Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия Каргалинского района Актюбинской области
Решение маслихата Актюбинской области от 8 декабря 2017 года № 228. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 4 января 2018 года № 5792. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10 августа 2020 года № 556
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10.08.2020 № 556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года "Земельный кодекс Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктами 3, 9 Правил определения и режима использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10171, Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить следующие границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, расположенных в Каргалинском районе Актюбинской области:
кургана Акбулаксай, расположенного в 9 километрах к северо-северо-западу от села Сарыбулак, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению;
кургана Бегеты І, расположенного на левом берегу реки Ебейты, в 8 километрах к юго-востоку от села Богенбай, согласно приложениям 5, 6, 7, 8 к настоящему решению;
могильника Бугенбай І, расположенного в междуречье Богенбай и Култавасай, в 4 километрах к северу от села Богенбай, согласно приложениям 9, 10, 11, 12 к настоящему решению;
могильника Бугенбай ІІІ, расположенного в 1,8 километрах к северо-западу от одноименного села, справа от дороги, идущей из села к северо-западу, верховьям ручья Култавасай, согласно приложениям 13, 14, 15, 16 к настоящему решению;
могильника Бугенбай ІV, расположенного в 2 километрах к северо-востоку от села Богенбай, согласно приложениям 17, 18, 19, 20 к настоящему решению;
могильника Бугенбай V, расположенного в 1 километре к северо-северо-востоку от села Богенбай, согласно приложениям 21, 22, 23, 24 к настоящему решению;

Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 228 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 4 қаңтарда № 5792 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 2020 жылғы 10 тамыздағы № 556 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 10.08.2020 № 556 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Қазақстан Республикасының Жер кодексі" Кодексінің 127-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 36-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10171 тіркелген, Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарын айқындау және пайдалану режимі қағидаларының 3, 9-тармақтарына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақтөбе облысы Қарғалы ауданында орналасқан келесі тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары бекітілсін:
осы шешімнің 1, 2, 3, 4-қосымшаларына сәйкес, Сарыбұлақ ауылынан 9 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан, Ақбұлақсай қорғаны;
осы шешімнің 5, 6, 7, 8-қосымшаларына сәйкес, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Бөгенбай ауылынан 8 километр оңтүстік-шығыста орналасқан, Бегеті І қорғаны;
осы шешімнің 9, 10, 11, 12-қосымшаларына сәйкес, Бөгенбай және Құлтобасай жылғаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 4 километр солтүстікте орналасқан, Бөгенбай І бейіті;
осы шешімнің 13, 14, 15, 16-қосымшаларына сәйкес, сол атаудағы ауылдан солтүстік-батысқа 1,8 километр, Құлтобасай жылғасының жоғарғы жағына, ауылдан солтүстік-батысқа шығатын, жолдың оң жағында орналасқан, Бөгенбай ІІІ бейіті;
осы шешімнің 17, 18, 19, 20-қосымшаларына сәйкес, Бөгенбай ауылынан 2 километр солтүстік-шығыста орналасқан, Бөгенбай ІV бейіті;
осы шешімнің 21, 22, 23, 24-қосымшаларына сәйкес, Бөгенбай ауылынан 1 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан, Бөгенбай V бейіті;

кургана Гурюлдек ІV, расположенного в 4,5 километрах к восток-юго-востоку от зимовки Алимбет, согласно приложениям 25, 26, 27, 28 к настоящему решению;
могильника Домбар ІІ, расположенного на высоком правом берегу ручья Егинды, в 15,8 километрах к западу от села Кос-Истек и в 11,8 километрах к восток-северо-востоку от села Жездибай Мартукского района, согласно приложениям 29, 30, 31, 32 к настоящему решению;
кургана Егинды І, расположенного на высоком правом берегу ручья Егинды, в 6,4 километрах к восток-северо-востоку от его впадения в реку Косестек и в 6 километрах к востоку от села Кос-Истек, согласно приложениям 33, 34, 35, 36 к настоящему решению;
могильника Жалгызагаш ІІІ, расположенного в 2,5 километрах к юго-востоку от села Сарыбулак, согласно приложениям 37, 38, 39, 40 к настоящему решению;
земляного кургана, расположенного в 3,5 километрах к юго-востоку от села Велиховка и 11,8 километрах к восток-северо-востоку от села Кос-Истек, согласно приложениям 41, 42, 43, 44 к настоящему решению;
кургана Каргалинское водохранилище І, расположенного в 15 километрах к востоку от села Шамши Калдаякова, согласно приложениям 45, 46, 47, 48 к настоящему решению;
могильника Кенсайран, расположенного в 13 километрах к северу от села Акжайык, согласно приложениям 49, 50, 51, 52 к настоящему решению;
могильника Косагаш І, расположенного в 9 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык и в 12 километрах к северо-западу от села Богенбай, согласно приложениям 53, 54, 55, 56 к настоящему решению;
могильника Косагаш ІІ, расположенного в 13 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык и 12,4 километрах к северо-западу от села Богенбай, согласно приложениям 57, 58, 59, 60 к настоящему решению;
кургана Косагаш ІІІ, расположенного в 12,5 километрах к северо-востоку от села Акжайык и в 10 километрах к северо-западу от села Богенбай, согласно приложениям 61, 62, 63, 64 к настоящему решению;
кургана Косестек І, расположенного в 5 километрах к юго-западу от села Кос-Истек, согласно приложениям 65, 66, 67, 68 к настоящему решению;
могильника Култавасай ІІ, расположенного в между рекой Ебейты и ручьем Култавасай, в 8,2 километрах севернее села Богенбай, согласно приложениям 69, 70, 71, 72 к настоящему решению;
кургана Култавасай ІІІ, расположенного в 7,2 километрах к северу от села Богенбай, согласно приложениям 73, 74, 75, 76 к настоящему решению;
могильника Кызылжая ІІ, расположенного в 11,2 километрах к западу от села Бадамша и 2,8 километрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая, согласно приложениям 77, 78, 79, 80 к настоящему решению;

осы шешімнің 25, 26, 27, 28-қосымшаларына сәйкес, Әлімбет қыстауынан 4,5 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан, Гүрілдек ІV қорғаны;
осы шешімнің 29, 30, 31, 32-қосымшаларына сәйкес, Егінді жылғасының жоғарғы оң жақ жағалауында, Қосестек ауылынан 15,8 километр батыста және Мәртөк ауданының Жездібай ауылынан 11,8 километр шығыс-солтүстік-шығыста орналасқан, Домбар ІІ бейіті;
осы шешімнің 33, 34, 35, 36-қосымшаларына сәйкес, Егінді жылғасының жоғарғы оң жақ жағалауында, оның Қосестек өзеніне құйылысынан 6,4 километр шығыс-солтүстік-шығыста және Қосестек ауылынан 6 километр шығыста орналасқан, Егінді І қорғаны;
осы шешімнің 37, 38, 39, 40-қосымшаларына сәйкес, Сарыбұлақ ауылынан 2,5 километр оңтүстік-шығыста орналасқан, Жалғызағаш ІІІ бейіті;
осы шешімнің 41, 42, 43, 44-қосымшаларына сәйкес, Велиховка ауылынан 3,5 километр оңтүстік-шығыста және Қосестек ауылынан 11,8 километр шығыс-солтүстік-шығыста орналасқан, жер қорғаны;
осы шешімнің 45, 46, 47, 48-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 15 километр шығыста орналасқан, Қарғалы су қоймасы І қорғаны;
осы шешімнің 49, 50, 51, 52-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 13 километр солтүстікте орналасқан, Кеңсайран бейіті;
осы шешімнің 53, 54, 55, 56-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 9 километр солтүстік-солтүстік-шығыста және Бөгенбай ауылынан 12 километр солтүстік-батыста орналасқан, Қосағаш І бейіті;
осы шешімнің 57, 58, 59, 60-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 13 километр солтүстік-солтүстік-шығыста және Бөгенбай ауылынан 12,4 километр солтүстік-батыста орналасқан, Қосағаш ІІ бейіті;
осы шешімнің 61, 62, 63, 64-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 12,5 километр солтүстік-шығыста және Бөгенбай ауылынан 10 километр солтүстік-батыста орналасқан, Қосағаш ІІІ қорғаны;
осы шешімнің 65, 66, 67, 68-қосымшаларына сәйкес, Қосестек ауылынан 5 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қосестек І қорғаны;
осы шешімнің 69, 70, 71, 72-қосымшаларына сәйкес, Ебейті өзені және Құлтобасай жылғасының аралығында, Бөгенбай ауылынан 8,2 километр солтүстікке қарай орналасқан, Құлтобасай ІІ бейіті;
осы шешімнің 73, 74, 75, 76-қосымшаларына сәйкес, Бөгенбай ауылынан 7,2 километр солтүстікке қарай орналасқан, Құлтобасай ІІІ қорғаны;
осы шешімнің 77, 78, 79, 80-қосымшаларына сәйкес, Бадамша ауылынан 11,2 километр батыста және Қызылжая қыстауынан 2,8 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан, Қызылжая ІІ бейіті;

