Об утверждении требований к системе учета товаров, Правил проведения проверки наличия системы учета товаров и ведения учета товаров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 368. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16681. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 сентября 2019 года № 1030.
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.09.2019 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 436, подпунктом 3) пункта 1 статьи 517, подпунктом 7) пункта 1 статьи 532 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
2) Требования к системе учета товаров согласно приложению 1 к настоящему приказу;
3) Правила проведения проверки наличия системы учета товаров и ведения учета товаров согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 368
Требования к системе учета товаров
Система учета товаров лиц, претендующих на включение в реестр владельцев свободных складов и уполномоченных экономических операторов, позволяющая сопоставлять сведения, представленные органам государственных доходов, со сведениями о проведении хозяйственных операций и обеспечивающая доступ (в том числе удаленный для уполномоченных экономических операторов) органам государственных доходов, отвечает следующим требованиям:

Тауарларды есепке алу жүйелеріне қойылатын талаптарды, тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру өткізудің және тауарлардың есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 368 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16681 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 368 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 15.03.2018 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 436-бабы 2-тармағына, 517-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 532-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Тауарларды есепке алу жүйесіне қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру өткізудің және тауарлардың есепке алуын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 368 бұйрығына
1-қосымша
Тауарларды есепке алу жүйесіне қойылатын талаптар
Мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған мәліметтерді шаруашылық операцияларды жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін және мемлекеттік кірістер органдарға рұқсатты (оның ішінде тек уәкілетті экономикалық операторларға қашықтықтан) қамтамасыз ететін еркін қойма иелері және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғалардың тауарларды есепке алу жүйесі мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:

1) предусматривает ведение бухгалтерского и налогового учета товаров;
2) отражает учет товаров в количественном и стоимостном выражении в разрезе счетов бухгалтерского учета.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 368
Правила проведения проверки наличия системы учета товаров и ведения учета товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения проверки наличия системы учета товаров и ведения учета товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии подпунктом 3) пункта 1 статьи 517, подпунктом 7) пункта 1 статьи 532 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения проверки наличия системы учета товаров, у лиц, претендующих на включение в реестр владельцев свободных складов и уполномоченных экономических операторов (далее – УЭО), а также ведения учета товаров лицами, владеющими и (или) пользующимися товарами, помещенными под таможенные процедуры.
Глава 2. Порядок проведения проверки наличия системы учета товаров
2. Для лиц, претендующих на включение в реестр владельцев свободных складов и УЭО основанием проведения проверки на наличие системы учета товаров является заявление установленного образца, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2018 года № 87 "Об утверждении форм заявлений, предусмотренных Кодексом, зарегистрирован в государственном реестре нормативно-правовых актов за № 16368, решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 сентября 2017 года № 128 "О заявлении о включении в реестр уполномоченных экономических операторов", поданное в соответствии со статьями 518, 533 Кодекса.
При этом, проверка системы учета товаров проводится единожды в целях определения соответствия лица для включения в соответствующий реестр.
3. Проверка наличия системы учета товаров у претендующих на включение в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, проводится в соответствии со статьей 416 Кодекса.
4. Удаленная проверка наличия системы учета товаров применяется только в отношении лиц, претендующих на включение в реестр УЭО, а также лиц, включенных в реестр УЭО на предмет ведения учета товаров.
В случае установления отсутствия или несоответствия установленным требованиям у лиц, претендующих на включение в реестр УЭО, а также лиц, включенных в реестр УЭО, должностным лицом органа государственных доходов выносится решение об отказе во включении лица в реестр УЭО, а для лиц, включенных в реестр УЭО принимается решение о приостановлении деятельности, в соответствии со статьей 534 Кодекса.

1) тауарлардың бухгалтерлік және салықтық есепке алуын жүргізуді көздейді;
2) бухгалтерлік есепке алу шоттарының бөлігінде тауарлардың сандық және құндық көріністегі есепке алуын көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 анурыздағы
№ 368 бұйрығына
2-қосымша
Тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру өткізудің және
тауарлардың есепке алуын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру өткізудің және тауарлардың есепке алуын жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 517-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 532-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес еркін қойма иелерінің және уәкілетті экономикалық операторларының (бұдан әрі – УЭО) тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғаларда тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру өткізудің, сондай-ақ кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарларды иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалардың тауарлардың есепке алуын жүргізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру өткізудің тәртібі
2. Еркін қойма иелері және УЭО тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғалар үшін Кодекстің 518, 533-баптарына сәйкес "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген өтініштер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 87, мемлекеттік нормативтік-құқықтық тізілімінде № 16368 тіркелген бұйрығымен, "Уәкілетті экономикалық операторлар тізілімне енгізу өтініш туралы" 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 128 Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының шешіммен белгіленген үлгідегі өтініш тауарлардың есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру өткізудің негізі болып табылады.
Бұл ретте, тауарларды есепке алу жүйесіне тексеру тұлғаның сәйкес тізілімге енгізу үшін сәйкес келуін айқындау мақсатында бір рет жүргізіледі.
3. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізілуге үміткерлерде тауарлардың есепке алу жүйесінің бар болуына тексеру Кодекстің 416-бабына сәйкес өткізіледі.
4. УЭО тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғаларда, сондай-ақ УЭО тізіліміне енгізіліп қойған тұлғаларда тауарлардың есепке алу жүйесінің бар болуы бойынша талаптардың сақталуына бақылауды жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік кірістер органдары қашықтықтан қолжетімділік құралдары бойынша тауарлардың есепке алу кезеңді қосуды жүзеге асырады.
УЭО тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғаларда, сондай-ақ УЭО тізіліміне енгізіліп қойған тұлғаларда белгіленген талаптардың жоқ болуы немесе сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы УЭО тізіліміне тұлғаны енгізуден бас тарту туралы шешімін шығарады, ал УЭО тізіліміне енгізіліп қойған тұлғалар үшін Кодекстің 534-бабына сәйкес қызметті тоқтата тұруы туралы шешім қабылдайды.

