О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2018 года № 16377
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
Утвержден
приказом Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2018 года № 47
Перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 257 Ө "Об утверждении Правил выявления и создания объектов селекционно-генетического назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8750, опубликованный 5 декабря 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 330 (27604)):
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 ақпанда № 16377 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 1), 2), 3), және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 29 қаңтардағы
№ 47 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Селекциялық-гендік мақсаттағы объектілерді анықтау және құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 257-Ө бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8750 болып тіркелген, 2013 жылғы 5 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінің № 268 (28207) санында жарияланған):
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения.";
в Правилах выявления и создания объектов селекционно-генетического назначения, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения";
заголовок главы "1. Общие положения" изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 78 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения";
дополнить параграфом 6 следующего содержания:
"Параграф 6. Порядок эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения.
44. При необходимости архивы клонов плюсовых деревьев используются для получения семян лесных растений от контролируемого опыления с целью закладки испытательных лесных культур, а также заготовки небольших партий черенков для закладки ЛСП.
45. В архивах клонов плюсовых деревьев удаляются те клоны, которые плохо развивались в испытательных лесных культурах, отдельные нецветущие и неплодоносящие фенотипы, поврежденные вредителями и болезнями. Извлечение неперспективных клонов производится до начала смыкания крон деревьев в зимний период.
46. В лесных генетических резерватах на основе научных рекомендаций проводятся мероприятия, предусматривающие поддержание чистоты генофонда и его сохранение.
47. При эксплуатации объектов селекционно-генетического назначения на территории государственного лесного фонда обеспечивается соблюдение Правил пожарной безопасности в лесах, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 октября 2015 года № 18-02/942 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12351) и Санитарных правил в лесах, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 ноября 2015 года № 18-02/1003 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12394).".
2. В приказе Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 258-Ө "Об утверждении Правил выявления и создания объектов селекционно-семеноводческого назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8751, опубликованный 5 декабря 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 330 (27604)):
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-семеноводческого назначения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Селекциялық-гендік мақсаттағы объектілерді анықтау және жасау қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексі 78-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану тәртібі";
мынадай мазмұндағы 6-параграфпен толықтырылсын:
"6-параграф. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді пайдалану тәртібі
44. Қажет болған жағдайда артықшылығы бар ағаштар клондарының мұрағаттары сынақ орман дақылдарын отырғызу, сондай-ақ ОТП отырғызу үшін қалемшелердің шағын партияларын дайындау мақсатында бақыланатын тозаңдандырудан орман өсімдіктерінің тұқымдарын алу үшін пайдаланылады.
45. Артықшылығы бар ағаштар клондарының мұрағаттарында сынақ орман дақылдарында нашар дамыған клондар, зиянкестер мен аурулар зақымдаған жекелеген гүлдемейтін және жеміс бермейтін фенотиптер алып тасталады. Перспективалы емес клондарды алуды қыс кезінде ағаштар ұшарбасының жанасуы басталғанға дейін жүргізіледі.
46. Орман генетикалық резерваттарында ғылыми ұсынымдар негізінде гендік қорды таза ұстауды және оны сақтауды көздейтін іс-шаралар жүргізіледі.
47. Мемлекеттік орман қоры аумағында селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді пайдалану кезінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қазандағы № 18-02/942 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12351 болып тіркелген) бекітілген Ормандардағы өрт қауіпсіздігі қағидаларын және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 18-02/1003 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12394 болып тіркелген) бекітілген Ормандардағы санитариялық қағидаларды сақтау қамтамасыз етіледі.".
2. "Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтау және құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 258-Ө бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8751 болып тіркелген, 2013 жылғы 5 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінің № 268 (28207) санында жарияланған):
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсаттағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-семеноводческого назначения.";
в Правилах выявления и создания объектов селекционно-семеноводческого назначения, утвержденных указанным приказом:
заголовок Правил изложить в следующей редакции:
"Правила выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-семеноводческого назначения";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-семеноводческого назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 77 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок выявления, создания и эксплуатации объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выявления и создания объектов селекционно-семеноводческого назначения";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Порядок эксплуатации объектов селекционно-семеноводческого назначения
37. Для организации планирования заготовки, переработки и хранения лесных семян с эксплуатацией объектов селекционно-семеноводческого назначения проводиться прогноз и учет урожая лесных семян.
