның қауіпсіз және кедергісіз ұшуын жүргізуге қатысты ақпаратпен алмасу жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Аспаптар бойынша ұшу реттілігі
28. Аспаптар бойынша ұшу реттілігі (бұдан әрі – АҰР):
1) ӘК-ның ұшуды басқару-навигациялық аспаптары бойынша ұшуын орындауды;
2) ӘҚБ органының әуе кемелері арасында эшелондаудың белгіленген аралықтарын қамтамасыз етуін көздейді.
29. АҰР бойыншы ұшу:
1) ұшу ақпаратының төменгі ауданында;
2) ұшу ақпаратының жоғарғы ауданында;
3) перделер мен басқа да ұқсас құрылғыларды қолданумен ұшу кезінде қолданылады.
30. ӘК экипажы АҰР бойынша ұшу кезінде борттық ұшуды басқару-навигациялық жабдығын пайдалана отырып және шолып әуедегі және метеорологиялық жағдайға ұдайы қадағалауды жүргізеді.

31. КВС при выполнении полета по ППП:
1) выполняет установленные в документах аэронавигационной информации схемы взлета, выхода (входа) из района (в район) аэродрома и захода на посадку;
2) выдерживает установленные в документах аэронавигационной информации и назначенные органом обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением) эшелоны (высоты) и маршрут полета, траектории и параметры полета;
3) обеспечивает информирование органа УВД по его запросу о фактическом местонахождении ВС, высоте и условиях полета;
4) выполняет указания органа УВД.
32. Переход от полетов по приборам к визуальным полетам осуществляется экипажами ВС по согласованию с органом УВД. Органу УВД не допускается принуждать экипаж ВС выполнять полеты по ПВП без его согласия.
33. В целях регулирования интервалов между воздушными судами органом УВД производится векторение, а также даются указания о выдерживании режимов поступательных и вертикальных скоростей в допустимых для данного ВС пределах.
34. Персонал, осуществляющий УВД воздушным судном, выполняющего полет по ППП:
1) назначает ВС эшелон (высоту) полета;
2) обеспечивает установленные интервалы эшелонирования;
3) осуществляет контроль выдерживания ВС маршрута полета, схемы выхода (входа) из района аэродрома, снижения и захода на посадку при наличии радиолокационного контроля;
4) предоставляет своевременную и достоверную информацию экипажу ВС о воздушной, метеорологической и орнитологической обстановке, об отклонениях от заданной траектории полета при наличии радиолокационного контроля;
5) передает условия полета экипажам ВС.
34-1. Полоса учета превышения рельефа местности и искусственных препятствий на ней при расчете безопасной высоты полета в районе аэродрома вне схемы вылета (захода на посадку) устанавливается: днем – по 5 км, ночью – по 10 км в обе стороны от оси маршрута.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-2. При полете по схеме вылета (захода на посадку) полоса учета препятствий устанавливается по 5 км в обе стороны от оси маршрута.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-3. При полетах вне воздушных трасс ширина полосы учета превышения рельефа местности и искусственных препятствий днем и ночью – по 25 км в обе стороны от оси маршрута полета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-3 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

31. ӘКК АҰР бойынша ұшуды орындаған кезде:
1) аэронавигациялық ақпарат құжаттарында белгіленген әуеайлақ ауданынан (ауданына) ұшып көтерілу, шығу (кіру) және қонуға кіру схемаларын орындайды;
2) аэронавигациялық ақпарат құжаттарында белгіленген және әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органы тағайындаған ұшу эшелондарын (биіктігін) және маршрутын, ұшу траекторияларын және параметрлерін ұстайды;
3) ӘҚБ органын оның сұрау салуы бойынша ӘК-ның нақты орналасқан орны, ұшу биіктігі мен шарттары туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді;
4) ӘҚБ органының нұсқауларын орындайды.
32. Аспаптар бойынша ұшудан шолып ұшуға көшуді ӘҚБ органымен келісу бойынша ӘК экипаждары жүзеге асырады. ӘҚБ органына ӘК экипажын оның келісімінсіз ШҰР бойынша ұшуды орындауға мәжбүрлеуге рұқсат етілмейді.
33. Әуе кемелері арасындағы аралықтарды реттеу мақсатында ӘҚБ органы векторлауды жүргізеді, сондай-ақ осы ӘК үшін рұқсат етілген шекте түсу және тік жылдамдықтар режимдерін ұстау туралы нұсқаулар береді.
34. АҰР бойынша ұшуды орындайтын әуе кемесін ӘҚБ-ны жүзеге асыратын персонал:
1) ӘК ұшу эшелонын (биіктігін) белгілейді;
2) эшелондаудың белгіленген аралықтарын қамтамасыз етеді;
3) радиолокациялық бақылау болған кезде ӘК-ның ұшу маршрутын, әуеайлақ ауданынан (ауданына) шығу (кіру), төмендеу және қонуға кіру схемаларын ұстауына бақылауды жүзеге асырады;
4) ӘК экипажына әуедегі, метеорологиялық және орнитологиялық жағдай туралы, радиолокациялық бақылау болған кезде берілген ұшу траекториясынан ауытқулар туралы уақтылы және дұрыс ақпарат ұсынады;
5) ӘК экипаждарына ұшудың шарттарын береді.
34-1. Ұшып шығу (қонуға беттеу) схемасынан тыс әуеайлақ ауданында қауіпсіз ұшу биіктігін есептеу кезінде жергілікті жер бедерінің артуын және ондағы жасанды кедергілерді есепке алу жолағы маршрут осінің екі жағынан күндіз – 5 км, түнде – 10 км болып белгіленеді.
Ескерту. 5-параграф 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-2. Ұшып шығу (қонуға беттеу) схемасы бойынша ұшу кезінде кедергілерді есепке алу жолағы маршрут осінен екі жағынан 5 км болып белгіленеді.
Ескерту. 5-параграф 34-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-3. Әуе трассаларынан тыс ұшу кезінде жергілікті жер бедерінің және жасанды кедергілердің артуын есепке алу жолағының ені күндіз және түнде ұшу маршруты осінің екі жағынан – 25 км.
Ескерту. 5-параграф 34-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

34-4. При полетах днем в равнинной или холмистой местности при фактической и прогнозируемой высоте нижней границы облаков не ниже 150 м и видимости 3000 м и более для ВС с приборной скоростью полета не более 300 км в час высота искусственных препятствий не учитывается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-4 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. КВС, при полетах по ППП, выдерживает заданный режим полета, информирует орган УВД о фактическом местонахождении воздушного судна, режиме полета и метеорологических условиях полета.
36. При наличии в районе полета воздушного судна других воздушных судов, которые создают угрозу опасного сближения, орган УВД разрешает полет по ПВП только после получения доклада командира воздушного судна о визуальном наблюдении этих воздушных судов.
Параграф 6. Правила визуальных полетов
37. Правила визуальных полетов предусматривают:
1) выдерживание установленных интервалов между воздушными судами путем визуального наблюдения экипажем ВС за полетами других ВС;
2) определение пространственного положения ВС и его местонахождение пилотом (летчиком) визуально по естественному горизонту и земным (надводным) ориентирам;
3) при полетах на высотах ниже нижнего безопасного эшелона выдерживание истинной безопасной высоты и обход искусственных препятствий визуальным наблюдением за расположенной впереди местностью;
4) выдерживание маршрута, схемы полета с помощью визуальной ориентировки и с использованием имеющихся пилотажно-навигационных средств.
38. Полеты по ПВП выполняются на высоте не менее чем на 50 м ниже нижней границы облаков в равнинной и холмистой местности и не менее чем на 100 м – в горной местности.
39. Полеты по ПВП выполняются с максимальной осмотрительностью экипажа ВС.
40. Допускается обходить препятствия, наблюдаемые впереди по курсу ВС и превышающие высоту его полета, справа на удалении от препятствий не менее 500 м.
41. Обгон впереди летящего ВС на одной высоте выполняется справа, а при полете по кругу – с внешней стороны с соблюдением интервалов бокового эшелонирования.
Не допускается обгон ВС, следующего впереди на той же высоте, при визуальных полетах ночью.
42. При полетах ВС на пересекающихся курсах на одном и том же эшелоне (высоте) экипаж, заметивший другое ВС слева уменьшает, а заметивший справа увеличивает высоту полета так, чтобы разность высот обеспечивала безопасное расхождение ВС.
Если изменить высоту невозможно, КВС (летчик) выполняет отворот своего ВС вправо для расхождения левыми бортами.
В процессе расхождения пилотам (летчикам) необходимо не терять из вида другое ВС.

34-4. Күндіз жазық немесе қыратты жергілікті жерде бұлттардың төменгі шегінің нақты және болжамды биіктігі 150 м төмен емес және аспаптық ұшу жылдамдығы сағатына 300 км аспайтын ӘК үшін 3000 м және одан жоғары көріну кезінде жасанды кедергілер биіктігі есепке алынбайды.
Ескерту. 5-параграф 34-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. ӘКК АҰР бойынша ұшу кезінде берілген ұшу режимін ұстап тұрады, ӘҚБ органын әуе кемесінің нақты орналасқан орны, ұшу режимі және ұшудың метеорологиялық жағдайлары туралы хабардар етеді.
36. Әуе кемесінің ұшу ауданында қауіпті жақындау қатерін туғызуы мүмкін басқа әуе кемелері болған кезде ӘҚБ органы ШҰР бойынша ұшуға рұқсатты тек әуе кемесі командирінің осы әуе кемелерін шолып қадағалау туралы баяндауын алғаннан кейін ғана береді.
6-параграф. Шолып ұшу реттілігі
37. Шолып ұшу реттілігі:
1) ӘК экипажының басқа ӘК-ның ұшуын шолып қадағалауы жолымен әуе кемелері арасында белгіленген аралықтарды ұстауды;
2) жер үсті (су үсті) бағдарлары және табиғи көкжиек бойынша ӘК кеңістіктегі орналасуын және оның тұрған орнын ұшқышпен анықтауды;
3) төменгі қауіпсіз эшелоннан төмен биіктікте ұшу кезінде нақты қауіпсіз биіктікті ұстауды және алдыңғы жақта орналасқан жергілікті жерді шолып қадағалаумен жасанды кедергілерді айналып ұшуды;
4) шолып бағдарлау көмегімен және қолда бар ұшуды басқару-навигациялық құралдарын пайдалана отырып, ұшу маршрутын, схемасын ұстауды көздейді.
38. ШҰР бойынша ұшу жазық және төбешікті жерде бұлттардың төменгі шегінен кемінде 50 м төмен және таулы жерде – кемінде 100 м төмен биіктікте орындалады.
39. ШҰР бойынша ұшу ӘК экипажының барынша жоғары сақтығымен орындалады.
40. ӘК бағыты бойынша алда байқалатын және оның ұшуының биіктігінен асатын кедергілерден кемінде 500 м қашықтықта оң жақтан кедергілерді айналып ұшуға рұқсат етіледі.
41. Алда ұшып келе жатқан ӘК-ны бір биіктікте айналып ұшып өту оң жақтан, ал шеңбер бойынша ұшу кезінде – бүйірден эшелондау аралықтарын сақтаумен сыртқы жағынан орындалады.
Шолып ұшу кезінде сол биіктікте алда ұшып келе жатқан ӘК-ны түнде озуға жол берілмейді.
42. ӘК сол бір эшелонда (биіктікте) қиылысатын бағыттарда ұшқан кезде сол жақтан басқа ӘК-ны байқаған экипаж ұшу биіктігін биіктіктер айырмашылығы ӘК-ның қауіпсіз айырылуын қамтамасыз ететіндей етіп азайтады, ал оң жақтан байқағанда – ұлғайтады.
Егер биіктікті өзгерту мүмкін болмаса, ӘКК (ұшқыш) өз ӘК-сын сол жақ борттардан алшақтау үшін оң жаққа бұрады.
Алшақтау процесінде пилоттар (ұшқыштар) басқа ӘК-ны көз алдынан жоғалтпауға тиіс.

43. В случаях, когда при выполнении полетного задания метеорологические условия становятся ниже установленного минимума по ПВП, экипаж ВС, выполняющего полет под управлением органа УВД, запрашивает разрешение на выполнение специального полета по ПВП или на выполнение полета в соответствии с ППП.
44. Персонал пункта управления авиации, осуществляющий в контролируемом воздушном пространстве управление ВС, выполняющим полет по ПВП:
1) назначает ВС эшелон (высоту) полета;
2) контролирует соблюдение временных интервалов при взлете ВС;
3) предоставляет своевременную и достоверную информацию, экипажу ВС о воздушной, метеорологической и орнитологической обстановке;
4) назначает ВС безопасный эшелон (высоту) и обеспечивает установленные интервалы эшелонирования между воздушными судами при переходе на полет по ППП.
45. При ухудшении метеоусловий до значений, несоответствующих требованиям для выполнения полета по ПВП, предусматриваются специальные полеты по ПВП днем и ночью, при наличии разрешения соответствующего органа УВД в районе (зоне) ответственности которого выполняются полеты.
Орган УВД в районе (зоне) ответственности которого выполняются полеты, информирует экипаж ВС об ухудшении метеоусловий до значений, несоответствующих требованиям для выполнения полета по ПВП.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Специальные полеты по ПВП выполняются при выполнении срочных полетов по обслуживанию организаций здравоохранения, при проведении поисково-спасательных и аварийно-спасательных работ, при выполнении полетов в интересах МО РК, МВД РК, КНБ РК.
Минимальная видимость для визуальных полетов вертолетов приведена таблице 2 приложения 4 к настоящим Правилам.
Минимальные метеорологические условия и минимальные запасы высот над препятствием для специального полета по ПВП определяются согласно таблице 3 приложения 4 к настоящим Правилам.
47. исключен приказом приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. исключен приказом приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. исключен приказом приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

43. Ұшу тапсырмасын орындау кезінде метеорологиялық жағдайлар ШҰР бойынша белгіленген минимумнан төмен болған жағдайларда ӘҚБ органының басшылық етуімен ұшуды орындайтын ӘК экипажы ШҰР бойынша арнайы ұшуды орындауға немесе АҰР сәйкес ұшуды орындауға рұқсатқа сұрау салады.
44. Бақыланатын әуе кеңістігінде ШҰР бойынша ұшуды орындайтын ӘК-н басқаруды жүзеге асыратын басқару пунктінің персоналы:
1) ӘК ұшу эшелонын (биіктігін) белгілейді;
2) ӘК ұшып көтерілген кезде уақыт аралықтарын сақтауын бақылайды;
3) ӘК экипажына әуедегі, метеорологиялық және орнитологиялық жағдай туралы уақтылы және дұрыс ақпарат ұсынады;
4) ӘК қауіпсіз эшелонды (биіктікті) белгілейді және АҰР бойынша ұшуға ауысу кезінде әуе кемелері арасында белгіленген эшелондау аралықтарын қамтамасыз етеді.
45. Метеожағдайлар ШҰР бойынша ұшуды орындау үшін талаптарға сәйкес келмейтін мәндерге дейін нашарлаған кезде жауапкершілік ауданында (аймағында) ұшу орындалатын тиісті ӘҚБ органының рұқсаты бар болған кезде күндіз және түнде ШҰР бойынша арнайы ұшу көзделеді.
Ұшу орындалатын жауапкершілік ауданындағы (аймағындағы) ӘҚБ органы ӘК экипажын метеожағдайдың ШҰР бойынша ұшуды орындау үшін талаптарға сәйкес келмейтін мәндерге дейін нашарлауы туралы хабардар етеді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. ШҰР бойынша арнайы ұшулар денсаулық сақтау ұйымдарына қызмет көрсету бойынша шұғыл ұшуды орындау кезінде, іздестіру-құтқару және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде, ҚР ҚМ, ҚР ІІМ, ҚР ҰҚК мүддесінде ұшуды орындау кезінде орындалады.
Тікұшақтардың шолып ұшулары үшін ең төмен көрінімі осы Қағидаларға 4-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
ШҰР бойынша арнайы ұшу үшін барынша төмен метеорологиялық жағдайлар және кедергі үстінен биіктіктің барынша аз қорлары осы Қағидаларға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес белгіленеді.
47. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

50. При полетах днем в равнинной или холмистой местности при фактической и прогнозируемой высоте нижней границы облаков не ниже 150 м и видимости 3000 м и более для ВС с приборной скоростью полета не более 300 километров в час (далее – км/ч) высота искусственных препятствий не учитывается.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Минимальные интервалы продольного и бокового эшелонирования при полетах по ПВП
51. Минимальные интервалы продольного эшелонирования между воздушными судами, следующими по одному маршруту и на одном эшелоне (высоте) – 2 км.
В момент пересечения эшелона (высоты) полета, занятого другим ВС, а также пересечения маршрута полета на одном эшелоне (высоте):
1) 2 км для ВС со скоростями полета 300 км/ч и менее;
2) 5 км для ВС со скоростями полета более 300 км/ч.
52. Минимальные интервалы бокового эшелонирования при полете на одной высоте:
1) для разведенных маршрутов при полетах по маршрутам ОВД ниже нижнего эшелона – 5 км. Термин "маршрут ОВД" используется для обозначения в соответствующих случаях воздушной трассы, контролируемого или неконтролируемого маршрута, маршрута прибытия или вылета и других маршрутов;
2) при обгоне впереди летящего ВС справа (по аэродромному кругу – с внешней стороны) – 500 м.
Параграф 8. Вертикальное, продольное и боковое эшелонирование в контролируемом воздушном пространстве
53. При полетах по ППП применяются следующие минимальные интервалы вертикального эшелонирования:
1) на эшелонах полета ниже 8850 м (FL290) – 300 м (1000 футов);
2) между эшелонами полета 8850 м (FL290) и 12500 м (FL410):
300 м (1000 футов) – между ВС, допущенными к полетам с RVSM;
600 м (2000 футов):
между государственными ВС, не допущенными к полетам с RVSM и другим ВС, выполняющим полет в воздушном пространстве RVSM;
между всеми государственными ВС, выполняющими полет в составе группы в воздушном пространстве RVSM и другим ВС;
в воздушном пространстве перехода от (к) RVSM между ВС, не допущенными к полетам с RVSM и другим ВС;
между ВС, выполняющим полет с отказавшей радиосвязью и любым другим ВС, когда оба ВС выполняют полет в воздушном пространстве RVSM;
3) на эшелонах полета выше 12500 м (FL 410) – 600 м (2000 футов).
54. При полетах ниже нижнего эшелона вертикальное расстояние между нижним эшелоном и высотой полета устанавливается не менее 300 м.
На высотах ниже нижнего эшелона полеты ВС по ПВП со скоростями не более 300 км/ч эшелонируются через 150 м, со скоростями более 300 км/ч – во всех случаях через 300 м.

50. Күндіз жазық немесе төбешікті жерде ұшу кезінде бұлттың төменгі шегінің нақты және болжамды биіктігі 150 м төмен емес және көріну 3000 м және одан астам болған кезде аспаптағы ұшу жылдамдығы 300 км сағаттан (бұдан әрі – км/сағ) аспайтын ӘК үшін жасанды кедергі биіктігі есепке алынбайды.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. ШҰР бойынша ұшу кезінде бойлық және бүйірден эшелондаудың ең аз аралықтары
51. Бір маршрут бойынша және бiр эшелонда (биiктiкте) ұшып келе жатқан әуе кемелерi арасындағы бойлық эшелондаудың ең аз аралықтары – 2 км.
Басқа ӘК ұшып келе жатқан ұшу эшелонын (биiктiгiн) кесіп өткен, сондай-ақ бір эшелонда (биiктiкте) ұшу маршрутын кесіп өткен сәтте:
1) ұшу жылдамдығы 300 км/сағ және одан аз болатын ӘК үшiн – 2 км;
2) ұшу жылдамдығы 300 км/сағ асатын ӘК үшiн – 5 км.
52. Бір биіктікте ұшу кезінде бүйірден эшелондаудың ең аз аралықтары:
1) төменгі эшелоннан төмен ӘҚҚК маршруттары бойынша ұшу кезінде әр тарапқа ұшу маршруттары үшін – 5 км. "ӘҚҚК маршруты" деген термин әуе жолын, бақыланатын немесе бақыланбайтын маршрутты, ұшып келу немесе ұшып кету маршрутын және басқа да маршруттарды тиісті жағдайларда белгілеу үшін пайдаланылады;
2) алда ұшып бара жатқан ӘК-ны оң жағынан (әуеайлақтық шеңбер бойынша – ішкі жағынан) айналып ұшып өткен кезде – 500 м.
8-параграф. Бақыланатын әуе кеңістігінде тігінен, бойлық және бүйірден эшелондау
53. АҰР бойынша ұшу кезінде тігінен эшелондаудың мынадай ең аз аралықтары қолданылады:
1) 8850 м (FL290) – 300 м (1000 фут) төмен ұшу эшелондарында;
2) 8850 м (FL290) және 12500 м (FL410) ұшу эшелондары арасында:
300 м (1000 фут) – RVSM бар ұшуға жіберілген ӘК арасында;
600 м (2000 фут):
RVSM бар ұшуға жіберілмеген мемлекеттік ӘК және RVSM әуе кеңістігінде ұшуды орындайтын басқа да ӘК арасында;
RVSM әуе кеңістігінде топ құрамында ұшуды орындайтын барлық мемлекеттік ӘК мен басқа да ӘК арасында;
RVSM-дан (-ға) ауысудың әуе кеңістігінде, RVSM бар ұшуға жіберілмеген ӘК мен басқа да ӘК арасында;
екі ӘК RVSM әуе кеңістігінде ұшуды орындағанда, істен шыққан радиобайланыспен ұшуды орындайтын ӘК мен кез келген басқа да ӘК арасында;
3) 12500 м (FL 410) – 600 м (2000 фут) жоғары ұшу эшелондарында.
54. Төменгі эшелоннан төмен ұшу кезінде төменгі эшелон мен ұшу биіктігі арасындағы тік арақашықтық кемінде 300 м болып белгіленеді.
Төменгі эшелоннан төмен биіктіктерде 300 км/сағ. аспайтын жылдамдықпен ШҰР бойынша ӘК ұшуы 150 м кейін, 300 км/сағ. асатын жылдамдықпен – барлық жағдайларда 300 м кейін эшелондалады.

55. Вертикальное расстояние между высотой полета по кругу и нижним эшелоном зоны ожидания должно быть не менее 300 м.
56. Вертикальное расстояние между воздушными судами в районе аэродрома устанавливается не менее 300 м. Для самолетов с посадочной скоростью менее 169 км/ч и вертолетов, выполняющих полет по ПВП ниже нижнего эшелона, в местах пересечения с маршрутами полетов ВС с посадочной скоростью более 169 км/ч при радиолокационном контроле и продольном расстоянии между ними не менее 5 км, вертикальный интервал устанавливается не менее 150 м.
57. Не допускается назначать одновременно один и тот же эшелон (высоту) для полетов ВС по ПВП и ППП.
58. Вертикальное эшелонирование в воздушном пространстве Республики Казахстан осуществляется по полукруговой системе:
1) при направлении воздушных трасс и маршрутов с истинными путевыми углами от 0 до 179˚ (включительно) устанавливаются эшелоны полетов: 900 м, 1500 м (FL50), 2150 м (FL70), 2750 м (FL90), 3350 м (FL110), 3950 м (FL130), 4550 м (FL150), 5200 м (FL170), 5800 м (FL190), 6400 м (FL210), 7000 м (FL230), 7600 м (FL250), 8250 м (FL270), 8850 м (FL290), 9450 м (FL310), 10050 м (FL330), 10650 м (FL350), 11300 м (FL370), 11900 м (FL390), 12500 м (FL410), 13700 м (FL 450), 14950 м (FL 490);
2) при направлении воздушных трасс и маршрутов с истинными путевыми углами от 180 до 359˚ (включительно) устанавливаются эшелоны полетов: 1200 м, 1850 м (FL60), 2450 м (FL80), 3050 м (FL100), 3650 м (FL 120), 4250 м (FL140), 4900 м (FL160), 5500 м (FL180), 6100 м (FL200), 6700 м (FL220), 7300 м (FL240), 7900 м (FL260), 8550 м (FL 280), 9150м (FL300), 9750 м (FL320), 10350 м (FL340), 10950 м (FL360), 11600 м (FL380), 12200 м (FL400), 13100 м (FL430), 14350 м (FL 470).
59. Назначение эшелона (высоты) полета органами УВД осуществляется:
1) на эшелоне перехода (нижнем безопасном эшелоне) и выше в номерах эшелона (для боевой авиации, или по запросу экипажа любого ВС назначает соответствующий эшелон полета в метрах);
2) ниже эшелона перехода (нижнего безопасного эшелона) – в метрах.
60. При смене эшелона на поворотном пункте маршрута, из-за изменения общего направления полета, занятие нового эшелона выполняется за 20 км до пролета указанного пункта обязательного донесения, по разрешению органов УВД.
61. Если заданные истинные путевые углы большинства участков трассы (маршрута) находятся в пределах одного полукруга, а отдельных участков – в пределах другого, то для всей воздушной трассы (маршрута) устанавливаются единые эшелоны при условии соблюдения мер безопасности полета.

55. Шеңбер бойынша ұшу биіктігі мен күту аймағының төменгі эшелоны арасындағы тік арақашықтық кемінде 300 м болуға тиіс.
56. Әуеайлақ ауданында әуе кемелері арасындағы тік арақашықтық кемінде 300 м болып белгіленеді. Қону жылдамдығы 169 км/сағ. аз ұшақтар мен төменгі эшелоннан төмен ШҰР бойынша ұшуды орындайтын тікұшақтар үшін қону жылдамдығы 169 км/сағ. асатын ӘК ұшу маршруттарымен қиылысқан жерлерде радиолокациялық бақылау және олардың арасындағы бойлық арақашықтық кемінде 5 км болған кезде тік аралық кемінде 150 м болып белгіленеді.
57. ӘК-ның ШҰР мен АҰР бойынша ұшуы үшін бір уақытта бір эшелонды (биіктікті) белгілеуге жол берілмейді.
58. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде тігінен эшелондау мынадай жартылай шеңбер жүйесі бойынша жүзеге асырылады:
1) әуе трассаларын және шынайы жол бұрыштары 0-ден 179°-ға дейінгі (қоса алғанда) маршруттарды бағыттау кезінде мынадай ұшу эшелондары белгіленеді: 900 м, 1500 м (FL50), 2150 м (FL70), 2750 м (FL90), 3350 м (FL110), 3950 м (FL130), 4550 м (FL150), 5200 м (FL170), 5800 м (FL190), 6400 м (FL210), 7000 м (FL230), 7600 м (FL250), 8250 м (FL270), 8850 м (FL290), 9450 м (FL310), 10050 м (FL330), 10650 м (FL350), 11300 м (FL370), 11900 м (FL390), 12500 м (FL410), 13700 м (FL 450), 14950 м (FL 490);
2) әуе трассаларын және шынайы жол бұрыштары 180-нен 359°-ға дейінгі (қоса алғанда) маршруттарды бағыттау кезінде мынадай ұшу эшелондары белгіленеді: 1200 м, 1850 м (FL60), 2450 м (FL80), 3050 м (FL100), 3650 м (FL 120), 4250 м (FL140), 4900 м (FL160), 5500 м (FL180), 6100 м (FL200), 6700 м (FL220), 7300 м (FL240), 7900 м (FL260), 8550 м (FL 280), 9150 м (FL300), 9750 м (FL320), 10350 м (FL340), 10950 м (FL360), 11600 м (FL380), 12200 м (FL400), 13100 м (FL430), 14350 м (FL 470).
59. Ұшу эшелонын (биіктігін) белгілеуді ӘҚБ органдары:
1) эшелон нөмірлерінде ауысу эшелонында (төменгі қауіпсіз эшелонда) және жоғары (жауынгерлік авиация үшін не кез келген ӘК экипажының сұрау салуы бойынша тиісті ұшу эшелонын метрде белгілейді);
2) ауысу эшелонынан төмен (төменгі қауіпсіз эшелоннан) – метрде жүзеге асырады.
60. Ұшудың жалпы бағытының өзгеруіне байланысты маршруттың бұрылу пунктінде эшелонды ауыстыру кезінде жаңа эшелонды алу ӘҚБ органдарының рұқсаты бойынша көрсетілген міндетті жеткізу пунктін ұшып өткенге дейін 20 км қалғанда орындалады.
61. Егер трассаның (маршруттың) басым учаскелерінің берілген шынайы жол бұрыштары бір жартылай шеңбер шегінде, ал жекелеген учаскелердің – басқа шеңбер шегінде болса, онда барлық әуе трассасы (маршруты) үшін ұшудың қауіпсіздік шаралары сақталған жағдайда бірыңғай эшелондар белгіленеді.

62. В районе аэродрома и в зонах ожидания вертикальное эшелонирование производится независимо от заданных путевых углов полета.
Параграф 9. Минимальные интервалы продольного эшелонирования при полетах по ППП с радиолокационным контролем
63. Минимальные интервалы продольного эшелонирования при полетах по ППП с радиолокационным контролем между воздушными судами, следующими по одному маршруту на одном эшелоне (высоте) составляют:
1) на воздушных трассах и по маршрутам -30 км;
2) на воздушных трассах и по маршрутам при использовании автоматических систем УВД (далее – АС УВД) – 20 км;
3) в зоне подхода – 20 км;
4) в зоне подхода при использовании АС УВД – 12 км;
5) в зоне взлета и посадки:
для всех ВС, следующих за воздушными судами с взлетной массой 136 тонн и более – 12 км;
для легких ВС, следующих за средними воздушными судами – 10 км;
во всех остальных случаях – 5 км.
64. При пересечении встречного эшелона (высоты), занятого другим ВС – 30 км в момент пересечения (с соблюдением 10 км бокового интервала).
65. При пересечении попутного эшелона (высоты), занятого другим ВС – 20 км, а в зоне подхода при использовании АС УВД – 12 км в момент пересечения.
66. Между воздушными судами, следующими по пересекающимся маршрутам на одном эшелоне (высоте) – 40 км в момент пересечения.
Параграф 10. Минимальные временные интервалы продольного эшелонирования по ППП при отсутствии радиолокационного контроля
67. Временные интервалы между воздушными судами, следующими по одному маршруту и на одном эшелоне (высоте):
1) по маршрутам ОВД и в зоне подхода – 10 минут;
2) при выполнении маневра по схеме захода на посадку в зоне взлета и посадки – 3 минуты.
68. Временные интервалы при пересечении попутного или встречного эшелона (высоты), занятого другим ВС – 20 минут в момент пересечения.
69. Временные интервалы между воздушными судами, следующими по пересекающимся маршрутам на одном эшелоне (высоте) – 15 минут в момент пересечения.
70. При отсутствии радиолокационного контроля в районе аэродрома при полетах по ППП, на одной высоте допускается нахождение не более одного ВС.
71. Между воздушными судами, выполняющими полеты по ПВП и ППП, интервалы продольного эшелонирования выдерживаются не менее установленных для полетов по ППП.
Параграф 11. Минимальные интервалы бокового эшелонирования для полетов по ППП при радиолокационном контроле
72. Минимальные интервалы:
1) между осями параллельных воздушных трасс – 50 км;
2) при пересечении эшелона (высоты), занятого попутным ВС – 10 км в момент пересечения;

62. Әуеайлақ ауданында және күту аймақтарында тігінен эшелондау ұшудың берілген жол бұрыштарына қарамастан жүргізіледі.
9-параграф. Радиолокациялық бақылаумен АҰР бойынша ұшу кезінде бойлық эшелондаудың ең аз аралықтары
63. Радиолокациялық бақылаумен АҰР бойынша ұшу кезінде бір эшелонда (биіктікте) бір маршрут бойынша ұшатын әуе кемелері арасындағы көлденең эшелондаудың ең аз аралықтары:
1) әуе трассаларында және маршруттар бойынша – 30 км;
2) ӘҚБ автоматты жүйелерін (бұдан әрі – ӘҚБ АЖ) пайдалану кезінде әуе трассаларында және маршруттар бойынша – 20 км;
3) кіреберіс аймағында – 20 км;
4) ӘҚБ АЖ пайдалану кезінде кіреберіс аймағында – 12 км;
5) ұшып көтерілу және қону аймағында:
ұшу массасы 136 тонна және одан астам әуе кемелерінің артынан ұшып келе жатқан барлық ӘК үшін – 12 км;
орташа әуе кемелерінің артынан ұшып келе жатқан жеңіл ӘК үшін – 10 км;
барлық қалған жағдайларда – 5 км құрайды.
64. Басқа ӘК алған қарсы эшелонды (биіктікті) кесіп өту кезінде – кесіп өткен сәтте 30 км (10 км бүйірлі аралықты сақтаумен).
65. Басқа ӘК алған ілеспе эшелонды (биіктікті) кесіп өту кезінде – 20 км, ал ӘҚБ АЖ пайдалану кезінде кіреберіс аймағында – кесіп өткен сәтте 12 км.
66. Бір эшелонда (биіктікте) қиылысып өтетін маршруттар бойынша ұшып келе жатқан әуе кемелері арасында – кесіп өткен сәтте 40 км.
10-параграф. Радиолокациялық бақылау болмаған кезде АҰР бойынша бойлық эшелондаудың ең аз уақыт аралықтары
67. Бір маршрут бойынша және бір эшелонда (биіктікте) ұшып келе жатқан әуе кемелері арасындағы уақыт аралықтары:
1) ӘҚҚ маршруттары бойынша және кіреберіс аймағында – 10 минут;
2) ұшып көтерілу және қону аймағында қонуға кіру схемасы бойынша маневрді орындаған кезде – 3 минут.
68. Басқа ӘК алған iлеспе немесе қарсы эшелонды (биiктiктi) кесіп өту кезіндегі уақыт аралықтары – кесіп өткен сәтте 20 минут.
69. Бiр эшелонда (биiктiкте) қиылысып өтетiн маршруттар бойынша ұшып келе жатқан әуе кемелерi арасындағы уақыт аралықтары – кесіп өткен сәтте 15 минут.
70. Әуеайлақ ауданында радиолокациялық бақылау болмаған кезде АҰР бойынша ұшу кезінде бiр биiктiкте бiреуден аспайтын ӘК-ның болуына жол беріледі.
71. ШҰР және АҰР бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелерi арасындағы бойлық эшелондаудың аралықтары АҰР бойынша ұшу үшiн белгiленгеннен кем болмауға тиiс.
11-параграф. Радиолокациялық бақылау кезінде АҰР бойынша ұшу үшін бүйірден эшелондаудың ең аз аралықтары
72. Ең аз аралықтар:
1) қатар әуе трассаларының осьтері арасында – 50 км;
2) ілеспе ӘК алған эшелонды (биіктікті) кесіп өту кезінде – кесіп өткен сәтте 10 км;

3) при пересечении эшелона (высоты), занятого встречным ВС – 10 км в момент пересечения (с соблюдением 30 км продольного интервала);
4) при пересечении эшелона (высоты), занятого встречным ВС, когда ВС перемещаются параллельно друг к другу – 15 км в момент пересечения.
73. Не допускается боковое эшелонирование при отсутствии радиолокационного контроля при полетах по ППП.
Параграф 12. Изменение эшелона (высоты) полета и пересечения воздушных трасс
74. Изменение эшелона (высоты) полета допускается с разрешения органа УВД (ОВД).
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. ВС, выполняющее полет на заданном эшелоне (высоте), обладает преимуществом перед ВС, экипаж которого просит разрешения занять этот эшелон (высоту).
76. Эшелон, занятый ВС, задается другому ВС после доклада экипажа первого ВС о начале снижения или наборе высоты, если нет возможности применить другой вид эшелонирования.
77. При возникновении угрозы безопасности полета на заданном эшелоне (встреча с опасными метеорологическими явлениями, отказ авиационной техники) КВС допускается самостоятельно изменять эшелон (высоту) с немедленным докладом об этом органу УВД (ОВД).
В этом случае КВС действует в следующей последовательности: не изменяя эшелона (высоту) полета, выполняет отворот ВС, вправо (или влево – из условий обеспечения безопасности полета) на 30 градусов от оси маршрута и пройдя 20 км, выводит его на прежний курс с одновременным изменением высоты до выбранного эшелона. О выполнении маневра КВС информирует орган УВД.
В экстренных случаях снижение выполняется немедленно с момента начала отворота в пределах ограничений РЛЭ. Заняв новый эшелон (высоту) полета, КВС по согласованию с органами УВД выводит ВС на маршрут ОВД.
Вход на воздушные трассы, уход с них и их пересечение производятся на предварительно согласованных эшелонах (высотах) и участках.
Эшелон (высота) для пересечения воздушной трассы или входа на нее занимается ВС не менее чем за 10 км до ее границы.
При выполнении полетов воздушных судов государственной авиации экипажу ВС для входа на воздушную трассу необходимо получить разрешение и условия входа от органа ОВД (УВД) не позднее, чем за 5 минут до подхода к ее границе.
Если аэродром вылета расположен вблизи воздушной трассы, разрешение и условия ее пересечения согласовываются между органами ОВД и УВД и передаются КВС перед вылетом.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) қарсы ӘК алған эшелонды (биіктікті) кесіп өту кезінде – кесіп өткен сәтте 10 км (30 км бойлық аралықты сақтаумен);
4) қарсы ӘК алған эшелонды (биіктікті) кесіп өту кезінде, ӘК бір-біріне параллельді ауысқанда – кесіп өткен сәтте 15 км.
73. АҰР бойынша ұшу кезінде радиолокациялық бақылау болмаған кезде бүйірден эшелондауға жол берілмейді.
12-параграф. Ұшу эшелонын (биіктігін) өзгерту және әуе трассаларын кесіп өту
74. Ұшу эшелонын (биіктігін) ӘҚБ (ӘҚҚК) органының рұқсатымен өзгертуге жол беріледі.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Берiлген эшелонда (биiктiкте) ұшуды орындайтын ӘК-нің осы эшелонды (биiктiктi) алуға рұқсат сұраған ӘК экипажының алдында артықшылығы бар.
76.ӘК алған эшелон, егер эшелондаудың басқа түрiн қолдану мүмкiндiгi болмаса, бірінші ӘК экипажы төмендеудің немесе биiктікті алудың басталуы туралы баяндағаннан кейін басқа ӘК-ға берiледі.
77. Берiлген эшелонда ұшу қауiпсiздiгiне қатер төнген кезде (қауіпті метеорологиялық құбылыстарға кез болу, авиациялық техниканың істен шығуы) ӘКК ол туралы ӘҚБ (ӘҚҚК) органына дереу баяндаумен эшелонды (биіктікті) дербес өзгертуге жол беріледі.
Бұл жағдайда ӘКК мынадай жүйелікпен әрекет етеді: ұшу эшелонын (биіктігін) өзгертпей, ӘК-ні маршрут осiнен 30 градус оңға (немесе солға – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету шарттарына байланысты) бұрады және 20 км ұшып өтіп, бiр уақытта таңдалған эшелонға дейiнгі биiктiкті өзгертіп, оны бастапқы бағытқа шығарады. ӘКК маневрдi орындағаны туралы ӘҚБ органын хабардар етеді.
Шұғыл жағдайларда төмендеу ҰПН-ның шектеуi шегiнде бұрылу басталған сәттен бастап дереу орындалады. Ұшудың жаңа эшелонын (биіктігін) алғаннан кейiн ӘКК ӘҚБ органдарымен келісу бойынша ӘК-ны ӘҚҚ маршрутына шығарады.
Әуе трассаларына кіру, олардан шығу және оларды кесіп өту алдын ала келісілген эшелондарда (биіктіктерде) және учаскелерде жүргізіледі.
ӘК әуе трассасын кесіп өту немесе оған кіру үшін эшелонды (биіктікті) оның шегіне дейін 10 км қалғанда алады.
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелері ұшуды орындау кезінде ӘК экипажына әуе трассасына кіру үшін оның шегіне жақын келгенге дейін 5 минут бұрын ӘҚҚ (ӘҚБ) органынан рұқсат алуы және кіру шарттарын алуы қажет.
Егер ұшып шығу әуеайлағы әуе трассасына жақын орналасса, оны кесіп өтуге рұқсат ету және шарттар ӘҚҚ және ӘҚБ органдары арасында келісіледі және ұшып шығу алдында ӘКК-ға беріледі.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Параграф 13. Установка высотомеров
78. Отсчет барометрической высоты полета ВС производится при полетах:
1) в районе аэродрома в пределах аэродромного круга полетов, на высоте перехода и ниже – по значению атмосферного давления на уровне рабочего порога ВПП или приведенного к среднему уровню моря;
2) по маршруту на высоте ниже нижнего эшелона – по минимальному атмосферному давлению на маршруте (участке маршрута), приведенному к среднему уровню моря;
3) на эшелоне перехода и выше – по стандартному атмосферному давлению 760 мм ртутного столба (1013,25 Мбар/ГПа).
79. В воздушном пространстве Республики Казахстан допускается применение единой абсолютной высоты перехода и/или единого эшелона перехода.
80. Перед взлетом экипаж ВС устанавливает на высотомерах давление на уровне порога ВПП (давление, приведенное к среднему уровню моря) и сравнивает показания высотомеров с отметкой "0" (ноль) на высотомере и (или) значения высоты аэродрома над уровнем моря.
81. После взлета экипажем ВС производится перевод шкалы давления барометрического высотомера на стандартное атмосферное давление при пересечении высоты перехода.
Высота перехода устанавливается не менее минимальной безопасной высоты полета в районе аэродрома (MSA) в радиусе не более 50 км от контрольной точки аэродрома, округленной в сторону увеличения до значения кратного 100 м.
Для полета по маршруту вне аэродрома на высотах ниже нижнего эшелона экипаж ВС запрашивает у пункта управления авиации значение минимального давления на маршруте полета, приведенного к среднему уровню моря.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Выдерживание высоты (эшелона) полета производится:
1) по стандартному атмосферному давлению – от высоты перехода при наборе высоты и от эшелона полета до эшелона перехода при снижении ВС;
2) по атмосферному давлению аэродрома или давлению аэродрома, приведенному к среднему уровню моря – при полетах в районе аэродрома от взлета до набора высоты перехода и от эшелона перехода аэродрома до посадки.
83. Полеты ВС в переходном слое от высоты перехода до эшелона перехода в режиме горизонтального полета не допускаются. Для уменьшения переходного слоя высота перехода устанавливается как можно ближе к эшелону перехода, но не менее 300 м.
84. При полете ВС по маршруту ниже нижнего эшелона и необходимости занятия эшелона, перевод шкалы давления барометрического высотомера с минимального давления, приведенного к среднему уровню моря, на стандартное атмосферное давление осуществляется при начале набора высоты для занятия эшелона.

13-параграф. Биіктік өлшегіштерді орнату
78. ӘК ұшуының барометрлік биіктігін есептеу:
1) ұшудың әуеайлақтық шеңбері шегінде әуеайлақ ауданында, ҰҚЖ жұмыс шегі деңгейінде немесе теңіздің орташа деңгейіне келтірілген атмосфералық қысымның мәні бойынша – өту биіктігінде және одан төмен;
2) төменгі эшелоннан төмен биіктіктегі маршрут бойынша – теңіздің орташа деңгейіне келтірілген маршрутта (маршрут учаскесінде) ең төменгі атмосфералық қысым бойынша;
3) өту эшелонында және одан жоғары – сынап бағанасының 760 мм (1013,25 Мбар/ГПа) стандартты атмосфералық қысымы бойынша ұшу кезінде жүргізіледі.
79. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде бірыңғай абсолюттік өту биіктігін және/немесе бірыңғай өту эшелонын қолдануға жол беріледі.
80. Ұшып көтерілу алдында ӘК экипажы биіктік өлшегіштерде ҰҚЖ шегі деңгейінде қысымды (теңіздің орташа деңгейіне келтірілген қысымды) белгілейді және биіктік өлшегіштердің көрсеткіштерін биіктік өлшегіштегі "0" (нөл) белгісімен және (немесе) әуеайлақтың теңіз деңгейінен биіктіктің мәндерін салыстырады.
81. ӘК экипажы ұшып көтерілгеннен кейін өту биіктігін кесіп өткен кезде барометрлік биіктік өлшегіш қысымының шәкілін стандартты атмосфералық қысымға ауыстыруды жүргізеді.
Өту биіктігі ұлғаю жағына 100 м еселік мәнге дейін дөңгелектенген әуеайлақтың бақылау нүктесінен 50 км аспайтын радиуста әуеайлақ ауданындағы (MSA) ең төменгі қауіпсіз ұшу биіктігінен төмен емес болып белгіленеді.
Төменгі эшелоннан төмен биіктікте әуеайлақтан тыс маршрут бойынша ұшу үшін ӘК экипажы авиацияны басқару пунктінен орташа теңіз деңгейіне келтірілген ұшу маршрутындағы ең төменгі қысым мәнін сұрайды.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Ұшу биіктігін (эшелонын) ұстау:
1) биіктікті алу кезінде өту биіктігінен және ӘК төмендеген кезде ұшу эшелонынан өту эшелонына дейін – стандартты атмосфералық қысым бойынша;
2) әуеайлақ ауданында ұшып көтерілуден өту биіктігін алғанға дейін және әуеайлақтың өту эшелонынан қонғанға дейін ұшу кезінде – әуеайлақтың атмосфералық қысымы немесе теңіздің орташа деңгейіне келтірілген әуеайлақтың қысымы бойынша жүргізіледі.
83. Өту биіктігінен өту эшелонына дейін ауыспалы қабатта көлденең ұшу режимінде ӘК-ның ұшуына жол берілмейді. Ауыспалы қабатты азайту үшін өту биіктігі өту эшелонына барынша жақын, бірақ кемінде 300 м болып белгіленеді.
84. ӘК төменгі эшелоннан төмен маршрут бойынша ұшқан және эшелонды алу қажеттілігі болған кезде барометрлік биіктік өлшегіш қысымының шәкілін теңіздің орташа деңгейіне келтірілген ең төменгі қысымнан стандартты атмосфералық қысымға ауыстыру эшелонды алу үшін биіктікті алуды бастау кезінде жүзеге асырылады.

85. При снижении ВС с эшелона полета до высоты полета по маршруту ниже нижнего эшелона, перевод шкалы давления барометрического высотомера со стандартного атмосферного давления на минимальное давление, приведенное к среднему уровню моря, производится при пересечении нижнего безопасного эшелона или при начале снижения ВС до высоты полета по маршруту ниже нижнего эшелона при выполнении полета на нижнем безопасном эшелоне. При отсутствии сообщений автоматической передачи информации в районе аэродрома, эшелон перехода и значение давления, приведенного к среднему уровню моря, экипаж ВС судна получает от органа УВД.
86. Эшелон перехода устанавливается не ниже нижнего (безопасного) эшелона.
87. При посадке на аэродроме перевод шкалы давления барометрического высотомера производится:
1) со стандартного атмосферного давления 760 мм ртутного столба (1013,2 Мбар) на значение атмосферного давления на уровне рабочего порога ВПП (давление аэродрома, приведенного к среднему уровню моря) при пересечении эшелона перехода;
2) при подходе к аэродрому на высоте ниже нижнего эшелона с минимального атмосферного давления по маршруту приведенного к среднему уровню моря на давление на уровне рабочего порога ВПП (давление аэродрома, приведенного к среднему уровню моря) – на установленном рубеже или по указанию органа УВД.
88. Перед вылетом с аэродрома, расположенного в равнинной или холмистой местности, где отсутствует метеорологическое наблюдение, давление, приведенное к среднему уровню моря, определяет экипаж ВС по шкале давления барометрического высотомера, стрелки которого необходимо установить на значение высоты, равной абсолютной высоте аэродрома.
89. На горных аэродромах при атмосферном давлении на уровне ВПП, меньшем предельного значения, устанавливаемого на шкале давления барометрического высотомера, необходимо:
1) перед взлетом установить значение давления аэродрома, приведенное к среднему уровню моря. Показание высотомера в этом случае принимается за "условный ноль", относительно которого производится набор заданной высоты;
2) перед посадкой орган УВД сообщает экипажу ВС абсолютную высоту аэродрома и значение атмосферного давления аэродрома, приведенного к среднему уровню моря, которое летный экипаж устанавливает на высотомерах и производит заход на посадку, учитывая, что высотомеры будут показывать абсолютную высоту полета, а в момент приземления – высоту аэродрома над средним уровнем моря.
90. Последовательность перевода шкал давления барометрических высотомеров и сверки их показаний определяется РЛЭ.

85. ӘК төменгі эшелоннан төмен маршрут бойынша ұшу эшелонынан ұшу биіктігіне дейін төмендеген кезде барометрлік биіктік өлшегіш қысымының шәкілін стандартты атмосфералық қысымнан теңіздің орташа деңгейіне келтірілген ең төменгі қысымға ауыстыру төменгі қауіпсіз эшелонды кесіп өту кезінде немесе ӘК төменгі қауіпсіз эшелонда ұшуды орындаған кезде төменгі эшелоннан төмен маршрут бойынша ұшу биіктігіне дейін төмендеуді бастаған кезде жүргізіледі. Әуеайлақ ауданында ақпаратты автоматты түрде беру хабарламалары болмаған кезде өту эшелонын және теңіздің орташа деңгейіне келтірілген қысымның мәнін ӘК экипажы ӘҚБ органынан алады.
86. Өту эшелоны төменгі (қауіпсіз) эшелоннан төмен белгіленбейді.
87. Әуеайлаққа қону кезінде барометрлік биіктік өлшегіш қысымының шәкілін:
1) сынап бағанасының 760 мм (1013,2 Мбар) стандартты атмосфералық қысымнан ҰҚЖ-ның жұмыс шегі деңгейінде атмосфералық қысымның мәніне (теңіздің орташа деңгейіне келтірілген әуеайлақтың қысымы) ауыстыру – өту эшелонын кесіп өту кезінде;
2) төменгі эшелоннан төмен биіктікте әуеайлаққа жақындау кезінде теңіздің орташа деңгейіне келтірілген маршрут бойынша ең төменгі атмосфералық қысымнан ҰҚЖ-ның жұмыс шегі деңгейіндегі қысымға (теңіздің орташа деңгейіне келтірілген әуеайлақтың қысымы) ауыстыру – белгіленген шепте немесе ӘҚБ органының нұсқауы бойынша жүргізіледі.
88. Метеорологиялық қадағалау жоқ жазық немесе төбешікті жерде орналасқан әуеайлақтан ұшып көтерілу алдында теңіздің орташа деңгейіне келтірілген қысымды ӘК экипажы барометрлік биіктік өлшегіш қысымының шәкілі бойынша айқындайды, олардың тілдерін әуеайлақтың абсолюттік биіктігіне тең биіктік мәніне белгілеу қажет.
89. Таудағы әуеайлақтарда барометрлік биіктік өлшегіш қысымының шәкілінде белгіленетін ҰҚЖ деңгейіндегі атмосфералық қысым шекті мәннен төмен болған кезде:
1) ұшып көтерілу алдында теңіздің орташа деңгейіне келтірілген әуеайлақ қысымының мәнін белгілеу қажет. Бұл жағдайда биіктік өлшегіштің көрсеткіші "шартты нөл" ретінде қабылданады, оған қатысты берілген биіктікті алу жүргізіледі;
2) ӘҚБ органы қону алдында ӘК экипажына әуеайлақтың абсолюттік биіктігін және теңіздің орташа деңгейіне келтірілген әуеайлақтың атмосфералық қысымының мәнін хабарлайды, оны ұшу экипажы биіктік өлшегіштер ұшудың абсолюттік биіктігін, ал жерге қону сәтінде – теңіздің орташа деңгейінен әуеайлақтың биіктігін көрсететінін ескере отырып, биіктік өлшегіштерде белгілейді және қонуға кіруді жүргізеді.
90. Барометрлік биіктік өлшегіштер қысымының шәкілдерін ауыстыру және олардың көрсеткіштерін салыстыру жүйелілігі ҰПН-да айқындалады.

Параграф 14. Расчет высоты (эшелона) полета воздушного судна
91. Алгоритм расчета высоты (эшелона) полета ВС производится согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Алгоритм). При определении высоты (эшелона) рассчитываются:
1) нижний эшелон (эшелона перехода) района аэродрома;
2) безопасная высота полета по атмосферному давлению 760 миллиметров ртутного столба или 1013,25 Мбар (ГПа);
3) безопасная высота полета в районе подхода аэродрома;
4) минимальная безопасная высота полета по кругу над аэродромом (высоты круга);
5) минимальная безопасная высота в районе аэродрома (MSА);
6) безопасная высота в районе аэродрома при полете ниже нижнего эшелона;
7) безопасная высота полета по маршруту ниже нижнего эшелона;
8) нижний эшелон зоны ожидания;
9) высота (эшелон) полета при установке на барометрическом высотомере атмосферного давления на аэродроме;
92. Высота полета (эшелон) ограничивается в следующих случаях:
1) необходимость обеспечения безопасного полета по высоте в случае отказа двигателя (двигателей);
2) из-за особенностей структуры воздушного пространства района полетов (ограничения указываются в документах аэронавигационной информации);
3) необходимость обеспечения установленного минимального запаса высоты (безопасной высоты) над препятствиями.
93. При выполнении полета экипаж учитывает поправки высотомеров – инструментальные, аэродинамические, температурные. При этом необходимо учитывать влияние на безопасность полетов уменьшение истинной высоты при понижении температуры наружного воздуха, в особенности зимой при полетах на малых высотах, заходе на посадку и в горных районах. Значение температурной поправки зависит от высоты и отклонения фактической температуры от расчетной (плюс 15 градусов по Цельсию) и определяется по формуле, приведенной в Алгоритме.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Нижний (безопасный) эшелон полета по маршруту используется при выполнении полетов по стандартному атмосферному давлению.
95. Минимальная безопасная высота или минимальная безопасная высота в секторе, опубликованная в документах аэронавигационной информации, учитывается при полетах по ППП в районе аэродрома в аварийных случаях при уклонении ВС от установленной схемы маневрирования.
96. Безопасная высота для полета по маршрутам ОВД и в районе аэродрома ниже эшелона перехода, рассчитывается экипажем при подготовке к полету и используется при установке на высотомере минимального давления, приведенного к среднему уровню моря.
Если в районе полетов не установлено значение эшелона перехода, то для этого района при подготовке к полету рассчитывается нижний (безопасный) эшелон, который принимается в качестве эшелона перехода. Безопасная высота по стандартному давлению используется для расчета нижнего (безопасного) эшелона полета в случае, если в районе полетов не установлено значение эшелона перехода.

14-параграф. Әуе кемесі ұшуының биіктігін (эшелонын) есептеу
91. ӘК ұшуының биіктігін (эшелонын) есептеу алгоритмі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі (бұдан әрі – Алгоритм). Биіктікті (эшелонды) айқындау кезінде:
1) әуеайлақ ауданының төменгі эшелоны (өту эшелоны);
2) сынап бағанасының 760 миллиметрі немесе 1013,25 Мбар (ГПа) атмосфералық қысымы бойынша ұшудың қауіпсіз биіктігі;
3) әуайлаққа кіреберіс ауданындағы ұшудың қауіпсіз биіктігі;
4) әуеайлақ үстінен шеңбер бойынша ұшудың ең төменгі қауіпсіз биіктігі (шеңбер биіктігі);
5) әуеайлақ ауданындағы ең төменгі қауіпсіз биіктік (MSA);
6) төменгі эшелоннан төмен ұшу кезінде әуеайлақ ауданындағы қауіпсіз биіктік;
7) төменгі эшелоннан төмен маршрут бойынша ұшудың қауіпсіз биіктігі;
8) күту аймағының төменгі эшелоны;
9) барометрлік биіктік өлшегіште әуеайлақтағы атмосфералық қысымды белгілеу кезінде ұшу биіктігі (эшелоны) есептеледі.
92. Ұшу биіктігі (эшелоны) мынадай:
1) қозғалтқыш (қозғалтқыштар) істен шыққан жағдайда биіктік бойынша қауіпсіз ұшуды қамтамасыз ету қажеттілігі болған;
2) ұшу ауданының әуе кеңістігі құрылымының ерекшеліктеріне байланысты болған (шектеулер аэронавигациялық ақпарат құжаттарында көрсетіледі);
3) кедергілер үстінен биіктіктің белгіленген ең аз қорын (қауіпсіз биіктікті) қамтамасыз ету қажеттілігі болған жағдайларда шектеледі.
93. Ұшу кезінде экипаж биіктік өлшегіштің аспаптық, аэродинамикалық, температуралық түзетуін ескереді. Бұл ретте сыртқы ауа температурасы төмендеген кезде, әсіресе қыста төмен биіктікте ұшу, қонуға беттеу және таулы ауданда ұшу кезінде нақты биіктікті азайту ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететінін ескеру қажет. Температуралық түзету мәні биіктікке және нақты температураның есептелгеннен ауытқуына (Цельсий бойынша плюс 15 градус) байланысты болады және Алгоритмде келтірілген формула бойынша айқындалады.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Маршрут бойынша ұшудың төменгі (қауіпсіз) эшелоны стандартты атмосфералық қысым бойынша ұшуды орындау кезінде пайдаланылады.
95. Аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланған ең төменгі қауіпсіз биіктік немесе сектордағы ең төменгі қауіпсіз биіктік ӘК-ның белгіленген маневр жасау схемасынан ауытқуы кезінде авариялық жағдайларда әуеайлақ ауданында АҰР бойынша ұшу кезінде есепке алынады.
96. ӘҚҚ маршруттары бойынша және әуеайлақ ауданында өту эшелонынан төмен ұшу үшін қауіпсіз биіктікті экипаж ұшуға дайындалу кезінде есептейді және биіктік өлшегіште теңіздің орташа деңгейіне келтірілген ең төменгі қысымды белгілеген кезде пайдаланады.
Егер ұшу ауданында өту эшелонының мәні белгіленбесе, онда бұл аудан үшін ұшуға дайындалу кезінде өту эшелоны ретінде қабылданатын төменгі (қауіпсіз) эшелон есептеледі. Стандартты қысым бойынша қауіпсіз биіктік, егер ұшу ауданында өту эшелонының мәні белгіленбеген жағдайда, төменгі (қауіпсіз) эшелонды есептеу үшін пайдаланылады.

97. При определении и выдерживании безопасных высот полета применяется истинная безопасная высота полета по ППП и ПВП:
1) в зоне взлета и посадки;
2) в районе подхода, по маршрутам ОВД (в равнинной или холмистой местности и над водным пространством, в горной местности, где горы высотой 2000 м и менее; в горной местности, где горы выше 2000 м).
98. Истинная безопасная высота полета по ППП и ПВП устанавливается:
1) в зависимости от рельефа местности и высоты искусственных препятствий на ней, скорости полета ВС, применяемых требований (ППП и ПВП), района полета;
2) с учетом допусков в точности пилотирования и воздушной навигации, погрешностей высотомеров в измерении высот, возможных вертикальных отклонений от траектории полета в условиях турбулентности атмосферы и орнитологической обстановки;
3) при учебных полетах, полетах государственной авиации в целях обороны, безопасности государства, охраны общественного порядка, а также демонстрационных полетов истинные безопасные высоты полетов по ПВП устанавливаются органами управления государственной авиации (управлением командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан).
Установленные истинные безопасные высоты полетов по ППП приведены в приложении 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 98 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Перед каждым полетом по ППП определяются:
1) высота полета по аэродромному кругу (высота круга), минимальная безопасная высота в районе аэродрома и безопасная высота полета в районе подхода (по документам аэронавигационной информации);
2) высота нижнего безопасного эшелона.
100. Для каждого аэродрома устанавливаются минимальные абсолютные высоты, которые используются при снижении в аварийных ситуациях при выходе за пределы схемы захода на посадку и обеспечивают минимальный запас высоты полета 300 м над наивысшей точкой рельефа местности и искусственных препятствий в радиус 46 км от радионавигационного средства, на котором основывается схема захода на посадку по приборам. Если разница между абсолютными высотами составляет не более 100 м, минимальная абсолютная высота устанавливается единой для всего района аэродрома.
При большей разнице высот район аэродрома делится на секторы и для каждого сектора устанавливается минимальные абсолютные высоты. Каждая минимальная абсолютная высота в секторе округляется в сторону увеличения до значения, кратного 50 м.
При полетах в горных районах минимальный запас высоты над препятствиями увеличить на 300 м.

97. Ұшудың қауіпсіз биіктіктерін айқындау және ұстау кезінде АҰР және ШҰР бойынша ұшудың шынайы қауіпсіз биіктігі:
1) ұшып көтерілу және қону аймағында;
2) кіреберіс ауданында, ӘҚҚ маршруттары бойынша (жазық немесе төбешікті жерде және су кеңістігі үстінен, таулы жерде, биіктігі 2000 м және одан төмен таулар бар жерде; таулы жерде, биіктігі 2000 м жоғары таулар бар жерде) қолданылады.
98. АҰР және ШҰР бойынша ұшудың шынайы қауіпсіз биіктігі:
1) жергілікті жердің бедері мен ондағы жасанды кедергілердің биіктігіне, ӘК ұшуының жылдамдығына, қолданылатын талаптарға (АҰР мен ШҰР), ұшу ауданына байланысты;
2) ұшуды басқару мен әуе навигациясының дәлдігіне рұқсат етуді, биіктікті өлшеудегі биіктік өлшегіштердің қателіктерін, атмосфераның турбуленттілігі жағдайларында және орнитологиялық жағдайда ұшу траекториясынан болуы мүмкін тік ауытқуларды ескере отырып белгіленеді;
3) жаттығуға ұшуы, мемлекеттік авиацияның мемлекет қорғанысы, қауіпсіздігі, қоғамдық тәртіпті қорғау мақсатындағы ұшуы, сондай-ақ көрнекі ұшуы кезінде ШҰҚ бойынша нақты қауіпсіз ұшу биіктігін мемлекеттік авиацияның басқару органдары (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасы) белгілейді.
АҰР бойынша ұшудың белгіленген шынайы қауіпсіз биіктіктері осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 98-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. АҰР бойынша әрбір ұшу алдында мыналар:
1) әуеайлақтық шеңбер бойынша ұшу биіктігі (шеңбер биіктігі), әуеайлақ ауданындағы ең төменгі қауіпсіз биіктік пен кіреберіс ауданындағы ұшудың қауіпсіз биіктігі (аэронавигациялық ақпарат құжаттары бойынша);
2) төменгі қауіпсіз эшелонның биіктігі айқындалады.
100. Әрбір әуеайлақ үшін қонуға кіру схемасының шегінен тыс шыққан кезде авариялық жағдайларда төмендеген кезде пайдаланылатын және жергілікті жер бедерінің ең жоғарғы нүктесінен 300 м ұшудың және аспаптар бойынша қонуға кіру схемасы негізделетін радионавигациялық құралдан 46 км радиуста жасанды кедергілер биіктігінің ең аз қорын қамтамасыз ететін ең төменгі абсолюттік биіктіктер белгіленеді. Егер абсолюттік биіктіктер арасындағы айырмашылық 100 м аспайтынды құраса, ең төменгі абсолюттік биіктік әуеайлақтың бүкіл ауданы үшін бірыңғай болып белгіленеді.
Биіктіктердің айырмашылығы үлкен болған кезде әуеайлақ ауданы секторларға бөлінеді және әрбір сектор үшін ең төменгі абсолюттік биіктіктер белгіленеді. Сектордағы әрбір ең төменгі абсолюттік биіктік 50 м еселенген мәнге дейін ұлғайту жағына дөңгелектенеді.
Таулы аудандарда ұшу кезінде кедергілер үстіндегі биіктіктің ең аз қоры 300 метрге ұлғайтылсын.

101. Безопасная высота полета в районе подхода, высота круга и минимальная безопасная высота указываются в сборниках аэронавигационной информации на основании данных, предусмотренных в аэронавигационных паспортах аэродромов.
102. Высота нижнего безопасного эшелона определяется путем расчета безопасной высоты полета по атмосферному давлению 760 миллиметров ртутного столба (1013,25 Мбар/ГПа) с последующим увеличением полученного значения до высоты ближайшего попутного эшелона.
103. Перед каждым полетом по ПВП рассчитываются:
1) безопасная высота в районе аэродрома при полете ниже нижнего эшелона;
2) безопасная высота полета по маршруту ниже нижнего эшелона;
3) высота нижнего безопасного эшелона.
104. При расчете безопасной высоты для полетов по ПВП ниже нижнего эшелона по маршруту и в районе аэродрома:
1) используется фактическое значение температуры на аэродроме вылета (посадки);
2) не учитывается в равнинной и холмистой местности высота искусственных препятствий, если истинная скорость полета ВС не превышает 300 км/ч. При этом экипаж ВС обеспечивает обход искусственных препятствий визуально на удалении не менее 500 м.
105. Ширина полосы учета превышения рельефа местности и искусственных препятствий на ней при расчете безопасной высоты полета в районе аэродромного круга полетов днем – по 5 км, ночью – по 10 км в обе стороны от оси маршрута.
При полетах по маршрутам ширина полосы учета превышения рельефа местности и искусственных препятствий днем – по 5 км, ночью – по 25 км, в обе стороны от оси маршрута.
Необходимо строго выдерживать значения истинных высот, которые установлены для всех типов ВС при полете по схеме захода на посадку до выхода на посадочный курс.
106. При полетах по ПВП в горной местности, ночью, а также днем в равнинной и холмистой местности при фактической и прогнозируемой видимости менее 2000 м, высота искусственных препятствий для расчета безопасной высоты учитывается независимо от истинной скорости полета.
Параграф 15. Экипаж воздушного судна
107. Для выполнения полетов ВС государственной авиации Республики Казахстан в соответствии с РЛЭ типа (модификации) ВС из летного состава формируются экипажи. КВС назначается лицо, окончившее летное учебное заведение, имеющее свидетельство (документ) о наличии летной квалификации и допуск на право самостоятельного управления ВС данного типа, который записывается в летную книжку летчика, форма которой приведена в приложении 7 к настоящим Правилам.
Полеты ВС государственной авиации выполняются полным или сокращенным составом экипажа.
Сокращенным составом экипажа допускается выполнять полеты в следующих случаях:

101. Кіреберіс ауданындағы ұшудың қауіпсіз биіктігі, шеңбер биіктігі мен ең төменгі қауіпсіз биіктік әуеайлақтардың аэронавигациялық паспорттарында көзделген деректер негізінде аэронавигациялық ақпарат жинақтарында көрсетіледі.
102. Төменгі қауіпсіз эшелонның биіктігі кейіннен алынған мәнді таяу ілеспе эшелон биіктігіне дейін ұлғайтумен сынап бағанасының 760 миллиметрі (1013,25 Мбар/ГПа) атмосфералық қысымы бойынша ұшудың қауіпсіз биіктігін есептеу арқылы айқындалады.
103. ШҰР бойынша әрбір ұшу алдында:
1) төменгі эшелоннан төмен ұшу кезінде әуеайлақ ауданындағы қауіпсіз биіктік;
2) төменгі эшелоннан төмен маршрут бойынша ұшудың қауіпсіз биіктігі;
3) төменгі қауіпсіз эшелонның биіктігі есептеледі.
104. Маршрут бойынша және әуеайлақ ауданында төменгі эшелоннан төмен ШҰР бойынша ұшу үшін қауіпсіз биіктікті есептеу кезінде:
1) ұшу (қону) әуеайлағында температураның нақты мәні пайдаланылады;
2) егер ӘК ұшуының шынайы жылдамдығы 300 км/сағ. аспаса, жазық және төбешікті жердегі жасанды кедергілердің биіктігі есепке алынбайды. Бұл ретте ӘК экипажы шолып кемінде 500 м қашықтықта жасанды кедергілерді айналып ұшуды қамтамасыз етеді.
105. Жергілікті жер бедерінен және ондағы жасанды кедергілерден асып кетуін есепке алу жолағының ені әуеайлақтық шеңбер ауданында ұшудың қауіпсіз биіктігін есептеу кезінде маршрут осінен екі жаққа қарай күндіз – 5 км, түнде – 10 км.
Маршруттар бойынша ұшу кезінде жергілікті жер бедерінен және жасанды кедергілерден асып кетуін есепке алу жолағының ені маршрут осінен екі жаққа қарай күндіз – 5 км, түнде – 25 км.
Қонуға кіру схемасы бойынша қону бағытына шыққанға дейін ұшу кезінде ӘК-ның барлық типтері үшін белгіленген шынайы биіктіктердің мәндерін қатаң ұстау қажет.
106. Таулы жерде, түнде ШҰР бойынша ұшу кезінде, сондай-ақ жазық және төбешікті жерде күндіз нақты және болжамды көрінуі 2000 м кем болған кезде қауіпсіз биіктікті есептеу үшін жасанды кедергілердің биіктігі ұшудың шынайы жылдамдығына қарамастан есепке алынады.
15-параграф. Әуе кемесінің экипажы
107. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы ӘК-ның ұшуын орындау үшін ӘК түрін (модификациясын) ҰПН-ға сәйкес ұшу құрамынан экипаждар құрылады. ӘКК-ге ұшқыш оқу орнын бітірген, ұшу біліктілігінің болуы туралы куәлігі (құжаты) және осы үлгідегі ӘК-ны дербес басқару құқығына рұқсаты бар адам тағайындалады, ол нысаны осы Қағидаларға 7-қосымшада келтірілген ұшқыштың ұшу кітапшасына жазылады.
Мемлекеттік авиация ӘК-ның ұшуын толық немесе қысқартылған экипаж құрамы орындайды.
Қысқартылған экипаж құрамына мынадай жағдайларда ұшуды орындауға жол беріледі:

1) на отработку техники пилотирования курсантами (слушателями) летных военных учебных заведений в соответствии с требованиями Курсов (программ учебно-летной подготовки);
2) на двухместных учебно-боевых и учебных воздушных судах без летчика на сиденье инструктора (в кабине инструктора), если это предусмотрено РЛЭ;
3) на выполнение специальных полетов (специальных заданий) по решению руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами) или пунктов управления авиации.
Сноска. Пункт 107 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. В состав экипажа ВС, определенного РЛЭ, допускается включение:
1) необходимых специалистов в соответствии с приказом руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами) – при выполнении специальных полетов (специальных заданий);
2) проверяющих (инструкторов) – при выполнении учебных и учебно-боевых полетов. Общее число проверяющих (инструкторов), включаемых в состав экипажа ВС (за исключением экипажей транспортных ВС), не более двух. При этом старшим в экипаже является проверяющий (инструктор), старший по занимаемой должности из числа летчиков. Проверяющий (инструктор) по специальности, производящий проверку или обучение членов экипажа ВС в полете, подчиняется КВС и отвечает за выполнение экипажем ВС своих обязанностей и обеспечение безопасности полета по своей специальности.
109. Члены экипажа ВС выполняют полеты в индивидуальном полетном обмундировании, в защитном снаряжении с надетым спасательным парашютом (подвесной системой спасательного парашюта, при наличии на борту ВС необходимых аварийно-спасательных средств) и имеют при себе нож-пилу. Перечень типовых комплектов полетного обмундирования приведен в приложении 8 к настоящим Правилам.
110. Экипажам транспортных ВС при перевозке пассажиров, не имеющих парашютов, а также экипажам вертолетов, выполняющих полеты на предельно малых высотах, допускается не надевать подвесную систему спасательных парашютов.
Полеты без спасательных парашютов выполняются на воздушных судах, где их применение не предусмотрено конструкцией ВС и РЛЭ.
111. Члены экипажа ВС, экипированные с нарушением требований пункта 109 настоящих Правил, к выполнению полета не допускаются.
112. При выполнении боевых, специальных полетов (специальных заданий) и полетов над малонаселенной и (или) горно-пустынной местностью каждый член экипажа ВС обеспечивается личным оружием и боеприпасами к нему.

1) курстардың (оқу-ұшу даярлығы бағдарламаларының) талаптарына сәйкес ұшқыш әскери оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) ұшуды басқару техникасын пысықтау;
2) егер ол ҰПН-да көзделсе, екі орынға арналған оқу-жаттығу жауынгерлік және оқу-жаттығу әуе кемелерінде ұшқышсыз нұсқаушы орындығында (нұсқаушы кабинасында);
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органдары (Әскери-әуе күштері қолбасшысы) немесе басқару пункттері басшыларының шешімі бойынша арнайы ұшуды (арнайы тапсырмаларды) орындау.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
108. ҰПН-мен айқындалған ӘК экипажының құрамына:
1) арнайы ұшуды (арнайы тапсырмаларды) орындау кезінде – Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органы басшысының (Әскери-әуе күштері қолбасшысының) бұйрығына сәйкес қажетті мамандарды;
2) оқу-жаттығу және оқу-жаттығу жауынгерлік ұшуды орындау кезінде – тексерушілерді (нұсқаушыларды) қосуға рұқсат етіледі. ӘК экипажының құрамына кіретін тексерушілердің (нұсқаушылардың) жалпы саны екеуден артық болмауға тиіс (көліктік ӘК экипаждарын қоспағанда). Бұл ретте экипаждағы үлкені ұшқыштар ішінен атқаратын лауазымы бойынша үлкен тексеруші (нұсқаушы) болып табылады. Ұшуда ӘК экипажының мүшелерін тексеруді немесе оқытуды жүргізетін мамандық бойынша тексеруші (нұсқаушы) ӘКК-ға бағынады және ӘК экипажының өз міндеттерін орындауына және өз мамандығы бойынша ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауап береді.
109. ӘК экипажының мүшелері ұшуды жеке ұшу киім-кешегінде, киілген құтқару парашюті бар (ӘК бортында қажетті апаттық-құтқару құралдары болған кезде құтқару парашютінің аспалы жүйесі бар) қорғаныш керек-жарағында орындайды және өзімен бірге пышақ-арасы болады. Ұшу киім-кешегінің үлгілік жиынтықтарының тізбесі осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген.
110. Көліктік ӘК экипаждарына парашюттері жоқ жолаушыларды тасымалдау кезінде, сондай-ақ шекті төмен биіктікте ұшуды орындайтын тікұшақтар экипаждарына құтқару парашюттерінің аспалы жүйесін кимеуге рұқсат етіледі.
Құтқару парашютінсіз ұшу олардың қолданылуы ӘК құрылымында және ҰПН-да көзделмеген әуе кемелерінде орындалады.
111. Осы Қағидалардың 109-тармағының талаптарын бұзумен жабдықталған ӘК экипажының мүшелері ұшуды орындауға жіберілмейді.
112. Жауынгерлік, арнайы ұшуды (арнайы тапсырмаларды) және халық аз қоныстанған және (немесе) таулы-шөлейтті жер үстінен ұшуды орындау кезінде ӘК экипажының әрбір мүшесі жеке қарумен және оған оқ-дәрлермен қамтамасыз етіледі.

113. Полеты над водным пространством или вдоль береговой черты все члены экипажа ВС выполняют в морском спасательном комплекте (высотном морском спасательном комплекте) или в спасательных авиационных жилетах (поясах) в соответствии с оборудованием ВС и временем года. При перевозке пассажиров (грузов) ВС комплектуется групповыми спасательными плавательными средствами или спасательными авиационными жилетами (поясами) по количеству пассажиров и членов экипажа ВС.
114. Экипаж ВС при выполнении полета:
1) соблюдает полетное задание и требования РЛЭ;
2) точно выполняет указания органа управления воздушным движением, осуществляющего непосредственное управление полетом ВС;
3) ведет наблюдения за воздушной, орнитологической обстановкой, метеорологическими условиями визуально и с использованием бортовых радиотехнических средств. При обнаружении опасных явлений погоды или опасного сближения с другими воздушными судами принимает все возможные меры для обеспечения безопасного продолжения полета с докладом о них органу, осуществляющему непосредственное управление полетом.
115. Если ВС терпит или потерпело бедствие, экипаж ВС принимает все возможные меры к сохранению жизни и здоровья людей, а также, по возможности, к сохранению ВС и находящегося на нем имущества.
116. В случае явной угрозы безопасности полета, а также в целях спасания жизни людей, находящихся на борту судна, принимается решение с отступлением от плана полета, указаний органа управления воздушным движением и полетного задания. Экипажу ВС не допускается прекращать радиосвязь с органом, непосредственно осуществляющим управление полетом ВС в данный момент или переходить без его разрешения на связь с другим органом управления воздушным движением (кроме случаев неустойчивой двухсторонней радиосвязи).
117. КВС руководит деятельностью экипажа, обеспечивает соблюдение требований настоящих Правил и эксплуатации ВС.
КВС доводит меры безопасности и требует от всех лиц, находящихся на борту ВС, безоговорочного выполнения действий, связанных с их обеспечением. Распоряжения КВС выполняются всеми лицами, находящимися на борту ВС.
118. Командир воздушного судна:
1) готовится к полету, выполняет записи в рабочих тетрадях о своей готовности к выполнению запланированных полетных заданий.
2) проходит контроль готовности к полетам;
3) руководит подготовкой членов экипажа и оценивает их готовность к выполнению полетного задания;
4) разрабатывает конкретные меры безопасности на полет;
5) принимает меры по обеспечению безопасности находящихся на борту людей, сохранности ВС, груза и имущества;

113. Су кеңістігі үстінен немесе жағалау сызығы бойымен ұшуды ӘК экипажының барлық мүшелері ӘК жабдықталуына және жыл мезгіліне сәйкес теңіздегі құтқару жиынтығында (теңіздегі биіктікте құтқару жиынтығында) немесе авиациялық құтқару кеудешелерінде (белдіктерде) орындайды. Жолаушыларды (жүктерді) тасымалдау кезінде ӘК жолаушылары мен экипаж мүшелерінің саны бойынша топтық құтқару жүзу құралдарымен немесе авиациялық құтқару кеудешелерімен (белдіктермен) жабдықталады.
114. Ұшуды орындау кезінде ӘК экипажы:
1) ұшу тапсырмасын және ҰПН-ның талаптарын сақтайды;
2) ӘК ұшуын тікелей басқаруды жүзеге асыратын әуе қозғалысын басқару органының нұсқауларын дәл орындайды;
3) шолып және борттық радиотехникалық құралдарды пайдалана отырып, әуедегі, орнитологиялық ахуалды, метеорологиялық жағдайларды қадағалауды жүргізеді. Қауіпті ауа райы құбылыстарын немесе басқа әуе кемелерімен қауіпті жақындауды анықтаған кезде олар туралы ұшуды тікелей басқаруды жүзеге асыратын органға баяндай отырып, ұшуды қауіпсіз жалғастыруды қамтамасыз ету үшін барлық мүмкін болатын шараларды қабылдайды.
115. Егер ӘК апатқа ұшырауда немесе апатқа ұшыраған болса, ӘК экипажы адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, сондай-ақ мүмкіндігінше ӘК-ны және ондағы мүлікті сақтауға барлық мүмкін болатын шараларды қабылдайды.
116. Ұшу қауіпсіздігіне айқын қатер төнген жағдайда, сондай-ақ кеме бортындағы адам өмірін сақтап қалу мақсатында ұшу жоспарынан, әуе қозғалысын басқару органының нұсқауларынан және ұшу тапсырмасынан ауытқумен шешім қабылданады. Осы сәтте ӘК экипажына ӘК ұшуын басқаруды тікелей жүзеге асыратын органмен радиобайланысты тоқтатуға немесе оның рұқсатынсыз басқа әуе қозғалысын басқару органымен байланысқа шығуға (тұрақсыз екіжақты радиобайланыс болған жағдайлардан басқа) жол берілмейді.
117. ӘКК осы Қағидалардың және ӘК пайдалану талаптарын сақтауын қамтамасыз ету бойынша экипаждың қызметіне басшылық жасайды.
ӘКК қауіпсіздік шараларын жеткізеді және оны қамтамасыз етумен байланысты әрекетті сөзсіз орындауды ӘК бортындағы барлық адамдардан талап етеді. ӘКК өкімдерін ӘК бортындағы барлық адамдар орындайды.
118. Әуе кемесінің командирі:
1) ұшуға дайындалады, жұмыс дәптерлерінде өзінің жоспарланған ұшу тапсырмаларын орындауға әзірлігі туралы жазбалар жасайды;
2) ұшуға әзірлікке бақылаудан өтеді;
3) экипаж мүшелерін даярлауға басшылық жасайды және олардың ұшу тапсырмасын орындауға әзірлігін бағалайды;
4) ұшуға нақты қауіпсіздік шараларын әзірлейді;
5) борттағы адамдардың қауіпсіздігін, ӘК, жүктер мен мүліктің сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;

6) готовит экипаж ВС к действиям в особых случаях в полете, а также к действиям после вынужденной посадки (покидания) ВС;
7) соблюдает предполетный режим и добивается его выполнения членами экипажа ВС;
8) осматривает, проверяет и принимает ВС перед полетом в объеме, установленном РЛЭ;
9) проверяет экипировку членов экипажа ВС и оснащение ВС на соответствие с требованиями пунктов 109, 112 и 113 настоящих Правил;
10) уточняет процедуру использования документов аэронавигационной информации, контролирует сверку бортовых экземпляров этих документов с контрольными;
11) контролирует размещение на борту ВС пассажиров, крепления (швартовки) имущества;
12) инструктирует пассажиров об условиях поведения на борту ВС и алгоритма использования необходимого оборудования и спасательных средств;
13) принимает решение на вылет;
14) руководит в полете работой членов экипажа ВС;
15) выполняет команды органа управления воздушным движением, командира (ведущего) группы, под управлением которого находится;
16) соблюдает режим ведения радиообмена и контролирует его соблюдение членами экипажа ВС;
17) выполняет полет в соответствии с полетным заданием;
18) ведет ориентировку в полете;
19) контролирует фактический остаток топлива и время полета;
20) анализирует метеорологическую, орнитологическую и воздушную обстановку перед полетом и в полете, докладывает об опасных явлениях погоды органу УВД, под управлением которого находится; 21) принимает решение на продолжение (прекращение) полета при усложнении обстановки в воздухе;
22) ведет осмотрительность и не допускает опасного сближения с другими воздушными судами и наземными препятствиями;
23) докладывает органу УВД, под управлением которого находится, об отказах авиационной техники, об изменении или прекращении выполнения полетного задания, а также о принятии решения на вынужденную посадку или покидание ВС;
24) своевременно вносит в бортовой журнал или в журнал подготовки ВС записи об обнаруженных неисправностях на воздушном судне, об отклонениях в поведении ВС или работе его систем, остатка топлива по окончании полета;
25) проводит разбор полетов с экипажем ВС;
26) своевременно заполняет летную документацию и контролирует ее ведение членами экипажа ВС.
Сноска. Пункт 118 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Другие члены экипажа ВС исполняют обязанности в соответствии с требованиями РЛЭ и указаниями КВС.

6) ӘК экипажын ұшудағы ерекше жағдайларда әрекет етуге, сондай-ақ ӘК мәжбүрлі қонғаннан (тастап кеткеннен) кейін әрекет етуге даярлайды;
7) ұшуалды режимін сақтайды және ӘК экипажы мүшелерінің оны орындауына қол жеткізеді;
8) ұшу алдында ҰПН-да белгіленген ауқымда ӘК-ны қарап-тексереді, тексереді және қабылдап алады;
9) ӘК экипажы мүшелерінің керек-жарағын және ӘК-ның жарақтандырылуын осы Қағидалардың 109, 112 және 113-тармақтарының талаптарына сәйкестігін тексереді;
10) аэронавигациялық ақпарат құжаттарын пайдалану рәсімін нақтылайды, осы құжаттардың борттық даналарын бақылаудағысымен салыстырып тексеруді бақылайды;
11) ӘК бортында жолаушылардың орналасуын, мүліктің бекітілуін (арқанмен байлануын) бақылайды;
12) жолаушыларға ӘК бортында өзін-өзі ұстау шарттары және қажетті жабдық пен құтқару құралдарын пайдалану алгоритмі туралы нұсқау береді;
13) ұшуға шешім қабылдайды;
14) ӘК экипажы мүшелерінің ұшудағы жұмысына басшылық жасайды;
15) өзі басқаруында болатын әуе қозғалысын басқару органының, топ командирінің (жетекшісінің) командаларын орындайды;
16) радиоалмасу режимін сақтайды және ӘК экипажы мүшелерінің оларды сақтауын бақылайды;
17) ұшу тапсырмасына сәйкес ұшуды орындайды;
18) ұшуда бағдарлауды жүргізеді;
19) отынның нақты қалдығын және ұшу уақытын бақылайды;
20) ұшу алдында және ұшуда метеорологиялық, орнитологиялық және әуедегі жағдайды талдайды, ауа райының қауіпті құбылыстары туралы өзі басқаруында болатын ӘҚБ органына баяндайды;
21) әуедегі жағдай күрделенген кезде ұшуды жалғастыруға (тоқтатуға) шешім қабылдайды;
22) қырағы болады және басқа әуе кемелеріне және жерүсті кедергілеріне қауіпті жақын келуге жол бермейді;
23) өзі басқаруында болатын ӘҚБ органына авиациялық техниканың істен шығуы туралы, ұшу тапсырмасын орындауды өзгерту немесе тоқтату туралы, сондай-ақ ӘК-ны мәжбүрлі қондыруға немесе оны тастап кетуге шешім қабылдағаны туралы баяндайды;
24) ұшу аяқталғаннан кейін борттық журналға немесе ӘК-ны дайындау журналына әуе кемесінде анықталған ақаулықтар туралы, ӘК жүрісіндегі немесе оның жүйелерінің жұмысындағы ауытқулар туралы, отынның қалдығы туралы жазбаларды уақтылы енгізеді;
25) ӘК экипажымен ұшуды талдайды;
26) ұшу құжаттамасын уақтылы толтырады және ӘК экипажы мүшелерінің оны жүргізуін бақылайды.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. ӘК экипажының басқа мүшелері ҰПН талаптарына және ӘКК нұсқауларына сәйкес міндеттерін орындайды.

120. Каждый член экипажа ВС устно докладывает КВС, если считает полетное задание непосильным для себя или не уверен в безопасности его выполнения, а КВС – своему непосредственному начальнику и старшему авиационному начальнику аэродрома.
Параграф 16. Допуск летного состава к полетам
121. Летчики и штурманы допускаются:
1) на впервые осваиваемом типе (модификации) ВС;
2) тренировочным (самостоятельным) полетам днем и ночью в соответствующих метеорологических условиях по видам летной подготовки;
3) в качестве инструктора по видам летной подготовки;
4) специальным полетам и специальным заданиям.
Перечень допусков к полетам летчиков, штурманов и других членов экипажа определяется Курсами.
122. Сведения о допусках заносятся в летную книжку и скрепляются гербовой печатью части.
123. Допуск летного состава к полетам на впервые осваиваемом типе (модификации) ВС осуществляется после теоретического переучивания (прохождения специальных программ) по итогам результатов проверки знаний теоретических дисциплин и проведения практических занятий на тренажерах (в кабинах ВС).
К применению бортовых авиационных средств радиосвязи, разведки, боевому управлению полетами авиации с воздушных пунктов управления, бортовой эксплуатации самолетов, вертолетов и авиационных двигателей, вооружения, транспортного и другого оборудования воздушных судов допускается авиационный персонал, назначенный на должности согласно военно-учетным специальностям.
Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Допуски летчиков к тренировочным полетам днем и ночью в простых и сложных метеорологических условиях и при установленном минимуме погоды (в том числе и при минимуме ВС) по видам летной подготовки производятся после проверки его в полете на учебном, учебно-боевом (однотипном с боевым) или боевом с двойным управлением воздушных судах в соответствующих метеорологических условиях, по упражнениям руководящих документов по летной подготовке, а при отсутствии учебно-боевого ВС (однотипного с боевым) – после теоретического переучивания (прохождения специальной программы), по итогам результатов проверки знаний теоретических дисциплин и выполнения контрольных полетов на учебно-боевом воздушном судне другого типа.
Допуск других членов экипажа ВС производится согласно требований Курсов.

120. ӘК экипажының әрбір мүшесі, егер ұшу тапсырмасын өзі үшін орындауға қиын немесе оны орындау қауіпсіздігіне сенімсіз деп санайтын болса, оны ӘКК-ға, ал ӘКК өзінің тікелей бастығына және әуеайлақтың авиациялық аға бастығына ауызша баяндайды.
16-параграф. Ұшқыш құрамын ұшуға жіберу
121. Ұшқыштар мен штурмандар:
1) ӘК-ның алғаш рет меңгерілетін типінде (модификациясында);
2) ұшу даярлығының түрлері бойынша тиісті метеорологиялық жағдайларда күндіз және түнде жаттықтыру (дербес) ұшуына;
3) ұшу даярлығының түрлері бойынша нұсқаушы ретінде;
4) арнайы ұшуға және арнайы тапсырмаларға жіберіледі.
Ұшқыштардың, штурмандардың және басқа да экипаж мүшелерінің ұшуға рұқсатнамаларының тізбесі Курстармен айқындалады.
122. Рұқсатнамалар туралы мәліметтер ұшу кітапшасына енгізіледі және бөлімнің елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
123. Ұшқыш құрамын ӘК-ның алғаш рет меңгерілетін түрінде (модификациясында) ұшуға рұқсат ету теориялық пәндерді білуін тексеру нәтижелері бойынша теориялық қайта оқытып-үйретуден (арнайы бағдарламалардан өткеннен) және тренажерларда (ӘК кабиналарында) практикалық сабақтарды өткізгеннен кейін жүзеге асырылады.
Борттық радиобайланыс, барлау авиациялық құралдарын қолдануға, әуе басқару пункттерінен авиацияның ұшуын жауынгерлік басқаруға, ұшақтарды, тікұшақтарды және авиациялық қозғалтқыштарды, әуе кемелерінің қару-жарағын, көлік және басқа да жабдығын борттық пайдалануға тиісті әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарға тағайындалған авиациялық персоналға жол беріледі.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Ұшқыштарды күндіз және түнде қарапайым және күрделі метеорологиялық жағдайларда және ауа райының белгіленген минимумы кезінде (оның ішінде ӘК минимумы кезінде) ұшу даярлығының түрлері бойынша жаттықтыру ұшуына жіберу оны ұшу даярлығы жөніндегі басшылық құжаттардың жаттығулары бойынша тиісті метеорологиялық жағдайларда оқу-жаттығу, оқу-жаттығу жауынгерлік (бір типті жауынгерлік) немесе жауынгерлік қосарланып басқарылатын әуе кемелерінде, ал оқу-жаттығу жауынгерлік (бір типті жауынгерлік) ӘК болмаған кезде – теориялық пәндерді білуін тексеру нәтижелері бойынша теориялық қайта оқытудан (арнайы бағдарламадан өткеннен) және басқа типтегі оқу-жаттығу жауынгерлік әуе кемесінде бақылау ұшуларын орындағаннан кейін ұшуда тексергеннен кейін жүргізіледі.
ӘК экипажының басқа мүшелерін жіберу Курстардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.

125. Летный состав к тренировочным полетам после личной проверки в полете допускают:
1) курсантов (слушателей) летных военных учебных заведений – их летчики-инструкторы, а также их командиры (начальники) и представители органов управления государственной авиации из числа авиационных специалистов, имеющие соответствующую специальность;
2) летчиков авиационной эскадрильи (до командира звена включительно) – заместитель командира авиационной эскадрильи и выше, а остального летного состава авиационной эскадрильи, начальников служб и заместителей командира авиационной эскадрильи, командира авиационной эскадрильи, летного состава управления авиационной части – соответствующие начальники служб авиационной части и их непосредственные начальники, из числа авиационных специалистов, имеющие соответствующую специальность;
3) командиров авиационных частей, летный состав органов управления государственной авиации (управления командующего Военно-воздушными силами) и органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации – летный состав, имеющий соответствующий уровень летной подготовки не ниже допускаемого (проверяемого), независимо от занимаемой должности.
126. Допуск летного состава к полетам в качестве инструктора по видам летной подготовки на данном типе (модификации) ВС производится по результатам проверки по соответствующим упражнениям Курсов или специальной программы.
127. Допуск летного состава к специальным полетам (специальным заданиям) производится после его подготовки по соответствующим программам.
128. К выполнению облетов, ознакомительных, контрольных, перегоночных полетов воздушных судов, допускаются:
1) командиры экипажей с классной квалификацией не ниже 2 класса;
2) летный состав и операторы БПЛА за исключением курсантов (слушателей) летных военных учебных заведений без перерывов в полетах по соответствующему виду подготовки Курсов и имеющий устойчивые навыки в технике пилотирования (воздушной навигации, боевом применении).
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128-1. Допуск летного состава за исключением курсантов (слушателей) летных военных учебных заведений к демонстрационным полетам производится после его подготовки по соответствующей программе, непосредственно перед показом, приказом руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами).
Сноска. Правила дополнены пунктом 128-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

125. Ұшқыш құрамын ұшуда жеке тексеруден кейін жаттықтыру ұшуына:
1) ұшқыш әскери оқу орындарының курсанттарын (тыңдаушыларын) – олардың ұшқыш-нұсқаушылары, сондай-ақ олардың командирлері (бастықтары) және тиісті мамандығы бар авиация мамандары қатарынан мемлекеттік авиация басқару органдарының өкілдері;
2) авиациялық эскадрилья ұшқыштарын (буын командиріне дейін қоса алғанда) – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасары және одан жоғары, ал авиациялық эскадрильяның қалған ұшқыш құрамын, авиациялық эскадрилья қызметтерінің бастықтары мен командирінің орынбасарларын, авиациялық эскадрилья командирін, авиациялық бөлім басқармасының ұшқыш құрамын – тиісті мамандығы бар авиация мамандары қатарынан авиациялық бөлім қызметтерінің тиісті бастықтары және олардың тікелей бастықтары;
3) авиациялық бөлімдердің командирлерін, мемлекеттік авиация басқару органдарының (Әскери-әуе күштері қолбасшысы басқармасының) және мемлекеттік авиация ұшуларының қауіпсіздігін қадағалау органының ұшқыш құрамын – атқаратын лауазымына қарамастан, рұқсат етілгеннен (тексерілетіннен) төмен емес тиісті ұшу даярлық деңгейі бар ұшқыш құрамы.
126. Ұшқыш құрамын ӘК-ның осы типінде (модификациясында) ұшу даярлығының түрлері бойынша нұсқаушы ретінде ұшуға жіберу Курстардың немесе арнайы бағдарламаның тиісті жаттығулары бойынша тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
127. Ұшқыш құрамын арнайы ұшуға (арнайы тапсырмаларға) жіберу оны тиісті бағдарламалар бойынша даярлағаннан кейін жүргізіледі.
128. Әуе кемелерінің ұшуын, танысып, бақылап, апарып ұшуын орындауға:
1) 2-сыныптан төмен емес сыныптық біліктілігі бар экипаж командирлеріне;
2) ұшқыш әскери оқу орындарының курсанттарын (тыңдаушыларын) қоспағанда,курстарды даярлаудың тиісті түрі бойынша ұшуда үзіліссіз және ұшу техникасында (әуе навигациясы, жауынгерлік қолдану) тұрақты дағдылары бар ұшу құрамына ұшқыш құрамы және ҰАҰ операторлары рұқсат етіледі.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128-1. Ұшқыш әскери оқу орындарының курсанттарын (тыңдаушыларын) қоспағанда, ұшқыш құрамын көрнекі ұшуға жіберу оны тиісті бағдарлама бойынша даярлағаннан кейін тікелей көрнекі ұшу алдында Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органы басшысының (Әскери-әуе күштері қолбасшысының) бұйрығымен жүргізіледі.
Ескерту. 16-параграф 128-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

129. Допуски летного состава к полетам на новой авиационной технике и к полетам, не предусмотренным Курсами, оформляются приказом командира части (руководителя ведомства, руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан, командующего Военно-воздушными силами).
Сноска. Пункт 129 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
130. Летный состав к полетам в качестве инструктора и к специальным полетам (специальным заданиям) допускают должностные лица руководящего летного состава (от начальника службы авиационной части и выше).
В летных военных учебных заведениях указанные допуски летному составу производятся в соответствии с программой организации и проведению летного обучения курсантов (слушателей).
131. Летчики-инспекторы (инспекторы-летчики), штурманы-инспекторы (инспекторы-штурманы) органов управления государственной авиации (управления командующего Военно-воздушными силами) и органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации, допускают к полетам летный состав, который проверили лично.
Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 17. Проверка летной подготовки и теоретических знаний летного состава
132. Каждый член экипажа независимо от занимаемой должности и классной квалификации ежегодно проверяется по видам летной подготовки, а также перед началом учебного года или в период проверок органами управления государственной авиации (управлением командующего Военно-воздушными силами, органом безопасности полетов государственной авиации) в знании теоретических дисциплин и документов, указанных в пунктах 141, 142 настоящих Правил.
Результаты проверок записываются в летную книжку.
133. Упражнения по видам летной подготовки, по которым проводятся проверки, в том числе и проверки летчиков, допущенных к инструкторским полетам и сроки этих проверок в зависимости от классной квалификации летного состава определяются Курсами.
134. Проверки летчиков одноместных ВС проводятся на однотипном воздушном судне с двойным управлением. Допускается проведение проверок по результатам тренировочного полета, если его бортовые средства объективного контроля совместно с наземными позволяют оценить параметры полета в соответствии с нормативами оценок руководящих документов по летной подготовке.

129. Ұшқыш құрамын жаңа авиациялық техникада ұшуға және Курстарда көзделмеген ұшуға жіберу бөлім командирінің (ведомство басшысының, Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органы басшысының, Әскери-әуе күштері қолбасшысының) бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
130. Ұшқыш құрамын нұсқаушы ретінде ұшуға және арнайы ұшуға (арнайы тапсырмаларға) басшылық ұшқыш құрамының лауазымды адамдары (авиациялық бөлімнің қызмет бастығынан және одан жоғары) жібереді.
Ұшқыш әскери оқу орындарында ұшқыш құрамына көрсетілген рұқсатнамалар курсанттарды (тыңдаушыларды) ұшуға оқытып-үйретуді ұйымдастыру мен жүргізу бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
131. Мемлекеттік авиация басқару органдарының (Әскери-әуе күштері қолбасшысы басқармасының) және мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігін қадағалау жөніндегі органның ұшқыш-инспекторлары (инспектор-ұшқыштары), штурман-инспекторлары (инспектор-штурмандары) ұшуға жеке өзі тексерген ұшқыш құрамына рұқсат береді.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-параграф. Ұшқыш құрамының ұшу даярлығын және теориялық білімдерін тексеру
132. Экипаждың әрбір мүшесінің атқаратын лауазымына және сыныптық біліктілігіне қарамастан, жыл сайын ұшу даярлығының түрлері бойынша, сондай-ақ оқу жылының басында немесе мемлекеттік авиация басқару органдарының (Әскери-әуе күштері қолбасшысы басқармасының) тексеруі кезеңінде теориялық пәндерді және осы Қағидалардың 141, 142-тармақтарында көрсетілген құжаттарды білуі тексеріледі.
Тексеру нәтижелері ұшу кітапшасына жазылады.
133. Олар бойынша тексерулер жүргізілетін ұшу даярлығының түрлері бойынша жаттығулар, оның ішінде нұсқау беру ұшуына жіберілген ұшқыштарды тексеру және ұшқыш құрамының сыныптық біліктілігіне байланысты осы тексерулердің мерзімдері Курстармен айқындалады.
134. Бір орынды ӘК ұшқыштарын тексеру қосарланып басқарылатын бір типті әуе кемесінде жүргізіледі. Жаттықтыру ұшуының нәтижелері бойынша, егер объективті бақылаудың борттық құралдары жерүстімен бірге ұшу даярлығы жөніндегі басшылық құжаттардың бағалау нормативтеріне сәйкес ұшу параметрлерін бағалауға мүмкіндік берсе, тексерулер жүргізуге жол беріледі.

135. Проверка членов экипажа многоместного ВС, на котором возможно размещение проверяющих, осуществляется инструкторами и соответствующими специалистами. В случае отсутствия возможности размещения проверяющих на борту ВС, проверка проводится по результатам тренировочного полета по данным средств объективного контроля.
136. Летному составу, допущенному к полетам на нескольких типах ВС, количество и вид проверок на каждом типе ВС определяет командир части, руководящим должностным лицам от командира части и выше, летчикам – инспекторам (штурманам – инспекторам) – их непосредственные начальники.
137. Допускается совмещать в одном полете несколько проверок по видам летной подготовки. Их количество в одном полете определяется Курсами.
138. Проверка летного состава по видам летной подготовки проводится их начальниками, имеющими соответствующую летную специальность и допуск. В случаях, когда фактический уровень летной подготовки начальников не соответствует требованиям пункта 140 настоящих Правил, проверку летного состава осуществляют должностные лица, назначенные ими.
139. При отсутствии подготовленных инструкторов для проверок и обучения авиационного персонала привлекаются инструкторы других органов управления государственной авиации Республики Казахстан. В этом случае процедура организации и проведения полетов (занятий) с авиационным персоналом определяются (совместными) методическими рекомендациями руководителей соответствующих органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
Проверки других членов экипажа проводятся в соответствии с документами по летной подготовке.
Бортовые инженеры (техники), допущенные к полетам на нескольких типах ВС, проверяются на каждом типе ВС.
Сноска. Пункт 139 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. Проверка осуществляется лицами:
1) имеющими допуск к полетам на воздушном судне того типа, что и проверяемый;
2) имеющими допуск к инструкторским полетам по соответствующему виду летной подготовки;
3) не имеющими максимальных перерывов в тренировочных полетах (в месяцах) для летчиков (штурманов) согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – максимальные перерывы в полетах).
141. Летчики и штурманы проверяются на знание:
1) авиационной техники;
2) РЛЭ;
3) практической аэродинамики;
4) воздушной навигации;
5) средств спасения и жизнеобеспечения, находящихся на борту ВС и способов их применения в аварийной обстановке;

135. Тексерушілер орналасуы мүмкін көп орынды ӘК экипажының мүшелерін тексеруді нұсқаушылар мен тиісті мамандар жүзеге асырады. ӘК бортында тексерушілерді орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда тексеру объективті бақылау құралдарының деректері бойынша жаттықтыру ұшуының нәтижелері бойынша жүргізіледі.
136. ӘК-ның бірнеше типінде ұшуға жіберілген ұшқыш құрамына ӘК-ның әрбір типінде тексерулер саны мен түрін бөлім командирі, бөлім командирінен бастап және одан жоғары басшылық лауазымды адамдарға, ұшқыш-инспекторларға (штурман-инспекторларға) – олардың тікелей бастықтары айқындайды.
137. Ұшу даярлығының түрлері бойынша бір ұшуда бірнеше тексерулерді қатар жүргізуге жол беріледі. Олардың бір ұшудағы саны Курстарда айқындалады.
138. Ұшу даярлығының түрлері бойынша ұшқыш құрамын тексеруді тиісті ұшу мамандығы және рұқсатнамасы бар олардың бастықтары жүргізеді. Бастықтардың ұшу даярлығының нақты деңгейі осы Қағидалардың 140-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда ұшқыш құрамын тексеруді олар тағайындаған лауазымды адамдар жүзеге асырады.
139. Авиация персоналын тексеру және үйрету үшін дайындалған нұсқаушылар болмаған кезде басқа Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиацияны басқару органының нұсқаушылары тартылады. Бұл жағдайда авиация персоналының ұшуды (сабақты) ұйымдастыру және өткізу рәсімі тиісті Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиацияны басқару органы басшыларының әдістемелік ұсынымында (бірлескен) айқындалады.
Басқа экипаж мүшелерін тексеру ұшу даярлығы жөніндегі құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
ӘК-ның бірнеше типінде ұшуға жіберілген борт инженерлері (техниктері) ӘК-ның әрбір типінде тексеріледі.
Ескерту. 139-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
140. Тексеруді:
1) тексерілетіннің типінде сияқты әуе кемесінде ұшуға рұқсатнамасы бар;
2) ұшу даярлығының тиісті түрі бойынша нұсқау беру ұшуына рұқсатнамасы бар;
3) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ұшқыш (штурман) үшін жаттықтыру ұшуындағы ең ұзақ (айлардағы) үзілістері (бұдан әрі – ең ұзақ үзілістер) жоқ адамдар жүзеге асырады.
141. Ұшқыштар мен штурмандардың:
1) авиациялық техниканы;
2) ҰПН-ны;
3) іс жүзіндегі аэродинамиканы;
4) әуе навигациясын;
5) ӘК бортындағы адамдарды құтқару және олардың әрекетін қамтамасыз ету құралдарын және авариялық жағдайда қолдану тәсілдерін;

6) тактико-технических данных средств связи и радиотехнического обеспечения полетов аэродрома;
7) авиационной метеорологии;
8) документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации, производство полетов и летную подготовку;
9) аэронавигационного паспорта аэродрома, и аэронавигационного паспорта авиационного полигона, утвержденных руководителем органа управления государственной авиации;
10) условий проведения полетов в приграничной полосе согласно пунктам 237 – 244 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 141 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142. Проверка знаний других членов экипажа ВС осуществляется в объеме, необходимом ему для выполнения в полете обязанностей со своего рабочего места в воздушном судне в соответствии с РЛЭ.
143. Проверка знаний летного состава проводится комиссией, назначенной командиром части (командующим Военно-воздушными силами, руководителем органа управления государственной авиации Республики Казахстан, а таке же в порядке определяемом руководителем ведомства). Кроме того, проверку знаний летного состава допускается проводить их непосредственным и прямым начальникам.
Сноска. Пункт 143 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. При переводе в другую авиационную часть летчики одноместных ВС проверяются по технике пилотирования и воздушной навигации, летчики многоместных ВС при наличии в составе экипажа штурмана проверяются только по технике пилотирования, штурманы – по воздушной навигации.
Летчики-штурманы и летчики-операторы проверяются по воздушной навигации и технике пилотирования со своего рабочего места, остальные члены экипажа – в умении выполнять свои обязанности в полете.
Все члены экипажа проверяются в знании РЛЭ, а летчики и штурманы, кроме того, в знании практической аэродинамики эксплуатируемого ВС, средств связи и радиотехнического обеспечения полетов аэродрома, воздушной навигации, аэронавигационного паспорта аэродрома, аэронавигационного паспорта авиационного полигона.
145. Проверка знаний летного состава при полетах с других аэродромов (не основного базирования) проводится в объеме аэронавигационного паспорта аэродрома и аэронавигационного паспорта авиационного полигона (при его использовании).
Параграф 18. Допустимый перерыв и восстановление навыков летного состава

6) әуеайлақтың ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының тактикалық-техникалық деректерін;
7) авиациялық метеорологияны;
8) әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін, ұшуды және ұшу даярлығын регламенттейтін құжаттарды;
9) әуеайлақтың аэронавигациялық паспортын және мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы бекіткен авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортын;
10) осы Қағидалардың 237244-тармақтарына сәйкес шекара маңы жолағында ұшу шарттарын білуі тексеріледі.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
142. ӘК экипажының басқа мүшелерінің білімдерін тексеру ҰПН-ға сәйкес әуе кемесіндегі өз жұмыс орнынан ұшуда міндеттерді орындау үшін қажетті көлемде жүзеге асырылады.
143. Ұшқыш құрамының білімін тексеруді бөлім командирі (Әскери-әуе күштерінің қолбасшысы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органының басшысы, сондай-ақ ведомство басшысы айқындайтын тәртіппен) тағайындаған комиссия жүргізеді. Одан басқа, ұшқыш құрамының білімін тексеруді олардың тікелей және тура бастықтарының жүргізуіне жол беріледі.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Бір орынды ӘК ұшқыштары басқа авиациялық бөлімге ауысқан кезде ұшуды басқару техникасы және әуе навигациясы бойынша тексеріледі, көп орынды ӘК ұшқыштары экипаж құрамында штурман болған кезде тек ұшуды басқару техникасы бойынша, штурмандар – әуе навигациясы бойынша тексеріледі.
Ұшқыш-штурмандар мен ұшқыш-операторлар өз жұмыс орнынан әуе навигациясы және ұшуды басқару техникасы бойынша, қалған экипаж мүшелері – ұшуда өз міндеттерін орындай алуда тексеріледі.
Экипаждың барлық мүшелерінің ҰПН-ды білуі, ал ұшқыштар мен штурмандардың одан басқа пайдаланылатын ӘК-ның практикалық аэродинамикасын, әуеайлақ ұшуын байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын, әуе навигациясын, әуеайлақтың аэронавигациялық паспортын, авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортын білуі тексеріледі.
145. Басқа әуеайлақтардан (негізгі болып орналаспаған) ұшу кезінде ұшқыш құрамының білімдерін тексеру әуеайлақтың аэронавигациялық паспорты және авиациялық полигонның аэронавигациялық паспорты (оны пайдаланған кезде) көлемінде жүргізіледі.
18-параграф. Ұшқыш құрамына жол берілетін үзіліс және
олардың дағдыларын қалпына келтіру

146. Допустимые перерывы в тренировочных полетах по видам (элементам видов) летной подготовки днем и ночью в различных метеорологических условиях летчикам (штурманам) авиационной эскадрильи с учетом их индивидуальных способностей, натренированности и классной квалификации устанавливает командир авиационной эскадрильи, но не более сроков, определенных документами по летной подготовке.
Должностным лицам от командира авиационной эскадрильи (отдельного звена, отряда) и выше эти перерывы устанавливают их непосредственные начальники.
Не допускается превышение значений максимальных перерывов в тренировочных полетах (в месяцах) для летчиков (штурманов) согласно приложению 9 к настоящим Правилам, а по отдельным элементам видов летной подготовки – установленных Курсами.
При прохождении тренажной подготовки с использованием комплексного пилотажного тренажера (FFS, Full Flight Simulator) руководствоваться требованиями пунктов 197-1 – 197-12 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 146 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
147. Выполнение полетов в качестве инструктора продлевает перерыв в полетах летному составу в соответствующих метеорологических условиях и по видам полетов на величину установленного перерыва, но не более, чем в 1,5 раза от даты тренировочного полета, а выполнение инструктором самостоятельного задания с инструкторского сиденья - не более, чем в 2 раза.
Командиру авиационной части допускается увеличивать не более чем в 2 раза максимальные перерывы в тренировочных полетах в сложных метеорологических условиях летчикам, выполняющим ежемесячно не менее трех полетов с заходом на посадку с применением посадочных систем под шторкой (на воздушных судах, не оборудованных шторками, при выполнении ежемесячно не менее пяти "полетов" на авиационных тренажерах позволяющих имитировать заход на посадку и посадку в сложных метеорологических условиях). При этом для воздушных судов с кабиной "Glasscockpit" выполнение полетов на тренажере проводить не менее 1-го раза в год, с отработкой тренажной подготовки по Планам периодической подготовки (повышения квалификации) по действиям при возникновении особых случаев в полете и при полетах в СМУ и УМП, с получением летным составом соответствующих сертификатов (отчетных документов).
Допускается увеличение, не более чем в 2 раза, перерывов в тренировочных полетах при минимуме погоды КВС, не имеющим перерывов в полетах в сложных метеорологических условиях, при условии выполнения ими ежемесячно не менее трех заходов на посадку с применением посадочных систем на воздушных судах с использованием шторки и открытием ее на минимально допустимой высоте, определяемой Курсами (на воздушных судах, не оборудованных шторками, при выполнении ежемесячно не менее пяти "полетов" на авиационных тренажерах позволяющих имитировать заход на посадку и посадку в сложных метеорологических условиях).