5. В соответствии со статьей 424 Кодекса при проведении таможенного контроля в зависимости от объектов таможенного контроля органы государственных доходов вправе применять меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, в том числе проверять наличие системы учета товаров и ведение учета товаров.
6. Проверка наличия систем учета товаров у лиц, включенных в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и УЭО, осуществляется органом государственных доходов, в зоне деятельности которого зарегистрировано лицо, один раз в год.
Глава 3. Порядок проведения проверки ведения учета товаров
7. Ведение учета товаров осуществляется в целях обеспечения соблюдения требований, установленных Кодексом лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, УЭО и лицами, владеющими и (или) пользующимися товарами, помещенными под таможенные процедуры, предусматривающие ведение учета товаров.
8. Проверка ведения учета товаров в отношении лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела и УЭО, осуществляется органами государственных доходов, в зоне деятельности которого зарегистрировано лицо, один раз в год.
9. При этом, проверке ведения учета товаров подлежат товары, помещенные под следующие таможенные процедуры:
1) свободный склад;
2) таможенный склад;
3) свободная таможенная зона.
10. При проверке ведения учета товаров лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела и УЭО, должностное лицо на основании уведомления в произвольной форме, подписанного руководителем органа государственных доходов, в зоне деятельности которого зарегистрировано лицо, вправе производить проверку на предмет ведения системы учета товаров.
По результатам проведенной проверки, должностным лицом составляется акт в произвольной форме, с указанием результатов проведенной проверки.
11. В акте должны содержаться следующие сведения:
основание проведения проверки;
время и дата проведения проверки;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица органов государственных доходов;
сведения о проверяемом лице (наименование, бизнес-идентификационный номер, адрес);
сведения об уполномоченном представителе проверяемого лица, присутствовавшего при проверке;
результаты проведенной проверки.
12. Акт подписывается в двух экземплярах, должностным лицом, проводившим проверку и уполномоченным лицом, присутствовавшим при проверке. По окончании проверки второй экземпляр акта выдается проверяемому лицу.
13. В случае отсутствия ведения учета товаров лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела и УЭО принимается решение о приостановлении деятельности за несоблюдение обязанностей, предусмотренных Кодексом.

5. Кодекстің 424-бабына сәйкес кедендік бақылау объектілеріне байланысты кедендік бақылауды жүргізу кезінде мемлекеттік кірістер органдары кедендік бақылаудың өткізілуін қамтамасыз ететін шараларды қабылдауға, оның ішінде тауарлардың есепке алу жүйесінің бар болуын және тауарларды есепке алуының жүргізілуін тексеруге құқылы.
6. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар және УЭО тізіліміне енгізілген тұлғаларда тауарлардың есепке алу жүйесінің бар болуына тексеруді қызмет аймағында тұлға тіркелген мемлекеттік кірістер органы жылына бір рет жүзеге асырады.
3-тарау. Тауарлардың есепке алуын жүргізуге тексеру өткізу тәртібі
7. Тауарлардың есепке алуын жүргізу кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар және УЭО тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғалардың және тауарлардың есепке алуын жүргізуді көздейтін кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарларды иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалардың Кодексте және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
8. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға және УЭО қатысты тауарлардың есепке алуын жүргізуге тексеруді қызмет аймағында тұлға тіркелген мемлекеттік кірістер органдары жылына бір рет жүзеге асырады.
9. Бұл ретте тауарлардың есепке алуын тексеруге мынадай кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар жатады:
1) еркін қойма;
2) кеден қойма;
3) еркін кеден аймағы.
10. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың және УЭО тауарлардың есепке алуын жүргізуге тексеру өткізген кезде лауазымды тұлға қызмет аймағында тұлға тіркелген мемлекеттік кірістер органының басшысы қол қойған еркін нысандағы хабарламаның негізінде тауарлардың есепке алу жүйесі жүргізу пәніне тексеру өткізуге құқылы.
Өткізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға өткізілген тексеру нәтижелерін көрсете отырып еркін нысанда акт жасайды.
11. Актіде мынадай мәліметтер болуы тиіс:
тексеру өткізудің негізі;
тексеру өткізудің уақыты мен күні;
мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
тексерілетін тұлға туралы (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы) мәлімет;
тексеру кезінде қатысқан, тексерілетін тұлғаның уәкілетті өкілі туралы мәлімет;
өткізілген тексеру нәтижелері.
12. Актіге тексеру өткізген лауазымды тұлға және тексеру кезінде қатысқан уәкілетті тұлға екі данада қол қояды. Тексеру аяқталған соң актінің екінші данасы тексерілетін тұлғаға беріледі.
13. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың және УЭО тауарлардың есепке алуын жүргізуі болмаған жағдайда Кодексте көзделген міндеттерді сақтамағаны үшін қызметті тоқтата тұру туралы шешім қабылданады.

14. В отношении лиц, владеющих и (или) пользующимися товарами, помещенными под таможенные процедуры, проверка учета товаров проводится в соответствии со статьей 416 Кодекса.
15. При выявлении отсутствия учета товаров лиц, владеющих и (или) пользующимися товарами, помещенными под таможенные процедуры, в отношении указанных лиц, принимаются меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

14. Кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарларды иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғаларға қатысты тауарлардың есепке алуын тексеру Кодекстің 416-бабының негізінде өткізіледі.
15. Кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарларды иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғаларда тауарлардың есепке алуының жоқ болуы анықталған кезде көрсетілген тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шаралар қабылданады.