38. Работы по прогнозу и учету урожая лесных семян на объектах селекционно-семеноводческого назначения проводятся раздельно по годам создания.
39. Прогноз ожидаемого урожая лесных семян ведется согласно приложению 1 к Правилам заготовки, переработки, хранения и использования лесных семян и контроля за их качеством, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 18-02/44 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10346).
40. Фенологические наблюдения, прогноз и учет урожая проводятся на пробных площадях размером 0,25-0,5 гектаров, которые закладываются на каждой категории объектов селекционно-семеноводческого назначения и размещаются так, чтобы они наиболее полно характеризовали плодоношение в различных местах заготовки.
На каждую пробную площадку заполняется карточка по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.";
указанное Правила дополнить приложением согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
3. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/178 "Об утверждении Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10679, опубликованный 24 апреля 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет"):
преамбулу изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидалары бекітілсін."
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсаттағы объектілерді анықтау және жасау қағидаларында:
Қағидалардың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексі 77-бабының 2-1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтау, жасау және пайдалану тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтау және жасау тәртібі";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді пайдалану тәртібі
37. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді пайдалана отырып, орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді және сақтауды жоспарлауды ұйымдастыру үшін орман тұқымдарының түсіміне болжам жасалады және ол есепке алынады.
38. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерде орман тұқымдарының түсіміне болжам жасау және оны есепке алу жөніндегі жұмыстар құрылу жылдары бойынша бөлек-бөлек жүргізіледі.
39. Орман тұқымдарының күтілетін түсімінің болжамы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 18-02/44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10346 болып тіркелген) бекітілген Орман тұқымдарын дайындау, қайта өңдеу, сақтау мен пайдалану және олардың сапасын бақылау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
40. Түсімге фенологиялық қадағалау, болжам жасау және есепке алу селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің әрбір санатында отырғызылатын және әртүрлі дайындау орындарында өнім беруді олар неғұрлым толық сипаттайтындай етіп орналастырылатын көлемі 0,25-0,5 гектар сынама алаңдарында жүргізіледі.
Әрбір сынама алаңына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша карточка толтырылады.";
көрсетілген Қағидалар осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
3. "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/178 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10679 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктами 18-5) и 18-20) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 18-5) и 18-20) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Кодекс) и определяют порядок отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда и формирования ежегодного объема рубок леса на территории государственного лесного фонда.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отпуск древесины в порядке рубок главного пользования, рубок промежуточного пользования и прочих рубок на участках государственного лесного фонда осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и Правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11894) (далее – Правила рубок леса).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Порядок исчисления и уплаты сумм платы за древесину, отпускаемую на корню, определяется в соответствии со статьей 588 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Государственные лесовладельцы формируют сводные материалы на ежегодный отпуск древесины на корню на основании заявок лесопользователей, имеющих право долгосрочного лесопользования, с включением в них собственных заявок на рубки главного, промежуточного пользования и прочие рубки.";
дополнить пунктами 21-26 следующего содержании:
"21. Объем отпуска древесины при проведении рубок главного пользования (лесосечный фонд), образуемый из запасов спелых древостоев.
Заготовка древесины в порядке рубок главного пользования на участках государственного лесного фонда осуществляется в пределах расчетной лесосеки определяемой при проведении лесоустройства и утверждаемой ведомством уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – ведомство).

"Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 18-5) және 18-20) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидаларында :
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 13-бабы 1-тармағының 18-20) және 18-20) тармақшаларына сәйкес әзірленді және мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босату мен мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерін айқындау тәртібін белгілейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу, аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу және өзге де мақсаттарда ағаш кесу тәртiбiмен сүрек босату осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларына (бұдан әрі – Ағаш кесу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Түбірімен босатылатын сүрек үшін төлемақы сомасын есептеу және төлеу тәртібі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің 588-бабына сәйкес айқындалады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босату тәртібі";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттiк орман иеленушілер ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға құқығы бар орман пайдаланушылардың өтiнiмдерi негiзiнде, оларға басты, аралық мақсаттарда пайдалану үшiн ағаш кесу мен өзге де ағаш кесуге арналған өздерiнiң өтiнiмдерiн енгiзе отырып, өсiп тұрған сүректi жыл сайын босатуға жиынтық материалдар қалыптастырады.";
мынадай мазмұндағы 21-26-тармақтармен толықтырылсын:
21. Піскен сүрекдіңдер қорларынан құралатын басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуді (кеспеағаш қоры) жүргізу кезінде сүрек босату көлемі.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу тәртібімен сүрек дайындау орман орналастыру кезінде айқындалатын және орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) бекітетін есептік кеспеағаш шегінде жүзеге асырылады.

22. Объем заготовки древесины при проведении рубок промежуточного пользования на участках государственного лесного фонда определяется по материалам лесоустройства, исходя из установленных норм рубок ухода за лесом, выборочных санитарных рубок, рубок, связанных с реконструкцией малоценных и теряющих защитные функции насаждений.
23. Объем заготовки древесины при прочих рубках на участках государственного лесного фонда определяется объемом работ по сплошным санитарным рубкам, расчистке лесных площадей под строительные объекты, прокладке просек и выполнению других лесохозяйственных мероприятий.
24. Санитарные рубки, не включенные в лесоустроительные проекты, назначаются по фактам возникновения ситуаций природного и антропогенного характера с обоснованием предлагаемых мероприятий в соответствии с Правилами рубок леса.
25. Рубки, связанные с прокладкой просек и созданием противопожарных разрывов, назначаются по материалам лесоустройства и (или) генеральным планам противопожарного устройства лесов.
26. Местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы) (далее – местные исполнительные органы) и государственные лесовладельцы обеспечивают достоверность формирования сводных материалов ежегодного объема рубок леса.";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Порядок формирования ежегодного объема рубок леса на территории государственного лесного фонда
27. Государственные лесовладельцы формируют сводные материалы ежегодного объема рубок леса (далее – сводные материалы) на основании материалов отвода лесосек, которые направляются в местные исполнительные органы в срок до 1 сентября года, предшествующего началу рубок леса.
28. Сводные материалы, представляемые государственным лесовладельцем включают следующие документы:
1) сопроводительное письмо в адрес местных исполнительных органов, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;
2) сводная ведомость годичной лесосеки;
3) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящим Правилам;
4) акт осмотра или обследования комиссией, намеченных под выборочные санитарные рубки насаждений и средневзвешенный балл санитарного состояния древостоя, согласно пункту 121 Правил рубок леса.

22. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде аралық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі орманға күтім жасау үшін ағаш кесудің, іріктеп санитариялық мақсатта ағаш кесудің, құндылығы аз және қорғаныштық функцияларын жоғалтып бара жатқан екпелерді қайта жаңартумен байланысты ағаш кесудің белгіленген нормаларын басшылыққа ала отырып, орман орналастыру материалдары бойынша айқындалады.
23. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өзге мақсаттарда пайдалану үшін ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу, құрылыс объектілері үшін орман алаңдарын тазарту, орман жолдарын тарту және басқа да орман шаруашылығы іс-шараларын орындау жөніндегі жұмыстардың көлемімен айқындалады.
24. Орман орналастыру жобаларына енгізілмеген санитариялық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу Ағаш кесу қағидаларына сәйкес ұсынылып отырған іс-шараларды негіздей отырып, табиғи және антропогендік сипаттағы жағдайлардың туындау фактілері бойынша тағайындалады.
25. Орман жолдарын тартуға және өртке қарсы орлар қазуға байланысты ағаш кесу орман орналастыру материалдары және (немесе) ормандарды өртке қарсы орналастырудың бас жоспарлары бойынша тағайындалады.
26. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) мен мемлекеттік орман иеленушілер ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерінің жиынтық материалдарын қалыптастырудың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін қалыптастыру тәртібі
27. Мемлекеттік орман иеленушілер ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 1 қыркүйегіне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органдарға жіберілетін кеспеағаштар бөлу материалдарының негізінде ағаш кесудің жыл сайынғы көлемінің жиынтық материалдарын (бұдан әрі – жиынтық материалдар) қалыптастырады.
28. Мемлекеттік орман иеленушілер беретін жиынтық материалдар мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын адам қол қойған жергілікті атқарушы органдардың атына ілеспе хат;
2) жылдық кеспеағаштың жиынтық ведомосы;
3) осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемі;
4) іріктеп санитариялық мақсатта кесуге белгіленген екпелерді комиссияның тексеру немесе қарап көру актісі және Ағаш кесу қағидаларының 121-тармағына сәйкес сүрекдіңнің санитариялық жай-күйiнiң орташа өлшемдiк балы.

29. Для рассмотрения и утверждения объемов сплошных санитарных рубок, кроме материалов, указанных в пункте 28 настоящих Правил, представляются:
1) акт осмотра или обследования комиссией намеченных в рубку насаждений и средневзвешенный балл санитарного состояния древостоя, согласно пункту 150 Правил рубок леса;
2) сводная ведомость пробных площадей, заложенных в насаждениях, потерявших биологическую устойчивость по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) сводная ведомость насаждений, требующих проведения сплошных санитарных рубок по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
4) выкопировку из планшета на участки, намеченные под сплошные санитарные рубки, с указанием выделов, их площади и с нанесением пробных площадей;
5) протокол о лесном пожаре.
30. Для рассмотрения и утверждения объемов прочих рубок, рубок, связанных с реконструкцией малоценных и теряющих защитные, водоохранные и другие экологические функции насаждений в следующих категориях государственного лесного фонда, указанные рубки проводятся только по разрешению уполномоченного органа при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы:
1) особо охраняемые лесные территории, в том числе:
леса государственных природных заповедников;
леса государственных национальных природных парков;
леса государственных природных резерватов;
леса государственных региональных природных парков;
леса государственных заповедных зон;
государственные лесные памятники природы;
участки леса, имеющие научное значение, включая лесные генетические резерваты;
особо ценные лесные массивы;
орехопромысловые зоны;
лесоплодовые насаждения;
субальпийские леса;
2) государственные защитные лесные полосы;
3) городские леса;
4) зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений;
5) противоэрозионные леса;
6) запретные полосы лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов.
31. Местные исполнительные органы и государственные лесовладельцы до 20 сентября года, предшествующего началу рубок леса, направляет материалы, в разрезе государственных лесовладельцев и филиалов, в территориальный орган ведомства (далее – территориальный орган) для проверки.
32. Материалы, представляемые местными исполнительными органами и государственными лесовладельцами в территориальный орган, содержат:
1) сопроводительное письмо, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;

29. Осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген материалдардан басқа, жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу көлемін қарау және бекіту үшін:
1) кесуге белгіленген екпелерді комиссияның тексеру немесе қарап көру актісі және Ағаш кесу қағидаларының 150-тармағына сәйкес сүрекдіңнiң санитариялық жай-күйiнiң орташа өлшемдiк балы;
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша биологиялық тұрақтылығынан айырылған екпелерде отырғызылған сынама алаңдарының жиынтық ведомосы;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесуді қажет ететін екпелердің жиынтық ведомосы;
4) телімдерді, олардың алаңдарын көрсетіп және сынама алаңдарын енгізе отырып, жаппай санитариялық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуге белгіленген учаскелерге планшеттен алынған көшірме;
5) орман өрті туралы хаттама ұсынылады.
