Об утверждении Особенностей применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по территории Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16519.
В соответствии с пунктом 10 статьи 222 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров перевозимых по территории Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 206 "Об утверждении Особенностей таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10817, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 8 июня 2015 года, в газете "Юридическая газета" от 7 августа 2015 года № 116 (2876), информационно-правовой системе "Әділет" 8 июня 2015 года);
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 72 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 206 "Об утверждении особенностей таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14872, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов 15 марта 2017 года).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 234 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16519 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 222-бабы 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері бекітілсін.
2. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзиттің ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 206 (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізімінде № 10817 тіркелген, 2015 жылғы 8 маусымда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау қорында, 2015 жылғы 7 тамызда № 116 (2876) "Заң газетінде", "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі 2015 жылғы 8 маусымда жарияланған) бұйрығының;
2) "Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарларды тасымалдау кезінде кедендік транзиттің ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 206 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 72 (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізімінде № 14872 тіркелген, 2017 жылғы 15 наурызында Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау қорында жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1),2),3) тармақшаларында көрсетілген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра
финансов Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 234
Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров перевозимых по территории Республики Казахстан (далее – Особенности таможенного транзита) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 222 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" устанавливают особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по территории Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 3 статьи 222 Кодекса.
Глава 2. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита
2. В случае перемещения в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита иностранных товаров из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, при условии перемещения товаров от одного отправителя в адрес одного получателя по нескольким транспортным (перевозочным) документам, таможенный орган отправления принимает от декларанта таможенной процедуры таможенного транзита одну транзитную декларацию на всю партию товаров.
3. В случае перемещения в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита иностранных товаров из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, таможенным органом отправления при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита проведение таможенного досмотра в отношении иностранных товаров, перемещаемых транспортными средствами международной перевозки, допускается при наличии:
1) рекомендаций системы управления рисками (далее – СУР);
2) на транспортном средстве международной перевозки явных признаков несанкционированного доступа к перемещаемым товарам;
3) у органа государственных доходов оперативной информации о том, что данные товары перемещаются с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан.
4. При перемещении иностранных товаров, между двумя внутренними таможенными органами, расположенных в пределах административно-территориальной границы одного населенного пункта, перемещение таких товаров осуществляется без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением случаев, если необходимость такого применения определена на основе системы управления рисками.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы № 234
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктерін бекіту туралы ерекшеліктері 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері (бұдан әрі – Кедендік транзиттің ерекшеліктері) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 222-бабы 10-тармағына сәйкес әзірленді және Кодекстің 222-бабының 3-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктерін айқындайды.
2 Тарау. Кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
2. Шетелдік тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына келу орнынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес өткізілген жағдайда, бір жөнелтушіден бір алушының атына бірнеше көліктік (тасымалдау) құжаттары бойынша тауарлар өткізілген болса, жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімінің декларантынан барлық тауар партиясына бір транзиттік декларацияны қабылдайды.
3. Шетелдік тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына келу орнынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес өткізілген жағдайда, жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде, халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен тасымалданатын шетелдік тауарларға қатысты мынадай:
1) тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынымы (бұдан әрі - ТБЖ);
2) халықаралық тасымалдау көлік құралында тасымалданатын тауарға санкциясыз қол жеткізу белгілері;
3) мемлекеттік кірістер органында осы тауарларды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұза отырып тасымалдау туралы жедел ақпарат болған жағдайларда ғана кедендік тексеріп қарауды жүргізуге жол беріледі.
4. Бір елді мекеннің әкімшілік-аумақтық шекарасының шегінде орналасқан ішкі екі кеден органдарының арасында шетелдік тауарларды өткізу кезінде, осындай тауарларды өткізу кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылмай жүзеге асырылады, егерде осындай қолдану қажеттілігі тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде айқындалған жағдайларды қоспағанда.

5. При декларировании в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита товаров, перевозимых воздушным транспортом от места прибытия на территорию Республики Казахстан в место убытия, расположенное на территории Республики Казахстан, графы 33 "Код товара" и 42 "Валюта и стоимость" транзитной декларации заполняются по выбору декларанта.