146. Авиациялық эскадрилья командирі авиациялық эскадрилья ұшқышының (штурмандарының) әртүрлі метеорологиялық жағдайларда күндіз және түнде ұшу дайындығының түрлері (түрлер элементтері) бойынша жаттықтыру ұшуында жол берілетін үзілісті олардың жеке қабілеттіліктерін, жаттыққандығын және сыныптық біліктілігін ескере отырып, бірақ ұшу дайындығы бағдарламасы бойынша құжаттарда айқындалған мерзімдерден артық емес белгілейді.
Авиациялық эскадрилья (жеке буын, жасақ) командирінен бастап және одан жоғары лауазымды адамдарға осы үзілістерді олардың тікелей бастықтары белгілейді.
Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ұшқыштар (штурмандар) үшін жаттығу ұшуларда (айларда) ең ұзақ үзілістердің мәндерін, ал ұшу дайындығы түрлерінің жекелеген элементтері бойынша – Курстармен белгіленген көрсеткіштерден асыруға жол берілмейді.
Кешенді пилотаждық тренажерді (FFS, Full Flight Simulator) пайдаланып, тренажерлік даярлықтан өту кезінде осы Қағидалардың 197-1 – 197-12-тармақтарының талаптарын басшылыққа алу қажет.
Ескерту. 146-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
147. Нұсқаушы ретінде ұшуды орындау тиісті метеорологиялық жағдайларда және ұшу түрлері бойынша ұшу құрамына ұшудағы үзілісті белгіленген үзіліс шамасына ұзартады, бірақ жаттығып ұшу күнінен 1,5 реттен астам емес, ал нұсқаушының нұсқаушылық орындықтан дербес тапсырманы орындау – 2 реттен астам емес.
Авиациялық бөлімнің командиріне ай сайын перде жабық күйде қону жүйелерін қолдана отырып, қонуға беттеумен кемінде үш рет ұшуды орындайтын (пердемен жабдықталмаған әуе кемелерінде күрделі метеорологиялық жағдайларда қонуға беттеуді және қонуды елестету мүмкіндігі бар авиациялық тренажерда айына кемінде бес рет "ұшуды" орындау кезінде) ұшқыштарға күрделі метеорологиялық жағдайларда жаттығып ұшудағы барынша үзілісті 2 реттен аспайтындай етіп ұзартуға жол беріледі. Бұл ретте "Glasscockpit" кабинасы бар әуе кемелері үшін ұшуды тренажерда орындау жылына кемінде 1 рет ұшқыш құрамының тиісті сертификат (есеп беру құжаттары) алуымен ұшу кезінде ерекше жағдайлар туындаған кездегі және КМЖ-да және ҚМЖ-да ұшу кезінде әрекет ету жөніндегі кезеңдік даярлық (біліктілікті арттыру) жоспарлары бойынша тренаждық даярлықты пысықтаумен жүргізіледі.
Күрделі метеорологиялық жағдайларда ұшуда үзілістері болмаған ӘКК-ға ауа райы минимумы кезінде жаттықтыру ұшуындағы үзілісті 2 реттен асырмай, олар ай сайын Курстарда айқындалған перделерді пайдаланумен және оны барынша төмен биіктікте ашумен әуе кемелеріндегі қону жүйелерін қолдана отырып, қонуға кемінде үш рет қонуға беттеуді орынған кезде (перделермен жабдықталмаған әуе кемелерінде ай сайын күрделі метерологиялық жағдайларда қонуға беттеуді және қонуды елестетуге мүмкіндік беретін авиациялық тренажерларда кемінде бес рет "ұшуды" орындаған кезде) үзілісті арттыруға жол беріледі.

Сноска. Пункт 147 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. Максимальные перерывы в полетах на соответствующем типе ВС других членов экипажа устанавливаются Курсами.
149. При превышении максимальных перерывов в полетах, тренировочные полеты КВС допускается выполнять:
1) днем в простых метеорологических условиях – после контрольного полета днем в простых метеорологических условиях или сложных метеорологических условиях;
2) днем в сложных метеорологических условиях – после контрольного полета днем в сложных метеорологических условиях с заходом на посадку с применением посадочных систем, при отсутствии перерывов в тренировочных полетах днем в простых метеорологических условиях;
3) днем при установленном минимуме погоды – после контрольного полета с заходом на посадку с применением посадочных систем в данных метеорологических условиях и при отсутствии перерывов в тренировочных полетах днем в сложных метеорологических условиях;
4) ночью в простых метеорологических условиях – после контрольного полета ночью в простых метеорологических условиях или сложных метеорологических условиях и при отсутствии перерывов в тренировочных полетах днем;
5) ночью в сложных метеорологических условиях – после контрольного полета ночью в сложных метеорологических условиях с заходом на посадку с применением посадочных систем и при отсутствии перерывов в тренировочных полетах ночью в простых метеорологических условиях и днем в сложных метеорологических условиях;
6) ночью при установленном минимуме погоды – после контрольного полета с заходом на посадку с применением посадочных систем в данных метеорологических условиях и при отсутствии перерывов в тренировочных полетах ночью в сложных метеорологических условиях;
7) допускается восстановление летчиков 1 и 2 класса в полетах в сложных метеорологических условиях днем и ночью с инструктором, имеющим перерывы в данных условиях, но выполнявшим ежемесячно не менее трех заходов на посадку под шторкой с открытием ее на минимально допустимой высоте, определяемой Курсами.
150. Восстановление навыков командиров и штурманов транспортных ВС, имеющих классную квалификацию не ниже летчика (штурмана) 1 класса, после перерывов в полетах более допустимых (не превышающих установленные максимальные перерывы в полетах более чем в 2 раза) допускается проводить при выполнении воздушных перевозок.
При этом, навыки командира и штурмана ВС одновременно не восстанавливаются.

Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
148. ӘК-ның осы типінде басқа экипаж мүшелерінің ұшудағы барынша ұзақ үзілістері Курстармен белгіленеді.
149. Ұшудағы үзілістер ең ұзақ үзілістерден асатын кезінде ӘКК-ның жаттықтыру ұшуын орындауға жол беріледі:
1) күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайларда – бақылау ұшуынан кейін күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайларда немесе күрделі метеорологиялық жағдайларда;
2) күндіз күрделі метеорологиялық жағдайларда – бақылау ұшуынан кейін күндіз күрделі метеорологиялық жағдайларда қону жүйелерін қолдана отырып, қонуға кірумен, күндіз күрделі метеорологиялық жағдайларда жаттықтыру ұшуында үзілістер болмаған кезде;
3) күндіз белгіленген ауа райы минимумы кезінде – бақылау ұшуынан кейін осы метеорологиялық жағдайларда және күндіз күрделі метеорологиялық жағдайларда қону жүйелерін қолдана отырып, қонуға кірумен жаттықтыру ұшуында үзілістер болмаған кезде;
4) түнде қарапайым метеорологиялық жағдайларда – бақылау ұшуынан кейін қарапайым метеорологиялық жағдайларда немесе күрделі метеорологиялық жағдайларда және күндіз жаттықтыру ұшуында үзілістер болмаған кезде;
5) түнде күрделі метеорологиялық жағдайларда – бақылау ұшуынан кейін түнде күрделі метеорологиялық жағдайларда қону жүйелерін қолдана отырып, қонуға кірумен және түнде қарапайым метеорологиялық жағдайларда және күндіз күрделі метеорологиялық жағдайларда жаттықтыру ұшуында үзілістер болмаған кезде;
6) түнде белгіленген ауа райы минимумы кезінде – бақылау ұшуынан кейін осы метеорологиялық жағдайларда қону жүйелерін қолдана отырып, қонуға кірумен және түнде күрделі метеорологиялық жағдайларда жаттықтыру ұшуында үзілістер болмаған кезде;
7) 1 және 2-сыныпты ұшқыштарды күндіз күрделі метеорологиялық жағдайларда және осы жағдайларда үзілісі бар, бірақ ай сайын Курстармен айқындалған жол берілген ең төмен биіктікте оны ашумен перде астында кемінде үш рет қонуға кіруді орындаған нұсқаушымен түнгі ұшуда қалпына келтіруге рұсқат етіледі.
150. Ұшудағы жол берілгеннен астам үзілістерден кейін (ұшуында белгіленген ең ұзақ үзілістерден 2 еседен аспайтын) 1-сыныпты ұшқыштан (штурманнан) төмен емес сыныптық біліктілігі бар көліктік ӘК-ның командирлері мен штурмандарының дағдыларын қалпына келтіру әуе тасымалдарын орындау кезінде жүргізуге жол беріледі.
Бұл ретте ӘК командирі мен штурманының дағдылары бір уақытта қалпына қалпына келтірілмейді.

151. При перерывах в полетах, превышающих установленные для летчика (штурмана) сроки в 2 раза и более, а также после авиационных происшествий или серьезных авиационных инцидентов по их вине, восстановление их навыков осуществляется по индивидуальному плану, утверждаемому командиром части.
152. Восстановление навыков летным составом при перерывах в полетах по отдельным видам летной подготовки устанавливается непосредственным командиром (начальником) в соответствии с требованиями Курсов.
Параграф 19. Налет и отдых летного состава
153. Количество полетов и общий налет в летную смену на экипаж ВС при выполнении полетов определяется Курсами. Максимальная продолжительность стартового времени при планировании летной смены – не более десяти часов.
Максимальная продолжительность стартового времени для летчика (второго пилота, летчика-штурмана, штурмана) при выполнении полетов на личное совершенствование не более 6 часов, для инструктора не более 7 часов. Продолжительность летной смены не более 7 часов.
На учениях, при выполнении специальных заданий (специальных полетов) количество полетов, общий налет и стартовое время экипажу устанавливает командир части, а продолжительность летной смены – командир, организующий учения по согласованию со старшим авиационным начальником на учениях.
При выполнении учебных полетов на аэродромах авиационных комендатур старшим авиационным начальником назначается должностное лицо, определяемое приказом руководителя органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами).
Стартовое время отсчитывается при выполнении аэродромных и внеаэродромных полетов от фактического, а при перелетах – от запланированного времени первого вылета.
Сноска. Пункт 153 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Экипажам транспортных самолетов, выполняющих перелеты (перевозку пассажиров и грузов), допускается наличие общего налета не более 12 часов в сутки при стартовом времени не более 14 часов.
Указанный налет и стартовое время допускается увеличивать указанием руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами) в случае выполнения специальных полетов, а так же полетов связанных с пересечением Государственной границы Республики Казахстан или выполнением боевых задач, – не более чем на 4 часа, при наличии в составе экипажа транспортного самолета осуществляющего перелет, второго комплекта специалистов (летчик, штурман и бортовой техник (инженер) – не более чем в двое.

151. Ұшқыш (штурман) үшін белгіленген мерзімдерден 2 есе және одан көп асатын ұшудағы үзілістер кезінде, сондай-ақ олардың жеке кінәсынан болған авиациялық оқиғалардан немесе елеулі авиациялық инциденттерден кейін олардың дағдыларын қалпына келтіру авиациялық бөлім командирі бекітетін жеке жоспар бойынша жүзеге асырылады.
152. Ұшу даярлығының жеке түрлері бойынша ұшудағы үзілістер кезінде ұшқыш құрамының дағдыларын қалпына келтіру Курстардың талаптарына сәйкес тікелей командир (бастық) белгілейді.
19-параграф. Ұшқыш құрамының ұшуы және демалысы
153. Жауынгерлік (ұшу) даярлығы жоспары бойынша ұшуды орындау кезінде ӘК экипажына ұшу саны мен жалпы ұшу Курстармен айқындалады. Ұшу ауысымын жоспарлау кезінде старттық уақыттың барынша ұзақтығы – он сағаттан көп емес.
Жеке өзін жетілдіруге арналған ұшу кезінде ұшқыш (екінші пилот, ұшқыш-штурман, штурман) үшін бастапқы уақыттың ең ұзақ ұзақтығы 6 сағаттан аспайды, нұсқаушы үшін 7 сағаттан аспайды. Ұшу ауысымының ұзақтығы 7 сағаттан аспайды.
Оқу-жаттығуларда арнайы тапсырмаларды (арнайы ұшуларды) орындау кезінде экипажға ұшу, жалпы ұшу санын және старттық уақытты авиациялық бөлім командирі, ал ұшу ауысымының ұзақтығын – оқу-жаттығулардағы аға авиация бастықпен келісу бойынша оқу-жаттығуды ұйымдастырушы командир белгілейді.
Оқу-жаттығу ұшуын орындау кезінде авиациялық комендатуралардың әуеайлақтарында аға авиациялық бастық болып мемлекеттік авиацияның басқару органы басшысының (Әскери-әуе күштері қолбасшысының) бұйрығымен айқындалған лауазымды адам тағайындалады.
Старттық уақыт әуеайлақтық және әуеайлақтан тыс ұшуды орындау кезінде нақты уақыттан бастап, ал ұшып өту кезінде – бірінші ұшып шығудың жоспарланған уақытынан бастап есептеледі.
Ескерту. 153-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154. Ұшып өтуді (жолаушылар мен жүктерді жеткізуді) орындайтын көлік ұшақтарының экипаждарына бастапқы уақыт 14 сағаттан аспайтын кезде тәулігіне 12 сағаттан аспайтын жалпы ұшудың болуына жол беріледі.
Көрсетілген ұшуды және бастапқы уақытты Қазақстан Республикасы Мемлекеттік авиациясын басқару органы басшысының (Әскери-әуе күштері қолбасшысының) арнайы ұшу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуді немесе жауынгерлік міндеттерді орындауға байланысты ұшуды орындаған жағдайда – 4 сағаттан аспайтын уақытқа, экипаж құрамында ұшуды жүзеге асыратын көлік ұшағы, мамандардың екінші жиынтығы (ұшқыш, штурман және борттық техник (инженер) болған жағдайда – екеуден аспайтын уақытқа ұлғайтуға жол беріледі.

Сноска. Пункт 154 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Экипажам вертолетов, осуществляющим перевозки с выполнением посадок на площадки, выполняющим перелеты, допускается в сутки наличие общего налета не более 8 часов при стартовом времени 12 часов.
Указанный налет и стартовое время допускается увеличивать указанием руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами) в случае выполнения специальных полетов, а так же полетов связанных с пересечением Государственной границы Республики Казахстан, – не более чем на 2 часа.
Во всех случаях общее количество посадок на площадки в течение стартового времени не должно превышать 12.
Сноска. Пункт 155 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155-1. Экипажам автожиров (гиропланов), осуществляющим перевозки с выполнением посадок на площадки, выполняющим перелеты, допускается в сутки наличие общего налета не более 6 часов при стартовом времени 12 часов.
Указанный налет и стартовое время допускается увеличивать указанием руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан) в случае выполнения специальных полетов, а так же полетов связанных с пересечением Государственной границы Республики Казахстан, – не более чем на 2 часа.
Во всех случаях общее количество посадок на площадки в течение стартового времени не должно превышать 12.
Сноска. Правила дополнены пунктом 155-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. При перегоне и перелетах экипажей ВС (кроме транспортных самолетов) допускается выполнять не более трех этапов перелета при стартовом времени днем 12 часов, а ночью – 8 часов.
Дальнейшие полеты допускается выполнять после отдыха (сна) продолжительностью не менее 8 часов, при перерыве между полетами не менее 12 часов.
157. Экипажам, выполняющим длительные беспосадочные полеты продолжительностью более 12 часов или более двух этапов перелета продолжительностью более 6 часов каждый, предоставляется предполетный отдых не менее 10 часов. По окончании полетов им также предоставляется послеполетный отдых:

Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. Ұшып өтуді алаңға қонып орындаумен жеткізуді жүзеге асыратын тікұшақ экипажына бастапқы уақыт 12 сағат болған кезде тәулігіне жалпы ұшу 8 сағаттан аспайтын болуға жол беріледі.
Көрсетілген ұшуды және бастапқы уақытты Қазақстан Республикасы Мемлекеттік авиациясын басқару органы басшысының (Әскери-әуе күштері қолбасшысының) арнайы ұшуды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге байланысты ұшуды орындаған жағдайда – 2 сағаттан аспайтын уақытқа ұлғайтуға жол беріледі.
Барлық жағдайларда бастапқы уақыт ішіндегі алаңға қонудың жалпы саны 12-ден аспауға тиіс.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155-1. Алаңға қонып жеткізуді жүзеге асыратын, ұшуды орындайтын автожир (гироплан) экипаждарына тәулігіне бастапқы уақыты 12 сағат болған кезде жалпы 6 сағаттан аспайтын ұшуға жол беріледі.
Көрсетілген ұшуды және бастапқы уақытты Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясын басқару органы басшысының (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының) нұсқауымен арнайы ұшуды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге байланысты ұшуды орындаған жағдайда – 2 сағаттан аспайтын уақытқа ұлғайтуға жол беріледі.
Барлық жағдайда бастапқы уақыт ішінде алаңға қонудың жалпы саны 12-ден аспауға тиіс.
Ескерту. 155-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156. Ұшырып жеткізу және ұшып өту кезінде ӘК экипаждарына (көліктік ұшақтардан басқа) старттық уақыт күндіз 12 сағат, ал түнде 8 сағат болған кезде үштен аспайтын ұшып өту кезеңін орындауға рұқсат етіледі.
Бұдан кейінгі ұшуды орындауға ұшулар арасындағы үзіліс кемінде 12 сағат болған кезде ұзақтығы кемінде 8 сағаттық демалыстан (ұйқыдан) кейін рұқсат етіледі.
157. Ұзақтығы 12 сағаттан астам немесе әрбір ұзақтығы 6 сағаттан астам ұшудың екі кезеңінен астам ұзақ қонбай ұшуды орындайтын экипаждарға кемінде 10 сағат ұшу алдында демалыс беріледі. Ұшу аяқталғаннан кейін сонымен қатар ұшудан кейін демалыс беріледі:

1) при продолжительности полетов до 16 часов или двух и более этапов перелета продолжительностью более 6 часов каждый – не менее суток;
2) более 16 часов – не менее двух суток.
Сноска. Пункт 157 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157-1. Экипажам, выполнившим полетное задание с общим налетом 4 часа и более, или выполнившим 3 этапа перелета и более предоставляется послеполетный отдых не менее 12 часов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 157-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
158. Для отдыха экипажа ВС, осуществляющего перелет, перегонку старшим авиационным начальником аэродрома, предоставляются специально оборудованные комнаты отдыха перелетающих экипажей.
159. Экипажу накануне дня полетов предоставляется отдых для сна не менее 8 часов, при этом, если экипаж участвовал в полетах предыдущей смены или находился на боевом дежурстве перерыв между полетами или окончанием дежурства и началом полетов должен быть не менее 12 часов.
Перед ночными и смешанными полетами экипажу предоставляется дополнительный отдых не менее 4 часов, а перед полетами во второй половине дня – не менее 2 часов.
160. Летный состав, за исключением курсантов (слушателей) летных военных учебных заведений, не пользовавшийся ежегодным отпуском более 12 месяцев, подлежит отстранению от полетов. В соответствии с пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон о воинской службе) военнослужащим, находящимся на летной работе дополнительно к ежегодному основному отпуску предоставляется 10 суток отпуска. В случае предоставления дополнительного отпуска по истечению 12 месяцев от даты выхода из основного отпуска допуск к полетам продлевается на срок не более 2 месяцев.
Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 20. Принятие решения, постановка задач на полеты
161. Организация и проведение полетов в авиационной части предоставляется командиру этой части, а на учениях или сборах – старшему над ним авиационному начальнику. При отсутствии командира авиационной части на полетах его обязанности по организации и проведению полетов в летную смену и проведению предварительного разбора полетов возлагаются на старшего летной смены или при полетах одной авиационной эскадрильей – на командира авиационной эскадрильи.
Выработка командиром решения на организацию и проведение полетов включает следующие элементы его деятельности:

1) ұшу ұзақтығы 16 сағатқа дейін немесе екі және одан да көп ұшу кезеңдерінің ұзақтығы 6 сағаттан астам болған кезде – кемінде бір тәулік;
2) 16 сағаттан астам болған кезде – кемінде екі тәулік.
Ескерту. 157-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
157-1. Жалпы ұшу 4 сағат және одан да көп көп ұшу тапсырмасын орындаған немесе ұшудың 3 және одан да көп кезеңін орындаған экипаждарға кемінде 12 сағат ұшудан кейін демалыс беріледі.
Ескерту. 19-параграф 157-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
158. Ұшуды, ұшырып жеткізуді жүзеге асыратын ӘК экипажының демалысы үшін әуеайлақтың аға авиациялық бастығы ұшып өтетін экипажға арнайы жабдықталған демалыс бөлмелерін береді.
159. Ұшу күні қарсаңында экипажға кемінде 8 сағат ұйықтауға демалыс беріледі, бұл ретте, егер экипаж алдыңғы ауысымның ұшуына қатысса немесе жауынгерлік кезекшілікте болса, ұшулар немесе кезекшіліктің аяқталуы және ұшудың басталуы арасындағы үзіліс кемінде 12 сағат болуға тиіс.
Түнгі және аралас ұшу алдында экипажға кемінде 4 сағат, ал күннің екінші жартысында ұшу алдында – кемінде 2 сағат қосымша демалыс беріледі.
160. Ұшқыштар әскери оқу орнының курсанттарын (тыңдаушыларын) қоспағанда, жыл сайынғы демалысын 12 айдан артық пайдаланбаған ұшқыш құрамы ұшудан шеттетілуге тиіс. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Әскери қызмет туралы Заң) 46-бабының 1-тармағына сәйкес ұшу жұмысындағы әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалысқа қосымша 10 тәулік демалыс беріледі. Негізгі демалыстан шыққан күннен бастап 12 ай өткеннен кейін қосымша демалыс берілген жағдайда ұшуға рұқсат 2 айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-параграф. Ұшуға шешім қабылдау, міндеттер қою
161. Авиациялық бөлімде ұшуды ұйымдастыру мен жүргізу осы бөлімнің командиріне, ал оқу-жаттығу кезінде – оның жоғарғы авиациялық бастығына беріледі. Авиациялық бөлімнің командирі ұшуда болмағанда, оның ұшу ауысымындағы ұшуды ұйымдастыру мен жүргізу және ұшуды алдын ала талдау жүргізу міндеттері ұшу ауысымының жетекшісіне немесе бір эскадрильямен ұшуда – авиациялық эскадрильяның командиріне жүктеледі.
Командирдің ұшуды ұйымдастыруға және жүргізуге шешімді пысықтау оның қызметінің мынадай элементтерін:

1) оценку обстановки;
2) определение задач на полеты;
3) выбор оптимального варианта полетов;
4) окончательное формирование решения.
162. В ходе оценки обстановки учитываются и анализируются факторы, оказывающие основное влияние на выбор целей предстоящих полетов.
163. Оценивая обстановку командир руководствуется графиком распределения летных смен, планом-графиком летной подготовки на месяц и задачами, поставленными старшим начальником. При этом анализируются следующие факторы:
1) состояние боевой готовности эскадрилий и авиационной части;
2) итоги проведения предыдущего летного дня (ночи) и ход выполнения планов летной подготовки;
3) фактический уровень подготовки летного состава, инструкторов и их натренированность по видам летной подготовки;
4) состав и уровень подготовки лиц группы руководства полетами, их натренированность в руководстве полетами, а также возможность руководить в данную летную смену, при этом особое внимание обращается на подготовку руководителей полетами на аэродроме и в ближней зоне;
5) наличие и готовность авиационной техники, уровень подготовки и возможности личного состава отдела инженерно-авиационного обеспечения;
6) возможность использования средств управления и наземного обеспечения полетов, наличие и готовность личного состава подразделений обеспечения;
7) ожидаемые метеорологические условия и орнитологическую обстановку в предстоящую смену на своем и на запасных аэродромах;
8) условия и режим полетов в районе;
9) состояние элементов летного поля аэродрома и возможности их использования для буксировки, руления ВС, движения средств наземного обеспечения полетами в период подготовки и проведения полетов, а также после их окончания;
10) время необходимое, для подготовки к полетам летного состава, лиц группы руководства полетами, личного состава отдела инженерно-авиационного обеспечения, ВС, аэродрома, средств управления и наземного обеспечения полетов, личного состава подразделений (частей) обеспечения.
164. Для получения или уточнения необходимых сведений в ходе оценки обстановки командир авиационной части заслушивает предложения своих заместителей, командиров подразделений и начальников служб.
Содержание и очередность докладов для принятия решения на проведение полетов определяет командир авиационной части.
165. При определении командиром авиационной части задач на полеты, в первую очередь решаются задачи:
1) поддержания уровня натренированности летного состава;
2) восстановления утраченных навыков по видам летной подготовки;
3) повышения уровня боевой готовности летного состава в соответствии с планом-графиком летной подготовки;

1) ахуалды бағалауды;
2) ұшуға міндеттерді айқындауды;
3) ұшудың оңтайлы нұсқасын таңдауды;
4) соңғы шешімді қалыптастыруды қамтиды.
162. Ахуалды бағалау барысында алдағы ұшу мақсаттарын таңдауға негізгі ықпал ететін факторлар ескеріледі және талданады.
163. Ахуалды бағалай отырып, командир ұшқыш ауысымдарын бөлу кестесін, бір айға арналған ұшуды дайындау жоспар-кестесін және аға бастықтың қойған міндеттерді басшылыққа алады. Бұл ретте мынадай факторлар талданады:
1) эскадрильяның және авиациялық бөлім жауынгерлік әзірлігінің жай-күйі;
2) алдағы ұшу күндері (түндері) жүргізу қорытындысы және ұшу даярлығы жоспарларын орындау барысы;
3) ұшқыш құрамы, нұсқаушылар даярлығының нақты деңгейі және ұшу даярлығы түрлері бойынша олардың жаттыққандығы;
4) ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының құрамы мен даярлық деңгейі, олардың ұшуды басқаруға жаттыққандығы, сондай-ақ осы ұшу ауысымында басқару мүмкіндігі, бұл ретте әуеайлақтағы және жақын аймақтағы ұшу басшыларының даярлығына ерекше назар аударылады;
5) авиациялық техниканың бар болуы және әзірлігі, инженерлік-авиациялық қызмет жеке құрамының даярлық деңгейі мен мүмкіндіктері;
6) басқару құралдарын пайдалану мен ұшуды жерүсті қамтамасыз ету мүмкіндігі, қамтамасыз ету бөлімшелері жеке құрамының бар болуы мен әзірлігі;
7) өзінің және қосалқы әуеайлақтардағы алдағы ауысымға күтілетін метерологиялық жағдайлар мен бағдарлау жағдайлары;
8) ауданда ұшу жағдайлары мен режимі;
9) әуеайлақтың ұшу алаңы элементтерінің жай-күйі және әуе кемелерін сүйреу, басқару, ұшуды дайындау және жүргізу кезеңінде ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарының қозғалысы үшін, сондай-ақ олар аяқталғаннан кейін оларды пайдалану мүмкіндіктері;
10) ұшқыш құрамды, ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын, инженерлік-авиациялық қызмет бөлімінің жеке құрамын, ӘК-ны, әуеайлақты, ұшуды басқару және жерүсті қамтамасыз ету құралдарын, қамтамасыз ету бөлімшелерінің (бөлімдерінің) жеке құрамын ұшуға даярлауға арналған қажетті уақыт.
164. Жағдайды бағалау барысында қажетті мәліметтерді алу немесе нақтылау үшін авиациялық бөлімнің командирі өз орынбасарларының, бөлімшелер командирлерінің және қызметтер бастықтарының ұсыныстарын тыңдайды.
Ұшуды жүргізуге шешім қабылдау үшін баяндаулар мазмұны мен кезектілігін авиациялық бөлімнің командирі айқындайды.
165. Авиациялық бөлімнің командирі ұшуға міндеттерді айқындаған кезде бірінші кезекте мынадай міндеттер шешіледі:
1) ұшқыш құрамы жаттыққандығының деңгейін ұстау;
2) ұшу даярлығы түрлері бойынша жоғалтылған дағдыларды қалпына келтіру;
3) ұшу даярлығы жоспар-кестесіне сәйкес ұшқыш құрамының жауынгерлік әзірлік деңгейін арттыру;

4) групповой слетанности;
5) облета ВС;
6) проверки летного состава по видам летной подготовки.
166. Варианты полетов планируются по следующим признакам: общность задач полетов, характер метеоусловий, время суток, продолжительность и количество смен в летный день (ночь).
167. В соответствии с выводами из оценки обстановки, определив задачи и выбрав целесообразный вариант полетов, командир авиационной части принимает решение на подготовку и проведение полетов, в котором определяет:
1) дату проведения полетов;
2) время их начала и окончания;
3) основные задачи полетов, состав группы руководства полетами;
4) количество выводимых на полеты ВС и участвующего в них летного состава;
5) распределение эскадрилий и ВС по летным сменам;
6) процедуру использования воздушного пространства;
7) процедуру проведения подготовки к полетам;
8) процедуры управления и обеспечения полетов;
9) варианты разработки плановых таблиц и сроки их готовности.
168. После принятия решения командир авиационной части организует работу руководящего состава авиационной части, командиров эскадрилий и обеспечивающих подразделений (частей) по планированию, подготовке, проведению и обеспечению полетов. С этой целью накануне дня предварительной подготовки на специальном совещании или на предварительном разборе проведенных полетов определяет задачи указанным должностным лицам.
При проведении полетов в несколько летных смен, задачи на полеты могут ставиться на все эти смены. В таких случаях решение командира на полеты уточняется и дополняется перед каждой летной сменой. Командир авиационной части при постановке задачи руководящему составу:
1) доводит дату и время проведения полетов для каждого подразделения;
2) определяет основные цели и доводит задачи предстоящих полетов по летным сменам и дням в соответствии с ожидаемыми условиями метеорологической и орнитологической обстановки;
3) доводит перечень привлекаемых пунктов управления и средств обеспечения полетов, время их готовности к работе (обеспечению);
4) доводит организацию взаимодействия с частями (подразделениями) других родов авиации, сухопутных войск, военно-морских сил и другими органами управления;
5) при планировании учебных полетов с отработкой управления и наведения на воздушные цели в зоне ответственности пункта наведения, подчиненного другой авиационной части дает указание начальнику штаба части по организации взаимодействия между пунктами управления.
Сноска. Пункт 168 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) топпен ұшып жаттығу;
5) ӘК-ның айналып ұшу;
6) ұшу даярлық түрлері бойынша ұшқыш құрамын тексеру.
166. Ұшу нұсқалары мынадай белгілер: ұшу міндетінің ортақтығы, метеорологиялық жағдайлар сипаты, тәулік уақыты, ұшу күніндегі (түніндегі) ауысым ұзақтығы мен саны бойынша жоспарланады.
167. Міндеттерді айқындап және ұшу нұсқаларының мақсаттылығын таңдап, жағдайларды бағалаудан қорытындыларға сәйкес авиациялық бөлімнің командирі ұшу дайындығына және жүргізуге шешім қабылдайды, онда:
1) ұшуды жүргізу мерзімін;
2) олардың басталу және аяқталу уақытын;
3) ұшудың негізгі міндеттерін, ұшуға басшылық жасау тобының құрамын;
4) ұшуға шығарылатын ӘК санын және оларға қатысатын ұшқыш құрамын;
5) ұшу ауысымы бойынша эскадрильяны және ӘК-ны бөлуді;
6) әуе кеңестігін пайдалану процедурасын;
7) ұшуға даярлау жүргізу процедурасын;
8) ұшуды басқару және қамтамасыз ету процедурасын;
9) жоспарлы кестелерді әзірлеу нұсқаларын және олардың әзірлік мерзімін айқындайды.
168. Авиациялық бөлім командирі шешім қабылданғаннан кейін ұшуды жоспарлау, дайындау, жүргізу және қамтамасыз ету бойынша авиациялық бөлім басшы құрамының, эскадрилья командирлерінің және қамтамасыз ету бөлімшелерінің (бөлімдерінің) жұмысын ұйымдастырады. Осы мақсатта алдын ала дайындау күні қарсаңында арнайы кеңесте немесе жүргізілген ұшуды алдын ала талдауда көрсетілген лауазымды адамдарға міндеттер айқындалады.
Бірнеше ұшу ауысымында ұшу кезінде ұшуға міндеттер осы барлық ауысымға қойылуы мүмкін. Осындай жағдайда командирдің ұшуға шешімі әрбір ұшу ауысымы алдында нақтыланып, толықтырылады. Авиациялық бөлім командирі басшы құрамға міндет қою кезінде:
1) әрбір бөлімше үшін ұшу күні мен уақытын жеткізеді;
2) күтілетін метеорологиялық жағдай мен орнитологиялық ахуалға сәйкес ұшу ауысымы және күндері бойынша алдағы ұшудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін айқындайды;
3) тартылатын басқару пункттері мен ұшуды қамтамасыз ету құралдарының тізбесін, олардың жұмысқа (қамтамасыз етуге) әзір болу уақытын жеткізеді;
4) басқа авиация тектерінің, Құрлық әскерлерінің, Әскери-теңіз күштерінің бөлімдерімен (бөлімшелерімен) және басқа да басқару органдарымен өзара іс-қимылдың ұйымдастырылуын жеткізеді;
5) басқа авиациялық бөлімге бағынысты бағыттау пунктінің жауапкершілігі ауданында әуе нысанасын басқаруды және бағыттауды пысықтап, жаттығуға ұшуын жоспарлау кезінде бөлімнің штаб бастығына басқару пункттері арасында өзара іс-қимылды ұйымдастыруға нұсқау береді.
Ескерту. 168-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 21. Планирование полетов
169. Штаб авиационной части на основании решения командира (начальника) проводит мероприятия по подготовке и обеспечению полетов и осуществляет контроль выполнения отданных командиром авиационной части распоряжений.
170. Заместитель командира авиационной части по летной подготовке на основании принятого командиром авиационной части решения на организацию и проведение полетов, совместно с командирами авиационных эскадрилий уточняет состав группы руководства полетами, экипажи разведчиков погоды и доразведки погоды, распределение между эскадрильями ВС инструкторов из числа руководящего состава авиационной части, распределение зон, маршрутов, полигонов, определяет резервные воздушные суда.
Командиры эскадрилий доводят до своих заместителей и командиров звеньев (отрядов) решение командира авиационной части на полеты, а командиры звеньев (отрядов), в свою очередь, докладывают предложения по экипажам, привлекаемым на полеты, номерам упражнений, которые необходимо отработать летному составу и их комплексированию с учетом уровня подготовки, индивидуальных качеств и результатов предыдущей летной смены. На основе этих данных заместителями командиров эскадрилий составляется плановая таблица полетов согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – плановая таблица полетов), используя для этого условные знаки для составления плановых таблиц полетов, указанные в приложении 11 настоящих Правил. При этом плановые таблицы полетов разрабатываются в нескольких вариантах в зависимости от решаемых задач, уровня подготовки летного состава и ожидаемых метеоусловий.
При одновременных полетах нескольких подразделений сводную плановую таблицу полетов авиационной части составляет заместитель командира авиационной части по летной подготовке.
171. Разработанная плановая таблица анализируется и подписывается:
1) заместителем командира авиационной части по летной подготовке, который в результате анализа определяет:
соответствие запланированных упражнений основным задачам летной смены и уровню подготовки экипажей (с учетом ожидаемых метеорологических условий);
поддержание натренированности летного состава;
выполнение проверок по видам летной подготовки;
соблюдение последовательности прохождения задач (упражнений) Курсов;
оптимальность распределения инструкторов между эскадрильями и соответствие их уровня подготовки задачам обучения в летную смену;
правильность ввода в строй экипажей после перерывов в полетах или допущенных авиационных инцидентов;
соответствие запланированных самостоятельных (тренировочных) полетов Курсу;
распределение учебно-боевых ВС между эскадрильями и их загруженность в летную смену;
соблюдение требований документов по летной подготовке по налету и количеству полетов в летную смену на экипаж;
соблюдение безопасных временных интервалов между воздушными судами на различных этапах полета;
правильность планирования межполетного анализа материалов объективного контроля;

21-параграф. Ұшуды жоспарлау
169. Командирдің (бастықтың) шешімі негізінде авиациялық бөлімнің штабы ұшуды дайындау және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізеді және авиациялық бөлімнің командирі берген өкімдердің орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
170. Авиациялық бөлімнің ұшуды дайындау жөніндегі орынбасары авиациялық бөлімнің командирі ұшуды ұйымдастыруға және жүргізуге қабылдаған шешім негізінде авиациялық эскадрильялар командирлерімен берлесіп, ұшуға басшылық жасау тобының құрамын, ауа райын барлау және ауа райын толық барлау экипаждарын, ӘК эскадрильялары арасында бөлуді, авиациялық бөлімнің басшылық құрамы қатарынан нұсқаушыларды, аймақты, маршруттарды, полигондарды бөлуді нақтылайды, резервтегі әуе кемесін айқындайды.
Эскадрильялар командирлері өз орынбасарларына және буындар (жасақтар) командирлеріне авиациялық авиациялық бөлім командирінің ұшуға шешімін жеткізеді, ал буындар (жасақтар) командирлері өз кезегінде ұшуға тартылатын экипаждар, ұшқыш құрамы пысықтауы қажет жаттығулар нөмірлері және даярлық деңгейін, жеке қасиеттерін және алдыңғы ұшу ауысымының нәтижелерін ескере отырып, оларды жасақтау бойынша ұсыныстарды баяндайды. Осы деректер негізінде эскадрилья командирлерінің орынбасарлары осы Қағидаларға 11-қосымшада көрсетілген шартты белгілерді пайдалана отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жоспарлы ұшу кестесін (бұдан әрі - жоспарлы ұшу кестесі) жасайды. Бұл ретте жоспарлы ұшу кестелері шешілетін міндеттерге, ұшқыш құрамының даярлық деңгейіне және күтілетін метеорологиялық жағдайларға байланысты бірнеше нұсқаларда әзірленеді.
Бір уақыттағы ұшу кезінде бірнеше бөлімшелерде авиациялық бөлім ұшуының жоспарлы құрама кестесін авиациялық авиациялық бөлім командирінің ұшу дайындығы жөніндегі орынбасары жасайды.
171. Әзірленген жоспарлы кестені мыналар талдайды және қол қояды:
1) авиациялық бөлім командирінің ұшуға дайындығы жөніндегі орынбасары, ол талдау нәтижесінде мыналарды айқындайды:
ұшу ауысымының негізгі тапсырмалары жоспарланған жаттығуға және экипаждардың даярлық деңгейіне сәйкестігін (күтілетін метеорологиялық жағдайларды ескере отырып);
ұшқыш құрамының жаттыққандығын қолдауды;
ұшу дайындығы түрлері бойынша тексерулерді орындауды;
Курстар міндеттерінен (жаттығуларынан) өту жүйелілігін сақтауды;
эскадрильялар арасындағы нұсқаушыларды бөлу онтайлылығын және ұшу ауысымын үйрету міндеттеріне даярлау деңгейіне сәйкес келуін;
экипаждарды ұшудағы үзілістерден кейін дұрыс қатарға қосуды немесе жол берілген авиациялық инциденттерді;
жоспарланған дербес (жаттығу) ұшуының Курстарға сәйкес келуін;
эскадрильялар арасындағы оқу-жауынгерлік ӘК-ны бөлуді және олардың ұшу ауысымындағы жүктемесін;
ұшу саны бойынша ұшу дайындығы жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарының және экипажға ұшу ауысымындағы ұшу санының сақталуын;
ұшу кезеңінің әр түрлерінде әуе кемелері арасындағы қауіпсіз уақытша аралықтың сақталуын;
объективті бақылау материалдарын ұшуаралығын талдау жоспарының дұрыстығын;

2) начальником штаба авиационной части, который определяет:
полноту состава и законность назначения группы руководства полетами и группы обеспечения полетов;
допустимость нагрузки на группу руководства полетами с учетом уровня их подготовки и возможностей радиолокационных станций;
соблюдение ограничений в районе полетов;
возможности аэродромно-технического, метеорологического, медицинского, поисково-спасательного, радиотехнического обеспечений полетов и связи;
3) заместителем командира авиационной части по инженерно-авиационномуобеспечению, который определяет:
соответствие типов и бортовых номеров ВС, а также их количества, исправным воздушным судам, имеющимся в авиационной части;
соблюдение временных интервалов, необходимых для выполнения подготовки ВС к повторному вылету;
наличие полетов, подлежащих оперативному объективному контролю;
соответствие запланированных упражнений ограничениям в летной эксплуатации ВС;
соответствие авиационных средств поражения;
4) старшим штурманом авиационной части, который определяет:
естественное освещение в районе аэродрома базирования, полигонов (площадок десантирования) и его влияние на выполнение заданий на полеты;
маршруты и профили полета;
последовательность выполнения полетных заданий – от взлета до посадки;
боевую зарядку, полигоны (площадки десантирования);
способы наведения ВС на заданные воздушные и наземные (морские) цели, особенности руководства полетами на огневых и тактических полигонах;
5) заместителем командира авиационной части по безопасности полетов или должностным лицом, на которого возложены обязанности по контролю за безопасностью полетов, который проводит анализ плановой таблицы по следующим критериям:
соответствие запланированных упражнений уровню подготовки экипажей;
соблюдение ограничений по нагрузке на экипажи ВС;
соблюдение требуемых временных интервалов между экипажами на взлете, посадке, на маршрутах, в зонах;
наличие экипажей ВС доразведки погоды;
наличие необходимых сил поисково-спасательного обеспечения;
6) начальником военно-медицинской службы авиационной части, который определяет:
соответствие планируемой летной нагрузки состоянию здоровья и физической выносливости летного состава и лиц группы руководства полетами;
лиц, подлежащих межполетному и послеполетному осмотру;
соответствие режима отдыха летного состава и лиц группы руководства полетами требованиям пунктов 157, 159, 160, 464466 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 171 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) авиациялық бөлімнің штаб бастығы, ол мыналарды айқындайды:
құрамның толықтығын және ұшуға басшылық жасау тобының тағайындалу және ұшуды қамтамасыз ету заңдылығын;
олардың даярлық деңгейін және радиолокациялық станциялардың мүмкіндігін ескере отырып, ұшуға басшылық жасау тобына жол берілген жүктемені;
ұшу ауданындағы шектеулерді сақтауды;
ұшуды және байланысты әуеайлақтық-техникалық, метеорологиялық, медициналық, іздестіру-құтқару, радиотехникалық қамтамасыз ету мүмкіндігін;
3) авиациялық бөлімнің инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары мыналарды айқындайды:
ӘК-ның типтері мен борттық нөмірлерінің, сондай-ақ олардың санының авиациялық бөлімде бар ақаусыз әуе кемелерінің сәйкес келуін;
ӘК-ны қайталап ұшды орындауға дайындау үшін қажетті уақытша аралықтарды сақталуын;
жедел обьективті бақылауға жататын ұшудың бар болуын;
жоспарланған жаттығулардың ӘК-ны ұшуға пайдаланудағы шектеулерге сәйкес келуін;
авиациялық зақымдану құралдарының сәйкес келуін;
4) авиациялық бөлімнің аға штурманы мыналарды айқындайды:
орналасу әуеайлағы ауданында, полигондарда (десант түсіру алаңына) табиғи жарықтандыруды және ұшуға тапсырмаларды орындауға оның ықпал етуін;
ұшу маршрутын және бейінін;
ұшып көтерілуден бастап қонғанға дейін ұшу тапсырмаларын орындау кезектілігін;
жауынгерлік жаттығуды, полигондарды (десант түсіру алаңын);
ӘК-ны белгіленген әуе және жерүсті (теңіз) нысаналарына бағыттау тәсілдерін, оқ ату және тактикалық полигондарда ұшуға басшылық жасау ерекшелігін;
5) авиациялық авиациялық бөлім командирінің ұшу қауіпсіздігі жөніндегі орынбасары немесе мынадай критерийлер бойынша жоспарлы кесетеге талдау жүргізетін ұшу қауіпсіздігіне бақылау жөніндегі міндеттер жүктелген лауазымды адамдар:
жоспарланған жаттығулардың экипаждардың даярлық деңгейіне сәйкес келуі;
ӘК экипаждарына жүктеме шектеулерінің сақталуы;
ұшып көтерілуде, қонуда, маршруттарда, аймақтарда экипаждар арасында талап етілетін уақытша аралықты сақтау;
ауа райын толық барлау ӘК экипаждарының бар болуы:
қажетті іздестіру-құтқару күштерімен қамтамасыз ету;
6) авиациялық бөлім әскери-медициналық қызметінің бастығы мыналарды айқындайды:
жоспарланған ұшу жүктемесіне ұшқыш құрамының және ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының денсаулық жағдайы мен дене бітімі төзімділігінің сәйкес келуін;
ұшуаралық және ұшудан кейінгі қарап тексерілуге тиіс адамдарды;
ұшқыш құрам және ұшуға басшылық жасау тобы демалыс режимінің осы Қағидаларға 157, 159, 160, 464 – 466-тармақтарының талаптарына сәйкес келуін.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

172. При обнаружении в ходе анализа плановой таблицы несоответствий соответствующее должностное лицо докладывает о них командиру авиационной части.
Командир авиационной части, анализируя плановую таблицу, основное внимание обращает на выполнение основных задач полетов, соблюдение последовательности обучения и восстановления утраченных навыков и обеспечение безопасности полетов. По результатам анализа плановой таблицы командир авиационной части делает вывод о ее соответствии принятому решению на полеты.
Перед постановкой задач на полеты плановая таблица полетов подписывается заместителем командира авиационной части по летной подготовке, заместителем командира авиационной части по безопасности полетов, заместителем командира авиационной части по инженерно-авиационному обеспечению, старшим штурманом авиационной части, начальником военно-медицинской службы и начальником штаба авиационной части.
После проведения контроля готовности к полетам летного состава плановая таблица полетов утверждается командиром части (начальником управления или самостоятельного отдела) и скрепляется гербовой печатью авиационной части.
Сноска. Пункт 172 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. При организации одновременных полетов экипажей различных авиационных частей на одном аэродроме составляется сводная плановая таблица полетов заместителем командира авиационной части по летной подготовке данного аэродрома, которая дополнительно подписывается командирами авиационных частей (старшими авиационных групп), экипажи которых выполняют полеты, их заместителями по летной подготовке и по инженерно-авиационному обеспечению, утверждается старшим авиационным начальником аэродрома и скрепляется гербовой печатью авиационной части данного аэродрома.
174. Для помощника руководителя полетами на аэродроме, руководителя полетами (ближней зоны), руководителя полетами (зоны посадки), руководителя полетами (дальней зоны) (офицера (по боевому управлению)), руководителя полетами в аэродромной зоне, заместителей командиров авиационной эскадрильи по инженерно-авиационному обеспечению готовятся, копии плановых таблиц, а для руководителя полетами на полигоне (на площадке целевого назначения, в зоне воздушных стрельб), начальника группы объективного контроля и старшего инженера полетов готовятся копии плановых таблиц, скрепленные гербовой печатью авиационной части.

172. Жоспарлы кестелерді талдау барысында қандай да бір сәйкес келмеу анықталған кезде тиісті лауазымды адам олар туралы авиациялық бөлімнің командиріне баяндайды.
Авиациялық бөлімнің командирі жоспарлы кестені талдай отырып, негізгі назарды ұшудың негізгі міндеттері орындауға, үйрету жүйелігін сақтауға және жоғалтылған дағдыларды қалпына келтіруге және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге аударады. Жоспарлы кестелерді талдау нәтижелері бойынша авиациялық бөлімнің командирі ұшуға қабылданған шешімге оның сәйкес келуі туралы қорытынды жасайды.
Ұшуға міндеттер қою алдында жоспарлы ұшу кестесіне авиациялық авиациялық бөлім командирінің ұшу даярлығы жөніндегі орынбасары, авиациялық бөлім командирінің ұшу қауіпсіздігі жөніндегі орынбасары, авиациялық бөлім командирінің инженерлік-авиациялық қызмет жөніндегі орынбасары, авиациялық бөлімнің аға штурманы, әскери-медициналық қызметтің бастығы және авиациялық бөлімнің штаб бастығы қол қояды.
Ұшқыш құрамының ұшуға әзір болуын бақылағаннан кейін жоспарланған ұшу кестесін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) бекітеді және авиациялық бөлімнің елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
173. Бір әуеайлақта әр түрлі авиациялық бөлімдер экипаждарының ұшуларын бір уақытта ұйымдастыру кезінде осы әуеайлақтың авиациялық бөлімі командирінің ұшу даярлығы жөніндегі орынбасары құрама жоспарлы ұшу кестесін жасайды, оған экипаждары ұшуларды орындайтын авиациялық бөлімдердің командирлері (авиациялық топтардың үлкендері), олардың ұшу даярлығы жөніндегі және инженерлік-авиациялық қызмет жөніндегі орынбасарлары қосымша қол қояды, әуеайлақтың авиациялық аға бастығы бекітеді және осы әуеайлақ авиациялық бөлімінің елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
174. Әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің көмекшісіне, ұшу (жақын аймақ) жетекшісіне, ұшу (қону аймағы) жетекшісіне, ұшу (қашықтағы аймақ) жетекшісіне (офицерге (жауынгерлік басқару жөніндегі), әуеайлақ аймағындағы ұшу жетекшісіне, авиациялық эскадрилья командирлерінің инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасарларына жоспарлы кестелердің көшірмелері, ал ұшу жетекшісі үшін полигонда (нысананы тағайындау алаңында, әуеден оқ ату аймағында), объективті бақылау тобының бастығына және ұшудың аға инженеріне авиациялық бөлімнің елтаңбалы мөрімен бекітілген жоспарлы кестелердің көшірмелері дайындалады.

Сноска. Пункт 174 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 22. Подготовка к полетам летного состава
175. Члены экипажа ВС не допускаются к выполнению полета без подготовки и проверки их готовности к выполнению полетного задания.
176. По времени проведения и содержанию, подготовка к полетам подразделяется на наземную, общую, предварительную и предполетную.
177. Наземная подготовка – процесс формирования и совершенствования летным составом на земле знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения полетов на впервые осваиваемом типе (модификации) ВС. С курсантским составом проводится перед началом летного обучения по новым задачам (упражнениям) Курса.
178. Общая подготовка к полетам – это мероприятия, проводимые командиром, штабом и руководящим летным составом с целью поддержания высокого уровня теоретических знаний и практических навыков летчиков, штурманов и лиц ГРП для качественного решения задач летной подготовки предстоящего месяца.
Общая подготовка организуется начальником штаба авиационной части, заместителем органа управления государственной авиации (управления командующего Военно-воздушными силами) в соответствии с планом боевой подготовки на учебный год и проводится под руководством командиров подразделений, начальниками структурных подразделений в конце каждого месяца в течение 3 рабочих дней.
Летный состав и лица ГРП, не прошедшие общую подготовку, к полетам и руководству полетами не допускаются.
Сноска. Пункт 178 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. Предварительная подготовка к полетам представляет собой процесс приведения летного состава в готовность к выполнению конкретных полетных заданий, запланированных на летную смену, в ожидаемых условиях обстановки. Предварительная подготовка проводится к одной или нескольким летным сменам и включает в себя:
1) постановку задач на полеты;
2) самостоятельную подготовку экипажей к полетам;
3) тренировку на тренажерах или в кабинах ВС;
4) контроль готовности к полетам.
Предварительная подготовка экипажей ВС к нескольким летным сменам проводится в полном объеме одновременно ко всем этим сменам или только к первой, а к остальным – лишь частично. В последнем случае командир части предусматривает время для уточнения (составления) плановых таблиц полетов на последующие летные смены и дополнительную подготовку экипажей ВС к ним.

Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-параграф. Ұшқыш құрамды ұшуға даярлау
175. ӘК экипажының мүшелері даярлықсыз және олардың ұшу тапсырмасын орындауға әзірлігін тексермей ұшуды орындауға жіберілмейді.
176. Ұшуға даярлықты жүргізу уақыты мен мазмұны бойынша жерүсті, жалпы, алдын ала және ұшуалды болып бөлінеді.
177. Жерүсті даярлығы – ұшу құрамының алғашқы меңгерілетін әуе кемесінің типінде (модификациясында) ұшуды орындау үшін қажетті білімін, шеберлігі мен дағдыларын жерде қалыптастыру және жетілдіру процесі. Курсанттар құрамымен Курстың жаңа міндеттері (жаттығулары) бойынша ұшуға үйрету алдында өткізіледі.
178. Ұшуға жалпы даярлық – бұл алдағы айдың ұшу даярлығы міндеттерін сапалы шешу үшін ұшқыштардың, штурмандардың және ҰБТ құрамының теориялық білімі мен тәжірибелк дағдыларын жоғары деңгейде ұстау мақсатында командир, штаб және басшы ұшқыш құрамы жүргізетін іс-шаралар.
Жалпы даярлауды оқу жылына арналған жауынгерлік даярлық жоспарына сәйкес авиациялық бөлімнің штаб бастығы, мемлекеттік авиация басқару органы басшысының орынбасары (Әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасы) ұйымдастырады және әрбір айдың соңында 3 жұмыс күні ішінде бөлімшелер командирлерінің, құрылымдық бөлімшелер бастықтарының басшылық етуімен өткізіледі.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
179. Ұшуға алдын ала даярлау ұшқыш құрамды ұшу ауысымына жоспарланған күтілетін жағдай шарттарында нақты ұшу тапсырмаларын орындауға әзірлікке келтіру процесін білдіреді. Алдын ала даярлық бір немесе бірнеше ұшу ауысымымен жүргізіледі және:
1) ұшуға міндеттер қоюды;
2) экипаждардың ұшуға дербес даярлануын;
3) тренажерларда немесе ӘК кабиналарында жаттықтыруды;
4) ұшуға әзірлікті бақылауды қамтиды.
ӘК экипажын бірнеше ұшу ауысымына алдын ала даярлау бір уақытта барлық осы ауысымдарға немесе тек біріншіге толық ауқымда, қалғандарына – ішінара жүргізіледі. Соңғы жағдайда авиациялық бөлімнің командирі келесі ұшу ауысымына жоспарлы ұшу кестелерін және оларға ӘК экипажын қосымша даярлауды нақтылау (жасау) үшін уақыт көздейді.

180. Содержание и продолжительность предварительной подготовки определяется командиром части, организующим полеты, в зависимости от новизны и сложности выполняемых задач, уровня подготовки летных экипажей, возможностей учебно-материальной базы. Большая часть времени предварительной подготовки отводится на самостоятельную подготовку и тренировку на тренажерах (в кабинах ВС). Предварительная подготовка обеспечивает подготовку экипажей к полетам в полном объеме.
Совмещать предварительную подготовку с проведением других мероприятий, не связанных с подготовкой к полетам в этот день не допускается.
181. Командир авиационной части ставит задачи на полеты руководящему составу части, лицам группы руководства полетами, командирам обеспечивающих подразделений (частей) при проведении командирских полетов, при полетах в одну летную смену двух и более эскадрилий и в других случаях по его решению. При проведении полетов составом до одной эскадрильи включительно задачу на полеты должностным лицам ставит должностное лицо из числа заместителей командира части.
Командир авиационной части, при постановке задач:
1) доводит дату и время проведения полетов для каждого подразделения;
2) заслушивает доклад дежурного инженера-синоптика о метеорологической и орнитологической обстановке в районе полетов;
3) определяет основные цели и доводит задачи предстоящих полетов по летным сменам и дням в соответствии с ожидаемыми условиями метеорологической и орнитологической обстановки;
4) назначает старшего летной смены и состав группы руководства полетами и группы обеспечения полетов, количество ВС, горюче-смазочных материалов, необходимое количество и типы авиационных средств поражения;
5) доводит:
процедуру проведения разведки погоды, состав экипажей, выполняющих воздушную разведку и доразведку погоды;
ожидаемую воздушную и наземную (морскую) обстановку;
процедуру использования основных и запасных аэродромов, полигонов, площадок целевого назначения, пилотажных зон, маршрутов, зон воздушных стрельб и воздушных целей;
перечень привлекаемых пунктов управления и средств связи и радиотехнического обеспечения полетов, способы их использования и время их готовности к работе (обеспечению);
способы взаимодействия между пунктами управления и рубежи передачи управления экипажами;
процедуру организации поисково-спасательного обеспечения полетов;
способы взаимодействия с частями (подразделениями) других родов авиации, Сухопутных войск, Военно-морских сил и другими органами управления;
особенности использования бортовых и наземных средств объективного контроля;
процедуру подготовки летного состава, экипажей, подразделений, лиц группы руководства полетами (время и способы проведения самостоятельной подготовки к полетам, использования тренажеров и тренажных ВС, контроля готовности к полетам) и авиационной техники к полетам;
сроки представления на утверждение плановых таблиц полетов;
меры по обеспечению безопасности полетов;
процедуру проведения предполетной подготовки.

180. Алдын ала даярлау мазмұны мен ұзақтығын ұшуды ұйымдастыратын бөлім командирі орындалатын міндеттердің жаңашылдығы мен күрделігіне, ұшқыш экипаждарының даярлық деңгейіне, оқу-материалдық базаның мүмкіндіктеріне байланысты айқындайды. Алдын ала даярлау уақытының көп бөлігі дербес даярлыққа және тренажерлардағы (ӘК кабиналарындағы) жаттығуға бөлінеді. Алдын ала даярлық экипаждарды ұшуға толық ауқымда даярлауды қамтамасыз етеді.
Осы күні алдын ала даярлауды ұшуға даярлықпен байланысты емес басқа іс-шаралар өткізумен біріктіруге жол берілмейді.
181. Авиациялық бөлімнің командирі командирлік ұшу жүргізу кезінде, екі және одан көп эскадрильялардың бір ауысымда ұшуы кезінде және өз шешімі бойынша басқа да жағдайларда бөлімнің басшылық құрамына, ұшуға басшылық жасау тобының адамдарына, қамтамасыз ету бөлімшелерінің (бөлімдердің) командирлеріне ұшуға міндеттер қояды. Бір эскадрильяға дейінгі құрамды қоса алғанда, ұшуды жүргізу кезінде лауазымды адамдарға ұшуға міндеттерді бөлім командирінің орынбасарлары қатарынан лауазымды адам қояды.
Міндеттерді қою кезінде авиациялық бөлім командирі:
1) әрбір бөлімшеге ұшудың басталу және аяқталу күні мен уақытын жеткізеді;
2) ұшу аудандарындағы метеорологиялық және орнотологиялық жағдай туралы кезекші инженер-синоптиктің баяндауын тыңдайды;
3) негізгі мақсаттарды айқындайды және күтілетін метеорологиялық және орнитологиялық жағдайларға сәйкес ұшу ауысымдары және күндері бойынша алдағы ұшу міндеттерін жеткізеді;
4) ұшу ауысымының жетекшісін және ұшуға басшылық жасау тобы мен ұшуға қызмет көрсету тобының құрамын тағайындайды, ӘК санын, жанар-жағармай материалдарының мөлшерін, авиациялық зақымдау құралдарының қажетті саны мен түрлерін белгілейді;
5) мыналарды жеткізеді:
ауа райына барлау жүргізу процедурасын, ауа райын әуеден барлауды және толық барлауды орындайтын экипаждар құрамын;
күтілетін әуедегі және жерүсті (теңіздегі) жағдайды;
негізгі және қосалқы әуеайлақтарды, полигондарды, арнайы мақсаттағы алаңдарды, пилотаж жасау аймақтарын, маршруттарды, әуеден атыстар және әуе нысандарын аймақтарын пайдалану процедурасын;
тартылатын басқару пунктерінің және байланыс пен радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының тізбесін, оларды пайдалану тәсілдері мен оларды жұмысқа (қамтамасыз етуге) әзірлігі уақытын;
басқару пунктері арасында өзара іс-қимыл тәсілдерін және экипаждарға басшылық жасау шептерін;
ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру процедурасын;
авиацияның басқа тектерінің, Құрлық әскерлерінің, Әскери-теңіз күштерінің бөлімдерімен (бөлімшелерімен) және басқа да басқару органдарымен өзара іс-қимыл тәсілдерін;
борттық және жерүсті объективті бақылау құралдарын пайдалану ерекшекліктерін ;
ұшқыш құрамын, экипаждарды, бөлімшелерді, ұшуға басшылық жасау топтарының адамдарын даярлау (ұшуға дербес даярлану жүргізу уақыты мен тәсілдерін, тренажерлар мен тренажды ӘК-ны пайдалану, ұшуға әзірлікті бақылау) және авиациялық техниканы ұшуға дайындау процедурасын;
жоспарлы ұшу кестесін бекітуге ұсыну мерзімдерін;
ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды;
ұшуалды даярлығын жүргізу процедурасын.

182. Постановка задач на полеты летному составу документируется, а также регистрируются с использованием технических средств звуко- и (или) видеозаписи.
183. Командиры (начальники) доводят до подчиненного летного состава :
1) цель выполнения полетов;
2) состав экипажей ВС;
3) запланированные полетные задания;
4) бортовые номера ВС и время взлета;
5) боевую зарядку и объекты действия на полигоне;
6) особенности выполнения упражнений, меры по обеспечению безопасности полетов и разъясняют способы выполнения отдельных элементов полетных заданий.
Если член экипажа ВС считает задание на полет для себя непосильным, докладывает в устной форме об этом своему непосредственному начальнику. Начальник, получивший такой доклад, определяет экипажу ВС другое полетное задание, соответствующее уровню его подготовки и не вызывающее у члена экипажа ВС сомнений в его успешном выполнении или отстраняет члена экипажа ВС от выполнения полета.
184. Постановку задач, содержание и объем подготовки экипажам ВС к полетам на специальные задания (специальный полет) ставит командир части или лицо, назначенное им из числа руководящего летного состава авиационной части. Задача ставится экипажам ВС с привлечением необходимых должностных лиц, документируется, и регистрируются с использованием технических средств звукозаписи.
При выполнении полетного задания в составе группы командиром части назначается старший.
КВС (старший группы) после проведения контроля готовности докладывает командиру части о готовности экипажа (группы) к выполнению специального задания (специального полета).
Сноска. Пункт 184 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Самостоятельная подготовка летного состава к полетам организуется и проводится под руководством и с участием непосредственных начальников, которые определяют ее объем и содержание.
186. Тренировки летного состава на тренажерах или в кабинах ВС проводятся после самостоятельной подготовки. Темы тренировок экипажам определяют командиры подразделений, которые организуют их проведение. Проводят тренировки непосредственные командиры. Последовательность и продолжительность тренировок летного состава на тренажерах и в кабинах ВС устанавливает командир авиационной части, исходя из наличия тренажеров и возможностей организации тренировок в кабинах ВС.
187. После окончания тренировок в целях недопущения к полетам неподготовленного летного состава и обеспечения высокого качества выполнения полетных заданий и безопасности полетов проводится контроль готовности экипажей к предстоящим полетам.
Контроль готовности экипажей к полетам подразделяется на индивидуальный и групповой:

182. Ұшқыш құрамына ұшуға жалпы міндеттер қою құжаттандырылады, сондай-ақ дыбыс- және (немесе) бейнежазба техникалық құралдарын пайдаланумен тіркеледі.
183. Командирлер (бастықтар) бағынысты ұшқыш құрамға:
1) ұшуды орындау мақсатын;
2) ӘК экипаждарының құрамын;
3) жоспарланған ұшу тапсырмаларын;
4) ӘК-ның борттық нөмірлері мен ұшып көтерілу уақытын;
5) жауынгерлік жаттығу мен полигондағы іс-қимыл объектілерін;
6) жаттығуларды орындау ерекшеліктерін, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды және ұшу тапсырмаларының жекелеген элементтерін орындау тәсілдерін жеткізеді.
Егер ӘК экипаждарының мүшелері өзіне қойылған міндеттерді орындауға күші жетпесе ол туралы өзінің тікелей бастығына ауызша түрде баяндайды. Осындай баяндау алған бастық ӘК-ның экипажына оның даярлық деңгейіне сәйкес келетін және ӘК экипаж мүшелерінде оны табысты орындауда күмән келтірмейтін басқа ұшу тапсырмасын айқындайды немесе ӘК экипажының мүшелерін ұшуды орындаудан шеттетеді.
184. Арнайы тапсырмаға ұшуға (арнайы ұшуға) ӘК экипаждарына міндеттерді, даярлық мазмұны мен ауқымын бөлім командирі немесе авиациялық бөлімнің басшы ұшқыш құрамы қатарынан тағайындалған адам қояды. ӘК экипаждарына міндеттер қажетті лауазымды адамдарды тарта отырып қойылады, дыбыстық жазба техникалық құралдарын пайдаланумен құжаттандырылады және тіркеледі.
Топ құрамында ұшу тапсырмасын орындау кезінде бөлім командирі топ жетекшісі болып тағайындалады.
ӘКК (топ үлкені) әзірлікке бақылау жүргізілгеннен кейін бөлім командиріне экипаждың (топтың) арнайы тапсырманы (арнайы ұшуды) орындауға әзірлігі туралы баяндайды.
Ескерту. 184-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
185. Ұшқыш құрамының ұшуға дербес даярлығы оның ауқымы мен мазмұнын айқындайтын тікелей бастықтардың басшылық етуімен және қатысуымен ұйымдастырылады және жүргізіледі.
186. Тренажерларда немесе ӘК кабиналарындағы жеке құрамның жаттығулары дербес даярлықтан кейін жүргізіледі. Экипаждарға жаттықтыру тақырыптарын оларды өткізуді ұйымдастыратын бөлімшелер командирлері айқындайды. Жаттықтыруларды тікелей командирлер жүргізеді. Тренажерларда немесе ӘК кабиналарындағы жеке құрамы жаттықтыру дәйектілігі мен ұзақтығын тренажерлер бар болуына және ӘК кабиналарындағы жаттықтыруларды ұйымдастыру мүмкіндігіне сүйене отырып, авиациялық бөлімнің командирі белгілейді.
187. Жаттықтырулар аяқталғаннан кейін ұшуға даярланбаған ұшқыш құрамын жібермеу және ұшу тапсырмаларын жоғары сапада орындауды және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында алдағы ұшуға экипаждың әзірлігіне бақылау жүргізіледі.
Ұшуға экипаждардың әзірлігін бақылау жеке және топтық болып бөлінеді:

1) индивидуальный контроль проводится непосредственными начальниками в форме, позволяющей убедиться в готовности экипажей к выполнению полетных заданий в процессе самостоятельной подготовки;
2) групповой контроль готовности к полетам проводится в дополнение к индивидуальному методом розыгрыша полетов при подготовке к групповым полетам, при проведении летно-тактических учений и упражнений, а также для отработки взаимодействия между экипажами и лицами группы руководства полетами на различных этапах полета и в особых случаях в полете в соответствии с плановой таблицей полетов. При этом групповой контроль готовности осуществляют:
пары – командир звена (отряда);
звена (отряда) – заместитель командира авиационной эскадрильи;
двух звеньев (отрядов) и авиационной эскадрильи – командир авиационной эскадрильи;
более авиационной эскадрильи – командир авиационной части или должностное лицо, из числа руководящего летного состава части.
Основной формой группового контроля готовности экипажей к групповым полетам и к полетам на летно-тактических учениях авиационной части (эскадрильи) является розыгрыш полетов методом "пеший по-летному".
Подготовка к розыгрышу полетов включает разработку плана розыгрыша, подготовку руководителя, учебных материалов и места проведения.
Продолжительность розыгрыша определяется командиром, организующим полеты, но не более одного часа.
По окончании розыгрыша руководитель оценивает действия летного состава (экипажей) и лиц группы руководства полетами, делает заключение об их готовности к выполнению полетов, при необходимости определяет время на дополнительную подготовку и дополнительный контроль готовности или отстраняет экипаж (группу) от полетов.
188. Командир (начальник) после проведения контроля готовности подчиненных ему экипажей устно докладывает вышестоящему начальству о готовности экипажей ВС к полетам.
189. Контроль готовности к полетам руководящего состава осуществляют их непосредственные начальники лично или через своих заместителей, а также летчиков (штурманов) – инспекторов. При этом допускается использование технических средств связи.
190. При выявлении недостаточной подготовленности экипажа ВС к полетам контролирующий организует дополнительную подготовку или отстраняет экипаж ВС от полетов.
Полнота и качество подготовки к выполнению полетных заданий возлагается персонально на каждого члена экипажа ВС.
191. При выполнении экипажами полетов в отрыве от своей части, задачи на выполнение таких полетов ставит им лично командир авиационной части, откомандировывающий эти экипажи. Подготовку откомандировываемых экипажей ВС в соответствии с поставленными задачами организуют и проводят их непосредственные начальники.
При выполнении плановых полетов в отрыве от своей части летчик (штурман) имеет при себе заверенную выписку из плана-графика летной подготовки на соответствующий месяц, а также свидетельство о прохождении врачебно-летной комиссии выданное в соответствии с Правилами медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан.

1) жеке бақылауды тікелей бастық дербес даярлық процесінде экипаждардың ұшу тапсырмаларын орындауға әзірлігіне көзін жеткізуге мүмкіндік беретін нысанда жүргізеді;
2) ұшуға әзірлікті топтық бақылау топтық ұшуға даярлық кезінде, ұшу-тактикалық оқу-жаттығулар мен жаттықтырулар өткізу кезінде, сондай-ақ ұшудың әртүрлі кезеңдерінде экипаждар мен ұшуға басшылық жасау тобының адамдары арасындағы өзара іс-қимылды пысықтау үшін және жоспарлы ұшу кестесіне сәйкес ұшудағы ерекше жағдайларда ұшуды көрсетудің жеке әдісіне қосымша жүргізіледі. Бұл ретте әзірлікті топтық бақылауды мыналар жүзеге асырады:
жұптар – буын (жасақ) командирі;
буын (жасақ) – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасары;
екі буын (жасақ) және авиациялық эскадрилья – авиациялық эскадрилья командирі;
авиациялық эскадрильядан жоғары – авиациялық бөлім командирі немесе бөлімінің басшылық ұшқыш құрамы қатарынан тағайындалған лауазымды адам.
Экипаждардың топпен ұшуға және авиациялық бөлімнің (эскадрильяның) ұшу-тактикалық оқу-жаттығуларына ұшуға әзірлігінін топтық бақылаудың негізгі нысаны "ұшуды жерде жүріп жаттығу" әдісімен ұшуды ойнап көрсету болып табылады.
Ұшу ойнап көрсетуге даярлану көрсету жоспарын әзірлеуді, жетекшіні даярлауды, оқу материалдарын және өткізу орындарын дайындауды қамтиды.
Ойнап көрсету ұзақтығын ұшуды ұйымдастыратын командир айқындайды, бірақ бір сағаттан аспайды.
Ойнап көрсету аяқталғаннан кейін жетекші ұшқыш құрамының (экипажының) және ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының ісқимылдарын бағалайды, олардың ұшуды орындауға әзірлігі туралы қорытынды жасайды, қажет болған кезде қосымша даярлыққа және әзірлікті қосымша бақылауға уақытты айқындайды немесе экипажды (топты) ұшудан шеттетеді.
188. Командир (бастық) оған бағынысты экипаждардың әзірлігіне бақылау жүргізгеннен кейін ӘК экипаждарының ұшуға әзірлігі туралы жоғары тұрған бастыққа ауызша баяндайды.
189. Басшылық құрамның ұшуға әзірлігін бақылауды олардың тікелей бастықтары жербес немесе өзінің орынбасарлары арқылы, сондай-ақ ұшқыш-инспектор (штурман) жүзеге асырады. Бұл ретте техникалық байланыс құралдарын пайдалануға жол беріледі.
190. ӘК экипажының ұшуға жеткізіксіз даярлығы анықталған кезде бақылаушы қосымша даярлықты ұйымдастырады немесе ӘК экипажын ұшудан шеттетеді.
Ұшу тапсырмаларын орындауға даярлықтың толықтығы мен сапасы ӘК экипажының әрбір мүшесіне дербес жүктеледі.
191. Экипаждар өз бөлімінен қол үздіріп, ұшуды орындау кезінде осындай ұшуды орындау міндеттерін оларға осы экипаждарды іссапарға жіберетін авиациялық бөлім командирі қояды. Қойылған міндеттерге сәйкес іссапарға жіберілетін ӘК экипаждарын даярлауды олардың тікелей бастықтары ұйымдастырады және жүргізеді.
Жоспарлы ұшуды өз бөлігінен қол үздіріп орындау кезінде ұшқышта (штурманда) өзімен бірге тиісті айға арналған ұшу даярлығының жоспар-кестесінен куәландырылған көшірме, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуларын медициналық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес берілген дәрігерлік-ұшқыш комиссиясынан өткені туралы куәлігі болады.

Сноска. Пункт 191 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192. По прибытии к месту командирования КВС (группы) устно докладывает командиру авиационной части, в которую КВС (группы) откомандирован, о цели командировки и уточняет все вопросы, связанные с выполнением поставленных перед ним задач.
193. Форму подготовки к полетам прикомандированных экипажей ВС устанавливает командир, к которому экипажи прикомандированы, а содержание и объем подготовки – КВС (группы).
194. При выполнении экипажами задач с посадочных площадок, на которых не базируются авиационные части, подготовку к полету организует и проводит КВС (группы).
195. Подготовка к полетам лиц группы руководства полетами осуществляется в последовательности, установленной для подготовки к полетам летного состава.
196. Руководитель полетами на аэродроме уточняет непосредственные задачи лицам группы руководства полетами на управление полетами. Самостоятельную подготовку к управлению полетами и тренировку на специальных тренажерах или непосредственно на рабочих местах по разработанным на предстоящие полеты плановым таблицам, а также индивидуальный контроль готовности лиц группы руководства полетами проводит руководитель полетами на аэродроме, который докладывает командиру авиационной части о готовности лиц группы руководства полетами к управлению полетами. После индивидуального контроля готовности лица группы руководства полетами в полном составе участвуют в групповом контроле готовности совместно с летным составом.
Параграф 22-1. Тренажная подготовка
Сноска. Глава 1 дополнена параграфом 22-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197-1. Тренажная подготовка осуществляется на следующих типах тренажеров:
1) специализированные тренажеры членов экипажа;
2) тренажеры кабинных процедур;
3) комплексные пилотажные тренажеры;
4) тренажеры аварийного покидания.
197-2. Специализированный тренажер члена экипажа предназначен для закрепления полученных знаний, отработки навыков и умений эксплуатации систем ВС, а также взаимодействия в различных эксплуатационных условиях на рабочем месте члена экипажа.
Специализированный тренажер члена экипажа подразделяется на:
1) специализированный тренажер пилота;
2) специализированный тренажер штурмана;
3) специализированный тренажер бортинженера.

Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
192. Іссапарға жіберілген орынға келгеннен кейін ӘКК (топ) іссапарға жіберілген авиациялық бөлімнің командиріне іссапар мақсатын ауызшы баяндайды және алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты барлық мәселелерді нақтылайды.
193. Іссапарға жіберілген ӘК экипаждарын ұшуға даярлау түрін экипаждар іссапарға жіберілген командир, ал даярлық мазмұны мен ауқымын әуе кемесінің (топ) командирі белгілейді.
194. Экипаждар авиациялық бөлімдер орналастырылмаған қону алаңдарынан міндеттерді орындаған кезде ұшуға даярлықты ӘКК (топ) командирі ұйымдастырады және жүргізеді.
195. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын ұшуға даярлау ұшқыш құрамын ұшуға даярлау үшін белгіленген жүйелілікпен жүзеге асырылады.
196. Ұшу жетекшісі әуеайлақта ұшуға басшылық жасау тобының адамдарына ұшуды басқаруға тікелей міндеттерді нақтылайды. Ұшуды басқаруға дербес даярлану және арнайы тренажерларда жаттығу немесе әзірленген алдағы жоспарлы ұшу кестелері бойынша тікелей жұмыс орындарында, сондай-ақ ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының әзірлігін дербес бақылауды әуеайлақтағы ұшу жетекшісі жүргізеді, ол авиациялық бөлімнің командиріне ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының ұшуды басқаруға әзірлігі туралы баяндайды. Ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының әзірлігін дербес бақылағаннан кейін толық құрамда ұшқыш құраммен бірге әзірлікті топпен бақылауға қатысады.
22-1-параграф. Тренажерлік даярлық
Ескерту. 22-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
197-1. Тренажерлік даярлық мынадай типтегі тренажерде жүзеге асырылады:
1) экипаж мүшелерінің мамандандырылған тренажері;
2) кабиналық рәсім тренажері;
3) кешенді пилотаждық тренажер;
4) авариялық тастап кету тренажері.
197-2. Экипаж мүшесінің мамандандырылған тренажері алған білімді бекітуге, ӘК жүйесін пайдалану дағдысы мен шеберлігін пысықтауға, сондай-ақ экипаж мүшесінің жұмыс орнында әртүрлі пайдалану жағдайында өзара іс-қимыл жасауға арналған.
Экипаж мүшесінің мамандандырылған тренажері:
1) пилоттың мамандандырылған тренажері;
2) штурманның мамандандырылған тренажері;
3) борт инженерінің мамандандырылған тренажері.

197-3. Специализированный тренажер пилота предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков, необходимых при взлете, полете по маршруту, выполнение боевых (специальных) задач и заходе на посадку с использованием различных радиотехнических систем.
197-4. Специализированный тренажер штурмана предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков выполнения процедур по правилам самолетовождения и навигации.
197-5. Специализированный тренажер бортинженера предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков летной эксплуатации систем ВС в различных условиях эксплуатации.
197-6. Тренажер кабинных процедур применяется в целях:
1) отработки элементов взаимодействия при предстартовой подготовки членов экипажа, подготовки и проверки систем ВС перед запуском двигателей;
2) отработки элементов взаимодействия в экипаже при выполнении и контроле операций согласно контрольным листам и картам контрольной проверки;
3) отработки навыков и элементов взаимодействия в экипаже при запуске двигателей, после запуска, выполнении работ перед выруливанием, на предварительном и исполнительном старте, после посадки, перед выключением двигателей и после их выключения.
197-7. Комплексный пилотажный тренажер (FFS, Full Flight Simulator) предназначен для подготовки экипажей в полном объеме их функциональных обязанностей по летной эксплуатации ВС конкретного типа, проверки и получения допуска по видам летной подготовки.
197-8. Тренажер аварийного покидания предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков по эксплуатации аварийно-спасательного снаряжения, а также для взаимодействия обучаемого с другими членами экипажа при вынужденной посадке и аварийном покидании ВС.
197-9. Летная подготовка на тренажерах выполняется в целях поддержания и совершенствования навыков управления ВС, заключается в выполнении летчиком не менее 3 заходов соответствующих присвоенному минимуму на комплексном тренажере в течение 12 месяцев от даты контрольного полета на восстановление (подтверждение) минимума. Из общего числа заходов на посадку, 1 заход выполняется в автоматическом режиме.
197-10. Лицам летного-инструкторского и летного состава ВС, допущенным к полетам на нескольких типах ВС, необходимо:
1) выполнить установленные 3 захода в СМУ на комплексном тренажере каждого типа ВС;
2) подтверждать присвоенный минимум КВС на каждом типе ВС.
197-11. При отсутствии 3 заходов в сложных метеорологических условиях на комплексном тренажере, выполняется тренировка в аэродромных условиях с инструктором в составе экипажа.

197-3. Пилоттың мамандандырылған тренажері ұшу, маршрут бойынша ұшу, жауынгерлік (арнайы) міндеттерді орындау және әртүрлі радиотехникалық жүйені қолданып қонуға беттеу кезінде қажетті білімді бекітуге және іс жүзіндегі дағдыны пысықтауға арналған.
197-4. Штурманның мамандандырылған тренажері ұшақты жүргізу және навигация қағидалары бойынша рәсімді орындау білімін бекіту және іс жүзіндегі дағдыны пысықтау үшін арналған.
197-5. Борт инженерінің мамандандырылған тренажері әртүрлі пайдалану жағдайында ӘК жүйесін ұшуда қолдану білімін бекітуге және іс жүзіндегі дағдыны пысықтауға арналған.
197-6. Кабинадағы рәсім тренажері мынадай мақсатта қолданылады:
1) экипаж мүшелерін ұшыру алдындағы даярлау, қозғалтқышты іске қосу алдында ӘК жүйесін дайындау және тексеру кезіндегі өзара іс-қимыл элементтерін пысықтау;
2) бақылау парағы мен бақылап тексеру картасына сәйкес операцияларды орындау және бақылау кезінде экипаждағы өзара іс-қимыл элементтерін пысықтау;
3) экипажда қозғалтқышты іске қосу кезінде, іске қосқаннан кейін, басқару алдында, алдын ала және орындалудағы стартта, қонғаннан кейін, қозғалтқышты сөндірер алдында және сөндіргеннен кейін өзара іс-қимыл дағдысы мен элементтерін пысықтау.
197-7. Кешенді пилотаждық тренажер (FFS, Full Flight Simulator) экипаждарды нақты типтегі ӘК-ні ұшуда пайдалану жөніндегі функционалдық міндеттерінің толық көлемінде даярлауға, ұшуға даярлық түрі бойынша тексеруге және рұқсат алу үшін арналған.
197-8. Авариялық тастап кету тренажері авариялық-құтқару жарағын пайдалану білімін бекітуге және іс жүзіндегі дағдыны пысықтауға, сондай-ақ мәжбүрлі қону және ӘК-ні авариялық тастап кету кезінде үйренушінің экипаждың басқа мүшелерімен өзара іс-қимылы үшін арналған.
197-9. Тренажердегі ұшуға даярлау ӘК-ні басқару дағдысын ұстау және жетілдіру мақсатында орындалады, ол минимумды қалпына келтіруге (растауға) бақылап ұшуы күнінен бастап 12 ай ішінде ұшқыштың кешенді тренажерде берілген минимумға сәйкес келетін қонуға кемінде 3 рет беттеуді қамтиды. Қонуға беттеудің жалпы санынан 1 қонуға беттеу автоматты режимде орындалады.
197-10. ӘК-нің бірнеше типінде ұшуға жіберілген ӘК ұшқыш-нұсқаушы және ұшқыш құрамының адамдарына:
1) ӘК-нің әрбір типінің кешенді тренажерінде КМЖ белгіленген қонуға 3 рет беттеуге;
2) ӘКК берілген минимумын ӘК-нің әрбір типінде растауға қажет.
197-11. Кешенді тренажерде күрделі метеорологиялық жағдайда қонуға 3 рет беттеу болмаған кезде экипаж құрамында нұсқаушымен әуеайлақтық жағдайда жаттықтыру орындалады.

197-12. Летный состав, выполняющий полеты на ВС оборудованных системами автоматического захода на посадку и посадки, поддерживает навыки техники пилотирования в СМУ и подтверждает присвоенный минимум КВС на комплексных пилотажных тренажерах.
Параграф 23. Предполетная подготовка
197. Предполетная подготовка экипажей ВС к полетам проводится под руководством непосредственных командиров (начальников) на аэродроме непосредственно перед полетами с учетом конкретно складывающейся на это время метеорологической, орнитологической, воздушной и наземной (морской) обстановки.
Предполетная подготовка экипажей включает:
1) медицинский контроль;
2) тренировку в кабине ВС;
3) предполетные указания;
4) выполнение необходимых расчетов для конкретных условий полета;
5) подготовку и проверку защитного снаряжения;
6) прием ВС;
7) подготовку и проверку рабочих мест кабины ВС к предстоящему полетному заданию.
Время, необходимое на предполетную подготовку, устанавливается командиром, организующим полеты.
198. В период предполетной подготовки, в случаях проведения тренировок летного состава в кабинах ВС, командир авиационной части (старший летной смены) предоставляет дополнительное время на подготовку экипажей и ВС к полетам.
199. Предполетный медицинский контроль организуется начальником военно-медицинской службы авиационной части в соответствии с решением командира и проводится дежурным врачом (медицинским работником). Предполетный медицинский контроль индивидуально проходят все члены экипажа ВС, лица группы руководства полетами, а также инженерно-технический состав и личный состав, участвующий в обеспечении полетов, присутствие других лиц во время осмотра не допускается. Каждый член экипажа ВС в случае ухудшения самочувствия докладывает об этом непосредственному начальнику и дежурному врачу (медицинскому работнику), осуществляющему предполетный медицинский контроль.
При выполнении полетных заданий в отрыве от мест постоянной дислокации, где отсутствует медицинский персонал, предполетный медицинский контроль экипажа проводит КВС методом визуального осмотра и опроса.
Сноска. Пункт 199 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. Решение на проведение полетов командир авиационной части (старший летной смены) принимает после оценки обстановки. Оценку обстановки командир авиационной части (старший летной смены) проводит в классе предполетных указаний в присутствии руководящего состава авиационной части, командиров подразделений (частей) обеспечения, группы руководства полетами, группы обеспечения полетов и летного состава, принимая их устные доклады:

197-12. Қонуға беттеу және қонуға автоматты түрде беттеу жүйесімен жабдықталған ӘК-де ұшуды орындайтын ұшқыш құрамы КМЖ-да ұшуды басқару техникасының дағдысын ұстайды және кешенді пилотаждық тренажерде берілген ӘКК минимумды растайды.
23-параграф. Ұшуалды даярлығы
197. ӘК экипаждарын ұшуға ұшуалды даярлау тікелей командирдің (бастықтың) басшылық етуімен осы уақытта нақты қалыптасқан метеорологиялық, орнитологиялық, әуе және жерүсті (теңіз) жағдайларын ескере отырып, әуеайлақта тікелей ұшу алдында жүргізіледі.
Экипаждарды ұшуалды даярлау:
1) медициналық бақылауды;
2) ӘК кабиналарында жаттықтыруды;
3) ұшуалды нұсқауларды;
4) ұшудың нақты жағдайлары үшін қажетті есептеулерді орындауды;
5) қорғаныс жарағын дайындауды және тексеруді;
6) ӘК-ны қабылдауды;
7) ӘК кабинасының жұмыс ооырндарын алдағы ұшу тапсырмасына дайындауды және тексеруді қамтиды.
Ұшуалды даярлығына қажетті уақытты ұшуды ұйымдастыратын командир белгілейді.
198. Ұшуалды даярлығы кезеңінде ӘК кабиналарында ұшқыш құрамын жаттықтыру жүргізілген жағдайларда авиациялық бөлімнің командирі (ұшу ауысымының жетекшісі) экипаждар мен ӘК ұшуға даярлауға қосымша уақыт береді.
199. Ұшуалды медициналық бақылауды авиациялық бөлім әскери-медицина қызметінің бастығы командирдің шешіміне сәйкес ұйымдастырады және кезекші дәрігер (медицица қызметкері) жүргізеді. Ұшуалды медициналық бақылаудан ӘК экипажының барлық мүшелері, ұшуға басшылық жасау тобының адамдары, сондай-ақ инженерлік-техникалық құрам және ұшуды қамтамасыз етуге қатысатын жеке құрам дербес өтеді, қарап-тексеру уақытында басқа адамдардың қатысуына жол берілмейді. ӘК экипажының әрбір мүшесі өзін нашар сезінген жағдайда ол туралы өзінің тікелей бастығына және ұшуалды медициналық тексеруді жүзеге асыратын кезекші дәрігерге (медицина қызметкеріне) баяндайды.
Медициналық персонал жоқ тұрақты орналасу орындарынан қол үздіріп ұшу тапсырмаларын орындау кезінде экипажды ұшу алдындағы медициналық бақылауды ӘКК көзбен шолып қарап-тексеру және сұрап тексеру әдісімен жүргізеді, кейіннен авиациялық бөлім командиріне баяндайды.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
200. Ұшуды жүргізуге шешімді авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының үлкені) жағдайды бағалағаннан кейін қабылдайды. Жағдайды бағалауды авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының үлкені) ауызша баяндамауларды қабылдай отырып, авиациялық бөлім басшылық құрамының, қамтамасыз ету бөлімшелері (бөлімдері) командирлерінің, ұшуды басқару тобының және ұшу құрамының қатысуымен ұшуалды нұсқаулар беру сыныбында өткізеді:

1) от КВС разведчика погоды о фактической метеорологической обстановке в районе аэродрома (на взлете, по кругу, на посадке), по маршрутам полетов, на полигоне (площадке приземления) и результатах проверки работы средств связи и радиотехнического обеспечения полетов;
2) от дежурного синоптика о фактической метеорологической, орнитологической обстановке и прогнозе погоды на период полетов в районе (на маршрутах) полетов, на запасных аэродромах и предложениях по обеспечению безопасности полетов;
3) от начальника штаба авиационной части о подтверждении заявок на использование воздушного пространства, готовности командного пункта, средств управления и связи, запасных аэродромов, полигонов, площадок десантирования, маршрутов, зон;
4) от командиров эскадрилий о готовности к полетам летного состава;
5) заместителя командира авиационной части по инженерно-авиационному обеспечению или старшего инженера полетов о готовности к полетам авиационной техники, технических постов, постов осмотра авиационного вооружения;
6) от дежурных:
по аэродромно-техническому обеспечению о готовности к полетам аэродрома и средств обеспечения полетами;
по связи и радиотехническому обеспечению о готовности к полетам средств связи и радиотехнического обеспечения, их объективного контроля и резервных источников электропитания;
7) от дежурного врача о состоянии здоровья летного и инженерно-технического состава, лиц групп руководства и обеспечения полетов;
8) от начальника поисково-спасательной и парашютно-десантной службы об экипировке летного состава и готовности средств спасения и парашютно-десантной группы, о наличии и местонахождении дежурных поисково-спасательных сил и средств, режиме их использования;
9) от начальника наземной поисково-спасательной команды о готовности личного состава команды, выделенного автотранспорта, спасательного имущества и снаряжения;
10) от начальника группы контрольно-записывающей аппаратуры о готовности личного состава и средств объективного контроля к работе.
Сноска. Пункт 200 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
201. Свое решение на проведение полетов командир авиационной части (старший летной смены) лично или по линии оперативных дежурных командных пунктов докладывает старшему начальнику и, после его утверждения, продолжает организацию производства полетов.
202. Приняв решение на проведение полетов командир авиационной части (старший летной смены) дает предполетные указания.

1) ауа райын барлау ӘКК-дан – әуеайлақ (ұшып шығу, айналып ұшу, қону) ауданындағы, ұшу маршруттары бойынша, полгондағы (қону алаңындағы) нақты метеорологиялық жағдай және байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының жұмысын тексеру нәтижелері туралы;
2) кезекші синоптиктен – ұшу кезеңіндегі ұшу ауданындағы (маршруттардағы), қосалқы әуеайлақтардағы нақты метеорологиялық, орнитологиялық жағдай және ауа райының болжамы және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар туралы;
3) авиациялық бөлімнің штаб бастығынан – әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдерді растау, командалық пункттің, басқару мен байланыс құралдарының, қосалқы әуеайлақтардың, полигондардың, десанттау алаңдарының, маршруттардың, аймақтардың әзірлігі туралы;
4) эскадрилиялар командирлерінен – ұшу құрамының ұшуға әзірлігі туралы;
5) авиациялық бөлім командирінің инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасарынан немесе ұшудың аға инженерінен – авиациялық техниканың, техникалық бекеттердің, авиациялық қару-жарақты қарап-тексеру бекеттерінің ұшуға әзірлігі туралы;
6) кезекшілерден:
әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету бойынша әуеайлақтың ұшуға дайындығы туралы;
байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бойынша байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының ұшуға дайындығы, оларды объективті бақылау және электрмен қоректендірудің резервтік көздері туралы;
7) кезекші дәрігерден – ұшқыш және инженерлік-техникалық құрам, ұшуға басшылық жасау және қамтамасыз ету тобы адамдары денсаулығының жағдайы туралы;
8) іздестіру-құтқару және парашюттік-десанттық қызмет бастығынан – ұшқыш құрамының керек-жарағы және құтқару құралдары мен парашюттік-десанттық топтың әзірлігі туралы, кезекші іздеу-құтқару күштері мен құралдарының бар болуы және тұрған жері, оларды пайдалану режимі туралы;
9) жерүсті іздеу-құтқару командасының бастығынан – команда жеке құрамының, бөлінген автокөліктің, құтқару мүлкі мен жарақтардың әзірлігі туралы;
10) бақылау-жазу аппаратурасы тобының бастығынан – жеке құрам мен объективті бақылау құралдарының жұмысқа әзірлігі туралы.
Ескерту. 200-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
201. Авиациялық бөлімнің командирі (ұшу ауысымының үлкені) ұшуды жүргізуге өз шешімін дербес немесе командалық пункттер жедел кезекшілерінің желісі бойынша үлкен бастыққа баяндайды және оны бекіткеннен кейін ұшуды жүргізуді ұйымдастыруды жалғастырады.
202. Авиациялық бөлімнің командирі (ұшу ауысымының үлкені) ұшуға шешім қабылдай отырып, ұшуалды нұсқауларын береді.

203. На предполетных указаниях устно докладывается:
1) командиром авиационной части (старшим летной смены) – вариант полетов, начало и окончание полетов, курс взлета и посадки, изменения в плановой таблице, способ проведения полетов в сложившихся условиях обстановки;
2) старшим штурманом авиационной части – воздушная, наземная (морская) и навигационная обстановка в районе (на маршрутах) полетов, основные данные штурманских расчетов, высоту и эшелон перехода, минимальный остаток топлива для полета на запасные аэродромы, меры безопасности при отработке элементов навигации и боевого применения, время прилета (вылета) перелетающих групп или одиночных ВС, время и эшелоны пролета через район полетов других ВС, отсчет точного времени;
3) начальником связи и радиотехнического обеспечения полетов – особенности использования средств связи и радиотехнического обеспечения полетов своего и запасных аэродромов, позывные и данные пунктов управления, средств связи и радиотехнического обеспечения полетов, способы ведения радиосвязи, каналы управления, данные системы опознавания (парольные числа и сигналы);
4) руководителем полетами – состояние взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, мест стоянок воздушных судов, курс взлета и посадки, последовательность запуска двигателей, условия руления, взлета, ухода от аэродрома и выхода на него, захода на посадку и посадки, высоты полетов в зонах, по системе, по маршруту, рубежи передачи управления, эшелон (высоту) для выхода на аэродром ВС с отказавшими средствами радиосвязи, эшелоны ухода на запасные аэродромы, особенности руководства полетами, действия в особых случаях в полете, режим ведения радиообмена.
Сноска. Пункт 203 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
204. В заключение предполетных указаний командир авиационной части (старший летной смены) доводит:
1) особенности выполнения полетных заданий и эксплуатации ВС;
2) меры безопасности, обусловленные фактическими метеорологическими условиями и характером полетных заданий;
3) местонахождение дежурных поисково-спасательных сил и средств, тип ВС, позывные КВС, способы их вызова (при полетах над водным пространством дополнительно доводятся сведения о дежурных поисково-спасательных кораблях, судах);
4) экипажи ВС доразведки погоды.
Предполетные указания заканчиваются с таким расчетом, чтобы оставить экипажам необходимое время для завершения их подготовки к полету, занятия рабочих мест в кабинах ВС, запуска двигателей, руления и взлета в установленное плановой таблицей полетов время. Предполетные указания документируются с использованием технических средств звуко- и (или) видеозаписи.

203. Ұшуалды нұсқауларда мыналар ауызша баяндалады:
1) авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымы жетекшісі) – ұшу нұсқалары, ұшудың басталуы мен аяқталуы, ұшып шығу мен қону курсы, жоспарлы кестедегі өзгерістер, қалыптасқан ахуал шарттарында ұшуды жүргізу тәсілдері;
2) авиациялық бөлімнің аға штурманы – әуе, жерүсті (теңіз) және ұшу ауданындағы (маршруттар бойынша) навигациялық жағдайлар, навигациялық есептеудің негізгі деректері, өту биіктігі мен деңгейі, қосалқы әуеайлақтарға ұшу үшін отынның ең аз қалдығы, навигациялық және жауынгерлік пайдалану элементтерін жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары, нақты уақытты есептей отырып, ұшатын топтардың немесе жеке ӘК ұшып келу (кету) уақыты, басқа ӘК-ның ұшу аймағы арқылы ұшу уақыты мен деңгейі;
3) байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету бастығы – байланыс құралдарын пайдалану және өзінің және қосалқы әуеайлақтардың ұшуын радиотехникалық қамтамасыз ету ерекшеліктері, басқару пунктерінің шақыру белгілері мен деректері, байланыс құралдары және ұшуды басқару құралдары және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету, радиобайланыс жүргізу тәсілдері, басқару арналары, тану жүйелерінің деректері (пароль сандары мен сигналдар);
4) ұшу жетекшісі – ұшу-қону жолағының, басқару жолдарының, әуе кемелері тұрағы орындарының жай-күйін, ұшып шығу және қону курсын, қозғалтқыштарды іске қосу жүйлігін, басқару, әуеайлақтан ұшып шығу, одан кету және шығу, қонуға беттеу және қону жағдайын, жүйе бойынша, маршрут бойынша аймақтарда ұшу биіктігін, басқаруды тарату шептерін, істен шыққан радиобайланыс құралдары бар ӘК-ның әуеайлаққа шығуға арналған эшелоны (биіктігі), қосалқы әуеайлақтарға кету эшелонын, ұшуды басқару ерекшеліктері, ұшуда ерекше жағдайлардағы іс-қимылдар, радиоалмасу жүргізу тәртібі.
Ескерту. 203-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
204. Авиациялық бөлімнің командирі (ұшу ауысымының үлкені) ұшуалды нұсқауларының қорытындысында:
1) ұшу тапсырмаларын орындау және ӘК-ны пайдалану ерекшеліктерін;
2) нақты метеорологиялық жағдайларыға және ұшу тапсырмаларының сипаттамаларына негізделген нақты қауіпсіздік шараларын;
3) кезекші іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының болатын жерін, ӘК типін, ӘКК шақыруларын, оларды шақыру тәсілін (суүсті кеңістігінде ұшу кезінде қосымша кезекші іздестіру-құтқару корабльдері, кемелері туралы мәліметтер жеткізіледі);
4) ауа райын толық барлайтын ӘК экипаждарын жеткізеді.
Ұшуалды нұсқаулар экипаждарға олардың ұшуға даярлануын аяқтау, ӘК кабиналарындағы жұмыс орындарына отыру, қозғалтқышты іске қосу, жоспарлы кестеде ұшу уақыты белгіленген басқару және ұшып көтерілу үшін қажетті уақыт қалатындай есеппен аяқталады. Ұшуалды нұсқаулар техникалық дыбыс- және (немесе) бейнежазба құралдары пайдаланумен құжаттандырылады.

205. Прием и проверка готовности к полету ВС, подготовка и проверка рабочих мест кабины к предстоящему полетному заданию проводятся экипажами в соответствии с РЛЭ.
206. Высотно-компенсирующий костюм надевается за 15-20 минут до посадки в кабину самолета.
207. Предполетная подготовка заканчивается занятием каждым членом экипажа рабочего места в кабине ВС, докладом КВС о готовности к полету (запуску) и запросом КВС по радио разрешения на запуск двигателей.
Параграф 24. Особенности организации воздушных перевозок, перелетов и перегонки ВС
208. Воздушные перевозки, перелеты и перегонка ВС осуществляются на основании распоряжений руководителей органов управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами) и выполняются личным составом авиационной части, которой принадлежат или предназначаются перелетаемые (перегоняемые) ВС или специалистами от других авиационных частей.
209. При отсутствии в авиационной части, получающей ВС, подготовленного к их эксплуатации личного состава, по решению руководителя органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами) для осуществления приемки и выполнения перелета ВС выделяются необходимые специалисты от других авиационных частей.
210. Подготовка экипажей и контроль готовности к выполнению перегонки ВС осуществляются в авиационной части, от которой экипажи выделяются. При перегонке группы ВС командир этой авиационной части назначает старшего группы перегонки.
211. Перелеты ВС выполняются днем и ночью при метеоусловиях, определенных для конкретного типа ВС и его экипажа с учетом уровня подготовки и их натренированности.
212. Перелеты групп или одиночных экипажей ВС, допущенных к перелетам только днем, начинаются через 30 минут после восхода и заканчиваются за 30 минут до захода солнца. Для групп (одиночных экипажей), допущенных к перелетам ночью, перелеты начинаются и заканчиваются в сроки определенные старшим группы перелетающих экипажей ВС (командиром одиночного ВС).
213. Перелеты одноместных ВС выполняются группой в составе пары и более, а одиночно – согласно распоряжений руководителя органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами).
214. При выполнении перелетов летчик (штурман) при себе имеет свидетельство о прохождении врачебно-летной комиссии выданное в соответствии с Правилами медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере государственной авиации в соответствии с подпунктом 25) статьи 15 Закона.

205. ӘК-ның ұшуға әзірлігін қабылдау мен тексеруді, алдағы ұшу тапсырмасына кабинаның жұмыс орындарын дайындау мен тексеруді экипаждар ҰПН-ға сәйкес жүргізеді.
206. Биіктік-теңелту костюмі ұшақ кабинасына отырғанға дейін 15-20 минут бұрын киіледі.
207. Ұшуалды даярлық экипаж әрбір мүшесінің ӘК кабинасындағы жұмыс орнына отыруымен, ӘКК-ның ұшуға (іске қосуға) әзірлік туралы баяндауымен және ӘКК-ның радио арқылы қозғалтқыштарды іске қосуға рұқсат сұрауымен аяқталады.
24-параграф. Әуе тасымалдарын, ӘК-ның ұшып өтуі
мен ұшырып жеткізуді ұйымдастыру ерекшеліктері
208. ӘК-ның әуе тасымалдары, ұшып өтуі және ұшырып жеткізу мемлекеттік авиация басқару органдары басшыларының өкімдері негізінде жүзеге асырылады және ұшып өтетін (ұшырып жеткізілетін) ӘК тиесілі немесе тиесілі болатын авиациялық бөлімнің жеке құрамы немесе басқа авиациялық бөлімдердің мамандары орындайды.
209. ӘК-ны алатын авиациялық бөлімде оларды пайдалануға даярланған жеке құрам болмаған кезде мемлекеттік авиация басқару органы басшысының шешімі бойынша ӘК-ның ұшып өтуін қабылдау мен орындауды жүзеге асыру үшін басқа авиациялық бөлімдерден қажетті мамандар бөлінеді.
210. Экипаждарды даярлау және ӘК-ның ұшырып жеткізуді орындауға әзірлігін бақылау экипаждар бөлінетін авиациялық бөлімде жүзеге асырылады. Ұшырып жеткізу кезінде ӘК тобын осы авиациялық бөлімнің командирі ұшырып жеткізу тобының жетекшісін тағайындайды.
211. ӘК-ның ұшып өтуі күндіз және түнде ӘК-ның нақты типі және оның экипажы үшін айқындалған метеорологиялық жағдайларда олардың дайындық деңгейі мен жаттықтырылуы ескере отырып орындалады.
212. Тек күндіз ұшып өтуге жіберілген ӘК топтық немесе дара экипаждарының ұшып өтуі күн шыққаннан кейін 30 минут өткеннен кейін және күн батқанға дейін 30 минут қалғанда аяқталады. Түнде ұшып өтуге жіберілген топтар (жалғыз экипаждар) үшін ұшып өту ӘК экипаждары тобы жетекшісінің (дара ӘК командирінің) шешімі бойынша басталады және аяқталады.
213. Бір орынды ӘК-ның ұшып өтуі жұп және одан да көп құрамда топпен, ал дара – мемлекеттік авиация басқару органы басшысының шешімі бойынша орындалады.
214. Өз бөлімінен қол үздіріп ұшып өтуді орындау кезінде ұшқышта (штурманда) Заңның 15-бабы 25) тармақшасына сәйкес мемлекеттік авиация саласында өкілетті органмен бекіткен Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы ұшуын медициналық қамтамсыз ету Ережелерімен сәйкес берілген дәрігерлік-ұшқыш комиссиясынан өткені туралы анықтама болады.

215. Задачу экипажам ВС на воздушную перевозку (перелет, перегонку) ставит командир авиационной части или лицо, назначенное им из числа руководящего летного состава части с привлечением необходимых должностных лиц. Подготовку к указанным полетам одиночных экипажей проводит их непосредственный начальник, а групп ВС – должностное лицо, назначаемое командиром авиационной части. Подготовка проводится в объеме, необходимом для выполнения поставленной задачи.
216. Полетное задание экипажу (группе) ВС оформляется в виде полетного листа, форма которого указана в приложении 12 к настоящим Правилам (далее – полетный лист), подписывается соответствующим командиром (начальником) и скрепляется гербовой печатью. Изменение полетного задания экипажу ВС предоставляется только должностному лицу, подписавшему полетный лист.
217. При изменении полетного задания на аэродроме промежуточной посадки государственной авиации КВС (старший группы) организует необходимую дополнительную подготовку экипажа ВС к полетам и прохождение контроля готовности у старшего штурмана и начальника связи авиационной части, обеспечивающих перелет. Результаты контроля заносятся в лист контроля готовности к перелету, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, который выдается экипажу ВС. В том же листе ставится отметка о готовности ВС к вылету, которую делает должностное лицо, организовавшее и (или) выполнившее подготовку ВС к полету:
1) заместитель командира части по инженерно-авиационному обеспечению, если в авиационной части эксплуатируются ВС, однотипные с перелетающими;
2) старший группы инженерно-технического состава, сопровождающей перелетаемые ВС;
3) старший группы ВС (командир одиночного ВС), если группа сопровождения отсутствует, а на аэродроме промежуточной посадки нет специалистов, подготовленных к обслуживанию данных типов ВС и экипажи сами готовили их к полету;
4) бортинженер (борттехник), при его наличии в составе экипажа перелетающего ВС.
При изменении полетного задания, на аэродроме промежуточной посадки, принадлежащем гражданской авиации, необходимую дополнительную подготовку экипажа ВС к полетам и контроль готовности проводит КВС (старший группы). Отметка о готовности ВС к вылету в этом случае ставится в журнал подготовки ВС.
Сноска. Пункт 217 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
218. КВС (группы) устно докладывает о готовности экипажа (группы) к полету на пункт управления, передавший ему указание на изменение задания и сообщает авиационному диспетчеру промежуточного аэродрома посадки. Авиационный диспетчер устно докладывает о готовности экипажа к полету старшему авиационному начальнику и заносит изменения задания в полетный лист с отметкой о разрешении на использование воздушного пространства.

215. Әуе тасымалына (ұшып өтуге, ұшырып жеткізуге) ӘК экипаждарына міндетті авиациялық бөлімнің командирі немесе қажетті лауазымды адамдарды тарта отырып, ол бөлімнің басшы ұшқыш құрамы қатарынан тағайындаған адам қояды. Дара экипаждарды көрсетілген ұшуға даярлауды олардың тікелей бастығы, ал ӘК топтарын – авиациялық бөлімнің командирі тағайындаған лауазымды адам жүргізеді. Даярлық қойылған міндеттерді орындау үшін қажетті ауқымда жүргізіледі.
216. ӘК экипажына (тобына) ұшу тапсырмасы осы Қағидаларға 12-қосымшада нұсқасы көрсетілген ұшу парағы (бұдан әрі – ұшу парағы) түрінде ресімделеді, оған тиісті командир (бастық) қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі. ӘК экипажына ұшу тапсырмасын өзгерту тек ұшу парағына қол қойған лауазымды адамға беріледі.
217. Ұшу тапсырмасы өзгерген кезде мемлекеттік авиацияның аралық қону әуеайлағында ӘКК (топ жетекшісі) ӘК экипажын қажетті қосымша ұшуға даярлауды және ұшып өтуді қамтамасыз ететін авиациялық бөлімнің аға штурманын және байланыс бастығын әзірлік бақылауынан өтуді ұйымдастырады. Бақылау нәтижелері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес ұшып өту әзірлігін бақылау парағына енгізіледі, ол ӘК экипажына беріледі. Сол парақта ӘК-ның ұшып шығуға әзірлігі туралы белгі қойылады, оны ӘК-ны ұшуға дайындауды ұйымдастырған не (немесе) орындаған мынадай лауазымды адам жасайды:
1) егер авиациялық бөлімде ұшып өтетін бір түрлі ӘК пайдаланылса, бөлім командирінің инженерлік-авиациялық қызмет жөніндегі орынбасары;
2) ұшып өтетін ӘК бірге ұшатын инженерлік-техникалық құрам тобының жетекшісі;
3) егер бірге ұшатын топ болмаса, ал аралық қону әуеайлағында ӘК-ның осы түріндегіге қызмет көрсетуге даярланған мамандар болмаған және экипаждардың оларды ұшуға өздері дайындағанда ӘК тобының жетекшісі (дара экипаж командирі);
4) ұшып өтетін ӘК экипажы құрамында болған кезде борт инженер (борт техник).
Ұшу тапсырмасы өзгерген кезде азаматтық авиацияға тиесілі аралық қону әуеайлағында ӘК экипажын ұшуға қажетті қосымша даярлауды және әзірлікті бақылауды ӘКК (топ жетекшісі) жүргізеді. Бұл жағдайда ӘК-ның ұшуға дайындығы туралы белгі ӘК-ны дайындау журналына қойылады.
Ескерту. 217-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
218. ӘКК (топ) экипаждың (топтың) ұшуға әзірлігі туралы тапсырманы өзгертуге нұсқау берген басқару пунктіне ауызша баяндайды береді және аралық қону әуеайлағының авиациялық диспетчеріне хабарлайды. Авиациялық диспечер авиациялық аға бастыққа экипаждың ұшуға әзірлігі туралы ауызша баяндайды және әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат ету туралы белгі жасаумен ұшу парағына тапсырмаға өзгерісті енгізеді.

219. Медицинский контроль перелетающих экипажей проводится медицинским работником на аэродроме не ранее чем за 2 часа до вылета. Результаты осмотра заносятся в лист контроля готовности.
220. Командир авиационной части, авиационно-технической базы, передающий ВС, обеспечивает размещение, питание и отдых прибывающего к ним инженерно-технического и летного состава, осуществляющего приемку и перегонку ВС. Кроме того, командир авиационной части организует:
1) изучение с летным и инженерно-техническим составом особенностей конструкции, эксплуатации и техники пилотирования принимаемых ВС (с учетом проведенных изменений по сериям ВС);
2) проведение с экипажами тренировок в кабинах ВС;
3) изучение экипажами особенностей выполнения полетов в районе аэродрома, проверку знаний ими практики ведения радиообмена, отхода от аэродрома и выхода на маршрут перелета;
4) контроль готовности экипажей к перелету;
5) изучение летным составом метеорологических условий по маршруту перелета до первой посадки;
6) медицинский контроль экипажей ВС перед вылетом;
7) доведение информации о базировании, количестве и типах дежурных поисково-спасательных сил и средств на участках маршрута перелета и способов их вызова.
221. При получении ВС с предприятий авиационной промышленности, авиационных ремонтных заводов, авиационно-технической базы и от других авиационных частей после приемки их инженерно-техническим составом летные экипажи выполняют на каждом из них ознакомительный полет ВС.
Ознакомительный полет ВС выполняется в районе аэродрома днем при метеорологических условиях не ниже минимума, определенного в программе ознакомительного полета и экипажу ВС на перелет.
Задание на ознакомительный полет ВС разрабатывает старший группы перегонки (для одиночного экипажа – КВС) совместно с начальником военного представительства на предприятии, начальником летно-испытательной станции авиационного ремонтного завода, командиром авиационно-технической базы, заместителем командира авиационной части по инженерно-авиационному обеспечению (сдающей ВС) в объеме, не превышающем типовой программы ознакомительного полета ВС.
222. Подготовку экипажей ВС к ознакомительному полету ВС осуществляет старший группы перегонки, а подготовку старшего группы (КВС) и контроль готовности всей группы (экипажа) организует начальник военного представительства на предприятии (начальник летно-испытательной станции авиационного ремонтного завода, командир авиационно-технической базы, командир авиационной части, сдающей ВС).
Разрешение на ознакомительный полет ВС дает должностное лицо, осуществлявшее контроль готовности экипажей ВС к полету. После ознакомительного полета ВС производится дешифрирование материалов бортовых средств объективного контроля. Результаты полета и заключение КВС об исправности ВС заносятся в формуляр ВС и карточку ознакомительного полета ВС.