30. Мемлекеттік орман қорының мына санаттарында:
1) ерекше қорғалатын орман аумақтарында, оның iшiнде:
мемлекеттiк табиғи қорықтар ормандарында;
мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер ормандарында;
мемлекеттiк табиғи резерваттар ормандарында;
мемлекеттiк өңiрлiк табиғи парктер ормандарында;
мемлекеттiк қорық аймақтары ормандарында;
табиғаттың мемлекеттiк орман ескерткiштерiнде;
орманның гендiк резерваттарын қоса, ғылыми маңызы бар орман учаскелерiнде;
аса құнды орман алаптарында;
жаңғақ кәсiпшiлiгi аймақтарында;
орман-жемiс екпелерiнде;
аса биiк тау ормандарында;
2) мемлекеттiк қорғаныштық орман белдеулерiнде;
3) қала ормандарында;
4) елдi мекендердiң және емдеу-сауықтыру мекемелерiнiң жасыл аймақтарында;
5) эрозияға қарсы ормандарда;
6) өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы тыйым салынған орман белдеулерiнде басқа мақсатта ағаш кесуге, сондай-ақ құндылығы төмен және қорғаныштық, су сақтау және басқа да экологиялық функцияларын жоғалта бастаған екпелердің құрылымын қайта жаңартуға байланысты ағаш кесу көлемдерін қарау және бекіту үшін көрсетілген ағаш кесулер мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде, тек уәкiлеттi органның рұқсаты бойынша жүргiзiледi.
31. Жергілікті атқарушы органдар мен мемлекеттік орман иеленушілер ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 20 қыркүйегіне дейін ведомствоның аумақтық органына (бұдан әрі – аумақтық орган) тексеру үшін мемлекеттік орман иеленушілер және филиалдар бойынша материалдар жібереді.
32. Жергілікті атқарушы органдар мен мемлекеттік орман иеленушілердің аумақтық органға ұсынатын материалдары мыналарды қамтиды:
1) бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қойған ілеспе хат;

2) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, представляемые по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящим Правилам;
3) материалы по сплошным санитарным рубкам, представляемые в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил.
33. Территориальный орган проводит проверку представленных материалов ежегодного объема рубок леса и в срок до 25 октября года, предшествующего началу рубок леса, представляет сводные материалы в ведомство.
Сводные материалы, представляемые территориальным органом, включают следующие документы:
1) сопроводительное письмо в адрес ведомства, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;
2) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда предоставляются по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящим Правилам;
3) материалы по сплошным санитарным рубкам представляются в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил.
34. Объемы рубок главного, промежуточного пользования, прочих рубок в разрезе государственных лесовладельцев и филиалов утверждаются ведомством один раз в год, в срок до 25 декабря года, предшествующего началу рубок леса. Корректировка объемов рубок леса проводится один раз в год по итогам первого полугодия.
35. Территориальными органами объемы рубок леса доводятся до 1 января года до государственных лесовладельцев.
36. При несоответствии представленных материалов настоящим Правилам, материалы об устранении замечании возвращаются ведомством в местные исполнительные органы и государственным лесовладельцам для доработки.
37. Доработанные материалы представляются повторно в течение 10 рабочих дней с даты направления их ведомством в местные исполнительные органы и государственным лесовладельцам.";
дополнить приложениями 1, 2, 3, 4, 5, 6 в редакции согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему перечню.
4. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/908 "Об утверждении Правил пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12266, опубликованный 26 ноября 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Виды (стационарные, полевые, маршрутные), специфика (ботаническая, лесоводственная, почвенная и другие), сроки начала и окончания работ, маршруты научных исследований, места и объемы закладки экспериментальных объектов, ограничения или запрещения других видов лесных пользовании с указанием площади участков государственного лесного фонда, где устанавливается специальный режим пользования, виды и сроки ограничений, другие условия проведения указанных работ определяются договорами долгосрочного и краткосрочного лесопользования, заключаемого между государственным лесовладельцем и лесопользователем, и (или) лесным билетом.