Указанный порядок заполнения транзитной декларации допускается при соблюдении следующих условий в отношении товаров, декларируемых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита:
1) перевозчиком либо иным заинтересованным лицом предоставлена предварительная информация;
2) перевозимые товары:
не входят в перечень товаров, в отношении которых установлен запрет ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и (или) вывоза с таможенной территории ЕАЭС, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования" (далее – Решение Коллегии ЕЭК № 30);
не относятся к товарам из перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию ЕАЭС и (или) вывоза с таможенной территории ЕАЭС, утвержденного Решением Коллегии ЕЭК № 30, и указанным в следующих его разделах:
2.3 (Опасные отходы);
2.9 (Драгоценные камни);
2.12 (Наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры);
2.13 (Ядовитые вещества, не являющиеся прекурсорами наркотических средств и психотропных веществ);
2.22 (Служебное и гражданское оружие, его основные (составные) части и патроны к нему);
3) декларантом таможенной процедуры таможенного транзита выступает перевозчик;
4) убывающих с территории ЕАЭС.
Сноска. Особенности применения дополнены пунктом 5 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 19.03.2020 № 295 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При перемещении воздушным транспортом в рамках международной перевозки иностранных товаров, подлежащих доставке в несколько пунктов назначения (два и более), расположенных на территории Республики Казахстан, перемещение таких товаров с места прибытия до пункта назначения, независимо от осуществления разгрузки (выгрузки) товаров, осуществляется без помещения их под таможенную процедуру таможенного транзита. Под товарами, подлежащими разгрузке (выгрузке) в месте прибытия в соответствии с частью первой настоящего пункта, следует понимать иностранные товары, для которых место прибытия согласно сведениям, указанным в товаросопроводительных документах, является конечным пунктом назначения. При этом иные иностранные товары, перемещаемые на воздушном судне и подлежащие доставке в пункт назначения, не совпадающий с местом прибытия, не подлежат выгрузке в месте прибытия, если иное не предусмотрено системой управления рисками.

5. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан кету орнына Қазақстан Республикасы аумағындаға келу орнына әуе көлігімен тасымалданатын тауарларды кедендік транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес декларациялау кезінде транзиттік декларацияның "Тауар коды" 33 және "Валюта және құны" 42 бағандар декларанттын қаламы бойынша толтырылады.
Транзиттік декларацияны толтыру көрсетілген тәртібі кедендік транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес декларацияланатын тауарларға қатысты мынадай жағдайларды сақтау кезінде:
1) тасымалдаушымен немесе өзге мүдделі тұлғамен алдын ала ақпарат ұсынылғанда;
2) тасымалданатын тауарлар:
"Тарифтік емес реттеу шаралар туралы" 2015 жылғы 21 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық комиссиясының коллегия шешімінде (бұдан әрі – ЕЭК Коллегиясының № 30 шешімі) бекітілген Еуразиялық экономикалық одағының (бұдан әрі –ЕАЭО) кеден аумағынан әкетуіне (немесе) және ЕАЭО-ның кеден аумағына әкелуіне тиым салу бекітілгеніне қатысты тауарлардың тізіміне енгізілмегенде;
ЕЭК Коллегиясының № 30 шешімімен бекітілген ЕАЭОның кеден аумағынан әкетуіне (немесе) және ЕАЭО-ның кеден аумағына әкелу рұқсат тәртібі бекітілгеніне қатысты тауарлардың тізімінен тауарларға жатпайтын болса және оның мынадай бөліктерінде көрсетілген жағдайда:
2.3 (Қауіпті қалдықтар);
2.9 (Бағалы тастар);
2.12 (Есіркі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлар);
2.13 (Есірткі құралдардың және психотроптық заттардың прекурсорлары болып табылмайтын үлы заттар);
2.22 (Қызметтік және азаматтық қарулар, оның негізгі (құрамдық) бөлшектері және олардың оқтары);
3) кедендік транзитінің кедендік рәсімінің декларанты болып тасымалдаушы болса;
4) ЕАЭО-ның аумағынан кеткен болса жол беріледі.
Ескерту. 5-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 19.03.2020 № 295 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан бір қатар (екі және одан көп) межелі пункттарға жеткізуге жататын шет тауарларды халықаралық тасымалдау шеңберінде әуе көлігімен тасымалдау кезінде, осындай тауарларды келу орнынан межелі пунктіге дейін, тауарларды түсіруін (жүктеуін) жүзеге асыруына қарамастан тасымалдауы кедендік транзитінің кедендік рәсіміне орналастырусыз жүзеге асырылады. Осы пункттің бірінші бөлігіне сәйкес келу орнында түсіруіне (жүктеуін) жататын тауарлар деп, тауарға ілеспе құжаттарында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келу орны межелі пункті соңғы болып табылатын шетелдік тауарларды түсіну қажет. Бұл ретте әуе көлігінде тасымалданатын және келу орнымен сәйкес келмейтін межелі пункттіге жеткізуге жататын өзге шетелдік тауарлар, егер ол тәукелдерді басқару жүйесінде көзделмеген болса келу орнында түсіруге жатпайды.