О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 сентября 2017 года № 444 "Об утверждении Инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 января 2018 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2018 года № 16297.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 сентября 2017 года № 444 "Об утверждении Инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15819, опубликован 6 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде), следующие изменения:
в Инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Рабочим органом на основании информации, полученной с официальных сайтов зарубежных высших учебных заведений и интернет-ресурсов агентств, публикующих академические рейтинги, а также посредством переписки с официальными представителями учебных заведений, зарубежными партнерами (за исключением организаций, оказывающих услуги по организации стажировок), проводится анализ, по результатам которого, ведущие зарубежные высшие учебные заведения, зарубежные организации, рекомендуемые для обучения победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак" формируются в Список в случае соответствия 1 (одному) и более из следующих критериев:
1) учебное заведение входит в число первых 70 (семидесяти) позиций одного из международных академических рейтингов: мировой рейтинг лучших университетов мира Квакарелли Саймондс (QS World University Rankings), академический рейтинг университетов мира (Academic Ranking of World Universities), рейтинг лучших университетов мира по версии издания Таймс (Times Higher Education World University Rankings), согласно последней публикации рейтингов;

"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 5 қыркүйектегі № 444 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2018 жылғы 19 қаңтардағы № 21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 қаңтарда № 16297 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 5 қыркүйектегі № 444 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15819 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық бақылау банкінде 2017 жылғы 6 қаңтарда электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұмыс органы шетелдік жоғары оқу орындарының ресми сайттарынан және академиялық рейтингтерді жариялайтын агенттіктердің интернет ресурстарынан алынған ақпарат негізінде, сондай-ақ оқу орындарының, шетелдік әріптестердің (тағылымдамаларды ұйымдастыру бойынша қызмет көрсететін ұйымдардан басқа) ресми өкілдерімен хат алмасу арқылы талдау жасалады, оның нәтижесінде "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар келесі 1 (бір) және одан да көп өлшемшартқа сәйкес келген жағдайда Тізімде қалыптастырылады:
1) оқу орны халықаралық академиялық рейтингтері бірінің: Квакарелли Саймондс әлемдегі үздік университеттер рейтингі (QS World University Rankings), әлем университеттерінің академиялық рейтингі (Academic Ranking of World Universities), Таймс басылымының дерегі бойынша әлемдегі үздік университеттер рейтингінің (Times Higher Education World University Rankings) соңғы жарияланымына сәйкес алғашқы 70 (жетпіс) орнының қатарына кіреді;

2) учебное заведение входит в число первых 20 (двадцати) позиций предметных рейтингов: предметный рейтинг лучших университетов мира по версии издания Таймс (Times Higher Education World University Rankings by Subject), предметный мировой рейтинг лучших университетов мира Квакарелли Саймондс (QS World University Ranking by Subject), предметный академический рейтинг университетов мира (Academic Ranking of World Universities – Subject), согласно последней публикации рейтингов;
3) учебное заведение входит в число первых 10 (десяти) позиций национальных предметных рейтингов: Британский предметный рейтинг университетов (The Complete University Guide by Subject), предметный рейтинг университетов Великобритании по версии Таймс (United Kingdom University Times Subject Ranking), предметный рейтинг по версии новостного журнала США (United States News and World Report by Subject), рейтинг центра по ранжированию мировых университетов (Center for World University Rankings), французский предметный рейтинг лучших университетов мира по версии издания Таймс (Times Higher Education World University Rankings by Subject in France), рейтинг центра по ранжированию высших учебных заведений – немецкий рейтинг университетов (Centre for Higher Education Development University Ranking – Germany’s University Ranking), согласно последней публикации рейтингов;
4) учебное заведение входит в число первых 15 (пятнадцати) позиций рейтингов: глобальный рейтинг школ в сфере делового администрирования по версии финансового издания Таймс (Financial Times Global MBA Ranking), рейтинг школ в сфере делового администрирования по версии издания экономист (The Economist Full Time MBA Ranking), американский рейтинг школ в сфере делового администрирования по версии еженедельного Блумбергского бизнес журнала (Bloomberg Business week Full-Time MBA:US), международный рейтинг школ в сфере делового администрирования по версии еженедельного Блумбергского бизнес журнала (Bloomberg Business week Full-Time MBA: International), согласно последней публикации рейтингов;
5) учебное заведение рекомендовано межведомственными или межправительственными соглашениями или поручениями Президента Республики Казахстан или Правительства Республики Казахстан для направления на обучение в рамках международной стипендии "Болашак";
6) учебное заведение рекомендовано зарубежными партнерами (за исключением организаций, оказывающих услуги по организации стажировок).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Рабочий орган по результатам проведенной работы ежегодно до 20 февраля текущего года формирует и утверждает Список".