219. Ұшып өтететін экипаждарды медициналық бақылау әуеайлақта ұшып көтерілу алдында ұшуға дейін 2 сағаттан бұрын емес медицина қызметкерімен жүргізіледі. Қарап тексеру нәтижелері әзірлікті бақылау парағына енгізіледі.
220. ӘК беретін авиациялық бөлімнің, авиациялық-техникалық базаның командирі оларға келетін ӘК-ны қабылдау мен ұшырып жеткізуді жүргізетін инженерлік-техникалық және ұшқыш құрамының орналасуын, тамақтануы мен демалуын қамтамасыз етеді. Одан басқа, авиациялық бөлімнің командирі:
1) ұшқыш және инженерлік-техникалық құрамның қабылданатын ӘК құрылымының ерекшеліктерін, пайдалану мен ұшуды басқару техникасын (ӘК сериялары бойынша жүргізген өзгерістерді ескере отырып) зерделеуін;
2) ӘК-ның кабиналарында экипаждармен жаттықтырулар жүргізуді;
3) экипаждардың әуеайлақ ауданында ұшуды орындау ерекшеліктерін, олардың радиоалмасу жүргізу тәжірибесін, әуеайлақтардан кету және ұшу маршрутына шығуды білуін тексеруді;
4) экипаждардың ұшып өтуге әзірлігін бақылауды;
5) ұшқыш құрамның ұшып өту маршруты бойынша бірінші қонғанға дейін метеорологиялық жағдайларды зерделеуін;
6) ұшып шығар алдында ӘК экипаждарын медициналық бақылауды;
7) ұшып өту маршруты учаскелеріндегі кезекші іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын орналасуы, саны мен типтері туралы ақпаратты және оларды шақыру тәсілдерін жеткізуді ұйымдастырады.
221. Авиациялық өндіріс кәсіпорындарынан, авиациялық жөндеу зауыттарынан, авиациялық-техникалық базадан және басқа да авиациялық бөлімдерден ӘК алынған кезде оларды инженерлік-техникалық құрам қабылдағаннан кейін ұшқыш экипаждары олардың әрқайсысында ӘК-мен танысу ұшуын орындайды.
ӘК-мен танысу ұшуы әуеайлақ ауданында танысу ұшуы және ӘК экипажының ұшырып жеткізу бағдарламасында айқындалған минимумнан төмен емес метеорологиялық жағдайлар кезінде күндіз орындалады.
ӘК-ның танысу ұшуына тапсырманы ұшырып жеткізу тобының үлкені (дара экипаж үшін – ӘКК) кәсіпорындағы әскери өкілдік бастығымен, авиациялық-жөндеу зауыты ұшу-сынау станциясының бастығымен, авиациялық-техникалық база командирімен, авиациялық бөлім командирінің инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасарымен (ӘК тапсыратын) бірлесіп, ӘК-ның танысу ұшуға типтік бағдарламадан аспайтын ауқымда әзірлейді.
222. ӘК экипаждарын ӘК-мен танысу ұшуына даярлауды ұшырып жеткізу тобының үлкені жүзеге асырады, ал топ үлкенін (ӘКК) даярлауды және барлық топтың (экипаждың) әзірлігін бақылауды кәсіпорындағы әскери өкілдіктің бастығы (авиациялық-жөндеу зауыты ұшу-сынау станциясының бастығы, авиациялық-техникалық база командирі, ӘК-ны тапсыратын авиациялық бөлімнің бастығы) ұйымдастырады.
ӘК-ның танысу ұшуына рұқсатты ӘК экипаждарының ұшуға әзірлігіне бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам береді. ӘК-ның танысу ұшуынан кейін объективті бақылаудың борттық құралдары материалдарының шифрлауын ашу жүргізіледі. Ұшу нәтижелері мен ӘК-ның ақаусыздығы туралы ӘКК-ның қорытындысы ӘК формулярына және ӘК-ның танысу ұшуы карточкасына енгізіледі.

223. Предполетная подготовка экипажей ВС, перегоняющих ВС, организуется начальником военного представительства на предприятии (начальником авиационного ремонтного завода, командиром авиационно-технической базы, командиром авиационной части, сдающей ВС), а при вылете с промежуточного аэродрома – старшим авиационным начальником аэродрома. После проведения контроля готовности экипажей к перегонке командир (начальник) ставит в полетном листе каждого экипажа отметку о разрешении на вылет ВС.
224. Старшие авиационные начальники аэродромов промежуточных посадок, эксплуатанты посадочных площадок, организуют охрану ВС, обеспечивают своевременную заправку, подготовку ВС к вылету и предоставляют перелетающим летным экипажам независимо от их ведомственной принадлежности:
1) связь для решения вопросов, связанных с перелетом;
2) средства наземного и радиотехнического обеспечения полетов;
3) размещение, питание, отдых (при наличии соответствующих помещений и столовых, талонов на питание у перелетающих экипажей) и медицинское обслуживание;
4) информацию о погоде и необходимые консультации;
5) автотранспорт для доставки на аэродроме к местам размещения, питания и стоянки ВС;
6) персонал группы руководства полетами для обеспечения приема и выпуска ВС;
На аэродроме промежуточной посадки, принадлежащем гражданской авиации, допустимо предоставление аэропортовых услуг коммерческими организациями в соответствии с действующим законодательством.
225. Командиры (начальники) всех степеней и пункты управления обеспечивают выполнение перелетающими экипажами заданий в установленные сроки.
226. Лицам, находящимся на борту ВС в качестве пассажиров, в том числе лицам, в распоряжение которых ВС выделено, не допускается вмешиваться в действия экипажа и требовать от него изменения полетного задания.
Параграф 25. Особенности организации облетов воздушных судов
227. Облет ВС в авиационной части организуется в соответствии с документами, регламентирующими инженерно-авиационное обеспечение государственной авиации.
228. Облет ВС выполняется днем. Облет ВС после устранения неисправностей пилотажно-навигационных приборов и неисправностей, влияющих на устойчивость и управляемость ВС выполняется только в простых метеорологических условиях. В других случаях, метеорологические условия для облета с учетом его цели, характера задания и уровня подготовки экипажа ВС определяет командир части. Минимум погоды, при котором допускается производить облет ВС в авиационных частях, приведен в приложении 14 к настоящим Правилам.

223. ӘК-ны ұшырып жеткізетін ӘК экипаждарын ұшуалды даярлауды кәсіпорындағы әскери өкілдік бастығы (авиациялық жөндеу зауытының бастығы, авиациялық-техникалық база командирі, ӘК-ны тапсыратын авиациялық бөлімнің командирі), ал аралық әуеайлақтан ұшып шыққан кезде – әуеайлақтың авиациялық аға бастығы ұйымдастырады. Экипаждардың ұшырып жеткізуге әзірлігіне бақылау жүргізгеннен кейін командир (бастық) әр экипаждың ұшу парағына ӘК-ның ұшып көтерілуына рұқсат беру туралы белгі қояды.
224. Аралық қону әуеайлақтарының авиациялық аға бастықтары, қону алаңдарын пайдаланушылар олардың ведомоствалық тиесілігіне карамастан, ӘК-ның күзетін ұйымдастырады, уақтылы май құюды, ӘК-ны ұшып көтерілуға дайындауды қамтамасыз етеді және ұшып өтетін ұшқыш экипаждарына:
1) ұшып өтуге байланысты мәселелерді шешу үшін байланысты;
2) ұшуды жерүсті және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын;
3) орналастыруды, тамақтандыруды, демалуды (тиісті үй-жайлар мен асханалар, ұшып өтетін экипаждарда тамақтануға талондар бар болған кезде) және медициналық қызмет көрсетуді;
4) ауа райы туралы ақпаратты және қажетті консультацияларды;
5) әуеайлақта орналаситыру, тамақтандыру және ӘК-ның тұрақ орындарына жеткізу үшін автокөлікті;
6) ӘК-ны қабылдауды және шығаруды қамтамасыз ету үшін ұшуға басшылық жасау тобының персоналын ұсынады.
Азаматтық авиацияға тиесілі аралық қону әуеайлағында қолданыстағы заңнамаға сәйкес коммерциялық ұйымдардың әуежайлық көрсетілетін қызметтер ұсынуына жол беріледі.
225. Барлық дәрежедегі командирлер (бастықтар) мен басқару пункттері белгіленген мерзімдерде ұшып өтетін экипаждардың тапсырмаларды орындауын қамтамасыз етеді.
226. ӘК бортында жолаушы ретінде болатын адамдарға, оның ішінде олардың қарамағына ӘК бөлінген адамдарға экипаждың іс-әрекетіне араласуға және одан ұшу тапсырмасын өзгертуді талап етуге рұқсат етілмейді.
25-параграф. Әуе кемелерінің айналып ұшуын ұйымдастыру ерекшеліктері
227. Авиациялық бөлімде ӘК айналып ұшуы мемлекеттік авиацияның инженерлік-авиациялық қамтамасыз етуін регламенттейтін құжаттарға сәйкес ұйымдастырылады.
228. ӘК айналып ұшуы күндіз орындалады. ӘК тұрақтылығы мен басқарылуына ықпал ететін ақаулықтарды және пилотаждық-навигациялық аспаптардың ақаулықтарын жойғаннан кейін ӘК айналып ұшуы тек қарапайым метеорологиялық жағдайларда орындалады. Басқа жағдайларда айналып ұшу үшін метеорологиялық жағдайларды оның мақсатын, тапсырмалардың сипатын және ӘК экипажының даярлық деңгейін ескере отырып бөлім командирі айқындайды. ӘК айналып ұшуын жасауға рұқсат етілетін ең төмен ауа райы осы Қағидаларға 14-қосымшада белгіленген.

229. Облет ВС выполняется по программе облета. Не допускается совмещать облет с выполнением других заданий.
Параграф 26. Особенности организации полетов при ограниченном использовании средств связи и радиотехнического обеспечения
230. При организации полетов с ограниченным использованием средств связи и радиотехнического обеспечения полетов командир авиационной части с учетом запланированных упражнений, метеорологических условий и времени суток определяет, какие средства связи и радиотехнического обеспечения полетов выключаются, а какие работают только для обеспечения контроля полетов без передачи данных на борт ВС, а также устанавливает условия ограничения радиообмена и выполнения полетов по маршрутам и захода на посадку.
231. В результате подготовки к полетам с ограниченным использованием или без использования средств связи и радиотехнического обеспечения полетов экипажам ВС, группе руководства полетов, специалистам средств связи и радиотехнического обеспечения полетов, инженерно-техническому составу (для регулирования движением ВС на земле) необходимо знать:
1) какие средства связи и радиотехнического обеспечения полетов и в каком объеме ограничиваются или выключаются при обеспечении данных полетов;
2) способы ведения воздушной навигации и возможность использования бортовых пилотажно-навигационных комплексов, а так же режимы ведения радиообмена;
3) характерные ориентиры в районе своего и запасных аэродромов, обеспечивающие выход и заход на посадку ВС днем и ночью на эти аэродромы;
4) особенности построения маневра для захода на посадку днем и ночью;
5) действия для полного использования средств связи и радиотехнического обеспечения полетов;
6) дублирующие сигналы и знаки для управления движением воздушных судов в воздухе, сигналы регулирования движения воздушными суднами на земле, согласно приложению 15 к настоящим Правилам, сигналы (команды), подаваемые эволюциями воздушного судна при управлении группой согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
232. При ограниченном использовании средств связи и радиотехнического обеспечения полетов (при их наличии), не допускается выключать радиолокационные станции и средства связи, необходимые руководителю полетами (лицам группы руководства полетов) для контроля за положением ВС и обеспечения их безопасности.
233. Выключенные или ограниченные в использовании средства связи и радиотехнического обеспечения полетов немедленно включаются:
1) по запросу экипажей ВС;

229. ӘК айналып ұшуы айналып ұшу бағдарламасы бойынша орындалады. Айналып ұшуды басқа тапсырмалармен қатар орындауға жол берілмейді.
26-параграф. Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету
құралдарын шектелген пайдалану кезінде ұшуды ұйымдастыру ерекшеліктері
230. Ұшудың байланыс және радиотехникалық пайдалану құралдарын шектелген пайдаланумен ұшуды ұйымдастыру кезінде авиациялық бөлім командирі жоспарланған жаттығуларды, метеорологиялық жағдайлар мен тәулік уақытын ескере отырып, байланыстың және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етудің қандай құралдары сөндірілетінін, ал қайсысы ӘК бортына деректер берусіз тек ұшуды бақылауды қамтамасыз ету үшін жұмыс істейтінін айқындайды, сондай-ақ радиоалмасуды шектеу және маршруттар бойынша және қонуға кіруге ұшуды орындау шарттарын белгілейді.
231. Ұшуға байланыс және ұшудың радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын шектеулі пайдаланумен немесе пайдаланбай даярлану нәтижесінде ӘК экипаждары, ұшуға басшылық жасау тобы, байланыс және ұшудың радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының мамандары, инженерлік-техникалық құрам (жерде ӘК қозғалысын реттеу үшін):
1) қандай байланыс және ұшудың радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары ұшу деректерін қамтамасыз ету кезінде қандай көлемде шектелетінін немесе сөндірілетінін;
2) әуе навигациясының жүргізу тәсілдерін және борттық ұшуды пилотаждық-навигациялық кешендерін пайдалану мүмкіндігін, сондай-ақ радиоалмасуды жүргізу режимін;
3) өз және қосалқы әуеайлақтар ауданында, осы әуеайлақтарға күндіз және түнде ӘК қонуға кіруін және шығуын қамтамасыз ететін сипатты бағдарларды;
4) күндіз және түнде қонуға кіру үшін маневр жасауды құру ерекшеліктерін;
5) байланыс және ұшудың радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын толық пайдалану үшін іс-қимылдарын;
6) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес топты басқару кезінде әуе кемесінің эволюциясымен берген сигналдарды (командаларды), осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес жерде әуе кемелерінің қозғалысын реттеу сигналдарын, әуеде әуе кемелерінің қозғалысын басқару үшін қайталанатын сигналдары мен белгілерін білуі қажет.
232. Байланыс және ұшудың радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын шектелген пайдалану кезінде ӘК жай-күйін бақылау және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұшу жетекшісіне қажетті (ұшуға басшылық жасау тобының адамдарына) радиолокациялық станциялар мен байланыс құралдарын сөндіруге рұқсат етілмейді.
233. Сөндірілген немесе шектелген ұшудың байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын пайдалануда:
1) ӘК экипаждарының сұрау салуы бойынша;

2) по требованию руководителя полетами (группы руководства полетов);
3) при поступлении сигнала "Терплю бедствие" от экипажей ВС;
4) при ухудшении метеорологических условий в районе аэродрома посадки;
5) при потере радиосвязи с экипажами ВС;
6) при возникновении особых случаев в полете;
7) в случаях, необходимых для обеспечения безопасности полетов.
Параграф 27. Особенности организации полетов в условиях высоких (низких) температур наружного воздуха
234. При планировании полетов командир авиационной части учитывает температуру наружного воздуха на предстоящие полеты в целях обеспечения безопасности полетов и рационального использования стартового времени.
235. Разведка погоды производится при температуре плюс 37 градусов по Цельсию и менее (при понижении температуры). В качестве запасного аэродрома допускается использование аэродрома с температурой плюс 40 градусов по Цельсию.
Решением командира авиационной части (старшего летной смены) полеты при температуре наружного воздуха плюс 30 градусов по Цельсию и выше (минус 30 градусов по Цельсию и ниже) ограничиваются (стартовым временем, количеством ВС, упрощением выполнения полетных заданий) в зависимости от совокупности и степени влияния на работоспособность личного состава и работу ВС с учетом различных метеорологических элементов (температуры, ветра, влажности, давления).
Если к началу, в период полетов температура воздуха достигла плюс 30 градусов по Цельсию и понижается ниже плюс 30 градусов по Цельсию в течение одного часа полетов, то продолжительность летной смены не ограничивается.
Все виды полетов, за исключением перелетов, прекращаются при температуре плюс 38 градусов по Цельсию и более. Учебные полеты для самолетов фронтовой авиации прекращаются при температуре воздуха плюс 35 градусов по Цельсию и более.
Перелеты при температуре наружного воздуха плюс 38 градусов по Цельсию и более выполняются только на вертолетах и самолетах военно-транспортной авиации с разрешения органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан) после оценки возможности безопасного выполнения взлета (посадки) в соответствии с ограничениями, изложенными в руководствах (инструкциях) по эксплуатации по типам ВС.
Сноска. Пункт 235 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
236. В процессе подготовки к полетам в районах жаркого климата экипажи ВС оценивают условия, рассчитывают возможности безопасного выполнения взлета и посадки ВС.

2) ұшулар жетекшісінің (ұшуға басшылық жасау тобының) талаптары бойынша;
3) ӘК экипаждарынан "Апатқа ұшырадым" деген сигналы келіп түскен кезде;
4) қону әуеайлағы ауданында метеорологиялық жағдайлар нашарлаған кезде;
5) ӘК экипажымен радиобайланыс жоғалған кезде;
6) ұшуда ерекше жағдайлар туындаған кезде;
7) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайларда дереу іске қосылады.
27-параграф. Сыртқы ауаның жоғары (төмен) температуралары
жағдайларында ұшуды ұйымдастыру ерекшеліктері
234. Ұшуды жоспарлау кезінде авиациялық бөлім командирі ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және старттық уақытты ұтымды пайдалану мақсатында алдағы ұшуға сыртқы ауаның температурасын ескереді.
235. Ауа райын барлау Цельсий бойынша плюс 37 градус және одан төмен температура кезінде (температура төмендеген кезде) жүргізіледі. Қосалқы әуеайлақ ретінде Цельсий бойынша плюс 40 градус температурамен әуеайлақты пайдалануға жол беріледі.
Авиациялық бөлім командирінің (ұшу ауысымы үлкенінің) шешімімен сыртқы ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 30 градус және одан жоғары (Цельсий бойынша минус 30 градус және одан төмен) болған кезде ұшу әртүрлі метеорологиялық элементті (температура, жел, ылғалдылық, қысым) ескере отырып, жеке құрамның жұмыс қабілетіне және ӘК жұмысына ықпал ету жиынтығына және дәрежесіне (бастапқы уақыт, ӘК саны, ұшу тапсырмасын орындауды жеңілдету) байланысты шектеледі.
Егер ұшу басталарда, оның кезеңінде ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 30 градусқа жетсе және ұшуда бір сағат ішінде Цельсий бойынша плюс 30 градустан төменге төмендесе, онда ұшу ауысымының ұзақтығы шектелмейді.
Ұшып өтуді қоспағанда, барлық ұшу түрі Цельсий бойынша плюс 38 градус және одан жоғары температурада тоқтатылады. Майдан авиациясы ұшақтары үшін жаттығуға ұшуы ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 35 градус және одан жоғары болған кезде тоқтатылады.
Сыртқы ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 38 градус және одан жоғары болған кезде ұшып өту ӘК-ні типі бойынша пайдалану жөніндегі нұсқауларда (нұсқаулықтарда) жазылған шектеуге сәйкес ұшуды (қонуды) қауіпсіз орындау мүмкіндігін бағалағаннан кейін мемлекеттік авиация басқару органының (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының) рұқсатымен тек әскери-көлік авиациясының тікұшақтары мен ұшақтарында орындалады.
Ескерту. 235-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
236. Ыстық климат аудандарында ұшуға даярлану процесінде ӘК экипаждары жағдайларды бағалайды, ӘК қауіпсіз ұшып көтерілуін және қонуын орындау мүмкіндіктерін есептейді.

Параграф 28. Особенности организации полетов в приграничной полосе
237. Полеты в воздушном пространстве приграничной полосы выполняются с использованием аэронавигационных карт установленного масштаба с обозначенной линией Государственной границы Республики Казахстан, с указанием ширины приграничной полосы и ограничительных пеленгов от радиосредств.
238. Не допускаются полеты ВС, не оборудованных средствами радиосвязи, в воздушном пространстве приграничной полосы.
239. При выполнении полетов в приграничной полосе отклонения ВС от заданного маршрута в сторону границы не допускаются.
240. Экипажи ВС допускаются к полетам в приграничной полосе после изучения ими особенностей полетов в данном районе, проверки знаний этих особенностей.
241. Выполнение полетов в приграничной полосе согласовывается с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, органами войск противовоздушной обороны (далее – ПВО), центрами управления воздушным движением не менее чем за 5 суток до начала деятельности.
242. Экипажу ВС в процессе подготовки к полету в приграничной полосе необходимо изучение и знание:
1) точных очертаний Государственной границы и приграничной полосы в данном районе;
2) рельефа местности, характерных радиолокационных и визуальных ориентиров;
3) расположения и режима работы средств связи и радионавигации, значений ограничительных пеленгов и их координат;
4) процедуры ведения связи с органами УВД;
5) метеорологической обстановки по маршруту полета;
6) способов восстановления ориентировки;
7) алгоритма действий при возникновении особых условий и особых случаев в полете.
243. При потере ориентировки в воздушном пространстве приграничной полосы КВС немедленно берет курс по направлению полета от Государственной границы вглубь территории Республики Казахстан и далее действует в соответствии с пунктами 499501 настоящих Правил. Производить маневры для восстановления ориентировки в воздушном пространстве приграничной полосы не допускаются.
Орган УВД получив доклад от КВС о потере ориентировки или установив факт потери ориентировки по другим данным, действует в следующей последовательности:
1) дает указание КВС о включении сигнала "Бедствия";
2) используя радиотехнические средства, принимает меры по определению местонахождения ВС;
3) докладывает о случившемся центру УВД в зоне (районе) которого произошла потеря ориентировки, а также сообщает в органы войск ПВО, указав позывной ВС, предполагаемый район его местонахождения и высоту полета;
4) после обнаружения ВС оказывает помощь его экипажу в восстановлении ориентировки и выводе на маршрут полета или аэродром посадки.

28-параграф. Шекара маңындағы жолақта ұшуды ұйымдастыру ерекшеліктері
237. Шекара маңындағы жолақтың әуе кеңістігінде ұшу Қазақстан Республикасы мемлекеттік шекарасының белгіленген көрсетілген сызығымен белгіленген масштабтағы аэронавигациялық карталарды, шекара маңындағы жолақтың енін және радиоқұралдардан шектелетін пеленгілерді көрсете отырып орындалады.
238. Шекара маңындағы жолақың әуе кеңістігінде радиобайланыс құралдарымен жабдықталмаған ӘК ұшуына жол берілмейді.
239. Шекара маңындағы жолақта ұшуды орындау кезінде берілген маршруттан шекара жаққа ӘК ауытқуына жол берілмейді.
240. ӘК экипаждары осы ауданда олардың ұшу ерекшеліктерін зерделегеннен, осы ерекшеліктерді білуін тексергеннен кейін шекара маңындағы ұшуға жол беріледі.
241. Ұшуды шекара маңындағы жолақта орындау қызмет басталғанға дейін кемінде 5 тәулік ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі, әуе шабуылына қарсы қорғаныс (ӘШҚҚ) әскери органдарымен, әуе қозғалысын басқару орталықтарымен келіседі.
242. Шекара маңындағы жолақта ұшуға дайындалу процесінде ӘК экипажына:
1) осы аудандағы мемлекеттік шекара мен шекара маңы жолағының нақты кескінін;
2) жергілікті жер бедерін, сипатты радиолокациялық және шолу бағдарларын;
3) байланыс және радионавигация құралдарының орналасуы мен жұмыс режимін, шектелген пеленгілер мен олардың координаталар мәндерін;
4) ӘҚБ органдарымен байланысты жүргізу процедурасын;
5) ұшу маршруты бойынша метеорологиялық жағдайды;
6) бағдарларды қалпына келтіру тәсілдерін;
7) ұшуда ерекше жағдайлар мен айрықша оқиғалар туындаған кездегі іс-қимылдар алгоритмін зерделеу және оқыту қажет.
243. Шекара маңы жолағының әуе кеңістігінде бағдарды жоғалтқан кезде ӘКК дереу мемлекеттік шекарадан Қазақстан Республикасы аумағының тереңдігіне ұшу бағыты бойынша бағыт алады және одан әрі осы Қағидалардың 499-501-тармақтарына сәйкес әрекет етеді. Шекара маңы жолағындағы әуе кеңістігінде бағдарды қалпына келтіру үшін маневр жасауға жол берілмейді.
ӘҚБ органы ӘКК бағдарды жоғалту туралы немесе басқа деректер бойынша бағдарларды жоғалту фактілерін орнатып, мынадай реттілікте әрекет етеді:
1) ӘКК "Апат" сигналын қосу туралы нұсқау береді;
2) радиотехникалық құралдарды пайдалана отырып, ӘК орналасқан орнын айқындау жөнінде шаралар қабылдайды;
3) болған оқиға туралы оның аймағында бағдарын жоғалтқан ӘҚБ орталығына баяндайды, сондай-ақ ӘК шақыру белгісін, оның болжамды орналасқан орны ауданын және ұшу биіктігін көрсетумен ӘШҚҚ әскерлерінің органына хабарлайды;
4) ӘК табылғаннан кейін оның экипажына бағдарды қалпына келтіруде және ұшуды немесе қону әуеайлағын маршрутқа шығаруда көмек көрсетеді.

244. Пересечение ВС Государственной границы Республики Казахстан без радиосвязи не допускается, за исключением случаев, когда отказ радиосвязи произошел в полете после получения экипажем воздушного – судна условий на пересечение Государственной границы Республики Казахстан. Если экипаж ВС принимает решение следовать на аэродром вылета, то пересечение Государственной границы Республики Казахстан в обратном направлении выполняется по той же международной воздушной трассе или маршруту полета с занятием попутного эшелона.
Глава 2. Проведение полетов
Параграф 1. Порядок проведения полетов
245. При выполнении полетов на борту ВС необходимо наличие:
1) полетного листа (при перелетах);
2) полетных карт (радионавигационных карт для транспортных ВС и вертолетов);
3) соответствующей документации аэронавигационной информации (для транспортных ВС и вертолетов);
4) бюллетеня погоды (при перелете, перегонке и перевозке). При перелете группы ВС – только на борту ведущего группы);
5) документов на получение горюче-смазочных материалов, аэропортовых услуг;
6) бортовой карточки ВС на перелет (бортового журнала подготовки ВС).
Сноска. Пункт 245 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
246. Производить полеты допускается при наличии не менее одного запасного аэродрома. При отсутствии в районе полетов аэродромов, пригодных по составу радиотехнического оборудования и техническим характеристикам летных полос к использованию в качестве запасных, допускается проводить полеты без запасных аэродромов (в том числе и при минимуме погоды при устойчивых метеорологических условиях). Перечень таких аэродромов определяется приказом руководителя органа управления государственной авиации. При полетах без запасных аэродромов запасная взлетно-посадочная полоса аэродрома должна быть пригодна для посадки ВС.
247. Выполнение полетов на вертолетах в районе аэродрома в простых и сложных метеорологических условиях, а вне аэродрома – в простых метеорологических условиях допускается без наличия запасного аэродрома.
248. При проведении полетов в несколько летных смен между ними планируется перерыв не менее 1 часа (в вертолетных авиационных частях и летных военных учебных заведениях – не менее 30 минут), необходимый для подготовки аэродрома к полетам в следующую летную смену.

244. Әуе кемесінің экипажы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге талап алғаннан кейін ұшудан радиобайланыс істен шыққан жағдайларды қосапағанда, ӘК Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын радиобайланыссыз кесіп өтуге жол берілмейді. Егер ӘК экипажы ұшып көтерілу әуеайлағына шешім қабылдаса, онда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кері бағытта сол халықаралық әуе трассасы бойынша немесе бағыттас эшелонды алумен ұшу маршруты бойынша орындалады.
2-тарау. Ұшуды өткізу
1-параграф. Ұшуды өткізу тәртібі
245. Ұшуды орындау кезінде ӘК бортында:
1) ұшу парағы (ұшу кезінде);
2) ұшу картасы (көліктік ӘК-ге және тікұшақтарға арналған радионавигациялық карта);
3) аэронавигациялық ақпараттың тиісті құжаттамасы (көлік ӘК жене тікұшақтар үшін);
4) ауа райы бюллетені (ұшу, ұшырып апару және жеткізу кезінде. ӘК тобы ұшқан кезде – тек жетекші топтың бортында);
5) жанар-жағармай материалдарын алуға, әуежайлық көрсетілетін қызметтерге арналған құжаттар;
6) ӘК ұшып өтуге (ұшырып апаруға) арналған борттық карточка (ӘК-ны дайындау борттық журналы) болуы қажет.
Ескерту. 245-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
246. Кемінде бір қосалқы әуеайлақ бар болған кезде ұшуды жүргізуге жол беріледі. Әуеайлақтардың ұшу ауданында қосалқы ретінде пайдалануға құрамы бойынша радиотехникалық жабдықтар мен ұшу жолақтарының техникалық сипаттамаларына жарамдылар болмаған жағдайда (оның ішінде, тұрақты метеорологиялық жағдайлар кезінде ауа райы минимумы кезінде) қосалқы әуеайлақтарсыз ұшуды жүргізуге рұқсат етіледі. Мұндай әуеайлақтардың тізбесі мемлекеттік авиацияның басқару органы басшысының бұйрығымен айқындалады. Қосалқы әуеайлақтарсыз ұшу кезінде әуеайлақтың қосалқы ұшып көтерілу-қону жолағы ӘК қонуы үшін жарамды болуға тиіс.
247. Әуеайлақ ауданында тікұшақтарда қарапайым және күрделі метеорологиялық жағдайларда, ал әуеайлақтан тыс – қарапайым метеорологиялық жағдайларда ұшуды орындау қосалқы әуеайлақтың болмай жол берілмейді.
248. Бірнеше ұшу ауысымы ұшуды жүргізген кезінде олардың арасында келесі ұшу ауысымының ұшуына әуеайлақты дайындауға қажетті кемінде 1 сағат (тікұшақ авиациялық бөлімдерінде және ұшу әскери оқу орындарында – кемінде 30 минут) үзіліс жоспарланады.

249. Перед началом летной смены руководитель полетами на аэродроме получает доклад о готовности лиц группы руководства полетов с их рабочих мест к непосредственному управлению и не позже чем за 10 минут до запланированного времени начала полетов докладывает в центр УВД о готовности к началу деятельности, связанной с использованием воздушного пространства.
250. Полеты начинаются и заканчиваются в установленное плановой таблицей полетов время.
251. С подачей команды руководителя полетами на аэродроме на запуск двигателей первому вылетающему воздушному судну производится подъем авиационного флага на сигнальной мачте командно-диспетчерского пункта или стартово-командного пункта и пуск зеленой ракеты.
После окончания летной смены производится спуск авиационного флага и пуск красной ракеты (после заруливания крайнего ВС на стоянку и выключения двигателей).
252. Основанием для выполнения полета экипажем ВС является утвержденная плановая таблица полетов или полетный лист. Полеты по плану летной подготовки проводятся по плановой таблице полетов. Полетный лист выписывается при выполнении внеаэродромных, а также контрольных полетов в целях проверки в полете работоспособности систем и оборудования транспортных, транспортно-боевых ВС.
253. Вылет без утвержденной плановой таблицы полетов или полетного листа допускается в случаях выполнения боевой, специальной (оперативно-служебной, служебно-боевой) задачи или специального полета (специального задания), при проверке боевой готовности, проведения поисково-спасательных работ, оказания срочной медицинской помощи, при стихийных бедствиях и других чрезвычайных ситуациях.
254. Все изменения полетных заданий экипажам вносятся в плановую таблицу полетов, доводятся до экипажей, группы руководства полетов и старшего инженера полетов.
255. Начало полетов допускается переносить на поздний срок. При этом окончание полетов переносится с разрешения командного пункта органа управления государственной авиации и по согласованию с центром управления воздушным движением, но не более чем на 2 часа.
256. При изменении метеоусловий в процессе летной смены и приближении их значений к максимально-допустимым для данного варианта плановой таблицы командир авиационной части (старший летной смены) принимает решение о продолжении (прекращении) полетов или переходе к полетам по другому варианту плановой таблицы.
При переходе к полетам по другому варианту плановой таблицы полеты прекращаются, даются необходимые указания об условиях их дальнейшего проведения. При переходе от полетов в простых метеорологических условиях к полетам в сложных метеорологических условиях проводится доразведка погоды.
Решение о прекращении полетов по метеорологическим условиям принимается руководителем полетами с последующим докладом командиру авиационной части (старшему летной смены).

249. Ұшу ауысымы басталар алдында әуеайлақта ұшу жетекшісі олардың жұмыс орындарынан тікелей басқаруға ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының әзірлігі туралы баяндау алады және әуе кеңістігін пайдаланумен байланысты қызметтің басына әзірлігі туралы ӘҚБ орталығына ұшу басталуға жоспарланған уақытқа дейін 10 минуттан кешіктірмей баяндайды.
250. Ұшу жоспарлы ұшу кестесінде белгіленген уақытта басталады және ,аяқталады.
251. Әуеайлақта ұшу жетекшісі бірінші ұшып көтерілетін әуе кемесінің қозғалтқыштарын іске қосуға командалар берумен командалық-диспетчерлік пунктіге немесе старттық-командалық пунктіге сигналдық діңгекте авиациялық жалау көтеріледі және жасыл зымыран ұшырылады.
Ұшу ауысымы аяқталғаннан кейін (соңғы ӘК тұраққа бұрылғаннан және қозғалтқыш сөндірілгеннен кейін) авиациялық жалауды түсіру жүргізіледі және қызыл зымыран ұшырылады.
252. ӘК экипажымен ұшуды орындау үшін негіз ұшудың бекітілген жоспарлы кестесі немесе ұшу парағы болып табылады. Ұшу даярлығының жоспары бойынша ұшу ұшудың жоспарлы кестесі бойынша жүргізіледі. Ұшу парағы әуеайлақтан тыс, сондай-ақ ұшуда ӘК көліктік, көліктік-жауынгерлік жүйелері мен жабдықтарының жұмыс қабілеттілігін тексеру мақсатындағы бақылау ұшуды орындау кезінде жазылады.
253. Ұшудың немесе ұшу парағының бекітілмеген жоспарлы кестесімен ұшып көтерілуі жауынгерлік, арнайы (жедел-қызметтік, қызметтік-жауынгерлік) міндеттерді немесе арнайы ұшуды орындаған жағдайда, жауынгерлік әзірлікті тексеру, іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу, жедел медициналық жәрдем көрсету, табиғи зілзала және басқа да төтенше жағдайларды орындауға рұқсат етіледі.
254. Барлық ұшу тапсырмаларының өзгерістері экипаждарға ұшудың жоспарлы кестесіне енгізіледі, ұшуға басшылық жасау тобының экипажданыа дейін және ұшудың аға инженеріне жеткізіледі.
255. Ұшуды бастау кеш мерзімге ауыстыруға жол беріледі. Бұл ретте, ұшуды аяқтау мемлекеттік авиацияның басқару органы командалық пунктінің рұқсатымен және әуе қозғалысын басқару орталығының келісімі бойынша, бірақ 2 сағаттан артық емес уақытқа ауыстырылады.
256. Ұшу ауысымы процесінде метеорологиялық жағдайлар өзгерген және оларды жоспарлы кестенің осы нұсқасы үшін барынша жол берілген мәнге жақындату кезінде авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының жетекшісі) ұшуды жалғастыру (тоқтату) немесе жоспарлы кестенің басқа нұсқасы бойынша ұшуға көшу туралы шешім қабылдайды.
Жоспарлы кестенің басқа нұсқасы бойынша ұшуға көшу кезінде ұшу тоқтатылады, оларды одан әрі жүргізу шарттары туралы қажетті нұсқаулар беріледі. Қарапайым метеорологиялық жағдайлардан күрделі метеорологиялық жағдайларда ұшуға ауысу кезінде ауа райына толық барлау жүргізіледі.
Метеорологиялық жағдайлар бойынша ұшуды тоқтату туралы шешімді кейіннен авиациялық бөлім командиріне (ұшу ауысымының жетекшісіне) баяндай отырып, ұшу жетекшісі қабылдайды.

257. Способ проведения одновременных полетов ВС различных типов с одного аэродрома определяется аэронавигационным паспортом аэродрома. При производстве совместных полетов ВС различных органов управления государственной авиации, при приеме и выпуске одиночных ВС управление экипажами ВС на аэродроме осуществляется на единых каналах управления.
Аэронавигационный паспорт аэродрома (вертодрома) разрабатывается в целях обеспечения организации и безопасности полетов для каждого аэродрома (вертодрома).
Аэронавигационный паспорт разрабатывается эксплуатантами аэродрома (вертодрома). Организует разработку аэронавигационного паспорта старший авиационный начальник.
Вся аэронавигационная информация представляется в виде таблиц, графиков, рисунков, карт-схем и текстового описания, которая излагается в соответствующих главах аэронавигационного паспорта. В конце каждой главы указываются документы, подтверждающие достоверность аэронавигационной информации. В аэронавигационный паспорт включаются утвержденные аэродромные карты и схемы.
Эксплуатанты аэродрома включают в аэронавигационный паспорт сведения в той степени, в какой они применяются к данному аэродрому (вертодрому).
В целях поддержания достоверности сведений, содержащихся в аэронавигационном паспорте эксплуатанты аэродрома (вертодрома) вносят изменения и дополнения.
Об изменениях или дополнениях, которые вносятся в аэронавигационный паспорт эксплуатанты уведомляют старшего авиационного начальника аэродрома и органы управления (обслуживания) воздушным движением, осуществляющих управление движением ВС в зоне своей ответственности.
Сноска. Пункт 257 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
258. Полеты на самолетах и вертолетах на одном аэродроме по ППП производятся в разное время. Допускаются совместные полеты во всех метеорологических условиях вертолетов и малоскоростных самолетов.
259. Решением старшего авиационного начальника аэродрома полеты на вертолетах в районе аэродрома проводятся одновременно с полетами на самолетах по ПВП, при выполнении таких полетов для вертолетов отводится маркированная площадка с отдельным стартом с назначением руководителя полетами вертолетов, который является помощником руководителя полетами на аэродроме. По указанию руководителя полетами, экипажи вертолетов используют любую часть летного поля аэродрома для выполнения взлета и посадки.

257. Бір әуеайлақтан әртүрлі үлгідегі ӘК-ның бір уақытта ұшуын жүргізу тәсілі әуеайлақтың аэронавигациялық паспортымен айқындалады. Мемлекеттік авиация әртүрлі басқару органдары ӘК-ның бірлескен ұшуын жүргізу кезінде жеке ӘК-ны қабылдау және шығару кезінде әуеайлақта ӘК экипаждарын басқару бірыңғай басқару арналарында жүзеге асырылады.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) аэронавигациялық паспорты әрбір әуеайлақ (тікұшақ айлағы) үшін ұшуды ұйымдастыру мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында әзірленеді.
Аэронавигациялық паспортты әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушы әзірлейді. Әуеайлақта (тікұшақ айлағында) бірнеше пайдаланушы болған кезде аэронавигациялық паспортты мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның авиациялық бөлігі әзірлейді.
Барлық аэронавигациялық ақпарат аэронавигациялық паспорттың тиісті тарауларында жазылатын кестелер, графиктер, суреттер, карта-схемалар және мәтіндік сипаттама түрінде ұсынылады. Әрбір тараудың соңында аэронавигациялық ақпараттың дұрыстығын растайтын құжаттар көрсетіледі. Аэронавигациялық паспортқа бекітілген әуеайлақ карталары мен схемалары енгізіледі.
Әуеайлақты пайдаланушылар аэронавигациялық паспортқа мәліметтерді осы әуеайлаққа (тікұшақ айлағына) қолданылатын дәрежеде енгізеді.
Аэронавигациялық паспорттағы мәліметтердің дұрыстығын қолдау мақсатында әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушылар өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Пайдаланушылар аэронавигациялық паспортқа енгізілетін өзгерістер немесе толықтырулар туралы әуеайлақтың аға авиациялық бастығын және өз жауапкершілігі аймағында ӘК қозғалысын басқаруды жүзеге асыратын әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органдарын хабардар етеді.
Ескерту. 257-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
258. Бір әуеайлақта АҰР бойынша ұшақтар мен тікұшақтардың ұшуы әртүрлі уақытта жүргізіледі. Тікұшақтар мен жылдамдығы аз ұшақтардың барлық метеорологиялық жағдайларда бірлескен ұшуға жол беріледі.
259. Үлкен авиациялық әуеайлақ бастығының шешімімен әуеайлақ ауданында тікұшақта ұшу ШҰР бойынша ұшақтарда бір уақытта ұшумен жүргізіледі, мұндай ұшуды орындау кезінде әуеайлақта ұшу жетекшісінің көмекшісі болып табылатын тікұшақ ұшуының жетекшісін тағайындаумен тікұшақ ұшуының жетекшісін тағайындаумен жеке стартпен таңбаланған алаң бөлінеді. Ұшу жетекшісінің нұсқауы бойынша тікұшақ экипаждары ұшып көтерілуді және қонуды орындау үшін әуеайлақтың ұшу алаңынын кез келген бөлігін пайдаланады.

260. При подготовке ВС на стоянках (технических позициях), буксировке из укрытий (в укрытия), со стоянок (технических позиций), а также при запуске двигателей применяются сигналы регулирования движения воздушными судами на земле приведенные в приложении 15 к настоящим Правилам.
261. Движение ВС, автомобилей и других транспортных средств впереди и сзади ВС с работающим двигателем должно проводиться на расстоянии, которое обеспечивает безопасность движения и исключает попадание посторонних предметов, пыли (снега) в работающий двигатель.
262. Руление и буксировка ВС по аэродрому в период проведения полетов без разрешения руководителя полетами не допускается.
263. Время запуска двигателя (двигателей) определяется в зависимости от заданного времени взлета. Запуск двигателя (двигателей) проводится с разрешения руководителя полетами или по его команде. Запуск двигателя (двигателей) без команды допускается только при полетах с ограниченным использованием средств связи и радиотехнического обеспечения с соблюдением мер безопасности.
264. Перед выруливанием КВС (группы) убеждается в готовности экипажа (группы) ВС к вылету, устанавливает радиосвязь с руководителем полетами и экипажами ВС группы, которая поддерживается с момента запуска до момента выключения двигателя (двигателей) по окончании полета.
При отсутствии устойчивой двухсторонней радиосвязи вылет не допускается.
265. При введении ограничений по радиосвязи радиообмен при запуске, выруливании и на отдельных этапах полета не проводится.
266. Скорость руления КВС выдерживает в зависимости от состояния рулежных дорожек, наличия препятствий, полетной массы ВС и условий видимости, но не более скорости, установленной РЛЭ и руководителем полетами на аэродроме. Руление вблизи препятствий и мест стоянки ВС проводится на скорости, обеспечивающей немедленную остановку ВС при торможении.
При рулении легких ВС в сильный ветер, при ограниченной видимости, при минимально допустимых значениях коэффициента сцепления или по требованию КВС проводится сопровождение ВС лицом, назначенным для этой цели или специально выделенным автотранспортом.
267. При неудовлетворительном состоянии рулежных дорожек и мест стоянки, ВС буксируется к месту взлета или месту стоянки. Скорость буксировки определяется РЛЭ. В кабине буксируемого ВС находится авиационный техник или летчик.
268. Одновременное руление нескольких ВС в одном направлении производится на интервалах и дистанциях, исключающих попадание в двигатели пыли или снега и посторонних предметов, поднятых впереди рулящим ВС.
Обгон рулящего (буксируемого) ВС не допускается.
Если направления руления ВС пересекаются, КВС, видящему другое рулящее ВС справа, необходимо остановиться и пропустить его.
При рулении навстречу друг другу каждому КВС необходимо уменьшить скорость руления до минимальной и держаться правой стороны, чтобы ВС разошлись левыми бортами.
Встречное руление (буксировка) допускается при расстоянии между концами крыльев самолетов не менее 5 м (для вертолетов – не менее одного диаметра несущего винта между концами лопастей) и только на прямолинейном участке рулежной дорожки.
Пересечение рулящим (буксируемым) ВС взлетно-посадочной полосы во время полетов производится только с разрешения и по команде руководителя полетами.
Команда на прекращение руления подается по радио или сигналами. По этой команде КВС немедленно прекращает руление и ждет дальнейших указаний.

260. ӘК тұрақтарда (техникалық бекіністерде) дайындау, тасалардан (тасаларға), тұрақтардан (техникалық бекіністерден) тіркеу алу, сондай-ақ қозғалтқыштарды іске қосу кезінде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес жерде әуе кемелерінің қозғалысын реттейтін сигналдар қолданылады.
261. ӘК алдында және артында жұмыс істейтін қозғалтқышпен ӘК, автомобильдер мен басқа да көлік құралдарының қозғалысы қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ететін және жұмыс істеп тұрған қозғалтқышқа бөтен заттардың, шаңның (қардың) түсуін болдырмайтын арақашықтықта жүргізілуге тиіс.
262. Ұшуды жүргізу кезеңінде әуеайлақ бойынша ӘК басқару және тіркеуге алу ұшу жетекшісінің рұқсатынсыз жол берілмейді
263. Қозғалтқышты (қозғалтқыштарды) іске қосу уақыты ұшып көтерілуге тапсырылған уақытқа қатысты айқындалады. Қозғалтқышты (қозғалтқыштарды) іске қосу ұшу жетекшісінің (бұйрық бойынша) рұқсатымен немесе команда бойынша жүргізіледі. Командасыз қозғалтқышты (қозғалтқыштарды) іске қосу қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын тек шектелген пайдаланумен ұшу кезінде жол беріледі.
264. Басқару алдында ӘКК (тобы) ӘК экипажының (топтары) ұшып көтерілу әзірлігіне көз жеткізеді, ұшу аяқталғаннан кейін қозғалтқышты (қозғалтқыштар) іске қосқан сәттен бастап сөндіру уақытына дейін сақталатын, ұшу жетекшісімен және ӘК тобының экипаждарымен радиобайланыс орнатады.
Тұрақты екіжақты радиобайланыс болмаған кезде ұшып көтерілуге жол берілмейді.
265. Радиобайланыс бойынша шектеулер енгізілген болса, ұшыру, жермен басқару кезінде және ұшудың жекелеген кезеңдерінде радиомен алмасу жүргізілмейді.
266. ӘКК басқару жылдамдығы жермен жүргізілетін жолдың жай-күйіне, кедергілердің болуына, ӘК ұшу салмағына және көру жағдайына, бірақ ҰПН және әуеайлақағы ұшу басшысы белгілеген жылдамдықтан артық емес ұсталады. Кедергілер мен ӘК тұрақ орындарының маңында басқару тежеу кезінде ӘК дереу тоқтатуды қамтамасыз ететін жылдамдықта жүргізіледі.
Қатты желде жеңіл әуе кемелерін басқару, шектеулі көру кезінде, ілінісу коэффицентінің ең аз жол берілген мағыналары кезінде немесе ӘКК талабы бойынша осы мақсат үшін тағайындалған адам немесе арнайы бөлінген автокөлік ӘК еріп жүру жүргізіледі.
267. Басқару жолдарының және тұрақ орындарының қанағаттанғысыз жай-күйі ӘК ұшып көтерілу орнына немесе тұрақ орнына сүйреп әкелінеді. Сүйреу жылдамдығы ҰПН-мен айқындалады. Сүйреп алып келген ӘК кабинасында авиациялық техник немесе ұшқыш болады.
268. Бір бағытта бірнеше ӘК бір уақытта басқаруы алдағы басқарып келе жатқан көтерген шаңның немесе қардың және басқа заттардың қозғалтқышқа түсуін болдырмайтын аралықтарда және қашықтықтарда жүргізіледі.
Басқаратын (тіркелетін) ӘК басып озуға жол берілмейді.
Егер ӘК басқару бағыты қиылысатын болса, ӘКК оң жақта басқа басқаратын ӘК көрсе, тоқтау және оны жіберуі қажет.
Бір-біріне қарсы басқару кезінде әрбір ӘКК ең аз басқару жылдамдығына дейін азайту және ӘК сол жақ бортпен айналып кететін оң жақты ұстау қажет.
Қарсы басқару (тікеу) ұшақ қанаты ұштарының арақашықтығы кемінде 5 м (тікұшақтар үшін – негізгі бір негізгі бұранданың қалақ ұштары арасында кемінде бір диаметр) және тек тік сызықты жолды басқару учаскесінде жол беріледі.
Ұшу уақытында басқаратын (тіркеу) ӘК ұшу-қону жолағының қиылысуы тек ұшу жетекшісінің рұқсатымен және команда бойынша жүргізіледі.
Басқаруға рұқсат бермеуге команда радио немесе сигналдар бойынша беріледі. Осы команда бойынша ӘКК дереу басқаруды тоқтатуға және одан әрі нұсқаулар күтеді.

269. Выруливание на взлетно-посадочную полосу для взлета производится с разрешения руководителя полетами или помощника руководителя полетами.
270. Взлет одиночных ВС или групп ВС производится на временных интервалах, указанных в плановой таблице полетов и установленных аэронавигационным паспортом аэродрома.
Взлет без разрешения руководителя полетами (помощника руководителя полетами) не допускается.
271. Преимущества при взлете имеют следующие ВС:
1) выполняющие задание по охране интересов государства;
2) выполняющие поисково-спасательные, аварийно-спасательные работы;
3) задания по оказанию срочной медицинской помощи;
4) другие ВС, в зависимости от складывающейся воздушной обстановки, местных условий и процедур, связанных с эксплуатацией ВС или аэродрома.
272. Сообщение о начале полетов передается руководителем полетами на аэродроме через командный пункт и авиационного диспетчера на вышестоящий командный пункт и в центр управления воздушным движением не позже чем через 5 минут после взлета первого ВС. Сообщение об окончании или временном прекращении полетов передается не позже чем через 5 минут после посадки всех ВС.
273. Полеты в районе аэродрома выполняются согласно процедур установленных аэронавигационным паспортом аэродрома. Изменять установленные аэронавигационным паспортом аэродрома процедуры выполнения полетов в районе аэродрома допускается только КВС, идущих на внеочередную (вынужденную) посадку.
274. Внеаэродромные полеты по планам боевой подготовки выполняются в специально установленных районах (зонах) и по маршрутам операционного воздушного движения.
275. Минимально допустимую высоту нижней границы облаков и полетную видимость для выполнения задания определяет командир авиационной эскадрильи в зависимости от уровня подготовки экипажа и характера полетного задания, но не ниже минимальных метеорологических условий для полетов по ПВП указанных в приложении 4 к настоящим Правилам и установленных истинных безопасных высот полетов по ППП указанных в приложении 6 к настоящим Правилам.
276. Безопасный заход на посадку и посадка обеспечивается дистанцией между воздушными судами, летающими по кругу (заходящими на посадку). Дистанция устанавливается аэронавигационным паспортом аэродрома в зависимости от типов ВС. Выход из круга и вход в круг полетов производится по касательной линии к одному из разворотов на высоте полета по кругу и в соответствии с аэронавигационным паспортом аэродрома.
277. Полеты ВС в районе аэродрома выполняются при радиолокационном контроле или без радиолокационного контроля.
Без радиолокационного контроля допускается выполнять аэродромные полеты для ВС с максимальной скоростью полета 300 км/ч и менее, при наличии устойчивой двусторонней радиосвязи и при метеорологических условиях, позволяющих выполнить заход на посадку по ПВП днем и ночью.
Для ВС с максимальной скоростью полета более 300 км/ч при отсутствии на аэродроме радиолокационного контроля допускается выполнять полеты по кругу и в зоны на пилотаж при визуальном контроле и устойчивой двусторонней радиосвязи с органом управления воздушным движением.

269. Ұшып көтерілу үшін ұшу-қону жолағында басқару ұшу жетекшісінің немесе ұшу жетекшісі көмекшісінің рұқсатымен жүргізіледі.
270. Жеке ӘК немесе ӘК топтарының ұшып көтерілуге жоспарлы ұшу кестесінде және әуеайлақтың белгіленген аэронавигациялық паспортында көрсетілген уақытша аралықта жүргізіледі.
Ұшу жетекшісінің (ұшу жетекшісінің көмекшісі) рұқсатысыз ұшып көтерілуге жол берілмейді.
271. Ұшып көтерілу кезінде басымдық мынадай ӘК-де болады:
1) мемлекет мүдделерін қорғау бойынша тапсырмалар орындайтын;
2) іздестіру-құтқару, авариялық-құтқару жұмыстарын орындайтын;
3) шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша тапсырмалар;
4) қалыптасқан әуе жағдайына, ӘК немесе әуеайлақты пайдаланумен байланысты жергілікті жағдайлар мен рәсімдерге байланысты басқа ӘК.
272. Ұшуды бастау туралы хабарлама әуеайлақта командалық пункт және жоғары тұрған командалық пунктіге авиациялық диспетчер арқылы және әуе қозғалысын басқару орталығына бірінші ӘК ұшып көтерілгеннен кейін 5 минуттан кешіктірмей беріледі. Ұшуды аяқтау немесе уақытша тоқтату туралы хабарлама барлық ӘК қонуынан кейін 5 минуттан кешіктірмей беріледі.
273. Әуеайлақ ауданында ұшу әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген процедуралармен орындалады. Әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген ұшуды орындау процедурасын өзгертуге тек кезектен тыс (мәжбүрлі) қонуға келетін ӘКК рұқсат етіледі.
274. Жауынгерлік даярлық жоспарлары бойынша әуеайлақтан тыс ұшу арнайы белгіленген аймақтарда (аудандарда) және операциялық әуе қозғалысының маршруттары бойынша орындалады.
275. Бұлттардың төменгі шегінің жол берілетін ең аз қолжетімді биіктігі және тапсырманы орындау үшін ұшуда көруді экипаж даярлығының деңгейіне және ұшу тапсырмасының сипаттамасына байланысты, бірақ осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген ШҰР бойынша ұшу үшін ең аз метеорологиялық жағдайлардан және Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген АҰР бойынша белгіленген шынайы ұшу биіктіктерден аз емес болып авиациялық эскадрильяның командирі айқындайды.
276. Қонуға қауіпсіз кіру және қону бағыт бойынша ұшатын (қонуға кіретін) әуе кемелері арасындағы қашықтықпен қамтамасыз етіледі. Қашықтық ӘК үлгісіне байланысты әуеайлақтың аэронавигациялық паспортымен белгіленеді. Ұшу шеңберінен шығу және шеңберіне кіру ұшу биіктігінде шеңбер бойынша бір кері бұрылуға жанама желі бойынша жүргізіледі.
277. Әуеайлақ ауданында ӘК ұшуы радиолокациялық бақылау кезінде немесе радиолокациялық бақылаусыз орындалады.
Радиолокациялық бақылаусыз 300 км/сағ және одан төмен ең жоғары жылдамдықпен ӘК үшін әуеайлақтық ұшуды орындауға жол беріледі, күндіз және түнде ШҰР бойынша қонуға кіруді орындауға мүмкіндік беретін тұрақты екі жақты радиобайланыс болған кезде және метеорологиялық жағдайлар кезінде рұқсат беріледі.
ӘК үшін ең жоғары ұшу жылдамдығы 300 км/сағ әуеайлақта радиолокациялық бақылау болмаған кезде әуе қозғалысын басқару органымен шолып бақылау және тұрақты екі жақты радиобайланыс кезінде шеңбер бойынша және ұшуды басқару аймақтарында ұшуды орындауға жол беріледі.

278. Одновременно в пилотажной зоне находится одно ВС или группа ВС под управлением ведущего группы. Нахождение в одной зоне одновременно нескольких ВС (групп) допускается при условии эшелонирования их по высоте, обеспечивающей безопасность полета с учетом возможных ошибок экипажей в выдерживании заданных высот.
279. Посадка ВС производится с разрешения руководителя полетами (помощника руководителя полетами) и в соответствии с РЛЭ.
КВС, находящемуся на предпосадочной прямой необходимо прекратить снижение и уйти на второй круг (выполнить повторный заход) в случаях:
если до достижения минимума погоды КВС не был установлен необходимый визуальный контакт с ориентирами для продолжения захода на посадку;
положение ВС в пространстве или параметры его движения не обеспечивают безопасной посадки;
по команде руководителя полетами (помощника руководителя полетами).
280. Для выполнения немедленной (внеочередной) посадки на аэродром, КВС докладывает об этом руководителю полетами и выполняет по его указанию выход на аэродром и заход на посадку способом, обеспечивающим посадку в минимальное время.
При полете по ПВП КВС усиливает осмотрительность и, если не последует дополнительных указаний руководителя полетами, самостоятельно принимает решение на выполнение посадки.
Экипажу, находящемуся в воздухе, необходимо уступить маршрут воздушному судну, идущему на внеочередную посадку и ограничить свой радиообмен. При заходе экипажа ВС на внеочередную посадку в сложных метеорологических условиях другим экипажам ВС занимать его высоту не допускается.
281. Преимущества при посадке имеют следующие ВС:
1) выполняющие экстренную (или аварийную) посадку;
2) санитарной авиации или воздушные суда, на борту которых больные или тяжелораненые, нуждающиеся в срочной медицинской помощи;
3) занятые поисково-спасательными операциями;
4) другие воздушным судам в зависимости от складывающейся воздушной обстановки, местных условий и процедур, связанных с эксплуатацией ВС или аэродрома.
282. Приземление ВС производится на осевую линию взлетно-посадочной полосы в зоне приземления. Если группа выполняет посадку на сокращенных дистанциях (или в паре), воздушные судна приземляются левее и правее оси взлетно-посадочной полосы (в зависимости от направления ветра).
После посадки КВС необходимо без задержки освободить взлетно-посадочную полосу и доложить об этом руководителю полетами.
283. Посадка на запасную взлетно-посадочную полосу производится с разрешения руководителя полетами.
284. Запрещение посадки экипажам дается по радио, огнями запрещения посадки или ракетой красного цвета.

278. Ұшуды басқару аймақтарында бір уақытта бір ӘК немесе топ жетекшісінің басқаруымен ӘК тобы болады. Бір аймақта бір уақытта бірнеше әуе кемелерінің (тобының) болуы экипаждардың берілген биіктіктерді ұстауда ықтимал қателерін ескере отырып, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін биіктігі бойынша оларды эшелондау жағдайы кезінде жол беріледі.
279. ӘК қонуы ұшу жетекшісінің (ұшу жетекшісі көмекшісінің) рұқсатымен және ҰПН-ға сәйкес жүргізіледі.
Қонуалды тұра жолда ӘКК мынадай жағдайларда төмендеуді тоқтатуы және екінші айналымға кетуі (қайта кіруді орындауы) қажет:
егер ӘКК өзінің ең төмен ауа райына қолжеткізуге дейін қонуға кіруді жалғастыру үшін бағдарлармен қажетті шолу байланысын орнатпаған болса;
кеңістікте ӘК жай-күйі немесе оның қозғалу параметрлері қауіпсіз қонуды қамтамасыз етпеген;
ұшу басшысының (ұшу басшысы көмекшісінің) пәрмені бойынша;
280. Әуеайлаққа дереу (кезектен тыс) қонуды орындау үшін ӘКК ол туралы ұшу жектекшісіне баяндайды және ең аз уақытта ұшуды қамтамасыз ететін тәсілмен оның нұсқауы бойынша әуеайлаққа шығуды және қонуға кіруді орындайды.
Ұшуда ШҰР бойынша ӘКК сақтығын күшейтеді және, егер ұшу жетекшісінің қосымша нұсқаулары болмаса, қонуды орындауға қосымша шешім қабылдайды.
Әуедегі экипажға кезектен тыс қонуға келген, әуе кемесінің маршрутына жол беру және өзінің радиомен алмасуын шектеу қажет. Күрделі метеорологиялық жағдайларда ӘК экипажы кезектен тыс қонуға кірген кезде басқа ӘК экипаждарына оның биіктігін алуға жол берілмейді.
281. Қону кезінде мынадай ӘК басымдыққа ие болады:
1) шұғыл (немесе авариялық) қонуды орындайтындар;
2) бортында оның науқастар немесе шұғыл медициналық көмекке мұқтаж ауыр жарақаттылар бар санитариялық авиация немесе әуе кемелері;
3) іздестіру-құтқару операцияларымен айналысатындар;
4) қалыптасқан әуе жағдайына, ӘК немесе әуеайлақты пайдаланумен байланысты жергілікті жағдайларға және рәсімдерге байланысты басқа да әуе кемелері.
282. ӘК жерге қонуы жерге қону аймағында ұшу-қону жолағының осьтік сызығына жүргізіледі. Егер топ қысқартылған аралықтарда (немесе жұппен) қонуды орындаса, әуе кемелері ұшу-қону жолағының сол және оң жақ оське жерге қонады.
ӘКК қонғаннан кейін кешіктірмей ұшу-қону жолағын босату және ол туралы ұшу жетекшісіне баяндау қажет.
283. Қосалқы ұшу-қону жолағына қону ұшу жетекшісінің рұқсатымен жүргізіледі.
284. Экипаждың қонуына тыйым салу радиомен, қонуға тыйым салу жарығымен немесе қызыл түсті зымыранмен беріледі.

Параграф 2. Разведка погоды
285. Разведка погоды проводится в целях изучения и уточнения фактической метеорологической и орнитологической обстановки, возможного ее изменения в период полетов и оценки соответствия метеорологических условий уровню подготовки летного состава и решаемым задачам.
286. Разведка погоды подразделяется на радиолокационную и воздушную.
287. Радиолокационная разведка погоды проводится для определения и уточнения зон облачности, осадков, грозовых явлений, скорости и направления их движения, а также для обнаружения скопления птиц в воздухе, определения высоты и направления их полета. Радиолокационная разведка организуется руководителем полетами и проводится руководителем дальней зоны (офицером боевого управления), руководителем ближней зоны, руководителем полетами (зоны посадки), дежурным оператором радиолокационных систем подразделение связи и радиотехнического обеспечения полетов за 1 час и за 20-25 минут до вылета разведчика погоды, а также за 30 минут до начала полетов, во время полетов – по указанию руководителя полетами.
Сноска. Пункт 287 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
288. Воздушная разведка погоды является одним из наиболее оперативных средств получения полной и достоверной информации о погодных и орнитологических условиях в районе аэродрома и полетов. Воздушная разведка проводится в целях определения и уточнения фактической метеорологической и орнитологической обстановки, возможного ее изменения в период полетов, а также оценки соответствия метеорологических условий уровню подготовки летного состава и возможности выполнения задач летной смены.
Не допускается совмещать воздушную разведку погоды с выполнением других полетных заданий.
По времени проведения воздушная разведка погоды подразделяется на предварительную и предполетную разведку:
1) предварительная воздушная разведка погоды проводится за несколько часов до начала полетов для уточнения общей метеорологической обстановки, если имеющихся сведений недостаточно для определения возможных изменений атмосферных процессов;
2) предполетная воздушная разведка погоды проводится до начала предполетных указаний для уточнения метеорологической и орнитологической обстановки в районе (на маршрутах, полигонах, площадках десантирования) предстоящих полетов, а также для проверки работоспособности основных и резервных средств связи и радиотехнического обеспечения полетов и готовности их расчетов к обеспечению полетов. На основании результатов предполетной разведки погоды принимается окончательное решение на проведение полетов.

2-параграф. Ауа райын барлау
285. Ауа райын барлау нақты метеорологиялық және орнитологиялық жағдайды зерделеу және нақтылау, ұшу кезінде оны мүмкін өзгерту және метеорологиялық жағдайдың ұшқыш құрамының даярлық деңгейіне және шешілетін міндеттерге сәйкес келуін бағалау мақсатында жүргізіледі.
286. Ауа райын барлау радиолокациялық және әуе болып бөлінеді.
287. Ауа райын радиолокациялық барлау бұлттылық, жауын-шашын, найзағай құбылысы аймақтарын, олардың қозғалу жылдамдығы мен бағытын айқындау және нақтылау үшін, сондай-ақ әуеде құстардың жиналуын анықтау, олардың ұшу биіктігі мен бағытын айқындау үшін жүргізіледі. Радиолокациялық барлауды ұшу жетекшісі ұйымдастырады және алыс аймақтағы жетекші (жауынгерлік басқару офицері), таяу аймақ жетекшісі, ұшу жетекшісі (қону аймағында), радиолокациялық жүйедің кезекші операторы, байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесі ауа райы барлаушысының ұшуына 1 сағат және 20-25 минут қалғанда, сондай-ақ ұшу басталғанға дейін 30 минут қалғанда, ұшу уақытында – ұшу жетекшісінің нұсқауы бойынша жүргізеді.
Ескерту. 287-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
288. Ауа райын әуеде барлау әуеайлақ және ұшу ауданында ауа-райы және орнитологиялық жағдай туралы толық және сенімді ақпарат алудың анағұрлым жедел құралдарының бірі болып табылады. Әуеде барлау нақты метеорологиялық және орнитологиялық жағдайды анықтау және нақтылау, ұшу кезінде оны мүмкін өзгерту, сондай-ақ метеорологиялық жағдайдың ұшқыш құрамының даярлық деңгейіне және ұшу ауысымының міндеттерін орындау мүмкіндігіне сәйкестігін бағалау мақсатында жүргізіледі.
Әуеде ауа райын барлауды басқа ұшу тапсырмаларымен қатар орындауға жол берілмейді.
Жүргізу уақыты бойынша әуеде ауа райын барлау алдын ала және ұшу алдында болып бөлінеді:
1) егер бар мәліметтер атмосфералық процестердің мүмкін өзгеруін айқындау үшін жеткіліксіз болса, әуеде ауа райын алдын ала барлау ұшу басталғанға дейін бірнеше сағат бұрын жүргізіледі;
2) ұшу алдында әуеде ауа райын барлау алдағы ұшу ауданында (бағыттарда, полигондарда, десант түсіру алаңдарында) метеорологиялық және орнитологиялық жағдайды нақтылау үшін ұшу алдындағы нұсқамалар басталғанға дейін, сондай-ақ негізгі және резервтегі байланыс құралдарының және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жұмысқа қабілетін және ұшуды қамтамасыз етуге олардың есептобымен әзірлігін тексеру үшін жүргізіледі. Ауа райын ұшу алдында алдын ала барлау нәтижелері негізінде ұшуды жүргізуге түпкілікті шешім қабылданады.

289. Допускается не планировать и не проводить предполетную воздушную разведку погоды при устойчивых простых метеорологических условиях, а также при полетах в несколько летных смен, когда достаточно данных для последующей смены о метеорологической и орнитологической обстановки в районе (на маршрутах) полетов, полученных от находящихся в воздухе экипажей предшествующей смены и при наличии на аэродроме службы автоматической передачи информации в районе аэродрома или автоматических систем метеорологического наблюдения.
В указанных случаях полеты начинаются с доразведки погоды, в ходе которой также проверяется работоспособность средств связи и радиотехнического обеспечения полетов.
290. Воздушная разведка погоды проводится на учебно-боевых (учебных) воздушных судах, боевых воздушных судах с двойным управлением и специальных воздушных судах. Воздушную разведку погоды допускается выполнять одновременно на нескольких воздушных судах.
291. В ходе полетов в целях уточнения метеорологической и орнитологической обстановки в районе (на маршруте) полетов производится доразведка погоды (в простых метеорологических условиях – не реже чем через 2 часа, в сложных метеорологических условиях – ежечасно, а при минимуме погоды – через 30 минут), которую допускается совмещать с выполнением полетного задания.
292. К выполнению воздушной разведки погоды в качестве КВС допускаются летчики по занимаемой должности не ниже заместителя командира (начальника) подразделения, а в составе экипажа – не ниже командира звена (отряда), прошедшие специальную подготовку и допущенные приказом командира авиационной части к проведению разведки погоды. Для истребителей дальнего действия в составе экипажа – также и штурманы не ниже штурмана авиационной эскадрильи, прошедшие специальную подготовку и допущенные приказом командира части к проведению разведки погоды.
При выполнении доразведки погоды в качестве КВС допускаются летчики по должности не ниже командира звена (отряда).
Не допускается планирование на воздушную разведку погоды командира и членов экипажа ВС, не подготовленных к полетам в прогнозируемых на время воздушной разведки погоды метеорологических условиях.
При отсутствии в авиационной части экипажей подготовленных к полетам в прогнозируемых на время воздушной разведки погоды метеорологических условиях, воздушную разведку погоды допускается выполнять экипажам имеющим допуск к полетам в соответствующих метеорологических условиях и выполнявших в прошедшем месяце не менее трех полетов с заходом на посадку с применением посадочных систем под шторкой.

289. Тұрақты қарапайым метеорологиялық жағдайларда, сондай-ақ әуеде орналасқан экипаждан бұрынғы ауысым алған ұшу (маршруттар) ауданында кейінгі ауысым үшін метеорологиялық және орнитологиялық жағдай туралы деректер жеткілікті болған және әуеайлақта ақпаратты әуеайлақ ауданына автоматтандырылған таратудың қызметі немесе автоматтандырылған метеорологиялық бақылау жүйелері болған кезде ауа райына ұшу алдында әуеде барлауды жоспарлауға және жүргізуге жол берілмейді.
Көрсетілген жағдайларда ұшу ауа райын толық барлаудан басталады, оның барысында ұшудың байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының жұмыс қабілеті тексеріледі.
290. Ауа райын әуеде барлау оқу-жаттығу жауынгерлік (оқу-жаттығу) әуе кемелерінде, қосарланған басқарумен жауынгерлік әуе кемелерінде және арнайы әуе кемелерінде жүргізіледі. Әуе ауа райын барлау бір уақытта бірнеше әуе кемелерінде орындауға жол беріледі.
291. Ұшу ауданында (маршрутында) метеорологиялық және орнитологиялық жағдайды нақтылау мақсатында ұшу барысында ұшу тапсырмасын орындаумен қатар болатын ауа райын толық барлау жүргізіледі (қарапайым метеорологиялық жағдайларда – сирек емес 2 сағатта, күрделі метеорологиялық жағдайларда – сағат сайын, ал ауа райының минимумы кезінде 30 минут сайын).
292. ӘКК ретінде әуеде ауа райын барлауды орындауға арнайы даярлықтан өткен және ауа райына барлау жүргізуге авиациялық бөлім командирінің бұйрығымен жіберілген атқаратын лаузымы бойынша бөлімше командирінің (бастықтың) орынбасары лауазымынан төмен емес, ал экипаж құрамында – буын (жасақ) командирінен төмен емес ұшқыштар жіберіледі. Экипаж құрамында қашықтықтан әрекет ететін жойғыштар үшін – сонымен қатар арнайы даярлықтан өткен және ауа райына барлау жүргізуге бөлім командирінің бұйрығымен жіберілген авиациялық эскадрилья штурманынан төмен емес штурмандар.
Ауа райына толық барлауды орындау кезінде ӘКК ретінде лауазымы бойынша буын (жасақ) командирінен төмен емес ұшқыштар жіберіледі.
Ауа райын әуеде барлауды жоспарлауға метеорологиялық жағдайларда ауа райын әуеде барлау уақытына болжанған ұшуға дайындалмаған ӘК командирі мен экипаж мүшелеріне жол берілмейді.
Авиациялық бөлімде ауа райын әуеден барлау уақытында болжанатын метеорологиялық жағдайларда ұшуға дайындалған экипаждар болмаған кезде ауа райын әуеден барлауды ұшуға рұқсаты бар экипаждарға тиісті метеорологиялық жағдайларда орындауға рұқсат етіледі және өткен айда перде астындағы қону жүйелерін қолдана отырып, қонуға беттей отырып, кемінде үш ұшуды орындаған жағдайда жүргізіледі.

Сноска. Пункт 292 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
293. Командир авиационной части (старший летной смены) в присутствии руководителя полетами и КВС разведчика погоды перед принятием решения на воздушную разведку погоды:
1) определяет готовность своего и запасных аэродромов, полигонов средств управления и обеспечения полетов;
2) проверяет подтверждение заявок на полеты;
3) анализирует аэросиноптический материал, расчетные данные об ожидаемых опасных явлениях погоды и данные радиолокационной разведки погоды;
4) заслушивает доклад дежурного синоптика о прогнозе погоды на своем и запасных аэродромах, в районе (на маршрутах) полетов и об орнитологической обстановке;
5) определяет совместно с дежурным синоптиком инструментально высоту нижней границы облаков, видимость на взлетно-посадочной полосе и в районах расположения приводных радиомаркерных пунктов, видимость на акватории моря, наиболее целесообразный маршрут (вариант) разведки погоды и способ ее выполнения;
6) оценивает воздушную и наземную (морскую) обстановки района полетов.
294. Приняв решение на воздушную разведку погоды, командир авиационной части (старший летной смены) проводит предполетные указания на воздушную разведку погоды, на которых доводятся:
1) время начала и окончания воздушной разведки погоды;
2) фактическая метеорологическая, орнитологическая обстановки и прогноз погоды в районе (на маршрутах) полетов, на запасных аэродромах;
3) воздушная, наземная (морская) и навигационная обстановки в районе полетов;
4) состояние аэродрома;
5) взлетный и посадочный курсы;
6) маршрут и профиль полета для определения соответствия метеорологических условий в районе полетов характеру запланированных полетных заданий;
7) действия при встрече с опасными явлениями погоды;
8) способ передачи данных с борта ВС;
9) способ проверки основных и резервных средств связи и радиотехнического обеспечения полетов своего аэродрома и полигона;
10) запасные аэродромы, с которыми необходимо установить связь в целях определения их готовности к работе и получения информации о фактической погоде в их районе;
11) способ захода на посадку;
12) эшелон (высоту) для выхода на аэродром ВС с отказавшими средствами радиосвязи;
13) местонахождение дежурных поисково-спасательных сил и средств, тип ВС, позывные КВС, процедуру их вызова (при полетах над водным пространством дополнительно доводятся сведения о дежурных поисково-спасательных кораблях, судах);

Ескерту. 292-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
293. Авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының жетекшісі) ұшу жетекшісінің және ӘКК әуеде ауа райын барлауға шешім қабылдар алдында ауа райын барлаушы:
1) өзінің және қосалқы әуеайлақтардың, басқару құралдары мен ұшуды қамтамасыз ету полигондарының әзірлігін айқындайды;
2) ұшуға өтінімдердің расталуын тексереді;
3) аэросиноптик материалдарын, күтілетін қауіпті ауа райы құбылыстары туралы есепті деректерді және ауа райының радиолокациялық барлау деректерін талдайды;
4) өз және қосалқы әуеайлақтарда, ұшу ауданында (маршруттарда) ауа райы болжамы туралы және орнитологиялық жағдай туралы кезекші синоптиктің баяндамасын тыңдайды;
5) кезекші синоптикпен аспаппен бұлттардың төменгі шегінің биіктігін, ұшу-қону жолағының көрінуін және жетекті радиомаркерлік пункттердің орналасу аудандарында, теңіз айдынында көрінуін, ауа райын барлаудың анағұрлым мақсатқа сәйкес маршрутын (нұсқасын) және оны орындау тәртібін айқындайды;
6) ұшу ауданында әуе және жерүсті (теңіз) жағдайын бағалайды.
294. Ауа райын әуеде барлауға шешім қабылдай отырып, авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының жетекшісі) әуеде ауа райын барлауға ұшу алдында нұсқаулар жүргізеді, онда:
1) ауа райын әуеде барлау уақытын бастау және аяқтау;
2) нақты метеорологиялық, орнитологиялық жағдайлар және ұшу ауданында (маршруттарында), қосалқы әуеайлақтарда ауа райы болжамы;
3) ұшу ауданында әуе, жерүсті (теңіз) және навигациялық жағдай;
4) әуеайлақ жай-күйі;
5) ұшып көтерілу және қону бағыттары;
6) ұшу ауданында жоспарланған ұшу тапсырмаларының сипатына метеорологиялық жағдайлардың сәйкес келуін айқындау үшін ұшудың маршруты мен бейіні;
7) қауіпті ауа райы құбылыстарымен кездескен кездегі әрекеттер;
8) ӘК бортынан деректер беру тәсілі;
9) өз әуеайлағы мен полигонының негізгі мен резервтегі байланыс құралдарын және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етуді тексеру тәсілі;
10) олардың жұмысқа әзірлігін айқындау және олардың ауданында нақты ауа райы туралы ақпаратты алу мақсатында олармен байланысты орнату қажет қосалқы әуеайлақтар;
11) қонуға кіру тәсілдері;
12) істен шыққан радиобайланыс құралдарымен ӘК әуеайлақтарына шығу үшін эшелон (биіктік);
13) кезекші іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының орналасқан оны, ӘК типтері, ӘКК шақыру белгілері, оларды шақыру процедуралары (су кеңістігінің үстінен ұшу кезінде қосымша іздестіру-құтқару корабльдері, кемелері) туралы мәліметтер жеткізіледі;

14) меры безопасности при выполнении воздушной разведки погоды;
15) точное время и другие необходимые данные.
Предполетные указания на проведение воздушной разведки погоды документируются с использованием технических средств звуко- и (или) видеозаписи.
295. На предполетные указания на разведку погоды привлекаются:
1) КВС разведчика погоды;
2) начальник метеослужбы (дежурный синоптик);
3) начальник связи и радиотехнического обеспечения части;
4) старший штурман части (дежурный штурман);
5) руководитель полетами;
6) старший инженер полетов;
7) командиры подразделений обеспечения;
8) дежурные от подразделений обеспечения.
296. КВС разведчика погоды в полете определяет и докладывает по радио:
1) количество, форму, высоту нижней и верхней границ облаков, количество облачных слоев и условия полета в них, явления погоды;
2) районы с опасными явлениями погоды;
3) видимость на взлетно-посадочной полосе (взлетную, посадочную) и полетную видимость;
4) видимость естественного горизонта и условия пилотирования на высотах предстоящих полетов;
5) температуру воздуха, направление и скорость ветра по высотам (при наличии соответствующего оборудования на борту ВС);
6) наличие и степень обледенения;
7) орнитологическую обстановку в районе аэродрома и на маршруте полета;
8) качество работы средств связи и радиотехнического обеспечения полетов, фактическую высоту прохода дальней и ближней приводных радиостанции с радиомаркером на глиссаде снижения;
9) эффективность торможения на взлетно-посадочной полосе.
При планировании полетов на полигон, экипаж разведчика погоды дополнительно определяет и докладывает по радио фактические условия выполнения задания, видимость наземных целей и качество работы средств связи и радиотехнического обеспечения полетов на полигоне.
297. После выполнения воздушной разведки погоды КВС разведчика погоды в присутствии руководителя полетами и дежурного инженера-синоптика докладывает о результатах разведки командиру авиационной части (старшему летной смены), который с учетом фактических данных о погоде, прогноза погоды и фактического уровня подготовки летного состава принимает решение на выполнение полетов по одному из вариантов плановой таблицы.
298. В период воздушной разведки погоды работа средств связи и радиотехнического обеспечения полетов осуществляется от автономных источников электропитания.
299. Во время полетов руководитель дальней зоны (офицер боевого управления), руководитель ближней зоны, руководитель полетами (в зоне посадки) результаты наблюдений за развитием и перемещением мощной кучевой, кучево-дождевой облачности, грозовыми очагами, осадками и перелетами птиц докладывают руководителю полетами и передают дежурному синоптику.

14) әуеде ауа райына барлауды жүргізген кезде қауіпсіздік шаралары;
15) дәл уақыт пен басқа да қажетті деректер жеткізіледі.
Әуеде ауа райына барлау жүргізуге ұшу алдындағы нұсқаулар техникалық құралдарды дыбыс- және бейне жазба техникалық құралдарын пайдаланумен тіркеуді пайдалана отырып құжаттандырылады.
295. Ауа райын барлауға ұшу алдындағы нұсқауларға:
1) ӘКК – ауа райын барлаушы;
2) метеорологиялық қызмет бастығы (кезекші синоптик);
3) бөлімнің байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бастығы;
4) бөлімнің аға штурманы (кезекші штурман);
5) ұшу жетекшісі;
6) ұшу аға инженері;
7) қамтамасыз ету бөлімшесінің командирлері
8) қамтамасыз ету бөлімшесінен кезекшілер тартылады.
296. ӘКК – ауа райын барлаушы ұшуда мыналарды айқындайды және радиомен баяндайды:
1) бұлттардың санын, түрін, төменгі және жоғары биіктігін, бұлттылық қабатының санын және олардағы ұшу жағдайларын, ауа райының құбылыстарын;
2) қауіпті ауа райы құбылыстарымен аудандарын;
3) ұшу-қону жолағында көрінуді (ұшып көтерілу, қону) және ұшу көрінуін;
4) табиғи горизонт көрінуін және алдағы ұшудың биіктігінде ұшақты басқару жағдайларын;
5) ауаның температурасын, биіктігі бойынша желдің бағыты мен жылдамдығын (ӘК бортында тиісті жабдық бар болған кезде);
6) мұздақтың болуы мен деңгейін;
7) әуеайлақ ауданында және ұшу маршрутында орнитологиялық жағдайды;
8) байланыс құралдары мен ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жұмыстарының сапасын, төмендеу глиссадасында радиомаркермен қашық және таяу жетекті радиостанциялардың нақты өткізу биіктігіның жұмыс сапасын;
9) ұшу-қону жолағында тежеудің тиімділігін.
Ұшуды жоспарлау кезінде полигонға ауа райын барлаушы экипаж тапсырманы орындаудың нақты жағдайларын, жерүсті нысаналарының көрінуін және полигонда байланыс құралдары мен ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жұмысының сапасын қосымша айқындайды және баяндайды.
297. Әуеде ауа райына болжауды орындағаннан кейін ӘКК – ауа райын барлаушы ұшу жетекшісінің және кезекші инженер-синоптиктің катысуымен авиациялық бөлім командиріне барлау нәтижелері туралы баяндайды, ол нақты ауа райы, ауа райы болжамы туралы деректерді және ұшқыш құрамын нақты даярлау деңгейін ескере отырып, жоспарлы кесте нұсқаларының біреуі бойынша ұшуды орындауға шешім қабылдайды.
298. Әуеде ауа райын болжау кезеңінде байланыс құралдары мен ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жұмысы әдет бойынша автономды электр қоректендіру көздерінен жүзеге асырылады.
299. Ұшу уақытында алыс аймақ жетекшісі (жауынгерлік басқару офицері), таяу аймақ жетекшісі, ұшу жетекшісі (қону аймағында) қуатты будақтың, будақ жаңбырлы бұлттылықтың дамуына және қоғалуына, найзағай ошақтарының, жауын-шашынның және құстар ұшуын бақылау нәтижелерін ұшу басшысына және кезекші синоптикке береді.

300. Воздушная разведка погоды в интересах перелетающих групп (одиночных) ВС на аэродромах промежуточной посадки организуется и проводится по решению старшего авиационного начальника аэродрома.
В целях уточнения метеорологической обстановки по маршруту полета, по решению старшего перелетающей группы из состава перелетающей группы выделяется ВС (пара ВС) для выполнения доразведки погоды, которое следует впереди основной группы на удалении устойчивой радиосвязи с ведущим группы.
Глава 3. Разбор полетов
301. Разбор полетов подразделяется на:
1) межполетный;
2) предварительный;
3) полный.
302. Межполетный разбор полетов проводится непосредственными начальниками (инструкторами) с летным составом в процессе летной смены с целью исключить повторение ошибок в технике пилотирования, воздушной навигации, боевом применении, летно-тактической подготовки и эксплуатации систем и оборудования ВС, допущенных членами экипажей при выполнении полетных заданий, а также предотвратить выпуск в последующий полет неподготовленные экипажи ВС.
Для межполетного разбора используются:
1) данные бортовых и наземных средств объективного контроля;
2) доклады членов экипажей ВС, выполнявших полетное задание;
3) результаты личных наблюдений командира (начальника), проверяющего (инструктора);
4) доклады руководителя полетами, других лиц группы руководства полетами и старших от инженерно-технического состава.
Межполетный разбор полета проводится инструктором (ведущим пары, командиром звена, экипажа) с летчиком (ведомыми, штурманом, членами экипажа), с которым выполнялся совместный полет на учебно-боевом (боевом) воздушном судне или в группе ВС.
Командир эскадрильи (командир авиационной части, старший летной смены) проводит межполетный разбор со всеми экипажами, если характер ошибок требует доведения их до всего летного состава, а также в том случае, когда в первых полетах летчиков (экипажей), звеньев отмечены характерные ошибки или совершены авиационные инциденты. Чтобы избежать повторения их в последующих полетах данной смены, командир детально разбирает недостатки, анализирует ошибки и нарушения и показывает правильный способ действий при выполнении полетного задания.
303. Предварительный разбор полетов проводится командиром авиационной части (старшим летной смены) после окончания летной смены в форме послеполетного совещания с целью подвести предварительные итоги полетов, дать указания руководящему составу авиационной части и подразделений (частей) обеспечения по устранению недостатков в организации и проведении полетов, оценить работу подразделений (частей) обеспечения, а также определить алгоритм подготовки и проведения полного разбора полетов.
Для предварительного разбора используются:

300. Әуеде ауа райын барлау әуеайлақтарда ӘК (жеке) ұшып өтетін топтар мүдделерінде аралық қонулар ұйымдастырылады және әуеайлақтың үлкен авиациялық бастығының шешімі бойынша өткізіледі.
Ұшу маршруты бойынша метеорологиялық жағдайды нақтылау мақсатында ұшып өтетін топтар үлкенінің шешімі бойынша ұшып өтетін топтың құрамынан ауа райына толық барлауды орындау үшін ӘК (жұп ӘК) бөлінеді, олар топ жетекшісімен тұрақты радиобайланыс қашықтығында негізгі топтың алдында ұшады.
3-тарау. Ұшуды талдау
301. Ұшуды талдау:
1) ұшуаралық;
2) алдын ала;
3) толық болып бөлінеді.
302. Ұшуды ұшуаралық талдауды ұшу тапсырмаларын орындау кезінде экипаж мүшелері жіберген ӘК басқару техникасында, әуе навигациясында, жауынгерлік қолдануда, жүйелер мен жабдықтың ұшу-тактикалық даярлығында және пайдалануда қателердің қайталануын болдырмау,
сондай-ақ ӘК толық даярланбаған экипажын кейінгі ұшуға жіберуін болдырмау мақсатында ұшу ауысымының процесінде ұшқыш құрамына тікелей бастықтар (нұсқаушылар) жүргізеді.
Ұшуаралық талдау үшін:
1) объективті бақылау борттық және жерүсті құралдарының деректері;
2) ұшу тапсырмаларын орындаған, ӘК экипаждары мүшелерінің баяндамалары;
3) командирдің (бастықтың), тексерушінің (нұсқаушының) жеке бақылау нәтижелері;
4) ұшулар жетекшісінің, ұшуға басшылық жасау тобы басқа адамдарының және инженерлік-техникалық құрамнан басқаратын жетекшілердің баяндамалары пайдаланылады.
Ұшуды ұшуаралық талдау онымен оқу-жаттығу жауынгерлік (жауынгерлік) әуе кемесінде немесе ӘК тобында бірлескен ұшу орындалған ұшқышпен нұсқаушы (жетекші, штурман, экипаж мүшелері) жүргізеді.
Эскадрилья командирі (авиация бөлім командирі, ұшу ауысымының бастығы) егер қателер сипаты оларды ұшқыш құрамының барлығына жеткізуді талап етсе, сондай-ақ ұшқыштардың (экипаждардың), буындардың бірінші ұшуында сипатты қателер немесе авиациялық инциденттер жасалса, барлық экипажбен ұшуаралық талдау жүргізеді. Осы ауысымның кейінгі ұшуында олардың қайталануынан аулақ болуға командир кемшіліктерді егжей-тегжейлі талдайды, қателер мен бұзушылықтарды талдайды және ұшу тапсырмасын орындау кезінде іс-қимылдардың дұрыс тәсілін көрсетеді.
303. Ұшуды алдын ала талдау ұшуға алдын ала қорытынды жасау, ұшуды ұйымдастыруда және жүргізуде кемшіліктерді жою бойынша авиациялық бөлім мен бөлімшелердің (бөлімдердің) басшылық құрамына нұсқаулар беру, қамтамасыз ету бөлімшелерінің (бөлімдердің) жұмыстарын бағалау, сондай-ақ ұшуды дайындау және толық талдау жүргізу алгоритмін айқындау мақсатында ұшудан кейінгі кеңес нысанында ұшу ауысымы аяқталғаннан кейін авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының жетекшісі) жүргізеді.
Алдын ала талдау үшін:

1) данные о выполнении плановой таблицы полетов;
2) записи в журналах руководителей полетами на аэродроме, на полигоне, старшего инженера полетов, помощника руководителя полетами;
3) данные хронометража, средств объективного контроля;
4) сведения о недостатках и нарушениях, полученные в результате личных наблюдений командиров, начальников служб, лиц группы руководства полетами и других должностных лиц.
304. На предварительном разборе присутствуют:
1) должностные лица авиационной части (от командира авиационной эскадрильи и выше);
2) руководитель полетами;
3) старший инженер полетов;
4) дежурный по аэродромно-техническому обеспечению;
5) старший дежурный по связи и радиотехническому обеспечению полетов;
6) дежурный инженер-синоптик;
7) командир (начальник) подразделения объективного контроля, а так же другие должностные лица авиационной части и частей (подразделений) обеспечения по решению командира части.
305. Командир авиационной части (старший летной смены) заслушивает устные доклады:
1) командиров авиационных эскадрилий – о выполнении плановой таблицы полетов, причинах невыполнения полетных заданий, недостатках и нарушениях, допущенных личным составом при проведении полетов;
2) командира (начальника) подразделения объективного контроля – о результатах анализа бортовых средств объективного контроля и недостатках в их использовании;
3) старшего инженера полетов – об отказах авиационной техники, о нарушениях требований по ее эксплуатации и мер безопасности, о качестве аэродромно-технического обеспечения полетов, о количестве израсходованного авиационного топлива;
4) руководитель полетами – о количестве выполненных полетов и общем налете, о недостатках в управлении полетами, нарушениях условий использования воздушного пространства и режима полетов, об ошибках летного состава при выполнении полетных заданий, а также о качестве метеорологического, аэродромно-технического, радиотехнического обеспечения полетов и связи.
Доклады других должностных лиц заслушивается по необходимости.
306. После заслушивания докладов командир авиационной части (старший летной смены) подводит предварительные итоги летной смены:
1) дает указания руководящим должностным лицам авиационной части и частей (подразделений) обеспечения по устранению недостатков в организации и проведении полетов;
2) оценивает работу отдела инженерно-авиационного обеспечения, метеоподразделения и подразделений (частей) обеспечения;
3) определяет содержание, алгоритм подготовки и проведения полного разбора полетов в авиационной части и подразделениях.
Все замечания командира авиационной части (старшего летной смены), а также оценки качества радиотехнического, метеорологического, аэродромно-технического обеспечения полетов заносятся в журналы руководителя полетами на аэродроме, руководителя полетами на полигоне.
Снижение оценок за качество обеспечения полетов без указания недостатков, послуживших причинами их снижения, не допускается.
За недостатки, выявленные во время предполетного облета средств связи и радиотехнического обеспечения и устраненные до начала полетов, оценка подразделению связи и радиотехнического обеспечения не снижается.

1) ұшудың жоспарлы кестесін орындау туралы деректер;
2) әуеайлақта, полигонда ұшу жетекшісінің, ұшудың аға инженері, ұшу жетекшісі көмекшісінің журналдарда жазбалары;
3) хронометраждың, объективті бақылау құралдарының деректері;
4) командирлердің, қызмет бастықтарының, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының және басқа да лауазымды адамдардың жеке бақылау нәтижесінде алынған кемшіліктері мен бұзушылықтары туралы мәліметтер пайдаланылады.
304. Алдын ала талдауға:
1) авиациялық бөлімнің (авиациялық эскадрилья командирінен және жоғары) басқарушы лауазымды адам;
2) ұшу басшысы;
3) ұшудың аға инженері;
4) айлақтық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі кезекші;
5) байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі аға кезекші;
6) кезекші инженер-синоптик;
7) обьективтік бақылау бөлімшесінің командирі (бастығы), бөлім командирінің шешімімен авиациялық бөлімнің және қамтамасыз ету бөлімінің (бөлімшесінің) басқа да лауазымды адамдары қатысады.
305. Авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының жетекшісі):
1) авиациялық эскадрилья командирі – ұшуды өткізу кезінде жоспарлы ұшу кестесін орындау, ұшу тапсырмаларын орындамау себептері, жеке құрам жіберген кемшіліктер мен бұзушылықтар туралы;
2) объективті бақылау бөлімшесінің командирі (бастығы) – объективті бақылау құралдарының бортты талдау қорытындысы және оларды пайдаланудағы кемшіліктер туралы;
3) ұшудың аға инженері – авиациялық техниканың істен шығуы туралы, оны пайдалану талаптарын бұзу және қауіпсіздік шаралары туралы, ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету сапасы туралы, жұмсалған авиациялық отынның саны туралы;
4) ұшу жетекшісі – орындалған ұшу мен жалпы шабуыл саны туралы, ұшуды басқарудағы кемшіліктер туралы, әуе кеңістігін пайдалану және ұшу режимін шарттарын бұзулар, ұшу тапсырмаларын орындау кезінде ұшқыш құрамының қателері туралы, сондай-ақ ұшуды және байланысты метеорологиялық, әуеайлақтық-техникалық, радиотехникалық қамтамасыз ету сапасы туралы ауызша баяндамаларды тыңдайды.
Қажет болған жағдайда басқа лауазымды адамдардың баяндамары тыңдалады.
306. Баяндауды тыңдағаннан кейін авиациялық бөлім командирі (ұшу ауысымының жетекшісі) ұшу ауысымының алдын ала қорытындыларын шығарады:
1) ұшуды ұйымдастыруда және жүргізуде кемшіліктерді жою бойынша авиациялық бөлімнің және қамтамасыз ету бөлімдерінің (бөлімшелерінің) басшы лауазымды адамдарына нұсқаулар береді;
2) инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету бөлімінің, метеобөлімшенің және қамтамасыз ету бөлімшелерінің (бөлімдерінің) жұмысын бағалайды;
3) авиациялық бөлім мен бөлімшелерде ұшуды толық талдау мазмұнын, дайындау және жүргізу алгоритмін айқындайды.
Авиациялық бөлім командирінің (ұшу ауысымы жетекшісінің) барлық ескертулері, сондай-ақ ұшуды радиотехникалық, метеорологиялық, әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету сапасын бағалау әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің, полигондағы ұшу жетекшісінің журналдарына енгізіледі.
Ұшуды қамтамасыз ету сапасы үшін бағаларды олардың төмендеуіне себеп болған кемшіліктерді көрсетпей төмендетуге жол берілмейді.
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын ұшу алдында аралап ұшу уақытында анықталған және ұшу басталғануға дейін жойылған кемшіліктер үшін байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесіне баға төмендетілмейді.

Сноска. Пункт 306 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
307. На основе указаний командира авиационной части начальник штаба авиационной части разрабатывает план проведения полного разбора полетов.
308. Полный разбор полетов проводится в авиационной части и ее подразделениях по итогам проведения одной или нескольких летных смен.
В авиационной эскадрилье полный разбор полетов проводит командир авиационной эскадрильи после каждой летной смены с летным составом авиационной эскадрильи с привлечением, при необходимости, лиц группы руководства полетов.
В авиационной части полный разбор полетов проводит командир авиационной части с летчиками и штурманами (с другими членами экипажей – решением командира авиационной части) и лицами группы руководства полетов. По указанию старшего летной смены на разбор привлекаются различные специалисты авиационной части и частей (подразделений) обеспечения.
Полный разбор полетов с остальными членами экипажей по специальностям проводят их непосредственные начальники.
309. Подготовка к полному разбору полетов должна начинаться сразу после постановки задачи на полеты руководящему составу и включает в себя:
1) сбор и обобщение данных для разбора;
2) обработку и дешифрирование материалов объективного контроля;
3) расчеты и подбор теоретического материала, раскрывающего физический смысл анализируемых элементов полета;
4) изготовление схем, таблиц и другого материала, иллюстрирующего итоги полетов, качество выполнения экипажами полетных заданий и тому подобное;
5) составление плана разбора.
310. В подготовке материалов для полного разбора полетов участвуют заместители командира авиационной части, начальники служб, командиры эскадрилий, руководители полетами. Подготовкой материалов для полного разбора полетов руководит начальник штаба авиационной части.
311. В зависимости от характера проведенных полетов и серьезности выявленных недостатков весь разбор проводит лично командир авиационной части или привлекает для доклада по отдельным вопросам своих заместителей, начальников служб, руководителей полетами.
312. На полном разборе полетов:
1) подводятся итоги выполнения задач, поставленных на полеты;
2) оценивается качество полетов по видам летной подготовки;
3) анализируются недостатки и ошибки, допущенные летным составом и лицами группы руководства полетов;
4) проводится разбор авиационных инцидентов (при завершении их расследования до начала полного разбора полетов);

Ескерту. 306-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
307. Авиациялық бөлім командирінің нұсқауы негізінде авиациялық бөлім штабының бастығы ұшуды толық талдау жүргізу жоспарын әзірлейді.
308. Ұшуды толық талдау бір немесе бірнеше ұшу ауысымын өткізу қорытындылары бойынша авиациялық бөлімде және оның бөлімшелерінде жүргізіледі.
Авиациялық эскадрильяда ұшуға толық талдауды қажет болған кезде ұшуға басшылық жасау тобы адамдарын тарта отырып, авиациялық эскадрильяжеке құрамымен әрбір ұшу ауысымынан кейін авиациялық авиациялық эскадрилья командирі жүргізеді.
Авиациялық бөлімде ұшуды толық талдауды ұшқыштармен және штурмандармен (бөлім командирінің шешімі бойынша басқа экипаж мүшелерімен), ұшуға басшылық жасау тобының адамдарымен авиациялық бөлім командирі жүргізеді. Ұшу ауысымының жетекшісінің нұсқауы бойынша талдауға авиациялық бөлім мен қамтамасыз ету бөлімінің (бөлімшесінің) әртүрлі мамандары тартылады.
Мамандықтар бойынша экипаждың қалған мүшелерімен ұшуды толық талдауды олардың тікелей бастықтары жүргізеді.
309. Ұшуды толық талдауға дайындау басшылық құрамға ұшуға міндеттер қойылғаннан кейін бірден басталады және мыналарды қамтиды:
1) талдау үшін деректерді жинау және қорытындылау;
2) объективті бақылау материалдарын өңдеу және шифрін ашу;
3) ұшудың талдау элементтерінің физикалық мәнін ашатын теориялық материалдарды есептеу және іріктеу;
4) ұшу қорытындыларын, экипаждардың ұшу тапсырмаларын орындау сапасын және сол сияқты көрсететін сызбаларды, кестелерді және сол сияқты материалдарды әзірлеу;
5) талдау жоспарын жасау.
310. Ұшуды толық талдау үшін материалдар дайындауға авиация бөлімі командирінің орынбасарлары, қызмет бастықтары, эскадрилья командирлері, ұшу жетекшілері қатысады. Ұшуды толық талдау үшін материалдарды дайындауға авиациялық бөлім штабының бастығы басшылық жасайды.
311. Жүргізілген ұшудың сипатына және анықталған кемшіліктердің елеулігіне байланысты барлық талқылауды авиациялық бөлім командирінің өзі немесе жекелеген мәселелер бойынша баяндау үшін өзінің орынбасарларын, қызмет бастықтарын, ұшу жетекшілерін тартады.
312. Ұшуды толық талдағанда:
1) ұшуға қойылған міндеттерді орындау қорытындысы шығарылады;
2) ұшу даярлығының түрлері бойынша ұшу сапасы бағаланады;
3) ұшқыш құрамы жіберген және ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының кемшіліктері мен қателеріне талдау жасалады;
4) авиациялық инциденттерге (ұшуға толық талдау басталғанға дейін оларды тергеп-тексеру аяқталған кезде) талдау жүргізіледі;

5) оценивается качество организации и проведения полетов;
6) отмечаются экипажи ВС, выполнившие полетные задания с высоким качеством;
7) даются указания по устранению отмеченных недостатков и по использованию опыта летной работы передовых экипажей и подразделений;
8) разбираются другие вопросы, направленные на повышение качества летной подготовки и безопасности полетов.
Глава 4. Особенности выполнения полетов
Параграф 1. Полеты на вертолетах
313. Полеты на вертолетах производятся с аэродромов и посадочных площадок.
314. Посадочные площадки подразделяются на обозначенные и необозначенные.
Полеты с площадок (в том числе, подобранных с воздуха) допускается производить днем и ночью по ПВП. На обозначенную площадку по решению командира, организующего полеты, назначается руководитель полетами на площадке приземления (целевого назначения). На площадку при этом выделяются радиотехнические и другие средства обеспечения полетов (при их наличии).
315. Обозначенные площадки подбираются и оборудуются заблаговременно, наносятся на карту и учитываются в соответствующих органах управления воздушным движением и пунктах управления, осуществляющих управление движением ВС в зоне своей ответственности. Площадкам присваивается свой порядковый номер. Сведения о площадках содержат:
1) краткое описание;
2) координаты;
3) кроки, размеры;
4) состояние и плотность грунта;
5) маркировку и основные курсы захода на посадку.
Маркировка и оборудование посадочных площадок осуществляется в зависимости от характера и целей полетов.
316. Запуск и опробование двигателей вертолетов производится полным составом экипажа.
317. Руление вертолета вблизи препятствий и при ухудшении видимости наземных ориентиров менее одного диаметра несущего винта выполняется с сопровождающим. Решением командира экипажа для этой цели допускается назначать одного из членов экипажа, не участвующего в управлении ВС на рулении.
318. При висении, перемещении на высоте до 10 м, взлете и посадке расстояние от конца лопастей несущего винта должно быть не менее:
1) до ближайшего ВС – двух диаметров несущего винта;
2) до других препятствий – половины диаметра несущего винта, но не менее 10 м;
3) до препятствий над палубами морских (речных) судов, приподнятыми платформами и другими специальными площадками – согласно маркировке этих площадок и РЛЭ;
4) при выполнении специальных задач, связанных с десантированием (эвакуацией) групп специального назначения на здания, сооружения, транспортные средства, плавательные средства и иные морские объекты высота висения и расстояние до препятствий определяется КВС, с учетом обеспечения специальных мер безопасности, разработанных для конкретного полетного задания.

5) ұшуды ұйымдастыру және жүргізу сапасы бағаланады;
6) жоғарғы сапалы ұшу тапсырмасын орындайтын ӘК экипаждары атап өтеді;
7) анықталған кемшіліктерді жою жөнінде және озық экипаждар мен бөлімшелер ұшу жұмыстарының тәжірибесін пайдалану жөнінде нұсқаулар береді;
8) ұшу даярлығының және ұшу қауіпсіздігінің сапасын арттыруға бағытталған басқа да мәселелер талданады.
4-тарау. Ұшуды орындаудың ерекшеліктері
1-параграф. Тікұшақтардағы ұшу
313. Тікұшақтардағы ұшу әуеайлақтарындан және қону алаңдарынан жүргізіледі.
314. Қону алаңдары белгіленген және белгіленбеген болып бөлінеді.
Алаңдардан ұшуға (оның ішінде әуеден іріктелген) күндіз және түнде ШҰР бойынша жүргізуге жол беріледі. Белгіленген алаңда ұшуды ұйымдастыратын командирдің шешімі бойынша қону (мақсатты тағайындалған) алаңындағы ұшу жетекшісі тағайындалады. Бұл ретте алаңға ұшуды радиотехникалық және басқа да қамтамасыз ету құралдары (олар бар болған кезде) бөлінеді.
315. Белгіленген аудандар уақтылы іріктеледі және алдын ала жабдықталады, картаға енгізіледі және тиісті әуе қозғалысын басқару органдарында және өз жауапкершілігі аймағындағы ӘК-ның іс-әрекеттеріне басқаруды жүзеге асыратын басқару пункттерінде ескеріледі. Аудандарға өз реттік нөмірлері беріледі. Аудандар туралы мәліметтерде:
1) қысқаша сипаттама;
2) координаталары;
3) қималар, өлшемдер;
4) топырақтың жай-күйі мен тығыздығы;
5) қонуға кіруді таңбалау мен негізгі курстары қамтылады.
Қону алаңдарын таңбалау мен жабдықтау ұшу сипаты мен мақсаттарына байланысты жүзеге асырылады.
316. Тікұшақтар қозғалтқыштарын іске қосу мен сынап көруді толық экипаж құрамы жүргізеді.
317. Кедергілер жанында және жерүсті бағдарлану жетекті винтінің бір диаметрінен нашар көрінген кезде тікұшақты басқаруды бірге ұшатын орындайды. Экипаж командирінің шешімімен осы мақсат үшін экипаждың ӘК-ны басқаруға қатыспайтын мүшелерінің біреуін тағайындауға жол беріледі.
318. 10 м биіктікте әуеде қалықтап тұру, қозғалу, ұшып көтерілу және қону кезінде жетекті винт қалақтарының ұшынан арақашықтық кемінде мынадай болуға тиіс:
1) жақын ӘК-ға дейін – жетекті винттің екі диаметрі;
2) басқа да кедергілерге дейін – жетекті винттің жарты диаметрі, бірақ кемінде 10 м;
3) теңіз (өзен) кемелерінің палубасы үстіндегі кедергілерге, көтеріңкі платформаларға және басқа да арнайы алаңдарға дейін – осы алаңдарды таңбалауға және ҰПНға сәйкес;
4) ғимараттарға, құрылыстарға, көлік құралдарына, жүзу құралдарына және өзге де теңіз объектілеріне арнайы мақсаттағы бөлімшелерді десанттаумен (эвакуациялаумен) байланысты арнайы міндеттерді орындау кезінде қалықтап тұру биіктігі және кедергілерге дейінгі арақашықтық нақты ұшу тапсырмасы үшін әзірленген арнайы қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етуді ескере отырып ӘКК айқындайды.

319. Вертолеты с полозковым шасси производят руление по воздуху от места стоянки к месту взлета и обратно по разметкам методом подлета с использованием влияния земной поверхности на расстоянии до препятствий не менее одного диаметра несущего винта.
320. При наборе высоты и заходе на посадку допускается пролетать над препятствиями с превышением над ними не менее 10 м, а над ВС, находящимися на земле – на высоте не менее двух диаметров несущего винта вертолета.
321. Контрольное висение выполняется перед вылетом для проверки центровки и определения способа взлета, а также опробования систем вертолета, проверки работы его силовой установки и управления.
Висение вертолетов над водной поверхностью производится на высоте не менее одного диаметра несущего винта (кроме вертолетов, оборудованных для посадки на водную поверхность).
322. Перемещения, руление по воздуху и подлеты допускается выполнять в целях обучения, при производстве специальных авиационных работ, а также в тех случаях, когда состояние грунта не позволяет выполнять руление.
Высоту и скорость перемещения, руления по воздуху или подлета определяет КВС (вертолета) в зависимости от наличия препятствий с учетом ограничений, определенных РЛЭ.
323. Взлет и посадка вертолетов производится, по возможности, против ветра.
324. Взлет вертолетов с места стоянки и посадка на нее допускается (если это определено аэронавигационным паспортом аэродрома) в случаях, если:
1) конструкция вертолета не позволяет производить руление;
2) не создаются помехи для взлета и посадки другим воздушным судам.
325. Взлет, висение и посадка вертолетов в пыльном (снежном) облаке при отсутствии видимости наземных ориентиров не допускается.
326. Взлет и посадка на площадки, подобранные с воздуха в сложной по рельефу местности или в условиях возможного образования снежного (пыльного) вихря, выполняются с полетной массой, обеспечивающей висение вертолета вне зоны влияния земли.
327. Посадка на подобранную с воздуха площадку выполняется после ее наземного осмотра одним из членов экипажа с целью определения прочности поверхности грунта и пригодности ее для посадки вертолетов.
К выполнению этой задачи допускается КВС имеющий соответствующий допуск к полетам с посадкой на площадке, самостоятельно подобранной с воздуха.
328. В случае встречи с опасными явлениями погоды при невозможности обойти их и развернуться на обратный маршрут или при потере ориентировки, когда всеми способами ее восстановить не удается, а остаток топлива ограничен, КВС (старшему группы) допускается производить вынужденную посадку на площадку, подобранную с воздуха.
Взлет с этой площадки допускается при метеорологических условиях, соответствующих минимуму КВС. При наличии связи с пунктом управления, осуществляющим управление полетом данного вертолета, КВС информирует его о своих действиях.

319. Сырғанағыш шассиі бар тікұшақтар тұрақ орнынан ұшып көтерілу орнына дейін және кері қарай әуеде басқаруды кедергілерге дейін кемінде жетекті винттің бір диаметрі арақашықтықта жер бетінің ықпал етуін пайдаланумен ұшып келу тәсілімен белгілер бойынша жүргізіледі.
320. Биіктікті алу және қонуға кіру кезінде кедергілер үстінен кемінде 10 м асырумен, ал жерде орналасқан ӘК үстінен – тікұшақ жетекті винтінің кемінде екі диаметрі биіктікте ұшып өтуге рұқсат етіледі.
321. Бақылап қалықтап тұру орталықтандыруды тексеру және ұшу тәсілін айқындау, сондай-ақ тікұшақ жүйелерін сынап байқау, оның қуат беру құрылғыларының жұмысын тексеру және басқару үшін ұшып көтерілу алдында орындалады.
Тікұшақтардың су бетінде қалықтап тұруы жетекті винттің кемінде бір диаметрі (су бетіне қону үшін жабдықталған тікұшақтардан басқа) биіктігінде жүргізіледі.
322. Үйрету мақсатында, арнайы авиациялық жұмыстарды жасау кезінде, сондай-ақ топырақтың жай-күйі басқаруды орындауға мүмкіндік бермеген жағдайларда әуеде қозғалуды, басқаруды және ұшып келуді орындауға жол беріледі.
Әуеде қозғалу, басқару немесе ұшып келу биіктігі мен жылдамдығын ӘКК (тікұшақ) тікұшақтың ҰПН-мен айқындалған шектеулерді ескере отырып, кедергілердің болуына байланысты айқындайды.
323. Тікұшақтардың ұшып көтерілуі мен қонуы желге қарсы мүмкіндігіне қарай орындалады.
324. Тікұшақтардың тұрақ орнынан ұшып көтерілуіне және оған қонуына (егер ол әуеайлақтың аэронавигациялық паспортымен айқындалса) мынадай жағдайларда, егер:
1) тікұшақтың құрылымы басқаруды жүргізуге мүмкіндік бермесе;
2) басқа әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне және қонуына кедергі жасамаса рұқсат етіледі.
325. Тікұшақтардың жердегі бағдарлар көрінбеген кезде шаңды (қарлы) бұлттарда ұшып көтерілуіне, қалықтап тұруына және қонуына жол берілмейді.
326. Жергілікті жердің бедері бойынша күрделі немесе қарлы (шаңды) құйындар пайда болуы ықтимал жағдайларда әуеден таңдалған алаңдардан ұшып көтерілу мен қону тікұшақтың жердің ықпал ету аймағынан тыс қалықтап тұруын қамтамасыз ететін ұшу массасымен орындалады.
327. Әуеде таңдалған алаңға қону топырақ бетінің беріктігін және оның тікұшақтардың қонуына жарамдылығын айқындау мақсатында экипаж бір мүшесі жерді қарап тексергеннен кейін орындалады.
Осы міндетті орындауға әуеден дербес таңдалған алаңға қонумен ұшуға тиісті рұқсаты бар ӘКК жіберіледі.
328. Ауа райының қауіпті құбылыстарына тап болған жағдайда оларды айналып өту және кері қайту маршрутына бұрылу мүмкін болмаған кезде немесе бағдардан айырылған кезде, барлық тәсілдермен оны қалпына келтіре алмағанда, ал отын шектеулі болғанда ӘКК-ға (топ жетекшісіне) әуеде таңдалған алаңға мәжбүрлі қонуды жүргізуге жол беріледі.
Осы алаңнан ұшып көтерілуге ӘКК минимумына сәйкес келетін метеорологиялық жағдайлар кезінде жол беріледі. Осы тікұшақтың ұшуын басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік авиацияның басқару пунктімен байланыс бар болған кезде ӘКК оны өзінің іс-қимылдары туралы ақпараттандырады.