могильника Кызылжая ІІІ, расположенного в 11 километрах к западу от села Бадамша и в 2,7 километрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая, согласно приложениям 81, 82, 83, 84 к настоящему решению;
могильника Кызылсай І, расположенного в 13,7 километрах к северо-западу от села Алимбет, согласно приложениям 85, 86, 87, 88 к настоящему решению;
могильника Кызылсай ІІ, расположенного в 13,5 километрах к северо-западу от села Алимбет, согласно приложениям 89, 90, 91, 92 к настоящему решению;
могильника Лушниковка ІІІ, расположенного в 4 километрах к юго-востоку от села Богенбай, согласно приложениям 93, 94, 95, 96 к настоящему решению;
могильника Медес, расположенного в 11 километрах к северу от села Акжайык, согласно приложениям 97, 98, 99, 100 к настоящему решению;
кургана Медес ІІ, расположенного в 12 километрах к северу от села Акжайык, согласно приложениям 101, 102, 103, 104 к настоящему решению;
могильника Медес ІІІ, расположенного в 8,5 километрах к северу от села Акжайык, согласно приложениям 105, 106, 107, 108 к настоящему решению;
кургана Петропавловка І, расположенного в 1,2 километре к юго-западу от села Петропавловка, согласно приложениям 109, 110, 111, 112 к настоящему решению;
кургана Приозерное І, расположенного в 10,8 километрах к северо-северо-востоку от села Акколь и в 8,7 километрах к югу от села Бозтобе, согласно приложениям 113, 114, 115, 116 к настоящему решению;
могильника Рождественка І, расположенного в 11 километрах к запад-юго-западу от села Ащылысай и 300 метрах южнее трассы Актобе-Орск, согласно приложениям 117, 118, 119119, 120 к настоящему решению;
кургана Степное І, расположенного в 3,8 километрах к северо-западу от села Степное, согласно приложениям 121, 122, 123, 124 к настоящему решению;
кургана Тайкеткен І, расположенного в 14 километрах к запад-юго-западу от села Бадамша, согласно приложениям 125, 126, 127, 128 к настоящему решению;
могильника Тайкеткен ІІ, расположенного в 8 километрах к восток-юго-востоку от села Карабутак и в 14,2 километрах к запад-северо-западу от села Бадамша, согласно приложениям 129, 130, 131, 132 к настоящему решению;
могильника Уралсай, расположенного в 17,6 километрах к северу от села Акжайык, согласно приложениям 133, 134, 135, 136 к настоящему решению;
кургана Херсон ІІ, расположенного в 5 километрах к югу от села Акжайык, согласно приложениям 137, 138, 139, 140 к настоящему решению;
кургана Чкалов І, расположенного в 11 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, согласно приложениям 141, 142, 143, 144 к настоящему решению;

осы шешімнің 81, 82, 83, 84-қосымшаларына сәйкес, Бадамша ауылынан 11 километр батыста және Қызылжая қыстауынан 2,7 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан, Қызылжая ІІІ бейіті;
осы шешімнің 85, 86, 87, 88-қосымшаларына сәйкес, Әлімбет ауылынан 13,7 километр солтүстік-батыста орналасқан, Қызылсай І бейіті;
осы шешімнің 89, 90, 91, 92-қосымшаларына сәйкес, Әлімбет ауылынан 13,5 километр солтүстік-батыста орналасқан, Қызылсай ІІ бейіті;
осы шешімнің 93, 94, 95, 96-қосымшаларына сәйкес, Бөгенбай ауылынан 4 километр оңтүстік-шығыста орналасқан, Лушниковка ІІІ бейіті;
осы шешімнің 97, 98, 99, 100-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 11 километр солтүстікте орналасқан, Медес бейіті;
осы шешімнің 101, 102, 103, 104-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 12 километр солтүстікте орналасқан, Медес ІІ қорғаны;
осы шешімнің 105, 106, 107, 108-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 8,5 километр солтүстікте орналасқан, Медес ІІІ бейіті;
осы шешімнің 109, 110, 111, 112-қосымшаларына сәйкес, Петропавловка ауылынан 1,2 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Петропавловка І қорғаны;
осы шешімнің 113, 114, 115, 116-қосымшаларына сәйкес, Ақкөл ауылынан 10,8 километр солтүстік-солтүстік-шығыста және Бозтөбе ауылынан 8,7 километр оңтүстікте орналасқан, Приозерное І қорғаны;
осы шешімнің 117, 118, 119, 120-қосымшаларына сәйкес, Ащылысай ауылынан 11 километр батыс-оңтүстік-батыста және Ақтөбе-Орск тас жолынан 300 метр оңтүстікке қарай орналасқан, Рождественка І бейіті;
осы шешімнің 121, 122, 123, 124-қосымшаларына сәйкес, Степное ауылынан 3,8 километр солтүстік-батыста орналасқан, Степное І қорғаны;
осы шешімнің 125, 126, 127, 128-қосымшаларына сәйкес, Бадамша ауылынан 14 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан, Тайкеткен І қорғаны;
осы шешімнің 129, 130, 131, 132-қосымшаларына сәйкес, Қарабұтақ ауылынан 8 километр шығыс-оңтүстік-шығыста және Бадамша ауылынан 14,2 километр батыс-солтүстік-батыста орналасқан, Тайкеткен ІІ бейіті;
осы шешімнің 133, 134, 135, 136-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 17,6 километр солтүстікте орналасқан, Оралсай бейіті;
осы шешімнің 137, 138, 139, 140-қосымшаларына сәйкес, Ақжайық ауылынан 5 километр оңтүстікте орналасқан, Херсон ІІ қорғаны;
осы шешімнің 141, 142, 143, 144-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 11 километр солтүстік-шығыста орналасқан, Чкалов І қорғаны;

кургана Чкалов ІІ, расположенного в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, на вершине водораздела меридиональной ориентации левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 2,6 километрах к югу от ее русла, согласно приложениям 145, 146, 147, 148 к настоящему решению;
могильника Чкалов ІІІ, расположенного в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, на северной оконечности водораздела левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 6 километрах к юго-западу от моста через нее, согласно приложениям 149, 150, 151, 152 к настоящему решению;
кургана Шанда ІІІ, расположенного в 12,5 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова, согласно приложениям 153, 154, 155, 156 к настоящему решению;
могильника Шанда VІ, расположенного в 18 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова, согласно приложениям 157, 158, 159, 160 к настоящему решению;
могильника Шпаки ІІ, расположенного в 10,5 километрах к запад-северо-западу от села Петропавловка и 12,8 километрах к юго-востоку от села Родниковка Мартукского района, согласно приложениям 161, 162, 163, 164 к настоящему решению;
могильника Ебейты, расположенного на левобережье реки Ебейты, в 7,5 километрах к юго-востоку от села Богенбай, 500 метрах западнее петлеобразного изгиба этой реки, согласно приложениям 165, 166, 167, 168 к настоящему решению;
могильника Ебейты І, расположенного на левобережье реки Ебейты, между устьями ручьев Койсарысай и Култавасай, в 7 километрах к северо-северо-востоку от села Богенбай, согласно приложениям 169, 170, 171, 172 к настоящему решению;
могильника Ебейты ІІ, расположенного на левобережье реки Ебейты, между устьями ручьев Койсарысай и Култавасай, в 7,2 километрах к северо-северо-востоку от села Богенбай, согласно приложениям 173, 174, 175, 176 к настоящему решению;
могильника Ебейты ІІІ, расположенного на правом берегу левого притока реки Ебейты-ручья Койсарысай, в 1,5 километре западнее от устья последнего, согласно приложениям 177, 178, 179, 180 к настоящему решению;
могильника Эрзерум І, расположенного в 4,6 километрах к северо-востоку от села Сарыбулак и в 6,6 километрах к запад-юго-западу от села Акжайык, согласно приложениям 181, 182, 183, 184 к настоящему решению;
кургана Эрзерум ІІ, расположенного в 3 километрах к северо-западу от села Сарыбулак, согласно приложениям 185, 186, 187, 188 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима области Нургалиева Е.Ж.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
Секретарь областного маслихата
Г. ЕРГАЗИНА С. КАЛДЫГУЛОВА

осы шешімнің 145, 146, 147, 148-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12 километр солтүстік-шығыста, Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жақ жағалауындағы меридиан бойынша орналасқан су айрықтың шыңында, өзен арнасынан 2,6 километр оңтүстікте орналасқан, Чкалов ІІ қорғаны;
осы шешімнің 149, 150, 151, 152-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12 километр солтүстік-шығыста, Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы суайрықтың солтүстік шетінде, өзеннен өтетін көпірден 6 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Чкалов ІІІ қорғаны;
осы шешімнің 153, 154, 155, 156-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12,5 километр оңтүстік-шығыста орналасқан, Шаңды ІІІ қорғаны;
осы шешімнің 157, 158, 159, 160-қосымшаларына сәйкес, Шәмші Қалдаяқов ауылынан 18 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Шаңды VІ бейіті;
осы шешімнің 161, 162, 163, 164-қосымшаларына сәйкес, Петропавловка ауылынан 10,5 километр батыс-солтүстік-батыста және Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан 12,8 километр оңтүстік-шығыста орналасқан, Шпаки ІІ бейіті;
осы шешімнің 165, 166, 167, 168-қосымшаларына сәйкес, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Бөгенбай ауылынан 7,5 километр оңтүстік-шығыста, осы өзеннің ілмек тектес иілімінен 500 метр батысқа қарай орналасқан, Ебейті бейіті;
осы шешімнің 169, 170, 171, 172-қосымшаларына сәйкес, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Қойсарысай және Құлтобасай жылғаларының сағаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 7 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан, Ебейті І бейіті;
осы шешімнің 173, 174, 175, 176-қосымшаларына сәйкес, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Қойсарысай және Құлтобасай жылғаларының сағаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 7,2 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан, Ебейті ІІ бейіті;
осы шешімнің 177, 178, 179, 180-қосымшаларына сәйкес, Ебейті өзенінің сол жақ саласы - Қойсарысай жылғасының оң жағалауында, соңғысының сағасынан 1,5 километр батысқа қарай орналасқан, Ебейті ІІІ бейіті;
осы шешімнің 181, 182, 183, 184-қосымшаларына сәйкес, Сарыбұлақ ауылынан 4,6 километр солтүстік-шығыста және Ақжайық ауылынан 6,6 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан, Эрзерум І бейіті;
осы шешімнің 185, 186, 187, 188-қосымшаларына сәйкес, Сарыбұлақ ауылынан 3 километр солтүстік-батыста орналасқан, Эрзерум ІІ қорғаны.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Е.Ж.Нұрғалиевке жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
Облыстық мәслихаттың хатшысы
Г. ЕРҒАЗИНА С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА

Приложение 1 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Акбулаксай (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Акбулаксай, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 9 километрах к северо-северо-западу от села Сарыбулак.
Курган (высота 1 метр, диаметр 12 метров) с триангуляционным знаком на вершине, находится на плато к северу от реки Акбулаксай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,232 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,032 гектара;
площадь охранной зоны – 1,40 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 2 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 3 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 4 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 5 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Бегеты І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Бегеты І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левом берегу реки Ебейты, в 8 километрах к юго-востоку от села Богенбай.
Памятник представляет собой курган с каменной наброской по центру и оградой по основанию. Его диаметр 13 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,546 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,036 гектара;
площадь охранной зоны – 1,41 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 1-қосымша
Ақбұлақсай қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 9 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан Ақбұлақсай қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үстінде триангуляциялық белгі бар қорған (биіктігі 1 метр, диаметрі 12 метр) Ақбұлақсай өзенінің солтүстігіндегі жотада орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,232 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,032 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,40 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 2-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 3-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 4-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 5-қосымша
Бегеті І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ебейті өзенінің сол жағалауында, Бөгенбай ауылынан 8 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Бегеті І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғанның іргесінде тас қоршауы, үйіндісінің ортасына тас салынған. Қорғанның биіктігі 0,4 метр, диаметрі 13 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,546 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,036 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,41 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 6 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 7 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 8 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 9 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в междуречье Богенбай и Култавасай, в 4 километрах к северу от села Богенбай.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на водоразделе междуречья Богенбая и Култавасая, у грунтовой дороги в сторону села Богенбай. Курган 1 с каменно-земляной насыпью имеет диаметр 12 метров, высоту 0,4 метра. Курган 2 находится к северо-северо-востоку, на расстоянии 175 метров. Его размеры 12х0,4 метра. По центру кургана наблюдается воронка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 43,721 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,331 гектара;
площадь охранной зоны – 2,99 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 12,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 10 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 11 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 12 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 13 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1,8 километрах к северо-западу от одноименного села, справа от дороги, идущей из села к северо-западу, верховьям ручья Култавасай.
Могильник состоит из двух курганов, вытянутых по линии юго-запад – северо-восток в 175 метрах друг от друга. В насыпи объекта 1 прослеживаются камни. На объекте 1 выявлены следы установки триангуляционного знака, от которого сохранился кольцевой ров.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 6-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 7-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 8-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 9-қосымша
Бөгенбай І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Құлтобасай және Бөгенбай жылғаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 4 километр солтүстікте орналасқан Бөгенбай І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бөгенбай және Құлтобасай өзендерінің аралығындағы суайрықта, Бөгенбай ауылына барар қара жолдың маңында орналасқа екі қорғаннан тұрады. Қорған-1 тасты-топырақты үйіндісі бар, диаметрі 12 метр, биіктігі 0,4 метр. Қорған-2 одан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 175 метр қашықтықта орналасқан. Оның өлшемдері 12х0,4 метр. Қорғанның ортасында шұңқыр байқалады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 43,721 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,331 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,99 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 12,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 10-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 11-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 12-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 13-қосымша
Бөгенбай ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай жылғасының сол жағасында, Бөгенбай ауылынан солтүстік-батысқа 1,8 километр, Құлтобасай жылғасының жоғарғы жағына, ауылдан солтүстік-батысқа шығатын, жолдың оң жағында орналасқан Бөгенбай ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, бір-бірінен 175 метр қашықтықта орналасқан, оңтүстік-батыс – солтүстік-шығыс түзеуі бойымен созылып жатқан екі қорғаннан тұрады. 1-нысанның үйіндісінде тастар байқалады. 1-нысанда триангуляциялық белгінің іздері сақталған – төңірегінде оны орнату кезінде қазылған сақиналы ор сақталған.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 46,764 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,524 гектара;
площадь охранной зоны – 3,44 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 13,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 29,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 14 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 15 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 16 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 17 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 2 километрах к северо-востоку от села Богенбай.
Могильник состоит из трех курганов и одной каменной оградки. Расположен в 460 метрах к юго-западу от могильника Бугенбай III. Памятник вытянут по линии запад-восток на 150 метров, исключая каменную оградку, которая располагается в 250 метрах к востоку-юго-восток от центрального кургана. В насыпях объектов 2 и 3 фиксируются камни. Размеры курганов: 1 – 0,4х18 метров, 2 - 0,1х9 метров, 3 – 0,6х11 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 86,26 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,09 гектара;
площадь охранной зоны – 9,77 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 25,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 46,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 18 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 19 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 20 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 46,764 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,524 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,44 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 29,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 14-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 15-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 16-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 17-қосымша
Бөгенбай ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай ауылынан 2 километр солтүстік-шығыста орналасқан Бөгенбай ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт үш қорғаннан және бір тас қоршаудан тұрады. Бөгенбай III бейітінен оңтүстік-батысқа қарай 460 метрде орналасқан. Ескерткіш, тас қоршауды есепке алмағанда, батыс-шығыс түсуі бойымен 150 метрге созылып жатыр. Тас қоршау орталық қорғаннан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 250 метр қашықтықта жатыр. 2 және 3-нысандардың үйіндісінде тастар байқалады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,4х18 метр, 2 - 0,1х9 метр, 3 – 0,6х11 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 86,26 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,09 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 9,77 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 25,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 46,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 18-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 19-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 20-қосымша

Приложение 21 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1 километре к северо-северо-востоку от села Богенбай.
Могильник состоит из пяти курганов вытянутых меридианально на 350 метров. В насыпях объектов 1, 2 и 4 фиксируются камни. В западной части центрального кургана зияет грабительская воронка диаметром 3,5 метра. По северо-северо-западной подошве кургана 2 проходит полевая дорога. Размеры курганов варьируют от 0,1 метра до 0,6 метра в высоту и от 7 метров до 21 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,08 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,35 гектара;
площадь охранной зоны – 6,83 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 38,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 22 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 23 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 24 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 25 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Гурюлдек ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Гурюлдек ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4,5 километрах к восток-юго-востоку от зимовки Алимбет.
Одиночный курган диаметром 18 метров, высотой 0,5 метра, расположен на водоразделе междуречья Алимбет и Колымта.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,587 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,057 гектара;
площадь охранной зоны – 1,53 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 21-қосымша
Бөгенбай V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай ауылынан 1 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Бөгенбай V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт меридиан бойымен 350 метрге созылған 5 қорғаннан тұрады.1, 2- және 4-нысандардың үйіндісінде тастар байқалады. Орталық қорғанның батыс жағында диаметрі 3,5 метр болатын тонау шұңқыры бар. 2-қорғанның солтүстік-солтүстік-батыс табанымен жер жол өтіп жатыр. Қорғандардың биіктігі 0,1 метр және 0,6 метр аралығында, диаметрі 7 метр және 21 метр аралығында.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,08 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,35 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,83 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 38,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 22-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 23-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 24-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 25-қосымша
Гүрілдек ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет қыстауынан 4,5 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Гүрілдек ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 18 метр, биіктігі 0,5 метр болатын жалғыз қорған Әлімбет және Қолымта өзендерінің аралығындағы суайрықта орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,587 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,057 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,53 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 26 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 27 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 28 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 29 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Домбар ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Домбар ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на высоком правом берегу ручья Егинды, в 15,8 километрах к западу от села Кос-Истек и в 11,8 километрах к восток-северо-востоку от села Жездибай Мартукского района.
На левобережье реки Домбар, на правом склоне широтной балочки и в 5 километрах к северу от устья ручья Алабайтал. Могильник состоял из 5 курганов и 27 каменных колец. Памятник был сильно разрушен пахотой. На сегодня сохранились только три кургана. Два из них (1-2) каменные, диаметром 6 и 10 метров, высотой 0,2-0,3 метра. Курган 3 земляной. Его диаметр 6 метров, высота 0,2 метра. В насыпях курганов 1 и 2 выявлены западины.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,317 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,337 гектара;
площадь охранной зоны – 2,28 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 24,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 30 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 31 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 32 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 33 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Егинды І (эпоха средневековья)

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 26-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 27-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 28-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 29-қосымша
Домбар ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Егінді жылғасынын жоғарғы оң жақ жағалауында, Қосестек ауылынан 15,8 километр батыста және Мәртөк ауданының Жездібай ауылынан 11,8 километр шығыс-солтүстік-шығыста орналасқан, Домбар ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын, ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Домбар өзенінің сол жағалауында, ендік сайдың оң жақ бауырайында және Алабайтал бұлағының сағасынан 5 км солтүстікте орналасқан. Бейіт 5 қорғаннан және 27 тас қоршаудан тұрған. Ескерткіш жер жырту салдарынан едәуір бұзылған. Бүгінгі таңда тек үш қорған сақталған. Оның екеуі тас қорған (1-2), диаметрі 6 және 10 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр. 3-қорған – топырақ қорған. Оның диаметрі 6 метр, биіктігі 0,2 метр. 1- және 2- қорғанның үйінділерінде шұңқырлар бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,317 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,337 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,28 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 24,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 30-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 31-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 32-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 33-қосымша
Егінді І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Егинды І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на высоком правом берегу ручья Егинды, в 6,4 километрах к восток-северо-востоку от его впадения в реку Косестек и в 6 километрах к востоку от села Кос-Истек.
Представляет собой одиночный курган сооруженный на мысовидном выступе правого берега ручья Егинды. Насыпь кургана каменная диаметром 7 метров, высотой 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,458 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,018 гектара;
площадь охранной зоны – 1,27 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,77 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 34 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 35 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 36 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 37 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жалгызагаш ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жалгызагаш ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 2,5 километрах к юго-востоку от села Сарыбулак.
Три земляных кургана с камнем в насыпи, расположены с севера на юг на расстоянии 50 метров на вершине водораздела между ручьями Тарангул и Жалгызагаш. Наиболее крупные курганы размерами 1,2х14 метров и 1,0х15 метров находятся на краях оси. Между ними небольшой курганчик (0,25х5 метров) с воронкой по центру.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,149 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,169 гектара;
площадь охранной зоны – 1,84 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,44 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 22,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Егінді жылғасының жоғарғы оң жақ жағалауында, оның Қосестек өзеніне құйылысынан 6,4 километр шығыс-солтүстік-шығыста және Қосестек ауылынан 6 километр шығыста орналасқан Егінді І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Егінді бұлағының оң жақ биік жағасындағы мүйіс тәріздес шоқыда орналасқан жалғыз қорғаннан тұрады. Тас қорғанның диаметрі 7 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,458 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,018 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,27 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,77 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 34-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 35-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 36-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 37-қосымша
Жалғызағаш ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 2,5 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Жалғызағаш ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісіне тас қосылған үш қорған солтүстіктен оңтүстікке қарай 50 метрге созылып, Тарангүл және Жалғызағаш бұлақтарының аралығындағы суайрықтың басында орналасқан. Өлшемдері 1,2х14 метр және 1,0х15 метр болатын ең ірі екі қорған түзеудің екі шетінде. Ал екеуінің аралығында ортасында шұңқыры бар кішігірім қорған (0,25х5 метр) жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 34,149 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,169 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,84 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,44 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 22,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 38 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 39 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 40 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 41 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта Земляного кургана (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью Земляного кургана, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3,5 километрах к юго-востоку от села Велиховка и 11,8 километрах к восток-северо-востоку от села Кос-Истек.
Одиночный земляной курган расположен на правобережье реки Егинди, в 470 метрах южнее трассы Актобе-Орск. Представляет собой земляную насыпь с уплощенной вершиной диаметром 17 метров, высотой 0,8 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,964 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,054 гектара;
площадь охранной зоны – 1,51 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 42 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 43 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 44 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 45 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Каргалинское водохранилище І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Каргалинское водохранилище І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 15 километрах к востоку от села Шамши Калдаякова.
Каменный курган (высота 0,1 метра, диаметр 7 метров) расположен на возвышенной береговой кромки западной оконечности Каргалинского водохранилища.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,471 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,021 гектара;
площадь охранной зоны – 1,32 гектара;