Для проведения научно-исследовательских работ государственные лесовладельцы предоставляют участки государственного лесного фонда физическим и юридическим лицам в долгосрочное лесопользование на условиях договора долгосрочного лесопользования, а в краткосрочное лесопользование – на основании договора краткосрочного лесопользования и разрешительных документов.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

2) осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемі;
3) осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес берілетін жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу бойынша материалдар.
33. Аумақтық орган ұсынылған ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерінің материалдарына тексеру жүргізеді және оларды ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 25 қазанына дейінгі мерзімде ведомствоға ұсынады.
Аумақтық орган ұсынатын жиынтық материалдар мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын адам қол қойған ведомствоның атына ілеспе хат;
2) осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемі;
3) жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу бойынша материалдар осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес ұсынылады.
34. Мемлекеттік орман иеленушілер және филиалдар бөлінісінде басты, аралық мақсаттарда пайдалану үшін және өзге де мақсаттарда ағаш кесу көлемдерін ведомство ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі мерзімде жылына бір рет бекітеді. Ағаш кесу көлемдерін түзету бірінші жартыжылдықтың қорытындылары бойынша жылына бір рет жүргізіледі.
35. Аумақтық органдар ағаш кесу көлемдерін жылдың 1 қаңтарына дейін мемлекеттік орман иеленушілерге жеткізеді.
36. Ұсынылған материалдар осы Қағидаларға сәйкес келмеген жағдайда ескертулерді жою туралы материалдарды ведомство пысықтау үшін жергілікті атқарушы органдарға және мемлекеттік орман иеленушілерге қайтарады.
37. Пысықталған материалдар оларды ведомство жергілікті атқарушы органдарға және мемлекеттік орман иеленушілерге жіберген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі.";
осы тізбеге 2, 3, 4, 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес редакцияда 1, 2, 3, 4, 5, 6-қосымшалармен толықтырылсын.
4. "Мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/908 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12266 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 қарашада "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жұмыстардың түрлерi (стационарлық, далалық, бағдарлық), ерекшелiгi (ботаникалық, орман өсiру, топырақтық және басқалар), басталу және аяқталу мерзiмдерi, ғылыми зерттеулердiң бағдарлары, эксперименттік объектiлердi орналастыру орындары мен көлемдері, сондай-ақ пайдаланудың арнайы режимi, шектеулердiң түрлерi мен мерзiмдерi, көрсетілген жұмыстарды жүргізудің басқа да талаптары белгiленетiн мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнiң алаңын көрсете отырып, орман пайдаланудың басқа түрлерiн шектеу немесе оларға тыйым салулар, көрсетілген жұмыстарды жүргiзудiң басқа да шарттары мемлекеттiк орман иеленушімен орман пайдаланушылардың арасында жасалатын ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзімді орман пайдалану шартымен және (немесе) орман билетiмен айқындалады.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу үшін мемлекеттiк орман иеленушiлер мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн жеке және заңды тұлғаларға ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шарты талаптарымен, ал қысқа мерзiмдi орман пайдалануға қысқа мерзiмдi орман пайдалану шарты және рұқсат беру құжаттары негiзiнде бередi.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Лесная продукция (древесина, плоды и семена, черенки, сеянцы, саженцы, пищевое, лекарственное и техническое сырье), полученная при пользовании участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей, является собственностью государственных лесовладельцев, за исключением той части, которая необходима для выполнения научно-исследовательских работ. Перечень и объем ее устанавливаются исходя из программы и методики исследований, и указываются в договорах долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда и (или) лесном билете.".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение
к Правилам
выявления, создания и
эксплуатации объектов
селекционно-семеноводческого назначения
Форма
КАРТОЧКА
Область _________________________________________________________________
Государственный лесовладелец ______________________________________________
Карточка пробной площади для проведения фенологических наблюдений
________________________________________________________________________________
(древесная порода)
1. Местонахождение участка:
Лесничество ______________________________________________________________
Квартал № ___________________ Выдел № ____________________________________
Вид лесосеменного объекта__________________________________________________
Год закладки__________________
Площадь участка_______________, гектар
2. Характеристика выдела:
Рельеф ___________________________________________________________________
Тип лесорастительных условий ______________________________________________
Почва и почвообразующая порода ____________________________________________
Состав насаждения _________________________________________________________
Класс бонитета главной породы ______________________________________________
Господствующая форма (фенологическая, морфологическая) главной породы
__________________________________________________________________________
Санитарное и лесопатологическое состояние ___________________________________
3. Характеристика наблюдаемого вида (возраст, средний диаметр, средняя высота):
__________________________________________________________________________
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Объемы заготовки древесины на 20___ год, при проведении рубок главного пользования на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении ______________________________ области
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного
лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении рубок главного пользования по группам пород
Итого
хвойные
мягколиственные
твердолиственные, саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Объемы заготовки древесины на 20__ год, при проведении рубок ухода за лесом на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении __________________________________область
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении рубок ухода за лесом по группам пород
хвойные
Осветления
прочистки
прореживание
проходные
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
продолжение таблицы
Объемы заготовки древесины при проведении рубок ухода за лесом по группам пород
Итого
мягколиственные
твердолиственные
осветления
прочистки
прореживание
проходные
осветления
прочистки
прореживание
проходные
7
8
9
10
11
12
13
14
15
категория государственного лесного фонда
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Объемы заготовки древесины на 20____ год, при проведении выборочных санитарных рубок на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении _______________________________ область
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении выборочных санитарных рубок по группам пород
Итого
хвойные
мягколиственные
твердолиственные,
саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Объемы заготовки древесины на 20___ год, при проведении прочих рубок на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении ______________________________ области
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении прочих рубок по группам пород
Итого
хвойные
мягколиственные
твердолиственные,
саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
сплошные санитарные рубки
Итого:
расчистки лесных площадей в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог
Итого:
расчистки лесных площадей при прокладке просек, создании противопожарных разрывов
Итого:
уборка ликвидной захламленности
Итого:
Всего:
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 5
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Сводная ведомость пробных площадей, заложенных в насаждениях, потерявших биологическую устойчивость по _____________________________________________________
(государственный лесовладелец)
_____________________________ области
Лесничество
№ пробной площади
№ квартала
№ выдела
Число деревьев на пробе, штук
Причина ослабления древостоя с указанием названий преобладающих вредителей и болезней
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Распределение деревьев по категориям
состояния в проценте от общего количества на пробе
Подлежат
рубке, процент
порода
I
II
III
IV
V
VI
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 6
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Сводная ведомость насаждений, требующих сплошных санитарных рубок по __________________________________________________
(государственный лесовладелец)
_________________________ области
Лесничество
№ квартала
№ вы
дела
Площадь,
гектар
Краткая таксационная характеристика выдела
состав
возраст
полнота
бонитет
1
2
3
4
5
6
7
8
Краткая таксационная характеристика выдела
Запас древесины
Тип леса
Обеспечение возобновления
Причина ослабления древостоя
Средняя высота, метр
Средний диаметр, сантиметр
на 1 гектар
Всего на выделе
в том числе - ликвидной древесины
Средняя высота, метр
9
10
11
12
13
14
15
16
Руководитель государственного лесовладельца:
Инженер-лесопатолог (специалист по лесозащите).

"6. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану кезiнде алынған орман өнiмi (сүрек, жемiстер мен тұқымдар, қалемшелер, екпе көшеттер, көшеттер, тағамдық, дәрi-дәрмектiк және техникалық шикiзат) ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшiн қажетті бөлiгiн қоспағанда, мемлекеттiк орман иеленушiлердiң меншiгi болып табылады. Оның тiзбесi мен көлемi зерттеу бағдарламасы мен әдiстемесiне сүйене отырып белгiленедi және мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарында және (немесе) орман билетiнде көрсетiледi.".