329. Посадки вертолетов ночью на аэродроме выполняются с использованием и без использования посадочных прожекторов, посадочных (рулежных) фар в соответствии с полетным заданием.
Посадки вертолетов ночью в составе групп допускается производить на площадках, маркированных светотехническими средствами (световыми ориентирами).
Параграф 2. Полеты в облаках и с использованием шторки (системы имитации видимости)
330. Полеты в облаках или с использованием шторки (системы имитации видимости) выполняются в аэродромных (пилотажных) зонах по определенным схемам и маршрутам на заданных эшелонах и высотах (находящихся под радиолокационным контролем) для исключения опасного сближения ВС.
331. Снижение под облака в зоне (на маршруте), если это предусмотрено заданием, допускается, но не ниже нижнего безопасного эшелона (минимально безопасной высоты для вертолетов армейской авиации) полета в зоне (на данном этапе маршрута) по ППП. Если после занятия нижнего безопасного эшелона (минимально безопасной высоты для вертолетов армейской авиации) полета по ППП ВС не вышло под облака или полет по ПВП невозможен, дальнейшее снижение не допускается.
332. Сбор группы ВС в сомкнутый боевой (полетный) порядок, выдерживаемый визуально и роспуск ее выполняются над облаками или под ними. При наличии на борту ВС аппаратуры межсамолетной навигации сбор группы допускается выполнять и в облаках.
333. Полет в облаках в сомкнутом боевом (полетном) порядке допускается выполнять на воздушном судне только парой, когда экипажами отработана групповая слетанность и видимость в облаках обеспечивает хорошее наблюдение за ведущим (впереди летящим) ВС.
Вход в облака строем, если это не предусмотрено заданием, а также без знания фактических условий полета в них не допускается.
334. Полеты с использованием шторки (системы имитации видимости) выполняются с соблюдением мер безопасности, предусмотренных для полетов по ППП.
Высота закрытия и открытия шторки устанавливается руководящими документами по летной подготовке.
Полеты под шторкой (системы имитации видимости) в облаках не допускаются.
335. Допускается контрольные полеты по упражнениям Курсов, предусматривающие заход на посадку и посадку в сложных метеорологических условиях, выполнять под шторкой с ее открытием на высоте соответствующей уровню подготовки летчика-инструктора.
Полеты на допуск к тренировочным полетам по этим упражнениям выполнять в сложных метеорологических условиях.
Параграф 3. Полеты ночью
336. Ночные полеты допускается выполнять на аэродромах и воздушных судах, имеющих специальное оборудование для полетов ночью.

329. Әуеайлақта тікұшақтарды түнде қондыру ұшу тапсырмасына сәйкес қону прожекторларын, қондыру (басқару) фарларын пайдаланумен және пайдаланбай орындалады.
Топ құрамында тікұшақтарды түнде қондыру жарық-техникалық құралдармен (жарық бағдарларымен) таңбаланған алаңдарда жүргізуге жол беріледі.
2-параграф. Бұлттарда және пердені
(шолып елестету жүйесін) пайдаланып ұшу
330. Бұлттарда немесе пердені (шолып елестету жүйесін) пайдаланумен ұшу әуеайлақтық (пилотаждық) аймақтарда ӘК-ның қауіпті жақындауын болдырмау үшін тапсырылған эшелондарда және биіктікте (радиолокациялық бақылауда болатын) айқындалған схемалар мен маршруттар бойынша орындалады.
331. Егер бұл тапсырмамен көзделсе, аймақта (маршрутта) бұлттың астына төмендеуге, бірақ АҰР бойынша аймақта (маршруттың осы кезеңінде) ұшудың төменгі қауіпсіз эшелонынан (армиялық авиация тікұшақтары үшін ең төмен қауіпсіз биіктіктен) төмен емес жол беріледі. Егер әуе кемелері АҰР бойынша ұшудың төмен қауіпсіз эшелонын (армиялық авиация тікұшақтары үшін ең төмен қауіпсіз биіктігін) алғаннан кейін ӘК бұлт астына шықпаса немесе ШҰР бойынша ұшу мүмкін болмасы одан әрі төмендеуге жол берілмейді.
332. ӘК тобын шолуға сыйымды шоғырланған жауынгерлік (ұшу) ретілігіне жинау және оны тарату бұлттар үстінде немесе олардың астында орындалады. ӘК бортында ұшақаралық навигация аппаратурасы бар болған кезде топты жинауды бұлттарда да орындауға жол беріледі.
333. Бұлттарда шоғарланған жауынгерлік (ұшу) реттілігіне ұшу әуе кемесіне тек жұппен экипаждар топпен бұлттарда ұшу және шолу пысықталғанда, жетекші (алда ұшатын) ӘК-ны жақсы қадағалау қамтамасыз етілгенде орындауға рұқсат етіледі,
Егер бұл тапсырмамен көзделмесе, сондай-ақ оларда ұшудың нақты жағдайларын білмей саппен бұлтқа кірге жол берілмейді.
334. Пердені (шолып елестету жүйесін) пайдаланумен АҰР бойынша ұшу үшін көзделген қауіпсіздік шараларын сақтаумен орындалады.
Пердені жабу және ашу биіктігі ұшу даярлығы жөніндегі басшылық құжаттармен белгіленеді.
Бұлттарда перде (шолып елестету жүйесі) астында ұшуға жол берілмейді.
335. Күрделі метеорологиялық жағдайларда қонуға кіруді және қонуды көздейтін Курстардың жаттығулары бойынша бақылап ұшуына перде астында оны ұшқыш-инструктор даярлығының деңгейіне сәйкес келетін биіктікте ашумен орындауға рұқсат беріледі.
Осы жаттығулар бойынша жаттықтыру ұшуына жіберуге ұшу күрделі метеорологиялық жағдайларда орындалады.
3-параграф. Түнде ұшу
336. Түнгі ұшуға түнде ұшу үшін арнайы жабдығы бар әуеайлақтарда және әуе кемелерінде орындауға жол беріледі.

337. Руление ночью производится с включенными аэронавигационными (контурными) огнями и рулежными фарами.
В случае ослепления светом КВС руление прекращается и продолжается после адаптации зрения.
338. Посадка ночью выполняется на обозначенную огнями взлетно-посадочную полосу с использованием посадочных прожекторов и (или) посадочных фар (кроме случаев, когда их выключение предусмотрено заданием) и других источников света, освещающих поверхность приземления (приводнения) ВС.
Посадки на необозначенные площадки ночью с самостоятельным подбором с воздуха выполнять на вертолетах оборудованных специальными поисковыми фарами.
Допускается посадка вертолетов на необозначенную огнями взлетно-посадочную полосу (площадку) без включения фар при использовании приборов (очков) ночного видения с учетом их эксплуатационных ограничений.
339. Посадочные прожекторы включаются не позднее выхода ВС из четвертого разворота, а в случае захода на посадку с использованием инструментальных систем посадки – не позднее доклада экипажа о проходе дальней приводной радиостанции. При полетах вертолетов включение посадочных прожекторов осуществляется не позднее прохода экипажем высоты 100 м.
Выключение прожекторов производится во второй половине пробега ВС (после посадки вертолета). При уходе на второй круг (для исключения потери экипажем пространственной ориентировки) посадочные прожекторы выключаются после перехода ВС в набор высоты.
340. При выполнении посадки с посадочными фарами включение их осуществляется на посадочной прямой после прохода дальней приводной радиостанции с радиомаркером в соответствии с РЛЭ, а при наличии облаков – после выхода из них. На вертолетах при выполнении посадки включение посадочных фар производится на высотах определенных РЛЭ. Выключение посадочных фар осуществляется после окончания пробега ВС (посадки вертолета).
341. Пользоваться посадочными фарами в интенсивных осадках, тумане и густой дымке не допускается.
342. На воздушных судах, оборудованных приборами (очками) ночного видения полеты ночью допускается выполнять по ПВП, с учетом их эксплуатационных ограничений.
Параграф 4. Групповые полеты
343. Групповые полеты выполняются в боевых (полетных) порядках. Параметры боевого (полетного) порядка устанавливаются командиром группы или старшим авиационным начальником в зависимости от характера выполняемой задачи.
344. Интервал и дистанция, превышение или принижение ведомого относительно ведущего (впереди летящего) ВС устанавливаются такими, чтобы ведомые (ВС следующие за ведущим ВС – далее ведомый) не попадали в спутный след (струю) ВС ведущего (головного, ведущего ВС – далее ведущий) и имели благоприятные условия для наблюдения за ним.

337. Түнде басқару қосылған аэронавигациялық (контурлық) жарықтармен және басқару фарларымен жүргізіледі.
Жарықпен шағылысқан жағдайда ӘКК басқаруды тоқтатады және көзі бейімделгеннен кейін жалғастырады.
338. Түнде қону қону прожекторларын және (немесе) қону фарларын (тапсырмада оларды сөндіру көзделген жағдайлардан басқа) және ӘК-ның қонатын жер бетіне (су бетіне) жарық түсіретін басқа да жарық көздерін пайдалана отырып, жарықтармен белгіленген ұшу-қону жолағына (алаңына) орындалады.
Түнде әуеден өздігінен таңдалған белгіленбеген алаңдарға қону арнайы іздестіру фарларымен жабдықталған тікұшақтарда орындалады.
Тікұшақтардың түнде көру аспаптарын (көзілдірікті), оларды пайдалану шектеулерін ескере отырып, пайдалану кезінде фарларды қоспай жарықтармен белгіленбеген ұшу-қону жолағына (алаңына) қонуына рұқсат етіледі.
339. Қону прожекторлары ӘК-ның төртінші бұрылысқа шығуынан кешіктірілмей, ал құралдық отырғызу жүйелерін пайдаланумен қонуға кірген жағдайда – экипаждың қашықтағы жетек радиостанциянан өткені туралы баяндауынан кешіктірмей қосылады. Тікұшақтардың ұшуы кезінде қону прожекторларын қосу экипаж 100 м биіктіктен өтуінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Прожекторларды сөндіру ӘК (тікұшақты отырғызудан кейін) ұшуының екінші жартысында жүргізіледі. Екінші айналымға кеткен жағдайда (экипаждың кеңістіктік бағдардан айырылуын болдырмау үшін) қондыру прожекторлары ӘК биіктікті алуға көшкеннен кейін сөндіріледі.
340. Қону фарларымен қонуды орындау кезінде оларды қосу ҰПН-ға сәйкес радиомаркері бар қашықтағы жетекті радиостанциядан өткеннен кейін тура қонуда, ал бұлттар болған кезінде – олардан шыққаннан кейін жүзеге асырылады. Тікұшақтарда қонуды орындау кезінде қону фарларын қосу ҰПН-да айқындалған биіктікте жүргізіледі. Қону фарларын сөндіру ӘК-ның ұшып өтуі (тікұшақты отырғызғаннан) кейін жүзеге асырылады.
341. Қону фарларын қарқынды жауын-шашындарда, тұман және қалың түтін болғанда пайдалануға жол берілмейді.
342. Түнде көру аспаптарымен (көзілдірігімен) жабдықталған әуе кемелеріне олардың пайдалану шектеулерін ескере отырып, ШҰР бойынша ұшуды түнде орындауға рұқсат беріледі.
4-параграф. Топпен ұшу
343. Топпен ұшу жауынгерлік (ұшу) реттілікпен орындалады. Жауынгерлік (ұшу) реттілігінің параметрлері орындалатын міндеттің сипатына байланысты топ командирі немесе авиациялық аға бастық белгілейді.
344. Жетекші (алдында ұшатын) ӘК-ға қатысты жетектегінің аралығы мен арақашықтығы, көтерілуі немесе төмендеуі жетектегі (жетекші ӘК соңындағы ӘК – бұдан әрі жетектегі) жетекші (алдағы, жетекші ӘК – бұдан әрі жетекші) ӘК-ның шатасу ізіне (ағымына) түспетіндей және оларды қадағалау үшін қолайлы жағдайлар болатындай белгіленеді.

345. Групповой полет выполняется под управлением командира (ведущего), находящего в составе группы.
Для повышения надежности управления группой в полете назначается заместитель командира группы. В случае, когда командир (ведущий) группы не в состоянии исполнять свои обязанности, заместитель командира группы принимает командование группой на себя.
346. Ведущий в полете:
1) управляет группой по радио и (или) эволюциями ВС от начала запуска двигателей и до заруливания на стоянку после посадки ВС;
2) знает положения ВС в боевом (полетном) порядке, условий полета и контролирует действия своих ведомых в процессе всего полета;
3) выдерживает режим полета, обеспечивающий сохранение ведомым своего места в боевом (полетном) порядке и безопасное маневрирование, предупреждает ведомых о характере предстоящего маневра;
4) уделяет больше внимания при вводе в разворот и в процессе разворота ведомым, находящимся с внутренней стороны разворота, а при выводе из разворота – ведомым с внешней стороны разворота;
5) ведет осмотрительность, сохраняя ориентировку, оценивает воздушную и метеорологическую обстановку;
6) назначает, в зависимости от условий обстановки, экипаж ВС для сопровождения вышедшего из боевого (полетного) порядка ВС;
7) контролирует запросом по радио остатка топлива на воздушных судах ведомых экипажей;
8) передает эволюциями ВС управление группой своему заместителю при отказе радиосвязи в полете.
347. Ведущему группы не допускается выполнять полет в метеорологических условиях более сложных, чем позволяет уровень подготовки ведомых экипажей и входить в облака, предварительно не разомкнув группу (если заданием не предусмотрен полет в облаках).
348. Ведомый в полете:
1) выдерживает установленные параметры боевого (полетного) порядка, следит за ведущим (впереди летящим) ВС и исключает его потерю из виду;
2) выполняет пристраивание к ведущему (впереди летящему) воздушному судну на прямой, сначала установив заданную дистанцию на увеличенном интервале и с принижением (на предельно малых и малых высотах – с превышением), а затем – заданный интервал;
3) следит за командами (сигналами) ведущего и выполняет их;
4) ведет осмотрительность во избежание опасного сближения с другими воздушными судами и столкновения с препятствиями;
5) знает и учитывает маневренные возможности ВС на различных высотах;
6) докладывает командиру группы о всех неисправностях систем и оборудования ВС и в случае появления необходимости изменения параметров боевого (полетного) порядка;
7) сохраняет ориентировку, докладывает командиру группы о замеченных уклонениях от заданного маршрута, готов в любой момент перейти на самостоятельное выполнение полета или занять место ведущего.

345. Топпен ұшу топ құрамындағы командирдің (жетекшінің) басқаруымен орындалады.
Ұшуда топты сенімді басқаруды арттыру үшін топ командирінің орынбасары тағайындалады. Топ командирі (жетекшісі) өз міндеттерін орындай алмайтын жағдайда топ командирінің орынбасары топқа қолбасшылық жасауды өзіне қабылдайды.
346. Ұшудағы жетекші:
1) қозғалтқыштар іске қосылғаннан бастап және ӘК қонғаннан кейін тұраққа басқарып апарғанға дейін радио бойынша және (немесе) ӘК эволюцияларымен топты басқарады;
2) ӘК-ның жауынгерлік (ұшу) реттілігіндегі жағдайын, ұшу жағдайларын біледі және өзінің ұшу процесінде өз жетегіндегілердің іс-қимылдарын бақылайды;
3) жауынгерлік (ұшу) реттілігінде жетектегінің өз орнын сақтауды қамтамасыз ететін ұшу режимін ұстайды және қауіпсіз маневр жасайды, жетектегілерді алдағы маневр сипаты туралы ескертеді;
4) бұрылысқа кіру кезінде және бұрылу процесінде бұрылыстың ішкі жағында болатын жетектегіге, ал бұрылыстан шығу кезінде – бұрылыс сыртқы жағындағы жетектегіге көп назар аударады;
5) бағдарды сақтай отырып, сақ болады, әуедегі және метеорологиялық ахуалды бағалайды;
6) қажет болған кезде ӘК экипажын жауынгерлік (ұшу) реттілігінен шыққан ӘК-ға ілесіп ұшу үшін тағайындайды;
7) қажет болған кезде радио бойынша жетектегі экипаждардың әуе кемелерінде отынның қалдығын сұрау салумен бақылайды;
8) ұшада радиостанция істен шыққан кезде ӘК эволюцияларымен топты басқаруды өз орынбасарына береді.
347. Топ жетекшісіне жетектегі экипаждардың даярлық деңгейі мүмкіндік беретін және топты алдын ала шоғырландырмай (егер тапсырмамен бұлттарға ұшу көзделмесе) анағұрлым күрделі метеорологиялық жағдайларда ұшуды орындауға жол берілмейді.
348. Ұшудағы жетектегі:
1) жауынгерлік (ұшу) реттілігінің белгіленген параметрлерін ұстанады, жетекші (алдыда ұшатын) ӘК-ны қадағалайды және оны шолунен жоғалтуды болдырмайды;
2) алдымен арттылыған аралықта берілген арақашықтықты белгілеп, және төмендеумен (барынша төмен және төмен биіктікте – көтерілумен), одан кейін – берілген аралықта тікелей жетекші (алдыда ұшатын) әуе кемесінің соңынан орналасуды орындайды;
3) жетекшінің командаларын (сигналдарын) қадағалайды және оларды орындайды;
4) басқа әуе кемелерімен қауіпті жақындауды және кедергілермен соқтығысуды болдырмау үшін сақ болады;
5) әртүрлі биіктікте ӘК-ның маневр жасау мүмкіндіктерін біледі және ескертеді;
6) топ командиріне ӘК-ның барлық ақаулы жүйелері мен жабдығы туралы және жауынгерлік (ұшу) реттілігінің параметрлерін өзгерту қажет болған жағдайда баяндайды;
7) бағдарды сақтайды, топ командиріне тапсырылған маршруттан байқалған ауытқулар туралы баяндайды, кез келген сәтте дербес ұшуды орындауға көшуге немесе жетекші орнында болуға әзір болады.

349. Ведомому не допускается:
1) пристраиваться к группе (ведущему) и менять место в боевом (полетном) порядке без разрешения ведущего;
2) выходить из боевого (полетного) порядка, кроме случаев, не позволяющих сохранять в нем свое место;
3) вести без необходимости радиообмен.
350. При потере из виду ведущего (впереди летящего) ВС ведомый докладывает об этом ведущему по радио с указанием курса, высоты полета своего ВС. При этом:
1) в горизонтальном полете выдерживает прежний режим, усиливает осмотрительность и, будучи внешним ведомым, плавным увеличением интервала выходит из боевого (полетного) порядка, а будучи внутренним ведомым, изменяет высоту на 300 м;
2) на развороте, будучи внешним ведомым, уменьшает крен, а будучи внутренним ведомым, увеличивает его, а затем выходит из боевого (полетного) порядка;
3) в наборе высоты, на снижении (на пикировании) прекращает набор, снижение (пикирование), не изменяя направления полета.
После выполнения маневра докладывает ведущему курс и высоту полета своего ВС и в дальнейшем действует по его указанию.
351. При полете в боевом (полетном) порядке интервал, дистанция и принижение (превышение) относительно ведущего (впереди летящего) ВС устанавливаются такими, чтобы ведомые не попадали в спутную струю и имели благоприятные условия для наблюдения за ведущим.
352. Одновременная посадка группы ВС на одну взлетно-посадочную полосу днем, допускается при ее количественном составе не более звена.
Посадку ночью допускается выполнять только одиночными воздушными судами.
На вертолетах одновременную посадку днем и ночью допускается выполнять группой до эскадрильи.
Параграф 5. Демонстрационные полеты
353. Демонстрационные полеты ВС организуются и проводятся в авиационных частях, в специально определенных местах или других пунктах демонстрации (показа), утверждаемыми органом управления государственной авиации.
354. Демонстрационные полеты выполняются наиболее подготовленными экипажами авиационных частей с разрешения руководителя органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами), с утверждением их персонального списка после проведения необходимых мероприятий.
355. Для проведения мероприятий по подготовке и проведению демонстрационных полетов, а также организации и осуществления взаимодействия между авиационными частями различных органов управления, решением руководителей органов управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами) назначается ответственный за демонстрационные полеты. Все должностные лица, участвующие в демонстрационных полетах, подчиняются ответственному за их проведение.

349. Жетектегілерге:
1) жетекшінің рұқсатынсыз топ (жетекші) соңына орналасуға және жауынгерлік (ұшу) реттілігінде орнын ауыстыруға;
2) жауынгерлік (ұшу) реттілігінен шығуға, онда өз орнын сақтауға мүмкіндік болмайтын жағдайлардан басқа;
3) қажеті болмағанда радио алмасу жүргізуге жол берілмейді.
350. Жетекшіні (алдыда ұшатын) ӘК-ны жоғалтқан кезде жетектегі ол туралы жетекшіге радио бойынша өз ӘК-ның маршрутын, ұшу биіктігін көрсетумен баяндайды. Бұл ретте:
1) көлденең ұшуда бұрынғы режимді ұстайды, сақ болуды күшейтеді және сыртқы жетектегі ретінде бір қалыпты аралықты арттырумен жауынгерлік (ұшу) реттіліктен шығады, ал ішкі жетектегі ретінде биіктікті 300 м өзгертеді;
2) бұрылыста сыртқы жетектегі ретінде кренді азайтады, ал ішкі жетектегі ретінде оны арттырады, одан кейін жауынгерлік (ұшу) реттіліктен шығады;
3) биіктікті алуда төмендеуде (құлдырай төмендеуде) ұшу бағытын өзгертпей төмендеуді (құлдырай төмендеуді) тоқтатады.
Маневрді орындағаннан кейін жетекшіге өз ӘК ұшу курсы мен биіктігін жеткізеді және одан әрі оның нұсқауы бойынша әрекет етеді.
351. Жауынгерлік (ұшу) реттілігінде ұшу кезінде жетекші (алдыда ұшатын) ӘК-ға қатысты аралығы, арақашықтық пен төмендеу (көтерілу) жетектегі шатасу ағысқа түспейтіндей және жетекшіні қадағалау үшін қолайлы жағдайлар болатындай белгіленеді.
352. ӘК топтарын бір ұшу-қону жолағына күндіз бір уақытта қондыруға оның сандық құрамы буыннан аспайтын болған кезде жол беріледі. Түнгі қонуды тек дара әуе кемелерінің орындауына жол беріледі.
Тікұшақтарда күндіз және түнде бір уақытта қонуды эскадрильяға дейін топпен орындауға жол беріледі.
5-параграф. Демонстрациялық ұшу
353. ӘК-ның демонстрациялық ұшуын мемлекеттік авиацияның басқару органдары бекітетін арнайы белгіленген орындарда немесе басқа да демонстрация (көрсету) пункттерінде ұйымдастырылады және жүргізіледі.
354. Демонстрациялық ұшу қажетті іс-шаралар жүргізілгеннен кейін олардың дербес тізімдерін бекіте отырып, мемлекеттік авиация басқару органдары басшысының рұқсатымен авиациялық бөлімнің анағұрлым даярланған экипаждары орындайды.
355. Демонстрациялық ұшуды даярлау және жүргізу жөніндегі іс-шараларды жүргізу, сондай-ақ әртүрлі басқару органдарының авиациялық бөлімдері арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін мемлекеттік авиация басқару органдары басшыларының шешімімен демонстрациялық ұшуға жауапты тағайындалады. Демонстрациялық ұшуға қатысатын барлық лауазымды адамдар оларды жүргізуге жауаптыға бағынады.

356. Демонстрационные полеты выполняются в соответствии с планом (плановой таблицей), по отработанным полетным заданиям. Изменять полетное задание допускается только в сторону упрощения (в зависимости от условий складывающейся обстановки) с разрешения ответственного за демонстрационные полеты.
357. Основные требования к безопасности при проведении демонстрационных полетов:
1) пилотаж (проходы) выполнять в пределах пилотажной зоны демонстрационных полетов при устойчивой двусторонней радиосвязи, строго по оси зоны, не уклоняясь в сторону зрителей ближе ограничительной линии 200 м, а при выполнении фигур на зрителей – не ближе 500 м по касательной к фигуре;
2) минимальная высота пилотирования в прямолинейном горизонтальном полете должна быть не менее 100 м, а при выполнении фигур пилотажа – не менее 200 м;
3) при выполнении задания в облака не входить, при непреднамеренном попадании в облака оценить обстановку и принять меры для безопасного выхода из них в направлении от зрителей;
4) при возникновении особой ситуации, не позволяющей продолжать полет, отвернуть в свободную сторону от зрителей, жилых строений и катапультироваться (покинуть ВС), предварительно, по возможности, выключив двигатели.
Параграф 6. Перелеты воздушных судов
358. Перелеты ВС выполняются по воздушным трассам и внетрассовым маршрутам на установленных эшелонах.
359. Перелеты ВС со скоростью полета 300 км/час и менее, допускается выполнять на высотах ниже нижнего (безопасного) эшелона.
360. Полеты вне маршрутов ОВД производятся на установленных эшелонах или высотах, в том числе и на высотах ниже нижнего эшелона с заданными безопасными (линейными или временными) интервалами.
361. Выбор и назначение эшелона производится с учетом тактико-технических данных и оборудования ВС, расхода топлива, выполняемой задачи, метеорологических условий, рельефа местности, воздушной и орнитологической обстановки по маршруту полета.
362. Для обеспечения безопасности полетов групп ВС, следующих в боевых (полетных) порядках авиационных подразделений и частей, эшелонированных по высоте, в направлении маршрута полета выделяется диапазон эшелонов, свободный от других ВС. Процедуру эшелонирования и интервалы между воздушными судами в боевом (полетном) порядке группы определяет командир (начальник), организующий полеты, с учетом уровня подготовки экипажей, общей дальности полета, количества поворотных пунктов на маршруте, скорости полета, применяемых средств воздушной навигации и контроля полетов ВС.
363. Перелет по ПВП полета выполняется, если по маршруту полета и на аэродроме посадки метеорологическая обстановка в период от взлета до посадки позволяет осуществлять полет по ПВП.
Перелет по ППП и ПВП выполняется в случае, если к расчетному времени прибытия ВС на аэродром посадки там ожидаются метеорологические условия, соответствующие минимуму КВС (не ниже минимума аэродрома) и при условии, что остаток топлива будет достаточен для полета от аэродрома посадки до запасного аэродрома (аэродрома взлета).
В исключительных случаях, когда неблагоприятная обстановка и остаток топлива не позволяют выбрать запасной аэродром, уход на который возможен с высоты принятия решения аэродрома назначения, старший группы (КВС) принимает решение на вылет с расчетом рубежа ухода на запасной аэродром (рубежа возврата на аэродром вылета). При этом расчетное количество топлива на воздушном судне определяется таким образом, чтобы при выходе на запасной аэродром остаток топлива был не менее гарантийного.

356. Демонстрациялық ұшу жоспарға (жоспарлы кестеге) сәйкес таңдалған ұшу тапсырмалары бойынша орындалады. Ұшу тапсырмасын өзгертуге демонстрациялық ұшуға жауаптының рұқсатымен тек жеңілдету жағына (қалыптасқан жағдай шарттарына байланысты) рұқсат етіледі.
357. Демонстрациялық ұшуды жүргізу кезінде қауіпсіздікке қойылатын негізгі талаптар:
1) пилотажды (өтуді) демонстрациялық (көрсету) ұшу пилотаждау аймағында тұрақты екіжақты радиобайланыста, қатаң аймақ осьінде, көрермендер жағына беттемей шектеу сызығына 200 м, ал көрермендерге фигура орындау кезінде – фигураға қатысы бойынша 500 м жақындамай орындау;
2) түзу сызықты көлденең ұшуда ұшақты басқарудың ең аз биіктігі кемінде 100 м, ал пилотаж фигураларын орындау кезінде – кемінде 200 м болуға тиіс;
3) тапсырманы орындау кезінде бұлттарға кірмеу, бұлттарға абайсызда түскен кезде жағдайды бағалау және олардан көрермендерден қарсы бағытқа қауіпсіз шығу үшін шаралар қабылдау;
4) ұшуды жалғастыруға мүмкіндік болмайтын ерекше жағдайлар туындаған кезде көрермендерден, тұрғын құрылыстардан бос жаққа бұрылу және алдын ала мүмкіндігінше қозғалтқышты сөндіріп, катапульттену (ӘК-ны тастап кету).
6-параграф. Әуе кемелерінің ұшып өтуі
358. ӘК-ның ұшып өтуі әуе трассасы және трассадан тыс маршруттар бойынша белгіленген эшелондарда орындалады.
359. ӘК-ның 300 км/сағ. және одан төмен ұшу жылдамдықпен ұшып өтуіне төменгі (қауіпсіз) эшелоннан төмен биіктікте орындауға рұқсат етіледі.
360. ӘҚҚ маршруттарынан тыс ұшу белгіленген эшелондарда немесе биіктікте, оның ішінде берілген қауіпсіз (желілік және уақыттық) аралықтармен төменгі эшелоннан төмен биіктікте жүргізіледі.
361. Эшелонды таңдау және тағайындау ӘК-ның тактикалық-техникалық деректері мен жабдығын, отын шығысын, орындалатын міндеттерді, ұшу маршруты бойынша метеорологиялық жағдайларды, жер бедерін, әуе және орнитологиялық ахуалды ескере отырып жүргізіледі.
362. Авиациялық бөлімшелер мен бөлімдердің жауынгерлік (ұшу) реттілігінде ұшатын, биіктік бойынша эшелондандырылған ӘК топтары ұшуының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұшу маршруты бағытында басқа ӘК-дан бос эшелондар диапазондары бөлінеді. Топтың жауынгерлік (ұшу) реттілігіндегі әуе кемелері арасындағы эшелондау процедурасын мен аралықты экипаждың даярлық деңгейін, ұшудың жалпы қашықтығын, маршруттағы бұрылыс пункттерінің санын, ұшу жылдамдығын, аэронавигациясының қолданылатын құралдарын және ӘК-ның ұшуын бақылауды ескере отырып, ұшуды ұйымдастыратын командир (бастық) айқындайды.
363. Егер ұшу маршруты бойынша және қону әуеайлағында ұшып көтерілуден бастап қонғанға дейінгі кезеңіндегі метеорологиялық ахуал ШҰР бойынша ұшуды жүзеге асыруға мүмкіндік берсе, ШҰР бойынша ұшып өту орындалады.
АҰР және ШҰР бойынша ұшып өту, егер ӘК-ның қону әуеайлағына ұшып келуге есептелген уақытта ӘКК минимумына сәйкес келетін метеорологиялық жағдайлар күтілсе (әуеайлақ минимумынан төмен емес) және қалған отын қону әуеайлағынан қосалқы әуеайлаққа (ұшып көтерілу әуеайлағына) дейін ұшып өту үшін жеткілікті болған жағдайда орындалады.
Қолайсыз жағдайда және қалған отын қосалқы әуеайлаққты таңдауға мүмкіндік бермегенде, оған кету биіктігі тағайындалған әуеайлақтың шешім қабылдауынан мүмкін болғанда топ жетекшісі (ӘКК) қосалқы әуеайлаққа кету шебін (ұшып көтерілу әуеайлағына қайтып оралу шебін) есептеумен ұшып көтерілуге шешім қабылдайды. Бұл ретте әуе кемесіндегі отынның есептік мөлшері қосалқы әуеайлаққа шығу кезінде қалған отын кепілдіктіден аз болатындай айқындалады.

364. Решение о готовности к вылету на всех этапах перелета принимает старший группы (командир одиночного ВС) после проверки готовности ВС и экипажей к полету и уточнения фактических и ожидаемых метеорологических условий на аэродромах вылета, посадки и по маршруту полета.
Старший группы (командир одиночного экипажа) получает разрешение на вылет от старшего авиационного начальника аэродрома вылета по согласованию с вышестоящим начальством.
При отсутствии на аэродроме (площадке) вылета старшего авиационного начальника разрешение на вылет старший группы (командир одиночного экипажа) получает у командира авиационной части организующий перелет по согласованию с вышестоящим начальником.
При отсутствии связи в пункте взлета (посадки) решение на вылет старший группы (командир одиночного экипажа) принимает самостоятельно с последующим докладом органу УВД (ОВД) при восстановлении связи.
Разрешение на использование воздушного пространства с указанием в полетном листе времени вылета, аэродрома посадки, эшелона полета, времени и даты выдачи условий на перелет старший группы (командир одиночного экипажа) получает у авиационного диспетчера аэродрома вылета.
Сноска. Пункт 364 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
365. При принятии решения на вылет с пересечением зоны грозовой деятельности и сильных ливневых осадков КВС необходимо учитывать:
1) характер гроз (внутримассовые, фронтальные);
2) расположение и перемещение грозовых (ливневых) очагов, возможные маршруты их обхода;
3) необходимость дополнительной заправки топливом.
При наличии и прогнозировании фронтальных гроз по маршруту полета, проходящему в горной местности, КВС принимать решение на вылет по ППП ниже нижнего эшелона не допускается.
366. Если в период между получением диспетчерского разрешения и вылетом ВС обстановка изменилась (ухудшились метеорологические условия и другие) и не соответствует условиям в момент принятия решения на вылет, органы управления воздушным движением сообщают об этом экипажу ВС. КВС в этом случае пересматривает решение на вылет.
367. При задержке более чем на 30 минут от согласованного времени вылета, предусмотренного планом полета, КВС получает повторное разрешение на вылет. Повторное разрешение и метеорологическую информацию допускается получать по радио (по другим средствам связи).
368. Прием ВС на аэродромах посадки допускается производить только при соответствии метеорологических условий на аэродроме минимуму погоды КВС (не ниже минимума аэродрома).
Для обеспечения перелетов в сложных метеорологических условиях на аэродромах взлета и посадки допускается производить разведку погоды.

364. Ұшып өтудің барлық кезеңдерінде ұшуға әзірлігі туралы шешімді ӘК-ның және экипаждардың ұшуға әзірлігін тексергеннен және ұшу, қону әуеайлақтарында және ұшу бағыты бойынша нақты және күтілетін метеорологиялық жағдайларды нақтылағаннан кейін топ жетекшісі (жеке ӘК командирі) қабылдайды.
Топ жетекшісі (жеке экипаж командирі) жоғары тұрған бастықпен келісу бойынша ұшу әуеайлағының аға авиациялық бастығынан ұшуға рұқсат алады.
Ұшу әуеайлағында (алаңда) аға авиациялық бастық болмаған кезде ұшуға рұқсатты топтың аға жетекшісі (жеке экипаж командирі) жоғары тұрған бастықпен келісу бойынша ұшуды ұйымдастыратын авиациялық бөлім командирінен алады.
Ұшып шығу (қону) пунктінде байланыс болмаған жағдайда ұшу туралы шешімді топ жетекшісі (жеке экипаж командирі) байланыс қалпына келтірілген кезде ӘҚБ (ӘҚҚ) органына кейіннен баяндаумен дербес қабылдайды.
Ұшу парағында ұшу уақытын, қону әуеайлағын, ұшу эшелонын, ұшу шарттарын беру уақыты мен күнін көрсете отырып, әуе кеңістігін пайдалануға рұқсатты топ жетекшісі (жеке экипаж командирі) ұшу әуеайлағының авиациялық диспетчерінен алады.
Ескерту. 364-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
365. Найзағай ойнайтын және қатты нөсер жауған аймақты кесіп өтумен ұшып көтерілуге шешім қабылданған кезде ӘКК:
1) найзағайдың сипатын (ішкімассалық, маңдайшептік);
2) найзағай (нөсер) ошақтарының орналасуы мен ауысуын, оларды айналып өтудің ықтимал маршруттарын;
3) қосымша отын толтыру қажеттілігін ескеру қажет.
Таулы жерлерден өтетін ұшу маршруты бойынша маңдайшептік найзағайы бар болған және болжанған кезде ӘКК АҰР бойынша төменгі эшелоннан төмен ұшуға шешім қабылдауға жол берілмейді.
366. Егер диспетчерлік рұқсат беру мен ӘК-ның ұшып көтерілуі арасындағы кезеңде ахуал өзгерсе (метеорологиялық жағдай нашарласа және басқа) және ұшып көтерілуге шешім қабылданған сәттегі жағдайларға сәйкес келмесе, әуе қозғалысын басқару органдары ол туралы ӘК экипажына хабарлайды. ӘКК бұл жағдайда ұшып көтерілуге шешімді қайта қарайды.
367. Ұшу жоспарында көзделген ұшып көтерілудің келісілген уақытынан 30 минуттан астам кідіру кезінде ӘКК ұшып көтерілуге рұқсатты қайтадан алады. Қайтадан рұқсатты және метеорологиялық ақпаратты радио бойынша (басқа да байланыс құралдары бойынша) алуға рұқсат етіледі.
368. Қону әуеайлақтарында тек әуеайлақтағы метеорологиялық жағдайлар ӘКК ауа райының минимумына сәйкес келген кезде (әуеайлақ минимумынан төмен болмаса) ӘК-ны қабылдауға рұқсат етіледі.
Күрделі метеорологиялық жағдайларда ұшып өтуді қамтамасыз ету үшін ұшып көтерілу және қону әуеайлақтарында ауа райына барлау жүргізуге жол беріледі.

369. Не допускается выпускать экипаж ВС в полет, а экипажу вылетать:
1) без установленных полетных и личных документов;
2) без бюллетеня погоды или с просроченным (более одного часа) бюллетенем;
3) без предполетного медицинского контроля (осмотра) и заключения врача (медицинского работника), кроме случаев вылета с временных аэродромов (посадочных площадок), на которых отсутствует медицинский пункт;
4) при неполном составе экипажа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 107 настоящих Правил;
5) при отсутствии установленного времени и условий для отдыха экипажа перед полетом, а также при неудовлетворительном состоянии здоровья хотя бы одного из членов экипажа ВС;
6) при фактической погоде на аэродроме вылета ниже минимума, установленного для взлета КВС;
7) при наличии на маршруте полета опасных метеорологических условий, обход которых невозможен;
8) при прогнозируемой погоде на аэродроме посадки ко времени прилета ВС ниже минимума КВС;
9) при отсутствии запасных аэродромов (кроме случаев, предусмотренных пунктом 246 настоящих Правил), а также при фактической и прогнозируемой погоде на них ниже минимума КВС;
10) при направлении и скорости ветра (с учетом его порывов) на аэродроме назначения и запасном превышают ограничения для ВС или КВС;
11) при условиях предстоящего полета не соответствующих уровню подготовки экипажа ВС;
12) без отметки в полетном листе (задании на полет) о результатах контроля готовности экипажа ВС (при вылете с промежуточного аэродрома контроль готовности производится только в случае, предусмотренном пунктом 217 настоящих Правил);
13) без отметки авиадиспетчера аэродрома в полетном листе (задании на полет) о разрешении вылета с указанием времени вылета, условий полета, аэродрома посадки и запасных аэродромов;
14) без согласия на прием ВС на аэродроме первой посадки;
15) при неисправности ВС или его обледенении на земле;
16) при неправильной загрузке, при перегруженности ВС, а также с недостаточным запасом топлива;
17) при отсутствии графиков поправок к навигационно-пилотажным приборам с указанием даты их проверок, а также с истекшими сроками проверки;
18) без средств спасения и жизнеобеспечения, предусмотренных для данного типа ВС и определенных условий полета;
19) с неисправной аппаратурой регистрации параметров полета;
20) с не сверенными (контрольными экземплярами аэронавигационных документов) данными работы средств связи и радиотехнического обеспечения полетов, схемами захода на посадку и снижения на аэродромах посадки и запасных аэродромах или при отсутствии этих данных;

369. ӘК экипажын ұшуға, ал экипажға ұшып көтерілуге:
1) белгіленген ұшу және жеке басының құжаттарынсыз;
2) ауа райы бюллетенісіз немесе мерзімі өткен (бір сағаттан астам) бюллетеньмен;
3) медициналық пункт жоқ уақытша әуеайлақтардан (қону алаңдарынан) ұшып көтерілу жағдайларынан басқа, ұшуалды медициналық бақылаусыз (қарап тексерусіз) және дәрігердің (фельдшердің) қорытындынсыз;
4) осы Қағидалардың 107-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, экипаж құрамы толық болмаған кезде;
5) егер экипаждың ұшу алдында демалуға белгіленген уақыты мен жағдайы болмағанда, сондай-ақ ӘК экипажы бір мүшесінің денсаулық жағдайы қанағаттанғысыз болған кезде;
6) егер ұшып көтерілу әуеайлағында нақты ауа райы ӘКК-ның ұшып көтерілуі үшін белгіленген минимумнан төмен болса;
7) егер ұшу маршрутында оларды айналып өту мүмкін болмайтын қауіпті метеорологиялық жағдайлар бар болса;
8) егер қону әуеайлағында болжанатын ауа райы ұшып келу уақытында ӘКК минимумынан төмен болса;
9) егер қосалқы әуеайлақтар болмаса (осы Қағидалардың 246-тармағында көзделген жағдайлардан басқа), сондай-ақ олардағы нақты және болжанатын ауа райы ӘКК минимумынан төмен болса;
10) егер тағайындалған және қосалқы әуеайлақта жел бағыты мен жылдамдығы (оның ұйытқуын ескерумен) ӘК немесе ӘКК үшін шектеуден асатын болса;
11) егер алдағы ұшудың қандай да бір басқа жағдайлары ӘК экипажының даярлық деңгейіне сәйкес келмесе;
12) ұшу парағында (ұшуға тапсырмада) ӘК экипажының әзірлігін бақылау нәтижелері туралы белгі жасалмаса (аралық әуеайлақтан ұшып шыққан кезде әзірлікті бақылау тек осы Қағидалардың 217-тармағында көзделген жағдайларда ғана жүргізіледі);
13) әуеайлақ диспетчерінің ұшу парағында (ұшуға тапсырмада) ұшып көтерілу уақытын, ұшу жағдайларын, қону әуеайлағын және қосалқы әуеайлақты көрсетумен ұшуға рұқсат ету туралы белгі қоймауынсыз;
14) бірінші қону әуеайлағында ӘК-ны қабылдауға келісусіз;
15) ӘК ақаулы болған немесе жерде оны мұз басқан кезде;
16) ӘК-ға дұрыс жүк тиелмеген кезде, жүк артық тиелген кезде, сондай-ақ отын қоры жеткіліксіз болғанда;
17) навигациялық-пилотаж аспаптарын тексеру, сондай-ақ тексеру мерзімдерінің аяқталу күнін көрсетумен оларды түзету кестелері болмаған кезде;
18) ӘК-ның осы түрі үшін көзделген құтқару және тіршілікті қамтамасыз ету құралдарынсыз және белгіленген ұшу шарттарынсыз;
19) ұшу параметрлерін тіркеудің ақаулы аппаратурасымен;
20) байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының салыстырып тексерілмеген (аэронавигациялық құжаттардың бақылау даналарымен) деректерімен, қону әуеайлақтары мен қосалқы әуеайлақтарға қонуға кіру және төмендеу схмеларынсыз немесе осы деректер болмаған кезде;

21) с неисправной аппаратурой радиолокационного опознавания;
22) при превышении стартового времени к моменту спланированной посадки ВС.
370. КВС (группы) до выхода из района аэродрома вылета устанавливает радиосвязь с органом УВД, осуществляющим дальнейшее обслуживание (управление) полетом данного ВС. При подходе к аэродрому посадки за 150 – 80 км, а при полетах ниже нижнего эшелона – за 80 – 30 км до выхода на аэродром необходимо установить связь с группой руководства полетами аэродрома, доложить эшелон (высоту), курс и условия полета, расчетное время прибытия, получить у руководителя полетами разрешение входа в зону аэродрома (ожидания), информацию о воздушной и метеорологической обстановках и указания по дальнейшему полету и заходу на посадку.
371. Экипажу ВС при получении команды на выполнение посадки на запасном аэродроме необходимо следовать на указанный аэродром и доложить об этом группе руководства полетами аэродрома вылета (при наличии радиосвязи с ним).
372. После посадки на промежуточном или конечном аэродроме КВС (группы) необходимо зарегистрироваться у авиадиспетчера. Одновременно с регистрацией КВС (группы) подает заявку на необходимые средства обеспечения и сдает ВС под охрану.
373. Экипаж ВС перед вылетом с промежуточного аэродрома:
1) оценивает метеорологическую обстановку по маршруту полета и на аэродромах взлета и посадки;
2) уточняет данные работы средств связи и радиотехнического обеспечения по маршруту полета, схемы захода на посадку и снижения на аэродромах посадки и запасных аэродромах по контрольным экземплярам аэронавигационных документов или выпискам из них;
3) уточняет данные работы пунктов управления, которые выделены для контроля и управления его полетом, способы управления и связи;
4) при необходимости получает консультации об условиях выполнения дальнейшего полета у старшего штурмана, начальника связи и других должностных лиц авиационной части.
Параграф 7. Полеты в условиях горной местности
374. При полетах с высокогорных аэродромов КВС необходимо учитывать:
1) значительное увеличение длины разбега и пробега ВС;
2) затруднение ведения детальной ориентировки и пилотирования на малых и предельно-малых высотах из-за резко пересеченной местности.
375. При пересечении горных хребтов КВС необходимо учитывать наличие нисходящих и восходящих потоков воздуха, при этом полет выполняется на истинных высотах не менее 900 м над рельефом местности.
376. Выполнение визуальных полетов в ущельях и горных долинах допускается у одного из склонов при условии, что горы не имеют крутых поворотов и не прерываются горами выше заданной высоты полета, а их ширина позволяет в необходимых случаях безопасно выполнить разворот для выхода из ущелья (долины).

21) радиолокациялық танудың ақаулы аппаратурасымен;
22) егер ӘК-ның жоспарланған қону сәтінде старттық уақыт асып кеткен болса жол берілмейді.
370. ӘКК (топ) ұшып көтерілу әуеайлағы ауданынан шыққанға дейін осы ӘК-ның ұшуына одан әрі қызмет көрсетуді (басқаруды) жүзеге асыратын ӘҚБ органымен радиобайланысты орнатады. Қону әуеайлағына 150-80 км жақындаған кезде, ал төменгі эшелоннан төмен ұшқан кезде – әуеайлаққа шығуға 80-30 км қалғанда әуеайлақтың ұшуға басшылық жасау тобымен байланыс орнату, ұшу эшелонын (биіктігін), курсын және жағдайын, ұшып келудің есептік уақытын баяндауға, ұшу жетекшісінен әуеайлақ (күту) аймағына кіруге рұқсат алуға, әуе және метеорологиялық ахуал туралы ақпарат және одан әрі ұшу мен қонуға кіру бойынша нұсқаулар алуға тиіс.
371. ӘК экипажы қосалқы әуеайлаққа қонуды орындауға команда алған кезде көрсетілген әуеайлаққа ұшып баруы және ол туралы ұшып көтерілу әуеайлағының ұшуға басшылық жасау тобына баяндауы (олармен радиобайланыс бар болған кезде) қажет.
372. Аралық немесе соңғы әуеайлаққа қонғаннан кейін ӘКК (топ) авиадиспетчерде тіркелуі қажет. Тіркелумен бір уақытта ӘКК (топ) қажетті қамтамасыз ету құралдарына өтінім береді және ӘК-ны күзетуге өткізеді.
373. Аралық әуеайлақтан ұшып көтерілу алдында ӘК экипажы:
1) ұшу маршруты бойынша және ұшып көтерілу мен қону әуеайлақтарындағы метеорологиялық ахуалды бағалайды;
2) ұшу маршруты бойынша байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары жұмысының деректерін, қону әуеайлақтары мен қосалқы әуеайлақтарда қонуға кіру және төмендеу схемасын аэронавигациялық құжаттардың бақылау даналары немесе олардың үзінді көшірмелері бойынша нақтылайды;
3) оның ұшуын бақылау және басқару, басқару мен байланыс тәсілдері үшін бөлінген басқару пункттері жұмысының деректерін нақтылайды;
4) қажет болған кезде аға штурманнан, байланыс бастығынан және авиациалық бөлімнің басқа да лауазымды адамдарынан ұшуды одан әрі орындау шарттары туралы консультация алады.
7-параграф. Таулы жерлер жағдайларында ұшу
374. Биік таулы әуеайлақтардан ұшу кезінде ӘКК-ға:
1) ӘК-ның екпін алу және жүріп өту ұзындығының елеулі ұлғайюын;
2) төмен және шекті төмен биіктікте күрт қиылысқан жерден нақты бағдарлануды және ұшуды басқаруды жүргізу қиындығын ескеру қажет.
375. Таулы қыраттар қиылысқан кезде ӘКК төмен және жоғары болатын ауа ағымының бар болуын ескеруі қажет, бұл ретте жер бедері үстінен кемінде 900 м нақты биіктікте орындалады.
376. Шатқалдарда және таулы алқаптарда шолып ұшуды орындауға тауларда күрт бұрылыстар болмаған және берілген ұшу биіктігі таулармен тоқтатылмайтын, ал олардың ені қажет болған жағдайларда шатқалдардан (алқаптардан) шығу үшін бұрылысты қауіпсіз орындауға мүмкіндік беретін жағдай кезінде жол беріледі.

377. На горных аэродромах выполнять заход на посадку по схемам, отличающимся от установленных на данном аэродроме, не допускается.
При полетах вертолетов с выполнением посадок в горах как на обозначенные, так и подобранные с воздуха площадки схему и способ посадки и взлета вертолета определяет КВС с учетом соблюдения необходимых мер безопасности.
378. Набор высоты полета в горной местности допускается выполнять по маршруту следования только при условии обеспечения набора безопасного эшелона (высоты) полета до установленного рубежа.
В других случаях устанавливается минимальный допустимый эшелон (высота) отхода от аэродрома, набор которого производится над аэродромом по установленной схеме.
379. Снижение ВС, выполняющего полет по ППП в горной местности, допускается только после пролета установленного рубежа начала снижения при радиолокационном контроле и устойчивой двусторонней радиосвязи.
При отсутствии непрерывного радиолокационного контроля или неустойчивой двусторонней радиосвязи снижение ниже минимального безопасного эшелона (высоты) допускается по схеме снижения и захода на посадку только после пролета приводной радиостанции аэродрома.
Параграф 8. Полеты над безориентирной, пустынной местностью и над водной поверхностью
380. При подготовке к полету над безориентирной и пустынной местностью кроме проведения обычной подготовки на экипаж дополнительно возлагается:
1) обратить особое внимание на прогноз температуры воздуха и на возможность возникновения пыльной и песчаной бурь;
2) при подготовке карт уточнить на них границы распространения барханов, русла рек и высохшие озера, пригодные для ведения ориентировки и посадки, караванные тропы и колодцы с пресной водой;
3) взять на борт запас питьевой воды.
381. При полетах над пустынной местностью экипаж ВС ознакамливается с расположением характерных ориентиров, высохших озер и русл рек, пригодных для выполнения вынужденной посадки, а также учитывает влияние высоких температур воздуха на летно-технические характеристики ВС (увеличение длины разбега и пробега, уменьшение скороподъемности и максимально допустимой взлетной массы, перегрев двигателей).
382. При подготовке к полету над морем (водной поверхностью) кроме проведения обычной подготовки на экипаж дополнительно возлагается:
1) уточнить места расположения поисково-спасательных кораблей (судов), их позывные и способ радиосвязи с ними;
2) подобрать для пользования в полете и изучить в необходимом объеме лоцию моря, таблицы и справочные материалы для астроориентировки;
3) изучить месторасположение и режимы работы береговых и островных свето- и радиомаяков;

377. Таулы әуеайлақтарда осы әуеайлаққа белгіленгеннен басқа схемалар бойынша қонуға кіруді орындауға жол берілмейді.
Белгіленгенмен қатар әуеден таңдалған алаңға тауларға қонуды орындаумен тікұшақтардың ұшуы кезінде тікұшақтың қонуы мен ұшып көтерілу схемасы мен тәсілдерін қажетті қауіпсіздік шараларын сақтауды ескере отырып, ӘКК айқындайды.
378. Таулы жерлерде ұшу биіктігіне көтерілу ұшу маршруты бойынша орындауға тек белгіленген шептерге дейін ұшудың қауіпсіз эшелонына (биіктігіне) көтерілуді қамтамасыз ететін жағдайда рұқсат етіледі.
Басқа жағдайларда әуеайлақтан ең шекті эшелон (биіктік) белгіленеді, оған көтерілу белгіленген схема бойынша әуеайлақ үстінен жүргізіледі.
379. Таулы жерде АҰР бойынша ұшуды орындайтын ӘК-ның төмендеуіне тек радиолокациялық бақылау және тұрақты екі жақты радиобайланыс кезінде төмендей бастаудан белгіленген шептен ұшып өткеннен кейін рұқсат етіледі.
Үздіксіз радиолокациялық бақылау және тұрақты екі жақты радиобайланыс болмаған кезде ең төмен қауіпсіз эшелоннан (биіктіктен) төмен төмендеуге әуеайлақтың жетекті радиостанциясынан ұшып өткеннен кейін қонуға төмендеу мен кіру схемасы бойынша рұқсат етіледі.
8-параграф. Бағдарсыз, шөлді жерлер үстінен және су
үстінен ұшу
380. Бағдарсыз, шөлді жерлердегі ұшуға даярлау кезінде кәдімгі даярлықты жүргізуден басқа экипажға қосымша:
1) ауа температурасының болжамына және шаңды және құмды дауылдардың пайда болу ықтымалдығына ерекше назар аудару;
2) карталарды дайындау кезінде олардағы бағдарлану мен қонуды жүргізуге жарамды барқандардың, өзен арналарының және құрғап қалған көлдердің таралу шекараларын, керуен сүрлеулерін және тұщы сулы құдықтарды нақтылау;
3) бортқа ауыз су қорын алу жүктеледі.
381. Шөлді жер үстінен ұшу кезінде ӘК экипажы мәжбүрлі қонуға жарамды тән бағдарлардың, құрғап қалған көлдер мен өзен арналарының орналасуымен танысады, сондай-ақ жоғары ауа температурасының ӘК-ның ұшу-техникалық сипаттамасына (екпін алу мен жүріс ұзындығының ұлғаюына, жылдамдықпен көтерілу және ең көп жол берілетін ұшып көтерілу массасының азаюына, қозғалтқыштың қызып кетуіне) ықпал ететінін ескереді.
382. Теңіз үстінен (су бетінен) ұшуға дайындалу кезінде кәдімгі даярлықты жүргізуден басқа, экипажға қосымша:
1) іздестіру-құтқару корабльдерінің (кемелерінің) орналасқан жерлерін, олардың шақырту және олармен радиобайланыс тәсілін нақтылау;
2) ұшуда пайдалану мен қажетті ауқымда зерделеу үшін астробағдарлауға арналған теңіз лоциясын, кестелер мен анықтамалық материалдарды іріктеу;
3) жағалау мен аралдағы жарық- және радиомаяктардың орналасқан жері мен жұмыс режимдерін зерделеу;

4) проверить исправность астрономических и радиотехнических средств воздушной навигации;
5) проверить наличие и правильность размещения групповых и индивидуальных спасательных плавательных средств, средств сигнализации, запаса пищи и воды;
6) изучить характерные изгибы береговой черты, острова и площадки на них и ознакомиться с ледовой обстановкой на случай вынужденной посадки.
Параграф 9. Полеты на малых и предельно малых высотах
383. Полеты на малых и предельно малых высотах выполняются в простых и сложных метеорологических условиях. Во всех случаях полет выполняется на высоте большей минимально допустимой высоты полета, устанавливаемой летному составу его непосредственным начальником в зависимости от опыта, уровня подготовки и натренированности летного состава в полетах на малых и предельно малых высотах, но не меньше высоты, определенной Курсами.
384. При полетах на воздушном судне с использованием информации бортовой радиолокационной станции следования рельефу местности с облетом и обходом препятствий минимальная высота полета определяется РЛЭ.
385. Минимальные метеорологические условия для полетов по ПВП указаны в таблице 1 приложения 3 к настоящим Правилам.
386. При полете на предельно малых и малых высотах по ПВП в случае попадания экипажа в метеорологические условия, не обеспечивающие дальнейшего пилотирования по ПВП, необходимо перейти на пилотирование по ППП, занять безопасную высоту полета или нижний (безопасный) эшелон полета, доложив органу УВД.
При переходе с предельно малой высоты на заданный эшелон полета по маршруту перевод шкалы давления высотомера на 760 мм ртутного столба осуществлять в момент занятия приборной безопасной высоты полета.
Параграф 10. Полеты на больших высотах, в стратосфере и на сверхзвуковой скорости
387. Полеты в стратосфере выполняются летным составом на воздушных судах с герметизированными кабинами и в высотно-компенсирующем костюме.
388. КВС необходимо знать особенности пилотирования, воздушной навигации и эксплуатации авиационных двигателей, влияющие на обеспечение безопасности, выполнения полетов на больших высотах, в стратосфере и на сверхзвуковой скорости.
389. При подготовке к полету на больших высотах, в стратосфере и на сверхзвуковой скорости на экипаж ВС возлагается:
1) производство расчета потребности кислорода на полет и определение соответствие запаса кислорода на борту ВС расчетной продолжительности полета;
2) проверка готовности ВС и специального оборудования к высотному полету, надежности герметизации кабины и исправности комплекта кислородного оборудования;

4) әуе навигациясы астрономиялық және радиотехникалық құралдарының ақаусыздығы тексеру;
5) топтық және жеке құтқару жүзу құралдарының, дабылдама құралдарының орналасуының, тағам мен су қорының бар болуын және дұрыстығын тексеру;
6) жағалау шетінің, аралдар мен ондағы алаңның тән иірмелерін зерделеу және мәжбүрлі қонған жағдайда мұз жағдайымен танысу жүктеледі.
9-параграф. Төмен және шектеулі төмен
биіктікте ұшу
383. Төмен және шектеулі төмен биіктіктегі ұшу қарапайым және күрделі метеорологиялық жағдайларда орындалады. Барлық жағдайларда ұшу биіктігі төмен және шектеулі төмен биіктіктегі ұшуда, бірақ Курстарда айқындалған биіктіктен төмен емес, ұшқыштар құрамының тәжірибесіне, даярлық деңгейіне және жаттыққандығына байланысты оның тікелей бастығы ұшқыштар құрамыне белгілеген ең төмен жол берілген ұшу биіктігінен төмен емес биіктікте орындалады.
384. Борттық радиолокациялық станцияның ақпаратын пайдаланумен әуе кемесінде ұшу кезінде кедергілерден ұшып және айналып өтумен жер бедерінен өту ұшудың төмен биіктігі ҰПН-мен айқындалады.
385. ШҰР бойынша ұшуға барынша төмен метеорологиялық жағдайлар осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген.
386. ШҰР бойынша шектеулі төмен және төмен биіктікте ұшу кезінде экипаж ШҰР бойынша одан әрі ұшуды басқаруды қамтамасыз етпейтін метеорологиялық жағдайға тап болған жағдайда АҰР бойынша ұшақты басқаруға көшу, ӘҚБ органына баяндаумен ұшудың қауіпсіз биіктігін немесе төменгі (қауіпсіз) эшелонын алу қажет.
Маршрут бойынша шекті төмен биіктіктен ұшу тапсырылған эшелонына ауысқан кезде ұшу аспаптық қауіпсіз биіктігіне жеткенде биіктік өлшегіштің қысым шәкілі сынап бағанының 760 мм көшіру жүзеге асырылады.
10-параграф. Жоғары биіктікте, стратосферада және
дыбыстан жылдам ұшу
387. Стратосферадағы ұшуды ұшқыш құрамы герметикаландырылған кабиналы ӘК және биіктік-теңелту костюмінде орындайды.
388. ӘКК-ның ұшуды жоғары биіктікте, стратосферада және дыбыстан жылдам ұшуды орындауда қауіпсіздікті қамтамасыз етуге ықпалын ететін ұшақты басқару, әуе навигациясын және авиациялық қозғалтқыштар ерекшеліктерін білуі қажет.
389. Жоғары биіктікте, стратосферада және дыбыстан ұшқыр жылдамдықта ұшуға даярлық кезінде экипажға:
1) ұшуға оттегі қажеттігінің есебін жүргізу және есептік ұшу ұзақтығының ӘК бортындағы оттегі қорына сәйкес келуін айқындау;
2) ӘК-ның және арнайы жабдықтың биіктікте ұшуға әзірлігіне, кабина герметикалығының сенімділігін және оттегі жабдығы жиынтығының ақаусыздығын тексеру;

3) проверка подгонки и фиксирования высотно-компенсирующего костюма.
390. При несении боевого дежурства время нахождения в высотно-компенсирующем костюме определяется РЛЭ.
Доставка экипажей от мест переодевания в высотно-компенсирующий костюм к воздушному судну и обратно выполняется на специально выделенном автомобильном транспорте. Время пребывания экипажей в высотно-компенсирующем костюме у ВС или на старте перед вылетом должно быть сокращено до минимума.
391. Полеты ВС на высотах более 4000 м выполняются с исправным кислородным оборудованием. Способ его использования определяется РЛЭ.
392. В процессе всего полета на больших высотах и в стратосфере на членов экипажа ВС возлагается постоянно следить за исправностью кислородного оборудования, герметичностью кабины.
Члены экипажа ВС докладывают КВС (группы):
1) о большом или малом расходе кислорода;
2) о прекращении или уменьшении подачи воздуха в герметизированную кабину;
3) о нарушении герметизации;
4) о плохом самочувствии членов экипажа и пассажиров.
КВС (группы) в полете необходимо периодически запрашивать самочувствие членов экипажа ВС (группы).
393. Экипаж ВС пользуется чистым кислородом:
1) при наличии дыма в кабине;
2) при ведении воздушного боя;
3) при взлете с зараженного аэродрома;
4) при полете в зоне радиоактивных воздушных масс;
5) при полетах в районах применения пассивных помех.
Параграф 11. Полеты в сложной орнитологической обстановке
394. Перед принятием решения на взлет КВС учитывает орнитологическую обстановку в районе аэродрома и маршруте полета.
На исполнительном старте после получения информации от группы руководства полетов об усложнении орнитологической обстановки КВС оценивает возможность выполнения взлета. Взлет в этих условиях производится с включенными фарами.
395. При полете по маршруту, в случае обнаружения скопления птиц, экипаж обходит их стороной или пролетает над ними. Особенное внимание экипажу уделять во время встречи в воздухе с крупными хищными птицами, которые могут проявить агрессивность по отношению к воздушным судам. В этом случае необходимо предпринять действия по предотвращению сближения с ними.
396. При невозможности обойти зону сложной орнитологической обстановки КВС рекомендуется возвратиться в пункт вылета или произвести посадку на ближайшем запасном аэродроме.
При подходе к аэродрому посадки после получения информации от группы руководства полетов о сложной орнитологической обстановке или при визуальном обнаружении птиц экипажу необходимо:
1) повысить осмотрительность;
2) включить фары (если фары не включены ранее);

3) биіктік-теңелту костюмінің дәл пішілуін және реттелуін тексеру жүктеледі.
390. Жауынгерлік кезекшілікті атқару кезінде биіктік-теңелту костюмін кию уақыты ҰПН-да айқындалады.
Экипажды биіктік-теңелту костюмін кию орнынан әуе кемесіне және кері қарай жеткізу арнайы бөлінген автомобиль көлігінде орындалады. Экипаждың ӘК жанында немесе ұшу алдында стартта биіктік-теңелту костюмін қию уақыты минимумға дейін қысқартылуға тиіс.
391. ӘК-ның 4000 м астам биіктікке ұшуы ақаусыз оттегі жабдығымен орындалады. Оны пайдалану тәсілі ҰПН-да айқындалады.
392. Жоғары биіктікте, стратосферада ұшудың барлық процесінде ӘК экипажының мүшелеріне оттегі жабдығының ақаусыздығын, кабина герметикалығын ұдайы қадағалау жүктеледі.
ӘК экипажының мүшелері ӘКК-ға (топ):
1) оттегінің көп немесе аз шығыны туралы;
2) герметикаланған кабинаға ауа жеткізудің тоқтатылғаны немесе азайғандығы туралы;
3) герметикалылықтың бұзылуы туралы;
4) экипаж мүшелері мен жолаушылар жай-күйінің нашарлауы туралы баяндайды.
ӘКК (топ) ұшуда кезең-кезеңімен ӘК (топ) экипажы мүшелерінің жағдайларын сұрауы қажет.
393. ӘК экипажы:
1) кабинада түтін болған кезде;
2) әуе ұрысын жүргізген кезде;
3) залалданғаен әуеайлақтан ұшып көтерілген кезде;
4) радиоактивті ауа массасы аймағынан ұшу кезінде;
5) селқос кедергілерді қолдану аудандарындағы ұшу кезінде таза оттегіні пайдаланады.
11-параграф. Күрделі орнитологиялық ахуалда ұшу
394. Ұшып көтерілуге шешім қабылдау алдында ӘКК әуеайлақ ауданындағы және ұшу маршрутындағы орнитологиялық жағдайды ескереді.
Атқару стартында ұшуға басшылық жасау тобынан орнитологиялық ахуалдың күрделенгені туралы ақпарат алғаннан кейін ӘКК ұшып көтерілу мүмкіндігін бағалайды. Бұл жағдайлардағы ұшып көтерілу қосылған фарлармен жүргізіледі.
395. Маршрут бойынша ұшу кезінде құстардың шоғырлануы байқалған жағдайда экипаж оларды айналып өтеді немесе үстінен ұшып өтеді. Экипаж әуеде ірі жыртқыш құстарды кездестірген кезде олардың әуе кемесіне қарсы ұмтылуы мүмкін екеніне ерекше назар аударады. Бұл жағдайда олармен жақындасуды болдырмау жөнінде әрекет жасау қажет.
396. Күрделі орнитологиялық ахуал аймағын айналып өту мүмкін болмаған кезде ӘКК ұшып көтерілу пунктіне қайтып оралу немесе жақын жердегі қосалқы әуеайлаққа қону ұсынылады.
Қону әуеайлағына жақындаған кезде ұшуға басшылық жасау тобынан орнитологиялық ахуалдың күрделенгені туралы ақпарат алғаннан кейін немесе құстарды көзбен көрген кезде экипаж:
1) сақ болуын арттыруы;
2) фарларды қосуы (егер фарлар бұрын қосылмаса);

3) повысить контроль за параметрами работы двигателя (двигателей);
4) при необходимости уйти на второй круг.
397. При полетах на малых высотах пролет над птичьими базарами и местами возможного скопления птиц на земле и воде рекомендуется на высоте, гарантирующей от столкновения с птицами. Экипажи ВС, заметившие во время полета скопления птиц, представляющих опасность для полетов, немедленно передают информацию о них руководителю полетами.
Параграф 12. Полеты в неблагоприятных условиях
398. Неблагоприятными считаются условия, в результате воздействия которых повышается угроза безопасности полетов.
К ним относятся:
1) грозовая деятельность;
2) атмосферная турбулентность, струйные течения, сдвиг ветра, спутная турбулентность;
3) обледенение;
4) повышенная электрическая активность атмосферы.
Сноска. Пункт 398 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
399. Если в полете экипаж встретился с неблагоприятными метеорологическими условиями, не позволяющими выполнять задание, КВС докладывает органу управления воздушным движением (руководителю полетами) о невозможности выполнения полета. Орган управления воздушным движением (руководитель полетами) запрещает экипажу выполнение задания и принимает меры к обеспечению выхода ВС на свой или запасной аэродром. КВС (вертолета) в этом случае допускается произвести посадку на площадку, подобранную с воздуха. В случае если экипаж изменил режим полета для выхода из опасного района, орган управления воздушным движением (руководитель полетами) обеспечивает воздушному судну безопасный эшелон полета, ставя об этом в известность центр управления воздушным движением, в районе ответственности которого проходит полет.
Сноска. Пункт 399 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400. Полеты по ППП в условиях грозовой деятельности без бортовых радиолокационных станций обнаружения грозовых очагов при отсутствии наземного радиолокационного контроля не допускаются.
Сноска. Пункт 400 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400-1. При подходе ВС к зоне грозовой деятельности (сильных ливневых осадков) КВС с помощью бортовой радиолокационной станции (далее – РЛС) (при ее наличии), оценивает возможность обхода мощно-кучевой, кучево-дождевой облачности и зон сильных ливневых осадков, принимает решение на обход зоны и возможность продолжения полета, согласовав свои действия с органом УВД.
Орган УВД (ОВД), используя радиотехнические средства, сообщения с воздушных судов находящихся в воздухе и другие источники метеорологической информации, информирует экипажи о характере облачности, расположении грозовых очагов, направлении их смещения и дает рекомендации КВС о маршруте обхода зон с опасными явлениями погоды.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) қозғалтқыш (қозғалтқыштар) жұмысының параметрлеріне бақылауды арттыруы;
4) қажет болған кезде екінші айналымға кетуі қажет.
397. Төмен биіктікте құс шоғырлануы және құстардың шоғырлануы мүмкін жер және су үстінен ұшу кезінде құстармен қақтығысудан кепілді биіктікте ұшу ұсынылады. Ұшу кезінде ұшуға қауіп төндіретін құстардың шоғырлануын байқаған ӘК экипажы ол туралы ұшу жетекшісіне дереу ақпарат береді.
12-параграф. Қолайсыз жағдайларда ұшу
398. Ықпал ету нәтижесінде ұшу қауіпсіздігіне төнетін қатерді арттыратын жағдайлар қолайсыз деп саналады.
Оларға:
1) найзағай жарқырауы;
2) атмосфералық турбуленттік, ағындар ағысы, желдің ауысуы, спутниктік турбуленттік;
3) мұз қату;
4) атмосфераның жоғары электр белсенділігі жатады.
Ескерту. 398-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
399. Егер ұшуда экипаж тапсырманы орындауға мүмкіндік бермейтін қолайсыз метеорологиялық жағдайға тап болса, ӘКК әуе қозғалысын басқару органына (ұшу жетекшісіне) ұшуды орындау мүмкін еместігі туралы баяндайды. Әуе қозғалысын басқару органы (ұшу жетекшісі) экипажға тапсырманы орындауға тыйым салады және ӘК-ның өзінің немесе қосалқы әуеайлаққа шығуын қамтамасыз етуге шаралар қабылдайды. Бұл жағдайда ӘКК (тікұшақ) әуеден таңдап алған алаңға қонуға жол беріледі. Егер экипаж қауіпті ауданнан шығу үшін ұшу режимін өзгерткен жағдайда әуе қозғалысын басқару органы (ұшу жетекшісі) әуе кемесіне қауіпсіз ұшу эшелонын қамтамасыз етеді, ол туралы жауапкершілік ауданында ұшу жүріп жатқан әуе қозғалысын басқару орталығын хабардар етеді.
Ескерту. 399-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400. Жерүсті радиолокациялық бақылау болмаған кезде найзағай ошақтарын анықтау борттық радиолокациялық станцияларынсыз найзағай болатын жағдайда АҰЕ бойынша ұшуға жол берілмейді.
Ескерту. 400-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400-1. ӘК найзағай (күшті нөсерлі жауын-шашын) болатын аймаққа борттық радиолокациялық станция (бұдан әрі – РЛС) (ол болған кезде) көмегімен жақындаған кезде күшті-шоғырлы, шоғырланған жаңбырлы бұлтты және күшті нөсерлі жауын-шашын аймақтарын айналып өту мүмкіндігін бағалайды, өз әрекет етуін ӘҚБ органымен келісумен аймақты айналып өтуге және ұшуды жалғастыру мүмкіндігіне шешім қабылдайды.
ӘҚБ (ӘҚҚ) органы радиотехникалық құралдарды, әуедегі әуе кемелерінен хабарламаларды және басқа да метеорологиялық ақпарат көздерін пайдалана отырып, экипаждарды бұлттылық сипаты, найзағай ошақтарының түзілуі, олардың жылжу бағыты туралы хабардар етеді және ауа райының қауіпті құбылыстары бар аймақтарды айналып өту маршруты туралы ӘКК-ге ұсынымдар береді.
Ескерту. 12-параграф 400-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

400-2. При визуальном обнаружении в полете мощно-кучевых и кучево-дождевых облаков, примыкающих к грозовым очагам, допускается обходить их на удалении не менее 10 км. Пролет между двумя кучево-дождевыми облаками допускается, если расстояние между ними не менее 30 км. При невозможности обхода указанных облаков на заданной высоте разрешается визуальный полет под облаками или выше них.
Полет под мощно-кучевыми и кучево-дождевыми облаками по ПВП разрешается только днем над равнинной местностью, вне зоны ливневых осадков, если:
высота полета ВС над рельефом местности и искусственными препятствиями не менее истинной безопасной высоты, но во всех случаях не менее 200 м;
вертикальное расстояние от ВС до нижней границы облаков не менее 200 м.
Полет над верхней границей мощно-кучевых и кучево-дождевых облаков разрешается выполнять с превышением над ними не менее 500 м.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400-3. При обнаружении в полете мощно-кучевых и кучево-дождевых облаков бортовыми РЛС разрешается обходить эти облака на удалении не менее 15 км от ближней границы засветки. Пересечение фронтальной облачности с отдельными грозовыми очагами производится в том месте, где расстояние между границами засветок на экране бортовой РЛС не менее 50 км.
Экипажам ВС не допускается преднамеренно входить в мощно-кучевые, кучево-дождевые облака и зоны сильных ливневых осадков.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-3 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400-4. Перед входом в зону возможной турбулентности (болтанки) члены экипажа и пассажиры должны быть пристегнуты к креслам привязными ремнями.
При попадании ВС в зону турбулентности воздуха (болтанки) КВС устанавливает скорость полета, рекомендованную РЛЭ, принимает меры для немедленного выхода из опасной зоны при необходимости с разрешения органа УВД, изменяет эшелон (высоту) полета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-4 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400-5. При полетах по ПВП в горной местности на высотах менее 900 м и попадании ВС в зону турбулентности (болтанки) КВС с разрешения органа УВД выводит ВС из этой зоны с набором высоты, возвращается на аэродром (площадку) вылета или следует на запасный аэродром.
При попадании ВС в зону турбулентности (болтанки), угрожающей безопасности полета, КВС допускается изменение эшелона (высоты) полета с докладом органу УВД.
Вертикальные вихри, не связанные с облаками и обнаруживаемые визуально, экипаж обходит стороной. Вертикальные вихри (смерчи), связанные с кучево-дождевыми облаками, обнаруживаемые визуально, экипаж обходит на удалении не менее 30 км от их видимых боковых границ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-5 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

400-2. Ұшуда найзағай ошақтарына жанасатын күшті-шоғырлы және шоғырланған жаңбырлы бұлттар көрнекі анықталған кезде оларды кемінде 10 км қашықтықта айналып өтуге жол беріледі. Егер олардың арасындағы қашықтық кемінде 30 км болса, екі шоғырланған жаңбырлы бұлттар арасындағы аралықта ұшып өтуге жол беріледі. Көрсетілген бұлттарды берілген биіктікте айналып өту мүмкін болмаған кезде бұлттар астында немесе одан жоғары көрнекі ұшуға жол беріледі.
ШҰР бойынша күшті-шоғырлы және шоғырланған жаңбырлы бұлттар астынан ұшуға тек күндіз жазықты жерлерде, нөсерлі жауын-шашын аймағынан тыс жерлерде жол беріледі:
ӘК-ның жергілікті жер бедерінен және жасанды кедергілерден ұшу биіктігі шынайы қауіпсіз биіктіктен төмен емес, бірақ барлық жағдайларда кемінде 200 м;
ӘК-дан бұлттардың төменгі шегіне дейінгі тік қашықтық кемінде 200 м.
Күшті-шоғырлы және шоғырланған жаңбырлы бұлттардың жоғарғы шегінің үстінен ұшуды олардың үстінен 500 м төмен емес биіктікте орындауға жол беріледі.
Ескерту. 12-параграф 400-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400-3. Ұшуда борттық РЛС-пен күшті-шоғырлы және шоғырланған жаңбырлы бұлттарды анықталған кезде осы бұлттарды жарықтың жақын шегінен кемінде 15 км қашықтықта айналып өтуге жол беріледі. Жеке найзағай ошақтары бар жаппай бұлттылықты қиып өту борттық РЛС экранындағы жарық шектері арасындағы қашықтық кемінде 50 км болатын жерде жүргізіледі.
ӘК экипаждарына күшті-шоғырлы, шоғырланған жаңбырлы бұлттарға және қатты нөсерлі жауын-шашын аймақтарына әдейі кіруге жол берілмейді.
Ескерту. 12-параграф 400-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400-4. Турбуленттілік (шайқалу) болуы ықтимал аймаққа кірер алдында экипаж мүшелері мен жолаушылар креслолардағы байлау белдіктерін тағуға тиіс.
ӘК әуе турбуленттілігі (шайқалу) аймағына түскен кезде ӘКК ҰПН-да ұсынылған ұшу жылдамдығын белгілейді, қажет болған кезде ӘҚБ органының рұқсатымен қауіпті аймақтан шұғыл шығуға шаралар қабылдайды, ұшу эшелонын (биіктігін) өзгертеді.
Ескерту. 12-параграф 400-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400-5. Таулы жергілікті жерде 900 м төмен биіктікте ШҰР бойынша ұшу және ӘК турбуленттік (шайқалу) аймағына түскен кезде ӘКК ӘҚБ органының рұқсатымен ӘК-ны осы аймақтан биіктік алумен шығарады, ұшып шығу әуеайлағына (алаңына) қайтарылады немесе қосалқы әуеайлаққа барады.
ӘК ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін турбуленттік (шайқалу) аймағына түскен кезде ӘКК ӘҚБ органына баяндай отырып, ұшу эшелонын (биіктігін) өзгертуге жол беріледі.
Экипаж бұлттармен байланысты емес және көрнекі анықталатын тік құйынды айналып өтеді. Экипаж көрнекі анықталатын шоғырланған жаңбырлы бұлттармен байланысты тік құйынды (құйынды) олардың көрінетін бүйірлік шекарасынан кемінде 30 км қашықтықта айналып өтеді.
Ескерту. 12-параграф 400-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

400-6. Особенностями полетов в условиях повышенной электрической активности атмосферы являются:
1) шумы и треск в наушниках;
2) беспорядочные колебания стрелок радиокомпасов;
3) искрение на остеклении кабины экипажа и свечение законцовок крыльев в темное время суток.
Возникновение электризации наиболее вероятно в слое облаков в интервале температур от плюс 5 до минус 10 градусов по Цельсию.
КВС при появлении признаков сильной электризации докладывает об этом органу УВД и выполняет его команды по выходу из опасной зоны. При этом экипажу необходимо выключить командную радиостанцию (при наличии нескольких радиостанции на борту ВС). Ночью (при ослеплении), экипаж увеличивает степень освещения кабины.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-6 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400-7. Изменение высот полета в зонах повышенной электризации необходимо выполнять с повышенной вертикальной и уменьшенной поступательной скоростями полета, не превышая эксплуатационных ограничений ВС.
После выхода из слоя облаков (до входа в другой слой) следует сделать горизонтальную площадку продолжительностью 5-10 секунд.
В случае поражения ВС разрядом атмосферного электричества экипажу необходимо:
доложить органу УВД (ОВД) о данном факте, метеоусловиях, месте и высоте поражения ВС разрядом;
проконтролировать параметры работы двигателей;
проверить работу электрооборудования и пилотажно-навигационного оборудования;
осмотреть ВС в целях обнаружения повреждений;
при обнаружении отказов и неисправностей действовать в соответствии с РЛЭ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-7 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400-8. При взлете и заходе на посадку в условиях сдвига ветра необходимо:
1) увеличить расчетные скорости в соответствии с требованиями РЛЭ;
2) осуществлять повышенный контроль изменения поступательной и вертикальной скоростей и немедленно парировать возникающие отклонения от расчетных параметров и заданной траектории полета;
3) при заходе на посадку немедленно уйти на второй круг с использованием взлетного режима и следовать на запасной аэродром, если для выдерживания заданной глиссады снижения требуется увеличение режима работы двигателей до номинального и (или) после пролета ДПРМ вертикальная скорость снижения увеличилась на 3 метра в секунду (далее – м/с) и более от расчетной.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-8 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

400-6. Атмосфераның жоғары электрлік белсенділігі жағдайында ұшу ерекшелігі:
1) құлаққаптағы шу мен тырсыл;
2) радиоқұбылнама нұсқарының ретсіз тербелісі;
3) тәуліктің қараңғы уақытында экипаж кабинасы шынысының жарқылдауы және қанат ұшының жарқырауы болып табылады.
Бұлт қабатындағы температура аралығы Цельсий бойынша плюс 5-тен минус 10 градусқа дейін болғанда электрленудің пайда болуы анағұрлым ықтимал.
ӘКК күшті электрлену белгілері пайда болған кезде ол туралы ӘҚБ органына баяндайды және оның қауіпті аймақтан шығу бойынша командасын орындайды. Бұл ретте экипаж командалық радиостанцияны (ӘК бортында бірнеше радиостанция болған кезде) сөндіруге қажет. Түнде (шағылысқан кезде) экипаж кабинаға жарықтың түсу дәрежесін арттырады.
Ескерту. 12-параграф 400-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
400-7. Жоғары электрлену аймақтарында ұшу биігін өзгерту ӘК-ны пайдалану шектеулерін асырмай, ұшудың жоғары тік және азайтылған үдемелі жылдамдығымен орындау қажет.
Бұлт қабатынан шыққаннан кейін (басқа қабатқа кіргенге дейін) ұзақтығы 5-10 секунд көлденең алаң жасау керек.
ӘК атмосфералық электр разрядымен зақымданған жағдайда экипажға:
ӘҚБ (ӘҚҚ) органына осы факті, метеожағдай, разрядпен ӘК-ның зақымдалған орны және биіктігі туралы баяндау;
қозғалтқыштардың жұмыс параметрлерін бақылау;
электр жабдығы мен пилотаждық-навигациялық жабдық жұмысын тексеру;
зақымдануды анықтау мақсатында ӘК-ны тексеру;
істен шығу мен ақаулық анықталған кезде ҰПН-ға сәйкес әрекет ету қажет.
Ескерту. 12-параграф 400-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400-8. Желдің бағыты ауысқан жағдайда ұшып шығу және қонуға беттеу кезінде:
1) ҰПН талаптарына сәйкес есептік жылдамдықты ұлғайту;
2) үдемелі және тік жылдамдықтың өзгеруіне жоғары бақылауды жүзеге асыру және есептік параметрден және ұшудың берілген траекториясынан туындайтын ауытқуды дереу жою;
3) егер берілген төмендеу глиссадасын ұстап тұру үшін қозғалтқыштың жұмыс режимін номиналға дейін ұлғайту талап етілсе және (немесе) ҚЖРМ-дан ұшып өткеннен кейін тік төмендеу жылдамдығы есептелгеннен секундына 3 метр (бұдан әрі – м/с) және одан астамға ұлғайса, қонуға беттеу кезінде ұшып көтерілу режимін пайдаланумен екінші айналымға дереу кету және қосалқы әуеайлаққа ұшу керек.
Ескерту. 12-параграф 400-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

400-9. Не допускается выполнять полет при прогнозе обледенения, на ВС, не оснащенном противообледенительной системой.
В случае обледенения ВС на земле оно допускается к полету после проведения работ по устранению обледенения.
На всех этапах полета противообледенительная система включается до входа в зону возможного обледенения, если РЛЭ не предусматривает другого порядка использования системы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-9 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
400-10. Если принятые экипажем меры по борьбе с обледенением оказываются неэффективными и не обеспечивается безопасное продолжение полета в этих условиях, КВС по согласованию с органом УВД, изменяет высоту (маршрут) полета для выхода в район, где возможно безопасное продолжение полета, или принимает решение об уходе на запасной аэродром или посадке на подобранную с воздуха площадку.
Сноска. Правила дополнены пунктом 400-10 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 3. Руководство полетами воздушных судов
Глава 5. Организация руководства полетами
Параграф 1. Условия назначения группы руководства полетами
401. Руководство полетами включает в себя:
1) обеспечение выпуска ВС в установленное время для выполнения полетных заданий и посадки на аэродромах;
2) управление экипажами в процессе выполнения ими полетных заданий от запуска двигателей до их выключения после полета;
3) информирование экипажей о метеорологических условиях и воздушной обстановке в районе полетов;
4) контроль за соблюдением экипажами установленного режима полетов;
5) принятие необходимых мер по обеспечению безопасности и оказанию помощи экипажам в особых случаях в полете и при бедствии.
402. Руководство полетами в районе аэродрома осуществляет группа руководства полетами, которая назначается на летную смену из должностных лиц авиационной части в составе:
1) руководитель полетами на аэродроме;
2) помощник руководителя полетами на аэродроме;
3) руководитель полетами (ближней зоны);
4) руководитель полетами (зоны посадки).
Кроме указанных лиц в зависимости от характера решаемых на полетах задач, условий базирования авиационной части и ее организационно-штатной структуры в состав группы руководства полетами решением командира авиационной части назначаются:
руководитель полетами (дальней зоны);
офицеры (по боевому управлению) (штурман наведения);
дежурный штурман;
руководитель полетами на полигоне;
помощник руководителя полетами на полигоне (тактическом);
руководитель полетами в зоне воздушных стрельб (боевых пусков ракет);
руководитель полетами в аэродромной зоне;
руководитель полетами на площадке приземления (целевого назначения);
руководитель выброски на площадке приземления.

400-9. Мұз қату болжанған кезде мұз қатуға қарсы жүйемен жарақтандырылмаған ӘК-да ұшуды орындауға жол берілмейді.
ӘК-ға жерде мұз қатқан жағдайда мұз қатуды жою бойынша жұмыс жүргізілгеннен кейін оған ұшуға рұқсат етіледі.
Барлық ұшу кезеңдерінде мұз қатуға қарсы жүйе, егер ҰПН жүйені пайдаланудың басқа тәртібін көздемесе, мұз қатуы мүмкін аймаққа кіргенге дейін қосылады.
Ескерту. 12-параграф 400-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400-10. Егер экипаж мұз қатуға қарсы күрес бойынша қабылдаған шаралар тиімсіз болса және осы жағдайларда ұшуды қауіпсіз жалғастыру қамтамасыз етілмесе, ӘКК ӘҚБ органымен келісу бойынша ұшуды қауіпсіз жалғастыру мүмкін болатын ауданға шығару үшін ұшу биіктігін (бағытын) өзгертеді немесе қосалқы әуеайлаққа беттеу немесе әуеден таңдап алынған алаңға қондыру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 12-параграф 400-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-бөлім. Әуе кемелерінің ұшуына басшылық жасау
5-тарау. Ұшуға басшылық жасауды ұйымдастыру
1-параграф. Ұшуға басшылық жасау
тобын тағайындау шарттары
401. Ұшуға басшылық жасау:
1) ӘК-ны ұшу тапсырмаларын орындау және әуеайлақтарға қону үшін белгіленген уақытта шығаруды қамтамасыз етуді;
2) қозғалтқыштарды іске қосқаннан бастап ұшудан кейін оларды сөндіргенге дейін олардың ұшу тапсырмаларын орындау процесінде экипажды басқаруды;
3) ұшу ауданында метеорологиялық жағдайлар және әуе ахуалы туралы экипаждарды ақпараттандыруды;
4) экипаждардың белгіленген ұшу режимін сақтауын бақылауды;
5) қауіпсіздікті қамтамасыз ету және ұшудағы ерекше жағдайларда және апатқа ұшырау кезінде экипаждарға көмек көрсету жөнінде қажетті шаралар қабылдауды қамтиды.
402. Әуеайлақ ауданында мынадай құрамда авиациялық бөлімінің лауазымды адамдарынан ұшу ауысымына тағайындалған ұшуға басшылық жасау тобы жүзеге асырады:
1) әуеайлақтағы ұшу жетекшісі;
2) әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің көмекшісі;
3) ұшу (жақын аймақ) жетекшісі;
4) ұшу (қону аймағы) жетекшісі.
Ұшу шешілетін міндеттеріндің сипатына, авиациялық бөлімнің орналасу жағдайларына және оның ұйымдық-штаттық құрылымына байланысты көрсетілген адамдардан басқа, авиациялық бөлім командирінің шешімімен ұшуға басшылық жасау тобының құрамына:
ұшу (алыс аймақ) жетекшісі;
офицерлер (жауынгерлік басқару жөніндегі) (бағыттау штурманы);
кезекші штурман;
полигондағы ұшу жетекшісі;
полигондағы (тактикалық) ұшу жетекшісінің көмекшісі;
әуеден атыс (зымырандарды жауынгерлік ұшыру) аймағындағы ұшу жетекшісі;
әуеайлақ аймағындағы ұшу жетекшісі;
қону (нысаналы мақсат) алаңындағы ұшу жетекшісі;
қону алаңындағы түсіру жетекшісі тағайындалады.

403. Для руководства полетами перелетающих одиночных ВС и ВС, вылетающих из положения дежурства на аэродроме, когда нет плановых полетов, назначается сокращенная группа руководства полетами в составе:
1) дежурный по приему и выпуску ВС;
2) руководитель полетами (зоны посадки);
3) офицер (по боевому управлению) (руководитель дальней зоны).
Для руководства полетами перелетающих групп, а также одиночных ВС с пассажирами, в состав сокращенной группы руководства полетами дополнительно назначается руководитель и помощник руководителя полетами на аэродроме.
При выполнении парашютных прыжков, когда нет плановых полетов, назначается сокращенная группа руководства полетами в составе:
1) дежурный по приему и выпуску ВС;
2) руководитель полетами (зоны посадки);
3) руководитель выброски на площадке приземления.
404. Для приема и выпуска перелетающих одиночных ВС на аэродромах, обслуживаемых авиационными комендатурами, назначается группа руководства полетами в составе:
1) руководитель полетами на аэродроме;
2) руководитель полетами (зоны посадки).
405. Руководителями полетами на аэродроме назначаются начальник группы руководства полетами, штатные руководители полетами или летчики (штурманы), прошедшие теоретическую подготовку Курса специальной подготовки группы руководства полетами утверждаемого органами управления государственной авиации (далее – Курс специальной подготовки) и имеющие допуск к руководству полетами:
1) в отдельном авиационном звене (отряде) – из числа КВС;
2) в отдельной авиационной эскадрилье на вертолетах – из числа командиров звена (отряда);
3) в отдельной авиационной эскадрилье – из числа заместителей командира авиационной эскадрильи, а при полетах ВС одного звена (отряда) этой авиационной эскадрильи – из числа командиров звена (отряда);
4) в авиационной части при полетах одной авиационной эскадрильи – из числа заместителей командира авиационной эскадрильи, а при полетах составом авиационной части – из числа командиров авиационных эскадрилий, заместителей командира авиационной части, старший штурман авиационной части, начальник воздушно-огневой и тактической подготовки.
При одновременных полетах экипажей (подразделений) двух и более авиационных частей, а также при полетах руководящего летного состава на летно-методических сборах, руководитель полетами на аэродроме назначается приказом руководителя органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами).
Кроме вышеперечисленных должностных лиц руководителем полетами на аэродроме так же назначаются старшие над ними начальники, имеющие специальность летчика (штурмана) и соответствующий допуск к руководству полетами.

403. Ұшып өтетін дара ӘК-ның және жоспарлы ұшу болмағанда әуеайлақта кезекшілік қалпынан ұшып шығатын ӘК-ның ұшуына басшылық жасау үшін мынадай құрамда қысқартылған ұшуға басшылық жасау тобы тағайындалады:
1) ӘК-ны қабылдау және шығару жөніндегі кезекші;
2) ұшу (қону алаңы) жетекшісі;
3) офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі) (алыс аймақ жетекшісі).
Ұшып өтетін топтардың, сондай-ақ жолаушылары бар дара ӘК-ның ұшуын басқару үшін қысқартылған ұшуға басшылық жасау тобының құрамына қосымша әуеайлақтағы ұшу жетекшісі мен ұшу жетекшісінің көмекшісі тағайындалады.
Парашютпен секіруді орындау кезінде жоспарлы ұшу болмаған кезде мынадай құрамда қысқартылған ұшуға басшылық жасау тобы тағайындалады:
1) ӘК-ны қабылдау және шығару жөніндегі кезекші;
2) ұшу (қону аймағы) жетекшісі;
3) қону алаңына түсіру жетекшісі.
404. Ұшып өтетін дара ӘК-ны қабылдау және шығару үшін әуеайлақта қамтамасыз көрсететін авиациялық комендатуралар мынадай құрамда ұшуға басшылық жасау тобын тағайындайды:
1) әуеайлақтағы ұшу жетекшісі;
2) ұшу (қону аймағы) жетекшісі.
405. Әуеайлақта ұшу жетекшілері ұшуға басшылық жасау тобы бастығы, штаттық ұшу жетекшілері немесе мемлекеттік авиация басқару органдары бекітетін ұшуға басшылық жасау тобын арнайы даярлау Курсының (бұдан әрі - арнайы даярлық Курсы) теориялық даярлығынан өткен және ұшуды басқаруға рұқсатнамасы бар ұшқыштар (штурмандар):
1) жеке авиациялық буында (жасақта) – ӘКК қатарынан;
2) тікұшақтардағы жеке авиациялық эскадрильяда – буын (жасақ) командирлері қатарынан;
3) жеке авиациялық эскадрильяда – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарлары қатарынан, ал осы авиациялық эскадрилья бір буынаның (жасағының) ӘК ұшуы кезінде – буын (жасақ) командирі қатарынан;
4) бір авиациялық эскадрильяның ұшуы кезінде авиациялық бөлімде – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарлары қатарынан, ал авиациялық бөлім құрамында ұшу кезінде – авиациялық эскадрилья командирлері, авиациялық бөлімнің командирлері, авиациялық бөлімнің аға штурмандары, әуе-оқ ату және тактикалық даярлық бастығы қатарынан тағайындалады.
Екі және одан да көп авиациялық бөлімдердің экипаждары (бөлімшелері) бір уақытта ұшқан кезде, сондай-ақ ұшу-әдістемелік жиындарда басшы ұшқыш құрамының ұшуы кезінде әуеайлақта ұшу жетекшісі мемлекеттік авиация басқармасы органы басшысының бұйрығымен тағайындалады.
Жоғарыда көрсетілген лауазымды адамдарынан басқа, әуеайлақта ұшу жетекшілері болып сонымен қатар ұшқыш (штурман) мамандығы және ұшуға басшылық жасауға тиісті рұқсатнамасы бар олардан үлкендер тағайындалуы мүмкін.

406. В период проведения полетов руководитель полетами на аэродроме подчиняется старшему летной смены и является непосредственным начальником для всего личного состава, участвующего в проведении и обеспечении полетов.
407. Помощниками руководителя полетами назначаются штатные руководители полетами или КВС.
Помощнику руководителя полетами подчиняются:
1) наблюдающий за воздушными судами, заходящими на посадку;
2) команда оцепления;
3) прожекторный расчет.
Сноска. Пункт 407 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
408. Руководителем полетами (ближней зоны) назначаются лица, занимающие штатные должности руководителя полетами (зоны посадки), руководителя полетами (ближней зоны), руководителя полетами на аэродроме или летчиков и штурманов, имеющих допуск. Руководитель полетами (ближней зоны) является старшим для руководителя полетами (зоны посадки) и расчета радиолокационной системы посадки.
Сноска. Пункт 408 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
409. Руководителем полетами (зоны посадки) назначаются лица, занимающие штатные должности руководителя полетами (зоны посадки), руководителя полетами (ближней зоны), руководителя полетами или летчиков и штурманов. Руководитель полетами (зоны посадки) является старшим для расчета радиолокационной системы посадки.
410. Руководителем полетами (дальней зоны) назначаются начальник командного пункта или офицеры (по боевому управлению), а в авиационных частях, где руководители полетами (дальней зоны) штатами не предусмотрены – летный состав от штурмана звена (отряда) и выше. Руководитель полетами (дальней зоны) является старшим для офицера (по боевому управлению) и расчетов радиолокационных станций и автоматизированной системы управления.
411. Офицером (по боевому управлению) назначаются лица, занимающие штатные должности начальников и офицеров (по боевому управлению) (руководителей полетами (дальней зоны) командного пункта, центра боевого управления, пункта наведения и других пунктов управления или летчиков и штурманов. Офицер (по боевому управлению) является старшим для расчетов радиолокационных станции и автоматизированной системы управления.
412. Руководителями полетами на полигоне назначаются штатные руководители полетами имеющие соответствующий допуск к руководству полетами на полигоне или летчики (штурманы), имеющие опыт полетов на боевое применение авиационных средств поражения и соответствующий допуск к руководству полетами на полигоне:

406. Әуеайлақта ұшуды жүргізу кезеңінде ұшу жетекшісі ұшу ауысымының үлкеніне бағынады және ұшуды жүргізуге және қамтамасыз етуге қатысатын барлық жеке құрам үшін тікелей бастық болып табылады.
407. Штаттық ұшу немесе ӘКК басшылары ұшу жетекшісінің көмекшілері болып тағайындалады.
Ұшу жетекшісінің көмекшісіне:
1) қонуға беттейтін әуе кемелерін қадағалаушы;
2) қоршау командасы;
3) прожекторлық есептоп бағынады.
Ескерту. 407-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
408. Ұшу (қону аймағы) жетекшісінің, ұшу (жақын аймақ) жетекшісінің, әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің немесе тиісті рұқсаты бар ұшқыштар мен штурмандардың штаттық лауазымдарын атқаратын адамдар ұшу (жақын аймақ) жетекшісі болып тағайындалады. Ұшу (жақын аймақ) жетекшісі ұшу (қону аймағы) жетекшісі және қонудың радиолокациялық жүйесін есептобы үшін үлкені болып табылады.
Ескерту. 408-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
409. Ұшу (қону аймағы) жетекшісі болып штаттық ұшу (қону аймағы) жетекшісі, ұшу (жақын аймақ) жетекшісі, ұшу жетекшісі немесе ұшқыштар мен штурмандар лауазымдарын атқаратын адамдар тағайындалады. Ұшу (қону аймағы) жетекшісі радиолокациялық қону жүйесінің есептобы үшін үлкені болып табылады.
410. Ұшу (алыс аймақ) жетекшісі болып командалық пункт бастығы немесе офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі), ал ұшу (алыс аймақ) жетекшісі штаттарында көзделмеген авиациялық бөлімдерде – буын (жасақ) штурманынан және одан жоғары ұшқыш құрамы тағайындалады. Ұшу (алыс аймақ) жетекшісі офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі) және радиолокациялық станциялар және автоматтандырылған басқару жүйесінің есептоптары үшін үлкені болып табылады.
411. Офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі) болып штаттық командалық пункттің, жауынгерлік басқару орталығының, бағыттаушы пункттердің және басқа да пункттердің жауынгерлік басқару бастықтары мен офицерлері (ұшу жетекшісі (алыс аймақ) лауазымдарын атқаратын адамдар немесе ұшқыштар мен штурмандар тағайындалады. Офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі) радиолокациялық станциялар мен автоматтандырылған басқару жүйесінің есептоптары үшін үлкені болып табылады.
412. Полигондағы ұшу жетекшіі болып полигонда ұшуды басқаруға тиісті рұқсаты бар штаттық ұшу жетекшісі немесе авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдануға ұшу тәжірибесі бар және полигонда ұшуды басқаруға тиісті рұқсатнамасы бар ұшқыштар (штурмандар) тағайындалады:

1) в отдельном авиационном звене (отряде) – от КВС;
2) в отдельной авиационной эскадрильи – от командиров (штурманов) звена (отряда);
3) в авиационной части при полетах экипажей одной авиационной эскадрильи – из числа заместителей командира или штурман авиационной эскадрильи, а при полетах экипажей нескольких эскадрилий – штурман авиационной части, начальник воздушно-огневой и тактической подготовки или из числа заместителей командира авиационной части;
4) на временном (подвижном) полигоне – из числа заместителей командира авиационной эскадрильи или штурман авиационной эскадрильи (авиационной части), начальник разведки или начальник воздушно-огневой и тактической подготовки авиационной части.
При одновременных полетах экипажей (подразделений) двух и более авиационных частей, а также при полетах руководящего летного состава на летно-методических сборах руководители полетами на полигоне назначаются приказом руководителя органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами).
Кроме всех вышеперечисленных должностных лиц руководителем полетами на полигоне назначаются старшие над ними начальники, имеющие специальность летчика (штурмана) и допуск к руководству полетами на полигоне.
К руководству полетами при транспортировке воздушными судами грузов на внешней подвеске и при выполнении спасательных работ с водной поверхности допускаются летчики от КВС и выше, имеющие опыт практического выполнения этих полетов.
Сноска. Пункт 412 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
413. Помощник руководителя полетами на полигоне назначается из числа летчиков, штурманов и офицеров боевого управления.
В случае, выполнения боевого применения разными типами ВС в состав группы руководства полетами назначаются помощники руководителя полетами на полигоне на каждый тип ВС, имеющих допуск к руководству полетами на полигоне, за исключением типа ВС, к руководству которым допущен руководитель полетами на полигоне.
414. При выполнении полетов на стрельбы и пуски ракет в состав группы руководства полетами назначаются руководитель полетами в зоне воздушных стрельб и офицер боевого управления.
415. Руководителем полетами в аэродромной зоне назначаются, летчики и штурманы, имеющие соответствующий допуск:
1) при отработке техники пилотирования – из числа заместителей командира авиационной эскадрильи;
2) при отработке боевого применения в авиационной эскадрилье – из числа командиров или штурман звена (отряда), а в авиационной части – из числа заместителей командира или штурман авиационной эскадрильи.
Кроме вышеперечисленных должностных лиц руководителями полетами в аэродромной зоне назначаются старшие над ними начальники, имеющие летную специальность и соответствующий допуск.

1) жеке авиациялық буында (жасақта) – ӘКК қатарынан;
2) жеке авиациялық эскадрильяда – буын (жасақ) командирлері (штурмандар) қатарынан;
3) авиациялық бөлімде бір авиациялық эскадрилья экипажының ұшуы кезінде – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарларынан немесе штурман, бірнеше эскадрилья экипажының ұшуы кезінде – авиациялық бөлімнің штурманы, әуе-оқ ату және тактикалық даярлық бастығы немесе авиациялық бөлім командирінің орынбасарларынан;
4) уақытша (жылжымалы) полигонда – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарларынан немесе авиациялық эскадрилья (авиациялық бөлім) штурманы, авиациялық бөлімнің барлау бастығы немесе әуе-оқ ату және тактикалық даярлық бастығы.
Екі және одан да көп авиациялық бөлімдер экипаждарының (бөлімшелерінің) бір уақытта ұшуы кезінде, сондай-ақ ұшу-әдістемелік жиындарда басшылық ұшқыш құрамының ұшуы кезінде полигонда ұшу жетекшісі мемлекеттік авиация басқару органы бастығының бұйрығымен тағайындалады.
Жоғарыда аталған барлық лауазымды адамдардан басқа, полигонда ұшу жетекшісі болып ұшқыш (штурман) мамандығы бар және ұшуды басқаруға рұқсатнамасы бар олардан үлкен бастықтар тағайындалады.
Әуе кемелерімен сыртқы аспалыда жүктерді тасымалдау және су бетінде құтқару жұмыстарын орындау кезінде ұшуды басқаруға осы ұшуды орындауда практикалық тәжірибесі бар ӘКК және одан жоғары ұшқыштар жіберіледі.
Ескерту. 412-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
413. Полигонда ұшу жетекшісінің көмекшісі ұшқыштар, штурмандар және жауынгерлік басқару офицерлері қатарынан тағайындалады.
ӘК-ның әртүрлі түрлерін жауынгерлік қолдануды орындау жағдайында ұшуға басшылық жасау тобының құрамына полигонда ұшу жетекшісінің басқаруға жіберілген әуе кемелерінің түрін қоспағанда, әуе кемелерінің әрбір түріне полигонда ұшуды басқаруға тиісті рұқсатнамасы бар ұшу жетекшісінің көмекшілері тағайындалады.
414. Ұшуға басшылық жасау тобы құрамында атуға және зымыранды ұшыруға ұшуды орындау кезінде әуеден ату аймағында ұшу жетекшісі және жауынгерлік басқару офицері тағайындалады.
415. Әуеайлақ аймағында ұшу жетекшісі болып тиісті рұқсатнамасы бар ұшқыштар мен штурмандар тағайындалады:
1)ұшуды басқару техникасын меңгеру кезінде – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасары;
2)авиациялық эскадрильяда жауынгерлік қолдануды меңгеру кезінде –командирі немесе буын (жасақ) штурманы, ал авиациялық бөлімде – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарлары немесе штурман қатарынан.
Жоғарыда аталған барлық лауазымды адамдардан басқа, әуеайлақ аймағында ұшу жетекшісі болып ұшқыш мамандығы және тиісті рұқсатнамасы бар олардан үлкен бастықтар тағайындалады.

416. При выполнении вертолетами десантирования посадочным способом руководителем полетами на площадке приземления (целевого назначения) назначаются штатные руководители полетами или летчики:
1) до звена (отряда) – из числа КВС;
2) одной авиационной эскадрильи – из числа командиров звена (отряда) или заместителей командира авиационной эскадрильи;
3) одновременно двумя авиационными эскадрильями или авиационной частью – из числа командиров авиационной эскадрильи или заместителей командира авиационной части.
Кроме указанных должностных лиц руководителями полетами на площадке так же назначаются старшие над ними начальники при наличии соответствующего допуска к руководству полетами.
417. Руководителем выброски на площадке приземления (целевого назначения) назначаются штатные руководители полетами или летчики и штурманы:
1) при выброске парашютистов (грузов) одиночным экипажем или выполнении условной выброски группой составом до звена – из числа командиров или штурманов ВС;
2) при выброске парашютистов (грузов) группой ВС составом до звена или выполнении условной выброски группой составом до авиационной эскадрильи – из числа командиров или штурмана звена отряда);
3) при выброске парашютистов (грузов) группой ВС составом до авиационной эскадрильи или выполнении условной выброски в составе авиационной части – из числа заместителей командира авиационной эскадрильи или штурмана авиационной эскадрильи;
4) при выброске парашютистов (грузов) составом авиационной части – из числа заместителей командира авиационной части или старших штурманов авиационной части.
Кроме указанных должностных лиц руководителем выброски при десантировании парашютным способом назначаются старшие над ними начальники, имеющие соответствующий допуск к руководству полетами.
418. Дежурный штурман назначается из числа летчиков, штурманов, летчиков-штурманов или летчиков-операторов. В летную смену допускается назначение двух дежурных штурманов, которые поочередно выполняют свои обязанности в первую и вторую половины летной смены.
419. Дежурный по приему и выпуску ВС назначается из числа КВС и штурманов, имеющих стаж летной работы не менее двух лет. Дежурный по приему и выпуску ВС является начальником сокращенной группы руководства полетами и группы обеспечения перелетов и подчиняется старшему авиационному начальнику аэродрома.
Сноска. Пункт 419 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

416. Қону тәсілімен десанттауды тікұшақпен орындау кезінде қону алаңында (нысаналы мақсатта) ұшу жетекшісі болып штаттық ұшу жетекшілері немесе ұшқыштар тағайындалады:
1) буынға (жасаққа) дейін – ӘКК қатарынан;
2) бір авиациялық эскадрилья – буын (жасақ) командирлері немесе авиациялық эскадрилья командирлерінің орынбасарлары қатарынан;
3) бір уақытта екі авиациялық эскадрилья немесе авиациялық бөлім – авиациялық эскадрилья командирлерінің немесе авиациялық бөлім командирлерінің орынбасарлары қатарынан.
Көрсетілген лауазымды адамдардан басқа, алаңда ұшу жетекшісі болып ұшқыш мамандығы және тиісті рұқсатнамасы бар болған кезде олардан үлкен бастықтар тағайындалады.
417. Жерге қону (нысаналы мақсат) алаңына түсіру жетекшісі болып штаттық ұшу жетекшісі немесе ұшқыштар мен штурмандар тағайындалады:
1) дара экипаж парашютшілерді (жүктерді) түсірген немесе топтық құрамның шартты түсірулерін орындауы кезінде буынға дейін – ӘК командирлері немесе штурмандары қатарынан;
2) ӘК-ның буынға дейінгі құрамы тобының парашютшілерді (жүктерді) түсіруі немесе авиациялық эскадрильяға дейінгі құрам тобының шартты түсірулерді орындауы кезінде – буын (жасақ) командирлері немесе штурмандары қатарынан;
3) ӘК-ның авиациялық эскадрильяға дейінгі құрамы тобының парашютшілерді (жүктерді) түсіруі немесе авиациялық бөлім құрамында шарты түсірулерді орындауы кезінде – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарлары немесе авиациялық эскадрилья штурманы қатарынан;
4) авиациялық бөлім құрамының парашютшілерді (жүктерді) түсіруі кезінде – авиациялық эскадрилья командирі орынбасарлары немесе авиациялық бөлімнің аға штурмандары қатарынан.
Көрсетілген лауазымды адамдардан басқа, парашюттік әдіспен десанттау кезінде ұшуды басқаруға тиісті рұқсатнамасы бар олардан үлкен бастықтар түсіру жетекшісі тағайындалады.
418. Ұшқыштар, штурмандар, ұшқыш-штурмандар, ұшқыш-операторлар қатарынан кезекші штурман тағайындалады. Ұшу ауысымына ұшу ауысымының бірінші және екінші жартысында өз міндеттерін кезекпен орындайтын екі кезекші штурман тағайындауға жол беріледі.
419. ӘК-ны қабылдау және шығару жөніндегі кезекші кемінде екі жыл ұшу жұмыс өтілі бар ӘКК және штурмандар қатарынан тағайындалады. ӘК-ны қабылдау және шығару жөніндегі кезекші қысқартылған ұшуға басшылық ету тобының және ұшуды қамтамасыз ету тобының бастығы болып табылады және әуеайлақтың аға авиациялық бастығына бағынады.
Ескерту. 419-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Организация руководства полетами на аэродромах государственной авиации
420. Управление полетами осуществляется с пунктов управления, при устойчивой двусторонней радиосвязи экипажа ВС с пунктом управления и при обеспечении непрерывного радиолокационного контроля. В случае, когда не обеспечивается непрерывный радиолокационный контроль, полеты ВС допускаются только при обязательной устойчивой двусторонней радиосвязи с пунктом управления, осуществляющим непосредственное управление полетами.
421. На пункте управления полигона находится документация, установленная аэронавигационным паспортом авиационного полигона.
422. Контроль за наличием у лиц группы руководства полетами необходимой документации и ее своевременным обновлением осуществляет начальник штаба авиационной части.
423. Расчеты пунктов управления, осуществляющих управление полетами экипажей ВС, постоянно изучают воздушную, метеорологическую и орнитологическую обстановку, состояние основных и запасных аэродромов в соответствии с планом полетов в своей зоне ответственности, информируют об этом экипажи ВС и принимают своевременные меры по оказанию помощи экипажам ВС, терпящих или потерпевших бедствие, при возникновении особых случаев в полете и при наличии опасных метеорологических условий полета.
424. Передача управления полетом ВС между пунктами управления осуществляется на установленных рубежах и согласованных высотах (эшелонах).
425. Управление считается принятым, когда пункт управления, которому передается управление, установил двустороннюю радиосвязь с экипажем ВС, установив радиолокационный контроль за его полетом (при его наличии) и подтвердил экипажу ВС прием его на управление, сообщив об этом пункту управления, от которого передается управление данным ВС, по наземным каналам связи (радиоканалам) или через экипажи ВС, находящимися в воздухе.
426. Руководитель полетами на аэродроме управляет полетами экипажей ВС лично и через лиц группы руководства полетами по данным наблюдений за воздушными судами визуально, с помощью радиотехнических станций и по докладам экипажей.
427. Для руководства полетами устанавливаются зоны:
1) зона визуального контроля – летное поле аэродрома и воздушное пространство в пределах фактической визуальной видимости руководителя полетами или помощника руководителя полетами до дальности не более 5 км от контрольной точки аэродрома;
2) зона посадки – воздушное пространство на посадочном курсе, ограниченное сектором плюс/минус 25 градусов относительно посадочного курса и дальностью 60 км от начала взлетно-посадочной полосы;

2-параграф. Мемлекеттік авиация әуеайлақтарында
ұшуға басшылық жасауды ұйымдастыру
420. Ұшуды басқару ӘК экипажының ұшуды басқару пунктімен екіжақты тұрақты радиобайланысы кезінде және үздіксіз радиолокациялық бақылауды қамтамасыз ету кезінде жүзеге асырылады. Үздіксіз радиолокациялық бақылау қамтамасыз етілмеген жағдайда ұшуды тікелей басқаруды жүзеге асыратын басқару пунктімен екіжақты тұрақты радиобайланыс болған кезде ғана ӘК ұшуына жол беріледі.
421. Полигонның басқару пунктінде авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортында белгіленген құжаттама болады.
422. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарында қажетті құжаттаманың болуына және оның уақтылы жаңартылуына бақылауды авиациялық бөлімнің штаб бастығы жүзеге асырады.
423. ӘК экипажының ұшуын басқаруды жүзеге асыратын басқару пункттерінің есептоптары әуе, метеорологиялық және орнитологиялық жағдайларды, өз жауаптылық аймағындағы ұшулар жоспарына сәйкес негізгі және қосалқы әуеайлақтардың жай-күйін зерделейді, ӘК экипажын ол туралы хабардар етеді және ұшуда ерекше жағдай туындағанда және ұшуда қауіпті метеорологиялық жағдайлар болғанда апатқа ұшырайтын немесе ұшыраған ӘК экипажына көмек көрсету бойынша уақтылы шаралар қабылдайды.
424. Басқару пункттері арасында ӘК ұшуын басқаруды беру белгіленген шептерде және келісілген биіктіктерде (эшелондарда) жүзеге асырылады.
425. Оған басқару берілетін ұшуды басқару пункті ӘК ұшуына радиолокациялық бақылауды орната отырып (болған кезде), оның экипажымен екіжақты тұрақты радиобайланыс орнатқан кезде және жерүсті байланыс арналары (радиоарналар) бойынша немесе әуедегі ӘК экипаждары арқылы осы ӘК-ні басқаруды тапсыратын ұшуды басқару пунктіне хабарлай отырып, ӘК экипажына оны басқаруға қабылдағанын растаған кезде басқару қабылданған болып саналады.
426. Әуеайлақта ұшу жетекшісі ӘК экипажының ұшуын жеке өзі немесе ұшуға басшылық жасау тобының адамдары арқылы ӘК шолып қадағалау деректері бойынша, радиотехникалық станциялардың көмегімен және экипаждардың баяндауы арқылы басқарады.
427. Ұшуға басшылық жасау үшін мынадай аймақтар белгіленеді:
1) шолып бақылау аймағы – әуеайлақтың ұшу алаңы және әуеайлақтың бақылау нүктесінен 5 км артық емес қашықтыққа дейін ұшу жетекшісінің немесе ұшу жетекшісі көмекшісінің нақты шолып көруі шегіндегі әуе кеңістігі;
2) қону аймағы – қону бағытына қатысты плюс/минус 25 градус секторымен және ұшу-қону жолағының басынан 60 км қашықтықпен шектелген қону бағытындағы әуе кеңістігі;

3) ближняя зона – воздушное пространство до удаления 75 км от контрольной точки аэродрома (исключая воздушное пространство зоны визуального контроля и зоны посадки);
4) дальняя зона – воздушное пространство с удаления 75 км от контрольной точки аэродрома и до границы, установленной аэронавигационным паспортом аэродрома.
Сноска. Пункт 427 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
428. Управление экипажами ВС осуществляют:
1) в зоне визуального контроля – руководитель полетами (помощник руководителя полетами) на аэродроме от начала запуска двигателей и выруливания ВС до передачи управления руководителю полетами (ближней зоны) и от визуального обнаружения ВС или приема управления от руководителя полетами (зоны посадки) до заруливания ВС на стоянку и выключения двигателей или в границах, установленных аэронавигационным паспортом аэродрома;
2) в ближней зоне – руководитель полетами (ближней зоны) с момента обнаружения на индикаторах кругового обзора или на индикаторах воздушной обстановки отметки от взлетевшего (ушедшего на второй круг) ВС (приема управления от руководителя полетами (помощника руководителя полетами) до передачи управления руководителю полетами (дальней зоны) руководителю полетами (зоны посадки) и с момента приема управления от руководителя полетами (дальней зоны) до передачи управления руководителю полетами (зоны посадки) или в границах, установленных аэронавигационным паспортом аэродрома;
3) в дальней зоне – руководитель полетами (дальней зоны) с момента приема управления от руководителя полетами (ближней зоны) до передачи управления офицеру боевого управления (взаимодействующего пункта управления) или руководителю полетами (ближней зоны) (после выполнения экипажем задания), а также с момента приема управления от офицера (по боевому управлению) (взаимодействующего пункта управления) до передачи управления руководителю полетами (ближней зоны) или в границах, установленных аэронавигационным паспортом аэродрома;
4) в зоне посадки – руководитель полетами (зоны посадки) с момента приема управления от руководителя полетами (ближней зоны) до дальности ближней границы зоны видимости посадочного радиолокатора, определенной технической документацией и подтвержденной результатами облета летающей лабораторией.
429. Передача управления движением ВС из ближней зоны в зону посадки производится в точке начала разворота ВС на посадочный курс в пределах зоны посадки.