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 38-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 39-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 40-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 41-қосымша
Жер қорғанның қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Велиховка ауылынан 3,5 километр оңтүстік-шығыста және Қосестек ауылынан 11,8 километр шығыс-солтүстік-шығыста орналасқан Жер қорғанның бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз топырақ қорған Егінді өзенінің оң жағалауында, Ақтөбе-Орск тас жолынан оңтүстікке қарай 470 метр жерде орналасқан. Қорған үйіндісінің жоғарғы бөлігі жайпақталған, диаметрі 17 метр, биіктігі 0,8 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,964 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,054 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,51 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 42-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 43-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 44-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 45-қосымша
Қарғалы су қоймасы І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 15 километр шығыста орналасқан Қарғалы су қоймасы І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Тас қорған (биіктігі 0,1 метр, диаметрі 7 метр) Қарғалы су қоймасының батыс жағалауындағы төбеде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,471 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,021 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,32 гектар;

площадь зоны регулирования застройки – 9,73 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 46 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 47 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 48 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 49 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсайран (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсайран, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13 километрах к северу от села Акжайык.
Состоит из более 30 объектов - курганов и каменных выкладок, расположившихся двумя группами на площади 200x210 метров, вытянутых по цепочке с запада на восток в 100 метрах друг от друга. Размеры курганов от 0,5х8 метров до 1х12 метров, оградок - от 0,1х3 метров до 0,2х6 метров. Все насыпи с включением камня.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 60,57 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,92 гектара;
площадь охранной зоны – 5,75 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 17,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 35,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 50 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 51 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 52 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 53 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Косагаш І (эпоха бронзы)

құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,73 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 46-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 47-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 48-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 49-қосымша
Кеңсайран бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 13 километр солтүстікте орналасқан Кеңсайран бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт 30-дан астам нысаннан тұрады оның ішінде қорғандар мен тас қоршаулар бар, ауданы 200х210 метр болатын алаңда екі топ болып, батыстан шығысқа қарай бір-біріне 100 метр қашықтықта тізбектеле орналасқан. Қорғандардың өлшемдері 0,5х8 метрден 1х12 метр аралығында, қоршаулардың көлемдері 0,1х3 метрден 0,2х6 метр аралығында болады. Үйінділердің барлығына да тас қосылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 60,57 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,92 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 5,75 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 17,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 35,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 50-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 51-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 52-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 53-қосымша
Қосағаш І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Косагаш І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 9 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык и в 12 километрах к северо-западу от села Богенбай.
Памятник расположен на первой надпойменной террасе левого берега речки Косагаш - правого притока реке Терекла. Состоит из трех курганов высотой 0,2-0,3 метра, диаметром 7-9 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,09 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,84 гектара;
площадь охранной зоны – 1,37 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,18 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 54 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 55 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 56 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 57 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Косагаш ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Косагаш ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык и 12,4 километрах к северо-западу от села Богенбай.
Три кургана и четыре ограды расположены на водоразделе в 1,5 километрах к запад-северо-западу от истока ручья Карасай и по левую сторону грунтовой дороги от зимовки Кенсайран в село Бугенбай. Курганы 2 и 3 находятся в 250 метрах к запад-северо-западу от центрального кургана 1 (0,4х16 метров) и имеют размеры 0,15х10 метров и 1х10 метров соответственно. Курган 3 расположен на маленьком всхолмлении. В насыпях курганов 1 и 2 фиксируются камни.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,39 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,20 гектара;
площадь охранной зоны – 6,59 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 9 километр солтүстік-солтүстік-шығыста, Бөгенбай ауылынан 12 километр солтүстік-батыста орналасқан Қосағаш І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Терекла өзенінің оң саласы – Қосағаш өзенінің сол жағасындағы бірінші жайылма үсті террасасында орналасқан. Биіктігі 0,2-0,3 метр, диаметрі 7-9 метр болатын 3 қорғаннан тұрады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,09 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,84 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,37 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,18 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 54-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 55-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 56-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 57-қосымша
Қосағаш ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 13 километр солтүстік-солтүстік-шығыста, Бөгенбай ауылынан 12,4 километр солтүстік-батыста орналасқан Қосағаш ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорған және төрт тас қоршау Қарасай жылғасының бастауынан батыс-солтүстік-батысқа 1,5 километр және Кеңсайран қыстауынан Бөгенбай ауылынан апарар жер жолдың сол жағында орналасқан. 2- және 3-қорғандар орталық 1-қорғаннан (0,4х16 метр) батыс-солтүстік-батысқа 250 метр қашықтықта (өлшемдері: 0,15х10 метр және 1х10 метр). 3-қорған шағын төмпешікте орналасқан. 1-және 2-қорғандардың үйіндісінде тастар байқалады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,39 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,20 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,59 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 39,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 58 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 59 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 60 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 61 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Косагаш ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Косагаш ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,5 километрах к северо-востоку от села Акжайык и в 10 километрах к северо-западу от села Богенбай.
Одиночный земляной курган диаметром 14 метров, высотой 0,8 метра. В насыпи кургана выявлена грабительская воронка, рядом с которой установлен шест. Вокруг кургана прослеживаются камни, возможно остатки каменной конструкции.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,69 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,040 гектара;
площадь охранной зоны – 1,45 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 62 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 63 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 64 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 65 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Косестек І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Косестек І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5 километрах к юго-западу от села Кос-Истек.

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 39,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 58-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 59-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 60-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 61-қосымша
Қосағаш ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 12,5 километр солтүстік-шығыста және Бөгенбай ауылынан 10 километр солтүстік-батыста орналасқан Қосағаш ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 14 метр, биіктігі 0,8 метр болатын топырақ қорған. Қорған үйіндісінде тонау шұңқыры және сырық анықталды. Қорғанның айналасында тастар байқалады, тас құрылыстың қирандылары болуы мүмкін.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,69 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,040 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,45 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 62-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 63-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 64-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 65-қосымша
Қосестек І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қосестек ауылынан 5 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қосестек І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