2) оқу орны пәндік рейтингтерінің: Таймс басылымының дерегі бойынша әлемдегі үздік университеттердің пәндік рейтингі (Times Higher Education World University Rankings by Subject), Квакарелли Саймондс әлемдегі үздік университеттердің пәндік рейтингі (QS World University Ranking by Subject), әлем унивеситеттерінің академиялық пәндік рейтингінің (Academic Ranking of World Universities – Subject) соңғы жарияланымына сәйкес алғашқы 20 (алғашқы) орынның қатарына кіреді;
3) оқу орны ұлттық пәндік рейтингтерінің: Британия университеттерінің пәндік рейтингі (The Complete University Guide by Subject), Таймс дерегі бойынша Ұлыбританиядағы университеттердің пәндік рейтингі (United Kingdom University Times Subject Ranking), АҚШ жаңалық журналының дерегі бойынша пәндік рейтинг (United States News and World Report by Subject), әлем университеттерін саралау жөніндегі орталықтың рейтингі (Center for World University Rankings), Таймс дерегі бойынша Франциядағы әлемдік үздік университеттердің пәндік рейтингі (Times Higher Education World University Rankings by Subject in France), әлем университеттерін саралау жөніндегі орталықтың рейтингі – Германия университеттері рейтингінің (Centre for Higher Education Development University Ranking – Germany’s University Ranking) соңғы жарияланымына сәйкес алғашқы 10 (он) орынның қатарына кіреді;
4) оқу орны Таймс қаржылық басылымының дерегі бойынша іскерлік әкімшілендіру саласындағы мектептердің жаһандық рейтингінің (Financial Times Global MBA Ranking), Экономист басылымының дерегі бойынша іскерлік әкімшілендіру саласындағы мектептер рейтингінің (The Economist Full Time MBA Ranking), апталық Блумберг бизнес журналының дерегі бойынша іскерлік әкімшілендіру саласындағы америкалық мектептер рейтингінің (Bloomberg Businessweek Full-Time MBA: US), апталық Блумберг бизнес журналының дерегі бойынша іскерлік әкімшілендіру саласындағы халықаралық мектептер рейтингінің (Bloomberg Businessweek Full-Time MBA: International) соңғы жарияланымына сәйкес алғашқы 15 (он бес) орынның қатарына кіреді;
5) оқу орны ведомствоаралық немесе үкіметаралық келісімдермен немесе Қазақстан Республикасы Президенті немесе Қазақстан Республикасы Үкіметі тапсырмаларымен "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде оқуға жіберу үшін ұсынылды;
6) оқу орны шетелдік әріптестермен (тағылымдамаларды ұйымдастыру бойынша қызмет көрсететін ұйымдардан басқа) ұсынылды."
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жұмыс органы атқарылған жұмыс нәтижесі бойынша жыл сайын ағымдағы жылғы 20 ақпанға дейін Тізімді қалыптастырады және бекітеді.".

2. Департаменту юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан (Байжанов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б. А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. министра образования и науки
Республики Казахстан
Б. Асылова

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаменті (Н.А. Байжанов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына жолдауды;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің м.а.
Б. Асылова