3) жақын аймақ – әуеайлақтың бақылау нүктесінен 75 км қашықтыққа дейінгі әуе кеңістігі (шолып бақылау аймағы мен қону аймағының әуе кеңістігін қоспағанда);
4) алыс аймақ – әуеайлақтың бақылау нүктесінен 75 км қашықтықтан бастап әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген шекараға дейінгі әуе кеңістігі.
Ескерту. 427-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
428. ӘК экипаждарын басқаруды:
1) шолып бақылау аймағында – ӘК қозғалтқышы іске қосылғаннан және жермен жүру басталғанынан басқаруды ұшу жетекшісіне (жақын аймақта) тапсырғанға дейін және ӘК-ні шолып байқағаннан немесе ұшу жетекшісінің (қону аймағында) басқаруды қабылдағаннан бастап ӘК тұрақ орнына жермен жүрген және қозғалтқышын сөндіргенге дейін немесе әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген шекараларда әуеайлақтағы ұшу жетекшісі (ұшу жетекшісінің көмекшісі);
2) жақын аймақта – айнала шолу индикаторларында немесе әуе жағдайының индикаторларында ұшып көтерілген (екінші айналымға кеткен) ӘК белгілерін анықтаған (ұшу жетекшісінен (ұшу жетекшісінің көмекшісінен) басқаруды қабылдаған) сәттен бастап басқаруды ұшу жетекшісіне (алыс аймақта), ұшу жетекшісіне (қону аймағында) тапсырғанға дейін және ұшу жетекшісінен (алыс аймақта) басқаруды қабылдаған сәттен бастап басқаруды ұшу жетекшісіне (қону аймағында) тапсырғанға дейін немесе әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген шекараларда ұшу жетекшісі (жақын аймақта);
3) алыс аймақта – ұшу жетекшісінен (жақын аймақта) басқаруды қабылдаған сәттен бастап басқаруды жауынгерлік басқару (өзара іс-қимыл жасайтын басқару пунктінің) офицеріне немесе ұшу жетекшісіне (жақын аймақта) (экипаж тапсырманы орындағаннан кейін) тапсырғанға дейін, сондай-ақ офицерден (жауынгерлік басқару жөніндегі) (өзара іс-қимыл жасайтын басқару пунктінің) басқаруды қабылдаған сәттен бастап басқаруды ұшу жетекшісіне (жақын аймақта) тапсырғанға дейін немесе әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген шекараларда ұшу жетекшісі (алыс аймақта);
4) қону аймағында – ұшу жетекшісінен (жақын аймақта) басқаруды қабылдаған сәттен бастап техникалық құжаттамада белгіленген және ұшатын зертхананың айналып ұшу нәтижелерімен расталған қону радиолокаторы көрінім аймағының жақын шекарасының қашықтығына дейін ұшу жетекшісі (қону аймағы) жүзеге асырады.
429. ӘК-нің жақын аймақтан қону аймағына қозғалысын басқаруды беру ӘК қону аймағы шегінде қону бағытына бұрылуды бастаған нүктеде жүргізіледі.

430. Рубежи передачи управления при полетах на полигон, зоны стрельб и так далее определяются аэронавигационным паспортом аэродрома.
431. Команда на передачу управления экипажем в соответствующую зону ответственности сопровождается доведением следующих сведений: позывной летчика, азимут, дальность, высота полета. При необходимости сообщаются и другие сведения. Получив команду на прием управления экипажем, лицо группы руководства полетами по полученным координатам определяет местонахождение ВС по индикаторам радиолокационных станции (при отсутствии радиолокационного контроля – по штилевой прокладке), устанавливает с ними связь и руководит его полетом согласно полетному заданию. Управление считается переданным, если лицо группы руководства полетов установило связь с экипажем, знает местонахождение ВС и наблюдает его с использованием радиолокационных средств (при отсутствии радиолокационного контроля ведет штилевую прокладку).
432. Управление экипажами принимают:
1) руководитель полетами (ближней зоны) от руководителя полетами (помощника руководителя полетами) – с момента обнаружения на индикаторах кругового обзора отметки от взлетевшего ВС;
2) руководитель полетами (дальней зоны) от руководителя полетами (ближней зоны) (руководитель полетами (ближней зоны) от руководителя полетами (дальней зоны)) – на границе между ближней и дальней зонами или на рубежах, установленных аэронавигационным паспортом аэродрома;
3) руководитель полетами (в зоне посадки) от руководителя полетами (ближней зоны) – в пределах зоны посадки с началом разворота ВС на посадочный курс;
4) руководитель полетами (помощник руководителя полетами) от руководителя полетами (зоны посадки) – в пределах визуальной видимости после прохода ВС дальнего приводной радиостанции с радиомаркером (в простых метеорологических условиях).
433. В авиационных частях, где штатами не предусмотрены должности руководителя полетами (ближней зоны), функции по руководству полетами в ближней зоне распределяются между руководителем полетами на аэродроме и руководителем зоны посадки. При этом:
1) руководитель полетами на аэродроме определяет экипажам ВС эшелоны полета и способы захода на посадку, дает команды на занятие и освобождение аэродромных зон, выход на дальнюю приводную радиостанцию с радиомаркером (маяк радиотехнической станции ближней навигации), вход в зону ожидания, вход в круг и выход из круга полетов, оказывает помощь руководителю полетами (зоны посадки) в формировании потока ВС, заходящих на посадку;
2) руководитель полетами (в зоне посадки) управляет экипажами ВС, выполняющими полет по схемам захода на посадку, формирует поток ВС, заходящих на посадку, передает (принимает) управление экипажами ВС, осуществляющими полеты в дальнюю зону. При наличии в штате подразделения (части) связи и радиотехнического обеспечения оператора диспетчерского радиолокатора, последний оказывает помощь руководителю полетами (зоны посадки) в контроле за воздушными судами, находящимися в ближней зоне.

430. Полигонға, атыс аймақтарына және сол сияқтыларға ұшу кезінде басқаруды беру шептері әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында айқындалады.
431. Экипажды басқаруды тиісті жауаптылық аймағына беруге команда мынадай мәліметтерді жеткізумен қоса жүргізіледі: ұшқыштың шақыру белгісі, азимут, қашықтық, ұшу биіктігі. Қажет болған кезде басқа да мәліметтер хабарланады. Экипажды басқаруды қабылдауға команда алып, ұшуға басшылық жасау тобының адамы алған координаталар бойынша, радиолокациялық станциялардың индикаторлары бойынша (радиолокациялық бақылау болмаған кезде – штильдік төсем бойынша) ӘК-ның орналасқан орнын анықтайды, олармен байланыс орнатады және ұшу тапсырмасына сәйкес оның ұшуын басқарады. Егер ұшуға басшылық жасау тобының адамы экипажбен байланыс орнатса, ӘК-нің тұрған орнын білсе және радиолокациялық құралдарды пайдаланумен оны қадағаласа (радиолокациялық бақылау болмаған кезде штильдік төсем жүргізеді), онда басқару тапсырылған болып саналады.
432. Экипажды басқаруды:
1) ұшу жетекшісі (жақын аймақтағы) ұшу жетекшісінен (ұшу жетекшісінің көмекшісінен) – айналып шолу индикаторларында ұшып көтерілген ӘК белгісі анықталған сәттен бастап;
2) ұшу жетекшісі (алыс аймақта) ұшу жетекшісінен (жақын аймақта) (ұшу жтекшісі (жақын аймақта) ұшу жетекшісінен (алыс аймақта)) – жақын және алыс аймақтар арасындағы шекарада немесе әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген шептерде;
3) ұшу жетекшісі (қону аймағында) ұшу жетекшісінен (жақын аймақта) – ӘК қону бағытына бұрылуды бастаумен қону аймағының шегінде;
4) ұшу жетекшісі (ұшу жетекшісінің көмекшісі) ұшу жетекшісінен (қону аймағы) – ӘК радиомаркері бар алыс жетекті радиостанциядан өткеннен кейін (қарапайым метеорологиялық жағдайларда) шолып көру шегінде қабылдайды.
433. Штатында ұшу жетекшісінің (жақын аймақ) лауазымы көзделмеген авиациялық бөлімдерде жақын аймақта ұшуға басшылық жасау жөніндегі функциялар әуеайлақтағы ұшу жетекшісі мен қону аймағының жетекшісі арасында бөлінеді. Бұл ретте:
1) әуеайлақтағы ұшу жетекшісі ӘК экипаждарына ұшу эшелондары мен қонуға кіру тәсілдерін айқындайды, әуеайлақ аймақтарынан орын алу мен босатуға, радиомаркері бар алыс жетекті радиостанцияға шығуға (жақын навигация радиотехникалық станциясының маягы), күту аймағына кіруге, ұшу шеңберіне кіру мен шеңберден шығуға командалар береді, ұшу жетекшісіне (қону аймағы) қонуға кіретін ӘК легін қалыптастыруда көмек көрсетеді;
2) ұшу жетекшісі (қону аймағында) қонуға кіру схемалары бойынша ұшуды орындайтын ӘК экипаждарын басқарады, қонуға кіретін ӘК легін қалыптастырады, алыс аймаққа ұшуды жүзеге асыратын ӘК экипаждарын басқаруды береді (қабылдайды). Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесінің (бөлімнің) штатында диспетчерлік радиолокатор операторы бар болған кезде, ол ұшу жетекшісіне (қону аймағы) жақын аймақтағы ӘК-ні бақылауда көмек көрсетеді.

434. В авиационных частях, где штатами не предусмотрен командный пункт, руководство полетами в дальней зоне возлагается на руководителя полетами на аэродроме, а контроль за полетами ВС в этой зоне – на дежурного штурмана.
При этом особенности управления экипажами и способы передачи (приема) управления излагаются в аэронавигационном паспорте аэродрома.
435. На аэродромах, обеспечиваемых авиационными комендатурами, функции по руководству полетами распределяются между руководителем полетами на аэродроме и руководителем полетами (зоны посадки) в соответствии с пунктом 433 настоящих Правил. Зоны ответственности и рубежи передачи управления устанавливаются аэронавигационным паспортом аэродрома в зависимости от возможностей радиолокационных средств аэродрома и органов управления воздушным движением.
436.При проведении полетов радиообмен на всех каналах связи, переговоры группы руководства полетами и пунктов управления по громкоговорящей и телефонной связи, а также радиолокационная информация записываются средствами регистрации информации в течение всей летной смены.
437. Особенности распределения воздушного пространства и управления экипажами ВС на всех этапах полета, определяемых условиями расположения аэродрома и возможностями радиотехнических средств, а также способы передачи (приема) управления экипажами ВС излагаются в аэронавигационном паспорте аэродрома.
438. При полетах ВС за пределами района аэродрома, если не выделено дополнительное воздушное пространство, управление экипажами передается от группы руководства полетов на аэродроме (командном пункте) органам управления воздушным движением или по их указанию вспомогательному пункту управления.
439. При передаче управления полетом ВС органу управления воздушным движением по каналам наземной связи, а при ее отсутствии через экипаж ВС – ретранслятор, сообщаются позывной экипажа (ведущего группы), его местонахождение, курс, эшелон (высота) полета, позывной аэродрома посадки и остаток топлива, а экипажу ВС (ведущему группы) – эшелон (высота) полета, позывной пункта управления и канал (частота) связи с ним.
Органам управления воздушным движением с получением информации о пролете транзитом через районы аэродромов ВС, следующих вне маршрутов ОВД необходимо немедленно предупреждать руководителя полетами на этих аэродромах о времени входа таких ВС в районы аэродромов, а так же о высотах и маршрутах их полетов.
440. Особенности организации руководства полетами на авиационных полигонах определяются аэронавигационным паспортом авиационного полигона.

434. Штатында командалық пункт көзделмеген авиациялық бөлімде алыс аймақтағы ұшуға басшылық жасау әуеайлақтағы ұшу жетекшісіне, ал осы аймақта ӘК ұшуын бақылау – кезекші штурманға жүктеледі.
Бұл ретте экипаждарды басқару ерекшеліктері және басқаруды беру (қабылдау) тәсілдері әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында жазылады.
435. Авиациялық комендатуралар қамтамасыз ететін әуеайлақтарда ұшуға басшылық жасау функциялары осы Қағидалардың 433-тармағына сәйкес әуеайлақтағы ұшу жетекшісі мен ұшу жетекшісі (қону аймағы) арасында бөлінеді. Жауаптылық аймақтары мен басқаруды беру шептері әуеайлақ пен әуе қозғалысын басқару органдары радиолокациялық құралдарының мүмкіндіктеріне байланысты әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленеді.
436. Ұшуды өткізу кезінде барлық байланыс арналарындағы радиоалмасу, ұшуға басшылық жасау тобы мен ұшуды басқару пункттерінің дауыс зорайтқыш және телефон байланысы арқылы сөйлесулері, сондай-ақ радиолокациялық ақпарат барлық ұшу ауысымы бойы ақпаратты тіркеу құралдарымен жазылады.
437. Әуеайлақтың орналасу жағдайымен және радиотехникалық құралдардың мүмкіндіктерімен айқындалатын ұшудың барлық кезеңдерінде әуе кеңістігін бөлу мен ӘК экипаждарын басқару ерекшеліктері, сондай-ақ ӘК экипаждарын басқаруды беру (қабылдау) тәсілдері, әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында жазылады.
438. ӘК-нің әуеайлақ ауданынан тыс ұшуы кезінде, егер қосымша әуе кеңістігі бөлінбеген болса, экипажды басқару әуеайлақтағы (командалық пункттегі) ұшуға басшылық жасау тобынан әуе қозғалысын басқару органдарына немесе олардың нұсқауы бойынша қосалқы басқару пунктіне беріледі.
439. ӘК ұшуын басқару әуе қозғалысын басқару органына берілген кезде жерүсті байланыс арналары бойынша, ал ол болмаған кезде ӘК-ретранслятор экипажы арқылы экипаждың (топ жетекшісінің) шақыру белгісі, оның орналасқан орны, ұшу бағыты, эшелоны (биіктігі), қону әуеайлағының шақыру белгісі және отынның қалдығы, ал ӘК экипажына (топ жетекшісіне) – ұшу эшелоны (биіктігі), басқару пунктінің шақыру белгісі және онымен байланыс арнасы (жиілігі) хабарланады.
Әуе қозғалысын басқару органдары ӘКҚ маршруттарынан тыс ұшатын, әуеайлақ ауданы арқылы транзитпен ұшып өтетін ӘК туралы ақпарат алысымен осы әуеайлақтағы ұшу жетекшісіне осындай ӘК-нің әуеайлақ ауданына кірген уақыты туралы, сондай-ақ оның ұшу биіктігі мен маршруттары туралы дереу ескерту қажет.
440. Авиациялық полигондағы ұшуға басшылық жасауды ұйымдастыру ерекшеліктері авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортында айқындалады.

441. Организация руководства полетами в зонах воздушных стрельб (боевых пусков ракет) определяется аэронавигационным паспортом этих зон.
442. Организация руководства полетами в аэродромной зоне (над аэродромом) определяется аэронавигационным паспортом аэродрома. При отработке техники пилотирования или тактического боевого применения над аэродромом, взлеты и посадки других ВС ограничиваются руководителем полетами во избежание их опасного сближения.
443. Замена лиц группы руководства полетами во время полетов не допускается. В случае неспособности руководителя полетами на аэродроме по каким-либо причинам выполнять свои обязанности, командиру авиационной части (старшему авиационному начальнику из лиц летного состава), находящемуся на аэродроме во время полетов, необходимо взять руководство полетами на себя или прекратить полеты, доложив о принятом решении старшему над ним начальнику.
444. Если кто-либо из других лиц группы руководства полетами не в состоянии выполнять свои обязанности, руководителю полетами на аэродроме необходимо прекратить выпуск ВС и доложить об этом командиру авиационной части, который принимает решение на продолжение, ограничение или прекращение полетов и докладывает об этом старшему начальнику.
445. Руководителю полетами на аэродроме допускается летать на воздушную разведку и доразведку погоды. В этих случаях его полетом руководит должностное лицо, назначенное для руководства полетом на этот период командиром авиационной части. Во время доразведки погоды, выполняемой руководителем полетами на аэродроме, плановые полеты не допускаются.
Помощнику руководителя полетами на аэродроме, руководителю полетами на тактическом полигоне и дежурному штурману допускается выполнять полеты в свободное от руководства полетами время, в случаях, когда на летную смену назначены несколько помощников руководителя полетами, руководителей полетов на тактическом полигоне, дежурных штурманов, которые поочередно выполняют свои обязанности.
Другим лицам группы руководства полетов выполнять полеты в данную летную смену не допускается.
446. Все должностные лица, выполняющие обязанности в составе группы руководства полетов, пользуются правом подачи установленных команд и передачи информации экипажам ВС, а также получения необходимой информации от них.
447. При выполнении взлета и посадки ВС, отвлекать экипаж от пилотирования ВС запросами по радио на высотах менее 150 м (для вертолетов менее 50 м) не допускается, за исключением случаев, не терпящих отлагательства, где для обеспечения безопасности полета необходимо подавать исполнительные команды.

441. Әуеде атысу (зымырандарды жауынгерлік іске қосу) аймақтарында ұшуға басшылық жасауды ұйымдастыру осы аймақтың аэронавигациялық паспортында айқындалады.
442. Әуеайлақтық аймақтарда (әуеайлақ үстінде) ұшуға басшылық жасауды ұйымдастыру әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында айқындалады. Әуеайлақ үстінде ұшуды басқару техникасын немесе тактикалық жауынгерлік қолдануды пысықтау кезінде олардың қауіпті жақындауларын болдырмау үшін ұшу жетекшісі басқа ӘК ұшып көтерілуі мен қонуын шектейді.
443. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын ұшу уақытында ауыстыруға жол берілмейді. Әуеайлақтағы ұшу жетекшісі қандай да бір себептермен өз міндеттерін орындауға қабілеті болмаған жағдайда, ұшу уақытында әуеайлақта болған авиациялық бөлім командирі (ұшқыштар құрамы қатарындағы үлкен авиациялық бастық) ұшуға басшылық жасауды өзіне алуы немесе өзінің үстіндегі бастыққа қабылданған шешім туралы баяндай отырып, ұшуларды тоқтатуы қажет.
444. Егер ұшуға басшылық жасау тобы басқа адамдарының біреуі өз міндеттерін орындатын жағдайда болмаса, әуеайлақтағы ұшу жетекшісі ӘК-ны шығаруды тоқтатуы және ол туралы авиациялық бөлім командиріне баяндауы қажет, ол ұшуды жалғастыруға, шектеуге немесе тоқтатуға шешім қабылдайды және ол туралы үлкен бастыққа баяндайды.
445. Әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің ауа райын әуе барлауға және толық барлауға ұшуына жол беріледі. Осындай жағдайларда авиациялық бөлімнің командирі осы мерзімге ұшуға басшылық жасау үшін тағайындалған лауазымды адам оның ұшуына басшылық жасайды. Әуеайлақтағы ұшу жетекшісі орындайтын ауа райын толық барлау уақытында жоспарлы ұшуға жол берілмейді.
Ұшу ауысымына өз міндеттерін кезекпен орындайтын бірнеше ұшу жетекшісінің көмекшісі, тактикалық полигондағы ұшу жетекшісі, кезекші штурман тағайындалған жағдайда әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің көмекшісіне, тактикалық полигондағы ұшу жеткшісіне және кезекші штурманға ұшуға басшылық жасаудан бос уақытта ұшу орындауға рұқсат беріледі.
Ұшуға басшылық жасау тобының басқа адамдарына осы ұшу ауысымында ұшу жүргізуге рұқсат берілмейді.
446. Ұшуға басшылық жасау тобының құрамында міндеттерін орындайтын барлық лауазымды адамдар ӘК экипажына белгіленген командалар мен ақпаратты беруге, сондай-ақ олардан қажетті ақпаратты алу құқығын пайдаланады.
447. ӘК ұшып көтерілу мен қонуды орындаған кезде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін орындау командаларын беру қажет болатын кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларды қоспағанда, 150 м кем биіктікте (тікұшақтар үшін 50 м кем) радио арқылы сұрау салып, ӘК экипажын ұшуды басқарудан алаңдатуға жол берілмейді.

448. Руководителю полетами на аэродроме не допускается давать экипажу ВС разрешение на взлет, в следующих случаях:
1) взлетно-посадочная полоса занята;
2) другое ВС взлетает или уходит на второй круг или его местонахождение не обеспечивает безопасных интервалов;
3) на взлетно-посадочной полосе имеются препятствия;
4) экипаж ВС не имеет информации о явлениях, угрожающих безопасности взлета (скоплениях птиц, опасных метеорологических явлениях погоды);
5) метеорологическая видимость ниже минимума КВС;
6) сильных ливневых осадках;
7) превышения установленных ограничений по скорости ветра у земли, с учетом его направления и состояния поверхности взлетно-посадочной полосы;
8) фактическая погода ниже минимума аэродрома.
449. Все лица группы руководства полетов осуществляют руководство полетами в соответствии с установленной Курсами фразеологией радиообмена. Допускается ведение неустановленного радиообмена при возникновении особых случаев на борту ВС или на земле.
450. Лицам, не связанным с руководством полетами (кроме контролирующих должностных лиц), не допускается находиться в местах размещения лиц группы руководства полетов во время полетов.
Не допускается отвлекать лиц группы руководства полетов от исполнения своих обязанностей во время полетов.
451. При одновременных полетах ВС государственной авиации различной принадлежности их управление осуществляется группой руководства полетами, назначенной органом управления государственной авиацией, в чьем ведении находится данный аэродром (вертолетная площадка).
Параграф 3. Допуск лиц группы руководства полетами к управлению полетами
452. Лицам группы руководства полетами даются допуски к руководству полетами одиночных ВС, групп ВС, днем и ночью в простых и сложных метеорологических условиях.
Количество ВС, находящихся под руководством лиц группы руководства полетов, определяется Курсом специальной подготовки.
Полученные допуски заносятся в книжки лиц группы руководства полетов подписываются начальником штаба и заверяются гербовой печатью части.
453. Должностные лица, впервые приступающие к руководству полетами в составе группы руководства полетами в качестве руководителя полетами, руководителя полетами (ближней зоны), руководителя полетами (зоны посадки), руководителя полетами (дальней зоны), офицера (по боевому управлению) (штурмана наведения) проходят подготовку на специальных курсах, организуемых руководителем органа управления государственной авиации (командующим Военно-воздушными силами), а остальные лица группы руководства полетов (согласно пункту 402 настоящих Правил), в том числе дежурный по приему и выпуску ВС – на сборах (специальных занятиях) организуемых командиром авиационной части.
Офицеры (по боевому управлению), окончившие военно-учебные и учебные заведения по данному профилю, к обучению на специальных курсах не привлекаются.
Данные об обучении на специальных курсах и сборах заносятся в книжки лиц группы руководства полетами.

448. Әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің ӘК экипажына:
1) ұшу-қону жолағы бос болмаған;
2) басқа ӘК ұшып шыққан немесе екінші шеңберге кеткен немесе ол орналасқан орын қауіпсіз аралықты қамтамасыз етпейтін;
3) ұшу-қону жолақттарында кедергі болған;
4) ӘК экипажында ұшып көтерілу қауіпсіздігіне қатер төндіретін құбылыстар (құстардың жиналуы, ауа райының қауіпті метеорологиялық құбылыстары) туралы ақпарат болмаған;
5) метеорологиялық көрінім ӘКК минимумынан төмен;
6) қатты нөсерлі жауындар;
7) желдің бағыты мен ұшу-қону жолағы бетінің жай-күйін ескере отырып, жердегі жел жылдамдығы бойынша белгіленген шектеулерден асқан;
8) нақты ауа райы әуеайлақтағы минимумнан төмен болған жағдайларда ұшуға рұқсат беруіне жол берілмейді.
449. Ұшуға басшылық жасау тобының барлық адамдары ұшуға басшылық жасауды Курстармен белгіленген радиоалмасу фразеологиясына сәйкес жүзеге асырады. ӘК бортында немесе жер үстінде ерекше жағдайлар туындаған кезде белгіленбеген радиоалмасу жүргізуге жол беріледі.
450. Ұшуға басшылық жасаумен байланысты емес адамдардың (бақылаушы лауазымды адамдардан басқа) ұшу уақытында ұшуға басшылық жасау тобының адамдары орналасқан орында болуына жол берілмейді.
Ұшу уақытында ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын өз міндеттерін орындаудан алаңдатуға жол берілмейді.
451. Мемлекеттік авиацияның әртүрлі тиесіліктегі ӘК-нің бір уақытта ұшуы кезінде оларды басқаруды осы әуеайлақ (тікұшақ алаңы) соның қарамағында тұрған мемлекеттік авиацияның басқару органы тағайындаған ұшуға басшылық жасау тобы жүзеге асырады.
3-параграф. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын
ұшуды басқаруға жіберу
452. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарына жеке ӘК, ӘК тобының, күндіз және түнде, қарапайым және күрделі метеорологиялық жағдайларда ұшуға басшылық жасауға рұқсатнама беріледі.
Ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының басшылығындағы ӘК саны арнайы даярлық Курсында айқындалады.
Алынған рұқсатнамалар ұшуға басшылық жасау топтары адамдарының кітапшаларына енгізіледі, оларға штаб бастығы қол қояды және бөлімнің елтаңбалы мөрімен расталады.
453. Ұшуға басшылық жасау тобының құрамында ұшу жетекшісі, ұшу (жақын аймақтағы) жетекшісі, ұшу (қону аймағының) жетекшісі, ұшу (алыс аймақтағы) жетекшісі, офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі) (бағыттаушы штурман) ретінде алғашқы рет ұшуға басшылық жасауға кірісетін лауазымды адамдар мемлекеттік авиация басқару органының басшысы (Әскери-әуе күштерінің қолбасшысы) ұйымдастыратын арнайы курстарда, ал ұшуға басшылық жасау тобының басқа адамдары (осы Қағидалардың 402-тармағына сәйкес), соның ішінде ӘК-ні қабылдау мен шығару жөніндегі кезекші – авиациялық бөлімнің командирі ұйымдастыратын жиындарда (арнайы сабақтарда) даярлықтан өтеді.
Осы бейін бойынша әскери оқу және оқу орындарын бітірген офицерлер (жауынгерлік басқару жөніндегі) арнайы курстарда оқытуға тартылмайды.
Арнайы курстарда және жиындарда оқығандығы туралы деректер ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының кітапшаларына жазылады.

454. Допуск к руководству полетами лицам группы руководства полетами производится по итогам проверки знаний теоретических дисциплин, после проведения стажировок и проверки в практическом руководстве полетами.
454-1. Проверка знаний лиц группы руководства полетами проводится комиссией, назначенной командиром части (командующим Военно-воздушными силами, руководителем органа управления государственной авиации Республики Казахстан). Кроме того, проверку знаний летного состава допускается проводить их непосредственным и прямым начальникам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 454-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
455. Лица группы руководства полетами проверяются в знании:
1) аэронавигационного паспорта аэродрома;
2) летно-технических данных ВС своей части;
3) средств связи и радиотехнического обеспечения полетов аэродрома;
4) действий при возникновении особых случаев в полете;
5) РЛЭ ВС находящихся на вооружении авиационной части (в объеме, необходимом для выполнения своих обязанностей);
6) авиационно-климатических и орнитологических особенностей района базирования;
7) организации и осуществления руководства полетами.
Кроме того, руководитель полетами на полигоне и его помощник проверяются в знании аэронавигационного паспорта авиационного полигона и безопасных условий применения авиационных средств поражения, данных и условий использования средств связи и радиотехнического обеспечения полетов полигона.
456. Допуск лиц группы руководства полетами к руководству полетами в зависимости от уровня профессиональной подготовки, в соответствии с требованиями Курса специальной подготовки осуществляют:
1) всем лицам группы руководства полетами авиационной части – командир авиационной части или начальник группы руководства полетов;
2) штатным руководителям полетами на полигоне – авиационные начальники, в подчинении которых находится полигон;
3) лицам группы руководства полетами в летном военно-учебном заведении – начальник летного военно-учебного заведения (в подчиненных авиационных центрах – начальник авиационного центра);
4) начальникам группы руководства полетами – старший авиационный начальник аэродрома;
5) командирам авиационных частей, начальнику летного военно-учебного заведения – руководитель органа управления государственной авиации (командующий Военно-воздушными силами).
Лица группы руководства полетами допускаются к руководству полетами согласно Курса специальной подготовки приказом соответствующего командира (начальника) с записью допуска в книжки лиц группы руководства полетов.

454. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын ұшуға басшылық жасауға жіберу олардың теориялық пәндер бойынша білімін тексеру қорытындысы бойынша, тағылымдамадан өткеннен кейін және ұшуды практикалық басқаруын тексеруден кейін жүргізіледі.
454-1. Ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының білімін тексеруді бөлім командирі (Әскери-әуе күштерінің қолбасшысы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органының басшысы) тағайындаған комиссия жүргізеді. Одан басқа, ұшқыш құрамының білімін тексеруді олардың тікелей және тікелей бастықтарына жүргізуге жол беріледі.
Ескерту. 3-параграф 454-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
455. Ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының мыналарды білуі тексеріледі:
1) әуеайлақтың аэронавигациялық паспортын;
2) өз бөліміндегі ӘК ұшу-техникалық деректерін;
3) әуеайлақта байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын;
4) ұшуда ерекше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимылдарды;
5) авиациялық бөлімнің қару-жарағындағы ӘК ҰПН (өз міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде);
6) орналасқан ауданның авиациялық-климаттық және орнитологиялық ерекшеліктерін;
7) ұшуға басшылық жасауды ұйымдастыру мен іске асыруын.
Одан басқа, полигондағы ұшу жетекшісінің және оның көмекшісінің авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортын және авиациялық зақымдау құралдарын қолданудың қауіпсіз шарттарын, полигонның байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын пайдалану шарттарын білуі тексеріледі.
456. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын кәсіби дайындығының деңгейіне байланысты, арнайы даярлық Курсының талаптарына сәйкес ұшуға басшылық жасауға жіберуді:
1) авиациялық бөлімі ұшуға басшылық жасау тобының барлық адамдарын – авиациялық бөлімнің командирі немесе ұшуға басшылық жасау тобының бастығы;
2) полигондағы штаттық ұшу жетекшілерін – бағынысында полигоны бар авиациялық бастықтар;
3) ұшқыш әскери оқу орнындағы ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын – ұшқыш әскери оқу орнының бастығы (бағынысты авиациялық орталықтарда – авиациялық орталықтың бастығы);
4) ұшуға басшылық жасау тобының бастықтарын – әуеайлақтың үлкен авиациялық бастығы;
5) авиациялық бөлімнің командирлерін, ұшқыш әскери оқу орнының бастығын – мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы (Әскери-әуе күштерінің қолбасшысы) жүзеге асырады.
Ұшуға басшылық жасау тобының адамдары арнайы даярлық Курсына сәйкес командирдің (бастықтың) тиісті бұйрығымен, рұқсатнаманы ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының кітапшасына жаза отырып, ұшуға басшылық жасауға жіберіледі.

457. Лица группы руководства полетами лишаются допуска при установлении факта нарушения правомерности его получения.
Лишение допуска в этом случае осуществляется приказами соответствующих командиров (начальников) по результатам служебного расследования.
458. О лишении допуска делается соответствующая запись в книжке лиц группы руководства полетами.
Восстановление допуска осуществляется в соответствии с Курсом специальной подготовки в той же последовательности, что и при его получении.
Параграф 4. Проверка лиц групп руководства полетами
459. Все лица группы руководства полетами, группы боевого управления, пункта наведения и целеуказания и офицеры (по боевому управлению) независимо от занимаемой должности и уровня подготовки проверяются не реже одного раза в 12 месяцев в практическом руководстве полетами, в знании теоретических дисциплин, указанных в пункте 455 настоящих Правил и Курса специальной подготовки.
Лица группы руководства полетами, имеющие допуск к руководству полетами с разных рабочих мест, проверяются в практическом руководстве полетами с каждого рабочего места отдельно.
Результаты проверок заносятся в книжки лиц группы руководства полетами (для офицера (по боевому управлению) – в книжки офицера (по боевому управлению)) и в журнал руководителя полетами на аэродроме форма которго приведена в приложении 17 к настоящим Правилам.
460. Проверка лиц группы руководства полетами, группы боевого управления, пункта наведения и целеуказания и офицер (по боевому управлению) в практическом руководстве полетами проводится их непосредственными и прямыми начальниками, имеющими соответствующий допуск к руководству полетами и не имеющих перерывов в руководстве полетами.
В тех случаях, когда уровень подготовки указанных начальников не соответствует указанным требованиям, проверку лиц группы руководства полетами осуществляют должностные лица, назначенные ими.
Параграф 5. Допустимый перерыв и восстановление навыков лиц групп руководства полетами в управлении полетами
461. Перерывы в руководстве полетами для руководителя полетами на аэродроме, руководителя полетами (ближней зоны), руководителя полетами (зоны посадки), руководителя полетами (дальней зоны) и руководителя полетами на полигоне не должны превышать 3 месяцев.
Допустимые перерывы для офицера (по боевому управлению), офицеров группы боевого управления, пункта наведения и целеуказания устанавливаются Курсом боевой подготовки пунктов управления.
Для остальных лиц группы руководства полетами перерывы не должны превышать 4 месяца.

457. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдары рұқсатнама алу заңдылығын бұзу фактісі анықталған кезде одан айырылады.
Бұл жағдайда рұқсатнамадан айыру қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша тиісті командирдің (бастықтың) бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
458. Рұқсатнамадан айырылғандығы туралы ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының кітапшасына тиісті жазба жасалады.
Рұқсатнаманы қалпына келтіру арнайы даярлық Курсына сәйкес оны алу кезіндегідей тәртіппен жүзеге асырылады.
4-параграф. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын тексеру
459. Ұшуға басшылық жасау тобының, жауынгерлік басқару тобының, бағыттау мен нысана көрсету пунктінің барлық адамдары және офицерлер (жауынгерлік басқару жөніндегі) атқаратын лауазымы мен даярлық деңгейіне қарамастан 12 айда бір реттен сирек емес ұшуға практикалық басшылық жасауда, осы Қағидалардың 455-тармағында және арнайы даярлық Курсында көрсетілген теориялық пәндер бойынша олардың білімі тексеріледі.
Әртүрлі жұмыс орнынан ұшуға басшылық жасауға рұқсатнамасы бар ұшуға басшылық жасау тобының адамдары ұшуға практикалық басшылық жасауда әрбір жұмыс орнынан жеке тексеріледі.
Тексеру нәтижелері ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының кітапшаларына (офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі) үшін – офицердің (жауынгерлік басқару жөніндегі) кітапшасына) және осы Қағидаларға 17-қосымшаға нұсқасы көрсетілген әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің журналына жазылады.
460. Ұшуға басшылық жасау тобының, жауынгерлік басқару тобының, бағыттау мен нысана көрсету пунктінің адамдарын және офицерді (жауынгерлік басқару жөніндегі) ұшуға практикалық басшылық жасауда тексеруді ұшуға басшылық жасауға тиісті рұқсатнамасы бар және ұшуға басшылық жасауда үзілісі болмаған олардың тікелей және тура бастықтары жүргізеді.
Көрсетілген бастықтар даярлығының деңгейі көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, ұшуға басшылық жасау тобының адамдарын тексеруді олар тағайындаған лауазымды адамдар жүзеге асырады.
5-параграф. Ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының ұшуды басқарудағы
рұқсат етілетін үзілісі және дағдыларын қалпына келтіру
461. Әуеайлақтағы ұшу жетекшісі, ұшу жетекшісі (жақын аймақ), ұшу жетекшісі (қону аймағы), ұшу жетекшісі (алыс аймақ) және полигондағы ұшу жетекшісі үшін ұшуға басшылық жасаудағы үзілістер 3 айдан аспауға тиіс.
Офицер (жауынгерлік басқару жөніндегі), жауынгерлік басқару тобының, бағыттау мен нысана көрсету пунктінің офицерлері үшін рұқсат етілетін үзілістер басқару пункттерінің жауынгерлік даярлық Курсында белгіленеді.
Ұшуға басшылық жасау тобының басқа адамдары үшін үзілістер 4 айдан аспауға тиіс.

462. При перерывах в руководстве полетами менее 6 месяцев с лицами группы руководства, офицерами группы боевого управления, пункта наведения и целеуказания полетами проводятся дополнительные занятия их непосредственными и прямыми начальниками по изучению аэронавигационного паспорта аэродрома и процедурах руководства полетами. Указанные лица допускаются к самостоятельному руководству полетами после проведения тренировок на учебных тренажерах (комплексных тренажей с рабочего места) и проведения контрольной стажировки.
463. При перерывах более 6 месяцев, а также по прибытию к новому месту службы, лица группы руководства полетами, офицеры группы боевого управления, пункта наведения и целеуказания вводятся в строй согласно Курсу специальной подготовки и Курсу боевой подготовки пунктов управления.
Параграф 6. Предоставление отдыха группе руководства полетами
464. Лицам, входящим в состав группы руководства полетами, накануне дня полетов предоставляется отдых для сна не менее 8 часов, при этом, если указанные лица участвовали в руководстве полетами предыдущей летной смены или находились на дежурстве, перерыв между окончанием руководства или дежурства и началом полетов должен составлять не менее 12 часов.
Лица группы руководства полетами, находящиеся на дежурстве, руководят полетами только в первой половине дежурства.
465. Перед ночными и смешанными полетами лицам группы руководства полетами предоставляется дополнительный отдых не менее 4 часов, а перед полетами во второй половине дня – не менее 2 часов.
466. Лицам, входящим в состав группы руководства полетами, не пользовавшимся ежегодным отпуском в течение 12 месяцев, предоставляется отпуск или они подлежат отстранению от руководства полетами и направлению в отпуск.
Сноска. Пункт 466 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Особенности организации управления полетами
Параграф 1. Особенности организации управления внеаэродромными полетами и перелетами
467. Старшие авиационные начальники аэродромов отвечают за постоянную готовность аэродромов и лиц группы руководства полетами к обеспечению перелетов, подтверждают органам управления воздушным движением готовность к приему ВС к указанному в заявке времени и докладывают об этом на вышестоящий командный пункт.
468. Управление внеаэродромными полетами и перелетами осуществляют пункты управления в установленных аэронавигационными паспортами для них зонах и районах.

462. Ұшуға басшылық жасауда 6 айдан аз үзіліс кезінде ұшуға басшылық жасау тобының адамдарымен, жауынгерлік басқару тобының, бағыттау және нысана көрсету пунктінің офицерлерімен олардың тікелей және тура бастықтары әуеайлақтың аэронавигациялық паспорты мен ұшуға басшылық жасаудың процедураларын зерделеу бойынша қосымша сабақтар өткізеді. Көрсетілген адамдар оқу-жаттығу тренажерларында (жұмыс орнынан кешенді жаттығулар) жаттықтырулар жүргізгеннен және бақылау тағылымдамадан өткізілгеннен кейін ұшуға дербес басшылық жасауға жіберіледі.
463. Үзіліс 6 айдан артық болған кезде, сондай-ақ жаңа қызмет орнына келгенде ұшуға басшылық жасау тобының адамдары, жауынгерлік басқару тобының, бағыттау және нысана көрсету тобының офицерлері арнайы даярлық Курсына және басқару пунктерінің жауынгерлік даярлық Курсына сәйкес қатарға қосылады.
6-параграф. Ұшуға басшылық жасау тобына демалыс беру
464. Ұшуға басшылық жасау тобының құрамына кіретін адамдарға ұшу күні қарсаңында ұйықтау үшін кемінде 8 сағат демалыс беріледі, бұл ретте, егер аталған адамдар өткен ұшу ауысымында ұшуға басқару жасауға қатысқан немесе кезекшілікте болған болса, басшылық жасаудың немесе кезекшіліктің аяқталуы мен ұшудың басталуы арасындағы үзіліс кемінде 12 сағатты құрауға тиіс.
Кезекшіліктегі ұшуға басшылық жасау тобының адамдары кезекшілік уақытының тек бірінші жартысында ғана ұшуға басшылық жасайды.
465. Түнгі және аралас және ұшу алдында ұшуға басшылық жасау тобының адамдарына кемінде 4 сағат, ал ұшу алдындағы күннің екінші жартысында кемінде 2 сағат қосымша демалыс беріледі.
466. Ұшуға басшылық жасау тобының құрамына кіретін, 12 ай ішінде жыл сайынғы демалысты пайдаланбаған адамдарға демалыс беріледі немесе олар ұшуға басшылық жасаудан шеттетілуі жатады.
Ескерту. 466-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Ұшуды басқаруды ұйымдастыру ерекшеліктері
1-параграф. Әуеайлақтан тыс ұшуды және ұшып өтуді
басқаруды ұйымдастыру ерекшеліктері
467. Әуеайлақтардың аға авиациялық бастықтары әуеайлақтың және ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының ұшып өтулерді қамтамасыз етуге ұдайы әзірлігіне жауапты болады, әуе қозғалысын басқару органдарына өтінімде көрсетілген уақытта ӘК-ні қабылдауға әзірлігін растайды және ол туралы жоғары тұрған командалық пунктке баяндайды.
468. Әуеайлақтан тыс ұшуды және ұшып өтуді олар үшін аэронавигациялық паспортпен белгіленген аймақтар мен аудандардағы басқару пункттері жүзеге асырады.

469. Прием и выпуск ВС, выполняющих перелеты в период проведения полетов на аэродроме, осуществляет группы руководства полетами этого аэродрома. Для обеспечения безопасности посадки или вылета перелетающих ВС полеты на аэродроме допускается ограничивать или прекращать. При одновременном приеме или выпуске восьми и более ВС полеты в районе аэродрома прекращаются за 15 минут до подхода к аэродрому или до взлета первых ВС группы.
470. Подтверждение, выданное старшим авиационным начальником о готовности аэродрома посадки и запасного аэродрома к приему ВС должно гарантировать управление приемом ВС, готовность взлетно-посадочной полосы, работу средств связи и радиотехническое обеспечение полетов, инженерно-авиационное, аэродромно-техническое и метеорологическое обеспечение, размещение и питание прибывающих экипажей.
471. На аэродромах, в том числе и запасных, указанных в заявке на полеты, за 30 минут до расчетного времени прилета или пролета ВС включаются дежурные средства обеспечения полетов командная радиостанция, радиотехническая станция ближней навигации, дальний приводной радиомаяк и автоматический радиопеленгатор, а также другие средства по решению руководителя полетами на аэродроме или по запросу с борта ВС.
В СМУ, по указанию старшего авиационного начальника, выполняется радиолокационная и воздушная разведка погоды.
472. Принимать или выпускать воздушные судна допускается при метеорологических условиях не ниже метеоминимума, установленного для данного аэродрома и определенного экипажам ВС на перелет.
Параграф 2. Особенности управления полетами вертолетов
473. Для управления полетами вертолетов устанавливаются зоны:
1) визуального контроля – летное поле аэродрома и воздушное пространство в пределах фактической визуальной видимости руководителя полетами и помощника руководителя полетами до дальности не более 5 км от контрольной точки аэродрома;
2) посадки – воздушное пространство аэродрома, ограниченное сектором 15º относительно посадочного курса до дальности 30 км от начала взлетно-посадочной полосы;
3) ближняя – воздушное пространство в радиусе 35 км от контрольной точки аэродрома (исключая воздушное пространство зоны визуального контроля и зоны посадки);
4) дальняя – воздушное пространство удалением от 35 км до границы, установленной аэронавигационным паспортом аэродрома (в зависимости от высот полета, наличия радиотехнических средств и дальности их действия).
474. При выполнении полетов без участия транспортных, боевых и учебно-боевых самолетов в простых метеорологических условиях руководство полетами вертолетов в районе аэродрома осуществляет группа руководства полетами в составе:

469. Әуеайлақта ұшу жүргізу кезеңінде ұшып өтуді орындайтын ӘК-ні қабылдау мен шығаруды осы әуеайлақтың ұшуға басшылық жасау тобы жүзеге асырады. Ұшып өтетін ӘК-ның қонуы мен ұшып шығуының қауіпсіздігін қамтамасыз мақсатында әуеайлақта ұшуды шектейге немесе тоқтатуға жол беріледі. Сегіз және одан көп ӘК-ні бір уақытта қабылдаған (шығарған) кезде әуеайлақ ауданында ұшу әуеайлаққа жақындағанға дейін немесе ӘК тобының біріншілері ұшып көтерілгенге дейін 15 минут бұрын тоқтатылады.
470. Аға авиациялық бастық берген қону әуеайлағы мен қосалқы әуеайлақтың ӘК-ні қабылдауға әзірлігі туралы растауы ӘК-ні қабылдауды басқаруға, ұшу-қону жолағының әзірлігіне, байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының жұмыс істеуіне, инженерлік-авиациялық, әуеайлақтық-техникалық және метеорологиялық қамтамасыз етуге, келген экипаждарды тамақтандыру мен орналастыруға кепілдік беруі тиіс.
471. Ұшуға өтінімде көрсетілген әуеайлақта, оның ішінде қосалқы әуеайлақта, ӘК ұшуының немесе ұшып өтуінің есепті уақытына дейін 30 минут бұрын ұшуды қамтамасыз ету кезекші құралдары, командалық радиостанция, жақын навигация радиотехникалық станциясы, алыс жетекті радиомаяк және автоматтық радиопеленгатор, сондай-ақ әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің шешімі бойынша немесе ӘК бортынан сұрау салу бойынша басқа да құралдар іске қосылады.
КМЖ-да аға авиациялық бастықтың нұсқауымен ауа райын радиолокациялық және әуеден барлау орындалады.
472. Әуе кемелерін қабылдау немесе шығару осы әуеайлақ үшін белгіленген және ӘК экипажына ұшып өтуге айқындалған метеоминимумнан төмен емес метеорологиялық жағдайларда рұқсат етіледі.
2-параграф. Тікұшақтардың ұшуын басқару ерекшеліктері
473. Тікұшақтардың ұшуын басқару үшін мынадай аймақтар белгіленеді:
1) шолып бақылау – әуеайлақтың ұшу алаңы және әуеайлақтың бақылау нүктесінен 5 км артық емес қашықтыққа дейін ұшу жетекшісінің және ұшу жетекшісі көмекшісінің нақты шолып көруі шегіндегі әуе кеңістігі;
2) қону – ұшу-қону жолағының басынан 30 км қашықтыққа дейін қону бағытына қатысты + 15° секторымен шектелген әуеайлақтың әуе кеңістігі;
3) жақын аймақ – әуеайлақтың бақылау нүктесінен 35 км радиусындағы әуе кеңістігі (шолып бақылау аймағы мен қону аймағының әуе кеңістігін қоспағанда);
4) алыс аймақ – 35 км қашықтықтан бастап әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген шекараға дейінгі әуе кеңістігі (ұшу биіктігіне, радиотехникалық құралдардың бар болуына және олардың әрекет ету қашықтығына байланысты).
474. Қарапайым метеорологиялық жағдайларда көлік, жауынгерлік және оқу-жауынгерлік ұшақтардың қатысуынсыз ұшуды орындау кезінде әуеайлақ ауданында тікұшақтардың ұшуына басшылық жасауды құрамында мыналар бар ұшуға басшылық жасау тобы жүзеге асырады:

1) руководитель полетами на аэродроме;
2) руководитель полетами (зоны посадки). Назначается при необходимости решением командиром авиационной части;
3) помощник руководителя полетами;
4) дежурный штурман. Назначается при выполнении маршрутных полетов и при необходимости решением командиром авиационной части;
5) руководитель полетами в аэродромной зоне, площадке приземления (целевого назначения). Назначается при необходимости решением командира авиационной части.
При этом зоны ответственности распределяются следующим образом:
1) руководитель полетами на аэродроме осуществляет руководство экипажами вертолетов на рулении, висении, взлете и посадке, в ближней и дальней зоне. Руководитель полетами определяет высоты и способы захода на посадку, дает команды на занятие и освобождение пилотажных зон, зон ожиданий, выход на приводную радиостанцию, выход из круга и вход в круг полетов, формирует потоки вертолетов, заходящих на посадку. Кроме того, руководитель полетами на аэродроме оказывает помощь экипажам при возникновении особых ситуаций в полете, ведет контроль полетов транзитных и перелетающих ВС, руководит работой группы руководства полетов, принимает меры по предотвращению опасного сближения вертолетов в воздухе;
2) руководитель полетами (зоны посадки) руководит экипажами на посадочном курсе в секторе плюс/минус 15 градусов с момента начала разворота вертолета на посадочный курс до пролета ближней приводной радиостанции и визуального его обнаружения руководителем полетами на аэродроме (помощником руководителя полетами). Кроме того, на руководителя полетами (зоны посадки) возлагается контроль движения вертолетов в ближней и дальней зонах в пределах видимости радиолокационных средств, занятия, выдерживания места и освобождения пилотажных зон, соблюдения параметров полета на маршрутах и схемах захода на посадку, выхода на приводную радиостанцию, входа в зону ожидания, выхода из круга и входа в круг полетов;
3) помощник руководителя полетами оказывает помощь руководителю полетами на аэродроме в формировании потока вертолетов, заходящих на посадку, контролирует их место в зоне своей ответственности, оценивает качество выполнения взлетов, заходов на посадку и посадок, ведет наблюдение за направлением ветра и видимостью на взлетно-посадочной полосе, за состоянием покрытий взлетно-посадочной полосы и рулежных дорожек. Кроме того, оказывает помощь экипажам ВС при визуальном выходе на взлетно-посадочную полосу, исправлении ошибок на взлете и при заходе на посадку, при возникновении особых ситуаций на взлете и заходе на посадку;

1) әуеайлақта ұшу жетекшісі;
2) ұшу (қону аймағы) жетекшісі. Қажет болған кезде авиациялық бөлім командирінің шешімімен тағайындалады;
3) ұшу жетекшісінің көмекшісі;
4) кезекші штурман. Маршруттық ұшуды орындау кезінде және қажет болған кезде авиациялық бөлім командирінің шешімімен тағайындалады;
5) әуеайлақ аймағындағы, қону алаңындағы (нысаналы мақсаттағы) ұшу жетекшісі. Қажет болған кезде авиациялық бөлім командирінің шешімімен тағайындалады.
Бұл ретте жауапкершілік аймақтары мынадай болып бөлінеді:
1) әуеайлақтағы ұшу жетекшісі тікұшақ экипажына жақын және алыс аймақта басқаруда, қалықтап тұруда, ұшып көтерілуде және қонуда басшылық жасауды жүзеге асырады. Ұшу жетекшісі қонуға беттеу биіктігі мен әдістерін айқындайды, пилотаж аймағынан, күту аймағынан орын алуға және босатуға, жетекті радиостанцияға шығуға, ұшу шеңберіне беттеуге және одан шығуға команда береді, қонуға беттейтін тікұшақ легін құрайды. Одан басқа, әуеайлақтағы ұшу жетекшісі ұшуда ерекше жағдайлар туындаған кезде экипажға көмек көрсетеді, транзиттік және ұшып өтетін ӘК ұшуына бақылау жүргізеді, ұшуға басшылық жасау тобының жұмысын басқарады, әуеде тікұшақтардың қауіпті жақындауын болдырмау бойынша шаралар қабылдайды;
2) ұшу (қону аймағы) жетекшісі плюс/минус 15 градус секторында қону бағытында тікұшақ қону бағытына бұрылған сәттен бастап жақын жетекті радиостанцияға ұшып өткенге дейін және әуеайлақтағы ұшу жетекшісі (ұшу жетекшісінің көмекшісі) оны шолып анықтағанға дейін экипажға басшылық жасайды. Одан басқа, ұшу (қону аймағы) жетекшісіне радиолокациялық құралдардың көрінуі шегінде жақын және алыс аймақта тікұшақтардың қозғалысын, пилотаждық аймақта орынды ұстап тұруды және босатуды, қонуға беттеу, жетекті радиостанцияға шығу, күту аймағына беттеу, ұшу шеңберінен шығу және оған беттеу маршруты мен схемасында ұшу параметрінің сақталуын бақылау жүктеледі;
3) ұшу жетекшісінің көмекшісі әуеайлақтағы ұшу жетекшісіне қонуға беттейтін тікұшақ легін құруда көмек көрсетеді, өз жауапкершілігі аймағында олардың орнын бақылайды, ұшып көтерілуді, қонуға беттеуді және қонуды орындау сапасын бағалайды, жел бағытын және ұшу-қону жолағындағы көрінімді, ұшу-қону жолағы мен басқару жолы бетінің жай-күйін қадағалайды. Одан басқа, ұшу-қону жолағына шолу арқылы беттеу, ұшып көтерілу мен қонуға беттеудегі қателіктерді жөндеу, ұшып көтерілу мен қонуға беттеуде ерекше жағдайлар туындаған кезде ӘК экипажына көмек көрсетеді;

4) дежурный штурман по докладам экипажей, руководителя полетами (зоны посадки), расчетов радиолокационных станций, расчетным данным контролирует выдерживание экипажами (группами) режима полета вертолетов по маршрутам;
5) руководитель полетами на площадке приземления (целевого назначения), руководит экипажами вертолетов в воздушном пространстве зоны, установленной аэронавигационным паспортом аэродрома, в пределах визуальной видимости. Руководитель полетами на площадке приземления (целевого назначения), дает команды на занятие и освобождение зон, на выполнение посадки и взлета с посадочных площадок, допускает (не допускает) выполнение заданий в зоне, принимает меры по предотвращению опасного сближения вертолетов в воздухе и столкновений с искусственными и естественными препятствиями. Кроме того, на руководителя полетами на площадке приземления (целевого назначения) и руководителя полетами в аэродромной зоне возлагается контроль выдерживания ВС места в зоне, соблюдения параметров полета и схем захода на посадку, входа и выхода из зоны ответственности.
Сноска. Пункт 474 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
475. Передача управления экипажами вертолетов между лицами группы руководства полетами осуществляется на рубежах, определенных аэронавигационным паспортом аэродрома.
476. При отсутствии на аэродроме радиолокационной системы посадки управление экипажами вертолетов в зоне посадки возлагается на руководителя полетами на аэродроме.
Параграф 3. Особенности управления полетами при проведении поисково-спасательных и специальных авиационных работ
477. Управление полетами при проведении поисково-спасательных и специальных авиационных работ осуществляется с пункта управления, в зоне ответственности которых проводятся данные мероприятия.
По указанию руководителя проводимых работ, в целях оперативного управления полетами привлекаемых ВС, допускается разворачивание вспомогательных пунктов управления. Вспомогательные пункты управления развертываются на командных пунктах авиационных частей или на командно-диспетчерском (стартово-командном пункте) аэродромов.
478. При большом удалении пунктов управления от района проводимых работ вне зоны радиолокационного контроля и отсутствии двусторонней радиосвязи с ВС дополнительно в этом районе оборудуется посадочная площадка с необходимыми средствами связи и радиотехнического обеспечения полетов. Связь пунктов управления с посадочной площадкой допускается осуществлять через ВС – ретрансляторы.

4) кезекші штурман экипаждардың, ұшу жетекшісінің (қону аймағы), радиолокациялық станция есептоптарының баяндауы, есептік деректер бойынша экипаждың (топтың) маршруттар бойынша тікұшақтың ұшу режимін сақтауын бақылайды;
5) қону (арнайы мақсаттағы) алаңындағы ұшу жетекшісі әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген аймақтың әуе кеңістігінде шолып көру шегінде тікұшақ экипажына басшылық жасайды. Қону (арнайы мақсаттағы) алаңындағы ұшу жетекшісі аймақтан орын алуға және оны босатуға, қонуды орындауға және қону алаңынан ұшып көтерілуді орындауға команда береді, аймақта тапсырмаларды орындауға рұқсат береді (тыйым салады), әуеде тікұшақтардың қауіпті жақындауы мен жасанды және табиғи кедергілермен соқтығысуын болдырмау бойынша шаралар қабылдайды. Одан басқа, қону (арнайы мақсаттағы) алаңындағы ұшу жетекшісіне және әуеайлақтық аймақтағы ұшу жетекшісіне ӘК-ның аймақта орынды ұстауын, ұшу параметрлерін және қонуға беттеу схемасын сақтауын, жауапкершілік аймағына беттеуін және одан шығуын бақылау.
Ескерту. 474-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
475. Ұшуға басшылық жасау тобының адамдары арасында тікұшақ экипажына басшылық жасауды беру әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында айқындалған шептерде жүзеге асырылады.
476. Әуеайлақта радиолокациялық қону жүйесі болмаған жағдайда қону аймағында тікұшақ экипажын басқару әуеайлақтағы ұшу жетекшісіне жүктеледі.
3-параграф. Іздестіру-құтқару және арнайы авиациялық жұмыстар
жүргізу кезінде ұшуды басқару ерекшеліктері
477. Іздестіру-құтқару және арнайы авиациялық жұмыстарды жүргізу кезінде ұшуды басқару соның жауапты аймағында осы іс-шаралар жүргізілетін басқару пунктінен жүзеге асырылады.
Тартылатын ӘК ұшуын жедел басқару мақсатында жүргізілетін жұмыстар жетекшісінің шешімімен қосалқы басқару пункттерін өрістетуге жол беріледі. Қосалқы басқару пункттері авиациялық бөлімдердің немесе әуеайлақтардың командалық-диспетчерлік (бастапқы командалық пункттінде) командалық пункттерінде өрістетіледі.
478. Басқару пункттері радиолокациялық бақылау аймағынан тыс жүргізілетін жұмыстар ауданынан қашық болған және ӘК-мен екі жақты радиобайланыс болмаған кезде осы ауданда қажетті байланыс ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары бар қону алаңы қосымша жабдықталады. Басқару пункттерінің қону алаңымен байланысын ӘК- ретранслятор арқылы жүзеге асыруға жол беріледі.

479. Органу управления воздушным движением в районе проводимых мероприятий допускается устанавливать временный режим использования воздушного пространства.
Глава 7. Действия экипажа воздушного судна и органов управления воздушным движением при возникновении особых случаев в полете
480. К особым случаям в полете относятся:
1) потеря экипажем пространственной ориентировки;
2) вынужденное покидание экипажем ВС;
3) вынужденная посадка ВС вне аэродрома;
4) попадание ВС в метеорологические условия, к полетам в которых экипаж не подготовлен;
5) потеря экипажем ВС ориентировки;
6) отказ систем и оборудования ВС;
7) потеря радиосвязи;
8) ранение или внезапное ухудшение здоровья членов экипажа или пассажиров.
481. При возникновении особых случаев в полете, а также в случаях, когда угроза безопасности полета миновала, КВС необходимо немедленно передать сообщение об этом по всем каналам связи и далее действовать по обстановке.
Параграф 1. Потеря пространственной ориентировки
482. КВС, потерявший представление о фактическом положении ВС в пространстве, принимает меры для восстановления пространственной ориентировки в последовательности, установленной РЛЭ.
483. После вывода ВС в горизонтальный полет прекратить выполнение задания, доложить органу УВД и следовать на аэродром посадки.
484. Если КВС не удалось восстановить пространственную ориентировку до достижения высоты, обеспечивающей безопасное покидание ВС, КВС подает команду экипажу ВС на его покидание, после чего сам покидает ВС. Минимальная высота покидания ВС определяется РЛЭ данного типа ВС.
Параграф 2. Вынужденное покидание воздушного судна
485. Вынужденное покидание ВС в особых случаях, определенных РЛЭ, является обязательным. Решение на покидание ВС принимает КВС или руководитель полетами.
Способы покидания ВС членами экипажа, а также их действия после покидания ВС, при приземлении и приводнении определяются РЛЭ.
486. При наличии времени перед покиданием воздушного судна КВС:
1) докладывает органу УВД, который им управляет, свое местонахождение;
2) разворачивает ВС в направлении малонаселенного района;
3) стирает ключевую информацию системы государственного опознавания;
4) выключает двигатели.
487. После покидания ВС при снижении на парашютах каждому члену экипажа ВС необходимо наблюдать (по возможности) за другими членами экипажа, просматривать местность, обращая особое внимание на расположение населенных пунктов, дорог, троп, рек, озер, ущелий, а также на наличие кораблей (судов), расположение островов, направление на берег при спуске на водную поверхность.
Перед приводнением привести в готовность плавательные средства.

479. Әуе қозғалысын басқару органына іс-шаралар өткізілетін ауданда әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін енгізуге жол беріледі.
7-тарау. Ұшуда ерекше жағдайлар туындаған кезде әуе кемесі экипажының
және әуе қозғалысын басқару органдарының іс-қимылдары
480. Ұшудағы ерекше жағдайларға:
1) экипаждың кеңістіктік бағдарды жоғалтуы;
2) экипаждың ӘК-ны мәжбүрлі тастап кетуі;
3) ӘК-ның әуеайлақтан тыс мәжбүрлі қонуы;
4) ӘК-ның экипаж ондай жағдайда ұшуға дайындалмаған метеорологиялық жағдайға тап болуы;
5) ӘК экипажының бағдарды жоғалтуы;
6) ӘК жүйелері мен жабдығының істен шығуы;
7) радиобайланыстың жоғалуы
8) экипаж мүшелерінің немесе жолаушылардың жаралануы немесе денсаулық жағдайының кенеттен нашарлауы жатады.
481. Ұшуда ерекше жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ ұшуға қауіпсіздік қатері жоқ болған жағдайда ӘКК ол туралы барлық байланыс арналары бойынша дереу хабарлама беруі және одан әрі жағдайға қарай іс-қимыл жасауы қажет.
1-параграф. Кеңістіктік бағдарды жоғалту
482. ӘК-нің кеңістіктегі нақты жағдайы туралы түсінігін жоғалтқан ӘКК ҰПН-да белгіленген реттілікте кеңістіктік бағдарды қалпына келтіру үшін шаралар қабылдайды.
483. ӘК-ні көлденең ұшуға шығарғаннан кейін тапсырманы орындауды тоқтату, ӘҚБ органына баяндау және қону әуеайлағына ұшу қажет.
484. Егер ӘКК кеңістіктік бағдарды ӘК-ні қауіпсіз тастап кетуді қамтамасыз ететін биіктікке жеткенге дейін қалпына келтіре алмаса, ӘКК ӘК экипажына оны тастап кетуге команда береді, содан кейін өзі ӘК-ні тастап кетеді. ӘК-ні тастап кетудің ең төменгі биіктігі осы типтегі ӘК ҰПН-да айқындалады.
2-параграф. Әуе кемесін мәжбүрлі тастап кету
485. ҰПН-да айқындалған ерекше жағдайларда ӘК-ні мәжбүрлі тастап кету міндетті болып табылады. ӘК-ні тастап кетуге шешімді ӘКК немесе ұшу жетекшісі қабылдайды.
Экипаж мүшелерінің ӘК-ні тастап кету тәсілдері, сондай-ақ олардың ӘК-ні тастап кеткеннен кейінгі, жерге және суға қону кезіндегі іс-қимылдары ҰПН-да айқындалады.
486. Уақыт болған кезде ӘКК әуе кемесін тастап кету алдында:
1) оларды басқарып отырған ӘҚБ органына өзінің орналасқан орнын баяндайды;
2) ӘК-ні халық аз қоныстанған ауданға бұрады;
3) мемлекеттік тану жүйесінің негізгі ақпаратын өшіреді;
4) қозғалтқышты ажыратады.
487. ӘК-ні тастап кеткеннен кейін парашютпен түсу кезінде ӘК экипажының әрбір мүшесі (мүмкіндік бойынша) экипаждың басқа мүшелерін қадағалау, елді мекендердің, жолдардың, соқпақжолдың, өзендердің, көлдердің, шатқалдардың орналасуына, сондай-ақ су бетіне түсу кезінде корабльдердің (кемелердің) бар болуына, аралдардың орналасуына, жағалауға қарай бағытқа ерекше назар аудара отырып, жергілікті жерді қарау қажет.
Суға түсу алдында жүзу құралдарын әзірлікке келтіру қажет.

488. Действия экипажа ВС после приземления (приводнения) с парашютом определяются РЛЭ.
Параграф 3. Вынужденная посадка воздушного судна вне аэродрома
489. Вынужденная посадка вне аэродрома производится в случаях, когда не возможно продолжать полет до ближайшего аэродрома или когда продолжение полета опасно для жизни экипажа, но по какой-либо причине покинуть ВС не возможно, а также когда на борту ВС находятся пассажиры без индивидуальных средств спасения (парашютов).
490. При выполнении вынужденной посадки вне аэродрома экипажу необходимо действовать согласно РЛЭ.
491. КВС (старшему группы) допускается производить вынужденную посадку на выбранную площадку при встрече с опасными явлениями погоды или при потере ориентировки, когда всеми способами ее восстановить не удается, а остаток топлива ограничен.
О месте и времени посадки КВС (старший группы) сообщает пункту управления, осуществляющему непосредственное управление, или ближайшему центру управления воздушным движением.
Взлет с этой площадки допускается при фактических метеоусловиях, соответствующей минимуму КВС. О своих действиях КВС информирует при наличии связи орган УВД, (если полет осуществлялся в контролируемом воздушном пространстве).
492. Вынужденная посадка на воду должна производиться как можно ближе к берегу (с учетом рельефа берега и дна) или к кораблю (судну). При спокойном состоянии водной поверхности посадка выполняется против ветра, а при накате (зыби) и любой ветровой волне – вдоль гребня наката или волны независимо от направления ветра. Винты перед посадкой переводятся во флюгерное положение.
В лунную ночь, когда невозможно определить состояние водной поверхности, скорость и направление ветра, посадка производится по лунной дорожке.
493. После вынужденной посадки на воду экипажу ВС необходимо быстро покинуть ВС, использовать индивидуальные, групповые плавательные средства и средства жизнеобеспечения, определить направление на берег и следовать к нему, выбирая для выхода на сушу пологие участки берега, привести в готовность и использовать связные, приводные радиосредства и средства визуальной сигнализации.
494. Взлет с места вынужденной посадки вне аэродрома без разрешения пункта управления не допускается, кроме взлета вертолетов, произведших посадку из-за попадания в опасные явления погоды и по другим причинам, не связанным с отказами его систем и оборудования.
Параграф 4. Попадание в метеорологические условия, к которым экипаж воздушного судна не подготовлен
495. При попадании в метеорологические условия, к полетам, в которых экипаж не подготовлен, КВС докладывает о случившемся органу УВД, принимает все возможные меры к выходу из них в зависимости от обстановки и принимает решение о продолжении или прекращении полетного задания.

488. ӘК экипажының парашютпен жерге түскеннен (суға түскеннен) кейінгі іс-қимылдары ҰПН-да анықталады.
3-параграф. Әуе кемесінің әуеайлақтан тыс мәжбүрлі қонуы
489. Жақын әуеайлаққа дейін ұшуды жалғастыру мүмкін болмаған немесе ұшуды жалғастыру экипаж өмірі үшін қауіпті, бірақ қандай да бір себеппен ӘК-ні тастап кету мүмкін болмаған, сондай-ақ ӘК бортында жеке құтқару құралдарынсыз (парашютсіз) жолаушылар болған жағдайларда әуеайлақтан тыс мәжбүрлі қону жүргізіледі.
490. Әуейлақтан тыс мәжбүрлі қонуды орындау кезінде экипаж ҰПН-ға сәйкес іс-қимыл жасауы қажет .
491. Ауа-райының қауіпті құбылыстарына тап болған немесе бағдарды жоғалтқан кезде, оны барлық амалдармен қалпына келтіру мүмкін болмаған, ал отын қалдығы шектеулі болған кезде ӘКК-нің (топ үлкені) таңдаған алаңға мәжбүрлі қонуына жол беріледі.
ӘКК (топ жетекшісі) қонған уақыты мен орны туралы тікелей басқаруды жүзеге асыратын басқару пунктіне немесе жақын орналасқан әуе қозғалысын басқару орталығына хабарлайды.
Бұл алаңнан ұшып көтерілу ӘКК минимумына сәйкес келетін нақты метеожағдайда рұқсат беріледі. ӘКК өз іс-қимылдары туралы байланыс бар болған кезде ӘҚБ органын (егер ұшу бақыланатын әуе кеңістігінде орындалса) хабардар етеді.
492. Суға мәжбүрлі қону жағалауға (жағалау мен су түбінің бедерін ескерумен) немесе корабльге (кемеге) барынша жақын жүргізілуі тиіс. Су беті тыныш жай-күйде болған кезде қону желге қарсы, ал толқын соққан (ұсақ толқын) және кез келген жел толқыны кезінде – желдің бағытына қарамастан толқын жотасы немесе толқын бойымен орындалады. Винттар қону алдында желбағар қалпына ауыстырылады.
Айлы түнде су бетінің жай-күйін, желдің жылдамдығы мен бағытын анықтау мүмкін болмағанда қону ай сызығы бойынша жүргізіледі.
493. Суға мәжбүрлі қонғаннан кейін ӘК экипажы ӘК-ні тез тастап кетуі, жеке, топтық жүзу құралдарын және тіршілікті қамтамасыз ету құралдарын пайдалану, құрлыққа шығу үшін жағалаудың жазық учаскелерін таңдай отырып, жағалауға қарай бағытты айқындау және соған қарай жүзу, байланыс, жетекті радиоқұралдар мен шолу дабылдама құралдарын әзірлікке келтіру және пайдалану қажет.
494. Ауа райының қауіпті құбылыстарына тап болған және оның жүйелері мен жабдығының істен шығуына байланысты емес басқа да себептермен қонуды жүргізген тікұшақтардың ұшып көтерілуін қоспағанда, басқару пунктінің рұқсатынсыз айлақтан тыс мәжбүрлі қону орнынан ұшып көтерілуге рұқсат берілмейді.
4-параграф. Әуе кемесінің экипажы даярланбаған
метеорологиялық жағдайларға тап болу
495. Экипаж даярланбаған метеорологиялық жағдайларға тап болған кезде ӘКК ӘҚБ органына болған жағдай туралы баяндайды, жағдайға байланысты одан шығудың барлық мүмкін шараларын қабылдайды және ұшу тапсырмасын жалғастыру немесе тоқтату туралы шешім қабылдайды.

496. Если при снижении на посадочной прямой не был установлен необходимый визуальный контакт с ориентирами для продолжения захода на посадку или если положение ВС в пространстве относительно заданной траектории полета не обеспечивает безопасной посадки, КВС необходимо:
1) прекратить снижение;
2) перевести ВС в набор высоты;
3) доложить руководителю полетами и в дальнейшем действовать по его указанию.
497. Органу УВД, учитывая воздушную обстановку, метеорологические условия и запас топлива на воздушном судне, необходимо вывести его в район с метеорологическими условиями, соответствующими уровню подготовки экипажа, или на запасной аэродром (посадочную площадку).
498. Если на аэродроме назначения высота нижней границы облаков и полетная видимость будут ниже минимума КВС или аэродрома и направить ВС на запасной аэродром невозможно из-за малого остатка топлива и (или) отсутствия запасных аэродромов, руководитель полетами принимает меры для обеспечения безопасного приема ВС:
1) дает команду на включение всех средств радиотехнического обеспечения полетов аэродрома и проконтролировать ее выполнение;
2) определяет и доводит до экипажа ВС и лиц группы руководства полетов способ захода ВС на посадку;
3) дает команду группе руководства полетов об усилении контроля за полетом ВС при заходе на посадку и снижении на посадочном курсе, особенно после пролета дальнего приводного радиомаяка;
4) определяет экипажу минимальную высоту снижения на посадочном курсе в зависимости от минимума КВС и его действия при не обнаружении взлетно-посадочной полосы после выхода на эту высоту, при этом руководителю полетами допускается разрешение экипажу ВС снижаться до высоты пролета ближнего приводного радиомаяка для выхода под облака после пролета дальнего приводного радиомаяка, а если высота нижней границы облаков, указанная в минимуме погоды данного ВС, ниже высоты пролета ближнего приводного радиомаяка – снижаться, после пролета ближнего приводного радиомаяка, до высоты установленной этим минимумом;
5) дает команду на включение светотехнического оборудования аэродрома и посадочных прожекторов, при этом днем прожекторы выставить навстречу заходящему на посадку воздушному судну в начале взлетно-посадочной полосы со снятыми рассеивателями под углом, близким к углу направления глиссады снижения на данном аэродроме;
6) приводит в готовность к действиям дежурные поисково-спасательные силы и средства, наземную поисково-спасательную команду, команду технической помощи;
7) высылает (при необходимости) помощника руководителя полетами с радиостанцией в район ближнего приводного радиомаяка для оказания помощи экипажу ВС в заходе на посадку;

496. Егер қону сызығына төмен түскен кезде қонуға кіруді жалғастыру үшін бағдармен қажетті шолу байланысы орнатылмаса немесе ұшудың берілген траекториясына қатысты ӘК-нің кеңістіктегі жағдайы қауіпсіз қонуды қамтамасыз етпесе ӘКК:
1) төмендеуді тоқтатуы;
2) ӘК-ні биіктікті алуға ауыстыруы;
3) ұшу жетекшісіне баяндауы және одан әрі оның нұсқауы бойынша іс-қимыл жасауы қажет.
497. ӘҚБ органына әуедегі жағдайды, метеорологиялық жағдайларды және әуе кемесіндегі отын қорын ескере отырып, оны экипаж даярлығының деңгейіне сәйкес келетін метеорологиялық жағдайлардағы ауданға немесе қосалқы әуеайлаққа (қону алаңына) шығаруы қажет.
498. Егер белгіленген әуеайлақта бұлттардың төменгі шегінің биіктігі мен ұшу көрінімі ӘКК немесе әуеайлақ минимумынан төмен болса және ӘК-ні қосалқы әуеайлаққа жіберу отынның аз қалуынан және (немесе) қосалқы әуеайлақтың болмауынан мүмкін болмаса, ұшу жетекшісі ӘК-ні қауіпсіз қабылдауды қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар қабылдайды:
1) әуеайлақ ұшуларын радиотехникалық қамтамасыз етудің барлық құралдарын іске қосуға команда береді және оның орындалуын бақылайды;
2) ӘК-нің қонуға кіру тәсілін айқындайды және ӘК экипажы мен ұшуға басшылық жасау тобының адамдарына жеткізеді;
3) ұшуға басшылық жасау тобына қонуға кіру және қону бағытына төмендеу кезінде, әсіресе алыс жетекті радиомаяктан ұшып өткеннен кейін, ӘК-нің ұшуына бақылауды күшейту туралы команда береді;
4) ӘКК минимумына байланысты экипажға қону бағытында төмендеудің барынша төменгі биіктігін және осы биіктікке шыққаннан кейін ұшу-қону жолағын анықтай алмаған кездегі оның іс-қимылын айқындайды, бұл ретте ұшу жетекшісіне ӘК экипажына алыс жетекті радиомаяктан ұшып өткеннен кейін бұлт астына шығу үшін жақын жетекті радиомаяктан ұшып өту биіктігіне дейін төмендеуге, ал егер осы ӘК-нің ауа райы минимумында көрсетілген бұлттардың төменгі шегінің биіктігі жақын жетекті радиомаяктан ұшып өту биіктігінен төмен болса – жақын жетекті радиомаяктан ұшып өткеннен кейін осы минимумда белгіленген биіктікке дейін төмендеуге рұқсат етуіне жол беріледі;
5) әуеайлақтың жарық-техникалық жабдығын және қону прожекторларының қосуға команда береді, осымен қатар күндіз прожекторларды қонуға кіретін әуе кемесіне қарама-қарсы, ұшу-қону жолағының басында осы әуеайлақтағы төмендеу глиссадасы бағытының бұрышына жақын бұрышта сейілткіштерін ажыратып алып қояды;
6) кезекші іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын, жерүсті іздестіру-құтқару командасын, техникалық көмек командасын әрекет жасауға әзірлікке келтіреді;
7) қонуға кіруде ӘК экипажына көмек көрсету үшін жақын жетекті радиомаяк ауданына радиостанциямен ұшу жетекшіснің көмекшісін жібереді (қажет болған кезде);

8) устно докладывает свое решение на прием ВС старшему авиационному начальнику;
9) контролирует с помощью средств радиотехнического обеспечения полетов правильность выхода ВС на посадочный курс и снижение с этим курсом;
10) после визуального обнаружения ВС командами по радио оказывает помощь экипажу ВС в выходе на взлетно-посадочную полосу с посадочным курсом и выполнении посадки;
11) при невозможности обеспечения безопасной для жизни экипажа ВС посадки, не допуская полной выработки топлива на ВС, принимает решение на покидание экипажем ВС.
Параграф 5. Потеря экипажем воздушного судна ориентировки
499. При потере ориентировки КВС необходимо:
1) не допускать необдуманных, поспешных действий и полета с произвольными курсами;
2) доложить органу УВД о потере ориентировки, остатке топлива и условиях полета;
3) включить сигнал "Бедствие";
4) передать по радио сигнал "Полюс";
5) занять наивыгоднейшую высоту для обнаружения ВС радиотехническими средствами и установить режим экономичного расхода топлива;
6) применить наиболее эффективный в данных условиях способ восстановления ориентировки, согласуя свои действия с пунктами управления или центрами УВД если полет осуществлялся под их управлением.
При потере ориентировки снижение ниже безопасной высоты (эшелона), установленной для данного района полетов, не допускается.
При потере ориентировки вблизи Государственной границы, не допуская ее нарушения, КВС необходимо немедленно взять курс в глубь своей территории. Выполнять маневры для восстановления ориентировки в приграничной полосе не допускается.
500. При потере ориентировки в групповом полете командиру (ведущему) группы необходимо запросить ведомые экипажи о местонахождении группы. Получив от ведомых данные о местонахождении, командир (ведущий) группы уточняет свое место. Если и после этого ориентировка не восстановлена, ему необходимо передать управление группой своему заместителю или одному из ведомых, знающих свое местонахождение.
Замена ведущего группы, потерявшего ориентировку, не снимает с ведущего группы ответственности за исход полета группы.
501. В случаях, когда восстановить ориентировку не удалось, заблаговременно, не допуская полной выработки топлива и до наступления темноты КВС (старшему группы) необходимо произвести посадку на любом аэродроме или выбранной с воздуха площадке. Если вынужденную посадку произвести невозможно или экипаж ВС не уверен в ее безопасности, покинуть ВС, предварительно доложив о своем решении органам УВД.
502. Органу УВД, получившему доклад от КВС о потере ориентировки или установив факт потери ориентировки по другим данным, после обнаружения ВС необходимо доложить на вышестоящий командный пункт, оказать помощь его экипажу в восстановлении ориентировки и выводе на маршрут полета или аэродром посадки. Для вывода ВС на аэродром посадки допускается использование воздушного судна – лидера с соответствующими летно-техническими характеристиками.

8) ӘК экипажын қабылдауға өз шешімін үлкен авиациялық бастыққа ауызша баяндайды;
9) ұшудың радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының көмегімен ӘК-нің қону бағытына шығу дұрыстығын мен сол бағытпен төмендеудің бақылайды;
10) ӘК-ні шолып анықтағаннан кейін ӘК экипажына қону бағытымен ұшу-қону жолағына шығуда және қонуды орындауда радио бойынша команда берумен көмек көрсетеді;
11) ӘК экипажының өміріне қауіпсіз қонуды қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде, ӘК-дегі отынның толық аяқталуына жол бермей, оны тастап кетуге шешім қабылдайды.
5-параграф. Әуе кемесі экипажының бағдарды жоғалтуы
499. Бағдарды жоғалтқан кезде ӘКК:
1) ойланбаған, асығыс іс-қимылдарға және еркін бағытпен ұшуға жол бермеуі;
2) ӘҚБ органына бағдарды жоғалтқаны, отынның қалдығы мен ұшу жағдайы туралы баяндауы;
3) "Апат" сигналын қосуы;
4) радио бойынша "Полюс" сигналын беруі;
5) ӘК-ні радиотехникалық құралдармен анықтау үшін анағұрлым тиімді биіктікте орналасуы және отынды үнемді пайдалану режимін орнатуы;
6) басқару пунктерімен немесе ӘҚБ орталығымен, егер ұшу олардық басшылығымен жүзеге асырылса, өз іс-қимылдарын келісіп, осы жағдайда бағдарды қалпына келтірудің анағұрлым тиімді тәсілін қолдануы қажет.
Бағдарды жоғалтқан кезде осы ұшу ауданы үшін белгіленген қауіпсіз биіктіктен (эшелоннан) төмен төмендеуге рұқсат берілмейді.
Мемлекеттік шекараға жақын жерде бағдарды жоғалтқан кезде, оны бұзуға жол бермей, ӘКК дереу өз аумағының ішіне бағыт алуы тиіс. Шекара маңындағы жолақта бағдарды қалпына келтіру үшін маневрлар орындауға жол берілмейді.
500. Топтық ұшу кезінде бағдарды жоғалтқан кезде топ командирі (жетекшісі) жетектегі экипаждардан топтың орналасқан орны туралы сұрау салу қажет. Жетектегілерден орналасқан орны туралы деректерді алып, топ командирі (жетекшісі) өз орнын нақтылайды. Егер осыдан кейін де бағдарды қалпына келтірмесе, ол өзінің орынбасарына немесе өзінің орналасқан орнын білетін жетектегілердің біреуіне топты басқаруды беруі қажет.
Бағдарды жоғалтқан топтың жетекшісін ауыстыру топ жетекшісін топ ұшуының нәтижесі үшін жауаптылықтан босатпайды.
501. Бағдарды қалпына келтірілмеген жағдайда алдын ала, отынның толық таусылуына жол бермей және қараңғы түскенге дейін ӘКК (топ үлкені) кез келген әуеайлақта немесе әуеден таңдалған алаңға қонуды жүргізу қажет. Егер мәжбүрлі қонуды жүргізу мүмкін болмаса немесе ӘК экипажы оның қауіпсіздігіне сенімсіз болса, өз шешімі туралы ӘҚБ органына алдын ала баяндап, ӘК-ні тастап кету қажет.
502. ӘКК-ден бағдарды жоғалтқаны туралы баяндау алған немесе басқа деректер бойынша бағдарды жоғалту фактісін анықтаған ӘҚБ органы ӘК-ні анықтағаннан кейін жоғары тұрған командалық пункт баяндауы, оның экипажына бағдарды қалпына келтіруде және ұшу бағытына немесе қону әуеайлағына шығуда көмек көрсетуі қажет. ӘК-ні қону әуеайлағына шығару үшін тиісті ұшу-техникалық сипаттамасы бар жетекші әуе кемесін пайдалануға жол беріледі.

Параграф 6. Отказ систем и оборудования воздушного судна
503. При отказе систем и оборудования ВС или пожаре на его борту КВС необходимо:
1) доложить органу УВД о происшествии;
2) действовать согласно РЛЭ данного типа и принять все возможные меры по устранению неисправности, ликвидации пожара;
3) в зависимости от обстановки, принять решение о продолжении или прекращении выполнения полетного задания.
504. Органу УВД, получившему сообщение об отказе систем, оборудования ВС или пожаре, необходимо:
1) определить местонахождение ВС;
2) контролируя его полет, оказать экипажу помощь в соответствии с обстановкой и характером отказа;
3) немедленно известить пункт управления аэродрома посадки для приведения в готовность аварийно-спасательных средств.
Параграф 7. Потеря радиосвязи
505. При потере радиосвязи с органом УВД экипажу ВС необходимо, используя все имеющиеся каналы, принять меры к восстановлению связи с органами УВД или установлению ее с другими ВС.
Радиосвязь считается потерянной, если в течение 5 минут при использовании всех каналов радиосвязи на неоднократные запросы по каждому из них экипаж ВС или орган УВД не отвечает.
506. Если восстановить радиосвязь не удалось, экипажу ВС необходимо включить сигнал "Бедствие", при наличии ответчика вторичной локации установить код 7600, периодически обозначать себя нажатием кнопки "Знак" ("Опознавание") и в зависимости от обстановки продолжить или прекратить выполнение задания. Для приема команд использовать автоматический радиокомпас и аппаратуру приборного наведения и продолжать передачу установленных докладов о своем местонахождении, действиях и режиме полета.
В этом случае экипажу необходимо:
1) при выходе на аэродром посадки занять эшелон для ВС с отказавшей радиосвязью, объявленный на предполетных указаниях;
2) при полете под облаками, если позволяет высота, в облака не входить;
3) при полете по приборам строго выдерживать установленные эшелон, режим и профиль полета;
4) выполнять полет с таким расчетом, чтобы прибыть на аэродром посадки в предусмотренное планом полета время или в расчетное время о котором экипаж ВС докладывал органу УВД, но по возможности не позднее чем через 30 минут после расчетного времени;
5) выход с маршрута (воздушной трассы) на аэродром посадки производить по установленной для данного аэродрома схеме. При невозможности произвести посадку на аэродроме назначения КВС допускается принятие решения о следовании на запасной аэродром на нижнем (безопасном) эшелоне или на специально установленных для полетов без радиосвязи эшелонах 4250м (FL140), 4550м (FL150) или 7300м (FL240), 7600м (FL250) в зависимости от направления полета.

6-параграф. Әуе кемесінің жүйесі мен жабдығының істен шығуы
503. ӘК жүйесі мен жабдығы істен шыққан немесе оның бортында өрт шыққан кезде ӘКК:
1) оқиға туралы ұшуды басқару органына баяндауы;
2) осы типтегі ҰПН-ге сәйкес әрекет етуі және ақаулықтарды жою, өртті сөндіру жөнінде барлық шараларды қабылдауы;
3) жағдайға байланысты ұшу тапсырмасын орындауды жалғастыру немесе тоқтату туралы шешім қабылдауы қажет.
504. ӘК жүйесінің, жабдығының істен шығуы немесе өрт туралы хабарлама алған ӘҚБ органы:
1) ӘК-нің орналасқан орнын анықтауы;
2) оның ұшуын бақылай отырып, жағдайға және істен шығу сипатына сәйкес экипажға көмек көрсетуі;
3) авариялық-құтқару құралдарын әзірлікке келтіру үшін қону әуеайлағының басқару пунктін дереу хабарландыруы қажет.
7-параграф. Радиобайланысты жоғалту
505. ӘҚБ органымен радиобайланыс жоғалған кезде ӘК экипажы қолда бар барлық арналарды пайдалана отырып, ӘҚБ органдарымен байланысты қалпына келтіруге немесе басқа ӘК байланыс орнатуға шаралар қабылдауы қажет.
Егер 5 минут ішінде барлық радиобайланыс арналарын пайдаланған кезде олардың әрқайсысы бойынша бірнеше мәрте сұрау салуларына ӘК экипажы немесе ӘҚБ органы жауап бермесе, радиобайланыс жоғалған деп саналады.
506. Егер радиобайланысты қалпына келтіру мүмкін болмаса, ӘК экипажы "Апат" сигналын қосуы, екінші оқшаулау жауаптысы бар болғанда 7600 кодын орнатуы, кезең-кезеңімен "Белгі" ("Тану") түймесін басып өзін белгілеуі және жағдайға байланысты тапсырмаларды орындауды жалғастыруы немесе тоқтатуы қажет. Командаларды қабылдау үшін автоматтандырылған радиоқұбылнаманы немесе аспаптық бағыттау аппаратурасын пайдалануы және өзінің орналасқан жері, іс-қимлдары және ұшу режимі туралы белгіленген баяндаулар беруді жалғастыруы қажет.
Осы жағдайларда экипажға:
1) қону әуеайлағына шығу кезінде ұшуалды нұсқауларда жарияланған істен шыққан радиобайланыспен ӘК үшін эшелонға түсуі;
2) егер биіктік мүмкіндік берсе, бұлт астынан ұшқан кезде бұлтқа кірмеу;
3) аспаптар бойынша ұшу кезінде белгіленген эшелонды, ұшу режимі мен бейінін ұстану;
4) ұшуды қону әуеайлағына ұшу жоспарында көзделген уақытта немесе әуе кемесінің экипажы ӘҚБ органына баяндаған есептік уақытта, бірақ мүмкіндігінше есептік уақыттан кейін 30 минуттан кешікпей келуді есептеп орындау;
5) маршруттан (әуе трассасынан) қону әуеайлағына шығуды осы әуеайлақ үшін белгіленген схема бойынша жүргізу. Белгіленген әуеайлақта қону мүмкін болмаған жағдайда ӘКК ұшу бағытына байланысты радиобайланыссыз ұшу үшін арнайы белгіленген 4250м (FL140), 4550м (FL150) немесе 7300м (FL240), 7600м (FL250) эшелондарында немесе төменгі (қауіпсіз) эшелонда қосалқы әуеайлаққа ұшу туралы шешім қабылдауға рұқсат беріледі;

6) полет в районе аэродрома и заход на посадку выполнять с точным соблюдением плана полета (перелета) и аэронавигационным паспортом аэродрома (для перелетающих экипажей – требований документов аэронавигационной информации), усилив осмотрительность;
7) ночью при заходе на посадку на четвертом развороте или после пролета дальнего приводного радиомаяка обозначить себя и запросить посадку миганием аэронавигационных огней, фарой или пуском ракеты белого огня.
Посадку на неосвещенную прожекторами взлетно-посадочную полосу выполнять в случае получения от руководителя полетами разрешения в виде включения огней разрешения посадки.
507. О потере радиосвязи с ВС руководитель полетами докладывает командиру авиационной части (старшему летной смены) и в центр управления воздушным движением, указывая при этом тип ВС, позывной экипажа ВС, эшелон полета, остаток топлива и предполагаемый район местонахождения, время взлета и потери радиосвязи.
508. Для восстановления радиосвязи с экипажем ВС и обеспечения безопасности полета руководителю полетами на аэродроме необходимо:
1) включить все средства связи и радиотехнического обеспечения полетов для обнаружения ВС и контроля за его полетом, доложить на командный пункт органа управления государственной авиации, имеющиеся данные о местонахождении ВС, следующего без радиосвязи и на основе полученной информации обеспечить безопасность полетов других ВС;
2) использовать все каналы связи (в том числе аппаратуру приборного наведения, канал приводной радиостанции – автоматического радиокомпаса, каналы связи других пунктов управления, а также радиосвязь через ВС, находящиеся в воздухе);
3) продолжать передавать по радио команды экипажу ВС и убедившись в их выполнении – руководить полетом ВС;
4) освободить экипажу ВС заданный эшелон и ближайшие (нижний и верхний) эшелоны для обратного полета, за 15 минут до расчетного времени прибытия ВС, следующего без радиосвязи, освободить круг полетов;
5) внимательно следить за воздушной обстановкой (особенно ночью и в сложных метеорологических условиях), информировать другие экипажи ВС или подавать им команды по радио для обеспечения безопасности полета ВС, следующего без радиосвязи;
6) в случае необходимости выслать ВС – лидер для вывода ВС, следующего без радиосвязи, на свой или запасной аэродром;
7) ночью при подходе ВС, следующего без радиосвязи, к четвертому развороту или к дальнему приводному радиомаяку включить посадочные прожекторы.

6) әуеайлақ ауданында ұшуды және қонуға кіруді сақтықты күшейтіп ұшу (ұшып өту) жоспарын және әуеайлақтың аэронавигациялық паспортын (ұшып өтетін экипаждар үшін – аэронавигациялық ақпарат құжаттарының талаптарын) қатаң сақтап орындау;
7) түнде қонуға кіру кезінде төртінші бұрылыста немесе алыс жетекті радиомаяк ұшып өткеннен кейін өзін белгімен көрсету керек және аэронавигациялық оттарды, фарларды жағып-өшіріп немесе ақ түсті отпен зымыран жіберіп қонуға рұқсат сұрауы қажет.
Прожекторлармен жарықтандырылмаған ұшу-қону жолағына қонуды, ұшу жетекшісінен қонуға рұқсат беру оттарын қосу түрінде рұқсат алған жағдайда орындау керек.
507. Ұшу жетекшісімен ӘК радиобайланысты жоғалтқаны туралы авиациялық бөлім командиріне (ұшу ауысымының жетекшісіне) және әуе қозғалысын басқару орталығына, бұл ретте ӘК түрін, ӘК экипажының шақыру белгілерін, ұшу эшелонын, отын қалдығын және болжамды орналасқан жердің ауданын, ұшып көтерілу және радиобайланыстың жоғалған уақытын көрсете отырып баяндайды.
508. ӘК экипажымен радиобайланысты қалпына келтіру үшін және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін әуеайлақтағы ұшу жетекшісі:
1) ӘК анықтау және оның ұшуын бақылау үшін ұшуды байланыс және радиотехникалық қамтамасыз етудің барлық құралдарын қосуы, радиобайланыссыз ұшып келе жатқан әуе кемесінің ұшу тұсы туралы қолда бар деректерді мемлекеттік авиация басқару органының командалық пунктіне баяндауы және алынған ақпараттың негізінде басқа әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуі;
2) байланыстың барлық арналарын (оның ішінде, аспаптық бағыттау аппаратурасын, жетекті радиостанция арналары – автоматтық радиоқұбылнаманы), басқа басқару пункттерінің байланыс арналарын, сондай-ақ әуедегі әуе кемелері арқылы радиобайланысты пайдалануы);
3) ӘК экипажына радио арқылы команда беруді жалғастыруы, оның орындалуына көз жеткізісімен – ӘК ұшуына басшылық жасауы;
4) радиобайланыссыз ұшып келе жатқан ӘК экипажына қайта ұшу үшін берілген және жақын маңдағы (жоғарғы және төменгі) эшелондарды ӘК келуінің есептік уақытынан 15 минут бұрын босатуы, ұшу шеңберін босатуы;
5) әуе жағдайларын мұқият тексеруі (әсіресе түнде және күрделі метеорологиялық жағдайларда), ӘК басқа экипаждарына ақпарат беруі немесе оларға радиобайланыссыз келе жатқан әуе кемесінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін команда беруі;
6) қажет болған жағдайда радиобайланыссыз келе жатқан әуе кемесін өзінің немесе қосалқы әуеайлаққа шығару үшін әуе кемесі – жетектеушіні жіберуі;
7) түнде радиобайланыссыз келе жатқан ӘК төртінші бұрылысқа немесе алыс жетекті радиомаякқа жақындаған кезде қону прожекторларын қосуы қажет.

509. Командный пункт органа управления государственной авиации, орган управления воздушным движением получив доклад о потере радиосвязи с ВС, дает команду руководителю полетами (пункту управления) запасных аэродромов (аэродрома посадки при перелетах) на включение всех средств связи и радиотехнического обеспечения полетов для непрерывного радиолокационного наблюдения за ВС, следующим без радиосвязи, а также на освобождение экипажу ВС заданного эшелона и ближайшего нижнего эшелона (но не ниже нижнего эшелона) для обратного полета на аэродром.
Параграф 8. Ранение или внезапное ухудшение здоровья членов экипажа или пассажиров
510. В случае внезапного ухудшения состояния здоровья или ранения члена экипажа или пассажира (пассажиров), КВС обеспечивает оказание ему (им) возможной медицинской помощи и в зависимости от обстановки принимает решение о продолжении или прекращении полета.
511. При внезапном ухудшении состояния здоровья (или ранении) командира воздушного судна, когда он не в состоянии продолжать полет, выполнение задания прекращается и временно, до посадки на аэродроме его функции выполняет проверяющий, имеющий специальность летчика или второй летчик (при отсутствии проверяющего). Если второй пилот не предусмотрен РЛЭ – выполнение полетного задания прекращается.
512. Орган УВД получив доклад о прекращении полета в связи с внезапным ухудшением состояния здоровья (ранением) члена экипажа или пассажира, обеспечивает выход ВС на ближайший аэродром и его внеочередную посадку.
Параграф 9. Действия экипажа воздушного судна терпящего или потерпевшего бедствие
513. Когда ВС, находящемуся в полете, грозит опасность или оно терпит (потерпело) бедствие, КВС обеспечивает принятие мер по сохранению жизни и здоровья людей.
514. Во всех аварийных случаях, угрожающих безопасности полетов, экипаж ВС подает сигналы бедствия. Порядок передачи сигналов бедствия изложен в Инструкции по авиационной поисково-спасательной службе государственной авиации Республики Казахстан утверждаемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации в соответствии с подпунктом 24) статьи 15 Закона.
515. При принятии решения о производстве вынужденной посадки вне аэродрома, КВС предупреждает об этом всех членов экипажа и пассажиров, дает указания о последовательности их дальнейших действий. При вынужденной посадке экипаж вплоть до приземления (приводнения) ведет радиообмен с наземными (корабельными) радиостанциями, а в перерывах держит передатчики во включенном, состоянии (с нажатой кнопкой). Средства автоматической передачи сигналов пеленгования, если они имеются, также включаются в режим постоянной работы.

509. Мемлекеттік авиация басқару органының командалық пункті, әуе қозғалысын басқару органы ӘК-мен радиобайланысты жоғалтқаны туралы баяндау алысымен қосалқы әуеайлақтардың (ұшып өту кезінде қону әуеайлақтарының) ұшу басшысына (басқару пунктіне) радиобайланыссыз келе жатқан ӘК үздіксіз радиолокациялық байқау үшін ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз етудің барлық құралдарын қосуға, сондай-ақ ӘК экипажына берілген эшелонды және әуеайлаққа қайта ұшу үшін жақын маңдағы төменгі (бірақ төменгі эшелоннан төмен емес) эшелонды босатуға команда береді.
8-параграф. Экипаж мүшелерінің немесе жолаушылардың жаралануы
немесе кенеттен денсаулығының нашарлауы
510. Экипаж мүшесінің немесе жолаушының (жолаушылардың) жаралануы немесе денсаулығының кенеттен нашарлауы кезінде ӘКК оған (оларға) мүмкіндігінше медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді және жағдайға байланысты, ұшуды жалғастыру немесе тоқтату туралы шешім қабылдайды.
511. Әуе кемесі командирінің, ол ұшуды жалғастыра алмайтындай денсаулығының кенеттен нашарлауы (жаралануы) жағдайында тапсырманы орындау тоқтатылады және қону әуеайлағына дейін оның міндеттерін уақытша пилот (ұшқыш) мамандығы бар тексеруші немесе екінші пилот (тексеруші болмағанда) орындайды. Егер әуе кемесінің ҰПН-мен екінші пилот көзделмеген болса, онда ұшу тапсырмасын орындау тоқтатылады.
512. ӘҚБ органы экипаж мүшесі немесе жолаушы денсаулығының кенеттен нашарлауына (жаралануына) байланысты ұшуды тоқтату туралы баянат алғанда ӘК жақын маңдағы әуеайлаққа шығуын және оның кезектен тыс қонуын қамтамасыз етеді.
9-параграф. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған
әуе кемесі экипажының іс-қимылдары
513. Ұшып келе жатқан ӘК қауіп төнген немесе ол апатқа ұшырау жағдайында болған (апатқа ұшырағанда) кезде ӘКК адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді.
514. Ұшулар қауіпсіздігіне қауіп төндіретін барлық авариялық жағдайларда ӘК экипажы апат сигналын береді. Апат сигналдарын беру тәртібі Заңның 15-бабы 24) тармақшасына сәйкес мемлекеттік авиация саласындағы өкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының авиациялық іздестіру-құтқару қызметі бойынша Нұсқаулықта жазылған.
515. Әуеайлақтан тыс мәжбүрлі қонуды жасау туралы шешім қабылдаған кезде ӘКК бұл туралы экипаждың барлық мүшелерін және жолаушыларды ескертеді, олардың одан әрі іс-қимылдар реттілігі туралы нұсқаулар береді. Мәжбүрлі қону кезінде экипаж қонуға (су бетіне қонуға) дейін жердегі (кемелердегі) радиостанциялармен радиоалмасуды жүргізеді, ал үзілістерде таратушыларды қосулы жай-күйде (түймесін басқан күйде) ұстайды. Пеленгілеу сигналдарын автоматты түрде тарату құралдары, егер олар бар болса, сондай-ақ тұрақты жұмыс режиміне қосылады.

516. Экипаж ВС, совершившего вынужденную посадку вне аэродрома, действует в следующей последовательности:
1) немедленно эвакуирует из ВС пассажиров на безопасное расстояние;
2) организует оказание медицинской помощи пострадавшим;
3) определяет или уточняет свое местонахождение;
4) принимает меры по установлению связи с ближайшим аэродромом, наземной или бортовой радиостанцией;
5) сообщает на ближайший пункт управления или местным исполнительным органам о времени, месте вынужденной посадки, состоянии пассажиров и экипажа, ВС и необходимой помощи;
6) в случае возникновения пожара по возможности ликвидирует его с помощью бортовых и подручных средств пожаротушения.
517. КВС оставляет ВС последним, если иная процедура не определена РЛЭ.
518. Всеми работами на месте вынужденной посадки ВС руководит КВС.
519. Решение оставаться на месте или уходить из района вынужденной посадки принимает КВС.
520. В случае вынужденной посадки на воду следует покидать ВС после его остановки и по команде КВС. При этом необходимо:
1) членам экипажа и пассажирам надеть спасательные жилеты и при выходе из ВС включить систему газонаполнения;
2) спустить на воду групповые спасательные плавсредства;
3) переправить всех людей из ВС на плоты, раненые и дети переправляются в первую очередь;
4) загрузить на плавсредства имеющиеся запасы продуктов, воды и снаряжения;
5) отплыть от ВС на безопасное расстояние, пока оно не начало погружаться в воду.
Раздел 4. Обеспечение полетов
Глава 8. Обеспечение полетов воздушных судов государственной авиации
Параграф 1. Виды обеспечения полетов
521. К обеспечению полетов относится деятельность руководящего и личного состава авиационной части, участвующего в подготовке и проведении полетов, направленная на создание необходимых условий для выполнения задач летной смены с привлечением необходимых сил и средств.
Обеспечение полетов нескольких авиационных частей, базирующихся на одном аэродроме организуется старшим авиационным начальником данного аэродрома через своих заместителей и начальников служб.
Обеспечение полетов на аэродромах совместного базирования гражданской и государственной авиации организуется и проводится в соответствии с Правилами использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации Республики Казахстан.
522. Обеспечение полетов включает:
1) обеспечение полетов аэронавигационной информацией;
2) штурманское обеспечение;
3) инженерно-авиационное обеспечение;
4) аэродромно-техническое обеспечение;
5) связь и радиотехническое обеспечение;
6) метеорологическое обеспечение;

516. Әуеайлақтан тыс мәжбүрлі қонуды жасаған ӘК экипажы мынадай реттілікте іс-қимылдар жасайды:
1) ӘК жолаушыларды қауіпсіз арақашықтыққа дереу эвакуациялайды;
2) зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырады;
3) өзінің орналасқан жерін айқындайды немесе нақтылайды;
4) ең жақын әуеайлақпен, жерүсті және борттық радиостанциямен байланыс орнату жөнінде шаралар қабылдайды;
5) ең жақын басқару пунктіне немесе жергілікті атқарушы органдарға мәжбүрлі қону уақытын, орынын, жолаушылар мен экипаждың, ӘК жай-күйін және қажетті көмек көрсетуді хабарлайды;
6) өрт туындаған жағдайда борттық және қол астындағы өрт сөндіру құралдарының көмегімен мүмкіндігінше оны жояды.
517. Егер ҰПН-мен өзге процедура айқындалмаса, ӘКК ӘК сонында тастап кетеді.
518. Әуе кемесінің мәжбүрлі қону орнында барлық жұмыстарды ӘКК басқарады.
519. Мәжбүрлі қону орнында немесе ауданынан кетуге шешімді ӘКК қабылдайды.
520. Суға мәжбүрлі қонған жағдайда ӘК ол тоқтаған кезде және ӘКК командасы бойынша тастап кету қажет. Бұл ретте:
1) экипаж мүшелері мен жолаушылар құтқару кеудешелерін кию және ӘК шығу кезінде газбен толтыру жүйесін іске қосу;
2) суға топтық құтқару жүзу құралдарын түсіру;
3) ӘК-нен барлық адамдарды салдарға отырғызу, жарақаттанғандар мен балаларды бірінші кезекте көшіру;
4) азық-түліктің, су мен құрал-жабдықтардың қолда бар қорын жүзу құралдарына тиеу;
5) ӘК суға батып кетпей тұрып одан қауіпсіз қашықтыққа жүзіп кету қажет.
4-бөлім. Ұшуды қамтамасыз ету
8-тарау. Мемлекеттік авиация әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету
1-параграф. Ұшуды қамтамасыз етудің түрлері
521. Ұшуды қамтамасыз етуге қажетті күштер мен құралдарды тарта отырып, ұшу ауысымының міндеттерін орындау үшін қажетті жағдайлар жасауға бағытталған ұшуды дайындауға және жүргізуге қатысатын авиациялық бөлімнің басшылық және жеке құрамның қызметі жатады.
Бір әуеайлақта орналасқан бірнеше авиациялық бөлімдердің ұшуын қамтамасыз ету өз орынбасарлары мен қызмет бастықтары арқылы осы әуеайлақтың үлкен авиация бастығы ұйымдастырады.
Азаматтық және мемлекеттік авиацияның бірлесіп орналасқан әуеайлақтарында ұшуларды қамтамасыз ету Қазақстан Республикасындағы азаматтық және мемлекеттік авиацияның бірлесіп орналасқан әуеайлақтарын пайдалану қағидаларына сәйкес ұйымдастырылады және жүргізіледі.
522. Ұшуды қамтамасыз ету:
1) ұшуды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді;
2) штурмандық қамтамасыз етуді;
3) инженерлік-авиациялық қамтамасыз етуді;
4) әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етуді;
5) байланыс және радиотехникалық қамтамасыз етуді;
6) метеорологиялық қамтамасыз етуді;

7) орнитологическое обеспечение;
8) медицинское обеспечение;
9) поисково-спасательное обеспечение;
10) объективный контроль полетов.
Параграф 2. Обеспечение полетов аэронавигационной информацией
523. В авиационной части обеспечение полетов аэронавигационной информацией организуется начальником штаба и осуществляется старшим штурманом и начальником связи авиационной части в соответствии с приказом руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами) по организации аэронавигационной информации, в целях своевременного доведения до экипажей сведений о состоянии, характеристиках и радиотехническом оборудовании аэродромов, о процедуре выполнения полетов в районах аэродромов, данных о работе средств связи и воздушной навигации на маршрутах ОВД и вне их.
524. При выполнении полетов с использованием электронной базы данных экипажу ВС на борту необходимо наличие документов аэронавигационной информации (Сборника аэронавигационной информации аэродромов государственной авиации Республики Казахстан), опубликованных типографским способом (выписки из них), электронного полетного планшета и извещений NOTAM.
525. Обеспечение аэронавигационной информацией при подготовке и выполнении полетов предусматривает предоставление аэронавигационной информации в отношении средств и служб, действующих на территории Республики Казахстан:
1) процедур входа (выхода) в воздушное пространство и транзита;
2) данные аэродромов (вертодромов);
3) данные навигационных средств;
4) данные по связи и виды обслуживания воздушного движения, а также связанные с ними процедуры.
Порядок обеспечения аэронавигационной информацией определяется Правилами обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15427).
Предоставляемые материалы, публикуются в виде объединенного пакета аэронавигационной информации:
1) сборник аэронавигационной информации Республики Казахстан;
2) извещения NOTAM, SNOWTAM;
3) бюллетени предполетной информации;
4) циркуляры аэронавигационной информации.
Параграф 3. Штурманское обеспечение полетов
526. Штурманское обеспечение полетов организуется старшим штурманом авиационной части в соответствии с решением командира авиационной части на проведение полетов и проводится в целях достижения наибольшей точности воздушной навигации, высокой эффективности боевого применения ВС и безопасности полетов в штурманском отношении.