На вершине небольшой возвышенности, в 5 километрах к юго-западу от села Кос-Истек расположен земляной курган (0,3х12 метров). В 45 метрах к западу от кургана проходит линия электропередач, которая чуть севернее поворачивает на восток-северо-восток, параллельно с ней тянется полевая дорога. С северной и юго-восточной сторон кургана находятся лесонасаждения.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,986 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,026 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 66 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 67 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 68 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 69 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Култавасай ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Култавасай ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, между рекой Ебейты и ручьем Култавасай, в 8,2 километрах севернее села Богенбай.
Могильник находится примерно в 280 метрах южнее Култавасай І. Состоит из одного кургана и одной каменной оградки. Курган имеет плоскую вершину и двойную каменную ограду. Его диаметр 21 метр, высота 1,2 метра. Наружная ограда имеет толщину до 1,5 метров. В 30 метрах к юго-западу от кургана сохранилась каменная ограда диаметром 6,5 метров, толщина стенки более 1 метра. С юго-восточной стороны к объектам примыкает казахское кладбище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,983 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,103 гектара;
площадь охранной зоны – 1,46 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,42 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Жер оба (0,3х12 метр) Қосестек ауылынан оңтүстік-батыста 5 шақырым жерде кішкене төбе басында орналасқан. Қорғаннан батысқа қарай 45 метр сәл солтүстіктен шығыс-солтүстік-шығысқа бұрылған электрберіліс желісімен параллельді дала жолы өтіп жатыр. Қорғанның солтүстік және оңтүстік-шығыс жағында екпе ағаштар шоғырланған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,986 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,026 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 66-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 67-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 68-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 69-қосымша
Құлтобасай ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Ебейті өзені және Құлтобасай жылғасының аралығында, Бөгенбай ауылынан 8,2 километр солтүстікке қарай орналасқан, Құлтобасай ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын, ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Құлтобасай І бейітінен шамамен 280 метр оңтүстікте орналасқан. Бір қорғаннан және бір тас қоршаудан тұрады. Қорғанның төбесі жайпақ және қосарланған тас қоршауы бар. Оның диаметрі 21 метр, биіктігі 1,2 метр. Сыртқы қоршауының қалындығы 1,5 метр. Қорғаннан 30 метр оңтүстік-батыста диаметрі 6,5 метр тас қоршау сақталған, жарының қалындығы 1 метрден асады. Нысандарға оңтүстік-шығыс жағынан қазақ зираты шектеседі.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 30,983 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,103 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,46 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,42 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 70 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 71 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 72 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 73 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Култавасай ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Култавасай ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 7,2 километрах к северу от села Богенбай.
Представляет собой земляной курган в плане подтрапециевидной формы, длинной стороной ориентированной по оси с северо-северо-запада на юго-юго-восток. Длина 10 метров, высота 0,4 метра. По основанию курган обложен камнем.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,066 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,026 гектара;
площадь охранной зоны – 1,35 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,99 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 74 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 75 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 76 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 77 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылжая ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылжая ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11,2 километрах к западу от села Бадамша и 2,8 километрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая.
Могильник расположен на пологом склоне правобережья реки Куагаш. Могильник состоит из четырех курганов. Западную часть могильника составляют три земляных кургана диаметром 14-18 метров, высотой 0,2-0,3 метра. Курган 4 находился в стороне, примерно в 400 метрах к юго-востоку. Он был сооружен на небольшом кряже. Насыпь кургана каменная диаметром 8 метров, высотой 0,3 метра.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 70-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 71-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 72-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 73-қосымша
Құлтобасай ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бөгенбай ауылынан 7,2 километр солтүстікке қарай орналасқан Құлтобасай ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Трапеция пішінді топырақ қорған болып табылады, ұзын жағы солтүстік-солтүстік-батыстан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа бағытталған. Ұзындығы 10 метр, биіктігі 0,4 метр. Қорғанның іргесі таспен қоршалған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,066 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,026 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,35 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,99 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 74-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 75-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 76-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 77-қосымша
Қызылжая ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 11,2 километр батыста және Қызылжая қыстауынан 2,8 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан Қызылжая ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қуағаш өзенінің оң жағалауындағы жайпақ қыратта орналасқан. Бейіттің батыс бөлігін диаметрі 14-18 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр болатын үш топырақ қорған құрайды. 4-қорған шамамен 400 метр оңтүстік-шығыс шетте шоғырланған. Ол кішкентай жотада тұрғызылған. Қорған үйіндісі тас, диаметрі 8 метр, биіктігі 0,3 метр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,835 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,785 гектара;
площадь охранной зоны – 6,45 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,9 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 40,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 78 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 79 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 80 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 81 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылжая ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылжая ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к западу от села Бадамша и в 2,7 километрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая.
Могильник расположен на пологой возвышенности, состоит из 6 курганов и 16 небольших каменных оградок. В насыпях курганов 1 (0,3х20 метров), 2 (0,1х10 метров), 4 (0,1х8 метров) и 6 (0,4х16 метров) фиксируются камни. Основная масса каменных оградок расположена в юго-восточной части могильника, самые крупные оградки имеют размеры 0,1х6 метров. Размеры курганов 5 и 3 составляют 0,1х10 метров и 0,4х7 метров соответственно.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 50,68 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,34 гектара;
площадь охранной зоны – 4,34 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 14,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 30,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 82 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 83 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,835 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,785 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,45 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,9 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 40,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 78-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 79-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 80-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 81-қосымша
Қызылжая ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 11 километр оңтүстік-шығыста және Қызылжая қыстауынан 2,7 километр батыста орналасқан Қызылжая ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт жайпақ төбеде орналасқан, 6 қорғаннан және 16 шағын тас қоршаулардан тұрады. 1 (0,3х20 метр), 2 (0,1х10 метр), 4 (0,1х8 метр) және 6 (0,4х16 метр) қорғандардың үйінділерінде тастар кездеседі. Тас қоршаулардың негізгі тобы бейіттің оңтүстік-шығыс бөлігінде шоғырланған, ең үлкен қоршаулардың көлемдері 0,1х6 метрден. 5 және 3 қорғандардың көлемдері – 0,1х10 және 0,4х7 метрді тиісінше құрайды.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 50,68 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,34 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 4,34 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 14,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 30,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 82-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 83-қосымша

Приложение 84 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 85 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылсай І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылсай І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13,7 километрах к северо-западу от села Алимбет.
Состоит из четырех курганов, три из которых по основанию обложены крупными плитами (крепида). Их диаметр от 7 до 15 метров, высота 0,2-1,5 метра. Наиболее крупные курганы по периметру окружены западинами. По центру кургана 3 наблюдается углубление диаметром 3 метра, глубиной 0,4 метра. Еще один курган находится примерно в 40 метрах к северо-востоку от кургана 2. Представлял собой ограду из каменных блоков среднего размера.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,615 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,425 гектара;
площадь охранной зоны – 2,59 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 11,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 25,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 86 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 87 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 88 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 89к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылсай ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылсай ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13,5 километрах к северо-западу от села Алимбет.
Центральным сооружением могильника является большой земляной курган диаметром 16 метров и высотой до 1,6 метра, с расплывшейся плоской вершиной, на которых видно 8 отдельных кучки-наброски из камней. Основание кургана обложено камнями крупных размеров (до 50-70 сантиметров по удлинению); с северо-западной стороны сохранилась каменная обкладка в 3 ряда камней от основания кургана.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 84-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 85-қосымша
Қызылсай І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Әлімбет ауылынан 13,7 километр солтүстік-батыста орналасқан Қызылсай І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт қорғаннан тұрады, оның үшеуі ірі плиталармен (крепидтер) жабылған. Олардың диаметрлері 7 ден 15 метрге дейін, биіктігі 0,2-1,5 метр. Ең ірі қорғандардың айналасы орлармен қоршалған. 3-қорғанның ортасында диаметрі 3 метр, тереңдігі 0,4 метр болатын шұңқыр байқалады. Тағы бір қорған 2-қорғаннан 40 метр солтүстік-шығыста орналасқан. Қоршау көлемі шағын блок тастардан тұратындығы көрініп тұр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,615 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,425 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,59 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 11,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 25,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 86-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 87-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 88-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 89-қосымша
Қызылсай ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Әлімбет ауылынан 13,5 километр солтүстік-батыста орналасқан Қызылсай ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіттің орталық құрылысы – диаметрі 16 метр, биіктігі 1,6 метр болатын үлкен топырақ қорған. Оның жайпақтанып кеткен беткі жағында 8 тас үйіндісі байқалады. Қорғанның іргесі үлкен тастармен төселген (ұзындығы 50-70 сантиметрге дейін жетеді); солтүстік-батыс жағынан қорғанның іргесінен басталған 3 қатар тас өрілген.

К северо-востоку и югу от центрального кургана на расстоянии до 50 метров группируются каменные кольца разных размеров. Северо-восточней располагается 11 каменных колец диаметром от 3 до 7 метров, высотой от 0,1 до 0,5 метра. В южном направлении от главного кургана зафиксировано два целых каменных кольца диаметром 3,5 и 3 метр, два наполовину разрушенных (в 40 метрах южней кургана) и разбросы отдельных камней еще на 20 метров южней. На внешнем обрамлении кольца 12, южней кургана, имеется 3 скопления из камней образующих небольшие пристройки к основному кольцу.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,548 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,108 гектара;
площадь охранной зоны – 1,53 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,61 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 90 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 91 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 92 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 93 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Лушниковка ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Лушниковка ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-востоку от села Богенбай.
Два земляных кургана представлены круглыми полусферическими насыпями, вытянутыми по линии юго-запад – северо-восток на расстоянии 370 метров. Курганы разделены грунтовой дорогой и ложбинкой. Их размеры 1х24 метров и 1,5х25 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 90,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,31 гектара;
площадь охранной зоны – 10,3 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 26,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 48,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Орталық қорғаннан солтүстік-шығыс және оңтүстікке қарай 50 метр қашықтықта әр түрлі көлемдегі тас қоршаулар топталған. Солтүстік-шығыста 11 тас қоршау орналасқан, диаметрі 3 метрден 7 метрге дейін, биіктігі 0,1 метрден 0,5 метрге дейін жетеді. Бас қорғаннан оңтүстік бағытта диааметрі 3 және 3,5 метр болатын екі бүтін тас қоршау, жартылай жойылған екі тас қоршау (қорғаннан оңтүстікке қарай 40 метр) анықталған. Бұдан оңтүстікке қарай тағы 20 метр жерде тастардың шашырай орналасқандығын байқауға болады. 12 тас қоршаудың сыртқы көмкерілуінде негізгі тас қоршаудың қосымша құрылыстарына ұқсайтын тастардың 3 жиынтығы орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,548 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,108 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,53 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,61 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 90-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 91-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 92-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 93-қосымша
Лушниковка ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бөгенбай ауылынан 4 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Лушниковка ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісі жартылай сфералық екі жер қорған бір-бірінен 370 метр жерде оңтүстік-батыс – солтүстік-шығыс түзуі бойымен созылып жатыр. Қорғандар жер жолмен және ойпатпен бөлінген. Олардың өлшемдері 1х24 метр және 1,5х25 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 90,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,31 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 10,3 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 26,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 48,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 94 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 95 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 96 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 97 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Медес (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Медес, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник состоит из четырех курганов занимающих небольшое возвышение межгорной долины, примерно в 700 метрах к западу от места слияния рек Медес и Косагаш. Курган с "усами" находится в северной части могильника. Представляет собой небольшой каменный курган диаметром 10 метров и высотой 0,35 метра. К востоку от него в восточном и северо-восточном направлениях отходили две каменные гряды длиной 51 и 44 метров. К югу от него находились три кургана с размерами насыпей от 0,3х10 метров до 0,8х13 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 47,36 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,06 гектара;
площадь охранной зоны – 3,80 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 13,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 28,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 98 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 99 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 100 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 101 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Медес ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Медес ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северу от села Акжайык.
Одиночный земляной курган с каменной оградой по периферии расположен в междуречье Колымбай и Медес, в 760 метрах юго-юго-востоку от могильника Кенсайран. Восточнее кургана проходит полевая дорога, ведущая к переезду через ручей. Размеры кургана: диаметр 8 метров, высота 0,4 метра.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 94-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 95-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 96-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 97-қосымша
Медес бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 11 километр солтүстікте орналасқан Медес бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт тауаралық жазықтықтағы шағын төмпешікті алып жатқан төрт қорғаннан тұрады, Медес және Қосағаш өзендерінің қосылған жерінен батысқа қарай 700 метр жерде орналасқан. "Мұртты" қорған бейіттің солтүстік бөлігінде орналасқан. Диаметрі 10 метр және биіктігі 0,35 метр өте үлкен емес тас қорған болып келеді. Қорғаннан шығысқа және солтүстік-шығысқа қарай екі тас тізбегі бар, олардың ұзындығы 51 және 44 метр. Одан оңтүстікке қарай үш қорған орналасқан. Өлшемдері 0,3х10 метрден 0,8х13 метрге дейін.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 47,36 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,06 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,80 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 28,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 98-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 99-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 100-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 101-қосымша
Медес ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 12 километр солтүстікте орналасқан Медес ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қолымбай және Медес өзенаралығының сыртқы аймағында, Кеңсайран бейітінен 760 метр оңтүстік-оңтүстік-шығыста орналасқан жалғыз топырақ қорған. Қорғаннан шығысқа қарай бұлақ бойымен өткелге апаратын дала жолы жатыр. Қорған көлемі: диаметрі 8 метр, биіктігі 0,4 метр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,020 гектара;
площадь охранной зоны – 1,30 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,88 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 102 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 103 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 104 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 105 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Медес ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Медес ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8,5 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник состоит из трех курганов, расположенных на правом берегу ручья Медес, в 150 метрах к востоку от ее русла. Курган 1 (0,2х6 метров) находится в северной части могильника в 250 метрах к северу от кургана 3 (0,5х20 метров) и в 180 метрах к северо-востоку от кургана 2 (0,3х10 метров). В насыпях курганов 1 и 2 прослеживаются камни. Севернее могильника, в 25 метрах от кургана 1, проходит полевая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 73,88 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,30 гектара;
площадь охранной зоны – 7,98 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 21,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 40,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 106 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 107 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 108 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,20 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,30 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,88 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 102-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 103-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 104-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 105-қосымша
Медес ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 8,5 километр солтүстікте орналасқан Медес ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Медес жылғасының оң жағалауында, оның сағасынан шығысқа қарай 150 метр жерде орналасқан үш қорғаннан тұрады. 1-ші қорған (0,2х6 метр) бейіттің солтүстік бөлігінде, 3-ші қорғаннан (0,5х20 метр) 250 метр солтүстікте және 2-ші қорғаннан (0,3х10 метр) солтүстік-шығыста 180 метр жерде орналасқан. 1-ші және 2-ші қорғандардың үйінділерінде тас кездеседі. Бейіттен солтүстікке қарай, 1-ші қорғаннан 25 метр жерде дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 73,88 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,30 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 7,98 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 21,7гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 40,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 106-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 107-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 108-қосымша