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Селекциялық-тұқым
шаруашылығы мақсатындағы
объектілерді анықтау,
құру және пайдалану
қағидаларына қосымша
Нысан
КАРТОЧКА
Облыс ___________________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші ________________________________________________
Фенологиялық байқау жүргізуге арналған сынама алаңының карточкасы
__________________________________________________________________________
(ағаш тұқымдасы)
1. Учаскенің орналасқан жері:
Орманшылық _____________________________________________________________
Орам № ___________________
Телім № _____________________________________________
Орман тұқымы объектісінің түрі ______________________________________________
Отырғызылған жылы __________________
Учаске ауданы ______________________, гектар
2. Телім сипаттамасы:
Рельеф___________________________________________________________________
Орман өсу жағдайларының типі ______________________________________________
Топырақ және топырақ түзуші жыныс ________________________________________
Екпе құрамы ________________________________________________________
Басты жыныс бонитетінің сыныбы _______________________________________
Басты жыныстың басым нысаны (фенологиялық, морфологиялық) ______________
Санитариялық және орман патологиялық жай-күйі ___________________________
3. Қадағаланатын түр сипаттамасы (жасы, орташа диаметрі, орташа биіктігі):
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_________________облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде басты мақсатта пайдалану кезінде сүрек дайындаудың 20__ жылға арналған көлемі
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
қылқан жапырақты
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты, сексеуіл
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
2-қосымша
Нысан
___________облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындаудың 20___ арналған көлемі
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
қылқан жапырақты
жарықтан-дыру
тазарту
сирету
өтпелі ағаш кесу
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
кестенің жалғасы
Тұқымдылар топтары бойынша орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі ағаш кесу
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі ағаш кесу
7
8
9
10
11
12
13
14
15
мемлекеттік орман қорының санаты
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
3-қосымша
Нысан
__________ облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде іріктеп санитариялық мақсатта ағаш кесу кезінде сүрек дайындаудың 20___ жылға арналған көлемі
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша іріктеп санитариялық мақсатта ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
қылқан жапырақты
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты, сексеуіл
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
4-қосымша
Нысан
___________облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өзге де ағаш кесу кезінде сүрек дайындаудың 20___ жылға арналған көлемі
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша өзге де ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
қылқан жапырақты
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты, сексеуіл
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу
Жиыны:
су тораптарын, құбыр жолдарын, жолдар салумен байланысты орман алаңдарын тазарту
Жиыны:
орман соқпақтарын салу, өртке қарсы орлар қазу кезінде орман алаңдарын тазарту
Жиыны:
өтімді қалдықтарды жинау
Жиыны:
Барлығы:
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________________облысы ___________________________________бойынша (мемлекеттік орман иеленуші) биологиялық орнықтылығын жоғалтқан екпелер құраған сынама алаңдардың жиынтық ведомосі
Орманшылық
Сынақ алаңының №
Орамның №
Телімнің №
Сынамадағы ағаш саны, дана
Басым зиянкестер және аурулар атауларын көрсете отырып, сүрекдіңнің әлсіреу себебі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Сынамадағы жалпы санның пайызға шаққандағы жай-күйі санаттары бойынша ағаштардың бөлінуі
Кесілуі тиіс, пайыз
тұқымды
I
II
III
IV
V
VI
7
8
9
10
11
12
13
14
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________облысы _______________________________ бойынша (мемлекеттік орман иеленуші) жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу қажет етілетін екпелердің жиынтық ведомосі
Орманшылық
Орамның №
Телімнің №
Алаң, гектар
Телімнің қысқаша таксациялық сипаттамасы
құрамы
жасы
толысуы
бонитеті
1
2
3
4
5
6
7
8
Телімнің қысқаша таксациялық сипаттамасы
Сүрек қоры
Орман түрі
Жаңарудың қамтамасыз етілуі
Сүрекдіңнің әлсіреу себебі
орташа биіктігі, метр
орташа диаметрі, сантиметр
1 гектарға
Телімде барлығы
оның ішінде өтімді сүрек
орташа биіктігі, метр
9
10
11
12
13
14
15
16
Мемлекеттік орман иеленушінің басшысы:
Инженер-орман патологы (орман қорғау жөніндегі маман)