7) орнитологиялық қамтамасыз етуді;
8) медициналық қамтамасыз етуді;
9) іздестіру-құтқаруды қамтамасыз етуді;
10) ұшуды объективті бақылауды.
2-параграф. Ұшуды аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету
523. Авиациялық бөлімде ұшуды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді штаб бастығы ұйымдастырады және экипаждарға әуеайлақтардың жай-күйі, сипаттамалары және радиотехникалық жабдықтары туралы, әуеайлақтар аудандарында ұшуды орындау процедуралары туралы, байланыс құралдарының жұмысы және ӘҚҚК маршруттарындағы және олардан тыс әуе навигациясы туралы деректерді уақтылы жеткізу мақсатында аэронавигациялық ақпаратты ұйымдастыру бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органы басшысының (Әскери-әуе күштері қолбасшысының) бұйрығына сәйкес аға штурман және авиациялық бөлімнің байланыс бастығы жүзеге асырады.
524. Ұшуды электрондық деректер базасын пайдаланып орындау кезінде ӘК экипажының бортында типографиялық тәсілмен жарияланған аэронавигациялық ақпарат (Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы әуеайлақтарының аэронавигациялық ақпараттар жинағы) құжаттары (олардан үзінді көшірмелер), электрондық ұшу планшеті және авиациялық хабарламалар NOTAM болуы қажет.
525. Ұшуды дайындау және жүргізу кезінде аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін құралдар мен қызметтерге қатысты аэронавигациялық ақпаратты ұсынуды көздейді:
1) әуе кеңістігіне кіру (шығу) және транзит процедуралары;
2) әуеайлақтар (тікұшақ айлақтар) деректері;
3) навигациялық құралдар деректері;
4) байланыс және әуе қозғалысына қызмет көрсету түрлері бойынша деректер, сондай-ақ олармен байланысты процедураларды.
Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығымен бекітілген (нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 15427 болып тіркелген) Әуе кемелерінің эксплуатанттарын аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларында айқындалады.
Ұсынылатын материалдар біріктірілген аэронавигациялық ақпараттар пакеті түрінде жарияланады:
1) Қазақстан Республикасы аэронавигациялық ақпараттар жинағы;
2) NOTAM, SNOWTAM авиациялық хабарламалары;
3) ұшуалды ақпараттар бюллетеньдері;
4) аэронавигациялық ақпараттар циркулярлары.
3-параграф. Ұшуды штурмандық қамтамасыз ету
526. Ұшуды штурмандық қамтамасыз етуді ұшуды жүргізуге авиациялық бөлім командирінің шешіміне, Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясын штурмандық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес авиациялық бөлімнің аға штурманы ұйымдастырады және әуе навигациясының анағұрлым дәлдігіне, ӘК жауынгерлік қолданудың жоғары тиімділігіне және штурмандыққа қатысты ұшу қауіпсіздігіне қол жеткізу мақсатында жүргізіледі.

527. Объем и содержание штурманского обеспечения определяется характером выполняемых задач, навигационной обстановкой, тактико-техническими данными ВС, уровнем штурманской подготовки руководящего и летного состава, расчетов пункта управления, а также располагаемым лимитом времени.
528. Исключен приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
529. Исключен приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Инженерно-авиационное обеспечение полетов
530. Инженерно-авиационное обеспечение полетов организуется заместителем командира авиационной части по инженерно-авиационному обеспечению и проводится в соответствии с решением командира авиационной части на проведение полетов в целях поддержания состояния авиационной техники, средств их эксплуатации и ремонта в постоянной готовности к полетам, достижения безотказной работы ВС в полете и высокой эффективности их применения.
531. Инженерно-авиационное обеспечение полетов осуществляет отдел инженерно-авиационного обеспечения, используя свои средства эксплуатации, ремонта и технического обслуживания авиационной техники, а также средства наземного обеспечения полетов, выделяемые подразделениями тылового и технического обеспечения.
532. Задачами инженерно-авиационного обеспечения полетов являются:
1) разработка и проведение мероприятий по содержанию ВС, средств их эксплуатации и ремонта в исправности и постоянной готовности к полетам;
2) техническая эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт ВС;
3) организация качественной эксплуатации ВС;
4) поддержание заданной надежности ВС и проведение мероприятий по обеспечению безопасности полетов;
5) организация и проведение всех видов подготовок ВС к применению в заданные сроки;
6) организация и проведение ремонта ВС, получивших эксплуатационные повреждения;
7) обучение инженерно-технического и летного состава эксплуатации и ремонту ВС;
8) планирование и выполнение инженерных расчетов по применению ВС, обоснование потребных сил и средств для их эксплуатации и ремонта;
9) учет наличия и состояния ВС;
10) проведение анализа результатов применения ВС и разработка мероприятий по повышению эффективности их применения;
11) планирование и проведение мероприятий по поддержанию твердой технологической дисциплины среди инженерно-технического состава.
533. Виды работ на воздушном судне, их объем и периодичность выполнения определяются Руководствами по технической эксплуатации, Регламентами технического обслуживания, разрабатываемыми заводами изготовителями ВС и указаниями главного инженера авиации.

527. Штурмандық қамтамасыз етудің көлемі мен мазмұны орындалатын міндеттердің сипатымен, навигациялық жағдаймен, ӘК тактикалық-техникалық деректерімен, басшылық және ұшқыштар құрамының штурмандық даярлық деңгейімен, басқару пункттері есептоптарымен, сондай-ақ лимитпен белгіленген уақытта айқындалады.
528. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
529. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Ұшуды инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету
530. Ұшуды инженерлік-авиациялық қамтамасыз етуді авиациялық бөлім командирінің инженерлік-авиациялық қызмет жөніндегі орынбасары ұйымдастырады және авиациялық бөлім командирінің авиациялық техниканың, оларды пайдалану және жөндеу құралдарының жай-күйін ұшуға ұдайы әзірлікте ұстау, ӘК ұшуда үздіксіз жұмыс істеуіне және оларды қолданудың жоғары тиімділігіне қол жеткізу мақсатында ұшуды жүргізу шешіміне сәйкес жүргізіледі.
531. Ұшуды инженерлік-авиациялық қамтамасыз етуді өзінің авиациялық техниканы пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету құралдарын, сондай-ақ тылдық және техникалық қызмет көрсету бөлімшелері бөлетін ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарын пайдалана отырып, инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
532. Ұшуды инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету міндеттері:
1) ӘК, оларды пайдалану және жөндеу құралдарын ақаусыз және ұшуға ұдайы әзірлікте ұстау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу;
2) ӘК техникалық қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
3) ӘК сапалы қолдануды ұйымдастыру;
4) ӘК берілген сенімділікті ұстау және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
5) берілген мерзімде қолдануға ӘК даярлығының барлық түрлерін ұйымдастыру және жүргізу;
6) пайдалануда зақымдалған ӘК жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу;
7) ӘК пайдалану және жөндеу инженерлік-техникалық және ұшқыштар құрамын оқытып-үйрету;
8) ӘК қолдану бойынша инженерлік есептерді жоспарлау және орындау, оларды пайдалану және жөндеу үшін қажетті күштер мен құралдарды негіздеу;
9) ӘК болуын және жай-күйін есепке алу;
10) ӘК қолдану нәтижелеріне талдау жүргізу және оларды қолдану тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
11) инженерлік-техникалық құрамның арасында мықты технологиялық тәртіпті ұстау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және жүргізу болып табылады.
533. Әуе кемесіндегі жұмыстың түрлері, олардың көлемі мен орындау кезеңділігі ӘК жасаушы зауыттар әзірлейтін Техникалық пайдалану жөніндегі нұсқауда, Техникалық қызмет көрсету регламентінде және авиация бас инженерінің нұсқауларында айқындалады.

534. В соответствии с решением командира авиационной части на проведение полетов заместитель командира авиационной части по инженерно-авиационному обеспечению выполняет расчет необходимых сил и средств для подготовки ВС к полетам и проводит инструктаж руководящего инженерно-технического состава, участвующего в подготовке и обеспечении полетов, на котором доводит до них задачи и определяет следующие положения:
1) особенности подготовки ВС к полетам;
2) руководителей, исполнителей и наряд инженерно-технического состава на полеты;
3) наряд специалистов на технические посты, в команду технической помощи;
4) организацию и способы использования по назначению средств наземного обеспечения полетов.
На инструктаж привлекается дежурный по аэродромно-техническому обеспечению, в обязанности которого входит непосредственное руководство (в соответствии с указаниями руководителя полетами и старшего инженера полетов) силами и средствами, выделяемыми для обеспечения полетов.
535. Для руководства работой инженерно-технического состава в летную смену назначается старший инженер полетов.
Параграф 5. Аэродромно-техническое обеспечение полетов
536. Аэродромно-техническое обеспечение полетов организуется заместителем командира авиационной части по материально-техническому обеспечению (далее – МТО) в соответствии с решением командира авиационной части на проведение полетов и включает в себя:
1) поддержание в постоянной эксплуатационной готовности и своевременную подготовку к полетам летного поля аэродромов (посадочных площадок), оборудования, аэродромных сооружений и наземной техники обеспечения полетов;
2) своевременную доставку в распоряжение старшего инженера полетов средств аэродромно-техническое обеспечения, боеприпасов, кондиционных горюче-смазочных материалов, специальных жидкостей, газов и других материальных средств;
3) организацию питания и бытового обслуживания на аэродроме личного состава, привлекаемого к полетам, оборудование и содержание мест приема пищи;
4) оборудование и содержание помещений для хранения высотного снаряжения и переодевания экипажей, душевых установок, помещений для работы, отдыха и обогрева личного состава;
5) оцепление аэродрома;
6) организация противопожарной охраны;
7) оказание технической помощи ВС, потерпевшим аварию или совершившим вынужденную посадку вне аэродрома.
8) организацию движения личного состава и средств аэродромно-технического обеспечения на аэродроме в соответствии с устанавливаемой командиром авиационной части схемой движения и контроль за ее соблюдением.
Средства аэродромно-технического обеспечения полетов необходимые для обслуживания ВС выделяются в необходимом количестве и в сроки, исключающие их простой и холостой выезд.

534. Ұшуды жүргізуге авиациялық бөлім командирінің шешіміне сәйкес авиациялық бөлім командирінің инженерлік-авиациялық қызмет жөніндегі орынбасары ӘК ұшуға даярлау үшін қажетті күштер мен құралдардың есебін орындайды және ұшуға даярлануға және қамтамасыз етуге қатысатын басшылық инженерлік-техникалық құрамға нұсқама беруді жүргізеді, онда оларға міндеттерді жеткізеді және мынадай ережелерді:
1) ӘК ұшуға даярлау ерекшеліктерін;
2) ұшуға арналған инженерлік-техникалық құрам басшыларын, орындаушылар мен нарядты;
3) техникалық бекетке, техникалық көмек көрсету командасында мамандар нарядын;
4) ұшудың жерүсті қамтамасыз ету құралдарын мақсаты бойынша пайдалануды ұйымдастыру және тәсілін айқындайды.
Нұсқамаға әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету бойынша кезекші тартылады, оның міндетіне ұшуларды қамтамасыз ету үшін бөлінетін күштер мен құралдарға тікелей басшылық жасау (ұшу жетекшісінің және ұшу аға инженерінің нұсқауларына сәйкес) кіреді.
535. Ұшу ауысымында инженерлік-техникалық құрамның жұмысын басқару үшін ұшу аға инженері тағайындалады.
5-параграф. Ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету
536. Ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етуді авиациялық бөлім командирінің ұшуды жүргізуге арналған шешіміне сәйкес авиациялық бөлім командирінің материалдық-техникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – МТҚ) жөніндегі орынбасары ұйымдастырады және:
1) әуеайлақтардың ұшу алаңын (қону алаңдарын), жабдықтарын, әуеайлақтық құрылыстар мен ұшуды жерүсті қамтамасыз ету техникасын ұдайы пайдалануға әзірлікте ұстауды және ұшуларға уақтылы дайындауды;
2) ұшу аға инженерінің өкіміне әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету құралдарын, оқ-дәрілерді, кондициялық жанар-жағармай материалдарын, арнайы сұйықтықтарды, газдарды және басқа да материалдық құралдарды уақтылы жеткізуді;
3) ұшуға тартылатын жеке құрамды әуеайлақта тамақтандыруды мен тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, тамақты ішу орындарын жабдықтауды және ұстауды;
4) биіктік керек-жарақтарды сақтау және экипаждардың киім ауыстыруына арналған үй-жайларды, душ қондырғыларын, жеке құрамның жұмысына, демалуына және жылынуына арналған үй-жайларды жабдықтауды және ұстауды;
5) әуеайлақты қоршап алуды;
6) өртке қарсы күрес күзетті ұйымдастыруды;
7) әуеайлақтан тыс аварияға ұшыраған немесе қонуға мәжбүр болған ӘК техникалық көмек көрсетуді;
8) авиациялық бөлім командирі белгілеген қозғалу схемасына сәйкес әуеайлақта жеке құрамның және әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету құралдарының қозғалысын және оның сақталуын бақылауды ұйымдастыруды қамтиды.
ӘК қызмет көрсету үшін қажетті ұшуларды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету құралдары қажетті мөлшерде және олардың қарапайым және бос шығып келуін болдырмайтын мерзімдерде бөлінеді.

537. В соответствии с решением командира авиационной части на организацию и проведение полетов заместитель командира авиационной части по МТО накануне летной смены отдает указания начальникам служб и командирам подразделений тылового и технического обеспечений.
538. Для руководства силами и средствами аэродромно-технического обеспечения назначается дежурный по аэродромно-техническому обеспечению полетов.
539. Движение личного состава и техники по аэродрому допускается только по установленным маршрутам, определенным схемой движения личного состава и техники по аэродрому, разрабатываемой заместителем командира авиационной части по МТО и утверждаемой командиром авиационной части (старшим начальником аэродрома).
Все лица, прибывающие на аэродром во время полетов и не знающие маршрутов и процедур движения на данном аэродроме, сопровождаются силами суточного наряда части или лицами, назначенными начальником штаба части. Их допуск на летное поле аэродрома осуществляется с разрешения руководителя полетами на аэродроме.
Параграф 6. Связь и радиотехническое обеспечение полетов
540. Связь и радиотехническое обеспечение полетов организуется в целях обеспечения руководства полетами, воздушной навигации, боевого применения, взлетов и посадок ВС, радиолокационного контроля за воздушной обстановкой.
541. Связь и радиотехническое обеспечение полетов на основании решения командира авиационной части на проведение полетов организует начальник связи и радиотехнического обеспечения полетов авиационной части, который отрабатывает распоряжения командиру (начальнику) подразделения связи и радиотехнического обеспечения полетов авиационной части.
542. При постоянном базировании на одном аэродроме двух и более авиационных частей (подразделений) приказом командира авиационной части – старшего авиационного начальника аэродрома назначается старший по радиотехническому обеспечению полетов и связи от той части (подразделения), командиром которой является старший авиационный начальник аэродрома.
543. В соответствии с полученными распоряжениями командир (начальник) подразделения связи и радиотехнического обеспечения полетов организует обеспечение полетов, при этом определяет основные и резервные средства связи и радиотехнического обеспечения полетов, состав и расстановку личного состава дежурных смен, время проведения подготовки средств к обеспечению полетов, определяет старшего дежурного по связи и радиотехнического обеспечения полетов на летную смену.

537. Авиациялық бөлім командирінің ұшуды ұйымдастыруға және оны жүргізу шешіміне сәйкес авиациялық бөлім командирінің МТҚ жөніндегі орынбасары ұшу ауысымы қарсаңында тылдық және техникалық қамтамасыз ету қызметтерінің бастықтары мен бөлімшелерінің командирлеріне нұсқаулар береді.
538. Әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету бөлімшелердің күштері мен құралдардарына басшылық жасау үшін ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету бойынша кезекші тағайындалады.
539. Әуеайлақ бойынша жеке құрам мен техниканың қозғалысына авиациялық бөлім командирінің МТҚ жөніндегі орынбасары әзірлейтін және авиациялық бөлім командирі (әуеайлақтың аға бастығы) бекітетін әуеайлақ бойынша жеке құрам мен техниканың қозғалу схемасымен айқындалатын белгіленген маршрут бойынша жол беріледі.
Ұшу кезінде әуеайлаққа келетін және бағыттар мен осы әуеайлақта қозғалу маршруты мен процедураларын білмейтін барлық адамдарды бөлімнің тәуліктік нарядтағы күштері немесе бөлімнің штаб бастығы тағайындаған адамдар еріп жүреді. Оларды әуеайлақтың ұшу алаңына жіберуі әуеайлақтағы ұшу жетекшісінің рұқсатымен жүзеге асырылады.
6-параграф. Байланыс және ұшуды радиотехникалық
қамтамасыз ету
540. Байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету ұшуға басшылық жасауды, әуе навигациясын, жауынгерлік қолдануды, ӘК ұшып көтерілуі мен қонуын, әуе жағдайына радиолокациялық бақылауды қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
541. Байланыс пен ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету авиациялық бөлім командирінің ұшуды өткізуге шешімі негізінде авиациялық бөлімнің байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету бастығы ұйымдастырады, ол авиациялық бөлімнің байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесінің командиріне (бастығына) өкімдер әзірлейді.
542. Бір әуеайлақта екі және одан да көп авиациялық бөлімдер (бөлімшелер) тұрақты орналасқан кезде авиациялық бөлім командирі – әуеайлақтың үлкен авиациялық бастығының бұрығымен, оның командирі ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету және әуеайлақтың үлкен авиациялық бастығы болып табылатын сол бөлімнен (бөлімшеден) ұшуларды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі үлкені тағайындалады.
543. Алынған өкімдерге сәйкес байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесінің командирі (бастығы) ұшуды қамтамасыз етуді ұйымдастырады, бұл ретте ұшудың негізгі мен резервтегі байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын, кезекші ауысым жеке құрамының құрамы мен орналасуын, ұшуды қамтамасыз етуге құралдарды даярлауды өткізу уақытын айқындайды, ұшу ауысымына ұшудың байланыс пен радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі үлкен кезекшіні айқындайды.

544. Непосредственное руководство силами и средствами подразделения связи и радиотехнического обеспечения, выделенными для обеспечения полетов, осуществляет старший дежурный по связи и радиотехнического обеспечения полетов.
545. Подготовка средств связи и радиотехнического обеспечения полетов должна заканчиваться за 30 минут, а средств, обеспечивающих проведение радиолокационной разведки погоды, не менее чем за 1 час 30 минут до начала воздушной разведки погоды.
546. В целях проверки готовности к работе и оценке параметров средств связи и радиотехнического обеспечения полетов производится их летная проверка (облет средств связи и радиотехнического обеспечения полетов).
Своевременность облета средств связи и радиотехнического обеспечения полетов возлагается на командиров авиационных частей (старших авиационных начальников аэродромов), качество подготовки средств связи и радиотехнического обеспечения к облету – на командиров (начальников) подразделений связи и радиотехнического обеспечения.
Использование непроверенных облетом средств связи и радиотехнического обеспечения полетов для обеспечения полетов не допускается.
Параграф 7. Метеорологическое обеспечение полетов
547. Метеорологическое обеспечение полетов организуется с целью наиболее полного использования метеорологических условий для эффективного применения авиации и обеспечения безопасности полетов начальниками соответствующих штабов и осуществляется на всех этапах подготовки и проведения полетов метеорологическими подразделениями.
547-1. При обеспечении перелетов ВС метеоцентр главного командного пункта Сил воздушной обороны (далее – ГКП СВО) выдает командным пунктам органов управления государственной авиации, органам УВД и командирам ВС (по их запросам) данные о фактических и ожидаемых метеорологических условиях на аэродромах (посадочных площадках) и маршрутах перелетов ВС.
При появлении опасных явлений погоды, ухудшении фактических и ожидаемых метеорологических условий на маршрутах перелетов ВС и на аэродромах их посадки (посадочных площадках) метеоцентр ГКП СВО оповещает об этом орган УВД под управлением (контролем) которого находятся эти ВС и командный пункт органа управления государственной авиации (по принадлежности ВС).
Сноска. Правила дополнены пунктом 547-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

544. Ұшуды қамтамасыз ету үшін бөлінген байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесінің күштері мен құралдарына тікелей басшылық жасауды ұшудың байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі үлкен кезекші жүзеге асырады.
545. Ұшуды байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын даярлау 30 минут бұрын, ал ауа райына радиолокациялық барлау жүргізуді қамтамасыз ететін құралдар әуеден ауа райына барлау басталғанға дейін кемінде 1 сағат 30 минут бұрын аяқталуға тиіс.
546. Жұмысқа әзірлігін тексеру және байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының параметрлерін бағалау мақсатында олардың ұшуын тексеру (байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын айналы ұшу) жүргізіледі.
Байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын уақтылы айналып ұшу авиациялық бөлім командиріне (әуеайлақтың үлкен авиациялық бастықтарына), айналып ұшуға байланыс және радиотехникалық
қамтамасыз ету құралдарының дайындау сапасы – байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшелерінің командирлеріне (бастықтарына) жүктеледі.
Айналып ұшумен тексерілмеген байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын ұшуды қамтамасыз ету үшін пайдалануға жол берілмейді.
7-параграф. Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету
547. Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз етуді авиацияны тиімді қолдану және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін метеорологиялық жағдайларды анағұрлым толық пайдалану мақсатында тиісті штабтар бастықтары ұйымдастырады және метеорологиялық бөлімшелердің ұшуға барлық дайындалу және оны өткізу кезеңдерінде жүзеге асырылады.
547-1. ӘК ұшуын қамтамасыз ету кезінде Әуе қорғанысы күштері Бас командалық пунктінің (бұдан әрі – ӘҚК БКП) метеоорталығы мемлекеттік авиация басқару органдарының командалық пункттеріне, ӘҚБ органдарына және ӘК командирлеріне (олардың сұрауы бойынша) әуеайлақтарда (қону алаңдарында) нақты және күтілетін метеорологиялық жағдайлар және ӘК-ның ұшу маршруттары туралы деректер береді.
Ауа райының қауіпті құбылыстары пайда болған, ӘК ұшу маршруттарында және олардың қону әуеайлақтарында (қону алаңдарында) нақты және күтілетін метеорологиялық жағдайлар нашарлаған кезде, ӘҚК БКП-нің метеорологиялық орталығы бұл туралы осы ӘК басқаруындағы (бақылауындағы) ӘҚБ органын және мемлекеттік авиацияның басқару органының командалық пунктін (ӘК тиесілігі бойынша) хабардар етеді.
Ескерту. 7-параграф 547-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

548. При базировании на одном аэродроме двух и более авиационных частей, метеорологические подразделения этих частей объединяются, о чем издается приказ старшего авиационного начальника аэродрома. Начальником объединенного метеоподразделения назначается начальник метеослужбы той части, командир которой является старшим авиационным начальником. Объединенное метеоподразделение выполняет все виды работ, необходимые для обеспечения всех базирующихся на данном аэродроме авиационных частей.
В период полетов, а также в тех случаях, когда аэродром выделен в качестве запасного, метеорологические наблюдения в простых метеорологических условиях производятся ежечасно, в сложных метеорологических условиях, при резко меняющейся метеорологической обстановке и при установленном минимуме погоды через 30 минут.
При полетах в условиях минимума погоды руководителю полетами также докладываются результаты инструментальных измерений высоты нижней границы облаков и горизонтальной видимости во всех точках измерения аэродрома, через 30 минут, а также уточненный прогноз высоты нижней границы облаков и видимости на ближайший час.
Сноска. Пункт 548 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Орнитологическое обеспечение полетов
549. Орнитологическое обеспечение полетов направлено на предотвращение столкновений ВС с птицами и предусматривает своевременное предупреждение экипажей о возникновении орнитологической опасности на аэродромах (в районе аэродрома), на маршрутах и в районе полетов, а также проведение комплекса мероприятий по активному отпугиванию птиц (птичьих стай) и недопущению их скопления в секторах взлета и захода на посадку.
550. Орнитологическое обеспечение осуществляется личным составом подразделений аэродромно-технического обеспечения, метеорологической службы, связи и радиотехнического обеспечения.
Способ организации орнитологического обеспечения полетов на аэродроме и обязанности должностных лиц по его осуществлению определяются приказом старшего авиационного начальника аэродрома.
551. Для организации мероприятий по предупреждению столкновения ВС с птицами на аэродроме создается внештатная орнитологическая комиссия под председательством заместителя командира части (по боевой подготовке) – начальника отдела боевой подготовки (заместителя начальника авиационного управления, отдела АС КНБ).
При отсутствии в штате заместителя командира части (по боевой подготовке) – начальника отдела боевой подготовкой (заместителя начальника авиационного управления, отдела АС КНБ), председатель орнитологической комиссии назначается решением командира части.

548. Бір әуеайлақта екі және одан көп авиациялық бөлімдер орналасқан кезде осы бөлімдердің метеорологиялық бөлімшелері біріктіріледі, ол туралы әуеайлақтың аға авиациялық бастығының бұйрығы шығарылады. Біріккен метеорологиялық бөлімшенің бастығы болып сол бөлімнің метеорологиялық қызмет бастығы тағайындалады, оның командирі аға авиациялық бастық болып табылады. Біріккен метеорологиялық бөлімше осы әуеайлақта барлық орналасқан авиациялық бөлімдерді қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыстардың барлық түрін орындайды.
Ұшу кезеңінде, сондай-ақ әуеайлақ қосалқы ретінде бөлінген жағдайда қарапайым метеорологиялық жағдайда метеорологиялық бақылау сағат сайын, ал күрделі метеорологиялық жағдайда метеорологиялық жағдай күрт өзгерген кезде және ауа райының белгіленген минимумы кезінде 30 минуттан соң жүргізіледі.
Ауа райының минимумы жағдайларында ұшу кезінде ұшу жетекшісі сонымен әуеайлақтың барлық өлшем нүктелерінде төменгі бұлттар шегінің биіктігін және көлденең көріну нәтижелерін 30 минуттан кейін, сондай-ақ төменгі бұлттар шегі биіктігінің және жақын сағатта көрінуінің нақтыланған болжамы баяндалады.
Ескерту. 548-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету
549. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету құстармен ӘК соқтығысуын тоқтатуға бағытталған және әуеайлақтарда (әуеайлақ аудандарында), маршруттарда және ұшу аудандарында орнитологиялық қауіптің туындауы туралы экипажды уақтылы ескертуді көздейді, сондай-ақ құстарды белсенді қорқыту және ұшып көтерілу және қонуға кіру секторларында олардың жиналуына жол бермеу жөнінде кешенді іс-шаралар жүргізеді.
550. Орнитологиялық қамтамасыз ету әуеайлақ-техникалық қамтамасыз ету, метерологиялық қызмет, байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшелерінің жеке құрамы жүзеге асырады.
Әуеайлақта ұшуды орнитологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру әдісі және оны жүзеге асыру бойынша лауазымды адамдардың міндеттері әуеайлақтың аға авиациялық бастығының бұйрығымен айқындалады.
551. Әуеайлақта ӘК-нің құстармен соқтығысуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру үшін бөлім командирінің орынбасары (жауынгерлік даярлық жөніндегі) – жауынгерлік даярлық бөлімі бастығының (ҰҚК АҚ авиациялық басқармасы, бөлімі бастығы орынбасарының) төрағалық етуімен штаттан тыс орнитологиялық комиссия құрылады.
Штатта бөлім командирінің орынбасары (жауынгерлік даярлық жөніндегі) – жауынгерлік даярлық бөлімінің бастығы (ҰҚК АҚ авиациялық басқармасы, бөлімі бастығының орынбасары) болмаған кезде орнитологиялық комиссияның төрағасы бөлім командирінің шешімімен тағайындалады.

Сноска. Пункт 551 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Медицинское обеспечение
552. Медицинское обеспечение полетов представляет систему мероприятий, направленных на сохранение здоровья, повышение работоспособности летных экипажей, группы руководства полетами (пунктов управления), а также лиц, связанных с выполнением и обеспечением полетов.
553. Медицинское обеспечение полетов организуется начальником военно-медицинской службы авиационной части в соответствии с решением командира авиационной части на проведение полетов. Медицинское обеспечение осуществляется на всех этапах организации и проведения полетов в целях сохранения здоровья и поддержания высокой работоспособности членов экипажей ВС.
Сноска. Пункт 553 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
554. Для медицинского обеспечения полетов привлекаются силы и средства военно-медицинской службы авиационной части.
Сноска. Пункт 554 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Поисково-спасательное обеспечение полетов
555. Поисково-спасательное обеспечение полетов – комплекс мероприятий, проводимых органами управления государственной авиации (управлением командующего Военно-воздушными силами), авиационными частями (подразделениями) по подготовке летного состава ВС к безопасному покиданию ВС при возникновении аварийной ситуации, выживанию при автономном существовании, организации и выполнению работ по поиску и спасанию пассажиров и экипажей ВС, терпящих или потерпевших бедствие, оказанию помощи пострадавшим и эвакуацию их с места происшествия.
556. Поисково-спасательное обеспечение полетов организуется начальником поисково-спасательной и парашютно-десантной службы авиационной части в соответствии с решением командира авиационной части на проведение полетов.
557. Полеты ВС при отсутствии поисково-спасательного обеспечения полетов не разрешаются.
558. Сигналы, применяемые при поисково-спасательных работах приведены в приложении 18 к настоящим Правилам.
Параграф 11. Объективный контроль полетов

Ескерту. 551-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Медициналық қамтамасыз ету
552. Ұшуды медициналық қамтамасыз ету ұшу экипаждарының, ұшуға басшылық жасау тобының, сондай-ақ ұшуды орындау және қамтамасыз етумен байланысты адамдардың денсаулығын сақтауға, жұмысқа жарамдылығын арттыруға бағытталған шаралардың кешенін көрсетеді.
553. Ұшуды медициналық қамтамасыз етуді ұшуды өткізуге авиациялық бөлім командирінің шешіміне сәйкес авиациялық бөлім әскери-медицина қызметінің бастығы ұйымдастырады. Медициналық қамтамасыз ету ӘК экипаждары мүшелерінің денсаулығын сақтау және жоғары жұмыс қабілетін ұстау мақсатында барлық ұшуды ұйымдастыру және өткізу кезеңдерінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 553-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
554. Ұшуды медициналық қамтамасыз ету үшін авиациялық бөлім әскери-медицина қызметінің күштері мен құралдары тартылады.
Ескерту. 554-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету
555. Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету – апаттық жағдайлар туындаған кезде ӘК ұшқыш құраммен қауіпсіз тастап кетуге, дербес күн көруде тіршілікке қабілеттілік көрсетуге дайындау, апатқа ұшыраған немесе апатқа ұшыраудағы ӘК экипаждары мен жолаушыларын іздеу және құтқару бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау, зардап шекендерге көмек көрсету және оларды оқиға орнынан көшіру бойынша мемлекеттік авиация басқару органдарының (Әскери-әуе күштері қолбасшысы басқармасының), авиациялық бөлімдердің (бөлімшелердің) жүргізетін кешенді іс-шаралары.
566. Ақаусыз басқару құралдарын объективті бақылау құралдарымен қамтамасыз етілмеген ӘК-нің ұшуына, сондай-ақ объективті бақылау құралдары ақаулы ӘК-нің ұшып шығуына жол берілмейді.
Ескерту. 556-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
557. Ұшуды іздеу-құтқарумен қамтамасыз ету болмаған кезде ӘК ұшуына рұқсат етілмейді.
558. Іздестіру-құтқару жұмыстары кезінде қолданылатын сигналдар осы Қағидаларға 18-қосымшада мазмұндалған.
11-параграф. Ұшуды объективті бақылау

559. Объективный контроль подразделяется на:
1) оперативный контроль, предназначенный для проверки функционирования и работоспособности ВС, а также соблюдения условий безопасности полетов экипажем для принятия решения о допуске ВС и экипажа к следующему полету, который проводится перед полетом, в полете и после каждого полета (выключения двигателя) по материалам бортовых средств объективного контроля;
2) специальный контроль – углубленный контроль технического состояния ВС и выполнения экипажами полетных заданий по данным бортовых средств объективного контроля, проверку правильности ведения радиопереговоров членами экипажа, лицами группы руководства полетами, органов управлением воздушного движения по записям бортовых и наземных магнитофонов.
Специальный контроль проводится по данным средств объективного контроля, как между полетами, так и после завершения летной смены в сроки и в объеме, определяемыми командиром авиационной части;
3) полный контроль проводится с целью определения причин авиационных происшествий и авиационных инцидентов.
Способ его проведения и объем определяет председатель комиссии по расследованию авиационного происшествию (серьезного авиационного происшествия), а при расследовании авиационного инцидента – командир авиационной части.
560. Объективный контроль полетов организуется и осуществляется в соответствии с решением командира авиационной части на полеты.
561. Объективный контроль осуществляется личным составом авиационных частей, пунктов управления, подразделений (частей) связи и радиотехнического обеспечения и полигонов в соответствии с функциональными обязанностями с использованием бортовых и наземных штатных и нештатных средств объективного контроля.
562. Включение бортовых средств объективного контроля общего назначения является обязательным и осуществляется расчетом инженерно-технического состава и экипажем ВС в соответствии с эксплуатационной документацией перед запуском двигателей, а выключение – после их выключения и остановки (окончания наземной проверки), если не установлен иной способ их включения и выключения.
563. Включение бортовых средств объективного контроля специального назначения производится в соответствии с полетным заданием экипажем ВС или по указанию руководителя полетами.
564. Своевременное включение (выключение) аппаратуры объективного контроля, установленной на борту ВС, возлагается на КВС, а установленной на пункте управления, радиолокационной системе посадки, радиолокационной станции – на руководителя полетами, руководителя полетами (зоны посадки) и старших расчетов пунктов управления.
Своевременное включение (выключение) и контроль за работой средств объективного контроля, установленных на пунктах управления и отдельных средствах связи и радиотехнического обеспечения возлагается на старшего дежурного по связи и радиотехнического обеспечения, старших дежурных смен (старшего расчета радиолокационной станции).
Старшие расчетов командного пункта и старший дежурный по связи и радиотехническому обеспечению за 30 минут до взлета экипажа разведчика погоды докладывают руководителю полетами (дежурному по приему выпуска ВС) о готовности и включении средств объективного контроля.

559. Объективті бақылау мыналарға бөлінеді:
1) жедел бақылау ӘК жұмыс істеуін және жұмыс қабілетін тексеруге, сондай-ақ ӘК мен экипажын келесі ұшуға жіберу туралы шешім қабылдау үшін экипаждың ұшу қауіпсіздігі жағдайларын сақтауға, ол ұшуалды, ұшуда және әрбір ұшудан (қозғалтқышты сөндіруден) кейін объективті бақылаудың борттық құралдарының деректері бойынша жүргізіледі;
2) арнайы бақылау ӘК техникалық жай-күйін және экипаждардың ұшу тапсырмаларын объективті бақылаудың борттық құралдарының деректері бойынша орындауын тереңдетілген бақылау, борттық және жерүсті магнитофон жазбалары бойынша экипаж мүшелерінің, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының, әуе қозғалысын басқару органдарының радиомен сөйлесулерін жүргізу дұрыстығын тексеру.
Арнайы бақылау авиациялық бөлім командирі айқындаған мерзімдер мен көлемде ұшу арасында да, сонымен ұшу ауысымы аяқталғаннан кейін де объективті бақылау құралдарының деректері бойынша жүргізіледі.
3) толық бақылау авиациялық оқиғалар мен авиациялық инциденттердің себептерін айқындау мақсатында жүргізіледі.
Оны жүргізу әдісі мен көлемін авиациялық оқиғаны (елеулі авиациялық оқиғаны) тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы, ал авиациялық инциденттерді тергеп-тексеру кезінде – авиациялық бөлім командирі айқындайды.
560. Ұшуды объективті бақылау ұшуға авиациялық бөлім командирінің шешіміне сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
561. Объективті бақылауды авиациялық бөлімдердің, басқару пункттерінің, байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшелерінің (бөлімдерінің) және полигондардың жеке құрамы борттық және жерүсті штаттық және штаттан тыс объективті бақылау құралдарын пайдалана отырып, функционалдық міндеттерге сәйкес жүзеге асырылады.
562. Жалпы мақсаттағы объективті бақылаудың борттық құралдарын іске қосу міндетті болып табылады және қозғалтқыштарды іске қосу алдында пайдалану құжаттамасына сәйкес егер қосу мен сөндірудің басқа тәсілі орнатылмаса, ӘК инженерлік-техникалық құрамының есептоы және экипажы жүзеге асырады, ал сөндіру – оларды сөндіргеннен және тоқтатқаннан (жерүсті тексеруді аяқтағаннан) кейін жүзеге асырылады.
563. Арнайы мақсаттағы объективті бақылаудың борттық құралдарын іске қосуды ұшу тапсырмасына сәйкес ӘК экипажы немесе ұшу жетекшісінің нұсқауы бойынша жүргізіледі.
564. ӘК бортында орнатылған объективті бақылау аппаратурасын уақтылы іске қосу ӘКК, ал басқару пунктінде, радиолокациялық қону жүйесіне, радиолокациялық станцияға орнатылғандар – ұшу жетекшісіне, ұшу (қону аймағының) және басқару пункттері аға есептобының жетекшілеріне жүктеледі.
Басқару пункттерінде және жекелеген байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарында орнатылған объективті бақылау құралдарын уақтылы іске қосу (сөндіру) және жұмысын бақылау байланыс және
радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі аға кезекшіге, кезекші ауысым үлкендеріне (радиолокациялық станция аға есептобына) жүктеледі.
Командалық пункт есептоптарының үлкені және байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі аға кезекші ауа райын барлаушы экипажының ұшып көтерілуге дейін 30 минут қалғанда ұшу жетекшісіне (әуе кемелерін шығаруды қабылдау жөніндегі кезекшіге) объективті бақылау құралдарының әзірлігі мен іске қосылғаны туралы баяндайды.

565. Способ проведения оперативного объективного контроля на промежуточных аэродромах определяется должностным лицом, организующим перелет. Специальный объективный контроль на промежуточном аэродроме проводится в случаях отказов ВС, если для определения их причин требуются материалы объективного контроля, а также имевших место нарушений экипажем ВС режима полета и выхода за эксплуатационные ограничения, выявленных по результатам оперативного контроля. Полный объективный контроль проводится в случае авиационного происшествия или авиационного инцидента.
566. Полеты ВС, не обеспеченные исправными средствами объективного контроля средств управления, а также вылеты ВС с неисправными средствами объективного контроля не допускаются.
Сноска. Пункт 566 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Группа обеспечения полетов
567. На каждую летную смену назначается группа обеспечения полетов, в составе:
1) старший инженер полетов;
2) дежурный инженер-синоптик;
3) дежурный по аэродромно-техническому обеспечению полетов;
4) старший дежурный по связи и радиотехническому обеспечению полетов;
5) дежурный врач (медицинский работник);
6) хронометражист;
7) дежурный планшетист;
8) наблюдающий за воздушными суднами, заходящими на посадку.
Подготовку указанных лиц проводят их непосредственные командиры (начальники).
Сноска. Пункт 567 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.07.2021 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
568. Для обеспечения приема и выпуска перелетающих ВС на аэродромах промежуточной посадки при отсутствии на них полетов старшим авиационным начальником аэродрома назначается группа обеспечения перелетов, в которую входят:
1) дежурный инженер;
2) команда приема, подготовки и выпуска ВС;
3) дежурный инженер-синоптик;
4) дежурный по аэродромно-техническому обеспечению;
5) дежурный по связи и радиотехническому обеспечению;
6) наблюдающий за воздушными судами, заходящими на посадку;
7) команда технической помощи;
8) технический пост;
9) пожарный пост;
10) медицинский пост аэродрома.
569. Кроме группы обеспечения полетов на летную смену назначаются:
1) наземная поисково-спасательная команда;
2) спасательная парашютно-десантная группа;
3) команда технической помощи;
4) посты технического осмотра ВС и их вооружения;
5) команда подборки тормозных парашютов;
6) команда оцепления;
7) пожарные посты (количество пожарных постов устанавливается решением старшего авиационного начальника аэродрома);

565. Аралық әуеайлақтарда жедел объективті бақылау жүргізу тәсілі ұшып өтуді ұйымдастыратын лауазымды адам айқындайды. Аралық әуеайлақта арнайы объективті бақылау, егер олардың себептерін анықтау үшін объективті бақылау материалдары талап етілсе, сондай-ақ ӘК экипажы жедел бақылау нәтижелері бойынша анықталған ұшу режимін бұзса және пайдалану шектеуінен тыс шықса ӘК істен шыққан жағдайларда жүргізіледі. Толық объективті бақылау авиациялық оқиға немесе авиациялық инцидент болған жағдайда жүргізіледі.
566. Басқару құралдарының ақаусыз объективті бақылау құралдарымен қамтамасыз етілмеген ӘК ұшуына, сондай-ақ объективті бақылаудың ақаулы борттық құралдарымен ӘК ұшып шығуына жол берілмейді.
12-параграф. Ұшуды қамтамасыз ету тобы
567. Әрбір ұшу ауысымына ұшуды қамтамасыз ету тобы мынадай құрамда тағайындалады:
1) ұшу аға инженері;
2) кезекші инженер-синоптик;
3) ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі кезекші;
4) байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі аға кезекші;
5) кезекші дәрігер (медициналық жұмыскер);
6) хронометражшы;
7) кезекші планшетші;
8) қонуға кірген әуе кемесін бақылаушы.
Көрсетілген адамдарды дайындауды олардың тікелей командирлері (бастықтары) жүргізеді.
Ескерту. 567-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.07.2021 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
568. Ұшып өтетін ӘК қабылдауды және шығаруды қамтамасыз ету үшін аралық қону әуеайлақтарында оларда ұшу болмаған кезде әуеайлақтың аға авиациялық бастығы ұшып өтуді қамтамасыз ету тобын тағайындайды, оған:
1) кезекші инженер;
2) ӘК қабылдау, дайындау және шығару командасы;
3) кезекші инженер-синоптик;
4) әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі кезекші;
5) байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету жөніндегі кезекші;
6) қонуға кіретін әуе кемелерін қадағалаушы;
7) техникалық көмек көрсету командасы;
8) техникалық бекет;
9) өрт сөндіру бекеті;
10) әуеайлақтың медициналық бекеті кіреді.
569. Ұшуды қамтамасыз ету тобынан басқа, ұшу ауысымына:
1) жерүсті іздестіру-құтқару командасы;
2) парашюттік-десанттық құтқару тобы;
3) техникалық көмек көрсету командасы;
4) ӘК және олардың қару-жарағын техникалық қара тексеру бекеттері;
5) тежеу парашюттерін іріктеу командасы;
6) қоршау командасы;
7) өрт сөндіру бекеттері (өрт сөндіру бекеттерінің саны әуеайлақтың аға авиациялық бастығының шешімімен белгіленеді) тағайындалады.

Раздел 5. Особенности организации полетов БВС
Сноска. Заголовок раздела 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Подготовка полетов БВС
Сноска. Заголовок главы 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Классификация БВС
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
570. По предназначению и типу выполняемых задач БВС подразделяются на:
1) боевые (ударные) – для нанесения ударов авиационными средствами поражения;
2) разведывательные – для ведения воздушной разведки средствами разведки, наблюдения в инфракрасном и телевизионном диапазонах и лазерного дальнометрирования;
3) многоцелевые – для решения нескольких задач одновременно или в зависимости от задания на полет.
Сноска. Пункт 570 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
571. По принципу управления БВС подразделяются на:
1) автономные – выполняющие полетное задание в соответствии с введенной программой в навигационный комплекс, без вмешательства оператора;
2) дистанционного управления – управляемые летчиком (пилотом)-оператором БВС с НСУ;
3) комбинированные – управляемые в полете автоматически, летчиком (пилотом)-оператором НСУ или сочетанием указанных способов.
Сноска. Пункт 571 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
572. По массогабаритным характеристикам БВС подразделяются на:
1) нано – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет менее
0.025 килограмма;
2) микро – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет менее
5 килограммов;
3) мини – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет менее
30 килограммов;
4) легкие – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет не более 250 килограммов;
5) средние – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет не более 2000 килограммов;
6) тяжелые – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет более 2000 килограммов.
Сноска. Пункт 572 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-бөлім. ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыру ерекшелігі
Ескерту. 5-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-тарау. ПӘК-нің ұшуын дайындау
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. ПӘК-нің жіктелуі
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
570. Орындалатын міндеттердің мақсаты мен типі бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) жауынгерлік (соққы беру) – авиациялық зақымдау құралдарымен соққы беру үшін;
2) барлау – барлау құралдарымен әуеде барлау, инфрақызыл және теледидар диапазонында бақылау және лазерлік қашықтық өлшеу үшін;
3) көпмақсатты – бір уақытта немесе ұшуға тапсырмаға байланысты бірнеше міндетті шешу үшін.
Ескерту. 570-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
571. Басқару қағидаты бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) автономдық – оператордың араласуынсыз навигациялық кешенге енгізілген бағдарламаға сәйкес ұшу тапсырмасын орындайтын;
2) қашықтан басқарылатын – ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы ЖБС-дан басқаратын;
3) аралас – ұшуда автоматты түрде, ЖБС-ның ұшқыш (пилот)-операторы немесе көрсетілген тәсілдерді үйлестірумен басқаратын.
Ескерту. 571-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
572. Массалық-габариттік сипаттамасы бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) нано – максималды ұшып көтерілу массасы 0.025 килограмнан аз ӘК;
2) микро – максималды ұшып көтерілу массасы 5 килограмнан аз ӘК;
3) мини – максималды ұшып көтерілу массасы 30 килограмнан аз ӘК;
4) жеңіл – максималды ұшып көтерілу массасы 250 килограмнан астам емес ӘК;
5) орташа – максималды ұшып көтерілу массасы 2000 килограмнан астам емес ӘК;
6) ауыр – максималды ұшып көтерілу массасы 2000 килограмнан астам ӘК.
Ескерту. 572-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

572-1. По месту базирования БВС подразделяются на:
1) аэродромного базирования – БВС в требования выполнения взлета и посадки которых входит наличие взлетно-посадочной полосы (аэродромного участка автомобильной дороги);
2) внеаэродромного базирования – БВС не требующие для выполнения взлета и посадки наличия взлетно-посадочной полосы (аэродромного участка автомобильной дороги), имеющие возможность выполнения взлета и посадок с пусковых (посадочных) устройств.
Сноска. Правила дополнены пунктом 572-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Экипаж (расчет) БВС
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
573. Для выполнения полетов БВС аэродромного базирования государственной авиации Республики Казахстан в соответствии с РЛЭ формируются экипажи. Командиром экипажа БВС назначается летчик (пилот)-оператор БВС, выполняющий функции по управлению БВС в воздухе.
Сноска. Пункт 573 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
573-1. Для выполнения полетов БВС внеаэродромного базирования государственной авиации Республики Казахстан в соответствии с РЛЭ формируются расчеты. Командиром расчета БВС назначается оператор БВС, выполняющий функции по манипуляции БВС в воздухе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 573-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
574. Основанием для допуска к профессиональной деятельности летчика (пилота)-оператора БВС и оператора БВС являются:
1) документ (диплом, свидетельство, сертификат) об окончании специальных учебных заведений (авиационных учебных центров, специальных курсов);
2) заключение медицинской экспертизы о годности к профессиональной деятельности;
3) книжка специалиста БВС согласно приложению 19 к настоящим Правилам, в которой отражены сведения о наличии необходимых знаний и навыков, подтвержденных соответствующими приказами командира части (начальника управления или самостоятельного отдела) на осуществление профессиональной деятельности;
4) приказ командира авиационной части (начальника управления или самостоятельного отдела) о допуске к полетам БВС соответствующего типа.

572-1. Тұрған жері бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) әуеайлақта тұрған – ұшып шығуды және қону талаптарына ұшу-қону жолағының (автомобиль жолы әуеайлақ учаскесінің) болуы кіретін ПӘК;
2) әуеайлақтан тыс тұрған – ұшып шығу мен қону үшін ұшу-қону жолағының (автомобиль жолы әуеайлақ учаскесінің) болуын талап етпейтін, ұшыру (қондыру) құрылғысынан ұшып шығуды және қону мүмкіндігі бар ПӘК.
Ескерту. 572-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. ПӘК экипажы (есептобы)
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
573. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлағында тұрған ПӘК-нің ұшуы үшін ҰПН-ға сәйкес экипаждар құрылады. ПӘК экипажының командирі болып ПӘК-ні әуеде басқару функцияларын орындайтын ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы тағайындалады.
Ескерту. 573-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
573-1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлағынан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуы үшін ҰПН-ға сәйкес есептоп құрылады. ПӘК есептобының командирі болып ПӘК-ні әуеде басқару функцияларын орындайтын ПӘК операторы тағайындалады.
Ескерту. 573-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
574. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының және ПӘК операторының кәсіби қызметіне рұқсат ету үшін мыналар негіз болып табылады:
1) арнайы оқу орнын (авиациялық оқу орталығын, арнайы курсты) бітіргені туралы құжат (диплом, куәлік, сертификат);
2) кәсіби қызметке жарамдылығы туралы медициналық сараптама қорытындысы;
3) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес ПӘК маманының кітапшасы, онда бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) кәсіби қызметті жүзеге асыруға тиісті бұйрықпен расталған қажетті білімі мен дағдысының болуы туралы мәліметтер көрсетілген;
4) авиациялық бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) тиісті типтегі ПӘК-ні ұшуға жіберу туралы бұйрығы.

Сноска. Пункт 574 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
575. При выполнении полета экипаж (расчет) БВС:
1) не допускает отклонений при выполнении полетного задания и требований РЛЭ;
2) точно выполняет указания пункта управления государственной авиации и центра управления воздушным движением, в зоне которого осуществляется полет БВС;
3) ведет наблюдение за воздушной, орнитологической обстановкой, метеорологическими условиями визуально и с использованием бортовых и наземных средств (при их наличии). При обнаружении опасных явлений погоды или опасного сближения с другими воздушными судами принимает все возможные меры для обеспечения безопасного продолжения полета;
4) в случае явной угрозы безопасности полета, принимает решение о продолжении выполнения задания с отступлением от плана полета, указаний органа УВД и полетного задания.
Сноска. Пункт 575 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
576. Если БВС терпит или потерпело бедствие, экипаж (расчет) БВС принимает все возможные меры к сохранению жизни и здоровья людей, имущества, находящихся на земле, а также, по возможности, к сохранению БВС.
Сноска. Пункт 576 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
577. Командир экипажа (расчета) БВС контролирует своевременную и полную подготовку своего экипажа (расчета) к полетам, руководит деятельностью экипажа (расчета), соблюдает требования настоящих Правил и требования эксплуатации БВС, а также принимает меры для обеспечения безопасности полета.
Сноска. Пункт 577 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
578. Командир экипажа БВС:
1) готовится к полету;
2) проходит контроль готовности к полетам;
3) руководит подготовкой членов экипажа и оценивает их готовность к выполнению полетного задания;
4) разрабатывает конкретные меры безопасности на полет;
5) в устной форме доводит меры безопасности и требует от экипажа их соблюдение при полете БВС;
6) готовит экипаж БВС к действиям в особых случаях в полете;
7) соблюдает предполетный режим и добивается его выполнения членами экипажа БВС;

Ескерту. 574-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
575. Ұшу кезінде ПӘК экипажы (есептобы):
1) ұшу тапсырмасын және ҰПН талаптарын орындау кезінде ауытқуға жол бермейді;
2) аймағында ПӘК-ні ұшыру жүзеге асырылатын мемлекеттік авиация басқару пунктінің және әуе қозғалысын басқару орталығының нұсқауларын дәл орындайды;
3) әуені, орнитологиялық жағдайды, шолып және борттық және жерүсті құралдарын (олар болған кезде) пайдаланумен метеорологиялық жағдайды қадағалайды. Ауа райының қауіпті құбылысын анықтаған немесе басқа әуе кемесіне қауіпті жақындаған кезде ұшуды қауіпсіз жалғастыруды қамтамасыз ету үшін мүмкін болатын барлық шараны қабылдайды;
4) ұшу қауіпсіздігіне айқын қатер төнген жағдайда ұшу жоспарынан, ӘҚБ органының нұсқауларынан және ұшу тапсырмасынан тыс тапсырманы орындауды жалғастыру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 575-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
576. Егер ПӘК апатқа ұшыраса немесе ұшыраған болса, ПӘК экипажы (есептобы) жердегі адамдардың өмірі мен денсаулығының, мүлкінің сақталуына, сондай-ақ мүмкіндігінше ПӘК-ні сақтап қалуға мүмкін болатын барлық шараны қабылдайды.
Ескерту. 576-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
577. ПӘК экипажының (есептобының) командирі өз экипажының (есептобының) ұшуға уақтылы және толық дайындалуын бақылайды, экипаж (есептоп) қызметіне басшылық жасайды, осы Қағидалардың талаптарын және ПӘК-ні пайдалану талаптарын сақтайды, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды.
Ескерту. 577-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
578. ПӘК экипажының командирі:
1) ұшуға дайындалады;
2) ұшуға әзірлікке бақылаудан өтеді;
3) экипаж мүшелерін даярлауға басшылық жасайды және ұшу тапсырмасын орындауға әзірлігін бағалайды;
4) ұшуға нақты қауіпсіздік шараларын әзірлейді;
5) қауіпсіздік шараларын ауызша нысанда жеткізеді және экипаждан ПӘК-нің ұшуы кезінде олардың сақталуын талап етеді;
6) ПӘК экипажын ерекше жағдайда ұшуда әрекет етуге дайындайды;
7) ұшуалды режимін сақтайды және ПӘК экипажы мүшелерінің орындауына қол жеткізеді;

8) осматривает, проверяет и руководит подготовкой БАС к полетам в объеме, установленном РЛЭ;
9) принимает решение на вылет БВС;
10) руководит работой экипажа БВС;
11) выполняет команды пункта управления государственной авиации и центра управления воздушным движением, в зоне ответственности которого находится;
12) выполняет полет в соответствии с полетным заданием;
13) контролирует местоположение БВС в полете;
14) контролирует фактический остаток топлива (заряд аккумуляторной батареи) и время полета;
15) анализирует метеорологическую, орнитологическую и воздушную обстановку перед полетом и в полете;
16) принимает решение на продолжение (прекращение) полета при усложнении обстановки в воздухе;
17) ведет осмотрительность и не допускает опасного сближения с другими воздушными судами и наземными препятствиями;
18) докладывает пункту управления и центру управления воздушным движением, в зоне ответственности которого находится, о влияющих на безопасность полетов отказах авиационной техники, произошедших в воздухе, об изменении или прекращении выполнения полетного задания, а также о принятии решения на вынужденную посадку;
19) проводит разбор полетов с экипажем БВС.
Сноска. Пункт 578 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
578-1. Командир расчета БВС:
1) готовится к полету;
2) руководит подготовкой расчета БВС и оценивает их готовность к выполнению полетного задания;
3) разрабатывает конкретные меры безопасности на полет;
4) в устной форме доводит меры безопасности и требует от расчета их соблюдение при полете БВС;
5) готовит расчет БВС к действиям в особых случаях в полете;
6) соблюдает режим труда и отдыха и добивается его соблюдения расчетом БВС;
7) осматривает, проверяет и руководит подготовкой БАС к полетам в объеме, установленном РЛЭ;
8) принимает решение на вылет БВС;
9) руководит работой расчета БВС;
10) выполняет полет в соответствии с полетным заданием;
11) контролирует местоположение БВС в полете;
12) контролирует фактический остаток топлива (заряд аккумуляторной батареи) и время полета;
13) анализирует метеорологическую, орнитологическую и воздушную обстановку перед полетом и в полете;
14) принимает решение на продолжение (прекращение) полета при усложнении обстановки в воздухе;
15) ведет осмотрительность и не допускает опасного сближения с другими воздушными судами и наземными препятствиями;
16) докладывает пункту управления и центру управления воздушным движением, в зоне ответственности которого находится, о влияющих на безопасность полетов отказах авиационной техники, произошедших в воздухе, об изменении или прекращении выполнения полетного задания, а также о принятии решения на вынужденную посадку;

8) ҰПН-да белгіленген көлемде қарап-тексереді, тексереді және ПАЖ-ны ұшуға дайындауға басшылық жасайды;
9) ПӘК-нің ұшуына шешім қабылдайды;
10) ПӘК экипажының жұмысына басшылық жасайды;
11) жауапкершілік аймағында тұрған мемлекеттік авиация басқару пунктінің және әуе қозғалысын басқару орталығының командасын орындайды;
12) ұшу тапсырмасына сәйкес ұшуды орындайды;
13) ұшуда ПӘК-нің тұрған жерін бақылайды;
14) отынның нақты қалдығын (аккумулятор батареясының зарядын) және ұшу уақытын бақылайды;
15) ұшу алдында және ұшуда метеорологиялық, орнитологиялық және әуедегі жағдайды талдайды;
16) әуедегі жағдай күрделенген кезде ұшуды жалғастыруға (тоқтатуға) шешім қабылдайды;
17) сақ болады және басқа әуе кемесіне және жерүсті кедергісіне қауіпті жақындауға жол бермейді;
18) жауапкершілік аймағында тұрған басқару пунктіне және әуе қозғалысын басқару орталығына әуеде болған ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететін авиациялық техниканың істен шығуы туралы, ұшу тапсырмасын орындауды өзгерту немесе тоқтату туралы, сондай-ақ мәжбүрлі қонуға шешім қабылдау туралы баяндайды;
19) ПӘК экипажымен ұшуға талдау жүргізеді.
Ескерту. 578-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
578-1. ПӘК есептобының командирі:
1) ұшуға дайындалады;
2) ПӘК есептобын даярлауға басшылық жасайды және ұшу тапсырмасын орындауға әзір болуын бағалайды;
3) ұшуға нақты қауіпсіздік шараларын әзірлейді;
4) ауызша нысанда қауіпсіздік шараларын жеткізеді және ПӘК-нің ұшуы кезінде есептоптан оларды сақтауды талап етеді;
5) ПӘК есептобын ерекше жағдайда ұшуда әрекет етуге дайындайды;
6) еңбек және демалыс режимін сақтайды және ПӘК есептобының сақтауына қол жеткізеді;
7) ҰПН-да белгіленген көлемде ПАЖ-ны қарап-тексереді, тексереді және ұшуға дайындауға басшылық жасайды;
8) ПӘК-нің ұшуына шешім қабылдайды;
9) ПӘК есептобының жұмысына басшылық жасайды;
10) ұшу тапсырмасына сәйкес ұшуды орындайды;
11) ұшуда ПӘК-нің тұрған жерін бақылайды;
12) нақты отын қалдығын (аккумулятор батареясы зарядын) және ұшу уақытын бақылайды;
13) ұшу алдында және ұшуда метеорологиялық, орнитологиялық және әуедегі жағдайды талдайды;
14) әуедегі жағдай күрделенген кезде ұшуды жалғастыруға (тоқтатуға) шешім қабылдайды;
15) сақ болады және басқа әуе кемесіне және жерүсті кедергісіне қауіпті жақындауға жол бермейді;
16) жауапкершілік аймағында тұрған басқару пунктіне және әуе қозғалысын басқару орталығына әуеде болған ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететін авиациялық техниканың істен шығуы туралы, ұшу тапсырмасын өзгерту немесе орындауды тоқтату туралы, сондай-ақ мәжбүрлі қонуға шешім қабылдау туралы баяндайды;

17) проводит разбор полетов с расчетом БВС.
Сноска. Правила дополнены пунктом 578-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
579. Другие члены экипажа (расчета) БВС исполняют обязанности в соответствии с требованиями РЛЭ и указаниями командира экипажа (расчета) БВС.
Сноска. Пункт 579 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Допуск экипажа (расчета) БВС к полетам
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
580. Летчики (пилоты)-операторы БВС допускаются к полетам:
1) на впервые осваиваемом типе (модификации) БВС;
2) к тренировочным (самостоятельным) полетам днем и ночью по видам подготовки;
3) в качестве инструктора по видам летной подготовки.
Перечень допусков к полетам по видам подготовки летчика (пилота)-оператора БВС определяется Курсами.
Сведения о допусках заносятся в книжку специалиста БВС, скрепляются гербовой печатью части.
Сноска. Пункт 580 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
580-1. Операторы БВС допускаются к полетам:
1) на впервые осваиваемом типе (модификации) БВС;
2) самостоятельным полетам днем и ночью;
3) в качестве инструктора.
Перечень допусков к полетам по видам подготовки оператора БВС определяется Программой подготовки операторов БВС (далее – Программа), утверждаемой органом управления государственной авиации, которая включает:
1) организационно-методические указания (общие положения, перечень допусков операторов БВС по видам подготовки, максимальные перерывы в полетах по видам подготовки и способы восстановления после перерывов, упражнения по видам подготовки, по которым проводятся проверки);
2) теоретическую подготовку (изучение тактико-технических характеристик БВС и эксплуатационные ограничения, алгоритм действий в особых случаях в полете, применение бортовых систем навигации, наблюдения, целеуказания, функциональные обязанности должностных лиц, занимающихся вопросами организации и применения БВС, основы обеспечения безопасности при организации и проведении полетов БВС);
3) практическую подготовку (количество полетных заданий и время на полет, наименования, номера и содержание упражнений).
Сведения о допусках заносятся в книжку специалиста БВС, скрепляются гербовой печатью части (управления или самостоятельного отдела).

17) ПӘК есептобымен ұшуды талдайды.
Ескерту. 578-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
579. ПӘК экипажының (есептобының) басқа мүшелері ҰПН талаптарына және ПӘК экипажы (есептобы) командирінің нұсқауларына сәйкес міндеттерін орындайды.
Ескерту. 579-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. ПӘК экипажын (есептобын) ұшуға жіберу
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
580. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы:
1) ПӘК-нің алғашқы меңгерілетін типінде (модификациясында);
2) даярлық түрі бойынша күндіз және түнде жаттықтыру (дербес) ұшуына;
3) ұшу даярлығы түрі бойынша нұсқаушы ретінде ұшуға жіберіледі.
ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын даярлық түрі бойынша ұшуға рұқсат ету тізбесі Курстарда айқындалады.
Рұқсат ету туралы мәліметтер ПӘК маманының кітапшасына жазылады, бөлімнің елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
Ескерту. 580-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
580-1. ПӘК операторы:
1) алғаш меңгерілетін ПӘК типінде (модификациясында);
2) күндіз және түнде дербес ұшуға;
3) нұсқаушы ретінде ұшуға жіберіледі.
ПӘК операторын даярлық түрі бойынша ұшуға рұқсат ету тізбесі мемлекеттік авиацияны басқару органы бекітетін ПӘК операторына даярлау бағдарламасында (бұдан әрі – Бағдарлама) айқындалады, ол:
1) ұйымдастыру-әдістемелік нұсқауларды (жалпы ережелер, даярлық түрі бойынша ПӘК операторына рұқсат ету тізбесі, даярлық түрі бойынша ұшудағы ең көп үзіліс және үзілістен кейін қалпына келтіру тәсілдері, тексерілетін даярлық түрі бойынша жаттығулар);
2) теориялық даярлықты (ПӘК-нің тактикалық-техникалық сипаттамасын зерделеу және пайдаланудағы шектеу, ерекше ұшу жағдайында әрекет ету алгоритмі, борттық навигация жүйесін қолдану, бақылау, нысана көрсету, ПӘК-ні ұйымдастыру және қолдану мәселелерімен айналысатын лауазымды адамдардың функционалдық міндеттері, ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыру және жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету негіздері);
3) практикалық даярлықты (ұшу тапсырмасы саны және ұшуға уақыт, жаттығулар атауы, нөмірі мен мазмұны) қамтиды.
Рұқсат ету туралы мәліметтер ПӘК маманының кітапшасына жазылады, бөлімнің (басқарманың немесе дербес бөлімнің) елтаңбалы мөрімен бекітіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 580-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
581. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
582. Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС к полетам на впервые осваиваемом типе (модификации) БВС осуществляется после теоретического переучивания (прохождения специальных программ), по итогам результатов проверки знаний теоретических дисциплин и проведения практических занятий на тренажерах (макетах, НСУ).
Сноска. Пункт 582 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
583. Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС к тренировочным полетам днем и ночью по видам подготовки производятся после проверки их по упражнениям Курсов.
Допуск операторов БВС к тренировочным полетам днем и ночью производятся после проверки их по упражнениям Программ.
Сноска. Пункт 583 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
584. К тренировочным полетам после личной проверки в полете допускают:
1) летчиков (пилотов)-операторов БВС подразделения БАС (до командира звена, отдела, отделения, группы включительно) – заместитель командира подразделения и выше, а остального личного состава подразделения БАС, личного состава управления части – соответствующие начальники служб части и их непосредственные начальники, имеющие соответствующую специальность;
2) командиров частей, личный состав оперативно-стратегических и оперативно-территориальных органов военного управления, органов управления государственной авиации и органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации – летчики (пилоты)-операторы БВС имеющие соответствующий уровень подготовки не ниже допускаемого (проверяемого), независимо от занимаемой должности.
Сноска. Пункт 584 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
585. Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС к полетам в качестве инструктора по видам подготовки на данном типе (модификации) БВС производится по результатам проверки по соответствующим упражнениям Курсов.
Допуск операторов БВС к полетам в качестве инструктора на данном типе (модификации) БВС производится по результатам проверки по соответствующим упражнениям Программ.
Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС к демонстрационным полетам производится после его подготовки по соответствующей Программе, непосредственно перед показом, приказом руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан).

Ескерту. 580-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
581. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
582. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын және ПӘК операторын алғаш меңгерілетін ПӘК типінде (модификациясында) ұшуға жіберу теориялық қайта оқудан (арнайы бағдарламалардан өтуден) кейін теориялық пәндерді білуін тексеру және тренажерде (макетте, ЖБС-да) практикалық сабақ өткізу қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 582-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
583. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын даярлық түрі бойынша күндіз және түнде жаттықтыруға ұшуға жіберу оларды Курс жаттығулары бойынша тексергеннен кейін жүргізіледі.
ПӘК операторын күндіз және түнде жаттықтыруға ұшуға жіберу Бағдарламаның жаттығулары бойынша тексергеннен кейін жүргізіледі.
Ескерту. 583-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
584. Ұшуда жеке тексергеннен кейін жаттықтыруға ұшуға:
1) ПАЖ бөлімшесінің ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын (буын, бөлім, бөлімше, топ командиріне дейінгіні қоса алғанда) – бөлімше командирінің орынбасары және одан жоғары, ал ПАЖ бөлімшесінің қалған жеке құрамын, бөлім басқармасының жеке құрамын – тиісті мамандығы бар бөлім қызметінің тиісті бастықтары және олардың тікелей бастықтары;
2) бөлім командирлерін, жедел-стратегиялық және жедел-аумақтық әскери басқару органының, мемлекеттік авицияны басқару органының және мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігін қадағалау органының жеке құрамын – атқаратын лауазымына қарамастан, жол берілетіннен (тексерілетіннен) төмен емес тиісті даярлық деңгейі бар ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы жібереді.
Ескерту. 584-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
585. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын ПӘК-нің осы типінде (модификациясында) даярлық түрі бойынша нұсқаушы ретінде ұшуға жіберу Курстардың тиісті жаттығулары бойынша тексеру нәтижесі бойынша жүргізіледі.
ПӘК операторын ПӘК-нің осы типінде (модификациясында) нұсқаушы ретінде ұшуға жіберу Бағдарламаның тиісті жаттығулары бойынша тексеру нәтижесі бойынша жүргізіледі.
ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын және ПӘК операторын көрнекі ұшуға жіберу оны тиісті Бағдарлама бойынша даярлағаннан кейін тікелей көрсету алдында Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органы басшысының (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының) бұйрығымен жүргізіледі.

Сноска. Пункт 585 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Проверка летной подготовки (практических навыков) и теоретических знаний экипажей (расчетов) БВС
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
586. Члены экипажа (расчета) БВС независимо от занимаемой должности и классной квалификации ежегодно проверяются по видам летной подготовки (в практических навыках), а также в знании теоретических дисциплин и документов, указанных в пункте 593 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 586 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
587. Результаты проверок записываются в книжку специалиста БВС.
Сноска. Пункт 587 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
588. Упражнения по видам подготовки экипажа БВС, по которым проводятся проверки, в том числе и проверки летчиков (пилотов)-операторов БВС, допущенных к инструкторским полетам и сроки этих проверок в зависимости от их классной квалификации определяются Курсами.
Проверки расчета БВС, в том числе и проверки операторов БВС, допущенных к инструкторским полетам и сроки этих проверок определяются Программой.
Сноска. Пункт 588 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
589. Летчикам (пилотам)-операторам БВС, допущенным к полетам на нескольких типах БВС, количество и вид проверок на каждом типе БВС определяет командир части (начальник управления или самостоятельного отдела), руководящим должностным лицам от командира части и выше – их непосредственные начальники.
Сноска. Пункт 589 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
590. Проверка летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС по видам подготовки (в практических навыках) проводится их командирами (начальниками), имеющими соответствующую специальность и допуск. В случаях, когда фактический уровень подготовки командиров (начальников) не соответствует требованиям пункта 592 настоящих Правил, проверку осуществляют должностные лица, назначенные ими.

Ескерту. 585-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. ПӘК экипажының (есептобының) ұшу даярлығын (іс жүзіндегі дағдысын) және теориялық білімін тексеру
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
586. ПӘК экипажының (есептобының) мүшелері атқаратын лауазымына және сыныптық біліктілігіне қарамастан, жыл сайын ұшу даярлығы түрі (іс жүзіндегі дағдыда), сондай-ақ теориялық пәндер мен осы Қағидалардың 593-тармағында көрсетілген құжаттарды білуі бойынша тексеріледі.
Ескерту. 586-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
587. Тексеру нәтижесі ПӘК маманының кітапшасына жазылады.
Ескерту. 587-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
588. Тексеру, оның ішінде нұсқаушымен ұшуға жіберілген ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын тексеру жүргізілетін ПӘК экипажын даярлық түрі бойынша жаттығулар және осы тексеру мерзімі сыныптық біліктілігіне байланысты Курстарда айқындалады.
ПӘК есептобын тексеру, оның ішінде нұсқаушымен ұшуға жіберілген ПӘК операторын тексеру және осы тексеру мерзімі Бағдарламада айқындалады.
Ескерту. 588-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
589. ПӘК-нің бірнеше типінде ұшуға жіберілген ПӘК ұшқыш (пилот)-операторына ПӘК-нің әрбір типінде тексеру саны мен түрін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы), бөлім командирінен бастап және одан жоғары басшылық жасайтын лауазымды адамдарға – олардың тікелей бастықтары айқындайды.
Ескерту. 589-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
590. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын және ПӘК операторын даярлық түрі бойынша (іс жүзіндегі дағдыда) тексеруді тиісті мамандығы мен рұқсатнамасы бар олардың командирлері (бастықтары) жүргізеді. Командирлердің (бастықтардың) нақты даярлық деңгейі осы Қағидалардың 592-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда тексеруді олар тағайындаған лауазымды адамдар жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 590 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
591. При отсутствии подготовленных инструкторов для проверок и обучения экипажей (расчетов) привлекаются инструкторы других органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 591 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
592. Проверка летной подготовки (практических навыков) осуществляется лицами:
1) имеющими допуск к полетам на БВС того типа, что и проверяемый;
2) имеющими допуск к инструкторским полетам по соответствующему виду летной подготовки (упражнению Программы);
3) не имеющими перерывов в полетах, установленных Курсами (Программами).
Сноска. Пункт 592 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
593. Экипажи (расчеты) БВС проверяются на знание:
1) функциональных обязанностей;
2) РЛЭ;
3) тактико-технических данных БАС;
4) действий при возникновении особых случаев в полете;
5) мер безопасности при проведении полетов БВС.
Летчики (пилоты)-операторы БВС проверяются также на знание:
1) документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации;
2) аэронавигационного паспорта аэродрома (при базировании БАС на аэродроме) и аэронавигационного паспорта авиационного полигона (при его наличии);
3) условий проведения полетов в приграничной полосе согласно пунктам 237, 239 – 243 настоящих Правил.
Операторы БВС проверяются также на знание:
1) документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации;
2) условий проведения полетов в приграничной полосе согласно пунктам 237, 239 – 243 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 593 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
594. Проверка знаний экипажей (расчетов) БВС проводится комиссией, назначенной командиром части (руководителем органа управления государственной авиации Республики Казахстан, органом по надзору за безопасностью полетов государственной авиации, оперативно-стратегическим или оперативно-территориальным органом военного управления). Кроме того, проверку знаний летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС допускается проводить их непосредственным и прямым начальникам.

Ескерту. 590-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
591. Экипажды (есептопты) тексеру және үйрету үшін даярланған нұсқаушылар болмаған кезде Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік авиацияны басқару органының нұсқаушылары тартылады.
Ескерту. 591-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
592. Ұшу даярлығын (іс жүзіндегі дағдыны) тексеруді:
1) тексерілетін сияқты типтегі ПӘК-де ұшуға рұқсаты бар;
2) ұшу даярлығының тиісті түрі (Бағдарламаның жаттығуы) бойынша нұсқаушымен ұшуға рұқсаты бар;
3) Курстарда (Бағдарламада) белгіленген ұшуда үзілісі жоқ адамдар жүзеге асырады.
Ескерту. 592-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
593. ПӘК экипажының (есептобының):
1) функционалдық міндеттерін;
2) ҰПН-ны;
3) ПАЖ-ның тактикалық-техникалық деректерін;
4) ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде әрекет етуді;
5) ПӘК-нің ұшуы кезіндегі қауіпсіздік шараларын білуі тексеріледі.
Сонымен қатар, ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының:
1) әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін регламенттейтін құжаттарды;
2) әуеайлақтың аэронавигациялық паспортын (әуеайлақта ПАЖ тұрған кезде) және авиациялық полигонның (ол болған кезде) аэронавигациялық паспортын;
3) осы Қағидалардың 237, 239243-тармақтарына сәйкес шекара маңы жолағында ұшу шарттарын білуі тексеріледі.
Сонымен қатар, ПӘК операторының:
1) әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін регламенттейтін құжаттарды;
2) осы Қағидалардың 237, 239243-тармақтарына сәйкес шекара маңы жолағында ұшу шарттарын білуі тексеріледі.
Ескерту. 593-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
594. ПӘК экипажының (есептобының) білімін бөлім командирі (Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органының басшысы, мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігін қадағалау органы, жедел-стратегиялық немесе жедел-аумақтық әскери басқару органы) тағайындаған комиссия тексереді. Одан басқа, ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының және ПӘК операторының білімін олардың тікелей және тура бастықтарына тексеруіне жол беріледі.

Сноска. Пункт 594 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
595. При переводе в другую часть экипаж БВС проверяется в знании РЛЭ, тактико-технических данных БАС, технике пилотирования, воздушной навигации (при наличии навигационных систем), аэронавигационного паспорта аэродрома, аэронавигационного паспорта авиационного полигона (при его наличии).
При переводе в другую часть расчет БВС проверяется в знании РЛЭ, тактико-технических данных БАС.
Сноска. Пункт 595 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Допустимый перерыв и восстановление навыков летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС
Сноска. Заголовок параграфа 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
596. Допустимые перерывы в тренировочных полетах по видам летной подготовки днем и ночью летчикам (пилотам)-операторам БВС с учетом их индивидуальных способностей, натренированности и классной квалификации устанавливает командир подразделения БАС, должностным лицам от командира подразделения БАС и выше эти перерывы устанавливают их непосредственные начальники, но не более сроков, определенных Курсами.
Допустимые перерывы в выполнении полетов и порядок восстановления навыков операторов БВС устанавливают их непосредственные начальники, но не более сроков, определенных Программами.
Сноска. Пункт 596 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
597. При перерывах в полетах превышающих сроки определенные Курсами, тренировочные полеты командирам экипажей БВС допускается выполнять после полета на тренажере (НСУ, макете БВС) и выполнения контрольного полета.
Сноска. Пункт 597 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
598. При перерывах в полетах, превышающих установленные для летчиков (пилотов)-операторов БВС сроки в 2 раза и более, а также после авиационных происшествий или серьезных авиационных инцидентов по их вине, восстановление их навыков осуществляется по индивидуальному плану, утверждаемому командиром части (начальником управления или самостоятельного отдела).

Ескерту. 594-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
595. Басқа бөлімге ауысқан кезде ПӘК экипажының ҰПН-ны, ПАЖ-ның тактикалық-техникалық деректерін, ұшуды басқару техникасын, әуе навигациясын (навигациялық жүйе болған кезде), аэронавигациялық әуеайлақ паспортын, авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортын (ол болған кезде) білуі тексеріледі.
Басқа бөлімге ауысқан кезде ПӘК есептобының ҰПН-ны, ПАЖ-ның тактикалық-техникалық деректерін білуі тексеріледі.
Ескерту. 595-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының және ПӘК операторының рұқсат етілген үзілісі және олардың дағдысын қалпына келтіру
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
596. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының жеке қабілетін, жаттыққандығын және сыныптық біліктілігін ескеріп, оларға күндіз және түнде ұшу даярлығы түрі бойынша жаттықтыруға ұшқанда рұқсат етілген үзілісті ПАЖ бөлімшесінің командирі белгілейді, ПАЖ бөлімшесінің командирінен бастап және одан жоғары лауазымды адамдарға осы үзілісті олардың тікелей бастықтары, бірақ Курстарда айқындалған мерзімнен асырмай белгілейді.
Ұшуда рұқсат етілген үзілісті және ПӘК операторының дағдысын қалпына келтіру тәртібін олардың тікелей бастықтары, бірақ Бағдарламада айқындалған мерзімнен асырмай белгілейді.
Ескерту. 596-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
597. Курстарда айқындалған мерзімнен асатын ұшуда үзіліс болған кезде ПӘК экипажы командиріне жаттықтыруға ұшуған тренажерде (ЖБС, ПӘК макетінде) ұшқаннан және нәтижеге ұшқаннан кейін орындауға жол беріледі.
Ескерту. 597-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
598. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы үшін белгіленген мерзімнен 2 есе және одан астам асатын ұшуда үзіліс болған кезде, сондай-ақ олардың кінәсінен болған авиациялық оқиғадан немесе елеулі авиациялық инциденттен кейін олардың дағдысын қалпына келтіру бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) бекітетін жеке жоспар бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 598 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
599. Способ восстановления навыков летчиков (пилотов)-операторов БВС при перерывах в полетах по отдельным видам подготовки устанавливается непосредственным командиром (начальником) в соответствии с требованиями Курсов.
Сноска. Пункт 599 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Налет и отдых экипажей (расчетов) БВС
Сноска. Заголовок параграфа 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
600. Количество полетов и общий налет в летную смену на экипаж БВС при выполнении полетов по плану боевой (летной) подготовки определяется Курсами.
Максимальная продолжительность стартового времени для экипажа БВС при выполнении полетов на личное совершенствование не более 6 часов, для инструктора не более 7 часов.
На учениях, при выполнении специальных заданий (специальных полетов) количество полетов, общий налет и стартовое время экипажу устанавливает командир части (начальник управления или самостоятельного отдела), а продолжительность летной смены – командир, организующий учения по согласованию со старшим начальником на учениях.
Сноска. Пункт 600 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
601. Экипажу БВС, выполняющему беспрерывные длительные полеты продолжительностью более 12 часов, предоставляется предполетный отдых не менее 10 часов. По окончании полетов им также предоставляется послеполетный отдых:
1) при продолжительности полетов до 16 часов – не менее 12 часов;
2) более 16 часов – не менее суток.
Сноска. Пункт 601 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
602. Экипажу БВС перед выполнением полетов предоставляется отдых для сна не менее 8 часов, при этом, если экипаж участвовал в полетах предыдущей смены или находился на боевом дежурстве перерыв между полетами или окончанием дежурства и началом полетов должен быть не менее 12 часов.
Сноска. Пункт 602 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 598-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
599. Жеке даярлық түрі бойынша ұшуда үзіліс болған кезде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының дағдысын қалпына келтіру тәсілін Курстардың талаптарына сәйкес тікелей командир (бастық) белгілейді.
Ескерту. 599-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. ПӘК экипажының (есептобының) ұшуы және демалуы
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
600. Жауынгерлік (ұшу) даярлық жоспары бойынша ұшуды орындаған кезде ПӘК экипажына ұшу ауысымындағы ұшу саны мен жалпы ұшуы Курстарда айқындалады.
Жеке өзін жетілдіруге ұшуды орындаған кезде ПӘК экипажы үшін старттық уақыттың ең көп ұзақтығы 6 сағаттан, нұсқаушы үшін 7 сағаттан аспайды.
Оқу-жаттығуда, арнайы тапсырма (арнайы ұшуды) орындау кезінде экипажға ұшу санын, жалпы ұшуды және старттық уақытты бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы), ал ұшу ауысымының ұзақтығын – оқу-жаттығудағы үлкен бастықпен келісу бойынша оқу-жаттығуды ұйымдастыратын командир белгілейді.
Ескерту. 600-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
601. Ұзақтығы 12 сағаттан асатын үздіксіз ұзақ ұшуды орындайтын ПӘК экипажына кемінде 10 сағат ұшуалды демалыс беріледі. Ұшу аяқталғаннан кейін оларға ұшудан кейінгі демалыс беріледі:
1) ұшу ұзақтығы 16 сағатқа дейін болған кезде – кемінде 12 сағат;
2) 16 сағаттан асқан кезде – кемінде бір тәулік.
Ескерту. 601-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
602. ПӘК экипажына ұшу алдында ұйықтау үшін кемінде 8 сағат демалыс беріледі, бұл ретте, егер экипаж алдыңғы ауысымның ұшуына қатысса немесе жауынгерлік кезекшілік атқарса, ұшу немесе кезекшіліктің аяқталуы мен ұшудың басталуы арасындағы үзіліс кемінде 12 сағат болуға тиіс.
Ескерту. 602-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

603. Перед ночными и смешанными полетами экипажу предоставляется дополнительный отдых не менее 4 часов, а перед полетами во второй половине дня – не менее 2 часов.
Сноска. Пункт 603 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
604. Летчики (пилоты)-операторы БВС, не пользовавшийся ежегодным отпуском более 12 месяцев, подлежит отстранению от полетов. В соответствии с пунктом 1 статьи 46 Закона о воинской службе военнослужащим, находящимся на летной работе дополнительно к ежегодному основному отпуску предоставляется 10 суток отпуска. В случае предоставления дополнительного отпуска по истечению 12 месяцев от даты выхода из основного отпуска допуск к полетам продлевается на срок не более 2 месяцев.
Сноска. Пункт 604 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
604-1. Количество полетов и общий налет на оператора БВС при выполнении полетов по плану боевой подготовки определяется Программами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 604-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Принятие решения на полеты и постановка задач на полеты экипажам (расчетам) БВС
Сноска. Заголовок параграфа 7 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
605. Выработка командиром части решения на организацию и проведение полетов включает следующие элементы его деятельности:
1) оценку обстановки;
2) определение задач на полеты;
3) окончательное формирование решения.
606. В ходе оценки обстановки учитываются и анализируются факторы, оказывающие основное влияние на выбор целей предстоящих полетов.
606-1. Принятие решения на полеты и постановка задач на полеты экипажам БВС аэродромного базирования осуществляется в соответствии с требованиями пунктов 162 – 167 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 606-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
607. При принятии решения на полеты БВС внеаэродромного базирования, оценивая обстановку, командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) анализирует следующие факторы:

603. Түнгі және аралас ұшу алдында экипажға кемінде 4 сағат, ал күннің екінші жартысында ұшу алдында кемінде 2 сағат қосымша демалыс беріледі.
Ескерту. 603-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
604. Жыл сайынғы демалысын 12 айдан артық пайдаланбаған ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы ұшудан шеттетуге жатады. Әскери қызмет туралы Заңның 46-бабының 1-тармағына сәйкес ұшу жұмысындағы әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалысқа қосымша 10 тәулік демалыс беріледі. Негізгі демалыстан шыққан күннен бастап 12 ай өткеннен кейін қосымша демалыс берілген жағдайда ұшуға рұқсат 2 айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Ескерту. 604-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
604-1. Жауынгерлік даярлық жоспары бойынша ұшу кезінде ПӘК операторының ұшу саны мен жалпы ұшу уақыты Бағдарламада айқындалады.
Ескерту. 604-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Ұшуға шешім қабылдау және ПӘК экипажына (есептобына) ұшуға міндеттер қою
Ескерту. 7-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
605. Бөлім командирінің ұшуды ұйымдастыруға және жүргізуге шешімді пысықтауы оның қызметінің мынадай элементтерін:
1) жағдайды бағалауды;
2) ұшуға міндеттерді айқындауды;
3) түпкілікті шешім қалыптастыруды қамтиды.
606. Жағдайды бағалау барысында алда болатын ұшудың мақсаттарын таңдауға негізгі ықпал ететін факторлар ескеріледі және талданады.
606-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК экипажына ұшуға шешім қабылдау және ұшуға міндеттер қою осы Қағидалардың 162167-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 606-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
607. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына шешім қабылдау кезінде жағдайды бағалап, бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) мынадай факторды талдайды:

1) состояние боевой готовности подразделений БАС;
2) воздушную и метеорологическую обстановку;
3) время, для подготовки к полетам операторов БВС.
Сноска. Пункт 607 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
608. В соответствии с выводами из оценки обстановки, определив задачи полетов, командир части принимает решение на подготовку и проведение полетов БВС внеаэродромного базирования, в котором определяет:
1) дату (период) проведения полетов, время их начала и окончания, количество БВС и расчетов БВС;
2) основные цели и задачи полетов;
3) меры по обеспечению безопасности полетов.
Сноска. Пункт 608 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
609. После принятия решения на проведение полетов БВС внеаэродромного базирования, командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) доводит его до руководящего состава части, командиров подразделений БАС и обеспечивающих подразделений (при их наличии).
Сноска. Пункт 609 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
610. При проведении полетов БВС аэродромного базирования в несколько летных смен, допускается постановка задачи на полеты на все смены. В таких случаях решение командира на полеты уточняется или дополняется перед каждой летной сменой. Командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) при постановке задачи:
1) доводит дату и время проведения полетов для каждого подразделения;
2) заслушивает доклад о метеорологической и орнитологической обстановке в районе полетов;
3) определяет основные цели и доводит задачи предстоящих полетов по летным сменам и дням в соответствии с ожидаемыми условиями метеорологической и орнитологической обстановки;
4) назначает руководителя полетами;
5) назначает количество ВС, доводит ожидаемую воздушную и наземную (надводную) обстановку;
6) доводит способы взаимодействия с частями (подразделениями) других родов авиации, Сухопутных войск, Военно-морских сил и другими органами управления государственной авиации;
7) доводит способы подготовки экипажей, руководителя полетами и БВС полетам;
8) доводит меры по обеспечению безопасности полетов.
Сноска. Пункт 610 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) ПАЖ бөлімшелері жауынгерлік әзірлігінің жай-күйін;
2) әуедегі және метеорологиялық жағдайды;
3) ПӘК операторының ұшуына дайындық уақытын.
Ескерту. 607-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
608. Жағдайды бағалаудан алынған қорытындыға сәйкес ұшу міндеттерін айқындап, бөлім командирі әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына дайындалуға және оны жүргізуге шешім қабылдайды, онда:
1) ұшу күнін (кезеңін), оның басталуы мен аяқталу уақытын, ПӘК және ПӘК есептобы санын;
2) ұшудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін;
3) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды айқындайды.
Ескерту. 608-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
609. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына шешім қабылданғаннан кейін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) оны бөлімнің басшы құрамына, ПАЖ бөлімшесінің және қамтамасыз ететін бөлімшенің командирлеріне (болған кезде) жеткізеді.
Ескерту. 609-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
610. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын бірнеше ұшу ауысымында жүргізу кезінде барлық ауысымға ұшуға міндет қоюға жол беріледі. Мұндай жағдайда командирдің ұшуға шешімі әрбір ұшу ауысымының алдында нақтыланады немесе толықтырылады. Бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) міндет қойған кезде:
1) әрбір бөлімше үшін ұшу күні мен уақытын жеткізеді;
2) ұшу ауданындағы метеорологиялық және орнитологиялық жағдай туралы баяндауды тыңдайды;
3) негізгі мақсаттарды айқындайды және күтілетін метеорологиялық және орнитологиялық жағдай шарттарына сәйкес ұшу ауысымы мен күндер бойынша алдағы ұшудың міндеттерін жеткізеді;
4) ұшу жетекшісін тағайындайды;
5) ӘК санын тағайындайды, күтілетін әуедегі және жерүсті (суүсті) жағдайын жеткізеді;
6) авиацияның басқа да тектерінің, Құрлық әскерлерінің, Әскери-теңіз күштерінің бөлімімен (бөлімшесімен) және басқа да мемлекеттік авиацияны басқару органымен өзара іс-қимыл жасау тәсілін жеткізеді;
7) экипажды, ұшу жетекшісін және ПӘК-ні ұшуға дайындау тәсілін жеткізеді;
8) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жеткізеді.
Ескерту. 610-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

611. При проведении полетов БВС аэродромного базирования вне мест постоянной дислокации принимает решение и проводит постановку задач на проведение полетов должностное лицо, назначенное приказом командира части (начальником управления или самостоятельного отдела).
Сноска. Пункт 611 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
612. Постановка задач на проведение полетов документируется и регистрируются с использованием технических средств звуко- и (или) видеозаписи.
613. Командиры подразделений БАС уточняют задачи подчиненным экипажам (расчетам) БВС и доводят:
1) цель выполнения полетов;
2) состав экипажей (расчетов) БВС;
3) запланированные полетные задания;
4) боевую нагрузку и объекты действия;
5) особенности выполнения упражнений, меры по обеспечению безопасности полетов и разъясняют способы выполнения отдельных элементов полетных заданий.
Сноска. Пункт 613 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
614. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
615. Постановку задач, содержание и объем подготовки экипажам БВС к полетам на специальные задания (специальный полет) ставит командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) или лицо, назначенное им из числа руководящего состава части (управления или самостоятельного отдела). Задача ставится экипажам БВС с привлечением необходимых должностных лиц, документируется и регистрируются с использованием технических средств звукозаписи.
Командир БВС (старший группы) после проведения контроля готовности докладывает командиру части о готовности экипажа к выполнению специального задания (специального полета).
Сноска. Пункт 615 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
616. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Планирование полетов БВС
Сноска. Заголовок параграфа 8 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

611. Тұрақты тұрған жерінен тыс әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуы кезінде бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) бұйрығымен тағайындалған лауазымды адам ұшуға шешім қабылдайды және міндеттер қояды.
Ескерту. 611-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
612. Ұшуды жүргізуге міндеттер қою құжатталады және техникалық дыбыс- және (немесе) бейнежазба құралдарын пайдалана отырып тіркеледі.
613. ПАЖ бөлімшесінің командирлері бағынысты ПӘК экипажына (есептобына) міндеттерді нақтылайды және:
1) ұшу мақсатын;
2) ПӘК экипажы (есептобы) құрамын;
3) жоспарланған ұшу тапсырмаларын;
4) жауынгерлік жүктемені және әрекет ету объектілерін;
5) жаттығуларды орындау ерекшеліктерін, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жеткізеді және ұшу тапсырмаларының жекелеген элементтерін орындау тәсілін түсіндіреді.
Ескерту. 613-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
614. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
615. Арнайы тапсырмаға ұшуға (арнайы ұшуға) ПӘК экипажына міндеттерді, дайындық мазмұны мен көлемін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) немесе бөлімнің (басқарманың немесе дербес бөлімнің) басшы құрамы қатарынан ол тағайындаған адам қояды. ПӘК экипажына міндет қажетті лауазымды адамдарды тартумен қойылады, техникалық дыбыс жазу құралдарын пайдаланып құжатталады және тіркеледі.
ПӘК командирі (топ жетекшісі) әзірлікті бақылағаннан кейін бөлім командиріне экипаждың арнайы тапсырманы (арнайы ұшуды) орындауға әзірлігі туралы баяндайды.
Ескерту. 615-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
616. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. ПӘК-нің ұшуын жоспарлау
Ескерту. 8-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

616-1. Планирование полетов БВС аэродромного базирования осуществляется в соответствии с требованиями пунктов 169 – 174 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 616-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
617. Руководящий состав части (управления или самостоятельного отдела) на основании решения командира (начальника) проводит мероприятия по подготовке и обеспечению полетов БВС внеаэродромного базирования и осуществляет контроль выполнения отданных командиром части распоряжений.
Командир подразделения БАС, организует подачу заявок на использование воздушного пространства, полигонов, площадок целевого назначения.
Сноска. Пункт 617 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
618. Командиры подразделений БАС доводят до командиров экипажей (расчетов) БВС решение командира части на полеты, а командиры экипажей (расчетов), в свою очередь, докладывают предложения по номерам упражнений, которые необходимо отработать летчикам (пилотам)-операторам БВС и операторам БВС.
Сноска. Пункт 618 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
619. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Подготовка к полетам экипажей (расчетов) БВС
Сноска. Заголовок параграфа 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
619-1. Подготовка к полетам экипажей БВС осуществляется в соответствии с требованиями пунктов 175 – 193 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 619-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
620. Летчики (пилоты)-операторы БВС и руководители полетами БВС аэродромного базирования, кроме прохождения процедур обучения управлению и обслуживанию БВС, получают консультации в ближайшем центре УВД или авиационной части по применению положений Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан, основам воздушной навигации с записью в книжке специалиста БВС.

616-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын жоспарлау осы Қағидалардың 169 – 174-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 616-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
617. Бөлімнің (басқарманың немесе дербес бөлімнің) басшы құрамы командирдің (бастықтың) шешімі негізінде әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына дайындалу және оны қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізеді және бөлім командирі берген өкімдердің орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
ПАЖ бөлімшесінің командирі әуе кеңістігін, полигонды, нысаналы мақсаттағы алаңды пайдалануға өтінім беруді ұйымдастырады.
Ескерту. 617-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
618. ПАЖ бөлімшесінің командирлері ПӘК экипажының (есептобының) командиріне бөлім командирінің ұшуға шешімін жеткізеді, ал экипаж (есептоп) командирлері өз кезегінде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы мен ПӘК операторына пысықталуы қажет жаттығу нөмірлері бойынша ұсыныстар туралы баяндайды.
Ескерту. 618-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
619. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. ПӘК экипажын (есептобын) ұшуға даярлау
Ескерту. 9-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
619-1. ПӘК экипажын ұшуға даярлау осы Қағидалардың 175 – 193-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 619-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
620. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы және әуеайлақта тұрған ПӘК ұшу жетекшісі ПӘК-ні басқару мен оған қызмет көрсетуге үйрету рәсімінен өтуден басқа, жақын жердегі ӘҚБ орталығында немесе авиациялық бөлімде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларының ережелерін, әуе навигациясының негізін қолдану жөнінде ПӘК маманының кітапшасына жазумен консультация алады.

Сноска. Пункт 620 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
621. Члены расчета БВС не допускаются к выполнению полета без подготовки и проверки их готовности к выполнению полетного задания.
Сноска. Пункт 621 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
622. Подготовка к полетам представляет собой процесс приведения расчетов БВС в готовность к выполнению конкретных полетных заданий в ожидаемых условиях обстановки. Подготовка включает в себя:
1) самостоятельную подготовку расчетов БВС к полетам;
2) тренировку на макетах или НСУ;
3) контроль готовности к полетам.
Содержание и продолжительность подготовки определяется командиром подразделения БАС, в зависимости от новизны и сложности выполняемых задач, уровня подготовки расчетов БВС, возможностей учебно-материальной базы. Большая часть времени подготовки отводится на самостоятельную подготовку и тренировку на макетах и НСУ. Подготовка должна обеспечивать подготовку расчетов БВС к полетам в полном объеме.
Сноска. Пункт 622 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
623. Самостоятельная подготовка операторов БВС к полетам организуется и проводится под руководством и с участием непосредственных начальников, которые определяют ее объем и содержание.
Сноска. Пункт 623 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
624. Тренировки операторов БВС на макетах или НУС проводятся после самостоятельной подготовки. Темы тренировок операторов БВС определяют командиры подразделений БАС, которые организуют их проведение. Проводят тренировки непосредственные командиры. После окончания тренировок в целях недопущения к полетам неподготовленных операторов БВС и обеспечения высокого качества выполнения полетных заданий и безопасности полетов непосредственными начальниками проводится контроль готовности расчетов БВС к предстоящим полетам.
Сноска. Пункт 624 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
625. Командир (начальник) после проведения контроля готовности докладывает вышестоящему начальнику о готовности экипажей (расчетов) БВС к полетам.

Ескерту. 620-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
621. ПӘК есептобы мүшелері дайындықсыз және ұшу тапсырмасын орындауға әзірлігін тексерусіз ұшуға жіберілмейді.
Ескерту. 621-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
622. Ұшуға дайындық ПӘК есептобын күтілетін жағдайда нақты ұшу тапсырмаларын орындауға әзірлікке келтіру процесін қамтиды. Дайындық:
1) ПӘК есептобының ұшуға дербес дайындығын;
2) макеттерде немесе ЖБС-да жаттықтыруды;
3) ұшуға әзірлікті бақылауды қамтиды.
Дайындықтың мазмұны мен ұзақтығын орындалатын міндеттердің жаңалығына және күрделілігіне, ПӘК есептобының даярлық деңгейіне, оқу-материалдық базаның мүмкіндігіне байланысты ПАЖ бөлімшесінің командирі айқындайды. Дайындыққа арналған уақыттың көп бөлігі дербес даярлыққа және макеттер мен ЖБС-да жаттықтыруға бөлінеді. Дайындық ПӘК есептобын толық көлемде ұшуға даярлауды қамтамасыз етуге тиіс.
Ескерту. 622-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
623. ПӘК операторының ұшуға дербес даярлығы оның көлемі мен мазмұнын айқындайтын тікелей бастықтардың басшылық етуімен және қатысуымен ұйымдастырылады және жүргізіледі.
Ескерту. 623-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624. ПӘК операторының макеттердегі немесе ЖБС жаттықтыруы дербес даярлықтан кейін жүргізіледі. ПӘК операторының жаттықтыру тақырыптарын оларды өткізуді ұйымдастыратын ПАЖ бөлімшесінің командирі айқындайды. Жаттықтыруды тікелей командир жүргізеді. Жаттықтыру аяқталғаннан кейін даярланбаған ПӘК операторының ұшуына жол бермеу және ұшу тапсырмасын орындаудың жоғары сапасын және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тікелей бастықтар ПӘК есептобы алдағы ұшуға әзірлігіне бақылау жүргізеді.
Ескерту. 624-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
625. Командир (бастық) әзірлікті бақылағаннан кейін жоғарғы бастыққа ПӘК экипажының (есептобының) ұшуға әзірлігі туралы баяндайды.

Сноска. Пункт 625 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
626. Контроль готовности к полетам руководящего состава частей осуществляют их непосредственные начальники лично или по их указаниям другими должностными лицами. При этом допускается использование технических средств связи.
627. Контролирующий организует дополнительную подготовку или отстраняет экипаж (расчет) БВС от полетов, при выявлении недостаточной подготовленности экипажа (расчета) БВС к полетам.
Полнота и качество подготовки к выполнению полетных заданий возлагается персонально на каждого члена экипажа (расчета) БВС.
Подготовка летчиков (пилотов)-операторов БВС к полетам и результаты контроля готовности должны отражаться в тетради подготовки к полетам.
Сноска. Пункт 627 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
628. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Предполетная подготовка экипажей (расчетов) БВС
Сноска. Заголовок параграфа 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
628-1. Предполетная подготовка экипажей БВС проводится в соответствии с требованиями пунктов 197 – 205 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 628-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
629. Предполетная подготовка расчетов БВС к полетам проводится под руководством непосредственных командиров (начальников) перед полетами с учетом конкретно складывающейся на это время метеорологической, орнитологической, воздушной и наземной (надводной) обстановки.
Предполетная подготовка расчетов БВС включает:
1) медицинский контроль (при наличии медицинского поста);
2) тренировку на макете, НСУ;
3) выполнение необходимых расчетов для конкретных условий полета;
4) прием и подготовку БВС;
5) подготовку и проверку рабочих мест НСУ к предстоящему полетному заданию.
Время, необходимое на предполетную подготовку, устанавливается командиром (начальником), организующим полеты.
Сноска. Пункт 629 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 625-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
626. Бөлімдер басшылық құрамының ұшуға әзірлігін бақылауды олардың тікелей бастықтары жеке өздері немесе олардың нұсқаулары бойынша басқа лауазымды адамдар жүзеге асырады. Бұл ретте техникалық байланыс құралдарын пайдалануға жол беріледі.
627. Бақылаушы қосымша даярлықты ұйымдастырады немесе ПӘК экипажының (есептобын) ұшуға жеткіліксіз даярлығы анықталған кезде ПӘК экипажын (есептобын) ұшудан шеттетеді.
Ұшу тапсырмасын орындауға даярлықтың толықтығы мен сапасы ПӘК экипажының (есептобының) әрбір мүшесіне дербес жүктеледі.
ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын ұшуға даярлау және әзірлікті бақылау нәтижесі ұшуға дайындық дәптерінде көрсетілуге тиіс.
Ескерту. 627-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
628. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. ПӘК экипажының (есептобының) ұшуалды даярлығы
Ескерту. 10-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
628-1. ПӘК экипажын ұшуалды даярлау осы Қағидалардың 197 – 205-тармақтарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 628-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
629. ПӘК есептобының ұшуға ұшуалды даярлығы ұшу алдында тікелей командирлердің (бастықтардың) басшылығымен осы уақытта нақты қалыптасқан метеорологиялық, орнитологиялық, әуедегі және жерүсті (суүсті) жағдайын ескеріп жүргізіледі.
ПӘК есептобының ұшуалды даярлығы:
1) медициналық бақылауды (медициналық бекет болған кезде);
2) макетте, ЖБС-да жаттықтыруды;
3) ұшудың нақты жағдайы үшін қажетті есепті орындауды;
4) ПӘК-ні қабылдау мен дайындауды;
5) алдағы ұшу тапсырмасына ЖБС жұмыс орнын дайындауды және тексеруді қамтиды.
Ұшуалды даярлыққа қажетті уақытты ұшуды ұйымдастыратын командир (бастық) белгілейді.
Ескерту. 629-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

630. Решение на проведение полетов командир части принимает после оценки фактических метеорологических условий в районе полетов и прогноза погоды, получения информации о подтверждении заявок на использование воздушного пространства, о готовности к полетам экипажей (расчетов) БВС.
Сноска. Пункт 630 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
631. Подготовка, прием и проверка готовности к полету БВС, подготовка и проверка рабочих мест к предстоящему полетному заданию проводятся экипажами (расчетами) БВС в соответствии с РЛЭ.
Сноска. Пункт 631 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
632. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Разбор полетов БВС
Сноска. Заголовок главы 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
632-1. Разбор полетов БВС аэродромного базирования проводится в соответствии с требованиями пунктов 301 –312 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 632-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
632-2. Командир подразделения БАС проводит разбор полетов с расчетами БВС, если характер ошибок требует доведения их до всех операторов БВС.
Сноска. Правила дополнены пунктом 632-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
633. Руководство полетами БВС аэродромного базирования осуществляется руководителем полетами, который назначается из лиц группы руководства полетами части, руководящего состава подразделения, эксплуатирующего БВС, а также вышестоящих над ними начальников приказом соответствующего командира (начальника).
Сноска. Пункт 633 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
634. При продолжительности полетов БВС аэродромного базирования более 7 часов допускается привлечение на летную смену нескольких руководителей полетами.

630. Бөлім командирі ұшу ауданындағы нақты метеорологиялық жағдайды және ауа райы болжамын бағалағаннан, әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдерді растау туралы, ПӘК экипажының (есептобының) ұшуға әзірлігі туралы ақпарат алғаннан кейін ұшуға шешім қабылдайды.
Ескерту. 630-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
631. ПӘК-ні ұшуға дайындауды, қабылдауды және әзірлігін тексеруді, алдағы ұшу тапсырмасына жұмыс орнын дайындауды және тексеруді ПӘК экипажы (есептобы) ҰПН-ға сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 631-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
632. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. ПӘК-нің ұшуын талдау
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
632-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын талдау осы Қағидалардың 301-312-тармақтарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 632-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
632-2. ПАЖ бөлімшесінің командирі, егер қате сипаты оларды барлық ПӘК операторына жеткізуді талап етсе, ПӘК есептобымен ұшуды талдайды.
Ескерту. 632-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
633. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуына басшылық жасауды ұшу жетекшісі жүзеге асырады, ПӘК-ні пайдаланатын бөлімнің ұшуға басшылық жасау тобының адамдарынан, бөлімшенің басшы құрамынан, сондай-ақ жоғарғы бастықтардан тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен тағайындалады.
Ескерту. 633-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
634. Әуеайлақта тұрған ПӘК ұшуының ұзақтығы 7 сағаттан асқан кезде ұшу ауысымына бірнеше ұшу жетекшісін тартуға жол беріледі.

Сноска. Пункт 634 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
635. При выполнении полетов БВС аэродромного базирования на НСУ
(у руководителя полетами) необходимо наличие:
1) подготовленной карты (планшета), на которой кроме маршрутов (района) полетов должны быть нанесены элементы структуры воздушного пространства:
Государственная граница, приграничная полоса (при выполнении полетов в пограничной зоне);
участки воздушных трасс и маршрутов с указанием их номеров;
границы районов УВД;
запретные, опасные зоны, зоны ограничения полетов;
районы полигонов;
выписка из протокола предполетных указаний в части касающейся.
При выполнении полетов БВС в радиусе 100 км от аэродромов дополнительно необходимо нанесение стандартных схем взлета (захода на посадку) на аэродроме, азимутально-дальномерной сетки от центра взлетно-посадочной полосы;
2) схемы связи с центром УВД и группой руководства полетами ближайшего аэродрома;
3) алгоритма взаимодействия с центром УВД и группой руководства полетами ближайшего аэродрома.
При выполнении полетов БВС на пограничных отделениях на НСУ (у руководителя полетами) необходимо наличие схемы связи с центром УВД и ГРП ближайшего аэродрома, алгоритм взаимодействия с центром УВД.
Сноска. Пункт 635 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
636. При выполнении полета летчику (пилоту)-оператору БВС, оператору БВС и руководителю полетами присваивается индивидуальные позывные, которые используются при ведении радиосвязи.
Сноска. Пункт 636 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
637. Руководитель полетами не позже чем за 10 минут до запланированного времени начала полетов докладывает в центр управления воздушным движением о готовности к началу деятельности, связанной с использованием воздушного пространства.
638. Основанием для выполнения учебных полетов экипажем (расчетом) БВС является приказ (плановая таблица полетов) командира части (начальника управления или самостоятельного отдела).
Сноска. Пункт 638 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
639. Вылет без письменного приказа командира части (начальника управления или самостоятельного отдела) допускается в случаях выполнения боевой, специальной (оперативно-служебной, служебно-боевой) задачи или специального полета (специального задания), при проверке боевой готовности, проведения поисково-спасательных работ, при стихийных бедствиях и других чрезвычайных ситуациях, при этом окончание полетов БВС переносится на срок до окончания проводимых мероприятий. В этом случае приказ командира части (начальника управления или самостоятельного отдела) издается после выполнения полета, но не позже чем через 24 часа после посадки БВС.

Ескерту. 634-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
635. Әуеайлақта тұрған ПӘК ұшу кезінде ЖБС-да (ұшу жетекшісінде):
1) ұшу маршрутынан (ауданынан) басқа әуе кеңістігі құрылымының элементтері түсірілуге тиіс дайындалған карта (планшет):
Мемлекеттік шекара, шекара маңындағы жолақ (шекара аймағында ұшу кезінде);
олардың нөмірін көрсетумен әуе трассасы мен маршрут учаскесі;
ӘҚБ ауданының шегі;
тыйым салынған, қауіпті аймақ, ұшуға шек қойылған аймақ;
полигон аудандары;
қатысты бөлігінде ұшу алдындағы нұсқау хаттамасынан үзінді.
ПӘК ұшуды әуеайлақтан 100 км радиуста орындаған кезде әуеайлақта ұшып көтерілудің (қонуға беттеудің) стандартты схемасын, ұшу-қону жолағының ортасынан азимуттық-қашықтық өлшегіш торды қосымша салу қажет;
2) ӘҚБ орталығымен және таяудағы әуеайлақтың ұшуға басшылық жасау тобымен байланыс схемасы;
3) ӘҚБ орталығымен және жақын маңдағы әуеайлақтың ұшуына басшылық жасау тобымен өзара іс-қимыл алгоритмі.
Шекара бөлімшелерінде ПӘК ұшқан кезде ЖБС-да (ұшу жетекшісінде) ӘҚБ орталығымен және таяудағы әуеайлақтың ҰБТ-мен байланыс схемасы, ӘҚБ орталығымен өзара іс-қимыл алгоритмі болуы қажет.
Ескерту. 635-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
636. Ұшу кезінде ПӘК ұшқыш (пилот) операторына, ПӘК операторына және ұшу жетекшісіне радиобайланысты жүргізу кезінде пайдаланылатын жеке шақыру белгісі беріледі.
Ескерту. 636-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
637. Ұшу жетекшісі жоспарланған ұшудың басталу уақытына дейін 10 минуттан кешіктірмей әуе қозғалысын басқару орталығына әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметтің басталуына әзірлігі туралы баяндайды.
638. ПӘК экипажының (есептобының) жаттығуға ұшуы үшін бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) бұйрығы (ұшудың жоспарлы кестесі) негіз болып табылады.
Ескерту. 638-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
639. Бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) жазбаша бұйрығынсыз ұшуға жауынгерлік, арнайы (жедел-қызметтік, қызметтік-жауынгерлік) міндеттерді орындау немесе арнайы ұшу (арнайы тапсырма) жағдайында, жауынгерлік әзірлікті тексеру, іздестіру-құтқару жұмысы кезінде, зілзала және басқа да төтенше жағдай кезінде жол беріледі, бұл ретте ПӘК-нің ұшуын аяқтау жүргізілетін іс-шаралар аяқталғанға дейінгі мерзімге ауыстырылады. Бұл жағдайда бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) бұйрығы ұшқаннан кейін, бірақ ПӘК қонғаннан кейін 24 сағаттан кешіктірілмей шығарылады.