Приложение 109 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Петропавловка І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Петропавловка І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1,2 километре к юго-западу от села Петропавловка.
Каменный курган размерами 0,5х10 метров расположен на пашне, на вершине водораздельного хребта правого берега реки Жаксы-Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,954 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,024 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,97 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 110 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 111 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 112 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 113 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Приозерное І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Приозерное І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,8 километрах к северо-северо-востоку от села Акколь и в 8,7 километрах к югу от села Бозтобе.
Одиночный курган, размерами 0,5х14 метров, расположен на водоразделе степных речек, на возвышенности пересеченной полевой дорогой. На кургане сохранились следы от триангуляционного знака.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,682 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,042 гектара;
площадь охранной зоны – 1,44 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 109-қосымша
Петропавловка І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Петропавловка ауылынан 1,2 километр оңтүстік-батыста орналасқан Петропавловка І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемдері 0,5х10 метр болатын тас қорған, Жақсы Қарғалы өзенінің оң жағасындағы су айрық жотаның басында, егістік алқабында орналасқан
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,954 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,024 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –9,97гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 110-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 111-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 112-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 113-қосымша
Приозерное І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақкөл ауылынан 10,8 километр солтүстік-солтүстік-шығыста және Бозтөбе ауылынан 8,7 километр оңтүстікте орналасқан Приозерное І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемдері 0,5х14 метр болатын қорған шағын дала өзендерінің суайрығында, дала жолымен қиылысатын төбеде. Қорғанда триангуляциялық белгінің ізі сақталған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,682 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,042 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,44 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –10,2 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 114 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 115 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 116 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 117 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Рождественка І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Рождественка І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к запад-юго-западу от села Ащылысай и 300 метрах южнее трассы Актобе-Орск.
Могильник состоит из четырех земляных курганов, в плане образующих цепочку, ориентированную по оси запад-восток. К северной части кургана 4 (0,3х18 метров) примыкает западина. Размеры остальных курганов варьируют от 0,3 до 1,5 метров в высоту и от 16 до 28 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 43,826 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,356 гектара;
площадь охранной зоны – 3,07 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 12,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 118 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 119 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 120 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 121 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года №228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Степное І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Степное І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3,8 километрах к северо-западу от села Степное.
Одиночный земляной курган высотой 0,2 метра, диаметром 5 метров, расположен на крутой возвышенности пересеченной полевой дорогой в 4 километрах к северо-западу от села Степное.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,012 гектара. Из них:

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 114-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 115-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 116-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 117-қосымша
Рождественка І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ащылысай ауылынан 11 километр батыс-оңтүстік-батыста және Ақтөбе-Орск тас жолынан 300 метр оңтүстікке қарай орналасқан Рождественка І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт топырақ қорғаннан тұратын бейіт батыс-шығыс осі бойымен тізбектеле орналасқан. 4-қорғанның (0,3х18 метр) солтүстік бөлігіне ор жанасып жатыр. Қалған қорғандардың көлемі биіктігі 0,3-1,5 метр және диаметрі 16-28 метр аралығында өзгеріп отырады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 48,826 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,356 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,07 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –12,6 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 118-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 119-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 120-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 121-қосымша
Степное І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Степное ауылынан 3,8 километр солтүстік-батыста орналасқан Степное І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,2 метр, диаметрі 5 метр болатын жер қорған Степное ауылынан солтүстік-батыста 4 километрде, дала жолымен қиылысатын тік қыратта орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,012 гектарды құрайды. Оның ішінде:

площадь памятника – 0,012 гектара;
площадь охранной зоны – 1,23 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,67 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 122 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 123 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 124 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 125 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года №228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тайкеткен І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тайкеткен І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 14 километрах к запад-юго-западу от села Бадамша.
На окраине пологой возвышенности расположен одиночный земляной курган с выходом камня на вершине. В 35 метрах севернее памятника проходит линия электропередач, параллельно которой пролегает проселочная дорога. На кургане установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,568 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,058 гектара;
площадь охранной зоны – 1,51 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 126 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 127 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 128 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 129 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тайкеткен ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тайкеткен ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8 километрах к восток-юго-востоку от села Карабутак и в 14,2 километрах к запад-северо-западу от села Бадамша.

ескерткіштің ауданы – 0,012 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,23 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,67 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 122-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 123-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 124-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 125-қосымша
Тайкеткен І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 14 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан Тайкеткен І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жайпақ төбенің шетінде, үйіндісінде тас кездесетін жалғыз жер қорған орналасқан. Ескерткіштен солтүстікке 35 метр жерде өтіп жатқан электрберіліс желісіне параллельді сүрлеу жолы жатыр. Қорғанда триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,568 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,058 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,51 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –10,4 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 126-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 127-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 128-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 129-қосымша
Тайкеткен ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Қарабұтақ ауылынан 8 километр шығыс-оңтүстік-шығыста және Бадамша ауылынан 14,2 километр батыс-солтүстік-батыста орналасқан Тайкеткен ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник состоит из пяти курганов. Расположен памятник в 70 метрах к северу от отвалов карьера "Тайкеткен". Полевая дорога, идущая с юго-юго-востока на северо-северо-запад, делит могильник на две части. Первая группа, расположенная бессистемно справа от дороги, состоит из трех курганов. Их размеры: курган 1 - 1х30 метров, курган 4 - 0,2х24 метров, курган 5 - 0,2х10 метров. Вторая группа состоит из двух курганов вытянувшихся по линии юго-юго-запад – северо-северо-восток и 2-х всхолмлений, расположенных между ними. Их диаметр 10 метров, высота 0,5-0,9 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 59,63 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,02 гектара;
площадь охранной зоны – 5,71 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 17,3 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 34,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 130 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 131 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 132 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 133 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Уралсай (эпоха бронзы и раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Уралсай, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 17,6 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник расположен на левом берегу реки Терекла, в 3 километрах к югу от реки Урал, близ устья балки Уралсай, на узкой террасовидной площадке мыса между Тереклой и оврагом Ушбалкаш. С юга к нему примыкает старое казахское кладбище из 10-20 могил на самом конце мыса.
Могильник состоит из двух групп могильных сооружений. В центральную группу входят 5 земляных курганов обложенных по поверхности камнем, диаметром 6,5-14 метров и высотой 0,5-1,1 метра, 19 каменных колец диаметром от 3 до 8,8 метров, высотой до 0,3 метра и 3 каменных куч неправильной формы, не более 4,5 метров в поперечнике, высотой 0,2-0,3 метра. Все они занимают площадь 140х40 метров, вытянутую вдоль кромки надпойменной террасы. Вторая группа состоит из трех каменных колец диаметром до 10 метров. Они размещены за казахским кладбищем, между оврагами Ушбалкаш и Уралсаем. В 230 метрах к северу от центральной группы находится одиночное каменное кольцо. Общая длина могильника с севера на юг около 500 метров.

Бейіт бес қорғаннан тұрады. Ескерткіш "Тайкеткен" карьері үйіндісінен солтүстікке 70 метр жерде орналасқан. Оңтүстік-оңтүстік-шығыстан солтүстік-солтүстік-батысқа баратын дала жолы бейітті екіге бөліп жатыр. Бірінші топ жолдан оңтүстікке қарай жүйесіз орналасқан үш қорғаннан тұрады. Оларды көлемдері: 1-ші қорған – 1х30 метр, 4-ші қорған – 0,2х24 метр, 5-ші қорған – 0,2х10 метр. Екінші топ оңтүстік-оңтүстік-батыс – солтүстік-солтүстік-шығыс түзеуі бойымен созылып жатқан екі қорғаннан және олардың арасындағы 2 төмпешіктен тұрады. Олардың диаметр 10 метр, биіктігі 0,5-0,9 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 59,63 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,02 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 5,71 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –17,3 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 34,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 130-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 131-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 132-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 133-қосымша
Оралсай бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола және ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 17,6 километр қашықтықта орналасқан Оралсай бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Теректі өзенінің сол жағалауында, Орал өзенінен оңтүстікке қарай 3 километр, Оралсай сайының сағасына жақын, жіңішке терасса түріндегі алаң мүйісінде Үшбалқаш және Теректі аңғары арасында орналасқан. Оңтүстікке қарай мүйіс соңында 10-20 көне қазақ мазарлары жалғасып жатыр.
Бейіт 2 жерлеу құрылысы тобынан тұрады. Орталық топқа диаметрі 6,5-14 метр және биіктігі 0,5-1,1 метрлік тас төсемелі 5 топырақ қорған диаметрі 3-тен 8,8 метрге, биіктігі 0,3 метрге дейінгі 19 тас сақина және көлдеңенінен 4,5 метр, биіктігі 0,2-0,3 метрлік 3 формасыз тас үйінділері кіреді. Бұлардың барлығы жайылма үсті террасаның жиегінде созылып жатқан 140х40 метр алаңды алып жатыр. Екінші топ диаметрі 10 метрге дейін жететін үш тас қоршаудан тұрады. Олар қазақ зиратынан кейін, Үшбалқаш және Оралсай аңғары аралығында жайғасқан. Орталық топтан солтүстікке қарай 230 метр жерде жалғыз тас қоршау орналасқан. Солтүстіктен оңтүстікке қарай бейіттің жалпы ұзындығы шамамен 500 метр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 55,3 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,47 гектара;
площадь охранной зоны – 4,93 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 16,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 32,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 134 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 135 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 136 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 137 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Херсон ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Херсон ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5 километрах к югу от села Акжайык.
Одиночный курган расположен на вершине водораздела. Его диаметр 40 метров, высота 0,6 метра. К северо-востоку от кургана проходит полевая дорога в село Акжайык.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 44,142 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,212 гектара;
площадь охранной зоны – 2,13 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 12,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 29,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 138 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 139 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 140 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 141 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Чкалов І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Чкалов І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 55,3 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,47 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 4,93 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 16,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 32,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 134-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 135-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 136-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 137-қосымша
Херсон ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 5 километр оңтүстікке қарай орналасқан Херсон ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Суайрық төбесінде орналасқан жалғыз қорған. Оның диаметрі 40 метр, биіктігі 0,6 метр. Қорғаннан солтүстік-шығысқа қарай Ақжайық ауылына баратын дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 44,142 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,212 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,13 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 12,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 29,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 138-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 139-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 140-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 141-қосымша
Чкалов І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа 11 километр қашықтықта орналасқан Чкалов І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Каменный курган высотой 0,4 метра, диаметром 10 метров с триангуляционным знаком на вершине расположен на увале левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 3 километрах к югу от ее русла.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,858 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,028 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,97 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 142 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 143 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 144 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 145 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курганов Чкалов ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью курганов Чкалов ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, на вершине водораздела меридиональной ориентации левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 2,6 километрах к югу от ее русла.
Два каменных кургана расположены на вершине водораздела меридианальной ориентации левого берега реки Жаксы-Каргалы. Размеры северного 0,25х5 метров (в насыпи воронка), в 100 метрах к югу другой курган (высота 0,4 метра, диаметр 6 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 45,523 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,273 гектара;
площадь охранной зоны – 3,15 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 13,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 28,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Биіктігі 0,4 метр, диаметрі 10 метр болатын, жоғарғы бетіне геодезиялық белгі орнатылған тас қорған Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы құлама бөктерде, өзен арнасынан оңтүстікке қарай 3 километр жерде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,858 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,028 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,97 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 142-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 143-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 144-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 145-қосымша
Чкалов ІІ қорғандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12 километр солтүстік-шығыста, Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жақ жағалауындағы меридиан бойынша орналасқан су айрықтың шыңында, өзен арнасынан 2,6 километр оңтүстікте орналасқан Чкалов ІІ қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі тас қорған Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағасындағы меридиан бойынша бағытталған суайрықтың басында орналасқан. Солтүстіктегі қорғанның өлшемдері 0,25х5 метр (үйіндісінде шұңқыры бар). Оңтүстікке қарай 100 метрде екінші қорған (биіктігі 0,4 метр, диаметрі 6 метр).
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 45,523 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,273 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,15 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 28,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 146 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 147 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 148 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 149 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Чкалов ІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Чкалов ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, на северной оконечности водораздела левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 6 километрах к юго-западу от моста через нее.
Памятник представляет собой курган с каменным кольцом по периметру. Высота 0,3 метра, диаметр 8 метров. Расположен на северной оконечности водораздела левого берега реки Жаксы Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,617 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,017 гектара;
площадь охранной зоны – 1,28 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,92 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 150 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 151 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 152 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 153 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шанда ІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шанда ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,5 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Два кургана расположены в центре плато междуречья рек Жаксы- и Жаман-Каргалы по оси восток-северо-восток – запад-юго-запад. Один из них небольшой (0,4х6 метров) полусферической формы, находится на возвышении меридианальной ориентации. В 330 метрах к запад-юго-западу от него в низине зафиксирован земляной курган высотой 0,6 метра, диаметром 20 метров.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 146-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 147-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 148-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 149-қосымша
Чкалов ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ш.Қалдаяқов ауылынан 12 километр солтүстік-шығыста, Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы суайрықтың солтүстік шетінде, өзеннен өтетін көпірден 6 километр оңтүстік-батыста орналасқан Чкалов ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш айнала тас қоршаулы қорған болып келеді. Биіктігі 0,3 метр, диаметрі 8 метр. Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағасындағы суайрықтың солтүстік шетінде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,617 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,017 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,28 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,92 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 150-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 151-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 152-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 153-қосымша
Шаңды ІІІ қорғаны қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12,5 километр қашықтықта орналасқан Шаңды ІІІ қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жақсы және Жаман Қарғалы өзендері арасындағы үстірт ортасында шығыс-солтүстік-шығыс-батыс-оңтүстік-батыс бағытымен орналасқан екі қорған. Олардың біреуі кішігірім (0,4х6 метр) жартышарлы пішінде, меридиандық бағытпен төбеде орналасқан. Осы қорғаннан батыс-оңтүстік-батыс бағытымен 330 метр ойпаңда биіктігі 0,6 метр, диаметрі 20 метрлік жер қорған табылды.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,947 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,067 гектара;
площадь охранной зоны – 1,58 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 154 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 155 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 156 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 157 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шанда VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шанда VІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 18 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Могильник состоял из трех курганов, сооруженных по линии север-юг (расстояние между крайними 230 метров) на вершине водораздельного плато левого берега реки Жаксы-Каргала. Насыпи земляные с выходом камня на вершинах. Размеры: 0,2х16 метров, 0,8х18 метров, 0,8х20 метров. Два северных кургана распаханы, сохранился только южный курган.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,599 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,059 гектара;
площадь охранной зоны – 1,54 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 158 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 159 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 160 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 161 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шпаки ІІ (эпоха раннего железа)

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,947 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,067 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,58 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 154-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 155-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 156-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 157-қосымша
Шаңды VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 18 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Шаңды VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстіртінің төбесінде солтүстік-оңтүстік түзуі бойымен салынған (соңғысынан кейінгі қашықтық 230 метр) 3 қорғаннан тұрған. Жер үйінді төбесінде тастар көрінеді. Олардың өлшемдері: 0,2х16 метр, 0,8х18 метр, 0,8х20 метр. Екі солтүстік қорған егістік салдарынан жыртылып, тек оңтүстік қорған сақталынған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,599 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,059 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,54 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 158-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 159-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 160-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 161-қосымша
Шпаки ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шпаки ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,5 километрах к запад-северо-западу от села Петропавловка и 12,8 километрах к юго-востоку от села Родниковка Мартукского района.
Могильник состоял из четырех курганов. Курган 1 имеет диаметр 24 метра, высота 1,5 метра. В насыпи кургана присутствует щебенка известкового песчаника. Курган 2 представлял собой разброс камней на пашне диаметром 10-12 метров и имел высоту не более 5 сантиметров. Два последних кургана занимают господствующую высоту, довольно хорошо просматриваются с севера и от могильника Шпаки І и отличаются полным отсутствием камней в их насыпи.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 32,955 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,125 гектара;
площадь охранной зоны – 1,69 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,04 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 22,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 162 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 163 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 164 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 165 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейты, в 7,5 километрах к юго-востоку от села Богенбай, 500 метрах западнее петлеобразного изгиба этой реки.
Могильник находится в верхней части правого склона, глубоко врезанной долины-ущелья реки Ебейты. Состоит из 11 могильных сооружений. Пять из них представляют собой слабо выраженные в рельефе, расплывающиеся земляные курганы, обложенные по основанию камнями, а шесть – каменные кольца без заметных земляных насыпей, имеющие диаметр от 1,5 до 6 метров.
Четыре самых крупных кургана могильника (1, 2, 6, 7) вытянуты в одну линию по направлению северо-северо-запад, образуя цепочку протяженностью 120 метров. Размеры курганов уменьшаются с юга на север. На самом крупном южном кургане этой цепочки, имеющем диаметр 19 метров, высоту – 0,4 метра и обложенным по основанию кусками сланцев до 70 сантиметров в поперечнике, имеются пять обособленных скоплений камней, предположительно – остатков могильных сооружений типа каменных ящиков. Между средними курганами цепочки располагаются 3 каменных кольца диаметром 4-5 метров. Еще 2 каменных кольца находятся на продолжении описываемой линии курганов, но с некоторым отклонением к востоку. При этом южное кольцо (21 метр от кургана 7 по азимуту 110 градусов) имеет диаметр 6 метров, а северное (в 15 метрах строго на север от кургана 1) диаметр 3,5 метра.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Петропавловка ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 10,5 километр және Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12,8 километр қашықтықта орналасқан Шпаки ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт төрт қорғаннан тұрады. 1- қорғанның диаметрі 24 метр, биіктігі 1,5 метр. Қорғанның үйіндісінде құмдақ әкті ұсақ тастар кездеседі. 2-қорғанның диаметрі 10-12 метр және биіктігі 5 сантиметрден артық емес, жер жырту нәтижесінде тастары шашылған. Екі соңғы қорған басым биіктікті алып жатыр, Шпаки І бейітінің солтүстігінен жақсы көрінеді және үйіндісінде тастардың болмауымен ерекшеленеді.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 32,955 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,125 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,69 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,04 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 22,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 162-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 163-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 164-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 165-қосымша
Ебейті бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданыны Ебейті өзенінің сол жағалауында, Ебейті ауылынан 3 километр жоғарыда, осы өзеннің ілмек тектес иілімінен 500 метр батысқа қарай орналасқан Ебейті бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ебейті өзенінің жоғарғы бөлігіндегі оң жақ бөктерінде терең ойық-алқап шатқалында орналасқан. 11 бейіт құрылысынан тұрады. Олардың бесеуі жер бедерінен әлсіз көрінетін жайылып жатқан жер қорғандар. Негізінен тастармен қапталынған, ал алтауы тас сақиналы көзге көрінбейтін жер үйіндісіз, диаметрлері 1,5-6 метр.
Бейіттің ең ірі төрт қорғандары (1,2,6,7) бір сызық бойымен солтүстік-солтүстік-батыс бағытымен 120 метрге дейін бір-бірімен жалғасып жатыр. Қорғандар өлшемдері оңтүстіктен солтүстікке қарай кішірейеді. Қорғандар тізбегіндегі оңтүстік ең ірі қорған диаметрі 19 метр, биіктігі 0,4 метр және негізі көлденең ені 70 сантиметрге дейінгі қатпарлы тастармен қапталынған, оқшауланған тастар жинағы кездеседі. Бұл болжам бойынша тас жәшікті бейіт құрылысының қалдықтары. Орташа қорғандар тізбектері арасында диаметрі 4-5 метрлік 3 тас сақина бар. Тағы екі тасты сақина сипатталған қорғандар сызығы бойымен, кейбірі шығысқа қарай ауытқыған. Сонымен бірге оңтүстік тас сақина (7 қорғаннан 21 метр, азимут бойынша 110 градус), диаметрі 6 метр, ал солтүстік (қорған1 солтүстікке қарай 15 метр) диаметрі 3,5 метр болады.