Сноска. Пункт 639 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
640. Начало полетов допускается переносить на поздний срок. При этом окончание полетов переносится с разрешения командного пункта органа управления государственной авиации, оперативно-стратегического, оперативно-территориального органа управления и по согласованию с районным центром управления воздушным движением, но не более чем на 2 часа.
641. При отсутствии устойчивой двухсторонней радиосвязи (другого вида связи) экипажа БВС с руководителем полетами вылет БВС не допускается.
Сноска. Пункт 641 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
642. Не допускается нахождение на НСУ лиц, не имеющих допуска к управлению БВС, за исключением лиц определенных для проверки экипажа (расчета) БВС в соответствии с требованиями пунктов 590, 592 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 642 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
643. Взлет БВС аэродромного базирования без разрешения руководителя полетами не допускается.
Сноска. Пункт 643 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
644. Экипаж (расчет) БВС не допускает сбрасывания любых грузов с БВС во избежание угрозы людям или наземным объектам, за исключением случаев штатного применения авиационных средств поражения (сигнальных и специальных) в установленных зонах (местах).
Сноска. Пункт 644 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
645. Минимально допустимую высоту нижней границы облаков и полетную видимость для выполнения задания определяет командир подразделения БАС в зависимости от уровня подготовки экипажа (расчета) и характера полетного задания, в соответствии с требованиями РЛЭ.
Сноска. Пункт 645 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
646. При организации полетов на аэродроме:
1) процедуру проведения одновременных полетов БВС различных типов с одного аэродрома определяется аэронавигационным паспортом аэродрома. При этом разрабатываются соответствующие меры безопасности (режимы полета, безопасные временные интервалы, эшелонирование, радиолокационный контроль);

Ескерту. 639-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
640. Ұшудың басталуын кейінгі мерзімге ауыстыруға жол беріледі. Бұл ретте ұшудың аяқталуы мемлекеттік авиацияны басқару органы командалық пунктінің, жедел-стратегиялық, жедел-аумақтық басқару органының рұқсатымен және аудандық әуе қозғалысын басқару орталығымен келісу бойынша, бірақ 2 сағаттан аспайтын уақытқа ауыстырылады.
641. ПӘК экипажының ұшу жетекшісімен тұрақты екіжақты радиобайланысы (байланыстың басқа түрі) болмаған кезде ПӘК-нің ұшып шығуына жол берілмейді.
Ескерту. 641-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
642. ЖБС-да осы Қағидалардың 590, 592-тармақтарының талаптарына сәйкес ПӘК экипажын (есептобын) тексеру үшін айқындалған адамдарды қоспағанда, ПӘК басқаруға рұқсатнамасы жоқ адамдардың болуына жол берілмейді.
Ескерту. 642-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
643. Ұшу жетекшісінің рұқсатынсыз әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшып көтерілуіне жол берілмейді.
Ескерту. 643-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
644. ПӘК экипажы (есептобы) белгіленген аймақта (орында) авиациялық зақымдау құралдарын (сигналдық және арнайы) штаттық қолдану жағдайын қоспағанда, адамдарға немесе жерүсті объектілеріне қауіп төндірмеу үшін ПӘК-ден кез келген жүкті түсіруге жол бермейді.
Ескерту. 644-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
645. Тапсырманы орындау үшін бұлттың төменгі шегінің ең төмен рұқсат етілген биіктігін және ұшудағы көрінуді ҰПН-ның талаптарына сәйкес экипаждың (есептоптың) даярлық деңгейіне және ұшу тапсырмасының сипатына байланысты ПАЖ бөлімшесінің командирі айқындайды.
Ескерту. 645-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
646. Әуеайлақта ұшуды ұйымдастыру кезінде:
1) бір әуеайлақтан әртүрлі типтегі ПӘК-нің бір уақытта ұшуы рәсімі әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында айқындалады. Бұл ретте тиісті қауіпсіздік шаралары (ұшу режимі, қауіпсіз уақыт аралығы, эшелондау, радиолокациялық бақылау) әзірленеді;

2) движение БВС, автомобилей и других транспортных средств впереди и сзади БВС с работающим двигателем должно проводиться на расстоянии, которое обеспечивает безопасность движения и исключает попадание посторонних предметов, пыли (снега) в работающий двигатель;
3) руление и буксировка БВС по аэродрому в период проведения полетов без разрешения руководителя полетами не допускается;
4) при неудовлетворительном состоянии рулежных дорожек и мест стоянки, БВС буксируется к месту взлета или месту стоянки. Скорость буксировки определяется РЛЭ;
5) пересечение рулящим (буксируемым) БВС взлетно-посадочной полосы во время полетов производится только с разрешения и по команде руководителя полетами;
6) выруливание на взлетно-посадочную полосу для взлета производится с разрешения руководителя полетами;
7) полеты в районе аэродрома выполняются в режиме, установленном аэронавигационным паспортом аэродрома. Изменять установленную аэронавигационным паспортом аэродрома процедуру выполнения полетов в районе аэродрома допускается только командирам БВС, идущих на внеочередную (вынужденную) посадку;
8) полеты БВС в районе аэродрома выполняются при радиолокационном контроле или без радиолокационного контроля. Без радиолокационного контроля допускается выполнять аэродромные полеты для БВС с максимальной скоростью полета 300 км/ч и менее при метеорологических условиях, позволяющих выполнить заход на посадку по ПВП днем и ночью.
Для БВС с максимальной скоростью полета более 300 км/ч при отсутствии на аэродроме радиолокационного контроля допускается выполнять полеты по кругу и в зонах пилотажа при визуальном контроле и устойчивой двусторонней радиосвязи (другого вида связи) с органом управления воздушным движением.
Сноска. Пункт 646 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
647. БВС не должны эксплуатироваться:
1) во время взлета и посадки – ближе 50 м по горизонтали от любого человека (за исключением личного состава, управляющего БВС), транспортных средств, зданий или сооружений;
2) во время полета – ближе 100 м по горизонтали от любого человека (за исключением личного состава, управляющего БВС), транспортных средств, зданий или сооружений;
3) во всех случаях ближе 150 м по горизонтали от массового скопления людей и (или) транспортных средств;
4) в запретных и опасных для полетов зонах, зонах ограничения полетов (за исключением полетов в интересах органов управления, устанавливающих такие зоны).
Данные ограничения не распространяются на выполнение специальных полетов БВС.

2) қозғалтқышы жұмыс істеп тұрған ПӘК-нің алдыңғы және артқы жағынан ПӘК-нің, автомобильдің және басқа да көлік құралының қозғалысы қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін және жұмыс істеп тұрған қозғалтқышқа бөгде заттардың, шаңның (қардың) түсуін болдырмайтын арақашықтықта жүргізілуге тиіс;
3) ұшу жетекшісінің рұқсатынсыз ұшу кезеңінде әуеайлақ бойынша ПӘК-ні басқаруға және тіркеп сүйреуге жол берілмейді;
4) басқару жолының және тұрақ орнының жай-күйі қанағаттанарлықсыз болған кезде ПӘК ұшып көтерілу орнына немесе тұрақ орнына тіркеліп сүйретіледі. Тіркеп сүйрету жылдамдығы ҰПН-да айқындалады;
5) ұшу уақытында басқарылатын (тіркеп сүйретілетін) ПӘК-нің ұшу-қону жолағын кесіп өтуі тек ұшу жетекшісінің рұқсатымен және командасы бойынша жүргізіледі;
6) ұшып көтерілу үшін ұшу-қону жолағына бұрылу ұшу жетекшісінің рұқсатымен жүргізіледі;
7) әуеайлақ ауданында ұшу әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген режимде орындалады. Әуеайлақ ауданында әуеайлақтың аэронавигациялық паспортымен белгіленген рәсімді тек кезектен тыс (мәжбүрлі) қонуға келе жатқан ПӘК командиріне өзгертуге жол беріледі;
8) әуеайлақ ауданында ПӘК-нің ұшуы радиолокациялық бақылау немесе радиолокациялық бақылаусыз орындалады. Радиолокациялық бақылаусыз күндіз және түнде ШҰҚ бойынша қонуға беттеуге мүмкіндік беретін метеорологиялық жағдай кезінде 300 км/сағ және одан төмен барынша ұшу жылдамдығымен ПӘК үшін әуеайлақтық ұшуға жол беріледі.
Барынша ұшу жылдамдығы 300 км/сағ астам ПӘК үшін әуеайлақта радиолокациялық бақылау болмаған кезде шеңбер бойынша ұшуды және шолып бақылау және әуе қозғалысын басқару органымен тұрақты екі жақты радиобайланыс (байланыстың басқа түрі) кезінде пилотаж аймағында ұшуға жол беріледі.
Ескерту. 646-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
647. ПӘК-ні мынадай кезде пайдалануға болмайды:
1) ұшып көтерілу және қону кезінде – кез келген адамнан (ПӘК басқаратын жеке құрамды қоспағанда), көлік құралынан, ғимараттан немесе құрылыстан көлденең бойынша 50 м жақын;
2) ұшу кезінде – кез келген адамнан (ПӘК басқаратын жеке құрамды қоспағанда), көлік құралынан, ғимараттан немесе құрылыстан көлденең бойынша 100 м жақын;
3) барлық жағдайда адам және (немесе) көлік құралы көп жиналған жерде көлденең бойынша 150 м жақын;
4) ұшу үшін тыйым салынған және қауіпті аймақта, ұшуды шектеу аймағында (осындай аймақты белгілейтін басқару органының мүддесінде ұшуды қоспағанда).
Бұл шектеу ПӘК арнайы ұшқан кезде қолданылмайды.

Сноска. Пункт 647 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
648. Разбор полетов подразделяется на межполетный и общий.
649. Межполетный разбор полетов проводится непосредственными начальниками (инструкторами) с расчетом БВС с целью исключения повторения ошибок в эксплуатации систем и оборудования БВС, допущенных членами расчетов БВС при выполнении упражнений, а также предотвратить допуск к последующему полету неподготовленные расчеты БВС.
Для межполетного разбора используются:
1) данные бортовых и наземных средств объективного контроля;
2) доклады членов расчетов БВС, выполнявших упражнение;
3) результаты личных наблюдений командира (начальника), проверяющего (инструктора).
Командир подразделения БАС проводит межполетный разбор со всеми расчетами, если характер ошибок требует доведения их до всех операторов БВС, а также в том случае, когда в первых полетах расчетов БВС отмечены характерные ошибки. Чтобы избежать повторения их в последующих полетах данной смены, командир детально разбирает недостатки, анализирует ошибки и нарушения и показывает правильный способ действий при выполнении упражнения.
Сноска. Пункт 649 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
650. Общий разбор полетов проводится после окончания летной смены в форме послеполетного совещания с целью подведения итогов полетов, отдания указаний руководящему составу части по устранению недостатков в организации и проведении полетов, оценки работы подразделений обеспечения. Для общего разбора используются:
1) данные, средств объективного контроля;
2) сведения о недостатках и нарушениях, полученные в результате личных наблюдений командиров, руководителя полетами и других должностных лиц.
651. На общем разборе присутствуют должностные лица, участвующие в организации полетов БВС.
Сноска. Пункт 651 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
652. При выполнении полетов в отрыве от мест постоянной дислокации командиром части (начальником управления или самостоятельного отдела) назначается должностное лицо ответственное за проведение разборов полетов.
Сноска. Пункт 652 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 647-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
648. Ұшуды талдау ұшуаралық және жалпы болып бөлінеді:
649. Ұшуды ұшуаралық талдауды тікелей бастықтар (нұсқаушылар) ПӘК есептобымен жаттығуларды орындау кезінде ПӘК есептобының мүшелері жол берген ПӘК жүйесі мен жабдығын пайдаланудағы қателіктің қайталануын болдырмау, сондай-ақ ПӘК-нің дайындалмаған есептобын кейінгі ұшуға жіберуге жол бермеу мақсатында жүргізеді.
Ұшу аралық талдау үшін:
1) борттық және жердегі объективті бақылау құралдарының деректері;
2) жаттығуды орындаған ПӘК есептобы мүшелерінің баяндамалары;
3) тексеруші командирдің (бастықтың) (нұсқаушының) жеке байқау нәтижесі пайдаланылады.
ПАЖ бөлімшесінің командирі, егер қателік сипаты оларды барлық ПӘК операторына жеткізуді талап етсе, сондай-ақ ПӘК есептобының алғашқы ұшуында тән қателік байқалған жағдайда барлық есептоппен ұшуаралық талдау өткізеді. Осы ауысымның кейінгі ұшуында олардың қайталануын болдырмау үшін командир кемшілікті егжей-тегжейлі талдайды, қателік пен бұзушылықты талдайды және жаттығуды орындау кезінде дұрыс әрекет ету тәсілін көрсетеді.
Ескерту. 649-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
650. Ұшуды жалпы талдау ұшудың қорытындысын жасау, ұшуды ұйымдастыруда және жүргізуде кемшіліктерді жою бойынша басшылық құрамға нұсқау беру, қамтамасыз ету бөлімшелерінің жұмысын бағалау мақсатында ұшу ауысымы аяқталғаннан кейін ұшудан кейінгі кеңес нысанында жүргізіледі.
Жалпы талдау үшін:
1) объективті бақылау құралдарының деректері;
2) командирлердің, ұшу жетекшісінің және басқа да лауазымды адамдардың жеке бақылау нәтижесінде алған кемшіліктері мен бұзушылықтары туралы мәліметтер пайдаланылады.
651. Жалпы талдауға ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыруға қатысатын лауазымды адамдар қатысады.
Ескерту. 651-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
652. Ұшуды тұрақты тұрған жерден бөлек орындаған кезде бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) ұшуға талдауға жауапты лауазымды адамды тағайындайды.
Ескерту. 652-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

653. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Действия экипажа (расчета) БВС и органов управления воздушным движением при возникновении особых случаев в полете
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
654. Особые случаи, возникающие при полете БВС (сбои в программе или радиоуправлении ВС, потеря связи с БВС, попадание в горизонтальные и вертикальные вихревые потоки воздушных масс) могут привести к угрозе безопасности полетов других ВС и наземных объектов.
Сноска. Пункт 654 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
655. Целью действий экипажа (расчета) БВС и органов УВД при возникновении особого случая является немедленное оповещение об особом случае экипажей (расчетов) ВС, на полет которых особый случай может оказать влияние и, при необходимости, введение центром УВД дополнительных кратковременных ограничений на использование воздушного пространства, а также оповещение соответствующих дежурных служб ОВД аэродрома.
Сноска. Пункт 655 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
656. При возникновении особых случаев в полете летчик (пилот)-оператор БВС:
1) отмечает на карте (планшете) место возникновения особого случая в полете, определяет его географические координаты и фактическое время;
2) немедленно докладывает руководителю полетов об отказе БВС;
3) передает руководителю полетов параметры полета (высота, скорость, курс полета), расчетный остаток летного времени;
4) при восстановлении управления, передает информацию руководителю полетов;
5) при полной потере управления принимает меры для сохранения материалов объективного контроля полета и управления БВС.
Сноска. Пункт 656 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
656-1. При возникновении особых случаев в полете оператор БВС:
1) отмечает на электронной карте (карте) место возникновения особого случая в полете, определяет его географические координаты и фактическое время;

653. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-тарау. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК экипажы (есептобы) мен әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылы
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
654. ПӘК-нің ұшуы кезінде туындайтын ерекше жағдай (ӘК бағдарламасындағы немесе радиобасқарудағы ақаулық, ПӘК-мен байланысты жоғалту, әуе массасының құйын тәрізді көлденең және тік ағынына түсу) басқа ӘК қауіпсіз ұшуына және жерүсті объектілеріне қатер төндіруге әкелуі мүмкін.
Ескерту. 654-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
655. Ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК экипажы (есептобы) және ӘҚБ органдары іс-қимылының мақсаты ӘК экипажын (есептобын) оның ұшуына ерекше жағдай әсер етуі мүмкін ерекше жағдай туралы және қажет болған кезде ӘҚБ орталығының әуе кеңістігін пайдалануға қосымша қысқа мерзімді шектеу енгізуі, сондай-ақ әуеайлақтың ӘҚБ тиісті кезекші қызметтерін дереу хабардар ету болып табылады.
Ескерту. 655-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
656. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы:
1) картада (планшетте) ұшуда ерекше жағдай туындайтын жерді белгілейді, оның географиялық координатасын және нақты уақытын айқындайды;
2) ұшу жетекшісіне ПӘК-нің істен шыққаны туралы дереу баяндайды;
3) ұшу жетекшісіне ұшу параметрін (биіктік, жылдамдық, ұшу курсы), ұшу уақытының есептік қалдығын жеткізеді;
4) басқаруды қалпына келтіру кезінде ақпаратты ұшу жетекшісіне береді;
5) басқаруды толық жоғалтқан кезде ұшуды объективті бақылау және ПӘК басқару материалдарын сақтау үшін шара қабылдайды.
Ескерту. 656-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
656-1. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК операторы:
1) картада (планшетте) ұшуда ерекше жағдай туындайтын жерді белгілейді, оның географиялық координатасын және нақты уақытын айқындайды;

2) немедленно докладывает начальнику подразделения БАС об отказе ВС;
3) передает начальнику подразделения БАС параметры полета (высота, скорость, курс полета), расчетный остаток летного времени;
4) при восстановлении управления, передает информацию начальнику подразделения БАС;
5) при полной потере управления принимает меры для сохранения материалов объективного контроля полета и управления БВС.
Сноска. Правила дополнены пунктом 656-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
656-2. При возникновении особых случаев в полете, на основание доклада летчика (пилота)-оператора БВС (оператора БВС) руководитель полетов БВС (начальник подразделения БАС):
1) отмечает на карте (планшете) место возникновения особого случая в полете;
2) немедленно передает информацию (для введения дополнительных кратковременных ограничений на использование воздушного пространства) на пункт управления государственного органа и в центр УВД, который выдал разрешение на использование воздушного пространства;
3) для организации поиска БВС извещает Вспомогательный координационный центр поиска и спасания (Главного командного пункта Сил воздушной обороны);
4) при восстановлении управления передает информацию всем органам управления и обслуживания, которые были оповещены об особом случае;
5) при полной потере управления принимает меры для сохранения материалов объективного контроля на командно-диспетчерском пункте (БАС).
Сноска. Правила дополнены пунктом 656-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
657. При возникновении особых случаев в полете БВС дежурная смена центра УВД:
1) извещает органы ОВД об особом случае (время, место, высота, курс полета);
2) вводит кратковременные ограничения на использование воздушного пространства с учетом максимальной продолжительности полета БВС;
3) докладывает в вышестоящий центр УВД о принятых мерах.
Сноска. Пункт 657 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
658. Вынужденная посадка вне аэродрома (посадочной площадки) производится в случаях, когда не представляется возможным продолжать полет до ближайшего аэродрома (посадочной площадки).
659. При выполнении вынужденной посадки вне аэродрома (посадочной площадки) экипажу (расчету) БВС необходимо действовать согласно РЛЭ.

2) ПАЖ бөлімшесінің бастығына ПӘК-нің істен шыққаны туралы дереу баяндайды;
3) ПАЖ бөлімшесінің бастығына ұшу параметрін (биіктік, жылдамдық, ұшу курсы), ұшу уақытының есептік қалдығын жеткізеді;
4) басқаруды қалпына келтіру кезінде ақпаратты ПАЖ бөлімшесінің бастығына жеткізеді;
5) басқаруды толық жоғалтқан кезде ұшуды объективті бақылау және ПӘК басқару материалдарын сақтау үшін шара қабылдайды.
Ескерту. 656-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
656-2. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының (ПӘК операторының) баяндамасы негізінде ПӘК ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің бастығы):
1) картада (планшетте) ұшуда ерекше жағдай туындайтын жерді белгілейді;
2) мемлекеттік органның басқару пунктіне және әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат берген ӘҚБ орталығына ақпаратты (әуе кеңістігін пайдалануға қосымша қысқа мерзімді шектеу енгізу үшін) дереу береді;
3) ПӘК-ні іздестіруді ұйымдастыру үшін Қосалқы іздестіру мен құтқаруды үйлестіру орталығына (Әуе қорғанысы күштерінің бас командалық пунктіне) хабарлайды;
4) басқаруды қалпына келтіру кезінде ерекше жағдай туралы хабардар етілген барлық басқару және қызмет көрсету органына ақпарат береді;
5) басқаруды толық жоғалтқан кезде командалық-диспетчерлік пунктте (ПАЖ) объективті бақылау материалдарын сақтау үшін шара қабылдайды.
Ескерту. 656-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
657. ПӘК-нің ұшуында ерекше жағдай туындаған кезде ӘҚБ орталығының кезекші ауысымы:
1) ӘҚБ органын ерекше жағдай туралы (ұшу уақыты, орны, биіктігі, бағыты) хабардар етеді;
2) ПӘК ұшуының барынша ұзақтығын ескере отырып, әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу енгізеді;
3) жоғарғы ӘҚБ орталығына қабылданған шара туралы баяндайды.
Ескерту. 657-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
658. Әуеайлақтан (қону алаңынан) тыс мәжбүрлі қону жақын әуеайлаққа (қону алаңына) дейін ұшуды жалғастыру мүмкін болмаған жағдайда жүргізіледі.
659. Әуейлақтан (қону алаңынан) тыс мәжбүрлі қонған кезде ПӘК экипажы (есептобы) ҰПН-ға сәйкес іс-қимыл жасауы қажет.

Сноска. Пункт 659 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
660. Допускается производить вынужденную посадку на выбранную площадку при встрече с опасными явлениями погоды или при потере ориентировки, когда всеми способами ее восстановить не удается, а остаток топлива (заряд батареи) ограничен.
О месте и времени посадки экипажу (расчету) БВС необходимо сообщить руководителю полетами (начальнику подразделения БАС).
Руководитель полетами (начальник подразделения БАС) о месте и времени вынужденной посадки БВС докладывает в ближайший центр УВД.
Сноска. Пункт 660 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12
Сноска. Заголовок главы 12 исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
661. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
662. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
663. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
664. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
665. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Организация использования воздушного пространства БВС
Сноска. Заголовок главы 13 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
666. Целью организации использования воздушного пространства БВС является непрерывное, надежное и оперативное управление БВС, направленное на своевременное выполнение поставленных задач и обеспечение безопасности полетов БВС.
Сноска. Пункт 666 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 659-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
660. Ауа райының қауіпті құбылысына тап болған немесе бағдарды жоғалтқан кезде, оны барлық тәсілмен қалпына келтіру мүмкін болмағанда, ал отын қалдығы (батарея заряды) шектеулі болғанда таңдаған алаңға мәжбүрлі қонуға жол беріледі.
ПӘК экипажы (есептобы) қонған жері мен уақыты туралы ұшу жетекшісін (ПАЖ бөлімшесінің бастығын) хабардар етуі қажет.
Ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің бастығы) ПӘК-нің мәжбүрлі қонған жері мен уақыты туралы жақын маңдағы ӘҚБ орталығына баяндайды.
Ескерту. 660-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-тарау.
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
661. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
662. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
663. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
664. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
665. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-тарау. ПӘК-нің әуе кеңістігін пайдалануын ұйымдастыру
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
666. ПӘК-нің әуе кеңістігін пайдалануын ұйымдастыру мақсаты қойылған міндеттерді уақтылы орындауға және ПӘК-нің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған ПӘК-ні үздіксіз, сенімді және жедел басқару болып табылады.
Ескерту. 666-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

667. Организация использования воздушного пространства включает:
1) сообщение о плане полета БВС;
2) получение разрешения на использование воздушного пространства;
3) передачу сообщений о полете БВС.
Сноска. Пункт 667 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Сообщение о плане полета БВС
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
668. Сообщение о плане полета БВС подается эксплуатантом БВС (органом управления или должностным лицом, организующим полеты) в
ГЦ УВД или в ближайший центр УВД для получения разрешения на использование воздушного пространства независимо от его класса:
1) по авиационной или наземной сети передачи данных и телеграфных сообщений;
2) на бумажном носителе, включая факсимильное сообщение;
3) с использованием сети Интернет.
Сноска. Пункт 668 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
669. План полета БВС, форма которого приведена в приложении 20 к настоящим Правилам, содержит следующую информацию:
1) тип сообщения;
2) регистрационный или учетный номер БВС (бортовой номер);
3) принадлежность к гражданской, государственной или экспериментальной авиации и цель полета;
4) тип полета и тип канала управления (линии связи БВС);
5) тип конструкции БАС и количество БВС;
6) максимальная взлетная масса БВС;
7) координаты места вылета;
8) координаты места посадки;
9) место выполнения полета/полетов;
10) максимальная высота и скорость при выполнении полета;
11) дата/планируемое время начала и окончания полетов;
12) дополнительная информация: данные необходимые для описания особенностей маршрута полета, летно-технических данных БВС, используемого бортового оборудования (полезной нагрузки).
Сноска. Пункт 669 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
669-1. Заявка на использование воздушного пространства для выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем подлежит направлению в центры УВД в следующих случаях:
1) при полетах в контролируемом воздушном пространстве, если высота планируемого полета беспилотного воздушного судна превышает 50 м от поверхности земли;

667. Әуе кеңістігін пайдалануды ұйымдастыру:
1) ПӘК-нің ұшу жоспары туралы хабарламаны;
2) әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алуды;
3) ПӘК-нің ұшуы туралы хабарлама беруді қамтиды.
Ескерту. 667-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. ПӘК-нің ұшу жоспары туралы хабарлама
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
668. ПӘК-нің ұшу жоспары туралы хабарламаны ПӘК-ні пайдаланушы (ұшуды ұйымдастыратын басқару органы немесе лауазымды адам) оның сыныбына қарамастан әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін ӘҚБ БО-ға немесе жақын маңдағы ӘҚБ орталығына:
1) авиациялық немесе жерүсті деректері мен телеграфтық хабарламалар беру желісі бойынша;
2) факсимильдік хабарламаны қоса алғанда, қағаз жеткізгіште;
3) Интернет желісін пайдаланумен беріледі.
Ескерту. 668-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
669. Нысаны осы Қағидаларға 20-қосымшада келтірілген ПӘК ұшу жоспары мынадай ақпаратты қамтиды:
1) хабарлама типі;
2) ПӘК-нің тіркеу немесе есептік нөмірі (борттық нөмірі);
3) азаматтық, мемлекеттік немесе эксперименттік авиацияға тиесілігі және ұшу мақсаты;
4) ұшу типі және басқару каналының типі (ПӘК байланыс желілері);
5) ПАЖ конструкциясының түрі және ПӘК саны;
6) ПӘК-нің максималды ұшу массасы;
7) ұшып шыққан жердің координаттары;
8) қонған жерінің координаттары;
9) ұшу/ұшулар орны;
10) ұшу кезіндегі ең жоғары биіктік пен жылдамдық;
11) ұшудың басталу және аяқталу күні/жоспарланған уақыты;
12) қосымша ақпарат: ұшу маршрутының ерекшелігін, ПӘК ұшу-техникалық деректерін, пайдаланылатын борттық жабдықты (пайдалы жүктемені) сипаттау үшін қажетті дерек.
Ескерту. 669-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
669-1. Пилотсыз ұшатын авиациялық жүйені қолданып, ұшу үшін әуе кеңістігін пайдалануға өтінім ӘҚБ орталықтарына мынадай жағдайда жолдауға жатады:
1) егер пилотсыз ұшатын әуе кемесінің жоспарланған ұшу биіктігі жер бетінен 50 м астам болса, бақыланатын әуе кеңістігінде ұшу кезінде;

2) при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве если, высота планируемого полета беспилотного воздушного судна превышает 200 м от поверхности земли;
3) если полет будет выполняться за пределами прямой видимости;
4) планируется выполнение авиационных работ с применением беспилотных авиационных систем;
5) маршрут (планируемая траектория) полета проходит в пределах зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов;
6) маршрут (планируемая траектория) полета проходит в пределах 8 км от КТА (контрольной точки аэродрома).
Сноска. Правила дополнены пунктом 669-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
670. В целях своевременного введения кратковременных ограничений на использование воздушного пространства для БВС в районе полетов БВС, план полета подается до 20 часов 00 минут (времени Астаны) накануне дня полетов.
Руководитель полетами (командир подразделения БАС) контролирует правильность оформления и его прохождение по отправленным адресам.
Сноска. Пункт 670 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
671. При выполнении полетов над населенным пунктом, вместе с планом полета передается согласованный и утвержденный маршрут (схема полета над населенным пунктом) и сообщение об уведомлении местных исполнительных органов.
При планировании полета по утвержденному (на определенный период) маршруту (схеме), в разделе дополнительной информации плана полета указывается должностное лицо и дата его утверждения.
672. При проведении учебных полетов БВС, полетов для выполнения оперативных (внезапно возникающих) задач безопасность использования воздушного пространства обеспечивается путем введения кратковременных ограничений на использование воздушного пространства.
Сноска. Пункт 672 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
673. Полеты БВС над охраняемыми объектами согласовываются эксплуатантами со службой государственной охраны Республики Казахстан не менее чем за 5 рабочих дней до начала таких полетов.
Сноска. Пункт 673 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу кезінде, егер пилотсыз ұшатын әуе кемесінің жоспарланған ұшу биіктігі жер бетінен 200 м астам болса;
3) егер ұшу көру сызығынан тыс орындалатын болса;
4) пилотсыз ұшатын авиациялық жүйені қолданып, авиациялық жұмысты орындау жоспарлануда;
5) ұшу маршруты (жоспарланатын траектория) пилотсыз ұшатын әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймақтарының шегінде өтеді;
6) ұшу бағыты (жоспарланған траектория) ӘБН-дан (әуеайлақтың бақылау нүктесінен) 8 км шегінде өтеді.
Ескерту. 669-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
670. ПӘК ұшу ауданында ПӘК үшін әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеуді уақтылы енгізу мақсатында ұшу жоспары ұшу күні қарсаңында 20 сағат 00 минутқа дейін (Астана уақытымен) беріледі.
Ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің командирі) ресімдеу дұрыстығын және жолданған мекенжай бойынша оның өтуін бақылайды.
Ескерту. 670-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
671. Елді мекеннің үстінде ұшуды орындау кезінде ұшу жоспарымен бірге келісілген және бекітілген маршруты (елді мекеннің үстінен ұшу схемасы) және жергілікті атқару органдарын мәлімдеу туралы хабарлама беріледі.
Бекітілген (белгіленген мерзімге) маршрут (схема) бойынша ұшуды жоспарлау кезінде ұшу жоспарының қосымша ақпарат бөлімінде лауазымды адам және оны бекіткен күні көрсетіледі.
672. ПӘК-нің жаттығуға ұшуын, жедел (кенеттен туындайтын) міндеттерді орындау үшін ұшуы кезінде әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу енгізу жолымен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 672-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
673. Күзетілетін объекті үстінен ПӘК-нің ұшуын осындай ұшу басталғанға дейін кемінде 5 жұмыс күні бұрын пайдаланушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік күзет қызметімен келіседі.
Ескерту. 673-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

674. При введении кратковременных ограничений в контролируемом воздушном пространстве для обеспечения полета БВС с центром УВД оговариваются условия его эксплуатации.
Сноска. Пункт 674 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
675. При планировании полетов в пределах воздушного пространства приграничной полосы, перед подачей плана, эксплуатант БВС не менее чем за 5 суток до начала деятельности согласовывает с АС КНБ, ГЦ УВД дату, время, маршрут (район) полетов, диапазон высот, цель полета БВС.
Сноска. Пункт 675 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
676. Для повышения оперативности при решении задач, эксплуатанту проведения полетов БВС в воздушном пространстве приграничной полосы допускается проведение согласования и получение разрешения на текущий год, для проведения полетов БВС в воздушном пространстве приграничной полосы на всей территории Республики Казахстан, в порядке, установленном Правилами использования воздушного пространства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 676 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Получение разрешения на использование воздушного пространства
677. Разрешение на использование воздушного пространства БВС выдается ГЦ УВД или центром УВД на основании представленного плана полета БВС.
Для полетов БВС над населенными пунктами, охраняемыми объектами и в пределах воздушного пространства приграничной полосы, разрешение выдается на основании поданного плана полетов с приложением согласованных (утвержденных) маршрутов (схем) полета.
Сноска. Пункт 677 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
678. План полета БВС не подлежит направлению в органы обслуживания воздушного движения и (или) управления воздушным движением, передача сообщений о полете беспилотного летательного аппарата не производится, если истинная высота планируемого полета не превышает 50 м от поверхности земли и не ближе 5,5 км от ограждения аэродрома (а в случае отсутствия ограждения – не ближе 5,5 км к маркированным знакам, указывающим границу аэродрома).
Сноска. Пункт 678 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

674. ӘҚБ орталығымен ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ету үшін бақыланатын әуе кеңістігінде қысқа мерзімді шектеу енгізу кезінде оны пайдалану шарттары ескеріледі.
Ескерту. 674-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
675. Шекара маңындағы әуе кеңістігінің шегінде ұшуды жоспарлау кезінде жоспарды беру алдында ПӘК-ні пайдаланушы әрекет басталғанға дейін кемінде 5 тәулік бұрын ҰҚК АҚ-мен, ӘҚБ БО-мен ұшу күнін, уақытын, маршрутын (ауданын), биіктік диапазонын, ұшу мақсатын келіседі.
Ескерту. 675-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
676. Міндеттерді шешу кезінде жеделділікті арттыру үшін ПӘК-нің ұшуы пайдаланушыға шекара маңы жолағындағы әуе кеңістігінде ағымдағы жылға келісуге және рұқсат алуға, Қазақстан Республикасының барлық аумағында шекара маңы әуе кеңістігінде ПӘК-нің ұшуы үшін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіппен жол беріледі.
Ескерту. 676-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу
676. Міндеттерді шешу кезінде жеделділікті арттыру үшін ПӘК-нің ұшуы пайдаланушыға шекара маңы жолағындағы әуе кеңістігінде ағымдағы жылға келісуге және рұқсат алуға, Қазақстан Республикасының барлық аумағында шекара маңы әуе кеңістігінде ПӘК-нің ұшуы үшін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіппен жол беріледі.
Ескерту. 677-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
678. Егер жоспарланған ұшудың нақты биіктігі жер бетінен 50 м аспайтын болса және әуеайлақ қоршауынан 5,5 км жақын болмаса (қоршау болмаған жағдайда – әуеайлақ шекарасын белгілейтін таңбаланған белгілерге дейін 5,5 км жақын емес), ПӘК-нің ұшу жоспары әуе қозғалысына қызмет көрсету және (немесе) әуе қозғалысын басқару органына жолданбайды, ұшқышсыз ұшу аппаратының ұшуы туралы хабарлама берілмейді.
Ескерту. 678-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

679. В день полета:
1) за 2 часа до вылета БВС, эксплуатант (должностное лицо, организующее полеты) осуществляет запрос на использование воздушного пространства у центра УВД, в районе ответственности которого планируются полеты;
2) за 1 час до планируемого времени полетов центр УВД выдает разрешение на использование воздушного пространства, доводит ограничения, согласовывает способы, содержание и последовательность докладов в центр УВД об изменениях в маршруте полета;
3) при проведении полетов в пределах воздушного пространства приаэродромной территории, руководитель полетами, согласовывает время, маршрут, высоту и способы взаимодействия с органами обслуживания воздушного движения (группой руководства полетами) аэродрома.
Сноска. Пункт 679 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Получение разрешения на использование воздушного пространства при выполнении оперативных задач
680. Для выполнения полетов БВС при решении оперативных задач руководитель полетов (начальник подразделения БАС) по средствам связи (телефонной или наземной радио связи) перед вылетом запрашивает разрешение:
1) на использование воздушного пространства – у дежурной смены центра УВД, в районе которого расположен аэродром (площадка взлета БВС);
2) при полете над населенным пунктом дополнительно – у дежурной службы территориального органа КНБ РК (кроме того, при проведении в населенном пункте охранных мероприятий, производится согласование с дежурными службами СГО РК).
Сноска. Пункт 680 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
681. В запросе на использование воздушного пространства у дежурной смены УВД указывается:
1) тип и регистрационный номер БВС;
2) место расположения (географические координаты) площадки взлета и посадки;
3) планируемое время взлета;
4) маршрут полета или район (сектор), ограниченный азимутом и дальностью;
5) максимальная высота полета и крейсерская скорость;
6) максимальная продолжительность полета (в зависимости от заправки топливом или емкости аккумуляторов);
7) максимальная дальность связи НСУ с БВС.
Сноска. Пункт 681 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
682. При согласовании заявки полета над населенным пунктом с дежурными службами КНБ и СГО РК (при проведении в населенном пункте охранных мероприятий) указывается:

679. Ұшу күні:
1) ПӘК-нің ұшып шығуына дейін 2 сағат бұрын пайдаланушы (ұшуды ұйымдастыратын лауазымды адам) ӘҚБ орталығына оның жауапкершілік ауданында ұшу жоспарланған әуе кеңістігін пайдалануға сұраным жасайды;
2) ұшу жоспарланған уақытқа дейін 1 сағат бұрын ӘҚБ орталығы әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат береді, шектеуді жеткізеді, ӘҚБ орталығына ұшу маршрутындағы өзгерістер туралы баяндау тәсілін, мазмұнын және реттілігін келіседі;
3) әуеайлақ маңы аумағында әуе кеңістігі шегінде ұшу кезінде ұшу жетекшісі әуеайлақтың әуе қозғалысына (ұшуға басшылық жасау тобымен) қызмет көрсету органдарымен өзара іс-қимыл уақытын, маршрутын, биіктігі мен тәсілін келіседі.
Ескерту. 679-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Жедел міндеттерді орындау кезінде
әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу
680. Жедел міндеттерді шешу кезінде ПӘК-нің ұшуы үшін ұшу алдында байланыс (телефон немесе жерүсті радио байланысы) құралдары арқылы ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің бастығы) мыналарға рұқсат сұрайды:
1) әуе кеңістігін пайдалануға – оның ауданында әуеайлақ (ПӘК көтеріліп ұшу алаңы) тұрған ӘҚБ орталығының кезекші ауысымынан;
2) елді мекеннің үстінен ұшып өту кезінде қосымша – ҚР ҰҚК аумақтық органының кезекші қызметінен (одан басқа, елді мекенде күзет іс-шараларын өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кезекші қызметтерімен келісу жүргізіледі).
Ескерту. 680-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
681. ӘҚБ кезекші ауысымынан әуе кеңістігін пайдалануға сұранымда:
1) ПӘК-нің типі мен тіркеу нөмірі;
2) көтеріліп ұшу мен қону алаңының орналасқан жері (географиялық координата);
3) көтеріліп ұшу жоспарланған уақыт;
4) азимутпен және қашықтықпен шектелген ұшу маршруты немесе ауданы (секторы);
5) ұшудың барынша биіктігі мен крейсерлік жылдамдығы;
6) ұшудың барынша ұзақтығы (отын құюға немесе аккумулятор сыйымдылығына байланысты);
7) ЖБС-ның ПӘК байланысының максималды диапазоны көрсетіледі.
Ескерту. 681-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
682. Елді мекеннің үстінен ұшып өтуге өтінімді ҚР ҰҚК және МКҚ (елді мекенде күзет іс-шараларын өткізу кезінде) кезекші қызметтерімен келісу кезінде:

1) тип и регистрационный номер БВС;
2) место расположения (географические координаты) площадки взлета и посадки;
3) планируемое время взлета;
4) маршрут полета или район (сектор), ограниченный азимутом и дальностью;
5) максимальная продолжительность полета.
Результаты согласования полета над населенным пунктом доводятся до центра УВД.
Сноска. Пункт 682 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
683. Центр УВД за 1 час до планируемого времени вылета выдает разрешение на использование воздушного пространства.
При выполнении полетов БВС для решения оперативных задач, центр УВД выдает разрешение на использование воздушного пространства согласовав вылет с ГЦ УВД.
Сноска. Пункт 683 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Передача сообщений о полете БВС
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
684. Руководитель полетами сообщает в центр УВД:
1) о вылете – не позднее 5 минут после фактического времени взлета;
2) о посадке – не позднее 5 минут после посадки БВС;
3) о переносе вылета (начала полетов) – не позднее запланированного времени вылета БВС при ожидаемой задержке на 30 минут и более;
4) о возникновении особых условий в полете (в центр УВД) – немедленно.
Сноска. Пункт 684 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
685. При выполнении полета БВС в воздушном пространстве приаэродромной территории каждый вылет согласовывается с руководителем полетами (службой ОВД) аэродрома.
Сноска. Пункт 685 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 14. Обеспечение полетов БВС
Сноска. Заголовок главы 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
685-1. Обеспечение полетов БВС аэродромного базирования проводится в соответствии с требованиями пунктов 521–566 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 685-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) ПӘК-нің типі мен тіркеу нөмірі;
2) көтеріліп ұшу және қону алаңының орналасқан жері (географиялық координата);
3) көтеріліп ұшуға жоспарланған уақыт;
4) азимутпен және қашықтықпен шектелген ұшу маршруты немесе ауданы (секторы);
5) ұшудың барынша ұзақтығы көрсетіледі.
Елді мекен үстінен ұшуды келісу нәтижесі ӘҚБ орталығына жеткізіледі.
Ескерту. 682-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
683. ӘҚБ орталығы жоспарланған ұшу уақытынан 1 сағат бұрын әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат береді.
Жедел міндеттерді шешу үшін ПӘК-нің ұшуы кезінде ӘҚБ орталығы ұшуды ӘҚБ НО-мен келісіп, әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат береді.
Ескерту. 683-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. ПӘК-нің ұшуы туралы хабарлама беру
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
684. Ұшу жетекшісі ӘҚБ орталығына:
1) ұшып шығу туралы – нақты көтеріліп ұшу уақытынан кейін 5 минуттан кешіктірмей;
2) қону туралы – ПӘК қонғаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей;
3) ұшып шығуды (ұшуды бастау) ауыстыру туралы – 30 минуттан және одан астам күтілетін кідіріс кезінде ПӘК-нің жоспарланған ұшып шығу уақытынан кешіктірмей;
4) ұшуда ерекше жағдайдың туындауы туралы (ӘҚБ орталығында) – дереу хабарлайды.
Ескерту. 684-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
685. Әуеайлақ маңы аумағындағы әуе кеңістігінде ПӘК-нің ұшып өтуі кезінде әрбір ұшып шығу әуеайлақтың ұшу жетекшісімен (ӘҚҚ қызметімен) келісіледі.
Ескерту. 685-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-тарау. ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ету
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
685-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ету осы Қағидалардың 521 – 566-тармақтарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 685-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

686. Обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования включает:
1) материально-техническое обеспечение;
2) связное обеспечение;
3) медицинское обеспечение;
4) объективный контроль полетов.
Сноска. Пункт 686 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
687. Материально-техническое обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования организуется заместителем командира части по материально-техническому обеспечению для содержания БВС, средств их эксплуатации и ремонта, поддержания в постоянной готовности к полетам, достижения безотказной работы БВС в полете и высокой эффективности их применения.
Виды работ на воздушном судне, их объем и периодичность выполнения определяются Руководствами (инструкциями, регламентами) по технической эксплуатации (техническому обслуживанию) БВС.
Сноска. Пункт 687 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
687-1. Связное обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования организуется с целью своевременного обеспечения передачи данных, взлета и посадок БВС, контроля за воздушной обстановкой.
В соответствии с полученными распоряжениями командир (начальник) подразделения связи организует обеспечение полетов, при этом определяет основные и резервные средства связи, состав и расстановку личного состава, время проведения подготовки средств к обеспечению полетов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 687-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
688. Исключен приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
689. Медицинское обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования организуется начальником медицинского подразделения части, организующей полеты БВС внеаэродромного базирования. Медицинское обеспечение осуществляется на всех этапах организации и проведения полетов в целях сохранения здоровья и поддержания высокой работоспособности членов расчетов БВС.
При проведении полетов расчету БВС необходимо наличие при себе аптечки первой медицинской помощи, а также наличие навыков медицинской само и взаимопомощи.
Сноска. Пункт 689 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

686. ПӘК-нің әуеайлақтық орналасудан тыс ұшуын қамтамасыз ету:
1) материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
2) байланысты қамтамасыз етуді;
3) медициналық қамтамасыз етуді;
4) ұшуды объективті бақылауды қамтиды.
Ескерту. 686-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
687. Әуеайлақ базасынан тыс жерде ПӘК-нің ұшуын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді бөлім командирінің материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары ПӘК-ні күтіп-ұстау, оларды пайдалану және жөндеу, ұшуға тұрақты дайындықта ұстау, ұшуда ПӘК-нің ақаусыз жұмысына қол жеткізу және оларды қолданудың жоғары тиімділігі үшін ұйымдастырады.
Әуе кемесіндегі жұмыс түрі, олардың көлемі мен орындау кезеңділігі ПӘК техникалық пайдалану (техникалық қызмет көрсету) жөніндегі нұсқаулармен (нұсқаулықтармен, регламенттермен) айқындалады.
Ескерту. 687-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
687-1. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын байланыспен қамтамасыз ету деректерін беруді, ПӘК-нің ұшып шығуы мен қонуын, әуе жағдайын бақылауды уақтылы қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
Алынған өкімге сәйкес байланыс бөлімшесінің командирі (бастығы) ұшуды қамтамасыз етуді ұйымдастырады, бұл ретте байланыстың негізгі және резервтегі құралдарын, жеке құрамның құрамы мен орналасуын, ұшуды қамтамасыз етуге арналған құралдарды дайындау уақытын айқындайды.
Ескерту. 687-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
688. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
689. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын медициналық қамтамасыз етуді әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыратын бөлімнің медицина бөлімшесінің бастығы ұйымдастырады. Медициналық қамтамасыз ету ПӘК есептобы мүшелерінің денсаулығын сақтау және жоғары жұмыс қабілетін ұстау мақсатында ұшуды барлық ұйымдастыру және жүргізу кезеңінде жүзеге асырылады.
Ұшу кезінде ПӘК есептобында өзімен бірге алғашқы медициналық көмек көрсету қобдишасы болуға, сондай-ақ өзіне және өзара медициналық көмек көрсету дағдысы болуға тиіс.
Ескерту. 689-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

689-1. Объективный контроль полетов БВС внеаэродромного базирования организуется и осуществляется в соответствии с решением командира части (начальника управления или самостоятельного отдела).
Сноска. Правила дополнены пунктом 689-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
690. Обеспечение полетов аэронавигационной информацией, штурманское, аэродромно-техническое, связное и радиотехническое, орнитологическое, поисково-спасательное виды обеспечения полетов и объективный контроль полетов организуются в соответствии с требованиями раздела 4 настоящих Правил должностными лицами предусмотренными штатами воинских частей.
Приложение 1
к Правилам производства полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Классификация воздушных судов в зависимости от максимальной взлетной массы
№ п/п Классификация
воздушных судов
Максимальная взлетная масса (кг)
Самолеты Вертолеты
1.
Тяжелые
свыше 136 000
свыше 10000
2.
Средние
от 5700 до 136 000
от 3180 до 10000
3.
Легкие
от 2250 до 5700
от 2250 до 3180
4.
от 750 до 2250
от 750 до 2250
5.
Сверхлегкие
менее 750
менее 750
Приложение 2
к Правилам производства
полетов государственной
авиации
Республики Казахстан
Максимальные и граничные значения параметров метеоэлементов при которых полеты считаются выполненными в СМУ и минимуме погоды
Таблица 1
Максимальные значения параметров метеоэлементов, при которых полеты под облаками или ухудшенной видимости считаются выполненными в СМУ
№ п/п Типы самолетов (вертолетов) При одном метеоэлементе или их сочетании
высота нижней границы облаков, м полетная видимость, км
днем ночью днем ночью
1.
Истребители, истребители-бомбардировщики, штурмовики, фронтовые бомбардировщики и разведчики, буксировщики и самолеты цели

689-1. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын объективті бақылау бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) шешіміне сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
Ескерту. 689-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
690. Ұшуды аэронавигациялық ақпаратпен, штурмандық, әуеайлақтық-техникалық, байланыс және радиотехникалық, орнитологиялық қамтамасыз ету, ұшуды қамтамасыз етудің іздестіру-құтқару түрлері және ұшуды объективті бақылау осы Қағидалардың 4-бөлімінің талаптарына сәйкес әскери бөлімдердің штаттарында көзделген лауазымды адамдар ұйымдастырады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Әуе кемелерін ең жоғары ұшу массасына қарай жіктеу
Р/с
Әуе кемелерін жіктеу
Ең жоғарғы ұшу массасы (кг)
Ұшақтар
Тікұшақтар
1.
Ауыр
136 000 астам
10000 астам
2.
Орташа
5700 – 136 000
3180 – 10000
3.
Жеңіл
2250 – 5700
2250 – 3180
4.
750 – 2250
750 – 2250
5.
Аса жеңіл
750-ден аз
750-ден аз
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
2-қосымша
КМЖ-да және ауа райы минимумында орындалды деп саналатын
ұшу кезіндегі метеоэлементтер параметрлерінің ең көп және шекті мәндері 1-кесте КМЖ-да бұлт астында немесе нашарланаған көріністе орындалды деп саналатын
ұшу кезіндегі метеоэлементтер параметрлерінің ең көп мәндері
Р/с
Ұшақтар (тікұшақтар) түрлері
Бір метеоэлементте немесе олардың үйлесімінде
бұлттардың төменгі шекарасы биіктігі, м
ұшу көрінімі, (км)
күндіз
түнде
күндіз
түнде
1.
Жойғыш, жойғыш-бомбалаушы, шабуылдаушы, майдандық барлау және барлаушы, сүйремелі және нысана ұшақтар

300
4
4,5
Примечание:
Полеты в составе пары под облаками считаются полетами в сложных метеорологических условиях при высоте нижней границы облаков на 100 м и полетной видимости на 1 км больше указанных в таблице. Полеты в составе звена (отряда) под облаками считаются полетами в сложных метеорологических условиях при высоте нижней границы облаков на 200 м и полетной видимости на 1 км больше указанных в таблице.
Приложение 3
к Правилам производства
полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Типовой аэронавигационный паспорт аэродрома (вертодрома)
1. Общие положения
1. Лист согласования аэронавигационного паспорта;
2. Листы регистрации дополнений и изменений в аэронавигационный паспорт;
3. Индекс местоположения и название аэродрома;
4. Класс аэродрома (вертодрома). Название (наименование) эксплуатанта аэродрома в чьей собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении находится аэродром (вертодром). Часы работы аэродрома (вертодрома);
5. Организации, базирующиеся на аэродроме (вертодроме) и их ведомственная принадлежность (форма собственности аэродрома);
6. Типы обслуживаемых (эксплуатируемых) воздушных судов;
7. Используемая система координат.
2. Описание аэродрома (вертодрома)
8. Расположение аэродрома (вертодрома) относительно ближайшего крупного населенного пункта.
9. Географические координаты (широта, долгота в градусах, минутах, секундах) контрольной точки аэродрома (вертодрома).
10. Превышение (абсолютная высота) контрольной точки аэродрома (вертодрома).
11. Магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса.
12. Номер часового пояса.
13. Расчетная температура воздуха в районе аэродрома.
14. Характеристика летного поля:
1) форма, размеры, характер поверхности, грунт и его плотность, покров летного поля;
2) пригодность к эксплуатации при выпадении осадков в зависимости от времени года по типам воздушных судов.
15. Характеристика площади маневрирования:
1) количество взлҰтно-посадочных полос (далее - ВПП);
2) расстояние между осями ВПП, смещение относительно друг друга;
3) для каждой ВПП: класс, размеры (длина, ширина), тип покрытия и его конструкция, абсолютные высоты порогов, а также наибольшее превышение зоны приземления ВПП, предназначенной для точных заходов на посадку, высоты опорных точек радиомаячных систем, истинный путевой угол с точностью до одной минуты, магнитные путевые углы взлета и посадки (номера ВПП), значение "классификационных чисел аэродромных покрытий (ACN-PCN)", уклон, концевые полосы торможения, боковые полосы безопасности, концевые зоны безопасности, размеры спланированной части полосы, размеры полосы, свободной от препятствий, географические координаты (широта, долгота в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунд) каждого порога ВПП;

300
4
4,5
Ескертпе:
Бұлт астында жұп құрамындағы ұшу кестеде көрсетілгеннен бұлттың төменгі шекарасы биіктігі 100 м және ұшудың көрінімі 1 км астам болған кезде күрделі метеорологиялық жағдайлардағы ұшу болып саналаты. Бұлт астында буын (отряд) құрамындағы ұшу кестеде көрсетілгеннен бұлттың төменгі шекарасы биіктігі 200 м және ұшу көрінімі 1 км астам болған кезде күрделі метеорологиялық жағдайлардағы ұшу болып саналады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) үлгілік аэронавигациалық паспорты
1. Жалпы ережелер
1. Аэронавигациялық паспортты келісу парағы.
2. Аэронавигациялық паспортқа толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу парақтары.
3. Әуеайлақ орналасқан орнының индексі мен атауы.
4. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) сыныбы. Әуеайлақ меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында болатын әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушысының аты (атауы). Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жұмыс уақыты.
5. Әуеайлақта (тікұшақ айлағында) орналасқан ұйым және олардың ведомстволық тиесілілігі (әуеайлақ меншігінің нысаны).
6. Қызмет көрсетілетін (пайдаланылатын) әуе кемелерінің түрлері.
7. Пайдаланылатын үйлестіру жүйесі.
2. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) сипаттамасы
8. Жақын маңдағы ірі елді мекенге қатысты әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) орналасуы.
9. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) бақылау нүктесінің географиялық координаталары (градустағы, минуттардағы, секундтардағы ені, бойлығы).
10. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) бақылау нүктесінің шектен шығуы.
11. Жақын градусқа дейінгі нақтылықпен магниттік иілу.
12. Сағаттық белдеу нөмірі.
13. Әуеайлақ ауданындағы ауаның есептік температурасы.
14. Ұшу өрісінің сипаттамасы:
1) ұшу өрісінің нысаны, көлемі, бетінің сипаты, топырағымен оның тығыздығы, қабаты;
2) әуе кемелерінің түрлері бойынша жыл мезгіліне байланысты жауын-шашын кезінде пайдалануға жарамдылығы.
15. Маневр жасау алаңының сипаттамасы:
1) ұшу-қону жолағының (бұдан әрі – ҰҚЖ) саны;
2) ҰҚЖ осьтері арасындағы арақашықтық, бір-біріне қатысты жылжу;
3) әрбір ҰҚЖ үшін: сыныбы, көлемі (бойлығы, ені), жабын түрі және оның құрылымы, шектердің абсолюттік биіктігі, сондай-ақ қонуға нақты кіруге арналған ҰҚЖ қону аймағының анағұрлым шегі, радиомаяк жүйелері тірек нүктесінің биіктігі, бір минутқа дейінгі нақтылықпен жол бұрышы, ұшып көтерілу мен қонудың магниттік жол бұрышы (ҰҚЖ нөмірі), "әуеайлақтық жабындарын сыныптау саны (ACN-PCN)" мәні, еңісі, тежегіштің артқы жолақтары, бүйірлі қауіпсіздік жолақтары, шекті қауіпсіздік аймағы, жолақтың жоспарланған бөлігінің көлемі, жолақ көлемі, кедергілерден бос, әрбір ҰҚЖ шегінің географиялық координаттары (градустардағы, минуттардағы, секундтардағы ені, бойлығы және жүзден секундтық үлесі);

4) расположение и размеры запасной ВПП (если имеется);
5) пригодность к взлету и посадке в зависимости от типов воздушных судов;
6) располагаемые дистанции (разбега, взлета, прерванного взлета, посадочная);
7) маркировка ВПП;
8) расположение, номера и размеры (ширина несущей части) магистральных рулежных дорожек, мест стоянок;
9) истинный путевой угол магистральных рулежных дорожек с точностью до одной минуты, значение "классификационных чисел аэродромных покрытий (ACN-PCN) для магистральных рулежных дорожек, рулежных дорожек, мест стоянок;
10) ширина и обозначение рулежных дорожек, маршрутов для руления по воздуху вертолетов.
16. Характеристика перрона:
1) расположение и номера перронов, значение их "классификационных чисел аэродромных покрытий";
2) маркировка мест стоянок, перронов.
17. Характеристика вертолетных площадок и стоянок:
1) расположение относительно ВПП магистральных рулежных дорожек, рулежных дорожек;
2) географические координаты (широта, долгота в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунд) геометрического центра зоны приземления и отрыва, характер поверхности, размеры;
3) значение "классификационных чисел аэродромных покрытий";
4) пригодность для взлета и посадки в зависимости от типа вертолетов;
5) маркировка и регламент работы вертолетных площадок.
18. Минимумы аэродрома (вертодрома):
1) минимальные безопасные высоты пролета препятствий для захода на посадку по правилам полетов по приборам;
2) минимумы аэродрома (вертодрома) для взлета и посадки по категориям воздушных судов в реестрах государственной авиации для каждого направления ВПП;
3) тренировочные минимумы по категориям воздушных судов – по высоте принятия решения, дальности видимости на ВПП или видимости.
3. Район аэродрома (вертодрома)
19. Характеристика района аэродрома (вертодрома):
1) краткая характеристика местности, рельефа, навигационных ориентиров в районе аэродрома (вертодрома);
2) краткое физико-географическое описание района аэродрома (вертодрома) и его климатическая характеристика (текст и таблица годового хода основных метеорологических элементов);
3) естественные и искусственные препятствия в районе аэродрома (вертодрома), их абсолютная высота и высота относительно контрольной точки аэродрома (вертодрома), маркировка и географические координаты (широта, долгота в градусах, минутах, секундах);
4) препятствия в границах полос воздушных подходов, их расположение и превышение относительно используемого порога ВПП;

4) қосалқы ҰҚЖ орналасқан орын мен көлемі (егер болса);
5) әуе кемелерінің түрлеріне қарай ұшып көтерілу және қону жарамдылығы;
6) орналасқан аралық (екпін, ұшып көтерілу, тоқтатылған ұшып көтерілу, қону);
7) ҰҚЖ-ны таңбалау;
8) магистралдық басқару жолдарының, тұрақ орындарының орналасқан жері, нөмірлері мен көлемі (жетек бөлігінің ені);
9) бір минутқа дейін нақтылықпен магистралдық басқару жолдарының нақты жол бұрышы, магистралдық басқару жолдарына, басқару жолдарына, тұрақ орындарына арналған "әуеайлақтық жабындары сыныптау санының" (ACN-PCN) мәні;
10) тікұшақтарды ауада басқаруға арналған басқару жолдарының, маршруттардың ені мен мәні.
16. Перрон сипаттамасы:
1) перрондардың орналасу орны мен нөмірлері, олардың "әуеайлақтық жабындары сыныптау санының" мәні;
2) тұрақ орындарын, перрондарды таңбалау.
17. Тікұшақ айлақтарының және тұрақтардың сипаттамасы:
1) ҰҚЖ-ға қатысты магистралдық басқару жолдарының, басқару жолдарының орналасуы;
2) қону және ажырау аймағы геометрикалық орталығының географиялық координаталары (градустағы, минуттағы, секундтағы ені, бойлығы және жүзден секундтық үлесі), бетінің сипаты, көлемі;
3) "әуеайлақ жабындары сыныптау санының" мәні;
4) тікұшақ түрлеріне қарай ұшып көтерілу және қону жарамдылығы;
5) тікұшақ айлақтарындағы таңбалау және жұмыс регламенті.
18. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) минимумдары:
1) аспаптар бойынша ұшу реттілігі бойынша қонуға кіру үшін кедергілерден ең аз қауіпсіз ұшу биіктігі;
2) әрбір ҰҚЖ бағыты үшін мемлекеттік авиацияның тізілімінде әуе кемелерінің санаттары бойынша ұшып көтерілу және қону үшін әуеайлақ (тікұшақ айлағы) минимумы;
3) әуе кемелерінің санаттары бойынша жаттықтыру минимумдары – шешім қабылданған биіктік бойынша, ҰҚЖ (RVR) қашықтықта көрінуінің немесе (VIS) көрінім қашықтығы.
3. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданы
19. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданының сипаттамасы:
1) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданының орналасқан жеріне, бедеріне, навигациялық бағытына сипаттама;
2) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданының қысқаша физикалық-географиялық сипаттамасы және оның климаттық сипаттамасы (мәтін және негізгі метеорологиялық элементтердің жылдық кестесі);
3) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданындағы табиғи және жасанды кедергілер, олардың абсолюттік биіктігі мен әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) бақылау нүктесіне қатысты биіктігі, таңбалануы және және географиялық координаталары (градустардағы, минуттағы, секундтағы ені, бойлығы);
4) әуе ұшып келу жолағы шекараларындағы кедергілер, олардың орналасуы және ҰҚЖ пайдаланатын жолаққа қатысты шегі;

5) препятствия, учитываемые при определении взлетной массы воздушного судна.
20. Структура воздушного пространства:
1) горизонтальные и вертикальные границы воздушного пространства района аэродрома (вертодрома);
2) горизонтальные и вертикальные границы класса (классов) воздушного пространства района аэродрома (вертодрома);
3) горизонтальные и вертикальные границы диспетчерской зоны, диспетчерского района;
4) границы полос воздушных подходов;
5) ограничительные рубежи, пеленги;
6) схемы вылета, захода на посадку, ухода на второй круг, полета по аэродромному кругу и в зоне ожидания, дистанции между воздушными судами, летающими по кругу (заходящими на посадку);
7) стандартные маршруты вылета и прилета, маршруты входа (выхода) на воздушные трассы, маршруты зональной навигации, местные воздушные линии и специальные зоны;
8) маршруты входа (выхода) в зоны ограничения полетов;
9) постоянные маршруты полетов воздушных судов (на воздушную разведку погоды, учебные, облет авиационной техники, по планам боевой подготовки, на потолок, на разгон самолета, на предельно малых и малых высотах, на испытания и исследования авиационной техники) (далее - постоянные маршруты);
10) географические координаты (широта, долгота в градусах, минутах, секундах) посадочных площадок и пунктов запуска аэростатов, шаров-зондов, других беспилотных воздушных судов, расположенных в районе аэродрома (вертодрома);
11) горизонтальные и вертикальные границы специальных зон в районе аэродрома (вертодрома);
12) аэродромные зоны ожидания, выброски грузов, вынужденного покидания воздушных судов, слива топлива (пилотажные, полетов по приборам и специальные зоны испытательных полетов, дозаправки топливом, воздушных стрельб и тому подобное);
13) горизонтальные и вертикальные границы запретных зон, расположенных в районе аэродрома (вертодрома);
14) номера, регламент работы, горизонтальные и вертикальные границы зон ограничения полетов, постоянных опасных зон, установленных в интересах подразделений государственной, экспериментальной авиации и организаций, базирующиеся на аэродромах (вертодромах);
15) воздушные трассы, маршруты зональной навигации, местные воздушные линии, постоянные маршруты полетов воздушных судов, проходящие через район аэродрома (вертодрома);
16) коридоры, зоны ограничения, запретные зоны (районы полигонов, учебных центров, районы активного воздействия на гидрометеорологические процессы, взрывных работ, а так же расположение в районе аэродрома площадок десантирования (приземления));
17) расположение запасных аэродромов и посадочных площадок с указанием магнитных путевых углов и расстояний до них, размеров, магнитных курсов посадки и типов воздушных судов, для которых они могут быть использованы.

5) әуе кемесінің ұшу массасын айқындау кезінде ескерілетін кедергілер.
20. Әуе кеңістігінің құрылымы:
1) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданындағы әуе кеңістігінің көлденең және тік шекаралары;
2) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданындағы әуе кеңістігі сыныбының көлденең және тік шекаралары;
3) диспетчерлік аймақтың, диспетчерлік ауданның көлденең және тік шекаралары;
4) әуе жолдары жолақтарының шекаралары;
5) шектеушептері, пеленгтері;
6) ұшып көтерілу, қонуға кіру, екінші айналымға кету, әуеайлақ айналымында және күту аймағында ұшу схемалары, шеңбер бойынша ұшып жүрген (қонуға кірудегі) әуе кемелері арасындағы арақашықтық;
7) ұшып көтерілу мен ұшып келудің стандартты маршруттары, әуе трассасына кіру (шығу) маршруттары, аймақтық навигация маршруттары, жергілікті әуе желілері мен арнайы аймақтар;
8) ұшу шектелген аймақакіру (шығу) маршруттары;
9) әуе кемелерінің тұрақты ұшу маршруттары (ауа райын әуеден барлау, оқу-жаттығу, авиациялық техниканы айнала ұшу, жауынгерлік даярлық жоспары бойынша, төбеге, ұшақ екпіні, барынша төмен және төмен биiктiктерде, авиациялық техниканы сынау және зерттеу) (бұдан әрі – тұрақты маршруттар);
10) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында орналасқан қону алаңының және аэростаттарды, шарлар-зондтарды, басқа да пилотсыз әуекемелерін ұшыру пункттерінің географиялық координаталары (градустардағы, минуттардағы, секундтардағы ені, бойлығы);
11) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданындағы арнайы аймақтардың тік және көлденең шекаралары;
12) күту, жүк түсіру, әуе кемелерін мәжбүрлі тастап кету, отын құю (пилотаж, аспаптар бойынша ұшу және сынақ ұшуының арнайы аймақтары, отын құю, әуе атылысы және осыған ұқсас) әуеайлақ аймақтары;
13) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында орналасқан тыйым салынған аймақтардың көлденең және тік шекаралары;
14) әуеайлақтарда (тікұшақ айлақтарында) орналасқан мемлекеттік, экспериментальдық авиация және ұйымдар бөлімшелерінің белгіленген мүдделерінде ұшуға шектеу қойылған, тұрақты қауіпті аймақтар нөмірлері, жұмыс регламенті, көлденең және тік шекаралары;
15) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданы арқылы өтетін әуе трассалары, аймақтық навигация маршруттары, жергілікті әуе кемелері, әуе кемелері ұшуының тұрақты маршруттары;
16) дәліздер, шектелген аймақтар, тыйым салынған аймақтар (сынақ, оқу-жаттығу орталықтары аудандары, гидрометеорологиялық процестерге, жарылыс жұмыстарына белсенді әсер ету аудандары, сондай-ақ әуеайлақ ауданындағы десанттау (қону) алаңы);
17) магниттік жол қиылыстарының және оларға дейінгі арақашықтықты, көлемін, қонудың магниттік курстарын және әуе кемелерінің түрлерін көрсете отырып, қосалқы әуеайлақтар мен қону алаңдарының орналасуы.

4. Выполнение полетов
21. Наземное движение воздушных судов на летном поле:
1) порядок передвижения (буксировки, руления) воздушных судов на летном поле;
2) меры предосторожности при рулении, буксировке ВС с учетом условий видимости и состояния покрытий перрона, мест стоянок, рулежных дорожек;
3) порядок осмотра ВПП днем и ночью, а также в условиях ограниченной видимости.
22. Порядок выполнения полетов в районе аэродрома (вертодрома):
1) порядок взлета воздушного судна;
2) выполнение полетов по стандартным маршрутам вылета и прилета, полетов по схеме снижения и захода на посадку по правилам полетов по приборам;
3) особенности выполнения полетов в условиях ограниченной видимости;
4) порядок входа (выхода) на воздушные трассы, маршруты зональной навигации, местные воздушные линии, специальные зоны;
5) порядок входа (выхода) в зоны ограничения полетов, постоянные опасные зоны, установленные в интересах подразделений государственной, экспериментальной авиации и организаций, базирующиеся на аэродромах (вертодромах);
6) выполнение полетов по постоянным маршрутам;
7) порядок сбора и роспуска групп воздушных судов;
8) выполнение маневра для внеочередного захода на посадку или ухода на запасной аэродром (вертодром);
9) полеты в зоне ожидания;
10) полеты на сверхзвуковых скоростях;
11) облеты наземных средств радиотехнического обеспечения полетов, авиационной электросвязи и систем светосигнального оборудования аэродрома (вертодрома);
12) выполнение полетов с двух и более ВПП;
13) особенности выполнения полетов на аэродромах совместного базирования, аэродромах совместного использования;
14) порядок проведения одновременных полетов ВС различных типов с одного аэродрома.
23.Эксплуатация аэродрома в условиях ограниченной видимости:
1) сведения о вводимых процедурах, в случае эксплуатации аэродрома в условиях ограниченной видимости;
2) условия, при которых вводятся процедуры эксплуатации аэродрома в условиях ограниченной видимости;
3) действия органов УВД при эксплуатации аэродрома в условиях ограниченной видимости;
4) действия экипажей прибывающих и вылетающих воздушных судов;
5) процедуры управления движением на земле транспортными средствами при эксплуатации аэродрома в условиях ограниченной видимости;
6) выполнение, по мере необходимости, процедур измерения дальности видимости на ВПП и передачи данных о ней, а также ответственных лиц за измерением дальности видимости на ВПП;
7) процедуры при изменении эксплуатационной надежности автоматизированного оборудования, используемого для оценки дальности видимости на ВПП.

4. Ұшуды орындау
21. Ұшу алаңында әуе кемелердің жерүсті қозғалысы:
1) ұшу алаңында әуе кемелердің қозғалысы (сүрету, басқару) тәртібі;
2) көрінім жағдайлары мен перрон жабынының жай-күйін, тұрақтар орнын, басқару жолдарынын ескере отырып, ӘК-ны басқару, сүйрету кезіндегі сақтық шаралары;
3) күндіз және түнде, сондай-ақ шектелген көрінім жағдайларында ҰҚЖ-ны қарап тексеру тәртібі.
22. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында ұшуды орындау тәртібі:
1) әуе кемесінің ұшып көтерілу тәртібі;
2) ұшып көтерілудің және қонудың стандартты маршруттары бойынша ұшуды, аспаптар бойынша ұшу принциптері бойынша төмендеу және қонуға кіру схемасы бойынша ұшуды орындау;
3) шектелген көрінім жағдайларында ұшуды орындау ерекшеліктері;
4) әуе трассаларына, аймақтық навигациялардың маршруттарына, жергілікті әуе желілеріне, арнайы аймақтарға кіру (шығу) тәртібі;
5) орналасқан әуеайлақтарда (тікұшақ айлақтарында) мемлекеттік, экспериментальдық авиация және ұйымдар бөлімшелерінің белгіленген мүдделерінде шектеулі ұшу аймақтарына, ұдайы қауіпті аймақтарға кіру (шығу) тәртібі;
6) тұрақты маршруттар бойынша ұшуды орындау;
7) әуе кемелерінің топтарын жинау және тарату тәртібі;
8) қосалқы әуеайлаққа (тікұшақ айлағына) қонуға немесе кетуге кезектен тыс кіру үшін маневрлерді орындау;
9) күту аймағындағы ұшу;
10) дыбыстан жылдам жылдамдықтағы ұшу;
11) ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жерүсті құралдарын және әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) авиациялық электр байланыс және жарық сигнал жабдығы жүйелерін айналып ұшу;
12) екі немесе одан да көп ҰҚЖ-дан ұшуды орындау;
13) бiрлесiп орналасқан әуеайлақтарында, бірлесіп пайдалану әуеайлақтарында ұшуды орындау ерекшеліктері;
14) бір әуеайлақта әр түрлі типтегі ӘК бір уақыттағы ұшуын жүргізу тәртібі.
23. Шектелген көрінім жағдайларында әуеайлақты пайдалану:
1) көрінімі шектелген жағдайларда әуеайлақтарды пайдалану жағдайында енгізілетін рәсімдер туралы мәліметтер;
2) көрінімі шектелген жағдайларда әуеайлақты пайдалану рәсімдерін енгізетін шарттар;
3) көрінімі шектелген жағдайларда әуеайлақты пайдалану кезіндегі ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарының іс-қимылы;
4) ұшып келетін және ұшып кететін әуе кемелері экипаждарының іс-қимылы;
5) көрінімі шектелген жағдайларда әуеайлақты пайдалану кезіндегі жерде көлік құралдарының қозғалысын басқару рәсімдері;
6) қажеттілігіне қарай ҰҚЖ-да көрінім қашықтығын өлшеу рәсімдерін және ол туралы, сондай-ақ ҰҚЖ-да көрінім қашықтығын өлшеуге жауапты адамдардың деректерін беруді орындау;
7) ҰҚЖ-да көрінім қашықтығын бағалау үшін пайдаланылатын автоматтандырылған жабдықтың пайдалану сенімділігі өзгерген кездегі рәсімдер.

24. Дополнительно раскрываются:
1) порядок выполнения полетов по схеме снижения и захода на посадку (по кругу, двумя разворотом на 180°, с рубежа, отворотом на расчетный угол и др.) для воздушных судов, имеющих скорость полета по кругу более 300 км/ч, а так же менее 300 км/ч;
2) минимальная безопасная высота полета в районе аэродрома, эшелон перехода, высота полета по кругу, высота перехода;
3) порядок входа (выхода) в район аэродрома, аэродромные зоны, на полигон, площадки десантирования (приземления), постоянные маршруты и т.д. с указанием ограниченных пеленгов, минимального безопасного эшелона для входа (выхода) в район аэродрома, полигона, площадок в различных метеорологических условиях для каждого направления ВПП и других необходимых данных;
4) порядок сбора и роспуска групп воздушных судов. Порядок выполнения маневров для внеочередного захода на посадку или ухода на запасной аэродром;
5) порядок полетов на малых и предельно малых высотах;
6) порядок полетов на сверхзвуковой скорости, на потолок и на разгон самолета.
5. Обеспечение безопасности полетов воздушных судов и обслуживания воздушного движения
25. Основные рекомендации по обеспечению безопасности полетов воздушных судов и обслуживания воздушного движения в районе аэродрома (вертодрома).
26. Минимальные безопасные высоты (МБВ), эшелон перехода, высота перехода высота полета по кругу.
27. Минимальные интервалы по категориям воздушных судов, используемые органом обслуживания воздушного движения (управления полетами), между взлетающими и выполняющими заход на посадку воздушными судами, между поочередно взлетающими воздушными судами, между воздушными судами, выполняющими заход на посадку.
28. Внеочередной заход на посадку.
29. Уход на второй круг.
30. Аварийный слив топлива.
31. Порядок использования аэродромной аварийной тормозной установки (при наличии).
32. Концевые полосы торможения, если они предназначены для уменьшения риска повреждения воздушных судов, в случае выкатывания за пределы ВПП.
33. Действия экипажа воздушного судна и органов обслуживания воздушного движения (управления полетами) при получении сигналов "Режим", "Ковер".
6. Управление полетами
34. Пункты управления, их позывные и частоты, часы работы.
35. Особенности управления полетами:
1) при выполнении полетов по стандартным маршрутам вылета и прилета, полетов по схеме снижения и захода на посадку, для входа (выхода) на воздушные трассы, маршруты зональной навигации, местные воздушные линии, специальные зоны;
2) при выполнении полетов по постоянным маршрутам;

24. Қосымша мыналар ашылады:
1) айналым бойынша ұшу жылдамдығы 300 км/с астам, сондай-ақ 300 км/с төмен әуе кемелері үшін қонуға төмендеу және қонуға кіру схемасы бойынша ұшуды орындау тәртібі (180о екі бұрылыс жасаумен айналым бойынша, есепті бұрышқа бұрылумен шептен және т.б.);
2) әуеайлақ ауданында ең төмен қауіпсіз биіктік, ұшып өту эшелоны, айналым бойынша ұшу биіктігі, ұшып өту биіктігі;
3) ҰҚЖ-ның әрбір бағыты үшін әртүрлі метеорологиялық жағдайларда әуеайлақ, полигон, алаңдар ауданына кіру (шығу) үшін ең төмен қауіпсіз эшелонының шектелген плеленгтерін және басқа да қажетті деректерді көрсете отырып, әуеайлақ ауданына, әуеайлақ аймақтарына, полигонға, десанттауға (жерге түсіру) алаңына, тұрақты маршруттарға және т.б. кіру (шығу) тәртібі;
4) әуе кемелерінің топтарын жинау және тарату тәртібі. Қосалқы әуеайлаққа кезектен тыс қонуға кіру немесе кету үшін маневлерді орындау тәртібі;
5) төмен және шекті төмен биіктікте ұшу тәртібі;
6) дыбыстан жылдам жылдамдықта ұшақтың жоғары және екпінмен ұшу тәртібі.
5. Әуе кемелерінің ұшу қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
және әуе қозғалысына қызмет көрсету
25. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін және әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету жөніндегі негізгі ұсынымдар.
26. Ең төменгi қауiпсiз биiктiктер (ЕТҚБ), ұшып өту эшелоны, ұшып өту биiктiгi, айналым бойынша ұшу биiктiгі.
27. Әуе қозғалысына қызмет көрсететін (ұшуды басқаратын) орган пайдаланатын әуе кемелерінің санаттары бойынша ұшып көтерілетін және қонуға кәруді орындайтын, кезекпен ұшып көтерілетін, қонуға кіруді орындайтын әуе кемелері арасындағы ең аз аралықтар.
28. Қонуға кезектен тыс кіру.
29. Екінші айналымға кету.
30. Отынды авариялық төгу.
31. Әуеайлақтық авариялық тезегіш қондырғысын (бар болған кезде) пайдалану тәртібі.
32. Тежеудің шеткі жолақтары, егер олар ҰҚЖ шегінен тыс шығатын жағдайда әуе кемесін зақымдау қаупін азайтуға арналған.
33. "Режим", "Кілем" сигналдарын алған кездегі әуе кемесі экипажының және әуе қозғалысына қызмет көрсететін (ұшуды басқаратын) органдардың іс-қимылы.
6. Ұшуды басқару
34. Басқару пунктері, оны шақыру белгісі және жиiлiктері, жұмыс мерзiмдерi.
35. Ұшуды басқарудың ерекшеліктері:
1) ұшып көтерілудің және ұшып келудiң стандартты маршруттары бойынша ұшуды, төмендеу және қонуға кіру схемасы бойынша ұшуды, әуе трассаларында, айлақтық навигацияның маршруттарына, жергiлiктi әуе желілеріне, арнайы аймақтарға кіру (шығу) үшін ұшуды орындаған кезде;
2) тұрақты маршруттар бойынша ұшуды орындаған кезде;

3) при выполнении полетов в зонах ограничения полетов, постоянных опасных зонах, установленных в интересах подразделений государственной, экспериментальной авиации и организаций, базирующиеся на аэродромах (вертодромах);
4) при полетах воздушных судов, следующих транзитом через район аэродрома (вертодрома);
5) при выполнении полетов воздушных судов в целях проведения поисково-спасательных и аварийно-спасательных работ;
6) при обеспечении воздушному судну посадки в аварийной ситуации;
7) при выполнении полетов воздушных судов на аэродромах совместного базирования, аэродромах совместного использования;
8) при выполнении полетов с двух и более ВПП;
9) организация руководства полетами в аэродромной зоне (над аэродромом).
36. Рубежи приема-передачи управления полетами ВС, взаимодействие между зонами управления пунктов управления.
37. Порядок перехода на запасные пункты управления (при их наличии) и управления полетами с них.
38. Порядок временного совмещения функций руководителей полетами зон управления.
39. Управление наземным движением на перроне при наличии специализированного подразделения аэропортового комплекса на крупных аэродромах с большой площадью перрона, где диспетчерский пункт руления органа обслуживания воздушного движения не может наблюдать за всем перроном из-за сложности его конфигурации. Зоны ответственности между руководителем полетами на аэродроме и специализированным подразделением аэропортового комплекса по управлению движением воздушных судов на перроне, а также процедуры, которые необходимо соблюдать при обслуживании наземного движения, и методы взаимодействия в переходных зонах между перроном и площадью маневрирования.
7. Обеспечение полетов
40. Предоставление аэронавигационной информации.
41. Порядок подготовки и предоставления аэронавигационной информации авиационному персоналу, связанному с обеспечением и выполнением полетов.
42. Предоставление метеорологической информации.
Организация метеорологического обеспечения полетов (название, идентификационные данные авиационного метеорологического подразделения, часы работы, почтовый адрес, электронный адрес, адрес авиационной наземной сети передачи данных и телеграфных сообщений, контактные телефоны), аэродромы (вертодромы), по которым осуществляется прогнозирование. При отсутствии на аэродроме (вертодроме) авиационного метеорологического подразделения указывается, за каким авиационным метеорологическим подразделением закреплен аэродром (вертодром) для составления прогнозов погоды, объем метеорологической информации, предоставляемой пользователям воздушного пространства.
Метеорологические наблюдения и сводки (пункты наблюдений, виды наблюдений, особенности; сроки регулярных наблюдений; критерии выпуска специальных сводок и порядок их распространения; порядок проведения наблюдений за ветром на высотах и передачи данных; порядок проведения радиолокационных наблюдений и передачи данных).
Виды авиационных прогнозов погоды по аэродрому (вертодрому), предупреждения об опасных для полетов метеорологических явлениях.
Обеспечение метеорологической информацией органов обслуживания воздушного движения (управления полетами). Виды предоставляемой информации и способы ее доведения. Порядок действия смены авиационного метеорологического подразделения при поступлении сигнала "Тревога".
Дополнительно описывается:

3) әуеайлақта (тiкұшақ айлақтары) орналасқан мемлекеттiк, экспериментальдық авиация және ұйымдар бөлiмшелерінiң белгіленген мүдделерінде шектеулi ұшу аймақтарында, ұдайы қауiптi аймақтарда ұшуды орындаған кезде;
4) әуеайлық ауданы (тікұшақ айлағы) арқылы транзитпен ұшатын әуе кемелері ұшуды орындаған кезде:
5) әуе кемелері іздестіру-құтқару және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу мақсатында ұшуды орындаған кезде;
6) әуе кемесіне авариялық жағдайда қонуды қамтамасыз еткен кезде;
7) әуе кемелері бірлесіп орналасқан әуеайлақтарда, бірлесіп пайдаланатын әуеайлақтарда ұшуды орындаған кезде;
8) екі және одан да көп ҰҚЖ-да ұшуды орындаған кезде;
9) әуеайлақтық аймақта (әуеайлақ үстінде) ұшуды басқаруды ұйымдастыру.
36. ӘК ұшуын басқаруды қабылдау/тапсыру шептері, басқару пунктерінің басқару аймақтары арасындағы өзара іс-қимыл.
37. Басқарудың қосалқы пункттеріне өту (олар болған кезде) және олардан ұшуды басқару тәртібі.
38. Басқару аймақтары ұшу басшыларының функцияларын уақытша біріктіру тәртібі.
39. Әуе қозғалысына қызмет көрсететін органның басқару диспетчерлік пункті орналасқан жердегі перронның кең аумағымен ірі әуеайлақтардағы әуеайлақ кешенінің арнайы құрылымы болған кезде перронда жерүсті қозғалысын басқару, оның құрылымының күрделілігіне байланысты барлық перрондарды бақылай алмайды. Перронда әуе айлақтағы ұшу басшысы мен әуе кемелерінің қозғалысын басқару бойынша әуеайлақ кешеннiң мамандандырылған бөлiмшесi аралығындағы жауапкершiлiк аймағы, сондай-ақ жерүсті қозғалысына қызмет көрсету кезінде сақтауға қажетті рәсімдер және перрон мен маневр жасау алаңы арасындағы ұшып өту аймақтарының өзара іс-қимылдары әдiстерi.
7. Ұшуды қамтамасыз ету
40. Аэронавигациялық ақпаратты ұсыну.
41. Ұшуды қамтамасыз етуге және орындауға байланысты авиация персоналына аэронавигациялық ақпаратты дайындау және ұсыну тәртібі.
42. Метеорологиялық ақпаратты ұсыну.
Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ететін ұйым (атауы, авиациялық метеорологиялық бөлiмшенiң сәйкестендіру деректері, жұмыс уақыты, пошталық мекенжайы, электрондық мекенжайы, деректер мен телеграф хабарламаларын беретін жерүсті авиация желiсi, байланыс телефондары), болжауды жүзеге асырылатын әуеайлақтар (тiкұшақ айлақтары). Авиациялық метеорологиялық бөлімшелер әуеайлақта (тікұшақ айлағында) болмаған кезде әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға ұсынылатын ауа райы болжамдарын, метеорологиялық ақпарат көлемiн жасау үшiн қандай авиациялық метеорологиялық бөлiмшеге әуеайлақ (тiкұшақ аймағы) бекiтілгені көрсетiледi.
Метеорологиялық қадағалау және жинақтау (қадағалау пункттері, қадағалау түрлері, ерекшеліктері; тұрақты қадағалау мерзімдері, арнайы жинақтауды шығару өлшемшарттары және оларды бөлу тәртібі, биіктіктерде желді қадағалау және деректер беру тәртібі, радиолокациондық қадағалауды жүргізу және деректер беру тәртібі).
Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) бойынша авиациялық ауа райына авиациялық болжамдар түрлері, ұшу үшін қауіпті метеорологиялық құбылыстар туралы ескерту.
Әуе қозғалысын қызмет көрсету органдарын (ұшуды басқару) метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету. Ұсынылған ақпарат түрлері және оларды жеткізу тәсілдері. "Сигнал" сигналы түскен кезде авиациялық метеорологиялық бөлімше ауысымының іс-қимыл тәртібі.
Қосымша мыналар сипатталады:

1) краткая климатическая и орнитологическая характеристика района аэродрома по временам года;
2) организация воздушной и радиолокационной разведки погоды;
3) порядок информации экипажей воздушных судов о фактической погоде;
4) организация оперативного взаимодействия между метеорологическими подразделениями по метеорологическому и орнитологическому обеспечению полетов.
43. Орнитологическое обеспечение полетов:
1) информация, характеризующая орнитологическую обстановку в районе аэродрома (вертодрома) для основных периодов годовой активности птиц;
2) данные о скоплениях птиц и направлении их перелета;
3) основные мероприятия по орнитологическому обеспечению полетов.
44. Радиотехническое обеспечение полетов и авиационная электросвязь:
1) состав и размещения средств наблюдения, радионавигации, посадки и авиационной электросвязи;
2) тип и категория средства, обозначение, географические координаты, магнитное склонение и превышение места их установки, рабочие частоты (каналы) и регламент работы.
3) использование основных и резервных средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи;
4) состав дежурных средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи при использовании аэродрома (вертодрома) в качестве запасного;
5) применение средств объективного контроля.
45. Дополнительно раскрываются:
1) зоны видимости РЛС и зона действия навигационных средств;
2) порядок использования средств связи и РТО полетов;
3) организация радиосвязи органов УВД аэродрома с воздушными судами. Резервные средства связи и РТО полетов. Порядок использования резервных и дублирующих средств.
46. Электросветотехническое обеспечение полетов:
1) тип системы огней приближения, протяженность и сила света системы огней приближения;
2) тип входных огней ВПП, цвет входных огней и фланговых горизонтов (при наличии);
3) тип огней зоны приземления, протяженность огней зоны приземления;
4) посадочные огни, протяженность, интервалы установки, цвет и сила посадочных огней;
5) осевые огни, протяженность, интервалы установки, цвет и сила осевых огней (при наличии);
6) ограничительные огни ВПП, их тип, цвет ограничительных и фланговых горизонтов (при наличии);
7) протяженность и цвет огней КПТ (при наличии);
8) соответствие категории полетов, на которую рассчитана ВПП.
9) системы визуальной индикации глиссады, сторона расположения системы визуальной индикации глиссады, угол наклона глиссады при их наличии);

1) жыл мерзімдері бойынша әуеайлақ ауданының қысқаша климаттық және орнитологиялық сипаттамасы;
2) ауа райына әуе және радиолокациялық барлауды ұйымдастыру;
3) нақты ауа райы туралы әуе кемелері экипаждарына ақпарат беру тәртібі;
4) ұшуды метеорологиялық және орнитологиялық қамтамасыз ету бойынша метеорологиялық бөлiмшелер арасында жедел өзара іс-қимылды ұйымдастру.
43. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету:
1) құстардың жылдық белсендiлiгiнің негiзгi кезеңдері үшiн әуеайлақ (тiкұшақ айлағы) ауданындағы орнитологиялық жағдайды сипаттайтын ақпарат;
2) құстардың шоғырлануы және олардың ұшу бағыты туралы деректер;
3) ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі негiзгi іс-шаралар.
44. Ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланысы:
1) бақылау, радионавигация, қондыру және авиациялық электр байланысы құралдарының құрамы және орналасуы;
2) құралдардың түрі және санаты, белгiсі, географиялық координаталары, олар орнатылған орынның магниттiк иілуі және жоғарылауы, жұмыс жиiлiктерi (арналар) және жұмыс регламенті;
3) ұшуды радиотехникалық және авиациялық электр байланыспен қамтамасыз етудің негiзгi және резервтегi құралдарын пайдалану;
4) әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) қосалқы ретінде пайдаланған кезде ұшуды радиотехникалық және авиациялық электр байланыспен қамтамасыз етудің кезектi құралдарының құрамы;
5) объективті бақылау құралдарын қолдану.
45. Қосымша мыналар ашылады:
1) ҰҚБ көрінімі аймағы және навигациялық құралдардың әрекет ету аймағы;
2) ұшудың ТҚБ және байланыс құралдарын пайдалану тәртібі;
3) әуе кемелері бар әуеайлақтың ӘҚБ органдарының радиобайланысын ұйымдастыру. Ұшудың ТҚБ және байланыстың резервтік құралдары. Резервтегi және қайталайтын құралдарын қолдану тәртібі ашылады.
46. Ұшуды электр-жарықтехникалық қамтамасыз ету:
1) жақындау жарық жүйесiнiң түрi, жақындау жарық жүйесінiң ұзақтығы және жарық күшi;
2) ҰҚЖ-ның кіру жарықтарының түрі, кіру жарықттарының және қапталдық көкжиек түсі (бар болған кезде);
3) жерге қону аймағының жарық түрi, жерге қону аймағының жарық бойлығы;
4) қону жарықтары, бойлығы, қондырғылар аралығы, қону жарықтарының түсі және күшi;
5) осьтік жарықтар, бойылығы, қондырғылар аралығы, осьтік жарықтар (бар болған кезде) түсі және күшi;
6) ҰҚЖ шектеу жарықтары, олардың түрi, қапталдық көкжиектің (бар болған кезде ) және шектеу жарықтарының түсi;
7) КТП жарықтарының бойлығы және түсі (бар болған кезде);
8) ҰҚЖ есептелген ұшу санатының сәйкес келуі;
9) глиссаданың шолу индикациясы жүйелерi, глиссаданың шолу индикациясы жүйесiн орналастыратын тарап, глиссаданың (PAPI, T-VASIS бар болған кезде) көлбеу бұрышы;

10) маркировка аэродромного и опознавательного маяка;
11) другие визуальные средства ориентации и управления на РД (включая огни мест ожидания у ВПП, промежуточных мест ожидания и линий "стоп") и перронах, расположение, а также тип системы визуальной стыковки с телескопическим трапом при ее наличии.
47. Аэродромное обеспечение полетов:
1) порядок и сроки осмотра ВПП днем и ночью, а также в условиях ограниченной видимости;
2) мероприятия по поддержанию аэродрома (вертодрома) в постоянной эксплуатационной готовности;
3) порядок движения по аэродрому (вертодрому) людей, аэродромно-технических и транспортных средств;
4) порядок и очередность очистки элементов летного поля, включая критические зоны радиомаячных систем;
5) порядок и сроки определения толщины слоя осадков на ВПП и коэффициента сцепления;
6) подготовка к полетам вертолетных площадок;
7) порядок встречи и отправки воздушных судов с мест стоянок авиационным персоналом.
48. Медицинское обеспечение полетов.
Содержание и порядок проведения медицинского обеспечения полетов.

10) әуеайлақтық және тану маяктарынын таңбалау;
11) БЖ бағдар мен басқарудың, перронның, орналасудың басқа да шолу құралдары (ҰҚЖ күту орнындағы жарықтар, күтудің аралық орны және "тоқта" желілері), сондай-ақ қолдағы телескопиялық трапы бар шолу түйісу жүйесінің түрі.
47. Ұшуды әуеайлақтық қамтамасыз ету:
1) күндіз және түнде, сондай-ақ шектеулі көрінім жағдайларында ҰҚЖ-ны қарап тексеру тәртібі және мерзімдері;
2) әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) тұрақты пайдалануға әзірлікте ұстау жөніндегі іс-шаралар;
3) әуеайлақ (тiкұшақ айлағы) бойынша адамдардың, әуеайлақ-техникалық және көлiк құралдарының қозғалу тәртібі;
4) радиомаяк жүйелерiнiң қауіпті аймақтарын қоса алғанда, ұшу өрiсi элементтерiн тазарту тәртібі және кезектiлiгі;
5) ҰҚЖ-да шөгу қабатының қалыңдығын және ілініс коэффициентiн айқындау тәртібі және мерзiмдерi;
6) тікұшақ айлақтарын ұшуға дайындау;
7) авиациялық персоналдың тұрақ орындарынан әуе кемелерін қарсы алу және жөнелту тәртібі.
48. Ұшуды медициналық қамтамасыз ету.
Ұшуды медициналық қамтамасыз етудi жүргiзу мазмұні және тәртібі.

49. Поисково-спасательное обеспечение:
1) район ответственности за организацию и проведение поисково-спасательное обеспечения полетов;
2) сведения о технических средствах и оборудовании, используемых при аварийно-спасательных работах и пожаротушении (места базирования, степени готовности и их возможности);
3) действия авиационных сил и средств поиска и спасания при получении сигнала бедствия или другой информации о воздушном судне, терпящем или потерпевшем бедствие;

49. Іздестiру-құтқаруды қамтамасыз ету:
1) ұшуды iздестiру-құтқару қамтамасыз етуді ұйымдастыруға және жүргiзуге жауапкершілік ауданы;
2) авариялық-құтқару жұмыстарында және өрт сөндіру кезінде пайдаланылатын техникалық құралдар және жабдықтар туралы мәліметтер (орналасқан орны, әзірлік дәрежесі және олардың мүмкіндігі);
3) апатқа ұшыраған немесе ұшыраудағы әуе кемесi туралы апаттық сигналды немесе басқа да ақпаратты алған кездегі авиациялық iздестiру күштері мен құралдарының және құтқару іс-қимылдары;

400
-
450
-
4000
Приложение 5
к Правилам производства полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Алгоритм расчета высоты (эшелона) полета воздушного судна
1. Расчет нижнего эшелона (эшелона перехода) района аэродрома производится по формулам:
Нниж.эш. ≥ Нпер. + 300 + Наэр.;
где Нпер. – высота перехода,
Наэр. — превышение аэродрома над уровнем моря.
Расчет выполняется исходя из условия, что атмосферное давление аэродрома, приведенное к уровню моря, равняется стандартному давлению.
Нижний эшелон района аэродрома устанавливается для определенного диапазона давление на аэродроме. Минимальное давление этого диапазона определяется в следующем порядке:

400
-
450
-
4000
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Әуе кемесінің ұшу биіктігін (эшелонын) есептеу алгоритмі
1. Әуеайлақ ауданы төменгі эшелонының (өту эшелоны) есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Н төм.эш.
Н өту + 300 + Н әуеайл.;
Мұнда Н өту – өту биіктігі,
Н әуеайл. – теңіз деңгейінен әуеайлақты ұлғайту.
Есеп теңіз деңгейіне келтірілген әуеайлақтың атмосфералық қысымы стандарттық қысымға теңестіру шартын негізге ала отырып орындалады.
Әуеайлақ ауданының төменгі эшелоны әуеайлақта белгілі қысым диапазоны үшін белгіленеді. Осы диапазонның ең төменгі қысымы мынадай тәртіпте айқындалады:

1) определить избыток переходного слоя:
D Нпер. = Нниж.эш. - (Нпер. + 300 + Наэр.);
2) определить минимальное давление на аэродроме для расчетной Нниж.эш.;
Раэр.мин = 760 - (Наэр. + DНпер.) /11;
При давлении на аэродроме (Раэр.) меньшем Раэр.мин. и по значению не более, чем на 27 мм.рт.ст. в качестве нижнего эшелона устанавливается следующий верхний эшелон, а при Раэр. меньшем Раэр.мин. и по значению более чем на 27 мм.рт.ст - очередной верхний эшелон и т.д.
Рассчитанные эшелоны и диапазоны давления на аэродроме, в пределах которых эти эшелоны устанавливаются, указываются в аэронавигационном паспорте аэродрома.
Перед - началом выполнения полетов орган УВД аэродрома по фактическим значениям давления на аэродроме (Раэр.факт), температуры воздуха у земли - to, и с учетом минимального значения Раэр.мин. для данного диапазона определяет нижний эшелон. Нниж.эш. факт. ≥ Н ниж.эш. - (Раэр.факт - Раэр.мин.)х11 - DНтемп.;
где DНтемп. - методическая температура поправка высотомера, которая учитывается при расчете на навигационной линейке или определяется по формуле, указанной в пункте 2 настоящего Приложения. При этом Ниспр.=Нниж.эш.
Например, требуется рассчитать нижние эшелоны и диапазоны давления на аэродроме, в пределах которых эти эшелоны устанавливаются, а также определить фактический нижний эшелон в день полетов при условии, что Наэр=162 м, Нперех.=700 м, Раэр.факт=718 мм.рт.ст., to= -15°C.
Расчет выполняется в такой последовательности:
Нниж.эш ≥700+300+162≥1162 м;
Нниж.энг=1200 м;
DНперех. 1200-(700+300+162)=38 м;
Раэрmin=760-(162+38)/11=742 мм.рт.ст.
В районе данного аэродрома должны быть установлены и указаны в инструкции по производству полетов нижние эшелоны:
1200 м при Раэр≥742 мм.рт.ст.;
1500 м при 742 мм.рт.ст.> Раэр≥715 мм.рт.ст.;
1800 м при Раэр<715 мм.рт.ст.;
и т.д.
В день полетов орган УВД аэродрома определяет нижний эшелон с учетом фактической температуры воздуха у земли:
Нниж.эш. факт. ≥ 1500-(718-715)х11-((-15-15)/300)х1500=1617м;
Нниж.эш. факт.=1800 м.
2. Расчет безопасной высоты полета по атмосферному давлению 760 мм.рт.ст. или 1013, 25 мбар/гПа производится по формулам:
Нбез.760 = Нбез.ист. + Нрел. - DНтемп.+ (760 - Рприв.мин.) х 11
Нбез.1013,25 = Нбез.ист. + Нрел. - DНтемп.+ (1013,25 - Рприв.мин.) х 8,25
где Нбез.ист. - установленное значение истинной безопасной высоты полета (в метрах);
Нрел. - абсолютная высота наивысшей точки рельефа местности с учетом высоты искусственных препятствий на ней в пределах установленной ширины маршрута (в метрах);
Рприв.мин. — минимальное атмосферное давление по маршруту (этапу маршрута) полета, приведенное к среднему уровню моря, мм.рт.ст.(мбар/гПа);
DНтемп. - методическая температурная поправка высотомера, определяемая по навигационной линейке (в метрах), или по формуле:
где Ниспр. = Нбез.ист. + Нрел. (в метрах);
to - минимальная температура по маршруту (участку) полета.

1) өту қабатының артығын айқындау:
Н өту = Н төм.эш. – (Н өту + 300 + Н әуеайл.);
2) Н төм.эш. есептеу үшін әуеайлақтағы ең аз қысымды айқындау;
Р төм.әуеайл. = 760 – (Н әуеайл. +
Н өту) /11;
Әуеайлақта қысым (Р әуеайл.) Р әуеайл. төмен және мәні бойынша 27 мм сын.бағ. астам емес жағдайда төменгі эшелон ретінде келесі жоғарғы эшелон, ал Р төм.әуеайл. Р әуеайл. төмен және мәні бойынша 27 мм сын.бағ. астам бар болған кезде – кезекті жоғарғы эшелон және т.б. белгіленеді
Шегінде осы эшелондар белгіленетін әуеайлақтағы қысымның есептелген эшелондары мен диапазондары осы әуеайлақтың паспортында көрсетіледі.
Әуеайлақтың ӘҚБ органы ұшуды орындау алдында әуеайлақтағы қысымның нақты мәні (Р нақты әуеайл), жердегі ауа температурасы – to және осы диапазон үшін Р төм.әуеайл. ең аз мәнін ескере отырып, осы эшелон үшін төменгі эшелонды айқындайды. Н төм.нақты эш. > Н төм.эш. – (Р нақты әуеайл. – Р төм. әуеайл.) х 11 -
Н темп.
мұнда Н темп. – навигациялық сызғышты есептеу кезінде ескерілетін немесе осы Қосымшаның 2-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалатын биiктiк өлшегiштiң әдiстемелiк температуралық түзетуi. Бұл ретте Н түзету.=Н төм.эш.
Мысалы, шегінде осы эшелондар белгіленетін әуеайлақтағы қысымның төменгі эшелондары және диапазондарын есептеу, сондай-ақ Н әуеайл.=162 м., Н өтп.=700 м., Р нақты әуеайл.=718 мм. сын.бағ., to= -15ОC болу шартымен ұшатын күні нақты төменгі эшелонды айқындау қажет.
Есептеу мынадай жүйелілікпен орындалады:
Н төм.эш
700+300+162
1162 м.;
Н төм.эш=1200 м.;
Н өтп.1200-(700+300+162)=38 м.;
Р min әуеайл.=760-(162+38)/11=742 мм.сын.бағ.
Осы әуеайлақ ауданында ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта төменгі эшелондар белгіленуге және көрсетілуге тиіс:
Р әуеайл.
742 мм.сын.бағ. кезінде 1200 м;
742 мм.сын.бағ.
Р әуеайл.
715 мм.сын.бағ. кезінде1500 м;
Р әуеайл.
715 мм.сын.бағ. кезінде 1800 м;
және т.б.
Ұшу күні әуеайлақтың ӘҚБ органы жердегі ауаның нақты температурасын ескере отырып, төменгі эшелонды айқындайды:
Н нақты төм.
1500 – (718–715)х 11-((-15-15)/300)х 1500=1617 м.;
Н нақты эш. = 1800 м.
2. Атмосфералық қысым бойынша 760 мм немесе қауiпсiз ұшу биiктiгінің 1013,25 мбар есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Н қауіпсіз 760 = Н шын қауіпсіз + Н бедер -
Н темп.+ (760 - Р келт.төм.) х 11Н қауіпсіз 1013,25 = Н шын қауіпсіз + Н бедер -
Н темп.+ (1013,25 - Р келт.төм.) х 8,25
мұнда Н шын қауіпсіз – шынайы қауiпсiз ұшу биiктiгiнiң белгiленген мәнi, м;
Нбедер – маршрут енiнiң белгiленген шегiнде ондағы жасанды кедергiлердің биіктігі ескерiлген жер бедерiндегi ең жоғары нүктенiң абсолюттiк биiктiгi, м;
Ркелт.мин. – ұшу маршруты (маршрут кезеңі) бойынша теңiздің орташа деңгейiне келтiрiлген, ең аз атмосфералық қысым, мм. сын.бағ. (мбар/гПа);
Н темп. – навигациялық сызғыш бойынша (метр) немесе мынадай формуламен айқындалатын биiктiк өлшегiштiң әдiстемелiк температуралық түзетуi, м:
мұнда H түз. = Н шын қауіпсіз + Н бедер, (м.);
t 0 – ұшу маршруты (учаскесi) бойынша ең төмен температура.

3. Расчет безопасной высоты полета в районе подхода (для включения в аэронавигационный паспорт аэродрома и в документы аэронавигационной информации) производится по формулам:
Нбез.подх. = Нбез.ист. + Нрел. - DНтемп.+ (760 - Рприв.аэр) х 11
Нбез.подх. = Нбез.ист. + Нрел. - DНтемп.+ (1013,25 - Рприв.аэр.) х 8,25
где Нбез.ист. - установленное значение истинной безопасности полета (в метрах);
DНтемп. - методическая температурная поправка высотомера определяемая для минимальной температуры на аэродроме по многолетним наблюдениям (в метрах);
Рприв.аэр. - минимальное атмосферное давление на аэродроме по многолетним данным, приведенное к уровню моря или приведенного к среднему уровню моря рассчитывается по формуле:
Рприв.аэр. = Наэр / 11(8,25) + Раэр.
где Наэр. - превышение аэродрома относительно уровня моря;
Раэр. - минимальное атмосферное давление на уровне ВПП аэродрома по многолетним наблюдениям или приведенного к среднему уровню моря.
4. Расчет минимальной безопасной высоты полета по кругу над аэродромом производится по формуле:
Нкр. = Нбез.ист. + DНрел. - DНтемп.
где Нбез. ист. - установленное значение истинной безопасной высоты полета в зоне взлета и посадки (в метрах);
Нрел. - высота наивысшей точки рельефа местности с учетом искусственных препятствий относительно уровня аэродрома в пределах установленной ширины полосы (в метрах);
DНтемп. - определяется по формуле, указанной в пункте 2 настоящего Приложения. При этом Ниспр. = Нбез.ист. + Нрел., a to - минимальная температура на аэродроме по многолетним наблюдениям, град. Цельсия.
5. Расчет минимальной безопасной высоты в районе аэродрома (МБВ) производится по формуле:
МБВ = 300 + DНрел. - DНтемп.
где DНрел. - высота наивысшей точки рельефа местности с учетом искусственных препятствий определенного относительно порога ВПП, имеющего меньшее превышение;
DНтемп. - определяется по формуле, указанной в пункте 2 настоящего Приложения. При этом Ниспр. = 300 + DНрел., a to - минимальная температура на аэродроме по многолетним наблюдениям, град. Цельсия.
6. Расчет безопасной высоты в районе аэродрома при полете ниже нижнего эшелона производится по формуле:
Нбез.аэр. = Нбез.ист + DНпреп. - DНтемп.
где Нбез.ист. — установленное значение истинной безопасной высоты полета в зоне взлета и посадки (в метрах);
DНпреп. - высота наивысшей точки рельефа местности с учетом естественных препятствий на ней относительно уровня аэродрома. Высота искусственных препятствий учитывается в DНпреп. при скорости полета более 300 км/ч, а в горной местности - во всех случаях независимо от скорости полета в пределах установленной ширины маршрута (в метрах);
DНтемп. - определяется по формуле, указанной в пункте 2 настоящего Приложения. При этом Ниспр. = Нбез.ист. + DНпреп., a to - фактическая температура на аэродроме, град. Цельсия.

3. Жақындап келу ауданындағы қауiпсiз ұшу биiктiгiн есептеу (әуеайлақтың аэронавигациялық паспортына және аэронавигациялық ақпарат құжаттарына енгiзу үшiн) мынадай формулалар бойынша жүргiзiледi:
Н қауіпсіз жақын. = Н шын қауіпсіз. + Н бедер -
Н темп.+ (760 – Р келт. әуеайл.) х 11
Н қауіпсіз өтп. = Н шын қауіпсіз + Н бедер -
Н темп.+ (1013,25 – Р келт. әуеайл.) х 8,25
мұнда Н шын қауіпсіз – шынайы қауiпсiз ұшудың белгiленген мәнi, (м);
Н темп. – биiктiк өлшегiшiнiң әдiстемелiк температуралық түзетiлуi, ол көп жылдық бақылау бойынша әуеайлақтағы ең төмен температура үшiн айқындалады, (м);
Р келт. әуеайл. – теңiз деңгейiне немесе теңіздің орта деңгейіне келтiрiлген көп жылдық деректер бойынша әуеайлақтағы ең аз атмосфералық қысым, мынадай формула бойынша есептеледi:
Р келт. әуеайл. = Н әуеайл / 11(8,25) + Р әуеайл.,
мұнда Н әуеайл. – әуеайлақтың теңiз деңгейiне қатысты биiктігі;
Р әуеайл. – көп жылғы бақылау бойынша немесе теңіздің орта деңгейіне келтірілген әуеайлақтың ҰҚЖ деңгейiндегi ең аз атмосфералық қысым.
4. Әуеайлақ айналымы бойынша ең аз қауіпсіз ұшу биiктiгiн есептеу мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Н айн. = Н шын қауіпсіз +
Н бедер -
темп.,
мұнда Н шын қауіпсіз – ұшу және қону аймағындағы шынайы қауiпсiз ұшу биiктiгiнiң белгiленген мәнi, (м);
Н бедер – жолақ енiнiң белгiленген шегiнде әуеайлақ деңгейiне қатысты жасанды кедергiлер ескерiлген жер бедерiндегi ең жоғары нүктенiң биiктiгi, м;
H темп. – осы Қосымшаның 2-тармағында көрсетілген формула бойынша анықталады. Бұл ретте Н түзет. = Н шын қауіпсіз. + Н бедер, ал to – көп жылдық бақылаулар бойынша әуеайлақтағы ең аз температура, Цельсий град.
5. Әуеайлақ ауданындағы ең аз қауіпсіз биіктікті (МҚБ) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
МҚБ = 300 +
Н бедер -
Н темп.,
мұнда
Н бедер – шамалы биік ҰҚЖ шегіне қатысты анықталған жасанды кедергілерді ескере отырып, жер бедерінің ең жоғары нүктесінің биіктігі, м.;
Н темп. – осы Қосымшаның 2-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалады. Бұл ретте Н түзет. = 300 +
Н бедер, ал to – көп жылдық бақылаулар бойынша әуеайлақтағы ең аз температура, Цельсий град.
6. Әуеайлақ ауданында төменгi эшелоннан төмен ұшқанда қауiпсiз биiктiк мынадай формула бойынша есептеледi:
Нқауіпсіз әуеайл. = Ншын қауіпсіз + Н кедергі - Н темп.,
мұнда Н шын қауіпсіз – ұшу және қону аймағындағы шынайы қауiпсiз ұшу биiктiгiнiң айқындалған мәнi, м;
Н кедергі – әуеайлақ деңгейiне қатысты ондағы табиғи кедергiлер ескерiлген жер бедерiнiң ең жоғары нүктесiнiң биiктiгi. Жасанды кедергiлердің биiктiгi 300 км/сағаттан артық ұшу жылдамдығы кезiнде
кедергiде, ал таулы жерлерде – маршрут енiнiң белгiленген шегiндегi ұшу жылдамдығына қарамастан барлық жағдайларда ескерiледi, м.
Н темп. – осы Қосымшаның 2-тармағында көрсетілген формула бойынша анықталады. Бұл ретте Н түзету = Н шын қауіпсіз. +
Н кедергі, а to - әуеайлақтағы нақты температура, Цельсий град.

7. Расчет минимальной безопасной высоты полета по маршруту ниже нижнего эшелона производится по формуле:
Нмин.без. марш = Нбез.ист. + Нрел. - DНтемп.
где Нбез.ист. - установленное значение истинной безопасной высоты полета (в метрах);
Нрел. - абсолютная высота наивысшей точки рельефа местности с учетом естественных препятствий на этапе маршрута полета (в метрах);
DНтемп. - определяется по формуле, указанной в пункте 2 настоящего Приложения. При этом Ниспр. = Нбез.ист. + Нрел., a to - фактическая температура воздуха у земли в точке минимального давления, град. Цельсия.
8. Расчет высоты нижнего эшелона зоны ожидания производится по формулам:
Нниж.эш.760 = Нкр. + 300 - DНтемп.+ (760 - Раэр.) х 11;
Нниж.эш.1013,25 = Нкр. + 300 - DНтемп.+ (1013,25 - Раэр.)х 8,25,
где Нкр. - высота круга, м;
Раэр. - давление на аэродроме, мм.рт.ст. (мбар/гПа);
DНтемп. - определяется по формуле, указанной в пункте 2 настоящего Приложения. При этом Ниспр. = Нкр. + 300 (в метрах) a to - фактическая температура на аэродроме, град. Цельсия.
9. Расчет высоты (эшелона) полҰта при установке на шкале давлений барометрического высотомера давления, соответствующего уровню рабочего порога ВПП.
1). При полете на заданном эшелоне
Нпр.аэр. = Нэш. – (760-Раэр)х11,
где Нэш. – заданный эшелон полета;
Раэр. – атмосферное давление, соответствующее уровню рабочего порога ВПП.
2). При полете по маршруту на высоте ниже нижнего эшелона
Нпр.аэр. = Нмарш. – (Рприв. мин.-Раэр)х11,
где Нмарш. – заданная высота полета по маршруту на высоте ниже нижнего эшелона;
Рприв. – минимальное атмосферное давление района аэродрома (аэроузла) или участка маршрута (если маршрут выходит за пределы района аэродрома (аэроузла), приведенное к уровню моря и времени полета с учетом барометрической тенденции.

7. Маршрут бойынша төменгi эшелоннан төмен ең аз қауiпсiз ұшу биiктiгi мынадай формула бойынша есептеледi:
Н мин.қауіпсіз марш. = Н шын қауіпсіз + Н бедер –
Н темп., мұнда Н шын қауіпсіз – шын қауiпсiз ұшу биiктiгiнiң айқындалған мәнi, м.;
Н бедер – ұшу маршруты кезеңінде табиғи кедергiлер ескерiлген жер бедерiнiң ең жоғары нүктесiнiң абсолюттік биiктiгi.
Н темп. – осы Қосымшаның 2-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалады. Бұл ретте Н түзету = Н шын қауіпсіз + Н бедер, ал to – ең аз қысым нүктесіндегі жердегі ауаның нақты температурасы, Цельсий град.
8. Күту аймағындағы төменгі эшелон биіктігін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
Н төм. эш.760 = Н айн. + 300 -
Н темп. + (760 – Р әуеайл.) х 11;
H төм.эш.1013,25 = Н айн. + 300 -
Н темп. + (1013,25 – Р әуеайл.) х 8,25,
мұнда Н айн. – айналым биіктігі, (м);
Р әуеайл. – әуеайлақтағы қысым, мм.сын.бағ. (мбар/гПа);
Н темп. – осы Қосымшаның 2-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалады. Бұл ретте Н түзету = Н айн. + 300, (м.), ал to – әуеайлақтағы нақты температура, Цельсий град.
9. Әуеайлақтағы қысымның барометрлік биіктік өлшегішінің қысымдар шкаласында орнату кезіндегі ұшу биіктігін (эшелон) есептеу мынадай формуламен есептеледі.
1) ұшу биіктігін берілген эшелонда
Нкелт.әуеайл. = Н эш. – (760 – Р әуеайл) х 11,
мұнда Н эш. – берілген ұшу эшелоны,
Р әуеайл. – әуеайлақтағы қысым.
2) Маршрут бойынша төменгi эшелонданда төмен ұшу
Нкелт.әуеайл. = Н марш. – (Рқысымның.мин – Р әуеайл) х 11
мұнда Нмарш. – белгіленген маршрут бойынша төменгi эшелонданда төмен;
Рқысымның.мин – минималдық әуеайлақтағы атмосферлық қысымы.

3). Расчет минимальной безопасной высоты полета в аэродромных зонах пилотирования и по учебным маршрутам
Нмб. аэр= Нбез.ист.+Нрел-Наэр-∆Нтемп.,
где ∆Нтемп. – определяется по формуле, указанной в пункте 2 настоящего Приложения. При этом Ниспр. = Нбез.ист.+Нрел-Наэр.м, а to – минимальная температура на аэродроме по многолетним наблюдениям, град. Цельсия;
Нрел. – абсолютная высота наивысшей точки рельефа местности с учетом естественных препятствий, Наэр. – наименьшая абсолютная высота ВПП аэродрома (в метрах).
Приложение 6
к Правилам производства полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Установленные истинные безопасные высоты полетов по правилам полетов по приборам
№ п/п Скорость полета (истинная), км/ч Безопасная высота полета (истинная), м
1.
В зоне взлета и посадки:
300 км/ч и менее (по кругу)
более 300 км/ч (по кругу)
300
300
2.
В районе подхода, по трассам и маршрутам:
а) в равнинной или холмистой местности и над водным пространством
300 км/ч и менее
более 300 км/ч
600
600
3.
б) в горной местности
500 км/ч и менее
более 500 км/ч
900
900
Приложение 7
к Правилам производства полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
ЛЕТНАЯ КНИЖКА
________________________________________________________________________________
(летная специальность)
________________________________________________________________________________
(фамилия)
________________________________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии))
РАЗДЕЛ 1
ОБЩИЕ ДАННЫЕ
1. Занимемая должность
_______________________________________________________________________________
2. Воинское звание
_______________________________________________________________________________
3. Число, месяц и год рождения ______________ 4. Образование: общее _______________________ военное _____________________________________
5. В ВС и др. В и ВФ РК с _________ г., в государственной авиации с _________ г.
6. Личный номер _______________________________________________________________
Налет в авиационном учебном заведении
Тип ВС
Количество полетов
Налет
всего
самостоятельных
общий
самостоятельный
"___" ____________ 20 ____ г. Начальник штаба___________________________
Налет по типам самолетов (вертолетов)
(на 1 января 20___ г.)
Тип ВС
Время суток
Количество полетов
Налет
Взлетов при взлетном мин. погоды
Применение посадочных систем
общий
В закрытой кабине
В СМУ
заходов
посадок
посадок при установленном мин. погоды
всего
в облаках
ч
м
Ч
м
ч
м
ч
м
Классификация
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Раздел 2
ДОПУСКИ К ПОЛЕТАМ ДНЕМ
Дата
К каким полетам допускается
На каком типе ВС
В каких метеорологических условиях допускается
Должность, звание, подпись и фамилия лица, допустившего летчика (штурмана) к полетам
Высота НГО, м
Полетная видимость, км
Тип посадочной системы

3) Әуеайлақтағы атмосфералық қысымның барометрлік биіктік өлшегішінде орнату кезінде басқарылатын әуеайлақ аймақтарында және жаттығу маршруттары бойынша ең аз қауіпсіз ұшу биіктігін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
НМҚ = Н шын қауіпсіз + Н бедер - Н әуеайл. -
Н темп.,
мұнда
Нтемп. – осы Қосымшаның 2-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалады. Бұл ретте Н түзет.=Н шын қауіпсіз + Н бедер - Н әуеайл.,м., а to – көп жылдық бақылаулар бойынша әуеайлақтағы ең төмен температура, Цельсий град.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Аспаптық ұшу реттілігі бойынша
ұшудың белгіленген шынайы қауіпсіз биіктіктері
Р/с
Ұшу жылдамдығы (шынайы), км/сағ
Ұшудың қауіпсіз биіктігі (шынайы), м
1.
Ұшу және қону аймағында:
300 км/сағ және одан аз (шеңбер бойынша)
300 км/сағаттан астам (шеңбер бойынша)
300
300
2.
Келу ауданында, трассаларда және бағыттарда:
а) жазық немесе қырат жерлерде, су кеңістігі бетінде
300 км/сағ және одан аз
300 км/сағаттан көп
600
600
3.
б) таулы жерлерде
км/сағ және одан аз
500 км/ сағаттан астам
900
900
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нұсқа
ҰШУ КІТАПШАСЫ
________________________________________________________________
(мамандығы)
________________________________________________________________
(тегі)
________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болғанда))
1-бөлім Жалпы деректер
1. Атқаратын лауазымы _________________________________________________________________________________________
2. Әскери атағы ________________________________________________________________________________________________
3. Туған күні, айы, жылы _________ 4. Білімі: жалпы __________ әскери ________________________________________________
5. ҚР ҚК БӘ және ӘҚ-да _________ ж., мемлекеттік авиацияда _________ ж. 6. Жеке нөмірі _______________________________
Авиациялық оқу орнындағы ұшуы
Р/с
ӘК түрі
Ұшу саны
Ұшуы
барлығы
жеке өзі
жалпы
жеке өзі
20 ____ ж. "___" ____________ Штаб бастығы________________________________
Ұшақтар (тікұшақтар) түрлері бойынша ұшуы
(20___ ж. 1 қаңтарға)
Р/с
ӘК түрі
Тәулік мерзімі
Ұшулар саны
Ұшулары
Ауа-райының ұшып көтерілу мин. ұшып көтерілулері
Қону жүйелерін қолдануы
жалпы
Жабық кабинада
КМЖ-да
Кірулері
Қонулары
Ауа-райының мин. орнатуға қонулары
барлығы
бұлтта
с
м
с
м
с
м
с
м
Жіктеулер _____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________ 2-бөлім Күндіз ұшуға рұқсаты
Р/с
Күні
Қандай ұшуға рұқсат берілді
ӘК қай түрінде
Қандай метеорологиялық жағдайда рұқсат берілді
Ұшқышқа (штурманға) ұшуға рұқсат берген адамның лауазымы, әскери атағы, қолы және фамилиясы
БТШ биіктігі, м
Ұшудағы көрініс, км
Қону жүйесінің түрі

Раздел 3
ДОПУСКИ К ПОЛЕТАМ НОЧЬЮ
Дата
К каким полетам допускается
На каком типе ВС
В каких метеорологических условиях допускается
Должность, звание, подпись и фамилия лица, допустившего летчика (штурмана) к полетам
Высота НГО, м
Полетная видимость, км
Тип посадочной системы
Раздел 4
УЧЕТ НАЛЕТА ПО ГОДАМ
Год
Тип ВС
Время суток
Количество полетов
Налет
Взлетов при взлетном мин. погоды
Применение посадочных систем
общий
В закрытой кабине
В СМУ
заходов
посадок
посадок при установленном минимуме погоды
всего
В облаках
ч
м
ч
м
ч
м
ч
м
___________________________ (месяц и год)
Раздел 5
ПОДЕННЫЙ УЧЕТ НАЛЕТА
Число месяца
Тип В С
Время суток
С какого сиденья выполнен полет
Номер упражнения и краткое содержание задание
Количество полетов
Налет
Высота полета, км (макс/мин)
Метеорологические условия в период полета
Взлетов при минимуме погоды
Применение посадочных систем
Оценка боевого применения
Оценка заполет
общий
в закрытой кабине
в СМУ
Наименование системы и способ управления В С
количество
всего
в облаках
заходов
посадок
посадок при установленном минимуме погоды
ч
м
ч
м
ч
м
ч
м
Раздел 6
УЧЕТ НАЛЕТА НА ТРЕНАЖЕРАХ
20__г.
Налет
20__г.
Налет
20__г.
Налет
ч
м
ч
м
ч
м
Январь
Январь
Январь
Февраль
Февраль
Февраль
Март
Март
Март
Апрель
Апрель
Апрель
Май
Май
Май
Июнь
Июнь
Июнь
Июль
Июль
Июль
Август
Август
Август
Сентябрь
Сентябрь
Сентябрь
Октябрь
Октябрь
Октябрь
Ноябрь
Ноябрь
Ноябрь
Декабрь
Декабрь
Декабрь
Всего за 20__г.
Всего за 20__г.
Всего за 20__г.
Раздел 7
РЕЗЛЬТАТЫ ПРОВЕРОК ТЕОРЕТИЧЕСКИХ ЗНАНИЙ
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Раздел 8
Учет зачетных тренажей на авиационной технике
Дата
Тип авиационной техники
Оценка по АТ/РЛЭ
Тренаж проводил (должность, в/звание, фамилия)
Подпись
Раздел 9
Учет комплексных зачетных тренажей по аварийным средствам спасения
Дата
Знание
САПС
Техника выполнения
покидания
Действия после покидания
Использование
НАЗ, радиостанции
Действия после приземления
Общая оценка
Тренаж проводил (должность, воинское звание, подпись, фамилия)
Раздел 10
РЕЗЛЬТАТЫ ПРОВЕРОК ЛЕТНОЙ ПОДГОТОВКИ
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Раздел 11
ПРЫЖКИ С ПАРАШЮТОМ И КАТАПУЛЬТИРОВАНИЯ
(ознакомительные, тренировочные, катапультирование на тренажерах, вынужденные прыжки)
Дата
Тип ВС (тренажера)
Тип парашюта
Высота, м
Цель прыжка (катапультирования)
Ошибки и их последствия
Раздел 12
ЛЕТНЫЕ ПРОИШЕСТВИЯ
Дата
Тип ВС и двигателя
Классификация, обстоятельства (кратко), причины и виновник происшествия
Примечания:

3-бөлім Түнде ұшуға рұқсаты
Р/с
Күні
Қандай ұшуға рұқсат берілді
ӘК қай түрінде
Қандай метеорологиялық жағдайда рұқсат берілді
Ұшқышқа (штурманға) ұшуға рұқсат берген адамның лауазымы, әскери атағы, қолы және фамилиясы
НГО биіктігі, м
Ұшудағы көрініс, км
Қону жүйесінің түрі
4-бөлім Ұшуды жылдар бойынша есепке алу
Р/с
ӘК түрі
Тәулік мерзімі
Ұшулар саны
Ұшулары
Ауа-райының ұшып көтерілу мин. ұшып көтерілулері
Қону жүйелерін қолдануы
жалпы
Жабық кабинада
КМЖ-да
Кіру-лері
Қону-лары
Ауа-райының мин. орнатуға қонулары
барлығы
бұлтта
с
м
с
м
с
м
с
м
5-бөлім Ұшуды күн бойынша есепке алу
Р/с №
Айдың күні
ӘК түрі
Тәулік мерзімі
Ұшу қай орындықтан орындалды
Жаттығудың нөмірі және тапсырманың қысқаша мазмұны
Ұшулар саны
Ұшуы
жалпы
Жабық кабинада
КМЖ-да
барлығы
бұлтта
с
м
с
м
с
м
с
м
Кестенің жалғасы
Ұшу биіктігі, км (макс/мин)
Ұшу өткізу мерзіміндегі метеорологиялық жағдайлар
Ауа-райының минимумындағы ұшып көтерілулеріы
Қону жүйелерін қолдануы
Жауынгерлік қолдануды бағалау
Ұшуды бағалау
Ұшақты басқару тәсілі мен жүйенің атауы
саны
кірулер
қонулар
Орнатылған ауа-райының минимумындағы қонулар
6-бөлім Тренажердағы ұшуды есепке алу
Р/с
20__ж.
Ұшулар
20__ж.
Ұшулар
20__ж.
Ұшулар
с
м
с
м
с
м
Қаңтар
Қаңтар
Қаңтар
Ақпан
Ақпан
Ақпан
Наурыз
Наурыз
Наурыз
Сәуір
Сәуір
Сәуір
Мамыр
Мамыр
Мамыр
Маусым
Маусым
Маусым
Шілде
Шілде
Шілде
Тамыз
Тамыз
Тамыз
Қыркүйек
Қыркүйек
Қыркүйек
Қазан
Қазан
Қазан
Қараша
Қараша
Қараша
Желтоқсан
Желтоқсан
Желтоқсан
20__ж. барлығы
20__ж. барлығы
20__ж. барлығы
7-бөлім
Теориялық білімін тексеру нәтижелері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________ 8-бөлім
Авиациялық техникадағы сынақ тренаждарын есепке алу
Р/с
Күні
Авиациялық техниканың түрі
АТ/ҰПБ бойынша бағалау
Тренажды өткізді
(лауазымы, ә/атағы, фамилиясы)
Қолы
9-бөлім
Апаттық жұйелер құралдары бойынша кешенді сынақ тренажды есепке алу
Р/с
Күні
ҰАТҚ мат. бөлігі
Тастап кетуді орындаудың техникасы
Тастап кетуден кейінгі әрекеті
ТАҚ,
Р-855 қолдануы
Қонғаннан кейінгі әрекеті
Жалпы бағасы
Тренажды өткізді
(лауазымы, ә/атағы, қолы, фамилиясы)
10-бөлім
Ұшу даярлығын тексеру нәтижелері
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
11-бөлім
Парашютпен секіру және катапульттену
(тренажерде катапульттену, жаттығу, танысу, мәжбүрлі секірулер)
Р/с
Күні
ӘК
(тренажердің) түрі
Парашюттің түрі
Биіктік, м
Секірудің (катапульттенудің) түрі
Қателіктер және олардың салдары
12-бөлім
Ұшудағы оқиғалар
Р/с
Күні
ӘК және қозғалтқыштың түрі
Оқиғаға кінәлы, себептері, мәнжайы (қысқаша) және жіктелуі
Ескертпелер:

1. Летная книжка ведется на летчиков и штурманов всех должностей, выполняющих обязанности в полете по пилотированию, навигации и боевому применению ВС;
2. Летная книжка на летчика (штурмана) заводится в авиационном учебном заведении после сдачи им государственных экзаменов;
3. Летная книжка заполняется летчиком (штурманом). Записи подписываются соответствующими должностными лицами и заверяются гербовой печатью;
Разделы 1, 4, 5, 6, 7 и 12 подписываются начальником штаба авиационной части, разделы 2 и 3 – командиром (начальником) или лицами, допустившими летчика (штурмана) к полетам, раздел 8 – лицами, производившими проверку, раздел 9 – начальником парашютно-десантной и поисково-спасательной службы части;
4. Правильность заполнения летной книжки контролируется прямыми или старшими начальниками летчика (штурмана) не реже одного раза в квартал;
5. При убытии летчика (штурмана) в другую авиационную часть летная книжка конвертируется и выдается ему на руки. Если убытие связано с пересечением государственной границы РК, летная книжка пересылается секретной почтой;
6. Летная книжка хранится в штабе авиационного подразделения (части) и является документом строгого учета. Она должна быть прошнурована и скреплена гербовой печатью;
7. При увольнении летчика (штурмана) в запас (отставку) летная книжка вместе с личным делом пересылается в департамент по делам обороны;
8. Записывать в летную книжку данные, не предусмотренные ее разделами, не допускается;
9. Сведения о налете в авиационном учебном заведении записываются по типам ВС и затем суммируются;
10. Глава "Налет по типам ВС" заполняется при заведении книжки по состоянию на 1 января того года, в котором она заводится. Запись осуществляется по типам самолетов (вертолетов) за весь период летной службы летчика (штурмана), включая налет в авиационном учебном заведении, раздельно за дневные полеты и подводится итог, за ночные полеты и подводится итог и затем подводится общий итог.
Налет на учебно-боевых ВС, выполненный в качестве обучаемого (проверяемого) и инструктора, записывается раздельно как дне, так и ночью по каждому типу ВС.
На боевых ВС с двойным управлением инструкторский налет вычитается из общего налета и записывается отдельно;
11. В раздел 1 заносятся выписки из приказов о присвоении классной квалификации летчику (штурману) или снижении в классе (лишение класса) с указанием причин и срока;
12. В разделах 2 и 3 записывается допуск летного состава к самостоятельным полетам по видам летной подготовки днем и ночью, а также допуск к инструкторским полетам;

1. Ұшу кітапшасы ұшу кезінде ӘК басқару, навигациялау және жауынгерлік қолдану бойынша міндеттерін орындайтын барлық ұшқыштарға және штурмандарға жүргізіледі.
2. Ұшу кітапшасы ұшқышқа (штурманға) ол мемлекеттік сынақты тапсырғаннан кейін авиациялық оқу орнында ашылады.
3. Ұшу кітапшасы ұшқышпен (штурманмен) толтырылады. Лауазымды адамдар қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
I, IV, V, VI, VII және X-бөлімдеріне авиациялық бөлімнің штабы бастығы, II және III-бөлімдеріне – командир (бастық) немесе ұшқышты (штурманды) ұшуға жіберген адам қол қояды, VIII-бөлімге – тексеруді жүргізген адамдар, IX-бөлімге – бөлімнің парашютті-десанттық және іздестіру-құтқару қызметінің бастығы қол қояды.
4. Ұшу кітапшасының дұрыс толтырылуын ұшқыштың (штурманның) тікелей немесе жоғарғы бастықтары кемінде тоқсанында бір рет тексереді.
5. Ұшқыштың (штурманның) басқа авиациялық бөлімге кетуі кезінде ұшу кітапшасы конвертке салынып қолына беріледі. Егер кетуі кезінде ҚР Мемлекеттік шекарасын кесіп өтілетін болса, ұшу кітапшасы құпия поштамен жіберіледі.
6. Ұшу кітапшасы авиациялық бөлімшенің (бөлімнің) штабында сақталады және қатаң есептегі құжат болып есептеледі. Оның тігінделуі және елтаңбалы мөрмен бекітілуі қажет.
7. Ұшқыштың (штурманның) запасқа (отставкаға) шығуы кезінде ұшу кітапшасы жеке ісімен бірге қорғаныс істері бойынша департаментке жіберіледі.
8. Ұшу кітапшасына оның бөлімдерімен көзделмеген деректерді жазуға рұқсат берілмейді.
9. Авиациялық оқу орнындағы ұшулары туралы деректер (I-бөлім) ӘК түрлері бойынша жазылады және сомаланады.
10. "ӘК түрлері бойынша ұшулары" (I-бөлім) бөлімі кітапша ашылған кезде, ол ашылған жылдың 1 қаңтарына дейінгі жағдай бойынша толтырылады. Жазбалар ұшақтар (тікұшақтар) түрлері бойынша ұшқыштың (штурманның) ұшу қызметінің барлық мерзіміне авиациялық оқу орнындағы ұшуды қоса алғанда, жеке күндізде ұшулары қорытындыландырылып, жеке түнде ұшулары қорытындыландырылып және одан кейін жалпы қорытынды келтіріледі.
Нұсқаушы және оқушы (тексерілуші) есебінде орындалған оқу-жаттығу-жауынгерлік ӘК ұшулар ұшақтың әрбір түрі бойынша жеке күндізгіге, сондай-ақ түндегіге жазылады.
Екі жақты басқарылатын жауынгерлік ӘК нұсқаушылық ұшулар жалпы ұшулардан шегеріледі және жекеше жазылады.
11. 1-бөлімге мерзімін және себебін көрсете отырып ұшқышқа (штурманға) сыныптық біліктілік беру немесе сыныптық біліктілігін төмендету (алып тастау) туралы бұйрықтардың көшірмелері енгізіледі.
12. 2 және 3-бөлімдерінде ұшу даярлығы бойынша күндіз және түнде жеке ұшуға ұшқыш құрамынының рұқсаты, сондай-ақ нұсқаушылық ұшуға рұқсаты жазылады.

13. В раздел 4 данные заносятся по каждому типу ВС раздельно за дневные полеты и подводится итог, за ночные полеты и подводится итог, после чего подводится общий итог за год.
Инструкторский налет на учебно-боевых и боевых ВС с двойным управлением записывается так, как указано в пункте 10.
При оформлении новой книжки общегодовые итоги переносятся за все годы после окончания авиационного учебного заведения, а за последний год, год, предшествующий ее оформлению, по каждому типу ВС раздельно за день и ночь с итогами и общий итог за год;
14. В разделе 5 записываются последовательно все упражнения (задания), выполненные в течение летной смены (дня, ночи).
При записи дневных полетов в графе "Время суток" ставится буква Д, при записи ночных полетов – буква Н.
При записи полета, выполненного на ВС с двойным управлением, в графе "С какого сиденья выполнен полет" записывается: с левого сиденья – Л, правого – Пр., переднего – П, заднего – З, инструкторского – И.
При этом, если производится запись инструкторского налета, буква И ставится независимо от того, на каком сиденье находился инструктор.
При записи содержания задания допускаются общепринятые сокращения.
В графе "Налет СМУ всего" суммируется налет в облаках, за облаками, при ограниченной полетной видимости, над водными пространствами и безориентирной местностью при отсутствии видимости естественного горизонта (береговой черты) и на высотах 12000 м и более.
Время налета по приборам в закрытой кабине и в облаках считается с момента закрытия кабины шторкой или вхождения в облака и до момента ее открытия или выхода из облаков.
В графе "Высота полета, км (макс/мин)" указывается: в числителе – максимальная высота полета, в знаменателе – минимальная.
В графе "Метеорологические условия в период полета" запись производится в следующей последовательности: количество облаков в баллах, далее дробью: в числителе – высота верхней границы облаков, в знаменателе – высота нижней границы облаков в метрах, затем полетная видимость в километрах.
В графе "Наименование системы и способ управления ВС" записывается наименование системы сокращенно и в зависимости от способа управления ВС при заходе на посадку ставится буква: Р – при ручном, Д – директорном, А – автоматическом.
При использовании ОСП (ОПРС) записывается ОСП (ОПРС); при использовании ОСП с РСП или ОПРС с РСП – РСП; при использовании ОСП с РСП и РМС – РМС.
По окончании месяца записываются итоги по всем графам, по типам ВС раздельно за дневные полеты и подводится итог, за ночные полеты и подводится итог и затем подводится общий итог за месяц.
Инструкторский налет на учебно-боевых и боевых ВС с двойным управлением записывается так, как указано в пункте 10;

13. 4-бөлімге ӘК әрбір түрі бойынша жеке қорытындыландырылып күндізгі ұшулары, жеке қорытындыландырылып түнгі ұшулары енгізіледі, одан кейін жылдық қорытынды шығарылады.
Оқу-жаттығу-жауынгерлік және екі жақты басқарылатын жауынгерлік ӘК нұсқаушылық ұшулар 10-тармақта көрсетілгендей жазылады.
Жаңа кітапша ресімдеу кезінде авиациялық оқу орынын бітіргеннен бастап барлық жылдардың жалпы жылдық қорытындылары, ал оны ресімдеу алдыңдағы соңғы жылдың ӘК әрбір түрі бойынша қорытындысымен жеке күндізгі және түндегі және жалпы жылдық қорытындысы көшіріледі.
14. 5-бөлімде ұшу ауысымын (күндіз, түнде) ішінде орындалған барлық жаттығулар (тапсырмалар) тізбектеліп жазылады.
Күндізгі ұшуларды жазғанда "Тәулік мерзімі" графасында К әріпі, түнгі ұшуларды жазғанда - Т әріпі қойылады.
Екі жақты басқарылатын ӘК орындалған ұшуды жазғанда "Ұшуды қавй орындықтан орындады" графасына: С – сол жақтағы орындықтан, О – оң жақтағы орындықтан, Ал – алдыңғы орындықтан, Ар – артқы орындықтан жазылады.
Осымен бірге, егер нұсқашылық ұшу жазылатын болса, нұсқаушының қай орындықта отырғанына қарамастан Н әріпі жазылады.
Тапсырманың мазмұның жазғанда жалпы қабылданаған қысқартыларға рұқсат беріледі.
"КМЖ-да ұшулары барлығы" графасында бұлттағы, бұлт артында, ұшдың шектелген көрініміндегі, табиғи көкжиек (жағалау сызығы) көрінбейтін бағдарсыз жердегі және су үстіндегі және 12 000 м және одан астам биіктіктегі ұшулар қосылып жазылады.
Жабық кабинада аспаптар бойынша және бұлтта ұшу уақыты кабинаны пердемен жабу немесе бұлтқа кіру сәтінен бастап және оны ашу немесе бұлттан шығу сәтіне дейін есептеледі.
"Ұшу биіктігі, км (макс/мин)" графасында: алымында – ұшудың максималды, бөлімінде – минималды биіктігі көрсетіледі.
"Ұшу мерзіміндегі метеорологиялық жағдайлар" графасында жазба келесі ретте: бұлттар саны баллмен, одан әрі бөлшекпен: алымында – бұлттардың жоғарғы шекарасының биіктігі, бөлімінде - бұлттардың төменгі шекарасының биіктігі метрде, одан кейін ұшу көрінімі километрде жазылады.
"ӘК басқару тәсілі және жүйенің атауы" графасында жүйенің атауы қысқаша және қонуға кіруде ӘК басқару тәсіліне қарай: Қ – қолмен, Д – директорлы, А – автоматты басқарғанда әріпі қойылады.
ЖҚЖ (ЖЖРС) қолдану кезінде ЖҚЖ (ЖЖРС); ЖҚЖ-ты ҚРЖ-мен немесе ЖЖРС-ін ҚРЖ-мен қолдану кезінде – ҚРЖ; ЖҚЖ-ін ҚРЖ-мен және РМЖ-мен қолдану кезінде – РМЖ жазылады.
Ай аяқталғаннан кейін барлық графалар бойынша қорытындылар, ӘК түрлері бойынша жеке күндізгі ұшулар және қорытындылар, түнгі ұшулар және қорытындылар және одан кейін айдың жалпы қорытындысы шығарылып жазылады.
Оқу-жаттығу-жауынгерлік және екі жақты басқарылатын жауынгерлік ӘК нұсқаушылық ұшулар 10-тармақта көрсетілгендей жазылады.

15. Раздел 6 заполняется один раз в месяц и подводится итог за год;
16. При записи результатов проверки летной подготовки (раздел 8) придерживаться следующей последовательности:
в левом верхнем углу сверху указать дату, тип воздушного судна, с какого сиденья производилась проверка и время суток;
на правой части страницы вверху указать номер упражнения Курса боевой подготовки, его наименование и метеорологические условия;
результаты проверки записывать в последовательности выполнения элементов полета с выставлением оценок за каждый из них в соответствии с нормативами Курса боевой подготовки;
в конце текста давать общую оценку за полет.

15. 6-бөлім айына бір рет толтырылады және жыл соңында қорытылады.
16. Ұшу даярлығын тексеру нәтижелерін (8-бөлім) жазғанда келесі реттілік сақталады:
жоғарғы сол жақ бұрышта үстінде күні, ӘК түрі, қай орындықтан тексеру орындалғаны және тәулік мерзімі көрсетіледі;
парақтың оң жақ бөлігінде үстінде Жауынгерлік даярлық курсының жаттығудың нөмірі, оның атауы және метеорологиялық жағдайлар көрсетіледі;
тексерудің нәтижелері Жауынгерлік даярлық курсының нормативтеріне сәйкес оның әрқайсысына баға қоюмен ұшу элементтерін орындауға қарай тізбектеліп жазылады;
мәтіннің соңында ұшуға жалпы баға қойылады.

17. Раздел 12 заполняется после завершения расследования летного происшествия, когда будут сделаны окончательные выводы;
18. Сокращения: ОСП – оборудованная система посадки, ОПРС – отдельная приводная радиостанция, РСП – радиолокационная система посадки, РМС – радиомаячная система посадки , САПС – средства аварийного покидания самолетов, НАЗ – носимый аварийный запас, НГО – нижняя граница облачности.
Приложение 8
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
Перечень типовых комплектов полетного обмундирования

17. 12-бөлім ұшу оқиғасын тергеу аяқталғаннан кейін түпкілікті қорытындылар жасалғаннан кейін толтырылады.
18. Қысқартулар: ЖҚЖ – жабдықталған қону жүйесі, ЖЖРС – жеке жетектегі радиостанция, ҚРЖ – қонудың радиолокациялық жүйесі, РМЖ – қонудың радиомаяктік жүйесі, ҰАТҚ – ұшақты апаттық тастау құралдары, ТАҚ – тасылатын апаттық қор, БТШ – бұлттылықтың төменгі шекарасы.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Ұшқыш киім-кешегінің үлгілі жиынтығы тізбесі

1. При выполнении полетного задания группой количество ВС в группе указывается цифрой внутри знака.
Например,
2. Номер упражнения пишется над чертой условного знака, а высота полета – под чертой. В случае если в упражнении предусмотрено несколько полетных заданий, то рядом с номером упражнения в скобках указывается номер полетного задания. В случае если в полете предусмотрено несколько упражнении (в комплексе), то все номера упражнений указываются через дробь. Для вертолетов количество полетов пишется над чертой условного знака справа.
Перед условным знаком пишется номер маршрута или зоны (для вертолетов, при смене вертолета, пишется бортовой номер в кружке).
Для самолетов за условным знаком пишется бортовой номер воздушного судна, расчетная заправка топливом и другие данные.
Например, для самолетов
Например, для вертолетов
3. При выполнении в одном полете различных заданий условный знак составляется из знаков, соответствующих данным заданиям.
Например
4. Условные знаки полетов на боевое применение по наземным целям составляются из тех знаков маневров и средств поражения, которые отрабатываются и применяются в данном полете.
Например:
- стрельба из пушки с пикирования;
- бомбометание с боевого разворота;
- стрельба неуправляемыми ракетами с пикирования после выполнения горки;
- пуск управляемой ракеты с пикирования;
- стрельба из съемной подвижной пушечной установки с горизонтального полета ;
- бомбометание управляемой авиационной бомбой с горизонтального полета.
Полет на отработку маневров без применения средств поражения обозначается с соответствующим знаком маневра без указания средств поражения.
5. При выполнении боевых применений с использованием различных режимов прицела при необходимости могут вводиться дополнительные обозначения. Например, полет на бомбометание с прицеливанием по вынесенной точке и навигационное бомбометание обозначается
6. Условные знаки заданий на полет, выполняемых на боевом воздушном судне (тренировочные и самостоятельные полеты), чертятся красным цветом, на учебном или учебно-боевом воздушном судне (контрольные, инструкторские, методические, зачетные) – синим цветом. Все буквы и цифры пишутся черным цветом.
Приложение 12
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Воинская часть _______________
ПОЛЕТНЫЙ ЛИСТ №___
(вариант)
Экипажу в составе:
командира экипажа ________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
На воздушных судах_______________________ №__________"____"________20___г.
(тип воздушного судна)
Выполнить (указать количество полетов, № и краткое содержание упражнений КБП,
маршрут и расчетную продолжительность):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Выполнять задание разрешаю при следующих условиях:
№ п/п
Время суток
Взлетный минимум
Высота облачности, м (не ниже)
Видимость ориентиров при заходе на посадку, км (не менее)
Скорость ветра у земли
(не более)
1.
днем
2.
ночью
"___"_________20__ г.
Командир _______________________
(должность, воинское звание, подпись)
М.П.
(Оборотная сторона полетного листа)
№ п/п
Дата
Наименование аэродрома взлет \ посадка
Тип и № ВС
Время суток
№ упражнения
Время
Количество полетов
Налет
взлета
посадки
общий
в закрытой кабине
в СМУ
час.
мин.
час.
мин.
всего
в облаках
1.
2.
3.
4.
ИЗРАСХОДОВАНО:
- боеприпасов__________________ шт.
(тип)
- противооблед. жидкости ___________ кг
- горючего _____________________кг.
днем
ночью
итого
Продолжение таблицы:
Высота полета, км (min / max)
Метеусловия в период полета
Взлетов при минимуме погоды
Применение посадочных систем
Оценка боевого применения
Оценка за полет
наименование систем и способов управления воздушным судном
количество
заходов
посадок
посадок при установленном минимуме погоды
Донесение о выполнении задания __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Оценка за выполнение задания в комплексе __________________________________________
________________________________________________________________________________
Командир воздушного судна _______________________
М. П.
(воинское звание, подпись)
Командир (начальник) ____________________________
(воинское звание, подпись)
Приложение 13
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
ЛИСТ КОНТРОЛЯ ГОТОВНОСТИ
К ПЕРЕЛЕТУ
Дата____________
Тип воздушного судна_______________________________________________
Бортовой номер ________________войсковая часть_____________________
Командир экипажа___________________________________________________
Помощник командира экипажа (второй летчик) ________________________
Штурман____________________________________________________________
Радист_____________________________________________________________
Бортовой техник____________________________________________________
Маршрут полета_____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
ПРОВЕРЕН:
№ п/п
Должностные лица
Готовность экипажа и авиационной техники
Дата проверки, звание, подпись, фамилия
Примечание
1.
Штурман
2.
Начальник связи
3.
Заместитель командира по инженерно-авиационному обеспечению (старший инженер полетов)
4.
Врач (медицинский работник)
Дежурный авиадиспетчер_______________________________________
Примечание:
Контрольный лист выдается дежурным авиадиспетчером экипажу на аэродроме промежуточной посадки. Перед вылетом экипаж воздушного судна сдает контрольный лист авиадиспетчеру, который хранится в течении месяца.
Приложение 14
к Правилам производства
полетов государственной
авиации
Республики Казахстан
Минимум погоды, при котором допускается производить облет воздушных судов в авиационных частях
№ п/п
Тип воздушного судна
Высота нижней границы облаков, м
Полетная видимость, км
1.
Истребители, истребители бомбардировщики, штурмовики, бомбардировщики, разведчики и учебно-боевые самолеты (сверхзвуковые)

1. Ұшу тапсырмасын топпен орындау кезінде топтағы ӘК саны белгінің ішінде санмен көрсетіледі.
Мысалы,
2. Жаттығу нөмірі шартты белгінің үстінде, ал ұшу биіктігі сызық астында жазылады. Егер жаттығуда бірнеше ұшу тапсырмалары көзделген жағдайда, онда жаттығу нөмірімен қатар жақша ішінде ұшу тапсырмаларының нөмірі көрсетіледі. Егер ұшуда бірнеше жаттығулар көзделсе (кешенді түрде), онда жаттығулардың барлық нөмірлері бөлшек арқылы көрсетіледі. Тікұшақ үшін ұшу саны шарты белгінің үстінен оң жақта жазылады.
Шартты белгінің алдында аймақ немесе маршрут нөмірі (тікұшақ үшін, тікұшақты ауыстырғанда шеңбер ішіне борттық нөмірі) жазылады.
Ұшақтар үшін шартты белгіден кейін ӘК борттық нөмірі, есептік май құю және басқа да мәліметтер жазылады.
Мысалы: 207
ұшақтар үшін
тікұшақ үшін
3. Бір ұшуда әртүрлі тапсырмаларды орындау кезінде шартты белгілер ұшудағы тапсырмалар мәліметтеріне сәйкес белгілерден құралады.
Мысалы,
4. Жерүсті нысанасы бойынша жауынгерлік қолдануда ұшудың шартты белгілері осы ұшуда қолданылатын және өтелетін жою құралдары мен маневрлер белгілерінен құралады.
Мысалы,
- құлдырай төмендете зеңбіректен ату;
- жауынгерлік бұрылыспен бомба лақтыру;
- төбеден құлдырай төмендеуді орындағаннан кейін зымыранмен басқарылмайтын атыс;
- құлдырай төмендеуден зымыранды ұшырып жіберу;
- көлденең ұшумен жылжымалы зеңбірек қондырғысынан түсіріп ату;
- көлденең ұшумен авиациялық бомба лақтыруды басқару.
Ұшудың жою құралдарын қолданбай маневрларды жасауға ұшу жою құралдарын көрсетпей маневрге сәйкес белгімен көрсетіледі.
5. Көздеуіштің әртүрлі режимін пайдаланумен жауынгерлік қолдануды орындауда қажетті кезде қосымша белгілер енгізіледі. Мысалы, шығарылған нүкте бойынша көздеумен және навигациялық бомба лақтыруға ұшу былай белгіленеді:
6. Жауынгерлік ұшақта орындалатын ұшу тапсырмаларының шартты белгілері (жаттығулық және дербес ұшу) қызыл түсті сызықпен, оқу немесе оқу-жауынгерлік ұшақта (бақылау, нұсқаушылық, әдістемелік, сынақтық) – көк түсті сызықпен сызылады. Барлық әріптер мен сандар қара түспен жазылады.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
____________ әскери бөлімі
ҰШУ ПАРАҒЫ
(нұсқа)
Экипаж мынадай құрамда:
экипаж командирі ___________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
___________________________ әуе кемелерінде №___________"____"______________20__ж.
(әуе кемеснің түрі)
Мыналар орындалсын (ұшу саны, ЖДК жаттығуы № мен қысқаша мазмұны, маршруты мен есептелген ұзақтығы көрсетілсін):
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Толықтырулар мен өзгерістер (кімнің өкімімен) ___________________
Мынадай жағдайлардаа тапсырманы орындауға рұқсат етемін:
Р/с
Тәулік уақыты
Ұшып көтерілу минимумы
Бұлт биіктігі, м (төмен емес)
Қонуға кірерде бағдардың көрінімі, км (кемінде)
Жердегі жел жылдамдығы (астам емес)
Күндіз
Түнде
200_ ж. "___"_______________
Командир ________________________________
(лауазымы, әскери атағы,қолы)
М.О.
(ұшу парағының артқы жағы)
Р/с №
Күні
Ұшып көтерілу/қонуәуеайлақғының атауы
ӘК түрі мен №
Тәулік уақыты
Жаттығу №
Уақыт
Ұшу саны
Ұшу саны
Ұшып көтерілу
Қону
Жалпы
Жабық кабинада
КМЖ
Сағ.
Мин.
Сағ.
Мин.
Барлығы
Бұлтта
Кестенің жалғасы
Ұшу биіктігі, қашықтық (км) (min/max)
Ұшу алды метеожағдай
Ұшып көтерілу кезіндегі ауа райы минимумы
Қондыру жүйесін қолдану
Жауынгерлік қолдануды бағалау
Ұшуды бағалау
Әуе кемелерін басқару тәсілі мен жүйелер атауы
Саны
Кірулер
Қонулар
Қону кезіндегі белгіленген ауа райы минимумы
ЖҰМСАЛДЫ:
Күдіз
- оқ-дәрілер__________________ дана.
Түнде
(түрі)
Жиыны
- мұз қатуға қарсы сұйықтық ___________ кг
- отын __________________ кг
Тапсырмаларды орындау туралы жеткізілім________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Тапсырманы кешенді орындауды бағалау__________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Әуе кемесінің командирі ______________
М. О.
(әскери атағы, қолы)
Командир (бастық) __________________
(әскери атағы, қолы)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
ҰШЫП ӨТУГЕ ӘЗІРЛІКТІ БАҚЫЛАУ ПАРАҒЫ
Күні____________
Әуе кемесінің типі _______________________________________________________________
Борттық нөмірі________________әскери бөлім_______________________________________
Экипаж командирі _______________________________________________________________
Экипаж командирінің көмекшісі (екінші ұшқыш) _____________________________________
Штурман________________________________________________________________________
Радист _________________________________________________________________________
Борт техник _____________________________________________________________________
Ұшу маршруты __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
ТЕКСЕРІЛДІ:
Р/с
Лауазымды адамдар
Экипаж бен авиациялық техниканыңәзірлігі
Тексеру күні, атағы, қолы, тегі
Ескертпе
1
Штурман
2
Байланыс бастығы
3
Командирдің ИАҚЕ жөніндегі орынбасары (ұшу аға инженері)
4
Дәрігер (медицина қызметкері)
Кезекші авиадиспетчер_____________________________________
Ескертпе:
Бақылау парағын кезекші авиадиспетчер аралық қону әуеайлағында экипажға береді. Ұшу алдында ӘК экипажы бақылау парағын авиадиспетчерге тапсырады, ол бір ай бойы сақталады.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
авиациясының ұшуды жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
Авиациялық бөлімдерде әуе кемелерінің айналып ұшуын
жүргізуге рұқсат етілетін ауа райы минимумы
Р/с
Әуе кемесінің типі
Бұлттардың төменгі шекарасы биіктігі, м
Ұшу көрінімі,
км
1.
Жойғыштар, бомбалаушы жойғыштар, шабуылдаушылар, бомбалаушылар, барлаушылар және оқу-жауынгерлік ұшақтар (дыбыстан жылдам)

300
4
11.
Учебные поршневые самолеты и самолеты связи
Простые метеорологические условия
-
Примечание:
При облете вертолета входить в облака не допускается.
Приложение 15
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
Дублирующие сигналы и знаки для управления движением воздушных судов в воздухе, сигналы регулирования движения воздушными суднами на земле
I. Дублирующие сигналы и знаки для управления движением воздушных судов в воздухе
№ п/п Значение сигнала, знака (команда) Сигнал (знак)
Днем Ночью
1.
Разрешен взлет
Подъем руки вверх
Частое мигание аэронавигационными огнями
2.
Взлет разрешаю
Включение зеленого светофора
Включение зеленого светофора
3.
Подъем белого флажка вертикально вверх и опускание до горизонтального положения в направлении взлета.
Подъем белого фонаря вертикально вверх и опускание до уровня плеч в направлении взлета.
4.
Взлет запрещаю
Включение красного светофора.
Включение красного светофора.
5.
Подъем красного флажка вертикально вверх.
Подъем красного фонаря вертикально вверх.
6.
Разрешите посадку
Полет воздушного судна по кругу с покачиванием с крыла на крыло.
Полет воздушного судна по кругу и мигание аэронавигационными огнями (фарой) или пуск белой ракеты с борта воздушного судна.
7.
Произвожу немедленную вынужденную посадку
Пуск нескольких ракет с борта воздушного судна (при отсутствии сигнальных ракет – включение и выключение посадочной фары на посадочном курсе до прохода дальней приводной радиостанции с интервалом 2-4 с).
Пуск нескольких ракет с борта воздушного судна (при отсутствии сигнальных ракет – включение и выключение посадочной фары на посадочном курсе до прохода дальней приводной радиостанции с интервалом 2-4 с).
8.
Посадку разрешаю
Знак "Т" на аэродроме.
Включение линии огней на основной взлетно-посадочной полосе.
9.
Посадку запрещаю (уходите на второй круг)
Пуск одной или нескольких красных ракет или крест из полотнищ посадочного знака.
Пуск одной или нескольких красных ракет
10.
Посадку производить на запасную взлетно-посадочную полосу
Уборка посадочного знака "Т" на основной взлетно-посадочной полосе.
Выключение линии огней на основной взлетно-посадочной полосе.
11.
Требование общей посадки
Серия дымовых шашек или параллельно поперечному полотнищу посадочного знака "Т" в 5 м от него выложено дополнительное полотнище.
Пуск серии зеленых ракет.
12.
Шасси не выпущено
Полотнища посадочного знака "Т" разъединены на 5 м.
13.
Посадку производите на запасном аэродроме
На месте посадочного знака "Т" выложена из полотнищ стрела в направлении запасного аэродрома.
Включение световой стрелы в направлении запасного аэродрома на месте посадочного знака "Т".
14.
Подтверждение экипажа ВС о принятии сигналов
В полете: покачивание крыльями (этот сигнал не следует подавать на участке между третьим и четвертым разворотами и на предпосадочной прямой).
На земле: движением элеронов или руля поворота.
Двукратное мигание посадочных фар или если они не установлены, двукратное включение и выключение аэронавигационных огней.
II. Сигналы регулирования движения воздушными суднами на земле

300
4
11.
Оқу-жаттығу поршеньді ұшақтар мен байланыс ұшақтары
Қарапайым метеорологиялық жағдайлар
-
Ескертпе:
Тікұшақтардың айналып ұшуы кезінде бұлтқа кіруге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Әуе кемелерінің қозғалысын әуеде басқаруға арналған қайталама сигналдар мен белгілер
Әуе кемелерінің қозғалысын жерде реттеу сигналдары
І. Әуе кемелерінің қозғалысын әуеде басқаруға арналған қайталама сигналдар мен белгілер
Р/с
Сигнал, белгі (команда)
мәні
Сигнал (белгі)
Күндіз
Түнде
1.
Ұшып көтерілуге рұқсат
Қолды жоғары көтеру
Аэронавигациялық жарықтармен жиі белгі беру
2.
Ұшып көтерілуға рұқсат етемін
Жасыл бағдаршамды қосу
Жасыл бағдаршамды қосу
3.
Ақ жалауды жоғары тік көтеру және ұшып көтерілу бағытына қарай көлденең қалпына дейін түсіру
Ақ шамды тік көтеру және ұшу бағытына қарай иық деңгейіне дейін түсіру
4.
Ұшып көтерілуға тыйым саламын
Қызыл бағдаршамды қосу
Қызыл бағдаршамды қосу
5.
Қызыл жалауды тік жоғары көтеру
Қызыл шамды тік жоғары көтеру
6.
Қонуға рұқсат етіңіз
Әуе кемесінің бір қанатынан екінші қанатына шайқалумен шеңбер бойынша ұшуы
Әуе кемесінің шеңбер бойынша ұшуы және аэронавигациялық жарықтармен (фарамен) белгі беру немесе әуе кемесінің бортынан ақ зымыранды жіберу
7.
Шұғыл мәжбүрлі қонуды жүргіземін
Әуе кемесінің бортынан бірнеше зымыран жіберу (сигналдық зымырандар болмаған кезде – 2-4 с аралықпен қашықтағы жетекті радиостанциядан өткенге дейін қону курсына қону фараларды қосу және сөндіру)
Әуе кемесінің бортынан бірнеше зымыран жіберу (сигналдық зымырандар болмаған кезде – 2-4 с аралықпен қашықтағы жетекті радиостанциядан өткенге дейін қону курсына қону фараларды қосу және сөндіру)
8.
Қонуға рұқсат етемін
Әуеайлақтағы "Т" белгісі
Негізгі ұшу-қону жолағында жарықтар желісін қосу
9.
Қонуға тыйым саламын (екінші айналымға кетіңіз)
Бір немесе бірнеше қызыл зымыран жіберу немесе қону белгісінің енінен крест жасау
Бір немесе бірнеше қызыл зымыран жіберу
10.
Қону қосалқы ұшу-қону жолағына жүргізілсін
Негізгі ұшу-қону жолағынан "Т" қондыру белгісін алу
Негізгі ұшу-қону жолағындағы жарықтар желісін сөндіру
11.
Жалпы қонуды талап ету
Түтіндеткіш құтылар сериясы немесе "Т" қону белгісінің көлденең еніне қарама-қарсы одан 5 м қосымша ен салынған
Жасыл зымыранлар сериясын жіберу
12.
Шасси шығарылмаған
"Т" қону белгісінің ені 5 м ажыратылған
13.
Қонуды қосалқы әуеайлақта жүргізіңіз
"Т" қону белгісі орнына еннен қосалқы әуеайлақ бағытына қарай нұсқар салынған
"Т" қону белгісі орнына қосалқы әуеайлақ бағытына қарай жарықты нұсқарлар қосылған
14.
ӘК экипажының сигналдарды қабылданғаны туралы растауы
Ұшуда:қанаттарыменшайқалу (бұл сигналды үшінші және төртінші бұрылыстар арасында және қону алдындағы тура ұшуда беруге болмайды).
Жерде: элерондармен немесе басқару рулін қозғалтумен
Қону фараларымен екі рет белгі беру немесе егер олар орнатылмаса, аэронавигациялық жарықтарды екі рет қосу және өшіру
ІІ. Жерде әуе кемелерінің қозғалысын реттеу сигналдары
Бірге жүру автомобилінен берілетін сигналдар
1) Жасыл түс – маған қарай басқарыңыз (менің соңымнан);
2) Қызыл түс – басқаруды тоқтатыңыз (тоқта);
3) Үзіп-үзіп белгі беру – басқару жылдамдығын азайтыңыз (ерекше назар салу).

1. Сигналы, подаваемые с автомобиля сопровождения
1) Зеленый свет - рулите на меня (за мной);
2) Красный свет - прекратите руление (стоп);
3) Прерывистое мигание - уменьшите скорость руления (повышенное внимание).
2. Наземные визуальные сигналы
1) Запрещение посадки
Горизонтальное квадратное сигнальное полотнище красного цвета с желтыми диагоналями (рис. 1-2), выкладываемое на сигнальной площадке, означает, что посадка запрещена и что это запрещение может быть продлено.
Рис. 1.2
2) Необходимость соблюдения особой осторожности при заходе на посадку или посадке
Горизонтальное квадратное сигнальное полотнище красного цвета с одной желтой диагональю (рис. 1-3), выкладываемое на сигнальной площадке, означает, что в связи с неудовлетворительным состоянием площади маневрирования или по какой-либо другой причине необходимо соблюдать особую осторожность при заходе на посадку или посадке.
Рис. 1.3
3) Использование взлетно-посадочных полос и рулежных дорожек.
Горизонтальный знак в виде гантели белого цвета (рис. 1.4), выкладываемый на сигнальной площадке, означает, что воздушным судам следует производить посадку, взлет и руление только на ВПП и РД.
Рис. 1.4
3.1) Такой же горизонтальный знак в виде гантели белого цвета с вертикальной черной полосой, проведенной в каждой круглой части знака (рис. 1.5), выкладываемый на сигнальной площадке, означает, что воздушным судам следует выполнять посадку и взлет только на ВПП, а выполнение других маневров не ограничивается только пределами ВПП и РД.
Рис. 1.5
4) Закрытые ВПП или рулежные дорожки
Горизонтальные знаки в виде крестов одного контрастного цвета, желтого или белого (рис. 1.6), выкладываемые на ВПП и рулежных дорожках или их частях, обозначают зону, непригодную для движения воздушных судов.
Рис. 1.6
5) Направление посадки или взлета
Горизонтальное белое или оранжевое посадочное "Т" (рис. 1.7) указывает направление посадки и взлета воздушных судов, которые выполняются параллельно продольной части буквы "Т" и в сторону ее поперечной части.
При использовании посадочного "Т" в ночное время оно освещается или окаймляется белыми огнями.
Рис. 1.7
Сочетание из двух цифр (рис. 1.8), выкладываемых вертикально на аэродромном командно-диспетчерском пункте или около него, указывает ВС, находящемуся на площади маневрирования, направление взлета, выражаемое в десятках градусов, округленных до ближайших 10° магнитного компаса.
Рис. 1.8
6) Правый круг полетов
Располагаемый на сигнальной площадке или горизонтально в конце ВПП или используемой летной полосы знак яркого цвета в форме стрелы, изогнутой вправо (рис. 1.9), означает, что перед посадкой и после взлета воздушное судно должно выполнять отвороты вправо.
Рис. 1.9

1. Жер үсті шолу сигналдары
1) Қонуға тыйым салу
Сигнал беру алаңына қойылатын сары диагональды сызықтары бар қызыл түсті көлденең төртбұрышты сигнал беру ені (1-2-сурет), ол қонуға тыйым салынған және бұл тыйым салу ұзартылуы мүмкін екенін білдіреді
2) Қонуға кіру немесе қону кезінде ерекше сақтылықты сақтау қажеттілігі
Сигнал беру алаңына қойылатын сары диагональды бір сызығы бар қызыл түсті көлденең төртбұрышты сигнал беру ені (1-3-сурет), ол маневр жасау алаңының қанағаттанғысыз жай-күйіне немесе қандай да бір басқа себептерге байланысты қонуға кіру немесе қону кезінде ерекше сақтылықты сақтау қажеттілігін білдіреді
3)Ұшу-қону жолақтарын және басқару жолдарын пайдалану
Сигнал беру алаңына қойылатын ақ түсті гантель түріндегі көлденең белгі (1.4-сурет), ол әуе кемелеріне қонуды, ұшып көтерілу мен басқаруды тек ҰҚЖ-да және БЖ-да жүргізу керектігін білдіреді
1.4-сурет
3.1) Сигнал беру алаңына қойылатын әрбір дөңгелек бөлігінде тік қара жолағы бар осындай ақ түсті гантель түріндегі көлденең белгі (1.5-сурет), ол әуе кемелеріне қону және ұшып көтерілудытек ҰҚЖ-да орындау керектігін, ал басқа маневрлерді орындау текҰҚЖжәне БЖ шегінде шектелмейтінін білдіреді
1.5-сурет
4) Жабық ҰҚЖ немесе басқару жолдары
ҰҚЖ-ға және басқару жолдарына немесе олардың бір бөлігіне қойылатын бір үйлесімді түсті, сары немесе ақ крест түріндегі көлденең белгілер (1.6-сурет), ол әуе кемелерінің қозғалысы үшін жарамсыз аймақ екенін білдіреді
1.6-сурет
5)Қону немесе ұшып көтерілу бағыты
Көлденең ақ немесе қызғылт сары "Т" (1.7-сурет) әуе кемелерінің қону және ұшып көтерілу бағытын көрсетеді, олар "Т" әрпінің ұзын бөлігіне қарама-қарсы және оның көлденең бөлігі жағына орындалады.
"Т" қону белгісін түнгі уақытта пайдалану кезінде жарық түсіреді немесе жиектері ақ жарықтармен көмкеріледі.
1.7-сурет
Әуеайлақтық командалық-диспечерлік пунктіне немесе оның маңына тік қойылатын екі санның үйлесімі (1.8-сурет), маневр алаңындағыӘК-ға жақын жердегі 10°магниттік құбылнаманың дөңгелектелген ондық градуста білдірілген ұшу бағытын көрсетеді
1.8-сурет
6)Ұшудың оң айналымы
Сигнал беру алаңына немесе ҰҚЖ-ның аяғында көлденең қойылған немесе ұшу алаңында пайдаланылатын оңға бұрылған нұсқар нысанындағы ашық түсті белгі (1.9-сурет), ол әуе кемесі қонар алдында немесе ұшып көтерілгеннен кейін оңға бұруды орындауға тиіс екенін білдіреді
1.9-сурет

7) Пункт сбора донесений, касающихся обслуживания воздушного судна
Вертикальное расположенная на желтом фоне черная буква "С" (рис. 1.10) обозначает местонахождение пункта сбора донесений, касающихся обслуживания воздушного движения.
Рис. 1.10.
8) Выполняются полеты планеров
Знак в виде двойного креста белого цвета (рис. 1.11), выкладываемый горизонтально на сигнальной площадке, означает, что аэродром используется для полетов планеров и что такие полеты выполняются в настоящее время.
Рис. 1.11.
3. Сигналы, регулирующие движение воздушных судов на земле
Сигналы, подаваемые сигнальщиком ВС, предназначены для подачи руками, которые могут быть освещены, если это необходимо для того, чтобы облегчить понимание сигналов пилотом, причем сигнальщик обращен лицом к ВС и находится:
для воздушных судов с фиксированным крылом - перед законцовкой левого крыла в поле зрения пилота (летчика);
для вертолетов - там, где его лучше всего может видеть пилот (летчик).
Смысл соответствующих сигналов остается неизменным при использовании сигнальных флажков (круглых "лопаток"), светящихся жезлов или электрических фонариков.
Двигатели воздушных судов имеют нумерацию справа налево при положении сигнальщика лицом к ВС (то есть двигатель № 1 крайний слева по борту).
Сигналы, отмеченные звездочкой, предназначены для вертолетов в режиме висения.
Перед использованием следующих сигналов сигнальщик убеждается в том, что площадь, в пределах которой будет маневрировать ВС, свободна от объектов, с которыми оно может столкнуться.
Конструкция многих воздушных судов такова, что не всегда из кабины экипажа можно визуально проконтролировать траекторию движения законцовок крыла, двигателей и других концевых частей при маневрировании ВС на земле.
Действовать согласно подаваемым сигналам. Сигнальщик руководит действиями пилота (летчика), если этого требуют условия движения на аэродроме.
1) Сопровождающий или направляющий
Поднять правую руку с жезлом над головой вертикально, левой рукой с жезлом производить движения вниз по направлению к телу.
Примечание: Этот сигнал, подаваемый лицом, находящимся у законцовки крыла воздушного судна, указывает пилоту (летчику )/диспетчеру перрона/руководителю буксировки ВС судна хвостом вперед на возможность беспрепятственного движения ВС на место стоянки/с места стоянки
2) Указание места стоянки
Вытянутые вперед руки поднять над головой, держа жезлы вертикально
3) Следовать к следующему сигнальщику или в соответствии с указанием органа УВД и (или) наземного движения
Обозначить обеими руками направление вверх; сместить вытянутые руки в сторону относительно туловища и указать жезлами направление, где находится следующий сигнальщик или зона руления.

7) Әуе кемесіне қызмет көрсетуге қатысты жеткізілімдерді жинау пункті
Сары негізде тік орналасқан қара түсті "С" әрпі (1.10-сурет), ол әуе кемесіне қызмет көрсетуге қатысты жеткізілімдерді жинау пунктінің орналасқан жерін білдіреді
1.10-сурет
8)Планерлердің ұшуы орындалады
Сигнал беру алаңына тік қойылған ақ түсті қосарланған крест түріндегі белгі (1.11-сурет), ол әуеайлақ планерлердің ұшуы үшін пайдаланатынын және осындай ұшу қазіргі уақытта орындалуда екенін білдіреді
1.11-сурет
3. Жерде әуе кемелерінің қозғалысын реттейтін сигналдар
ӘК-ның сигнал берушісі беретін сигналдар қолдармен белгі беру үшін арналған, егер бұл пилоттың сигналдарды түсінуін жеңілдету үшін қажет болатын болса оларға жарық түсірілуі мүмкін және сигнал беруші ӘК-ға қарама-қарсы қарап тұрса және ол:
қанаттары бекітілген әуе кемелері үшін – пилоттың (ұшқыштың) көру өрісінде сол жақ қанаттың жиегі алдында;
тікұшақтар үшін – пилот (ұшқыш) оны жақсы көре алатын жерде тұрады.
Тиісті сигналдардың мәні сигнал беру жалауларын (дөңгелек "күрек"), жарық беретін таяқшаларды немесе электр қолшамдарды пайдалану кезінде өзгертілмейді.
Әуе кемелерінің қозғалтқыштарының сигнал берушінің ӘК алдына қарап тұрған жағдайда оңнан солға қарай нөмірленуі болады (борттағы сол жақтан санағанда соңындағы № 1 қозғалтқыш).
Жұлдызшамен белгіленген сигналдар қалықтап тұрған тікұшақтар үшін арналған.
Сигнал беруші келесі сигналдарды пайдаланар алдында алаңның ӘК-ның маневр жасау шегінде онымен соқтығысуы мүмкін объектілерден бос екеніне көзін жеткізеді.
Көптеген әуе кемелерінің құрылымы экипаж кабинасынан әр кезде ӘК-ның жерде маневр жасауы кезінде қанат жиектері, қозғалтқышттары және басқа да бөліктер жиектері қозғалысының траекториясын бақылай алатындай шолып көру мүмкін емес.
Берілген сигналдарға сәйкес әрекет ету. Егер әуеайлақта қозғалу шарттары талап етілсе, сигнал беруші пилоттың (ұшқыштың) әрекетіне басшылық жасайды.
1) Сүйемелдеуші немесе бағыттаушы
Таяқша бар оң қолды басынан жоғары тік көтеру, таяқша бар сол қолды дене бағыты бойынша төмен қозғалту.
Ескерпе: Әуе кемесі қанатының ұшында тұрған адам беретін бұл сигнал пилотқа (ұшқышқа)/перрон диспетчеріне/ӘК сүйрету жетекшісіне ӘК тұрақ орнына/тұрақ орнынан кеменің артқы жағынан кедергісіз қозғалу мүмкіндігін білдіреді.
2) Тұрақ орнын көрсету
Таяқшаларды тік ұстап, алға созылған қолды бастан жоғары көтеру
3) Келесі сигнал берушіге немесе ӘҚҰ органының және (немесе) жерүсті қозғалыс нұсқауына сәйкес жүру
Екі қолмен жоғары бағытты белгілеу; денеге қатыстысозылған қолды қозғалту және таяқшалармен келесі сигнал берушінің немесе басқару аймағына қарай бағыт беруді көрсету

4) Двигаться вперед
Согнуть в локте вытянутые в стороны руки и производить движение жезлами вверх - вниз в направлении от уровня груди к голове.
5) Разворот влево (вид с воздушного судна)
При вытянутой правой руке с железом в сторону под углом 90° к туловищу левой рукой подать сигнал "Двигаться вперед". Интенсивность движения сигнализирующей руки указывает пилоту скорость разворота ВС.
6) Разворот вправо (вид с воздушного судна)
При вытянутой левой руке с жезлом в сторону под углом 90° к туловищу правой рукой подать сигнал "двигаться вперед", интенсивность движения сигнализирующей руки указывает пилоту скорость разворота ВС.
7) Обычная остановка
Вытянуть руки с жезлами в стороны под углом 90° к туловищу и медленно поднять их над головой до пересечения жезлов.
8) Срочная остановка
Резко поднять руки над головой и скрестить жезлы.
9) Включить тормоза
Поднять раскрытую ладонь немного выше уровня плеча. Убедившись в визуальном контакте с экипажем, сжать пальцы в кулак. Не двигаться до получения от экипажа ВС подтверждения посредством поднятия больших пальцев рук.
10) Отпустить тормоза
Поднять кисть руки со сжатыми в кулак пальцами немного выше уровня плеча. Убедившись в зрительном контакте с экипажем, разжать кулак. Не двигаться до получения подтверждения от экипажа ВС посредством поднятия больших пальцев рук.
11) Колодки установлены
Подняв над головой вытянутые руки с жезлами, направленными вовнутрь, резко сдвинуть жезлы до их касания. Убедиться в получении подтверждения экипажа ВС.
12) Колодки убраны
Подняв над головой вытянутые руки с жезлами, направленными наружу, резко раздвиньте жезлы. Не убирать колодки до получения разрешения экипажа ВС.
13) Запустить двигатель(и)
Поднять правую руку с направленным вверх жезлом до уровня головы и выполнить круговое движение этой рукой, при этом одновременно левой рукой, поднятой над головой, указать на подлежащий запуску двигатель.
14) Выключить двигатели
Вытянуть руку с жезлом вперед на уровне плеча, выполнить движение кистью с жезлом до левого плеча, а затем до правого плеча поперек горла.
15) Уменьшить скорость
Опустить вытянутые руки вниз жестом "похлопывания", производя движение жезлами вверх - вниз от пояса к коленям.
16) Уменьшить обороты двигателя(ей) на указанной стороне
Руки опущены вниз, ладони обращены к земле; затем либо правой, либо левой рукой производятся движения вверх и вниз, обозначающие, что следует уменьшить обороты двигателя (ей) соответственно на левой или правой стороне.
17) Двигаться назад
Держа руки перед туловищем на уровне пояса, вращать руками вперед. Для остановки движения назад используются сигналы 7 или 8.

4) Алға жылжу
Екі жаққа созылған қолды шынтақта бүгу және кеуде деңгейінен басқа қарай бағытта таяқшамен жоғары-төмен қозғалту
5) Солға бұру (әуе кемесінен көрініс)
Таяқша бар оң қолды жазу арқылы кеудеге 90о бұрыш жаққа қарай жазылған сол қолмен "Алға жылжу" сигнал беру. Сигнал беретін қолдың қозғалысы қарқындылығы пилотқа ӘК-ны бұру жылдамдығын көрсетеді.
6) Оңға бұру (әуе кемесінен көрініс)
Таяқша бар сол қолды жазу арқылы кеудеге 90о бұрыш жаққа қарай жазылған оң қолмен "Алға жылжу" сигнал беру. Сигнал беретін қолдың қозғалысы қарқындылығы пилотқа ӘК-ны бұру жылдамдығын көрсетеді.
7) Әдеттегі тоқтату
Таяқша бар қолды кеудеге 90о бұрыш жаққа қарай созу және оларды таяқшалар айқысқанға дейін бастан жоғары көтеру
8) Шұғыл тоқтату
Қолды шұғыл бастан жоғары көтеру және таяқшаларды айқастыру
9) Тежегішті қосу
Ашық алақанды иық деңгейінен сәл жоғары көтеру.
Экипажпен көзбен байланысқа көз жеткізгеннен кейін саусақтарын жұдырыққа жұму. ӘК экипажынан қолдың үлкен саусағын көтеру арқылы хабар алғанға дейін қозғалмау.
10) Тежегішті жіберу
Саусақтары жұдырыққа жұмылған қол буынын иық деңгейінен сәл жоғары көтеру. Экипажбен көзбенбайланысқа көз жеткізгеннен кейін жұдырығын ашу. ӘК экипажынан қолдың үлкен саусағын көтеру арқылы растау алғанға дейін қозғалмау.
11) Қалыптар қойылды
Ішке қарай бағытталған таяқшалармен созылған қолды бастан жоғары көтеру, таяқшаларды олардың жанасқанға дейін шұғыл қозғау. ӘК экипажының растауын алғанына көз жеткізу.
12) Қалыптар алынды
Сыртқа бағытталған таяқшалармен бастан жоғары тік көтерілген таяқшаларды екі жаққа қарай шұғыл ажырату. ӘК экипажының рұқсатын алғанға дейін қалыптарды алмау.
13) Қозғалтқыш(тар)ды іске қосу
Таяқша жоғары бағытталған оң қолды бастың деңгейіне дейін көтеру және осы қолмен айнылдыру қозғалысын орындау, бұл ретте бір уақытта бастан жоғары көтерілген оң қолмен іске қосуға жататын қозғалтқышты көрсету.
14) Қозғалтқышты өшіру
Таяқша ұстаған қолды иық деңгейіне дейін алға созу, таяқшамен сол иыққа дейін, содан кейін оң иыққа дейін тамаққа деңгейіндеқозғау.
15) Жылдамдықты азайту
Таяқшалармен белден тізеге дейін жоғары-төмен қимылдап, "қаққылау" қимылымен созылған қолды төмен қарай түсіру
16) Көрсетілген жақтағы қозғалтқыш айналымын азайту
Қол төмен түсірілген қол алақандарын жерге қарату, содан қозғалтқыш айналымын тиісінше оң не сол жаққа қарай азайту керектігін білдіретін оң не сол қолмен жоғары-төмен қимылдарын жасау
17) Артқа жылжу
Қолды кеуде алдында бел деңгейінде ұстау, қолдарын алға қарай айналдыру.
Қозғалысты тоқтату үшін 7 немесе 8 сигналы пайдаланылады

18) Развороты при движении назад (хвостом вправо)
Левая рука с жезлом направлена вниз; поднятой над головой правой рукой производят повторяющиеся движения вперед - в горизонтальное положение и назад - в вертикальное.
19) Развороты при движении назад (хвостом влево)
Правая рука с жезлом направлена вниз; поднятой над головой левой рукой производят повторяющиеся движения вперед - в горизонтальное положение и назад - в вертикальное.
20) Утвердительный ответ/путь свободен
Поднять правую руку с направленным вверх жезлом до уровня головы или выставить кисть руки с поднятым вверх большим пальцем, при этом левая рука опущена и прижата к колену.
21) Висение
Вытянуть руки с жезлами в стороны под углом 90° к туловищу.
22) Подняться выше
Вытянуть руки с жезлами в стороны под углом 90° к туловищу, ладонями вверх, и производить ими движение вверх. Интенсивность движения рук указывает на скорость набора высоты.
23) Опуститься ниже
Вытянуть руки с жезлами в стороны под углом 90º к туловищу, ладонями вниз, и производить ими движение вниз. Интенсивность движения рук указывает на скорость снижения.
24) Двигаться горизонтально влево (со стороны пилотов, летчиков)
Вытянуть правую руку горизонтально под углом 90° к туловищу. Другой рукой производить размашистые движения в том же направлении.
25) Двигаться горизонтально вправо (со стороны пилотов, летчиков)
Вытянуть левую руку горизонтально под углом 90° к туловищу. Другой рукой производить размашистые движения в том же направлении.
26) Приземлиться
Скрестить опущенные руки с жезлами спереди.
Примечание: указанные сигналы выполняются и при отсутствии жезлов.
4. Стандартные сигналы, подаваемые руками в чрезвычайных ситуациях
Приведенные ниже сигналы руками приняты в качестве минимально необходимых для взаимодействия в чрезвычайных ситуациях между оперативным руководителем аварийно-спасательной и противопожарной службы и экипажем ВС, с которым произошел инцидент.
Для взаимодействия с летным экипажем в чрезвычайной ситуации сигналы руками должны подаваться персоналом аварийно-спасательной и противопожарной службы с левой передней стороны ВС.
Примечание: Для более эффективного взаимодействия с экипажем ВС в чрезвычайной ситуации сигналы руками могут подаваться персоналом аварийно-спасательной и противопожарной службы из других местоположений.
1) Команда "эвакуация"
На основе оценки внешней обстановки аварийно-спасательной и противопожарной службой и оперативным руководителем рекомендуется эвакуация.
Согнутая в локте рука вытянута вперед, кисть находится на уровне глаз.
Согнутой рукой производятся движения назад, другая рука вытянута вдоль туловища.
Ночное время: то же самое с жезлами.

18) Артқа қарай қозғалу кезіндегі бұрылыстар (артымен оңға)
Таяқшасы бар сол қолды төмен қарай бағыттау; Басқа дейін көтерілген оң қол қөлденеңнен алға және тік артқа қарай қайталамалы қимылдар жасау
19) Артқа қарай қозғалыс кезіндегі бұрылыстар (артымен солға)
Таяқшалар оң қолды төмен бағыттау; Бастан жоғары көтерілген оң қол қөлденеңнен алға және тік артқа қарай қайталамалы қимылдар жасау
20) Оң жауап/жол ашық
Жоғары қарай бағытталған таяқшалары бар оң қолды бастан жоғары көтеру, үлкен саусағы жоғары көтерілген қол буынын көрсету, бұл ретте сол қолды төмен түсіру және тізеге жанасу
21) Қалықтап тұру
Кеудеге қарай 90о бұрышта қолдарды жазу
22) Жоғары қарай көтерілу
Кеудеге қарай 90о бұрыштағы жаққа таяқшалары бар қолдарды жазу, алақандармен жоғары және олармен жоғары қарай қимылдар жасау. Қолдардың қимыл қарқындылығы биіктіктің жылдамдық алуын білдіреді.
23) Төмен түсіру
Кеудеге қарай 90о бұрышқа қолдарды жазу, алақандарды төмен түсіру, олармен жоғарыға қарай қимылдар жасау. Қолдардың қимыл қарқыны жоғары қарай жылдамдық алу қарқынын білдіреді.
24) Көлденең солға қарай (пилот, ұшқыш жағынан)
Кеудеге қарай 90о бұрышқа оң қолды көлденең жазу, келесі қолмен осы бағытқа қарай қимыл жасау
25) Оңға қарай көлденең қозғалту (пилот, ұшқыш жағынан)
Кеудеге қарай 90о бұрышқа сол қолды көлденең жазу, келесі қолмен осы бағытқа қарай қимыл жасау
26) Қону
Алға қарай төмен түсірілген қолдарды айқастыру
Ескертпе: көрсетілген сигналдар таяқшалар жоқ кезде де орындалады.
4. Төтенше жағдайларда қолмен берілетін стандартты сигналдар
Төменде келтірілген қолмен берілетін сигналдар төтенше жағдайлар кезінде инцидент болған авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметтер және ӘК экипажы арасында өзара іс-қимылдар жасау үшін қажет.
Төтенше жағдайлар кезінде ұшқыш экипажбен өзара өзара іс-қимыл үшін қолмен берілетін сигналдарды ӘК алдыңғы жағының сол жағынан авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметі беруге тиіс.
Ескертпе: Қолмен берілетін сигналдар төтенше жағдайларда ӘК экипажымен өзара тиімді іс-қимылдар үшін авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметтің персоналы басқа орыннан берілуі мүмкін.
1) "эвакуация" командасы
Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызмет және жедел топтың жетекшісі жасаған сыртқы ахуалды бағалау негізінде эвакуациялау ұсынылады.
Шынтағы бүгілген қол алға қарай жазылған, қол саусақтары көз деңгейінде.
Бүгілген қолмен артқа қарай қимыл жасалады, ал келесі қол кеуде бойына қарай тартылады.
Түнгі уақытта: осы қимылдар таяқшалармен жасалады.

2) Команда "стоп"
Рекомендуется прекратить эвакуацию, прекратить движение ВС или любые другие осуществляемые мероприятия.
Руки подняты и перед головой скрещены в запястьях.
Ночное время: то же самое с жезлами.
3) Чрезвычайная ситуация локализована
Отсутствуют внешние признаки опасных условий или "отбой".
Руки вытянуты в стороны и опущены под углом 45° руки одновременно сводятся до скрещивания в запястьях на уровне ниже пояса, а затем разводятся в стороны в начальное положение (сигнал арбитра в бейсболе "база в сохранности").
Ночное время: то же самое с жезлами.
4) Пожар
Сделать правой рукой веерообразное движение от плеча к колену, одновременно указав левой рукой место пожара.
Ночное время: то же самое с жезлами.
Приложение 16
к Правилам производства полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Сигналы (команды), подаваемые эволюциями воздушного судна при управлении группой
№ п/п
Значение сигнала (команды)
Сигнал
1.
Внимание
Мелкие покачивания с крыла на крыло
2.
Передаю командование группой заместителю
Энергичный выход из строя вниз со снижением на 50-100 м с последующим разворотом в сторону и занятием места в строю в качестве ведомого
3.
Перестроится из клина в пеленг
Сигнал "Внимание", затем крен в сторону желаемого пеленга
4.
Группе собраться или сомкнуть строй
Глубокие покачивания с крыла на крыло
5.
Разомкнуться
Сигнал "Внимание", затем змейка в горизонтальной плоскости
6.
Противник в направлении … (направление указывается разворотом в сторону противника)
Сигнал "Внимание" и разворот в направлении противника (если позволяет обстановка)
7.
Атакуем одновременно
Сигнал "Внимание" и пример командира
8.
Выхожу из строя
Энергичный уход под строй
9.
Роспуск группы на посадку по одному
Сигнал "Внимание", затем небольшой "клевок" с одновременным отворотом от строя в сторону круга полетов
Приложение 17
к Правилам производства полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Журнал руководителя полетов на аэродроме
Дата полетов__________________
Время суток___________________
Средства связи и радиотехнического обеспечения, взлетно-посадочная полоса, места стоянок к полетам ____________________________
Запасная взлетно-посадочная полоса ______________________,
плотность грунта ______________
Погода _______________________
Вариант полетов_______________
Начало полетов________________
Запасные аэродромы _____________ готовность подтвердили.
Готовность поисково-спасательных сил и средств ___________________
Средства связи и радиотехнического обеспечения облетаны с посадочным курсом_________________________
работают_______________________
________________________________
№ п/п
Замечания руководителя полетов
Причины и виновники
Указания командира
Доклад о выполнении указаний командира и устранении недостатков.
Подпись и дата
1.
2.
3.
4.
5.
Оценка работы частей (подразделений) обеспечения:
Конец полетов_________________
Руководитель полетов
______________________________
(воинское звание, подпись)
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
Командир части
______________________________
(воинское звание, подпись)
Примечания:

2) "Тоқта" командасы
Эвакуациялауды, ӘК қозғалысын немесе басқа да кез келген жүзеге асырылатын іс-шараларды тоқтатуды ұсынылады.
Қол жоғары көтеріліп, бас алдында білекке дейін айқастырылған.
Түнгі уақытта: осы қимылдар таяқшалармен жасалады.
3)Төтенше жағдай оқшауландырылды
Қауіпті жағдай сыртқы белгілерінің болмауы немесе "тоқтат".
Қол екі жаққа қарай созылады және 45о бұрышқа дейін түсірілген. Қолдар бір уақытта белден төмен деңгейде шынтаққа дейін айқастырылады, ал содан кейін бастапқы қалпындағы жағдайға келтіреді (бейсбол арбитрінің сигналы "база қалпында"). Түнгі уақытта: осы қимылдар таяқшалармен жасалады.
4) Өрт
Оң қолмен иықтан тізеге дейін түрлі қимылдар жасайды және бір уақытта сол қолмен өрт орнын көрсетеді.
Түнгі уақытта: осы қимылдар таяқшалармен жасалады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу
қағидаларына
16-қосымша
Топпен басқару кезінде әуе кемесінің эволюцияларымен
берілетін сигналдар (командалар)
Р/с
Сигнал (команда) мәні
Сигнал
Назар аударыңыз
Қанаттан қанатқа жиі шайқалу
Топқа қолбасшылық жасауды орынбасарға беремін
50-100 м төмендей отырып, кейіннен шетке бұрылып саптан үдете шығу және ілесіп ұшушы ретінде саптан орын алу
Клиннен пеленгке ауысу
"Назар аударыңыз" белгісі, содан кейін ниеттенген пеленг жағына кренге түсу
Топ жиналсыннемесесап жинақталсын
Қанаттан қанатқа тереңдете тербету
Алшақтау
"Назар аударыңыздар" белгісі, содан көлденең тегістіктегі түтік
Қарсылас ......бағытта (бағыт қарсылас жаққа бұрылып көрсетіледі)
"Назар аударыңыз" белгісі және қарсыластың бағытына бұрылу (егер жағдай мүмкіндік берсе)
Бір мезгілде шабуылдаймыз
"Назар аударыңыз" белгісі және командир үлгісі
Саптан шығамын
Сап астынан үдете кету
Топты бір-бірден қонуға тарату
"Назар аударыңыз" белгісі содан кейін саптан ұшу шеңбері жағына бір мезгілде бұрылып шағын "шоқу" жасау
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Әуеайлақта ұшу жетекшісінің журналы
Ұшу күні ________________________
Тәулік мерзімі ____________________
Ұшуға байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары, ұшу-қону жолағы, тұрақ орындары
_________________________________
Қосалқы ұшу-қону жолағы
_________________________________
Топырақ тығыздығы
_________________________________
Ауа райы ________________________
Ұшу нұсқасы ____________________
Ұшудың басталуы ________________
Қосалқы әуеайлақтар ____________ _______________ әзірлігін растады.
Іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының әзірлігі __________________________________
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары аралап ұшып шықты
__________________________________
__________________________________
________________________ жұмыс істеп тұр
__________________________________________
Р/с№
Ұшу жетекшісінің
ескертулері
Себептері мен
кінәлілар
Командир нұсқаулары
Командир нұсқауларын орындау туралы баяндаулар мен кемшіліктерді жою. Қолы мен күні
1.
2.
3.
4.
5.
Қамтамасыз ету бөлімдерінің (бөлімшелерінің) жұмысын бағалау ________________
Ұшудың аяқталу ________________________
Ұшу жетекшісі __________________________
(әскери атағы, қолы)
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
Бөлім командирі
______________________________
(әскери атағы, қолы)
Ескертпелер:

1. До начала полетов в установленные графы записываются: дата полетов, время суток, готовность средств связи и радиотехнического обеспечения, состояние взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, мест стоянки, готовность запасных аэродромов и поисково-спасательных сил и средств, погода, облет средств связи, вариант и начало полетов.
2. В графу "3амечания руководителя полетов" о ходе полетов и на предварительном разборе заносятся все нарушения правил полетов, ошибки летного состава, отказы авиационной техники, недостатки в обеспечении полетов.
3. Графа "Причины и виновники" заполняется лицами, осуществлявшими расследование обстоятельств и причин зафиксированных авиационных инцидентов, нарушений и отказов.
4. В графе "Указания командира" командир части указывает подчиненным командирам и начальникам, что и к какому сроку необходимо выполнить.
5. В графе "Доклад о выполнении указаний командира ..." исполнители указывают, что конкретно сделано по устранению каждого недостатка, отмеченного командиром.
Приложение 18
к Правилам производства
полетов государственной авиации
Республики Казахстан
Сигналы, применяемые при поисково-спасательных работах
1. Визуальные сигналы
Размеры сигналов по возможности устанавливаются не менее 2,5 м в длину, и их следует делать в максимальной степени заметными.
В качестве визуальных сигналов выкладываются на видном месте сделанные из полосы ткани, парашютного материала, кусков дерева, камней, чехлов, флюорита (плавикового шпата), золы и других материалов (предметов). Привлекать внимание к вышеупомянутым сигналам следует с помощью радио, светосигнальных ракет, отраженного света, дыма и так далее.
Сигналы, подаваемые экипажем ВС означающие, что понят сигнал, подаваемый с земли:
днем - покачивание ВС с крыла на крыло;
ночью - дважды включенные посадочные фары или, если ВС ими не оборудовано, то дважды выключенные аэронавигационные огни.
Если ВС таких сигналов не подает, это значит, что экипаж ВС не понял сигнал, подаваемый с земли.
2. Сигналы, подаваемые надводным судам экипажами поисковых воздушных судов
Экипаж поискового ВС, направляя надводное судно к воздушному или морскому (речному) судну, терпящему бедствие, выполняет следующие маневры:
1) делает не менее одного круга над надводным судном;
2) пересекает на малой высоте курс следования надводного судна, покачиваясь с крыла на крыло;
3) выходит на курс, по которому за ним должно следовать надводное судно.
Если поисковое ВС повторяет эти маневры, их значение не меняется.
Маневр поискового ВС означает, что помощь надводного судна, для которого предназначался сигнал, больше не требуется: пролет вблизи кормовой части надводного судна с пересечением его линии следования на малой высоте, покачивая с крыла на крыло.

1. Ұшу басталғанға дейін белгіленген бағанда мыналар жазылады: ұшу күні, тәулік мерзімі, радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс құралдарының әзірлігі, ұшу-қону жолақтарының, басқару жолдарының, тұрақ орындарының жай-күйі, қосалқы әуеайлақтар мен іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының әзірлігі, ауа райы, байланыс құралдарын ұшып өту, ұшу нұсқасы мен басталуы.
2. "Ұшу бастығының ескертулері" деген бағанда ұшу барысы туралы және алдын ала талдауларда ұшу қағидаларын бұзулар, ұшқыш құрамының қателері, авиациалық техниканың істен шығуы, ұшуды қамтамасыз етудегі кемшіліктердің бар болуы енгізіледі.
3. "Себептері мен кінәлілер" деген баған анықталған бұзушылықтар мен істен шығуларды, шартты тексеруді жүзеге асырған лауазымды адамдар толтырады.
4. "Командирдің нұсқаулары" деген бағанда бөлім командирі бағыныстағы командирлер мен бастықтарға кім қандай мерзімде нені орындауы қажет екенін көрсетеді.
5. "Командирдің нұсқауларын орындау туралы баяндаулар" деген бағанда орындаушылар, командир анықтаған әрбір кемшілікті жою бойынша нақты не істелгенін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Іздестіру-құтқару жұмыстары кезінде қолданылатын сигналдар
1. Көрінетін сигналдар
Сигналдар көлемі мүмкiндiгiнше ұзындығы кемінде 2,5 м болып белгіленеді және оларды барынша байқалатын дәрежеде жасау қажет.
Көрінетін сигналдар ретiнде мата кесінділерінен, парашют материалынан, ағаш бөлшектерінен, тастардан, қаптардан, флюориттен (жүзбелі шпаттан), күлден және басқа да материалдардан (заттардан) жасалған белгiлер көрнектi жерге қойылады. Жоғарыда аталған сигналдарға назарды радио, жарық сигнал зымырандары, шағылысу жарығы, түтiн және тағы басқа көмегiмен аударту қажет.
Жерден берiлетiн сигналдың түсiнгенін бiлдiретiн ӘК экипажы беретiн сигналдар:
күндiз – ӘК-ны бiр қанаттан қанатқа шайқау;
түнде – қону фараларын екi рет қосу немесе, егер ӘК олармен жабдықталмаса, онда аэронавигациялық жарықтарды екi рет сөндiру.
Егер ӘК мұндай сигналдар бермесе, бұл ӘК экипажының жерден берiлген сигналды түсiнбегенiн бiлдiредi.
2. Суүсті кемелеріне
іздестіру әуе кемелерінің беретін сигналдары
Іздестiру ӘК экипажы суүстіндегі кеменi апатқа ұшыраған әуе немесе теңiз (өзен) кемесiне бағыттай отырып, мынадай маневрлер жасайды:
1) суүстi кемесiнiң үстiнде кемінде бір рет айналым жасайды;
2) төмен биiктiкте бiр қанаттан екiншi қанатқа шайқала отырып, суүстi кемесiнiң курсын қиып өтедi;
3) суүстi кемесi оның соңынан iлесіп жүзуі тиіс курсқа шығады.
Егер iздестiру ӘК бұл маневрдi қайталайтын болса, олардың мәнi өзгермейдi.
Iздестiру әуе кемесiнiң маневрi сигнал арналған суүстi кемесiне ендi көмек қажет емес екенiн бiлдiредi: бiр қанаттан екiншi қанатқа шайқала отырып, төмен биiктiкте суүстi кемесiнiң ұстаған желісін қиып өтiп, оның арт жақ бөлiгiне жақын ұшып өтсе.

3. Ответные сигналы надводных судов
В ответ на сигналы, указанные в пункте 3, передаются следующие сигналы надводных судов для подтверждения приема сигналов:
поднят кодовый вымпел (вертикальные белые и красные полосы) вверх до конца;
передача сигнальным фонарем по коду Морзе несколько раз буквы Т;
изменены курс и следование за воздушным судном.
О невозможности выполнения переданных указаний:
поднятие международного флага "N" (синие и белые квадраты в виде шахматной доски);
передача сигнальным фонарем по коду Морзе несколько раз буквы N.
Приложение 19
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
КНИЖКА СПЕЦИАЛИСТА БВС
Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1
ОБЩИЕ ДАННЫЕ
1. Занимаемая должность ___________________________________________
2.Воинское звание _________________________________________________
3. Фамилия _________________________ Имя __________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________
4. Дата рождения ___________________________ Образование:
общее ________________________________________________________________
военное _______________________________________________________________
(дата окончания, наименование военного учебного заведения)
5. Сведения об обучении по специальности ____________________________
6. С какого времени в Вооруженных Силах и других войсках и воинских
формированиях Республики Казахстан ____________________________________________________________
"___"________________ 20 __ года. Место печати
Начальник штаба воинской части ____________________________________
КЛАССНАЯ КВАЛИФИКАЦИЯ
п/п
Дата
Сведения о присвоении (снижении) классной квалификации
Подпись, печать
Раздел 2 УЧЕТ НАЛЕТА ПО ГОДАМ
п/п
Год
Тип БВС
Специальность
Время суток
Количество полетов
Налет
Общий
В том числе
в условиях радиопомех
час
мин
час
мин
Раздел 3 ПОДЕННЫЙ УЧЕТ ПОЛЕТОВ
п/п
Дата
Тип БВС
Время суток
Специальность
Номер упражнения КБП и краткое содержание задания
Количество полетов
Налет
Оценка боевого применения
Оценка за полет
Общий
В том числе
в условиях радиопомех
час
мин
час
мин
Раздел 4 УЧЕТ НАЛЕТА НА ТРЕНАЖЕРЕ (МАКЕТЕ)
п/п
Год
Месяц
Тип тренажера
Налет
час
мин
Раздел 5 РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОВЕРКИ ТЕОРЕТИЧЕСКИХ ЗНАНИЙ
п/п
Результаты проверки теоретических знаний
Раздел 6 ДОСТИГНУТЫЙ УРОВЕНЬ ПОДГОТОВКИ
п/п
Дата
Вид допуска
Тип БВС
Время суток
Должность, звание, подпись допустившего лица
Раздел 7 РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОВЕРКИ ЛЕТНОЙ ПОДГОТОВКИ
п/п
Результаты проверки летной подготовки

3. Суүсті кемелерінің жауап сигналдары
3-тармақта көрсетiлген сигналдарға жауап ретiнде сигналдар қабылданғанын растау үшiн суүстi кемесiнен мынадай сигналдар берiледі:
кодтық вымпел (тiк ақ және қызыл жолақтар) аяғына дейiн жоғары көтеру;
сигнал беру шамымен Морзе коды бойынша T әрпiн бiрнеше рет беру;
курс және әуе кемесінің соңынан ілесіп жүзуді өзгерту.
Берілген нұсқауларды мүмкін еместігі туралы:
"N" халықаралық жалауын көтеру (шахмат тақтасы түріндегі көк және ақ квадраттар);
сигнал беру шамымен Морзе коды бойынша N әрпiн бiрнеше рет беру.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
ПӘК МАМАНЫНЫҢ КІТАПШАСЫ
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім ЖАЛПЫ ДЕРЕКТЕР
1. Атқаратын лауазымы ________________________________________________
2. Әскери атағы _______________________________________________________
3. Тегі ______________________________ аты _____________________________
әкесінің аты (бар болған кезде) _________________________________________
4. Туған күні, айы, жылы _________ Білімі:
жалпы ______________________________________________________________
әскери ______________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы, аяқтау күні)
5. Мамандығы бойынша оқығаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
6. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери
құралымдарында қай уақыттан бастап _______________
20 ____ жылғы "___" _________________________ Мөр орны
________ әскери бөлімінің штаб бастығы ________________________________
СЫНЫПТЫҚ БІЛІКТІЛІГІ
Р/с
Күні
Сыныптық біліктілік берілгені (төмендетілгені) туралы мәлімет
Қолы, мөр
2-бөлім ҰШУДЫ ЖЫЛДАР БОЙЫНША ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Жылы
ПӘК түрі
Мамандығы
Тәулік уақыты
Ұшу саны
Ұшу
Жалпы
Оның ішінде радиокедергі жағдайында
сағат
мин
сағат
мин
3-бөлім ҰШУДЫ КҮН БОЙЫНША ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Күні
ПӘК түрі
Тәулік уақыты
Мамандығы
ЖДК жаттығуының нөмірі және тапсырманың қысқаша мазмұны
Ұшу саны
Ұшуы
Жауынгерлік қолдану бағасы
Ұшу үшін баға
Жалпы
Оның ішінде радиокедергі жағдайында
сағ
мин
сағ
мин
4-бөлім ТРЕНАЖЕРДЕГІ (МАКЕТТЕГІ) ҰШУДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Жылы
Айы
Тренажер түрі
Ұшу
сағат
мин
5-бөлім ТЕОРИЯЛЫҚ БІЛІМІН ТЕКСЕРУ НӘТИЖЕСІ
Р/с
Теориялық білімін тексеру нәтижесі
6-бөлім ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛГЕН ДАЯРЛЫҚ ДЕҢГЕЙІ
Р/с
Күні
Рұқсатнама түрі
ПӘК түрі
Тәулік уақыты
Лауазымы, әскери атағы, рұқсат берген адамның қолы
7-бөлім ҰШУ ДАЯРЛЫҒЫН ТЕКСЕРУ НӘТИЖЕСІ
Р/с
Ұшу даярлығын тексеру нәтижесі

Раздел 8 УЧЕТ АВИАЦИОННЫХ ИНЦИДЕНТОВ И ПРОИСШЕСТВИЙ ПО ВИНЕ СПЕЦИАЛИСТА БВС
п/п
Дата
Тип БВС
Классификация, обстоятельства (кратко) и причины
Примечания:
1. Книжка специалиста БВС ведется специалистами БВС выполняющими обязанности по управлению БВС в полете не зависимо от занимаемой должности.
2. Записи подписываются соответствующими должностными лицами и заверяются гербовой печатью.
Разделы 1, 2, 3, 4, 5, 8 подписываются начальником штаба части, раздел 6лицами, допустившими специалиста БВС к полетам, раздел 7 – лицами, производившими проверку.
3. Правильность заполнения книжки специалиста БВС контролируется прямыми или старшими начальниками специалиста БВС не ниже одного раза в квартал.
4. При убытии специалиста БВС в другую воинскую часть книжка конвертируется и выдается ему на руки.
5. Книжка специалиста БВС хранится в штабе подразделения и является документом строго учета. Она должна быть прошнурована и скреплена гербовой печатью.
6. При увольнении специалиста БВС в запас (отставку) книжка вместе с личным делом передается в департамент по делам обороны.
7. Записывать в книжку специалиста БВС данные, не предусмотренные ее разделами, запрещается.
8. В раздел 1 заносятся выписки из приказов о присвоении классной квалификации или снижении в классе с указанием причин.
9. В разделе 2 данные заносятся по каждому типу БВС раздельно за дневные полеты и подводится итог, за ночные полеты и подводится итог, после чего подводится общий итог за год.
В графе "Специальность" записывать только первые буквы специалиста БВС, инструктора – букву И.
Инструкторский налет записывается раздельно как днем, та и ночью по каждому типу БВС.
При оформлении новой книжки общегодовые итоги переносятся за все годы, а за последний год предшествующий ее оформлению, по каждому типу БВС раздельно за день и за ночь с итогами и общий итог за год.
10. В разделе 3 записываются последовательно все упражнения (задания)выполненные в течение летной смены (дня, ночи).
При записи дневных полетов в графе "Время суток" ставится буква Д, при записи ночных полетов – буква Н.
При записи содержания задания допускаются общепринятые сокращения.
По окончании месяца записываются итоги по всем графам по типам БВС раздельно за дневные и ночные полеты и подводится общий итог за месяц. Инструкторский налет записывается как указано в пункте 10.

8-бөлім ПӘК МАМАНЫНЫҢ КІНӘСІНЕН БОЛҒАН АВИАЦИЯЛЫҚ ИНЦИДЕНТ ПЕН ОҚИҒАНЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Күні
ПӘК түрі
Жіктелуі, мән-жайы (қысқаша) және себептері
Ескертпе:
1. ПӘК маманының кітапшасы атқаратын лауазымына қарамастан, ұшуда ПӘК-ні басқару жөніндегі міндеттерді орындайтын ПӘК мамандары жүргізеді.
2. Жазбаға тиісті лауазымды адамдар қол қояды және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
1, 2, 3, 4, 5, 8-бөлімдерге бөлімнің штаб бастығы, 6-бөлімге ПӘК маманына ұшуға рұқсат берген адамдар, 7-бөлімге тексеруді жүргізген адамдар қол қояды.ҰҰӘК маманының кітапшасын дұрыс толтыруды кемінде тоқсанына бір рет ҰҰӘК маманының тікелей немесе үлкен бастықтары бақылайды.
3. ПӘК маманының кітапшасын дұрыс толтыруды кемінде тоқсанына бір рет ПӘК маманының тікелей немесе үлкен бастықтары бақылайды.
4. ПӘК маманы басқа әскери бөлімге кеткен кезде кітапшасы конверттеледі және оның қолына беріледі.
5. ПӘК маманының кітапшасы бөлімше штабында сақталады және қатаң есептегі құжат болып табылады. Ол тігілген және елтаңбалы мөрмен бекітілген болуға тиіс.
6. ПӘК маманы запасқа (отставкаға) шығарылған кезде кітапша жеке ісімен бірге қорғаныс істері жөніндегі департаментіне жолданады.
7. ПӘК маманының кітапшасына оның бөлімдерінде көзделмеген деректі жазуға тыйым салынады.
8. 1-бөлімге сыныптық біліктілікті беру немесе себептерін көрсетумен сыныптық біліктілігін төмендету туралы бұйрықтан үзінді енгізіледі.
9. 2-бөлімге деректер ПӘК-нің әрбір түрі бойынша күндіз ұшқаны үшін жеке енгізіледі және қорытынды шығарылады, түнде ұшқаны үшін жеке енгізіледі және қорытынды шығарылады, одан кейін бір жыл үшін жалпы қорытынды шығарылады.
"Мамандығы" деген бағанда ПӘК маманының тек бірінші әріптері, нұсқаушының – Н әрпі ғана жазылады.
Нұсқау беру ұшуыҰӘК-нің әрбір түрі бойынша күндіз де, сондай-ақ түнде де жеке жазылады.
Жаңа кітапша ресімделген кезде барлық жылдар үшін жалпы жылдық қорытынды, ал оны ресімдеудің алдындағы соңғы жыл үшін ПӘК-нің әрбір түрі бойынша күндіз жеке, түнде жеке қорытынды және жалпы бір жыл үшін қорытынды көшіріледі.
10. 3-бөлімде ұшу ауысымы (күндіз, түнде) ішінде орындалған барлық жаттығулар (тапсырмалар) жүйелі түрде жазылады.
Күндіз ұшуды жазған кезде "Тәулік уақыты" деген бағанда К әрпі, түнде ұшуды жазған кезде Т әрпіқойылады.
Тапсырманың мазмұнын жазу кезінде жалпы қабылданған қысқартуларға жол беріледі.
Ай аяқталғаннан кейін барлық бағандар бойынша, ПӘК-нің түрі бойынша күндіз және түнде ұшқаны үшін жеке қорытынды жазылады және бір айдың жалпы қорытындысы жасалады. Нұсқау беру ұшуы 10-тармақта көрсетілген сияқты жазылады.

11. Раздел 4 заполняется один раз в месяц и подводится итог за год.
12. В разделе 5 записываются результаты проверок теоретических знаний согласно требованиям Правил по производству полетов государственной авиации Республики Казахстан.
13. В разделе 6 записываются допуски специалистов БВС к самостоятельным полетам по видам летной подготовки днем и ночью, а также допуски руководящего состава в качестве инструкторов.
14. При записи результатов проверки летной подготовки (раздел 7) придерживаться следующего порядка:
– в левом верхнем углу сверху вниз указать дату, тип БВС, специальность проверяемого и время суток;
– на правой части страницы вверху указать номер упражнения КБП (Программы) и его наименование;
– результаты проверки записывать в последовательности выполнения элементов полета с выставлением за каждый из них в соответствии с нормативами КБП (Программы);
– в конце текста добавить общую оценку за полет.
15. Раздел 8 заполняется после завершения расследования авиационного события, когда будут сделаны окончательные выводы.
Приложение 20
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
План полета БВС
Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.05.2023 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Информация
Обозначения
Описательная часть
1
Тип сообщения
UASRQT – (6 знакомест)
Заявка на использование воздушного пространства беспилотными авиационными системами.
6 знаков
2
Регистрационный или учетный номер беспилотного воздушного судна (бортовой номер)
Пример: Q2M0044
7 знаков Латинские буквы
Вносится регистрационный или учетный номер, полученный при постановке на учет или регистрации в уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.
3
Вид авиации и цель полета
1) С, М, Е
2) AW, DM, TR, GR, SP, TS, HZ
1 знак
Вид авиации: С – для БАС эксплуатантов (пользователей) гражданской авиации;
M – для эксплуатантов (пользователей) государственной авиации;
E – для эксплуатантов (пользователей) экспериментальной авиации.
2 знака
Цель полета:
Для государственной авиации может быть использована одна из следующих целей полета:
AW – авиационные работы;
SP – специальный полет;
DM – демонстрационные полет;
TR – учебный полет;
GR – групповой полет;
TS – испытательный полет;
HZ – перевозка опасных грузов.
4
Тип полета и тип канала управления (линии связи БВС);
1) V или BV;
2) R или BR;
2 знака
Тип полета:
V - при выполнении полетов БВС в пределах прямой видимости (VLOS);
BV – при выполнении полетов за пределами прямой видимости (BVLOS).
Тип канала управления (линии связи БВС):
R – при выполнении полетов БВС в пределах радиовидимости (RLOS);
BR – при выполнении полетов БВС за пределами радиовидимости (BRLOS).
5
Тип конструкции БАС и количество БВС;

11. 4-бөлім айына бір рет толтырылады және бір жыл үшін қорытынды шығарылады.
12. 5-бөлімде Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес теориялық білімін тексеру нәтижесі жазылады.
13. 6-бөлімде ПӘК мамандарының ұшу даярлығының түрі бойынша күндіз және түнде дербес ұшуға рұқсаты, сондай-ақ басшы құрамның нұсқаушысы ретінде ұшуға рұқсаты жазылады.
14. Ұшу даярлығын тексеру нәтижесін жазу кезінде (7-бөлім) мынадай реттілікті сақтау қажет:
сол жақтағы жоғарғы бұрышта жоғарыдан төмен қарай – күні, ПӘК түрі, тексерушінің мамандығы және тәулік уақыты көрсетілсін;
парақтың оң жағында жоғарыда ЖДК (Бағдарлама) жаттығуының нөмірі және оның атауы көрсетілсін;
тексеру нәтижесі ЖДК (Бағдарлама) нормативтеріне сәйкес олардың әрқайсысына баға қоюмен ұшу элементтерінің кезең-кезеңімен орындалуы жазылсын;
мәтін соңында ұшуға жалпы баға қойылсын.
15. 8-бөлім түпкілікті қорытынды жасалатын авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруді аяқтағаннан кейін толтырылады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
20-қосымша
ПӘК-нің ұшу жоспары
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Ақпарат
Белгілеу
Сипаттама бөлігі
1
Хабарлама түрі
UASRQT – (6 белгі орны)
Пилотсыз авиациялық жүйенің әуе кеңістігін пайдалануына өтінім
6 белгі
2
Пилотсыз әуе кемесін тіркеу немесе есептік нөмірі (борттық нөмірі)
Мысалы: Q2M0044
7 белгі, латын әріптері. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымда есепке қою немесе тіркеу кезінде алынған тіркеу немесе есептік нөмір енгізіледі.
3
Авиация түрі және ұшу мақсаты
1) С, М, Е
2) AW, DM, TR, GR, SP, TS, HZ
1 белгі
Авиация түрі: С – азаматтық авиация пайдаланушысының (пайдаланушының) ПАЖ үшін;
M – мемлекеттік авиация пайдаланушысы (пайдаланушы) үшін;
E – эксперименттік авиация пайдаланушы (пайдаланушы) үшін.
2 белгі
Ұшу мақсаты:
Мемлекеттік авиация үшін мынадай ұшу мақсаттарының бірі пайдаланылуы мүмкін:
AW – авиациялық жұмыс;
SP – арнайы ұшу;
DM – демонстрациялық ұшу;
TR – оқу-жаттығу ұшуы;
GR – топтық ұшу;
TS – сынау ұшуы;
HZ – қауіпті жүкті тасымалдау.
4
Ұшу түрі және басқару арнасының түрі (ПӘК байланыс желісі)
1) V немесе BV;
2) R немесе BR;
2 белгі
Ұшу түрі:
V – тікелей көру шегінде (VLOS) ПӘК ұшуды орындау кезінде;
BV – тікелей көру сызығынан тыс ұшуды орындау кезінде (BVLOS).
Басқару арнасының типі (ПӘК байланыс желісі):
R – радиокөру шегінде (RLOS) ПӘК ұшуды орындау кезінде;
BR – радиокөруден тыс ПӘК ұшуды орындау кезінде (BRLOS).
5
Конструкцияның типі және ПАЖ және ПӘК саны

1) A, H, M и X
2) 1….1000
1) 1 знак
Для указания типа конструкции используется следующее обозначение:
A – самолетный;
H – вертолетный;
M – мультироторный;
X – гибридный.
2) 4 знака
Указывается количество беспилотных воздушных судов (БВС), входящих в одну беспилотную авиационную систему (БАС) или,
- Количество беспилотных авиационных систем (БАС) с одним беспилотным воздушным судном (БВС) одного эксплуатанта при выполнении полетов в рамках одной миссии.
6
Максимальная взлетная масса (MTOM)
0…..9999
4 знака
Максимальная взлетная масса указывается:
- для всех БВС с MTOM менее 0,25 килограмм указывается 0;
- для всех БВС с MTOM 0,25 и более килограмм до 1 килограмма указывается 1;
- для всех БВС с MTOM 1 килограмм и более до 9999 килограмм указывается МТОМ, с округлением в большую сторону до целого числа.
7
Координаты места вылета
Географические координаты
Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
8
Координаты места посадки
Географические координаты
Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
9
Место выполнения полета/полетов
Географические координаты
Количество знаков не ограничено.
При выполнении полета/полетов по маршруту указывается географические координаты точки начала маршрута, поворотных точек маршрута и точки прибытия.
Если планируется выполнение полетов по нескольким маршрутам, каждый маршрут указывается отдельно, с указанием номера маршрута.
При выполнении авиационных работ, в районе, ограниченным координатами, указываются географические координаты района (координаты прямоугольника или радиус).
10
Максимальная высота и скорость при выполнении полета;
1) истинная высота;
2) км/ч
1) 5 знаков
Указывается максимальная высота планируемого полета относительно поверхности земли (истинная высота) в десятках метров выраженная буквой М с последующими четырьмя цифрами;
2) 4 знака
Указывается максимальная путевая скорость при выполнении планируемого полета в километрах в час выраженная буквой К с последующими тремя цифрами.
11
Дата / планируемое время начала и окончания полетов
Календарная дата и местное время

1) A, H, M және X
2) 1….1000
1) 1 белгі
Конструкцияның типін көрсету үшін мынадай белгі қолданылады:
A – ұшақ;
H – тікұшақ;
M – мультироторлы;
X – гибридті.
2) 4 белгі
Бір пилотсыз ұшатын авиациялық жүйеге (ПӘК) кіретін пилотсыз ұшатын әуе кемесінің (ӘАЖ) саны көрсетіледі немесе,
- Бір миссия шеңберінде ұшуды орындау кезінде бір пайдаланушының бір пилотсыз ұшатын әуе кемесімен (ПӘК) пилотсыз ұшатын авиациялық жүйе (ПӘК) саны.
6
Максималды ұшу массасы (MTOM)
0…..9999
4 белгі
Максималды ұшу массасы:
- барлық ПӘК үшін MTOM-менкемінде 0,25 килограмм 0 көрсетіледі;
- барлық ПӘК үшін MTOM-мен 0,25 килограммжәне одан жоғары 1 килограмға дейін көрсетіледі;
- барлық ПӘК үшін MTOM-мен 1 килограмм және 9999 килограмға дейін астам бүтін санға дейін дөңгелектей отырып МТОМ көрсетіледі.
7
Ұшып шығу орнының координатасы
Географиялық координата
Градус пен минут (11белгі):
4 ендікті градуспен, сондай-ақ ондаған және минуттық бірліктермен, содан кейін N әрпімен (солтүстік ендікті білдіреді) немесе S (оңтүстік ендік), одан кейін бойлықты градуспен көрсететін 5 цифрмен, сондай-ақ Е әрпімен (шығыс бойлық) немесе W (батыс бойлық)
8
Қону орнының координатасы
Географиялық координата
Градус мен минут (11белгі):
4 ендікті градуспен, сондай-ақ ондаған және минуттық бірліктермен, содан кейін N әрпімен (солтүстік ендікті білдіреді) немесе S (оңтүстік ендік), одан кейін бойлықты градуспен көрсететін 5 цифрмен, сондай-ақ е әрпімен (шығыс бойлық) немесе W (батыс бойлық)
9
Ұшуды/ұшуларды орындау орны
Географиялық координата
Белгі саны шектелмейді.
Маршрут бойынша ұшуды/ұшуларды орындау кезінде маршруттың басталу нүктесінің, маршруттың бұрылу нүктесінің және келу нүктесінің географиялық координатасы көрсетіледі.
Егер ұшуды бірнеше маршрут бойынша орындау жоспарланса, әрбір маршрут нөмірін көрсете отырып, жеке көрсетіледі.
Авиациялық жұмысты орындау кезінде координатамен шектелген ауданда ауданның географиялық координатасы (тіктөртбұрыштың координатасы немесе радиусы) көрсетіледі.
10
Ұшу кезінде максималды биіктік пен жылдамдық
1) нақты биіктік;
2) км/сағ
1) 5 белгі
Жоспарланған ұшудың жер бетіне қатысты ең жоғары биіктігі (нақты биіктігі) М әрпімен, одан кейінгі төрт цифрамен көрсетілген ондаған метрмен көрсетіледі;
2) 4 белгі
Жоспарланған ұшуды сағатына километрде орындау кезінде кейінгі үш цифрамен К әрпімен көрсетілген ең жоғары жол жылдамдығы көрсетіледі.
11
Ұшудың басталу және аяқталу күні / жоспарланған уақыты
Күнтізбелік күн және жергілікті уақыт

6 знаков/4 знака – 4 знака
Дата планируемого полета указывается в формате из шести цифр (DDMMYY, где DD – день ММ – месяц YY – год) после ставится косая черта "/" и указывается местное время начала полетов, выраженное четырьмя цифрами, затем тире и время окончания полетов выраженное четырьмя цифрами (0100–0500).
12
Дополнительная информация
Текстовое поле
модель БАС, эксплуатант (ФИО (при наличии) - если физическое лицо, наименование эксплуатанта – если юридическое лицо), ФИО (при наличии) летчика (пилота) - оператора БСВ /оператора БВС, номер разрешения на авиационные работы с применением БАС или номер разрешения на выполнение полетов над густонаселенными районами городов или поселков или номер сертификата эксплуатанта БАС, серийный номер БВС, количество и вид оборудования полезной нагрузки, особенности при выполнении полета, контактный номер.

6 белгі / 4 белгі – 4 белгі
Жоспарланған ұшу күні алты цифрдан тұратын форматта көрсетіледі (DDMMYY, онда DD – күн, ММ – ай, YY – жыл) кейін "/" қиғаш сызық қойылады және төрт цифрмен көрсетілген ұшу басталған жергілікті уақыт, одан кейін сызықша және төрт цифрмен (0100 – 0500) көрсетілген ұшудың аяқталу уақыты көрсетіледі.
12
Қосымша ақпарат
Мәтін жолы
ПАЖ моделі, пайдаланушы (болған кезде ТАӘ) – егер жеке тұлға, пайдаланушының атауы – егер заңды тұлға), ПӘК ұшқыш (ұшқыш)- операторы/ ПӘК операторының ТАӘ, ПАЖ-ны қолдана отырып, авиациялық жұмысқа рұқсат ету нөмірі немесе қалалардың немесе кенттердің тығыз қоныстанған аудандарында ұшуды орындауға рұқсат нөмірі немесе ПАЖ пайдаланушы сертификатының нөмірі, ПӘК сериялық нөмірі, пайдалы жүктеме жабдығының саны мен түрі, ұшу кезіндегі ерекшелік, байланыс нөмірі.