Еще один заметный земляной курган 9 могильника стоит особняком, в 50 метрах к востоку от описанной линии курганов и против кургана 6 нашей цепочки. Диаметр его 8 метров, высота 0,2 метра, по основанию обложен камнем. В 10 метрах юго-восточней его находится не очень четкое каменное кольцо диаметром 1,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 40,742 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,612 гектара;
площадь охранной зоны – 2,83 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 11,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 25,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 166 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 167 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 168 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 169 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейты, между устьями ручьев Койсарысай и Култавасай, в 7,4 километрах к северо-северо-востоку от села Богенбай.
На довольно ровной поверхности высокой левобережной надпойменной террасы реки Ебейты, возле грунтовой дороги на протяжении 22 метров в близширотном направлении тянутся цепочки надмогильных сооружений в форме каменных колец и небольших курганов. Всего в этой группе насчитывается 38 объектов. Из них 33 каменных кольца диаметром 2-8 метров и 5 невысоких земляных курганов с наброской из камней на поверхности. 11 каменных колец располагаются северо-восточней упомянутой дороги, а остальные размещены по другую сторону дороги.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 57,61 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,70 гектара;
площадь охранной зоны – 5,31 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 16,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 33,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Бейіттің тағы бір айқын жер қорғаны 9, тізбек бойынша қорған 6 қарсы және сипатталған қорғандар тізбегінен шығысқа қарай 50 метр жерде бөлек орналасқан. Оның диаметрі 8 метр, биіктігі 0,2 метр, негізі бойынша таспен қаланған. Бұл қорғаннан оңтүстік шығысқа қарай 10 м жерде анық көрінбейтін, диаметрі 1,5 метрлік тас сақина орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 40,742 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,612 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,83 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 11,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 25,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 166-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 167-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 168-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 169-қосымша
Ебейті І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданы, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Қойсарысай және Құлтобасай жылғаларының сағаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 7,4 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Ебейті І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ебейті өзенінің сол жағасындағы биік суайрық террасасының жазық жерінде, қара жол маңында тас сақиналар мен шағын қорған кейпіндегі обаүсті құрылыстары ендік бағыт бойынша 22 метрге созылып жатыр. Бұл топта барлық объектілер саны - 38. Соның 33- і диаметрі 2-8 метр болатын тас қоршаулар, ал қалған 5-еуі бетіне тас төселген биік емес қорғандар. Тас қоршаулардың 11-і жоғарыда аталған жолдың солтүстік-шығыс жағында, ал қалғаны жолдың қарама-қарсы жағында орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 57,61 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,70 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 5,31 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 16,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 33,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 170 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 171 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 172 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 173 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейты, между устьями ручьев Койсарысай и Култавасай, в 7,2 километрах к северо-северо-востоку от села Богенбай.
Могильник расположен в 580 метрах западнее могильника Ебейты I, на левом высоком берегу одноименной реки. Состоял из шести каменных оград, основная масса которых в плане образует цепочку по линии северо-восток – юго-запад.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 33,155 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,125 гектара;
площадь охранной зоны – 1,71 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,12 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 22,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 174 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 175 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 176 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 177 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на правом берегу левого притока реки Ебейты – ручья Койсарысай, в 1,5 километре западнее от устья последнего.
Могильник состоит из 14 объектов расположенных по обе стороны грунтовой дороги ведущей в село Богенбай. Представляют собой каменные оградки в большинстве округлой формы диаметром около 3-5 метров. Большинство оградок находятся слева от грунтовой дороги.

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 170-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 171-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 172-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 173-қосымша
Ебейті ІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Қойсарысай және Құлтобасай жылғаларының сағаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 7,2 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Ебейті ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ебейті І бейітінен батысқа қарай 580 метр, бейіт аттас өзенінің биіктеу келген сол жағасында орналасқан. Негізгі бөлігі солтүстік-шығыс- оңтүстік-батыс түзуі бойынша созылған алты тас қоршаудан тұрады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 33,155 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,125 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,71 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,12 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 22,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 174-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 175-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 176-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 177-қосымша
Ебейті ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ебейті өзенінің сол жақ саласы – Қойсарысай жылғасының оң жағалауында, соңғысының сағасынан 1,5 километр батысқа қарай орналасқан Ебейті ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, Бөгенбай ауылына апарар қара жолдың екі жағына орналасқан 14 нысаннан тұрады. Көбінесе диаметрі 3-5 метрді құрайтын дөңгелек тас қоршаулар. Қоршаулардың басым бөлігі қара жолдың сол жағында орналасқан.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 32,717 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,167 гектара;
площадь охранной зоны – 1,68 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,97 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 178 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 179 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 180 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 181 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Эрзерум І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Эрзерум І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4,6 километрах к северо-востоку от села Сарыбулак и в 6,6 километрах к запад-юго-западу от села Акжайык.
Курганная группа раскидана по пашне. С западной и южной сторон могильник ограничен полевой дорогой. Курган 1 (2,5х45 метров), с 2-мя грабительскими воронками в насыпи, находится на западной окраине могильника в 200 метрах к юго-юго-западу от кургана 2 (0,5х20 метров) и в 390 метрах к северо-северо-западу от кургана 3 (0,5х24 метров). Курган 3 находится в центре могильника в 150 метрах к юго-юго-западу от кургана 5 (1,5х30 метров), в 500 метрах к юго-западу от кургана 6 (1,8х40 метров) и в 30 метрах к запад-северо-западу от кургана 4 (0,3х20 метров). На кургане 1 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 161,2 гектара. Из них:
площадь памятника – 12,9 гектара;
площадь охранной зоны – 23,0 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 47,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 77,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 32,717 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,167 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,68 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,97 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 178-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 179-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 180-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 181-қосымша
Эрзерум І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 4,6 километр солтүстік-шығыста және Ақжайық ауылынан 6,6 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан Эрзерум І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғандар тобы егістік алқабында шашылып жатыр. Бейіттің батыс және оңтүстік бөлігі дала жолымен шектелген. Төсемедесінде 2 тонау ұңғымалары байқалатын 1-ші қорған (2,5х45 метр) бейіттің батыс жағында, 2-ші қорғаннан (0,5х20 метр) 200 метр оңтүстік-оңтүстік-батыста және 3-ші қорғаннан 390 метр солтүстік-солтүстік-батыста (0,5х24 метр) орналасқан. 3-ші қорған бейіттің орталығында, 5-ші қорғаннан (1,5х30 метр) 150 метр оңтүстік-оңтүстік-батыста, 6-ші қорғаннан (1,8х40 метр) 500 метр оңтүстік-батыста және 4-ші қорғаннан (0,3х20 метр) 30 метр батыс-солтүстік-батыста орналасқан. 1-ші қорғанда триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 161,2 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 12,9 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 23,0 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 47,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 77,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 182 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 183 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 184 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 185 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Эрзерум ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Эрзерум ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3 километрах к северо-западу от села Сарыбулак.
Земляной курган с полусферической насыпью, размер – 2х28 метров, расположен на пашне на вершине плато, у истока реки Тарангул.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 41,514 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,114 гектара;
площадь охранной зоны – 1,80 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 11,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 28,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 186 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 187 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228
Приложение 188 к решению областного маслихата от 08 декабря 2017 года № 228

2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 182-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 183-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 184-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 185-қосымша
Эрзерум ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 3 километр солтүстік-батыста орналасқан Эрзерум ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемдері 2х28 метрді құрайтын, жартысфера пішіндес үйіндісі бар топырақ қорған Тарангүл өзені бастауының маңындағы жотаның басында, егістік алқабында орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 41,514 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,114 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,80 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 11,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 28,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 186-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 187-қосымша
2017 жылғы 08 желтоқсандағы № 228 облыстық мәслихаттың шешіміне 188-қосымша